ꝗqdripartitã diſtributionẽ totiusaccuſationisſuæ. Tul, eẽ dixit. Item illa diſtributio de frumentoꝗᷓ
fecit dicẽdo emptũ decumanũ æſtimatũ Aut ſi partitio de ipſa cauſa nõ ſumit: ea mẽbra ponitorà

tor quæ ipſæ igenio inuenit. & ſibi ipſa

dicẽda coſtituit: nõ ex negocii factisad cauſã ſumptis: ſedar

gumẽtatione oratoris ĩ cã collocatis: ut in diuinatione. Ergo ſi itelligo ſicut de pecuniis repetundis
quæſtio ſit ſi nomẽ cuiuſpiã deferatur. Hæc duo ĩ primis expectari oportere quæ maxie auétorẽ ue
Iint hi:q eas iniurias paſſi ſint:& quem minime uelint hi: qui eas iniurias feciſſe arguant. ltẽ pro
ſexto Roſcio cũ unum crimẽ ſit parricidii. Ac propterea unum negocium partitur gamen Tullius
non cauſam:ſed orationem dicendo in crimen audaciam & in potentiam. Criminis confictionem.
Accuſator erutius ſuſcepit. Audaciæ partes Roſcii ſibꝰ depopoſcerunt Criſogonusautem potentia
pugnat. Altera eſt: in qua rerum earum: de quibuserimus dicturi breuiter expoſitio ponit. Parti/
tionis duæ partes ſunt: una quæ quid cum aduerſariis cõueniat indicat: & qd ĩ cõtrouerſia ſit demõ
ſtrat. Altera quæ dicit diſtributio: hæc eadé duplex. nam autea mẽbra cõtinet: quæ ĩcauſaſunt aut
eaquæ ingenio fingit orator. Quibus dictis intelligat fore peroratũ, Præcipit in partitione comple
tanihil amplius dicamus præter concluſionem. Quæ partitio quid conueniat: aut quidnõ conue-/

partitione ꝑ diſtributionem

niat: oſtẽdit. In hac partitione id quod aduerſarius cõfitetur ad cauſæ noſtræ cõmodũ nos docet in
clinare debere. Et dat exemplum. Si dicataccuſator matrem occiſam ab Oreſte filio conſtat. Iam
cum ait matremia filio conſtatocciſſam:id quod aduerſarius confitetur ad ſe inclinat. Cõſideratio
ne enim ſanguinisnon uidetur debuiſſe a filio matrem occidi.Deindeſi dicat Oreſtesuel eius de/
fenſor conſtata Clytemneſtra Agamẽnonem maritum occiſum confeſſionem aduerſarii ſine du/
bioad ſe inclinat. Conſideratione emm iuris occidi maritusabuxore non debuit. Iam quid in con/

erouerſia ſit ex iudicatione colligitur: ideſtan recte Oreſtesmatrem occiderit: cum illa patrem oc

ciderit Oreſtis: Quare accuſatoris talis erit partitio. Interfectam matrem a filio: cũ aduerſariis mi

hi cõtenit: cum ilſa occiderit Agamẽnone : ana frliooccidi debuerit: Quæſtio ẽ rei uero taliserit
artido. Interfectãa Clytẽneſtra Agamẽnonẽ cõuenit: ana filio Clytẽneſtra debuerit occidi. Quæ

ioẽ: quæ aũt partitio rerũ diſtributarũ cõtinet expoſitionẽ: hæc habere debet breuitatẽ abſolu/

tionẽ paucitatẽ. In oĩ diſtributione: ſiue quã habet orator ĩ mẽbrisnegocii: ſiue ꝗᷓ ĩ mẽbris:quæ ipfe

format & fingit dicẽda ſemare debet hæc tria: breuitatẽ: abſolutionẽ: pa ucitatẽ. Breuitasĩ uerbis ẽ

n⸗

r
busi⸗
Giur
Ene⸗
mim
lei
Purt

r
ſter⸗
ci
pau
Utar
Pars
nü
ceno
pert⸗
plici
moc
detu
ſ⸗
gide
jennan
huec
ſobt
ſpece
porthr
latio:c
P
cede
Ghe
Wer

144 l—
hüſe
cie
hom
dan

mcen
eot
n r
mtunul
oatus
tonen

eahb⸗
E Cb
nbu
üm
8
euter c

ugan
ut ind
nrteul

lethos⸗

onemd
eniebat
ege co
Olone
e
ol

☛☚

memo
Nonitora
asſecdar
Wemndis
usoree
i. kino
n potemn
t. bun,
ſtdeno⸗
ionta
econe
Gn.In
Sceraro
leiuse/

iſe

abſolutio in toto:pauvxitas ſn generibus. Breuitas eſt oum niſi neceſſiriumnullum aſſumitur ue
pũuũ: ut ſi ſie partiamur. Dicẽus de decumano frumẽto: deĩide de empto: poſtremo de æſtimato: nũc
dicemus de decumano frumento. Deinde ubi maius eſt crimen de eo:quod ſolet publicis preciis cõ

arari. Poſtremo ubi nihil auaritia uerris intactum reliquit: dicemus etiam de æſtimato frumento
Rier itaq; ſuperflua uerborum in breuitate partitionis uitare debemus: ut animus auditorisnõ uer
bis:ſed rebus potius occupetur. Hæc in hocgenere iccirco eſt utilis: in hoc genere:idefſt in diſtribu
tione breuitasutiliséad animos au

Breuitas ẽ cum nihil neceſſariũ nullũ aſſumituruer- ditorũ nõ uerbis: ſed rebus potius

. .— .„ occupãdos. Abſolutio eſt: per quã
bum:hæc ĩ hoc genere: iccirco utilis eſt: quod ipſis re omnia quæ incidũt in cauſam gene
bus et partibus cauſq non uerbis:ne ꝑ extraneis orna ra: de quibus dicẽdum eſt amplecti
E mar. Abſolutionem tuhc facimusſi

mentis animus auditoris tenẽdus ẽ. Abſolutio ẽ:per ommia qux mcidt ncauſam par-
gquam omnla:quæ incidũt in cauſam genere:d e ꝗbas tientes ponamus.Hæc quæ incidut

omnia nuc ſpeciebusconfici poſſũt

dicendũ ẽ amplectimur. In qua partitione uidendũ nac generibiis: quonlam autem ſpe

eſt:ne aut aliquod Senus utile relinquatur:aut ſero ex cierũ maior ẽ multitudo: ãguſtior
rartitionem id quod uitioſiſſimũ ac tu m generü uis& natura quippe cum ge
tra partitionem id quod aitioſiſſimũ ac turpiſſimũ nusmi tas in ſe ſpeciescontineat:
inferatur. Paucitas in partitionẽ ſeruatur: ſigenera ficit hartitions ge Pecigbur oĩbus
. . ne nermivte dim varti- Cauſæ incidentibus abſolutionẽ ꝗ/
bus implica tur. Na genus eſt quod plures P tes ample titione ꝓponit:ſed peccat:quod ſpe

. 1 . .r iz. * cierum latt tributio eſt & ĩ par
rur: x ſubeſt generi: ut endus:ſed ea cierum latior diſ ri P
ctitur: ut aĩal pars ẽ quæ ſubeſt generi:ut equus:fed ea, tier druunbiuscnamnquaiuor para

dẽ res ſæpe alii genus:alii pars eẽ põt. Nã homo pirs tesomnino eſſe non debent. Ergo ut

animalis eſtthebani aut troiani genus. Hæc igitur di abſolutiomelius idiſtributione ſer
uetur:ſpecies illæœ ad genera reſeruã

ligẽtius ĩducitur deſcriptio ut aꝑte ĩtelle cta generali dxæ ſunt: ut paucisgeneribus cu ſpe/
partitione paucitas generum ĩ partitiõe ſeruari poſſit ciesomms complex fuerimus abſo
Ee lunutionem conficiamus: quod omnia
ora e l 8paucittaté qd genera: quæ icidunt
ĩ cãm ĩ diſtributiõe collocamus:ne aurutile aliqd genus p̃tereamus: ut poſtea cãæ quod ẽ uitioſius
iferamus. Paucitas ĩ ptitiõe ſeruat᷑: ſi genera ipſa reg ponũt. Tuc ĩꝗt pauca ĩ partitione collocãus
cũ ꝗd ſitgenus qd ſit ſpecies iãſcimus:nec cũ generibus ſpeties iplicemus. Itaq; ſi ſtudere uolumus.
paucitatiiẽt genera pauca ĩ ptitione collocarè debemus. Nã genus ẽ quod plures ptesamplectitur

utanimal. Parsẽ quæ ſubeſt generi ut equus ON græci ſubſtãtiæ & accidẽti genus ponũtſed ñn bene

pars enim oĩs generi ſuo ſimiliseẽ debet. Subſtãtia porro res ẽ: quæ aliis rebus ſubeſt capax acciden

tiũ qualitatum. Deinde accidẽs ẽ id quod in ſubſtãtia cadit. Quare qm illud ſuperius ONutrunq;

eæẽ non põt:nõ recte ſubſtantiæ & accidẽti genus factũ ẽ. Ergo qm præcipimus: ut ſpeciesgeneri ſeni/

per ſimiliseẽ debeat uideamus: ubi hic Cice. quaſi uideat erraſſe. Nõ poſuit hominem reſpectu du
plici utad inferiora genus ſit:ad ſuperiora ſpecies:huic animal ppoſuit ut ſpeciẽ faceret id quod ho
mo cũ id ipſum genus uelletoſtẽdere: quod homo ſubucit huic ſpeciẽ romanu thebanu. Nõnę ui

detur eẽ uitioſum:quod cũ homo ſubſtantia ſit: romanusaũt aut thebanusaccidẽs. Etenim parũ re

cta ſubiectio ẽ ſub eo quod ſubſtãtia ſitid quod ẽaccidẽs collocari. nam rectũ illud præceptũ ẽĩ fa
ciẽdisgeneribus& ſpecibus & indiuiduis: rem aut ſubſtãtialẽ in omnibuseſſeſeruanda, aut accidẽéta

lem: ut cũ in genere ſit: ſubſtãtia & ĩ genere: & in ſpecie & indiuiduo ſit. Animal namq; ſubſtãtia eſt.
huiccũ ſuppono ſpeciẽ ſubſtãtia eẽ debet: ſuppono autem hominem. Item cũ ſupponohomim Ci.
ſubſtãtiã pono. Sic factũ eſt: ut in oĩbus ſubſtantia ſeruaretur pari rõe:ſi id quod ẽaccidensfuerit ẽt
ſpecies accidẽs debeo collocare. Pariter & idiuiduũ ut genus ponã colorem. Accidit enim color cor
pori huio cũ ſuppono ſpeciẽ:albũ: uel nigrũ intelligo:& hoc queq; accidens eſſe. Eritq; etiã ſinuilis
ratio:cũ ſub albo pono hocalbũ:quod ẽ ĩdiuiduũ.Indiuiduũ ẽ quod oculis:digitoq; monſtrat. Er
o&Dι albů & color accidẽtia cũcta ſunt corporis. ſ. Quãobrem romanus & thebanusaccidétia ſünt.
Resduren im ſubſtãtiæ cuilibet:aut hommi aut equo Cicero uero hominẽ ponit. i. ſubſtãtiã: & re

cte facit huic genus dido animal: namqꝗ; animal ſubſtãtia eſt. Non recte aũt cũ honums ſpeciẽ ſup

poneret thebanũ:& troianũ ſupponit: qm hæc ut diximus accidẽtia ſunt: fed hoc fruſtra ĩquæſtio
nem uenit: licet enim id quodaccidẽs ẽ poni ĩ ſubſtãtiã cũ eo ipſo ſibi copulato: cui ſupponit utpu
ta homout diximus aial s ſpecies ẽ hominisuero ſpecies ẽ thebanus: quod ẽaccidẽs hic nen theba
nũ ſolũ audire debeo: ſed hominẽthebanũ: ut ſimul cũ thebano: & homimnẽ audiẽdo faciaid qꝗ' ẽ
accidẽs ſubſtãriale. Quare Cic. recte hominẽ ammalis ſpeciẽ poſuit: & genus: thebanũ auiTroianmi
hom nis: ſcilicet, Itaq; inquit:ideo diligentius genera & ſpecies generũ defimmire uolumusut intelle
ctisaperte generibus quo breuior ſit partitio etiam genera pauca in partitiéne cadem colloccemus.
d ii

tertiũ

Nam qui ita partituroſtendam propter cupi ditatẽ & audaciam &auaritiam aduerſariorum om
A adrempu. perueniſſe. In partitione quædicitur diſtributio tria ſempꝑ dicit eſſe ſer

nia incommo

uanda: breuitatẽ: abſolutionenn paucitatem. Breuitasin uerbiseſt Abſolutio ut omnia genera quæ
in cauſam inciduntĩ partitione ponamus Paucitas ut ſola uerum genera quæ partium genera ſunt
abſq; partibus ſuisin partitione ponamus: & quægenerapartes aliorum generum eſſenõ poſſunt.
Nunc itaq; de paucitate tractatus eſt: & dat exemplum uitioſæ diſtributionis: ideſt in qua genus &

pars eius ſimul poſita ſũt, Nam qui
ita inquit partitur. Oſtendendã pp
cupiditatem & audaciam adueria/
riorum is inqt errauit. Etenim pau
citatẽ ſeruare neſciuit ſiquidem nõ
ſola rerumgenera poſuit:ſed genus

& partem generis. Cupiditas. n. ge

nusẽ parscupiditatis auaritia: ergo
in ſuperioribus quod faciẽdum eẽt
oſtendit nunc quid non faciendum.
Et hæc fere bipartita pceptoꝶ om/
nium diſciplina ẽ. Hoc igituruitã
dum eſt ne cum genus poſug is eius
ſpeciem ſicutialiquam diuerſam ac
diſſimilem partẽ ponas in eadem
partitione. Hoc igitur uitãdum eſt:
ut ſciamus nũc ilſud præcipi: quod
faciendum non ſi :quod ſi in genus
plures incidentꝑartes:id quoocum
in prima partitiõe cauſæ erit ſimpli
citer expoſitum. Gtnera inquit ip̃a
rerum in partitione ponenda ſunt:
ſed ſi cui generi partes ſuas fuerit ne
ceſſe ſupponi. Poſtquam ĩqnit parti
tionem cœpimusexequi: & ad id ge
nus uenerimus:tuc nos ptes eius cõ/

uenit explicare. In ptitõe tñptes ige

neri iũgerenõ debẽus. Intra ctabus.

Quæſtionũ debẽus de generispar⸗
tibus diſputare: Atq; illud quoq; p⸗

tinetad paucitatẽ: q de paucitate

tractatus eſt: atq; illud quoq; pertiz
net ad paucitatẽmgꝗt: ne plura quà
ſatis non demonſtraturos eẽ dicãus
hocmodo ĩꝗt. Oſtẽdã aduerſarios
qc; arguimus: & uoluiſſe & potuiſſe

& feciſſecũ in tertio cũcta ſint. Oei⸗
de iꝗt cũ ſimplex ꝗddã ĩ cõtreuer/
ſia ſit:nos tñ diſtributione utamur.

Ac ſũt alia quoq; præcepta partitio

nũ quæ ad hũc uſum oratoriũ tãto

perc ptincãt. Oſtẽdit ptitionũ mul
ta eẽalia pcepta:ſed ti quæ ad phi⸗/
loſophia:n quæa rhetoricã pertine

ant. Ad philoſophiã ĩqt: de q hæc

ipſa pcepta trãſtulimus: ideo ĩꝗt qa

nihil hoꝶ ĩreliꝗs artibus ĩuenimus
Oſtẽdit hæc de partitionepcepta la
tinos nũqꝗᷓ habuiſſe inartibus fuisſe
primũ traſtuliſſe de græcis: atq; his

de partitione p̃ceptis ĩ oĩ dictiõe me
opor, Adextremũ hoc dat ĩ partitio

one p̃ceptu: ut quod primũĩ parti/
tione ponimusid primum aggredi
anuir et explicemus qd ſecũduũ po
mmusut ſecũdoaggrediamur loco

Nam quiiita patitur oſtẽdã propter cupiditatẽ.et au⸗
daciã et auaritiã aduerſariorũ oĩa ĩcõmoda ad rẽpu.
pueniſſe is nõ intellexit: in partitjone expoſito gener̃
ꝑptem ſe generis admiſcuiſſe. Nam genus eſt oĩum ni
mirũ libidinũ cupiditas: Eius aũt generis ſine dubio
pars eft auaritia:hoc igitur uitandũ ẽ:ne cuius genus
poſueris eius ſecũ ſicuti aliquã diuiſam ꝑtemac diſſi⸗
milem ponas in eadem partitione. Quod ſiquidem
ĩ genus plures incidẽt partes id cum in prima cauſæ
partition erit ſimpliciter expoſitũ diſtribuetur eo tẽ
pore cõmodiſſime.cũ ad ipſum uetũ erit explicãdũ ĩ

cãt didictiõe poſt partitionẽ: atq; illud quoq; ꝑtinet

ad paucitatẽ: ne aut plura: ꝗᷓ ſatis ẽ demonſtraturos
nos eẽ dicãus.hoc mõ. Oſtẽdã aduerſarios id quod ar
guimuset potuiſſe facere:et uoluiſſe et feciſſe nã feciſ

ſe ſatis ẽ oſtẽdere:aut cũ ĩ cã ptitio nulla ſit.et cũ qdda

ſimplex agatur tamẽ utaur diſtributiõe: idq; perraro

poterit accidere. Ac ſunt alia quoq; præcepta partio
nũ.quæ ad hũc uſum oratorium nõ tatopere ꝑtineãt
quæ uerſantur ĩ philoſophia ex ꝗbus hæc ipſa trãſtuli

mus:quæ cõuenite uidebãtur: quorũ nihil icæteris ar

tibus iueniebaus: atq; his de ꝑtitõe præceptis ĩ oĩ dict
one memmiſſe oportebit: ut et pria quæq; ꝑsutexpoſi
ta ẽ ĩ ꝑtitoe ſic ordie trãſigatur:et oibus explicatis ꝑo
ratũ ſit hoc mõ: ut ne ꝗd poſterius præter cõcluſionẽ
iferatur. Particur at apud Terẽ. breuiter et cõmode ſe
nex idria:ꝗ co gnoſcere libertũ uelit eo pacto etuitã

nati et cõſiliu meũ cognoſces et ꝗd facereĩ hacare te

uelim. Itaq; quẽadmodũ in Ptitione expoſuit:ita nar

rat primuũ natiuitã hoc mõ: nam is poſtꝗj exeſſit ex
ephebis ſoſia. Liberius uiuẽdi fuit ptãs:deide ſuũ cõſi

liu et nũc id oꝑãdo.deĩde ꝗd ſoſiã uelit facer̃ id quod

extremũ poſuit ĩ ptitiõe poſtremũ dicit nũc tuũ ẽ offi

ciũ quẽadmodũ igr hic etad primã ꝑtẽ ꝗᷓ acceſſit et oĩ

bus abſolutis finẽ dicẽdi fecit: ſic nobis placet et ad ſin

gulas ꝑtes acceder:et oĩbus abſolutis ꝑorar nũc de cõ

firmatõe deĩceps ita ut ordo ipſe poſtulat præcipiẽdũ

certio poſtremofmitis p ordinẽ ſuũ partibusdictionẽ oẽm extremis epilogis cõcludãus,

tio.

on
al
ihit
wit
cis⸗
Vn

guin
auig
oc⸗

Ar
nic
(ér
per
um

ſe
derſ
teſtt
tiobe
ſou
abal

am

Motr

tur.)
Cezpe

00
unſe

Wide

Priirn
noden
Md
hl
o
u.
tum
Ver.
tom
derſo
Uten

.„
„
.
men
tcleſt Onfirmatio ẽper quâ argumẽtando noſtræ caufæ fidẽ &audtoritatè & firmameti adi
en „ N Dei 31S matslenericg Qaun * 1 E&auctoritaté & firmamẽtũ adiun
nſun LEC ltoratio.Definit ie . rma Sensper quod ẽ: ſed ꝑ id quod facit. Et ꝓaitnoſtræ cãæ
d e. Prceptuta detentoris Aaecu atoris, Vterc;. n. utroc; ſem der utit i. & cõfirmatiõe 5
r. & reprehẽſione. Sire aũt debemus exordiũ: narrationẽ: partitionẽ: & cõcluſionẽ in omnibus cauſæ
Konnc generibus: uel conſtitution bus generali diſciplina eadẽ pcepta retinere. Cõfirmationem uero& re
. prehenſionẽ per ſingula cauſarũ genera: uel ſingulas cõſtitutiones diuerſa & ppria ſemp habere pᷣ/
etan F „ .B . cepta. Nunc itaq; iuxta ordinẽ parti
tiin uidetur. De Confirmatioe.. um rrtmnéstrada⸗ de cõfir/
. fi 10 7 Sr ſtr. mationc.Et qm ut ſupra diximus in
D ſyefide et auctoritatẽ et firmamẽetũ adiũgit ora tutiõibus diuerſa & Ppri haber p/
Ho Hiſe Darti . 7ſer 1 cepta: quia mora eut per ſingulas cõ
Gen H ſarum Senera diuidentut. Verũtamen no incomodũ neral iter & Stiiſe pci vir: ꝗbus de 0
det 1 tiluii at teriã uni Ccilisargumentadi rationtbus tractis i
cclil⸗ uidetur quandã ſllui atc;matetia unin erſam Ante. Shnnianglard genere: uel in omni⸗/
eiden . Permixtamet cõfuſam exponere omniu argumęẽtati bus ſimul cõſtitutiõtbus cõfirniatio
onũ. Poſtaũt tradere quẽadmodum unumquod ; effici ſſit. Er hoc ĩprio libro agit
na mlſa oenms inc iut omne genus: formãq; cauſarũ:
Ne Cau 1 genushinc oĩbus argumẽtãdi rationibus tra⸗ quædam cõitas argumentationum
. ctatis cõfirmari oporteat oẽs res:argumẽtdo confir uelut ſilua ponat. Secundusaũt li⸗
lali IR OPoOrtwet Oc àSSaSI ber hoc cõtinet: ut in ſingulis cauſa⸗/
pin matutaut ex eo quod perſonis: aut ex co quod nego“ rügeneribusac formis ppria & cer/
6 ciis attributum eſt:ac perſonis has tres attributaspuꝰ ta dmerſa: & cepta ſeparét: de pri
tamus E: natt ui t: formã: habitum: f. i mo libro cũctisargumẽtãdi rõibus
1 er mus nome: naturamn UI: orma: abitum attectio tractis per quã argumentando. Hoc
uitel quin & narratio fidẽ facit: ſed nõ argumẽtando fidem & auctoritatẽ& firmamẽtũ. Fides ẽargumẽ
iadi tum: quocrimẽ pbamus. i. fidẽ crinuni faciamus auctoritas é argumentũ ueriusatq; honeſtius: &
cui quaſi neceſſe habeat credi,. Firmamentum ẽ creberrima argumẽtatio Omnes res argumentan
Nrn do confirmãt: aut ex eo ꝙ perſonis: aut ex eo ꝙ negocuscattributũ. Omnis res argumẽtado confir
m mat:ſed quæ in, &&& quæ cauſa dicit: cuiuscauſæ iſta definitio c. Iiscũ certa perſona. Hæc ꝗ
dem omns res ex illis ſeptẽlocis argumẽta cõtrahit: ꝗs: ꝗqd: cur: ubi:quãdo quẽadmodũgꝗbusadni
ürt niculis. Verũ ex his duo prima omnẽ uim argnmẽtatlonis continent quinq; reliqua ſecundo ſubia/
cẽt: itaq; duo hæcprima ꝗs& ꝗd apertioribus nomintbus Ci. & adopus uicinioribus nücupatudeſt
1 perſona & dictũ factũ ne quod negociũ c.Itaq; oĩs rescõfirmat: aut ex attributisperſenæ argumétis
ersa umptis:aut ex attributisnegocio. Perſonis aũt attributa ſunt undecim nomẽ: natura uictus forma
14. habitusaffectio: ſtudiũ cõſilia: facta: caſus:orf̃cnes.Itaq; ſi hæc oĩa attributa perſonæ ſũt: quæ ſit ip
dn ſa perſona uideamus. Nomẽ eẽ nõ põt: ꝗa primu attributũ pſone c. Homo eſſe non põt: ꝗa natuxæ
al perſon v attributũ ẽ: &natura mortaliũ ĩ duo diuidixur: in hoĩes & in feras. Quæ ergopſona. Illa
aA.quæ In ꝓnominibus finitis é: ut ego: tu: ille:hic: hæc: hoc. Itaq; ex perſona nulla argumentatiopꝑpo
n teſt ſumi: cum enim dixero: hic ꝙ argumẽtũ feci? Ex attributis aũt perſonæ ſumit oisargumenta
ore tio breuiter uèl ſub diſtributa: p quæ ſe aperit: & ꝗbusimpletur ipſa perſona attributis ſuis.Igit p/
3 ſonarũ omniũ uis ꝓpbatur. Nomen é quod unicuiq; perſonæ tribuit quo ſuo quæꝗq; ꝓprio & certo uo
R cabulo appellat:anteꝗᷓ ad hocnomẽ:quod definiẽdũ ẽ ueniamus prius de ſignificantia nomiis di
euti camus. Nomẽ hoc:qd ſonatnomẽ quatuor ſignificantias habet: Vna taliseſt quæ i ẽ appellatiõe re
6. rüũ omniu. Verba aũt noſtra oĩa rerũ noia ſunt: ut ſalio:curro. Vtiq; hisoibus noibus res ſignifican/
e rur. Vnde multi illũ ſapientiſſimũ ac beatiſſimũ eẽ dixerũt ꝗ rebusnoia ipoſuit. Certe ut ſciamus
tiunr osẽspartes or̃onis.i.omne quod loꝗmur noiĩia eẽ rerũ: cũ de Sybillæ reſpõſis agreretur. In reſpõſis ãt

ojs octo partes or̃onis fuerint neceſſe erc ait Virgilius/Foliiſq; notas & nomina madat. Ergo hæc
allr una ſignſficãtia noĩsẽ:quæ inomniũ uerboꝶ appellatione ẽ. Alia nonunis ſigniſicâtia talis eſt: qua

ucil unã parté õonisex octo partibusor̃oms uidemus eẽ ſignatã: ut nomẽ: ꝓnomẽ: uerbu, Tertia noĩs p
prii: ut hoĩs:ut deoꝶ. Quarta aũt hæc quadripartita ẽ: qua naugdierſona ſine alterius cẽmu
gol mone ſignat. Et ut ſciannis unã de quatuor hanceé ſignificationẽnoĩs: ſic ꝓpoſuit utoſtẽderet: qd
jeo nomẽ eſſet definiturus. Nomẽ ẽ inquit: quod unicuiq; perſonæ: quo quæq; ſuo proprio & certo uo *
Wel⸗ cabulo appellat. Ergo ut ꝓpriũ perſonæ: hocnomẽ & certũ ſit: per quatuor tendit: pnomẽ:nonien
Cteto cognomẽ:agnomẽ: prænomẽ porro interduũ una: interdũ duabus: interdu tribus litteris cont netur
1,. ut, C, Gaius. GN. genus ut ſextus: fuitq; nõnulla apud maioresnoſtros prænominis ratio, nà & ꝗn/
ctaa⸗ tum ideo dixerunt ꝙ quinto fortaſſis loco natuseet: & Luciũ ideo: ꝙ fortaſſe eẽ initio lucis ortus
ccke Verum qm hæc apud nos ratiomhil ualet Arguméfũ deprænominenõ quærimus. Cognomé por
co maiorũ ẽ tractũ ex fam lia uel ſanguine: ut Tullius Corneliusex corneliis nomen aut propriu
perſonæ eſt iut Cicero:ut Scipio. lam agnomen extrinſecus uenit. eue nit tribus modisaut ex animo
D aut ex corpore: aut ex forma. Ex animo ſicut ſuperbus: & pius cx corpore ſicut Craſſus& pulcher.
is teN corg lor ää e en Ci biehe

.
„
2£ . .
Ex fortuna ſieut aphricanus & creticus. Quatuor his itaq; partibus perſonæ proprium? & certum Ne
nomẽ includit. Prænomine. noĩe: cognomie: agnomine: ut Publiusprænoméẽ:nomẽ. Seipio: Cor- 1 *
neliuscognomẽé: aphricanusagnomẽ. Argumentu aut ſi neceſſe fuerit in tribus quæremus: in noie: as
cognomie: agnomie. Itaq; definitõis iſtius hæc ẽpropoſitio. Nomẽ cuiq; perſonæ: deinde hine inc⸗ wel
„ pit definitio: quo quæq; ſuo.i.uocabulo:ſed ꝙ ſuũ ẽ poteſteè cõe cũ fratribus: cũ ꝓpinquis: ut Tul. Ckioe
Malti n. itaq; Tullii: quia nomen exſanguine eſt: deinde addit pprio. Rurſus & uocabulũ propriũ
oteſt eẽ cõmune.ut Cice. ꝓpriüuo .
tabulu:l dtñ wulei poſſũt ce nem:ſtudia:conſilia:facta:caſus:orationes. Nomẽ eſt/ Prue
rones. Itaq; addiditcertâ . qd ex . laa
oĩbus guatdor conſtatiquo mnuleil quod umcuig perſoõæ attribuitur: gao ſuoquoq; Pro 4
iuſq; perſonæ uerum &nonniſi eius prio et cereo uocabulo appellat pſã naturam diffti-· us⸗
poſlit naa eteenned miri difficile ẽ. Partes aũt cius enumerare eas quaruũ in ide
quadäoprreclancenemne inmponnz digemus: ad hanc præceptionẽ facilius ẽ.hæ aũt diuui i
utillud i Salu. Tyräanumq; & Cynnäa ermarrimrmarrün morralri Here rerfirr: KAarrisg. ut⸗
ddbeillatereluan Nunuinnedlinomen no paxtim partim moralt in genete uerſatur: Morta: 1
certũ eẽnõ põt. Ouotienſcunq; aũt liũ auũt pars ĩ hominũ:pars in beſtiarũ genere numera nun
ſpecialiter aliquid uolumusaclude nur: atq; hominũ genus in ſcxu cõſideratur: uirile an- ulci
xehis tribus icludimus ſuo proprio . . 8. — —
certo:ut Tullius. Suis cũ certis pro/ muliebre ſit.et ĩ natione: patria:cognatiõe:ætate:Nato aqot
priiſq; criminibusaccuſabo, Naturã ne græcus Iin barbarus Patria atheniẽſis an laced?ymo alann
ipſam definire difficile e. Partes t 7 . tie eſzeti⸗ cu
eiusenumerare easquarũ idigemus Vius. Cognatione ꝗbus maioribus: quibus conſãgui raqu
ad hanc preceptronefaciliuséchæc Reis. Actate puer an adoleſcẽs. Natu grãdior: an ſene ute
Eratiout difficilis ſtnaturæ deinn 4
to: Eteniapd ſapiétescotétio e: dulld e en e te ren
prius deus: an natura. Si natura prior ẽ: ergo deus natusẽ: atꝗ deusnaſci ñ potuit. Rurſusſi deus pri zulbe
or ẽ: nata ẽnatura: qd ſi naſcipotuit natura ĩcipitñ eẽ natura.ltaq; naturæ difficilis defimtioẽ. ODiffi vuc
cilis definitio naturæ ſecùdu Platonẽé: uel alios ſapiẽtes ĩꝗt/Alioꝗn onditꝑ oſſe dfiniri: deniq; ſapiẽ telau
tes li ſte definiere naturã. Natura ẽ ignis artifex quadã uia uades ĩ resſceſibiles pcreãdas, Eteni ma rugu⸗
mifeſtũ eſt etE generari Plato aũt ſic definiuit. Natura ẽ deruoluntas:& inter cæte
ras:hæcmagisprobanda definitio. Nam ſi deus & natura ita ſunt: ut ex hisalterum prius non ſitne mat
ceſſe eſtaũt ex primo naſei: quod ſecũdũ eſt:deinde ſi quod naſcit nec deusẽ:necnatura. Recte na Vmr
turã dei dixit eẽ uoluntatem Deusenim ſemip uoluerit & uelit neceſſeé. ltaq; qm naſci natura nõ po
tuit: ſed dei uoluntas ẽ: utdeusnaſci nõ potuitinecnatura, Ilud autſcire debemusnaturam illud e
eẽ quod mundũ ultra mundũ naturam non eẽ: ſed deum. Yoluntatẽaũt dei:qua miunduseſt eanz cdtus.
dem eẽ naturã. Itaq; hic Ci, naturæ principalem defmitionem dimiſit: dixit aũt eẽ difficilem. Par?/ tuspu
ces ãt eius enumerat: ſed quarum inqtindigemus. Natura aialistinaialis. diuma mortalishominũ huben
BeRiA itcorDri Euiinlecsntac partem illam naturæ reliꝗt: quæ ĩ aialia generat: neq;: n. numo
eius indiget: ꝗ rhetoricam ſeribit: illius autẽ naturæ partes exeꝗtur: quæ motu ſuo iĩ rebusagitali wendt
qd/i. quæ uiuit. Eetenim ille ꝗq rhetoricã ſcribit pceptis ſuispſonã debet includere. Perſona aut hö. buntg
Huius itaq; naturæ indigemus in ꝗᷓ homo. Hæc igit natura quæ motu ſuo ĩ rebusaliqal agit pricipa cent
liter in duo ſcindit: i diumã naturã: & imortalem. Ac diuma ꝗdẽnatura ad rhetorica nõ pertinet & Etqa⸗
ideo hanc omiſit:ſciri tñ debet:qa loco argumẽti ſæpe rèrũ diuinaruũ inducit diſputatio iut illude gueſte
quæ res faciat: uruigeamusquæ utoccidamus: ſed hoc ad rhetorica: nõ tñ ex rhetorica deſcẽdit. a pema
q; cõferet ſe ad mortalemnaturã. Rurſuſq; hanc in duo diuidit: in hoĩes & i beſtias. Omne qd extra tiaiaun
homunẽ uiuit cũ anima & corpore beſtiasnominauit. Remoueamus itaq; & naturã illã mortalẽ quæ utartẽ
beſtiagcẽ: hãcq; ſolũ iſpiciamus in qua: hoĩes ſunt: & de eadẽ natura circa certã pſonã inuenta dupli qulnſe
citer argumenta capiamus: Etenim ea quæ ĩ hoĩs ſunt natura: nunctm naturæ ſunt: nunc itanaturæ: ner
ut & induſtriæ uel artiseẽ credant. Tripliciter aut debẽus in hoie inſpicere: atq; explorare naturã: lus,
uæ ſit natura aninn: quæ corporis: quæ extrinſecus. Verũ quæ in hoĩeextriſecus ſunt ea tm natufrᷣæ tbusen
unt quæ autẽi hoĩe aſuel corporis ſũt: ea &naturæ poſſunt eẽ & diſciplinæ. Itaq; primũ uideamus geert
quæ natura ĩ hoĩe ſit. Extrinſecus ut ſexus: Sexus en mtmnaturæ ẽ: nec ex diſciplina potaliꝗdo cõ penuf
tingere: ita & natio: & pria & cognatio: & ætastm naturæ ſunt. Natio éinqꝗt ut cõſideres utrũ græcus wmuſer
* ſit an barbarus: hoc ſecũdũ ipo& græcoꝑꝶ ſentẽtiã: ꝗ abſq; ſe reliquos barbaros appellabant. Prflia nenn
inꝗt ut cõſideres atheméſis an lacedæmonius: aquiléſis: an mediolanẽſisſit. Cognatio ẽ inquititt Dnft
conſideres quibus maioribus oriũ dus ſit:unde ſangumẽ ducat. fitq; hinc optimũ ut illud eſtiĩ Vir. nſ
Bellum ne inferre paratislaomedõtiadæ: ſed & hoc argumẽtũ quaſi ex noĩe fieri uidet: ꝙ ait laame lerat
donticdæ: cu hic ex natura colligendanobis inſinuatargumenta. Hoc itaq; intereſt:q ĩ nomine ex atote
ſonoipſo nois colligamusargumentu : ut ex uerre ꝙ euertat prouinciã. In natura autem: nen exno? D
mims ſono ſed ex cius actu: uel moribus: cuius nomẽ eſt colligimusargumentũ. Eremnim cum dici ſeaden
mus laomedõtiadæ in ſononoĩsnihil ẽ: mactu aut laomedontis perfide poſitum eſtargumentum. lgelte
Aetatẽaut inqt ĩſpicere debemus utr puer ſit an grãdior:an ſenex ut cuicunq; ætati crmẽ: ꝙ agit wnhl
aut conuemre: autnõconuemire doceamus. Hæc de hisquæ cxtrinſecus ſunt: quæ tm naturæ ſunt
2

C Nunc uenit ad ea quæ corporis & animi ſunt: & quæ tam naturæ quã diſciplinæ eſte poſſint. Eteni
nie interdum pſe multu ualet natura. Interdu tenuis:& infirma ẽ: diſciplina. n. uel uſu ſæpe mutatur.
nenel Enumerat Itaq;:quæ ita ſint ueluri cõia: ut cõſideremus: utꝑ aliquis ualensan iĩbecillisſit longus an
rl breuis: formoſusan deformis: ueloxan tardus. Hæcoia corporis ſunt quæ facile uidemus ſæpe hoi/ 0
i bus: exnatura ſæpe ex arte cõtingere Deide inꝗt debemus ĩſpicere memor: an obliui oſusſit. Comis.
Officioſus. Prudẽs. Patiẽs: an cõtra. Hæc rurſusoĩa anim ſunt: guæ ſimiliteruidemustã ex natura
4 H 1 nobis quã ex arte ꝓuenire. Vege cun
nech Præterea cõmoda et ĩcõmoda cõſiderãtur ab natura ca ilinge Aruihæcconord ſüt
Oro 1.5 7 . DS - 1 IIee. Ig ddꝗ ſæpe ex diſciplina: uel arte cõtin
⸗ data aiĩo aut eg P hoc modo: ualẽs an imbecillis: 16 git:tñ qualia: uel quata ſint nõ niſi ĩ
gus an breuis. formoſiss an deformis: uelox an tardus ſola aruma cſidetare debenms ka
Mu Ir.rIIIIS Ar r. em tfsct.„HEaut: quæ induſtria cõparant᷑ ĩ habi/
itacutus an hebetior: memoran obliuioſus: comis of tu fctius cõſi derabimu s n uictu cg
RKZ ficioſus:prudens:patiens:an cõtra:et ola quæ a natura ſiderare oportet apud quos: & quo
Mbun dãtur aio et corpori in natura cõſideranda ſunt. Nã qᷓ more: & cuiusarbitratuſit educatus
. . — k2- „— 4 uictus hoĩs ẽ oẽ illd tpᷣsa pueritia uſ
ed induſtriæ cõparãtur ad habitũ ꝑtinẽt de quo poſteri- q;ad id qd agit: uel quo deagit᷑. ltad;
len⸗ us dicẽdumẽ. In uictu cõſiderare oportet:apud quos S Srd ener abd quosnatus
Ns rr r ſit edluicalttus: 1ſirt ꝓnat eræ & ed apud quos educa
AAs et quo more et cuius arbitratu ſit educatus:quos habu tusſituñ ĩcipituictus apd quos ĩqt.
A erit artiũ liberaliũ magiſtros: quos uiuendi græcepto Intereſt. n. iſpicere illoge uita apud
ſs 5 e „E quos educatusſit, exhis.n, uiuendi
Nligel res:quibus amicis utatur:quo ĩ negocio quæſtu. artifi opotuit caper̃ diſciplinã.ſed ꝗa hoĩes
nſenen cio ſit occupatus: qũo rem familiarem adminiſtrat: ᷓ * ita d i ur uolũt educat ali q neceſ
a 1 . . ſitate pulſi ꝗppe & ſeueriores ſæ/
cõſuetudine domeſtica ſit. In fortuna quæritur ſeruus pe diſſolutius & diſſolutiores ſæpe
Eaut an liber pecunioſus an tenuis priuatus an cũ poteſta- ſeueriuseducãt. recte qrẽdũ dicit n
dech B — — .. . . . ſolum apud quos educatusſit: ſecd
ini te ſi cũ poteſtate iure an iniuria fœli an clarus an cõ- etiã quomore educatusſit Deidem
Bin fra: quales liberos heat-At ſide nonuiuo ꝗr turet qli aa Iſpicere debemusad cuiusarbi
er et On . rit coſideradũ. Pitäaut Delldens triũ ſit educatus.i. patris patrui co/
colre marte ſit affectus erit cõſiderãdu. Hitu aut appellaus gnatian aliemoris. Animaduertãus
Neihn aĩ aut corporis cõſtãtes et abſoluta ali in re ꝑfectione xaib ur uictus a primis annisuſq; ad
mroo äü ætates aliasprotendat᷑: ut dixit prĩio
mAd f quærendũe uemadmodum ſit edu ·
cſken⸗ catus. Hoc quemadmodum in tria diuiſit. Apud quos:quo more: cuiusar itratu. Deinde educa,/
m.a) tus puer ſolet ad diſcẽdas litteras ſortiri: eaſdemq;liberales. Itaq; qui liberaleslitteras diſcit duplices H
hemmni habere debet magiſtros: qui faciunt uirum bonum:& qui faciant cdiſcendi peritu:8& hisduobus ple
nchd. numoratorem Kecte ergo etiam hoc quærendum quos habuit artium! iberaliũ magiſtrosquosui/
. o⸗ uendi præceptores. ltaque non utrum habuerit magiſtros utrũ uiuendi præceptores: ſed uos ha/
k buit quærendum, ODeindęe etiam hic animaduertendus ordo eſt poſtquam litteras quis didicerit:
lte & certam uiuendi acceperit diſci plinam: tuncneceſſe eſt ut habere incipiat amicos:ſed quærendum
re eſt qualibusanmacisutatur. Amicus enimmihi eſſenon poteſt niſi ſimilismei. Deinde quonegocio
⸗ queſtu & artificio ſit occupatus quærendũ. Neceſſe ẽ. n. ut in uita noſtra aliqd agamus: quo nos occu
utl . . pemur & hicactus in uita aliquidagentium Nriplex eſt. Nã autnegocium eſt: ut mercatura: aut mili⸗-
tidtl tia: autagricultura & Cætera: aut queſtuséut præco: ut paraſitus: ut ſenicus: aut ſimilia: aut artificiũ
atenn ut artẽ.I.aliꝗ plene cogmtam. Aut exerceas: aut tradas: ut orator: ut rhetor &alia humſmodi. Alio
nalego quin ſcirealiquid pfecte & exercere nolle: habitus ẽ. Deinde aliqꝗd nõ plene ſcire:neque id quodcun
on bupl que exercere affectio eſt. Verum uniuſcuiſque rer & habitus &affectus ſi exerceatur & in actu ſit ui/
anmm. QAusé Anmimaduertédd inꝗt ẽt quo rem familiarè adminiſtret: qua cõſuetudine domeſtica ſit. Ex
Gehumd rebus eni priuatis & domeſticis quẽadmodum quis rei p. uiuat facile poſſumusagnoſcere.In fortuna
mmtt quæritur ſeruus ſit an liber. Hocquaſi naturæ magiseſſe uidetur: ut ſeruus ꝗsan liber ſit. Serui eni
ciumH pe naſcuntur. Sed ut taceamus ut multi ſæpe ex fortuna ſerui ſint etiam illesqui naſcũtur ex for
Aido⸗ tuna ſeruoseſſe manifeſtum eſt. Etemm excaptiuis primum ſerui facti ſunt. Captiuitasbelloin bel/
nerten lo non niſi incerta fortuna. Iltaq; ſeruum eſſe fortuna. Hoc etiam in fortuna conſiderandum pecu
t, Piu nioſusſit: an tenuis: priuatus an cum poteſtate. Sed quia nõ uno modo capimuspoteſtatẽ recteaddi/ .
ſcuttt Qdit ſi cum poteſtate iure an iniuria. FHoc ẽt fortunæ ut uideamusutg felix clarus an cõtra ſit. Cõſi-/
atiV. derare ẽt debemusnõ ut& liberos habeat: ꝗ naturæ ẽ: ſed quales liberos hẽat: utéillud i Virgi. uade
ieme aito felix nati pietatenõ nato felix: ſed nati pietate. Itaq; in eo fortunã inſpexit. Quippe uade ait ofe
ormvec lix inquit. Facit. n. fortuna felicẽ: quod ſiinquit cuius unctus quæritur mortuus crit non de morte:
ene ſed de mortis eiusgenere ꝗritur. Alioqꝗqn morsnaturæé. Habitũ aũt hůcappellamusanimi. Hitus
cumdi iꝗt iſte ẽ alicuiusrei: ſiue ĩ aĩo:ſiue ĩ corporea natura cœpta: ſeduſucorroborata & plena pfectio. Sci
mann re. n. plene aliꝗd habitus ẽ iã ſi id uoluerisexereere uictus ẽ. Videamus itaq; habitu quale eſſe dicat
uerſun
.„£

Aut uirtutis inꝗt hichabitusanimi. Virtusaũt quadruplex: iuſticia: tẽperãtia: fortitudo: ꝑrudẽ

tia: Sed tuc habitusſi uirtutẽ ita teneamusacceptã ut nunꝗ a ſemel cõparata recedamus. Nã ſi frequẽ
ter ſua cuiq; reddamus & aliqn rapiamns iam iuſticiæ habitũ p intẽperatiam nõ tenemus: ſinuliter

& circa aliquasuirtutes. Ita. n. ẽhabitus definitus. Habitũ ap ellamusanimiaut corporisconſtatem
&abſolutã aliqua ĩ re perfectioné. Abſoluta ẽ ut plena ſit: cõſtans ut ſemꝑ eadem fit: neq; aliqn a ſe re
cedat & tunc éſt uere habitus. Deinde aut artis inquit alicuius perceptionem: utputa ergo rheto
ricã plene ꝗqdẽ noui: ſed exercereno ů́ñl = =
1o.1 aklicet nõ rercei in eo upen aut uirtutis aut artis alicuius perceptionẽ: aut uis ſciẽ
quod rhetoricam plenenoul: hahod = Pen nt ad, n n Aat
oratoris habitu ita & in cæterisarti tiã. Et ite corporis aliquãcõmoditatẽ no natura datã
⸗ plenay cepAohabi tu⸗ 6 aut aun ſed ſtudio et induſtria parta. &ffectio ẽ animi: aut cor
cietia. Ars. Sciétia, Actus. Ar „5 . 2 — Ü— ..
tis. Nonartis: inter ſcientiã & arté PoreX tepore aliqua de cã cõmutatio: ut lætitia: cupi
hoc inter Rrsduiden duplex ẽ: ditas. metus: moleſtia: modus: debilitas: et alia quæĩ eo
una ĩ ſciẽtia:alia ĩ actu. Veꝑg ſcientia ”s — nnn n
rurſus duplex eſt. Eſt ſcientia artis. dẽ genere rcperiuntur. Studiũ aũt animi aſſidua er
õ gemmas uchemẽs ad reliꝗᷓ rẽ applicatã magna cum uoluntate
Pꝓbare artisẽ aut ſcire quotmilia ho tio: x. . erſ. irre
Hinuũ millo ſint populo: to ſpacio Ocπαo:7Hαhiloſophia: Poctriæ: geometriæ: littera
hæc urbsab illa diſtet. Hæcitaq; ſceci rum. Cõſilium ẽ aliꝗd faciẽdi: aut nõ faciẽdi uere ratõ

entia eſt: ſed non artis. Sed quoniam . . c

naiĩ nobis fuerit habitusncupatux, cõſiderabun tur: qd fecerit: aut ꝗd ſibi acciderit: autꝗd

Sed hucuſq; de habituanimi Dem/, Jiverit. rirenat faniat. ig inffa-e Jar. 1
de inqt & corporisaliqua modi- dixerit: aut quid faciat: quid ipſi accidat ꝗd dicat:aut

rasſtucliog duſtria öbarata habi quid faclurus ſit: quid ipſi cauſarum ſit: quia ſit uſu⸗
tus dr ut ſi corpus paleſtra robore,/ ne is quide hæc uidzrur attrib
