adiũgit pceptũ uti quæramus: quo
tpe ſcriptũ ſit quod ſeriptũ ẽ: quia
ex hoc intelligit uolũtar ſcriptoris.
Deindeq; quaſi deliberatiuo modo
tractandun quid utilius: quid ho
neſtius ſit. Eſſe autẽ locos cõmunes

utriq; parti:ſi quid per amplificatio

nem dici poſſit: quod illius rei neq;
adminiſtratio ꝗᷓ aduerſarius dicit.
Nihil emm prohibet fictam exẽpli
loco ponere.Fictam materiã.i.theti
cam legẽ ſine certa perſona: dei de ſi
in lege erit ex ambiguo cõtrouerſia
non in aliqua alia ſcriptura:alia ĩ re

lege cautũ eſſe uideatur: ideſt quo/
modo tu intelligis. Permultũ auté

ꝓficiet illd dmõſtrar̃᷑. Adiuũgitalid
p̃ceptũ eẽ cõſiderãdũ qu cadmodũ
ſer bi poſſit ab eoꝗ ſcripſit ſi ſic ſẽ/
ſiſſet quẽadmodũu dic aduerſarius

3

1
Ex ſcripto & ſententia controuerſia conſiſtit. Legales cõtrouerſiæ ſunt quinq; quæ extra conſti ſpdet
tutionestractatus ſuos habent. Ex his Tullius primam tractauitambiguitatem,. Scriptum & uolũ/ p
tas nunc explicatur. Scriprũautẽ omne accipere debemus quicquid in legibus: aut in teſtamẽtis: aut Cei
edictis: aut in omnibus ſcriptis ĩtelligitur. Hoc definiuit ita. Cum alter utit uerbis quæſcripta ſut. W
. Alter ſctiptoris ſentẽtiã interpræœatur. &ad id quod ſcriptũ ẽanmũ ſcribentisadiugit, Idé autem luser
qui ſententia utitur duplici modoaſſenſit ſententiam ſcriptoris. Aut. n. ſemꝑ dicit ſcripti eius unũ n
eundẽq; ſenſum eẽ: aut ad tẽpus:aut
ex euẽtu accipi oportere id quod ſẽ locisuti oportebit. Ex ſcripto et ſẽtentia cõtrouerſia cve
tit ille qui ſcripſit. Dat exẽplũ quẽ/ 5ſiſtit:cũ alterucrbis ipſis q ſeripta ſututitur:al .
admodũ: unũ & idẽ ſemp itelligg Coluitit:cu alteruerbisiPs q icripta iut titur: alter ad di⸗
tur ſeoretl npCl haes e id quod ſcriptorẽ ſẽſiſſe dicet:em adiũ get dictiõem ton
undus iſtitutus ſterpræta xær . . . —G — .
dẽ eẽ iuſtũ ſiue natus filius eſſet: ut Scriptoris at ſniam ab eo gui ſentẽtia ſe defendet: tũ
is re: eſer Imrn fuerar⸗ ueng ſemper ad idẽ ſpectare:et idẽ uelle demõſtrabitur:tũ veal
tusnõ fuiſſet: ut alius nullus eſſe A,. ,,, 1. — — —
ipſe qui ſecũdus eſt ĩiſtitutus. Hãc ſẽ aut cx facto:aut ex cuetu aliquo 4 tẽpus id quod ĩſti En.
eriamun⸗ memorat 5 ſenper ean tuenit accõmodabitur. Semꝑ ad idẽ ſpectare hoc mõ. ln
dem eſſe. At uero cũ ſẽtẽ ſcripto Ii c 1 — 1 —
xis ita expõit: ut ex factoaũt ex euẽ/ Paterfimilias n liberorũ haberet nihil. uxorẽ ãt ha- uin
Ea repus inretßtad ſit docet Dũü beret:ĩ teſtamẽto ita ſcripſit.Si mihi genuus ſit filius id
ubqualitate aſſũptiuæ ptis in hoc — Pj „ —-
genere cõtineri. In qua Ppeſatio eſt unus Pres ue is mihi hæres eſto. De ide quæ aſſolẽt. cbui
relatio rt ſoriakam: 6 * Poſtea ſi filius ante moriturg IE tutela ſuã cuenerit nod
ceſſio.In his.n. oĩbus ſpeciebais aſſũ — . - J7. —
prium qualuarisnecefario ex præ ti mihi decebat ſecũdus hæres eſto. Filius natusnõẽ
relze: dua cũ ſcriprũ habeat habe/ abigut agnati cucoge ſecũdus hæres: ſi filius anteꝗᷓ ton
bit & ſententiam: quã is ꝗ ea utitur 7αt⁸1⅞1 ſ H . .- 2
dicit ad tẽpusaccõmodari: dat exé 1 tutel 10 4 ucnent morinus ſit. In hoc gcnereno por tef
plum Kllocet nõad dem ſpectar ĩ hoc dici ad tempus:aut ad euẽtũ aliquẽ ſentẽtiã ſcri- H
his exẽplis ſentẽtiam ſcriptoris: ſen.d Prori Fmegar f.
ex tẽpore ſemper ĩtelligi.Poſt hæc P 10 15 9 cte accõmodari P ropiterea quod D ſola len
uhil git præcchti qbusuti deber is ec demõſtratur. ꝗᷓ fretus ille qui cõtra ſcriptum dicet
qui ſcriptũ defẽdit:& isqui ſcripto c harreditate en Ire 2= 3
Trucrur Sutätlurclaucdiesfcribto ſuam eſſe hæreditatem defendit. Ilud autẽ genus eo 3
ris. 6socusi quo docet᷑: nhila rum qui ſententiamĩducũt:in quo non ſimplex uolũ u
iudicibus ſpectarioportere:niſi ſcri . . .
nicibus iPpectarioporteenuni criptoris oſtenditur: quæ :et
ptũ & magisſi legitimũ ſcriptũ ſit- tas ſ. Pto oſte e ur. quæ in omne tempus: et n li
Tertio loco debet ĩducere factũ ab omne factum:idem ualeat:ſed CX quodam facto: aut un
aduerſario. ODeinde poſtea cõparare
cum ſcripto id quod factum eſt. De „ in
inde dicere quod iudex ĩ legẽ iuratus ſit. Deinde interogare ꝗd ſit quod ex adue rſa pte dicat. Mo
dis autem uariisinterrogareimodoiudi cẽ:modoaduerſariũ: modo ipſum ſe cũ admiratione inter 1
rogare. Et interrogar hæc utrũ ſcriptum negetur eſſe ſicquẽadmodũ loquitur: & an ab aduerſario
aliud/ factum ſit quãdicatur:an contradici nihil poſſit: deinde concludere. Cum ſcriptu ita ſit &ab
aduerſario factum: & ita factum non negetur: quod ſùma ſtultitia ſit cõtradicere. Deinde recitatio n
ſequitur ipſius ſcripti frequens: & cõparatio facti cum ſcriptouario modo:nuncad teipſum ut rede n
asinuncad iudicesiſta tractes: Sed ad iudicescum dicitur: oſtendendum ẽꝗquid ſequi iudices debe/
ant quod duabus de cauſis ſit apud iudices dubitatio: ſi aut obſcure ſcriptũ ſit: aut aduerſarius ali ten
quid neget. At hicutrũq; manifeſtum eſſe. Vnde iudices parere legi oportet:non interpᷣtari legem: le⸗
Poſt hæc ſubiunguntur ea quæ contra eum dicũtur:qui utitur ſentẽtia. Et quoniã ſupra diximus ſẽ
tẽtia: aut ad idẽ ſempſpectat: autad tẽpus accõmodatur. Si ad idẽ ſpectar̃ dicit ſnia ille quiſcripto Cn
nititur dicit non oportere nos de uolũtate quærere: cũ ſcriptũ extet quod iudiciũ ẽuolũtatis. De n
inde incõmodumeſſe ſi hoc ĩſtituat ut ab ſcripto recedat᷑. Nam ſi nec ſcriptores reatũ crederẽt eẽ:
& ſibi debebũt ĩterp̃ᷣtari habere quod ſcripſerit: & iudiciuũ incertũ ſequẽtur: ſi aſcripto receder̃ cœ F
perint: deinde dicere magisuolũtatem eu ſeqũi qui ſcripta defendat ꝗᷓ eum qui interp̃ᷣtetur. Certi⸗/
us.n. iudicium eſt uoluntatisipſũ ſcriptũ. Hæc aduerſus eũ quiſniam ſempad idem ſpectar dicit.
Snautẽ ad tẽpus accõmodari ſnĩam dicit aduerſarius. debet ille qui ſcriptoniti t negare iuſtu eſſe e.
Vt cũ aliquis ſe cõtra legẽ feciſſe fateat: aſſerat cãm: ueltẽporis: uel euẽtus: uel aliam ſimilẽ: Deĩde 1
debet dicere ſempaccuſatorum fuiſſe: ut c crimẽintenderent: facticãmafferrent. Nuc reoge e ut
cũ feceritiq; nõ licebat: facti ſui afferãt cãm. Poſt hæc tres locos debet aſſerer ꝗ pro ſcriptomitit. Sũt n⸗
aũt hi. Nuſla ĩ legẽ cãm cõtra ſcriptũ accipi: i hac lege nõ accipi: hãccàm mie accipi. Hæcuti deber
aſſerere. Ac prim illud ĩ nulla lege cãm accipiẽdà eẽ: hẽbit hæc pcepta. Quod ſcriptorinecd; igeni de
um defuit ad inueniẽda &a: neq; ſermo ad proferẽda: ſi aliqd excipiẽdũ putaret eſſeconſuetudinẽ i
„WD

Cl
metie

4

Tiri

Ceauten

Meisuni

dobert
ralerad
dchöen
nleren
burn
odi
iemd.

letluue

Wnei
nde

„*

n

n.

iſa⸗
a
nd
en
mnun
uclu

eern
Noaut

Peruro
nürdrr⸗
Ieatann
nurted.
vgebe⸗
lusali
lgem⸗
noͤſ⸗
hi⸗
itee⸗
Ceice
Ceru/
idil.
züce
veel

n

gao is ꝗ ſcriptũ defẽdet his locis plærũq; oĩbus maior feren
autẽ parte ſemꝑ poterit uti:Primu ſcriptoris collau- hãc legẽ ferat ſcire ſe uelle: ut ſiali⸗

ſi flusitetl

fciptoribusexcipere. Hoc pbabitſi recitet leges quæ habẽtexceptionẽé. Erit autẽ uehemẽetius: ſi eius
ipſſus ſcriptoris aliã legẽ recitet: autĩ ipſa lege aliquod caput ſueniat: quod excipiat. Dcĩde quaſi P
definitionẽ inducere: quomiã nihilaliud ẽcãmiaccipe mſi legẽtoller̃.Idq; fieri ſicãaccipiatur: quæ
extra legẽ eſt. i,. extra ſcriptũ. Deĩde oĩbus peccãdi licẽtiã dari. ſi cauſa ſemperaccipiatur: & iudici

bus errorẽ mitti: cũ a ſcri Ereccferi ſẽper cãs ſequant᷑:quæ ſeiptæ nõ ſint. Oẽsciues ꝗd agant
io ꝗſq; agat: & cãm legi applicet. Poſtremo hos locos ĩducet qd oẽs actus

ignoraturos:ſi ex ſuo cõſi
—. . rreip, legibusexercedt: quod hi iudi
ecuẽtu ad tẽpus ĩterpretãda dicitur. Ea ex partibus iuri Getiancsociis ſuisabiint ꝙ iurẽt i
—.—. PP. enir N nener eSe Uerhba certa: quod nullãexcuſationẽ
tinetur. n autalicu en elze er en
dicialisaſſuiuæ ſuſti⸗ ett Nã tũ inducitur cõpara aut aliquã cãm r̃cipiãt Qua cũ tene
tioꝛut ĩ eũ qui cũ lex Aperiri portas noctu uetaret ape atur ad iudicãdũ abeſſe poſſit: niſi

. 1. 2 IS& rer ſi eadé cauſa utat᷑ quæ ſit i ipis legi
. eadẽ cauſa utat quæ ſit ĩ ip̃is legi⸗
ruit quodã ĩ bello et auxilia quædã in oppidũ recipit businſtituta, Quoll ſi oes legibus re

ne ab hoſtibus cõprimerẽtur: ſi foris eſſent: quod pro nẽtur: iniquũ cẽaduerſarios: nõ te/

pe muroscaſtra hoſtes haberẽt. LTũ relatio cris utĩ eo neri. Deinde perargumétationẽ illa
Pe murosc ſt a1 oſt Sn tio cfi utie gquæ inducto noĩiatur explicare an p
milite: qui cu cois lex oium hominẽ occidere uetare mittãt iudicesad legẽ addi eã cãm
tribunus militem ſuũ:q uim ſibi inferre conaretut oc qua ſe tuæ aduerſarius, Quod ſi ip
Dee ee nneee eee Ii nõ pmittant: aut etiã ſi uẽlint ipſi
cidit. Tũ remotio criminisut ĩ eo qui cũ lex ꝗbus di- addere populus ſinat: ſi neq; ipſi ne
ebusĩ legationẽ proficiſceretur præſtituerat:Ja ſaptů & populuspernuttataddi cãm ini/
55 1r . 5 e. Ta .FEgquüd eéë: ut hodie ita iudicent: quaſi
n dedit quæſtor:pro ectus nõ eſt Iu cõceſſio Per. iam cã legi uideat aſcripta indignũ
purgationẽ et per ĩprudẽtiam facti ut ẽ iutili imola- efſe denogari legi: autabrogari legẽ
BB* . FE —⸗ ——— aut ex aliqua parte mutari. Deroga
tione et per uim: ut ĩ naui roſtrata:et per caſũ:ut ĩ euro riẽm uitupationẽ uenire. Abrogari

tæ fluminis magnitudie. Quare aut ita ſẽtẽtia ĩidice- totãpenitus tollere. Tertiũ uero eſt

cũ pars aliqua cõmutat &uertit: de

turut unũ quoddã uoluiſſe ſcriptor demõſtretur: aut inde adiuger populum hodienihil
ſiciut in eiuſmodi re et tꝑe hoc uoluiſſe doceatur. Er/ ſcire. Iniquũ eẽ: ut illo iuito & igna⸗
rH FE olidd de legibus iudicet eẽ certũ
Hæ legis tẽpus. Quod ſialiqs

Sõ 7. Jc. .. . . . d ſit captioſũ aduerſariũ: ut cõtra
datione et loco cõi:nihil eos ꝗᷓ iudicent: niſi id quod 4

timuũ ſcriptũ proferetui.i. aut lex ipſa: aut ex lege ali qiſpli ceat licentiã cõmodari: ut uel
quid. Poſtea quod uchemẽtiſſimuũ ẽ facti aut ĩtẽtiõis abroget: uel corrigat legẽ Deide po

R—— , SE E e; 12². — „ ſtréo loco cõcluditgeminé pmiſſu/
aduerſariorũ cũ ipſo ſcripto cõtẽtiõe:quid ſcriptũ ſit rũ fuiſſe de wopulseut eerins

quid factũ:quid iuratus iudex: Quem locum multis hãc cãm adderet legi:ẽt ſi ſine alicu

factu: quid iuratu: iudex: Quem locum multis haccimadder t ſepack
modis uariare opottebit Tum ipſũ ſecũadmirantem ete den Arae

quiddam cõtradici poſſit:tũ ad iudicis officiũ reuer ſemp hoc eẽ in hac lege quod ſenſe

Tesr er .— er,, ir,mrit ſcriptor: ut quod nos ſeſiſſe ſcri/
tentẽ et ab eo quærentemꝗd prxæterea audire autex ptorẽ dicius. i.ad quã ſniam ſcripta

pectare debeat:tum ipſum aduerſarium: quaſi inten- uerba accõmodãus: ipſa ſempſit ne

. 7 . - gqaliquo tempore mutet᷑: ne exiſtat
tantis loco producẽdo: hoc eſt interrogãdo utrũ ſcri a rebreniint 8 akrcſtan
ptum eſſe neget:aut cotra contẽdi neget: utrum ne rentia defẽdit cõtra ſcriptũ ſic dicit
gare auſus ſit ſe dicere: deſiturum. Si neutrum neget: hoc ſẽſiſſe ſcriptorẽ: utñ ſemp idẽ
gare aulus it le diccrc: dellturum. ornehtrumneget: :, ſeſiſſe dicif: ſed p tpe: peuẽtu
. ſitalia: atq; alia ſnia & his duobuspᷣ

ceptis ſuppõit exẽpla: ſẽp ad idẽ ſpectar hoc mõ unius ptis uel pcepti & tractatusexcplũ ꝗᷓ ſuã ĩ tute

lãuenerit ĩter ãnosꝗqᷓtuordeci:qbus expletispõt facer̃ teſtm cũ eo qẽ hæres. Secũdus.ſ.& tũc hæres
ĩ ſuã tutelã ueniat moriat: ĩ hoc gener nõ põt hoc dici:ꝙ ĩterpᷣtat᷑ ſcripti ſemp eandem

— —

tᷣsaccõmodari: qua fretus & ille ꝗ ſcriptuũ dicit. i ſecũ dus: qſecũdus de nuũero factus

ſniam nõa

hæresahagnatis ſcripto ab hæreditate ſũmouet᷑: qa ſecũ dus ſcriptus:cũ ſit nõ nato filio ſecũdusnõ

eſt:quæ ĩ omne factũ idẽ ualeat:nõ quod ſupra:ſed hic pro tẽpore: ut qd fiat lex ſenſerit. Cum pro
pe muros hoſtes caſtra haberẽt: probauit hucuſq; cõpẽſatiuã ſiibeſſe ĩterpᷣtatæ uoluntati cõtra ſcrip
tũ cũ uoluntas expectatur ex tẽpore ſubiũgit & relatiuã ſubeſſe. Tum remotio criminis acläginſe
& remotionẽ criminis ſubeſſe iterpᷣtatæ uolũtati. Cõtra ſcriptũ: cũ uolũtas mutatur i:utadtps ſit

Icat. Eſſe turpia & iutilia hæcquæ-

ſcriptum ſit pe are oportere:et hoc eo masgis:ſi legi aduerſarii dicũt. Nuc legẽ qualiſcũ
btam. ſped Soborte magisl- E q; ſit debere ſeruari- Poſt populoſi

Supponit etiã quartã ſpẽm aſſũpti/
uæ. i.cõceſſionẽ ei ſubeſſe.Tũ cõce
ſio per purgationẽ:qa cõceſſio ĩpur
gationẽ: & ĩ depcationẽ diuidit: ſed
depᷣcatioñ ſubeſt. Purgationẽ ſpeci
ebus ſuis ſubiicit. Quare aut ita ſẽtẽ
tia ĩducet. Redit ad cõcluſionẽ duo
rũ Prcehterd ſupra poſitorũ cum
uolũtatẽ ĩterpᷣtamur cõtra ſcriptũ
Scriptũ ergo is ꝗ defendit. Hinc ĩci
piũt pᷣcepta ꝗbouti debeat isꝗ ſe de
fendit ſcripto: ꝗd factũ ſit ab eoui/
delicet qui ex legis uerbis arguitur.

Quid iuratusiudex.i.ĩ quã rem iu

ratus iudex ſedeat. Hocẽ ĩ leges ſe/
deat iuratus. Siue utrũ neget. i. aut
ſcriptã eẽ legẽ:aut hocſe feciſſe⸗Cõ
tra at dicet ſic ut prorſusaliud ſen
ſiſſe ſcriptor:& ſcripſiſſe aliud de/
mõſtrabitur. Cõtra ãt dicet ab eo
ſe cõtra iuſtũ qui ſcriptonitit uolũ
tate defẽdit:ſed huicnũc locos dat
nõ quo ad eius partes iam tranſierit
ueꝶ ut ĩtelligamus cõtra ques locos
eius qui ſe uolũtate defendit. reſpõ
dere poſſit. Auta cauſa aſſũptiua in
feret. Quoniã cũ ad tẽpus uolũtas
ſcripti accipiẽda oſtẽdit neceſſario
p aſſũptiuæ qualitatis ſpeciẽ argu/
mẽta ſumũtur.Sialiud ſenſiſſe ſcri
ptor:aliud ſcripſiſſe dicat. Prima
ps qᷓ is utit qui ſe uoluntate defẽdit
cõtra quã nũcpræcepta dat ſcripto
ri. In cãm affert is qui a ſententia ſta
bit.Secũda pars qua utit isqui uolũ
tate ſe defendit: cõtra quã præcepta
nũc dat ſcriptori. Sin cãm afferet is
qui a ſentẽtia ſtabit: dictus primus
locus ab eo ꝗ ſcripto nitit᷑ per partes
ſuas:ꝗ per præcepta ſeqtur ſecũdus
locus in quooſtẽdit᷑:ſi ĩ cæteris legi
bus cauſa accipiatur:ĩ hãc legẽ cãm
accipi ñ oportere. Hoc ut ꝓbari poſ
ſit demõſtrãdum eſt: qa lex uel ſcri
ptum quodlibet ad res maxias uti/
liſſimas: honeſtiſſimas: religioſiſſi
mas pertineat. Vnde inutile: turpe:
nephaseſſe doceatur: legi tam dili/
genter ſcriptæ non obtẽperari. Dein
de docendum quod ommia cauta in
hac lege ſint: & proſpecta: & expec/
ta:quæ excipienda: perſpicienda: ca
uendaq; eſſe uidebantur., Subiũgi/
tur tertius locus:ĩ quo docetur hac
cãm accipi non oportere: i quo quo
niam aduerſarius: qui contra ſcri/
tum dicet:aliqua æquitate ſe tuet
Laborãdũ eſt uti doceat:qui ſe ſcri
pto defendit illudæquum non eſſe
ꝙ aduerſarius dicit. Quo loco bene
tractato:ut doceat æquum non eſſe
efficiat: ut non oporteat Concedere

et contra tamen dicat nihil eſſe quo hominem ĩpudẽ
tiorẽ quiſꝗᷓ ſeuiſurũ arbi tretur. In hoc ita cõmorati
cõueniet:quaſi mihil præterca dicẽdũ ſit: et quaſi cõ
tradici:nihil poſſit ſæpe id quod ſcriptumẽ recitãdo
ſæpe cũ ſcripto factum aduerſarii cõparando:atq; in
terdum acriter ad iudicẽ ipſum reuertendo. Quo in
loco iudici demonſtrandu ẽ qiʒid iuratus ſit:quid ſeꝗ

debeat: duabus de cauſis iudicẽ dubitari oportere ſi

aut ſcriptũ ſit obſcure:aut neget aliquid aduerſarius
Cũ et ſcriptũ ſit aperte:et aduerſarius oĩa cõfiteatur:
tum iudicẽ legi parere nõ interpretari legẽ oporter̃.
Hoc loco cõfirmato:tum diluere ea quæ cõtradici po
terant oportebit. Cõtra aut dicetur ſi aut prorſus ali
ud ſeſiſſs ſcriptor:et ſcripſiſſe aliud demõſtrabitur: ut
in illa de teſtamẽto quam poſuimus cõtrouerſia: aut
.cã aſſũptiua infereretur. Quãobrem ſcripto nõ potu
erit: aut nõ oportuerit obtẽperari. Si aliud ſen ſiſſe ſcri
ptor:aliud ſcripſiſſe dicetur is qui ſcripto utetur hoc
dicet non oportere de eius uolũtate nos argumẽtari
ne id facere poſſemus: iudiciũ nobis reliquerit ſuæ

uolũtatis. multa incõmoda ſeꝗ ſi inſtituatur: uta ſcri

pto recedatur. Nam et eos qui aliquid ſcribãt nõ exi-
ſtimaturos id quod ſcripſerint ratũ futurũ:et eos ꝗ
iudicẽt certũ quod ſequãtur nihil habituros ſi ſemel
a ſcripto receder̃ cõſueuerit. Quod ſiuolũtas ſcripto
ris cõſeruãda ſit ſe et non aduerſarios a uolũtate eius
ſtare. Nam multo proprius accedere ad ſcriptoris uo
luntatẽ eũ qui ex ipſius eã litter is interpretetur:ꝗ illũ
q ſentẽtiã ſcriptoris nõ ex ipſius ſcripto ſpectet quod
ille ſuæ uolitatis quaſi imaginẽ reliquerit: ſed dome
ſticis ſuſpitiõibus ꝑſcrutetur. Sin cãm afferret isꝗ a
ſentẽtia ſtabit primũ erit cõtra dicẽdum:qua abſurdũ
ſit non negare cõtra legẽ feciſſe:ſed quar fecerit cau-

ſam aliquam inuenire. Deinde conuerſa eſſe omnia

ante ſolitos eẽ accuſatores iudicibus ꝑſuader affinẽ eẽ
alicuius culpæ cũ ꝗ accuſaretur: et cãm proferre quæ
cũ ad peccãdũ ĩpuliſſet. Nunc ipſum reũ cãm afferre
quare deliquerit. Deĩde hãc ĩducere partitionẽ: cuius
in ſin gulis partibus multæ cõueniũt argumẽtatões.
Primu nulla in lege ullam cãm cõtra ſcriptũ accipi
cõuenir. deĩde ſi ĩ cæteris legibus cõueniat hãc eẽ hu
iuſmodi legẽ: utĩ ea non oporteat. Poſtremo ſi ĩ hac
quoq; lege oporteat hãc quidem cãm minime accipi
„

opor

negn

ſ. gn

eX
teq
d

P.

oportere. Prima pars his locis cõfirmabitur ſcriptori
necq ingeniũ:neq; operã: neq; ullã facultatem defuſſ
ſe quominus poſſet aꝑte perſcribere id quod cogita-
ret. Non fuiſſe ei graue:neq; difficile eam cãm excipe
re quã aduerſarii proferant:ſi quicquã excipiẽdũ pu

taſſet: cõſueuiſſe eos ꝗ legẽ ſcribãt exceptõ busuti. De

inde oporte recitare leges cũ exceptõibus ſcriptas: et
maxie uidere ſi ꝗᷓ in ea ipſa lege de qua agitur: ſt ex
ceptio aliquo ĩ capite:aut apud eiuſdẽ ſcripto rẽ:quo

magis probetur legis eũ fuiſſe excepturũ:ſi ꝗd excipi

endũ putaret: et oſtẽdere cãm acciper̃ nihil aliud eẽ
niſi legẽ tollere:iõ quod cũ ſemel cã cõſideretur nih 1
attineat eam ex lege conſiderare:quippe quæ in lege

ſerrpta non ſit. Quod ſi ſit ĩſtitutũ oibus dari cãm et

poteſtatem peccãdi cũ intellexerint uos ex ingenio
eius qui cõtra legẽ fecerit:nõ ex lege m qua iuraui ſitiæ

rem iudicare. Deinde et pſis iudicibus iudicãdi et cæ
teris ciuuibus uiuendi rõnes perturbatũ iri:ſi ſemel a le
gibus receſſum ſit. Nã et iudices nec ꝗd habituros ſe

quãtur:ſi ab eo quod ſcriptũ ſit recedãt: neq; quo pa/

cto aliis mprobare poſſint: quod cõtra legẽ iudicarit

et cæteros ciues quid agant ignoraturos: ſi ex ſuo ꝗſ

q; conſilio et ex ea ratione quæ ĩ mẽtem aut libidinem

q; rẽ adminiſtrabit. Poſtea quærere a iudicibus ipſis:
quare in alienis detineãtur negociis:cur reip. munere

ĩpediãtur: cũ ſæpius ſuis rebuset cõmodis ſeruire poſ
ſit: cur ĩ certa uerba iurẽt:cur certo tꝑe cõueniãt: cer-

toq; diſcedãt: cur nihil ꝗſq; afferat cauſæ:quo minus
frequẽter operam reip.det:niſi quæ cãĩtlege excepta
ſit:an ſe legibus obſtrictos ĩ tantis moleſtiis eẽ æquũ
cẽſeãt: aduerſarios uero noſtros leges negligere cõce
dãt. Deide itẽ ĩꝗrere ab iudicibus: ſi eius rei cauſæ pꝑ

quã ſe reus cõtra legẽ feciſſe dicat exceptorẽ ipſe in le

ge aſcribat paſſuri ne ſint. Poſtea hoc quod faciat in

dignius et ĩpudẽtius eẽ quã ſi ꝗd aſcribat.Age porro
ꝗd ſi ipſi uelĩt iudices aſcriber̃ paſſurus ne ſit populus

atq; hoc eẽ ĩdignius: ꝗᷓ rẽ uerbo et Iris mutare nõ poſ
ſint:eã rẽ ipſa et iudicio maxĩe cõmutare: Deinde ĩdi

gnũ eẽ de lege aliqd derogari: aut legẽ abrogari:aut
aliqua ex pte cõmutari:cũ populo cognoſcẽdi et pro
bandi aut ĩprobandi fiat poteſtas nulla:hoc ipſis iu

d icibus inuidioſum futurum:non hunc locum eſſe.
—

aduerſario ham ſuperiores loci hoc

agebant:quaſi non liceret id fieruq;

aduerſarius uellet. Hic autẽ locus:
ut dixi in quo docetur æquum non
eſe quod aduerſarius dcit: demon
ſtrabit eum non oportere audirucũ
iuſtum nõ uideatur eẽ quod dicit.
Deinde deſcendendum erit ad aſſũ
ptiuæ qualitatisſpecies per tracta/
tus. Abeo ꝗ ſcripto nititur uti p ea pᷣ
cepta quæ ſupra dicta ſunt compen

ſationis:& relationis: remotionis:cõ

ceſſionisexplicet locos partis ſuæ:ꝗ
nititur contra eum: q ſe uoluntate

defendit ſupponendocauſam ex lo
cisaſſũptiuæ qualitatis: demnde rõ/
nisafferẽdæ ſũt:& cauſæ: quare aut

iIn lese G teſtamẽto: ita ſcriptum

ſit:quod ſcriptum eſt:ut ex hoc mo
do non ſcripta tantum defẽdere: ue
rum uolũutates interpretari uideat
ille qui ſcripta defẽdit primũ nulla
in lege ullam cauſam. Præcepta par
titionis quibusuti debeat isꝗ ſe ſcri
pto defendit. Prima pars his fere lo
cis cõfirmabitur. In nulla lege cãm
accipioportere. Demde item quære
re hoc totum per iductionem: ut ex
eo quod conceditur: id quod non

conceditur concludatur. Secunda.

uenerit:nõ ex cõmuni præſcriptio ciuitatis unãqui⸗,

pars eſt inqua eſt oſtendnedum: ſi i.

cæteris legibus oporteat: in hac non

oportere. Secunda pars ſcipit de par

titione eius ꝗ contra ſententiã ſcrip
tũ defendit. Si qd igit ex hac ipſa
ꝗppiam accuſator deroget.i. æqui
tate. Quoniam ille qui ſe ſenteptia

defendit cõtra ſerbr æquitatẽ de

bet aſſerere. Neceſſario is qui ſe ſcri
pto defẽdit: debet rurſusdetrahere

æquitati. Contra ſcriptumautemꝗ

dicet primum: inducet eum locum
p quem æquitas cauſæ demonſtret

nunc tractus eſt eius qui uoluntate

ſetuetur contra ſcriptum: quod ſu
pra tractatũ ẽiſq; inducet primum
locum æquitatis: ut oſtendat quæ
& qualisilla ſit cauſa Juaß adhi/
bet per interprætationem Iegis.

neq; hoc tẽpus legũ corrigendarum apud populum

hoc et per populu agi cõuenire: quod ſi nuncid agãt
uelle ſcire ſe qui lator ſit. et qui ſint accepturi ſe actiões
uidere et diſſuadere uelle. Quod ſi hoc cũ ſũmæ ĩuti

lia:tũ multo ſint turpiſſima: legẽ ciuiuſcunq; modi ſit

cõueniat in præſentia cõſeruari a iudicibus. Poſt ſi di
ſpliceat a populo corrigi cõuenire. Deide ſi ſcriptũ nõ
extaret magnopere qu æremus: neq; iſti niſi extra peri
culũ quidẽ eſſet crederemus. Nũc cũ ſcriptũ ſit amen
tiam e eius rei qui peccarit potius quã legis ipſius uer

ba cognoſcere. His et huiuſmodi ratiõibus oſteditur

cãm extra ſcriptũ accipi nõ oportere. Secunda pars ẽ
in qua eſt oſtendendũ:ſiĩ cæteris legibus oporteat in
hac nõ oꝑortere. Hoc demõſtrabitur. ſi lex aut ad res
maxias:honeſtiſimas: u tiliſſimas:reli gioſiſſimas uide
Pi ur pertinere. Aut inutile: aut turpe:aut nephas eẽ ta
liire nõ diligẽtiſſime legi obtẽperare debere:aut ita
lex:diligẽter perſcripta demõſtrabitur ita cautũ una
quaq; de re:et ita quod oportuerit exceptum: ut mini

me cõueniat quicꝗᷓ ĩ tam diligẽti ſcriptura præteritũ

arbitrari. Tertius locusẽ ei qui proſcripto dicet max
me neceſſarius:ꝑ quẽ oſtẽdat oportet:ſi cõueniat cam
cõtra ſcriptũ accipi: eam tamẽ minime oportere quæ

aduerſarius proferatur: ꝗ locus iccirco ẽ huic neceſſa

rius: quod ſemꝑ is qui contra ſcriptũ dicit: æquitatis
aliud afferat: oportet. Nã ſũma iĩprudẽtia eſt eum qui
contra quꝗᷓ quod ſcriptũ ſit aliquid probare uelit:nõ
ætatis præſidio id facere conari. Si ꝗd igitur ex hac

ipſa quippiam accuſator deroget oĩbus partibus iuſti

us et probabilius accuſar uideatur. Nam ſuperior ora
tio hæc omnis faciebatuti iudices:etiam ſi nollent ne

ceſſe eẽt:hoc aũt etiam neceſſe nõ eẽt:ut uellent cõtra

iudicare. Id aũt fiet: ſi quibus ex locis culpa demõſtra

bitur eẽ in eo ꝗ: aut cõparatione: aut remotiõe: aut re

latione crĩs:aut cõceſſiõis partibus ſe defendit:de qui
bus ante ut potuimus diligẽter ꝑſcripſimus de his lo

cis quos res poſtulabit: ad cãm aduerſariorũ ĩproban
dã trãſferemus: aut cauſæ et rationes afferẽtur: quare

et quo cõſilio ita ſit ĩ lege:aut in teſtamẽto ſcriptum:

ut ſentẽtia quoq; et uolũtate ſcriptoris: et nõ ipſa ſo
lum ſcripturæ cã cõfirmatũ eẽ uideatur: ut aliis quo-

q; conſtitutionibus factum coarguetur. Cõtra ſcrip-

tum autem qui dicet primum eum inducet locum ꝑ
.

“

clem

cin .
usan
mora
et
on
an
1le⸗
cacoꝛ
o
ſecn
na
umt
cgi
tu
Vunb

ind
e

umu
n
u
n
n
null
Utats
nq
i
ar
uſ
ton
nite
cot
väſ

quem æquitatis cauſæ demonſtrẽtur: aut oſtẽdet quo
animo:quo cõſilio:qua de cauſa fecerit:et quamcun:
cãm aſſumet:aſſumptionis partibus ſe defendet:de 1
bus ante dictum eſt. Atq; hoc in loco cũ diutius cõ-

moratus ſui facti rationẽ et æquitatem cauſæ exorna

uerit:tũ ex his locis fere contra aduerſarios dicet cãm

oportere accipi:demonſtrabit nullã eẽ legem quæ ali-
quam rẽ inutilẽ:aut iniquam fieri uelit oia ſupplicia ꝗᷓ

alegibus proficiſcantur culpæ ac malitiæ uindicandæ

cã conſtituta eẽ. Scriptorem ipſum ſi exiſtat factit hoc
probaturum:et idẽ ipſum ſi ei tale accidiſſet factũ fuiſ
ſe:et ea re legis ſcriptorem certo ex ordine iudices cer
ta ætate cõſtituiſſe præditos ut eſſent nõ ꝗ ſcriptũ ſu-
um recitarent:quod quiuis puer facere poſſet ſed quæ
cogitationem aſſequi poſſent:et uoluntatem interpre

tari. Deinde illum ſcriptorem: ſi ſcripta ſua ſtultis ho/.

minibus et barbaris iudicibus committeret: omnia ſũ
ma diligentia ꝑſcrutaturũ fuiſſe. Nuncuero quod in-
telligeret quales uiri iudicaturi eſſent: iccirco eũ quæ
perſpicua uideret eſſe nõ aſcripſiſſe. neq;. n. uos ſcrip-

ti ſui recitatores: ſed uoluntatis interpretes fore puta-

uit. Poſtea ꝗqrere ab aduerſarũis: quod ſi hoc feciſſe ꝗd

ſi hæc accidiſſent:eorum aliquid in quibus: aut cauſa
ſit honeſtiſſima:aut neceſſitudo turpiſſima:tum ne ae
cuſaretis. Atꝗ hoc lex nuſꝗ excep t. Non omnia ergo

ſcriptis ſed quædã quæ perſpicua ſint tacitis exceptiõi

bus caueri. Deinde nullam rem. neq; legibus ne ſcri-
ptura ulla:deinde neq; in ſermone quidem quotidia-
no atq; imperiis domeſticis recte poſſe adminiſtrari: ſi
unuſquiſq; uelit uerba expectare:et non MäMuolũtatem

eius qui uerba habuerit accedere. Deinde ex utilitatis

et honeſtatis partibus oſtendere ꝗᷓ inutile:aut quã tur
pe ſit id quod aduerſarii dicant fieri oportuiſſe: aut
oportere:et id quod fecerimus: aut poſtulemus ꝗᷓ uti-
le:aut quã honeſtum ſt. Deinde leges nobis caras eẽ
nõ ꝑꝑ litteras:quæ tenues et obſcuræ notæ ſint uolun
tatis: ſed ꝑꝑ earum rerum: ꝗbus deſcriptum ẽ utilitatẽ
et eorũ qui ſcripſerunt ſapientiã et diligentiã. Poſtea
quid ſit lex deſcribere:ut ea uideatur ĩ ſententiis:nõ in
rebus conſiſtere et iudex is uideatur legi obtẽperare ꝗ
ſentẽtiã eius non qui ſcripturã ſequatur. Deinde quã
indignum ſit eodem affici ſupplicioæum qui propter
aliquod ſcelus et audaciam contra leges fecerit: cum

deinde aſſumpriuæ partis euiuſq; p
cepta ſeruabit dicens:hoc quidẽ ſcri
ptum in lege eſt. Sed ego feci: ut pro
deſſem: uel reliqua quæ aſſumpti/

uæſunt qualitatis: ut facta ipſa ſua

enumeret & exequatur. deinde tres
illos compleat locos ex aduerſa par
te: quibus uſuseſt is qui ſcripta defẽ
derat. Hic ex contrario doceat ĩ om
nes leges accipi cãs:& i hãc legẽ acci/
pi debere & hãc cãm accipi dẽre. In
oẽs leges accipi cãs:ĩ hãc nõaccipi mi
quum aliquod conſtitui:? ut omnia
ſupplicia culpæ: & malitiæ uidican
dæ cauſa cõſtituta ſint. Nũcſe ni/
hil malitioſe feciſſe: ipſũ ſcriptorẽ
ſi hodie pᷣſens eẽt factu ſuũ probatu
rũ: aut ſiopſe hoc ageret factuꝑ fuiſ
ſe. Hac de cã uiros bonos electos &
dignitate & ætate ut nõ ſcripta legi
recitarẽt:ſed ĩterpretarẽtur ipſũ le/
gis ſcriptorem non barbaris homi⸗
nibus ac ſtultis cõm ſiſſe ſcripta ſua
Nam ſi hoc crederet diligenter cun
ctas exequerentur:mucquædam po
ſuiſſe ex quibus etiam nõ ſcripta co
gnoſci poſſunt pꝑ intellectam uolun
tatem. Poſtea dicẽdũ eſt qd fieri po
tuiſſet ĩ:aut quid accidere potuiſſe
ꝗqbuscã cum collocatur oſtenditur

recedẽdum fuiſſea ſcriptis pp necef

ſitatem: uel honeſtatẽ. Oẽs leges cõ
prehendere omnia non poſſe: quæ
uelit exprĩere uel excipe:ſed eẽ na/
turaliter ĩ legibus cũctis tacitas exce
ptões.deinde locũ hunc debebit exe
: quia neq; ſermo hominum: neq;
ſcriptũ aliquod plane ſe exprimat:

aut eloꝗtur uoluntatẽ:ſed ſemp ex/

pectari ex ſcriptis reliqua quæ in uo
Iuntate intelligipoſſunt:deinde uti
Iitatis & honeſta Hepearter explican/
dæ ſunt:in quibus docebimus quid
nos fecerimus & quid aduerſarii ue/
lint:ut noſtrum utile aduerſariorũ
inutile demonſtretur. deiĩide locum
communem debemaus inducere: nõ
litterasnos ſequioportere:quæ & te
nues & obſcuræ ſuntnotæ uolunta/
tis:ſed ipſam illam uoluntatem: de
inde inducere definitiõem:quid ſit
lex:& ſic definire:ut hoc potiusuo/
lũtas:quam ſcriptura uideatur. Me
ritaq; iudices inſeruiant legi: qui uo
lIuntatem legis interpretantur: ini/
quum eſſe affici ſupplicio eum aui
non aperte contra legẽ fecerit: ſed ex
aliqua rõne utilitatis reipu.his ratio
nibus & rebus tres illi loci approbã/
tur: qui ſunt contrarii ſuperioribus
tribus: uti doceamus: & accipi cau/
ſam in ominibus legibus: & in hanc
legemaccipi & hanc cauſam nccipi

pPræterea operam dare debemus: ut eſt ſcriptũ ipſum:ſi quo pacto poſſumus conuertamus: ut id ui/
deat tenere uerbis: quod nos itertamur: faciamuſq; tale alacke ſupra fecit: quoſcriptonitit: ut
ad ſcriptũ applicet uolũtatẽ. Sic hic ꝗquolũtate mitit᷑ in ſcripro de

cõueniat uolũtati id faciet ſi ambiguũ aliꝗd ĩ ſcripto nuenerit autp collectõem ex eo qd ſcriptũ ẽ:
id quod ſeriptù nõ ẽ oſtẽderit ſiafieri: ut cũ leue neſcio quod ĩuenerit: ſcripto tamẽ: cũ æꝗtatẽ oſtẽ

ĩ ſcripto eſſe aliqd quod it ei uo/
Iũtati:qᷓ iterpᷣtat. Poſtremi loci ſut
cões qui ſumi potuerũt ex paruibus
aſſumptiuæ qlitatis: qd ſupra dixi/
mus. Veꝑꝶ erit ꝓprius locus eius qui
ſcripta defendit leges ex ſe intelligi
debere:nõ ex utilitate iterp̃tãtiũ. de
inde critalternihil legibus cariuseſ
ſe deber᷑ Aut uero erut alu loci cões
eius qui ſe uolũtate defendit leges ĩ
conſilioſcriptoris eẽ & urgrate cõi.
deinde idignum eẽ æqtatẽ Iitteris pᷣ
mere & urgere cum æqtas magis n
uolũtate cernatur. ex his locis quos
tres ĩ partitõe ſupra poſuit & accipi
cãm & ĩ hac lege accipi & hãc cãm ac
cipi. Repetit ꝑ anacephaleoſin ĩ cõ/

cluſione tresillos quos ĩ partitiõe po

ni locos dixit: & ꝓ ſcripto & contra
ſcriptũ: aut ex ſcripto nõ ſcriptu ali
qqdᷣ ĩducere.i. ſyllogiſtice tractare.
Cũ æqtate cã abundabit neceſſario
multuũ ꝓficiet. Fit & hic cõcluſio: ut
& is ꝗ ſe uolutate defẽdit operã det
ut ipᷣm ſcriptũ ꝓ ſe faciet: uel ambi⸗
guo aliquo rephẽſo uerbo uel cæte/
ris: ut nõ uoluntate tñ ſed ẽt ſcripto
niti uideat quemadmodũ illi ipſe
ſupra ꝗ ſe ſcripto defendit ita pcepe
rat: utn ſola uerba amplecteret: ſed
ẽt ſcriptoris oñderet uoluntatẽ.loci
autẽ cões cæteris ex aſſumptõis par/
tibus ĩ u tranq; partẽ cõuemiet. Vt
aut remoueat: aut cõpenſet aut refe/
rat:aut cõcludat.Ex contrarus autẽ
legibus cõtrouerſia naſoit: cũ iter ſe

duæ uident leges: aut plures diſcre

pare hoc mõ.De legal ibus cõtrouer
ſiis tertia eſt ꝗ ex contraris legbus
conſtat. Nam dicta eſt ambiguitas:
dicta etiam controuerſia: quæ con/
ſtat ex ſcripto: & uoluntate. Con/
trariæ uero leges nũc duæ ſunt: nũc

plures:nunc una ſi duplex eſt qqᷓ &
una ſimplex facere leges contrarias

poteſt. At una duplex facit leges con
trarias: cum una parsnitit legis par
te altera rurſus alia legiſ parte dimi

cat & repugnat, Apud rhetores ẽ ſſta
controuerſia. Rapta raptoris mortẽ

aut indonatas nuptiasoptet: ut rap/
ta una parte nitatur ac dicat mortẽ

ſe optare debere raptoris. Altera nu

ptias inducat:ac fiant leges cõtrariæ

ex duplici parte legis. Itẽ upa lex con

”MR
*

derit ĩ ſua cã eẽ plurimũ ꝓficiet: & ſubducet aduerſario argumtũ ſuũ: i quo ille poſuit ſcripta tm iu
dices ſeꝗ dẽre. cu & hic docer̃ cœpit

qu honeſia: aut neceſſaria de cã nõ ab ſnĩa: ſed ab lit-
teris receſſerit legis: itaq; his et huiuſmodi rõnibus:et
accipi cãm:et in hac accipi lege et eam am quam ip-
ſe afferat accipi oportere demonſtrabit. Et quẽad mo-
dum ei dicebamus: quia ſcripto diceret:hoc fore utiliſ
ſmũ ſi quid de æquitate ea quæ cũ aduerſario ſtaret
derogaſlet: ſichuic ꝗ cõtra ſcriptũ dicet plurimũ pro

derit ex ipſa ſcriptura aliquid ad ſuam cãm cõuertere:

tum ambiguũ aliquid oſtẽdere. Deinde ex illo ambi-
guo eanptem: quæ ſibi proſit defendere: aut uerbi dif

efinitionẽ inducere:et illiusuerbi uim quo urgeri uidea

„ — — . .
tur ad ſuæ cauſæ cõmodum traducere: aut ex ſcripto

nõ ſcriptũ aliquod inducere ꝑ ratiocinatiõem de qua
poſ enus dicemus. Quacũq; aũt ĩ re ꝗuis leuiter pro-
babili ſcripto ipſo ſe defendit:ẽt cũ æquitate cauſa abũ
dabit:neceſſario multũ proficiet:iõ quod ſi id quo ni
titur aduerſariorũ cã ſubduxerit oẽm illã ciusuim et
acrimoniã lenierit ac deluerit. Loci aut cões cæteri ex
aſſumptionis partibus in utranq; partem conuenient.
Fræterea ãt eius ꝗᷓ a ſcripto dicet leges ex ſe nõ ex eius
qui contra commiſcrit utilitati ſpectari oportere et le-

gibus ant quius hẽri nihil oportere. contra ſcriptũ le/

g1 conſilio ſcr ptoris et ut litate cõi:non in uerbis cõ

ſſier Quã indignum ſit æꝗtatem litterisurgeri:quæ

uoluntate eiys qui ſcripſerit defendatur. Ex cõtrariis
aũt legibus controuerſia naſcitur: cũ inter ſe uidentur
duaæ leges: aut plures diſcrepare hoc mõ. Lexẽ qui ty
rannu occiderit olympicarũ præmia capito: et quam
uolet ſibi rem a magiſtratu depoſito:et magiſtratus ei
concedito. Et altera lex ẽ tyranno occiſo quinq; eius
proxios: cognationẽ magiſtra tus necato. Alexãdrũ

gapud phereos i Theſſaliã tyrãn dẽ occuparat: uxor

ſua cui nomẽ Thebe fuit noctu cũ ſimul cubaret occi-
dit. Hæc fil um ſuũ quẽ ex tyrãno hẽat ſibi ĩ præmii
loco depoſcit. Sũt ꝗ ex lege puerũ occidi dicant opor
tere:res in iudicio eſt. In hoc genere utranq; in partem

iidem loci eademq; præcepta conuenient. ideo quod

utriq; ſuam legem confirmare et contrariam infir-

et aliqd iuenire qcᷣ ĩterpretet:q

rnin
s
Ccenl
cerle
Dend
ſcae
ec⸗
kes
qo
goo⸗
Wer
ni
4t7
Um

lge

Crt
here
ſa⸗

tonb
ung
Elno⸗
Urnll
oluet
md o
dener
l ⸗
tnick
ni
ſ
e
R
i
cni
un.
rud

Venen.

els

geelle⸗
tpuͤl⸗
rtun
R
denu
git⸗
1gan
mwel
gan
idnl
eunot
goc⸗
pmi
n
u
. got
.

trariasleges facere poteſt hoc modo. Cũ lex eſt: ut uir fortis petat præmiumqc uolet:& duo adole/

