eõmoaorem dc ſic cognoſcebat ꝙ; cunia:cõſilium:ſcientia:apparatio uidebitur fuiſſe: ex
nunc ſi nõ occidebat poſtea nõ pottu aſi IReciliras:meoma: Qritri- mnrmrderria::
iſſet: quia non cũ tã paucis ſeruis rus altera Parte imb ccillitas mop aꝛſt ulticia imp udentia:
ꝓfecturus Srat.contea: ſi uoluĩiſſem ĩappꝑatio demõ ſtrabitur fuiſſe. ꝗre ſcire potuerit:utru
occidere nõ expectaſſẽ patius eiusre qiftidẽdũ an cõfidẽdũ fuerit. ſpes cælãda qᷓ fuerit:ãri
uerſionẽ Spesperficiẽdi.ſ.bona uel di dẽdũ an c0 idẽdũ fuerit. ſp . cxlãda ꝗᷓ fuerit
mala. Signa cõcurrent.i. ſi uidebi/ tur ex cõſciis arbitris: adiutoribus liberis:aut ſeruis:aut

tur habuiſſe cõmoditatẽ loci & tpo vtriuſcè& Dergeimzte
ris. oportet. n. ſi ſpes debet eẽ ueriſi/ ut iuſq „ Dea Sum . . ..
milis quod pᷣcedat uia mala & cauſæ * Rgumẽtũ ẽ per quod res quo arguntur certio

puta inimicitiæ odiũ & cõſuetudo * 2à ribus argumẽtiset magis firma ſuſpitõe.Id di
furàdi: auaritia & cõmoditas loci & .1. O— . . - A .
tpis & aliag reꝶ quæ faciunt ſpem uidituri pa tria:præteritũ:inſtãs: cõſequens.
reiperficiendæ cõſeq potuiſſe. Al In præterito tꝑe oportet cõſiderare ubi fuerit: ubi ui-
tera ꝓpe probabilitas: ut ſi orator ex iſi 4 ..
cuſans Milonẽ ꝙ nõ dedita opera te ſus ſit:quo cũ uiſus ſit:nunꝗd apparauerit:num quem
tẽdit ĩſidias dicat hoc mõ: Clodius cõuenerit: num ꝗd dixerit: num quem habuerit de cõ
erat robuſtus & iuuenis: Miloauteni . „ . 15 id in loco
debilis & ætate confectut. Inopia: ſciis: de auditoribus: de adiumentis: num quid in loco
Clodius ditiſſimus eſt & prodiguæ
pecũiarum quibus poterat ad quecd·
cunq; facinus uiros impellere. milo ueroanguſta re familiari eſt: & fere omnia in repu. utilitate con/
ſumpſit. Stulticia: cui contra eſt cõſilium quod diciturratio acuta ad aliquid pficiendũ: Clodiusẽ
homo callidiſſimus plurimuaſtutiis ad faſlendumaptiſſimus. Milo uero uir ſimplicitate qᷓdã natu
re pᷣditus eſt. Clodius in re militari peritiſſimus fuit: arma ſciebat exercere: eqtate: hoſtẽ circõuenir̃.
Apparatio: Clodiusarmatos ſeruoshẽbat. Milot ĩermis cũ uxore ĩ rheda & ſeruos paucos cytha
ras exercẽtes hẽbat. Iludexauditis his rõnibus ab ueroq; litigãte facile cognoſcere poterit in utro fue-/
rit uolũtas pugnãdi:uel ñpugnãdi ſignis ipſis declarãtibus. Spescælãdi: hac pte nemo aliqd facius
aggrederet: na oderũt peccare bõi uirtutisamore: oderut peccare mali formidĩe pœnæ: Cõſtiis: Clo
dius maleficiũ cũ hoĩbus obligatis & ſociis fidelibus: cũ ꝗbusuſq; ab adoleſcentia ipſe educatusẽc. Cõ
tra Milo: oẽs ignotos ſeruos hebat: quosnũꝗemerat: plurimũ. n. põt ſocietas: nã ſolẽt dicere nõ ĩpera
tores ſe neſcire ꝗbus confidant. Arbitris: accuſatoribus oẽs uicmi ꝗcircũ hĩtabãt amici ſui ſunt & fa
nuliares: eiuſq; cõiunctiſſini. Adiutoribusillis: q tulerunt malũ ad maleficiũ: ſicut ipſe Clodius.
Seruis: Clodiusad maleficiũ uenit cũ ſeruis ſuis obnoxiis:qui tenentur ei obtẽperare: Milo autẽ
libertos tantũ qui negare imperium potuiſſent. .
Rgumentum eſt:per hoc uerborum uenatus eſt propriam ſignificationem argumenti:quia
erargumenta & ſigna arguimus: ꝙ per excellentiam appellaturargumentum: quia: eſt Pp
atio quædam in coniecturalibusmultum adhærensad rem &propinquitas ad negocium
. accedere. Firma ſuſpitione: illa enim parsſuperior: quæ probat per mores & uitam debi/
lior eſt:ut cum dicit aliquemin ſuſpitionem furti deueniſſe: quoniam pauper erat aut quia ei utile

erat: ſatis infirma ratio eſt:quia multi poſſuntæſſecircumuicin :quibus eadem res utilitatem attuliſ

ſet: ſed hæc certior eſt & magis ad ipſum negocium accedens. Suſpitione: crudelitatis. In præterito:
uiſus ſit: in principio ſiluæ occiſus eſt: quo in loco ambula re præcedenti uia uiſuseſt. In ſilua: cum ip
ſe ferrariã eo die iuiſſet. Vbi uiſus ſit: uiſus ẽ uxta eã ſiluamp unũ miliare cogitabundus. Quoſit
uiſus eſt log cum quodãalio inimico Milonis. Nunꝗᷓ apparauerit: uiſus eſt ingredi officinã & inter⸗
rogaſſet officinarium: ſi haberet loricam & thoracem pfectã:quẽ cũ uenit allocutus ſit:auditus ẽ cũ
diceret cuidam: uis cras uenire mecũ: & grandẽ mercedẽ feresà me. De cõſciis: appellauit me & di/
xXit: habeo inimicũ quẽdã ſi uisme adiuuare liberabo me a magno piculo & ſollicitudine. De adiu⸗
toribus:qᷓrũ ad pſonasut habuit decẽ robuſtos milites ſecũ ꝗ ſemp conutãtur illũ. Adiumentis: qua
tumad res inanimatas: ut habere nauẽ uel cymbam: ut poſt cædeni factam ipſe ultra mare traiiceret.

pretert 6
retltnenn
ſtunnitem
nequo⸗
Ntumiudh
Nunimata

pert
inltunn
numq⸗
conin
nct
potk 0o
cin
Cicetaun
Facdum
numel
nA
wundq
Ummden
con
ongr
0
8
len
Cnadll
lrlun
ſgned
Ucölid
aen⸗
wudne

ſenant
lek iuen
Euda
lcorc
ncote
Dunniit
N
halcel
wba
Ume
ünr
Uuntnt
Ultenirr
lbar
Nlidice
Wl⸗
gir
ace

Gature
Uſche
Gwenien
on he⸗
Cennti
Rcn

ior

in
R
Z

ſuu

Uremn

köeltd
tciu⸗
1
cec
nl

mec
(odui
jlimm
cövenii.

Csn

uno e/
mi
enöie⸗
ſeC

M

DAN/

Enimml
hirenn
rcN
1s.
,
Gnmell
tntac/
Ntadl/
: u⸗
iicen

Præter conſue, nunꝗqᷓ uiſus eſt in ea uia ubi cogitans & expectans ſedebat.
ret ſtare in agro ſuo ad laborandum: uiſuseſt in taberna meritoria uel ino

ſtanti tempore:in ipſo facto uidi ipſum currentem: &impetum facientem. Strepitus: audiu ſtrepi
tum equorum currentem. Clamor: audiur uocem clamantisopem & gemitum lamentantis. Cre
pitus auditus: audiui arma collidentia & concurſum haſtarum &fractarum: crepitus emm rerumẽ
inanimatarum colliſio. Tactu: cum tetegi eum ſenſi arma & loricam ſub eius ueſte latentẽ. QOdo

præter conſuetudinem fecerit: aut alieno tempore. In
inſtanti tempere quævitur num uiſus ſit cum facicbat
num quod ſtrepitus clamor:crepitus exauditus ſit aut
deniq; num aliquo ſenſu præceptum ſit: aſpectu: au-
ditu tacttu:odore: guſtatu. Nam quiuis horum ſenſus
poteſt conflare ſuſpitionem. In conſequenti tempore

ſpectabitur nunquid re tranſacta relictum ſit quod iu

dicet aut factum eſſe malificium: aut a quo factum ſit.
Eactum eſſe hoc modo.Si tumore.aut liuore olecolo⸗

ratum eſt corpus mortui ſi gnificat eum ueneno neca⸗
tum. A quo factum ſit hoc modo:ſi telum: ſiueſtimen.

„△

tum:ſi quid eiuſmodi relictum ſit: autueſtigium reꝑ/
tum fuerit:ſi cruor in ueſtimentis:ſi in eo Peo uiſus:
aut comprehenſus fuerit tranſacto negocio:quo in lo
co res geſta dicitur. De conſecutione.
Onſecutio eſt:cũ quæritur quæ ſigna nocẽtis
et innocentis conſeꝗ ſoleant. Acenſator dicet
ſi poterit aduerſariũ cũ ad eũ uẽtum ſit erubu
iſſe: expalluiſſe: titubaſſe: inconſtanter locutum eſſe:
concidiſſe: pollicitum eſſe aliquid: quæ ſigna cõſcien-
tiæ ſunt. Si reus nihil horum fecerit arcuſator dicet eũ
uſqueadeo præmediatũ fuiſſe ꝗd ſibi eẽtuſei futurũ
ut cõfidentiſſime reſiſtens reſpoderet:quæ ſigna ſunt
cõfidetiæ nõ ĩnocentiæ. Defenſor ſi ptimuerir magni
tudine ꝑiculi nõ conſẽtia peccati ſe cõmotũ eẽ d cet.

re cũ ingreſſusſũ cubiculũ comedẽ

do. Guſtu: cũ enim guſtauit ama/

rũ eẽ dixit: cui quanta ineſt amari/
tudo. Conflare: fabricare tã adiu/
menta haꝑ coniecturarum tanꝗᷓ fa/
ber conflat ꝑ ſpiritum folliculorũ.
Inconſequenti tpe:perillud qd fa/
ctumẽ in tranſacta iam re & eſt con
tiguũ ipſi facto poſt mortẽ auſuseſt
contigua ut ſi poſt quattuor diesali

ꝗs interrogaſſet de cæde facta & ru

buiſſet:& ſciendum ꝙ p hanc ptem
declaratur & factũ ipſum & auctor
ipſius facti. Relictũ ſit: puta tu ſcis
uel neſcis:uel arma aliqua:uel ueſti
gia. Præceptor meus ait ſe audiſſe
quẽdã militẽ uxorẽ occidiſſe & ĩ tra
iectione fluminis calceũ reliqſſe
inuentus cũ auctor cædis ignorare
delatuùs ad cordonẽ ẽ & iterrogatus
ſi meminiſſet forte cui illũ calceum
uẽdidiſſent:& ita declararuũ fuit ui

rũ occidiſſe uxorẽſuã. Tumorem

pp uenenũ inducẽs & inflãs. Liuo
re: liuor ẽ palliditasex uariis colori
bus facta. Veſtigiũ rei: uel ſanguinis
ſpſi: uel melius pedũ ſignũ uel ma/
nus:nã huius rei pitus cacus uacas ꝗᷓs
herculi furatus fuerat ꝑ caudã ĩ ſpe
luncã traxit: ne ueſtigia declararẽt.

Onſecutio hæc:ut diximus

c differta ſequenti ꝙ illc cõ
iuratũ eſt cũ ipſo facto:ut ſi
ẽſis ĩuẽtus ſit cruẽtatus:hæc
ãt ſi qñ aliqꝗ ſigna a natura ueniut in
hoĩem poſt negociũ factũ ut rubor:
palliditas. Vnde ſciendũ ꝙ ſũt aliqᷓ
accidẽtia uel attributa ꝗ ihærẽt ip̃i
facto:uttpᷣs:locus:aliqᷓ pſona ut hæc

Alio tempore: cum debe/
fficiana armasaccuens:in.

9
„

ſigna naturalia. Nocẽtis: ad accuſatorẽ. Innocẽtis ad defenſorẽ. Cõſeꝗ ſoleant:hocuocabulo ui
det ĩuenire ethymologiã cõſecutionis. Si potit: ꝗa orator eſtuir bonus: nec debet mentiri ulla in re.
Erubuiſſe:ꝙẽ ſignũ uerecũdiæ: qa dicit timor ignominiæ. Expalluiſſe: pp timoré ſanguinisfugi t
ad pᷣcordia. Titubaſſe: ĩcõſtantẽ fuſſſe ĩ ſermone:ut ſi ĩterrogaret teucer Vlyxẽ qñ uemſti huc mõ:
nõ ego te uidi iãdudũ: ego bũñ ẽt fui ante:ſed nõaudebã cõfirmare . timorẽ p has rõnesnaturaliter
homini inſitas: iudices uolũtq;ut aliquisprocurator cãm dicat ꝓ abſente: qm multa ꝑ teſtes nõ p/
bant: qm corrumpunt quæ uiderent p ipſa ſigna naturalia. Concidiſſe: propter anxietatẽ timoris
piculi debilitas ĩuaſit membra. Cõſtare: ut ſi aliꝗs qicat qñ ſcripſiſti litteras heri: qin ſciuiſti hodie
ergo ſequeret ꝙ & hodie litteræ ſcriptæ ſũt. Pollicitũ eẽ: cũ primũ iuiad eum palluit: & ſnterroga
uit me ſi tacerẽ: & ſenõ proderẽ pecuniam grãdẽ mihi daret. Cõſciẽtiæ: aliqua ſũt uocabula quæ
agrãmaticisappellant meſſa: ſicuti uenenũ quod græce dr̃ .V fama & cõſcientia ue
rum tanta eſt conſuetudo ut in nalo utamur quod adiungat epitheton ſignificat malum ut hici po
ſuit enim conſcientia pro mente maculata: & recordatiõe cõmiſſi ſceleris: quæ græce dicit ſmideſis.
Virg. autem: & men ſibi conſcita recti. Præmeditantẽ fuiſſe: ſolent homines in ſceleribus exercita
ti iudices ſubita occaſione nõ moueri meq; rubere: neq; pallere: quia nolite putare eu inocẽtẽ: ꝗa con
ſtans ſit et intrepidus:qꝗa eſt ſignũ potiusmmiæ cõſuetudmispeccandi: ꝗᷓ puritatis & lõga exercitatio
& agitatio mentis in malo. facit rẽ nimisſubditã uideri. nam ut aiunt: prouiſa minus lædere ſolent.
Non conſcientia. uident nobis hæ resnon timidæ non fama: nondignitas. Sed de ipſa agitur uira.
L 11¹

NGAWMWι ½.

☛ νEECαιοοEEνW1ι

Innocentia: equidem ſcio me rem habere non iuſtiſſimis uiris diligenter inueſtigaturis qui pecca/
uit:itaq; nihil metuo innocentiæ meexz. a èòèG

Prprobatio: hæc pars tractatur: nam probatocrimĩe p ſigna & cõiecturasprædictasnõ ſubii
acimus rationesper locos ad aggrauationem peccati. Cõfirmata fuſpitiõe p ſigna coieétu/
ralia. Quibusniſi accuſator uti poteſt utueſtꝑꝶe ẽ malog non miſereri: qa una miſericordia
prost facere audaciã ex ꝗ ciuitates corrũpũt. Niſi defenſor: ut ueſtꝑ ẽ depellere calũniato
res. Aalia in cauſa:ab reo cões loci uo ——RN—
cantur ſniæ generales tanꝗᷓ quædam Si nõ ꝑtimuerit fretũ ĩnocẽtia negabit ſe eẽ cõmotũ.
ꝓuerbia: qbus ĩ una cã utitur aceua „„ ð
tor: & in alia poteſt uti defenſor:hoc ”
mõ credendum eſt teſtibus imonen EE De approbatione
ẽcredendum:qm corrumpi poſſurt Dnr, Latn nn ttt. 22
&malediciſune Ci.n oranmone pro Pprobatio ẽ qua utimur ad extremum co nfir
ricco hoc frcis: aliquancdonn. dicit a mata ſuſpitione. Ea habet locos proprios atq;
teſtibus credendum aliquadonegat — Drene n es re Lre r ſeer
& ira credendum eſt a me: mmo . cões. Proprii ſunt hi quibus niſi accuſator po
nn eſt creden dum n D mala teſtis teſtuti:et hi quibus niſi defenſoruti nemo poteſt com
eſt fama:cum ſit ueri fictiq; tenax. n. 1r ti eIr- Sõ
Atrocitatem: nihil eſt peus ĩciuita munes ſunt A alia cauſa ab reo:alia ab accuſatore tra
te quã crimen impunitum dimitte/ Gtanturn cauſa coniecturali proprius locus accuſato
re ꝗq mmia miſericordia oĩa corrum seſt: curmdicitn . - r 7
pit. ODefenſoris prius: ueſig eſt inno riseſt: cum dicit malorum miſereti no oportere:ct cu⸗
centibus miſericordiam habere & re o auget peccati atrocitatem. Defenſoris proprius locus
pudiare caluniatores: quoniam nul um miſericordiam captat:et cum accuſatorem calũ-
Haeſtmainspeccatuen dpiomunte cun miſetcordim capatetcumaccuſatorem calſ-
re calumnia: innocentes cõtaminare niari criminatur. Cõmunes loci ſunt cum accuſatoris:
Còes loci ſunt:diuidit quibus ratio tũ defenſorisa teſtibus contra teſtes. A quæſtionibus
nibuspoſſumusarguerea locis cõi⸗ — . s
bus. & ponit quattuor ratiões tractà Contra quæſtiones:ab Ar gumen tis cotra ar gumeta —et.
di locos cões quæ cũ ꝑ ſeſint mõar/ arumoribus contra nimores. A teſtibus dicemus ſecũ
tificiali docebit amare eas per ratio-⸗ 1 . . . .
nes artificiales. A quæſtionibus: dum auctoritatem et uitam teſtium et cõſtantiam te-
quæſtionesproprie accipiuntur pro ſtimoniorum. Contra teſtes uitæ turpitudinem:teſti-
iis quæ dicuntur per um tormento . ⸗ . I.. —
rum & quæ a teſtibus audiuntur eo momorum inconſtantiam:ſi aut non fieri potuiſſe di⸗
qui torquetur quæ alibi appellant cemus: aut non fadlum eſſe quod dicant: aut ſcire il
tormenta. A teſtibus dicenius: do/ s n iſle: s
cetquomodoarmandiſunt teſtes li los non potunlle: aut cupide dicere et argumentari:
cet pro ſe ad probationem ualaeant-ẽl. ð
unde eſt notandum quod quædam

2 ⸗

ſunt argumenta & probationescogitatæ artificioſe quæ grecæ dicuntur entechna: hæc ſunt quæ tra/
ctanturex arte oratoris: utarmare ipſum teſtem a cauſa uela uita & aliis rationibus artis hoc modo.
Credendum eſt huic teſti qui quidem tãta uixit auctoritate apud omnes: ut etiam ſoli uerbo fides
haberi ſoleat. Quædam ſunt inartificialia excogitata & dicunturathechna: hæc ſuntquæ afferun/
tur ab ipſo cliente ad oratorem: ut diceret cliens ipſi defenſori: habeoteſtes hos duos qui afferunt cũ
ipſeaccepit a me pecuniam mutuo:ergo hi teſtes & omnia quæ dicuntur ab ipſo cliente quæ uocata
ſunt mexcogitata argumentaarmanda ſuntorandaq; ab ipſo oratoreper argumenta artificialia: te⸗
ſtes enim per ſe nartificialia ſuntargumenta: uita autem ipſorum & cauſa criminis ſunt artificia lia
Auctoritatem: adeſt lucullus uir famma auctoritate & reſigione & fide: quiait ſe non opinari: ſed
ſcire nonaudiuiſſe: ſed uidiſſe: non interfuiſſe: ſed uidiſſe &egiſſe dicit. Et uita teſtium: adeſt Xe⸗
nocrates uir magta fide & uirtute præditus quicum tanta integritate& laude ſuos interciues ſemper

uixerit: ut ſibi etiam ſolo uerbo maxia fidesadhibeatur. Conſtantiam teſtimoniorum perſeueran

do in tota cauſa in eodem propoſito: utſi dicatſe uidiſſe in equo cum factusſiit ciuis. Vitæ turpitu/
dinem: ex parte defenſorisnon habenda eſt fideshuic teſti onudices. quoniam tam perfidus& tam aſ
ſuetus crudelitati ꝙ proparuo precio honunem occiderit. conſucuit enim cauſa lucri adire aliquos
litigantes eoſq; interrogare:ſi teſtimonium mutuum quærunt ſe illis ſatiſfacere poſſe teſtimonio/
rum inconſtantiam. uidete iudices ſi hoc credendum ſit ꝙ dicunt hi teſtes: aliter. n. dicit in curia in
calendismais pecunias reddidiſſe& in foroaliter & in calend isauguſti. Staut fieri non poteſt: docet
quomodo cauſa ſua armanda eſt.i.ſi non poſſumus dicere cõtra uirtutem teſtium. Dicemus non fa⸗
ctum ecitu dicis ꝙ erant tres& ipſe ſolus quomodo iſtud factum quod unusuellet aggredi: tres præ
terea ea die ipiæ romænon erant armantur enim cauſæ contra teſtes & cum teſtibus per locum tem/
pus: diem: horam: ſim lia. Non potinſſe:aderasne tu cum resgeſta eſténon: ſed arbitror: quomodo
igitur fare potinſti? Dicere & argumentari: quia ſciebar ipſe Clodium eſſe in micum Milonisnunc
atbitratur abeovſſe occiſum uolens facere rem gratam Clodio quen ipſe amabat ſtudioſtſſime.

lu⸗

beb

n
Cher
n
n
Giur
Peria
wo⸗

e

unn
eſtenm
D
culſto
ett l
base
1i⸗
luors
donb⸗
nd
ulel
mm
mneali⸗

lec⸗
liter
Na:

et
. nodd.
vohde
ffenn/

. “ 4
.
.
.°
*
.
.

Hxc ad iprobatienẽ reſumit breuiter dicta de teſti bus: & ptinet hoc ad defenſoris approbationẽ.
quantum adaecuſatorẽ. Argumentationé: ad utrq;poteſt pertinere ppargumẽta utriuſq; qbusar
manturteſtes. Aquæſtiõtbus dicamus: ſcaurusnoctu comitãtibusſeruis ibatad uxorẽ Titiiiipſe fu
git: & ſerui ducti ad ſuppliciũ: inquirit abeisueritas ꝑ torturã: ĩ qua re primo orator debet oſtedere
tortùrã eẽ inuentã: ut uerum quæratur. Tornientis: ꝗqᷓtũ ad ipſa m torturã. Cruciatus:plusé & pti

net ad lacerationẽ mẽbroge: &applicationẽ lamiage. Voluiſſe qri: eredẽdũ éo iudicestorturæ: & ᷓ

.„ M „ ſfſtionibus: qm noſtri maiores hoc ge
hæc ad iĩprobationẽ et probation teſtiu pertinebũt. nustormenti inquirẽdæ ueritatis ex
Aquæſtiõtpus dicenuscu demõſtrabimus maiores nmaneranoaudezüt pfiteriipcttieia
noſtros ueri inueniẽdi cauſa tormentis:et cruciatu uo cogãt.nã n uri ſnr ſerui q dñm
TC— . . . ,—1LS. fu nõ accuſarẽt:miſi p torturã coge
lniſſe Ari: et ſumo dolore hoĩes cogi: ut ꝗcquid ſciat rent. Sumo dolore den:bene ergo
dicant. Et præterea cõfirmatior hæc erit dſputatio ſi hoc genusuertin durendlip torturi,
äü i E appellat nõuolũtariũ: qa puim co
quæ dicta erunt: argumẽtãdo iiſdem uiis quibus oĩs funt. um illud:qu A
conie Rura tractatur trahemus ad ueriſim le ſaſpitio an dicqum uolũtariũ ſit. nã ipſi aur
—14 — . elir –☚ põte ueniũt ante: aut rogati. Et
nẽ idemq; hoc in teſtimoniis lacere oportebit. Contra Pteren batior docer 85 lio
quæſtioes hoc modo dicemus:primu malieres uoluiſ armane aſe⸗ Au pernner ad artẽ
= ertis rehwis interponi quæſtiones: ca quæ u „Gratoris. Argumẽtandorita rei ue-/
ſe certisi. rebus interponi quæſtiones: cũ quæ uere d as eznee dubid lud a Clodtopr:
cerentur ſciri:quæ falſo in quæſtiõe pronũciarentur usg rell um e ilone. Sciti: n. elo
„ odo.Nuein loro aeuid noſitir diũ milõis in micũ ſemp fuſſſe: nec
refelli poſſent hoc modo. Quo in loco duid Poſitum tribunatũ eſſe ꝗ poreratach nõ uide
ſt:et ſi quid eſſet ſimile quod uideri:aut aliquo ſigno hat ſibi ſatis tutũ eẽ:ſi milo uiuus fu
ſimili percipi poſſint:deĩde dolori credi nõ oportere: nr⸗ Idé ;: hoceodémõ cua teſti/
— s busargn f p cõlecturas teſtes armã/
quod aliis alio ſit recentior in dolore quod ingen oſi dr fũt. Cõtra quæſtiõesex pte defen
or ad cõminiſcẽdũ:quod deniq; ſæpe ſcire:aut ſuſpi- ſoris. Niſi certis romibus: puta niſi
52 . . 1t. 1. H. udu ſſet enſem ĩ corpore fixù: & caius
cCari poſſit:quid quæſitor uelit audire quod cũ dixerit enſi i Ile fuiſſet: exploratũ haberẽt.
itelligat ſibi finẽ doloris futurũ. Hæc diſputatio com Qu iĩfalſa pnũhac decã uidebat
5’7 11 . 2— iron. bus ſicertis uti tortura poſſunt
probabitur:ſi refellemus ꝗ in ꝗſtiõibus dicta erũt pro cosgnoſci:ſi ita ſunt ſicut dixit p aliq
babili argumẽtatiõe. idꝙ ꝑtibus cõecturæ quas ãteex ſigna conecturx:&Ilaꝗ ſunt dicta
r. PE — falſo poſſunt cõfutar:qd' depoſitũ
poſuimus facere oportebit. Ab argumẽtis et ſignis et eſt: iõ ĩſigno ĩcertoñ erãt neceſſariæ
cæteris locis ꝗhus augetur ſuſpitio dicerehoc mõ cõ quæſtiones: n poteſt reus a tortura
— 5 — .dQdaepoſitus confurare ꝗq falſo dixerit:
uenit. Cu multa cocurrat argumeta ct ſigaa 4 1Cer ſe ſi ſicerta ſint ſigna coniecturarum ſi
conſentiãt rẽ ꝑſpicuã nõ ſuſpicioſam uideri oportet. autem uerum dixerit i tortura: hoc
””Mẽ s bbbgſum poteſt ſciri p ſigna coniectu/
rr c quæ dixerituera i rortura: &
poſſunt confutari quæ dixit falſo:quoniam eſt depoſitum. Quo ĩ loco:per has rationes cognoſcit᷑
ueritas ſine quæſturus: & falſitas confutatur: ut ſi ſcaurus:qui reprehenſusnõ erat diceret quo ĩ loco
me aſpexi:aut teucer dixerit VIyxi: audite:corpusfratris contemplate. Quid poſitum ſit: mmueni
gladium tuum in corpore fratris infixum. Si quid infixum ſimile: ut uidr calceum ueſtimentum:
uel contra: ſi accuſatus qixiſſet is tortura ſe occidiſſe: & præterea negaret: & dicereti ubi uidiſti me:
& quid ĩueniſti. Aut ſimili ſigno:ſi ſanguis in manibus: uel in ueſte conſpectus fuiſſet. Recentior:
proeo quod ſequitur id quod præcedit. nam ponit receptionem pro delicato, cum tamen ex recen/
tia ſequatur lautitia tractatũ a carne: nam quanto miagis recens eſt: tanto magis dolet. Ingenioſior
non eſt credendum quæſtionibus: quoniam multiaſtuti ſunt: qui ſead uoluntatem torquentis ac/
comodant& falſa confitentur: cum intelligant ea Talſa iudiciplacere. Refellemus: ut ſi in quæſtio
ne propter dolorem confeſſi eſſemusnon uera: poterimus demde refellere ea per ſigna coniecturæ:
ut dicere ubi eum uiderint:qua hora:quibusauxilus. Abargumentis& ſignis:quæ habent tria tem
pora:præteritum:præſens: & futurum: quia diſtributa ſunt ĩ ea quæ ſuntante rem: in re: & poſt rem.
& hæc ſunt entegna. Dicere oportebit. ſ. conducendo an bus augetur ſuſpitio ut ſi aliquid dixiſſet
ſuſpitioſum: ſi apparuiſſet armatusante remiſi promiſiſſet aliqd contrad ctoribus. Non ſuſpitio
ſam uideri:qm ſigna afferunt certitudinem rei:& ſuſpitio eſt incerta hoc modo:quia iudices cũ Cla
diusſlemperoderit Mlonem: & magnam cauſam eins mortis haberet propteraſfecuta commoda &
periculi euitationes, præterea cum fit uiſusarmatuscum ſeruis: dixiſſetq; ante ſe poſt paucos dies a

,

magno perculo euaſum, dubitatis Clodium dehita opera aggreſſum eſte Milonem.

2

Si gnis: utoccaſioni: tpis: loci: ſpacii. Argumentis: aut ubi:& c quo uiſusqd dixit. Teſtes corrũ
pi: credendũ eſtargumentis oiudices &nõ teſtibus: qm teſtes multis rationibuscorrumpi poſſunt. Si
gna aut ita ut geſta ſũt oĩa declarant. Precio uel imultat: aur alidu offenderet inimicum ſuuũ
teſtificarũt cõtra eũ: ſignificat enim ſimultas ipſumodium. Et cæteras ſuſpi. quæ ſunt in conſtitu/
tione coniecturali. Non ſuſpitionibus: indignum ego arbitror oiudicesſigniscredi potius quam
teſtibus quoniam nemo eſt tam integer: tam uir ſanctus qui non per coniecturas criminari poſ/
ſit cũ & utilitates: & occaſiões: & cõ/ . .
moda: et cætera ſigna ſibi æque er Item plus oportere ſignis et argumentis credi teſti
aliiseuenire poſſent. Attẽuabimus hæceni doe 4 -=
dicraduerſarii ueniſie Clodiũ ar bus hæc enim eo modo exponi qqomodoreuera ſũt
marum Eerus none Kirs e2 lora geſta:teſtes corrumpi poſſe:uel præcio: uel gratia: uel
emper fuiſſe ſuſpecta eta latroibus B . .
frequentata: &per quæfine magno metu: uel ſunulate. Contra argumenta:et ſigna:et cx-
cõmitatu ſatis tuto rrafire n poruiſ teras ſuſpitiones dicemus hoc modo:ſi demonſtrabi-
ſe.præterea dicũt eù uiſũ fuiſſe an . 11 . HSSõ
te fdù ſuu:non ego iudices:ſed ipi. mus nullam rem eſſe quam:non ſuſpitionibus quiuis
nõcõſiderant eũ nupa uiſ iun⸗ poſſit criminari. deinde unãquanque ſuſpitionem ex
ſe:nec ultra adhuc proceſſiſſe cũ il . . , .
ürpcraucrür, Conucnirc: cumſa tenuabimus et dabimus operam: ut oſtendamus ni⸗
turninus qucq; ibidẽ armatus uiſus hilo magis in nos eam quam in alum quempiam cõ-
ſit: poterit igitur & ipſe in hãc ſuſpi enire indi . = r
tohem dentart, & té dtcit ſeucer uenire indignum facimus eſſe ſine teſtibus conieciu
ꝙ ego occidi Aiacẽobutilitatẽ: igit ram:et ſuſpitionem:firmamenti ſatis habere. A rumo
etiã Menelaus: & alii uicini: ad quos . . j
1aU5. elll⸗ i . temer
eadem utilitas:& occaſiones uenie/ ribus d cemts ſinegabimus tem . efamam naſci ſole
bant occidere potuiſſent. Sine teſti re quin ſubſit aliquid:etiam ſi dicemus cauſam non
bus:ac ſi diceret ſine illisqui dicant ſpiam confi mini
. EIIIS uare nfingeret iſceretur
ſe uid: ſſetaut affuiſſe. Firmamenti: fuiſſe ꝗ quiſpiam cor fi et cominm ſe ret
crudelitatis: & fidei. Arumoribus Etpræterea ſi cæteri falſi ſoleat eſſe argumẽtabimur
dicemus dd fama græce dicatur & hunceſſeuerum. Contra rumores dicemus primum
latine: rumor tamena latinisſiq di- ..
ſtinguitur: & maximea Quin. ꝙ fa ſi docebimus multos eſſe falſos rumores: et exemplis
ma ſit uox diuulgata ſine certo au/ utemur:de quibus falſa fama fuerit: et aut inimicos no
ctore:rumor uerocũ certo auctore . ès
certitudine ẽ& rumor ſupra argu/ ſtros: aut homines natura maliuolos: et:maledicos cõ
mẽta in artificiale & entegna: q af / finxiſſe dicemus:et aliqua: aut fictã fabulã in aduerſa-
fert ad oratorẽ ꝑcliẽtẽ: uel pꝑ popu/ —. . - —
lIlũ. Si negabimus: armatnúc famã riOs afferemus qua elicamus oĩbus in ore eẽ: aut ueru
per entegna. Quid ſubdit aliqd: an rumorem paoferemus quiillis aliquid turpitudinis af
ſit aliqua certitudo:& cã qꝗa fit no/ 2 . 141 1 .
cẽs. Qua cõmiſceret:nõ temere na ferat neq; tame ei rumori nos fidem habere dicemus

ta eſt fama huius ſceleris: nã qua růe ideo quod quis homo poſſit quemuis turpem de quo
debuiſſet hoc fingere quod ſi factü ᷑1· 1. —— iſſ
eſſet eodem modo: & Menelaum: & libet rumorem proferre: et cõfictã fabulam diſſipare.
alios quoq; duces criminari potuiſ⸗ 1
ſent. Hunceſſe uerum famæ ſit tam
falſa:quam uera narrare: tamen non eſt de hoc dubitandum: quoniamſſupra cadauercum telo ſtri/
cto abaliquibusnon ſuſpectuseſt. Contra rumores: dicemus quod fingatur ꝙ accuſator arguiſſet
ſica rumore non dubitandum eſt Aiacem occiſum eẽ ab Vlyxe. nam ſi iniquitatis diligenter ꝑ oẽm
exercitum intelligetis eam rem in ore omniumuerſari. Eſſe falſos:quoniam iudicesorta eſt fama
alicuiusquam poſtea conſtat non eſſe uerum. atq; famæ: hoc eſt proprium: ut fermæ nunq uere ſint.
Exemplisutemur: ſatis proceresnuper uulgatum fuiſſe Priamum uelle reddere Helenam: & bel/
lis finem imponere:quod tamen uerum non eſt: exempla quidem plus afferunt certitudinis: & incer
ta ab incertis meliusconfirmantur.Inimicos confſhxiſſe famam falſam: & hocpoteſtis iudicare: qd
ab inimico meo conſicta eſt: creditisenim inimicum meum peſſimum recte deme dicere uoluiſſe.
Aut narura maliuolos:credendum eſt famæ iudices: quoniam ita homini ingetitum eſt ſuis ciui/
bus inuidere: & maledicere: ut omniafere confingant: & ueritas ſupponatur. Aut maleficos: credi
tis huic famæ: cumnata ſit abuno:qui nunquã uere proferre didicit: & qui utaliquod ſcelusadmit/
teret ommia mentituseſt. Confictam fabulam:in aduerſarios dicendum eſt o Menelae ꝙ miſiſtinũ
tium ad Priamum ad pacem conficiendam: & ꝙ contentus es Helenam accipere: & belli finem face-
re. Rem non eſſe uerammullusignorat: & ſimulando cum aduerſariis plurimum adiuuatnoſtram
cauſam: undeeſt dicendum pares cum paribus facillime congregantur. Aut uerum rumorem profe

remus: quiseſt qui poſſit euitare calũnias maliuolorum: dicit ſiꝗdẽ publice de teo diomedes cum

2 . ℳ — l epte vern
.
.* .
⁶
ni frumenta inexvereitum duxiſti pecuniam omnem defraudaſſe: quod certe non eredo: cum intelligãꝗ
ferenunꝗᷓ uera dici ſolere. Quusunus: p uiſq; ponit: quis. n. generale eſt: unus uero ſpeciale: ſicut
l apud Terentiu::pleriq;omne gcuqgprobabilieuidebe hocmõ: ſ diceret in exercitu: non eſt mi⸗
d rùm ſi occidit aiacem: qm credendum eſt eiusĩſiduis diomedem quam falſo pernſſe. Abrogare: ſa
gin ma ꝓfecto incerta eſt: & tam facti prauiq; tenax. cũ.n.eſt illud credibile: ſi interfeciſſem quantas ini —
dol⸗ micitias a tanta familia mihi conflaſſem: fugiendum quidem eſſet de exercitu: & cum ꝗto periculo
„ — cum habuiſſem totũ exercitũ mihi
d . Veruntamen ſi rumoruchementer probab liseſſe ui inunicu: Rc quantoicmodocum
gare:quod et difficilima tra ctatu eſt conſtitutio cõe- pitud necui oecid n: to⸗
. „ ſſe enteeſre BLSE L .. toexercitunoſtro magnú ſplẽdoré?
tn turalis ctin ueris cauſis ſxæpiſſime traſtãda ẽ: eo d li- ſis rebus geſtis anuller, Quod
S getius oes eius partes perſcrutati ſumus:ut ne paruu⸗ ffielim eeccludendt enen cãs:
J ü a prius tractauerat de coni ali
hin laquidem titubatione: aut offenſione ĩpediretur: ſi ad Tactatualdtcendoimeritertati⸗
ne hanc præceptiõis aſſiduitatem exercitationis accom- 9 50 practicã. Sæpe tractãda eſt:qmm
w modaſſemus. Nũc ad legitimæ cõſtitutiõis partes trã ra Siurtdici ad ⸗
Wi ſeamus. .„„ Keanice G shec COccid.
. „ fſfit Clodtù: occidi: & recte feci: qm li
n De ſcrip to: etu occccc. cet cui ſeab inimico ſuo defendere:
ln Vm uoluntas ſcriptoris cũ ſcripto diſſidee hxcshtuti und calicſe ſ 1.
. - nidebirzrr ſi a ſerinto diremnse his loris at- iicit hoc mõ: occidiſti illum: dedita
ll c uigdhebitur ſi a ſcripto dicemus his locis ute- Opa: qmnedoderas:tunenaleitccune
nuon mur ſecũdũ narratione.primu ſcriptoris col ckura i Pteren di feris ri⸗
8Aatige: deide ſcriori rerirariꝗ⸗ deide veun us tractaui: ſi ĩ aliis conſtitutiõibus
wen laudatiõe deideſcrip reat e urmur deil⸗ Bon. ſubtrahatur diligenter ſciamus tra-
. ige ſerenerilgliti ſcriptũ Nr e eiccadtn pediamur: Tituba
mẽto aut ĩ ſti i6e: aut i io ſcribto . ide. Offenſione: ipe/
run teſtamẽto aut ſtipu rioc: aut in quolibet alio ſcrip 0 dimẽto. Ncad legitimæ: ordin?
s s rrrractandi ſeruat ſemper c attentio
Gnn ne:nam ſecundũ diuiſionè conſtitutionũů primo declarauit dictionẽ:& contradictionem cõiectura
osn lis cõſtitutionis:nũc autem ſequitur legitimã eo modo tractandi qui etiam ſuperior fuit: uidelicet
e⸗ tam ex parte accuſatoris:q̃ ex parte defenſoris. H .
⸗ OQOlllutasa ſcripto u det᷑:ſicut dequodã monacho fama ẽ uulgata.isquidẽ cũ mulierẽ for
ut⸗ u maſã cõſpexi ſſet: acpeã ad libidinẽ puocatus eẽt illico gladiũ efflagitauit: ut oculos ſibi
. edguceret qc ĩtelligẽs uir p?'udẽs & doctus expoſitũ ẽ ſibi nõ de corporis oculis: ſed de
enn nauis cogitationibus ĩtelligẽdu eẽ. His locis: argumentis ſumat aùt thema ſupius ꝓpo
nis ſitũ cõficiẽtẽ in merchaturã. Roman ſæpe tẽpeſtatibus agitati:ac perterriti naues relinquebãt & pe
rihat: & inde ĩopia pp æsalienum multi decoquebãt: cui rei ꝓuiſũ ẽ ꝑp legẽ hãc:nauis ſit ren anẽtis ĩ
naui ſi nauis ſeruet incolumis ſecũdũ narrationẽ: finita narratiõe: quæ põt eẽ talis. orta tẽpeſtate iu/
c dices per maxima adeo ꝙ: ut Vir. inꝗt: Præſentẽq; utris intẽtant oĩa mortẽ: omnes qui poterant ĩ ſca
pham conſcenderũt:at uite ſuæ cõſulerẽt: nullã ſane curã de naui retinentes qd cum uiderem cœ/
n. pi ego fugam de naui deſſuadere:ac poteſtati ſi nauim relinquerẽt eam ſeruatam meam fore: itaq;
diuina credo uoluntate incolumis in portu ortu delata ẽ. ut qui in ea remãſit fructũ aliquem conſe
Jatur⸗ Scripto lauda:plurimũ lauda:plurimum laudibus:accumulandi ſunt iudices maioretno/
dohnn ri: ꝗ legẽ hac nobis ſaluberrimam cõdiderũt non uerbog ambagibus: ſed eis tätumodo poſitis uer
t bis quæ ſibiad iĩtelligentiã neceſſaria putauerũt: ut legentes faſtidioafficerentur. Scripti recitatio/
pen nei: hoc tanꝗᷓ una monere cum ſyHogiſmo cum maior præcedat. ſ. laus ſcriptoris hoc modo laudan-
Ar di ſunt certe ſcriptores:quũo. n. cõmodius dicere potuerint nauis ſitremanentis in naui. Percuncta⸗/
rrir. tione: petoa te gubernator nõ ſciebas hanc legẽ eẽ:ꝙ nauis eſſet remanentis:& nõ fugientis: & ille re
nit ſpondet utiq; ſciebam: tunc ægrotus nquit: cur igitur audes poſcere: aut mecumin cauſa litigare.
* Aut teſtamento:quia teſtamenrum eſt ſignũ extrvemæ uoluntatis: non ſciebas ꝙ; hæreditas non de/ .
e bet peruenire: niſi præcepta in teſtamento conſeruentur: aut ſic:quidam laborans morbo comitiali
e teſtam entum fecit in hunc modum: hæres meuseſto quicunq;uicinior erit: diſcedunt filii ne in ern
⸗ dem incidant morbum: relinquitur ei ſeruusadminiſtrans filio mortuo patre: redeunt: & hæredita
s ul tem adeut: ſeruos eos in udicium uocat &negat abeuntibus filiis hæreditatem deberi. & eos ſic iter
zi 7 rogat:non ſciebas ꝙ teſtamentum erat tale ꝙ u ciniori dabatur hæreditasſeruus. n. tantum uerba ſe
ten quebatur filii uerõ ſententiam: aut ſtipulatione.i.ĩcontractu facto per interrogatienẽ firmatã ſu bſe
nii quente rñſione:ut ſi quis dicat:uisſcribere mihi Liuiũ:&ille rũdeat:uolo decẽ aureos te ntum.item
me ille: uolo: & es contentus ſolũ accipere pecunias pro ſingulisquinterniombus. Volo: hæc ſ qdẽ iter-
ba roʒgatio ſubſequente reſponſiõe appellat ſtipulatio. Aut alioſcripto:ſicut de Deucallõe: & pyrra ꝗ
is .

accepto reſponſoaboraculothemisproiactuoſſium matrispoſſ ereuocare genushumanum. Deuca
lion ſnĩam intellexit: & lapides poſt terga iactauit pyrrha uero tmmõ uerba ſequebatur. Ad eadẽ rẽ

ptinebit:ac ſi dicat ĩoĩ re ſcripta:ĩ qua naſcat taliscontrouerſia. Collatione: Iex ẽnauis remanentis
in naui& perdãt eã qui deſerũt eã: ego remãſi: tuuero receſſiſti: quid igit cõtẽdis de hacnaui: pſer/⸗
tim cũ tumet ꝓfitearis te deceſſiſſeex naui utte a ꝑiculo eximeres. Quid iudices ſeqꝗ: ueſtrũ eſtiu/
dices uerba ſequi &non ſnĩam falſo: & cogitatã: & nõ adhibere fidem uerbishuius. Sententia exco/

gitata:ſi ſecũdũ legẽ ſit remanentis
Iea naui: nonne pdidiſti: & qũo au/
des excogitare hoc qd dicis de hoc
textu lucidiſſimo:quẽ certe corrũ/
pi ſi hoc mõ itelligat: nullomõ po/-
terãt ihærere fugiẽtes niſi adime/
rent ſpem nauis fugiẽtis: quare fugi
enda ẽ hæc ſnia cũa ſcripto penitus
diſcedat. Quid obfuerit: cu fuerit
diligẽtiſſinius ſcriptor: ꝗd nocebit
eiaddere pauca uerba: ut eẽt diluci/
dior hoc modo:& nauis ſit remanen
tis in ea ad tutelã illius. Aut unde nõ
potuerit:ꝗd ĩpediebat eũ adiũgere
nauẽ eiuseẽ qui remãſit: ut tueretur
eã:ꝗnimo ſcriptor intellexit cuiuſli
het remanentis ĩ naut hac cã:qm co⸗-
gitabat ſcriptor qd nullo alio modo
poterat facere ne fugeret: & ut aliꝗd
remaneret: putauit eã legem ſibi ſcri
bi: uel ſicitu dicis ꝙ hæc lex cõdita
fuit:ut opes ſeruarent: iõ addidit re
manentis in naui ut ſeruaret nauis:
cum nõ propter nauem: ſed ppui/
ros facta ſit dilucide ſine aliqua per
plexione: quæ facit rem obſcuram.
Breuiter: quantum ad neceſſaria.

Cõmodeadutilitatem: ꝗa aliter

nõ poterat fa cere ut remanerẽt ĩ na/

nauis. Perfecte: nihil deficiendo.

Cũ rõne certa.ſ. ut hoies ſaluarent:

ñ nauis:ineq; opesquæ ĩ illis ſũt.Exẽ

pla ꝓfitẽtur: nuper cum cauſa age/
retur ante prætorem de ſimili aicri

quod ſcriptum ſit: aut non poſſe fieri aut nõ lege:aut

