ctatur. Dum ſint. xi attributa perſo

nis quibusapprobatur cuiuſq; perſo

na nomen hominis certis ſuis deſi⸗/
gnans & ſanguinem & hominem no

minibus explicatur cum nullo ſoci
um:neq; nomine:neq; attributo. Na

tura eſt attributum extra ipſum ho
minem: ut in patria: gente: ſangui⸗/
ne:cæteriſq;. Hæc enim licet dent
homini cõmodum:non tamen pro
prium.In ipſo uero homine eſt natu
ra:circa corpus& aiani:quæ dat plu
rimas. & animo: & corpori qꝗlitates.
Ergo natura accidẽs res ẽ: quæ aper

tiorem hominem ad unumquod/

facit. Itaq; non orator natura eſt
ed oratorius: ideſt qui orator eſſe
Poſſit. Verũ has qualitates: uel di/
ligentia comparat: facitq; perfectas
& habitus nominatur: aut in hasca
ſu quodam ac repentino motu fre/
quenter incidimus: & afſectio dicit
aut in has inclinamur ſtudio quodã
quod ipᷣ̃m ſtudium per ſe nihil ali/
ud eſt quàuolũtas applicata ĩ aliꝗᷓs

R

quã laboris ſumptus: moleſtiæ: Ionginquitatis ĩdiget

atq; aut omnes:aut plurimas:aut maximas cauſas ha-

bet difficultatis: tamen his ſuſceptis difficultatibus cõ
pleri:atq; ad exitum perduci põt. Quoniam ergo de

honeſtate:et deutilitate diximus:nunc reſtat: ut de his
rebus quas his attributas eſſe dicebamus neceſſitudi
ne et aflect ione perſcribamus. Puto igi tur eſſe hacne
ceſſitudinẽ cui nullaui reſiſti poͤteſt:quæ neq; muta⸗

ri:neq; lenirii põt. Atq; ut apertius hoc exemplis ſit:

licet eũ rei qualis et quanta ſit cognoſcamus. V ti poſ

ſe flãma lineã: materiã neceſſe ẽ. Corpus mortale ali
quo tꝑe ĩterire neceſſe ẽ: atq; ita neceſſe utuis poſtulat
ea ꝗᷓ mõ deſcribebãus neceſſitudinis: cui nulla ui reſi

ſti põt quæ neq; mutari:neq; liniri põt huiuſmõine-

ceſſitudhes cũ idicendi rõne incidẽt recte neceſſitu
Aines appellabuntur. Sin aliquæ res incidẽt difficiles
ĩ lla ſuperiori poſſit ne fieri quæſtiõe cõſiderabimus

Atq; etiam hoc mihiuideor uider̃ eſſe quaſdam cum
adiectione neceſſitudines quaſdam ſimplice s: et abſo
lutas. Nam aliter dicere ſolemus neceſſe eẽ. Caſſ ilinẽ
ſes ſe Aedere Hãnibali. Aliter autem neceſſe eſt. Caſſi
linum uenire in Hannibalis poteſtatem. Ulic in ſuꝑi
ore adiũcto eſt hæc:niſi ſi malunt fame perire. Si.n.

id malũt:non eſt neceſſe:hoc inferius non item pro-

pterea quod ſiue uelint. Caſſilinenſes ſe dedere: ſiue
famem perpeti: atq; ita perire neceſſe eſt. Caſſilinum
uenire in Hãnibalis poteſtatem. Quid igitur hæcꝑ
ficere põt neceſſitudinis diſtributio prope dicã. Pluri
mũ cu his locus neceſſitudinis uidebitur incurrere.
Nã cũ ſimplex erit neceſſitudo:nihil erit quod multa

dicãus:cũ eã nulla rõe lenire poſſumus. Cũ ãt ita ne-

ceſſe erit ut aliqd effugere:aut adipiſci uelimus:tũ ad

iũctio illa ꝗd hẽatutilitatis: atq; honeſtatis erit conſi
derandum. Nam ſiuelis attendere: ita tamen: ut id
quæras quod cõueniat ad uſum ciuitatis: reperies nul
lam eſſe rem quam facere neceſſe ſit niſi ꝑꝑ aliquã cau
ſã quam adiunctionem nominamus. Præter hæc aut
iuenies multas eẽ res neceſſitatis ad quas ſimilis adiũ
ctio nõ accidit.Quod genusut hoies mortales neceſ
ſeẽ interire ſine adiũctione: ut cibo utãtur non neceſ
ſeẽ:niſi cũ illa exceptione extra quã ſi nolint fame ꝑi

re. Ergo: ut dixi illud quod adiũgitur ſẽꝑ cuiuſmõi ſit

genit

cba⸗
funn
umm
ſyra
lyrr
eut.
ſun

ſeĩ
nece

reu
den

lſs 8
tbuci
dpoce
cehs
lncd
kure
gan,
lor
Väh
llenl
ohlu
i
vin

QA

qualitates. Ergo afficimur qualitatibushis modis: ortu: & natali: & eſt natura. Afficimur repentinis

caſibus &affectio ẽ. Afficimur induſtria: ac conſtantia & perſeueratione & habituseſt. Arueroi pſũ
ſtudium quod eſſe definimusamplicatam i qualitatemaliquã animi uolũtatem. hoc iquam ſtudi
umnũcaffectio eſt: ſi pro tempore eſt:nũcſi perſeuerauerit habitus ipſum ſtudium non iam qua/
ſi præceptio quædam ineſt rei eius cui nomen eſt ſtudium ſi perſaierauerit. Sed ut ſtudium intel-

ligam: illud debeo conſiderare quod ipſo ſtudio petitur: ut litteratura: aut geometria quod ſi p̃ce

ptum ſit habitusſtudio præceptus ẽ

erit cõſiderãdũ. Nã oĩ tꝑe id ꝑtinebit: ut autad hone Ergonatura accidẽs qualitas eſt: ut

Nar/ - nẽda neceſſitudo ſit neceſſe ẽ ſihõöe animæ uel corpori uel extriſecus &
ſtatẽ hoc mò exponẽda nec ſſ eceſſe ẽ ſi hõe accidẽs ab ortu:acnatali. Accidit au

. . — . . — —
ſte uolumus uiuer̃:alſt ad incolum tatẽ hoc mõ neceſ tem mariucl fæminæ. Nam marẽ
ſeẽ ſi icolũes uolumus eẽ:aut ad ĩcõmoditatẽ hoc mõo eẽ aut ſœ mnam non iam inter com
ſeẽſt ĩcolũes uolum rad . mo moda computat. Affectio è accidẽs
neceſſe E:ſi ſine ccõmodo uolumus uiuere: ac ſumma qualitas:uel ſponte uel ſtudio:mox
quidẽ neceſſitudouidetur eẽ honeſtatis: huic proxia deſitura. N ſi pmaneat: fit habitus
. . . . — —- . . . dicta affectio quod ĩficiat qualitate
icolumitatis:tertia aC leuiſſima cõmoditatis . Acuᷣ his Serit affectio incipiens habitus: uel
nũquã poterit duabus cõtẽdere. Haſce ãt ĩter ſe ſępe uictus:non enimomniaad exitũ té
= . 2— 40 AQuüt. Habitus ẽ perceptio qualtatũ.
neceſſe cõparari:ut quãꝗᷓ præſtat honeſtas incolumi/ Nã hæc pcepta phĩ dixerunt. hic ;/
tati:tamen utri potiſſimu cõſulẽdum ſit de beretur. litates: uel cõmoda ſur uel ĩcõmoda
.. . — . Dt midetur — Qu ?e quoniã tribus mõis qualitates
QCuius rei certũ quoddã ꝑſcriptũ uidetur ĩ ꝑpetuũ da- euẽmiunt: multa his cõmoda uel in/
ti poſſe. Nã qua in re fieri poterit: ut cũ incolumitati Commoda Ctter eueniunt. Verũp
5ſalucri dſiri ſentia dehoneſtate deli exiſtẽtiã ea qᷓ euentũt ſecernẽt. Nã
cõſuluerimus quod ſit in præſentia de honeſtate deli alia uis ĩ eo cõmodoqd p naturã eſt:
beratũ uirtute aliquãdo iĩduſtria recuperetur:cũ ĩco/ alia ĩ eo q; paffectionẽ alia ĩ eo ꝙ p
ltacnitqti iouidebitur habẽda. Cüũ aũ id — habitum habitus nõ põt eẽ niſi hoc
Umitatis ratio uidebitur ha 4. .☚ aut 1 no pouu- quod non aliud E:atq; illud qd ha/
erit honeſtatis eſt. Ita huiuiuſmodi quoq; re cum in-/ betur. Nã quod ignis calet: putãt ali
lumitati uidehi ſul . d qui habitum eẽ qa perpetuu ſit: cd
columitati uidebimur conſulere uere poterimus dice hoc ipſum ſi ignis: ut caleat. Iraq; po

re nos honeſtatis rationẽ habere:quonia m ſine iaco/ ti narur Rabt zem mulki non
. 2 T. – „ 1 mſi deo dant: &- uerũ e: ille. n-habet
lumitate eam nullo tepore poſſumus adipiſci. Qua ĩ omnia percepta. Ar uero hõ nun/
re uel concedere alteri:uel ad cõditionẽ alterius deſcẽ quam in quid Bccptum habe ut nõ
„„. —. . „ 1 16 . in profectu quotidie ſit:& hunc pro
dere:et in præſẽtia quieſcere:atq; aliud cẽpus expedta fectum. Addixerunt. 1. progreſſionẽ
re oportebit. Incõmoditatis uero ratiõe:mõ illud attẽ Am habitum dixerunt. ergo p
4 1.. 2, „„2=JelenE .. ſtimtoe maioris perceptionis ho
datur digna ne cã uideatur: ea 4 ad utilitate ꝑtinebit. m ne habitum intelligimus: ut ſi af
Quare aut de magnificẽtia:aut de honeſtate qdã de fectione duad aliauid au agat: ut
— —R—1 . oꝓrator in foro non profectus: tamẽ
rogetur. Atq; hoc loco mihi caput illud uidetur ee ſ mneo progreſſtoâ aliqua habitus
ut qrãus ꝗd ſit illud quod ſi adipiſci:aut effuger̃ ueli dicet᷑: &certe procõmodo ſuo: uel
habitum: uel affectionem faciet:nõ

4

mus aliꝗᷓ res nobis ſit neceſſaria: hoc ẽ 4 ſit adiũctout exaltero uero erit. in rebusenim no

proĩde uti qᷓ; res erit laborẽus:et grauiſſimam: quã- m na ſunt certa ar ltenun ſigni⸗
õ mnen r ann A.H&αιος ficent ut irac dus habitus eſt: itarus
cãmuchemẽtiſſime neceſſari iudicẽus Affectioẽ. affecttonishutus, .
cum ſtudio& diligẽtia euenit: habi
tus eſt: cum naturaliter natura. Studium eſt autem: uel adipiſcendi aliquid: uel retinẽdi uolũtas.i.
quod uel adipiſci aliquid: uel retinere optamus: uel adepta ret nemus. Vctuseſt: uel quod ipſe ho

ma agit: uel quod circa ipſum agit:oĩa quæ hẽt quænatura habitus: affectio: ſtudium nãoratorem

eſſe qd eſt habitus ẽ: & uictus eſt:ſi in ea cxercitatione ſit.itaq; Ci.qaſſidua ſtudia pſeueranti dili/
gentia ita rhetori cã pcepit: ut ea ĩ eo ppetua eẽt: habitũ cõſecutus ẽ. Sed quia eius actũ ſibi inſtituit
ad uſũ uitæ i.ĩ eadẽ re & ĩ hitu: & ĩ uictu. Itaq; multũ plærunq; de uirtute habitus dtrahir ſi uictus
abfuiſſe dicat᷑.nã licet orator plẽus ſit ꝑceptõe ipſiusartis:t aliquãtũ argumẽto detrahit: ſi neges
ĩ eadẽ exercitatõe uixiſſe: ut ipſe cõtra Ceciliũ:qaaufert uictũ: ĩfirmahat hiĩtũ:cũ dicit. Quãdo tu
te tui piculũ feciſti:plærũq; ẽt ſi nihil agat ex habitu: hocipᷣm qd mhil agit ẽ illi uctus. i, uitæ mo

dus. Nã ut in uictuẽ: quibus amicis utat: ita in uictu ẽ: & ſi nõutat Et cerre quia mihil hoꝑꝶ debet de
eſſe pſonæ põt habitũ hr̃e ex geometriæ pceptõe ĩ ꝗᷓ nihil agit & ctud uſu rhetoricæ. Victusaũt
isad qualitatẽ tendit: ſed ea qualitas uel in affectione: uel i habitu erit: deimde ut oratione; uel

α

aliquid rhetoricæ noſſe quod ẽ affectionis: ad loquẽdũ: aut diſcdũ aptũ eẽ ꝙ ẽnaturæ: aut loꝗ

aut ſtuder᷑:uel qcẽ ſtudii:& cætrea huiuſmodi hẽtuictus. Veꝶ ĩ hoc cõſiderabit uictusicirca hæc
oĩa: ſi ita agat uitã: ut hoc exerceat/Nõ.n. quia natura loq: aut ſtuder̃ peſſumusq ꝓp riũ naturæ ẽ
iccirco & ĩde uiuimus:ſed ſi ſitordinata: ſic uita noſtra ad oẽm ſubſtãtiã rei familiaris quærẽdã: ut .

deuiuamus.i. ĩdenobisoĩa ſuggerãt ad uictum: merito uictus ex exercitatiõe dicit᷑ Itẽ & ſiſi thabi

tus: &nõ in ipſo habitu agat uitã: & uirtutẽ oratorie cõſecutus ſit: erit habitusnõ uictus eodẽ mõ: &

affectio ẽ:ſi ẽꝓ tpe.i. ꝓut res aliq̃ tu
lerit:ut locus fuerit:ñ ppetua cõſue
tudĩe:ĩde uiuẽdi eodẽ mõ & ſtudiũ
ẽſiñ ſtudiũ quodlibet ĩ exercitatõe
uitæ tulerit: ũde uictus noĩandus ſit
uerbotenus: ut cãsager̃: ut docere: ẽ
huius ſtudii: ſed ꝗa ordinata uolun
tasẽ ad uſum uitæ: merito dr̃ & uic/
tus. in ſingulis. n. his resquæq; ĩ eo ꝙ
ſũt diſtribuẽdæ ſũt: ut ſtẽſeruus cir
ca hæc qd in hac cõditiõe eſt. fortũa
eſt ſi ſeruitute ſeruiat totouita uic/
tuseſt: ſic & cætera de fortuna. Fac/
ta uero & caſus: & or̃ones:& conſilia
aut ſuperueniẽtia accipimus erunt
ſuis noĩbus. Nã uictusnõẽ ſine factis
caſu:oroniho:cõſiliis:ſed ſic uẽit fu

it ut dicere poſſet:ut ei aliqd accide

ret: ut cõſilio uteret. & hæcoĩa ſi ſic
accipius: ut actiões ñ ord ĩatas:neq; ĩ
ſtitutastoto uiuẽdi tpe erũt ſuis no

minibus:ſinautẽ ĩ eo genere uiuẽdi

poſita fuerit:ĩ quo oĩa ſũt cõſtituen
da tibi cõſtituẽdi ad uitã uniuerſam
uictus moĩa bit᷑ nõ ſuo quiq; noĩe. Fa
ctaãt:caſus or̃ones cõſilia: cũ ex fu/
turo tpe argum̃tũ dabũt: ex pᷣteritis
cõfirmabũt. Nã qa hoc illi accidit:
iõ5 hocilli accidet:qa h c feẽ:hoc iõ
facturusẽ ꝗa hoc dixit: hoc iõ dictu
rusẽ: qa hoc cõſi liatusẽ:iõ hoc cõſi

quædam ex tẽpore:aut ex negoc iorũ euẽtu:aut admi

mſtratõe:aut ho ĩum ſtudio cõmutatio erũ: u nõ ta-

les quales ante habitæ ſint aut lærunq; hr̃i ſoleãt ha

bẽdæ uideãtur eẽ: ut ad hoſtes trãſire turpe uidetur eſ
ſe:aunõ illo aĩo quo Vlixes trãſiit: et pecuniã ĩ mare

deiicer̃ iutile:at nõ ĩ eo cõſilio quo Ariſtippus feẽ. Sũt
gitur res quædã ex tꝑe:et cõſilio: nõ ex ſua natura cõ

derãdæ: ꝗbus ĩ oĩbus qd tꝑa petãt: aut ꝗd pſonis di

gnũ ſit oſ derãdũ ẽ:et nõ quid ftat:ſed quo quidq;

aĩo qui cũ quo tẽpore:ꝗᷓdiu fiat attẽdẽdũ ẽ. His ex ꝑ

. tibus ad ſniam dicenda locor ſumi oportere arbitran

tur. Laudes autẽ et iituperationes ex his locis ſu mẽ-

tur: loci ꝑſonis ſũt attr buti:de quibus ante dicũ ẽ.

Sin diſtributius tractare quis uolet:patiatur ĩ animũ
et corpus:et extraneas res licebit. Anim laus: uirtus:
cuius de ꝑtibue pauloante dictũ ẽ. Corporis ualitudo
di gnitas:uires uelocitas. Extraneæ:honos: pecunia: af
finitas genus:amici: patria: potẽti a:et cætera quæ ſimi
li eẽ in genere intelligentur. Atq; in his id quod in

liaturus ẽ. Negociũ factũ: uel dictũ ẽ: uñ iudiciũ ẽ. in iudiciũ.n. uel in del beratĩonemuel ĩ demon
ſtrationẽ nueniturmiſi ppter factũ. Singula igitur quæq; quæ hominiiaut obiiciunt᷑: aut de homi
ne quæruntur facta fũt ĩpſa igit ſingula facta negiũ ſunt. Suntalia facta quæ pbationẽ tribuunt

ipſi facto: unde quærit ſub quolibet ſtatuſũttria facta quæ extra ip̃m factũ: & extra facta quæ uicia

ſuntad fcm̃: & phaãt fem uitæ præteritæ: hæcperſonæ attributa dicunt. Ergo cũ negociũ fem: dictũ
ue ſit hẽat attributa quatuor cõtinẽtia cũ negocio inquit in geftione negocii adi uncta negocio: quæ

geſtumne

1.

—

ocium cõſequũt᷑. Ex his duo prima cõtintiacũ negocio & m geſtione negocii totũ ten Et

ꝗcquid habere. põt. cã oĩs i. negociũ oẽ pptes ſuas geſtũ. duo alia ſũt ex quibus aſſumut: primũab

oratore ea quæ negoci

o adiũcta ſunt. Quartũ ãt illud qd ẽcõſecutionõ negocii ipſius geſtioẽ: ſed

aut extrinſecusueniẽtia per hoĩes hẽtut p naturã generaliter: ut poſt docebimus. Igitur prima de at
tributis continentia hẽt ptesquinq; ſũmãnegocii? ſũmæ cãm: facta illa quæ probãt factum diuiſa p
tria tempora. Et oẽ ipſũ qd; diximusnegociũ eẽ factum. ſ. cõtinetur abhis: a ſũma quæ breuẽ ppo
ſitionẽ hẽt totũ claudẽs:ut patriæ inquit ꝓditio & cætera. hẽt& cim quæ gemina ẽ ĩipulſio & rõcina
tio. Impulſio ẽ pquãcuius cã factũ ſit: Rõcinatio ẽ ꝑ quã factũ ſit demõſtrat. Sequit᷑ ꝑ tria tempora
factorũ enumeratio quid ante rẽ factũ: quid ĩ re: quid poſt rem ſit: lgit quodlibet negociũ de ſtati

bus interim loco ſit exẽpli: Milo occidit:mõ occidit: occidit: & nõoccidit. Partesſi unt fingulæ quæſti

onis. Sed iã parẽtis occiſio hoĩs: occiſio patriæ ꝓditioſũma ẽ:ergo factum ſolũ negociumẽ ꝓpoſitio

facti cum perſona eius qui arguitur: uel quolibet alio modo inuidiã cõparans: aut extenuans ſũmã

dicetur. Et hæc ẽ ꝗᷓ Cato ĩ libro ſuo appellatuires cauſarũ: hoc argumentu ſequit cãm ꝗᷓ partiti ſu
mus: quæ utiq; aduerſusnegantem factũ danda eſt: ut feciſſe doceatur. Quẽadmodũ autem tracte
tur: uel ab accuſarore: uel a reo in ſecundo habemus. Quod ſi aliusſtatus fuerit præter cõiecturam
non cauſa erit: ſed ratio: decuius tractatu in ſecundo docuit: Poſt hæc ſequuntur facta ommia ante:

1in poſt: in quibusomma illa quæ in geſtione negocii poſita
cuique enim facto ineſt. Locus. Tempus. Modus. Occaſio Facultast In geſtione negocii locus: uel
naturalis eſt: uel qualitatiemus. Naturalis locus eſt: com argumentũ præſtat: nõ erit illud argumen/

ta ſunt: ſi tamen proſunt aſſumumtur uni

tũ a loco: ſed a facultate. qualitatiuus autẽ locus præſtatargumentũ ex oportumtate qᷓ oportuntal

obet

Ubuͤn
1scin
uer
tiage

D

juch
tur.
hec
Cn⸗
ciar
Wr⸗

— — — — —

—+☛

quibus rebus poſſit intelligi ip̃e poſuit. Tempus qui d eſſet dudumgeneraliter docuit: pars quæd am
1

quit æternitatis:hocquoq; in tria tempora diuiſit: quæ ipſa tempora partituseſt. Nam præteritum:
tribusmodisconſideratur. Præſens: & futuꝑe: binis. Veg hæc omnia magisad cognitionem tempo/
risdixit quicꝗd eſſet inſinuare cupiebant: quã utapta ſnrin geſtione negocii. Quid ergoaptũ huic
parti erit.- Nam huic attributum eſt tempus: exiſtimatio eiuſdem temporis & collatio cum geſtione:
ut id quod factum dicis eo tempore ex quoargumentum ſumis fieri potuiſſeuideatur. Itaq; ſic ait.
S Nam ſæpe oportet commetiri cum
omnia ualet oportebit:contraria quoq; quæ et qualia tempore negacium.Oecalio autem
. — I . . 1. oportunitas eſt quædam tẽporis ad
ſint intelligãtur: Videre autemi laudando ct ĩuitupe afiquod faciendurme Li Gporcim
rando oportebit:non tæ quæ ĩ corpore:aut in extrane tas tribus modis nlderat oelus
. . autem eſt quonon ſolum factum in
is rebus habuerit is de quo agetur:ꝗ quo pacto his re- dicarur⸗fel quemadmodum factũ
bus uſus ſit. Nam fortunã ꝗdem et laudare ſtulticia:et ul modlus mimum indicat.i.uo
. . K .. luntatem diuidit aut per prudenti/
uituperare ſuperbia eſt. Animi autẽ et laus honeſta: ect am:autper inprudetttianuehiis quæ
uituperatio uehemenseſt. Nũc quoniã omne ĩ cauſæ birun dain:alamm ui:perſaſionetim
.. . „ 2. 1. 1,, r„ prudentia purgatur caſu:neceſſitu/
genus argumentãdi ratio tradita ẽ:de mentloe prima dine & aff n animi. Facultates
ac maxima parte rhetoricæ ſatis dictũ uidetur. Quare autem duplici moo argumentum
. en ; præſtant. Nam eiuſmodi ſunt: ut
quoniam cet una pars 44 cxitum hunc b ſupcNore li⸗ eas: aut faciliusaliquid fiaraurſin⸗
o his effici non poſſit. Adiuncta nego
cio:ad factum quod ĩ negocio ponitur:unde iudex laturus ſeneẽtiam eſt: ut ꝓbari quoquomodopoſ
ſit ꝑ quãlibet cõſtitutõem: ſumunt de his rebusargumẽta ꝗ res poſſunt in ipſum factũ affectõe qua
dam cõtineri. Has res affecta nominamus ueꝑ affecta accipimus. Nunc de ipſo negocio.i. de ommi cã
rebuſq; in cãgeſtis. Nuncad res in cãgeſtasalia qſi quodammõ extrinſecus: quæconuenire uideant:
aut inde ut ꝓueniat: autad illa cõiuncta ſint hæcaffecta quæſupra diximus negocio adiuncta: & cõ
ſequentianegocium dicuntur. Illa prima continentia in geſtiõe. Sed de illis iam ſupra dictum ẽ. Ad/
iunctauero ea ſunt:qꝗ̃ illisipſis ſupra poſitis ſingulis aliquo mõ:uel extrinſecus cohærent: ut ſummæ
ut cauſæ: cæteriſq;. Sed cũ nõ in ipſa ſunt:ſed aliundeaſſumantur: cõueniẽtia tamẽ erunt in collatio
ne ſiue aliena ſint nõ hinc nata cũ erit: aut maius: aut mius:aut par.Itemq; ſimile cõtrariũ diſparatũ
Si uero his adiuncta ita ſunt: ut extra tamẽ ſint: erunt: aut genus: aut pars: aut euentus. Nihil. n. hoꝶ

non ex hisad hoc eſt: non tamen in cauſa poſitum. Et ſi poſitum eſt in cauſa:ideſt ĩnegocio:quæ hyp

potheticen:ideſt quæſtio circa perſonam propriam: ueluti non poſitum.Ergo genusſit:licet cauſæ:
tamen quia genuseſt: uelut extra cauſam eſt: cum perſona propria ineſt in cauſa. Item ſpecies. lam ue
ro euentus cum tria tempora teneat: poteſt eſſe ex cauſa: ideſt exnegocio de quo loquor: qui probat
quid eſt denegocio quod euenit rebus geſtisid quod in negocio eſt. Quomam tamen &præteriti tẽ/
poris euentus:& futuri temporis euentusaliquotiens ſumitur: & hicuideri extraneus poteſt a nego/
cio: ex negocio tamen oriens: unde probatum eſt adiuncta nuncomnimodis externa affecta. Tamen
aliquo modo adiungi: ut certa quæ ſupra diximus. Nuncaliqua ex ipſo uel in pſo negocio: alio mo
dotamen ſe habentia quam geſti negocii: textus ipſe & ordo conſiſtit circa perſonamcertiſſimæ quæ
ſtionismaius: & minus: & æque magnum tum exui: tum exnumero: & ex figura negocii conſideran/
tur. Vis in eo eſt: quo ipſa ſignificatione uerborum diuerſas res intelligimus. Itaq; cum prolata uerba
diſtant ſenſibus noſtris ſigni ficatione ea quæ proferuntui diſtant: ideſt potentia quadam qua quid
quæque res poſſitĩtelligimus de numero perſpicuum eſt. Figura eſt textus& ordo negocii per circu
ſtantias ſuas. Simile autem ex ſpecie: aut ex comparabili: aut ex conferenda: autaſſimilandanatura
iudicatur. Simile hoc eſt ſpecies comparabilis & ſimilanda natura: & in illisocto. Genere. Na-
tura. Vi. Magnitudine. Tempore. Loco. Perſona. Opinione. Sed ipſum ſimile quod per
hæc ſuprapoſita efficitur illic eſt in ontrarii: partibus & quæ ſub eandem rationem cadunt hoc di/
ſtinctius poſitum eſt in differentiis. De conſecutione inſuperioribus duobusattributis negocio:negꝑo
cium omne teneri diximus tertium quod eſt adiunctum negocio ueluti extra eẽ præci pimus: ſed na/
turaliter cohærcre extra ipſam hyppotheſim: aut aboratore aſſumi: quanquam & ea quæ extra ſunt
naturaliter ab oratore ſumantur. & de hoc præcepta jam dedimus, Quarta attributio quæ conſecu/
tio nominatur. & ipſa ea tenet quæ extra ſunt. adhærẽntia tamen rebũs negocii: quæ no aboratore ex
uoluntate ſumantur:ſed quæ ipſisrebusnegocii rationaliter acciderunt. Ac propeca omnia quælqr
taattribunione in conſecutione ſunt id uidentur eſſe quod euentus. Verum euentusaliud eſt: aliud
conſecutio uel res conſecutionis. Etenim euentus conſideratio eſt ex quadam natura rerũ quaquid
perſpicitur: quid ex quaq; re euenerit: eueniat: euenturum ſit. Inconſecutõne autem non ex rebus ꝗd
eueniat tractat orator: ſed quid rebus eueniat ideſt quid rebus contingat. Deinde quod in euẽtu duo
ſunt: utarrogantia & odium in hac conſecutione unum. Nam ipſi facto conſecutio eſt: quod uel ra/

ro uel frequenter: hæcautem omnia collocata ſunt in hac conſecutione aut nomen contingit rebus
m

*8 %

uel imitator: inuentor. Lex de ipſa
re conſuetudo: pactum ut frequen/

ter fiat: uel non frequenter utilitas

uel honeſtas& cætera quæq;: ut dixi

rebusaccidunt nõ ex rebus ipſis ſed
ad res ipſas quadam geſtione groue

niunt.
F INIS,

è

bro perducta eſt. et hic liber non parum continet litte
rarum: quæ reſtanti in reliquis dicemus.

Marci Tulii Cteronis ora

toris clariſſi mi rhetori
corum ueterumli
berultimus
explici
.
„*
9
–◻☚
—

te ſci⸗
cigie

ſo⸗
n
gocn
grut

lubet
rlee

100
cuoet
un
anty⸗
cidu
runden
Cüoncht
Theror
deqᷣ
beret⸗
eſtho⸗
ſtume
torhe
Pus⸗0
ſmus
ſequo
Ulnſen
erit.
Cnasan
paache
terRh
nnext
mocar
temne
bſec
ſexe⸗
kende
ons
N
r
l
A!
l
re
(Et⸗
ſere

æineſciẽtes. Ciceroni ita ingenitamfuiſſe eloquẽtiam

quẽ ꝗdemait L. discauſis regnaſſe uelut media regnet baſi

0

Olebant malores in exponendis libris multa inquirere quæ nunc omittuntur. Titulus

tiam ueteris qua cripfite 51sS ExX
ꝗ multi dicant ætate lam ꝓuectũ ſcripſiſſe propter eloquẽtiam maxmam ꝗq in illa uſus
lut & incuriis uideatur ornate dicere potuiſſe

licus harena. Vbi. n. Cic.

—

—

actantius ĩ oran
q. oναπτ⅓

₰ℳ

ſi negociis familiaribus impedi
.„ — NNR1 . .
ti uix ſatis ocium ſtudio ſuppedita

re poſſimus:et idipſũ quod datur
ocii libẽtius ĩ philoſophia cõſume
recõſueuimus: tua nos tamen Cai

taumnp,

——

talis ẽ. M. Tulii Ci-Rhetoricænouæad Heréniũ liber primusincipit. Noua ad differé
inadoleſcẽtia ſcripſit de ꝗ ĩ oratore ait. Qui Iibria nobis exciderunt ꝗᷓ

orabat nõ oportebat ut alius qſqᷓ lo/
queretHerẽniũ legit fuiſſi ſorori/
um Cice. Terentiæ fratrem. Hic igi

tur primus habet tria. ſ. titulum de

quo diximus: ꝓemium & tractatũ
Proemiũ hẽt tres effectus neceſſari
os ut apparet ĩ textu/Negociũ uero ĩ
terdũ eſt opera laborioſa: nũc uero
occupatio. Familiaribus ĩ rebusami

Hlerẽniuoluntas cõmouit ut de ra
tione dicẽdi cõſcriberemus:ne aut tua cauſa noluiſſe:
G 71LT
aut nos fu

coꝝꝶ tractandis qbusipſe occupatiſſi
mus fuit ut in defendẽdo Milone ꝓ
Põpeio:ꝓ Deiotaro rege ꝙ ipſemet
ĩ principig Pompeianæ teſtatus eſt.
Omne relſquũ tapnsin amicoꝶ ne/
Ler ſſe N. gociis tranſinutandum putaui. Im/
gnoſcere rhetoricã itelligebamus. Nõ.n. pari fructus . 5 ediestridintenbasutedent nialo,
habet copia dicendi et cõmoditas oratõis:ſi recta in-

res noſtri: plurali ꝓ ſingulari: aut in
. 8 . . . . . —— „△
telligentia et diffinita animi moderatõe guberneturſ?

giſſe laborẽ putaresiet eo ſtudioſius hoc ne

gocium ſuſceperimus: quod te non ſine cauſa uelle co

„

dignationeiut moriamur inulti hu
mllitate: ut hic & ſtili ſublimatione
- ut Lucanus: luſq; datum ſceleri cani
musOcium: nunccapi f ꝓ litterario ocio:quod tunc fit cũ relictis oĩbus rebus litterisoperã damus
quæ resẽ nobis ꝓ ocio. Ci, tamẽ appellat ocium litterariũ, idipſumſubſtantiuu éoci ꝗetis & ceſſati/
onisab opere. Libẽtius ĩphiloſophia: morali: quæ p excellẽtiam moralis dicit licet & aliæ partes di/
cant philoſophiæ eo quod reddãt hoĩem bonũ: cumaliæ ſolum doctũ: qua rẽconſiderans. ſocrates
cũ diu incub uſſet illiparti philoſophiæ. quæ facit hominem doctum: diſceſſit ab ea & morali ope
ram dedit: qm melius ẽ eẽ bonũ quam doctum, & triplex ẽphiloſophia moralis: quæ dicit ethica &
diuidit in monaſticam: iconomicam: &politicam. Philoſophia logica: ᷓ diſtribuit i dialecticã: &
rhetoricam. Tertia ẽphiloſophianaturalis: q phiſica dicit: latne ap pellamushiſte riam naturalem
de qᷓ Virg. Felix ꝗ potuit rege cognoſcere cauſas. ergo ſi ꝗs dicat quõ libentius Ci. in philoſop hia ſcri
Peret: cum & rhetorica ſit parsphiloſophiæ: dicendũ & eum ĩtellexiſſe de morali: ꝗq pexcellentiam
eſt hoc nomen cõſecuta pauloante diximus. Voluntas: bencait q dicit appetius rei honeſtæ: & hene
ſtum deſi derium oſtẽdat nõ poſſe reſiſtere petitioni ſuæ cum ſit honeſta. De ratione dicendi: diffni
tio rhetoricæ. nam quod latine dicinõ põt:p periphraſim dicere fuit neceſſe dicere: ut ait Quintiliꝗ
anus: ornate: copioſe & diſtincte dicere aliquid eſt. Vnde dicimusexarte loquimur anatura. Coſcri pPg
ſimus: quum nõ uacat: qa ĩ ueteri ſolum de muéaone ſcripſit: in hacuero de oibuspartibus. Noluii/
ſe: quod eẽt ſignum inuidiæ. Fug ſſe: ut uideret iners. Duæ ſunt cauſæ quæ ĩpediuntad ſcribendum:
ut inſeruiat libenteramico & mertiam fugiat, Et eo ſtudioſius. Secunda pars humus procminmqua
aperit fructumartis oratoriæ. Suſceperimus:ad ſoluendum accepimuse Nam ſuſcipere cſt aliquod
onusamplecti. Sine cauſa: quia magnam eſſe utilitatem in arte dicendi ſcis:& cſt cauſa im pellens Co
pia dicendi: quod eſt proprium oratoris. Interrogatus, n. Zenoprinceps ſtoicorumquid intereſſet ĩ
ter Rhetoricaméè dialecticam: ꝗqᷓ ſunt partes philoſophiæ. Reſpõdit: tantum quantum pugnusa na
nu extenſa. Cõmoditas orationis:ad ſtilos: qui tresſunt: ut Virgi, facit: in tribus ſuisoperib us acceom
modauit uerba rebus. Recta & diffinita: quæſtio quorũdam eſt: quam Quintilianus ponit hanc ar/
temnon eſſe artem & his duabusrationibus nituntur. Prima id quod fuitanteartem nõ dicitur eſſe
ars ſed ante thiſiam & gorgiam quiꝙuerunt prim inuentoresartis huius inuẽti ſunt pluresqui in cau
ſis exercuerunt penitusoratoris officium ſ. laudare: uituperare: ſuadere: difſuadere: accuſare uel de
fendere. Secunda eſt ꝙ etiam illiteratus ruſticusante prætorẽ ueniens utetur on- nibus partibus ora
tionis:ac ſi eſſet orator: ſed eosconfutat hac ratione: quia neq; ars primũ meq; natura deditextremu.
Præterea probantartẽ dicendi nõ eſſe utilẽ: ꝗa mulpiorarunt contra bonos uiros&hρaaatut.
ciderentur: quos frangit hac ratione. Quod fi ꝗd malinaſcit ex arte dicendi non artis ẽ ſed eius qui
orat. Quẽdamodũ uidemus medicinam non eẽ uituperandam exco ꝙ multi medici uenena mter/
dum poculisadmiſceãt. dicit ergo Ci, ars dicẽdi habet multã utilitaté:ſi recta ĩtelligẽtia & diffinita
animimoderatione gubernetur: abſoluens hancultimiam quæſtionẽ qars dicẽdi nõ admodum uti/
lisuideat. Recta. i. cognitõe oĩum ſcientiag: nam ad bonũ oratorẽptinet ſcire ornate dicere deomm
re ꝓpoſita ꝙ ipſe ĩ libris de claris oratoribusteſtatus ẽtac mea ꝗqdẽ ſnia nemo accumulatusorator &

...—

cætera: aut dicit recta ad uirtutẽ cõſumpta ex quo ceſſat obiectio ꝙñ ſit utilis. Animi Subernet . pp
manu furioſi.

terea dicit: orator ẽ uir bonus & cætera: qm eloquẽtia ſine ſapientia eſt tanꝗᷓ gladiusin manufi

. .
. AQuns obres: ac diceret cum fit utilis & facit beniuolũ oſtendens qualisſit in eũ:ꝗᷓꝗᷓ èt in principio Cum⸗
.. e , oës effectus exordirbreuiter cõplexuseſſet. græci nõ dicũtillos priſcos: ut Socrates: Ariſtoteles: Pla/ Pumi
DL οα&ali præſtantesquos uniuerſi decantãt. Vnde illud: uos exemplaria græca nocturna uerſate ma ormor
.7 nu: uerſate diuma & id: Graiisĩgeniũ graiisdeditore rotũdo muſa loq &iipſe Ci Sræcis diſciplnam ſolune
ovxntuu E †αnoſtrisuirtuté e captandam: ſed ant deꝗbus coætaniisſius ꝗꝑ arrogantiam & cupiditatẽ pecuniæ wdn
multa ſcripſgrunt ad artẽ nõ ptipentiaut cũ ars difficilis ſit ipſi plus ꝑræmii mereri a diſcipulis ui- aure
„ deantur. Nepageimomultů ſcire . — . .
de multis. Nosofficiũ ſuũ ſine arro Quasob res illa quæ græci ſcriptores:inanis arrogan adt
gantia &a pſona aduerſarii ducunrt ix cauſa ſibi aſſupſere reliquimus Nam illi ne parum hang
eũ in odiũ hercẽnii. Ad rationẽ:ad — . . 1 eA — ſarun
regulas. Gloria:loqt de inam glo/ multa ſciſſe uiderẽtur ea ſiuerũt quæ nihil ad pro tui
ria: quæ uitioſa ẽ:nã fuit apud roma poſitũ attinebat:ut ars: difficilior cognitu uideretur/ e⸗
nos maxima laus cupiditate gloriæ . . onz dicẽdipri turl⸗
accingi ad uirtutẽ qnimo dicebãt ſo Nos autẽ ea quæ putauimusiad rationẽ dicẽdi ptine- t⸗
lägloriä relictaähoibusimercedem re ſupſimus. Nonn. ſpe quæſtus aut gloria cõmotiue ſan
[= -O.r araa. oium laboꝑꝶ: ut Ci.iĩ Archia teſtatus . i qucéadmodũ iſed ut indi- d
ſe ẽAInduſtria ẽ labor circa res hone,/ mmus ad ſcribendũ ꝗqueadmodu cæteriſed ut indu- Ad
ſtas: unde appellamus ſæpe mercato ſtria noſtra tuæ morẽ geramus uolũtati. Nũc ne nimi „
res induſtrios nunꝗᷓ aut latrones: lI/ 2 diceicicin: Sed ſon
cet multa ũinſidiis patiant᷑cẽmoda um longa: ſumatur oratiode re dicere icipiemus/8 Dei
Volutati:acſi diceret honeſiæ cu ſi re illudunũ monuerimus:artẽ ſine aſſiduitate dicẽ
piditati. Nimnũ: qſi dicat ne ſubin r. — — utitelligas h —=: . e
trem illud uitiũ arrogantiæ dicẽdo di nõ multũ iuuare ut ĩte Igas hanc p rceptols ratio⸗ nene
ſupflua: dequo græcos accuſamus: qæg ad excrcitationẽ accõmodari oportere/ .
ſed ſubaudi ĩcipiemus. Aſſiduitate e LD officio. N. Uenen
frequẽti exercitatione. Intelligas: oratons ofticio.eſe — In
hoc p̃ceptũ eius,. Rationẽ pceptòs/ Oo Ratoris officiũ ẽ de his rebusſſes ad uſũ ciuilẽæ irde
Beina &ipiadocumemaruspci, S moribus et legibus cõſtitutæ ſũt cũ aſſenſiõe und
pere ẽ docere. 1 et egibt anennoe .
Ratorisofficiũ: totus hiec— .. „. . . .. Ai
o liber ĩ qtuor uolũina diuiſusé & maleqdâ ꝗnq; dicũt faciẽtes unũ libe:e ptẽ qᷓtti:iqᷓ cõ AA
. futat græcos ꝗ dicebant exẽpla abaliis &nõ ex ſeipſis e ſumẽda. Prius igit liber ĩ pemiũ inn
. diuidit &tractatũ: ſed exacto pemiotractatũ agredit᷑. Prĩioa diffinitõe ĩcipit:nã ut ipſe ĩ Rin
officiis ĩqt: oĩsqᷓ de aliqᷓ re fit inſtitutio dẽta diffinitõe ꝓficiſci ut ĩtelligat id de quo diſputat: ad ꝗᷓ ſir⸗
ꝗdẽ explicandam qtuor ſunt cõſideranda: ars: artifex: materia: cuius corporis mẽbꝑꝶ ſit &finis. Arti 4=S
fex põt eẽ duplex: & ꝗ dat artẽ: & ꝗ exercet dicimus oratoré: unde Ci utrũq; cõplexus ẽofficium: & “
rhetoris & oratoris. Plutarchus ĩ oratõibus Cice. nõoratorẽ ſed rhetorẽ appellauit. Sophiſta medi/ in
us ẽ ĩter utrũq; nam & artẽ mediocriter ĩtelligit & mediocriter dicit ornate: al quando ſophiſta ſy/ KWr
loiſmoꝑe cõpoſitor ẽ. Cato igit cẽſorius qd ſitorator ſic diffimt, Vir bonus& dicẽdi peritus & peri ni
tiſſime ꝗdẽ. nam cũ is q oraturus ẽ maximamĩ dicẽdo peritiam hẽre debeat:ĩprimis eũ cõuemit eſſe eeii
uig: & ĩ oĩ certe uirtute ꝓbatũ. Vnde Auęguſtiusi osgrauitate ſermonis maiuspõdus hẽtuita dicen id
tis: cuius rei nõ ĩimemor. Virg. uolẽs bonũ deſcribereoratorẽ: eloquẽtiam er tribu t: & ĩ primis aucto
ritatẽ ĩ prio libro. ſic. T pietategrauẽ meritis ſi forte uiꝑ: & cætera. Materia uero ẽ laus uel uitupe/ ni
ratio: utile uel ĩutileuuſtuũ uel ſiiuſtũ:hoc ẽſcire ornate: copioſe:diſticte deoĩ re p̃poſita dicere:ſiueſi
4 demoõſtratiuo uel deliberatiuo: ſiue udiciali genere eauerſet materia. Et notandũ ẽꝙ Ci.ĩ prio de md
e⸗ AM bet ora, meminit multos eẽ ꝗ dicut oratorẽ oportere eſſe muſicũ & aſtrologũ:& ĩ oĩ arte peritũ: ſi debet KW”äe
Wr 4 Sc; ta. g copi ſticte dicere: qbus ibſe rñdet aſtroloæi eſſe officiũ ſuæ ar wel
n nIi ſo‿mi dHτι⅓¹ä1q de qcůq âſibi ppoſita ornate& copioſe diſtĩcte dicere: ꝗbus ipſe rñdet aſtrologi eſſe
at qna . tiscognitõem hére. Adoratores ueronõ tinet cuuſlibetſciẽtiæ cognitionẽ habere pfectam: ſe d ſci/ Unt⸗
re dumtaxat diſtribuere ĩ oratõe ſecundũ pcepta artis dicẽdi ea ꝗᷓ de aliqᷓ re ſit dicturus: ꝙ ẽt gram/ W
.—.„ maticus facit. Nõ. n. ſibi cõuenit ĩ oĩ ſcia peritiã hẽre: ſed ſatis ſibi eẽarbitrat ſi ĩ unaquaq; ſciaꝑ ſer⸗
ſ⸗; mon cõgruũ aſſeuerauerit. Mẽebꝑꝶautẽ &ſi becies iurisciuilis: ꝙ Kiſtributũ ĩ politicam: hocĩrẽ:uti S?ð
are Pag litatẽ: & rhetoricam inis uero ẽ duplex: itriſecus: & extrĩſecus. Intrinſecusẽ: ſemꝑẽ ĩ oratore & ĩ ui
ſargumæetog ĩ copia dicẽdi cõſiſtit.Extriſecus eſt ĩ auditoribus ꝗ aut pſuadẽter: aut ñ pſuadẽter n
“ ꝗ res ꝑ ſagittariũ declarat.tũc n. dicitur ſagittarius hr̃e finẽ itrĩiſecum: cum totis uiri bus arcum ex
irioſ a extri habuiſſe. Orato Ad
tendit & ſagittam ĩ auem dirigit: quam ſi percuſſerit tunc dicitur finem extrĩſecum habui rate d
„ ris officium: hoc eſt diffinitum quod reqritur ĩ diffinitõe perfecta:tangit autẽ artificem. Officium 1
“ uerocapitur ꝓ eo quod ꝗſq; debetefficere. Poſſedicere. i. habere facultatem tractandiornate: copio 2
4 Rr ſe & diſticte ĩ omni genere cauſarum:ideſt de honeſto:ijuſto & utili: tangitmateriam. Vſum ciuilẽ
tangit cuuscorporisſit ſpecies. Rhetorica. n. eſt pars iurisciuilis ut diximus: quoniam ad utilitatem 1l
N ciuſum uidet bertiere. Moribus & legibus: his duobuscõſtat unaquæq; ciuitas quæ dicitur multitu
C. dociuiũ. Morcé quẽ uetuſt robauit, Lex ueroé iuſſi li & ſanctio redacta ĩ ſcripta. Et ſciẽ yfſes
lex 1 1 .ρα*π c Uetuſtas approbauit. Eex ueroé iuſſuspopuli & ſan dact11 ecinii W
. dum quod tribusmodis diſtiguuntur hæc duo: quia mos uetus eſt& ſine ſcriptis & ĩ uõluntate ciuiũ
permiſſus. Lex uero poteſt eſſe noua & ſemper eſt ĩ ſcriptis.Prætereanõ ĩ uolũtare eſt: ſemper cogit-
„

.
. 2„
52
. Nr . 5
5 . RRNNNV .
— ssä . .
„ d
. Re HE
. .ᷣ— . .
„ 2
.
.

Lumaſſenſione auditorũ:tangit finem extriſecò. Quoad eius. finẽ intrinſecum: & bene ait gquãtũ ẽé
AÄtum iĩoratore. quia intel ligebat ſagittariũ nõ ſemp auẽ percutere:nec medicũ ſanare ægrotatẽ. nec
m oratorẽ perſuadere, Quoadeius: una dictio: male eiusquod abeo more græco cũ alibi ſcribat in epi
umd ſtolaad appium pulchrũ quoad eius facere poteris. . Eenunt-apomtgſien-
b, us dixerat de his rebus præeſſe ech cere:hoc ẽoſtẽditquæ ſit materia oratiõis quæ licet ab a iq bus di .
catur quicꝗd ornate tractari põt: ut tractar̃aliqua de amicitia: de mortuo.tamen reducta eſt omnis
Venn . 4 rae materia ad hæc tria quæ& ſub his
nun auditorũ quoad eius ficri poterit.Tria ſũt genera cau generibus oẽs ſpeciescõtinẽtur. Vnd
—— ciber debetor. ademoftratiud delibera ſciẽdũ ẽ ꝙ materia dialectici inhoc
