id quod in aꝑto delicto poſitũ eſttamen aliꝗᷓ leui legi ueniſſet ſeruusnõ rurſus fuit & dici
Refenſione h 5.G it oz Hore mus tamen iniuriã priſtinã pateret᷑.
tiſſimo regno reliq nunc deſerto ab oibus ſũmo ꝑicu pſã parſimoniã cõmẽdauerit:nam Ii
loſol⸗ eſtirni z2 uitioſi ẽ quod i aliã cet parſimonia utilis ſit tñ putabit
ac dictũ ſit poteſt accipi hu uſmodiut ſi ꝗs potens ac bus eẽcõſueuit. Rei augẽdæ cã re ue
acioſus dixerit: ſatiuscſtuti regibans uti malislegi- N Rlubriorts ſune tegts bo q leges
acholus dixerit: latius elt uti regibus ꝗuti malis legi- ſi ppetui eẽnt: nã pñt & loq & cogere
bus. Nã ex hoc tãctſi rei arguendæ cã poteſ:. ſine mali & miuere pœnã ꝓ tempore ſed lex
„Frr e e. z, 1.. — .. eadẽ ſempꝑ ẽ neq; remittere neq; coge
ua dici:tamẽ ꝑꝑ Potetia cius cun dicit no dicitur ſine re põt. Sine atroci: quia agit de uita
atroci ſuſpitiõe. Itẽ uitioſum eſt falſ s aut uulgaribus ud itg d regnũ — pirat. Fal
g.iran . nAte ISne ſisautuulgaribus: tangit duo q ma/
diffinitionibus ut lalſæ ſunt huiuſmodi ſiquis dicat ĩ ximeneceſſaria ſũt ĩ bonis diffimti⸗/
iuriam nullam niſi quæ ex pulſatõe aut cõuitio cõſtet onibus.i. ꝙ diifinrio dieat totũ ill
„ 1 ͥ„ 17 — ,Hv Cõprehẽdit ſub ſe diffinitũ: puta
unlgares ſunt quæ nihilominus in aliã Parte trãſferri Jiſfmitio hoſs phibet comp̃hende/
poſſunt:ut ſi ꝗs dicat:qᷓdruplator ut breuiter deſcriba retotũ illud ꝙ continet ſubſe hõ ſ.
caditalis eſt.5.n. probus et peſtifer ciuis. Nã nihilo ma rõnale & mortale: ſed ſi nõ facit ẽ fal
capitalis elr.. P Heit Na mulo ma 1a: aiud ẽ ꝙ diffimitio deh eret dice/
gis quadruplatoris: quam furis:quam ſicarii:aut pro- re talia ꝙ facit ciſferrechiffinin 35,
3., —. Irfeniei, fe „arn ef auliis rebus: puta rönale & mortale fa
ditoris attulit diffinitionem. Item uitioſum eſtp ro aͤr cir differ hoĩem abaliisaĩal bus ꝙ
gumento ſumere: quod in diſquiſitione poſitum eſt ſinõ faceret eẽt diffinitio uulgaris.
„ „ . . IAut cõuitio:hæc è falſa: ꝗa plura
cõp̃hendit diffinitũ ꝗᷓ ĩa diffinitio:qa iniuria & exp̃claris & multisaliis rebusmorsfieri põt. Qua
druplator:ei q hẽt q̃rtã partẽ accuſatõis: ut ſi os duniat pœna qᷓtuorducatoꝶ qᷓdruplator unũ hêt.
uolens igitur quidam diffinire breuiter quid eſſet quadruplator dixit eum eſſe peſtiferum ciuem:
ſed eſt uulgaris diffinitio: quoniã nõ facit d fferre ab aliis malefactoribus: qm oẽspoſſunt eſſe peſtife
ri. Sicariia ſica: gladius eſt qui occulatur & non apparet uel in ligno uelalio modo:quo utunt plu/
rimum gernumi: quãdoꝙ ſimolex d citurgladius breuiſculus. In diſquiſitione poſitum eſt:hec ui
tium ſit ponendo firma ratione rẽquæ ſit ĩ dubio: qm cõfirmatõe ẽ tota uicforia & uiget firmis rõni/
bus. Sed ſi dubie & inepte efferũt nhil ꝓticit argumẽtatio: nã ꝙ iquirit id ſane ĩ dubio dicitureſſe.
2 r. iit

7 1 „ . .
— X 4. 174. 4112* . .

Controuerſiam excontrouerſia diſſoluere:uitioſa eſt excuſatio quæaffertur in aliqua controuer/
ſia per id qd; nõ eſt punitũ ĩ alia puta cenſornõ debet me punire:quia non ſum dignus:ꝙ ſi hanc p œ/
nã meruiſſè: altercẽſor puniuiſſet me:hæcrõ uitioſa ẽ: ꝗa forte nõ punitus fuerat abalio cenſore:om̃
nõ erat eius reſcitũ crimẽ. Nõcòuenit nobis: ſunt uerba oratoris defendentis. erat aut ĩ caſtris roma
nis ꝗdã magiſtratustribunoꝶ q èurabant milites. & ſiqs deerat pumebat euenit igit ꝙ ꝗdã miles iuẽ
tusẽ romæcù abeſſetexercſtusuocatus ẽad ius cẽſoriũ: dicit ſe fuiſſe i caſtris:ſed negocusĩpedienti⸗

bus Romãuenſſe.& iõ nõ eẽ pumẽ⸗

dũ ꝗa ſi ĩ principio cũ exuit exerci/
tus ĩ caſtrisnõ affuiſſetup̃e a tri.ple.
punitus fuiſſet: hoc uitioſũ ẽ: qa du
iu ẽ an reſciuerit tribuni:an forte ĩ
uẽtusnõ ẽ. Et ĩ ſimili cõtrouerſia

anõ hẽt maiorẽ certitudinẽ deilla

re ꝗᷓ ipſe affert:ꝗᷓ de ea ipſa qᷓ Ve &

utrunq; indiget cõfirmatõe. Quaſi
tranſactũ relinꝗt:illud eſt unmõſũ:
qd; nõ magiscõfirmat ꝗᷓ ſi de eo nul
Ius dubitet. Apte fatur dctio: ora/
culum Appollinis:cũ arma Achillis

abalace peterẽt nudicauitapollo ea

adiudicari dẽre illi ꝗ eẽt par Achil

lIi.Aiax igit oracul adducens dice/

bat ſua eſſe arma: qa eratpar.& Ro/
mulus erat cũ debuiſſet ꝓbare ſe eẽ
parẽ ĩ geſtis:dixit tm ſe ccẽ Remulu
& reliꝗt id tanꝗᷓ ſi nullus dubiaret
cũ Remo eẽ part.Hæc ãt uerba ſunt
alicuius poetæ:nã nõ apparet eẽ ſti/
Iu Ci. Fraternis: patruelis: qa the
lamõ & Peleus & Phocus filii fuerũt
Eaci:& Aegiæ uxoris. Sic di ſſentire:
nã ſic dicit Arntttoperte⸗ memorẽ
ecẽ mẽdacẽ.Vicioſũ.n.ẽ dicere ſe vel
le aliquẽ accuſare:poſtea dicere ſe ñ
uelle. Qua cã accuſem: uerba accu
ſatoris:acſ diceret: nõ ꝗsaccuſare:
qm̃ aut ẽ ꝓbus:aut iprobus. Sipro/
bus:nõ ẽ accuſandus: ſi iprobus:.m/
hil ꝓficiã accuſare iprudẽtẽ: tã id ex
puẽdo& cõtẽnẽdo illũ ſe oino uelle
accuſare. Nõ ĩcõmoda rõne:imo 10
Soptmzaig ꝓbãt p dilematõ. De
tectu exordio: a principio uitæ tuæ
operiã oĩa tua ſcelera. Si aut ptes ꝗ
bus ſtudeãt: puta ſi ĩ cõtentõe religio
ſoꝑꝶꝑ hoium: aut iudicisamãtis religi
onẽ aliqs diceret ſibi nõ placere reli
gioſos:qm ſunt oẽs hipocritæ. Item
nõ oẽs confirmare: ſiquis diceret: di
cam uobis de ſortitudine: religicne
cõtinentia. deinde ſic omittam unã:
dicens: fortitudo ꝗppe & religio oẽs
exuperatalasuirtutes. nà hoiem fa
moſumatq; beatũ efficiũt. In aliã
cam deriuet: ut ſi quis laudans litte
ras tm ꝓcedat ꝙ i arte muſicã oratio
nẽ terminet:hoc mò optiniũ ẽ ſcire
litteras:qm a litteris oẽsaliæ artes ꝓ
ficiſcuntur:cũ etiam muſica quæ ꝗ
dem magnũ humanæ uitæ cẽmodu
affert. Zethus & amphion: ambo

ut ſiꝗs furti quẽ arguat dicat eũ eẽ hoĩem ĩprobũ aua
rũ:fraudolentũ eius rei teſtioniũ eẽ qꝗ ſefurtũ fecerit

itẽ uitioſũ ẽ cõtrouerſiã cõtrouerſia diſſoluer̃ hoc mõ⸗

Nõ cõẽuenit cẽſores iuſtũ uerbis ſatiſfacere ex eo quod
ait ſe non potuiſſe adeſſe:ita ut iuratus fuera: quod ſi
ad exercitũ nõ ueniſſet id tribũo militũ dicere:hoc iõ
uitioſumẽ:quia nõ expedita aut ĩdicata res ẽ:ſed ĩpedi
ta et ſimili cõtrouerſ a poſita exẽpli loco profertur itẽ
uitioſa c id de quo ſũma cõtrcuerſia eſt parũ expe
ditur: et quaſi trãſactũ ſit reliquitur hoc mõ. Apꝑte fa

.tur dictio ſi intelligã tali da armare qualis ꝗ geſſit fuit

iubet potiri ſi ſludeãus ꝑgamo que ergo proſiteor eẽ
mea me.n. eſt æquũ frui fraternis armis: mihiq; adiu
dicarier: uel qd propinquus: uel quod uirtuts æmu⸗

lus. Itẽ uitioſa eſt ipſũ ſibi in ſua or̃one diſſentire et cõ

tra ea ꝗᷓ ante dixerit dicere hoc mõ. Qua cã accuſem
hũc tũ id diſputãdo euoluere. Nã ſi ueretur ꝗd eũ ac
cuſem qui ẽ probus ſi uerecũdũ aĩ ingeniũ poſſidet:

quid eũ accuſem qui id parui auditu exiſtiet. Non in

commoda ratione uidetur oſtendiſſe quare non accu
ſaret quid quod poſtea ait. Nunc ego tea ſummo ia
detexam cxordio. Item uitioſum eſt quod dicitur con

tra iudicis uoluntatem: aut eorum qui audiunt:ſi aut

£△ . . . . 2* . .
partes quibus illi ftudent: aut homines quos illi caros

habent lædant: aut aliquo huiuſmodi uitio lædatur
auditoris uoluntas. Item uitioſum eſt non omnes res

confirmare quas pollicitus ſis in expoſitione. Item ue
rendum eſt ne de alia re dicatur:cum alia de re contro
uerſia ſit:inque huiuſmodiuitio conſiderandum eſt:
ne aut ad rem addatur quid aut quidpiam de re detra
hatur:aut tota cauſa mutata in aliã deriuetur. Vt apqᷣ
Pacucſum Zethus cũ amphiõe quorũ controuerſia

cũ de muſica inducta ſit diſputatio in ſapientiæ ratio

nem et uirtut sutilitatẽ cõſumitut.Itẽ conſiderãdũ ẽ
ne aliud accuſator's crimĩatio cõtineat: aliud defenſo
ris purgatio purget: quod ſæpe conſulto multi ab reo

filii Iouis & optimi muſicialiud defen oruropurget: pura ſi qsaccuſatus de auaritia excuſet ſæpius

abamicis ſuis donatũ fuiſſe: abeo ex parte d

ꝓfendentisreũ: coacti cũ deſunt ſibi rõnes tergiuerſant᷑:

um
at

enirren

WuN e,

Nlreon
runena
imnlain⸗

.* *
1

mkon
eN
A
Nhd
liri
weenrii
fmn

gellthi

oliteott
irig A
usm⸗
rtd
iantn
gl r
ilie
4 Mu
nona
mmoi
ctntco

rſae

1 aum
oces.
dela⸗
Lerecond
wcunch

faciũt anguſtiis cãæ coacti. Vti cũ quis accuſetur am-
bitu magiſtratũ petiſſe ab imꝑatoribus ſæpenũero ſe

apd exercitũ donatũ eẽ dicat. Hæc ſi diligenter in ad-

uerſariorũ oratione obſeruauerimus ſæpe deprchẽde
mus.:et in eiuſmodi deprehenſione oſtẽdemus eos de
ea re ꝗd dicatur non hre. Itẽ uitioſum ẽ artẽ aut ſciẽtiã
aut ſtudiũ quidpiam uituperare propter eorum uitia
qui in eo ſtudioſi ſũt:ueluti qui rhetor cã uituperant:
propter alicuius oratoris uituperandã uitã. Item uitio
ſum eſt ex eo quod perperã factum eſſe cõſtat putare
oſtendi a quo homine factum eſt:hoc modo. Mortu
um:deformatum:tumore præditum:corpore decolo
ratum cõſtat eſſe. Conſtat ergo necatũ eẽ ueneno :de
inde ſi ſit uſqueadeo in eo ccupatus: ut miti faciunt

uenenum datum uitio non mediocri cõfli tetur. Nõ

eni factum ne ſit quæritur:ſed a quo faſtum ſit. Item
uitioſũ ẽ in cõparãdis rebus alterã rẽ afferre de re al-
tera mẽtionẽ nõ facere:aut negligẽtius diſputare: ut

comparetur utrum ſatus ſit populũ frumentũ acciꝑe
an nõ accipere:quæ cõmoda ſint in altera re curet enu

merare quæ in altera re incõmoda ſint:uel ut depreſſa

prætereat:aut ea quæ minima ſũt dicat. Itẽ uitioſum ẽ
in rebus cõparãdis neceſſe uituperari alterã. cũ alterã
laudes. Quod genus ſi quæratur: utris maior honor
habendus ſit albẽſibus:an uegentinis qui reipubli. et
populo ro.profuerũt:et is qui dicat alteros lædat. Nõ
enim neceſſe ẽ ſi alteros præponas: alteroꝰ uituperare
Fieri.n.põt:ut cũ alteros magis laudaueris aliquã alte
rius laudis ꝑtẽ attribuas necupidius pugnaſſe cõtra
ueritarem puteris. Itẽ uitioſum eſt de noĩne et uocabu
lo rei cõtrouerfiã ſtruere:quam rem conſuetudo po-
teſt optime iudicare:uelut Sulpitius qui interceſſerat

ne exules quibus cãm dicere nõ licuiſſetreducerẽtur.
Idẽ poſterius ĩmutata uolũtate:cũ eãdẽ legem ferret:

aliã ſeſe ferre dicebat ꝑꝑ nominũ cõmutationẽ:nã nõ
exules: ſed ui eiectos ſe reducere aiebat. Proinde quaſi
fuiſſet in controuerſia:quo illi:noĩe appellarẽtur a po.
ro. quaſi nõ oẽs quibus aqua et igni iterdictũ ẽ exules

appellẽtur. Verũ illi fortaſſe ignoſcimus: ſi cũ cã fuit
nos tamen intelligam us uitioſum eſſe intendere con-

trouerſiam propter nominũ cõmutationem.
NNMNMNMe exornatione uitioſa.

—

7

.

,., Anrn Wr 2X 2.1. nio W. — .
Voniã e r 1. . c lat e ſimilibag: etegẽplis

& cãculũ tranſeũt in aliam eauſam.
Ambitus:crimẽ petiti magr̃atus P

pecuniã. Nõ hr̃e quid dicat: qa oſtẽ/

dęmus eũ apte deuiaſſe a pñti cã: &
nihilad aliud ptinere. Artẽ aut ſci

entiã: artè dicit nõ manualẽ ſcientiã

quæ in aĩo ẽ:hoc uitiũ autẽ ẽ ĩ artifi
ce qui eà exercet. Ex eo ꝙ pperã fa/
ct eſt:uitioſum eſt ẽt ꝙorator cre/
datſe demõſtraſſe auctorẽ ſceleris:
cũ ſcelus ip̃ᷣm uitupauit. Præditũ
habẽs. Ergo ueneno: hocẽ qd'dixit
ex eo uod ꝓpriũ factũ eẽ cõſtet. nã
ſigna ſũt ueneni: tumor& palliditas
Non enim factum oſtendit uitiũ.
Vtꝑ ſatius ſit:ſolebãt Romani fru
mẽta diſtribuere ĩ plæbeios:ex qbus
populares cõparabãt fauores:ſed ali
qñ uetabat:aliqñũ ſuadebat ſenatus.
itaq; magnæ cõtentões naſcebantur.
Qu x cõmoda ſunt:ac ſi multi facti/
oſi ſurgt pauore popularium. Itẽ
uitioſum ẽ. ſ. cũ aliquæ res inuicem
cõparant᷑ unã laudare: & alterã uitu
are qd iõ uitioſũ ẽ: qa mior laus ẽ
ꝗᷓ tu lau des ſi cõparas eã c re uitupe
rata nã de pᷣcio uicti pendet u ctoria
ut uel quia uiderisaffectuoſe loꝗ:&
cum ĩuidia cũ orator bonus eẽ debe
at. Vtris maior: cũ Romani ĩ angu/
ſtiis eẽnt uen ẽtes: & albani auxiliũ
albanoꝶ uituperabant uenientes. fie
ri.n:poteſt:ponit quid in tali compa
ratiione ſeruandum ſit:namnõ uitu
perandi ſunt ueniẽtes:ſed minus lau
dandi quam albani. Aliꝗᷓ: nõ tantã
quantam albanis:quam rẽ conſuetu
do:quia latinitas facile iudicat idẽ
exules eſſe:& ui eiectos:uelut Sulpi/
tius hic orator fuit qui cum oraſſet
ne quis exules reduceret: & alter po/
ſten perſuaſiſſet: utile eẽt: ut reduce
xet contra primã ſuam oratõema te
orauit in contrariũ ꝓbansutile eſſe:
ut reducerent: ſed ne u deat dicere
contra id quod prius orauerat muta
uit diffinitionem uocabuli:quia eos
quos prĩo uocauerat exules:nũc uo/
cabat ui eiectos. Nõ licuiſſet: qui ꝓ
pter abſentiam defendere ſe nõ pote
rant. Si facit cũ cauſa. ſ.ne nominã
do exules populus dolore ſuorum
afficeretur ciuuum.
NVoniã exornatio:ut oſtẽ/
adat quæ uitia in hac parte
uittãda ſũt: repetit ex ꝗbus
rebus exornatio cõparat:
ut in unaquaq; parte ſua uitia decla
ret. Ex ſimilibus ſimilitudmibus:

ſed uitauit uocabuli longitudinem.

Eyxemplis: exẽplum eſt ſimilitudo
cũ certi auctorisnomine, Similitu/

do aũt cõparatio ſine certo nomine.

4
. .
Quæ ptinẽt:in hoc. n. differt ab argumentatione dialectica ſimilite do:mec habet rem. Ration? ðWBU An
ut ſ quu de defendenda pria dicat:cũᷣ hoſtesmoœnia noſtra circũc dẽt:tanꝗᷓ Iupi rapaces mœnia no ee⸗
ſtra defẽdamus: cũ aptius tanꝗᷓ leonesdicere debuiſſe. et. Aut ſibi obeſtiut ſialiꝗs Catom ſmilis uo/ to
lẽs exhortari ciues:nõtã ad bonã reipu.gubernationẽ quã ad ꝓpriãutilitatis ipſogꝑ: dicati ciuitate gun de⸗.
bernãda bonos paſtoresimiratug qui pecudes mulget: atq; tõdetad ſui utilitatẽ. nã hæc dicere cõtra v
ſe: quomam bonus paſtor prius curat bonum pecudit quam ſuum Aut falſum: ut ſi quisperſua/ A
dens ſenes ſpernendoseéa filiis: iliiu re di. r/,
arænc bris canilia ſugir re eu et amplificationibus:et U icatis:et cæteris rebus:quæ 1
ſimus ſemper fuerit unus onorè ſẽ᷑ . anmnn nn G „ „—„
— Sil. Erpater anchiſc dareustisucla tionẽ:quæ ſint his rebus uitia conſideremus. Simileui ani
— — lIubebat.Aut iprobũ: ſi quis ſuadens nnne.l 1. T. 1—. — —- —
, L pem irgineseé rapiendas: oſtendi Clau tioſũ quod ex aliqua parte diſſimi echet Pare ro ano⸗
Do or r, r oAI nerécuncprechcbinſſe ut nem coparationis: aut ſibi ipſi obe ꝗ attert. ẽplũ gor⸗
23erit Tene n maius: ſi dis ſupnnad. ſeruofugi itioſũ e:ſi aut falſũ ẽ: ut repre endatur: aut improbũ en
e DSSbe esente dicat eumefſc occidendũ: qc 2r... . . — apee
1 4 tra dim curabat ſcureri coura ut nõ ſit imitãdũ: aut maitis:aun lnus: qua res poſtu enun
IE o τν rores ciuitatũ ſua pœna cruckitur 1.r. res itidic SH ee Png!
h ir Ac aſ 226Aut minus: cõuertatur ex ẽplu: ut ſi lat res lud ata uitioſe profertur: ſi aut diſſimili de e Uute
eA n Tinpaccuſator coluratorum dicat: iõ cõ profertur: aut de ea re:de qua cõtrouerſia nõ ẽ:aut im lioni
iuratores ciuitatatis punire dẽt: quo proba aut eiuſmodi:aut plures:aut magis idonæ resi
8 niam etiam ſeruia ſuis dommisfugi P 5 ba- 9 ſme drat plu s⸗ au magjs ido i. ame
entes pumuntur De re ſmili: quida dicatæ ab aduerſaris proferri poſſint. itẽ uicioſum eſt: une
pater mortuusab mteſtato erat: &tu quod aduerſarii fatũ eẽ cõfiteantur de eo argumẽta- i
dices filiù hæredẽ iudicauer̃t. Pau/ Anod actle aducee Outeay tur de co argum e
lo poſt maritus ab inteſtato mortu/ xi et planũ facere ta ctu ce na ickau geri oportet. Itẽ uiti Urne⸗
use: &clusuxor hæreditatépetésdi oſuéid auger̃ quode conuenit doceri hoc mõ: Vtſigꝗs M
cit hæreditatẽ ſuã eẽ deber̃: qm pau — 50 4 rAn 21. *
lo ante iudices filio cmnuſdã idẽ ius que arguat hoĩem occidiſſe:ct anteꝗᷓ ſatis idoneas ar⸗ dusn
tribuerunt: diſſim lis ẽudicatio de gumẽ tationes attulerit: augeat peccatũ: et dicat nihilĩ W
filioad patre: &Quxoriserga mariti. Su ee . 2 ——
ODe qua cõtrouerſia nõ ẽ: uitioſũ ẽ dignius eſſe quã hominem occidere. Nõ enim utru in cus⸗
ad f rmatoem terincertæ abduce dignum ſit an non ſed ſfactum ne ſit quæritur. 1
re certã: puta ſi uxor dicat: mea de, * PP complerioneniti K.
bet eẽ hæreditas: qm moriẽte pre bb Le complexloncuitioa. “ 1
iteſtato filn ſemp hæredesiudicant Omplexio uitioſa quæ nõ: ut quodque primu l
um ductus petat ſibi ignoſci: qa i eo CLicinecop ctitur: ct ꝗᷓ no rcuter cociucditar: un⸗
dẽ peccato Clodius liberatus ẽénõ u et ꝗᷓ nõ ex dueratiõc certũ: et cõſtãs aliqd: ut telliga-
re. Aurtplures: plures n. in uitio mireld propoſitũ i aroumẽtatẽe ſit quid deide rati e: “ã
adulterii daänati ſut ꝗ liberati: auat tur qd Hopolitu t argumetatcc t quid deidc 1 lic. en
nas sdanea:hutartii beritreusſi⸗ quid cõlirmatiõe ꝗd tota argumẽtatioe lemõſtratu. cn
oi uenia dari: qn & priceps eodé ui/ PTP . D—T—— MD
tõ liberatusé: rndet aduerſarius ma Decõcluſionibus. totius argumenti. 4ð Min
gis idoneũ fuiſſe ignoſcere prĩcipi ꝗᷓ Oncluſiones quæ ipud græcos epilogi nomimmna o⸗
Fruate hecepOetei uelici tur tri partit ſütna nſtat ex enumeratiõe: ⸗
leges & iura tol lere. De eo argumẽta ur tripattitæ iut:nam conitat excnun tesa⸗
ri cũ fusfarfe ſe peccaſſe uitioſu ẽ di amplificatione: et commiſeratione. In quattuor locis cüte
cer̃ ſe teſtes hr̃e:qũo peccauerit au/ ä n princindio ſecundũ lee
eri tm̃ oportet: ut ſi ꝗs cõtra milonẽ ut poſſumus concluſionibus. In principio ſec criu
dicz⸗ cõſiderate ꝗtũ ſcelus ccémiie/ narr. ationem:ſecundum firmiſſimam argumentatio wit
rit Mlo ꝗ hoiem occiditutilépfiæ: nemi Irmer eſt wer e Uigi
& ĩ oĩ uirtute p̃ſtãtẽ. ltẽ uitioſũ: hoc m in concluſione. Enumeratio eſt per quam colig d
de Ecõtrariũ ſupiori:nã ſupior- cc mus et cmonẽus quibus de rebus uerba fecerius bre-
tur ĩ demõſtrado reũ cũ ipe ſefateat ulter: enur n reiteorenir orzitio et ordine: ut 1
cũ ipm peccatũ ꝗᷓ le ſit demõſtrauit: N
ſic puta ſi ꝗsaugeret peccatũ ueneficii feadauere pallido cũ ĩterdũ ſcit e ueneficio eẽextinctũ. V ⸗
ꝗcꝗ primu: hæccõcluſioẽ qdã argumẽtatõis epilogatio: q uitioſa erit: niſi eoordinecolligat: quo ẽt N
Tor̃one dictũ fuit. Nò breuiter: cauẽdũ. n. oportet ſũmã: cõſtas: & certũ ꝗd uitab t ſi ꝑ ordinẽ oĩa coᷣ hen
cludùt᷑: qa auduor ꝗ notauit o&s pticulas:nũc ĩ repetitõc capitulat ĩ memoria: qd ſi nõ ordine dicę W
ret: memoria cõfüderet: &n hil certũ: & cõſtãs relinqueret auditoris memoria. Ulr
Oncluſiones: ultima pars orationis: quæ eſtartificioſus orationis terminus,
4

een.
Mü A
Kcder
o 4

n
n
bini
M
mr
eun
nrtmi

ounch
Wur

„

aleui
iii⸗
MA/

mni
cu
mien
en

cnii
MR
velen
Nnd
olg
bre⸗
eu

i.N.
e⸗
neo

2 S

8 Anolificatio:eſt commtioad indignationem quatuor. n:locis docti ſentiunt hunctextumaddi-
tũ eẽ.nã ſi cõcluſio ẽ termimnus totius or̃oiscõſtat ĩ exordio eẽ nõ poſſe:qd ſi excuſari põt talis excuſa
tio: qen illæ breues fũt: hæ lõgæ: in ꝗbus licet totos effundereeffectuscolli gimus ꝗtù ad rationẽ faciẽ
deæ cõcluſionis monemusadeffectú. Amplificatio duplexẽ: unaꝗj ẽ ꝓpria oratoriscõtraria dialecti

cæ:pp quam non unouerbo:ſed pluribus rem intelligimus: & de hacnhon intelligitur hic: alia eſtper

quam id quod page prius putabatur: ſcelus ingensexiſtimatũ eſt:& diffinitur quo modo indignatio/

qcquid erit dictũ eramus: ut auditor ſimemoriæ mã
dauerit: ad Mẽe quod ipſe meminerit reducarur. item
curãdũ eſt: ne aut ab exordio: aut a narratione repeta-
tur oratõis enumeratõ. Ficta.n et dedita opera cõpara

ta oratio uidebatur eẽ artificii ſignificãd: ingenique
uendicandi:ẽt memoriæ oſtẽtãdæ cã: quaꝑꝑ initium

enumeratõis faciendũ ẽ a diuiſiõe. Deinde ordine bre
uiter exponẽdæ ſunt res ꝗᷓ tractatæ erunt in confirma.

tione: et confutationeæ. Amplificatioẽ res quoæ per lo

cum cõem inſtigationis auditorũ cã ſumitur. Loci c

munes ex decẽ præceptis cõmodiſſime ſumuntur ad
augẽdi criminis cãm. Primus locus ſamitur ab auſto

ritate:cũ cõmemoramus quãtæ curæ ea res fuerit dis ĩ
mortalibus:aut maioribus noſtris regibus:ma giſttati
bus. natõibus hoĩbus ſapientiſſimis: ſenatuiItẽ maxi-
me qũo dc his rebus in legibus ſancitũ ſit. Secũdus lo

cus eſt cũ conſideramus: lla res de ꝗbus cxriminamur
ad quos pertineãt utrũ ad oes:quod atrociſſimum eſt
an ad ſuꝑiores quod genus hi ſunta quibus auctori-

tatis locus cõis ſuitur: an ad pares:hoc i eiſdẽ ꝑtibus
aai ni corporis fortunarũ poſitos: in ad in feriores: ꝗ
omnibus his rebus antecelluntur. Lertius locus ẽ quo
percũ ctamur quid ſit euenturum ſi oĩbus idem con-

cedatur:et ea neglecta oſtendemus quid periculorum
aut incommodorum conſequatur. Quartus locus eſt

—

quo demonſtræar ſi huic ſit remiſſa:multos alacrio

res ad maleficia futuros:quos adhuc cxpectatio iudi-
cii remoratur. Quitus loeus ẽ cũ oſtẽdẽus ſi ſemel ali
ter iud catũ ſa nullã rẽ fore ꝗ cõmodo mereri:aut ꝑ⸗

Perã factu: aut erratũ iudicin corrigere poſſit: quo ĩ lo

conõ incõmodũ erit uti cæterarũ rerũ comparatione:

dem rebus ſtudent:ut condifcipuli: legiſtæ: aut medici. Fortu

„

nis. Per locũ cõem:p ſniam genera
lem quæ ad omnes pertiet eiuſdem

generis. Primusmodus ſũitur exau

ctoritate.ſ.qn dicimusid quod accu

ſamus eẽ factũ: præter auctoritatẽ:
uel deoꝶg uel maiorũ: diis imortali/
bus Socratem apollo ſapiẽtſſimũ iu
dicauit: & tamen a uitiis: & meliustã
quã improbũ accuſarut: cõtra quos
hoc m dici poſſet: ſinite iudicesat/

tytũ & melitũ impune eũ accuſaſſe

quẽ tãtæ curæ duis fuiſſe conſtat: ut

ante ſapientiſſimus iudicatus extite
rit noſtris maioribus regibusnatio⸗-
nibus creſcit oratõ Cæſari ob uictas

—

gallias triumphũ petẽti Cato maxi

meadauer ſahatur: cõtra quẽ ſic dici

potuſſſet:in patiam ni iudices de tri
umpho priuari:quẽ maioresnri: ci/

uitates: nationeſq; oẽs iſtituerũt: ut p
miũ eẽt labogꝶ periculog noſtrorũ

oĩbus ſapiẽtiſſimisob occiſù Clodi

uma M lone ſic ꝗſpiã dicere poſſet:

cũ ſapiẽtiſſimi ſenatuſq; noſter ĩſti/
tuerint: ut nemo ciuẽ occidat:ne ci/
uitas ſit latrociniũ: ſinetis Milonẽ i/
pune abiete:ꝗ ciuẽ præſtatẽ occidit.
Legibus ſancitum ſit: dada e hære
ditas filio: n externo. nà lẽp leges ca

uert ut filius hæres ſit. Secudus Io

cus: ſecũdus modus amplificationis

eſt de cõparatione. Cu dicimusaut
paruosoffendiſſe magnos: aut pares
uel ecõuerſo:utꝑ ad oẽs hoc modo

nulla eſt habẽda miſericordia cõiu

ratoꝑ: qui huic urbi iſidiati ſunt: &

Pp quos nõ ſolũ magni ciues:iſed me-
diocres: ifimi: ſenes: pueri: mulieres
& qcquid ĩ urbe eſt: pereundu fuit.
Anad ſuperiores: compatiẽdu: ut

priuatus ciuis iudicem: aut igratum

lædat: ꝓ quo tota ciuſtas gubernet᷑
Anad pares: turpe étut ſenes cũ ſe
nibus pugnet: ut magiſtratus cũ ma

giſtratibus. nam quod exemplu ali/

isſtatutum credetis: ſi ptor offẽdat

prætoré, In eiſdẽ ptibus animi: de/

clarat quo ſint partes: ut ſunt hi q iiſ
naꝑ ut mercatores. Ad inferiores ut

ſi diuesminat pauperi: magiſtratus priuato. His rebus: quas dixit partibusanimi: corporis: & fortu
Quid ſit euentuꝶꝑ quæroa uobis iudicesnõne periculum impen det ciuibusnoſtris: & rebus

ſi coniuracores impunitos dimirtitis, Periculerum: adhommummorem. Incommodorum ad

respertinet. Maltosalacriores: multi ſunt iudices qui ꝓpter metũ iuſticiæ afurtisſe continuerumt
quos ꝗqdẽ pmotos & ſecuros facietisad peccatũ: ſi huc furé ipunitum abire ſinetis, Saliter indica-
tũ ſit:ſi coturatoribus pcitisea incomoda huic urbi euentura ſunt: qutbusnullo modo remeduiafier

ri poterir: ut ſupra mores: qnuꝗ reuocari pat: quo loco datunãadmonittoem. Ctcragerete c,

õ

ationemaltæ vesſunt perperamfactz: Tumbas Aetitas: aut coſiliu remediu affert: ſient nnie

cõuitioge: aut alicuius furti: ſed neq; mala qᷓ in coniutatione fiunt reuocarinon poſſunt:neq; iudicid
remedioullo corrigi imprudentia. luſtã deprecatõcm: facile dignusẽ uenia: api
ſed ꝗ cõſulto peccauit nullomõparcẽdu ẽ. Tetge: turpe: crudele acruore fuſo. Nefariũ: qd ſii cõ/
rra fastuel qd' facile expiari nõpoſit. Imuria moueri: cõſiderate iudices ꝗtũ ſcelus:ꝗ ndięnu: fi
liã de cõplexibusarripuit ipſã detraxit: matrẽ cruẽtauit: anne niuria dignus putãdusẽ? Bella ſuſci
SS itercipe aliena: hocmõ nõ leue pautandũ ẽ ꝙ hic diuitias meas uxorẽq; arripuerit: cu ex
uiuſmodi iiuriis bella priæ ĩferri
plerd Ruidemut ſcerac o rap/ ut oſtendamus alias res poſſe: ut uætuſtate ſedari:aut
tã Helenã: n uulgare uirginè ſtupra , rriti in endv ,A
ri: rapialienañadmiror iudices:qtii cõſilio corrigi huius rei:aut lamendæ: auttorrigendæ
uſitatũ ẽ: ſed ꝗs uen mt tamcũ in nullã re adiumẽeto futurã. Sextus locusẽ cũ oſtedeus
ꝓpria domo occidi filios coctos ap- clult S jafacin ari mentl.
Poni: aut ſangumé humand ad potã et cõſulto factu:er dicemus uoluntario facinori nulla
dũ: pp qd ſcelusmalignitatẽ Exumnt excuſationẽ ĩprudetiæ iuſtã deprecationẽ paratam. Se
am celeleriorè: & aſpiorẽ meret pox vrmi⸗ . ee en ,1 ,1
. Expeccaropecöpate nulla uéia Ptimus locus eſt cũ oſtẽdemus tetrũ: facinus: crudele
dignus ur̃ ꝗquirginẽ Qupram pᷣſer / nefariũ tyrãnicũ cẽ:quod genus imurlam mulierum:
tim c magnitudini ſcelerisnõ cõpa r crü aliduid, duatii rerii cã bella ſuſcidit. et
zidusſit q acrilegi ccmiſerit: na aut earũ ierũ aliqu quaru rerũ cã bella ſuſcipiut.et
ſacra furatus ẽal uemiã meret qd cuũ hoſtibas de inta dimicatur. Octauus locus eſt quo
pp egeſtatẽ ĩpulſusẽ: hic uero n ne Mendimus nõ uulgare:ſed ſ re ec Icidm:
ceſſitate: ſed peſſima uolutate ciuiũ elle chmus n0 uS ſed ſingula eec maleficium:
hoc facinus deſignat quæ negocio ge Pu rcũ:nefariũ:et iuuiſitatũ:quo matutius:et atrocius!
rẽdo acta qñ ĩ xponẽdo neſcio qͥ fa iudicãdu ſit. Nonus locus cõſtat ex peccatorũ cõpara
cta ſunt ordine añ rẽ:ĩ re:et poſt rem · „ - 1. ——„ E. —— .
hoc mõ hoiem pulſauit: de lectica tiõe:quaſi cũ dicimus maius eẽ maleticiũ ſtuprare ige
traxit: juia occidit: mẽbrati ſeœcuit: nuã quã ſacrum lædere. quod alterũ ꝑ egeſtatẽ: alte-
dein iſepult au bus reliqt. Miſſe 1 fE S
ricordia cõmouebit: dicta ẽ eo ꝙ ſi tum propter iteperate luperbia fiat. Hecimus locus ẽ
dolor cordis ſup miericors uaâρ per qué oia quæ iĩ negotio gerendo acta ſunt: quæque
pellãt alii cõmiſeratõem:& ptiet ad e lonr — õ
reũ ip̃ᷣm cũ aplificatio ptieatad au, rem cõſequi ſolent exponemus acriter:et criminoſe.et
ditorẽ: qm ex idignatie auditegecõ’ dli genter: ut agi Ies:ct geri negotiũ uideatur rerũ cõ
tra aduerſarios ſegf miſericefrdia „ &
accuſari. Si uariã cõmutatiõeni:cogi ſec ueti enucradione. Miſericordia cõmouebitur 40
tate iudices ĩ ꝗqto honore fuerit: hic chitor bus:ſi uanã fortunarum cõmutationẽ dicemus:
cũ paulo añn triũpharet: quẽ mõ ĩtã — —— —
racalamitate uidetisadductu Si oß ſi oſtedem us: quitus cõmodis fumus:et quibns ico

dimus ꝗbuscõmodispõt eu epoſttd modis ſu nais coparatée. Si quæ nobis futura ſint: niſi

regulæ pcedẽtis. Cõpatõe: cpäaddo - . . K.
pitin niaſa cu Pteritisſi 4 aioliagn cãm oł tinuerimus:enumerabimus: et oſtẽdeus. Si ſup

Bur Smoc unteinſi cenati mi plical im us:et nos ſub eorũ quorum miſericordiã ca
onẽ iudices oĩbo eritis driſiõi: nici – iS. Si atnd noſtris Baréti
eius ĩſurgẽt cõtra eũ maledictis ifici E tabimus poteſtate ſubiicimus. Si quid noſtris Paret

ererde ud eltate cr. S fup lus l ber s:cæteris neceſlaris cauſarum̃ ſit ꝑꝑ nr̃as ca
plicabius: ecce iudices nuload pedes 15: ie erſimn HRëdznäIori ertes
ur̃os puolutusorat& obſecrat: ut no laita tes aꝑieus et ſimuloſtẽdeusillorũ nos iolitudine:

biscòmiſſus ſit uitq; ſuã ĩ ucbis po- et miſer a nõ nris icõmodis doler. Si de clæmẽtia:huũa
oicttai Nic gae Taihr⸗ olo nitate m ſeticordia nra: qi aliosuſi fũus aꝑiãus: ſi nos
rẽ pr̃is ſun mfis lachtyms filioꝶ de ſep laut diu ĩ malis fuifle oſtẽdẽus. Si nt̃m fatu: aut for
enam uri ciallor dnι tuna cõgucréur. Si atum nrm fortẽ: patiẽtẽ: icõmodo

dialiosufi rnusalid iudices: ego rũ oſtẽdẽeus futurũ. Cõmiſeratõem breuẽ eẽ oportet.
quoq; ĩ magſtratibuscõſtitutus: ſed Pi n Lachrema citiis areſ- ſenrifſio:
ulla maior gloria mihi fuit.ꝗᷓ ea qᷓ nihil.n. lachryma citius areſcit. Fe re locos obſcuriſſio
— de humanitate mea: clæmẽtia: miſeticordiaq; ſuper miſeros cõſecuta ẽ. Semp.n. clæmens & miſeri/

tates deſeruerãt: qu nunꝗᷓ auxit ip̃a fortuna. Patiẽtẽ ĩcõmodoge: milo ꝓfectonullo mõ mortẽtime
re: uidet: qanullas emittit lachrymas ꝗn ſe facile oĩa qꝗᷣ ſors tulerit paſſu& eẽ dicit: ueg ur̃a huamitas
uut eũ uig tã pᷣſtãtẽ ꝗtũ ẽ ĩ uobis ſeruets: defẽdatis:nihil lachryma citiut at eſcit tñ icit a pceptor ibus
cois: & reuera nihil dabit citius ꝗᷓ miſericordia quæ ſtaq; debet eſſe breuis: quare continuatio in muie
ſerdia mouenda obdureſcit conſuetudine. Obicuriſſimos locos:quia genus iudiciale di fticilius.

prudẽtiã peccat:

cors fui erga accuſatos. Diuueromalis. credo eq dẽ ab ingenioad miſeriã eẽ natũ:quẽ nũꝗᷓ calami⸗

tonus
huici
Aui
utcon
cutus

ettute

xtab
ore
ſcot
Eler
un

Ulocien
decen
tncd/
W
ſſe
cler
dünan
enc
Gleeene
dade
Ci
wckn
lehcun
aoci
ciz
Cede⸗
luse
nE
unnici
buta
mus
tasrd
nrui
g
i 4
ninsc⸗
ulr

ulit

2

totius artificii tractauimus in hoc libro. Quapropter
huic uolumini modus ſit: reliquas præceptiones quo
ad uidebitur in tertium librum tranſſeremus. Hæc ſi
ut conquiſite con ſcripſimus: ita diligenter fueris cõſe
cutus:et nos ĩduſtriæ fructus:et tua ſcientia capiemus:
et tute noſtram diligentiã laudabis:tuaq; perceptione
lætaberis:tu ſcientior eris præceptorũ artificio:nos ala
criores ad reliquũ ꝑſoluendũ. Verũ hæc futura ſatis
ſcio.te.n. non ignoro:nos deĩceps ad cætera præcepta
trãſeamus: ut quod libẽtiſſime faciemus: tuæ uolunta
ti rectiſſime morem geramus.
D omnem iudicialem cãm: quẽadmodũ con-
a ueniet inuẽtõem rerũ accomodariſa tis abun/
dãterut arbitror ĩ ſaꝑioribus libris demõſtra-
tũ ẽ. Nũc earũ rõnẽ rerũ inueniendarũ quæ pertineãt

ad cãs deliberatiuas. et demonſtratiuas in hunc libre .
4 &

vOH,
XxI2

tranſtulimus: ut oĩs inueniendi præceptio tibi quã

Artificii: artis. Quoad uidet᷑: qa ñ

.⸗ Laoocutôem: ut id qd ꝓqd
eęe qui mos Ci. nunc eag reg

1

reliqᷓs ptesoronistractabit in tertio:
ſed tranſiert in quartum.

rationem inueniẽdaꝶ traà

ſitio color:& dicit hoc lſu
perioribus librisoſtẽdimus: quo ea

dem inuentio fieri debeat in demõ/
ſtratiuo: & deliberatiuo:et dicit. trã

ſtulimus in præterito tempore quo
niam boni oratores priuſꝗᷓ ſcribunt
aggrediũtur oĩa ſecũ excogitãt ut i/
uenſẽdi pᷣceptio:ut ipſa ĩ medio ex/

pleat ꝗ ẽ prima ps officioꝶ oratoꝶe
nobiſcũ:qa coraäribi declarabo. S
eisnohi lIis:perite pgredi poſſis: ui
elicet ut ita pgas:diſcendo ſicut &
ego ſcribẽdo. Vt& potius oĩa delibe
rãda uerſant:aut circa duas: hoc fit

ĩterrogãdo ꝑ utg& & potius qᷓſi de du
MReabus rebus: qua una ſit eligibilior:

aut ſi de pluribus hoc fit ꝑ ꝗc& po/
tiſſimũ. Cartagotollẽda: uadebat
hoc fabius arguẽs ꝙ quotiẽs cartha⸗

mum perſolueretur. Reliquæ quatuor partes erãt arti go ſupereſſet tãdiu romani bellis af

l

ficii:de tribus partibus in hoc libro dicemus:diſpoſtio
ne: pronunciatione: et memoria. De elocutõe: quia plu
ra dicenda uidebantur in quarto libro conſcribere ma P
luimus: quẽ ut arbitror tibi librũ celeriter abſollitum
mittemus:ne quid tibi rhetoricæ artis deeſſe poſſit. In
Erterea pria quæq; et nohiſcũ cũ qoles:et ĩterdũ ſineno „.

bis legẽdo cõſequereihe qad pediare ꝗqn ad hãc utilita
„* . — . * — . d— —
tẽ ꝑiter nobiſcũ progredi poſſis. c tu fac: ut attẽtũ

zmann

.

—

beratõnes partim ſunt huiuſmodi: ut quæratuꝑutru
potius Keinddali Pasie uiuſmodi: ut quid potiſſi
mum faciendam lirconſi eretur hoc modo: Vtrum
. Kaerd oe

e Pan .
potius carthagd tollenda: an relinquehda uige .

—

Quid Stälauiin hoc pacto:ut ſi Hãnibal conſultat
cum exitalia carthaginemiaccerlſitur:anin italia rema
neat an domum redeat:an in ægyptum profectus oc
cupet alexandriam. Item deliberationes parti ipſæ ꝑpꝑ
ſeę conſultandæ ſunt: ut ſi deliberet ſenatus captiuos
ab hoſtibus redimat: an non: partim propter aliquam
extraneam cauſam ueniunt in deliberationem:et con-/
ſultationem: ut ſi deliberet ſenatus bello italico ſoluat
ne legibus Scipionem: ut eum liceat ante tempus con
ſulem fieri: partim et propter ſe ſunt deliberãdæ. et ma

ſi deliberet ſẽatus bello italico ſociis ciuitatẽ detan no

XX

ficerent: qm cũ hoſtibus cõſpirabat:
ſi per ſe ſatis potẽs erit ad bellũ ĩfe/

réẽdũ. Aut relinquẽda: hoc alii pſua
debãt dicẽ tes oportunũ eẽ: ut roma
ni iuuenes haberent ubi ſe exercerẽt

ꝙ ſi ceſſarent bella oẽsnõ erãt laudi
bus euaſuri:iut ſi Hãnibal conſultet
cũ diu Hãnibal italiam igni ferroq;
uaſtaſſet romani claſſẽ ĩ africã dele
garunt: qᷓ ex ipſa urgẽtesrẽ carthagi
nẽſem cogebat Hannibalẽ reuocari

1 ad primã patriã defenden dã. Itaq;
te præbeas: nos ptoficiſci ad inſtituta Fergenas Delc chact rant qd potiſſimũ eſſet factu

hunc ĩ modum dare potuiſſet: capti
uos ab hoſtibus redimat captiuos in

bello cannenſi ab Hannibale hos

captos ſi ſenatus redimer̃ cõſularũt

ea deliberatio fieret cã ipſoꝶ ſapien

tioꝶ liberandoꝶ: & nõ alicui utilita
ti extraneæ. Vt ſoluat legibus Sci/
pionẽ bello quo tota italia mouit cõ
tra romanosliberatur de Scipione ĩ

imperatore deligendo uegeqm̃ uige

ſimun:quartum agebat annum: le/
gesnõ ſinebant inter uigeſimumꝗn
tũ id fieriq; deliberatiuo non cauſa
ſcipionis erat:ſed ꝑpp libertatem de/
fendendam partim aliquæ ſociũ ci⸗/

ulitatem:det finito bello italico. ciui

tates auxilio romanis fuerant ciues
fieri uolebãt eoq; cõſultauit ſenatus:
nõ tam cauſa ipſoꝶ eiuiũ qui ĩ auxi/

lio fuerant:ut pᷣmiarent᷑:ſed & pp/

5.

—

—

4
4
9 — L
—
ℳO

ter ꝓpriam utilitarem: ut res roma/ at ſt

. = a munitior eſſet & ciuibus plenior.
gis propter extraneã cãm ueniunt ĩ cõſultationem: ut e Pitn

Eoon ſee
.

B

—

— .
1121 R. — 2„ A.

AS R and
4

ντ.1 3. Ade:

naturã ipſius re ppquã fit deh

mõ eligẽdusẽ. Scipio hẽt ſenilẽ or̃o
nẽ: & conſilio pluſꝗᷓ ætas eiusexigat:
ualet præterea audacã iuuemilẽ: uel
ſimul ſciam reimilitaris: adeo: ut ui
ctoriã ſperare facile poſſumus. Iu/
gẽdæ: ex pte pſuadẽtis aut deponen
dæ: ex pte diſſuadẽtis hoc mõò nõ eſt
eligẽdus Scipio. Quod ſi reſpueritis
iuuenẽ:multo plus ualet ſenex: quã
iuuenũ multitudo:& ſtẽt in urbe ci/
uesp̃ᷣſtãtiſſimi. Cõuẽiet utilitatis: ĩ
oĩ cã deliberãda eiuſmõi iuſſit:diſti
