ſed dictũ ẽ per ephexegeſin ad maiorem declarationẽé. Et ſi exitusrerũ: uitioſũ. n. eẽt dicere pam/
philium glicerium grauidam fęciſſe: & ex ea filiũ ſuſcepiſſe cũ ex ipſoexitu:hoc ſit ex ipſo partuĩ
telligatur eam prius fuiſſegrauidã. Nõ modo obeſt: ut ſidicat milo ẽt patusuenerat:& cũ occur/

rerũt ſibi: clodius nihil dixt: ſed ex
pectauit quod poſſet eum gladio at
tingere: & ſta eu occidit. Sed etiã id
quod neq; adiuuat:hoc modo erat
Clodius in equo apulo:& albo:& ha
bebat caudam uictã egregie deceno

det᷑:paret qd genus quale eſt hocac
ſi diceret: uerbi gratia, Ne ſæpius: &G&

idem dicamus: milo iermis ueheba
tur ĩ curruiꝗq cũ ueniſſet ad eum lo

cũ ubi Clodius latebat deſcẽdit de

curru: ſed ꝗa erat iermist dixumnõ
potuit ſe defendere, Deſceps dicat
hæc pt inet ad ſnĩas. na repetere finẽ
oronis præteritæ p colorũ gradati
onẽ honeſtu ẽ: qa fit per uerba. Me/
gara ciuitas eſt: de qua fuit euclides.
Veſperi:dictus ꝓablatiuo poſitus
ſed eſt notandum in narratiõe ſecũ
dũ Quin. ꝗqd minus lõga ſit diuidẽ
da ẽ ptres ptes. ſ. p ea quæ facta ſũt
oſtẽdã uobisquõ Clo. armauit ſe de
ide iſidiasquõ fecerit: poſtea quem
admodum a milone occiſus eſt.
Em dilucide: ita primũ ex
poneus:ac ſi diceret ſi nar

bimusordienaturali; qd

ẽpropriũ oratog: Artifici
alisaũt poeticus ẽ: quẽ ſeruauit egre
gie Vir, facit enim initium ab abitu
æneæ de Sicilia: deinde appulſum
tẽpeſtatibusad littus carthãginis: &

perſequemur: et ſi tranſitionibus nullisutemur: ct ſi
nõ deerrabimus ab eo quod cœperius exponere: et ſi
exitus reru ita ponemus: ut ance quoq; quæ facta ſint
ſciri poſſint tametſi nos reticuerimus. Quod genus
e:ſi dicam me ex prouincia redifſe: profectum quoq; ĩ

prouinciam intelligatur: et omnino non mõ id quod

obeſt: ſed et id quod: neq; obeſt: neq;: adiuuat ſatius
eſt præterire: et ne bis: aut ſepius idem dicamus. Cauẽ

dum eſtetiam ne id quod ſemel ſupra diximus dein

ceps dimus hoc modo Athenis megaram ueſperi

e aduenit ſimo:ubi aduenit megaiã inſidias fecit uirgi

iinſidias:poſtquam fecit uim in loco attulit.
De dilucida narrationne.
Em dilucide narrabimus ſi ut quicquid pri
mum geſtum erit: ta primum exponemus:
et ferum: ac temporum ordinem conſeruabimus:
ut geſtæ res erunt: aut potuiſſe geri uidebuntur.
Hic erit conſiderandum ne quid perturbate: ne quid
contorte: ne quid ambigue: ne quid noue dicamus
neq; ĩ aliã rem tranſeamus: ne ab ultimo repetamus

ita apud dido ẽ: reſumit pricipiũ narrando ei exitũ urbis troiæ cũ ordo fuiſſet primo dicer̃ uerſio
nẽtroiæ: deide aduẽtũ ſuũ iĩ ſiciliã:poſtremo ĩi talam. Aeq; ſeruabimus:aliq dicunt hoceẽ idẽ cum
ſuperiori ꝑp ephexegeſin: aliꝗ dicùt dilucidã eẽ oronemei mungemus noia ordinalia & ſignficantia
tempus: curre ipſa: & cũ negocio hoc mõ dicãprimũ: utſe armauit Clo. ſecun do:quõ fecerit iſidias

milõi: poſtrẽo quõ a milõe occiſus fuit.
mio:qa itus aius ipedit: neordo innarr

Ne ꝗd pturbate.pturbate qdã dicũt cũ iracũdia & furor̃ni

atione ſeruet: ed cõfuſionẽ uidet᷑ facere:qd certe hic ñ uide

tur eé: qm orator debeteẽ uir bonus: ꝗqnimo ĩtelligẽdũ ẽ pturbate ꝗqtumad locationẽ uerboge: gaqũ
nimiiũ turbatac facit obſcuritatẽ hoc mõ cũ dicat Ci.ſi qd ẽ in me ĩgenii iudices: ꝙ; ſentio quã ſit exi
guũ obſcuꝑ eſſet:ſi diceremusſi ꝗd ẽi me exiguũ: ꝙ ſentio ꝗᷓ ſit ingenii. Neq; noue: ſecundu ſniam
Octauiani ꝗ ſcribensad quoſdam ſuosnepotes iuſſſt nouitates uocabuloꝶ nõ ſecus euitadas eẽ: ꝗ
ſolét ſcopulosa nauigatibus: ꝗle eſſet ſi uellemus dicere. decreſenatus nullo mõcuro & diceremus
dephe & geruſia: ſuſq;: deq; fero: ꝗa dephe ſignificat decretũ geruſia ſenatu: ſuſq;: deq; fero:negligo
ne quid contorte: & imoderatis metaphorishoc modoaddidiſti mihi rebus tuis quandam muſcam
ad legẽdũ: muſcã pro ſtimulo intelligens: quæ ſolet mordere canes: ſi quidẽ contorta dicuntur ea q
uidentur p uim duntaxat remorũ cõfecta ſicut: & cõtra lẽnos. Et ſuauis in qua uidemusuocabula
fluere: quaſiquodam melle dicituruemire in elaboratis: quia auditor: uel legens nihil uidet i itel

ligendo elaborare: pᷣterea ſicut cũ prudẽtia facta eſt uocatur oratio: cana:ſi cum grauitate dicitur
ueniſſe cũ ſenectute. Ambigue. Ambiguu eſt qd põt ad plures ſnias trahi qle eſt hic aĩo re eacide.
Romanos uincere poſſe & ite hoc ſi uultis diligenter aſpicere o iudices: patet Clodium iuaſiſſe Mi/
lonẽ.Dilucidu aũut eẽt ſi diceret p iudicatiuũ hoc mõ:ſi diligenter cõſideratis iudices manifeſtum
quẽadmodu Clodius muaſit nulonẽ. Inaliã tranſeamus rẽ: hæ fũt regulæ breuitatis ſuperius da
tæ ſiquidẽ ẽt ꝑptinet ad diluciditatẽ ab icœpronõ digredi.ꝙ ſitranſitio fiat ĩ rẽnõ neceſſariã efficit
cõfuſionẽ Ab ultimo repe, ptinet hocad principiũ remotũ: ꝙ ẽ uitioſum a propinquo enim inci

piendum eſt: ut ſupra diximus: & eſt propinquum illud a quo tota cã dependet. VlItimo autẽ dixit
pro principio:nec debemuòmirari: qa cuiuſſibet rei duo ſũt ultima ſiue extrema.ſ.pricipiũ & finis

.

Gen

E

1 i
cnas
mos

ero

.
menes
UIC
.
1

1, ,
5—,

ei
abu
klite
ncirut
e.
ſed,

„: . in qua omittũtur res neceſſariæ: &
¶ Iu fac lior narratio fiet. ℳM 4 xęæaquæ ad rem pertineant: & de hhac —
De ueriſimili narratonc. 1. re logquebaf Hora. alia & breuitas lau nunn.α

u WEriümilis narratio erit: ſi utmos ut opinio: ut data iqua nihil requiſitum ommir

Wαα 2 M .
— . 5 .
. „ „„5„ —- .* 9
WEE Wνο. αο αKäοαευνυ‿Gα

Longe proſequa. dertinet hoc ad finẽ remotũ. Nequid ꝙ ad rẽpu. hoc eſt ne ea quæ nece ſſaria ſut
præonuttamus: ſed hocnõ ſolũ inarratione: ſed in tota oratione ſeruatur hoc pacto Milo iermis:
in rheda cũ uxore & ſeruis ſimphoniacis: & cũ ueſte telari aduillam proficiſcebatur: cumnon pau
loaburbe diſceſſiſſ t Clodius occurrit armatus de ſeruis armatiscòſpicatus:quẽ Milo cũ ſe defen
deret gladio interemit. obſcureaũt dixiſſet hoc mõ Milo ꝓficiſcehatur rus. cui Clodius occurrit *
in itinere:& ita inuicem impetum fecerunt. Breuior eodilu. oĩs. n. ſuper fluitas dicendi audienti/
. bus affert obſcuritatẽ:nec deber nos è
ne longe perſequamur ne quid quod ad rem pertine oncreAd attora. Bren eſefr-

— . . . . rE 8 Oü 8
præcepta ſũt. Nã quo breuior:eo dilucidior:et cogni l

—

tur:quoniã duplex eſt breuitas. Vna

4 1. AE titur: & hæc eſt quæ narrationem ef
natura poſtulat dicemus:ſi ſpacia tẽporum:ꝑ/ ficit clari rem. e.
—,1. . 17 .r rrNee r Eriſimilis narratio credi
Cnarum:dignitatr conſiliorunn an Ohes lo oimn / ſ Po⸗/iP- Dilis ꝓbabilis: & cui adhi

oportunitates conſtabant:ne vefelli poſſit: aus tempo ⸗d ⸗ bet fides. hoc. n. mõ apud
is parũ fuiſſe:ut cãm nullam:aut locũ idoneũ nõ fftu Pphs &oratores expomit:
Paru fuiſſe: cam ullam ut cu nennofa, er alutem apud dialecticos ſigni
ĩſſe: aut hoĩes ipſos facere aut pati non potuiſſe: Si ue ficat: nã ipſi uocãt ueriſimilia. ꝙ ne
ra res erit: nihilomius hæc ola narrãdo conſeruãda. ceſſario cõſeꝗt. hæcautẽ tertia ps
„ . .. plus momẽti dent:& ĩ narratione ꝗᷓ
ſunt. Nã ſæpeueritas niſi hæc ſeruata ſint fidem fa cxtere duæ ad pſuadẽdũ nã ex hac

cercho põt. Sin e ut licᷣ co magi 6ſe u res & argumẽta fruſtra ſũt poſita in

4⸗ð

ä qꝗᷓ quodã ueriſimilitudie cõficiẽda
cõſiderãdæ ſũt qᷓdã circũſtãt æ negociisipſisaccedẽtes.ꝗᷓ in hoc uerſu poſitæ ſunt. Quis:quid: ubi D on
quibus auxiliis:cur: qũo: qũ. Quale genusẽ: Clodiuspria luce ciuitatẽéexiuit armatusſeruis cõſtipa õ

–—
—

tusĩ agro Mecœnatisiſidias miſoni tetendit eo cõſilio: ut eũ occideret metuens ne ſibi ĩ petitõe tri⸗/
bunatusĩpedimẽto foret:põt tũnarratiõe ueriſimilis eẽ ſi: oẽsñ eſſent: ut apud Virg.de Pigma. lm
pius ante aras: & cætera. Vt mos: mos ẽcõſuetudo lõga cũ oĩum cõſẽſu approbata:ut hic eſt:Scipio
uxorẽ duxit nuptias fecit: ut ex ea filios haberet. cõtra morẽãt diceret hoc mõ, Papa mortuus eſt: te
ſtamẽtũ fecit:& nepotes filiosĩ papatu hæredesreliꝗt. Vtoptio:quæ ẽ dealiquo hoĩe æſtiĩato: ut
Cæſar magni anmi uisex urbe diſceſſit cũ Põpeio ſocero ſuo cẽflixit: utſe toti italiæ prĩcipẽface⸗
ret: cõtra at diceret Cæſar ĩpator maxius arma depoſuit: & religionẽ igreſſusẽ: aut ep̃us cypriusuir
magnæ religiõisrelicto Sarnaiutlien pfectus é, Vtnatura: éaũtnatura uis quæda ĩgen ta illi d
quo loquimur hoc mõ. Clamãt diſcipulioẽshocle nõ eẽ legendũ: qm hic dies feſtus ſit: & ah oĩbus
celebrat/pueros.n⸗oẽs ab laboribus libenteruacare manifeſtũ eſt. cõtra aũt eẽt puer hic nullus la/
boribus fatigatus. nullis ſpectaculis delectat a ſenis latere nùꝗᷓ digredit᷑: neca ſuo ſtudio ceſſare ui
ſusẽ.Sed ẽ notãdũ quod ſialiqd narraret: contra moresopinione & naturã dici uideat᷑:confugien/
dũ ẽad ꝓlepſim: & quandam præoccupation?: & ta loquẽdũ eẽ de ea re ĩcredibili: ut nõ ex opini
one: ſed exadmiratione dictũ eẽpotiusuideat: quã rẽ egregie ſeruauit beatus Hieronymus: q ita in
quit leæxnã ꝓ hoĩe dimicaſſe:& q̃ le hoc eẽt. Quiscrederet puerũ decẽ annoꝑ tãtope bonis artibus d
lectari:ut a ſtudio eaꝑ:neq; dies:neq; noctes dẽmoueri polfir⸗cgo quoq; uehemẽteradmiror. Spa/
cia temporum tangit circùſtantiã: quæ dicit qñ ut uuæ maturæ ĩ menſe ſeptẽbri collectæ ſunt. Per
ſonarum dignitates. i. conuenientiq & decogcuiuſq; perſenæ: & & circũſtantia: quis: ut iuuenis gu
lIoſus inſidias fecituirgim:& ex taberna meritoria exire uſus ẽ᷑: & auarusquidam furtum fecit in ur/
be maximũ. Cõſilioꝶ rõnestangit: cur Cæſar cũ Põpeio bellũ geſſit: iperiũ urbis cõpararet & Clo
dius Miloni iſidias tẽdebat:ut eũ opprimeret metuẽs ſi uiſiſſet:ne ĩ tribunatu cõſequẽdo ſibi ĩpedi
mento foret. Locoꝶ oportunitas tãgit ubi Clodius poſt quandãſepẽ delituit: ut facihus ĩ cautũ mi
lonem aggrederet. Refelli poſſit:qa ſi circunſtanti prædictæ ſunt: non eſſent ueriſimiles: facile 2
argumenta ab aduerſariis diſſoluerentur.ſ. dicendo. Temporis parũ: ut ſi dicet uuas ĩ tempore
maii maturasnõ inueniri: qm̃ pauloante uites eẽnt putatæ. Cãm nullã: hoc ẽ cõtra illud cõſiliorũᷣ
rõnes: ut ſi diceret Clodiũ nullãcãm habuiſſe: quapropter miloni debuiſſet ĩſidiasfacer᷑. Locum
idoneum:hæc omnia ſunt ex parte aduerſarii: ut hic quomodo Clodius potuit latere poſt ſepeculã
ꝗm milo p latos campos: & uacuos ſemper iter habuiſſet. Aut hoĩes ipſos facere hoc mõ iuuenis qui
dam armatus per ſiluam proficiſcebatur: quem ſenex icuruus tremens: & ſolo baccillo ueſtigia ſu
ſtentas ſua audaciſſime aggreſſus eſt. nã hoc quidem ſenex facere:neq; iuuenispati ullo mõ potuis?
ſet. Nhilo magis: multo magis. Hæcomnia ſeruanda ſunt.ſ. quæ decirtunſtantiisdicta ſunt. Fi
dẽ nõpõt facere:qle fuit de lẽæna ſuperius dictu. fidesãt ſignificat firmã: opinionẽ & uẽilldouids

—

——

de thyſpe:audacẽ faciehat amor: namueriſimile nõ erat puellam uirginem tpe noctis oberrare:ni/
ſi amor maximus ipuliſſet. De his rebus caute: qa ſi tabulæ & auctoritas alicuius interfuerit plus
ualet quã cæteræ res: quod ſeruauit Cice. ꝓ Archia.nã cũ Gracchusnegaret ip̃m eẽ ciuem heracliæ:
quoniam ipſegræcus eẽt: & heraclia eẽtciuitas initalia: ſiquidem relictuserat hæres: & eam hæredi
tatem haberet:nõ poterat niſi caus fuiſſet Ci. hoc mõa teſtibus probauit: adeſt Lucullus ſúma reli

.

gione & fide præditus ꝗ ſenõ opinati: ſed ſcire ñaudiuiſſet: ſed uidiſſe: nõ ĩterfuiſſe: ſed egiſſe cam

dicit. Adſũt heraclienſes ciuesno
biliſſimi hoĩes huius iudicii cãcum
mandatis:& publico teſtionio uene

rũt q hũcaſcriptũ heracliẽſẽ dicũt

Cõfligẽdũ:ãt cõtẽdendũ:& ẽ uerbũ
militare:nã ita oratores ĩ foro cõten
dere ſolẽt:ſicut in caſtris iperatores

Adhuc quæ dicta ſũt tractata narra

tione cũ ſuis regulis: & oĩbus requiſi
tis ſubiicit quandam conuenieutiã
& diſcõueniẽtiã cũ cæteris ſcripto/

De his rebus caute cõfligẽdũ ẽ quibus in rebus tabu

læ aut alicuius firma auctoritas uidebitur interfuiſſe.

an on

artis ſcriptoribusmiſiqa de ĩſinuatiõjbus noua exco⸗
gitauimus: quod eã nos ſoli præter cæteros i tria tẽpo
pora diuiſimus:ut plane certã uiã:et ꝑſpicuã rõnẽ ex

ordiorũ haberemus. Nũc quod reliquũ ẽ: quoniã de

N X △☛= b . „. — 9„. 2
Adhuc quæ dicta ſũt arbitror mihi cõſtare cũ cæteris

ribus græcis. Adhuc huceſq;: alias
ſignificat rurſus. Cõſtare: cõue
nmr & cũ maxia moderatiõe loqui/

rerum muentione diſputãdũ ẽ:in qua ſin gulare cõſu
mitur oꝑatoris officiũ:dabimus operã: ut nihilomius
tur.nõ.h, arroganter dicit ſi melius qs Rriz, e rer nrili AGRIRi ſige ni .
Feciherij ontenird dicit ſecualiis, iduſtriæ ꝗrei utilitas poſtulabit quæſiſſe uideamur:
ferme cũ ommibus conuenire. Si qui „ſi prius pauca de cauſarum diuiſione dixerimus.
dẽ cũ illi materiã turpẽ hñt genera
liter dicebat ab eo qd diſplicet ad
id quod placet cõfugiẽdũ eſt. Ci. an
tem hoc non diſconuenit: neq; ned E
gat hoc flerinon oportere:ſed diſcz † . . .„„ 2
uenitin modoprocedendi: & tractã C un in duas ꝑtes diſtributa eſt.

De diuiſione cauſarum.

„ 7 . .. . —– . . .. —— fn. b re .
diregulasiſinuationis,na quod illi Primu perorata narratlone debemus aperire
una regula cõplexi fũt ipſe ĩ trespar 1 13 EOEe

tes diuiſit: & unãquanq; diligẽtiſſi — r nobis conueniat Eum aduerſariis:et quid 1cotro
me pſecutus éci cœreris artis ſerip. Gerſus relinquatur:ſi ea quæ nobisut lia erũt cõueni
ſ.græcis: ut fuit Socrates Ariſtoteles — — a Rs A . .
Plato: Socrates: & præceſſores: alii. ent hocmõ. Interfectã eẽ matrẽ ab Oreſte cõuenitur
nãan Cr. nemo undꝗſcripſeratlanmee = r
dearte dicendi: niſi ꝗa hæc diſcõueniẽtia. Noua excogitãus: agitãdo ĩuemmus. noua ãt: qm ad me
diũ tractãdi & ꝓcedẽdi: ꝗa illi breuiter ego copioſius de iſinuatiõe tractaui. Plane certãà qᷓñ falle
mur. Exordiog: pluraliter dixit pp duo genera. ſ. apta& iſinuata. Nũc qd reliquu. 1. qd reſtat. ſ. de
reliquis ptibusoronis: De rerũ iuẽtiõenſtæ de ctrmatione: & cõfutatiõe: & notãdũ qd eas ſolas
appellat res quaſi certa argumẽta: qm in eis cõſtat tota uictoria: & eſſentialis totus finisor̃onis ſiqdẽ
ẽ effectus earũ & ꝑrobatõ: ut ſuꝑpiusdictũ c: unde ipſe paulo poſt dicturus ẽ tota res uincendi rõq; p
ſuadẽdi cõſtat ĩ cõfirmatione& cõfutatione. Oiſputandu: diſputata dicimus diligentet: & acute

4

tractata: & ĩ qui bus nece ſſaria tãtümodo collocata: &abſciſſaſuꝑflua ſunt. Cõſumit᷑: cõprehẽditur

rotũ. Nihilommusinduſtriæ: hoc dicittâtopere laborabo quoduidebitur mhi ꝙ poſſisproficer̃
ĩ qua eloquẽtia: in qua re facit & benmolum: &arteummmm
luuſſio cãꝶ petite: addidit cãge: ut ſeparet diuiſionẽ oratoriã: quæ ĩ cãis uerſata diuiſiõibus dia
lecticoꝶ ꝗᷓ torum ĩ ſpẽs: & etiã a diuiſiõe colore:deqᷓ ĩ qᷓtuor li.dicturus ẽ diuiſio cãg: quæ ſe/
parat cõueniẽsab in cõuenienti-auditisiudices hũcpeteregecuniã: ego uero fateor me accepiſ⸗
ſe: ſed dicome reddidiſſedd' ille negat: & tũc ſic diffinit: diumioẽ nr̃aꝑ: &aduerſarii ꝓpoſitionũ
cũ quodãordĩe collata expoſitio. Fructusãt eiusẽ aius auditorisalienat & memoriäconfirmat p
optie: ſed puã ui hẽt ad ꝓbationé. Perorata narra, 1. finita. nã & poratio ſigmificat aliqñ concluſio
nẽ & ĩ hoc latẽter demõſtrat diuiſionẽ tertiũ locũ obtier̃ ĩ ofone. Cõueniat c aduer. Agamẽnon
relicta domiuxori clytẽneſtra ad troiã ꝓfectuserat: ea cũ forte Oreſtes filiusabeſſet cum ægiſto co
gnato Agamẽnoniscoôcubuit: quo admuiſſo de morte umri cogitare cœpit: cũ igit domũ redi ſſet occi
ſus ẽ:regnauit itaq; aliquod annosadulter cũ clyténeſtra: ſed Oreſtes c pueniſſet ad ætatẽ adultã
matrẽ:adulterã occidat:accuſat: &ad iudiciũ ꝓductus ẽ: poterit igit accuſacor narrãtis his rebuspᷣ
dictis deligere id qd nõ põt negare:accuſat mõ: id utile ſibi uideat hocmõ ex pte accuſatoris nõ ne
gat Oreſtes o iudices ſe matrẽoccidiſſe ſuã: ſed dicit id ſibi licuiſſe. ego uero dico eũ male feciſſe:
qm cõtra pietatẽ ẽ matrẽ ſuã occidere:ſiꝗdẽ hoccõuenit cũ utroq; ne põt negare eẽ factum. Præte
rea utile ẽ accuſatori:qm offẽdit is pietatẽ ꝗq matrẽ occidit. Cõtra ãt dixiſſet oreſtesa clytẽneſtra oc
ciſũ eẽ patrẽ: ſeq; illũ eẽ uxtu: ꝗqre dicit bñfeciſſe:ego ueronego eẽ factò. nã hoc noceret accuſatori
m hoc utile ẽ Oreſti cũ pietas ſit patrẽ ulciſci. ltẽ ex cõtrario: ex pte Oreſtes hoc modonon negat
.

9

adus
gero
ſoriu
cgon
hoce
feſe

win
cot
nel
ſem.
ſui⸗
wer
cie
tin
ſor⸗
ſc⸗

Do
Ultus
negrt
dosro
dinn
or
poltr
doſe
peeptn
lrus
rsens
whe
ſone
gare
tepo⸗
oblin
orön⸗
güpt
notrar
famen
Wurr⸗
oons
Rher
tmeri⸗
Wra
Gr
mo
hilt .
tum
mech
Neal
lec
deim
darne

naen;,
erithhn
hencli⸗
mhantd
mwaret
Alecn

osnnt

uethul B

icren
Gen,
m
inee
Wwnüͤcd

U CN

11
Man 1
aenm

Uidemt
ue

—
—
—

hndce

pu

unl
DNoH
ſorauo

—

minn

eroce
ti Allu
higrehip,
vors vo

alekule.

le
n. a
alra
. Aarott
woneg

aduerſaria Clytẽneſtra patrẽ meũ occiſũ fuiſſ. e: ſed dicunt me patrẽ meù ulciſeiĩ nõ debuiſſ e. Fgo
uero dico me uuſte feciſſe: ꝗ pietatẽ erga patrẽ ſeruauerim. Delegit quoq; Oreſies rem quam advuer/
ſariusnõpõtnegare: & ſibi affert utilitatẽ: cõtra ãt dixiſſet: dicunt aduerſarii me matrem occi diſſe:

ego ueronego id eẽ factuma me: uerũ dico me eam occidiſſe: ut patẽ meum ab ea occiſũ ulciſceret

hoc enim tametſi cõueniat cũ aduerſariis: tñ nõaffert Oreſti utilitatem: qm contrapietatẽ eſi: fum a
re ſe matrẽoccialiſſe. Iure fecerit: ſecudum leges ſcriptas: licuerit.ſ. ius diuinũ. Agamẽncnem: bene
. . — — . . en. elegit uocabulũ: quod auditores ſẽ
mihi cũ aduerſariũs iure fecerit: et licuerit ne' facere.i.i pgratũ habuerãt: & uenerabilẽſi ꝗ
trouerſia. Iu ecõtrario Agamenonem eſſe Clytem
cotroucrla. lir ecd 10 menonem elle Aytem regé: ſicut apud troianos gratũ erat
neſtra occiſum cõfitentu cuũ id ita ſit me ulciſci paren paiami nomẽ magis ꝗᷓ regis: & ita lo
A AAnn⸗ . . — . — . 1 t: S. it
tem negant oportuiſſe. Deinde cũ hoc fecerimus di- Aliae di rlr grocider
ſtributiõc uti debemus. Ea diuiditur ĩ duas partes: enun & uenerabilis. 3 Clyteneſtra:ac ſi di
rnersn 2 = - ceret:quæ ẽ tãſcelerata & tam horri
merationem:et expoſitionẽ. Enu meratone utemur. cũ pilisſiqdẽ & ĩhoc indixitplusodii
dicemus numero:quot de rebus dicturi ſumuseã pluſ ꝗᷓ ſi dixiſſ reginam Diſtributione:
ꝗᷓtriũ partiũ numero cõtineri nõ oportetet nã et pe- hrce⸗ eücan V ede
riculoſum ẽ:ne quãdo plus minuſue ut dicamas:et ſu ſtedit ꝙ hæc ſecũda pars ſemp poſt
„ — .1— — - Ar o ℳ41 E', . „ —☛
ſpitionẽ affert auditori meditatiõis et artifici: quæ tes Ponit: quãdopræcedit ſeparatio cõ

1 — .—„ . — uenientis ab incõueniẽti: hoc ẽ quã
fidẽ abrogat or̃oi.Expoſitio ẽ cũ res ꝗbus de rebus di ⸗ do demõſtrauimus quid cõueniat:
. & diſcõueniat nobis: cũ aduerſariis
„ „ „ GMG neceſſariũ ẽ: ut ſequat hæc ſecũda
pars:p quãoſtẽdamus uerũ eẽ id: qd diſcõuenit. &ut pbemus id:qd negat abaduerſariis hoc mõ:
Dico iudicesa Clytẽneſtra patrẽ med eẽ occiſũ:quod etiãaduerſarii cõfi tẽtur: qᷓre cũ ego patrẽ meũ
ultusſim:dicũt me male feciſſe: ego aũt tribus rõnmibusoſtendam uobis me iuſte feciſſe: & t hoc nõ
negat:aduerſarius meus ſe pecunias a me mutuo accepiſſe: ſed dicit ſe mihi reddidiſſe ego uero tri
bus rõnibusoſtẽdã easnõ accepiſſe:ſed ſi nõ ꝓcedit illa pars:quæ ſeparat cõueniẽs ab incõuenienti
poſſimusuti ſimpliciter hac diſtributõe: hocmõſi ad hãc huſus hominis cõditionẽè explicãdã:oſtẽ
dã uobisgenus:nobilitatẽ: honores: magiſtratus nenumeratiõe.ſ. oſtẽdẽdop ne mina numeralia: d
quot rebus ſumus dicturi: ut prĩo dicã d ſẽtẽtia reimilitaris:ſecũdo de fortůa:tertio deal ctoritate:
poſtremo de uirtute.Expoſitionẽ.ſ.dicẽdo qre res ſint:de qboſumus dicturi:qle ẽ oſtẽdã uobis hec
poſſe fieri iure:cõſuetudine: æꝗtate. Triu numero:dat hic ꝗᷓdã doctrinã. dictũ: aſſignat rões huus
pceptiõis:quæ ꝗdẽ Cice.nõ ſũt:necſumptæ ſũtex medio foro:& abexercitatione:ſed abangulisſco/
larũ: &ab ĩperitia magiſtroge: ꝗ ſibi in legendocõtĩgebãt: ꝓpter quã exertitationẽ ita ẽt ĩ foro ca te/
ris eueniret. Minuſue ditã hæ ſnut rõnes quas efferehãt: prima erat:ꝙ pluſꝗᷓ tres res policebim ur
utputa ſi diceremus nos quatuor uel quiq; rõnibu cã noſtrã eẽ ꝓbaturos ĩcurrebat hac ĩccmoda: ne

forte prõnesaduerſarii: uel du ip̃e oraret aliquod'argumẽtũ uemret ĩ mẽtẽ: ꝙ plus uiriũ hẽrt ꝗᷓ ea
quæ eẽnt excogitata. & qm̃ eẽmus polliciti dicere ſolũᷣ quatuor uel quĩq;:nõ poſſemus uti ea rõne ex

tẽporaria. Secũda rõ erat: ꝙ dicebat periculoſum eẽ: ſi policeremur plura poſtea ꝓpter memoriam
obliuiſceremur: & pauciora diceremus: quãĩ dauiſione eẽmuspolliciti. Tertia rõ eſt: ꝙ illa multæ
orõnes excogitate faciũt ſuſpectũ oratorẽ ne meditatus ſit demialiqua mẽdatia: & Ita ea dicat ma/
gisp fallacias: &oſtentatiõem artis:quã ad ueritatẽ: ſed certũ ſtultũ ẽauctoritate harũ rati unculeg
nõ tranſirenumege trinarium: primocõtra primam rõnem: qa licitum eſt cuiꝗ ornati addere:ſi qdẽ
in mentem uenerit: cum licentia auditorem hoc mõnõ deliberabam iudices: niſi tres rõnes afferre.
Veg licentia ũeſtra: qm uos attentos uideo:alteram rõnem uobisoſtendam: ꝗqᷓ mihi interdicendum
occurrit:dicit.n. Quin. lIicere cniauam addere quicquid uelit:ſialiter non poteſt comparari uicto⸗
ria: & quoq; pro honeſtis rationibus efle uncendum. Præterea cõtra ſecundam raticnem ſunt ferme
omnes Ci. orationes. Nam pro imperio Pompeiiorans: q̃tuor dicit eſſe in bono oratore neceſſaria: &
Rhetorica ait ſex eſſe oratorisofficia. Præterea nuentionem in ſex partes eſſe diuiſam: nec unꝗᷓ orãs
metuit ne multitudini reꝑ dicendagꝑ ſuccumberet. Quippeuir bonus & dicendi peritus: cui eſt me/
moria neceſſaria:ſine ea orator nemo perfectus eſſe pòteſt. Cõtra ultimam ratic nem mittitur eadẽ
diffinitiooratiomis. Nam ſi orator ẽ uir bonus ſuſpitõem mẽdacii: aut cuiuſꝗᷓ fallaciæ auditoribus
mouerenõ debet: quinimmo inquit Plutar. parum prudens is exiſtimatur: quiacceditad orandum
niſi prius domi ea:quæ dicenda ſunt excogitauer t: quod per auctoritatem Demeſtheniscomproba
tum eſt. ter. n. rogatus: ut in ſenatu Athenienſium ſententiam diceret ſuam:ter reſpondit. non. n. præ
meditatus ſum. Prius dicamus:ſi quid interdicendum uenerit in mentem: uel ex uictis aduerſari
ogealiquid dicendum occurrat. Minuſue: propter paruam memoriam. Suſpitionem meditatio/
nis:quæ fallaciam aliqᷓ uel mendacia uideturafferre. Artifici: quia ſignum eſt oratõis. Abroegat:
remuet, Exponemus: hoc uocabulo declarauit quare appellatur expoſitio. Sumus dicturi: hoc
participio futurooſtẽdit ĩ diuiſione dicẽdũu eſſe breuiter: ꝗa diſfuſiustractant i cõfirinatõe futura
0

dem plus pietatis habet qᷓ ſi dixiſſet

äl

₰

dint anſfoeſbuh

Mv o⸗kſ
teſαο u e

8

Breuiter autem dixit: tam ad uocabula ꝗᷓ ad ſententias. Ad uocabula quando dieimusſine ali/
quo circuit uerboꝶ:ſed merisuocabulisutimur: ut dicturus ſũ de uirtutibus Põpeii: & de laudibus:
& de nobilitate. Vitioſũ. ãt eẽt dicer̃ loco nobilitatis dicturusſũ: de hums uiri: de ãtiqᷓ ꝓcreatõe, Per

tot dicta uiros antiqᷓ aborigine gẽtis. Ad ſnias:in ſnĩas dicimus breuiter: ſi ſ upflua omitamus hoc

genus iudiciale. Ratio pſaadédi: ad

narratio: & cõfirmatio: & confutatio
doceant: & oẽs ſimul delectẽt. Vi/

„

6 ,

nuir

Py1

MXFZ8

ſ
en “

ſtria:neq; cũ toto ptes cõmiſcere de

mõ:quõporuit cõmittere furtũ? qa ea die ĩ urbenõfuit: ſpfluũ autẽ fuiſſet dicere eumnõ potuiſſe fu
rari. Vitioſum. n. ẽ ꝑ plura dicere: quod ppauciora cõfici põt. Præterea ſpeciescũ genere ponẽdæ nõ
ſunt: ut ẽ dictũ de uirtute & de indu . .B . . .
cturi ſumus breuiter exponimus. Nunc ad confirma-

tionem tranſeamus. „
De confirmatione et confutatione.
OQOta ſpes uincẽdi rõq; perſuadẽdi poſita ẽ ĩ cõ
n firmatõe et cõfutatõe. Nam cũ adiumẽta no-
ſtra cxpoſuerimus:contrariaq; diſſoluerimus:
abſolute nimirũ munus orator ũ cõfecerimus. Vtrũ-
q; igitur facere poterius:ſi cõſtõnem cãæ cognouerĩus
De cauſaxum conſtitutionibus.
Auſarũ cõſtitutiões alii quatu or fecerunt:no⸗
ſter doctor Hermeſtes tres putauit eſſe: non
ut de illorum quicꝗᷓ detraheret inuentiõe: ſed
ut oſtẽderet id quod oportuiſſet ſimpl citer et fingula
ri mõ docere illos diſtribuiſſe dupliciter et bipartito.
— Deconſiknione.
Onſtitutioẽ pria de tecatio defenſoris cũ ac
cuſatoris inſimulatiòe cõiuncta. Cõſtitutiões

bemus. Abſolute pfectead ſnĩas tã
tũ ptinet:hocmõ dicã de hoc uiro:
ꝙ neq; uoluit:neq; ſciuit:neq; tunc in
urhe fuit. Vitioſum aut fuiſſet: & ñ
abſolute dictũ:ſi tacuiſſet eũ ĩ urbe
nõ fuiſſe: quod magisneceſſariũ ẽ.
nã cũ hocad cãm ptinet dicere eum
ñ ſciuiſſe: nec uoluiſſe:ſed hoc ulti
mũ magis:forta ſſe uincẽdi: qᷓtũ ad

reliqᷓ duogenera: ſi ꝗd etiã duæ par
tes totam uim or̃ois ĩ ſe hñt: nec ad
alias referunt: cũ ab iis reliquæ oẽs
dependeant.nã cũ tres effectus ſint ĩ .
tota or̃one:ꝗ diuerſaꝑ partiũ ꝓprii,· c
ſunt: qa exordiũ & cõcluſio mouẽt:

dent hæ duæ partes ſolæ hos tres ef
fectus ſeruare & totũ oratoriũ mu/
nus ĩ ſe cõtĩere: ex quo ꝗ bñ his dua/
busutit partibus his uidet᷑ uictoriã
fportare facile poſſe. Adiumta ex
oſuerĩus:qᷓ ũ ad cõfirmatõemdiſ/ Cc
olueriusad cõfirmatõem ſut. n. hæ
cõtrouerſiæ taꝗ ꝗᷓdã caſtta:i ꝗbo pa
rũ pdeſt ad uictoriã ꝓprias uires eẽ
cõfirmatas& ĩ oĩ rõe mũ itas:miſi ad —
uerſarioꝶ uallũ cõſternãus ad terrꝗ. uũ ẽt ſæpenumero militaria uocabula ponĩusad oratoriũ offi
cium: utpauloante de his rebus cautecõfligendum eſt. Munusoratorium: officium illius: ꝗ ꝓfite/
tur artem dicendi: quem uocamusoratorem. Rhetor. n. aliud eſt: &aliud Sophiſta: ut ab mtio attin
gimus. Abſolute: perfecte: ut nihil deneceſſarus Ræternuſſum ſit. Cõſtitutionem cauſæ cognoue/

ma: iuridicialis. Cõiccturalis ẽ cũ de 3. cõtrou

— ð

rimus. i. õſertationem accuſantis: & defendentis: dicentis: &reſpondentis. Cauſæ autem: dicit quæ

ſit cõtrouerſia in dicenqopoſita cum certage perſonaꝶ interpoſitione: & ſpecialis eſt: quam græci uo
cant hipotheſim ad differentiam quæitiomis: quæ eſt propria dialecticoꝶ: & eſt generalis: quam nun
ꝗ tractant oratores.ſed dat cognitionem oratoribus? ut ſciant tractare ſpẽcialem. Vnde ſciendum eſt
eſſe tria genera cõſtitutionum:ſiue cõtrouerſiag:unum ĩ quonegat factum: ſed quærit lure an iniu
ria ſit factum, & hoc uocatur materiale: uel qualitatiuum: quia cõtrouerſia ẽ qualitatis: uſtitiæ: uel
iniuſtitiæ: uel iuridiciale. Tertium eſt: de quo eſt cõtrouerſia diffinitionisuocabuli: ur ſiquis accuſa

tus de latrocinio: dicat nõ eſſe latrocinium: ſed defendiſſe: & hoc uocatur legitimum: quod ĩ plures

ſpecies diuidit᷑: quia diuiſione decepti ſunt ii: ꝗ dicuntnõ tres m: ſed plurespartes cõſtitutiõis. De/
traheret: qa Hermeſtesnõ negat dictas partes plures eſſe ꝗᷓ tres: ſi legitima: quæ eſt ultima pars diui/
daturp ſuasſpecies. Oupliciter diſtri. quod ẽuitioſum: ſub legitima. n. cõtinentur qdam aliæ par/
tes: quas ipſæ p ſe ponebant:ſed ut ante diximus uitioſum eſt ponere ſpecies cum genere: & partes cũ

toto:qle eſſet illud dicam deuirtute: & de induſtria dupliciter. Cõtra ſimpliciter bipartito: contra
ſingularinumero. Coſtitutio eſt prima: ſi quidem omniscõſtitutio capit uocabuluma repõſiõe de

fenſoris: qa ſi negat factum: uocatur coniecturalſis. Si cõcedit & dicat iuſte feciſſe appellatur iuridi/
cialis. S deneutro fiat cõtentio: ſed de uocabuli diffinitione tm cõtendit᷑ fit legitima: & pp hoc dicit

prima deprecatio: qa licet in eadẽ cã interdum ſuboriant duæ cõſtitutiones diuerſæ:tn capit nomen

a prima reſponſionè accuſati:hoc modo:occidiſti Clodium o Milo: occidi & iuſte feci: hæc eſt conſti
tutio iuridicialis: licet ſuboriatur coniecturalis: ſi reſpondeat alter hocmodo: niuſte feciſti: quia ip

ſe non uolebat interficerete: immo uolebat: hæc. n. eſt coniecturalis. Depræcatio: depulſio remotio

criminis quantum ad defenſorem. In ſimulatione: accuſatione quantum ad accuſantem. Conſti/

tutiones tres ſunt: easgræci uocant ſtaſes. Ponit autem diffinitiones, deinde autem more bom medi

ci ſubiicit exempla: &appl icabit ea ad diuerſitatem eag: deĩde unã quãq; per ſuas regulas cxplicabit.

itaqp:ut ante e istes ſrcoiearali jegit. .
rſia

eſei
wlai⸗
nüd
Uimre
ſtnun
ſelr
ü
mord
naus
ſcer N
umee

ſaiine
no:⸗
tinqn
quiaun
pollin
cipem
ſelecel
ofumm
Uurhah⸗
uzerg
neo⸗
rp
lionah
Eeprehe
lumed
Wo
R
koren
dibo,
cuſar
Eſtin
hünor
Doren

ä S

— αανυ sh⅜sdãW„
it eam
günuhont tamen Raeer m ad iudic S0
— CIes tra oſcebant: pe : 40„ nte eũ ĩ
ſtqᷓ hiſtoria tootaded e nac Vi Atal e eper ars oe inuſtetn . „
hdreiſe Aiax:poſtꝗᷓ hiſto Mortuo Achille Aia. iadiudicata ſunt. Icibus: & Vlyxe: a ꝗbus ruemit:
S AANs⸗PQ ere. 6e diſertior bat ꝓ iudicibus VIyxes inte
luci fu atim atting oratioe dam pulſaba . it a caſu. Xe ret: ſubſecu
An umma h bita ab utroq; Carmenta quædam! dem ſilua ĩterem olorẽ ſe occideret: eri
Aede uentũ eſſet hab pfedtus ẽ: &ar Iqqmotus ſe iea een Esne ꝑp do ore: dem momẽto:
iĩ uicinã ſiluam ꝓ ſſet: dolore cõn Aiacis metu em: & eode bat
umnhe ia ĩ uicinã ſilu reſciuiſſet: de lũ. Teucer frater A Renͤ tuas eſt fratr nu tenebatr
nia ꝗᷓ rem cũ re itgladiũ. Teucer frat n** h, IS ladiũ in manu 6ſti
mici uamorte Imſera Aa⸗ i reſciuit: quæ fec et.encen Auralisdm Vlyx snegat
ſ hoc modor- iax ĩ ſilua po Vya sitcrucnit occi- Kacd. Kelcwe,reap Sanien au
d . eſt:hoc modo: buit. E itce — diccti- factu. t:ſe ſup ecit capu „lrer
inſani adio inei e Je ducit. Teucer ĩ- dire. ĩcubuit:ſe ſu erſit: ad iudiciũ
inſaniamg! rẽ txſu craetũ e is cũ gladio di fixo. Capitis acce eagit. Ex eo cõ
õſpicatur: corpo . leu Kratris cũ g ĩ uocat: ubi decapiteaę Gibſe in
r⸗ cõſpica - E - micufra – eu uocat: let fieri quaſtio ꝗᷓ ipt
. . . ſum . bi occiſu fra retinu onia coniectura ſtitutio:poſſet fieriq cõiecturalis ſit
tii ErcRtU. el:capitis accer Hicquoniã o cõſti rhetorica fct ſeutge⸗ Ponit n. tri⸗
A nerus ſnee alis nomiatur Leg- e naſcitur . lckei 56 Eite. ala Scipio
eer Sis. liqd cõtrohs at factů p̃ſens tỹ nat. nam
mun tio cauſxc. —o⸗ ſ. pti alig „. sle- nega 4 ginẽ ibuspugr nobis
Ccñ ex ſcripto: tuũ et ſniam: 2 nuccn rerg ſi ſunt: ſſet
hocer CNSRXIEII - ex: ſcrip et Scinationem. ulti dies elap liꝗs.n. poſt
=ð artes ſex iſlatõem: rõcinatio multi die diſceſſit. Aliꝗs. n. poſi e
9 idiuiditur ĩ p . — . Iſlatöem: rõ X „ exercitu 1 — e: ma tepe
Eidiuidiuriputonſetleri, nide Rereeerfr-ine Re
nbiouu: diffinito . a: E Uie „2* dicere illũnõ Stiqn negat p̃te
Fnmbigk⸗ Eacianaſeu cgatreekudd gid anbun hocmozocci diſtt Aadem
cen Ex ean cũ Keripreit tẽpeſtatem na- Vyxet, NMioffend Saari ſang
„7 cripto En. ceos: rop . Zriitr, anu tenete: eratus
mtiekl tur — iube cOsS: Propter! tera q; eſie nolétum imanute 1illũ miſera
mô. Siles Ilr. e corũ nadim: cæ itudine & nõ occidi: ſed caſun e: de futuro
eſu mäbil Krarſoinz erer 1 tiĩ naui magnikuge⸗ glndale riolnldt ansſin di-
lary uim re ta ſit:qᷓ remãſerin it:et iri ſcà xe!⸗ 6. & mitto filiũ ſtudia: ne
i scõſeruata ſit:ꝗ rei . iquerut: eti E g. Rocm’: ic uigẽt optima ſtudia:ne
nauis cõſeru . relique . hoc illic uigẽt optima ſt tri illi
ſi nauis rriti nauim Is ptopter ſcer: qm ill diſcet:nã ui
, õ unum ægrotum. l top jtu Elenondiſe ollus dele ”
zuaux P 17 nderũt præ uit. Caſu et fortui Iaſciui ſunt: ẽnotãdu ꝙ licet ha HD
hã conſcene on potuit. Ca anf Præterea delicet: ecturd
WWNN P ordum ereetkigeren 1 1 eſt IIlam F oe Poſ r rger werginen macant
e mon rrũ incolumis de r⸗ 5ſtitutio legi- Sstiuridiciali eris iuridicia
Ugenn . 1 portũ incolum ſtitutio leg lis:iur eneris iuridic
en. auis ĩ po . Hræc cõ . nmõ eſſe ꝓpria gener unt uer/
e nauts i ĩpetit ille:cuius fuerat riis legibus cõ⸗ mmmociecph oſitũ.tñ poſſi Sſti⸗
J tit riis le . éplum poſti tima coſti⸗
. ſidet. Nauñi pe ſentẽtia. Ex contra pp ex SEponsanir, Legit celre
cnüofki tima e ex iuo:hic. n eẽt Runc pſo textu uer O. erſia ex re CT
in/ 2= . ĩ demõſtratiuo:h f. In ſeri to: ex Pie naſcitur controu coõſulto res ad Ap
. tond nlebus Xilegendarebusuenhi tima cõſ Radoualeei no iiniine onium eſten Pri
moa 3 Or 1 bus & i ii et. Tegitima coit do:qua us: reſp 1 dam
oe io: q in legibu ac ſi diceret. tummodo: ꝗ egnaturus: eſpo ſculan
tago,, tutio: ꝗq in le ex textuiac ſi erba tantumme imo anno regna etricem o m
.—1 35 und extex lam alterue ſſet proxime tes ad gem communen
data riisduxſequn ſententia is romanoꝶè ſſet pro elligent t: & terram comm
ahd iderat! ere quis ron Iti uerba ĩt S lauit:& te — us uide
nptaid a uns os quæiere laretur. Mult Ilabiſimulauit: miqn teete mice
n gina rromanose ſuam oſcularetur. lligens ſe collab Ambiguun onem, Videa
ctewr Ilinem pe lor matrem ſuam m intellig timæ. igatonem.
nenm po fore:ꝗq prior matr uidé ſententia tur legi e fer caſtig Cesisiread
ie forei q p ꝛcõtra quidẽ Es appel antun lam:immo dicestis
NNcuN cidemrot uere: cotrac rtes:quæ oẽ tibi iniuriam: idam ad iudices Volũ
* leriter rap 6 Sex partes: quæ uod feci tibi ſacerdosqui dum eſſe.
nan ſeſe ce moſculatusẽ mõ: tu dicisquodſ Gunrnac epieopurncundr pe inopia
Ulr⸗ olu plures ſente ſtigatio. Tra tur: quinimmo romani quo tempeſtate
n hahere plure iuria: & ꝗd caſtigatio. bligantur: quinir Si lex ſit: rom unt: & cum tempeſtate
NM. tcur d ſit iniuria: bus legibúsnõo ſcribentis. Si facti ſunt: Proui/
e nus ergo ꝗ ici ciuilibus leg luſdam ſcriber smulti fa busuacuæ.
Cifn maseS An re ſlegum: uel cuiu bant mercatores bernatoribu Scapha: na
. N eos negatiqt ſententia latori 8 decoqueba speribant gu pſo apparet. Scap ocaz
e enten ſæpenumero decos Itæ nauesp ntextu ipſo ap fortuito ca
R tas ſcripto.i. ſet ia multi ſæpet bant: & ita multæ na bat:quo inſt rtuito: hoc fortu
orabant: ex qua im relinquebant: dum dæctitabat: Caſu & fort ad homines.
Iabora ba mnturnauim in huncmo ei ſubminiſtret. quantumadh uis Pparx
rehendeban m:quæ in ꝛut ei ſubm Aut caſu:quant ex ſuis pa
me depre per lege eratam:u at &auro. . m ex toto ꝗqex ſi ad
