ter pronũciare. Loci. n. ceræ aut chartæ ſimillimi ſut.

—TLT.

imagineſlr̃is diſpoſitõ et collocatio imaginuũ ſcriptu
imag ſpoſitoet ginũ ſcrip

* —— .

— —
rxæ pronũciatio lectois. Oportet igr̃ ſi uolumuſ

ta memiſſe multos nobis locos comꝑarc: uti multis lo

cis multaſimagies collocar oſſmuſ. Itẽ putãus opor
tere ex ordie hoſ locos hfg nequ lo perturpatõe or⸗
dinis ĩpediãur: quo ſeius quoto loco libebit: uela ſu-
periore: uel ab inferiore parte imagies ſeꝗ: ut ea:quæ
mãdata locis erũt edere et proferr poſſimus. Nã ut
in ordie ſtãtes notos qplures uidẽus nihil nr̃a ĩterſit:
utrũ a ſũmo an ab imo noĩa eorũ dicer̃ incipiãus. Itẽ
in lociſſex ordie collocatis euehit: ut in quãlibet partẽ
quoto quoquo loco libebit imagibus cõmõiti dicere
poſſumuſid quod lociſ mandauerius. Quare placet
ex ordine locoſcõparare et locoſ quoſ aſſumpſerius:

egregie cõmoditerq; notare oportebit: ut ꝑpetuo no-

2, be FE. PE
bis hærere Polint. Na imagĩelſ ſicut litteræ delentur:
ubi nihil utimur loci tanꝗcæra rem iere debẽt. Et ne

forte in nuero locorũ falli poſſim

deinde facile erit ꝗnto quoquo loco ſmilef notafcol
rot

or

„ — — 1 / 1 o; . .„
locare.Itẽ cõmdiuſẽ in derel icta ꝗ in celebri regiõe

—————---õ

locoſ cõparare. Propterea quod frequentia et deam-
bulatio hoium conturbatet infirmat imaginũ notaſ.
Solitudo cõſeruat integraſ ſimulacrorũ figuraſ. Præ
terea diſſimileſ forma atq; natura loci cõparãdi ſunt
ut diſtincte interlucere po ſſint:nã ſi quis multa inter

»nAXA t W .di — J⸗ . . .
5 colunia upſerit cõturbabitutr ſimilitudine: et ignora

Iusequum: leonem cum hag reg

êͦ An quẽg; locu litudinẽ d uſu corpali ad uſũ m̃talẽ
placet notari quod gẽui ſii ꝗnto loco manu auream HM
collocẽuſ in decio aliquẽ notũ cui prænomẽ ſſ᷑ decio:

Eius rei quam meminiſſe uolu/
mus: puta ſi in diuerſis locs pingere

meminiſſe uolumus. Locis certis:
psæfinitishon in dubio poſitis. Poſ
ſũt recitare ſicut qui litteras ſcit ſeri
bendo easmeminiſſe poteſt perſcri
ptas. Ita ꝗ litteras ignorat poterit P Wengur
imagines recordari. Modica: ual? = Meran See
de pauca. Quo ſecius:ordone immu ir
pediãur ſeq imagines lecius tardius
quo loco:quoto quoq; libebit. Ni⸗
hil noſtra interſit probat a commo/
do:qua ſi ĩ ordine locamus nomen
munitum erit: ab quauis parte om/ —
nium incipiamus. Egregie: tommo . e Lrn l
de: unde hæc regula uocabitur de lo % o
corum commendatione. Hærere: on
in memoria fixoseſſe, Dictum faci
le:erit.ſ.iſto exemplo de duobus pri
mis:ſcilicet quinto & decimo facile
poterimus in alus nomina collocare
Conſeruat integras:quia ſine ulla
intermiſſione recordamur. Diſſi/
mili forma: atq; natura: ut domus
deſertæ:hoſtiũ: angulus:frons & ſi/
milia:quæ natura atq; forma diſſi/
milia ſunt. Oiſtincte: ſeparatim. nã
ſiqui poſt regulam ſeruandam: do⸗
centq; quid fugiendum ſit. Interco
lIum ina:ſpatia inter columnas: quæ
ideo conturbant: quoniam ſimilitu
dinem habentn ſi inter ea ſpatia ali
quid diſſimile ꝓ loco ponat. Tũc
nec mmisilluſtres: allud præceptũ
de mediocritate lucis. Obeæcen/
tur: primo rñũdet. Perfulgeãt: ſupra
modũ luceât, Pedũ trecenũ: trigin
ta pedũ. Nã ut aſpectus: faciet ſimi

—

rRνh.ανnnntnẽ

erii

.

. — 4 ,. . “ 1 D 5
s *

bit ꝗd ĩ quoquo loco collocaritet magnitudie modi WNere N
catet mediqcres locos hre oportet: na et præter modũ
ãpliuagas imagies redduũt: et nimis ã guſti ſæpe nõui
dẽtur poſſe cape imaginũ collocationẽ:tũc nec nimiſ

illuſtres nec uehemẽeter obſcuros locos hr̃i oportet ne-

aut obcæcẽtur tenebris imagies aut ſplẽdor̃ ꝑfulgeãt

Videri:bene dixit:qa uidere ad uſũ
& ad mentem pertmet. Qui paulo
plura nouit: qui peritus eſſ multa/
rum rerum; qui multa loca uidit
per urbes. Quanuis: quantumuiso
Ad Iſta idnea ſi loca quæ alibi ui
dit non uidentur ſibi idenea ad me
moriam ſuam. Ipſe conſtituet: fin/
get ſibi in mente. Quanuis: qualibet
Architectarenngemoſe deſignare
architectus. n. eſt mag ſter non labo
rans: ſed ædificia ſuo ingenio deſi/
gnans. Hac prompta. i. is ædificiis
manualiter factis Quoniam ergo re
rum:quoniam ex ommbus imago re
præſentansdebet eſſe ſinulis. Smi
litudines.i.notæ quæ in locis conſti
tuuntur:tanꝗᷓ litteræ inchasta. No
tas: ſigna illuſtria. Si formam deri/
nebimus:ſi illum cognoſcemus ali/
quem ægrotum illi ſimilem uel no/
mine uel aliqua re: non de minimo
loco:ſed illuſtris familiæ: ſicut epiſ

copum; principem. Dextra pocu⸗

Ium: pateram argenteam: non crate
rem: quia parum ſuſtinet memoriã

& per hoc ſignificat uenenum ſum/

ptum. Per tabulas: intelligemus hæ
Teditatiscauſa factum. Teſticulos
ariet nos:per hoc ſign ficamus teſtes
& non ſine cauſa eligit teſtes arieti/
nos qui magni ſunt: ut omnia iſignia
eſſe debere ad memoriam. Cæte/
ra omnia: ut ſi ogciſuni hominem
pPingeremus imagine cum capite fi/

xXO. Diligentiratione: un notas face/

re rebus ſimiles cum diligentia,. Cũ
uerborum: uocabulorum: & eſt ex/
primere expreſſe locare. Plusnego
cii: laboris & induſtriæ in quo cſten
dit difficultatem. Iam domi: dat ex
emplum unius uerſusquomodo col
locandus ſit perimagines. Tollen/
tem magnus in ſignum factæ ſibi ul
tionis. Domitium quia domi a regi⸗/
bus martiisa Romulo & Remo: per
quos duos reges intelliguntur. Eſo
pum & cimbrum ſubornari: hi duo
mimmi erant qui conſueuerant reci
tare tragœdiã de Iffigenia filia Aga
memnonis: unde ſic ait. & uolu/
mus recordari atridæ parant. Finge
musduos mimmos in habitu Aga/
memnonis: & Menelai qui circum If
figeniam filiam euagentur: tum ua/
let hæc imaginum annotatio prodeſ
ſe poteritiſi illud quod uolumus re
cordari: per memoriam naturalem
exerceamus ut facile in pron ptu
ſit: deinde cum bene memoriam
naturalem exercuerint tunc expri/
mant uocabula cum maginibus
& ſimul bis aut ter ea exerceat.

6*
2-AKNC.

Interualla locorũ mediocria eſſe o ortepferre paulo

””c e . .
pPlus aut mus pedũ tncenu:nã ut af pectus:ita cogita

tio mius ualet:ſiue nimis procul remoueris ſiue uche-

mẽter prope admoueris id ꝗu o vortet uideri. Sed
ꝗꝗᷓ facile ẽ ei ꝗ paulo plu raeXploraut ꝗuis multos et
idoneos locos cõpararet: tame ſigs ad iſta idoneòs in
uẽire ſe nõ putauit:ipſe ſibi cõſtituat:quoꝗ uolet mul
tos licebit. Cogitatio enĩ ꝗuis regionẽ põt aplecti eti
ea ſitũ loci cuiuſdã ad ſuu arbitriũ fabricariet archi
tectari. Quare licebit ſi hac prõpta copia cõtenti nõ
eriprus noſmetipſ. os cogitatõe noſira regionẽ conſti
tuere:et idoncorũ locorũ cõmodiſſimã diſtrictõnem

compare. Delocis ſatis dictu E:nũc ad imagmũ rõnẽ

&ν* Terrr reReE.

trãſeãus. uoniã ergo reru ſim les imagies eẽ opor
tet ex oĩbus uerbis noſmet notas nobis ſimilitudines

rTerũ: alteræ uerboru: Reru ſimilitudies exprimũtur:
cũ ſũmati ipſorũ négocis ũ imagiĩes cõparãus. Ver-
borũ ſimilitudies cõſtituũtur:cũ uniuſcuiuſq; noĩset
uocabuli memoria imagie notatur. Rei totius memo
riã ſa pe una nota et imagie ſimplici cõprehendius
hoc mõ.Vt ſi accuſator dixerit ab reo hoiem ueneno
necatũ et hæreditatis cã factũ arguerit: et eius rei mul
tos dixenit teſtes et cõſcios eẽ. Si hoc primũ utad de/
fendẽdũ nobise⸗ peditũ ſit memiſſe uolẽus in primo
loco rei totius imaginẽ cõfirmabius: ægrotũ in lecto
cubatẽ faceus ipſa ulũ de quo agetur. Si formã eius

—

detinchimus: ſi eu nõ agnouerius aliquẽ ægrotũ nõ

. Alenrr. . — -— . .
dem Im0 0CO ſumeus ut cito in mete uenire poſſit:et
3 . Z H r XLDE vdnhn

— L.° 2 — . XELO. 2 . 7 .
reũ ad lectum us ſtatueds dextra pocula ſiniſtra ta
/Calasmmedi h 3 . . — — 3
Lulas medicéôëεſticulosarietinos tenerẽ: hoc mõ et te
ſtium et hæreditatis et ueneno necati mẽoriã hrĩe po-

tenmuſ.Itẽ deinceps cætera oĩa ex ordine in locis po

nemus. Et quotienſcũq rem meimſſe uolemus:ſi for-

arũ diponc et ima ginũ diligenti notatiõe utemur
sä —0 t — — — — —— —
facileea quæ uoſ mus memoria cõſequemur. Cũ uer
Lorum Hmilitud nesimagibuſ exprimer uoleus pluſ
6„ b1 7 .

. negoci ſumemuſ et magis ingenium noſtrum exer/-
cebimuſiid noſ hoc mο facere oportebit. Iã domiul-

4) is ns. . . . *
tionem regeſ. gttrida parantin loco conſtituere opor
. .. —1 r * —— 6 — marrrr . .
tet mauſ ad ccſu tolletẽ domitiũ: cũ a regibuſmarhs
2 . *nE.. . . .
oriſ cadatur. hoc erit iã domiultionẽ reges. In altero

—

Irbgenne Wm △

. — . — 3 5 — —
loco eſopũ et cimbiũ ſubornari: et iphigeniã uagãtẽ

4——

Qiger debẽus. Duplices igr ſimilitudies eẽ debẽt:unæ

ret
aleme
dende
ona⸗
eriſe
nca
ſmur
uuper
iniin
ginbin
cäutru
mosete
funn
Alni
. leni
eMmMmin
Atzud
mgun
I
L
xrxer!
lel
nanime
olsm
mrian
Sonan
le leto⸗
l
ſenentt.
nlteen

iinoſ
umeor.
—
Neu
tnba⸗
Mrpr

duum

£
n Hocitit atrid parant lo molo oin uerba ecint cx Hlaturzſuppeditabitdoctrina adrrs
he, preſſi:Sed hæc imaginu confirmatio tũ ualet ſi natu adiuuabit doctrinã multe plus ĩ
ralẽ mẽoriã exuſcitauerius hac notatõcut uerſu poĩto 6 dach d 1n a ſci a brr⸗
ser ipfi nobiſcũ primũ tranſeamus bisaut ter eũ uerſum. Oburam breuitatem quæ prateri
Rn deinde cum imaginibusuerha exptimamus hocmo- Wer:Aleretr or uneagenetn
ẽ
deai . ter ſeperata minus erit firma:ita tamẽ ut multo plus ikänmrace E Areilliras as
chi in doctrina atq; arte perſidii ſiquod docere non gra⸗ uitemus: puta uulgares. e
i uaremur ni metuerimus ne cũ ab ĩſtituto nro receſſiſ doaradrc ede er furpe
cdt ſemus mius cõmode reſcruaretur hæc dilucida breui Egregie:honeſtum: formoſum ſi
K tas præceptõis. Nũc quoniã ſolet accider̃ ut imagieſ . 5 ron nſign aut orre prmctbem
m fümzeadmonendämhonczſmebümkeciles Krenisenn Kelemn a⸗
kope Annen nnke meonap oſſut excitare. Quare de urſi un res en ern
Adinrs c utruc fiatcõſiderãdũ eſtut cognita cã quas uite- mis Sare fuit. Quxin pueritia
inr Iglturhos iPla natura quid oporteat fieri: Na ſiquas dit memoriam naturalem non mo/
e⸗ reſiuita uidemus paruas: uſitatas: quotidianas memi- Heri propter rezuulaares. Necna/
H„ . niſſe nõ ſolemus propterca quod nulla niſinou⸗ 7 Nec. primum: icut Qummi, mqut:
i adrmirabili re cõmouetur chnnl⸗ at a. 4 dennns Rircexntcmumquod n- munbi es
bilre como at ſi ꝗ uidemas: busdaper. ee on m us re/
5 aut audimus egregie turpe:aut hone ſtum incredibile numkerrum prcduxi: Rauran⸗
u magnum ridiculum id diu meminiſſe conſueuimus. igiruradeltr ll sPerficit. Quod
Nen Itaq; quas reſ ante ora uidemus obluuiſſcimur plerun iructaeſ raleail drarnalnrimn
tinl que quæ acciderũt in pueritia meminimus optime ⸗“Rã mutæ nr:aurocmofeæ:ſedal d e/
uc⸗ Pe. nec hoc aha de cã poteſt accidere:niſi quod uſitate 5 er wetſ nr nter n5 nere guns
xo res facile e mẽoria labuntur: nſignes et nouæ didtiaſ P moriam. Si egregiâ: alins modus.
᷑ uinanimomanẽt. Soliscxortuscurſus:occaſus nemo
ien⸗ admiratur: propterca: quia quotidie fiũt aꝗ eclypſim Z
uͤbi ſolis mirãtur: quia raro accidit et ſolis eclypi mmagiſ
ln miratur ꝗlunæ: quoniã hæ crebriores ſunt. Docet er
un go natura uulgari etuſitata re non exuſcitari: nouita =
hͤet te uero et inſigni quodã negotio cõmoucri-Imitatur
ir e E natura etꝗd ea deſiderat inuẽiet: ſ quod oſte-Q
ox dit ſequatur. Nihil ẽ enĩ quod aut natura Aemä in SS
Gir uenerit: aut doctria pĩimu: qhæcrii pricipia abigenio —
m profecta ſũtetex eius diſciplina cõpa rãtur. Imagines
Ciua 121 noſin eo genere cõſtituere oportebit: quod gẽus 8
6u in meoria diutiſſime poſſit remãere id accidet ſi ꝗma
er⸗ ime notas ſimilttudines conſtituemus ſi non multaſ
en egregiq pulchritudinẽ aut unicam turpitudinẽ eis at
tribuus ſi aliquasexornabimus: ut ſi corona aut ueſte
Purpurea: quo nobis noôtactor ſit ſimilitudo: aut ſi ali . d— r
6 quam rẽ deformabimus: ut ſi cruẽtã aut cœno oblit?
. —11

Rubricaicolore rubrico:quali utũ
tur fabri in tabulis deſignãdis. Aut
ridiculas:ſicut hominem ſine braca
Nam quas res: non inſignes eſſe de
bent:quia ſicut res inſignes quæ ue/

ræ ſunt facilerecordamur: ita & ſi p

fectæ erunt ſimiliter poterimus me/
miniſſe: ut identidem. Primos quo
q;ʒ locos:hoc antea ſeruandum eſt ut
locosipſos ſæpius nobiſcum recenſe
amus: ut cum imitabuntur imagi/
nes loci tamen in animo remaneant.
Identidem: rurſus. Scipioplæroſ
q;:confutat. Modoaliud:quia fore
onitur imago unmius uocabuli:& uo

am ponere alicuiusuocabuli: uel po

nere imaginem huius uocabuli ar/
ma. & oportebit ponere arnnorum.

nam ut ſæpe formam: ſicut cum di/
cimũusaliquam perſonam alteri ſi/

milem eſſe. non eadem opimo cæte/

ris uidetur: ſicut: & imagines alteri

commodæ uidebuntur: & alteri mi
nimæ:ſicut hoc ẽ: cum uelimus me/

minſſſe ceruum:alteri uidebitur po

nere coruum:quia ab eadem incipit

littera: & alteri uidebitur ponere Cẽ
turionem. Poſtremo alia ratio: qa
non oporteat dare exemplum uerbo
rum:aut alterum: &̊ unum: uel duo
exempla tantum danda ſunt: ut cũ

de proœmiis: ſicut cum diximus be
niuolosauditores habere poterimus
ſi ſummam facti preuiter expone/

mus.:ſufficit dicere hoc exemplum.

Atnunc horrentia martis Arma ui

rumq;cano. Admouendus es: qui
uerborum memoriam non improbe
mus. Suadetabutili: nam hoc di/
cir ne labore abſterrearis: quia diffi/
cilis eſt minus utilis: & ut tibi uideri
poſſit oſtendit:ego eamneceſſariam
exiſtimo:ſcilicet quia prodeſt in dif
iciliori exercitatione exerceri ut fa/
cilius memoriam rerum confirme/
mus in memoriisquæ duæ ſnnt:mon
hn.ſicut a cæteris argumentum a cõ⸗
moditate:quia non ita impedimini
in exercenda memoria a negociis ſi⸗
cut in aliis rebus exercendis & cum
maxime:quare in negociis habemus
copiam rerum collocandarum aut
ftuo ſtudio defeſſo.nemo enim hor/
tatur:niſi quem frigidum ſentit.

4
AAVS —

aut rubrica delibutã iudicamus quo magis inſignita
ſit forma: aut ridiculas res aliꝗᷓs imagibus attribuaus
Nam ea res quoq; faciet ut facilius memiĩſſe poſſimus
nã quaſ res ueras facile meminerius: eaſdẽ fictas et di
ligeter notatasmemiſſe non eſt difficile: ſed illud fa⸗
cere oportebit: ut identidẽ primos quoſque locos ima
ginũ renouaãdarũ cauſa celeriter animo peruagemus:
Scio plæroſque græcos qui de memoria ſcripſenint:
feciſſe ut multorũ uerboru imagines cũſcriberẽt: uti
qui eas ediſcere uellẽt paratas haberẽt:ne quid inqui-
rendo conſumerent operis:quorũ rationẽ aliquot de
cauſis improbãmus: primũ quod in uerborũ innume
rabiliũ multitudine mille uerborũ imagines ridiculu
ſit cõpar e. Quantuluũ enim poterint hæc ualere:cũ
ex infinita uerborũ copia modounum: modo aliud
nos uerbum memiſſe oportebit. Deinde curuolumus

ab 1n U rIa queg remouerc:ne gi 1 le quærat: cu

nos illi omnia parata quæſitaque tradàus. Præterea ſi⸗
militudine alia alius magis cõmouetur: Namut ſæpe:

formã ſiquam ſimilem cuipiã dixenmuseſſe:non oẽs
habemus aſſenſores: quod alii uidetut almud. Item fit
in imaginibus: ut quæ nobis diligẽter notatæ ſit ea pa-
rum uideatur inſignis aliis. Quare ſibi quẽq; cõmo⸗
do ſuo cõuenit imagines comparare. Poſtremo præce
ptoris eſt docere:quemadmodũ quæri quicque cõue
niat: etunũ aliquid aut alterũ non omnia quæ cius ge
neris erunt exempli cauſa ſu ief:quo res dilucidior
eſſe poſſit: ut cum de præmis quærendis diſputamus
rationém:damus quærendi: non mille præmiorũ ge⸗
neradeſcribimus: ita arbitramur de imagibus fieri co
uenire. Nunc ne forte uerborum memoriam aut ni⸗-
mis difficilem: aut parũ utilem arbitreris:et ipſarũ me
moria rerũ cõtentus ſis: quod et utiliores ſint et plus
habeant facultatis. Ammonencdus es: quare uerboru
memorã non improbeus: nã aliorũ putãus oportere
eos quiuelint re faciliores ſine labore et moleſti afaci.
le memmiſſe in rebus difficilioribus ãte eẽ exercitaroſ
Nec nos hãc uerborũ memoriã reducimus,utuerſus

õ

memiſſe poſſumus: ſed ut hac exercitatiõe ill rerum

mẽoriã quæ ꝑtinet ad utilitatẽ confirmetur:ut ab hac
. . 4 — — ** — .
difficili ſuereckee ſine labore ad illa facilitatẽ tranſir

poſſimus:ſed cũ in oĩ diſciplia ifirma ẽ artis præcepto

Hine ſũma aſſiduitate exercitatiõis:tũ uero in mẽoris

miir
alige
mae
imng
nſc⸗
neita
1.
cini
ſacle⸗
ooͤhbe
cogdi
neank
nn
prin

celle

ſ
u⸗
amn
G
uun
Cor
en
Ula
uüp
lren
gur⸗
boset
i
Amar

M

.α

a
ſti
A

6

WWr minimum uajet doctrina: niſi induſtria: ſtudio. laboorer Voniã in hoc libro: cu Ci.
WD diligentia comprobeturꝗᷓplurimos locosut hẽas et ꝗᷓ fere tpeoia græca tracdlaræ
An ni Scad ra 8 tur & ipſeartem uellet la
etdi maxie ad præcepta accommodatos curare poteris. In tine conſcribere milonem
lan imagnibus collocandis exerceri quottidie cõuenitnõ r Hdium præceptorem maxie imi⸗/
. . o . ae. tatus cum exempla ſicut quoq; regu

n.ſicut a cæteris ſtudiis adducimur nõnũꝗᷓ occupatio las datas per ſe excogitare inſtituiſ-

Ginn zn⸗
H ne. ita ab hac re nos põt cã deducere aliqua. Nunꝗᷓ eſt ſetagræcis reprehendebat ꝗbus pu
:n. n àalidusd . 4 1 tans eſſe reſpondẽdum.primo excu
R n. qn alid memoriæ tradere uelimus:et tu maxie ſat ſe apud Herenniũ ut aiũt fratrẽ
trnn cu aliquo maiore officio detiemur. Quare cũ ſit utile terẽtiæ uxoris:poſtea ratiões aduer/
w facile meminiſſe nõ te fallit: EE ſariorũ confutabit. poſtremo colo/
n⸗ acile meminiſſe nõ te fallit: quod tãtoꝑe utile ſit quã- res cũ exemplis propriis exequetur
Wui to labore ſit appetẽdũ quod poteris exiſtiare utilitate Hoc libro conſcripſimus: ergo to/
c cognita. Plurib bis de dhortatinos tus hic liber continet confutationes
Nune cognita luribus uerbis adetε tq adhortarthoe ſnia: græcorũ & exornationes contra eos
i, ne autſtudio difficili aut nis ꝗᷓ res poſtulat dixiſſe uide qui dicun D eſſe uolumina., be
. — . . ne plurasi dixit conſcripſimus: quo
Ulrgl amur. De quarta Pte rhetorieæ deinceps dicemus tu niibrius librum conſtipſerat Jus
u primas quaſq; partes frequenta: et quod msxime ne- hoc procmiuin auchſſer⸗ Ge elo/
U —— . 4 C — cCutiõe: quæ ultima eit pars officiop
oln ceſſe eſt excrcitationc confirma. . Aratn Pats Aline . oratorispot ratiohem-. Noſtri cn
nt D ) Voniam in hoc libro Herẽni de elocutione ſilii.duare nol non alior exem/
ln ““/ .r— . 10 7 „ plisuſus ſim. Neceſſitudine: qa p
Mle conſcripſimus et ꝗbusi rebus opus fuit exe uocatus abobiectione græcorum re
plis uti noſtris exemplis uſi ſumus et id feci- Põdeo: excuſtautem ſe quare bre-
nutlyx 4. r J; RPn aEUiter non tractet: ſed præter conſue
mußsp Lter conſuetudinem Sr Xcorum di de h c re tudinem faciat hanc digreſſionem:
— ſcripſer nt: neceſſario faciendũ e:ut paucis ronemno neque autem ut in proemiis Nec

„1*

lr uaß Pr E/ — C — em:in aliquibus digreſſioni
1tri Cõſili demus. Atq; hoc nos neceſſitudie facere nõ Prrteceiun dikrenign,

ſtudio ſatis erit ſigni quod ſuꝑioribus libris nihil ne- ciunt primo e mocdeſtiam uti ali/
cNn c anter em or eter tem icuti ſun Nrimne ſy cuius exemplis. Cum ipſi præcepe
ere . * taren n *P 1Xcerkem locuti ſumus. Nuncſi Pau rint: cum regulasartis tradiderint.
ca ꝗ res poſtulat dixerimus tibi id quod reliquũ eſtar Non ſatis habereconrtnto- non eẽ
rcole⸗ tis: ita uti inſftuimus pſoluemas. Sed facili . Nosamare: placere nobiſipſis. Præ-
de A nrr en ö uumus ꝑſoluemas ‚Sed facilius noſtra terea ſecunda obiectio: quæ eſt abau
rationem intelliges ſi prius quid Uh dicãt coõgnoueris. ctoritate exemplorum: quia maio/
dt Combpluribus de cauſi puta art nſ prez rem habent auctoritatem antiquo/
. — P ,B auſis uatant opor kexecm 1 1. Præ rum exempla quam propria. Exé/
Rnhhs ceperint:qqo pacto oporteat ornare elocutionem aunt plo ſint teſtimonio:certiſſimum eſt
. . ANo nA& &* inAHienb 1† 2 .
ange⸗ uſcuiuſq; generis ab oratore aut a poeta probato ſump artem frigidius ſub intrare ſine exẽ/
i, — 2 1 . — . . — plorum appoſitione. Et teſtimonio
, i Pponeig exẽplũ et primũ ſe id modeſtia cõmotos abutatur: bene abutatur quoniam P
Uen⸗ acere dicũt propterea quod ide. aſtentatig prium teſtimonium in propria cau/
e dã 8 4 did atur eſſe oſtentatio ſa non ualet. Etenim neceſſe eſt: hoc
1 e Quiæ non atis habere præcipere de artificio: ſed Ip- dialematon faciunt aduerſarii aut
aſ ſos ẽt uideri uelle artificioſe gignere exempla: hoc eſt Cice. præponis te & exempla tua ue
. induntoſt .- —„ tuſtiſſimis hominibus: aut eos tibi pᷣ
ahoru . ingunt 0 cntarce ſenõ oſtendere arte. Quare pudor ponis. Si eos præponis: arroganti ſ- 12
vnete ĩprimisẽ ad eã rẽ ĩpedimẽto:ne nos ſolos probare nos muses:quare & eorum exempla tuis
. c. J guideã — — — —„ non anteponis. Non poteſtis dice/
tcdi amareui eãur. alios uero cõtẽnere et deridere. Et.n. cũ re.quia qui præſtãtiores ſunt & co/
nol poſſimus ab Ennio ſumere aut a graccho pdᷣere exẽ- rum exẽpla præſtantiora eẽ debent.
galis plũuidetur arrogãtia eẽ illa relinquere:et ad ſua deuẽi
ſaun rc. Prxterea exẽ pla teſtioniorũ locũ optinẽt. Id.n. qq
phr ammouerit: et leuiter fecerit præceptio exẽplo ſicut te-
ui ſtimonio cõprobatur. Nõ igitur ridiculus ſit ſigs ilite:
nhi aut in iudicio domeſticis teſtimoniis pugnet: ut.n. te-
ſtimoniũ ſi exẽplũ rei cõfirmãdæ cã ſumitur. Nõ ergo H
e „ iii
5

. ⸗ AXA
= M

— AXXανα. oℳ Eα☚

Quid igitur auctoritas:argumen
tum abutili:quia cum maiori ſtu/
dio legimus aliena exempla quã ꝓp/

pria. Poſtremo:tertia ratio obiccti

onis quæ eſt a doctrina: quia ſignũ
eſt maioribus peritiæ artis ſumere
aliena exempla: & ſcire ea ad præce
ptionem accommodare: Summum
artificiũ: ſumma artis peritia. Hoc
ſi induſtria: arguita minori: Nam ſi
ne ſummo artificio.hoc eſt per indu
ſtriam tantum cuiuſq; exempla de
tot libris ſumi poſſent: tamen eſſe/

mus magnopere laudandi. Sed cũ
ſine artificio ſummo fieri poſſet: ui/

dentur & maiorem conſequi laudẽ
peritiæ. Separare: tranſferẽdo exẽ

modare. Cæteri cum legunt: pro/
bat peritorum cum ignorantia im/
peritorum. Hæc illi cum dicunt:
perire Cice. obiectis aduerſariorum
ſpoliat eos auctoritate:quæ ẽ firmiſ
ſimum argumentum illorum. nam
ſciebat cum auditores ſunt perſuaſi

oportere firmiora argumenta dſſol

uere. Nec cui ſatisſit: ne aliquis ot
ſit. Quod abea ſteterint: uel eſt
aduerſartam partem defendunt in/

uentoresartis: quomam plus habent

auctoritatisquam reliqui. Primũ
igitur:hic eſt principii mconfutati/
onis poſt remotam græcorum aucto
ritatem. Ne anpam ſi tacere:ac ſi
dicat: omnis uirtus quanto maior eſt
tanto eſt magis laudanda: puta quæ
Iiberalis eſt in paruis laudabilior eſt

in magnis largitionibus ergo ſit mo/
deſtia non ſcribere propria exempla

modeſtiuserit mhil ſcribere. Cur
ergo ſecius:ſi diceret uirtus quæq; in
paruis conceditur tota: uirtium con/
ceditur aut ꝙ paruũ uetatur totum
etiam uetatur. Quaſi ſiquis:hæc
ſimilitudo ſit cauſa probatioms. Ste
terit ut emittatur: paratu ſtet: ut cũ
datur ſignũ: emittatur ad curſum.

4 7 . —
7
7 3 6.

Ae .

oportet hoc niſi a probatiſſimo ſumi:ne quod aliud
confirmare debeat: egeat idipſum confirmatiõe.ct. n.
neceſſe eſt:aut ſe ceedle onat i ſua maxime pro
bent:aut non negãt optima eẽ exẽpla:quæ a probatiſ
ſimis oratoribus: aut a poetis ſumpta ſint. Si ſe oĩbus

anteponãt intolerabil arrogãtia ſũt ſi quos ſibi præz
ponant:et eorũ exẽpla ſuis exẽplis non putẽt præſtar᷑

ar „

igitur ipſaauctoritas antiquorũ: Nam cũ res probabi
lioreẽ tum hominu ſtudia ad imitãdũ alacriora red-
dit. imo erigit oium cupiditates et acuit induſtriã cũ

Ha poſſunt dicere quar ſibi illos anteponãt. Qui
8

ℳAe HoXνα AusbnaI

Vres uariaset diſpares ĩ tot.poematibus et orationibus

ſparſas ac uage diſieclas ita diligenter eligere: ut unũ

gquodq genus exẽplorũ ſub ſin gulos artis locos ſubi

2 —

. 34 „ 1t . . . — .
cere poſſis Hoc ſi induſtria ſolu fieri poſſet: tamẽ eſſe
mus laudandi:cũ talẽ laborem nõ fugiſſemus nũc ſi

ℳ α◻½

⸗FP. ⸗ 6 ⸗

ne ſũmo artificio fieri nõ poteſt. Quis.n.ẽ ũ non

Wvenm

4 ſumeteneat artẽ poſſit ea:quæ iubeat ars de tanta et tã
difluſa ſcriptura notare et ſeꝑare. Cæteri cũ legũt or̃o
nes bonas: aut poemata probant oratores et poetas:ne
q; ĩtelligunt quare cõmoti probẽt quod ſejre nõ poſ
ſunt ubi ſit nec ꝗd ſit:nec quomõ factu ſit ĩquod eos
max me deleciet. Airis gꝗet hac oĩia ĩtelligit:et idoneca
maxime elegit: et eĩa in arte maxime ſcnibeda red git
in ſin gulaarõnes præceptionis: eceſſe eſteius rei ium

br e

mus arcifex ſit. Hoc gitur ipſu max mum artificin ei

arte ſuà poſſeet alienis exemplis uti. Hæc illi cũ dicur

magis nos auctoritate ſua cõmonẽt quã ueritate diſpu
tatiõis. Illud enĩ ueremur ne cui ſatis ad cõtrariã ratõ
nem probandã: quod abea ſteterit hi ꝗ ĩuentores hu-
ius artificii fuerũt: et uetuſtate iam ſatis oĩbus probati
ſint.quod ſiillorũ auctoritate remota res oẽs uolẽt cũ
r e cõparare.ĩtelligent nõ oĩa cõcedenda ceẽ antiquita
ti. Primũ igitur quod ab eis de modeſtia dicitur uidea
mus ne himium utiliter et pueriliter proferatur: Nam
ſi tacere et nihil ſcribere modeſtia ẽ:cur quicquam ſcri
bunt aut loquũtur. Sin aliquid ſun m ſcribũt: cur quo
ſecius oĩa ſcribant impediuntur modeſtia. Quaſiſiqs
ad olimpiacum uenerit curſum et ſteterit ut mittatur.
impudenteſq; illos dicat eſſe qui currere cœperunt ip
ſe intra carcerem ſtet: et narret aliis quomodo Ledas

.D .
*

7
4

ſpes iniecta ẽ poſſe imittado Gracchi aut Craſſi cõſeꝗ

pla ab loco ſuo:& arti noſtæ accom “ rra. leg;
Rfacultatem Poſtremo hoc ipſum eſt ſummũ artificiu

mu!

nton
tlbusr
polln
Pon.
w
Cmnn
mn
Lealt
cuten
betee
r
len⸗
uc
trch
toſer
Hoe⸗
Gtris
lbori

ile

—

inn
liir
hn
kuch

Uuln
Ilse

.

1* -

aut boius cũ ſityoniis curſitarũt. Sic iſti cũ ĩartis ꝑicu
lũ deſcenderit illos qui in eo quod ẽ arificii elaborent
dicũt facere ĩmodeſte ipſi aliquẽ oratorẽ antiquũ:aut
poetã laudãt aut ſcriptura ſic: ut ĩ ſtudiũ rhetoricæ ar
tis prodire non audeãt:nõ auſim didere:ed ta mẽ uere

or neꝗᷓ i re laundẽ modeſtiæ uchẽétur ĩea ipſare ſint ĩpu
dẽtes. Qui. n. tibiuis aliqs iquiet: artẽ tuã ſcribis: gi-
gnis nobis nouas præceptões: eas ipſe cõfirmar̃ nõ po
tes:ab aliis exẽpla ſũis: uide ne facias ĩpudẽter qui tuo
nomi uelis ex aliorũ laboribus libare laudẽ. Nã ſi eorũ

Ar exẽpla quoniã teſtioniorũ ſimilia ſũt.ite cõuẽitur
teſtionia ab hoĩbus probatiſſimis ſumi. Primũ omniũ
exẽpla ponẽtur hic nõ cõfirmãdi: neq; teſtificãdi cã.
ſed demonſtrandi. Non enim cum dicimus eẽ exor-

nationem:quæ uerbi cauſa conſtet ex ſimiliter deſinẽ/

tibus uerbis:et põimus hoc exemplum a Craſſo quod
poſſumus et debemus: teſtimoniũ collocamus: ſed exẽ
plum. Hoc igitur intereſt iter exemplum et teſtimoni
um. Exemplo demon ſtratur cuiuſmodi ſit id quod di
cimus. Teſtimonio eſſe illud:ita im nos dicimus cõfir
matur: Præterea teſtimonium oportet cum re cõueni
re: aliter enim rem nõ põt cõfirmare:ad id quod illi fa
ciũt cũ re nõ cõuẽit. Qurita:ꝗa pollicẽtur ſe artẽ ſcri-
bere exẽpla ptoferet ab his plærũq;uel qui artẽ neſcie
rũt:tũ ꝗsẽ ꝗ poſſit id quod de arte ſcripſexit cõproba
re:niſi aliquid ſcribat ex arte: cõtraq; faciũt qui pollice
ri uidentur:nam cum ſcribere artem inſtituunt uiden
tur dicere ſe excogitaſſe quod alios doceant:cum ue-
ro ſcribunt oſtendunt nobis quid alii exco gitauer
Hoc ipſum eſt diff cile.inquiũt eligere de multis: ꝗd
dicitis diff icile:utrum laborioſum an artificioſum. Si
laborioſũ:non ſtatĩ preclarũ. Sunt.n. multa laborioſa
ꝗſi faciatis nõ continuo gloriemĩ: niſi forte etiã ſi ur̃a

uolumĩa prætẽderĩt:aut ꝗ oratores et poetæ:et ſuũ ꝗſ⸗
Jd libris tuis tulerit:nihil iſtis quod ſuũ relingꝗtur.

int. H

Cu ſityoniis:qᷓ nũc dicit᷑ clarentia
optimicurſores erãt. Sic iſti cũ:ada⸗/
ptat ſimilitudinẽ:ĩ ꝗᷓ bñ ſeruat uoca
beila ſimilitudis: & ẽ huiuſmõi: tales
ſt ꝗ uetãt ꝓpria exẽpla põi:qlesil/
lIi cũ ad curſũ pati ſint dato ſignonõ

excurrũt: ſed aliisnarrat quo curre

re debeat: aut qũo lidas curſitauerit
cũ curſoribus de ſityone ciuitate. Nõ
auſim:pciſio ẽ ad irriſionẽ. OQOuid
ſi aliqs:oñdit alid Suenzet, ac
tiqꝗ ſcriptores:quoꝶ exẽpla fſpta eſ
ſẽt ea ipa peterẽt nihil ꝓpriũ ĩ arte

fmãet. At exẽpla:qm̃ r̃petit rõnẽ ad

uerſarioꝶ ſupius poſitã: ut iteꝑ me
morata facilius cõfutent, Primũ. n.

cõfutat igit ĩ hũc modũ: qa ea exẽ/

2%

pla q dict græci qᷓſi teſtionia eẽ nõ

ſoler̃ a ſcriptoribus põi:ut cõfirmẽt
qſi teſtimõia: ſed ut declaret᷑ q per
r̃gulã obſcurius uidebat᷑.ñ.n.cũ di⸗
clus põit añ oculos quo fiat declarã/
di cã ñ teſtificãdi. Quod poſſumus

& debẽus ſũt uerba Graſſi ĩ qᷓdã or̃o
ne. Teſtioniũ collocãus: ordo ẽnõ
cCcollocãus teſtioniũ cũ dicius exorna

tiõe eẽ ꝗ cõſtat ĩ ſimilit deſinẽtibus:
& cũ ponius exẽpla a Craſſo:ac ſi di
ceret ſĩere exẽpla ab externis: ſicut

a Craſſo ñ ſit gr̃a teſtionii. ſed decla ed⸗

rãdi.Sed exẽplũ qꝗ fit.ſ.gr̃a declarã
dicuiuſmõi ſit qle ſit pᷣterea oportet
ex oĩ loco eos cõfutat:mã ẽ qd & exẽ/
pla põerẽc᷑ tãꝗᷓ teſtionia:tã cõtrario
ſũtalièa ſumẽeda ꝗqm teſtionia dẽnt
cõuẽéir cũ re ꝗᷓ ꝓbat ſed ꝗ artẽ ſcribit
& aliẽa ſũit ſupenũero capit abillis
Anere ignorabãt.Itaq; abſurdũ ẽ cõ/
irmar artẽ cũ ignorãtibus eã: ſicut
& teſtis ĩterrogatus de pecuniis ñ rñ/

det ſe ſcire de iiuria illata. Cuů re:

cũ ꝓpoſito ſcriptoris. At illius.ſ.rõ
ſumẽdi aliẽa exẽpla. Ab his ꝗ artẽ
neſciũt:hoc ẽ cũ re ñ cõuẽir.Niſi ali
ſcribat ex arte: hoc pꝓbat illd pᷣdictũ
ñ pꝓpoſito cõuẽtre:& ẽ differẽtia ĩter
ſcriber̃ ex arte: & d arte:qm Ci.ĩ rhe
torica ſcribit de arte:ĩ or̃vnibusuero
ex arte. Cõtraq; faciũt:i hæc ẽ alia ĩ
eptitudo:ꝗᷓ illi faciũt ſumendo alia
exẽpla nõ ſua.At hoc ipᷣm difficile:

hæc ẽ tertia rõ aduerſarioꝶ ſũpta ab
artificio. Quid difficile dicitis:
uerba Ci.ponẽtisdiffinitionẽ labo/
ris quẽ ipſi ĩ eligẽdis ẽxẽplis eẽ diut.
Nõ ſtati p̃ᷣclarũ:qa q laborioſa ſũr
non ſemp laudẽ habent. Niſi & quæ
irronia cõceſſio:at eos mordet:quia
aiũt aliẽa exẽpla trãſcribẽda. Star
tificioſũ & egregiũ:q̃ſi nihil ſit ma/
. L ius ĩ arte tractãda. Maiorũ rerum
qualia ſunt propria componere exempla. Rudis ꝗqdẽ nemo poterat:ac ſi diceret ẽt aliena exempla
olligere doctũ aliquẽ hoĩem reꝗrit: ſed mu Ito artificioſius ẽ ꝓpria põere exẽpla. Multi.ſ.poſſũt,

manu fabulas: aut orationes totas trãſcripſetis glorio-
ſum putaretis. Sinautem iſtud artificioſum egregum
dicitis: uidete ne inſueti rerum maiorumuideamini ſi
uos parua re ſicuti magna delectat. nam iſto mõ elige
re rudis ꝗdẽ nemo põt:ſed ſine ſũmo artificio multi.

Oia uid ere poterit:nã ſolus liber
elocutiõis docet oĩa: quæ ꝑtinẽt ad
ornamentaita ꝙ pua ſcia reqrit ad
eas cognoſcẽdas ſnĩas:ſicut: ꝗqd non
mortalia pectora cogis Auri ſacra la
mes. Periodos: clauſulas fimitas: ꝗs
ẽt ãbitus & ãbitioſos: & clauſulas ap
pellãus: ut illud: O tite ſiqd ego ad
juro curãq; leuaſſo:Quænũc te co/
ꝗt & uerſat ſub pectore fixa. En ꝗd
erit pᷣci. finituse ſẽſus: &nihil aliud
expectatãplius. ptes aũt p̃ius piodi
appellãt mẽbra. Quæ cerris ſignis:
exẽpla diffinita ſint coloribus ar
tificioſis. Nõ nihilialiꝗd ur te ſci/
re ex hoc ſigno ꝙ ſcis exẽpla cogno
ſcer̃. Aliisſignis:ut ꝑ ſe exẽpla fin/
gere. Abaliis quo: ꝗ ꝑ ſe ſèitſcribe
re& aliẽa poterit cognoſcer̃: ſed nõ
ecõuerſo: ꝗ cognoſcit poterit & ſcri
ber̃:undeappet hoc artificioſius eẽ

ꝗᷓ cognoſcerealiẽa: Alio tpe utat:

&t ſi artificioſũ eẽt exẽpla deligere:

tñ ñ ſũt eligẽda:cũ aliꝗs tradit pce/

pta artis: qmin minuit 'ei auctoritatẽ
&ui. Cõſumãt:i tradẽdo artẽ ip̃ᷣi
ſi totos occurrẽt: ut ꝑ ſeiposoĩa inte
gre cõponãt: cõtra ea facit colorem

trãſitioné cõfutatiseni aduerſario-

rũ rõibus duo ĩcipit diſputar̃ ad ſu
orũ cõfirmationẽ.primũ dqd ĩutile
ẽ a mẽbris exẽpla ponere ꝙ aliẽ̃a nõ
ſumẽda ſũt q ultra confutationẽ fa

ctam dicius. Ergefacit diuiſionem

diſputãdoꝑꝶ. Sed de eo qd poſtea:d
eoqd dem̃ ẽ ĩ ſcdo loco. Si cõcedẽ
dũ oportet: arguit ſic exẽpla multis
mõis ñ eẽ ſũenda.ſ.a multis acciper̃
neceſſe ẽ: ut cẽõmodiusab uno tamẽ
ſuat duabus rõibo. primũ ꝙ ex mul
tis quos imiteris cõce ſſũ ẽ ut unuũ eli
geresqui tibi magis placeret: deide
qꝗa utiliusẽ diſcipulo qui artẽ cupit
ut exẽpla ab uno ſũpta ſint a quo &
ipᷣe totã artẽ putet poſſe cõſeꝗ:ſicut
& ille põt a quo oĩa exẽpla fũpta ſũt
Cotranulla ſtaret rõ: ꝗa cõfutariñ
poſſet abaduerſariis. Puerei icũ
bere ihæreret. A Catone Cẽſorio
qui fuit eloquẽtiſſimus: a Craccho
Tiberio:& Caio fratribus. A Scipi
one maiore: & galba:hic galba erat:
qui & cum ipſe apud Auguſtum ora
turus eẽt petiit: ut errata ſua cortige
rent᷑: cui reſpondit Auguſtus: emen
dare poſſem: corrigere autem nõ:&

fuit æmulus Catonis: Craſſo & Anz-

tonio:hi duo introducunt in oratio
ne Ci. Vnius ſe ſimilẽ: Satis puta/
at:ſe putabat ſatis ſecũdũ uires hu
manas didiciſſe ſi unũ quẽ adeqbit.
nõ autem omnia poſſe conſequi ſpe/
rabit:cũ & alii ſinguli facere neqrit.

Ae

Quis enim audiuit de arte paulo plus ĩ elocutiõe præ

ſertim: omnia uidere poterit ex arte quæ dicẽtur face

re nemo poterit niſi eruditus. Ita ut ſi detragoediis en
nii uelis ſetẽtias eligere:aut de pacuuianis periados ꝗ

plane rudis id facere nemo poterit cum feceris te litte
ratiſſimum: putes ineptus ſis: propterea quod id facile

faciat quis mediocriter litteratus. Item ſi cam ex orati-
onibus:aut ex poematibus elegeris exem pla quæ cæta-/

. . . p. Leknie ert . ——— .
ris ſignis artifici notata ſunt:quia rudis id nemo facer

poſſit: artificioſiſſime te feciſſe putas erras propterea
quod ipſo ſignouidemus te non nihil eius rei ſixe: ali
is ſignis te ſire multa intelligemus: quod ſi artificio-
ſum eſtintelligere quæ ſunt ex arte ſcripta:multo eſt
artificioſias ipſum ſcribere ex arte. qui enim ſcribit ip-

6 1 t. &

ſe artificioſe ab aliis commode ſcripta facile intellige
foltienr .

—

re poterit: qui eliget facile non continuo ipſe commo-
de ſcribit:et ſi eſt maxime artificioſũ alio tempore utã
tur ea facultate non tum comparare ipſi:et gignere et
proferre debent. Poſtremo in eo uimartificu cõſumãt

