nis & honeſtas. Deliberationis utili
tas iudicialis: æꝗtasquod ſi hæc tria
inter ſe& re & exitu diſtantprofecto
genera cauſarum conſtitui debebut
Non ergo recte deliberatiõem: & de
monſtrationemqualitatis partes eẽ
dixit. In hisautẽ quæhucuſq; diſpu
tauimus: uideamus quinq; partiu
ſyllogſmum: ac primum quæſtio
nem d qua agitur còſtituamus. Hæc
auũt ẽ quæſtio: quod nõ recte herma
ras deliberationẽ & devõſtratio
nẽ ſub qualitate poſuerit. Si delibe
ratio & demõſtratio genera ſũt cau
ſarum:nõ poſſunt recte partesalicu
iusgeneriscãæ putari. Hocprimũ ẽ
Eadẽé. n. resalii genuseſſe: alii ps pᷣ
eidẽ genuseẽ: &psnõ põt. Hoc ſecũs
dum e ODeliberatio aùt & demöſtaa
tiogeneraſunt cauſarũ. Hoctertiun eſt. Nam utnull cauſæ genus : autiudiciale ſolũ:aut & iudi
ciale& deliberatiuum: & demonſtratiuum. hocquartum eſt: relinquitur ergo ut omnia tria genera
ſint cauſarum. Hæcconcluſio eſt. Videamusergoillum quem promiſimusſyllogiſmum quinq; par
tium. Si deliberatie & demonſtratiogenera ſutcauſarũ nõ poſſunt recte partes alicuius generis cau
ſæ putari. Hæc propoſitio eſt & quia neceſſe eſt exprimi cõfeſſione: ſecundum quoq; in confeſſionẽ
uenire. Propoſitionobisapprobanda: atqiungenda eſt: atq; ideo Cicero approbat propoſitionem.
Eadem enim res inquit:aliigenuseſſe: alii pars poteſt eademgenus eſſe: & parsnon poteſt. Approba
uit ergo propoſitionem. Rurſuspoſt approbatam propoſitionemillud quod quaſi in propoſitione
dubie propoſuerat:aſſumit hocmodo Deliberatio autem & demonſtratiogenera ſunt cauſarum.
Deinde approbataſſumptionem ut ſupra diximus tripliciargumẽtatione, Nam aut nullum cauſæ
genus eſt: aut iudiciale ſolum: aut & iudiciale & deliberatiuum & demonſtratiuum. Poſtremotres
adhibet concluſiones. Vbicunq;enim ergo uel igitur eſt cõcluſio ſitneceſſe eſt. Prima igitur conclu
ſio approbationisdeaſſumptioseeſt. Quid eni m eritinafſſi unptionis approbatione. Nautnullum
cauſæ genusẽ:autiudiciale ſolum: aut & iudiciale- &deliberatiuũ: & demõſtratiuum. Concludit
ergo hæc tria genera eſſecauſarum. Relinquitur ergo inquitutomnia tria genera ſint cauſarum. Se
cunda concluſio propoſitioniseſt ſiue argumentationiseius: Quid enimargumentatur in propoſiti
ons. Si deliberatio: & demonſtratio genera ſuntcauſarum:non poſſunt recte partes alicuius generis
cauſæ putari. Concludit hoc ipſum. Deliberatioigitur: & demonſtratio non poſſunt recte partes
alicuius generiscauſæ putari. Tertia autem concluſioquæſtioniseſt. Quæ enimquæſtio eſt qd her
magoras deliberationem & demonſtrationem non recte ſub qualitate cõnſtituit. Concludit itaque
quæſtionem. Male igitur eas generalisconſtitutionis parteseſſe dixit: Verum cũ in primo ſyllogiſ
mode duabus rebustractauerit: deprimo: & ſecundo: ideſt degenere & partibus generis. Cürhic
in tertia concluſione partispartium mentionem fecit. Quod ſcilicet tertium eſt Hoc primum ſic
excuſatur quod hæc concluſio præter ſyllogiſmum ſit. Eſt enimquæſtionisquæ extra ſyllogiſmum
eſt: ſed ex ea ſyllogiſmus. Deinde quod per hancextremam concluſionem ſenſim deſcęnditad ali
um ſyllogiſmumiubi hæc tractat:ideliberationem & demonſtrationem. Cum partes gereriseſſe nõỹ
poſſunt: multo magispartium parteseſſenon poſſunt. Sed primum ꝗᷓ de eodem ſyllogiſmo tracte
mus ea quæ in eo obſcura ſunt explicemus. Quodſſi generis cauſæ partesnon poſſunt recte putari.
Diſputaſti quidem ſuprao Cicero:deliberationem & demonſtrationem: quia genera ſint: partesge

Nullum dicere cauſæ eſſe genus cum cauſas eſſe mul-
tas dicat:et in eis præcepta det:amentia eſt. Vnum iu-
diciale autem ſolum eſſe qui poteſt:cum deliberatio et
demonſtratio: neq; ipſe inter ſe lmiles ſint: et a iudici-
ali quoque genere plurimum diſſideant:et ſuum quæ
que finem habeat quo referri debeant. Relinquitur

igitur demonſtratio non poſſunt recte partes alicuius
generis cauſæ putari. Male igitur eas generalis conſti
tutionis partis eẽ dixit. Quod ſi generis cauſæ partes
non poflunt recte putari:multo minus recte ptis cau
ſæ ꝑtis putabũtur. Pars ãt cauſæ conſtitutio ẽ ommis.

neriseſſenonpoſſe: non tamen oſtendiſtiutrum conſtitutio pars generis ſit: an ipſum genus. Incer

tum eſt enim utrum deliberatio ſub qualitate ſit:an qualitas ſub deliberatione. Doceas itaq; opor
tet utrum pars an genus ſit conſtitutio. Hæc ergo incidens quæſtio eſt: utrũ cõſtitutio pars: an genus
ſit. Iam ſupraoſtendit deliberationem & demonſtrationem genera eſſe cauſarum: quod & inter ſe
diſteyt: & ab iudiciali plurimum diſſideant: & ſuum quæq; finẽ habẽt quo referri debeãt. Nunc ei
docendumẽ: utrũ cõſtitutiones cauſarũ partes ſint: & ſicargumentat ꝓpoſito themate ꝗd primũ
inueniasgenus: an conſtitutionem. Vtique primumneceſſe eſtagnoſcas: utrum deliberatiua an de
monſtratiua controuerſi 4 ſit. Tunc deinde quæ ſit conſtitutio. Ergo parscauſæ ẽ cõſtitutio omms.

ergout omnia tria genera cauſarum ſint. Deliberatio

ſeéd
ene⸗
ſtutu
ecoe
l

Nr
li
gener
geer
Ccitp
ton
none

excaul
dur. t
Cimae
do.
dabanr
in
prid
ceſſar.
nicix
conclu
rocien
dondda
ſwdo⸗
pem.
oncl

4

tonom
liͤdef
(Or bus⸗
Ne
Prnet
moge⸗
tio
Fumpr.

dolle⸗

multo;
Uberin.
dradix

(tlcun

Udenm
mmto⸗
pod
n
Mend
doſte.

lunl
npe
almli
ronterſt
Nledl

ccerin

Veſen
Vnuni
lberthe
cta ucci⸗
lm ur
Anguimn
Dbento
meslans
krlennd
culen
RR
noen

lüan c
ummageer
mgun der
grengcnn
neMn
1. Mord
NNNNe
Mman

launsgmens
rteceens
veſtgs e
Jucititage

moſlsl

eprimmom ſc
lgimn
d.

ſcdepunn

n partesg⸗
gni⸗ . ncer
in0)o
ran gnn⸗

od Kinn .

ris cãæ partes nõ poſſũt recte putari. Et approbat a

Non enim cenuſa ad cõſtitutionem: ſed conſtitutio ad cĩm accommodat᷑.Prius. n. cãc oſcat᷑ neceſ
ſeé: deinde cõſtitutio. Plusãt cãm eẽ ꝗᷓ cõſtitutionẽ, ſic ẽt poſſumus cognoſcere ꝙ in Reauliscande

generi bus conſtitutionesuariantur. Cãautem oĩiumcoſtitutionum capax cẽ. Verũm cumcauſa:& cᷓ

ſtitutio iuncta ſibi eſſe uideantur: cã tũ unum alteri prius ſit. Oẽ.n. quod loquimur: ſiue quod men
te cõcipiamus: aut ſimplex ẽ᷑: aut cõiunctũ. Simplex ẽquod ad aliudnõattendi t:ut tabula: ſaxũ & re

liqua huiuſmodi. Cõiunctum uero: ut deduobus unũ prius habeat quatuormodis fit: aut tempore „

H M aut loco:autordine:autcã. Aetascũ
Non enim cauſa ad cõſtitutionem:ſed conſtitutio ad in homine ſit tempore ĩordinem ſe

cauſam accõmodatur: ſed demõſtratioet deliberatio Gernitur: ſidicas inuentas utiq; con

ſideratione tpis inuẽtasante ſenectu

generis cauſæ non poſſunt recte putari quod ipſa ſũt tẽ Deinde loco iuctadomus ſe cer
genera. Multo igitur minus recte ꝑtis eius quam hic nũtur. Cũ. n. dicisatrritũ: iprimuũ

— itelligis: quia cõſideras interiorẽlo
dicit partes putabuntur. MDU . cũ eẽ: ubitriclinium. Ordiĩe ueroſic
Eide ſi cõſtitutio et ipſa et ꝑs cõſtitutiõis ᷣus qu?æ dquum ieodẽ loco multiſedeamus p
ibet ittõis d — — 1 ordie ſedéẽtiũ nobisãteferamus. CG
libet ĩtẽtõis depulſio ẽ:quæ itẽtiõis depulſio cõſti auũt ſic de hisquæ iunctaſũt unum
tutio:nec ꝑs cõſtitutiõis eſt. At ſi quæ ĩtẽtiõis depulſio priusefficit: utputapr̃ & filius iũcta
. „ . . . ſibi ſit. Neq., n.ate pr: ꝗᷓ filius naſca
non eſt:ea nec conſtitutio nec pars conſtitutionis eſt. tur: aut ãte filius ꝗᷓ lnA pater. Sed
„ Auia filio ad naſcedu pr cà ẽnccirco
ex cauſa pater filio præfert᷑.Ita hic ĩ themate & cõſtitutio coniuũcta ſũt: ſed ut priorcã ſit cã effici

tur. Vt cõſtitutio. n. naſcat cã præcedit. Quod ipſe ait: nõ. n cãad cõſtitutionem: ſed conſtitutio ad

cãm accõmodatur. Hicquoq;aduerſarius ſyllogiſmũ quaqripartitũ. Prima ẽ enĩ ꝓpoſitio cuũ adiũ
cto. Quod ſi generiscauſæ partesnõ poſſuntrecte putari:ni'ultom eus recte partis cauſæ partes pu
tabunt᷑.Huic propoſitioni approbationon fuit ſubiictenda-Manifeſtum eſt enim ſi partescàæ non
ſint multo minuspartiscauſæ partesputari. Ergo incidit quæſtio: utrum conſtitutio pars ſit:& ut ſu
pra docuimas pbat partes. Sed hæc incidens quæſtio non pertinet adſſyllog ſmum. Verum quia ne
ceſſaria fuit interiecta ẽ ODeinde aſſumit illud qd' ppoſuerat. Sed deliberatio& demonſtratio gene
ümptioncm qd ipſa ſunt genera ĩꝗqt. Poſtremo
coneludit ꝓpoſitionis ſecũdã partem. Quid ẽ.n. in ſecũda parte propoſitiõis. Multo minus recte
tis cãæ partesputabuntur. Cõcludit hocipſũ. Multo igit minus recte partiseius qd hic dicit partes
putabũtur. Primæ. n. parti ꝓppoſitionis p incidẽtẽ quæſtionẽ ſatiſfecit. Quod ẽ. n. in prima pte ꝓpo

ſitionis. Quod ſi generis cãæ ptes nõ poſſut recte putari. Itaq; oſtẽditgeneris cãæ parteniconſtitutio

Zemigr ee r ergo ẽſyllogiſmus.Eſt enim propoſitio:aſſumptio:approbatioaſſumptionis
concluſio. Qu xſtio uero incidensad ſyllogiſmum minime pertinet. rGð
Einde ſi cõſtitutio & ipſa & pars conſtitutiomis eiusquælibet intẽtionis depulſio ẽquæ ĩtẽ
d tiõis depulſionõ ẽ ea:nec cõſtitutionec ps cõſtitutiõis ẽ Oiĩis ps tucplene parsẽ ſi generis&
nomẽ & definitionẽ recipiat: utputa alal gẽus S.iã ex aili hõ: equus: auis. Deĩde ex aui cor
uuscornixaqꝗla. Itaq; hæcoſa generis ſui & nomẽ: & definitioné recipe debebũt generisue

ro nomẽqd caĩal. Ergo & hõ. & equus: &auis: &coruus: & cornix: &aquilaaialia dicũt Deide gene
is definitio quæ õ. i.aialis. Aial ẽcorpus aĩatũ: itaq; & hõ: & equus: & auis & coruus & cornix& aqꝗla
corpus aiatũ & Veꝑꝶ definitio agenere trãſit ſn ſpẽs. Specierũ uero definitio ĩ genus tranſire non po

teſt. Non enim cũ hoĩem definio hõ ẽ corpusaĩatũ bipes. lam cũ dico bipesad generis definitionẽ n
ptmet. Eſt. n. aĩal & qᷓdrupes, Itaq; nũcaccèpra ſimilitudĩe ad argumẽtationẽ Ci. redeamus: & pri
mo quæſtionẽ quæ in cõtẽtiõe uerſatur attendamus. Illaãtut ſupradiximus quæſtioa qd delibera
tio&& demõſtrationõ recte ſub qualitate ſint poſitæ. Supra id iã duabus argumẽtatõibus it⸗Qua

rum prima ülla fuit deliberationem, & demonſtrationem ſi genera ſint cauſarum ptesgeneris eènm

poſſe. Et ꝓbauit genera eẽcãꝶ. ſecũda ueroargumẽtatio talis fuit ꝗdẽ ſi generis partes eẽ nõ poſſũt

multo magis ptes ptiũ eẽnõ poſſe. Nũctertiãaffert argumẽtatõnẽ. Si inꝗt cõſtitutio & ipſa eiusquæ
libet intetiõis depulſio ẽ:quæ intẽtionis depulſio nõẽ ea nec cõſtitutio nec pars cõſtitutiõisẽ ut ſu
pra diximus. Oĩs psgeneris ſui &nomẽ & definitionẽ debet recipe genus. Hicaut cõſtitutio eſt. Sub

cõſtitutiõe: q̃tuor cõſtitutiões. Subqualitate demõſtratio: deliberatioiuridicialis: negocialis. Itaq;

uideamus an deliberatio:& demonſtratio generisnomẽ & definitionẽ recipiãt⸗Generis nomenẽ cõ

ſtitutio qd nomen tollit Ci. demonſtrationi & deliberationi: ſed ne dicat hermagoras cõſtitutiões

dicipoſſe oſtendit definitionem generiscaderenõ poſſe in deliberat ionẽ & demõſtrationẽ. Quod
ſi definitio non cadit nomen quoq; caderenõdebebit. Cõſtitutiõemãt ſicdefinimus. Cõſtitutio eſt

intentionis depulſio. Qu im. ſ:definitionem in deliberatione: uel demonſtratione uidemus eſſe nõ

poſſe.qd ſi deliberatio & demõſtratio neq; nomen cõſtitutionis: neq; def nitionem recipiũt nec con
ſtitutionesſunt:nec partes conſtitutionis.lpſi autem placetconſtitutionem intentionis depiſionem

eſſe & conceditei alias definitiones. Rurſus inquit ſi finem per ſe ipſum conſideremus nihil aliud

——

ᷓfinem mſpiciemus: nec ĩ eo qc finis eſt poſſumustrãſlatiõem ĩtelligere:ita ergo cõſtitutiõesſingu

Iæ hit ppri uᷣ ſuũ ĩ quo poſitægenere cõmixtionemconſtitutionisalteriusnol admitunt. Rergo

conſtitutiones ſingulæ per ſemetipſasconſideratæ habent propriu ſuũ: cõnixtionem alteriusnõad

mittũt. Siue inquit cõſtirutionem primamcauſæ accuſatoris confirmationẽ dicat: ſiue defenſoris
primam deprecationem neceſſe eſt deliberationẽ& demonſtrationẽneq; cõſtitutionẽ eẽ:necpartem
conſtitutiomis. Hoc loco animaduertere debemusgenusſyllogiſmi: quod obſcuritate ſui & artificio

colligatum ſyllogiſmis fereomnibus antecellit- Sicitaq; ecolligit ſylllogiſmusa primoad ſecũdůũ
„ aſecundo ad tertium: a primoad tertiũ. Primũ enim & tertium ſimile eẽ mediũ facit quod utrique

coniungitur. Sed utmelius poſſit
oartificiũ Cicerõis ĩtelligi priusquæ
libet ſimilitudo faciẽda ẽ ponamus
itaq; hæc tria Victorinus docet unũ
ſic ſtelligis.aliud ſic ſpẽ habes: terti
um fic: itaq; faciamusſyllogiſmum
a primoad ſecundũ. Si Victorinus
docet itelligis. Nũca ſecũdo ad ter
tiũ ſi ĩtelligis ſpẽ habes. Deĩde a pri
moad tertiu, ergo ſi uictorĩus docet
ſpẽ habes. Primũ, n. &tertiũ ꝗqd pot
ueriſimile nõ uideri medio illo qſi
quadã approbatione cõiungite. Hoc
ergo & in Cicerõe uideamus. Primũ
hocẽ ſi conſtitutio: & ip̃a & parseius
quælibetiĩtẽtiõisdepulſio ẽ.Secũdũ
illud eſt. Quæ ĩtentiõisdepulſionõ
ẽea necxõſtitutio nec parscõſtititio In genere et coiecturalis eẽ et difinitiua. Rurſus nec
nisẽ. Tertiũ hoc ſit deliberatio &ô le * ee.õ „. 7 ——
diffinitiua cauſa poteſt ſimul ex eadem parte eodẽ ĩ ge

moenſtratio neq; conſtitutio nec pars
nere diffinitiua eſſe et tranſlatiua. Etomnino nul

Demonſtratio:et deliberatio:neq; cõſtitutiomec pars
conſtitutionis eſt. Si igitur coſtitutio et ipſa: et pars
eius quælibet intentionis depulſio cſt:deliberatio et de
monſtratio:neq; coſtitutio neque pars conſtitutionis
eſt. Placet autem ipſi intentionis eſſe depulſionem.
Placeati gitur oportet nõ eẽ cõſtitutionẽ nec partem
cõſtitutionis. Atq; hoc eodemurgebitur ſiue cõſtituti
onem primam cauſæ accuſatoris confirmationem di
xerit:ſiue defenſionis primam deprecationem. Nam

cõſtitutõisẽ. Nũcuideamus ſyllogiſ
mũa primoad ſecũdũ.Si cõſtitutio
ĩqt & ipᷣa & ꝑps eiusquælibet ĩtentõis
depulſio:quæ intẽtionisdepulſio ñ
gt ea nec cõſtitutionec psconſtitutio
nisẽ, Deĩde a ſecudoad tertiũ. At ſi
qua intentionis depulſio nõ eſt ea:
nec cõſtitio nec psconſtitutionis eſt
Oeliberatio & demonſtratio: neque
cõſtitutio:nec pscõſtitutiõisẽ. Nunc

quæque ex ſe et ex ſua natura ſimpliciter conſideratur

nõ ius cõſtitutiõis augetur. Ad deliberatiua cã ſimul

a primoad tertium. Si igitur conſtitutio: &ipſa &pars eius quælibet intentionis depulſio eſt: delibe

ratiò &- demonſtratio:neque conſtutio: neque parsconſtitutioniseſt. Ergoa primo ad tertium con
cluſio eſt ſyllogiſmi. Oenique Cicero. Si igitur inquit conſtitutio. VYVbicunque enim ergo: uel igitur
ponitur concluſio eſtargumenti. Deinde coniecturaliscauſa: non poteſt ſimul. Aliud incipit argu
mentũ:ideſt quartum ſy

Deinde inquit coniecturalis cauſa ſi inquit coniecturam per id quod cẽattendamusenihil aliud in
uenimusquam coniecturam ſolam:nec in eo quod coniectura eſtpoſſumusintelligere. Rurſusin
quit ſi ſinem per ſe pſum conſideremus. Nihil aliud qũam fineminſpiciemusnec in eoquod finis
eſt poſſumustranſlationem intelligere. Si ergo conſtitutiones ſingulæper ſemetipſas conſideratæ

habent proprium ſuum: in quo poſitæ genere commixtionem conſtitutionis alteriusnõadmittũt:
Mile igiturhermagora deliberationem & demonſtrationem partes conſtitutionis: ideſt qualtatis

eſſe uoluiſti: cum deliberatio:ſiue demonſtratio per ſe conſideratænon ſolæ intelligi ſed omnes in

ſe conſtitutionescontinere poſſint. Smul ex eadẽ parte eodem in genere:&ſupra legimus. Parsau

tem cauſæ ẽ cõſtitutio oĩs. Genusaũtẽ conſtitutionisid qd ualet:qd ſe explet.id denique:aluo una

quæq; cõſtitutio abaliis conſtitutionibusſegregatur-Parsautem coispoteſt eſſecum multis. Etom
nino nulla conſtitutio. Nec parscõſtitutionis & ctεa Quoniam deliberatione: & demonſtratiõe

quæſtio ẽ:iquæ deliberatio & demõſtratio parte conſtitutionis ab hermagora ponuntur recte cum

de ſolis conſtitutionibus loqueretur: partesetiam tetigit: & mnmino inquit: nulla cõſtitutio nere B
i.

conſtitutionispõt ſimul & ſuã habere: &alterius ſe uim continere. Altera aſfumpta numeruscon
tutionis duplicatur: non uis conſtitutionisauget. Sapienter dixit. Mult. n. conſtitutiones in ca uſa

eſſe poſti unt. Sed ſi pluresſintad numerũ conſtitutionum nõad augendã uim alterius cõſtitutionis
accedut. At deliberatiua cauſa ſimulexeadẽ pteeodẽ in genere & coniecturalẽ &generalẽ 1& defini

— — . „ . — —

tiuã & ctanſſatiuãſolet hr̃e cõſtitutionẽ: & una alſquã& plures nõnũꝗ: Cũ inquit cõſtet unãquãque

cõſtitutionẽalterã ĩ ſe ñadmittere deliberatiua ex eadẽ pte eodẽ ĩ gener oẽs ſolet recipe cõſtoõnes.Erx
go ipſa nec conſtõ: ne ps conſtõniseſt ſimul exeadẽ pte. Deliberatio. n. pars cauſæ ẽ.

—w

cum eadengomnia incommoda ſequentur: deide con
iecturalis cauſa non poteſt ſimul exeadem parte codẽ

la coſtitutio: nec pars conſtitutionis poteſt ſimul et
ſuã habere: et altertus ĩ ſe uim cotinere. Ideoque una

Altera aſſumpta numerus conſtitutionũ duplicatur

Mar llogiſmum quooſtendit non recte ſubqualitate deliberationem & demon
ſtrationem poſitas: Quem ſyllogiſnum prius quamoſtendamusea quæ in re ſunt ante uideamus

Videamus
nũcquadripartitumyllogimũ proponitſic. Primo ſpecialiter: deinde generaliter. Specialiter ſfic

eide
initi
partet
nitgel
alſc⸗

nndeap

creid
genen
ſatuuc
llgo 6
nndem
ech
Daun⸗
genen
berent
Aqllie
urN
tieſtea
iutſcot
ſiſ du⸗
Uun A
tiegun

fumid

neſdle
ſecge
nicttto
Quod
deliniti
Premii⸗
atur, e
Pederitu
Meenera
hollen
lerr
Romnte
ccurritil
kumnören
äü
ridde,C
mereritiü
rik,
Rocialis
mtüinrec⸗
lcktuirot
lrn
ede⸗
ge
lieli
lisli⸗
lprui
erinn.
ſeinab

frni
Adanen
dic
leidi
Crnque

nece
etpan
noete
utongs
WW
nn
onen
ceiten
wnend
s .
coiige
5
minl
nle
Ceun
eru
on

aähnl

ſt Celbe
womco
Ademon
udeam
Pilaludn
Rurſsn
ofni
Nicera
citrut:
guulars
Ondes
. Dadan
gvo⸗ U

Deide coniecturalis cauſa non poteſt ſimul ex eadem parte eodem in genere & coniccturaliseẽ &ſde
finitiua. Specialiterenim & coniectura propoſuit: rurſusnec definitina cauſa poteſt ſimul ex eadẽ

parteeodem in Keaere cd deſtnirinn eſſe: & tranſlatiua: & hicſpecialiter de fine propoſuit:nũc propo
nit generaliter de ommbusconſtitutionibus: & earum partibus: & mnino ĩquit nulla cõſtitutio nec
parſ coſtitutionis poteſt ſimul & fuam habere: &alteriusiĩſe ui continere. Hucuſque propoſuit. De

indeapprobatpropoſitionem. ideo inꝗt quod una quæque ex ſe & ex ſua natura ſimpliciter conſide

ratur altera aſſũpta numerus cõſti

ex eadem parte codem in genere et coniecturalem: et tutionũ duplicatur:mon uis cõſtitu

g eneralem: diffinitiuã: ettrãſlatitna et habere c5E tionisaugetur. Poſt approbationẽ ꝓp
8 NIRarN rãſlatiuam ſolet habere co poſitionisaſſunmnt quod ſibineceſſa
ſti tutionem:eẽ unam aliquando et plures nonunqua finn eſt. At deliberatiua inquit cau
ergo ipſa nee conſtitutio eſt:nec pars cõſtitutiõis. Idẽ ſa ſimul ex eadẽ pte eodẽ ĩgenere &
ers P . Qurd: Par cõſtitutiõis Idẽ cõiecturalem & generalem & defini
in demonſtratione ſolet uſu euenire. Genera ergo ut tiuãtranſlatiuã continet conſtitut o
. . . . —1 nunquam. Quod quoniam manife
alicuius conſtitutionis. Hæc igitur conſtitutio quam ſtum eſt &apertum omnibusnon fu

genera lem nominamus partes nobis uidetur duas ha ſtneceſſe approbare aſſumptionem
Pa obis uidetur duas ha ſequivir ergo concluſioquæ duplex

bere iuridicialem:et negocialem. Iuridicialis eſt:ĩ qua eſt. Prima ad id quod adſũptum ẽ

æqui et recti natura aut præmii:aut ratio ꝑgene quæxri At deliberatiua cauſa ſimul ex ea
muI. Necocialis5l aucd dtlid intfe 1. dẽ pte eodem in genere eſt. Ergo ip̃a
tur. Negocialis ẽ ĩ qua quid iuris ex ciuili more et æqui nec coſtitutionec pars cõſtitutionis
tate ſit conſideratur: cui diligentiæ præeſſe apud noæ“ eſt. Secunda ad utrunque quo de agi
genc p Pad nes tur ariter enm de deliberatiõe &

iur iſconſulti exiſtimantur . Ac iuridicialis quidem iP demonſtratione tractetur. genera in .
ſaĩ duas diſtribuitur partes: abſolutam: et aſſumpti quit igitur ut ante diximus hæc cau

St..n. r. — — k. arum putãda ſunt:non partes alicu
uam. Abſoluta eſt quæ iſpa in ſe continet iuris et iniu ius CoTltetdte lqne conſtitu
tiæ quæſtionem. Aſſum ptiua eſt quæ ipſa ex ſe nihil tio quam generalem uocamus ptes
firmi dat ad recuſationẽ: fortis t aliad 4 feſiõis aſſcit uidetur nobisduas habere. Ergo ipᷣa
Irmdat ad reculatione: Tortis at aliqd deteſiois aſſuit neque conſtitutio eſt neque parscon
᷑᷑Äü᷑ffftitutionis. Idem in demonſtratio
ne ſoletuſuuenire. Poſtquam docuit deliberationem & demonſtrationemnon partes qualitatis:
ſed genera eſſe cauſarum: ad ipſiusqualitatis deſcendit diſputationem. Acprimohancin duas di,
uidit partes: in iuridicialem &negocialem. Quarum partium hoc compendium tenere debemus.
Quod iuridicialis ſemper de præterito eſt: &negocialis ſemper de futuro Quæ tpa ĩ ipſaꝶ partiũ
definitione uidetur Cicero non declaraſſe: ait enim. Iuridicialiseſt: in qua æqui & recti naturs aut
præmii:aut poenæ ratio quæritur. Negocialis in qua quid iuris eciuili more & æquitate ſit conſide
ratur. Cui diligentiæ præeſſe apud nos iuriſconſulti exiſtimantur. Hic omnino tempus quaſi
præteritum nondemonlrarniſicp magis futurum tempus uideturincludere cum aut præmii: aut
Pœnæ ratio quæritur. Quo loco primo oſtẽdendum eſt bartan &præmium de præterito eſſe
poſſe. Nam &poſt ſupplicium dealiquo iniuſte ſumptũ po untnõnulli ĩ iudicium uocari: & ꝙ nõ
recte præmioaliquem donauerit pñt in iudiciũ uocari.Vt uerres qui ſuppliciũ ſumpſit de ciuibus
Romanis &anuloaureo ſcribã in cõtione doönauit. Ergopræmii& penærõ põt de pᷣterito eſſe.Sed
occurrit illud:põt tñ præmii & peœnæ rõ& de futuroeẽ: iõq; in iuridiciali qualitate tempus præteri
tum nõ recte definiuit. Cũ iã huic loco ſicrũdet dixerit rõ.Rõ.n.ſẽp depᷣterito eſt facto.definitio
äaut cũ quærit rõcinatio dicit: & ẽ ibi tm meriti rõ:qq; meritũpteritũ ẽ. Atq; ita ratio nũꝗᷓ niſi de p̃te
rito ẽ. Cũ.n.dicis petit pᷣmiũ:neceſſe cafferat meritũ:ita ĩ oc dern 5miũ nulla rõẽ. Sed cũ ais eũ
mereri tũ rõ ẽ exp̃teritoueniẽs: ergoait Ci.iuridicialisẽ ĩ qᷓ æq & recti natura:autpᷣmii: aut ꝑœnæ
rõ q̃rit. heo ꝙ ait: rõpᷣteritũ tpᷣs icludit.luridicialis a iur.æq/n. & cti rõñ niſi iure cõſtat: deĩdene
gocia lis ĩꝗt ĩ q ꝗd iurisexciuili more &ætateſit ſiderat negocialis qlitas talisc: cũ aliqd gene
ratiĩ iure cautũ ad ſpẽm deuocãus: utputa uiro forti pᷣmiu det: uir fortis petit mimici mortẽ ſeo qd-
dicit uiro forti pᷣmiũ dat ꝗdẽ uiroforti pᷣmiũ ſedñ ẽt deſignatilld forte qd petit, ergo ĩnegociali qli
tate ex æꝗta ePrectis iurisnoua iura firmãt. i, ut liceat id qd ĩ cõtentiõe uerſat᷑: & defuturo eſt.
Quod ẽt iuriſpiti faciũt ꝗ ſe forte id d quoagit iur ñ cautũ ẽ: p ĩterptationẽ ſtatuti iuris: id ẽtqd in
eodẽ iure noĩatiñ cõtĩet affirmat hoc ẽ qd ait. Cui diligetiæ peſſe apdnos iuriſcõſulti exiſtimãtur
Hoc quoq; tj sfutuꝶ demõſtrat cũ ait ꝗd iurisſit cõſideret. Cõſideratio. n. de ĩ certo ẽ: & ꝗa iuriscõ
ſideratios defucuroe, de iuridicialis ꝗdẽ ip̃a & ĩ duas diſtribuit ptes: abſolutã &aſſũptiuã. Negoci
alis ꝗllitas cõſtat: necaliqᷓs exſe ptesfũ it. Iuridicialisuero ĩ duas ptes füdit᷑: i abſolutã ꝗhiate &aſ
ſuptiuã: deide hicquoq; res: cõpẽdiũ tenere debemus: qd ĩabſoluta qualitate factũ ipſũ iuſtum aſ
ſerimus,. Inaſſumptiua uero qualitatenon factum iuſtum: ſed cãim facti iuſtã fuiſſe cõtendimus. Ita
que m abſoluta qualitate æqui &recti natura quæritur. Ina ſſumptiua uero p̃mii& pœnæ rõ quærit

4

—„

uæ aſſumptiua quatuor locis diuiditur: Cõceſſione remotione:criminis relatione criminiscom
paratione. Verum hic quatuor horum locorum Cicero ordinem conuertit, Nama poſtremo quod
bhic poſiut retrorſum uerſus ordo eſt: & enimuim ſingularum defenſionum conſiderare debemus.
Primo hæc eſt inocentis hominis: ut dicat non feci. Oẽinde feci: ſed non ſic uocatur. Tertio feci: &G
ſic uocatur: ſed iure feci: deinde hoc ipſum iure feci. Aut licuiſſe ſibi debebit oſtendere quæ eſtqua

litas abſoluta: aut ſi non licuit debet ſibi extrinſecusaſſumere aliquid quo hic probet quod imiuſte
* factũ uidetur. Videamusnunc quæ

ſit de his quatuor aſſumptõibusfor Eius partes ſunt.nii. conceſſio:remotio criminis relatio

r io. E . .
aſän id Srhaceer irret⸗ criminis comparatio. Conceſſio eſt cum reus nõ id q

iſſe quam obfuiſſe quc ẽqualitas cõ factum ẽ defendit:ſed ut ignoſcatur ſibi poſtulat. Hæc
penſatiua quam ideo Cicero compa in duas partes diuiditur purgatiohem et deprecationẽ
ratiõem uocat quod comparetur id induas pa tes diuiditur p gae deprecationẽ
quod in crimẽ uocatur ad id quo ſe Purgatio eſt:cum factum coceditur:culpa remouetur:

reusprofuiſſe dicirdre on paratio Pac ꝑas habet tres: Imprudentiã: caſuũ: neceſſitatem.
ſemper in eodem facto eſt:i utputa ꝗ

dã muros ciuitatis diſſipauit: hoſtes Deprecatio eſt: cum et peccaſſe reus conſulto peccaſſe
fugerunt reus fit læſæ ĩeipu.in eodẽ confitetur et tamẽ ut ignoſcatur poſtulat: quod genus

eſt comparatio. Nã quod muꝑos de “2 Fr .
iecit uidetur læſiſſe rẽpu, & qa mu perraro poteſt accidere .Remotio criminis eſt cumid

rosdeiecit hoſtesfugerutuidetur ꝓ crimen qued inferu abſe et a ſua culpaui et poteſtate

fuiſſe rempu. Ergo hoc primũ dbet · 1. SSS Miciter ſier
Htamere Fectſed profui. deide de in alium reus remouere conatur. Id dupliciter fieri po
bet dicere feci quidẽ ſed ut hoc face erit:ſi aut cauſa:aut factum in alium tranſtſertur. Cau
rem ante prouocatus ſum: ideſefeci S — . fas
ſed meruit quæ ceſt relatio criminis ſa tranſſertur:cum aliena dicitur ui et poteſtate factu
* Tertio debet dicer feci ſed alter me Padum autem cum al us aut debuiſſe: aut potuiſſe fa

impulit ut facerem quæ eſt remotio .. 1. . . . . ideò ite fada
criminis. Poſtremo ſi hæc cũcta de cere dicitur. Relatio crimins eſt quod 16 cO lure factu

cerit. i.ſi ut hæc faceret nec profuit dicitur quod aliquis ante iniuria laceſſerit. Cõparatio

nec iniuriam reddidit neque abalio — „1 —— . ——
compaulſus ẽ: quoniam mihil eſt quo eſtcu aliud aliquod factũ alicuius rectum aut utile 0
ſe dfẽdat debebit factum fateri ſed tẽditur:quod ut fieret ũlud gd arguitur Ar̃ eẽ cõmiſſũ
ueniã poſtulare quæeſt qualitaee èè
pialis: ꝗᷓ conceſſionem Cicero uoca YMMB è
uit. Hunc ergo ordinem Cicero hoc loco conuertit quem in poſterioribus ſeruat. Itaque conceſſio
duas paxtes habet: purgationem & deprecationem: in purgatione: tria ſunt. Impru dentia: caſusne
ceſſias ſi hæc non fuerint deprecatio eſt. Sed hæc aut apud umperatorem aut apud populũ: itaque
in purgatione factum conceditur: &d facientis animus excuſatur. Hoc eſt quod ait cum factum con
ceditur:culpa remouetur. In deprecatione uero & factum & culpa concedi tur: ſed tamen uema dep
catur. Hoc eſt quod ait. Deprecatio eſt: cum & peccaſſe & coſulto peccaſſe reus ſe confitetur & tamẽ
ut ignoſcatur poſtulat. Hæc ergo deprecatio non niſi aut apud imperatorem aut apud populum ua
letapud iudices uacat. Remotio crimimis eſt c id crimen quod infertur ab ſe & ab ſuia culpa ui: &
poteſtate in almũ reus remouere conat. Remotionẽ criminis haãc eẽ dicit cum reusi quod ei inten
ditur ab ſe remouet & in aliũ tranffert. Atque id duobusmodis facit ſi m alium aut cãm:aut factu

trãſferat: ſeu ut id faceret dicat aliũ coegiſſe. Veruũ quod ait factũ põt hic quæſtio moueri,Nam cũ

omnis qualitas facti confeſſionem teneat: cur hic factum non confitetur: ſed inalium tr aſferre co
natur. Denique nullus artium ſcriptor in hac qualitate facti trãſlationẽ noiauit ſed ideo qa nullus
ĩtellexit. Nã factũ ſica ſe remouet: ſalua tñ cõfeſſiõe facti: ut ĩ hoc themate qc; Cic.i ſecundo libro
oſuit Mincinus cũ numantinis fœdus fecit in iuſſu populi ac ſenatus pulſo eodẽ in exilium atque
oſtibus dedito petitur ad pœnã: etiã ille qui porcã tenuit cõtradicit. Nã hic & cam & factu in aliũ
remuet. Cãm ſic ut porcã tenerẽ mancinus ui ac poteſtate coegit. Deinde factũ ſic. Fœd & nõ ergo

feci ſed mancinus: qui aut debuit aut potuit. Manet tamen facti prima illa cõfeſſio. ꝙ porcãtenuit.

nõ enim poteſt negare a ſe porcã fuiſſe tentã Ergo remotio criminis duobus modis cõſtat. Si autem
cauſam in alium tranſferamus: aut factum. Relatio crmunis eſt cũ ideo iure factumdicatur ꝙ alius

ante mmiuria laceſſerit. Relatio criminis talis ẽ:ſi ĩ eo ꝙ fecimus uicẽ nos reddidiſſe dicamus utputa

occidi: quia ille me uolebat occidere. Hoc ergo feci: ſed meruit: Cõparatio eſt cũ aliud aliꝗd alicu

ius factũ rect aut utile contendit᷑: quod ut fieret illud quod arguitur dicitureẽ commſſum. In

ter comparationem & conceſſionem hoc intereſt: ꝙ in comparatione de eadem re cõparatio ẽ ut ſu
pra dixanus diſſipaſti muros: læſiſti rempu, Contra ille diſſipaui quidẽ muros:ſed hoſtes fugerũt
In eodem comparatio eſt: ut ſupra diximus diſſipaſti muros.i ꝙ muri diſſipati eẽ dicũt ait qd
ut fieret illud quod arguitur dicitur eẽ cõmiſſũ. Alioqn uerres qui multa ſigna &uaſa ex ſicilia ſu

ſtulit & utitur hac desenſione: ꝙ a bellis tutã ſiciliã red diderit. Non potuit dicere ideo ſigna ſuſtuli

mModoun

retend
ſtucnide
aicereg⸗
itral⸗
comurtet⸗
noend
In gvat.
onol
erhe
Gucan
lem
ſan eao
terura
i clt
geuneqn
niqi
coſttuni⸗
ecnulg
Gnnunn
Nirgn
taden
ſäümne
ſabrſin
pn
ne inn
Unihoc
Purb

Tddan
ignpe
Juxdan
Amcott:
neqturin
lncoi

Mrbuc
cdert
bügecte
Innma
nfſenr
Unt Exc-
nctuiſio
tng, ſr

d
Cchenn
dotten
Wrchn
d ulde

no Ll
noid 4
Urki
lcaton⸗
moneut
Gurn.
oferle
vod Feus
Sdannd
apolr
Uer un
keurta
trhi
ird
Uubes
üünili

Sn
rienre co
Canu
o Gann
30 Moro⸗
SS
vDW
NorCikh.
e. Kaunn
WS chotn
Kon.
cl
Maee/,
⸗ M
. „
etd

1

eiſh .

on.

ut defenderem ꝓuinciã: neq; enim propterea tulit ſigna: ut puincia eẽt defenſa. Itaq; utitur ueniali
ſtatu ideſt conceſſione per deprecationẽc. Ergo ĩ cõparatione id quod intẽditur ideoa nobis ſactum

dicere debemus: ut ex eo ipſo bonũ illud quod cõtingit fluxiſſe dicamus In quarta conſtituticne:

quã trãſlationẽnoĩamus.Et ſupra docuimus ꝗd in ſe trãſlatio contineret ſcilicet ut aut oẽm actionẽ

cõmutet: aut aliqua ex ꝑpte debilitet. Hoc eſt ꝙ hic ait: autoĩnoaliquid de cõmutatione: aut infirma
tione actionis. Igitur huius conſtitutionis hermagorasinuentore exiſtimat. Inueniendi duogenera

In quarta cõſtitutione: quã tranſlatiuã noĩamuseus

cõſtitutiõis eſt controuerſia:cũ aut quẽ:aut quantum
quomodo:aut apud qus:aut quo iure:aut quo tẽpore
agere oporteat quæritur: aut oĩno de cõmutatioe ali-
quid :aut ĩfirmatiõe actiõis agitur. Huius cõſtitutiõis
Hermagoras iuentor eſſe exiſtimatur:nõ quo no aſt
ſint ea oratores ueteres ſæpe multi:ſed ꝗanõ aĩaduer
terũt artis ſcriptores eã ſuꝑiores: nec retuler ĩt ĩnume
rũ cõſtitutionu. Poſt ãt ab hoc ĩuentã multi reprehẽ
derunt quos nõ tã ĩprudẽtia falli putamus: res. n. pſpi
cua ẽ:quã ĩuidia:atq; obtrectatiõe quadã impecliri. Et
cõſtitutiões quidẽ:et earũ ꝑtes expoſuimus exẽpla au
tẽ cuiuſq; generis:tunc cõmodius expoſituri uidemur
cũ in unuquodq; eorũ argumentorũ copiã dabimus
Nã argumentandi ratio dilucidior erit:cũ et ad genus
et ad exemplũ cauſæ ſtatim poterit accõmodari. Con
ſtitutiõe cauſæ reꝑta ſtatim placet cõſiderare utrũ cau

ſa ſit ſimplex:an coiuncta:et ſiconiũcta erit:utrum ſit

ex pluribus quæſtionibus iũcta:an ex aliqua cõpꝑatio

ne. Simplex ẽ quæ abſolutã ĩ ſe continet quæſtionem
unã hoc mõ:Corithis bellũ iudicamus an nõ. Cõiucta

ex pluribus quæſtiõibus ꝛin qua plura quærũtur hoc
modo utrum Carthago diruatur: an carthaginẽſibus

reddatur:an eo colonia deducatur. Et ex cõparatione

— ,●⏑ — — . . . — —
ĩqua ꝑ cõtentiònẽ utrũ potius: aut quid potiſſimũ ſit
quæritur ad huc modũ. Vtrum exercitus iĩ macedoni

am cõtra Philippũ mittatur qui ſociis ſit auxilio an te

neatur in Italia:ut quãmaxime ſint contra Hanniba-
lem copiæ controuerſia ſcripti.
9

pluribus cõſtitutio ſic ĩuenit. Occidiſti:nõ occidi aut iure occi

ſunt. Vnũ tale:cũ in mediũ proferi

mus id quod erat:ſed latebat. Aliud
quod quaſinon erat:ſed a nobis pri
mis uidetur iuentũ. Itaq; de-his Ci.
leuiorẽ inuentionem dedit Herma
goræ ſcilicet ut id ꝙ latuerat: n me
diũ ꝓtuliſſe uideatur. Hoc eſt ꝙ ait
Non quo non ufi ſint ea ueteres ora
tores ſæpe multi: ſed ꝗa aiaduerte
rint artis ſcriptores eã ſupiores & nõ
retulerit ĩnumerũ conſtitutionum.
Ideo autẽ trãſlationẽ multi ſcripto

res iter conſtitutiones referre nolu

erunt:q; oĩs cõſtitutio auctoritatem

cõſtituat. Trãſlatio autẽ id uideatur

ager̃ ne actio ſit. Sed hermagoras re
e hãc inter conſtitutiões poſuit: nã
oc ipm qd actionem cõmutat actio

EYſt. Itaqamulti ĩquit Hermagoram

reprehẽderũt: ꝙ trãſlationẽ ĩter cõ
ſtieutiones retulerit: ſed iuica ma
gis ꝗᷓ ex uero. Et cõſtitutiones ꝗdẽ
& eaꝑ partes expoſuinmus. Poſtꝗᷓ ꝗd
eſſent ſingulæ cõſtitutiões: uel quid
poſſent docuit:& eaꝑ ptes:ideſt qua
litates expoſuit ꝓmittit ſe his conſti
tutionibus exẽpla ſubdituꝶ. Sed tũᷣ

cũ cœpĩt argumẽta tractari quæar

gumẽta dulcidiora futura eẽ ꝓmit
tit: ſi hiſdẽ argumentis ĩ tẽpote exẽ
pla ſupponat. Hoc eſt quod ait:nam
argumentandi ratio dilucidior erit
cũ ad genus: &ad exemplum cau
ſæ ſtatim poterit accõmodari. Gene

ra cauſarum ſcimus tria eſſe demon

ſtratiuum deliberatiuum iudiciale:
Exempla uero cauſarum ſũt thema
ta ſcilicet. Conſtitutione cauſæ re
perta ſtatim placet conſiderare utꝑ⸗
cauſa ſit ſimplex an cõiuncta. Quo
niam in his duobus libris Cicerò ni
hil niſi de inuẽtione tractat: iccirco

perordinem:quæ ſint inueniẽda de

monſtrat. Poſtquã inquit conſtituti
onem inueneris conſiderare debebis
cauſam utrum ſimplex ſit an iuncta
ideſt utrum de una re agatur: an de

di. Cã uero hæc ẽ:an occiderit: an iu

ſte occiderit. Ergo hæc cauſa ſimplexan iuncta ſit coſiderare debemus. ODeinde iuncta: utꝑ ex pluri

bus quæſtionibus eſt an ex aliqua comparatione exp

uribus quæſtionibus cauſa i uncta eſt: ut nuer

inisaccuſatur. Verres quod multa furatus ſit: quod ciues Romanosnecarit: quod peculatum com

