miſerit. Itaquequandoex pluribus quæſtiombuscauſa iuncta eſtupſæquæſtionesinter ſe diuerſæ

ſunt. Ex comparatione autem cauſa ſiuncta eſt: cum quid potiſſimum faciendum ſit cõſideratur: ut
in diuiſione agitur : utrum Cice. accuſet: an Cecilius. Sed quia comparandi duo modi ſũt: coapara
tiuus:& ſuperlatiuus:iccirco ait. Excomparatione in qua per contẽticnem utrum potius: an quid ꝑo
tiſſimum ſit quæritur Verum his locis quæ tractabimus ipſe etiã Ci. perſpi cua exem pla ſupponit

9 C

S= Eĩde conſiderandũ eſt ĩ ra
d tie an ſcripto ſit contro

uerſia. Prio ĩꝗt cõſtitutio ĩ

uoeniéda é. Secũdo utrũ cã
ſit ſimplex an ſucta. Tertio ĩ rõe: an

iſcripto ſit controuerſia. Scriptũ nõ

tãtũ leges accipiamus:ſed & ſenatus
cõſultũ & teſtamẽtũ & uerba ſola &
multa huiuſmodi. Huius ſcriptiõis
genera ſunt quinq; ut ipſc primũ re
bus:deĩde noĩbus idicauit i. primũ
ſcriptũ & uolutas. Secundũ leges cõ
trariæ. Tertiu ambiguitas. Quartũ
collectio: ſiue rocinatio. Quintu de

finitio legalis: ut ẽimn cecniana. Ra

tio ẽ aũt:cum oĩsoratio non ĩ ſcripti
one:ſed in aliqua argumẽtatione cõ
ſiſtit. ideo ait: cum omnis oratio nõ
i ſcriptione:ſed ĩ aliqᷓ argemẽtatiõe
conſiſtit. Quoniam & orationẽ ſcri
ptio:& oppoſitio orationẽ habet ſed
cum auctoritate: ꝗppe ex ſcripto. i.
ex teſtamẽto uel lege uenientẽ. Ergo
inquit ratio eſt cũ res quæ ĩ contioẽ

uerſatur:non ĩ auctoritate I Eis: ſecꝰ

ſĩargumentatione uerſatur. Actuũ cõ
ſideratiogenere cauſæ. Repto ĩquis=

enerr materiæ& cõſtitutiõe:& cau

ſa utrũ ſimplex an ũcta ſit: & ipſa
cã ſcripti an rõnis habeat cõtrouerſi
am. Deinde uidendum eſt quæ ſit

quæſtio:quæ ratio:quæ iudicatõ:

firmamentum, Verum de his tria p
cipue ſunt in omni cauſæ genere per
quirenda. Firmamentum uero per

raro adhibetur. Et ſi quàdo adhibe

tur neceſſe eſt:aut in themate ſit aut
i kiſtoria: alias lema dicitur. ideſt
falſum argumẽtũ: ergo tria illaſine

mtermiſſione ubique inſpiciẽda ſůt

ideſt quæſtio: ratio iudicatio. Quæ
ſtio eſt quæ naſcitur ex cõſtitutione
ut eſt illud iure ne occid erit, Ratio
ẽ quæ facit controuerſiam utputa oc

cidi clodiũ:propterea ꝗa ille me no
luit occidere.Infirmatio rationis eſt

etiam ſi te clodius uoluit occidere.
tu tamẽ nõ iure occidiſti. Iudicatio

eſt utrum cum clodiusuolueritocci

dere iuſte tamen a milone occiſus eſ

ſe uideatur: ut Cicero de oreſte exẽ

plum dedit-Firmamentũ ẽ firmiſſi

ma argumẽtatio defẽſoris & aptiſſi
maad iudicationem. Firmamétum

ſi uerum ſit ualde ꝓdeſt: ſed ſoli de

fenſori. Accuſator enim pro firma

mento aſſertionẽ habet:ſed hoc: ut
diximus raro ĩ cauſam cadit. Cuiuſ
modi autem fit firmamentum: ipm
Cicet docet:ut ſi uelit dicere.

Einde conſiderandũ eſt in ratione:an ſcripto

ſit cõtrouerſia. Nã ſcripti cõtrouerſiaẽ ea qux
ex ſcriptiõis genere naſcitur. Eus autem genera quæ
ſũut ſepata a cõſlitutionibus quinq; ſũt Na cum uerba
ipſa uidẽtur cuũ ſentetia ſcriptoris diſſidere:tum inter

ſe duæ leges ac plures diſcrepare:tũ id quod ſcriptũ 5
duas: aut plures res ſignificareuidetur: tũ ex eo quod
ſcriptũ eſt. Aliud quoq; quod non ſeriptũ eſt inueniri
tum uis uerbi:quaſi in diff nitiua cõſtitutõe:in quo po
ſita ſit quære. Quare primũ genus deſcripto et ſentẽ
tia ſecũdũ ex cõtrariũis legibus. tertium ambiguũ quar
tum ratiocinatiuũ:quintu diffinitiuũ noĩamus. Ratio

eſt autẽ cum omnis quæſtio non in ſcriptioneſſed ĩ ali

qua argumentatione cõſiſtit: ac tum cõſiderato gene
re cauſas et cogn ta conſtitutione:cũ ſimplex ne an cõ
iuncta ſit intellexeris:et ſcripti an rationis habeat con
trouerſiam uideris. Deinceps erit uidendum quæ quæ
ſtio:quæ ratio:quæ iudicatio: quod firmamẽtũ cauſæ
ſit: quæ omnia a conſtitutione proficiſcantur oportet.
Quæſtio eſtea quæ conflictione conſtitutione cauſa
rum gignitur controuerſia hoc modo non iute feciſti

iure feci. Cauſarum autẽ hæc eſt conflitio:in qua con
ſtitutio conſtat: Ex ea igitur naſcitur cõtrouerſia quã

quæſtionẽ dicimus hoc modo iure ne fecerit. Ratio ẽ
quæ continet cauſam:quæ ſit ſublata ſit:nihil in cauſa
controuerſiæ relinquitur hoc modo: ut dicendi cauſa
in facili et prouulgato exemplo cõſiſtamus. Oreſtes ſi

matricidi accuſatur:niſi hoc dicat: iure feci. lla eni oc

cidit patrẽ meũ nõ hẽt defenſionem. Quare ſublata

omnis controuerſia quoq; ſublata ſit. Ergo eius cauſæa

ratio eſt quod illaA gamẽnonem occiderit: iudicatio
eſt quæ ex infirmatione et confirmatione rationis na
ſcitur cõtrouerſia. Nam ſit ea nobis expoſita ratio quã
pauloante appoſuimus. Illa enim inquit meum occide
rat patrem. At non inquit aduerſarius abste filio ma
trem necari oportuit. Potuit enim ſine tuo ſcelere illi-

us factum puniri. Ex hac deductione ratiõis illa ſum-
ma naſcitur controuerſia. quam iudicationem appel-
lamus:Ea eſt huiuſmodi. Rectum ne fuerit ab ore-

ſte matrem occidi: cum illa Oreſtis patrem occidiſ-

ſet. Firmamentum et firmiſſima argumentatio de-

fenſoris: et aptiſſima ad iudicationem. Vtſi uelit.

Oreſt
“L
gekn⸗
ſenn
af⸗
Oeſte
uni
mler
tteri
cntonn
Gon
ne
noné
Aten
tntone
caula!
ſecor
mum
lau⸗
cohet

daſm
neoe
wa
leſut
lideti
ſoco
berne
bimnn
dari⸗
lume
otr
tet ite

neſtum

henſtone
Pi Exor
Ra
los⸗
Pdn
auch
guoch
epdum
ſt G
ſtona

en H .

Retnqn

aumneh
M r

Natcvq
ctmenn
Ennn o
mami
nügicen
Moneltli⸗
lubenen
umnaurd
Amenn cult
uropon
NdGR
umnrkaci
krenn Nrv
enilincu
Crendicn
u Oeltel
z cnioe
Dur bn
P abal
Aen udand
oe 1
ItnNNX
adrdon
uolte 1
öl ſan⸗

Oreſtes eiuſmodi animũ matriſ ſuæ fuiſſe in parentem ſuum ĩ ſeipſum acſorores in regnum et reh

qua: & cæterisquidem in conſtitutionibusad hunc modum iudicatienes reperiẽtur. Quemam ois
de facto iam confeſſio eſt:iccirco in omnibus conſtitutionibus dicit iudicationem deĩfirmatiene ra
tiomis fieri præter ĩ coniectura In coniectura enim facti nulla confeſſioeſt. Quare in conicctura
eadem erit iudicatio quæ quæſtio. Factum eſt: non eſt factum, Factum ne ſit? Quod autem ĩ cauſa

conſtitutiones: aut earũ partes erunt qualitatis: ſcilicet partes. r

Oreſtes dicere eiuſmodi aĩum matris ſuæ ĩ parẽtẽ ſu

um ĩ ſe ipſũ ac ſorores ĩ regnũ et ĩ famã generis et fa

miliæ: ut abea pœna liberi ſui potiſſimũ petere qbue
rit:et ĩ cæteris ꝗdẽ cõſtitutiõibus ad hũc modũ iudi
cationes reperiutur. In coniecturali aũt cõſtitutione:
qa ratio non ẽ: factũ.n. nõ cõceditur:nõ põt ex dedu
Gione rationis naſci iudicatio. Quare neceſſe ẽ ean-
dem quæſtionẽ eẽ et iudicationẽ: ut factũ eſt:factum
non ẽ:factum ne ſit. Quod autẽ ĩ cauſa cõſtitutiões
aut earum partesctũt:totidem neceſſe erit quæſtiões
rationes:iudicationes:firmamẽta reperiri. His oĩbus ĩ
cauſa repertis:tum deniq; ſingulæ partes totius cau-
ſæ conſiderãdæ ſunt. Nã nõut quodq; dicendum pri
mum ẽ:ita primum aĩaduertẽdum uidetur.iõ quod il

la quæ priĩa dicũtur:ſiuehementer uelis cõgruere et

cohærere cum cã ex eis dicas oportet:quæ poſt dicen
da ſunt. Quare cum iudicatio et ea quæ ad iudicatio
nẽ oportet ĩueniri argumẽta diligẽdi erunt artificio
reꝑta cura et cogitatõe ꝑtractata.tunc deniq; ordinã

dæ ſũt cæteræ ꝑtes oratõis. Hæ ꝑtes ſex eẽ oĩio nobs

uidẽturn exordiũ:narratio:ꝑtitio: cõfirmatio: reprehẽ
ſio:cõcluſio. Nũc quoniã exordiũ prĩceps oĩum eẽ de
bet:nos quoq; primum ĩ rõe exordiẽdi præcepta da
bimus. Exordium ẽ oratio aium auditoris idonee cõ
parãs ad reliquã dictionẽ: quod eueniet ſi eũ beniuo
lum et attentũ:et docilẽ cõfecerit. Qiare ꝗ bene ex

ordiri cãm uolet:cum neceſſe ẽ genus ſuæ cãæ diligẽ
ter ãte cognoſcere. Genera cauſarum ſunt quinq; ho
neſtum:admirabile:humile anceps:obſcurum. Hone

eliquæ enim conſtitutiõespartes nen
habent. Ergo quot in cauſa conſtitu
tiões uel partes erũt:tot neceſſe erit
inueniri quæſtiones ratione::iudica
tiones:firmamenta. His omnibus in
cauſa repertis: tum deniq; ſingulæ

partes totiuscauſæ conſiderãdæ ſũt

Sub diuerſa ſignificantia Cicero par
tes poſuit.Aliæ ſunt enim partesora
torisofficii:aliæ ptes qualitatis: aliæ
partes cauſæ: aliæ partes oratõis. Ita
que partes cauſæ ſunt ut ſuſcepto ne

gocio per rerum ordinem ea quæ di

cenda ſimt diligẽter ĩſpicias. Quod
cum pertractaueris:ideſt cum cauſæ
partes inſpexeris:tum de modo tibi
ordinandæ ſuut partesoratõis. Non
enim inquit:quia primũ exordiũ ẽ:

ſola tibi primo erunt conſideranda

princsia & ſcribẽda. Sed conſidera
to omni negocio:tũc appoſitæ ſume

re exordiũ debemus. Hæ partes eſſe
*ſex oĩo nobis uident: Multicnim q⸗

tuor eſſe dixerũt:ideſt exordiũ:nar
rationem:quæſtiones:epilogu Cice.
autem ſex eſſe dicit:ideſt exordium
narrationẽ: partitionem: confirmati

onẽ:reprehẽſionẽ: cõcluſionẽ: epilo
gum. ſ. & recte cõfirmationem & re

prehenſionẽ. Hoc enm maximũ eſt.
oratorisofficiũ: utargumẽta ſua pri
mũ afferat: deinde aduerſarioꝶ diſ
—H iꝗt queniam primũ
exerdiũ eſt principio exordii præce
pta trademus.Exordiũ eſt oratõ ani
mũ auditoris idonee comparans ad
reliquã dictionẽ. Optima definitio
ẽquæ a genere incipit. deĩde deſcen

ditad ſpeciẽ. Poſtremo ita ꝓpria cõ

plectitur: ut excludat oĩo id qd cum
aliis poteſt eſſe cõmune: ut hic ſex ꝑp
tes orationis Ci. ponit. Orator porro

duo agit: aut fidem facit: aut aſĩos cõ

mouit. Quare quatuor illis me

dus partibus fides fit in narratione ĩ

partitione: in cõfirmationeun repre

henſione. In exordio uerouel epilogis animi cõmouentur. Itaq; ut definiat exordium a genere inci
pit.Exordium eſtoratioomnis enim arsorareſt deinde ſic deſtendit ad ſpeciem. itaut excludat
1

quatuor illas partes medias: quibus

desfit animu inquit auditoris idonee Comparans. ſed quia &

in animi cõparantur: ita propriũ cõplectitur: ut excludat etiam epilogos Ad reliquam in

quit d

ionem. Ita, ergo exordii plena definitioeſt: Exordium eſtoratioammũ auditoris idenee cõ

paransad reliquam dictionem. Verumcũ aliquid fieri uolumus primũ defmire debemus quid ſit
illud quod fieri uolumus: ut hic de exordio definiuit quid eſſet exordium eſt inquit oratio animuũ
auditoris idonee comparãsad reliquã dictionẽ: demde debemus definire qd ĩde flat ut hic fecit:
quod euemiet inquit:ſi eũ beniuolù : attẽtum. Docilem fecerit ſed quia non bene aliquid Kcmes
niſi priusſciamus ubi faciendum ſit: priusoſtendit ubi faciendum ſit. Poſtremoquẽadmodum faci
endum ſit. ait ergo tuncnosoptime exordiri: ſicauſarum genera cognoſcamus: hoc eſtubi faciẽduùᷣ
ſit. Genera cauiarum quinque ſunt: honeſtum: admirabilehumrle ancepæ bſcurt m. Hic quæ
ſtionaſcitur: cum ſupra dixeritgeneracauſarum tria eſſe: demonſtratiuũ: deliberatiu ũ: iudiciale:

C 11

cur hic rurſus genera cauſarũ quinq; eſſe dixit. Verũ hæc fictio occulta nimis ratione ad difficili Nun
diſputatione diſſoluit. Aiaduertere enim debemusqd Ci. ſecurus ſit. Resmultæ ſunt quarumung ave
ſubſtantia reliquæ accidũt:Itaq; cũ ſubſtantiæ acciderit una qualitas põt & aliaaccidere. Sed quYg l
non ſit in eodem genere:in quo prima qualitas fuit: utputa ſi dicas foliorũ genera duo ſunt: de mẽ W
* brana.& decharta. hic foliũ ſubſtantia eſt. acceſſit ei una qualitas mẽbrana : & charta. Poteſt tamen anii
eidem ſubſtantiæ. i. folio alia qualitas accedere: quæ non ſit ĩeodẽgenere ĩquo prima qualitas, ſi di.
cas foliorũ genera ſũt tria. Eſt oblõ èð Se
gum ẽ latũ:eſt Juadrarum. Jnare ſtum cauſæ genusẽ cui ſtatim ſine oratione noſtra au⸗ rl
* ſicirca primâ q́litatẽ numerus defi „ — . L.:1,. .
nichansluafietii uitiũ eſt. Sinautem ditoris lauet animus. Admirabile quoque eſt a quo ali ms
in eicle u ſt en circa alias uali⸗ enatuse alus eoru qui audituri ſunt. Humile quod ne
tesnumerus definitõis uariet᷑: nõ e — F. õ uge
uitiũ: ut hic ait: primũ cauſag gene gligenter ab auditore:et non magopere attẽdendum ſe
ra tria ſunt cauſa hic ſubſtãtia ẽ. Ac uidetur. Anceps quo aut iudicatio dubia ẽ aut cauſa 4
cidit ei una qualitasut ſit demõſtra er hòdſtatis et turpitudinis ꝑticeps ut et beniuolẽtiam üunr
tiuũ genus: deliberatiuum iudiciale — P “ . * W
Deinde ait cauſaꝶ genera quinq; ſĩ ut pariat:et offenfionẽ. Obſcurũ 1 qu0 aut tardi audito
licet eadẽ ſit ſubſtatia : alia ramẽ ei res ſũt aut difficilioribus ad cognoſcẽdũ:negociis cã Ueh⸗
qualitasaccidit. In iudicialgenĩ ſuiee “ tã d etſa ſicenn ii
alio genere cauſæ iuenit & honeftũ implicita ẽ. Quare quoniã ta dideria ut genera cauſa ri
cauſægeus&a dmirabile& humile riũ:exorqiri quoq; diſpari ratione ĩ uno quoq; genere Auln
Saanceps: & obſcuruũ, Ergo duplici A — O.AHGnO Sckicre Ar
nhoc modo poſſumus itelligere. Aut neceſſe ẽ. Igitur exordiũ I duas partes diuiditur IPprI ,
,ſubltatiæniultæ ſæpe accidũt: * cipiũ:et ĩſinuationẽ. Principiũ ẽ oratio ꝑſpicue et pro “
1 lIitates aut ꝙ multæ qlitates ſabſtan . er . 5. . . ee
tial es ſunt: ideſt ; eis ꝗlitatibus poſ tinus pficiẽs auditorẽ beniuolũ:aut docilẽ: aut atten
* Hitaliæ accider qlitates: ut hic ſub tum. Inſinuatio eſt oratio quadam diſſimulatione et mummnrp
ſtãtia eſt cauſa:accidit cauſæ ut ſit · . ditorisan In acl dio
Iudicialis. Itaq; iudicialis qualitasé. circu tione obſcure ſubiens auditoris animum. In ad- Ma
Rurſus hx ipa ras ſublartaltt⸗ . mirabili genere cauſæ:ſi non oĩno infenſi erunt audi- tgeſe
t habeat ĩ ſe: 5 . . .
Ninna cie ents . aut din iratnle⸗ tores:principio beniuolentiam comparare licebit. .R lcere 0
aut humile: aut anceps: autobſcurũü =W . Gdoc
itẽ ĩ deliberatiuogenere eãæ: uel demõſtratiuo põt hocip̃meuenire. Quare nullus hic error ẽgene ena.
ris cãg circa definitionẽnũeri. Siꝗdẽſubſtãtiæ nũc pluresaccidã qlitates:ut ſupra docuimus:nũc —
* multæ ſintqlitatesſubſtittatcsideli quibuspofſumtaliæictdere Hu itatescuus ſimiliter ſupra do uab⸗
cuimus. Ergo quinque genera dixit eſſecauſarumhoneſtum admirabile: humile anceps: obſcurũ: ſiska
S deęfinit genera ipſa. Honeſtum inquit cauſæ genuseſt cui ſtatim ſine oratione noſtra fauet audito R n
ris animus. Definitionuncex rebasipſi: nuncex euentu reruũ colligitur. hasitaq; definitiones. Cicero laet
non ex rebusipſis: ſed ex euentu reru colligit. Sæpe. n. honeſtis: uel non honeſtis rumorũ opinioni lems
bus abutimur. Et ꝗa rumori facile creditur: Peruenitautem rumor uſq; ad iudicẽ. Orator porro
apud iudicemagit neceſſario non rei honeſtum ſequi debet: ſed opinionẽ quæ etiã iudici notã ẽ. Er clltates
9g0 Ci.honeſtũ cauſæ genus non ex rebus definiuit: ſed ex euentu rerũ qui notus ẽ iudici. Honeſtũ liar
inquit cauſæ genuseſt:cui ſtatim ſine oratiõe noſtra fauet auditoris animus. Ergo ſi & ſtatim & ſine .
oratiõenoſtra fauet:iudex opinionẽ ſequit: ideſt euentũ reꝶ. Admirabile: a quo ẽ alienus ammus. UIn
eorum qni audituri ſũt. Et hæc definitio de animis iudicũeſt Admirabile inquit cauſæ genus:cũ Aden
is defendit quem obmagnitudinẽ criminisdefendi nullus poſſe credebat. Itaque hic iudicesbenm
uoli faciend ſunt. Humile eſt quodnegligitur abauditore: etnon magnopereattẽdendum uidetuarr tolen⸗
Humile cauſæ genusſt ſi de re abiecta ſir controuerſia.In hocgenere attẽti auditores faciendi ſũt: gunne⸗
hæc quoq; definitio de animis iudicũ ſumpta ẽ. Ancepsĩ quo aut iudicatio dubia ẽ aut cauſa& hone

ſtatis & turpitudinisparticeps. Hæc definitio et abi. pſis rebusſũpta eſt. Verum anceps inguit cauſa ozs

duobus modiseſt. Si aut iudicatio dubia ſit: aut in honeſti ſſima materia: ut in Oreſtis themate: ꝗa culeſin
non una ratio eſt. Iudicatio quoq; ſit dubia. Occidiſti: iureoccidi. nã illa patrẽ meuũ occidit ẽtſi pa
trẽoccidit: nõ ſurea filio mĩ occiſa ẽ. iudicatio an cũ illa patrẽ occiderit iuſte a filio occiſa uideat. unlnert
Deinde põt & hæg eẽ ratio iure occidi:nã ut id facerẽ Apollo reſpondit. Infirmatio rõis ẽt ſi Apollo Cbn
. id riditñ iuſtea filio mr occiſa ẽ.iudicatio ancũ Appollo reſpõderit iuſte matera filio uideat᷑ ocor G
ſa. Ergo ĩ hoc thẽate iudicatio dubia ẽ.Deide ſitãceps cãæ genus:ſi hẽatĩ ſecãm & hõeſtatis & turpi R
tudinis. Si leonis filius fortiter faciat: & pᷣmiũ petat honeſtù ẽiꝙ fortiter fecit turpe:ꝙ filius leonis. rrni
inhoc quoq; genere cãæ beniuolẽtiã cõpare debemus:Obſcuꝶ ĩquo aut tardi auditores ſũt aut diffi R
ciliorilisad cognoſcẽdũ cã iplicata S. Quod obſcuꝑ& ẽ tribus mõisſẽp obſcuꝶ ẽ Slaut is ꝗ enarrat mag
n itelligit: aut is cuinarrat tardior ẽ: autſi resi pſa pplexa ẽ. Veg hic uo poſuit. Supfluũ.n. fuerat geotdi
cũ de oratore hic pfecto loq̃t:ſi aliꝗd d eius iprudẽtia diceret:hic itaq; iudices dociles facer̃ debẽus

ergo oñditprimuũ ꝗdæẽt exordiũ aioꝑ ĩꝗt cõmotio:deĩde oñdit ꝗd ĩde fiat: aut attẽuis aut docihis.

dhal
Hunmnn
unc
Gſtunen

l

enn
hian 1
H

n

epoan d

eencal
g gerer
ciurj Ni
creet pr⸗
n Neen
Alnnoneeer

hrimltin
nusammus.
gendsl
Imnucen
Mtiendllur
timm
S
idento
ruätuch
liulene

„
1

„7 1
ſütann e
d

aut beniuolus: deinde ubi fiat. ideſt in generi busquinque cauſarum: & oſtendit quæ eſſent

Nunc per quid faciendum:ideſt per principium & inſinuationem. Itaque breui ter quid in haclecti

one contineatur explicabimus. Exordium inquit in duo diuiditur
Horum duorum:hanc differentiam teneamus in principio aperte
bis: aut attentos aut dociles: aut beniuolos comparamus. In iſinuat:
circuitiombus hoc quoque compendium tenere debemus:quod ĩ om

Sin erunt uehemẽter abalienati confugere neceſſe exit

ad inſinuationẽ. Nã abalienatis ſi peripicue pax et be-

niuolentia appetitur: non modo ea non inuemitur: ſed
augeturatque inflamatur odiũ potius. In humile ãt
genere cauſæ contẽptionis tollẽdæ: neceſſe erit attẽtũ
efficere auditorem. Anceps genus cauſæ:ſi dubꝛã iudi
cationẽ habebit: ab ipſa iudicatione exordiendũ ẽ. Sin
autẽ partem turpitudinis et ꝑtẽ honeſtatis habebit be
niuolentiã captare oportebit: ut in genus honeſtũ cau
ſa trãſlata uideatur. Cũ autẽ erit honeſtũ cagſæ genus
uel præteriti pricipiũ poterit: et ſi cõmodũ fuerit aut a
narratõe ĩcipiemus: aut a lege:aut ab aliqua firmiſſima
ratõe noſtræ dictiõis. Sin uti prĩcipio placebit:beniuo
lentiæ partibus utẽduũ eſtut id quod eſtau geatur. In
obhicuro autẽ genere cauſæ per pricipiũ doc les audito

res efficere oportebit. Nũc quoniã quas res exordio cõ

ficere oporteat dictũ eſt. reliquũ eſtut oſtẽdatur ꝗbus

quoque rationibus quæque res cõfici poſſint. Beniuo

entia. iiii. ex locis cõparatur. Ab noſtra ab aduerſario
rũ: ab iudiciũ pſona: ab ipſa cauſa: Abnoſtra ſi de no
ſtris factis et officiis ſine arro gãita dixerimus ſi crimia

illita et aliquas minus honeſtas ſuſpitiones iniectas di

luemus:ſi quæ incõmoda acciderit:aut quæ inſtẽt diffi
cultates proferemus: ſi prece et obſecratiõe hũili ac ſup

plici atemur. Ab aduerſariorũ autẽ ſi eos:aut in odiu

aut ĩ inuidiã.aut ĩ cõtẽptionẽ adducemus. In odium

adducentur ſiquid eorũ ſpurce:ſuꝑbe:crudeliter mali

tioſe: proferetur. In iuidiã ſi uiseorum potẽtia diuitiæ
gratia cognatio:pecuniæ proferẽtur. atq; eorum uſus

arrogãs et intolerabilis: ut iis rebus magis uideãtur ꝗᷓ

cauſæ ſu& cõfidere. In cõtemptionẽ adducentur:ſi eo

rum inertia: negligentia:ignauia:deſidioſum ſtudium
etluxurioſum ocium proferetur. Ab auditorum perſo
na beniuolẽtia captabitur: ſi res ab his fortiter ſapien
ter mãſuete geſte proferentur:ut neque aſſentatio ni .
mia ſignificetur:et ſi de his ꝗᷓ hõeſta exiſtiatio: quãta-
q; eorũ iudici et au ſtoritatis expe?tatio ſit oſtendetur

lin principium: & mſinuatienem
& ut ipſe ait:protinus iudicesno
6e uero occulte et quibuſdam
mbuscauſæ generibuspricipio
nobis utendum eſt. Inadmirabili ue
ro nunc principio. Principio:tunc ſi
auditores non omnmo erunt aliena
ti. inſinuatione: tunc ſiuehementer
erunt alienati. Beniuolentia. iii. ex
locis comparatur ab noſtraabaduer
ſariorum: ab iudicum:perſona ab ip
ſa cauſa: Bemuolos inquit iudices a
ꝗqtuor locis facere debemus: uel poſ
ſimus. Anoſtra perſona ab aduerſa
rioruma iudicum ab ſpa cauſa. Rur
ſus a noſtra perſona quatuor ex locis
beniuoꝶntiam iudicis poſſumus cõ
parare. Si de noſtris inquit factis: &
officiis ſine arrogantia dicemus. ple
na enim ęgloria in his duobus eſt i fa

ctis & officiis. Officium eſt quod ex
*legibusuel ex natura neceſſe eſt nos
* implee. Factum uero eſt quod ſu

pra quã debemuspræſtamus. Ergo
ſi denoſtris factis & officus: ſed ſine
arrogantia dicemus. Deinde ſi crimi
nainquit illata & aliquas mmus ho
neſtas ſuſpitiones iniectas diluemus
ideſt ſi ea quæad deformationẽ per
ſonæ noſtræ præter iudicialem quæ
ſtionem fuerint obiecta diluemus.
Deinde ſi aliqd futurũ mali prædi

cemus quomodo pſe Cice. Moneo:

prædico: an denunciatio. Poſtremo
a noſtra perſona bemuolẽtiam com

paramus, ſi inquit pro nobis ſuppli

genera,

ci tamuroratione. Deideabaduer
ſariorũ perſona tribus ex locis beni

uolentiã iudicis comparamus ſi eos
aut in odiumiaut in contemptionẽ
aut in inuidiã deduxerimus. In odi
um ſic:ſi eorum turpia uel crudelia
facta proferamus.in inuidiam ſic ſi
eorum potentia gratiam pecuniam

proferamus. Et quoniã hæc interdũ

non modo:nõcrimini: ſed etiam de

cori ſunt:recte addidit. Horum om
nium uſum arrogantem. Multæ. n.
res per ſe malæ ſunt. Multæ cum me

diæ ex euentu bonæ uel malæ fiunt.
Deinde in contemptionem ſic aduer
ſarios adducimus: ſi eos contemnen
dos eſſe dicamus: quod aut negligẽ
tes ſint: aut ignaui. Ab iudicum per
ſona uero duobusex locisbeniuolen
tiã cõparamus:ſi eoꝑ bene geſta ſine
adulatõe ꝓferamus, Et ſi dicamuspᷣ

ſentis iudicii magnã eẽexpeciationẽ

poſtremoabi pſo negocio duobusex locis beniuolentiam cõparamus. Si noſtrã cãm laudandoextol
do deprimamus, Attẽtos autem faciemns ſi demonſtrabimuisea quæ

lamusaduerſariorũ uituperan tosautemiace 1
dicturi erimusmagna noua. Nunc docet quẽadmodũ attẽto; iudices facere debeamus: Attentos iqt

iudicesfaciemus:ſi nos ma ittamus dicturose it Vir. Maiusor ne ing
ua nos dicturoseſſe dicamus. INerdũ etiãſi magna inquit non ſit res: tamen noua aĩosauditorũ fa

ci
ſe promitto. Deinde ſi hæc inꝗt ma ””Ml 2 - .
gna noua incredibilia dicamu nũc Arebus ipſis ſi noſtrã cam laudãdo extollẽus aduer

ad oĩsptinere: utſæpe Ci. ait de quo ſariorũ per cõtẽptionẽ deprimemus. Attentos autem

agatur non ſolumad reu: ſed oluum α. r. OnE r 6E²
fortunas die Pinere uͤe 24 eos ꝗ faciemus:ſi demõſtrabius ea quæ dicturi erimus ma
audiunt:ut Ci.ſæpe ait hoc ideo aꝑi —— A,1 &τr àd eormnes. 1
utaimcdlictbustudicia trarfferantur. na noua incredibilia eẽ aut ad omnes: aut ad cos qui

Nãcad aliquos illuſtresſi dicamus audiẽt: aut ad aliquos illuſtres hoĩes:aut ad deosim-

“ ltiad ſacercotti. ad Enatres mortles: aut ad ſumam reipublicæ pertinere et ſinos
ad eosimortales: ut i domo ſua pollicebimur breui noſtrã cãm demonſtraturos: atq;

dicit. Rẽ ad eos ptinere. ne ipſi Cice . e e e —
ronẽ domo expluiſſe uideæ. Nunc exponemus iudic ionẽ aut iudicatiões ſi plures erut
ad ſũmã reipu. pertinere. Ergohis Dociles auditores faciemus:ſi aperte et breuiter ſũma
oĩbusattẽtos iudices facimus. Nec ñ en Is:hoc eſti. so
inquit ẽt tũcatẽtos iudices facimus cauſæ exponcmus: Hoc eſti 100 cõſiſtat cõtrouerſia
cũ nos hreuiter dicturos eſſe pmitti Nam et cu docilem uelis facere ſimul et attentũ faci

. . ]O . . „2„ . 64— . — 6e. —]₰AℳVB
mus. Et ne mentiri nos iudices putẽt“ as oportet:Nam is maxime docilis ẽ qui attẽtiſſime ẽ

quã breuiter nosdicturos eſſo ꝓmit . H 2
timus. Exponere inꝗt debemus iudi Paratus audire. Nuc ſſinuationes quẽadmodũ tracta

cationẽé: aut iudicatõesſi plurez erũét ricconueniat: deĩceps dicẽdũ uidet ur. Inſinuatõe igi
Deĩdeoſtendit quo pacto docileau . — »Irnirabile
ditores facere debeãus. Si iqtĩ prin tur utẽdũ eſt:cũ admirabile genus cauſæ eſt:hoc ẽ ue
cipusea quæ ſut nobis dicẽda pona aute diximus: cu animus auditoris infectusẽ.Id autẽ
mus utnobisiudicesad cognoſcẽdu —è . „ — -
negociuũ cõpemus pterea ĩiꝗt cũ doci tribus ex cauſis maxime fit:ſi aut ineſt ĩ ipſa ca quæ
les iudices facimus ſimulattẽtos u dam turpitudo. aut ſi ab his qui ante dixerũt:iã quid
dices facere debemus. Ita ipſe Ci. in pr. . — . —— —
cluẽtiana facit dociles iudicescũ ait dam auditori ꝑſuaſũ uidetur. Aut ſi eo tẽpore locus
aĩaduerti iudices oẽm accuſatoris dicẽdi datur: cũ iã illi quos audire oportet defeſſi ſũt
orationẽ in duas diuſſameſſe partes ꝗ I .
Deinde facit attẽtos cum n as audiendo. Nam ex hac quoq; re non minus quamex
alteram ĩniti & magnopere cõficere primis duabus in oratore nõnunquã animus offedi
uidebatur inuidia iueterata iudicii . „»Jrraris O! .— P
luniani & reliqua. Tuc& eni inqr iu tur auditoris. Si cauſæ turpitudo cõtrahet offenſionẽ
dex melius docilis fiet: ſi &attentus aut pro eo hominem ĩ quo oſtenditur aliũ hoĩem ꝗᷓ
fuerit effeétus: hæc dpricipiis: nůc Jilojtur iterpõi or fledi
nobis de inſinuatione diccdu é. in dillgitur ĩterpoi oportet: aut pro rec iduao Editur ali

ſinuatione igitur utendũ eſtcumad am rẽ probetar. aut pro re hoĩem aut pro hoĩerẽ aut

mirabile genus cãæ ẽ. Dixerimus pri r 1,
cikaohe triplicẽ eẽ finẽ.ſ.ut aut beniuolos iudicesaut attẽtos:aut dociles faciãus.idẽ nobis& ĩ ſſinua
tiõe faciẽdũ ẽ.ſed hoc ĩtereſt ꝙ ĩ pricipiis hoc aꝑte facius. In ĩſinuatiõe occulte & ꝗbuſdamcircuitio

nibusnec ĩ alio eauſæ genere niſi ĩadmirabili: tãccũ aĩ indicũ eruntuehemẽteroffenſi. Ergo igt

iſinuatiõe tũceritnobisutẽdũ cumaĩ iudicũ fuerit offenſi. Et oſtenditꝗbus rebus offenſosiudicum
aĩos poſſumusagnoſcere. Prius. n. uulnus ĩſpiciẽdũ ẽ ſic apponẽda medicia. Tribus ĩqtuel maxime
cauſisanimi iudicũ offendũtur: Veꝶ cũ ait maxĩe oñdit: & alii cauſisoffẽdi zudices rcnis plerũq;
ſi aut ĩ negocio ip̃o ĩeſtaliqᷓ turpitudo: ut res ip̃a p̃ter pſõas aut iudicisaut gẽtis pariat offẽſonẽ: aut
ſi iã aliqd iudicibusab his ꝗ primũ dixerũt pſuaſũ uidet. Et iõis ꝗpoſt dicturus ẽ nõ libẽter audi
tur. Aut ſi illi ꝗqaudituri ſũt :alios audiẽdo cœpiĩt eẽofféſi. Quare cũ hæcaiaduerteris ſingula hac
dicẽdi arte ſanabis ſi cauſæ turpitudo cõtrahet offẽſionẽ. Duobusmodis cãcõtrahit turpitudine:
aut. n. resturpisẽ: aut pſona. ſi ĩqt pſona turpis fuerit: aut aliu hoĩem ſubiiciesq amat᷑: aut rẽ ꝓ per
ſona. Deĩde ſires turpis fuerit: autaliã rẽ quæ honeſtaẽ ſubucies: aut re ꝓ hoĩem ſi utrũq; turpe fu
erit & res & pſõacõmodũ erit eã ſuſcipe. Tamẽ ſiqd leuiter turpe fuerit põt ſuſcipi deide iqit debe

bis diſimulare defẽſionẽ. Poſtq̃ mitiores reddiderisauditorespaulati igredi ĩ eãdẽ defẽſt oné&di

cere ea quæ aduerſariis diſpliceant tibi ẽt diſplicere:ſed nihil horũ ad tuũ negociũ ptinere. Deide
ĩꝗt occulte & deaduerſarus detrahere dbebis. Poſtrẽo ĩqt deſimili negocio aliquoꝶ iudicu afferri
oportchit exéplũ. Aladuerteretã debemus: ut & ĩſinuatiõe quatuor locisp̃cepit beniuolẽtiam coõpa

gna promittamus dicturos eſſe utait Vir. Miusopus moueo. Deĩde ſino

tattentos. Poſtremoſi incredibilia. Neceſſario etenim attente audiendum ẽ quod uix credi poſ

elti
wagn
W
hen

telenn

nddene

dictin
dmrin
Al⸗
Nläus d
U
neum
tens
tad eds⸗
ner eſin
Urnmer
Slpurtein
braumſini
1r Cooreli
A urmüdbe

ſmnee⸗
Ulh,

—

enl

„
.

he

1

4

eſ/⸗
.
14 ℳ

☛

wa N
A
eN
, r
1 N
„. „ 8
ſ
eH
mE d
7

A

dl

en

cum ait: & diſſimulare te id gefenln⸗

. . △ . 9⁹
randam.i. ab ipſa cauſa: a noſtra perſona: abaduerſariorum:a iudicum:a cauſa dixit poſſe beniuolẽ

tiam comparari: ubi ait pro co homine. in quooffenditur alium honnnem: qui diligitur interpom
oportet:& reliqua.Deinde oſtenditquemadmodum a noſtra perfona beniuolentiam comparamus

auditor ingredi pedetentim ĩ defen

ri, abaduerſarioꝶ ueropſõa docet quẽadmodũ beniuolẽtiãcõ

abeo quod oderit ad id quod aĩus auditoris diligit tra
ducatur:et diſſimulare id te defenſurum:quod exiſti-

meris defenſurus. Deinde cum iam mitior factus erit

auditor ingredi pedètentim defenſionẽ: et dicere ea: ꝗᷓ

indi gnẽ tur aduerſarii:tibi. quoq; indigna uideri. Dein
ge cum lenieris eum: ꝗ audiet demonſtrare nilul eorũ

ad te pertinere: et negare te quicꝗᷓ de aduerſarũs eſſe
dicturũ neq; hoc:neq; illud: ut neq; aperte lædas eos:
ꝗqdiligũtur:et tamẽ id obſcure faciẽs:quo ad poſſis aAli
enes ab eis auditorum uoluntatẽ: et aliquorũ iudicin
ſimili de re:aut auctoritatem proferre im atione di-

gnam. Deinde eandem: aut conſimilem: aut maiorem

aut minorem agi rem in præſentia demonſtrare. Sinꝰ

oratio aduerſariorum fidem uidebitur auditoribus ſe

ciſſe: id; ei gintelli git:ꝗbus rebus fides liat: faci le erit
cognitu oportet: aut de eo quod aduerſarii ſibi firmiſ
ſimum putarunt: et maxime hi: qui audierint proba-
rint primum te dicturum polliceri: aut ab aduerſarii
dicto exordiri:et ab eo po tiſſimum:quod Ule nuperri-
me dixerit:aut dubitatiõe uti quid primum dicas: aut
cui potiſſimum loco reſpondeas cum admiratiõe. N
auditor cum eum quem aduerſarii parant: perturba-
tum oratiõe uideat animo firmiſſimo contradicere pa
ratum:plærũq; ſe potius temete aſſenſiſſe: quam illum

äfine cauſa cqnfidere arbitratur. Si auditoris ſtudium
defatigatio abalienabit a cauſa te breuius: quam para
tus fueris eſſe dicturam: commodumeſt polliceri: non

imitaturum aduerſarium. Sin autem res dabit non in
utile eſt: aut ab aliqua re noua:et ridicula incipere: aut
ex tempore: quæ nata ſit: quod genus ſtrepitum ac cla

matiorm dicimus: aut iam parata: quæuel apologũ:
uel fabulam:uel aliquam contineat irriſionem aut ſi
rei dignitas adimet iocandi facultatem aliquid triſte
nouum horribile:nõ incõmodum ẽ ſtatim iniicere. na
ut ſacictas cibi et faſtidium: aut ſub amara aliqua re
releuatur: a ut dulci mitigatur :ſic animus defeſſus au
D diendo:aut admiratione integratur: aut riſunouaiur.

2: ꝙ cxiſtimaris defenſurus, Deinde ubi iã mitior factus erit
ionẽ: & dicere ea:q indignẽt᷑ aduerſarii:tibi queq; idigna uide
paramus:cũ dicit: Ftnegare te quicqꝗᷓ

de aduerſariis eẽ d'ctuꝶ: neq; hoc:
neq; illud: ut neq; aperte lædaseosq
diligunt & tñ id obſcure faciẽs: quo
ad poſſisabalienes ab his auditorũ

uolũtatẽ Poſtremo docet: ut a iudi

cũ pſona beniuolẽtiã cõparemus:cũ
ait: Et aliquoꝑ iudicu ſimili de re:
autauctoritatẽ ꝓferre imitatiõe di
gnã. Ve& qd ait. Deĩde eandẽ:aut ſi

milẽ:aut maiorẽ: aut minorẽ agi rẽ ĩ
pſentia demõſtrare. Eteni ſemp poſt

exẽplũ faciẽda ẽ cõparatio. Cõpara
tio porro:nũca parinunca maiori:

nũca ſia nori ſep fiatneceſſe ẽ. Oſtẽ

dit qc; primũ fuit: Si ꝑ cauſæ turpi
tudinẽ auditores offenſi extitiſſent:
ꝗbus mõis ab his poſſet bemnuolẽtia

cõparari. Nũc ĩqt ſior̃ aduerſario

rũ dictis finẽ fecerit. Et iõ iudices ui
dẽti abalc̃ati tribus modis beniuo
lẽtiã cõparamus:ſi aut ab eo argum̃
to:qd ſibi firmiſſimũ credideratad
uerſarii te dictug eẽ ꝓmittas: aut ſi
ab eo dicto ĩſpicias qd aduerſarius
nup dixerit:aut ſi ĩꝗt cũ acmiratõe
dubites:cui potiſſimũ rũdeas qõni:
cũ.n.ĩꝗt te iudices uiderint paratũ
ad reſpõdẽdũ exiſtimabũt ſibi ñ re
cte ab his:ꝗ ante dixerũt: id qd cre

diderant fuiſſe pſuaſũ, Poſtremo.

docet quo pacto beniuolẽtiã nobis a
ijudicibus cõparemus ſi forte ipſi iu
dices defatigati fuerĩt multos audi
endo. Prio iꝗt oportebit polliceri
breuius te ꝗᷓ fueris eẽ dictuꝶ. Deĩde
ſi ita hẽbit negociũ utile érit rebu⸗

nouis: uel ridiculis riſũ iudicibus:
aut iocũ mouere.

Atq; id duplici
mõ: aut ex tpe:ſi forte clamor: aut
ſtrepitus fuerit exortus: aut cogita
tis: paratiſq;: ut uel a fabula icipias:
uel apologoad pñs negociũ ptinẽti
bus. Fabulæ ſunt: qsfere uidennis
extitiſſe ex phedris Medeis cyltẽne

ſtoris: aliiſq; ſimilibus. Apolog füt
ex rebushunuilibus cõpoſitæ: q dam

formæ ac ſpẽsad uiuẽdũ ut extat il
la de mure & leone:ergo ſi ĩꝗt nego

cii dignitaspatietur riſum: uel iocũ

mouereoportebit. Sinautem tale
negociũ fuerit aut iocãdũ nõſita re

aliqua triſti & ſeuera cõmodũ erit

eere R ut ĩꝗt cibi faſtidium nũc
ſub dulci reinunc ſub amara releua

tur. Ita inquit ſtudium aidiendi

apud iudices nunc rebus ridiculis:
nunc a ſuperiorbus redintegratur.

Ac ſeparatim quidemĩquæ dẽ principio & inſinuatione dicenda uidebantur: hæc fere ſunt: Supra

inquit ꝗd in principiis faciendumeſſet: quid in inſinuatione ſeparatimdiſputamus. Nucingꝗt breui
ter: in utrunq; præcepta dabimus. Exordiuniſententiag & grauitatis plurimum debet habere: &
omninoomnia: quæ pertinentad dignitatẽ in ſecontinere, Sententia& inquit: non illaꝶ: quægenera
liter dicuntur: ut eſtillud: Obſequium amicosueritasodium parit. Præceptum eſt auté: ne quid in

principiisgeneraliter dicatur: ſed hicſententiasaccipiamus. Senſusatq; inuentiõesplurimas atq; caſ

dem graues. Præterea inquit: ut
commendati ſimusauditoribus: in
exordio omniailla habere debemus
quæ nobis:uel oratiõi noſtræ pariãt
dignitatẽ. Splẽdoris& feſtiuitatis
& concinnitudinismmnimu. In exor
dio inquit: nihil ſplẽdidũ: nihil di

ligenter accuratũ habere debemus:

ne ipſa dicendi diligentia diffiden
tiamnegoci demoſtremus. Docuit
qd ĩ principiis:qd ĩ inſinuatõne: qd
generaliter ĩ utroq; ſeruare debẽus.
Quare poſtꝗᷓ oſtẽdit ꝗd faciendum
eſſet:præcipit rurſus quid ne facien
dũ ſit. Vitia uero hæc ſunt certiſſi
ma exordiog quæ ſummopere uita

ri oportebit. Vitia uero inqt hæc fũt

certiſſima exordioꝶ. Cũ ait certiſſi
ma:oſtendit & ſupra ſenon nihil de
uitiis exordii dixiſſe. Ait. n. ſp endo
ris& feſtiuitatis& cõcinitudinis mi
nimum in exordio eſſe debebit. Ve
rum hæc maxima uitia exordiorũ
eẽ dicit: atq; hæcomnino uitanda eẽ
præcipit. Vulgare: cõe: cõmutabi

le:lõgum:ſeparatũ: trãſlatũ contra

præcepta. Vulgate eſt quod i plures
cauſas põt accõmodari: ut cõuemire
uideatur. Vulgare ẽ: quod in plures
cauſas põt accõmodari.i.ꝙ dicit ge
nerale principiũ: & ꝙ non unius: ſed
oĩum põt eẽcauſaꝶ:ſi ſic incipias.lo
uẽ eg optimũ aut maximũ uellem
ſi fieri poſſet iudices: Cõe: ꝙnihdo

