re. Atq; in hoc genere hoc accidit noui: quod accuſa⸗

tor quoq; ſæpe ex remotione criminationem conficit

ut ſiquis ceũ accuſet qui cũ prætor eẽt ĩ expeditionẽ ad

arma populum uocarit: cũ cõſules adeſſet. Nã ut ſupe

riore exemplo reus ab ſuo officio ac poteſtate factum

dimouebat:ſic in hoc ab eius officio: ac poteſtate qui H
aceuſator: ipſe accuſator factum remouendo hacipſa

ratione cõfirmat accuſationẽ:ĩ hac ab utroq; ex oĩbus .
utilitatis partibus: exemplis: ſignis ratiocinãdo quid
V ed

Onceſſio eſt per quam nõ
c factum ipſum ꝓpbatur ab
reo: ſed ut ignoſcatur id
petitur. Quarta ſpecies ẽ
in aſſumptiua qualſitate conceflio.
Hanc definit ita: cum non factum
purgamus: ſed ut ignoſcaturprimus
Hanc partitur in duo:in purgatio⸗
nenu& deprecationem. Et purgatio
nem definit ita:cumnõ factum pur
gamus ſed uoluntatem. Id fieri di/
cit tripliciter. Si aut imprudentes fa
ciamus:aut caſu: autneceſſitate. Im
prudentiæ dat exemplum de uitu/
. immolato. Item caſut de eo: qui
hoſtias præſto non habuit ad diem
certum. Item neceſſitatis de roſtra/
ta naui in portu ubi non ecebat in/

uenta. Hæc tria exempla iccirco iun

Cta poſuit:quia eorum omnmium ſi/
milis præceptio eſt. Nanq; ut & in
ſuperioribus: ita & hic primum con
iecturaliter agendum abaccuſatore
Vt id quod reus negat ſe uaſluntate
feciſſe:conſilio factum doceat acuo
luntate. Deinde ſubiungit fimitiui
ſtatus tractatum. Qui ut ſupra do/
cuit quad ruplex eſt: definitio bre/
uis. Aſtrictio definitionis. Et tertio
loco ſi aſſerit deductio eſt definitio
nisad ſpeciem: ſi uero non aſſerit: ſe
paratio definitionisa ſpecie. Quar/
to loco:deſtructio definitionis par/
tis aduerſæ. Verum hicomiſſa de
ſtructione definitionispartis aduer
ſæ:ireliqua tria cõplebuntur. Vt bre
uiter definiat caſum: imprudentiã:
neceſſitatem. Deinde adiungatad ꝓ
bationem definiticnis perexempla.

cuiuſq; officii iuris: ptãtis ſit quæri oportebit: et fuent
ne ei de quo agitur:id iuris officii ptãtis attributũ nec
ne. Locos autem cões ex ipſa re ſi quid indignationis

ac cõqueſtionis habebit ſumi oportebit.

De conceſſione.
Onceſſioẽ ꝑ ꝗᷓ nõ factu ipſũ ĩprobatur ab reo
c ſedut ignoſcatur id petitur. Cuius partes ſunt
pQduæ: purgatio: et deprecatio. Purgatioẽ ꝑꝗᷓ
eius ꝗ accuſatur nõ factu ipſum:ſed uolũtas defend-

tur. Ea het partes tres: Imprudẽtiã: caſum: Neceſſitudi

nẽ. Imprudẽtia Ecũ fuiſſe aligd is ꝗ arguitur negatur

Vt apud quoſda lex erat:ne ꝗs dianæ uitulũ iĩmola-

ret. Nautæ ꝗdã cũ aduerſa tẽpeſtate ĩ alto iactarentur.
S “SSðůZ e r. e e e
. uouerũt ſi eo portu quẽ cõſpiciebãt potiti eẽnt: ei deo

ꝗ ibi eẽt ſe uitulũ ĩmolaturos. Caſu eratĩco portu pha
num dianæ eius qui uitulum immolare nõ licebat. Im
prudentes legis cum exiſſent uitulũ immolauerũt. Ac
cuſantur. Intẽtio eſt. Vitulum ĩmolaſtis ei deo cni nõ
licebat:depulſio eſt in conceſſione poſita. Rõẽ:neſci/
ui nõ licere. Infirmatio ẽ. Tamen quoniã feciſti quod

nõ licebat:ex lege ſupplicio di gnus es. Iudicatio ẽ cũ

id fecerit quod nõ oportuerit:et id nõ oportere neſcie
rit ne ſit ſupplicio dignus. Caſus ãt ĩfertur ĩcõceſſionẽ
cũ demõſtrabitur aliꝗᷓ uis fortunæ uolũtati obſtitiſſe
ut in hac, Cum lacedæmoniis lex eẽt: ut hoſtias niſi ad
ſacrificium quoddam redẽptor præbuiſſet capitale eſ
ſet:hoſtias is quĩ redemerat cum ſacrificii dies inſtaret
in urbem enagro cœpit agere:tum ſubito magis com
motus tempeſtatibus fluuius eurotas is qui ꝑꝑ lacedæ

monem fuit: ita magnus et uehemẽs factusẽ: ut eo tra

duci uictimæ nullo mõ poſſent. rcdemptor ſuæuolũ-
tatis oſtendẽdæ cauſa hoſtias cõſtituit omnes ĩ littore
ut qui trãſflumẽ eẽntuidere poſſent. Cum omnes ſiu
dio eius ſubitam fluminis magnitudinem ſcirent fuiſ
ſe impedimento:tamẽ quidam capitis accerſierunt. In
tẽtio eſt. Hoſtiæ quas debuiſti ad ſacrificiũ præſto nõ
fuerunt. Depulſio ẽ cõceſſio. Ratio.Flumẽ enĩ ſubito

accreuit:et ea re traduci nõ potuerunt:Infirmatio ẽ ta

men quoniam quod lex iubetnõ factum ẽ: ſupplicio

dignus es. Iudicatio ẽ. Cum in ea re contra legem redẽ

ptor aliquid fecerit qua in rei ſtudio eius ſubita flumi-

geo

ue

hectl
Wnen
olr
100
ume
unge
lan
N
lin⸗
nit
ſhi⸗
Ttoni
Ter
Dud
bhi
lule
mn-
kuir
bß⸗
luso
ceſſn
unar
idebi
ctione
fmort
nior
Noeel
d
in
inl⸗

etben
Atüner
ationis

urire⸗

.
7
1
3

H

.

7.

N
Tenar.

cidod

phe
ln
in A
un
l⸗
toel
rnelar
Aore
rle
gnühal
nun
lre
con
D
lood
rucl⸗
lte
Glu

rbul

lS

.

iſhi⸗

en

uni

ſſet,
C⸗

nis obſtiterit magnitudo: ſuppliciis dignus ne ſit. Ne
ceſſitudo autem infertur cũ iri ꝗᷓdam reus id quod fe-
cerit feciſſe defenditur: hoc modo. Lex eſt apud Rho
dios: ut ſi qua roſtrata in portu nauis deprehenſa ſit

publicetur. Cũ magna alto tempeſtaseſſet uis uento

rum inuitis nautis Rhodiorum in portũ nauim coe-
git. Quæſtor pauim populiuocat. Nauis dominus ne
gat oportere publicari. Intentio ẽ. Roſtra nauis in por
tu deprehenſa eſt:depulſio eſt conceſſio. Ratio. Viet
neceſſario ſumus in portum coacti. Infirmatio eſt. Na
uimex lege tamen populi eſſe oportet. Iudicatio ẽ. Cũ
roſtra tam nauim in portu deprehenſam lex publica-
rit. Cũq; hæc nauis ĩuitis nautis ui tempeſtatis in por-
tum coniecta ſit oporteat ne eam publicari. Horũ tri-
um generum iccirco in unum locum contulinſais exẽ-
pla:quod ſimilis in ea præceptio argumẽtorum tradi-
tur. Nam in his omnibus primũ ſi quid res ipſa dabit
facultatis:cõiecturam induci ab accuſatore oportebit
ut id quod uolũtate factum negabitur cõſulto factũ
ſuſpitione aliqua demonſtretur. Deĩde inducere diffi
nitionẽ ſuſpitionẽ neceſſitudinis:aut caſus:aut ĩprudẽ

tiæ et exempla ad eam diffinitionẽ adiũgere: in qbus
8 4

prudentia fuiſſe uidea ur:aut caſus:aut neceſſitudo:ct
ab his id quod reus ĩferat ſeparare:et id oſtendere dif-
ficile: quod leuius: facilius:non igauorabile: no fortui-
tum:nõ neceſſariũ fuerit. Poſtea demonſtrare potuiſ-
ſeuitari:et hac ratione prouidere potu ſſe: ſi hoc aut il
lud feciſſet: aut ne ſic feciſſet præcaueri:et di initioni
bus oſtendere non hanc ĩprudentiã:aut caſum:aut ne
ceſſitudinem.ſed inertiam:negligentiam: ſatuita tẽ no
minari oportere. Ac ſi quã neceſſitudo turpitudinem
uidebitur habere oportebit per locorum cõium impli
cationem redarguentem demonſtrare quid uis perpe
ti mori deniq; ſatius fuiſſe quam eiuſmodi neceſſicu-
dini obtemperare. Atq; tũ ex his locis de quibus ĩ ne-

gociali parte dictũ ẽ: iuris et æquitatis naturam opor

tebit quærere:et quaſi ĩ abſoluta iuridiciali per ſeĩ hoc

ipſum rebus omnibus ſeparatim cõſiderarc. Atq; hoc

in loco ſi facultas fuerit exẽplisuti oportebit:quibusĩ

ſimili excuſatione non ſit ignotum:et contentõe ma-

gis illis ignoſcendũ fuſſſe: et ex deliberatiõis partibus

tur pe aut ĩutile eſſe cõcedi eã rẽ quæ ab aduerſario cõ

m iſſa ſit et per magnũ eẽ:et per magno futurum detri

Tertio loco ſepareta definitione qdᷣ
reusfecit: & id oſtendat eẽ diſſimile
qcd ſit eius facinus:nõ ignorabile:nõ
fortuitum:nõ neceſſariũ demõſtra
bit:poſt hæc potuiſſe uitari:potuiſ/
ſe ꝓuideri. Et id doceat quẽadmo/
dum deinde adiungat accuſator al
teram defimtionem: per quam noĩa
alia ſupponat imprudentiæ: caſii:
neceſſitati. Inertiam: negligẽtiã: fa
tuitatem, poſt hæc illud adliicit uti
excutiamusne forte neceſſitas habu
erit turpitudinẽ. Vt diſputari poſ⸗
ſit mori meliusfuiſſe:ne tantã tur/
pitudinẽ ſubiremus.Poſt hæc dicit
adiungendum eſſe tractatum de iu
ris & æquitatis natura de qua & ĩ ne
gociali qualitate tractatũ ẽ,. Et ma/
xĩe ĩ abſolata iuridiciali:quæ duæ
qualitates ſolis uidentur diſtare tẽ/
poribus:nã rerum tractatu eod ẽ cõ
tinẽtur: Poſt hæc dicit adiungenda

e exempla:ſi tñ facultas dabit in ꝗbus
doceans ſimili de cã neſcio ꝗbus

ueniã non eẽ conceſſam: & adiunga
mus illis fuiſſe magis tribuendam.

poſtrẽo ex ptibodel beratõis: turpe mento:ſi ea tes ab his:qui poteſlatem habent iudican

& iutile doceamuseẽ cõcedii& ma/
gnũ picul u futuꝶ cũ tãta resadmiſ

ſa litiſi n fuerit a udicibo uidicata.

cõtra hæc defẽ ſor cõuerſiõe ut ho
rũ. Maxie ât ut defẽdat uolũtatẽ: &
augeat qd uolũtati fuit iped/niẽto:
&' doceat nihil aplius ſe potuiſſe fa⸗
cer̃ ꝗᷓ fecit: dein ĩdicat locũ cõem uo

di neglecta ſit. Defenſor autem cõuerſis omnibus his

partibus poterit uti. Maxime autem ĩ uolũtate defen
denda cõmorabitur:et in ea re adaugẽda: quæ uolun

tati fuerit im pedimẽto:et ſe pluſꝗᷓ fecerit facere no po

tuiſſe:et in omnibus rebus uolũtatem ſpectari oporte-

Iũtatẽ expectari oportere, deĩde cõ

—

qſtiõem:cũ culpa car̃a tiſe affici ſup
plicio cõem hoĩumeẽ ĩfirmitatẽ. Lo
ci uero cões accuſatoris hi fũt ĩ eũ ꝗ
cõfitet & alteri peccãdi licẽtia tribui
itur:ſi nõ de facto: ſed de uolũtate qᷓ
rat᷑ Oefenſoris cõqõ ẽ de calamitate
ꝓñ culpa ſua ſed ui maiore pecarit.
Alter locus de fortunæ prate & ifir/
mitate hoĩum. Tertius cus aium
nõ euẽtũ cõſiderari. Poſt exẽpla at/
q; tractatus admonet: qd ĩ oĩbus exẽ
plisſupra poſitis leges ſint. Vn neceſ
ſario ĩciduůt tractatus ẽt legales: ſed
hoc negat eẽ miranduũ: ꝙ cag ſaꝑ ge
nera qdà ſimpliciter explicant: qdã
cõiũcta ſunt.Vn ꝗ oĩia pcepta cogꝑno
uerit: ꝗcqd pſpexerit ĩ excplo traſla
tõe locoꝶ neceſſaria pſequet. Nãcũ

hic & leges ſint neceſſario:quæ legũ

pcepta ſũt cõplere debemus:de qbo
poſt dicet. Nuũc tm ea pcepta poſuit
quæ cõceſſiõn:de qᷓ tractatus erat cõ

uenirẽt. Si ꝗd res ipſa dabit faculta

tis cõiectura ĩduciabaccuſator̃ opor

tebit:iut dicat accuſator ꝑ cõiecturã

aut prudẽter feoſſe: aut nõ caſu fe/
ciſſe: aut nõ neceſſitate:ſed uolũta/
te feciſſe. Atq; tũ ex his locis iurisat.-

æ tatis naturã oportebit quærere . — . . 2 „„
Ectan⸗ b uzierc plis conceſſionis ineſt omnil us ſcripti cõtrouerſia ea

Et qſi ĩ abſoluta ꝓ uridiciali ſe hoc

ipᷣm ab rebus oibus ſeparatim coſi/

derare: qm cõuenit negociali abſolu
ta qlitas tractata rebus: & diſtat tm/
mõ tpe: qa negocialis de futuro iu/
ſto agit. Abſoſu ta de pᷣterito: ſi aut ĩ
his: aut ĩ aliis exẽplis ſcripti quoq; cõ
trouerſiã adiũctãà uidebit. Hoc p̃ce

pto oſtẽdit icidere ſemꝑ legalespoſ

ſe controuerſias cõſtitutionibus prĩ
cipalibus: necaliqndo legales ſtatus

poſſe exiſtere principales. Depᷣcatio

E in ꝗᷓ nõ defenſio facti: ſed ignoſcẽ/
di poſtulatio cõtinet: hoc genus uix

ĩ iudicio ꝓbari põt. Secũda parscon

ceſſioms Pcati⸗ ẽ. Hanc defimuit
ita cũ nõ factũ defendimus: ſed ap/

te:et ſe conuici non poſſe:quod non abſit a culpa:et ex
ſuo nomine communem hominum iĩfirmitartẽ poſſe
damnari:Deinde nihil eſſe idignius: ꝗᷓ eum qui culpa

careat ſuplicio non carere. Loci autem communeshi
ſunt accuſatoris in confeſſione et quanta poteſtas pe
candi relinquatur:ſi ſemel inſtitutũ ſit: ut non de fa-

cto:ſed de facti cauſa queratur. Defenſoris eſt conque
ſtio calamitatis eius qui nõ culpa:ſed in maiori quãdã
accide:et de fortunæ poteſtate: et hominũ infirmi-
tate: et uti ſuum animum non euentum conſiderent
In ꝗbus omnibus conqueſtionem ſuarum erũnarum
et crudelitatis aduerſariorũ indignationẽ ineſſe opor
tebit. Ac neminẽ mirari cõueniet:ſi aut ĩ his: aut ĩ alns
exẽpli ſcripti quoq; controuerſiam ad unctam uide-
bit. Quo de genere poſt erit nobis ſeparatim dicẽdũ
Propterea quod quædam genera cauſarũ ſimplic ter:
ctex ſua ui cõſiderãtur. Quædã autẽ ſibi aliud quoq;

aliquod cõtrouerſiæ genus aſſumũt Quar̃omnibus
cognitis non erit diffic lenn unãquãq; cauſam tranſ

ferre:quod ex eo quoq; genere conueniet: ut : his exẽ-

quæ ex ſcripto:et ſententia nominatur:ſed quia decõ
ceſſione loquebamur in eam præcepta dedimus. Alio
autem locade ſcripto et ſententia dicemus. Nunc in
alteram conceſſionis partem conſiderationem intẽde

mus. Deprecatio ẽ:i qua nõ defenſio facti:ſed ignoſcẽ

di poſtulatio cõtinetur. Hoc genus uix ĩ iudicio proba

ri põt:ideo quod cõceſſo: peccato difficile ẽ abeo qui

peccatorũ uindex eẽ debet: ut ignoſcat impetrare:qua

rc ꝑpte eius generis cũ cauſam nõ ĩ eo cõſtituerisuti lice
bit:ut ſi pro aliquo claro:aut forti uiro cuius in remp.

multa ſint beneficia dicer̃ poſſi. cũ uidearis nõ uti de

te ueniã poſtulamus: hoc ãt actõisge

nusnõ frequenter incurrit ĩ uidiciis

ſed in ſenatu aliquotiens: & apud po

pulu Oat exemplum uel quintinu/

mitori: uel Syphacis: ubi aperta nul

la alia conſtiuutione uema poſtula/
ta ſit. Subiungit præcepta: primo

precatione: uti tamẽ ad hunc modum. Quod ſi iudi-
ces hic pro ſuis beneficiis: pro ſuo ſtudio quod in uos

ſeꝑ habuit tali uos tempore multorum ſuorum recte

factorũ cauſa uni delicto: ut i gnoſceretis poſtularet:

tam dignum ur̃a manſuetudie: quã uirtute eus eẽt

ſuun

teto

tüdien
ndurhe
rn
Utdl
ctemi
Uhurn
ur M
malen
unehi
rlhup⸗
nieh⸗
hone

eſer⸗

REE
Klbe0.
1
mu⸗
. . △
ſccil
KW.
co
D
hisch/
Cetlaa
uche⸗
Nncn.
nme“

ue
gumle
pten⸗
zuit
Alich,
4
let
ſlnen
els

a iudices auobis hanc rẽ hoc poſtulãte impetrari. De

inde augeri beneficia licebit et iudices ꝑ locũ cõem ad
ignoſcẽdi uoluntatẽ deducere. Quare hoc genusꝗᷓ⸗
ꝗᷓ in iudiciis non uerſatur: niſi quadam ex parte:tamẽ

quia pars ipſa inducẽda nonnunꝗᷓẽ: in ſenatu aut cõ

ſiio ſæpe omni ĩ genere tractãda:in id quoq; præcep

ta ponemus. Nã in ſenatu et ĩ conſilio de Siphace diu

deliberatũ ẽ:et de ꝗnto Numitorio pulſo apud. Lopti

mũ:et eius cõſiliũ diu ductũ ẽ:et magis in hoc quidem
ignoſcẽdi ꝗᷓ cognoſcẽdi poſtulatio ualuit. Nã ſemę
animo bono ſe in populũ romanũ fuiſſe:nõ tam faci-
le probabat cũ cõicecturali cõſtitutione uteretur:quam
ut propter poſterius beneficiũ ſibi ignoſceretur:ut de
precatiõis partes adiũ geret. Oportebit igitur gũ:ꝗ ſibi

ut ignoſcatur poſtulabit: ſi ꝗᷓ ſua potert beneficia cõ⸗
memorare:etſi poterit ea oſtedere maiora eẽ:quã hæc.

quæ deliquerit: ut abeo plus boni:quã mali profectũ
eẽ uideatur. Deĩde maiorũ ſuorũ beneficia: ſiqua exta
bunt proferre. Deinde oſtẽdetur nõ odio:neq; crudeli
tate feciſſe: quod fecerit:ſed ſtulticia:aut iĩpulſu alicu-

ius:aut aliqua honeſta: aut probabili cauſa Poſtea pol

liceri et cõfirmare ſe:et hoe peccato edoctũ:et benefi-
cio eorũ:ꝗq ſibi ignouerint cõfirmatũ:oĩ tꝑe a tali rõe
abfuturuũ. Deinde ſpem oſtẽdere aliquo ſe i loco ma-
gno his qui ſibi cõceſſerint uſui futurũ. Poſtea ſi facul
tas erit ſe aut conſan guincũ:aut ẽt a maioribus:et pri-

mis amicum eẽ demoſtrabit et amplitudinẽ ſuæ uolũ

tatis:et nobilitatẽ generis eorũ: qui ie ſaluũ uelint: et
dignitatẽ oſtẽdere: et cætera ea quæ perſonis ad hone
ſtatẽ et amplitudinẽ ſunt attributa:cũ quæſtione ſine
arrogant a in ſe eẽ demõſtrabit: ut honore potius ali-
quo quã ullo ſupplicio dignus eẽ uideatur. De ĩde cæ
teros proferre:quibus maiora delicta conceſſa ſunt ac

multũ proficiet: ſi ſe miſericordẽ in poteſtate propen

ſum ad ignoſcendũ fuiſſe oſtendet: atq; ipſum illud
peccatũ erit extenuandũ:ut ꝗqᷓminimu obfuiſſe uidea
tur:et aut turpe:aut inutile demõſtrãdũ tali dé homi-

ne ſupplicium ſumere. Deide communibus locis mi-

ſericord am captare oportebit: ex his præceptis: quæ ĩ
primo libro ſunt expoſita. Aduerſarius autẽ malefacta
au gebit: nihil imprudẽter: ſed omnia ex crudelitate et
malitia facta dicet. Ipſum immiſcricordẽ ſuperbum

fu iſſe: et ſi poterit oſtẽdet ſemper inimicum fuiſſe:et
„

eius qui ut ignoſcatur poſtulat: ut
ſua beneficia commemoret: ſi qua
habuerit in uita præterita: & ea do/
ceat eſſe maiora quam eſſet factum
unQe reus eſt. deinde maiorum ſuo
rum beneficia oſtendat. Deinde di/
cat ſe non odio:neq; crudelitate fe/
ciſſe: quod fecerit: ſed ſtulticia: aut
alicuius impulſu deinde pollicea/
tur ſe alicubi profuturum: deinde
oſtendat ſe conſanguineum: magnis
ac principalibusuiris: uel amicum:
deinde amplitudinẽ ſuam& uolun
tatis & generis: & eorum uolunta/
temoſtendat:qui de ſe iudicent: &
omnia quæperſonæ amplitudinem
hon eſtamꝗq demonſtrent. Sed hæc
cum cõqoe lione potius quam cum
arrogantia. Poſt hæc adiungere ex/
empla debetin quibus doceat: aut
ſimili de cauſa ignotum multis:aut
maiora conceſſa delicta. Deinde do
ceat ſe in poteſtate item fuiſſe: & id
ignouſe quamplurimis. Poſtremo
ipſum peccatum extenuare debebit
& comparare propter paruum ad/
miſſum ſe hom nem tali honore ex
cellentem ſupplicioaffici non opor

tere: quo afficiuntur cæteri: qui ma

lora committunt.Hæc confirmare
locis communmibus: qui ad captan/
dam miſericordiam in primo libro
uidentur expoſiti. Sed contra hunc

qui dicit primum maleficium auge

bit. Deinde dicet mhil impruden/
ter factum: ſed crudeliter & immi/
ce omnia ipſum immiſericordem:
immitem: ſuperbum: inimicum
ſemper fuiſſe. Amicum nunquam
futurum & ſi beneficia protulerit il
le: qui ueniam petit his: qui contra
dicit docere debebit: cauſa alia non
beniuolentia præſtitum. Aut aliud
maius poſtea conſecutum: & hoc ma
lo beneficia ſuꝑiora deleta: aut leui
ora beneficia maleficus: aut ut ho/
nor habitus eſt benefactis ꝓ malefi
cio pœna ſumatur: deinde ut ꝑ locũ
communem dicat turpe eſſe: & in-

utile ignoſri: deinde opratum fuiſ-

ſe: ut reus aliquando fieret: & nunc
non uindicari. Poſtremo cogitare
debere quali animo circa eum fue/
rit: & quali odio. Loci communes
eius erunt indignatio maleficii: &
alter ut eorum miſereantur: qui
fortuna non malitia peccauerint.
Nam & in ſenatu de Syphace diu de
liberatum eſt.lIta hic docet poſtula/

tam eſſe ueniam per deprecationẽ.

k ii

Nam ſemper animo bono in popu/

lum fuiſſe non tam facile probabat

cum coniecturali conſtitutione ute

tur. Ita excludebatur eiuscomecti⸗
ra:qua factum negabatur: quod er/
ga Populum Romanum bono ani/
mo fuiſſet: & relinquebatur ſola de
precatio. Quoniam ergo in gene-
rali conſtitutione tamdiu propter

eius partium multitudinem com/

moranur. Omnes quatuor conſti/
tutiones cum ſuis ſpeciebus expoſu/

it. Supererat iam de controuerſus le

galibus diſputari: ſed quoniam par

t tus qualitatem ſpecies ei duas de/
derat: iuridicialem & negocialem:
ipſamq; rurſus iuridicialem diui/
dens in abſolutam & aſſunptiuam:

ſpecies ei duas dederat: juridicia/
lem ipſam ita definierat: ut in ea æꝗ

& iniqui natura aut præmii:aut po

næ ratio quæreretur: æqui & mqui
natura in omnibus expoſita eſt ſu/
pra tractatibus circa cmnes ſpecies

iuridicialis. Vnde nunc nece ſſa-
rio admonet de pœnæ ac pranni ra
tione eſſe tractandum. Quod mul
ta exiſtunt genera cauſarum ex præ

mii petitione ſimiiter & ponæ.

Nam Cicero de pra mio tantum lo
quitur:nos tamen & ad ꝓęœnæ actio

nem ratione tradita præceptum de
præmio per ſimilitudimnem tranfſfe

remus, Petuntur inquit præmia &

apud iudices: & in ſenatu: & in ali/
quo conſilio hicadmonet: quod in

ſenatu dixit: ne quis arbitretur de
del beratiuo diceéndi genere ſum/
ptum eſſe tractatum: cum de iudi⸗
ciali genere dicendiomnmis tractatus

haberetur: hoc inquit neminem mo
ueat: quomam & apud ſenatum li/

cet ſententiæ dictio ſit: qued dicen

digenus del beratiuæ conuenit: ta
men iudiciale genus dicendi eſt ex/

timandum: cum & in ſenatu licet
de probando hom: ne: mproben/
doque tractetur. Er omn noinquit

iſta tria genera cauſarũ forma qua/

dam & primogenere diſtant. Altio

re tamen & pleniore intellectu im

plicita ſibi& connexa ſuis partibus

continentur, Nam & apud iudices
de prænuo ſæpe accuſator queritur

amicum fieri rullo modo poſſe. Si beneficia proferet

reus aut aliqua de cauia facta non propter beniuolen

tiam demonſirabit: aut poſtea odium acre eſſe ſuſcep-
tum: aut lla om nia maleficiis deleta: aut leuiora bene.

ficia quam maleficia: aut cum ł eneficiis honor habi-

tus ſit:pro maleficio pœnã ſumi oportere. Deniq; tur-
pe eẽ: aut iutile ignoſci. Deinde de quo uepoteſtas eſ-
ſet ſæpe optar nt in cũ poteſtatem nõuti ſummam eſ-
ſe ſiulticiam:et cogitare oportere: quem animum ĩ eũ

„● ⸗ .
et quàmoptime habuerint. Locus autem communis

erit indignatio malefcii:et alter eorum miſereri opor

tere. Qui propter fortunam: non propter malitiam ĩ

miſer's ſint. Quoniam igitur in generali conſtitutõc
tamdiu mopter eius part um multitudinem cõmora-
Trur ne forte uarietate et diſſimilitudine rerum dedu-
us alicuius animus in quendam errorem deferatur.-

Quid etiam nobis ex eo genere reſtat:et quare reſtat
admonendum uidetur. Iuridicialem cauſam eſſe dice

bamus:in qua æqui et iniqui natura et præmii: aut po

næ ratio quæritur. Eas cauſas in quibus de æquo et ini

quo quæritur expoſuimus. Reſtat nuncut de præmio
et de pcna explicemus. Sunt enim multæ cauſæ: quæ

ex præmii alicuius pet tione conſtant. Nam et apud iu

dices de præmio ſa pe accuſatorum quæritur: eta ſena

tu aut conſilio aliquod præmium ſaæpe petitur. Ac ne
minem cõueniet arbitrari nos cum aliquod exemplũ
ponamusequod in ſenatu agatur ab iudiciali genere
exemplorum recedere. Quicquid n. de homine pro-
bando aut improbando dicitur: cum ad eam dictõem
ſententiarum quoq; ratio accommodetur: id etſi per

ſententiæ dic ionem agitur:et deliberatiuum eſt. Sed

qa de homine ſtatuitur: iudiciale eſt habendum. Om-
n no autem ꝗ diligẽter omnium cauſarum uim etna-

turam cog nouerit:cum genere primo:tum etiam for⸗

ma eas intelliget deſidere. Cæteris autẽ partibus aptas

inter ſe omnes: et aliam in aliam implicatam uidebit.
Nunce d e præmiis conſideremus. L. Licinius Craſſus

conſul quoſdam in citeriore gallia nullo illuſtri: neq;

certo duce:neq; eo nomine:ne q; numero præditos ut

digni eſſent: qui hoſtes romani populi eſſe diceren-

tur: qui tamen cum excurſionibus et latrociniis ĩfeſta
prouinciam redderent conſectatus eſt:et confecit:Ro

mam rediit. Triumphum ab ſenatu poſtulat. Hic et in

dept
gonn
ne
zon
tel⸗
ent

iß

la
ſ

.

ſn
ſte
cen
Eeſ
cul
He
ut
bus
en
n
ne⸗
hon

lee⸗

Modot
mi⸗
amt-
c⸗
a.
kle
lir
mo
Lcr
n
1l
Lere,
nele
e⸗
och

deprecatione nihil ad nos attinet: ratõibus et infirma
tionibus rationũ ſupponendis ad iudicationem perue
nire:propterea niſi alia quoq; incidet conſtitutio: aut
pars cõſtitutionis ſimplex erit iudicatio:et in quæſtio
ne ipſa continebitur. In deprecatiõe huiuſmodi opor
teat ne pœna affici. In hac huiuſmodi:Oporteat ne da
ri præmiũ. Nunc de præmi quæſtiõe appoſitos locos
exponemus. Ratio igitur præmii eſt qᷓtuor in partes
diſtributa:in beneficia: in hoĩem: in præmii genus: in
facultates. Beneficia ex ſua ui et ex tꝑe: ex aĩo enus: qui
fecerit:ex caſu conſiderẽtur. Ex ſua ui quæruntur hoc
mõ: Magna: an parua: facilia an difficilia: ſingularia
ſint: an uulgaria: uera an falſa: quanã ex ratiõe hone-
ſtentur. Ex tempore aũt:ſi tũ cum indigeremus:cum
cæteri nõ poſſent:aut nollent opitulariſi tum cũ ſpes
deſeruiſſet opitulatus ſit. Ex animo ſi nõ ſui commodi
cauſa:ſed eo conſilio fecit ola:ut hoc conficere poſſet
Excaſu:ſi nõ fortuna:ſed induſtria factum uidebitur:
aut ſi induſtriæ fortuna obſtitiſſet. In hominẽ aut: ꝗ
bus rationibus uixerit:ꝗd ſumptus in eã rem: aut labo
res etiã ſumpſerit:etſi quid aliꝗdo tale fecerit: numali
eni labores aut deorũ bonitatis præmiũ ſibi poſtulet:
num aliquãdo ĩpſe talẽ ob cauſam aliꝗᷓ præmio affici
negarit oportere: aut nũ iã ſatis pro eo: quod fecer t
honos hitus ſit. aut nũ neceſſe fuerit ei facer̃ id quod
fecerit:aut num huiuſmodi ſit factumut niſi feciſſet
ſupplicio dignus eſſet: nõ ꝗa fecerit præmio: aut num
ante tempus præmium petat:et ſpem incertam pro cer
to uendicet precio:aut num quòd ſupplicium uitet eo
præmiũ poſtulet: ut de ſe præiudiciũ factũ eẽ uidea-
tur. In præmii aut genere ꝗd:et quantũ: et quãobrem
poſtuletur:et quo et quãto quæq; res præmio digna
ſt cõſiderabitur. Deinde apud maiores ꝗbus hoibus
et quibus de cauſis talis honos ſit habitus qretur. De-

inde his honos nimium peruagetur. Atq; hic eius qui

cõtra aliquem præmium poſtulãtẽ dicet: locus erit cõ
munis præmia uirtutis: et officii ſãcta et caſta eẽ opor-
tere:neq; ea aut cum ĩ mprobis cõmunicari:aut in me-
diocribus homtinibus peruulgari. Et alter mius homi

nes uirtutis cupidos fore uirtutis præmio peruul gato

quæ enim rara et ardua ſint ea: expediendo pulchra et
iucunda hoĩbus uideri. Et tertius ſi exiſtant: qui apud
maiores noſtros ob egregiã uirtutẽ tali honore digna
2

Accuſatoribuslege præmia daban/
tur hoc ipſo quod accuſabant: ex⸗
emplum dat Tullius: Nullo præ⸗
mio adductus ſum. Item nonenm
ſpolia Caii uerris concupiuiidnon
ſi per ſententiæ dictionem agitur de
liberatiuum eſt. Deliberatiuum eni
ſic definierat: ut diceret: Cum res
poſita inconſultatione ciuili habet
in ſe ſententiæ dictionem. Ergo cũ
agitur in ſenatu de homine proban
do uel improbando:nmon deliberati
ua exinde dicenda eſt:quia habet ſẽ
tentiæ dictionem: ſed iudicialis cau
ſa magis:qa de homine probãdo:ĩi/⸗
probàdoque tractatur, Nũc de præ
miisconſideremus. Hinc dare præ/
cepta ungbr t:quæ ſeruanda ſuntcũ
præmium poſtulamus: quod ſolũ
ſupat d conſtitutiõe iuridicialitrac
tata:ut natura æqui & recti: aut præ
mii:aut pœnæ ratio quæratur. Dat
exẽplum:in quo præmium poſtula
tur. e eo qui triumphũ petit:poſt
quod exemplum admonet:neq; hic
neque in deprecatione nos facta itẽ
tione:& de pulſione: &nata quæſtio
ne:aut rationẽ inquirere: aut depul
ſionem ratioms ſed ipſam eſſe udi
cationem quæ ſit quæſtio. In depre
catione hoc modo: Oporteatne affi
ci pœna in præmii petitõe: oporte/
at ne dari præmiũ. Nuiditergo di/
cenda in præmii petitione in quatu
or:beneficia in hominem: ĩ præmii
gẽus:ĩ facultates:quibus ſigulisptes
certas ipſe ſupponit. Smuilq; docuit
locos cõmunes:quos tantũ in hispti
bus ex quatuor habemus in præmii
genere: & in facultatibus. Hæ enim
duæ partes affectus tenẽt: & poſſũt
audientes publicæ rationis præmiũ
& facultas plurimũ cõmouere. Ac
de cõſtitutiõibus ꝗdẽ ſatis dictũ ẽ.

k iil

Nunc de his controuerſiis: quæ in
ſcripto uerſantur dicendum uide/
tur. Conſtitutiones rationales eſſe
ſtatus & in primo docuimus: & ip/
ſas eſſe principales, Hocquemad/

modum compleremus in dicendo

ſuperiore tractatu docuit: ſed quia
ſunt præter ea genera controuerſia/

rum:quæuerſantur in ſcripto: quæ ĩ

cidunt conſtitutiõibus:quæ ipſa qn
q; ſunt:neceſſario etiam de his datr pᷣ
cepta. Suntautem controuerſiæ ꝗn/
tambiguitas: ſcriptum: & uolũtas:
leges contrariæ: ratiocinatio: & defi

nitio. Scriptiautem controuerſia eſt

cum in quocunq; ſcripto naſcitur cõ
trouerſia:aut in legibus:teſtamentis
pactis:& dictis: & cxteris:qicæ ĩ ſcri⸗
ptura ſunt. Ergo principalideſtam/
biguitas: quia ita ord nem fecit: cu/
ius definitio adhibita eſt: com quid
ſenſerit ſcriptor obſcurum eſt: ideo
quia duas aut plures res ſigni ficat:
huicexemplum dedit: ut hærss da-
ret uaſa cælata uxori:q uellet: quo/

nhiam ut diximus conſtitutiões non

ſunt:ſed inc dentes ſunt controuer/
ſiæ:non conſtituit quæ ſit int ntio:
quæ depulſio:neq: quæ ratio & refu
tatio rationis:& quæ iudicatio: ſed
cõtinuo dat præcepta: quæ ſunt par
ti utrique commuma: Sunt autem
hæc. primum ut negemus ambigu/
um: & doceamus locutionis ipſius
conſuetudinem:deinde ut ſuperio
ra uerba & inferiora conſideremus:
ex quibus colligamus: quæ ſit uera
ſententia. Deinde excutiamus per
ſonam eius:qui ſcripſit: ut ex cæte/
ris dictis eius: factis: ſcriptis: ani/
mo:atq; uita quid ſenſerit poſſe in/

tel ligi. Deĩde excutiamusomne ſcri

ptum:ne ĩ aliquo uerbo: aut nosad

iuuet: aut impugnetaduerſarium.

ti ſunt:nõne de ſua gloria cũ pari præmio tales homi
nes afficiuideat deliberari putẽt:et eorũ dinumeratio
et cũ eis:quos cõtradicat comparatio. Eius autem: qui
Fræmiũ petet facti ſui amplificatio: et eorum ꝗ affecti
ſunt præmio cum ſuis factis cõtentio. Deinde cæteros
auirtutis ſtudio repulſum iri: ſi ipſe præmio nõ ſit afle
Qus. Facultates autẽ cõſiderantur: cum aljiquod pecu

niarum in præmiũ poſtulatur: iĩ quo utrũ copia ne ſu

agri:et uectigaliũ pecuniæ: an penuria cõſideretur. Lo
cicões facultates augere:non minuere oportere: et im
prudentẽ eſſe:qui pro beneficio nõ gratiã:uerũ merce
dem poſtulet. Cõtra aũt de pecunia ratiocinari ſordi-
dum eẽ:cũ de gratia referẽda deliberetur: et ſe preciũ
nõ pro faco:ſed honorẽ ita ut factitatũ ſit pro bene-
ficio poſbᷣler ac de cõſtitutiõibus quidem ſatis dictũ
2ſ.Nuc de his controuerſiis: quæ in ſcripto uerſantur
dicendum uidetur. In ſcripto uerſatur cõtrouerſia:cũ
ex ſcriptionis ratione aliquid dubii naſcitur: id fit ex
ambiguo:ex ſcripto et ſentẽtia:ex cõtrarüis legibus: ex
ratiocinatione:ex diffim tione. Ex ambiguo autem na⸗
ſcitur controuerſia:cũ quid ſenſerit ſcriptor obſcurũ
eſt: quod ſcriptum duas plureſue res ſignificat ad huc
modum. Parerfamilias cum filium hæredẽ faceret: ua
ſorum argẽteorum centum pondo uxori ſuæ ſic lega
uit. Hæres meus uxori meæ uaſorum argenteorũ pon

do centum:quæ uolet dato. Poſt mortem eius uaſa ma

mifice: et precioſe cælata petita filia mater. Ille ſe quæ
ipſe uolet debere dicit. Primum ſi fieri pot erit demon
ſtrandumẽ non eẽ ambigue ſcriptũ propterea quod
omnes in conſuetudine ſermonis ſicuti ſolent eo uer-
bo uno:pluribuſue in ea ſentẽtia:in qua is qui dicet ac
cipiendum eſſe demonſtrabit. Deinde ex ſuperiore et
inferiore ſcriptura docẽdum id: quod quæratur fieri
perſpicuum. Quare ſripſa ſeparatim ex ſe uerba con-
ſiderẽtur omnia: aut plæriq; ambigua uiſum iri. Quæ
autem ex omni conſiderata ſcriptura perſpicua fiant
hæc ambigua non oportere exiſtimari Deinde qua
in ſententia ſcriptor fuerit ex cæteris eius ſcriptis: di-
Gis:et factis:animo atq; uita eius ſumi oportebit:et ea
ipſam ſcripturam: in qua inerit illud ambiguum: de
quo quæritur totam omnibus ex partibus pertentare:
ſi quid: aut ad id appoſitum ſit: quod nos interprete

ge
ſa
Ge

.

lſ⸗

larn

woe
(ou
U
ſ

h

hon
hett
n
aecl
(Tetos
ltaſe
nen
diel
am
nen
lo,⸗
emi
ha⸗
D
taci
in
buse

loe

mur:aut ei quod aduerſarius ĩtelligat aduerſetur. Nã

Kacile quid ueriſimile ſit eum uoluiſſe qui ſcripſerit ex

comuni ſcriptura et ex perſona ſcriptoris: atq; his re-
bus quæ perſonis attributæ ſunt cõſiderabitur. Deide
erit demõſtrandũ ſiquid ex ipſa re dabitur facultatis
id quod aduerſarius intelligat. multo minus cõmode
fieri poſſe:ꝗᷓ el quod nos accipimus quod illius rei ne
cy adminiſtratiõe exitsullus extet nos:quod dicãus
facile et cõmode tranſigi poſſe: ut ĩ hac lege. Nihil.n.
prohibet fictã exẽpli loco ponere: quo facilius res ĩtel

ligatur. Meretrix coronã aureã nõ hęeto ſi habuerit

publica eſto:cõtra eũ qui meretricẽ publicari dicat ex

lege oportere poſſe dici: neq; adminiſtratione ullã

eſſe publicæ meretricis: neq; exitũ legis in meretrice
publicãda. At ĩ auro publicãdo et ad admini Arationẽ

et exitum facilem eſſe:et incõmodi nihil ineſſe. Ac di*
* quæarguimusne forte quod aduer

ligenter hic quoq; attendere oportebit: num illo pro
bato quod aduerſarius intelligat:ultior res:aut hone

ſtior: aut magis neceſſaria a ſcriptore neglecta uidea-

tur. Id fiet ſiid quod nos demõſtrabimus honeſtum.

aut utile:aut neceſſariũ demõſtrabimus:ſi id quod ab

aduerſariis dicatur minime eiuſmõi dicemus eſſe. De

inde ſi in lege erit ex ambiguo cõtrouerſia dare opam

oportebit ut de eo quod aduerſarius intelligat: alia iĩ
lege cautũ eſſe doceatur. Permultum proficiet illud

damonſtrar̃ quẽadmodũ ſcripſiſſet:ſi id quod aduer

ſarius accipiebatur fieri aut ĩtelligi uoluiſſet: ut ĩ hac

cauſa in qua de uaſis argẽteis quæritur poſſit mulier
dicere nihil attinuiſſe aſcribi quæ uolet: ſi hæredis

mittere uolũtati:eo enim non aſcripto nihil ineſſe du

bitationis:quin hæres quæ ipſe uellet daret. Amẽtiam
igitur fuiſſe cũ hæredi uellet cauere id aſcribere:quo
nõ aſcripto nihilomius hæredi caueretur. Quar̃ hoc
genere magnopere talibus ĩ cauſis oportebit uti ſi hoc

modo ſcripſiſſet iſto uerbo uſus non eſſet:non iſto lo

couerbum iſtud collocaſſet: Nam ex his ſcripti ſentẽ
tia maxime perſpicitur. Deinde quo tẽpore ſcæiptum
ſit quærẽdum eſtut quod eum uoluiſſe ĩ eiuſmodi tẽ
pore ueriſimile ſit intelligatur. Poſt ex deliberationis
partibus quid utilius et quid honeftius:et illi ad ſcri-
bendũ et his ad cõprobandum ſit demõſtrãdũ: et ex
his ſi quid amplificatiõis dabitur cõmunibusutroq;

ODeinde dicèdù id qdâ aduerſarius
ĩtelligat minus cõmode fieri quã ꝙ;
nos itelligãus:huic pᷣcepto exẽplum
dat. Meretrix coronã aureã ñ hẽto.
Si hũerit publica eſto. Hic. n. tracta

ri põtñ bene ſẽtire eum qui publicã

dã dicit eẽ meretricẽ ꝙ publicæ me
retricis nullus exitus:inulla admim
ſtratio:hoc ẽnullũ quodãmodo ue
ctigal. Inauro uero publicando ma
gnãa eſſe utilitatem. Poſt hæc adiun
git utilitatem præcepti: ut interpre
tetur quanto ultior res: aut honeſti
or prætereatur: ſi id intel lectum fu
erit ꝙ aduerſarius interpretatur.
Hoc autem apertius fiet:iſi id quod
nos interpretamur doceamms eẽ ho
neſtũ: utilg:neceſſariũ, Sed quo/
niã ſcripů controuerſia: ſicuti ſu⸗
pra docuimus poteſt eſſe & in teſta
mẽto:& hoc exemplum dedit. Po/
teſt autem eſſe & in lege:adiecit præ
cepta:ſi ãbiguitas fuerit in lege.Vti

ſarii intelligant alia lege cautũ ſit:
deĩde ut dicamus quẽadmodũ ſcri
bi oportuiſſet:iſi id ſẽtiret quod ad
uerſarii dicunt ille qui ſcripſit. Hu
ius præcepti & argumẽti ſe themate
ſupra poſito ſumpſit exemplumiut
doceat ſcriptorẽ ſi hæredi cõfuler
uellet: ut ea uaſa daret quæ illicom
modum erat dare:non aſcriberent:
quæ uellet. Hocn. nõ aſcripto quæ
hæres uellet ipſe daret. Nunc quia
aſcripſit utriq; eorũ cautum uoluit
qa hoc nõaſſcripto cõſuluiſſet hæ
redi. Ergo concludit præceptũ ĩ hu
juſmodi cauſis ita deber̃ tractari. Si
hoc mõ ſcripſiſſet illouerbouſus eſ

ſet: hoc non eſſet iſto loco uer bum

poſuiſſet:aut non poſuiſſet. Deinde
