ſcentesfilii fortiter fecerũt:petit pᷣmii noĩe unus:ut pater eiuxq reus factus fuerat ꝓditiõisante iudi
ciũ liberet᷑. Alter petit:ut agat iudiciũ.lIta ex una lege diuerſa petẽtiũ uolũtate leges contrariæ eſſe

dicẽtur, Verbũ hisomiſſis Tul. definit ꝗd ſint legescõtrariæ: Dem ponit exẽplũ de eo ꝗ tyrãnũ occi
derit: ut pᷣmiũ accipiat. deinde alterã legit. ꝓponit ut tyranno occio qnq; pximi facile interficiant.

Deinde reliq pcepta dat cõiter in utranq; partẽ. Etenĩ cũ ambæ partẽ. Etenĩ cũ ambæ parteslege nitã

mare debebit. Primũ igitur leges oportebit contẽde-
re conſiderando utra lex ad maiores hoc ẽ ad utilio-
res et honeſtiores ac ma gis neceſſarias res ꝑtineat. Ex
quo cõficitur ut ſileges duæ:aut plures erũt:aut quot
quot erunt quæ conſeruari non poſſunt:qꝗa diſcxepẽt
inter ſe maxime cõſeruanda putetur quæ ad maximas
res ptinere uideatur. Deinde utra lex poſterius lata ſit
nã poſtrema quæq; grauiſſima ẽ. Deiĩde:utra lex iube-
at aliquid: utra ꝑmittat:nã id quod ĩ peratur neceſſari
umẽ illud quod ꝑmittituruoluntariũ ẽ. Dei Me ĩ utra

lege:ſi nõ obtemꝑatum ſit pœena afficiatur: aut in utra-
maiori pœena ſtatuatur. Nã maxime cõſeruãda ẽ eaꝗ“

dili gentiſſima ẽ et ſancta. Deinde utra lex iubeat: utra
uetet. Nã ſæpe ea quæ uetat quaſi exceptiõe quadam
corrigere uidetur illã que iubet. Deideutra lex de ge
nere oĩ: utra de parte aliqua:utra cõiter in plures: utra
in aliꝗᷓ rẽ certam ſcripta uideatur. Nã quæ ĩ partẽ aliꝗᷓ
et quæ in certã aliꝗᷓ rem ſcripta eſt promptius ad cãm
accedere uidetur et ad iudiciũ magis ꝑtinere. Deinde
ex lege utrũ ſtatim fieri neceſſe ſit:utrum inhabeat ali
ꝗ morã et ſuſtẽtationem:nam id quod ſtatim facien-⸗
dũ ſit: pfici prius oportet: deinde operã dareut ſua lex
ex ipſo ſcripto uideatur niti. Cõtraria ãt: aut ꝑ ambi-
guũ:aut ratiocinationem:autꝑ diffinitionẽ induci:
et ſanctius:et firmius id uideatur eẽ: quoꝗ apertius de
ſcriptũ ſit. Deinde ſuæ legis ad ſcriptũ ipſum: ſentẽtiã
quoq; adiungere. Cõtrariam legem:item ad illã ſentẽ
tiam traducere: ut ſi poteſt fieri ne diſcrepare quidem
uideantur inter ſe. Poſtremo facere ſi cauſa dabit fa-
cultatem: ut noſtra ratione utraq; lex conſeruari uide
atur et aduerſariorum ratione altera ſit neceſſario ne-
gligenda. Locos autem communes: et quo ipſa cauſa
det uidere oportebit. et ex utilitatis et honeſtatis am-
pliſſimis partibus ſumere demonſtrantem per ampli
ficationem ad utram potius oporteat accedere legem.

tas quoq; ĩterpᷣtata cõſentiat. Dare ẽt oprã:ut aduerſarioꝑꝶ lex c

tur ꝗ præcepta data fuerit uni parti
ad alterã partẽ:quæ ẽt ipſa lege nite
tur p̃cepta eadem trãſferunt. Eritq;
unicuiq; parti hoc principale:ut ſuã
legẽ laudet aduerſarii:uituperet:re
præhẽdat. Erit ergo tractatus talis:
utra utilior lex ſit: utra honeſtior:
utra magis neceſſaria: utra ad res
plures ptinet: utra ad maxias: utra
lex poſterior ſit. Melior.n.ꝗ poſteri
or: utra lex iubeat: utra permittat:
utra uet. Nã iubet: deſertor capite
pũ iat.Peêrmittit adulteriuũ:cũ adul
tera liceat occidere: deinde utra lex
pœnã cõſtituat ei ꝗ obtẽperet: utra
maiorẽ pœnã: deĩde utra lex iubeat
utra uetet:in eo.n. quod iubet & p/
mittit qſi unũ genus ſit:cõtrariũ ẽ ĩ

eo qc uetat. Veg& ĩ eo quod ĩperat

& pmittit ſit diuerſitas ꝗᷓ ſupra po/
ſuit:i cum illic ẽ neceſſitas:hic utẽdi
uoluũtas. At his duobus contrarium
ẽqqd uetat ut infamisne militet uti
ĩpudicus:ne cõtionet. Maior aũt eſt
auctoritas legis: q uetat: ꝗᷓ illa quæ ĩ
perat.Ois.n.lex ꝗ uetat fortior ꝓp/
terea:qꝗa corrigit illã q: aut pmittit:
aut ĩperat. Et enĩ cũ oẽm hoĩem ad
concionẽ uenire liceat: & ſithæc lex
ꝗ̃ſi pmittat: hæc quæ uetat: infamis
ne cõcionet corrigit illã Iegẽ q: aut
iubet᷑ aliqd aut pmittit. Deiĩde cõſi
derãdũ: utra lex de pte cõſtituta ſit:
utra de oĩ: uel re: uel actu: utra lex
ſpãliter ſcripta ſit:utra generaliter.
Melior.n.quæ de ſpecie ſcripta ẽ nõ
cõiter. Et eſt cõiter: ut hoĩem occide
re ne liceat. Specialiter uiꝶ fortem
occidere ne liceat. &alia huiuſmo/
di/Deinde cõſiderandũ ex qua lege
ſtatim fieri aliqd:aut nõ fieri neceſ
ſe ſit & ex qᷓ ſit aliqua tarditas. Nam
ẽ tarditas:ut in illa lege legatusĩtra
diẽ triceſimũ ꝓficiſcat. Hæc oĩa cũ
dicta fuerint operã dare debeat. una
quæq; pars:quæ pro lege ſua nititur
uti doceat legem ſuam & iuſtam eẽ
& apertã.aduerſarioꝶ aũt uel miu/
ſtã:uel obſcurã: uel ambiguã. Autra
tiocinatõe colligit ꝙ uelintadhibe/
re aliꝗᷓ definitõnẽ aduerſariii ut ĩtel
ligi poſſit ꝗd ĩ lege ſit:ĩ noſtra ãt le/
ge oĩa eẽ manifeſta. Deĩide debemus
adiũger̃ uolũtatẽ ut a ſcriptũ uolũ
õtrariã hẽat uoluntatẽ, Et ſi fieri põt

aduerſarioꝶ legis ita ẽ interp̃tanda ſentẽtia: ut pene ẽt ipſa lex aduerſarioꝶ& p ſentẽtiæ interpᷣtationẽ
pro nobis facere uideatur: ut ambæ legesnræ ſint partis. Vna nr̃a per ſcriptũ aduerſarioꝑ per uolu/

1 ii

*

tatem. Poſtremi ſunt loci communesqui in legibus contrariis ſumipoſſunt:& utilitate & honeſtate

legis cuiuſcunq; ea maxime conſideranda putetur: quæ ad maximas res pertinere uiderur. Præcep/
tum hoc eſt. Comparandas leges eſſe utrum inter ſe duæ uel tres diſcrepent leges: & ſeruari non poſ

ſunt ambæ: qa diſcrepent: ea maxime conſeruet quæ ſit in comparatione utilior: honeſtior: magis

autneceſſaria. ex ratiocinatione autem naſcit controuerſia cũ ex eoquod uſpiã eſt adid quod nuſ

ꝗᷓ ſcriptum ẽ uenit. Ratiocinatioſyllog

ſcriptum ẽ: id quod ſcriptũ non eſt
colligit Cice.ait: cũ ex eo quod uſpi
am ſit ad id quod nuſꝗ ẽ ſcriptũ ue
nit: & habet modos ſuos: quibus cõ
prehendatur: uel ſimile cumcolligi
mustuel cũ minus colligimusex ma
iore uel cũ conſequens dat excplũ
Sed hæc in marcomãno exẽpla ſunt
poſita dat exẽplum Ci.de co ꝗ da/
natus parricidii ĩ carcere teſtamẽtuũ

fecerit. Nulla quidẽ lex teſtamẽtũ

facere prohibet eũ: ꝗ damnatus ſit
parricidii. Sed ſunt aliæ eges quæ
multa facer̃ prohibẽt parricidii reũ
& damnatũ. Ex qbus colligitur etiã
hoc faciendi teſtamenti illũ non ha
buiſſe poteſtatẽ.ltẽ multæ leges ſũt
teſtamentorum faciendoꝶ: ex ꝗbus
Iterũ colligitur hũc faciẽdi teſtam

ti poteſtatẽ non habuiſſe. Tractatus

uero hẽt & locos argumenteꝑg tales

Primumut ſcriptů laudemus: & cõ

firmemus. deinde cõferamus cũ eo

facto quod colligimusaſcriptũ. deĩ

de ut ſimile eſſe doceamus deĩde ut
ſi illud æquum ſit: hoc quoq; eſſe
æquum iudicemus, deĩde ut dicãus
cũ de hoc ſcriprũ ſit cur de alio ſcri
ptum non ſit ꝙ qſi manifeſtum fue/
rit ex eo quod ſcriptũ: eſt etiã quod
ſcriptũ nõ ſit & iccirco aſcriptori le
gis prætermiſſum eẽ uideat: Deide
docebamusi multis legibus multap
terit:ſed accipi: hæc ſinon ſint præ
terita: ex his, ſ.quæ ſcripta ſunt: hæc
dicit qui utit᷑ collectione. Qui con
tra pugnat ante omnia laborare de/
bet ut ſimilitudinem tollat:& dicat
aliud eẽ in eo quod ſcript ẽ: aliud
in eo quod admiſſum eſt ac propte/
rea eſſe diſſimile & non debere acci

pi ex eo quod ſcriptum eſt: id quod
non ſcriptum eſt: cum ſit multa di/

ſtãtia diſſimilitudinis & ſimilitudi
nis: de quibus in primo libro expo/

ſuit Cicero. Addere præterea etiam

poterit is qui cõtra collectionemni
titur uti & ipſe utat aliq collectiõe
Quod ſi & cõtigerit iſſdem argum
tis utetur quæ ſupra dedimus erqui
utitur collectione. Sinautemnõ po/

terit uti. hocaget: ut oſtẽdat ſcriptũ

ſolũ cõſiderari oporter̃. Periclrtari
iura onmia:ſi ſimilitudies accipiãt
nihil emm eẽ pœne: quod nonalteri
ſimile eẽ uideat. Poſtremi loci ſũt

Iſmus drcontrouerſia legalis eſt. Habet tractum cù eoquod

Ex ratiocinatione naſcitur cõtrouerſia cũ exeo quod

uſpiam ẽ ad id quod nuſꝗᷓ ſcriptum ẽ ꝑuenitur. Hoc
pacto lex ſi furioſusẽ agnatoru:gentiliq; in eo pecu

niaq; eius poteſtas eſto. Et lex paterfamiliasuti ſuper

familia pecuniaq; ſua legaſſet: ita ius eſto. Et lex ſi pa⸗
terfamilias inteſtatus moritur: familia pecuniaq; eius

agnatorũ gentiliumq; eſto. Quidam iudicatusẽ parẽ

tem occidiſſe: ei ſtlatim quod fugiendi poteſtas nõ eſ
ſet ligneæ ſoleæ ĩ pedes inductæ ſunt. Os aut obuolu-
tũ ẽ folulo et præligatu. Deide ĩ carcerẽ deductus: ut

.ibi eẽt tantiſper:dũ culeus in quem conicctus ĩ proflu
entem deueheretur: cõparareiur. Interea quidâ enis a

miliares in carcerem tabulas afferunt:: et teſtes addu-
cunt. Hæredes quos ipſe iubet ſcribunt: tabulæ obſi-
gnãtur. De illo poſt ſuppliciũ ſumitur. Inter eos ꝗ hæ
redes in tabulis ſcripti ſunt:et ĩter agnatos de hæredi-
tate cõtrouerſia ẽ. Hic certa lex quæ teſtamenti facien

di his qui in eo loco ſint adimat poteſtatem: nulla pro
fertur. Ex ceteris legibus quæ hunc ipſũ ſupplicio hu

iuſmodi afficiunt:et quæ ad teſtamenti faciendi pote
ſtatem ptinet:ꝑ ratiocinationem ueniendumẽ ad hu

iuſmodi rõnem ut quæratur:habuerit ne teſtamẽti fa
ciẽdi potſtatẽ. Locos aũt in hoc genere argumẽtãdi
hos:et huiuſmodi quoſdã eẽ arbitramur. Primu eius
ſcripti quod proferas laudationem et confirmatio-

nem. Deinde cius rei de qua quæritur cum eo de quo

cõſtet collationem huiuſmodi:ut id de quo quæritur

rei de qua cõſtet ſimile eẽ uideatur. Poſtea adminiſtra

tionem percontatione: qui fieri poſſit: ut ꝗ hoc æquũ

eſſe cõcedat: illud neget:quod aut æquius: aut eodẽ in
genere ſit. Deinde ĩccirco de hac re nihil eẽ ſcriptum:

quod cum de illa re eſſet ſcriptum:de hac re is ꝗ ſcri-
bebat neminem dubitaturũ arbitratus ſit. Poſtea mul

tis in legibus muilta præterita eſſe: quæ iccirco præteri
ta nemo arbitretur: quod ex cæteris de quibus ſcriptũ
ſit intelligi poſſint. Deĩde æquitas rei demonſtranda
eſt: ut in iuridiciali abſoluta. Contra autem qui dicet

ſimilitudinem infirmare debebit: quod faciet ſi demo

lubiti
Ninmgr
nume
Mnle
ſpe
zred
gucj
Ura
Nonil
jnun⸗
etle
ntio
Alqu⸗
Ges
ſcher
l.
ünte
s
dorun
d
tint⸗
nau!
eteor
Cann
wlle
wem
mn
mir
con
phi
Ue⸗

nnan
lell
ſo⸗
n
1

–

Eudonde
kor. w
gwd

hock

.

— —
—

—

=

Ndood
Ror
nenke
*MW
un
bigoh
ianan

NN *

,1 .
eret⸗
A5RNI

MN
mar
neabhr
l
Wii
mmmno⸗
e⸗
mm
AE
ſ
g ſn
oſten Nl

ptrr

ſirabit illud quod confertur diuerſũ eẽ genere:natura

ui:magnitudine: loco:tẽpore:pſona:opinione:ſi quo
in numero illud quod ꝑ ſimilitudinẽ affertur:et quo il

lud in loco cuius cã affertur:haberi cõuẽiat demõſtra
bitur. Deinde quid res cũ re differat de monſtrabitur
ut non idẽ uideatur de utraq; exiſtimari oportere. Ac
ſi iple poterit quoq; ratiocinationibus uti iſdẽ quibus

ante dictum eſt: utetur:ſi non poterit: negabit oporter
quicꝗᷓ niſi quod ſcriptũ ſit conſiderari periclitari oia

iura: ſi ſimilitudines accipiantur :ihil eſſe pene quod
non alteri ſimile uideatur multis diſſimilibus rebus: et
inunamꝗᷓq; rem tamen ſingulas eẽ leges. Oĩa poſſe in
ter ſe uel ſimilia uel diſſimilia demonſtrari loci cões a

ratiocinatiõe oporter̃ cõiectura exc anodlarſ ſit:

ad quod non ſit ſcriptũ peruenire:et nemine poſſe
oẽs res per ſcripturã amplecti:ſed eũ commodiſſime
ſeribere qui curet: ut quædam ex quibuſdã intelliga
tur: Contra ratiocinationẽ huiuſmodi:comiecturã di/
uinatione eæ: et ſtulti ſcriptoris eẽ non poſſe oĩbus de
rebus cauere quibus uellit. Definitio ẽ cũ ĩ ſcripto uer

borum aliquod ẽ expoſitũ cuius deui quæritur: hoc

modo. lex eſt qui ĩ aduerſa tempeſtate nauim r elique
rint oĩa admitunto: eorum nauis et honera ſũt qui in
naui remãſerit. Duo quidam cum iã ĩalto nauigarẽt
et eorũ alterius nauis alterius onus eẽt: naufragu quẽ
dam natantem et manus ad ſe tẽdẽtem aduerterunt:

miſericordia cõmoti nauim ad eũ applicuerunt:homi

nem ad ſe ſuſtulerunt. Poſtea alĩquãto ipſoꝰð quoque
empeſtas cœpit iactare uehementiusuſq; adeo: ut do
minus nauis cum idem gubernator eſſetin ſcapham
confugeret:et inde finiculo quia puppi religatus ſca
phã annexã trahebat naui:quod poſſet moderaretur,
Ie autẽ cuius merces erant in gladiũ in naui ibidem
incumberet. Hic ille naufragus ad gubernaculum ac
ceſſit: et naui quod potuit eſt opitulatus. Sedatis autẽ
fluctibus:et tempeſtate iam commutata nauis in por
tum incolumis prouchitur. Ille autem qui in gladiũ

incubuerat leuiter ſauciatus facile ẽ ex uulnere recrea

tus. Nauim cum onere horum trium ſuam quiſq; eſſe
dicit. hic omnes ſcnipto ad cauſam accedunt et ex no/

minis in naſcitur controuerſia. Nam et relinquere na

uem: et remanere in naui. Deniq; nauis ipſa quid ſit

definitionibus quæritur. Iiſdem autem ex locis om-

communesabeo qutitur ratiocina

tione extra ſcriptum per coniecturã
id quod ſcriptum nõ eſt accipi opor
tere. Deinde neminẽ poſſe ſcriptura
cõplecti uniuerſa. Illud ttummo/

do bene ſcribere legem qui quædã

contingat ex quibusalia præteriti

telligi poſſint. Loci uero communes

cõtra eũ q collectione nitit uſti ſunt

Coniecturam nõ eẽ firmũ argumen
tum:ſed eẽ diumationẽ. Deĩde ſtul

ti eẽ ſcriptorisnon oĩa quæ cauenda

ſũt ĩ lege cõſcribere.His ꝗ in eo loco

ſint adimat poteſtatẽ:neque pnmnitat

ſed ut quaſi permiſſio eẽ uideat᷑ col

lectio fit ex alus. Oefinitio eſt cum ĩ

ſcriptouerbũ aliquod ẽ poſitũ: cu/
ius de uiquæritur hocmõ. Subiugit

poſtremã &alẽ controuerſiã: qᷓ de/

finitõnẽ nomiauit. quænulla pte di

ſtat a cõſtititiõe rationali:niſi ꝙ uer
bum ĩ lege poſitũ: uel ĩ ſcriptura ali
qua cum defimit quod ſignificet ꝗd
ſit tunc fit legalis definitio. Suppõit
exẽplum de his qui nauẽ ſuã dicunt

.

unus icubuerit gladio: alter remũ
iperitusgubernãdi tenuerit Guꝙ/⸗

bernator ĩ ſcaphã fugerit hic cũ cõ

tendant: cuiusnauis ſit: ex lege mniti
um capiunt controuerſiæ. Quærit
tamẽ uerbũ quod ĩ lege poſitũẽ ꝗd

ſit nauis: deide qd ſirnauẽ deferre:

& quid ſit in nauẽ remanere. Hæc ſo

la diſcrectio ẽ data inter definitionẽ

legalem & conſtitutionẽ. i. rationalẽ
ſtatum præcepta autẽ dicẽdi eadẽ

ſeruabimus quæ ſupra ſut poſita: ut

dfiniamus: & cætera quæ præcepit.

Tunc expoſitisargumtatiõibus quæ

in iuditiale cauſarum genusacom/
modãt. Finitis omnibuspræceptis

quæ dari fuerant ad omnes conſtitu

tiones: & ad omma genera cõtrouer
ſiarum quæ in legibus ſunt: dutaxat
in iudiciali genere cauſarum ranſit

Tulliusad deliberatiuam cauſaã: &
ad demõſtratiuam. Non ꝙ aliapræ
cepta eſſe poſſ nt deliberatiuæ & de
mõſtratiuæ ꝗᷓ fuerint ſupra in iudi

ciali genere dutaxat in cõſtitutioni

bus. Nam part mõ cõlecturæ: finis:
& cæteræ conſtitutões: & omnia ge⸗

nera controuerſiarum uerſantur in
deliberariuo & demonſtratiuo qué
admodumiĩi iudicialibus. Vndenõ
alio modo dicenda ſũt in iudiciali:

&alio ĩ cæteris:ſe edeadẽ dicẽdiubi

que pᷣcepta ſeruabũt. Verumetiam
qm in libro primo docuit: & hic ad

monet fines ſuoscertos habẽtgene⸗

ra iſta cõtrouerſiaꝑ neceſſario Ppb-
ter fines. Alia quædã pceota: & alis
1 iii
£

quædam argumenta tradenda ſunt

de quibusnunc tractabit., Finem ha
bet iudicialis cauſa æquitatem. De/

lIiberatiua finem habet utilitatem:
ut Ariſtoteli placet:ut Ciceron uti/
litatem & honeſtatem. Demõſtrati/
ua finẽ habet honeſtatem. Ergo pp
finesquaſi alia argumenta ſunt ne-
ceſſaria. Aliud enim cogit in tracta/
tu præter conſtitutionem quamli/
bet:ille qui æquitatem cupit iudici
bus perſuadere: aliud ille qui oſten
dere cupit uti litatem & honeſtatem

aliud qui oſtendere uult honeſta/
tem. Vnde ipſius utilitatis & hone/
ſtatis præcepta danda ſunt: quæ &

deliberatiuæ cauſæ uidentur: & de
monſtratiuæ propter fines proprios

conuenire: & poterat quaiem ſup/

ponere exempla deliberatiuæ per
ſingulas conſtitutiones: hoc eſt: ut

doceret incidere in deliberatiua cõ

lecturam: finem: & reliquas conſti/

tutiones. Item pari modo in demon
ſtratiua: ſed quontam res aperta eſt

dicere præteriit: ne rem ſatisclaram
dum apertionem per exempla uult
reddere obſcuriorem exemplorum
diuerſitatem feciſſet. Rerum expe/

tendarum tria genera ſunt. Par au⸗/
temnumerusuitandarum ex contra
Tia parte., Deliberatiuæ & demon/
ſtratiuæ cauſæ fines dixit eſſe utile

S& honeſtum. Verum eſt quiddam

honeſtũ quod purum ſolum & per
ſe honeſtum eſt. Aliud ucro hone/
ſtum: quod habet mixtam utilita/
tem quod iccirco honeſtum dici-
turiquia ſemper in copulatis rebus
nomen a meliori parte componitur:
ut demonſtratiuam cauſam: cum in
telligamus habere laudem & uitu/
perationem. Quidam tamen hanc
eandem cauſama parte meliore ſi/
cut di ximus laudatiuam eſſe dixe/

runt. Ergo cum honeſtum nunc per

ſe ſolum ſit: nunc ſit aliud quod
iunctumẽ ex utilitate: tamen etiam
hoc honeſti nomen nuncupatur.
Sunt igitur tria quæ expetuntur:ho
neſtum purum: honeſtum cum uti⸗
li:& pſum utile pugac ſeparatum.

nibus quibus conſtitutio definita tiactabitut. Nũcex
poſitis his argumenta tionibus quæ in iudiciale cauſa

rum genus accommodaãtur: deinceps in deliberatiuſ

genus et demonſtratiuũ argumẽetãdi locos et præcep
ta dabimus nõ quo non in aliꝗᷓ conſtitutione omnis
ſemper cauſa uerſetur: ſed quia proprii tamen harum

cauſarum quidam loci ſunt non a conſtitutiõe ſepara

iudiciali genere finem eſſe æquitatem: hoc eſt partem

quandam honeſtatis. In deliberatiuo autem Ariſtote
li placet utilitatem: nobis autem et honeſtatem etutili

tatem. In demonſtratiuo honeſtatem. Quate in hoc

quoq; genere cauſæ quædam argumentationes com-

munite ac ſimiliter tractabũtur: quædam ſeparatius
ad finem quo referri omnem rationem oportet adiun

gentur atq; uniuſcuiuſq; conſtitutionis exemplum
.

ſupponere non grauaremur: niſi illud uideremus: quẽ
admodũ res obſcuræ dicẽdo fierent apertiores: ſic res
apertas obſcuriores fieri oratione. Nũc ad deliberatio
nis præcepta tendamus. Rerum expetẽdarum tria ge-
nera ſunt:par autem numerusuitandarum ex cõtraria
ꝑte Nam ẽ quiddã quod ſua ui nos alliciat ad ſeſe nõ
emolumento captans aliquo:ſed trahens ſua dignita

te quod genusẽ: uirtus ſcientia:ueritas. Eſt aliud autẽ

nõ propter ſuam uim et naturam: ſed propter fructũ
atq; utilitatem petendum.quod pecunia eſt. Eſt por-
ro quiddam ex horum partibus iunctum: quod et ſua
ui et dignitate nos inductos ducit: et præ ſe gerit quã
dã utilitatẽ:quo ma gis expectatur: ut amicitia:bõa exi
ſtimatio. At; ex his horum contraria facile tacenti-
bus nobis intelligentur. Sed ut expeditius ratio trada
tur:ea quæ perſcripſimus breui nominabuntur. Nam
ĩ primo quidem genere.quæ ſunt honeſta appellabũ
tur. Quæ autem in ſecundo utilia: hæc autẽ tria quia
partem honeſtatis et utilitatis cõtinent:et ꝗa maior ẽ
uis honeſtatis iunctæ eſſe omnino ex duplici genere
intelligentur: ſed in meliorem partem uocabuli confe
rantur: et honeſta nominentur. Ex his illud cõficitur
ut appetendarũ rerum partes ſint: honeſtas: et utilitas
uitandarum turpitudo et utilitas. His igitur duabus
rebus res duæ grandes ſunt attributæ: neceſſitudo

ti: ſed ad fines horum generũ accõmodati. Nã placet ĩ

Nin

ee

ar
Ceon N
d buun
mide r
Nin;
mn A
temendl
re in
nes ⸗
lru⸗
N
tmag

elere
lellberano
Mc ge
Acorkatl.
dſend
md
es
al. 1
1
N
WodE

„
. eH‚I

2 H
1 .

Nence

Nutm
,Nn
lbi
nine
. n
lico
hinn
. Uehen

An

Prouidentia per quam

etaffectio: quarum altera ex ui:altera ex reet perſonis
conſideratur. De utraq; poſt apertius perſeribemus.
Nunc honeſtats rationes prim explicemus. Quod
autem totum: aut ex aliqua pte propter ſe petitur ho
neſtum nominabimus. Quare cũ eius duæ ptes ſint:
quarum altera ſimplex: altera iun cta ſit:ſimplicem pri

us conſidelemus. Ect igitur eo genere omnis res una
ui:atq; uno nomine amplexa uirtus. Nã uirtus eſt ani
mi habitus naturæ modo:atq; orationi cõſentancus.

Quãobrem omnibus eius partibus cognitis erit tota

uis ſimplicis honeſtatiscõſiderata. Ha bet igitur ꝑtes

Juatuor: prudentiam:iuſtitiam: fortitudinem: tempe
rantiam. Prudęetia eſt rerum bonarum et malarum et

utraꝙ; ſcientia. Partes eius: memoria: in tell &tiarpru-
dentia. Memoria eſt per quã animus repetit illa qua
fuerunt. Intelligentia ẽ per quam ea ꝑſpicit quæ ſat.
factum eſt. Iuſtitia eſt habitus animi cõmuniutilitate
conſeruata: ſuam cuiq; tribuens dignitatem eius ini-
tium ẽ abnatura profectum. Deinde quædã ĩ cõlue
tudine exutilitatis ratione uenerunt. Poſtea res et ab
natura profeſtas:et ab conſuetudine probatas lega

metus:et religio ſanxit. Naturæ us erit quod nõ opi

nio genuit:ſed quædã inata uis inſeruit:ut religionẽ:
pietatem:gratiã uindica tionem: obſeruantiam: uerita
tem. Religio eſt quæ ſuperioris cuiuſdam naturæ: 4
diuinam uocant curam: cerimoniamq; affert. Pietas
per quam ſanguine coniunctis Patriæq; beneuolis of

ficium et diligens tribuiturcultus. Gratia in qua ami
citiarum et officiorum alterius mem oria et remunerã

di uoluntas cõtinetur. Vindicatio ẽ per quam uis:aut
iniuria:et omnino omne quod obfuturutuẽ defendẽ

do. aut ulciſcendo propulſat. Obſeruantia per quam

homines aliqua dignitate antecedentes cultu quodã
et honere dignantur. Veritas eſt per quam imutata
ea quæ ſũt:aut ante fuerunt:aut futura ſut dicuntur.
Conſuetudine ius eſt:aut lelliter nataura tractum ali
ud et maius fecituſe us:ut rellgionẽ aut ſi qd eorũ quæ
ante diximus ab natura profectũ: maius factuũ pp cõ
ſuetudinẽ uidemus:aut quod in morẽ uetuſtasuul-

gi approbatione perduxit quod genus pactũ eſt: par

iudicatum. Pactum eſt quod inter aliquos conuenit.

—.—. . .

iturũ aliquid uidetur antegꝗ

*△D

Sed histribus expetẽdis hoe è hone
ſtoutili: & illo tertio quod mixtũ ẽ
adiugũtur duoad tractatum necef
ſaria:neceſſitudo & affectio: de qui
bus plenius poſtea diſputabit. Atq;
honeſtũ ipſum quod pp ſe expetit:

c duas presut d ximus: diſtributũ

ſit prius tractat de eo ipᷣo quod puꝶ

eſt nulloutili ſociato quã diximius

eſſe uirtutem hãc diuidit in partes
quatuor: pruden iam: iuſtitiam: for
titudiem: temperantiam. Et definit
Prudentiam: eiq; tres ſpecies ſubiu/
gitimemoriam: intelligentiam Ppro
un dentiam:quæ ratione temporum
conſtãt. Præteriti tẽporis ẽ memo/⸗
ria-Pramentis ſtelligentia Futuri P
uidentia: has ſimilſter definit. Item
definit iuſtitiam ſecundum uirtutẽ
eiq; ſubiicit partes ſimiliter tres: na
turalẽ iuſtitiam: cõſuetudinis: iuſti

tiam legitimã iuſtitiã eaſq; ſimiliter

definit:?& datexempla. Subiũgit ter

tiam uirtutem: quã appellat fortitu
dinem: hanc definit: & ei ſubiicit p
tes quatuor: mignificentiam fiden/
tiam: patientiam: pſeuerãtiã, Quas
itẽ definit:ſi icuti omnia. Quarta po
ſtremo ſubiũgitur uirtus:quæ tẽpe
rãtia dicitur:& dat ei partes tres: cõ
tinentiam. clæmẽtiam: modeſtiam
Jquas ptes def nit: ita ut omnia ſupi
ora: quibus explicitis: aperte docuit
id ſolũ ꝙ propter ſe expetit᷑: & qd
ſit: &quale ſit uerum: cam honeſtũ
hoc intelligamuseſſe quod propter
ſe expetitur:nõ ꝓpter aliquod emo
lumentum quod ipſum utiq; uirtus
eſt:quoniãicidebat quæſtiotan uir
tur: ideſt honeſtũ propter ſe expete
retur. Epicurei enim dicũt uirtutẽ
expeti ipſam ꝓpter uolũtatem hu/
ius quæſtion s: cũ clarior uidet eẽ
tractatus diſtulit: &negauit ad hoc
iſtitutũ debere ſociari? ubi tin pcep

ta traduntinõ rerũ diſi putatio con⸗/

tinet. Nam primo ingener̃ quæ ſi ut
honeſta appellantur: uirtus: ſcitia:
ueritas: quænullã obutilitatẽ: ſed
Propter ſè expetuntur. Veritasẽ per
quam ea quæ ſũt:aut fuerũt: aut fu
tura ſunt: dicuntur. Hucuſq; natu/
ram & iuſtitiam curq; his quæ natu
raliter iuſta ſunt explicauit. Nunc

ea d ocebit cũ ptibus ſiis: q p cõſue

tudinem iuſta ſut, Iuſtitiã. n. tripli
cẽ eſſe uoluit naturalẽcõſuetudinis
l.moꝑ: legũ: lege iuſtitia eſt q in
eo ſcripto quod populo expoſitũ ẽ.

Hucuſq; iuſtitiã cõſuetudinis di⸗
xit. nunc incipit legum. Fidentia eſt
er quam magnis & honeſtis rebus.

In honeſtis actibus fidẽtia ẽ. Cæteg

in malis confidentia: na multũ 1pie
animus in ſe fiduciæ certa cũ ſpe col
locauit: ur eſt illud. Turnæ ſurmeri
to:ſi qua ẽ fiducia forti,neq; ad hoc
noſtruminſtitutum pertinet. Epicu
rei enim & ipſam uirtutem dicum
propter ſe nõ expeti:ſed propter uo
luptatem: quæ ſecta Epicureogeeſt.
noc utiq; reuincendum. Sed quia 16
gioristractatuseſt &alteriusoperis.
Rhetorica emm nunc exponit: ideo
& hinc dicere præternufſit, Propter
ſe autẽ uitanda ſunt. Docuiohone/
ſtatem ſequentẽ. Subiũgit uitanda
curpitudmmem: ſed turpitudo in his
ẽquæ cõtraria ſunt uirtutibus. Fidẽ
tiat ut ſupra poſuit uirtusẽ huic (6
traria ẽ: defidẽtia &audacia uitãda
pari modo iter uirtutes & contraria
media iuemuntur: quælicet uicina

ſit uirtutibus: tamen uitada ſunt: ut

uitantur ipſa contraria. hæc autem

quæ uicina ſunt: ita ſunt ut certu no

mé teneant: nũc ita ut uocabuli nõ

habeant. Fidentiam diximus ee uir

tutem: defidẽtiam intium. At id ꝙ
fidẽtiæ uitium eſt: habetnomenꝗd
appellaturaudacia. Item religio uir
tus eſt. Irreligioſitas uitium: atq; re/
ligioni uicina uitium taméeſt: & ſu
perſtitionomunat: quæ & ipa ſit ui
tanda: ſed hæc ut dixi media uelui
cina habent nomma. Nam ſunt aliqᷓ
quæ non habent: ut iuſtitia cumuir
tus ſit iniuſtitia: uitiũ punire. hoſtes
etiam uictos uicinuũ: iuſtitiæ tamen
quia parcẽdum uictis eſt: uitium eſt
aliquando: cui rei uocabuluũ nomẽ:
ut aſpitas: aut crudelitas: ſuperſti/
tio auducia. Sũt igit᷑ multa quæ nos
tum dignitate: tũ quqα fructu ſuo
ducunt: docuit ea quæ propter ſe ex
perenda ſunt. itemq; dixit quæ pro
pter ſe uidenda quæ honeſta pura:
noiauit. Nunc docet illa quæ mixta
ſunt: & habẽt partẽ honeſtatis: par/
tẽ uero utilitatis: quæ tamen etiam
ip̃a hõeſtatis noĩe appellauit. ſũt ãt
gloria: dignitas: apluudo: amicitia

Par quod inter omnes æquabile eſt. Iudicatũ de quo
dicinus: aut aliquorũ iam ſententiis conſtitutum eſt.

Lege lusẽ quod in eo ſcripto quod populo expoſitũ

eſt:ut obſeruet cõtinetur. Fortitudo eſt cõſiderata pe-

riculorum ſuſceptio et laborum perpeſſio. Eius ꝑtes
magnificentia:fidentia Patientia: erſeucrantia lunt.
Magnificentia eſt rerum magnasum: et exelſarũ cũu
anima ampli quadam et ſplendida propoſitione cogi
tatio:alcq; adminiſtratio. Fidentia eſt: per quam ma-
gnis heneſtis in rebus multũ ipſe animus in ſe fidu-⸗
tiæ cum certa ſpe collocauit. Patiẽtia ẽ honeſtatis: aut
utilitatis cã rerum arduarum: ac difficilium uolũtaria
ac diuturna perpeſſio. Perſeuerantia eſtĩ ratione be/
ne conſicrata ſtabilis:et perpetua ꝑmanſio. Tempe
untia ẽ rationis in libidinem: atq; in alios nõ rectos ĩ

betus armimi firma et moderata dominatio. Eius Ptes:

7

continentiatclæmentia: modeſtia. Continentia elt: p

quam cupiditas conſilii gubernatiõe regitur. Cæxme
tia per quam animi temere in odium alicuius ĩuentio
nis concitati comitare retinentur. Modeſtia ꝑ quam
pudor honeſtlus claram: et ſtabilem comparat auctori
tatem. Atq; hæc omnia propter ſe ſolum: ut nihil ad-
iũgatur emolumenti petenda ſunt. Quod ut demõ
ſtretur: neq; ad hoc noſtrum inſtitutum pertinet:et a
breuitate percipiẽdi remotum eſt. Propter ſe autẽ ui
tanda ſurmt non ea modo quæ his cõtraria ſunt: ut for
titudini ig hauia:et iuſtitiæ niuſtitia: uerum etiam illa ꝗᷓ
propinqua uidẽturet finitima: eẽ abſunt autem lõguũ

ſime. Quod genus fidetiæ contrarium eẽ diffidẽtia
et ea re uitium ẽ. Audatia non contrarium:ſed appoſi

tum eſt ac propinquumet tamẽ: uitium ẽ. Sic unicui
q; uirtuti finitimum uitium reperietur: aut certo iam
nomine appellatum: ut audacia quæ fidentiæ:pertina
tia:quæ perſeuerantiæ finitima ẽ: ſuperſtitio quæ reli
gioni propinqua eſt:aut ſine ullo certo noĩe: ꝗᷓ om-
mia itẽ uti cõtraria rerum bonarum in rebus uitandis
reperiuntur. Ac de eo quidẽ genere honeſtatis quod
omni ex parte propter ſe petitur ſatis dictũ ẽ. Nũc de
eo in quo utilitas quoq; adiũ gitur: quod tamen ho⸗
neſtum uocamus dicẽdũ uidetur. Sũt igitur multa ꝗ
nos cum dignitate: tum quoq; fructu ſuo ducũt:quo

iĩ gener ẽ gloria: dignitas:ãplitudo: amicitia. Gloria ẽ

echa
5 i
elip

O

ſ
ne

deno

ne⸗
me ui
u!
bli
lein
HM
Umi

4

O
1.:
ds

frequens de aliquo fama cum laude. Dignitas alicuius

honeſta:et cultu:et honor̃:etuerecũdia:di gna: aucto

ritas. Amplitudo potẽtiæ: aut maieſtatis: aut aliquarũ

copiarum magna abudan tia. Amicitia:uolun taserga
aliquem bonaruũ rerum illius: ipſius cauſa quem dili-

git cum eius pari uolũtate. Hic quia de ciuilibus cau-
ſis loquimux fructus ad amicitiam adiungimus: ut eo
rum quoq; cauſa peienda uideatur: ne forte qui nos
de omni amicitia dicere exiſtimantur reprehẽdere in

cipiant:quanquam ſunt qui propter utilitatem modo

petendam putant amicitiam: ſunt qui propter ſe ſolũ
ſunt qui propter ſe et utilitatem: quorũ quid ueriſſi/

me conſtituatur alius locus erit conſiderandus. Nũc

hoc ſic ad uſum oratorium relinq uaturutt nq; pro⸗
pter rem amicitiam eſſe expetendam. Amicliaru aũt

ratio: quoniam partim ſunt religionibus iunctæ: parꝰ
tim nõ ſunt:et quia partim ueteres ſunt:partim nouæ
partim ab illorum:partim ab noſtro beneficio profe/
ctæ:partim utiliores:partim minus utiles: ex cauſarũ

dignitatibus ex tẽporum oportunitatibus: ex officiis:

ex religionibus:cx uetuſtatibus habetur. Vtilitas au-
tem aut in corpore poſia eſt:aut in extraneis rebus ꝗᷓ;
rum tamen rerum multo maxima pars ad cõmodũ
corporis reuertitur: ut in re publica quædã ſunt quæ
ut ſic dicam ad corpus pertinent ciuitatis: ut agri por
tus pecunia: claſſes:nautæ:milires:ſocii: quibus rebus
iĩcolumitatẽ: ac libertatẽ retinẽt ciuitates. Alia ſi quæ
iam quiddam magis amplum et minus neceſſariũ cõ
ficiunt: ut urbis egregia exornatio: atq; amplitudo.
ut quædã excellens pecuniæ magnitudo: amicitiarũ
ac ſocietatum multitudo. Quibus rebus non illud ſo
lũ conficit: ut ſaluæ:et incolumes:uerũ etiã:ut amplæ
atq; potentes ſint ciuitates. Quare utilitatis duæ ꝑ-
tes uidentur eſſe incolumitas: et potẽtia. Incolumitas
eſt ſalutis tuta aque integra conſeruatio:potẽtia ẽ ad
ſua conſeruanda:et alterius obtinenda idonearum re
rũ facultas. Atq; in his omnibus quæ ante dæcta ſũt:
quid difficulter fieri:et quid facile fieri poſſit oportet
conſiderare. Facile fieri id dicimus quod ſine magno
aut ſineullo labore: ſumptu mo leſta quã breuiſſimo

tempore confici poteſt. Poſſe autem fieri: quod quã-

*
2

Hæc difiniuit:ĩ quo ſimili mõ ami/

citiã docet eẽ honeſtatem quidem
mentis:ſed cum aliqua utilitate ſo/
ciatam. Ioquitur. n. deamicitia ciui
lisquæ utilitate nõ caret. Deinde p/
tes eius amicitiæ marrat &cauſas. o
ſtremo adiũgit illud tertium utiſe

paratam utilitatẽ exſuisptibus do/

ceat eſſe cũ ipᷣa illa commoditas ho

neſtate carẽs pſpicit : uel ĩ republi/

ca:uel in ſingulis ciuibus. hæc autẽ ĩ

republica nũc ad uires prinet ciuita

tis:nunc ad ornamentũ: quæ ip̃a tñ ĩ
utroq; conuenienter nominatur.
Sed uiresnomine appellat ĩcolumi

tatis. At uero ornamentũ potẽtiam

eẽ dicit:ut ſint partes utilitatis duæ
incolunætas: & potẽtia. Poſt hæc tra
ctat quod græci appellãt
latũ quod fieri poſſit:au t
nõ poſſit: in quo etiam illud docet:
ꝙ his uicinum eſt: & quod facile fie
ri poſſit. Prope enim fieri non poſſe
credit: quod cũ magna difficultate
cõficit᷑: hæc ſunt detribus:hoc ẽ ho
neſto puro ſint utilitate: deide mix
to cũ utilitate:tertõ d ſola utilitate.

Vtilitas autem: aut in noſtris rebus:

aut ĩ corpore poſita ẽ hucuſq; de ho
neſto cũ utili:nunc de ſola utilitate
diſſeritur. Quoniam ergo de hone
ſtate: & utilitate diximus, Reſtat: ut
de neceſſitudine uſq; pſcribĩus.Ho
neſtati & utilitati ſupra poſitæ:atq;
tractatæ duas res neceſſario dixerit
attributasneceſſitudinẽ: & affectio
nẽ:de hisnũc pᷣcepit. Acneceſſitudi

nẽ docet eſſe illã:quæ neq; mutari:
neq; ab exitu ſuo flecti poſſit. Affe/
ctionẽ uero quæ ex tempore: aut ne

gociorum euentu: aut hominũ ad/

miniſtratione ſæpe mutatur: ut res
non tales ſint quales eſſe conſuerũt.

Ac neceſſitudinem quæ prima eſti

duo diuidit: ut nunc neceſſitas ſit: qᷓ
aliter exitus ſuos habere non poſſit

ſed ſua cogat effecta ſine ulla excep

tiõe: dicit eſſealteram neceſſitatem
ubi fieri aliter poſſit cum aliꝗd ad/
mittit. Poſtremũ càæ genus demon

ſtratiuum eſt quod adiũgit dat præ
cepta quibus laudes:uituperationeſ
q; tractentur: ideſt quibuslocis. Ac
primum dicit eoſdem locos eſſe lau
di & uituperationi: quos in libro pri
mo iudicialiscauſæ: hoc eſt omnia
attributa perſonæ. Partit tamẽ bre
uiter laudes & uituperatiões ammi
uel corporis: & extrĩſecus:animi uir
tutes:artes ſciæ: uel cõtra uitia cor/
poris:totius uel in partibus: ut pul/
chritudo: ualitudo: integritas: &
cætera Ruiuſmedi.

½

Extrinſecus ſunt patria:parentes co
gnati:amici: magiſtratus: diuitiæ: &
cærera huiuſmodi⸗Poſtremũ præ/-
ceptũ dat ĩ laude: & uituperatõe: nã
tam noscõſiderare deber: quid gor
porisſit: quid extriſecus ſit: quã ꝗd
ſit ĩ aĩlo. Ola enim: uel laudãda: uel
uituperanda nõ rebus externis: non
rebuscorporis: ſed animomentiut.
Sin aliquæ res inciderint difficiles d
impoſſibilitate dicit quædã ſimpli
ces ut aliter omnino fierinõ poſſint.
Caſſilẽſesſe deder hãnibali niſi ue
lint fame perire, Ergo hic exceptio
caſſilinũ uenir ĩi hanibalisptãte. hic
aliter oĩo fieri ñ põt:tũ adiũcto ubi
exceptio:niſi ꝓpaliquã cãm. Ita ñ ẽ
neceſſitas ĩ ciuiliquæſtiõe illa quæ
ſine cõditione eſt. partim dũt ex his
multas eẽ res.i. neceſſitudine: nã oĩ
tpꝑe id ptinebit. i. exceptio ipſa. Ac
ſũma quidem neceſſitas uidetur eẽ
honeſtatis duo ſũt ꝗqdem honeſtũ:
& utile: ſed utili cũ duo ſubiaceant
cõmoditas: & ĩcolumitas qſi tria ef
fecta ſũt.uerum honeſtas præponẽ
da:ſecũdo loco habẽda ĩcolunntas
ẽitertio commoditas deinde & quæ
q; res ſit: aut honeſtatis: aut incolu/
mitatis: aut nõ eo cõſilio quoariſtip
pus ut ſociorum cadauera tempeſta
tibus liberaret. Laudes autẽ: & uitu
perationes. Demonſtratiua quæ ſu
perat ſola tractatur per honeſtatem
quæ demõſtratiua partes habet du/
as.laudem & uituperationem: utrũ
4 tamen exattributis perſonæ tra-/
