pto:& nõa ſentẽtia iudicatũ ẽ. Quã

periculoſũ ſit: ſcitis ſudices leges eẽ
latas: ut per eas honunes gubernent

quod ad rem pertineat. Deinde collatione quid ſcri-
ptum ſit:quid aduerſarii ſe feciſſe dicant:quid iudices
iequi conueniat:utrum 1d quod diligenter perſcriptũ
ſit: an id quod acute ſit ex cogitatum. Demdeea ſen-
tentia quæ ab aduerſariis excogitata ſit: et ſcri pto attri
buta contẽnetur: et infirmabitur. deinde quæretur
quid eiobfuexit ſi id uoluſſſet perſcnibere:an non po⸗
tuerit perſcribi. deinde a nobis ſententia reperietur: et
cauſa proferetur: quare id ſgriptor ſcripſerit quod ſcri
pſit:et demonſtrabitur ſcriptum illud eſſe dilucide:
heuiter: commode: perfecte certa cum ratione. deide
exempla profetentur: quæres cum ab aduerſarii ſentẽ
tia redderetur: et uolutas afferetur: a ſcripto potius iu

dicatæ ſunt. deinde oſtẽditur ꝗ Priculoſum ſit a ſcri

pto recedere. Locus cõmunis eit contra eum qui cum
fateatur ſe contra id quod legibus ſancitum eſt:aut te
ſtamento per ſcriptum ſit feciſſe tamen facti quærat
defenſionem. A ſentẽtia ſic dicemus. Primum lauda-

bimus ſcriptoris cõmoditatẽ: atq; breuitatem quod tã
ui ne periclitarent: niſi adimere ſpẽ?

tũ ſcripſerit quod neceſſe fuerit illud quod ſine ſcri-

pto intelligi potuetit non neceſſario ſcribẽdum puta

rit. deinde dicemus calumniatoris eſſe officium uer⸗
ba et litteras ſequi:negligere uoluntatem. deinde id

quæ miſi obſeruẽtur: multa mala fu W = l
tura ſunt: quod ſi diceret legibusaddere pro arbitrio noſtro uolumen maximum de lege una tantũ
creſceretur: quamobrem iudices cauetote dum ſequimini ſententiam: ne uobis eueniat: quod etiam
Anchiſæ troiano contigit: is quidem accepto oraculo ab Apolline antiquam exquirit matrem: ſequ/
tus eſt gloſas:& profectus in cretam a peſte maxima uexatus eſt. Locus commumis nulla eſt tanta re/
prehenſio: aut tanta pœna: quam non mereatur isqui non præſunnt leges gloſare: & ſuo arbitrio in/
terpretari: & cum uideatur ſe feciſſecontra ſcriptum: legem tamen per commutationem ſententiæ
conatur ſe excuſare. Commoditatem: & breuitatem: laudandus eſt lator huius legis iudices: qui
nobis legem hanc tulit cum ingenti aptitudine: & breuitate: quia cum ſcripſiſſeteam uerbis tantum⸗/
modoneceſſariusaddere noluit plurane lex aliquid ſuperfluum haberet in ſe. Illud quod ſine ſcri
pto:putauit ſuperfluum addere pro defenſionenauis: quoniam ſub ipſis pñtibus uocabulis neceſſa
ciotõtinẽtur. Caluniatoris eſſeof. conſiderate iudicesnonpertinere ad uirum bonu: ſed caluniato
risofficiũ eẽ ſyllabas & uocabula ſequi: & ſniameffugere: ſit. n. ægrotus. Iegẽ hoc pacto ĩtelligi opor
tere uirum calùniator: & falſo hoc cominiſcitur: utnauem conſequatur. Calũniari autem eſt ſcien⸗
ter & falſo accuſare. Quod ſcriptum eſt non poſſe fieri.ſ.niſi ſubaudietur hoc modo:aliquod ipoſſi
bile eſt nauem eſſe remanentis in naui: qm anchoræ: funes: remi: catuli: qui & ipſi innaui erãt poſſi/
dere eam non poſſunt. Aut non lege:ſed quæ eſt in ſcriptisad differentiam moris qui eſt ſine ſcri/
ptis. leges enim prohibent udices extraneum quenquam: aut aduenam: & qui ante ciuisnon fuerit
quicꝗquam Romanum poſſidere: uel ſicomnes legesprohibent ſeruosteſtamentum adire poſte-·
—

W
poß
eno⸗
eu⸗
Conta
ſencus.

Nöm
dace
lutte
contr.
inick
ase
1
Dei
(alo
ltet
et
kerero

dre
(il
gor
uril
unlis
Udere⸗
Wen
erd
kerexe
tame
etcſpi
celun
a ube
cepnl
Locn
verba

.

din
Mriul
Aeni
n
Renn

leeln

utee
onfit

m

Wid
G
id
et⸗
len
i

n
lle
r
dii
a⸗
ue⸗

eun

W
cun
eſou⸗
Dt
wo
u
nun/
cela
nnato
gohol
ſoen/
oſ/
elan/
j uent
e

Non more:nunꝗᷓ auditũ eſt ꝙ præmia dentur nõ laborantibus:eft at mos confuetu do longi tpis

aboibus robar mnã natura certe nõ patit᷑ ea oĩa:quæ in naui ſuntnauẽ poſſidere: qm res nmamma⸗
1

tæ nõpoſſidẽt. Nõ æquo & bono:legẽ ex æquo & bono:ac ſi diceret ſecũdũ officiũ bonorũ hoc mõ
quæ utilitatẽ cõem uidetur eos afficere præmiisquinõ laborarint: nam potuiſſet& ipſea naui. Irem

contra dignitatẽ cõem uidetur matronã iã ætate grandẽ in ius democari. Quæ oĩa: legitur duple

textus, Rectiſſime fieri. i. dicemus latorem legis recte ita condidiſſe legẽ: ut nihil ĩ ea contineret᷑:
quod eẽt: aut ĩpoſſibile:aut cõtra le

nõ more:nõ natura:nõ bono et æquo poſſe fieri:quæ ant⸗ cõtra morẽ & æquũu. Vel no/
oĩa ſcriptore uoluiſſe quã rectiſſime fieri nemo dubi gure ſerl:n a nolu ede
tet: at ea quæ a nobis facta ſũt utiliſſime facta. Deinde bilis. luſtiſſime facta: qsé ꝗ dicat

contrariã dicemus ſentẽtiã:aut nullã eẽ:aut ſtultã:aut nosmale feciſſee naui ob nimiã tẽ/

peſtatẽ d ſceſſiſſe: &. n. placet magis

iniuſtã: aut nõ poſſe fieri: aut nõ cõſtare cum inferiorit populo romano cẽtũ hoies ꝗĩ ea na

bus:et ſuperioribus ſententiis:aut cũ iure cõi:aut cuom ui erit ſaluoseffugiſſe ꝗᷓ neq; naues

. — — . . . n. n neq; opes. Autnullã eẽ:ñ cã uenit ad
aliis legibus cõibus:aut cũ rebus iudicatis diſſentire. facere leges: quæad beluas: & ad res
Deinde exemplorum a uolũtate:et cõtra ſcriptũ iudi inanimataspiter c noĩbus ptinent
3. . AAut ſtultũ: quid ſtultius quãuelle
catorũ enumeratione.deinde legu et ſtipulationũ bre anchoras & canesobid qd i naui re

uiter exceptarũ: in quibus intelligitur ſcripteris uolũ manſerit mumpoſ dere aut iniu⸗

. —2,. — —. — ſtäcotra oẽm iuſtitiã fit ſi pmia dãt᷑
tas et expoſitio. Locus cõis cõtra eũ qui ſcriptũ teciꝰ nõ laborãt bus. Nõpoſſe fieri: co/
tet:et uoluntatẽ ſcriptoris non interpretetur. * tra natura ẽ&οο Impoſſibile ꝙ ca⸗

e. e. nis poſſideat. Ateſtibus:aut nõ cõ⸗/
De contrariis legibus. ſftitiare cũ ſupiobus: ſubaudiat hoc
Vm duæ leges diſcrepãt inter ſe uidendam quod ſcriptũ eét ĩ rubr ca legis: qa
„ — . . . uidebamusmultas nauespiſſe pro/
S e primu:num 4 abrogatio.aut derogatio ſit. pter fugientes guberna tores: uolu⸗
Deideutrũ leges ita diſſetiãt: ut altera iubeat: mus ꝙ nauis ſiẽremanẽtisi naui.ſeꝗ
tur ergo ꝙ pp hãc rubricã hæc lex p
H 8 tiuineat ad nauis defenſores: & non ad
oẽsremantes ĩ naui cũ n cõuenit ſupior.ſ.rubrica cũ ĩferiori: hoc ẽ cũᷣ ꝓpoſito nr̃o.ſ. Ieges poſitæ.
Cu lege cõi: ut pᷣmian dent occiſ s. Aut cũ aliis legibus: oẽs leges iubẽt ꝙ bñfaciẽtibus bufiat: uel ſic
leges uetãt: ut excernis: & ꝗq ciuis nõ ſit naui poſſideat: niſi eã ſua diligẽtiã ex tẽpeſtate receperit. Cũ

rebusiudicatis: uidete ſt nuꝗᷓ uidiſtisꝙ Pm daret nõ laborantibus. Deinde exẽploꝶ uolũtate:nup

cum lis eẽt ĩter iſtos de mercatura: ſnia pro ĩtellectu uerboꝑꝶ lata ẽ: uel ſic:lex erat ꝙnullusexternus
auderet arma ſuſcipe in tumultũ populi: euenit ꝙ igrediẽtibus ciuibus hoſlibus cruitatem quidam
aduena tutatus eſt urbẽaccuſatus:& abſolutus eſt:ergo ſic quẽadmodũ externusille liberatus pro/⸗
pter ſniam legis in qua cõtinebat neceſſitas liberatus ẽtita uosſniam potuiſtis ſequi debeatis. Breui

ter exceptag: lex ẽ ꝙ nemo poſſideatnauẽ:niſi prius fuerit ciuis:ſic oẽ promiſſũ firmũ eſto:a ſenter⸗

tia tñ excipitur pueri ꝓmiſſio quæ nõ hẽt rata. exceptæ. n. legesdict: quãdoc;al iquid ſpãle licẽter
excipitura generalitate. Aut ſtipulationum: bonæ ſtipulatiõesſũt quæ in ſcriptis ſunt: &a uiris fa⸗
ctæ ſunt. Exceptæ ãt dicurur ſi ſententiã intelligimus in puero nõ ualere: uel ſiſe Criptæ non exiſtant
a quibus poterimus dicere hoc modo. Quẽadmoõdũ uidemus iudices ĩ legibus & ſti pulaticmibus ex
ceptis ſnĩam ſequi & nõ uerba:ita ĩtelligcndu ẽ hanc legẽ p ſniam potiusꝗᷓ per uerbacxpeni debere.
Locus cõis: Cõſiderate ꝗtũ ꝑiculũ futurum ſit in rebus publicis ſi leges exponerentur ſecundum.

uerba: ꝗd.n. eẽtopustot doctoribus: tot iudicibusad ĩterpretãdas leges ſi ſnia ñ cõſiderãda fuerit.

Vm duæ leges: tranſit ad ſecũdam ptẽ legitimæ conſtitutionis: diſcrepãt: diſſonãt hæcaũt
C diſcrepantia dr̃agræcis: ut in themate ſupius facto: nam una lex dicit. Nemo poſſit noĩare
locũ ĩdemortui:niſi per augurẽ: ut ſi dicat ſicaugur: mortuus ẽ lentulus ĩconſulatu., ueniat
Fabius & ei ſuccedat donec fimatur annus. Altera lex huic contraria in hunc modum: ne-
mo dãnatus repetundarũ poſſit orationẽ in cõcionem habere. An abrogatio: abrgata eſt lex ꝗ eſt

penitus ſublata hoc modo. Lex erat apud antiquos romanos talis: ſi debitor moriat anteꝗᷓ ſoluat æs
alienũ: & iaceat ĩ ſepultus: & liceat creditoribus illiuscorpus dimembrare: & unuſquiſq; partem pro

. e WWάρ C Arbe

quãtitate pecun ag accipere: ut eiusaſfines exigant ipſum:hæc lex ſublata eſt penitus ꝓpter crudeli

Hatem: & quia ciuitas ſæpe maloodore mortui inficiebat: cõdita eſt hæc lex. oẽ corpus infra biduũ
ſepeliat :neq; quiſqᷓ ſepeliatur ĩ ciuitate: hoc appet in epiſtola Seruii ſulpitii de morte. M. Marcelli.
An derogatio: derogata eſt lex ex parte ſublata: ex parte pmixta hoc modo: cõſenſus uiri & fœmi/
næ faciat legitimũ mitrimonium. Item alia: niſi conſenſus partis interueniat leginmũ mati momu
non ſit:hæ aũt leges derogate ſũt: qa parsconceſſa ẽ pars ſublata p hanc legẽnouam: ſi ĩ iuſſu patris

młmꝗiu fit: legitimũ ſit: ſed dore priuet. Vraltera iubeat: hoc mõciues romãt ĩ bachanalibuspatẽt

Alterauetat: romane mulieres uſũ uini nõ hẽant. nã ut ait Valeriusuſũ uini romanismulieribusñ

cõcedebant. Alteracoget: chriſtiani omnes leiunẽt ĩ quadrageſima: & in uigiluisp̃ceptis. Altera p/

mittat ſexaginarius ſinolit ſãctio nõ ieiunet: infirma. n. fuit: dat rationẽĩ tractado: plus ualet pmiſ/
ſione ergomeliusẽ augur nõnoĩat: & ppꝑ leguũ ſãctietatẽ legi pmittẽti.ſãctio.n.ẽ firmatiop pœnã ſa/
guin Is: unde ſacroſãcta dicũt᷑ offigia & magiſtratuscõfirmati p ſaãguinẽ: ut trihunatus cũ licebat ĩpu
ne occidere quos uellet. Cuilegeabrogatũ ſit: paruã uim hẽtad uictoriã lex quæ ſãcita fuerat:ſi po/
ſtea abrogatũ ſit palterius legisemẽ̃ “ . .V
Sarieeiurpon Bua 8 ſe⸗ jdefen altera uetet:an ita ut altera cogat:altera ꝑmittat. Infir
orẽ: ſi augur dicat ſibi licere locum „ ſe ee
inde mortuinolare: maugureſſet: Ia eni erit cus defenſio qui negabit ſe leciſſe quod
ga alia lex ẽ qd reus repetũdagnen cogeretur:cum altera ſex permiteeret.plus enim ualet
põt fe or̃onẽ ĩ cõciõe:idq; poſterio ₰ Miaz . ſs6 ocaz,
Hicgeceneglecf cotinuateu ſupio ſandio permiſſiõe. Item illa defenſio tenuisẽ cũ oſtẽ
ri hoc mõ: = defenſio illiusꝗq di ditur id factum eſſe quod ea lex ſanciat:cui legi abro
cit ſecutũ eſſe legẽ ſancitã: & poſtea mſir- .
alSatd,wolits iegis expoiiene: Zatum uel derogatum ſit id quod poſterior lege ſan
Imer to certe accuſatus ſum iudices citum ſit eſſe neglectum. Cum hæc erunt conſiderata

cũ nr̃a lex ſit ꝙ nemo poſſijdemor nafſtrelecvi . ren. rp coun =
tui locum noĩare:niſi augur fuerit. ſtatnoſt elegi exp oſtione: recitatione: collaudatõe

Collaudatiõe: bene fecerut maio utemur. Deinde contrariæ legis enodabimus uolunta

resnri qd hoc mumus nemini dede tem: et eaſh trahemus ad noſtræ cauſæ cõmodũ. De-
rũt niſiauguribus:nemo ꝓpfectoma „ „. „ . „ . .
ioris dignitatis eſt nemoq; pſtantior inde de iurndiciali abſoluta ſumemus rationẽ iuris: et
Recitatiõe: lex.n, mea udices a/ Suæremus partem iuris: utrum cum ea faciat de qua
ptiſſima: augur ĩde mortui locũ no
minet &ñ alter. Cõtrariæ leges bũ Partc poſtea diſſeremus.

dicit augur hoc offici ĩidemortui De ambiguo.
nemini niſi ad ſe pertinere uegꝑ dico —' —— .:
eũ nõ nõ eẽ augurẽ:qm & ſceleratus: Iambiguũ eſſe ſcriptũ putabitur quod ĩ du
& accuſatus petũdaꝶ auꝑur eẽ põt ſ as:aut ĩ plures ſentẽtias trahi poſſit:hoc mõ
& de magiſtratu deſcẽdiſſe putädus I e. . E . zdi
6, Praheinusadnfæcãæ comodum tractãdũ ẽ. Primũ ſine ambiguũ quærẽduũ

lex tua page ualet: qꝗm ẽ abrogata per eſt:deinde quomodo ſcriptũ ẽ:etſi id quod aduerſarũ

noſtrãqᷓ dicit qc ĩdẽnatusor̃onẽ in
cõtionẽ hr̃e nõ põt:cuimagis paren⸗ .
dũ cẽſeo:qm̃ poſterius ẽ facta. Itẽ lex tu⸗ puã uĩhẽt:qm̃ eſt derogata per noſtrãquæ dicit in iuſſu pa
trislegitimũ ſit matrimonium: ſed dote priuetur. tu igit oréha
aliter fieret paucæ puellæ locarẽtur. Sumemus rõnẽ iuris. ſ.à natura: cõſuetudine: more: pacto: ſure:
æquo: & bono: quæolĩa rõnes iuris ſũthocmodo: ꝓfecto ſi umuerſas legesiudiceseuoluatis: nullasra
tiones poſſe fieri per leges: ut indẽnatusĩ concionemorationem habeat: apparet igitur has conſtitu/
tionum cauſas eſſe neceſſarias: quia altera adiuuatalteram,. Supra enim dixit pemio ſecundi libri
coniecturalem ſæpe incidere in aliis duabus: hic uero iudicialis adiuuat legitiimm.
lambiguũ: docet nõſolũ qũo ducat ĩ exercitationẽ pargumenta: dicit᷑ græce ãphibolõ eo
ſꝓlectorẽ nõ ducat certo curſu ĩtelligẽdi ſicut Arma uirùq; cano: ſed circũagit p dubias: &

uarias ſnĩas: utputa ad memoriã diffinitiões ſupiusfactas. Pluresſn ſas: trahi põt.ſ.tã abac
cuſatore ꝗᷓ a defenſore. argumẽta.n. quæ ſequũt᷑ cõia fũt tã accuſatori ꝗᷓ defẽſori: notat ĩt

—

hæcambiguitasſicutapud dialecticostã ĩ ſolouocabulo Sn rõne totius cõtõis ambiguitas quæ ĩ ſo
lo uocabulo cõtinet: ſicutcõprehẽdit duas res: quæ diuerfimode diffiniũt: & uocato equocato alio

uocabulogræace hocmõ: mulier hæcclara ẽ ꝙ radiũ ſuſtinet: radius autẽ ꝙ teſtorisẽ
& ſolis:uel alterius rei ſplẽdor ex aliqua re mãdãs.Am bisn tas uero: ꝗᷓ ĩ tota orone uerſatur dicitur
latine ãbiguů græce ſic cõſtat clodiũ iuaſiſſe Milonẽ: dubiũ.n. eſt: ut prior inſidias

terẽderit:ſit ne ambiguũ quærẽdũ ẽ abutroq; litigantiũ:dirigẽda ſũt oĩa argumẽta ad hæc: utappa

reat ueritas: qa ſunt aliqᷓ quæ uideãtur ãbigua: quæ ſi bene excutiãt abigua nõ ſunt: ut ſi dixero con/
ſtat Ciceronẽ ſcripſiſſerhetoricã nouã: hoc. n. liget cõueniat cũ ſupiore: cõuenire tñnõ ẽambiguum
quia ſnĩa cõtraria locũnõ hẽt ſi quidẽ remota ãbiguitate ꝑ rõnes tollit᷑ oĩs cõtrouerſia: deinde quan
do ſeriptũù ſit: qa conſideratio tẽporisremouet ambiguitatem: ſicut hic ẽ apud Vir. iã redit &uirgo
redeũt ſaturnia regna: aliqui. n. de chriſto dictũ uolũt: quẽ certe de ſalonino pollionis filio dictum
cõſtat propter tpis ueriſimilitudiné. Nã Vir. fuittꝑe Octauiani & polliõis:nõ ãt chriſti. ꝙ de eo pro
phetizare potuit nõſitueriſimile: & pollio fuit ductor exercituscõtra germanos: quos cũ uiciſſet &
cõſulatũ adeptus eẽt: cõſtat ei filiũ eo anno natũ. & imediate poſtortũ riſiſſe ꝙomnem fuit ifelicita
tis nãinter ipſa primordia defunctus ẽ. ltłẽ cu hocteſtamentũ conditũ eſt rixe ĩter Ciceronẽ:&& uxo/⸗
rem ingentes exãt: filii aũt amiciſſimusfuit. nam tuneſcripſit ad eum de officiisin quo dixerat ha

beas.huic.n.legi parendũ ẽ: qa ſi

besia
tmet
tſſet
ſcere
ſiui
mcl

wer
de
ſen
go⸗
ſoin
We
ag
urn
mar
logiu
4 .
Kin
nuen
il
⸗
boni⸗
Al⸗
lutn

B

diceba
diaiuo
cinbus
orioc
tegnu
voſüͤ,
obſcu
gldc⸗
urdic⸗
gekell
ſunben

.

ſitn
glie
hecizl

emort

(omati

nerbäͤ
nreſdu

bes iam unum libæ marce fili: quod eratliam beniuolentiæ ſignum.
tinet ad utrũq; & hoc parte filii ſic maluit filiũ eẽ hæredẽ quã uxorẽ
taſſet hoc effugiſſe ſignũ parui amoris:quod cũ ita ſit creditisꝗ
ſderet: ſiꝗdẽ hoc eẽt nõ hæredẽ:ſed pauperẽ filiũ efficere. Cõtra ex parte terẽtianæ uultis credere

ſidixit quæ uolet.ſ.uxor.cõſiderauit.n.menõ poſſeam

plius ſocari uroniſi quæ uellẽ dediſſe pᷣſer/

tim cũ filu ſemꝑ in fide& matribusaduerſi ſunt. Fieri potuiſſe quod ĩpediebat ꝗn filiũ potius hære

interpretãtur ſcriptor fieri uoluiſſet oſtẽdẽdũ eſt. De
inde id quod.nos inteꝓpretemur et fieri poſſeet hone

ſte: recte:more:lege:natura:bono et æquo fieri poſſe:
quod aduerſarii iterpretãtur ecõtrario:nec eẽ ãbigue

ſcriptũ: cũ intelligatur utra ſentẽtia uera ſit. Sunt qui

arbitrãtur hãc cãm tractandamuehemẽter pertinere

cognitionẽ ãphibologiarũ eã quæ a dialecticis profer
tur. nos ãt arbitrãtur non mõ adiumẽto eẽ: ſed potius

maxĩo impedimẽto omnes eni illi dialectici agiphibo

logias aucupãtur easẽt quæ parte ex altera ſen tẽtiam.
nullã poſſunt ĩterpretari. Itaq; et alieni ſermonis mo/.

leſti interpellatores:et ſcripti ſui:tũ odioſi:tũ obſcuri
interpretes ſũt:et dum caute et expedite loqui uolũt ĩ
antiſſimi reperiũtur. Ita dum metuũt indicẽdo neꝗd
ambiguũ dicãt nomẽ ſuũ pronũciatr᷑ nõ poſſũt. Verũ

horũ pueriles opiniões rectiſſimis ratiõibus cũ uoles

refellemus. Impræſentiarũ hoc ĩterdicere non alienũ

fuit. ut huiusĩfantiæ garulã diſciplinã cõtẽneremus.

De diffinitione.

cabuli diffinitõnẽ:hoc mõ:maieſtatẽ is minuit

dã magi L
ſcriptoꝶ artis quos ip̃e ubi laudauit

dẽ faceret:quã uxorẽ. Honeſte: de
decus certe fuiſſet pr̃is maxmiũ ſi
uxore filiũ obliuiſceret & recte offi

ciũ ſuũ fuit bñ facere bñ merẽtibus:

nã filius ſẽp ei bonus & obſeqᷓns fuit
More:nũq̃ cõſuerudofuitut filius
hæreditate priuaret. Lege: leges iu
bẽt ut hæreditasuiciniori det:oſtẽ/
dit. n. honeſtatẽ iurisꝑ partes legis:
uñ iuridicialisadiuuat legitimã ſi/
cut ſupra. Natura: qa pater & fili/
useadẽ pſona cẽſeant:uñ Vir.perite
dixit:Proiice tela manu ſãguis meus
Ex æquo & bono:iniquũ eẽt & con
tra bonũ ciuitatis ꝙ pr filium priua
ret hæreditate & uxorẽ aliũde natã
diuitẽ efficeret. Ecõtrario: ꝗdam
bona ſua legauerat hac lege: hæres
meus eſto ꝗ ſtatuã aureã haſtã ĩ mãu

tenẽtẽ fecerit.morit᷑ teſtator &orit

cõtrouerſia utꝑ de haſta dicet an de
ſtatua. accuſator ſtatuã aureã fieri d
bere ꝗ defẽſor a cõtrario ſi dicat nil
p̃bet. Nec ambiguũ eẽt dictũ:ꝗd du
itat teſtatorẽ haſtã & nõ ſtatuã au/
reã fieri uoluiſſe:cũ ipᷣe ſciret paruã
eẽ hæreditatẽ,ſtultus.n. eẽs d ſtatua
itelligere. Recte:nõ rectũ eſſe plura
ĩpare:quã ualeat hæreditas. Natu
ra:nuſꝗᷓ poſſet facere pluſꝗᷓ ẽ poſſibi
le. Sut ꝗdã:carpit opinionẽ quorũ
eiculon græcoꝑꝶe nõ uetege

Aduerſarii interpretantur: per
orẽ cui certe nihil reliꝗſſet niſi pu/
ꝙꝓnoluerit me hæredẽ eẽ & alius poſ/

tigit & in ſermonibus quottidianis hoc mõ:fortiſſimus qdãuir fuit:imo potius temerarius difir
qd ſit fortitudo. Afferemus breuẽuocabuli diffinitõem: ponit᷑ ꝓ deſcriptõe:ſignificat. n. utrũq; ſa

uel

dicebat. n. multũ ꝓdeſſe ad hasãbiguitatescognòſcẽdas audir argumta ſophiſtica. Sed ĩpedumto: qa

oĩa ĩuoluit ſuisargumẽtis:nec ſinũtoratõem hẽre effectũ ſuũ ad pſuaſionẽauditoꝑ iꝑſis ita eẽ iudi

cãtibus. nã impedit ille effectus ꝑargumẽta. qa dialectici cogũt ſine iudice:nã ſæpe cõtẽdũt & tamẽ
nõ aĩo cõſentiũt: aucupãtur:de oĩ uerbo conãtur piſcarialiꝗd ad dubitatõem faciẽda. Exaltera par
te: ꝗqa uoluũt ꝓ ſnĩa ſua oĩmodo:ita ut ipſi dicãt ĩtelligãtur: & ſinullo mõ poſſit: & aliã partẽ intelligi
uolũt. Qdioſi:qa nõ ẽad ueritatẽ hiſtoria ſed fictũ. Interpellatores:qa alios ſeqꝗ nõ ſinũt.tã ſunt
obſcuri:ꝗa magis faciũt dubitatõem. Infantiſſimi:neſciẽtiſſimi & ĩperitiſſimi loquẽdi: ꝗa neſciũt
ꝗd dicãt. Nomẽ ſuũ: qa ſiqs ĩterrogat qũo uocẽt: timẽtes errare ſubiiciũt qris degẽte uel de patria:

aut dicũtſe reuera neſcire: qm paruiĩ erãt cũ nomẽſibi ĩpoſitũ fuit: ſed tñ uocari ab alns Gulielmus.
Reefellemus:hoc feci poſtea ĩ Iibro triũ chartaꝑ:quẽ ſcripſitad Trebatiũ: quẽ cõmentatusẽ Boeti.

pluribus chartis: puta quatuordecim.,.
Vm diffinitõe utemur:thema ſupiuspoſitũ ẽ. Saturninustribunus plabis uolebat ferre le
c gẽfrumẽtariã ĩ hũc modũ.placeat ſenatui populoq; romano ut frumẽtũ diuidat ĩ plæbẽ:
ueg ꝓhibẽte cepione:põtes & oĩa diſtributa ſũt: accuſat læſæ maieſtatis qd ꝓhibuerit tri/
bunũ facere officiũ ſuũ:ex quonaſcit cõtiduerſia:ꝙ ſit lædere maieſtatẽ:hoc aut re ⸗
iniui

ne dialectici quæq; ita diſtinguut: diffinitõem eẽ eã quæ declarat res peſſentialia: ut hõ eſt aĩal rõna

le mortale. ODeſcriptio uero ẽ declaratio quædã alicuiusrei ẽt p accidentalia: ut homo eſt aĩal bipers
comatũ & barbatu: ſed utraq; tamẽ debet eẽ talis ꝙ cõuertat cũ definito: puta idẽ ſit id quod eſt poſt

uerbã ẽ cum co quod p̃cedit:dialectici diffinitũ & diffinitõem appellant: breuem autem inquiipra
neceſſaria tamen: ut homoeſt animal:nõ autẽ eſt resquædam habẽs in oĩbus mẽbrisanimam. Etra

tionem: non autem habens deſcriptõem in omni re cõfidẽda: dicũt autẽ: deſcriptioa græcis
Maieſtatẽ is minuit:intellige ex parte Saturnini accuſantis: ꝗa cepioninõ cõuenit.

4

—
4
„

„ 1
dbE EX.

“

*
„*
.*
* A
—Pberr
. —„ .

Amplitudo: ciuitatis: bene autem ciuitatisnõ urbis:quon am maieſtasa maioribus dicta in ciuibus

& magiſtratibusnõ ĩ mœnibus. ampl tudo aũtut ſempa doctis notata ẽé ꝓ ꝑotẽtia cũ dignuate Suf
fragia & magiſtratus: & ii maieſtascõſtat in libertate dand ſuffragia & icõſilus magiſtratuum: ergo
læi ſti maieſtatẽ cuũ diſturbaſti pontes & ciſtellã.tu iterpellaſt. ciuẽne daret ſuffragia ad hac legem
appellandàâ: & me tribunu uetuitiaperire cõſiliũ meũ populo de legisutiliate. Suffragia: dicunt

libertas deſignadi p fabas uel teſtulas &nõ deſignãdi uolutatẽ. Suffragatio uero exercitatio & actus

neq; ſignificat auxiliũ: ut inqur mul
ti. Nẽpe igitur ita: diffinitio hæc i
modũ ſylogiſmi facta ẽ. nã hæc ẽ tã⸗

ꝗuna minor: diffinitio uero maior
E. Itẽ ex cõtrario: ex parte defenſo/

ris. Detrimẽtoaffecit:negat maio/
rẽ. Ille. n. dicit: ꝗ tollit potẽtiã luf
fragãdi maieſtatẽ lædit. hic uero ꝗ
detrimẽtoafficit. Ego naffeci:negat

minorẽ. Detrimẽtu dictũ a detero:
ſicut dãnũ a deo.Sẽtẽtiam uocabuli

breuiter deſcri bet: maieſtas ẽ defen
dere rẽp.ab omni icõmodo.ltẽ pru⸗
dẽs ꝗdẽ ẽ hic uir, nam cautelam ha
bet magnã in decipiendo alios & lu/
crãdo. Factũ noſtꝑ cũ deſcriptiõe
cu ita ſit ego remp.ab ĩcõmodo ſer/
uaui cũ põtes diſturbaueri. ea.n. res
maximũùů icõmodum eratallatura.
Ratio refellet: uidet tibi ſeruare
maleſtatẽ: cũ eã daãno afficis:ꝗs dice
ret Gracchũ maleſtatẽ ſeruare: cũ
ipſe rẽp.peſſlundabat. & aut falſa:
ꝗa aliter dicis qu ã resſeſe hẽat: ut ſi
dicam: ſapiẽtia ẽ habere cautelà ĩ de
cipiẽdo:mõaliꝗd lucret.ltẽ ſi ſerua

ret cù detrimẽto reip.ad quod crea

ti eẽnt cẽſores & dictatoresad iperi/
um maloꝶ & li bidinẽ cõprimendã:
aut inutilis: ut ſapiẽtia ẽ cautela lu/
cradip fas& nefas. Turpisq affert:
ĩfamia magna prudẽtia ẽ curare: ut

corpus bene ſe hẽat quo ſeruato etiã

aius ualet. Aut imurioſa: cõtra par
tes iuris bonũ ẽ qd patres exhæredet
filios: puta ſi diceret feciſti cõtran o

— . —ẽ

xcẽo Cepio:qm officiũ cẽſoris eſt uetare

qui ea tollit: ex quibus rebus ciuitatis amplitudo con⸗
ſtat. Hæc ſũt ea quæ capiunt ſuſfragia populi et magi
ſtratus cõſiliũ. Nempe igitur tu et populu ſuſfragio et
magiſtratũ conſilio priuaſti:cũ pontes diſturbaſti:Itẽ
ex cõtrario maieſtate is minuit qui amplitudinẽ ciuita
tis detrimẽto afficit. Ego nõ afſeci: ſed prohibui detri-
mẽta:ærariũ cõſeruaui libidini maloru reſtiti:maieſta
tem oẽm interire nõ paſſus ſum. Primũ igitur uocabua
li ſentẽtiʒ breuiter et ad utilitatem cauſæ accõmodata
deſcribetu. Deinde factũ noſtrũ cũ uerbi deſcriptiõe

Coniũ getur:et deſcriptionis ratiõc aptabitur. Deide cõ

trariæ deſcriptiõis ratio refelletur: ſi aut falſa erit: autĩ
utilis aut turpis: aut nur oſa. ld quoque ex iuris ꝑtibus
ſumetur de iur diciali abſoluta: de qua iã loquemur.
De tranſlatioerrr. ⸗è
Væritur in trãſlatiõibus:primũ nũ aliiqs eius
Aq tr0!ci actõem pet tõem: aut executõem heat quã
nõ oporteat. Nũ alio mõ:alio tꝑe: alio loco:nũ
alia lege: nuũ alio quærente: aut agente. Hac legibuset
moribus de æquo et bono reperiuntut: de ꝗbus dice-
tur in iuridiciali abſoluua.
De ratiocinatiooen
Ncauſa rationali primuũ quæritur quid in rebus

malos:nõ tuũ.

Værit.i. dputãdo: tã abaccuiatore ꝗa defenſore. In trãſlatõibus: ĩ dilatõrbus& cõmuta
q tõibus thema ſupius fuerit poſitu de co ꝗ ſubſtulerat uaſa iacra de loco priuato: ꝗ cu accu
ſatus eẽt ſacrilegu dicebat ſenon ſacrilegiu: ſied furtu coõnui ſſe: qm ea de leco priuato ſub/
ſtuliſſet. Actõem: ut ſi filiusa debitoribus patris iã mortui exige ct pecunias: illinegarétſi
bi ꝗcꝗᷓ deberi:qminthil unꝗᷓ eis mutuaſſet. illeaut ſe hæredẽ: & filiu: & eadé pionãa eẽ diceret cu pfe:
ꝗa pecun æ ſibi iure mutui debeant Actioaũt nihilaliud équà uis& modus ꝓlequẽdi i ſudicioqd
ſibi debet. Petitõem: ut ſiqs ꝓcurator uel alter iſtitutus dicat alteroi& petat ut ſibi debeant pe⸗
cuniæ noie ipſius litigãtis. Aut executõem: ut ſi duo litigaret: & lite adhuc pẽdẽte alter recederet: &
alium ꝓ ſe d cẽtẽ relſqueret ꝗ cãm ſuꝗ exequeret. Alio mõ hẽéat: ut ſiꝗs pignus tollat alteri priuſꝗᷓ
uocet ſius. Alio tpeiut ſiꝗs petata debitore pecumasĩ calẽdis mans qs debeat calédis auguſti. In
altera lege: debeotibi pecuniasnoie pẽſiõis:nõ mutui: ꝗa nõ mutuaſti ꝗcꝗ. Nu alio locopetis apud
ædiles: cu clericus ſim: & ad ep̃ᷣm iusmeũ pertineat. Nu alio quærẽte: hic nõ põt petere quia ſeruus
eſt. Agente: quia tu es inaliena poteſtate:non poteſt cauſam agere pro quoquam: uel ſerui non poſ/
ſunt eſſe teſtes. Moribus: ſunt adhucaliquæciuitates: in quibus epiſcopus dat iura tam epiicopalia
quam ſecularia. ODicit ergo moribus & legibus reperientur. quia per leges & cõſuetudines quo hæc fie

ri debeant cognoſcetur.
N cã rationali:in q

multæ leges nõ ꝓpriæ ſed a ſimlli ſum ptæ afferebant hoc me do. Male

i olus matrẽ occidit: mm carcerẽconucit: teſtamẽtu facit: & adeunt hæreditatẽ exterm: & Pri⸗
uatur: eã ipſe petit his legibus ſũptisa ſimili. primo quod furioſus ſit: qm furoris eſt matre
occidere. inde ꝗa teſtamẽtum furioſi nullũ eſt. & promhilo reputatur. Poſttiemoqued 44

yit.
ſtebat
eruat
erit
ncidt
guen

mo⸗
liun
au
ſci
⸗

ſre⸗
en

cic⸗
td
We

ben
!
ſu
h

denen

ne
m. eo
in
cnnt
da

hecn,
i np
hber
le
tann
l⸗
mrl
Euoch
R
ſani
Deci
eir ui
s cu

Ant

gieis
tuci
onl
1
MMet
vcce⸗

. .
„ .
K
4 . .
7 . 7 . .RW „* „ „. .*

moritur quiſpiam abinteſtato:puta ſi teſtamentum nonualet: hæreditasuicinioribus datur. Sigc
ĩ rebus muoribus:ĩ maioribusteſtamẽtisſempquodiudicatũ ẽ: aut quod ĩſtitutũ ẽ a teſtatore: uelꝗ
ſeruari debeat: & hæreditas puemat ad eosquos teſtator iſtituerat. Aut mioribus uultquod ſiꝗs oc/
ciderit ſeruũ iudicet furioſus: ꝗᷓto magis ꝗ matrẽ, Autſimili bus:q damol; moccidit patrẽ & reusꝑà
tricidii iudicatusẽ.ergo ꝗqmatrẽ negat a ſimili iudicãdus ẽ. Aut iudicatũ: ſecũdũ eas leges:quasnõ
quærimas fieri. Vtrum ſimilis:quia ſiquisocciderit matrem nõ minuspeccat quamſi occiderit pa
⸗ — „. tré, Vtꝑe cõſulto: noluerunt facere
maioribus: aut minoribus: aut ſimilibus ſimiliter ſcrip tot leges ge re⸗Eadrrglu to. n. cõſti
. .. 2-2 L. N— e eſirm ilis ſir ei vei tueretur facer̃ legẽ de ꝛqm de
tũ aut iudicatũ ſit. Deide utrũ ea res ſim ilis ſit ei rei de pre ſatis ſi Triptu Saeer welliil 4
qua agitur. an diſſimilis. Deinde utruũ cõſulto ea de re mare ꝗ ad patrẽ Drinare puta neruͤr
. S „n. r e n his aũt partibus is plus poſſe ui
ſcriptũ no ſit: quod uoluerit cauere: quod ſatis cautu debat ꝗ plus habuit eloquẽtiæ cum
putarit propter cæterorum ſcriptorum ſimilitudiem. Sac gekuſe tork defenſore ptine/
—2 e ris di ant. ODe partibus legitimæ. ſ. ꝗ de
De partibus legitimæ conſtitutionis ſatis dictum eſt. ſriptio ſnia,. Reuertamurſ-tra

Nuũc ad iudicialẽ reuertãur. cctãdo p regulas artis diffinitõem ſu
periusbrèuiter & loco deguſtatõnis
. . . .. datum.
De iuridiciali adſolun. o Bfholuta iuridiciali: ea par

a te iuris ꝗ ẽ ꝑ ſe pfecta & ali
eno nõ ĩdigetauxilio ĩ quo
cõcedĩus factũ & ſcriptũ.

Bſoluta iuridiciali cõſtitutiõe utemur: cũ ipſꝭ
rẽ quã nos feciſſe cõfitemur: iure factã dicemus .
ſine ulla afſptiõe externæ defẽſiõis. In ea cõuẽitquæx Feciſſe cõfitemur: i hocdifferta cõ
. f. — . 1 . iect arali. Sſe aſſũptõe:p hoc exclu
iure ne factũ ſit. De eo cã poſita dicere poterimus: ſi ex dit partẽ iurisaſſũptiuã. lurene ſit
quibus ꝑtibus ius cõſtet cognouerius Cõſtat igitur ex hctũ: arait Qui usqrit p hæcuer
. . E . . 1.. ba iur̃ an imur a:oportet uel ñ opor
his ꝑtibus natura:le e:conſuetudĩe:iudicato:æquo et tet:recte uel nõ recte: decet uel nõ de
bono:pacto. Natura ius ẽ:quod cognatois aut pieratis cet ergo hæcpars maxiĩe uocat ꝗlita
—2 1„. . - E - tiua uel generalis: qm gẽusapud ora
cã obſeruatur:quo iure ꝑetes a libris et a ꝑẽtibus liberi tores pro ſpecie vontrur. Quæri
itur. leze ius Eid ai ijuſſu ſãcitũ ẽqu conuenit: tam ab accuſatore: quam
colũtur.lege ius ẽ id quod populi iuſſuſcit e:’quod concnm ccadktſi Am
occidi:& recte feci:ideonõ recte fe/
ciſti. De eocauſa poſita:ideſt ꝑræpoſita controuerſia de iurc:ideſt utrumaliquid iure: an iniuria
actum ſit. Notandumautem eſt quodlut a turiſconſultis diffinitur. Ius eſt ſcientia & ars æqui & bo-
ni quod ad honunespertinet: unde hæcconſtitutio græce uocatur dicæologia: fas uero deorum eſt.
Præterea ſciendum quod duplex eſt ius:ſcilict ſcriptum & non ſcriptum: ſcriptum iusex iis parti/
pusconſtat. ſ-legibus quæ ſuntad remp. gubernandam & continendam & plæbiſcitis: quæ ſunt ſtatu
ta facta per tributos & ſenatuſconſulta: quæa ſenatu inſtitutaſunt, item ex decretisprincipium quæ
ſunt ab imperatoribus ex auctoritatibusprudentum: quæa iudicibus ab reliquis a magſſtratibus fa-
cta ſunt. Iusautem ſine ſcriptiseſt quod de more conſtat& ſic diffinitur. Iusex more eſt:quod lonęa
uetuſtate comprobatum eſt. & differta ſuperiori quod illud in ſcriptis: hoc ſine ſcriptis: illud poteſt
nouum hoc ſemper uetuseſſe debet: illinun qᷓ cõtradicitur: quia pœna conſtituta facit aſſentiri: nuic
omnes ſponte ſequantur: neq; quẽquam cogit. Prætereaaliud ius eſt qu od appellatur ciuile quodad
ciues pertinet: ut ſi dixero: nemo in nocte ambulareſine cãdela audeat. aliud eſt quod dicitur ius g&⁰⅞
tium: ut ſi dicat:nemo poſſit ducere pluſꝗᷓ unam uxorem. Naturæ ius eſt. i. patu rale ius quod qua/
dam natura ingenitum eſt unicuq; animali: ut appetereſolem. Cognationis: ſicut patris ad fihum
uel econuerſo:qm filius obligatus eſt patri: iure naturali impellente aut pietatis: ſicut erga maiores
& maxime erga deum, unde ẽt pro religioneſæpe ponit: qua græci uocat euſcbia. Obſeruat:cuſtodi
tur uel uenerat. Quo iure: applicatad ꝓpoſitum. Aparentibus liberi colut: puta ſi pater ꝑp fili/
os paſcendos in furtõ deprehẽſus eſſet: is poterit ſe tutari iure cognationis: quod amor ei ingenitus
erga filioseum impulerit. Aut parentes a liberis utſi quiſpiam pater perumm litiorum trahéret in
carcerem: & filius uetuiſſet. Accuſatur igitur filius: quod magiſtratusuiolauenit potenit ſe excuſare
iurenaturali: quod pietas patris eum coẽgerit a pietate etiam ſeruata erga deũ hoc modo .Si aliquis
ſacerdos: uel uir religioni deditus uiderit alium res ſacrasfurantem ciuem occiderit: cum eas fes de-
ponerenollet. Lege ius eſt: cũ lex ſit: quod filiusmoriturmteſtatus forte patruus Nrcditgte occu/
pat: uetatur a filio:q uocatus in iudicium excuſat ſe lege: & filiusno fra ter mortuj patris poſ ldeat.
Lex autem eſt: quæ fit in ſcriptis concedente ſenatorio ordine: & popule per hæc uerba fer etis legem
ſic uelitis:iubetisne. Sancitum: pœnas ſanguinisfirmatum: inde cogit ſem per: cũ nosipſe permittat
ut ſi dicatur: quicũq; hominem interfecerit capite priuetur: unde magiſtratus quibus eſt poteſtas: ea

ſacroſanta uocãt᷑: ut erat poteſtas tribunitia: cuius reuerẽtiã ſiqslæſiſſet poenã ſanguim 6 ded ſſet.
2 it

— —

Quodgenus:uerbigratia:ut ĩ iuseas cᷣ uoceris: ꝗqdam uocat ſeruumin ſus:quoniam mncrimine de
prehẽſus ſit negat his:qm̃ ſerui ſub iure ptorio nõ ſunt cũ alterius ſit ptãtisille eu coegit per legem 4
dicit: ut oẽs qui uocati ſint in ius qprimũ uemiãt. Cõſuerudine: ut ſupra diximusmultismo 1S dif
fert iusa more: a iure ſcripto: ſedaddit᷑ hoc aliud ꝙ locus legisẽuel tabula: uel charta: uelcodex: ſed
locuscõſuetudinis ẽ ipſa memorſa. Ac ſi ſit legitima. i. in lege ſcriptũ. Vſitatũ: in hoc frequẽtatiuo
incluſit ꝓpriã naturã cõſuetudinisquæ ex lõga uetuſtate continet. Quodargẽtario.i.ꝙ umi trape/

zitæ uel menſario: ut appellat ſæpe
Tullius depoſiti lege cõmiſeris. Re-
petere poſſis:quida trapezita cemuũ
deponit aureos: & in mercaturã ꝓfi
ciſcit᷑: interea morit is ꝗ pecunias ſu
asa ſocio poſcit:qui cũ neget ſe ab eo

cꝗᷓ accepi ſſe iura conſuetudinis al

legare põt:& dicere quod mos ſemp
ſeruatus ẽ ꝙ qui hæreditatẽ teſtato
ris hẽt.is pro ommi re parẽtibus reſ/

põdere debeat. De quo ſnia lata ẽ:

hæc eſt declarata ĩ aliqua c per uer
ba iudicis uel prætoris: uel alterius
magiſtratusallegauit in ſimili cauſa
ut idẽ ĩ præſenti cã iudicẽt:q ẽt in il
la præterita iudicatũ dicãt. Hoc mo
do nõ recordamini iudices iã tribus
annis controuerſiam apud prætorẽ
urbanũ agitatã: & iudi catã hoc mo/
do fuiſſe: ut fratri tang filie hæredi
tascælata ſit: quare ueſig eſt ut ma/
log noſtro& ſentẽtià mitemini: aut
decretũ quod ptinet ad ſenatores:&
fiebat hoc mõ: ꝓuincialesqui in ſin
gulas ꝓuincias mittebantur: pſape
putabat prætores ciuitatũ ſentetias
ſuo arbitrio ſempꝑ ferre: quapropter
ipſead ſenatum pſcribehat: ut de ea
re ipſa indicarent: quã puinciales ue

genus eſtut in ius eas cũ uocers. Cõſuetudine iusẽ id
quod ſine lege æque ac ſi legitmmũ ſit uſitttũ eſt:quod
genuseſt id quod argẽtario obtuleris expenſũ a ſocio
eius recte repetere poſſit. Iudicatũ eſt id de quo ſeten
tia lata ẽ: aut decretũ impoſitũ ẽ. Ea ſæpe diuerſa ſunt:
ut aliud alii iudici:aut prætori: aut cõſuli: aut tribuno
plæbis placitum ſit:et fitut de eadẽ re ſæpe aliusaliud
decreuerit: aut iudicauerit: quod gẽus. M. duſus præ
tor urbamus quod cũ hærede mãdatia geretur. Iudici

um rddidit. Sextus Iulius nõ reddidit. Itẽ Caius Gæli

as iudex abſoluit iniuriarũ eũ ꝗ Luciliũ poetã in ſcœ
na noĩatum læſerat:Publius Mutius eũ qui L. Actiũ
poetã noĩauerat cõdẽnauit. Ergo quia poſſũt res ſimi
lide cauſa diſſimiliter iudicatæ proferri: cum id uſu
uenerit iudicem cum iudice: tempus cum temporemu
merum cum numero iudiciorũ proferemus. Ex æquo
et bono ius conſtat quod ad ueritatem et comu-
nem utilitatem uidetur petinere. Quod genus eſt:

