Idẽ uerbũ: ꝗᷓtũ ad uocabulũ ipᷣm.
In altera re utit ſpius Ci. hoc uoca
bulo res ꝓ ſignificatõe ſicut hic. Itẽ
uẽiã qdà exul uocabat ĩ urhẽ abalig
busaĩicis. Vẽ iã:licẽtiã r̃miſſionẽ pec
cati. His qᷓtuor: pp magnã ſimilitu/
dinẽ ho& locoꝑ & eundẽ effectũ ſi/
mul cuctoscoplexusé. Ineſt feſtiui
tas: ĩꝗt ꝗdã rhetor: habẽt ẽt acrimo

niã ſicut ̃peti tio. Auriba dii udicari: natura.n. rõ ẽ huius ſuauitatis: ſéd quo fiat aures pnt diiudcar

„

u I1

Dc Sonueftene

Sone

A e iTI1 60 p1 .

los ab hellẽdu & roellionẽ cũ officiũ tuũ eẽt exhortari populos ut t̃bellionẽ ipã phiherẽt.

Atiocinatio: dr̃ ſyllogiſmus. Vnuiſcuiuſq; expoſitiõis: explanationẽ hic color fitcũ alms

.
Ontentio græce antiteton:quoniã ĩ ea cõtraria cõtrariis ponũtur.fit ãtnõ ſolũ ex uerbis cõ mms
c trariis ſed ex abaliquo mõ diuerſis: ut ĩ exẽplis ẽ. Rebus: põit ꝓ uocabulis: ꝗa hic color Vus
ad uocabula ptinet. Côtrariis: nõ ſimpliciter cõtrariis: ſed aliquo mõ diuerſis. Hẽtaſſẽ 4
tatio: ꝗqdã reprehẽditaſſẽtationẽ cũ laude auaritiæ cõtraria. n. ſut pricipia exitusiucun luſnon
dus & amarus ẽt color ſnia:Sed nũcnõ cõſiderat. Itẽ immicos docet quẽdãamicũ qũo ſe hẽre de/ mbit
beat ĩ uita. In ocio tumultuarii: cũ paxẽmotũ facies:cũ uero bellũ nihil te moues. In re frigi.fphẽ
dit quẽdã ꝗ ĩ ſenatu conſtrepebat qñ putib
ñ erat opus vñ declarat exchloiſio De contentione. nerl
ſcdo. Tacito: ꝓ taceri:ſicut dicto ꝓp Srs zes Srrariis merbis fie: 72
dici.ſignificat autẽ futurũ tps:ut aſt OUntẽtio ecucxcotaris uerbis oro confici ſeeei
Priſcia. In cõcionũ:ſigificat & Io c tur hoc mõ.Hꝗt aſſetatio iucũda pricipia. ea
ců &pſõas: & ofoneeitiibie pc:qa dz exitus mati E . r, mere
neitdcdriedoaiacsaocado⸗nahr — cxitus amariſſios aftert:ite umicis te Pla crl
nũꝗᷓ dr̃niſi dmuldtudie congregat cabilẽ: aĩcis ĩ exorabilẽ præbes. Itẽ ĩ ocio tumuliuani: gan
ad audiẽdũ. Grauesornati duplex xumultu ſolus es ocioſus.i re frioidiſi ia cales ĩ re ſcruẽ
11 es ocioſus.i re frig cales i re cruẽ
E igr effectus:& grauitas & ornatus: um tn o us scioſu 1 efngidi ſſia⸗ 8¹ eß⸗ Ine KKuen
addit hoc d cẽs pceptor meus ꝙ me tiſſima friges Tacere cu opus ẽ clamas:cũ loꝗ coueit lhro
mit ſe ſẽp legiſſe ĩ fbus C. rões & ar obmuteſcis: ades: abeſſe uis. abes: juerti cupis. In pace 5
gumẽta: actões & pbatõesp hũccolo 17 71 „ 1 — E Paun.
rẽ cõcludi.taq; priusut ipe ĩqt exor bellu AJritas: bello pacẽ deſideras. In cõciõe de uirtu- Sl
nationis maxime uidetur te loqrs ĩ prælio ꝑ ignauiã tubæ ſonituũ ꝑ ferre nõ po- .
Aclamatio:ſchiliaſmos & ptĩet 4 61 P 1Snan 1o — E po nulut⸗
ad publicos pᷣdicatores ꝗ aliqn tes.Hoc gecnere ſi diſti guemusorone:et Ornati et gta l 5.
ubi exclamãduẽ ſumiſſe loquut & ues poterius eſſe. De exclamatione. he
ecõtrario faciebat hoc ꝗdẽ ꝙ cũ di/ matie & ie nificatsné dolori lbeetco
ceret hñfactoresad padiſũ aduolari Xcdamatioẽ 4 cõficit ſignificatõnẽ olorISs. ,alis
uocẽ ꝗᷓmax ĩe poterat extollebat: cũ e aut ĩdignat ois alicuius ꝑ hoĩs. aut urbis aut
uero onderet peccatores ad iferosde 1 . iuſtii cane lationé h 2 wodun
mitti hũan ſſie declmabat ex quo loci aut rei cuiuſpiã copel atione hoc mo. lie
totus effectus cõfũdit Quæ cõficit Te nũc alloquor Africae cuius mortui quoq; nomẽ
ſignificationẽ doloris: ergonũ poſ- ſpledori: aut decori ẽci ti: T i dari mi nepotes ſuo Wemn
ſumus exclamariniſi aut cũ dolorẽ: lpledori: aut decori e citati. Iun c arii mi nepotes liuo zn⸗
gut taͤtgnatiene pas ſeeft caus, ( ſanguic abluerũt imicorũ crudelitatẽ. Itẽ o ꝑfidioſæ ele
pellationc hoĩisip directu ſermonẽ „„ eEe S — e.r. ee .
ad hoicm. Alloqr: affert cõpella/ fregellæ ꝗᷓ facile ſceler uro cõtabuiſtis: ut cuius aitor ler
tonoſzen tgifraid lorne. Cui urbis italia nuꝑ UÜluſtrauit. eius nuücuiæ fudametoruũ un
nep tes: duo gracchi filii i unius fi?ꝰ gege e — . . I. .. r.E “ coloe
liæ Scipiõis. Fregellæ: citas ĩ Italia fligæ mãeãt.it ponorũ ini atores latrociniouitã cu- ullecs
aſma ie bonoge. Seclamano iuſqp inocẽtiſſimi petiſtis ne tata ex inigtate iudicioru .*
idignatõnẽ, Hæc exclamatõnẽ: dat —— 1. 4 —
modu urédi. St locoutéuri tpe:n ueſtris cAlũniis aſſumitis facultatẽ. Hac exclamatõe ſi ir
ſcu frarer qn Schxfur. Et r15: gani loco-utemur:et rara et cũ rei magnitudo poſtular̃ ul⸗
mia & freqntior exclamatiopdit e I elIemeis Irenatinns:- zanimü ito⸗ eet
fectũ adeo aius hoisad doloré:in debitur ad quã nolemus ĩdignauonẽ: animũ audito- .
dignatione referre nùꝗᷓ cõmouet: ris adducemus. De interogatione.
terrogatio: non ois gene Irert n ⸗. neinna: Mhc⸗
i ris ẽ. miſcet effectũ cù dgii · Nterrogatio no oĩs grauis ẽ neq; concin nin
nitlone. het . hie color 1 ſed hæc qᷓ cũ enumerata ſunt ea ꝗ] obſũt cau elte
. uauitatẽ & ornamentum . orz oratio- mstüte
cũ acrimonia & põt uerſarii genere „ adueriatiorũ: cõfirmat ſup criore ora o⸗
iudiciali. &notãdũ ꝙ ait nõoëm ĩter nẽ hoc pacto. Cũ igitur hæc oĩa faceres: diceres: admi
rogationẽ eẽgrauẽ: qm excludititer niſtrares: 10 ſoci 1. remou ebas et l
rogatões uulgars & poeticas ꝗlis hæc niſtrares:utrum a105 ſociorum ab tep a. lemon eba⸗ cr.
ꝗqsfuror ociues: q ꝗqdẽ nõ eſt color & alienabas an non:et utrum aliquem exorari oportuit:
qual'silla ẽp 15tsreſpöſiis ns in
QAllalisilla dqebetitioisrelpoftiois na 1111 1. r: . er: n. dſdn
ĩterrogatio rethorica eſt collectio ra quiiſiap rohibent ac fieri non lin ctetꝛan don : 8
tionũ ſupradictag p quas aliqd con α Atiocinatio eſt ꝑ quã ipſia nobis ronem poſci⸗ clin
tra aduerſariũ cõclùdit. Grauis cuü — Agen
auctoritate: ĩ qua cõtinet acrimõia. Cõcinna: apta &ornata & ĩ hoc tãgit eius odoris ſuauitatem Cuũ eſſe
igit hic ĩtelligẽdũ é:hoc lectũ exaliq rõne ĩ q aliqs accuſatus ſit ꝙ male& crudeliter ꝓumciã ſ bi Kllen
comiſſã zubernauerit ſicut funt Verres:qui Siciliã magiſtratu ſpoliauitmultos occidit:&ad rbellio damn
r nẽ icitauit. Et utrũ oportuit. q.d. tu crudelitate & admiſtratione turpi ĩipellebasoẽsſicu/ ui

liio⸗

rdide
((olor

baſt
uern

ede,

m
dlo⸗

7

1— 1— ASE. ⸗ = ⸗
qd Iuiris:idẽ ne hoc obſeruabãt minime: qd ita gaui⸗

lut. Mulieres ad oĩa maleficia cupiditas ana dacit.itẽ
bene malores nri hoc cõparauerũt: ut neminẽ regem
gquem armis cœpiſſet uita priuarẽt:ꝗd itaꝗa 4 nobis dit attẽtũ: ꝑ duos effectus ſequentes
facultatẽ fortũa dediſſet: iniquũ erati eoru ſupplicio

mus quare ꝗq; dicamus et crebro noſmet a nobis pe- ratiões tAzug ſxpius nos ĩterroga
. . —- — . EL⸗ mus& ſingulæ rõi aliã rõnẽ expoſci
timus uniuſcuiuſq; propoſitiõis explanationẽ. Ea éhu mus. S implici iiudi ut ſi ali muli
iuſmõi maiores noſtri ſi ꝗᷓ unius peccati mulierẽ da/ er erat cõtũcta uno tãtũ uitio cõuin
nabãtſimplici ĩ iudicio multorũ maleficiorũ cõiũ 4 rkktan Naberen coner poſt g
— .— -— - ,„ T MAO — . 2„2 .„ 2. —— „ —
putabãt. Quo pacto quonia 4 ipudicã iudicarant:eã poſitionẽ ſuhiicit rõnẽ.de ĩde ñ aliã

—. „F L. . α☚n dicit rõnẽ ſecũdæ rõnis. Veneficii
uccC uoq danatã exiſt labat Quid ita neceſ uertit nũc ſniam & facit alid exẽplũ
ſeẽ eã 4 ſuũ addixcrit turpiſſime cupiditati ti- rõciatiõis. Caſũ nõ putarũt: ac ſi di
6 Bor Ar? „LV 2 /66*
mere ꝑ multos cta:ſed cũ aĩus eſt corruptus ſtatĩ ad

quosuidet ſui dedecoris ĩfamiã ꝑtinere. Quid poſtea uitiũ cui maxime ſubiecta ẽſe appli

tãtote timeat eos neceſſe ẽ:ut qu 5 voſ- Qct. Quia uiri fortis: i iniuriasme
Aos atoꝑ imn ele⸗ le⸗ ogao P of miniſſe nõ oportet:ꝗa fortes uiri de
ſit ueneficio petat quae neceſſeẽ:ꝗa nulla põt hone bẽt iudicare eos hoſtes ꝗ pugnãt ut

4

—Le

— . 2 .— .a .. — . fn „ʒ poteſtiz; ſed quãdo capti ſũtnõ am
pãtia audacẽ natura mulieris ĩcõſideratã. Quid ꝗᷓ ue plius hoſtes: ſed hoĩes putandi ſunt
neficii dãnatã putabãt.impudicã quoq; nec ſario: gaſ Fortitudo minet: bellũ qa nõ hu⸗
ella kaeili lt⸗ Hõ . ν manitashabẽda dum aduerſantur
nulla acs ad id maleficiũ ca:qua turpis amor et i ſed debet fortiter obſtare ut bellũ ĩ

rtẽperãs libido cõmouere potuit:cũ cuius aius mulie/) citat. Mõ tata ſapiẽtia fuiſtet: ſicut
EPerd ð e aen reſpõdit cæſar: nos noſtris illi ſuſci/

ris eẽt corruptus:eius corpus caſtũ eẽ nõ putauerunt tãtur moribus. Vehemẽter accom

. modatã:hic color cõcludit cõtrariũ
deliberatiuo ut ipſi exẽplis apparet.
Præterea cõcludit magis ſermoni
bus: fabulari tãtũ ut ſi duo ĩtrodu
cerent ad loquẽdũ ꝗᷓ or̃onibus forẽ
ſibus: aut aliis dicendi modis. Red/

ros adunũ quoq; maleficiũ ſingulæ cupid itates ipel-

2

nã habet ornatũ & rationes reddit.

L Entẽtiã ſr aut ſi
cõſumer:quos eadẽ fortuna pauloãte ampliſſimo ſta ſgnificaſionẽ de rebus pti/
I 44 itũ cẽttaduxit. deſino memi nẽtibus ad rõnem uitæ ĩſti

niſſe ꝗd ita:ꝗa uiri fortis ẽ ꝗ deuictoria cõtendãt: eos? ꝗᷓẽ ſimplex & ſine rõne: aſiq̃ duplex

ſine rõe quædã ẽ duplex ſine rõibus

hoſtes putar:q uicti ſũt eos hoĩes iudicar:at poſſit bel alia duplex cu roe:utipeĩ exeplis de

lũ fortitudo minuere: pacẽ hũanitas auger̃et ille ſiui moſtrabit: ſed ſiqsdubitaret quo ſit
ciſſet:nũ idẽ fuiſſet: nũ profecto tã ſapiens fuſſſet:cur

color duplicatus cõſiderat ad uerba
— . — — QE . &ad ſnias:ſi ad uerba dici põt color
igr ei parcis.ꝗa talẽ ſtultitiã cõtẽner̃ nõ imitari cõſue uerboꝶ:ꝗ mõtractat ſimplicibus ra

: . 5= tiõibis & modis uiuẽdi aut ꝙ fit ꝗᷓ/
ui:hæc exornatio ad ſermon uehemẽter accõmoda tũ ad uitia. Quid oporteat: ꝗtũ ad

ta ẽ et alum Adjtoris retiet attẽtũ.tũ uenuſtate ſermo uirtutẽ difficile ẽ exẽplũ ſimplicis

G. 5 t: 5 ſniæ ſine rõne: & qd ſit ſi ꝙ hoc ipᷣm
nis:tu ron u exp ectatiõe. De ſententia. dr difficile ſed Aeberer elke e. Itẽ Ii/

Ententia eſt oro ſapta de uita: quæ autꝗd ber Ehor a ſjer deheat: eſthac
. def . =ι quoq; ſimplex & fine roe inia: icut
. ſitaut deſſe op orteat muid br euiterole⸗. & ̃liqᷓ ꝗᷓ ſequũt.Egẽs ꝗd ſit na pauꝑ
dit hoc mõ. Difficile ẽ primũ uirtutes rfuere exiſtĩat᷑ is ꝗnihil ficur ze 4 heiſed
Per is eft ſp dſiderat. Itẽoptia qd fieri debe
ri:gq ſemper ſecunda fort una ſit uſus. Item uber is eſt. Pemolice fifſnin ſubiccte r
exiſtimãd us: qui nulli turpirudini ſeruit. Item egens) tõis. Nõ ur Dobande beirekfſed
1 1S rri . bil Cari ſ b ſimplicis ſnĩæ q ñ eligẽda ẽ ꝗa ꝗqeius
eſt 31 dun on ſatis habete eIScu nihil ſatis P oteſt? breuitasaufert audiẽtibus dlectatio
eſſe. item o ptima uiuendi ratio eſt eligenda: eam non nẽSi rõnis ñ ĩdiget ac ſi diceret q ta
dam conſuetudo reddet. Haiuſmodi ſententiæ non e ebcearcortadicet cd
ſunt inprobandæ propterea quod habet breuis expo df eũ eẽlibegiq nulli turpitue di ſet
ſitio:ſi rõnis nullius indiget magnam delectatiõem uit rliquos cẽ ſeruos uitioge phicam

uos iſtos uirũ: parentes cæteroſcq; ad ceretnatura mulieris è libidĩ ſubie/

ſta rõ Iecte eꝙᷓ magitudo peccati facit timidã: intẽ uincãt& du ipſi pugnãt puniẽdi füt
DPey
u

4 — —

Iis: ꝙ ſine rõe oĩbus uidet ꝓbabilis

mosa tan

„
. .
.5

.
liberateſeiſigedo⸗ en iilud qus Sed illud quoq; probãdũ ẽ genus ſniæ quod cõfirma
q; ꝓbãdũ: hæc ẽ ſnia ſimplex qindii Lie giααααα = Ozs bene indi rSes in
get rõe nobis placere debet. Itẽ ꝗ for tur ſubiectiõe rõnis hoc mo Oẽs bene uiuẽdi rões in
tũ is: iuehit cõtra amicos nugaces: q & uirtute ſũt collocãdæ p rop terea quod ſola uirtus i ſua
aĩcitiã nõ uirtute ſed utilitate pꝑria S S ie i. „
ſibi cõparãt. Deuolãt oẽs: trahit ſi/ Ptate oĩa præter ca ſubiecta ſut ſub fortunæ dom ia⸗
militudinẽ ab auibus:q uitãt frigo/ tiõe. Itẽ fortũis alicuius iducti aicitiã eius ſecuti ſüt
mcsederan gadtobenis. Sapié Ahi ſimul cfortũa dilapſa ẽ deuoluãt oẽs.Cũ.n.rceſſu
ter cogitãt: hoc exẽplũ duplicis ſniæ, ea res: fuit cõſuetudis cã niil ſuꝑeſt qua reĩ amuci-⸗
ſine rõibuscõſtat:& ex alio colore:ꝗq⸗ —— — ix duoluci frütt
cCr COOrEAE Hint. em ſniæ lciter etterutur
appellat cõtẽtio: ꝗa ex cõtrariis uo tla teneri poſſint Sut item ſ̃ S eterutur

cabaulis cõfectusẽ, Impedimẽto: nãſt hoc mõ ſine rõne errãt ꝗ proſꝑis rebus oĩs ĩpetus for
pueritia corrigit melius poterit ſtu

diis ĩcũ bare. Snias: põit effectum. & uæ ſe Putat fugiſſe Sap ieter cog rat 4 tꝑibus ſe 1 7
Rei actores: ut uideamur ꝓnuũcia dis caſus aduerſos reformidãat cut 6e hoc pacto: Qui
tores & eꝑ & oratores: nat pcepto/ doleſcẽtiũ peccatis ignoſci putãt oportere falluntur

res ſed me occurrat ip̃ᷣm C hoc co/ n t. en.
lore freqntiſſime uſu notadaẽ hæc propterea quod ætas illa nõ ẽ ipedimẽto bõis ſtudiis.
eipue ĩteroratorẽ philoſophum at hi ſapieter faciũt ꝗ adeleſcẽtes maxie caſtigãt: ut
differẽtia: qd orator ſolũ debet orna ath ſapi rraciut ꝗ àdalekctcs maxie aſtig⸗ „

te dicere, Philoſophusue routiliter busuirtitibus oẽm uitã tueri poſſint eas ĩ ætate matu

—„„ . . èäs — „ . — — . . .
ꝗd tullius ſuis ſcriptis ut opus fuit riſſimauelit cõpꝑare. Sni as ĩterpoi raro cõuenit: ut rei
cõmodiſſime cõſecutus fuit. Præ// — FE . .
ceptores: ſicut Ariſtoteles in ethicis: actores nõ uiuedi præcceptores uideãur eſſe:cum 1ta 1

Plato6 Ci, Iofficus, Cü ita terpo/ terponẽtur multũ afferẽt ornameti. neceſſe ẽ. n. eã cõ
nunt ita pro raro poſuit. Rem cer . .- — . .
tam: ſententiam illamad inſtitutio probet tacitus auditor:tũ ad cãm uideat accõmodari

nem mia pertmentem. EIc certa exuita et moribus ſůptt. Decontrario-
OOIntrariu idé: addit fere: 1 Ontrariii &cle d cõt?tio. c& tariũ
c da licet ãbo fiur ex cõtra- Ontrariu e ide Tere guo cotetlo cottarine
ruis uocabulisiti cõtramrũü c quod ex rebus diuerſis duabus alterã breui

hoc plus hẽt ꝙ trahit argu

mẽt a re certa ad ſĩcerſa uel ad maio ter et facile cõſirmat hoc Pacto. Na ꝗ ſuis r0

Ta. Bieunce & facile cõfirmat hoe mibus limicus fuerit ſemꝑ eũ quomõ alienis bus ami
naccidit cotétioi: ꝗqa neutra magisaf % - .7 FEe . .— —
firmat ꝗᷓ altera: ut ſi dicas: ne cte ui cũ fore ſperes ꝛet it na quẽ ĩ amicitia pfidioſũ cogno
gilas & die dor nus, ſed cũ dico q ĩ ſu ueris:eu qᷓre putesinimici tias cũ fide hie poſſe:et aut

1s ̃bus ẽ tardus qᷓto magis i alẽispri EiIr fuerit ei c 1 et ſui
ma cõfirmat. ſ. ꝙ i ſuiseſt tardus: & 9 P ritlatas ſolerabili ſuꝑbia fuer it en comod u et ſui
trahit ad uitã dicẽdo ꝗᷓto magisĩ ali co gnoſcẽtẽ uidere ĩ ptate quis ſperet:et qui in ſermo/
enis qa hoc ĩcertũ qlisfuturus ſit ĩ
alienis: licet ſit ĩ ſuis tardus cõtrarra 2 rrer —:
ſut hæc i ſuis bus & alienis fuerit & Sctöibas credis a mẽdacio temperaturu.ſtem quos ex
ore amicũ imicus: certû ẽĩ ſuis in Ieri K. e eieIe eente Aim in⸗
micũ fuiſſe: ĩcertũ uero amicũ alie/ col ib us deiccimus: cũ his in capo meunmus dim lca⸗
Nnis fore. Spes:quæ in reliquis exem re qui cu plures erat paucis nobis exequari no poter
plis quoq; notanda eſt. xt. h poſtq ſ. ori⸗
m Embrũ demõſtratõe: ſicut Tat hi poſtꝗ Pauclores ſunt metuimus ne ſint ſu pori⸗
orpus toruer ptibus on⸗ ores.Hoc orationis genus breuibus et cõtinuatis uer-/
ſtat: ꝗꝑtes hnt aliq mbẽéra 2 feler. — = eſt au⸗
ſicut mãus digitos hẽt: ita una oroq bis perfectum eſſe debet:et ut cum cõmodu me
ſi corpusplures hérptes:ſcd deinde ditu popter breuem et abſolutam cõcluſionem: tum
diuidunt iĩ clauſulas ꝗg& qdã ſũt ex . Cõproba
“ A ue ro ment Coprobat
aliꝗbus mẽbris cõpoſitæ& illæ uo/ uchementerid quod ob 5 eſt oratori: cop . 3
cãt piodus ãbitus uel clauſula ſi cõ/ contraria re et ex eo quod dubium non eſt expedit il⸗
pletæ ſut neq; ex aliꝗq pte ſnĩia péde Iud au 1r /1 Irzinman t. aut mul
at qle hoc & iimico ꝓderas & aĩcũ læ 4 od dubium eſtꝛut aur diluinon poſſũ aut me⸗
ſeras. ẽtota ſimul dr piodus: äbitus to diff cillime poſſit.
uel clauſula ſed una tm ps dr̃ mẽbꝑꝶ r
ſi tñ ĩ toto fuerit:ꝗa ꝑ ſe ñ dr̃ mẽbꝶ De membro. “”
& põt talis clauſula hre tot ſy HIabas m Embrum oratiõ is appellatur res breuiter abſo

gqguot hétae ſut exameter: & aliqdo luta ſine totius oratiois d emõſtr atiõe: 4 denuo

nibus et cõuẽtu amicorũ uerũ nõ dixeri:nũꝗd eumi

l
go⸗

S 7

dun
160
Oli
Mun
lula

Kni
o
ſir
li
niſ
ſri
U

u Articulus grauis. ⸗-* a incido: qa eſt tanꝗᷓ mbrũ
he - — . 11. 1.. paruũ. Nãillud fuperius
àA Rtiiculus dr cũ ſingula uer ba ĩiteruallis diſti plura cõplectit ꝑ uerba di
guẽturcæſa or̃0oe hoc mõ.Acrĩonia:uoce uul ſtincta pꝑ copulã. hic unum tantum
. .. . . . 1. . . Uerbum diſtinguitur ſine copula.
Q aduerſarios pterruiſti. Item Muntcos iuidia: iiuriis de Acrimoniauoce laudat Cæſarem
n — . 1. : . RrrE . Na nbe .
u protétia: pfidia ſuſtuliſti. Inter huius generis et illius ſu uel alium oratorem: ex quo apparet
i Pioris Uchiemstia hoc itereſt:qldod ud tataſin eſſe in Aemonſtratiuo genere. Item
Plioris ucheimngtia hoc itereſt:quod i ud tardiusct raàa inimicos:ad uituperiũ. Subſtuli-
iug rius uæit:hoc crbrius et celerius ꝑuẽit. Itaq;sillo gener̃ ſti: interfeciſti. Illud tardius: ponit
wau x Imotõe hrachii et cõtortõe d ladius ad effectũ utriuſq;. In hoc quoq;: illud
EzxX Imotoe rachu et cotortoe extræ 8 4 ius a 1 c. r4 ſuperius tardius pronunciatur prop
Ut tal prus afferri:i hoc ãt crebro et celeri corpus uulnere iſa- Nter plura uerba: ſicut qui cæſim per
in iari uid Contiruuti diocris cutit hoſtem plus temporis cõſumit
t tart Uldetur. „ ontinuatio me locris. in eleuando brachium:quam ille’ꝗ
e „ö Ontiĩuatio ẽ dẽſa et cõtinẽs freq ntatio uerbo cuſpide ferit.
noc c rũ cũ abiolutoe ſniarũ ea utẽur cõmodiſſi- QOnemoatio conficitur ex
c ncu: niaru ca uteur como c tribus ſuperioribus colori
GH me triꝑtito ſnia. In cõtrario:ĩ cõcluſione.In bus. ſ inunti der ipar
ę, Pa . F-= — — E . tito poteſt etiam fieri: & p
mt ſnia hoc Pacto einõ multũ Pot obeſſe fortũa A ſibi In. traductiõem commodi:ſed per hos
n irtute firmius ꝗᷓ ĩ cau præſidiũ collocauit. In cõtrario conmociflime. uoles con
un haoc mõ. Nã ſiqꝗs ſpei nõ multũ collocarit ĩ caſu:qd eſt: ——— rchendi prædictos du
Saun quod ei magnoꝑe caſus obeſſe poſſit.In cõcluſiõe hoc Ornpar⸗quod Pabe n ſe
4 Ao. tSlar Fere 8 c méẽbra: dupliciter cõſide/
NMH P ado:quo dſiſcosp lurimũ fortũa p õt: ꝗ ſuas rões oes rat mẽbæ: qᷓtum ad ipſas
u ſr1 caſũ ĩt. rũt:nõ ſũt ola cõmittẽda fortuæ: ne magna bareculast u bus cida
,. e ene ſ. L.e. Frr. cõti onitur: &quantum ad numege ſylla/
ab nimis nos hẽat Ptãtẽ. In his tribus genaribus ad coti baꝶ: ſi notantur tantum mẽbra: ex
⸗ nuatõis ui adeo freqntatio ẽ neceſſaria:ut firma facul quibus conſtat func dlcitur mem/
Srie zi re ſin; rArr rer -= Pyꝶe: ſi paritas ſyl labag dicitur com/
s or . lam: riui: Bei P VIIab. Om/
aum 1 ratoris uideatur: niſi ſnĩam:et cõtrariũ:et cõcluſi par: cum tamen idẽſit fere: quia ali
“B onẽ freqntibus o fferat uerbis:ſed pro aliis quoq; nõ/ quando ſuperantur ſyllabe: quæ ad
F. en s. r – uel ad plenitudinem
n quantitatem: uel
nunꝗ nõalien ẽ tãerſt necelſe nõ eloꝗ res aliqᷓs ꝑ hu Adæquantur. Nom dcenumeiatio
iuſcemodi cõtinuationes: ne: hoc Praccbtunnſed ad diſcen
t. — tes pertinet malum eſt:ſi ad peritos
Compar grauc. —. „ „ ſatis commodum exiſtimar poteſt: .
get⸗/ Ompar appellatur: uod hẽt ĩ ſe mẽbra or̃o/ referre poſſumus per exercitationẽ or zano üeen
5 3 terit p uhciarecd 4
c nis de bus ãte diximus: qᷓ cõſtãt ex pari fere orator poterit prot re de æqua
tau⸗ c ns de Abus ate diximus: qq cõſtãt cxX ba c. litate ſyllabarum in pluribusmem/
1 nũero ſyllabarũ:hoc nõ de enũeratõe nr̃a fi bris. In prœlio: arguit fillumabſen
et:nã id . rile E: 1* 8 6 reitatio te patre in periculis domi bona cõſu
oba⸗ c gdẽ Puerileẽ ſed tantũ affert uſu Xe⸗ mentem. Eſt autem hoc illi fœlicita
rl⸗ facultatis ut al quodã ſẽſu par mẽbrũ ſuꝑiori Tferri poſ tem:in no genere alenenr rationẽ:
ſimus hoc mõ. In prœli n pr appetebat: domi quia dixit ſuperius fere. nam & dixit
n fili⸗ emo In P rœlio mortem prappetebat: æqualitatem ſyllabarum eſſe opor/
TIhus nuptias com parabat. hæc ola graues caſus admi tere: tamen aliquando unum mem/
niſtrabãt. Item illi for dHit foelicitatem huicidu brum poterit ſuperart una uel dua/
—. . ... m illi fortun a dedit feœlicitatem . 2 bus ſyſlabis: modo habeat ſyllabas
ſtria uirtutem coparauit.ln hoc genere ſæpe fieri põt longas: quæ adæquentur tempore
4 —

— —

7

⁶ ei

alio mẽbro orois excipitur hoc mõ. Et inimico prode
ras.i.unũ quod appellatur mẽbrũ. Deide hoc excipia

tur oportet ab altero:et amicũ lædebas. Ex duobusmẽ

bris ſuis hæc exornatio põt cõſtar. Sed cõmodiſſima
et abſolutiſſuma ẽ hoc pacto:et iimico proderas et ami

cũ lædebas:et tibi ipſi nõ cõſulebas. Itẽ nec reip. cõſulu

iſti:nec amæis profuiſti.nec inimicis reſtitiſti.

unt nõ plane par ſit. numerus ſyllabarum:et tamen eſſe

4 — l 2 s

— △

plures duabus uel tribus & excipit
nomẽ a mbris:qa ſi hẽt duo dr di/
colos:ſi tria tricolos. Vnum ſolũ mẽ

brũ habet: colon excipit᷑: quia aliud

membrum ſubſequitur per interpo

ſitionem copulæ. Nec reipublicæ:

apparet quomodo nec ſignificat &
non quia recipitaliud:nec ſed abſo/

Iute diciturnegationem.
Rticulus græce ideſt

propter breuitatem ſyllabarum.

Aut plenitudo:quãtum ad nume
rum litterarum facientium ſyllabas
quia plenior eſt ſyllaba induſtria: ꝗᷓ
in fortuna:quas pauloante dixit.
Imiliter cadens: mepto/
ſ ton cum in una oratõe plu
res ſũt caſus eodem modo
terminantes ponit effectũ
in tertio colore. L
Imiliter deſinens:omote/
ſ leucon & fit in dictionibus
non caſualibus. Hic duo:
dat modum utendi quia
melius ſimul coniunguntur ablati/
uoquam ſeparati:ut hic in hoc excẽ⸗
plo proximo.
Nnominatio: paranoma/
a ſia. Acceditur: pe e fit ut
ſimilis. Ad res diſſimiles
de uocabulis diuerſæ ſi/
gnificationis fit ſimilitudo uocabu/
Ii:ut quaſi idem uideatur. Attenu
atione: attenuando ſecũdam dictio
nem cum prima plenior ſit. Eiuſdẽ
litteræ: non inuenit antecedenteal-/

tera:ideſt qui inuenit. Vemiit: ꝓ ue

A

4 ——Yðð

uideatur:ſi una aut altera etiã ſyllaba eſt:alteri altero

niuit: loquitur contra unum paupe/

rem factum diuitem. Ex contra/
rio:complexiõis exemplum. Pro/

ducunt: producendo eam litteram

in ſecunda dictione: quæ ſit breuis ĩ

prima. Nam &-animus habet a bre
uem: & auius pro loco in acceſſibili.

Nam curia pro mevtrice habet ri lõ

breuius:aut ſi cũ ĩ altero plures ſũt:i altero lõgior: aut
lõgiores ſyllabæ erũt: ut l!gitudo aut plenitudo harũ
multitudinem alterius aſſequatur et exequetur.
Simuliter cadens. o
Imiliter cadẽs exornatio dicitur:cũ ĩ eadẽ cõ
ſ ſiructõe uerborũ duo aut plura ſtuerba: ꝗᷓ
hfimuliter iiſdẽ caſibus efferutur hoc mõ. Ho-
minẽ laudas egẽtẽ uirtutis:abũdãtẽ felicitatis. Itẽ hu-
ius ĩ pecũia ſpes ẽ a ſapiẽtia:ẽ aius rẽotus: dil gẽtia cõ-
parat diuitias. negligetia corrũpit aium: et tamẽ cũ ita
uidit nemnẽ præ ſdeſthoiem. Similiter deſmnẽs.
Imiliter deſinẽsẽ:cũ tãetſi caſu nõ ĩſũt ĩ uer

ſ dlis:tamẽ ſimiles exituf ſũt hoc pacto. Turpi
ter audes facere:neꝗter ſtudes dicere:uiuisĩ⸗

uidioſe: deliꝗs ſtudioſe: loqris odioſe. Itẽ audacter ter
ritas: hũiliter placas. Hæc duo genera quorũ alterũ in
exitu: alterũ ĩ cauſis ſimilitudĩe uerſaturiter ſe uehemẽ
ter cõueniũt: l ea re ꝗ his utũtur.plerũq; ſimulcollo⸗

caãt ea ĩ iſdẽ ꝑtibus oronisid hoc pacto facere oportet

—

„½ = 4.* AAA—

T. 151 Xα iitir 5 „ r21/
Perdiſſima roẽ amorẽ petere: pudorẽ fugere: diligere

formã negligere famã. Hic et ea uerba quæ caſus ha-
bent ad caius ſimiles: et ea quæ nõ hẽnt ad ſimiles exi-

2

„

lan.

l

4

nos
wür

mn
n
ſet
oli,
ka
l.5
u
eul

gam: pro regula breuem. tus ueniunt. Annominatio humilis m

” Nnoiĩatõ ẽ:cũ ad idẽ uerbũ et nomẽ aceditur in
er r r en a cmutatòe uel additiõe unius Iæ: aut lraru mi
35 . . de... — . . aut ad res diſſimiles ſimilia uerba accõmo- Wu
lee i, de een dãtur ea multis et uaris rõnibus cõficitur: atten uatõe b
eder Pee iſ af * aut cõplexioe eiuide lræ ſic hic gſe magnitice iactat: hi
uenita te ãteꝗᷓ romauenit. Ex cotrario hic quos hoiĩes Ge
alea uicit eos ferro ſtatim uĩcit: productiõe eiu ſdẽ lĩæ m
hoc mõ hũc auium dulcedo ducit ad auiu. Breuitate tusd
eiuſdẽe læ hoc mõ:hic tãetſi ur eẽ honoris cupidus: ta bpe
mẽ nõ tãtũ curiã diligit tũ curiã addẽdis lris hoc pa pule
do hic ſibi poſſet tẽꝑare: niſi amori mallet obtẽꝑare: lir
Demẽdislris ſic: ſi lenões quẽadmodũ leoũes uitaſſet de
uitæ tradidiſſe ſe. Trãſſerẽdis lris hoc pacto:hic iudi- (Wen
ces uidete utrũ hõi gnano an uano cre der̃ malitis. Cõ
mutãdis hoc mõ deliger̃ oportet quẽ uelis diliger hæ
ſũt ãnoiatões ꝗᷓ ĩ laru breui cõmutatõe: aut producti “W

one: aut trãſlatoe: aut aliquo huiuſmõi gener uerſatur H
Sũt at alie ꝗᷓ nõ hẽnt tã propiꝗᷓ uerbi ſimilitudinẽ et ta R
mẽ diſſimiles nõ ſũt:ꝗbo d generibo unũẽ huiuſmõi

1, Quid ueniã:ꝗ ſim: ꝗre ueniã: quẽ ĩſimulẽ: cui proſim Quid ueniam:hic fit quando de
quẽ poſtulẽ breui cognoſcetis. Nã hic ẽ ĩꝗbuſdã uer⸗ muſsgarriburorat Pr mnt uo
bis ꝗda ſimilitudo:no tã affectada Fillæ ſuꝑiores: ſed Alterum huiuſmodi: quan do ad fi-
oꝑa Arites:necd oĩo.P. C. circũſcrippti putẽtur. Hæc ano ſunt mniliorcs quia non eſt fer⸗
6 miatio magis accedit ad ſimilitudinẽ ꝗᷓ lla ſuꝑior: ſed gusrempo
4 mius ꝗ Ulæ ſuꝑiores: ꝓꝑea quod ſolũ additæ: ſed uno uenit. Anon tempore demptæ: ſic
⸗ tꝑe dẽptæ quoq; lræ ſut. Tertiũ gẽusẽ qq uerſatur in aum Rlum 10 ronibrit imn⸗
caſuũ cõmutatse: aut unius: aut pluriũ noium. Vnius cũ eũ occidiſſet Naſica. Pblara: ga
5 noĩs hoc mõ. Alexãder macedo ſũmo labore aium ad boſt ay de n Snechum morti⸗
uirtutes a pueritia cõfirmauit Alexãdri uirtutes ꝑ or- re leere agrariamfed mortuus eft.
M bẽterræ cu laudæctglora ualgitæ ſat Nexidräo' eranam um iael te prole ine⸗
dAdH maxie metueratItẽ Plurimũ dilexerũt. Alexãdro ſiui rentu in Capitolium fugita quo cũ
m ta data lõgior eẽt oceanũ macedonũ nomẽ trãſuolaſ- non poſer erragicigt 11 de uit:
, ſet. Varie huc unũ nomẽ ĩcõmutatiõe caſũ uoluratũ de pecuniismale tractir cum in ge-
=. Plura noĩa caſibus cõmutatis hoc mõ faciẽt ãnoĩati nere auicial⸗ zuell Brau 13 lu⸗ 5
“”M onẽ. Tyberiũ gracchũ rẽp. ãmũſtrãtem prohibuit ĩdi ponitetfecum. 8 ”MV
u . gnainex diutius ĩ ea cõmorari. C. Graccho occiſio ẽ ob — Vbiectio hyppofora A balef nomna
lata:ꝗ ip.uirũ amãtiſſimũ ſubito de ſinu cĩtatis eripu probrnmnl Krember n⸗ —
n it. Saturninũ fide captũ maiorũ natu ꝑfidia ꝑ ſcelus diuitias: quas habet. T
d uita priuauit. Tuus o druſe ſãguis dõeſticos ꝑietes: et W
⸗ uultũ ꝑetis aſꝑſit. Sulpitio cun pauloãte oĩa cõcedebar
. eũ breui ſpacio nõ mõ uiuere ſedẽt ſepelliri prohibue
l rũt. Hæc tria genera proxia exornatõnũ: quorũ unũ ĩ *
u ſimiliter cadẽtib alterũ ĩ ſimiliter deſinẽtibouer̊. Ter .
i tiũ ĩ ãnoĩatõibus poſitũ ẽ ꝑ raro ſumẽda ſũt: cu ĩue⸗/ .
8 ritate dicius: et ꝑꝑea q nõ hæcuidẽtur piri poſſe ſine
claboratõe cõſuptõe ꝑhuiuſinõi t Rta dia ad dele-
* catöem ad ueritatẽ uidẽtur accõ modatiora. ꝗᷓ re fi⸗
45 des et grauitas et Eucrts;uarori miuitur: his exor⸗
le natoibus fteenter colloa S:ctc no mõ tollitur auctori ſ 7
4 tas dicẽd iſed ofleditur uo ĩ eiuſmõi ofone auditor
5 Eꝑea: quod ĩhis leposet feſtiuitas:nõ dignitas: neq; S
Pulchritudo: jre ſut apla et pulchra diu placere poſ.
e. ſũt. lepida et cõcina cito ſacietate afficiũt auriũ ſeſũ/
Ne faſtidioſuſimu. Quo mõ igr ſictebro his generibus
. Ateur paerili uidebiur elocutõe delectari Ita ſi raro in
lͤ terſere us has egornatões:et ĩ cã tota uarie diſꝑgerẽu
30 cõmode lumĩbus diſtictis illuſtrabimus ofonem e
it DDe ſabicfdtione. —o.,.
( Vbiettio 5cũ iterrogamus aduerſarios: aut
4 M rius ꝗd ipſi abillis: aurge cõtra nos dici poſ
4 uüiit. Deide ſubiicius id quod oportet diei: aut

ANLEN&

Amplum:hoc eſt quod dixit ſu/
pra:ꝙ contra nos dici poſſet. At pa
tris bona uenierut: hoc eſt quod di⸗/
cir ſubiicimusid quod oportet dici.
Ex lite aut iudicio: potuiſſet. n. di
cere aduerſarius eum fuiſſe patro/
num cauſarum. Sponſione: fideiuſ
ſione ex aliqua re honeſta: quia mul
ti ſuntaccuſati:qui licet per ſe nõ poſ
ſint impetrare ueniam: tñ excuſan/
tur per uirtutes aliquas: ut per alias
perſonas Dauni miſerere parentis.
pPræſidium uosiurati iudices qui
iuraſtis nil facturos contra iuſticiã.
Item credo immicum:irrenice di
cit. Nam oſtendit eum occidiſſe in/
demnatum: cum accuſare ipſum de
buiſſet. Ne ſcriptas: iudicabas no/

ſtrat eſſe leges. Vt ad noſtram per/

ſonam:præpoſuit in difffinitõe hũc
colorem fieri: & interrogando alios:
& interrogando nos metipſos:hucuſ
q; dixit ad ſecundam & tertiam per/
ſonam. Nam oſtendit quomodo fi/
ata perſona prima. Quid me facere
concludit Scipio ducens exercitum
ab Gallia Romama gallis ciſalpinis
obſeſſus fuit:quamobrem accuſatus
Romæ ſic ſe excuſabat. Antiquior:
carior: melior. Eiuſmodi: ponit ef
fectum grauitatis:quem & ſupra di⸗
xit, Identidem: ſimiliter & frequẽ
ter:t eodem modo dicit Lauren. Val
la in hac:ſicut in ſupiore:quæ fit ad
ſecundam & tertiamꝰerſonam.
Radatio:climax quæ ſigni
ficat ſcalas. Quam ad ſu

perius aſcenſum: ſimilitu

dotracta a puero gradus
aſcendente:is.n. propter imbecillIta
tẽ in omni gradu ambos pedes ſiſtit
Pr. uſqᷓ aſcẽdat cõſequentè: quod ro
uſtusnum faceret. Quæ ſpes liber
tatis:exemplum in genere iudiciali.

quod non põt: aut nobis adiumenta furtũ ſit: aut oflu
turũ ex cõtrario hoc mõ:ro igitur num iſte tã pecu-
. — 5ROα „ — . — =.
nioſus. ſit factus amplũ patrioniũ relictũ ẽ. At pris bo

AE MATE

na uenierũt. Hæreditas aliᷓ obuenit: nõ põt dici:ſed et
neceſſariis oibus exhæredatus eſt. Præmiũ aliquod ex
lite: au gin dicio cæpit:nõ mõ id nõ fecit:ſed ẽt ĩſuꝑ ipſe
grãdi ſpoſiõe ictus eſt. Ergo ſiis rõibusl
nõ ẽ:cur oẽsuidetis:aut iſte domiatut aurũ: autude nõ
eſt licitũ capit. Item ſæpe iudices aiaduerti multos aliqᷓ

ex hõeſia re: quã ne inimici ꝗqdem crimiĩari poſſint ſibi

præſidiũ petere quorũ nihil põt aduerſarius facer̃. Nã
— — . . — . — 2 „— .
utrũ ad pris eius uirtutem cõfugiet:at eũ uos iurati ca
pite dãnaſbs: an ad ſuã antiꝗᷓ fuertetur uitã alicubi ho

neſte tractatã. Nã hic ꝗdem ante oculos ur̃os qũo ui-
. 9 — 5 .
xerit ſcitis &s. An cugnatos ſuos enũerabit: ꝗbus uos

cõueniat cõmoueri: at hi ꝗdẽ nulli ſũt: amicos pProfer-
. . „ AEe

ret. At nemo eſt:ꝗ ſibi nõ putat turpe iſtius amicuũ no-
miari Itiem credo amicũ quẽ inocentẽ putabas ĩ iudici
ciũ adduxiſti: nõ. nã idemnatũ ne caſti Leges ꝗ idfa ⸗
cere prohibent ueritus es:ad ne ſcriptas ꝗdem iudica-
ſti cũ iple te ueteris amicitiæ cõmõeret comotus es. At

ES / . — .„ . — -
nililomius: ſed ẽt ſtudioſus occidiſt. Quid cũ tibi pu

eri ad pedem uolũtarẽtur: miſericordia cõmotus es:at

eorũ prĩem crude liſſime ſe pultura quoq; prohibuiſti.

Multuũ ĩeſt acrimoniæ et grauitatis ĩhac exoruatione:
propterea quod cũ qſit eſt ꝗd oporteat: ſubicitur id

nõ eſſle nal g facillime fit: ut exaugeatur ĩdignitas

negocii ex eodem genere: ut ad nr̃am quoq; ꝑſonã re-
feramus ſabiectõem ſic facimus. Nã ꝗd me facere cõ-

„ /

micarem: at cũ ꝑua manu:tũ prodiremus:locũ quoq;
inimiciſſimũ habeãus neq; erat quo uitã producerem

VNL

caſtra relinqrem: at obſidebamur: uitã militũ neglige
rẽ:at eos uidebar ea accepiſſe cõditibem: ut eos quoad
poſſem ĩcolũes priæ et parentibus cõſeruarem: hoſtiu

ARo

— — .. M0 .. — —
õditõem repudiarem: at ſalus antigor eſt militũ qua

ipedimentaru. Eiuſmodi cõſequũtur identidem ſub⸗

iectiones: ut ex oĩbus oſtendi uideatur nihil potius

quod factũ ſit faciundũ fuiſſe.
Gradatio.

Radatio eſt:ĩ qᷓ nõ ante ad cõſequens uerbũ

g dejicenditur: quã ad ſuꝑius cõſenſum eſt hoc
mõô. Na ꝗ reliꝗᷓ ſpes libertatis manet: ſi illis

A. „ (
Sup “”l e „ XLVN
DE ”cäͤ.

rõibus locupletatus

uenit: cũ a tãtã gallorũ multitudie circũſederet: an di

ett

auc
lelt
ſe
wrt
le⸗
tii
v
dĩ
ten

lun

net

plte
d B

NN

ſt
ſe⸗

is

) —

*
„——

—

ttt „

et quocdhiber licet:et quod licet poſſũt et quod poſſũt
audẽt: et quod audẽt faciũt:et quod faciũt uobis mo
leſtũ nõ ẽ.lta nõ lenſi hoc:et nõ ſuaſi:neq; ſuaſi:neq;
ipſe facere cœpi:etnõ ꝑfeci:et nõ probaui. Itẽ africão
uirtutẽ ĩduſtria:uirtus gloriã:gloria æmulos cõꝑauit.
Itẽ ĩperiũ græciæ fuit ꝑenes atheniẽ ſes: atheniẽſiũ po
titi ſũt ſparclatæ: ſparciatas ſuperauere thebani: theba
nos macedones uicerũt:ꝗ ad iĩperiũ græciæ breui tꝑe
adiũxerũt Aſiã bello ſubactã. Habet ĩ ſequẽdã lepo-
rẽ ſuperioris cuiuſq;ʒ crebra repetitio uerbi:ꝗᷓ propria ẽ
huius exornationis. Diffinitio.
Iffinitio ẽ: ꝗ rei alicuius proprias ãplectitur

d prtãtes breuiter et abſolute hoc ihale

„ — „ — — .1 . — 1.
ſtas rei pu.ẽ ĩ ꝗᷓ cctietur dignitas e ãplitudoꝗꝭ

7

cĩtatis. Itẽ ſiuriæ ſũt aut ulſatiõe corpus:aut cõuitio
aures: aut aliꝗᷓ turpirudie uitã cuiuſpiã uiolãt. Itẽ nõ
iſta diligẽtia:ſed auaritia:eo quod diligẽtia ẽ accura
ta cõſeruatio ſuorũ. Auaritia: iniuria: appetitio aliorũ.
Itẽ nõẽ iſta fortitudo:ſed temeritas: propterea quod
fortitudo ẽ cõtẽptio laboris et ꝑiculi cũ rõe utilitatis
et cõpẽſatiõe cõmodorũ. Temeritas ẽ ĩcõſiderata do-
lorũ ꝑpeſſione gladiatoria periculorũ ſuſceptio. Hxc
igr cõmoda putatur exornatio: quod oẽm rei cuiuſpiã
uim et ptãtẽ ita dilucide proponit: et breuiter explicat
ut neq; pluribus uerbis oportuiſſe dici uideatur: neq;
lucidius potuiſſe dici uidetur: Tranſitio.
Räſitio uocatur: ꝗ cũ oſtẽdit bꝛeuiter quod
dictũ ſit propõitſtẽ breuiter quod cſeqᷓtur

N

hoc mõ. Mõ ĩ patriã cuiuſmõi fuerit hẽtis:
nũc ĩ parẽtes ꝗᷓ lis extiterit coſiderar.Itẽ mea ĩ iſtũ be
neficia co gnoſcitis:nũc qũo iſte mihi gr̃a ftuleri t acci
pite. Proficit hæc aliꝗtulũ exornatõ ad duas res nã et

94 dncritcsmeracad ſtigeil cO pat. auditorẽ. Cor.
1

Orrectõ ẽ:qꝗᷓ rollit quod dictũ ẽ:et pro eo
c id quod magis idoneũ uidetur Ppsichae e
cto quod ſiſe ſuo⸗ hoſpites rogaſſet:ĩmo nẽiſſet mo
hoc facile ꝑf Ri poſſet. Itẽ nãꝗᷓ poſtꝗᷓ iſti uicerũt:atq;

adeo uicti ſũt:eam qũo uictoriã appellẽ:ꝗᷓ uictoribus
cti ſũt:eam qũo uictoriã appelle:ꝗ i

. . . „ — 7, „ P
