Ce79_fol
author: Cicero, Marcus Tullius

2511887453 021

——

N

IIIIIIIIIIIIIuuIIIIIII —

U8 Töbingen

7
5

— . . — —
- 5 — 8 * — 2*
„ 4 5 5 .
. — Wr 2 — S . ₰
„ „ ð . 2„ — .- . 4
*
4 .
5* 5„
.
—
1
L
4
.
2
.
.
„
—
— ℳ
— ℳ
— *
7
4
.
„
17

—. *

„ 5

6
. „
3
. 4
8 1
„ 4 ⸗
5 2 —
£ . —
— *

———
.
*
*
.
.
ℳ *
„ —
– –
*
V
. 4
*
— — 5

PROEMIVM.
Marii Fabii Victorini Rhetoris in rhetoricis Ciceronis Liber primus incipit.

Mnisqcunq; incipit cuiuſq; generisorationem hæc triain principiisadhibere de/
bet: ut auditores faciat attentos: beniuolos: dociles. Ergo hic Cicero facit dociles
auditores: cum quid ſit eloquentiaoſtendit. Attentos: cum dicit ſe de eloquentia
0 ddarurnre ſcilicet magna. Beniuolos ſi quidem: quia oſtẽdit futurum ei com
modum: qui hisartibus fueritedoctus. Eloquentia igitur qualis ſit per ſe ipſam
non oſtendit:ſed eſt capax qualitatis: quam non in ſe habet: ſed incipitab agente.
Namut cuiuſq; ingenium fuerit eius:qui eautiturperine qualis ſit: & quid faci
„ at demonſtrat. Ergo quoniamquiuis medioeriter ſapiens poteſt uidere eloquen/
tiam: ſi in homine ſtulto ſit malameſſe: ſi in ſapiente bonam eſſe. Propterea Cicero non utrum bo/
num an malum ſit eloquentia quærit? ſed utrum plus boni an mali habeat oſtendit. Iꝓactat au/
tem in principiis quatuor theſis. Vnam talem oſtendendum eſſe ſapientiæ cum eloquentia.

Aliam parum prodeſſe ſolam ſapientiam: tamen prodeſſe. Tertiam multum nocere eloquen-⸗

tiam: ſi ſine ſapientiæta ſit: & qun poteſt dici. Ergo eloquentiæ ſtudendumnon eſſe.nam ubiq; ſapi
entiam Nudas Relſdondettndch dum eſſe eloquentiæ: quiaper eloquentiam uim ſuam ſapientia
exercetneceſſario. Quarta theſis: ſtudendum eſſe eloquentiæ: ſed tamen quæ ſit mixta ſapientiæ.
Animaduertere tamen debemusin principiis deliberationis propoſitionũ partes propoſitionis. Exe

cutionem partium. Poſtremo ueroſententiam: qued diligenterattendenti facile cognitu é. Sed an

tequam ad id unde cœpit Cic

erg ueniamus: dicendum primum uidetur quid ſit ars: deinde quid ĩ
44

terſit inter artem & uirtutem. Aeaquæ ſignificantiam ſuiplenam non habet: ſed ĩtelligitur ad ali

quid pertinere, non enim uelis Codpenommato ſcimus ſtatimquid ſit Codex: ita mox ſcire poſſu

☛⁵

mus quid ſitars: niſi additum fuerit cuiusartis: ut arspoeticæ: grammaticæ: eloquentiæ. Virtus eſt
animi habirusin naturæ modumnationi conſentaneus. Et ideo in naturæ modum duobusenim con
mus: anima & corpore. Anima immortalis eſt. Si immortalis eſt a diuinis deſcedit. Si a diuinis de
Edit perfecta eſt: ſed acies quãuis perfectæ animæ quodam corporis craſſotegmine irretitur & cir
cunfunditur: & ita fit ut quandamobliuionem ſui capiat. Cumuero ſtudio ac diſciplina ueluti dete
gi cœperit atq; nudari: tunc innaturæ ſuæ modum animi habitus reuertitur: atq; reuocat. Hanc uix
tutem Pla. dicit nunc arte fieri:nunc cum homimibusnaſci: nunc in exertitatõne confici: nunc a deo
dari. Hæc uirtus in rhetoricisa Cicerone eadem ponitur: quæ ſapientia, Alibi ueroideſt in libris de
republica ab eodem Cicerone illa uirtusdicitur: quæ prudẽtia. Virtus igitur habet partes quatuor
prudentiam: iuſtitiam: fortitudinem: temperantiam. Prudentia eſt rerum bonarum & malarump
omne tempus ſcientia: luſtitia eſtanimi habitus ita in formatus: ut omnibus mentis tribuat dignita

tem. Fortitudo conſiderata periculorum ſuſceptio: & laborum perpeſſio. Temperantia eſt ammi

crc res inutiles atq; in honeſtas uictrisac pudica dominatio. Harum partium partes in conſequẽti/
buscognoſcemus. Nunc ad id quæloſtẽdere propoſuimus reuertamur: ſcilicet ut quid inter artem
& uirtutem interſifuideamus. Harum quatuor partium: quas diximus ineſſe uirtutinulla omnino
in artem cadit. Arsenim tantumpræcepta tradit: non aliquid ſecundum ipſa præcepta faciendum.
Ideo ars ſapientiæ tradi non poteſt.Per ſeautem tota conſtatac permanet: quæ Perftcta eſt:ſi hæc qᷓ
tuor teneat. Prudentiam: luſtitiam: Fortitudinem: Tẽperãtiam. Datur autem ars æloquẽtiæ & rec
te datur. Etenim ſi conſtat quatuor rebusnatura: uſu: exercitatione: arte. neceſſarið & artispræcep
ta in eloquentiam dantur: Quæ ſi deeſtprofecto tria ills multum interdum nocere: nunquam pro/
deſſe poſſunt. Dicendumetiamuidetur quæ diſtantia ſit inter rhetorem: ſophitam: & oratorẽ. Rhe

tor eſt qui docet litteras atq; artes traditor eloquentiæ. Sophita eſtapud quẽ dicendi exercitium di
ſcitur. Orator ẽ qui in cauſis priuatisac publicis plena & perfecta utitur eloquẽtia: & ut ſciamus ali

um eſſe rhetorem: alium oratorem. Hosub' illa quæ habere debeat orator oſtendit: Nunc ergo cõſi

derans quid & quantum ſit illud dequo dicturus eſt: ideſt eloquentia recte ſe dicit diu cogitaſſenõ

utrum bona an mala ſit eloquentia: ſed utrum plus boni an plus mali habeat. .

Utrutmbe

mRhe⸗

oinen
dcdan
shoie
Entes
erlin
ubtbes
niͤms

Mpptere
Pberatöö
poſteroet
porde
trimerac
uutösreber

Sbrrbem

Unſmuen
üdnen
Mcam
huprim.
Mnqnäͤel
heulpen
(urued
Khecec
um Ete
Creelne
füubipo⸗
Utcloqne
Dencſour
Eliln
Mria dp
monigt
lmemorte
Amonn
frafrdl
mmamci
oliure
Eecbar e
Utenat,
Dormnang
inter.

L eindkepe

3
ſ△
Aepe & multum hoc mecum cogitaui: Horum ſi unum ſit non oftendit ſatis diutinam
Cogitationem. Poſſumus enm requenter aliquid cogitare: ied ſtatim a cogitaticne de
1 ſiſtere. Poſſumus itidẽ dliu aliqd cogitare: fed in uno tm die facere. Recte ergo utrung;
H cõiunxit. Sœpe && multũ hoc mecũ cogitaui: & ꝗa publicù res pferri nõ debuit niſi certa 0
rece, S8S8§ deliberata recte ait: hoc mecũ cogitaui. Boni ne an maliplus:cã deliberationis: non
tdoale utrum bona an mala ſit eloquen tia: ſed ut& plus boni an plusmali habeat eloquẽtia: nõtamẽ uacat ᷣ
enii sä ratio ordinis. potuit autẽ dicere ma
Kion M. T. CICERONIS ORATORIS CLARISSL li nean boni plus. Sed Cic. naturam o
lplam PDiI R S Liber primus incipbit fenuit eloquentiæ. Quæcum priꝰ
mi Rhetoricæ ueteris Liber primus incipit. duentlà, QNQcum pri⸗
Pente. h lcx teris Libe ptimus inc Pit. mmnmumagere cœpit ꝓfuit hoibus. Na
uäket “ . dnb it eos:& cõgregauit.Poſt aũt
loquen;/ Aoepe et multũ o. ncooitauf: hy Qdeprauata ingenio malog multum
epe et multũ hoc . auata inge e tin
runmdd;,. 1 epe 1. oe mecum cogital bo nocuit reipu. Bene ergoordinẽ tenu
ctat au⸗ ni ne an mali plus attulerit Bom nibus it ut diccrerbonincan mali plus ho
nenti ꝗ Nm Exr Ccifrarrs en en Irn e. . ,. mint Usatcuicrit S& tiuntattbus e .
J L et ciuitatibus copia dicẽdi: 0% m 4 18 FIp.
loq en? 1 b cop licẽdi ac ſummũ elo duobus cõſtat: publico: & priuato.
liſ Auentiæ ſtudium. Nã cũ et noſtræ reipu. Iõ hoĩbus& ciuetatibus hoc&i—rri .
Mcnn detrimenta cõſidero:et maximarum ciuitatũ ueteres clgerere debernscl ern b. .
iEe aio calamitates colligo: nõ minimã uideo ꝑ diſertiſſi untates. Copia dicẽdi: qn nomen „
d i tem res a noſtra memoria propter uetuſtatem remo- amaaaccipiat Iõmaluit definire elo
irepollu tas ex litterarum monumentis repetere inſtituo: wul- aduentiam. Ne quis ergoaucdita elo ”
eh tas urbes conſtitutas: plurima bella reſtrincta: fir- utmixta uideatur eé ſapiẽtiæ. Neqs &
lundte miſſimas ſocictates: ſanctiſſimas amicitias intelligo: mneuä delibcridüngerederet: uru
rurcit . plus boni an plusma i hẽat eloquẽs
ulacte . tia: ſed ipſã ꝑ ſe ſatis exiſtimaret bo
Hhanc ui nã: ppterea maluit def nire eloquẽtiâ ĩducẽdo copiam dicẽdi. Quæ qꝗa põt ad utrũq; flecti: cim de
meadeo liberatiõis ĩduxit. Acſũmũ eloquẽtiæ ſtudiũ.Poſtꝗᷓ docuit ꝗd eẽt eſoquẽtia p definitionẽſe ecurus
Ulbrode poſtea occupatis iã auditoꝶ ſenſibuseloquẽtiã noĩauit. Sed re e ait. Ac ſũmũ eloquẽtiæ ſtudiũ. Nõỹ
qoatvor . n. põt declarari qd poſſit eloquẽtia niſi ĩ aliquo fuerit ac plena fuerit. Nam cũ &noſtræ reip. de/
lanmp rrimẽta cõſidero. Oſtẽſurus qtũ boni aut mali poſſit eloquẽtia de repu. loqꝗtur. Et recte: nõ. n.in pri
rdin uatis rebus eloquẽtia piclitãda ẽ: ſed ĩ publicis. ita ipſe ĩ uerrinis: cũ de ſe ue de eloquẽtia ſua optimã e
Atanni pbatõemafferret: publicas cãs cõmemorat: tacet priuatas. Me ꝗ tor annis in cauſis iudiciiſq; publicis
ſoben⸗ ita ſim uerſatus. Nũc deniq; ut bonum monſtret eloquentiæde rep. incõmodis uel commodislogt.
minm Aiaduertendũ tamẽ: ꝙ ptes non eodẽordie exeꝗt: quo ꝓpoſuit Qit. n. ſupra boni nean mali pfus.
eleu⸗⸗ Nũca malis eloquẽtiæ ĩcipit: Sed ſupra naturã ut diximus ſecutus . Nũc cognatõisrõnem ſeruat. iI
drea⸗ Ia.n. prima cogitatõi occurrũt q uicina ſuntanr̃a memoria. Iõ& de recẽtibus: & quod eẽt magis ꝓ/
na , pinquũ elegit. Cũ ait. Noſtræ reipu. detrimẽta cõſidero. Cõſi deratio. n. reip. præſentis eſt. Ergoqm
üh hucuſq; incommoda per ſolam eloquentiam reipu. contigerunt: rectea malis eloquẽtiæ cœpit. poſt
ne dicturus de antiguioribus bonis & malis. Et maximaꝑꝶ ciuitatum ueteres animo colligo calamita/
iapraceh tes: Recedit paulatima repu. noſtra ad extraneas ciuitates:& recte poſt Romã maximas ciultates non, „
un⸗ m nat. Ergo quoniam uetuſtiorta ſunt hagꝑe empla ciuitatũ: aio ſe ait colligere. In repu. autnoſtra q.
wrih ſint geſta cõſiderat. Recte i taq; maximaꝶ ciuitatũ colegitcalamitates.lllic.n aliꝗqd patu r eloqué/
ciuum tia ubi populus maior eſt. Nõminimam ui. qa de mõ hicagitur. 1, utꝑ plus boni an Pplusmali affe⸗
am rat eloquentia. iõ ait non minimã uideo inuectã partẽ incõmodoꝶ per d iſertiſſ mos hoĩes: quod I/
elgoll pra diſputauimus. Noluitpeloquẽtiã dicere: ſed pꝑ diſertiſſimos hoies.i. qui habeant coplam dicë
ginſe di ſolã. Inuectam uero p metaphorã nauisreſp. diciturgubernari. Cum autem res a noſtia me⸗

moria pp eetuſtatem remotas. Expoſitismalis incipit dicere ꝗd boni habeat eloquẽtia: a noſtra me/
moria Iqt remotas: ut excuſetmemoriã quaſi negligentẽ:addidit pp uetuſtatẽ. Ergoilla quæ mmis
a memoria noſtra remota ſunt:qui ſcire poſſumus. Et litterage monumẽtis: inquit repetere inſtituo
hæc monumenta dupliciteraccipimus: aut annales: aut hiſtorias. primo. n. annales fuerunt: poſt hi/
ſtoriæ factæ ſunt. Multas urbes cõſtitutas:plurima bella reſtrincta: firmiſſimas ſocietates: ſanctiſſi
masamicitias, Deinde dicendum ẽ hoc loco ꝗd ſit ciuitas. Eſt autẽ cuitaszollecta hoium multitu/
doad iure uiuendũ. Cum ergo fuerit ciuitas conſtituta: neceſſe ẽ ut primo bella patiatur: poſt ca pa⸗
cẽagat. Pax.n. a pacto dicitur. pactum uero cẽ non põt mſi cauſa præcedat. 1. bellum. Fioc & Saluſti
us tenuit: cũ de rebus Romanis loqueret. Dixit. n. prius bellage apoſt pacem eſſe fundatã. res inꝗt
romana plurimũ imperio ualuit. Seruio ſulpitio &. M. Marcello confulibus omn galliacis rꝛ Benum
atq; inter mare noſtrum & oceanum niſi quæ a paludibus in uia fuit perdomita. Hicbellumgerit: r
deinde pacem memorat cõſecutam:optimisaũt moribus & maxima concordia egit rẽpainter ſecun- H
dumac poſtremum belluũ carthaginenſe. Quæritur autem uirum in belisaliquid poſſit eloquẽêtia
a ii

poteſt. n. ſine dubio: & tantum quantum uirtus poteſt. Nam ſi uirfute bella finiuntur: & eloquentia
bella finiũtur. lõergo ait plurima bella reſtrincta iam illudnotũ quod bella ardere dicutur: ut ait
Ardebat oĩshiſpania citerior. Item: ꝗs tanti incendia belli. Firmiſſimas ſocietates: ſanctiſſimasami
citias: inter ſocium &amicũ hoc ĩtereſt. Sociusẽ qui nobisaliquo pacto ad aliquid gerẽdũ cõiungit
Amicusẽ quimihil uſu uitæ ſimilispioac fideli amore cõmungit. Et quia ſocius aliquid nobiſcũ ge/
ritideo ait firmiſſimas ſocietates: ꝗa amicus ꝓ nobis amore cõiungit᷑: i ait ſanctiſſimas amicitias:
ergo interdum amicusẽ: & ſociusnõ ...
o eſtſi mecum mhil gerat: & rurſuscũ tum animi ratioe: tu ctiã facilius eloquẽtia cõparatas:
ſit ſocius: amicusnõcẽ:ſi aliquid me/ id din cogitantẽ ratio iſa i hãc mä
cum muitusgerat. Propterea Cice. ac me quide diu cogitante ratio lpla 1 ac potilimu⸗
ubiq; duo hæc iungu: Geiss Poptilo ſniĩam ducit:ut exiſtimẽ ſapiẽtiã Ime eloqntia parum
romano atq; amicos: itaq; & hicfir· Qeſſe ciitatibus: elontia uero ſine ſaptẽtia nimi
miſſimas ſocſetatis ſictiſſimasami odeſſe ciuitatibus: eloqntia uero ſine ſaptẽtia nimi
Ar ar entelliorrece intelligo. air um obeſſe pleruq; prodeſie nuꝗ Quar ſiqs omiſſis re
.n. ſupra: Ex lirteraꝶ menumétis re qiſſimis atq; honeſtiſſimis fiudus rati P. . –
petere ĩſtituo: Ergoid quod legit in Qiſſimis atq; honeſtiſſimis ſiudis rationis eĩoffici cõ
zelgiscum ẽ. Tunwanimi arione ſumit em operam in exercitatione dicendi: is inutilis
tũ facilteloquentia cõparatas. ubiq; qbi pnitioſus ciuis patriæ ali e.
hæcduo cõmungit. Sed quãd aliꝗd uibiꝑniti ſusciuis patriæ alitur. Quiucro ita ſcarmat
duæ res agũt: triplici mcagunt: zut eloquẽtia: ut nõ oppugnare cõmoda pr̃iæ:ueru propu
æquales ſunt:aut nũc iſta plus pᷣſtat Re Wir-ie mihi ifper ſpi Iieriseytiſ f
aiciapte:dar priasage Snare Poſit:is mihi uret ſuis et publicis rõnibusutiliſ
di ratões. Sed quis⸗ uirtus di migni, ſimus atq; amiciſſimus ciuis foreuidetur. Ac ſiuolu-
tudine ſui tarda eſt: iccirco ſupiun / iuIs rei s ure zri ſiie areis ſitz .
dinefhftarch ccrfiei“,„mishuis reiq uocatureloduetia:tucartisſn e ſu⸗
& uenerit: faciliuseloquẽtia cõpleatur dii: ſiue exercitationis cuiuſdã: ſiue facultatis a natura

liqd cito faciẽdũ.· Alteg. profectæ cõſiderare principiũ: reperiemus id ex hone

Ergoadal
Aterius auxili eget. Recte igit᷑ rép. H. - — -=
cõmodũ ex cõfectõe utriuſq; cõiun/ ſtiſſimis cauſis natu optums ratiõibus profectũ.
git. Ac mie ꝗdẽ: ſupra oſtẽdit quã/ —
rum obeſſet eloquẽtia: quatiq; proo eatimealanturn fabietia ſe
deſſer: ſed nn xta ſapienriæ. Nuncuero uult oſtendere ſingulatim quantum ſapiẽtia ſola ꝓſtt: quan/
tum eloquentia ſola obſit. Qe cumoſtenderit: quoniam ſapientia ſola parum prodeſt & eloquẽ
tia ſola multum obeſt: rurſusdicturuseſt eloquentlam ſapientiæ eſte iungendam. Omnisresautni,
, mium prodeſt: aut parum prodeſt: aut nimium obeſt: aut pagobeſt. Sapientiæ unum datut ſola pa/
rum proſit reipu. nihil tamenobſit. Eloquentiamuexro ſolam ſæpe ait nimiũ obeſſe. Qua in re obeſ

71

ſe ſemp oſtendit: ſed & interdum ſatisobeſſe.-lllam u roaliam partem tollit ſoli eloquentiæ: ut uel

5

patum proſit reip.multum tamep obſit. Veꝑ quod ait. Ac me quidẽ diu cogitantem fatio ipſa: lpſa

inquit ratioſapientiæ.ſ. quam eloquentiæ dicimuseſſe iungendam. Quareſiquis:oſtendit quid ſit

plena ſapientia. ſapiens. n. qui diuma atq; humana optime nouit. Ergo ſtudium recte rationis ad di/

uina: ſtudium honeſtiofficii ad humana referamus. quod autem an ſtudium rectius dixit quam ſi
dixiſſet. Quare ſiquisomiſſa ratione atq; officio. inhis. n. nonninibusperfecta philoſophia eſt: quam
quia nullusorator plene poteſt aſſequi. ideo nobishorum uel ſtudium habendum efle demonſtrat.

Conſumit omnem operamin exercitatione dicendi. Conſumit inquit: iam in iſto uerbo eſt inuti/

.lis labor. Quod autem ait in exercitatione dicendi: timet eloquentiam nommare: ut ſupra diximus.
ne ſenſum audientisoffendat. Itaq; hæc definitio eſt eloquentiæ. Eloquentia eſt exercitatio dicendi.

IS inutilis ſibi pernicioſus patriæ ciuis alitur. Omnishomo aut ſibi: aut patriæ conſulit: aut plus ſibi

quam patriæ-Rectæ ergo hommesad hæcduo miſcenda: ſapientiam & eloquentiam. Primo abuti⸗

liratibus ſui:deinde etiam publicis muitantu r. Quiinquit fuerit in ſola dicendi exercitatione uerſa,
tus:omiſſisſtudiis ratiouis & officii & ſibi inutilis & ernicioſus patriæ ciuisalitur. Quiuero itaſe⸗

ſe: & cætera: bene armat: quaſiſi apientia pro robore ſit:proarmis eloquentia, Atten danmiug tamien ut.
cum ſupra pro eloquentia: aut copiam dicendi: aut exercitationem: aut diſertitudimem nominaue/
rit. Nuncubi & de apiẽtia loquit᷑: ut ſecuruseloquentiam nominet. hicquoq; duo illa ſeruat quæ ſu

pra diximus. Quiinquit ſapientiæ miſcuerit eloquentiam: is & ſuis: & publicis ratiõibusutiliſſimus

atq; amiciſſimus ciuisfore uidetur: utilem circa priuata: amicum circa publica accipiamus. Ac ſi uo⸗

Iumus:& cætera. Primo rem quandam conſtituit:cui eloquentiæ nomen impoſuit. & oſtendit unde

naſcat᷑ eloquentia: ſiue exartè mquit:ſiue ex ſtudio: ſiueexercitatione: ſiue a natura. Huius iquit elo

quentiæ ciuis incertaeſt origo. fi uolumus conſiderare principium: inuenimus inquit id ex hodeſtiſ

fimis cauſis natum: atq; optimisrationibusp rofectum, Cauia eſt ammiimpulſusad aliquid agẽdũ-

Ratio eſt gerendorum ordoex cauſa uem ennum: ut quid quo loco facias:ac dicas intelligas. Ergo in.

quit ſieloquentiæ principium conſiderare uolumus. Primũ cauſa attẽdehda eſt: hæc cauſa honeſta

* Deinde rationes & caſdem optimas inuenimus, Inter ſtudiumaũt &exercitatiõem hoc itereſt. ſtu/

nm eſt animiad aliquidagendum pertinacia. Exgrcitatiοσſuſceptt qctus cõtinuatio, Ex hisquoq;

. .0 .
nti ſupra diximusnaſcieloquentiam poſſe. Nam fuit quoddam tempus:& cætera:Incipit commemo
tart Lare cauſasfuiſſe honeſtas:quibus eloquentia non ad ipſum ꝙ nata fit:ſed circa agendum principiũ
dum ſumpſerit: ut ſupra diximus, Aiunt philoſophi eduobus hominem conſtare: anima et corpore: Ani/
NNe mam uero eſſe perfectam: ſed impediri craſſitudmecorporis quo minusſe talem exerceat qualis eſt *
ige/ per naturam. Ergo mundo conſtituto erãt hominesminusim pediticorpore: & ĩ qbusuis animæ ob
MZõ ruta atq; oppreſſeẽt. Tunc neceſſario rapto uiuebant & malismoribusoppreſſo animæ bono: circa .

resoẽs uiribus corporis abutebant.

ak Nam fuit quoddam tempus cum in gris homines 4 Sd quianaruranualiterſe per e
7 rn errnn antep e e. mnes fundit: aliquando unus exti/
m aſſt rum more uagabantur et ſibi omnes fundit: aliquando unus exti
8 4 Paſſum beſtia Am motcu. gab. lbi Gi feri tit: qui ſe bene intelligeret: & qui uiH
um no uitam propagabant:nec ratione anim quicquam: deret eſſe hoĩbusaĩam illam diui/
im ſed pleraq; uiribus corporis adminiſtrabant: non-nam: quæ haberet inſe multas utili
Py. FE ammnnrabant⸗ lates:ſi tamẽ poſſet ah aliquo e late
te daum diuinæ religionis: non humani officii ratio co? ribus ꝗbuſdam elici atq; ꝓferri. Er/ D
ic lebatur: nemo nuptias uiderat legitimas: nonĩ certos go his cauſiseloquentiainitiũ nõna
ũ — — 15 J 1ſcendi ſedagẽdi ſumpſit. nã fuit qd
in quiſquam aſpexerat liberos non = quabile quid dam tépus: cum ĩ agrishomines paſ
9è utilitatis haberet acceperat. Ita propter errorem atq; ſim beſtiage more uagabantur: ſicut
. iſeiti. E . dominatrix Nm Virgi Iæcnemora indigenæ fauni V
N iniciiam cæca ac temeraria dominatr animi cupi- nymphæq; tenebant. Genſq; uirum
if ditas ad ſe explendam uiribus corporis abgtebatur ꝑ ttuncis& duro roborenata. Quisne
/, nicioſſſimis ſatellitibus. Quo tẽpore quidẽ mognus rausos. Aut cõpõereopes norant'aut
1, uidelicet uir et ſapiens cognouit:ꝗᷓ materia eẽt eg quã Parcere parto. Et ſibi uictu ferino
— .. imis icſſet hoſam:ſ uitam propagabant: Sapiens ommis
1 ta 3 ſſe eii Opportunitas dorele et olum.: 1 memoriæ ſtudet. IIli in garibu wis „
. uis eã poſſlet elicere et præcipiẽdo meliores reddere: animi mole corporis opreſſa delite/
Iuns ca po et Pæclp “ cit: non memoriæ ſtudent: ſed fe?i
l

.łMUM no ritu ſubſidia ſolis proſpiciunt di
. ebus. Sic Salu. Et quoniam uitai. pſa qua fruimur breuiseſt memori am noſtri quam maxime lIongam
“ efficere cõuenit: non pecog more uiuere: quæ natura prona atq; uentri obedientia finxit: ut iſti hoĩes

, fuerunt: ꝗ ſibi in uictu ferino uitam ꝓpagabãt. Nõdum diuinæ religionis & cætera. Plena philoſo
dNe ph'a ẽ: quæ conſtat ex duobus: ex phiſica & æthica. Phiſicaeſt q; diuimsagit. Aetica quæ de humanis
ni⸗ diſſerit. Sed quia Ci. illud docet: quod oratori ẽ neceſſariũ æthica proſequitur. Quæ ſi tunc abho
M minibusignorata ẽtmultomagis phiſica: ergo indicat utilli uixerunt: qui animæ cõmodis ignoratis.
def corporis uiribus pleraq; geſſerunt. Nemo nuptias uiderat legitimas atq; incertos quiſq; inſpexerat
bel liberos. Vtrunq;.n. uaga atq; incerta uenere conficiebatur. neque erant iura quæ id fieri prohiberent.
yun Non ius õ utilitatis haberet acceperant. Illic enin nullius iniuria uiuitur ubi eſt iu/
ſit ris æqualitas: æqua libertas: ubi aliquid aut omnibus licet facere dut ommibusnon licet. Pernicio-
/ ſiſſimisſatellitibus uires corporise cait cupiditatis miniſtras: quæ in animis hominum quandam
atf obtinet tyrrannidem. Quo tempore quidem magnus & cæter lut facilius intelligentiam cõſequa/
n mar rerum ſimilitudo proferenda eſt. Anima: ita eſt ut uinum. Nam quemadmôdum uinum pro
ri. uaſe in quoeſt habitum: aut retinet: aut amittit uiolentiam. Proinde anima ſi ôptimum & caſtum
ni⸗ corpus offenderit: ſeruat naturam: ſin alias uelut anuttit. Ita igitur cum mortalegenus brutum att; .
*“M inſcium rerum omnium uagaretur. Extiti'quidam uir magnusin quo animam ſuam retineret natu
dl ram & qui intelligeret omneshomines habere in ſequiddam diuinum: ſed id uitio corporisoppri/
miatq; deperire quod ſi fuiſſet elicitum maximasinde commoditates hominum poſſe contingere.
QCosnouit: quæ materies& quanda ad maximasres opportunitas inanimis in eſſet hominum.
aſ Mieria: non ad hocipſummateria eſt: quod materia uocatur: ſed ad id quod inde fieri haber ma
teria eſt. Opportunitas ueronon accidit: neq; in altero eſt: ſed in eadem materia eſt. Poteſt autem
in ligno ege materiesad aliquid faciendum: ſed ſi putreſcitopportunitas: in materia non ẽ. Similia
e & de reliquis materiis poſſumus dicere: ergonon ſuffecerat inuenta materia in hominibus niſi in ea
e dem materia etiam opportiunitas fuiſſetad maximas res. Siquiseam poſſet elicere.Eſt ergo qui po
teſt elicere:& quod poteſtelici. hoc deinde atten damus. Vnus poteſt uidere aliquid effici poſſe non
tamen etiam efficere. Deinde etiam iuſtum: ſapientem & magnum uirum. Cicero ait uidiſſe in
* hominibus materiem: ſed dubitaſſe de effectu. ait enim. Siquiseam poſſetelicere. Vtrunque tamen
n dat huic uiro & intelligere & efficere. Eſt enim & fapiens & eloquens. Et præcipiendo meliores red

dere. Erat ergo in hominibus ani mus:ſed ideo reddere: quia uidebat amiſſus. Era tbonus animus:
& ideoait præcipiendo meliorem reddere. Hiscauſi sigitur honeſtiſſimis: utuidemus: iſte quidâ
id compulſus eſt ad eloquennam:hoc eſtad id undenaſciàd actus primum cœpit eloquẽtia. Quæ. n.

eD cauſa honeſtior: quam homines Kellite modniuenre Ppræceptis uti libusatq; honeſtis ad humanã
eſt⸗ atq; diuinam cognitionem traducere. rgo iuſtum uirfum magnum atq; ſapieptem quemcunq; ac/
ſu⸗ cipiamus, Malti enim ſaturnum: Platenem: Ariſtotelem atqοεοt tâligi: ſed erant

—
Qui diſperſos homines in agris & tectis filueſtri bus abditos ratione quadam compulit unum ĩ la-
cum & congregauit. Ouasres ſupra pofuithoneſt ſſmasfuiſſe cauſas: optimaſq; rationes utad actus
elon uentia niſceretur: explicitis ergo honeſtiſſimis cauſis incipit oſtendere eloquentiæ ad actus

— „ ₰—

fuiſſe rõnes. Et ut intelligas iã de cauſiseẽ d ctũ rõne qᷓdam inquit:cõpulit unũ locũ & cõgregauit.

D'ximus rönem e rei gerẽdæordinẽ neceſſariũ: utputa hoc primũ debet fieri: hoc deindea tertio.

—

Vt nũc primo cõpellunt hoĩes: poſt cõgregant.Dein in unamquq; rẽ inducunt: utilẽatq; honeſtam

Cõpulit unũ ĩ loco & cõgregauit: cõ

Gulit quaſi inuir 6. lam nolenti Quidiſperſos hoĩes in agris:ct ĩ tectis ſilueſtribus ab
ditos ratione quadam cõpulit in unũ locũ et cõgre

um congregauit. Sd debemus ſcire
gd ſi cõpulit & cõgregauit qᷓſi ciuita & Quade r 10
tẽfecit. Namut ſupra diximus: ciui gauit: et eos ĩ unaquaq; rem inducensutilem atq; ho-
tas collecta holummultitudo ad „ *
jure uuẽdũ. Eo eloquéêtia pluri/

utile atq; honeſtũ ẽ ĩſinuat Et eos in
unãquamq; rẽ ĩiducẽs: utilematq; ho

cet. Vnum illud ſolum atq; purum.
Aliud qd cum utilinunctum ſo, Sed
ſolum illum apud paucos eſt eosſci

licet qui ſoli gloriæ ſtudent: nihilq; ad ſui utilitatem gerunt. Quicquid ſantiunt conſideratione bo/
ni maliq; generatim: ſanciunt nongratia in eodem uEſantium perſonarum. Honeſtum uero illud
cum utili.ldeo honeſtum uocat qnia id quod iunctumac duplex eſt ab eo quod maius eſt nomenac
cipit. Verum illud honeſtum philoſòhorum eſt: hoc illorum ſapientium qui.r. p. ſtudent: qui ĩ ci
uitate uerſantur. Quod quiderohoneſeum uritati ſe emper adiunctum eſt: & utilitas honeſtati.hoc

tiam Socrates altnihil eſſe utile quod non honeſtum ſit: mhil honeſtum quod non utile ſit. Sed ut
ipſum intelligamus:rerum exempla proferenda ſunt. Eſſe iudicem honeſtũ eſt. luncta eſt tamen uti
lites honeſtatiNam nemo ei iniuriam facit Nemo ſeruiseius prod eſt poſteris: liberis eius prodeſt.

Amicutergoſi quid præſtat etiã utile eſt. Sed quãquam hæc duo iuncta ſunt non tamenita mixta ſũt

ut uino aquamiſcetur: ſcilicet ut ſecerm nullo modo poſſint:ſed ita mixta ſunt ut ſecern poſſeuide
antur quemadmaodum ſi fiat aceruusex tritico & ordeo. Quãquam ergohæc duo mixta ſunt tamen
aliquo modo& ſecerni poſſint. Et. n, ſi aliquid alicui præſto nec gratiam repoſco honeſtumé. At id

ipſum quod præſto ſi gratiam repolſco fit utile. Ergo primum ſit illud ſolum honeſtum quod per ſe

placet nulla adiuncta grati a, Hoc medium honeſtum utile quod cum utilitateẽ. Tertia ſit cẽmodi/
Ras ꝗᷓ ſolis lucris intentãc abiecta omni honeſtate: honeſtum uero philoſophicum ſoligloriæ ſtuder
abiecta ẽt utilitate. Nunc ergo quoniam collectishominibus & cõgregatisciuitas facta ẽ ꝗd debet p/
ſuaderi:quid hoĩbusinſinuari: non honeſtumillud ſolum quod philoſophoꝑ& eſt: non commoditas
quæ homium perditorum eſt ſed illud medium honeſtumatq; utile quod in omni. r. p. quodi om

ni ciurtate uerſatur. Primo propterInſolentiam reclamantes Nihil egerateloquẽtia: ſi ſtatim inſi⸗

nuare cœpit quid eſſer honeſtum atq; utile perſuaſiſſe. ſed oſtendit magnas ineſſe uires eloquentiæ

ſi ad id quod erat optimum traduxit muitos, & ne uideantur iccirco reclamaſſe quod resoptima nõ
mo reclamantes. ODeinde ne eloquẽtiæ quibuſdam uenenisetiã
ad malam rẽ traducti uideant pp rationem inquitatq; orationemſtudioſius audien S. Ergo ubi ra
tio ẽ: & ſapientia malitiæ neſſe non: poteſt rõnemad ſentẽtiaꝶ grau itatẽ referendam ſciamus. Ora/

4

eſſet ideoait: propter inſolentiampri

tioné ad ornamẽta uerboge. Exferis & imanibusm tes ddidit & manſuetos. O fficile ẽ rem aliqᷓ
cuicunq; tollere. difficilusaliam dare. Hicutrunq; factumeſt. ſublata eſt hominibus feritasatq; im/
manitas& data eſt humamtas & manſuetudo. Acmihiquidem & cætera: ſunt multa quæſol ohabi
tu ſui perfecta ſunt: ſunt multa quæ & habitu & uſu utathleta ſi habeat corporis magnitudinem nS

cõtinuo perfectus eſt mſi ei & uſusaccedat. Vtorator cõcepto totius ſententiæ habitu nõ continuo p

fectus eſt niſi & ei uſus accedat.ſapientiauero habitu ſui perfecta ẽnec indiget uocis.i. uſus ſufficit ei
autẽ intra animoscontineri. Vſu ergonihil conſequitur. Erſiquando concepta uerbis uoligrit indi
care: nonideo ſapiens ſapientior fit: qa indicat ſe ſapientẽ: ſed perfecta ac ſalua ſapientia qdam ei
ad actusalios accedit, Ergohomines ex immanibus ac ferismites redditiac mãſueti paulatim quoq;
honeſtiumatq; utile didicerũt, ſedquia de exordio eloquentiæ loquit uideamusutꝑe hæc ſola ſapiẽé
tia fecerit an ſapientia: ſed cũeloquentia, Primo itaq; cognoſcere debemusquot modis qd perſuade
at ſapiẽtia & poſſumus itelligere multu hiceloquẽtiam ualuiſſe. ſapiẽt a ixitur ſea ola duobus modig

aliqa perſuadet. Aut cum tacet& aliqd facit: &id quod facit qa bonũ eſt alter mntat idemur qeqd

tacitus fecerit ſapiẽs id alter re: nõ uerbis doctus imitetur. Aut cum aliquid faciendunruel non faci

1

enduũuerbisperſuadet & hoc duplicimodo-Nunenaturalibus uerbisnunc per eloquẽtiam hoc loco
ſapientiam hoc perficere potuiſſe. negat mopẽ dicendi idem quæ uerbianaturalibus

negat tas tam
uteref. ſed illam ſapientiam quæ iuncta eẽt eloquentiæ, Ac hi quidem uidet; hocnec tacita nec
ops dicẽdi ſapiẽtia perficere potuiſſe. Perficereinquit. Alioqn plenæ ſapiẽtiæ officiũ ẽ iuenireut ſu
pra. Quo tẽpore inꝗꝗgdã nagnusuidelicet uir & ſa c

neſtam:primo propter inſolentiam reclamantes: dein
muũ pdeſt. Ni facitcuitatẽ & ꝗcd de propter rationem atque orationem ſtudioſius au-
dientes è feris:et immanibus mites reddidit et man⸗
neſtam. Ci, duplex eẽ honeſtum do ſuetos. Ac mihi quidem uidetur hoc non tacita neq;
inops dicendi ſapientia perficere potuiſſe ut homines

piens cognouit quæ materies & ꝗqta ad maximas

——;RTWM.— —☛n O+☛ — —0 — ‚,. ☚

— . — — N —

—

N – —

◻*

SD=. SSaA—N O

—

res oportunitasanimis ineſſet hoĩum ſi quis eã poſſet elicere & præcipiendo meliorem reddere. Er

go aium in hoĩbus eẽ ſapientia cognouit: ut congregarent᷑: & in unãquãq; rem utilẽ: atq; honeſtã ĩidu

cerẽt ſapientia quid ẽ:ſed eloquẽtia opitulãte pfecit. Acõſuetudine ſubito cõuerteret: & ad diuer

ſas uitæ rõnes traduceret. Magna uis eloquentiæ ſi ſubito conuertit: hox ẽ qc; põt ſapientia. Alioon

S ſapiẽtia pficit: ſed nõ ſubito:& ꝗd ait & ad diuerſas uitæ rõnes traduceret: ut ſupra diximus diſfi

cile eſt cuiuſlibet rei conſuetudinẽ tollere. hoc difficiliusalias etiã uiuendi perſuadere rõnes. Age

a conſuetudine ſubito conuerteretet ad diuerſas rati
onesuitæ traduceret. Ageuero urbibus conſtitutis: ut

fidem colere et iuſtitiam retinere diſcerent:et aliis pa-
rere ſua uoluntate conſueſcerent: ac non modo labo
res excipiẽdos communis commodi cauſa: ſed etiaam
uitam amittendam exiſtimarent: qui tandem fæœri po
tuit niſi homines ea quæ rarione ueniſſent cloquen/
tia perſuadere potuiſſent profecto nemo: niſi graui:
ac ſuaui commotus ratione cũ uiribus plurimũ poſſet
ad ius uoluiſſet ſine ui deſcendere:ut ĩter quos poſſet
excellere cũ his ſe pateretur æquari et ſua Zoluntate .
2 iucundiſſima cõſuetudine recederet Ax Ppræſer tim idagiꝑur ne ſint hella:aut reſtringũu
iam naturæ uim obtineret ꝑꝑ uetuſtatẽ. Ac primo q/ .
dem ſic et nata et progreſſa lõgius eloquẽtia uidetur

uero urbibuscõſtitutis: ut ſupra cũ oᷣ
de cõmodis eloquentiæ loqueretur
hũcordinẽ fecit. Multasurbes cõſti o
tutas:plurima bella reſtricta firmiſ
ſimas ſocietates: ſanctiſſimas amici
tias:& qᷓꝗᷓ hic hoĩes ex ĩimanibus pri
mo æquales facti:poſt ẽt obſequi ul
tro cœperint ſupra dictũ tamèẽ ſer
monẽ ſeruatũ poſſumus ĩuenit᷑. pri
mo itaq; beneficiis eloquẽtiæ ciuita
tes factæ ſunt utait ſupra:multasur
bes cõſtitutas. EGiuitasautẽ fieri dici
tur cũ hoĩesunũ in locũ cõgregan/
tur ad ire uiuẽdum ut fidem cole
re hinc bella reſtringuntur. Si. n. cu
piditas ad ſe explẽdã uiribus corpo
risabutebatur quaſi quædam bella
gerebãtur. Cũ ergo fides collit: aut

tur ilſa quæ fuerunt. Et iuſtitiã re
tinere diſcerẽt. luſtitia oĩsa nobis
circa alios ẽ ut:unicuiq; meritum ꝓ
prium tribuamus, Poteſt tamẽ hi

q̃ſi ſocietas cuſtodiri. Iuſtis &. n. cõditionibus ſocietas faciẽda:uel conſeruãdaẽ. Et aliis parere ſua
uoluntate conſueſcerent. lIuſtitia æquales hoĩes eẽ fecit. hic iã & minores eſſe patiuntur: ſua etiã uo
lIuntate:poſſunt tamen hicamicitiæ copulari.Noſtra.n.uoluntate nulli obſequimur niſi amici fue
rimus. Antea autẽ ſi uiribus corporiscuncta agebanturnon ſua uoluntate quiſꝗᷓ alteri paruitnec po
tuit amicus eẽ qui cogebatur. Ac non modo laboresexcipiẽdoscommunis commodi cauſa perfectũ
eſt inquit eloquentia ut libenter omnesnon modo laborẽ pro publica ſalute ſuſciperent: ſed etiam
utam ammitterent. Maltum ergo egit eloquentia: ut illi uitam paruipenderent qui iamdudum ſi/.⸗
bi uictu ferouitam propagabant. Qui tandem fieri potuit quærit utrunrad has rationes uinendi
per naturam deducti ſint: an præceptis uideanturadducti. Erant quidem in hommibusnatura me
lior:ſed oppreſſa corporis uitio ad malũ declinauerat, Verum qgia nihil uniformiter fũditui exi
ſtit:quin ſemper aliquid ſit quo intelligamusquid in cæteris deſit.lſte quidem magnus uir ac ſa 16
ens cognouit bonani in hominihus naturam multumq; eſſe profuturam ſi præceptis melior fuiſſet
effecta. Ergo omne quod perfectũ ẽ natura & diſciplina pfectũ ẽ. Sed iſte primus: ut diſciplinam ac
cipere non potuit pfectus fuit natura &uſu. Cũ.n. cognouit habitum ſuum & diu ſecum pertractã
do cognouit eſſe in hominibus bonam naturam: quæ ut perfecta eſſe potuiſſet præceptorum adhi/
buit diſciplinam. ergo in hominibus fuit materies. 1. pfecta natura quam perfectãpræcepta fuerũt
inuenta per ſapientiam inſinuataper eloquẽtiam. Profecto nemo niſi graui & cætera, Quãquamna
tura fuit apta ad perfectam uitam: amen ipſam naturam præcep tisaitad has uiuendi rationes eſſe
perductam. Graui inquit ac ſuaui commotugoratione. Grauitatem ad ſ- apientiam: ſuauitatemad
eloquentiam referamus. Iure grauitatem ad ſententias: ſuaui tatem ad uerborũ ornamenta refera/
mus. C uiribusplurimum poſſet: ad iusuoluiſſet ſine ui deſcẽdere. Oisresa ſe uincitur: utputa elo
quensuiucit᷑ abeo qui eloquentior fuerit. Fortisnõ uinciturniſiab eo qui fortior fuerit. Aſtutusnon
nincitur Riſi ab eo qui aſtutior fuerit. Animaduertendum ergo acumen Ciceronis. Homines inquit
ortiſſimi ad æqualitatem uiuendi non fortitudine qua ſolet uinci inferior fortitudo iſed eloquen
tia deducti ſunt. ergo ſupraoẽs uires eloquent ia eſt:ſed quæ ſit mixta ſapientiæ ut inter quos poſſet
excellere cum his ſe pateretur æquari. Excellere uiribus: ſcrlicet cum hisſe pateretur æquari: ita ſu
pra non iusæquabile quid ntilitatis haberet acceperat. Et ſua uolũtate:nõ coacti uiribus corporis:
ſed in his iam fecerat eloquentiæ perſuaſiouoluntatem. Ab iucũdiſſima conſuetudine recederet
& non dixita conſuetudine recederet: ſeda iucundiſſime inquit. Omnium enim rerum etiam mala
