„ defenſoris locis utetur. ſic his locis qui accuſatori dati

ne.Et hæc ꝗdẽ perſonæ attributa in
primo libroquãquã ſingulæxpoſu

erit & explicarit:hic tamen nuũc bre

uiter repetit quæ ipſa fit:& quid ſit.
poſt pᷣcepturuùs quẽadmodu his uti

poſtit accuſator quẽadmodũ defen
ſor. Quo in genere eſt uirtus & ſcien
tia animi: quæ eſt ſtultitiæ cõtraria
amor:iracũdia: Affectio enim fac-
le euentum ſuum declarat: ſignoq;
ipſa eſt eius rei ꝗqᷓ ex ſe parit. Et ipſo

rum uis quid ipſa ſint nõ quid ex ſe
gignant: et quæ res harum aliquam

rem conſequantur. Quid ex ſegi?-
ſæ poſſint. aut iie⸗
iiitis: quod Clodius: aut Cæcilius: aut Mutius uocaren
tur dediſſe. Et de natura licet aliꝗtulu ducere ſuſpiti⸗

gnantnon quid ex ſeij

. . . .

aut cui cõmédũ dicet ut nequaꝙ fuerit illus cõmo-

dli quod expetitũ dicatur magnuudo:aut cũ eo incõ

mõ quod acciderit. aut cu illo penculo quod ſubea-
tur cõmoranda. Qui oẽs loci ſimiliter ĩcomodi quo

q; uitatione tractabuntur: Sin accuſator dixerit en iid

eſſe ſecutũ quod ei uiſũ ſit cõmodtun:aut id fugiſſe
quod putarit eſſe icõmodũ:quãquã funeriti fal ſa opi-
nione: demonſtrandu eritdefenſori nemiuẽ eſſe tãtæ
ſtultitiæ quitali re poſſitueritatẽ ignorare. Quod ſi
illud cõcedatur: id non conceſſu irinec dubitaſſe qui
dem hũc quid eius iuris eſſet. Sed id quod falſum fue
rit: ſine ulla dubitatione pro falſo: quod uerũ pro ue
ro probaſſe Quod ſi dubitauerit ſũmæ fuiſſe amẽtiæ
dubia ſ te pulſũ certũ ĩ periculũ ſe cõmittere. Quẽ?
admodu autem accuſator cũ ab alus culpã dimouebit

ſut utetur reus cũ alios ab ſe crimẽ uolet trãſferre. Ex
perſona autem cõicctura capietur: ſi hæ res: quæ pſo-

nis attributæ ſunt diligẽter conſiderabũtur: quas oẽs

in primo libro expoſuimus. nã et de nomie nõnuquã
aliquid ſuſpitionis naſcitur. Nomẽ autem cũ dicimus
cognomenq; et agnomẽ itell gatur oportet. De hoĩis
eni certo et proprio uocabulo agitur utſi dicãus iccir·
co aliquem calidũ uocari: quod temerario et repenti-
no conſilio ſint:aut ſi ea reuerba hoĩbus græcos impe

onis omnia enim hæc uir: an mulier humusan illius ci

uitatis ſit. quibus maioribus: quibuscõfi guineis: qua

xtate:quo amimo:quo corpore:quæ naturæ ſunt attri

buta ad aliquam cõiecturã faciendam pertinebũt. Er

ex uiclu multæ trahuntur ſuſpitiones. cum quẽadmo
dum et apud quos.et a quibus educatus et eruditus
ſit quæritur:et quibuscum uiuat:qua ratiõe uitæ: quo
more domeſtico uiuat. Et ex fortũa ſæpe argumẽtatio
naſcitur: cũ ſeruus an liber pecunioſus an pauꝑ nobi
lis an ignobilis: felix an infelix: priuatus an cũ poteſta
te ſit aut fuerit:aut futurus ſit conſideratur:aut deniq;
aliquid eorũ quæritur quæ fortunæ eſſe attributa itel
ligũtur. Habitus autẽ quoniã in aliqua perfecta et cõ
ſtãti animi aut corporis abſolutione cõſiſtit quoĩ ge
nere eſtuirtus: ſciẽtia et quæ contraria ſũt res ipſa po-

ſita cã docebit et ꝗd hic quoq; locus ſuſpitioms oſte

r

Nen
1
go
nolt
lesi
tos
tars
ios
ride
x.
ilo
cit
tur
ura
netaa
e⸗

olted

(uſat

er
⸗
ig
ma
ic.
quo
cu:
uſa
ſige
lane
tebit
cum
uitis
auto

m
Een
eunt
ein
teel
le

i⸗
Ulen
teuid
ult
1 ⸗
kĩ

lan
me
orr
n
nehit
üdai
eE
1o
bos
D
nn
gnd
caen
ihn⸗
1sn
tann
Admo
Audi
irde

veuco.

rl
tdeng

bont

7

ige
po⸗
r.

n

1 iber Tah.

dant. Nam affectionis quidẽ rõ ꝑſpicuã ſolet poſſe ge
nerare cõiecturam. ut amor: iracundia: moleſtia pro-
pterea quod et ipſorum uis ĩtelligiruret quæ res harũ
aliquã rẽ cõſequẽtur: faciles cognitu ſũt. Studiũ aũt
quoniã ẽ aſſidua etuehemẽs ad aliquã rẽ applicatã cũ
uolũtate occupatio facile ex eo dicetur argumẽtatio ꝗᷓ
res ipſa deſidexabit ĩ cã. Itẽ e cõſilio ſumet aliqd ſuſpi
tõis. Nã cõſiliu ẽ aligqdaciẽdi:nõ faciẽdiue excogita
ta rõ. Iã facta caſus et or̃0ones quæ ſũt oĩa:ut ĩ cõfirma
tõis præceptis dictũ ẽ: tria tẽpora diſtributa facile erit

uider:et ꝗd afferãt ad cõiecturã cõfirmãda ſuſpitõis
ac ꝑſonis ꝗdẽ res hæ ſũt attributæ: ex ꝗbus oĩbus unuũ

ĩ locũ coactis accuſatoris erit ĩprobatioe hoĩsuti. Na
cã facti parũ firmitud mis hẽt niſi aius eiusꝗ iſimula
tur ĩ eã ſuſpitionẽ adducetur: uta tali culpa no uidea
tur abhorruiſſe: ut. n. aium alicuius ĩprobare nihil atti

nẽt cũ cã:ᷓre peccauerit. nõ ĩterceſſit ſi cam ĩterceder

Peccati leue ẽ: ſi aius nulli minus honeſtæ rõni affinis

oſtẽditur. Quar uitã eius quẽ arguit ex ante factis ac
cuſator ĩprobare debebit: et oſtẽdere: ſi quo ĩpari ãte

peccato cõuictus ſit. Si id nõ poterit ſi ꝗᷓ in ſimilẽ ante
ſuſpitõnẽ uenerit.ac maxie ſi fieri poterit ſimili aliquo
ĩgenere eiuſmodi cã aliꝗᷓ cõmotũ peccaſſe:autĩ æque
magna re:’aut ĩ maiore:aut ĩ minore: ut ſi quẽ pecumia
dicat ĩductũ feciſſe poſſit demõſtrari aliqua re eius ali
quod factũ auarũ. Itẽ ĩ oĩ cã naturã: aut uictũ:aut ſtu
diũ:aut fortunã: aut aliqua eorũ quæ perſonis atrtibu

t ſãtad eã cãm qua cõmotũ peccaſſe dicet poterit ad

mũgere: atq; ex diſpari quoq; genere culparũ ſi ex pari
ſumẽdi faculias nõ erit ĩprobare aium aduerſari opor
tebit: ut ſi auaritia inductũ arguas feciſſe et auarũ eſſe
eum quẽ accuſes demõſtrare nõ poſſis aliis affinẽ eẽ
uitiis doceas:et ex ea re nõ eẽ mirãdũ ꝗ in illa re turpis
aut cupidus: aut petulãs fuerit:hac quoq; in re eũ deli
gꝗſſe. Quãtũ.n. de honeſtate et auctoritate eius qui ar
guitur detractũ ẽ tãtũ de facultate totius ẽ defẽſiõisĩ.
munitu. Si nulli affinis uitio poterit reus ãte admiſſo
demõſtrari locus ĩducetur ille ꝑ quẽ hortãdi iudices
crũtut ueterẽ famã hoĩs nihil ad rẽ putẽt ꝑtinere. Nã
eũ ante cælaſſe nũc manifeſto teneri. Quare nõ opor
tere hãc rẽ ex ſuꝑiori uita ſpect ari. ſed ſupiorẽ initã ex
hac re ĩprobaret aut poteſtatẽ ante peccandinõ fuiſ
ſe aut cãm: aut ſi hoc dici non poterit: dæẽdũ erit illud

Ac perſonis quidẽ reshæ ſunt attri/

butæ ex quibus omnibus unumĩ lo

cum coactis accuſatoris erit ĩproba

tiõe hominis uti.Expoſitis breuiter
attributisperſonæ: quia ita res repe
tita pðſcebat dat accuſatori ex hispᷣ
ceptũ:ut excutiat uitã præteritam.
parum eſt enim cam cõmendans ſe
ſolam: ſi nõ quæ ab hac ĩpellipoſſet

pſona conſentiat. Ergo accuſator ex

uita præterita ꝓferre deber ſimilia
peccata:ſimilescauſas in rebus: uel ĩ
baribus: uel minoribus: uel maiori/
bus:uel ſimules ꝓferre ñ poterit: diſ
paresproferat: atq; hæcnocẽtis uitæ

ſunt. Si ĩnocẽs uita præterita eſt illi

us qui reus eſt locuscõmunis induci

tur uitam p̃teritam ſpectari ñ opor
ter̃. Quoqa poterit eẽ occulta:aut
fortaſſe ad pecandũ cum animusfu
erit: defuerit cauſa: uel poteſtas uel

occaſio. Deinde alius locuscõmunis

nõ ex uita præterita pᷣſentis iudiciuũ

vſed ex præſẽti iudicio uitã expecta
ri oporore. Sin autem uita alicuius

ignorabitur prætereũdusab accuſa
tore:hic locus eſt. Dicendumq; cur
prætereatur quod ignoret uita: ſta

timq; ad alia argumenta properan/
duũ: quæ ſunt ex ipſo negocio ĩ factis

dictiſq; eius: qui reus eſt collocata.

Defẽſor autẽ primũ ſi poterit de
pebit uitam eius qui iſinulabitur ꝗᷓ

honeſtiſſimã demõſtrare. Qui de/

fenſorisa perſona cõtrarii loci ſunt
Nam primũ laborar̃ debetut hene
ſtam rei uitã demõſtret: quæ decla/
rabit᷑ officiis:ueĩ cõibus & notis: uel
maximis& raris: aut c piculo: aut
cuũ labore præſtitis officii cãmnon ne
ceſſitatis & præſtitis ĩ parẽtes cogna

tos:amicos: rempu.Sed iſta benefici

orum cõmemoratio parua eſt: quia
multorum uita exẽplo eſt:naturam
poſſe mutari: ut morũ ſſtituta pſe/
uerarint: declarãdũ eſt nihil aliquã
do deliquiſſe nũꝗᷓ ab officio receſ/
ſiſſe. Fuiſſe & cãs & facultatẽ:nũꝗᷓ
tamen uoluiſſe peccare. Atq; in his
oſtẽdẽdis ccaſiõibus lasdorandum
eſt earum rerum copiam fuiſſe in fa
ciẽdo:& facere uoluiſſe:quarum re
rum nunc crimen ĩ iudicio eſt: ut ſi
auaritiæcupiditatis: Deinde locus

eſſe cũ quæſtione declaranũ ẽ: ut
qua cauſa impellũtur ad peccandũ
uitiis omnibus pleni :ac cuius uita pᷣ
terita purgata ſit impulſuseſſe dica
tur. Deinde alius Iocuscõmunis ui/
tã honeſtæ actã reo debere prodeſſe
ipſami eſſe certiſſimã teſtem morũ:
& uolũtatum. Criminationẽ inimi
corum inuidia facile poſſe compõi
Hæc ſi honeſta uita eſt. At ſi ineruũt
aliquæ turpitudies laboraädum eſt
ut alſa eẽ dicamus innucoꝶe crimi
natõe collecta: uel eo uitio mẽtis ad
miſſa quo facilius ueniã ꝓmeremur

ultimũ nõ eſſe mirum:ſi nũc primũ deliquerit. Nam
neceſſeeſt eum quiuelit peccare:aliquãdo primũ deli

qvwuere:ſi uita ante acta ignorabitur hoc loco præterito
et demõſtrato: cur prætere atur argumẽtis accuſatio
nẽ ſtati cõfirmar oportebit:Defenior ãt primũ ſi pote
rit debebit uitã eius ꝗ ĩſimulabitur quã honeſtiſſimã
demõſtrar. faciet:ſi oſtẽdet aliqua eius nota et cõia
officia quod genus ĩ parẽtes:cògnatos: amicos affines
neceſſariosẽt quæ ma gis rara et eximia ſũt:ſi abeo cũ

m 881 o aliquo labore: aut periculo: aut utraq; re cũ ne
Ce.
quos eorũ ꝗ mõ expoſiti ſunt facta eſſe dicet. Deinde
ſi mhil deliꝗſſe nulla cupiditate iĩpeditũ ab officio re
ceſſiſſe quod co cõfirmãtius erit: ſi cũ poteſias aliqd
impunaciẽdi minus honeſtæ fuiſſe diceturuolun-

a lrcnchsdicceſden: tascils faciẽdi demonſtrabitur abfuiſſe. Hoc autem

e nõ eẽt ofſicii cã: aut ĩ rẽpu aut ĩ parẽtes:aut ĩ ali-

ipſum genus erit eo firmius ſi eo ipſo ĩ genere quo ar

guetur iteger aĩ fuſſe demõſtrabitur ut ſi cũ auari-
tiæ cauſa fecifle arguatur:minime omni mn uita pecu
næ cupidus fuiſſe doceatur. Hæc illa magna cũ gra
uitate iĩducetur ĩdignatio iũcta cõqueſtioni per quã
miſerũ facinus eſſe:et ĩdignuũ demõſtrabitur: cũ aius
in uita fuerit omni a uitiis remotiſſimus eã cãm puta-
re quæ hoĩes audaces iĩ fraudẽ rapeĩr ſoleat:caſtiſſimũ
quoq; ad peccãdũ potuiſſe impellere: aut iniquũ eſſe
et optimo cuiq; ꝑnicioſiſſimũ: non uitã honeſtæ actã

tali ĩ tꝑe ꝗᷓ plurimũ prodeſſe: ſed ſubita ex criminati

one quæ Sfingi facile poſſit nõ ex ãte facta uitaꝗᷓ ne

iudiciũ. Sinautem in ante acta uita aliquæ turpitudi-
nes erunt ut łlalſo ueniſſe in eã exiſtimationẽ dicetur
aut ex aliquorũ inuida:aut obtrectatiõc:aut falſa opi

nione: aut prudẽtiæ neceſſitudini:aut ꝑſuaſiõi adolo
ſcẽtiæ:aut alicui nõ malit oſe aĩ affectioni attribuetur
aut diſſimili genere uitiorũ: ut aiusnõ modo integer
ſed atali culpa remotus eẽ uideatur. Ac ſi nullo modo
uitæ turpitudo: aut ĩfamia leniri poterit: oratõe negaĩ̃

oportebit de uita eius:et moribus quæri:ſed de eo crie
quo de arguatur qre ante factis omiſſis illud quod ĩ

ſtet agi oportere. Et facto autem ipſo ſuſpitiones ducẽ

tur: ſi totus adminiſtratio negocii ex oĩbus ꝑtibus ꝑ
iẽperabitur: atq; hæ ſuſpitiões ꝑtim ex negocio ſepa
1atim: ꝑtim: cõiter ex ꝑſonis: atq;ex negocio profici

ep-

lne

d
eri
ute
lpor

ni

Rcii
ͤn
Ndci
re
kince
Wor
wln⸗
en
gvor
un⸗
een
en
Mu
dlins
nun⸗
ni
ni ae
rali
muna
i
theer
nudi
Cenn
ao
ado⸗
thren
D
onwc
eeocit
gntͤ
nesc
gih⸗
co ly

opwni

Negligẽria: neceſſitate: adoleſcẽtia: uel quolibet alio affectu animi nõ pnicioſo.amore:uel aliquo
huius generis. Poſtremo laborãdũ eſt: ut turpitudinesuitæ præteritæ: uel ĩ diſſimili genere uitioge

eſſe doceãtur ut quoniã inocentẽ probare nõ poſſumusab hoctantũ facinore quod in iudicio re
motũ eẽ doceamus. Si uero uita turpiſſima nullo genere defẽſiõis ſupra oſito purgãda locus cõ/
munis iuduci deber uitã præteritam ſpectari nõ debere. Neq; de moribus hoc crimẽ quod intendit᷑

cõprobari. Ex facto autẽ ipſo ſuſpitiões ducẽtur:ſi totius adminiſtmtio negocii exoĩbusparti buspꝑ

ſcẽtur. Ex negocio duci poterũt ſi eas res ꝗͥ negociis

attributæ ſũt diligenter cõſiderabimus. Ex hisigitur
hac cõſtitutõ cõueni uidẽtur genera eorũ oĩa par/
tes generũ plæræq;. Videre igitur primum oportebit
quæ ſint cõtinẽtia cũ ipſo negocio:hoc ẽ quæ abre ſe⸗
pararinõ poſſũt. Quo ĩ loco ſatis diligẽter erit cõſide

randũ quid ſit ante rẽ factũ:ex quo ſpes perficiẽdi na

quoru uniuſcuiuſq; uis diligẽter in cõfirmatiõis præ/

ta:et faciẽdi facultas quæſitauideatur: Quid iipſa re
gerẽda:ꝗd poſtea cõſecutũ ſit. Deĩde ipſiusẽ negocii
geſtio ꝑtractãda. Nã hoc genus earũ rerũ quæ nego
cio attributæ ſũt ſecũdoĩ loco nobisẽ expoſitu.hoc er
go ĩ genere ſpectabitur locus:tẽpus:occaſio: facultas:.

ceptis explicata ẽ. Quar᷑ ne aut hocnõ admoniſſe aut
ne cadẽ iterũ dixiſſe uideamur breuiter demõſtrabi-

mus ad ᷣq; ĩ ꝑte conſiderare oporteat. In loco igitur

oportunitas:i tẽpore lõginꝗtas:i occaſiõe cõmoditas
ad faciẽdũ idonea. In facultate copia et poteſtas caru

rerum ꝑꝑ quas aliꝗd facilius fit: aut ſine quibus oĩo cõ

fici nõ poteſtcõſiderãda : Deĩdeuidenduũ eſt ꝗd ad-

iũctũ ſit negocio: hocẽ quid maius: quid minus:qꝗd
æque magnũ ſit: quid ſimile. Exꝗbus cõiectura quæ-
dã ducitur: ſi quẽadmodũ res maiores: miores æque

magnæ ſimileſq; agi ſoleãt diligẽter conſiderabitur.

Quoĩ genere euẽtus quoq; uidendus erit:hoc ẽ quid
ex una quaq; re ſoleat euenire magnopere cõſideran
dũu eſt ut metus:lætitia: titubatio. Quarta ãt pars erat
ex his ꝗᷓs negociis dicebamus eẽ attributas cõſecutio
In ea quæ geſtũ negociũ cõfeſtim: aut ex iteruallo cõ

ſequũtur. In ꝗᷓ uidebimus et cõſuetudo ſit: et ꝗ lex
quæ actio:er quod eius rei artificiũ:autuſus: aut exer

citatio hoĩum: aut approbatio:aut offenſio ex quibus
elicitur: nõnũꝗᷓ aliquid ſuſpitionis. Sunt autem aliæ
ſuſpitiones quæ cõiter ex negociorũ: et ex ꝑſonaru at
tributiomibus ſumũtur. Nã ex fortuna: et ex natura:ct
ex uictu: ſtudio: factis:occaſu:oratiõibus: cõſilio: etex
habitu aĩ aut corporis pleraq; pertinẽt ad eaſdem res:

quæ rẽ credibilẽ: aut ĩ credibilẽ facere poſſũt et cũ fa-

tẽtabitur. KReſtat tertia pars ꝓbatio
nis in coniectura ex negocio. Huius
partes quatuor ſũt: ut ĩ libro primo
expoſitum ẽ. Etenim attributa nego
cio quatuor ſũt:cõtinẽtia cũ nego/
cio in geſtione negocii adiũcta nego
cio: quæ geſtũ negociũ conſequunt
Hæc breuiter hic repetit: quoniã iã
ĩ libro primo tractata ſũt hac diciti
cõiecturã oĩa genera inciderenõ oẽs
ptes ĩ cõtinẽtia negocii ante negociuũ
ĩnegocio:poſt negociũ.facta oia ĩ ſu
ſpitionẽ ocẽus.ſtẽĩ geſtiõe negocii
locũ:tẽpdᷣs:occaſionẽ facultates De
modo cõticeſcẽs qà rei manifeſtæ&
ĩ cõfeſſiõe habitæ modus ſemp eſt.
Itẽ adiũcta negocio:uel maiora: uel

minora: uel paria: uel ſimilia maxie

q; euẽtss cõiecturæ ꝓdeſt. Quarta
et parsquæ geſtũ negociũ cõſequit

ad cõiecturã tribuet argumentaubi

quærit᷑ lex: cõſuetudo: actio: uſus:
exercitatio. Atq; hæc ſũt attributa
negocio ex ꝗbuscũ ducit argumtũ
ĩplet argumẽtatio ex negocio. Inue
nit ãt argumẽtatio: præterea quæ
cõiter ſumat ex attributis negocio
& attributis perſonæ: ut attributa ꝑ
ſonæ:nõ mihi pſonà: hoc eſt uitam
præteritã hoĩs declararent: ſed hoc
facimus approbẽt ꝙ intendit: ſicut

declarabunt: quæ ſupponunt exem

plo. Suſpitiones ducent. i. cõiectura
capiet ex ipſisoĩbusptibus pertenta
bitur:ut nõ mixta ſint attributa per
ſonæ: ſed tantũ ſola ſint facta in ip̃o
negocio: uel actione totius negociii
pleta. Hoc.n.iĩ gener̃ ſpectabitur lo
cus:tẽpus: occaſio: facultas. Modũ ĩ
coniectura non poſuit: ꝗa in facino
re cõfeſſio ſem per iſpicitur. Sunt ãt
aliæ aliquæ ſuſpitiones: ꝗᷓ cõiter ex
negocioꝶ & pſonaꝑe attr ibutiõibus
ſumũt. Cõiecturæ argumẽta ſugge
rũt:icã:pſona:factũ. Vtiq; ideo tria
quia ſingula. Suis igit rõmibus cau⸗/
ſa ſuis perſonã:etiã approbat:Eodẽ
modo factũ quod cum ſingula ſuis
rationibus p ſe in cõiectura fidẽ præ
ſtẽt merito ad ꝓbatiõem cõiecturæ
triplex materia collocat. Monet ta⸗/
men ratio duo: pſonã. ſ.atq; factum

ad unam fidẽ poſſe cõſociari: ut ex

utroq; materiæ genere negociorum
ideſt factorum & perſonarum fides
coniecturæ quæſtionibusafferatur

. h iii

Hoc ut facilius fiat intellectuq; capiat meminſſſe debemus attributa pſonis quæutiq; cũ ſunt ipſ⸗
uidétur approbare perſonã quã cu probauerint: i cõiecture locusé, Atali uiro id quod ĩtendit᷑ fac
nus nõ potuſſiecõmitti. Ergo attributũ ꝑſonæ facit ſo fidẽ: actioaut pdeſtanprobara pſoacu ita
ſit nouũ præceptũ dedit poſſe quoq; ex pſonæ artributis: &negociort ꝓbari actũ: hoc énegociu.
lcireo Tul. præceptuũ dedit poſſequoq; ex attributispſonæ & negociorum approbationes naſci ex
utraq; ſuſpitiõe cões. Inter attribata pſonæ accipimusfortunã: naturã: uictũ: ſtudia factũ: caſus Oor9

nes: cõſi lia:habitũ. Hæc utiq; ſi at/

tributa pfoæ accipius ſicut ſupra di
xiuspſonã ꝓbabũt. Verũ pꝑſpiciẽte
rone & negociũ probare poterũt. In

fortuna inqt ſpectatur dignitas di/
uitiæ: cõditio.Hæc licet pſõæ attri
buta ſint:tñ cũ dico diues eſt affe⸗/

ctat tyranidẽ. Seruis potuit occider
cõſulnõ pdidit patriã argumẽtũ fa
ctis:ac pſonæ attributis facio, Pari
modo decõſilio:ſi ꝗbus cõſiliis ali

Aqdo uſus ſit: dicã pſõa ẽ approbata

ſi quo nũc uſus ſit cõſilio S attri
Sclaꝑc iĩ

buto factũ ꝓbato. Ergo ſa

cõſtitutõe Cõiecturali argumẽta fie
ri poſſe cõiter: & de pſonæ attribu

tis: & negocioꝶ ut factum probetur
Præcipit præterea in hac cõſtitutio
ne cõſiderãduũ principaliter gquod ĩ

quæſtione ẽ: an fieri potuerit?deĩde

anabalio potuerit: deinde an facul
ras fuerit. Inter poſſe & facultatem

hoc ĩtereſt cum ſubſtaãtia efficiẽdæ

rei ĩeſt:aut deeſt de facultate tracta
tur ut ſũt uires:mimiſteria: pecunia.

Aſi aut ꝓnaturã res negat᷑: aut p lo

cũ:aut 5 tẽpus de eo quæritur an ꝑo
tuerit. Si

dicat Tul. interfeciſſe ro/
mulum:quod utiq; fieri non potu/
it per tempus:nec habet & poſſe.Itẽ
loco fit:ſi ſed alicuius ꝗq arguit cx/
disab eo loco ubi cædes facta ẽ abſẽ
tia declarat. Tertio qrit utg id fa
cinus ſit:qd pœniter̃ fuerit neceſe
Itẽ ꝙ ſpẽ cælãdi nõ hẽret: deide q/ „„ ð
rit: an neceſſe fuerit id fieri:in quibus omnibusſpectat ſempcõſiliũ. Quod ſi ĩ hiscõſiliũ cernit:&

cti ſuſpitione iunguntur. Maxime.n. quærioporter?

haccõſtitutiõe primũ potuerit ne aliquid fieri. deĩde

et quo ab alio potuerit. Deĩde facultas de qua ante di
ximus:deĩde utrũ id facinus ſit quod pœ nitere fuerit

neceſſe. Itẽ quod ſpẽ cælãdi nõ haberet. Deĩide neceſ-⸗

ſitudo ĩ qua non neceſſe fuerit id: aut fieri: aut ita fieri
quæritur. Quorũ ꝑs ad cõſiliũ pertinet quod ꝑſonis
attributũ ẽ: ut ĩ ea cã quã expoſuimus:ante rẽ erat ꝗqd
ĩ itinere ſe tam familiariter applicuerit quod ſermois
cãm qua ſierit qui ſimul diuerterit cœnarit: In re noꝝ
ſomnus poſt rẽ quod ſolus exierit quod illũ tã famili
ariter comitatũ tam æquo animo relique rit: quod cru

entũ gladiũ habuerit horũ pars ad conſilium ptinet.

Quæritur.n. utrũ uideatur diligẽter ratio faciẽdi eẽ

habita et excogit ata:an ita temere:ut nõ ueriſimile ſit
quẽquã tã temere ad maleficiũ acceſſiſſe:ĩ quo quæ
ritur unũ:quo alio modo cõmodius potuerit fieri:uel
a fortuna adminiſtrari. Nã ſæpe ſi pecuniæ adiumẽta
ſi adiutores deſint facultas fuiſſe faciẽdi non uidetur

hoc modo:ſi diligẽter attẽdamus apta inter ſe eſſe in
telligimus hæc ꝗᷓ negociis:et illa quæ pſonis attributa
ſũt: hæc neq; facile eſt: neq; neceſſarium diſtinguere,

factum probatur: cõſiliũ autẽ attributũ perſonæ eſt. Ergo attributo perſonæ factũ probatur huius

rei docẽdæ cauſa fupra poſitum thema tractando excutit habere argumenta ante rem: quod ĩ itine

reſe tam familiariter applicuit: quod ſermoniscãm quæſierit:quod ſimul diuerterit:cœnarit. ltẽ ĩ
re:nox: ſomnus. Poſt rem quod ſolus exieri t: quod illud tam familiarem comirat æquoanimo re
liqueri t: quod cruentũ gladiũ habuerit. Hæcante remĩ re poſt rem attributa negocio ſũt quæ faci
unt fidem negocio. Sed quoniam in hisomm bus:etiam conſilium ſpectatur: fiet ut cum confſiium

perſonæ ſit attributum:& hæcomnia negocio ſũt attributa: efficiatur negocii ex attributis perſonæ

& negociis cõmuniterapprobatio. Quærit n. utrũdiligêter ratio faciẽdi uideat habita: & excogita
ta: ut nõ ueriſimile ſit quẽquãtã teniere ad maleficiũ acceſſiſſe: i qua re quærit unuũ alio mõ cõomo

dius fieri potuerit: uela fortũa, Frequẽter. n. ſi pecũia: ſi adiutoris adiumẽta deſint uidet facultas

faciẽdi defuiſſe:ꝙ utiq; ĩpugnari ñ Põtniſi pꝑ cõſiliũ: ut alio mõ fieri potuerit: uel fieria fortũa. Er
go ad expugnãdas facultates quæ deſũt:iſi ſubuẽtat ſæpe cõſiliũ cũ dicit᷑:aut alio mõ fieri potuiſſe

p fortunã cſilio ꝙ pſonæẽ attributũ: res ꝓbat. Ex hoc: & ex ſi upioribo illa cõcluſio ẽ naſci poſſe cõi

terargumẽta: &ex pſonæ attributis: & ex negocioꝶ, Hãc igit rationẽ: ſi diligẽterattẽdere uoluerĩus

lſta attributa ĩter ſe apte cõtũcta & copulata cernẽusnegocioꝶ & pſonag. Subiũgit noporter̃ hisoks

buspᷣceptis ſubiici exépla: ut doceat quẽadmodũ his uti accuſator debeat quẽadmodũ defẽſor: ut ĩ

—

ſupioribus docui t& dicit nõ neceſſariũ eẽ nõ facile. Nõneceſſariũ ita ꝙ ſi ꝗ aliqd diligẽtiæ afferre
uoluerit ad iſta pcepta: iſta oĩa ꝓ materiæ genere facile cognitionẽ retinebit. Nõ. napceptor omnia

tribun ſed ex dictisad ſimilitudinénõ dicta ĩtelligẽda ſupponit.Nõ facile aũt 15 dixit ꝙ ifinitũſit
illis oibus pceptis exẽpla ſupponere: quoante rẽ dicat accuſator:quũo defẽſor: qũoin re? quomodo

poſt rem.ltẽ alia quæ multa ſunt: hue accedit quo maior difficultasſit: quod illaoĩa per partium.

4

Nar
r
u⸗
hoe
wbi

re⸗
hui
opo
mnus
nbit
te
coni
gun
lerſ.
ſion
uli⸗

un
At⸗

„

com

ntipſe
dik.
cün
Lani,
e

e
ic⸗
arc
hut

nea⸗
te
ſoni
1
ds
teno
kunl
dcn
aner.
die

nieſt

oge
i
unen
ent
Eein
lon

guene,

huins
linne
kei
moſt
N
zcnn
culs
tüak
orule
ſeci
hiol
ſorevt!
ene
omm
nitiͤl⸗
Nroc⸗
Ine.

ideſt accuſatoris & defenſoris locos uerſa utilitate tractantur. Nec. n in utiliter conueniunt. Vnde il

lud melius eſt conſiderare cuncta expropoſitothema tenego

genter attendere & ſic ſuſpitiones atq; argumenta colligere

ii, & ſi itẽ &aduerſarii rationem dili/
Quare quid factum ſit:quo cõſilio: qua

ſbe perficiendi: cur hoc modo factum: cur ab hoc factum: curnullo adiutore: cur hoc: cur nemo ſit:
cur ſit: cur hic ſit: cur hoc ante factũ ſit: cur hoc ante actum non ſet: cur hoc in ipſonegocio: cur hoc
poſt negocium: cur dẽ induſtria factumaut rem iꝛa ſitconſecutum an conſtet oratio uel cumre uel

ut nemo ĩ ſupioribus ꝑtibus quo pacto quodq; accu⸗
ſatorẽ et qũo defenſotẽ tractare oporteat. Nõ neceſſa
riũ propterèa quod eã poſita ꝗd ĩ quãq; cõueniat res
ipſa docebit eosꝗ nõ oĩa.hæc ſe iuẽturos putabũt ſed
et ea ꝗᷓ præcepta ſũt cõꝑatõis mõ ꝗdã animii cqᷓe me⸗
diocrẽ ĩtelligentiam cõferent. Non facile aũt quod et
infinitũ eſt tot de rebus utrãq; in partem ſi gillatim de
unaquac re explicate: et alias aliter: hæcĩ utrãq; partẽ

cauſæ ſolent conuenire. Quare conſiderare hæc quæ

expoſuimus oportebit. Facilius autem ad inmentionz

animus incidet ſi geſti negocii: et ſuam et aduerſarii.
narratõem ſæpe et diligẽtet pertractabit:et quod quæ?*

q; Pars ſuſpitionis habebit eliciens cõſiderabit. Quar
quo cõſilio:qua ſpe perficiẽdi quicque factum ſit: cur

hoc modo potius quam illo: cur ab hoc potius quam

ab illo: cur nullo adiutore: aut cur hoc: eur nemo ſit cõ

ſcius:aut cur ſit:aut cur hoc ſit: cur hoc ante factũ ſit:
cur hoc anno factum non ſit:cur hoc in ipſo negocio:
cur hoc poſt negocium: aut factum de induſtria aut
ꝗd rem ipſam conſecutum ſit. Cõſtet ne oratio aut cũ
re aut ipſa ſecũ hoc huius ne rei ſit ſignũ an illius an

huius:et illius et utrius potius quid factũ ſit: quod nõ

oportuerit:aut non factũ quod oportuerit: Cum ani-

mus hac intentione oẽs totius negocii partes conſide
rabit:tum illi ſpſi in medium conſeruati loci procedẽt:
de quibus ante dictum eſt:et cum ex ſingulis: tum ex

coniunctis argumenta certa naſcentur. Quorum ar-
gumentorum pars probablli pars neceſſario ĩ genere
uerſabitur. Accedunt autem ad cõiecturam ſæpe quæ

ſtiones:teſtimonia:rumores:quæ contra oĩa uterq; .
miliuia præceptorum torquere ad ſuæ cauſæ commo

—

ipſa ſecũ hoc huiuſne rei ſit ſignum

an illiusan & huius & illius &utriuſ
q; potiusqd factũ ſit q; nõ oportue
rit: aut nõ factum qc; oprtuerit: hac

adhibita ĩtentione cũ cõiecturã om

ne negocii corpus intrauerit: tũ faci
lIius uidebitur eſſẽ præceptio ut lo/

cosomnium argumentoꝑꝶ ſe quodãa

mõofferẽtes uidere poſſimus. Ex ꝗ
busut ſupra diximus mõ ex ſingulis
attributismõ ex cõiunctis argumen
ta naſcẽxur ꝗ aut ꝓbabilia eruùnt aut
neceſſarla ad eas resquæ rem credi/
bilem aut ĩcredibilẽ facere poſſunt
Qux rem inquit non perſonam cu⸗
iusſ.attributum ẽ:ſed cum facti ſuſ
pitiõe iunguntur. Et hic rei eius un/
de iu cium eſtnõ perſonæ cuius at
tributum eſt ut nõ id facinus ſit:qd
Pœnitere fuerit neceſſe. An notanda

noua locutio pœnitet menon illius

rei: ſed pœnitet me hancrem. Tum.
ex ſingulis: tum ex coniunctis: aut a

cauſa:iauta perſona: auta factis: aur

ex cõiunctisargumenta certa naſcen

tur ut attributa pſonæ: attributa fa“,

cto uideantur, Accedunt autem ſæ/
pe ad coniecturam quæſtiones: teſti
monia:rumores:quæ contra omnia
uterq; ſimili uia præceptorum tor-

quere ad ſuæ cauſæ commodum de

bebit, Præter hãc materiam qua cõ
iectura argumenta tribuuntur:a cã:
a perſona: a facto: accedũt aliæ pro/
bationes ſoli coniecture ſemper ad/

iunctæ: tormenta: teſtimonia:trumo

res. Hæc. n. in aliis conſtitutioni/

busnon ualent:quia nõ adhibentur
iſta niſi cum resnegatur: quæ omnia
iſta ad partis commoda retorquen-

da ſunt, Hoc probationisgenus græ

cum hisorator utitur: fidem quidẽé

facit ſed non oratõe. Hoc Tulliomi.

nie placet. Dicit. n. ẽt hæc ꝓbationũ
genera ĩdiger arte & pari mõ ut ex ca
& pſona:& facto argumẽta duci cũ
de tormẽtis: teſtibus: rumoribus diſ

putat᷑ exillis. ſ.attributõibus:ꝗᷓaut negocio aut pſõis uidẽt eẽ ſubiũctæ. nãq; cũ cõtra teſtes dr aut ꝓ
teſtibus utiq; attributa pſõæ cõtigẽda ſũt p naturã: uictũ & cætera: ut fides ſit data teſti ut autpoſſi:

aut ñ poſſit adhiberi. Hoc & ĩtormtisnã eius ꝗ torqt excutiẽda pſona ẽ. Ergo oĩa argumétis ꝓbãda
ſut. Quogꝶ argumẽtoꝑꝶ genera duo ſũt:unũ ꝓpriũ: cõe alid. Propriũ ẽ quod ipius cauſæ & eßocn 6
Vt ſextus roſius. Cũ cædes facta eſt romæ non fuit: non ergo parrem interfecit. Commmme el
tranſferri in ſimiles cauſas põt: filius patrẽ interfecit. Reclamat iſtiuſmodi ſuſi pitionibus ipſa natu⸗/

ra. hoc argumentigenus: quiatranſferri in ſimiles cauſas poteſt communis locus dicit Locoꝑ autem

commumũ genera duo ſunt. Vnũ cũ certæ rei certa ẽamplificatio: aliud:cũ rei dubiæ ẽ diſputatio.

Amplificatio rei certæ ẽ: ut in parricidã: in ſacrilegiũ Dubiæ uerorei cõislocusẽ ꝗa græcis dicitur.

uocant

quod

quæ habet partes duas: quæ iccirco locus cõis dicitur ꝙ ex materiæ genere non certum ꝗd deſignat:

ſed hẽt tractatũ ex generalitate cõi ut
uilẽ moralẽue teneamus:nõ illã q apu

d philoſophosnaturalis é, Q

ſuſpitõibus credioportere uel nõ oportere. Sed hãc theſim cr
P

uilibet aũt hoꝶ locoge cũ inter/

ponitur: interponiaũt raro debet: ornatoratõem. Neq; interponẽdus locus niſi cũaliꝗd iam ꝓbatu
eſt. Etenĩ ſi locus cõis generalia Ilotur ꝗſi cãm tenẽs deſcẽdit ad cãm. lus iudicẽ tenet: qa iure iura/
tusſedésaudire deſideratunde ſnĩam ꝓlaturus ẽ. Ergoaut parte cauſæ ꝓbata iudici utẽdũ c:aut iĩ

peroratione.i. epilogis: ut aut reno/

uct: aut ſuſcitet᷑ adiutor. Ois, n. lo
cus cõis locutionũ cũcta ornamenta

deſiderat: quæ aut uerboꝶe ſunt: aut
ſnĩarũ. Quæ dũ apte ac neceſſario
dicũtur oratoremaboratore diſcer
nunt. Eteni cũ loci cões cãrum ſunt
cões oratoribus ſimilitudine dictio
nis eẽ nõ poſſunt. Quæſtiones:teſti/
monia: rumores cum auctoritas fi⸗

dem facit: cum tormenta ſunt. Hæc
autem omnia quæ non oratꝓgne ar/
gumentorum fidem faciunt᷑ a græ/

nominantur non quidem recte uter
q; ſimili uia præceptoꝶ & accuſator
& defenſor. Nam & ex queſtione ſuſ
pitiones:& ex teſtimonio & exvumo
re aliquo pari rõne, Iõ fit ut arte ege

at huiuſmodi diſputatio. Quoni/
am & cõtra hæc & pro his ſæpe dicẽ

dum ê: ut ex cã & ex perſona & ex fa
cto duei oportebit. Quæ ex cõfeſſio
ne argumẽtis materiã tribuũt: utex

facto iꝗt ducioportebit.Ecce iã nõ è

ideſt

fides ſine arte. Hoc cætese artifici ñ

putant indigere cũ appellãt.

Aliter hoc de genere ac de

omni coniectura præcipiendum pu

tant: ut dicãt alias diuiſiones eſſe ad
ꝓbationem coniecturæ:nonquas ſu
pra diximus: cm: perſonam: factũ.

Nam cum & eius ꝗ in quæſtione ali

quid dixerit & eius qui ĩ teſtimonio
& ipſiusrumoris cã. Vt ea quæ mate
riam argumẽtis præbent: & cumilla

quæ quaſi habere artem negantur
hiſdem attributionibus tribuãt tra

ctatum probatio ex hiſdem attribu

—

&Saip ſe declarat ĩo&siuſdẽé generis cãs trãſferri ñ ſatis mode poſſit:hoc argumtũ ẽ ſolũ nõ argumi

tionibus reperietur quæ ſemel præ/
cepta ſunt de cõiectura. omni aut in
cã parsargumẽtog ẽ adiuncta ei cau
ſæ & locus cõis argumẽtumè Argu⸗

mentog autem duo genera unũ qd-

ipſiuscauſæ proprium eſtialiud qd

& ipſius & ſimilium, Hoc quod ſe/

cundum ẽ locus cisappellatur. Ve

rũ locoꝶ cõium genera ſunt duo: ut

dũ debebit. Nã et ex quæſtione ſuſpitiones ex teſtimo
niis et ex rumore aliquo pari rõne: ut ex cã:et ex perſo⸗
na. et ex facto duci oportebit. Quare nob et hiuiden
tur errare qui hoc genus ſuſpitionum artifici non pu-
tant ĩdigere: et hi ꝗ aliter hoc de genere ac de cõmuni

coniectura præcipiendũ putant. Ois. n. iſdem ex locis

coniectura ſumẽda eſt. Nã et eius qui in quæſtione ali
quid dixerit: et eius qui in teſtimonio: et ipſius rumo-
ris ueritas ex iiſdem attributionibus reperietur Omni

autem in eauſa pars argumentorum eſt adiũcta ei cau
ſæ ſolum quæ dicitur ita et ab ipſa adducta: urab ea in
Jua eſt ſeparatim ĩ omnes eiuſdem generis cauſastrãſ

ferri non ſatis cõmode poſſit. Pars autem eſt peruaga
tior: et aut in omnes eiuſdem generis aut in plæraſq;

cauſas accommodata. Hæc ergo argumenta quæ traſ

ferri in multas cauſas poſſunt locos communes nomi
namus. Nam locos communes aut certæ rei quandam

continet amplificationem ut ſi quis hoc uelit oſtende

re eum qui parentem necarit maximo ſupplicio eẽ di
gnum quo loco niſi perorata et probata cã nõ eſtuten

dũ aut dubiæ quæ ex contrario quoq; hẽant probabi

les rõnes argumẽtandiut ſuſpitionibus credi oporte-

re:et contia ſuſpitiõibus credi nõ oportere. Ac pars lo
corum cõium aut ꝑ idignationẽ: aut . cõqueſtionẽ in
ducitur de quibus ẽ ante dictum: pars pèr aliꝗ proba-
bilem utraq; ex parte rationem. Diſtinguitur aut ora-

tio atq; illuſtratur maxime raro inducendis locis cõi⸗
bus et aliquo loco iam certioribus illis auditoribus ar-

gumentis confirmatis. Nam et tum cõceditur cõmu-
ne quiddam dicere: cũ diligenter aliquis proprius cau

ſæ locus tractatus eſt: et auditoris aĩus: aut renouatur
ad ea quæ reſtãt: aut omnibus iam dictis exſuſcitatur.

tũ p locũ cõem. Quæ ex cõtrario duoq; hẽéat ꝓbabiles rões credẽdũ:ũ credẽdũ. Suſpitõibus ñ opor

—

epilogis.il ccluſiõe. Aliꝗ ꝓhabilẽ utraq; ex Parte ofoné. Hæc

tere credi: aut oportere. i. theſis. Per cõqõnẽ qd ẽ ꝓpriũ epilogoꝶ de ꝗbusañ dictũ ẽĩ lib. i.hoc ẽ in

ẽcredẽdũ nõ credẽdu

certioribusillisauditoribus.ſ.nã tũ ei concedi cõe quiddã dicere. Nõ debet. n. Iocus cõisĩduci cum

adhuc nihil probatum eſt. Et animus auditoris renouaturad ea quæ reſtant. Poſt probationem per

loc communcm. Aut oninibus iam dictis exſuſcitatur. Quia & in epilogis ſunt loci ſæpe cõmunes.

————

1
e

co⸗

1

lh

nd
cot
cep
Clti.

lrid
lider
ſin
lisne
Giei

Wr
leg
u
ſunt
uen
gon
hien

mer,
al
ti
lno
dn
no⸗
mnl
las
tum
Oom
uan
dan
rl
mug
g
udl
8
ſende
ve
Kurn
obabi
orn
unh
lwen
pobr
,
Nic⸗
tba⸗
tcin
Ninge
onmn
nun

agu
söe

Gvci m
cenl

O

Qia. n. ornamẽta locutõis.i. figuræ qᷓ ſunt aut ſchemata dianoras aut ſchemata lexeosaut ſchema/

ta logii ut quidã uolũt.Sicoratoꝶ quoq; multoge cões loci ſunt. Nã cũ loci cões iõ dicantur ſimi⸗

Oĩa.n. ornamẽta elocutõis in ꝗbus et ſuauitatis et gra
uitatis plurimũ cõſiſtit: et oia quæ inuẽtõeuerborũ et
ſentẽtiarũ alꝗd habẽedignitatis ĩ cões locos cõferun
tur. Quar̃ nõ ut cãrũ ſic oratorũ quoq; multorũ cões
loci ſunt:nã niſi ab his ꝗ multa in exercitatõe magnã
ſibi et uerborũ et ſentẽtiarũ copiã cõꝑauerint tractari
nõ poterũt ornate et grauiter: quẽadmodũ deſiderat
eorũ natura: atq; hoc ſit nobis dictũ cõiter de oĩ gene
re locorũ cõiũ:nũc exponemus ĩ cõiecturalẽ cõſtitu-
tionẽ ꝗ loci cões ĩcidere ſoleãt. Suſpitõibus cædiopor

tere et nõ oportere. Rumoribus credi oportereet non.
oportere. Teſtibus credi oportere et nõ oportere. Vi-

tã ante factã ſpectari oportere et nõ oportere. Eiuſdẽ

eẽꝗ inullã rẽ peccaret. Et hoc quod ; quoc admiſiſ-

ſe dicitur et non eiuſdẽ cauſæ eẽ maxime ſpectari cam
oportere et nõ oportere. Atq; hi ꝗdẽ et ſig eiuſmõiex
proprio argumẽto cões loci naſcẽtur in cõtrarias ꝑtes
deducũtur. Certus auũt locus ẽ accuſatoris ꝑ quẽ au-
get facti attrocitatẽ:et alter ꝑ quẽ negat malorũ miſe
reri oportere. Defenſoris ꝑ quẽ calũnia accuſatorũ cũ

indignatõe oſteẽdituret ꝑ quẽ cũ cõqueſtiõe miſeri-/

cordia captatur. Hi et cæteri loci oẽs cões ex iiſdẽ præ-
ceptis ꝗbus cæteræ argumẽtatões:ſed ille teſuius era-
cutius et ſubtilius tractãtur. Hi ãt grauius et ornatius
er cũ uerbis:tũ ẽt ſentẽtiis excellẽtibus. In illis.n. finis ẽ
ut id quod dr̃uerũ cẽuideatur. ĩ his tieiſi hoc quoq;
uideri oportet.tamẽ ẽ finis aplitudo. Nũc ad aliã con
ſtitutõem trãſeamus. Cũ ẽ noĩs cõtrouerſia:quoniam

uis nocabuli definiẽda uerbis ẽ conſtitutio diffinitiua

dr:eius generis exẽplo nobis poſita ſit hæc cã. C. Fla-
minius qui conſul reipubli. male geſſit bello punico

ilo: proprium rei pbatæ amplitudo captãda é. Vnndeſatistl

lescas cõueniant cũ ab oratoribus tamẽ dicantur diuerſitate dicẽdi uix poſſunt eẽ cõmune? Verbo
rũ: & ſentẽtiaꝑ lexeos: & dianorasſchemata. Atq; hoc ſit nobis e, are ,,
