texere. Sciẽdũ ꝙ duplex ẽ modus:argumẽtandi.ſ.more philoſophico& dialectico & ora/ lin⸗
torio. Illi. n. hñt ſylogiſmos: nosueroargumẽtatões. idemur: more ſuo extenuat. Qui Im
bus argumẽtatõibus:nũc capitur argumẽtatio ꝓ argumẽto & ratione: & ẽquantumad ipſam mate/ An
riam. paulopoſt ꝓ ipſa collectione argumentoꝶ in modum ſylogiſmi: &eſt quantũ ad formã. Cau Ure
ſæ iudicialis:hæ aũt conſtitutiõesapud iudicesut plurimũ tractant. Cõſequi uident: cõtinuandũ
eeſtapud Ariſtotelem dicitur habitũ: cũ uolunt dicere cõtinuandũ: qm græce dicit echomenon.i.cõ i
tinuatũ ab i. habeo. Argumẽtatiões ſylogiſmo rhetoricoornate ad exornatõem colo dun
rũ. Abſolute: ad uim ſuadendi& pbandiutnihil deſit. Expedite: ꝙ pertinet ad uim ſuadendi: ut
oĩa ſuo loco collocari:nõquæ in tertio loco eẽ debẽt:ponant ĩprimo. Hæc.n. res: ponit factũ huius
argumentationis: & ex parte oratoris & iudicisaudientis: dicinaũt ꝗdam rector hancpart culãutilio
rem eſſe in tota rhetorica:ſiue orando:ſiue quouis modo dicẽdo:nã p hanc argum ẽtatiõem oſtẽdit: ſle
quod de breui materia grauiſſimã & copioſiſſimamorationem poſſumus facere: & prædicationem r
multarum horarum: ſed primo oſtendit: quæ uitia in eauitanda ſunt. Neq; diutius commemore⸗ bin
mur: quia non eſt tempusconſeruandum in ſolo argumento: ſed uno finito ad ſecundum tranſeun/ pei⸗
dumeſt. Nein eadem re: ſæpe. n. recitatio ad eandem rem magis obtunditurquam ꝓficiſcatur
uictoriam. Identidem crebro: inchoatam: &non perfectam: ut ſi poneremus:? & non confirmare/
mus per rationes incommode. adaliam: ut non bene finita oratione trãſiremus ad confirmationem.

Woſuri
neceſly
ücnmen
unch,,
Adini
ſr
umm
R

meif⸗

vgmi
Cicilun

/ *

lütr
nI
eaumds

„
e! (deae

niz
S
c
Nd

IILNR
Ae.
.

.

—

5*

—

Itaq; hac rõne: hic eſt frctus argumentationũ:ſingula argumenta ĩ omni parte ſylogiſmi. Percipe
re & mem niſſe:hæc duo maxime ĩ ingenio pfecto neceſſaria ſunt.ſ. ut bñ apprehẽdãt:&optime re/
cordent Ergo hæc particula ẽ icœptiua: uel illatiua ad pcedentia. Aſolutiſii ma:in qua ſũt oẽs par
tes.nã põt etiam cõſtare ad minusa tribus & ex quatuor. Propoſitio:cũᷣ multa ſint quæ in hoc ſtu/
dio laudanda ſunt ſummatim dicã: de philoſophia ſeruadũ eſt:ii qui artẽ legãt cõmodiusẽ exẽpla
ſequẽtia ad unãquãq; partẽ ſubiicere. Ratio:eſt cauſa: ex qua pendet ꝓpoſitio. Intendimus quod ĩ
MJMUUw ooſone poſuimus. Breui ſubie/

Itaq; hac rõne:ct ipſi meminiſſe poterimus:quid:quo ctone. Propoſitio enim & rõ breues
—n eſſe debẽt. Plurimis argumentis: in

quo loco dixsrimus: et auditor cu totlus cauſæ:tũ um hac.n. licet expãdere totã eloquẽtiã
uſcuiuſq; argumentationis diſtributionẽ percipere et dNe hanſtandæ nnbee exornatio
1 ,Aiſſ. uos effectus, ſ.amplificãdi & exor
meminiſſe poterit. Ergo abſolutiſſima 1c efectiſſima nãdi: niſi pertineat ad partẽargumẽ
argumẽtatio e ea:quæ i quinq; partesẽ diſtributa pro tarionisquantu ad ꝓbationẽ. VYerũ
D . . rrarianz.: Fes pbatas: & amplificat: & exornat
rõnis contirmationem:exhortationẽ: amnplitt mat.
Poſitionẽ ronc: rollscol t. mationem exho tat Nρπι Ideonunꝗᷓ in cõplexione repetimus
complexionem. Propoſitio e per quam oſtẽdimus ſũ ea: quæ dicta ſanrin exornatõe & ſi
im d ſit: quod probare uolumus. Ratio é cauſa pe ea facitis eſſe põt argumentatio.
matim a ſit quod P ob. e amus. R 9 4 ſa Coõdplexio: hoc eſt in argumentiõe
quæ demũſtrat id uerũ eé: quod intẽdimus heui ſub ſicutcõcluſio ĩ tota or̃one. Cauſam
iectione. Rationis cõfirmatio ẽ ea:quæ pluribus argu oſtẽdemus Vlyxi:oñdit exẽpla uni/
H 1 5 „% uſcutuſq; partis: quæ tñ in legendo
mẽtis corroborat breuiter expoſitã rõnem. Exornat unicuiq; ꝑ ſe applicandæ ſunt: ergo
eſt qua utimur rei honeſtand æ: atq; locupletãdæ cau- ſic mtellizi põt de uocato in iudiciũ
e 124 RS P N. — Vylyxe pꝑ Teucrũ potuiſſet ĩ hũc mo
ſa cõfirmata argumentatioe. Cõplexio ꝗquæ cõclud t dũ argumẽétatio tractari. Occidiſti
breuiter colligens ꝑtes argumẽtationis. Hiſce igilur Alacẽ Vlyxes: imo uerooccidi: pro-/
D + 5 7 poſitio uero ſubiiciet. Ego uero on/
quinq; partibus ut abſolutuſime utamur hoc modo: dã cauſã illius occidẽdi tibi fuiſſe-
tractabimus argumentationem. Cauſam oſtendimas. Inimicũ: rõ ppoſitionũ: a quo ſibi
FJ. . . . . . r.. . . Coöfirmatio rolis ſumpta a pbabili ꝑ
VIyxi luiſſe quare iterfecerit Aiacem Inimicũ enim cauſam & uitã. Perite ãt dixit: a quo
acerrimũ de medio tollere uolebat: a quo ſibi nõ iniu qua abipo ut arrẽ occultaré: &,n.
a ſümdi verieula bat. Widebat illo incolumi ur ait Quin. multæ pticulæ ſunt: ꝑ
ria lumd periculu metucbat. VIdcbat illo incolumi quasarsoſterat. ſ. qa ꝙ, n. & ſimilia
ſe ĩcolumẽ nõ futurũ:ſperabat illius morte ſalutẽ ſibi quæ ſi ĩaliquo recludut ars tegitur
— zſe ſi uure no qgquod orator maximusmaxime de-
coparate colucucrat: ure ho potsrat hiuria quauls berefficere uideat euitatio pericu/
in mico exitum machinari: cui rei mors iqigna Pala ⸗ Sperabariaſſccuttocsmdi- 06
. K. —,— „— . 5,n ſueuerãt:argumẽtũ a uita. Imiuria
medis teſtimõiu dat. Ergo et metus Periculi hortaba- quauis p fas & nefas. Mors ĩdigna
tur eum interimere:a quo ſuppliciũ uercbatur:vt con Palamnen is: Telamonius a futt
— 2. . . r e . . cui c eſſet cũ eẽt iimicus VIixes lit
ſuetudo peccãdi malcficii ſuſcipẽdi remouebat dubi teras ficticias fecit: ĩ ꝗbus cõtinebat᷑
tationẽ. Omnes.n. cũ minima de cauſa peccata ſuſci- nomẽ priam ut ꝗprimũ Porerari
õ — 11.—„ ec, cinus occiſiõis maturaret & pecuias
biut: tum ucro illa quæ multo mauima ſunt maleficia factas ſe ꝓmittere. Noctu uero Vli/
aliquo certo emolumen. o inducti ſuſcipere conãtur xes ftorto Palamedis hecuiasoffe
Q. . ð . ri iu ſſit:accuſat mae Palamedes: ꝗ
Simultos induxit in peccatum pecunix ſpes:ſi com? cũ negarũt ſedulo ſubiecit Vlixes
plures ſcelere ſe contaminauerunt imperii cupiditate. hoc facile fognoſe Boſe:ſi ĩ tẽtorio
1 L . mauimrais„ becuniasi litteris ſcriptas héret ergo
Si multi leue compendium fraude marmma com? D metuas epilogus ad ſupradictas
mutauerunt: cui mirum uidebitur iſtum a maleficio tres presq phric iu. neceſari i ar
. .1. DSDH gumẽtatiõe: fit ĩtad mẽoriã iudicis
propter acerrimam formidinem non ſe temperaſſe. At at Ci,. Oes n. expli exomatis
”ÿ”MUD “ & arguit ad mamus hoc mõ: ſi hoĩes
ſolẽt ꝓ parua c ſuſcipe ĩgẽtia picula &ꝗd mirãdũ ẽ:ſi Vlixes ꝓ ſalute uitæ uoluit fratrẽ meũ occi/
dere. Certo emolumento: utilitate: fructu: & eſt hoc maius:ſi multosargumentum quod a ppellãt
inductio: quod fit per aliqua ſingularia. Spes pecuniæ: ut facere teſtamenta falſa. Cupiditate im/
perii: ut facere beneficium:ne regnum habeas. Compendium: utilitatem. Sed fraude cõmutarunt:
ſ.cõmunicati ſunt paruam utilitatẽ: cũ magno periculo uel ſcelere. Propteracerrima fortitudinem
bene iunxit uitam cum cauſa dicẽdo timidum uoluiſſe ſe liberare & periculo: ſicut auarũ furat ũ ecẽ.
₰ .

Virũ fortẽ:cõtẽtio colore urbis lo
cis plurimũu ualeas: & ſæpius tẽdas.
Iniuria laceſſitũ: qa cũarma Achil
lis iure ꝓpiꝗtatisad Aiacẽ puenirẽt
VIyxes itercepit. Beſtias: feras pu/

ta: equus: taurus. Ammũ ferù: ſtat

i ſinulitudinem ĩ hacparte argumẽ
tatiõis maxĩje faciũt hi colores: exẽ/
plu: cõtẽtio: ſimilitudo:contrariũ.
Si ergo:facit cõplexionẽ colligẽs ſũ/
mati:qᷓ ſuperius dicta ſunt: uti ꝗnq;
ptita: & pfectiſſima. Supſedendu:
omittendũ: & regit datiuũ. Vt faci
le memoria. nihil. n. ptinet: & ad rẽ
ꝓbandã:ſed ad memoriam tãtũ iu⸗
dicis:ergo ſi breuis eſt materia ñ eſt
nexeſſaria ꝗa ſublata cã remouet ef
fectus. Sin breuis: & res tenuis: aut
humilis: ꝗqdã uolẽs laudare aliquẽ ĩ
hũcmodũ dixit: cũ uires & naturã
terræ cõtẽplor: uideo multas res cõ
modas ꝓduxiſſe ĩter quas roſa prin
cipatũ obtinetiilla, n. magnũ cõmo
dũ attulit rebus humanis: ſiue odo
rẽ uelis.nullus pᷣſtãtior: ſiue uim na

turalẽ multisĩ rebus uitæ noſtræ ſa

Iutaribusadmiſcet:ſiue odorẽ Nul

lusgratior aut pulchrior repiri pör

adeo ſiꝗs rẽ pulchrã debet ſignifica
re:ſicut roſa eẽ dicimus hacuſq; ẽ ar
gumtationeceſſaria:poſſet tñ dilata
ri hoc modo:potæ roſas plurimũ cõ
mẽdãt:roſeũ colorem plærũq; uſur
pãt:ut apud Statiũ:llliusi roſtro flã
ma erat purpura uultu. Hæc rõ: hic
reſpectus utẽdi ſolũ cũ ẽ opus:nõ ãt
ſi res ẽ breuis. hic aut argumẽtatiõe
nõutimur:niſi ĩ cõfirmatiõe & con/
futatione. .—
= Vod abaduerſario rep̃hẽ
ꝗq di põt:hocgenus themiatis
cũ uitioſũ ſit:iñ qa ptinet
agd cãm oſtẽdemus quo re
prehẽdi põt:quale ẽ hoc oẽ aial ẽ bi
pes.nã hæc diuiſlo & diffinitio ñ cõ
tinet oĩa aĩalia. ſolet.n. fieri: quãdo

de ſpecie fit genusſic: ꝗqdam merca

toresmulta Iucrati ſũt: itaq; uidet
omnes brixianus eẽ lucratos. Alterũ
nugatoriũ: ꝗga ad cauſamnullo mo/
do pertinet. Nõ eſt dignus reprehen
ſione:nõ indiget ut de ea tractem &
reprehendã:qm ita aperte fallum ẽ
ꝙ omnibuspatet:ſic uidetur philo⸗
ſophia utilis.nam homines ſegnes
uitioſos effecit. Quæ caute contẽni
Podmntiliquæ nõ tractando p ſe itel
.

gũt uitioſa:ſicut bæc danoſa ẽ me

diciaqa multosmedici uenenis oc/
cidũt: Hæc cognitio parat duplicẽ
fructũ. Quæ uitia uitãda: facit do
culcẽ. Vt & Ppſi:facit attentum.

cõplexioe ꝗᷓdripattita:

Virũ fortiſſimũ.integerrimũ:inimicitiarũ perſequẽ-

tiſſimũ: iniuria laceſſitũ: ira exuſcitatũ:homo timidus
nocẽs:cõſcius ſui peccati:ſidioſus inimicũ icolumen
eẽ noluit: cui tandẽ hoc mirũ uidebitur. Nam cũ feras

beſtias uideamus alacres et erectas uadere: ut alteri be
ſtiæ noceãt:nõ icredibile e putandũ iſtius quoq; ani-
mum ferũ:crudelẽ:atq; humanum cuple ad inimici

permniciẽ profectum:præſertim cũ ĩ beſtiis nullã: neq;

bonã:neq; malam rationem eẽ uideamus iſto pluri-
maset peſſimas ratiões ſemper fuiſſe iĩtelligamus. Si
ergo pollicitus ſum me daturum cauſam:qua ĩductus
Vyxes ad maleficiũ acceſſerit:etſi in micitiarũ acerri

mã rõnem:et periculi metũ ĩterceſſiſſe demonſtraui:

nõ eſt dubiuũ quin cõfiteatur cauſam malef cii fuiſſe.
Ergo abſolutiſlſima argumentatio ea eſt. quæ quiuq;

ꝓpartibus conſtat: ſed ea non ſemper eſtneceſſe uti.Tu

enim complexiõe ſuperſedendũ ẽ:ſi res breuis ẽ: ut fa
cile memoria cõprehẽdatur: tum exornatio permittẽ-
daẽ:ſi parũ locuples ad amplificandum:et exornãdũ
res uidetur eſſe. Sin et breuis erit argumentatio: et res
tenuis: aut hunvlis:tum exornationc et cõplexiõe ſuꝑ
ſedendum ẽ. Iõ ĩ oĩ argumentatione de duabus parti-
bus poſtremis:hæc quam expoſui ratio ẽ habẽda. Er-
go ampliſſima ẽ argumẽtatio quiq; partita. Breuiſſi⸗
maẽ tripartita:mediocris:ſublata:aut exornatiõe: aut
De argumentis.
Vo ſunt genera uitioſarũ argumentationũ
Aꝗ. unũ quod ab aduerſaro reprehẽdi põt:idq;
YVM pertinet ad cauſam. Alterum quod tamet-
ſi nugatorium eſt: tamen nõ iĩdiget reprehenſione.
Quæ ſint quæ reprehẽ ſiõe cõfutare cõuẽiat:quæ taci
tecõtẽni:atq; uitari ſine reprcheſioe::ſi exẽpla ſubiece
ro dilucide itelligere nõ poteris. Hæc cognitio uitioſa
rũ argumẽtationũ duplicẽ utilitatẽ afferet. Nã et uita
re in argumẽtatõe uitiũ amonebit:et ab aluis nõ uitatu
cõmode ĩ prehẽder᷑ docebit. Quõiã igitur oſtẽdimus

commod Qu B 3
pfecta et plenã argumentationẽ ex quinq; ꝑtibus co
ſtare:ĩ unaquaq; parte argumẽtatiõis: quæ uitia uitan

da ſunt cõſideremus:ut et ipſi ab his uitis recedere ac
aduerſariorum argumẽtationes hac præceptione ĩ oĩ

bus ꝑtibus tẽtare: et abaliꝗᷓ ꝑte labefactare poſſumus.

610
Necin

An

nn

ͤ⸗
nnd
Cnen
nalkeng
trie
hm,
Annn
ud
Mie
ninen
Wonln
Kcäibl⸗
necn
ſeuak
usenh
ermn⸗
ma
o
il
Hrul⸗
noe u
nuroni
zin
Ngane-
eno⸗
1
lbe
M n
ucaud
fims

. .
7

. .*
.— crrverd

9

ſ
XArvͥpoſitio ponitur pro ipſa propoſitione:licet ponaturquandoq;narratõne cò aliqua. Aut
e miore: ut dicunt dialectici ad ꝓpoſitiõem umiuerſalè eſſe uerã inqrit & pticularem eſſe
eram:ut ſi dixero oĩs hõeſt bipes:ſi autem cõtra fiet eſt uitioſa q̃lis hæc:oẽs hoĩes ſut ru/
bpei: Nece ſſario oĩbusattributa: falſum. n. eſt oẽs hoĩes eſſe rubeos: qa licet multi ſint rubei
uiſi. Officio. hõeſtate ſiꝗs adaptat uitiũ cũ exẽplo & apit ipſũ. Qualis rõ:q facit ꝓpoſiticem talẽ:
nec cõſulerẽt ꝗᷓ rationem aslataturus ſit facile reprehendet. Faſſo:ꝗa multi pauꝑes ſunt ac philo⸗/

De uitioſa ex poſitione

tc ad omnes conᷣfertur id quod nõẽ neceſario
oĩbus attributum.ut ſi quis hoc modo exponat. Om-⸗
nes quiin paupertate ſunt malunt maleficio parare di
uitias:ꝗᷓ offieio paupertatem tueri. Si quis hoc modo
expoſuerit argumentationẽ: ut nõ curet quærere qua
lis ratio:aut rationis cõfirmatio ſit:ipſam facile repre
hendemus expſitionem: cum oſtendimusid quod in
aliquo paupere improbo ſit: in omnes pauperes id fal-
ſo et iniuria conferri. Item uitioſa expoſitio eſtcumudꝰ
quod raro fit fieri oĩo negatur hoc modo: Nemo po-

teſt uno aſpectu neq; præteriens in amorem incidere.

Nam cũ non nemo deuenerit in amorem uno aſpectu
et cum ille neminẽ dixerit oĩo nihildiffert raro id fie-
ri dũmodo aliquando f'eri: aut poſſe fieri inteligatur.
Item uitioſa expoſitio eſteum omnes res oſtendemus
nos collegiſſe: et aliquam rẽ idoneã præterimus hoc
modo. Quoniã igitur hominẽ occiſum conſtat eſſe:
neceſſe ẽ:aut a prædonibus: aut ab inimicis occiſũ eſſe
aut abs te:quem ille hæredẽ teſtameuto exparte fece-

rat: prædones in illo loco nunꝗᷓ ſunt uiſi:inimicũ nul
— . . . —
lum hẽbat:relĩquitur ſi neque a prædonibus neque ab

inimicis occiſus ẽ: quoniã alteri non crãt: alteros non

habebat: ut abs te ſit interemptus. Nam in huiuſmodi
expoſitione reprehenſione utemur: ſi quos præter eos
quos ille dixerit potuiſſe ſuſcipere maleficium oſtẽdi
mus. uelut ĩ hoc exemplo cum dixerit neceſſe eſſe: aut
a prædonibus: aut ab inimicis: aut a nobis occiſum eẽ:
dieemus potuiſſe uela familia uel a cohæred bus nr̃is

Cum hoc mõ ipſorũ collectõem diſturbauerimus: no

bis latiorem locũ defendendi relinquemus. Ergo hoc
quoq; uitandum eſt in expoſitione: ne quando cum
omnia collegiſſe uideamur aliquam idoneam partem

relinquamus. Item uitioſa expoſitio ẽ quæ conſtat ex

falſa enumeratione:ſi cum:aut plura ſunt:pauciora di
camus hoc modo. Duæ res ſunt uidices quæ homines
ad maleficium compel lũt. lunuries et auaritia. Quid
2*

ſophi. Item uitioſa:hocuitiũ ẽ cöç⸗
trariũ ſuperiori: illud.n.eſt qũq; a
partealiq uel maiori pte maiori do
minis:hæc aũt eſt qñ a pte negamus
totũ: ad hanc autẽ parrtẽ multum af
fert ratio dialectica. Nemo põt: erãt
ꝗdam ꝗ accuſabant ĩhoneſti moris:
ipſe excuſat ꝙ nõ debita opera ama/
uerit eam: ſed quod in tranſitũ eue/

nerit: ut &amaret. & amaretur: nam
cũ nõnemo.i.cũ multi ſubito ama⸗/

uerit ſicutdegit de cypriano cartha/
ginẽſi:ꝗ in tẽplũ amauit quandam
fubito qᷓ cũ ui demonũ cõſequi non
poſſet chriſtianus factus eſt: aperit ĩ
quo autem ſit uitium. Nihil: dif/
fert quaſi dicat qᷓᷓ pauci inueniãtur

* tamen cũ ipſe dicat neminem opor/

tet eſſe falſum.ltem uitioſa eſt: hæc
parsdiminuta appellatur collectio
in ea colligamus aliqua & aliqꝗᷓ ne
ceſſaria omittamus.Idoneã:aptã ad
ꝓbandum: pp hoc autẽ uitioſa: ꝗa
cœpit uià & rõnem cõfirmandiad/
uerſariis:nam potuerũt ipſi hoc mõ
cõtradicere. oſtendit treseſſe cauſas
oſtẽdã ergo quatuor. Quoniã igr̃:
in hoc exemplo ĩtelligamus quèdã
fuiſſe teſtatorẽ pꝑ hæreditatẽ multis
dederat: qa caſũ uéatus fuit unus ex
hæreditariis accuſat & cõtra eũ ſic
arguit᷑ urneceſſariũ eẽ uideat ab eo
fuiſſe occiſum. Quẽ hæredem fece
rat:qa ipſũ ac ſi diceret: ꝗqa hæredi
tas pendet a morte teſtatoris & teſta

mẽta poſſũt reſcidi timensne muta

ret ꝓpoſitũ: tu. n. occidiſti. Prædo
nes in illo loco:prima pars quæ mo/
uet᷑: Alterinõ erant.ſ. prædones al
teros.ſ.inimicos:inam in huiuſmodi
aſſignat rõnem uiri. Reprehenſio
nẽ:quia dr̃ cõfutatio. Afamilia: pu
ta a ſeruis libertatem qrentibus. Ab
hæredibus: quos multos reliquerat.
Collectionem diſturbauerimus: fi

militudoẽ multoꝶ collectoꝑꝶ ĩ aciẽ

cui rei remp fere ars cõfutandi com
parat. Latiorẽ locum: quia cũ oſtẽ
derimus alios occidere potuiſſe ex/
cuſari nos poterimus in ea re proban
da occupari. Ergo quoq; hocuitan
dum eſt:corrigit uitum& dat reme
dium contra notauit etiam alibi Ci.
in oratione quod neceſſe eſt ad hoc
uitandum: utorator colligens argu
menta ſumat perſona iudicis & ad/
uerſaru: & cogitet quid uterq; obiice
r

. . Lort . „„

4

re poſſet.ſtẽ uitioſa expoſitio in ſuperiori peccat᷑ in partitione diminuta: hic in falſa enumeraticne.
Luxuriesomium reꝶ ſuperflua copia. Auaritia aliarum reꝶ cupiditas. Quid amor. ſ. laſciuus hic

aperit uitiũ. ambitus: honoriscupiditas. Quid metusmortis: pp quẽ Vlyxes dicebat occidiſſe Aia
cẽ: iperii cupiditas:ſicut Romulus:de quoaſ Lucanus: Fraterno primo maduerũt ſanguine muri.

Plura dicimus:hoc ẽ cõtrari nicri fit qñnõ ĩtelligit: cõprehẽdãt ptẽcũ toto. Sollicitus: cõ⸗
piditas:expectatio boni ſic ſpes. Quãdo ægritudin?᷑: qtuor ſũt

mouet. Metus:expectatio mali.
paſſionesanimi q̃s Cic.ægritudines
uocat.itaq; generale eſt:& ſpes unde
falſo ad ptes ipſas adiũgimus:ẽ autẽ
ægritudoaĩus aliqᷓ paſſione affectus
Quæ nimiũ repetit: hocquoq; uo/
ceat Hora. ubi ait: Nec bellũ troianũ
gemiĩo exordiat abæuo:qd Sta. fa/
cit de Cidippi natiuitate tractatu/
rus& ſic ĩꝗt lõga retroſeries. Quoni
am malog: uolebat ꝗqdã ꝓpbare ꝙ al
ter furatus erat uel occiderat hoiem
pp auaritiã. Materies ꝓait ab ea na
ſIcit᷑: materies prout ab ea mutatur &
uerfat. Ad quiduismalũ impellit
Vir. Quidnon mortalia pectora co
gis: & Salu. Auaritia fidẽ: probitatẽ:
cæteraſq; bonasartes puertit. Apo/

ſtolus: radix oĩum maloꝶ ẽ cupidi/

tas. Admiſerunt: peccauerunt: unde
admiſſum. Quod tñ admiſſum: qᷓ

ſit umdicta docebo: hic id ꝗqdẽoſtẽ/ ſerũt. Hic id quod extremũ dictum eſt fuit ſatis expo

dit uitiũ in exẽplo. Quod extremũ
ſ.auaritia hoiem ad quoduismale/
ficiũ ĩpellit. Ne imitẽur. ſ. nos quos
oportet loqui emendate. Conceſ/
ſum ẽ.ſ.p artẽ poeticãmã cõceſſus ẽ
eis color ꝗqdã & decorũ poeticũ quo
loquunt ſecundũ dignitatem perſo
naꝑ:ſic Vir. Et quis fuitalter: quod
intelligensois tanꝗᷓ exprimens utili
tatem uitioſe loqutus eſt. Vtinam
ne: uerba Ennii de ancilla conquerẽ
Ehzro ſua in græcia a iaſone ab/
ucta

ſit: nã cũ aliquot annos uixiſ/⸗

ſet cũ iaſone incidit inter eos diſcor

dla: qua illa irata filios occidit &
de turri præcipitauit itaq; digne con

querebat ancilla. Trabes abiegnæ:
de abiete qua naues optimæ fiunt.
rrabes autem dicitur & trabs: quem
textum allegatpriſcianus. Argo: di
Cta &a uelocitate quæ dicitur argos
ſign ficat, n. candidum aut argilla.

Colchis: populi ſunt ꝗbus impera

bat Oeta medeæ pater. Imperio
pelliæ regis Eſon & Pellias fratres fu
ere:mortuo autem Eſone patre iaſo
nis: uolẽs ſolus ĩpare pellias: callide
iubeat iaſonẽ gloriã appeter̃ & ad pꝑi

cula ĩicẽdebat eum ut ſolus imperaret.
gquoq;:hac cauendum eſt ne in hac pro
docuimus etiam innarratione ſuperi

U

amor inquit quiſpiam: quid ambitio:ꝗd irreligio:ꝗd

metus mortis: quid imperii cupiditas:ꝗd denique alia
.60 — „
permulta. Itẽ falſa enumeratio eſt:cũ pauciora ſunt et

plura dicimus hoc modo. Tres res ſunt quæoẽshomi

nes ſollicitãt: metus:cupiditas:ægritudo. Satis fuerat
dmiſſe metum et cupiditatẽ: quando ægritudinem cũ

utraque re coniunctã eſſe neceſſe eſt. Itẽ uitioſa expo⸗

ſitio eſt quæ nimium lon ge repetitur hoc modo. Om

nium malorũ ſtultitia eſt mater quæ præ cæteris parit

immenlas cupiditates: menſæ porro cupiditates infi-
nitæ ĩmoderatæ ſũt: hæ pariut auaritiam. auaritia por
ro hominẽ ad quoduis maleficiũ ĩpellit: igitur aduer-
ſarii noſtri inducti auantia hoc inter ſe facinus admi⸗

ner:ne Ennium et cæteros poetas imitemur: ꝗbus hoc

modo loqui cõceſſũ ẽ. Vtinã ne ĩ nemore pelliæ ſecu-

ribus ceſæ cecidiſſent abiegnæ ad terram trabes: neue
inde nauis inchoandæ exordiũ cœpiſſet: quæ nũc no
minatur argo:in qua argiui dilecti uiri nect petebant
pellẽ illã iauratam arietis colchis: imperio regis pelliæ
per dolũ:nam nunquã hæra mea errans Medea pedẽ
efferret domo ægra amore ſaucia. Nã hic ſatis erat di
cere ſi id modo quod ſatis erat curaſſet pocta. Vtinã
ne hæra mea errans pedẽ efferret domo medea: amo
ægra et amore ſaucia. Ergo hac quoque abultimo re-
petitione in expoſitione magnopere. ſuperſedendũ eſt
non enim reprchenſione ſicut aliæ complures ſed ſua

ſponte uitioſa eſt. Deuitioſa ratione.

Itioſa ratio eſt quæ ad expoſitionem nõ ẽ accõ
modata uel ꝑ. infirmitatem: uel pꝑ uanitatem
Infuma ratio eſt quæ non neceſſario oſtendit iſta eẽ

Nam id ſatis: oſtendit ubi ſit uitium & corrigit illud. Ergo
poſitione qua fit uitium in me repetitionis: quemadmodum
us. Nun eget reprehenſione:ac ſi diceret nonuitioſum eſt ſi/

cut ſuperiora ui tia: quæ omnino falſa ſunt: ſed etiam nugatorium titaq; percepit quæ ſupra pollici/
rus fuerat cum dixit:iſi exempla ſubiecero intelligere dijucide poteris.

₰

u Irioſa rõ ẽ: ſecũda parsargu mẽtatõisacõmodata: cõglutĩata: hoc ẽ qᷓ nõ cohæret cũ ſẽſu ip⸗/
ſius ꝓppõis. Quæ nõneceſſario:oñdit hoc uitiũ fit qñ ĩuito nõ ĩeſt rõni q̃ differimus: ſed ĩ
nobis ipſis hocmõnullus debet appetereamicitiam: qm ego nõ ſoleo multũ ea delectari.

.

P⸗
6
6,
Ce⸗
1⸗ .

tal
en
gob
Ae
gut
ig
tol
tti
ds
oe

ſcĩ
necl

nün
Ail
ble⸗
4
o⸗
tui
negn
amt
n

werg⸗ .
lalhede,
Ate du dbplai . .
daleg pud Plautum:in comedia trinùmo
lannc, ei. ſ ius Ennius fecundumaliqucg perſenen
Crorſt adoleſcentes caſtig ũ facilitate. Ex eo quod iy la. iolebant. n. maiores õ perſenat
durfi nis., Rat oe caſtigandi non ſunt:qm̃ ea oquod ipſe oſtẽdituitũ ĩ ipſ rröe fait larea tate Partit erdi
„Ratiocinat: rnéaffert, Vnai xtasnoneftcapax morum aröefeiſſ. alcisr be ,
Ae ial Amor nggemitanlenen aeneneitenfamorem 7.0 h un älursheemech
de A fugiendus.iſ.inhoneſtus:erxat aute qu al e: nam illa ſuperio Phia inepta & exps rõ/
igri quema drriodũ . rarsufequdafiimsquit parierenipalhn ſitinprma ihno
2 uũ expoſitũ eſt:u lut apud Plau —141 nimium ſcũ Sa at: am̃ amorib
donhe AL . — — e ut apud Pl- Vri1 . ium ſĩcũů bebat cui ij 1bus
e ca ob merita dᷣ 8 . autu. Ami- affert. Vert bat cui ipſe hanc rõnẽ
. bmeritã ſfloxã ĩ mane caſtig: mi- affert. Veriſſime pſe hanc rõnẽ
Etitn ætate utile et cõducib le. H ligare eſt facinus uerũ in ꝗ pp libidinem aumtien uoch. ali
mii ſtigabo pro cõmiſſan nego amicũ meũ hodicnõ ca cmbas euitinn quippe qm ex
c⸗ o quod fieric . piI n j J urd:non ex deſidia ĩ ia: ẽt ſocordia & ẽ ĩaio
. 4 „— õuenit:utile quid ſi ct ratioci E idia ĩ corpore. rsifirm E
mwhel ratio ẽ quæ ex falſa cã conſtat I ratiocinatur. Vana cituitioſa: ſed e. Neifirna nodi
Ain dus nõéë:nãe conſtat hoc modo. Amor fugie ria: qa illa rõnõ co⸗ nis. Nõneceſſa
alguf us nõ ẽ:nã ex eo ueriſſima naſcitur: Amorgie eẽ ut ddar et lntan ita
. 500: Fitotopnia ka lẽda c. aff. „ 5 miloſophe uas opiniones inqt
unin ſidiã. Na ert. n. ſecorch er de- iloſophox eſſe de forti mat
mradn, q; earũ ueras eẽ confiterem Kecar rubol ie qua. nari: ſed unt la ſortimn uber⸗
nuuad neceſla riã cãm affert expoſitiõis cein maroegqnone iad arecaunenuünen eſſe fortunã
hnn nã inſaniã eẽ et cæcã et brutã ꝑi tpacuuius fortu potiusomnes carent lam in qua res
tnen ad ĩſtar globoſi 10 utã ꝑibent philoſophi:ſaxi ꝓ mnes icitduam Rümiat,
l 1Uar g Iprædicãt eẽu lubil iõ dicãt e XIE„Eÿ⁊ꝑ una opiniophi brutam: hæc eſt-
bilẽ: 7 olubilẽ iõ dicãt eẽ uol ma opinio philoſophorum quæ eſt
swr mat. Cæcam ob eam reme ſſcugcam: ortuna autu⸗ aleretienefaen ineulla ratione &
Etün quo ſeſe applicet. Inc na: nt: quia nil cernant Areeetda Sed temerita
ir :inſtabiliſq; ſit. Brutam: quia dignur ia atron: icct quensg oge cui ſubiicitur rõſe
1el nequeat interr uia dignum aut indigni tas ꝗfortur magis uideatur temeni
ele queat internoſcere.S indignũ tas qfortuna: am in e⸗ cmeai
h namne e. unt item philoſo hi qui fortu buasex nob qm in experiendis re/
tagl Rain negant ullam eſſe:ſed temerita bin qin fortu basrnor eiPsuidenmsrnia d⸗
aud inan magis ueriſimile eſſe ritate omnia regi au- tis:ſicut Greinaeticn Zubernan
S eriſimile eſſe auùt quod uſu res i merariũ deſumn: naufragiũ te
. ſa a ſe experiendo ed uut quod uſu res ip ſeriam d deſumn rto
nun — periendo edocet:uelut H . P ſeriam deſcendi moculmine ad nii-
i actus eſt mendicus mo- it Horeſtes mo fuit rex: oſtẽdi eſcendit: nãutraq; opimõe
mun obtigit. Erg- 2dicus modo naufragio nemper s iſta eereen erraſſe iĩ ſecunda
WCant Sit. go id non forte nec rortuna oł e 71 SnioneRneRanturnteehan
Cd imeritatè tione utiur cu ait uerius eẽ te teſt eẽ ꝗd it mint eueniunt: qm po/
mlih⸗ un. quam fortuna res geri. N eriscetc“ run al a fuit uolũtas ipſius for⸗
hiloſophe Seri. am utraq opinion tunæ aut eare „ E 1
P iloſophorum fieri . . 4 aρpbnione euemret Arénõ curauit quæcunq;
dicus factus eſſet.I Pe- uit: ut is qui rex fuiſſet: men⸗ ennirer GAuid magi; Men nOl
nen H et. Item firma ratio ẽcum uidetur pro one ſed diueri cadé cũ ꝓpoſiti
rationc afferri id . um uidetur pr ſed diuerſis uerbis ſub ccta. be/
id quod in B 1 pro ne.n. cõfirmaſſet ſi ecta. be/
unrm 1 quod in cxpolitione dictum e he. n. ofirmaſſet ſi dixiſſer auaritis
modo. Magn . one dictum eſt hoc ideo malã hoibus eẽ: da oẽ auaritiã
. o malo ẽ hoĩbus auaritia: i O 2 Mlal oĩbus eẽ: qa oẽs bon⸗
ltiee hori 8 oĩbus auaritia: iccireo quod tes fubuertit. Itẽq; mi asat
omines magnis et multisi a: iccirco quod putaſi tit. Itẽq; minus idonea
E uta ENE. zili r; eas
ropterimmn 3 t multis incommodis conflictãtur hon ilrnder di rõne quæ
ſs uerbis i m pecuniæ cupiditatẽ. N m his aliis nis. Quia pie gmitudine ppoſitio
ude ErIs idem per rationem di . 7 . am E is aliis rut: hæc al tatem colere coſueue/
mimg expoſitionem. Itẽ infi icitur:quod dictumẽ per lis & tetam. portt eſt: ſed nimis exi
cſmt Fre EHII. te in irma ratio eſt quæ minus i de S ..
„ albeſtſibmme pe obüicit espairioni hos modo öperent baciuité, benccehlu
6 1a .. K“ ciẽdum ẽ 1
pietatem eclere canlil Prren di An ſapientes ſunt Jore nnanttcn gunti Ebcnunt n
4 in Qeros labere: ha euerunt. Item utule eſt amicos anr. Hation&btmeconuenire bhol
der ere: nabeas enim quibusc l 0 s ⸗ de modo ſapientia ideo uti/
222 uscumiocari poſſis. Ra unn per eam homines bene &

4 *

Non uniuerſalienam bene rationes ſunt: quæ uniuerſaliter ad omnesptinere poſſunt uramiciuti/
lſes ſunt: qm mediãte anuco ꝗ pauperes ſunt opibus abũdant & neq; ad illã miferiã puenire põt. Vel
alii: alteri expoſitõ ſupius uitiũ ẽ: cñ idẽ i rõne dr̃:iqd ĩ expoſitõe dctũ ẽ:hocuero fit cũ eadẽ rõ
põt cõuemre cũ diuerſis ꝓpoſitõcbusꝗᷓ cæca: qᷓ bruta: nã pp ea rõnem pp quã fortuna eſt cæca p ean/
Qdem poteſt uocari etiam brua. ”
Nconfirmatione rationis: tra
rönmsappellata ét & q untia
uuitãda. prio faciẽs audito

4 6*

rẽ attẽtũ oſtendit momen

tum confirmationis margumenta/
tõe.deinqũo maxie corroborari ꝑõt
cõfirmatio p ſloeiſt mũ conutum.
ragere illũ ſylogiſmm

Tertio docet
Multa ſüt cõſiderãda:facit attẽtõ

nẽ oñdẽs ea q ad auditorem ptinẽt.
Totã ꝓbat argumẽtatõemnò ma⸗/
gna adhibẽeda diligẽtia: q ſi bene

—

corroborat cõfirmatio: tota argum
tatio. Vtunt igit᷑: ondit formã ſylo
giſmicornuti:ſ ue duplicis concluſi
omsad hene cofimandũ. Studio/
ſi: uctoriæ cupidini. Iniuriaa teaf
ficior: apud Enmiũ fuit qdapr̃ ꝗ cuù
filiã locaſſet & poſt aliquot anos ui/
tioſũ geneꝶ& cognouiſſet duortiu fi
eri poſtulauit cõtra quẽ filia arguẽs
ſylogiſmũ ĩ hũc modu facit: aut pro

ſi probus: curme ĩ uitam ſuperas. Si
àt iprobus: cur illiusnuptusme tra/
diſti: huiuſmodi cõcluſionem fecit
Virgi: de ereuſa roga uit Angã mari
tũ ne ĩcẽſa trola ipſã reliquerit ꝗ ſic
alt. & pirurus abis & nos rape ĩ cia te

cũ. Snal ꝗ expertusſupt's ſpé põis

iarms Hac primum tutare demu.

Inf n ta muitũ rel nquere hoc eſt
ꝙ dicit abs teaſficior iniuria. nã oli
flebat diuortiũ ſi altera parsinſtiga

pat ueꝑ: ſi ambo contenti erãt nullo

mõ feri poterat. Ea quæ hecmodo

cõcludunt: ondit formã ſylogiinu:
nuc docet qũo põt diſſolui aduerſa

rius eo uſus fuerit: in qua re apparet

eũ exeꝗ ꝙ intẽdit.ſuitia quæ uitan
da ſunt ĩ hac parte argumetatõis. Ex

cõtrario hoc mõ:ſi talis eſt ꝙ; poſſit

ullomòô diſſolui ex cõtrariisdiſtol-

uit ſicinã da dixit filia: ſi bonus cur
driſſoluis: fi maluscur com mẽdaſti:

nũc ita pf diſſoluit capiẽs ex cõtra/
rio q dicta ſunt & dicit: ego locaui ꝓ
bus:ſi iprobus te diſſolue
I hac figura X:iõ appellat᷑.ſimplici

apparet

ex parte: ſecũdus modusdſſoluẽdi

„

nã ſi una pars deſtructa ẽ: reliq ẽt ni

hil operat. Duxiiopinatus ſumer/

go:rephenſio ponit effectũ. It uitio
tñ põt ptĩerea d plures res:puta ſi dicimus aliquẽ nece

£

ctaturus tertiamargumentationis partem Ci. quæcõfirmatio

Nam huiuſmodi in rationibus nõ uniuerſalis meq; ab
ſoluta: ſed extenuata rõne expoſitio cõfinnatur. Itemi
firma rõẽ quæ uel alii expoſitioni poteſt accõmodari:

ut facit Pacuuius qui eandem affert rõnem quare cæ⸗

ca:eandem quare bruta fortuna dicitur.
Dee cõf rmatione uitioſa. =
NANconfirmatione rationis multauitanda ĩno-
iira et obſeruãda ĩ aduerſariorũ rone ſũt uitia
tTppea ꝗᷓ diligetiuæcõſ derãda ſunt quod accu⸗
Lata affui matio rõis totà uchementiſſime coprobatar-
mẽtatõem Vtutur igitur ſtu dioſi ĩ cofumãda rõoe

duplici cõcluſione hoc mõ. Iniuria abs te afficior indi

gna pater nã ſi improbu ee treſpontem exiſtimabas:
cur me huius locabas nuptus: ſin et probus:cur talem
inuitam iu tum cogis relinquere. Eaq; hoc modo con

cludentur: aut ex contratio conuertentur: aut ex ſim-

plici parte reprehendentur. Ex contrario hoc mõ. Nul
la te indigna nata afficior iniuria.ſ probus eſt:colloca

ui:iinautẽ ẽ iprobus diuortio te deliberabo ĩcõmodis

Ex ſmplici par e reprchendetur ſi ex duplici cõcluſio

ne alterutra pars diluitur hoc mo. Nã ſi im probuũ eſſe

treſpõtemexiſtimabas: cur me huius locabas nupuis:
duxi ꝑrobũ: erraui: poſt cognoui: et fugio cognitum.
Igitur reprehẽſio huius cocluſioms duplex e acutior
illa ſuperior: facil or hac poſterior ad excogitandum
Item u tioſa eſt conſitmatio rationis cum ea re quæ
plures res ſgnificat abutimur pro certo unius rei ſi⸗
gno hoc modo. Neceſſe eſt. quomã pallet a grotaſſe:

aut neceſſe eſt peperiſſe: quonmiam puerum infantem.
Nam hac ſua ſponte certe ſ gna non ſunt: ſtnõ cætera
quoq; ſmilia concurrant: qua ſi concurrerint non mi-

hil huimodi ſigna adaugent uſpitionem. Itemui-

tioſa eſt: quandouel in alum uel in cundem qui dicit

D

ſa: ifirma cPhidualiärẽunmaur uno ſigno tanꝗᷓ certog

ario furatum e&: qa ſit pallidus: nã hoc poteſt

facile cõfatari:ſ reſt Põdeataccuſatus pallorẽ nõ ſolù eẽ cõistimoris:ſed ẽt naturæ & ægrotationis: ue
rumtamẽillud ſignũ ſi adh mat abaliqua alia coniectura hébitaliꝗᷓ efficacia: ut ſi quis dicateſſe eũᷣ
pallid obmetum ſuppliciu quẽ iuenerit cũ gladio apud cadauer. Nõ hntcerta ſigna: ꝗqa pallor p/

tinet ad timoréẽ Ga d morbu⸗& ga geſtare Ppue ptinet ad matrẽ &ad ancillꝗ. Suſpi. comecturam.
ẽuiteoſa: cauẽdũ ẽẽt in accuſando neacclſator dicat illud ꝙ ẽtad aliospertinetuel ad ſe: qacs

arrtede
waluſk
compaun
Col i
liſen
ſoſum
Peun⸗
punin
f
u
ſueh
inlen
n N
auſi
dolu⸗
benn
nonc⸗
woeke
lians
mdk
tllne
bols
xda
noe
bas
tad
1troc
Eſhm
inam
unlg
itl

ſqua

ns⸗
en⸗

ind⸗
innunn
An⸗
nobun⸗
nichi
corne
unes
wan
Al⸗
wüNl
Roclon
M
cöc
hacl
uupn
M
.
aneg

te.

zul⸗
un.
6 M
ni⸗
Nemul
60

–

.

—

—

OWè .

catere debet omni uitio qui in altegeparatuseſt dicere. Miferi funt: quia auaritia eespræmit. At

tu dixiſti alteram: hæc eſt aduerſari confutatio: na accuſator ẽt duas habueratuxores? qbus multas
omnisnon conſtat:tenuiseſt rO cũ affert Id quod ĩ dubioa uita ſi tputa re põſioab uxore d ſſeciatus
aArgut contra: ſocegꝶe hocmõ debes 0 ſocer mecu uluerei pace: qmn Et dii paci ficeuiuut ĩ cœlo:nã hoc
ẽtapud antiquos dubiũ hẽbat:numero uero putat falſiſſimũ: ꝗanõdii:ſed peſſimi hoiĩes extiterũt:
„ „ . .... „ „ namét Socratesdſputãs ſ urile ẽre
quod in aduerſarium dicitur poteſt cõuenire hoc mo i ſub iperio: dubt tãs utꝑ dii ha-
ri ſhmnr rOres ducit: ar tn Atiziſt, alrer Irge berét iperiũ ſub loue fecir talé arggu
Miſeri ſun QuXores Jucũt: at tu duxiſtialterã. It mẽtatõem:ſi Iuppiter ẽ:bene ẽab o
tioſumẽ id quod uulgarẽ hẽt defenſionẽ hoc modo. regieſ nõemecminusutile Quoch “
n Ji- Re--,- ir: atir 4. g . Ir nare läſecdo factu: illud ẽt utile ẽ ꝙ ar
Iracundia ductus peccait: autadoleſcztia: aut amore Qeaftert:puia c dimusdt id cl
humſmodi n. deprecatiões ſi probabuntur pune ma- ſemhoe nõ feciſſem uidet᷑ nos ſero
ima peccata diluẽtur. Itẽ uitioſa ẽ cũ id pro certo ſũ camafferre peoògqchante pactũ eſt.
tur quod inter oẽs nõ conſtat:quod et nũc ĩ cotrouer cuſatusẽ Je exerci tuù amiſſo hoc mõ
ac hoc mõ. Eho tu:d i ꝗbus ẽ poteſtas ſuperũ atque ſe excuſat:eʒe turpe eſt in re milita
ſia ẽhoc Eho turd ꝗbus Potettas luperu atq .ri dicere nõ putabam. Aut hic:ac ſi
inferũ pacẽ inter ſeſe conciliã:conferũtque concordi dicerẽ: aut aſcẽd ſſem montem aut
am. Nã ita pro ſuo iure uiſũ treſpontẽ Ennius induxit. deſcendiſſem in locum tutiorem.
ee — „ Expyxpectabant o&s: ſeruus qdam a
quaſi iã ſatis rõnibus certis ita eẽ demon ſtraſſet. Item o. dñno ſuo fugerat cũ ipſe eẽt ĩ fœlici
uitioſũẽ quod iã quaſi ſero at q; acto negocio dici ui- ſiatu:ſed cũ dsad miſeriã puemſ⸗
. 3 PE 5 — . ſet tüc reuerſusé & fugã ſuã excuſar
debitur hoc modo.In mentem mihi ſiueniſſet ꝗrites hoc mõ. ego fugi: qm non indigebas
non commiſſſſẽ ut hunc in locũ res uẽiret:nã hoc aut mei: ac nũc cũ maximeopus ſit opa
„. — . . — mea adſum:hæc rõ leuis eſt ꝓ tanto
hoc feciſſẽ: ſed me tũ hæc ritio fugit. Itẽ uitioſa eſt ců peccaro: qm ſiad eam miſeri nõper
