minus in hanc quã in cõtrariam par

tem cauſæ poteſt conuenire. Cõe eſt
gquod nihilominus in aliquã contra
riam partem cauſæ poteſt cõuenire.
Inter uulgare & cõe hoc ĩtereſt. Vul
gare oĩum cõtrouerſiaꝶ eſt. Cõe in
eandem cõtrouerſia utriuſq; partis.
Itaq; commune ſpecie includitur.

Vulgare uerogenerale eſt. Quare

cõe erit quod tam a nobis quam ab
aduerſariis dici poteſt. Commuta

Ac ſeparatim quidem: quæ de pricipio et ĩſinuatione
dicenda uidebantur:hæc fere ſunt. Nunc quiddã bre-
uiter coniterq; de utroq; præcipiendumu detur. Exor
diũ ſentẽtiarũ et grauitatis plur mũ debet here: et oia
oĩo ea quæ ptinẽt ad dignitatẽ ĩ ſe cõtinere propterea
quod i optime faciendũ ẽ:quod oratorẽ auditori ma
xime cõmendat. Splendoris et feſtiuitatis et cõcinitu-
dinis minimũ: propterea: quod ex his ſuſpicio quædã
apparitionis atq; artificioſæ diligentiæ naſcitur: quæ

maxime orationi fidẽ oratori adimit dignitatẽ uel au

ctoritater. Vitia uero hæc ſunt certiſſima exordiorũ

quæ ſummopere uitare oportebit: uulgare cõe: com-
mutabile:ſeparatũ:longũ:tranſlatũ:contra præcepta.

Vulgare eſt quod in plures cãs poteſt accõmodari:ut

conuenire uideatur. Cõmune eſt quod nihilominus
hac ꝗᷓ in contrariã partẽ cauſæ poteſt conuenire. Com

mutabile eſt quod ab aduerſario põt leuiter mutatũ
ex cõtraria parte dici. Longũ ẽ quod pluribus uerbis
aut ſentẽtis ultra ꝗᷓ ſatis eſt producitur. Separatum ẽ
quod non ex ipſa cauſa ductum eſt:nec ſicut aliquod
mẽbrum annexum oratiõi. Trãſlatum ẽ: quod aliud
efficit quam genus ſuæ cauſæ poſtulat: ut ſi quis doci
lem faciat auditorem:cum beniuolẽtiam cauſa deſide
rat:aut ſi principio utatur: cum inſinuatione res po-

ſtulat. Contra præcepta eſt: quod nihil eorum efficit:

quorum cauſa de exordiis præcepta traduntur: hoc ẽ

quod eum:qui audit:neq; beniuolum: neq; attentum:

neq; docilem reddit: aut quod quo nihil profecto pe
ius ẽ ut cõtra ſit faciet.Ac de exordio ꝗdẽ ſatis dictũ ẽ

bile eſt: quodab aduerſario poteſt leuiter commutatum ex contraria parte dici. Commigabile eſt
inquit quod non quidem abaduerſariis dici poſſit:ita uta te probatumeſt. Sed commutato uerbo
ueladdito poſſitin partecontraria commutari. Longum eſt: quod pluribus uerbisaut ſentẽtiis ul
tra quam ſatiseſt producitur. Meminimus in duobuseſſeorationem noſtram: nuncun uerbisſingu
lismnucin cõiun tis: quæ ſententiæ dicuntur. Itaq; inquit longum eſt: quod nimis aut inuerbis: aut ĩ
ſententiis inuolutum ẽ. Separatum: quod non ex ipſa cãductum ẽ. Nec ſicutaliquod membꝑꝶ anne

xũ oratiõt. Separatum eſt:i quod nõe
tibi accuſandus ſit:& tu adulterii facin

Proprii negocii: neq; eius cauſæ qua deagiturtut ſi homicida
li facmoribus exordium ſumas. Tranſlatum E:quod aliud cõficit:
quam cauſæ genuspoſtulat: ut ſi quis docilem faciatauditorem: cum bemuolentiam cauſa deſideret
Tranſeatum ẽ inquit cum ignorato genere cauſæ aut dociles

exorduis: præcepta traduntur, Contra præœceptum eſt inquit: ꝙ nõiudicum animosnoò comparat ſibi
interdum etiam infeſtos fac. Quare finitis exordii præceptis: nuncnobis de narratione dicẽdu eſt.

Trar ere cauſæa Ules ꝓ attentis aut pro attentos pro bemuo
lis faciendosnobisiudices putamus. Cootra præceptum Eiquod nihil eorum efficit:quoꝶ cauſa de

N
fotut
equ
fipot
ſcoe
larun

Nn
ſto⸗
nn⸗
un
Muür⸗
ne⸗

ca
e
un
clr
zne
ſuel
um⸗.
Cndn
Upon
weno⸗
uC
n
nii

Cdetia
Juxca
Praru
ſato
men
Eof

muilit
Exktra

forio⸗
Femota
eſt com
Uer 0u

emn d

dardenke
lerAde
nceln
Wrt

nerſes⸗
ellam

fitnt.

eſtten

hahn

„
„
ir Narratio eſt rerum geſtarumaut ut geſtarum expoſitio:definit quid ſit narratio. In definitẽne ve
beri ro:ut ſæpe iam: diximus omnia quæad rẽ aperiendam pertinent: colligi: atq; includi debẽt. Qua
Ldener, re quomam non tantum illa narrantur: quæ uere geſta ſunt: ſed etiam illa quæ non geſta ſunt:ſed ge
egudn ri poterunt: ideoait: narratio eſt rerum geſtarum: aut ut geſlarum expoſitio. Geſtarum rerum expo .
Wageel ſitio eſt negociorum ciuilium & hiſtoriarum: ut geſtarum rerum expoſitio eſt comœdiarum: fabu
larum & thematum: quæ in auditorio dicuntur. Ergo tria Senera narrationis eſſe dicit: Verum .
tarr . ðDU M ſit in cauſæ expoſitione: ut eſt illud.
. Narratio cſt rerum geſtarum:aut ut geſtarum expo- aaras fenter hnsre D auinti *
J uit: & huic ſimilia, Verum quoni
huh uio. Narrationum ttaa ſunt genera. Vnum genuseſt fuit &chuicſmilia Ve olum agit⸗
’ in quo ipſa cauſa:etomnis ratio con trouerſiæ contin ut re⸗ BRas gahl e . Veru m n m
— „ m autcri multa futuris præſtruit quæſtioni
Nn tur. Aliud in quo digreſſio Aliqua extra cauſam aut pus. Animaduertamus ut Cicero
Gdn minationis: aut ſimilitudinis: aut delectationis nõ alie Kerung GScAUrinquo ipla u
Wrn . . . . APlifirariaonE ſa inquit: rerum expoſitionẽ
RKZũ næ ab c negocio:de oagitur: aut amplificationis Et omnis ratio controueilier conti
i cauſa interponitur. Tertium genus eſt temotumaci- netur:hoc ad quæſtiões pertinet:ex
00 1* . 2—— nutili S8oungum narrationisgenusé:tin quo
unt uilibus cauſis quod delectationis cauſa non inutili P SR & omnis ratio ChtECGRIN
En cum exercitatione dicitur et ſcribitur. Eius partes ſũt ſiæ ontinctut:Aliuc genus narrar
Eud . - . L SOma Onis eſt quod extra cauſam eſt: ſe
ndin duæ: quarumalteraĩ negociis:altera uero erſonis ma adeaulan facit: ut eſt illud: Agonis
. xime uerſatur. Ea quæ in negociorum expoſitione Poe eſt quædam lilibitana liberta Vene
decon ſita eſt tres habet partes fabulam: hiſtoriam: argumẽ * ris e&αn. Hæc narratio extra cau
unl s . „ n ſumeſt. Agitur enim qui magis debe
tum. Fabula eſt: in qua nec ueræ: nec ueriſimiles res at accuſare:ſed tamen ad cauſam fa ⸗
cchnnn continentur: cuiuſmodi eſt angues ingentes: alites cit- Locusenim introducitur:in quo
mmi uso inn &. Pliſtori t rer . . S e VeLecilii iniuriam a Verre paſſum
liugo iuncti. Hiſtoria eſt res geſta ab noſtra ætatis elſſe commemorat: qua ſe læſum ac
eln memoria remota: quod genus eſt: Appius indi- cuſare debere contédit, Verum hæc
murnl B. —, e. ſibaas bellim. A ſt fi marratio extra cauſam quatuor mo
Xit Carthaginen ibus bellum. A rgumentum eſt ti dis fit: aut criminationis cauſa: aur
sned cta res quæ tamen fieri potuit: huiuſmodi apud Te ſimilitudinis: aut declinationis: aut
rmmi ntium eſt. Nam ſi poſiꝙᷓ exceſſit ex ephebis Soſia. Anglificatiomus, Crimunationis cau
rentium eſt. Nam ſi poſtꝗᷓ exceſſit ex ephebis Soſia. ſa fit ut dio quidam fuit haleſinus
aenv H Paſellus mortuus eſt. C. ſacerdote
dän .— G JM H prætore: Similitudin s cauſa fit: ut ẽ
ur ””Md Wl lBludi:Sic iſte multo ſceleratior & ne
uscocl 11́è ô idutor: quam ille Adrianus: aliquã
ſcehce do etiam felicior fuit. Digreſſio:& hæc uideri poteſt:ſed non eſt: quia non interpomitur narratio
quæ cauſa eſt deliberationis. Delectationis cauſa fuit: non alienæ ab eo negocio: quo deagitur: ut ſi
enso⸗ Prata:ſi nemora:ſi fontes:riuoſq; deſcribas:& hanc ipſam deſcriptionem ad cauſam applices. Ampli
Acr. ficationis caue fit: ut eſt illud de Eriphila quæ uſſum ornamentumadamauit: Amplif icat cri
cnd men Verris:quod cum illa rem uiſam annnaliertt. Verres: multa etiam non uiſa concupierit.
m hoe Ergo ſecundum genus narrationis: hoc eſt: quæ digreſſo dicitur: quæ fit aut criminationis: aut
mnmm fimilitudinis: aut delectationis: aut amplificationis cauſa. Tertium genus narrandi eſt: quod
n extra oratorem eſt: hoc eſt: quod ait: Remotum a ciuilibus cauſis. Eſt autem poetarum: uel hi
okechok ſtoriographorum: dat tamen curſum etiam in hanc narrationem præcepta Hæcinquitna rratio
ciaii remota a ciuilibus cauſis duo membra habet. Nam aut propter negocia exponenda ſumitur: quod
Er. eſt comœdiographorum: uel tragœdiographorum: uel propter perſonas. Verſidici uero in
utroq; uesſantur. Nam Virgilius eneæ & mores & facta deſcribit. Ergo hæc narratio extra orato
, bick rem in duo diuiditur: in negocia &iin perſonas. Veꝶ illa narratio: quæ in negociis eſt tres habet
awdo partes: fabulam: hiſtoriamiargumentum. Fabulam dicit eſſe: quæ nihil ueri nec ueriſimile conti
imensbl net: & dat exemplum curuſmodi eſt: Angues ingentesalites iuncti iugo. Verum hic quæſtio eſt: cum
oloer in definitione generali narrationis dixerit: Narratio eſt rerumgeſtarum: aut ut geſtarum expoſitio *
absam cur in fabulæ definitione:quæ utiq; quoniam & ipſa narratio eſt generilſſimilis eſſedebuit. Ai t fabu
R lda eſt in qua nec ueræ nec ueriſinuiles res continentur. Deinde hiſtoria eſt inquit: quæ res uerasconti
nomd net: ſed anoſtra memoria remotas: & dat exemplum: quod genus Appius idix it Carthaginenſibus
udchen bellum. Argumentum eſt ficta res: quæ tamen freri otuit, Argumentumeſt: quod duidernancn eſt
1cdeſident factu:ſed fieri potuiſſe creditur: ut in Terentio: Adoleſcentis uita narrantur. Nam hispo guamn ex
nobnn ceſſit ex ephebis Soſia. Anegociis ergo narratio tres partes habet: fabulam: hiſtor fi denzlin . 3
nlte bula nihil ueri: necueriſimile continer hiſtoria geſta: ptertoꝑ argumentũ non uepeled ucii imne

4
.
—
* *
Illa autem narratio:quæ uerſatur in perſonisexprimen dis talis eſſe inquit debet:ut in narratione p
reg:uim pſonæ agẽtis: & aiosoſtẽdat: & dat exẽplum de Terẽ. ubi Demeæ& piironisi End perſona ar
mog contrarioſecernitur. Venitad me ſæpe clamitãs: Quid agis Mitio? cur ber is adoleſcẽtem 1l
bis & reliqua. In his oibus & rigor: & auſteritas perſonæ obiurgatisoſtenditur. Vege n nos ertur et ſt
ꝙ; & in illanarratione: quæ in negoclis 6: ſæpe etiam perſona deſcribitur. nam deſcribitur Catelina a

Jdeſcribitur Sertorius: & reliqui. Et illa rurſusnarratione: quæ de perſonisẽ geſta ẽt narrant.Nõ inqᷓ
nos perturbẽt: quia mixta ſunt. Sed . es er uteciaſiodi
ammaduertere debemus: quid pro Ula aut narratio eſt: quæ i perſonis uerſatur:ei modi
erdadhcarur da en aenade eſtut ĩ ea ſimulcum rebus ipſis pꝑſonarum ſermones:
geſta: narrãt: ut apertius qlis ſit per et animi poſſit perſpici hoc modo. Venit ad me ſæpe

Tna uideãtur. ſed ad præceptu nar Iamans: qd agis Mitio. cur perdas adoleſcentẽ nobis ne⸗
rationis illius reuertit: quæ ipſã cau gdag ſusectis: ſa
ſam continet: & totius cõtrouerſiæ cur amat: cur potat: cur his rebus ſumptu uggeris: Ve
ermation. . ortet⸗ g turc ſtitui nimio idulges:nimiũ ĩeptusẽ: durus eſt præter
ere res:ut breuis:u . ene . .
babilis ſit. Oportet igit eã tres habe æquu et bouum.Hoc ĩ genere narratois multa debet ĩ
reuirtutes: ut breuis: ut apere: ut p æg feſtiuitas cõfecta ex rerum uarietate: aiorũ diſſimi- N
babilis ſit. Tres uirtutes ſũt narratd . . tate⸗ ſyc⸗ ſuſitionc: deſid be
nis: ut breuis ſit narratio: ut aPia: ut li deſpriuicslerkuiate pe:metu:ſuſpitione: deſide- .
brobabilie⸗ e ut ha e ler rio⸗ch imlatõne:errore:miſericordia:fortunæ cõmu ch
m unũ aliquod'ex Ita õ —— . —. .
8 ſte tartutes mairato s: licet &aliis * tatione:inſperato icõmodo:ſubita læticia:iucundo exi “
pa ttiPusr) õ atõ rerum. Verum ex his hæc quæ poſtea de elocutiõe Uner
nt ꝓpriæ. Aliagꝑ aũt par . - .
. m orarigis n Erues Marrar:on ten præcipientur:ornameta ſumuntur. Nũc deenarratio- el
uenire n boſt t. Quælibetr . ẽ ne ea quæ cauſæ continẽt expoſitionem dicendumui li⸗
. et cõfirmatio: ibet SHSõä .
mirtio othere hæc criqi ſed ſi detur. Oportet igitur eam tres habere partes:ut breuis lie
aliena. Ipſa aut u ber narratiõi ut aperta: ut probabilis ſit: Breuis erit ‚ſiunde neceſſe Mur
ut: ut indu es: . . . . . . 1.. . 8e
artones:ereliqun hunuſmodi: d eſtzinde ſumatur initium:et non abultimo repetatur: nii
fidei ſunt:non affectus. Igit tres iſtæ 7 C
uirtutes narrationi oratoriæ conuenirepoſſunt: & illi narrationi: quæ extra ciuilescauſasẽ. Nãq; hi
ſtoria & breuis eſſe debet in expoſitione & aperta & probabilis: ut Sal. ſibi oĩa ĩ Catelina tribuit: qua
breuiſſime potero paucisabſoluam. Cũ aliis hyſtoriographi= ſingula tradidiſſet in libro prime hi m
ſtor:aꝶ dat Catoni breuitatẽ. romani generisdiſertiſſimus paucisabſoluit. Fanio uero ueritaté. ſed teti
anteqᷓ dicamusut breuis narratio iat: utaperta: ut ꝓbabilis principio dicendũ uidet ꝗd ſit narratõ
oratoria: ꝗd agat: uel quo diſteta reliquis partibus orationis. Oratio quænegociũ explicat:atq; inſi
nuat audiẽti narratio dicitur: explicãs quid geſtum ſit:aut perueꝶ:aut per ueriſimile: ideſt aut id utn
quod geſtum eſt: aut p id quod geri potuit: quæ oratio tametſipar̃tibusnarratione plenis inclmetur o
in actoriscõmodum:nõ taméad pugnamcõtinuo eaſdẽ partes ducit. Negocium. n. idici inſinuat: ceali
nõparsnegocii. Agitur. n. ut cauſan iudexnorit. Cauſa uero duag partium eſt: ſed Libtilitas expo Eitge
nentis aliquid quod ſuæ parti proſitĩſinuat. nam iudexiic ab unõo audit:quaſi extra partem. ſed ue An
re isoptimus patronus ẽ in narrando:qui ita narrat: ut &aduerſariusita narrare potuiſſe credatur. a
Vegtalis oratio eſſe enon poteſt cum crimina proponuntur: quibus in propoſitionibus: &ſi dicatur 1I toblenn
lud fuit:illud cõſecutum eſt: & cætera ſimilia: tamen narratio non eſt: quoniam hæcomniaad crimi breut⸗
nationem continuo ducuntur. Et non id agirur in hac oratione: ut iudex ſciat cauſam. ſed ut audiat Mrimo
crimen admiſſum. At in narratione:cum cã omnis fuerit explicata: tunc crimenaut ab accuſatore ꝓ ſonti
ponitur poſt narrationẽ: quaſi intentioaut a defenſore:quaſi quæſtio: ut purget. ſextus Roſcius occi rnc
ſus eſt. Accuſator dicita filio. Tullius negat: hinc eſſe criminatio poteſt & defẽſio. Inſinutur iudici Pidocn
p narrationẽ totum negocium: ubi:qᷓdo: quomodo ſextus Roſcius ſit occiſus. Hoc dicat utraq; pars hecten
neceſſe eſt huic ſinguli ſubtiliter interiaciunt id:quod parti ſuæ ꝓdeſſe poſſit:nõ pugnæ modo:ſed ſo
adiuncta ueriſimilitudine: ut ita narret: quaſi & aduerſarius eodem modo narrare põſſit, Explicito Uteſe
negocio:cauſaq; cognita: incipitaduerſarius dicere: ꝙ ſextum Roſcium filius iteremut: & hæc crimi- Een
natio. Si autem defenſor eſt ꝓponi crimẽ:quaſi quæſtionẽ. Occidiſſe partẽ ſextus Roſciusarguitur gun
& affert argumẽta quibus hoc poſſit diſſoluere. Itain dictionibusaliis crimmatiõcs intelligutur: nn
uel propoſitiones criminum: cumoratio exponendi quodammodo implicatã ſecu habet intentio d
nem: iu occidiſti: aut tuliſti. At ubi narratio ẽ: poſt narrationẽ dicũt: ſedtñ innarratione ſignificaã “”
tur iudici non aperte aboratore dicunt᷑. Breuis erit:ſi unde neceſſe eſt: inde initiũ ſumet᷑: & nõ ab Hie
ultimo repetet. Breuis erit: ſi undeneceſſe eſt ide mitiũ ſumet: nõ abultimo repetet. Oixit ſupra nar de
rationẽoratoriã tres uirtutęs habere debere: ut breuis ſit: utapta: ut ꝓbabilis. nũc docer breuisnarra duig

tio:quẽadmodũ eſſe poſſit:& breuis ꝓ qualitate negocii. Breuisi ꝗt erit:ſi mitium ſumas a rebus

2 ”” *

.
₰
neceſſar ius:nõ abultimo: ũtputa: Sinobis bellum Troianũ narrãdũ ſit: debemusa raptu Heicnin
. eipere: nõ a Læda: quæ Helenam Senulit: ergo præcepta dat in breuẽ narrationem: quæ in imtio nat
Aemmno rationis:quæ in fine:quæ in medio ſerua re debeamus:atq; hoc præceptum de initio narrationis eſt:
Euuder quod ait:Breuiserit:iſi unde neceſſe eſtunde initium ſumet mnonabultimo repetet. Etſi cuiusrei
lm ſatis erit: ſummã dixiſſe. eiuspartesnõ dicẽtur: utputa cũ ſufficiat dicere occidit: & non dicamus: &
Nr uoluit: potuit: & occidit. Cum harum partiũ ſumma: ſioccidit: & hoc dixiſſeſufficiat. Vcgehoc o
— pceptum de medio narrationis eſſe
nol etſi cuius rei ſatis erit ſummã dixiſſe eius Ptis nõdicen põt. Er vslegiin⸗ ⸗ ſitu opusẽ o
dons tur. Nam ſæpe ſatiseſt:quid factũ ſit dicere:nõ utenar ꝗquod ſit opn ſtinarrattcep un
welen ras:quẽadmodu factũ ſit: etſi nõ lõgius ꝗᷓ ſitu opusẽ diitur. i.ſi narresquouſq; narrãcdtm
i äs
aa ſcribitur:etſi ita dicetur:ut nonung ex e0: quod dictũ forn ger fecit Per t Hmni e ine
J 5õäs Tii dimidium:cotradicit: Narandu
threr ſit id quod dictum nõ eſt imelligatur: etſi non modo queadmmclu fortiterfeoeir mder
Eeberi id quod obeſt: uerũ etiam id quod nec obeſt:nec iuuat c ndnwdum ciuitatẽ regreſſuſ
.ot e. R. 6 i , Ir e ſ it: & quẽadmodũ præmiũ petierit:
iͤn⸗ præteribitur. Etſi ſemel unumquodq; dicetur:etſinon &Eicdmodumrete Ctradictimnat
delce⸗ abeo in quo proxime deſitum erit incipieturx deinceps Veꝑ hoc præceptũ de fine narratio
cin Ac multos imitatio breuitatis decipit: ut com ſe breues niseſt: Etſinullã irem aliam tranſi
— I — - bitur. ſ. ut illa tm narres: quæ ad cau
nde uiter dicant:nõut oĩo paucas res dicãt:et non plures ſin: &α uæ ad negociu mimme per
, — tint. Etſi ita dicet᷑: ut nõnunqᷓ ex eo
m⸗ neceſſe ſit. nam plæriſq; breuiter dicere uidetur:qui ita quod dictũ ſit:id quod nõ ſit dictũ
Wmur dicũt: Acceſſi ad ædes:puerum uocaui: Reſpõdit quæ ſtelligat. Vt poſita ſecũ daquæ füt
— . 1 d. — ſua prima declararent. Si dicas in cũ
rbrus ſiui dominũ:domi negauit eẽ:hæc tametſi tot res bre- reuerſuseſſem utiq;: cũ dicis reuer
l uius nõ potuit dicere:tamẽ ꝗa ſatis fuerat dixiſſe do⸗ ſusoſtendiſti: &profectũ neſcioquo
Ruü neoatit eſſ. — e . dr & peruẽiſſe poſtremũ reuerſum. Et
minũ negauit eſſe domi. Fit rerũ multitudine lõgus. ſinon modo ĩd quod obeſt: ue etiã
“ Quare hoc quoq; in genere uitanda eſt breuitat S imi id quod neq; obeſt: nec adiuuat p̃te
‚,N . Eriar: ribitur. Etenim qui breuitati ſtuder
Mn tatio:et no minus reru non neceflariaru: ꝗᷓ uerborum non modoilla in narratione pᷣteriæe
⸗ multitudine ſuperſedẽdum ẽ. Aperta autẽ narratio po debet: quæobfutura ſũt: uerum etiã
rmehl .r. . . r I. . . . . 1 illa:q nihil ꝓfutura: &ſi ſemel unũᷣ
tmunmnd ””ä PpPprætereantur: quæ aut obfutura ſũt
aut nihil ꝓfutura:ueꝶetiam illa: quæ proſunt:ut ſemel dicant᷑ nõ bis: his autamplius. Etſi non ab
em xo: quo in proximo deſitũ erit deinceps incipiet. Præceptũ omne duplex ẽ. nunc,noſtendit quid fa
Cahmenn ciẽdũ ſitnũc ꝗd nõ faciẽdũ. Ita hic Ci. in ſupioribusoſtendit ꝗd eẽt i narratiõe faciendum: nuũc oſtẽ
innut: dit ꝗd ſit nõ iciẽdum. Etſi nõ ab eo inqt: quo ĩ proximo deſitũ erit: deincepsincipiet i.ne a re illa:
limsene quam nuper diximus ad aliam rem ſumapnusexordiu. Si dicas pfectus urbe ſum: & cum eſſem ꝓfe
n ſed e Ausac uill ueni: & cum ueniſſem. Quare hisqui breuiternarraturus iterare mhil debet. Acmul
ron, tos imitatio breuitatisdecipit: ut cũ ſe breuesputent eẽ longiſſimi ſint. Sæpe inꝗt:&ſi dictioĩ uerbis
canrl breuis eſt: tñ lõga efficitur: cumnõneceſſariæ res in narratione ponuũtur. Quodut nos nõ prætereat
daum primo nobis dicendum eſt: quẽadmodum poſſumus intelligere ꝙ ubicunq; dicta ſint ſingula uerba
uredon ſignificant res ſuas ſingulas:ut ſedet:currit: eo:uenio.ltem copulatio ratõalis uerbog Hõ
aoeh rem continet. Maximeautẽ ſi in narratione ſit: cum pᷣmiſſa uerba tertia perſona cõcludit: ut. M. Le
Nuoen pido cum omnibus copiis Italia pulſo ſegnior: neq; minusgrauis: & multiplex cura partesexercebat
Mrud hæc tertia perſona unam rem fecitomnium ſuperioge. Itaq; ĩ oratõe tot res erunt:quot erunttertiæ ꝑp
Unis ſonæ. Ergo in hacoratõe: Acceſſiad ædes: puege euocaui. Reſpondit quæſiui dominum: domi nega
roco uit eſſe. Quare cum ſufficere dominegauit eſſe: abundabit rebusſuperfluis: quia dixit ante reſſ bon
Eypkadi⸗ dit. lta ergo multos imitatio breuitatisdecipit. Qui cum resbreuiſſime dicant: tamenquia plures .
nxccnt. quam oportet dicunt: incipiunt breues non eſſe. Quamobrem inquit:ſi breueseſſe e uolumus non 10
GAe Ium uerba non neceſſaria præterire debemus: ſed etiam res. Apertaautem narratio poterit eſſe e.Di
Cllngöe xit quemadmodum breuis narratio eſſe poſſit. Nunequemadmodum aperta eſſe poſſit: exponit.
GiGNO. Iiud autem perſpicere debemus: &mn apertamnarrationem illa dat præcepta: quæ& in reuem.
ſe Hic etiam quid in principio apertæ narrationis: quid in fine: quid in medio facere debeamus oſten
ne hen dit. Nunc itaq; totam complectitur narrationem: cum ait: Aperta autem narratio poterit eſſe: ſi ut
an quicque primum geſtum erit: ita primum exponetur: ſcilicet ut non peruerſo narrandi ordine-
mano
ſD

.
2 4
fiat iudicibus in cognitõe confuſio: & reꝶ ac tẽpoꝶ ordo ſeruabitur. ſ. ne id primũ narres: quod po
ſtea factum é. Quod ſi feceris: & in re& & in tempogꝶ ordine deliquiſti. Vr ita narrent: ut geſtæ res adm
erunt:aut ut potuiſſegeri uidebuntur: hoc ẽ quod ait ſupra in definitiõe narratiõtis, Narratio ẽ re nc
rũ geſtaꝑ: aut ut geſtaꝑ expoſitio.i. uera & ueriſinulis. Hic erit cõſiderandũ ne ꝗd perturbatett ſule
in pceptis breuis narrationis primũ oſtẽdit ꝗd faciendũ eſſet: demde ꝗd nõ faciendũuta & hicoſte Nrrn
dit primo ꝗd faciendũ eſſet: tum ꝗd nõ faciendu. Cõſiderandũ inꝗt erit:ne ꝗd perturbate dicat:
.iaſi reꝶ ac tempog& innarrationeor . ” . Ld
o do mutet Deinde anu⸗ Ne 2 cõ̊ expòetur:et reru ac teporu ordo ſeruabitur: ut ita nar ſun
torte.i.cũ interdu nõ facilistraſitus ” TFr. ⸗ rnn
ac directus ẽ:ſed obſcurus, Nequ rẽtur: ut geſtæ res erũt: autut potuiſſe geri uidebutur n
in aliã em trãſeat:ne onis re us Hic erit cõſiderandũ ne 94 pertu ate:neq; contorte rl
da præſens negociũ pertinẽtibusnõ ⸗/ — 1.gH 1. 1,
narranda: atq; aliena narremus: hoc dicatur nequã ĩ alia rc tra ſeatur: ne abultimo repe 12 oßent
præceptũ ẽt de breuinarfatione de tur: ne ad extremuũ procedatur: ne ꝗd quod ad rẽ pri-
dit. Et ſi innullam rẽ traſibitur: ne „ r e nr PrerIitate ſi .
ab ultio repetat: ita ut ſupra de bre neat prætercatur: ctOιπσπαπ 1ααρα de breuitate ſur te
ui narratione:ſi undencecfcr:mnde hoc quoq; in genere ſunt conſeruanda. Nam ſæpe res
initiũ ſumet᷑: nec abultimo repete S äl Llul
ner mdDete oa ngitudine magis ꝗᷓ obſcuritate nar
tur. Veꝶ hoc præceptũ ẽt hic Äe ini parum ĩtellecta lo gitud nen 81 Jobſe iaten Ar. cia
tio narratois Eine a extremum pro rationis. Ac uerbis quoq; dilucidis utendũ eſt:quo de 1
deat: ita ut ſupra de breui narratiè genere dicondum é in præceptis elocutionis. Probabi e
ne. Et ſi nõ lõgus:qᷓ quod ſitu opusẽ d⸗ r. õ „ʒ ln
narrando pcedet. Vege hoc pceptũ ls erit narratio: ſi mn ea uidebuntur ineſſe ea:quæ ſolẽt
ẽt hic de fine narratiomis entad Npparere in ueritate: ſi perſonarũ dignitates ſeruabun Hc
tremũ prodeat:ne qd quod ad kem *†ᷣ 1 H.. . tetlre
narratõisct:ita ut principii untiũ eſt, qiuidebũtur. Si tempus idoneu: ſi ſpacii ſatis: ſi locus wor
ſi ab ultimo repetat: finis aũt ſi ad 1IL— . -.r Cunn
extremũ prodeat. Deiñ cõcludit: lI oportunus ad eãdẽ rẽ: qua de re narrabitur fuiſſe oſtẽ
la inqr ola de breui narratione pce qetur:ſi res et ad eorum quiagent naturãa: etad uulgi l
ta ẽt inaperta nobis ſeruãda ſunt. „ 1 Hb cemus
am utapertanõ poſii eẽ narratio vumore et ad coru qui audient opinione accõmoda- Auud
nõ ĩtelligit. i/aperta nõ ẽ lõgitudine bitur. Acueri quidẽ ſimilis ex his ratiõibus eẽ poterit. ünd
magis ꝗᷓ obſcuritate. Ergo aut apta . . «”ð”ßsl ue
ſt narratio: & ut ĩtelligit minime lö .
ga. i. breuis eſſe debebit. Præterea inqt: ut aptã hẽamusnarrationẽ: uti inꝗt dilucido: ac de ꝓpxim oe
petito ſermone debemus. Probabilis erit narratio:ſi in ea uidebunt ieſſe ea quæ ſolẽtapparere ĩ ueri Du
tate. Secũdũ ordinẽ diuiſionis ſuæ: poſtꝗᷓ de breui &aperta narratiõe tractauit. Nũc ĩcipit de narra
tiõe ꝓbabili diſputare. Probabilis inꝗt erit narratio: ſi ĩ ea fuerint illa oĩa: ꝗbus ſolet ueritas ĩueniri. dcon
nã ĩi his ſeptẽ oĩsad fidẽ argumẽtatio cõtinet᷑. Septẽ illa ſupiora:ꝗs: qd:cur: ubi:ꝗdo:quẽadmodũ: tennn
ꝗbus adminiculis oẽsartiũ ſcriptores tractauerunt: & ĩ pceptis ſuaꝑ artiũ reliquerut. Veꝶ Cic. rege
ac tẽpoꝶ pſonaꝶq; cõſiderãs naturã: addidit illisoĩbus octauãopinionẽ: &recte. Res. n. oẽs nõ per ſe coſu
ſunt: nec ex natura ualẽt: ſed opinione. Neq; n. cu dicimustumcã: p ſe ipſam itelligimus tunicam eẽ reqlie
qua ueſtimur: ſed ꝗa noſtra nobisopinione pſuaſumẽ c gudierimustunicam itelligimus rẽ eẽ qua Au

ueſtimur. Et reliqua ſimiliter colligere poſſumus. Ergo Ci. oia dicit. Hãc uero opimonẽ ĩtribusple nentr
nam eẽ dicit:ſi id quod dicimusa noſtra natura nõabhorreat.i. ab eoꝶ natura: ꝓ ꝗbusagimus,. ſ. ne ſei
de pudicitia agat leno:de caſtitate meretrix: ꝙ ſi fiat ꝓbabilisnarratio nõ exit. Deinde ut id qd agi a
musa populi rumorenõ abhorreat. ſ. necõtra cõſuetudinẽaudiẽtiũ loqris. Sapud romanos narres lutq
cõtra iuſticiã:&ſi apud ſitchas mores barbaros rephẽdas.Poſtremo ſi id ꝗqd agimuscũ eog qcũq; au
diunt iudicaturi opintone cõſentiat. Itaq;narrationẽ ꝓbabilẽ eẽ dicit:ſi ea ſint ſeptẽ illa ꝗs:qd:cur nc⸗
ubi:qñũ:quẽadmodũ: qbus adminiculis:ſed cũ oĩa hic poſuerit:unũ nõpoſuit.i.modũ qd quẽad atgeſt
modũu. Et recte modũ ſter pᷣcepta ꝓbabilis narrationis nõpoſuit. Nõ. n. ĩ mõdo fides fit:ſed magis au
xeſis criminis. Et qm p̃cepta hæc:&ad cõiecturã accõmodãda erãt: ubi factũ negat: merito moduseſ

ſe non debuit:quia modus non excutit iniſi cum factum cõcedit. Cum autẽ ĩ cõiectura: ubi factum Nerini
. negatur oĩo eẽnõ poterit: multomagis alibi modus nõ erit. Si aut in reliꝗs ſtatibus fueritauxeſis fa ucti
cti eritnõ ꝓbabilisnarrationisexpoſitio. Ergo hic uideamusſeptẽ illa abſiq; ſolo modo. bPerſona: ſi Uomn
perſonag dignitates ſeruabuntur. Cauſa: ſi cauſæ factog extabunt. Facultas: ſi fuiſſe facultates Mite
uidebuntur. Tempus: ſi tempus idoneum. Locus: ſi Iocus oportunus. Videamus & opinionem: nten
quæ hisgĩbus quoq; a Ci. addita e. Si res & ad eog q agent naturam: &ad uulgi morem: & ad eoꝶ ꝗ licon
audiunt pinionem accõmodabitur. Si perſonaꝶ dignitates ſeruabunt:nõ honores:ſed proutqᷓꝗ: Qlldi
digna ſit. & tempus idoneumſi ſpaciiſatis. Duoò ſunt tempora: unum per ſpaciumi. per interual keseni
lus: Aliud per oportunitatem Spacium é: ut unus alter: multi dies: menſis: menſes: anni. Oportuni waerfi
tas eſt occaſio ex hominum actibus facta: ut bellum: pax: ludi: ſeditio: hoc eſt ergo quod ait: S tem tnnn

“
civer
enart
wod:
ic. 1
ncame
teegu
boppe
51. ne
des
Snan
iig

Cuc

ultates
ſoven⸗
deo

vortun
8 lem

pus idoneum ſi ſpacii ſatis. Iam cumait. Si tempusidoneum:

oſtendit tempus eẽ per oportunitatem

lllud aut præterea conſiderare oportebit: ſupra docuit quæ in narratione ſeruanda ſint:& quem

admodũ faciẽda. Nunc in ipſam narrationẽ quatuor Præcepta dat,. Quæſtio eſt enim: anubiq; nar/

randũ ſit. Deinde ſi narrandũ: quo loco narrandũ. Poſtremo ſi ita narretu r: quẽadmodũ cauſa po
ſtulet. Non ubiq; narrandũ Einquit. Etenim cum obeſtnarratio prætereũda : Et cum nihil ꝓdeſt
prætereũda ẽ. Deinde inꝗt uidendũ ẽ: quo loco narrandũ ſit. Sæpe enim poſt argumẽta narrandũ

Illud aũt præterea cõſiderare oportebit: ne aut cũ ob
ſit narratio: aut cũ nihil proſit ĩterponatur:tũc:aut nõ
loco:aut nõ quemadmodum cauſa poſtulat narretur
Obeſt tũ cũ ipſius rei geſtæ expoſitio magnã excipit
offenſionẽ:quã argumentãdo et cauſam a gendo leni
ter oportebit. Quod cũ acciderit mẽbrati oportebit
ꝑtes rei geſtæ diſpargere in cãm:et ad unãquaq; rẽ cõ
feſtim ratiõem accõmodare ut uulneri præſto ſit me
dicamẽtũ: et odiũ ſtatim defenſio mitiget. Nihuil pro
deſt narratio:tũc cũ aut ab aduerſariis re expoſita no
ſtra nihil intereſt iterũ aut alio modo narrare aut ab
his qui audiunt ita tenetur negociũ. ut noſtra nihilĩ
terſit eosalio pacto docere. Quod cum acciderit om
nino narratione ſuperſedendum eſt. Nõ loco dicitur
cum nõ in ea parte orationis collocatur in qua res po
ſtulet:quo de genere agemus cum de diſpoſitione di
cemus:nam hoc ad diſpoſitionem pertinet. Non quẽ
admodum cauſa poſtulat narratur: cum aut id quod
aduerſario prodeſt dilucide et ornate exponitur: aut

quod ipſum adiuuat obſcure dicitur et negligenter.

Quareut hoc uitium uitetur omnia torquenda ſunt
ad commodum ſuæ cauſæ contraria quæ præteriri po
terunt prætereundo: quæ illius erunt leuiter attin gẽ⸗
do ſua diligenter: et enodate narrãdo. Ac de narratio

ne quidem ſats dictum uidetur: deinceps ad partitio

nem tranſeamus. Recte habita in cauſa partitio illu-
ſtrẽ et ꝑſpicuam totam efficitorationẽ. Eius ꝑtes duæ
ſunt:quarumutraq; magnopere ad aperiendam cau
ſam etad conſtituendam pertinet cõtrouerſiã. Vna

Pars eſt quæ quid cum aduerſariis conueniat: et quid

eſt ut Ci. in milomana fecit. Poſtrẽo
ſecũdũ cauſæ genus narrandũ eſt:
ut quod non eſt prætereundum non
Prætereasquod prætereũdum præ
tereas. Obeſt tũc cũ ipſius rei geſtæ
expoſitio magnã excipit offenſionẽ
beſt inquit narratio: ſi cũ aperis:
atq; inſinuas rei geſtæ qualitatẽ ne⸗
ceſſe habes tibi auditorem reddere
infeſum. Quod cum contingit non
contexte inquitnarrare debebis: nec
cauſam omne iudicare: ſed ſingulas
cauſæ pertes proponer̃:& his ſtatim
argumenta ſupponere: ut res dubia
fidẽ p agẽtis accipiat uolũtate. Præ
terea inꝗt cũ nihil prodeſt narratio

Præteriri debet. Nihil autẽ prodeſt
harratio: tum cũ itaab aduerſariis

cã luckcibus expoſita ẽ ut a nobis ali
ter nirrandũ nõ ſit. Deniq; iã ſupra
diximusñ ĩterdũ oportuno loco po
ni narrationem, Verum hoc genus
pᷣcepti differt in id tempus: quo de
diſpoſitione dicturusẽ: nõ quemad
modũ cauſa poſtulat narratur. Præ
uaricatio duobus modisfit ſi utilia
noſtræ cauſæ cum obſcuritate dica
mus aut utilia aduerſariorũ mani⸗
feſte: atq; aperte proferamus, Veꝑꝶ
hæc tunc uitia ſunt ſi cũ id facimus
nihil nobis prodeſt. Sæpe enim pro
deſt: ut tali puaricatiõe aliud quod
uolumus obtinere poſſumus. Nã ut
obtineat Dauus ne Chremesdet fili

am bPãaphilio apte narrat id quod cõ
tra Pamphilũ poterat uideri illũ

peregrinam amae: & filiuũ ex ea ſu/
ſcepiſſe. Nunc ſecũdũ ordinem po
ſitæ narrationis ad partitionis pce/
pta ueniamus. Recte habita ĩ cau
ſa partitio illuſtrẽ:& perſpicuamto

tam efficit orationem. Anteꝗᷓ de p/

ceptis partitionis dicamus prius di
cẽdũ uideturquid interſit iter par
titionẽ & diuiſionem. Partitio ẽ to
tiuscauſæ per partes cõſtitutio: diui

ffe eſt reruũ ſub partitione iacentiũ
Verũ hic hoc animaduertẽdũ ẽ:ut definitionẽ partitionis:no

nab eo quid faciat collegerit. Recte

inquithabita in cauſa partitio illuſtrẽ & perſpicuã totam efficit orationẽ. Narrationis porro defini

tionem ab eo qd ſit ſcimuseẽ collectã. Narratio ẽ rerũ geſtarũ: aut ut geſtarũ expoſitio. Dicit itaq;

partitionẽ duas habere artes:Oiſtributionẽ: & aliam quæ oſtẽdit ꝗd aduerſarii confiteant:& ꝗdĩ
contentione uerſetur. Verũ utrunq; harum partium duplex effectuseſt, Aperit cauſam & cõtrouer

ſiã conſtituit. Aliud cẽ.n. quod aperit cauſã laliud quod conſtituit controuerſiam: Namq; tur
cauſa in narrationenin qua etiã ſi intelligit:quæ ſit cõtrouerſia: nõ tñ aboratore cõſtituit. Cõ

1tue

rec enim ꝓponere & dicere quid in cõtrouerſia ſit. Ergo in narratione aperit cauſa non cõſtituit cõ
trouerſia. At in partitione tãetſi aperit cauſa: tñ ſed utrunq; fiat. Namaperit utiq; cauſom. quia par
titur:quãꝗᷓ alio cõſtieuit᷑ controuerſia: ut non modoa perit ꝗᷓ in narratione. Cum enim dicit ictu

rus ſum de illo aperta eſt cauſa partitione:hoc eſt diſtributione. Item in alia partitione cum dicit ij

lud manifeſtum ẽnon negatur.Illud negatur utiq; aperit cauſa:ſed partitione ut diximus in eo ta-

mẽ & cõſtituit cõtrouerſia cũ qd in confeſſione ſit docet quid in negatione. Alia auũt partitio: quæ
diſtributio nuncupatur: poteſt aperire tantũ cam res enumerando: A”At cumueluerba iunguntur: uel

oratio quæ dicat de his eſſe dicendũ: tuncconſtituitur Srraluerſia Quaſtor uerres fuit legatus p/
tor urbanus: prætor ſicilienſis. Hoc ſolũ dicere aperire cauſam eſt: ſe

At uero illud adiungere quare hæc
erit quadripartita diſtributio toti/
usaccuſationis meæ. hoc ẽ cõſtituer̃
cõtrouerſiã.Itaq; ut diximus ptitio
ſpecies habet duas: unã quæ ꝗd cũ
aduerſariis conueniat docet & ꝗd ĩ
cõtrouerſia ſit. Altera quæ diſtribu
tionẽ habet mẽbrog ĩ reliquã orati
onẽ. Illa ſuperior ſpeciescu ꝓpoſue
rit ꝗd cõuelat ad ipſã ad fe ĩcliat: ut
ꝓ ſe faciat id qd aduerſarius cõfitet

Poſtea uero ſubiũgit id quod ſit ĩ

controuerſia. Facit hoc Gcero p/

Tullio. Dicã inꝗt uim factã. A. P. Fa

bii familia. Aduerſarii ñ negãt. Hic
propoſuit:quod aduerſarii fatean-/
tur. Deinde ipſum pro ſe fecit dicen

do damnũ datũ eẽ. M. Tullio. Cö-*

cedis uici unam rem. item adunxit
alterã partẽtĩ qua cõfeſſionẽ docet.
cũ dicit. Ni hominibus armatis nõ
negas. Vici alterã poſt ꝗd in cõtro/

uerſia ſit propõit cũ dicit. Dolo ma

lo factũ negas:de hoc iudiciũ ẽ: ſed
qm nõ i omni negocio aduerſaſius
fatetur illa altera adhibẽdi partitio
eſt:quæ diſtributio nucupat: ubito
tius cauſæ mẽbraponuntur. Verũ
hæc mẽbra aut ea ſunt quæ uere in

₰

in cõtrouerſia relinquatur oſtẽdit:ex qua certũ quod

dam deſtinatur: auditori:ĩ quo animum debeat habe
re occupatum. Altera ẽ in qua rerum earum de qbus
erimus dicturi breuiter expoſitio ponitur diſtributa
ex qua cõficitur: ut certas animo res teneat auditor:ꝗ
bus dictis peroratum fore intelligat. Nunc utroq; ge

nere partitionis:quẽadmodũ cõueniat uti breuter di
cendũ uidetur. Quæ partitio ꝗd cõueniat: aut ꝗd nõ
cõueniat oſtẽdit. Sed debet illud quod cõuenit incli
nare ad ſyæ cauſæ cõmodum hoc modo. Interfectã

eſſe matrem a filio conuenit mihi cum aduerſariis:
Item a Clitemneſtra interfectũ Agamẽnonem cõ
uenit:nam hic uterq; et id poſuit: quod cõueniebat:

et tamẽ ſuæ cauſæ conſuluit cõmodo. Deinde ꝗd cõ

trouerſiæ ſit ponẽdum ẽ in iudicationis expoſitione
quæ quẽadmodum ĩueniretur ante dictũ eſt: quæ au

tem partitio rerũ indiſtributarum cõtinet expoſitio
nẽ:hæc habere debet breuitatẽ abſolutionẽ: paucitatẽ

eodẽ negocio cõtinẽt ut ĩ uerrinisde quæſtura: de legatiõe: de p̃tura urbana de p̃tura ſiciliéſi. Ouvã
