etac nitione: quia poſſet populus ſe non defendiſſe: ſed conſeruaſſe maieſtatem. Conſtitutiones quan
emn tum ad genus & tres ſunt ut dictum eſt. Quæ partes: ad ſpecies. Oſtendiſſe: cum magna modera
—F / tione loquitur. Nunc quomodo: tranſitio ad resnouasconiungenda aptiſſima: hoc modo hacte/
neng nus tractatæ ſunt omnes conſtitutiones & controuerſiæ ſecundum diffinitiones & ſuaspartes ſolum
un per deguſtationem quandam & cògnitionem. nunc autem tractandum eſt quomodo orator peri-
luſtsg tus debet proceder e ad exercitationem harum conſtitutionum: pro cognitiõe cuius ſciendum eſt ꝙ
a in omni controuerſia concurrunt quinq; partes: uidelicet accuſatio: defenſio: ratio defenſicnis: ra-
cce tlo accuſatoris quæ uocatur firmamentum: uel ratio contraorationem: & iudicatio quæ conficitur
giglee ern iudicatione &collectione: ratione utriuſq; aduerſarii exeo ordine conſideran dæ ſunt quomo/ „.
ubeng do poſuimus:quod exemplo magis declarari poteſt a perito lectore. Qua uia tractari i, ad exer
cnau⸗ citationem reduci. Ambobus: abaccuſatore & defenſore. Oeſtinari:præponi:conſtitui, animo cõo
in⸗ ſulari ad finem dirigi. Ratio conferatur: hoc melius declarat quod dixit in cauſa deſtmnari acſfi di
np ceret:ſi priusoſtendero aliquem finem ambo litigantes debeant dirigere argumenta ſua. Conſtitu
, tione reperta:neceſſarium quidem eſt prius cognitionem habere conſtitutionis: quia diuerſæ cauſæ
lun diuerſas requirunt rationes: nam & medicus ignorato morbo ægrotantis rationesmedendiapplica-
Tx non poterit. Statim ratio quærenda: ſcilicet a defenſore: conceſſo crimine quærenda ratio eſt:
n quare iuſte uel iniuſte factum ſir. Ratio: quæ cauſam facit: quia in ea defenſio continetur:
ſine qua defenſione accuſatus: quamprimum ponitur: ideo ex ratione centrouerſia conſtat.

5

ANN

4

Continet defenſionẽ: ac ſi diceret ſupra ea fundata eſt cõtrouerſia: quæ fit defẽdendo. Docẽdi

cã: uerbi graria. Cõſiſtamus, ſ. ſuperius iam inchoata: &abomnibusoratori busdmuulgata,. Qui⸗

dem eſſet: qa cã eſt quædã dictio: & contradictio: uelaccuſatio: uel depulſiocrimmis. Patrẽ meũ
occiderat.rõ hæc ſũpta eſta pietate: & ẽ lex defenſoris ea ratio eſt. ſequaproxie cõmemoraui. Inuen
ta ratione. ſ. ex parte defenſoris. PTirmamẽtũ ſ. ab accuſatore ut rõnẽ defenſoris: quæ præceſſe/
rat deſtruat & infirmet: ſuã autẽ cõfirmet: uñ uocatũ ẽfirmamẽtũ rõ accuſatoris:ꝗa ꝑ eã còfirmat

aduerſa ſub eodẽ uocabulo.igr ĩfir
matio & cõfirmatio diuerſis reſpe/
ctibus cõtinet.abaliisetiã dicit con
tra rationẽ nõabs te occidi oportuit

ratio cõtra rationẽ. nã licet ipſa di/

gna eſſet morte: tñ ipſam abste non
oportuitoccidi. Indẽnatã: duæ rõ/
nes ſunt: & ꝙ ab ipſonõ debuit occi
di: & ꝙ a nemine occidi debet: niſi
prius ſudice cõdẽnatus ſit. Pendere
ſoluere. Ratione defenſoris: ponmit
ex pte iudicis qd ſeruandũſit. Cri
monenon pticipiũ ẽ auerbo paſſiuo
græco: & ſign ficat iudicatũ. Appel
latzeugma ab iferiori. Ea cõſtitue
tur ex cõpatiõe rationũ accuſatoris:
&aduerſarii. Rectũ ne fuerit: ĩ hoc
pendet iudicatio utꝑne recte: an in

Iuſte factũ ſit. Totiusoronis.ſ. tã ac

cuſatoris:qᷓ defenſoris. In oĩbus cõ
ſti. põit regulãgeneralẽ ad legitimã
& iuridicialẽ cõſtituticnẽé. Præter
ꝗᷓ in cõiectu. facitxceptionẽ. Sub/
eſt ratio:ac ſi diceret deficiẽte cã de

cit effectus.nã ubi cõceſſio nõ eſt: rõ

crĩs eſſe non poteſt:neq; firmamẽtũ
quod eſt correlatiuũ rationis. Qua
re ex intentione & ificiatõe: hoc c ex
accuſatione & negatione.nonaũt ex
ratione & firmamento:ſicut in reli/
ꝗs ſupra dictis. Occiderit ne:ac ſi
diceretutꝑe. Si plures generaliter:

hoc ptinet ad oẽs cõſtitutões. Iud ca ſ⸗

tiões quoq;: ut i hac cã ſeruus manu
mifſus iut ſupra dictũ ẽ in cõtentiõe
ꝗdam dñm occidit ſuum: a uilla re

uerſus frater occidit eu: accuſat cũ
aut ſe dicitoccidiſſe & recte feciſſe:

qa fratrẽ umdicauit: pp hoc nõ ta/
mẽ Romanù ciuẽ pꝑ legẽ portiam in
dẽnatũ occidi nõ oportuiſſet: & ip̃e
reſpondit hoc pꝑ ignorãtiã eẽ factũ:
neceſſaria quoq; erit altera iudica/

tio: utꝑ p ignorantiam quoq; tantũ

ſceluspoſſit excuſari.Itẽ quoq; hoc ĩ
utile nonerit:ut itel ligamus hãc ar/
tẽad exercitationem accommodari

- 1 eE E
et cõtinet defenſionẽ hoc modo:ut docẽdicã in hac
potiſſimũ cõſiſtamus Oreſtes cũ fatetur ſe occidiſſe
matrẽ: niſi attulerit facti rationẽ peruertit defenſionẽ
ergo affert eam quæ miſi intercederet: niſi cauſa ꝗdẽ

MW. A..

. — 1 — . —
eſſet. Illa. n. ĩquit patrem meũ occiderat. Ergout oſtẽ

. 2 L1

f ratio ea eſt quæ cõtinet defenſionẽ ſ ne qua nec par

* . 1-2— 0 — e — . L . . —
ta eigen dubirtiofot zengtätldinanone Iuus
ta ratione firmametu quæredu eſt: idẽ quod accula-
tionẽ cõtiget et quod atfextur cõtra rationẽ defenſio
ni:de qua ante dictũ ẽ:id eõſtituetur hoc modo. Cum
uſus fuerit Oreſtes ratione hoc pacto iure occidi. lla
enim patrem meum occiderat utetur firmamẽto accu

—
ri E —-* „J —õ

ſator hoc modo. Sed nõ abs te occidi: neq; indenata n⸗
pœnas pendere oportuit. Ex ratione Qcfenſionis et ex
firmamẽto accuſatõis iudicii. quxſlinalcatturpor
tetquam nos iudicationem: graci crinomenon appel
lant. Ea conſutuetur ex coiunctione firmamẽti: etra
tonis defenſione hocmodo. Cum dicat Oreſtes ſe pa
tris ulciſcendi cauſa matrem occidiſſe: rectum ne fue
rit a filio ſine iudicio Clytemneſirã occidi. Ergo hac
ztarloncludicatienen tperuc conucnir Repy tra thdli
omnem rationem totius orationis eo coferri

12
catlone tlomnse
oportebit. In omnibus conſtitutionibus: et partibus

cõſtitutionum hacuia iudicationes feperientur: præ-
terꝗᷓ in coniecturali conſtitutione. Nam in ca nec ra
△

. . . . P .. „ ð
tio quare fe erit quæritur. feciſſe enim negatur: nec
firmamentum cxquiritur quoniam non ſubeſt ratio
quare ex intentione et cx inticiatione iudicatio con⸗
„ „ rranee S=
ſtituiturhoc modo. Inæntio occidiſti Aiacem. Infica
tio nõ occidi. Iudicatio oceiderit ne. Ratio oĩsutriuſ

err iS

qorationis ut ante didtum eſtad hac udicationem

——

oportere. Accuſatus Milo c dicat ſe conferla eſt. Si plures erunt conſtitutiones: aut par

occidiſſe Clodium iuſte:qm licet ſe
ab hoſte defendere. Orit iudicatio
utrum recte ſit factůù, Interea cum
dicat ſe occidiſſe inimicum oritur
alia iudicatio. Operam breuiter
per neceſſariam tantum:de qua bre

uitate Horatius ait: quicꝗd pcepe/
ris eſto breuis. In altero: ſecundo.

tes conſtitutionum: iudicationes quo † plures erunt
in una cauſa ſed et omnes ſimili ratione reperientur.
Sedulo dedimus operam: ut breuiter et dilucide: qui
bus de rebus dicendum fuir diceremus. Nunc
quoniam huius uoluminis magnitudo ſatis creuit

commodius eſt in altero libro de cæteris rebus.

N

colon

wen
temi
foult
aͤltg⸗a
dein
mun
nrc
niri,
Ver⸗
wun
leo
et

c⸗
Guin
M
ſor⸗

Cli

cile⸗
boe

guon

boen
Nn
Pard
ol

one

led

deco

uge
e
ind
con
voti
mor
cih

Ni
Aͦ
weil
nuen
le,
lut

2 .
*
*
4 R

67

„einceps: per ordinẽé. Nequa fatigatio: tengit ipſerafionæ quare ſcriptores diuidãt ſcripta ſua ĩ

uolumina: hoc ẽ uoluntasſcriptoris: ꝗ more uſatorisfrequẽti ĩtermiſſiõe leuat: huiuſq; rei fructus

memoria ẽ: ut ſiquisallegare uelit facilius pernumeg libroge memmiſſe põt. Singulos: Ci. n. ꝗn/

Resgr⸗sekes e

me tuæ largiamur uoluntati.
N primo libro Herẽni breu ter expoſuimus

monujmus cauſas eſſe quam plures in quibus plures
cõſtitutiones ac ꝑtes cõſtitutionũ accõmodarentur.

ternõesmittebat: quos p̃ᷣe breui ſpatio tẽporis lectitabat: quã Tul. conſcriberet. Magmitudim dif
ficultati:quoniã ante eũ nemo latine ſcripſerat. Occupa. ſicut ſupra ait in proemio. Matura. cũᷓ
diligẽtia feſtinabimus. nam ꝗ rem ex nimia præcipitat maturatiõe: maturar̃nõ dictt

deinceps exponer̃:nequa propter multitudinẽ littera
rum poſſit aum tui cfatigatio retardar̃ Sed ſiquo
tardius hæc' ꝗ̊ ſtudes abſoluẽtur. cũ rerũ magnitudi
ni:tũ noſtris quoq; occupatõibus aſſignar debemus.

Verũtamẽ maturabimus:et quod de negocio dimi-
nutũ fuerit exequabimus iguſtxiamut ro tuoĩ nosof
5

7

. . — EE Lb Pctoe een..
fæio et noſtro in te ſtudio munus hoc accum atiſſi

Aertci IUr,.4

i qquas cauſas recipere oratorẽ oporteret:et in
quibus officiis artis elaborare cõueniret eteꝭ

officia qua ratione facillime conſequi poſſet. Verũ

quia neq; de oĩbus rebus ſimul dici poterat:et de ma-
ximis rebus primũ dicẽdum fuit quo cætera:tibi faci
liora cognitu uiderẽtur. Ita nobis placitũ ẽ:ut ea quæ

difficillima eſſent potiſſimũ conſideremus.

De tribus generibus cauſarum.

e Auſarũ tria ſunt genera: demõ ſtratiuũ:deli⸗

beratiuũ:iudiciale:modo difticillimũ ẽ iudi-
ciale:ergo id primum abſoluemus. hoc et in priore li-
bro egimus:cũ de oratoris officiis ꝗqn trꝭ taremus:

quorũ inuẽtio et prĩa et diffici llima ẽ. Ea quoq; no

bis erit in hoc libro propemodũ abſoluta:ſed ꝑpuam
partem eius in tertium uolumen tranſfesemus. De ſex
partibus orationis primum ſcribere ĩcipiemus. In pri
mo libro locuti ſumus de exordio:narratione diuiſi-

one:nec pluribus uerbis quã neceſſe fuit:nec minus di

lucide quã te uelle exiſtimabamus:deinde cõiunctim
de cõfirmatione:et confutatione dicendũ fuit. Qua
re genera conſtitutionum et earũ partes aperuimus

ex quo ſimul oſtendebatur quomodo cõſtitionẽ et

partes cõſtitutionis cauſa poſita reperiri oportere. De

inde docuimus iudicationẽ quemadmodum quæri
conueniret: qua inuenta curandum: ut omnis ratio

totius orationis ad eandem conferatur. Poſtea ad-

N prio libro: habita degu
ſtatione: nũc exeqtur exer
citationẽ earũ:& in modũ
ꝓemii reperit oĩa quæ fa/
cilius dicta ſũt: ut facilius in memo
ria conſeruentur: quaſi oĩa in unoaſ
pectu redacta:ſed primo aperit cam

ſui cõſilii quod ẽ prius tractat̃ diffi

ciliora:ut reliqua leuiora fiât. Reci
pere:ex neceſſitate qdem: & pfeſſi
one oratoris eſt:ſicut medici curar
membra“
Auſa uero ut diximus ab
initio eſt:quæ habet in ſe
controuerſiam:uel habe/
re poteſt cum certarum re
rum interpoſitione. Officii: inuen

tione:diſpo.elocu.& cætera. Elabo

rare autẽ maxime propter inuentio
nem: quæ difficilia eſt. Cõſequi
arte imit. exer. Verum quia agit
cauſam conſilii ſui. Primum abſol
uemus:ſylogiſmusè in forma: inuẽ
tio prima eſt:nam fecit ĩuentionem
primam. lImuenta. n. & d ſpoſita or⸗
namus: & pronunciamus. Abſolu/

ta quia in ſuperiore libro tractatæz

ſunttres partesprimæ orationis. In
hoc autem de confirmatione & con
futatione. Concluſio uerum inter

tium librum tranſferetur. Dicendũ

fuit: hocgerundium dicit neceſſita
tem, nam altera alterius auxilio ĩdi
get ad uictoriam cõſequendã: unde

quidam unam partem eẽ uolerunt:

& male propteruarios effectus:quo
niam multi ſunt qui bene cõfirmãt
ſed aliena nõ deſtruunt: & econtra:
quod de Lactantio Hieronymus ĩqt
utinam tam bene noſtra confirmaſ
ſet: quam facile aliena deſtruxit. Cõ

ſtitutiõum quæ ſunt ſedes cõfirma

tionis & confutatiõis. Oportet: ꝗa
ſine reprehẽſione accuſati conſtitu
tio nõ habet locum. nam ſi negatur
eoniecturaliseſt. Si concedit᷑: iuri
dicialis ẽ. hoc modo occidi: & iuſte
feci:nam licet me defendere: legiti
ma uero eẽt ſi diceret:nõ occidi: ſed
defenſio. ludicationem quæri: tãꝗqᷓ
in ſagitta dirigatur ad ſignum. Oiĩs
ratio tam accuſatoris: quã defẽſoris
& tetigit rationẽ: & firmamentum:
ac ſi diceret totius or̃onis cõplexiõi

cauſæ. Cõſti. accõ, qa dixit in una
dcaã plures conſtitutões poſſe exoriri

–—
*

mmmm sõü eeeee
.
.

1

AN ℳ „ 2 .
Ratio poſſet:quia alia inuentio argumẽtogedebet eſſe ĩ re cõceſſa:alia ĩ re negata. Sequi & euita

re uel bonas uel malas: qa aliquæ rõnes ſunt quæ faciũtpro accuſatore: aliquæ proaccuiato cõtra
ratiões accuſatoris: ut Milo ſe occidiſſe Clodiũ ut ſe defenderet: accuſator dicat ppodiũ occidiſ-
ſe iãdiu inueteratum. Epychiremata: Quinti. ĩ quinto diſtinguit ſylogiſmũ abepychirematibus
hoc modo ꝙ ſylogiſmusẽ argurmẽtũ: tumubi tradit resuera: & ptinet ad dialecticũ qui cogit ẽrno
lẽtem p uim argumẽtoꝑ cõſentire.Epychiremata ſũtquæ habent uel uera uel uerſſimilia: & ptinẽt

ad oratores ꝗ nõ in aliqua: ſed quo
ad pñũtpſuadeant. Vitari qa alia
pro ſe faciũt:alia pro defenſore: iõ
dixit quales argumẽtatões: utrunq;
ſ.ſeqꝗ & euitar᷑̃. Cõcluſi.pluratiue
dixit pp.iiii.ptes cõcluſiõis.ſ.enun
ciationè: cõmiſerationẽ: amiplificati
onẽ:& difficillimã. p hoc.n. uidet
difficilior: qa negat factũ. Prima
ꝗtumad diuiſionẽ ſupius factã In
teriectas:cõtendens accuſator:& ad
uerſarius d morte Clodu òrit cõtro

uerſia ꝙ Milo p ueterẽ inimicitiâ

occiderat Clo. pbatpꝑ ſuſpitõnẽ ꝙ;
eũ occiderit dum ſe defenderet hoc
modo:non ppterodiũ ad uillã pro
ficiſcebatur ſĩermis:cũ uxore:qd cũ
pſenſiſſet Clodius obuiã Milom ue
nit armatus: & ea ꝗqdẽ uia qua ſciei
bat Milonẽ eẽ uẽtuꝶ:cũ per alias qᷓ
plures ĩ urbẽ proficiſci poterat: p̃te
rea cũ ſeruog armatoꝶ copia:cũ añ
ea duobustantũ: & mermibuscõten
tus eẽt. Nihil actũ: ut ſe & ſeruosar
mauit ĩ equũ cõſcẽdit. Nihil dictũ
dixerat pauloante ſe in micũ hr̃e:q
i conſequenda prætura impedimen
to erat. Vẽtũ: cũ multæ eſſent uiæ
eruiã milonis cõtendit. Factum:
ocuocabulocomplexusẽ oẽs ptes
prædictas:nã facer̃generaleẽ ad oẽs
actiões humanas: ager ãt diximus ũñ
principaliterunũquẽq; actũ conſi⸗/
deremus. Simplicẽ & dilucidã: ꝓp
fecturus ĩ urbẽ. Clod usĩtelligẽs ea
loca inſidioſa &a latronibus frequẽ
tata ſe: & ſeruos ſuos armati iuſſit:
quo tutus in urbem proficiſceretur.
Ratio: regula. Quid ualeat: ad quã
rem efficax ſit.
Robabile uocabulo rheto
rico ſignificat argi mentũ
qd ꝑ excelẽtiã qᷓdã uĩ ma/
ximã hẽt ad pſuadẽdu. ex
pediſſe utile fuiſſe:alſas neceſſe eẽ.

Peccare ut occidere hoĩem. Aſmilitur

tis induxit ad ſcelus: ut ſi quis hoiem occi

Reliquũ uidebatur eſſeut ſtẽderemus quæ ratio poſ

ſet ĩuẽtiões ad unãquãq; cõſtitutionẽ: ux partẽ coſti
tutõis accõmodare. Et itẽ quas argumentatiões quas
græci epychiremata appellãt ſeꝗ: quas uitari oporte
ret:quorũ utrũq; pertinet ad confirmationẽ et cõfuta
tionẽ:deide ad extremũ docebimus cuiuſmodi cõclu
ſiõibus oratõe uti oporteat ꝗ locus erat extrẽus de ſex
ꝑtibus oronis. Primũ ergo quæremus quẽadmodũ
quãq; cã tractari cõuebiat:et nimirũ cõiecturalẽ 4
prima quæq; difficillima ẽ potiſſimum cõſideremus.
. De coniecturali.
i Ncauſa coiecturali narrtio accuſatoris ſuſpi
tões ĩteriectas et diſꝑſas hr̃e debet:ut nihil actũ

nihil dictũ:nuſꝗᷓ uẽtũ aut habitũ nihil deniq; factũ ſi

ne cauſa putetur. Defeſoriis narratio ſimplicẽ et dilu
cidã expoſitionẽ debet hrĩ̃e cũ attenuatione ſuſpitio
nis. Huius cõſtitutõis ratio in ſex partesẽ diſtributa:
probabile:collationẽ:ſignũ: argumẽtũ:cõſecutiõem
approbationẽ. Horũ unũquodq; ꝗd ualeat aperieus.
De probabili argumentatione,
p Robabile.eſt ꝑ quod probatur reo expediſſe
pccare:eta ſimili turpirudine hominem nũ
quam abfuiſſe. Id diuiditur in cãm et in uitã. Cauſa
eſt ea quæ iducit ad maleficiũ cõmodorũ ſpe:aut in-
cõmodum euitatie. Ita cũ quæritur: nũquid cõmo
dum maleficio appetierit num honorem: numpecu
niam:nũ dominationẽ:nũ aliquã cupiditatẽ amoris

aut huiuſmõi l bidinis uoluerit explere. Aut nũgdi

cõmodũ uitarit: inimieitias: ifamiã:dolorẽ:ſuppliciũ.

deci pitudine: ut ſẽpĩ cæde bonoꝶ oblectatus ẽ. Cã ẽꝗ ĩduxit
atq; duplex E càmpulſiua. ſ d& ratioc natiua. impulſiua eſt quæ de repente: uel per iracundiam: uel
per aliam motionem animi: hoĩemad naleficiùduxit. Rêcinatiuaieſt quæ cũ cogitatiõeutilita/
dat: ut eius dignitatẽ uel diuitiascõſequatur. Cõmodo

rum ſpe: ut Clodius milonẽaggre diebat: ut præturã haberet imanu quã:nõ poterat eo uiuente: ꝗ
cõſulatũobtinebat. Incõ. euuatõe: hoc ẽt numerat ĩ pa

diustollere milonẽ de medio qui erat ſi
latũ:quod ſi conſulnonfuiſſet pᷣtor illico factus eẽt.
uxorem ſuãhẽret. Inimicitias: plusẽ quã hoſtilitas
urbe: quia poſſet ſibi obſiſter nſamam.ille qui erat
expecłabãt: ut eũ aliquaꝑte priuaretcorporis. S

rtecõmodorũ. ſ. euitatiopicli curabat Clo
bi magnum frenumad præturam igrediendã ꝓpter cõſu/
Nũ honorẽ: exẽpliiicaicõmoduũ. Amoris: ut
quia odiũ priuatum: utnemoeſt potentior in
appellabat eum tyrãnumcrudelem. Dolorem
Suppliciũ: nõ timebatoccidi abaliquo:niſi ab iſto

nite

erd
ve
e
1
ica
Aue
l-
te⸗
cetec
nern
win
col

jdn

ai
uil
ln
nin
Ma
et⸗

teni
aſe
mbi
cpo⸗
ur

dein
ach,
Ade
terno
prnit

üen

d
nd
lier/
noen
ne⸗g
1
S
len

ſ⸗

— 4 4 . 4
bah ee &&CRCLOAAAE
4. R „ FN —

mũut hoc mõ:nõ eſtmirum ſi hic furatusſt:quia nemo uùnꝗᷓ fuit cupidior:neq; auarior. In euitatiõe

periculi non eſt miꝑe ſi per inſidiasoccidit hunc quoniamonmniumtimidiſſimus eſt: nec eo uiuente

quieſcere poterat præ formidine qua continue præmebatur. Deſenſornegabit: non poteram ego ex/
ercere præturam ſine conſulatu ſuo. tantam habeo poteſtatem & fauorem in urbe a præſiãtibus ciui
bus ꝙ conſulatum eiusnon timebam. Extenuabit: page mihiobeſſe poterat eiusconſulatus:quoniam

Hic acculator in ſpe commodi cupid tatem oſtendet

aduerſarii: inuitatione incommodi formidinem auge
bit. Defenſor ſutem negabit cauſam fuiſſe ſi potuerit.

aut eam uchementer extenuabit. Deinde iniquũ eẽt di
cere oẽs:ad quos aliqd emolumenti ex aliqua re perue
nerit in ſuſpitõem maleficii deuocari. Deinde uita ho-
minis ex ante factis ſpectabitur. In quo primo primũ

cõſiderabit accuſator: num ante quid ſimile fecerit. Si
id nõ reperirt:quæret num quãdouenerit ĩ ſimilẽ ſuſ-
pitionẽ:et in eo debebit eẽ occupatus:ut ad eã eim pec

cati ꝗᷓ pauloante expoſuerit: uita hoĩs poſſit accõmo⸗.
dari hoc mõ. Si dicet pecuniæ cã feciſſe: oſtẽdet eum
ſemꝑ auarũ feciſſe: ſi honoris ambitioſum: ita poterit

animi uitium cũ cã peccati cõglutiare. Si nõ poterit
par animi uitiũ cũ cã reꝑire: reperiat d ſpar. Sinõ po
terit auarum demõſtrare. demõſtret corruptorem uel
perfidum ſi quoquo modo poterit deniq; aliquo aut
ꝗplurimis uitiscontaminare perſonam: deinde qui fe

cerit illud tam nequiter edũdum:hoc tam perperam fe

ciſſe nõ mirãdũ. Si uehementer caſtus et integer exiſti
mabitur: aduerſarius dicet facta:non famam ſpectari
oportere:illũ ante occultaſſe ſua flagitia ſe planum fa-

Rurũ ab eo maleficiũ nõ abeſſe. Defẽſor primũ demõ

ſtrabit iutã integrã ſi poterit:id ſi nõ poterit: recurret.

ego potiusaliquo pacto ĩpedire po-
tuiſſem:præterea non eſt tanta prz
tura: uel dignitas: uel fructusꝙ pp/
ter eam cõſequẽdam de cæde tãti ci
uiscogitaſſẽ.lIn quo eẽ dicit: magna

uidẽ iniquitas eſt. oẽs qui bus ĩ con
alatu obeſſe poterat huius criminis
accuſari & oẽs pauperes & egẽtes fur

ti reosaccuſare: uel indicare: ac p eâ
ſuſpitõnẽ ĩ iudiciũ deuocari. Emo

Cupiditatem:eum dicimus aliqd eſſe factum ſempera diungere debemusaliqd uitium ſibi finiti⸗/

lumentũ ſignificat fructù & utilita-

rẽ. Vita hominis: exequitur hic ſecũ

dam partem probabilis. Vita autem
capitur ꝓ ipſis moribus & modo ui
uẽdi ex quo quidẽ aĩus cuiuſmodi
ſit iudicari plærũq; põt, Ante factis
qm̃ præteriti ratio ſcire futura facit
& qui ſemel ẽmalus ſemꝑ pᷣſumitur
eẽ malus:ut ſi dicat:nõ eſt miranduũ

ſi mihi uoluit inferre mortẽ:qm̃ uſ/⸗

q; ab neunte adoleſcẽtia ĩ huiuſmo
di flagitiis delectatus ẽ. Quando ſi⸗
mile fecerit:paꝶ tempus eſt qd aliũ
ciuẽ occidi:& ut uosſcire poteſtis:ip
ſe romãos multosaggreſſus ẽ ex quo
apparet:quod me ſi potuiſſet liben/
tiſſime occidiſſet. Suſpitiõen: ſi/
milẽ:fama non ſolet temere oriri.et
.n. cũ ꝗdam iterfectus eẽt: &auctor
mortis ignoraret: ipſe in hanc ſuſpi
tionẽ habitus eſt. credebantq; oẽs. ſe
illum occidiſſe. Occupatuscum ma
gna attentione & diligentia expone/
re debebit:& augere ſuſpitionem cõ
iũgẽdo ſi mors põt cũ cauſa hoc mõ
quis dubitabit eũ honoris cã mortẽ
eiusappetiſſe: etenim nemo unqᷓ am

bitioſior fuit:qm̃ ut ipſealiq̃ dignitatem comparare poſſet:omnia ſcelera cõmiſiſſet:& quia uidebat
ipſum primarium: uoluit. n. tollere de medio ut ipſe emergeret. Animiuiti: quod ẽ ambitio auari
tia. Cũ cã: quæ eſt honor pecuniæ. Auarum de. corruptum: exponit ꝗd ſit illud quod ait: reperiet: &
diſpar: hoc eſt:ſi non poteritoſtendere uitium uitæ conuenire cum cà: ut oſtendere furem eſſe auaße
nam hæc duo cõueniunt: tunc poterit eum oſtendere ꝓdigum ꝓpter quod furatus ſit. nam ꝓdigali/
tas contraria eſtauaritiæ hoc modo. occidit certe eum uirum ut eiushæreditatem adiret. nam prodi

galiſſimus eſt: & ut ad aliud aliquod maleficium corrumper
kecunia ibi comparare. nec modum ullum habens ꝓfunden

e poſſet iudices omni ratione conatur
di: modo uoluntatem ſuam inſceleri

us exequatur. Corruptores. n. dicuntur qui data pecunia uoluntatem ſuam optinent. Perfidum hic
eſt qui ut pecuniam habere poſſit nullam fidem & promiſſionem non ipſi patri ſeruaret. Itaq; facilli

me propter magnam hæreditatem eius conſequen

am illum debetoccidiſſe. Contra perſeonam: gu/

loſus iſte ſemper fuit ſui dilapidator: alieni cupidusꝛuoluptatibusomn ibus deditus: libidinoſus: pa
trimonium: hæreditaſq; muſtas conſumpſit: pro quibus rebus quoduis facinus aggrederetur. Tam
nequiter: arguit a ſimili:cum ipſe tam improbus inſupra dictis uoluptatibuscomparandus fuerit &
tam ſtudioſus:quid miran anne ſi ut in eis diuitiis pſeuerare poſſet: mortẽ hommis deſideraret. Nõ

famam ſpectari: multosfefell

cesmirum in modum extitiſſe. Occultaſſe: nemo eſt ſubtilior in tegenda uita magnus eſt ſimulator
& nypacrita & de uirtute locutus clunes agitat: oſtendam enim eum uobismultis ſcel eribus eſſe præ
ditum. Integram: u q; ab ineunte ætate uſq; adeundem hoc modo: uos ſcitis iudices: qua fama: ꝗᷓ lau/
le inter uos ſemꝑ uixiiut ĩtelligatisme ſine turpitudine & macula eẽ:q̃ iſti me ppꝑ ĩuidiã iſimulant.

P

ama & ego quoq; multosuidi hommes habitos bonos & ramen falla

— o

r 32 8

1
A * .
. Ad imprudentiam: ſiquid forte ſuperioriætate pp imprudentiam egeri: ignoſcendum eſt mihi: ſcie
qm neſciebam quo modo in ea ætate uiuerètur & adoleicẽtiæmores nõnouera ꝗ fructus furabarnen ſenf
amplius id facerem cũ in ea ætate de fama tm: nunc aut decapiteagatur. Sultiadole, cõſiderate ᷓ/ m
tas uires adoleſcẽtia hẽat in ſe:themeritas.n. florentisætatis eſt: ſed prudentia ſenectutis: arnuncalla L . fi
ætasalios morespoſtulat. Vim: cogebant me certe ſoci mei hoc delicto p uim extrahebant: itaq; ne/ n
. ceſſe erat eog uolũtati parere ꝓsoſtra amicitia conſideranda. Perſuaſionc: nunꝗᷓ deſinebant meora e
re & obſecrare: ut eisaliquàâdoobſe/ . — Dẽ .
querer:atq; d n cile Cen eoꝑꝶ bn ſte ad imprudẽtiã:ſtultitiã adoleſcẽtiã: uim: ꝑſuaſionẽ: E hen
tioni. Ext E . . . . . r.
Qareiudicesqum iadoleicentiam bus de rebus uitupatio eorũ ꝗᷓextra id crimẽ erũt non 4
p imprudentiam: per uim at' co debeat afſignari. Si uehemẽter hoiĩs turpitudine ipedi “
FRafunthutc rattemeum gradiar etur et Ifamia: prius dabit operãut falſos rumores diſ Ax
ſignare deherisal luc S.n. hortos fu ſipatos eẽ dicat de ĩinocente etutetur loco cõi: rumori⸗ wan
ſi ſæpe ſir⸗ tuseſſet: deinde pulſatũ extrema defenſione et dicat nõ ſe de moribus apud cẽ e
D eflet,lnt⸗ lidu flnent deß⸗ ſores:ſed de crimibus aduerſariorũ apud iudices dicer H
Eien & Pbindu iã und rr de eo De collatione.
maledicerẽet & flagitioſũ p̃dicarent: .„Ollan . r . —
Gramt.l: laborabitoratsc ſua afferẽ Ollatio eſt eu accuſatorid quod aduerſar orũ 1ba⸗
do ratões ĩ SGrtari Difipatos:audi . C feciſſe criatur alii nemini niſi reo bonũ fuiſſe cn
ui quoq; & ego iudices multos calũ/ . Arr. 6 .
nibresdiz iniq dixiſſe. ueæ nuos * demoõſirat: aut aliũ nemme potuiſſe P erficere no
dẽt latere id mchi p inuidiã odiũ niſi aduerſarium: aut.n. ipſum aliis rõmibus facere nõ W
maximu fieri ſiolere: ꝗqa re lpſa noce IſI⸗=: & ſſe: 7 .
re nõ poſſunt ore ui pcco ddtrachecs P otuiſſet aut no æ qie cõmode P otuiſſe:aut eu fugiſſe hi
. de me falſas diſſemunãt: ꝗ ſimpſtu/ alias rões cõmodiores ꝑꝑ cupiditatẽ. In hoc loco deſẽ rxa
. dui cũ ſũma itegritate ætatẽ ducere Pr-zr alif Rn i-.
Ratel tüne Begerai ictig for ut demonſtretoportet: aut aliis quoq; bonũ fuiſle: KM
ꝓuerb hoc mõ ueilli iudices circa aut alos quoq id quod ipſe iſumuletur facer potuiſſe. an
duẽ ꝑ ĩfamiã dicit: qm uidemus ſæ⸗/ Deſiono.
pe multos bonos inocẽtes uiros per xr — 8. 1 n-.. 88
calunias & infamiã ſuſpectos hẽri & 1 Ignum eſt per quod oſtẽditur idonea ꝑficiẽdi uut
demũ multis affici pœniæs. ſiq dẽ fa/ 2ðs hera
ma magnũ malũ tã ficti ueriq; tenax: quapp nõuidetur ſe mæ ꝗꝙ ꝗcredi oportere. Extrema defẽſi Acin
one: ac ſi diceret debili: nã extrema ſolẽt peſſ:i ma eẽ & ifirma. Cẽſores: dicũt aduerſarii:me ĩ ſu piori nte
. ætate fligitioſũ fuiſſe cõcedat certe ĩadoleſcẽtia aliqñ pecesuerim. at nũc deuita pᷣterita nõ agit: ut lr
acẽſoribus cõdẽnet: ſed de pſentibus moribus cᷓ tractat᷑: quosaduerſarii me falſo Iſimulat: ꝗbus nõ dl
condemnatio pecuniag: ſed uſta meæ depoſciturr.“—— n
Ollatio: hæcparticula ſempfit puocabula cõparatiua: qa per eᷓ itẽditur demẽſtrare illud Nhe
ccrimẽ ad aliud magis ptinere & futius fuiſſe: aut cõmodius fieri potuiſſe. Bonũ fuiſſe: poſu nud
it Clodius iſidias Mhloni. n nullus erat mag ſtratus m urbe: cui cõſulatus Milomis gratiſſi ad
mmusnõ fuiſſet: & q magnũ ex eo fructũ nõ expectaret niſiipſe: cu mores potius ꝗᷓ uita cxpe au
dire uidebat ad præturã comparandã. Perficere poruiſſe: meliusquam Clodiushoc facere poterat alte
cum nulo penes eiusuillam & præd um iuer habuiſſet. Aliis rariomibus: ad uillam proficiſcentem oc hore
cidere uoluit: quoniam in urbe non poterat. Acq; commode: quem ſæpius nocte proficiſcẽtemoppri mnoc
mere potuiſſet nam id poſſea ſe meliusfieri in loco deſerto arbitratus eſt. Cupiditatem: licet poſt ſteoe
eiusuillam ſilua quædam eſſet multis denſata arboribus: in qua eum occultius occidiſſet: tamẽ ſum Epar
mum indicium eiusum interficiendi ulterius progredi nullo mddo ſubſtinuit. Id quoq; fuiſſe bonũ mnnn
dicunt aduerſarin hoc mihiſoli fuiſſe utile. non enim multi ſunt in urbe inimici eius: qui libentius un
eummortuum ꝗ incolumẽ aſpexiſſent: &quidem magna ciuium parscum ſummo odio exercebut wen
Alios facere potuiſſe: nonnulli ſunt inimici eius in urbe: qui longe commodius & cum maiori opor⸗ iti
tunitate loci eius mortem per feciſſent. . . — lne
* UUnit primo diffinitöem: deinde diuiſionem: i ſius igitur ſignumeſt quædam aptitudo re dne
rum approbandarum: quaſinegocii expreltoie appellatum ger excellentiam: quia inhæ oann
ret ipſi facto tanꝗᷓ ſigillum. Vnde eſt ſciendum quod aliqua ſunt accid ntia tributa abora N
toribusappellata: quorum aliqua conueniunt ipſi perſonæ: ut mores: uita:iut ſi diceret auas uulen
rum uel pauperem furatum fuiſſe: aut iuuenemuitiaſſe uirginem: aliqua conuemunt ipirnegocio & Mia
cto: ut tempus & locus: & ſimilia: de quibus nunc hic agitur: ut ſi diceremus furtum in no beg
dis tempore eſſe factum: aut in loco derſerto. Qtæſita: nunc capitur facultas pro abilitate rei in
n
„

Anle

elrai
ond ble
e ier
tcern
naätl

1
lNc
in le

⸗

. e

nmceſin
neiſopori
1degt

l u

ade
Are on
lafcmun
emn hor
gfuſeban
Oul hemtis
elenebil
mon chol/

Irmoole
gonaln
dceletan
lneg
um 1
Palene l.

melius fit die feſto:

ſaciendæ:aliter ꝓ copia rerum & diuitiis:quan da pro doctrina & ſcientia cuiuſlibet rei. Capax:a
rem faciendam quæritur diſputando tam abaccuſatore quama defenſore, n deſertus: qua fẽdum
eſt an locus ſemper ſit frequentatus tantum: ut ſi diceretur: furatus ſt in foro in meridie:cu memnes
opifices res uenalesexponunt: quod non eſt ueriſimile: deſertus tantum ille locus ut furatus eſt in po
merisunum equum paſcentem. Solitudo: tangit tertium genus loci ouod eſi medu mimter celebre
& deſertum:quia aliqua ſunt:qᷓ interdũ celebrantur: & interdum uacua ſunt.ut ſi diceremus: eſt in
quadam uia publica ueſtem: cù om
nes iuerant ad prandendum. An p/
phanus:nõ.n. ueriſimile eſſet dicere
aliquẽ occidiſſe:aut furatum eſſe in
templo:cum mſſa celebraretur. Cõ
tra prohabilius eſſet in loco nõſacro
Phana autem dicta ſunt:aut
ideſt ab apparatione ſimu
lacrorum & deoꝑ: qui ibi apparere
ſolebant: ut a uoce deoꝶ reſponden
tium mraculis:quæ uox dicit:
vvonde locusnon ſacer pro
phanus appell tur: ut forum: uia &
quicqd extra eccleſiam eſt. An priua
tus:quia ueriſimilis eſt: aut cæxdem:

facultas eſſe. quæſita. Ild diuiditur in partes ſex: locum:
tempus:ſpatium:occaſionem:ſpem perficiendi: ſpem
cælandi. Locus quæritur celebris an deſertus: ſemper
deſextus:an tum cũ id factum ſit:fuerit in eo loco ſoli
tudo. Sacer an prophanus:publicus: an priuatus fuerit
cuiuſmodi loci attingant nungd eſt paſſus: perſpectus
et exauditus Alepolt, Horum quid reo:quid accuſa-
tori conueniat perſcribere non grauemur: niſi facileꝗ
uis cauſa poſita poſſet iudicare. Initia enim inuentiõis
ab arte debẽt p roficiſci.cætera facile comp arabit cxer aut furtum: & reliqua delicta com/
citatio. Temporis ita qæritur:qua parte anni:qua ho „ m ſſa eſſe in domo & poſſeſſione p
ra:noctu:an interdiu: qua die: quota no tis hora factũ W ſbe n itzuel pul ſernpla⸗ e
eẽ d'catur:et cuiuſmodi tẽporibus. Spatiũ ita cõſidera mo propria patrem fuum: aut ſeruũ
bitur: ſatis ne longũ fuerit ad eã rẽ tranſigendã: ſcierit autquenuiis alium dueun locu
. 1 5 — - . . . prouen ſſet:quoniam ibi nullus tũc
ne ſatis ad id perficiẽdũ ſpatii futurũ. Nam parui re-
fert ſatis ſpatii fuiſſe ad id perficiendũ:ſi id ante ſciri:

aderat. Cuiuſmodi loci attingant:
facilius certe peccatur in loco uicino
et ratione prouideri non potuerit. Occaſio quæritur

ſolitudini ut in domo quæ ſit apud
pomeria & in uilla ſi luæ ĩtima. Pro
fectus eſt: paſſus dicitur: aut occiſus
aut pulſatus:ut ſiaccuſator dicat ita lõge locus illea frequãtia hominum remotus erat: ꝙ; nec uideri
necaudiri quidem uox eiusclamantisullo modo poterat: aliqui ponunt paſſum pro ipſo ueſt Igio:
quia ſæpe per ueſtigia aliquid eſſe factum deprehenditur: ſed hic non uidetur ſic poni: quia ſe/
queretur quod auditus eſſe poſſit: & alibi poſtea de ueſt gio dicturus cẽ. Horum quid reo: hæ 1e/
gulæ generales datæ ſunt: nec cui accommodari debent dictum eſt: de re excuſat ſe Cice. quoni
am ita facile cognoſcere poteſt quæ ſint pro accuſatore & econtra pro defenſore. Quis enim tam
ignarus qui neſciat furem in foro: tempore quopmnesopificesuendunt furari non potuiſſe, Initia
inuentionisadeſt argumentorum mueniendorum abarte: ac ſi diceret ab ipſo præceptore. Exerci/
tatio comparabit: ideſt deductio in actum ſi quidem momni facultate docendainam cmnia quæ di
ci poſſunt exempla ponenda ſunt: ſedea tantum quæ ipſius rei cognitionem præſtare poſſunt: re li/
qua per uſum comparantur. Tempus ita quæritur: tempus hicaccipitur pro qualitate: alias ſignifi/
cat commoditatem ut ueni in tempore quod omnium optimum eſt. Statius: Vnde magꝑnumq; tem
pore regem aſpicit: ſignificat etiam alia quædam. dicitur autem græcæz H zideſt com/
moditas temporis. Quæritur autem: dicit: quia quænon ſunt pro accuſatore faciunt pro defenſore:
ideo diligenter quærendum eſt: quæ utriq; accommodari poſſunt. Parte anni: quia ſunt quatu
or partes anni: æſtas: hyems: autumnus: & uer: & quælibet harum partium habent tres partes: ut ſi di
camus primum: uer: medium & exremum in quibus ſane partibu: aliquid commodius fieri po/
teſt: ut ſi diceret: quidam ingreſſus eſt domum uicini cumomnes abeſſentrure. Tempore æſtatis
metentur frumenta: aut non potuiſſe furari: extra domos exire non poſſunt. Quuare: quia meh/
us fit furtum in hora prandii: aut cum nuſſa celebratur: aut cum ĩ meridie dormſtur. Quo die: qua
ꝗᷓ operario. Quota hora: nam prona horacommode nemo poſſet ocâàd: quema
adhuc non dormit & unoclamore edito oẽsuicini confluerent. Cuiuſmodi tẽporibus: qualitas ſere
noan nubiloſo: uel luna lucente. Spatium conſiderabitur: ſuperius tẽpus pro qualitate. Reus ſcient:
hæc duo neceſſario corrumpunt: uidelicet & ꝙ tempus longum fuerit & ꝙ α lengr mfuiſlet: ꝙ, re/

usſciuerit hoc mõ poſtqᷓ diuulgatũ eſt milonem rus profecturum eſſe ad quand mſolénitate per fici

endã. tm em oris feiuit Elo ſiisfutuæ fuiſſe anteꝗᷓ proficiſceretur ꝙ poterat cõuocate ſeruos ab ur
be & abaliis locis & eos armire. Contra uero milo neq; ſciuit Clodiũ in urbem peandem uiam uen/

turum nec ſi ſe uiſſet tempus præparare potuiſſet. Occaſio: differt cauſa ab occaſicne: cauſa eſt ex qᷓ
aliquid fit: ut ex pluuiiscreſcãtaquæ & uiæ fiunt cenoſæ. Occaſio: oportumtas quæ naſcitur p actus

humanos non umpedientes: puta dormire: prandere & ſumilia faciunt furantibus occaſionem.
P ii

Idonea ne inquiritur per argumenta utrum fuerit ĩdonea uel non idonea ac ſi dicat: coſideratur ab
utroq; litigante: abunoformando: abalteronegandoaliquid per humiliratemeſie factum: ut ſichoc
modo diceret teucer:ſignum eſt iudicesꝙ; ulyxesnoleba t occidere alacem fra trem meum: quoniam
conſiderauit qui locus erataboĩbusdeſertus & oẽsĩtra tẽtoria prãdebãt. Cõtra VlIixes ĩgꝗt quõ.n. hoc
potuirꝑ humilitatẽ eſſet ꝙ qũ occiſus frater tuus:totus exercitusuigilabat ĩ armis& oẽs uiderunt eũ
cxire caſtra. Analia melior: dicitq;. Ego uolui occidere: ſi ea uoluntas fuiſſetnõne potuiſſet cõmo
dius ĩter hoſtes pugnantes ubi igno . . rr
ſumar. Vel ſic:S uol nr iſſem eci igdonea ne fuerit ad rẽ adoriẽdam:an alia melior quæ
dere Clodiuũ nõ potuiſſem cõmodi rerſt ſit⸗ ,. — Dn
us pauloãte c ad ĩuicẽ litigaremus aut Præterita ſit: aut nõ expectata. Spes herficiẽdi hæc
&fere o. adauxilig meũ corruiſſẽt quæ fuerit ſpectabitur hoc mò ſi quæ ſupradicta ſunt
An expectata tanta fuit cupiditas oc irreorineſi rer r. r ipeCen⸗
cidédi ꝙ, non potuit expeclare locũ ſigna concurrerint:ſi præterea ex altera parte uires:pe
