ipſi ab aliis potius cligendi quam aliorum boni electo

res æſtimentur contra ea quæ ab his dicuntur qui di
cunt alienis ſe exemplis uti oportere ſatis eſt dictum.

Nunc quæ ſeparatim dici poſſint conſideremus dici-
musigitur eos tum ideo quod alienisutantur peccare
tum etiam magis deliquere quod a multis exempla ſu
mãt:ſed et de eo qod poſtea diximus ãte uideãus. Si
concederem aliena oportere ſumere exempla: uincerẽ
unius portere:Primu quod contra nulla ſtaret eorũ
ratio. liceret. n. eligere: et probare quælibet qui ſibi in
omnes res ſuppeditaret exẽpla:uel poetã: uel oratorẽ:
cuius auctoritatem nitẽrentur. Deinde intereſt magni
eius qui diſcere uult utrum oĩa ab uno:an oĩa neminẽ:
ſed aliud aliũ putet conſequi poſſe. Si. n. putabit poſſe

omnia penes unũ conſſiſtere: ipſe quoq; ad ommium

nitetur facultatem. Si id deſparit in paucis ſe exercebit

ipſis. n. contentus erit: nec mrum cum ipſe præceptor
artis omnia penes unum reperire nõ poterit: allatis igi
tur exẽplis a Catõe: a Gracchis:a Lelio:a Scipiõe Gal-

ba porcina:Craſſo:Antonio cæteriſque. item ſumptis
aliis a poetis:et hiſtoriaru ſcriptoribus neceſſe erit eũ

ꝗ diſcet ab omnibus ꝑutare omnia ab uno poeta pau
cauix potuiſſe ſumi. Quare ſiunius alicuius eſſe. ſi

milẽ ſatis hẽbit oĩa quæ oẽs hũerint ſolũ hre ſe poſſe

*

ſcl
Dei

ſen
duice
Cllo⸗
n
Cian
ne
nul
heat
mino
ium.
lcii⸗
lunns
ale⸗

u

li

i
ln

ad

Poreba

1
nake
5

ni
ce
h
c⸗
cale
wut
is
incet⸗
tebii
fbin
tote
nem
benl
omu

enebit

eptot
nbͤig
le/
lunne
. 70
n

4

diffidet: ergo inutile ẽ ei qui diſcere uult non putare

unũ omnia poſſe: igitur nemo incidet in hanc opinio

nem ſi ab uno exempla ſumpſiſſet: nunc hoc ſignieſt

iIpſos artis ſcriptores nõ putaſſe unum potuiſſe in om

nibus elocutiõis partibus eminere: quoniam neq; ſua
protulerunt:neq; unius alicuius aut denique duorum
ſed ab oĩbu pratoribus: ut poetis exempla ſumpſerũt
Deinde ſi quis uelit artem demõſtrare nihil prodeſſe
ad diſcẽdũ nõ male utatur hoc adiumẽto quod unus

omnes artis partes conſeg nemo potuerit. Quod igi
tur iuuat horum rationem qui omnino improbẽt ar-

tem:id nonne ridiculum eſt ipſum ſcriptorẽ artis iu-
dicio cõprobare:ergo ab uno docuimus ſumenda fu
iſſe exempla ſi ſemper aliunde ſumerentur. Nuc om⸗

nino ſumẽda nõ fuiſſe aliũde ſic intelligemus. Primũ
omniũ quod ab artis ſcripto effertur exemplũ de eiuſ
artificio debet eſſe: non ut ſiquis purpuram: aut aliud
quidpiam uendens dica t:ſumea me:ſed huius exem-
plum alinnde logabo tibi:quod oſtẽdam. Si merces
ipſi quiuendit:ut aliunde exemplu quæritant mercis
aut ſi aceruos dicãt ſe tritici hre er eorum exem plum
pugno non habent quod oſtendant: Si Triptolemuſ
cum hominibus ſemẽ largiretur ab aliis hoibus id ip
ſe mutuaretur:aut ſi prometheus cũ mortalibus ignẽ
diuidere uellet: ipſe uicinis cũ teſta ambulãs carbun-
culos corrogaret: num ridiculus uideretur. Iſti ma⸗
giſtri omniũ dicendi præceptotes nõ uidentur ſibi ri

diculũ facere: cũ id quod aliis pollicentur ab aliis quæ

runt. Si ꝗ ſe fontes maximos penitus abſcõdit᷑os ape

miſſe dicat: et hæc ſitiens ꝗmaxime loquatur: neque

r⸗fr

hẽat qui ſitim ſedat:nõ rideathr. Iſti cũ nõ modo do-

minos ſe fontiũ:ſed ſeſe ipſos fontes eẽ dicant:et om-/

nium rigare debeãt ingenia nõ putant fore ridiculũ

ſi cũ id pollicẽtur areſcãt ipſi ſccitate. cares a Liſippo

1

ſtatuas facere non iſto modo dicit: ut Liſippus caput
oſtẽderet Milonis. brachia praxiteles: pectus policle-
tus:ſed ola coram facientem magiſtrum uidèbat cæ⸗

terorum opera uel ſua ſponte cõſiderare poterat. Iſti
eredũt eos qui hoc habẽt uelint diſcere alia ratiõe do
ceri poſſe commodius: præterea nõ poſſunt ea ꝗqdem

quæ ſumuntaur ab aliis exempla tam eſſe accommoda

ta ad artem: propterea quod in dicendo leuiter unuſ⸗
quiſque locus plerunque tangitur ne ars appareat in

tiuit. Aut ſi prometheus: hic homi P 2oαα e

ſoli furatũ: ut aiam bomini infüde

Quo nemo:propter quam rẽ nii
mo ueniret in hanc deſperation?:
ab uno tantù exempla ſumpta eẽnt
Qu d'igitur iuuat: cũ ſcriptor ar
tis aliena ſumens exempla: iudicio
ſcit impoſſibile eẽ: ut ſolus tot om/
nia exempla facere poſſit. Non erit
igitur ridiculum ꝙ ſcriptor artisad
luuet rationem uituperantisartem:
& eſt ordo non ẽ ridiculũ ſcriptorẽ
artis comprobare id quod iuuat rõ
nem eorũ quæ pollicitus ẽ ſeperati
ſe dicturuma confutatione græcage
rõnum,Eius artificio debet eſſe exẽ
plum: quod applicatur regulis de/
bet eẽ factum ex arte ipſius qui re-/ 8
gulas ſcripſit:nonut ſiquis declarat “
perſimuitudinesa contrariis. El.
triptolemus:hic fuit Cereas: qui re
gulas ſeminandi mortalibus impar

—

—

—

nem finxiſſe prĩo dicit extra ignem

4
4

—

ret a quo cæteri ignem ſuſciperent.
Corrogaret:cũ precaret:uel reue
ra rogaret, lſti: magiſtri. ſ.græci
ſcriptores:& adaptat ſimilitudines
penitus ualde intus. Quãmaxime
loquat:ex multo enĩ ſermone cõtra
hitur ſintheſi: & eos deridet. Ca/
res Liſippo: & ambo ex conſequenti
bus ſtatuarii fuerunt:ſed Cares fuit
diſcipulus Liſippi. Capuroſtende
ret Milonis: capusfactum a Milone
hoc eſt quum Liſippus docebat Ca
rem facere ſtatuas:non iubebat ipſũ
ſumere exempla a myrone: qui pul
chre formabat:nequea reliquis: ſed
ipſemet ſibi omnia conficiebat.
Per brachia & praxitelem: hoꝑ ſta
tuariorum oſtendit per tranſitum:
in quibus membris fingendis præua
lerent: uidelicet miro in capite. pra
xiteles in brachiis: policletus in pe/

cctore & cruribusconficiendis. Iſti

credunt ſcriptores græci poſſe com
modius monire:quaſi dicat: non cõ
modiusullo modo dicitur quam ꝑp
exẽpla ipſius dicentis:præterea alia
ratio eſt Ciceronis. Ne ars appare
at:quia officiũ eſt oratoris occultar̃
artẽ ne fidei ſuæ deroget. In pᷣcipi
endo:ĩ tradẽdo regulasartis. In di
cẽdo:exercendo or̃ones fcãs ex arte

poſtremo:tertia ratio hæc eſt:utſi
bi quoq; aliquid in hoc libro ultimo
cum laude tribueret: quia cumno/
mina coloruma ſe tranſlata propter
nouitatem diſplicitura forte ſint ex
empla ſaltema ſe poſita quæ aliquã
ſibi laudem poſſint afferre. Nomina
rerum: colorum. Quæ conuerti
mus:ut conuerſio apoſtiophæ: & re
liqua rei difficultate:quia ipſa uoca
bula inuſitata fuerunt non noſtra:
quia non eſt cauia ipſius inuentoris
quod aſpera ſint. Reliquum ſcri-
pturæ. ſ. exem exponunt uocabu
lum coloris. Necaliena: arguit abĩ
commodo ſiue ſecuturo. Ergo hanc
incommoditatem hoc uocabulo oñ
di: qua cauſa ipſe ad hanc rationem
impulſus ſit. Nunetempus poſtu
lat quaſi dicat neceſſarium eſt. Bi/
partita erit: hæc eſt ultima pars offi
ciorum oratoris.Elocutõnis præcep
tio: eloquentia conſtat ex omn bus
off:ciis oratoris:ita ꝙ qui in uno de/
ficit eloquentiam habere nen dici-
tur:qualis fut Socrates quinunquã
perfecte orationem pronunciabat.
elocutio autem pars eſt eloquentiæ.
Quibusgeneribus: quæ tria ſunt
oratoria dum exercetur in orationi/
bus. Figuræ orationis: alii genera:
alii ſtilos: nonnulli caracteres uocat.
N nu tioſa quia ſi uitioſa fuerit
non eſt proaliquagenere: grauis fi/
gura diffinu unanquanq;: & excm/
pla ſubiicit. Si ingraui figura:cſtẽ
dit quomodo tractetur. Siue pro/
pria: ſed primam ſignificationem
priusab inuentoribus attributam: ſi
ue tranſlara per methaphoram;: ut
paſtor pro epiſcopo. Canet humus
proalba eſt. Acοanαιοπdabuntur:
ut diximus ponere paſtores pro gu/
bernatoribus generaliter: com pro/
prie ponendum ſit. In amplificati
one:quæ eſt ad commouendan in/
dignationem ut ante in concluſione
diligenter tractatum eſt. Nam quis
eſt: hoc dicit contra Catilinam.
Quod huic maleficio: hæc com/-

præcipiendo expreſſe cõſcripta ponere oportet exem
pla: ut in artiſ formã cõuenire poſſmt: et poſt in dicen
do ne poſſit arſ eminere: et ab oĩbuſ uideri facultate
oratoriſ occultatur. Ergo etiam ut magiſ arſ cogno-
ſcatur ſuis exẽplis melius eſt uti. Poſtremo hæc quo
que res mon ducit ad hanc rationem: quod noĩa rcrũ:
græcaque conuertimus. ea remota ſunt a conſuetudi⸗
ne: Quæ enĩ res apud noſtroſ nõ erãt earũ noĩa non
poterãt eſſe uſitata. Ergo hæc aſperiora prio uidean-

Gn

tur neceſſe ẽ idq; fiet rei nõ noſtra lultae reliquũ

motio indignationisper colorem re

petitionis:qui uehementiam habet
& diu in hanc ſententiam immora/
tur: ut melius commoueat. Præte/
rea Iocusẽ qui ad EsPertnetidd ut
ſupra dicitur atroci ſtlimum eſt. In
hisq uiolaſſent: locus amplificatõis

per comparatõem: & abauctoritate.

õ

ſcripturæ cõſumetur in exẽplis:hæc aliena ſi poſuiſſe
mus factũ eẽt:ut quod cõmodi eẽt in hoc libro nrtjm

non eẽt. Quod aſperius et uſitatum id proprie nobis

attribuergur. Ergo hanc quoq; incõmoditatẽ fu gi⸗
muſ his de cauſis:cum artis inuentionẽ græcorũ pro-
baſſemus:exẽplorum rõnem fecuti non ſumus. Nũc
tẽpus poſtulat ut ad elocutionis præcepta trãſeamus.
Bipartita igitur erit nobis elocutionis præceptio. Pri-
mum dicemus de ꝗbuſ in generibus ſemper oĩs ora-
toria elocutio debeat e. Deinde oſtẽdemus quaſ res
ſemp hr̃e debeatS unt igitur tria genera: quæ genera
nos figuras ap llaus in ꝗbuſois oro nõ uitiola cõſu
itur:unã grauem: altera mediocrẽ: tertiã extenua-
tam uocamus. Grauis ẽ quæ conſtatex uerborũ Sa⸗
uium magna et ornata conſtructione. Mediocril eſt:

quæ conſiat ex humiliore. Neque tamen ex infima et

ð õ

peruulgariſſima uerborum dignitate. Attenuata eſt
quæ demiſſa eſtuſque ad uſitatiſimam puri conſue

tudinem ſermonis. In graui conſumetur oratio: figu

ra:ſicq; cuiuſque rei poterũt ornatiſſima uerba repe-

riri: ſiue propria ſiue exſtanea unamquãque in rẽ ac-
cõmodabuntur:ct ſi graues ſententiæ quæ in ampli⸗

ficanone et commiſeratione tractentur:ꝛeli gentu 1. etſi

exornationes ſententiasum aut uerborum quæ graui

tatem habebunt: de ꝗbuſ poſt dicemus: adhibebũtur
In hoc genere figuræ erit hoc exem plum. N 45 eſt
ueſtrunt iudices gui ſatis idoneã poſſit in eum pœna
egrer⸗ Bigene hoſtibuſ pattia cogitarit quod

7

maleficiũ cu hoc ſcelere cõparari: quod huic malefi-

Rsbaſs 2 õ

ſent ingenuã miemfamilias cõſtupraſſet: pulſaſſent

aliquẽ: aut poſirẽo neca ſſent maxia ſupplicia maioreſ
cõſũpſerũt.huic uero truculẽtiſſio ac nefario facion

—. — —

logen
Alng
Hench
lbs⸗
1080
nitare.
(oo
otint
lnib
Norb
i
neße
netis
uter⸗
lme
wwipr
Petock
Orere
Utaute⸗
cmuN
iodce
Perüü
lau.
lnioru
noun
n

h⸗

ainun
rc
toresn
nigu
imti
opr
Wet 4
a⸗
in
nſe
r
ge

ur.

. . õ .
. „ — ie⸗ .,„₰ .* , e W —-
ſingularẽ poehano reliquerũt. atq; in alis malcficiis Singularem: ante alias grauiffi⸗

ſingulos au li ara infyrig „ MWam., Ad ſingulos: quia qui homi⸗
ad ſingulos aut ad paucos ex aliẽo peccato iniuria p nem occidit poreſt offen dere: muii

uenit huius ſceleris ꝗ ſũt affines oĩ cõſilio uniuerſis Cci eum quem iterficit ad paucos: ut ſũ

r (rN.

—. — —. . 1. ..M ptiqutrginis ad parentes: & f-
uibus atrociſſimas calãitates machinantur. O fe btigaSins ad paremes: &. ratres,
bu 3 ntur. Oferoces ? ur funt affines.i.qui hoc ſcele/

aĩios: o crudeles cogitatões.O derelictos hoĩes ab huůa repeccauerunt. Atrociſſimas: tan-

NMNZOZ- E

nitate. d aaeic au t: aui co tare poſſunt: Sit quod in concluſione dixit: ſiad
ate. Qui auget ſiſu Zlta e poſſa owmne fligitium pertineant atrociſſi

Quo pacto hoſtes fuulſiſ maiorũ ſepulchris deiectis mum eſt. Neq; iudices: concludit

. 4A „ . . „ — — . fFr .
mœnibus uates irruerẽt in ciuitatẽ: qũo deũ ſpolia- hincamplificationem factamingra
ui figura. Nati: non egetis: quoniã

tis tẽplis optiatibus trucidatis aliis arreptis in ſeruitu- uoſmet ſcitisquod pœnam merean

tẽ mr̃ibuſfãilias et igenuiſſub hoſtilem libidinẽ ſubie ArbParr iæ proditores., Tyranmde:
H Cr S e dominatu ĩ mediocri figura: quam
ctisurbiſ acerbiſſio cõcidat ĩcẽdio cõflagrataꝗ ſenõ uocant ſtilum uel caracterem medi
putãt id quod uoluerĩtad exitũ ꝑduxiſſe niſi ſãctiſſi um ſicut ſtiligeorgica. De miſerri/
1 — — . . r. mis pauliſper:a ſummo deducemus
mæ patriæ miſerãdũ ſceleritati uiderit cierẽ. Nequeo ita quod âd infimum non tendat.

uerbis co egꝗ iudices ind ignitatẽ rei:ſed negligentius Quibus cum bellum gerimus: uult
fei 858B05* — perſuadere per coniecturas quod ci
id fero:ꝗqa uoſmeinõ egetiſ. Veſter.n. uos aluis aman- uitas quædam rebellauitnon ſuis ui

tiſſimus reipu. facile edocetut eũg fortunaſoium uo ribus: id cauſa eſt ſecundum quod

. . — 2 Aebeant eſſe coniuratores in urbe ꝗq/
luerit proder̃:præcipitẽ ꝑturbetis: ex ipſa ciuitate: Juâ basfreti illud fecerunt. Quipugna
iſte hoſtium ſpurciſſimorũ dominatu nefario uolunt re:arguita Ntuetudne 1 Ne⸗
— : . SH quantum ad arma, Induſtria: ad cõ
obruere. In mediocri figura uerſabitur oratio ſi hæc flia. Hicum ſe:arguita ſpe perfici
ut ante dixi aliꝗtulũ demiſerimus: neq; tame ad infi- ch ac ſi arſ um eſſe uiribus
. SS õõäs ins hoc modo eſſẽ conãtes qui cum
mum deſcenderimus ſic. Quibus cũ bellũ gerunus ſr: & romanasopeslonge nuper eſſe
iud ceſuidetis cũ ſociiſ qui pro nobis pugnare etim⸗ .1onr Cenn partim: ſead ber⸗
periũ noſtruũ nobilcum ſimul uirtute et indaſtria ſol⸗ Copiam:adpecumas: uelgenera
liciti ſunt ſeruare. Hi cũ ſe et opes ſuas et copiã neceſ- le ẽut neccſaroram ut armorum
——— — 4.1— ꝗegquorum:telorum: propter propin-/
ſari orũ norit:cũ uero nihilomius ꝑꝑ propinquitatẽ qtatem. cum.n-nobis ppinqui ſint
et olum rteru ſocietatẽ 44 in oibuſ rebuſ po.ro.pollet poſſent feire voſtin; opes. Societa⸗
Ar 2. HE TC.— Iel,Lene Lllds, vere tem: quam habemus cumuicinis po
eſiare p oterãt. Hi un obiſcũ deliberarẽt hell gerer palis. Sociorum: ſcilicet noſtroꝶe.
quæſo ꝗᷓ res erat ꝗᷓ freti bellu ſuſcipe conarẽcur:ſcireet Minere mnoflic oenon rebellaſſe.
rr r SBri mjere ſeellie Partam ſibi multitudinem: nam
eu mnain multo ſociorũ ꝑ te ĩofficio macre itellige nos milites habemuspſi non habẽt
rent:cũ ſibi nõ multitudinẽ militũ nõ idoneoſ impa- Stangit Trin inballi gerendis neceſ
—„ Fnm 1II er pſto eg aiderzsar. ne de- firia. Si cum fnitimis: arguita mi
tores: nõ pecuni publicã præſto eẽ uiderẽtur: no de- Non Ponte ſun conarl:ſedns
niq; ullã rẽ quæ res ptiet ad bellũ admiſtrãdũ. S cum freti coniu ron bi u nune dicis
. E.. . .e. — ,r2.. ⸗ nent iſtos incitaſſe ad bella & eſtargumẽ/
finitimis de finibuſ bellũ gererẽt i roin certan en n tum ab ſimili: ideo iſta confutatio
uno prœlio poſitũ: ftaret tamẽ oĩbuſ rebuſ iſtructio Quemadmodum: porerant eſſe
. irxrẽ tüllud orbif terræ im- ſibi exemplo fragellæ quæ a nobis ꝓp
res et apparatioreſ uenirẽt nedũ lud 0 bilte ræ im pterrebellationem deltructæ ſunt
periũ:cui imꝑio oẽs gen tes:regeſ:natioões: ꝑti ui:ptim
uolũtate cõſenſerũt:cũ aut armis:aut liberaliaite a po
pu. ro. ſu ꝑati eſſent ad ſe tra ſferre tãtuliſuiribus cona
. 1* 3/. . . —
rentur. Qu xret aliquis quid fragellani no ſua ſpon-
°c1E . . . .
te conati ſunt. Eo quidem iſti minus facile conaren-
tur: quo d ill quemadmodum deſtiſent: uidebant.
Nam rerum imperiti qui uniuſcuiuſque rei de rebus
ante Zeſtiſexempla petere nõ p. ſſenc hi ꝑ ipruden- J

X

—

. . .

ullaſpe feri.. pornſed cõiura Itiã facllie deducerẽtur ĩfraudẽ. At hi qui ſciũt quid

toꝑ noſtꝶ& uerbis. Niſrid qd dico: vINJNAH. . Tnr r Sre ſtrise, ſn
de cõiuratoribus, In attenuato: ter falusaeridert facile ex aliorũ euẽtis ſuis rõnibus poſ e⸗
riusſtilus. Quoti ſermoné:cx ho- ſint prouider: Nulla igr re ĩducti: nulla ſpe freti arma 1
apparet termonéantiquoꝶ litteralé? .. 1t gii;, uUllli
4 larine loqucbat & lia⸗ ignorabar, nuiſſe: ut imꝑiu po.ro.tetare auderet nullis copis fre Lelig
Nam utforte materia hæchumilli?- . ſ 5 An! ayen
ma eſt. narrat. n. quo filius cuiuſda tus. Ergo aliqd fuiſſe neceſſe e 44 aliudniſi 44 quod
uiduæ lautiſſimusad balnea deſcẽ/ gdico põt eẽ. In attenuato figutæ genere id quod ad iti no⸗
daldr crant kanul tacg parege ma, mũ et quotidianũ ſermonẽ demiſſũ ẽ hoc erit exẽplũ enm
ocum clamore flagitans ut ei ſati/ Naut forte hic ĩ balneas uẽit cœpit poſtꝗᷓ pſus confri nnp.
aciat. puer autem timidiſſimus mu I. Deide ubiuiſ & ut i alued deſes ecce ibi iſte Cuitn
titenspoterat, Delcrari:urlador cari. Deide ubiuiſũ ẽ ut ĩ aluèeuũ ſcẽderet ecc ibi iſte

prouocaretur. Ire. ſ.cœpit alueum de trãſuerſo:heus inꝗt adoleſcẽs pueri tuimò me pul- e

õ

mgacneſer bieſtaqun⸗ ſe ſarũt ſatiſfacias oportet hic ꝗ id ætatis ab ignoto præ
uerat. Pueri: ſerui. lIdæetatis: i pu ter cõſuetudinẽ appellatuset erubuit. Iſte clarius ea⸗
eritia ætate. Ab ignoto: p̃ter conſue qæ:et alia dicer̃ cœpit:hicuix tãdẽ inꝗt ſine me cõſide
tudinem tribus rebus oſtendit in ſi-

— D½ . . 0° . — 4 1 2
milem timorem pueritiam: conſue/ rar. Tùuero iſte cpit clamare uoce iſta:qᷓ ꝑ facileꝗ iſn
tudinem: & hominemignotᷣ. Ru uis rubores miicere poſſet: ita petulãs es atq; acer ut ne lach
bores eiicere poſſet: at tẽrrorem in/ — 2 1. .e r . ra
currere. nam rubor uenit per uerecũ ad ſolariũ ꝗdẽ ut mihi ur: ſed penes ſcoenã: et in eiuſ fute
dliam qu per timorem admittitur. modi locis exercitatus ſis: cõturbatus ẽ adoleſcẽs: nec . Müt
pPetulãs: impetuoſusaudax appe/ irii cui Stnũc ded jilitcsad auricl 4 el
tendo:hoc eſt aggrediendo. hocau/ Miru cui Et nuc pe agogi lites ad auricu las Ueriaren t⸗
tem fingebatad terrorem. non. n. pe tur imꝑio eiuſmõi cõuitiorũ. Vbi. n. iſte uidiſſet ſcur uben⸗
tulans erat ſed timidus. Ad ſolati/ ⸗ hauſto rubored ſe putaiet mihil hic queod decxi Z
um quidem: ad locum ubi ſpeculan 1ae auſto ruboreꝗ ſe putaretni ul hic quo ecx neg
tur horæ cum quodam heſpcrio:e ſumatiõe ꝑderet: ut oĩa ſine famæ detrimento facere ülg
uirga eminente. in eo autẽ loco uer/ —2 ł — 1. . . .
ſabantur honeſin uiri ſicur apud foy pboſſet.igrĩ genera figurarũ ex iſe exẽplis ĩtelligi po- uun
rum. Sed hene ſcænam ubi ſunt terũt. Erat enĩ attenuata uerbotũ cõſtructõ quædã et farht
tes: non eſt migſi timebat: quia ad/ alla ĩ grauitate:alia poſitai mediocritate. Eſt it caucdũ . gnii
hus rerenterar 2 am naiorihui: nedũ hæc generz cõſectẽur ĩ finitima et propiquaui- cisme
pedagogi illum uerberant. Exau/ . . . .- . .
ſto rubore: omm ruborea ſe eiecto. tia ueniamus. .„ Vitiũ graue figuram. CCun
Exſtmatione: bona de ſe S Ani graui figuræ laudãda ẽ:propinqua ẽ ea
ne. Eſt autem cauendum: morẽ ſer õäsõü IIr: .
uat boni agricolæ oſtendens quæ fu ꝗ fugiẽda e r teuidebitur appellari ſi ſuf
gienda quæq; uitanda ſint. Ad l⸗ fulta nolabitur:na ut corꝑis bonã hitudinẽ tũor imi
nitima uitia: omnis. n. uirtus confi?- . ne ir ſo f impitisuf̃ eagᷓ urget:et
niseſt uita. . tatur ſæpe ita grauis oĩo ſæpe imꝑitisur eaq urget:et
Ntulra: dli⸗ nonpropriep iflata ẽ:cũ aut nouis aut priſcisuerbis aut duriter aliũ liscc⸗
etimet. Nã ꝗ pduellidi Je trꝗſlar. j ſtul aaliad dici
bus:hoſtibus: & ẽ uocabu 1.de tralatis: aut Srauior hau 4 res 5o ſhul daligde 1 ccpoſi
alu hetus: &muſ tatu nam tur hoc mõ. Nã ꝗ ꝑduelliõibus uẽdic at patriã nõ ſa/ .
antiqui dicebant produellisinonpy . . In nernrini
dncllop hoſte. Neptuniasidcn e⸗ tis ſupplicii dederit:ſi Præœceps in neptunias depultuſ
imare &e grauiter cti. Depal/ erit lacunas. Pœnitet igr̃ iſtũ Améterbell fabricatus “r
tus: priſcum eſt. nã antiꝗ locospone 5 ul nus pleriq cũ declina
bant ur pultare propulſare. Mon/ eil caposſuſtulitpacis. hoe Fenus Pienc; 6 SS
xitatẽ bellogeſimilando mõtibus aſ uitatis fallũtur: nec proſpicere poſſunt orĩonis tuorẽ. ?
peris quod dicitur tranſlatũ eſt cam mians fallutur: P dipr d P 0 ”ͦ”ͦ”èẽRM in
pospacis leuitate: ut càpi. Vitium mediocris. 2M
4 otenan cieen = Viin mediocre genus o ratiõis profecti ſunt:ſi Ai
ſtilo mediocri appel/ puenire eo no potuerut:crrates perueniuntad
lat fluctuãsuel diſſolutũ cõfiniu ei iusdi .
t fuctuàsuel diſolutũ cõfiniu eius generis quod appellãus diſſolutũ quod K

ſi crebre collocabũtur obliꝗᷓ reddunt orationẽ. Sed fi

.
1 ) 2 —
2
7 5

4

ESen

elt ſine neruis et articulisut hoc modo appellẽ fluctu
ans eo quod fluctuat huc et illuc nec põt cõfirmar̃:nec
uiriliter ſeſe expedireidẽ huiuſmõi: Socii noſtri cum
belligera re nobiſcũ uellẽt profecto ratiociati eſſent ẽt
atq; etiã:ꝗd poſſent facere: ſiꝗdẽ ſua ſpõte facerent et
nõ haberet: hig multos malos holes et audaces. Solet

enim diu cogitare oẽs:ꝗ magna negocia uolũt agere

non põt huiuſmodi ſermo tenere attẽtũ auditorẽ.dif-

fluit. n. totus neq; quicꝗᷓ cõprehẽdenſus ꝑfectis uerbis
amplectetur. Vitium attenuatæ-
Vinõ poſſũt ĩ illa facetiſſima uerborũ attenua
q tiõe cõmodeuerſari:uemũt ad aridũ et exãgue
genus ora tiõis quodn 6 alienũ ẽ exil noĩari:cu
iuſmõ eſt hoc. Nã ille iſtic ĩ balneis acceſſit:ad hũc po

ſtea dixit. hc tuus ſeruus me pulſauit: poſtea dicit hic
illi:cõſidera bo poſt ille cõuitiũ fecit:et magis magiſq;

præſẽtibus multis clamauit. Friuolus hic quidẽ ia et il
liberalisẽ ſermo. nõ. n. adeptus ẽ id quod hẽt attenua
bent

—— 10

ta figura puris uerbis:et ele ctis compoſitã Oorationem:

omne genus oratiõis et graue et mediocre et attenua
tũ dignitate afficiũt exornatiões: de quibus poſt loꝗᷓ
mur:quæ ſi raro diſponẽtur diſtin ctã ſicuti coloribus
gurã ĩ dicendo cõmutare oportet: ut grauem medio-
crismedioctem excipiat attenuata. LDeide identidem

comutentur:ut facile ſacietas uarietate uitetur.
. —

De ornamentis.
WVoniã ꝗbus ĩ gener bus elocutõ uerſari debeat
q dictũ eſt:’uideãus nũc qᷓs res debeat hr̃e elocu-
tio cõmoda et ꝑfecta:q maxiĩe ad modũ orato-
ris accõmodata eſt:tres res ĩ ſe debet habere: el egãtiã:
cõpoſitiõem:dignitatem. De elegantia.
Legãtia eſt qᷓ fatit utunũquodq; uerbũ pure et
ce apte dici uideatur:hæc diuiditur in latitatem et

explanationẽ. Latitas eſt ꝗq ſermõem cõſeruat
purũ ab oĩu itiũ rfmotũ.Vitia ĩ ſermõe quo mius isla⸗
tius ſit:duo poſſũt eẽ:ſoloeciſmus eibarbariſmus Solo

eciſmus eſt cũ uerbis pluribus cõſ equens uerbum ſu-
ꝑiori nõ accomodatur. Barbariſmus eſt cũ uerbũ ali-

quod uitioſe profertur. Hæc qua ratione uitare poſſi-

mus in arte grammatica dilucide dicemus:
e Xplanatio eſt quæ reddit apertam et dilucidã

ℳrq viie

oratoem:cea cõparatur duabus tĩ bus uſitatis uer

—

Quod huc& illuc:quoniam dum
tenet humile nimium aſcẽdit:dum
tumidum nimium deſcendit. Se
expedire:nonſe confirmat ad pro

bandum quod intendit ſed ambagi

bus inuoluit. Socii noſtri: capit ex/

plum ſupra pactum de mediocri ut
probat rebellationem factam ſignũ

eſſe coniurationis ratione. Si quidẽ

ſua ſponte ſignum eſt ergo confiſos

eſſe coniuratione. Auditores. fau
tores. Nec poteſt: aſſignatuitium.
Diffluit:alludit quare uocatur diſ
ſolutũ ꝙ græce dicimus.

Vi non poſſunt:aſſignat
q Qitium finitimum infimo
quod uocatur aridum &
exaugeat exile. Non alie
num ſed proprium. Exile:ab exilen

do. Iſtic ille reſumit exemplum ſu

pra poſitum ut facilius ex eodẽ co/
gnoſcaturuitium et uirtus. Friuo/
Iustinanis. Illiberalis: ſeruilis com
poſitum ex collatione uocabulorũ.
Dignitate:pulchritudiĩe Obliquã
reddunt:ſi rari ſunt colores omabi
tur oratio.Si crebri: obliqua efficit
Figuram commutare oportet: ſicut
Hor.inquit:iterum & uocem conce
dit tollat iratuſq; chremes tumido
deligatore. Vt facile ſacietas: tan/
git cauſam huius ntutationis. Ver/
ſari ſemper:quia nõ datur unquã lo
cus:orationem: exempla hæc tria di
cendi genera. Pure: ad latinitatem
Aperte:ad explanationem. Soloe
ciſmus:a ſoloecenſibus dictus quæ

eſt ciuitasaſiæ qua Pompeiusampli
ficãt appellauit pompeiopolim. Ex

inde ideſt uenientes romam huiuſ/
modi uitia proferebãt. Conſequẽs

uUerbum:honeſta locutiõe dici. Su/

periori non accommodabitur. puta

quando nomĩatiuuscum uerbo: ad

jectiuum cum ſubſtantiuo diſcordã

tur:uitioſe proferemus: ut in accidẽ

tibus.

Xrolanatio:hæc eſt ſecun/
e da parselegãtiæ ꝗ dicta eſt
ab eligendo:quia electa &
cum conſilio magno ſum
pta in oratione ponenda ſunt uoca/
bula & ſententiæ. Apertam: ad uo
cabula. Dilucidam:ad ſententias.
Vſitatis.ſ.apd doctos & approbatos
ut a Cicerõe: Virgilio & Terentio qᷓ

eius rei ſũt: ut poeta petitiõisartis ue

nit tellur̃ trinacria ꝑ nautica uada

AM miTaj

olocnſn 9

Nzban r

——

0

4 ex2
₰ 1 . 4 , *
D *
Aequali: ne tanꝗᷓ per ſaxa uires offendantur. Vaſtam:incõpoſitam:inordinatam ſicut campus in taus
cultus dicitur uaſtus: inuitusac ſi diceret in uitioſis exemplis ego utor libenter alienis: & ẽ excuſatio gaui
propter diſpoſitienem paulo ante factam, O tite: habent uerſũ quem ſcribit Enniusad quendam

Titum. Curus rationis ratio: huieuitio eſtſimiliter color traductio: ſed fit cum ratione ornamẽti il hib
la uerborũ aſſiduitas:ut eſt qui nihil habet in uitaiucũdius ultaus non põt ſine uirtute uitã colore.
Continẽter: quia ſine intermiſſionealiorum uerborum uitioſum eſſet uerborum tractatiõem uel

tranſgreſſionem ſic eſt qua de requiu; . . ..
obrẽ. Luci emiſüen incõcinna eſ bis et õ ſut ea eſ uerſatur ĩ ſermone ct
— trãſitio:ꝗa facit obſcuritatẽ:nã nolu †τιιτι tidiana:Propria quæ enf rei uerba ſüurt „
— tt dicere Iucili: ſed diuiſa ſyllaba ad coſuet die quoti ahak Topriaqd c nin
didit ea uerbo remotũ. Longã cõti aut ee poſũt de qua loqmur. De cõpo one.. lez. , ile
nuationẽ. ſ. hipbaton ꝗa ſuſpẽdit ni Ompoſitio eſtuerborum cõſtructio Aquabili ter uel
miã orationẽ:itaq; uitaãda ſũt nimia 1. ifugia „
ticipia: & aduerbia tẽporalia quæ Perpolita ea conſeruabitur ſi fugiaus crebrasuo wüsun
aciũt talẽ ſuſpitionẽ: ſicut poſtꝗq cũ capulorũ cõuerſiões 4 uaſta atq; hyantem reddut oro men
Cicero hæc uitanda poſuit: Qui.ad — „ utli jpendcbantet ſi
dit aliqua ſeruãda: ur uerbed ĩ fine ꝓ nẽ:ut hæc ẽ uaccæ Eneæ amoœniſſime ĩpende antetr 1 gue
maiori parte ponat: quod oratio cre uitabiũs eiuſde lræ nimiã aſſiduitatẽ: cui uitio hic uer nebi
ſcat:quod ſeruatur ordo naturalis: t &ν&o: näã hic nini prohibet juitſis alienis uti
locaun: quod H ſcaues ) inci exemplis. O tite tute tati tibi tãta tyranne tuliſti:et hic .
piat in eã ſyllaba i qua finiuit pcedẽs — 1* —. — — — 2: ,ſi
ut dorica caſtra. In dignitate: in or eiuſdẽ poetæ. Qucꝗ 9ſ uec; Aſq; ccuẽiat negetet ſi
mamnepto colorum. Diſtinguere. ſ. eiuſdẽ uerbi aſſiduitate mimia fu g'ẽus ea ẽhuiuſmõi knuj
f⸗ etatẽ ornatus —R . — „ = EA= = 36 *
diuerſificansuarctatẽo nã cuius rõnis rõ nõ extet ei rõni rõ nõ eſt fidem ha- rin
Epetitio gaſtnt bere.et ſi nõ utemur cõtinẽter ſimiliter cadẽtibus uer Cüter
TDgræce noĩanda ſunt pauca = g⸗ jres 1ichrim teſtires,
—„ .— .* . . . 6 7
ad cognitionẽ uerboꝑꝶ pti bis hocmõ fletes: plorãtes lachnmates obteſtates ee tagni
vstia n orcine huͤcieruat ſiuerboruũ tractationem uitabius niſi ꝗᷓ erit cocla de GN
Ci.ꝙ prĩo diffinit.ſecũdo põit exẽ/⸗ Pri1 an, I1c, 1 1t ej -litis ſſi .r
pla.tertio oñdit coloris cuiuſq; effe re poſterius loquemur duo linci cælius aſſiduu zt,,, Gännn
Ctun n ꝗbus Botrius uariascâs: &in 1 priore libro has res ad te ſcriptas luci miſiũs eli. Itẽ fil/
— 2 1½ . . . .
quogneè utẽdi ſunt ꝑ diureſa exẽpla - öo& erborũ continuationẽ & et audi
cognoſcere. n. oĩa libertate & aliꝗd guræ oportet lõgã uerbo u⸗ . . Var B e -— ſ.
dicta ſũt noĩant t colores uerboru toris aures:et oratoris ſpiritu lædit. his uitis i copoll
eoqd locatio uerboꝑꝶ ſplẽdorẽ hüch = niratis reliqui obis cõſumãdũ eſt in dignitate-
facit ꝗ mutata mutat & color rpetiè toe uitatis reliquũ opiscbͤun du eſt in dignitate-
tio continet ſine ĩterm ſſiõe aliqᷓ:ut . De dignitate.
ſi oculos:ſc ille manus:ſic ora gere/ .⸗ „ 11 —⸗— di-
ulos:icille 8 oronẽ uarietate
bat falſũ aut eẽt ſi oculos ꝗ ꝗdẽ pul .* Ignitas ẽ ĩddit omnata — - — .— cdius⸗
cherrimi erãt & ſideribus ſinules: nã d ſiiguẽs hæc ĩ uerborũ et õ Mn:
r, HWZ in is ſimiliter hæc iterpoſitio tollit rt Arsssr. Vye I exornatio ẽ qᷓ ipius HrH
ecr lor E ſplẽdorẽ coloris. Ab uno nũero: ea/ DW””J”ð”Mð diuiditu Vcrbori iSne. Se e “ lelperi
= oculi & ora ad corpus ptiet diuerſis ornatioẽë 4 nõ ĩ uerbis:ſed i iplis rebus quãda het di- 1
ꝗꝗ́ᷓ meoiles ſint tñ ſunt ita ſimiles . iri ſihrrte
ſũit & diuer ſæ: nã falſũ eẽt dicere ſic gnitatem. Dej rebetitione⸗ . lisi
T R—— oculi:ſicoculi: ſicoculi. Principia ſu x Epenuitio cũ cõtinẽtur abuno atq; codẽ uer ſel
N Noz Wu „ munt ob hoc repetitio uocat. Vobis —— — 11 cipia ſumu uh
epeni,cr agit gfas: ſeatuid trglitate pacis cõ bo ĩ bus ſimilibus et diuerſis pricipia mi W
deE parata: x quoappet hcordnẽ urẽ tur hoc mõ. Vobis iſtud attribuẽdũ ẽ: uobis gr̃a hen N
dũ eẽ ĩ genere demõſtratiuo. Itẽ &ci . . . Its S-io Numãtid ſuſtu lug⸗
pio.ſ. mior Lelii aĩcus deleuit. poſ/ da uobis res iſta erit honori. Itẽ Scipio Numatia iultu iun
ut orarli unſco ne⸗ . pura lit. Scipio ca rthaginẽ deleuit Scipio paceè peꝑit.Scipio Nii
lICc eiinnliter cadés: iedi ſfuis Iocis „ . „„ . . — „ = rfrigere
declarãd ſũt. Itẽ tu: lucẽ accuſat ca/ cluitate ſeruauit. ltẽ tu ĩ forũ prodire:iu luce coſp ccte nalo
zilina u laliuũ oinarete chng d t ĩ horũ cõſpectũ conaris uenire. audes uerbu facere
iiudiciali genere hẽri põt,. põt ãt hic T N. - è Ari !
color cõtinere ꝗnq; clauſulas& non au des ꝗAcqua ab iſtis petere:audes ſuppliciuũ depr ccari.
pauciores tribus ꝙ ſi plures:aut pau Quidé quod poſſis defedere:ꝗd ẽ quod tibi putes co Wun
ciores tribus, ꝙ ſ plures:ant paucro/ HH liüſen

res erunt deſi netur effecoſor. De cedeoportet: Nõ iuſiurãdũ fliqſti:nõ aĩcos prodidiſti
precari: depellere & remouere heec

tmpurn
Aclſan
Wendam
umei
1lore,
em el
monect
elaſit
rr
rano
Uncio
chanenſ
nohcur
Aensud
Merhe
Cetell
uſmoi
labhe⸗
Ahorer

uit
cwen
aileti
ſe Al
icöl

ignnn⸗

1

geurc⸗
Haommndo
Hiiu
nnuel/
tu,

no.

ſtremũ f̃uertatur hoc mõ.

ð,Ä

◻
99

nõ parẽti manus ĩtuliſti:nõ deniq; ĩ omni decore uolu
tatus es: æc exornatio tumultum uenuſtatis hẽt tũ
rauitatis et acrimoniæ plurimũ. Quare uidetur eſſe
adhibẽda et ad ornanda: et ad exaugẽdã orationem.
H De conuerſione.
c Onyuerſio ẽ ꝑ ꝗᷓ nõ ut ãte primũ r[perius uer

bũ ſęd ad poſttemũ cõtinẽter ruertiur hoc

mõ pœnos po. ro. iuſtitia uicit: armis uicit: libertate ui
cit. itẽ ex quo tꝑe cõcordia de citate ſublata ẽ: r ſp.ſub

lata ẽ.Itẽ. C. Lelius hõ nouus erat ĩgẽioſus erat doctus

põis uiris et ſtudioſis amicus erat:er go in ciuitate pri-
mus erat. Itẽ iſtos ut abſoluã t te rogas: ut peiorẽ ro-
as ut exiſtimationẽ negligant rogas: ut leges po.ro.
tuæ libidini largiatur rogas. De cqplexiõe.
Omplexio ẽ ꝗ utrãq; cõplectitur exornatio
c nẽ. et hãc et ꝗᷓ ant e expoſuĩus:et ut repetatur
idẽ primũ uerbũ ſæpius et crebro adi dẽ po
Qui ſũt ꝗ fœdera ſæpe ru
perũt:carthaginẽſes ꝗ ſũt ꝗ ĩ Italia crudele bellũ geſ-

ſerũt carthaginẽſes ꝗ ſũt:ꝗ ĩ Italiã deformauerũt.car

thaginẽſes ꝗ ſũt:ꝗ ſibi poſtulãt ignoſci: carthaginen
ſes. Videte ergo 44 cõuẽiat eos iĩpetrare.itẽ g9 ſenatus
dãnauerit:quem po. ro. dãn arit: quem oĩum exiſtima
no damnarit eum uos ſententiis noſtris abſoluitis.
De traductione.
Raductio ẽ ꝗᷓ facit ut cũ idẽ uerbũ crebrius
põatur nõ mõ nõ offẽdat aĩcũ:ſed ẽt o ronẽ
cõciĩniorẽ ̃ddat hoc mõ.ꝗ nihil het ĩ uita iu
cũdius uita:is cũ uirrute uitæ nõ põt coler̃.Itẽ hc tu
hoĩem appellas ſi fuiſſenhõ nuꝗᷓ tã ctudeliter hoĩs
uitã petiſſet at erat iimicus ergo ſi iimicũ ulciſciut ip
ſe ꝑiretur ĩimicus.itẽ d ĩtias ſine ditũ eẽ:tu uero uirtu
tẽ præfer ditiis: nã ſi uelles ditias cũ uirtute cõꝑar̃ uix

ſatis idoneæ tibi uidehũtur ditiæ ꝗ uirtutis pediſſe ꝗᷓ
ſint. Ex eodẽ gener̃ ẽ exornatõis cũ idẽ uerbũ mõ põi
tur ĩ hac re:mõ ĩ altera re ponitur hoc mõ: curẽt rẽ tã

ſtudioſe curas ꝗᷓ multas tibi dabit curas. itẽ n amari
iucundũ ẽ ſi curetur neꝗd iſit amari.itẽ uẽiã ad nos ſi
mihi ſenatus datuẽiã. ĩ his qua tuor generibus exor-/
nationũi ꝗᷓ adhuc propoſitæ ſũt nõ ĩopia uerborũ fit:
ut ad idẽ uerbũ r̃deatur ſæpius: ſed ĩeſt feſtitas:ꝗᷓ faci-
lius auribus di iudicari quã uerbis demonſtrari pot

exornatio duplicem hẽt effectum ſi
ĩgener̃ demõſtratiuo ſit leuis:& ſua
uis: & ornatus:ſi ĩ iudiciali grauis
acer. Plurimũ aũt addidit: ut expri
meset uim iuridicialis cõſtituticnis
Quare uidetur: cõſuluit diſcipulo.
Onyuerſio: hic color cõtra
c rius ẽ ſupiori: nã ille a pri/
ciplo fit: hicãt a fie: Siĩgro
phi:ſiquo nõ ſol ultimũ uerbũ:sed
& duo r̃petiſolẽt. Cõtinẽter: ſicut
ſupra ſine ĩtermiſſiõe: cõtra ſic. Viræ-
tus ꝗᷓ boni ſoli nominãt: qa unicuiq;
reddit q ſuũ ẽ:& q̃ rcte uiuimus &
reuertimur hoc uocabulo uenatus ẽ
hoc uocabulũ cõuerſiõisĩ latinitate
Pœnos iuſtitia uicit ꝓpter hoc de
prehèdit᷑ ꝙ nõ ĩ demõſtratiuo gene/
re uerſabit᷑: nã ex eo quoq; ĩtelligitur

cartaginẽſiũ uitupatio. Ex quo con/

cordia: deliberatio. Noui dicũt:

quorũ maiores ſine magiſtratu fue/

rũt.hic ãt color ſicut & ſupior ex ꝗn
q; ptibus põt cõſtar̃tnec paucioribus
tribus. Itẽ nã cũ iſtos ĩ genere iudicia
li:ut petere togascõtra iuſiurãdũ fa
ciãt iudices. Faciãt: iurati erant qᷣ
aſtricti erãt punire cõfeſſos & eos ab
ſoluere ꝗbus ius fauet:rogat ãt peie/
rare:qñ rogant abſoluere eũ q ſe pec
caſſe cõfeſſus ẽ. Exiſtĩatio:ẽ bonæ
famæ opinio.
c mplexio:hæc dr a ſi
pholocheo.i.cõplectior ꝗ

ſũt ĩ deliberatiuo gener̃᷑. Videre er/

go hoc nõ ẽ de colore: ſed ſupiora c6. .
cludit.Itẽ quẽ ſe ĩ ſudiciali gener̃icx
cuſatõ eoꝶꝑ ꝗ Catilinã excuſãt. Exi
ſti: bõæ famæ opinio. Eis quos: hoc
n ẽ de color̃: ſed finit cõcluſio ſnĩiæ.
Raductio: methateſis: græ
t ceat fit duobus mõis: aut
cũ põiũs unũ tãtũ ꝙ diuer
ſe ſignifice. Cõciniorẽ: ſuauiorẽ: ꝗ

nihil ẽ ĩ gener̃ deliberatiuo & carpit

unũ q dabat opã ſolũ ut uiueret diu
ñ ut cte uiueret.ltẽ eũ hoĩem hoc ẽ
exẽplũ ĩ gener iudiciali ꝑ mutatio/
nẽ ſolius uocabuli de uno ꝗ hoĩem

occiderat. Sine ditias: hoc ẽ exẽplũ

p duo uocabula d uno ꝗ ſtudebat ni
ſi diuitiæ pediſſe q ancillæ. Ex eo
dẽ: põit ſcdamnaturã huius coloris.
