ſitionis cimittamuseuẽtũ:deĩde ſecũdã ꝓpoſitionẽ ad primæ ꝓpoſitionis ſubrigãus euétu, Ita tñ
ut euẽtibus negatio adiũcta copulet: hoc modo.ſi ueret᷑ laccuſes: qa id nõ parui au ditu aſtimat. De
inde ſi nõueretur accuſes: quia nonprobuseſt. Ira conuerſienum euentũ accuſandum efle aſſeruit:

quem aduerſarius dixerat nõ accuſandum. Accuſatio aũt hicnõ publica ẽ: ſed priuata obiurgatio

unius uero partis huiuſmodi reprehẽſio ẽ. Cũ ex propoſitis duobus ununquodq; frangitur. Altero
enim infirmato uacillat alterũ. S ueret accuſa: facile enim uerecdusab errore flectetur. Enumera
tio uitioſa intelligitur: ſi aut pᷣterit quiddam dicemus: quod melius cõcedere aut infirmiare aliꝗd
annumeratũ. Enumeratio parsneceſſariæ argumẽtationis ẽ. Hæc cuiuſmodi ſit ſupra diximus. Ve
rũ c ab aduerſario ꝓponet: duobusmodis poterit reprehendi. Siaut aliquid p̃termiſſũ eẽ ĩ enume
ratione doceamusquo ꝓ nobis ſit: aut ſi oĩa ꝗdẽ enumerata ſut::ſed ĩ his aut cõtrariũ poninius & fal

ſum eè mõſtremus:aut cõfitemur ali
quid ita eẽ & oſtẽdemus eẽ ꝓ nobis.
Primus itaq; modus ubi aliqd præ
teritũ demereamus ꝙ; ꝓlatũ noſtræ
cauſæ ꝓficit: ut ẽ illud de equo. quẽ
poſt aduerſarii enumerationẽ ex ho
ſtibuscaptů eẽ memorauit. i. ex pᷣda
quæ ꝓpriaxcuiq; non quæ cõfuſisom
nibus fuerit cõiter diſtributa. Alter
ẽ modus reprehẽſionis ĩ enumeratio
ne:in quo duo reſpicimus. Vtrũ ali
qd cõtrariũ poni poſſit:analiꝗd cõ
fiteãur ex his: quæ ED enu
merauit: ꝓpterea ꝙ honeſtũ ẽ. Con
trariũ ponimus:ſi cum aduerſarius
equum neget hæreditate ueniſſenos
hæreditate ueniſſe doceamus. Cõfi

temur autẽ aliꝗd qd honeſtũ ſit: utꝰ
ſi aduerſarius dicat:aut ĩſicas face

re uoluiſti:aut amico morẽè geſſiſti
aut cupiditate elatus es nos dicamus
amico morem geſſiſſe:quod utiq; in
cõfeſſione turpe nõẽ: maxme ſi ea
ꝗbus cũ hoc poſitũ ẽ cõſiderẽus. Ita
in reprehenſione enumeratiõis: aut
pᷣtermiſſũ aliqd oſtẽdemus. Quod
tñillatũ ꝓ nobis ſit: aut ex oĩbusquæ
poſita ſũt: nũc aliꝗd pꝑ contrariũ re
futamus:nũc ꝗa ꝓ nobiseſt confite
mur. Simplex aut cõcluſio reprehẽ
dit᷑:ſi id quod ſequit:non uideatur
neceſſario: cũ eo q ãteceſſit. Hæc
quoq; ſi ex utroq; quo cõſtat. i. ſi ex ꝓ
poſito et adiũcto erit neceſſaria re
Phẽdi oĩo ñ poterit. Eſt ãt huuſmo
di:ſi diesẽ lucet:ſi natus ẽ morietur
Vtiq; hoc ita neceſſariũ ẽ :ut frangi
tucàt ſimplex concluſio poterit repᷣ
hẽdi:ſioſtẽderis adiũctù ñ cohærer
ꝓpoſito: utputa ſi mater eſt diligit.
4 ſemel peccauit nunꝗᷓ corriget uti
q; hoc eũ adiũctũ cõſideras: neceſſa
rio cohærere nõ poſſe: neceſſariũ eẽ
non poterit. Eritq; potius ꝓbabile:

Ita neceſſariũ ꝑſe conſtat probabile

multis aſſerit argumẽtis. Hoc ãt ſi
ſemel peccauit nũqᷓ corriget: multis
aſſerẽdũ ẽ arenmetige⸗ uero mul
tisaſſerit argumẽtis neceſſariũ nõ ẽ
Tcte igr̃huiuſmõi rep̃hẽſa cõcluſio ẽ
ſi formã neceſſariã: rẽ uero ꝓbabilé
còtinere mõſtret. Verũ hæc cũctapᷣ
cepta d dyalectica traxit quæ magna

ſi ueretur accuſatione tua correptus ab errato recedet.
Enũeratio uitioſa ĩtelligitur: ſi aut præteritũ ꝗddã di-
eẽus quod uelimus cõcedere:ut ĩfirmũ aliꝗd enuũera
tũ quod aut cõtradici poſſit:aut cã nõ ſit qre nõ hõe
ſũ poſſumus cõcedere præteritur ꝗddã i eiuſmoi enu
meĩatõibus:quoniã hẽs iſtũ equũ:aut emeris oportet
aut hæreditate poſſideas. aut mũerc accepis: aut domi
tibi natus ſit:aut ſi horũ nihilẽ:ſurripueris neceſſe eſt.
Sed non emiſti:neq; hæreditate uenit:neq; domi tibi

natus ẽ neq; dono accepiſti: neceſſe ẽ ergo.ſurripue-

ris hoc cõmode reprehẽditur:ſi dici poſſit ex hoſtibus
equus ẽ captus:cuius prædæ ſectio nõ uenerit. Quoil
lato ĩfirmatur enũeratio:quoniã id ſit ĩductũ qꝗ præ
teritũ ẽ ĩ enũeratõe. Altero ãt mõ reprehẽditur ſi aut
cõtra aliꝗd dicetur:hoc ẽ exẽpli cã:ut ĩ eodem uerſe

mur poterit oſtẽdi hæreditate ueniſſe: aut ſi extremũ

illud nõ erit turpe cõcedere:ut ſi 9 cũ dixerit aduer
ſarii: aut ĩſidias facere uoluiſti: aut amico morẽ geſſiſti
ut cupiditate elatus ex amico morẽ geſſiſſe fateatur.
Siĩplex ãt cõeluſio reprehẽditurſi id quod ſeqtur nõ
uideatur:neceſſario cũ eo quod ãte ſit cohærere. nam

hoc ꝗdẽ ſi ſpiritũ ducit uiuit. Si diesẽ lucet:eiuſmõi ẽ
ut cũ priore neceſſario: poſterius cohærere uideatur

Hoc ãt ſi mr ẽ diligit filiũ:ſi aliquãdo peccauit nũꝗᷓ

corrigetur. ſic cõuẽiet reprehẽdiut demõſtretur nõ ne
ceſſario cũ prior̃ poſterius cohærer̃ hoc gẽus et cæxtera
neceſſaria: et oĩs argumẽtatio:et eius reprchẽſio maio

rẽ ꝗdã ui cõtiet:et latius patet:ꝗᷓ hic expõitur:ſed eius

artifici cognitio huiuſmõi ẽ ut nõ ad alicuius artis ꝑtẽ

aliqᷓ adiũgi poſſit:ſed ipſa ſepatilõgi tꝑis et magnæ at

q arduæ cognitõis ĩdigeat ꝗᷓre illa nobis alio tꝑe:arq;

ad aliud ĩſtitutũ ſi facultas erit explicabũt nũc his præ

ceptõibus retorũ ad uſũ oratoriũ nos cõtẽtos eẽ opot

tebit: cũ igr ex his qᷓ ſumũtur aligd nõ cõcedit ſic ĩfir
mabitur: cũ ãt his cõceſſis cõplexio ex his nõ cõficitur

8 lftie lis Sie 6 ſi facultas fuerit poſtea tractuꝑꝶ ſe eẽ ꝓmittit. Cũ igr ex his quæſumũtaliqd cõce
n irnmnabl QOẽm argumẽtationẽ qᷓ̃tuor mõis dixit poſſe rephẽdĩ ſi aut ſũpta rephẽdaus:aut
coc lone. aurſ. Seus m argumétatiõisuitioſũ eẽ mõſtrẽus: autſi cõtra firmu argumtũ alid nrẽ̃m
qꝙ ntmi atq; tmiusopponus. Itaq iã ſũptog: dicta rephẽſio c. Sin ãt ĩꝗt rephẽdi ſũptanñ potert

0
vel

rlian
nuele
m
e
An
Tenu
um
enam
lme
Idenun
urnii
tnone
4cn
1om

Nel G

mop⸗
agren
eng
hope
Eoe
uſe
öton⸗
Ac

30 nmn

Heæc erunt conſiderãda:unum aliud cõficiatur:aliud
dicatur hoc modo. Si cum aliquis dicat ſe profectũ eẽ=
adexercitum cõtra eum quis uelit hac argumẽtatiõe
uti. S ueniſſes ad exercitum a tribunis militaribus ui-
ſus eẽs:nõ es autem uiſus ab his nõ es igitur profectus

ad exercitum. Hic cum conceſſeris propoſitionẽ: etaſ
ſumptionem cõplexio infirmanda ẽ. Aliud enim quã

colligitur illatũ eſt. Ac nunc quidem quo facilius res
cognoſceretur perſpicuo et grãdi uitio præditum po
ſuimuscxẽplum: ſed ſæpe poſitum obſcurius uiqum

pro uero probatur:cũ autem parum memineris quod

cõceſſeris: aut ambiguũ aliquod pro certo conceſſeris

ambiguũ ſi cõceſſeris cxea parte quã ipſeĩtellexeris

cam partem ſi adueſarius ad aliam partẽ per cõplexio

nem uelit accõmodare demõſtrare oportebitmõ exco

quod tu cõceſſeris:ſed ex eo quod ille ſũpſerit cõfici .
cõplexionem ad hũc modu. Si idigetis pecuniæ pecu

niam non habetis:et ſi pecuniam non habetis paupe
rxes eſtis. Indigetis autem pecunia. Mercature enim ni
ſi ita eſſet operam nõ daretis pauperes igitur eſtis hoc

ſi reprehenditur cum dicebas:ſi indigetis pecuniæ pe
cuniam non habetis hoc intelligebam: ſi propter ino

piam in egeſtate eſtis:pecuniam nõ habetis:et iccixco

cõcedebã:cũ ãt hoc ſumebas: idigetis ãt pecuniæ illud
accipiebã. Multis ãt pecuniæ plus hr̃e ex ꝗbus cõceſſi
onibus nõ cõficitur hoc. Paupꝑes igr eſtis: cõficeretur
at ſi tibi prio quoq; hoc cõceſſiſſẽ: ꝗ pecũiã maiorẽ

uellet hr̃e cũ pecuia nõ hr̃e:ſæpe ãt oblitũ putãt quod

cõceſſeris:et iccirco id quod nõ cõficitur quaſi cõficia
tur in cõcluſione ĩfertur hoc mõ. Si ad illũ hæreditas

ueniebatueriſimile ẽ abillo hæreditate eè necatũ:dein

de hoc approbãt plurimis uerbis: poſt aſſumũt ad il-
lũ hæreditasue nibat:deĩde ĩfertur.Ille igr occidit. I.d
que ex his quæ ſũpſerãt nõ cõficitur. Quare obſerua

re diligenter oportet:et ꝗd ſumatur: et ꝗd ex his cõfici
atur. Ipſum aũt genus argnmẽtationis uitioſũ his de
cauſisoſtẽdetur:ſi aut in ipſouitiũ erit:aut ſi nõ ad id
quod ĩſtituetur:accõmodabitur: atq; ĩ ipſo uitiũ erit
ſi oĩo totũ falſum erit:ſi cõe:ſiuulgare:ſileue:ſi remo
tũ:ſi mala definitio:ſi cõtrouerſum:ſi perſpicuũ:ſi nõ

cõceſſum:ſi turpe: ſi offenſuũ: ſi cõtrariũ: ſi cõſtãs:ſi ad
uerſum. Falſum ẽ:ĩ quo perſpicue mẽdaciũ ẽ hoc mo

do. Nõ põteſſe ſapiens qui pecuniã negligit: Socrates

tuͦc erit reprehdẽda cõcluſio cõclu
ſione.Itaq; hoc aladuertẽdũ ẽ prici

paliter:ne cum in ꝓpoſitione ſitali
udi:aut eẽ poſſit aliud iconcludatur
Hoc itaq; uitium erit dicẽtis. Vitiũ
porro:aut apertũ:aut obſcuruũ. Atq;
apertũ in cõcluſione uitiũ erit: ſi res
cũ alia in ꝓpoſitione teneat alia oĩo
res ĩ cõcluſione ponat: utputa ſi aga
tur:an neſcio ꝗ ad exercitũ ſit profe
ctus & cõtra eũ ꝗsſic uelit argumẽta
ri. Si ueniſſesad exercitũ a tribunis
militaribus uiſus eſſes: nõ es ãt uiſus
ab hisnõ es igit ad exercitũ pꝓfectus
hic utiq; apertũ uitiũ . Nã propoſi
tio tenet:ſi ueni ſſes ad exercitũ. Cõ

cluſionõ es igit ad exercitũ ꝓfectus

cũ iuſta ꝓpoſitionẽ debuit cõcludi
nõ igit acexercitũ ueniſti. Hoc ita
que apertũ uitiũ. In obſcuroãt duo
nobis attẽdẽda ſunt:ne aut ambigui
tate ꝓpoſitionisaut obliuione falla
mur. Ambiguitas in ꝓpoſitione talis
ẽ. Si indigetispecuniæ: pecuniãnon
habeti Nã oĩo qui pecuniã ñ habet
indiget pecuniæ: & ille ꝗ habet. ſed
maiorẽ habere deſiderat: indiget pe
cuniæ. Indigere,. n. uolũtatis : hæc

ita q; ꝓpoſitioambigua eſt. Si indige
tis pecuniæ: pecuniâà nõ habetis: hu

ius propoſitionis quãcunq; aduerſa
rio ppoſitã cõcluſionẽ alterius rei ĩ
terp̃tatiõe poteris rep̃hẽdere:ut ſi cõ
cluſione mẽdicos poſuerit. Tu dicas

eos ꝗ pecuniæ indi geãt:nõ te mendi

cos intel lexiſſe: ſed eot ꝗ cũ haberẽt
maiorẽ tñ pecuniã uellent. Demde ſi
ille huiuſmodi homines ĩ cõcluſiõe
poſuerit. Tu cõtra ĩ pꝓpoſitione dicas
te ĩtellexiſſe mèdicos. Ita aduerſarii

cõcluſionẽ ppoſitionis uiſa ambigui

tate ſubuertes. Deĩde aliud obſcurũ
uitiũ ẽ:cũ obliuiſcimur ꝗd ĩ ꝓpoſiti

one ſit poſitũ:& aliud ĩ cõcluſiõe cõ

ficit᷑:utputa ſi ad illũ hæreditas ue
niebat:ueriſimile ẽad illũ necatum
hic ueriſimilitudo poſita ẽ. Deinde
hãc ppoſitionem pluribus uerbisap

probãt. ſ. ut mẽoria ꝓpoſitõis ex ani

mis auferatur: Poſt aſſumũut ad illã

ät hæreditas ueniebat. Poſtremo ĩfe

rũt cõcluſionẽ.Ille igit occidit. Vti
que i hac cõcluſiõe obliuio noſtra tẽ
tat. Supra enim poſitũ ẽ: ueriſimile
ẽab illo necatũ. Hic poſt approba
tionẽ lõgiſſimã ꝓpoſitiõs ñ cõcludi

tur. Veriſimile igr ab illo necatũ:

ꝙ; ꝓbabile c. Sed ille igit occidit

neceſſariũ ẽ: quodq; a ꝓbabili propo

ſitione diſſentit. Itaque diligẽter
debemus attẽdere ut concluſiònem
uerſarii: aut ambiguitate propoſiti
oniscòuertamusaut ꝗqa memimmu:

quid inpropoſitione ſit poſitum ean
dem cõcluſionem falſam eſſe doce
amus.lpſum autẽ genus aumetae⸗
onis uitioſum his de cauſis oſtẽde
tur. Tertius reprehenſionis modus
eſt:cũ ipſum genus argumẽtationis
uitioſum eſſe mõſtrat. Verum hoc
tenere debemus: quod ſumpta ſola
nuda & generaliter patientia modis
ſuis reprehenduntur. Genusautem
argumẽtationis in cauſa & in ſpecie
poſitum cõſiderare debemus quod
quidem ſũptis ſuis & forma dictio
nis quantum in ſe eſt: integrum eſt.
Sed cum in cauſa poſitum quid ope
ret: attẽdimus:tunc ĩ eo uitia poſſu
mus inuenire., Itaq; ipſum genusar
gumentationis duobus modis uitio
ſum eſt. Cum aut in ipſo utium erit
aut cum id quod inſtituit nõ accom
modabitur. In ouiu eſſe qua
tuordecim modis poſſumus inuemi

re. Deinde non accommodari ad id.
Aocd ſſtiruit duodecim modis poſ⸗

umus deprehendere. Quunia
Cice.partim: quia aperta ſũt ſolis
propoſitionibus partim quia obſcu
riora ſũt etiam exemplis propoſuit
& explicauit. Nos eadem erkann i
mo repetere longum ac ſuperfluum
eſt. Quartus modus erat reprehẽſio
nis:per quem contra firmam aduer
ſarii argumentationem æque firma
aut firmior põitur. Quare reprehẽ
ſio pertenuiseſt & defectis omnibus
extrema neceſſitate ponenda. Nam
&& ſũpta uera eſſe concedimus cõ
cluſionem recte habitã fatemur &
ipſum genus argumẽtatiõis uitioſũ
non eſſe concedimus. Sed contra fir
mam aduerſarii argumẽtationẽ nos
aquoniam mhil poſſumus reprehen
dere aliam argumentationem æque
firmam: aut firmiorẽ proponimus:.
Verum hoc in deliberatiuo genere
cauſæ uſu prouenit:cũ aut utile ali

quid aduerſario cõcedimus:ſed nos

aututilius aut hõeſtiusaliꝗd demõ
ſtramus: aut honeſtũ aliꝗd aduerſa
rio cõcedimus.Sed nos honeſtiusali
quid aut neceſfſariũ eè monſtramus

aũt pecuniam neglexit: nõ igitut ſa piẽs fuit. Cõmune
eſt quod nihilo magis abaduerſaris quã a nobis facit

hoc modo.Iccrco iudices quia ueram cauſam habebã
breui peroraui. Vulgare eſt quod ĩ aliam quoque rem
nõ probabilẽ:ſi nõ cõceſſum ſit trãſſerri poſſit ut hoc

modo ſiueram cauſam nõ haberet:ſi uobis iudices nõ

commiſiſſet. Leue eſt:quod aut poſt tẽpus dicitur hoc
modo ſi in mentem ueniſſet non commiſiſſet aut per-
ſpicue rem turpem leui tegere uult defenſione. Cumte
expęctabant omnes florentiſſimo regno reliqui nunc
deſertũ ab omnibus ſummo periculo ſolusut reſtitu-
am paro. Remotum eſt quod ultra quam ſatis eſt peti-
tur huiuſmodi. Quod ſi non. P. Scipio Corneliam fi-
liam Tyberio Graccho collocaſſet:atque ex ea duos fi
lios graschos procreaſſet tantæ ſeditiones natæ: nò eſ
ſent. Quare hoc incõmodum Scipioni aſcribendum
uidetur:Huiuſmodi eſt illa quoque conquæſtio. Vti-
nam ne in nemore pelio ſecuribus cæſæ accidiſſent ad
terram trabes. Longius enim repetita eſt. quam res po

ſtulabat. Mala diffinitio eſt: cum aut cõmunia deſcri-

bit hoc modo.Seditioſus eſt is qui malus eſt:aut muti
lis ciuis eſt. Nam hoe nõ magis ſeditioſi quam calum
niatoris. quam ambitioſi: quã alicuius improbi homi
nis uim deſcribit. aut falſum quiddam dicit hoc pacto

Sapientia eſt pecuniæ quærendæ intelligentia aut ali⸗

quid non graue nec magnum continẽs: Sic ſtultitia ẽ

imenſæ gloriæ cupiditas. Eſt hæc ꝗdem ſtultitia. ſed

ex ꝑte qiladã nõ ex oĩ genere diffimita. Controuerſum
eſt in quoad dubium demõſtrandum dubia cauſaaf-

fertur hoc modo. Ehou dii quibusẽ poteſtas motus

ſuperum atque inferum pacem inter ſe concil iant cõ
ferunt concordiam. Perſpicuum eſt:de quo non ẽ cõ
trouerſia. ut ſiquis cũ Oreſtem accuſet planum faciat
abeo matrem eſſc occiſam. Non cõceſſum eſt:cum id
quod agitur in cõtrouerſia:eſt ut ſi quis cum Vlyem
accuſes ĩ hoc maxime commoretur: indignum eſſe ab
homine ignauiſſimo uirum fortiſſimum Aiacem eſſe

necatum. Turpe eſt quod aut eo loco in quo dicetur
aut homine: qui dicat: aut eo tempore quo dicitur: aut
his qui audiunt: Aut ea re: de qua agitur indignum

propter in honeſtum uidetur. Offenſum eſt quod eo

mũ qui audiunt uoluntatẽ lædit: ut ſi quis apud equites

Por
ſude
un
dcn
leau
Cuul
ut
oen
Nucl
tiſe

lt⸗
e
i
etenn
uboe

lnn..

rhor
U r⸗
Cr
W
teln
aduß
rndd⸗
bom
ſio i⸗
lenen
nnasp
lacelan⸗
Z
cdun
Gabon
orgin

1at⸗

Romanoscupidius iudicandi. Scipion is legẽ agrariã
laudet. Cõtrarium ẽ quod cõtra ea dr:quxæ hi qui au-
diunt fecerũt: ut ſi quisapud Alexãdrum macedonẽ
dicens contra alique urbis expugnatorẽ diceret nihil
eẽ crudelius ꝗurbes diruere:cũ ipſe Alexãder thebas
dituiſſet. Incoſtãs ẽ quod ab eodẽ de eadẽ re diuerſæ
r̃ ut ſi ꝗ cũ dixerit qui uirtutẽ habeat eũ nullus rei ad
bene uiuẽduim̃ idigero neget aũt poſtea ſine bona ua
litudine poſſe uiuere:aut ie amico adeſſe ꝑꝑ beniuolẽ

tiã ſperare tamẽ aliquid cõmodiad ſe ꝑuẽturum ad-

uerſumẽ quod ipſi cauſæ aliꝗᷓ ex parte officit: ut ſiꝗs
hoſtiũ uim et copias:et fœlicitatẽ augeat cũ ad pugnã
dũ milites adhortetur. Si nõ ad id quod iſtituitur ac-
cõmodabitur aliqua pars argumẽtationis horum ali
quo in uitio reperietur. Si plura pollicitus patiora de
mõſtrabit:aut ſicũ totum debebit oſtendere de parte
aliqua loquatur hoc mõ. Mulierũ genus auarũ e: Nã
Eriphila auro uiri uita uendidit. Aut ſi nõ id quod ac
cuſabitur defendetut ſi quis cũ ambitus acculſabitur

manu ſe fortẽ eẽ defendet: ut Amphion apud Euripi-

dem. Itẽ apud Pacuuiũ ꝗ uituperata muſica ſapientiã
laudat.Aut ſi res ex uitio hominis uituperabitur ut ſi
quis doctrinã ex alicuius docti uitus reprehendat: aut
ſi qui cũ aliquem uolet laudare de fœlicitate eius non
de uirtute dicat. Aut ſi rẽ cũ re ita cõparabit: ut alterã
ſe nõ putet laudare niſi alterã uituperarit. Aut ſi alterã
ita laudet ut alterius nõ faciat mentionem: ut ſiꝗs cũ

aliꝗ deliberent bellũ geratur an nõ: Pacem laadẽt oĩo
nõ illud hellu inutile eſſe demonſtret. Aut ſi cũ de cer

tare ꝗretur: de cõi ĩſtituetur oratio. Aut ſy ratio alicu⸗

ius rei reddetur falſa hoc mõ. Pecuniã here bonũ eſſe
propterea quod ea maxime uitã beatã efficiat. Aut ſi ĩ

firma ut Plautus:Amicũ caſtigare ob meritã noxã im
mãeẽ facinus. Verũ ĩ ætate utile et cõducibile. Na ego
amicũ hodie meũ nõ caſtigabo pro cõmerita noxa.
Aut eadẽ hoc mõ. Maximu maluẽ auaritia. Multos

n. magnis ĩcõmdis affecit pecuniæ cupiditas Aut pa-

rũ idõea hoc mõ. Maximũu bonũ ẽ amicitia. Plurimæ
n. delectatões ſunt ĩ amicitia. Quartus modus erat re
prehẽſionis ꝑ quẽ cõtra firmã argumẽtatiõem æque

firma aut firmior ponitur. Hoc gẽus i deliberatõibus

maxie uerſabitur:cũ aligd quod cõtradicatur æquũ

eſſe cõcedimus. Sed id quod nos defendimus neceſ⸗

Verum nunc tranſit ad concluſionẽ
ideſt ſextam eandemq; extremam
partem totiusorationis. Quo loco
Hermagoras digreſſionem ſuppo/
nit: ideſt orationem in qua præter
cõtrouerſiam cauſæ aut laus noſtra
aut aduerſarii uituperatio continea
tur:aut quæad aliam rem tranſitũ
faciat:non per argumentatõem. ſed
per amplificationem. Hanc Tullius
non partemorationisuult eſſe: ſed
in omnibus orationis partibusinſer
tari ac ſubiici poſſe declarat ut cer/
tis locis poſt rem aliquam probatà:
autamplificatõem aliquam ſubuci
as:aut: Iaudem: aut uituperatõnem
Itaq; non digreſſionem ſexto loco:
ſed concluſionem Tullius ponit.

Cõcluſio eſtexitus & determinatio
totiusorationis. Concluſio eſt iquit
finisac terminusorationis: ſed toti/
us orationis nos epilogos accipia/
mus.Huius concluſionis partes ſunt
tres enumeratio: indignatio: con/

quæſtio. Verum hoc diſtant: quod

indignatio & conquæſtio tantum
animos mouent diuerſo tamen exi/
tu:nũcuero iracundia contra aduer
ſarios commouẽtur:nunc nuſericor

dia circa nos: Enumeratio uero: &

animos mouet & fidem facit. nã cũ
repetit quæ dicta ſunt fidem cum
uero omnia coaceruat & colligit ani
mos mouet. Hæc enumerationon ſẽ
. uniformiter ea quæ dicta ſunt.col
Iigere debebit. Ne cum odioſum:tũ
ctiam quod maxime convarium e
fieri uideatur ex arte. Itaq; ſupra di
ctorum repetitio uitanda eſt. Varia

tur ãt mõis quatuor: ſi aut eas res qs

ante dixiſti breuiter perſtringas &
colligas:quod quidem factum faci/
le eſt:aut ſi in memoriam alQlienti/
um reuocesquas partes in particiõe
propoſueris & quibus ratiõibus unã
quanq; partem confirmaris: aut ſi in
terroges iudices quid amplius ue/
lint cognoſcere:cum hoc & hoc do/
cuerimus cum hoc & hoc planum
fecerimus.Atq; hæc nunc per noſtra
rum argumentationem repetitionẽ
uel confirmationem. Nunc etiam

aduerſiorum nentaenu re

prehenſionem. Demde hæc ipa enu
merationum genera non ſemper a
noſtra perſona facienda ſunt: ſed
nunca ne ſtra ſuppoſita: nunc a re.A
noſtra perſona quemadmodumac/
cipiat orationem in promptu eſt.
Suppoſitæ autem perſonæ accom/
modatur oratõ:ſi dicas:nam ſi legis
ſcriptor aſſiſtat: & quærat a noebis:
quid dubitetis quid poſſetis dicere
cũ uobis hoc & hoc ſit demonſtratũ

ſarium eſſe demonſtramus. Aut cũ id quod illi defen
dãtutile eẽ fateamur. Quod nos dicamus honeſtũ cẽ

demõſtremus. Ac de reprehẽſione ꝗdẽ hæc exiſtima
uimus eẽ dicenda. Deĩceps nũc de cocluſione dicemus
Hermagoras ãt digreſſionẽ: deinde poſtremã cõclu-
ſionẽ ponit. In hac aũt digreſſione ille putat oportere
ꝗdam ĩferri orationẽ acã atq;a iudicatione ipſa remo
tam: quæ aut ſui laudẽ: aut adue ſarii uitperationẽ cõ

tineat: aut in aliã cãm deducat ex ꝗᷓ cõficiat aliqd cõ⸗

firmatõis: aut reprchẽſiõis nõ argumẽtãdo:ſed augẽ-

do ꝑ ꝗdã amplificatõem. Hãc ſi ꝗs ꝑtẽ putat eẽ oratio
nis ſeqᷓtur licebit. Nã et augẽdiet laudãdi:et uituꝑãdi
et præcepta a nobis partĩ data ſunt: ꝑti ſuo loco dabũ⸗

tur. Nobis aũt hoc placuit hãc ꝑtẽ ĩnumero reponi:ꝗ

de cã digredi niſi ꝑ locũ cõem diſplicet. Quode ge⸗
. nere poſterius ẽ dicẽdum. Laudes aũt et uituperatiões

nõ ſeparatim placet tractari:ſed in ipſis argumẽtatio-
nibus eẽ implicatas. Nũc de cõcluſione dicemus. Con
duſio eſt exitus et determinatio totius oratõis: hæc ha
bet partes tres: enumerationẽ: idignationem conquæ⸗

ſtionem. Enumeratio ẽ res dilꝑſæ et diffuſæ dictæ

unũ ĩ locũ cogũtur:et reminiſcẽdi cã unũ ſub aſpectũ

ſubiiciũtur:hoc ſiſemꝑ eodẽ hoc mõ tractabitur ꝑſpi
cue ab oĩbus artificio quodã tractari ĩtelligitur. Sinua

rice et ſocietatẽ:et hac ſuſptionẽ uitare poterunt. Qua

te tũ oportebit ita facereut plæriq; faciunt ꝑꝑ facilita

tem ſingulati unãquãq; rem attingere:et ita oes tran-

ſire breuiler argumẽtatões:tũ ãt id quod difficilius &
dicere: quas ꝑtes expoſueris ĩ ꝑtitione de ꝗbus te pol⸗

licitus ſs dicturũ et reducere . memoriâ quibus ratio
nibus unãquãq; ꝑtẽ cõfirmaris:tum ab hisꝗ audiunt
quærcre ꝗd ſit quod ſibi uelle debeãt demoitrari hoc
modo. Illud docuimus. Hoc planũ fecimus ita ſimul
et in memoriam redibit auditor et putabit niluil eſſe:
præterea quod debeat deſiderare atq; in his generibus
aut ante dictũ eſt: tum tuasargumentationes tranſire
ſeparatim:tũ id quod artificioſius eſt cũ tuis argumẽ

tationes contrariam cõiũgere.et cũ tuas dixeris argu

mentationes: tũ contra eas quod afſeretur quemad-
modũ dilueris oſtẽdere. Ita per breue comparatiõem
auditoris memoria et de cõfirmatõc et de reprchẽſiõe
reintegrab tur. Atq; hoc aliis actionis quoq; mods
uariare oportebit. Nam ex tua perſona tũ cnumerare

letl
ein
lote
ſan
u
lun

ele

dus
ib
lore

fſüt!

n
u
ler
er
e

la
ellüt⸗
Ain
emn
oponer
re
oree⸗
6
lur⸗
tceorli
uinhil
cochbu⸗
ni
Mcke,
Uperis
vmind
Co
zuluch
ncn⸗
Mledi
au
O
an
10es⸗
Auche
buͤt l
besn
ölruihe
i nl
uhl⸗
Eepeit⸗
s anin
us Ap
luabnß

poſſis ut quid et quo quicq; loco dixeris admoneas tũ
uero ꝑſonam aut rem aliꝗᷓ indicere: et enumerationẽ
rei totã attribuere. Perſona hoc mõ. Nã ſilegis ſcrip-
tor exiſtat et quærat ſic id a uobis ꝗd dubitetus ꝗd po-
ſcatis dicẽdũ nobis cũ hoc et hoc ſit uobis demõſtra
tũ. Atq; hoc itẽ ut in noſtra perſona licebit alias ſigil⸗
latim trãſire oẽs argumẽtatões alias ad partitiones ſin
gula genera referre: aliss ab auditore quid deſideret qᷓ
rere: alias hæc facer̃ per cõparatõem ſuarũ et contrari
arũ argumentationuũ. Res aũt iducetur ſi alicui ret hu
iuſmodi legi locout urbi:munimento attribueturoro
ꝑ enumerationẽ hoc pacto. Quod ſi leges loqui poſ-
ſent nonnc apud uos quærerentur: Qu:dã amplius iu
dices deſideratis cum uobis hoc et hoc planũ factum
ſit. In hoc quoq; genere oibus eiſdẽ modis uis licebit.
Cõe ãt præceptu hoc datur ad enumerationem: ut ex
unaquaq; argumẽtatõe: quoniam tota iterũ dici non ⸗
põt:id eligatur quod erit grauiſſimu:et unũquodq; ᷓ
preuiſſime trãſeatur ut memoria nõ oro renouata ui/
deatur. Indignatio ẽ oratio: ꝑ ꝗᷓ cõficitur ut in al quẽ
hoĩem magnũ hodiũ: aut ĩ rẽ grauis offenſio concite
mur In hoc genere illud primũ itelligi uolumus poſſe
oĩbus ex locis:his quos ĩcõfirmãter præceptione poſſu
mus tractare indignationẽ. Na ex his rebus quæ perſo
nis: aut negociis attributæ ſunt: quæuis amplificatiões
naſci Poſlntſr tamẽ ea quæ ſeperatim de indignati
one præcepti poſſuntcõſideremus. Primus locus ſu-
mit ab auctoritate cũ memoramus ꝗtæ curæres ea fue
rit diis imortalibus aut eis quorũ auctoritas grauiſſi⸗
ma debeat eẽ ꝗ locus ſumitur ex ſortibus: oraculis uati
bus: oſtẽtis: prodigiis:reſponſis: ſimilibu rebus. Itẽ ex
maioribus noſtris: ̃gibus:ciuitatibus:gẽtibus: hoĩbus
ſapientiſſimis: ſenatu: populo: le gũ:ſcriptoribus. Secũ
dus locusẽ ꝑ quẽ illa res ad quos ꝑtineat cũ amplifica
tõibus ꝑ idignatõem oſtenditur aut ad oẽs:aut ad ma-
iorẽ ꝑtẽ: quod atrociſſimũ ẽ: aut ad ſuperiores: qu ales
ſũt hi quorũ ex auctoritate ĩdignatio ſumitur quodi
digniſſimũ ẽ: aut ad partes aĩo fortuna: corpore quod
iniꝗſſimũ ẽ: aut ad ĩferiores:quod ſuꝑbiſſimũẽ. Lerti
us locusẽ: ꝑ quẽ quærimus ꝗdnã ſit euẽturũ:ſi idẽ cæ
teri faciãt: et ſimul oſtendimus: ſi cõceſſum ſit multos
æmulos eiuſdem audaciæ futuros ex quo quid mali ſu
euenturũ demõſtrabimus. Quartus locus ẽ per quem

ueluti accuſatoris e

A

—

Rei etiam ſic accõmodatur oratio:
ſi aut lex:aut locus:aut urbs:aut mo
numentum aliquidaccipiat oratio/
nem per enumerationẽ ſic. Quod ſi
leges loqui poſſent:nõne hæc apud
nos quærerentur. Quidnam ampli
us deſideratis iudicescũ uobis hoc
& hoc planum factum ſit. Verum/
etiam in his enimerationibus: quæ
aut ſuppoſitæ perſonæ aut rei dan/
tur.Ita ut in noſtra perſona illa om/

*

nia enumerationumgenera uarian-

da ſunt ut nunc ſingulatim ſingula
noſtra argumenta percurrantur:
nunc partitionis promiſſio ſuis rati

onibus exequenda ſit:nuncinterro/

gatio: an iudices facienda: nunc &
noſtrarum &aduerſariorum argu/
mentatiqyum copulanda collatio.

—

Commune aũt hoc erit ĩK enume

ratione præceptum ut ex unaquaq;

argumentatione quomam tota non

poteſt: recẽſeri: unumquodq; quod

o ualidum eſt deligatur ut memoria

remouetur:nõëomnis repetatur ora
tio.Indignatio eſt oratio perquam
conficitur: ut n aliquem hommem
magnumodium aut in rem grauis

offenſio concitetur. lndignatio & cõ

uæſtio tantummodo motus exci/
tant ad iracundiam: uel odiumi in/
dignatioad iram: ad miſericord E
conquæſtio. Quæutraq; hiſdem lo

cisſumi poterit: quibus argumenta

tio cuncta conſiſtit: ideſt ex attribu

tis perſonæ: & attributisnegocio. ex

his enim & fides comparatur & cu/
mulus. Verum indignatio propria
ut iram in re
um ſuſcitet. Conquæſtio autem ue
lut propria defenſoris ẽ: ut in reum

ſuſcitet miſeratõem. Sed cũ idigna/

tio uel conquæſtioapud pſonas agẽ
tiũ ꝓprietate præualeant. Vtrunq;

tamen ab utroque faciendum.

Nam daccuſator iram in reummi/
ſerationem uero per ſe ſuſcitare de/
bet: & rurſus defenſor miſeratiee.
nem pro ſe: iram uero in accuſato/
rem ſuſcitare debebit. Hoc ita faci/
endum quemadmodum etiam ab

utroq; & proprie argumentationes

confirmantur& aduerſariorum re
prehenduntur. Verum cum indi/
gnationi & conquæſtioni iam dede
rit generale atq; commune præcep/
tum quod cxattributis perſenæ uel
negocio ſumi poſſunt. Dat tamẽ ſin
gulis proprios locos, indignationi
quidecim, Conquæſtioni ſexdeci.
nec nos locorum ipſorum ordo mo
ueat quod in quoidamnumerosor/
dinantur, nulla etenimetiam ipſo
ordine rerum auxeſis eſt. gullus gra
dus ad maiusaut ad mimnus. Sed ic/
circo locis ipſis numerus datus eſt
quia melius& tenentur ſæpe præce
pta: nullamq; recipiunt confuſio/

nem ſi ad memoriam numeruscol/ e

locetur:quãàquam indignatonis pri
mum locun: recte ſumpferit ꝙ& ex
rebus ommibus a numin bus traxit
exordium. Sed ut diximus in hoc lo
corum numero rerum ordinemnul
lo quæramus: ſed ex more manife/
ſtioris præcepti factum eẽ memine
rimus.lam ipii loci diligenter inſpi
cientibus mamffeſti ſunt: ideſt res
quæ præcipiũtur facile perſpici poſ
ſunt.lllud tamen preceptum tenere

debemus ſiue in indignatione ſiue

in conquæſtione nos locis omnibus
uti non oportere:ſed his quos cauſa
ſuggeratneq; his ommbus: ſed quo
ad iudicantium ammi moueantur
quod ſi etiam uno aliquo loco factũ
ulderimusorationem continuo fi/
nire debemus. Ita eminruel lachry/
mæ dum incipiuntac recentes funt
plurimum ualent. Coenquaſtio eſt
oratio auditoꝶ miſericord à captãs
Diximus cõquæſtiomis opus hoc eẽ
utanmos iudicantiu ad miſericor-
diã moueat. Huic aut dat ꝓprios lo
cos ſexdecim in quibus ut diximus
non erit nobiz reg ordoquærendus,

demonſtramus multos alacres expectare ꝗd ſtatuant
ut ex eo quod uni cõceſſum ſit ſibiquoq; ralidere ꝗd
liceat intelligere poſſint. Quintus locus eſt ꝑer quem
oſtẽdimus cæteras ꝑperam cõſticutas ĩtellecta ueritate

cõmutatas corrigi poſſe. Hac eẽ rẽ quæ ſi ſemel ſit iu⸗
dicata neq; alio iudicio cõmu tari: neq; ulla pot ante
corrigi poſſe. Sextus locusẽ ꝑ quẽ cõſulto:et de indu
ſtria tactũ oſtẽditur et illud adiũ gitur dolũtario ma-
leficio ueniã dari nõ oportere:iĩprudẽtiæ cõcedi nõnũ
ꝗcõuenire. Septimus locusẽ ꝑ quẽ ĩdimur quod tetrũ
crudele: nefariu tyrãnicũ faccu eẽ dicemus ꝑ uim ma
nũ opulẽtã quæ res ab legibus ab æquali iure remotiſ
ſima ſit. Octauus locus ẽ ꝑ quẽ demõſtramus nõuul-
gare:neq; factitatũ eẽ neq; ab audaciſſimis quidẽ ho

minibusid male factũ de quo agitur: atq; id a feris ho

minibuset a barbaris gẽtibus et imanibus beſtiis eẽ re
o motuũ.Hac eru nt: ꝗqĩ paren tes. liberos:cõiuges:cõſan .
guineos. ſupplices crudeliter facta dicũtur: et deĩceps
ii qua proferatur ĩ maiores natu:i hoſpites:iuicinos: ĩ
amicos ĩ eos ꝗbus cu uitã egeris ĩ eos apud quos edu⸗
ratus ſis:in eos a quibus eruditus:in miſeros mortuos:
in miſericordia di gnos:i hoĩcs claros nobiles: et hono
re uſos: in eos qui neq; lædere aliũ: uel defendere ſe po
tueruũt:i. pueros: ſenes:mulieres: quibus exoĩbus acri⸗
ter excitata ĩdigna tio:ſummuũ ĩeu ꝗ uiolarit horũ ali-
qd odiu cõmouere poterit. Nonus locus ẽ ꝑ quẽ cum
aliis quæ cõſtãt eẽ peccata:hoc de quo quæſtio ẽ cõpꝑa
ratur:et it cõtẽtõem ꝗᷓto atrocius et ĩdign as ſit id
dequoa gitur oſtẽditur. Decimus locuse quẽ ola ꝗᷓ
inegocio gerẽdo acta ſunt quæq; poſt nẽgociũ cõſe-

. . — O00 „ . — . —2 . . .—
cuta ſunt cũ ùniuſcuiuſq; indignatiõe et criminatiõe

colligimus:et res uerbis ꝗmaxie ante oculos eius apud

quẽ Ir̃ ponimusut id quod idignũẽ ꝑinde illiuidea-
tur indignũ:ac ſi ipſe iterfuerit:ac preſens uiderit. Vn.

decimus locusẽ ꝑ quẽ oſtẽd mus ab eo factũ ĩ quo mi

nime oportuerit:ct a quo ſi alius faceret prohiberi cõ⸗

ueniret. Duodecimus locusẽ ꝑ quẽ idignamur quod
nobis hoc primũ acciderit:nec alicui unꝗᷓ uſu euene-

rit. Tertiuſdecimus locus eſt ſi cũ imuria contumelia

iuncta demonſſiratur ꝑ quẽ locũ ĩ ſuperbiã et arrogã⸗
tiam odium incitatur. Quartuſdecimus. locus eſt per
quem petimus ab his qui audiunt ut ad ſuas res no:
ſtras imuras referãt ſiad pueros pertinebit de liberis

ſuce
hum
gicl
ce
ſaece
huuul
eorau
lum⸗
gotl
coctd
hom
eirtet
niie
coſc.
hrin
ſuton
gbuin
Tertus
monteh
canoet
gorſti
Cun
nete⸗
riuel
moc
o
undl
möſt
Aept
Hae
eipet
Ocan
etitaut
Gideno
Ppiri⸗
hochi

Ws
Okanid

dom
mus e
comm

doe

hun
regl
ten
Lunn
t ⸗
Mme
d ⸗
Non
Arni

c oratio auditorũ miſericordiã captãs. In hac primũ

ſuis cogitent ſi ad mulieres deuxoribus ſiad ſenes de
parentibus aut patribus. Quintuſdeci museſt locus
quẽ dicimus inimicis quoq; et hoſtibus ea quæ nobis
acciderint: indigna uideri ſolere et ĩdignatio quæ his
fere de locis grauiſſime ſumetur. Conquæſtionis aut
huiuſmõi de rebus partes peter̃ oportebit. Cõquæſtio

— * ₰ — . à. . — . —
aĩlum auditoris mitẽ et miſericordẽ conficere oportet:
quo facilius cõquæſtiõe cõmoueri poſſit. Id ex his lo-

Sed quicunq; locus ad miſericordi/
amefficiendam pro negocii quali/
tate ſumendus. Hoc ſcire debe/
mus eſſe multoscommunes locos&

indignationi & conquæſtioni: & re/

cte. Neq; enm iudex poteſt nobis
præbere miſericordiam: niſi iräad
uerſarioꝶꝑ conſequantur: aut naſcci
poterit aduerſarioniſi in hoc ipſo
nobisanimũ præbeat miſericordé.

cis cõibus efficere oportebit: ꝑ quos uis fortunæ i o's
et hominu ĩfirmitates oſtẽditur qua rõne habita gra-
uiter et ſentẽtioſe maxie demittitur aius hoſum et ad

miſericordiã cõꝑatur: cũ ĩalieno malo ſuã infirmitaté
cõſiderabit. Deide primus locusẽ miſericordiæ ꝑ quẽ

prius ꝗbusĩ bonis fuerint et nũcꝑ quem ꝗbus ĩ malis

ſint oſtẽditur. Sccũdus ꝗ in tẽpora diſtribuitur: que.
ꝗbus ĩ malis fuerint:et ſint:et futuri ſint demõſtratur.

Tertius ꝑ quẽ unũquodq; deplora tur icõmodũ ut in.
morte filii pueritiæ:delectatio: amor: ſpes: ſolatiũ: edu⸗
catio et ſiqᷓ ſimili ĩ genere quolibet de ĩcõmodoꝑ con-
quæſtionẽ dici potuerũt. Quartusẽ ꝑ quẽ res turpes

ethumileset illiberales proferũtur et idignæ ætate: ge

nere:fortũa:priſtio honore:beneficiis ꝗs paſſi ꝑpeſſu-
riue ſint. Quĩtusẽ ꝑ quẽ oĩa ante oculos ſingulati ĩcõ
moda ponẽturut uideatur his qui audiet uidere. et re
quoq; ipſa quaſi adſit non uerbi ſolum ad miſericordi
am ducatur. Sextus ꝑ quẽ præter ſpem in miſeris de-
mõſtratur eſſe ut cũ alꝗd expectaret: nõ nodoidnõ
adeptuũ eſſe:ſed in miſerias ſummas ĩcidiſſe. Septimus
p quẽ ad ipſos qui audiũt ſimile caſum conuertimus

et petimusut de ſuis liberis: aut parentibus: aut aliquo

ꝗ ilis carus debeat eſſe nos cum uideant recordentur

Octauus ꝑ quẽ aliqd dicitur eẽ factũ quod nõ oportru

erit: aut nõ factũ quod oportuerit hoc mõ.nõ aflui: nõ5
uidi:non poſtremã eius uocẽ audiui:nõ extremũ eius:

ſpiritũ excæpi. Itẽ in manibus inimicorũ mortuus eſt

hoſtili in terra turpiter iacuit: inſepultus a feris diuue

xatus:cõi quoq; honore in morte camuit. Nonus ꝑ quẽ

oratio ad mutas et expertes res aĩ refertur ut ſi equu:
domum: ueſtẽ: ſermonẽ alicuius accõmodes: ꝗbus ani
mus eorũ:quĩ audiũt et aliquẽ dilexerũt uchementer
commouetur: Decimus ꝑ quẽ inopia: infirmitas: ſol·

tudo demõſtratur. Vndecimus ꝑ quem liberorũ aut

g in

1

S

Rotoniatæ quondam cũ
fſfliorerét oĩbus copiis & in
C litalia cum i prims beati
npnnumerarent templum Iu
nonis: quod religioſiſſi/
me colebant egregiis picturis locu/
pletare uoluerunt. Omnis præfatio
gquaſi ſimilitudoeſtante id quod di
cturi ſumus. Ita in ea ſemperſinuli/
tudo captanda eſt quanquam ſæpe
ad hoc deducitur ut ſimilitudo tol
latur: unde ſiue futura ſimilitudo
eſt:ſiue non n eoad quod præfatio
præparatur:i ammaduertẽdum ſem
per eſt utrum etiam tota ſinulitudo
præfationis paretur an in partibus
an in parte: frequenterenim cuncta
conueniunt: frequenter diuerſis in
præfatione poſitis cum ea e ad quã
præfatio ducitur quædan? in præ/
fatione ſimilitudo confertur hic ad
quod ducitur præfatio: illud eſt ex
multis artium ſcriptoribus electa
