Ios:tũcaperto exordio uti poterimus: quod Scipiõi a aticocõtingere potuiſſet. Erat &ipio magnæ

integritatis ui & maxime expectationis apud romanos: 1s cotra Anthiochũ fuit cũ exercitu m ſſus
ꝗ cũ poſtbellum cum uictoria reuerſuseſſet: unde aſiaticus eſt dictus n iudiciũ a quodã Petilio uo

catus fuit: &apud iudices accuſatus: ꝙ pecuniã publicã ſutil ter cõſumpfſi t. Oiſplicet res ſenatoribus

pecuniã publicã fruſtra dilapidari. poterit igit Scipio ĩ hoc genere licet turpis materia ſit hoc prin

cipio uti. Moleſtũ eſt mihi udicesmeã uitã in dubio eſſe poſitã quã

ſemper ſtudui ducere innocen

tem:ſed certe longe mihi moleſtũ fuit: quod isme accuſauerit: E in oĩgenere uitiorũ contamma⸗/
lus: &Q omnibus artibusmalis deditiſſimus. Si honeſtum. i. ſi uiaplacebit auditori. Licebit cõceſſũ

ẽ, Quare cauſa ſit honeſta: hocfecit ꝓ Archiapoeta: q eum litteris græcisͤ inſtruxerat: & quibustin

oſſet. Accuſatusergo Archias

racultatisoratoriæ conſecutus fuerat: ut omni genereorareniaxin

nep

præceptor ſuusa Grhaccho qui ciuis non ſit: ux cõſequeret ip

ſius

Archiæ hæreditatema Ci.defen

ſus eſti& huiuſmodi exordio uſus eſt. ſiapud maioresnoſtros eſt conſeruatũ o iudices: ut præcepto

res pro parentibus haberent: debeo quantũ ẽſcitũin me huic præſtãtiſſi

mo uiro: & integerrimo.:

opem: & ſalutemafferre: & eo magis: qm illius doctrina & optimis pceptis it

a inſtitutus ſum: ut non
tisad hac ré adipiſcẽdã

nullosaliquando defenderim, nã ſi cæteros adiuuamus: a ꝗbusnihil utilita

cõlecutiſumus:quãto magisei attribuer̃ debemus: a quoid acccpinms: qch ẽt ignotis deſſe epoſſu

0 n ſit ci

mus, Aut br euiter: ꝗbusde rebus hoc mõ:cũ ergo ĩ iudiciũ ſit uocatus rchias a Gracchoꝗ
uis: e oſtẽd eù eẽ ciuẽ: & id qdẽ ꝑ teſtes locupletiſſimos:& fide digniſſimos, &arma uirũq; cano⸗
Breuiter aut dicit hoc faciẽdũ.ſ.docendo ſolũ neceſſaria : neq; confirmatione futura ſunt in exor/

PPI . . O — . . . — —
dio poccupemus: has duasoοes: in exordio huiusartis Cice. cõplexus :Aſſignauit.n. cauſam eée

. .

X Prrm AS

. .. . . 7
8 A„„6α GewGS α Nℳ

n honeſtã dicẽdo: ne aut tua cã nos noluiſſe:aut fugiſſe laborẽ putares: & et illud qdyte nõſine cã hãc
keicn artẽ itelliger̃ cognoſcebamus. Præterea dicit de ꝗbus rebusſit dicturuscũ aut tua nos uolũtascõmo
a uit:ut de rõne dicẽdi cõſcriberemus. A lege Principiũ hocmõ morit Paulus æmilius ab inteſtato fi⸗
lüe lius eius baulus& frater Pauli petũt hæreditatẽ a lege: poterimu ſicexordiri. Et diuinæ& huangz
Cnn leges petuto iudices: ut filius moriẽtepfe hæreditaté habeat: qm Iliur ex ſanguine pfiscreatus ẽ: & 2
4 nemo ſibi magis ꝓpinquus: nec debetoriri dubitatio: ꝙ dicat. Si uitãus pricipiũ: pricipiũ ab lege fie
re, . . ri debeat. Naprimũ illdponit p ex
gbus de rebus ſumus dicturi exponerefſſi pricipio uti hoing Atultimun oĩ ini
2 1— B S.. r. . tio poſitũ ẽ. Aut a ſcriptura: differt
ln⸗ noléusa legeuela ſcriptura: autab alio firmiſſimo no n. Iex a ſcriptura. nã lex ẽ ſanctio po
ertoe ſtræ cauſæ adiumeto Principiu capere oportebitiquo Fuli:dux iiſe honeſta: & phibet ĩ
1143 s . 8 oneſta:ſed ẽ ſpecialis. Scriptura ue
ch⸗ naa Igitur docilẽ:beniuolũ:ct attẽtũ habere auditorẽ ro generalis eſt: &allegatio alicutus
e uolumus:quo quod eorũ cõfici poſſit a lemusHo ſcripti ut & aliqua generalis nia hoc
drui uiter exponemus:etſi attẽtos eos aciemus Nã docilis amor: & nos cedamus amori.ñ igit
mi Eille ꝗ attẽte uult audire Attentos habebimus ſi pol- rot Thare Katin ſlio eber
HDõ licebimur nosde rebus magnis tmmouis: inuſatisuer noluiſſe. Itẽ illud mihi uidet in pri
ba facturostaut de his rebus quæ ad remp. pertineant/ mis ſeruari: qd apud Cice. legimus.
. . „ Honosalitartes & o&ẽs itẽdũt᷑ ad ſtu &
inte aut: ad eos ipſos qui audiẽt: aut ad deorum immor-, dia gloriæ. C igit hic ciuis p pria
n tllimm religionemautad pictatem nos es dicturos. er:üubusnadctitmerwonhi e.
un⸗ ⸗ maiore uſusẽ uerſibus Eninii poetæ

“ quos ſũpſit ĩ initiſ abaliquo argumẽto hocmõ. Quid o iudices:ꝙ magisciuitas cõſeruet: qiuſtitia
. & æqtas iurisꝗᷓ cũ iubeat:ut mortuopfe filio potiuſꝗᷓ fratri hæreditas debeat: debetis huie concede
re æqtatẽ quæ q dẽ uinculũ ẽci uitatis: & pᷣſertim cũ ubi Xtas nõ ſeruat:nõ ẽ habitãdum. Quoniã
igit trãſitio ĩ aliã tranſit materiã. Oocilẽ beni.&at. mutatus ẽ ordor lIibrarioꝶ diligẽtia. nã eò ordĩe
*R Ci.cõpoſuit:quoẽ tractaturus: qnimo naturale ẽtut prio uelimusdoceri: poſtea c oĩ diligẽtia & at
* tentione audiamus. Inde his q oraturus ẽ nobis fiat beniuolus⸗ deo: & abeo libẽtius qᷓ a cæterisaudi
amus Docile ut cupiãt doceri. Si ſummã cauſæ breuiter: hoc ẽ ſine ulla copia dicẽdi reducamus ĩ
quãdã ſummã neceſſariis uocabulis ea quæ ĩ cõfirmation ei & cõfutatione: diffuſione tractãda ſunt
Mytridates aſprimisbellis romanosagros urgebat, uenit Maniliusi ſenatũ ut pponat ei aliq de re-
Ge bus gerẽdis. Poterit hic exordio uti boni ciuisofficiũ S.P. C. ut ea quæ gerẽda ſunt uobis ꝓponat cũ
igit de hello Mytridatico nobisdicẽdũ ſi t: ſeꝗt ut de ĩpatore diligẽdo exponamus:q mihi Põpeius
eẽ uidet. Ttria. n. hic ſũmatim collectaũt:quæ ĩtrorſũ exordiũ efficerent:ſi nimis diffuſis uerbis
exponẽtur:ut ſi hoc modo diceret:cũ de bello mytri datico dicẽdũ ſit:qc& ꝗdẽ maximũ eſt: ex oĩ ge
nere hoĩum: & fortiſſimis militibus copioſiſſim: nã hæcoia ĩ cõfirmatõe dici debẽt:ꝗq artẽ te uult
audire: qa ꝗqattentus ẽ:neceſſe ẽ ut prius ſit docilis. Attẽtos habebimus. i. uehemẽter dociles: & in
clinatos toto aĩoad audiẽdũ. Attẽtio.n. adanimũ arrectũᷣ ptinet: arrectio uero ad aures: undea græ

—
—
—

un cis dr JDi pollicebimur: perite uſus ẽ uerbo futuroĩ ut oſtẽdat ĩ exordio ponẽda eẽ mera uo/
oen cabula quæ ſit guſtus tanꝗᷓ guſtus ꝗdã eorũ qc& ĩ aliis pti buscopioſiſſime enumerãt᷑. De rebus ma
tummm gnis nõ uſitatis:magnæ dicũt resquæ cõem formã excedũt in ſuo genere: ut hec modo hodie dema
NNg trimonio nobis tractandum: ſed quæ abaliis omiſſa ſun tipp eius rei ꝓfunditatẽ dabo operam: ut
nH quæad illius intelligẽtiam pertineant ea uobis exprimant. Nouum ẽ quod nunꝗᷓ fuit ut credo ho/
bon die aliqua audietis: quæ nunꝗᷓ ad ueſtras aures peruenerũt Inuſiatũ eſt quod licet ſit factũ xamen
emun fit raro:ut hoc ẽ. Quanqᷓ ſciã uos non ignorare quæ ad bonum imperatorẽ pertineãt tamen qa raro
, narrari ſolent: oſtendam quid ad eam rem neceſſariũ mihi eẽ uideat: ſic & Virgi. fecit in geor. Ad-
l, miranda canã leuiũ ſpectacula rerum. Et notãdũ ẽ ut hæc uocabula artis euitent non enim di cen Loa
m. dum eſt Dicam uobisnoua: aut inuſitata: aut magna: qm artificioſa uerba reddũtoratorẽ ſuſpectui 4.
Nnn auditoribus utnon ad utilitatem communem: & ad ipſam ueritatem: ſed potius ad oſtentationem .
deken artisomnia di ci uideantur. Itaq; ne putent arti confid? re: noni pſisuocabulis artis utemur: ſed per *
Crhi⸗ alia uerba ſententiam complectemur Ad rempublicam pertineat: quoniam ſtatusnoſter magno
nod diſcrimine uerſatur propter crebros impetus Mytridatis:hæc conſultatio erit: per quam longe a no
t ſtrisfinibus arceatis: &patriam cõmunemabhuiuſmodi periculis tutã poſſitis efficere. Aut ad eos
MiH ipſos ꝗq audiunt: multi ſunt patres. c. ex noſtris militibus: ꝗq conquirunt nullàam prudentiam con/
NOH tra Mytridatem a uobis factam. Quam quidem rem ſi neglexeritis magnam ignominiam ſenatui
romanoaffereret. Si autem contra: cum aliquis imperator dili geretur magnum fructù: & magnũ
decus ex ea re popu. Roma. conſequetur. Aut ad deorũ reli gonẽ. Religio ẽ ueruscultus dei: cui cõ
, . 1 tra ẽ ſuſpitio hoc modo. Miramini quiritesnoſtrã rẽpu. retrolabi: & quot chebus in peiorẽ partẽ cor
6 rure: negligentia ẽ deoꝑ:quæ ſi a romanis diligentiusconſeruaretur: omnia proſpera eſſ. ent nobis.

—— —

—— —

Curate igit᷑ ut boni ſacerdotes eligant:optimi uiri pro ſuismeritisp̃ᷣmiẽtur: & mali dignis pœnis af
ficiant᷑. Etſi rogabimus: ut ſupra diximus nõaperte dictũ ẽ: uos rogo: ut quæ dicturas ſum audia
tis: ſed uerba exarte uitabimus: ut Virgi. Mentesadhibere docebo. &etiã hoc. Si aures ueſtras mihi
pauliſper pᷣſtabitisad audiẽdũ dicã ea quæ uobisſalutẽafferant.itẽ Ci.ꝓ Archia: Quod ſi mihi a
uobis cõcediq; ſentiã: multa perffciã profecto: ut huc. a. Licimũ nõmodo non ſegregandũ: cũ ſit ci/
uisa numerociuium. Veꝑg etiã ſi non eſſet putetis aſciſcendũ fuiſſe. Etſinumero.ſ.pernomina nu/
meralia: ut tria ſunt: quæmihi uidẽ . M ..
tur ad noſtrã remp. pertinere: ut bo Etſi rogabimus: ut attẽte audiãt: talinumero expone
ni magiſtratus eligat uſti præmiẽt
. .

& iniqui pœnisafficiant. ltẽꝗm de . ñä õ
benignitate ueri ſaluatoris tractatu facere quatuor modis poſſumis a 141 ab aduerſari

ẽtoſtendã eius gratias: p terrã: pPp ma Eerore AEeTLe :
re: paerem: & deniq; p oẽs cœliptes orũ auditoroꝑſonact rebub ipſisja nr̃a ꝑſona beni
eſſe diffuſam. Itẽ Virgi. Quid faci/ uoſe

mus res: de ꝗbus dituri ſumus Beniuolos auditores

tia cõtrahemus:ſi noſtrum officium ſine arrogã

. „6* TY i. E =W „ — — . 6 — .
at lætas ſegetes: quoſidei terra. Ver tia laudabimus: aut ĩ rep. quales fuerimus: aut in parẽ-

tere mœcenas: ulmiſq; adiũgere ui/

tes. Conueniat quæ cura boũ. ꝗs cul tes:aut ĩ amicos:aut ĩ eos ipſos:ꝗ audiũt aligd refere-⸗

tus habẽdo. Sit pecori & Quãta api uas-dũmôhæco' 7., 2. 4— r
bus experiẽtia percis. Beniuolosau/⸗ ma dũmõ hæc oĩa ad 64 1P ſã rẽ:de qua a itur ſint ac
di: hoc ẽ ꝑp oẽs pceptiones & regulas cõmodata. Itẽ ſi noſtra ĩcõmoda proferemus:inopia:
ꝗbus beniuolétiã cõparamus ſerua ſolitudinẽ: calamitatẽ. Etſi rogabĩus: ut nobis ſintau-
re debemus: ut ſemper bemuolos fa . . *. LSO Soien.
ciamus auditores:nõ eos d ꝗbus Ioꝗ xilio:etſi ſimul oſtẽdemus ĩalii pe nos hr̃e noluiſſe.
mur. Apſona noſta dupliciter in-
telligimus aut a pſona ipusoratoris: aut a pſona laudati: uel accuſati: uel deliberati ꝓ quo oramus:
ut ſi dicamus: aut pſona Ciceronis: aut Põpeii: quo ipe orat. Si ſine atro põt eẽ quplex cõſideratio

utaut ſitregula gener alis: quæ poſtea diuidit ĩ ptes ſequẽtes: &idẽ hoc ſit cõſequẽtibus: aut ps ẽqu?z
p ſe cõſiderat: ut ſine aliqua iactãtia uerboʒꝶ noſtrum officiũ laudamus. nã ut ipᷣe aitĩ Lelio odioſũ0“
ſane genus hominũ officia exprobãtiũ., Mortuo Achile orta ẽodioſa contentioe darmmsipius: qmn a

Vulcano facta eẽ dicebant. Aiax. n. ꝗpatruelis erat Achiles iure ꝓpingtatis ea depoſcebat:ſed quia
nulla rerũ peritiã habehat: temerarie ĩ huc modu orauit. En quopueniusnunꝗᷓ putaui fore: ut Aiax
cũ VIyxe cõparet. etenim ĩ tãta uos beneficia cõtuli: ſi ꝗd cõſilio meo: minimũ ẽ uobis unꝗ ꝓfui:

meritutribuatis: &primis honoré meũ reſtituatis. Atq; ĩ rempu. Cæſari ex gallia cũ uictoria reuex

tẽtitriũphus denegabat᷑: & maxime a Catone uticẽſi: ꝓ qua re ĩ ſi natũ uemit:& huiuſmodi cõtionẽ
ſenatoribus habuit: iãfaduenittempus ut Cæſaris recordemini: qĩ gallia ueſtro imperio ſubiugãda
multa incõmoda paſſi us ẽ: & ꝗnullis periculis: nullis laboribus. & demũ uitæ ꝓpriæ nõ pepcit: ut rẽ
pu. ampliaret: &ſtatũ omniũ ueſtrũ: dignitatẽq; totius populi cõſeruaret.¶Aut in parẽtes parẽtes

appellamusnõ ſolũ a ꝗbus geniti ſumus: ſed ẽt auos & pauos Aeneascũ magmisincõmodisuenitĩ iia

liã. Anchiſen gentorẽ 1ſiciſia amiſit: multos ĩ italla habuit aduerſãtes: q ne fauorẽ italoꝶ ſimili cõ
pararet dignitati ſuæ derogabãt: & ipſũ imperiũ eſerebãt: ꝙ oſſa pr̃isſui inſepulta reliquerit: ꝗ du
ſtudetei diuimnos honorestribuere: &magnificisexequiis eũ decorare: tot impẽſas:tot labores paſſus
E: ut merito pietatis nomẽ cõſecutusſit & ab oĩbuspiſſſimis uocitet. ln amicosoraturus Cice.primo
Põpeio impatore deligẽdo ĩ ſenatũ acceſſit inſolitus:ſed ꝗa eius audiẽtiã mirar nõnulli potuiſſent

ĩhuũc modũ exorſusẽ: Nolite mirari.p.c.ſi añ hacninꝗᷓ ĩ ſenatũ oraturusacceſſeri. Sciebã. n. ofTonẽ

prõptã & optime exercitatã ĩ hoc locouerſari: nihilq; huc niſi ꝑpfectũ ingenio: & elaboratũ induſtria
afferri oportere. Itaq; ĩ foro me priusexerceri uolui: & ita me exercui: ut nulli amicorũunꝗ defue
rimln eosipſos Flaccus accuſat:quẽ Ci. defendenshuiuſmodiexordiũ habuit. Conſidero ciues ro

mani res ꝓ cõſeruãda repu, a Flacco geſtasnõ poſſum nõ admirari:qꝙ ſitaccuſatus: ſed plurimo affi

ciorgaudiouos eẽ teſtes: ꝗᷓ prõptus:ꝗ diligens:ꝗᷓ curioſus ĩ defendẽdis uobis onmibus dies: nocteſ/
qʒ fiunt: cũ ſceleratiſſimus Catelina urbẽnoſtra: & omniũ liber̃tatẽ occupare uoluiſſet. Dũ hæc oĩa

Iimitat has regulas:& dicit hoc eẽ cõſiderãdũ:ne cũuolumusoſtẽdere au ditoribus quales ſumus ĩ

eos ꝗ audiũt:nõ dicamus ea quæ ad rẽpu.cõuenirẽt: & ita de reliꝗs partibus. Si noſtra incõmoda ꝓ
feremus Roſcius Amerinushabuit patrẽ ditiſſimũ: quẽ Clodiãi milites occiderũt: ut ip̃ius diuitias
cõpararẽt filius patricidii accuſat: quẽ cũ Ci defendẽs:hũc ĩmodũ exordiũ facere potuit. Cũ mo
leſtũ ſit Roſcio:ꝙ uelut patricida uocatus ſitĩ iudiciũ multo certe moleſtusẽ ꝗ ꝓ eo cãm hãc ſuſci
pere uoluerit: & ꝗqex tãtis diuitiis: ex tam felici ſtatu ad eã miſeriã puenerit::ut unde ſibi uictũ quæri
ter nullo modo hr̃e poſſit. Inoꝑiã inopes dicunt: ꝗ nullũ habẽt auxiliũ. Solitudinẽ: ut eẽ abom
nibus deſtitutis: ut ẽapud Terẽ. Oẽs menoti: atq; amici deſeruerũt. Calamitatũ: & dicit duobus

aurp deriuationẽ: & tuc ẽcũ ꝑ impetũnimboꝑꝶ uſq; ad radicẽ culmi cõcidũt: aut ꝑ ethimologiã: &

tunc dicit calamitas: ut ſiꝗs dealto gradu dignitatis: & ex magnis fortunis ad paupertatẽ & uilẽ ſta
tum pueniſſet. Vt ſint auxilio:Rolſcius ꝓfecto ſuã cõſolat mœſtitiã:cũ intelligat uos eaſeueritate

eẽ: u nõ pmittatis adnerſarioge calũniãaduerſus æquitatẽ ulla ĩ re potẽtiã hr̃e. Itaq; a uobis magn

pere petit:ut eũ ab impetu inimicoge ſuoꝶ ſeruetis incolumen.In alus ſpem: cum multi oratores fe

—

==

— –

did
Auci
Wumh'
Ummhi
ülte,

e
l
eun
in
lue⸗
nſr
ni
ru⸗

.

taw.
derno⸗
wee

„

.
fareue
iinm
tini
Men
n
peno
len
ni
nim
i
e
noak
le/
ci
mui
nocep
Aiuina⸗
Cüm
ſ
Oa
ben
Non

1

Hiſu
M.
oo

Nh⅞

perantiam aliquid differt. Quicꝗd aut per iuſtitiam fit: ſemper magnifice & recte factũ exiſtimẽét: „

J HW . – HZ ð RL – õs
P wS AuAN * WLAuA

offerrẽt ad Roſcii defenſionem ſeueriſſimi iudices nihilominus uosi pſoselegit: qbus ſuam uitam
cõmitteret etenĩ ſi iuuenẽcõplectemini nihil ẽꝙ aduerſariogꝶ calũmreformider. Ab aduerfarie k⸗
primoaduerſarios uocamus illos ꝗ nobiſcũ ĩ fite uerſant. Odiũ ẽiclinata cupiditas nocẽdi &ira * ä
terata. Inuidia: ꝗ dolor animi exaliena fœlicitate ꝓpueni Es:alias ſignificat odiũ: unde appellan ince
inuidioſs uper ezlaBbis elatioanimi quæ cupitparibus& imparibus dominari. Spincea: dien 10°6α ſerrc Arſuibs i
tur ꝗq immunde uiuunt & ſine puritate dicti pethymologiam 6tr Pueren porci: ut ſi diceremus: iraa R
1 „ „ „ „ „ ita cu ſorore ſicut cũ uxore miſcet.
Abaduerſariorũ perſona beniuolentia captabitur:ſi Perfidioſe dicimus qui promiſſis
ðs SR; ee.

α 2 — „ . . . . 2 Qy SL V
eos in diu:ie inuidiz icontemptionem adducemus ullan Kuemt 4 Paditases
,— ☛ Wev* 2⸗— — „ . 1 4 1† 4 eS
In odiũ rapèmus:ſi quid eori ſpurce: ſuperbe: ꝑfidio gAgruorẽ hoĩum delẽtur. Cõfidẽtes?:
* . . — 7 „ . △ —* „ . . . „ 5
ſe:crudeliter:confiden ter: malitioſe:flãgi tioſe fa tum jiocant ſpẽ hñti uitiis. Fidẽtes qui
— ..— — pem bonã hñt pp uirtutem et cõſei
proferemus. In iuidiã trahemus: ſi uim:poten tiam: ta entiã bonã.Muilitioſi ſunt qp ĩſidias
ctionem:diuitias:incõtinẽtiam: nobilitatem: cliẽtelas aliquod faciunt: &qĩ unum ſimu/
. . . . . „. 3 lant & aliud faciuntut ſi quisalium
hoſpitium: ſodalitatem affinitates aduer ſariorum re inuitet adgcrnem:6 eum fallat. Fla

AXArn Io ſpA .„A rr ren) . neſ⸗ git . ſi⸗ di A 2
feremus: et his adiumentis magis quam ueritati eos Sitioſi: pprie icuntur libidinoſi:
D ian ng 4 7 1Cc08. & q faciunt oĩa: ut libidini inſeruiãt

confidere apericmus. In cõtemptionem adqucemus hæc oĩa exemplo ſpurii uel mallii 4q

ſi ĩjertiã: ignauiã:deſidiã: luxuriã aduerſariorum pro per potẽtiam & diuitias principatů

ſer 2. 11 . p ambiebat. An laudemusan uitupere
eremus.4 Ab auditorum perſonabeniuolentia col-. mus ſeueritatẽ ueſtrã iudices certe

2 .* . =èð * 7
ligetur: ſi res eorum fortiter: ſapienter: manſuęte: neſcimus. I. ꝙ huic ſceleratiſſimo
tere rr. Er ee br eg hominiaures ur̃as adhibeatis ꝗ ĩ oĩ
magnifice iudicatas proferimus: et ſi ꝗquæ de his ex⸗ flagitii genere uſq; ab infantia ſem pP
timatio:et quæ iudicii expectatio ſit aperiemus. uolutatus qnq; nulla hẽt curãde le/
gibus mõ in eodẽ noſtroꝶ ciuiũ con
. . tiue uerſari poſſit. Vim corporis: po
tentiam:ut habere fauorem & adiumenta ciuium. Factio:ſigni ficatnunc cõſenſum cõſi Ppiratoꝑ mulI
togꝶ ad malum: ꝗqnꝙ; ſign ficat nobi litaté: &pulentiam: ut eſtapud plautum. Incontinentias nuncẽ?
elatio in ciuitate per potẽtiam per ꝗᷓ ſeipſum non cõtinet:nõ aũt pereffrenationem contra libidinem
ſignificat ſicuti alibeinueniturinamtumodium ptinet. Nobilitatem: generis claritatem. Affinitates
ꝓprieſuntaffines ꝗq p uxorem cõiuncti ſunt:ſed tam ꝓ agnatisꝗᷓ ꝓ cognatis ponit᷑. Et his adiumen/
tis pitiſſime dixit hoc. Ci. i, nã aliter illæ res ꝗscõmemorauitad laudem& gloriam ꝗᷓ iuidiam ĩdu/

cendam ptinerent. Cõfidere aut datiuo melius ꝗᷓ ablatiuo cõiũngit. Solentoptimi ciuesdiuitias: no “
bilitates:uirtutesomnesad laudem & utilitatem ciuiumoſtẽdere: hæc autemad uitupium ſuum cõ
ctuium. ad ĩcõmoda totius populi & acdeſtructtõem totius naturæ ciuitatis his oĩbus rebus abutit᷑
& itaabutit ut magisicõmodo nro ꝗᷓ utilitate eas res hẽre uideat.Inertia:ĩersẽ ꝗqnullam hẽt iduſti „
am ſine cõſilio &arte penitus ignorans. Ignauiautem: licet artem fciant: tn frigiditate aninn nõ exer? f 6
cent. Qeſesuero qmhil pentusagit dictusa ſedendo- Luxuria eſt ĩ omni re ſuperflua abundantiazut eſes
apud Virg. Puxuiriã ſegefum fenera depaſcit ĩ her ba. Non poſſum non admirari ſeueriſſimi iudic-ces ne
qꝙuniusuiri teſtimonio aures ueſtrasa dhibeatisqui cõtra me uenit: qui nullisatribus penitus incum
bit in dies: nocteſq; in ſomno ĩertia cõſumit: nũc autu igilans & diligẽs factusẽ: ut inocentes & bonos
uirospoſſit opprimere. Benolentia colligi t. i ſi diceremusnoshre iudicia reꝑep fortitudinẽ.eſt.n. Q
fortitudo regemagnagꝶ appetitio & hunuliumcõtemptio: Sapienter tangit prudentiam ꝗᷓ dr ſcientia ſas te laede
cuiuſſibet rer & calamitas re ꝗᷓ põt hẽre delectum bonog⸗ & malogꝑ, Sapientia uero ẽ humanaꝶ rege
diuinarũq; cogmitio. Manſuete: tangit temperantiamquæénulla paſſionẽ animi moueri cõtra offici .
um:neq; ira: neq; auaritia: aliꝗd cõtꝑa nõeſtatẽ facere. Magnifice uideri:hocẽ piuſticiam factas quæ 52. S

magnificum reddit habentem & 9 qmagnifice aliqd fier exiſtimat. Nam ut Ciain libroofficiogꝑ imn
ꝗt: cæteraꝶ uirtutum finis & effectus eſtuarius& humilis reſpectu iuſticiæ: fortitudo.n. facit terrbi
lem. nam qu magna petit &ctinuit humilia uidet terribilis. Prudentia facit ſuſp ectũ pꝑ calliditatẽ

& pitiã. Manſuetudo frigidũ efficit hoĩem: qm nõ uidetur nuqᷓnegociũ ad effectũ ducere cũ pté/

qm bonusnõ putatur aboſbus q uſtitiam exercet & colit: talt igẽ utemur exemplo Roſcii quẽ pau
loante accuſatũ dixiusa ſyllanis militibus ut eſt ab hæreditate pris depelleret nulla inter tãtas mole
ſtias ſolicitudies roſciusefficit udicescũ ꝓprie itelligat uoseiuſmõi eẽ: ut nullas ſyllanoge nu lito
mias formidetis: nullas pces audiatis: neq; ulloargẽti auriue põdere moueamini qn ipſũ ado leſcẽtẽ
præſerti innocẽtẽ ab ĩpetu crudeliũ hoĩium defẽdatis. Exiſtimatio bono & optimo quidem ciuitas Q Areno art
noſtra pendet iudicio: cum ſciamustali ingenio uos eſſe prædictos utnullius timeatisiniurias: nulli D „Q g6.
us inimicitias: nullum deniq; mpetũ improborum hom num: q animum ueſtrumabofficio deter Rd. di
reant expectatio: cum hoc ita ſit iudicesnulla incidit dubitatio inter naros ciues quin abſoluatis G . X n

. 1 ,

.

huncorædintem adoloſcentem :q i ab improbisaccuſatur ſolum ut eum depaterhis boniseiiciãt
. . . i

Arebus ipſisbeniuolẽtia captabitur abauditoribus per res quasde eauſa & materia ipſa dicemus

Abaduerſarioge: p cõtemptũ duobusmodis: hæc ultima rõ dictaſi t: ut abſolute: aut cõparatiue:ſi ab
ſolute ſimpliciter intelligẽdum ẽ: tunc hæ duæ regulæ p ſe diſtinguẽdæ ſunt: & in diuerſis materiis
conſiderandæ: ut eẽt laudareieiu ium: & uituperare rẽ militarem: altera abaltera ſaparata: nãoĩs cã
aut laudat:aut uituperat:neq; eſt ſemp neceſſe e:ut laudatanoſtra cã rẽaduerſarioꝶ deprimamusqd
Cice.& fecit in pemio artis:nãarte dicẽdi tãtummodo laudauit:cum dixit.neq;.n. in ſe pag fuctus
habet copia dicẽdi & cẽmoditasora . .— . . .. .
tõis & cætera:neq;.n. fuit opus ut ali/ A rebus ipſis beniuolũ auditorẽ efficiemus: ſi noſtrã
zaresuttuperarciquod letangene cãm laudãdo extollemus: et aduſatiotũ cõtẽtonẽ
ibi neceſſariũ eſt ut noſtrãcãmextol deprimemus. Deĩceps de ĩſinuatõe aperiẽdũ E.
lamus:& aduerſariog deprimamas
ſiue comparatiue intelligamus:tunc
coniuncte & per cõparationem faciẽ Oecr tribus temporibus.
dumẽ: ut audatanoſra marcti ui “
tuperemus aduerſarios quẽadmo/ .— 1. „ 2. „ „ „
dam ꝙ dictum eſt in deliberatiuo fi Ria ſũt tpa diligẽtes ſunt cõſiderãda:ĩ ꝗbus
eri genere oportere:& ita una ſola re I prĩcipio non poſſumus. Aut cũ turpẽ cãm

ula ẽ coniuncta:& per contentionẽ 2 „F. lar re⸗
egendum eſt: nam contendo ſigni/ lubemus:hoc ẽ:cũ ip animũ auditorisa

ficat comparo: contentiones cõpara feaien-r oTIs Tafiz ui ⸗
. nobis alienat:aut cu aius uaſus uidetur eẽ
tiones uocantur. Vt ſæpe apud Plu/ bis alienat:aut cuajĩ auditoris aſis did e

. . aE . — 5 N
tarchum legimus: ut ẽ in hoc exem/ ab his ante cotra dixerũt:aut cũ defeſſusẽ eos audiẽ

lo. Quidam pater ẽꝗ cõſulit fami dò 4 ante dixerut. Si cã turpitudinẽ habebi : exordiri
iarem ſuum utg filium in litteris: . . r . „ ee e . .
aut in re militari inſtruat:poterit fa poterimus his rationibushoicm nõ tem:re no hoĩem
miliarisilli in hunc modũ reſpõde/
re:non poſſum non admirari quold
eo deueneris: ut magnopere dubites:utrum potius: uel litteris:uel rei militaris filium tuum deduces
cum litteræ ſint quæ laudem: quæ rationem beneuiuendi hominibus afferant: & qᷓ ĩmorralem quẽ?

.
—

3 ſπι En

que efficere poſſunt. Resautem militaris labores: incommoda: claſſes: & mortem hominibus deniq;

parere ſolet.

Ria ſunt tempora: ſuperius in duas partes exordium diuiſit:ſcilicet i prĩcipium& inſinua

tionem. finitis igitur principii regulis:nunc diuino quodam ordine inſinuationem aggre/
ditur:quæ ideo ſic appellata eſt ſed per occultas uias & obliquos ſinus ducat orationem.
Principio utinõ poſſumus:ſequitur ergout inſinuatio ex neceſſitate ſempꝑ fiat:cũ ad præ
cepta aperta utamur exordio. Diligenter: cum magna attentone: quia pertinet ad ſciẽtiam oratoris
modo permutari: nec abuti his regulis: unde attent orem faceret auditorem: cũ dicat ea quæ adau
ditorem pertinent: Turpem cauſam: quia poteſteſſe turpismateriaa ſe & reſpectu auditoris ut lau/
dare continẽtiam apud libidinoſum. ideoperite ſubiecit: cum res ipſa animũ auditoris alienat: hoc
eſt cum materia non placet auditori ut oſtendat inſinuatione potiſſimũ uti debere oratorem: cũ ta
lis materia ſit: ut eam auditorab horreat:nam licet mareria ſit turpisa ſe: ut eſt tyrannidem laudare
tamen diſplicererauditori: ut. ODionyſionon uideturinſinuatione eſſe utendum. Perſuaſus: in duc/
tus ad credẽdum unde dixit ſupra cum aſſenſione auditorum: ut Cæſaris iunonicis & ſenatus: Tur/

pitudinẽ:hoc é: ſi talis erit materia quod auditor eam non libẽter audiat etiam ſi eſſet honeſta per

Ie. His rationibus: ac ſi diceret: in cauſa turpi ab eo quod offendit ad id quod delectat confugiendu
eit:ſi perſona non placet auditori: rem ipſam quæ placet ſubiiciamus. & econuerſo. Rem pro homi⸗
ne: pyrrhus rex epyrotarum omnium ſuo tempore rei militaris peritiſſimusa tharẽtinis in auxiliũ
uocatus bis romanos exercitus profligauerat-habuit ſecum histemporibus in caſtris quendam me/
dicum Nyciam ſiue Democarem litterati ſſinnum uirum: & philoſophum maximumqui forte ali/
quibusaffectus iniurisa Pyrrho:ſe ſe contulitad Romanos &eis mortem Pyrrhi policitus eſt:ſi illi

id gratum ĩtelligerẽt. Romani aut uiribus uictoriam quærentes nõdolisiunctum illum. Pyrrhore

miſerunt: qua re ductus eſt ad ſuplicium. materia igit᷑ hæc turpis eſt reſpectu auditoris:uerum:qa
Pyrrhus doctiſſimus fuit & litterarum amãtiſſimus: res ipſa uidet honeſta. Itaq; orator poterit hoc

uti exordio, Cumnulla in ꝓditores habenda ſitmiſericordia o pyrrhe magnifice nõ negabo Demo

carẽomniũ ſuplicio eẽ diguiſſimũ: uerũ cum mediciæ peritiſſimus: philoſophusmaximus: ſit om/
niq; bonarum artium ſapientia eruditus curandum eſt a te o pyrre ne tanta ſcientia: tot bonæ artes
multis ac maximis laboribus comparatæ in breui hoc ſpacio depereant. Itaq; non homini: ſed eius
doctrinæ ignoſcendum uidetur, Hominem non rem: ſcilicet cum homo ipſe placet auditori ſed res

pſa inuiſa. Accuſatus eſt Sebi Aphricanus de pecunia male tractata: materia diſplicet auditoribus

iterum eſt honeſta perſona quia Scipionis nomenomnibus romanisgratiſſimum ſemper fuit:tali igi
tur exordio utet. Vita Scipioishuiuſmodi eë cchetapud uospatxes conſcripti ut eius uiri a pud uos

—
1 . Ie

lel
Pl.

tte

ore⸗
wa
leb⸗
1 ge

ecr

da⸗
del
en
le⸗

Ne X.

. n . . e .
cuen rẽ diu auxckimnus nihil ſimile a nob tactum eẽ caccuſatus adoleſcens de pollutis
ſSrr&E EH
oſtendemus: aut aliquorum iu

eenn e . . cerimoniis poterit aliqs orator uti
— cium d R auſa: hoc exordio illum defẽêdendo. Si cõ
aut de eadem: aut de miori:aut de maiꝗ

ri pro cremus. ſiderar̃ uolumus:nulla iniuria, nul
el — lusammus
edetentim accedemus:

. SEHANA D —riedoß terapen he
Pe mmuaher ruſaz
lenn commemoratio ſit habitura: quia cum tantæ ſit auctoritatis noſtra repu. tantæ prudentiæ uiri tot
beſieh reipu, beneficia contulerit: danda opera eſt: ut plus poſſitapud uos uera uirtus & ipſius Scipionis
uein præſtantia ꝗᷓ accuſatoꝑ & improborum obtrectatio. Itaq; hominii. pi honeſtiſſimo potiusquam ob/
hidis, . trectatoribus fidem tribuatis. Notãdum ẽ Ciceronchoc in locoaut defeciſſ eiaut ignorantia & defe
tnndd ctu liberariorum prætermiſſũ fuiſle: nam! pſeinarte ueteri & inmultis aliis cõme moratad iĩſinua⸗J
n tionem ptinere etiam enere réẽprore& hoiem pro hoĩe. Rem prore:hocmodo piſiſtratusciuispri
AR A t Nolacar. X„ =W=M mariusathenarũ filiã habuit: cuius
w ſpee nopontere:non placere nohis ipſis quæ facta di amore adoloſcẽsquidam mirum in
Z b aduerſariis:et es indi aautne aria. Deide modũ tenebatur: is oblata occaſiõe
A. caniuran ciucrIa-:ctcc indigia: aut cldEc loci & temporis puellam oſculatus

6

nulla cupiditas nocendi

Deinde oſram Lafam eti fecit ut hicadoleſcẽr filiam tuamo
i &t ſimilitudinem cohferemus. Item ſi negabimus nos ſculare: ueg amor ipſe improbiſſi .
4. de ad erſ. Us;: aut de aliqua re eorum dicturos: et ta mus & Propéſiſſima ĩ filiã tuã beni/
Ncn c aducrla us aut de aliqua re corum a os: et ka uolétlaadoleſcẽétem huc ad hoc fa

lun men oce tare dicemus inceriectione uerborum. cinus inſtigauit. Itaq; amori ipſi nõ

ee⸗ iniuriæ hoc uitium debetis aſcribe
we . „ l „ re. Hominem pro homine: Turnus
gul⸗ cũ ænea imarchia pugnans ſi uccubui tturpe ſi quidẽ era thoſtẽ ab hoſteueniꝗ ipetrare:idq; nõ ſibi:
er. ſed patri ſuo ia ætate cõfecto expoſtulat: q audita filii morte illico ĩteribat: atq; ita inqt Daum mi⸗/
n. ſerer ſenectæ fuit & tibi talis genitor. Nõ placere nobis:ꝗ; aperte P inſinuationẽ fieri non poteſt oc/
n. culte ſeruat:nã cũ aꝑ te dicamus rẽ pſã atcẽtũ facimusauditorẽ: ꝗ prius turpẽ cãm abhorrebat qrnñ
ſeparataligd magnu: aut nouũ eè dicturũ. Roſcius reſtabat Pimendus: ſyllani milites eius diuitias
cõpararenti quẽ cũ iuſte ipſi ĩterficere nõ poſſent ad iudiciũ falſo Prouocarunt patricidii eũ accuſã
. tes:heuꝗdnon mortalia pectora cogis:aur- ſacra fames. & itẽ Salu auariria fidẽ probitatẽ: cæteraſq;
an bonasartesſubuertit: & illud pPars maxima egeckr taꝶ feciſtis opem pro certo cũ aĩo uoluo iudices
nde beneficia pris in filium nihil in rebus huanis celeſtius:nihil horribilius'nth il deniq; de teſtabili/
g us uidet Abatrem occidere q nos in lucẽ Pduxit: qaluit, ꝗ nu triuit: & q nos in fepu. collocauit quo
ꝗdẽ ꝗto & flagitioſius eo mihi minus credendu uidet ꝙ cũ nõ ſit credibile: nec aures ueſtrasa dhi- ,
ber debetis: na & ipſe patrẽ pietate fouebat ut defender̃ eũ potius ꝗᷓ occidere uoluiſſe et. Aut aliquoꝶ
im iudiciũ de ſimili cã:hic Iocusdictusẽ cõparatiuus, ondit, n. iſinuationes P cõpationes rerum fieri:
G re uidet᷑ orator hoc ſeruare debere: ut ſuã cãm exponat:& P compationẽ aliã a pplicet: ꝓ ꝙ auditor
Gen, Abrius turpitudinẽ cãæ abhorrebat maxime fit attẽtus: nꝗ Ipſe facit turpẽ materiꝗ oppugnari deber
n ſuſpicat oratorẽ alia ſpali orone cãm ſuſcepiſſe, Itaq;:aut nouum pillã cõparationẽ e auditurum:
ns ut ſi Ci. defendens mijonẽ ꝑ cõpationẽ afferat. Horatiũ quoq; ſororẽ occidiſſe & ſaluũ & abſolu⸗/
AAdu tũ fuiſſe hoc mõ:ꝗd eſto iudice q oratorẽ acciflare: aut eẽ admirari debeat ꝙ Milonẽ defendat: nõ
int Clodium ciuẽ romanũ ſe occi de cõfitẽtem. m emimiſtis. Hora, quoq; qui ſororẽ occiderat imatu/
mdo rũ ſui uiri amorẽ deplorãtẽ in udiciũuocatũ &ab cocrimine liberatù &abſolutum fuiſſe. Aut de
tin eadẽ ſimilis uidet ca:cũ id ſceluscõmiſſũ ẽ:ſed eandẽ cãm dicimus cũ & idẽ ſcelus:& cũ ob eãdem
wdne caãm commiſſũ ẽ: ut ſi duo eadem cãipellentè hoĩem cõmitęrentut hic cẽiſi ꝗſꝗᷓ eſt ꝗ dicat ligarium
i non eẽ defendendũ o. Ci. Cæſar abhorreret profecto ab humanitate tua: qui non recordant te. M.
/ Marcello Bruto & mihioratori uenia cõceſiiſſe:& alios non nullos ĩ patriã abs te phumanitus eẽ ſu
r ſceptos. Aut de minore ſi orator defẽdẽs Roſciũ ſuſpitiõibus & cõiecturis ſolis accuſatũ dicat ma/
ol iores noſtrosuoluiſſe pꝑ ſuſpitiones ſolas: & in re pecuniaria ſniam ꝓferre. hoc mõ accuſatus ẽ Roſci
Tpnn us apud iudices & qdẽ falſoꝙ; pattẽ occiderit: & p ſuſpitiões & cõiecturas ad iudiciũ ad ductus: ſed
Hoi debetis recordari maiores nr̃os: quorũ in oĩ re ſẽp ualuit auctoritasnolui ſi e aduerſus quẽꝗᷓ eẽ fur/
moe/ ti ꝗcõiecturis accuſatus ſniam iudicis proferret, uosigr̃ Roſcium falſo ſuſ pitonibus tiñ accuſatũ in
/ re criminali damnabi tiS. Au t de maiore ad minus. ſ. utſi quis dicat Luciũ Antonium non eẽ damnã
lli dum quod ſeruũ ſuũ ꝑ factionem ad Pomperũ fuxientẽ occiderit hoc modo:non nulli ſunt q u1,L. .
Ihorte Antonii accuſãt: ꝙ ſeruu ſuũ ab itinere tractatũ u; ad necẽpulſauerit: ſed hi mihi non uidentur
—KZV recordari fuluiũ eius filiu catilinæ caſtra ſequentẽ occidiſſe e& addidiſſe: ſe filiu ſuũ priæ nen catili
ntho⸗ næ:nõ ꝓditoribus genuiſſe * Pedetéti: ſẽſi paulatim. Et ſimilitudinẽconferim us:ẽ udiciu alicger
Deno cõpationẽ:aſſimulabius hoc ẽ ratiocinabimus hoc mõ. c igit fuluius fili unon erbenauer itied c
ſton/ ciderit ꝓ pria: Sed Antomusnon occiderit: ſed tmmõſ eruu pulſauerit: na ne debe 11S. L. An, abſol-/
NH uere ab hoc leui crimine: cũ ille i tãto: ac tã imani ſceler fuerit abſolutus. Occul te dicemus, occu
ſleu pationẽ colorẽ hoc mõ ſi diceret Roſciusmoleſtũ ẽqmihio ludiceshoc cr mé: cu ego filius bius pa/
ſii tricidu ſim accuſatus:ſed eo moleitius ẽ ꝓa Groſogao ſe celeratiſlimo ſeruo: & qin cæde hor um ſe
. b⸗ uerſatus ẽ huius crimis fratrũ accuſatus: cuius flagitia facer iſtitui: ꝗ picaloſi arbitror oia declara⸗
ni re:qᷓ de illo dici poſſũt: ꝗa lingua non nũqᷓ uocem dicẽtibus abſtulit. Occulite d icẽus:hoc ẽ dixit.
n ii
d 6

. *
.*½
.
— e perſuaſus fuerit:nihilaliud eſteſſe pſuaſum ꝗᷓ dictisaduerſarioge fidem habere. Itaq; more Virgi ver
= liano ſe ipſum expoſuit: ille. n. ait: Prodimur: atq; italis longe diſiun limuroris. Fides hæc apudora ſente
tores ponit pro quadam firma opinione & crudelitate & aphiloſophis ſtoicis nõ ut ait Ci. in officiis tey
AAcl. dicta eſt , fiar dicta ẽ tũc pmiſſogsobſeruatio. Aduerſaru: dicunt illiqĩ eadẽ cã cõtra nosuerſant. ſnd
SU Nõ facile:imo facileꝗs mediocriter eruditus ſcire poterit ꝗbusrebusutp ueriſimilia teſtimonia ho dic
minum ĩſtrumentoge oraculoꝑe& ſcripturaꝶ Fidem puta: repetit illud idem ſi pſuaſusauditor fue
rit: ne ſit obſcurus: nam minuslon/ ne⸗
ga parentheſis uidebatur. Inſinuabi Si- perſuaſus auditor fuerit: ideſt ſi oratio aduerſario/ —
mus: exordio occulto ueniemus ad ditoribus fid feccrit: .— ne⸗
eſt ſi pollicebimur nos dicturos con poterimus:quoniam non ſumus neſcii quibus rebus fi
tra illudargumentumĩ quoaduer/ gesfieri ſoleat. Ergo ſi fidẽ f . 1.
ſariusputatſuam ieſſe uictori exd es fieri ſoleat. Ergo ſi fidẽ factam putabimus his nos n
re attentio occulta ĩ naſcit auctori/ rebus inſinuabimus ad cauſam. De eo quod aduerſa-⸗
buſq; apta fieri ñ poterat: ꝗᷓ rem Lu jj firmiſſi ſibiadi “ðd
canus ĩ pricipio ſeptimi libriegregie rii firmiſſimum ſibiadiumentum putauerint primum
Faun hicdicin efre g ud nos ducturos pollicebimur: aut ab aduerſarii dicto ex
Speiũ oraſſe ꝓ prœlio faciendo: ꝗ „. . . .
RopeioraitlS& pmptitudien ordiemur: et abeo maxime quod ille nuperrime dixe- .
litum arguiſſe crane ldiori areu rit:auj lubitatione utemur quid potiſſimũ dicamus:
mento ait mõ ipſi ſua ſigna reuellẽt: . 1.
Plteacientpauloboſt: Vibrat Mt cun n prinm reſpenden-us aunalmk n
rela manus uix ſigna morantia ſ a. Sone: Si defeſſi emunt audiendo ab aliqua te Qquez .
Expectant ppterca nectetua claſſi riſum mouere poſſit exordiemur b pologo: afa⸗ — 7
ca liquant Ferre ſenatus auet miles ouefe pollit cXοτσπϑυd.r àa⸗
