dubiæ approhationẽ ducẽdæ gene/

ralẽé tractatũ habet. alteꝶ rei certæ

cõtinet ãplificationẽ neceſſario cãæ
ipſius facultas ſuggerit:ſi ꝗd ampli
ficationis:aut ĩdignatiõis conc ſtiõiſ
q; naſci. Sed qm in negociali qlitate

mriæde iure tractatus ẽ rũt loci cõ

munesuel ab auctoritate iuriſpito/
rũ uel cõtra corũ auctoritate. PHæc

denegociali. Subiungit iuridicialis

uæ ipſa cu genus ſit ĩ duo diuidit᷑.

ĩabſolutã & aſſũptiuam. Abſolutæe

ſuppõit excplũ qd trophêũ ahene

um cõtra morẽ poſt uictoriã graiid

grais ſtatuerũt: facit ſtẽtienẽ & de/
pulſionẽ:ſuppõitq; rõnẽ poſtea: ſed
abſolutæ cõſtitutõis ut naſcat iudi
catio. Iuſte fecimus: ꝗa æternũ uir/

tutisnt̃æ monumtũ relinqre uolui

mus. Snaũt dicatur i5aheneũ: qa
meruiſtis: erit rõ de relatiua qlitate

Vñn ĩtelligius ĩ unã cãm conſtitutõis
icider̃ poſſe plurias prĩcipales. Veꝶ&
ẽt abſoluta ꝗqlitas eoſdẽ hẽbit locos
argumentog, Quos negocialisex p

tibus iuris naturæ: an utilitatẽ ſuã cõ

ſuetudis legũ. Sed ĩ abſoluta ipſa iu

Multo maxima pars: ꝗᷓ prætores dicere conſuerũt. Non ex legũ præceptis & iuſſionis: ſed ex coſue
tudinequæ proponat a pᷣtoribus ex bono& quo. Par quod moẽs æquabile ẽ: ut ꝗ Proponn aliqd
tale proponat: ut quo iure aliũ teneat:hoc ſe alliget. Iã ſura legitima ex legibus cognoſci oportebit
Hæcquæ dicta ſũt de cõſuetudine tractata ſũt. Nũc cũ ſupereſt ius legitimũ cognitionẽ eiusad eos
tranſtulit ꝗ legitima ura fecerut. His ergo ex ptibus iuris quod autex ipſa re: ut ex ſimili: aut ma
uidebit᷑. Diuiſo iure oĩ ĩ naturã: cõſuetudinẽ: legis dat pcepta: ut argumẽta ſu

multo maxima pars: quam prætores edicere cõſueue

rũt. Quædã ãt genera iuris iã certa cõſuetudine facta

ſunt. Quod genus pactũ: par: iudicatũ. Pactũ ẽ quod
ĩter aliquos cõuemit: quod iã ita iuſtũ putatur: ut iure
praſtare dicatur. Par quod in oĩ æquabile ẽ. Iudicatũ
de quo iam ante ſnĩa alicuius: aut alquorũ cõſtitutũ
.Iã jura le gitia ex legibus cogn oſci oportebit. Hiser
go ex ꝑribus iuris quicꝗd aut ex ipſa re: aut ex ſimili:
aut ea maiore: aut ex minore naſci uidebitur quiſq; at
tendere: atq; eligere ꝑptentando unãquãq; ꝑtem iuris
hẽbit. Locorũ aũt coĩium:quoniã ut ante dictũ ẽ duo

ſut genera:quorũ alterũ dubiæ rei: alterũ certæ conti
net amplificationem ꝗd ipſa cã det:et qu id augeri per
cõem locũ poſſit:et oporteat cõſiderabitur. Nã certiꝗ

in oẽs incidãt locis præſcribi nõ poſſũt ĩ plæriſq; for
taſſe ab auctoritare uriſcõſultorũ: et cõtra auctorita
tẽ duci oportebit Attendẽdũ ẽ ãt in hac et ĩ oꝛbu nũᷣ

quos locos cẽes præter eos quos expommus oſtẽdat

Nũc iur diciale genus et pteseiuscõſideremus. Iuri-

dicialisẽ ĩ qᷓ æqui et iniqui natura:et præmii:aut po⸗
næ ratio quæritur. Huius ꝑtes ſũt duæ: quaru alterã

ra pferiusut factũ defẽdas: uel ſlege abſolut: alterã aſſumptiuã nominamus. Abſoluta ẽ

uel cõſuetudĩe: uel natura ĩ negocia

liãthæciura pferut: ut poſſit cõſti quæ ipſa in ſe nõut negocialis implicite et abſcondite
tui quo iure eẽ dẽat id de quo nego ſed patẽtius et expeditius recti: et nõ recti quæſtion-

ci u eius cõſtitutiõis ad futu
5

rũ ſpectãt ĩtẽtio: aut ex ipſa re:aut —

ſimili maiore minoreue naſci uidebit. At jſiure poſita ẽhæc ſpẽs:quæ quærit᷑ litis: aut ex eo quod i

lure cẽad hoc negociũ: ſimuilitudo traducit᷑ dubiæ rei theſis.ſ.certæ cõtinet ampli ficationẽ locis cõi

bus iã reprobata argumtũ facies.lllud. n. adhuc ĩ quæſtõe ẽ ꝙ augeri p cõem loc poſſit: & oporte
at cõſiderabit. De re ꝓbata locũ cõem: pargum̃tũ: nõ theſis. Nã certi ꝗ ĩ oẽs ĩcidãt locid ſcribi ñ pũt
in ſingulas conſtitutiones certi loci ꝓprii dari non poſſunt. Merito ergo & in negocial:qm̃tamen in
negociali de iure tractatur loci cões hic eẽ pnñtcontra auctoritatẽ iuriſpitorũ., Nunc iuridiciale ge/
nus. lpſa. n. ẽ quæ diuiditur. Abſoluta ẽ quæ ipſa inſe nõ ut negocialis ĩ negociali: quærit ꝗd eẽ de/
beat iurisĩ abſoluta ꝗd ẽ iuris. Nõut negocialis. negocialis. n. nõ habet ius certũ: ſed quærit de eo ju
re ꝙ eẽ debeat ĩ negocio pᷣſenti. Apſoluta ẽ quæ ipſa ĩ ſe nõut negocialis. In negociali qlitate iuseffi
cit. Sniaudicis in abſoluta ꝙ poſitũ ius &ntũ é aboratore ſumit. Implicite & abſcõdite qa adhuc
incertũ eſt:& quæritur quod eẽ debeat. In hancargumentationes & hiſdẽ locis ſumendæ ſunt: atq; i

cãm negocialẽ de qua ante dictũ ẽ: utex ptibus iurisnaturæ cõſuetudinis legu argumẽta ſumamus
Hoctñ cũ de ĩ negociali hæc ſint. Oiſtat abſoluta abnegociali :ꝙ illatus aſſumit: ut ꝓbet quẽadmo
dum nouũ iuseẽ poſſit de quo qrit. Ahſoluta ãt ipſa iura: ut ꝓbet factũ. Aſſũptiua igit tũc dr̃ cũ ip
ſum ex ſe factũ probari non põt. Aſſũptiuæ qualitatis p̃cepta tractaturus docet qd ipſa ſit. Et eius p
tes quatuor ſupponit. Ac primãcompenſationẽ ꝗᷓ & cõparationẽ appellat: huius exẽplũ ſubicit. Im
peratoris eius ꝗ inſtrumenta & arma tradiderit: ut exercitũ abobſidione hoſtiũ liberaret. EHic qm
finitiuus ſtatus eẽ potu:quid ſit lædere maleſtatẽ. Certi.n. nominis reus ẽé. Huius cõctitutionis id
eſt finitiuæ tractatu omiſſo ipſam conſiderat cõpenſaticnẽ. Ac præcepta hæc conſtituit ut ſi ꝗqe p

—–
◻ N

— — —⏑RZ

—

ahe
min.
nic
mon

age
MAA

Nlii
IDrH
e/,
üiri
ni⸗
Conce.

eloti

1
11

elo

b

S R
ce

ai de

Cecon
eivuel
aadhn⸗
orag
lommmi
ginn

ciig

Eeus
biore
monds

cõtinet:eaeſt humulmodi. Cũ thebani lacedæmonios

bello ſuperauiſſent: et fere mos eẽt graiis:cum ĩter ſe
bellum geſſiſſent: ut hi ꝗ uiciſſent trophæuũ aliquod
iĩfinibus ſtatuerẽt uictoriæ mõ ĩ præſentia declarãd e
cã nõut in perpetuũ belli memoria maneret: ænꝛum

ſtatuerũt trophæũ: Accuſantur apud Amphitrionas

ideſt apud cmune græciæ cõſiliũ. Intẽtioẽ nõ opor
tuit. Depulſio ẽ oportuit. Quæſtio eſt oportuerit ne:
Ratio ẽ:cã.n.ex bello gloriã uirtute peꝑimus:ut eius

æterna ĩ ſignia poſteris nrs relinquere uellemus Infir
matio ẽ.at tamẽ æternũ inimicitiarum monumẽtum

graios de graiis ſtatuere non oportet. Iudicatioẽ cum

ſumæ uirtutis cælebrãdæ cã graii de graiis æternũ ini
micitiarum monumẽtum ſtatuerint: recte ne an cõ ra
fecerit. Hãc ideo rationẽ ſubiicimus: ut hoc cãæ gẽus
ipſum de quo agimus cognoſceretur. Nã ſi eẽ ſuppo.

ſuiſſemus qua fortaſſe uſi ſunt:nõ enim iuſte:ne pie
bellũ geſſiſtis in relationẽ criminis delaberemur: de
qua poſt loquemur. Vtrun ꝙ autẽ cauſæ genus in hãc
cãm incidere perſpicuum ẽ. In hanc argumẽtationes

et iiſdẽ locis ſumendæ ſunt. Atq; in cam ne Socialcm

de qua ante dictũ ẽ. Locos au tẽcõmunes et ex cã ipſa
ſi quid ĩerit indignationis: aut cõqueſtionis etex iu-
ris utilitate: et natura multos:et graues ſumere licebit
et oportebit:ſi cãæ dignitasuidebitur poſtulare. Nũc

aſſumptiuã partem iuridicialis conſideremus. Aſſum

tiua igitur: tunc dicitur:cũ ipſũ ex ſe factum probari

non poteſt: aliquo autem foris adiuncto argumento

defẽditur. Eius partes ſunt qua tuor. Cõꝑatio. Relatio
crimimnis. Remotio criminis. Cõceſſio. Cõparatio ẽ cũ

aliquod factum quod per ſe ipſum non ſit probãdum

eyx eo cuius id cã factum ẽ defenditur. Ea ẽ huiuſmõi

Quidam imperator cum ab hoſtibus circũ oblſidere
tur: neq; effugere ullo mõ poſſet depactuseſtcum ho
ſtibus:ut arma et ĩpedimẽta reliquere t:milites ed ace⸗
ret. Iitaq; fecit. Armis et ĩpedimẽtis amiſſis præter ſpẽ

milites cõſeruauit. Accuſatut maieſtatis: ĩcurrit huic

definitio: ſed nos hunc locũ de quo agimuscõſidere

mus. Intentio ẽ. Non oportuit arma et ĩpedimẽta reli

quere. Pepulſio ẽ:oportuit.Quæſtio ẽ:oportuerit ne
Ratio ẽ: milites. n. oẽs piſſet. Infirmatio ẽ:aut cõie ctu

ralis: nõ pꝑiſſẽt: aut altera conie ſturalis:nõ ideo feciſti

Exꝗbus ſunt:iudicatiões piſſent ne:et ideo ne fecerit

coniecturam tractãd ũ ſi prima par

te tractetur: uel hoc nõ obfuiſſe uelł
hoc non futuꝑ fuiſſe: propterquod
iſtud und reus ſit dicatur eſſe com

minum. Iſta cõiecturalia ſunt. Item
ſi definitio fuerit cum alio qui certi
nom nis reuseſt tranſferenda. Huc
ſuntomn a quæ ſunt definttiõismo
netq; nunc alteram: nunc utranq; cõ
ſtitutionem. i.& finem & coniectu/
ram in prima parte tractari. & item

alias tractis.ſ.huc rationibus: ſingu

larũ: & confirmationis: & inf rma/

tionis. lpſius autem compenſationis

præcepta hæc ſunt:ut comparemus
id quod admiſſũ eſt: & ppter quod

admiſſuniẽ ex partibushoneſtatis:

utilitatineceſſtatis:ut neq; fuiſſe
aut honeſtum:aut utile. aut neceſſa
rium: ubi & gradus tangi poteſt: nõ
tam honeſtum:nõ tam neceſſarium-
quæ ptes.i.utilis:honeſti:neceſſarii
pleniusintelligentur i præceptis de
liberaoue.Sic facta ſepatione & emus
beneficii:quod præſtitiſſe ſe dicit &
eius maleficii quod admiſſit. Actio
poſtrema ducẽda ẽ ad formam deli
beratnie:ut ita agat᷑ quaſi ſuadeat:
aut diſſuadeat orator faciendũ: aut
non faciendum quoniam accuſato/
ris pars eſt: utiq; ut diſſuadeat. Defẽ
ſor uero hæc onmia contraria actio
ne cõuertit: cum ille cõiectura uſus
fuerit comecturaliter reſpondeat.
ltem contra fidem aſſumat argumẽ
ta officii: ipſiusautem compẽſatõis

contrarias partes tenebit: ur doceat

utile honeſtum: neceſſarium fuiſſe
quod fecerit. Aut tantopere per gra
dum utile fuiſſe honeſtum: neceſſa
riũ. Loci communes abaccuſatore
erunt duo:im eum qui de turpi faci
nore cõfiteatur: & quærat aliquam

defenſionem: &alter ipſius inutili-
tatis& turpitudinis expreſſio cũ in

dignatione. Ad defenſore tres ſũt ni
hil p ſe turpe: aut inhoneſtum puta
ri niſi animo facientis conſiderent᷑
Alter amplificatio beneficii præſti/
ti. Tertius expoſitio ipſius & piculi
& beneficui, Ex ꝗbus iudicatões duæ

ſcilicet iudicationes coniecturales.

11 1

Aut hæc comparatiua: cuiusnune
Idigemus, Hæc iudicatio ꝓpria éip
ſius cõpenſatiuæ cõſtitutionis. Hoc
cauiæ genus compenſatiuũ.ſ. opot⸗
tebit adhibere cæterarum quoqscò?

ſtitutionum rationem: atq; præcep/

ta: ſi tamen incidant cæteræ cõſtitu
ctiones. Iſtæ. n. conſtitutiones: quæin
aſſumptiua ſunt qualitate poſſunt

præcedentes omnescõſtitutiones re

cipere: ut hæc nunc quæ compenſa
tionis eſt: habet & finem & ce mectu

rã: ldeo quæcunq; genera ſunt quæ
ſtionum ſuis coſtitutionibus tracta/

da ſunt. A maxime coniecturis faci
endis: ut per coniecturam: quæ qua
I incidens eſt compẽſatio illa tolla

tur: qua isꝗ accuſatur maieſtatis uti
tur dicẽsperiturum fuiſſe exercitũ
niſi arma concederet hi ꝗqaccuſabũ

tur comparabunt: ut periturum fu⸗
i ſſe cxercitũ negamus: quod ſumit
hic qui arma prodidit & inſtrumen

taa Aut ſi alia ratione. Quonim ſu/

perius duas rõnes & duas iudicatões
poſuit coniecturales: non futurum

fui ſſe: ut periret exercitus:& nõ hoc
animo factum:iccirco hic eandẽ ra
tionem reperit: ut coniecturã dicat

in hãc conſtitutionem tractandam
Ex coniecturali cõſtitutiõe ſumet.
Quia partibus ſuisipſa tractada ẽ

Snqutem certo nom ne malefici:

ut nũc certonomie reus elt maieſta
tis. Poteſt. n. ſine certo nomine reus

eẽ& nõſtatim ad definitionẽ aſtrin

gitur cũ crmunis nomẽnullum ui-
derur abiectum, Spautem certono
mine maleficii uocabitur i judiciũ.

lam hic incipit icidentisad hecthe
ma alteriusſtatus. i. finis quem ſta/

tũ finẽ: & ſupra poſuit dicendo: ꝗd

ſit maieſtatẽ minuere: præcepta tra

ctare. Snaliud quoq; aliquod genus

quarumliber conſtitutionũ: uel præ
cedentium:uel ſequentium quaplu

rimis infirmet römbus ut dicat nõ

futurum funſſe: ut periret exercitus

Aut aliter nõ hoc ammo feciſti: ſed
ut perderes feciſti. Deide oportet ac
cuſatorẽillud quod ipſe arguat ab
coquod defenſor cõparet ſẽparare

Polſt illa ſuperiora etià hoc dicere
oportebit accuſatorẽ cõtẽder̃ cẽpar̃

aut hac comparatiua cuius nunc indigemus. At. n. ſa
tius fuit amittere milites ꝗᷓ arma etimpedimenta cõce
dere hoſtibus. Ex qua iudicatio naſcitur: cũ oẽs ꝑitu

ri milites eẽnt:niſi ad hãc pactionẽ ueniſſent utrum

ſatius fuerit amittere milites:an ad hanc cõditionẽ ue
nire:Hoc cauiæ genusex his locis tractari conueniet
Oportebit adhibere cæterarũ quoq; conſtitutionum

rationẽ:atq; præcepta:ac maxime cõiecturis faciẽdis

infirmare illud quod cũ eo quod crimini dabiturhiꝗq
accuabũtur comꝑabunt. Id fet:ſi aut id quod dicet
defeſores futurũ fuiſſe niſi id factũ eẽt : quo de facto
iudiciũ ẽ futurum fuiſſe negabitur: aut ſi alia ratione
et aliam ob cãm:ac dicet ſe reus ſuiſſe demonſtrabitur
eẽ factũ. Eius rei cõſirmatio:et itẽ cõtraria de pte ĩfir⸗
matio e Roniecturali conſtitutione ſumetur Sinautẽ
certo nomine maleficii uocabitur ĩ udiciũ: ſicutĩ hac
cã:nam maieſtatis accerſitur definitione et præceptis
definitionis uti oportebit. Atq; hæc ꝗdem plærunq;i
hoc genere accidit:ut coniectura et definitione uten-
dum ſit. Sin alud quoq; aliquod genus incideteius
generis præcepta licebit ac pari ratione tranſſerre. Nã
accuſatori maxime ẽ elaboranduũ: ut id ipſum factum

ppꝑ quod ſibi reus concedi pu tat oportere: ꝗᷓ plurimis

iĩfirmet rõnibus. Quod facile ẽ:ſi ꝗ plur bus conſtitu

tionibus aggredictur d iprobare. Ipſa aut cõparatio

ſeparata a cæteris generibus contiouerſiarum: ſic ex
ſuaui cõſiderabitu r:ſ illud quod comparabitur: aut
non honeſtum:aut nonutile aut nõ neceſſarium fu

iſſe:aut nõ tantopere utile: aut non tãtopere honeſtũ
aut nõ tantopere neceſſarnim fuiſſe. Deinde oporrtet

accuſatorẽ illud quod ipſe arguat abeo quod defẽſor

cõparat ſeparare. Id aũt faciet ſi demonſtrabitur non
ita feri ſolere:neq; oportere:neq; eẽ rationem: quare

hoc ꝑꝑ hoc fiat: ut ꝑꝑ ſalutem militum. ca quæ ſalutis

cauſa comparata ſunt hoſtibus tradantur. Poſtea cõ

parar̃ oportebit cũ beneficio maleficiũ:et oĩo id quod.

arguitur cũ eo quod factũ ab defenſore laudabitur:
aut facieduũ fuiſſe demõſtrabitur cõtẽdere. Ex hoc ex
tenuãdo maleficii ma gnitudi nẽ ſimul adau ger. Id fi

eri poterit:ſi demõſtrabitur honeſtius: utilius magis

neceſſariũ fuiſſe illud quoduitarit reus: quam illud

quod fecerit. Honeſti autem et utilis neceſſarii ius
et natura in deliberationis præceptis cognoſcetur·

De
ſee
lbbe
cati
lies
ul

nte
Natis
Ccic

u
en
Ca
tran
pal
atr
g⸗

4

.„. ₰ 4 K. .
*
. 1

r Deinde oportebit ipſam illam cõparatiuam iudicatio Et hoc extenuando maleficii magni
nẽ exponere tanꝗᷓ cuſam deliberatiuam: et de ea ex de BreAdaugcrenu enui
Pu 1— s — d. 1 . 1. lie ſe dicitaugeat ꝙ admiſit
liberationis præceptis deinceps dicere. Sit. n. hæc iudi Oein deoporrebitnriaim l é.
4 catio:quam ante expoſuimus:cum omnes perituri mi Pafatiuam iudicationem cxponere „
nene ii zi. tniadh — Derito mi tãꝗ cãm deliberatiuã. In oĩbusaſſũ/
nin ltes e echt Mad nanc pactionem ueniſſent: utrũ ſati⸗ ptiuis qlitatibus poſt oĩa argumẽta „
us fuerit perire milites: an ad hac pactionẽ uẽire. Hoc ex cõſtitutõe ꝗᷓ ſunt ppria: locus ex/ ð
In locis deliberationi ſi ali KE . ” 1. rrremus iterponitur: quaſi delibera
ex locis delibarationis quaſi aliquam in conſultationẽ? tiuæ cauſæ ĩ ꝗᷓ quærit qd facienduũ
xes ueniat tractari oportebit. Defenſor autem quibus ĩ ſit er hocRe ꝗd faci Edu f eri
. , „ tand cam deliberatiuaut no iudicia
locis ab accuſatore aliæ cõſtitutiones erunt inductæ: ĩ lis 4 ſirſed deliberati ua: & codege
dr his ipſe quoq; ex iiſdẽ conſtitutionibus defenſiomẽ cõ nere agaſur:cſſt ſola ipa et:i.cadeli
elado⸗ 14„ — 10 . eratiua in aliꝗ cõſultationẽ ut
rGd⸗ parabit.cæteros aut oẽs locos qui ad ipſam coparatio- Eberatina:sidalccialisra nszurcke⸗ .
r nẽ ꝑtinebũt ex cõtrario tractabit. Loci cões erũt accu Staie elenſen auͤt abus ilo/⸗
mr ee i re rl.ee. (isabaccgatore aliæ conſtitutiones
r ſatoris in eũ qui cũ de facto turpialiquo: aut ĩutili: aut ĩducentur ſtaccuſator cõiectura: re
eMXx utroq; fateatur. quærat tamen aliꝗᷓ defenſionem:et fa⸗ artacir apenede dicendi cõiectu
Unant rrn „S. .. .— ra defenſor utet,. Pari gener nGE
e cti ĩu tilita tẽ:aut turpitudinẽ cum indignatiõe profer⸗ pari genere retet⸗ eanern n⸗ J
rihe re. Defenſoris nullum factum inutile: neq; turpe: ne q; . trario tractabit: ut quod ille inutile:
epeih jtem urile:nech honeſtut D „*. r *. * hicutin: quod ille ihoneſtũ:hic ho
em utile:neq; honeſtum putari oportere: niſi quo ani neſtũ dicat & cætera hisſimilia, Lo/
ig mo:quo tempore:qua de cauſa factum ſit intelligatur 4 ches. erunt accuſatoris ĩ eum ꝗ cũ
nn⸗ Qui locus ita cõis eſt: ut bene tractauis in hac cauſa Gf urhialidncniktiti ali
cal magnoad perſuadendum momento futurus ſit. Et al dcfenſionem faci inurilitat? aut
Gnag magnitudo ex utilitate: aut honeltate: aut facti neceſ qued agiturconfeſſus alterius ſe in
ſan bheies ãte occulos eorũ qui audiũt: ponitur: ut ipſi: ſe quos litatis relatiõem poſuit. Hãc defi/
nH que idem facturos fuiſſe arbitrentur ſi ſibi illa res at; nuũee Pdcinitem. GQuæ coitirurie
facizdi b näic cũ alterius peccato ſe feci ſſe re
cen ca faciẽdi cauſa pe r idem tẽpus accidiſſet. Reltio cri- idici dequid aidmie Hauiusexe
.’A minis eſt:cum reus id quod arollitur- Ireri Plum fubiecit Hor. qui ſororem ſun
un 1 . m e id quod arguitur confeſſus alteri⸗ am flentem interfecit. Et ſubiũgit pᷣ
nt uss ſe inductum peccato iure feciſie demonſtrat. Ea eſt cepta: primũ ut ſi qua cõſtiturio an/
veli huiuſinodi. Horatius occiſis tribus curiatibus: er duo- te am H boſir
wwet bus amiſſis fratribus:domũ ſe uictor recoepit.Is cũ ani hocaĩo feciſti. Hoc utie ſ factum H
ngg maduertetit ſororem ſuam de fratrum mortenõlabo. eſt & incõparatione. Deinde qm rela
ddac ſo oem ſuam de frattum mortenõ labo tio refert actusad alteg ut ſe defen/
Inn rantem.ſponſi aut nomen appellãtem identidem cu⸗. dartdicit n. feci ſed ui meruit. Ne
latis ci 1 Tamztatõè idione mſſiis niræinem ceſſaria ẽt hic cæteꝶ cõſtitutionũ rõ
gun xiatls cu Scennin et lamẽtatõe ĩdigne paſſus D gn nem Tactabitur,Cum,. cœperimus di
uH occidit:accuſatur. Intentio ẽ:iniuria ſororem occidiſti cere ille nõ meruit: & cõiectura eſſe
cs Depulſio E. Iure occidiſti. Quæ ſtio eſt:iure nũ occide poteſt: & finis:& lanalie cõſti
1c in Rclatioé. Illa. n. hoſtia mort uscat: fratrun tutio. Ergo accuſator ĩ defẽſiõe eius
od i Re n g. E. alinn morte lugehar ratrum igar reiß raſier Thnenarictahi
1 negligebat:me et populum rom num uiciſſe meoleſte alias coſtitutiones., Hoc pacto fit ut
n. 7 8 8. n tp h . m romanum uiciſſe moleſt lIicet relatio ſit conſtitutio.In hãcta
wee erebat. In irmatio eſt. Tamen a fratre indẽnatam ne men adhibeamusalias conſtitutões
cari nõ oportuit: ex ꝗᷓ iudicatio fit. Cum Horatia fra- duobusmodis- vel circapiona 5
r.0ů 1. „., us rci quo animo rit: 1
tram morte negligeret:hoſtiũ lu geret: fratris et po- ſonã illã in quã reus träſfert crimen.
10, puli Romani uictoria non gauderet:oportuerit ne eã Poſt hæc igr tractãda ipa latio cri
n fratré indénatä necari oenere mis. pceptis ab eodé ſubiectis cui
iis a Tratre in enata necari. Hocĩ genere cauſæ primũ: ſi uls facile ẽ recognoſcere. Vſq; ad illã
. gdex cæteris dabitur cõſtõnibus ſum opoxrtebit: ſicut partẽ ꝗᷓ ſempꝑ ſicut ĩ ſupiore pᷣcepto
—

traditũ ẽ propoſitionem habet ſi

deliberatiuã: quæ ex utilitatis höe
ſtatiſque partibus quid agẽdũ ẽ qſi
res i cõſultatiõe ſit: declarat. Defen

ſor habebit cũcta cõtraria, Sed ici

dẽtes conſtitutiones: aliæ fueriĩt oĩa
ex earũ diuerſa parte tractabit.Iẽtꝑp

praæcepta cõuertendo modũ ad ſuã

partem argumentando deducit euũ

lociscõibus tã accuſatori:ꝗᷓ defenſo

ri datis: quos ipſe ſupponit. Poſteaſi

qua facultas exrit ãte relationẽ crimi
nis: & eius argumenta cæteris conſti

tutionibus accuſator & reũ onerare

debebit:& illũ defẽdere in quem re

us traſfert crimé. Nãcq; dici pot qc-

feciſti: nõ hoc ammo feciſti. Quod

eelſkalterius conſtitutiono demnde &
ille quẽ meruiſſe dicis autnõ meru

itiaut nõ hoc pacto meruit. Quod

utiq; aliaꝶ eſt cõſtitutionũ. Ita ãteꝗᷓ
ex præceptis relationisaliquid agaz
mus conſtitutionibus reliquis: & eir

ca rei perſonã utipoſſumusait eũ ar

gnamus:& circa pſonam eius: ĩ quẽ

crimẽ tranſfert:ut eũ defẽdẽtes reũ

accuſare poſſlumus. Poſtea traſlatio
nis uti partibus: præſcriptione, Nõ

tibi. n. I cuit occ dere. Demde negar
audiri oportere: ut dicamus hedie

audiendus tu mi es? Siquidem tu

Illam quã pumtus es audire noluiſti

Et idquod iudicatum non ſit ꝓ ifec

tohaberi oportere, Mentiris: quod
dicis ſororẽ fleuiſſe: quia non eſt in
de iudicatum. Nuũc apud iudices ac

cuſent:quam ſine iudicibusipſi con

demnarit, M crimé ingens poſtea
ꝗᷓ pœnas ſũpſiſti de ſoror᷑. Ac ſiidẽ
facere ipſe ꝗ nunc accuſat: ualuiſſe:

ne hocquidem ipſo quicꝗᷓ opus fuiſ

ſe iudicio: ut & hic qui Horatium
aceuſat potuiſſet ſine iudicio il/
lam quaſi peccantem occidere.

in comparatione præceptum eſt Poſtea ſi qua facultas
crit per alquã cõſtitutionẽ illum ĩ quem crimen trãſ

fertur defendere. Deinde leuius eſſe illud: quod in alte
rum peccatum reus trãſferat:quam quod ipſe ſuſcepe
rit. Poſtea tranſlationis partibus uti:et oſtẽdere a quo
et per quos:et quomodo:et quo tempore:aut agi:aut
iudicari:aut ſtatui de ea re cõueperit:ac ſemul no opor
tuiſſe oſtendere ante ſuplicium: quam iudicium inter
poncre Tum leges quoque et iudicia demonſtranda
ſunt?: per quæ potuerit id peccatum: quod ſpõte ſua re
us punitus ſit moribus:et iudicio uindicari. Deinde ne

gare debebit: audiri oportere id quod ĩ criminibus cõ

feratur. De quo is ipſe ꝗq conferat iudicium fieri nolu
erit:et ig quod iudicatum nõ fit pro infecto haberi
oportere. Poſtea ĩpudentiam demoõſtrare corũ qui eũ
nuũc apud iudices accuſet: quem ſine iudicibus ipſi cõ

dẽnarint:et de eo iudiciũ faciant:de quo iã ipſi ſuplici
um ſupſerit. Poſtea perturbationẽ iudicii futuram di

cemuset iudices lõgius quam poteſtatẽ habeatur pro
greſſuros: ſi ſimul et de reo:et de eo quẽ reus arguat iu
dicarint. Deinde hoc ſi conſtitmutum ſit: ut peccata ho-

mines peccatis: et iniurias iniuriis ulciſcantur: quantũ
incẽmodorum conſequatur. Ac ſi idem facer ipſe qui
nũc accuſatualuiſſet: ne hoc quidem ipſo quicquam
opus fuiſſet iudicio. Si uero cæteri quoque idẽ faciant
omnino iudicium nullum futurum. Poſiea demõſtra
bitur he ſ iudicio quidem illa damnata eſſet: in quam
id crimen ab reo conteratur: potuiſſe hunc ipſum de il

la ſuplicium ſumere. Quare eſſe indignum eum qui:
ne de dammta quidem pœenas ſumere potuiſſet:de ea

ſuplicium ſumpſiſſe: quæ ne adducta quidem ſit ĩ iu-

dicium. Deinde poſtulabit: ut legẽ qua lege fecerit pro

ferat. Deinde quemadmodum ĩ comparatione præci-
piebamus ut illud quod comparabatur extenuaretur
ab accuſatore quammaxime ſit in hoc genere oporte
bit illius culpã in quem crimen tranſferetur cũ huius

maleficio qui ſe iure feciſſe dicat comparare. Poſtea

demonſtrandũ ẽ nõ eſſe illud eiuſmodi: ut ob id occi

ſio fieri cõueniret. Extrema ẽ: ut ĩ cõparatiõe aſſũptio

iudicatiònis:et de ea ꝑ amplificationẽ ex deliberatõis
præceptis dictio. Defenſor autem quæ per alias conſti

tutiones inducentur: ex his locis qui traditi ſunt ĩfir
mabit. Ipſã autem relationem comprobabit:primum

augendo eius in quem ferret crimen culpam et audaci

am:et quammaxime per indignationẽ: ſi res ferret iũ-
cta cum quæſtione ante oculos ponendo. Poſtea leui
us demonſtrãdo reum punitum:quam ſit ille promeri

tus:et ſuum ſupplicium cum illius iniuria conferendo

Deinde oportebit eos locos qui ita erũt ab accuſatore
tractari ut vefelli:et contrariam in partem cõuerti poſ-
ſint. Quo in genere ſunt tres extremicontrariist õni/

bus infirmare. Illa autẽ accerrima accuſatorum crimi-
natio per quam perturbatiõem fore omnium idicio-

vũ demonſtrant:ſide indẽnato fupplicii ſumendi po-
teſtas data ſit leuabitur. Primũ ſi eiuſmodi demonſtra

bitur iniuria:ut non modo uiro bono:uerum ctiã ho

mini libero uideatur non fuiſſe tolleranda. Deinde ita

perſpicua:ut ne ab ipſo quidem qui feciſſet in dubium

uocaretur. Deinde eiuſmodi: ut in ea is maxime debu⸗

rit animaduertere: qui animaduerterit: ut non tam re-
Qum:non tam fuerit honeſtum:in iudicium illam rẽ
peruenire quam co modo atq; ab eo uindicari quõ et
abquo ſit uindicata. Poſtea ſic rem fuiſſe apertam. ut
iudicium de ea re fieri nihil attinuerit. Atq; hic demõ
ſtrãdum eſt rationibus et rebus ſimlibus per multas

ita atroces et perſpicuas res eſſe: ut de his non mõ non

neceſſe ſit:ſed ne utile quidem quĩ mox iudicium fiat

expectare. Locus communis accuſatoris ĩ eũ qui cum

id quod arguitur negare non poſſittamen aliquod ſi

bi ſpei comparet ex iudiciorum perturbatione. Atʒ

hic utilitas iudiciorum demonſtratio: et de eo conque
ſtio qui ſupplicium dederit indemnatus in eius autem

qui ſumpſerit audaciam et crudelitatem indignatio.
Ab defenſorc in eius quem uultus ſit audaciam ſui cõ

queſtione:rem nõ ex nomine ipſius negocii ſed ecõ⸗
ſilio eius qui fecerit: et cauſa: et tempore conſiderari
oportere: quid mali futurum ſit: aut ex iniuria: aut ex
ſcelere alicuius:niſi tanta et tam perſpicua audacia ab
es ad cuius famam: aut ad parentes aut ad liberos per

Si ſero cxteri uoæq;: idem faciãt: oĩo
iudiciũ nullũ futurum. Foritici ſy
logiſmi fecit formà qui in infinitũ

ſemper de ĩtecta rei definitione por
reit:utgranum: cumulus: aceruus:

Occidit Horatius: Occideret accu/
ſator.lta ſemp ſine iudicio erit pe/

na: potuiſſe hunc ipſũ de illa ſume/
rẽ ſupliciũ:quaſi de ſorore. Et de ea
per amolificationẽ ex deliberatiõis

præceptis dictio: ut dicas iuſtũ: ho/
neſtũ utile: uel cõtra: quæoĩa i deli
beratõis præceptis rractãt᷑: ut refel/
Ii & in contrariã ptem cõuerti poſũt
ut cum ſupra uerbi cã dictum ſit ab
accuſatore: non debuiſſe a fratre in
terfici ſororem. Dicat hic magisafra

tre delwiſſe: utne ab ipſo quidem
feciſſet in dubium uocaret᷑. ut nega
re nõ poſſet quod admiſiſſet: ꝙ hæc
uictoriam romanam lugeret: ex iu/
diciorum perturbatione quoniam
non erat occiſa iudicio: quæ occiſa ẽ

tinuerit:ad aliquam rem quam carã eſſe omaibus: aut

neceſſe eſt: aut oporteret eſſe fuerituindicatt.

„
⁹
°
⁶

60

Bryßmotio criminis eſt cum

eeius intentio facti quæ ab
aaguerſario infertur in ali
umꝛaut in alilud demoue/
tur. Definitio. Hæc terria ſpeciesa/
ſumptiuæ qualitatis remotio crimi
nisdicitur quæ definita eſt ſic. Cum
intẽtio facti remoueretur: uel in ali
um: uel maliud.ipſa autem remotõ
nunc rei eſt:nunc cauſæ. Sed ſi cau/

ſa remouetur: uel ĩi hominem remo
uetur: uel in rem. Smautem res re/
mouetur: tantum in hommiem re-

mouetur: uel ab homine cauſæ re/

motionem in hominem docuit per

exemplum de legato rhodiog cau/
ſlæ remotionem in rẽin eodem exẽ/
plooſtendit cum dixit morgio quæ
ſtore ſi legatus uiaticum non acce⸗/

piſſet. Verum præcepta tradidit ꝗq/
bus uteretur accuſator cum argue/
ret eum qui cauſam facti in hominẽ

remoueret. Et eſt primum: utaccu/
ſator eum defendat in quem eulpa

remouetur. Sed ſi hoc non potuerit

dicat hoc iudicium aliud eſſe illud
aliud deide dicat unicuiq; ſuũ eẽof

ficium hunc non potuiſſe peccare.

Illum rerum eſſe poſſe non debere
tamẽ cõlungi defẽſionẽ huius cu il
lius accuſatione ·Hæc in remotionis

partibus integris complẽdis accuſa

toris ſunt.ODefẽſoris aut hæcprimũ
ut quæcũque accuſator ex aliis cõſti
tuitonibusargumenta feceritſoluat
demde accufet eũ cuius cauſa pec/
caſſe dicit. Deidne doceat ſe aliter
facere:nec potuiſſe:nec debuiſſe nõ

potui ſſe:exutilitatis partibus:nõ de

buiſſe ex honeſtatis. de utroque aut
in deliberatiuo genere tractabit. dei
de dicat a ſe oĩa facta eẽ quæ facere
potuerit. Percurret oĩa uitæ ſuæ pte

ritæ dicta: facta: cõſilia: ut ꝓbet ſuã

nõ fuiſſe culpã cũ hocnõ impleue/
rit: cũ uero cãnõ in homimnem: ſed ĩ
rem remouet: oia eadem præcepta
accuſatoris & defẽſoris erũt. Excep/
ta uel accuſatione hoĩs in quẽ remo
tio fit. uel defẽſione rei. Remotiocũ
fit dedit exẽplũ de adoleſcente qui

porcã tenuit, Remouet enia ſe factu F 11
quam cõuenerit factum ſit culpa id alterius accidiſſe.

& dicit non fuiſſe ſuæ poteſtatis.

paratim illum ſicut hunc accuſari oportere:et nõ cum

ꝗbusẽ neceſſitudinis uis iplicata demõſtrabit. Quod

nõ debuerit: ex honeſtate con ſiderabitur. Deutroq; di

d—

—

Eñmotio criminis eſt:cũ eius intẽtio facti G .

r ab aduerſario ĩfertur ĩ aliũ:aur in aliud demo
auuetur. Id fit bpartito. Nã tũ cã:tu res ipſa re-
mouetur. Cãæ remotionis:hoc nobis exẽplo ſit Rodii

quoſdã legarũt Athenas. Legatis ꝗᷓſto res ſũptũ quẽ

oportebat dari nõ dederunt. Legati profecti nõ ſunt.
Accuſantur. Intẽtio eſt. Proficiſcj oportuie. Depulſio

ẽ. Non oportuit. Quæſtio ẽ. Oportueri tne. Ratio eſt.

Sumptus. n. qui de publico dari ſolet: is ab quæſtore

non ẽ datus. Infirmatio eſt. Vos tamẽ id quod publi

ce uobis datũ era t negocii conficere oportebat. Iudi .

catio eſt:cum is qui legati erat ſumptus qui de publico
debebatur non daretur:oportuerit necos conficere ni

hilominus legationem. Hoc in genere primum ſicuti
cæteris: ſi qꝗd aut ex cõiecturali: aut ex alia conſtitutio
de ſumi poſſit:uideri oportebit. Deinde pleraq; ex cõ⸗
paratione: et ex relatione criminis: in hanc quoq; cau

ſam conuenire potuerunt. Accuſator autem illũ cuius
culpa id facum reus dicet:primum ſi poterit defendet
Sin minus poterit negabit ad hoc iudicium illius: ſed
huius quem ipſe accuſet culpam pertinere: poſtea di-
cet ſuo quẽq; officio cõſulere oportere: nec ſi ille peccaſ S

ſet hunc oportuiſſe peccare deinde ſi ille deliqueritſe

.

huius defenſione cõmungi illius accuſationẽ. Defeſor

autem cum et cætera ſi qua ex al is incident cõſtitutio-

nibus pertrctarit:de ipſa remotione ſic argumentabi
tur. Primum cu us acc derit culpa demonſtrabit. Dei-
decum id aliena culpa accidiſſet: oſtẽdet ſe aut nõ ps
tuiſſe: aut non elebuiſſe d facere quod accuſator dicat
Quod nõ potuerit: ex utilitatis partibus

ſtinctius in deliberatiuo genere dicetur. Deinde oia fa
da eſſe ab reo quæ in ipſius fuerint ptãte quod minus

Deinde in alterius culpa exponẽda demonſtrandum
eſt quantumuoluntatis et ſtudii fuerit in ipſo:et id ſi
gnis confirmandum huiuſmodi ex cætera diligentia
ex ante factis:aut dictis:atq; hoc ipſiutile fuiſſe facere
iutile ãt nõ facere:et cum cætera uita fuiſſe:hoc magis
cõſentaneũ quã quod ꝑpꝑ alterius culpã nõ fecerit. Si
at nõ in hominum certum:ſed in rem aliquam eauſa

Enm
eate
er
locs
ent⸗

e

leno
ute,

. r.
i

l

dimouebitur: utin haceadem re: ſi quæſtor mortuus
eẽt et iccirco legatis pecunia non data eẽt:accuſatione

alterius et culpæ depulſiõe dempta cæteris ſimiliter uti

locis oportebit:et ex cõceſſionis partibus quæ cõueni⸗

ent aſſumere:de quibus poſt uobis dicendũ erit. Loci

autem communes idem utriq; fere qui ſuperioribus aſ
ſumptiuis ineident. Hi tamen certiſſime accuſatoris fa
cti indignatio. Defenſoris cum in alio culpa ſit:aut i ip
ſo nõ ſit:ſupplicio ſe rerũ affici nõ oportere.Ipſius aut
rei fit remotio:cũ id quod datur crimini negat neq;
ad ſe:neq; ad officiũ ſuũ reus pertinuiſſe: nec ſi quod

ĩco ſit delictũ ſibi attribui oportere. Id cauſæ gẽus hu

iuſmodi. In eo fœdere quod factũ ẽ quondã cuũ ſãniti

bus: quidam adoleſcẽs nobilis porcam ſuſtingi tiuſſu
impꝑatoris. Fœcere aũt ab ſenatu ĩprobato et imperato

re ſãnitibus dedito:ꝗdã ĩ ſenatu eũ quoq; dicũtꝗ por-. &culpæ depulſione adempta: cæte⸗

cã tenuerit dedi oportere.intẽtio ẽ. Dedi oportet. De-
pulſioẽ. Nõ oportet.Quæſtio:ẽ oporteat ne.Rõẽ.Nõ

n. meũ fuit officiũ nec mea ptãs:cũ et id ætatis et priua

tus eſſem:eteſſet ſumma cũ auctoritate et ptãte impe/

rator quiuideretut ſatis honeſtũ fœdus feriretur. In

firmatio eſt. Aut.n.quoniã particeps tu factus es ĩ tur

piſſimo fœdere ſumæ religionis deditæ cõuenit. ludi
catio. Cum is qui poteſtatis nihil habuerit iuſſu impe-

ratoris in fœdere ct in tãta religionce interfuerit: dedẽ?
dus ne ſit hoſtibus nec ne. Hoc genus cauſæ a ſuperio

re hoc differt:quod in illo cõcedit ſe reus facere opor-

cui rei aut homini cãm attribuit quæ uoluntati ſuæ fu
erit ĩpedimento ſine coceſſionis partibus. Nam eorum
quædã maioruis ẽ quod paulopoſtiĩtelligetur. In hoc

facere:uelnon facère. Hic naſcit᷑ il/
lIud nouum:ut fiat remotio rei non
in hominem ſed abhomine: & exi/
ſtat conſtitutio ab accuſatore cum
dièitur. Quod feciſti: non tu facere

debuiſti: Exemplum dedit de præ/

tore qui cum conſules deberent:ipo⸗
pulum ad arma cõuocauit: hic præ
cepta dat uti exprimamus quid cu/
iuſq; ſit poteſtatis:quid officii ex uti

litatis partibus & hõeſtatis: & ut hoc
probemus exemplis: deinde adiun/

git locos cõmunes:ſi ꝗ eſſe poſſunt:

aut indignationis: aut conqueſtionis

ut uterq; ſibi ꝓ ſuis partibus ſumat
in alium: aut in ahlud demouetur:
aut in perſonam: aut in rem de utrro
q; diſtinc& us:& de honeſto:& de uti
Ii.Si non in hominem certum: ſed ĩ
rem aliquam cauſa demouetur. hu

cuſq; in perſonam: nunc in rem cau/

ſa remouetur. Accuſatione alterius:

ris ſimaliter uti locis oportebit. In

tua depulſione. Reliqua talid per/ſe

uerant in rem:qualia fuerunt in per
ſonam. lIpſinsautem rei fit remotio:

cum id quod datur crimini negatne
q; ad ſe:neq; ad officium ſum reus p
rtinuiſſe. Nunc remotio rei. Nam ſu
pra cauſæ docuit remotionem:& in

ominem & in rem:ſed remotio rei
tantum in hominem fit:& fit duo/
bus modis. Nã nunc remotio fit rei
ab eo qui reusẽ:nunc remotio fit rei
ab eo q accuſatorẽ:quod erit nouũ:
ut ſtatus abaccuſatore naſcatur.At/⸗

q; in hocgenere remotiuæ cõſtitutio
nis ubi tantum res nõ cã remouetur.

tuiſſe id quod fieri dicat accuſator oportuiſſe: ſed ali

autem non accuſare alterum: nec culpam in aliũ traſ

ferre debet: ſed demõſtrare eam rẽ nihil ad ſe:neq; ad

poteſtatẽ: neq; ad officiũ ſuum pertinuiſſe: aut pertine

