multa &ad unam quam ſcripſit ar/
tem quo pulchrior reddereir præ
cepta ex multis multa collecta: hu/
Ic igitur rei præfatio ſilla eſt Zeu/
ſin pictoremnobilem Helenæ ſimu
lacrum pinxiſſe:ſed cum conductis
& in unum uocatis quinq; uirgini/
bus quicquid eſſet pulcherrimum
delegiſſe: hoc ut perſpici lcet i ſum
ma conuenit quia hic & ille multa
de multis. Verum præfert Tullius
opus ſuum quod magis multa ipſe
ſiquidem præteriti temporis ſcrip/
tores & præſentis in iudicio habuit:

& non umus ciuitatisnec umus lin-
guæ. Quippe cum & græcos: & Iati-/

nos. At uero Zeuſis ex una ciutate

& ipſius temporis eligendi habuit

facultatem. Crotoniatæ quondam

cum florerent:ſi partibus conductis

tota conueniunt pulchra ſemper &
præcipua præfatio eſſe dicetur. Cro
toniatæ roman ſunt cum florerent
omnibus copus romanis conuenit.
Item conuenit & in Italia cum in pri
mis beat numerarentur. Iunonis ue
ro templum ꝙ locupletare egregus
picturis uoluerunt. Sic& eloquen/
tiæ uel facundiæ templum.

parentum:aut ſui corporis ſepeliendi: aut alicuius rei
eciuſmodi cõmẽdatio tir. Duodecimus ꝑ quẽ diſiũctio

deploratur ab aliquo:cuũ deduca ris ab eo qui cum li-

bentiſſime uixeris: ut a parẽte: uta filio: ut a fratre: uta
familiari. Tertiuſdecimus per quẽ cum indignatione
conquærimur: quod ab his a quibus nõ cõueniat ma-
lettaci emur.propiꝗs amicis: qbus benefecerius: quos
. auditores fore putaremus: at a gbus idignũ ẽ:ut ieruis

. libertis:cliẽtibus:ſupplicibus Quartuſd ecius:ꝗ ꝑ ob-

ſecratõem ſumiturĩ quo orãtur mõ illiꝗ audiut humi

li er ſupplici orone ut miſereãtur. Qunuſdecimus ꝑ

quẽ nõ nr̃as:ſed eorũ ꝗ nobis cari debẽt eẽ fortũas cõ

quæri nos demõſtramus. Sextuſdecimus ẽ p quẽ ani
mũ nĩum ĩalios miſericordẽ eẽ oſtẽdimus: et tamen
amplũtc ec1¹lu et icõmodorũ patiẽtẽ eẽ et futurũ ſi
. q acciderit demõſiramus:nã ſæpe uirtus et ma gnifi
* cẽtia ĩ ꝗᷓ grauitas et auctoritaſẽ plus proficit ad miſeri
cordiã comouẽdã ꝗᷓ humilitas et obſecratio. Cõmotis
ãt aĩs diutius i cõquæſtiõe morari nõ oportebit. Quẽ

admodũ. ndixit rhetor Appollinius lachryma mhd

citius areſcit. Sed quoniã ſatis uidemur de oĩbus pti⸗

bus oronis dixiſſe: et huius uolũinis magnitudo logi
us proceſſit:qᷓ ſequũtur deĩceps ĩ ſecũdo lib. dicemus

FEñnplicit liber primus. Incipit Liber ſecundus.
. Rotoniatæ quondã cũ florerent oĩ-
N bus copiis et in Italia cũ in pruùmis be
N X ati numerarentur: templum Iunomis
quod religioſ ſſime colebãt egregus
picturs locupᷣletare uoluerũt I taq; Eracleotẽ Zeuſin
qiun tum lon ge cater S excellere pictoribus exiſtimaba
tur magno precio adhibuerũt conductu. Is et cæteras
ꝗplures tabulas pinxit: quarum nõn ulla parsuſq; no-
ſtra ad memoriã ꝑ P fani religionẽ remãſit:et excellẽ

tẽ muliebris formæ pulchritudinẽ muta ĩ ſeſe mago

cotineret Helenæ ſe pingere uelle ſimulachrũ dixit.

Quod Crotoniatæ qui eum in corpore muliebri pin

gendo plurimũ alus præſtare ſæpe accepiſſent libeter

audiuerunt. putauerunt.n. ſi quo in genere plurimum
poſſet ĩ eo magnopere elaboraſſet egregium ſibi opus
in fano illo reli ctũ.neq; tamen eos illa opinio fefellit.

—,ꝛ— —

S —

. .
.
———— —
.

S

Uir
i⸗
Guml.
Ret
narone
füt⸗,
Sa
eu.
lcd⸗
Uhum
n
undH
Jm
Aumen
tumi
mmgi
Amu
nors
Q.
muhl
ibu ⸗

Na m Zeuſis ilico quæſiuit an his quaſnam uirgines
xer ũt ĩ palæſtrã: atq; ei pueros oſtẽderũt multos ma

tæ multum oibus corporis uiribuset dignitatibus an

tur: Tũc crotoniatæ publico de cõſilio uirgines locũ
inunũ cõduxer̃t et pictori quas uellet eligedi ptãtem
Qdederũt. Ille autẽ quinq; uirgines delegit quarũ noĩa-

dicio probatæ: ꝗ pulchritudinis hr̃e ueriſſimũ ĩdiciũ
Qebuiſſet. Neq. n. putauit ola quæ quæreret ad uetu

Plici ĩ genere ex ꝑte ꝑfectũ naturã expoliuit Ita q; tan
qquã cæteris nõ ſit hitura quod largiatur: ſi uni cũcta
coceſſerit: aliud alii cõmodi aliquo adiuncto ĩcõmo⸗

do nũeratur. Quod quoniã nobisuolũtatis accidit:
ut artẽ dicẽdi ꝑſcriberemus nõ unũ aliquod propoſu
imus exẽplũ:cuius oẽs ꝑtes quocũq; eẽntĩ genere: ſi

W

ue ĩ iud iciali:ſ ue ĩ demonſtratiuo deliberatiuo expri-
mẽdx nobis neceſſarie uiderẽtur. Sed oĩbs unũ inlo
cũ coactis ſcriptoribus quod glq; cõmodiſſime Præ
cipe uidebatur excerpſimus:et ex uariigĩ. geniis excel-
lenſſimã quæq; libauius: ex his. n. ꝗ noĩe et memoria
AQgni ſut nec nihil optime:nec omnia: præclariſſime
ꝗbuſdã nobis dicere u debatur. Quaꝑ ꝑ ſtultitia uiſa
E:aut a bene inuẽtis alicuius receder̃.ſi quo ĩ uitio eius
eall. offẽderemur laut ad uitia quoq; eus acceder: cuiu Sali
e as benePracahrodlleercui? Quod ſicteri: quo
uon ꝗ ſiudiis a multis eligere hoĩes cõmodiſſimũ quod-
n .RM q; quã ſeſe uni alicui certo mallent adiſcere minusin
iac⸗ Arrogantiã offenderẽt non tãtopere in uitiis ꝑſeuera
n. e xent: aliq uanto leuius ex ĩſcitia laborarẽt: Acſi par in
an nołis huius artis: at in illo picturæ ſciẽtia fuiſſet for
n

ſ ale

genG⸗
Nrin
os
egrepn
Zaln
inu
etcxes
zuß 1o

na pictura nobilis eniteret. Ex maiore m copia nobis

gna præditos dignitate. Etenim quodam tꝑe Crotõia

te ſteterunt: atq; honeſtſſimas:e gymmco certamine
uictorias domũ cũ laude maxima rettulerũt. Cũ puce
rorum igitur formas ercorpora magno hic opere mi
raretur. Horũ inquiũt illi ſorores ſunt apud nos uirgi
nes. Qua re qua ſint illæ dignitate potes ex his ſuſpi
cari. Præbete igitur mihi inquit quæſo ex iſtis uirgini HW
bus Formofiſtandäping- id quod pollicitus ſu uo

bis ut mutũ ĩ ſimulacrũ ex aiali exẽploueritas trãſtera mulae

tmulti poetæ memoriæ tradiderunt quod eius eẽnt ic

ſtatẽ uno ĩ corpore ſe repire poſſe. Iõ quod nihil ſim

taſſe: hoc magis m ſuo genere opus noſtrũ quã illei⸗

. .
O *
* 1

Zeuſis& Tullius cum multa dicèdi

fpor moſas haberent. Illi autem ſtatim hominem dedu penera ſint: ut iter picturas multas

Helena ita ĩter cæteras dictiões emi

net ſemp oratoria et ut Zeuſis ĩ pin

gẽdis fœmineis uultibus ſũmus ita

in oratiõibus Tullius pinxit Zeuſis

multa quæ uſq; ad noſtram memo
riam manẽt ſlæcula poſteriora tenẽt
quicquid pĩxit oratio tulliana Zeu

fis Helenæ ſeſimulacrũ pingere uel
le dixit: non enim in Helenam: ſed
ſimulacge fuerat traditurus: ita Tul
lius ſcribendo artes:nõ oratiões: nõ
ipſam eloquentiam: ſed ſimulacrũ
eloquẽtiæ fuerat traditurus:Hoc cõ
uenit: & illa ſententia: quod ex aĩa

li exemplo murum in ſimulacrũ ue
ritas trãſferebatur. Mutum enim ſi
eloquẽtiæ ars eius. Ipſa au
tem eloquentia quaſi animal: ſta p
partes poterit ei ret ad quam cõfert
præfatio cõuenire: relicto eo quod
poſtea præponit᷑: quod cũ Tullius
ex onibusmulta quæſierit: & om
ni tẽpore Zeuſis ex una ciuitate: &
uno tẽpore comparauit. Ac ſi par ĩ
nobis finito præfationis uno genere

ſimilitudinis. ſ. nũc prælationẽ quæ

etiam ipſa ĩ præfatione faciẽda ẽ: in
cipit dicer̃ exemplorum eligẽdi po

teſtas: ideo hoc opuseſſe poſſe meli

us principe illo: atq; nuentore tiſia
Corax & tiſia artes primi oratorias
apud græcos ſcripſiſſe dicunt ſicurt

& ipſecuius inſtituta ſequebãtur fe
cerat: gloria Xenocrates philoſophi

motus Ariſtoteles philoſophiã exe
creuit: Gloria Iſecratismotusrheto
ricæ præcepta conferipſit. Artis ſi
bi curãaſſumebat. Voluit. n. Ariſto
les pp. craie : cu nhiloſapis atq; enodate et diligẽter expo ſuit: ac tantũ inuentori
bus ipſi ſuauitate et breuitate dicẽdi praſtitit ut nẽo il
lorũ pracepta ex ipſorũ libris cognoſcat:ſed oẽs qui
quod illi præcipiãt uelit ĩtelligere ad hũc ꝗᷓſi ad quen

eſſet etiã præcepta dicendi tradere.

Altegꝑ cõi hoĩum iĩfumitati: alteg
ſingulari nõ itelligere ommiũ poteſt

eſſe: & eſt uitium commune. Sin
gulare uitium eſt: ut cum nen intel
Iigat in eo quaſi ĩtelligat pſeuerarer

quam illi fuit exemplorum eligedi poteſtas. IIle ung
ex urbe et ex eo numero uirginum quæ tum erant eli
gere potuit. Nobis omnium quæcunq; fuerunt ab ul
t mo principio huius præceptionis uſq; ad hoctem:-
pus expoſitis copiis quodcunq; placeret eligendi po
teſias fuit. acueteres quidẽ ſcriptores huius artis uſ-
qye ab principe illo:a tq; iuentore tiſia reꝑetitos unu

in locũ conduxit Ariſtoteles et ndminati cuiuſq; præ
cepta magna conquiſita cura perſp cue: conſcripſit.

dã multo cõmodiorẽ explicatorẽ reuertatur: atq; hic

gdẽ et ipſeſeſe ipſũ nobis et eos ꝗ ãte ſe fuerat ĩ medio

di reliquerunt: atq; alii quoq; alio ex fõte præceptores

dicendi emanauerũt: ꝗ itẽ ꝑ multum ad dicendum ſi
quid ars proficit opitulati ſut: nã fuit tpe eodem quo

Ariſtoteles magnuset nobilis rhetor Iſocrates cuius

Tonnnaree cæteros et ſeipſũ ꝑ ie cognoſceremus. Ab
hoc aãt ꝗ profecti ſũt quaꝗ ĩmaximus philoſophiæ p
iulibus ope primũ cõſupſert: ſicut et ipſæ: cuius iſtituta
ſequebãtur fecerattamẽ ꝑ multa nobis præcepta dicẽ

pſius quã cõſiat eẽ artẽ nõ ĩuen us Diſcipulorũ ãt at

q; eorũ ꝗ protinus ab hac ſut diſciplla profecti: mul-

ta de arte præcepta repimus. ex his duabus diuerſis ſi

cuti ſamilus rum altera cũ uerſarctur i philoſophia

nõnullã rhetoricæ quoq; artis ſibi curã aſſumebat. Al

tera uero omni in dicendi erat ſtudio et præceptione

occupata uni quoddã ẽ cõflatũ genus a poſieriori·

4

bus qui ab utriſq; ea quæ cõmode dici uidebãtur ĩ ſu-
as artes cõtulerunt: quos ipſos ſimul: atq; ſuperiores

nos nobis omnes quod facultas tulit propoſiumus.

Et ex noſtro quoq; nõ miil ĩ cõe cõtulimus. Quod ſi

ea: quæ in his libris exponuntur tantopere eligẽda fu
erunt quanto ſiudio electa ſunt profecto neq; nos: ne

q; alios induſtriæ noſtræ pœnitcbit. Sinautem teme

re aliquid alicuius præteriſſe aut non ſatis elceganter
tentiam commitabimus. Nõ enim parum cognoſce
re: ſed ĩ parũ cognito ſtulte et diu perſcueraſſe turpe H
mati: alterũ ſingulari uniuſcuiuſq; uitio attributũ

ſecuti uidebimui:

ſimati:alterũ ſingu

t⸗
Uer
let

6
ux⸗
line

guc

inn
d eſt. Quare nos quidẽ
l tes dubiranter in dẽ ſine affirmatione ſimul axrE
4 inlumſainin uiquod ꝙ dicemus nedum quærẽ Oeditenim præcet
. 1 lequimur: ut ſatis hoce s hedam hoc par omnfcauſatn ceptum quomodò?
uideamur: illud amittan ccommodo perſea E dum ſit Ere mgenereargume 194
icdinr: amittamus quod maxiimni cripfiſſe Cata argt rgonuncad ſpeci ntan.
l. , cul rel cemere: at. 3 Juod maximuũ eſt: ut ne alsutnentate dictururn appli
l Utei! at& ar 1S. eE cur.ita tmain r. rum ſe
l hoc quidem . nle en aſſenſerimus. Verum ongargunttranstsch non d ae Rar
, ſtudioſe: quo ad facul * empore:erin oehni uta ttaca Aled drargumten
. autem ne longius oratio 8 feret conſequemur. Nunc ze nksdteen
qu x pricipicnchaui 0 progreſſau deatur: der R arione: &crteriseincidetibun
Uber tipienda uidentur es dicemus. Igi ac rei borrie ckcemnocee a antnginr.
tiol er expoſito genere huius elon⸗ primus Ipecialiter de conſticctjogihe ut
. materia et ptił L artis: et officio: et cine et in quocunq; tionibus dice
et iudicationes conti ouerſiarum et iuẽtiões quæ rep̃hẽd irmandi præcepta:
Scontiuechat, Deinde partc- luettocs ibſa phẽdendi. Verum a epta⸗
11. meas onr . Deinde partes oratiois et Pla quoq; ger. erum quoniam
Iur . s omnes omnia ræ Partes oratiols et ter hinod: Senera Qufarum 1
diederenmedalindinchkchnaccedn cum ĩ eocxte cchradet derantcu i diuerapra-
A confirmatione.et reprehenſia ur. diſperſe autem de AEien csannlttar abe
r mandiet reprehẽdẽdi ĩ ſin 1one:nunc. cert & confr-⸗ qtem de eref uri 1
. rradendos arbitramur. Ei Sula cauſari genera locos i drrtenr quæ cſt neheden
r ueniret argumẽtatione tquia quo pa cto traſtari cõ* cank as liuilet in iudiciali Schere
nd ter expoſitumẽ hi es In libro primo n on idiliæz eSrnielr an libri parte de
wo rem exponetur ſi eh ipſa inuenta unam 1 Dsri o Dorid ali luor eractatule
lunt ex hoc inue 1 õ exorn Mi. tia ervaltoenere Qu eio qtien
oc inuenta ſpſa ex ornatioe:ut däquæſti apla par oden.
10 ecX ee e, eUtE da quæl 42—Wα☚ séciuil
comm petarur Quan Pperdote Autdin expoltio iuẽ 4ad nisalfii Eurlis erluf
an confirmationemo e Xc quæ nunc præcipiẽtura 4 aarrecknekie édũ. Finis p
i Wopottebit Ormmisdemo Erehelioues Pittes ete Nrnuemermna aruoiut Gorgi
nun⸗ nudiciali 4 emonſtratiua:et delil 2— uUt . saut etiam 1SE
lalis Caulia: ct dellber. „7 uoluit Herr 3 r
es1 Reſit ſa:neceſſle eſt in aliquo eorur ckatlidct tio diſpoſiti magoras partibus ĩuẽ
expoſita ſunt conſtitution quo eorum ꝗquæ ante Ramelatio locurio:memri 5
nn Getſecur hocquiquiita temeu uao plaribily iume SEer.
Dr de oĩbus præcipi paſſin Etaine cum cõiter qu ed. Baun damonſeuthumeucmnd
wore AIe ereT& Trler int:ſepati quo alia „ 1* lamt uinq; partibusor 8
che Schers ierſt portenrbes Alun alix lũt cuuſ-/ tes inuenrionemeractat enennſo
han⸗ tuꝑatio. Aliud ſuiæ dictio:alii iud’n- laus aut ui reprchenſis exordium nartatiein
urlt⸗ tio cõficere debet. In i. ora⸗ lud accuſatio aut recuſa pacto nrnnenmncluſtden quo
s In de — et. In iudiciis quid EHH a tatiões ſylogiſn nuentrent argumẽ
busut nos arb ieraemrr H 1 oneſtum. In deliberatôi menr Annamalran argu
utilitatis modo —„ —— Eet qd utile. nes i iudiciali 1. Coltitutioes
, õs odo finẽe in ſiadendoeti d .—½ Idiciali gener̃ cãge som
gictt adedo exponi o s finẽ in ſuadendo et ĩ diſſu S ner̃ caꝑe tractabunt
ne eneken ineset exitus duerſi ſũte e um igitur K
een eiſds ineid n poſſunt. Ne nunchæc en .
* leedereconſtimiars: rrd cicinds 130
* neat ad ibl hne er genere cauſæ naſcitur ARoAre
ſev⸗ tiæ dictionem: Quare nũ utratione naut ad ſentt
ui⸗ iiudiciali gener Arc nuc m exponẽd s cõtrouerſii.
m 4 qꝙ in cætera quoq; carum Denenſtmlim L .

—,

Nunc ab cõiecturali cõſtitutione proficiſcamur cuiusexemplumſit hoc expoſitũ Secũdus liberr?

firmationẽ & reprehenſionẽ ipſis cõſtitutioibusapplicauit cu primus liber generaliteroẽm materi
am onmibus dederit. Ac primo de coniectura proponit excmplum: nõ ipfù exéplum tractaturus:
qm in exẽplonõ oĩa ineſſe poſſũtquæ cadut in cõiecturã. Oia. n. exẽpla quæ in comectura uemunt
uel uenire pnñtpræcipiẽda fuerant. Inargumentisergo de cõiectura erit præceptio, quia exide i the
ma quodlibet cõiecturale quod neceſſariũ fuerit facile poterit deuocari: hoc autem fieri a Tullio ĩ

telligamusẽt in oĩbus cõſtitutiõibus
ut exẽplũ cuiuſſihet cõſtitutõis det
nõ tamien ipᷣm tractet exẽplũ propo
ſito:itaq; cxẽplo cõiecturali ſecũduũ
præcepta primi libri docet quæ ſitĩ

tẽtio:quæ depulſio ex ꝗbus duobus

quæ ſit cõſtitutio: deinde admonet

; in cõiectura non concedit eadem

%

quæ quæſtio ipia idicatio. Occi

——

erit:ne in cõiectura. n. factũ nõ cõ
cedit: unde nõ põt ex deductõe rõis
& r̃futatõe naſci poſt quæſtonẽ pri
mã:alia quæſtio quæ dicit& iudica
tio. Subiugit poſt admonitionẽ dar̃
ſe pcepta huic cõſtitutiõi &argumẽ
torũ locos oẽs coniecturæ cõuenien
tes ex ꝗbus i qualibet cõiecturã ꝗ ne
ceſſarii fuerũt deuocabunt. It igr
coniecturæ loci hi principalés. Acã
a perſona: a facto. A cauſa eſt quam
obrem fiat aliquid: & quæ parit uo
lũtatẽ.ODe cauia emn m loquit he mi
nisnon rei qua cã uolunmus probare
ꝙ uoluit facere is cui ĩtendit factũ
perſona autem omnis ille ẽ qui feciſ
ſe dicitur: hocẽ illa ex omni uita ꝑp
attributa perſonis ſumpta approba
tio ad id quod intenditur factu. At
uero a facto ꝓbatiões habebũt facta
illa omnia quæ probant factũ illud
unde iudicium eſt: nã factum tria ſi
gnificat. Eſt factum & illud quod
ſtendit ipſum illud quod dicit oc
cidiſti. Eſt factũ tertium hoc ꝙ tri
buit argumentumad factum illud:
unde iudiciũ ẽ: ut tranſiſti clamaſti

quibus ꝓbat occidiſti. hoc ergo ul

timum eſt quod dixit a factoqc ip
ſũ pſpicietur ĩ tribusillis ante nego
ciũ: in negocio poſt negociũ ſimul
cum ſententiusper quæ ſe explicant
facta loco tempore:modo: occaſiõe
facultate. Ergo hæc tria quæ conie
cturæ ſuggerunt argumẽta: cauſa ꝑ
ſona: factũ. Cauſa ipſa diuiditur ĩ
duo:ĩ ĩpulſionẽ & ratiocinatienẽ ĩ

pulſio motum habet repentinũ nõ

uoluntariũ: ut amor: umolentia: &
omnino omnia huiuſmõi: quæ ue
niam merentur: ſi confiteatur ad ip
ſũ q feciſſearguit:nã ſi negat argu

mẽta ſũta cãut ſit. Feci uiolẽtus fuiſti: feciſti qa amor̃ feciſti:

facer̃ potuiſſe qd negat

plicata controuerſia nulla cum difficultate trãſferen
tur: poſt autẽ ſeparatim de reliquis dicemus. Nuũc ad
conmiecturalem conſtitutionem proficiſcémur: cuius
exemplum ſit hoc expoſitum. In itinere quidam pro
ſiciſcentem ad certum quendam:et ſecum aliquantũ
nũmorum ferrentem eſt comitatus. cum hoc ut fere
ſit in ma ſermonem cõtulit. ex quo factum eſt ut illud
iter familiarius facere uellent. Quare cum in quãdã
tabemam diueruſſent: ſimul cœnare et ĩ eodem loco
ſomnumæapere uoluerunt. Coœnati diſcubuerunt ibi

dem:caupo autem nam ita dicitur poſt inuentum: cũ
ein alio maleficio deprehenſus eſſet: cum illud alterũ

uidelicetꝗᷓ nummos haberet animaduertiſſet noctu

poſtquam illos artius iã ut fit ex laſſitudine dormire
ſenſit acceſſit et alterius eorum qui ſine nummis erat

gladium prope appoſitum e uagina eduxit: et lũ al⸗
terum occidit: nũmos abſtulit: gladium cruentum in
uaginam recondidit: pſe ſeſe in lectum ſuum recepit:
Ile autẽ cuius gladio occiſo erat facta multo ante lu
cem ſurrexit: comitem ſuum inclamauit ſemel et ſæpi
us. Hum ſomno impeditum non reſpõdere exiſtima
uit: ipſe gladium et cætera quæ ſecum attulerat ſuſtu

lit ſolus pidfectus eſt. Caupo non multo poſt clamat

hominem eſſe occiſum:et cum quibuſdam diuerſori
bus illum qui ante exierat cõſequitur initinere homi
nem com prehen dit:gladiũ eius e uagĩa educit: reꝑit
cruentũ:hõ ĩurbẽ ab ille deducitur ac reus:fit. In hac
itẽtio eſt criminis occidiſti:depulſio non occidi Exꝗ
bus conſtitutio eſtaidem quæſtio eſt eadem in conie
Qurali quæ iudicatio. occiderit ne:nũc exponemus lo
cos quorum pars aliqua in omnem coniecturalem in

cidit cõtrouerſiã Hæc autẽ et ĩ horũ locorũ expoſiti

onẽ:et ĩ cxterorũ oportebit attẽder̃ nos oẽs ĩ ẽm cãm

feciſti ꝗa iracũdus es qbo cãis ꝓbat

„£ —

õcĩatio ãt cã ẽtẽt ipſa uolũtatis:hæc rõe faciẽdi fuiſſe or̃dit uolũtatẽ: aut

ñ faciẽdi q ſũit᷑ ex rõcinatõe uel bõi uel mali: ſiue iã p̃ᷣteriti bõi: ſiue:futuri piter mali uel p̃teriti uel
futuri qd nos dixius malũ uel bonuũ. i. ut gloriæ cã: ut amicitiaꝑ ut iimicitiag ulciſcẽdaꝑ: & metus

& pecùiæ:his igr̃ cõmodis: uel ĩcõmodis hosgradus dat prios cõmodi rtmẽdi utiq; ꝙ hẽt & augẽdi

deĩde adipiſcẽdi id utiq; &qdnõ hẽbat:cõtra ĩcõmodi reuciẽdi piter deuitãdi utiq;

ꝙ futuru erat

ci.
vel
pt⸗
bie
fun
o
on
11
o

ej

lab
itt
dec
uol

ſeſt

Ap⸗

te
erj
me:
un

kol

Gtated
teng!

—

Ita tria hæc tribus ſuperioribusreſpõdẽt cõmodis:ĩcõmoda illic retinendi:hic reiiciendi illicaugẽè
di. hic minuendi: illic adipiſcendi: hic deuitandi: ꝗbus etiã illaaccidẽt: utaliquid ccmodi ſu mus
uel ut maiuscõmodũ cõſequamur:uel ut mams cõmodũ uitemus aut rurſũ ut incõmodũ aliquod
prætereamus: uel ut maius ĩcõmodũ adipiſcamur: uel ut mamsincõmodũ deuitemus. Nà& ſuſci
pi cõmodũ parũ põt: ut maiusaliquod comodum conſequamur: uel ncommodo mamsutetur: &
rurſum cõmodũu cõtẽni põtiut Leno cõtẽtus fuit ſine lucro meretricẽ dare:ne abæſchino uerberare
l ttur & uel ut in uerrinis accipi poteſt
conuenire. Nam ut omne nomen: ex aliquibus nõ ex malonghabete gart Rurli 66
omnibus litteris ſcribitur:ſic omnem in cauſa no 018 d ro tiani lad iiiranio
argumẽtorũ copia: ſed corum neceſſario pars aliqua nerk⸗ — loc negl Serennaxi
8 . . . . . num interduù ett Iucrũ. quæſtio ue
eonueniet. Omnis igitur ex cauſa cx perſona:cx fa to roeadem cõiecturalis der & iudi
iplo cõiectura capieda E. Cã diſtribuitur i ipulſiõem catio ꝗa rõ deeſt:nõ.n, factũ i cõfeſ

— —- . . — .— — ,— — ſiõôe éuõ eadem erit iudicatio quæ
et ĩ rõciationẽ. Impulſioẽ quæ ſine cogitatiõeꝑ quã quæſtio:& ĩ hopelocopequerconecti

di affe ai onẽ animi facere aliquid hortatur:ut amor ralia ſũt è in cœteroꝑ.l., cœterarum

—R——— „ „ „. 2, in eis ani Colſtitutionũ couemre. i, Iocos. Om
iracũdia: ægritudo: uiolentia: et oio dia in quibus ani nis igr ex cã ex pſona: ex facto ipᷣa cõ
mus ita udetur affectus fuiſſe ut perſpicere cum con ern ra Ab ẽ. Ois hic locus a cã
i. —„ i lue ĩpulſionis ſiue röcinationiscen
ſilio et cuna nonb otuicxit: et 4 quod fecit R eti quo itctara maximum ẽ fůdamẽrũ nõ
dam animi potius cogitatioe fecerit. Raclocinatio ce ſit einuo:G faani cõpro
1, zdi aliquid: aut “ bet: ſed qm facunusnullũ eſt ꝙ non
eſt autem diligens et conſiderata faciedi aliquid aut, det. acelkerit: Suppomre Je G
non faciendi excogitatio. Ea dicitur iterfuiſſe: tũ cũ locos quibusaccuſator utitur cũ aſ
aliquid faciẽdi certa de cã uitaſſe:aut ſecutus eſſe ani ſeritipulſionealiqd e factů. Ex
”l “ — bus primus ẽ ãplificatõ eiusrei quæ
musuidetur: ut ſi amicitiæ cauſa quid factũ dicitur ſi e ĩpulſionẽ pariat. deĩde approbatio:
uod ex ea fiat per exẽpla ut amore
ſe imterfecit. Tertio loco comparationem facinus: &declarata impulſiõe: euentum eiuscauſæ fuifle
concludimus. Histribus locisaccuſator utitur inipulſione. In ratiocinatione uero hi ſunt quos nuc
dicani demonſtratione: quid petierit. quid fugerit. Argumenti quanta res ſit:quã appetierit: aut
fugerit. Præter hæc duo: unũ etiam illud accuſator cõſiderare debebit: ne forte iſta:quæ ſecutusſit
aut fugerit: in opinione tantum habuerit reus: neq; conſecutus ſitcommoditatem: neque illum ma
lum fugerit. Sed dicendum eſtei ita fuiſſe uiſum: quia arguitur: & ſit ſua opinione deceptus. Opi
nio autem dupliciter decipit: modo dum rem aliter putatatque eſt eadem res: modo dũ aliter eue

mt ꝗᷓ putauit. Res fallit ſi mala credit cum bona ſit: uel contra: uel neutrũ:uel utrunq; Ergo cũ hoc

intel ligi poſſit ꝙ opmio fallit hommes:tum in re: tum in euentu cum infe reus uti ac cœperit ſorte
defenſione non ſibi antiquiorem fuiſſe pecuniam uita: aut fratrisautamici. Accuſator debet uerũ
argumentum concedere: eſtenim credibile ſedæonfirmare debebit. hoc ei qui arguitur non ita ui
ſum fuiſſe. Et hoc approbare ex attributis perſonæ non illum habuiſſe opimonem: ſed illam poti
us habuiſſequod taliseſt. ſ. perſonæ eſt. Sicargumentabi turaccuſator de eocuiusopiniofalſa eſt in
re, Cumauter euentusfallit quod acciditexémpli modo: cumaliquisnuſſo telo alterum interie
t:ut in ſcholæ cõtrouerſiis. Vtueromncauſis forenſibus cum quiscum dicatur necaſſe cnushæ/
xes non ſit: ſed tamen ſperarit hæredem, accuſatoris eſt locus: eſt cogitationem ſpectari debere non
euentum. Et hæc de ratiocinatione. In cauſa autem omni: ſiue in impulſione: ſiue in ratiocinaticn-
laborandum eſt fuiſſe illispoteſtatem: aut facultatem aut uoluntatem. Poteſtaſ eſt qua poſſe oſtẽ
ditur facultas eſt qua adiutores &ctera demonſtrantur. Voluntaseſt qua uelle ueluolu iſſealiqd
declaratur: lta aliud erituoluntas: aliud cauſa ſiue impulſio ſir ſiue ratiocinatio. Illa emm efficiut
uolũtatem. Non autem quod afficitur hoceſſe debet quodeſt illud quod efficit. Nam ſæpe cau

ſæ ſunt: & deeſt uoluntas quæ probari poteſt: uel fuiſſeuel non fuiſſe: tametſi cauſa præceſſit. Hoc

ex perſonæ potiusattributisconfirmabitur: quibus talisdoceatur: utpotuerit cauſiscomnioucri.
Hæc igitur accuſator dicet: &umuolet alios defendere: quibus fuiſſe cauſa faciendi declarabitur
De.nde adiũget ẽt alios locos:quos defenſori tullius dabit ad ſe purgãdu: Quibus locis utet ſicuti
dixiusaccuſator: cũ defẽdet alios: ſed hoc breui faciet. Illoꝶ. n. deféſion aſtegalius uult accuſare
ñ ipſos oñdere ĩnocẽtes: ita in maiore eſſe actunõ põt quod alteri proficit. Ommis igtur ex caula⸗
experſona: ex facto ipſo coniectura capienda ẽ Quæ parit uoluntatéuellei uel uolurſt. edeſt cauſa
qua dortum ſitoſtendimusattributum perſonædeſt perſona Attributa autem negociondeſt
quod ait facto cauſa tribuitur in impulſionem G& ratiocinationem. Ratio ſcilicet non ratiocinatio
nem illam aut ſupra legimus ſyllogiſmi: ut amoraracudia ægritu do. Inter iracũdiã & iram hoc in
gereſt: quod iracundia perperua eit: ira ad tempusſuſcipitur. Atq; hoc fit ut iracundia ſit ipulſio
1ra ratiocinatio: ut odio quisiratus: uel metu occidiſſe dicatur: quod eſt ratiocinationiscæterum

iratũdũ eſſe quia ſemper eſtad im

pulſionem dicimusquæ ꝓptertalẽ
naturãadmiſſũ facimus poſſit oſtẽ
der̃.Aegritudinem uero morbũu ani
mi poſuitnõ corporalem. In quibus
aut cõmodi aliquid maioris adipi/
ſcendi cauſa:aut maioris uitandi in
commodi ſuſciptur: aut aliquid cõ
modi ſuſcipiatur ꝓpter duas resuel
ut maiusaliquod commodum cõſe
quamur:uel ut maius incommodu
deuitẽus. Hic locus ẽ. i. cã niſi ali
quid quare factũ ſit oñdit. Quæ ſit
cã quæ parit uolũtatẽ: ſiue per ĩpul
ſionẽé:ſiue per ratiocinationẽ. Ergo
accuſator cũ impulſionealiquid fa
ctum eſſe dicet. Locis infirniationis
cãper impulſionem primo datis re
dit ad rephenſionis modox. Quiſi
mili ĩpulſu aliquid cẽõmiſèrunt &ſi
militudinẽ collatõe ut applices exẽ
plũ & doceas ſimile cõpando& ipſi

usanimi affectionis explicatione cu
randũ ẽ: ut ipſiusaffectiõis hoc ẽ rei ⸗ 1 — —.
oſe dicet. Hec et exemplorum commemoratiõe qui ſi⸗

mili impulſione aliquid comm ſerũt:et ſimilitudinũ

ſit explicatio. Vt nõ miruũ uigeat ſi
quod ad facinus tali perturbatione
cõmotus acceſſerit. i, ut ueriſimile
ꝓbet:& p exẽplũ & p explicatiõem
aĩ affectionis: ut quod eius fieri poſ
ſit qᷓ̃tum in hac re fieri põt: ꝗd ĩ opi
nione eiusquem arguet fuerit ut nõ
ſolũ quid conſecutus ſit. Verum ẽt
ꝗd ſperauerit. Si oſtendi põt ei uiſũ
eſſe garguatur ut uolũtatem crimi
netur.ẽt ſi effectus defuit: ut ex eo
cãm hHabuerit: ꝗa timuit:ꝗ ſperauit
etiam ſi nihil aut cẽõmodi: aut ĩcom
modi accepit: nã opinio dupliciter
fallit hoĩes. Opinio fallit ĩ re cũ opi
nio uera non eſt: & errat ab eo quod
in ueroeſt:ut cum res mala ſit hbona
credat uel contra euentus fallir opi
nionem cum opinio quidem uera ẽ

ſed eam ĩteruenis caſus decipit ut
cũ res bona eſt & bona creditur: ſed
aliquocaſu in malum uertitur. Iam

ĩcã ipſa hoc mõ poſſumus dicere.i.
ut dicamus:16 occidiſti: qa te hære
dẽ fore putaſti. Licet ille alium hæ
redẽ fecerit: ita ſemper in opimone
ẽ euẽtus fallit & res:cũ aut aliuſmo
di ẽquã creditur autaliter creditur
ꝗᷓ putat habuiſſe ꝓuenire. Aut non
is euentus eſt quem arbitrati ſũt:cũ
aut ipſa res qualis ſit ignorat aut cũ

res certa fueritaliter eueniat ꝗᷓ puta

tum eſt:aut id quod bonum ẽmalũ
Furane⸗& rcliqa. Hoc ĩtellecto qd
omines impellantur: non ſola ra/
tiocina tõe u era rerũ: ueg etiãfalſa

inimici ulciſcendi: ſi meius:ſi gloriæ:ſi pecuniæ: ſi de

niq; ut omnia generatim amplectamuralicuius reti-

nẽdi:augẽdi:adipiſcendiue:cõmodi:aut contra reiici

endi:diminuendi: deuitãdiue incommodi cauſa. Nã
in horum genus alterutrum: illa quoq; incidenti: in
ꝗbus:aut incõmodum aliquod maiorisuitandi incõ
modi cauſa ſuſcipitur: aut commodum aliquod ma⸗
ioris adipiſcendi cõmodi præteitur: Hi locus ſicut
aliquod fundamentum eſt huius conſtitutionis. Nã

nihil factum eſſe cuiquam probatur: niſi aligd qua-
re fatum ſit oſtẽditur. Ergo accuſator cum aliquidĩ

pulſione factum eſſe dicet illum impetum et quendã

commotionem animi:affectionemq; uerbis: et ſenten

tiis amplificare debebit:et oſtendere quanta uis amo
ris ſit: qugnta animi perturbatio: ex ir acundia fiat:aut
ex aliqua cauſa:qua earum impulſum aliquẽ id feciſ

collatione:et ipſius animi affectiõis explicatione curã
dum eſt: ut mirum nõ uideatur:ſi quod ad facinus ta
li perturbatione commotus animus acceſſerit. Cu au
tem non impulſione: uerum ratiocinatione aliquem
commiſiſſe quid dicet commodi ſit ſecutus aut quid
incommodi fugerit quid demonſtrabit: et id augebit
quam maxime poterit uti:quod fieri poſſit idonea
maxime cauſa ad pecandum hortata uiedatur: ſi glo

riæ cauſa quantam ſe gloriam conſecuturũ exiſtima
rit. Itẽ ſi deminatiõis: ſi pecuniæ: ſi amicitiæ: ſi inimi-
citiarum et omnino quicqꝗd erit quod cauſæ fuiſſe di
cet:id ſumme augeri debebit: et hoccuntmagnopere
conſiderare oportebit: nunquid ĩ ueritate modo uerũ

etiamuchementius quid in opinione eius quẽ argu

cet fuerit. Sthil. n. refert nõ fuiſſe aut nõ eſſe aliqd cõ
modi: ſi aut ĩcõmodi oſtedi poteſt ei uiſum foreꝗ at

guatur. Nam opinio dupliciter fallit homines cũ:aut

res alio mõ eſt quã putatur: Ac nõ is euentusẽ quẽ
arbitrati ſunt. res alio modo eſt tũ: cum aut id quod
bonum eſt malum putant: aut contra quod malũ eſt
bonum:aut quod nec malum eſt:nec bonum malum
aut quod malum aut bonum eſt: nec malum:nec bo.
num: hoc intellecto ſiquis negabit illam eſſe pecu⸗
niam fratris: aut amici uita: aut deniq; officio ſuo an-
. DtI quiorem: aut fuauiorem: non erit hoc accuſatorine

mno
5
r

zutſ

ſic⸗
ted⸗
wil
N
miin
l;
D
8 lau
N
ann⸗
id
enc
laen
an
urn
it⸗
wdin
umr
“L
u
d
ſumn⸗
Binn⸗
D
doben
Eug
ii 0
oleg
Ga
nbeche
gol
nlich
nmd

rnech,

.

lehen⸗
olon
Nouce

gandum. Nam in eũ culpa et ſmum odium tranſſe-
rvetur:qui id quod tam uercct pie dicetur negabit. Ve
mm illud dicendũ erit illi nõ eſſe ita uiſum. Quod ſu
mi oportebit ex his quæ ad perſonã pertinẽt: de quo
poſt dicendum eſt. Euentus autem tum fallit: cum ali
ter quid accidit. atq; hi qui arguuntur arbitrati eſſe di

cũtur: ut ſi quedicatur aliũ occidiſſe acuoluerit quod

aut ſimilitudine:aut ſuſpitione: aut demonſtratiõe fal
ſa deceptus ſit:aut eum necaſſe cuius teſtamẽto nõ ſit

hæres quod eius teſtamento ſe hæredẽe arbitratus ut:

Nõ.n.ex euẽtu cogitationẽ ſpectari oportere:ſed qua

cogitatiõe animus et ſæpe ad maleficiũ profectus ſit
conſiderare: et quo animo quid quiſq; faciat:nõ quo
caſu utatur. ad rem pertinere. Hoc autem locꝗ caput
illud erit accuſatori:ſi demonſtrari poteri t:alimemi-
ni cãm faciendi. Secundariũ ſi tantã et tam idoneã ne
mini. Sin fuiſſe aliis quoq; uidebitur cã faciẽdi: aut po
teſtas: aliis defuiſſe demoſtrãda aut facultas:aut uolũ
tas. Poteſtas ſi aut neſciſſe: aut nõ affuiſſe. aut cõfice-

re aliquid nõ potuiſſe dicetur. Facultas ſi ratio adiuto

res:adiumẽta:et cætera quæ ad rem pertinebunt defu
iſſe alicuidemonſtrabutur. Voluntasſi animus a tali
hus factis uacuus et ĩteger eſſe dicctur: Poſtremo rati
ones quas ad defenſionẽ reo dabimus:his accuſator
ad alios ex culpa eximẽdos abutetur. Verũ id breui fa
ciẽdũ eſt:et in unũ multa ſunt cõducẽda ut ne alteri-
us defendẽdi cã hunc accuſare:ſed huius accyſadi cã

defendere aliũ uideatur: atq; accuſatori quidẽ hæc fe
re ſunt in cauſa facienda et cõſiderãda. Defenſor aũt
ex cõtrario primũ impulſionẽ:aut nullam(uiſſe dicct
aut ſi fuſſſe concedet extenuabit:et pamulã quãdã fu

iſſe demõſtrabit. aut nõ ex ea ſolerc huiuſmodi facta

Hoc qnod fefellit eũ res. illi itanon

eſſe uiſum :ut quãuisuerũ ſit qued

dicatur ipi tamẽ nõ fuerit iſta ſentẽ
tia. Ex his quæ ad perſonam perti/
nent.Attributa perſonæ quæ probãt
perſonam. Vt ſi qui dicaturaliũ oc
cidiſſe acuoluerit. Exẽplũ ad euẽ

tum falſum probãdum poſuerit nõ
ad probationem cauſæ per coniectu
ram:aut eumnecaſſe cuius teſtamẽ

to non ſit hæres. Exemplũ in cauſa.
Nõ quo caſu utatur ad rem ptinere
iiui.. euétus. Acciden/
tia:effectus:caſus:poteſtas. Si aut ne
ſciſſe: autnõ affuiſſe:& reliqua. NõI
fuitneceſſe facere:etiam ſi cauſa fu

iſſet: Et ſi fuiſſet cã uidendi ppter

æs alienum gion tamen neceſſitasut
deospatrios uenderet. Defenſor au
tem ex cõtrario primũ ĩpulſionem
aut nullam:aut ſi fuiſſe cõcedet aut
extenuabit. Dati ſũt loci accuſatori
busuti debeat ad probationẽ cau/
æ per ĩpolſionẽ.ltem alii dati ſunt
ꝗbusuti debeatad probationẽ c⸗aæx
per ratiocinationem. Nun c ſuppo
nit dfẽſoris locosĩfirmãda ĩpulſiõe
& ĩfirmãda rõcinatione. Infirmãdæ
ĩpulſionis loca ſunt quatuor: negare
minuere:negare eius effectũquæ in
tendit ĩpulſionis ipſiusnaturæ do/

cere. Cõfirmare exẽplis & ſimilitu

dinuũ ꝓpoſitõie.Rõcinatiõis loci ſůt
quatuor. Quoniam ratiocinatio e:
aut ĩ re: aut in opinione.In re como
di: uel ĩcommodi. Loci eiuserũtne
gare: cõmodum minuer Dicer̃ aliis
magis fuiſſe aut tãtum & ſibi quan /
tum: & alus. Aut ĩcõmodum maius
quã cõmodum. Pariter & de ĩcõmo
dis iſta dicẽtur quod dicitur euita
tum nullum fuiſſe incõmodum. nõ

tantũ fuiſſe ĩcõmodum. altis magis

fuiſſe incõmodum: autalustätum

quantum ſibi: autmaius commodũ

quã incõmodũ.Si accuſator dxerit

naſci docebit. Quo erit ĩ loco demonſtrãdũ quæ uis

et natura eius ſit affectiõis quã ĩpulſus aliquis reus cõ
miſiſſe dicetur ĩ quo et exempla et ſimilitudines erũt

proferẽdæ:et ipſa dili gẽter natura eius aff ectiõis quã
leuiſſime quietiſſimã ad partem explicãdam ut et res

iIpſa a fado crudeli et turbulẽto:ad ꝗddã mitius et trã

quillius traducatur: et oratio tũc ad animũ eius ꝗ au

diet:et ad anim quẽdã intimũ ſenſum accõmodetur

Ratiocinatõis aũt ſuſpitiões mfirmabit:ſi autem com

modũ nullũ fuiſſe: aut parũ: aut aliis magis fuiſſe: aut
nihilo ſibi maius quã aliis:aut ĩcoõmodum ſibi maius

. 1

Si in ratiocinatione opinio ponetur
ĩifirmitatis loci ſunt quatuornon ta
leeſſe uel cõmodũu ut poſſit aliquẽ
fallere maxĩe ſenõ poutuiſſequod
firmabitur perſõa. Poſt hæc oia de
fẽſor uti poteritt omnibus locisaccu
ſatoris:iſi in alios crimen tranſferre
uoluerit. Qucẽadmodũ enim accu/
ſator cum conuincat defendit alios
& utit ptibus ac locis defẽſoris: ita
& defẽſor:ut ſe purget accuſabit ali
os:& ĩ hoc utitur ptibnsac locis: ac/

cuſatoris :aut ſi funſſe concedet exte
nuabit quæ auget accuſator: Ex ꝑſo

na autem coniectura capietur. ſihæ
res quæ perſonisattributæ ſunt dili
genter conſiderabutur. Explicitisp
ceptisomnibusad cauſang pertinen
tibus ſubiunguntur præcepta perſo
næ attributa: & quẽadmodũ his uti
poſſit accuſator quẽadmodum etiã
defenſor in coniecturali cõſtitutio

