guẽda ſùt oĩa argumẽta ad fmutili
tatis: ſiue pſuadẽusſiue diſſuadẽus ĩ
ciuili cõſultatõe ꝗ ptiet ad utilitatẽ

ſit: ſed qd ad uſũ cĩtatis ĩuẽta ſitĩ di
finitõe officii oratoris ſupra poſuit.
iſtãtis pñtis hoc mõ:niſicreet ĩpator

poſſẽt. Cõſeqᷓntis:futuri & ſi Scipi.
creẽus ĩprẽ multa pñtis belli dẽmus
& ſt hoſtes tardior̃ẽt ad ĩferẽda:ꝗp
pe cuius ñ oĩbus terribile exiſtimat᷑.
In uim: agẽdonolẽtes. Dolũ:de/
cipièdo: uel alliciẽdo:aut ſepati:aut
cũiuũcti:hoc mõ:ſi tp̃snoſtꝑ ĩ africã
traducis pugnãdo hoſte ſupabius cũ
. & rraο r PX 1p̃is hoſtiũ urbibo fautores héamus:
. 6, Nrn Ab/4 ſine uobis libẽtes applicabũt. Re

adketr

—

7 4 4
. 0OρπππA

uocatões ho. ut f uocare Hanibalẽ d
. italia mittẽus Scipionẽ iafricã. In
ſuda pecuniã:alliciendo hoſtes pecuniis.
Diſſimulatões:occultare: & ſimilia:
ut ſi cõtra hoſtes eũ du ſit diſſimula
re te ab hoſtibus defẽſugn: utatões:
pᷣuemẽdo hoſtes celeritate, Mtiões:

. T mẽtiẽdo.ſ.unã rẽ facturusſit:al terã
e napevurrtK Eode adicas tepparare. Si qñ te uidemus ĩ
rP ſcribere. dicunt eũ feciſſe libꝑ de re
mili. ſed ad nos nõ puenit:nſi forte

taꝑꝶ reꝶ memoria ſapientiſſimus

9

cĩtatis oĩo ꝗᷓꝗᷓ & d aliis rebo fieri poſ. i

multa iſtãt piculanob & rfip. obeſſe

i li. de rep.ĩſeruiſſet delectũ boneg⸗
&& maloꝑe: o fili nõ das operã uirtuti . . . “
bus per quas laudẽ & gloriam cõparare poſſes: cũ ſenex eris oĩbus lùdibrio futurus ex multaꝑ reꝑ me

In quibus cauſis:poſt diuiſionem factam applicat unicuiq; modum tractãdi. Rei natura feciet de
liberatõem:ĩcõſultatõibus:q pp ſe tm fiũt: debẽt oratores dirigere totã oronem: ut tota uerſet circa:
Peractorut circa utilitatẽ ciuiũ captiucꝑ ediméde&ρ naturäuti/
litas naturaliſq; e rei de ꝗᷓ deliberamus ſit utilitati captumog:q ĩeſt tmm pᷣis captiuis red mẽdis. Ex
. ipſacã erũt agẽdæ: iipſis câis ꝗ aliũ de ſumit or̃onẽ: debemusdirigeread ipſas cãs auꝑẽdoeas nõad rẽ
puta & de eligẽdo laudãda ẽ uirtus Scipionis ꝗtuù ad utilitatẽ ciuſtatis:nõ ad utilitatẽ Scipicnis hoc

In quibus cãais rei natura faciet del berationẽ: oĩs rõ ad

— — — —. XMX ,.⸗ ,
ipſã rẽ accõmodabitur. In quibus extranea cã cõficier
deliberationẽ: in his ipſa erit cã adiungẽda: aut depri-

mẽda. Oẽs rões eorũ ꝗ ſniam dicẽf finẽ ſibi cõueniet
õ

utilitatis proponere ut oĩs &o kotiis οnis ratio cõfe
ratur. Vtilitas in duas partes in ciuili cõſultatõe diuidi
tur tutã et honeſiã: tuta ẽ quæ cõficit inſtãtis aut cõſe
quentis periculi uitationem qualibet rõne Hæc diſtti
buitur in m:et dolũ:quorxũ alterũ ſeꝑatim: aututrunꝗ
1. ſu memus cõiũcti. Vis diſcernitur ꝑ exercitus: claſ
S arfmna: tormet
res Dolusconſumitur Ipecuniã: pollic tatées: liſlimu
lationes:maturatiões:mẽtiões et (æteras res: de ꝗbus
magis idoneo tꝑe loquemur: ſi quando de re militari:

7

aut de adminiſtratiõe reipublicæ ſcribere uelimus. Ho

neſta res diuiditur in recũ et laudabile: recũ eſt quod

— . .—. . fr. . 1. . —— „
cũ uirtute et officio fiteꝗ d uiditur in prudẽtiã ſtiti

. —„ FrerE —.1— . —„
am:fortitudinẽ:modeſtia. Prudẽti ẽ caliditas quæ rõ
ne quadã põt delectũ hr̃e bonorũ et malorũ. dicitur

Litẽ prudęẽtia: ſciẽtia cuiuſdã artificii: et appellatur pru

dẽ tia multarũ reri memoria: et uſus pluriũ negocio/

rũ. Iuſtitia æquitas ius unicuiq; tribuens pro dignita

te cuiuſq;: Fortitudo ẽ rerũ magnarũ appetitio:et reru
huũiliũ cõtẽptio et laboris cũ utilitatis rõe ꝑpſio. o
Qeſliae in aio cõtinẽs moderatio cupiditatũ. Pruden-

. tiæ partibusutemur ĩ ditẽdo ſi cõmoda cũ ĩ cõmods
cõferemus cũ alterũ ſequi alterũ uitari cohortabimur

moria adhibeda eſt fides Catoni ꝗq ut diu uixit ita multa uidit multa exptus eſt: ex quo fit: ut ꝓ mul
3 t& dignus auctoritate. Scientia cuiuſdam artificii: creandus eſt
Scipio impator pᷣfatus cum in re militari tantopere uerſatus ſit: urnihil iũgendis rebus fit qd nõopti
** mecaleat, lusſuũ tribuẽs: ſumẽdũ eſt bellum contra carthaginẽſes ꝗq fœdi fragi ſunt: ut aliquando
ſuoꝶ ſceleꝶ pœnã patiant. neq;.n. digni ſuntq; debeant bonis ciuitatibus imperare. Reg magnaꝶ ap
petitio. Romanumn. fuit ſemper ardua petere quod cum ita ſit aggrediamur bellũ contra carthagi
nenſes: præſertim cummihil minuis imperifum ſit: & ex quo tantam laudẽ conſequi ualeamus. PHu
milium contentio:nullam lacturam timeatis amittendæ claſſis: aut armoꝑ terrarumue ſeruilia exu

menda ex nobis ſunt pro tanti imperii comparatione. Moderatio cupidntatum: non moueamini cõ
tra ſociorum iniurias: ſed easparuifaciatis: quoniamnihilominus melius eſſe poteſt coniectura. Par
tibus utem ir. i. argumenta facta a prudentia hoc mõ pſuadere poterimus. Si cõmodacum: ĩcõmodis
cõferemus danda eſt uirtutibusopera: ꝗa quirtutem hẽt &nihil deeſſe põt ad bene beataq; uiuendu
quiuero uirtutis expers eſt ſer uumeum eſſeconſtat uiliſſimum atq; ommum rerum egentiſſimum.

per -. 1. . =2:
Aredocatõcs hoĩum: ct alia huiuſmõöi

Al
neve
o⸗
en,
uſa
ſipi
get
hüi
Poun
ſon
lautin
eSio
demo

mign

tats
ve⸗
ionp
tcole
gonie
epr⸗
W
keins
it
ie
luter
uc⸗
An

Ppe
lere
lire
duci

lben
ullu⸗

tet
Cbe⸗
rſ
dune
ſeut
ſuad;
nenc
ſortin
Nn
Moe

lr

Nunn

cl
uſni
lllimn
ked
gol
n
aun
lcur
pl
a/

onnnn
ignn

etlend

Ulen⸗
d!

„ypol
17
luch
höopet
e
Itheg
“

.*. .
7 . 5„
. 7 0
—–ú
„

Aut fi qua mihi:illud ſupra pertinetad eam parłem prudentiæ:quæ eſt in bono ac malo eligendo
hæc uero ptinet ad prudẽtiam:q̃ ẽ cu uſſibet rei ſcientia hoc mõ:hoc bellũ Scipione duce tractandũ
ẽꝛiõ ꝙ rei militaris pitiſſimus ſit:atq; ĩ omni genere belloꝶ:ſiueexpugnatõibus urbiũ:ſiue ĩ his q ad
optimum imperatorem pertinere arbitramur. Diſciplinabilem: diſcibilem: aut qua raticne fieri

poſſit:eo enim imperatore protinus claſſeni in Africamtraiicere: & Carthaginem obſidente aut pup
pem. Aut audita: ultima pars prudentiæ: quæ eſt memoria rerufn optimum eſſe duco patres: ut

aut ſi qua in re cohortabimur aliꝗd cuius rei aliquã di
ſciplinabilẽ ſciẽtiã poterimus habere:qũo aut qua ꝗd
que rõe fieri porteat oſtẽdẽus: Aut ſi ſuadebius quid
piã:cuius res geſtæ:aut præſentẽ aut auditã mẽoriam
poterimus hr̃e qua in re facile id quod uelimusexem/
plo allato ꝑſuadere poterimus. Iuſticiæ ꝑtibus utẽur:

ſiaut innocẽtũ aut ſupplicũ dicemus miſereri oporte

re. Si oſtẽdemus merẽtibus gratiã referri cõuenire. Si
demõſtrabimusulciſci male meritos oportere. Si fidẽ

magnopꝑe cẽſebimus cõſe ruãdã.Si leges et mores ci⸗

uitatis egregie dicemus ſeruari oportere. Si ſocietates.
atque aicitias ſtudioſe d cemus coli GSneue quod-
. . — . — WREEFErſrgt 1.. .
ius in parẽtes deos:patriã natura 5nrlr id religio
D = 71 — . — Ere End, ntel
ſe colendũ demõſtrabimus. Si hoſpitiaclientelas:co-
gnationes: affinitates caſte colendas eſſe dicemus. Si

N.

nec precio nec gratia:nec periculo:nec ſimultate a uia

recta oſtendemus oportere deduci. Si dicẽas æ quabi
le ius in oĩbus ſtatui cõuenire. His atque huiuſmodi

claſſisexercituſq; parenturad Car/
thaginẽ obſidẽdam Memini. n. no/

¶ſtrospatres olim hoc pacto Africam

expugnaſſe: urhẽ tributariã feciſſe.
Iuſticiæ ptibus:huius iuſticiæ mul
tæ ſunt partes:ꝗbus genera applica/
bũt:quaꝶ prima ẽ miſericordia hoc
mõ:uenerũt nuper in urbe ſocii ſagũ
tini fletibus repleti:roganteſq; ut au
xiliũ eis obſeſſisafferemus cõtra pfi
dam hoſtiũ noſtroꝑꝶ fidẽ & inuidã:

quo ꝓfectonoſtra erit hũanitas ad/

iuuare. Benemerẽtibus meret: hæc
parsẽ deferẽda gratia hoc mõ: ueni
ſtisqui fideles nobis fiunt ſaguntini
quos labores ꝓ uobis paſſi ſunt: quã

obrẽ ſcelus eẽ exiſtimo:ſi eos ſine no

ſtris auxilusdimiſerimus. VIciſci
malemeritos: pſeqndi ſũt terra ma/
riq; carthaginẽſes:ꝗ noſtro ĩpioho/
ſtes atrociſſimi ſemp fuerùrt. Fidẽ
ſeruandam: ſcitis uos ſemp fideicõ/
ſeruandæ magnam curã ſẽp habuiſ
ſe:q̃re cũ ſoci eſtisoperã ĩ calamita
tibus afferẽdam pmiferitis:nullo pa
cto cõmittere debebitis:ut noſtroau
xilio priuati ſint. Leges & mores:
mos fuit ſẽp ĩ hac urbe:ſociosamare

btibus uſticiæ: ſi quã rẽ in cõcione aut in cõſilio faciẽ colere: &adiuuare: uel ſiqs cõtra Sci

— . . — — 1KKn 2 X e „ —.
dã eſſe cẽſebimus: iuſtã eẽ oſtendẽus:cõttarſis iniuſta

Ita fietut eiſdẽ locis ad ſuadẽdũ et ad diſſuadẽdũ ſi-
mus cõparati. Si fortitudis retinẽdæ cã faciẽdũ ꝗd eẽ
dicemus: oſtendemus res magnasetexcelſas ſequi et
appeti opportere: Et item res humiles et indignas ui
ortiles uiros fortes propterea contemnere opor
tere: nec idoneas dignitate ſua iudicare. Item a nul-
la re honeſta peticuli: aut laboris magnitudinem de
duci opportere: antiquiorem mortem turpitudine
haberi nullo dolore cogi: ut ab officio recedatur:
nullius pro rei ueritate metuéte inimicitias: Quod

pionem diceret:ubẽt leges ciuitatis
moreſq; ſumme hucuſq; ſeruati ſũt:
ut nemo ĩperator circa uigeſimũꝗn
tũ annũ crearet:q; ꝗdẽ cõcẽnere nõ
debetis. Religioſe colẽdũ: redimè
diſuntſagantini ꝗ ꝓ partibus: Fro
deoꝶ templis: ꝓ omni patria cõſer/-
uanda & omnia pati incommoda.,
Hoſpitia:amicitias externas. Affi/
nitates: multi ſaguntinoꝶ ſunt nobis
ſanguine coniuncti: quos adiuuare
neceſſe ẽ:ſi nec precio:nulla res tan⸗

ta incidit.p. c. quã pſuadeat nobis ab

officio recedere: quod ſi feceritis: ſo
los ueſtrosamicos optios uiros & de
fendetis. Aequale ius: pariter tra-/
ctandi ſunt ſocii. Nam ſicut alias ur

bes defendere conſueuiſtis: ita hanc uobis commendandam exiſtimo. Contr arusmuſtumen
eſt ferendum bellum carthaginenſibus:quod ad noattinet. F iwſi nn . nrcuce d beneficium no⸗
cent:ſi ſuum imperium ſeruire conantur: non ſunt adiuuandi ſaguntim. Namquo

bis attulerunt ſem perfidi: ſemp aduerſum nos extiterunt: & eſt tal isſenſi un 1 dcna ment lu
tiæ uti poterimus:& pſuadẽdo & diſſuadẽdo. Quare pſuadẽdodicemus luſtu eéër

ſuadẽdo dicemus eẽ niuſtũ, Res magnas ſi ꝗs ſuaſiſſet nõeẽ ſumẽdũ bellũ cõtra carthaginenſes po-

tẽtiſſimos: quod ſaguntim poſſent ſic refellere:imm
fortia pati. nam non fit ſine periculo facinus magnum

onullo modo ceſſandum eſt. Romanũ enim eſt
& memorabile. In rebus autem fortibusnon ap

5 . . . . . . je 1r ,
pellatur magnum: niſi quod alia fortia ſuperat fœda. Reshumiles & dignas, non licet hoĩenrrtema

nũ pecunias: aut incõmoda magnifacer̃ ꝓgloria &

laude cõparãda. Nullare heneſta: cũ nobis fide

liim: ſocii ſaguntini extiterint: adauuandos eẽ cenſeo: etſi monendu ect attingere meliore athe m

sz

4 1 . .
. .
„
.

. 4
— wern

Quas iuſticia colere cogit:nullos labores tunò debemus in defendendo patriam ſocioſꝗ; ueſtros
quibuũsobligamur: & in ꝓſequendis hoſtibus: ꝗq ſemp nobis infeſtiſſinn fuerũt. Si nimias libidines:
comprimendi ſunt furores uiuirtutisnoſtræ: qui pro cupiditatibus ſuisnihil iuſtum nihil digaum
exiſtimant. Certo nature ternuno: non, n. mihialiud id facerem: dumcenſeo: quod uobisipſis fie
ri nonuelletis: ꝙ ſi carthaginenſes ſuum dilatant imperium ſinendi ſunt: cum idem & nosfacimmus in
dies. Cuiq; ſatis ſit: ſatis nobis ideri poteſt: ꝙ ſæpiuseos ꝓfligaſtis: nũcuerodenuo eos ꝓſeq inmi
coꝶ magisꝗᷓ amatoꝶ iuſticiæ poſſe .—. . ”MUl
tis huiuſinodt dat mou⸗ Gentran libet pro patria: parẽtihuſchoſpitihuſam 1s et his re-
tractandia uirtutibus. Amplificãa 1., Q. ee e 17
do maxima fortitudo:itaq; iuſtũ eſt bus quaſiuſticia colere cogit adire eric duer ucmi.
hoc ſummũ bellũ ſu men ũ: ſed qd bet ſuſcipere laborẽ. odeſtix ꝑtibu ſucemur ſi nimi
romanis magnis inuenit qᷓ fortitudo elibiq: CAli; ierrr,
Pp imperid Sparaſtis p duä dri re as libidines honoriſ pecuniæ: ſimiliũq; rerũ uitupera .
rum eſtis: p iuſticiam uero illud cõ/ bimus. Si unaquaque rem certo naturæ termino defi
ſeruatis: fautores: & adiutores ſocios ib, n .eſ. zdeciriſt nitreiſ e
habetis. Vtattenuant: nõ cõceden. . miemu erng ſatis ſit oſtẽdemuſ: nimiũ Pro.

AWV. —„ . 5 — . . . .Q„
dæ ſunt ſed dimittendæ: quia ſi me giedi diſſuadebimus. modũ unicuique rei ſtaiuimus.

„
9*
*

deret id uirtuoſum erit: ſed fieri nõ Huiuſmodi partes ſunt uirtutiſamplific ãdæ: ſi ſuade

debere mihil ꝓfitet:ex quoſic atte/

nuabunt nullã ĩ hoc bello gerẽdo ui
deo fortitud nẽ: nullã iuſticiã: nul/
lIũ deniq; fructũ reip. ꝗppe remittis:

bimus attenuãdæ:ſi ab his dehortabimur: ut hæc atte

nuentur ux ſupra demõſtraui. Nã nemo erit qui ſen

1

— —

dã etiã audet:& gladiatoria quæ/ ſtiat a uirtut recedendũ: uerũ aut reſ n0 eiuſmõi dicã
damagęreſſio. In contrariis febus urutuirtutẽ poſſumus egregiã exꝑiri: aut ĩ cõtrariis
potius:maior eẽt fortitudo ſi huiuſ .- r.,. . . .
modi rebusnõ moueremur ad bel/ potiuſrebus ꝗᷓ in his uirtuſconſtare oſtendatur. Itẽ ſi
lu inferẽdum: quamobrẽnoe ĩ ta quo pacto poterimuſ:quod is qui cõtradiceret iuſtici
tispericulis:quippe fortitudo eſt ag 1 —n — . 2
greſſio periculogcumutilitate: ſed am uocarit: nos demõſtrabius ignauia ec et inertia ac
nic plura ſunt dãna. Demõſtraui/ prauã liberalitatẽ:quã prudentiã appellarit ineptã:et
mus ignauiam: dicitis prius mitten/ — ſcientiaimn cſſedi . Quã ile
dos eẽ legatos ſecundù leges: ne qd garrulã et odioſam cientiam eſſe dicemus. Quã i e
cum iuſticia fiat. Videtur hoc mi/ modeſtiã dicet eſſe eã:nos inertiã et diſſolutã negligẽ
hi ex ignauia eſſe:nõ ex iuſticia. Praæ . dicemuſ eſſe. ille forrirudine. . O
rerea dicitis iniuſte fieri bellũ cõtra tlam dicemui cile. quam ille fortitudinem nolarit ea

Archaginenles:lrl anertasignauia: gladiatoriã et incõſideratã appellabimus temeritatẽ.
præter quamnulla iuſticia. Prauu ? 1 30 c.. ,H ſontz.n,
libertatem: dicitisdignum mortee? La udabile eſt quod cõficit honeſtã et præſentẽ:ct o.
huius n ſed nõ in inſt eſt hæc ſequentẽ cõmemdrationẽ hoc nos co a recto ſapaui⸗
parua licentia: quam habetis i ciuii,/ .. Ernn Erticieirtts
busperſequendis. Laudabile: ſecad mus: nõ qaod hæ quattuor Parteſ: quæ ſubiiciuntur
da pars haneſ Cond. auentem. m⸗ ſubuqcabulo recti: hãc hõeſtatis cõmẽorationẽ dare
turam apud poſteros hoc modo:ſi —= 1. g.ſ 2 1„ Er. ;=
ſaguntinos defenditis nulla ætas ue 90 ſoleãt: ſed quãꝗᷓ ex rect 0 laudabile naſcatur: tamẽ
rslauen onreret⸗ Kerhis⸗ reſ/ in dicẽdo ſeorſum tractãdum eſt ab illo: neque enim
pondet obiectiõi tacitæ. Dixiſſet, n. 1 Lorne; . nit ſeq ſrla,1&
rectunreſſenon poſſit ſine lau cõſequitur: duplicatur recti appetẽdi uolũtas. Cũ igi
abili & æquo:ſicut albedo unius a , , . 1,,1IL n
frigiditate ſeparari non poſſſit. Ne ur Ait demonſtratum rectum eſſe Hadablledem 4
q;. n. ſolus laucis⸗ cauſa comparabat ſtrabimus: aut ab idoneis hominibus: ut ſi qua res ho
rationem aduer ſarii: ut poſt rationẽ „rer: r,‚Iſe, griori erdine imor
confirmetur ſua:non. n. cõuenit quẽ neſtiori ordini placeat quæa deteriori ordine impto
quam ſequi rectum ſolummodo ꝓp “ .
teripſam laudem: quamconſequitur: ſed proptèr utrunq;: quod ſi aliter faceret: uiderẽt minus ipius
recti dignitas: ſiqui dem quialicuiusrei finem tantummodo ſequitur. Arbitraturipſum finem mino
ris momenti eſſe 4 il! udex quo naſcitut finis:quod ſuperfluum eſt. unde apparet unum cum alio eſ
ſe coniunctum. Verũtamen ſi proponatur ſeparatimauditoribuscreſcit ad ferendos labores auda/
cia: mihi crede ſupplicat. Cũ igrtur: reuertitur ad materiampræbendam de laudabili & paulopoſt
oſtendit ordinem imitandi. Laudabile eſſe demonſtrabimus: ſi bellum ꝓ ſaguntinis ſuſcipitis:non
ſolum fortesac iuſti abomnibus iudicabimini: ſed & laudibus oẽs eos extollent honorabunt: & per to
tũ orbẽ huius rei fama uolitabit. Abidoneis:nobilibus: doctisprudẽtibus. Honeſtiori ordini: ꝓ
bat ꝗᷓꝗᷓ hæc res diſpliceat agricolis: quorũ ſi ita ſunt inagris: tum ciues cuncti ſenatoreſq; laudabunt.

ut⸗

ntſer⸗
tiidle

gu⸗ 4

. Ndk

xde

becur.

uba.

coli
otchi,
onibe
clleri
love
ſueru
demo
Pci⸗
neri
goli
jdich

ſtet

ttnto
cido
Agn
hon
llloe
iig⸗
e
ten
it
ſeiril
ſün
nem
guec
dede⸗
dlea
tco
lhi
le
e
tnie⸗
Rnn

n
eſ

tam
gi
möicti
cötrri
ur. lel
Nt iuii
mir
i
üͤt
ingi⸗
einii
enut.
letcᷣ
hui⸗
C
recn
vemn
db
Ct
jho
einpo⸗

e mino
maloe
ad/
l
gnw
auo
Gbun

— — 11¹0 2 „ .*
demõſtraturos eẽ: ſi alterũ demoſtraturi erimus ſim-

nẽ tutã eẽ dicẽus. Diuiſiõe utẽur in uim et cõſdiu. Nã

Argumentatiõis artificioſæ tractãdæ rõ de ſecũdo li-
ta rõe: alteri ab hõeſta ſentẽtia ſit: ut ĩ deliberatiõe co/

roõnẽ ſeg ſuadebit his locisutetur. Nallã rẽ incolumi-

dedecor et ĩſania leuiorẽ ee. Cõſiderit ſit turpitudo

ud ꝑiculũ eẽ nos uẽturos uirtute ultro ad mortẽ profi

. ⁹

2 .*
1 rL S

„

Aut abaliquibus ſociis:non ſolum laudabuntuir::ne ciuitateshoc faciendo:ſed & exemplumcapi
ent ſeruandæ innosfidei. Nationibus:ſunt græci & barbarioẽs. Poſteriusuiris: pp illud: ꝓnotio-
nẽ& ſequẽtẽ cõmemoratõem. Breuiter tra ãda: trãſitio color: hucuſq;. n. oñdit materiã: nuũc docet
quo ea diſponẽda ſit ꝑ totũ corpusor̃oni deliberat. Vela prĩcipio: ab exordio apto ꝓ regulis ſupius
tractatis ab iſinuatõe: qmauditoresſut defẽſſi ꝓ Craſſo:aut cũ cãẽturpis. Si cuiusnarratio ĩcidet:
ac ſi dicat naturaliter nulla dẽt eẽ: ꝗaa de futurogẽus ẽ deliberatiuũe & narratio ẽ de rebopᷣteritis: ſed
. ”Uÿs rt gdo cõtiget nõ ꝓpria ſed ĩcidens:
betur:aut aliqbus ſociis:aut oĩbus ciuibuſ exteris nati fidetißn

onibus poſteriſq; nr̃is. Cũ huiuſmõi diuiſio ſit locorũ
ĩcõſultatõe bꝛeuiter aꝑiẽda eſt totius tractatio cãæ ex
ordiri licebit: uel a priĩcipio: uel ab inſinuatõe: uel iſſdẽG.

ſupra ea fũdet rõnes pro ſua forma:
ſicut illa ĩ põpeiana or̃one de eligen
do impatore ẽ:th orationchaber ad
oſtẽdedã belli grauitatẽ: quod infer
ve ler chridarezac hoc elit
Tol at neceſſe ẽ ĩpatorẽ eligere. Quoni
rõnibus ꝗbus ĩ iudiciali cã. Si cuius rei narratio ĩcidet: amĩ haiufnolt nn W ha
eadẽ rõne narrari oportebit: quoniã in ciuſmodttiis bedaſici ronemtur & honeſa: din
Hinissutilitas ct ea diuiditarin rõna tut atc; ciuiũ ẽ: ut finesnoſtros tueamur. on
finisẽ utilitas:et ea diuiditur in rõnẽ tutã atq; hõeſtã dã hoc bellu tutũ eẽ nobis & hone/
ſiutrũq; poterius:utrũ q; pollicebimur nos in dicẽdo ſtũ. Nã ꝙ ur illud qd tanꝗ thetor &
Br Te pᷣceptor aspellauit dolũ:qñ dolus ẽ
uocabulũ mediũ id orator: ꝗcxer/
cet oroes dẽt cõſiliũ ignorare ſigni/
ficatõem uocabuli ĩ malã ptẽ accipi⸗
at. Quadriptita: diuiſionẽ ſecũdũ

quod ĩ dicẽdo rei dilucidãdæ cã dolũ appellauimus. Jellor Ptes ſũt honeſti:neq; occuxr

14 .2 — . — „ —.. rat: q ſùpius dixit triplicẽ timõ
id ĩ dicẽdo hõeſtius cõſiliũ abb ellabius. Si ronis nræ diniſonellert horteretenen. a p̃ce

pliciter quod dicturi ſumus oſtẽdẽus. At ſi wamrõ-

2.0.

cidet: quot erũt tot exponẽus in
dicẽdo. Incõfirmatoe et cõfutatiõe utemur nr̃is locis
quos ante oſtendiuscõfirmãdis cõtrariũis cõfutãdis.

õ eẽ dicẽus:et oẽs ptes recti incidẽt ꝗᷓdrip ptoribo paꝑꝶ exercitatis ſuppreſſiſſe
· ðð 6211— ..ρ EHüͤ, P .
rita rõe utẽur:ſi nõ cige⸗

ur cũ ipatore bono ĩeſſe oportere ſci
entiã rei militaris: fortunâ auctorita
té. Vtemur nris locis: ĩ tractäda cõ
firmatõe & cõfutatõeutemur rõibus

—
„

.

honeſto: & a qtuorptibusurrturi?
Terr ⸗ , Argumẽtatõis rõ: cũ ĩ formã lylo/
bro patet. Sed ſi accideritut in cõ ſultatione alteti atu giſmirönes formaredeberemus: ſer
2. r. . — ſſ Jeliler j iiittio fiat: deiñ rõ: cõfirmatio rõni &
u:g poznis circuſeſſi delibetat J agat Qui ig. reliꝗᷓ. Sed ſi accideret: daret modũ
teſtãdi:ſi euenerit: ut unus ſuadeata

4 ſesr tuto ſecudũ reſpectũ honeſti & al/
tate utiliorẽ eẽ. Virtutibus uti neminẽ poſſe ꝗſuas rõ terab honeſtoſcdm reſpectũ tuti. q

Ponminvi
.₰ —

nuſinis: ꝗbus cũ obſiderẽt ab Hani

ia nnOnn 3 1— - . —
Nes1 tuto nõ collo arit: nec deos ꝗdẽ eſſe auxilio eis ꝗ a pœnis circũſeſſi hoc cõtigit. Ve/
ſe ĩcõſulto ĩ: piculu mittũt. Hũeſtũ nihil oporter exi pale romiani coceſſerut: ut ꝗ uellẽt

.* 2525 — — 7 * . . „.
ſtimari quod nõ ſalutẽ pariat:ꝗ tutæ rei proponet ro / ditionẽ Hãnibalis ſeqrent: coacti at
nem hõeſtã his locis utetur:uũtutẽ nullo tẽpore relin ſũt. alter ſuadebat dedẽdu eecu uo
EEH lütarepſonage- a lter potiusmorien/
dũ ꝗᷓ baro ſubiiceret: &nullomô de
ſerẽdã eẽ fortitudinẽ. Nec deos:ac
= —- . — 119, ſi dicat: Audẽtes fortuna muuat. In
cõſecuturrat no imortalitatẽ neq; Xterna ſcolu mita- cõſulto:temere. Leuiorẽ eẽ: ſubeũ
tẽ cõſeꝗ.nec es exploratũ illo uitato ꝑiculo: nullũiĩ ali du ẽ potius iugũ ſeruituti Siaut mori
FE endũ ſi opus ſit ꝗᷓ ppetuã ĩfamiã ſub
x. ire. Atnõ ĩmortalitatẽ: quã cõſed/
ciſci eſſe præclarũ fortitudini fortunã quoq; t᷑ſſe adiu mur icolumitatẽ: nũctñ ea futura ẽ
- „ — —⸗ 12 —— ppetua: qm paulopoſt meliori fortu
mẽto ſoler eũ tute uiuer ꝗ hõeſte uiuat.noꝗi præſen 32 na ſumus: at ĩfamia ipſa erit ſemper
. „ — . . „. — . „ „ .
tia ĩcolumis ſit:et eũ qui turpiter uiuat ĩicolumemĩ ꝑ/ apud poſteros pmaſura ꝙ idem con
ieſſ. C= Cöcluſiorn fere ſimilibus i tingit: ſi uirtutẽ cõplectemur. Eũ
Petuu elle non poſſe. Cõc uſiomibus fere ſimilibus in/ tute: ätu peſtuirtus incolumitati &

quẽdã: uel dolorẽ ſi tieatur uel mortẽ ſiea formidetur

2 “ hoc perſpici poteſt: quoniam qui re/
&r uitæ ſemper eſſe uiderur Nſed qui in præſentia eſt tutus haud ſit cui paulopoſt peccaturus ſit fa
cere ſim liter in mirando: am plificando & condolendo:niſi ꝙ oſtendit tantum: quare che fere.

in

qs pauloante ſũmatĩ dixit de tuto&

uandusẽ ordo ſupius datus.ſ. ꝓpo/

. 7
maii⸗

5 3 2
* .
Voniã hæc cãꝗ ufr̃itertiũ guscauſæ:ĩ qdᷣo tractãdo priusoſtẽdit materiã:ĩ qᷓ uerſat :deiñ po fun
Aꝗ net modũ diſponẽda ptiũ orois. In laude & uitupatõe a ꝗbus ſuſcipir uocabuli laudatũ a:
nobili uel a ueteribus panagyricon: ut liber Plinii delaudibus 1oian ipatoris uocat Pana 1
gyricostalii uero appellãt enchomiaſticon ex cõtraruis: puta ſi ialiquo laudãdo dixerimus V
ei eẽ ex uiliſſima ſtirpe procreatũ: q caſu:uteẽ diuitẽ:educatio ſub bonispeeptoribus huiuimodiin
cliẽtel æ cõſuetudinis bonoꝑ, Quæhiscõtraria ſunt: c uidemusuituperare, dignitaspulchritudo 6772
naturalis eẽ grãdẽ bonæ cõplexionmis H iece —— . . . 1 4
patiẽtibus laboꝑe:ſi uetuſtas ĩ diebo: his et in iudicialibus cãis uti ſolemus niſi quod is ma noze
& ꝗq cõtraria: ſicut eẽ temerariu iiu . . rer, Ire re e e. 22“
ſtũnincõtinẽtẽ & timidũ: ꝗ oĩa uitu/ xime cõducit ꝗpluria rerũ ate geſtarũ xep 3 profer
perãdo uti poterimus.poſuit n. bo/ re. Nuc ad demõſtratiu genus cauſæ tꝛaſeamus. in
na ad laudẽ: &mala ad uituperatio .
nẽ: ex ꝗbus ipſa materia cõſtargene/ 1. Deir mchts.. e H
risdeliberatiui ptractãdi. In huiuſ Voniã hæc cãa diuie itur in laudẽe et uitu patio/ .
modi cãtin genere demõſtratiuo or-/ — êõäs
⸗ „— n aude c Uerius trarui. leean
dine diſponẽdoprincipiũ: exordiũ egbus ex rebus lau . 0 id crin S arüiß ,
aptũ. Anoſtra pſona: ſicut & ſupi/ rebus erit uituꝑatio cõparada. Laus igit Ar poterit ce (kk
usdixit a quatuor rebus beniuolẽtiã reri externarij eR. Reorg narũ ſunt ea
SdiXitac u externaruũ et corpis etai. xternaruũ ſunt ea lo
captari oportere. Officiosacere de extckhar 00 bucni Rerie re 7 . E
bemus:ſi cui obligati ſumusp cõtra quæ caſu aut fortua ſccñlla aut aduerſa accidere poſ o
ctiem ſanguims: & aiaduertit hoc ſunrut genus:educatio:qiuitiæ: poteſtas:gloriæ:cuni⸗ Gen
mõ:qn.p. c.huic homini ſãguĩe ami UG.. . —.1 O Ee Ler j
. Citiai officio litteraꝑe tãtopere cõiun tates: afficiiet quæ hu uimoi ſunt:et ea quæ his ut nuna
ctus ſum uiſum & officiu nieu:uE sotτaria. Corpis ſut ea quæ nat ra corpi attribui co⸗ ſce
ſint ipſius uirtutesoſtendere. Aut - r Berr Trnr . e. . H
ſtudio:cupiditate:cu PP cõ;em eiuſ-⸗ moda aut coõmoda: ue Ocit. 8. ires: dignitasualitu 0 . nenmn.
deéartis exercitatéemiquæ ppuirtu ct qd cétraria Ilit. Auini ſiint ea quæ cõſilio ct cogi u
tẽſuã digna eẽt ab ommbus laudari on M. kiti⸗
huiusuirt laudibus dicturus fũ ac. ſlia:et quæ cõtraria ſunt. Erit igitur hæc confirmatio ii
cedam, n. uirtute pᷣditũ eẽ uideo: ut 3s Dde a e enn
nullo mõ dignus ſit: ut ſilentio ho/ Colutatoc, nobis. In hujuſmoi cã pri Ccipiu iumntur: le
minũ ptereat: aut exaliaꝑe laude eca aut a nra:aut ab euis de quolo quemur autab e rum cen⸗
cã hunc laudare aggreſſus ſum. p. c. ui audietit pſona aut abe. AN raſila. dabin S.
Jꝗa uelim uosintelligere nonnulliar Mäaucdicht piona aut abre. noſtra ſi audabimds: E⸗
1i deditum: qui medicinæ operam: aut officio facere qluod cã neceſſitudis intercedat: aut tbost
ꝗ dat in hoc uiro eſſe bſtt ſſime nen i . de: .
mo dubitat. Aut merito facerei cõ U io quod eiuſmor uirtutis ſit ut oes comeorare de ſur
tra illud õ ſi icc⸗ beantuelle:quod rłctũ ſit: aut ex liorũ laude oſtẽder bac
ret uituperandooſtendemuseünal 1 EE .e.... e r faiEf.
lama te laudem mereri: ſed merito qualis pſiue qiis ſit Si uituꝑabiin Aut meruto facer m
en elberoneiij. Quod ita tracta quod ita tractati ſamus: ut ſtudio: quod utile Puten luſl
ti ſumus: miuriæ huius i me uiri: sSs — 12 ääl
ueneratõem ueſtrã ignorare credidi muz eſlead oĩbus unicãm alitia atey edtritia cog0 tn
e rei turpitudinẽtm nõ ſci:aut quod placeat oſtendi quid nobis diſpliceat ex in
Ualea, Aut ſtudio füma uolütrter — 2en .
Vtile putemus: utile certe arbitror aliorũ uitupatôeabeius pfona de “ queur:ſi lau . inh
Reuin hommis uitia declarari: ne ſi dabimusuereri nos dicemus ut illius facta uerbis cõſe gue
oc1HHπ;: ent aliquãdo uos deciperet .αρNHn& Defne. es eſris il iafrenites n ⸗
Nequitiältbidmistplacet ondrco Juino poſſumus. Omnes hominis illiuſ uirtutes præ “
gitare uirti Eſtane⸗ ſſim huius libidi dicare portere ipſa facta omnium laudatorum elo- tinc
nẽ tute nõ ſociaſſe ut uobis oſtẽdere . . r EC Telr,
dit O nentiat .Si uituperabimus ea quæ uidebi⸗ .,
nihil mihi eẽ magisaltenum quam Aueätliatn anteiré Sn erabimus ea ac uid bi Aep
Iibi nese n hi huius continentia: muscontraria paucis uerbis com muta tis d ici poſſe di pi⸗
eillius facta conſequi expoſitione cenazeene eeirit a meonfſtr.
hoc modo: etemm non miremini ci nisꝛut ſapta Redn li cauſa ino ſt — un
ues:ſi me pal loroccupatora:quoniâà eſt. Aba It0. um pet onaſi laudabimus: quonmiame. nis
eius uiri laudes aggreſſus ſum: cuius hil notri-nirl anesciognare zsRsr Wendici
9 88S 1 i: nihil a naros lat nos mouendi ca
tot extent præclara geſtaiut ea a me . Inoui nihul 15 adig aros laudẽus no t
dici poſie diffidam laudare oporte = 2 7 Mcor
c:quis eſt: qui tantam uirtutem ſcire poſſit. Eloquentia: umbræſi adeſſent Homero:ſi uirgilio: ſi her
Ciceroni pſe nunquam tam commode:tam copioſe dicere poſſent: quin eius uirtus exuperet. Con ſe
traria paucis uerbis commutatis: dicendo nullum eſſe: qui eius uitia oratione complecti poſſet.

eße

Udari
Gten
N
woctin
drnch
.
K
1pooke

lno⸗,
1
NW
dere 1
de

trcn⸗
—☛ *

p Ae
enon

itci
küik
e
Am
chru
lant
hſtedi⸗
e,
w.
e

At

E deſe retraxiſſe aꝑt

XNM21

pauca eſſe d ictu ros:aut ſu erũt ignoti ut talẽ lurũ uelit Pauca dicturos:qm̃ uosoẽs nõ fu/
„ 2 — - — . . O11 Er — .
cognoſcere poterius:quonia leodẽ uirtutis ſtudi 0 ſit Vit huius uirtus doceri ꝗᷓ pauca quæ

2 ẽ

Cõtraria uituꝑatio quoniã norit pauca de neqꝗtia eiuſ

4-E

nos eẽ dicturos quod ſi ĩgnorẽt petẽus: ut agnoſcãt:

ut malitiã uitare poſſint:quoniã diſſimiles ſunt gau⸗

diũt atq; ille uitupatur. Sperar̃ nosi lius uitã uchemẽ

ter improbaturos. Arebuſ ipiisincertũ eẽ quod potiſ
ſimũ laudẽus. Vereri ne cũ multa dixerius plura præ-

tereãus: et quæ ſimiles ſentẽtias hẽbũt: ꝗbus ſentẽtiis

cõtraria ſumuntur a uituꝑatõe. Principio ab aliꝗᷓ tra
ctato harũ:quas ante cõmẽorauimus rõnũ. Narratio

. ALLiO

nõ eritulla quæ neceſſario cõſequatur: ſed ſi qua inci

derit:cũ aliquod factũ eius? de quo loqueniur nobis

narrãdũ ſit cũ laude aut uituperatione præceptio nar
rãdi de prio libro repetetur. Diuiſiõe hac utẽur expoꝰ
nemus quas reſlaudaturi ſumus at uituꝑaturi: deĩde
ut quæq; quoue tꝑe res erit geſta ore die dicẽuſ: ut quic
ꝗ tute cauteq; egerit intelligatur. Sed exponer̃ opor
tebit aĩ uirtutes aut uitia:Deinde cõmoda aut incõmo
da corꝑis aut rerũ externarũ qũo abaĩo traſtata ſint
demõſtrare. Ordinẽ hũc adhibere ĩ demp̃ſtrãda uita
debemus. Ab externis tebus genuſ ilaude- buſmaio
ribus natus ſit:ſi hono gener purẽ aieiadlikin e
ſihumili genere ipſu Iſuis:noit votũ ui tutibus ha
baiſſe præſidiũ. In uituꝑatiõe ſi bono generi dedeco
ri maioribus fuiſſe: ſi malo tamẽ his ipſis detrimento
fuiſſe. Educatio quod in laude bene:hõeſte in bõis di

—
. 725½

in laude ſi ſirdignitas atq; formalaudi fuiſſe eã: non

quẽadmodũ cæteris detrimento atq;ʒ dłdecori. Si ui-
res atq; uelocitas egregia hõeſtis hæc exercitatiõibus

et induſtriis cõparata. Si ualitudo ꝑpetua: diligentia .

et tẽperantia cupiditatũ. In uituꝑatiõe ſi erũt hæc cor
poris cõmoda male his uſũ dicẽus:quæ caſu ęt natu-

ra tanꝗᷓ ꝗlibet gtadiator habuerit. Sin erũt præter for
„ 74

mã oĩa ipſos culpa et intẽperatia fuiſſe dicẽus. Deĩde

reuertẽur ad extraneas reſ:et ĩ his aĩ uirtutes aut uitia

liaig.

ſeiplinis cducatus tota pueritia fuerit in uituꝑatõe cõ 7
4 te?

Qorpis cõmodis. Anaturz

ti O I . Hartn ere:ꝗ illuſtriora nobis eẽ ui
apud quos laudẽus: atq; ille ꝗ laudatus fuerit ſperare debunt.

nos facile his qbus uelimus huius facta probaturos.

Facta ꝓbaturos: qm̃ ſe mi

nus nõ pari uirtute cũ hoc uiro eẽ cõ

iũttosnõ dubitamus apud uos hono
rẽ habere:ſperãs uos quæcũq; de eis
dixero facile ꝓpbaturos. Malitiã ui

tari poſſint:utile eſſe uobis arbitror

huius uitia copioſe: quinuidebitis ꝗᷓ
maxima uitãda ſint uitia qᷓ oẽs hoĩes
infames efficiũt. Difficiles ſũt: qm
amicoscõtinẽtiæ exiſtimaui:audaci
u hucueni:ſperãs uos facile huius li
bidinẽ iprobaturos. Incert eẽ ꝗd
potiſſimũ laude:tãta mihi copia re
rũ geſtagꝑ oborit᷑:ut a ꝗᷓ potiſſimũ i/
cipiã penitus ignorẽ. Plura pᷣtereas
nũqᷓ tot ſdicere poterimus:ꝗ cũ mul
ta dixerimus: plura tñ reſtareuideã/
rur. Et quæ ſimiles: ordo ẽ cõtraria
q̃ habebt ſimiles ſunt quibus.i.illis
ſentẽtiis uel ſtudiis. Sůmatimaui
tuperatõe: hoc mõ flagitioꝑꝶ tãtus eſt
numerus in hoc hoĩe: ut ꝙ prius uo/
bis oñdã:ego ipᷣe neſciã. Haꝶ rõnũ
ſ.de pſõa ſua &auditoꝶ & rebus ip
ſis de prio lib. repetat᷑.ſ.q; ſit breuis:
dilueida: & ueriſimilis. Diuiſione:
oñdã uobis quo genere quibus uirtu
tibusornatus fit. Deiñ ut quæq; quo
tpe:ptĩet hoc ad cõfirmatiõem & cõ
fuùtatõem hoc mõ:cũ primũ exceſſit

/ex ephebis relictis ſtudiis pueris bo/

nisartibus indulgere cœpit: qs qdẽé

preuis cõſecutus illico ad rẽp.ie cõ/

tulit. Sed exponere oportebit: dat
unã cautõem generalẽ.ſ. ut admiſce
amus laudes animi cũ rebo externis:
utappareat oẽm laudẽ ex aĩo pẽde/
re: nõ ex rebusexternis. Quõ tracta
ta fuit:magnas poſſidet dmitias:ſed
eas ita diſponit ad liberalitatẽ: utnõ
ſuæ:ſed audiẽtiũ eẽ uideant:& ſic d
reliqs bonis exterms: ad iuſtã amimi

laudẽ ſeruãdũ cẽ. Pag aut excellẽtio
rẽ: ꝗᷓꝗᷓ Scipio ex nobili familia natus

ſit: iñ uirtutibus ſuisñ mõ parẽ:ſed
excellentiorẽ ſe reddit: qppe luctus

aadiecit nobilitati: ꝗq prius a ſuo gene
re ignorabat. Noia ſuis hũſſſe pᷣſi/

5 *

diu: eius laudesadmirari nõ poſſũ:

qcũ ex nobiliſſimo pr̃e natus ſitip̃e
ſe:genuſq; ſuũ ad magnæ dignitatis
culmẽ eucxit. inde ſe retraxiſſe:cũa
pte uoluit dignitas: pulchritudo nõ
detrimẽtocũ forma nõnullosad li/
bidinem ipellit.hic uirtute ſua ita ſe
gubernauit: ut nulla in renunꝗqtur/

picorrũperet. Induſtriis: laboribus honeſtis. Qæ tñ & nõ:ac ſi dicat:qᷓ uitia ſunt: laudãda nõ ſũt.

Deiñ reuertemur: poſtꝗᷓ laudauerimusa generee ucatõem: & a boniscorpis:q ĩi hoĩe ꝓpingora ſum:

Raſten eirertegi⸗ ẽad bona:externa:q ab hoĩe lõginꝗora ſunt:ſimilia diuitiæ: amiciti:
bus adminiſtrãdæ ſũt uirtutes: cũ ſicut paulo ſupius demõſtrauit ſũmatim ĩ nobis oĩbu

amicitiæ: & reliq: i q-
se faciẽdũ
ſ iit

. „ .

—

ordiũ illiconarret nõ mõ totasad ge

abinſtitutõe artis profectu: a lterũ ad cauſam tẽporis

. — 2 2 . n. — △●. . ⸗ . . — erale
hoc mõ:ꝗᷓꝗᷓ doctiſſimus ſit & potẽti ſſimus:tñbeninus fuit & liberaliserga pauperes: utormamẽta ea len
bona uere iudicari poſſint:nõ ſupbiæ & cæteris ꝗdẽſortit᷑: nihil unꝗᷓ ꝑiculi ꝓ amico cõſeruãdo eui/ en
tauit: qn ſẽp ĩſeruire & amicitiã tutari ꝗᷓ oĩa aduerſa uoluerũt: cuius ca: ſicut ꝓ liberãda pria ꝓ pulſã 8
dis iniuriisbonoge. Qua fide: bona. ſ. nõ decipiẽdicã. Diuitiis: qlis liberalis benignus oĩbus facilis f
Poteſtatibus:gerẽdis. Iuſtus oĩbus:& æquũ oĩbus dãdo ꝙ ſuù erat. Cuiuſmodi mors:ſi morbo e
ꝓprio & nõuiolẽtia cõſũptusſit. Cuius res ẽ cõſecuta:tota ciuitas eius mortẽdefleuit:oẽsa labore p 4
doloribus deſinebãt aliud iuſtenüf —..
cuiq; ĩiuſte õ p̃nuadi quxæ faerint conſiderabimus: diuitiæ an paupꝑtas fue- xco
gna oĩbus cõtulit. Hiud fortiter: cu „ õ — Iciti: et rer 7 uIut
erat opus amicũ defẽdere:nihil unq rit: dui& Ptates: diæ gloria: quæ icitia er 44 fottiter 1
aduerſũ etaut. llad honcfle: iimicitiis gerẽdis fecerit: cuius Ca ſuſceꝑirinimicitiaſ. t
multisuoluptatibus fieri potuiſſet: SEu e e i ikief ſun
G ut uita cõtinẽtia fuit. Aliud prudẽ qua fide beniuoletia cio geſſerit aicitias: In diut . 7
́ÿòMV! ter: nihil gn facc idetat mſſi pri qualis aut in pauꝑtate cuiuſmõi fuerit: queadino 4 Me
rs n us fine cõſiderato. Ex hac diſpoſi/ „rie , mrzr 2 & rerrc. öte
tTLõôe:ex hoc ordie tractandi laudes & habuerit in ptãtibusgerẽdi S aium Sii ne it cuiuſ-
1 r orr Porrnn uitupacer⸗ Tripartita diuiſio.i.di mõi mors fuerit:cuiuſmõi res mortẽ eius ſit cõſecuta. nnne
1 ”õ uiſio bonoꝶ aĩ & corpis & reg exter ANggc1 alus hoĩs maxie cõſideratur illæ &ᷓ uim
sranernſ frnee, naꝶz». Vtnõ ſitneceſſaria:ſeut lau/ Adoẽs ãt res ꝗbuſ “ hoĩsm 1 ie cõſich rat c .
dare uizegrauẽa pulchritudie capil tuor ai uirtutes erut accõmodãdæ: ut ſi hudab usan. toan
loꝶ & ornatu corpis. Ad exitũ ciæx ud iuſte: &à fortiter: alumd hôeſte: aliud prudeter fa hoſ
i fine or̃nis hoc mõ:ſi huius hois cõ .. .. ee e e J
