musſi uclocitat⸗ obis exercẽdi ſtu 1us oracionc:ac pe rſonis quidẽ hæc uidẽtur attributa.
diocoparemus. Veꝶ:-& animi cdcor ð
poris habitum Ci.ĩ boniscollocauit. Quippehabitũ dixit eẽ uirtutẽ autartis pceptõem. deĩde aliqᷓ
corporis cõmoditaté. Ita & Ariſtoteles habitũ oẽm ĩ bonis poſuit cum ſecundum definitõem poſſit.
&& malis habitus eé. Na ſi demus ſemp operã utnihil itelligamusſtudio ſtulti ſumus: erit hic habi/
tusiduſtria cõparatus. Et rurſus ſi exercitiũ corpis deuitẽus ſtudio ibecilli ſumus: erit æq hichitus
corpis iduſtria cõpatus. Sed neſcio qũo rectehabitusmaloꝶnõ ẽ poſitusneq; a Ci. neq; ab Ariſtotele.
Nam ſi hoc ipᷣmnomẽ aſpiciamus & eius ſonũ uideamus habitum dictum eẽab eo quod hẽre uolu
erimus. Natura atnoſtra talisẽ: ut nũꝗᷓ mala uelimus. maloꝶergo eẽ habitus nõuidet: ẽ tamẽ. Nam
& catelina habitu malus fuit. i. malitiã ĩduſtria ſibi cõparauit. Affectio ẽ animi: aut corporis ex tpe

aliqua de cã cõmutatio: ut læticia: cupiditas: metus: moleſtia: morbus: debilitas: &talia: quæ generei

eodẽ repiunt. Habitũ eẽ diximusſiue ĩ aĩo: ſiue ĩ corpore alicuius rei pfectiõem. At cõtra ſiue aĩo:iſi
ue ĩ corpore alicuius rei ĩchoatio affectioẽ: quæ ſupito aliqua rõne naſcit. mox receſſura: uſſi ꝗdno
bis boninũtiet: & læti eẽ incipiamus ſiꝗd uideamus & idipᷣm cõcupiſcamus: uel aliqd timereĩcipia/
mus ſi moleſte fecit. Iſtæ oẽsanimi ſunt affectões. Dei de corporis ſi ſubito ĩi morbu icidamus ſi ali/
ꝗ ĩ nobisdebilitet᷑ ſed ad tps poſt aũt ſanet. Hæc itaq; erũtaffectiones corporis& æliquæ ei ſinules
Rudiũ autẽ eſtanimu aſſidua &uehemés. Studium5 inquit ad aliquam remaſſidua & uehemens
animicum magna uoluntate occupatio. Alioꝗnaſſidũa & ueheméẽs eẽ nõ põt ſi in ipſo opere habue/
rit uoluntaté. Et dat resnõ quæ ſtudiũ ſint: ſed quag ſtudium ſit: ut philoſophiæ inquit: nõ philoſo
phia aut poeticæ: aut geometricæ: litterage non poctica: & geometrica Iitteræ. Itaq; ſiqd uehemẽter
&& cũ magna uolũtate uolumus: ſtudiũ c. Deinde ſi id quod uolumsualiq ex pte cõſeqmur: affectio
ẽ. Sinautẽ quod plenum & perfectum ẽtenemus: habitus S. Quod ſi hoc ipſum plenũ: uel ſemiple/
num agendo exercere uoluerimus: erit uictus. Itaunumqlitate diuerſa i multa attributa conuertit.
Cõſiliumẽ aliqd faciẽdi:autnõ faciẽdiuere excogitata ratio. Quo ſempꝑ ſũt unde dubieamus: & un
de cõſilium c. Aut. n. ut faciamus aliqd quærimus. Autut nõ faciamus. Ita & leges quæ conſilio ſcri⸗
buntur duo ſemper hæccõtinent. Aut fieri iubent: aut fleri prohibent. Sed quia cum de realiqua du
bitamus in certa quædam ratio mnancipiti cogitatione uerſat. Poſtꝗ idipſum ſtatueris erit cogitata
ratio: & ideo excogitata: quia fuerat iam ante cogitata ratio. Quidconſilium ẽ. Facta autem & caſus
& orationes tribus ex tẽporibus cõſiderabutur. Ex hisquoq; non minima colli Simus argumenta: ut
de factisperſonæ argumẽeta capiamus: de dictis de his quæ ei acciderũt: ut danum: ut morbus: utor/
Pitas: &r eluu⸗ ſimilia. Veꝶ hæc per tria inquit tẽpora debemus inſpicere. Tunc. n. de futuro argu/
mentum poſſumus facere ſi ita & ante fuiſſe doceamus: utputa quia hoc fecit: hocfacit etiam: & hoc
facturrus eſt. Quia hocpaſſusé: hoc patitur ẽtpaſſiñ urus ẽ. Quia hoc dixit: hoc dici:: hoc ẽt dicturus
eſtthucuſq; autc attributa perſonæ- Aeperſonis quidé hæcuidet artributa eſſe. Septẽ ſu t quidemut
diximus elemèta unde oĩsargumentatio capit ad quãcunq;rẽ. Quis: quid: cur: quando. ubi: quéad/
modum: quibusadmimiuculis. Horum duoprima omnia cõtinent. Nihil autem aliud quertturm/

ſu
numb
ſuum
fnne
jackho

lens⸗

No
maan
liun
ſmi
ſenpe
Pun
gul
wiep⸗
guuo
lete

.
el

auloe

coappe
nſeſep⸗
ſunnes
lgeſti
nede
Cpmun

gqur
trinſe
conſee
cötigen
tulitc⸗
LPeſtior
huncit
unneti⸗
quine
ralac
nepoc
Apum
e! Upe
ſiderzr
jamdic
camſt
Denge.
Erechn
pp⸗ in

ee,i

eoen
Nälkrg
Weſimllie
Kenſiͤzen
naſen
chorhen

änaſc
tundri
n Wcot
muan
uchrig,
Aden 4
wolne
mulden
lvern
urag
Gra
uſtllu⸗
unban

ceigenli
vem lt.
thichb/
Whin
bAikore,

Ohereuolu

tame Nan
rbel e

ryneni

ſuraiod

Mufdte

mereicn
musl1/
reiſiule⸗
Lvehemen
rehabo
5 hi
luchandet
nuraliet
lſanne
1 benl.
nudl
ulole⸗
ealud
ntccplti⸗
en uins
umehin
chasu,
Uturo 1 ,
a
guden,
bienenn

nnI.

ſi quis fecerit & quid factum ſit atq; hæc ipſa Ci. ꝓpriis & apertioribus: & ad rem uicinioribus no/

mimbusappellauit, Quis, n. perſonã dixit: qd negociũ uocauit. Ac pſonæ ꝗdẽ quã in ꝓnomme po/
ſuimus quæ eſſent attributa iam dictum c. Nunc anteꝗᷓ dicamusquæ negocio attributa ſin tquid ſit
ipᷣm negocium uideamus. Negocium ẽ factum de quo quæſtio ẽ. Ve& hoc factum nunc ĩ facto ẽ nũc
ĩ dæcto: nũc ĩ cogitatu. Omne hoc itaq; factum de quo quæſtio ẽ negociumappellat. Ac factorum
dem genera tria ſunt. Eſt factum illud de quoquæſtio. Eſt factum quod ĩ negocio.eſt quoillud fa/
ctum de quo qſtio ẽ ꝓbat. Atq; hoc
factum tribus tẽporibus cõſiderat᷑
Ante. In. Poſt. Eſt & tertium genus
facti quod extra negocium ẽ ex quo
ad id factum dquo quæſtio ẽ trahit
argumẽtum: ut cluẽtii factum ẽ iu/
diciale de ueneno ꝙ occiderit oppi
anicum. Deinde extra hoc negociũ
facta eiusalia ad argumẽtum quod
pponit trahũtur, ꝙ multosante ue
neno necarit. Hoc tertium factum ĩ
attributispſonæaccepimus facta ca
ſus & oratões. Tria itaq; genera facto
rum ſunt factum de quo qſtio ẽ: fa/

Negociis autẽ quæ ſunt attributa:partim ſunt cõtinẽ
tia cum ipſo negocio partim ĩ. geſtiõe negocii cõſide
rãtur: partimᷣ adiuncta negocio: ꝑtim geſtũ negociũ
ſequũtur. Cõtinentia. n. cũ ipſo negocio:ſunt ea quæ
ſemper affixa eſſe uidentur ad rẽ:neq; abea poſſunt ſe
parari. Ex his prima ẽ breuis cõplexio totius negocii:
quæ ſummã cõtinet facti hoc mõ. Parentis occiſio: pa
triæ proditio. Deinde cauſa eius ſummæ per quam et
quãobrẽ et cuius rei eã factu ſit quæritur. Deinde an
te rẽ geſtã quæ facta ſunt cõtinẽtur:uſq; ad: pſum ne Aanaicl, cn mmcde aurlti
Joeſam. Or nele in ipſo gerẽdo quid actum ſit. Dein- ad negoczam ltacpferciihr Ulucl de

de quid poſtea factum ſit. In geſtione autem negocii e delio é negociu appellatur.

.·LL/82 egocio qᷓtuor pricipaliter at
qui locus ſecundus erat. De IS: quæ negocus attributa tributa ſubi ee Teunanen Ach ip *
⸗ ”́”ͦYMVhKe+ è”Yñůll gocio ẽquæ cõtinẽtia cũ ipſo nego/
cio appellauit.i. ꝗbus illud factum dequo qᷓſtio ẽ ꝓpbat᷑ & quæ ab ipſo negocio uident nullo mõ pu/
taſſe ſeparari ſecundum attributũ ẽi quo illa q in geſtione negociiſint neceſſe ẽ uidere. Aliud ẽ. neip
ſumnegocium., Aliud illa q ĩ geſtione negocii cõtinẽtur: utpta occidit:i negocium ẽ. In pſis aùt nego/
cii geſtione illa ſunt.Illo tpeoccidit:i illo loco occidit. Fuitoccaſio: ut occideret:& reliꝗᷓ quæ ĩgeſti
one negocii cõtinẽtur. Tertiũ attributũ eſt quod adiunctum negocio noĩatur. Hoc quoq; neq nego

ciumneq; ĩ geſtione negocii ſed extra negocium ẽ. Hocaboratore ſumit᷑:cuiusaſſumptõe resilla de

q̃ quæſtio ẽ aut ſimilis:aut diſſimilis demõſtrabit.ltaq; oĩa exẽpla tributa negocio ſunt. Sed qm ex/
trinſecus uemuntadiunctanegocium noĩlant. Quaꝶ attributum ẽ negocio quod geſtum negocium

conſeꝗt᷑. Hoc quoq; extrinſecus c. nõ.n ĩnegociouej geſtione negocii cõtinet᷑: ſed an poſt negocium
cõtigerit cõſiderat: utputa factum milonis hæ res cõſecutæ ſunt: ut de eodẽ facto legẽ nouã ſenatus

tulit cædẽ quæ ĩ appia uia facta eſſet cõtra. r. p. factam eſſe iudicauit. Hæc oĩa non in negocio neq; in
geſtione negocii ſunt:ſed geſtum negocium cõſequunt᷑. Et qm ſcimus quot attributa negocio ſunt:
nuncin ſingulis quæ nobis ſint ad argumẽtum ducẽda uideamus. Ac primoilla cõſideremus ꝗ cõ
tinẽtia cum ipſo negoio appellãtur: ſine qbusnegocium: & ſine negocio eſſe nõ poſſunt. Hæc ſtaq;

quinq; ſunt. Summaipſus negocii Summæ cã: & facti tria tpa. Ante. In/ poſt. quod factum iter gene

ra factoꝶ ſecundum eſſememorauimus. Summa negocii talisẽ: ut parẽtisocciſio. Patrem. n. occidit
negocium eſt. Negociiſumma eſt ut parentispcciſio.in hoc de ipſisnomimbus de ꝓnunciatione fier
argumẽtum ſi cum quadãadmiratione dicamus occid ſſe patrẽ: ſextus roſcius dicit. Deinde cã illa
ẽtutputa occidi:quia inimicusfuit. Autcontra: quiamimicusnõ fuit. nõ occidit. lam poſt cã facta cõ

ſiderare debemus: qbus illud factum de quo quæſtio caſſeramus. Hæc facta ꝑ tria tẽpora: ut ſæpe

iam dictũ ẽ diuidunt :ut cõſideremus quid ante factum ſit:ꝗd in re ipſa factum ſit: quid poſtea fa/
ctum ſit. Vt milo ꝗd ante fecit. In ſenatu fuit: domũ uenit. Calceos & ueſtimẽta mutauit: ꝓfectus ẽ.
Deinde qd fecit in re ipſa.Ad albanum puenit ſi impetusĩ illum factusẽ. Tum ille reiecit penula
de reda de ſiluit: ſe defendit. Clodiusocciſusẽ. Poſtea ꝗd fecit ꝓfectusẽ lauimnium. Flamines crea/
uit pp inuidiã romã cito noluit reuerti Ergo hisfactis factum ꝓbat: aut defendit illud puod ĩ qſti
one ẽ.i.milo clodium occidit. Neceſſeẽ itaq; hæc qnq; ĩ eodẽ negocio dequo quæſtio ẽ cõtineri. Fru
ſtra n. aliquod factũ obiicimus unonec factumẽ nſi eius ſummã dicamus:niſi cãm eiuſdẽ facti do/

ceamus: niſi qdante: qd in re: qd poſtea factum ſit demonſtremus. Recte ergo cõtinẽtia cum ipſone

Maaio noĩiata ſunt. Deĩde cã eius ſummæ per quam & quãobrem & cuiusrei cauſa factum ſit quænit.
ualtæ quidẽ cauſæ ſunt. Nam ut oĩa iſta naſcãtur quæ ĩ mundo ſunt neceſſe ẽ cãpᷣcedat. Et hocip
ſumnegocium: de quo dſtio ẽ cã dicit᷑. VYeꝶ hæc cã hoĩs circa factum duplex : aut.n. pp rẽ al ꝗᷓ iam
ante aĩo ꝓuiſam quodecunq; faciamus: & erit cãquæ ratiocinatio dicit: aut ſubito neceſſitate aliqua
præſentis tpis in factum aliquod præcipitamur:& erit cà quæ impulſio dicitur, Et quæcunq; ca ex cõᷓ
feſſione ueniam meretur: impulſio eſt. Haꝶ nunc utranq; cãam Ci. hic tetigit per quam quamobrem

ingꝗt & cuius cã factum ſit quæritur. Quãobrem ratiocinatio ẽ cuiuscà impulſioé in geſtione nego/
cii hæc ꝗnꝙq requirenda ſunt. Ingeſtione negocii,, Locus:. Tempus. Occaſto. Modus. Facultas-In

tuor ĩ geſtione negocii ſunt.

gocii ẽꝗdẽe: ſed ĩ ipſanegocii geſtiõe

geſtione autem negocii: ꝗ locus ſecunduserat. De ſeptẽ elementis perſona iam dicta ẽ Remanſerunt
ſex: quæ negocioattributa ſùt. Quid: cur: qñ: ubi: quẽadmodũ: ꝗbusadminiculis. Ex his rurſus duo
qd cur. i. factumillud rier & facti cãm cõtinẽtia cum ipſonegocio eẽ mõſtrauimus. Rel iqua q;
bi:qũ:quẽadmodũ ꝗbusadminiculſis. Addidit Cic. ꝗn tam occaſionẽ
de ꝗᷓ poſt dicemus. Quiq; itaq; res ſecũdo attributo ſubdidit locũ:tẽpus:occaſionẽ modu: facultatẽ
Et recte hæc in geſtione negocii eẽ dixit. Illa. n. ſupiora quinq; ſummanegocii ſummæcauſa ꝗd an-
te factum ſit quid in re factum ſit S . J
poſtea factũ ſit negociu i. factũ ſunt ꝗritur: locus:tẽpus:modus:occaſio: facul:ates. Lo
1.

A lhonen nl cus cõſideratur ĩ quo res geſta ſit ex oportunitate quã

nõſunt. Veꝑ i geſtione negocii ne/ uideatur habuiſſe ad negociũ adminiſtrâdũ Ea autẽ

ceſſe ẽ:ut hoc rurſus ꝗnq; ſint locus: itas quæritur er mnagnitudic: iterua llo:lõgin
tpᷣus:occaſio:modus:facultas. Geni oportumitas quæritur cx nagiut alloO:og!

cũ dicimus. Milo ĩ ſenatu fuit: do/ ꝗtate:propinꝗtate: ſolitudie: celebritate :natura ipſius
mu uenit, poſtea pfectus égeſtione ſoci cx uicinitate totius regiõis. Ex his ẽt attributiõi-
Busoſtédimus. i. miloné hora. x. p bus ſacer an profanus: publicus an priuatus aliẽus an

ectů Deidecũ dicimus uenitad al ipſius de quo agitur locus ſit: an fuerit. Tepus auũt id
banũ. Impetus i illũ factus e geſtio Pinn de quo ag Pus al

a negocii eſt: ſed ĩ ipſa negocit ge quo nũc utimur 6. Nã ipſu gdẽ diffinire difficile Eiꝑs

one & occaſiõe oſtẽdimusꝙ; neceſ quædã æuritatis cum alicuius animi mẽſura diurna

ſeẽæ habuit illac iter facere: & locum.

oſtẽdimus ꝙ de loco fupiore ĩpetus ueſptina nocturnaue ſpacii ex certa ſignificatione. In

I illũ factus ſit: & facultates:ꝗq; clodi ohoc et quæ præterierũt cõſiderãtur er corũ ipſorũ ꝗᷣ

us habuit armatos. Ergo geſtinego 1 1 õ
cii ſine his qnq; eẽ nõ PStzloco . e⸗ pꝑ uetuſtatẽ abſoluerũt: ut ĩcredibilia uideãtur:et iam

occaſiõe: mõ facultatibus. Quod ſi fabularü numerum reponantur: et quæ iam diu ge-

ſine his ꝗnq; negocii geſtio eẽ nõ põt

recte hoc ĩ geſtione negocii cõſidera ſta et amemoria noſtra remota: tamen faciant fidem
re debemus. Locus cõſiderat ĩqus 67

res geſta ſit ex oportunitate quã uideat habuiſſe ad negociũ adminiſtrãdũ. Vt ſciamusquẽ locũ cõ

ſiderãdum pᷣcipiat ꝗ ſint alii loci uideamus. Ac primoſecũdũ Lucretii cæteroꝶq; ſnĩam. Inane totũ

locusẽ:quod inane patet rebusoccupaturq; ab elemẽẽtis.lgni:aere:aqua:terra. Ergo hæc elemẽta ĩ lo

co ſunt.i.ĩ inam. Sed rurſusipſa elemẽta lociſunt:ut ignisſyderibus locusẽ: aer:auibus:aquanatanti

pus: terra gradiẽtibus: uel hisoibusquæ i eadẽ naſcunt. Itaq; & terra oĩs locus eſt:& rurſus in terra lo

Cus E:qui locus nobis nõ ex eo: quod locus ẽcõſiderandus eſt:ſed ex eo quod qualis ſit: aut ex opor/
runitate eius. Aliquid ĩ eo:aut fieri potuiſſe:aut fieri nõ potuiſſe doceamus. Hoc itaq; ſi præceptum
in loco qualitatem eiusatq; oportunitatẽ nos ĩiſpicere atq; æſtimare debere Neceſſe eſt. n. nobis ubi⸗/
cunq; eſſe. Sed illud ubi ſumusquale ſitcõſiderandum é. Atq; hæc oportunitas loci per multa conſi
deranda é. Nã & magnitudo loci iſpiciẽda ẽ, utꝶ ibi tot milia hoium cœperit. Deide ſteruallum in
ſpiciẽdum ẽ: ut ĩ qntiana ſeptiginta milia biduõ eẽ decurſa. &quoniã interualli duogenera ſunt:lõ

ginquitate inꝗt & ꝓpinquitate. deinde cõſiderãdum ſi motus locusan celebris ſit. Deinde natura ip

ſius loci uidẽda tumuloſus:decliuis:plãus:ſaxoſus: plauſtris: ſilueſtris: quæ ſir p̃Cterea uicinitas eius
loci ĩ qua natura ſit: ut iõ ibi aliqd fieri potuerit uel nõpotuerit ꝙ uicinia talis ſit: uel oĩs regio. Etiã
hoc inquit in loco cõſiderare debemusſacer an ꝓphanusſit: publicus an priuatus: alienus an ipſius
de quo agitur. Quod ſi ipſiusnõ erit: etiã hoc uiuẽdum an aliꝗᷓdo ipſius fuerit. Ex hisigit tot opor
tumtatibus loci multa ad negociũ colligere poſſumusargumẽta. Tempusautẽ eſt id quo nunc uti⸗

mur. Quod tempus ſemper fuerit neceſſeẽ: ſiue ante mundum, ſiue cum mundo. Multi. n. natů mũ

dum: multi natũ nõ eẽ cõtendũt. Ergo hoc tp̃sgenerale: qa nec initiũ nec finẽ hẽt æternitas ẽ: quam
græcci appellãt. Veg qm hoc tempus defmniri difficile eſt: illud definit: quo nunc uti/
mur. Tempus inꝗt pars quædã æternitas: aut annuũ: aut diurnũ: aut nocturnũ ſpaciũ ſignificans.
Excurſu.n. ſidegꝶ certistpibus certum nomẽ ĩpoſitum eſt. Septẽ ſtellæ ſeptẽ circulis cõtra cœlũ uo/
luuntur quæ cum ſingulæad id ſignum unde ꝓfectæ ſunt fuerint reueriæ certu tps ĩicludũt. Quod
ſi oĩs ſeptẽ ſimul ad eaſſigna unde ꝓfectæ ſunt reuertant nunc fit illud tp̃s: quod annus magnus dr̃
&eceſſe eſt ommia rurſusp ordinẽ ſuũ quæ ante nata ſunt renaſci. Ergo ſi ad exordium ſuũ ſimul
oẽs ſtellæ reuertant᷑: annus magnus dr̃. Singulag aũt curſus habet tẽpus ſuum: ſed omne tps certig
uocabulisnõ tenet. Na ſaturni curſushẽt tpᷣs ſed tp̃s ipſũ nõ hẽtnomẽ. lItẽ iouis: Martis Veneris atq;
Mercurii:Solis uero curſus cũ ſe expleuerit annus eſt. Lunæ cũu ſe expleuerit menſis eſt. iã uero & So

„* .

le fupra terras poſito diem uocabimus:& Sole ſubterris poſito noctẽ. Horànꝶ autẽ.xii.hæc eẽ origo
memorat. Quodã tẽpore trimegiſtus c eẽt inægypto ſac quoddã aĩal ſerapidi dicatũ cum i toto
die duodecics urinã feciſſet pari ſemp ĩterpoſito tpe per duodecim horas diem dimẽſum eſſe con/
iecit: &exinde hichoragꝑnumeruscuſtodit. Deinde alii dicunt exquadratura cœli quæ ſecun dum
muſicam rationem rducRiecim partes dicitur eſſe diuiſa: horas duodecim eſſe e nominatas, Aquam

udo
Pr
ſeal
tate
gi⸗
caran
hur⸗
nitasi
Jude
K
lue
tatn
cete
lure.
renn
dus
docii
eſtea⸗
Telicd.
exact
endi

tanaſ⸗
temſin

aliquie

Cmm
therci⸗
Anitas.
Uwet
n
md

dum

ſtno
Aute
lult t
dem

Win⸗

dhi

mreriun
du

nebcen

lolo
mam
Wwenin
nunm
eenalo
eropor
Aeprum
Obes vd/
Umoo
walumnn.
nſn:
emuma
eN6
d
8a s
iiwr
onN5N/
nutin
e:
nunc u)
nlicas.
Clüuo/
i⸗ed
gead⸗
imn
eihsenn
jvero
. eh⸗

4

autĩ mẽſibus aut ĩ mẽſe: aut ĩ diebus uel die:aut ĩ nocti

enim per totum diem exceperunt tenui ſſima cauerna defluentem & hanc maioresnoſtri in duode
cim ptesdiuiſerunt. Ex his ptibus horisnumeg ipoſuerut. Sed iã tẽpus ẽ ut ad rationẽ tẽporis reuer

tamur. Quod tẽpus.i. hoc quonuũcutimur, ſpaciũ acci Duatnus:uod aut ĩmultisannis ſit: autĩ anno

us uel nocte: aut ĩ horis uel hora uel momẽ/
to. Vegꝶ hoc tẽpus noſtꝶ philoſophiĩ duo tẽpora diuiſerũt: in pᷣteritum futuꝑꝶ. pᷣſens autẽ eẽ negaue
runt:quod ĩ eo ꝙ præſens dicimus ſiqd iam aliqua ex parte cõfectum ẽ p̃teritum ſit ſigd mox pfici

uere tradita eſſe quod eorũ monumẽta certa in litteris
exiſtãt:et quæ nuꝑ geſta ſint quæ ſcire plæriq; poſſint:
et itẽ ꝗᷓ ſtẽts præſentia:et maxime fiãt et ꝗᷓ cõſequã-
tur. In ꝗbus põt cõſiderari qd ocius et ꝗd ſerius futu⸗
rũ ſit:et itẽ ĩ tẽpore cõiter ꝑſpiciẽdo lõgiꝗtas eius ẽ cõ
ſiderãda. Nã ſæpe oportet cõmetiri cũ tꝑe negociũ:et
uidere potuerit ne aut magnitu do negocii:aut multi⸗
tudo rerũ ĩ eo trãſi gi tẽpore. Cõſideratur aũt tẽpus et

ani:et mẽſis:et die i:et noctis:et uigiliæ:et horæ:et aliqᷓ
parte alicinius horũ. Occaſio aũt ẽ pars tẽporis habẽs ĩẽ

ſe alicuius rei idoneã faciẽdi aut nõ faciẽdioportuni/

tatẽ. Qua re cũ tẽpor̃ hoc differt. Nã gener̃ ꝗdẽ utrũ

q; idẽ eẽ ĩtelligitur. Verũ ĩ tẽpore ſpaciũ quodãmõ de
claratur quod ĩ annis aut ĩ anno:aut aliqᷓ anni ꝑte ſpe

ctatur. In occaſione ad ſpaciũ tpis faciedi qdã oportu
nitas ĩtelligitur adiuncta. Quare cũ genere idẽ ſit: fit
aliud quod ꝑte ꝗᷓdãet ſpecie ut dixius differat. Hæc di
ſtribuitur ĩ tria tẽpora uel genera:iĩ publicũ:cõe:ſingu
lare.Publicũ ẽ quod ciuitas uniuerſa aliꝗᷓ de cã frequẽ?
tat:ut ludi. dies feſti:bellũ. Cõe quod accidit oĩibus eo

dẽ fere tẽpore ut meſſis:uindemia:calor:frigus:Singu

lare aũt ẽ quod aliqᷓ de cã priuatim ſolet alicui accide/

re:ut nuptiæ: ſacrificiũ:funus:cõuiuium: ſamnus Mo

dus aũteſt in quo quemadmodum:et aĩo quo factum

gocii magni

tudo potuerit impleri: & utrum tot ſimul res potuerinteffici.

habeat futuꝑꝶ ſit. Ita Virgi. Tot iam
uoluẽtibus annis. quod. n, uoluitur
nõ ſtat:quod nõ ſtat præſens nõ ha/

betur. Oratores autẽ tẽpus noſtꝑ in

tria tẽpora diuidũt:ĩ illud tẽpus ue
tus atq; abſoletũ: & perantiquũ. De
inde i illud quod licet uetus ſita no

ſtra memoria: remotũ tamẽ in litte
ris cõtinet. Poſtremo ĩ illud ꝙ nu
per geſtum cẽ. & cuius de his quiuũt

plæriq; meminerunt. Præſens uero

tẽpus ĩ duo diuidunt: in præſens:&

magis ræſens: Magis præſens tẽpus
t ut Nunc nunc iſurgite remis. Hoc
eſt quod ait:& itẽ quæ inſtent ĩ pᷣſen
tia:& cũ maxime fiant.ĩſtãs.n.tẽpus
præſensẽ ut ait iuno ad iuturnam.

Cum iĩiã fata turnum tenerẽt atq; in

ſtãtilais eripe fatis Deniq; ſciamusil
la præſentia fata dixiſſeaddidit po
ſtea tẽpus quod magis præſenseẽt ſi
ꝗd pᷣſentius audes. præſens ergo tẽ/
pus duo tẽpora hẽre dixerunt:præ/

ſens: & magis præſens: futuæ autem
tempus ĩ duo diuiſerũt: in ocius: &
ſerius.i. in id ꝙ mox futuꝶ é & in id
quod tardius futuꝑc, Atq; hæc tria

tempora cũ partibus ſuis. hic in hoc

attributo: ꝙ de tẽpore eſt continen/
tur. Et itẽ cõiter in tempore perſpici

endo longinꝗtas eius ẽ conſideran/

da. Tẽpus eẽ diximusſpaciũ: quod

annis:mẽſibus:diebusinoctibusho

riſq; uerſet. In hoc ĩquit cõiter tem/

pore lõginꝗtatẽ eius debemus ĩſpi/
cere. In qua lõginqtate duo oportet

attẽdere:utꝑ& in illo ſpacio huiusne
Quod.n.i rebus difficile

eſt: aut numeroaut magnitudine ſit᷑neceſſexſt. Occaſioautem eſt pars temporis habensin ſe alicuius
rei idoneam faciendi aut non faciendi oportunitatem. In illa menſura temporis ex motu cœli facta
ex actibus noſtrisuel ipſusmundi qualitas proueniens occaſionẽ parit faciendi aliquid: uel non faci
endi In tempore.n. mẽſura ac ſpacium conſideratur. In occaſiõe qualitastemporis ex qua oportuni
tasnaſcitur faciendi aliquid uel non faciendi:Hoc itaq; inter ſe diſtant tempus & occaſio genere au/
tem ſimilia ſunt Verum hæcoccaſio: ut diximusex actibusnoſtris: uel ipſius mundi parit nobis ad
aliquid oportunitatem, Verum hæcoccaſio: uel oportunitas in triagenera diſtribuitur. Publicũ:
commune: ſingulare. Occaſio. Publica. Communis. Priuata. Publicumeſt nalr , ad totamp
tinet ciuitatẽ:ſi autbellum ſit: autludi: aut aliquis dies feſtus. In hac utiq; publica occaſioneeſt opor
tunitasaliquid faciendi: uel non faciendi. Commune eſt inquit quod ex actibusmundi prouenit: ut
ſi meſſis ſit calor:ſi uindenua frigus. Singulare autem eſt inquit ꝙ unicuiq; poteſt prouenire priua
rim. Si nuptiæ ſint ſacrificium: funus: conuiuium: ſomnus: & recte in priuata occaſione ſomnum ett
am poſuit. Non enim exneceſſitate temporis:ſed ex corporisatq; animi ratione dormitur. Inter/

dum.n. laſſi aut mœſti p diẽ dormimus. Interdum ſoliciti atq; occupati nocte uigilamus. Tri plex
itaq; occaſio:publica:cõis. priuata. Ex his occaſiõibus multa poſſumusargumẽéta colligere. Modus

aũt ẽ in quo quẽadmodũ & quo aĩo factum fit quæritur. Modum Ci. diligẽter iſpexit atq; ita defini
uit ut nemo unꝗᷓ. Nãq; modũu ĩ duobus ĩſpiciẽdũ docet:ĩ mõ facti: & aĩo ĩ faciẽtisi ut ſi qicas clamẽq
dem modus facti ꝙ quaſi res facti occulte geratur. Verum mn eo eſt & aĩus facientis inſidioſus latens

atq; inſtructus dolſis. lta in eo quod clam diamus &modns & animusinuenitur, Similiter omnes

modi ex modo facti: & ex animo inſpiciendi ſunt. Verum in ipſo ammo duo rurſus debemusinſpice
re:prudentiam &ω imprudentiã, i,. utrum aliquid cõſilio an animi impulſu fecerit. In his n, cauſa fa
cti ꝗritur:quã duplicẽ eẽ ſupra diximuscirca faciẽtis uolũtatẽ. ratiocinatõnem.ſ. & impulſicnẽ. Ita
ratiocinatio erit prudẽtia animi. Impulſio uero iprudentia. Vege hi erunt ex prudẽtia modi: cla: pa
lã: ui:perſuaſione. Hæcoĩia prudenter admiſſa ſunt. i. ut res fieret conſiliũ ante pceſſit. Imprudentia
porro ad purgationẽ iungitur: quæ parsueniæ eſt. Cuius purgationis partes tres ſunt mnſpiciendæ: in
ſcientia: caſus: neceſſitas.ln his quo/
,1 modis factum quidem man “ ſit quæritur. Eius partes ſunt prudentia et ĩprudẽti a.
Ad en geutrmocos eri⸗ Prudentiæ aqt fatio quæritur ex his quæ clam. Pa lam .
affectio ꝗᷓ paulo ite ſonæ diximus ui:perſuaſione fecerit. Imprudentia autem ĩ pur gatio
irl bu Aä ltloneen 4 e nem confertur. Eius Partes ſunt inſcitia:caſus: ne ceſſi
cauſa pmutationc. Veg hic quoniã tas:et in effectionem animi.hoc eſt moleſtam: iracun-

in mõ animusattendendus ẽ:ammi . .— . 1.
Plascircaafiectiche poſuit cõmuta diammmorem: et cætera quæ in ſimili genere uerſan-

tões.i.moleſtiã: iracũdiam: amorẽ. tur. Facultates autẽ ſunt:aut quibus facilius fit: aut ſi⸗

Itaq; his affection: bus animi impru 1,, 1. . — .B
de⸗ in factũ pelluntur. & recte ĩ Pru ne quibus aliqui 4 con fici non Poteſt. Adiunctum au
des: ꝗppe affectio repentiammi tem negocio id intelli gitur:quod maius: et quod mi-
cõmutatio. Ergo quod repẽtinũ eſt .
ꝓſpici nõ põt.Si ꝓſpici non põt im/ „ 9as 1
Früdentis Facultatcsſunr au quod æque magnum: et quod contrarium:et quod
bus facilius fit:aut ſine quibusaliqd e . . . c
confici non põt. Facultates Ciꝑ d⸗ „diſp eratum: ct genus: ct pars: et euentus: maius:
plici qualitate definiuit: duaſq; illis èð .
potentias dedit: ut ſit primũgenus facultatũ illud ſine quo aliquid fieri nõ põt. Aliud quo aliꝗd fa
ciliuscõpleat. &, n. hæc duo prima ꝓpponamus fit: nõ fit: lã ex eo ꝙ fit rurſus duo deſcendũt. Faci/
le fit: diificilæ fit. la ĩ duobus ponit᷑ facultas. in genere.i.. eo ꝙ fit: & ĩ ſpecie.i.in quod facile fit.illud
qut quod difficile fit ita potargumẽtis torqueri ut illud uideat eẽ ꝙ nõ fit:& iccirco ĩ hocnõ ſũt po/
ſitæ facultates, dupliciter igit facultates eẽ teneamus. Prio illas ſine qbus aliqd fieri nõ põt. Deinde
illas ꝗbus aliqd cõplet: ut ſi qs uelit rhetoricã diſcere prima erit ei ad diſcẽduũ facultas ſine q effici
no põt. iaĩus: igeniu: inſtrumẽta artis ipſius: & magiſter. Deinde erũt illæ facultates ꝗbus faciſius fit
ſi ſit doctus & beniuolus magiſter. Ita &ad mortẽſacultas ſine qua fieri nõ põt uenenũ facilius fir

uenenuũ cũ poculo. Staut i pane det᷑ uenenũ pars illaẽ quæ difficile fit quæ ita põtargumẽtistorque

ri ut pars illa uideat eſſe quæ nõ fit ꝙ ꝗdẽ Ci. ꝓcluẽtio diſputauit cũ negauit ĩ pane dari uenena po
tuiſſe. Hoc aut ſcire & tenere debenius: ẽt tẽpus: & Iocũ: & ctera præter modũ facultates ef poſſe ſi
generaliter cõſiderent᷑ nõ ex ſpecie uel ex oportunitatibusſuis. Neceſſe ẽ:n. & quodcũq; tẽpus & quẽ
cuũq; locũ f uiſſe cũ aliqdfactũù ẽ. Alioꝗn facultas pria nõ erit faciẽdi niſi iſta ſint. Ita Cice.ĩ roſciana.
Nõpotuit inqtuoccidere patrẽ roſcius cũ abſcens fuit. Hicargumẽtũ a loco fecit. Deĩde ait. Agenũc
uideamus reliquasf acultates, Ergo iã & locusfacultas ẽ. Sed facultas ſi generaliter cõſideretur: At ſi
opportunitas elus fuerit iſpecta tũc ex loco argumẽta ſumẽtur. Adiũctũ negocioãtid intelligitur
quod maius: & quod minus, & qquod ſinule erit. Attributa negocio duo iã trãſacta ſũt. Continẽtia cũ
ipſo negocio:& illa quæ ĩgeſtione negocii cõtinẽtur. Ac prima qdẽ cu attributis ſuis pſona trãſacta ẽ
1. 4s. Demde ꝗd & cur cõtinẽtia cũ negocio demõſtrauimus. Deinde qdo: ubi: quemadmodum qui/
busadminiculis in geſtione negocii poſita docuimns. lta ſeptẽ prima illa elemẽta in duobus negocio
attributis uidemus icluſa. Neciam amplius uidet᷑ relictũ quod ĩ alus duobus negocio attributisad
argumẽtum cõſiderare debeamus. i. in hisquæadiũcta negocionominãt: & ĩ his quæ geſtũ negociũ
cõſequunt. Vega his eadẽ ſept ẽquæ &i ſupioribus cſiderare debemus, nec aliquod negocii ſine
his ſeptem elemetis unꝗᷓ poterit iueniri:ut quis homo ſine liniamẽtis ſuis. Itaq; cum ĩ noſtro negocio
ex omni circunſtãtia argumẽta cœpimus: &fides in aliquo claudicarit ex alienis argi mẽtaſumenda
ſunt: quæ cumaſſumunt: aut fidẽ faciunt: autaugẽt. Vegꝶ hæc cũ aliena ſint. i. extra noſtrã cauſam
uidendum eſt qua noſtro negocio parte copulẽtur: quæ copulatio reſpectus dicitur: quem reſpectũ
græclIl —M dicunt. & enim cum etiam iſta aliena a negocio ſeptem illa elemẽ
ta cõtineãt: quæ in noſtro negocio continentur non poſſunt ſibi omma conuenire. Sed quædam ĩ hoc
cõſiderare debemus ĩ alieno negocio:quæ per noſtęg negocium reſpiciant: ut præuiſo

& præcognito copulationis genere ad argumétum noſtri negocii facta collatione copulent. Vegꝑe hu

lus reſpectusnouc modi ſunt. Scilicet ut ſit adiunctumnegocionmoſtro: & ꝙ maius eſt:& ꝙ minus: ꝙ
ſimile ꝗquod æ que magnum: quod diſpatum: quod cõtrarium: & genus: & pars: & euẽtus. Hæc itaq;
nouẽ oĩa toni & puncti ſunt.i.ad aliquid. ltaq; quaſi ſemper in binis ſunt & recte,. niſi enim ad aliꝗqd
nullus poteit eſſe reſpectus.ltaq; cum dicimus maius:tunc intelligimus maius: ſi minus conſidere/
mus,Rurſus tunc intelligimus minus ſi malus cõſideremus. Ita & reliqua ex aliorum collatione co/
gnoſcimus, Verum nuncun deamusquemadmodum hoc reſpectusn egocioꝶ conſiderare debemus

nus et quod ſimile erit einegocio de quo agitur: et

M
ſce
loll
u
ſtim⸗
milt
mn
negeh
Ute
ſunl
ſuur
(.
n

git

uri
occid
gnüͤen
beriun
gicene
orbete
gacch
weec
chid
moue⸗
ilcere.
dic
N
wer⸗
titar
c
ſitſin
itage
umſit
plüͤ⸗
lüpe
lismn
pect
tüm
ture
1dſo
heexè
tonihr
cöpl
Aliach
ſehac
vocant
tüitert
ſediue
Wus
N
Ciuef⸗
Ut
nhin
Gaeur
dorro
nchet,
anba

.livst
Gtorae
nenn bo
doleſt
lern,
Menuca

umgu/
edel
Unegol
OeN
XU 0
euhn
mins,/
Hecicg
dall
ſidat⸗/
wope /
Cemg

Maius & minus: &æque magnũ ex ui & exnumero: & ex figura negocii: ſicut ex ſtatura corporis cõö
ſideratur. Hæc tria. i., maius & minus: & æque magnũ tribus modisconſiderare debemus. vi. nume

ro:figura: uis: quæ ſingulisnominibus uerbiſq; conſtat: & perſona. Omnis enim res: & omne dictum

factum ue habet uim ſuã: etenim ſi dicas parricidium ſtatim ꝗtum hocſit:& in qua ui ſit ammo exi
ſtimamus. Ita homicidium: adulteriũ: & reliqua facile quid ſint. cũ fuerintaudita cognoſcimus. Si
militer & perſonæ habent uim ſuam. Etenim cũ dixeris Ciceronem ſtatim ex boni uiri conſidera/
. H . tione quæ in illo uisſit agnoſcimus
minus:et æque magnum ex ulet numero:et ex figura Heindecim dixeri E ex cõ
„ 1 CQ lideratiõe peſſimi hoĩs ſtatim quæz
negocii:ſicur ex ſtatura corporis conſideratur. Simile iillo uis ſirnen leimtas Nucrus ct
autem ex ſpeeie comparabili: aut ex cõferenda atq; af cũ minusac maiusñ ex ui: ſed ex re

ſimilanda natura iudicatur. Contrarium eſt quod po l Pertonelknumier ddemon H

ſitum in genere diuerſo ab eodẽ: cui cõtrariũ eſſe di- gocio cõſideratur.i. p oĩa illa ſeptẽ
citur plurimũ diſtat: ut frigus calori.uitæ mors. Dapa

elementa: ut cõſideres quid factum
t „ 2. ſit:ꝗs fecerit:ubi fecerit:qñũ fecerit:
tum aute e id quod ab aliqua re per oppoſitionem ne HD qus dmodäfecerit reliqua quæ
jiſ. r Rag nn ſanere nen ſsners iet figura totiusnegocii: ita è ut cor
gationisſepafatur hoc modo: ſapereet non ſapete. hrisſtaturaii dtaturaoia imiame
Aaaaa corpor continentur. Iraq; ut me
Hius itelligamusnotũ ꝓponamusexẽplũ illud.ſ.ꝙ Ci.negocio ſuo adiũxit.Nã cũ Catilinã diceret
occidẽdũ exadiũcto ꝗd maiusuel minus eẽt arguoiẽta collegit:ꝙ utiq; maius& minus& æque ma
gnũ ex ui:nũero:figura:iãdudũ diximusapprobãdũ.Ita & Ci. an uero.P. Scipio põtifex maxius TIy
berium gracchũ mediocriter labefactãtẽ ſtatũ reip.priuatus ĩurfecit Catilinã orbẽ terræ cæde at/
qꝙq; icendſisuaſtare cupientẽnos conſules pferemusHic ex ui res intelligimus minus eẽ ſtatũ reip.ꝗᷓ
orbẽ terraꝶ, deinde ſimiliter ex uritelligimusminuseẽ labefactare ꝗᷓ uaſtare. Ita ex ui pſonarũ cũ
gracchus & Catilina nominat Catilina magistimẽdus agnoſcit: pᷣterea ex numero itelligimus ma
ius eẽ duos conſules ꝗᷓ ſcipionẽ. Hicfigurã nõ poſuit totius negocii.i.quẽadmodũ occiderĩt Grac/
chũ Scipio:ubiocciderit:qñocciderit: unde occiderit. Veg hæc ꝗa nihil ꝓderant. prætermiſit: atq;
uno uerbocõcluſit:ꝙ ait ĩterfecit: cuiusuerbi cõſiderata uimaius eẽitelligimus ĩterficer̃:ꝗᷓ ex urbe

1

eiicere. Veg inaliisexẽplis & ex figura debet cõparatio fieriut maiusaliꝗd minus ue demonſtres.

Si dicas illud tũc factũù ẽ: ubi factũ ẽ: ita factũ ẽ:ppea factũ ẽ:& reliqua quæ ĩ elemẽtisprĩcipalibus
continent: Simileãt ex ſpeciecõparabili: cũ facimusargumẽtũ ex aännc negocio p ſimilitudi⸗
nem: in ea ſimilitudinequlalitascõſiderãda ẽ. Supiora.n. maius: & minus: & æque magnũ ex quan/

titate cognoſcimus: nec putemus:hoc eẽ par: ꝙ ſimile: &. m par exmẽſura definita: & ex cõpata utri/

uſq; quãtitate cognoſcimus. Simile ẽnõ in eo ꝗtũ ſit:ſed ĩ eo ꝗlle ſit attendimus. Ita non ex menſura
ſitſimile:ſed ex uultu: & ſuperna quadã facie declarat.Icon. Simile. Parabole. Paradigma. Smile
itaq; duobus modisconſiderare debemus. in ſpecie formaꝑ: &natura reꝑ: & ſcriptores quidem arti
um ſimilegenusponunt ſub ſimilia tria. Icon.i.imaginẽ: parabolẽ.i.collationẽ: Paradigma. i. exem

plũ.per imaginẽ ſimile fit:cũ exſimili ſpecie uultusuultibuscõparamus: ut os humeroſq; deo ſinii

lis pcollationẽ ſimile facimus:cũ rege diuerſarũ cferimus:& copulamus:ñſpeciẽ: ſed naturã. ut q/
lis mugitus fugit cũ ſaucius arã. Taurus. Aut pœnoge ꝗlis ĩ aruis. Saucius ille graui uenãtũ uulnere
pectus:tũ demũ mouetarma leo:hic.n. Vir. ut ꝓbaret turnũ rebus oĩbus fractis: nõ deiectũ: ſed ira
tu magis:qauix eredit negocio ſuo:fidẽ fecit:ex adiunctonegociopꝑ ſimilitudinẽé: quæ ſit ĩ pte na/
turæ. Sic ĩꝗt: & leo magis iraſcit:poſtꝗᷓ fuerir aulneratus:p exẽplũ ãt tũc ſimile facimus:ſiĩ exẽplo
ipſo qᷓlitas oñdat᷑.Sæpe.n,exẽ̃plũ ĩ ꝗ̃titate uerſa.i.iĩui:uel nuero:uel figura.Inuenit᷑ tñ & qualitasſi

ne exẽplo: ut Ci. cũ circa bellũ cãgſimiliũ cõparatnaturas ait:ut Helena inquit Troianus:ſic tu n

. . „ . 7. . „ — „ . . . „ . . — .
toni huius belli ſemẽ fuiſti. Contrarium ẽ quod poſitũ ĩ genere diuerſo ab eodẽ:cui contrariũ eſſe

drᷣiplurimũ diſtat: ut frigus: caloriuitæ: mors Ariſto. oppoſitagenus poſuitcõtrariũ: diſperatũ: ad

aliꝗd ſub oppoſitis. Cõtrariũ porro Ariſto.ſic definiuit: ſubeodẽ gener̃ ſpeciesmultũ ĩter ſe diuer
ſæ hac rõne: ut oĩa ad unũ illud genus referãt: ꝙ ſupra oẽs respricipalesgræci ponũt. i. ꝙ latini ens
uocant.i.ꝙ eẽ poſſit. Verũ cõtraria tribus modis ĩueniri poſſũt:cũ aut ſubeodẽ genere ſpecies mul
tũ ĩter ſe diſtãt:aut cũ ſub ſingulisgeneribus diuerſis:ſpeciesẽt diuerſæ ſũt:aut cũ duogenera inter
ſe diuerſa ſũt.ltaq; hic.Ci.ĩ diuerſisgeneribus poſita cõtraria demõſtrauit fri gus. & calorẽ. His ãät
genusꝗᷓlitas: ſed diuerſa. Deĩde ſimiliter ſub diuerſis generibus ſpẽs lõge inter ſe diuerſaspoſuit. i.
uitaã: & mortẽ. Vitæ ãt genus bonũ: mortismalũ. Itaq; contraria ſunt ꝗ ſe e regiõe ſpectant: & quæ ex
diuerſo poſita plena ſũt: ſub diſpatoãt Ariſto. duas ſpecies poſuit: prmuãtia: & negãtia Priuãtia ſũt
ut cæcitas: ĩfœlicitas:uiſio:& fœlicitashitus ſũt: cæcitas: & ĩfœlicitas id agũtiut pr̃ia id ꝙ habuert
ñ hẽant. Nũꝗᷓ/ n. cæœcitas fiat neceſſe ẽ: mſi uiſio ãte tollat:necẽ ifœlicitas: niſi prius fœlicitas exclu
dacur. Iccirco ergo hæc priuãtia noĩata ſũt: ꝙ primoꝑ priuationẽ ſecũdãdemonſtrent. Negantia
porro ſũt quæ negatõe ſeparant᷑: ut ſapit:ñ ſapit:ſedet: nõſedet. Negatio hic illud agit: utprimum
neget:nõ tñ cõſtituat ſecundum, nã cum aitñ ſedet:ſolũ ſedere negat:nõ tñ cõſtituit ꝛutrum ſtet an
ambulet: ſed ſufficit ei genere ꝙ ſedeat. Hicãt Cicun diſperato ſolanegantia poſuit.i. ſapere non

4

ſapere eẽ: tamen ĩter diſperãtia priuãtia noſſe debemus: Genuseſt quod partes aliquas amplecti/
