plus calamitatis 4 boni dederit. Ouirtutis con iuidia ommunemdiceret: ſed ſi corrigi/

quæ bonos inſequeris: plerunq; atq; adeo inſectaris: tur animus auditorisexcitatur.

Cõmouetur hoc genere aĩus auditores: res enĩ cõi ucr
bo elata tãtũmodo diga uidetur ꝛea poſtipſius orato⸗
ris correctionẽ magis idonea fit pronũtiariõe nõ igĩ

RRρνα¾ Amplitudo: eſt honor cum digni ase Ad èM

Item non ſuaſi:exemplum indelibe
ratiuo:& excuſat ſe unus orator:cui
aſcribebatur ignominiæ: quod ma/
leſuaſiſſet populo. Item aphrica/
noò uirtuten exemplum in demon/
ſtratiuo. Item imperium græ⸗
ciæ: pon itordinem imperiigræciæ:
quod pertinet ad hiſtoriam lacedæ
monuii: & decl natur ſparciata: ſpar
ciatũ ciuitas lacedezmo. Adiunxe/
runt:ſi propter Alexandrum habet
in ſe effectum ponit.
Ilffinitio: græca terminatio
d diffinitio ẽ: quæ declarat
unicuiuſq; rei eſſẽtiãp eſſẽ
tia lia:quæ faciãt diffinitũ differre
ab aliis rebus & habet genus & diffe/
rentian? ſed largo modo hic capitur Nℳ. ein ſn⸗

& ſi accidentalia breuiter ad neceſſa

—

.

ria tantum. Abſolute: ut nihil deſit.
tate: dignitasuero ipſe honor. Non . i
eſt diligentia: carpit ordinem ſolen Eν e
nem in diuitiis comparandis. & heꝑc).
diffinitio habet duplicem diffinitii
onem cũ ſuperiores ſint tantum ſim zhunalo A
plices. Fortitudo carpit unum: qui M
ſe temere obiicit periculis. Hoc ideo
ponit effectum.
Ranſitio: metabaſis a me/
tabeno ideſt tranſeo. Nõ
in patriam:hoc tranſit de
aliqua oratione: in qua ac
cuſat unum de npietate: & erga pa
triam: & parentes. Beneficia: uſtu/
perat quendam de magnitudine: &
eſt in genere demõſtratiuo: & tamẽ
poteſt uerſari in omni genere. Pro
ficit aliquantulũ: propter breuitatẽ
ſuam non ualde poteſt proficere: &
tamen haber duplicem effectum ad
memoriam dictorum:& attentionẽ
futurorum promptum facit audito

9 t

Orrectio: quod dictum ẽ: me P E. Ee
c aut quia falſum eſt& mi/ ale= e ne
nus efficax quod ſi iſte ſub
arguit negligentiam um/ G
us:qui facile poterat facere uolunta 22cRο
tem ſuam. Adeo uicti ſunt: pro-
pter bella ciuilia: ac ſi diceret: quæ
fuit iniqua uictoria. Vituperat autẽ
eum qui gloriatur ſe uiciſſe propri/
um ciuem. Commouet: effectus
eſt talis quia ſi diceret tantum pri/
mum uocabulum: auditor multoti
ens non adhiberet aurem: quia rem

eſſe utile primo ſumer᷑ uerbu effica nec uerbi gratia animaduerſa eſſet.
cius:quoniam ſi in commutandis &

bus:ac ſi dicat: qui ſciuiſti te corum monuiſſe prodeſt:
pi pecunus ad hoſtium uoluntatem * amonuiſle prodeſt:

Quæx pertinebat alus oſtendere: nũ nõ poteſt fieri:aut facile poteſt reprehẽdi:aut utili-
quia poſſet aliquis d cere: ꝙ aliena 2 õ

&& ſe excuſare quoniam in eo fatea-

Eatius eſſet: mouet dubitationem ſatius eſſet: dicet aliquis ab initio: præſertim cũ ſcribas

WvII-

Seo . ommuni ſer . — —— „ „e nͤ
Scribas. ſi dicat in c un ſer⸗ ad optimũ:et electiſſumum uerbuũ deuenireẽ: cũ non

mone ſæpe homo dicit uocabula mi

nusidonea: quæ poſta corriguntux: ẽ ſatius:ſi cõmutatio uerbi id erit demõſtratura huiuſ

ſed qui facit orationes deberet pone

reuocabulũ efficacius primo &non modi rẽ eẽ:ut cum eã cõi uerbo appellaris: leuius dixiſ

deb leut corrigatur. Non ſatiusẽ: ſeuidearis: cũ ad electius uerbũ accedas ĩſi gniorẽ rem
facias:quod ſi continuo ueniſſes ad icuerbũ: nec rei:

pro contingit reſpondet ad obie/-

cta hoc modo:ſæpius contingit non .

corrigẽdis uocabulis talis ſnia erit:

ut appellãdo ꝓ mĩori uocabulomi CLlecupatio ẽ cũ dicimus nos præterire:aut nũ
nus idoncuni uideatur:tunc ſicacce

nel- o c(ceire: aut nolle dicerei d tüc maxie di-
dead efficatius res inſienis uideb- ° ſeire: aut nolle dicere id quod tũcmaxie di⸗

tur. Verbi: uocabuli. Rei: ſenten-/ cclimus hocmõ. Nã de pueritia ꝗdẽ tua quã

e. enlio: batalibſt, br⸗ ĩum ĩtẽperãtiæ addixiſti dicercmus:ſi hoc tempus
Ccupatio:paralipfls. Præz tu oĩum ĩtẽperãtiæ addixiſti dicerémus Ihoc tempus

. Le eE. RAiſ. .1 nt⸗
o terire: omitreretur. Pue idoneũ putarẽ. nuc coſulto ruo:et illud prætereo:

ritia: hic color uidetur ma quod rei nmlitaris te ĩfrequètẽ tradidiſti. Deinde quod
gis contra ire ad genus de/ 4

monſtratiuum ꝗᷓ ad reliqua genera feciſti iniurarũ ſatis Labeoni:nihil ad hãc rẽ ꝑtinere

AN r12

conſulto: cum deliberatione in fre/ puto:horũ nihil dico: reuertor ad illud de quo iudica
quentem fugientema ſignis: &nun/ kE “ r. ee ne , ”õ
ꝗpugna intereſt. Tradiderunt: uel Kucẽ̃. Itẽ nõ dico te ab ſociis pecunias accepiſſe:nõ ſum

Per litteras: uelaccuſauerunt. Imu jeo occupatus:quod ciuitates: regna: domos oĩium de
riarum ſatiſfeciſti. i. ꝙ damnatus es RH —R 5 En
& coactos ſatiſfacere Labeoni pron Peculatus es:furta: rapinas oẽs tuas omitto. Hæcutilis
luriis, Accepiſſe: ipſis ſponte danti E exornatio: ſi aut rẽ nõ ꝑtineat aliis oſtẽdere. Occulte
rovwv. o Pwbi

aut lõgũ eſt aut ignobile: aut pla-

ditiacarparnon comtirutus accula- Us ſit occulte feciſſe ſuſt pitoõem:quæ huluſmodi ĩtẽdiſ
tor per hunc colorem poterit dicere ſe orationęm quæ redarguatur.

tur ſe dicerenolle. Si longum: ut Diſiunctio. „. . .ôêẽ
Brediter dici oporteat. EnObile: IHiiũctio ẽ:cũ eorũ de ꝗbus dicimus:aut utrũ
dictum aut planum ꝙ omnes ſciant . 7 T. rOri-Itidien .
dux redarguntur: qua pofletredar, d ,autunũquodg certo concluditur uerbo:
gui: quia ſi quisaccuſat uitia alhiorůu: . ſic pop.roma. Numãtiã deleuit Carthaginẽ

aut dicat tempora aut longa: audi,- ſ ſirlir. .L. — J,E. .. . P. . 1.
tores poſſent eum reprehédere: ſed ſuſtulit: Corithũ diſiecit: Eregellas euertit: nihil numã

ſi breuiter dicat & occultenemo con tinis uires corꝑis auxiliatæ ſut: nihil carthaginẽſibus
ſcia rei militaris adiumẽto fuit:nihil coânthiis erudi-

tradicere poteſt.
Iſiunctio:dialitio uel dia⸗ 11 . .. . . . . e
d zeugma fit quando plures tacalliditas præſidii tulit:nihil fregellais morũ et ſer⸗

clauſulæ diuerſo uerbo cõ . ⸗ T r O 1;.
chudumur tune copula, mõis ſocietas opitulata ẽItẽ formæ dignitas: ar

utrunq; ad duas clauſulas. rantum bo defloreſcit: aut uetuſſfate extiĩguitur: hicutrũq; et ĩ
unum quodq; ad plures. Numan/ 1
tia, ciuitasneapolis in hiſpania: quã

ſuꝑiore exẽplo u nãꝗᷓq; rẽ certo uerbo cõcludiuidẽus.

deleuitscipiaminor. Fregellis: ci . Coniunctio. = . ðM
uitas italiæ. Frudita: propter uaſa Sniunio eſt n er ſiriz. i erſer,
( && ornamenta ſua,. Sermonis: quia Oniunctio eſt cum interpoſiriõe ue rbi et ſu
( ”èMcl utelarur osua latina. Hic utrun,/· C Periores par tes oratiois comprehenduntur:
un (( in hoc exemplo. duæ tamen clau,y et iferio res hor m . tas: aut
eeneg P⸗ch 41 TPlſulæ ſunt: in ſequenti colore pornt ,„ „ e iores hoc odo: formæ dignitas: aur
OWOYJYZMWB Taal c medio c uerbů inteo „ Adiunctio. - 7 .. .
nit. Adiunctio ꝓpzeuzmma Diunctio e:cu uerbũ quo res cõprehẽditur
ab añriori: uel poſteriori. „ n iĩterpõimus:ſed aut primũ:aut poſtremuũ

collo⸗
gnie
lout
teſep
glag

.
wn
honcs
Lotus
tepros
koru⸗
euſce
nutoc

ing

dl
nli
den
Crin⸗

todo
nuͤie⸗
nolo
dollan
tackti
tameſ
ncuce
Dng
er
A

l⸗
le

ccho:
nin
umma
eli⸗
e⸗
aſ⸗

ANAoTrνιρ*

. 6 „₰° .
collocamus. Primum hoc pacto. deftoreſcit formæ di
gnitas:aut morbo: aut uetuſtate. Poſtrẽo ſic aut mor

bo aut uetuſtate. formæ dignitas defloreſcit: ad uetu-

ſtatẽ diſiunctio ẽ appoſita Qua re rarius utemur ea

MRAE A TAR. . . *
ne ſacietatem pariat breuitatem parit coniũctio. Qua

re ſæpius adhibenda ẽ:hæq; tres exornationes de ſim
plici genere manant.· Conduplicatio.
OIͤnngdupli catio ẽ cũ rõe amplificatõis:aut cõ
c miſeratõis eiuſdẽ unius:aut pluriũ uerborũ
itetatio hoc mõ: Tumultus. C. Gracchi: tu-

4 7– 2
AXr2

multus domeſticos et inteſtinos cõpa ratiitẽ cõmotus
non es:cum tibi pedes mater amplexaretur non escõ-
motus:item nunc ẽt audes in horum conſpectũ ueni-
re proditor patriæ: proditor inꝗᷓ patriæ uenire audesĩ
norũ cõſpectum:Vehementer auditorem commouet
eiuſdẽ reintegratio uerbi.et uulnus maius efficit in cõ
trario cauſæ:qua ſi aliquod telũ ſæpius perueniat ĩ eã
dem partem corporis. Interpretatio.
Nierpretatio ẽ ꝗᷓ nõ iterãs idẽ reintegtat uer
i buii:ſed id commutat quod poſitũ ẽ aliouer

euertiſti ciuitatẽ fũditus deieciſti. patrẽ nefarie uerbe-

A RKEROY/*

raſti parẽti mãus ſcelerate ituliſti. neceſſe ẽ eiusꝗ au-
dit animũ cõmoueri: cũ grauitas prioris dicti renoua
tur interpretatione uerborum. Commutatio:
Ommutatio ẽ:cũ duæ ſnĩæ ĩter ſe diſcrepan

Slon⸗ nrre

c tes ex trãſitione ita efferũturut a priore po/

. — . ⸗ „ .—— — —
. ſtterior cõtraria priori proficiſcatux:hoc mõ

eẽ oportet ut uiuas:nõ uiuer̃ut edas. Itẽ ea re ppemata

nõ facio:qa cuiuſmõi uolo nõ poſſũ: cuiuſmõi poſſu
nolo. Itẽ quæ de illo dicũtundici nõ poſſũt: quæ dici
poſſunt nõ dicũtur. Item pocma loquens pictura eſt
tacitũ poema debet eẽ. Item ſi ſtultus es ea re taces.nõ
tams ſi taceò ea re ſtultus es. Nõ põt dici ꝗ cõmode fi-
at cũ cõtrariæ ſniæ trãſlatiõe quoq; uerba cõuertãtur.
Plura ſubiecimus exẽplaut quoniã difficile ẽ hoc ge
nus exornatiõis iuentu dilucidum eſſe ut cibene eẽt ĩ
tellectũ facili us ĩ dicẽdo ĩuẽiretur. Permiſſio.

Ermiſſio ẽ cũ oſtẽdemus ĩ dicẽdo nos aliꝗᷓ

p trẽ totã traderẽ et cõcederẽ alicunus uolũtati
ſic. Quoniã oĩbus r̃bus ſurreptis ſolũ mihi
ſuꝑ ẽ aĩus et corpus:hæc ipſa de multis ꝗ mihi ſola re⸗

licta ſunt uobis et ueſtræ cõdono poteſtati. Vos me

9„ C

ret † rar9

Ad uetuſtatem: effectum horum tri
umcolorum. Ad breuitatem: con
iunctio ſub qua intelligitur: & adiũ
ctio:quia uno tantum uerbo ambæ
concluduntur: ſeduna a medio:alte

r a pricipio uel fine de ſimplici ge,/
nere. Manat: quia de uno thema/

te ſuum umcuiq; dat uerbum. eſt di
ſiunctum ſi unum tantum in medio
eſt:eſt coniunctum: ſi unum tãtum
a principio uela fine eſtadiunctum:
Onduplicatio:anadiplo-
c ſis ideſt duplico. Ampli-/
ficationis: ideſt coniun/
ctionisad indignationem

Hloſtes comparat:quia concitauit

ſed itionem in urbe. Non commo
tus:hoc in pluribus uerbis reprehen
dit crudelitatem filii in matrẽ. Au

dis: contra Catilinam.

Nterpretatio:ab interpre
i tor. Iterans uerbum: ſit fa/
cit cõduplicatio quod po⸗/
ſitum ẽ: ideſt uocabulum
ipſum prius dictum:ſcilicet dicen/
do idem per alia uerba: ſicut Virgil.
Prodimur atq; italis. Rempu. cõtra
catilinam. Neceſſe eſt. ponit effe/
ctum remoueturq;:is ſtimulo quo/

idẽ = dam impellitur.
bo quod idẽ ualeat hoc mõ. Rẽp. radicitus

Ommutatio:a priore.
Poſterior. Teren. Nolunt
ubi uelis:ubi tunolis cupi
unt ultro quæ de illo di/
cunt.excuſat auatum accuſatum fal
ſo- Item poemata: hac ubi uocare

& glorioſa eſſe probat. Fieri: laten

ter tangit effectum: commoditatem
quãdam afferre uidetur:
Eermiſſio:aphereſis ſicut
p quoniam erat quidam ꝗ
propter nimiã calamitatẽ
ſubiiciehat ſe ptãti alicui:
.

—21 . D
— 9 6

— OAX

= ð —
1 1. „

Tametſi alias:ſicut ĩ captãda bẽiuo

Iẽria & attẽtiõe. &ut ſubiiciendote

alicui potentiam illius extollis.

Vbitatio:hõ mortaliũ ſi/

d vneſceleratiſſime malitio/
ililiiſſ me libidioſiſſime sd
Scuõãt effectustſed põreẽ ta⸗
Iis ꝙ ſæpius facit ad gẽus dmõſtrati
uũ:& eſt uehemens ad commouen
dam indignationem.

e AXpedirtõ: ni d peticoſigni
6EFcat expediui cæteræ tol/

lũt᷑:ſed ꝑ negatõnẽ dicius
eas ita enumeratas fieri ñ potuiſſe.
Quod q ĩtẽdius:qꝗᷓ ꝓbare uolumus
Næeceſſe ẽ.uult aliꝗs ꝓbare unũquẽ
piã poſſidere agrũ alienũ iiuſte.Va
cuũ poſſediſſe:uacuas res poſſideri

diciĩus cũ ea poſſidẽus:qᷓ nilũ pri/
us poſſidẽtẽ hẽant. Vnde ẽapud

Tulliu de aliqbus populis uenerũt
ĩ uacua.Aut uſu uel capio cœpiſſe:
uſu capio dr̃ cũ aliqs poſſidendo rẽ
alienã pp longu tẽpus ꝓpriũ efficit

nullo eã r̃ꝗqrẽte. Me uiuo:ex hocap
paret teſtamẽtũ nõ hr̃e effectũ do-
nec uiuat teſtator. Pecũiaupſe fun

dus, nam pecuniam dicimus rẽ poſ/
ſeſſam. Reliꝗtur: reſtat: ſupereſt.
Oniecturales: argumẽtati

c ones qle ẽ hoc cõſtat hůc
eẽ occiſũ aut ab inimicis: *

aut a latrõtbus ſed nullũ
ſimicũ hẽbat: milliushic hitar latro
ergo reſtat ut a te ciĩo ĩterfectusſit
Tãꝗᷓ ĩ pleriſq; ꝗqa multi ſũt colores
quos facerepoſſumuscũ uolumusſi
cut ſnĩas mẽbra: ſed nũc poſi mus
niſi rationabili rõne interuemẽte: ut
multa in alia enumerari poſſint.
Iſſolutio:uel dſſolurũ cõ
d iũctõibus: ſicut ſũt ꝗqᷓ & ue
etq; &. Separatis ptibus:
hoc ẽ qñ plures or̃ones po

nũt ſine copula & differũta diſiun

cto:hoc qa ĩ diſiũcto ñ cõſiderat ab
ſẽtia copulæ ſed uerba ꝗbusſingula
or̃ocõcludit᷑ ſed i hocñ ſolũ copula
ſed cõſiderat abſẽtia. Gere morẽ.
ſuadet filio:ut ſit obſequioſus pri.
Deſcẽde ĩ te:hortat unũ dãnatũ q
erat deprehenſus noctu ambulare
cum ſeruis ut ſi ſcit eſſe inſõtem di⸗/
mitte examinari ſeruos.
Ræciſio:fit cũ aliqᷓ dicĩus
p ipfecta or̃one tacemus fli
qᷓ aut p ĩdignationẽ:aut p
cupid itatẽ ſicut Vir. Quo
mihi tecũ: pcũctatio ẽ unus ꝗ uſu/
pat alteꝶ ĩ corcna. Itẽ iſta uitupat
unũ q rep̃nẽdebat alios d ſtupro ali
enæ domi:poſt ĩtuliſti ſtupꝑuel fur

quo pacto uobis uidetur. utamini atqp abutamini. lice

bit ĩpũne ĩ me ꝗdlibet ſtatuite.dicite atq; obtẽperabo.

Hoc genus tametſi alias quoq; nõnũꝗᷓ tratãduũ eſt ta
men ad miſericordiã cõmouendã uehemẽtiſſime eſt

accẽmodatũ. Dubitatio.

Vbitatio ẽ cũ quærer̃ uideatur orator utrũ
d de duobus potius:aut ꝗd de pluribus potil⸗
ſinmũ dicat hoc mõ. Obfuit eo tẽpore pluri-

mũ reip cõſultũ:ſiue ſtultitiã ſiue malitiã dicere opor
Arwen

tet:ſiue utruũq;. Item tu iſtud auſus es dicere homo oi-

um mortaliũ quæro quonã te digno moribus tuis ap

pellem nomine:· Eypeditio.
XApeditio eſt cũ rõnibus cõpluribus enu

„
—
6 „

e ratis ꝗbus aliꝗᷓ res: aut fieri: aut nõ fieri po-

luerit:certe tollũtur: una relinꝗtur quã nos
itẽdimus hoc mõ.Neceſſe eſt cũ cõſtet iſtũ noſtrũ fũ
dum fuiſſe oſtendas te. aut uacuũ poſſidiſſe aut uſum

.—

tuum feciſſe: aut emuſſe:aut hereditate tibrueniſſe. Va

cuum cũ ego adeſſem poſſidere nõ potuiſti: tũ etiam
nunc uſu feciſſe nõ potes. Emptio nulla pro fertur:hæ
reditate tibi me uiuo mea pecunia uẽire nõ potuit. Re

linꝗtur ergo ut me ui de meo fundo deieceris. hæc ex⸗
ornat o plurimum iuuabit cõiecturales argumentatio
nes: ſed nõ erit tanquã in pleriſq;:ut cũ uelimus ea poſ

ſmus uti:nam facere id nõ poterimus:niſi nobis ipſa

negocii natura dahit facultatem. .
Liſſolutio.

Iſſolutio eſtꝗ cõiunctionibus uerborum e

d · medio ſublatis ꝑtibus ſeparatis effertur hoc

mõ gere morẽ parẽti: pare cognatis obſe re

aĩcis:obtẽ ꝑera legibus:iẽ deſcẽde ĩ itegrã: defenſionẽ
noli ꝗcꝗᷓ recuſare. da ſeruos ĩ quaſtiones:ſtude uerũ ĩ

uenire hoc genus et acrimoniã hẽt et uehemẽtiſlimũ

ẽ et ad breuitatẽ accẽmꝑdatũ. Praæciſio.

Raæc ſio ẽ cũ dictis ꝗbuſdã fliquũ quod co
P pirũ ẽ dici lĩiꝗtur ĩchoatũ ſic.Mihi tecu præ
certatio nõẽ iõ quod populus romanus me

nolo dicer̃ ne cui forte arrogãs uidear. te ãt ſæpe igno

minia dign ũ putauit:itẽ tu iſtud nũc audes dicere ꝗ
nuꝑ alienæ dom ui nõ auſi dicere:ne cũ te digna dixe-
re me ĩdignũ ꝗppiã dixſſe uidear hic atrocior tacita
ſuſpitio ꝗᷓ diſerta explanatio facta ẽ.

tũ. Atrocior: tacẽdo maior mouet indignatioauditoribus pp ſuſpitionẽ qdſi apte oĩa dicerentur

Concluſio:

ilchar
1

„
otral

eitn

ening

kotuo
keeclet.
Geruan

Wens
Wünoe
ſbl
loter
gerer
nuſel
Cetnon

unoa⸗
le Adae
li D
Poterim
Rranen
Nonine

4

Ume.

1e⸗
mmno
rl
ne

* . .
.

. 1

4

Oncluſio:ſympaſma ex iis q dicta ſũt.ſ.ex maiore & ex mĩore tãqꝗᷓ ſylogiſmus qᷓ cõficit &

c cCoôcludit.

Quod neceſſario:tã ẽt cõtra ñor̃o neceſſario.Philoctete ſagittis:philoctetes ſo

cius herculiscuius hiſtoriam tangit Vir. parua philoctete ſubnixa petilia muro. Hæ ni/

hil:hæc eſt minor Alexandrum paridem.

tEſtãt ẽt decẽ: ſeparat hoc coloresa ſupradictis: qm illi ſũt ꝓprie dicti thi ueroabuſiue per
metaphoras. Vno genere:qſi ſub uno toto ꝙ ẽ de ĩproprietate uocabuloꝶ ſed hẽt plures

Oncluſio ẽ ꝗᷓ breui argumẽtatõe ex his ꝗᷓ an
c te dicta ſũt aut.facta cõficit quod neceſſario
.fcCcöſétur hoc mõ: quod ſi danais datũ erat
oraculuũ nõ poſſe capi troiã ſine philoctete ſagittis.
hæ ãt nihil aliud fecerũt niſi Alexãdrũ ꝑeuteret. hũc
extinguere id nimium fuit capi troiam paridem.
HEHBlſtãt ẽt decẽ exornatiões uerborũ ꝗᷓs iccir-

t co nõuage diſꝑſimus: ſed a ſuꝑioribus ſuꝑa
uimus:quod oẽs ĩuno genere poſitæ ſũt:na
eorũ oĩum hoc propriũ ẽ ut᷑abuſitata uerbołũ ptãte

recedatur atq; in aliã rõnem cũ quadã uenuſtate orĩ̃o.
cõferatur. Nominatio grauis.
Egꝗbus exornatõibus noĩatio ẽ pria ꝗᷓ nos ad

d monet:ut cui rei nomẽ:aut non ſit:aut ſatis
idoneũ nõ ſit eã noſmet idoneo uerbo no⸗

mĩemus aut imitatiõis:aut ſignificatiõis cã. Imitatio⸗
nis hoc mõ et maiores ruder̃tuagire et murmurare et

ſibilare appellauerũt ſignificãdæ rei cã ſic poſtꝗᷓ iſte ĩ

rẽp.fecit ĩpetũ:fragor ciuitatis ĩ primis ẽ auditus: hoc

genere raroẽ utẽdũ ne nouiuerbi aſſiduitas odiũ pa/

riat. ſed ſi cõmode ꝗs eautatur et raro nõ mõ nõ offẽ
„ — „ — *⁹ P — .
det nouitate ẽt exornabit orationẽ. Pronomĩatio.

Ronominatio ẽ ꝗᷓ ſicuti cognotnie quodã

p eyxtrãeo demõſtratid quod ſuo noĩenõ poſ
ſũt appellari. Vt ſiꝗs dũ loꝗtur de gracchis
at nõ aphricãi nepotes ingt iſtiuſmõi fuerũt. Itẽ ſi ꝗd

de aduerſario dicat:uidete nũc igꝗt iudices quẽadmo
dũ Plagio ſippus iſte tractarit hoc pacto nõ inornate

poterimus et ĩ laudãdo et ĩ lxdẽdo ĩ corꝑe:aut aĩo aut
. . . “ —
extraneis rebus dicere ſicuti cognomẽ quod pro certo

nomine collocemus. Denominatio.

Erypnomiatio ẽ qͥ a propiqꝗs et finitimis rebus
d trahit orationẽ ꝗᷓ poſſit ĩtelligi res ꝗᷓ nõ ſuo
uocabulo ſit appellata. Iſta aut ab iuẽtore cõ
fici tur:ut de tarpeio loquens cũ capitolium nomiĩet.

Aut ab ĩuento ut ſi ꝗs pro libero uinũ:pro cerere fru
gem appellet. Aut ab iſtrumento dominũ: ut ſiꝗs ma
cedonas appella rit hoc modo non tamen cito ſariſſæ

ſpecies. a poteſtate recedatur. i. a p/
pria ſignificatione per metaphoras.
Cum quadã uenuſtate:na cũ una
res ꝓprie dicta turpiter dicatur nõ
proprie p ſimilitudinẽ ornabit ut
ſi ꝗqſpiã fœlix florere dicat. Nomi
natio:onomaſia. Nosmõet: diffinit
eã utñ ſit penitus ut rudere aſinũ &
mugir̃ bouẽ ꝗ uocabula aliqñ ñ fue
rĩt turpia qꝗᷓ a ſono inuẽta ſũt. Satis
idoneũ: ex pte.n. erat. Sed nõ rõ ſuf/
ficiẽsad gxprimendã ſignificationẽ
ut fragor ꝓ populi clamore. Et flo
ridus iuuẽis ꝓ rubicũda ſignificãdæ
iſignis dicẽdæ & exprimẽdæ. Odi
um pariat docet.n. octauianus ut ait
Suetonius uitãda eẽ noua uocabula
ſicut ſcopulinauigãtibus qd cõtra fa
ciunt græci in ꝗbus noua uocabula
funt intelligibiliora.
Ronomiatio: atonomaſia
hoc ẽ nom ꝓ noie. Suono
mie ñ põt uel pp necaſſita
tẽ uel pp turpitudinẽ aliꝗ:nõne afri
at nepotes cũ nom̃ gracchoꝑꝶ eẽt iui
ũ nepotes Scipiõis maiorisappella/
uit: qa eius filia cornelioꝶ mater fu
it gracchoꝑ legit & ĩ mbulis cũ aĩa/

lia oĩa cõgregarent᷑ & ꝗſq; nom ſuũ

dar̃tnoluiſſeſed dicer nullũ:ſed eꝗ
nepotẽ ꝙ ꝓpria uolũtate dictus ſit.
Plagioſis me r̃tractauit uolẽsnoĩare
ſuũ aduerſariũ nõ nom ꝓpriũ dixit
ſed tãꝗᷓ cognomẽ appellauit plagio
ſũ ſignificat.n.illũ ꝗ ſuauitate uer/
boꝑꝶ retrahit iuuenes uel aliosa uir
tute ꝓpoſita ut ſi a litterisad rẽ mili
tarẽ aduerterea græco ſicobliquũ.
Laudãdo& legẽdo:ergo demõſtra/
tiuo cõuẽitgeneri:illa ſupiusfit ma
gis ad neceſſitatẽ cũ uocabulũ ido/
neù ñ iuenit. hoc uero ad laudẽ uel
uitupationẽ laudãdo:ut Ecce philo
ſophus uitupãdo ut Ecce taurus. In
corpe adeſt: ĩ aĩo adeſt philoſophu⸗
extraneis rebus: Ecce ditiſſimus.
. Enomiatio: p anomoſiã in
d hoc colore põit noli ꝓn-
lo ſed hic ẽ alia affinitas &
ꝓpiꝗtasĩ ſupioribus. Nꝗ
de tarpeio ꝗq de mõte tarpeio. Capi
toliũ noĩet ſi ꝗs uolẽs dicere tarpeiũᷣ
mõtẽ dicat capitoliũ:ꝗa ĩ eo iũctũᷣ
caput: cũ fũdamẽta arcis effoderẽt.

Pro miſtro dni ponendo tela mace

—w

donũ p ip̃is macedõibus utẽt: q di/
cunt ſariſſæ pila romana geſſa galli
x ii

ca uero ſũt. Græciapotitæ cſtat. n.
alexãdrũ ſuperaſſe græciã in præci/

piendo:iin dam dandis regulis nul/
Ius. n. labor eſt inueniendis: ſed in
oſtendendo quæ contineant & quæ
eontineantur: aut quæ faciãt & qeæ
fiant & ſic dereliquis.
Ircuitio: periphraſis. Cir-
c cũſcribẽès elocutiõe diffini
enspplura uerba ornata ĩ
GNG re iterrogatus Zéẽo rſpõ

dit differre hãc artẽ a dia lectica ÿ

illa eẽt ut pugnus: hæc uero: ut ma/

nus extenſa, Niſi eẽt ornatus: ur̃ hic
tangere effectum: quod ornamentũ
maximumaffertad attenitonem.

Rangreſſio:

r Quæ pturbat ordinẽ: cõ-/

tra rõnẽ grãmatic? quæ iu
. bet ut nominatiuus ante/
ponat᷑ uerbũ in medio & reliꝗq poſt
ponãt:fitãt trãſgreſſio ut ĩ uno uer/
bo tam ponẽdo pᷣpoſitiõem poſt: ut

maria circũ: & qobrẽ. Aut ĩ tota co
ſtructione: ut tuã rogabimus huma
nitaté. Peruerfioe ut dere. Tra

iecti6e: ut ĩ tota cõſtrucłone. Ad cõ
tinuatiões populi: dixit pp triagene
ra quédãnumeg pedu &-ad côſonã

tia ſicut Arma iirũq; canomale eni

ſonaret arma uirum cano.

Pperlatiothyperbole: ſupꝰ
I ueritatem non dicit uerita

tem gptermédaciũ: quia
eſſet Còta officiũ oratoris

niſi eſſet cà ſuadendi aliquẽ cũ uti li
Iitate ciuitatis: ſed dixit ſupans qſi.
augẽs eã uel minués dicẽdo. Odana

um fortiſſimæ gentis Titide. nõö. n.
fortior Achille: ſed dixit ad laudé
æneæ c quopugnauit ꝗ ſubtilius
itelligi poſſit uelle eum ſigimficate
ualde fortem adauxit ueritatem n0
eam negauit. Ad occaſum metie/ .
mur:hoc falſum eſt: quia ut inquit
Tallius in ſomno Scipiõiscum qui/
dam romani ſupra caucaſum mon/
tem aſtitiſſent: & interrogati qin eſ⸗/
ſent reſpondiſſe ſe eẽ romãos: ual/
de mirati ſunt romanu uitiũ. Aſi/
militudine: p tam & ꝗ. Ab æquali
compatiõeia præſentia per magis &
minus. Corporeniueuù caâdor é: de
Cælſare dixit itra urbẽ cũ copiis re/
uertẽti cuiusore uerſus Homeri de
neſtore quem ẽt poſuit ĩ Catone ma
iore effectũ at miſcuit cũ diffinitiõe
quia fit augẽdi minuend ue cauſa.
Itellectus: ynecdoche p/
1 ua de pt e ponendo partẽ
pro toto ſicut lepidum ca
put. TIc tibiæ: uxor re-
prehendit maritum ſe repudiâtem.

græcia potitæ ſũt aut idẽ gallos ſignificãs dicat:nec ta
men facile ex italia armatura tranſalpiã depulſa eſt.
Aut id quod fit abeo ꝗ facit:ut ſi quis cũ bello uelit
oſtẽder̃ aliqd quẽpiã facile dicat. mars iſtud neceſſa-
rio te facere coegit: aut ſi quod facit ab eo quod fit ut
cũ deſidioſã artẽ dicẽus:ꝗa deſi dioſos facit et frigus
pigrũ ꝗa pigros facit abeo quod cõtĩet id quod cõti
netur hoc mõ denoĩabitur. Armis Italia nõ põt uici
nec Græcia diſciplinis. nã hic pro græciset italis J cõ⸗
tinẽt notata ſut.Ab eo quod cõtineatur id quod cõti
net ut ſi ꝗs aurũ uel argentũ: aut ebur noĩet cũ diuiti

as uelit noiare harũ oĩum denoĩationũ magis ĩ præci-

piẽdo diuiſio ꝗᷓ ĩqredo difficilis ĩuẽtio ẽ iõ quod ple-
na cõſuetudo ẽnõ mõ poetarũ et oratorũ:ſed ẽt quo/
tidiãi ſermõis huiuſmõi denoĩationu. Circuitio.

Nrccuitio ẽ or̃o rẽ ſimplicẽ aſſũptã circũſeri/
c b'ẽs elocutõe hoc pacto Scipõis proiudẽtia.

Carthagis opes fregit:nã hic niſi ornãdi rõ
dã eẽt habita. Scipio potuit et carthago fimpliciter
appellari. Tranſgreſſio.

Orii Rranſgreſſio eſt ꝗᷓ erborũ pturbat ordinẽ-
t traiectiõe:aut ꝑuerſiõe. Peruerſiõe:ſt hoc uo
beieres arbitror deos imortales dediſſe pietate
prour̃a. raiectõe hoc mõ.Inſtabi lis in iſtũ plurimũ
fortũa ualuit oẽs iuidioſe eripuit tibi bene uiuẽdi ca⸗
ſus facultates huiuſmõi traiectio ꝗᷓ rẽ nõ rddit obſcu
rã multũ proderit ad cõtinuatiões de ꝗbus ante dictũ

eſt in ꝗbus oportet uerba ſint ad poeticũ quendam ex
tructa numerumiaut perfecte et ppolitiſſ ime poſſlint

efſe abſolutez. Saperlatio.
Vperlatio ẽ oño ſupansueritatẽ alicuius au
f sæẽdi miuẽediue cã. hæc ſumitur ſeparati aut

C(Cccuũ cõparatiõe. Separati ſic: quod ſiõcordiã

retiebitis in ciuitate ĩperti magnitiidinẽ ſolisortu atq;
occaſi metiemur cũ cõparatiõe aut a ſimilitudie: aut
a præſẽtia ſuꝑlatio ſumitur. A ſimilitudie ſic:corpore

niueũ cãdorẽ aſpectu igneũ ardorẽ aſſequebatur. A
Præſtatia hoc mõ:cuius ore melle dulcior ſermo pro/
fluebat: ex eodẽ genere hæcẽ:tãtus eratĩ armis ſplen-

dor:ut ſolis fulgor obſcurior uideretur. Intellectus.
Niellectusẽ cũ res tota ꝑua de ꝑte cognoſ-

i citur: aut de toto ps. de ꝑte totũ ſic ĩtelligitut

nõillæ te nuptiales tibiæ eius matrimoni

con
goe
aute
liti
nol
ſai
V
nn
bus
esh
ln

litat

ſu⸗
cleei
lanis⸗

deen
lh

lelt

c⸗,
u
⸗
i⸗
g⸗
Uo.
lo⸗
lein
An

ſ 4
Se⸗

c
eo

E*

9
cõmouebãt: nã hic oĩs ſanctimonia nuptiatmũ uno ſi-
gno tibiarũ ĩtelligitur de toto parsiut ſi gs ei ueſtitũ:
aut ornatũ ſũptuoſũ oſtendet:dicat oſtentas mihi di⸗
uitias et locupletes copias iactas. Abuno plura hoc
mõ. Pœno fuit hiſpanus. auxilio fuit immanis ille trã
ſalpius.in Iitalia quẽq; ſenſit nõ nemo togatus idem.
Vnũ a pluribus ſic ĩtelligitur atrox calamitas pecto-
ra mœrore pulſabat. Itaq; anhelans eximis pulmoni-
bus præ cura ſpiritus ducebatur: nã ĩ ſuperioribus plu
reshiſpani et galli et togati et hic unũ pectus et unus:
pulmo ĩtelligitur:et erit ille diminutus numerus feſti-
uitatis adiunctus grauitatis gratia. Abuſio.
BBuruſio ẽ ꝗᷓ uerbo ſimili et propiquo pro cer
a to et proprio abutitur hoc modo. Vires hoĩs
breues ſũt:aut ꝑua ſtatura aut lõgũ ĩ hoĩe cõ

ſiliũ: aut or̃o magna aut uti pauco ſermõe:nã hic fa⸗

cile ẽ ĩtellectu finitima uerba rerũ diſſimiliũ rõne abu
ſionis eſſe traduſta. Tranſlatio.
Ranſlatio ẽ cũ uerbũ ĩ quãdã rẽ trãſfertur
t cx alia re:quod propter ſimilitudinẽ tſte ui
detur poſſe trãſferri.ea igitur ſumitur rei an
te oculos ponẽdæ cã ſic. Hic Italiã tumultus expgefe
cit terrore ſubito breuitatis cauſa. ſic recens aduentus
cxercitus ſubito ciuitatẽ extinxit. ob ſcœnitatis u tan-
dæ cã ſic cuius mater quottidianis nuptus dele ctatur.
Augendi cã ſic:nullius urbis calamitas iſtius expler̃ ini
micitias et nefariã crudelitatẽ ſaturare potuit Minuẽ
di cã ſic:magno ſe prædicat auxilio fuiſſe:ꝗa paulalũ

ĩ ĩbus facillimis aſpirauit. Ornãdi cã ſic. aliquãdo po

puli romãi uires ꝗᷓ malitia nocẽtũ exaruerant uirtute
optimarũ fuireſcẽt. Trãſlationẽ dicũt pudẽtẽ eẽ opor
ter̃ ut cũ rõe ĩ cõſimilẽ rẽ trãſeat ne ſine delectu teme
re et cupide uideatur in diſſimilem tranſcuriſſe.
Permutatio.
Ermutatio ẽ or̃o alaid uerbis.aliud ſnja de/
P möſtrãs. ea diuiditur ĩ tres ꝑres: ſimilitudinẽ
argumentũ et cõtrariũ. Per ſimilitudinẽ ſu-/
ſumitur cum tranſlationes una: aut plures ſtequenter
ponuntur a ſimili oratione ductæ ſic:ꝛnam cum canes

funguntur officis luporum cuinam præſidio pecua
ria credemus. Per argumentum tractatur: cum a per-
ſona aut a loco:autar.
itonuendi cã ducitur: ut ſi quis druſũ gracchũ num

te aliqᷓ ſimilitado augẽdi: aut mi

Cõmouebãt:in memoriam reda
cebant. Ab uno plera: ponendo ſin/
gula rem pro 5 urali: ut Vir. Vtrum
q; armato milite complent. Pœno
fuit hiſpanusauxilio.i.hiſpani fue/
ruint hanibali in italiam traiicienti.
Tranſalpinus. alli. Togatus: ro
mani,.. Apluribus: pluralem pro
ſingulari. Pulmo:græci a flatu pueu
mona:nos ueroa pulſando:quia ſia
pulſu ceſſaret & uita deficeret. Græ
cia:feſtiuitatis ponit effectum: nam
ponendo hiſpanospro hiſpanis ha/
bet feſtiuitatem: hic grauitatis dicẽ
do pectora pro pectus: & pulmonis
ꝓ pulmone. “
Buruſio: catecriffs
a ſſicut abuor. Procerto. i.
. ponere certum prot pro/
pinquo& proprio pro cõ/
ſimili aut parua ſtatura hæc ſimili/
tudinem habent maximã: ſed pro/
prie debuit dicer̃ paruæ uires& bre
uis ſtatura in qua re uidetur poni ꝗᷓ/
titas continua pro diſcreta quæ licet
ſe cõtineat tamen diuidi poteſt quã
titaspro alia quantitate.
Ranſlatio.
t propter ſimilitudinẽ ui/
detur poſſe tranſferri: pu
ta dicimus iniuſtam cauſã

e in me & aquas ſomno ſopitas & nix

albet ficut homoſenex tremulus ex
pergefacit. ſicut. n. dormiens ualde
quieſcit fuperuenieatibus gallis ĩ fu
ror ſuſcitata eſt. extinxit: remouit
lIucem & ſplendorem quottidianis
nuptiis: honeſtis. n. uerbis meretricẽ
eã uocat ſicut qui dicit: tua maxie
delectat uxor nouoagricola exple/
ri & ſaturare habent quandam ciui/
tatẽ & pertinet ad famelicum. Aſ/
pirauit: fauit: tractum eſtabhis qui
flabello uentilantur. Errandi cau/
ſa Aæ ſæpiſſime fit:prudentem nõ
obſcura quæ in expoſitione alterius
uocabuli non egeat uel rata uel quæ
ſit proprie accommodata.
Ermutatio: antilogia uel
p allegoria per ſimilitudinẽ
tanquam metaphoram ſi
cut hæc eſt: male ſeres ha⸗
bet quãdo paſtor comedit cães. Tũ
eas res: erat quidam qui nõ audebat
aperte inuehi contra tyrannum per
argumentum. ſ. quod fit cauſa ap-
probationis numicorem obſoletum
dicat augẽdi cauſa hoc fit: nam fuit
Numttor frater Aemilii: qui in exi/
lio miſerrimus fuit unde uolens qui
dam ſignificare Druſum fœtidum
& incultũ dicet:uideo munitorẽ.nã
Xx ii

4

Obſoletum ſignificat ſpurcus: ſq̃l
lidus ex cõtrario ſicut uidere hoiem
uulpẽ dicas & ĩ hoc poſtrẽo facit li/

mitationẽ i iſtis tribus ptibusi qa cõ

trariũ & ſimiitudo poſſur ãbæ dici
pcõtrariũ argumétn tâa ſimili ꝗᷓ
a cõtrario duci põt. Agamennõ ve
ſter irridet Pompeiũ ꝗ poſſet facere
pacẽ cũ Cæſat᷑:noluit:ſed ptinax uo
Iuit ĩperar̃ duiu ꝓceribus romanorũ
ſicut Agamẽnõ. Vel atreus:hic ſimu
lata amicitia cũ fratre thieſte dedit
ei filiũ comedẽdũ. Hyppolitusin
uitatusa nouerca ad ſtupꝑ ñ cõſẽſit
unde expulſusa patre icitãte nouer
ca dũ ipſe mare àbularet ĩ currus di
ſtractus ẽab eꝗs ipſa res mouet quia
præmiſit ſupra duplices colores uer
borum ſcilicet & ſententiarum.

Iiittributio: hic é prusco⸗-

d lor ſniaꝶ dianomi græce ĩ
plures res: aut pſonas. oĩa.
nMn. pöter hoĩiem noĩa reꝑ ſo
ciãt: fit ãt qñ/ ꝓbat aliqd negociũ p
allegationẽ multaꝑ reꝶ: aut pſona/

rũ ꝗbus ſingulis ſũ attribuat offi/

ciũ: qui ur̃m iudicesp hoc concedit
uerſari ĩ genere iudiciali: hũc Cati
lIinã ꝗ parẽteshẽtis:ac ſi dicat: ſtatui
te & facite grauẽ pœnã ꝗ ſit exẽplo
malos puniri ſolere cõſeꝗ uolũtatẽ
ſ.ĩ gubernãdoofficia ſua ſicut pla/

cet ſanatui deliger̃ & ꝓpbare hoc cẽofꝰ

ficium populi ẽ cõprobare p ſuffra/
gia id ꝙ ſeatus cctulit ĩ bonos uiros:
nã cũ eligeret al qæmagiſtratus ſnĩa
populi cõfirmabat:q ſciãt. Per rõ
nes aut audiat :in qᷓ ipi opinãt qſto/
risiudicismaleficiorũ unqueq;. ſ.
accuſatorẽ ut tm accuſet deféſorẽ ut
defẽdat teſtẽ: ut cõfirmet ꝗre ĩ cau/
ſis hic nptiner ad colorẽ:ſed ẽ cõclu
ſio illius or̃onis ex ꝗᷓ hoc tractũ eſt.
Cõiectura ꝓſeq ut ſi teſtis diceret
ego arbitror ita eẽ: ſed certũ neſcio.
Ius miſcebis:ac ſi diceret: accuſato

ri licet dicere p cõiecturas ꝗcꝗqd ue/

Iit:ſed teſti minime ĩcerta debet di/
cere:ſed ſi id patieris ius utriuſq; mi
ſcebis,. Coôfirmabis: ſinẽdo. n. teſtẽ
p cõiecturas dicere oñdis te cõſẽtire
uoluũtati teſtis: ꝗ cupideñ uere loq/
tur. Duplicẽdefẽſionẽ: qa oporte/
bit cõfirmare id ꝙ icerte dixit teſtis
& cõfutar̃ accuſatorẽ. Cuiq; tribuẽs
officiũ:ĩ hoc uenatur ſignificationẽ
Aiſtributionis.
I Icétia: qſi aucto
ritas ꝗdã repénẽdi. lIure:
auctoritate nr̃a. Diligũt
ſicut maledicere de maledicentibus
apud: patronũ: defiliis apud patrẽ
Miramini grites: hæc oro hẽbat

4
3

M „=S

. — 7

rem obſqletũ dicat:Ex cõttario ducitur ſic: ut ſiquis
hoĩem prodigũ et luxurioſũ illudẽs parcũ et deligen
tem appellet. Et in hoc poſtremo quod ex cõtrario ſn
ſumitur et illo prio quod a ſimilitudine ducitur per
tranſlationẽ argumento poterimusuti ꝑ ſimilitudinz
ſic:quid ait hic rex.Atq; agamẽnõ noſter ſineut cru-

delitas eſt atreus potius: Ex cõtrario ſi quẽpiã ꝗ patrẽ
uerberauerit æneã uocemus: ĩtemperãtẽ er adulterũ.

Hyppolitum nominemus. Hæc ſũt quæ dicenda uide
bãtur et uerborũ exornationibus nũc res ipſe monet

ut deinceps ad ſnĩarum exornationes tranſeamus.

Diſtributio.

Iſtributio eſt cũ ĩ plures res aut ꝑſonas ne

d gocia certa ꝗdã diſpartiũtur hoc mõ. Qui
heſtrũ iudices nomẽ ſẽatus diligit: hũc ode
rit neceſſe ẽ. petulãtiſſime.n. ſemꝑ iſte oppugnauit ſẽa
tũ: ꝗ equeſtrem locũ ſplendidiſſimũ cupit eſſe ĩ ciuita
tes. his oportet iſtũ maximas pœnas dediſſe uelit ne
iſte ſua turpitudine ordini honeſtiſſimo maculæ atq;
dedecori ſit: ꝗ parẽtes habetis oſtendite iſtius ſuppli-
cio uobis hoĩes impios nõ placere: ꝗbus liberi ſũt ſta-
tuite exemplũ quantæ pœnæ ĩ ciuitate ſint hoĩibus hu

iuſmodi cõparatæ. Item ſenatus officiũ eſt cõſilio ciui

tatem iuuare magiſtratus officiũ eſt opere et diligen-
tia cõſeꝗ uoluntatẽ ſenatus.populi officiũ eſt res opti
mas et hoĩes idoneos maxime ſuis ſententiis diligere

et probare. accuſatoris officiũ eſt inferre crimia. De⸗/

fenſoris diluere et propulſare: teſtis eſt dicere ꝗᷓ ſciat:
aut audierit. quæſtoris ẽ unũquẽq; horũ ĩ officio ſuo
cõtinerè. qu are. L. Craſſi ſi ĩ cauſis teſtẽ præterꝗᷓ quod
ſciat aut audierit argum entari et cõiectura proſequi
patiaris eius accuſatoris tũ iure teſtimonii cõmiſcebis

teſtis improbi cupiditatẽ confirmabis reo duplicẽ de

fenſionẽ parabis. Eſt hæc exornatio copioſa:cõprchẽ-
dit. n. breui multa ſuumuiq; tribuens officium et ſe-
parat et res diuidit plures. “M
Licentia.

Icentia eſt cũ apud eos quos:aut uereri.aut

1 metuere debemus:tamẽ aliqd pro iure nro

dicius quod eos minmie offẽdãt: aut quos hi

diligũt cũ ĩ aliquo errato uere reprehẽdi poſſe uidea

tur:hoc mõ miramini ꝗrites quod ad oĩbus ur̃æ rõ/
nesdeſeruãtur quod cãmur̃am nẽo ſuſcipiat:quod ſe

nem
be⸗
lug
cke
jdeo
e di
ccu!
ſng
nelun
oo
o⸗
Een
den
di
ca
teuid
ſien
nunci
temor
retine
ſr
kor
lieb
mni
antei
irn
eer
ltm
10s
M⸗
cot
adi
lele
umet
drd

—

Gis
W
dei
i⸗
x

nemo ur̃i deſenſorem profiteatur id tribuiteur̃æ cul-
Pæ:deſinite iſtud mirari.quod.n. eſtᷓre nõ oĩs iſta rẽ
fugere ac uitate debeat. Recordaini quos habueritis

defenſo res ſtudia eorũ uobis ante oculos propõite: de

ide oĩum exitus cõſiderare:tũ uobis ueniat ĩ mẽtẽ utue
