rumapud geren tesiucundiſſe ima conſuetudoeſt. uæ præſerti m iam naturæ uim op tinent prop/
ter uetuſtatem, Ergo hominum natura bona eſt:ſed malitia per conſi ne tudinem naturæ uicem cepe
rat obtinere, Acprimo quidé ſie: &nata: & cgtera ſatiſſecit ppoſitiõt ſue. Supra.n. dixit: & ſr uolu
mus eius rei quæ uocat᷑ elquẽtia cõſiderare principiũ reperiemus idex honeſtiſſimis cãisnatũ:at/

q; opttimis rationibas profectũ, Ita & hic. Ac prĩo ꝗdẽ ſic &nata co†—aà lõgius eloquẽtia uidef᷑.

.

Et item poſtea maximis in rebuspacis & belli. Oſtendit diu eloquentiam ꝓfuiſſe. Vegequod air

maximis in rebus: ut ſupra. Cognouit quæ materies: & quantaad maximas res oportumtas i animis
ineſſet hoĩum ſi ꝗseam poſſetelicere.Ergo maxime rex pax atq; bellum: Cù ſümishominu utilita/

tibus: cũ illa.ſ. utilitate:quæ cum honeſto eſt. Poſtꝗᷓ uero & cætera. Omne perfectũ bonum. i. quo

natura humanas resnullo adiuncto incõmodo munerata ẽ duobus ad plenũ cõſtat. Re ipᷣa:& ſpecie

atq; imagine ſui: utputa mel habet rem dulcedinem: habetſpeciem: ideſt colorem:atq;aſpectuù: quo

quaſi facile ita ut eſt dulce credat. . .. . .
Ita uir fortis habetrẽ, Virtuté. ſ. ha etitem poſtea maximis ĩ rebus pacis et bellli cum ſum

bet ſpeciem.i.pulchritud nè corpo poamin l è
riS. Indiſtorta. n. mẽbra: nec quæ iu/ mis hominum utilitatibuseſſe uerſata. Poſtquam ue

xta naturã ſui appetut appoſita ſũt rocommoditas quædam parua uirtutis imitatrix ſi-

Virtusnõ põt cadere: ut Virg.Et cæ . —1 5„5„ .
H 2 . S⸗ . ,—
teri quoſcũq; fortes & pulchrosfuiſſ c fationc offici dicendi copiam ſecu ta eſt tum inge
ſe dixerunt. Sc ucſtsene laber rem nio freta malitia peruertere urbes et uitas hominum
utilitatem texturæ habet ſpeciẽ gra pefigar „.„. . — r e.
tiam. ſ. circa aſpectũ faciei. Ergoille labefatare aſſucuit: atque huiuius quoq; exordium
neſcio quismagnus Wirae ſapiens: & mali quoniam principium boni diximus explicemu S.
hi qui poſtea còſecuts Accepta uitæ Irniirntt iIi id te
e E Pit iumi mih tur te: E
præcepta tenuerunt: utpfec eſſent Ven 1 limummihi en Jquodam teinpore: ne
habuerunt rem.i, ſapientian', habu in publicis rebus infantes et inſipientes homines ſo
erunt ſpeciem.i. eloquentiam. Qui lixos eſie uerſari:nec uer . .
hoĩes: qm ex merito uirtutisdignim? 10 I rlarec oadpt uatas cauſas magnos
(ma præmia conſequti ſunt. i. magi ac diſertos homines accidere ſed cũ a ſumms uiris:
ſtratus: aut aliasutilitates. NMlultidus maximæ res adminiſtrarétur: arbitror alios fuiſſe nõ
præmia ſibi paria exoptant reygno Nidos homi e dr al
rata ſpeciem ſolam ſequi cœpèrunt incallidos homines: qui ad paruas controuerſias pri

i. præterita ſapiẽtia ſolam dicendi uatorum accederent. Quibus in controuerſiiscũ ſæ

copiã cõſecuti ſunt.Præmiis itaq; ſo aCacâaμâ,. αaO6„ρα cOGiTCUeriIS
Ienducta commoditas re ignorata P mẽdacio cõtra uerũ ſtare hoĩes cõſueſcerẽt dicen-
eciem cœp turtutismitari: atq; di aſſiduitas aluit audaciam ut neceſſario ſuperiores
iò cõtingit ut mali mores adepti co 1 e at⸗ m arn I0 rIOreSs
piam dicendi circa cmoda reip. ſo ôèôMUMD
la eloquẽtia om ſſa ſapiẽtia ſint abuſi. Cõmoditasaũt. i.parua uirtutis imitatrix. Tertia illa eſt ho
neſto iliſoli cõtraria. Peruertere urbes: acuitas honunum labefactare aſſueuit:ſit ſupra boni: ne
an mali attulerit homimibus & ciuitatibus. his duobusemim reſpu. conflata eſt. Veriſimilimum
mihi uideret: nunc de incommodiseloquentiæ locus icipit. Quæri fautem quid fieri potuerit: ut
eloquentia mixta ſapientiæ. Quæcongregauit homines. Quæ perſuaſitutile: atq; honeſtũ: quæ ur

bes nſtituit: iura docuit: quæ multum hominibus profait. uteloquentia in quam mixta ſapientiæ

cœperit obeſſe hominibus& ciuitæibus. hoc.ſ. fut exordium malorumpri mum urbibus conſtitu

tis neceéſſe eſt creuiſſe eaſdẽ ciuitates propria doctrina ſiue uicina multitudine. In hisdeindenõ om
nesfapientes. atq; eloquentes fuiſſe ſed paucos. Quanqꝗᷓ omneshanc habendi materiem continerẽt.
Neceſſe ergo erat ut actis cumulatiſq; ciuitatibus ſapienteshomines:atq; eloquentes. r. p. gubernai ẽt
ipſiuſq; tantum curam gererent. Occupatis itaq; circa. r. p. ſapientibuspriuatorum negocia callidi
homines & dicaces agere: ac tractare cœperũt. Et primũ priuatarũ controuerſiarum poſtremũ for

tunaꝑ patroni fieri cœperũt. Qui eũ ĩterdũ cõtra iuſtit;ã malas cauſas defenderẽtſæpe ẽtuicerẽt

Coacti ſunt ſapientesilli. r. p. intenti eiuibus ac neceſſaris ſuis reſiſtere contraillos callidosacdiſer
tos quiaſſiduitate dicendinotiſſimi populo:atq;amiciſſimi eſſe cœperant. Itaq; illi callidi cũ con
tra illos ſapientes uirosdicerent ſæpe pares. Interdum ſuperiores fuiſſea populo iudicati ſunt & di/
gni haberi cœperuntqui. r. p. gubernarent. Quibuſq; poſtꝗᷓ cõmiſſa. r. p. & multa incõmoda: multa
naufragia contingerunt. Ita ergo factũ eſt ut eqoquentia ꝗᷓ primum fuerat: ſed mixta ſapiẽtiæ. Poſt

ſola mult offecerit utilitatihusremp. at quũp hosmale eloquẽtes cũcta regerent ſapiẽtes 1detur

bati ea quæ gerere cõſueuerãt ſcribere cœperuũt: Hiq; habiti ſuntphiloſophi & p hos factú ?ut uſq;

ad noſtrã memoriã reꝶ honeſtaꝶꝑ memoria: atq; imitatio puenixêt. Veriſimillimũ mihi uidet quo
dã tpe:qm aĩo in præteritis uerſatur multaſq; in mentẽ reuocat facies.reip. cõfirmat opinionẽ ſuam:
fuiſſe ſine dubio tp̃squo.rx.p.a ſapiẽtibus gubernata ſit priuatoꝶ negocia acallidiſſimis hoĩbus. 4
poſtea ps ſapiẽtibusinterdumq; melioresa multitudine iudicati. Commſſam ſibi. r. p.peſſunde de
derũt, Necnon ad priuatas cauſas magnos ac diſertos hominesaccedere: ideo quia publica fuere
anteponenda priuatis. Magnosad ſapientiam. Diſertosad eloquentiam referamus. Arbitror alios
fuiſſe non incallidos homines. Callidi ſunt qui dolo ac fraude exitum ui rtutis imitant. Cũ ſæpea
men dacꝓ cõtra ueg& ſtare homines conſueſcerent. Maltomelius res ipſas noĩauit quã ſi has ĩ negoci
ispoſitaẽnomina ſſet. utputa quum ſæpe mendacii rõne contra ueram cauſam ſtare conſueſcerent

—2 2 &£§— ——— — — — 14 — . ‚——

„.

artq; eloqntes hoĩesuerſabat᷑ omn

„.

Itaq; tuum in d cen do:in dicendo inquit. Ergo iam omiſſa eſt ſapientia ſi de ſola dicendi copia iu
dicium eſt. Nonnunquam etiam ſuperior uiſũseſſet. Oſtendit uerum iudicium non fuiſſe: ubi ui
cere aliquis uidetur potius ꝗᷓ probatur: fiebat: ut & multitudinis ſuo iudicio dignus qui. r. p. gere-
re uideret. Multitudinis inquitiudicio. ſãĩ multitudme uarietas ipſa uilisé. Quod aũrait ſuo iu
dicio: hoc quoq; irritum ſt. Quiſnã autẽ de ſe poteſt aut debet habere judiciunr. Ad poſtremum
dignus uideret: ut ſupra. Itaq; cũ in dicendo ſæpe par nõnũquã etiã ſuperior uiſus eſſet. Hicmimi/
..ꝗ . rü nõ niuriaun metaphora perma/
illiꝑꝑ Iniurias ciumum reſiſtere audacibus et opitulari ſit gubernacul U naufragia . Atune
„aarr Prie TI.. enn en inen„ nauis: negat enim cuidam deber mi
ſuis quiſ neœſſarüscogeretur. Ita ; cum in dicen- r uideriremmp peſſundati: Cad
do ſæpe par . nonnunquam Uero ſu perior uiſus eſſet eius regime Generibondcsrerné
— , A, 1 T mize E nrafer = rarii: atq; audaces. Hoc aũt intereſt
is qui omiſſo ſtudio ſapiẽtiæ nihil ſibi Præter eloquẽ interaucdlacerneteinsrariii Audax
tiã comparaſſet: fiebatut et multitudinis:et ſuo iudi poteſt ĩterdũ & pro bonoaccipi- Te
—1 EHErire — DEe merarius nöniſi malus. Audacia er
cio dignus Ar. P gerere uideretur Hincr imifum no go eſt duplex.nã & ille qui in proſpe
imuria:cũ ad gubernacula reip. temerarii: atq; auda/ ris rebus temer aliquidaggreditur.
ces homines acceſſerant maxia ac miſerrima naufra- Kacheeh 4 er pr ans eoe s,
gia fiebant. Quibus rebus tantum odii: at ; inuidiæ niã ergoaudacia duplicẽ fontem ha
ſuſcepit eloquentia:ut homines ingenioſi quaſi ex ali bet. Hicpræmiſit temerariũ ut itel
ceee n n . liiicgeremus audacé. Temeritas. n. &̃
qua turbida tempeſtate ĩ portum: ſic ex ſeditioſa ettu inconſiderantia cauſæ ſunt harum
multuoſa uita ſe in ſtudium aliquod traderẽt quietũ. euentusaudacia. (QQu bus rebustã
. . . e.õ „ tumodii: atq; inuidiæ ſuſcepit elo/
Quare mihi uidetur poſtea cætera ſtudia recta: atq; duen tia. Omniscauſa habet euentũ
honeſta ꝑ ociũ cõcelebrata ab optimis enituſſſe. Hoc ſuum. Qiſq; euẽtus cauſam. Vtputa æ
—„ FEFE iggniscũ in lignũ immiſſusfuerit. i li
ueroa pleriſq; eorũ deſertum obſoleuiſſe eo tꝑe quo gnũ ncendat᷑ neceſſe ẽ. Hic ignis fti
multo uchementuus erat retinẽdũ: et ſtudioſius ad au Snũ miſſus cauſa E. Cauſæ nõ cuen
275„ .. . ſtiſſ.mã iſſ tus incendiũ ita ergo eloquentia pri
ẽdũ.Nã quo ĩdignius rẽ honeſtiſſma et retilſima moodium cõtraxit. lam ex odio id
uiolauit ſtultorũ et ĩproborũ temeritas et audacia ſũ eſt ex cauſa neceſſe eſtaliquis cõſeq
„ . ... 7. di ſi . cilli 1 fiſtedai tur euentus. Ergo inuidia conſecuta
mo cũ reip. detrimento eo ſtudioſius etil rclutedd, eſt, Plerunq; enim exodio iuidia na
fuitet reip. cõſulemdum. Quod noſtrũ ll nõ fugit. ſcitur. Pleruncq; nduam Nam & alt-
eeee2° ußmpoteſt habere euentum: ſi enn
..ò.Mẽ hoſtem oderis:inõ nuides: ſed imi
cus eſt. Siſeruumoderisnon ſnuides: ſed iraſceris. Nonergo ſenner odii ẽ euẽtus inuidia: Sũt enm
cauſæ quæ interdũ nõ neceſſarios euentus habẽt: ut ſipuęno percutias & occidas. Sũt itẽ cãaæ quæa ne

ceſſarios hũt euentus:ut ignismiſſus ĩ ſtipulà faci ticẽdiũ neceſſeẽ. Quibus ĩ rebus im odu:atq; inuè

diæ: ſuſcepit eloquẽtia: poſtꝗᷓ inquit reſpu. ab inſipiẽtibus: & dicacibus cœpit am iniſſtrari. Sapien

tes illi eloquẽiã odiſſe cœperunt: &omiſſoſtudio. r. p. priuatim latq; ocioſe ea q gerere ĩ rep. non li.

cebat lr̃is ſcriptiſq; excrcerecœperũt. Atq; iõ factũ ẽ: utuſq;ad nr̃ammemoriã recti:atq;: honeſti me

moria pueniret: ut hoĩes igemoſiſſimi.ingeniũ c uisqdãnaturaliter aisi ſita ſuisuiribuspᷣualens. In
enio itaq; & ſapia ẽ &eloquẽtia: ut ĩ his ẽ quos igenioſiſſimos uocauit, Et igenioẽ ſola eloqntia: ur
ap ra tũ ĩgenio freta malitia. Quare mihi ur̃ .Abſolute hoc uerbo.i.ſtatus illequoĩ repu. ſapiẽtes
Turẽ: atq; obliuionẽ redactus. illo ĩ pᷣſerti tpequo reip.piculisma/

—„

Xĩe fuerat ſucurrẽdũ.Et hoc q̃ſi p ipugnationẽ ꝓnũcigdũ. Quod uero ait a pleriſq; recłe dicit. Non

. n. oẽs ſapiẽtes a rep. receſſertũt.dlâathemiẽſibus Solõ leges ſeripſit: & qa nora multos in rep. corru/

tiſſins ĩ exiliũ ultro ꝓfectus ẽ hiſdẽatheniẽſibus leges & dracõ duorũq; hoĩum legibus utunt.
Eigar gus lacædemomisẽtleges ſcripſit.nõ ergo oẽs ſapiẽtesa repu.receſſerũt:ſed ꝗa Pleriq; receſie
honeſtiſſima Quãdo aliꝗd

rãt: pauci reliꝗ facile:aut œſſerũt: aut oppreſ ſũt.nã quo ĩdignius rẽ tiſſima Quãdo aliꝗ
faciẽdũ pſuadẽusab hõeſio abutilia poſſibili pſuadẽus. Interdũ &neceſſari punimus: Fliſdẽ pee
ptis ẽt illã rẽ ꝗ ſit fcã rephẽdĩus: ut hic Ci. cũ qrit ſapiẽtesa re neceſſe ſiqdẽ ut id nõ facerẽt ſub
erat honeſtas. nã quo ĩdignius rẽ hõeſtiſſimã: & rectiſſimâ molabat ſuberat utilitas ſumo cũ rep. de

trimẽto: utiq; reip. piculũ ſubmouer utili 6. Suberat poſſibilitas ſtultoꝶt & proboge temeritas &

audacia. Facile. n. ſtulti ac temerarii ſupãt. Eo ſtudi. & il. hicquoq; héneſtũ : atq; utile ſeruaui ho
neſtũ ẽ n. ĩprobis reſiſter̃. Vtile reip.ĩ cais hr̃e defẽſã. Quodnm il.nrjm. i. Romanũ:nâ rephẽſio
illa ſupior ſapit̃tũ: atq; eloquẽtiũ de græcoꝶ prĩcipibus facta ẽ. Quod hi deſertis: ac dicgcibus ho
minibus facile reip. ceſſermt, nunc ueroueniatad Romanosquos õſtedit ita ſapiẽtes: atq; cloquẽtes
fuiſſe: uenũquam rẽpu deſernerint. neq; quicquamillis tantum deſertiscoceſſiſte. Quod quum fa.

cit: præponit græc is romans ſeq per Romanes, Verumexempla qu 1 m ꝓfœ&iimus nõ unũ aliquoc

“ *
ſed quã multa poſſumus Cũ decore tñ ꝓferre debemus: ut nunc Ci. cõmemorat Cato: ſtatĩ alios ſuſcep⸗
ſubiicit ſimul ꝗc ĩ Romanog laudeunius hois: quis egregii n ſufficit exẽplũ. Quibo ĩ hoĩbo erat ſuũu omnen
ma uirtus: & ſũma uirtute aplificata auctoritas: & quã his rebus ornamto: & reip. pſidio eẽt eloquẽ NKem
tia. Virtute ĩ artibus ſẽp ſapiẽtia accipiamus. Verũ ſapiens: atq; eloquẽs hre debet illã: quæ totãeffi ciwn
* cit auctoritatẽ. ltaq; ſi accedat ſapiẽtia amplificat auctoritas: ſi hisduobusacceſſerit eloquẽtia:erit uet
ꝗ hæc potuerit hre pfectus: ut hic maioribus nr̃is Catõi: Lælio: atq; aliis tradidit ſapiẽtia: auctori/ ne
o tatẽ eloquentiã. Gus me.ꝗ.a. me
minins ntpfacl octuor rhen eICatonem: neq; Lælium: neq; horum: ut uere dicaam (ccxn/
.o ſe: pricipalẽ illã iuügédã eẽ eloquen Tr —
tcieinn Sn le d ruliu 5R diſcipulum Aphricanum:neq; graccos aphricani ne uun
ſ r u ſola ſabién Pdecn?. potes quibus in hoĩbus erat ſumma uirtus: et ſumma e
ertiã illã nũquãoĩio eloquetiã ſolã „ K ⸗ . .
Pdelk Teib.nanid obeſſe pleruq;. Uirtute amplificata auctoritas: et quæ his rebus orna higr
poſten, de Snecloqucte diſi. re mẽto:et reip.præſidio eẽt eloquentia. Quare meog/ ſis
1& ꝗq eiuscirca actus natura fue , NIL, Le. g. 15 ”
dueni plin lerſech ſdiu uerit mix quidã et priuatim et publice puerſe abatuũtur: ſed eo len
ta ſapiæ. Poſt eandẽ toquẽtiã repu aclernn zri: z: j; - .
dtats ſabictin maxĩia Kautia ich⸗ quidem uchemẽtius ne mali magno cu detrimento eſt⸗
. liſſe reip. Magnuq; exide odiu: atq; bonoruũ: et cõi omnium Pnitie plurimũ poſſint cum cen
c reeereiced l præſertim hocunũ ſit quod ad omnes res et priuatas D
multa incõmoda ꝑ hãc cõtigiſſe mõ et publicas maxĩe ꝑtineat:hoc tutathoc honeſta:hoc id
ſtrauit, Neceſſariohæc ꝗrta theſis illuſtris: hoc eodem uitia iucunda fiat. Nam hic plu =
ẽſtudẽdũ eloquentiæ: ſedq nxta bö.. . . erd . nehn
ſit ſapientiæ: & hicꝗſi exortatio, ĩ rima cõmoda ueniunt ad rempu.ſi moderatrix oium ms
„ cxorlatôe uero deliberatiõis p̃cepta 7 præſto eſt ſapientia rerum. Hinc ad ipſos qui adepti
ſeruãt. Tractat utilitas. Tractat ho . — . e. r.. .
netas, tractat poſſibile. Vtilitaspor ſunt eã: laus:honor: dignitas cõfluit. Hic amicis quo
roduobusgeneribuscoõpræhécdit: ſi q; eorũ certiſſimum ac tutiſſimũ præſidiũ comꝑatur
mala repellamus: ſi ꝓſpera cõſequa — . .
murtergo hic tractat utilitatem ab S
utroq;: & primo: ut mala repellantur: ſed eo uehementius inquit: ſtudendum eſt eloquentiæ: ne
mali magnocum detrimento bonorum: & communi omnium pernicie plurimum proſin t. Deinde h
quo bona conſequantur. Cum prefertim inquit hoc ſit unum quod ad omnes res: & publicas & pri .
uatas: maximepertineat,. Poſtremoetiam ad ſolam priuatam utilitatem deſcendit: &ibi utile: atq; c
honeſtum ipſis noibus ſignat⸗Hoc tuta inꝗt: qd utile ẽ:hæc honeſta: hæc illuſtris: qd'ex utili: atc;· gu
honeſto eſt: hæc eadem inquituita iucunda fiet. Magna exortatio: ſiquidem inter ſtudia urilitars m
atq; Honeſtatis circa eloquentiamcomparandam: quæ quidem ſtudia multum habent laboris. Et m
lam uitam una fucurã dicit eẽ iucundam. Supereſt ergo poſſibile: utoſtendat eloquẽtiã poſſe cõſeꝗ bis
ii inquit non eloquẽtiã ſolum natura: neq; exercitatione: ſed etiã arte cõſtat:qm arte diſcere in no/ zur⸗
ſtra poteſtate eſt. poſſi umusinquit eloquentiamconſequi. In hac exercitatione eſt etiam auxeſis: au
get enim laudes eloquentiæ: Auxeſis porro duobus modisfit: ratione: &cparatione. quxit eloquen
tiam rõne: ubi ait per hãc: & publicas: & priuatasresadminiſtrari poſſe:per hãcuitam tutam:hone
ſtam: illuſtrem: mundam: futuram. per hanc unamqu q; veipu.ſibi: atq; amicis prodeſſe poſſe. Au
get uero eloquentiam comparaticne : cumait eloqutione ſola fieri : ut beluis omnibus antecella/ 2“
nuis:cum ſint alia inferiores beluis ſcimus: preclarumq; eſſe ſi propter ꝗ beluispræſtas:hoc etiã ip̃is cuin
hominibusantecelles. Quod poterit fieriſi eloquens fueris. Nucquoniamexhortatioms: atq; auxe ſige
ſis præcepta möſtramus ad interpretationẽin his poſitæ orationis redeamus: quare meo ꝗdem ani arte
niomhilominus eloquentiæ ſtudendum eſt. Quarta illa theſisſtudẽdum eſt eloquentiæ: ſed quæ dete
ſit mixta ſapientiæ. Et iucunde meo inquit aninmone quid ſihiuſurpaſſeuideatur:nõ dixit oquen da
tiæ ſtudendum cenſeo: ſed quod ait nihilominus.i.ꝗᷓꝗᷓ multa incommoda attulerit reipu. tamẽ elo us
4 quentiæ ſtudendumeſt: ſed ut ei ſapientiam coniungamus. Et ſi ea quidem priuatim & publice per ſtean
uerſe abutunturmagna exhortatio: cum ait quidam: ut ſi pauti ſunt: facile opprimn poſſe uidean/ nic
tur. Priuatim & pu. republica enim hisduobusconſtat:hominibus: & ciunatibus. peruerſe abutũ (d
. tur. obeſt enim reipu. quod prodeſſe debeat magno cum detrimento communi ommium permi/ L Ner
tie: & hic optie exhortat. Nequis. n. diceret quid mea ſi bõi piclitãt: recteaddidit:& cõi oĩum perni ls
cie ergo ſtudẽdũ ẽ eloquẽtiæne opprimãt. nã hĩc ad rẽpu. maxĩa cõmoda uemunt. Si moderatrix
ommium præſto eſt ſapientia. Bene perſuadet ſapientiam iungendam eſſe eloquentiæ ſiquidem re tia
rumoĩum moderatrixeſt. Ergomulta inquitad rẽpu. cõmoda ueniũtex eloquẽtia uel ſapiẽtia. Sed rie
quia multi Zius magis utiluatibus uolũt eẽ cõſujtũ. recte ſubdidit. Hincad ipſos ꝗ cãadepti ſũt n
lius: honor: ignitas confluit. Quæ oĩa & utilia ſũt: & honeſta. Hinc amicis quoq; eorum certiſſi/ Te
mum& tutiſſimum preæſi dium Cõpatur. Oſtẽdit hæc ꝗ agatorator. Sapics. n. c eloquẽtia negocia l
don
£△
ſ●
£

dlic
ſiͤ
i
ch
ent
tri⸗

ne
umn
ma
⸗
lia
deo
o⸗
e
hoe⸗

do
An
Z.Ne
ente
Apri

7
4

e

in

ſuſcepta nõ deſerit:& inde fit ut cõmodis amicoꝑꝶ deeſſenonpoſſit: ut ipfe Cicero in uerrinis. Et 9
omne reliquũ tempusquod mihi ab arnicd negociis datur in his ſtudiis laboribuſq; conſumam.
Ac mihi quidem uident: diximius ſupra Auxeſin in rõne & comparatiõe fieri. Hic comparatio eſt
hoĩum & beluarum && inter ſe hoĩum. Hoc ſi forte nõnatura mõ: neq; exercitatione conficitur: ue/
rum etiamartificio cõparatur: ut ſupra diximus. Poſſibile hictractatur. i. poſſe ab hominibus per
artem eloquẽtiam cõprehendi. Neceſſarioergo priuſquã eloquẽtiæ præcepta traderet: exhortatus
eſt ab honeſto:ab utili:a poſſibili:&
Ac mihi quidem uidẽtur homines cum multis rebus debere abboPid Pon e eloquen/
præſtare quod cloqai poſſunt. Quare præclarũ mi- renelind genere plius artsOm
hi quiddam uidetur adeptus is ꝗquare homines be- haberſechndum præeprdͦ:ſenten⸗
ſtiis præſtent: ea in re hominibus ipſis an tecellæt: hoc arn Varronis: qui ait eſſe artemex
ſi forte nõ natura modo: neq; exercitatione cõficitur: ere B ndrinteds ar⸗
uerum etiam artificio quodã comparatur: no alienũ Jam ſolã aen rſecnsuanta
—. . .. —„ ciẽtiam dat:ut illud ipſũ:ꝙ; ſcien⸗
eſt uidere quid dicant hi:qui quædam eius art Spræ tiam: dus rõibus ſeiamus ſtedar.
cepta nobis reliquerunt. Sed anteꝗᷓ de ptæceptis ora- Itailla ad ſciẽtiã ſolã ꝓficit: hæc ad
toriis dicamus. Videtur dicendum de genere ipſus ar ſciẽtiam: quæ in hacactu ſit: utputa
orus dicai . . I1idicam, Grãmatica ars eſt gnara p
tis:de officio:de fine:de materia:de partibus. Nam his —um Orationiszmar⸗ ſyllabarũ: gna
— .. rIIS uniſetiiſani- & fa litgrarum, Per hac diſcimus om
rehus cognitis facilius etexpedtus uniuſcuiuſqyani „ maKia munn e:hæcciu dico. Cui P
mus ipſam rationẽ ac uiam artis conſiderare poterit. hanc unar, u ui d nro⸗nz me cum
. . 1. r rt uitẽtur oſtendo. Artem illam extriĩ
De iure ciuili er partibus ens ſecus doceo: per quã ſola ſciẽtia d?/
c Iuilis quædam ratio e:quæ multis et magnis ſcitur. Si autem dlcafn quæ ſunt p⸗/
SS 7 tesorationis:quæ ſyllabæ: quæ litte
EX rebus conſtat: eius quædã magna ctamp la ræ: quibuſq; Mötsoinmia ilia cõſtẽt
Pars eſt artificioſa eloquentia:quam theroricã Uocat quo pacto uitia uitentur:tũc erit il/
AAuAua ars: cu'i eſt nomen itrinſecus: nO d
ad ſcientiam noſtrã tm̃ proficit: ſed quæ inactu ſit. Ergo & ars rhetorica duplex é nam eſt extrinſe/
cus & intrinſecus. Intrinſecusautilla eſtquæ nobisad actuspᷣcepta artis inſinuat. Extrinſecus porro“
quænobis ꝗd ſit rhetorica demõſtrat: quàcũ demõſtrauerit ſcimus tm: ſed exercerenon poſſumus.
Hanc itaq; artẽ extrinſecus quæ ſolã ſcientiã parit ꝗnq; rebus Tul. oſtẽdit. Genere artis: officio ſine
materia ptibus. lp̃e ãt oſtẽdit ſe de ea arte: quæ ẽ extrinſecus eẽ diotug.Intrinſecusuero artẽ: quæ no
bis ad actus pᷣcepta dat.lnterim differre ait.n. Sed anteꝗᷓ dep̃ceptisoratoris dicamus dicendũ uide
tur degenere ipſiusartis: qm prĩo artis genere ſatiſfaciẽdũ ẽ:q̃le genus rhetoricæ artis ſit explicẽus.
lIuilisquædam rõ: ut ſupra ꝓmiſimus de genere artis rhetoricæ nobis dicẽdũ ẽ. Gẽus hoc
ipſũ:quod ſonat: genus uoxẽ:hæc uox generis triplicẽſignificãtiã habet. Eſt gẽus.i. patria
partes: origo ſanguis. Quõ eſt illud unde genus ducis. Eſt itẽgenusſub quo multa ſimilia
ex eodẽ deſcẽdẽtia cõtinẽt: ut aial genus etiã hoc modopiſcis: equusaĩalia: ſed hoꝶ oĩum
genus animal. Eſt tertiũ illud genus:quo cuiuſſibet rei qualitas indicat ſi dicascuius generisueſtis
cuius generis factura. In hocgenere artẽ rhetoricã ponit. 1. qualis: uel quanta ſit demũſtrat. Et recte
ſi ꝗdẽars geuns ẽ:illud ſubquogenere artisars grãmatica: ars dyalectica :ars rhetorica. Sed oẽsiſtæ
artes in genere qualitatis ſunt ponẽdæ: quo quales: uel quantæ ſint demõſtrẽt ergo & rhetoricã ĩ ge
nere qualitatispomit: quo qualis:uel quanta ſint demõſtret. Deĩde debetattẽdereubi ſitars rhetori
ca:an ſola ſit:ſi par:ſi æqualis: maior: minor ne ſit. Atq; ideo hæc diligẽter inſpexit rhetoricã ci
uilis cuiſdã rõispartẽ diciteẽ maiorem. Et ꝗa ad genusartis rhetoricæ deſcẽdimus: quæ ſit uel ubi
ſit attẽdamus Omnis patria qeqd agit ciuilisrõ dr: hæc ciuilisrõ duplex : una quæ res certas ſolen
ni curſu: & ſine ullo tumultu agit:et altera quæ in lite acdiſceptione uerſat: ut hoc mõ ꝗcꝗd agit
duobus mõis agit: factis & dictis: ita ciuilis ẽ rõ: una ĩ factis& dictis: ſed quæ facta & dicta ĩ actu atq;
ope cõſtitutæ fũt. Alia ĩ factis & dictis: ſed quæ facta & dicta ĩ iudicio: uel quæſtiõe uerſat:ita una il
la rõ ĩ actu ẽ:atq;ope.hãc ueroalterãciuilẽ rõnẽ: quæ in quæſtiõe uerſat ſciẽtia noĩauit. hic. n. d ocet
qd iuſtũ: ꝗd utile:ꝗd hõeſtũ:hæc rurſus ciuilis rõ.i. ſciẽtia ĩ duoboẽ ĩ rhetorica.i.artificioſa eloqn
tia & ĩ ſapitia. i. rerũ cõceptiõe ex natura ueniéte. Sed qa orator pluspeloquẽtiã gerit: iccircorhete
ricã ciuilis rõnis partẽ eẽ diximus. Sed qa duplex cuiuſda rationispars, n & ſibi& ſapiengiæ: ur ge
nusexprimar rhetoricã ptẽ magnã: amplãq; eẽ cõfirmar. Ciuilis quæda rõ: quæ multis & magnis 80
rebus cõſtat. Eius quædâmagna &ampla parsẽartificioſaeloquẽtia: cũ cit Qukrda rõ eſt:oſtẽdit
duplicẽ eẽ: unĩ quæ ĩ ope cõſtituta cẽ:altera quæ ĩ quæſtiõibus. Quam rõem quiléan qua thetorica
ponit: ut ſupra diximus ſcientiã debemus intelligere: & quod aſ multes émagnis ex rebus conſtam

„ — .
Notũ ẽ.n. ꝗ crebris:& de qᷓ magnis rebus iudicia: uel quæſtiones habeãt. Parum ergo fuerat dixiſſe
multis ex rebus: niſi addidiſſet & magnis Eius quæda magna & ampla parsẽ artificioſa eloquenta

cũ ait. Quædã pars:oſtẽdit eloquẽtiã & ſciẽtiã ex duplicicõſtare.i.ex ſapiẽtia & artificioſa eloquẽ 1
0. tia:ſed eloquẽtiã partẽ eẽ maiorẽ:& magna inꝗt& arupla pars. Magnũ ẽ ꝙ ĩ cumulũ ſui:& magnitu “
dine creſcit. Amplũ ꝙ late patet: & p multa diffundit᷑: ita ut ſupraquæ multis& magnis. Magxnum
itaubi: ut hic poſuit:imultũ uero ad amplitudinẽ referamus. Magna & ampla pars: ingt artificioſa
eloquẽtia:ũ eloquẽtia ſolũ: ſed arti .
fciot eloinria: rhetorica nocet Naã neq; cũ his ſentimus qui ciuilẽ ſcientiã eloquẽtia
ntiam cloquentianépu dt idiget. non putat indigere et ab his qui eã putãt omnẽ rhe- R
Diximus ſi upra partem illam cuilis toris ui et artificio contineri magnopere diſſen timus.

uæ ĩ iudiciis uerſat ſciẽtiã uocari. 1 L
Nanen- c dupglici coſtar ſapictia 1. Quare hãc oratoriam facultatem in eo genere pone

.
—— — — —

. 2
7

e0 dloduétia: duaf nu ſe musuꝑ eam ciuilis ſcientiæ partem eſſe dicamus-
abillis diſſentire dicit ꝗq hoge altero ,S . —
ciuilẽ ſciẽtiã cõſtare dicut. nãneq; i/ P ficiũ aut cius facultatis eſle uidetur dicer a P
ꝗt cũ his ſentimus: ꝗqxiuilẽ ſcientiã 00 poſite ad ꝑſuaſionẽ finis perſuadere dictio

eloquẽtia nõ putãt indigere, Multi 2 ——,7 — ☛
iedicut ciuié ſci Enaſine edquüunn nẽ. Inter officiũ et fine hoc ĩtereſt: quod ioffi
tia ſtare non poſſe. Cuncta n. perna cio ꝗd fieri:iĩ finẽ quod officio cõueniat cõſideratur:
r diei ena e enene : utmedici efficiũ dicus ecuraread ſanidii appoſite: S
eloquẽtia cõſtare poſſe: illudq; eſſe o finẽ curatiõe ſanare. Itẽ oratoris 94 officiũ:et 44 finẽ
iuſtu: uel iniuſtũ: ꝙ eloquẽtia potu eg —1
Erit piuadere, e 425 39 n avert E intelligimus: cũ id qd facere debet officium eẽ djci “
. ꝙ diſſentio. nam ciuilisſciẽtia & ex musillud: cuius cauſa facere debet finẽ appellamus
ſapientia cõſtat:qᷓ cũcta ſentimus: S S=
eeloquẽtia:qua id qd ſentire pooꝛ—
ſumusexplicamus. Sed quia eloquentia poſita in republica facilius quod fueritagęreſſa. Perſuadet
iccirco eam in ciuili ſcientia partenm dixit eſſe maiorem. Et ab hisqui eam putant omnẽ rhetoris ui
& artificio contineri: Si ergo omnisciuilis ſcientia ſola rhetorica non poteſt cõtineri. Rhetorica ciuit

lis ſcientiæ eſt. Quod aũt ait rhetorisui &artificio tale eſt: ac ſidicatur. Grammatica eſtgnara lit/
terarũ. Per hanc enim diſcimus omnia uitia uirtute: non dico tamẽ quomodouitẽtur. Artem illam
extrinſecusdoceo: per quã ſolũ uitentur: ſed non quomodo. Si aut dicam: quæ ſint partes orationis
æſt: quæ ſyllabæ: quæ litteræ: qbuscaracteribus conſtent: quo pactouitia uitẽtur: tũcerit illa ars: cui
eſt nomenintrinſecus:nõ quæ ad ſcientia noſtram tim proficit: ſed quæ ad actus ſit. Ergo & arsrhe- HV
torica duplex eſt. Nam eſt extrinſecus intriniecus. Intrinſecus aũtilla eſt quæ nobis ad actuspræ⸗
cept artisinſinuat. Extrinſecusposro: quæ nobisqd ſit rhetorica demõſtrat: quam cũ demõſtraue 4

rit ſcimus tm: ſed exercere nõ poſſumus:hæcitaq; res: quæ ſolãſciẽtiã parit ui & artificio continet.
Artificiũ ẽ quoad aliꝗd citiusfaciẽduũ ꝑ pᷣcepta formamur. Nã id ex qc artificio cõficit uisẽ. Ergo 1
hic rhetoris. m. inꝗt: oſtenditq; unde uixilla deicendit & artificio contineri: quare hãc oratoriã fa/ DU
cultatẽ in eogenereè ponimus: ut eã ciuilis ſententiæ ptemeſſe dicamusofficiũ. Artificioſam eloquẽ 2
tiam facultatem oratoriam uocauit. Artem.n. uniuſcuiuſq; rei facultatem conſequimur. Et hæc ea
dem uisẽ: quæ ut ſupra diximus exarte colligitur. . “
Fficium eius facultatis uidetur eſſeappoſite dicere ad perſuaſionem: finisperſuadere di/
ctioneofficium eſt umuſcuiuſq; perſonæ actuscongruens ſecundum mores ciuitatis. Erge
officia pro perſomis diuerſa ſunt. Aliud enim eſtofficium partis: aliud amici: aliud ut ad
rem redeamus artis oratoris. Officia uero omnia ad finem ſpectant: fims quoq; ad officia H
refertur. Nam neq; officium recte definiri poteſt ſine admixtione finis: neq; finis ſine ofticii con
iunctione: & hoc in omnibus perſonis ac rebus: ut hic Cicero in definiendo oratoris officio fi-
nem nectit officio. Ait enim. Officium autem eius facultatis uidetur eſſe appoſite dicer. At per
ſuaſionem ergo officium oratoris eit dicere: ſed appoſitead perſuaſionem: ubi iam finis admixtio 1
eſt:ideſt perſuaſionis. Nam ſolum dicere non bene officium definiunt oratoris. Poteſt enim eẽ mul 1
torum. nam & poetæ & philoſophi dicunt. Itaq; oratoris officium plemſſime finisadmixtione de
clarauit. Demde finen' oratoris officii ait eſſe perſuadere. Sed non ſatisplena finem oratoris oſten
* derat: ſi ſolum perſuadere potuiſſet. Nam perſuadetur tabulis: tormentis: teſti bus:multiſq; aliis re
bus. Ergo ut finem proprium declararet fini adiunxit officium Alt emm finis eſtoratoris officii P H
ſuadere dictione. Dictione inquit quod eſtoratoris officium ita inquit. Etmedici officium eſt cura 2
re: ſed quia multi& incantatione & ligaturiscurant. Curare nquit: ſed appoſite ad ſanädum: ergo a
ut euideòtius officium medici demonſtrar t: finem qucq; iunxitofficionideſt curationi: ſamtatem.
Deinde finiseſt medicialis officii iquit ſanare: ſed quia multi ſtem ſanant addidit ſanare curatio
ne:ita ergoſemper ofycium & finisſine altero exprimi non poſſunt. Hanctamen diſtantiam dicit 2

eſſe incer officium: & finem, t m officio quid agendum ſit in fine: quid eomplendũ ſit coni derare

4
4 4

. *
IIi. ebeamus: hic Marcomãnus errauit qui dixit finem oratoris officii non eſſe perſuadere nec fin?
H e medicinalisofficu ſanare: & enim ſæpe non perſuadere oratorem & medicum non ſanare contigit:
mm ideoaddidit. Quatenus rerum conditio perſonarunique patiatur: ſed non intellexit Ciceronem
qui finem in rebus ipſis poſuit. Nam in euentu: ideſt qui finem in officio conſtituit & in his ipſis re
B bus:quæ dum in officio ſunt:ad finem enduntQuare & oratoris officii finem eſſe completum: ſi
appoſitæad perſuaſionem dicat & medicinalis officii finem eſſe completum: ſi quicquid ad ſanita
2 . ” tem ſpectare uidet adhibuerit. Mar
ℳ Ateriam artis eam dicimus: In qua oĩs ars: et ea comannus:itaque finem nõ in rebus
ke. .. ias: dua con Karke ” Ateriam artis eam dicci
“ dicinæ materiam dicimus morbos ac uulnera:quod in m mus. Res iter dũ ſpeciali
his oĩs medicina uerſetur. Item quibus in rebus uerſa- ter dfimmusquum quid
Ne 8 . eEöüſirabeiſcé ipiis icipiaus
tur ars et facultas oratorla: eas res materla artis rtheto-⸗ demõſtrare ut paulo ante definiuit
ricæ nominamus. Has auũt res alii plures alii pꝛausiores penus officiũ: finẽ ĩarte. ſerhetorica
1 2 . FInterdum quo clarius definiamus a
exiſtimauerut. nam Gorgias leontinus antiquiſſimus genere ĩcipimus eius rei: quam defi
1 fere rhetor:omnibus de rebus oratorem optime poſſe nimus ſed agenere quod ſibiuicinu
ere reWPoe ER ſitnon ualde remotum: utnunc Ci
dicere exiſtimauit. Hic infinitã: et immẽſam huic artt ce. Cunonateriã artis rhetoricæ de
k ficio materiã ſubiicere uidetur. Ariſtoteles autem: qui monſtraturus ſinonamateriæ defi
, . . . A. :.. nitione cœpit ſed a materia artis. pri
. huic arti plurima ad iumenta at ornamẽt? ſubmini mum autem genusẽ materia Mate
ſtrauit: tribus in generibus rerũ uerſari rhetoris offici· ia borro in duas ſpecies diuiditur
WS . . . . . . . . atem materia artis: & nonartisrur
um putauit:demoſtratiuo: deliberatiuo:et iudiciali. De * ſusm Reria artis diuiditur in artes
monſtratiuũ ẽ: quod tribuitur in alicuiuscertæ ꝑſonæ bplurimas sgrammatucam: dialecticã
— .—— — 1 õ ryhetoricam alias multas ergoa ma
laudẽ: uel uituperationẽ. Deliberatiuũ quod poſitum teria artis quæ medio ſupra ĩcipis
in diſceptiõe alicuius. et cõſultatõe ciuili habetĩ ſe ſen ur definiat materiãartis rhetoricx:
. ..J Miteriam inquit artis: ut genus eſſe
= è — non addidit rhetoricæ. Verũ quod
u l slä Ait eam dicimus. Oſtendit artis om
màm nem materiam in duobus eſſe.i. ĩ eo ubi facit aliquid & in eo unde facit: utputa fabri materia eſt in
4eeo ubi facit. i. ferrum quod tundit. Eſt itẽ fabri materia in eo unde facit.i. malleus dequo tdit. Ita
aui & medici materia ẽ ubi facit morbusac uulnera. Itẽ unde facit inſtrumenta ꝗbus curat. Sic& mate.
/ ria rhetoricæ artis poteſt in eo eẽ ubi facit.i.i deliberatiõe demonſtratione iudiciali. Poteſt & in eo
1, eẽ unde facit.i.in argumẽtis quæſtiõibus& ĩ reliꝗs materiæ neceſſ- ariis. Verũ Cicero generaliterma
e teriã artis illã dicit in qua oĩs ars & facultas ueniens ex arte uerſat j. ubi fit non unde fit: ut mecici

. materia ſit morbusac uulnera. Fabri ferrũ quod tundit. Rurſus rhetoricæ artis materia ſit delibe
ratio demonſtratio iudiciale: nõ argumenta & illa oĩa ꝗbus materia rhetoricæ artis ipletur. Verũ

2 „.
, quod ait in qua oĩs ars & ea facultas quæ cõficit᷑ ex arte uerſatur. Cum accipimus alicuius rei arte
le neceſſe eſt nosaliqꝗd ex ea cõſequi. Quare id qd ex arte cõficitur: ut ſupra docuimus facultas dicit.
8 Cuncta. n. partem faciliustranſigunt᷑. Hasãt res alii pluresalii pauciores: eas res.ſ.in ꝗbus materia
artis rhetoricæ conſiſtit: ſũt autẽ ut Ariſtotęli & Cicero placet/tres. i. triplex materia demõſtratiua
i, deliberatiua iudicialis. Itaque qtum ad materiä rhetoricæ artisex pectat hoc plenũ ẽ. I ꝗcqd plus
Ea plenopius iptelligerccouicquidminusd pleno mimus ĩtelligit. Ve& q plusẽ dupliciter plusẽé
4 aurico ubi modusẽ aut ĩ infinito. & ideoaddidit præter illud qd dixit alii plures exiſtimauerür
Nam gorgias inꝗt leontinus antiquiſſimus fere rhetor: oĩbus de rebus oratorẽ optime poſſe edi ce.
re exiſtimauit. Hic infinitã & ĩmenſã huic artificio materiã ſubiicere u idet. Ergo illi ꝗ in pluribus
, rhetoricã materiã conſtituũt: exortationẽ & conſolationẽ in rerũ generibusponut, i. in materia rhe
. torca. Sed Quia orator in ciuili ratione uerſat conſolatio porro priuatoꝶe tconſolari amici ẽ po
„ ” tiuſꝗ oratoris ODeĩde quia officiũ oratoris eſt perſuadere dictione exortatio ſiue dehortatioad ma
teriã non pertinent oratoris. Cum n. exhortor nihil perſuadeo:ſed uolentẽ aliquid ut magisuelit .
inſtigo: & cũ dehortor nolentẽ aliꝗd non tunc prim perſuadeo ut nolit: ſed ut magis nolit ĩ ſeigo. 7
. J Ergo neceſſario exhortationẽ & conſolationẽ Tulliusa materia rhetoricæ artis ſeparauit. lté il 14
n res pauciores rhetoricæ materiæ tribuut demonſtrationẽ tollunt. Dicunt, n.1 demonſtratiõe nihi „
re perſuadereoratorẽ cũ re uera pſuadeat: ſed falſo. Nam cũ aliquẽ uituperamus ſiue laudamus?; urr
io apud omnestalis hẽbatur qualẽ demonſtramus ſine dubio perſuademus. Ergo Cice, Ariſtotelẽ ſe
. cutus triplicẽ materiã eſſe dicit oratoriisofficii demõſtratiuã deliberatiua nudic alé. Sed has mate
1 rias ĩ publicis cauſis cõſtituit: hiſq; perſonas certastribuit. Quare has tres res diffiniuit i ciusinego
