eius cã ſunt comparatæ. Ergo ĩ hoc quoq; iudicio deſi

nite litteras le gis ſcrutari et legẽ utæquunmẽ ex utilita

te re p. conſiderate. Quid n. magisutile fuit thebanig

quã lacedæmonios opprimi:Quid magis epamini

dam thebanorum ĩperator qua uictoriæ thebanorum

cõſulere decuit: ꝗd hũc tãta thebãorũ gloria tã claro

quã exornato tropheo carius atq; antiquius habere cõ

uenit: Scripto uidelicet legis omiſſo ſcriptoris ſenten

tiam cõſiderare debeat.At hoc idem cõſideratum ſa

tis E:nulla ee lege niſi reip. cauſa ſcriptam. Summã igi

tur amẽtiam putabãt cẽ quod ſcriptum erat reip. cau-

ſa ialuuis: id nõ ex reip. ſalute interpretari. Quod ſile-
ges oẽs ad utilitatẽ ẽ re pu. referre conuenit hoc autẽ
r ip profuit: profecto eodẽ nõ põt fõ et cõibus fortu
nis conſuluiſſe: et legibus non obtẽperaſfe. Quatuor

autem partibus conſtat argumentatio cum autem
proponimus: aut aſſumimus ſine approbatione. Id fa-

cere oportet: cum aut propoſitio ex ſe ntelligatur: aut
aſſumptio perſpicua ẽ:et nullius approbatiois ĩdiget:
propoſitionis approbatione præterita quatuor ex par
tibus argumentatio tractatur ad hunc modũ. Iudices
qui ex lege iurati iudica is: legibus obtẽperare debetis
Obtẽperare autẽ legibus non poteſtis niſiquod ſcnip-
tũẽ in lege equamini. Quod.n. certius legis ſcriptor
teſtimoniũ uolũtatis ſuæ relinquer᷑ potuit:quã quod
iple magna cum cura atq; diligẽtia ſcripſit: Quod ſi
litteræ non extarẽt magnopere eas requiremus utex
his ſcriptoris uolũtas cognoſceretur. Hæc tamẽ epãi
nundæ ꝑmitteremus. niſi extra iudiciũ ꝗd eẽtut is no
is ſentẽtiam legis interpretaretur: ne dum nũc iſtug

Ea. n. uirtute:& ſapientia maiores
noſtri fuerunt & cætera. Tertio loco
ſpecies aſſumitur. Ergo in hoe quo
q; iudicio deſinite litteras:legẽ quo
qʒ iterpretari & cætera. Quarto loco
approbat aſſumptionem. Conſide
rate quid magisutile fuit thebãis qᷓ
lacedæmõios opprimi & cætera. Po

ſtremo concludit. Quod ſi legesoẽs *

& cætera. Hoc au tem argumentum
lõge a quæſtione petitum cognoſci

musfacile. Argumentũ ueroquod ĩ

ſpecie ẽ ſemper cũ dubitatione ꝓpo
nitur. & hoc eſt illud igiturnon eſt.
Aut hoc faciamus aut illud faciãus

Verum cum in propoſitione ſi eſt.

AAAicirur ců i ppo
ſitione autẽe eeft.
diciti argumentumi
ſpecie ẽ debet ſemper cum dubitati
one proponi:huius propoſitionis fa
cienda eſt approbatio. Deinde aſſũ
ptio eiuſdem ſpeciei faciẽda eſt per
eandem ſpeciem, Sed per confirma
tiomm. Cuius aſſumptionis facien

da eſt approbatio. Tunc erit poſtre

ma concluſio. Talis in miloniana ra
tione ſyllogiſmus eſt. Si inquit do
ceo cauſas fuiſſe clodio ut occide
runt milonem probo inſidiatorem.
Hancpropoſitionem aprobauit: &
ſi boni ne magno quidem emolumẽ
to impellunturad fraudem impro
bi ſæpe paruo. Deinde ipſam ſpeciẽ
aſſumit per cõfirmationem. Habu
it autem cauſas clodius: Hanc rur
ſus aſſumptionem multis rationi
busapprobat. Poſtremo concludit.
uare ſi habuit cauſas clodius ut
occideret milonem conſtat inſid ia
torem fuiſſe. Ergo quotiens argu/
mentum in generè fuerit:ſpecies aſ/
ſumenda eſt. Quotiens argumen/
tum in ſpecie fuẽrit:ipſa ſpecies aſ⸗
ſumenda eft:ſed per confirmationẽ
Hoc autem tenere debenius in pro/
poſitionem uim totiusargumenta/
tionis conſiſtere. Siue autem in ge
nere: ſiuein ſpecie ſit propſitio: ex ip
ſa tamẽ ſenip generatur aſſumptio.

gitur quod ĩ

Docuit itaq; quinquepartitam argu
mẽtationẽ p exẽplum epannnuũdaæ.

Deinde docuit quadripartitã argu

mentationẽ duobus modis. nũc pro
poſitiõis approbatiõe. nũc aſſumpti
omis approbatõc ſublata Deĩde do
cuit tripartitã argumẽtatõem utraq;
approbatiõe ſublata: Nunc quæſtio
ẽ an ſit bipartita argumẽtatio. Si pe

perit: uirgo nõc̃.peperit aut. Multi

dlicunt eẽ bipartitã argumẽtatiõem
hac ratõe. & inqunt approbaticnes
lLæpe ꝗa manifeſtæ ſunt ſubtrahunt
cur nõ & cõcluſio cũ manifeſta ẽ ſub
trahat ut ſi bipartita argumẽtatie p
ꝓpoſitionẽ & aſſumptionem. ſi pe/
perit:uirgonon eſt.⸗Peperitautẽ. Ci
cCe. hanc illo& ſentẽtiam rephendit.
Dicitq; ſemper argumẽtaticꝑem cõ
cludendam eẽ:nec unꝗᷓ tamè utẽdũ
ellſe manifeſta concluſione. Tuncau
tem hoc fieri poſſe ſi cocluſicnem
genera cognoſcamus.ſunt ãt quatu/
or. Quaꝑ cõcluſionum una talis cũ
breuſter facimus ppoſition òn ſſu
ptionis& poſt adiunginius id qued

ex oĩ argumẽtatõe cõficit Dataãtip

ſe exẽp Qued ſi leges oẽs ad utili
tatẽ reip. referri cõuẽit hic ãt ſaluti
reip. ꝓfuit ꝓpfecton põt eodẽ pacto
& ſaluti cõi cõſuluiſſe & legibusnen
obtemperaſſe, ſecũda aut cencluſio

talis ẽ ut argumẽtatio ex contrario

cõcludat᷑.& dat exẽplũ.ſumma igi/
tur amẽtia ẽ in coꝑꝶ f̃ de ſpecie habe
re quoꝶ perfidia totiẽs deceptusſis.
Propoſitio.n. hums ſyllogiſmi talis
eſt, Qui ſepenumero nos ꝑ fidẽ fe/
fellerunt: eog orationi fidẽ habere
non debemus. Hoc poſtꝗᷓ probatum

eſt ita concludioportuit.lgit cartha

ginenſibus fidem non habere debe/
mus. ſed contrarium potius i cõclu/
ſione conſtituit. ſumma igitur amẽ
tia eſt ĩ eog fide ſpem habere queꝶ
perfidia totiens ecepernin, Tertia
concluſio taliseſt: ut id ſolum quod
ex omni argumentatione conficitur
inſeramus:& dat exemplum. urbem
ięitur diruamus, Quarta concluſio
talis eſt: cum non id quod conficitur
inconcluſiõe pommus: ſedid quod
cam rem quæ conficitur cõſequat:
& dat exemplum. ſi peperit cum ui
ro concubuit. beperit autem. Hic cõ
ficitur. Cum uiro igitur ccncubuit.
ſed hoc in concluſione quia manife

ſtũ eſtnon ponit. ſed illud penit qd
manifeſtũ illã concluſionẽ cõſe ui/
tur. Igitur fecit inceſtum: &. n. ſi cũ

uiro concubuit id conſequitur ut fe
cerit ĩceſtũ, Antiqui aut quẽcũq; ho
minũ coitũ nceſtum appellabant.

partiamur:cum præſto lex ſit non ex eo quod apertiſ-

ſime ſcriptum ẽ ſed exeo quod ſuæ cauſæ cõuenit ſcri
ptoris uoluntatẽ ĩterpretari. Quod ſi uos legibus ob-

tẽperare debetis:et id tacere nõ poteſtis niſi quod ſcri-
piumẽ in lege ſequamini quid dubitatis quin iſtum
contra legẽ feciſſe udicetis. Aſſumptionmis aũt appro⸗
atione ꝑterrita ſic fiatargumẽtatio.Qui ſæpenume
r0 nos ꝑfidiæ fefellerunt eorum orationi f'dẽ habere
nõ debemus. Si quid. n. pf dia illorum detrimẽti acce

perimus nemo erit præter noſmetipſos quẽ iure accu

ſare poſſumus. ac primo quidẽ decipi icõmodũ ẽ: ite
rum ſiultum:tertio turpe. Carthaginenſes uero ꝑſæpe
iã nos fefellerũt. Suma igitur ametia ẽ in eorũ fidẽ ſpẽ
habere:quorũ pfidia toties deceptus ſis. Vtraq; appro
atõe prætsrita tripartita fit hoc pacto:aut metuamus

garthaginẽſes oportet: ſi ĩcolumes eos relinquerimus

aut eorum urbẽ diruamus aut metuer̃ quidẽ nõ opor
tet: Reſtat igitur ut urbẽ diruamus. ſunt aũt quĩ putãt
nõnunꝗᷓ poſſe complexione oportere ſuꝑſederi: cũ id

pſpicuum ſit quod cõficiatur ex ratiocinatiõe. Quod

ſi fiat bipartita quocqp fieri argumẽtatõem hoc modo.
Sipeperituirgo nõ ẽ: peperit ãt hoc ſatis eẽ dicunt pro

ponere etaſſumere:quoniam ꝑſpicuum ſit quod cõfi-
ciatur ex ratiocinatione. Quod ſi fiat complexiõis rẽ
nõ indigere. Nobis ãt uidetur: et oĩs ratiocinatio con-

cludeda cẽ et illud uitium quod illis diſplicet magno

pere uitãdum ne quod ꝑſpicuum ſit id ĩ cõplexionem
inferamus. FPloc autem fieri poterit ſi complexionum

genera intelligentur: Nam aut ita complectimur: ut

inunum conducamus propoſitionem et aſſumptio⸗
nem hocmodò. Quod ſi leges omnesad utiltatem
re pub.reſerri conuenit. Hoc autem reipubli. profuit:
proſeclo non poteſt eodem pacto et ſaluti communi

conſuluiſſe:et legibus non obtemperaſſe:aut ita ut ex
contrario ſententia conficiatur hoc modo. Summa

igitur amentia eſt ineorum fidem ſpem habere quo⸗
rũ perfidia totiens deceptus ſis: aut ita ut id ſolũ quod

conficitur inferatur ad hunc modum: Vrbem igitur

diruamus: aut id quod eam rem quæ conficitur ſequa
tur neceſſe eſt: ideſt huiuſmodi: Si peperit: cum uiro

concubuit:peperit autem. conficitur hoc modo: con-

cubuit igitur cum uiro hoc ſi nolis inferre: et inferas

quod inde ſequitur: fecit igitur inceſtum et cõcluſeris

e

At

gu⸗

mi
huli
woti
nnto

„**

in
cus
lun
ke
mu
neal
nl
urpt
Cog⸗
uer
retur:
ſamn
wrr
om
n
met.
ſünng
voel

4

Necd

Ptio
tum
idur
pod
cleſt
ſuisn
ille
Wonn
Crdn
un
ach
keros

o⸗
me
den
e

eine

m
ad⸗
tösl
oco⸗

argumẽtationem et perſpicuam feceris complexionẽ.

Quare in longis argumentationibusex cõductõibus

aut ex cõtrario complecti oportet. In breuibus id ſolũ

quod cõficitur exponere.ĩ his ĩ quibus exitus ꝑſpicu-

usẽ cõſecutõe uti.Si ꝗ ãt exuna ꝑte putabũt cõſtar̃ ar
gumẽtationẽ poterũt dicr ſæpe ſatis hoc mõ argumẽæ

tatõnẽ facer. Quoniã peꝑit: cũ uiro cõcubuit: nã hoc
nullius neq; approbatõis:neq; cõplexionis ĩdiger: ſed

nobis ab abiguitate noĩs uidẽtur errar᷑. Nã et ar gumẽ

tatio noĩe uno res duas gntkerl quod et ĩuẽtũ ali

ꝗ ĩ rẽ probabile:aut neceſſariũ argumẽtatio uocatur.et

eius ĩuẽta axtificioſa expolitio. Quãdo igr ꝑfer̃t aligd
huiuſmõi. Quoniã peꝑit:cũ uiro cõcubuit:iuẽtũ pro
ferũt: nõ expolitõnẽ. Nos ãt de expolitõis ꝑtibus loꝗ-
mur. Nihil igr ad hãc rẽ rõ illa ꝑtinebit: atqnac dictio

ne alia quoq; quæuidebũtur: oflicer̃ huic partitõi pro.

pulſabĩus. Si ꝗ ãt aſſũptionẽ alido tolli poſſe putene

aut propõnẽ: Quxæ ſi ꝗd hẽt probabile aut neceſſariũ

quoquo mõ cõmoueat audire neceſſe ẽ qꝗ ſi ſolũ ſpe

cCtaretur id quod inuẽtumẽ ac nihil hoc pacto tracta
retur id quod eẽt excogitatum referret nequaꝗᷓ inter

ſummos oratores et mediocres intereſſe exiſtimare-
tur: uariare autẽ orationẽ magnopere oportebit. nam

omnibusin rebus ſimilitudoẽ ſocietatis mater:id fie/
ri poterit: ſi non ſimiliter ſemꝑ ingrediamur in argu-
mẽtationẽ. nam primum omnum generibusipſis di-
ſtinguere conuenit: hoc ẽ tum inductione uti:tum ra-
tioeinatione. Deinde in ipſa argumẽtatione non ſem
pa propoſitione inciꝑe nec ſemꝑ quinq; partibus uti
nec eadẽ ratne expolite partitiones ſed tum abaſſum

ptione incipere licet. tum ab approbatone alterutra:
tum utraq;:tum hoc:tum illo genere complexionisuti
idut perſpiciamus aut ſcribamus:aut in quolibet exẽ-

plo de his quæ propoſita ſunt hoc idẽ exerceamus:fa-

cile ſit fadu. Ac de partibus quidem argumẽtationis
ſatisnobis dictum uidetur.Illud autẽ uolumus probe
itelligi nos tenere. Aliiſq; rationibus tractari argumẽ
tationes in philoſophia multis:et obſcuris: de quibus

certum et artificium conſtitutum. Verum illa nobis

abuſu oratorio uiſa ſunt aliena. Quæ pertinere autẽ
ad dicendum putamus:ea nos commodius quam cæ-

teros attẽdiſſe nõ affirmamus:ſed perquiſitius et dili-

Quare in longis argumentatõibus

Dat præceptũ ut ſciamus q concluſi

one unaquæq;argumentatio conclu
denda ſit. Quotiẽs inqt lõga fuerit
argumẽtatio aut pp memoriã
facere ĩ cõcluſione debemus: aut ſi

erũt ĩ memoria quæ ſupradicta ſũt.

Argumẽtatio nobis ex cõtrario ceon
cludẽda ẽ. Veg lõga argumẽtatio ñ
ptibus:ſed mẽſura partiũ couſtat.i.
nõ ꝗqnquepartita aut qdripartita ar
gumẽtatio lõga ẽ. Sed ĩ qcunq; argu
mẽtationequotiẽs latiores fuerit ap
probatões:tũc lõge erũt argumenta
tões.lta & qn quepartita argumẽta
tio ex mõ approbationũ breuis pote
rit inueniri. Quare inꝗt quæcũq; lõ
ga argumentatio fuerit duobus mo
discoroludẽda ẽ. Aut per cõductio
nẽé. i. Aut ꝑ cõtrariũ. Quo
tiẽs autẽ breuis fueritargumẽtatio:
hoc ſolo quod cõficitur cõcludẽda
c. in illisuero argumẽtatiõibus qu?z
exitum man feſtũ habẽt conſecutio
nẽ pohere ĩ cõcluſione debemus. ſin
aũt ex unaquaq; parte putabt cõſta

re argumẽtationẽ. reprehendit ẽt il

los ꝗ ex una parte dicunt fieri poſſe
argumẽtationẽ. Hi inquit errant de
nominis ambiguitate. Nãargumẽta
tio duas ſignificationes habet. & ar/
gumẽti: & argumẽtatiõis Quare cũ
dicũt ſi peperit cũ uiro cõcubuit: in
uẽtum ꝓferũt:nõ expolitõem.i.ar/
gumẽtum ꝓferũt:nõargumẽtatio⸗/
nẽ. ſed talisargumentatio eẽ nõ põt
mſi cũ expolita ꝓfert᷑ oratio. Eodẽ
mõ inqt & illi errãt q dicũt aliquan

do ſubtrahi poſſe minc ꝓpoſitionẽ:

nucaſſumptõnẽ.Nã qm utraq; hage
mõet auditorẽ: neutra neceſſe ẽ ſub
trahat᷑ expolitõi. Itaq; magnopt ſtu
dendum eſt: qa inuentio cunctisora
toribus cõnminisẽ. ſed ipſi oratores
dicẽdi mõ aut optimi ſũt aut medi
ocres:aut ſunt ĩfimi. Variare ãt ora
tõnẽ magnopere oportebit:pp faſti
dia uaria inꝗt uti oratiõe debemus
utnũc ꝑ iductõem argumẽtatiõem
argumẽtemur: nũc ꝑ rõciatõem. De

ide ĩ ratiocinatõibusnũc ꝗnquepar

titãnũc qᷓdripartitãnunc tripartitãä
faciamus argumẽtat onẽ. Demde ut
nõ ſemp prima ſit ppoſitio ſed ali
qñ aſſumptio pria ſit. Hæc ĩquit ut
melius ĩſpiciamus aut inſcribamus
ip̃‚i& nos exerceamus:aut ſi id piget
ſacere ea qᷓ ſupra poſita ſunt. exẽpla
uideamus & ĩ ipſis hc exerceamus
uarietatem. illud autem præcipit ſy
logiſmos oẽs in dialectica contineri
hos paucos ide deratos oratori

conuenire uidebantur. Deniq; iſti non ſylogiſmi ſed epicheremata dicuntur. Reprehenſio eſt per ꝗᷓ
argumẽtando aduerſarioge confirmatiodiluitur: aut infirmatur: aut alleuiatur. lIam de quatuor par
tibus orationis dictum eſt. De exordio:de narratione: de partitione:de comparatione: de confirma/
tione. Nuncſecundum ordinẽ de reprehenſione tractãdum eſt⸗Reprehenſſo eſt oratio quæ poſt no
ſtram confirmatõem aduerſariog conſirmationem reprehendit, hæc duoagit: aut oĩo tolli ad/
uerſarius dixit: aut infirmat ac léuius reddit. Vege ipſa reprehenſio ex illis locis argumentoꝶ capit᷑
ex quibus confirmatio.i. ex attribu-/ —.⸗ à2.:

tis perſonæ & attributisnegocio. Ma gentius perſcripſiſſe polliceamur. Nuncut ſta tumus

m conl imanti d reptchedet d. Proficinci ordine adreliqua pergemus Reprchenſo?

cum tria ſint data confirmatõi. Ma/ per ꝗᷓ argumẽtando aduerſarionim confſematio dilu

teria: argumentu argumẽtatio. Ma/
teria non reprehendimus: quæ nu/
da atq; communis ẽ. Sed argnmen/
tum:aut argumentũ ratõem repre/
hendimus, & qm confirmatõemuel
reprehẽſionẽ cõmuniter hactenuspᷣ
cepta tradidimus. debemus ſcire
certos modos reprehenſions. Sut ãt
quatuor principalesmodi. ſi aut ſũ
pta rephendamusaut cõcluſiõe:aut
genusargumematiõis. At ſi hæc tria
nullomõ reprehendi poteruũt quod
extremũ ẽ facere debemus: ut aliud
contra argumentů firmũ: aut cirmi
us proferamus.ſumpta ſunt quæcũ
q; nobisad fidè ſumimus: Ad fidem
at ſummusargumẽtũ. Ergo argum̃
ta ſumpta ſunt: & qm argumẽtũ nõ
niſi ex confeſſo fit recteea quæ ex cõ
feſſisargumta ſumimus ſũpta dicũ

tur. ſunt aũt ſumpta ſemp quatuor

ꝓbabilia tria neceſſaria. Probabile
&. n. argumẽtum in qtuor diuidit᷑.
Crecdibile: ſignum: Cõparabile: iu/
dlicatu, Neceſſarie i tria diuiditur.
Coplexionẽ: Enumeratienẽ: ſimpli
cẽconcluſionc.ltaq; quia ſeptẽargu

menta ſeptẽ ſumpta ſunt: de ꝗqbusar
zumennscteadue ſantugqauschüc

libi ad fidẽ ſumpſerit tu cõtinuo cer
tis modis poteris reprehẽdere:quos
modosa Ci. traditos in ſingula ſum
pta rephendenda diligenter debea/
mus attẽdere atq; retinere. Quod ꝓ
credibili ſumptũ erit id infirmabit᷑
ſi aut pſpicue falſum erit hoc mõ.
Numerauit ſeptẽ eẽſũpta. Nũc do/
cet unũquodq; ſumptũ quot modis
rephendi poſſit:& a probabili argu
mẽto ĩcipit:in quo quatuor cõtinen
tur. Credibile. ſignů. Comparabile
iudicatũ. Itaq; iꝗt ſi aliud ab aduer
ſario ꝓ credibilſargumẽto fuerit ꝓ

latum:quinq; id modis poſſumusre

phẽdere, ſi aut ĩꝗt quod ſoliduũ aut
primũ eſtargumẽtuũ ipſum falſum
eẽ doceamus: aut ſi ex cõtraria quo/

itur aut: infirmatur: aut alleuiatur. Hæc fonte iuentio-
nis eodem utetur: quo utitur confirmatio propterea
quod ꝗbusex locis aliꝗᷓ res confirmari põt iſdem põt
ex locis ĩfirmari. nihil. n. cõſiderandũ eũ ĩ his oibus ĩ-
uentiõibus niſi id quod perſonæ aut negociis attribu-

tum eſt. Quare inuentionẽ:ct argumẽtationum expo

litionẽ ex Ilis quæ ante præcepta:ſut hanc quoq; ĩ par
tem orationis tranſferri oportebit. Verumtamenutx ꝗ
dam præceptio detur huius quoq; partim exponemus

modos reprehenſionis quos qui obſeruabũt: facilius

cea quæ contradicuntur diluere aut infirmare poterũt
Omnis argumentatio reprehenditur: ſi aut ex his quæ
ſumpta ſunt non conceditur aliquod unum pluraue

aut his conceſſis complexio cõfici ex his negatur: aut

ſi genus ipſum argumentationisuitioſum oſtenditur

aut ſicontra fimam argumentationẽ alia æque firma

aut firmior ponitur. Ex his quæ ſumuntur aliquid nõ

conceditur: cum aut id quod credibile dicũt negatur

eſſe huiuſmodi:aut quod cõparabile putant: diſſimile

oſtenditurmut iudicatum aliam in partem traducitur:
aut omnino iudicium improbatur: aut quod ſignum

eẽ aduerſarũ dixcrunt:id eiuſmodi negatureſſe: aut ſi
complexio: aułuna: aut ex utraq; parte reprehenditur
aut ſi enumeratio falſa oſtenditur: aut ſi ſimplex cõclu
ſio mali aliquid continere demonſtratur. Nam omne
quod ſumitur ad argumentandum ſiue probabili: ſi-

ue pro neceſſario:neceſſe ẽ ſumatur ex his locisut an-
te oſtendimus. Quod pro credibili ſumptum erit id
infirmabiiur ſi aut perſpicue falſum erit hocmodo.ne
mo eſtqui non pecuniam ꝗᷓ ſapiẽtiam malit. qui ex oõ

trario quoque credibile aliquid habebit hoc modo:

q; parte credibile eſſe monſtremus. Aut ſi oĩo erit ĩcredibile. Aut ſi id quod paucoꝑ ẽ oĩum eẽ dicat

Aut ſi id qd raro cõtingit fieri oĩo deneget. Falſum ẽqd ĩ re falſumõ.& qd oĩo aliter eẽ cõtẽdimus:
ſicut ipſe ait. Nemo ẽ quinon pecumam qᷓ ſapientiã malit. Hoc itaq; falſum eſt: ut ctiam ſi unus fue/
xit inuentus:qui ſapientiam malit. Arguůmentumaduerſari falſum eẽ dicatur. Ex contrarioquoq;
credibile erit ſi ꝗd abaduerſariis: pro credibili prolatumnihilominus credibile ſit ſi cõuertatur.

Vo
Cet
gedl

bile⸗

ilpl
u

ete
n
eb⸗
cven
ofte
ſa⸗
Al
tus
Ptan
ſume

tur

cetel

cei
dabi
wor
Wor
1
ſen⸗
ben
An
pech
cr
Ad
uti)
ciſi
dibi
(atu
goot
proſ
lohet
Ubus .
Umuern
kacum

nzoc
ecut

Unenta
umem⸗

Aument

diclar
exloen⸗

Fir⸗ r

Rum

huam h
ſenan

der
m,
Kno
N,
Gt

no.
blil⸗
u
eui
done
jercs
mode
e lel
iama
nufe/

nol
Nuun.

Vrtputa quisẽꝗ nõ officiicupidior gus pecũiæ ſit. hoc utiq; aduerſario p eredibili platù ẽ. Qvod
cduerſũ. Rhillominus icredibileẽ ſi
credibile reprehẽditur quod ex cõtraria parte cõuerſũ. nihilominuscredibile põt uideri. Incredi
bile ãt dicetur quod ab hoĩium opinione diſſentit & hoc ĩtererit inter falſũ &credibile quod falſũ
Tipſa re eſt ineredibile uero ĩopinione. Itaq; inꝗt incredibileẽ: utputaſi auarus dicat mediocris of
ficii cã maximã pecuniã cõtẽpſiſſe. Hot itaq; apud opinionem hominũu credinon põt: qm n. auarus

cæẽ rei ſignũ proprium ꝗᷓ de reagitur: ut cruorẽ cædis

. negocio.Quæ facta & dictatr 1P

dicas. Quis eſt quinõ pecuniæ cupidior quã officu ſit. Eręo

maximã pecuũiã contẽneret medio

Quis eſt quinõ officii cupidior ſit quã pecuniæ: aut crisofficu cã q ob puã pecuniã ſæpe

officia magna cõtẽnit. Inter falſum

crit omnino incredibile ut ſi aliquem conſtet eſſe au S&& incredibile hociĩ rereſt qd falſu ẽ
rum et dicaralicuius mediocris officii cauſa ſe maxi- credibile eẽ põt & icredibile. deide

— 10,, qq wuod ĩicredibile ueg eẽ põt & falſũ
mam pecumam neglexiſſe. aut ſi quod in quibuſdam Sed ueg duplex ẽ:nũc id quod uere
rebus aut hominibus accidit: id hoĩbus dicatur uſu u enüͤcich duod uere geſtuͦeé
. . 1, 8 buſdam rõnibusapprobatur., ltaqꝗ;
euenire hoc pacto. Qui pauperes ſunt his antiquior pepe quod uegeeſt: &quia falſũ eſſe

officio pecunia eſt. Qui locus diſertus eſt in eo cædẽ nõ põt: ĩcredibile c. Vegen. quod Si

mon uolauit: ſed tñ ĩcredibile ẽ. Deĩ

factã eſſe oportet in loco celebri hõ occidi qui potuit de ſi dicꝗs uno die duas controuerſi

R „ ner a ror An nene dé falſũ: ſed tũ quia fieri potuir cre
uus P 10 fulo 10.ne n cino P oteſt uno aſpe neqac dibileẽ. Kurfiuscaredib argnnucn
præteriens in amorem incidere:quod aute pro ſigno tũ rep̃hẽdi põt ſi qd paucorũ com
ſumetur: id ex iiſdẽ locis ꝗbus cõfirmatur ifirmabi- isf: dicat: utputa. qui paupes ſũt
— — =„ 1. his n ficiu magis qᷓ pecna cordi
tur. Nã ĩ ſigno prĩo uerũ eẽ oſtẽdi oportet. deide eius c. Hoc ꝗa generaliter dictũ ẽ rephẽ
di põt. Na pe aliꝗ pauperes iucniri
quibusofficiũ magis cordi ſit ꝗᷓ pe
äl cüia. Nec nos moueat ꝙ i argumẽto
credibili quod ꝗdẽ ex pſonis fieri diximus exẽplũ de loco poſuerit. Credibile. n. argumentu. i. pro
babile maxĩe 8 ẽperſonaꝶ c. Sed fit ẽt ex attributis negocio.i.ex loco tpe:uel reliquis, Itaq; ſub hoc
mõ reprehenſionisduo exẽpla poſuit:unũ a pſona:aliuda loco.lIlludaũt quod tertiũ uidetur exẽ
plo illiqd ſub extrẽomẽ poſitù ẽ cõgruũ:nõ tertiũ ẽ exẽplũ:ſed ſecũdi cõcluſio:ut primũ exẽplũ
a pſonis ſit. Ouipau es ſũt his antiquior officio pecũia ẽ, Secũdũ exẽplũ a loco ſit. Qui locus de
ſertusẽ in eocædẽ factã eẽ oportet.ln loco celebri hõ occidi quipotuit.Itaq; hoc precepii tenere de
bemus qd ex attributispſonæ maxie credibile argumẽtũ cõficit. Eſt tñ & in factis credibi le. Signũ
ãt nõ miſi ex factis cõfici.Scire tñ debemus ex attributis pfonæ fieri: & neceſſariũ argumẽtũ.ſi dicas
pedibus æger quinquaginta milia ꝗᷓ potuitãbulare. Poſtremo credibileargumẽtũ põt rep̃hẽdi ſi id
qd raro fitnũꝗᷓ fieri poſſe dicat.) tputa nemoẽ ꝗ puellãpᷣteriẽs adamet. Hoc & rurſusgentraliter
ꝗa dictũ ẽ põt rephẽdi Nã frequẽter & ſemel uiſa puella põt adamari: ut ĩ eunuchoò adamatcherea

ut iVir. ut uidi: ut peri: ut me malusabſtulit emor. His itaq; quinq; modis credibile poterit rephẽ
di ſi aut pſpicue falſum eẽoñdat: aut cõuerſũ ex cõtraria partemihilominuscredibile ſit: aut ſi lIcre
AQ bile demoſtretur: aut ſi quod paucoꝶe ẽoĩum eſſe dicatur: aut ſi qd raro fit id nunꝗᷓ fieri poſſe di

catur. Quod autem pro ſigno ſumetur id ex hiſdem locis quibus confirmatur infirmabitur. Dixit
quot mods credibile poſſit reprehendi. Nuuc tranſitad ſignum. ſi inquit ab aduerſario aliquid
proſigno feretur id hiſdem locis reprehendi poteſt quibusconfirmantur. Verum quoniam deſini

tLione ſignum eſſe dixit quicquid in ſenſuscad itmaxima ſigna ſunt: & quæ in controuerſiisfrequen

tibus neceſſe ẽ iueniri. Oculorum & aurium, Oculorum pa llet puluerulentuseſt: cruentuseſt. Auri
um uero hoc dixit: hoc locutuseſt. Itaq; præter hæcſigna quæ oculis digitoq; monſtrantur. Omne
factum: ao dictum ſignum e Quæ ſacla & dicta negocio attributa ſunt. ideſt continentia cũ ipſo
Rciter conſiderantur: antenegocium: in negocio:poſt negociũ. ita
que cum ex hisquæ negoco attributa ſunt argumenta ſumpſerimus ſignum eſti deſt ex his quæ c
tinentia cum ipſonegocioi ſunt:& quæ ingeſtionenegocii continentur: demdeſi ex his fecerimusar

₰

gumentum quæ perſon s attributa ſũt credibile erit: & hoc ideo argumentum dicetur: ut quaſi ar
gumentuma perſoms fiat ſignũ a negociuis: & ideo Cicero in ceciliana argumẽetisa gemus ſignis Iuce

oĩ clarioribus crimma refellemus. Igitur ſi aduerſarius inquit aliquid proſiꝑno protulern hiſdem
ex locis reprehendere debemus: quibus confirmatur & quoniam ignoratu rquibus ex locis ſignũ cõ

firmari debeat idipſum docet. Confirmaturautem quatuor modis. Primo inquit ſignum mamiſe
ſtum ipſum eſſe debet:ideſt ut cum dixeris pallet: uere palleat. Oeinde poſtquam conſtiterit eſſe ſi

gnum conſtet rurſus eius rei eſſe ſignum de Auaagernr lut dicasocciditi nam cruentus eſt. Et quo
niam di æi mus factum omn ſignum eſſe: mn facto autem &Gfacta & dicta ſunt confirmamus inquit

nignum ſiaut id factum dicamus ꝙ non oportuerit: aut id factum quod oportuerit. Sed quia inter
Adum per iguorantiam pueniettut aut idnon faciamus quod oportet:aut id factamus ꝙ nõ oportet

Tuncautem grauius delictum eſt:ſi faciamus quæ non facienda ſunt. Quia in eoquod facimus fa
ciendum: uel ſi non faciendum: meſt ſcientia delinquentis. Si enim quia aut faciendum eſt: aut non
faciendum. iccirco poſtremum illud addit ad cõfirmationẽ ſigmi ut nõ mõ aliquid fecerit ſe debet
ſcieri: faciendu eẽaut nõ eẽ faciendu. Poſtrẽo inꝗt ſciſſe eũ dequo quæritur eius rer legẽ & conſue
tudiné. Itaq; qtuor mõis ſignũ cõfirmãus. Primũ ut uerũ ſit. Deideuteius rei dequaagimus ſignù
ſit. Deinde ut doceamusaut id factù eẽ quod non oportueritaut id nõ factũ quod oportuerit. Po
ſtremo ct ſciſſe eũ utg fuerit facien . —
Auueinen mnciend- Tia qtuor cõ Deinde factum eſſe quod non oportuerit aut non fa
irmãdo ſigno attributa ſũt: quoru q⸗ . P .E— S1
Radueriautus quodlibet ad cont r Qu quod oportuerit. Poſtremo lciſſe en de oA,⸗
mandll Brulern tu id qunne modis ritur eius rei legem et conſuetudinem. Nã hæ res ſũt
reprehéẽdis. Dicere. n. debebis ngt re c JIrltn 3.: . m
aut ñ eẽ ſignũ.i.ſi dicat᷑ homacldili ſigno attributæ quas diligẽtius aperiemus cum ſepa
= biluerulgtus eẽ utiq; ad ho ratim de ipſa coniecturali cõſtitutiõe dicemus. Ergo
micidiũ puluis ſignũ ẽ nõ põt: aut n nr. nſione:aut nõ ſiono eſ
pard magnoc ieho:en-Aom urimnquodq; horum reprchenſione: aut nõ ſigno eſt
Fnu ꝓferedu eſt: ſed & plenũ ſignũ ſe aut parum magno eſſe: aut ab ſe potius qua abad
n illdi Tere l ſcio magnũ ſignũ erſaris ſtare: aut omnino falſũ dici:aut in alia quoq;
aut a ſe potius ꝗᷓ abaduerſariisſtare a. aelect
ſi dicat ſcelus fecit:nã eibuit: cũ ſuſpitionem duci poſſe demonſtrabitur. Cum autem
tucõtra poſſisdicer ĩmo ſcelusñ po pro comparabili aliquid inducetur: quoniam id per
tuit facere: ꝗa erubuit: autoĩo falſo ED Pe— . „ *pe
dici ſi dicat. Neſcio ꝗs pallerec ñ ſimilitudinem maxime tractatur ĩ reprehendẽdo cõ
Ppalleat. Aut inaliam quoq; ſuſpitio⸗ ueniet ſimile id negare eſſe quod cõfertur ei qui cũ
nem duci poſſe demonſtral tur: ſio . . — - .
dicat ꝗa pallet occidit hoĩiem cum cõfertur. Id fieri poterit: ſi demõſtrabitur diuerſum
ſit pallor: &τραtαπinis, itaq; ſi d cſſe genere:natura:ui:magnitudine: tẽpore loco: per
ad cõfirmãdũu ſignũ fuerit ꝓlatum . S5 .
his ꝗnq; mõis rephẽdi oportebitqd ſona. opinione: ac ſi quo ĩ numero illud quod per ſi/
Adeẽ le ĩ ſecudo libro de cõecturali militudinẽ afferetur. et quo ĩ loco hoc genus cuius cã
cà ſignatius tractatuge eẽ ꝓmittent. Fi cõuit:oſtẽdetur: deid Tre diff
Cõpabile argumẽtu ex ſimilitudie afferetur hri cõuẽit: oſtẽdetur: deide ꝗd res cũ re diffe
coiſtitqd ut reprehédas: id quod rat demõſtrab'us ex quo docebĩius aliud de eo quod
aduerſarius ſimile eẽ uult: tu cõtra —- 1. 55 — -
diſſimile dbebisaſſerere, Diſſimmle cõꝑabitur et de eo ꝗ cũ cõꝑabitur exiſtiari oporter̃ hu
ãataliqd aut ſimile ſit ccto fbusoſtẽ ius facultatis maxie idigẽus: cũ ea ipſa argumentatio
dit᷑: genere: natura ui: magnitudie: e n
tꝑe loco:pſona: opiniõe. Veꝑ in his .
aiaduertere debemus ꝗd aduerſariuscõparet: ac ſimile eẽ pſuadeat. Quod poſtꝗᷓ pſpexerics illud
ipᷣm nos diſſimile debemus oñdere qd aduerſariusſimule eẽ cõtẽdit. Alioquin ſtultũ ẽ: ut cũ aduer
ſarius res inter ſe eẽ dicat ſimilesper naturã nos eas. aut magnitudie eẽ dicaus diſſimiles:aut genere
aut loco uel cæteris, Sd id ꝗd ſinuleeẽ dicit ĩ natura noscõtra ĩ eadẽnatura diſſimile debẽusoñde
re. Quod rurſusdicit ſimile eẽ ĩpſona: nos ĩ eadẽ pſona diſſimile eẽ doceamus. Octo itaq; modis
diſſtaile aliquid neceſſe cõpro ari Genere natura: ui:magnitudine: loco:pſona: Spinione. Gene
ris triplicẽ ſignificationẽſcimusec. Eſtãt gẽus. i. ſanguis aut patria. Eſt gẽus ſubquoplures prescõti
nẽt Eſt genus reꝑe ꝗlitas: hic itaq; genus duo illa ſigniſicat ſubquo ſũt ſpẽs:& illud quod qualitatẽ
deſignat. Genus illud ſubquo ipẽs ſũt:ta ad ſimilitudinẽ ducit: ut ĩ hoc exẽplo.Si iisꝗ iprudẽtes
læſere ignoſci oportet hisquis neceſſario profuere gratiam haberi nonoportet .In hisenim ambo
bus unum genus, uoluntasabſens:cuiusſpecies ſunt. Imprudentia & neceſſitas ita que hæc ſpecie: di
uerſa genere ad ſimilitudinem referuntur: ideſt quia ĩ utroqueabſens uoluntas. I lud autem genus
quod qualitatem ſignificat confertur: cum utile: utili: honeſtum: honeſto: conferimus. Vtputa
tam hoc utile ꝗᷓ illud tam honeſtum ꝗᷓ illud. Tertiũ illud genus quod aut ſanguinem oſtendit:aut
patriam ad locum referri oportebit. natura autem confertur: ita ut in hoc exemplo inquo populi
natura cum maris comparatur: ut mare inquit quod ſua natura trãquillum ſituentorum ui agitari
atque turbari ſic.r. p. ſua ſponte placatam hominum ſeditioſorum uocibus & uiolentiſſimiſ tempe
ſtatibus cocitari. Vim ſæpe eſſe diximusſingulorum uerborum ſimplicem ſigmficationem. Hoc
eſt illud neſcio quid: quod intelligimuscum dictum fuerit ſacrilegium: iam magnitudo erit ipſi
us uis exaggeratio: utputa ſacrilegium atrox. In loco illam quæ iam abudæ tractatã eſt qualitatem
lociinſpiciamus. Tempusitidem ſuisinſpectu ſemper partibusconferamus: ut ſi oportumtasẽ op
portunſtatem: ſi ſpacium: ſpacium conferamus. Perſona autem omnino mamfeſta eſt. Opinio ue
ro eſt iudiciũ populi. Hæc ita conferetur ſi dicamusſic de illa re iudicatum eft:ſic de hac iudicatũ
aut iudicatũ ẽ: aut aliter de illa re iudicatuũ: aliter de haci udicatũ: aut iudicatũ eſt: ſi ꝓ nobis cõfir
metur:ſi contra mutetur opinio ac ſi quo in numero illud quod per ſimilitudinẽ affertur: hocnen

5
—

Aun
eten
viwe
coril

ur
r
u
ut
1ept
ſri⸗

ſen

ſun
leti
mi
udt
guu
bie
dr

cel

ſi

acc.
cu
der

u
uen
54

td
amnt
wen
höre
odl
vos
hi
ſon
zun
tur:
ſtio
uen
ndde
len

lud
adoer
Vne
md
Cee

Nescdld

Nitate
ders
amdo
R
ngenos
Nrun
Crau
pll
Sllatl

enpe

,Bo-
nt
liumm
veo
iole

deNd

Gcot
en

quaſtaliusaliquis modus eõferẽdi ẽ ne forte ꝗs credat:ſed opinionisexpoſitio. Quæ quidè unã par
tetenet ſolã.i.:illã cũaduerſariiscõtũcta diſſoſuimus. In iudicatũ aliqd infert: qm id ex his locis ma
xime firmat: & ad hoc nihilominus cõfirmandũ ipſe nobisindicat cõfirmationẽ. Nam quatuor mo
dis dicit cõfirmãdum nobis eẽ iudicatũ: ꝗbus utiq; ſublatis infirmari poſſe declarar: hoceſt laude

henſum iudiciũ: ſed aboĩbus cõprobatũ: & ſi difficilius& maiuseẽ doceamus illud udicatũquod

— r1. afferat ꝗᷓ id quod ineſt: cum. n. affe
quæ ꝑ ĩductionẽ tractatur erit rep rehẽdẽda. Si iudica rimusiudicat ut idnoſtræ cauſæ p

tur laude eorũ: ꝗ iudicre ſimilitudie eius rei: ꝗᷓ deagi mur. Periudicantiũ enim auctorita
tur ad eã rẽ ꝗᷓ deiudicatũẽ et õmẽorãdo nõ mõnõ eẽ temiudicati auctoritas cõſi rmat. de

1— 1,. — -= — indeut id qd iudicatũ pferimus ſi
reprchẽſũ iudiciuũ: ſed ab oĩbus approbatũ:et demon mile ẽ ei i deagat eẽ treusti
ſtrãdo: difficiliter: et maius fuiſſe adiudicatũ quod afß . uos iudicatum adiuuabit: ſi huic
feratur: & ide odi õä ſimile demõſtret. Veꝶ hæc fimilitu
feratur: ꝗᷓ id quo inſtet cõtrariis locis: ſi res. aut uera. dooctoillis ſimiliter partibus faciẽ
aut ueriſimilis ꝑmittat ifirmari oportebit:atq; erit ob da ẽthæc genere: natura ui magnita
Eruãdudiligetct miladi fFF dine locꝙ; perſona: tpe: opinione: &
leruadu diligeter ne m ilad id quod ꝑtineat id quod oio hoc ià tenere debemus quancun

iudicatũ ẽ etuidẽdũ ẽ nũ ea res proferatur ĩ ᷓ ſit ofſẽ queſimilitudinẽ hisnobis partibus

. 1 — ... . t. . . . . X. eẽ faciẽdã., Deinde tertio mõ iudica
ſũ: ut deipſo ꝗ iudicauerit iudiciũ fieri uideatur. Opor tu cõfirmamuæ ſioſtẽdamnsim iu
tet ãt aĩaduertere:ne cũ aliter ſint multa iudicata ſoli dicatu nõ e rephẽſum: &nõm nõ
rin aliqnod: aut rari iudicat a rephéſe: ſed ẽt ab oĩbus approbatũ
tariũ aliquod:aut rarũ iudicatũ afferatur. Nã is rebus uthi iudices de hoc negocio ſimilia
auctoritas maxiĩe põt ĩfirmari atq; ea argumẽta ꝗdẽ qᷓ ſperarecogantur. Extremũ illud ſi
b qca argameta Aag difficilius: & maius iudicatum ꝗᷓ id

quaſi probabilia ſumetur ad hũc modũ tẽtari oporte Juodeaeite doceãus, Nuᷓ enim iu
bit: quæ uero ſicuti neceſſaria dicẽtur: ea ſi forte imita Re nnere negocio facerẽ dubita
bùtur mo neceſſariã argumẽtationẽ: neq; erunt eiuſ⸗ Heddeacs heaib ceir
modi ſic reprehẽdẽtur. Primũ cõplexio quæutrũ con finnat mhiſdẽconuerſis ĩfirmat R
ceſſeris tolli debet. Si uera ẽ nũꝗᷓ reprchendẽtur ſi ĩ fal ae endeut zeſheſun. n
ſa duobus modis:aut cõuerſione:aut alterius partis in diciu illud gemeſres,s diud i
firmatiõe. Cõuerſione hoc modo. Nã ſiueretur gd eun feae nmins ſtedas deide doce⸗ 34
accuſasꝗ ẽ probus:ſi ĩuerecũdũ aĩ poſſidet ĩgeniu ꝗd uitia ĩ nalnerſarid erutarini in
cũ accuſes:ꝗ id ꝑui auditu exiſtimet hic ſius uereri di ienta⸗ carterenr Nrs neg n i
xeris:ſiue nõ cõcedẽdũ hoc putat ut neges eſſe accuſãa hil ꝓſit: &ne illud Plerat judiciũ ĩ
dũ quod cõuerſiõe ſic reprchẽdetur: imo uero accuſa ſim. iescn . tfe
dusẽ:nã ſi ueretur accuſes:nõ.n. ꝑui audii exiſtiabit ſi nobis 4 milia ſi hr multa iu cͤ cia a
uerecũdũ aĩ ĩgẽiũ poſſidet. tamẽ accuſes: nõ.n. probus aerſarian n ahuod iſhne 1
E, Alterius ãt ꝑtis ĩfirmatõe hoc mõ reprehẽditur ueru ꝓbabile pro probabili ꝓpfertur. Nã
U— „„ iadquod uere probabile eſt nullo mõ
ut d ifficillime poterit infirmari:hoc quod ait. Contrariis locis ſi res natura: autueriſimiliæ per
amittiinfirmarioportebit: quæ uero ſicuti neceſſaria ducẽtur. Ttrãſita Pbabili ad neceſt. ariu argu
mentum: ꝙ neceſſariũ argumẽtũ: ſi neceſſariũ rebusipſis fuerit: nulla rõe poterit rephẽdi: ſinautẽ
nõrem:ſed modu ac formã neceſſariæargumẽetationis habuerit reprehẽdet, nouimusitaque tribus
modisfieri neceſſariã argumẽtationẽ: p cõplexionẽ:p enumeratienẽ?p ſimplicẽ cõcluſicnẽ. Cõple
xioẽ ĩ qua utrũ cõceſſerisid cõtra te future ẽ. Hæc itaut diximus ſi o0 neceſſaria ẽnon poterit repᷣ
hẽdi. Sinaũt ſola formã neceſſariæ argumẽtationis tenebit duobus modis rephẽdetur: aut p cenuer
ſionẽ:aut ꝑpalterius partis infirmationẽ quosmodos facile poſſumus agnoſcere: ſi ipſa nece fariæ ar
gumétatõis forma ponat. Si ueret qd accuſes. ꝗq ꝓbus ẽ. Si nõ ueret᷑ qd accuſes ꝗq puiauditũ aſtima
tur: hoc p cõuerſionẽ ſic rephẽdimus: utcãcellato ueluti reſpectu primã ꝓpoſitionẽ ad ſecũdæ ꝓpo
