A ſarũ quæ rciper debet orator,demoltratiuu, delibera qiffert a materia oratoris. nã mate -
te tituiũ:iudiciale demõſtfatiuũ genus ẽ quod attribui Ei naſeckie taſtat generalfter: ut W
7 „ . .. — 2 —„XKI. dlicit Platonẽ uel Socratẽ generali/
in⸗ turĩ alicuius cærtæ ꝑſonæ laudẽ ueluituꝑiũ/ Delibera ter occurẽtẽ:intelligit de Saotnislit 6
dr tiuũ eſt quod poſitũ ĩcõſultatione habet ĩ ſe perſi la⸗ Apellario:orator uero ſpaliter e
Wons er di S(Iudiciale & que rſ in dere, are debet: nã ſi narraret ꝗſpiã d PõO
nch, „2 ſionẽ et diſſuaſionẽcſudiciale . quod poſitũ m ctro peio ĩperatore del igendo:& diceret
enini uerſia habet accuſationẽ in ſe aut petilionẽ cum defen oss ineratores duihur eetſcietia rei W
E rr - — d. militaris: ctus & oĩa neceſſaria: &
us ſione Nũc ꝗᷓs res oratore haber oporteat docebimus, norractar k ſhaliter j Põpeio eè ne
i Deinde qũo has cauſas tractari cõueniat oſtẽdemus cõueniretpræterea et ſien dun 4M49
c⸗ ,. ð J „ eO. materia oratoris uocat dupliciter
4 Oporrtet igitur in oratore eſſe inuẽtionem:diſ dſitio⸗ generaliter & ſpaliter. Sals cauſa,
nem:elocutionemt memoriam et pronũciationemiln „appelat rce iporheſis. tuect
rr üitkinit Kae quæ habet cõtrouerę
4 uentio eſt rerum ueraruũ aut ueriſimilium cxcogitatio⸗ ſiam in dicendo poſita cũ certa prr
1 DR’j S ðèMLMW ſonarũ ĩterpoſitiõe: ut ſi dicat cæſa/
ur⸗ ri reuertenti ex albistriuphus det:& hæc:morit Cicero ab inſtato: hæreditas Ciceroni filio detur
enle nam oĩia hic ſpãliter ſuntnoĩata. Generalisappellat quæſtiogræcetheſis: & ſic diffinit:iquæſtio ẽres
— quæ habet controuerſiã in dicendo poſitam ſine certaꝶ ĩterpoſitiõe pſonarũ: ut ſi dicas: ĩpatori uai
id ctori triũphus det: & morit pater abĩteſtato. hæreditas uiciniori det. Et eſtnotandũ qd cãhæc ſ Pe
ii cialis deſcẽdita materia generali: nõꝙ i ea ſe exerceat orator ſicut ĩgenerali:ſed ꝙ ea exercecẽusad cõ
Ku. 1

. firmandam ſpãlẽ materiã hoc mõ:ſi dicas cæſari reportãti uictoriam ex gallis iriũphusdet: quo-
Dn niam lex ꝙ impator uictoriâ reportansdebettriuphũ hẽre &iitẽ ſi morit Cicero abĩteſtato: Cic. fi/

na9 lius petit hæreditatẽ.ꝗ.frater petit:hæc ẽſpecialis cauſa ad quãcõfirmanda ẽ generalis hoc mõ mo⸗-
tas it 1 Cicero eſt filiusuicinior: ergé Cice, filio hæreditas
me riẽte patre ab ĩteſtato hæreditas uiciniori detur Ciceroe ſtfiliusuicinior;: ergé Cice, filio hæreditas
. det. & p hoc eſt nomẽ oratori enthymema hoc eſt ſylogi ſmus ĩpfecttusad probandã minorẽ. i. cm
mc/ ſpecialẽ pgeneralẽ. Tria ſũt mõdicit quæſtionũ: ꝗa generaliequæſtio ñ tractat ab oratore: ſed ca uti
liß/ mur ſolũ ad cõfirmationẽ ſpãlis marcrie. Qnoclſint tantũ tria: Quitilianusaffert hãc ration ẽi quo
her niã quicꝗd dici põt ſub his tribusgeneripuscõtinet et uocant hactria genera generaliſſima. a Qui
nche aliano ſũt eſſẽtialia: ꝗqa ſine iis rhetorica eſſe nõ pot.Oifferũt auttribus modis: loco:tẽpore:& fine
Idm nã demũõſtratiuũ ĩ capo marrtio tractabatur ubi eligebant magiſtratus: nã ibi neceſſaria erat lauda/
nn tio uel uitupatio. Deliberatiuũ ĩ ſenatunudiciale in foro: tẽpore: qa demũ tẽpus præſens denotat:
nde, nãnatura lauseſt de præſenti: licet aliquando miſceãustẽpus futurũ & præteritũ ad maioré cõfi r2
eſi mationẽe præſẽtis laudis: ut Vir. de Marcello: Ion Marcelluseris. Deliberatiuũ de futuro: ut ſi eẽt cõ
toe rrouerſia utꝶ Carthago eẽt delẽda. ludiciale eſt de præſẽti fine: ꝗa demõſtratiui finis eſt honeſtas
ebel uel ihoneſtas. Oeliberatiui utile uel iutile. ludicialisæquũ uel iniquũ Cõfũdut tamẽ aliquãdo ut
za dictũ eſt. Demõſtratiuũ latini dicuntꝙ laudẽ uel uitupationẽ demõſtrat: uñ qdã laudatiuũ appel-
(ſ/ Ianta meliori: ſicutauguſtinus de ciuitate dei cu eſſet ſicſcriptũ de ciuitate mũdi:a græcisaut dic-
, ticon: qa dixis dicitur demõſtratio: unde dicticosaduerbiũ uel epẽticos. In lau dẽ: lausẽ id ꝙ tracta V
tur: laudatio ie modustractãdi i genere demõſtratiuo ſicutuitupatio & uitupiũ certæ pſonæ: ab
ſeri eo ꝙ cã ẽ certarũ pſonarũ ĩterpofitiõe. Oeliberatiuugræci uocãt ſymbuleuticon: ꝙ ẽ cõſulo. Cõſula
din tioẽ tractatro cõſiliorũ: & quicqd ẽante liberationẽ. Iudiciale: dicũt dicamicon ꝙ ẽ iuſtũ, Cõtro⸗
dcen nerſia dictiõe & cõtradictiõe. Accuſationẽ: quo ad crimmalẽ petitioné. In ciuilibus: c defenſione
nad S&ad utrũq; Nunc quas: declarata materia oratoris accedit ad regulas ꝗbusuti debet. arorem
O.D habere: iſtaquæ ſequutur ſunt accidẽtia oratorisquoniã ſine ipſis nemopõt eẽtorator: na ſicut ho/
Gm mo uiuẽsſine ſãguie & ſpũ eẽnon põt: itaorator ſine his ptibus nullo mõeẽ põt: na ꝓpr- leiſtæ qnq; p.
copo tes ſunt eſſẽcialia oratoris.i.ſine quibusorator eẽnõ põt. Oratorẽ, i.illũ dicit qui exercetar enno
cule autrhetoré: nã ſine mẽoria rhetor eẽpõt: qa libroshẽt uñ doceri põt. Tractari deducere in cium
en Has cãs. ſ. illa tria genera cauſagꝑ quæ dixi Oportet. nexeſſi Itatẽ importat. Inuẽtio: iuemir ſ ea X DP
Neth . re facit quæ facis firmare: potesaduerſarioꝑg cogitata deſtruere: Excogitatio cogitare e fecadnd
oH⅓ rre in mẽtẽ ad aliꝗd inꝗrẽdũ & mẽtẽ adhiberelexcogitare uero adhibitiõe &, ex ealnationt
mẽtis aliqd inuenire. Reg uerage: argumentoꝶg & materiaꝶ ueraꝑ. & iĩ hoccõuenit cù dialectico: qa
6 hil ꝓbat niſi ueris ratiotbus. Aut ueriſiniiliũ: in hoc differ ꝗqaiorator debett facere orationẽ: aut
r nihil ꝓbat niſi ueris ratiõibus. Aut ueriſi . gaion m
₰

ω .α

ueriſimilem: aut pbabilem: aut credibilermi ut in animum auditoꝶ cadere poſſit. Inrerdum põt iti
mẽdatio alicuius ſalutis cã: utd ueriſimile uideat᷑: ut Ci. ꝓ Milone.ĩducit. n. Clodiũ dedit opa ue
—. „5. Ger-nc. niſſe ut ĩterficeret Milonẽ: ꝙ nõ ueꝶ& eẽ tradũt hiſtorici. Sed qa resueriſimilis eẽ uidebat: licuit Ci.
e- 3 . „. ꝓ ſalute Milonisuti mẽdacio. Probabilẽ quã unuſe qſq; approbat ꝙ Diſpoſitio: duplexẽ: naturalis
= Rartificioſa. Naturalis ẽꝗᷓ factaſunt primo ẽtpriĩo dicant q ſecũdo ẽt ſecũdo dicant.Arti ficialis eſt
quando pᷣuertit ordo:ut poſt ꝓemi ũ ponerecõfutatõem cũ narratio eẽ deberet: uto regina nouã:ex/
ordiũ: nõ uosaut ferro. Cõfutatio:ñ . = „
ea uis aĩo: nec tãta ſupbia uictis. Eſit quæcãm probabilẽ reddãt. Diſpoſitio ẽ ordo et diſtri
ordo quãtũ ad collatõem naturalẽ.
Diſtributio:ꝗᷓtũ ad arti ficialẽ.i.ĩ di

butio rerũ quæ demõſtretꝗd quibuſq; locis ſit collo⸗

herlieloci; tributio ĩ ꝗbus ere de cãdũ Elocutioẽ idoneorũ uerborũ et ſentẽtiarũ ad ĩ
E bemus. Reg: marerie. Quibuſqa; ααnaαnαahaO †τιkkKIJemoriaz; .
roeαR locis:autꝑ naturalẽ:aut partificialẽ uẽtionẽ accõmodatio. Memoria firma animi reru et
orains d dixerunt iudiciũ eẽ Der uerboru diſpoſitiõis ꝑceptio Pronũciatio ẽ uocis:uul
ceſſariũ. Sed Quinti. reſpõdet iſtis: —— er , e. ee ere
dicẽs eẽ ſuꝑfluũ:qm in ĩuẽtiõe cõclu tuset geſius moderatio cũ uenuſtate Hæxc dia tribus
cC dit᷑ iudiciũ:qa ĩuẽtio ſinemndcio 5 rebus aſſequi poterimus:artenmitatione:et exercitatio
ancn* nõ põt. Sit collocãdum. gdebitolo H Arseſtor . 1 —.. .
co ponẽdũ put neceſſe fuerit. Elo c Ars eſt præceptio ꝗquæ dat certam niam rfationem
cutio: pars eloquẽtiæ. eloquẽtia ue q; dicendi Imitatio eſt quia impellimur diligenti ra-
ro generalisẽ: ſed elocutio aptatioq gonendkli . 4 n „
dã uerbox pmateria circa ſentẽna tioncualiquorum ſimilò inducendo eſſe ualeamus
& uerba.nã ſi tractamus magna: alti . =èG
loqꝗs uocabulisutẽdũ eſt. Si parua:hurhilibus:ꝙ Vir.diligẽtiſſime ĩ ſuis operibus executus ẽ.In bu/
colicũ humilibus: ut cũ uelit ſignificare noctẽ:ſicĩꝗt:& ia ſumma ꝓcul uillaꝶ culmina fumãt. nã ſi
fuiſſetmateria altiloqua dixiſſet: Aureusoccaſum iã ſol ſpectabat equoſq; ꝓnum iter urgebat facili
trãſm tterecurſu. In georgicisuero mediocribus: ĩ æneidosaltiloꝗs: quã rẽ ſeruãdã Horatius docet
Restn Nane uerſibus expõi tragicis res comica nõ uult. Indignarunt itẽ priuatis ac ꝓpe ſocco digmis carminibus
nu narrari cœna Thieſtæ. Accõmodatio: adaptatio. Memoria: q uerſat circa duo. ſ, circa res &uerba

utputa ſolũ memoriter dicere. ſ. arma uirũq; cano: Circa res ſcire collocare rẽ: utputa cũ uenerit Ae
neas. Prio poſt ĩcẽſã Troiã:& ꝙ ĩter habueritq; cõfecit Aeneas a troia uſq; ad ltaliã. Verboge: ut recor
dari aliq uerba ſimpliciter. Præceptio: cõpræhẽſio. Arma aninu: eo ꝙ nobis memoriahẽret. Di
ſpoſitiõis:quoad ipᷣm ordinẽ.Multi dicũt iterofficia oratoris memoriâ annumerarinõ debere: cum
eanobis a natura data ſit:nõ ĩtelligẽtes oẽs artes anatura nobis datas:& deide pꝑ artẽornari & expoli/
ri. Pronũciatio: idẽ ſignificat ꝗᷓ porroenũciatio aliter ſignificat leuẽ traditõem: utcũ dicimusiudi/
cẽ ꝓnũciaſſe ſentẽtiã. Moderatio uocistã ĩſermone q dicit ſermo remiſſus:quã ĩ cõtẽtõe ꝗ dicit᷑ ſer
moacris: ut Virg.ĩ ꝗqnto.illũ elabãtẽ teucriac riſere natãtẽ.In cõtẽtõe:ut ĩ bucoli. Quid dni facient:
audẽt cũ talisfures.Idẽ ĩ æne. dateciti feræ:date tela fũrdtemuros. Vultusut ſi mœſta ſit materia
uultũ quoq;mœſtũ cõtrahamus. Geſtus: ad motũ mẽbrogꝶ tã manuũ ꝗᷓ pedũ: hãc particulãnon mõ
medliocriter ptinere ad pſuaſionẽ idicauit. ODemoſthenes:nã ter iterrogatusꝗd maius eſſet ĩ oratore
Reſpõdit hyſiocriſim& ſaneita eẽt Hortẽſius ſignificauit.is.n.ppꝑ optimã eius ꝓnũciatiõem multas
obtinuit cãs cũnõ maximã ĩdicẽdo uim haberet:nani cice.lõge eũ p̃celluit:& tn ꝓnũciatione ſua nõ
mediocrisorator habitus ẽ. Tribus rebus:qa poſſent uideri difficiles ĩ oratore illæ ꝗnq; ptes eſſen
tiales ꝓbonunt ꝗᷓdam facilitatẽ: p quam:ea ola facillime cõparemus,. ſ. partẽ imitatiõem: & exercita
« r⸗ tlone. Hæc ola: has qnq; partesoratoris eſſe entiales: Aſſ equi:facillime cõparare & obtinere. Præ
ceptio:doctrina. Certam uiam: nõ ſine cã:nam ĩ hoc ceſſat obiectio eoꝶ& dicunt nõ eẽ artẽeo ꝙ mal
ti fuerũt ſine præceptisartis eloquẽtes: ut orpheus: amphiõ. nam ut ipe cic. ait ĩ oratore hoc illis coti
git bõitatenaturæ. ſed nullam habẽt dicẽdi certitudinẽ. Alii ſunt ꝗ dicut ñ eẽ artẽ: ꝗa nõ hẽbant ma
teriam ꝓpriam ſicut medicĩa habet herbas& reliquæ artes: ſed certe ignorant or̃onis materiam eſſe
ꝗcqd dici põt& ſermone explicari: Rõeq; dicendi: adiuxit hoxut ſeparet hoc diffinitũ abaliisora
— — toribus:inam& reliquæ ptes hñt: Certamuiam: quoad ipſa p̈cepta artis: q dant nobiscertitudinem
Et rõnem dicendi: quo ad exercitatõem ut ſcire allegare cã: qre ita fiat, nam poſſet aliꝗsſcire pcep
ta artis& rõem dicendi nullam hr̃e: aut dicit./” Certam uiam.i.regulam. Rõnemq; ut ſcirem allega
re rõem qre ſit. Imitatio eſt: icluſit ĩi hoc uerbo neceſſitatem. nam q aliũ imitat urueſti giisalterius
Quci a quo ſi deſcendat nihil penitus cõſeqt. Diligenti rõne ac ſi diceret uſq; ad minima uocabula
. debemus limitari: uñ ĩ limitatõe tria ſũt cõſideranda quos ꝗdem & ꝗᷓtũ imitemur: quosut idoneos
uirosnõ illos uetuſtiſſimos: ut fuitcato cenſorĩus qaadhucn uenerat t illũ ſuccũ eloꝗntiæ lacteũ ne
q; modernos:p̃terea ſi nolumusexerceri ĩ ꝓſanõ ſeᷓmur comicosnec poetas:ſed Ci.illũ q & idone
us eſt& præ cæterisornatiſſimus. uñ ait Qui. cic. ut mihi ꝗdem ur & iucudus incipientibus quoq; &
apertus ſatis eſt ꝗqnõ tantũ ꝓdeſſe: ſed amari põt: tũ ut oſq; ſimillimuscice. erit romani maximusau
ctor eloquii aut uerſusaliqd amauerit Vir.ſibi p̃ponat de quo laus deſiiteſſe laus. Quæ ſane ꝗd
ut imitatt ꝓbabilia & om ttere mala uocabula. nam funt conceſſa oĩa quibus poetæ utuntur: utcum
ait Vir. Steteruntq; com æ. &alibi uſtam dederitisin undis & iis ſimilibus non utinon poterimus.

cie

ien uãtũ uero ĩmitemur pertinet ad figuras: ut illud ſuſcipiâ. qd a naturà nobis cõceſſum: quẽadmo —
kontc dum Horati ait: Sunute materia ueſtris: ſcribitisæquꝗ . Viribus: & uerſate diu ꝗd ferre recuſant
SWM Valeanthumeri. Exercitatio: utuirus fecit. na priuſꝗ publiceaiꝗd ſcriberet: ſcripſit moretum: &
iltck multa alia: ut prõptitudinẽ cõpararet. Ci.quoq;: multa cõuertit: in latinũ ſcripſit: & declamauit.
Wuin, Solebãt ẽt antiqui ſe exercere in thematibus factis: ut facere accuſationẽ: defenſionẽ: deinde aliqui
dicunt ꝙ maior eſt cõſuetudo ꝗᷓ uſus:quoad ſe ipſos:dum ſecũ ſe Nerceticſncruda ꝗtum ad alos *
. ” qñ publice ſe exercẽt. ut orãdo in fo
ll Exercitatio eſt aſſiduus uſus conſuetudoq; dicendi 3 euel iſenatu:il alid ezeroitade Pcanαααααα
ncob, —XNXnI ſ 2. — , nſſi frequẽter uti. Et notãdũ ĩ his
di ꝗ Voniã igitur demõſtratũ ẽtquas cas oratorẽ tribusuariti ctfectii contineri:nam
recipere oporteat:quaſq; res habere conueni, ſars ẽ emẽdata natura: ideo dat certi
mmme atin ũc quẽadmodũ ad or̃onem poſſint oratoris offi rucink⸗ Abin ſarer Pecpti⸗ mta⸗ —
hocsu . — . ð T art . n eh O abl ltate aptitudinẽ. 2. 4 uvans = r
. CIa accõmodari dicẽdũ uidetur,. In tio ĩ ſex ptesoro ercitatio uero prõptitudinè ĩ qua re c
uti niscõſinmmitur:ii exordiu narratione: diuiſionc: confir diligenter ſeruauit modum & orͤ — eſ
rin en ulr nem. nam primoartẽcapimus: dein -ta rre
tno mationem: cõfutationẽ:et cõcluſionẽExordiũ ẽ prin de imitamur: tertio exercemus. redn
Annen cipium oronisiper quod aĩus auditoris:aut iudicis cõ „ bni P ſicad oñdit qbx H
n⸗ ſtitui uel⸗ d audiendũ N „2 0 7 rebus poſtumusornaté ex .
d ituituriuel apparatur ad audien arratioe rerui ercere dos dicẽdo:& for Nanmnane
taru: din eſtarũ expolitios Diuiſio . mauit bonũ oratorẽ: for/
J geſtaru aut proinde 4 geſtaru cxpo ſitio⸗ Di uiſio ſ. mauit ip̃am or̃onẽ: ꝗq dicit ĩſtrumẽ re
1 p Juam aperimus quid cõueniat: et qd ĩ cõtrouerſiæ f oratoris: ſicut muin tæla: & ha
mun ſit et p quã nimust rebi d Anr* ſtæ:aratoris uomer: & alia: uñ dicit
enmui ſitetqua cponüämustqbus de tchus ſammus diduri Im trãſgreſſio color ĩ quo facitaudi
unln ” ⸗ torẽ cautũ: ꝙ uulgo: & ſeruari ſolet
Unudor quotiẽſcũq; de una re ĩ aliã trãſimus: utpote poſtqᷓ eiusbenignitatẽ laudaueri:nũc d fortitudĩe eius
mmd dicer̃ ĩcipia. Quascãs demo.deli. &lu. Quas resinuẽtio:diſ.elo.& cætera. Officia bñ dixit offi⸗
Tauete cia ĩuẽtionẽ: & cætera:qmeſſẽtialia ſũt:nec ſine illispõt eẽorator. Adoronẽ tanꝗ ĩſtrumẽtũ. Inuẽ
IX tio conſumit᷑:ac ſi dicat:ita diuidit: ut plus nõ reſtat. Multi tñ addũt egreſſionẽ: ſed ea eſtpsconfir
Eron mationis. nã ſemp poſita ẽ ad cõfirmãdũ: utilioneus. Eſt locus heſperia. unde Quint.ſic diffiniuit
n. A Egreſſio ẽ diſpoſitiorei extra rem ad rem tñ ptinens. Exordiũ tãapertũ ꝗᷓoccuſtũ: quod dicitur.
heronn agræcis ꝓlogus: uel ꝓemiu. itaa latinis ẽappellatũ:ꝗa ſit ĩ re dicẽda tanꝗᷓ cirrus ꝗdã &claujis ĩ oſtio
tdce p quod oĩa interius patent. Principiũ of̃onis: uelut radix deducens ramos. Animusauditoris: ſigni
W ficauit genus demõſtratiuũ & deliberatiuũ. ludicistetigitiudiciale. Cõſtituit: ptinet ad exor di
egccin um apertũ: quo auditoaĩusauditoris quieſcit.Præpa tat pp inſinuationẽ: p quam animusaudito/ „
Zathom risnõ intelligens ꝗd uelit dicere pparat᷑: ut ſi ꝗsorãs ꝓ filio Ci. ad iudiciũ adducto dicat. Nemo eſt
ſitmum ueſtrũ iudices: q ignoret quãtos labores: ꝗtas aĩ moleſtias Ci. p paſſus ſit:dũ ſtuderet patriã a ma
linnri nibus hoſtium liberare: quare cũ null ꝓ hac re p̃ᷣmiu a nobispr tulerit: nunc tps ẽ: ut Ci.filio confe
Tricrne ramus:ſed multi quærũt no eſſe neceſſariũ exꝗydiũ: hac rõe: qa cu p̃dicator: uel alius multitudini
cõgregatæaliꝗd declaraturus ſit: iam oẽs parati & cõſtituti ſuntadaudiendũ:ẽt ſinfaciat exordiũ.
rlun Reſpõdẽt hisduabus rõnibus ſecundũ Qum. primo ꝙ ſi pparati ſunt ad audiendu: hoc ꝑ naturam
ln faciũt: ꝗa non loĩ renatura dat princi. pium: ſed ꝑ exordiũ fiuntattentiores. præterea licet p naturä
Paenn ſint pparati:tñignorãt: de qua re ſit dicturu quod p exordiũ declarari ſolet: unde dictu c: exordi⸗
*α um: quaſide materia ortů⸗ Narratiohaãc uocãsalio uocabulo expoſitionẽ: quæ habet duplicẽ effe
NOHn ctũ. cõtinet n. & resueras &ueriſimiles. Geſtaꝑꝶ in hoc oſtendit narrationẽ eẽ de præterito ſemper
nuog, & continere res ueras.lõnarratio propria ẽgeneris iudicialis. nã ipſe Ci, ait uera narratio ẽ de his re
hel⸗ bus: de ꝗbus iudiciũ futug ſit. Si aut ĩ demõſtratiuofiet: aut in deliperatiuo incidens ẽtñ ꝓpriaẽ ne
him ata agamus: quod uetamur ueteri ꝓuerbio: ut inꝗt Cato maior.nã cũ narratio de pᷣterito ſemꝑ ſit:
= nsẽõ põt haberi depᷣſenti: nec de futuro: ꝙ ſi fier ad cofirmationẽ pᷣſentis laudis ptincbit. QAut ꝓpĩde
iie ut geſtarũ: hocad res fictas:ad fabulas:ad inſomnia: &ad res ueriſimiles ptinet: nõ. n. res ueras ſolũ
Nnd cõtinet: ſed ẽt ueriſimiles: ut ſi ꝗs dicat. Cauete uobis romani:ne huic cõcedatis: ꝗcꝗd a uobis petie
h xit: ꝙ ſi feceritisnõaliter uobis ꝗᷓ qd de ruſtico legimus, nã cũ isa ſilua lignũ ĩperaſſet ad manubriũ
nilc ſecuri cõficiendũ:poſt paucosdiesmagnã ptem ſiluæ frcidizGenrboribus oẽ genusuna ruina tra/
alinn hit. Diuiſio hãc etiã ptitionẽ Ci. alibi appellauit: ꝗᷓ Quint. dicat ptitionem eẽ generalem p ſpes .
ocn factã. Oiuiſionem uero: ꝗᷓ inalias ſpẽs diuidit generalemnut ſi dixero: qmm pollicitusſũ uobisme di/
idonen cturù de huius uiri parentibus: de pria: de uirtuteprinmũ cognoſcetis: quis: & quãtuseius auus: ꝗs
eein pater: poſtremo pudica generatio eius extiterit. nã prima diuiſio generalisẽ: ſecũda uero ſpecialis,
gaͤn Quid nobis: qd ĩ cõtrouerſia.i.ꝙ diſcõuennt hocmõ. Cogite oiudices hũc mihi pecunias reddere
sge nõ n negat ſe mutuo easa me accepiſſe: ſed dicit mihi inſtituiſſe: egouero id ſedulo nego:conuenit
nunin .pn. qñ abo fatent pecunlas eẽ datasmutuo: ſolutio.n. pecuniage diſcõuenit: p quâ cxpomiusetaee ſe
elve N ſecù dã ſpẽm diuiſiõis: ꝗ diuſaẽ ĩ alilasduas ſpẽs ĩ diſtributionẽ p ꝗᷓ oñdimus:d Zens rebus dicturi
rueton tumus: & i expoſitionẽ: ꝗ ẽ cũ abſolute exponius: q ſumus dicturi: ut ſieqm expectets: ut huc ſaãctũ
nds

S
=

ẽ corroboratio earũ rerũ quæ ſunt diuiſæ: ut ſic qm̃ de parẽtibus: de patria: demoribus huiusdictu
rus ſum: primo ab auo incipiemus:q ꝗqdemdmniũ p̃ſtãtiſſimus fuit:nec ĩ litteris ſolũ:ſed ẽt ĩ re mi

* tatioabaliquibusrefutatiodicit. Diſſolutio: Ci. ꝓ Archia dicis: o Cirachæ: ꝙ Archias nõ eſt ciuis:
adeſt Lucullus hõ iuſtiſſimus ꝗ di/

nias nõ reſpõdiſſes te reddidiſſe: ců ueratiõe Cõfuta noecotranoru locorũ diſſolutioCõ
Antõiuste de eare iterrogaſſet. Mul cluſio ẽ artificioſus termius ororis Nuũc quoniã una
ti tñ uolũt cõfutationẽ ſub cõfrma⸗ er
tiõe cõtineri: & ta. cõnexã: ut ſepara

AQaſe⸗ ret: & hocſi reddidiſſes mihi pecu

orationis: ſedeos uehemẽter errare.
Quinti.oſtẽdit: pp uarios earum ef
fectus.Nãaliud eſt ſua cõfirmatr̃: &
aliud aduerſarios cõfutariꝙ p ſimi
litudinẽ caſtroꝶ cõprobat uid.n.
ꝓdeſſet ad uictoriã:ſi ĩ uallo mu/ . =
nitiſtiſſimo cõtineri: niſi caſtra hoſtiũ diſſolueris ls ꝗnq; ptes Hierònymusĩ hoc dicto demonſtra
uit ĩ libro de uirisillu. Lactãtiusommiũ ſuoꝶ tẽpoguir eruditiſſinus Criſpu Cõſtãtinifiliũ latinis
Iris erudi uie utinã tã nr̃a confirmaſſeuꝗ facile aliena deſtruxit: ĩi hisãt duabus tota uis pſuadẽdi
conſiſtit: ut ipi
poſita ẽ. Cõcluſionẽ pite artifficioſũ dixit:utoſtẽdat nõ eẽcõcluſionẽ: ſiꝗs diceret de his ſatisplura
nõ dieã ſatisad cauſam: fitautẽ p enumerationẽ: cõmiſerationẽ: & indignationẽſimul:aut ſaltẽper

uẽtionis rationẽ accõmodaremustde exordio primo
dicẽdũ uidetur cauſa poſitatqũo cõmodius exordiri
poſſumus: genus cauſæ conſiderandum eſt

ræterea ſciendũ hasoẽs ꝑtes ĩ or̃one ſempꝑnõ eẽ neceſſarias.nã ĩ demõſtratiuo:& dliberatiuo gene

3 — ——

re or̃oni: ſicut dedomibus:qu aꝑ quæ pauperũ ſunt:pauciorũ indigeat rerũ: ꝗ diuitũ ædesmagnifi
drſirr aPre otete- ticula licet in multiscũ exordio ſignificat:cõueniat: tñ in hocdiffertabillo:qa in hac licet totos ef
Lor ſe⸗ πσ f⁰ 4

ricordiã: uelad amoré: uel idignationẽ: ad cæteros aĩ motus: hoc ẽ ꝓpriũ exordii & cõcluſionis:
ꝗꝗᷓ in oĩ pteoronis ſemp auditog aĩosmouemus: & attentos nobis conſeruamus ad audiẽdu debet
docere:& hoc faciũt cæteræ partes: utnarrariocõfir

5*

lime uictoria cõſeꝗt: unde ait cũ aſſenſione auditogꝶ Oelectare uero affert au

toris officiis: bene officia appellauit ea:ſine ꝗbus orator eẽ nõ põt:ea ſuperius eſſentialia eẽ dixius
ab efficendo aut dicta ſũt: ea oĩo efficere debet: quo facillime cognitis. n. officiisoratoriis: & ptibus

tanꝗᷓ corporis ſanguis ꝓ oẽs ptes:tũc igit ptes or̃onisad inuentionẽ accõmodãt:cũ oĩa inuẽta ꝑ ſin

lent, n. cũ ægrotati medicinã daturi ſunt: prius rõéemcõplexionis hr̃e: ut cognita ægrotãtisnatura fa
cilius de qualitate medicine declarare poſſ int:& eã ægrotantisnaturæaccõmodare, eodẽ mõ Cice.
a Dik. 4 25 trackarurus de ptibus oronisprimoexordiispponit quãdã cautela: pquaãualeamus rõem exordioꝶ
ad diuerſitatẽ miateriæ: & ad genuscãæ accõmodare: CGa äenus cãæ, hoc ꝗle genusſit cognoſcẽdũ:&

ꝗlegenus:qꝗtuor genera caufarum ſignificamus: quæ genera ſpecialia:accidẽtilia & ꝗlitatiua dicũt᷑

uirũ uobiscõmendẽ: primo depr̃ia: de parẽtibus & demũ uirtutes eiuscõmendẽ:/Cõfirmatio: hæc

7 Ititari: pater ueroiuſtiſſimus: & rerũ humanarũ peritiſſimus: mater uero pudiciſſima fuit. Argumẽ

toꝑꝶ.i. eage rerũ quæ ſũt facturæ figẽauditori. Aſſeueratiõe.i. cũ quadã ſeueritate uerboꝶ. Confu

citſe affuiſſe cũ heracliẽſisciuiscr̃a ¶ Cõfirmatioẽ noſtrorũ argumẽtorũ expoſitio cũ aſſe

cũ oratoris officiis quo res cognitu facilior eẽt. produ
ri nõ poſſit: &uolũteẽ ꝗnq; tm ptes cti ſumus: ut de or̃onis partibus loqueremunet easn

e Ci.poſt dicturus ẽtota ſpes uiuẽdi rõne pſuadẽndi in confirmatione: & cõfutatiõe

unum hoꝶ triũ: ad has. ſ.partesor̃onis multiaduiciũtegreſſiuã:quæ dicit narratio intercurrẽs: qua
ſecunduù Quint. dicit alicumus rei extra cãm: ad cauſamtũ pertinẽs tractatio: ut ſi dicat: dicitiſte:q;
Antonius mihi pecuniasnõ reddidit: & ut iidẽ habẽtisnemo ĩ hac urbe unꝗᷓ iuſtior fuit: nemo ma
gisſeuerus: nemo magis cõtinẽs inuenit: ſed his occurrit Qu n. hoc mõ: ꝙ ola quæ incidũt in ofone
Punci palesor̃onis ptesnõ eẽ ſicut nec fimbriæ partes ueſtisnõ ſũt: licet adornamẽtum poſiti ſunt.

re nõẽ ſempneceſſaria narratio: pp diſconuen ientiamtẽpog, Aliæ ſunt ita ſim plicesor̃ones:q non
4 2 Ep n ſay eẽt neceſſaria diuiſio. utſi dicamus dicit iſte: ꝙnõ uerberauit ſeruũ ſuum: ſed aſpicite plagaso iudi
cces: ꝗbus totusaffectus ẽ. Cõfutatio uero & cõfirmatio ſempneceſſariæ ſunt in qua re ita ſolet eueni

cæ: ſatis n. pauper habet: ſed magnificẽtiam hr̃econuenit: &lectos: & uaſa argentea. Hæcautê par

fundere effectus: ut ait Quinti. In illo aũtbreuiter aperimus qaæ ĩ or̃one tractanda ſunt. Tria ſunt
officiaquæ ſeruare debet orator in oĩ or̃one cõficieg da: mouer᷑: uel flectere: uel ad irã:uelad miſe

noc fac matio:cõfutatio. Debet p̃ᷣterea delectareaudito
rem p elegãtiã ſnĩage pornatũ uocabuloꝑꝶ: pſuauitatẽ dicendi P colores rhetoricos:& hocptotum
corpusor̃onis efficit:ſed hæc tria: ut Auguſti. ait: ĩ libro de doctrinachriſtiana: ꝓa libro de claris
oratoribus uidet traxiſſe diuerſũ hñt effectum. Docere. n, uel probare hñt neceſſitatẽ:qa cũ orator
uelit ꝓpſuadere: utnarret & ꝓbet p argumẽta quæ: uel ad pſuadendũ ſunt accõmodata:flectere: uel
mouere hẽt in ſe uictoriam: ꝗᷓ auditisor̃onibus:& cũ ſubinducit cõmotioaĩoꝶ ꝑ cõcluſionem faci]
e eoribn ſuauitatẽ.
Nuũc qa more ſuo facit tranſgreſſionem colorẽ:p quẽ oñdit ꝗd dectũ ſit: & breui ꝗd ſequat. Ora

eoꝑꝶ ꝗbus cõſtatoro: facilius eage tractatio cognoſcet.Ad iuẽtionis:inuẽtio.n.pꝑ oẽs ptes ẽ diſtributa

. gulas ptes diſponunt. Cauſa poſita: ppoſita nopᷣis cãad orandum: ꝗ dicit res habens cõtrouerſiã ĩ
ſe cũ certarũ pſonaꝶ interpoſitione. Quo ſacilius boni mediciuſus ẽ officio: ĩ hac declarãda. SO

dupliciter ẽ cõſiderandũ.ſ.ꝙ; & le cũ diciusqle genus intelligimus quatuor genera cãꝶ ſignifica-
musintelligit de tribusgeneribus cãge: quæ umuerſalia generalia: eſſentialia ſunt appellata: cu ät

ſ

E
u
16
ſind

pelto⸗

—.—

li⸗
!
tut
un⸗
1
ho
cot
cor
vo
mun
tin

r-
lt
1
bar
ſon⸗
rl⸗
mp
lubel
Ciftl.
Uirär
guoc
perͤe
Perſo
audit
dia⸗
tetib
ficien
hasd
hocè
bia.
Rarta
ſad
algr⸗
leiad
d
ike
(Xd
corch
dicen
heer
Eiffi
eate⸗

fohee
Nad

*

Cn
. .

ehnr

c

nſſ⸗
Ahne
ſcnd⸗
di
N
cat
4Ee
OlIaAIA
4

1
reA
le,N

Ulemi

—.

1 QA

Truuc

& ſunt honeftũ: turpe: dubiũ: & humile ſecundumquoꝶ diuerſitatẽexordior quoq; rõ diuerſq ab
oratore habẽda ẽ. Quidã tñaddũt obſcurũ:ſed inſulſiſſime quidẽ. nãutait Quinti. obſcurum ſub
dubio cõtinet. Genuscauſæ: qualis ſit cauſa: uel honeſtaiuel ĩihoneſta:turpis uel dubia: uel hunun
lis. Genus. n. cauſæ ꝓp uale accipit: nec unqᷓ dicimus quale Senusquatuor hæc genera quæ ſpecia/
lia dicunt cõtinentur ub ſingulo gener̃eſſentiali: ita Funa cã poterit in genere demõſtratiuo & ho
neſto: uel turpi: ueldubio: uel humili: exẽpli gratia de
r Ciceronẽ: 2 patriã ab impetu Cati
De quatuor generibus cauſarum. linæ defenderit: turpi & demſtra
2„2 — tiuo:ſi uituperet ſenectutẽ:aut lau/
rt .
8 E era cauſarũ ſunt guatno honeſtũt tirpe: ger uitia: &ſic de ſingulis. Poterũt
dubu:et humileſHõeſtũ genus caæ putatur ẽt eadem on ſub disliberarſun eẽ: ut
cũ ait:id defẽdimus quod ab oĩbus defedẽdũ ui daliberet de deliberido Maarcel-
cu alt: squod ab oĩbus defedẽdũ uidetur lo uiro grauiſſimo ĩ exlio cõſtituto

aut id oppugnamus:quod ab oĩbus oppugnari uide- qm Põpeianus extirerit. in iudiciali

tur deber:iut iro forti cõtra parrici al dSehoneſto ut ſi accuſat᷑ Catilina ꝗfſ 1
ber . P roni ofo⸗ Lcotrap ar urpege lium occidit:ut Aureliã Oreſti filiã
nus cauſæ ĩtelligituricũ aut honeſta res oppugnatur uxorẽ hẽret: quæ nolebat priuignũ
aut defeditur turpisi Dubiũ genus ẽcũ hẽt in ſe cãm Aucre: defeder Ci. qiñ Catilinæ
... 7 . ſocios & Giuratores morte dãnaue/
honeſtatis et tur pitu dinis partẽ Humile genus e cum rituel eodẽ mõ d e reliꝗs cõſideran
cõtẽpta res anteferturi/ Cũ hæc ita ſint cõuesietexor dum eſt. Honeſtũ unũquodq; ho/

diorũ rõnẽ ad oẽ gẽus cauſæ accõmodar Exordiorũ, modis cõſiderãdu &:a re ipa:a perſo

duo ſuũt genera. Pricipiũ quoxl græce appellatur proc“* naauditoris: &a pſona dicẽtis Ho-
„ e —. T GD ES . e . L n neſtũ. n. ẽgenusa perſona dicentis: ſi
miuiet iſinua tlot epodos Olata rIncipin e cCu 1ta Squiſp lam reli gioſus paupertatẽ co⸗
ti auditoris aium nobis idoneũ reddimus ad audiẽdũ mẽqdauerit: & luxuri uitupauerit.
“ A re ipſa honeſtũ: ſiꝗs uirtute p̃di⸗
H „ ðDẽ . . tum & lIitteratũ uirũ laudet: & inter
cem & ignarũ uituperet. Aperſona atauditoris honeſta erit mareria: ſi ꝗd quod auditori placuerit
ꝓferemus: ut ſi ꝗs laudet apud Actheontẽ uenationem: & audaciã apud Achilẽ: poterit tũ honeſtũ

ratores. Turpe quoq; genus ca perſona dicẽtis: ut ſi religioſus homo uituperat religionẽ: & còpro
batuitia. A re ipſa ẽ turpe genuscauſæ: cu defẽdit res turpis a quocunq; aut oppugnat honeſta. Ap
ſona auditoris: cũ uituperat tyrãnus: & laudat libertasapud tyrãnũ Turpis. n. res eſt a perſõa audi

eſſe turpe reſpectu auditoris: ut laudare libertatẽapud Dionyſiũ: &apud Catilinã uituperar̃ cõiu⸗
toriꝗ ſibi diſplicet. Eſtetiãturpea reipſa de ꝗᷓ Ariſtophancsaccuſauerit Socratẽ. Duhiũ eſt: qc ex

una par te honeſtũ E: & ex altera turpe: ut eſt cũ Agamnon exercitũ ĩ aulidẽ duxit uentů aduerſum
habebat cõſulunt᷑ dii. Refpõdẽt ſi filiã ſacrificet .K phigemiãſe poſſe propitios uẽtes haber ꝓ utilitate

cõi filiã ad ſacrificiũ duxit: ꝓ quare fuesũt Cl yYtẽneſtrãmotãfuiſiead agitationẽ mortis: qua poſtea

quod cũ intellexiſſet Brutus ſecuri filiospercutũuſſit. Hæc igit duo honeſta ſũt:cũ ꝓ rep.res caras
perdere uoluerit: ſed turpeconſideratur ꝓprios filios trucidare. Vilis res dupliciter conſiderat: a-
perſona audiente: & a re ipſa⸗A re ipſa ſi quiſpiam accuſare alium de ſuffurata gallina. A perſona
auditoris: ſi uilem rem deferretad principem:poteſt tamen eẽ honeſta abaudiente: utſi, prætorau
dita cauſa de Te uili eam tractaret benigne:qmdfficium E Prætoris etiam de reuiliſſima iudicar pe
tẽtibus:Cũ hæc ita ſint: iam declarata ſunt duo:quæ oratorẽ plurimũ adiuuãt ad inſtrumentũ con
ficiendũ.ſ.genera cauſarum generaliſſima: & cuius cõplexionisexiſtant. ſequit nunciut applicemus
has diſtractiones materiæ adexordioꝶ rationẽ: & regulas adexercirationẽéacccémodemus, lta ſint
hoc ẽcũ materiæ poſſint eẽ diuerſæ cõplexionis: qaalia eſt honeſta:alia turpis: alia hunulisialia du
bia. Rationẽ exordiog regulas iquæ tres ſũt. ſattẽtio: docilitas: & beniuolẽtia. Accommodariada
ptari æqualiter cõcinari tanqꝗᷓ medièusſolet medicinã ad cõplexionẽ ægrotantis. Ad cauſæ genus:
I. ad qualitatem: ac ſi diceretad complexionẽ materiæ. Principiũ hoc appellant exordiuũ appertũ
qd; græci pemiu dicunt meliusꝗᷓ latini:ut ait Quinti.ĩ libro exordioꝶ:nã principiũ magisgenera-
le ẽadoĩa ptinẽs:dictũ a præ & captio:quaſi prima captio, Proemiũ a pro:& Aſignificat uiam
eo ꝙ ſit præãbul uũ quoddãa cæteras or̃onis partes exponẽdas: uela ꝓ & hinnis: himi quod latine ſi
gnificatpludiũ: hoc quædã ficta cytarizatio: & tractatõcordarũ añ uerã & ſeriã molodiã cãtilenæ
ex qua intelligit qualis cãtilena ſit futura.Inſinuatio dicta ẽtꝙ ſinũ quendã& uiã obliquã ad ex/
ordiũ ueniamusa græcis epodosnoĩat ut apud Virg. de Turno Duani miſerere ſenectæ & illd Re
cordare die patrũ nr̃oꝑe Abraa: & Iſac, Hæcaũt uocabulaa Cic. inuéta ſunt. nã ante ip̃mqũo latine

uirũ affecit. Item expulſio Tarquino& filius. Filii Bruti regio moreuiuere ſoliti curabãt regẽ ĩ urb

dicerẽusnõ habebamus uñ adhucuocabulũ rhetoricæ inuétũ non eſtnomen niſi p periphraſim:

necmirũ ſiaddidit uocabula græca:qm ſuo tpe ſolis græcis uocabulis utebant Principiũù ẽ: hæc ẽ
diffinitiq exordii aperti: cuius finis eſt diſponere amimos ad audiendum dicendo. Statim ſignifi
eat exordium breuitate gaudere: & ambagibus eſſe uacuum:ne in caputvoratio creuiſſe uideatur

oneſto& mõſttatiuoſimul: ut ſiqs laudet

uHG erwvt

O

rũ quatuorgenerũ ſpecialiũᷣ T

Dus evſo

.

ſ rietng auentoſ

Id itaq; ſumit᷑ tribus effectibusauditoris animũ diſponimusad audiendũ attẽtione: docilitate &
beniuolẽtia: quæad exordiu perfectũ ſunt accõmodate:Docilitas enim anatura nobis ẽ data: & om
nibus ingenita: c oẽscupiãt doceri ea: quæ ab ips ignor ant: ut apud philoſophuũ oëshoĩesa natura
ſIcire deſiderãt. Veꝶ qa hicappetitu sdiſcẽdi P6 t eẽ breuis& fragi. dus. Attẽtio neceſſaria uidet᷑ quæ
facit ea: quæ cupit cũ diligẽtia: &effectu quodã attẽdere:dicta ẽ ãtabattẽdẽdo aĩo: & ualde ĩtẽdo.
Nã ſicut dicimus auresarrectas alaudiẽdu: ita g&animũ attẽtũ uocamusc oĩ ſtudio relicto omni
bus rebus ei rei: quam cupitdoceiir xentere, ſeen ren
diiisgetericilt-t eren in⸗ audi Id ita ſumituriut attẽtos beniuolos:dociles auditores
tori diſplicere põtorator: ſincõpte Papef S 7 . t
& infulke mareatzeluas cuperet gPer haber poſſumus igenus cauſæ dubium habemus: 4
ſet attẽtus:ideo beniuolẽtia neceſſa beniuolentia principiu conſtituemus: ne qui turpi⸗

ria ſeꝗt᷑ illas priores ſine his tribus: ef I n L,i& beſſe noſſi & rr er-
efſectibus:oro ẽ nullius momẽti: &ςꝭ⁊ tudinis Pars illanobis obeſſe P oſſiſet humule erit 87
uelutquoddã cadauer exiſtimãt: ut nu Wi turpe erit genus cauſæ:inſinuatione utẽdũ eſt /
ait Quintilia. poterit unde bonũ ex deꝗᷓ poſterius dicemus:niſi qd nacti erimus. Quare
ordiũ cõſtare: & unoquoq; ipſoru. ef . . . „
4 Sigenus dubiũ habemus applica. 7 uerſarios criminando beniuolẽtiam capere poſſu⸗
— . — — .₰ pa-d — . . . . .
nuc exordiogroem ad Se alia 4“ m Wi honeſtum cauſæ genus eritilicebit rectæ uti:
litatiua. Abeniuolétia. 1. 2†rona qᷓ . . . —. — . . .
dam & inclinata libẽtia audiẽdi: ſed uel non uti principio:Si uti ptincipio uolemus:aut id
cũ pluribus modiscaptet bemuolẽ oportebis oſtẽderetquarè cã ſit honeſta: aut breuiter.
tia ad hocgenus dubiũ uidet aptius
accõmodari. S exponemusqles fue

*

rimus in remp.uel in eos ipſosꝗq aud

iũtquale eſt hocexemplum Catilina intentus coniurationi be

niuolentiã iuuenũ cõparabat eoſq; largitionibus corrũpebat:
urbediſceſſiſſet: & ad caſtra ſuorũ ꝓficiſceret filius quidãful

is cum ꝓpter diligentiã Cicerenis ex
uiusoĩbusbonis artibus deditiſſimus

ſed tñ hoc ſolo uitio correptus:ꝙ Catelinæ amicitia de

lectabat illũ deſcedentẽ perſecutusẽ pater:

eum abitinere retraxit: eq; uita priuauit:i ꝗ ĩ iudiciũ uocatushoc exordi

uti potuiſſet: ſiuobis unꝗᷓ dubiũ fuiſſetoiudices: quãtus amor: quãtacarit

oad purgationẽ criminis
as habeat in patria teſtio

nio Fuluii declarat: ꝗqut cõſeruaretpatriã & libertatẽ romanã ꝓpriofilio n pepercit:&eum ita occi

dit: ut eũ patriænõ Catelinægenuiſſe uideat. Accuſat Thymoleon: cuns

Cormthius: q fratré ccci

derat ꝗ principatũ urbisappetebat. poterit orator hoc mõ expediri. Credo iudicesuos nõ latere ́

ta fuerit Thymoleõtis beniuolentia ipatriã: ꝗq & amicitias &affinitates ꝓp

riũ fratrẽnulliusæſtima

uit: ut cõem oĩbuslibertatcab tyrãnoꝶ ĩpetũ uẽdicaret. Sihumile genus. i.

cũ res cõtẽpta antefert

incitabimus auditorẽ adaud ẽdũ: autꝑ res

nouas:autquæ ad rẽp. ptineant:

hoc modo accuſabitur

dio uti. Noli hãc

adoleſcẽs apud principẽ: ꝙ flores de cacello furatus ſit. poterit accuſator hoc exor

remcõtemnere magmifice princeps: licet parua & humilis uideat. naex parua ſcmcilla

ignis ſolent p

maxima incendia ꝓcreari: & paru isuitus ſolet ad maiora perueniri: ex

ꝗbus ciuitas oĩibus corrup-

5 = — r . 2
ut Virg. de apibus. Admirãda tibi leuiuũ ſpectacula rerũ, Mipnamimoſq;

duces:totiuſq; agmina gen

tis more: & populos & propria dicã.

Si turpe cauſæ genus.i. ſi materia ſit talis:

ꝙ diſph

ceat audi

toriloppugnando honeſta uel defẽdendo turpia.

iſi qd nacti: hoc ẽniſi inuenerimus: facitãt ex

„ ceptionẽi qua hoc docet ſi materia talis fuerit: ꝙ diſpliceat aud

itoribus tñ: ſi nuenirer cẽmodita

t &G οοαaſioné dicendi aliqua turpia de aduerſario:p quæ poſſit facere anmosai ditoꝶſibi beumo
