re dicã negligẽtia ur̃a:ſiue ignauia potius illos oẽs ãte
ocu los ur̃os trucidatos eſſe in imicos eorũ ueſtris ſuf⸗
fragiis ãpliſſimũ loci ꝑueniſſe. Item nã ad fuit iudi-
ces ꝗ̃re ĩ ſentẽtis ferũdis dubitaueritis:aut iſtũ hoĩem
nefariũ ãpliaueritis: nõ aptiſſime res erãt crimini datæ
nõ oẽs hæ teſtibus cõprobatæ:nõ cõtra tenuiter et nu
gatoriæ reſpõſũ:hic uos ueriti eſtis ſi prio eũ cœtu cõ⸗
dẽnaſſetis ne credules exiſtiaremini dũ eã uitaſtis uitu
peratõem ꝗᷓ lõge a uobis aberat:eam inueniſtis: ut timi
di:atq; ignaui putaremini:maximas et priuatas et pu⸗
blicas calamitates accepiſtis cum etiam minores ĩpẽde
reuideãtur: ſedetiset oſcitamini. Nocte lucem luce no
ctẽ expectatis aliquid quottidie acerbi: atq; incõmodi
nunciatur:et eum cuius opera hæc nobis accidũt. Vos
remoramini diutius: et alitis atq; reipublicæ perniciem
retinetis quoad poteſtis in ciuita te. Eiuſmodi licentia
ſi nimium uidebitur acrimoniæ habere multis mitiga
tionibus lenietur: nam continuo aliquid huiuſmodi

licebit inferre. Hic ego uirtutem ueſtram quæro:ſapi-

entiã deſidero:ueterẽ cõſuetudinem requiro: ut quod
erit cõmotum licentia: mitigetur id laude: ut altera res
ab iracundia et moleſtia remoueat altera res ab errato
deterreat. Hæc res ſicut ĩ amicitia: itaĩ dicendo ſi loco
fit maxime facit: ut et illi qui audient a culpa abſint: et
nos qui dicimus amici corum:et ueritatis eẽ uideamur
Eſt autem quoddã genus licẽti æ dicẽdo quod aſtuta
cõparatione cãparatur: cũ aut ita obiurgamus eos qui
audiũt qũo ipſi ſe cupiũt obiurgari:aut id quod ſcius
facile oẽs auditores:dicius nos timer̃ qũo accipiãt: ſed
tamen ueritate cõmoueri ut nihil ſecius dicãaus horũ

aborũ generũ exẽpla dicẽus. Prioris huiuſmõi nimiũ.

Quirites aĩs eſtis ſunplicibus:et mãſuetis: nimiũ cre-
ditis unicuiq; exiſtimatis unũquẽq; eniti: ut perficiat
ꝗᷓuobis pollicitus ſit:erratis et fruſtra falſa ſæpe iãdiu
detiemini ſtultitia ur̃a:ꝗa quod erat ĩ ur̃a ptãte abali-
ispetere: ꝗᷓ pſi ſumere maluiſtis. Poſterioris licentiæ
hoc erit exẽplũ:mihi iudices fuit amicitia cũ iſto: ſed
iſta amicitia tamet ſiuereor qũo accepturi ſitis: tamen

₰

apud populum deliberãtem de ele/
ctione tribuni poſt mortem græcoꝑꝶ
in qua unusarguit eos quod occidé/
rit gracchos:quia nemonon uult eẽ
tribunus. Exitus: quomodo bene
tractatis eos pro deféſoribus ueſtris
quia occidiſtis eos. Inimicos eoꝑ:
ſcilicet conſules prætores. Item nam
dicit contra Catilinam quem occi/
dere romani auſi non ſunt propter
metum:cum primum ſead excuſan
dum in ſenatum ueniſſet:& eſt in ge
nere iudiciali. Nugatorie: falſis ra
tionibus. Primo cœtuc imu
ueniſſet in cœtum. Aliquid acerbi?
ſcilicet quod augetur exercitus Cati
Iinæ, Mitigationibus: lenietur tan
quam uulnus ex oleo ſolet. Hic uir/
tutem:hic coniungi debet cum exc/
plo ſuperiore tanꝗ medicamen po⸗/
ſitæ reprehenſionis. Veterem con
ſuetudinem: harum rerum comme
moratione animus mitigaturaudi/
torum. Altera res ab ira:ſcilicet mi
tigatio:& primo reſpondet ſecundo
Altera ab errato: ſcilicet ipſa reſpõ
ſio. Sicut inamicitia: cum enĩ ami
citia ſit inuenta ad quietem amico/
rum:raro debet habere reprehenſio
nem:ſcilicet ſi habet ſuauis eſſe de/
beat:& eſt ſolitudo effectus ipſius li
centiæ: quia ſicut amicum quodam

ꝰmodo reprehẽdimus: ut bono & ue

ritatis cauſa dicere uiderimus &ᷣ m
licentia ſeruare debgmus. Eſt autem
quoddam genusshæc eſt ſecũda ſpe
cies licentiæ quam in duas diuidit
particulas cum ſingulis exẽplisquo
modo ſeuult obiurgari: in qua re/-
prehenſione animus eorum non of
fenditur. Secius dicamus: dicemus
nos non minus deuiatores a uirtute
licet dubitanus quomodo ipſi uer/
ba accepturi ſint. Nimium quiri
tes:reſpondet populus minimæ libe
ralitatis. Stultitia ueſtra: ſtultitia
eſt ruditas naturæ contraria aſtutiæ
& malitiæ. Mihi cum iſto: ar/
guit Romanos ingratitudinisquod
dum ipſe fauet ſenatui ꝓdidit ami/
citiam. M. Anto. cuius erat amicus.

Hæc exornatio:epilogat per enu/
merationem. Acrimoniam: quan/
tum ad primum genus licentiæ.
Laude & ſimulatione: ad ſecunda
genera poſita.
Iminutio in eſſe nobis: ut
d illud ſi quid eſt in me i
genu. Quos defendi/
mus:ſicut in Archia poeta.
Maturatangit tria bonorum ge/
nera: induſtria: ſic ſcientia: doctrina
Pro iure:meo excuſat ſe Cice.con
tra gracchos: qui dicebant eum igna
rum miliig. Tenerem: ſcirem
nunc:ſcilices cum dicimusnon in po
ſtremis. Igitur ut& defendit quen
dam damnatum furti & eſt exem/
plum bonorum fortunæ. Leuiſſi/

mum: hic eſt diminutio. Proferun
—

dis: Iaude.
Eſcriptio
d fit autem quãdo ponimus
anmoculos quæ futura ſint:
ſi quicquam deliberanius
Dilucidam: quæanteoculos poni

uideatur. Grauitate: ſermonis:ſci

licet ſententiarum. Quod ſi iſtum
dicit contra Verrem quem iudices
accuſatum impunem dimittebant
oſtendens mala futura: & eſt in gene
re iudiciali per commutationem in
dignationis. Sic ex caucaleo: hac ſi

miiitudine ſeruatur grauitas: & ex/*

preſſa rei ſimilitudo. Acuensden
tes:detrahendo ſcilicet &a morden
do. Depeculans: ſgolians uelut qc
dam ſacrum. Quare uidete: hoc
non eſt de colore Ned concluſio.
Nam ſi iſtum: reuertitur ad colo/
rem. Item nam ſi: de hoc orat
pro filio quodam accuſato: quem
iudices pumre uolebant: & eſt ampli
ficatio p cõmotionem miſericordiæ

dicã uos me priuaſtis: ꝗd ita: qa ut uobis eẽm probatus

eũ ꝗ uos oppugnabat imicũ ꝗᷓ amicũ hĩc malui.ergo
hæc exornatio cui licetiæ nomẽ ẽ ſicuti demõſtrabius
duplici rõe tractabitur acrimonia: ꝗ ſi nimiũ fuerit aſ-
ꝑa mitigabitur laude: et a ſmilitudie de ꝗᷓ ſuꝑius dixi-
mus: ꝗᷓ nõ ĩdiget mitigatõis: ppea quod imitatur licẽ-
tiã et ſua ſpõte ad aium auditoris ſe accõmodat.
Imiutio ẽ cũ aliqꝗd eſſe ĩ nobis:aut ĩ his quos
d defedius: aut natura: aut fortũa: aut iduſtria
dicemus egregiũ quod ne ſ gnificetin ar⸗

rogãs oſtẽtatio:dimiuiiur: et attenuatur oroe hocmõ.

Nam hoc pro meo iure iudices dico me labore et ĩidu⸗
ſtria curaſie: ut diſciplinã militarem nõ ĩ poſtremis te
nerẽ. Hicqi ꝗs di ſiet: ut ptie tenerẽ: tãetſi uere dixiſi
ſet: tamẽ arrogãs uiſus eẽt: nũc et ad iuidiã uitãdã: et
ad laudẽ cõꝑadã ſatis dictũ ẽ. Itẽ igr utrũ auaritiæ cã
aut egeſtatis acceſſit ad maleficiũ auaritiæ: at largiſſi-
mus fuit ĩ amicos quod ſignũ liberalitatis ꝗ cõtraria

auaritiæ eſt:egeſtatis at huic qdẽ pater nolo nimiũ di

cere nõ tenuiilimũ primoniũ religt. Fic quoq; uitatũ
eſt:ine magnũ: aut maximũ diceretur. hoc igiturĩ no-

ſiris:aut eorũ quos defendemus egregiscõmodis pro

ferũdis obſeruabius. Nã et eiuſmoi res:et iuidiã cõtra-
hũt ĩuita:et odiũ ĩ orone ſi cõſiderate tractes. Qua re
quẽadmodu rõne iuiuẽdo fugitur iuidia ſic ĩ dicẽdo
cõſilio uitatur odiũ. l 1
. Deſfcriptio. wo ie
Eſcriptio nominatur ꝗᷓ rerũ cõſequentiũ cõ
d tinet perſpicuã:et dilucidã cum grauitate ex
poſitoem hoc mõ:quod ſi iſtũ iudices uris
ſententiis liberaueritis: ſati ſicut e cauea leo miſſus: aut
ali teterrima belua ſoluta ex catenis uolutabit et ua-
gabitur in foro acuens multos dentes:in cuiuſq; fortu
nas ĩ omnes amicos: atq; inimicos notos:atq; ignotos

—

4

incurſans:aliorum famam depeclilan ꝛaliorum caput
oppugnãs: aliorũ domũ acomnem familiã ꝑfringẽs
remp. fur Nituslabefactans qua re iudices eiicere eum

de ciuitate liberare omnes formidine. uobis deniq; ip-

ſis conſulite. nã ſi iſtũ impunitum dimiſeritis ĩ uoſmet
ipſos mihi credite:feram et truculentam beſtiam iudi-

— E

ces immiſeritis. Item ſi de hoc iudices grauem ſenten-⸗

ð

tiam tuleritis uno iudicio ſimul multos uigilaueritis.

. Ho

ſeſ

1
du

1

. .

at
r 4

grãdis natu pãarẽs:cuius ſpes ſeneta tis oĩs ĩ huius ado
leſcẽtia poſita E:qᷓre uelit ĩ uita mãer̃᷑ nõ hẽbit:filii pui
priuati pr̃is auxilio ludibrio et deſpectui prnis ĩimicis
erũt oppoſiti:tota domus hhius idigna cõcider cala-
mitate: inimici ſtati ſãguiolẽta palma crudeliſſima ui-
Roria potiti ĩſultabũ tei horiᷣ miſerias er ſu ꝑbire ſimul
et uerbis iuchuũtur. Itẽ nãa neine ueſtru fu git grites ca⸗
a urbe ꝗᷓ miſeriæ cõſeꝗ ſoleãt: arma ꝗ cõtra tulerũt:
ſtati crudeliſſime trucidatur:cæteri 94 poſſũt ætal
uires laborẽ ferre:rapiũturĩ ſeruitutẽ:ꝗ nõ poſſũt uita
priuãtur:uno dẽiq; atq; eodẽ tꝑe domus hoſtili flagra

.

bit ĩcẽdio:et quos natura:aut uolũtas neceſſitudie:be-

niuolẽtia cõiũxit diſtrahũtur: ptiĩ liberi e gremiis parẽ
tũ diripiũtur: ꝑtim ĩ ſinu iugulãtur:ꝑtim ante ædes cõ
ſtauprãtur: nemo iudicesẽ ꝗ poſſit ſatis rẽ cõſeq uerbis
nec referre oratõe magnitudinẽ calamitatis. Hoc ge⸗
neré οτatoisα ĩdignatio:uel miſericordia põt cõ
. moueri: cũ res cõſequentes cõprehenſæuniuerſæ ꝑſpi
cua breuiter exprimũtur oratione. Z
Diuiſio. rr—
luiſio ẽ ́ rẽ ſemouẽs a reutrãq; abſoluit rõe
d ſubiecta hoc mõ:cur ego nũc tibi obiiciã ꝗe
ꝗᷓ ſi probus es nõ meruiſti:ſi ĩprobus nõ co⸗
mouer. Ite 44 n ic ego de meis propriis meritis prædi
cẽ:ſi memiſtis obtudã:ſi obliti eſtis cũ re nihil egerim:
ꝗd ẽ quod uerbis Heolier Pollun e duæ res ſũt ꝗᷓ poſ
ſũt hoĩes ad turpe cõpẽdiũ cõmouere:iĩopia:atq; auari
tia te auarũ ĩ fraterna diui ecognouiu * iopem: a
egẽtẽ nũc uideus g põt igr̃ oſtẽdere maleficii nõ fuiſ
ſe ĩter hãc diuiſionẽ et illa:qᷓ de ꝑtibus orois tertia ẽ:de

— - 1. 3 .„ — 1— — † . A. 1. —11
qᷓ ĩ lib.i.dixius ſecũdũ narrateem hoc itereft:illa diui-

dit ꝑ enũeratõem: ꝗbus de rᷓbus totã or̃onẽ diſputatio
futura ſcit:hæc ſe ſtati explicat:et brui duabus: aut plu
ribus ꝑtibus ſubiicichs rões exornat orationem.
Frequentatio: e
Reqntatio ẽ cũ res ĩ tota cã diſpſæ cogũtur

AXrvr-=

f unũ ĩ locũ quo grauior: aut acrioraut crimi

14.2 n, all, noſior oĩo ſit hoc Pacto. Aquo tandẽ abeſt
iſte uitio:qd eſt eur iudicio eũ uelit sliberare. Suæ pu-
dicitiæ proditor eſtſidiator alienæ cupidus intẽperãs
petulãs:ſuperbus:impius:. parentes ĩgratus:ĩ amicos ĩ

feſtus:in cognatos: in ſuperiores contumax: in xæquos

et pares faſtidioſus: i iferiores crudelis deniq; ĩ omnes

Grãdis natu:locusab ætate. Pa/
ternistuimicis: quia qui offeſi ſunt
a patre filiis iniurias faciunt. Vi/
ctoria:potiti ſi ipſum occidiſtis. In

ſultabunt: alieno malogaudebunt:

& irridebunt. Item nam nomen:
dicit contra catilinam in genere de/
monſtratiuo per commotionem in/
dignationis. Neceſſitudinem: quã
tum ad naturã:ſicutaffines: cogna⸗
ti. Beniuolentia:quantum ad uo/

- Iuntatem. Vel indignatio:ſicut in
tate t. cexemplo primo & ultimo. Miſeri/

cordia:quantum ad ſecundum ex⸗
emplum perſpicua oratione ſicut ꝑp
ſimilitudines.

1 uiſio: diereſiæ uel dilen/

Ad nia: & ſic cum ſcimus præ
poſitionem duarum reꝑ:

& ſtatim ſubiiciamus ra/

tionem utrinq;:ſicut Virgi.de Creu
ſa. Si ſpem ponis in armis & cætera.
Si probus es ſubaudi hanc diuiſio⸗/
nen:aut probus es: aut improbus:ſi
cut & in ſequentibus exẽplis. Quod

Prædicem eſt unus qui diſperſam
omercedem ſuorũ meritorum apud
iudices dolet: Obtundam:diſpli-

cebo & faſtidio aures afficiam. Rẽ
beneficio: & eſt aucſnentuma ma⸗
iori. Duæ ſunt res: probatur homi
cidium per dilematõ. Ad compen
dium:ad lucrum: ſicut contra diſ-
pendium:expenſa. Illa diuidit per
enumerationem:hoc eſt pernomen
numerale. Sic dicturus ſum tria
de hoc uiro: genus: mores: patriam.

Per excuſationem: ſine nomine nu

merali ſicut dicturus ſum de hoc ui
10 genus: patriam:mores.

D

Requentatio: ſynatriſis a
ſynatriſio congrego: quia

perhunc colorem colligi-
mus omnia in unum aſpe
ctum quæ diffuſe perparticulasdiſ

putata ſunt: ut cum omnia ſimul
moueant magis comnmoueantur.
Criminoſior: uehementior ad
accuſandum. A quo iudicio: ab/

ſoluebatur Catilina proditor: & ꝗq/

dam orator multis ration bus ui-/
tiorum ſuorum diſſuadebat: un/
de dicta omnia breuiter colligit.

Eiuſdem generis: hæc quæ dicta
eſt poteſt conuenire in genere iudici
ali conſtitutione legitima: & in aliis
generibus hæcquæ nunc ſequitur p
tinet ad iudiciale: coniecturale: in.
quo ſemperneceſſaria eſt. Opitu/
latur:adiuuat. Perſpicuam facere
i, faciunt rem: quæ non credebatur
eſſe credita: ſuſpitio enim dubia eſt
inter ignorantiam: & credulitatem.
Separatim ſpectare: accuſabatur
unus homicidii per omnia ſigna con
iecturalia quæ ſuperiusad probabi/
le poſuit in ſecundo libro: undenũc
eaſdem regulas ſummatim repetit
ſi commodum hoc argumentuma
probabili:quod diuiditur ĩ cauſam

& uitam. Animusauariſſimus: con

iungit cauſam cum uita quod maxi

me prodeſt. Bono nemini: argu/

mentum per collationem ut ſi dica
tur: mors Aiacisnemin tamutilis eſ
ſe poterat ꝗᷓ Vlyxi. Locus idoneus
argumentum eſta ſigno per faculta
tem loci: temporis:& ſpatii:ſpe perfi

ciendi: occultandiq; homo occiſus:
argumentum quod diuiditur in id
quod factum ante rem: in re:poſt rẽ

poſtera die tutatus: probatio per cõ

ſecutionem licetpartem teſtimomis
argumentum per approbationem:

quæ fit poſt confirmatos ſuſpitione.

Xpolitio:cum in eodẽ lo/

e co quantum ad ſententias
quæ non imitantur. Ali

ud dicere uidemur quan/
tum ad modum dicendi diuerſisuo

cabulis factum. Eandem rem cum
ſimpliciter tractamus. Pluribus

uerbis:unam ſententiam: de eadem

eſt cum ad unam ſententiam plures
faciemus. Comnmuutationes: ſubii/
ciendo rationes: quæ licet ad eandẽ
rem pertineant: tamen eadem pro/
poſitio eſt & ratio ſubiecta. Res.ſẽ
tentia. bonis erit præditus rõ
nibus:hic eſt exẽpload id qd ſuperi
us diximus. Vitæ diſcrimèad illud

nullũ periculù. Pro fortunisreip.
ꝓ patria fugiendũ putabit: euitãdũ
arbitrat:et erit ſemꝑ alia expolitio.

—
—

ALSt

—

cõiecturalibus cãis opitulatur:cũ ſuſpitõesꝗᷓ ſeꝑati di
ſictæ:iminutæ:et ĩfirmæ erãt unũ ĩ locũ coactæ: rẽ ui
dẽtur ꝑſpicuã facere nõ ſuſptioſã hoc pacto. Nolite igi
tur nolite iudices ea ꝗᷓ dixi ſepati ſpectare: ſed oĩa colli
gite et cõferte ĩ unu. Si et cõmodũ ad iſtuex morte il
lius ueniebat:et uita eſt turpiſſira hois aiis auariſſi-
mus fortunæ familiares attẽuatiſſimæ:et res iſta neni
ni bono præter iſtũ fuit: neq; aliis iſte cõmodioribus

„
ĩtolerabilis. Eiuſdẽ gene n illa fre ntatio ꝗ plurimũ

rõibus facere potuit: neq; præteritum eſt ab iſto quic/

ꝗᷓ quod opus fuerat: neq; factũ quod opusnõ fuit ad
maleficiũ:et tũ locus idoneus: maxie tũ occaſio aggre
iẽdi cõmoda: tẽpus adeũdi oportũiſſimu: ſpatiũ cõ⸗
iciedi lõgiſimũ ſũptũ ẽ nũ ſine occultãdi: et pficiẽdi
ſpe maleficii maxia ẽ:et præterea anteꝗᷓ occiſus hõ isẽ
iſte uiſus ẽ ĩ eo loco ĩ quo ẽ occiſio facta ſolus Paulo/
poſtĩ ipſo maleficio uox illiusꝗ occidebatur audita ẽ.
deinde poſt occiſionẽ iſtũ multa nocte domũ rediiſſe
cõſtat poſtera die titubãter: et ĩcõſtãter de occiſiõe Uli
us loquutũ. Hæc parti teſtioniis: pti qſtiõibus: et argu

. mẽtis oĩa cõprobãtur:et rũore populi quẽ ex argumẽ

tis natũ neceſſe ẽ eẽ uerũ.Veſtrũ iudicesẽ his locũ in
unũ collocatis certã ſumere ſentẽtiã: nõ ſuſpitõem ma
leficii. Nã unũ aliꝗd aut alterũ põtĩẽ iſtũ cecidiſſe ſuꝑ/
ficioſe: ut oĩa ĩter ſe a prio ad poſtremũ cõueniãt male
ficia:neceſſe ẽ caſu nõ poſſe fieri. Vehemẽsẽ hæc exor
natio:et ĩ cõięcturali cõſtitutõe cauſæ ferine ſempꝑ ne⸗
ceſſaria:et ĩ cæteris generibus cãrum: etĩ omm orĩone
adhibenda nõnunꝗ. Expolitio ðð
B Xpolitio eſtcum in eodem loco manemus:
et aliud atq; alied dicer̃ uidemu r. Dupliciter
autem fit ſi aut eandem plane dicemus rem:
aut ſi eãẽdem rem dicemusnõcodem mõ. nã id obtun
dere auditorem eſt:nõ rem expoliĩe: ſed cõmutare de
bemus:cõmutabimus tripliciter: uerbis pronunciãdo:
tractãdo:uerbis cõmutabimus cũ res ſemel dicta iterũ
aut ſæpiusaliis uerbis ꝗᷓ idem ualeant eadẽ res profite
tur hoc mõ. Nullũ tantuũẽ periculũ quod ſapiẽs pro ſa

lute patriæ uitãdũ arbitretur. Cũ augetur iĩcolumitas

ppetua ciuitatisꝗ bonis erit rationibus præditus pro

fecto nullũ diſcrimẽ uitæ ſibi pro fortunis reip. fugiẽ
dũ putabit:et erit ĩ ea ſenretia ſeper ut pro patria ſtu
1

11. E , Err
dioſe Auis m magnam deſcendat uitæ dimicationem

— .

3õs

n

ibu⸗

lhi⸗
mu
du
con
cui
lun
poor
alun
lune
nl
Uace⸗
berbis
lemo
Pburb
niin
laet⸗
E
En
ln

u

— — ——
— —

–☛ =

Pronũciãndo cõmutabimus:ſitũ ĩ ſermone:tũ ĩ acri- . Tum in ſermone:in uoce remiſſa
,— . lio generc uocis: arq oeſtus endz ſicut in primo exemplo. Inacrimo
monna: tu! alio tq alio Scnerc uocls: atcp geſtus eadẽ nia: in altiori uoce: ſicut in ſecunda
uerbis cõmutãdo pronũciatõe: ucehemẽtius quoq; cõo/ expoſitione. Quia nõ eget exemplo

–W +—

mutauerĩus: hoc neq; cõmodiſſime ſcribi põt: neq; pa- ;liauox non Poteſt ſcribt. Si trati

—* .“= „2 — Ote cliemus ſermonem. i. ſi poſtꝗᷓ feceri-
TII eſt PÜU Are no eget exẽpli. Tertiũ geuse comutatt mus commutationem uocabuloꝶ 2

nis d tractãdo cõficitur:ſi ſniam traiiciꝗ .1 utin exemplis prædictis: poſtea in/
om o ct 2c0 icitur: ſi ſ lam trauciaus autad troducemius unam perſonam loqui
ſermocĩatõem: aut cxc atõem. Sermociĩatioẽ de ꝗᷓ ple in ea ſenrentia pro ignitate: ut ſi ſa
nius paulo poſt ſuo loco dicẽus:nũc breuiter quodad Piens loquatur de liberanda patria.
P 10 . e ebre ncr quodad Recedamus:ut ſtemus in themate
hãc rẽ ſatis ſit atigẽusĩ qᷓ cõſtituetur alicuius ꝑſõæ orĩ̃o ſuperiori: quo facilius intelligatur
accõmodata ad dignitatẽ hoc mõ ut quo facilius res ſeipſum. i. ſecum loquitur de uirtu
.è — ere.. .. 1 . te qualia ſequuntur. Non mihi ſo
cognoſci poſſit:ne ab eadẽ ſnĩa diſcedaus. Sapiẽs oĩa li: coniungendo hæc exempla cum
reip.cã ſuſcipiẽdi ꝑicula putabit:ſæpe ipſe ſecũ loꝗtur exemplis ſuperioribus expolitionis
„

E⸗ IL F S apparet ſermonem de una expo/
nõ mihi ſoli:ſed et atcq adeo multo potius natus ſum litione uocabuloꝑ tranſiſſe ad expo

Patriæ: uita ꝗᷓ fato debetur ſaluti patriæ potiſſimũ ſol- ſitionem tractandi. Saluti patriæ:
Ali dhzetn hGcſte produgitafvad potiſſimum ſoluatur: cum ratio ne/
uatur. Aliud hæc me tute atq; hoeſte produxituſq; a⸗ ceſſe ſit mori: commodius mori de/
hãc ætatẽ:miuit meas rõnes bois legibus:optimis mo⸗ bemus ꝓ patria: quoniam omnia bo
ibus:hoeſtiſſimis difſciplinis: qd d pine ſati atαda per eam ſumus conſecuti. Ali-
ribus: noeltinms diciplinis: qd e quod a me ſatis ei ud tute: ab hoſtibus. Honeſte pro/
ſa igs.ſ. „„ iculis rei näi ſepi lã tug: Ic Bosärcsfidiciſſem, Jpareor/
aplies:ape ego i1iculis teip. aA culu lugi-lte do:ego nullum uitæpericufum fu⸗
mutatur res tractãdo ſi traducitur ad exuſcitatõem:cũ . Reliquum Der parentheſimn:
= e „1. , 1,„ . S tem mutatur ſecunda pars expoliti
et nos comot dicere uideamur er auditoris anindin „nis quæ fit per tractationem. Ad ex
comouemus ſic. Quie E tam tenulcogitatoe præditus õ orationem quæ ꝓ/
Te 17,1& r ri JY õä nunelanda iit iermoeacri quam uo
cuius aĩus tãtis angaſtiis inuidiæ continetur: qui non camas contentionenquæ hominũ
hunc hominem ſtudioſiſſime laudet: et ſapientiſſimũ amimos exuſcitat. Praten fartunn
1 rr . . iratis Aalter color interpretatio. Quamuis
iudicet: qui pro ſalute Patriæ pro icolumitate ciuitatis uãtum uis. Eadem igitur Cæcludit
pro reipu fortunis:quanuis magnuum atq; atrox peri- Per⸗ enaterationcn fed bendem
ir,. ini rnr 1 . ſe eret, re:ſicut in propoſitione dictum eſt.
culum ſta lioſe ſuſcipiat: et libenter ſubeat equidem Rem ſimpliciter.i.cuius propoſi
hunc hominem magis cupio ſatis laudare quam poſ tionem meram enrentia ratione di
TJermnen R, H 1 G; enre- Ximus huic rei ſi ſequentia exempla
ſum. Idem hoc certo ſcio uobis omnibus uſu henire Gingulisparttbusadibranturzreslau-
Eadẽ res igitur his tribus ĩ dicẽdo cõmutabitur bus cidſior apparebit. Itaq; exempla non
uerbis pronũciãglo: ttactãdo: ſed tractado dupliciter: tractum eſt de colore ſententia qui
ſermociatõe:et exuſcitatõe:ſed de eadẽ re cũ dicemus poreſt Habere ſnenriam cum rari⸗
2,r = S nciibus: & ſine ratiõibus pluri usmo⸗
P lu r bus ntentcoitatti6ibus:ni Cu rẽ ſimp liciter p 10 qisafferi cõtrariũ: color ẽ cõtẽtõi ſi
nuciauerius:xõnẽ poterius ſubicer᷑. Deide duplicẽ: uel milis: ſed rönem her ĩcluſãa maiori
ne raibus pronſiciare ſnizm. Teide: ötrariſ. ad miĩus: ut hæc ẽ ſi tua nõ curas qũo
ſine rõibus pronũciare ſnĩam. Deide afferre cõtrariũ. cuurabisaliena. Deigimmilecxclu
de ꝗbus oĩbus diximus in uerborum exornationibus i.ſi ml fuch ne Xéplu: 4 colores
einde ſimitle: Splũ de ous hoc differũt:qq ſimilitudo ꝓfer
Dein le ſum leer cxẽplũ de quo ſuo loco plura dicẽus ſine interpretatiõe ppriogenominũu:
deinde cõcluſionem de quaĩ ſecundo libro quæ opes exéplũ ſemp here ſber Propria no
1 Iiretis Br & Rrree rem Srer r mina. Deinde cõcluſionẽ:ꝗqᷓ triplex
fuerunt diximus Qemõſtrãtes argumẽtationem quẽ- eſt. prinia eſt ultima ex partibiud ora
ad nodã cõcludere oporteat ĩ hoc libro docuimus cu tionis: ſecunda pars eſt c dc aeia
iuſmodi eſſete j. Iſoni onis: tertia color rhetoricus: de qua
iuſmno . eſler exornatio uerbi: cui conclu lioni nomen antedictame. Erge huinincdiso⸗
z. Ergo huiuſmodi uehementer ornata poterit eſſe ex mt quendam effectum expolitionis.

politio:quæ cõſtabit ex frequentibus exornationibus

ponentur ſed duplicẽ ſententiãthoc

artibus tracta
Bet ſnĩarũ hoc mõ.Igĩ ſeptem p plo: ut ſcire
- ĩarũ:hoc mõ . daus exeplo: ſse
tenti⸗ :qui dicitur ue⸗ r:ſed ab eiuſdem 5 thetoricæ reslmNenmalti⸗
Verone ſenten i et bia⸗ ¶ facile Te nullũ ee ais cũ
m re: tione nouæ d polflis 1 r. Sapiẽ —I 1 it necet.
parti eliqua quæ ſi n eandem ẽ puic ſæpe fit:ut cũ 1 ömedaa: iũt id bes!
ri: & Ealid ntentiæ: qu facit co 0 uod xXPe — ſut oia com — . fugiũt . 4
ab eiuſe ctando p dicendi. et quo ãdũ: 8 t. a llte
lam tractane copia ſi Peat:et quonla: raue p ſie faciut.
tentiam apparet co ſt propo rep. ꝑ pro pria g dũ eſt ſtulte lLei
ex quo hæc eſt ꝑp . „ E dũ pro p undũ e utur Ue
SS: ex orecpu. n „. Quo ICOoNO ro rep. ſubeu : reꝑiutur u.
pientiæ pr ſitionis. 6 um Iu quod pro rep. igrati ĩ ciuitatem SSäõ
Sapientt nentnaiimplen An periculũ quod pro ĩgratiĩ ciuitatem rep s pu ug
o:ideo ratio p a ſimp ſe Pericu u9 P.L nt:et ig ſit:hi ſapiete P 4
tio: ideo ma: ſententia: & qui ſe Pencul ere id poſſunt: iculo expetũt: hi ſapiete it: cͤlt
ene Earuneree gecketulgeete he- Em reip reddurn KW
quun dur inelchten Knruene Arꝗ patriæ bei quem ebenchonaren Eieniucheme .
tiombusſuis: etenim litudo ſ inũ .L AE cu et ut:qua cũ mult 2.7 õſeruaue ?
tiombus taq; uti ſim runhoceſt tadiſutcu nalũt: q a pꝑ pria cõſe
HH He Aicerur hocet “ tpro multis ꝑir . naun. acceptaꝑꝑ Pe hõ darc. Et S F
terpꝑp odmihi ben a ſe dimiſit. Et iniquũ uitã a riæ: cu ro S eerſe,
Quodm Anuſit: a ſe églo/ eſt iniquu osat reddere puacu oge fia ĩterire
— lum. la ſubſecuta ẽg e ter — 1. - ogat redde t hanote rOo p Wõ
ecne katadcaki cäpocle äiſum uunſfttutece hofſe Haicfset keI
ria. siahachinagndr Quodire cũ poſſis cũ ſum tignauiã ainetere elis pro rep.i mn
is fam in dictmus “ us et igulau lire piculũ „ R
ncluſiois ſam dicimus lle . lariis adire riæ cotinctun 3
kuafttns⸗ Gmdan uiiscxexce en cæteris neten ſumũ nomen e dr ag N
e⸗ mutilis eſt in tin cis . IId A uti cõremnenæ 2
n ſolumu us: ſicut hi llud ſan uti cõremt .
nonſo exercem Sesadhi qᷓ et hoc:et i ire. Itaq;uti c 4 z uituꝑa no.n
dis peream ex lis. Rat et hoc: imine uenire. P icolumem:ita
dis per nibuseepiſto atione facer get ĩ diſcrimineu ul olum
tione fa lle diſcrim ä ſe mauult ĩc 5i cõſulut. Na ler
bere: conue namusp . . — im laluti coi ce 2.
Nanigichon ſerimini ſuo pluſꝗ aenfiagie . Een
ionem: Se eliqua quæ fupr iĩrẽp.di Ames fuerũt: exn: idetur. Deci Peer
polſit entias: &r , dusꝗ lĩcolumes fue ihi bene uide Prze ſa .
aain⸗ moratio pimonc: as ue fracta ait enatar̃. Quod miibe pro kgionihusſe
meno qu rmiſti/ usnemo uilic dicitnux: . et nopd us⸗
emerde cee usſtellexiſe eeneae ealekdeir ⸗ “
im ratione Ma ce ditur: hoſte *1 pua maxima ree *X½ cu!
m Tu laud- atriã: uortdie magis ci 6ſtr
ſirurenim Lu ua de Cæſaris cepit patria. ſtate qi ulũ: et rõe demõſtra- un
maliqua lico ad ta uetu d piculũ:et rõ imãdi⸗
na qui cu- ſubiicitilli ſtas au Tlaude rodita ad icuᷣ ſt exiſtima di ſl
tſubd r pote Tlau cp cedere Etes ſũt exi llle
celli dixi non datu teſt ſe di X. d bere ac „ ſ. letes lu . e
tiam non nen botenlect e pro ſep.de - tũ:hi ſap is igitur ge
de etor mento: ſſpro roba itãt. lp his igi mn⸗
tori: ideſt auditor afeunune; é:et exemplo cõp icul uitãr. In SIit Maura
ditori: firmiſſim is n eo * E:et exemp fiæ piculũ ui r. — ut plu
mouere a ratori tu e: riæꝓp ſumus , neg
dc mouere a f m eſt orator! Cæſa/ tu ũ pro ſalute pr̃iæ ᷓ producti 48
— 4E roprium uippe CX llũ pro tur:de &ᷓ pro icius,: adiuuat ete
M Tr „Itad Enobr aiunt GnE pro. gnu P kti uerſatur: de ꝗᷓ p dicius:adiuu a⸗ i⸗
or⸗ ſrte Aon mm Or Oliti am ir ad eloc
r Irote Tem cum Cicero O ⸗ mbus exp d nõ mo cuc . 5 exercẽur ad e do . .
c eteſe . Aceremus: quo ulto maxĩe ꝑ ẽ im ĩ exercene A
⸗ ꝛnat or̃onẽ: ſed mi Sueniãt extra c cxornabius
ornarorfone. uare cõueniãt uti cũ exornal
is facultatẽ. Q tõis ĩ dicendou ſecũdo.
tois fa olitõis i ĩ lbro ſecũ c.
rões adhibere exp dere dirimusi lbre . N 4
rgumentatõem Qnoraiio. tl o:quo tota
argume Commer oco firmiſ me ẽſæpius aut
atioecuile iutius: et codẽ ſæpiu lin
Ommorati. anetur diutius: it:eti. orato lün
7 õtinẽtur m — õuenerit:eti. iur tur
ca co uti maxie c itori ptas ailum
ccãcõt Ir: hacutir igori ptas aum Uns
E ropriu n0. Hs 7 tremũ ceſſe
risbõi maxie p ouẽdi:huic ext Eemge . elle
de re firmiſſun
●

⸗
Unn

na⸗

ide

gen⸗
77 9
n⸗

do
vius

ton

9tuo
lum
nẽ

-

ſubiici nõ potuit:ppꝑea quod hic locus nõ ẽ atota cã ſc
paratus: ſic ut mẽbrũ aliquod:ſed tanꝗᷓ ſanguis profu
ſus ẽ ꝑ totũ corpus oronis. Contentio.
Ontẽtio ẽ:ꝑ ꝗᷓ cõtraria rferũtur:ea ẽĩ uerbo
c rũ cxornatiõibus: ut ãte docuimus eiuſmõi.
IInimicis te placabilẽ: amicis ĩcxorabilẽ præ-
bes. In ſnĩara huiuſmõi uos:huius in cõmodis lu getis
iſte reip.calamitate lætatur: uos ur̃is fortũis diffiditis.
Iſte ſolus ſuis eo magis cõfidit. Inter hæc duo cõtẽtio
nũ genera hoc intereſt. Illud ex uerbis celeriter relatis

cõſtat.hic ſnĩæ cõtrariæ ex cõparatioe referãtur opor-

Imilitudo & orĩ̃o traducẽs ad rẽ quãpiã aliqd
N Der re diſpari ſimile. Ea ſũitur aut ornãdi cã:

aut probãdi aptius dicẽdi: aut ãte oculos po
nẽdi:qũo ꝗᷓtuor de cãis ſũitur ita ꝗᷓtuor modis dẽꝑ cõ
. trariu: p negationẽ collatio nẽ: ꝑ breuitatẽ.Ad unã-
ꝙ ſumẽdæ cãm ſimilitudis accõmodabius ſingulos
modos pronũciãdi ornãdicã ſumitur ꝑ contrariũ ſic:
nõ.n. quẽadmodũ ĩ paleſtra:ꝗ thedas ardetes accipit
celerior ẽ ĩ curſu cõtinuo ꝗᷓ illeꝗ tradltt:ita melior im-
Perator nouus ꝗ accipit exercitũ ꝗᷓ ille ꝗ decedit: pro-

pPrerea quod defatigatus curſu integro lacermhic peri

„

tux iĩperator ĩperito exercitũ tradit. Hoc ſine ſimili ſa/
tis plane ẽ ꝑſpicue et probabiliter dici poruit hoc mõ

7

APOide —

dicitur minus bonos ĩperatores a melioribuis excrcitũ

. accipere ſolere:ſed ornãdicã ſimile ſumptũ ẽ:ut orati

oni dignitas quædã cõpararetur. Dictũ eſt an ꝑ cõtra
riũ:cũ ei rei quã nos probamus aliquã rem negamus
eſſe ſimilem: ut pauloante cum decurſoribus aſſereba-
mus. Per negationem dicetur probandi cã ho c mõ:
neq; equus idomitus:quãuis natura bene cõpoſitus ſit
idoneus põt eſſe adeas utilit tes: et aptus quæ deſide
rãtur ab equo:neq; homo indoctus ꝗuis ſit ĩgenioſus
ad uirtutẽ poteſt peruenire:hoc probabilius factũ eſt:
quod magis eſt ueriſimile non poſſe uirtuæm ſine do

UDEAAE „

ctrina comparàri: quoniã nec equus quidẽ indomitus
idoneus poſſit eſſe ergo ſumptũ eſt probãdi cã. Dictũ
aũt per negationẽ:id enim perſpicuũ ẽ de primo ſimi
litudis uerbo ſumetur:ct aꝑtius dicẽdi cã ſimile. Dici/
tur ãt ꝑ breuitatẽ hoc mõi amicitia gerẽda:ſicut ĩ cer-

ceſſe ſit:uenire poſſis: ſed ut produãtus ſtadiœt uiri-

. . 5
.
* *

tamine currẽdi nõ ita cõuenit cxerceri: ut quoad ne-

lIigario uẽiſſet dixiſſe quoquo pacto
ſe Occiſug ligariũ ſed cũù Ci. diu ĩclæ
mẽtia Cæſaris cõmoratus eẽt nõ po/
huſſſe in ſuo propoſito permanere. 0 ́́”MUꝑ
Ontẽtio:antitheſisẽ color e 1 . N1 l al. S
c ſniar uos huiuſmõi & in/ au ä ale‚/
calamitate & lugere ĩcõomo = 1.
da alicuius cõtraria ſũt ĩſnĩia: nõ pe/
nitus in uocabulis. Celeriter: relatis:
quia ſi latius ꝓnũciaretur amitteret
ſplendorem coloris. Ex comparati/
one: cõparãdo ſtartum unius altero.
Imilitudo: parabolæ aut
ſomiotes fit autẽ ꝗᷓdo trahi
mus aliꝗᷓ ſimilitudinẽ ex
rbus diſſimilibus: puta tra
ducere ſimilitudinẽ fortitudĩis: aut
magnanimitatis ex Cæſare leone cũ
alter ſit hõ: & alter belua. Quãquã
cãm applicamus ĩ dicẽdo huc colo/
rẽ cãm ꝓpter ꝗᷓ ſit cum ipᷣo mõ: puta
q cã ꝓbãdi facimus cũ contrario: &
nõ cũ aliismodis. Nõ. n. quẽadmo
dũ: uolẽs pbare ueterẽ tpatorẽ meli
orẽ eẽ ꝗᷓ nouũ:q ei ſubſtituit oñdit
unũ cõtrariũ hoc mõ:ñ ẽ tã bonusi/
pator nouus:q ſuccedit ueteri: ſicut
ẽ uetus: quêadmodum nouus curſor
melior ẽ ueteri:cui ppꝑ ſuffragationẽ
ſuccedit. Paleſtra:i ſtadio currẽdi
apud olympũ ubi multa fiebãt ludo α
rũ genera. thed dctesaccipit: cur)
rebat ĩ urbe cũ face accẽſa.& cii nus
fatigatuserat ſuccedebat alter in cur
ſu:& ita cõmode rapiebat facẽ ex ma J
nu priori ut neq; curſus tardaret: ne
q; ea extigui poſſet. Hoc ſine ſimili:
oſtẽdit quare hæc ſimili ꝓfit: tã orna
mẽto ꝗᷓ aliarũ cauſarũ. Satisplane:
ꝓpterillud aptius dicẽdi. Probabi
Iiter:cã ꝓbãdi. Sed ornãdi cã: cum
hæc ꝓbatio poſſet ĩ aliis dici cãis cõ/
mode ſine ſimilitud ne ſeqt: ꝙ hæc
ornamẽti cã facta ẽ: & non aliqua cã.
Dictũ ẽ ãt:oñdit cãm quare ornãdi
cã facta ẽ:nũc oñdit modũ ipᷣm: neq;
quũo ꝑ cõtrariũ fiat. Aliquã rẽ nega⸗
mus: puta cõcedimus curſorẽ & ĩipa/
torẽ fucceder̃ ſolere ſuis pᷣceſſoribus
ſed diuerſo mõ:qm̃ unus ſuccedit ro
buſtior: alter imperitior. Per nega/
tionẽ ſumit᷑:oñdit ſecũ dà cãm ſimi⸗/
litudĩis cũ ipſo mõ extracta eo ordi/
ne quo ꝓpoſuit. Neq; equus indo/
mi tus: p hãc ſimilitudiné ꝓbat uir/
utẽ ſine docttria ñ eẽ utilé. Quod
magis ẽ ueriſimile: ꝓbat am cam i
hoc exẽplo:qm adiuncta ſimilitudi
ne eꝗ fit ĩ hoĩe magis ueriſimilce. er/
go propter ſimilitudinẽ ſptam ab
equo. Dictũ ẽaũt: oñdit modu.ipm
in eodem exemplo de primo uerbo

—

rn ns m dia pectus. Seruius ait non eſſe dctũ

6 7 . . S . — . . . . „
E* M α n*αα Pro collatiõe: quia diuinitasc mor

. 2
I Prripei a,

4

—

ſ⸗ õ
— 5

rrensto ir.

ſimilitudinis:quia in principio exẽ/
pli eſt poſita negatio: ubi dicit: neq;
Romindoctur, Sumitur autem po
nit tertiam cauſam ſimilitudis:quæ
eſt cauſa aptius dicendi per breuita/

tem tangit modum hoc modo: fit au

tem quado ambæ resaſſimulatæ iũ/
guntur ſub eodem uerbo cauſa bre/
uitatis: ſicut apparet ĩ exemplo. Cõ

uenit exerceri: quoniam qui ĩ ſtadio
currit ſatis putat eẽ curſum: cum ad

calcem peruenit ſed ꝗ currit in ami/

citia non debet inde prodiri in amo/

re quantum ſat eſt: ſed etiam ultra ꝗᷓ
neceſſe ipſi amico eẽ uideat. Quo
ad neceſſe ſit: quantum ad curſum
in quo ſufficit currere uſq; ad calcem

ſed ꝓducto ſtudio qᷓntũ ad amicitiã
in qua modus amorisabundans non
eſt etiam ſi gmicus ipſe moriat. Vr

aptius intel ſigas:’tangit cauſam: quæ

ſit breutatis propter modum. Poſt

mortem: uita autem hommis quida
curſus ſicut ſtadium. Finis autem
curſus eſt miors:propter quam amor
ſiſtendusnon eſt: ſicut in calce ſtadii
fleri ſolet. Ante oculos:ita ut res agi
uideatur. Ponẽdi cauſa: tangit cau
ſam. Per collationem: tangit modũ

fit autem moduscollatiomis: quãdoe

omnia ſimilitudinead unguem com
parantur. unde ſuper illo uerſu Vir/
gi.Latonæ tacit en, pertentant gau-

talibus non comparatur. Appolita

accommodata: conuenientia. Quo
nn melius iudicium: Ciceronis de iali
uiro. Ita ſi quis:nunc infert ſimili/

tudinem in qua diues cum cytharœ
do comparatur:qui cum ambo ma/
gnam populi expectationem: cum ex
tremum deluſi eiectiq; fuerit. hoc ſi/

mile oſten dit effectus huius ſimili-⸗

tudinis. Alterius: inertiæ hominis
cytharœdi. Alterius ſtultitiæ: diuitis
ſine uirtute. Sibi ratione collata:
ad omnis partes cõparata: quia uter/

q; primo expectatusa populo: deĩde

deluſus fuit. In ſimulibus:dat unũ
præceptum ſeruandum in omni ſi/

militudine. Per Tranſlationé: me/

thaphoram. Sereno:hic eſt ſimili/
tudo. Sed inuentio remouet dubiũ
Animatas: ut equi & animalia. Ina
nimatas: utarbores. Mutas: bruta:
feras:tygres. Cœleſtes fulgura eclyp/

ſis Terreſtres: pabula: möſtra. Arti

ſicia:ĩſtrumta: machiamta domus.

.—

bus ultro facile procurras nã hoc ſimile ẽ:utaꝑtius in-

telligatur mala rõe facere: ꝗ reprchẽdãt eos ꝗ uerbicã

poſt mortẽ aĩci liberos eius cuſtodiã: propterea quod

in curſore tãtũ uelocitatiseẽ oporteat:ut efferatur uſq;
ad finẽ. In amico tãtũ beniuolentiæ ſtudiũ: utultra ꝙ

quod amicus ſentire poſſit: percurrat amicitiæ ſtudio.

Dictũ aũt ẽ ſimile per breuitatẽ:nõ. n. ita ut in cætexis
rebus res ab re ſeparata eſt:ſed utraq; res cõiũcte et cõ⸗
fuſe comparata. Ante oculos ponẽdi negocii cã ſume
tur ſimilitudo:cũ dicetur ꝑ collationẽ ſicuti cytharoæ-
dus: cũ proderit optime ueſtitus palla ĩ aurata indutus
cũ clam yde purpurea coloribus uariis intexta: et cum
corona aurea magnis fulgẽtibus gẽmis illuminata: cy
tharã ten?s exornatiſſim auro et ebore diſtincta. Ip-
ſe præterea forma:et ſpecie ſit:et ftatũa a ppoſi ta ad di

è

gnitatẽ:ſ AAma gnã populo cõuenerit his rebus expe

ctationẽ repẽte ſilentio facto uocẽ mittat acerbiſſimã

cũ turpiſſimo corporis motuquo melius ornatus ſit:

et magis fuent expectatliseo magis derrſaset cõtem-

E, 1 L 60 2 114

s

ptus eiicietur. Ita ſi ꝗs ?ĩ excelſo loco et ĩ magnis ac lo-
cupletibus copiis collocatus fortunæ muũeribus:et na

turæ cõmodis oĩbus abundabit: ſi uirtutis et artium:
A 2 . . . — —= . . — . P, .
quæ uirtutis magiſtræ ſut ægebit: quo magis cæteris:

