coꝑe ut & genera duo dixerit cõium locorum i. Certæ rei & ince
ceperit. Sed hoc generaliter inoibuscõſtitutõibus. Nũcaũt in

dictũ cõiter de omni genere cõium lo
eræ: & quẽadmodũ ſint dicenda per/
hãccõſtitutionẽ proprios coniecturæ

locos cões dabit. Nũc exponemusin
cõiecturalẽ conſtitutionem qui loci
cões incidere ſoleant. Loe oge cõmu/
niuũgenera dicta ſunt quẽadmodũõ
dicãtur præceptum ẽ. Itaoĩa quæ de
locis cõmunibus præcipiẽda uidebã

tur expoſita etiã ſunt. Nunc ſubiun

git certos coniecturæ locosqui ĩ aliã
cõſtitutionẽ non cadunt. Sunt.n. con

iecturæ tantum & in quãlibet conie/

cturam dictã ſimilitudinẽ tranſfe/
rentur. pitionibuscredi oportere
&nõ opor̃tere & reliqui uel qui ſup
poſiti ſunt uel qeẽ poſſunt. Quioẽs
ex tethico genere orti ĩ contrarium
argumẽta ſumunt,. Et non tã loci cõ/
munes ꝗᷓ locoꝶ cõium loci ſunt. Sũt
alii prærii in coniectura accuſato/
ris & proprii defenſoris: atq; accuſa⸗
toris duo:unus qui attrocitatem fa⸗/
cti cumulat:alter per quẽ negat ma
logꝶ miſereri oportere.Defenſoris ẽt
ſimiliter duo ſunt. Vnut declaratio

calũniæ accuſatorũ: alter cõqueſtio

captandæ miſericordiæ. diſtant au
tẽa tethicis hoc modo ꝙ illi habẽt
ex utraq; parte tractatus:& ĩ cõtrari
um ſuggeruntargumẽta. hi unius tã
tummodo partis ſunt:& aut ĩdigna
tionem ſolam: aut ſolã exprimũt cõ

queſtionẽ. lIta duogenera locoꝑ cõ/
muniũ eẽmanifeſtũ eſt. Vnũ qd ex
duplici ra atugencraliter conſtat

qcd tethicũ dicit. Aliud quod gene/
rali quidẽ ſed unius partis:aut indi⸗
gnatione ſola:aut cõqueſtiõe tracta
tur. Sciamusautem hosomneslocos
ideſt iſta duo genera ex hiſdem at/
tributiõibus tractari: ex quibus ar/
gumentationes: ideſt ex attributis
perſonæ &attributis negocio illa tã
tum diſtantia & dicẽdi diuerſitare:
utargumẽtatiões ſubtilius:tenuius:
acutius explicent. Loci uero cõmu/
nes grauiusornatius uerbis & ſentẽ/
tiis excellentibus. Nã ĩ argumẽtatõi
bus ſola quærit ueritas. ĩ locis autẽ
cõibus ꝗᷓꝗᷓ &ueritasaſſerat: tũ qd ẽ
aꝝe eſt etiã locos argumẽtationũ uim

tenere: ita tamẽ utampliusaliquid agere uideant: cum præter fidem rei cumulumuideantur i l e
re:qui in contrarias partes deducent tethici ſunt, Credi oportere & non oportere: & multa talia. Cer
tusaũt locus accuſatoris p quẽ auget facti attrocitatẽ. Superiores loci in con trarias partes deduci poſ
ſunt.Iſti uero loci proprii dant᷑ aut accuſatori:aut defenſori ſuo. Cæteræ argumẽtatões aut a pſonæ
aut negocii attributis: ut id qc dicit᷑ ues efſe uideat quod ẽ ꝓpriũ argumẽtatiõis ſumptũ.Et ſi hoc
quoq: uideri oportet: ut & in locis cõibus ueritas qrat᷑: ſedoratões modo diſtẽt ab argumẽtatiõe: Cũ
noiĩs cõtrouerſia qñ uisuocabuli diffiniẽda uerbis ẽ cõſtitutio diffinitiua dr̃. Sequit᷑ diffinitiua cõ/
XſKcutio:ꝗa cõiectura pᷣceptis ſuperioribusterminata ẽ⸗ Hæc definitiua ꝗa tunc exoritur: c noĩs con/
rouerſia éaoπα quia uis nominis definienda uerbis ẽ: definitiua dr cõſtitutio. Huic ſupponitexẽplum

—

* .

Cu reusfit pater maieſtatis: ꝗ filiũ

prohibuit ſeditioſe concionãtẽ.i. fi

liũ tribunũ plæbis. Et in hoc thema
te ẽt alia cõſtitutio: uel relatiua uel
compẽſatiua: uel abſoluta. Nã lich/
it mihipater ſũ. Abſoluta ẽ: meruit
Relatiua eſt profui. Compẽſatiua.
Verum hoc ĩ themate:nõquid ſit cõ
ſiderari Tul. uoluit: ſed ĩterim mo
nuit id percipi: atq; hoc exemplum
ideo dedit:ut finem tantũ cõſidere
mus quia nõ propter finem ſubiecit
exemplũ:præcepit autẽ ĩ omni hoc
libro cõſiderationem adhibendam
eſſe circa omnescõſtitutiões & earũ
ptes & cõtrouerſias. i, legales quæſti
ones, præceptis ommbus ĩ omni cau
ſa ĩ qualibet materia omnigquæ iuł
ta fuerũt genera quæſtionũ poſſunt
tractari ſumptis ſuæ ptis præceptis
Vtrũ ĩ themate cõiectura fuerit eius
diuiſionibus utamur uel aliarũ ſiq
incideriĩt cõſtitutiones. Subiũgit igi
tur ĩ definitione locoa partenccuſa
toris: Sut autẽ & iſta quatuor defi/
nitio approbatiodefinitõis: dductio
diffinitionis ĩ ipſam certam ſpẽm
qua agit Diſtinctio diffinitionisad
uerſæ ptis quæ cõſtat ex locis qua/⸗
tuor ſi demõſtretur falſa ſi turpis: ſi
inutilis:ſi collatio utriuſq; ſexus de
finitionis fiat. Falſa demõſtrabit ex
opinione hominũ ſi docebimus de
eo undequærit: quemadmodum ex
timet populus:quẽadmodũ ĩ cõſue
tudine locutionis utat eo uerboqdᷣ
definimus. Turpis aut iutilis demõ
ſtrat aduerſario & definitio ex ho/
neſtatispartibus & utilitatis d ꝗbus
i deliberatiuo genere: hoc ẽ ĩpoſtre
ma huius libri tractabit. Exprime
mus igit quæ ĩcõmoda futura ſint
ſi ita accipiet quod definitum cab
aduerſario. Collatio uero definiti/
onũ ꝗ qrtusĩ reprehẽſione locus ẽ:
hoc auget ut noſtrã: dfinitõem oſtẽ
dat uerã honeſtam utilem quod ad
uerſarii oſtẽdimus falſam:turpẽ.iĩ/
utilem. Afferemus præterea ad defi

nitionisnoſtrã cõfirmationẽ res aut

maiori: aut: minori: aut pari: ĩnego/
cio ſimilesut ad definitionẽ noſtrã
ſimilium comparatione collecta

ſecundo: cũ tribunus plæbis eſſet inuito ſenatu.et oĩo
contra uoluntatem omnium optimatũ per ſeditõem
ad populũ legẽ agrariã ferebat:huũc pater ſuus cociliũ
plæbis habẽtẽ de templo eduxit: Accerſitur maieſtatis
Intẽtio eſt: maieſtatẽ minuiſti:quod tribunum plæbis

de templo eduxiſti. Depulſio eſt: non minui maieſtatẽ

Quæſtio: eſt minuerit ne maieſtatẽ. Ratio ĩ filiũ ꝗ uã

— .R 0 — — —
habebam poteſtatem ea uſus ſum. Ratiõis infirmatio

At enim qui patria poteſtate hoc eſt priuata quadam
tribunitiam poteſtatẽ: hoc eſt populi poteſtatẽ ĩfirmat
Minuitis maieſtatem. Iudicatio eft. Minuerit is maie
ſtatẽ:qui ĩ tribunitiã poteſtatẽ patria poteſtate utatur

Ad hãc iudicationẽ argumẽtatiões oẽs afferri opor-

tebit. At ne quis forte arbitretur nos non inteiligere:
aliam qαue incidere cõſtitutionẽ in hanc cauſam

„cam nos partẽ ſolam ſumimus: in quã precepta nobi⸗
danda ſunt. Oibus aũt partibus hocĩi libro explicatis

quiuisomni in cauſa ſi diligẽter attendet:oẽs uidebit
cõſtitutiones et earum partes et controuerſias:ſi quæ

forte in eas ĩcident:nã de oĩbus perſcribemus. Prius

ergo accuſatoris locus eſteius noĩs: cuus deui quæri
tur breuiset aperta ex opinione hominum diffinitio
hoc modo. Maieſtatem minuere eſt de dignitate: aut
amplitudine: aut poteſtate populi: aut horum quibus

populus poteſtatem dedit aliquid derogare.- Hoc ſic

breuiter expoſitum pluribus uerbisẽ et orationibus
confirmandumet ita ut deſcripſeris eſſe oſtẽdẽdum
Poſtea ad id quod definieris cõmuni loco cõfirma

re:per quem ipſius facti atrocitas aut indignitas aut

omnino culpa cum ĩdignatione augeatur poſt erit ĩ
firmanda aduerſariorum deſcriptio. Ea autem infir

mabitur:ſi falſa demonſtrabitur:hoc ex opinioneho

minum ſumetur: cum quemadmodum et quibus in

ebus honines in conſuetudine ſcribendi aut ſermo
cinandieo uerbo uti ſoleant conſiderabitur. Item in-
firmabitur ſi turpis aut ĩ utilis eſſet eius deſcriptionis
approbatio: et quæ incommoda conſecutura ſint eo

conceſſo oſtendetur. Id autem ex utilitatis et honeſta
tis partibus ſumetur de quibus in deliberationis præ
ceptisexponemus: in definitione noſtra aduerſario-

rũdefinitionẽ conferemus: et noſtra: uerã honeſtãuti

lẽ eẽ demõſtrabius: illorũ cõrra. Quærẽus ãt res aut

maiori:aut miori:aut pari in negocio ſimiles cx ꝗbus

ot⸗
ſa

ſut
I
te

ur,
gur
Aia
Gele

,all

Collar

Gucx.

uelr
lece
N!
d
llrch
Wtde
We
10,
tict
Udee
nitoi
ſml
lubel
ſa
Dbrin

unon
Plcatn
idchi
slie
in
igiei
ftnnio
men
naltis
e ſc

oſtendamus quanto uerior: honeſtior utilior ſit noſtra deſcriptio:hæcin ſimplici diffinitione: Sed

ſi duæ resplureſue definiẽde ſunt: iſta omnia pro definiendarũ numero duplicantur. Quæritur. n.
ſæpe fur ſit: an ſacrilegus qui uaſa ex priuato ſacra ſurripuit: uel de ſacro priua ta:qm parte accuſato

ris & quid ſit ſacrilegiũ: & quid ſit furtũ definiendu eſt in ſin
. præcepta cõplebit, definietapprobabit: deducer: infirmabit:
faciet rurſus in definiendo furtomutata tãtũ tertia parte præcepti. Accuſator. n. ꝗ ſacrilegium uult
affirmetur noſtra deſcriptio. Tã ſi res plures erũt defi
niẽdæ ut ſi qlæratur fur ſit an ſacrilegus: qui uaſa ex

priuato ſacra ſurripuærit: erit utẽdũ pluribus definiti
onibus:Deinde ſimili rõne cã eſt tractãda: ut ſi fur eſt
de furto:ſi ſacrilegus de ſacrilegio. Locus aut ceis in

eius malitiãqui non modo rerum:uerum etiam uerbo
rum poteſtatem ſibi arrogare conatur: ut faciat quod
uelit:et id quod fecerit quo uelit nomine appellet. De

inde defenſoris primus locus.Itẽ nominis breuis et ap
ta ex opinione hominum deſcriptio hoc mòo. Ma-

ieſtatem minuere ẽ aliquid de reipublica:cũ poteſtatẽ .

nõ habeas adminiſtrare Deinde huius cõfirmatio ſi
milibus et exẽplis et rõnibus poſtea ſui facti ab illa dif
finitione ſeparatio. Deinde locus cõis:ꝑ quẽ facti utili

tas aut honeſtas adaugetur. Deinde ſequitur aduerſa
tiorũ diffinitiõis repræhẽſio: quæ iiſdõ ex locis oĩbus
quos accuſatori præſeripſimus conficitur: et cætera
poſt eãdẽ præter cõem locũ iĩducẽtur. Locus ãt cõis
erit defẽſoris is ꝑ quẽ idignabitur ſui periculi cã accu

ſatorẽ nõ re ſolũ cõuertere:uerũ ẽt uerba cõmutare co

nari. Nã illi ꝗdem cões loci: qui aut calũniæ accuſato

gulis definitionibus. i lla ſupra poſita
quæ cum fecerit ĩ definiẽdo ſacrilegio

approbare negar uult furtũ. Ita defi
nitõe ſacrilegii qc; ꝓbare nitit᷑ utet
illis ſupra poſitis pceptis. In dfini/
tiõe uero furti ꝗa furtũ negabit ute

tur pcæptis dfẽſori datis. i ut poſt d

finitionẽ & eius approbationẽ ſepa/
tionẽ ſpeciei faciat a diffinitiõe: fiet
que ĩ hoc themate & ĩ eiuſmodi cõ⸗
plexione ut dfinitionẽ uertat ſimili
ter pcepta ẽt defẽſor. Nã quoniã fur
tũ ꝓbare uult ille ꝗ ſe defẽdit poſt
definitienc & eius approbationẽ de
ductionẽ faciet ad ſpeciẽ: Cõtra cũ
ſacrilegiũ definierit qui hocadmi/

ſiſſe ſe no uult illic: faciet loco tertõ

ſeparationẽ ſpẽi a definitione: Er/
go his modis & ptibus dfinitõnẽ ſuã
accuſeeor ĩplebit. Habebit autẽ cõ
munẽ locum ex ipſa definitiua con
ſtitutione ſumptũ ĩ maliciam eiusq
nõ mõ rerum: uerum etiã uerborum
poteſtatẽ ſibi arrogare conetur ut &
faciat qd uellit: & q&; fecerit id quo

uoluerit nomjie appellet. Exẽplum

generis ideſt finitiui. C. Flamĩus is
qui conſul. R. hiſtoriã a poſt ſequẽé/
tibus dedit iudicatio eſt ex ratõe &&

refutatiõe rationis cõtrouerſia. Ad

hac iudicationẽ argumẽtationes oẽs
afferre oportebit: ad hãc iudicatio/
né.i. definitiuana: ne aliã cũ feceris
Cõſtitutionẽ: hic aliam facies udi-

rũ demoſtrãdæ: aut miſericordiæ captandæ: aut facti cationẽ & non conueniat⸗ Hæcpræ/

cepta quæ nunc finitiui ſtatus poni/
mus& earum partes ꝓpter qlitatem

quæ ptes plures hẽt & cõtrouerſias legalesſtatus dicit: maieſtatem minuere: ẽ definitio ẽ rei de qua

quærit pluribus uerbis & rõibuscõfirmãdũ, Superior definitio ẽ hæc cõfirmatio definitõis. Poſtea

adid q definieris: deductio diffinitionis aèſpeciẽ: hocexopinione homimnũ ſumet quo deſtruat

deſcriptio diuerſæ ptis uerã. hõeſtã: utilẽ demõſtrabimus: Cũ tria dederit defẽſori uitia definitõôis

i. falſã: turpẽ: in utilẽ. Tria dat accuſatori cõtra ornamta definitõis. idẽ uerã honeſtã: utilẽ. Vt ẽt ex
collatiõe melior accuſatorisdefinitio ꝓbet. Oeinde ſimili rõne cã tractada: ut definias: approbes: de
ducas ad ſpeciẽ. hfirmos definitionẽ aduerſæ ptis docẽdo falſã turpẽ:ĩutilẽ Cõparesẽt quæ utilior

ẽ: uel reliqua auta maiore:aut a minore:aut a pari. Sed in tot definitiõibusoĩa hæc quot res definiẽ/
dæ defẽſoris ſũt deĩde prmaus ẽ locus: ltẽnoĩs breuis &aperta & ex opiniõe hominũ deſcriptio hoc

mõ: & huic dat ꝗᷓtuor ad actionẽ definitiõis Iocos. Sed ĩ Abuſch ptibusin tertio loco diſcre pauit. Su
pPra.n.i.ĩ pte accuſatoris hæc ꝗtuor ſũt: definitio: approbatio ꝓpriæ definitõis: deductio ĩ ſpém pro

priæ definitiõis: deſtructio definitiõisalienæ. At hic ĩpte defeſorisẽ ſimiliter definitio ſiue appro
batio eius: & qc;mutat ſepatio definitiõisa ſpẽ de q querit deſtructio definitõis aduerſæ ptis defẽſo

ris. Deinde primuslocus é: &reliqua datis oĩbus locisaccuſatori ad ſuã definitionẽ defẽſori quoque

ad defẽſionẽ eiuſdẽ pprios locos tradit: exꝗbus primusẽ definitio & ia breuis deĩde eius affirma/
tio. Tertio loco a definitõe ſua ſepatio eiusſpẽi de qua quærit: poſt quẽ locũ locus cõis ifert p quem

facti utilitas: aut honeſtas auget: Quẽ ꝗdẽ locũ hẽtẽt accuſator: ſed ecõtrario. llle. n. ĩdi⸗ gmitatẽ rei
auget hic utilitatẽ. Qu irto loco ſeqt aduerſarioꝶ definitõis rephẽſio eadẽ illaoĩa retinẽs quæ defi

nitõis rephẽſio ĩcludit.i.ut falſa: ut turpis: ut ĩutilis doceat fiatq; utriuſq; definitiõis ét a defenſore

ſimilis cõpatio, Oia. n. deféſor facer poteritac dicerer q acuſator pᷣter locũ cõem eiuſdẽaccuſatoris
habebit ãt defenſor locũ cõem pquẽ ĩdi gnabit accuſatori ſui piculi can ſolũ res cuerter aduerter

Vege ẽtuerba mutar̃ conari. hic ſimiliter locus defẽſoris ex ia diffmitiuaeõſtitutõeſuſceptusc: un
ꝓprius hic locus cõſtõnis defẽſoris.nã eẽ ꝗdẽ pit alii cões loci ex cã:ex negocionatimex cõſtõne ut ĩ

Ge .

calumniatorem: ut conqueſtio miſericordiæ: ut indignatio facti: & cætera huiuſmodi: quæ ex per

culi magnitudine genita nõcõſtitutõis definitiuæ: ut diximus:ſed ex cõpoſitõe circuſtãtiæ nomina⸗

mus ꝓcreant: ſed hi cões loci nõ in omni cã ſunt:ſed ĩ oẽ genuscauſæ icidũt:hocẽ ĩ oẽs cõſtitutões in
cidũt:nõ in oẽscauſas: quas unaquæq; habere poterit cõſtitutio. Ac de his lociscõibuspericuli magni
tudine ꝓcreatis ĩ cõiecturali cõſtutõe fecimus mẽtionem: ꝗ qualeſq;: ſicut explicãtes. Vtemur autẽ
his: & eosinducemus in oronẽ: cũ cauſæ ipſiusneceſſitas flagitabit. Smilibus exẽplis& rõnibus:quæ

ad defenſionem ſuam poterunt per
tinere. Acilla definitione ſeparatio
ut ſeparet factũ ſuũ ab ea defintiõe:
quã habuit aduerſarius:pquẽ facti
utilitas:aut honeſtasadauget. Quo
mõ accuſatorad ſpeciem deſcẽdit:
ut igat defimtõem ſuã.cũ ſpecie ſic
defenſor deſcẽdit ad ſpeciẽ: ut ſepa
ret definitõem ſuã a ſpecie.i.a facto
unde quæſtio eſt:& uterq; utet loco
cõi:ſed accuſator ut augeat factũ p ĩ
dignationẽ reus utile eẽ dgeat &ho
neſtũ. Omnibus locis:quosaccuſato

ri pᷣſcripſimus: ut hic curſuscõuer/

tat ĩdefinitionẽaduerſari præcepta
ſuperiora: & dicat eã falſam: turpẽ:
inutilẽ. Cõparct ex mmore: maiore
pari: quæ habet. ſ. accuſator am &
hic ꝓpriũ lIocũ cõem de fine hẽbit-
nam & extra finẽ quẽ põt cã ſuggere
habere põt uterque aliũ locũ com/
munẽ.oſt eadẽ pᷣter cõmunẽ locũ:
.i, collatio ipſarũ definitionũꝑ mio
ra maiora paria.nã illi ꝗdẽ cões loci

idi gnãdi:aut a miſericordia deterendi cã ſumũtur ex
iculi magnitudĩe: nõ ex cãæ gener̃ ducijtur. Quare
nõ in omnẽ cãm:ſed in omne cauſæ gẽus ĩcidet.Eoruũ

mentionem in coniecturali conſtitutione fecimus. In
cõductiõe autẽ horũ locorũ cũ cã poſtulabit utemur

Cũ auũt actio tranſlationis aut cõmutatiõis indigetur
uidetur:qd nõ aut is agit quẽ:oportet: aut cũ eo ꝗ eũ

oportet:aut apud quos qua pœna: qua lege: quo crimi

ne: quo tꝑe oportet: conſtitutio trãſlatiua appellatur
huius nodis exẽpla ꝑ multa opus ſũt ſi ſingula traſla

tionũ genera quærimus ſed ꝗa ratio præceptorũ ſimi
„ — — — .* — . — — — „
lis ẽ:exẽplorũ multitudiĩe ſu ꝑſedẽdũ ẽ: Atq; in noſtra

ꝗqdẽ cõſuetudĩe multis de cauſis fit ut rarius ĩcidãt trã
ſlatiões. Nã et prætoriis exceptõibus mult æ excludun
tur acties et ita cũ ius ciuile hẽmus conſtitutũ ut a cã
cadat is qui non quẽadmodũ oportet et egerit Qua⸗

ꝗ in quacunq; parte eſſe poſſũt cau/ Ibi eni —
ſa ſuggente ex periculi magnitudie e in liure plærumque uerſantur. Ibi enim et exceptioes
nõ excauſæ genere dicunt᷑: ut nõ ꝓ

prius ſit locus cõis ex fine natus:ſed exnegocii genere:cuiuscircũſtãtiæ ꝓ qualitate: uel quãtitate pe
riculi locos cões dabit:non inomnẽ cauſam::ſed in omne cauſæ genus incidũt hi loci cões:q ex com
poſitione negocioꝶ naſcunt:nõ mnomnibus cauſisſunt: ꝗa non oĩs cauſa ſimiliter cõponitur: ſed ca

dũt inoĩa genera cauſarũ.i.in oẽscõſtitutiones:quia quælibetcõſtitutio modo attroci negocioꝑꝶe cõ

poſitione fingit: modo ſimpliciter cõpomitur: Cùaũt actio tranſlationis aut cõmutationis indige/

reuidet: Tertia ẽ cõſtitutio: quæ trãſlatio ẽga ita Tul. ordinẽ dedit. Hæc cõmutationẽ iudiciicum
actione tenet: cũ perſona: locus: lex crimen: poœna mutat: uel cætera quæ ſimilia ſunt: His ſingulis
ſupponere exẽpla & infinitũ: & ſuperuacuũ ẽ: uel ꝗa multis modis efficit ruel qa omnibus mõis ad
dicendũ una præceptio ẽ. Omnisaũt trãſlatio apud antiquos tẽporibustulliamis ĩ ipſa cauſaꝶ actio
ne:aut nõ erat:aut rarior inueniebatur: Prætores & enĩ quibusdicebat & iudices cãæ dabant & cõtro
uerſiæ: uel agendi genusĩſtituta actione formabãt.ita S perſcribebãt prætor qua accuſator qua re
us deberet actione uti in præſcribẽdo quid fieret excipiendoq; quid non fierettranſlatiõis cõtrouer
ſiã actiõibus auferebat. Erat præterea ĩſtitutũ: ut a cã caderetis quinõ quẽadmodumoportebat egiſ
ſet. Ergo etiã ꝓppter hæcforma taliter ad iudiciũ ueniebat. Apud ipſũ ueroprætorem: cũ litis ipſius
forma cõponeret. illic ptesaut excipiebãt aliqd aut: ſimplicẽactionẽ accipiebãt. Vnde in ipſo ut di
xi iure hoc ẽ apud prætorẽ demõ agẽdi cũ quærereturtractareturexceptio atq; tranſlatio. Cũ ãt iã
litis forma eſſetaccepta in iudicionulla iã poterat eẽ trãſlatio. ergo in iudiciis trãſlatio rarius ĩiuem
tur. Et ſi qñ iuenta fuerit ipſa ꝑ ſe paꝑ& firmitudinistenet: aſſumitq; uiresalia conſtitutione firmari.
hoc namq; præceptum tullianũ é: trãſlationem exalia conſtitutione firmari. Ad quod p̃ceptum ex
emplum ſubiiungit: non ut tranſlationem doceat: ſed ut oſtendat tranſlationem alia conſtitutione
firmari. Reusparricidii factus probatis: aliiscriminibus an damnandus ſit quæſtio eſt. Vtitur tran/
ſlatione reuscũ dicit ſe non parricidii damnãdum eſſe: quianihil improbatum: ſed aliorũ crimmũ
quæ probata ſint afficioportere ſupplicio. Acne eo quidem ꝙ non inde iudicium conſtitutum ſit.
ita ſi neq: probatorum criminumpœna eſſe debet:quia non inde iudicium cõſtitutum eſt: Neq; par
ricidii: quia nihil probatumcõfirmat non eſſe damnandum. Veruũtamen purgandisaliis crimini/
bus per comecturam opera danda eſt: ut reusnõ tãtunm tranſlationis utatur. Ergo probatum illud
eſt tranſlationenraliaconſtitutione firmari. Subiungit uero exemplum tranſſationis: Cumagit i
luriagꝑ præciſa in anniseſt: & is quis præcidit exceptionem ſuam poſtulat: ut in hoc iudicio de ma
leficionon fiatpræiudicium: ĩ hoc genere conſtitutionis præcepta hæc ſunt quæ utrique parti den
tur: ut explicent quid fieri ſoleat: a quo: per quos quomodo: quo tempore; quemadmodum:

ſun
tein
ſith
lt
r
du
Gor

l

bos

a,,n
lti
kelen
ani⸗

1der
mina;
ed
wmenn
rat
ge

Ue
Nur
o
uh

noltn
üri
dn
ac

os

vipe
adon
tſeda
o
nage
icncom
nen!⸗
nral
Ko
cod
oqate
ccer
rhategl
ts ta
glovtc
Cuitt
nwiden
. mlt
pce
mnone
r Nan/
cnme
Numtt
Negnn
crumn,
VE
ngtt
nocen
eman

noln.

poſtulantur:et quodãmodo agendi poteſtas datur:et
omnis conceptio priuatorum iudiciorũ conſtituitur.
Quxæ autẽ ĩ ipſis iudiciis rarius incidũt:eiuſmodi ſũt

ut per ſe minus firmitudinis habeant. Confirmantur

aũt aſſumpta alia aliqua cõſtitutione:utĩ quodam iu
dicio cumuenefici cuiuſdam nomen eſſet delatum.cet
quia parriciduũ ſubſcripta eẽt extra ordinem eẽt acce
ptum:cum ĩ accuſatione alia quædã crimina teſtibus
et argumẽtis cõfirmarẽtur. parricidiũ ãt ſolũ mentio
facta eſſe:ut defeſor ĩ hoc ipſo multũ oportet:u diu
cõſiſtat cũ de nece parentis nihil demõſtratũ ſit:indi
nũ facinus eẽ ea pœna afficere:cũ parricidæ afficiũ
tur. Id aũt ſi dãnaretur fieri neceſſe eẽt: quoniam et id
cauſæ ſubſcriptũ et ea re nomẽ extra ordinẽ cceptũ.
Ea igitur pœna dãnatõnẽ neceſſario cõſequatur. Hic
defeſor poœnæ cõmutatione ex trãſlatiuo genere ĩdu .

cẽdo totã ĩfirmauit accuſationẽ. Verumtamen cæte/

ris quoq; criminibus defendendis cõieturali cõſtitu
tione:trãſlationẽ cõfirmabit. Exemplũ autem trãſla
tionis in cã nobis poſitũ ſit huiulmodi. Cũ aduim fa
ciẽdã ꝗdã armati ueniſſent. armati cõtra præſto fue-
rũt:et cuidam eꝗti romano ꝗdam ex armatis reſiſtẽs
gladio manum præcidit. Agit iscui manus præciſaẽ
iniuriarum poſtulatis qui cum agitur a prætore exce-
ptionem extra quam in reum capitis præiudicium fiar
Hic his qui agit iudiciũ purum poſtulat. Ille qui cũ
agitur exceptiõem addi ait oportere. Quæſtio eſt ex
cipiendũ fit:an nõ:Ratio. Non.n. oportet in recupe-/
ratorio iudicio eius maleficii:de quo ĩter ſiccarios quæ
ritur præiudicium fieri. Infirmatio ratiomis eiuſmodi
ſunt iniuriæ: ut de hus ĩdignũ ſit nõ primo quoq;ʒ tẽpo
re iudicari. Iudicatio. Atrocitas iniuriarũ ſatis ne cau
ſa fuit:quare cuũ de ea iudicetur de aliquo maiore ma
leficio:de quo maleficium comparatũ ſit præiudice-
tur:atq; exẽplum quidẽ hoc ẽ. In omni autem cauſa
ab utroque queri oportebit: a quo: et per quos: et
quomodo:et quo tempore:aut agit: aut iudicari: aut
ꝗd ſtatui de ea re conueniat. Id ex partibus iuris deꝗ
bus poſt dicendum eſt ſumi oportebit: et ratiocinari

nũ unde cõmutatiõe pœnæ uis accuſatõis tota tollet: cæterisq

agi:quẽadmodum indicari: quem

admodũ ſtatui:quod utiq; ex parti

bus iurisagnoſcit: de qbus pribus ĩ

qualitate tractaturusẽ: debet ẽt tra

ctatuqd ĩ ſimilibus rebus fieri ſole
at,Aut.n.ĩ re cautũ è id dequoquæ
rit: aut ſolet fieri:aut non ſolet: aut
ad id qd ĩ iure ſolitũ ẽ id quod ſimi

le ẽapplicatur. Demde ꝑ coniecturã

tractandu utæꝶ malitiaagaturaliud
cũ aliud ſimiliter:an ſtultitia: anne
ceſſitate. Locusautẽ cõisunuseſt cõ
tra trãſlationẽ fugere iudiciũ & pœ
nam cũ.ſ.qui trãflatiõe utat. Atrãſ
latione unus locus cõmumseſt per/
turbari oĩa ſi non eo pacto agantur:
quo oportet. Hæ ſũt tres cõſtitutio
nes ꝗᷓ ſpesesnõ hẽnt: cõiectura: finis
trãſlatio. Trãſlationẽaũt intelliga⸗/
mus formã eẽ: ſtatus.ſ. legalis. Præ
ſcriptionẽ uero eãdẽ appellari poſ-/
ſe:& eãdẽ exceptionẽ:ſed ab orato/

ribus: ĩ iure aũt præſcriptionẽ dici:

ipſũ ꝓpoſitum ius:exceptionẽ autẽ
cũ ius ipſũ propoſitum aduerſus ſe
actor alius excipit iterpoſita aliqua
conditõe.Sit nobis præſcriptio imu
riarum de cæde exceptio:niſi præiu
dicium facias. Singula tranſlationũ
genera quæramus: ut exemplũ: quẽ
admodũ alia lege: quemadmodum

alio crĩe. Et ad ſingula Quibus trã/

ſlatio uidet᷑ ĩpleri. Sed ꝗa ratio p
ceptorum ſimilis eſt: exemplorum
multitudine ſupſedẽdũ ẽ. Cũ.n.p/

cepta in oĩ genere trãſlationis eadẽ

ſint ad diuerſitatẽfruſtra exempla
quærent. eadẽ.n. præceptogꝶ ratio
in ommibus tranſlationis partibus:
& ubiq; ſeruabitur. Multis de cauſis
fit:ut rarius incidant tranſlationes.
Quoniam per prætoris formulas
actionibus integritas datur: neq; in
iudiciis ulla poteſt eſſe præſcriptio:
quæ non quemadmodum oportere
egerit apud prætorem: quare in iu/
rẽ plerumq; uerſantur tranſlationes
lbi enim exceptionespoſtulantur in
cauſis autem: aut raro: aut nũquam
priuatorum iudiciorum cauſa con
ſtituitur: ideo non poteſt in iudiciis
eſſe tranſlatio:ſed eſt apud prætorẽ

Hic defenſor pœnæ commutatienẽ

Quoniam cũ dicit: non hæc pœna
afficiẽdus eſt: ſed tali aliorũ crimi
num probatorum. Cumq; tali non
oporteat: quia eius crimẽ non proba
tũ ẽ ita ne aliaqui dem pœna affici
oportere dicit quæ ſitaliorũ crimi
uoq; cribus defẽdẽdis qᷓ ꝓbata dicut

ℳ

cõſtitutõe cõiecturali trãſlationẽ cõfirmabit: ut ifirmitatis ẽt ĩ cribus illis: q ꝓbata dicut rei poſtit

ℳ -

releuar̃ pſonã. Excplũ ãt traſſatõis ĩ cã poſitũ nobis huiuſmõi. lllud exẽplũ ꝙ ſupra datu ẽiad hoc

datũ ẽ ut ꝓbaret trãſſationẽ alia cõſtitutõe neceſſariocõfirma

ri. Nũc dat exẽplu traãſlatõis. Poſtula

. . . . .

ti isquicũ agitur a prætore exceptio
nem ne pᷣiudiciũ fiat ĩ hac imuriaꝑ

dãnatiõe futuri cris quod de capite

ẽ.i.cædis indignũ fit: non prio quo/
q;ʒ tpe iudicarii ut ẽt ĩ iudicio inifria

rũ indignũ ſit:ñ ẽt de cæde iudicari

Id ex ptibus iniuriisde quibus poſt
dicẽdũ ẽ qualitate abſoluta. Cõtra

eũ qui trãſlationẽ inducit ꝗ accuſa
turiniuriarũ. Atrãſlatiõe aũt oĩum
fore pturbationẽ hocẽ a pte ea quæ
utitur tranſlatione. Nã illa ſuperio
or cõtra trãſlatiõẽ. Quopacto opor
teat:hoc ẽ ſiautcũ eo agat qui cum

nõoporteat. Nũc generalẽ cõſtituti

onem & ptes eiuscõſideremus. Ge/

neralis hoc ẽ ꝗlitatis cõſtitutõis pᷣce

pta ſupponit:cuius ſpecieluas eſſe
dixit iudicialem: &negocialẽ. Duas
,n. deliberatiuã & demonſtratiuam
ĩ priori libro ſuſtulit. Acnunc prius

de negociali tractat: qm ſimplex eẽ
noſcit᷑.iuridicialisĩ ſpẽs ẽ diſtribu⸗

ta.Hæcnegocialis hẽt litẽ ciaſſtio ẽ
ꝙ eẽ debeat. Quod colligit᷑ ex iure

iã cõſtituto:quũ id ſit hẽndũ:uñ cõ
trouerſia ẽ. Suppõit exẽplũ ꝙ ſecũ/

dihæredesſibi eâ hæreditatẽ uẽdi
cẽt q uenerit pupillo: qꝗᷓ ſibi uẽdicãt

agnati. Facit ſtẽtionẽ agnatoꝶ: dein

rõnẽa ſeçũdis hæredibus: ꝙ unius
ecuniæ hæredes diuerſi eẽ nõ pnt.
it refutatio: ſed nõẽ una pecunia.
Erit iudicatio an una pecũ a ſit. Hic
admõet poſſe ĩ una & ſimplici cõſti
tutõe iueniri plurimas rõnes: reſuta
tioneſq; rõnum:& itẽ iudicatões:ut ĩ
hac cã. Nã cũ rõ ſitñ poſſe plurimis

de cauſis unius pecuniæ hæredes eẽ

diuerſos:cũq; in ſupioribus refuta/

tio facta ſit:nõ ẽ una pecunia. Omiſ

ſa hac rfutatõealia r̃futatio ſuppõi
põt.vVti dicat eẽ poſſe unius pecu⸗

niæ hæredes plures diuerſis de cãis
Et apte ĩ ipſo Tul.poſitũ ẽquæ rões

Dat ãt huic cõſtitutõi locos ad argu

mẽta cõiter utriq; pti:uel oĩbus pti
bus:ſi plures exiſtẽt. ut ius: uñ cõſtet

cõſiderẽt. cõſtat ãt ex tribus duci na
tura cõſuetudie ſeqᷓnter deiñ lege.
poſtrẽonaturãeiusdiuidit ifex ptes

qs ip̃e ptitusẽ. & definiuit.ltẽ cõſune
tudinis certas ſpèsa p̃ᷣtoribus poſitas

dereliqt. Res firnuſſimas ſubiecit:

pactũ:par.ludicatũ legitimi ãt iu/
ris1 reliqtiuis
& natura & gẽusipſius negocii qrif.
Quale ſit negociũ ĩ tribus his qᷣrit:
natura:genere:iuſtũ:an iiuſtũ:utile

risſciam ediſcẽdis legi

an mutile. An mortuusẽ ꝗqĩ ſuam tu

depulſionẽ hæredũ ſecũdog. Tuc
ſtio ẽ:quoꝶ ſit hæreditas. Affert

quid in ſimilibus tebus fieri ſoleat:etuidere utrũ ma-
litia ꝗd aliud agatur:et aliud ſimuletur: an ſiultitia: an
neceſſitudine: ꝗa alio mõ agere nõ poſſit: an occaſiõe
agẽdi ſic ſit iudiciũ: aut actio cõſtituta:an recte ſine ul
la re cuiuſmodi res agatur. Locus ãt cõis cõtra eũ qui
trãſlationẽ ĩducit fuger̃ iudiciũ ac pœnã: ꝗa cãæ detfi
ciãt. A trãſlatione ãt oĩum forte pturbatvnẽ: ſi nõ ita

res agãtur:. iudiciũ ueniãt:quo pacto oporteat:hocẽ

ſi aut cũ eo agatur ꝗ cũ nõ oporteat alia pœna: alio cri
minalio tꝑe: atq; hãc rõnẽ ad ꝑturbationẽ oĩum iudi
ciorũ pertinere. Tres igitur hæ cõſtitutiões quæ ꝑtes
nũ hẽnt ad hũc modũ tractabũtur. Nuũc generalẽ cõ
ſtitutõnẽ et ꝑtes eius cõſiderẽus. cũ facto et facti noĩe
cõceſſo: eq; ulla actiõis illata cõtrouerſia uis et natu-
ra et genus ipſius negocii quæritur cõſtitutionẽ gene
ralẽ appellãus. Huius primas eẽ duas ꝑtes nobis uide

ri diximus negocialẽ: et iuridicialẽ. Negocialisẽ quæxi
ipſo negocio ſuris: ciuilis hẽt ĩplicitã cõtrouerſiã. Ea c
huiuſmõi ꝗdã ꝑupillũ hæredẽ fecit: pupillusãt ante

mortuusẽꝗꝙᷓ ĩ ſuã tutelã ũeniret de hæreditate quæ ue
nit pupillo. Inter eosꝗ pris pupilli ſũt hæredes ſecũdi
et agnatos pupilli controuerſia ẽ. Poſſeſſio hæredũ ſe
cũdorũ ẽ. intẽt o ẽ agnatorũ:noſtra pecunia ẽde qua
is cuius agnati ſumus teſtatus nõẽ. Depulſioẽ imo no
ſtra ꝗ hæredes ſecũdi teſtamẽto patris ſumus. Quæ
ſtioẽ utrorũ ſit. Rõ ẽ: pater. n. et ſibi et filio teſtamẽtũ
ſcripſit:du is pupillus eẽt. Quar̃ quæ filii fuerũt teſta
mento patris nr̃a fiant neceſſe ẽ:infirmatio rationis ĩ⸗

mo pater ſcripſit et ſecũdi hæredem nõ filio: ſed ſibi

iuſſit eẽ. Quare præterꝗᷓ quod ipſius fuit teſtamento
illius ueſtrũ eẽ nõ põt. Iudicatio poſſit:ne ꝗſꝗᷓ de filii
pupilli re teſtari an hæredes ſecũdi ipſius patriſfamili
as non filii quoq; eius pupilli hæredesſint. Atq; hoc
non alienum eſt quod ad multa ꝑtineat: aut nuſꝗᷓ aut
uſqueꝗq; dicatur hic admonere. Sũt cãæ quæ plures
hent rationes inſimplici conſtitutione quod fit. cum
id quo factũ ẽ:aut quod defenditur plurimis de cau
ſis reclũ:aut probabile uideri põt:ut ĩ hac ipſa cã. Sup
ponitur ab hæredibus hæc rõ. Vnus.n. pecunia plu-
res diſſimilibus de cauſis hæredes eẽ nõ poſſũt: nec
nuũꝗᷓ factũ eſi:ut eiuſdẽ pecuniæ alius teſtamẽto: ali

n mutile. us lege haredes eſſent. Infirmatio autẽ hæc erit nõ ẽ
telam ueniret: ut nõ poſſet facere te mn⸗

una pecunia: pꝑea quod altera pupilli iã erat aduẽti

ſtume
paler
Ahli
Ctor⸗
1r uc
n⸗
tach
use⸗
mon
Mlot
Cuni
Ge⸗
top
tesch
ſtimun
appe
prtl
erii
agve
aon

Ienen

Cien
Nnm
Ginmn
ore⸗

Uercer
upa⸗
lmune
Demn
mmlme
b⸗ ctan

n⸗
i
aloe
nell
eckl
nii

loai
nuc

⸗
e
4 1
voe
et

ſtumentũ: quia minor eẽt. Cuiusagnati. i. peritores. De qua iscu iusagnati ſumusteſtatusnon ẽ.ideſt
pater pupilli: uel pupillus ipſe. Ratio eſt ratio quæſtionis eorum ꝗ poſſeſſoresſunt. Pater. n. & ſibiꝛ
& filius teſtamentum ſcripfit:qᷓ diu non licebat filio ſcribere teſtamètum: infirmatio rõnisa pte pe

titorisnon frlio. Si extrinſecusaliud aliunde filius haberet: Sed ſibisuſſit eſſe. i. rebus ſuis ſubſtitu

it. Iudicatio ex ratione & refutatione rõnis. Poſſitne qſꝗᷓ de fili᷑ pupillii re teſtari:ꝗᷓ nõ ipſe haberet

tia cuius hæres nõ illo ĩ tẽpore ĩ teſtamẽto quiſꝗᷓ ſcrip
tus erat: ſiqd pupillo accidiſſet: et de altera pris et nũc

mortui uoluntas plurimũ ualebat quæ iã mortuo pu

pillo ſui hæredibus cõcedebat. Iudicatioẽ una ne pe-
cunia fuerit: Ac ſi hac eruntuſi ĩfirmatione poſſe plu
res eẽ unius hæredes pecuniæ diſſimilibus de cãis: de
eo ipſo iudicatio naſcitur. Poſſit ne ciuſdẽ pecũiæ plu

res diſſimilibus generibus hæredes cẽ: Ergo una ĩcon
ſtitutiõe ĩtellectu ẽ quõ et rõnes et ſõnũ ifirm tiones
et ꝑꝑea iudicatões plures fiãt. Nũc huius generis præ

cepta uideamus. Vtriſq;: aut ẽt oĩbus ſi plures ambi-

gent: ius ex ꝗbus rebus cõſtet:ẽ conſiderandũ.Inituũ

ergoeius ab natura ductũ uidetur. Quædã ãt ex uti-
litatis rõne:aut ꝑſpicua nobis:aut obſcura in cõſuetu 2.
dine ueniſſe uidẽtur. Poſt ãt approbata quædã autẽ a

conſuetudie:aut a uero utilia uiſa leg bus rẽ firmatã.

Acnaturæ ꝗdẽ uis eſt quod nobis nõ opinio:ſed quæ

dã innata ins afferat ut religionẽ: pietatẽ: gratiã. uindi
cationẽ: obſeruãtiã: ueritatẽ. Religionẽ ea quæ in me

tũ:et cæxrimoniam deorũ ſit appellant. Pietatẽ quæ er
ga patriam aut parentes: aut alios ſan guine iunctos:·
officium ſeruare moneat. Gratiam quæ in memoriaet

remuneratione officiorum et honoris: et amititiarum

obſeruantiam teneat. Vindicationẽ ꝑ quam etcontu
meliam defendendo:autulciſcẽdo propulſamus a no
bis eta noſtris qui cari nobis eẽ debent:et ꝑx quam pec
cata punimus. Obſeruantiam ꝑ quam ætate: aut ſapiẽ

tia: aut honore: aut aliqua dignitate antecedentes ue-

neramur: et collius. Veritatẽ: ꝑ quã damusopã neqd
aliter quã confirmauerimus fiat: aut factu: aut futura
ſit Ac naturæ quidem iura minus ipſa quæruntur ad
hanccontrouerſiam. Quod ne ĩ hoc ciuili iure uer
ſantur: et a uulgari intelligentia remotiora ſunt. Ad
ſimilitudinẽ uero aliquam: aut ad rẽ amplificandã ſæ
pe ſunt inferenda. Conſuetudinis autem ius eẽ puten
tur id quoduolũtatẽ omniũ ſine lege uetuſtas cõpro

barit. In ea autẽ quædam ſunt iura ipſa iam certa p
uetuſtatẽ. Quoĩ genere et alia ſunt multa et eorun?

&ꝗᷓ non pupillusaliunde quæſiſſet. An hæredes ſecundumi pſius pr̃ifamilias: nonfilu quoq; eius

pupilli hæredes ſint: quia hærescũ
AIf eius eſt ſecundus ꝗ hæreditatẽ re
miſit. Vnde hæres eſſe non poteſt:

nſſi eius cui ſecundus hæres c. Elus

aut h eres non poteſt eẽ cui nõ eſt ſe
cũdus. Iudicatio una ne pecunia fu

erit. Aut ſi hac erutuſi ĩformatiõ»e·

Duas ĩfirmationes poſuit ex pte pe/

titorũ, i. agnatorũ cõtra unà roénem

poſſeſſorù: hocẽ hæredũ ſecundo

rũ ꝙ diceret unius pecùn æ pulres

hæxtedes dlimilibusde cãis eſſe n
poſle erit una ifirmatio:ñ ẽ una pe
cunia, Item aliam poſſunt unius

pecuniæ diſſimilibus de cauſis di

Perſ hæredes diſſimilibus generi-

u= Reroges eſſe: ut alius teſtamen
to:alius Rge:alius agnatione, nunc

huius generis præcepta uideamus.

Exemplum dedit qualitatis & neo
cialis. Dedit & præceptum quõ ra⸗/
tiones multæ eẽ poſſent. Nuũc ſubiũ

git ĩ hãe negocialẽ qualitatem quẽ/

admodũ & unde argumenta ſociã
da ſunt:iutriq;.i. petitori & poſſeſſo
ri: aut ẽt oĩbus ſi pluresambigẽt. Si
plurescontra unum poſſidentẽ pe-
tant: ut nõ duæ partes ſint: ſed plu2/

res, Initiũ eius ergo ab natura du/

ctũ uidet᷑: ut cõſtẽt ius natura: uſu
lege, Omniũ autem trium ſuppõit
partes. (Qu edam autem ex utilita2
tis ration? ut perſpicua nobis: aut
obſcura. Interdũ. n. cõſequimur cõ

ſgeruc nem kloc qui⸗ conſuetudo
nõ: quia ſcimusuti

eeẽ quod ſequi
mur. Poſt autem probata quadam
aut a conſuetudine: auta uero. A cõ

ſuetudine quoniam conſuetudo eſt
aut a uero: quoniam ratio eius per
ſpecta ẽ: & utilitas uiſa. Vindicatio

nem pro uindicta: ꝓ ultione ad häc
controuerſiam, i. cà genus iudiciale

Conſuetudine autem ius eſſe putãt

id quod uolũtate oium ſine lege ue

tuſtas cõprobarit. Fmitis pribus iu/
ri naturali ſuppoſitis:nuc conſuetu
dinis iuri ptes ſubiicit. Voluntate
oium ſine lege uetuſtas cõprobarit
ut prudentia rõ: auctoritate data cõ
ſuetudin: de cõſuctudie ĩ poſteros

miſert legẽ. Qu xdãà ſut iura ipa iã

certa pp uetuſtacẽ: utputa maioribe
aſſurgat᷑: ius ẽ hoc: ſed cõſuetudinis

. .

iore minoreue naſci Diuiſe
mamus:uel ꝗ ex ipſa re ſumut uelꝗͥ
ex ſimili:aut maiore: aut minor̃. Lo
cos aũt cõmunes dare ſe negat poſſe

certos fingulas cõſtitutiões. Eteni

cũ duo genera ſũt: quor alte& rei
