hortamur ſic, atnõ uiderũt mœnia Troæ neptuni fabricata manu cõſidere ĩ ignes. Hæc ꝗdem nos
exmpla grammaticalibus artibus ſuppoſuinius Cic, autem ſe exempla his: quæ ſunt ĩcomparabili

raat itinere uene lceiseius multus puluis
uluis hic ſignũ ẽ: & ſignũ qc ſubſẽſũ oculog: cadit. Aut ſi dicas qacruẽtus ẽ hoĩem occidit. Dein
ſi dicas: Seditiõ facta ẽ:nã tumultusauditusẽ. Hic tumultusſignũ e ſed ſignumqꝗ ſubauriũ ſenſũ
cadit.lta & reliqᷓ ſimilia. Veꝑ hoc argumẽtigenus.i. ſignum nõſatisad fidẽe ualet: ſed alterius ſit ma

ſuppoſituꝑg eẽ ꝓmittit:cũ cœperit de elocutõe tractare. Nunc ãt de inuẽtõe tractatusẽé. Ac fõs qdẽ
cõfirmatòis: ut facultas tulit aptusẽ: nec minus dilucide ꝙᷓ reinatura ferebat demõſtrarusẽ. Ea oĩa ꝗ
ad cõfirmatõem ptinebãt demõſtrata ſũt: itaĩꝗt ut rei ipſiusnatura flagitabat: ſed hic cõfuſe oĩa ꝓp
lata ſingulatim ſe ãt circa ſingulas cãstraditug eẽ pᷣcepta i.ii.libro ꝓmittit. In pñtia tãtummõ: nu/
meꝶ:& modos:& ptes. Numege accipimusattributa pſõæ undecim negocio ꝗqtuor: dei genera argu

mẽtog duoneceſſarium: ꝓbabile. Modosãtaccipiãus. i.ĩ neceſſarioargumẽto. Cõplexioné: enume

ratõem: ſimplicẽ cõcluſionẽ. Deide

i ꝓbabili argumẽto id q fere ſolet

fieri qd in opie ne poſitũ ẽqd hẽtad
hæc dã ſimilitud nẽ partesãt acci
piãus: ſignũ credibile:udicatumcõ
parabile: & ea ꝗᷓ ſub hisſunt. Atq; in
uẽiri qdẽ oĩs ex his locis argumẽta/

tio poterit.pñt ꝗqdẽ oĩa iã argumẽta

ex his locis quos pcepimu inueniri.
ſed hæc ipſa argumẽta debemus iqt
artificioſa dctõe diſtinguere: qa &
ſuaue & neceſſariũ c. itaq; nũc pauca
de dialectica ad rhetoriꝙ& trâſlatu/
rusẽ. Hẽbitq; locum de ſylogiſmis

ad quos capiẽdos & tenẽdos lectorẽ

uehementer hortatur: ut ipſeait.
uod ñn rei ſolũ magna è utilitas:
ſed pᷣcipiẽdi quoq; ſumma difficulꝰ
tas.diximnus itaq; argumẽtom ꝓba/*

bile ĩ qtuor diuidiſignũ credibile:

iudicatũ cõpabile: credi bile eẽ dixi
musĩ duobus negocio attributis pſo
næ. Signũ eẽ dixius ĩ duobus nego/
cio attribut ĩ cõtinẽtibus cum ipſo
negocio:& ĩ geſtiõe negocii. Cõpabi

le eẽ dixĩus ĩadiunctisnegocio. ludi
catum uero ĩ his ꝗᷓ geſtũ negociũ cõ

ſequunt. Itaq; oẽ argumètu factum

ex attributis pſonæ credibile dicet.

Deiñũ emẽargumẽtum factum ex cõ
tinẽtibus cum ipſo negocio: & ex his
q ĩ geſtiõe negocii ſunt ſignũ dicet.
Heln oẽ argumẽtũ factũ ex his q ne

gocioadiũcta ſunt: cõpabile dicet.

Poſtemo oẽ argumentum factũ ex

his quæ negncio & negocium confe/
quunt: iudicatũ dicet᷑: Sed cũ ꝓba⸗-
bile fuerit alioqn i oibus attributis
tã pſonæ ꝗᷓ negocio:& neceſſariũ eẽ

poteritargumẽtũ: cuius tres partes

eẽ diximus: cõplexionẽ: enumeratõ

nẽ: ſimplicẽ cõcluſionẽé. Ois igit ar

gumẽ

elocutionis co gnoſcẽtu r. Ac fons ꝗqdem cõfirmatiois

ut facultas tulit aptusẽ: nec mus dilucide ꝗ rei nata-

ra ferebat: demõſtratus ẽ. Quęadmodũ aut oĩs cõſti-
tut o:et ꝑs cõſtitutõis:et oĩs cõtrouerſia:ſiue ĩ rõne:ſi⸗
ue ĩ ſcr ptouerſetur tractari debeat:et quæ in quã q ar

gufnẽtationem cõueniat:ſigillatim in ſecundo libro

de unoquoq; genere dicemus. In præſentia tãtummõ
numeros:et modos: et partes argumẽtandi cõfuſe et
pmixte diſparſimus et poſt diſcrete et electe in genus

quodq; cãæ quid cuiq; conueniat ex hac copia digere
mus:atq; inueniri quidem omnis ex his locis argumẽ
tatio poterit. Inuentam exornari:et certas in partes di
ſtin gui:et ſuauiſſimum et ſumme neceſſariũ: et ab ar⸗

tis ſcriptoribus maxime neglectũ. Quare et de ea præ
ceptione nobis et ĩ hoc loco dicẽdũ uiſum eſt ut ad in

uentionẽ argumẽtandi quoq; abſolutio adiũgeretur:
et magna cum cura et diligentia locus hic omms con
ſiderandus ẽ: quod non ſolũ rei magna utilitas ẽ: ſed
præcipiẽdi quoq; ſumma difficultas. Omnis igitur ar

gumentatio aut per inductõem tractanda eſt: aut per

ratiocinationem. Inductio eſt oratio quæ rebus non
dubiis captat aſſenſionem eius qui cum inſtitutaẽ: qui

bus aſſepſionibus facit: ut illi dubia quædam res pro-

pter ſimilitudinem earum rerum:quibus aſſenſit pro-
betur:uelut apud ſocraticũ Aeſchinẽ dlemonſtrat. So
crates cũ Anophontis uxore:et cũ ipſo Xenophõte

—

tatio p ĩductõem tractãda ẽ: aut ꝑ rõcinationè. De materia &argumento iã dictumẽ. Nunc ter

tium illud ẽ ut de argumèétatiõe dicamus quæpertinet ad elocutõem: & quam Ci. ex dialectica ſum
ptum ĩ rhetoricà poſuit laxiorẽ, argumentatio eſt itaq; arti ficium: non inuentendi: ſed dicendi. Hac
duobus modisfit: aut per inductõem: autꝑ ratiocinatõem. ita & Ariſto.ĩ argumẽétatõe duoeẽ dixit.
Atq; Ariſto breuiterac ſtricti o exẽplum ĩductõem eẽ dixit:qd aius auditorisab eo qc'nõ dubium

ẽad credẽdum id qd dubium ẽ iducat: duo itaq; ſunt genera argumẽtãdi:ductio & rõcinatio. Veꝑꝶ

ĩductõe philoſophi utunt: & hicnuncad exẽplum iquctio phica inducit: ad hoc utitelligamus qd

ſit inductio:uel quẽadmodum fiat. poſtautpcipiet ꝗlis inductio poſſit eẽoratoris. Inductio ẽ oro

quæ rebusnõ dubiscaptataſſenſionceius: ꝗqcum inſtitura ẽ. Generaliter hic inductõem definiuit: q

—

defin tiõe oſtendit ubiq; nos inductione uti poſſe: & in phiĩca: & in oratoria: & in qcunq; cõtentõe uer
boa etiam in fabulis. Nam ubiq; neceſſe eſt pſuadere: & iõ perſonam certam hic non poſuit: ſed hoc
aitInductio eſtoratioquæ rebus non dubiiscaptat aſſenſiones eius: qui cum ĩſtituta eſt. Ei us inquit
i. ſiue ille philoſophusſit: ſiue iudex: ſiueorator: ſiue amicus: ſiue inmicus. Inductio itaq; ſicfacic/
da eſt ut primo ꝓponanuus illa quæ extra negocium ſunt:ſed tamẽ quæ ad negocium per ſimilitudi
nemſpectant. & talia inquit eſte debentulla quæ proponimus: ut neceſſario his cum quoagis ita eſſe

Qchi
keoi .
mornl,
Eheme
mos
l Uan,
coſt

Wr

Colh
umn
oblee
ngenn
ncher
Apm
unesd
ab 1
kaper
Guadin
erur
nnucon
l
Sonun

karer

busnon
nedli
es No⸗

4
„.

rt

ürr

noor

eee
Neciaſun

ndik

Aore

Imno⸗ NE

umg
choe
dehwiong
entent
itletke

nnn

nagche/

ſinlvd

c1 .
tont

Afſpaſiam locutã: hic mihi ingꝗt quæſo NXenophontis

uxor ſiuicina tua melius hẽat aurũ: quã tu habes:lli-
us ne an tuum melius. Illius inquit:quod ſiueſtem et

cæterum ornamentum muliebre precii maioris habe-

at quam tu habes:tuum ne an illius malis. Illius uero
Age ſi inquit illa uirum meliorem habeat:quam tu ha
bes: uirum ne tuum an illius malis. Hic mulier erubuit
Aſpaſia cum ipſo Xéhophonte ſermonem inſtituit.
Qurſo inquit Xenophon:ſiuicinus tuus equum me
liorem habeat quam tu habeas:tuum ne equum malis

an illius. Illius inquit quod ſi fundum meliorem ha-
beat:quam tu habes utrum talem fundum habere ma

lis. Ilum inquit meliorem: ſcilicet quod ſiuxorem me
liorem habeat:quam tu habes:utrum illius malis: atq;

hic Xenophon quoq; tacuit poſt Aſpaſia. Cuoniam
uter ꝙ. n. ueſtrum inquit id mihi ſolum non reſpon-
dit quod ego ſolum audire malueram egomet dicam

quid uter q; cogitet. Nam et mulier optimum uirum
mauis habere:et tu Nenophon uxorem habere læciſſi

mam maximeuis. Quare niſi hæc perfecer itis ut ne

melior uir: neq; fœmina lætior terris ſit profecto ſem
ꝑ id quod optimum putabitis eẽ multo maxime reqꝗ

retis tu ut maritus ſis ꝗᷓoptimæ mulieris:hæc ꝗoptimo

uiro utputa ſit. Hoc cum in rebus non dubus eẽt aſ-

ſenſum:factũ ẽ ꝑꝑ ſimilitudinẽ: ut ẽt illud quod dubi

um uidebatur:ſiꝗs ſeparati reret id profeſto ꝑꝑ rõ-

nẽ rogãdi cõcederẽt hoc mõ ſermonis plurimuũ uſus

ẽ Socrates:pꝑea quod nihil pſe afferre ad pſuadẽdũ

uolebat:ſed ex co quod ille ſibi dederat ille ꝗ cũ diſpu
tabat.aliquid cõficere malebat: quod ille ex eo quod
iã conceſſiſſet neceſſario approbare deberet. Hocĩ ge
nere præcipiẽdũ nobisuidetur primũ ut illud quod ĩ
ducimus ꝑ ſimilitudine eiuſmodi ſit: ut ſit neteſt con
cedi:nam quo poſtalabimus illud quod dabiũ ſit cõ
cedi dubiũ eſſe id pſum quod iducimus nõ oportebit

Deinde illud cuius cauſa confirmandi fiet ĩidu ſtio: ui-

dendũ eſt ut ſimile his rebus ſit: quas res quaſi nõ du

bias ante diximus. Nã aliquod ante cõceſſũ nobis ni-
hil proderit: ſi ei diſſimile erit id: cã cuius illud primũ

concedi uoluerimus. Deinde non intelligant quo ſpe
ctant ille primæ inductiões:et ad quem ſint exitum ꝑ-
uẽturæ. Nam qui uidet ſi ei rei:quæ primo rogetur re-

ſe aſſenſerit illam quoq; rem quæ ſibi diſpliceat eſſe

fateatur atq; cõſentiat. Quod cũ cõ/
ſenſerit: tũc paulati ad id un dubita

hat᷑ deſcẽdis: & his ꝗᷓ ſupra conceſſa

ſuũt:ſimile eẽ cõfirmãs. dat ergonũc

exẽplum ph cũ. Aſchies Socraticus
fuit. i. diſcipulus ſocratis. Is multa

ſcripſit. Quodã ẽt loco ĩducit ſocra
t referẽtẽ. Nã his erat mos diſcipu
lis: ut ĩgẽio pꝓprio r̃pta ad magr̃os re
ferrẽt: & qᷓſi abeis ſuẽta põerẽt.ĩdu/
xit ĩquã Aeſchines ſocratẽ referentẽ
d eẽt:uel quẽadmodũ eſſet locuta
Aſpaſia cũ uxore Nenophõtis: uel cùò
ipo Xxenophõte. Nã Xenophõ& eius
uxor frequẽter dſcordebat. pſuadet
ergo Aſpaſia ut ĩ gratiã reuertãt. Aſ

paſia ãt pitiſſima fuit phiĩæ. Hac ita

q; iductqg uſã iduxit Aſpaſià apud
Aeſchine ſocrates. Interrogauit ĩiꝗt
Aſpaſia Xenophõtisuxorẽ.ſi iqtui⸗/
cia tua auꝑ melius hẽat ꝗᷓ tu hẽs. Tu
iqt Xenophõtis uxor iducta ſimili/

otudie ſupioꝶ: qm ſniam mutare nõ
e poteras tacita erubuit. Poſtea ĩꝗqt Aſ

paſia cõuertit ſe ad Xenophõtẽ ipᷣm
& ſimiliter cũ illo ĩſtituit iductõem
Dicmihi ĩꝗt Xenophõ ſi uicinus tu

us equũ aut fũdũ mliorẽ hẽat: qᷓ tu

hẽs: tuum ne mauisan illius. i. niſi ĩ
gr̃am rᷣgreſſi fueritis ſẽp & tibi uxor
lætiſſima & tibi uir optius derit. hic

itaq; ĩductio hoc egit ut Nenophò&

uxor eiusab his ꝗ uelle ſe negare nõ
poterãt:ad id ẽt qd dubiũ hẽbãt ꝑ ſi
militudinẽ deducerẽt. Hoc mõ ſer
mõis plurimũ ſocrates uſus ẽ ſocra/
tes ĩqt ĩ diſputatõibo ſuis ĩiductõe fre
quẽter utebat ppea ĩꝗt q optimũ
ducebat: ut nõa ſe rebo ꝓlatis ſed cõ
feſſiõibo ſuis aduerſarius uinceret.
Hoc i gener p̃cipiẽdũ nobis ur̃ pri
mũ ut illd qd iducẽusp ſimilitudi/
nẽeiuſmõi ſit ut ſit neceſſe cõcedi.ĩi

iductõe iqt tria etare debẽus.

Prio ut ſimilitudiestales ꝓpõamus
ut eas ſitneceſſe cõcedi.nã illd dubi
um eẽ ñ dẽt. unñalteri fidẽ uolumus

facere. Deiñ ĩqt illd qd cõfirmãus ei

rei:ꝗᷓ ꝓponius ſimilee dẽt: nenihil
egerit ppõ ſi illud diſſinule ẽ: cuius

cã ppoſuimus. Tertio ĩꝗt idager de

bẽus ut nemo ĩtelligat quo ſpectet ſi
militudis ꝓpõ. Nec cũ ꝗqſpia ntelle
xerit ſe ex cõfeſſiõe ꝓpõnis:ẽt illi rei
fidẽ facere quã negauit: aut nõ rnde
at: aut male praueq; rndeat, ſiaũt ne
ſciat quo tẽdat ſimilitudis ꝓpoſitio
ſecurus confitetur. Qua confeſſione
etiam. Illud: quod negabat ante ita
ut tu uis concedit eẽ. Cum autem in

quit hoc diligenter in facienda in-

ductione ſeruaueris ut & propoſitio
ſimilitud iniscõcedatur & illud pro

poſitioni ſi

mile ſit cuiuscauſa ſimilitudo ꝓpoſita eſt: &nemouideat quo ꝓpoſitio illa contendat of

ficio tuo piſta diligẽter ĩpleto. Rurſusdebebis reſponſionẽ cõtẽdẽtis attẽdere. Vnumãt de tribus fa
ciat neceſſe eſt. Nã aut tacebit: aut cõfitebit: aut negabit. Ad hæcſingula dat præcepta: qd in hisſingu
lIis tu facere debeas.Et primoa difficilioriparte icipit.Si ĩꝗt negabit ita eſſe illud.uñ cõtẽtio ẽ atq; il
lud q; ĩ ppoſitis cõceſſiſq; ſimilitudinibus cõtinet: duo ĩꝗt facere debemus, Aut illas res ꝗs antecõ
ceſſitfſini les docere huic rei eẽ: de qua cõtentio eſt:aut ſi pnegabit alias ĩiducere ſimulitud nes. Sinau

cõcſudẽda è Deiñ ĩꝗt ſi tacebit duo
facies aut rñſionẽ de eo eliciesaut ſi
rñũder noluerit:ꝗa genus cõfeſſionis
ẽtaciturniras cõcludẽda ẽ argumen
tatio.ita iꝗt hoc genus argumẽtãdi
triptitũ ſẽꝑ ẽ.Prima ĩqt pscõſtat ex
una ſimilitudĩie pluribuſue: ut ĩ hoc
ipo exẽplo cõfeſſionẽ tacẽtiũ cõfir/
mwat aſpaſia. Et tu ĩꝗt mulier uig op
timü uishre. Et tu Nenophõ uxorẽ
hr̃e lætiſſimã maxime cus, Deide

ex hac cõfeſſione qd cõficiat ondit. · .. . .ẽ
elicienda eſt reſponſio:aut quoniam taciturnitas mi-

melior. neq; fœmiĩa lætior i terrisſit

Quar᷑ ĩqt niſi hoc pfeceritisneq; uir

dqdit ſupra phiſicæ ĩductõis exẽplũ

. —

dat nũc in rhetorica:nõ quo inꝗt diꝰ
uerſa pᷣcepta ſint:ſed ne qs fæ te pᷣceꝰ

ptũ i phiam dati rhetorica uiderin
poſſit. Exẽplum autẽ nune põit apd
græcospuagatũ cuius exẽpii huiuſ-
modi thema eſt. Epammnundas ĩpa

tor cum ei ſucceſſum fuiſſet reinuit

apud ſe exercitum aliquot aplius di
ebus ꝗᷓ ex lege oportebat.Illis ipis di
ebus Lacedæmonios funditus euer/

tit ac uicit. Accuſat ꝙ contra legem

exercitum retinuerit, Proponitur ãt
hic tacita exceptione lex illa: ꝗ ſuc/
ceſſori ex lege exercitum ſtatĩ nõ tra
diderit pœnas ſoluat. In hoc thema

re põt ꝗqdem eẽ cõpenſatiuus ſtatus

principalis fecitſed ꝓfui. Veꝶ ſecun
da conflictio ĩ ſcripto & uolũtate co

ſiſtit. Scripto utit᷑ accuſator ꝗ dicit

a uerbis legis recedi nò oportere. Vo

luntateutit epaminundas ꝗ dicit le

gè iubere qdẽ exercitum tradi: ſed
ſinihil urgeat, Alioqn ſi reip. cã pau

cis diebus reteatiur nullã pœnã ſub

eſſe retinẽti. Itaq; hic inductionẽ po
teſt facere accuſator ille ꝗq contra ſẽ

tentiã legis ſcripta defendit: & ſim/
litudinẽ non extra cãm: ſed ex eade

cã facit. S inqt Epaminundas id qqd;

ait legis ſeriptorem ſenſiſſe: ad legẽé
ſuis uerbis addat idem damnãdum

eẽ exercitum non tradat pᷣter eum
Areip. cauſa retinuerit: hoc ſi addat
nunquid pati poteſtisnon opinor.
Deide ſi hoc.i.legi additum uos ue

ſtra auctoritate ad populum feratis

nunquid id populuspatietur: nõ pa
tietur. Ergo inquit quod addiad le
gem ꝓ uerba non põt id tanꝗᷓ addi/
tum ſit:ſequi nõ dehetis: ꝙ ſi inquit

tẽ ĩqt eõfitebit habita argumẽtatio

neceſſarie cõcedendã plærũq; aut nõ reſpõdẽdo: aut
male reſpõdendo:lõgius procede re rogationẽ nõ ſi-
nit. Quare rõe rogatõis ĩprudens ab eo quod cõceſſit

ad id quod non uult cõcedere deducẽdusẽ. Extremu
ãt auu taceatur oportet:aut cõcedatur: aut negetur. Si
negabitur aut oſtendenda eſt ſimilitudo harum rerũ

quæ ante cõceſſæ ſunt:aut alla utẽdum inductoe.Si cõ
cedetur cõcludenda eſt argumentatio:ſi tacebitur aut

tatur cõeſſionem pro eo:ac ſi cõceſſum ſit cõcludere

oportebit argumẽtatiõem. Ita fit genus argu mentäãdi

tripartitũ. Prima pars ex ſimilitudine cõſtatuna pluri

buſue. Altera ex eo quod cõcedi uolumus cunus cã ſi⸗
mil tudines ad hibitæ ſũt. Tertia ex cõcluſiõe:quæ aut

cõfirmat cõceſſionẽ:aut quod ex ea con ficiatur oſten
dit:Sed quia nõ ſatis uidebitur alicui dilucide demon

ſiratum: niſi quod ex cãrum genere exẽptũ ſubieceri-

mus uidetur huiuſmodi quoq; utendũ exemplo non
quo præceptio differat: aut aliter hoc in ſermone: atq;
ĩdicer do ſit utendũ: ſedut horũ uoluntati fatiſfaciat
qui quod in loco uiderint alio ĩ loco niſi mõſtratur:ne
queunt cognoſcere. Ergo in hac cauſa quæ apud græ

cosẽ perũagata:cũ Epaminundas thebanorum impe

rator:quod ei qui ſibi ex lege ſucceſſerat prætor exer-
citum non tradidit: et cum paucos ipſe dies contra le-

gem cxercitum tenuiſſet lacedæmonios penitus deui
c it. Poterit accuſator argumentatiõe uti iductiõem

cum ſcriptum legis contra ſententiã defendat ad hũc

modũ. Si iudices id quod Epaminundas ait legis ſcri
ptorem ſenſiſſe aſcribat ad legem: et addat exceptõem
hanc extra quam reip. cã exercitum non tradiderit pa
tiemini nõ opior. Quod ſiuoſmetipſi quod a ueſtra
religione et ſapiẽtia remotiſſimũ eſt:iſtius honoris cã

hanc eandẽ exceptõem in iuſſu populiad legem aſcri

bi iubeatis: populus thebanus id patietur ne fieri pro-
feco nõ patietur. Quod ergo aſcribi ad legem nefas

ẽ:id aſſequi quaſi aſcriptum ſit redum uobis uideatur

Noui ueſtram intelligẽtiã nõ poteſt ita uideri iudices

ſont

u
X

uit
ſoe
u
ung
ne
hetl
Pone
nil
wer
beui
ſun
tn
Ptt
un

che

Mer

kuik

£
*
rtf ſententiam ſeriptoris:in
1 iptoris:ine E
duss oris:neq; Epaminundæ: neq; noſtris litteris uie *
u lud re ipſa & iudicio ueſtro mutarinõ eneq; noſtris litteris uidermats corrigiofe nfe,
n dyalogis ſe zesno diè nõ põt:quod ne uerbo ꝗdẽ rrigi poſſe mul s
0 a EPnene eẽ nõ dictionẽ. Dictionẽ at ESoratort dé mutari or Ven⸗ hoc ſeired De il⸗
mc, re: ñſi q; ĩ dicẽdo ſitutẽdũ. Sermophiloſo hi. Di is ĩ ciuilibus cauſis: iccirco ait. Ar ennsin
tcd ſi ſit paulo ſplẽdidiorelocuti hiloſophi. Dictiooratoris. Oro ãtpõ rco ait. Aut aliter hoc ĩ
re ei kaner dior elocutio. ꝓprium tñ oratorisẽé. Deĩ oris. Ofro ãtpõt &ad dyalogum cõ ci
d appellatos: ut hic: cũ Epaminundas thebanope ipatorc-. Deid enotaredebẽus S etratun krone⸗ .
anoꝶ ipator ꝙ ei ꝗ ſibiexrege p̃ magtſtratus ptores
or. . . . 2 Iex rege pᷣtor ſucceſſerat cũ impatori
⸗ Quod ſi neque Ifis corrigi:neque ab illo: neq ſfuccedere debeat i. a cun hPatol
w⸗ ſc. iptoris uoluntas põt:uidere ne multo ĩ di l Krlaciat dEof exipſa re
Clt ſit id re et iudicio ueſtro mutari:quod ne 604 BSede . ae Aicies a4. „*
E s t A ecuerbo qdcdce expoſitũ & per ſe cognitũ
Comm ſt. A de inductione quidem ſatis di- Argumætatior ui&r5ne Siirme
HS . eLe A lem ſatis di- rgumẽtationũ du⸗ Imet.
. ctumeſtin I. lem ſatis di- aSsSerS ũ duæ ptes ſunt: ĩdi
ſtin præſeatia. Nunc demmceps ratiocinatõis uĩ reai,0 hade a duatd
m ac naturam conſider mI nhatdis⸗ Snd ge nat tractatus c.i. de
De rratiocin S „— 4 ogiſmis. Vege utad geusſi Em re/
ELatoCGnaH he. H eramus ſylogiſinusnargumé n0
u Atiocinatio eſtor̃o ex i ſa mẽẽè: ſed argumẽtatõi lai Srl n0
mi cliciens. dod & 10 X I re probabile aliquod non inuenlendi Kar Talci
ir ni iens nod boumn et per ſe cognitũ ſua ſe madlccglt Qusobreſi re
ui ct rone corirmet: ioc egenere ccogmtu ldalic röôcinatoem, I. ſylogiſmũ, R inatie
.. e eB equi diligentius cõ Eiqtoro ex re ba p nu. Rocinatio
iͤd ihenndumpanacnmtcä deinuf nene eroi alrd Eecnnd ai
iri uir paululum in præcipiendirncd ſſeſerut. Nãpar - ne reKike⸗ elimei
kai mm quinquc cius ptisc dewuntptimnõ plus quam Gatocibarepfoae le ahad
eu in tres partes po e diſtribui putau Pus quam eſciés tà rociatõi probabile aliqd
. uerſiã nõ in eõ ir ni putauerunt. Eorũ contro ãt portdreciateise ĩductiõis. hoc
ue 4 dans in eõmodũ uidetur cum utrorũque rõnc ex tͦ &p ſeo Olitd ſii aiscſc- expoſi
bin⸗ nihii dicere patẽtur. Et locus hic nobis dizsdo mini felnce bldarcihm Hrack⸗
ommn menegligendus uidetur ——r r. nes añ pᷣcedut. Recte reiſimiench⸗
bui tut. Qmn putat AiAtic diſtri finita é.i. or t. Recte itaq; rõciatõ de
ee⸗ ae e hor mmodol. ponete Gtinez ſimilitudie: ſedp Ronche
AlK rn argumentationis hocinodo Nfehin cu⸗ a . ſnn ſeui röneconfimat. Vese
uur rantur qux ſineconſilioadminiſtrantur- Hancprimã Adrzcr efeGreenun
age 1e; einceps rationibus uariis et micusfi itnõ eritargumẽtum. Si ini
unin quam copioſiſimis uerbis apptobari putant oportere micusfnitocctdn-edcfittarini
hoc modo. Domus ea: quæ rtatione regit oportere, if inin rgumẽtum ꝓbabile fit. Si
D A c tna nt chunz quæ ratione regitur omnibus igit inimicus fuit occidit. Hoc dege
;S bus et appatahor quaInen qaa c. .Rõciatio ẽ igit᷑ or nit⸗
eeer nullo conſilio adminiſttr nen e acſiia ui &r5 Siteo ple cosall.
RK llo conſilio adminitratur. Eeercitus 1s c ſ & rõne cõfirmata ex te cõfeſ
. præpoſitus eſt ſa .. e ſa ſumptum ad fidẽ ꝓferẽsargumẽ
Ahi⸗ merltatc ali odiu Srcglteir Ana his qui ſtulticia et te⸗ nenf ad ſylogiſinos. Syiogiikroye it
6 — uius giur Pa nauigi ratoé. Nãnzauis multi Arireze⸗ Larurearre
de, optime cur G adc nangn Er sE N , r r tres eẽ dixerunt. ſed utro/
Negen utitur. Cũ um cõſicit ea à ſcientiſſuno gubernatore rumq; inqt rõnes debemus inſpicere
. itur. Cũ propoſitio ſit h 5656 quia & breuis infectõ ẽ &oratori res
cen partes tranſicti Sõ oc pacto approbata: ct duæ neceſſaria Opusquidẽ iguirutt res
luntt tranſictint rõcinatiis: trrtia parte aiunt quod conlin lee naaltrigzer & ppof
5 MUDUHP E T ionẽ habet & approbatõem ppoſiti
S nem, Vem, inati ð onis&rurſusalumptionem Nap,
gein Ps ſit: aitde iſmum in quĩq; ptes diui brilnetimannlreRrt F Ren ,
6 ai Eiufto.il barl prrrater umptione. rhetnoakmptle grat ur Ppoſiovn *
rSS ui tres ptes in ſyle iſmiseſſe conte APP mptõis: ut quinta ꝑsſit co
poſitionis unam parten ſylogiſmiseſſe contendunt propoſitionem & ap ta Psle cotz
partem enumerant. Rurſus lunt propoſitionem & approbationem pro/
N ram partem num umerant. Rurſus aſſumptionem & approbationem nem pro’
ris numerus diuerſus. lam uero qt cluſionem. Ita utrorumque- ſinu le ſed ĩ alte/
guidenn Dlia- us dimnerſus. iam uero quinqu A — en que opus ſinuleſed ĩi membris ope
Hur. la poterimus agnoſcere. quinquepartiti ſylogiſmi ſiue tripatiti in ipſi nbris ope
d agnoſcere, Verum quædann ipatiti in ipfis libris exem
A J præcepta in his partibus poſita intelligamus.

Propoſitio ĩquitgeneralis in ſuo eè

debet:& id quod aſſumẽdum eſt in
ſe neceſſario continens. Approbatio
.Rn. multis uerbis & diuerſis römbus
facienda ẽ. Aſſumptio ueroex ui p/
poſitõis capiẽda è ut hicaſſumptio
c. Nihil aut meliuscõſilio quã om/
nis mundusadminiſtrat.Hæc aſſũ
ptio ex ui ꝓpoſitionisaſſumpta eſt.

uæ 6. n. ꝓpoſitio, melius accuran

tur ꝗ cõſilio regunt:ꝗᷓ quæ ſine cõſi

lio adnuniſtrãt᷑. ODeide inꝗt etia aſ/

ſumptiõisapprobatio multis rõni⸗

husfaciẽda ẽ. Extrema cõcluſio ẽ qᷓ

qᷓtuor modis fit:quosmodos alio in
loco oſtẽdemus:cũ de bipartito ſy/
logiſmo cœpimus hẽére tractatum.

Quĩquepartitã igit hoc pacto pu

tãt eẽ argumẽtatõem,.ꝗ ingt ꝗnque
partitã eẽ dicũtargumẽtatoem hoc

aſſerũt qd/ ſupra ondimus. i. ſepari
ꝓpoſitionem abapprobatiõe ſua:&
rurſusaſſumptõem ab approbatiõe

ſua. Qui ãt tripartitã eẽ dicũt. illi
iꝗt ꝗ tripartitaargumẽtatões eẽ cõ
tẽdut:eodẽ mõ ꝗdẽ tractãt argumẽ

approbatões & rurſusa ſſumptiõem
cuũ approbatõibus ſuis. Sed hæc bia
cõnectunt & reddut ſingula: ut ꝓpo
ſitõem cũ approbatõe ſua ſimul iun
gãt& rurſum aſſumptõem & appro
batõem eiusunũ efficiãt. Negãt aut
recte neq; ꝓpoſitõem neq; aſtumpti

onẽ dici:niſi fuerit approbata: tũcq;

eẽ aiunt ꝓpoſitionẽargumentatõis:

ſi approbata ſit. Sinauté approbata OcOriE Certunn icpakan OPortcrc: ecsProbolrene
nõſit eẽ ꝗdẽ ꝓpſitionẽ ſed argumæ abſolutã neq; aſſumptionem ſibi perfecta uideri: quæ-.
one latior: & expolitior elocutio eſt.

ltaq q hoc contẽduntnegãt eẽ am
plius quã tripartitã argumẽtatõem

Ab his Ci. diſſentit & cõtra diſputat
pꝓbatilloꝶ ſentẽtiam ꝗ dicunt ꝗn/

quepartitamargumentatione m. lra

q;ʒ hoc Ci. ſecundumartem teſtibus

&argumentis probat. Teſtibus ſit:

s

re hoc pacto. Nihil autem omnium rerum cõſilio me

lius quã omnis mundus adminiſtratur. Huius aſſum-
ptionis quarto in loco aliam porro inducunt approba

tionẽ hoc modo. Nam et ſignorũ ortus:et obitus de-
finitum quendam ordinem ſeruant: et annuæ com-
mutationes non modo quadam neceſſitate ſemꝑ eo-
dem mõ fiunt: uerum ad utilitas rerum quoq; omni
um ſunt accõmodatæ et diurnæ nocturnæq; uiciſſitu
dines nulla in re unquam mutatæ nocuerũt quicquã.

Qu? ſigno ſunt omnia nõ mediocri quodã conſilio

. n aturam mũdi adminiſtrari. Quinto loco inducunt
complexionem eamq;: aut id ĩfert ſolũ quod ex omni-
bus partibus cogitur hoc modo. Conſilio igitur mun

.

. cõficiatur ad hũc modũ. Quod ſimelius gerũtur ea

quæ cõſilio quã quæ ſine cõſilio adminiſtratur. Nihil

1 ſilio igitur mudus adminiſtratur. Quiquepartitã igi
tur hoc paclo putãt argumẽtatõcm. Qui aut triparti

argumẽtatiôem: ſed partitõem horum reprchedunt.

bationes

a probatione cõfirmata nõ ſit. Quarce quas illi duas

unam partem uideri propoſitiõem: quæ ſi approhata
nũ ſit propoſitio non ſit argumentatiors. Itẽ quæ ab
illlis aſſumptiò et aſſumptionis probatio dicitur: eadẽ

Quam &εrab Ariſtorele & theo argumentatio tractata aliis tripartita aliis ꝗnqueparti

phraſto ꝓfecti maxime ſccuti ſunt.
Nam quemadmodummquit ſu/

c ſuin ſu/ ta uideatur. Quare cuenitut resnon tam aduſum di-
periusargumentatioisgenHαν%6, ⁄. (endi pertincat ad rationẽ præceptionis. Nobis au-

ductõnisſocratesmaxime & omnes

ſocratiei tractauerunt. ita hocgenus tem comodior illa ptitio uidetur eſſe quæ in ꝗnq; prr

argumentaticn sadkitactocinatio tesdittibutaeltquam ommnes ab Ariſtotele ct
ꝗqnquepartita ab Ariſtotele & Theo „

phraſtouel
tum atq; tra net
tor rhetòricam ſcribens importune
pene philoſophos ad teſtimoni/
um uocat:quia de dialectica iſte tra
ctatus eſt:recte philoſophos fibiad

Rar Ipateticis frequẽta/

hibet: quia rhetoricam ſcribit.

0
. 7. . . .„

phraſto profecti maxima ſecuti ſunt. Nam quemad-

atumeſt: ſed quia ora modum illud ſuperius genus argumetãdi ꝑ iductio
nẽ ſumitur maxime Socrates et ſocratici ꝑtractaueft:··

ſi quod hoc quod 2 rõcinatõem expolitur ſũme ab

oſtendere uelis id ex ui propoſitiõis oportere aſſume

dus adnuniſtratur: aut unum ĩlocũ cũ cõduaxerit bre-
uiter propoſitionẽ: etaſſciptõem adiũgit:quod ex his

aut rerũ oium melius adminiſtratur quã mũdus. Cöo⸗

Neganenntq propoſitiõe: neq; aſſumptiõe appro-
arum ſcparati oportere: neq; propoſition-

partes unnerant: propoſitionẽ et approbationẽ ſibi

ſibi aſſumptionem ſolam uideri. Ita fit ut eadẽ ratide

Ariſtotele atq; ꝑipateticiset Theophraſto freqntatu

len
60

Deinde a rhetoribus his qui elegantiſſimi atq; artifici
oſiſſimi probati ſunt. Quare dũ nobis illa ma gis par-

ticio probatur dicẽdũ uidetur:ne temere ſecuti pute-⸗

mur:ct breuiter dicẽdũ:neĩ᷑ huiuſmodi rebus: diutius
quã ratio præcipiẽdi poſtulat cõmoremur.ſiquadam
ĩ argumẽtatiõe ſatis uti propoſitiõe et nõ oportetad-
iungere approbationẽ propoſitiõi: quadã autẽ ĩ argu
mẽtatiõe ĩfirma ẽ propoſitio:niſi adiuncta ſit appro-

hbatio ſeꝑata ẽꝗqᷓdãa propoſitõe approbatio. Quo.n.

adiungiet ſeꝑari ab aliquo põt.id nõ põt idẽ eẽ quod
z id ad quod adiũgitur:eta quo ſeꝑatur.ẽ ãt quædã
argumẽtatio ĩ qua propoſitio nõ ĩdiget approbatiõe:
et quædã ĩ qua nihilualet ſine approbatõeut oſtẽde-
mus. Separataẽ igitur a propoſitõe approbatio. Uſtẽ-

detur autẽ id quod polliciti ſumus hoc mõ uæ pro

poſitioĩ ſe ꝗddã cõtinet ꝑſpicuum:et quod ſtare ĩter

an — — . . 4 4₰ ıD
oẽs neceſſeẽ hãcuelle et approbare et affirmare nihil.

attinet. Eaẽ huiuſmodi. Si quo die romæ iſtacædes fa
cta ẽ ego Athenis eo die fui itereſſe ĩcædẽ nõ potui:

hoc * ꝑſpicue uerum ẽ nihil attiet approbari. Qua

re:aſſumi ſtatim oportet hoc modo:fui autẽ Athenis

eodẽ die:hoc ſi nõ cõſtat idiget approbatiõis:qua iĩdu

cta cõplexio cõſegꝗtur. eſt igitur quædã propoſitio ꝗᷓ
nõ ĩdiget approbatiõe nã eſſe ꝗdẽ quãdã quæ ĩdiget
ꝗq attiet dicere: quod cuius facile ꝑſpicuũẽ. Quod ſi

ita ẽ ex hoc et ex eo quod propoſuerãus hoc cõficitur

ſeparatã eẽ quãdã approbationẽ a propſitione. Si aũt

itaẽ: falſumẽ nõ eẽ pluſꝗᷓ tripartitã argusnẽtatiõem.
Simili mõ licet alterã quoq; approbationẽ: ſi quadã ĩ
argumẽtatò ſatis eſtuti aſſumptione et non oportet
adiungere approbationẽ aſſumptiont: Quadã autẽĩ

₰☛

argumentatõne infirmaẽ aſſumptio:niſi adiuncta ſit

approbatio. Separatum quidã ẽ extra aſſumptionẽ
approbatio. Eſt autẽ argumẽtatio quædã ĩ qua aſſum
ptio nõ ĩdiget approbatõis: quædã aũtĩ qua nihil ua
let ſine approbatõe: ut oſtendemus. Seꝑata ẽ igitur ab
aſſiumptiõe approbatio: oſtẽdemus aũt quod polliciti
ſumus hoc mõ. Quæ ꝑſpicuã ĩ oĩbus ueritatẽ cõtinet
aſſumptio nihil indiget approbatiõis: ea ẽ einſmõi. Si
oportet uelle ſapere dare oꝑam philoſophiæ cõuenit
hæc propoſitio ĩdiget approbatiõis: nõ. n. pſpicua eſt
neq; conſtat ĩter oẽs:propterea qu od multi mihil pro

deſſe philoſophiam: plæriq; etiam obeſſe arbitran-

Adiungit & multosoratores elega
tiſſimosatq; artificioſiſſimos iudica
tos qui uſi ſunt hac argumẽtatione
quinq; partita. Deinde inꝗt a rheto
ribus his qui elegãtiſſimi atq; artifi
cioſiſſimi putati ſunt. Itaq; teſtibus
probauit non errare illos qui aſſerãt
quinq;partitã argumentationẽ. Sed
qa poterat dici Cice-etiam illiquos
cõmemoras errauerũt: oſtẽdit ſe ex
emplũ nõ temere illorum ſecutum

probatq; argumentis ſuis nonerrare

eos: qui quinq; partitam argumenta
tionem: errare autem eos qui tripar
titam eſſe cõtendant.ltaq; hæc eſt qᷓ
ſtio. utrum tripartita: an quadripar
tita:an quinquepartita ſit argumẽta
tio. Ci. multisſyllogiſmis ſuis nunc
quinquepartitis: nunc tripartitis ꝓ
bat qu quepartitam eſſe argumen
tatiõem: & primoaſſerit propoſitio
nem & approbationem inter ſe eſſe
diuerſa:in qᷓ aſſertione primo argu
mẽti. Deinde exẽpli eſt ſyllogſmus
dehi ſimili ratione aſſerit aſſump
tionè & approbationem eius inter ſe

eſſe diuerſas in qua rurſus aſſertiõe

primo argumenti. demde exempliẽ
ſyllogiſmus. Itaq; poſtquam proba
uit propoſitionem: &aſſumptiõem
ab approbationibus ſuis lõge eſſe ſe
paratas:concludit cẽõmode partitos
eſſe eos ꝗ quĩquepartitam dixcrũt
argumentationc. Quinq; igitur par
tes ſunt eius argumentationis quæ
per ratiocinatiõem tractatur. Illius
autem argumentatiõis quæ per ĩdu
ctionem tractatur tripartita ẽ argu
mentatio. Verum hoc ĩ primis tene
re debemus. Argumentum nũc uici
num eſſe quæſtiomi: nũc a quæſtiõe
longinquum. argumentum. n. prola
tum nunc ipſi quæſtiõi prodeſt nũc
ei rei quæ uicina eſt quæſtioni. Itaq;
argumentum nunduicinum ẽ quæ
ſtioni:nunc loco tertio: nunc quarto
nunc quinto naſcitur. Ariſtoteles au
tem dicit etiam loco decimo poſſe
fieri argumentum. Sed cum ſæpe ar
gumentum tam longe a quæſtiõe ſit
hoc tantu ſyllogiſmi eſt: ut id quod
longe a quæſtione eſt eidem quaæſti
oni dicẽdi ratiocinatione coniũgat.
Ac uicinum argumẽtũ taleẽ: Quo
niam hic inimicus fuit occidit lõge
a quæſtione argumẽtum tale eſt. Ini
micus occidit:Hoc quia generale ẽ
primo diſſerendum ẽuerum inimi
cus ſemper occidat. Quod poſtquã
aſſeruerisnõ ſtatim probas hũc occi
diſſe. Sed ad hoc proficit: ut rurſus
doceas hũc ininucum niſe Quo
poſtꝗᷓ aſſerueris hũc inimicuùᷣ iſſe

tunc domum redis ad quæſtionem.

Ergo hic quia ininucus fuit occidit.
deinde longe petitum argumẽtum
etiam illic licetanimiaduertere: ubi
Cicero redarguit hermagoramnon
recte ſub qualitate pofuiſſe delibe

rationem: & demõſtratõem: ubi pri
mum docet genera eſſe cauſarum-
Quod ſi genera ſunt cauſarum:par

tesgeneris cauſæ eſſe non poſſe:ut ſi
Hrter generis cauſæ eſſe non poſ
unt multo magis partes partumeſ
ſenõ poſſe. Poſtremo redit ad quæ
ſtionem male igitur deliberatio: &

demonſtratio ſub qualitate ponun
tur.ltaq; argumentum nunc longe a
uæſtione eſt. nuũcuicinum eſt quæ
ioni. Deide debenuis hoc ammad
uertere argumentum quodginq; ſu
mimus utrum in genere ſit an in ſpe
cie. Si in genere ſine deliberatione
proponere debemus. ODeinde appro
bare eandem propoſitionem: tertio
Ioco ſpeciem aſſumere. Quarto lo
co aſſumptionem ſpeciei muis ra
tionibus approbare: poſtremo con
cludere. Huius ſyllogiſmi ſubiicia
mus exemplum illud ipſum epami
näc. Om mes legesiuncces ad com
modum reipubli. referre oportet &
cætera hæc propoſitio eſt generalis
ſine ulla dubitatione. Dẽinde ap
probat eandem propoſitionem.

tur aſſumptio perſpicuaẽ. Etenim hoc oportet ante ſa

pere.hoc autem quia ipſum ex re perſpicitur:etuerum
eſſe ĩtelligitur nihil attinet approbari. Quare ſtati cõ
cludenda eſt argumentatio. Eſt ergo aſſumptio quæ-

dam quæ non indiget approbationis. Nam quãdam
indigere perſpicuum ẽ. Separataẽ igitur abaſſumpti-
once approbatio. Falſum ẽ igitur non eſſe plus quam
tripartitam argumentationem. itaq; ex lͦs illud iam
perſpicuumẽ eẽ quandam argumentationem: in qua

neq; propoſitio: neq; aſſumptio indiget approbatio-

cã ponamus:Si ſummoperc ſapientia ẽ petenda:ſum
mopere ſtulticia uitanda ẽ. ſummopere autem ſapien
tia petendaẽ: ſummoperc igitur ſtulticia uitãda ẽ:hæc
et aſſumio: et propoſitio ꝑſpicua ẽ: Quare neutra

quocq indiget approbatione: Ex hiſce omnibus illud

ꝓperſpicuumẽ: tum adiungi approbatione: tum nonad
iungi:ex quo cognoſcitur neq; in propoſitione: neq; ĩ
aſſumptione contineri approbationem: ſed utrãq; ſuo
loco poſitam uim ſuam tanꝗ certam et propriam opti

nere: Quod ſi ita ẽ commode partiti ſunt illi quiin

quinq; partes diſtribuerunt argumentationem: Quĩ
q; ſunt igitur partes eſus argumentationis quæ per ra
tiocĩatiõem tractatur: Propoſitio per quam breuiter lo

locus hic exponitur:ex quo omnis uis oportetemanet

ratiocinationis. Approbatio per quam id quod breui-

terexpoſitum ẽ rationibus approbatum probabiliuser

apertius fit-Aſſumptio per quã id quod ex propoſitio

ne ad oſtendendum pertinet aſſumitur: Aſſumptiõis

approbatio: per quam id quod aſſumptm ẽ rõnibus

firmatur: Cormplexio per quam id quod conficiturex
omni argument atione breuiter exponitur: Quæ plu

rimas habet argumẽtatio partes ea cõſtat ex his quin

qꝗq partibus:ſecunda ẽ quadripartita: Lertia ẽ triparti-

ta:Deinde bipartita:quod in controuerſia ẽ⸗ De unaꝗᷓ⸗

ꝙ] parte põt alicui uideri poſſe conſiſtere:Eorum gene
rum quũ dubia ſunt rationes afferemus:Horum quæ
conſiſtunt exempla ponemus: Quinquepartita argu

mentatione huiuſmodi:Omnes leges iudices ad com
modum reipubli. referri oportet et eas ex utilitate con

muni non ex ſcriptione quæ in litteris eſt interpretati:

Ea enim uirtute et ſapientia maiores noſtri fueruntut
ĩ legibus ſcribẽdis nihil ſibi aliud niſi ſalutẽ et reip. uti

litatẽ proponerẽt. Neq;.n. ipſi quod obeſſet ſcribereuo
lebãt et ſi ſcripſiſſent cũ eſſet intellectũ repudiatũ iri
legem ĩtelligebãt. Nemo.n.leges legũ cauſa ſaluas eſſe
uult:ſed reip.quod ex legibus oẽm rẽpu.optime putãt
adminiſtrari. Quãobrem ig tur leges ſeruari oportet

* — . . —
ad eam cauſam ſcripta oĩa ĩterpretari conuenit: hocẽ

quoniam reip.ſeruimus ex reip cõmodo atq;utilitate

interpretemur. Namut ex medicina nihil oportet pu-

tari profciſci niſi quod corporis ad utilitatẽ Ipectet:
quoniã eius cã ẽ inſtituta. ſic a legibus nihil conuenit
arbitrari:niſi quod reip. conducat proficiſci: quoniam

