co poſitas cũ certæ ſignificatione perſonæ. Demonſtratio eſt inquit certæ perſonæ: aut laus autui
o tuperatio. Deliberatio eſt inqeit : quæ poſita ſn publicis cauſis a ertioni? ſuæ ſententiam Llicit⸗ 1

ludicialiseſtinquit quæ ĩ iudicio ciuili poſita duoa it: ut accuſat: aut petit contra: aut defendi t:
aut negat. Nam gorgias leõtinus antiquiſſimus fere rhetor hic oratorẽ dixit oĩbus de rebusoptime
poſſe dicere: ꝗ ut uideamusa pleno excedit & exceſſit non ad id qd habet modũ: ſed ĩ ſfinitum de
nique hoc ipſe Cice. oſtendit hic infinitũ inquit: & ĩmenſam huic artificio materiã ſubiicere uidet
Arlſſtotelesautem qui huic arti duo quæ oratori maxime ſuntneceſſaria Ariſtoteles circa ſcriben
dam artem dedit. Inuentionem: & elocutionẽ. adiumentũ.n.de inuentione uenit:ornamẽtũ de elo

cutione. hic ergo Ariſtotelis ſentẽti
am ſequit. Nꝗ rhetoricam materiã
triplicẽ cõſtituit. demõſtratiuã deli
beratiuã: iudicialẽ, Nã hermagoras
ſcimus Ci materiã rhetoricæ artis
triplicẽ cõſtituere: iudicialẽ delibe
ratiuã: demonſtratiuã: hocq; etiam
Ariſtoteli placuiſſe. Quare ſuperi
us reprehendit eos ꝗ oratori ifinitã
materiã cõſtituerãt: rep̃hẽdit & eos
ꝗqaddiderãt exhortationẽ: & conſo
lationẽ reprehẽdit. & eos ꝗ ſubtraxe
rant demõſtrationẽ. Hũc t herma
gorã ꝗ neque arte ſcripſit enfutat:
ac lacerat dicitq; hunc uehemẽter er
raſſe qd materiã oratoris ĩ duas ptes
diuidat: ĩ cãam: & ĩ quæſtionẽ. Quo
rũ unũ dicit eẽ oratoris officii: Cᷓn

ſ. aliud longe ab oratore remotiſſi.

mũ &nec ab ipis philoſoph diligẽ
ter cõpræhẽéſũ i. quæſtionẽ. nã her
magoras ꝗqdé nec ꝗd dicat attẽde
⁊e:nec qd polliceat ſtelligere uidet
Duobus modis rep̃hendit hermago
rã: quod nõ pſpexerit rei illiusui m;:
quæ oĩo remota ẽ aboratorisofficio

i.quæſtionẽ. Et ꝙ uideat de ſe pol

liceri ea quæ oratori attribuitad di

cẽdũ,.Hocquoque duobusmodis re
prehendit. Nam errauit inquit ſi

ne quod ommis orator: ſed quod ip

ſe poſſit ad materiam rhetoricæ artis a

tẽtiæ dictionẽ. Iudiciale quod poſitũ in iudicio hẽti

ſe accuſationem et defenſionem aut petitionem et re
cuſatiõem:et quemadmodũ noſtra quidẽ fert opinio.
Oratoris ars et facultas ĩ hac nateria tripartita uerſari
exiſtimãda eſt. Nã Hermagoras quidem nec quid di
cat attendere nec quid polliceatur intelligere uidetur
qui oratoris materiã ĩ cãm et quæſtionẽ diuidit. Cãm

eſſe dicit rem quæ habet ĩ ſe controuerſiã ĩ dicẽdo po

ſitam cũ certarũ ꝑſonarũ interpoſitone quã nos quo

que oratori dicimus eſſe attributãa: nam ei tres partes:

quas and diximus ſupponimus. Iudicialem: delibera-
tam:et demonſtratam. Quæſtionem aũt eã appellat
quæ habet in ſe cõtrouerſiam ĩ dicendo poſitam ſine
certanim perſonarum interpoſitione ad hunc modũ
quid ſit bonum in uita præter honeſtatem. Veri ne
ſint ſenſus hominis: quæ ſit forma mundi quæ ſit ſo
lis magnitudo:quas quæſtiones procul ab oratoris of

ficio remotas facile omnes intelligere exiſtimamus.

pplicuit. Deinde inquit nec ipſe potuit. Nam nunquamillũ

exrte dixiſſe omnes uidemus. Ergo quomam duo diximus ĩ hermagora reprehendiſſe Ciceronẽ
quod rem nõattenderit: quod muſtũ de ſeuideatur eſſe pollicitus: primo eum demonſtrat remꝗᷓ
oratori attribuerit non uidiſſe. Sed anteꝗᷓ id oſtendamus: quid ſit cauſa: quid quæſtio uideamus.
Cauſam eſſe dicat:quæ habeat in ſe cõtrouerſiam in dicendo poſitam cum perſonarum certa
rum interpoſitione. Cauſam inquit hanc eſſe dicit controuerſiam in dicendi contentione poſi tam
cum certis perſoms. Quam inquit cauſam nos quoque oratori dicimus attributan Nam huic in gt
cauſæ tria genera ſi upponimus. Iudiciale: deliberatiuum demonſtratiuum. Quæſtionem porro hàc
eſſe dicit. Controuerſiam quidemĩ dicendo poſitam ſed ſine certis perſonis:? Quæ ſcilicet rhetori
Ca dictio uocatur. Theſis porro duplex é:rhetoricæ & practicæ. Theoricæ eſt quæ diuina cognoſcit:

practicx eſt quæ in hominum negociis

&ciuili deſceptione uerſatur. Ergo primo aſſerit hermago

ram uim rei quam oratori attribuat non uidiſſe. Nam theſin oratoris materiam non eſt. e perſuadet
Quæ cum duplex ſit theoricen magis exaggerat. Nec prauis aut leuibus quæſtionibus: ſed in
finitis. Veri ne ſint ſenſusquæ ſit ſolis magnitudo.. Sed quare & practicen theſin poſuit:ideſt &
qd ſit bonũ præter honeſtatẽ. Theſin quidem Ci.materiã oratoris eẽ non dicit.Illamqdᷣe theoricẽ
omnino remouet. Parcticen autem theſin dicit aboratore tractari: ſed ut argumenti locum tene
at non materiæ. Ergo ita tollit oratori practigen theſin ut materia eius nõſit: liceatautem ei pro ar
guniento proferre & ꝗd ſit bonum p̃ter honeſtatem:ſtoici dicunt honeſtatem ſolã bonam eſſe. Iam
multi diſputant utrum &utilitas bonum ſit? utrum & dignitas bonum ſit? Veri ne ſint ſenſus: ut lu
cretius negat eẽ ueros:ſenſus:odoris uiſus tactus ſaporis:auditus. Quæ ſit ſolis magnitudo. Vt rum
tantus ſit qᷓtus uidetur an maior uel multom inor. Quæ ſit mundi facies. Multi. nedicunt mundũ
in modum ſperæ eẽ collectum. multi oblonga rotunditate eſſe formatun. multi plana facie: multi
quadrata: multi in cameræ modum. ſi ut ſub terra non ſit ſimilis:ac ſupra caput eſt mundi facies
Ququæſtiones procul ab oratorisofficio remotas facile oẽs itelligere exiſtimamus bene ait ab

oratoris officio remotas.

Oratoris officiũ. enimeſt negocium ciuile tractare. Non tamen dixit ab

oratore remotas. Poꝑeſt. n. orator poſtꝗᷓ proprio officio ſatiſfecerit etiã philoſophiæoperam dare

nunc⸗
eriſir
ſcoe⸗

tei
itnihn
nimum
maor⸗
tübute
mhihe
tradate
lrexer⸗
nechoc
Gicitar
toseit
GurNA

.

nütm
cemm
blere
es
nen
tur 0

N rasardechremeaze niloſe .
aſaden oratoris materiat lacgum sartolli uiloſopho fünrpjrimsc,
Nüdee genioſi magnocũ l 0 lit:theſin:& imusquare id f- . plurimo cù lab .
Pbri Tqui ereſu rerlititneihe arſericketollere imusdemonſtrarede onſumpt⸗ inrellss
tli, lam herm ũ quoque impleto asoratori quaſi zmaincquit tesillas in eumPtr int lliei
oet nagoram: quod pri pletofficiũ. Qr quaſi paruasp⸗ resillas in quibi zutnuc Cice.
D Nãduibus i D n furt uim réillius- nagnam ihishe plicare dementi ophi in
ã quibus iᷣ =MM Tilliusnonuidi hisherm ementiæ eſt
J . In 1 5èʒ—UN ohnut 2= agoras & cæte eſt. Ora
napn timocũ labe rebus ſũma ingenia hiloſo diſſe quãad DagcisCekera. Oltend
u D cũ labore conſũpta Reſ philoſophorũ Pplur rumaliquich eaterannlus 1 3 .
oratori attribuer eas ſicut aliq lIi ractatne ꝗd polli t. Nucillda
gudl Quod ſi e. tribuere Masna ame Hiquas igere uidet Et olliceatur intel
uod ſi magna in hi gna amẽtia uideti R&c feciſſe toſtédit prime ntel
—— in hiſ H — letia uide . eũ feciſſe ſie t primon B
jentia: falſum qui . paratam uid õ Auodii inꝗgt magn Iihi ituerit.
i fficio: et non quiddam conſtituiſſe etur fretus tus ſua ſci Efacuſtatẽui rmago
do officio:et non quid ars pe conſtituiſſe de oratoris tus ſua ſciẽtia f- até uide 5
ArS e de oratoriSs ciẽtia falſũ ſtatui retur
insdo eumetnnen poſſet:ſed quid ĩpſe Polſtren⸗ Tch Sktiei. Betde aine deora
ro ea uis eii =Wè oſſet eæ⸗ õfirmat. Simulq; i 1 il potuiſ
penes toricam citius qui ein homine:ut ei mul & philoſo 11 iulq; illi & rhetor: 11
squis ademerit ne: ut ei multorhe ephiloſophiam tollit. rhetoricã
llber conceſſeri emerit: quam ei philoſt ofhe rhetoricæcth n tollit. Practicæ. n.
1. ceſterit: ne quamei hil äl Nunc u Et eoticæ philoſ. Ca. D.
1ppel mendoſiſſin 4 eeouociαρa 1 ſophiam eir uE inquitcaui iloſophiæ.
Ppallat 01 ime ſcriptaui d squamedidit mihi imulto rhetoricãci is ẽĩ hoĩe: ut
ir üntiqtus arriusin catur Nam ſack iem iidert An artetefertr, gosſima
H A e uidetur EPirf am côceſlerit. Quodſim
ine oriminimum pſe noui per uIele tis dit ꝗbus rebus facultatẽ a
t: uimum eſt dearte loc pertuliſſe d iẽti& cõſequamur. ſti ltatẽ toti
eſiſo fecit:ſed multo . de arte loqui quod h ediuſciplin amur. ſtudioĩ
nime potuiſi um exarte di Hhoc à iqd. Diſciplinaẽpe aĩ cõſenſus ad
rsol e potuiſſe omne . dicere quod eũ cediidich iplina ẽpceptũ qi s ad
nobisrhe suidemus. quod eũ mi eptisid ꝙ deſider ptũ quibusac
Ws. rhetoricæ artisui Nenu Cñn eiatein qui dæ A ſui in epee lenn lta *
„ eile ivimus. r: quam A 9 nostſed adn R1. tum extra*
s Depmenkmk, si Zeliatam edlanrarnnanstt, arseius:d
rtes autem tritione ae afdeatut: catuisé oliene ſoripad
m hæ ſunt qi uau caturiea ulsel uit i he ipta
Inuentio. Diſ ſunt quas pleriq; dixerunt Keasgusa ern hermagsta
umili nunciatio. Ini iſpoſitio.Elo . erunt ho mconcedat. Sed trhetoricam
lenne nerif Dentio eſt excogitatio re emoria. Pro m d zi anamihi aracius Bitrſcl H
1at em 1 R . K. O oſiſſim . eius:ge 1i8-
Udeamus, ſi U am prob 7 u: aut Smendoſiſſimeno eat. lã eũ
mcem ltio eſt rerum inuentat * C dabilem redd 4 n .Diſt doſe. Et qm dix et nonnegat men 0.
huncint R ibi hermago batto. 7 re irge ſeriptrlui, PedtI& EH
oꝑꝶ da —— gẽtiã: ubi ſibi alieni d forte pb uscollegiſſe ut ſi
rthetoi. nimumẽ deart tꝗnĩmo mu i ſibialienismultacõ qd forte ꝓbabilealienũ egiſſe ut ſi
ſut mus orar rte loq: d naun tollit cũ ait.Et n aule Oant. Aioqetubi ilealienũ ſit. Deide
henme rũ tut exarte di ere debet: utartemi naxi exarte dicere: quoq; noui potuiſ,. eiuseta pſcri
velinde mihi hermagorasui ãt acciden lat dicendi: ut ipe ex inime potuiſſef ori mi
G⸗l tradat: gorasuidetur nsut artẽ dicendi ipe exarte dicat:ſe tuiſſe facereoẽs uide
1rſedn at: qd rhetori mendoſiſſime enditradat: qdr cat: ſed officiũ eiusex I uide
1. T QIIIc is ꝓpriũ giſed ime artesſcripſi tiqd rhetoris fficiũ iu eiusex hocue
jricch ræ exercitationẽ Eiſed ut ex . sſcripſiſſe:ſed . sofficiũ ſolũ ẽ. Ergor ocue
4 at: uomodocuũ eũ inꝗqt minime xime neceſſariũ eſt:nõ utart
tus. Deind mnec qd polliceatur ĩ erit. Ergoſinec ſapi eoẽs uidemus-Mini ergo hermago
uru Artesãt hæ qᷓ ituamustripli refutataſniaſupere et bonus: & dicendi 9
Vtrun P ðð Heii
Wonc rürme res explicate ſũt tisrhetoricæsde arte extrifec H a demonſtratiua t
tmulta Ci ate ſũt hoc DI e:deofficio: de fine zus Anq; res Ci ratinlammn.
er m cem! ta iceroabalii extremũ ẽ XiO⸗ efine:de materi 5 iceronem ſeſ —iſ
mmateriärhet aliis recte ĩ arti ut deptibusdifferar nateria: de ptib popõdiſſe M
iq; dixerũ Alii artiseẽ dixittiudi ita ſecutus tutp . artesſut æ iqt 3m qtuor
mat. Inuẽtionẽ vii., multi.iiii Lente iberatiuã: demèe te elis ſniam ſecutu dixe „
ionẽ: di H ii. ſed Ie 8 e1 emonſtratiuã. ecutus △
onẽ: mem kKo&α niam Ci gt ꝗs
né: memoriꝗ pronũciationẽ. Ii ce, ſecutus, v. par
clatione In . V. par

7 7 . .

. 4

Ueriſi milibus. Diſpoſitionem dicit eſſe ut inuenta locis neceſſari is per ordinem diſpona mus, Elo
cutionem porro in duobus ponit i idoneis uerbis: & ſententiis. ine in uerbis ſingulis barbariſmus:
ne in pluribusſoloeciſmus. Deinde ſiue uerba ſiue ſententias ut cõpetenter inuentonibus iſpenire
applicemus:Memoriã uero illã eẽ dicit: ut circe inuentiones retinendas argumenta uel uerba firmi
ter concepta teneamus,. ergo dicentis hæc memoria ẽ: nõ legentis, Deinde pronũciatio eſt in ꝗt ex re
r & Gerborum dignitate uocis & corporis moderatio. i. ut rẽ magnã dicturus pompam corporis uo
ciſq; per pendas ut rem humilem di

cturus hæc eadẽ moderatius oſtẽtes Elocutio eſt idoneorũ uerborũ et ſententiarum ad in

Pion 5 io 8 duebus ie uentiones accõmodatio. Mlemoria ẽfirma animi rerũ
motũ ſui & uultũ: quo.ſ-ad negociũ ac uerboru ad iuentionẽ præceptio. Pronunciatio eſt
bus breuiter cõſtitutis. Iã ꝗnq; res qs ratio. Nuũc his rebus breuiter conſtitutis eas rõnes qui
Kdrer Brce 4. Peet bus oſtendere poſſimus genus et finẽ etofficiũ huus
eed e dcdd aris alind itepus differemus. N et multorũ uerborũ
nihil tamen nohisad actusſut. Ha cepta tardenda ꝑtinent. Eim t qui artẽ rhetoricã ſcri

rum tres resſemper ĩ ſola ſcitia ſiét pit deduabus reliquis rebus materia artisac parti
i. genusofficiũ finis. & jdeo ſe alio „ tia art

tpe de his dicturum eẽ pmittit. Ad bus ſeribere oportere exiſtimamus. Ac mihi quidẽ ui

pcepta. n. artis rheroricæ minime qetur coniũctim agẽdũ de materia: ac ptibu §. Quare
tinẽt ut ipſeait. Nam & uerhorum 5 rtig dotiſſimum
multoꝶ indigent. Quippe hiselt huetio quæ Princepse omnium partiu potitiimum 1

longa diſputatio: & nõ tantopere ad omni genere cauſarum qualis debeat eẽ conſideretur .

artis deſcriptionẽ & p̃cepta ptinent — ae
Verum de duabus rebus dicturus G De inuẽtione.

De materia ac partibusquæ iãdudcu Mnis res quæ habet Tſe poſitam 1 dictiõe:aut

tm̃ ut ſcirẽus ꝗd eẽnt edocuit. Nũc „ — Ere
in his præcepta dat. ſ.ut hage reg& nõö dlſceptione aliꝗᷓ cõtrouerſia aut facti:aut no

Hlum ſcientiã: ſed ẽt actushẽamus. minis:aut generis aut actionis continet quæſtionẽ. Eã

Ergooſtendit eũ ꝗq artem rhetoriĩca .·· „„ - ee
ſcribat de chuabusteli grebus:d ma igitur quæſtiõem ex qua ca naſcitur cõſtiutiõem ap
teria artis ac partibus ſatiseẽ dicere òôJMẽ
Eum autẽ inquit ꝗ artem rhetoricam ſcribat de duabus reliquis rebus materia artis ac partibus ſcri
bere oportere enſtinmnnus⸗ Ac mihi quidẽ uidetur comũcte agendum de materia ac ptibus recte
ai coniuncte agendũ. ptes.n. ſim materia eẽ ñ poſſunt. Niſi. n controuerſiã: aut deliberatiuam:
aut demonſtratiuam dicamus quæ materiæ ſunt: ĩuentione: diſpoſitione: elocutione memoria pro
nunglatioe: quæ ptes ſunt uti non poſſumus. Coniuncte ergo agẽdum eſt de materia ac partibus. Ita
que oſtendit primo:qdeẽt genusa rtis rhetoricæ: quod officium ꝗ finis:quæ materia: quæ ptes. Ex
his tria ĩ aliud tps dſkalt t. i.genusofficium: finem. Atq; ideo de duobus reliqs: quæ ad pᷣcepta perti
nent ſe ait eẽ dictugʒ:de materia. ſ. acptibus. Partes porroquinq; ſunt: inuentio: diſpoſitio: elocutio:
memoria: pronunciatio. Harum ſolam muentionem ĩ quobus libris tractat: & ĩ hac præcepta tradit
Pauca ẽt de elocutione cõmem rat. Reliqua uero nec contingitquidẽ. i. diſpoſitionẽ memoriã: pro
nunciationem. Ergoquoniam de ſola inuentione dicturus eſt. & quoniam in oĩ cauſarum genere in
uentio plurimum ualet incipit de inuentione tractare. —.
Mnis res quæ habet: ut diximus tractatusĩcipit inuentionis: & primum hoc debemus ſcire
0 cõpẽdiũ:qd oĩs ĩuẽtio ꝗnq; locis cõſtat. Debemus.n. primo conſiderare: quæ ſit conſtitutio
Deide ſimplex: ne ſit cà an duplex. Tertio ſcripti an rõnis. Quarto quæ cãæ quꝓſtio: quæ
. 10: quæ iudicatio: firmamentũ. Quito ut oĩs cãæ pꝑtes nobiſcũ ptractemus. Deĩde ptes
oratõis prĩcipiũ: narratio diuiſio: cõfirmatio? rephẽſio: cõcluſio. Ergo ut ſe ordo hẽt: prim de con
ſtitutione dicemus. Hoc tñ aĩaduertamus: qd Ci. hos quatuor ſtatus rõnalescõſtitutiõnes uocet: atq;
hocſemp ĩ oĩbus negociis dicat eẽ principalei cõiecturam: finẽ:qlitatẽ: tranſlationẽ: hosergo conſti

tutiões appellauit. llosãt alios legales nõ cõſtitutiones:ſed ſtatus uocat. Nec unꝗᷓ hoꝶꝑ aliquem prin

cipalẽ dicit eſſe poſſe. Sed utoriginẽ ſtatuũ melius noſſe poſſumus: formã ſimilitudinisattẽdamus.
Omn is conſtitutio ſic eſt ut aſi pectus. Aut. n. aliquid uidere uolumus: nec uidemus: & eſt conſectura
aut cũ uidemusaliq d: & quærimus ꝗd ſit:& ẽ finis:aut cũ uidemus qd ſi it &quærimus qle ſit: eſt
ꝗlitas an ſlatio porro ab hac ſimilitudĩeuidetur eẽ remota. Igitur conſtitutionẽ eẽ dicitquæſtionẽ
ex qua cã naſcitur. Quæſtioẽ uox ĩtentiõis &negationis. 1. feciſti nõ feci. Aut iure feci:i hacergo quæ
Rione ſẽp ſitneceſſe ẽ cõſtitutio:Cã ẽuero quæ naſcit᷑ ex quæſtione.i.an fecerit: an recte fecerit, Hoc
tam tenere debemus quoq a Cice.& cã& quæſtio ad eandẽ ſignificantiã proferat: ut nunc cam pro

tem
Ran
etſ⸗
cu
un

Ci.
gce

Gu
6

liot
itl
tur,
beat
nom
oco
nom
Nguu
dol
Cohl⸗
dim
ſin
taia
denen
NCio
Locin
4
z
I

N

lon
ſtt.
tior
ſtul
gen

„
„
. —
g. do . ⸗ „ 2„ .ϑ, .† S
drine gquæ ſtione nune quæſtionẽ pro cã ponat. Itaque cõſtitutio facile inueniri poreſt:ſi extremam partem
dleln thematis attendamus. In qua cũ intentionẽ ex noſtra perſona propoſueri mus Debemusattẽdere ꝗd
dhefn ad intentionẽ competenter reſpõderi poſſit: tunc in reſponſione conſtitutionem neceſſe eſt inuemiri.
gran Ois res: quæ hẽt in ſe poſitam in dictione: ac diſceptatiõe aliꝗᷓ controuerſiã. Recte in dctione ac di .
HHl ſceptatõe: ſũ t., n. multæ cõtrouerſ æ nõ dictione: ut opificù Veꝶ quod ait:quæ hẽtĩ ſe peſitã nõ ĩ di
ctiõe:ac diſceptatione aliꝗᷓ cõtrouerſiã. dictio põt eẽ demõſtratiua materia: diſceptatio uero delibhe
ä l ratiua: & iudicialis Deide dictio põt
Wini Pelkmugonitiato ePimacohhidcinincecde aaigtonuin Detepaataudti⸗
Ctel Fulſoneitentionisprofecla hocmó. Feeiſtinonfect. gurſtiomzlpi n romus ofrouerf
aut ure feci. Cũ facti controuerſia eſt quoniã coietu Be uerlat .Er Sureuc⸗ res po
töode R;R— ee arE ſita dictione ac diſceptatõe facit ali
ing ris cã frmatur:conſtitutio coniecturalis appellatur: cũ quz controueſis neceſſeé héat quæ
ãt noĩs:quiauis uocabuli diffinienda uerbis: eſt conſti Enc lcttione:aurſaei narno
d ati Tifinſri, nenitir eſ er rals ſieree minis:aut generis:aut actionis:& pri
rhri utio difinitiua nonnnd tür . eu uero Aualis ſieres gux⸗ mũ rebus idicat quæſtiões ſiue cõſti
ritur: quia et de ulet de genere negocuü cõtrouerſia eſt: taeinezilolt his dabit noĩa barrin
nae ñ PA e A r ☛ „ ex rebus ſumſpta: partim ex cẽmodo
conſtitutio generalis uocatur. Ac cum cauſa ex co pen actiqis. Itaq; naͤe mõ rebus iudicat
rciſa dens quod non aut is agere uidetur quem oportet: iiones cũ ait:In oĩ cõtrouerſia
Sac part rS t nen arusd mee aut facti: autnomis: aut generis: aut
aut non cuco quleu opo rtet:aut non apud quos: quo actionis quæſtionẽ eẽ rtere „De
guci tempore: qua lege: quocrimine: qua pœna oportet: his, n rbus ſit quæcũque cõtrouerſia
Qur tranflatiua dicitur conſtitutio: quia actio tranſlationis* neceſſe . Sed areꝗ nomia det cõſtitu
. 1 d tiotibus definit ꝗd ſit cõſtitutio uel
Ammni et commutationis indigere uidetur: atque harum ali- Bncl naſe at Quæſtionẽ ĩꝗt ex ꝗᷓ
4 Arne cens ſ ineJe ſt. Nꝗ, citur cã: hãc cõſtitutionẽ uocare des
Unnr duam ln ne genus cauſæ incidere neceſſe eſt. Nã in bemus. Quæſtionẽ porro eẽ dixmus
qua re nõ ĩciderit.in ea nihil eſſe. poterit controuerſi?x. uocẽutriuſque partis.i.feciſti.nõ fe
loe a nt. Li:aut recte feci. Cãm uero illã aniu
K ſte fecerit hoc etiam diximus quod
Vao Ci. idẽ uelit quæſtionẽ eẽ quod cãm & quod hiscirca eandem ſignificantiã cõmuniter utatur, Deni
ni AQque ſtatim demonſtrauit ſe his uticõmuniter. Eam igit quæſtionem ex quacã naſcit hicprimã fecit
quæſtionem deinde ubi oſtendit ꝗd ſit cõſtitutioait. Conſtitutioẽ prima cõflictio cãrum. Incipit
norn 1 conſtitutionibus nomĩia dare. Cum facti inꝗt controuerſia ẽ id debemus facta ĩtelligere quod dicta
Vt.n.utrũ aliquid factũ ſit quærit. Ita & utrum aliquid dictũ ſit poteſt quæri Quare huic cõſtita
rntt. tionĩ qm incerta & non apparentia coniecturis uel ſuſpitiombus indagãt recte con cecturæ nõ ĩpoſu
wunce it. alii hãc conſtitutionẽ realẽ uocauerũt quod in ea quæratur utrũ resde qua agitur facta eſſe nidea
Ann “ tur. Alii ſtadiagon græco uocabulo Juidenquod i ea de incero iueſtigando maximũ certamè ha
kerruem⸗ beat. Vnde & ſtadium dr̃:quod ibi exerceant certamina. Sed Ciconſtitutioni huic ex mõ actionis
md nomen ĩpoſuit.lIn hac aut cõſtitutione modusactionis ẽ hic quod. res coniecturis quæritur. Ideo er
nlaann go coniécturã uocauit. Cum aur nominis quia uisuocabuli definiẽda uerbis ẽ:cõſtitutio definitiua
. nominat. Nomimis iꝗt eſt cõtrouerſia cũ de facto cõſtat ſed quærit quoid factum nomiĩie appellet
S atque ideo qtſi facti uocabulũ pro neceſſitate ſuſcepti negociinobis appoſita defimtione nudandũ
elocn . ẽ: conſtitutio definitiua nominat. Huic quoque cõſtitutioni non ex re ſed ex mõ acticnisnomen im
gntadt poſuit. Resc,n. huiusconſtitutionisnoĩisambiguitas. Modusactiõis ẽ noĩs definitio. recte ergo huic
mortipro conſtitutioni nõ ex re:ſed ex mõ actiõisnomẽ ĩpoſuit. Cum uero resqlisſit & cætera. Et ſu pra oſtẽe
geneadeen dimusc degenere artis rhetoricæ diſputaremus genus ĩ triplici ſignificatione cõſiſter̃᷑. Eſſe genus
ſãguinẽ.Eſſe genus ſub quo ſimilia multa teneãt.Eſſe genus ꝗlitatis.i. quo umuſcuiuſque rei quali
mnaſent tas ĩdicet. Ergo ĩꝗt cũ & de facto & de nle cõuẽit Sed quæritqle ſit id ꝗd ĩ iudicio uerſatur: qm de-.
ſtirno gernere negocii cõtrouerſia ẽ: cõſtitutio generalis uocatur. ꝗqᷓlitas ſ. Verum huic cõſtitutiõi nõ ex mo
ota actioniaut ſuperioribus duabus & poſt ꝗrtæ ſed ex re.i, negocio nomẽ ĩpoſuit. Hic. n. res iliasda
riteis gocii genere uel ꝗlitate quærit. Itaque ex re huic cõſtitutioni nomẽ ſpoſuit ut generalis uocet. 1. qli
üde con tas. At cũ inꝗt cã ex eo pẽdet & reliqua. Cu inqt talis fuerit cõtrouerſia ut ĩ hoc ſit tota cõtentio. Cũ
rt ccG aut apud aliosnos accuſari deber̃ dicimus: autnõ nos: ſed alios accuſari: aut napud hos: ſed illosnõ
ocorſt hac lege: ſed illa:nõ hoc crimie ſed illo:nõ hac pœna: ſed illa: qm ĩ his oibusde tranſlatiõe actiõis .
vem pkim cotrouerſia é, Agit. n. ut actiotrãſ latiua nom net Cõſtitutio tranſlatiua nomĩat. Huic quoque con
tidaland⸗ ſtitutõi ex mõ actõisnomẽ ĩpoſuit. Aigitur. n. ut actio tranſferatur. Veꝑ qd ait:nõ hoccrimiĩe: ſed il
mieckun lo:non ne:& in fine cũ quærit᷑: ut utrũ fur:an ſacrilegus ſit id quærit: qm magis crimie accuſandus
leſt ſit, Sed hoc ĩtereſt: quod in fine crimia utraque iungut. Nõ. n. c ſacrilegũ dico furẽ negꝑq,In traſla
goeſtat tione uero uno accuſanduscrimine ſiue illo: quod ntendimus. ſiue illo ad quod reus traſferri po
cergo ſtulat actionẽ. Atque haꝑ aliqᷓ in omne cãæ genus. Sue inqt i iudiciali: ſiue in deliberatiua: ſiue in
ert- H nonſtrattone neceſſeétat οaτPꝛëautfinitiuâ:autgeneralé: aut traiæ latiuã incidere conſti
cent li demonſtrattone neceſſeẽ:aut cõtec . uã: aut ge 1 ſee⸗
neinp „.

tutionem: Vbi inquitharùm nulla fuerit inuẽta ibi nullavſt cõtrouerſia. Quarenee cauſa eſſe iudi
canda eſt. Si. n. cõſtitutionulla eſt: unũ latus recedat oportet. id. n. cõſtat quod utrĩq; latere cõcurrẽt

fulcitur.igitur ſi conſtitutio non erit nec cauſa eſſe iudicanda eſt. Eſt n. aſſiſtata controuerſia. Ac

facti quidem controuerſia n omma tempora poteſt diſtribui. Nunc poſtqᷓ conſtitutiões& rebus

&nomimibus iudicauit ut has manifeſtius cognoſcere poſſimus hiſdem ſtatibusexempla ſuppom.

Ac facti quidem controuerſia inquit in omnia tempora diuiditur. Et ſupra diximus cum

oe ſit quæſtio coniecturam uocari:
go hic conlecturæ tua tempora aſſi
o gnat præteritum: præſens: & futurũ

quod quidem exemplis docet, Sed
hocſcire dehemus nullam rem ĩ iu

dicium. i. in iudiciale genus cadere
poſſe niſi de præterto. Omma, nar
gumenta non de futurisquæ incerta
ſunt:ſed de præteritis colliguntur.
itaq; coniectura ꝗᷓꝗᷓ habeat tria tem
pora tamen principalis eſſe non po
teſt:niſi de præterito ſit. De præſen
ti uero uel de futuro icidere poſſũt
poſt ſtatum alium principalefh. Er
gonec hancconiecturam principalẽ

ſſe credamus. bono ne ammo ſint

erga populum romanum fregellia
ni. in hoc themate demonſtratio cõ
tinetur: Nam deſcribendi nobigſut
fregelliam: qui ſemper uidebantur
oaduerſi. ita & quod ait ſi carthagi
nem reliquerimus incolumen: nun
quid ſi incommodi ad. r. p. peruẽtu
rum & hic deliberatiua poteſt eſſe.
Deliberat ſenatus an cur fagini pare
at. Ergo nihil in udicium niſi de p̃ᷣ

terito cadit. Nominis controuer

ſia eſt: quum de facto conuenit.
Nunc de fine tractat: cum nommis

maquit eſt controuerſia. i cum quæ

ritur quod id quod factum ẽ nomi
ne appelletur. Vegꝑe cum de nomine
ambigitur & de re neceſſe ẽ ambigs

tur. Nomen. n. rei ẽ. Res uero nunqᷓ
ſine nomineẽ. Quarecũ denomine

dubitatio ẽ de rẽ quoq; dubitet᷑ ne
ceſſeeſt. Ergo defmitiuus ſtatus hu

e facto

Quare eã nec cãm quidẽ conuenit putari.At factig-/
dem controuerſia in oĩa tempora poteſt diſtribu: Nã
quid factum ſit põt quæri hoc mõ:occiderit ne Aiacẽ
VlIyxes:et quid fiat hoc mõ Bonꝙ ne aio ſint erga rẽ

pu.fragelliani:et quid futurum ſit hoc mõ.Si cattha⸗
ginẽ relquerimus ĩcolumẽ nũquid ſit icommodi ad
rẽp.puenturũ. Nominis controuerſiaẽ:cũ de facto cõ

uenit.et quæritur id quod factũ ẽ quo nomie appella-

tur. Quo in geneie: ideo neceſſe ẽ nominis eẽ contro
uerſiã quod et de re ipſa nõ cõueniat:nõ quod de fa-

cto nõ cõſtt: ſed quod id quod factum ſit aliud aliini

Aeatur eſſe:et iccirco aliusalio nominare id appellet.

bis:et breuiter deſcribenda: ut ſiquis ſacrum ſurripue

rit en priuato utrũ fur an ſacrilegus ſit iudicãdus. Nã

id cum quæritur neceſſe eritutrũq; diffinire: quod ſit
fur. quid ſacrilegus de ſua deſcriptione oſtendere alio
nomine illam rem de qua agitur appellari oportere: at

q; aduerſarii dicunt.

Eyneris eſt controuerſia cum et quid factũ ſit cõ
uenit:et quo id factũ noĩe appellari oportere co

ſtat:et tamen ꝗᷓtum:et cuiuſmodi:et oĩo quale ſit quæ-
ritur hoc mõ. Iuſtũ an ĩiuſtũ: utile an iutile.et oĩa ĩ qui

busqunle ſit id quod factũẽ quæritur ſineulla noĩs õ

iuſmodi: eſt cum de facto conſtat & de re uel nomine controuerſi eſt. Inter factum n. & rem hoc ĩiter
eſt Res eſt certam ſui formam & ſpeciem circa cognitionem retinens. Ergo ſi ſpecies reinota ẽ nomẽ

quoq; notum ſit neceſſe eſt. Factum eſt

tumti confuſum quiddam& incertum. hoc ſolo certum quod ſci
tur quid factum eſt. In fine itaq; factum cõſtat: ſed res nõ cõſtat. & quia rei nomẽ ſemperadiunctu ẽ:

ideo de nomine controuerſia eſt. Quod inquitnomen breuiter nobis definiendum eſt & contra atq;

aduerſarius dicat deſcribendum. & dat exemplum. Vtſi quis ſacrum ex priuato ſurripuerit: fur

an ſacrilegus ſit iudicandus. Factum conſtat. Nam ſe caurum ex priuato conſtat eſſe ſublatum Deno

mine incertum eſt utrum ille furan ſacrilegus iudicetur, Quare definitiombus noſtris nomen illi

aliud qᷓaduerſarii uoluntimponere debemus Defimenda rẽs erit uerbis & breuiter deſcribenda ad
unum quidem utrunq; tendit.ſed quia multimodæ ſunt defimtionis: iudicamus interim quid inter

ſit inter definitionem & deſcriptionem. Definitio taliseſt. Homo eſt animal rationale bipes riſus ca
pax. Deſcriptiouero talis. Homo eſtqui rectum uerticem rotundo capitis attol lit: cuius ſunt ſub col

lo humeri brachiaq; dimiſſa & cætera in huncmodum ſed utipſe ait: breui deſcribenda. Ergo quo

niam de fine tractauimus. nuncquoq; quid tractetur de qualitate uideamus.

Eneris eſt controuerſia: Cu
id factum nom meappellar

4 quod factũ eſt uideamu

magoram reprehendere:qui demonſt

m quid factũ cõuenit tulit cõiecturã: Oeinde cum ait & quo
ioporteatconſtat tulit finem Ergo ſupereſtut quale uel qᷓ̃tũ ſit
u eſt uideamus, Et dat exemplum. Vt& iuſtũ an iiuſtũ ſit: utꝑ utile an inutile
it. Quod cũ qriturnõnomẽ rei ſed rei ꝗlitas qritur. & ideo qualitasappoſita ẽ. icipit her
rationem & deliberationem ſub qualitate conſtituerit.

Poicge
monltr⸗
Adem
Ciocrel
Aidbre

treiuſc

wer
phirk
D
Neccatun
neſlan
ween

gi

ſealit⸗
tel.De

a.
ſan

ttet⸗
anine
Cuſirun
he⸗Terti
WitE
ſecüar
musC
Edemo
ſtituroe
Alüipspa
deceeee
kaerepe

nnſablti
crzer⸗
weram
ſolide
admitti
nailla
Admitti
Eapoſt
Wuminee
ſtefedil
luqum
meoquoe
hrd
Mhk
do⸗
berant
Juitcan
urnull
erſee
Ctemn

ummne⸗
1s N
oſt
1ealo

Aühros
onenc
eſtce⸗
ciiii
nosc

nhociek

ee
nouſi
tüͤe:
nma
rir wt
mDen
wenili
Nendad
rsca
lobcol
go o

ita n
Airült
ninun⸗
ſaphe
en,

Huic generi hermagoras partesquatuor ſuppoſuit. Reprehenditut diximus hermagorz uo d de
monſtrationem & deliberationẽ ſubꝗᷓlitate poſuerit cum ipſa qualitas. i. cõſtitutio ſu

deliberatiua
& demonſtratiua ſit de qua re in cõſequẽtibus latius diſputabitur: quod eius: utnos putamusnõ me

diocre peccatum reprehendendumuidetur. Ait graue hermagoræ pecca tũ ſe debere reprehendere
& id breuiter. Ne ſi inquit. Taceamus quod primũ chermagoræ artesapprobareuideamur. Et
re eiuſdem artes non ſumusſecuti cauſasdare nequeamus. Deiĩde inquitne ſi latiſſime herma

trouerſia. Huic Hermagoras generi ꝑtes ꝗquatuor ſup gquidem eſt. Tertiu inquit noſtris

poſuit:liberatiuam demonſtratiuam: iuridicialem: ne cebtis mora uideamur afferre, Sed

. Agquod medium & de peccato herma
gocialem. Quod elus ut nos Putamus non mediocre goræ breuiter diſputabinm S8S.

. B AIIjliberatio & dmõſtratio
peccatum reprehendendum uidetur:uerum breui ꝛet 1 Qurſtio haec eſt quod ñ
ne ſi aut taciti præteriemus: ſine cauſa non ſecuti cum recte hermagoras delibe
Putemnutain ſi diutiusin hocconſtitcrimus morèmat tfationẽ: & demõſtrationẽ

rn 7 1 ſub qlitate poſuerit. Ci. ergo aitñ re
que ĩpedimentu reliquis præceptis ituliſſe uideamur. cte deliberationẽ & demõſtrationẽ

. ., 6’ ſub qᷓlitate poſitas quia genera cãgꝶ
—— J e nſ 0 gen 1645 2 P 9 8 4 Ccage
I deliberatio et d monſtratio g era ſunt fſimt. Qlsodd igencld caffane ese⸗
cauſarum non poſſunt recte partes alicuuus magoras mnerit confeſſus ſine dubio
. 4 11 lIi nõ hæc debuit ſub qualitate ponere
cauſæ putari. Eadem enim res alii genuseſ 20 Aialitate ponere
cauſæ putari. E m 6 useſ Sin negauerit docebit. Ci. genera eẽ

ſe: alii pars poteſt. Eidem Senus et pars eſſe non Po- cauſaꝑ, igit male hermagõras dmõỹ?

„Deli io autem et demonſtratio genera ſunt Rrationẽ & deliberationẽ ſub quali
teſt. Deliberatio autem et dcmonittat gen a ſu t. otate cogocauit. Ac primo per condi
cauſarũ. Nam aut nullũ cauſæ genus eſt:aut iudiciale tionalẽ quæſtionẽ. i. hypotethicã in
Iũ: aut et iudiciale: et demõſtratiuũ et deliberatiuã: Sreditur propoſitionem. Vbicunq;
ſolũ:aut et iudic iale et den „. .. 1 d enim ſi ẽ ſub quadã cõditiõe ppoſi
J.—. . I0 7-ſi inquit hocẽ:illud nõ ẽ. hoc
t ẽigit᷑ illud nõ :ita & hic ſi deliberatio inqt. & demõſtratiogenera ſũt cigenõ poſſunt recte partes

alicuiusgeneris ciæ putari. Genera ãt cauſaꝶ ſũt. igitur generis cãæ pteseẽ nõ pñt & docet genera eè
cauſarum, primũ igit ponamusgenuscãæ ſecũdũ ptesgeneris cãæ. i. cõiecturãa finẽ qlitat trãſlatio

nẽ. Tertiũ ſit illud ꝗcqd qlitati ſubiicit: ubi hermagoras deliberationem & demõſtrationem cõſti
tuit. Ergo Ci.primũ dicit deliberationẽ & demõſtrationém: qa pria ſũt: ſecãũda eſſeñ pñt. Quod ſi
ſecũda nõ ſũt: multomſus tertia eẽ poſſe:qd herm ꝛgoras cõſtituiſſe cõſpicit. itaq; meminiſſe debe
mus Ci. de duobus tractare.i.de prĩo& ſecũdo.ſ.de genere cãæ & ptibus generis. ſi igꝗt deliberatio:
& demõſtratio genera ſũt cãꝶ nõ recte ptes generiscãæ pñt Putariii. cõſtitutiões. Quod cũ docet con
ſtitutões eẽ nõ poſſe:multo magis uident ptes cõſtirutionis eẽ non poſſe. Eadẽ. m. res alii genus eſte:
alii ꝓspõt eidẽgenus eẽ. & psnõ põt Ariſtoteles ait res oẽsquæ in dicais & factis &ĩoĩ mũdo agũtur:
decẽ eẽ qꝑ& rerũ noĩa ponemus, Prĩia ſubſtãtia ẽ: Deinde quãtitas qqlitas ad aliquid: ubi qñ ſitus:hr̃e
facere pati. Græco autẽuocabulo ſic uocantur ” l
FIage primaut diximus ſubſtantia uocat. reliquæ nomz
in ſubſtãtia ſũt quæ accidẽtesuocantur:utputa mẽbrana ſubſtãtia ẽ accidũt ãt ei crocum ſcriptura
& cætera. Cum irerea & ſubſtãtia res ſit: & ea quæ accidũt res ſint, nũc ad id quo de unum agit re
uertamur. Eadem enim resaliigenuseſſe: alis parspõt: hic rem ſubſtantiam illas ponamus quae duũ
ſola ẽ patetoĩbusaccidẽtibus. Sed cum ab unoaccidenti fuerit occupata.Iam in ſe accidẽs :aliud nõ
admittit. Vtputa lana alba res eſt: ſed ſubſtantia, Hæc res patet multis accidentibus. Poteſt enim la

na illa: aut roſea fieri: aut ueneta: aut nigra. Sed ſi colorem unũ in ſe ſuſceperit: iã ĩſe colorẽ aliũ nõ

admittit. Similiter & homo ſubſtãtia ẽ: poteſt autenrid quod homo ẽ nunc ſeruuseẽ: nunc dominus
Sed poſtꝗᷓ dixerit dominum ineo quod dominus eſt:eſſe & ſeruugnon poteſt. Aut cum dixero ſer

uum in eò quod ſeruus eſt: & dominuseſſe non poteſt. Ita ergo & hic deliberatio & demonſtratio res

eſt: ſed illa Sabſtantia quæ quamdiu ſola eſt patetaccidentibus: ideſt generi cauſæ: & cauſæ partibus
Ita quamdiu in incerto ſũt genus alii:alii partes eſſe poſſunt. Cum uero generis nomen acceperint:
in eo quod genus ſunt: & parteseſſenon poſſunt: hoc eſt quod ait. Eidẽ genus: ideſt ſimile ac iudici

ale eſſe & parsnon poteſt. Ergolſi genusgenerispars eſſe non poteſt: multo minus partis generis pir

tes putabuntur. Deliberatioautem & demonſtratio genera ſunt cauſarum: id quod primo dubie p
poſuitaſſumpſit ſine dubitatione. Neque enim dicitſi deliberatio: ſed deliberatio autem & demon
ſtratio genera ſunt cauſarum: & id tripliciargumentatione conuicit ſcilicet demonſtratienem & de

liberationẽ genera eſſe cauſarum. Namaut nullum & cætera genuscauſæ eſt, Nam aut nullum in
quit cauſæ genuseſt. aut iudiciale ſolum: aut & iudiciale:& demonſtratiuum:& deliberatiuſeideſt

1

aut nullũ cauſæ genus:aut unũ aut tria. Duo.n. ꝓpterea nõ dixit:qm deliberatio & demõſtrati o: ꝗꝗq

inter ſe diuerſa ſunt: ſimul ti aut ĩgeneribuscãæ ponũt: & fiũt tria genera cauſæ aut ſimul tolluntur
& remanet unũ i iudiciale ſolũ: ergo tollit duo.i, nec unũ eẽ necnullũ: utid qdæliquu éapprobet.

Soræz
peccatum perſequi uoluerimus: qd/

0

Nullu inquit cauſæ genuseſſe non poteſt dicere. nãqui artesſcribit multaſq; dicit eſſe cauſas nulla
non poteſt dicere. Tulit rem unam: deinde unum iudicialeſolum eſſe enon poteſt dicere: propterea
qd & deliberatio & demõſtratiogenera ſũt cauſaꝶ. Nam & interſe diuerſa ſũt: & ab iudiciali multũ
ſeparata. Id porro qd diuerſũ ẽ tũcoĩo diuerſũ ẽ ſi ſter ſe & rebus: & exitu diſtet. Atq; ut rõnes ex ſi
milibuscolligamus: res eſt lectio exitusintellectus. Ergo hæc tria genera cau ſarũ re inter ſe diſtant.
Aliud enim agitur in demonſtratione: aliud in deliberatione: aliudĩ iudiciali. Rerum quoq; exitus
diſparẽ. Nam demonſtrationis fi
