rebus erit copioſus et illuſtris expectatus: eo uehemẽ-
tius deriſus et cõtemptus ex oĩ cõuentu bonorũ eiicie
tur. Hoc ſimile exornatione utriuſq; rei:et alterius iner
tiæ artificiis alterius ſtultitiæ ſimili rõe collata ſub aſ-
pectu ofnniũ rem ſubeecit. Dictũ ãt 5 ꝑ collationẽ pro
pterea quod propoſita ſimilitudie paria ſut relata oĩa.

„ .

—r n rr. - —
4 Inſimilibus obleruare oportet diligẽter: ut cũ rem af

feramus ſimilẽ:cuius rei cauſa ſimilitudinẽ attulerius
uerba ad ſimilitudinẽ habeamus accõmodata.i.huiuſ
mõi. Ita ut hyrũdines aſtiuo tẽpore præſto ſunt:frigo
re pulſæ recedũt. ex eadẽ ſimilitudie:nunc ꝑ trãſlatio
nẽ uerba ſũamus:ita falſi amici ſereno uitæ iĩ tempore
præſto ſũs ſimul atq; hyemẽ fortunæ uiderint deuo/
lãt oẽs. Sed ĩuentio ſimiliũ facilis erit:ſi ꝗs ſibi omnes
res aĩatas: et iaĩatas:mutas: et eloquentes:feras et mãſu
etas:terreſtres:et cœleſtes:maritias:artificio:caſu natu-
ra comparatas: uſitatas atq; inuiſitatas ftequenter ãte

oculos poterit põere:et ex his aliꝗᷓ uenari ſimilitudinẽ

Nrnw, ine

.— „
4

Q aut ornare:aut docere:aut apertiorẽ rem facere: aut

poner rem ante oculos poſſit. Non.n. res tota toti rei

—

. . „. “ . l

8

6 .

neceſſe eſt ſimilis ſit: ed ipſũ quod cõferetur ſimilitu

dinem habeat oporter. Excmplum.

Xẽplũ ẽ alicuius facti: aut dicti præteriti cũ

— — * uinre
ERr Gẽ de cãis. ꝗbus ſunilitiidores ornatiores fa

dignitatis cã ſumitur. A ptiore

APP “
cit: chm nulliuus rei niſi

babiliorẽ:cũ magis ueriſimilẽ facit ante oculos ponit

cũ exprimit oĩa ꝑſpicue: ut res dicta prope manu ten-

tari poſſit. Vniuſcuiuſq; generis ſingul⸗ ſuhieciſſe

o relon

mus exẽpla:niſi exẽplũ:quod genus eẽt ĩ expoſitione
demonſtraſſemus:et cauſas ſumendi in ſimilitudine

aperuiſſemus. Quare uolui mus: neq; pauca quomi-

nus intelligeretur: neq; re, intell ecta pluræcõſcribere.

Imago ſimilis. UA Err

—

Mago eſt formæcũ forma cum quadam ſt

i militudie collatio. Hæc ſumitur aut laudis:

aut uituperatõis cã. Laudis cã ſic. Ibat ĩ prœ
liũ corpore tauri ualidiſſimi ĩpe tu leõis acerrimi ſimi
lis uitperatigmus: ut ĩ odiũ adducat hoc mõ. Iſte quotti
die ꝑ forũ mediũ tãꝗᷓ iubatus draco ſeripit dẽtibus ad

uẽis aſpectu uenato:ſpiritu rapido circũſpectans huc

et illuc:ſi quẽ reperiat:cui aliqd mali faucibus efſt are:

ore attingere:dẽtibus inſecatr: lingua alggere poſſit:
ut luidiã adducat hoc mõ. Iſtegꝗ diuitias ſuas ia ſtat:ſi

cut gallus ephrygia: aut ariolus ꝗſpiam depreſſus: et
oneratus auro clamatet dehrat. In cõtẽptionẽ ſic. Iſte
ꝗ tanꝗᷓ coclea abſcõdens retẽtat ſeſe tacitus cũ domo
totus:ut cõmedatur aufertur. Eſſectio.
Ffedio ẽ cũ exprimitur:et effingitur uerbis

e corpiscuiuſpiã fonna:quod ſatis ſit ad ĩtelli

gẽdũ hoc mõ.Hũc dico iudices rubrũ:bre-

uẽ ĩcurrũ:canũ ſub ſcriptũ Cxſiũ:cui ſane magnaẽ in

mẽto cicatrix:ſi quomõ põt memoriã uobis Tdir̃ hẽt

haæc cxornatio cũ utilitate:ſi quẽ uelis o ſtẽdere tũ ue-
nuſtatẽ: ſi breuiter er dilucide facta ẽ. Notatio.
Otatio ẽ:cum alicuius natura ceftis deſcribi

n tur ſi gnis: licuti notæ qd ã naturæ ſũt attri

1. .

6— . M . .„„ :‚—
nioſu deſcriber̃. Iſte iqes iudices gſe dici diuitẽ putat

eẽ præclar ũ. Primũ nuic uidete quouultu uos intuea-

„ int n g8?

tur. Nõ ne uobis uidetur dicef: darẽ uobis:ſi mihi mo⸗-
leſti nõ eẽtis. Cũ uero ſiniſtra mẽtũ ſubleuat:exiſtimat

e ccerti auctoris noic propoſitio: id ſumitur ſ

parain ſiuelis nõ diuitẽ ſed oſtẽtatorẽ pecu
elc

Caſu: ruine: naufragia. Vſitatas
paguigãdi: eqtandi. Inuſitatas: gy-/

gãtes. Ponere poterit.i. ſi eoꝶ natu

ra cognitã habebit. Quæ aut orna

c p enumerationẽ tãgi quatuor cau
ſas ſimilitudis ſuperius poſitas: non
enim alia cautio toti rei ĩueniunt ſi/

milia: ut totius & toti.

cũ id quod ſit obſcurs magis dilucidũ reddit. Pro-

e certiauctoris nomie ĩ hoc
differt a ſimilitudie cum
oĩbus ĩ aliisad unguẽ cõue
niat. lIiſdẽ cauſis: quæ ſũt quatuor

ſequẽtes: & ſimiliter quatuor modis
ut eſt in ſimilitudine dictů. Vniuſ
ciuſq;:excuſat ſe quare nõ ponãt exẽ
pla. Quod genus: quale. Neq; pau

ra: aut plura ꝗᷓ opus eẽt.
D Mago:

caſſcribere:nõ uolui ſcribere paucio

ſimilis ãt

i eſt exẽplo & Imilitudini:
niſi qd illa habẽt cõparati

onẽ ĩ oibus rebus hæc ãt tãâ

tum in perſona corporis. Formæ:
cũ forma: ut leonis cũ hoĩe. Laudis

& uituperationis: tägit effectũ. Cor
de tauri: ſimilitudo mẽbri cũ mem
bro ad laudem: & loꝗtur de Hecto/

reiaut uiro aliquo forti.

Impetu:

leonis imago formæ cum forma. iſte
* quottidie exẽplũ uituperationis ad
odiũ dicèdũ fit de mẽbrisad mẽbra
Efflare: maledicẽdo. Vt inuidiã:
exẽplũ ſecũdi esftus uituperatio/
nis. Sicut gallus ephrigia: ſupiusĩ
ratione exordiorũ inquit imidiam
duci poſſe ſi bõis ipᷣis ut aliquẽ dice
mus ad cõficiẽdã poſtꝗᷓ ad ueritatẽ
Galli:aut Cybellis ſacerdotes inſa/
nire plerunq; ob furorem unionem
dicebat: delirat:hinc iuidia eſt: cum
ait diuinus cauſam eſſe ſtultitiæ: ut
cõtemnatur tertius effectus uitupe/
ratiõis officio: cũ exprimitur: ita pin

—

gir

ut uidere imago uideat. Effin

giltur:quantũ ad ſculpturã. Hunc
iudices:ꝗdã accuſatus:alterum cum
ignoraret᷑ a iudicibus eum dengie
graphice. Rubrũ: lintigioſũ. Cæ
ſi oculis glaucis. Vtilitatem: quia
demonſtrat rem ignoratam-
Otatio:hicautem colorſi
n milis eſt in hoc ſuperiori:
quod per illum aliqua cor
poris fama, per hunc uero
uita & moꝑꝶ cõſuetudo ſignificatur.

Qux ſicut notæ:deriuat ipᷣm colo
rem unde dictus eſt. Daret is mihi
locum aduerſarius meus mihi cede

ret:ſi uos moleſti non eſſetis: & ſunt
uerba oſtentatoris ſignificata perad
uerſarium ſuum: ꝗquẽ ſubaudimus.

7

ii

—

—

l

Præſtringere: obcæcare. Alio no
mine appellat: ut plures ſeruoshabe
re exiſtimetur. Iſti barbari: reliqui

ſerui ſæpius fruſtra uocãdoeos. Pu

tent ſe legi:putẽt ex multis ſeruis eũ.

unum ſeniorem eligere: cum tamen
ſolus ſit. Aſturco:genus equi ex hiſ
pania ueniens. Ante oſtium: utſcili

cet equus ducatur ad aerem. Aliqui
corragium & eſt dictum ex perſona

Ciceronis Nam corragium proprie niloe us ate oſtiũ ſuũ detur:aut aliqd fragile falſe cor-

—„, — Us M0 . 2 —
ragiu gloriæ cõparetur. Deide exclamat: ut oẽs audiãt

dicitur ſuppeditatio

ſubminiſtro: Numeretur: uocabu/

lIum fecit ſuſpitionem pecuniarum:
cum intelligatur uel ligna: uel carbo
nes forte. Ex ea re:iſcilicet quod ad
ſe uenerit. Conturbatur in animo:
nam ſpecieuultu adiunctione: quia
lactatio naturalis ſuppeditabat au/
daciam. Abiiſſetis: ueniſſetis. Vn/

de liberet: exommi perſona etiamui

liſſima: quoniam domuscẽomnibus
notiſſima. Hiſdem: quæ diſiecta

fuerant propter bella. Sodalitium

cõuiuium multorum: ut ſymbolum.
Triclinium: locus attributus conui
uio a triplici ordine diſcumbendi.
Nam in eo tres mẽſæ locari poſſũt

Stratum: tapetibus lam uenturũ ad

prandium uidelicet. Frater uenit ex
ſalerno: conuertit uerba dicta a ſer-
uo.nam ille dixit dominum ſuũ ad
prandium uẽturgm. ipſe hoſpitibus
dixit fratrem ſudnæx magiſtratu ac
cedere., Illi pergam obuiam: cõuer
tit etiam illud ſi uelit exire: ut dare/
tur locus parandi domine uenturo.
Ipſe autem ait: ſi uelit exire obuiam
fratri uenienti. Et poſtulant: cõque
runtur. Veſtimenta: tapetes: aulea.
Corrogaret mutuos. ſ. apage uerbũᷓ
græcũ: quod plurali iungitur: ſicut

apagete ſinguli: & ſicut blãdiẽtis mo

dum. Familiä: ſeruosminiſtrantes.

ſe gẽmæ nitor:et auri ſplẽdore aſpectus oĩum præſtrĩ

gere: Cũ pucru reſpicit huncunũ:quẽ ego noui. Vos

nõ arbitror nouiſſe alio nomine appellat. Deinde alio

rrE.

id iſti barbaii

atq; alio heus tu ingt uidi Samio:ne qui

turbẽt lit ignotiig audiũtunũ putẽt ſe legi: de multis

erdicit: in aurẽ au tdomi lectuli ſternãtur:aut ab auũ⸗
culo rogetur æthyops: ꝗ ad balnieas ueniat:aut Sturco

2 Wr

uidetout diligenter nũetetur ſi põt ante noctẽ puerꝗ
— N „ — . . . .
iãa bene hoĩs naturã nouit. Tu illo pluxes mittas opor-

. Sðõõ . ł. — — ;—.— n — .——
tet ĩꝗt ſi hodic uis trãſnũerari:age ingꝗt:duc tecuũ Liba

nũ t Soſia. Sane deide caſu uẽiũt holpites hoi: quos

„ . —— . . FE .— 1—
dũ iſte ſplẽdide ꝑegriatur iuitauit ex ea re hõ hercle ia

ne cõtuxbatur: ſed tamẽ a uitio naturæ nõ rcedit bene
iqt faci
mũ recta abiiſſetis. Id feciſſemus ĩqut illi: ſi domũ no-
uiſſemus ad iſtud ꝗdẽ facile fuit unde libet ĩuẽire. Ve
rũ eũ eũtẽ ſequũtur iſermo iterea huius cõſumitur
oĩs oſtentatiõe. Quæniur ĩ agris cuiupmõi frumenta

ſi . =
.ſint: negat ſe ꝗa uillæ incenſæ ſint: accedere poſſe: nec

dificar̃ ẽt nuc auder:.te ãt ſiĩ tuſculão ꝗdẽ ĩ cœpi ĩſa-

4. A

nire:et h iſdẽ füdamentis ædificare. Dũ hæc logꝗturue
nit ĩ ædes ꝗᷓſdã: i ꝗbus ſodalitiũ erat eodem die futu/-
rũ quo iſte pro notitia domini ædiũ̃ ĩgreditur cũ hoſ
pitibus. Hic iꝗt kabꝛto:ꝑſpicitur . argetũ quod erat ex
poſitũ. Viſitaricliniũ:ſtratũ probat: accedit ſeruulus
dicit hoĩ cl dominũ iã uẽturũ ſi uelit exire.Ita ne ĩꝗt
Eamus hoſpites frater meusuenit ex ſalerno ego illi
obuiã ꝑgã. Vos huc decima uenitote. hoſpites diſce-
dũt:iſte ſe raptim domũ luã cõiicit. Illidecia qua iuſ⸗

ſerat ueniũt. quærũt hũc:reperiũt domũ cuià ſit. in di
Aerſoriũ deriſi conferũt ſeſe. Viderũt hoĩem, poſtera

. —
ſ. 241%
—

3 ◻ 42-Ae . . — „»„
*" Gatct. Scruulos non inurbanos ſatis ſirenue et cõcin-

die narrãt: expoſtulãt:aecuſãt. Ait iſte eos ſimilitudi-
0°. L/* . V —
ne loci decéptos Angiporto toto, deerraſſe ſe cõtra ua
litudiem ſuã ad noctem multã expectaſſe. Samiõi pue

ro negociùm dederat: utuaſa ueſtimenta: pueros ero-

ne cõparat.iſte hoſpites domũ deducit. Ait ſe dom os

maximas cuidã amico ad nuptias accomodaſſe. Nũci

S

at puer argẽtũ repeti. ptimuerat eniꝗ cõmodarat apa

4 MWPN αα

gete ĩquit. ædes cõmodaui.familiam dedi. argentum
quoq; gult tametſi hoſpites habeo.tamen utatur licet

tis cHac&Ht:s.ſed rectius feciſſetis: ſi ad meã do-

—
—

— .

no
cin
l
tit⸗

ſer

0c
ut
arn

fan

. —

nos ſamis delectabimur. Quid ergo quæ deinde effi
ciat: narrẽ ciuſmõiẽ hoĩs natura: ut ꝗᷓ ſingulis diebus
efficiat gloria: atq; oſtẽtatõe: ea uix ãnuo ſermõe enar-
rare poſſim. Huiuſmoi notatões q deſc ribũt quod cõ
ſẽtaneũ ſit uniuſcuiuſq; naturæ uehemẽter hẽnt ma-

gnã delectatõem. totã. n. naturã cuiuſpiã ponũt ante

oculos aut glorioſuut nos exẽpli cã cœꝑaus: aut iuidi

aut tidi: aut auari: ãbitioſi: amatoris luxurioſi:furis qᷓ

druplatoris deniq; cuiuſuis ſtudiũ protrahi põtĩ med
ium tali notatione. Sermocinatio.
. — 1.. . .. — oe E.
Ermocĩatio ẽ cu alicui ꝑſõæ ſermo attribui-

ro . — — . .
ſ tiur et is cxpõitur cũ rõne dignita tis hoc pa/

cco. Cũ militibus urbs tdũdaret: et oẽs cues
tiore oppreſſi domi tenerẽtur: uẽit iſte cũ ſago gladio
ſuccictus tenẽs iaculum:quq; adoleſcẽtes hoiem ſimi
li ornatu ſubſequũtur.irripuit ĩ ædes ſubito.deide ma
nauoce. Vbi ẽ iſte beatus diues iꝗt. ædiũ domius 4
nõ mihi præſto fuit ꝗd tacetis:hic alii oẽs ſtupidi tiore

obmutuerũt. Vxor illius ĩfeliciſſimi cũ maxio fletu ad
ſe WſeT Drtrrsr ee ſi
iſtiu pedes ccit ſeſe. Per te ĩꝗt et ꝑ ea ꝗtibi duleciſſi

èD — „ „ . — . — . eſ
ma ſut ĩ uita miſerere nr̃i:noli extiguere extictos. Fer

„ G — 1„- 12 —
mãſuete fortunã:nos quoq; fuius beati noſce te eẽ ho-
miné. At ille ꝗn illũ mihi datis: ac uos auribus meis op

plorare deſinitis nõ abibitlli nũciatur ĩterea ueniſſe
iſtũ et clamore maxio mortẽ minari quod ſimulac au

Nawta

dliuit:heus ĩqt. Gorgias pediſſeqᷓ puerorũ abſcõde pu

eros:defẽde:fac ut icolumis ſit adoleſẽtia. Vix hæc di

. — — . nin ) „
xerat cũ ecce iſte præſto ſecũdus: inquit audax.nõ uox

mea tibi uitã ademit: e xple meas inimicitias t iracũdi
am ſatura tuo ſãguie.Ille cũ magno ſpiritu uerba me-
tuebã iꝗt. ne plãe uictus eſſẽ nũc uideo ĩ iudicio mecũ
cõtẽdere nõ uis:ubi ſuppeditari turpiſſimũ: ſuꝑar᷑ pul
cherrimũ ẽ: ĩterficer uis occides equidẽ ſed uictus nõ
pibo. At ĩ extrẽo tꝑe uitæẽt ſnioſæ eloꝗris ne ; ei quẽ
uides do mĩari uis ſupplicare.Tũ mulier. imo ꝗdẽ iſte
rogat et ſupplicat ſed tu ꝗſo cõmouere et tu ꝑ deos in

At:hũc exẽplare domisẽ.uicit hic te:uĩce ta nũc aium.

Guar num deſinis inquit uxor loqui quæ me dignanõ
ſunt tace et quæ curanda ſunt cura:tu ceſſas mihi uitã
tibi omnem bene uiuẽdi ſpem mea morte eripere. Iſte

mulierem reppulit ab ſe lamentãtem illi neſcio quod

icipienti dicere quod d gnũ uidelicet illius uirtute eſ⸗
ſet gladiũ ĩ latere defixit. Pugno ĩ hoc exẽplo datos cẽ

QSamiis: fictilibusa ſamo ſſula ubi
fiebant: ſicut nunc maiorica dici/
musuaſa. Quid ergo:loquitur Ci
cero ad iudices. Huiuſmodi nota
tiones põit: effectum cœperamus:
Quia pauloante dixerat ſe nũquam
poſſe omnia dicere de natura gloriã
di: quaſi dixit principium fuit.
Quadruplatoris:hoc uocabulũ
diu latinis ignotum fuit: ſed ab aſco
nio pediano declaratur is qui quar/
tam partem habet accuſationis.
Pro trahi:in medium ita declara

ri:ut ante oculos ponatur.

Ermocinatio
ſ ſermo docens unicuiq; per
ſonæ. Et is exponitur cum
ratione dignitatis.i. p ro/
nunciatur a perſona intoducta ſe/
cundum decorum ſuum in qua re
Cicero in oratione reprehẽdit phor
mionem qui cum in hoſpitio eſſet

cum Hannibale loquebatur de præ

ceptis rei militaris:unde interroga
tus quid ſentiret de phormiõe: oſtẽ
dit ſe maltos ſenes deliros uidiſſe:

ſed magis phormione nullum cum
militibus tempore bellorum ciuiii

um quo tumultu iuſticia fiebat quã
obrem duo litigantes de agris cau⸗-
ſam dicere non poerant ex illis au-
tem ſuperbis qudam agreſſuseſt al
terum humanum & grauem uirum
de utroq; loquitur ad dignitatem.
Cum ſago:ſagum & ſagulum eſt ue

ſtis rei militaris breuis. Magna uoce

hic incipit ſermocinatio. Beatus:
diues. Quin fiat: immo fiat: nam
quin cum uerbo indicatiuo iunctũ
habet ſignificationem imperatiui.
Stupidi: inſenſati: per te inquit de

corem muliebrem dulciſſima ut ꝓ

filios uxorem. Fortunam: fœlicẽ
ſtatum. Vos quoq; ſum locusa miſe
ratione hominem quod non dura/
turum in hocſtatu. Quin datis: ĩ/
mo datis & reuertitur ad ſermocina
tionem militis ſuperbi. IIli: domi
no ædium. Abſconde: uolebat ut fi
lii ſeruarentur:ipſa ſciebat ſe eſſe in

terficiendum. Ne plane uictuseſ/

ſem:ideſt ne eſſem uictusa te de iuu
re apud ptætorem. & moraliter di-
cit tanquam grauis quia uictoria ꝓ
ſuperbia & iniuria non eſt uictoria
Tu ceſſas:conuertit ſead militem
Bene uiuendi ſpei per inſinuatio
nẽ ſuadetur ꝙ ſibi pareatad digni/
tatem ꝓprium decoꝑ uniuſcuiuſe

Sunt item ſermocinationesconſe/

quentes hic genere: idem ſunt eti⸗

amaliquæ ſermocinationes quæ fi/
unt per unum tantum loquentem:
ſicut in genere exempli ſubiecit.
Nam quid putamus: ſũt uerba aèi
cuius dicentisad iudices & in exerci
tum quid poſſit inducere ſubiicere
orationem quam: ſcilicet uolet exer
citum uel perſonam ſic introductũ
loqui communiter.
Onfirmatio Cô
C iungitur prima indagare
uocabuli ſignificationem
nam dicitur a proſopisp-
ſona:& pro fingo muta ut belluæ.

Mortui hominestinfernus:urbes:

ſaxa. Ad dignitatem: ad decorum
ſuum. Aut actio: in aliquo facien

di. Quid nunc: inducitur conque

unicuiq; ſermões ad dignitatẽ accõmodatosi. quod

oportet ĩ hoc genere obſeruare. Sũt ſermociatões cõſe
qntes hoc gẽus:nã ꝗd putãus illos dicturos:ſi hoc iu
dicaueritis: nõne hac oẽsutẽtur rõne:deinde ſubiicere
ſermonem. = —
Conſurmatio. l
Onfamatioẽ cũ alitj qᷓ nõ ad eſt ꝑſõa cõfin
c giltur:ꝗ ſi adſit: aut cũ ĩs muta aut iformis ſit
eloqns et formata:et ei oro attribuitur ad di
gnitatẽ accõmodataut adio qdãhoc pacto: quod ſi
nũc hæc urbs iuictiſſima uocẽ mittat nõ hoc pacto lo-
ꝗtur. Ergo illa pluris tropheis ornata: triuphis ditata
certiſſimis: clariſſimis locupletata uictoriis nẽ ur̃is cla

riſſimis ſeditõibus uexor o ciues: ꝗᷓ dolis malitioſa car

rens de ſtatu ſuo qui indies corfum . . GH e orr .. 1. 1. .
pieur. Miciola:undetyriiquæbi thagoruiribuis probata numãtia: diſciplis erudita cori

lingues: & de Hannibalenulla fides "thus labefactare nõ potuit: eã patimini nũc ab homu

Sbn ℳ1 rer

qui fuit autem ſecundum brutum
qui plures quingentis annis: & hoc

exemplum eſt de mutis cum illu
ſuperius fuerit de inform bus. Nos

tyrannos: alia contentio. Immutas

aut ĩ brutum mortuum. Inaiĩatas:
aut in urbe. Arſpplificationis: ad
commouendam indignationem.
Igmificatio: ceeſt
1 ſignum plurium rerum

quæ dicamas. Tu qui

plurimum cernis quam/
uis poſſet intelligi de uiſu oculoru:
acuto:tamẽ capitur. In partem quã
uult is qui dixit: ſcilicet qui multũ
cognoſcit quomodo lucrari poſſit
hæreditates. Obſcura reddunt: ut
eſt radio percuſſus ſum: cum radi⸗/

us ſignificet uirgam & textoris in-
Ancipites: ſicut eſt

ſtrumentum,
uidere ꝙ pertinet tam ad oculos ꝗᷓ
ad animum. Cum res quæ ſequũ
tur dicimus:non autem quæ præce
dunt. ſequitur dicere enim ex ſalſa
mentario eum mungere nares cum
cubito & tamen non ſalſamẽtarium
quale item hoc eſt: dies nocteſq; lu⸗
cratur:ſignificat feneratorem: ſalſa

mentarius eſt ꝗ res ſalitas uendit ut

piſces:carnes:deĩde alludit pᷣciſioni
quæ drapoſiopoſis. Aliẽæ domui:

ſubauditur ſtuprum fecit quid in /

telligitur: qm dixit ſorma ac ætate.

— ſeqntiã: abſciſionẽ: ſimilitudinẽ. Per exupa-
tcem cũ plus diqũ ẽ ꝗᷓ patitur ueritas augẽdæ ſuſpitõ
— rr. vi,

eemnuulla religio: fraus pluſquam puni . . ð A
S gn 2 ca. Dilerpiliszlitteparumm Spraet eulis teterrĩs proteri atq; cõculcari. Ic Ao 1nũc ille
EEſe e. pue fabricandorum ludorum. Et lucius brutus reuiuiſcat et hic ãite ped sur̃os adſit nõ .
S le . EE "Ccam patiannur: facit contentionem h S õs jnos itroduci
colorem. Brutus: qui regesexpulit hac utetur oroe: ego reges eleci:iuos tyranos itroduci —
qui reges exp 5

. . — — ATH aingn; —
tis. ego libertatẽ ꝗ; nõ erat peꝑiuos AEruare nõ uul
tis: ego capitis mei ꝑiculo priam liberaui:uos liberi ſi
. r AEP D„ — . . . . . —
ne ꝑiculo eẽ nõ curatis. Hæc firmatio licetĩ plures res

mutas atq; ĩalatas trãſferatur proficit multũ ĩ ãplifica

tõis partibus et cõmiſeratione.
Significatio: =GDMW
Ilngnificatio ẽ res ꝗᷓ plus ĩ ſuſpitõe reliꝗt:ꝗᷓ po .

ſ ſitũ ẽ ĩ oroe:ea fit p exupatõem:ãbiguũ:cõ⸗
exup 8

nis cã ſic. Hic de tãto primõi tã cjto teſtã ꝗᷓ ſibi petat

lIghnheno fliqt. p abiguũ eũ uerbu pot. duas Plureſue =

ſnĩas accipi: ſed accipitur ĩ eã ꝑtẽ ꝗᷓ uult is ꝗ dixit ut ſi
de eo dicasꝗ multas hæreditates adierit proſpice tu 9 .

— 710

plurimũ cernisãbigua guẽadmodũ uitãda ſũt ꝗᷓ ob-

ſcurã r̃ddũt oronẽ:ita hæc cõſeqᷣrlda cõficiũt huiuſ
mõi ſignificatõnẽ. Ea ꝑiẽtur facile:ſi nouerius et aĩad
uertius uesborũ ãcipites aut multiplices ptãtes.ꝑ cõſe
Antiã ſignificatõ fit cũ res ꝗᷓ ſequuũtur aliꝗᷓ rẽ debẽtur
ex ꝗbus tota res reliqtur ſuſpitõe: ut ſi ſalſamẽtarũ fi

lio dicas:qeſce tu cuius pr cubito ſe emũgere ſolebat.
ꝑ abſciſionẽ ſicũ ĩcipius aliqꝗd dicere. deide præcedius

et ex eo quod iã dixius ſatis fliqtur ſuſpitõiſ ſic:ꝗ iſta

forma et ætate nuꝑ aliẽæ dõui:nolo plura dicr. Per ſi

+ —.

☛ꝝ

—

—

. 5 . —— .. 4 “ .
— † „t “ e. Hrnne £

minnn

militudinẽ cũ aliqᷓ re ſimili ablata nihil amplius dicius Gracchi memento: per e ſimi⸗

chi.Hæc exornatio plurimũ feſtiuitatis hẽt: et interdũ
dignitatis. Sinit. rn. qdã tacito oratore ipſũ auditorem
ſuſpicar. „ De breuitate.
b expedita hoc mõ. Lẽnõ præteriẽs cœpit:ĩd
V Tharſi præſidiũ reliꝗt:poſt urbẽ bityniã ſu
ſtulit.ĩde pulſus ĩ heleſpõtũ ſtati põitur abido. Itẽ mõ
cõſul:quõdã tribunus:is deĩde prius erat ciuitatis: tũc
proficiſciturĩ aſiã: deide exul et hoſtis ẽ dictus. ĩpator

õ
—— —

multarũ rerũ expeditõem: Quare adhibẽda ſæpe ẽ:cũ

aut res nõ egebit lõge or̃onis:aut tẽpus nõ ſinet cõmo

De demonſtratione.
Eemõſtratio ẽ cũ ita res uerbis exprimitur: ut
d geri negociũ et res ãte oculos eẽ uideatur. Id
fieri goterit ſi ꝗᷓ ãte et poſtĩ ipſa re facta erũt
cõprehẽdẽus: auta rbus cõſeꝗntibus: aut a circũſſãti-
bus nõ recedẽus hoc mõ. Quod ſimulatq;. Gracchus

proſpexit fluctuar̃ populũ uerẽtẽ: ne ipſe auctorſtate ſe

—

. — . „ . XA
ſeatus comotus ſnia deſiſteret:iubet aduocari cotõem
17

Iſte iterea ſcelere et malis cogitatõibus redadãs uolat

ex tẽplo Iouis ſudãs: oculis ardẽtihus erecto capillo cõ

torta toga cũ pluribus aliis irę celerius cœpit. Hli præ

co facichat audiẽtiã:hic ſublſeli u odꝗ calce premẽs

Axtra pede q frĩgit:et hoc alios iu tidẽ faces: cũ grac

chus deos ĩciꝑet precari curſim iſti ĩpetũ ſaciũt ex alis

aliiſq; ꝑtiba cõuolãt:atq; e populo unus:fuge fuge ĩgꝗt

Tyberi. Nã uides reſpice inꝗᷓ. Deide uaga multitudo

. 4.
Keuitasẽ res tãtũmõ ipfis uerbis necelliiſe
& rus fieri. eſt autem melius dicere ſu⸗

—

ſed ex ea ſignificamus. ꝗd ſetiaus hoc mõ. Noli ſatix⸗
nie nĩum populi freqntia fretus eẽ: ſtultitiã noſce grac

9 Iitudinem ſign ficat eum uoq; ſa-
turninum ioculandum eſſeè:ſi ſequi

tur ſtudia popularia ſicut Gracchus
pater Tyb. & Can graccorum.
H Reuitas ? brachilogia uer-
b bisneceſſar:is, breuis. n. di
citur ſermo qui continet
neceſſaria & eſt laus ſicut

—

uitioſum eſt: per breuitatem obſcu/

perflua ꝗᷓ omittere neceſſaria. Lẽ-
num præteriẽs:cœpit ergo ſine prœ
liis ſi præseriens intelligit autem.
Oe inſula reliquit: in qua præſi/

dia poſuit. Item modo conſul: ui⸗/

et po. ro. factus ẽ cõſul. Hẽt paucis cõprehẽſa breuitas

do.

detur dicere de maiore. Inaſiam
ficiſcitur: quoniam de minturnenſi
palude fugit poſt iperator: quia cũ
exercitum romam uenit.
Emonſtratio: id
d fier poteſt: dat modum a
rebus conſequentibus quæ
reſumi poſſunt a conſecu
tione partis ſignorum coniecturali/
um. Acircunſtantiis: quæ ſunt ſex:
quis:quid:ubi:cur:quomodo: quan

ſus. cur Gracchus tribunus ſẽſit ple
bem dubitare ne ip̃e Gracchus timo
re ſenatus cauſam ſuam deſereret.
Concionem uocauit: ex hoc eſtan
te rem per quodqid & cur. Iſte in
terea: Scipio naſica. Oculis ardendi:
circunſtantia. Quomodoilli præ
co: faciebat audientiam. i. Gracchus
imperabat ommbus ſilentium per pᷣ
conem. Hic naſica:alios iubet qui/
bus auxiliis præcurrit tempus uſq;
dictum ſunt ante rem: hoc nunc eſ
in re. Iſte uirii poſt rem.
Mnes rationes:facit conclus
o ſionem in qua tria perme/
morat. primum hortatur
ad exercitatõnem mixtam

cum fructu. ſecũdo oñdit facilitatẽé:

per quam poteſt facillime exercere.

opulum: plebem eſt autẽ ſen/

ſubito tiore 8 territa fugere cœæpit. at iſte ſpumã ex ore
fiiciẽs anhelãs ex ĩ fimo pector crudelitatẽ —

tertio oñdit fructũ exercitatioõis epi
logatq; quod i totaarte dictum eſt.

gracch:et dubitãti Graccho ꝗd eẽt. neq; tamea

A 4

ĩ quo cõſtiterat Ainꝗnti ꝑcutit tẽpus. Ille nullã uocẽ e-

. — 4. . A—. / . —
dẽs ĩſita uirtute cõcidit tacitus iſte uiri fortiſimi miſerã
do ſãguĩe aſꝑ ſus q̃ſi facius præclariſſimũ feciſſet circũ
ſpectãs et hilar̃᷑ ſceleratã gratulatibus manũ porrigẽsĩ

tẽplũ lo. cõtulit ſeſe. hæc cxornatõ ĩ ãplificãda et cõmi “

ſerãda re plurimũ prodeſt:et ĩ huiuſmõi narrratõibus
ſtatuit.n. totã rẽ et prope ponit ante oculos.
Mnes rões hõeſtãdæ elocutõis ſtudioſe col
o le gi us:i gbo herẽnii ſi te diligẽtius ?ercue-
ris: et grauitatẽ: et dignitatẽ: et ſuauitat ẽhr̃e

* H

Grauit

Grar ſmad ſententus, Dani,
tatem: a Gornatum uocabulorum.

Suaitatem:ad modum dicendi fa

cilem. Nunc identidem: frequen/
ter ſimili modo & ego facturus ſum

Ahlii cum modeſtiataliq ſunt quos

tria ſolent impedire ne ſe exerceant:
ſed ea tibi non adſunt impedimen/

ta. Cum quibus libẽter: omnia cõi

cet: quia temere errores: aut occlta

ammi aperiuntur inimicis. Sibi dif

fidunt: timent ſene ſcire. Quam

uiam: debent imitari. Cognatio fe
cit: quia erat ſororius ſuns. Ratio
philoſophiæ: quia boni mores ſi/
mul communicati augebãt amiciti/
am. Alia ſunt meliora:quia aſpira

mus ad maiores ſententias: per quas

multum proficiemus. Deſidere/
rur deficiat, demonſtratum: facit

epilogum mira uarietate Et exer/
citatione locus: hic hiber in quẽdam

ordinem rediſſe uidetur: nam in fi-

ne exordii dixit hanc artem ad exerx

citationem accommodari oportere:
& item nuncfinit in exexcitatiõe.

Finis

Impreſſum Vene tiis per Marinũ *

Saracenum. M. CCCCLXXXVII.
Dic.xvIii. Sep tembris.

Regiſtrum huius uoluminis.

a iii b iii c iii d iii e iii f iii g iii h iii i iii k iii I iii ma iii n iii iii p iii q iii r ini

ſui t iii u iii x ui y ii

in dicendo poteris:ut oratoriæ plane loqueris:ne nuda
atq; inornata inuẽtio uulgari ſermonc efleratur. Nuũc

identidẽ nos metipſi nobis inſtemus res. n. cõis agitur
ut frequenter et aſſidue cõſequamur artis orationem
ſtudio et exercitatione: quod alii cũ moleſtia tribus de

cauſis maxime faciunt:aut ſi com quibus libenter exer

— — 3 WP. „ “õ .
ceãtur nõ habent: aut ſibi ſi diffidunt: aut ſi neſciuꝑt

quã uiam ſequi debeant quæ a nobis abſunt oẽsdifli

cultates. Nã et ſimul libhentes exercòmur propter ami-
citiã:cuius initiũ cognatio facit: cætera philoſophiæ
ratio confirmabit. Et nobis non diffidimus propterea
quod aliquãtulum proceſſimu s: et alia meliora ſunt: ꝗᷓ
multo intẽtius petimus in uita:ut etiã ſi nõ perueneri-
mus in dicẽdo quo uolumus parua pars uitæ pfectiſ-

— N *

ſime deſideretur. Et uiã quà ſequamur habemus prop

terea:quod in his libris nihil præteritum eſt rhetoricæ

præceptionis. Demõſtratum eſt.n. qũo res in oĩbus ge

neribus cãrum inueniri oporteat. Dictum ẽ quo pacto

easdiſponere cõueniat. Traditũ eſt qua cõne eſſet pro
nũciãdum. Præceptum eſt qua uia meminiſſe poſſe-

mus. Demõſtratum eſt quibus modis perſecta elocu-

tio cõpararetur. Quæ ſi ſequentur acute et cito repe
riemus:diſtincte et ordinate exponemus:grauiter ect

uenuſte pronũciabimus firme et ppetuo memineri-

mus: ornate et ſuauiter loꝗmur. Ergo ĩ arte rhetorica

nihil ẽ amplius. Hæc oĩa adipiſcemur:ſi rõnes præcep

tis diligentia cõſequemur exercitatõis

. „ 8
. „„ “
. i

————— .

õ
—

—

.

e/
ciles
ntia
com
Dſam
ente.
Afaci
guen/
nbo/
d au/
tia.
gven⸗
fai
lentia
mie.
is Exe
Edan
qudi
ad ali
epoſſu
trun eſt
imcon
unne
Kat
in dete
nc ir
Xadeo
lbroͤde
watuot
Aumg
digna
Raumi
et /
rantem
ommo.
ndum,
Uhæcq
2 te
Preceh
pro⸗/
re Ae
mumdi
musalt
1o l
5 „
laller

epe & multum hoc mecum cogitaui: Horum ſi unum ſit non oftendit ſatis diutinam

cogltationem. Poſſumus enm frequenter aliquid cogitare: ſed ſtatim a cogitaticne de

cõiunxit. Sæpe & multũ hoc mecũ cogitaui: & qa publicu res pferri nõ debuit niſi certa
& deliberata recte ait:hoc mecũ cogitaui. Boni ne an maliplus:cã deliberationis: non

1 ſiſtere. Poſſumus itidẽ diu aliqd cogitare: ſed in uno tm die facere, Recte ergo utrunq

*

utrum bona an mala ſit eloquentia: ſed utæplus boni an plusmali habeat cloquetia:natameuatvat
ratio ordinis. potuit autẽ dicere ma

M. T. CICERONIS ORATORISCLARISSI. line an boni plus. Sed Cic. naturam
mi Rhetoricæ ueteris Liber primus incipit.

tenuit eloquentiæ. Quæ cum pri/
mum agere cœpit ꝓfuſt hoĩbus. Nã
.„ ðð SHS it eos: & cõgregauit. Poſt aũt
Aepe et multũ hoc mecum covitaui:be eprauata ingenio ma og multum
. epe en m cogitalu bo nocuit reipu. Bene ergòordinẽ tenu
ni ne an mali plus attulerit Bom nibus it ut diceret boni ne an mali plus ho
ect ciuitatibus copia dicẽdiac ſummũ elo min busattulerit &ciuitatibus fip.
P iac ſummũ ele duobus cõſtat: publico: & priuato.

Qꝗquentiæ ſtudium. Nã cũ et noſtræ reipu. Iõhoĩbus& ciuetatibus hoc&iuerri
detrimenta cõſidero:et maximarum ciuitatũ ueteres nivaiaduertere debemus qliterubi⸗

q; Cicer & aut hoies defendat aut ci/

ai0 calamitates colligo:nõ minimã uideo ꝑ diſertiſſi urtates. Copia dicẽdi: qm nomen
mos hoĩes inuectam eſſe partem incõmodomi. Cũ au- eloquẽtiæ id fibi optinet ac uendi

cat ut cũ ad aures uenerit nõ niſi op

tem res a noſtra memoria propter uetuſtatem remo- manccipiat lõmalu t definire elo

tas ex litterarum monumentis repetere inſtituo: mul- Aduentiam. Ne quis ergoaudita elo
b 4A. luri l õl quẽtidqᷓ quaſi ſono ipſo id vptinuit
ras Urt es conſtitutas plurima bella reſtrincta fir⸗ ut mixta uideatur eẽ ſapiẽtiæ. Neꝗs
miſſimas ſocietates: ſanctiſſimas amicitias intelligo: inquã deltberadu nõcrederct: utrii
“ . N plus boni an pluùsmali hẽat eloquẽs
. è tia:ſed ipſã ꝑ ſe ſatis exiſtimaret bo
nã: ppterea maluit def nire eloquẽtiã ĩducẽdo copiam dicẽdi. Quæ qꝗa põt ad utrũq; flecti: cim de
liberatiõis ĩduxit. Ac ſũmũ eloquẽtiæ ſtudiũ.Poſtꝗᷓ docuit ꝗd eẽt eſoquẽtia ꝑ definitionẽ ſecurus
poſtea occupatis iã aud toꝶ ſenſibuseloquẽtiã noĩauit, Sed recte ait.Ac ſũmũ eloquẽtiæ ſludiũ.Nõ

. n. põt declarari qd poſſit eloquẽtia niſi ĩ aliquo fuerit ac plena fuerit. Nam cũ &noſtræ reip. de/

trimẽta cõſidero. Oſtẽſurus qᷓtũ boni aut mali poſſit eloquẽtia de repu. loqtur. Et recte: nõ. n. in pri

uatis rebus eloquẽtia piclitãda ẽ: ſed ĩ publicis. ita ipſe ĩ uerrinis: cũ de ſe uel de eloquẽtia ſua optimã

obatõem afferret: publicas cãs cõmemorat:tacet priuatas. Me ꝗ tor annis in cauſis iudiciiſq; publicis

ita ſim uerſatus. Nuc deniq; ut bonum monſtret eloquentiæde rep. incõmodis uel commocdlisloꝗt.

Aiaduertendũ tamẽ: ꝙ ptes non eodẽ ordie exeꝗt: quo ꝓpoſuit Qit. n. ſupra boni nean mali pfus,

Nũca malis eloquẽtiæ Icipit: Sed ſupra naturã ut diximus ſecutus c. Nũc cognatõisrõnem ſeruat.il

la. n. prima cogitatõi occurrũt q uicina ſunta nr̃a memoria.Iõ& de recẽtibus: & quod eẽt magis ꝓ⸗/
pinquũ elegit. Cuũ ait. Noſtræ reipu. detrimẽta cõſidero. Cõſideratio. n. reip. præſentis eſt. Ergo qm

hucuſq; incommoda per ſolam eloquentiam reipu. contigerunt: rectea malis eloquẽtiæ cœpit. poſt
dicturus de antieuioribus bonis & malis. Et maximag ciuitatum ueteres animo colligo calamnta/

tes:Recedit paulatima repu.noſtra ad extraneas ciuitates: & recte poſt Romã maximas ciuitates no/
m nat. Ergo quoniam uetuſtiora ſunt haꝶ e empla ciuitatũ: aio ſe ait colligere. In repu. aut noſtra ꝗ
ſint geſta cõſiderat. Recte itaq; maximaꝶ ciuitatũ colegitcalamitates.Illic. n. aliqd opatur eloqué/
tia ubi populus maior eſt. Nõminimam ui. qa de mõ hicagitur. i. utꝶ plus boni an plusmali affe⸗
rat eloquentia. iõ ait non minimã uideo inuectã partẽ incõmodoꝝper diſertiſſimos hoĩes:quod ſu/

pra diſputauimus. Noluit p cloquẽtiã dicere:ſed ꝑ diſertiſſimos hoies. i. qui habeant copiam dicé

di ſolã. Inuectam uero p metaphorã nauisreſp. dicitur gubernari. Cum autem res a noſtia me⸗

moria pp ertuſtatem remotas. Expoſitismalis incipit dicere ꝗd boni habeat eloquẽtia: a noſtra me/

moria ĩqt remotas: ut excuſetmemoriã quaſi negligentẽ:addiditppuetu ſtatẽ. Ergoilla quæ ninns
a memoria noſtra remota ſunt:qui ſcire poſſumus. Et litterag monumẽtis: inquit repetere inſtituo
hæc monumenta duvliciteraccipimus:aut annales:aut hiſtori Prin on annales fuerunt: poſt hi/
ſtoriæ factæ ſunt. Multas urbes cõſtitutas: plurima bella reſtrincta: firmiſſimas ſocietates: ſanctiſſi
masamicitias. Deinde dicendum ẽ hoc loco qd ſit ciuitas. Eſt autẽ ciuitasæollecta hoĩum multitu/

doad iure uiuendũ. Cum ergo fuerit ciuitas conſtituta: neceſſe ẽ ut primo bella patiatur:i poſtea pa⸗

cẽ agat. Pax. n. a pacto dicitur. pactum uero cẽ non põt miſi cauſa præccdat. 1.bellum. Fioc & Jaluſti

us tenuit: cũ de rebus Romanis loqueret. Dixit. n. prius bel la geſta poſt pacem eſſe fundatã. res inꝗt

romana plurimũ imperio ualuit. Seruio ſulpitio &. M. Marcelio cenfulibusomm galliacis rꝛenum
atq; inter mare noſtrum & oceanum niſi quæ a paludibus in uia fuit perdomita. Hicbellumgerit:

deinde pacem memorat cõſecutam:optimis aũt moribus & maxima concordia egit répainter iccun-

dumacpoſtremum bellũ carthaginenſe. Quæritur autem uirum in bellisaliqu d poſſi t eloquẽtia

BR

Balance Q

20

0

Focus

N

10

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Copyright 4/1999 VxVMaster GmbH wwwW.VXVMaster. com