ſideratisgẽus educatõnẽ: bõa corpis cũ eẽ dicãus. Si uitu ꝑabimus aliud iiuſte: aliud igna mun
diuitiaſq; cũ uirturecõmixtas: cẽdo aliud imodeſte: aliud ſtulte factũ eẽ dicẽus. Perſpi e
uos iudicare cũ oĩ laude dignũ exti ee —
tiſſe. In 1pa cã: iẽ ipa or̃one crebro ĩiſe cinle la nimiru ex hac diſpoſitiõe. quemadmodũ ſit . W
rẽdæ ſũtamplificatões ꝑ ſnĩas grene tractãda tripartita diuiſio laudis et uituperatiois ſi il- ſm
rales hoc mõ: uirtus & cõtinẽtia hu/ P. IE — fle cẽ - “ .
ius uiri ꝗta ſit audiſtis: ſed tales ui/ lud etiã aſſumpſe lus no necelle ee nos oẽs has ꝑtes in ul
ros nrfimaiores coluerũt: adeo uttã Iaudẽ aut uitupationẽ traſferre: propterea quod ſæpe mme
q̃ diumi hoĩes hẽrent. Nõoportet . rciq E 1 ſ od le
uelle qᷓ accõmodiſſime:ſi aliq resũ no nciduũt: aut ita tenuiter ut nõ ſint nece ar. Qua, mn
accedere: ut aliqñ fieri poſſit ĩ ea tra propter eas ꝑptes ꝗ firmiſſimæ nidebũtur leger opor/ lun
ctãda n debẽuscupe:ut ĩ cõſuetudĩe 1—- e ſre e .—
ſit:ac ſi dicat ñ mius diligẽter tractã tebit. Cõcluſiõibus breuibus utẽur:cnueratioe ad exi zde⸗
daẽ res:q ſemel accedit: coꝙ raro ſi tũ caæ in ipſa cã crebras et breues amplificatiões inter Ep⸗
at: ꝗᷓ ſi frequẽter uſurparet: qre ĩ ea bitp! h
raritate ẽt respfecta eẽ dẽt ĩ delibera Ponere 0 ortel it locos cocs: nec 0c genu Cas 1 1trt.
cũt duo tm eẽ genera cãge. ſ.delibera E uideri põ le F: ut faciẽdu ſit alido-
tiuũ & iudiciale: qd diſputat Ci.ĩ lIi. quel quoui eri pot accider: ut tacledu ir algao⸗ NMe
„0 5 X Pn — — T. — CLC.rrn R
oratog: qa demõſtratiuũ ꝓſenõ ẽ ĩ nooparckt uelle ꝗcõmodiſſime põt facere. etſi ſepara ueni
uſu:niſi ĩ deliberatiuo:cũ laudatur . h ä minus ſ. at cãis iudicialibus
laudat teſtis: ut fides adhibeat. etji deliberatiuis ſæpe magnæ partes uerſãtur laudis. die
Vruã diſpoſitio: iuẽtõeq ur nituperatiõis: quare in hoc quoq; genere cãæ non i
ꝗ cſũpta é Itribusgeneribꝰ aut uituperatiois: quare in hoc quoq; genere caæ non is
egeK eifec ũ ae nihil induſtriæ cõferendum putamus. Nuc abſoluta ne h
. ꝙ e diſpolito. In ordine re ., r-iſr = nnentior.
digius: ac ſi dicat prio faciẽda ẽ inuẽ nobis difficilima Partc rhetoricæ: hoc eſt inuenen onc⸗ el
tio:cle ide Gſponled ſuograduĩ ſu⸗ perpolita:atque ad oẽ cãæ genus accõmodata. Tem- ie
is locis. Certo loco: c rõe iuẽta a —. cCLC. . .
oratore: ſiue naturalis ſiue artificia/ puseſtad cœteras partes oratiõis proficiſci. Deinc Ps mln⸗
lis ſit. Abartit iſtitutõe.i.naturale: igitur dę diſpoſitione dicemus. Wil
* P dd ſeruat ordo naturalis. nam ars De diſpoſitione:
imitat naturã. Alteꝶ ad caſũ tpis. ſ. 7 —L ipe “W .. . rnm wen⸗
tliclalc: irad neceſſitatẽ: uel re Voniã diſpoſitio e per qua illa SEE inuenimul cunl
rũ: uel auditoꝶ. Reꝑe: ut ſi eẽt ſuſpi,/ X Pirrnrn rcerto quod loco pro ſhedi
tio: ſic Vir. Nõnos aut ferro libicos „ In ordinẽ redigimus ut certo quodꝙ; loco P 10 .
hohulare penatez. Auchtont: utſ au nũciemus uidẽdũ eſt cuiuſmõi rõnem in diſponẽdo wen
itor ñ poſſit laudare & of̃opᷣcede/ Pere -aeniat Gener diſpoſitionᷓ ſunt duo: unũ c
ret:ſicut æꝗtatẽ peter̃t qſpiã poſt ex habere cõueniat. Genera diſpoſitionũ ſunt duo: unu d
AE

ien
deul,
Polci
bale

bo

n
C

dinl
co
wi

neralem diſpoſitionem totiusorationis: ſed ſingul hoc pertinetad ſpecialem patretuoratõnis: quæ
dicitur argumentatio. Hxcigitur diſpoſitio: quæ antea proficiſciturepilogat ſupradictas duasna-
turales d ſpoſitiões. deinde ſubiicit artificialẽ: una psorationisquæ generalis ẽp totã oronẽ:altera p
argumẽtationes quæ ſpecialiseſt & tñ ambæ ſuntnaturalesad tempus: ad neceſſitatem: uel tempors
uel ꝑſonage: ut cum auditor defeſſus ſit: aut occupatus. Sianarratõe: nuper ad amicũ meũ neceſſi⸗

tatecontendens in itinere percuſſus ſum. itaq; rogo ut impunę

accõmodatũ. Ex inſtitutõe artis diſponẽus cũ ſeque-
mur eã præceptionẽ quã ĩ prio libro expoſuiũs hoc ẽ
ut utãur pricèpio narratõe: diuiſiõe et cõfirmatõe:cõ
futatõe. cõcluſiõe:et hũc ordinẽ quẽadmodũ præce
ptũ ẽ ãte ĩ licẽdo ſequãur. Itẽ ex inſtitutiõe artis non
mõ totas cãs per or̃onẽ ſed ꝑ ſingulaſ quoq argumẽ

tationeſ diſponẽus quẽadmodũu in ſecundo libro do

cuimus:id eſt expoſitionẽ:rõnem:cõfirmationem ra-
tionis: exornationẽ: cõplexionem. Hæc igr duplex di
ſpoſitioẽ: una ꝑ or̃oneſ:altera ꝑ argumẽtatcss abĩſti
tutione artiſ profecta. Eit ãt alia diſpõ: ꝗᷓ cũ abordie
artificioſo recedendã ẽ oratoris iudicio ad tꝑs accõ⸗/
modatur: ut ſi a narratiõe dicer icipiẽus:aut ab aliqua
firmiſſima argumẽtatiõe: aut aliquarũ rerũ recitatõe
aut ſi ſecũdũ pricipiũ cõfirmatõe utãur: deindenar/
ratiõe: aut ſi quã huiuſmõi permutationẽ ordis facia
muſ:Quorũ nihil niſi cã poſtulet fieri oportebit:nã
ſiuehementer an reſ auditorũ obtuſæ uidebũtur: atq;
aĩ defatigati abaduerſaruſ multitudie uerborũ cõmo
de poteriuſ principio ſuꝑ erſedere et exord ri cĩm aut
anarratiõe:aut aliqua firmiſſima argumentatiõe: deĩ
de ſi cõmodũ erit:quia non ſemper neceſſe eſt princi
pii ſententiã reuerti licebit:ſi cĩ nr̃a magna difficulta
tẽ uidebitur habere:ut nemo æquo animo poſſit au⸗
dire principium:a narratione incœperimus ad princi
pii ſententia m reuertemur. Si narratio parum proba
bilis eſt exordiemur ab aliquà firma argumentatio⸗
ne hiſ commutationibuſ et tranſlationibus ſæ peuti
neceſſe eſt: quum ipſa res artificioſam diſpoſitionem
artificioſe commutare cogit? In confirmatione et
conſutatio ne argumentationum diſpoſitiones huiuſ
modi haberi conuenit firmiſſimas argumentationes

præterirenon ſinas. Auta firmiſſima

atgumẽtatione ſylogiſmo rhetorico
oſtendam uobis hunc eſſe furẽ pau/
cis uerbis. Inuẽtus. n. fuit ſæpius no/
ctu ſolus ãbulare & ambire domos
diuitũ: & pᷣterea ipſe multos hẽt fili
os:unde eos paſcat:cõparare poteſt.
Vel argumẽtatõe ſic:oſtẽdã uobis
hunc a me habuiſſe pecũias mutuo
adſunt.n.teſtesqui aiunt ſeadfuiſſe
& cũ inſtrumẽtũ de ea re ſcriberet.
Recitatione: hẽt chyrographũ &
ipiius manu cõſcriptũ ĩ quo nũerus
ẽ pecuniaæ. poſt confirmatione ute/
mur:o regina noua pœnates uenius.
Niſi cauſa poſtulet:ergo ut dictũ
ẽad tempus non ad uoluptatem faci

enda ẽ hic ordinis pmiutatio. Nam

ſi uehemẽter: oſtẽdit qc dixit: aut
aliqua huiuſmodi ſupſedere omit/
tere ad principii ſententiã reuerti cũ
ego ab hoc hoĩe pecunias measpoſce
rem & mihi ſe ꝗqcꝗᷓ debere negauit
quoniã dixi eẽ accuſatuꝑ:illico ĩ me
ipetũ fecit:uidetis quomodo me tra
ctabit: qᷓobrem uos rogo quoniam
iuſtiſſimi eſtis: & ex iuſticia ut ius
meu mihi tribuatis: nec ſinatis hu/
iuſmodi uiolẽtias in ueſtra ciuitate
fieri oẽs ſciũt ꝙ nocẽt & quod ꝓſint
uoci:miſi ad eosniſi forte &uoles. Si
difficilẽ hẽre uidebit: puta ſi unus

occidiſſet hoĩem & cõſideret male/

ficiũ & nõ defenſorẽquæreret. Vt
nemo æquo aĩo:iudex.n.iuſticiæ cu
pidus differenõ põt pecumiã cũ au/
dit ſceleris confeſſionẽ. Ad princi
piũ:ſentẽtiã in proximiori ratiõe di
xit nõ ſemp eẽ cmodum poſtnarra
tiõem & exordia:at nũc cõmodiſſi/
me fiet hoc modo c in urbẽ cõten/

derẽ fit Milo obuiã armatus Clodi

us cũ ſeruis ſequẽtibus ſtrictoq; gla⸗/
dio i me impetũ fecit.itaq; cũ euade
re non poſſem niſi me defendiſſẽ fa
teor me occidiſſenõ ad imuriã: ſed
ad tutelã mer corporis: ꝙ cũ ita ſit iu
dices ſpero iuſticiã ueſtrà eſſe tantã
quod nihil temere in me cõmittetis
Slerit parum probabilis: ſicut cũ

troiani ad littus libicũ ĩpulſi latrocinii accuſabãtur: nam ſi narraſſet ſe iturosad Italiam & tẽpeſta-
compulſusnon credidiſſet: ideoa firmiſſima cauſa fecit initium hocmodo: Nõ ea uis aio: nec tanta
ſuperbia uictis: cũ ipſa res: nobilitas: neceſſitas. Artificioſe diſpoſ tõem cogit artificioſe cẽmutare:

naturalis. n. ordo diſpoſitaꝶ ptiũ artificioſus appellat᷑: qa ex arte cõpoſitusẽ᷑.ꝗ ⸗
ſkaſrsfacteus huiuſmodi cõmutatõibus qñ neceſſitas uolet nos de artifi

ter quoq; artificioſus dr & ẽ

ꝙ ſi mutatus fuerit ali/

cioſo ordine pᷣpoſteritatẽ ordinis arti ficioſã facere. In cõfirmatõe: data regula de ordine generali 10
tius ofonis: oſt ẽdit nuc quõ di ponẽda ſunt argumẽta cõſirmatõis: ut facilius uctoriam cõparemus.

äl
4

M
1 bE
£
ι
. 1 brms poſlremisextrahen ĩ primis v᷑t ĩ poſteris cãæ ꝑtibus collocare. Mediocres ep
te telũ Vlyxe de corpore Aiacisſup-,-, e e neneſſae „5 „
uenit teucer frater ꝗq accuſans VIyxẽ et neq; iutiles dicendũ neq; neceſſarias ad proba
ſelep t: cũ din fratrẽmeu iclagaſ dũi:quæ ſi ſeꝑati ac ſingulæ dicãtur ifirmæ ſint: cũ cæ tenn
neq; ĩ loco publico inuenirẽ igreſſus C 2- DrOPDiles rerfer in e
. ſyluam Vlyxẽ deprehendit c giadi teris cõiũctæ fiũt firmæ et Probabiles ĩterpõi et in me tan
m abutero frattis ed ncererg ꝓfe/ dio collocari oportet:na re narrata ſtati expectat aius oite
o cũ me uidiſſet expalluit & uoce Iirri& , 12 re = firmar, efſiranart . .Z
tremula cœpit log. Firmiſſimasſi auditoris cxX qua tc ca cõſirmari Poſſit:quaꝑꝑ conti⸗ “”JMM
curnarrata odia &mnns præteritas nuo firmã aliquã oportet ĩferre argumentationẽ. Et doe
Mæediocres: ſicut pallor: uox dmiUiN Srim ere memrize anar ri,
ſa. Qux ſeparatimifirme fintini duoniã nuprime dictũ facile memoriæ mhãdatur uti- ⸗
per pallorẽ ſuum autuocem tremẽ/ le eſt cũ dicere deſinãus recentẽ aliquã reliquere ĩ aĩs 1
tem non poteſt deprehendi malefici dirori; irmã aroumenmtationem. Hxcdiſpo-⸗
um cumẽ᷑t metu uolente iudicium auditorũ bene firmã a 8um Sõ onem. Hrxc diſpo- Atun
h Eiuſinodiſgn ĩnocẽte appareãt. ſitio locorũ tanꝗᷓ inſtructio militu facillime in dicen iuc
xpectet aĩus:ideo ĩ principio fir/ 112 nãdo parere poterit uictoria.
ma dicẽda ſunt ut auditoris cupidi do: ſicut laip ug . P it uicto rer-enH vel
tateſatiſtaciat. Nec diſpoo tio: pbõt. NA. Depronunciadcone. aa
effectùp ſinnlitudinẽmilitarẽé. P D Ronũciationẽ multi maxic utilẽ oratori dixe- hle
p ſupalia officia neceſſaria ?† nmnaää de quinq rebus plurimũ poſſe nõ facile dixeriu .
Palia oncia unda quinq; rebusp urimũ poſſe nõ facile dixerius En
Qui ueroait ut ondit ita mouet: uñ dacter cofirmauerius: nã comodæ iuentiones er con- n
ilſud extat: nulla ẽtãta ofoq manca oidssss LL „ 2
nõſ tiniſiadiumẽro pnũciatõis ſu? Cclnnæ uerborũ elocutiones et ꝑtiũ arukcioſe iſße⸗ rian
ſtẽtet: ẽt Hortẽſus iudicauit q ꝓſitiones et horũ oium diligẽs mẽoria ſie pronuci 6 D
pter ꝓnũciatõem ſolã Cic.cõparaba on plaſ. r⸗ hi ð ſola ualere po
tur cu lõge minusornate diceret nos non plu Aunc his rebus pronunciatio ſola ua ere po
ꝗ Ci, derogat opiniom eoꝑe. Egre/ tuit. Quare: qa nemo deca ree iligenter ſcripſit: naq; &
gia: ſup alia. Nemneobligãte: nul eer re ſſe de uoce:geliu dlucide ſeribicũ
Ii latinæ: græci uero negligente. Ad osuix putarut poſſe de uoce: geſtu dilucide ſcribicu
ſenſus ptineret: difficile é. n. mãda/ hæ res ad ſenſus nros ꝑtierentet qa magnoꝑe nobis dr
re litteris modũ ꝓnuũciandi: qaudi d dicend i bsipla co äda: nõ neglieter ur tota elee
tui noſtro ptinet & modũ mouendi A dicendu ꝑsipla coparada é: no negligeter ur tota tech
ꝗptinctaduiſum. Inuocisfigurà: rescöſiderada. Diduur igr̃ pronũciatõ uocis figurã E
an clara: an mediocris: an ifima uoox u:fisura us 1s6 quæ ſud qusdã polſſi- Aten
eẽ debeat. Suũ habitũ: hẽt ꝓpriã eſ etcorpis motu: Igirà ocise dug 4 P A
ſenrlacpa atd excrcitatoe ſua alke⸗ det hitũ rõne et ĩdaſtria cõpatatu Ea diditur itres ꝑ .
rã ſiue mediocréſiueifimäã. RKone rr een en, Kaon,
cõparatũ: q nõ ad arbitriũ orãtis utẽ tes maguitudine: fortitu ine:mollitudinem. Nagai lox
da uox:ſed cum rſgulis rarjone: tudinem uocis maxie atura omparatnon nihil au- nit
uta in re aſpera: clara in manſueta I er ii e. P ſrrz Aimen uo
bumil maiori uti oportet. Indu/ ger ſed makiné õlerujt accutatio. Pirmmituclincm 5 u
ſtriã: auget ccratlo uel euitãdo q cis maxime natura comparat non nihil adauget: et i
noceãt: ſequẽdo quæ proſunt ĩ luũuuooooo AtiSis mOIIitia
dicitur defeciſſe Demoſthenes ꝗqcũ maxuuc conſeruat excrcitato declamatiõs: mol ir⸗ . ſentt
ut ait Qus-Pprimiarti Hſiæ litterã ꝓ dinẽ uocis:hoc eſt ut eã torre ꝑro nr̃o como poſſiũs de
nuũciaré nõpoſſet lapillis nore coni Y cier everrirt Teelmet6is: ppdema-
Ceptismatem aſetnderenund cur Haxic faciet excrcitatõ declamatis: Quapp dema-
rere deſiſtebat: donec uocis prompti gnitu dine uocis et firmitudis ꝑte: quoniã altera cura:
⸗. 1 Kj —— —— — Aare⸗ e e.
tudinẽ aſſecutus eſſet. Exercitatio Altera natura cõpatur: nihil adnos attiet cõmouerhi
⸗ declarat. ſ.ĩ thematibus fictisqᷓ græz » Rabiisens EA r e
ce mallete cisnereteſl omacs ſcuͤt ſiut ab! isꝗqno iſci ſut eius artifici rocurãdæ uocis ⸗
quid noceat & proſit uoci. Niſi ad beratur niasfirenr Tre S tur roöne decla
eos:niſi forte etiam uoles conſulere Petatur. De ea ꝑte lir mitudis Acoſe ruatu⸗ 1 cſlari 0to
profeſſores uocis cenſeruand qui clamatõiset de mollitudie uOCIS maxie neceill aria 1
& ipſi remedia contulerint, Firma æ, qudea o moderatôe declamatõiscom-
ergo: dabit triplicem rationẽ & quo orator quocaquoq; mo ge toe d “y ———— len
modo principio in medio & quemo Paratur dicendũ uidetur. E irma igitur gmaxte poteri 1
doin ſine orationisſeruandum ſit. mus in dicendo uocẽ cõſeruare: ſi ꝗmaximc ſedata et i

7

SZnc
.
dere⸗ 2— — . . . — *
tli depreſſa uoce ꝑr Tii dicemus. Nã lædũtur arteriæ ſi
— 0. E r „* — „
üc aiceoxX bene Pm . la eſt acriclamore CO Plentur tet 1
Rnr teruallis lõgioribus uti couæiet. Recreatur.n.ſpũ uox
tü et arteriæ cõticendo requieſcũt.et cõtinuũ clamorem
Gnt⸗ oĩttete et ad ſermonem redire o Portet Piter. Cõmuta
e h tiones.n. faciunt ut nullo genere uocis effaſo in omni
N uoce integr ſimus:et acutas uocis exclamatõesi Are
rii debemus. Ictus enim fit etuulnerantur artceriæ acuta
atq; extenuata nimis acclamatiõe et ſiquis ſplendor
4 eſtuocis cõſumitur uno dhamorlinin erſuset uno ſpi
ritu cõtinetur multa dicere couenit in extrema oratio
ne. Fauces enim calefiut et arteriæ complentur:etuox

W quæ uarie tractata ẽ reducitur in quendã ſonũ Xqua⸗

bilem atque cõſtãtem. Quia uero ſæpe reigi naturæ
n Zratia quædam iure debetur: uelut accidit in hac re.
Che Nã hoc diximus ad uocẽ ſeruãd prod eſſe idem at.
tinet ad ſuauit te Ppronuciatois. ut quod natura uoci
nec. . proſit idem uolũ tate audito ris probetur: utile ẽ ad fir
v mitudinem uocis ſedata uox in pricipio. Quid enim?
dũtet auditotiſpatiũ cogitãdireliqaut. Cõſeruat o
tuct cem cõtinui clamoris remiſſio:et aqditorẽ ꝗdẽ maxie
cn delectatuarietas et ſermõe aium eiuf tetinetct exuſci-
iu tat clamore. Acuta exclamatiq uocẽ et fauces uulne⸗
u ratcadeé læditauditoré⸗hẽt cnum dendda illiberale et
. ad muliebrẽ potiuſuociferatõnẽ ad uirilę dignitatẽ
sg in dicendo accõmodatũ: in extrema orone cõtinens
ln uox remedio ẽ uoci. Quid hæc eadẽ nõne aium uehe
H metiſſime calefacit auditoris ĩ totius cõcluſiõe cauſxæ.
emne Quoniã igitur xes eædẽ uocisirmitudini ct pronũci
Fe⸗ ationis ſuauitatij proſut: de utraq; re ſimul erit in præ
onn ſentia dictũ ẽ de firmitudie quæ uiſa ſunt:et de ſuaui
Nii tate que cõũcta fuerũt certa ſuo loco poſt dicemus.
Een⸗ MHMMeuocis mollitudie.
zand. Ollitudo igr uocis quoniã oĩs ad rhetoris pr-
eti ceptionẽ ptict diligẽtius nobis cõſider?da ẽ ea
oes diuidiũs ſermonẽcõtẽtõnẽet aplificatõnẽ. Sermoẽ
dech oro remilſſa et finita quotidiãæ locutõi. Cõtẽtio ẽ oro
clen acris ad cõfirmãdũ et cõfutãdũ accõmodata. Ampli
. ſicatõ eſtorĩo q aut itacdlii idunctt: iit ad miſericor
qiã trahit auditoris aium, Sermo diditur i ptes ꝗtuor
digitatẽ: demõſtratõnẽ: narratõnẽ: 0ocationẽ. Digitas

rare lahor mihi iu

Arteriæ: uena quæ habet ſangu I13 Q
né ců uẽto. Aulusgelius reprehédit
qaẽëdam ꝗ dixit ſe tangere uenã pul
ſi.uena nõ ſolum habet ſanguinẽ in
tœuallis: pulſationibus ut hoc. Ar/

ma uirũq; cano troiæ ꝗ priusab oris

Italiã fato ꝓfugus:recitando p inter
uallis: & ad cõtinuum clamorẽ hoc
pertinet & ad mediû namubiq; non
eſt ſeruandũ: ut clamoresad tpᷣus fi/
ant. Rediread ſermonẽ: ad pronũ
ciationẽ remiſſam cum clamamus.
nam paulopoſt dicet cõtentionẽ eſſe
clamorem& ſermonẽ uocem remiſ
ſam. Commutatiões ſ.modocla?-
mandi:mõ remittẽdi uoces. Nõ ef
fuſo:ad clamandũ ſparſo. Integri:
pduraneæs& ſine offenſione. Vno
clamore:ĩ extrema or̃one ut:& pul/
chra faciette ꝓle parentẽ. Sæpe re
rum naturæ: gratia. i. ſæpe attulit q/
res naturaliter ĩſita alteri rei ad ne/

ceſſitatẽ habet & querelam: decorẽ

ad amœnitatẽ ſicut ĩ arboribus q ad
neceſſitatẽ fructuum peruenit fron

des: ſed ad illam neceſſitatẽ afferũt

ẽtornatũ. Probetur: placeat: nanq;
placẽt hõini ipſe pbat. Vtile ẽ ad fir

mitudinẽ uocis ſuperius poſuit ea qᷓ

ſeruanda ſuntad firmitudinẽ ꝓpnù/
ciatiõis tam ĩ principio S medio &

fine oratõis:nunc repetẽs eadẽ oſten

dit ad ea pᷣcepta neceſſario cõſeruan

da accõmodatum.eẽ quadam dele/

ctatiõe., Interualla: uocem quantũ
ad mediũ. Clamoris remiſſio: re⸗-
petit illud ſuperius continuum cla

morẽ omitterẽé. Cũü ſermone eius
animi:ip illud ſuperius dixit & acu/

tas uoces & clamationes uitare: & eſt
uæ uiſa ſũt.
ſ.dictum eſt. Cætera ſuë loco. ſ. de

meusordo ſeruatus.

mollitudine quæ ſola reſtat: nam de
firmitudine quæ cõparatur exercita

tiõe dixit. De magnitudine uero qa

nõcõparatur de parte firmitudinis
quæ cura cõſeruaturad eum nõ atti
net dicere quoniam ad oĩs rhetoris
pᷣceptiõem attinet ꝙ nõ facit magni⸗/
tudo:quia ẽ a natura & firmitudo qᷓ
ex parte eſt cura.
. OD confirmandum: accom
aà modata ſicut Virg. de lu/
none:Aſt ego quæ diuum.
“ Inuidiã inducit: Me ne i
cœbto. Aut ad miſericordiã: ſicut
de Sinone:Oro miſerere labogꝑ Tan
toꝶ miſerere animi nõ digna ferẽtis
Dignitaseſt oratio ſicut Eoli ad Iu/
nonẽ:tuuso regina Jlooris Exploe
ſſa capeſcere fas
é6. eſt autẽ dignitas aliter auctoritas

—

. * . .
1 .*
4
„

O●
cum honore. Demonſtratioquæ docet:quæ ponit ante oculos rem geſtam ſicut de leucaſpi guber/
natõe. Excutit ꝓnuſq; magiſteruoluit. Iocatio:c or̃o ſicut de mneſtheo lllũ & labẽtẽteucri &ᷣ ri/ cn
ſere natãtẽ. Etſalſos ridẽt reuomẽtẽa pectore fluctus. Riſũ prudẽtẽ: nõ.n. cachinos decet eos moue n
reoratorẽ cũ ſoluto riſu ſitnihil ineptius. Acceleratioclamoſa: ſicut Virg. ĩ ſecũdo: Creditis auectos iua
hoſtes aut ulla putatis Oona carere dolis danaũ. Sic notus Vlyxes:& bñur cõuenire acceleratioclamo . .
ſa adaccendendosaĩos qremaxie fecitaut ad pſuadẽdũ: aut ad diſſuadẽdũ. Ofo fre. uẽs: cũ breui nt
bus & raris ĩteruallis: ſicut illud. Da rr, ᷑4““”äl
leciri ferge datctela:ſeandit nurds eſt oratio cum aliqua grauitate etuocis remiſſiõe. De u;
uius rei aũt rõ uidet: qm cũ aio ſüt ſratiozë: —mnͦ; mnmedi
accẽſi p cõtinuationẽ tunc interual/ monſiratio ẽ: quæ docet remiſſa nocegud quid Lieri mer.
listreubu⸗ reficitur uox oratoris & potuerit aut no péturit. Narratio eſt rerũ geſtarũ ex (C
auditor tñnõ remittit aĩum cito uer L . . 1. .
auditor tn 1 1 . X al. note
a cötnuido. Peccatampli, am, poſitio Iocatio eſt oro quæcx aliqua re ueriſumili ri⸗ n
plfieat aut Beccatd nõ uno verbe ꝓ ſum prudẽtẽ et liberalẽ mouere poſſit. Cõtentio diui l
duobus uocabulis: tam puta occidit „ .. eeee — — . .. e ſen, e
un . . —4 Qmm
hoiem: ſed addẽdocircũſtantias: ſi⸗ ditur in cõtinuationẽ et in diſtributionem. Continua
cut Virg. de Pigmaliõe. Impius an tio eſt oronis enuũciadæ acceleratio clamoſa. Diſtr ibu Pin
aras: atq;auri cæcusamoreCer me. tjo eſt in cõtentiõe oro frequens cũ rariset breuibus hir
Ad iracũdiã: ꝗs. n. ẽ tã duri aninui . eee . r IANR de “
audita Sichei morre gmalione nò interuallis acriuociferatiõe. Amplificatio diuidituri cüc⸗
uchemter adierit. Incõmodoꝶ:am „r2n Seneſticnz⸗ Cor „2 fe .
ncine: coOAνaD ationẽ et co . . ſor
plificatio: ſicut de Sinone: Nec mihi cohort d e ctc queſti one Cohortatio ẽ gro: quæ iſ⸗
lã patriasãtiꝗᷓ. Igit mollitudo: Epi Aliquod peccatũ amplificãs auditorẽ ad iracudiã ad- nco
logat diuiſiones de mollitudine fa- ducit. Cõqueſti . R-SnagJors, mliki s
itucine Cõqueſtio eſtor̃o n plifica 15
ctas ĩ tres ptes.ſ.ſermonẽ: cõtẽtiõem ducit. oc eſt ltoroquæ! comodorũ amplifica riti
&& amplinicatiõem. Moto alias: dga Hone alum edmiſericordiã ꝑducit. Quoniam igitur loesh
. = „0 .,—— . 5 . . . . . —]RoA . 4 .
ſermo hẽt qtuor: contentio duas: & mollitudo uocis in pres Pteſdiun 2 e: et hæ ipſæ Ptes i „Aeut.
totidẽ amplificatio cũ eſt ĩ dignitaa „RXE Ro.. NS
teiĩ oratiõe graut. Plemis fauc:ibus: octo alias Ptes diſiributæ ſut: quæ cuiuſq; idonea pro ibze
” ofiior ſitficut illud: Tuus nũciatio ſu demõſtrãdũ uidetur. Sermo cũ eſt in di- ez
Ho regia qd optes. Explorar labor m ? —— K — 1 T —„U ⸗
Ca: qua uttur mimmi recitates tra/ uoce uti cõuenlet-et ita tamen ne ab or atoria conſue- ctcri
goœdias: quæ uox umiditaté hét ni/ . .— —- — — . èR”
Amrã. In demõſtratõe ꝗᷓ narrat quo tudine ad tragicã trãſeãus. Cuũ aut in demõſtratõeuno dlin
Gd geltu ſit: ſicut dictũ ẽ de leucaſ/ ce paululũ attenuata crebris interuall is et diuiſiõibus eien
pli: Aſt illu ter fluctus ibidẽ Iorgt utipſ. . . cs cuasd ſtr
agẽscircũ. Crebris Iteruallis, ſ. ur Oportet uri: ut ipia ꝓronuciatoc eas res quas. cmtra ſo
det ſpatiũ cogitãdi auditoribo qũo bimuſ inſcrere atque interſecare uideamur in animiſ eutſer
ſe hẽéat res. Miſcere: iprimere i aĩs ditoru. Cu aut ſ ;——.— rſer,
auditoꝶ. Interſecare: iterſecãdo ꝑ auditorũ. Cu aut ſermo in natratloc e: uoc ruaricta/ monn
tes ĩ aĩis poner. VYocũ uarietates:ꝓut te opus e:ut quo ꝗcα pa 0 gefta ſit: ita narrari uide Ulllrn
uaria ſunt q narrant. Celeriuſcule 8 = nufoſted Kauäc leruſ- .
dicemus: ſicut hic. Quadrupedẽéq; atut. trchuc quod candl odre ere factũ celeriuſ- nſt
citũ crebris calcaribusurget. Alnid cule dicẽus at illud ocioſe re tardabius. deinde modo mnsh
ocioſe: ſicut hic: Aſt ego quæ diuum eirer: t clæmz moſte: hulariter in oẽs pteſ 5- .
Modo acriter: quos ego item ſi acriter: tu clæmeter: mœſte: hilaruer in ofs ꝑtel ce manu
ſenim Daueren pnignum qech mutabius: ut uerba ita pronũciationẽ: ſiꝗᷓ inciderit in lehen
Dicta rogata: reſpõſa ſicut in diaa narratõ . . ſ g0. eſ
logis unusaltege interrogat &alte re nartatoe diclarogata: leſpõſa: quæ admiratiõeſ de iemt
ſbgelckzallo modo puta in ne Kione quibuſ nos narrabimus diligeẽter animaduertẽus: ut ſubat
lieſu chriſti rogat: cui me redditis: il 7 7 2 Ti 1 „
li reſpõdẽt:acriter crucifige:ſiciter ĩ oium ꝑſonarũ ſenſus p aios noce exprimamus. Sin tns
mujtislocis, Sa aamitatke An erit ſermo ĩ iocatõe: leuiter tremebũda uoce cu pua ſi Gide
ne ille Aeneas quẽ dardanioãchiſæꝰæ. onificatõe riſus:ſi Ennan S 4 K
Signioris: no tamè ridendo quod gnificarde riſus:ſie ulla ſuſpi oeenmn cachiatisleui i
ECtra digmitatẽ dratorts:lecl ſunat ter oportebit a ſermõe ſcrio torqre ad liberalẽ iocũuo dend
do frõtẽ && apericdo os. Ad liberalẽ cg ca ãt cõtẽdé ot . 22 2 -⸗2
oc: iquo excidit᷑ cachiatio & ſolu CEich t cõtẽdẽ oportebit: quoniã id aut ꝑ cotiuaton wir
tus riſus ſicut illud: Labẽtẽ teucrikc ? 12ðð inn
riſerenatantem: Et falios rident reuomentema pectore fluctus. Cum contendere pportebit. i um 4
ntentionem facieémus:quæ eſt oratioacris per continuatiõem: p oratiõem clamoſam cũ tenuitate⸗ (ore

lber,
A/,
wode
che⸗
lemo
dreu⸗

de
lben

tüer

cũ cohortatõe utẽur aoce attenuatiſſima:clamore le-

2ððẽ

/
XN2- S

Per diſtributionem:per orationem acrem cum'interuallis. Adaucto ſono uerbiscontinuatis: ſi/
cut de lichaonteo miſeri creditisaduectos hoſtes ſicnotus Vlyxes. Mediocriter: qa nima uoce acri
monia raucitaté iducit. Clariſſima: ualde laudabili: nã clarusptinet tãad auditũ: quã ad uſũ. Tã
tũ ſingula ĩterualla: ut tantũ ſilemus: ꝗtũ exclamaumus: ſicut illud: Aut hoc ĩcluſi ligno occultant
achluiproſuntaũt tã ad cõſeruatõem uocis: quãauditoris itelligẽtiã. In amplificationibus:duæ. n.
ſunt.ſ.commotio iracundiæ& miſericordiæ. Cu cohortatione: quandomouetur indignatio ſicut
11.. . . r .. — . —. Priamusde Pyrrho:Et tibi p ſceler̃
aut ꝑ diſtributionẽ faciẽdũ ẽ.In cõtinuatõe adaucto erclamar protalibusauſus. Dii ſiqua
. . S-nriniidise e Ccloépietas: quæ talia curret Per-
mediocriter ſono nocis uerbis continuãdis α£ ο oluäat grates dgnasceßmin reddãt.
que iugere Oportebi t:et torquere ſonũ et celeriter cla Digna:ꝗ nati corã me cernere lætum

more uerba cõficere ut uĩ uolubilẽ oronis uociſeratio Feciſti & patrios fœdaſti ſanguine
nore t ec uen 21CrO uultus. Cmutatõe. ſ. cũ interual/
cõſeꝗ po lt. In di ſtributõe uocẽ ab imis faucibu s ex- lis, In cõqueſtione: ꝗᷓ miſericordiã
clamatiõẽ ꝗclariſſimã adhibere oportet: et ꝗtũ ſpati moueatp ſiqua ẽquæ reſtat ad huc
iammarleAe 1 48 ER A e moralibusuſꝗᷓ Intemerata fides oro
P ſin gul s exclamatiões ſi ſũpſerius tatu inter ſingu miſerere laborum Tantog miſerere
la ĩterualla ſpatii cõſuere iubẽur. In amplificati cibus animinon digna ferentis: commu/
Akehuatla 1e tttationibs. ſ. interualloꝶe.
r uatenn . Otus corporis: hæc ẽ ſecũᷣ
ui:ſono æꝗbili: cõmutatbus crebris maxiael eritate m da ps nuncia pnunciatidis
Se. — . 1. eee eß ſine ꝗ oratio frigidior ui/
Incõqueſtiõe utemur uoce depreſſa:ĩcliato ſono:cre- Qet & ſine qᷓnullũ effectũ
bris:lõgis ſpatiis:magnis commutatõibus. Do figurs hẽtꝑfuadẽdi. Pudorem: fugimus
35 I.— 5— — —Dhaooneſtatis. Acrimoniã: uehemẽtiã
uocis ſatis dictũ emnuc de corporis motu dicẽdum ui grauitatis. Nec uetuſtatẽ: nec turpi
detur. De motu corporis tudinẽ: mediũ igit ſeruandũ & iter
Sr ,. — utrũq; & perite format orationẽ pri

Otus corporis ẽ geſtus etuultus moderatio:ꝗᷓ usad generalia, aut hiſtriones: qppe

Idã quæ pronũciãti cõuẽit et probabiliora red nimia uetuſtas facit nos uideri mini
E & Dtonticiiunr, Couæit itttr iucdlin endorem mos ꝗ nimiũ ſubtiliter ſe gerũt.Aut
Tit ea q Pronuclatur. Coueit igitur iuultu padorem opari: hoc refert ad turpitudinẽꝗ cõ
etacrimonia eſſe: geſtu uetuſtate cõſpicuã nec turpi uenit agricolis h iccũ narrẽt- ectus
udinz cne aut hiſtrio rii uideãtur cæ. Ad auditoris modicũ pcutiũt. Stãtes ĩ
tudinè ce: ne aut hitrioes aut oꝑarii un catur. cc. A ueſtigio: tertio ꝗdẽ ptinet ad graui
eaſdem igitur partes in quaſi uox eſt diſtributa:motus is beut illud qd ante dictũ Ko
. — . T— — I. 6E lus hæc cötra tuus o regina quid op/
quoque corporis rõ uidetureſſe accõmodãda. Nãſi tas. nam &eſralia PRirzexeis luenti
erit ſermo in dignitate ſtãtes in ueſtigio leui dexteræ re poſſi õ tam̃ uide
„ — Llerteee H I Eene eturi eaſdé uerſari leui dexteræ de
motu loqui oportebit hilarita tetri ſti ia: mediocritate motuuultus ſecũdũ motus diffiniti
uultus ad ſermõis ſentẽtias accõmodata. Sin erit ĩ de onẽ hilaritate: ſicut illud: Tũcuictu

— — sü reuocãt uires fuſiq;p herbã. Et tri
moſtratoe ſermo p aululũ corpu ſaceruicibus d untte ſticia ſint: paulopoit. Ac pius Aeneas

mus: Nã hoc ẽ a natura datũ ut ꝗᷓproxie tũ uultũ: tum nuncacrisoronti: Nũcamici caſum

maniũ admoue us ad auditoreſ:ſi quã rẽ docer̃ eos et

gemit & crudelia ſecum fata lyei for
—= — 1 ————— tẽq; cloantũ. In demõſtratõe: Aſt il
uehemẽter iſtigare uelius. Sin erit in narratiõe ſermo lũ ter Auctus ibidẽ: Torquet agens
den teriti iseſſe i auloar ceircu: & rapidus uorat æquore uor/
idem motuſpoterit idoncus eſſe ꝗqpaulo ante demon tex. CGorpusaceruicibus demirte-
ſtrabatur in dig nitate. Sin In 10 Catioe uultu quãd am mus: ꝓducẽdo caput 1 antit re ae
Smrrs Dil aritar ſiænificaf fine cᷓ ze geſtuſſzim té, In natratõe: cauũ cõuerſa cuſpide
cõtẽdẽus ꝑ cõtinuationẽ: brachio celeri:mobili uultu mine facto: Qua da porta ruumt:
ri ter j. ntio fie rzri Sine cõmutatiõe: geſtus eodem ſem
acri aſp en utemur. Sin onten tio fiet per diſtribu 110 p ftatu corporis pmanentes utillum
nem cel exI porrectione brachii:ambula tlone pedis de & labentem teucri 86 riſere natãtem.
Rr rar f Se:icri aſpe Si contendemus:ſi acri uoce atten
En Jar ſupploſise: cue defixo aſpedluuti 9portct. nuabimus in pronunciando & ſuma
Sin utemur amplificatiõe cohortationẽ paulo tar-⸗ tur quareum crempluma ſuperid
lore:et con atione let uti Ui ribus in ambulatione ꝓporrigendo
diore:et co ſideratione geſtu conuenietuti ſimilibus iclemintocimm vaſtese Sumtio
Hone: percutiendo: ſcilicet terram.

* .
üuiuieiP 9 *
—

ð
M
.

— Ay
2

. .
. . .
g
3
ðð
.

. . .

* 0 ο gnitus: ut ab alſis differat quia ſimi
YV J

Cxæteris rebus atq; in coneinptio/
ne:reliquis geſtis utemur tam in co/
hortatione: quam in contemptione.
Fœmineo plangore: capiant exc/
pla ſinonis ſupra poſita. Non ſum

moagi:ꝗa nemo poteſt bene cogno/
ſcere uim rei niſi ita exprimat foris

ſicut ſentitammus per geſtus ſic tan

git Horatiusad Aeſuthrum: ad re/
poſitideem. “
Emoria:hoc eſt quartum
m oratorisofficiũ: cuiusori/
geo tractatur in li. de claris
oratoribus. Artificii: ar/
tis. Aliud dicendi tempus: alio tẽ/
pore magis idoneo oſtendam ſi hæc
pars per artem uel pernaturamcom
paretur.nunc ueronoſtro ſtion con/
uenit ꝓpoſito:quia decreuimus hũc
libellum breuiad te perſcribere.tra
ctauit autem neodem libro de ora
tore:perinde atq; tanꝗ nulla ſit du/
bitatio qui artificioſa ſit ita tracta/
bo. Alias oſtendemus:oſtendit, n.
in Ilibrooratorum ut diximus. In-
ſita:naturaliter poſita:ſed quoniam
in cæteris probat a ſimilibusartifici
alem memoriam prodeſſe naturali
Inutatur doctrinim: quia aliquis

xx “ ignarusartis propter ſubtilitatem m

genii ſciet ſtruerealiquod opus: ita
commode quam is quiartem noue/
rit. Ita fit:adaptat ſimilitudinem:
ſimilis ſit huic aftif cioſæ qualem
huic Themiſtocles qui ſolitus eſt di
gere ſe aliquando indigere: quia na-
turalis confirmatio artificiali & arti
ficialis ſine naturali eſlenen poteſt.

Nec hocaut magis: aut minus. i, eo naturalis mẽora ſi cui data

dem modo accidit in memoriisꝙ i
cæteris rebusautars naturam adiu⸗
uet & econuerſo. natura. n. ferrum ĩ
uemit &ars gladium:bene Quint. ne
q; arsprimum neq; natura inucnit ex
tremum ingenio naturali in ſubtili/
tate. Paulo poſt:cum legesac ſcrip
ta. Tamen iuſta cauſa daretur: ex/

cuſat ſe quare hoc ſcribat remouens
obiectionem hoc modo licet multi
ſint:qui memoria per ſe ualent ſine
arte ſicut diximus de Themiſtocle:

—

tamen multi ſunt tardiores: quibus
prodeſſe poterit. Qui breuiter:
quæ amplitudo loci:ſciẽtia tota do/
musmemoriam impedit. Perfecte
ut locus ſit integer: continuus. Inſi/

Iitudo cõfundit ſicut columnæ plu
res: aut anatura ſicut ortus arbori/
bus cõſitus manu ſicut inſtrumenta
domus:hoſtia. Intercolummiũ: ſpa
Stium iĩtercolumnas. Fornicem: cur

ua tionem hoſtiorum. Notæ: ſigna

minus1
præceptõe natura niteſcat. Quareet illis q natura me!
teris ĩtelligere: ct n illi freti ſuo ingenionĩo nõidi-

8
.
4 . . .

4

⸗ 6 „ — „— — „ ⸗ „ —
cæteris rebus:atque in cõtentõe per cõtinuationẽ. Sin
utemur amplificatõe ꝑ cõqueſtionẽ fœmineo plãgo

re et capitis ictu nõnũquã ſedato et cõſtãti geſtu mo-

neſcius:ponit excuſatiõem. Exâni ſto et conturbato uultu uti opor tebit. Nõ ſũ neſcius

tũ ſuſceperĩ negociiꝗ motus corporis exprimere uer
bis et imitari ſcriptura conatus ſum uoces. Verũ nec
hoccõfiſus ſum poſſe fieri: ut de his rebus ſatis cõomo
de ſcribi poſſet:nec ſi id fieri nõ põt hoc qꝗ feci foreĩ

utile putabã: propterea qd hic admonere uoluimus

qq oporteret reliqua tradẽus exercitatiõi: hoc ſcire ta

men oportet pronunciationẽ bonã eo proficere ut
res ex aio agi uideatur. Nũc ad theſaurũ ĩuẽtorũ at

q; oĩum ꝑtiu rhetoricæ cuſtodẽ memoriã trãſeãus.
De memoria: A. e

Emoria utrũ habeat quiddã artificii an oĩs a
natura proficiſcatur aliud dicẽdi tẽpus idone
um dabitur. Nuũc pinde atq; cõſtet ĩhac re multũ ua

ner r 1R . .. B
lere artẽ et eterronein de ea reloe uẽur.placet.n.
nobis eẽ artificiũ memoriæ: quare placeat alias oſten

demus in præſentia cuiuſmõ ſit ea apieus. Sũt igitur

duæ memoriæ: una naturalis altera rnela ann
lisẽ ea quæ noſtris animis inſita ẽ:et ſine multacogita

tioe nata. Artificioſa ẽ ea quã cõfirmat inductio quæ

dã et ratio praceptiõis. Sed quia rebus in cæteris inge

nii bonitas imitatur ſæpe doctrina: ars porro naturæ

—

. egregia ſimilis ſichuicar
TrrSnen ð

tificioſæ potro hæc artificioſa naturæ cõmoda retiner

— . —r. — . Sõ
cõmoda cõfirmatet auget: ita fit in hacre ut nõnũꝗ

et ampllificat rõne doctriæ. Quapropter nafuralisme

. õs

motia præceptiõe cõfirmanda ẽ ut ſit egregia et hæc
èäs —„ . d0rr . ê—
quæ doctria datur indiget igenii nec hoc magis aut

—

paulopoſt

geretta ne iuſta cã daretur ꝗre his ꝗq mius igei hẽnt

adiumãto uelius eeé: nunc de artificioſa mẽoria loque

mur Conſtatigitur artificioſa mẽoria ex locis et ima
ginibus locos appellus eos ꝗ bteuiter: pfecte iſignite

aut natura aut mau ſut abſoluti:ut eos facile naturali
memoria comprehendereet amplecti quæramus: ut
Ar

ædes intercolumnium. angulũ. fornicem:et alia quæ

—

his ſimilia ſũt. Imagines iunt forma quæd et noæ

hac re ꝗᷓĩcæteris art bus fit et ĩgẽio:doctrina:

1

–—

etſt
nus
nõ

ge

lt
ſ

.
inmg
ipt

um
esr
ete⸗
dins
ero⸗
nüdi

Kotd

und⸗
inloe
Cor
Wn
cion
gr
bühr
Winl

—

di
lin
um
Giz
cruer
tiͤnec
Lcind
abrj
ling
ſe.
rd

G

entin 14

rlein

hünii
buce
nremne
zalee
unsu
cocdr

zurme

Uopol

hnöid⸗

⸗ . .
— —— .
—
NX 2 XVV
— r — RNS. rnln. .
R . 7 * „ .— —
l —2 2— hrree 2 f Porr- ℳ 2

et ſimulacra eius rei quã memiſle uolumus quod ge⸗

9

rũ in certis lociscollocare noſ oportebit. Nunc cuiu⸗
mõi locos inueire et quo pacto reꝑre:et in locis ima-

A y. —
Quẽadmodum

nus eꝗ: leõis:aglæ mẽoriã ſi uolemus hfe:imagies eo
8

— ê bir z
ines cõtinere oporteat oſtendeus.

raa igr g lr̃as ſciũt poſſunt id quod dictũ ẽ ſcribere et re

citare quod ſcripſerũt: ita ꝗ in modica didicerũt poſ-
ſunt quod audierũt in locis collocare et ex hiſmẽori-
ℳ

hehEhhEhhhrrSSfEEPeen

