nl, icula breuis: quæ ſeqꝗ d Virgilium: Pai ſos. Cõſtitutio legit itexemplum: Iſtare: aut ita
hoſiet⸗ mcuid r eui n: ſicut apu & ad eos ipſos. ſecundo ſubucite ſſunt ſimu ſidio/
hin 1 ſi per endiadim: nad fortunam: imo definit: ſe æ& ſunt: ꝙ non poſſun empore obſi 10
Urun⸗ urp itu: quantum ad fo more ſuo prim t ita cõtrariæ ſunt: do: duicunq; ter scomedat tẽ/
c Fortu õtrariis legibus: mo de his: quæ aut x iubet: hocmodo: nene carnexcome ttura
hact tibus. Ex cõt iis autem dixit or eſt. Lex 7* ätur: & ita d habitandi miuttu
T1 rariisaut G& maio . 1te um rit emad hæ Itat atcres.
Pinn, auſam. Excõt talteram: eatur: capitep nuitatemed hapite babitaton
caulam ꝙ una exupera iut patria tueatu in noſtramc int m arbitric
lhie iſſ iles:q u 6 Armatustun . uemrem —— nquunt Mmaib- 11
n n enairmopozzm ctim ke dicnur permittere: qm relinꝗ 9
, ugisabiuurla holiiichleruet:horan
6 ,B 8 In 4
,n maglsab
mmnn
c

—

„. 2 * — „
ia quonoic ſctumappellct hoc ẽ:cuni cõtrouerſia ẽ:quo uocabulo res ſitexponẽda. Luciusſatur

*
—

1 . —A SAar er „„ .„ .4 77
æ:&ignificatlibram. Quæuolet: ecdireclſegr atarcederele nihilom

Repetundispecuniis: damnatur repetundage pecuniaꝶ:eos uocamus: ꝗ donis: precio:lIargitiõibus:

uel aliomõ corrupti ſentẽtiã aliꝗᷓ: uel decretũ aliquod cõtractus tulerunt. Orationẽ hẽre: cõcionẽ

poſuit:inũc hic ꝓ loco:uel multitudine ad audiendũ tantũmõ cõgregata:nulla ſigdem multitudo

cõcio dicit:niſi ad audiendũ citata ſit:alias ꝓ or̃oneipſa poni ſolet. Altera lex.ſ.quæ huic p̃cedenti

cõtraria ẽ: & lex ſanctio populi? Loc nominare: hocẽ: ſi aliꝗs mortuus cẽtanteꝗ fuiſſet magiſtra
tum cõſecutus: & unusaltereligẽduseẽt. Lex erat:quæ iubebataugurẽ deligere:quẽ uellet: & eumno
mĩare publice Gracchũ de caſamo:

ut ſuccedat indemortuo. Indemor/ trouerſia conſtat:cum alia lex iubet: aut permittit. Alia “

tui.n. uocant: ꝗ in magiſtratu nõdgi i fer ⸗ .
fini motictat Vir cam ſ augur uetat qinpplam ficri hoc modo: lex uetat eum qui de

noĩauit: q; cõtra primã legẽ. Mul pecuniis repetũdis dãnatus ſit: in cõcione orationem

ra.uocabulũ oſcũ ẽ ſine.c.ſcriptů & L.u⸗.. . 1 z; 1. —,
fignificatpona pecuiaria. er habere. Altera lex iubet au gurẽ indemortui locũ: g
ti0 leirin: Aru al totũ. Ex cõtra petat in cõcione nominare. Augur quidã damnatus
riis legibus: qtũ ad ptes uocãt græci ef is; 3— .
ris legibus⸗ õ gücn, de pecuniis repetũdis ĩdemortui locũ: ꝗ petat nomĩa-

: uod amphi & circũ agit: neq; ad uit: petitur ab eo mulcta Cõſtitutio hæc eſt legitima
or

ex cõtrari s legibus. Ex ambiguo cõtrouerſia naſcitur:
ambiguis. Paterfamilias: hoc ex?/ cu res in anam ſententiã ſcripta duas: aut plures ſentẽ

certã ſnĩam dirigit. Cõtimit. n. ſæ/
penumero oratori tractare de rebus

plũ uidet Cõpoſitũ cxgræco& Iaticias ſigniſicat hoc modo. Paterfamilias cũ filiũ hære
& ſignificat illũ: ꝗ hẽtptãtẽta ſupra „dẽ teſtamento faceret: uaſa argẽtea uxori legauit. Tul
pſonas ꝗᷓ ſupra diuitias.unde & Te/
rẽĩꝗt: Vix mihi decè dieꝶ familia

ti legatariũ: cũ legata reliquũt. Nã
& legata dicimus hæreditatẽ: & di/ 4 . = 1. 2 „ —-,
cit hæres: qm fit hærus in teſtamẽéto quæ ipſe uolet ĩ. xxx. põdo ei debere dicit. Cõſtitutio le
&ultima diſpoſitio hoĩs. Teſtamẽ citima ex am
tũ cã mortis factũ:de quo iuriſcõſul 8 „ reer
ti dicũt: uoluntas hoĩt eſt deambu/ ucria e:

latoria uſq; ad mortẽ: ꝗa pĩt mulra Iucius Saturnius legẽ frumẽtariã de ſemiſſibus et tri

facere teſtamẽta: ſed ultimũ ualet:

q; tñ cã mortis ẽ factuͦ. Vxori:hæc entibus laturus eẽt. Quiĩtus Cepio:ꝗ ꝑ id tẽporis quæz
Terẽtia:cũ eẽt pulſus Cic.ĩ exilium ſtorurbanus erat:docuit ſenatũ ærariũ pati non poſle

Clodio male rẽ familiarẽ guberna/

bat. uñ cũ eẽt reuerſus eã repudiauit largitionẽ tãtã. Senatus decrcuit:ſ eam legẽ ad popit “

IAren

& ut ĩꝗt Aulus Geli.nupſit Salutio lũ ferat a uerſus rẽp.uideri eu facere. Safurnius ferre/

inimico Ci. Pondo:indeclinabile apkeloH et
Erloiet lomius ceſtellade⸗
hic tãgit Puñdfubfſaäusé hoi tulit. Cepi ut lu cõtra ſenatuſcõſultũ itełcedẽtibus
tiuus. Poſt mor.bñ poſt mortẽ ꝗa LN

— .1 E — ,—ℳ0— — „
hirs ñ adit hr̃ditatẽ: niſi mortuorre collegis aducrſus rempu uidit ferre: cũ uiris bonis im

7. — . —= e1 . „ —
ſtatore. Nã licet aliꝗs teſtm̃ fecerit petũ fecit:põtes diſtiibuat:ciſtas deiecit. ipedimẽto E.

tñ nõ adit hæreditas ꝗa ut diximus
õt mutari & uolũtas hoĩs ẽ deäbu6· — “
atoria uſq; ad mortẽ, Cælata: ſignisimp̃ſſa: græci emblemata: eo ꝙi eis iprimant᷑ imagines: nosab
eis uocamus emblamato.Sic Vir. Gratera ſignis impᷣſſũ magnifice cũ magnis ĩpẽſis. Cõſtitutioa to
to ex ambiguo apre eius diffinitõis legitiniæ. Ex diffimitõe: diffinitio. n, éoro: q declarat peſſentia

nius triẽtibusple. laturusut prinionunciaret & ꝓmulgaret: ut a cõſulibus & a populo toto cõfirmare

lius hæres meus Terentiã uxori meæ triginta pondo
é. Hæredẽ: quẽ appellãt iuriſcõſul uaſorũ argenteorũ dato quæuolet. Poſt mortemeius
uaſa præcioſa:et cælata magnifice illa petit. Tullius ſe

biguo, Ex diffinitõe cõſtat cã:cũ ĩ cõtro
die — .* *
uo noie factũ appellatur:ea ẽ huiuſmodi.Cũ

. tur. Lex. n. ẽſanctio cũ totiuspopuli cõſenſu approbata: Frumẽtariam legem laturus: cum eſſet ma
O „ ſ— Tren, Agna caritudo romænolebatp hanclegem diuidere frumẽta publica ĩ ritum: ut fauorem populi com
OOòèðR 4. . Pararet. De ſenuſſibus & triẽtibus romani diuidebãtoẽ totũ ĩ. xii.ptes: quaꝶ ſingula dicebat uncia
ſir. —e H tot inuocabantas aſſis:ꝙ ꝗ dem diuiſum in duas partes:faciebat duos ſemeèſſes. Si ĩ tres dicebat tri
RLerabelſ ap lan ens. Vndenũcait deſemefl: bus.i de medio: uocatusſemis. Trientibus de quarta parte afſis: ꝗ con
èJMB ſtat ex.xii. unciis. Quæſtor urbanus: præfectus ærarii: ad differẽtiã ꝗſtoris: ꝗ dicit ſociusimpato/
— ſe * A. risi exercitu. Aliter. n. or dicit iudex: q p̃eſt iudiciis exercẽdis & maleficiispuniendis. Largitio
gr-r Jun nẽ tantã: largitiout plurimũ ẽ uitioſa: &ad malã partẽmagis dicta. unde largtõibuscorruptos iudi/
A.. en Tcn- ſh- Iges dicimus. nã ad bonũ dicimus munificẽtiam: liberalitatẽ. Ferre cœpit: inuito ſenatu. Collegæz
7 eius: intercedere& cæteri ꝓhibeant: una cum ſenatu. Detulitceſtella: oibus ĩuitis ꝗ remp. amabat ĩ
pupit um: in qua leges cha erãt: quas domi decertauerat: bonis optimatibus pontes ſcalas diſiecit
„ 4

r Or

Wen
i
nmngs
an⸗

lanr
D
uitl
pond
wmen
lut
ir
td
W
Werri
ruger
le⸗
.
libus
noim
neo⸗

7

nd
word
Csr
ru
ſama
Gicom
N
ain.
nnn
00/

Ala

. erEiR = dinindicians
haç uris ci-⸗

uilis ſciẽtia iuuabit. Ini.

cumn farliagino perulaas ebortcre llne partitio le/
” 2—/ . . SSõ * . „ „ . —
gitimæ conſtitutionis his de Ckufis rarouenit ĩ iudiciũ

Secius:ut lex aliter pmulgaretur: & eſtcomparatiuum à ſecus: quod habet primam breucm& cõ
paratiuũ ſecius longã hẽt. Maieſtatis:accuſat crimine maieſtatis læſæ. Eſtaũt maieſias amplitudo
iticetiaimna 180 Ccoliitit. Minuere maieſ aieſtatẽ cõö
ſtare ex utilitate reipu. Saturnius uero dicit: ꝙ cõſiſtit ĩmagiſtratibus: ꝗq quotiẽs ipediunt facere offſi

& magnificẽtia: in qua iustotiusciuitatiscõſiſtit. Minuere maieſtatẽ: Cepio. n. dicebat

ciũ ſuũ:dr̃ maieſtasoffẽdi. Ex trãſlatõe:hoc ẽ ex trãſmutatõe:uel lœi:uel tpis:uel iudicis hecappel
lat ẽt mutatiua: ꝗa ĩ ea nõ negat factũ: ſed mutat ĩ aliã rẽ: aut tẽpusdifferẽdũ: utſiꝗsa quo modiũ
4l — Ern. IE. „frumẽti peteret: ſetpe autũni nõ de
quo ſecius feratur lex. Accerſitur Cepio maięſtatis S bere: ſed maii. Accuſatõem: ſi dñs ac

ſtitutio . legitima ex diffinitiõc. cabulu enim di ĩIſo: aut patronusa Cliẽte: aut patea
nitur ipſum. cum ꝗritur:ꝗd ſit minuere maieſtatẽ. Ex filio. Cauẽt. n. leges: ut ꝗs iſtoꝶ p̃di⸗

SX feEY1 — . — S 3 0. . 2 *
tranſlatõe controuerſia naſcitur: cum aut tẽpus diffe adiutet. e ucc ut Eecer

rendũ:aut accuſatprẽ mu andu: aut iudices mutãe os/ cat ſe iure ptoris nõ obligari:ſed epi.

t
. 541 An— ͤ 2 . „ — —
- o PrTE 12 atn Reus dicat: ille cuius resgerat ĩ cõ

trouerſia ſiue nocẽs ſit: ſiue innocẽs.
in iure ciuili plærũ Et itẽ ſi miles accuſatusad pᷣtorẽ d

Aumur in Khartena ti

iciis tame nõ nihil utimur:

ut hoc
—AAP

3 24

tea pũblica de loco priuato dicatur ſuſtuliſſe: poſſit di Pœna uelut ſiqs ĩ carcerẽ correctus

—. —. . — ν oſtédat ſe carcere nõ eẽ dignum: ſed
cere cũ diffinitõe ſituſus:qd ſit furtũ:ꝗd peculatus ſe * poœna tm pecamaria quas dẽ par/
tes duabus rõnibus in hoclibroniide
tur pᷣtermiſiſſe:aut ꝗqa hæ partes: qᷓ
poſitæ ſunt: multasalias cõprehẽde

tandum: ĩtelligant. Locus ẽt eẽt: &pœnam eẽmutandam: aut qa ĩ hoc libro ĩtẽdit Cidiffinire traſ

—

latiõem p modum exẽpli: ſed extra nõ oĩa requirit: quæ ſub eocõprehendi poſſunt. Parte cõſtitu/

tõis: poſita diffinitiõe aſſignat quandam differẽtiam iuris tractandi inter græcos & romanos: ut ap-

pareat hanc tranſlatiõem aliter a græcis & aliter a latinis tractari ſolere. illi. n. nullum ordinẽ hñtes

reipu. gubernandæ: & tractandi iuriscõfuſam quandam rõnem: nullam de accuſatoribus ꝓuidẽtiã
habebant& ita ĩcõſiderate accuſabant. uñ ferme ſub eodẽ iudice res criminales& pecuniales tracta/

bant᷑.uñnẽt hac tranſlatiõe tam ĩ iudiciis qᷓ ĩ iure ciuili ĩdifferen teraccuſabant. Romani ueroaliter &

aliter ĩ iure traãctdo ab illis ſe hũtes: & pp magnam diligẽtiamaccuſatoꝑꝶ a p̃toribus habitam ficri

tranſlationõ poterat in re iudiciali. Hac parte: bene appellat partẽ: qm ſub toto legitima cõtinetur.
Græci I iudiciis: ĩ rebus criminalibus. In ureciuili: ĩ rebuspecuniariis: & in ꝗbus agitur deciue: utſi/

ꝗs hæreditatem fratrispeteret: &alter dæat eam nõ ad fratrẽ: ſedad filium tantummodoptinere.

luris ciuilis ſciẽtia: ſiqdem oẽs rõnes: ꝗbus poſſumus recte iusnoſtꝑ& tractare ĩ legibus poſitæ ſunt.
unde nõ ẽ dubium iudicialegenus ſine peritia legim cõmode exerceri poſſe.In iudiciis tñexceptio ẽ

accid it tũ aliqᷓdo: ut etiam latini in eocriminali traſitione uti poſſint:exẽplum poſitumẽ ĩtextu. Si
quis peculatusaccuſatur: de crimine. ſ.peculatus. Peculatus rei dicunt: q remp. furant: ut ſiꝗs res ſa
crasſurriperet: ærarium fraudaret. Vaſa argẽ. ut crucesſacras: calices: & huiuſmodi res: quæ ad totã
rempu. pertinent. Priuato: de aliqua officma locus priuatus ẽ. Primusauum ſignificat ꝓpriunmi.

unde & priuilegia: & priuata res in ſolius hommisporeſtate poſita eſt. Locopriuato: ex hoc pendet
tranſlatio: poſſẽtdicere cum diffinitione ab accuſatore: ꝙ peculatus ſit in rebusſublatis de loco pu/

blico:accuſatuspoterit facere tranſſationem hoc modo.ſ⸗ꝙ furtum cõmiſerit:nõ peculatum: qm nõ

cantur. Erataut maior pœna: ſiꝗs pœulatum ꝗᷓ ſi furtum cõmiſerit quoniam tenebatur fur mõ in du

plo pecuniam reddere: ſed peculatores capiteguniebantur. Nec debet nos mouere: ꝙ hic dixerit dif
finitione opuseſſe: eo ꝙ putemus inteream & tranſlationen: nihil inter eſſe. Verum diuerſam: ma
gnam inter ſe habent. nam in diffinitione uocabulum diffinimus: ut crimen penitus euitemus. hoc

. . . . 2 . . 2 —— . . ₰ . * .
modo feciſti iniuriam filio pater: immo potiuscaſtiæui: & nihil eſt cõtra ius: tranſlatione aut duæ
diffinitiones ſunt:quaꝶ una maior eſt:ut ambasdiffiniui: ut maiore crinunne euitato minus incurra/

mus. Furtum aũt eſt ĩterceptio rei alienæ inuito dũo facta. Hæc partitio legit mæ: quia ſupra di/

ctumẽ tranſſatõem ſemp agræcis in re criminali: alatinis uero raro fieri. Nunc ponit rõnes: qa ĩ pri-
uata actione prætoriæ cxceptões fiunt: hoc eſt priuata rõ: qua prætores: ꝗ erant auctores ius dicendi:
ſuſpẽdendi: liberandi: puniendi:& dimittendi: ut cũq; libitum eſſet dabant aliquas regulas: quas ſer
uarent accuſatores in criminalibus rebus: qbus ſeruatis non erat opus tranſlatõe: utputa dicebant: ꝙ
genus perſonaꝶꝑ poſſetaccuſare: & non accuſare: ut liberi:non ſerui:nec liberi. pater:nõ filius: patro/
nus: nõ cliens. Præterea docebat: buo tempore: &qquo loco eſſet accuſandum: ꝗbus rebus ita inſtituti

adeo conſideratisoĩbus rationibus ad accuſationem ecſcendebant: qa accuſatusde ferre cr men non

. u°.b iif

cuſaret a liberto & ſeruo iã mãaumii

cat ſe nõ pᷣeri:ſed cẽſori militũ obli
=– — M eggatũ eẽ:alias tũ tranſlatõis rõnes po/ꝰ
mõ. Siqs peculatus accuſatur:quod uaſa argẽ fſuit Ci. ĩ rhetorica ueteri: utputa de
re 2 . „ 4 3

re poſſunt:ut ſi dicimus iudicẽ mu⸗/

de loco publico:ſed de priuato: ut deofficina priuati ſuſtulerit. Secum furtiagi: cõtrouerſiam age/
re de furto:nõ de peculatu: agi.n. dicitur: de qua agitur. i. litigatur in foro. unde actiões & actores uo

D
o —
—
I r% N 0 2,

—

—

tranſſlatione opusnon erat. Acauſa
.In. dicitur cadere:ꝗ litẽ ꝓdu: & ſol/

/ . 7 „ 4
.
7

17
R„ bed

poterat:& hæ rationesexceptiones præto Iæ appellantur. nam exceptio diciturcauſæ declinatio: &

eſt ratio:p quam aliquis crimẽ euitat. Actione priuata: in quaagitur controuerſia ciuis ad ciuẽ: per

ſonæ ad perſonam. nam in ꝓpditionibusin patriam: in latrocinus: in adulteriis: in homicidiis: quæ pu

blicæ actiones ſunt: expoſitiões pᷣtoriæ nõcadunt. Prætoriæ exceptiones: regulæ datæ a p̃ᷣtoribus de
ratione accuſandi. Prætores. n. ſont a ꝗbus iura exercentur & ſuſpenduntur, Vnde ius ciuilep̃torium
ſiue honorarium appellant. Ciuiledicit p excellentiam. Acauſa cadit: aſſignat ſecundam rationẽ:
quæ ẽ: ꝙ illi iniuſte accuſabantur: “ς g rwa P en ——
petebantur expeſegotua: Diuncban quod in priuata actione prætoriæ ſunt exceptões:et cã
. inſtructi accuſa bant: u — ———
zur lco 112 A.* † cadit:is qui et nõ quẽadmodũ portet gerit: etĩ pu-
—„ . . . „ 11
blicis quæſtionibus cauetur legibus: ut ante ſi reo cùm

cive

Pri uatsaionibus: prirec ie exce cuſare:necne.Exr atlione cotrot Era cõſtat: cum lu⸗
tionesad hibitæ ſunt: aut eſt de pu WI r in Iief. 2 bl
b lcisquæſtionibus: & ĩ his leges “ Tecs lmne Pro Pria lege ucnit In iudiciũ: quæ tamẽ ab aliis
Ieruntiut ſi placet accnſa tor dilisen legibol mi igiins ꝗda aucupatur. Ea E uneerel di
ter ĩdagaret: ſi accuſatorſpeoſſet accu Piei P. ree .er eee.
ſare:aut non ccugafe: gudel in uer/ Si furioſu c tagnatoru . gẽtiliũq; 1co cuniaq;
rinis demonſtratum èſt: in quibus eius ptas eſtolet lex. Pte necaſſe iudicatus ent 4
quæſitum eſt de Cice. utrum eſſet t is obuolutus etol tuis curio deuchatur ifluẽtẽ noj
dignus accuſare: uel non accuſare. t 2aAE& 4
C,uerrem:quo facto: ſi dignuserat Etle paterfamilias uti ſup amilia pécuniaue ſua lega ſec
* accuſator:reusnõ poterarmutareac ucrit: ita ius eſoꝛctle Si paterłamilias ĩteſtatus mori po
cuſatoreg. Si comodum é: ſi placet: „ C — —1..- 5 B
. ut apud Terẽ. Dabitur argẽtum cũ tur: familia pecuiaq; ens agnatoru: Etiliũq; ſto. Ma ſor
erit cõmodum. ſ. dilapidare utilenõ ſeolus iudicatusẽ matrẽ necaſſe:eo Anatg ſtati folli⸗ boe
erat: ſequebatur.n, ſiaccuſator legi/ — E E Ee.
time cõſtitutus eẽt: tranſlationem fi culo lupio 0⁵ buclutu E:et ſoleæ li nex pedibus idu wor
erinon poſſe ab aduerſario. Ex rõci &æ ſũti carcerẽ ĩductusẽ. Qui dęfẽdebãt eũ: tabulas an
natõe.qᷓ græci uocãt ſylogiſmos uel · . — — SSS .—. E „ .
ſylogiſtichi/pã: ſylogiſeme ſigmifi/ ATcareere aflerũt: teſtametij ip præſete cõſcribũt: te-
cat rõcmor. Cu rescaſus: negocium: ſes rcle affuerũt:de illo ſuppliciũ ſumitur. Hiꝗ hære „»nr
hoc ẽ ſine lege peculiariter facaꝛut 2 Dr.. . 2= feg. t mior Maleoli: ſ
caueret eam rem qlis eêt: ſicut filius des erãt teſtõ hæreditatẽ adeut. Frater mior Ma eo Fn n
a patre hæreditatem cõſequitur iur̃ q eũ oppugnaueratĩ eius ꝑĩculo ſuã uocat hrditatẽ le
ꝓbingꝗtatis: ſta ut ipſe nulla rẽne im Snishice lexj lla af er t, men 1
pediente: cui libitù fuerit: relinque, ge agnationis: h certa lexlten 14 1 ettur: et tamen ter
re poſſit. Venit ĩ iudicium: ut fera multæ afferũtur. hæ ꝗbus rõciatio na citur:qre potue “”
tur ſententia de ea: & a iudicibus. . „55 „ . ſtametũ fa. re. Cõſti 10 1 DM ine
Iactarerur:aucupatur. Snulitu rit: aut no Potner te tetameti kacctc. Co utio e 1
do latenter aſt unntt erſnindi gitima ex rõcinate: cuiulmodi ꝑtes eẽnt legitiæ cõſti ſon
nem qda ab alus legibus: quæ –⏑ „ — 1- — . 1. . f. r.. 57.
nolint latc töiultemurcgrd aauccet tutõls oſtẽdius: nũc de iuridiciali cõſtitutiõe dicamus. D
aliquo mõ: tñaudenterad eam rẽ cõ “ ”Ml ſi
uemre. Furioſus exiſtat: Mileolus ꝗqdam: qm habebat matrem ſibi aduerſantẽ in adminiſtratione i
uel potius ĩ dilapidatõe diuitiaꝶ eãoccidit: accuſat. defenſores hẽt quoſdãhæreditarios uiros: ad/ Qal
uerſat ei frater: occidat.tãdẽ ductusĩ carcerẽ teſtamẽtũ facit: fratrẽ hæreditate priuat: defẽſores at ſen
reliꝗd hæredes. Eo mortuo ĩ iudiciũ ueniũt: &diſputat utꝑ potuerit iure teſtamẽtũ facere:nõ/ꝓpri ert
is legibus: ſed aliũdepꝑ ꝗᷓdã ſimilitudinẽcapitis. Furioſusexiſtae: hæc lex facit ꝓ frẽ Maleoli: & fũp- el
taẽ ex ſimilitudine. Nã Mileoluscũ fratrẽoccidit reuera furioſus nõ erat: licet ita uideat. Agnatoße ””
affiniũ ex parte patris. Gẽtiliũ: familia. Lex ꝗᷓ parẽtẽ: hæc ẽt lex ꝓ fratre maleoli facit contra Mia
leolum: quam ſumit ex ſinulitudme ꝓbando ꝙ Maleolusoccidendo matrẽ fuerit furioſus. In pflu
entem: quia matrẽoccidiſſet: quod nõ feciſſetiaiſi p inſaniã. Inteſtatus: hæc itidẽ ꝓ fratre Maleoli 8
ẽ. Famtlia: quantũ ad pſonas: ut ſecãdum mancipia. Pecuniæ: quicqd poſſidet. Paterfamilias .
hoc facit: p hæreditariis fit: qualẽ teſtator ordinauerit. Iudicatusẽ: hic fuit tẽpore Marii. Folli-
culo: pelle nõ ſciſſa: &alluſit ad agleum: ꝗ fiebet ex pellenõ ſciſſa in mediũ ſacchi: ĩ quo ſymia & ſer
pens icludebant ad maius ſuppliciũ rei incluſi: hocgenus tormẽti Ci. graphice deſcribit noratiõe ꝓ S

Roſcio. Soleæ: cyppi. Ipſo præſente:ac ſi diceret: cũ cõſenſu: & ſua uolũtate. requiritur. n. p̃ſentia
teſtatoris. Teſtesaffueruũt: qa ſine teſtibus non ualeret. Ex teſtamẽto: iure teſtamẽti: & nõ ab inte/
ſtato: oa ſi teſtamentũ nõ eẽt factũ: iure hæreditatesad eosnõ deueniebãt. Qui huiuſmodi tranſitu RW
n rẽ nuan: Elce,uti tranſitione ſemper ſolet: quod et a nobis diligenter ſeruandumeſſe indicd

. 2 »* 7 . W . .⸗ Rr . . 4
.J — „ 5 9 „ . RR “
Xα . RctK cc WαERE
. . . ☛☚ . .
.
.

ain Vridicialis eõſtitutio:hãc græci uocãt dieæologia,Aliter&a latinis qualitatis conſtitutio uel ge
WD i neralis: qm apdoratores genes ſignificat qualitatẽ ꝓpriã & huius cõſtitutiõis ẽ de qualitate rei
Nlurte ilidagare: ut cũ cõfiteatur Miloa ſe clodiũ eſſe occi ũ: dicit tñ ſe iuſte feciſſe: dicunt aduerſarii
Prun ciuẽ ñ iuſteoccidi poſſe. Itaq; de qualitate iuriscõſtitutio efficit᷑: hanc alibi Cice. appel latconſtitutio .
mi nẽ de præmio& pœna nõ ſatis cõmode: quod cũ ẽtreliquæ de præmiis & pœnis ſint: ſed hunc erro- .
e rem fecit præceptorũ ſuorũ ĩperitia:quibus cũ artenũqua exercuerint ſæpenumero in multis erra
.à.. rrrrr contingebat ſiquidẽ de urina pe/
ancin⸗ De Iuridiciali conſtitutione, . rius medtcns mel e imperitui
tal „1 e en 2= P %¾& „.πu0ν udicare pöt. Itaq; Ci. ſecutus uolun
Vrdicialis conflitutio eſt cũ actã canenif ſtaté ogerrorenocaruit. Conue-
ſed iure an iniuria factãũ ſit quæritur. Eiu cO zui qñ bpoceclieur ſaglu & in hoc
de —„ . „ . r dliffert a coiecturali. Si iure an iniu
nes ura quarũuna ablolu ria: bene ergo cũ de qualitate quæ/
ta:alter? alſiptiua nolztur- A lolur⸗ e: cũ idipſũ ꝗqd rit generalis uel qlitatiua põt appel —ðð
6. — — . EPA— — ari ea* Rni „ 7
dn fadtũ ẽ:ut aliud nihil foris diſaimatur. recte faſtũ eſſe lari. Aſoluta plecta cuinihi de- NNr ef W
Cin lE SHid Roir eeſt Aſffuüptiua: adiũctiua quæad ſe A.rcrAE
ma dicemus. ea Shuiuſmodi.mimmus ꝗqdã noĩat Acti- Prlurinn: um er ſ non alcar. 9
Nan HW J -öngeſiattitfe n † ius iniuriar taliq&: qᷓuisnihil aliud aſſumit:
. um poetã cõpellauit ĩ cænculoĩco At nr ritecs& hos diilertafluptiuaici per ſeñ
anuen agit:hic nihil aliud defẽdit niſi licere eũ nolare cuius ualeat. Eoris:nũcãt de loco. Qua
rche noiĩe ſcripta dẽtur agẽda. Aſſumptiua pars R: cum ꝑ lte hocexéplũ ee taccuſat filius patrẽ
lul iafi 5. SR 1. ꝙab eo iniuriã paſſus ẽ:cõcedit hoc
lulen ſe defenſio infirma ẽ:ſed aſſumpta ex contraria re cõꝰ⸗ „ fact fuiſſe: ſed id ſibip paternã au ◻
mol probatur. Aſſumptiux artes ſunt quattuor: conceſ- ctoritatẽ licere dicit & ſine reprehẽ R 4,
. .. - Ser . . 1 . — ſiõe poſſe filiũ ſuũ pulſare cũ libue &αnr enn
kh ſio:remotio crimĩs:traſlatio crimĩs:cõparatio. Cõceſ- rit. Mimis: mimos appellamus u
ibl⸗ ſto ẽ:cũ reus poſtulat ſibi ignoſciea digidicqt ĩ purga dios uel ludiones: aut hiſtriões dici DW
—— . - . — — G * mus autores comœdiarum a uerbo —
wih tionẽ:et deprecationẽ. Purgatio ẽ:cũ cõſulto negat ſe græcoa mĩmuioqꝗ ſignificat imi/ M
Gs reius feciſſe. Ea diuiditur ĩ fortunã: iprudẽtiã: neceſſita tor. Actiũ poetã: ꝓprio noĩe appel V
. 45. Bortu atCe o apud tribund nl is d T luiuit: quod ꝗdẽ apud maiores iiuria
te. Fortuna: ut Ccpio apud tribunu plæbis de amilt fuit: ſi ida minoribaserga maiores
or one exercitus. Inprud'tiãutille q de eo ſeruog domi Eruarerucenam irs. abull olum
.— — . . — c. = fecit noiĩe dignitatis appellare iuu
r num occiderat ſuppliciũ ſũpſit:cui frater eſſet: anteꝗᷓ ncn ach ar enet aniratiszcot J
ele l UU S tra uero paulo poſt luno eolũ dicit.
Licere dicere:adaptatexemplũ. rñſio autem mimmi fuita ſeipſoaſſũpta hoc mõ ꝙ putabat ſibi li
Humen cere appellare actiũ eo nomine quo ètaſus eſt dum comœdiam quandã ipſius ꝓnũciaretur: in qua
Er ſcriptum erat: incipit comœdia Actiipoetæ romam ſermonis. Agenda: ꝓnuncianda: ſicut apparet
e1. in comœdus. Acta ludis megaléſibus: unde & pnunciatio quæ eſtparsofficiorum oratorisa mul/
ine. tis actio noĩata eſt. Aſſumptiua eſt:beneappellatpartẽ:qm iuridicialis conſtitutio bipartita eſt. Aſ
cſli. ſumptiua. n. eſt dicta: quodaliunde ſibi uendicetdefenſionẽé: qa per ſe eſt inualida. Extranea: extra
reum poſita conceſſio ſupra dicta eſt: conſtitutio eſt prima deprecatio defenſionis apparet ergo in
cums hac re nullam cõſtitutionem poſſe fieri: qi doncedimus factũ:ſed dicendũ eſt ꝙ in coniecturali cõ
ſtitutione fit controuerſia tantummodo de facto. In aliis autem non de facto:ſed de defenſione &
Nrte rõne facti:quæ ducit in cõtrouerſiam poſt cõceſſionẽ:iõ prima cõceſſio ꝑ ſe cõſtitutio nõ ẽ:ſed reſpe
ids . ctu defenſions:quæ ducit ĩcõtrouerſia poſt cõceſſionẽ. Ignoſci:ĩ hac parte naſcit cõſtitutio pp de
iri fenſionem nõ exconceſſione. Ponit enim alius ueniã traductionisſuæ: qa per fortunam ĩpeditus ẽ:
nirt ex hac qdẽ ĩpeditiõe fortunæ naſcitur controuerſia ĩter dicentem & contradicentem: cu aliter diict
ANH eſſe ĩpeditũ: aliter dicat ſe ĩpedirt nõ potuiſſe. Imprudentiam: ĩprudẽtia pomtur ꝓ eo ꝙ dicat ali M —
Pc Aasſe nõ ſciuiſſe. Fortunam & neceſſitatẽ: fortuna ẽcaſus ĩopinatusper quẽ ipeditur uolutasfaciédi ne
vne utputa: aliꝗs reuertes patriã ſpedit a fluuiis: neceſſitas uero ẽquæ cogit nolẽtẽ: utputa fluuiusco/
e git eũ tardare: ꝗq ĩ patriam pꝓficiſtit᷑: has tamen duas partes Cice.ĩ rhetorica ueteri alio ordine ponit
Mlol nam ꝓ fortuna ponit neceſſtatẽ: & ecõuerſo:quoccertenon eſt mirandũ: qm̃ diuerſis rõnibus habi
ſunila tis de utra ; faci leambæ ĩ alteram cõmutari poſſunt:nam cũ dicimusĩcrementa fluuiorum ipediſ/ D
ſe iternoſtrũ ĩcœptũ: eadẽ rõne poſſumusdicere nosper eadem ĩcrementa coactos ut tardaremus. 6„
der Qui de eo ſeruo: ꝗqdam ciuis ſeruum habuit:quem qm̃ ſeruiebatei liberaliter ĩ ægrotatione ſua li vpnαα²ορ
pi berũm fecit priuſꝗᷓ ab eo morboabſolueret᷑: factus igit ciuis eſt ppteruim & magnitudinem liberta
tis: quæ ẽ propria romanoge: & in dando: & ĩ remouendo: omnes. n. ſerui libertati donati illico ciui/
tatem acꝗrebant:timen? igitur ille ne ſi uixiſſet dominus ſuus. Iucrus forte redigeretur ĩ ſeruitutem
ꝗa teſtamenta poſſunt reſcindi: eũ ĩterfecit, Reuerſus autem frater Lentulus illiusocciſi: ꝗ ruſtica/
9 datur audita morte fratris ſtatim ſeruum illũ priuauit uita: ut ſeruũ ſuũ: ꝙ cõceſſũ erat:nõ iunuenẽ
e occidere putãs. Frater eſſet:hoc ẽ: ꝗaa ſeruusocciderat dominũ ſuũ: cuius domini ipſe erat frater.

. Aden R.
Tabulas teſtamenti aperuerir:ergoclater crant tabulæ: pertinet ad ſolẽnitatem: quæ ficbat S
inteſtamẽtis antiqs: ſiquidẽ uocabant teſtamẽta ĩ ſcriptis taniũ: qm in eo includebat uolũtasteſta/ zum
toris ſine teſtibus decl eo facto accerſebant teſtes ꝗ cõfii mabãt:& ſu bſcribebãt ſe uidiſſe teſtamẽtũ. 2²
. Itaq; claudebat &ſigillabat: hoc aũtgenus teſtamẽtiabnoſtra ætate ſelcnelt Fa-n- Abusneſin utũ inn⸗
. turuocãturnũcupatiua: qm uocai teſtes cõfirmãtcoram teſtatore uolũtatẽ ipſiusteſ atoris. Naa que⸗
numiſſus eſt.ergo ciuis pꝑp rõnẽ ſupradictã.Itaq; ccciclins poterat. Fortunãut Cepio: Cepio exer- e
cit ĩ quadã uallecollocauerat:q ꝓ S P-
pterpluuiã ſubitã inge Dtenmen tabulas teſtamẽti aperuerit:cũ is ſeruus teſtamẽto ma
ars exercitusamiſſa ẽ: accuſat apd „ .. . —
Habunosplaebis totius populi , numuſſus e Reeelltudinerdeilͤn 3 diem co ei
r ascrer ernor aur excplu mune meatus non uenit: quod eum aqũ intercluſiſſet. De
lue Snece .—— — Y
e chuert bo leteenece nue a precatio eſt cum et peceaſſe et conſulto reus feciſſe cõ i
ualle NA ter pluuias cxle no pote fitetur et tamen poſtulat: ut ſui miſercatur. 5 ocĩ iu- dcec
Tat. le cComeatus: lacedæmoe r „EGn 1.
ARue n ſparta fiebat quoddã ſolẽéne dicio nõ poteſt fere uſu enire:niſi quand roeo di-
Rerificiu ad qd cũ mult bou zue⸗ cimus cuius multa recte facta eſſe conſtaht : Boc mo-
ceſſarii erãt:negociũ emẽd&αa bouũ , —- . —PEEeE . Er.
mercatori cickgcrrtit Eaiesre do. In loco eeer amplificatonem iniiciemus: ut
nerlionk cSlirurun Eiis pp melcme quod ſi hoc fec et:tamen ci pro priſtinis he eficiis 1
ta fluuioꝶ ĩpeditus cũ ad dictũ diẽ „☚ E. A1 o e er ee r Een
nenirene potuifſeraccuſatus es abs — et. erum nihul poſſulatſignoſci: er⸗ ul
— ęeo multa poſcebãt ꝙ ꝑ eã tarditatẽ! fiudiciuũ nõ ue t: ſed aut 1 ſenatũ: autante iĩperato —, deg
( rꝗ SPuIi & icemo N LaR.- . —AAιπτ veERpen E ſan .
111 enn ohul 4 canu 1 et cõci iu talis ca Potucnie. Ex tral atiõe crimi . icl
=O Tac ſi diceret ꝓfectiõis ĩ patriãa. De/ caã cõſtat:cu feciſſe nos nõ negamus:ſed aliorũ pecca ger
ri LAEN Pc iehemés ratto ſit ati . 1.· — - . . . 4
— 3 Featoueheme pcatio. ſi Pplicatio tis coactos feciſſe di cimus ut Oreſtes cũ ſe defẽdit in
.- OEr peccaſie confitet᷑: in hoc apparet ctomdes etee. e .. . . e 1
ꝗd eſt per cõſtitutiões cõectu. C5!“ matrem cõfer cximẽ.Ex remotiõe crimiriis cã cõſtat.
ſulto:ĩ hoc differta purgatiõe:ĩ illa 11 .
.Rn. cedimus tãtũmodo factũ ipſũ wo⸗
in hacaũt factũ & cõſi liũ ipſius facti:hoc modoaccuſatus Brutusꝙ pompeianas partes ſecutus ſit 4
& Cæſariaduerſatus: rũdet ſe & peccaſſe: & dedita opa: & ſponte & ſibenti aio id feciſſe:in hacuero
parte: licet uideatur nullã cõſtitutionẽ eẽ: ꝗqm oĩa cõcedũtur:tamẽpoſſet inde oriri cõtrouerſia ſi di e
ceret ꝙ conſulto pſecutus ſit Cæſarẽ: ut uinceret:fecit ut libertatẽ defenſaret. hoc in iudiciũ: hæc ꝑs
nunꝗᷓ tractatur corã iudicibus hac potiſſimꝛũ cã: qm iudicesiura admumſtrãtesapud romãos aſtrin
gebant iureiurãdo affirmare ſe cõfirmaturos oẽs leges& inſtituta populi romãi: iuſtitiãq; ipſã ſerua ſer
turosoĩ rõne præmi ſſa. iõ non ſecundu auctoritatẽſuã abſoluęre poterat: ſed ſecundu argumentàa &ε
rõnes allegatas ab ipſis litigatoribus dignispœnisunũquẽq; afficiebãt. Vſu uenire: cõtingere. Cu
ius multa: qualia eent cõſeruaſſe rẽpu. ductaſſe exereitus: uictorias multas cõtra hoſtes reportaſſe. d
In loco cõi: in ſentẽtia generali tanꝗᷓ locoalicuius ꝓuerbii accuſet᷑ malius furti ꝗ capitoliũ agallis 4
ſenonibusliberauit: aut Cato maior demale fũpta pecunia ꝙ carthaginé fecit tributariã. poſtemus
huũcĩ modũ uti loco cõi:nõ ẽ alicuius iudicisaut magiſtratus caꝑe pniciẽ huiusciuis:ꝗ ſit tanta noY 1
bilitate præditus totiens uictoriãah hoſtibus reportauet: quéq; ingẽtia reipu. beneficia cõtuliſſe ne
gare ullo mõ poſſemus. Peramplificationẽé: mouẽdo uelexponẽdo hoc modo: non recordamini
iudices quot pericula ꝓ republiea ſubiuerit: quantu ſanguinem effuderit. Priſtinis beneficiis: qꝗᷓ d
Brutus pompeianas ptes ſecutus fuerit & contra uoluntatẽtuãpugnauerit Cæſar magnifice: tamen „ni
quia tam utilisciuis reipu. fuit: & tätus amator patriæ ſemp extitit: dignustibi uideri debet cui hæc
uenia cõcedatur. Nihil poſtulat: cũ ſciat ſe grauiter peccaſſe cõtra ĩperiũ tuũ nõaudet uemamabs no
tepetere: uerũ ueſtræ partesuidẽt iudicesulſtro ei ueniã tribuere: sec finẽ: ut tantus ciuis: & tam p/ m
ſtans depereat. Quodaut dicit ſe non petere ueniam uideturnonuelle petere rẽ n uſtama iuſtis ꝗa No
iurati udices ſunt. Nenconuenit:refumit id inquonõ poteſt uerſari hoc genusconſtitutiõis & ſub Le
iicitapud quos miagiſtratus tractari poſſit. In ſenatum: ꝗ poteſt & condere & ſuſpendere & reſcide n
re leges:ut libuerit ſine auctoritate & confirmatione cuiuùs nulla lex fieri poteſt. Solebant enĩ ꝗ legez AN
* daturi erant primo eamad ſenatum referre: ut confirmaretur: unde hoc dicebatur: uelitis ubetiſ d
quaſiſine ipiis hæc fieri non poſſit. In iperatorem: ĩ quoeſt auctoritas totius populi. ſignificat au/ ́”YUVƷN
tem imperator hoc in loco ductorem exercitus: namcum Cicero ſcripſit hancartem iuuenis admo
dum erat:neq; Cæſar occupauerat rempublicam a quo poſtea imperatores uocati ſunt omnes cæſa .
res. Ex tranſlatione: uocatur etiam ſtatus compenſatiuusuel relatio crimmis. Aliorum peccatiss
bene ideo uocatur relatio criminis: quia fit referendo par pari in ſimili crimine ipumto. Confe⸗-/ 45
rens crimen: accuſatus enim Oreſtes:q; matrem occidit:confitetur:ſed tranſferendum crimen ĩ ma d
trem: dicit ſe bene feciſſe: quoniã ea patrẽ occiderat ſuum: &nõdũ pumtafuerat. Remotiõe crimis Y
crimen hic ponitur pro reaccuſata:utputa ſiquisnon negathominem occidiſſe uel furatum eſfle. 4

eſx. Si culpã ipſa: in hoc aũt differt a ſuperiore ꝙ in tranſſationẽ tàqᷓ moti magnitudinẽ criminis alio
udi, rum ulciſcimur eos ĩpunitos: & cadit in uolẽtẽ: par pari referendo: ut ĩ forte ferre mortẽ pro morte
Ani abaliisnõ punita. In hac aũt excuſatio culpæ per obediẽtiã perſonæ maioris ĩperãtis & poſſet eandẽ —
1. M, in nolẽtẽ:utputa ſi conſules ĩ quoꝶe poteſtate eſt tota ciuitas tanꝗᷓ in regibus impaſſent littoribus ut
oe, quẽcũq; interficerent.non liceret aũt ſi a punito imparetur illud fleri abaliquo mortaliũ ſine pœ .
næ punitiõe. Vel ĩ hoĩem: puta in ſenat cõſules iperatores ꝗ ĩperaſſent littoribus: ut aufferrẽt ma
Wdm „ r n r f Il hoiem de ciuitate: ſeditioſũ rol/
lüni cum a nobis non cirmẽ ſed culpã ipſam amouemus. lerent. In rem quãpiã: res appella/
l etuel in hoian trãſferimus. uel ĩ rẽ ꝗpiam cõferimus. arA ericA u arntgf⸗

. In hoĩem tranſtertur: ut ſi accuſetur is qui Publiũ Sul fieri ĩ ciuitate. P. Suſpitiũ: fuithicſe

W . „ 1. r 1 —,.1- 1 Si er tereed t /
pitium ſe fatetur occidiſſe: et id iuſſu cõſulũ defendat ditdibus ded itus: quẽcoſulesa lit-
dri⸗ . „ 2. toribusĩterfici uoluerũt. Rõnẽ:quo
N et eos dicat nõ mõ imperaſſe: ſed rationẽ quoq; oſten- q; duos he⸗ her deicnl. iszn deli/
N dſſſe:quare i . . 1 cet obedietia littoris ad conſules: 4/
diſſe: quare id cere liceret. In Kem confertur bus parere neceſſe ẽ: & ipſã iuſtitiã ꝗ
ex teſtamẽto quod facere iuſſus ſit ex płebiſcita ere- uidetur concedere: ut ſeditioſus hõ
tur. Ex cõparatione cã cõſtat:cũ dicimus neceſſe fuiſſe poſrlete occidi quocg;. Inrẽ
etkrh — . —R—— H i ex teſtamẽto:qdã moriẽs reliquit
alterutrũ facere:et id quod fecerius ſatius fuiſſe facere. hæredẽ amicũ ſuũ ea lege nõ prius
r Ea huiuſmodi. Caius Põpeius cũ a gallis opſideretur adeat hæreditat quãiß a:ſtatuerit
irnn ſſ UornS doſſet: uemit d hoſt a „ colũnã in medio tẽplo:& ſtatuã ipſi
aifnet neqʒ eftugere ullo mo poſiet:uenit c hoitiu ucibus, us ſupipoſuerit. Explæbiſcita ute.
ec collocutõem:ita diſceſſitut impedimẽta relinquerxet: tur: quod ʒ hipet oco publico
tüpern ſ=zctciti ed ſatius cſſe divit amitterc impedi LEWν qua: quale téplũ é& forũ ædificari
e. cxercitu uceret. atius eſie dixit amittere impedimg. poſſe. Plæbiſcita aũta tribunis fieey.
Küld ta quã exercitũ:æxercitũ eduxit: impedimẽta reliqt ac bãt hoc mõ. Cõuocato,n, populo
zi ſletie, e.. . —. ſenatu his uerbisutebant: decreut/
tionũ ꝑtes ſint ſatisuideor oſtẽdiſſe. Nũc qũo easet uoz uelitis: ſic iubearis Ex Cõpara
Cta dia tra tari cõueniat deméfrz Hdz: ſi brins aperi- tiõe: & ſi diceret ex duobusextremis
M r qua Ula tra couenlat demol ebe SA eri cõp aratis utrũ fuerit melius Cõpa H
— emus ꝗd oporteat ab ambobus ĩ cã deſtinari quo rõ raè ſoaut põt eẽ triplex: p magis: per
len — ⸗ s mmw inus: & p æque. Alterutrũ facere
nüher oĩs totius ratõis cõfer r.6 õſtitutione igitur reperta uelarmauel equostraducere: hoſti
eHI . ASEEPErA —— . —— ä
niin ſtatim quærenda ratiò eſt. Ratio eſt quæ cauſam facit busaut cũ toto exercitu fame perire
Mlau Satius fuiſſe nihil ẽ cõparatio: qa di
mnnd ” „.»ꝰ cit hancalterã eẽ uel fuiſſe cõditio
. 1 nem præſtantiorẽ. Cum a gallis: hic pugnabat in liguria: quæ dicit gallia Ciſalpina: uel Iõbardia
quæ eſt citra ianuã: & illicdeductus in anguſtia circũſedebatur ab hoſtibus. Obſidebatur:ita clau
agl Qebatur undiq;: quod oẽsaditus erant ſibi occluſi hoſtes dicunt: undedicant᷑ hoſtes qui ſe uolunt
laun adæquare: c aduerſario ab hoſtiendo dicti uel oſtãdo. lIta diſceſſit modus breuiãde or̃onis.præter
urmd miſit. n. ea quæ per ſequẽtia intelligi poſſunt. Tacet. n, quæ in utrunq; ducem de conuentione dicta
Gulſen⸗ ſunt.Impedimẽta:uaſa & reliqua neceſſaria militibusad uſumquotidianum: quæ alio uocabulodi
rü cuntur ſarcinæ. Accerſitus. ſ. crimen: poſſetaũt oriri alia per eiuſdẽ conſtitutionis quæ eſt ex diffi
