tuiſſent:quo facto decretum interpoſituùm eſſe dicebant. Aut prætori:quia poteſtatẽ hẽbat feren/

di & tollẽdi:leges ſuſpendendi:& reli.

qua quæ ipſis placuiſſent: unde catexochin iushonorarium uo

catũ eſt ius prætoriũ. Aut cõſuli: pꝑ maximam eag poteſtatem: quia ipſim hila regibus differebãt:
niſi quod annui tantummodo erant cumilli perpetuo eẽnt: aut tribuno pla bisqui coſtitut ſunt: ut
plæbem tueat a conſiliis ſenatus. Vnde nihil:licebat fieri ſinetri bunis:quoꝶ potentia propter mul
titudinẽ plæbis & dignitatem ſignificauit Ci Tepiſtola ad Thermetẽ legatũ: ubi ait: cur ego te nelĩ ĩ
cidere in terrores tribunit os: quàpropter Valerius quoq; antiaseum magiſtratum facem tribunitam
ſæpe commemorat. Aliud decreui: quantum ad decretum ſenatus: nterpoſitum iudicauit ad reli
quos:ut magiſtratus iudices. Cum mandatt ageretur: quidam aureos centum com miſerat merca
tori in mercaturam proficiſcenti is itinere mortuus eſt:isqui cõmiſit ab hærede pecunias repoſcit:
neq; ille quicꝗᷓ ſibi debere lisad. M. druſum defertu r: qui pro petente ſentẽtia tulit: unde ueroad ſex

tum Iulium delata aliter iudicata fuit.

Iudiciũ reddidit: pro uoluntate petentis iudicauit hoc eſt:

dixitaureospetitori reddendos. Mandatum aurem eſt offitiu mgratuito ſuſceptum: unde mandata
rii ſunt quibus illud cõmittitur. Lucilium poetam: ſcilicet ſatyrieum. Nominauit. i.nomme pro
prio appellauit: apud maiores uetitum fuit & Pœna cõſtituta his qui maioresſe ſine nomine dignita
tis uocaſſet. Vſu ueneri t:hoc eſt cum hoc contigerit. dicunt autem rationes ad exercitationem do/
cet enm quomodo debeamusoſtendere per regulas iurisaliquid fieri uel non fieri debere quamuis
ſcitaliter abaliquibusi udicatum iudicem:cum iudicem conferemus alteꝶ altero præſtantiorẽ eſte
dicemus hoc mõ.imperitus qdẽ ille iundicanduse ludex ꝗ hoc ita iudicauit cũ cõſtet p textum ip/
ſum iuris uel legẽ alio pacto fuiſſe iudicatum: quia huic potius qui excellentior hẽtur fides eſt adhi
benda. Tempusc tem pore:nondũ condita erat lex ꝙ filius ſuccederet patri: qm illud iudicatum
fuit quod fratri deberent:aut tenmipora turbulenta erant & bellicoſa.itaq; cũ leges ſileant inter arma
illi iudicato credere nullo mõ debemus. Numeꝑꝶ cum numero:quãqam uno ſudicatum ſit fratrem

1.

ſuccedere debere: tamẽcredere non oportet: qm multi innumerabiles aliter ſe habere rem iudicarũt
Ex æquo: & bono hoc genus iurisex xquo& bono:quandoper diſpenſationẽ nouæ legis miiorismi
t Saàmas ſeueriorem legem ad utilitatem communem ciuitatis hoc modo:lex erat:ꝙ nemo crearetur
Inperator ante uigeſimum quartum annum. forte cõtingit ꝙ duo ſcipiones imn hyſpama ꝓfligati ſũt.
Cut rei:uiſi romani ꝓuidiſtent ſtatuseorum peſſi nie ſehabuiſſetaitaq; facta eſt mitior ꝙ licebat añ

nig

Cott

lati

jor:

en⸗
ſore

ſcl
le⸗
lur

1

Lon
lrn

cume
ſeden
x
cetan
ſnad
doer

m
Conn⸗
u

ſren
wW.
ncrir.
ſorrat
unl
oleni
bunrn
Itadi
en
men
hoet
manann
nne
maco/
awuis
ee
vmi/
Kachi
carun
cram:
mm
lorn
atnl
nſi⸗

a

7—
N —

—7

uigeſſimum quartum annum imperatorem creari.electus igitur eſt. Scipio qui ſi accuſareturquod

cõtra legẽ creatus eẽt: & lege æqui & boni põt accuſari: græci. n
latini uocãt æquũ & bonũ quoniã ex legis unius fractiõe ius al
ior ãànis. Ix. cũ lex ſit ſupra ꝙ ſenes & ægroti p eã lehẽ coheren
genariu annũ liceat nõ ire in ius. modo cognito rẽpro ſe det.
ſores hoc modo ꝙ procurator ẽ cãm alienã agi in loco abſenti

ut maior annis.lx.et cui morbus cauſã cognitiorẽ det.
Ex eo nouũ genus cõſtitui cõuenit ex tẽpore et ex ho-
minis dignitate. Ex pacto ius eſt ſiquid inter ſe pepige
runt:ſiquid inter quos cõuenit. Pacta ſũt quæ legibus
obſeruanda ſunt hoc mõdo. Rem ubi pangũt:oratio
nẽ pangunt ĩ comitio:aut in foro ante meridiẽ cãm cõ
iicito. Sunt itẽ pacta quæ ſine legibus obſeruãtur ex cõ
uẽtu:quæ iure præſtarce dicũtur. His igitur partibus in
iuriam demonſtrari iusc onfirmari conueni:idque in
abſoluta iuridiciali ſeruandum uidetur.
De comparatione. „
Vmex cõparatione quæretur utrum ſatius fue-
rit ager id quod reus dicat ſe feciſſe: aut id quod
accuſator dicat oportuiſſe fieri:primũ quæri conuenit
utrũ fuerit utilius ex cõtẽtiõe:hoc ẽ utrum uenuſtius:

uocãt hoc genus iuris epichia:& bene
iquãdo ſeruat & utilitas cõſeqt. Ma
t.Itaq; mitigãus & ſcriptũ ẽ ꝙ; ĩter ſexa
diſtnguũt autiuriſcõſulti carũ defẽ/
:puta ſiquis exiſtẽs ferrariæ mittit bo/

noniã quẽpiã ꝗ ꝓ ſe cãm dicat.itaq;
pro abſenti dat᷑ cognito alicui pᷣſen⸗

ti & ꝓpinquo:ut ſiqs cãm dicat ꝓ al

tero utiq; in eadẽciuitate exiſtẽte pa
tronus ẽ:ꝗ proalio orat & uadit ad
aduocatů: aduocatusaũt eſt qui re/
cipit cãam. Nouũ ius cõſtituti cõue
nit:hoc ẽ cõuenit condere nouã legẽ
quæ diſpẽſet & mitiget priorẽ ſeue/
rã. Ex tpe: ꝓ ĩcõmoditate tẽporis:
utde exẽplo Scipiõis ſupradicto:uel

unicuiq ex neceſſitate ius petere die

bus ſanctis & nõ faciatis. Ex dignita

te hoiĩis ut ſi diſpẽſetur lex ſupiusdi

cta in iùs eamus cũ uocẽ hoc mõ lice

at uxori ĩ iusuocarenõ ad ius ſecula

riũ: ſed ad ep̃atũ cãm ſuam dicete.
nã uidebãt inhoneſtũ matronãad pᷣ
torẽ ire.lItem ſi lex eſſet talisprinci⸗
pis:liceat unum ꝗ pro ſe ius dicat ex
hiberno tepore eẽprincipẽ quot die
bus in publicum prodire. Ex pacto

ius eſt. i.ex priuata cõuentiõe. eſt.n.

duoꝶ uel plurium in idem conſen/
tiẽs. ideo a pace dictum putant eo

factointer diſcordes concordia facta ſit. P epigerit: ꝗᷓtum ad ſolẽnitatem uerborum & ſcriptura/
rum. Conuenit: pertinet ad pactum quod ſine ſolẽnitate fit: puta ſine teſtibus ſtipulatioms & legi
tima uerborum ſtipulatione. Pacta ſunt: quæ legibus ſeruanda ſunt: alias pacta ſunt quæ leges ſpon/

te conſeruant: quia cũ ipſis legibus cõueniunt ſuper legibusfundata ſũt hoc modo,lex eſt ꝙ nemo

operarius pluſquam decem ſolidisoperam uniusdiei exiſtimtt: uenit unus eius operam petens & am

bo conueniunt ut decem ſolidi ſoluantur: ſicut lex præcepit: & non eſt contrarium. Rem tibi pan/
gunt:orationem pangunt:hoc genus pacti quod fir ſecundum leges:non eget aliqua ſolennitate nec
teſtium: nec alterius ſtipulationis: ſed nudistantum uerbis: & ſimpliciter componitur quoniam pro
pter leges uideri non poteſt. Itaque cum rem paſciturſola oratio requiritur & uidetur pertinere ad
illud quod dixit: pepigerit, hoc uerbum autem pango antiquum eſt: nam nosdicimus pango. In co
mitio aut in foro:per exempla ipſe quo Romulus& Titus tatius in unum regnum conuenere:fecerũt
hoc pactũ quod licitum eſſet eis dare iura ſiue ĩ comitio:ſiueĩ foro iuridiciali:cum tamen ea loca di
uerſisofficiis conſtituta eſſent. nam comitium erat locusubi conueniebant cũᷣ aliquid de ſtatu ciuita
tis erant tracturi. Forumautem iuri dandoconſtitutumeſt. Hoc autem pactum ſine aliqua ſine ſolẽ
nitate ſtipulationis uel teſtium: uel ſcripturaꝑ obſeruant: quia noneſt contrarius. Coniicito: con/
ducito. Sunt autem pacta: hoc eſt alterum genus pacti: quod ſit: licetcontra leges: tamen ſeruat pp

ſolẽnitatem teſtiumſtipulationis ſcripturæ hoc modo de utroq; pacto. Exemplu oſtendendum e
quod acceditad operarium: & uno dieeiusoperam cõducit decem ſolidis: ſicut ẽ ex more: hoc ẽ pa/

ctu quod ſeruatur legibus: uerũ & penuria eſſet operariorum: & unus peteretuigiti ſolidos: cũ de iu
re non dentur niſi decem: tunc ſtipulatione & ſolẽnitate opus eſt: &tunc ſeruatur hoc pactũ ſine legi
bus:quoniã pacta ſolẽnitate facta dicuntur frangere leges. His igitur partibus: concludit partes iuris
per quas nospoſſumus demonſtrare utrum aliquid iure an iniuria factum ſit. .
Vm comparatione: exequiturnunc ſecũdã partẽ iuridicialis: quæ dicitur aſſumptiua: quã
c in plures partes diuiſerat: thema ſuperius poſitum Pompilii fuit: ꝗ cũ ĩ anguſtias mõtium
deueniſſeta gallis obſeſſus eſt. & tandem ut exercitum liberaret ĩpedimẽta reliꝗt: accuſat
ꝙ ſtatũ romanũ prodiderit: quod romanũ eſt ſemper in armiseſſe: necunquã ꝗeſcere: qd
cum arm perdiderint neceſſe eſt ut romani hoſtibus ſuccumbant. Quæretur. ſ.improbando: de/
fedendo facta Pompilii. Vtrum fuerit ſatius: quæro a nobis iudices: utrũ fuerit melius arma dum

taxat:aut uiros ſimul cum armis perdere. Contra ſi exercitustotus cum hoſtibus egregie pugnaſſet li

cet cum armis interiſſet ſtatus romanus maiorem laudem & fructum reportaſſet. primum poſito ca

ſuad utrunque litigantem pertinet, adhucoſtendit regulas perfuſas: quibus uterque utatur. Ex
contention?:ſideſt comꝑarando utilitatem & damnum reipu. permiſſſonem armorum tantum:aut

111
„ J

armogecum uiris ſimul: noc extar expoſitiue.

Eꝗqdẽnõ uideo ꝗ honeſtas ſit cũ incõmodism⸗
cilius pugnãdo exercitũ adduxiſſe. Cõducibilius:
iter feciſſes quã arma turpiter dimitter

tũ ptinebat. Interponet᷑ ſuſpitio:ñ
ẽmirãdũ ſi hoc fecerit:qm̃ ſemp ha
buit odiũ militũ ſuoꝶ: itaq; cõtẽtus
fuerit hoc euemiſſe:ut iracũdiã cũ ĩ/
cõmodismilitũ exaturare potuſſſet
uel ſiꝗs dubiteteũ grãdẽ pecuniã ab
hoſtibusaccepiſſe cũ ſemp auariſſi
mus fuerit. Sed dolo malo: cũ odi
um habuerit:ĩ oẽs militesarma di/
miſit:nõ ut utilius putaret:ſedut irã
ſuã exaturaret. Poterat ne uitari:ñ
debuiſti cõſiderare ſi ĩ anguſtias iuiſ
ſes te nõ ñ poſſe ſine ĩcõmodis exẽ/
ptuꝶ.itaq; nõ poteras potius collem
aſcẽdere quã ĩ uallẽ & anguſtias de/
ſcẽdere. Ad defenſorẽ cã refellet:
qũo qd pecuniã & ꝓparua utilitate
ſubiſſẽ̃ ĩgẽs damnũ & uitæ piculũ:
nõne ſciebã ſi id feciſſẽ romæ peſtea
puniũdũ fuiſſe:aut qũo ꝓ odiomi/
lIitũ id feciſſẽ nõni fuiſſet mihi ma/
ior ignominia ex turpi deditiõe quã
utilitas & iracũdia exaturata. His
ſic tractatis: poſitis regulisab utraq;
arte & cõfuſas & ſeparatas adiũgit

ocoscões ꝓ utroq;. Accuſator utet

loco cõi:ſi dimittitis udices Põpili
um ipumtu: cõſiderare qᷓtũ piculũ
ſtatui romano factu ſitis. eteni ocs ĩ/
peratores paruopiculoaudebũut de
utili iudicare & ſtatũ noſtꝑꝶ ĩ picula
cõiicerẽt pmaxima cũ ad ienatũ pti
neat. Per cõqueſtionẽ: duo ſignifi/
cat & locũ miſericordiæ & ſit cõſide
rare ꝗ ſtatus ĩpatoꝑꝶ ſit hũt multos
fatores cũ fortunam habẽt ꝓſperã:

modis maximis pugnare:

facilius cõducibiluus. Deinde oportebit quæri ipſũ ne
oportuerit iudicare:utrũ fuerit ut lius: an aliorũ fuerit
utilius ſtatuẽdi poteſtas. Deinde interponetur abaccu
ſatore ſuſpitio ex cõiecturali cõſtitutõc. quare putetur

non ea ratiõe facũ eſſe: quod melius deteriori antepo

neretur: ſed dolo malo negociũ eẽ geſtũ de aliqua pro

babili cauſa. Deinde quæretur potuerit ne uitari ne in

eũ locũ uẽiretur. Ab defeſore cõtra refelletur argumẽ
tatio cõiecuralis: de qua ate dictũ eſt. His ita tractatis
accuſator utemur hoc loco cõi in eum ꝗutileutili ꝑræ
hoſuerit:cũ ſtatuẽdi nõhaberet ptãtem. Defenſor cõ-
tra eosꝗ æquũ cenſeãt rem ꝑnicioſã utili preponi: ute
tur loco cõi per conqueſtionẽ:et ſimul quæret ab accu
ſatoribus et ab iudicibus ipſis ꝗd facturi eſſet ſi in co lo
co fuiſſent: et tẽpus: locũ: rẽ diliberationẽ ſuã ponetan
te oculo. De tranſlatione.
Ranſilatio criminis ẽ cum ab reo facti cauſaĩ ali
orũ peccatũ trãſteretur: ĩ qua primũ quærẽdũ
eſt uere ne ĩ alterũ crimẽ traſferatur. Deinde ſpectan
dũ eſt an æque magnü ſit illud peccatũ quod in aliũ
tranſfertur. ac illud quod reus ſuſcepiſſe ſe fateatur.
Deinde oportuerit ne in ea re peccare in qua aliusan-
te peccarit. Deĩde oportuerit ne iudiciũ ãte fieri deĩde

ſi uero perdũt oẽsꝑſequunt᷑. habenda certe nobis miſericordia cũ detanto culmine poteſtatis & ho
noris ad tam ifimũ ſtatũ puenerim: ut per cõqueſtionẽ hoc ẽ per lamẽtatõem hoc mõò infelices certe
ſunt imperatores oẽs qui licet oĩa pericula pugnando ꝓ repu. ferant: tamẽ nõ Hon unt ciuibus ſuis ſa/

tiſfacere,

Quod facturi eſſent. quæroaboibusueſtgꝶ quid faciendũ putau

etisſi in eo ſtatu fuiſſe

tis. Tempusaãnte oculos:cõſiderate incõmoditatẽ tẽporis:erat mẽſisauguſti:nõ erant pluuiæ: aridi

tas maxima: uel erat hyems. Itaq; cumnon poſſemus ſtare ſub aquisneceſſe erat diuertere in eo loco:

ubioĩa erant parata ad hyemãdũ. Rem: eramusoés bello fameq; cõfecti: unde milites minabant ſe
ad hoſtes fugituros. Locos: locus erat ſterilis: ſaxoſus: ags mmuaisneq; fontes: neq; flumina habe/

„

bat:quibus equi homineſq; uti poſſent.

Ranſſlatio crimis: abaliis dr relatio: uel ſtatuscõpẽſatiuus: eoq; par pari uideat referre is 4

t icit ſe occidiſſe quẽpia: qmẽt ipſe ĩſimili crie peccauiſſet. thema põt eẽ duplex uel Hiore/

ſtis ꝗ Clytẽneſtrã occiderat: aut oratiæ a fratre occiſæ qm publica lætitia ſola plorabat ma
ritũ: & nõ fratrisſalute lætabat. hiſtoria ẽnota: hogaut exẽplogꝶalterutro utemur: & tex-
tus regrere uidebit. Cã facti: puta morsagamẽnomis: aut lachrymæ oratiæ. Inalioꝶ peccatũ traſ/
ferre: ĩ hac aũt cã nõ defẽdius peccatũ: ſed cãm ꝑ cõpẽſatõem alterius facti. In qua primũ qrẽdũ eſſe
uege ne det regulas tractadi, dicit ergo: uidẽdũ e prio ſi ille ꝗ occidit aliũ moriatur morte. Aut illa ꝗ

exponit.n.quid ſit utile Sciendum eſt. n. ſecũdum phi
loſophosutile ab honeſto ſeparari nõ poſſe. Venuſtius: ad laudẽ & formã: q romamsfuit igenna.
ꝗn potius temerariis ifamia affert fa/
maior utilitas reipu. acceſſiſſet ſi gladius ſtrictis
e:cũ romanũ ſi pugnando penitus mori quã turpiter uiuere.
Oportuit iudicare: fuit ne cõceſſalicẽtia iudicãdi ut& fueritmagisutile illud qd feciſti:etenĩ a ſena

deflet maritũ &õ fratrẽ: ſicut oratia. Atq; an magnũ ſit: occidi matrẽ. nã ipſa patrẽ meũ occiderat:
quod æque ĩdignũ fuit. Cõtra uero debuiſti oratiã occidere: ꝗa lachrymæ nõ ſunt uere cãocciſioms.
In qua alius peccauerit:licet Clytẽneſtra occiderit patrẽ tuu:nõ tamẽ debuiſti eam punire:cũ tur/
piſſimũ ſit eos imitari: quos improbas, Itẽ nõ eſt imitadus malus mos: ut hæc tin pro lachrymisocci-/
derat. Iudiciũ ne ante ferri: leges ſunccõditæ: ut ſiquis peccauerit puniat a iudicibus& nõ ab alifs,
—

ſa⸗

tio

exa

4

. B
5 9 .
— „

Cum factum iudicium non ſit: ſunt hic duopexcata conſideranda: & morsmatris:quod eſt contra
oẽm pietatẽ: & ꝙ eã ĩdẽnatã occidiſti: factũ. ſ. ex culpa tua: qa tuoccidiſti eã. Locus cõjs: nõ dubium
&aα quotiés uiolẽtia regnat: &nõ ius: ciuitasnõ ẽciuitas: ſed latrocimũ. nãad qd ergo ſunt ĩuẽtæ le
ges &magiſtratus. Percuctabit: cũ dicas recte abs teocciſãcẽmatrẽ. Quæroabs te: ſitudicas recte te
occidianteꝗᷓ iudicaris. ualidũ ꝗdẽ hoc argumẽtũ ẽ Quid credis alios. ſ. facturos hoc tibi cõcede/
rẽt. Oĩa iura cõfoderent᷑: &o&ιsπÜο0ε1:171οριτ.derit. Si ipſe acchſator: qd diceres: ſi ego cadẽ rõe

cum factũ iudiciũ nõ ſit de illo crimine:quod in aliũ

trãſferatur. Oporteat ne de ea re iudiciũ fieri: quæ res ĩ

iudiciũ nondũ uenit Locus cõmunis aecuſatoris con
tra eum: ꝗ plus cẽſeat uim ꝗᷓiudiciaualere oportere et

abaduerſariis percũ ctabitur accuſator quid futurũ ſit
ſiidem cæteri faciant: ut de indẽnatis ſupplicia ſumãt:

quod eos idẽ feciſſe dicat. Quid ſi ipſe accuſator idẽ

facere uoluiſſet. Defeſor eorũ peccati atrocitatẽ profe
ret in quos crimẽ trãſfert: rem: locũ:tẽpus:ante oculos
ponet: ut hi qui audiunt exiſtiment: aut non potuiſſe:

aut mnutile fuiſſe rem ĩ iudicium uenire. „
De conceſſione.

Onceſſio e:p quã nobis ignoſci poſtulamus. E

Qiuiditur in purgationẽ et deprecationẽ. Purga
tio ẽ cũ cõſulto a nobis factũ negamus. Ea diuiditur ĩ
neceſſitudinẽ: fortuuã: ĩprudẽtiã. De his ꝑtibus primũ
oſtẽdẽdũ ẽ deĩde ad deprecationẽ reuertẽdũ uidetur.
lLEc neceſſitudine. —
Rimũ cõſiderandũ ẽ.num culpa uentũ ſitĩ ne
ceſſitudinẽ: num culpa ueniẽdi neceſſitudo fece

rit. Deinde quærendũẽ: quomodo uis illa uitari potue

rit: ac leuar Deide is qĩ neceſſitudiᷣem cauſam cõfe-
ret exꝑtus ne ſit ꝗd cõtra facere:aut exco gitare poſſet
deinde num quæ ſuſpitiones ex cõieturali cõſtitutio

ne trahi poſſint quæ ſign ificẽt id cõſulto factum eſſe
quod neceſſatio accidifſe dr̃. Deinde ſi maxie neceſſi⸗
tudo quæpiã fuerit:cõueniat:ne eã ſatis idoneam cau-

ſam putari. De imprudentia.

Iautem imprudẽtia reus ſe peccaſſe dicet primũ

„ .⸗ %. . . *
quæritur utrum potuerit ſcire an non potuerit.

tus rei ſit:multis modispotuiſſeseuitare:ſed

peſtate in portũ rhodi

ſtas quã remis cõtra nitẽti

nr̃a uerſari ueniſti ut pᷣdarerisñ ĩpulſusa tẽpeſtate. Si maxĩa nece ſlit ann.
peſtas:ꝙ nullo mõ reſiſter epotuiſſes. Cõueniatne cãm: qd ad nos tẽpeſtas fuerit

te occiderẽ ĩdẽnatũ?nõne eẽt ꝓcede
reĩ infinitũ. Defenſor facti atroci⸗
tatẽ:cõſiderate iudices ꝗd ſitoccide
te regẽ ad occidere maritũ ſuũ? &
nõ ſolũ nõ dare pœnas ſuas:ſed ẽt re
gnare cũ adultero. Rem: cõſidera
re qᷓtus dolor:qᷓta ignominia ſit ui/
dere occiſorẽ patris regnãtẽ. Locũ:
regĩa erat & ĩ arce ſe cõtinebat. Ita⸗
q; 1 ius uocari nõ potuiſſet. Tẽpus:ea
hora ſola erat:cnm mox ſtipatoꝶ co
pia acceſſiſſet.ltaq; ſi diſtuliſſẽ fru/
ſtra poſfea in ius uocaſſem. Vutile
iudiciũ uẽirẽ:utiliſſimũ iudices ẽ
ad rprimẽdũ maloꝶ mores:ſi ubiq;
iuẽiãt:puniãt potius ꝗᷓ ĩ ius uocare.
Er ꝗᷓ ignoſci poſtulãus: ſi
p poſt cõceſſionẽ. facti unde
peoſſit oriri dubitatio: quõ
ſiit cõſtõ:cũ nulla ſit cõtro
uerſia. Soluit ãt ſic: ꝙ ĩ iuridiciali
nõorit cõtrouerſia de facto:ſic ĩ cõ/
iecturali: ſed orit᷑ de recto: uel de ue
nia dãda: uel nõ dãda. Reus. n. dicit
ueniã eẽ cõcedẽdã: qa factũ ẽ nõ ſpõ
te: aliter negat id fieri oportere. Pur
gatio: dat diffinitõem: ſed poſterius
tractabit. negamus. n. apud Ci. ſem/
exponet ꝓ dicimusnõ. Cõſulto
actũ negabimus: ſẽtiebã neſcio quẽ
ſternẽtẽ:itaq; cũ uox eẽt credẽs eſſe
camẽ hoĩem percuſii.
Eceſſitudinẽ:qᷓ dr̃ ĩpellẽs
n nolẽte ſortuna:ꝗq dr̃ caſus ĩ
pᷣmeditatus:q ĩpeditne fa
cias: ꝙ uolebas. Imprudẽ

„

tiã capit Snaratia⸗ Primũ cõſi/

derãdũ ẽ. Erat lex apud rhodios: ꝙ
nulla nauis roſtrata uẽiretad portu:
ꝙ ſi fieret ĩpune caperẽt :& publica
eẽt: euenit ꝙ nauis cypꝑ cRSda tẽ
appullſa ẽ:
fupuenit ꝗᷓſtor & eã petiit:ad iudici
um differt᷑: itaq; his regulis utẽdũ ẽ
Nu culpa uẽtu ſit ĩ neceſſi.unũ ꝑꝑ

D tctẽpeſtatẽ excuſandus nam anteq uõ
tus eẽt nõ debebas appropinꝗqᷓre ad portũ, Nã culpa cõtra excuſandusſu: qa lõgc graà lu.
erat uerſa ĩ cypꝑe:ſed uis tẽpeſtatisnauĩ uicit: & huc ĩpulſa Enobis ĩhibẽti us. Quõui
ſũtalia loca:p ꝗᷓ poterasnauigare:i. taq; cũ ſcires piculuũ eẽ tẽp
rẽdũ fuit. Leuari: nõ fuit tãta tẽpe

ndusſũ: ꝗa lõge erã a littore & nauis
rari potuerit:

eſtate ſurgẽte: neamitteresnauĩ aliud ꝗ
bus & uellisnõ potuiſſetis ſupare. Exp
neq; tẽtaſti:neq; curaſti uitare: itacq; excuſandus nones.
Qusr ſignificẽt id qd cõſulto factũ: tu ſẽp exercuiſti practicã: &cu ſcires multas nauescirca littora

ſſitado:puta ſi fuſſſet ſeuera tãta tẽ
zuelnõ fuerit quo-

uis pacto puniẽdus es:nam lexnr̃a nõ noiat tempeſtatẽ.

ſ Iautẽ propter imprudentiam: atqui duplex

eſt: mprudentia ſcilicet facti & iuris facti. Itẽ

duplex.ſ.facti ꝓprii: uel alieni ĩprudẽtia: facti ꝓprii nõ meret ueniam: puta ſigsnegaret e

. .

quicꝗᷓ debitori cum pecuniasnon meminerit ſeaccepiſſe. Facti alieni meretur uenſam:ut ſiqs in alie
nã patriã ꝓficiſcẽs cõtra mores eius patriæ arma geſtaſſ. et. Imprudẽtia quoq; iuri duplex. ſ. ſcripti &
nõ ſcripti.Nõ ſcriptũ iusmeret ueniã: ut fi filius dicat ſc gnorare eẽ cõtra pietatẽ:ꝗ ei cõtradicit.Scri

ptuũ ueronõ meret: ut ſiꝗqscõfiteat p ĩprudẽtiã ſe pulſa

epatrẽ: qm nõ ſciret legèé eẽ: ꝙ qui patrẽ pul

ſat hæreditate priuet: hæc aut de qnũcagit ẽ iprudentia facti: & meret ueniã: t ut ĩqt Ariſtoteles ĩ
ethicis: debet ſubſeꝗ dolor utzepotuitſcirean nõ. Notãdũ ẽẽt:ꝙ aliq ignorãtia ẽcraſſa:ꝗq ignorat ea:

q oẽs ſciũt:puta ꝙ nõ comedant᷑ car
nes ſabbato:& hæc nõ excuſat. Si ãt
aliꝗs ueniẽs rure portaueritarma: q
ipſo abſente phibita fuerãt: is uenia
meret. Erat ergo lex: ꝙq nemooccide
ret ciuẽ: & oĩs ſeruus factus liber eẽt
ciuis. Quidã habuit ſeruũ: quẽ mo/
riẽs libeꝶ facit abſente fratre:is cum
reuertitur iter aperiendũ teſtamen
tũ: ueniũtad cõtẽtõem:& ſeruũ libe
rũ & ciuẽ occidit.ergo lis ſic tractat
ex parte rei rure eram: cũ factus ẽ li/
ber: nec potui ſcire ꝙ; frate? teſtatus
ſit.nã claudebant teſtamẽta ſtripta
P teſtatorẽ:& teſtesnõ ſciebãt quid ĩ
ſcriberent: niſi ꝙ eo facto ſcribebãt
ſe audiſſe illud teſtamẽtũ ĩ ſcriptis
nũcupatum. Itẽ põt eẽ aliud exem
plũ. rhodi lex erat: ꝙ nemo ſacrifi/
caret de uitulo. forte ꝗdam in tépe/
ſtate uouerũt ſe ſacrificaturosde ui
tulo cũ eẽnt i littore:ẽ ergo ĩpruden
tia facti alieni. Vtg data ſit opera:
potuiſſe ſcirea multiscũ ĩgreſſus es
ciuitatẽ: ꝙ arma nõ ferebant:ſi q ſi/
uiſſes: ꝗa lex erat publicata. V
caſu nõ potui ſcire:ꝗa ĩterfectus fuit
auus:& ſubito facta ẽ lex:q̃ nõduũ au
dita eratab oĩbus. An culpa: qa fi cã

principalis ĩnos fuerit nõ meret ueniã:

Deinde utrũ data ſit opera:ut ſciretur:aut non demde
utrũ caſu neſcierit an culpa. Nam ꝗ ſe propterumum.
aut amorẽ: aut iracũdiã fugiſſe rðem dicet: is animi ui
tio uidebitur neſciſſe nõ imprudẽtia:quare nõ im pru⸗
dẽtia ſe defendet:ſed culpa cõtaminabitur. Deĩde cõ-⸗
iectnrali cõſtitutione quæretur utrũ ſcierit an ignora-
uerit: et cõſiderabitur ſatis:ne imprudẽtia præſidii de⸗
beat eẽ cũ factũ eẽ cõſtet. De fortun,..
Vm ĩ fortunã cauſa cõferetur:et ea re defenſor
igbſci dieet reo oportere: eadem oĩauide ntur
ſiderada: quæ de neceſſitudine præſcripta ſunt. Ete-
nim omẽs hæ tres partes purgationis ĩter ſe finitimæ
ſunt ut in oẽs eadẽ fere poſſint accõmodari. Loci cões
in his cauſis acuſatoris cõtra eum ꝗ cũ ſe peccaſſe cõ-
fiteatur tamẽ:orone iudicis cõmoretur. Defenſoris hu
manitatem miſericordiam:noluntatem in omnibus re

bus ſpectari cõuenire:et quæ cõſulto facta nõ ſuntĩ eis

fraudẽ eẽ nõ oportere. De deprecatione.

& appellaturpeccatũuiolẽtũ. Sed culpa:ergo duplici poœrna

mulctandus erit: & pp crimẽ: & pp ebrietaté: uel amorẽ: ut ſi dixiſſetſe uoluiſſe igredi ad am: cam ri
ualẽinuidiſſet. Iracudia:ſi riualis cõtẽdiſſet:& ad iracũdiã ꝓuocaſſet. Cõieckuralicõſtitu tõe: ꝓſe
cto ſciebat eũ ciuẽ: ſed ſimulabat. nã ſempꝑ fuit ſibiinuiſus. Nẽ ſatis pſidui:occidiſti hoĩem & ciuẽ ro/

nuandͤatac nõ ignorantia excuſat peccatum.

m ĩ fortuna:quæ dicit accidentale ipednẽtũ ad res humanae ciues: cãab oĩbus ignora k.
q Caſusuerogeneralis ptinet ad res inaĩatas:ut mari:domibus.Eſt ãt uocabulũ mediũ: ſicut
græci dicũt demonẽ tã felicẽ ꝗ ifelicẽ? thema hoc: imperator ꝗdãĩẽ mõte caſtra metatus ꝑp
uicinitatẽ hoſtiũ in uallẽ deſcẽdit:ut tutus eẽt:uenit ꝙ propter mmiã pluuiam ſubitꝗ ma/
gna parsexercitus periit. Accuſatus: eſt & quæritur utg dignus an nõ dignus ſit pœna. unde poſſetq̃ri
ſicut ſupra quomodo ſit cõſtitutio:ubinõ eſt controuerſia. Soluitur aũt ꝙ licet non ſit in prima par⸗
te:hoc eſt in facto:tamen eſt in defenſione. In fortunam conferatur: hoc tãtum dicit imperator ſe
amliſſſe exercitum propter ſubitam: & mpræmeditatam pluuiam. Defenſor: imperator: ꝗ amiſit
exercitum. De neceſſitudine: primo num culpa uentum ſit: ut quare caſtra metatus ſit: es ĩ uallibus
non debebas conſiderare fortunam: quæ fieri poſſet. N umneceſſ tudo:egodiſceſſi de monte m ual
lem: ut eſſem magis remotusab hoſtibus & tutior: tum impellente fortuna effugere non porui. Vi/
tari: non potuiſti ſtare in monte: quis impediebatur. Aſt leuari: tum potuiſſes effugere: uel defende

rea pluuiisaliquo modo: ſi uoluiſſes.
ne ſi poſſes euitare. Inter ſe fimtimæ:

xXpertus ne ſit: cum ſenſiſti pluuias tempore noctis tentaſti:

propinquæ partes, nam ut in ueteri ait diuerſis reſpectibus for

tuna poteſt neceſſitudo eſſe:& econtra. Tamentudicescommoratur. confitenti ſepcccaſſe condem
natur: datur qui cum hoc ipſe fateatur: & tamen uerbis ſuis indicium tardatnullã meret uemã. ueꝑꝶ
tamen licet confiteatur ſe peccaſſe: non tamen fatetur punitionem: quoniam eſt ex fortuna peccatũ.
Defenſoris humanitatem.ſ.locuscommunis. Conſiderate iudices nullam eſſe rem in rebus huma
nis:quæ non ſit ſubiecta caſibus & fortunæ: quæ profecto in om nibusdominatur. Miſericordia: ae
ſtrum eſt miſereri nõ ſponte peccantium: ſed quia fortuna miſerabiliter decepti ſunt. Voluntatem
ſpectari: conſiderãdum eſt ĩ omni pecca to:quo animo:& quo conſilio quis peccat: etenim ego id feci
ut ab hoſtibus ſepararer: & exercitum ſeruarẽ incolumẽ. In his fraudem: nõ cõuenit igit iudices eos
pumri:qui ſponte non peccarent: & digni ſunt uenia. Sciendũ eſt differentiã eſſe inter malum facere

ziust

1o
He⸗

mu

Nezen
hum
Minu
omn
guen

mmnit

lortun
Neing,

Adem
ſurbe
bnim
Locci
lig⸗
nar

. 1

mid
doe.

†
napan
ELRERE
. „

mamII

oepte

Aaetd

nann
brim/
ſepolag
rwa⸗
0l.an⸗
oenh
l,
Utint⸗
5 enNt
Siuſot
ecoNdn
peccan
boshun
corcun
nten

—

. NuAXANt

& miefecere ꝙ malefacit aliꝗs cummala p̃ceſſerit uoluntas. Malus aut fecitcum bonus præceſſerit

aius: & inde a fortuna decepti ſunt famulus & dñs inter bond facere & benefacere. —R
Vm fatebimur nos peccaſſe:ĩ hoc conuenit cũ purgatõe: puta ſi dicat Cato:uel legarius fa/
c teor me fuiſſe põpeianum: & Cæſaremoffendiſſe: & hoc ſciẽter: prudenter: & ſpõte feciſſe
Hic ignoſcẽdi conqueritur:ex hac parte depende conſtitutio.ſ. in danda &nõ danda ue

ntieia., Stpluraofficia: ad numeg maiora: ad quanti temhoc modo-Cöſi

Eprectione utemur: cũ fatebimur nos peccaſſe
neque id imprudenter: aut fortuitu: aut neceſſa
rio feciſſe dicemus: et tamẽ ignoſci nobis. poſtulabĩus
Hic ignoſcẽdi tatio quæritur ex his locis. Si plura aut
maiora officia ꝗᷓ maleficia uidebuntur conſtare ſiqua
uirtus: aut nobiſitas erit ĩ eo qui ſuplicabit:ſi qua ſpes
erit uſui futura: ſi ſine ſupplicio diſceſſerit: li ille ſup⸗
plex:et mãſuetus et miſericorg in poteſtatibuʒoſtẽde-
tur fuiſſe: ſi ea quæ peccauit:nõ odio:non crudilitate:
ſed officio et recto ſtudio cõmotus fecit: ſi tali de cau- .
ſa. aliis quoque ignotũ ſit: ſi nihil ꝑiculi nobis futurũ
uidebitur: ſi eũ miſſum faciẽus .· ſi nulla a nr̃is ciuibus
aut abaliqua ciuitate uituperatio ex ea re ſuſcipietur.
Loci cões de humanitate : fortuna:miſericordia:rerũ
cõmutatione. His locis oĩbus ex cõtrrario utemur is:ꝗ
cõtradicet cũ ãplificatõe et enumeratione peccatorũ.

Hyæc cauſa iudicialis fieri nõ põt:ut in primo libro oſtẽ

dimus:ſed quod poſt: ſed poteſt: uel adſenatum uel ad
conſilium uenire:non uiſa eſt ſuperſedenda.
De remotione criminis. RM
Vnma nobis crimẽ remouere uolems:aut ĩ rk
aut ĩ hominẽ noſtri peccari cauſam cõferemus

nesenim te laudabunt: pium: miſericordem :clementiſſimumu

dera Cæſar quot
Laberius uictorias: tibi ꝗᷓpluresciui
tates exercitus cõparauit: eo adiuuꝗ
te magnã gloriã cõſecutus es. Nobi
litas: Cato dignus ẽ uenia Cæſar: cũ
e tanta familia: ꝗta fuit portia ſolus
ſit ſupſtes: is. n. ea cõſeruat: auget: &
amplificat. Virtus ſolus ĩ urbe cõ/
ſtans: ſolus ſeuerus:ſolus exemplum
continentiæ. Si qua ſpes: cõſidera ꝗᷓ
ta ex eo uero tibi futura ſit utilitas.
Potes eo uti ĩ magiſtratibus:inconſi
Iiis: in legationibus. Si ſupplex: di⸗
mittẽdus ẽ legarius benignitate tua
Cæſar:præſertim cũ florebat miſe/
ris ipſe fuerit benigniſſimus:manſu
etus: miſexicors: afflictis oĩo compa
tiebatur: ſed officjo & recto cõfiden
ter ſe ſecutos eẽ Pompeium: & te de
ſeruiſſe. Verùtamen ſi factum con/
ſideras: non odio aut crudelitate ul
la in te:aut in tuos id fecerũt: ſed ut
libertatem tueretur: quam Pompe/
ius ſequi uidebat. Aliisquoq; igno/
tum eſt: non debet eſſe Cato peioris
conditionis ꝗᷓ Brutus: ꝗᷓ ligarius: qui
bus peperciſti: quoniã nullo odio:
ſed Iibertatis gratia id fecerunt. Nõ
periculi non eſt dubitandum de ſa/
lute Catonis: uel laberii: &. n. non ui
detur tam potens quod uideatur ti/
bi:aut nocere:aut illo modo im pedi
mentoeſſe poſſe. Anoſtris ciuibus
aut ciuitates: magna eſt tibi futura
gloria:ſi Laberium abſolueris: om/
mappellabunt. Loci communes:de

humanitate: nihil intereſſe uidentur inter hominem & beluam:niſi quod homo in commodis ho/

minum mouetur benignitate: uihil humani alienuma ſe putat. Forruna: conſidera communem

omnibus eſſe fortunam:nemini parcit:& cui dominari cœpit penitus euertit.

quenquam fortiſſimum:& imperioſum uirum eſſe clementiſſi

Miſericordia decet
mum: benignum in ſubditos: atq; hu

manitate plenũ: miſericordem. Rerum commutatione: memento te eſſe hominem: & caducum:&
fortune ſubiectum:quæ ommia pro uoluntate commutat, Conſidera quantus fuit Cato:quantus Põ/

peius: & quo tandem eos fortuna pe duxit. In his locisexc

trario: quæ ſupradicta ſunt ad defenſo/

rem pertinent: nuc uero docet omnino ſupradicta percontrarium abaccufatoreeſſe tractanda: puta

nulla beneficia cõtuliſſe: ſed potiusoffendiflenõ eſſe nobilem:

ſed degenerem. Cum amplificatio

ne: conſidera quam crudelis fuit Domitiuserga te Cæſar: quam impius: quam tibi ſem per aduerſus
ſiue Romæ: ſiue apud Maſſiliam: & ubicũq; geſta ſun bella. Gerebatur enim quando ſciebat ſe Cæ/
ſarẽ offendiſſe. Hæc cauſa: ponit apud quos tractari poſſit hæc pars:quædicitur conceſſio. Nã non
poteſt eſſe iuridicialis:neca iudicibus tractari:quoniam iudices ſunt irati & eos oportet iudicari ſe/
cundum argumenta allegata: & cum ſeueritate iuris, Ideoad eos defertur: ꝗ ſunt dommi legum:pu/

ta ſenatus:populus: imperator.

Vma nobis crim̃: differt trãſlatio ſupior a remotõe criminis: qd ĩ trãſlatõe dat male merẽ

c tibas: ut cædes p cæde. unde dicta ẽ relatio: uel ſtatus

.

cõpenſatiuus. In remotõe aut crimi

nis reddit obediẽtiã maiori iperãti: & excuſatio criminis P potentiã maioris ĩperãtis:ĩ qua

ꝗdẽ duplexnotat tbema. Craechusſeditioſusuir habuit laſiũ cumanũ amiciſſimũ & cõ
plicè cõiuratõis:q cũ ĩ crimine ipſo coluratõisdeprehẽſuseẽt: ad iudiciũ ductus: ſi ĩ capitoliũ Grac/
chus ĩꝗt faces ferre uoluiſſet:pᷣbuiſſem. Item Sp. meliuspropter inopiam frumenti: ꝗᷓ plebs afficieba

tur: cũ ipſe mignam copiam haberet: regnam affectauit Garm

a parauit: ſenſit ſenatus & ciuicmati

. .
7 “ —
„* .
.₰ .

dictatoremcreauit: & ſeruiliusala datus ei magiſter equitum: ꝗei obtemperauit. Iuſſit ergo ſpuriũ

citari &niſi uellet cõpere: ut occideret factũ ẽ: & Iiudiciũuocat.Sciẽdũ ẽ uero:ꝙ Seruilius neceſſa/ uü⸗
rio obligat obedire dictatori Blaſiusueronõneceſſario: ſed ſpõteobediebat Graccho. Cũcrimen wn
remouere uelmortis ſpurii meliifactæp Seruiliũ alã: aut cõiu ratõis Blaſii pobediẽtiam Gracchi. 6.
Aut ut ĩ teſtamẽtũ: ſtatutũ: põtẽ: tẽplũ: & deniq; oĩa:q ſunt extra hoiem. Idoneã:puta ĩ obediẽtiã fe
dctatoris uel amicitt Gracchi. Quærẽdũ: rõeaccuſatoris: uel defẽſoris. Quãtũ reus demõſtra
bit hoc fuerit:me cautæ poteſtatis il/ 2. . “SDò lug
le in quẽ cauſacõfertur: ꝙ ei aere Si cauſa in hoĩem conſeretur qhrr dĩ grit primum gvo
nereſſ er echctarelalfl⸗ Kel potuerit ne tãtũ quantũ reus emõſtrabit is:n quẽ uen
abimperio: uelamici: uel imnpatoris cauſa cõferetur: et quoniã modo:aut honeſte: aut ſine men
eiot Autone 1 epor periculo potuerit obſiſtere: ſi maxi me ita ſit num ea re unn
fare amico tuo obliuiſci: & dicere te cõcedi reo cõueniat:quod alieno inductu fecerit. Deĩ
ifirmũ: uel nõ eẽ honeſtũ cõtra pa/ qeĩ cõiecturalẽ trahetur cõtrouerſiã: et differetur nũ WD””
triã. nã ab amicis hõeſta pëda ſũů=t. — — . ol
Nulla. n. excuſatio ẽ: ſi amici cauſa cõſulto factũ ſit. Si cauſa in rem quandã cõferetur: et m
peccaueris. Contra Seruilius ala cer zfere.-foia: Jinen rntis
eſtem honeſte recufareim hæc eade fere: etoĩa:quæ de neceſſitudinepræcepimus an
eriũ dictatoris. Sine periculo:ſire cõſiderãda erũt. De Argumentis =
cuſaſſes Blaſtnõerattimẽdum:neil Voniã ſatis oſtẽdiſſe uidemur. ꝗbus argumẽta .
le te offendiſſet. Non. n. obligatus * ei er en r Be Erre⸗ MlI
erat. cõtra Seruilius: ſi dictatori non tiõibus ĩ unoquoque genere cauſæ iudicialisuti
aruiſſem: fortaſſis me occidiſſet. ñ cõueniret: cõſequensuidetur: ut doceamus quemad- 1
enĩ dictatori ſine piculo reſiſti põt. dü inſas ar —„ lute Aal
plus.n. poterat ꝗ ſenatuſcõſul. &oẽs mo P 38 argumęetatoes ornate et abſo ute tractare hre
magiſtratus. Num ea re conueniat: poſſumus. Nã fere nõ difficile ẽ ĩuenire ꝗd ſit cãæ ad A
cõcedi qualicũq; cauſa impulſus es Sto'difficillimũr siutti exdolite et gi Au
ad parendum Graccho puniendus iuumẽto:difficillimu uero ẽ iuuẽtu expolire et expedi u
es. Nã porius erat dſcindede Srac⸗ te pronũciare. Hæc enĩ res facit:ut neque diutius ꝗᷓ ſa- V
icitia: quã cõtra patria ire. co r... . . e. .. - . 1 =Ire Zar Ail
aic gernilius ane obedire di tis ſit in iſdẽ locis cõmoremur: neque eodẽ iĩdẽtidẽ re 1e
ctatorẽ:& occiderchoieng ſnäſ⸗ uoluamur:neque inchoatam argumentationem relin KHWK’”MW
tria interire: Dein in coiecturaléin „ 2 S DEI
miderisexcuſanduso Seruilipp hoc quamus: neq; incõmode ad aliã deinceps trãſeamus. 4
nãnõ ĩperio dictatoris motuses:ſed . 4
odio ĩ Sp.meliũ: & ut eũ occideres: &exaturaresſub pᷣtextu obediẽtiæ eũ libẽterocci diſti. Nẽ ĩ obediẽꝰ d
tiã amici tui hoc faciebas: ſed ut urbẽ diriperes & lucrareris. unde ñ ĩperiigratia: ſed pecuniæ corrup “””
tõe cõiurabas. Si cã ĩ rẽ: qdam hoc mõteſtamẽtũ cõdiderat: hæresmeus eſto: qcunq; ſtatuã Aeneam n⸗
in foro locauerit: quidam hæreditatemadiẽsaſtatutopublico ſtatuã ĩ publico loco ꝓhibẽt:& ab hæ/
reditate depellũt: res ĩtudicid delata hoc mõpõt tractari:q de neceſſirudinep̃cepimus: puta utꝑꝶ cul ture
pa fecerit neceſſitudinẽ: uelecõuerſo hoc mõ: iniuſte hæreditatẽ poſſ ides: immoiuſte. Nã nõ culpa HM
mea ſtatua ĩ foronõ ẽ:ſed impediẽte ſtatuto. cõtra immo tua culpa neceſſitudo facta ẽ: ꝗ poterasau/⸗
dire ſenatũ afferre aliquid ærario: ut ĩipetrares: ſed nõ teſtamenti. — tato
Voniã ſatis:hucuſq;tractatum ẽ demateriacauſaꝶ:hoc eſtargumẽta:ꝗbus poſſit quis liti ͤ
gatoruti: nũc oſtẽdit formãargumẽtandi: ita ꝙ hucuſq; uidet᷑ exorditũ fuiſſe:nũc autco/ hl .
