tur: utcupiditas. Notũ eſt quid ſit genus.i. ſub quomultæ ſunt ptes: partesautẽ ſunt ea quæ ſubge/

nere ſunt. Verum cũu de his facimusargumẽtũ exadiunctis: negocio facimus argumentù. Quotiens

aũt de genere quæſtio ẽ: ex ſpecie faciendũ eſtargumentũ. Quotiens de ſpecie quæſtio eſt: eæ genere
faciendũ ẽargumentũu: ut Ci. cũ pro Roſcioageret idẽ ſpeciemſuſcepiſſet Roſcius. n. ad filium pe
cies eſt. Argumentũ fecit: ex genere: cũ dixit tam feros moresin filium caderenõ potuiſſe. Filius.n.

genus Roſcius ſpecies ẽita & cũ de ge

nere quæſtio eſt:ex ſpecie colligen/
dum cargumẽtũ ut ſi quæratur an

oës matres ament filios ſuos & tu ex

ſpecie facias argumẽtum. Adeo oẽs
matres ſ amẽt filios ſuos. ut Medea
filios ſuosẽt occiderit. Ita & ĩ reliqs

Eeuentus ẽ exitusalicuius negocii: ĩ
quo quæri ſolet ꝗd ẽ quaq; re euene
rit: eueniet euenturũq; ſit. Euẽtum
illũ accipiamus: ꝗq unicuiq; rei natu
raliter, ut uidet adiunctusqui rẽ ſu
am:poſtꝗᷓ res ipſa cõtingexit:neceſſe
ẽ cõſequat᷑:& tũcuere de vᷣuentu fa/
cere poſſunnisargumẽtu ſi ipſe euẽ

tus certusſit:alioquin ſi euentũ illũ
accipiamus ꝗex caſu uenit fieri ide
non põt argumêtũ: quod adiuncte
negocio eẽ poſſit: Facit itaq de euée . 4 *
cGtoritatis eius et inuentionis cõprobatores atq; æmu-
I ſolẽtẽ futuꝶ ſpondeasarrogantem
Ita ĩ ſolentiæ euentum arrogantiam
doces ꝗᷓ rurſus arrogâtiam ad odiũ
caãm eẽ demonſtras. Quare hocĩge

tu argumentũ:ſi eũ quẽ probaueris

Genus eſt quod partes aliquas amplectitur ut cupidi

tas:Pars eſt quæ ſubeſt generi:ut amor: auaritia. Euẽ

tus exitus eſt alicuius negociiĩ quo quæri ſolet quid
. . % .
ex quaq; re euenerit: eueniat: euenturum ſit. Quare

hoc ĩ genere: ut cõmodius quid euenturũ ſit ante aĩo
colhgi poſſit: quid ex quaq; re ſoleat euenire conſide
randũ ẽ hoc mõ:ex ar rogan tia odiũ ex inſolentia ar-
rogantia. Quarta ãt pars ex his quæ negociis diceba

mus eſſe attributa conſecutio. In hac hæ res quærũ-
tur quæ geſtũ negociũ cõſequuntur:Primũ quod fa
ctũẽ: qdᷣo id noĩc appellari conueniat: Deinde huius
facti qui ſunt principeset inuentores qui deniq; au-

li. Deinde et quæ ea de re et aut eius rei ſit lex conſue

tudo actio:iudicium. ſcietia artificium. Deinde natu

nere utcõmode ꝗd euẽtuꝑꝶ ſit: añ aĩo cõcipi poſſit ꝗd quaq; exre ſoleat euenire cõſiderãdũ ẽ. Vtĩꝗt
ex enentu facile poſſumusargumẽta colligere primo ipſi nobiſcu ptractare & cõſiderare debemus
ꝗs uniuſcuiuſq; rei eẽ ſoleat euentus: & ut ſciamusnaturalẽ euentũ nõ fortuitũ nobis cõſiderandũ
eniq; ſoleat: inꝗt euenire. Conſuetudo ppetua ẽ: quod ppetuũ ẽ:fortuitũ eẽnon põt.Ergo conſide
randus nobis erit ĩ rebus ſinguliscertus & naturalis euentus. Quartaãt pars ẽ ex his quasnegociis di
cebamus eſte attributas. Negocio quatuor eẽ diximusattributa: dictũ iam detribus attributiseſt.
oſtẽdimus quæ eent cõtinentia cũ ipſo negocio ĩ geſtiõe negocii adiuncta negocio. Nũc de his docẽ
dum eſt quæ geſtum negociũ conſequũt: quod ꝗdẽ qartũ attributũ uidet cũ ea pte pugnare: quæ
ĩ prioattributo ẽ poſt negociũ. Scimus.n. qnq; eẽ ĩprimo attributo. Smã negocii:cãm ipſiusſũmæ:
& factum triplex: ante negociũ: inegocio: poſtnegociũ. Hocextremũ factum quod eſt poſt negociũ
uidet ſimileec huic attributo: de quonũcagimusquod dr̃ cõſecutio. nã utrũq; poſtnegocium eſt.
ſed hoc diſtãt ꝙ ſupra poſt negocium facta illius coſiderãda ſunt de quo agit᷑: & ꝗd aliqd feciſſeme
morat.hicãt facta cõſiderãda ſunt: ſed extranea. Itaq; cõſiderãda ſunt: ꝗqᷓ geſtum negocium cõſequã
tur. Hæc ĩ duobus ſẽp debemus attẽdere:ĩ pſonis & ĩ natura geſti negocii:in perſoni ſic. Si aladuer
tamus ꝗd degeſto negocio hoĩes fecerint: aut ſenſerins: aut iudicauerint: ut de facto Milonis: ut de
lege Clodiinatura ipſiusnegocii ſit.ſi res illa facta ſit: cui neceſſe ſit euẽtum aliq uẽ eẽ coniunctum
ut parricidiũ furor.neceſſe ẽ cõſequat: & rurſus parricidã ueriſimule nõ ſit dormiſſe. Hæc.n. geſtũ
negocium cõſequunt ꝗnõ in pſonisaiaduerſa ſunt: ſed in natura geſtinegocii. In his itaq; duobus &
Ci.aĩaduertenda dixit ea quæ geſtumnegocium conſequunt Acprimo de pſonis, primo inqt ꝙ fa
ctumẽ: quo id appellari cõueniat. Vtiq; hoc cõſeqt. res. n. prima reinomẽ Hõãt neceſſe ẽ rei no/

men ponat,. Ita Ci.denoĩe cõſtituendodiſputat in diuinatione. Nõ tã inqt hæc accuſatio.ꝗᷓ defen/

ſio ẽ exiſtimãda. Deĩde iĩꝗt eius facti ꝗ ſint priĩcipes et iuentores:q deniq; auctoritatis eius & ĩuentio
nis cõprobatores: atq; æmuli. Hæc quoq; poſtrem ſint neceſſeẽ: neq; n. poteſt inueniri niſi quod la
tet: Eſt porro quod latet aiaduertendum Itaq; q fuerint illi ꝗ prim illud fecerit unde nunc agitur
ꝗ deinde factum ꝓbauerit: acſecuti ſint: ſioptimi ſunt laudas factunnſi peſſin rephendis: ut Ci.
ĩdiuinatiõe dicit ſẽp hoĩesnobilesaccuſaſſe: & eoscũ magno cõmodo reip.magnã ſ Epgloriã cõſecu
tos. Deĩde ĩꝗt: & ꝗᷓ de ea re: aut eius rei ſit lex: lex ẽt cõſeꝗt᷑. lex.n. ſẽp in re: ꝗa res talis uiſa ẽ cõſtitui
tur. Vege ꝙ ait de ea retotũ ẽ Quod ait eius rei ps c. Interdumn. totum factum aliqꝗ lege: aut danat
aut abſoluit ſterdum ꝑs facti. Ninde ꝙ ait: cõſuetudo: actio: iudiciũ: ſciẽtia: artificium & hæc oia
geſtũ negociũ cõſequet. Nã & cõſuetudo rei: iãantegeſtæ & rurſusrẽgeſtã ſolet aliqua actio cõſe
qui:uel iudicium: ut Siudicium natũ eẽ uideat: deĩde neceſſe cẽan ali qd fieri: ut ex eo ſciẽtia cõſeq̃t
uel :artificium. Veꝶ hæc oia. & ĩ pſõaꝶ actibus puidẽda ſun:& i negocii ipſius natura. iccircoan.
Deiĩde ꝗd ex natura eius couemre uulgo ſoleatan ĩſoléter, tnegoci ipſiusaiaduetrendâ eẽnaiurã

du

Au
m

tioe

(cConl

quub
ſtant
euse
bich

(ltere

mici
W⸗
n
Ua
Cre
lun
teere
prob
git).

fruan

lch,
dee/
den
ehere
Re

luen.

md
de
ur
ei
N.
tua⸗
dab⸗
ui⸗
nod
ethui
gu,
end.
oule⸗
emun

SN
lchands
and
nuel,
nidoci
e 1
Glöm.
tnegoel
cunch,
calene
cſegi
aindver
ut
iundum
Analli
vng 4 4
tirein
Gefen
Kiuenno
ghoc .
negiu
6ed.
nicel
iclnn
rdin
hare

ideſt qui ſoleant euentus factũ iſtud conſequi:ſed hic euentusabillo euentu:quẽ in adiũctisnegocio

demonſtramus: hoc diſtat: quod ille euentusnaturaliter certisrebusaffixus e: & rem ſuamquadam

ui ac nece ſſitate conſequit. Hic ãt euentus interdũ neceſſarius & naturalis ẽ: ut parricidium furor
neceſſe eſt conſequatur. Interdũ uarius: ut commutabilis: ut amornoceat neceſſeẽ: &utnõ noceat

neceſſe eſt. Spe. n. malũ euentů amor hẽt: ſæpe bonum. Deniq;ut oſtenderet, Cice, euentum iſtum

ex natura negocii ita eẽ conſiderandũ: ut ſcias & in contrariũ poſſe cõuemiri. Deinde inꝗt: ꝗd exna
. s tftuuura eius euenire uulgo ſoleat: an in
rxa eius uenite uulgo ſoleat:an iſolẽter et raro. Poſtea Dlchter crarauulzo-i-baſim fre⸗
n EE :. lůuenter. Ergofirmiusargumentũ ẽ
homines id ſua au ctoritate comp robare:an offendiĩ ſi de quo agimus euentus frequẽtius
his conſueuerint: et cætera quæ factum aliquod ſimi SSleguntil di amormaoknocet
2 ID—. —— „„5 KF 1 ræterea hoc ſciamus itereſſe inter
le cõfeſtim: autiteruallo ſolent conſequi. Deinde po iſtum euẽtu & ill ſuperiorét hic
ſtremo attendendũ eſt:nũ quæ res ex his rebus quæ rtiusn gogi cactus F Ile ge uni
re neſatie rtilirac. vſ“Uſcuiuſq; rei: At. n. ſupra qre hoc ĩ
ſunt poſitæ in partibus honeſtatis. aut utilitatis:conſe genere: ut cõmodius qd uenturum
quãtur:de quibus ĩ deliberatiuo cauſæ genere diſtin Utants nigeorid poſſ z quid qu .
. „ II-g rmn. Arnesri& ienm, fere res hr.: exre ſoleateuenire cõſiderãdũ eſt.
ctius erit dicẽdum: Ac nesoclis quidem fere res hæ: Poſtea heiesid ſua auctoritate com
quas comemorauimus ſunt attributæ. Omnis auũt ar Prenarean offendi ĩ his cõſueuerit
Srtin S ee ie rie s Serzs r, Ethiceuentusq naturã negocii con
Sumetatlo e cx his locis Quos comemorfauunus ſu ſequit: qualis apud hoĩes habeatur
metur:aut probabilis:aut neceſſaria debebit ẽe. Eteni .i. bonus: anmalus attendendum eſt

tum ex aliquo genere:rẽ aliquã. aut probabiliter oſtẽ rint: nõ. n. ex eo quua aliquid conſeꝗ

dens:aut neceſſarie demonſtrans. Neceſſarie demon tur argumentũ ẽ: ſed quia aut bonũ
dens:aut neceſſarie demonſtrans. Neceſſarie de autmlumelegtii,noguma eſt

ſtrantur ea quæ aliter: ac dicutur: ac fieri:nec probari ꝙ conſeꝗt:ſed ꝗa tale c. lta ſempũ

do. Si Debdrir cum iro Exre: ſed ex qualitate fitargumẽtũ:
P oſſunt hoc modo. Si Pepri cum uiro con 5 ubuit & cætera:quæ factũ aiic ſimili
èl ttter cõfeſtim: aut ex interuallo ſolẽt
cõſequi interdũ.n. uicinior: ĩterdũ tradior ẽ euentus: utputa ſi quẽ uoluero occidere uicinusẽ euẽ/
tus:ut mox me oderit Oeinde ſi tradoalicui diſciplinãtardior hiceuentus. Primo.n. fortaſſis offẽ
ditur: deinde amat. ac diligit: deinde poſtremoattendendũ eſt. Dat poſtremũ breue & cõmune pce
ptum: utrũ aliqꝗd honeſtũ ſit: anutile: ĩ hisẽ cõſiderandũ ꝗ geſtum negocium conſequũt. Verum
quæ ſint ptes honeſtatis: atq; utilitatis ĩ deliberatiuæ p̃ceptisſe demonſtraturũ eẽ promittit. Oĩs
aũt argumentatio:quæ ex his locis:quoscõmemorauimus ſumet᷑: autprobabilis:aut neceſſaria eſſe
debebit. Ait ſupra: cũ de cõfirmatione loquæret. Huius ĩquit ptis certa ſũt p̃cepta:quæ in ſingula cã
rum genera diuident: Verũtñ non incõmodũ uidet quãdã ſiſuã atq; materiã uniuerſã ante pmix⸗
tam: & confuſã exponere olumar. gumentatiorſũ. Tria nobis in cõfirmatione tradunt: materia ar⸗/
gumẽtũ: argumentatio. Materiã nobisiã tradidit. i. locus:de qbusargumẽta caperemus: quos locos

diuiſit ĩ attributa pſonæ: & ĩ attributa negocio: Attributa pſonæ. xi. eẽ dixit negocio quatuor. Atq;

hose hoĩum ptes enumerauit: actradidit:nuc itaq; dicturus ẽ de argumẽto:nec nos cõfũdat ꝙ ꝓ ar

gumẽto: argumẽtationẽ ponit. Antiq genusponebãt argumentationẽ: ſubargumentatõe uero argu

mentu & argumentationẽ. Itaq; hocuerbo cõmuniterutebant: utpro argumentorecta argumenta⸗
tio diceret. Vegꝶ anteqᷓ dicamus: quæ genera ſint argumẽtorum: dicamus priusquid conſiderare &
conferre debeamus: ut argumenta faciamus. Secũdu Ariſtotelẽ decẽ cathegoriæ ſunt. i. deceni res ĩ

gquibusoĩa quæ ĩmũdo ſũt cõtinent᷑: Haꝶ rerũ una ſubſtãtia ẽ: reliquænouẽ qualitates. i. quæ ſub/
ſtantiæ accidant. Itaq; cum resnudaẽ nihil aliud ꝗᷓ res ẽ. Tuncãt ex ea poſſumusfacere argumẽtũ ſi

eius qualitatesĩſpiciamus.Itaq; oĩa uerba: & noĩa hẽnt res ſuas. hẽnt & qualitates: quæ ꝗlitates cũ ſi/
bi cõueniũt faciũt argumẽtũ:Cũ nõ cõueniũtnõ faciũtargumentũ:Vtputa põamusoccidit. Occi

dit:res ẽ huius rei ꝗ ſit qlitasattendamus. i. quædã aſperitas:quædã ĩmanitas. Deinde ponamus mi⸗/

micũ. Rurſus inimicus res ẽ. Eiut rei porro ꝗlitas ſimpliciter aſpſa: atq; crudelis. Itaq; qm utraq; ſibi
hæc qualitas conuenit factũ ẽargumentũ. Ita duæ ſimiles qlitates: cũ fuerint copulatæ faciunt aliã
qlitatẽ. i. occidit: ꝗa inimicus fuit:quæ ꝗlitas ẽt ut argumẽtũ probabile eẽ uideat. Ita ſi dicas occidit
qa gladio pcuſſit: argumẽtũ ẽ ꝗa utriuſq; rei qitas ẽ ſimilis.Alioqn cũ in eo ꝙ occidit: iamnota ſit
& res& qlitas rei. Deide ponas uirgã: cuius res & qᷓlitas nota ẽ:qm ſimuiles ſibi nõ ſunt iſte qlitates cõ
iuncte inunum nõ faciunt argumẽtum ſi dicas pcuſſit uirga & occidit. Sempitaq; nõ res ſed qualſta
tes reꝶze debemus attendere: atq; cõferre ut argumenta faciamus. Argumẽtoꝶ porro genera duo ſunt

probabile &neceſſarium, Probabile ẽ ꝙ ueriſimilitudine fidẽ facit. Vtputa ꝗa ini micus fuit occi/

dit. Veg de ꝓbabili poſt dicemus. Nũc ãt de argumẽto neceſſario diſputauimus. Neceſſarie demõ

ſtrant᷑ ea quæ aliter ac dicunt:nec fieri: nec ꝓbari poſſunthoc mõ,Si pepit cũ uiroconcubuit: Neceſ

c ii

ſarium eſt inquit quo aliter ac dictum ẽmec fieri :nec probari poteſt neceſſariũ argumentum ad fi/
dem cogit: ac trahit. Probabile aũt irrepit: atq; pſuadet. Neceſſariũ porro tale eſtargumẽtum: ſi ea
proferas: quogꝶ talis ſit natura: ut ſic fieri neceſſe ſit:ſi dicas ſi natus eſt morietur:ſi peperit cũ uiro
concubuit. Hæc neceſſe: ut ſe conſequantur: ꝙ ſin e:neceſſar
tum. Illud tñ ſcire debemusargumentũ neceſſariũ pœnæ noneſſe ſolũq; eẽ inter homines probabi
le. Nempe nobisneceſſariũ uidetur:ex ueroconſtare: nam ſi probabile ex ueriſimili : ex uero neceſ
ſe eſt neceſſariũ. Inter hoĩesaũtue
rum later:toring⸗ ſuſpitionibusge Hoc genus argumẽtandi quod in neceſſaria demõ-
ritur: ergo neceſſariũ nonpõt eẽ ar,/ gann, e. J; .
gumentũ: ſed itum inter homines ſtratione uerſatur:maxime tractaturĩ dicendo aut ꝑ
poteſt ece ſarli rum Keüda on cõplexionẽ aut ꝑ enumeratiomæ: aut ꝑ ſimplicem cõ
nionem humanã ualet:alioquin ſe- 2. ern õ
cundũcriſtophori opinionem nõ cluſionẽ: Comp exioẽ in qua utrum cõceſſeris repre
neceſſa riu⸗ rgumern Feperit . cũ henditur in hunc modũ ſi improbusẽ: cur uteris ſi
uiro cõcubuit. Neq; hoc rurſus ſina 1. I ſee Preyt . ,
museſtzmorieturin apud cos mani- probus:cur accuſas. Enumeratio eſti qua pluribus re
feſtu en ſine uiro natum &nõ mor bus expoſitis: et cæteris ĩfirmatis una reliqua neceſſa
tuum. Ergo neceſſariumiillud argu C. . D e, — . . .
mentũ eſt quod iam opin ene pſſia rio confirmatur hoc pacto Neceſſe eſt aut inimicitia
ſum eſt: Atq; ut ſcias hoe neceſſarin rũ cã ab hoc eẽ occiſũ:aut metus:aut ſpe : aut alicuius
non eſſe omn no neceſſari oſtẽdit cã amicimut ſi horum nihil eſt ab hoc nõ eẽ occiſum
Ci.ẽt hoc hoĩbus perſuadet: cũ ait ed
neceſſarie demonſtrant᷑ ea quæ ii⸗ Nam ſine cã maleficiũ ſuſceptũ non põteſſe ſed ne-
ter ac dicũtur:nec fieri:nec probari „ inimirxiri .
Pofime, Ersoli probat iam erut q; inimicitiæ fuerunt ec metus ullus nec ſpes alicu⸗
neceſſaria. Quicquid n. probat po ius cõmodis: neq; ad amicũ eius aliquem mors eius

tuit: &non credi. Itaq; neceſſarium pertinebat. Relinquitur igitur ut ab hoc nõ ſit occi-

argumẽtum teneamus illud ꝙ; faci . —3 55 „
le populo perſuadet orator. Hoc ne ſus. Simplex aũt cõcluſio ex neceſſaria conſecutione

ceſſarium tribus modis fieri docet: conficitur hoc modo. Siuos me iſtud eo tpe feciſſe di
quos modos ĩ genere dictiõis ponit . ——. —— . . †. .
hic. n. iã dictũ eſt ſuperius ĩ materia citis:ego ãt eo ipſo tẽpore tràs mare fui relinquitur ut

locos poſuit:de qbuscõducta ad ar iq quod dicitis non mõ nõ fecerim. ſed ne potueri g4q

gumẽtationẽ dictionaſceret, Fieri

Itaq; neceſſariũ argumentũ docet. dem facere: atq; hoc oportebit diligenter uidere ne

aut p cõplexioné aut per enumera quo pacto genus hoc refelli poſſit ut ne confirm atio
tionẽ:aut ꝑp ſ mplicẽ concluſionemn . e ne imitimat

Cõplexioeſt in qutru cõceſſerisre modũ ĩ ſe argumentandi ſolum habeat: aut quanda

pᷣhendit. cõplexio forma dictioni ẽ

poſita in ratiõibusneceſſariis. Veꝶ

cõplexio duplici later̃cõſtat. Vnde cg fuerit electũ. neceſſe ut cõtrariũ ſit. In cõplexionẽ itaq.

duogenera ſunt pponẽdi: nuncp ſimples:nũcpneceſſariũ.Simplex hocmõ. Sr hoc ẽcur illud fa/
cis. Sillud ẽ., curhoc facis. Deĩde p neceſſariũ ſic. Aut hoccõcedas:neceſie ẽ: aut illud lta hic exem

plũ cõplexionis conſiderare debemus: factũ p ſimplex. Si improbus ẽ inꝗt cur uterisSi probuscur
accuſas: cita & in Verrinis Ci. autamicos inqt confiteri ficulos:neceſſe ẽ:aut inimicos. Si amici ſunt

credamus teſtibus:ſi inimici ſũt inuiti pecuniascõtulerũt. Enumeratio eſt in qua pluribusrebus ex
poſitis & cæteris ĩfirmatis: una reliqua neceſſario cõfirmat. Enumeratio quoq; forma dictionis eſt
poſita ĩ rationibusneceſſariis. Veꝑin enumeratione multa ponũt:et excluſis multis unũ ꝙ reliquũ
ẽconfirmat᷑: utputa ſi hoc noncẽ:iſi illud:& illud nõ eſt.reſtat igr ut iſtud ſit. Ita in Verrinis. &i ne⸗
q; carbo attigit: neq; Sylla uidit: neq; ĩ ærarium relatũ eſt: reſtat igitur ut tu Verres pecumam ſuſtu
leris. Veꝑ enumeratio duobus modis fit: c aut multis rei rebus excludit : unã quæ reliqua ẽ confir
mas:aut cum rei rebus excluſis contrariã confirmas Multis rei rebusexcluſisuna quæ reliqua ẽ cõ
firmat :ut ſupra ipſe Ci.cõtra Hermagorà: Nam aut nullũ cãæ genus ẽ:aut iudiciale ſolũ aut&iu⸗
diciale. & demonſtratiuum, & deliberatiuũ. Hic multa enumerauit: ſed excluſis duabus rebus: reli
quã tertiã cõfirmauit. Nullũ ĩqtcãæ genus eẽñ põt dicere ꝗ artis pᷣcepta dat: unũ eẽnõ põt dicer̃ qa
hoc:& hoc. Relinꝗt᷑: ergo ĩꝗt utoĩa tria genera cauſag ſint. Ergo hic multis rei rebus ſublatis po⸗/
ſtremaé: cõfirmata. ODeimde oibus rei rebusexcluſis cõtrariũ ſic cõcludit᷑: ut hic ipſũ exẽplũ poſitũ
eſt. Neceſſe ẽ inquit:aut inimicitiarum cã ab hoceè occiſum: aut metus: aut ſpei: aut alicumus amici
gratia. Atſi horum nihil eſt ab hocnon eſſe occiſum. Itaq; hic res eſt occiſio. Huius rei omnes res ſu
ſtulit.i.cauſas occidendi. Poſtremo contrariarum concludit. ſic igitur horum mihil ẽ non occidit.
Simiplex autem concluſioex neceſſaria conſecutione conficitur: & in hocneceſſarium eſtargumẽtũ
ſed in una re poſitum: & ideo ſimplex concluſio nominatur: utputa ſi illo tempore. quo uos me
iſtud feci ſſe edicitis: ego trãmare fui relinquitur: ut id ego non fecerim: ſednec potuerim facere.

ſi neceſſe habes credere: neceſſariũ factũ eſtargumẽę

rnr
zu,
on
cerll
lunn
un
weis
tocc⸗
mu
nmig
ne e
mato⸗
unli

ncerenm
ds
maiſon
the
rehic
5.Khe/
mnſulu

14. aol
e

— —

1 „ 1
W

dabe.
Cicetc
Clee 2
( p0/
14800 tl
Müpon⸗

l
1c TIE
sat.

Etenĩ hoc argumẽtũ tertiũ ubi : ex altero alteꝑ probamus in 5 ſü hunc t
ut in opiniõe poſitum eẽ uideat ut ſoleat fieri: ſi is ꝗ patriã prodit pœna meret ille q patriã defédiv
pmium meret: ut ĩ opiniõe ſit. Si ipiis apud inferos tornienta præparata ſunt inocẽtibus ꝗes parata

Hic itaq; ſimplex res eſt in ſuperioribus uero duplex:in complexione ſ. & enumeratione:& com/
plexione quidem aperteduas res continet: aut hoc eſt inquit:aut illud:ſi illud ẽ cur facis: ſi illud ẽ
cur non facis. Enumeratio eſt cũ multas in ſè res habeat collocatas: duplex tamẽ ẽ: ea.n. cmnia quæ
tollis ꝗuis multa ſint: una tamen parte ponuntur. in altera id quod concludis ſiue aliquid de rebus
ſit:ſiue contrarium rei: ut ſupra docuimus. Atq; hoc diligenter uidere oportebit. Præcepta dat: ut
neceſſaria argumenta non ſola dicendi ſpecie faciamus. i. ne cõplexio uel enumeratio in ſolo gener
4. „ H dicendi poſita eẽ uideatur:ſed ut ra
ſimilitudinem neceſſariæ concluſionis: Verum ipſa ar tõe ipſæ& res neceſſariæ ſint: & hoc
gumentatio ex neceſſaria ratione cõſiſtat. Probabile S diccdiproſctanturirriplid.
. . . ſaut p cõplexionem:aut p enume
autem eſt 'd quod fere ſolet fieri: aut quod ĩ opiniõe rationẽ: aut per ſimplicem cõcluſio
eſt: aut quod habet ſi ad hoc quãdam ſimilitudinem nẽ Qactii itaq; deneccſſarmoargumé
.— . . 1 to:& quale ſit: & quot modis dctio
ſiue id falſum eſt: ſiue uerũ. Verum ĩ eo genere quod misproferatur: nuc de probabilemn
fere ſolet fieri probabile huiuſmodi eſt: Si matẽ dili cipit diſputatio quod ut melius itel
. c1. .⸗k . . . . ligamus pp umm expoſitiõis hæc pri
git filium Si auarus eſt negligit iuſiurandũ: in eo aũt usnobis ẽt pictura cernat. Argumẽ
quod in opinione poſitum eſt huiuſmodi ſunt proba t. Neceſſariũ: Pfobabile. Comple
1. I 1 - xio:eniæ ratio: ſimplex: cõcluſio.p
quam philoſophiæ dent operam non arbirari deos obiniôe-Per cac hnrad hæcquad
1 .. . . . .—WU ſimilitudinem, Per cõtrarium., Per.
eſſe. Similitudo autem in contrariis et in partibus: et paria. Per eas res quæ ſub eadẽ rõne
ĩ his rebus quæ ſubeãdem cadunt rationem maxime. cadunt. Peruera. ber falſa- Velpue
“”” riſin lia. Probabile ãt cid quod fe
— re ſolet fieri: aut quod ĩ opinione po
ſitũ ẽ:aut quod hẽt ĩ ſe ad hæc quandã ſimilitudinẽ ſiue id falſũ eſt:ſiue ueg.Octũ ẽ deneceſſario
argumento:& de eius modis techurs Einamn de probabiliargumento dicamus: . ſolo uirtusoiĩs fi dei
continet. Vt ſupra. n. diximusneceſſariũ inter hoĩesnon épræſertim: cũ etiã ipſũ probet: probabili
itaq; ſolo oĩs fides nititur:adeo ut græci officiũ & finẽ oratorisſic definierint

₰+

.i. probabiliter ad fidẽ dicere. Probabile autẽ per ſeipſum nõ põt definiri : neq; in p̃ceptum quoddã

exprimi. Sed probabile eritargumentũ pro moribus patriæ: populi: temporis. Neq; n, oibusunũ at

q; idem probabile eſt. Aliud- n. iuſt romanis: aliud barbarisui det Itaq; ut probabilia argumenta
faciamus primũ nobis patria inſpicienda eſt ĩ qua ſumus:& eius patriæ inſpiciendi mores: dende ĩ

ſpicienda ẽ ciuitas: quæ pars patriæ ẽ. Oiĩs, n. ciuitas hẽt ꝓprios mores. Deinde inſpiciẽdũ ẽtemꝑus.

tẽpora. n. ſæpe mutantur. Poſtremoẽt eius apud quẽ dicimus cognoſcenda natura ẽ: ut ſecundum
mores eius probabilia argumenta faciamus. Itaq; hæc præcedũtanteꝗᷓ probabilia argumenta profe
ramus. Veꝶ ipſum probabileargumentũ: primo tria diuidit. iei id quod facile fere ſolet fieri: &
in id quod in opinione poſitũ ẽ: & in id quod hẽt ad hoc quandãſimili tudinẽ. Deindein. iii. ſignuũ
credibile: iudicatũ: cõparabile. Veg illa tria resſunt: ꝗqbus probabile conficit argumentu. Illa autẽ
iiii. quæ ſequũtur. reg haꝑꝶ triũ effectus ſũt. Primo itaq; illa tria uideamus: inquæ probabile diui
ditur argumentũ pid quod ſolet fieri probabile argumentũ ſic fit: ſi ea ad fidẽcolligas quæ ĩ actus
conſuetudinguerſant: utputa ſimater ẽ diligit filiù, S auarus ẽ negligit iuſiuranduü. Ita & Terenti-/
us meretriceſnꝛalas: auaros lenones: triſtes: ſenes: edaces: paraſitos eẽ cõmemorauit, Hæc itaq; ad fi/⸗

dẽ dicta ſũt p id quod fere ſolet fieri Oeirde p id quodin opinione poſitũ ẽ ꝓbabileargumentum

ſic fit: ſi ad fidẽnõ ea quæ in uſu ſũt agẽdi: ſed ea quæ ĩ opinione ſũt poſita colligamus. Si dicas ĩfe
ros eẽ & impiis apud ĩferos pœna. Si dicas oẽs ꝗ philoſophant cõtra deos facere. Multi. n. credẽt ꝙ
philoſophi contra deos faciant. Etenimſi deosaſſerunt: & me forte ſtultũ eẽ dicũt: qm metalẽ deus
cẽe uoluit cõrra deos faciũt cũ me rephẽdũt. Deide ĩ. r. p. cũ bella aut pax ex dei uoluntate cõtingat

ipſi aũt multa cupiũt pſuadere contra deos faciunt: ſi id ñ aſſerũt agendũ ꝙ deoꝶ uoluntate centiĩ

git. Ergo ut diximus ex his quæ ĩ opinione ſũt poſita. probabile collgit argumentũ: ſi dicasinferes
eſſe uel non eẽ: deoseſſe: uel non eſſe:mundu natũ: mundũ nõ eſſenatum. Iſte opinieones di
cunt .ngræce opinio: & opiniones nuncupat Adeo mam feſtũ éoĩa quæ in mundo agunt

argumentis probabilibus pſuaderi quãdo ẽt philoſophoꝶ ꝓfeſſionibus ex opinione nomẽ ipoſiu
c ut dogmata dicant᷑. Tertiũ illud ẽ ut doceamus quẽadmodũ ꝓbabile fiat argumẽtũ ex co duc d
hẽtad hæc quàd ſimilitudinẽ. 1. p ſim litudmnẽ: utputa ſcis ꝗ patriã prodit pœnã meret alle ꝗq pa/

triã defendit pᷣmiũ meret. Verum hic ex altero alteri fides fic: & ſicquaſi fuerat nominâdũ. Sc Ci.

nõ quẽadmodũ fieretargumẽtũ: ſed unde fieret iudicauit: c ait Aut quod htad hæc quãdã: ſi-
militudinéad hæc. 1. ad ſupiora ad id quod fere ſolet fieri: & ad id quod fere ĩ opinicne poſitu eſt.

unc tale põt eẽ ut ſoleat ficri nunc tale

eſt Itaq; hioc quod hẽtad hæ quandã ſimilitudinẽ. i. ſimilutudo tribus modis probabile efficitar
Imilitudine.1.4 udo tribiis n e i

amicisnon poteſt eſſe portuoſus. Ex

gumentũ: aut p contraria: aut ꝑ paria: aut per eas res:quæ ſub eandẽ rationẽ cadunt. Per cõtraria ſic
Nam ſi his qui imprudentes læſerunt ignoſci conuenit iisqui neceſſario profuerũt ha beri gratia
non oportet. Hic contraria ſunt pdeſſe & nocere: ſed ipſa contraria non faciunt argumentũ: mſi ha
beãt inter aliquã ſimilitudinẽ. Hic itaq; animoꝑꝶ ſimilitudo c.nã ſi ille iprudenter obfuit: hic neceſ

ſitate profuit:neq; ille uoluit obeſſe:neq; hic uoluit prodeſſe: ergo ſi ignoſcitur eiquinon uoluntà⸗

re: ſed imprudentia læſit::& illi gratia non habenda eſt qui non uoluntate profuit:ſed neceſſitate:

Per paria ſic:cũ nõ ex contrariis re/

bus. ſed ex ſimillimis p naturã pro/ ſpectatur in contraris hoc modo. Nã ſi his qui ĩpru-

babile colligimus argumentũ: utpu

12 — „ 1 . N
ta:nam ut locus ĩ mari ſine portu na dẽter læſerũt ignoſci conuenit: his qui neceſi atio pro

uibus intutuseſt ſicaĩus ꝗ ſine fide ẽ fuerunt haberi gratia non oportt ex pari fic. Nam ut
locus in mari ſine portu nauibus non poteſt eſſe tutus
dunt. probabile facimus argumẽtũ ſic aius amici ſine fide ſtabilis eẽ nõ põt. In his rebus

his autem quæ ſub eandẽ rationẽ ca

eimnan ddceetendtlu quæ ſb eandem rationem cadunt: hoc modo proba

uẽdere. Hæc uerba ad ſe inuicẽ ſpe bile eſt. Nam ſi rhodiis turpe nõ ẽ portorium locare
ctant.itaq; ex unius rei ratione alte-· nec H . .. „
clant. itache nec Hermocreonti quidem turpe ẽ conducere. Hæc
rius rei rationem probare debemus me tr idem Pee onau e. x.
utputa neſcio:ꝗ pr̃e uendẽte emit fi tum uera ſunt hoc pacto. Quo nia cicatrix e: uulnu S
Iid iniquã rẽ dicit feaſſſe. Hic facis fuit. Tũ uꝑriſimilia hoc mõ. Si multus erat in calceis
argumẽtũ probabile. Nãſi is qui uẽ

didit rẽ iniquã fecit: & hic ꝗ emit rẽ puluis ex itinere eũ uenire oportebat. Omne ãt ut cer
iniquam fecit Oeĩde ꝙ Cice. poſuit Jas quaſdam in partes diſtribuamus: probab ile quod

exẽplum apud rhodios porteium — . 1]17
resuilis uttlis erat. Et Hermocreon ſumitur ad argumẽtationẽ: aut ſignũ ẽ: aut credibile:
uir ampliſſi musid cõduxit portori aut iudicatum:aut comparabile. Signum ẽ quod ſub
um Defẽdit quod rẽ turpẽ nõ fece⸗ lictie . 7 nod er
rit,Facis itaq; argumẽtu ꝑ eas res ꝗ ſenſum a iquem cadit et quiddam ſigni cat quod ex
ſubeandẽ rõem cadunt. Nam ſirho ipſo profectũ uidetur: quod aut ante fuerit: aut ĩ ipſo
dis turpe nõ fuit locaremme Hermo/ 1

creonti quidem turpe eſt conducer negocio:aut poſt ſit ſecutum:et tamẽ indiget teſtimo

Siue autem inquit uera ſint: ſiue fal

ſa ea: unde fecimusargumẽtũ: nihilad nos dummõad fidẽ faciendã probabilia eẽ uideant: Falſũ
cẽ ſiue ueriſimile:ſi dicasnõ occidit Medea filios? Quippe mater filios nunꝗᷓ potuiſſetoccider̃. Hic

falſũ ẽ quod aſſeris: tñ feciſti argumentũ ꝓbabile: ꝑ id quod fere ſolet fieri : ut Medea filios nõ occi
diſſe credat. Aut ſi dicas qa multisĩ calceis puluis fuit ex itinere regreſſusẽ. Verũ ẽ autẽ argumẽtũ
probabile ſi dicas. Quoniãcicatrix é: uulnusfuerit neceſſe ẽ. Nũc autẽ ut ꝓbabilis argumẽti oẽs p

tesſcire poſſumus, Hæc quoq; nobis aiaduertenda é pictura. Per id quod fere ſolet fieri. Signũ. Cre
dibile. iudicatũ Religioſũ. probabileargumentũ: per id quod ĩ opinione poſitũẽ. Cõmune. Appro

batũ. Cõparabile. Per ea quæ habentad hæc quãdſimilitudinẽ. Imago. Collatio. Exẽplum. Om

neuaũt: ut certas quaſdã in ptes tribuamus.probabile quod ſumitur ad argumentationẽ: aut ſisnum

eſt: aut credibile aut iudicatũ: aut comparabile ſupra diximusprobabile argumentim ĩ tres partes
diuidi:ĩ id quod fere ſolet fieri: in id quod in opinione poſitũ ẽ:&id quod habet ad hæc quãdam

ſimilitudiné. Sed has tres ptes ipſas res eẽ diximus: de qtibus probabile ſit argumentũ. Verũ ihis

tribus rebus hæc rurſus quatuor collata ſunt. i, quod ex illis rebus cõficit᷑ autſignũ dr᷑:aut credibi
le: aut iudicatũ: aut cõparabile. Atq; ut ſciamus hæc quatuor illistribus eſſe cõnexa tid quod fer̃ ſo
let fieri:nihil aliud het ĩ ſe niſi:aut ſignũ:aut crechblle Deinde id quod in opiniõe poſitũ ẽ: nihil in

ſe hét iudicatũ- Poſtremoid quod hẽtad hæc quãdã ſimilitudinem: nihi l aliud hẽt mſi cõparabi/

le. Videamus itaq; hæc quatuorĩ illis tribus eẽ. Nec hæc tm ſibi copulata ſũt ſed oĩa quæ ĩ argumen
to ſunt probabili:ẽt argumentis attributi spſonæ: & attributis negocio conſtat eẽ cõnexa. Na quatu

or negocia eẽ dicimusattributa continentia cum ipſo negocio:& ingeſtione negocii adiũcta negocio

quægeſtum negocium conſequuntur. Itaq; in continentibuscum ipſo negocio: & in geſtionenegocii
ſignum eſt. In his quæ geſtum negocium conſequuntur iudicatumeſt. In hisautem quæ adiuncta

ſunt negocio comparabile eſt. In attributcis uero perſonæ credibile eſt. itauidemus: & locus argumẽ

torum: & res & exitus certis rationibus ſibi eſſe copulata. Nulla itaq; uideatur eſſe confuſio quod
probabile argumentũ iãdudum in tria diuiſimus. nunc in quatuor: quia id quod fere ſolet fieri
duo in ſe continet: ſignum: & credibile Quod m opinione poſitum eſt unum habet in ſe: ideſt iudi
catum: quod habetad hæc quandam ſimiſitudinem ſimuliter inſe unum continet: ideſt compara
bile, Itaq; probabile argumentũ in quatuor partesnunc diuiditur. namaut ſignum ẽ: aut credibile:
aut iudicatum :aut comparabile. Sgnum eſt quod ſub ſenſumal iquẽ cadit. Quinmq; ſenſus ſuut in

homine: uiſus: auditus odoratio ſapor: & tactus. ltaq; quicꝗd fub hos ſenſus cadit: cũ argumentũ

fueriattractũ: ſignũ eſt. Quod ſignũ ꝑ ſenõ ad ſe ualet: ſed ex eo aliud proficiſcit.i.aliud aſſe erit

„
e⸗ 1
ſici
aadt
ni⸗

eti

gall

o
teret

ne

es
nce⸗
wod
lble
lſb
de

ſtno

1M
lei H-
meni
ios
1
Ppto
4,0 m
umn
und
idem.
üihis
gechbi
ltiſ
nihäm
abi/
moen
r
Negoel
unch
geun.
crod
letkien
ect Iu
owp
cabl
Plutn
VmeNi

alent

malãue ad unã ptẽ hoĩesicl

cat. Cõpabile ẽ qꝗ res ĩter ſe diuer
appellant: Collationẽ quam græci .
appellant. imago ẽ oro circa res diuerſas aut corporũ aut naturarũ
coparans ſimilitudinẽ: ut os humeroſq; deo ſimilis ut qualis mugitus fuit cũ Saucius arã Taurus

euſn fiagatur: anneſcio ꝗs ex itinere uenerit: aſſeraseum ueniſſe. nã iĩ ca

E.

7

iorisargumẽti ĩdigetapprobatõe. ita ꝓbabile ꝗdẽ ẽargumẽtum:ſednõ ualidum ſẽp q hoc argumẽé/

nii et grautons cõfirmationis: ut cruor: fuga: palor:
puluis: et quæ his ſunt ſimilia. Credibile eſt quod ſine
ullo tecte auchtoris opinione confirmatur hoc mõ. Ne

mo eſt qui non liberos ſuos incolumes et beatos eẽ cau

piat iudicatũ eſt res aſſenſione: ut auctoritate:aut iu-

dicio alicuius:aut aliquorum comprobata. Id tridusi

generibus ſpectatur: religioſo: communi:et approba-
to. Religioſum eſt quod iurati legibus iudicauerunt.

Commune eſt quod omnes communiter probarunt

et ſecuti ſunt:huiuſmodi eſtut maioribus natu aſlur-

gatur: ut ſuplicantium miſereatur. Approbatum eſt

quod homines cum dubium eſſet: quale haberi opor
teret ſua coſtituerint auctoritate:ueluti Gracchi pris

factum quem populus. Roma. obid fatum quod ĩſci
ente collega in cenſura nihil geſſit: poſt cẽſuram fecit
conſulem. Comparabile autem eſt quod in diuerſis re

bus ſimilem aliquam rõem continet. Eius ſunt partes

tres: imago: collatio: exẽplum. Imago eſt oratio demõ

ſtrãs corporũ aut naturarũ ſimilitudinẽ. Collatio eſt

oro rẽ cũ re ex ſimilitudine cõferẽs. Exẽplũ ẽ quod rẽ
auctoritate: aut cãu alicuius hoĩs aut negocii cõfirmat
aut infirmat. Horũ exẽpla et deſcriptiões in præceptis

diuiſit iudicatũ Nãaſſenſioi religiõe ẽ auctoritas ĩ cõi:iudiciũ

t0 cõiectura tractat: & io aut aliud firmius argumẽtum: autteſtimoniũ reqrit. Sed qc pauloantedi
DB xi ſignũ eẽ ĩ eo qd fer̃ ſolet fieri.Vti

q; cũ dico ex itiere uẽit. na multus ĩ
calceis puluisé. & hoĩem occidit, nã
cruẽtusẽ.argumtũ facio ex his fer̃

ſolet fieri: nâ ꝗ ex itiere uẽitſolet fi
eri ut puluerulétus ſit: & q hoiem

occidit ſolet fieri: ut cruẽtus ſit.cx
ſigno uero ĩ oĩa tpa circa fcm ſacere

põſſumusargumẽtũ: utputa occidi
ſti hoĩem ꝗa cruẽtus es& hic cruor
ſignũ ẽ. Occidiſti at hoĩem tp̃s pᷣteri
tũ.Deĩdeocidis hoĩem, nã uulnus

figis ſignꝗ ẽ. Occidis hoĩem:tpᷣs pũs

Oeide occider uis hominẽ. nã arma

tus ĩcedis:hic armatusĩcedis ſignũ ẽ
Occidere uis hoĩem tpᷣs futug. Ita ſi

ghnũ ad oẽ t̃s argumẽtũ cẽ. Credibi
ole ẽ qd ſine ullo teſte auditoris opi/
o niõe fimnat᷑ hoc mõ. Credibileẽ ĩꝗt
argumentum: qc per ſeipſum fidẽ
facit, Neq; ad ꝓbãdũ deſiderarteſtẽ
Sed facile cũ prolatum fuerit apud

opinionem &ſententiã iudicis pſua

det᷑. Hoc credibile ĩ eo eẽ diximus
dd fere ſolet fieri: & rurſus ĩ attribu
tisperſonæ:ita ĩ exẽplo qd ſubdidit
Ci.utrunq; & uideamus. Nemo eſt

inquit quinon liberos ſuos ĩcollu/

mes& beatos eſſe cupiat: utiq; & ſo/

let fieri utnemo ſit qui nõ amet libe
ros ſuos:& attributũ perſonæ eſt.i.

fortunæ: ꝙ liberi noĩant: & ꝙ ait ne

mo ẽ. ludicatũ ẽ res aſſenſiõe: aut

auctoritate: aut iudicioalicuius:aut
aliquoꝶ cõprobata. lã & hinc in tria

ĩ approbato. in tria. n. iudicatum di

uiſit: ĩ religioſũ: ĩ cõe ĩapprobatũ.Religioſũ ẽ inquit: ſi ꝗd de realiqua iurati iudices iudixarũt: &rõ
religioſũ: qa iurati iudicarũt: qd; aſſẽtiri nos neceſſeẽ, Aaduertamus tñ ut iudiciũ geſtũ ſẽꝑ negoci
um cõſeꝗᷓt. Cõe ẽ qdᷓ oẽs uulgo ꝓbarunt.Cõec ĩqt q ex more uulgi iuſti auctoritatẽ tenet: ut neceſ

ſe ſit maioribus natuaſſurgi: ut ſuppliciũ miſerer= Hæcut ſeqmur hẽmusuulgiauctoritatẽ, Deĩide

hoc ẽt aĩaduertãus ꝙ conſuetudo quæcũq; rẽ ſemꝑaliquã cõſeq̃t. Inter id qc fere ſolet fieri: & cõe
hoc ĩtereſt: id qd fereſolet fieri ex quadã natura eſt. Cõe iudicatoſtringit. Approbatũ eſtqd hoies

☛ ℳ — „ „

cum dubiũ cẽt: quale hr̃i oportet. Approbatũ ẽ inquit qd; cum dubiũ eẽt circa qualitatem bonam
auerũt: utiꝗt cũ ſororẽ Hor.occidiſſet & de facto eius populuseẽt ĩcer
tus tñabſolutus ẽ Deinde ut tyberius CGracchus cẽſor ĩſciẽte collega quoſdã ĩ ſenatu nouiſſet& de
eius facto dubitaret.poſtea tneius factum populusapprobauit

is fa t. nã eũ cõſulẽ fecit. ita ligioſũ:& cõe
& approbatũ: ꝗa ĩ ludicato ſũt geſtũ ſẽꝑ negociũ cõſequũt᷑. Cõpabile ãtẽ qd irbo diuerſis ſimilẽ ali

quà or̃onem cõtinet.Dictũ ẽ iã de encaecredibii⸗e iudicato. reſtat extremũ ut de cõpabili di⸗
4

Imaginẽ quã græci
Exẽplũ gbrri

is aliqua rõne cõiũgit. Hæc cõpatio.i. ſimilitudo ptes habet tres

appellant

Collatio ẽoratio: quæ res ĩ ſe diuerſas ex ſimili cparatõe cõiũgit:i ut ẽ iſtud: Ac uelutimagno ĩ po/

pulocũ ſæpe cohorta ẽ ſeditio exẽplũ eſt quorẽ aliqᷓ alicuius hoĩsautnegocii auctoritate: uel caſu

aut dehortamur. Hortamur ſic: ut Antenor potuit m ediis elapſusachiuis illyricos penetrar̃ ſinus de
