te magne ſeꝗ̃tur. an Comes Põpeius bula ueriſimili: imitatione: deprauatione: nuerſio- Pe
omiſſisaliisargumentis ꝗᷓ plurima . “ ec
erant huic ipſi tanꝗᷓ ualidiori ĩ hunc — te
modum rñdit.Si placet hocĩꝗt cunctis:iſi milite magno Duce tp̃us egetnil ultra fata morabor. Fecit 9 .
noc idem ulyxes contra Aiacem: cum de armisachillis contenderent: hoc enim modo Aiax orauit ere
qui patruelis fuit Achillis a peleo & Thelamone fratribus ſi nulla ratio reliqua uos mouet iudi/ 1
ces utarma Achillismihi adiudicetis: ſaltem pro pinquitate & nobilitate moueamini: qa achillis pa
truelis ſum: ꝗqd. n. digniusẽ q achillis erant patrueli ſuo adiudicari. Vlixes autẽ tali argumento
cõtra aiacemuſusẽ: nõ ego eſſe dignum o iudices: ut q̃ affin sſunt ppingꝗtati adiudicari debere. Sed
ſi ita faciendum ẽ:cur potius Peleopatriaut finio Pyrrho nõaſcribunt.Nuperrime dixerit.hoc di/ .
cit:qᷓ in fine & in principio ualidiora cõſtituũtur: tanꝗᷓ machinæ in acie robuſtiores milites: nam ut e
diſtributione dicturus eſt:ſi in reſpondendo argumenta uilia ponerentur auditor nõeſſet attentus. 1
Præterea quoniã ea quæ ĩ fine memoratur firmiusab auditoribus ĩ memoria conſeruant᷑:neceſſe eſt
in ultimo loco ualida argumenta ſint poſita.tali igigur exemplo uti poterimus ex parte aiacis: nulla N
eſt res o iudices:quæ magisaĩum militis moueat ad pericula ſubeunda ꝗᷣ pᷣmioꝶ expectatio: quare ſi me
hæcarma mihi tributis promercede meoꝶ laboꝶ miꝑꝶ in modum militum alos alabitisad labores
quo honos alit artes icendunt᷑q; ad ſtudia gloriæ: Ex pte uero VlIixis hoc mõ qm ab aiace dictum eſt
ex optatione præmio aiosmilitum magnopere ad lapores incitari qm honosalitartes oſtẽédam uo 0
. hDeiaisquæ ſint merita ꝗbus aiosmilitum incendatisut p ea intelligatis hæcarma mmhi potius ꝗᷓ aiaci eẽ
it a pr⸗u oe? rribuenda. Oubitatione utemur cum admi. cum cõſidero ꝗᷓta ex hisarmis ſecutura ſit gloria uicto/
A ahr . rrrnſp riaq; ĩ hac re de honore de auctoritatecertetur non poſſi um nõadmirari ꝙ aiax tam ifirmiter tã pue 4
i eremphi riliter tam nugatoriæ rönesſuasadduxerattanꝗᷓ perplexe argumenta oĩa pmiſcueritut cui bot- ſſi⸗/ ⸗
. mum ſuoꝶ argumentoge tanꝗᷓ robuſtiori reſpõdeam Kenirus ignorem. Si defeſſi erunt tanꝗᷓ pp lõgi
loα tudinemor̃onis: ꝗ ꝑp dicendi turpitudinem. Riſus e abilitas quædam uultus ad ſign ificationem d
e e lætitiæ. Apologus ẽ ſermo cõfictus ad mortalitatem & uitæ humanæ inſtructiõenut ſunt Eſopi fig we
menta:nam cum aues oẽs ut rem eligerent ĩ unum cõueniſſent & pauor ornatior ꝓceſſiſſet decreue⸗ ſuc
runt eũ cunctæ tanꝗᷓ pulchrioreme igere: ſed cũ ĩterrogatus eẽt ut ſniam ꝓferret ſuam qm̃ rauce lo ſin
. cutus fuerat ab cõſpectu auium abiectus eſt &aglam: ꝗ illiusæmula fuerat ſibi delegerunt. poteriter 1
go hoc apologo uti hoc modo. ui detisoẽs iudies hunc aduerſarium meum tanto nuore corporis & do
ornatu ueſtium ĩ cõſpectum ueſtꝶ ꝓceſſ ſſe tanq̃ in haccauſa ſe principem eèê, Sed qm rauce locutus
eſt tanꝗᷓ pauo ab cõſpectu ueſtro abiciet. Fabula: eſt quæ ſtat tota ĩfando hoc eſt ꝗqᷓ poteſt eſſe uera & —
nõ uera ut ſunt comœdiæ & tragœdiæ ut ſi mõ dicatur. Video apud Teren. gnatom sofficium eſſe ĩ .
. troducat Trhaſonem & Thaidem: & faciat ut einsopera aliqñ uti poſſit ſimul cum phedria. eodem
miriont mõneceſſarium eſt o iudices: ut beniuolentia noſtra ut aures ueſtrasclauſit: utamplius audire uobis
— moleſtum uideatur. Veriſimiliimitatione: ut ſi qsalteriusgeſtus imitet. Deprauatione: depraua DW”
8 Pe- KAnt . j7 ti dicunt libri ĩ qbus pꝑmtata ſunt uocabula & textum oĩo corruptum habent: ut eſtapud Suetoni/ .
O0“ um: Claudiut: Tyberius: iberius. Nero igit utet ſiꝗs dicat Claudius Biberius Mero. Item unus co/
tenderat cũ Plinio: ꝗcum ocaref herboſusa familia uerbofum en magnu Plinms eẽ dicit. Inuer/
—

Pi ſione:hoc fit duobusmodis:inſermone & in ſententiis:in ſermone hoc modo non eſt miꝑ:ſi hicad/ , en ſeke
dor errinsmeusrecrenunon habet bonasaures ad dicendum: & bonos oculos ad audiendum. In M
Cllig ſententiis uero ſieꝗ dicetnon. M. T. ſe uidiſſe: ſed tracon Marcũ: & cũ uellet. M. uarronis ſnĩas dice —j
Ulni, re Varri Marroms te ſentias dixit. Ambiguum: hic puertibi boues mortui curſitent. ducẽdus. i. pul „
cuho ſungqdus eſt. Itẽ duo adinuicẽcõtendebant. Monoculus. ſ. & Claudus qui cumſe irriderent Claudus 2
nrie dlicebat monoculo. Vellem eqꝑide n,p tua hoc pacto: ambigue lcque bantur. na in me beninolentia .
D .. d E QA. e utalter ẽoculus &alteꝶ haberes
to⸗, ne:ambi 1 eſaſpitione: triſione: ſtu titia: exuperatio deni modo:& dac cu lelle⸗ beni⸗
.. . i. — n tus ſignificare ſe cæcos eẽ & claudos
elr necolſi- non erabieion tterarum mutatione prxæ, uehementer cupere: &item hic idu
uut t ea eꝑpectatione: imilitudine:nouitate: hiſtoria: uer tan Qucſte pellibus papagaliũ & de
iin ſu:aut a b cuius interpellatione: aut arriſione. Si pro Per e ecceder Aligat zallos
x½ miſerimus Htet acparatifuerimus nos eſſe gicture 9S iectione. ſ. litterage ut nõ dixit opti-/
nos non codem modo ut cæteri ſolean Tuerba fau- me: ſed opime & nõ poculis bibit.
m ð i ſinmaghreuti ſed oculis. Suſpitionem: qdã litemĩ/ . K.
e ros:quid alii ſoleant:quid nos facturi ſumu sbreuiter Pro ſacebanticuiuspi rex appella ð 4 ehe
. „„2 iri atur: aduerſariusaũt inꝗt:nõ ẽ mi ſ A .A Lt—α
Nl⸗ exponemus.Inter ĩſinuationẽ et prĩcipiũ hoc intereſt vamſi RA elati oculior dnac SS A n ſe

WY’ quia principium eiuſmodi debet eſſc:ut ſtatim apertis bet patrẽ hoĩem trium litteraꝶ cũ aee rrartie
CA . .* „ WRR . . fyrr = nn = ℳꝰ mwier
tationibus quibus præſcripfſimus:aut beniuelum:aut AuneRerz inregem:an furem la lecz e
. 1 1ĩ1. eran⸗ Ixi ſſet. Itẽ hic ſibi arrogat: qm hẽt α ρ So o Rret
ean attentum: aut docilem faciamus auditorem.a ifinua:⸗ patrẽ q nunꝗᷓ niſi feſtis diebusĩ ter
N S . . . — . . 5„ . . . „
tio eiuſmodi debet eſſe:ut occulte ꝑ diſſimulationem rã ſpuit. Item ille filius eſt uniusqui
N, eſe. nilla ommi⸗ X C. . nunꝗᷓ niſi cubito naſũ mungit cũ ma
eeadem illa omnia confitiamus: ut ad eandem commo cellatorem eum eẽ intelligat. Irriſio

Ini⸗

ülllle⸗

h. ur. en Qitatem in dicend' opereuenire poſſimus. V m hæ ne:nõẽ miꝑ ſi uosattentos fecit: & ip
H ratca af. kre, 6 Fa ie ſinr Nefer * ſum litteris impeditum ꝗ ſẽper Ci.) N W
a res utilitates tametii in tota orone lunt comparadæ: fabio ſtudet & boetio. i. ciceres -ma-/ N
riin eeaAeehe bat: fabas & boues. Stultitia. ſ. aduer) Qalnner cemp
AI lſarioꝑ. (. ut hic nõ eſt eligendus imperator: qm uiſus ẽ in forocũ corona ueſcicaꝑ & in tẽplo ſalſitias
u habere pr patratusnoſter: & cũ caudisuulpium p foꝶ diſcurrere: & ſciendum ẽ ꝙſtulticia refert ad
a aduerſariosnõ ad oratores. nã ſtulticias facit cũ auctoritatẽ retinere debeat. Exu peratione. ſ. ueritas — an .‚
tisgræcæ hyperbole: ut nõ eſt miꝑ ſi uos oẽs pſuaſit: qm tanta eloquentia p̃ditusẽ ut ẽt arbores& ſa,-⸗ N Xvißle
.dd4 xa ad ſe trahere ſoleat: cu eũ aliqñ lapidatũ fuiſſe & fuſtibus uerberatũ ĩtelligat. Collectione. utad Dollurtona
r⸗ ueniens hodie honũ omen cœpi quo ſpero uos ſnĩam ꝓ me ꝓlaturos:cõcurrerunt. n. m ihi obuiã ſor — =
wiu marius meus piſcatores:fartores. Lanii. Litteraꝶ mutatiõe: ut hic dat operãnõ ut legat ſed ut lin/ rX.
mn. gat.ltem non eſt miꝑ ſi hicme in cã ſuperat:qm̃ nõ ſolum eſt legum lator:ſed etiã legũ latro dico Ex —
uc pectatione. oculos paulus moratos ſuſtalit ad ꝓceres:nãcũ hoc dicunt paululum carent & cù quodãa
can interuallo reſpondent: ut ẽt apud Ouidi. in. xii expectatoq; reſoluit oraſ. ono. militudine: nõẽmi/ ⸗
auen rum ſi cum temeritate locus eſt aduerſarius meũs: quoniam putat ſe hic in conſpectu ueſtro eẽ tan
ore⸗ ſi minusinter anſeres ĩnouitate debetisaures mihi præſtare: qm audiui aſinũ cũ tibicine ſilentiũ no =
unch bis imponentẽ. Hiſtoria: ut de pectore gallio orator ꝗdam fuit ĩcurruus& Catonis aduerſariusꝗq ců aſor gemyis
mo Octauiano ſpenumero dixiſſet ut eũ corri geret ſi peccaret:. eſpõdit ei ſeñ poſſe eũ corrigere qn
acſi galluseẽt: ſed emendare poſſet. Verſu: orans cõtra gallũ hoc mõ incipit: fert Hyemẽ nautis ſpumo/ *r P ren
uce ſa p æquora delphi. Interpellatione: interpellare ẽ dicentẽ uel facientem impedire ut ſi ꝗs loquentis ”MM
rtin aliꝗd more faciat uel mungeret naſum. Arriſione: arrident illi ꝗ riſum ada ianem cõuertũt ꝓ aliqᷓ — KS
el re:ꝗqſi ad aliqd ridere. Si ꝓmiſerimus multa domi argumẽta & rönesampliſſimas excogitaueram
ol Sed cũ uideam uosadmodũ defatigatos dabo operã ut ꝗᷓbreuiſſime potero ratione: measabſoluam
S nõ eodẽmõuideo reliquosnullã rationem hẽre auditoꝶ. tempoꝑ nec dignitatis ueſtræ ꝗ u oratões
ſol oñdunt potiusauresueſtras defatigant & obtũdunt: ego uero res ſu ꝑfluas abſcindã & nece arias ſo⸗/
e) lũ ſoluam: principium tale debet eẽ: perite poſt regulas. principii & ĩſinuatiõise oſtẽd it breuiter i gi
Veclo buscõueniant & ĩ ꝗbus diſcõuenientiam hẽntſtatim ſine ulla circuitõe quod cõtra iſninuatõem fit ti
gantel bioĩo occulte dicunt. Apertis rationibuscontra ĩſinuatiõem: pdiſſimulatiõem fiũt:aut beni 1651 i .
denns aut attentum: aut docilẽ. In hoc cõueniunt: q inſinruatõe dicit hæc eadem eẽ facicnda: ſed 11— 2
D tim: &apertis rõnibus. In hac aut occulte & p diſſimulatõem ut apud Virs Larmi miſerere ene : “
end fuit & tibi alias anchiſesgenitor: nõ.n. decuiſſet & hoſtẽ inimico capitalẽ ꝓ ſe ipſo ZenAK LFi e
Ni & cuiusuitæ inſidias ſemp tetenderat. Notandũ aũt ꝙ hos treseffectus cõiunxit p cõiunctõemdiſiu⸗
e ctiuã. ſ. aut oſtẽdat nõ oẽsneceſſarios eẽ: qm ex ſola exordiũ pfecte cõſtare põtut apud Vi 1g. georgi. .
Protmusaerii mellis cœleſtia dona exeqᷓr: & in prĩio æne. atnũc horrentia martis Arma uirũq; cano:
ex duobustm̃ ut paulo poſt. Nunc te qñ: docilis attentusauditor efficit ‚Cõmodi tatem.i. ad eff e⸗
ctum docilitatis &attentioms & beniuolentiæ: ex ꝗbusorator cõmoditatẽ cauſæ cõſeqtur: ut ſi an
Ga oraret: pro filio Ciceronis ꝗ ſceleribus deditus ab ineunte ætate fuit hocmnod . Quuquam din dices

filius omni ſupplicio ob eius ingentia uitia digniſſimusuideatur: tamen Cic.patri conſulendum eſt tänn
qui doloribus cõficeret & magis ꝗᷓ ipſe nullos doloresnulla pericula euitauit ut noſtram rempu. ab gun
hoſtium manibus incolumien. liberaret. Veꝑg eſſe tres: ponit quandam conditionem exordioꝑ: quæ ſoo
licet ꝓpria fit exordii tamen toti orationi conuenire põt. Vnde ſciendum ẽ ꝙ hæc cõuenientia & cõ iign
ditio ꝓpria cõiter appellatur qmita ſibi cõuenit: quod etiam aliis poteſtaccõmodari: Sed alio modo ſl
ꝓprium dicimus quod ita uni cõuenit quod nullialii rei cõuenire põt. Perpetuo:nõ uſq;ad finẽ cau⸗ ice⸗
ſæ:ſed a principio or̃onisinam ppe/ —ſe ared,
tuum dicimus: quod fit ſine inter/ hoc eſtut auditores ſeſe erpetuo nobis qttentos: do⸗ . pin
miſſione ut: Ad mea perpetuum de lces: beninolos fa Rer F„ E
ducite tẽporq carmen. Vt ſe ppetuo Clcs: benidolos præbcant: tamen hoc Per exordium
ut in crzibe rlepenum ero ſerua/ cauſæ maxime comparandum eſt. Nuncne quãdo ui e
e ide . 1. . Ah &c &ο o
elerac acitw itiered lea. tioſo exordio utamur: quæ uitiauitanda ſunt doceho . h
chia poeta: & n m diligenter at/ In exordienda cauſa ſeruandum eſt: ut lenis ſit ſe mo .
aombus hiar len r md ut uſitata uerborum conſuetudo: ut non apparata ui m
ſeruari hoc mõ. & qm multasad op/ deatur eſſe oratio. DNeuitioſo exordio. 0

timum ĩpatorem neceſſaria ſũt per
Põpeiũ cõſideranda eè qᷓtuer potiſ/
ſimum cognoſcetis. Nuc ne qn:audi

tores ut diximusattẽtos facit & doci

. r R—P .
Itioſum exordium eſt quod in plures cauſa

Y= *4 20 FEe

„ .

— E Ab
poteſt acco modan: uod uulgare licitur. Itẽ

esut diximusa- uitioſumeſt quo nihilon
les ĩ q re imitari uidet bonos agrico cnr n

. . “
inus = poteſt uti:q ſ⸗
las q priuſꝗᷓ ſemina terris cõmẽdent quod commune e

atur. Item illud quo gduerſa- de

nitis bellis & uterq; prætunam peteret uitio: exordio uti potuiſſet hoc pacto. Si Appius dixiſſer.

1
herbas malas: & ſentes extirpant ne aνrι αααν⅜en: Sõ Arrt,S 2
bona ſemina a malis radici n fuffo cius cxcohα⅝,fop erit uti. Item uitioſum eſt quodntn ece
cẽtur: ne poſſint fructus meliores ꝓ S=ð =ðMBM no
ducere. In exordiẽda cã lenis tã ad ſnĩas ꝗᷓ aduocabula utauditornõ laboret:nã exordium ẽ tanꝗᷓ cla
uit in oſtio papud qcqd intus latet demõſtrat᷑: ſed ſi obſcure dicat nihil de his quæ ſequunt itelli/
gi põt: qle ſi diceret deum altitonantem ꝗq olympi & terræ tecta qtit depræcatus ſumut qad rempu: dol
ptineant dicere poſſim leuiter diceret hoc mõ deum ĩmortalem. p. c. dep̃catus ſumut de his q ler
ad remp. ptineant dicere poſſim. iſitata uerboꝑ: bñ frequẽtatiuo uſus ẽ:ut onñdat nõ ſolum q ĩ uſu DðJJM
ſunt:ſed q frequenti & in attrita dicẽdi cõſuetudine haberent ĩ exordio & ubiq; poni debere hocmo
do. Cum dc rep.dicturusſum nõ debeo timere quẽadmodum fit ut hoſtes pulſant muros:cõtra au/ er
tem eſſet: ſi diceret cum de monocratia dicturus ſum:nõ debeo ita horrere: quemadmodum cumꝑ . Ni
duelles pulſant muros. Item ſuſq; deq; ferotabulam aduerſarii mei ſputati loco uti ſermone. Fugien i
da. n. huiuſmodi ſunt obſcurauocabula. Octauianus nãq; ſcribensad quoſdã ſuosnepotes:cões facit li⸗
eos ut ita fugiant nouitates uocabuloge ſicut naturæ ſcopulos. Apparata oro:ptinet. n. ad puerilẽ dicẽ Te
di modũ: ut lenociniis ĩ ſermone ꝙ cõfici ſolet ex coloribus uerboꝶ ſimuliter cadentibus: Nudus in di⸗
— ignota palinure lacebis harena.& itẽ ſi dicet mihiſi pare liben qa dignitas ur̃a mihi iubet: ai magni/ hi
——r tudomer & æ qtatis ur̃æ: pꝓmptitudo ciluitatis huiusamplitudo mihi uictoriã pollicet. Apparatus 8
4 n. dr nimis diligésapparatio & puerilisé &̃orator glauitatẽ ꝗdã ſeruare debet. ſ
Pa ta Art on Itioſũ exordiũ:hoc capitulũ diuidit ĩ tot ptes quot ſunt genera uitioꝑꝶ. Ad plurescãs ſiue he
u furti:ſiue homicidii: ſiue cuiuſiiis criminis: qle ẽ illud: ſpesmihi magna allata ẽ me uicto 1.
1 riãa eẽ cõſecutug.Audio.n. ur̃am ĩ audiẽdoidiligẽtiã:ĩ ꝓfũdo iuſticiã:ĩ iudicãdo acum. Ita⸗
q; nõ dubito ꝗn uictoria mihi futura ſit. Vel ſᷣ tua iuſtiſſime p̃tor ĩ idagãdo ſubtilitas:ĩ iu/
dicãdo æqtas hic mead tribunal uentre pſuaſit: nec. n. uitioſa ſunt: qm exordiũ ut ait Quint. debet X
ptinere ſolũ ad eam ipſam cãm de qᷓ ſumus dicturi:cum autẽ dr̃ differenter ad oĩa põt piſere:& quo
. oẽs uti poſſunt bono:aut ſpaliexemplo uſuseſſet ſi hunc ĩ modum exordinm dixiſſet: ſpero me re⸗
. portatuꝶ uictoriam iudices ꝗ intelligo uosodio hẽrecõiuratoresꝗli uſus ẽ inoratõe archiæ, ꝙ ſimi
hi cõcedi tribuiq; a uobis ſentiã:pficiam ꝓfectout hunc. a. licinium nõ mõ nõ ſegregandũ cum ſit ci
uisa numero ciuium: ſed etiã ſi nõ eſſet putetis ad ſciſcendum fune Nihilominus Domiciusmiles
Põpeii ptibus ſtudioſiſſimus& Tyberiusgracchusp̃ᷣturam a Põpeio poſcebant ambo: igit ꝓ ſuiserga
. Põpeium beneficiishocmõ exordiri potuerũt., Credo Pompeiicũ magnis periculis laborauerim ho
. nori & dignitati tuæ ſemp te mihi ĩ petitione p̃ᷣturæ fu tuꝶ: Vel ſi tua pompeii humanmitas: beneficio
„ rũq; tuoꝶ remuneratio hortata eſt meut præturi abs te peterẽpſertim cum tot pericula ꝓ te ſubireñ
dubitarim. Nihilominus duæ negationes ſunt q ſignificant multomagis ſimiliter: tãtundẽ. Cõe po/⸗
teſt appellari:põt ptinere tam aduerlario ꝗactori.ſ.accuſatori cõemtunc dicimus rem quæ ſit par⸗
ticipata cunialiquo &ad plures & ad pauciores poteſt ptinere. Ex contrario: leuiter cõmutatis: illud. P
præcedens uitioſum eſt: qa aduerſarius eodem penitus poteſt uti.hoc aũt põt uti:ſed eo ſolo cõmu⸗
4 tato in quocã uidet differre: quod ideo Quimt. uocat exordium cõmutabile hoc mõ. Erant duo ci/
ues cæſarisamici ſſimi: quoꝶ alter. ſ. Curio cum eſſet tribunus Cæſarẽ adiuuerat & in belle & in pace
. Alter uero: ſcilicet Appius:tantum in bello adiutor fuerat. Cum ueniſſet ergo Cæſar Romam fi⸗ .

l
2

. . J .„„ ,„ * 2 *
hnng 2 e eo—”ie
. 7 *

5 1
4 ee

N cũ nullus labor fuerit mihi grauisnullũ piculù a me fuerit euitatũ. C. cæſar in bellogerẽdo. ut di —
W gnitati tuæ inſeruirẽ peto abs te: ut mihi hac pᷣGturæ petitõe faueas,. nã hoc eodẽ mõ utet curio hoc
mdö olo mutatonin quo differtcã.ſ.ꝙ ipſe in utroq; bello: & ĩ pace ſihi fauorẽpræſtiterit. Nimis appara
omod ris: ut ĩ lenocinus uerboꝑꝶe: qualia ſũt ſimiliter cadẽtia: & ſimiliter deſinẽtia: qui colores a Ci.ẽt ĩpo
ic Iiti ſũt:nõ qd laudandi ſũt:ſed Alalid euitari nõ pnt: niſi magnz adhibita diligentia. Vitioſa.n.
jded ſunt: ofendlur aurcsau ltogꝑeiſmo maxima ſuſpitio Ene Grator utat illis lenociniisuerbog: *
rch⸗ . 7 Te-. „ Dſ rn Sn ueritate & grauitate cauſæ: quæ
rin . nimium appar tisucr AS compoſitum e:aut mmium pmademenlont niclet Heinere ci
een . „ . uaſione pluspoſſit auctoritas di
W hongumeſtatduodegner ipſa cauſa natum nidetux ctis: quã eloquẽtia. nam lenocinia
* quod ſepartum uooatur: in quo etiam trãſlatum coõ derbapucriles Elore⸗ magis ſüt qᷓ
1. „ 1— rFP1e: Sh Oratoresgrauiſſimi. Apparata. n. di
RMR D cluditur: ut Proprie cohæreat cu narrationet quod cuũt ꝗᷓ dedita opa facta ſũt cũ ſuper
gcg. neq beniuolũ:neq; docilem:neq; attentum facit audi flua õäs ẽt mulieres fuca
s diata & Deincepè 1a narrie tas: & artificioſe ornatas: apparatas
torem. De lio ſaris dictũ ẽ. Deinceps ad narrati uocamus: ꝗa uege colorẽnõ hñt: ſed
onem tranleamus. fſfſupfluũ & Hini Is nuiuſinoi
”l . r rL ornamẽtis uerboꝶ utit magis ſuper W
De tribus narrationum generibus. Ruoorn inéto uidet deleckari qus 1 Q — K
u n Arration?᷑m genera tria ſunt. Vnumẽ cũ ex õäsäs nimium i 2 er- t M
Welr ⸗ . „ . ],7 oc Hora. ait ne mea caput creuiſite d nuno ſet e
e FPonums rem geſtam:etunũquodq; trahius uidet: ꝗa cætere ofond tes: nõ cor 9 laſ — hzal⸗ſ 1
e ad utilitatẽ noſtram muncendi cauſa: quod btinesad. eſpadet.ni Krordii e et cũ cæte ePn. 29 rles n d n h
baceen Tnſeer eee n J e! ris ptibus cõformari. Autñ ex ip̃a ciö L⸗
rher cas Caà as:de quibus iudiciun futurum eſt. Altcrũ ge . qudal uocat Quinti. extremũ 1 gañũ 5
nus narratiois e quod ĩtercurrit nonunquã:aut fidei extractũ ẽ ex uſſteribus cauſæ. Ac/
imi cuſat Clodius adulterſi: ꝗ uitioſe
irl . hoc exẽplo tueret᷑.Sed ſi q res eſt ĩ q̃
ſun poſſim gloriari ẽmaxĩa amicitia ueſtra ꝗ ego ſempuſus ſum. nã ex tali amicitia magna lausſeꝗ ſo/
tuaf let:itaq; a uobis peto ut huic crimini ueniã tribuatis. ad cãm. n. pertinuiſſet hoc mõ. Si quid feci ĩ ui᷑
jini ra o iudices laudabile:ſi qcꝗᷓ mihi nunqꝗᷓ gratũ fuit maxime pudicitia delectatus ſũ. dediq; ſemper
N operã: ut recte uiuerẽ: &ne ullocrieaccuſari unquam poſſem. Neq; beni.neq; docilẽ: huiusgenus
Wn exordii appellat tranſlatũ qd obſcuꝑ& eẽt:niſialibi Clarius tractaret. Dicit. n. Quintiltria eẽgenera
wamg itioſa. ſ. extraneũ: uel ſepatũ: qlle illud eſt quod nõ ex ipſa cã tracttũ ẽ. Secundũ qd a ppellat trãſ
eEuein Iatum qdfit qñ facimus docilẽ:cũ debeamus facere attentũ: & ſic dealiis. Sed qd uperius ĩ regu/
la lIis exordioꝶ& tractatũ ẽ: quale eſt hic: ut cũ Vir. dixerit deapibus. Admiranda tibi leuiũ ſpectacula
lecci reæx Magnanimiq; duces totũq; exagmiĩe gentis: ſi dixiſſet nõ dicemusapes. &apum uiliſſima cura:
cusn & itẽ isqui gallinà pdidit: degallĩa tm dicat hoc mò: cũ ſit mihi ſublatagallina: o iudices dbetis mi
nn/ hi ius meũ tribuere. dicãigit degallinæ recte. n. dixiſſet hoc pacto.nolite cõſiderare gallinam iudi
Nn ces quæ mihi ſublata eſt. Sed conſiderate ꝗ̃tus tumultus: quata diſcordia : quantus furor quantus
ſanguis ſecuturusſit: ſi huiuſmodi furoribuslicntiam Pmittatis. Tertiũ ẽqd fit penituscõtra regu
Ser Ias:ut ſi faceremusmaliuolos ꝓ beniuolos: ut ſi dicet putatis nos eẽ pricipesciuitatis: ꝗd mihi ẽ: rei
Neudo uohiſcũ:& iſtuc ueni ad uos iudices is ſupbos: crudeles: & iuſtitiæ puerſores. Deĩcepsfacit attẽtuna
aln⸗ auditorẽ modusapud Ci. frequẽtiſſimus, Si Idem finitisexordiiregulis: quibus uti debemus: &ui
Ki tiis & aſſignatis:quæ ſunt infanda: ſecundã ofonispartẽ: hoc eſtnarrationem aggredit᷑: in q quidẽ S
R re ẽnotandũ qc'eodemordine ptibus or̃oms utidebemus:quo etiam a Ci. tractatur.
r Arratiõem plurali numero uſuseſt: quia plura eẽ dicit genera apud oratores: hoc uocabu
nen lIũ ponit proſpecie. Cũ exponimus rem:bene dicit rẽ geſtã: qm narratio uera dep̃terito E
dae ideo iudicialisẽ propria ꝗᷓqᷓ & iudiciali ĩproprie accuſtmus de futuris: ut ſi domus uicini
ſri caſura eẽt ſup meã:tunc boſſet illud de erriad iudices: tãq̃ᷓ ſi eẽt factũ:ſed ſi ĩaliisgeneri
s buscõtingat incidens ẽ:& fitad confirmationẽ:& tanꝗde pteritoſit. nã in demõſtratiõe nõ põt cade
re: qm̃ uera læus: & ſermo cũ honore rege geſtaꝑ. deliberatio aut de futuro ſemp eſt: & uocat hoc
* genus pprie oratoriũ &ordinenaturali E tractat. Vincendi cãſ. eparauit hic oratoriũ poetico .
Eco nã hoc uincẽdi cãfit: & illud delectandr quale exẽplũ eſt Clodii & Milonis. nãut Mlo uic oriãcon .
drei ſequeret pbat Ci.eũ inermem: & in curru cum ſeruis ſimphonianis ad uillam profi ciſcentem. cu * B *
edo/ Clodiusarmatus in inſidiis fuiſſet.Quod incurrit nonnunquam: ergo imcidens eſt: geciudicn 15 M
WD generisproprium: nam ncurrit: &non ſemper:tñ quæ duo ſunt: nõ eſt de principali usparti us
n Orationis:hoc autem na rrationis genus multis uocabulisa latinisappellatu m eſt. Vocant.n.incur/
lns rntẽ egreſſionẽ: &degreſſionem a græcis echaſis quod eſt egrediorne minata eſt quæ a
nn Qu ntiliano hunc n modum diffimt᷑. Eugaſis eſt rei extra rem ad cãm:ta men pertinens tractatio.
noc⸗ Aut fidei: ut eſtapud archiam. Fidesenim eſt firma opinio quæ fieret hoc modo.Si Cicero uolẽsd ⸗
un fendere M lonem adducat teſtem fide di gnũ: & ut ita audi tores poſſ: int credere eius laudes pſequã D’
tur hoc pacto: ut credatis iudices hũc teſtẽ optimuũ eẽ: uir ẽ iuſtitiæ amanſſimus: nullã hẽt opimẽe

Reommehn,

uirtuti deditiſſimus:dedit.n. operã: ut c ſũma ĩtegritate ĩter ciues uiueret: nec ẽ ullus noſtrorũ c
uium ĩoĩ uirtute præſtãtior. Autcrĩationis: cõtra ſi adiiceret teſtis iniquusex pte clodiana hoc pa

CcCto digredi poſſet. nolite adhibere fidẽ humsteſtimonioꝗ cũ clodio ſẽper cũ ſůma turpitudine di

xit hõ ſangumnolẽtus: & ꝗ pro parua pecunia turpiſſimũ facinus aggrederet Aut trãſitiõishoc gene
re utũtur perſæpe poetæ: & ab Ouidio maxime celebratũ: nãm cõnectendis fabulis hãc narratiõem
facit ĩtercurrẽtẽ: qlis ẽ ea machuunusabeſt unoq; recõditus antro fletibusaugesaquasnatamq; mi/

ſerrimus: 16 luget: ut amiſſã: uolens nimnozſ xorn de,

mn. contugere ecded fabulã cum ſe aut criminationis: aut trãſitionis: aut alicuius apparati
quẽti ea narratõe uſusẽ.Aut appara ic. mie - 4
tiõis maxie exornatõisqd fecit Vir. onis: uel laudationis cauſa. Tertiũ genus eſt id quod

ĩ apparatu Didoniserga troianos & a cauſa ciuiliremotum eſt: in qoo tamẽ éerceri cõue

in tempeſtate: quam æneas in italiã – . Toznwnſ. .
uermespaſſus eſt. breuibus,. n. uerbis nit quo cõmodius illas ſuperiores narrationes in cau

oſ — . PoeN „. „
ea res dici poterat: ſiue ierũa eẽt or̃o Wis tractare poſſumus. Eius narratiõis duo genera ſũt
& ut auditores delectaret diffuſſe

aut laudatõis: utap põpeianã: lega tres habet partes: fabulã: hiſtoriã: argumentum. Fa-
tur. n. plura d geſtis põpeii q ad lau

.

dationẽ dicta ſũt: facit id Yir.ĩ pri⸗/ bula ẽ quæ neq; ueras:necqʒ ueriſimiles continet res:ur

mo. Iterrogati.n. trolani qui eẽnt: & hæ quæ a tragœdis fraditæ ſunt. Hiſtoria res geſta

nobis:quo iuſtior alter. Nec pietate ctum eſt ficta res: quæ tamen fieri potuit . uelut argu!
funrmesbella maier arm. ué — —,
ſi fata uiꝶꝑ ſeruãt.ſi ueſcit aura Ae- AACI. —. . 1
therea: neq; adhuc mortalibus occu in perſonis poſitum eſt:debet hr̃e ſermõis feſtiuitatẽ:

mentacomoœdiarum. Illud genus narrationis quod

ßun4/0—W,‚—

=?èðè patumbris. Tertiũ ẽ a ciuili c re⸗

—
do-

1 . V α

motũ ꝛac ſi diceret qc poeticũẽ: &

—
MAr . . . — . 2 ₰ . „. . . Y ⸗
e5 . abofficio oratorio penitus remotũ qd ad ciuiles cãsexercet᷑. In hoc genere ſunt ficta & uerſimilia:
4 Fr: P

utargumẽta ĩ comœdus: aut uera: & ueriſimilia hiſtoriæ ĩ quo tñ: ut in declamatiõibus ꝗqᷓ uocant a
græcismelete: &a latinis themata facta: ſicut ſolet fieridiſcipulis p magiſtros: quãtũ aũt exercitatio
neceſſaria ſit Ci.& uerbis & oper̃ declarauit, nõ. n. priusad ſcribendum acceſſit quã ĩ declamationi
bus tranſferẽdo: & ĩ oĩ genere exercitatiõisſe diligẽter exercuiſſet. facit idẽ Virg.ĩmoreto: & ĩ aliis
pluribusuerſibus fecit idẽ homerus:& demũ oẽsꝗ aliquã ĩ dicẽdo faculiatẽ ſunt conſecuti.Vnum
in negociis. i. in rebusquæ ſunt extra hoĩem: ut ſunt geſta æneæ. Alterũ in expoſitione nego: ut de

ſcribere iratũ ſimonẽpãphilũ amantẽ. Fabula eſt: pauloante poſuitapologũ: & fabulã. Similiter

oſtẽdens fabulãcontinere res ueriſimiles:& apologũnõ ueriſimiles. Sed ſciẽdũ hũc locũ nõ diſcre
pari a ſuperiori: qm duplex ẽ fabula: ueriſimilis: &non ueriſimilis. Veriſimiliseſt fabula quã Terẽ
tius pomit de pamphilo. nam & ipſe inquit: atq; in eo diſputant contaminari non decere fabulas.
Non ueriſimiliseſt quæ in tragœdiisſcribitur de Cerere& triptolemo: utſi diceret. dico uobis iudi
ces quod omnia in medium ſunt conferenda: imitanda eſt Ceresꝗᷓ triptolemum ſacerdotem ſuum
miſit in curru per aera a ſerpentibus uectum: ut artem ſeminandi mortalibus daret: quod licet ueri
ſimilenon ſit: tamen habet immortalitatispartem. nam per hocarandi modus ſignificatur. arãtes
enim ſerpentesquoſdam uidentur facere in terra. Præterea eſt ſerpentum ueſtigia delere cum cau
da. Quæ in tragœdiisaliqua in tragœdiis falſa ſunt:quale eſt illud modo dictũù: & item illud quod
ſcribit herculem ad inferosdeſcendiſſe: &tricipitemad ſuperos extraxiſſe: uerum & multa in Ilis
uera ſunt:ſicut illud quod atreusa fratre thieſte capitali odio diſcedẽs filios comedit: ad eodẽ fra
tre ſibi in cœna poſitos. Hiſtoria eſt resgeſta. Seruius: &alii uolunt hiſtoriam: & annales in hoc dif
ferre: quod hiſtoria ſit aarum rerum: quas: uel uidimusuel uidere potuimusab hiſtoreo græco: qd
eſt uidere. Annales uero de iis quasnon uidemus: uel uidere potqimus. Vnde Liuius cõſtat: ex anna
libus & hiſtoriis. Vege uidetur Ci. hicaliter ſenſiſſe dehiſtoria: &alibi Virg. de hiſtoria. Et uacet an
nales noſtrorum audire laborum: quãquam dicat Seruiushoc poſſe licẽter cõfundi: &ãnales eo lo
co pro hiſtoriis eẽ poſitos. Præceptor meus: neutꝑꝶ dicitaccuſandũ eẽ: ſed uarias ccopiniões:taleigi
rur de hiſtoria exemplum poteſteſſę. benefecerunt maiores noſtri qui uoluerunt ciuitatesfiliis lo/
cupletari quia eos damnarent: qui ætatem ſuam celebem uſq; ad ſenectutem perducerent. Argu/
mentum eſt res ficta: quale eſt hocobedite patribusueſtriso filii ſi laudari uultis. namapud Teren

tium: magna reprehenſione dignumabomnibus putatum eſſe uidemus: qui inuito patre latenter

nuptias parabat. Argumentum quandoq; ſigni ficat rationem ueriorem ſuper alias: & de hoc poſt
ea in hoc libro dicetur.ſignificat etiam quamcunq; materiam: uteſt cum dicimnsargumentum ſcri
bendi nobisnon eſſe relictum. eſt præterea oratio rei dubiæ faciens fidem. llud genus hæc eſt
ſecunda parsterti generisquod remotum eſta cauſa ciuili: in perſonis: ideſt intractabili more: qua

rumlibet perſonarum: ut deſcribere auarum ebrium. ſermonis feſti : ut illud Terentii: aĩa miphe-

dria: & item de milone cõera fratrem: licet ĩterdum iuuenesſcortari: fores effringere uirgine eripe

narraret: &apparitõe uerbeguſusé Unu qn od ĩ negociis:alterũ quod ĩ ꝑſonis poſitumẽ:

uirmd
eelen
Epatie
ilus⸗

cordu

wwum
wenn
ſenca
inhpe
ctun
Wo
t
ni⸗
quo
m

nnit
büm⸗

w⸗
Uta
pp
ſeti⸗
orate
latio
wöe
lun
we
lan⸗
du
in
Ut
Au
ſin
ui
dh
dt

ſc

Meri
1 ho 1
dei
mo,
ℳ ℳ
Mu
o
Mcie
wnan
uſi
wu

wgel

men⸗
rrer

c

e

ſyp 44
1 m
miao⸗
wm
H*M.::
Ks

Animorum diſſi. ut eſtin eadẽ ſcoœna: in qua oſtendit᷑ demeâauſterũ: & mitionem humaniſſimũ
eẽ: & leni ingenio natũ. Grauitatẽ: ut ſermo de pãphilo:poſtꝗᷓ exceſſit ephebis: facile omnes pferre:
ac pati cũ quibus una erat eoru obſequi ſtudiisaduerſus nemini nuꝗ præponẽs ſe aliis:Spẽ ut idẽ pã
philus ubi inquit mihi imortalitas parata ẽſi huic gaudionulla ægritudo iterceſſerit gaudio a cri
tone clicerium eẽ ciuem & chremetisfiliam. Meru cũ dicit de carino: hoccine eſt credibile tanta ue
cordia cuiquã innata: ut ſciet: ut malis gaudeat.Item de Dauo cũ Pamphilo quærebatur ut uindi/
èſ . dam inferret: atq; hoccõfiteor meri
animorum diſſimilitudinem: grauitatẽ: lenitatẽ: ſpẽ: mihi canrigiſ R i iners
. .B . CIan NeS —„2. . ſum:tänullius coſilii &πι de chreme
metum: ſuſpitjonem: deſiderium. diſſimulationẽ:mi- te: de quoait Thaisopuseſt pfono:
ſericordiam: rerum uatictates fortunæ Mcõmutatione: Au defewre Re artolle Pallium,
. — —̃„¶c5 TEA ι Suſpitioné: Simo exploras filii ui/
inſperatum incõmodum:ſubitam letitiam: ius 1dum tam prima luce exurgebat: & ueniẽ
exitum: reru .Verum hæc in exercendo trãſigẽtur. ſcruos terrosnbefiqul⸗ heri chri
W Sdr . ſidem habuiſſet. Deſideriũ: cupidi
A . P 11
IUlud uero 9 d aduerita tem pertinct quomodo tra, tas rei abſentis: ut de menedemo qui
Ctari cõueniat apericmus. Lres res cõuenit haber nar filii Cliniæ aduenrum gſideraba:
. . . 11 ( 1— 1. — ut æneas inquit.O paſſi grauiora da
rationem: ut breuisut dilucidaut ueriſimilis ſit: quæ pit deus h quoq; finem-ODiſſimula

quoniam fieri oportere ſcimus quemad modum faci tionẽ: hic ponitur generaliter ꝓ oĩ ſi

L * mulatione: ut Simo ſimulat nupti/
amuscognoſcendum eſt. . H aaosfuturas: cum iquit iſtec ĩtro affer
De breui narratione. e te: abite. Soſia ades dũ paucis teuo/

. „ L e e, lo. Miſericordia: ut apd Vir. damiſ
x Em breuiter narrare poterimus:ſi inde lcipie“ rlisindttzuuͤ nnal cali genut
mus narrare: unde neceſſe erit:et ſi nõ ab ultio & crudelia Reu faia lycci. Nrie
— = —— earj tẽ uenit crito ad hæreditatẽ Criſi/
initio repeter uolemus et ſi ſumatĩ nõ ꝑticulati narra qis cõſequẽdã: q aduẽtu ſuo cuncta
bimus:et ſi nõ ad extremũ:ſed uſq; eo quo opus erit: uariauit. Inſperatũ incõmoduů: ut
è de ænea ꝗ in italia qetem ſperabat:
r 868paſiuseſthella. Cõmutationẽ for
tunæ ut ſi ꝗs forte cõſecutus eẽt uictoriã de hoſtibus: & mutatide fortũæ ꝓfligaret. Lætitiã ſubitã
ut æneas quẽ quæritis adſum troius æneas. lucundũ exitũ reg:hoc ĩ oĩbus comœdiisſeruat earũ
ꝓprium ĩfœlicẽ ſtat reducere. Veg exercẽdo:tacitæ quæſtõi occurrit:nã poſſet quæri has partes
Ietius intrare ad cognitionẽ ſine oppoſitõe exẽploꝶ:illud qdad ueritatẽ ptinet diffinitioorationis
oratoriæ quæ ſẽp resuerascõtinet, poeticũ. n. factũ ẽ: ſed ſi quærat ſi poſt exordiũ ſequat ſempnar

ratio reſpõdẽdù ẽ. Cõſideranda ſũt genera oratoria: qa ĩ demõſtratiuo& deliberatiuo narrationẽ
nõ poſſe fieri pp diſconuenientiam tpoꝑe: niſi ad ꝓbationẽ: & cõfirmationẽ id fiat iniudiciali regu
lariter ſemp ſequet exordiũ:niſi forte tit remouendusaĩus auditoris:iã pſuaſusp ſuſpitionẽ aliquã
ut ẽ apud Vir. O reginã nouã uſq; partas uetere ꝑdas. Vol és, n-Diomedes declarare pfectionem tro
ianog in italiã prius remouit ſuſpitionẽ p confirmationem: deinde na rrauit. Sciẽdũ ẽ præterea ſe/
cundũ Quint.ꝗqᷓtuor modis nõeſſeopus narratione.ſ. qñ ẽ iniecta ſuſpitio: ut dictũ ẽ de ilioneo:aut
Ire breuſ: aut qñ res ẽ cognita & uulgata: aut ĩ reſponſione. Tres tescõuenit n. pp uarios effectus
narrationis. nã breuiseẽ debet pp memoriadilucida pp intelligentiam ueriſimilispp crudelitatem
ut & auditor perſuadet:ꝗ quidẽ effectusnõ ſeſe aliter habere uident cũ ofenci] ſicut ſe habet ſan-
guis cũ corpore:diffuſus.n.ẽp oĩa mẽbra: ita & quælibet ꝑps or̃omis breuitatẽ diluci ditatem. & ueri
ſimilitudinem hr̃e debet: præterea ita neceſſ. arii ſũt: & inuicẽ cõiecti ꝙ quẽadmodũ utdemus ſan
guinẽ habere uarias cõdi tiones. hic quia eſt rubeus calidus: & liquidus: & ita quælibet locus: & pun
ctus oronis eoſdẽ cõiunctus ſeruare uidetur: & notandũ qd breue aliquid nõꝑ uerba cõſiderat ſed
ad neceſſitatẽ. nã breuis resappel lat illa ĩ ꝗᷓ ſũt neceſſaria: & omittũt᷑ ſupflua: uñtotus Vir. breuis
eẽ dicit. licet pluribuscarminibus ſcriptus ſit. Fieri oporter̃ ſcimus:facit attẽtũ auditorẽ:co ꝙ; oĩbo⸗
neceſſaria ſũt: & ꝓdeſſe uidẽt:ñ ſolũ or̃onibus: ſed ẽt in quotidiana loquẽdi cõſuetudĩie. unde ne/
ceſſe erit: hoc ptinet ad prĩcipiũ ppiquũ: ꝙ ꝓpriũ chuius narratiõis hoc mõ. Rus ꝓficiſcenti milo
ni cũ uxore in curru uecta: & cũ ſeruis ſimphoniacisgſequentibus occurrit Clo/armatus & ſin abul/
timo initio tãgit prĩcipiũ remotũ ꝙ apud oẽs ſcriptores recte loquentes: uitioſũ eſt: de hoc Hora. ita
inquit. Nec bellù troianũ gemino exorditur abouo: falſũ ſiquidem fuiſſet ſi diceret Clodius ciuis
præſtãtiſſimus ĩ urbe romana:is uxorem duxit fortiſſimã: & nuptias magnificas feciti ex es auteé ſu
ſcepit filiũ noĩe Clodiũ ꝗ cum capitaliodioa milone diſſederet ei iſidiastetendit: quem tandem
rus ſine armis pfiſciſcentem gladio cõfodit. Abultimo initioa priĩcipio remoto:nã qi ælibet res di
citur habere duo initia: propiqua: & remota: & ſimulatu: ſcilicer dicendo res in ſumma redactas:
&pertinet ad mediam narrationem. Non particulariter. quod uitioſum eſt: ut narrare ſingulos
ſeruosquomodoeſſentarmati. Et ſi nonad extremum: tangit finem remotumqui uitioſiſſimus eſt

quale hoc occiſo Clodio fecit nulo eũ diſtrahi & ſub paleis ſepeliuit ſine ullo honorc ſepulturæ.

.
EO
HRM

—

—

.

*

Seduſq; eo: tangit finem ꝓpinquũ ꝑ neceſſariusẽ hocmõ purgabãt ad ĩuicẽ Clodius & Milo qui cũ
ſe tůeretur clodium occidit: & ſi tranſitionibusnullis: quales ſunt hæ occiſus eſt Clo. ante fundum
gracchorum: quẽ uxor illius ꝓ dote dederat. Etnon deerrabimus: hocidẽ ſignificat: qd præcedẽs
