num abftinemus , & quam commode alii id expo-

nünt, tam promte meliora docentibus obfequimur.

** Hoc enim fibi vult adie&tm venti vocabulum; aqui-

]o mihi veztzr erit, hoc eft: aquilo fuam naturam in

te punienda nequaquam dedifcet. Quod tibi fuit bo-

reas in exclufos clientes ( ventus nimirumafper & fri«

gidus , & tuae velat arrogantiae feruiens) idem & mi-

hi futurus eft; nam &in gratiam noftri,te rurfum ve-

xabit , neque fui oblitus , gnaviter in te bacchabitur.

Eundem in modum CICERO «f 44 Fxwi). Lié. XII.

ep. XXX, ord, $iler. percommode dixiffet: Baiae ti£i

sbermae fuerunt , hoc eft vt paullo poft exponitur: re-

petite falubres fatine [uant C tam diu dum tundes, ftnt

eblitae f&j Sic fere eft apud VIRGILIVM:

£t poflvo fequitur de vulsere fangus.

Itemque

-

vex Inbiter omnitus idem.

Hocett; quod hoftile ferrüm praeftae in nos; idem in

hoftes praeftabit noftrum. Sic &alterum: luppiter

vtrisque talem fe praeftabit ; qualem folet rex ac debet

in

& Caro d

in tali negotio, i.e. aequum &iuftum, Adi PASSE-

RATIVM , qui eadem interpretatione, vocabuli vez-

£u5, Íed ad fuam fententiam,víus eft, Ceterum nec pu-

gnamus , fi cui fimplicior haec explicatio videatur ;

quae ventus aquilo dictum putet per eam figuram, quae

grammaticxs adpofitio vocatur. Ita certe SALMASIVS

iubet , exercit, Plin. edits Zraieéli p. 5 24. &. cui plu-

ra Ícriptorum adiunxit loca BROVCKHVSIVS, At-

que tunc ifte fuerit fenfus: Nosquoque ventum aqui-

lonem fperamus ; qui poenas tibi rependat, in vota

noftra officiofus. conf, Z/eg. Y77. Lié. Z, v . vbiven-

tos]W?dchg dicit CYNTHIAE,quoniam nauiganti poe-

tae minarentur eatn pegniciem, quaea CyNTHIA,ta-

lionis ture poffet optari:

Quin etiam abfenti profant tibi CY NTHIA venti,

äag?ice » quam faevas increpat aura uminas,

f. VIII.

Habes,bone le&or: qualemcunque conic-

eruat

Cturam,quae, vtrum inftituto poctae con

o

forte requites ; At ui fi non fallit augurium,

hoc fua iponte pate .it. Etenim CYNTHIAM fibi

poenas daturam ominatur ; quae cuiusmodi fu-

turae fint, proximo verfu declarat5 tales nimi-

rum , quae par pari rependant. Certe nihil erat

potcnt

ius ad refrenandos mulierculae fpiritus,

uam fi illud cogitare & ad füum feníum re-

erre voluiffet. Sed pergit vates: vnam tamen

neo carmine celebrari

€ multis rcpcri,am ; quaer

D

cupiat;

LMGLEEME .

cupiat; quafi hoc diew :

uod nemefin dignas

d

hactenus meum do-

a te poenas exigere fcio,1

lorem confolatur ; fed habeo tamen ;

uod &

priftinae dulcedinis ia&uram farciat; erit enim,

quae tuo mihi loco faucat ; vtque poena tibi

immiffa, meae (atisfaciet irae, fic fauor alteri-

us amicae,defiderio quoque medebitur.

IX.

$

N e quid vero di

ffimulem , breuiter adiicere

lubet , quam antehac rationem ad exponenda

PROPERTII verba fim ingreffus, Eadem erat

mens, eadem fententiae conformatio , fed

nificare videbatur *.

Aquilo «entus id omne fi

quod vltor yates idco retribuere cogitabat;quia

j

turpiter exclufus faeuitiem boreac fuftinuiffct,

Verum haud fcio » an id fatrs explicatum aut

probabile iudicaturi fint, qui fcriptioni potius,

quae eft in litteris , quam feníbus ** & virtuti

E

iermonis inhaerent.

* Senfus erat ifte: aliquid & ego reperiam , quod inui-

cem te vexet , mihique fit /z//ar zquilosa , quo tu ve-

:

lut miniftro mei doloris, vtebare,

** Non eft infrequens haec antonomafia, (fiuealio po-

tius nomine notetur) & hoc loco aculeis quibusdam

orationem armat, Sic OVIDIVS 77;/j.I. Eleg.ZII.v.£ .

de iubet a patria difcedere Cuefaris ira,

JMfe pietas , pietas baec smibi Cnefar evit,

Caefar

wk (2 ) 95

Caefar erit , h, e, inftar caefaris ; idem praeftabit mi-

hi pietas, quod tibi caefaris mandatum, Sic& VIR-

GILIVS Z£ez. X. v. 773.

Dextra mibi Deus &9 telum quo

d mi'[ïle liéyo.

Qa cuigque Deus fit dira cupido,

& Zen. LX. 18455

Grauiusautem SIBYLLA apud eundem VIRG.zfez. 77

4££ No SIMOISZZ zec XANTHVS zec DORICA

caftra

Defuerint , alins LATIO zoz partus

ACHILLES.

.

J

,e. quidquid in SIMOENTE XANTHOQVE malo-

rum vidifti, quidquid a GRAIIS & eorum principe

ACHILLE, cladis acceptum eft , idem, te deinceps

in LATIO manet. adde Zfez. 721. 319. f4.

-

t PARIS alter

f-]'ïme 4eque

iterum vecidiua in DERGAMA iaedae,

uidnam vero

fit illud, quo viciffim torquere velit a-

micam , fibi poenas daturam , & quod no:

1 minus il-

lam , quam ipfum antea boreas, vexare debeat , fe-

quentibus forte declarat verbis » v, 27./7. vbi male-

dicos verfus minatur:

deribam igitur , quod uon vnquam tua deleat aetas ;

CYNTHIA forma poten»; CYNTHIA verZa leus.,

Crede sibi qmamuis contemmas murmura fauae »

Hic tili pallri CYNTHIA verfzs erit.

Pari modo HORATIVS criminofis aliquando 1ambis

amicam laceffiuerat Carzz. £. od, X7 .

fi haec.admittenda foret interpretatio , dupli-

Ergo ;

cem,po

enam CYNTHIAE denunciabit ; primam. 7.7.

JHiei fero flebis amata diu. 5

de qua didum ff.*. alteram

de qua nuncexpofitum, 4 .

21, ad finem elegiae.

D

^

-

Neque

P

9K C ss ) 8

Neque vero alienum eft , id aquilonem adludendo

vocari , quod vicem quafi praeftet aquilonis, Nam

quis dubitateleganter ita dici: Tu;,o CYNTHIA, ni-

l

hil habes, quo me excrucies, praeter tuam perfidiam ,

& fanitiem aquilonis, cui me expofitum ante fores ob-

trudis ; at & mihi erit ventus aquilo 5 eft enim in

promtu, quod aeque tibi moleftum (it, quam fuit mi-

hiboreas. Sicin facris litteris HOSEAS vates loqui-

tur , c. X/F. 2. 68 repmdemu.r. zuuencos, labia noftra ( fic

enim nonnulli tranftulerunt , quod & LVDOVICO

DE DIEV probatur ) vel /a&iz softris , h. e. quod aliis

juuenci praeftant, id labia nobis, in cultn diuino. Sic

enim vertendam effe ebraeam fententiam , rationes

grammaticae docent, Nec aliter IVDAETin verfione

hifpanica exprefferunt, & KIMCHIVS ad iftum lo-

cum , itemque R, NAPHTALL, vid. THEOD. DAS-

SOV., de ewpbaff facrarum vocum y differt, fécunda, com.

3. & GROTIVS azuet. adilla verba, & GATACKER.

aduer[ar. feer- cap. XX

X

. Sed iam finis eíto, (i duo monuerimus, Pri-

mo, cum hanc elegiam fcriberet PROPERTIVS,

duos ante fc poetas habuit in animo, VIRGILI-

VM * & HORATIVM, ** quorum feníüs iisdem

librarium vi-

paene verbis exprellit, Deinde ,

»*x

tcur-

tupero,qui nonnulla huius carminis, ita

auit, Vt VIX parcntcmxf"uum aenofcant,

* Hocmerui. [perare 2 dabis smibi perfida poenas. Haec PRO.

PERTIVS. At VIRGILIVS in eodem negotio, DI-

DONEM

SK'*( 39 ) MX

DONEM videlicet producens,indignabundam atque mi-

nantem amatori, fic infit, 74ez. 77 41r9.

Hunc ego ff potui tantum SPERARE. délorem,

vbi vocabulum fferare 4«ve ab elegantiffimo QVINCTI-

Etv. 246.

LIANO zfhit.lib. VIIH.cap. H. vocatur.

Qomnibus vmbra locis adero, dabis improbe poenas.

** HORATII funt ifta Lib. H, cavm. od. XXF. 9. fa.

Invicem :

»

-

;P(Jïfll

Flebis in /o'lo leum ang

ZÀracio bacchante magá /ïtä inter-

5

Inaia "vento

Compone cum his verba PROPERTII . 4. 226 aqnile

CYNTHIA veztus. erit. 9 v. 7. bei fero Jflebis , amata dim.

conf. E/eg.vit, Lió, HI. Exclufa inque vieem , cetera :

quae iam f.7. expofita funt.

Hoc tamen fi quis cafu magis quam imitatione fadtum

effe malit, facile quidem ego concedam. ZZraciz vero

ventum pro aquilone ab HORATIO po(itum, non eft

uod moneam,

Nam is ventus Zaccari dicitur etiam

OVIDIO Zf 1. Elcz. II. 2g.

Nunc eelidus ffcca Boveas bacebatur ab Arito,

VSepod, X IJI. 5 'Thraciam aquiloni attribuit,

&i pfcï FLACC

-

-

J breicio aquilone fónant.

Neque vero turbare quemquam debet, quod apud eun-

dem FLACCVM Qu ZF. od. XLI. animae Vhraciae mare

temperare, ac /intea zpellerelegantur, Namque id non

de Borta fed Fauonio capiendum, res ipfa docet; & fimi-

lis poet&tlocus Cs £. od. I7.

doluitur aeris biems , grata "viee vwveris dv Fauonl.

quare ZZraci

46 AHDHLAS

Atque ea vati noftro cauffa fuit ,

dixerit ver/ cemilexr,

D 3

***Nam

44 C3o ) $X

*** Nam quid iftud eft? v. 25.

CYNTHIA forma poteus , CYNTHIA verza leus.

Vérba leus per fe fatis probum , . & graeco fonte cadit,

fed praecedentibus male refpondet ; vbi CYNTHIA a4-

iedliui fuftinet vicem. Senfit iam SCALIGER hoc vulnus,

& legendum cenfuit :

CYNTHIA forwipoten: , CYNTHIA verZileuis.

Id poftea faftidiens , refcripfit - wvera /ze»,

MVRETI vetus codex habet: forma leuis fed tanto peius

hoc, quam vulgatum fphalma ; agnofces autem hinc , le-

uitate & ignorantia defcribentium irrepfiffe , quod ver-

ficulüim deformet, Nam certe oppofitum aliquid fub.

jici debuit, quod formae ex aduerfo refpondeat ; fiue

illud viza , five.faza intelligatur , quod ego dicere non

fuftinuerim: cum ne LIPSIVS quidem /e. azti4. P. £.

c. XX, p. ", z 1. aliquid fufpicari conetur, qui tamen fa-

cramento contendere paratus effet, aliishuius poetae lo-

cis genuinam fe fcriptionem fine librorum praefidio reftitu-

iffe, Certeformam & famam eodem difticho pariter iunxit;

Lib. III. XX. 7.

Ef tibi FORMA potens fint caflae Dallada artexs ,

dplendidaque-a docta .FAMA vefialget auo.

Sed nefcio an verfui decimo octauo aliquid etiam acci-

derit, quem ita legimus expreflum:

DParce tuis animixs "vita uocere tibi.

*

Nam /i4; quo nomine amicam &

bic & alibi adpellat ,

fenfum vtcunque bonum gignit, cum praefertim in huius-

modi negotiis frequens-ea fit adpellatio: fed parum ab-

e(t, quin dubitem, id.fcriptum poetae calamo. Cur enim

non ita legamus:

Darce, ttts animis Vicla, necere tibi,

. Nam

wz ( sf ) 39

Nam quae mulier, perfidia & arrogantia, fuis cultoribus

ante nocuiflet, ei minatur vates nofter eupdem contem-

tum, & arrogantiam ab hifce fuftinendam, quibus tam

proterue illuferat. Et fic füturum erat, vt fuis ipía vin-

ceretur a7z5, ac fibi plurimum noceret : id quod aquilo

vindex paullo ante volebac. Sed.abfint arza, & ani»os po-

tius fidamus. Zfzizi,iram alias denotant, quod & in illo

fortaffis OVIDII loco notandum, zzetaz. XZ. r.

Curmine dum tali fluqs ANIMOSQFE ferarum ,

g reicius vates &9 faxa [equentia traxit,

ZAlnimos inquit fararum, i.e. feras faeuiffimas mulcere po:

tuit, ficut alibi Zrzveziar tigres dixit, iracemderque leones :

Ex PHAEDRVS tamquam hanc phrafin exponeret ZiZ.

IH. 1 $.

Q*

ui faxa cantu mauit & DOMFIT feras.

i. e. feras indomitas flexit, detinuit, Sed PROPERTIVS

hoc loco férociarz potius defignat ac isfolentiam , qualis

eorum eít , qui in bonis rebus aliorum cafibus infultant.

Vnde fupra PROPERTIVS:

Exclufa inque vicem FASZFS pétiare SEPERBOS,

& alibi:

E

ANec mibi tam duris 1INSVLS ET moribus.

OVID. 7;;f). Lib. F. Eleg. VIitov. 3.

Duae tibi res A4INIMONMS in me facit ipprobe $ curue

.

Cafibus INSPLUAS quos potes ipfé pati?

Exiget ab! dignas vltrix Rbamntufía poena» ,

' lm])aä'to calcas guod- anea fata pede, .

Accinat huic.Jjricerum princeps, Carzin. LibIF. od. X. v.£,

Fel cur bis ANIMES incolumes aon vedeunt genac.

Vbi ani;ye: vocat arrogantiam , quod e fuperiori verfu

fecundo liquet:

Ean-

Jofperatatuae cum veniebpluma $F. P.ERBLAE.

wz ( 3 ) 2^

Eandemque ob cauffam LIGVRINVM vocat cradelem in amicoss

uod equidem ferre nequit P, IOVVENCY &, qui (uffragatur ei»

P. TARTERON ; fed íatis bene tamen habet antiqua le&io ;

quam vir elatiffimus , DE LA.MARTINIERE aduer(um illos re-

&e tuetur,

Addemus ex hiftoricis

. CVRTIVM RVFVM, qui

ftilum fuum perpetuo poetarum nectare tinxir,

Lib. lil cap. XIl.

$. 19. VICISSET profeilo SVPERDIAM artque iram, mala snuitta.

Eodem fenfa [psritus fibi firmere dicitur , qui (aperbum & infolen.

tem fe praebet.

IVL. CAESAR. Z, G, cap. XXXI!!, Lib, l. Wantos

fibi fpiritus , tantam arrogantiam. (umyevat.

4dem Lib, H. cap. IP.

magnes fibi (piritus ,. magnam autloritatem in re militari [umere.

NEPOS DIONE cap. F. regios [piritus vepre[fit. — Nerum haec in

tranfitu. CYNTHIA (uis animis vi&a dicitur, quos demare debe-

bat, Sic dolore , ira , [uperbia , animo fuo, vinci , paffim apud opti-

mos fcriptores legitur; a quibus isipoteztes ideo vocantur , . qui

fuis íta cupiditatibus (uccumbunr, CICERO oratione pro MAR-

CELLO : avimum vltere , irachndiam cobibere , vitlo temperare ( fic

enim GRAEVIO placet) Laec 49 faciat , men ego illum cum [um-

mis bominibus comparo , fed fimsllimum Deo iudico. — Ex quis nefcit

illud OVIDII ep/f. Brifeid.

Vince animos , iramque tuam , qui cetera vincit.

Vínce, inquit, animos : fed contraimpotens PROPERTII mue

liercqla, villa (uis animis plurimum fibi «ocebat,

$.

XI

Reliquum nihil eft , nifi vt veniam ab aequo lIectore

petamus , fi qua haec forte temeritas videbitur , quae tam

praeceps in re tam difficili iudicium fibi arrogauerit. Nam

quia tot criticorum z«eerAdzparo in hoc PROPERTII loco

videbamus, & vix tamen vllum , quod anulus DEMOCRI-

Tlfignaffet : qualiscunque noftra fit coniectura , neque

vati quidquam , neque tantorum nominum auctoritati,de-

rogabit; quin vetus illud , recenti exemplo , id eft

noftro, forte comprobabitur:

deribimus indodli doHique. poemata. paffrm.

963 ( 5 8

E

DUTTTTIONOSUORIIS

oba vexauit male fanum CYNTHIA vatem ,

IMpr

Nunc eadem dodtos vexat iniqua viros.

Ante virum lufit, lufus ac probra merentem,

Nam cur non iuuenis cautior ille fuit:

Nunc rurfum vexata minis, aquilone miniftro ,

uid velit hic aquilo , vafra puella rogat.

Stat chorus omnis hians procerum , muffantque magiftri,

Quidque fit hic aquilo, fe reperire negant.

Ne fciatid mulier ! ne difcat id aemula BASSY ;

Nuper in aufoniis facta magiftra plagis.

Tu vatem interpres tenebrofo profer ab antro,

Caecos excutiens PALLADIS arte finus,

Praemia perfoluet tibi , digna, PROPERTIVS audctor,

Vectus in ELYSIAM nobilis vmbra domum.

Et tua non fpernet generofus acumina lector ,

Cetera pars fenfu ftet fapiatque fuo.

pr;zcjianti[,' NEBELIO,

fácris d* amoenioribus litteris exculte,

Jfic gmm/atur

5* P, C. LIST, Kirtorffio-Haffus,

S.S. Th. Cultor.

e»utd

8 ( si4) 9

glltcf) &umft unb QBigmefæmït ftcigt tttam 3u beinen

OQobíe Minerua prangt mit atfimem Iafpis 61anfi/

$Yté Orpheus &xhlàgriateit muf Dier gutticfe fteben

S$yic Góttin Themis tvepbt ber Sftunter£cit Pen Gramnt/

Sytt Helicoo fan nic)t bec Saulbeit &flunmer Degeu/

$yeé trágen qpóbeléeedyritt febrt niemale bep ibit ein]

$yic abtr fi) auff 9Sifs unb. toabre 9Beififeit [caen [

Syen mufj eer Dobe. 99eg biergu gebabnet fepn ;

&ic tvercben in bad SSudo ber. Seiten cinaetragen /

S$yafj ibren ádpten Svubmt aucb fan bie STacotveft (ebit.

Gàé mag ber. Sabn oer Seit benfelben nict sermagett /

Syenn tvabre Cieifibeit bleibt bey &onn unb t iebel

ptt.

Syu tvilft 6cbwettber Steunb ! mit red)ten Sat^

beu acíaen/

—

dyaf $9t bít Studia nidbt a la Mode [iebft]

Syu toilft beteinften. nod) au(f bóbte etuffen ftigen]

Cmeif $u uné Deute fdoon ein £larea SGorfpitel giebft.

€5o fabre tenn mun fort t beinem Síeiee 3eidien/

$u toirft oer 9(rbeit &btveifi alébenn eim Gibe febi/

Cnenii Sit bie Themis toirb ben (bren ? Epheu reicpen]

.Ab 3l Sophiens Zbron ber Cingang effen ftebn.

friit oiefen Seilet voolce 6em

fertn Aofposdeztett alo feinem

bodwebrtes

teuno/

Yón $5ernen graculi:ert.

IO. FRIED. BENDER,

SS. Theol. Stud.

Mufarum

L MOETEP RE -

Vfíarum in caftris valeat quid ftrenuus ardor,

M

Ingeniique vigor quam promte-obftacula vitcat

Ardua, nunc doctis haec fcriptio docta probauit.

Cum profert tenébris famofi dicta PropertT,

Quae Criticae dudum vexarunt lumina gentis.

V numquodque latens ita tandem protrahit aetas :

Ingenium felix cum , fufficientibus/armis

Inftructum, venit ád cauffam ; tum occulta pateícunt.

Qrnatiffmo Deomino Refpondenti

uix cauffa baec

! gratu/dtia

ad/cripfit

G. W, WAGNER,

LL. C.

AD NOBILISSIMFM

REJPOA?gEN ZEM

:

Iïgwdþa':*mua. :

TV ri

gidis properas aquiloni—Bus ire per altum,

Scilicet hi nitidos dant fine nube dies,

Attingas felix portum : mox fata ferena

Aduehet eois mitior eurus equis.

F.

IO. CHRISTOPH. KEMPEF,

T heol. Cult-

Ea

Nonne

$& ) 36 C OK

Onne vetat pietas vates tractare profanos ,

Cum femel eít ftudiis mens operata facris ?

Non vetat, Haec potius per nos tibi Chrifte miniftret

Turba ferox , fceptris at fubigenda tuis,

Laus igitur non vna tibi debetur amice,

ui bene concordi iungis vtrumque fide.

Sic tua Theiologus placidaque Magifter in arte

Aufa canet ; reliquos quid nifi liuor agit?

A« onicitiae c»mj]a Daec aazzm-

gere voluit

IO. ADAMVS RVLLMANNVS,

SS. Theol, Cult

m

r/;x

(" Ih

N '

rng

.sæïv"

lm*ö/

527

// .

* NG

|

T

$

-

W

E

u

lt

9

—— -

—

—ÓÓÀn

pormm

D

x.

:

A

"*

"

W

x

EXERCITATIO ACADEMICA

z

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

E

2

AQVILONE PROPERTITI

z

ä

QVEM CYNTHIAE MINATVR

I

.....

E

VBI LOCVS HVIVS POETAE VEXATISSIMVS

i

HiH

E

ET FRVSTRA IAM PER ALIQVOT SAE

ä

CVLA TENTATVS EXCVTITVR

É

A

PRAESIDE

-

IO. HERMANNO BENNER

ELOQVENTIAE PROF. PVBL. ORD

É

RESPONDENTE

]

HENRICO CHRISTOPHORO NEBELIO

NV ALLERNHVSANO $SS, THEOL. CVLT.

7

GISSAE HASSOR. AD D.XXKMARZ, cb becxxxttr;

6

—

TYPIS EBERH. HENR LAMMERS ACAD, TYPOGR.

5

"

ä

^

^

w*

]

/:q*wg,x

4

3

b

2

Nx ) Copyright 4/1999. YxyMaster GmbH www.yxymaster.com