Ce766_qt
author: Benner, Johann Hermann

—

À

E

]

WW

T

E

——

s

M

enne

E

m.

4A

ES

N

ii a.

MIABA

TTR ND at N

—pr

-

W

W

—

T.

|

d

EXERCITATIO ACADEMICA

AQVILONE PROPERTII

QVEM CYNTHIAE MINATVR

VBI LOCVS HVIVS POETAE VEXATISSIMVS

ET FRVSTRA IAM PER ALIQVOT SAE

CVLA TENTATVS EXCVTITVR

PRAESIDE

IO. HERMANNO BENNER

ELOQVENTIAE PROF. PVBL, ORD

RESPONDENTE

*

HENRICO CHRISTOPHORO NEBELIO

W ALLERNHVSANO $SS, THEOL. CVLT,

GISSAE HASSOR. A4D D.XXKMARZ, cbPecxxxttrI

TYPIS EBERH, HENR LAMMERS ACAD, TYPOGR.

b

—S'*Wi»x

C

^0 .

J*

Ve

P

VIRO-

ADMODFM REFERENDO DOCTI$SIMO

ATOFE GRAVISSIMO

ECCLESIAE QVAE EST GRYMBERGAE

MINISZRO PRIMARIO VIGILANZ I$$1MO

HENR. CHRIS I'OPHORO

LEVSLERO

SPONSORI CAELESTIS LAVACRI

PARENTIS INSTAR COLENDO

FAVTORI SVMMA PIETATE PERPETVVM

PROSEQVENDO

ELEGANTIS L'TTERATVRAE CVLTORI

AC CENSORI PRAECIPVO .

HANC DISSERTATIONEM

AQVILON EDï)ROPERTII

VEXATISSIMO IAM PRIDEM LOCO

SPECIMEN ANIMI PLANE DEVOTI

DICO DEDICO

*

NEC

NEC NON FAVSTA QVAELIBET

VITAM TRANQVILLAM

SALVTEM CONTINVAM

VIRES MVNERI TAM ARDVO SVEFECTVRAS

FRVCTVM SANCTI LABORIS VBERRIMVM

AETATEM AD NESTORIS ANNOS PRODVCTAM

QVO ET CORONAM VITAE SEMPITERNAE

MAGNIFICAM

ET PRAEMIA

MINISTRIS IESV. CHRISTI REPOSITA

POST VITAM MORTALEM FERAT

TOTA MENTE

VOTISQVE NON VVLGARIBVS

PRECOR

FAVORI ET BENEVOLENTIAE IPSIVS

ME TOTVM PERMITTENS

HENR, CHRIST, NEBEL.

ELEGIA

ELECIA PRAESIDIS -

IN LAVDEM NOBILISS, NEBELII.

CTN

THIA, doctiloqui labes aeterna PROPERTI

Materiem ftudio num dabit illa tuo ?

Illa bonum vatem male viuere faepe coegit ,

Illa malum docuit tam bona verba loqui,

Rectius & vatis ftudium periiffet, & illa,

. Vtraque fuccenfo victima digna rogo.

Sed vetat omnipotens, librisque viroque pepercit ;

CYNTHIA tartareo fert fna damna lacu.

Dolia quae forfan BELI cum neptibus implet ,

ueis nuBquam flygiae fufficit hbumor aquae.

Vel fedet anguipedes inter , fcyllasque biformes,

Difcit & EVMENIDVM verbera dira pati,.

Nuda vel ad boream diftento corpore pendet ,

Vt peredant longum frigida flabra nefas;

Sentiat ac tandem, vere ceciniffe poetam :

E nobir aquilo C)ntäia ventus. erit /

CYNTHIA vade procul ; nam nunc quoque CYNTHIA

R

faeuit

Plurima, quae do&um vaftat , acerba, gregem,

SIRENV Mque nouat cantus, & pocula CIRCES ,

In fua dum iuuenes faxa vel antra rapit ,

Et chartas, manibus, pictas, labiisque liquorem

Indica turbauit quem faba tofta, parat.

Hi glomerant chartas, & caeca obliuia potant ,

Fallentes miferam furta per illa diem,

Ita lucrum tacite carpens, praedaque triumphans

Miratur faciles, ingeniofa, dolos,

Venalemque offert proh ! nudo pectore mercem ,

Vbera ceu catulis fert lupa, datque fuis.

Parcite luminibus, iuuenes ! latet anguis in herba:

Pocula, merx, ludus, tinctile virus habent,

$4

€r-«

Tergeminum vitate nefas* adtemque poeta

Vellicet: elufus probra quot ille tulit !

CYNTHIA vah : miferi loculos emunxit, & vltrix

Ante frequentatas, cl.auüt iniqua ; fores,

Ill iacet ; boreamque gemit, boreamque minatur:

Et nobis aquilo C)nt/.via ventus erit.

NEBELI, iuuenum pars haud poftrema bonorum,

CYNTHIA non caitu te capit vlla fuo;

MVSA capit, LATIVMque piis data patria MVSIS,

Hic tibi iam longus (tatque placetque labor,

Vatibus ebraeis romanos 1ungere vates,

Et PAVLLO ARGOLICOS adíociare patres :

Haec veterum viguit laus maxima theiologorum,

Fama quibus laudi nominis illa fuit.

Hei mihi ! quam rari fuperant de gente vetufta!

Nunc fas exiguis claudere facra libris;

Et nuce complecti PAVLLVM, veteresque magiftros,

Et cum BAIERO CHEMNITIOque loqui.

Inuenias, facinus quibus eít; tetigifftf MARONEM,

Inde manum tabulis adplicu/ffe facris.

Vade prius, clamant, ac ter fluuialibus vadis;

Ablue facrilegas, tu fcelerate, manus.

Obftupui : quid ais? ne faeui, magne facerdos ;

Ablue non puras ;

fi placet, ipfe manus.

Nec ftudium damna , quo

d tutum eíft iudice PAVLLO,;

Non tu nec centum , quod valet ifte, valent,

Madee igitur genioque tuo , ftimuloque iuuentae

NEBELI, hoc folum eft laudis & artis iter.

Hoc ego te duxi ( nec poenitet) hoc ego triui;

c, tendens ad meliora, teret.

Quilibet ho

Perge citus, cupi

dosque tui folare PARENTES ;.

Haec precor ; haccþvot.is expeto fata meis,

AE-

—X

a

i

—

E

N

TN

z

—Wl

U

Gu

DA

N

p

—

uY

EL

E

f A

"m

—— L

E—AM

N Z

rX

P. XZ

BN

E -]

Í«

NSS

5 EW

.I

ii

,

NS

r /4

L

L.

7p

'Wy-

zi t

LE

o

XXXV (j

CA

[- X5

äx

j

bf

(

E—JE.

ss

D.

u

&*y

N

"t

E—J

E (

24

)

Á

Á

u—À,

—

[[——239

CC

B

A m

WE 4

wRS

——2

,

'i

N

E ,

- T

m

PR AE FA7IO.

Riplici nomine peccaretibi vidcor: & quod

I

poctam, &, quod PROPERTIVM, &, quod

non ppri(ïïmum PROPERTII locum ädgrcdior.

Nam.m poetis non bene tempus confumitur ,

peiusin profanis, at in molliculis corum verfi-

busturpiffime. Hoc, inquis, cogitandum erat:

Et ego fateor , fed certa lege. Aliud inpoetis

nequida fcrutatur , aliud ingenua íedulitas .

uae MVSAS amat, non ford.s & purgamenta.

Et poetas quidem ab iniuftis odiis * ante nos

alii vindicauerunt. PROPERTIVM füa ipfius fua-

uitas & dictionis caítimonia ** tuetur ;

rac-

fentem eius locum tot calami Egnant ; & ve-

ftigia fummorum hominum, vt iam tutius in

cundem fecedamus. Habeantfibi nefariae men-

A2

tcs,

9!4(43) 5

tes, quod turpiter fcelerate

.

que fcripferunt, eius

nempe mancipia, qui fed

à quaeque gignit &

fpargit.

Te vero amente

m, & in omne dede-

cus proiectum,, qui non ftupcs ad illa potius,

uam rides! Atqui hoc nobis confilio

d

proui.

um numen 1fíta feruauit monimenta jv

t;

ul

bonis arübus litamus, hic leporem & humani-

tatem exofculemur, illic tyrannidem cacodae-

monis cum PAVLLO *** exhorreícamus ,

ul

tantum valuerit in gente nebulofa,

Itaque nos,

quae ve] honeftatem laedunt

, Vel pietatem,

damnamus omnia: quae perti

nent

ad clcganti-

am & ítudia litterarum, ita fcimu

sa fapicntc

quouis adprobari,

vt non modo cultus in

genii,

fed ftudii quoque fra&us, . huiusmodi c

onati-

bus & facultati tribuatur. Vale candide lector,

& Íi MVSAS dili

IS , nobis te cen(orem beni-

num pracbe ;

j

n minus, aliis certe, vt eas di.

Í

— ——

igant , permitte.

* vid. JDarrbaffana Zom. £.

7. [f & quae contra haec

difpurauit SEBAST. KORTHOLTVS, d» veteri

24/20Y 4722

pot:

vindicata,

tica Gr. cr Rom. a contemtu feriptorie Parrbafü

Neque ignota funt eruditis,

quae GIBER-

TV3, GAVDENTIVS, CASELIVS

; In hanc rem

fcripferunt, & qui primo nominandus erat, M. DE

LA MOTTE in orauone odis fuis praemiffa.

** adde

L MGLIDEE :

** adde quod & ipfa numinis oracula minifterium hu-

uod

iusmodi virorum non omnino detrectent,

non ita tamen intellectum volumus , vt IOSEPHO

SCALIGERO , aut TANAQ. FABRO in omnibus

fubfícribere videamur, Quo refer & infignis cuiusdam

theologi iudicium , paucis fortaffe cognitum , qut,

praeceps & immodicus PINDARI aeftimator, ( cuius

3d carmina non nihil praefatus eft ) & ingenii vigo-

re plufculum quam fatis eft exfultans , ignauum poe-

tarum faftidium fic depingit ,. vt s4/z exiftimet

Graecorum autdarum fic prode(fe ad facrarum. litterarum

D

intellecum ,. «tque Pindarum ,. praefertim f Kbraeorum

tf .

abftrufff/mas cantilenas , penitus perffetlas babere cupia-

Paulloque poft in fui temporis theologos in»

uehitur, qui carmiza ; Dauidis &arbito modulata , fri-

ide $ ieiume enarrent , de rebus loquentes , quas firenue

isnorent , €9. reprehenft , quod exponant aliis , quae non

ipfr

intellgant , fed fingnnt quod exponant : tamet[i non

dO&E 5 Pl

e tamen fe' verba Dauidis exponerä , cauffentur.

**X Rom, Lzr.fe2. Ceteru

mipfius PROPERTII lectio-

nem contrà CATONIS virgulam tuetur PHIL. BE-

ROALD. orat. fingulari, quae eftin eius cyqfcälz'.r 1513.

Bafíleae excufis , fol 4. Sed in eius viri iudicio graui-

tatem tamen & fandtitatem defideres,

CAPITAA RERF M.

$. 1.

Lurima in PROPERTII carminibus corrupta leguntur,

P

*

oft multorum curas nondum emendari potue-

- quae p

$. 2.

runt. Con

Ermatnr. fuffragiis criticorum.

W

6)8Wx

ff.2, Ea tamen ipfa , quae fincera funt & intada,

obfcuritate non carent; quod vexatus ille verficulus com-

probat :

Et uobis aquilo Cyutbia ventus erir.

$. 3. Criticorum principes verum huius loci fenfum

prope defperant.

Adfcribitur BROVCKHVSII ingenua

confeffio.

$. 4. Criticorum iudicia in duas claffes tribuuntur ,

quippe vel Zeze gro J€ ipfà fferare 5 vel minarvi CYNTHIAE,

ni recenfentur.

poetam noftrum, exiftimant. Vtriusque fententiae patro«

$. 5. Expenditur SCALIGERI interpretatio , &

partim laudatur ; partim obfcurior ad poetae mentem

cenfetur,

$. €. TITII, PALMERII, TVRNEBI , PASSER A-

TII conie&urae exponuntur,

cum qualicunque noftra epi-

crifi,

$. 7. Noftra fententia modeite (ubiicitur,

quae ex ipfa

orationis ferie , fimilibusque PROPERTII , & a

ltorum eius

aeui poetarum locis,in primis vero HORATII teítimonio

confirmatur ; illuftrata fimul phrafi: Zuilo ventus evit.

$.8. Docetur, hanc expo(itionem maxime ad infli-

tutum PROPERTII congruere.

J. 9. Alia coniectura, quam olim h

r

oc ipfo de loco

habuimus, attexitur, & breuiter illuftratu

$. 10. PROPERTII cum VIRGILIO & HORATIO

in quibusdam aperta confpiratio,

Tanguntur dubia quae.

dam PROPERTII loca.

meritatis.

.$. 1. Concluditur tractatio ; cum excufatione te-

DE

3*4 05 N

IOR OO UMCEEROOUHUR OURU U

DE

AQFILONE PROPERTII

QVEM CYNTHIAE MINATFR.

,

f

L

Ehementer erat optandum , vt carmina

PROPERTII velintegra, vcl quam minimum

obícurata noftram a

is

actatem perueniffent ;

vel, quando neutrum fperare licuit , falcem

Jongo poft tempore füum poffent decus & ni-

Sed fato neício

torem priftinum recuperare,

quo, conügit, vtin hiíce moniméntis , quae

tam commendabili nomine füperbiunt , non

auca nobis occurrant , quae fi critica lance

pendantur» quiduis potius; quam PROPERTII

venuítatem refcrant. *

De quo principes in

familia litteratorum». non femcel, nec obícura

voce, conqueruntur. **

* "Teftis vel folus LIPSIVS, qui vulnera PROPERTII

propemodum innumera, vel tetigit , vel fanauit. Con-

fule eius aztiquas lecfioner Lib, I cap.IF. XX.. Lió. II

cab. X, XX.. Lib. IF. cap, L. XL. Lib. F. cap. X. XXY. Ad-

de eiusdem Z/eda. Li£. £, cap. XLY. & var. /eif, Li£. T.

C»lP

rA

«03)553X

cäp. I.t9 X. Lió, II cap.41, Neque minus in hoc

enere laberauit MVRETVS, quem hoc nominelau-

dat LIPSIVS var, /ecf. Lib, F. cap. I 5. s. Poft illum

vir clariffimus NICOLAVS HEINSIVS »oti; 44OVI-

DIVM ; & quiregnat in hoc genere, RICHARDVS

BENTLEIVS , oblata occafione aliquam multos

PROPERTII verfus attigit,

** [lle, quem. dixi,LIPSIVS, PROPERTII tam cupi-

dus alumnus, vt quem ocellum & fmaragdum poe-

tarum , Zfstig. lect. Lib. IF. cap. XI, p.sm. 10 g. itemque

mel fuum & delicias ver. /eZ, Li£. ZT. c. IF. p. 37. ad-

pellat, ille inquam , ver. /e&. Li£. IT. cap. XX p &5.

paene in lacrimas effufus, calamitatem vatis acerbif-

fime deplorat : Deplorare merito mibi liceret in PRO-

PERTIO, erzditiffpmo & vna omnium elegantifffzno pee-

145 tot locorum vel ob[curitatem , vel deprauationem veri-

A , K id vziv; PROPERTII effet praprium , ac mon ei

cum optimo t9. fuetujii[z'ma quoque feriptore commune, . l-

dem alibi librorum inopiam cauffatur, quibus in c-

mendando vate adiuuaretur, | Zar. /e. L;2. Z c. H

p5 OPt:amla x0bi.f e-æt eor um fiheitas, quibus in ff

ma ingenii ac indicii praeflantia ,. acceffft etiam illa com-

eneditas ,. "vb cuiuscunque genueris veterum librorum co-

jam natli , facilius 9. certius,quacunque de ve dubitatia

incidiffet ,. iudicare & conflituere. poffint.

Ives quidem ,

quantumcunque in bis litterie praefltimus ,. quod fégtio,

quam frt exiguum , id emine non librorum antiquitati,ques

paucos babuimts , ftd. ingenii noflri mediocritati polfumus

veferre acceptum. D!'gna quoque funt verba V; C. IO.

GEORG, GRAEVII, Wa huc adícribam , e praefat.

in

*

& C0 »

in CATVLLVM, TIBVLLVM & PROPERTIVM,

quae eft inter epiftolas eius & praefationes , a viro

longe clariffimo IO. ALB. FABRICIO collectas, /é-

ptima pofl triceffmam , p. 200. Habebam r ipfé ,. quae

tecum communicare cmj?itueram 1 praeuþm* in prope-

liumy, cuiuy non patuca loca , tenebris eg. mendis /qual—-

lentia , "vir d amicus [ummns INicolaus Heinffns in epi-

Jlolis , quarum mutuum Cr paene quatia'ianum intercedit

inter nos commercium , axte camp/uref ANMOF "PRICECHWA €Xxa-

minauit, — ed de bis nunc elimandis cogitare me non frue-

vunt plurimae , quibus maxime circmmfeffes. deflinzoroc-

cnpntime.r.

deruabuntur in tempuus ofyortuniur, AHt rell-

cientur n mifcelaneorum lióror, quor in vnanibss babeo,

TT.

Tametfi vero defcribentium vel negligen-

tia; vcl barbaries, elegaatiffimum poetam plu-

ribus in locis violaucrat ;. ca tamen 1pía;, quac

fana reftant & incorrupta, multorum oculos &

iudicia fefellerunt, Quod , ne quis temere di-

&um exiftimet, age, teftimonio vel vno com-

robemus, Nam auid fibi volunt ifti verficu-

l

» quibus CYNTHIAM fuam, perditus amator,

hunc in modum adgreditur : *

Haec merui fperare? dabis mili per-

ÁAida poenas ,

Is erit.

Et nobis aqui!o,glfsm*/aia,ven

Aquilonem

44 C o ) k

Aquilonem audis, at vnde vcl quo fpiret , aut

quid omnino CYNTHIAE denunciet, omnis cri-

ticorum acies tantum non fruftra ** fcrutatur.

Quare ignofcat mihi genius PROPERTII , quod

in haec ipfius verba , toties a tam doctis inge-

niis follicitata, aliquid & ego mihi licere,crc-

diderim , obícurus idhuc , & abillo diuini fpi-

rirus commcercio , quod poetis obtingere pcr-

libent, quam long;ífime remotus.

* habes hoc diftichon Li Z£. Eleg IF. (aliis F-) v. 3. 4.

Equidem poftt BROVCKHVSII commentarios ; v

-)f*

-

trum felicior aliquis calamus hunc locum tentauerit,

haud mémini: ante illum interpretes, mifere prope

cuncti fe torquent ,. & poftquam gnauiter füdarunt,

magno fe conatu nihil egiffe, ad extremum profiten-

fur

uodfi nobis idem euenerit, facile patimur, vt

noftra deliria poít lapfus tantorum hominum, faga-

cior aliquis explodat, Equidem ad viros aliquot cla-

riffimos hac fuper re litteras dare conati fumus, a qui-

bus nihil tamen refcriptum fuit, quod vel grauiort-

bus eorum negotiis, vel tabellario potius tribuerim,

cum fatis alioquin humanitas corum , & excellenua

doctrinae cunctis perfpecta fit.

1H,

t licceratifhimi viri in

Quandoquidem i;gitu

hoc fcopulo pendent * gratias haud. vulgares

agcere paratifi quis certiora videat: non s ego

íum,

wE ( n ) 95

füm , qui illud referendae gratiae praemium,

temeraria quadam opinionis fiducia praeripiat;

fed vires tamen experiri , nulla religio vetuit.

uocirca , tametfi me veftigia terrent, mens

agitat tamen, &, quantum conicctura diuina-

re poffit , fecum ip(a deliberat.

* Doctiffimus vir J'ANVS BROVCKHVSIVS , qui tan-

tum e PROPERTIO laudis promeruit , notis ad i-

ftum verficulum ingenue fatetur : Zocus perquam o6-

feurus, quique multis viris doilis tenebras denfas obfudit,

-

mibi aqua baeret , nec. pudet fateri 5 &

ERATII fententiam retuliffet , ita

-poRq-uam PASS

pergit: aéque tamen [ic adauiefca , ft quis vveriter aliquid

protu/:*rit, ei gralias agemrn-,

$

IVU

uidquid autem ad explicandos huius ver-

ficuli finus, a criticis maiorum

n

oentium adfer-

tur; idclaffe duplici comprehendimus. Nam

quod vates nofter aquilonem fibi promitüt: in

co vel melius quiddam pro fe fe * augurari vel

durius aliquid fuae CYNTHIAE minari?* crc.

ditul'.

Princeps in ea fecta IOSEPHVS SCALIGER , qui

*,

prouerbium hoc. allegoricum efle iud'cat , propterea

quod boreas fudificus fit, hoc fenfu : && »obi» erit fu-

da tempeflae, ffcut idez PROPERT. L2 I1/. Eleg, F1.

TZIJBYIiLV€

cecinit :

venit pof! multos "vna

f:.

Yena die r,

Z

J

Huic

M(—n)fü

« vHuic adde BEROALDVM , & non paucos póft eum

alios. confer VVLPII indicem CATVLLO, TIBVL-

LO & PROPERTIO fübiectum , voce "quilo,

** Hoc ROBERTVS TITIVS tuetur , verba poetae

fic exponens : £ zos venti: quoque d; Cerbendum tra-

demus iusiurandum. PALMERIVS ait, PROPER-

TIVM »initari difceffum , vt verfZ ab boc nono , infra,

69 vento f "vela daturum

ADRIANVS TVRNE.

BVS adverfar. Lió, XPIIL cap. XI. p, r é r. i&ta fcribit:

eur obfeero aquilonis ,. C quam in féntentiam mentioneu

ecit PROPERTIVS ?. exiffimant poetam fibi augurari

ventum propitium & [écundum olim futurum ,. quod mibi

non videtur , cum ob[cure amieae diffidium minetur , vt

f'fpicor,

Vi enim aquile mare turbat ac vertit : ffc moftra

mens , ilo tamquam "vento procellofa inflata , mutabitur cg

vertetur , aliamque inueniam quam amem, [n eandem fen

tentiam eadem elegia dicit :

JNon ita Curpathiae variant aquilonibus vndae,

ANec dubio nubes "vertitur atra . noto,

Huc etiam referre licebit ( quamuis nonnihil difcre-

pet) clariffimi PASSERATII interpretationem,quae

fic habet p. 264. edit, fal. fides tua , vt aquilo res leuifff-

ma e9 incon[lanti/JEsa , ftc & noflra fides futura efl,Lib,I.

Eleg. VT. vel , vt referr BROVCKHVSIVS l.c. Noro

CYNTHIA veztor zizil aliud quas ventos putabimus ,

verba tua mera verba ejfe. confer PROPERTIVM

a GRAEVIO recenfitum, vbi ifta interpretatio pro-

batur,

uasdam praeterea, fed nulla epicrifi , re-

cenfet codex PROPERT. in vfíüum DELPHINI, Parif.

clo 12c Lxxxvirr, Z/. Zoss, adorna;us.

5. V.

* 0735 M

V

SCALIGER.I faüis þlan

a cft & explicata fen

tentias viris in hoc litterarum genere maxi-

mis * adprobata; quorum vt veneramur au-

&oritatem ; ita duo funt, quae bona cum vc-

Primum, vt proucrbii hu-

nia ab ipfis petimus,

** declarent,de-

ius confuetudinem luculenaus

inde, vtea quaepraecedunt & fequuntur,paul-

lo diligendaus *** confiderent,

* inter quos primum fuo iure pono; virum quondam

clariffimum, multisque de me nominibus egregie pro-

meritum IO. HENRICVM MAIVM , quiin oZferza-

tionibus fac

ri», praeclarae frugis commentario;;2.7//.

p

hunc aqui

lonem PROPERTII fpem bonam

orten

dere iudicat, ac bereae commoda ,

probati-

orum fuffragiis exponens, prae-

fimis vt folet, antiqu

MELLAM nos ablegat, cuius eft

ter ceteros ad COLV

ifle verficulus, carmine de cultu Bortorum ,. 268. fol.

18 9. codic.

Aldin. Fenctiis cIo Dx t t 1 1, excufi:

Nec tam .NPB

IFFGO BORKEZA Latonia P boche

Durpureo vadiat "vultu,

uod fane teftimonium non eft obfcurum: cui fi pla-

cet addes illud OVIDII , qui COLVMELLAE vide-

raelufiffe Metam. L. Z. v, 26 2.

tut p

Prétinus Aeoliis Aquilonem claudit in antris,

£t quaecum

que FVGANT indutia: Jlamina .NF-

BES.

EI

-(9' w:fä 328

—

LJ

NIMBIS,

£2

M09ZN5N,

OE A:BQ-ïIiONE R

$«

M)m

t caelo te?ras offendit , 9 acthera terris.

Nec diuerfum fenfit DIETERICVS in HIPPOCRA-

TEM; & S, HIERONYMO ventus idem /copa viarums,

HORATIO terrts. radere , dicitur.

ldem fortaffe huc

vocari poflet HORATIVS «ifl. I, z. v. zor.

JNon agimur tumidir velis AQ'VIZ.OAE $EÉ-

CENDO,

Non tamen aduerfis aetatem ducimus Auftris,

Audlamus & PLINIVM Zj X7TI. z. qui commoda

fua pariter adferit aquiloni : C Zuaprapter iisdem imbri-

ónr qu:tcdam Jaedi videar, alia inmari, tj in eodem gene-

re, ficut in piris , alio die biberna quaerunt plusias , alio

vero praecocia , "vt pariter quidem omnia defiderent biber-

numtempus e$. ante germinatienem : quae aquilonem an

Jflro vvtiliorem facit ratie , eadesm mediterranea maritimis

pratfert. Ita quidem TVRNEBVS haec verba difpun

git. Sed alteram lectionem ipfeetiam exhibet HAR-

DVINVS quae nihil tamen ín ipfa re , quod pracci-

puum fit;immutat, Vndelucem adferas SALOMO-

NIS Cantico cap.. IF, v. 16, 33 *robn tvn i nex my

.Euzgz/a aquilo , &$ veni aufler. , j)eï/ïa bortum meum i

nimirum vterque ventus, vt ait PLINIVS , ad fru-

gum falubritatem pertinet ;; nam auftrum & pluuias

inter fe permutat.

** namque, vt nemo fuas vtilitates boreae negauerit,

ita non minus multa fuppetunt fcriptorum loca; qui-

bus idem ventus propter afperitatem & iniurias male

audit.

Maxime vero nociiuagis amatoribus erat in-

uifus; neque memini , me vsquam in hoc negotio lau

datum legiffe boream , fed increpitum faepius; & in

hac

$& (3:50 98

-

hac ipía PROPERTII elegia reperío ; dequo inferius,

x** antecedunt haec: dais mibi perfida poenas, fequitur :

etiams nobis (fic enim SCALIGER exponit ) ferena dies

erit ; inueniam tamen e multis fallacibus "vnam.

Ergo

totus huc redit verborum fenfus: vlcifcar perfidiam

tuam; quippe mihi quoque fereno vultu ridebit for:

tuna, quae nunc tibi blanditur. Át inueniam tamen

e multis fallacibus vnam , quae carminibus meis vi-

uere cupia. — Audio: fed quinam erat ille fauor for-

tunae, quo tum CYNTHIA gaudebat: hic, opinor,

quod fpr

eto veteri amico, nouis , vt voluptas erat ;

indulgeret. Idem (ibi PROPERTIVS optabat ; ergo

quae fequuntur, non poffunt vocabulo 477 priori-

bus aptari, quoniam epexegefeos vicem fuftineut.

Viderunt hoc;qui ita fentiunt; igitur /zzez pro tandem

oni adfirmant; quae fignificatio alibi certe valet ,

vt vel ipfi nos veteres grammatici docuerunt ; fed in

his locis , vbi vulgatior vfus retineri commodius po-

teft, nefcio an ad rariorem confugiendum fit : prae-

fertim cum altera vox zazdez fine meiri incomtmo-

do eundem locum potuiffet obtinere, fiquidem poe-

ta hunc fenfum voluiffet.

Verum, i(ta de connexio-

ne fermonis,non multum pugnamus;quae,fi quis per-

tinaciter inhaereat , vtcunque fe tuebitur. Illud addo,

noítram , ( quae fequetur ) explicationem , ad vehe:

mentiam PROPERTII minantis adcommodatiorem

effe, vt quae minas duplicet: daiz zzibi peezas ,. pri-

mum tua ipfius calamitate , quam ego cum ceteris

.

.

videbo & ridebo

deinde mea felicitate , quam tu

videbis ac dolebis.

$. VI.

& Co6 0 Ms

VI.

Tranfeo ad illos, quorum arbittio MINAS

aquilo fpirat. Qui propius equidem ad mentem

PROPERTII, fed ncício tamen an recta proce-

dantvia. Namque dolos * meditari poctam ,

raeter TITIVM nemo fortaffe credet, ^ INeque

PALMERIVS ** perfuadet , vela & nauim fpe-

ctare PROPERTIVM,, & ab ingrata CYNTHIA

difceffum parare.

Nec HADRIANVS TVRNE-

Bvs *** vcl fibi, vel noftro vati fatis commode

rofpexit , qui & ipfe difceflurum intuetur

PROPERTIVM , fed aquilonem tamen ( quem

nauigantbusiniuriofum effe didicerat) ad men-

tem potius , quam ad vela poetac retorquet,

hoc fenfu: noftra mens ; illotamquam proccl-

lofo vento inflata,mutabitur & verteturaliam-

ue meus reperiet amor. Nec denique PASSE-

RATIVS nodum foluit ****, qui verba etiam fi-

demque CYNTHIAE cum aquilone comparat.

* Neque enim adparet, fi periurium indicare poeta vo-

luerit, cur e ceteris ventis hoream ei commodiorem

fingat, Nam ventis dare dicimur , quae vana & rri-

ta declaramus , aut quae aboleri & quam longiffime

a nobis abeffe cupiraus.

Certe in fanctioribus quo-

que litteris, qui verba non proficientia perdunt , &«

eiga. AA Vr cicuntur, z. Cor, AZF, 9. Sic alibi fcimus

n

S€ Com»

in hanc fententiam cantari a TIBVLLO Z;z. 777

Eleg. FII, v 17*

Periuria videt

-

L]

Juppiter, &* ventos irrita ferre iu£et

Accmlt VIRGILIVS 24ez, ZX. 272.

-

-

[

ed aurae

Omma difcerpunt , & nubibus irrita donant

HORATIVS Czrow. Z. XX7T, 1. [$

Mufís amicus triflitiam eg metus

Zradam prateruis im more Creticum

Dortare ventiy.

TIBVT.LVS I VH s.

Fenlz temeraria vota

derzae 559 nubes diripienda ferant,

OVIDIVS »otzm expreflit , 27//. 7. eleg. IT. v. IJ*.

ïï'rrzäz/uqz/e NOJVF3$ zatlat mea dicfa precesque

d quos mittuntur non ffuit ire Deos,

aade Trifl, Lib, I.VIL35. Heroid, epifl. XP, 208, cct.

Sic & VIRGILIVS 4fez. X7. 724.

- inque NOTZOS vocem vertere procellae,

& no&cr PROPERTIVS Z;Z. Z. eleg, V II v. 22.

.

alacia verba

JVa;z audituri diripuere NOZT.

Idem Li£, Z. eleg, XF, 34. Zephyrum :

t mea no&urno verba cadunt 7EPHYRO

Denuo OVIDIVS eurtum notumq; coniunxit Amor LIF.AY,

A

»

4€c EVRIS

Dn mea nec tepidis ver&a ferenda woris,

uibus in locis fynecdochen plerumque agnofcas ;

quae vel e comparatione reliquorum locorum elucet,

1n

L MO N -

in quibus vex/s eodem fenía ponitur, Verum obii-

cis.: quid? (i eadem fynecdoche Boreas pro quolibet

yento, in noftro quoque verficulo exhibeat? caue id

fufpiceris,quoniam fübfequens vocabulum veztz; eam

adeo non paritur,vt alia quaeque potius fuadear.Quod-

fi per lepidam figuram,quae 729j quibusdara dicitur,

ita fcriprum putes, vt veztz; vim & confuetudinem

boreae, in diripiendis per&idorum votis, defignet, ne-

fcio tamen vtrum perfidia potiusquam contemtu vo-

luerit amicam vlciící, qui iam concitatior, grauiores

iniurias fpirabat, neque talis in pofterum videri vole-

bat, qui perfido fcorto rurfus dare fidem defideraret.

Quin & ridiculus CYNTHIAE fuiffet , fi minaretur fe

verba daturum, Nam in pofterum íecure poterat

eum vitare, & omnes eius excutere blanditias, qui fu-

am perfidiam ftupidus & vecors praedixerat. Tta du-

plici nomine mifer futurus erat PROPERTIUS, pri-

mo quod amor , deinde quod vindictae quoque me-

tus$ a muliercula deluderetur.

** Duo funt quaePALMERIO obftare videntur, Primo,

- quid ifto difceffu opus erat? itane poenasdabit CYN-

THIA , fi, quem ipfa prior abominatur, is nunc de-

mum abiturus,

Perque ntues aliam perque borrida caflra fequetur ?

Sed fac fperandum fuiffe, vt CYNTHIA tale quid non

fufpicata , aliquando lugeret , cum prifca voluntas

rediiffer: alterum quaero: cur difcedens poeta nauim

parat ? & fi recte nauim, cur aquilonem potius, quam

benignum aliquem ventum inuocat? Neque enim ad

doctas proficifci cogitat ATHENAS , vt ibi quaerat

aliquam

$6 C0 9

aliquam, fuo cafmine celebrandam ; & fi talem quae-

rat, non profecto ante perire debuit áquilonis impe-

tu, quam finibus Atticis redderetur incolumis. Nam-

que boreas ille,tefte. VIRGILIO, z/ferat vzdas. Et in-

fanum reprehendit AENEAN , DIDO, Zfez. /F. 309,

uod

e

L]

medit Aquilonibus ire per altum

inftituat. Quin & ipfi PROPERTIO paffim incufatur

boreas propter naufragia, vt Li/. //Z. eleg. PT4, * 12.

Jufelix aquilo vaptae timor Oritbyiae.

Qfmc fþo/ia ex illo tanta fuere tibi ?

&7,7r.

Z tu füeue A PILO nnnquam mea velavidba ,

Zlute fores dominae condar oportet iner»,

Si tundar fcripfiffet vates , haberemus hunc fenfum:

equidem vela mea non videbis, aquilo, fed tamen gna-

uiter me tundes ante fores dominae iacentem ; nam-

que mare caueri a me pote(t, ficut aureo faeculo ca-

uebatur a mortalibus; (ed cum nihil durum amor de.

trectet , illud mihi neceffe erit fuftinere, Verum abfit

hic ingenii lufus, quem SATYRA MENIPPEA da.

mnauerit; praefertim cum librorum conftantia vo-

cem condar exhibeat , & confirment praeter ipfum o-

rationis filum, alia eiusdem poctae loca , vid. L;Z. 77.

Eleg. XF, v.32.

Interea verbum 74z4e hanc vim ha.

bet, quam ei dabamus , vid. VIRGIL, Zfez. Z^ 125

HORATIVS «eod. XZII. 54. *5. & denuo VIRGIL,

"en.IF.447.. Vb Aeneas zzzdi precantium vocibus

dicitur, non fecus atque arbor ventis, adde Gezg. 77,

v, 3 2. vbi gentes zuadi Ripbaeo Euro perhibentur.

EBVS , mentes etiam hu-

x*x ïlQüOdü docuiffet T VRN

G 3

manas

2« ( ,; x')'1»5:

mauas aquilone turbari,aut fi poctas ita loqui faltim,

oítendiffet, hanc & nos allegoriam vtcunque proba-

remus; ita tamen , vt exfularet ab hocloco , & fe-

dem potius alibi commodam optaret,

*** Forte ad vezicfazs Jinguam refpexit, quae DRAN-

CEN apud VIRGILIVM infamat ; vbi tamen vani-

tas potius, & iactantia hominis , quam leuitas nota-

tur, Sed quid facit PROPERTIV' , qui prae ventis

reliquis innocuum aquilonem inconftantiae leuita-

tisque poftulet? Nam filargimur, cum vento com-

parari, quae faepe facileque mutantur ; fatis fuerat

dixiffe: veztzs crit $ vt aquilo adderetur , quafi reli-

quis inftabilior, nihil opus erat.

$. VIL

Supereft, vt confültis aliquot probatae fi-

dei coniectoribus, paucula nosmet ipfi commi-

nifcamur, quac cuiusmodi (int, accipe, Repul-

fus * ab amica fua, PROPERTIVS, vltrices animo

flammas concipit; ac minitabundus hanc rum-

it vocem : Haec «ua fideso CYNTHIA ? haec

iurisiurandi religio ? vah! dura & infolens , **

& fupra Tifiphonen iniuriofa! quae rupto foc-

dere, me turpiter exclufüm, "** & ante tuas fo-

res cxcubantem, afperis aquilonibus obieceris;

nihil miferata rigentem frigore, caelique tem-

peftatbus paene proríus enectum. Vet

T

L

um apa-

geperfida! fuit PROPERTIVStam amens,qui tot

indigna paterctur; nunc aliter vifum : vlcifce-

tur

X6 C aro) M

tur has iniutias , & factis contraria facta rcpea-

det. Namque te viciffim exclufam ,. durus &

immotus intuebor, vt, quäc tu lam nunc facis,

ea maximo cum dolore tuo, ruríum experia-

re.(. Ita quod übi aduerfüs me praeftitit aqui-

lo, idem contra te mihi praeftabit. -

* Repulfum ab amica fuifle PROPERTIVM , res ipía

docet ; nam & perfídaz dicit, & leuitatem eius paffim

accufat.

Hinc doloris aeftu concitatus nemefin vbi-

que fpirat: dadir mibi perfida poenas.. & paullo: poft :

beiféro flebisamata din. (Nifi mauis:feroJflebrs amara die,)

X* fuperbiam ac duritiem CYNTHIAE exprobrari,non

eft quod operofe doceam; ipfe loquitur PROPER-

l

TIVS Z£. /. e/cg.Wll.

Vude tuos primum vepetam mea

CYNTHIAfafus ?

Lid. IH eleg. XF. v. 1 3.

Nec mibi iam FA

$Z 7$ cbponere quae)it iniquos,

& in noftra e/egía v.7.

Aec mibi tam

di

uris INSPLZEZT mbriäw, r te

Vellicet.

XX* Exclufum a CYNTHIA fuiffe PROPERTIVM, &

ante fores, fub IOVE frigido, impetum aquiloni; acer-

rimum fuftinuiffe, fatetur ipfe . 22.

Nee swen pyaeclu[fas fregerit ira fores,

"

Sic ££. £. eleg, F. v, 20,

Difcere & exclufüm quid fít abire demum.

Li, L, elgg. XF. v.25.

Me mediae notfes , sme fidera plena incentem

Jigidaque Exo me delet aura geln,

adde

j

L

32 ) &

adde Li/. I elg. XIL. ( aliis XPIIL ) v 1.

ANunc licet iz triniis ffeca requie[Cere lnna.

Lib. III. eleg. ult, v. 4J».

Limina iam noflris valeant lacrimantia ver£ir ,

Nec tamen irata ianua fracía manu.

conf, Li£. IF: eleg. FIL, 1y.. & loca paffim obaia,

Hanc vero aerumnam cum ceteris in eadem charybdi

laborantibus, habuit communem.

Sic aetate iam

fua IOBVS damnat hanc nequitiem , cap. XXY7 5,

na^N *y^ mnnb- bys, qui & commate fequenti vocem

qnon cum latinis fcriptoribus , nominatim HOR A.

'TIO, communem habet.

Sed maneamus intra RO.

MAE pomoeria. Nam easdem fere querclas cantat

HORATIVS, fediífimum & ipfe mancipium , Czrzz.

MLA wic.

?Ae la"men a, Deras

Dorrectum ante feres obiicere incolis

Dlorares aquilonibus,

& v.19.

JNon femper evit liminis aut aquae

Cxeleflis patiens latus.

adde LiZ.7.od. YX7: vnde PROPERTIVS ita perfpi-

cue intelligitur, vt nihil reliquum videatur,

w

uid poteft hoc fenfu luculentius effe? Minatur

PROPERTIVS id ipfum , quo CYNTHIA fíuos ve-

xauerat ;. hoc ipfis poetae verbis dicemus:

verf. g.

JHei fero flebis , amata dia.

quod idem ad eandem fcribens z. 777 eleg lt v. 2 r.

/ff4. fic expreffit:

411 te , celatis aetas grauir "rgeat anmmis ,

£t veniat formae vuga feniflra tuae,

Feleye

$ C

13 ) $88

E

Vellere tum cupies allor a ffirpe capillos ,

44 fBeculo rugas increpitante ti£i ,

Exclufà inque vicem faftus patiare fuperbos ,

Et quae fecifli facía queraris anur.

F

Quo refer & illud LiZ. Z elegXV L. v. ult.

gunc flebit , cum mi fentiet effe fidem.

Ifta qui confiderat, iam facile capiet mentem PRO-

PERTII, & quam adpofite ad hoc ipfum prouocet ,

quo, velut inftrumento, vilis muliercula tyrannidem

fuam in ipfum exercuerat.

Nihil eaim magis-iuuat

impotentem irám, quam vbi cernit, idem inimicis

nocere , quod illorum opera fibi ante nocuiffet, Sed

iam facilius perfuadebo , (i eundem fenfum , eadem-

que verba ex HORATIO producam , in quo praeci-

puum fententiae meae robur. I5 Carzzzuz Li£. L ed,

XYZ. v. 2, féq. hünc.in. modum fuae LYDIAE mi-

natur :

-

INVICEM

-

-

ELEBIS z /0/o Jeuis angiport&

THRACIO BACCHANTE agiz 9£ inter-

Iunia "vento.

Ecce tibi fimiliter exe/z/am»fimiliter /feztez, & iufta ne-

mefi iuicem aquilonibus obie&tam ,. quibus miferos,

& exclufos ante fuas fores, ipfa quondam permiferat,

uis nonilla de HORATIO expreffa dicat ? ita verba

verbis , & res rebus conueniunt, Sed neque illud de

fgeculo praetermifitt HORATIVS Curm.IF. od. X. v.4.[q,

ANunc é qui color eft puniceae : flore prior vofae,

Mutatus, Ligurinum in faciem "verterit Lifpidam

,

Dices 5ei / quotie;fx te in [peculo videris alteru

Atque

$*X 0C

Atque illa fi nondunr fidem faciunt, aduocabo NA-

SONEM,, cuius eft iftud , zeawitiabuz L5. LL

empter evit ctonitu , qutse wnnc excluda wmanter,

Trieida deférha notfe iacebi bumo.

Porro illud 4 /fecule vix PROPERTIVM redolet:

Juíd enim falis in eo fermone ? veZere capier capiller

À firpe , & fBectulo vugas incrtpitante tiój, Namquid pro

jeculo dicat aliquis . a/pecalo , velafficulo quafi ab

afpicio ? vereor ne ludibrium dodtis debeat. An 4 pro

ab/ pofitum fufpicabimur? quod nefcio an fatis aptum

fitad eos fenfus, quos illic vates expreffit, Nos ma-

