ropam aſiamque finen.xiiii.mil. v. mil. circuitu patere traditur. Ab aliis undecim. mil. xxv.
Ab hoſtio eius tanais ortum directo curſi u. ccc. Ixxv. mil. paſſus eſſe conſtat. Accolæ ſinus
eius in mentione thraciæ dicti ſunt iſtropolin: inde oſtia iſtri. Ortus hic in germaniæ iugis
montis arnobæ: ex aduerſo thaurici galliæ oppidi:multis ultra alpes milibus:ac per innu⸗

perup.

luieiſter:
liinponen
ſuin guapt

Alupen i

unnocuſt

doltonm .
ſont vrpra
inplenum
Lethr da

ausſcytn
interdanun

confiniunt.

thiſſurmam

ſobaſternr

aa ecies ce
pead flums

ſarmatasan
hurumign
Montesm
barur,lnec

CANLmil.

fcusport
mnine op
minibus.
aCXXV. N
Encogt
Tweni
Cosdorni
gosdiſe
netndr
reſubit
ti mult
ne/A ter
ſodiſelu
n Nam
lcto lue
nne tauri
iis atrolli
gocynican
udunt
inipſ
egatice
Uinq; mil
Gnbof un
Mrmedinn
ANiform
wvetodocr
Pheihedin
4theocate
tlum ir⸗
fetobaft
ineusin⸗ l
Dote dol⸗

Aaltri
Auuntrlerne,
Nle Abek

n Mnleargen

emtolmlnli

mühenwii
derln
tonekge mn,
CNIMhrin
Nchaun
meudenuungez.
Qordan tuo
mmüi mlol,
,.Partmine
T unbran Abe
ineämin A
relebrunet
nAſnote
meſusuud o
rinbocſnuge
huhuſrſclac
Amniounn
bhbeleſoni
neſteutlus
veſelitoreen⸗
loeuegpin⸗/
c
M 4 1
ruti i
rc
gitudo⸗
eus longe
biis utti
icilocus
hrosthlacll
uero toti
cCNN A
Mori
iitni⸗⸗
oſtioponi
ijſtenec. .
guod dign
t:iüi m.
ldel⸗

Omminterad.

imeni m.

mnir l
xherimh⸗

meras lapſus gentes danubii nomine immenſo aquarum a uctu & unde primum illyricum

alluit iſter appellatur: ſexaginta amnibus rece ptis:medio ferme numero corum nauigabi⸗

li in pontum uaſtis ſex fluminibus euoluitur. Primum oſtium peuces: mox ipſa peuce inſu
la: in qua proximus alueus appellarus. xix. mil. paſſ.magna palude ſorbertur. Ex code alueo

& ſuper iſtropolin lacus gignitnr. Ixiii. mil. paſſ. ambitu: halmirim uocant.Secundumoſti⸗

um narcuſtoma appellatur. Tertium caloſtoma iuxta ĩſulam ſarmaticam. Quartum pſen
doſtoma & inſula conopondiabaſis: poſtea borioſtoma & ſpireſtoma. Singula autẽ ora tãta

ſunt ut prodatur in. xl. mil. paſſ-longitudinis uinci mare: dulcemq; intelligi auſtũ. Ab eo

in plenum quidem omnes ſcytarum ſunt gentes uariæ tamẽ littori appoſſitæ tenuere alias
gecthæ daci a Romanis dicti: alias ſarmatæ a græcis ſauromatæ: eorũq; hamoxobii aut corſi:

Alias ſcy thæ degeneres & a ſeruis orti: aut troglodytæ: mox alani & toxolani. Supiora aũt
inter danubium & hycinum ſaltum uſq; ad pannonica hyberna carunti germanorumq; ibi
confinium. Campos & plana iagyges: ſarmatæ uero mõtes & ſaltus. Puſſi ab his daci 2d pa
thiſſum amnen amoros ſiue duria eſt a ſueuis: regnoq; uaniano dirimens eos. Ex aduer-
ſo baſternæ tenen: aliq; inde germani. Agrippa totum eum tractum ab iſtro ad oceanũ bis
ad decies centum milia paſſus: in longitudine quattor milibus quadringentis. In latitudi⸗

ad flumẽ uiſchiam a deſertis ſarmatiæ prodidit. Scytarum nomen uſq; quaq; tranſit in
ſarmatas atq; germanos. Nec aliis priſca illa durauit appellatio: quã qui extremi gentium
harum ignoti prope cærxeris mortalibus degunt. Verum ab iſtro oppida crẽne ſcepolium.
Montes macrorennius clarus Ammis tyrappido nomẽ imponens: ubi antea ophyuſa dice⸗
batur.In eodem inſulandem ſpatioſam incolunt tyragetæ. Abeſt a ſpeudoſtomo iſtri oſtio

cxxx. mil. Mox aſtacæ cognomines flumini. ultra quos erobizi: fumem rhode ſynus ſagga

xicus: portus ordeſus. Eta tyra cxx. mil. paſſuum flumè boriſtenes: lacuſq; & gens eodẽ no
mine: & oppidum a mari recedens. xv. mil. paſſuum. Olbiopolis & miletopolis antiq uis no⸗
minibus. Rurſus in littore portus achæorum. Inſula achillis tumullo eius uiri clara. Et ab

ea.cxxv. Mil. paſ. peninſula ad formam gladii in tranſuerſum porrecta exercitatione eiuſ⸗

dem cognominata dromos achileos. Cuius longitudinem. Ixxx. mil. paſ. tradidit Agryppa
Torũ enĩ tractũ ſardi:ſcite:& ſcyraci tenẽt.lnde ſilueſtris regio:hyleum mare quo alluitur

cognominant. Enæ cãdloæ uocantur incolæ. VlItra panticapes annis qui nomadas & geor⸗

gos diſterminant. mox aceſinus. Quidam panticapem conHuete intra olbiam cum boryſte
ne tradum. Diligentiores hypani tanto errore eorum qui illum ĩ aſiæ parte prodidere. Ma
re ſubit uaſto receſſu donec quinq;. mil.pal.interuallo abſit a mæotide uaſta ambiens ſpa⸗
via multaſq; gentes. Sinus garcinites appellatur: fumen placyris. Oppida nauarum gorci⸗
ne, A tergo lacus buges ſoſſa miſſus in mare. Ipſe buges a coreto. mæotis lacu ſinu petro
ſo diſcluditur d orſo. Recipit amnes bugem: gerrhum: hypanin: ex diuerſo uenientes tra/
ctu. Nam gerrhus baſilidas & nomadas ſeparat. Hypanis per nomadas & hyleos fluit manu
facto alueo in bu gem:naturali in coretum. Regio ſcythiæ ſendica nominatur. Sed a carci⸗
nite taurica incipit: quondam mari circõfuſa & ipſa:quaq; nunc iacent camei. Deinde ua⸗-
ſtis attollitur iugis. TPriginta ſunt eorum populi. Ex iis mediteraneis. xxvii. Sex oppida or

gocyni:caraſeni: aſtyrani: tractari: arciſſali: tecali: caliordi.I ugum ipſum ſcythorauti tenent.

Clauduntur ab occidente cheronneſo: ab orru ſcytiſſa taucis. In ora a carcinite oppida ta⸗
Ere in ipſis anguſtiis peninſulæ. Mox heraclea cheronnenſus libertate a romanis donatũ.
Megarice uocabatur antea præcipui nitoris in toto eo tractu cuſtoditis græciæ moribuse
quinq; mil.paſ.ambiente muro.Inde parthenium promontorium taurorum ciuitas placia.
Symbolum portus. Promontorium criu meropon aduerſum carambico aſiæ promontorio
per medium euxinum percurreus. clxx. mil. paſſuum interuallo. quæ maxime ratio ſchytici
arcus formam efficit. Ab eo taurorum portus multi & lacus. oppidum theodoſia a criu
metopo.cxxii.mil.paſ.A cherõneſo. cxlv. mil. VItra fuere oppida cyte:zephirium: acre:nym
pheum:dia. Reſtat longe ualidiſſimum in ipſo boſphori introitu panticapeum mileſlorum
a theodoſia mille. xxxv. paſ. a cimero uero oppido trans fretum ſcito mil.d. ut diximus ſpa
tium. Hæc ibi latirudo aſiam: ab europa ſeparat: eaq; ipſa pedibus plerunq; peruia glatiato
freto boſphori cĩmerii.Latitudo.xii. d. paſſuum. Oppida haber hermiſium: mirmettum: &
intus inſulam alopecem. Per mæotin autem ab extremo iſthmo: qui locus taphræ uocatur
ab ore boſphori ducenta ſexaginta mil.paſ.longitudo colligitur. A taphris per coptinente

LIBER.

introrſus tenent auchetæ apud quos hypanis ori

tes & aſſi

perboreos appellauere annoſo degit æuo: fabuloſis celebrata miraculis. Ibi creduntur eſ⸗

ſe cardines mundi: extremiq; ſyderum ambitus. ſemeſtri luce & una die ſolis auerſi:non ur
imperiti dixere ab æquinoctio uerno in autũnum. Semel in anno ſoltitio oriuntur iis ſo⸗
les:brumac; ſemel occidunt. Regio aprica: fœlici temperie: omni aflatu noxio carens. Do⸗
mus ũs nemora luciq; & deorum cultus. Viritim gregatiq; diſcordia ignota: & ægritudo
omnis. Mors non mſi ſacietate uitæ epulatis: delibutiſq; ſenibus luxu ex quadam rupe in
mare ſalientium. Hoc genus ſepulturæ beatiſſimum. Quidam eos in prima parte aſiæ lit⸗
torum poſuere non in europa qui ſunt ibi ſimilitudine & ſitu attacori nomĩe.Alii medioſ
fecere eos inter utrunq; ſolem antipodum occaſum exorientẽq; noſtrum: quod fieri nul⸗

lo modo poteſt conſtare tam uaſto mari interueniente. Qui alibi quam in ſemeſtri lu

ce conſtituere eos ſerere matutinis: meridie metere: occidente ſole fœtus arborum de
cerpere: noctibus in ſpecus condi tradiderunt. Nec libet dubitari de gente ea cum tot au
Gtores prodant: frugum primitias ſolitos delon mittere. Apollini: quem præcipue colunt.
Virgines ferebant eas hoſpitiis gentium per annos aliquot uenerabiles:donec uiolata fide
in proximis accolarum finibus deponere ſacra ea inſtituere. Hiq; ad conterminos deferre
atq; ita delum uſq;. Nox & hoc ipium exoleuit. Sarmatiæ: ſcytiæ: tauricæ. omniſq; ab ori-
ſtene: amne: tractus longitudo.d.ccccIxxx. mil. Latitudo. d. ccxvii. M. Agrippa tradita eſt.
Ego ĩcertam in hac terrarum parte menſuram arbitror. Verum inſtituto ordine reliqua hu

ius ſinus dicantur: & maria quidem eius nuncuqabimus.
Elleſpontus inſulas non habet in europa di

4

ter ſe concurriſſe: quoniam paruo diſcretæ interuallo ex aduerſo intrantibus gemi

næ cernebantur: paulũq; deflexa acie coeuntium ſpeciem præbebant. Circa iſtrum apolo⸗

matarum una. Ixxx. mil. a boſphoro thracio. Ex qua. m. Lucullus capitolinum Apollinem

aaduexit. Inter oſtia iſtriquæ eſſent diximus. Ante boryſthenem achillea eſt ſupradicta: eaæ⸗e

dem leuce & macaron appellata. Hanc temporum horum demonſtratio a boryſthene. cxl-

mil.ponit a tyra.cxx.mil.a peuce inſula. l. mil. Cingitur circiter. x. mil. paſſus. Reliquæ ĩ car

cinitis ſinu cephallones: rhoſphodus: amacra. Non eſt omittenda multorum opinio priuſ⸗-

quà digre diamur a ponto: qui maria omnia interiora illo capite naſi non gaditano freto
exiſtimauere: haud improbabili argumento: quoniam æſtus ſemper e ponto proſluens nũ
quam reciprocetur ad eundem. Deinde eſt ut extera europæ dicantur: tranſgreſſiſq; in ri-
pheos montes littus oceani ſeptentrionalis in leua donec perueniatur gades legendum. In
ſulæ complures ſine nominibus eo ſitu tradũtur.ex quibus ante ſcythiam quæ appellatur
bãnonia: unam abeſſe a ſcythia diei curſu: in quam ueris temperie fluctibus electrum eiicia

tur Timæus prodidit. Reliqua littora incerta ſignata fama. Septentrionalis oceanus: amal

chium eum Vecatæus appellat a paropaniſo amne qua ſcythiam alluit. quod nomen eius
gentis lingua ſignificat congelatum. Philemon morimaruſam a cimbris uocari hocẽ mor
tuum mare. Inde uſque ad promontorium urbeas. VItra deinde crenium. Nenophon lam

pſacenus a littore ſcytarum tridui nauigatione inſulam eſſe immenſæ magnitudinis bal⸗
tiam tradit. Eandem pythias baſiliana nominat. Feruntur oonæ: in quibus ouis auium &

auenis incolæ uiuant. Alie in quibus equinis pedibus homines naſcantur. hippopodes ap

pellati.anefiorum aliæ in quibus nuda alioquin corpora prægrandes ipſorum aures tota

integant. Incipit inde clarior aperiri fama ab gente ingeuon um: quæ eſt prima. Inde ger⸗
maniæ ſeuo mons ibi ĩmenſus:nec ripheis iugis minor ĩmanẽ ad cimbrorum uſq; promon

torium efficit ſinum: qui codanus uocatur refertus inſulis: quarum clariſſima ſcandiauia
eſt incomperte magnitudinisPortiona tantum eius quod ſit notum: hilleuionum gente

oritur. Neuri: apud quos boryſthenes: gelo⸗
ni: tugaſete: budini: baſilidæ: & ceruleo capillo agathyrſi. Super eos nomades. Deinde an-
tropophagi. Abute ſuper meotin ſauromatæ & heſſedones. At per oram ad tanaim uſqa
mæote a quibus lacus nomẽ accepit. VlItimiq; a tergo eorum ariſmapi. Mox riphei mon-
duo niuis caſu pinnarum ſimilitudine prerophoros appellata regio: pars mũdi di
nata a natura rerum: & denſa merſa caligine: neq; in alio quâ rigoris opere gelidiſq; aqui⸗
lonis conceptaculis. Pone eos montes ultraq; aquilonem gens fœlixſi credimus) quos hy

cendas. In ponto duæ. M. d. paſſibus ab
h europa. xiiii. mil. ab oſtio cyaneæ: ab alus ſymplegades appellatæ: tradiæ fabulis in⸗

guingents
nione enin
Pyenistlan
lagoumn o
nialulamne
nice ar⸗
Veniendis
Toto aut?
merſurxt

enmnie
Ruuiin
Pe
f m
mmad
germanorl
Alcerumg
ten theno.
durichatti

inoceam
Tntrorlus

j

—K44111
falusth
beecho

e
tentur
tore pro
paſſus l
his armis
gentorun
hibernix
ſiaꝛbeſtl
cuituamp
Leptema
Der uedtis
reſparſe
Vlcimon
ciiſignun
cötinis fi
Pelecici
fhumui
osmmanit
hemare (0

A
.

bonſteng, IIII.
nacer Denf quingentis incolente pagis: quæ alterum orbem terrarum eam appellat. Nec miror opi⸗
mad imin l nione eningia. Quida m hæc habitari ad inſulam uſq; fluuium: a ſarmatis benedis: ſcyris
Mor hkeind hyrris tradunt. Siuum clylipenum uocari: & in oſtio eius inſulam latrin. Mox alterum ſinũ
egiout lagnum conterminum cimoris. Promontoriu m cimbrorum excurrens in maria longepe⸗
ergelli ninſulam efficit: quæ auſtiſus appellatur. xxiii.mil. paſſuum. Inde inſulæ Romanis arnis co
Gaimudn, gnitæ. Earum nobiliſſime burcana fabaria a noſtris dicta a frugis ſimilitudine ſponte pro
al Crtun uenientis. Itemn gleſſaria a ſucino m ilitiæ appellata a barbaris auſterania: præterq; actania.
ſktinn Toto autem hoc mari ad ſcaidin uſq; fluutum germaniæ accolunt gentes haud explicabili
ed iinnrüb menſura: tam imodica prudentium diſcordia eſt-Græci & quidam noſtri.xxv. mil. paſ.oram
S germanie tradiderũt. Agrippa cum rhetia & norico longitudinem. d.c. mil. lxxxvi. mil. paſ-
d i Latitudinem ducen ta.xlviii.milia —2 ́Uÿt
im nei Hetiæ 9 cenmn un. — H lingeſ. Ca. Alli.
— etiæ prope unius maiore latitudine: ſane circa exceſſum eius ſubactis. Nam ger⸗
ieliwi YTY mania multis poſtea annis nec tota percognita eſt. Si coniectate permittitur haud
eliei multum ora deerit grecorum opinioi: & longitudini ab Agrippa traditæ: Genera Qerzmnmamnoz,
8 Wenh germanorum quinq;. Vindelici ‚quorum pars burgundiones: uarrinæ: charini: guttones. iοο ουi&
um uhnfül Alcerum genus ingeuones: quorum pars cimbri: teutoni a chaucorum gente. Proximi au 4 E

forurbonnc⸗
cnteeramdora

tem theno iſteuones: quorum pars cimbri mediterranci: hermones quorum ſueui hermũ
duri:chatti: cheruſci. Quita pars peucini: baſternæ ſupradictis contermini dacis. Amnes cla

nnnenla ri in oceanũ defluũt: guccalus iuſtillus ſiue iuſtilia aluus uiſurgis ämniſuis: rhenus: moſa.
donnninſt Introrſus uero nulla inferius nobilitate hercyniũ iugum prætenditur.

W.
iz hbuli

Inſule in gallico oceano. Ca. XV.
N rheno autem ipſo prope.c.mil.paſ.in longitudinem nobiliſſima batauorum in
i ſula & cãnenefatum:& aliæ friſiorum: caucorum: friſiabonum:ſturiorum: morſa⸗
tiorum: quæ ſternuntur inter helinum ac Heuum. Ita appellantur hoſtia in quæ ef
fuſus rhenus ab ſeꝑtentrione in lacus ad occidente in amnẽ moſam ſe ſpargit. medio inter
hæc chore modicum nomini ſuo cuſtodiens alueum. ßUMU.w
Britania hiberna. Ca. XVI.

Xaduerſo huius ſitus britannia inſula clara græcis noſtriſq; monumentis inter ſe

nmruntbuugen e prentrionem & occidentem iacet: germaniæ: galliæ: hiſpaniæ: multo maximis euro
irun , prr partibus magno interuallo aduerſa. Albion ipſi nomẽ fuit cum britaniæ uoca⸗
inum Aoln rentur omnes de quibus mox paulo dicemus. Hæc abeſt a geſoriaco morinorum gẽtis lit⸗
Rſahris rore proxime traiecto quinquaginta milia milium. Circuitu uero patere trigintaocto mil.
bonttuol. paſſus.lxxv.mil.Pytias & Iſidorus tradunt. Triginta prope iam annis notitiam eius Roma
s lerri nis armis non ultra uicinitatem ſiluæ calidoniæ propagantibus. grippa longitudinẽ octi
mamonil⸗ gentorum milium paſſuum credit eſſe. Latitudinem trecentorum milium credit. Et eande
ninten hiberniæ latitudinem. Sed longitudinem ducentorum mil. paſ. minorem. Super eam hæc
1 ml ſita abeſt breuiſſimo tranſitu a ſilurum gente. xx. mil.paſ. Reliquarum mella. cxxv. mil. ci r⸗
rsri⸗ cuitu amplior proditur. Sunt autẽ hinc.xl. mil. paſ.orcades modicis inter ſe diſcretæ ſpatiis

Septem acmodæ:& triginta hebudes: & inter hiberniam & britanniam mona:menapia: ric⸗

den nea uectis ſilinus andros. Infra uero ſiambis: & axantos. Et ab aduerſo in germanicum ma-
n re ſparſæ gleſariæ quas electridas græci recentiores appellauere: ꝙ ibi electrum naſceretur
vchnn Vltima omnium quæ memorantur tylæ. In qua ſolſtitio nullas eſie noctes indicauimus cã
lsN 6 cri ſignum ſole tranſeunte nulloſq; contra per brumam dies. Hæc quidam ſenis menſibus
vod one cõtinuis fieri arbitrantur. Tineus hyſtoricus a britannia introrſus ſex dierum nauigatiõe
nihe . abeſſe dicit inſulam mitterin. in qua candidum plumbum proueniat. Ad eam britanos uti-
Mnchun hir libus nauigiis corio circunſutis nauigare.Sunt & qui alias prodant ſcadiam:dumnã: ber⸗
nitudnd 4 gos:maximamq; amnium nerigon ex qua ĩ tylem na uigetur. A tyle unius diei nauigatio
ous m ne mare concretum a nonnulis cronium appellatur. .
ymroct Gallia., Ca. . XVII
umautes d Allia omnis comata uno nomine appellata in tria populorum genera diuiditur am
mn we h nibus maxime diſtincta. A ſcalde ad ſequanam belgica-Ab eo ad garunam celtica.
nulg on Eademq; ludugnẽſis. Inde ad pyrenie montis excurſum aquitanmia aremorica ante
lann, dicta. Agrippa uniuerſarum galliarum inter rhenum & pyreneum atq; oceanum non⸗
vonum 5, l 111

LIBER.

res gebennam & iuram quibus narbonenſem galliam excludit: longitudinem. ccccxx. mil.

paſ.Latitudine. cccxiii. cõputauit. Aſcaldi ĩcolunt: exerni: texandri pluribus noĩbus. Dein⸗
de menapii:morini: oromaſaci iuncti pago ꝗ cerſiacus uocatur. Britãni:ambiani:bellouaci:
baſſi.Introrſus catoſlogi: atrebates: ueruii: liberi uero mãdui:ſueucõi: ſueſſiones: ueruni:
liberi: ulmanetes liberi: tungri: rinuci: friſi: auones: betaſi: leuci: liberi: treueri liberi antea:
& lingones fœderati: remi fœderati: medio matrici: ſequani: rauraci: heluetii. Colõia equæ⸗
ſitris & rauriaca. Rhenũ aũt ac colentes germaniæ gentiũ ĩ eadẽ prouintia menetes: triboci
uaãgiones: cubi colonia aggrippinẽſis guberni: butani: & quos ĩ inſulis diximus rheni.
Lugdunentis galiliiuiua. CCaAD.. XVIII.
Vegdunenſis gallia habet lexouios: uelocaſſes: galletos: uenetos: abrĩcatuos: oſſiſi
Inos: flumẽ clarũ ligeri. Sed peniſulà ſpectatiorem excurrẽtẽ in oceanũ a fine oſiſ'⸗
ſorũ circutu.d.c.xxv.mil.paſ.lõgitudine.In latitudine.cxxv.mil. Vltra eã uãnetes.
Intus aũt hedui fœderati: cauratani: fœderati: boii: ſenon es: Aulerci ꝗ cognominantur ebu
rones:& ꝗ cenomani:meldi liberi.pariſii: trecaſſes:andegaui: inducaſſes:bodicaſſes:uenelli:
carioſuelites: diablidi: rhedones: turones: iteſui: ſecuſſii: albii liberi: ĩ quorum agro colonia
lugdunum. Aquirania. a.α eGE& d Bas kCa XlX.
Quitanicæ ſunt ambulatri: anagnutes: pictones: ſantones liberi: bituriges liberi: ſe
a ſignani: cognomine ubiſci: agtani unde nomẽ puintiæ: ſediboni ates. Mox in oppi⸗
QNu cõtributi cõuenæ: bergebi: tarbeli quattuor: ſignani: cocoſates: ſexagnam: uena
mi: enobriſates: belendi: ſaltus:pyreneus. Infraq; nemeoſi:oſꝗdates montani:ſybillates:cã⸗
poni:bercorcates:pipedimui:ſaſſumini: uellates tornates:conſorãni:auſci:eluſates: ſottia⸗
tes: oſſidates: capeſtres: ſuccaſſes: latuſates:baſabocates: uaſſei: ſẽnates. caboleſtri: ageſinateſ
pictonibus iuncti. Hinc bituriges liberi qui cubi appellantur. Dein lemouices: aruerni li⸗
beri⸗ gabales. Rurſus narbonenſis prouĩtiæ cõtermini rutẽi:cadurci: antobroges. Tarnæcq;
amne diſcreti a toloſanis petrogori. Maria circa oram ac rhenum ſeptentrionalis oceanus:
inter rhenum & ſequanam britanicus: inter rhenum & pyreneum gallicus. Inſule compluz
res uentorum. & quæ ueneticæ appellantur: & inter aquitanicum ſinum.
Cireriora hiſpania. C24. XX.
Pyrenei promõtorio hiſpania incipit anguſtior nõ gallia modo: uerum etià ſemeti
a pfſacut diximus) imenſum quantum hinc oceano:illic hiberico mari comprimenti
bus.lpſa pyrenei iuga ab exortu æquinoctiali in occaſum brumale breuiores latere
ſeptentrionali à meridiano hiſpanias faciunt. Proxima ora citoris eſt eiuſdem tarraconẽſis
ſitus a pyreneo ꝑ oceanũ baſtonũ ſaltus. Aolarſo uaſdulorum oppida moroſgi: menoſta:
ueſperies: amanum portus: ubi nunc obrica flaui colonia ciuitatũ nouem. Regio cantabro
rum. Humen ſangna: portus uictoriæ iuliobricẽſium. Ab eo loco fontes hiberi quadragin⸗
ta mil.paſſ.Portus biendium: origẽi mixtis cantabris Portus eorum ueſi: ueca. Regio aſtu
rum: neoga oppidum in peninſula piſici. Et deinde conuentus lucenſis a flumine nauia. Al
biones:cibarci: egouarri cognomine namarini: iadoni: arrotebæ: promontorium celticum
Amnes florius.nelo:celtici cognomine neriæ: ſuperq; tamarci:quorum in peninſula treſa
1æ: ſeſtianæ Auguſto dicatæ & Toporio oppidum nolea. Celtici cognomine præſtamartii:
cileni. Ex inſulis nominandæ corticata: & aunios: acilenſis: conuentus bracarum: heleni: gro
ni: caſtellum tide: græcorum ſobolis omnia. Inſulæ cicæ. Inſigne oppidũ abobrica. Minius
2mnis quattuor mil. paſ. ore ſpatioſus: leuni:ſeurbi: bracarum oppidum auguſta: quos ſu⸗
per galecia. Plumẽ limia. Durius amnis e maximis hiſpaniæ ortus in pelondonibus: & iuxta
numantiam. Lapſus dein per areuacos uaceoſq; diſterminatis ab aſturia uectonibus: a luſi
tania gallecis. Ibi quoq; turdulos. a bracharis arcens: omĩſ q; dicta regio a pyreneo metallis
referta auri argenti:ferri plombi nigri albiq;. ä M
èðMU Luſitania. Boria qat CalAa.. XxXxXI.
Durio luſitania incipit. Turduli:ueteres:peſuri. Flumẽ uagia. Oppidum talabrica.
Oppidum & flumẽ eumenium. Oppida conimbrica: colippo: euburo:britium. Ex⸗
currit deinde in aliud uaſto cornu promontorium: quod alii artabrũ appellauere:
aiii magnum:multi ulyſipponenſe ab oppido: terras maria cælum diſterminãs. Illo finitur
alſpaniæ latus. Et a circuitu eius incipit frons ſeptentrionis.
. Inſulæ in oceano. C... AXKll.

In.

ſun

qu
prasenime
is Etran
Vtone
Giausmun
Ousauf
Nopehl
Valrotra
Cibus cii
lulrmnio⸗
Hobileſal
ceheus O
emericenl
Gmano⸗
guſtaene
Contribun
Vocatur.
caueteris
diariorun
brigenles
renles:ce
Gicelri
uibare
Tudin
1oriisp
Eaadu
bisen
1e,lni
us ſenip
qua plu
pellatur
Altera
Vocatur
nis Maio
nioppella
⸗ eſt que
habitaſſe .
eſlenne

.
ſ

tii
Wen ſ⸗
Uhonum
tiorwenl

ſanne
lcentur,

C.

nencrn
vstoidan
mdinnibelonn
mnd Dl

4

S=

eiltonpe. Oy,.
eueni lberi
einCClnene
menereren
4 t8 1
bricridrg
cemnüalreoſt⸗
in
An 6
ogrommmrebn
docdietlesuenell:
Wrn vncndn
V 7
e,

„0 . Hene.
2

4
1
du

„ .
rimehepe,
11 4* 4 .
hofnen aer,
lcrelutnck otar/
. 8
100 en Nlner
400enm Kllle
. „.
ainere ergt
nonces AKIuI

. —
72 N oe
looroe⸗
Mepete Ne
IRlIk ⸗ (KM

*

D
. 1
„ 4 . 5

.
demtarwo

„
1

* 4
6
„

4 41
4 me⸗ n.
— eoſſ
eien Ancum
WWi
.1 9
R

Im
1 4 e1
weehdle⸗
IE,

„

1

—

. Inc occeanus qui & gallicus occaſus:illinc ocneaus atlanticus promontorii excut

h ſum. xl. mil. prodidere. Alii.xc. mil. paſſęad pyreneum. Inde non pauci duodequin⸗
quaginta milia. & ibi gentem artabrum quæ nunquã fuit manifeſto errore: Arote-
bras enim quos ante celticum diximus promontorium hoc in loco poſuere litteris permu
tatis. Erratum & in amnibus inclytis ab minio quem ſupra diximus. cc. mil. paſſ. ut auctor ẽ
Varro abeſt eminius:quem alibi quidam intellig unt. & limeam uocant:obliuiõis antiquis
dictus: multumq; fabuloſus. Ab durio tagus. cc. miliũ. paſſuum interueniente munda. Ta⸗
gus auriferis harenis celebratur. Ab eo. cIx. mil. paſſuum promontorium ſacrum e media
prope hiſpaniæ fronte proſilit.xiiii.mil.paſſuum. Inde & pyreneum medium colligitur.

Varro tradit. Ab ana uero quo luſitaniam a betica diſcreuimus. cxxvi. mil. paſſuum Aga⸗

dibus. cii.mil. paſſ.additis gentes celticæ turduli: & circa tagum uetões. Ab ana ad ſacrum
luſitani oppida memorabilia a tago in ora: olyſippo equarum e fauonio uento conceptu
nobile ſalatia cognominata. Vrbs imperatoria merobrica: promontorium ſacrum:& alterũ
ceneus. Oppida oſſonobia baſſa myrtili. Vniuerſa prouintia diuiditur in conuentus tres:
emericenſem: pacenſem: ſcolabitanum. Tota populorum. xlvi. in quibus coloniæ ſunt quĩ
q; municipium ciuium Romanorum latii antiqui quattuor. Stipendiaria. xxxvi. Colõia au
guſta emerita anæ fluuio appoſita:mertalinenſis:pacenſis:norbenſis cæſariana cognomie.
Conctributa ſunt in eam caſtra iulia:caſtra cecilia. Quinta eſt ſcalabis:quæ præſidium iuliũ
uocatur. Municipium ciuium romanorum olyſippõ fœlicitas iulia cognominatum. Oppi

da uereris latii ebora: quod idem liberalitas iulia & myrtilis & ſalatia quæ diximus ſtipen⸗
diariorum: quos nomirare non pigeat. Præter iam dictos in betica cognominibus: auguſto

brigenſes:eminenſes:aranditani: taxabritenſes: blaxenſes:cæſarobricenſes: caperenſes: cau⸗
renſes:colarnici: bilitani:concordienſes: & bocori:interauſenſes:latienſes: mirobrigenſes:
qui celtici cognominantur:medubrigenſes qui plumbari: cocelenſes: lancienſes: turduli
qui barduli: & tapori. Luſitaniam cum aſturia & galecia patere longitudine.xl.mil.paſ. La
titudine.d. xxxvi.mil. Agrippa prodidit omnes autem hiſpaniæ a duobus pyrenei promon
toriis per maria totius oræ circuitu.xxxix. mil.xii. colligere exiſtimantur ab aliis. xxvi. mil.
Ex aduerſo celtiberiæ complures ſunt inſulæ caſſiterides dictæ a græcis a fertilitate plum

bi.& e regione arrotrebarum promontorio deorum ſex: quas aliqui fortunatas appellaue=

re.In ipſo uero capite mox beticæ ab oſtio freti paſſus. xxv. mil. gadis longa & (ut poliby⸗
us ſcripſit)xii.mil.lata.iii.mil.paſ.abeſt a continente.Proxima parte minus pedes.d.cc.Reli
qua plus.vii.mil.ipſius ſpatium.xv.mil.paſ.eſt. Habet oppidum ciuium romanorum ꝙ ap⸗

pellatur auguſtana urbs iulia: Gaditani ab eo latere quo hiſpaniam ſpectat paſſibus fere.

c. Altera inſula eſt inlongum. cc.mil. paſ.xl. mil. lata. In qua prius oppidum gadium fuit.
Vocatur ab Ephoro & Phyllide erythrea a Timæo & Syleo Dphrocikinceub idigenis Iuno⸗
nis. Maiorem Timæus potinuſam a puteis uocitatam ait. Noſtri tarteron appellat:quã po
ni appellarunt gadiritam. Pæonica diruta punica lingua ſeptem ſignificante. Erythrea . 4
cta eſt quoniam tyrii ab origine eorum orti ab erychreo mari ferebantur. In hac Geriones
habitaſſe a quiduſdam exiſtimantur: quorum armenta Hercules abduxerit. Sunt qui aliã
eſſe eam:& contra luſitaniam arbirrarentur: eodẽq; nomine quondam ibi appellant.
Vniuerſæ europæ menſura. Ca. XjrxjIII.
Eracto ambitu europæ reddenda conſumatio eſt: ne quid in expedito non ſit no⸗
ſcere uolentibus. Longitudinem eius Artemidorus atque Iſidorus a tanai uſq;
gades. Ixxxiiii. mil.xiiii paſſuum prodiderunt. Polybius latitudinem europæ ab
italia ad oceanum ſcribit xi. Mil. I. eſſe etiam tum incomperta magnitudine huius. Eſt
autem ipſius italiæ (ut diximus). xii. mil. xx. ad alpes. Vnde lugdunum ad portum mo
rinorum britannicum: qua uidetur menſuram agere Polybius. xiii. mil. xvui. Sed cer-

tior menſura ac longior ad occaſum ſolis æſtiui oſtiumque rheni per caſtra legionũ

ermaniæ ab iiſdem dirigitur alpibus. xii. mil. xliii. paſſ. Hinc deinde africa atque aſia
icentur.

CAII PpLINII SECVNDI NATVRALIS HVSTORlIAE LBER. V.

Africæ Deſcri ptio.

diiii

1.

LIBER.
Fricã græci libyam appellauere qua mare ante eam libycũ ĩcipiẽs ægipto
8 finitur. Nec alia pars terrarũ pauciores recipit ſinus longe ab occidente
=” littorũ obliquo ſpatio.Populorum eius oppidorũq; nomina uel maxime
2 ſunt ineffabilia: præterꝗᷓ ipſorũ linguis & alias caſtella ferme iĩhabitant.
* Mauritama. Ca. I.
Rincipio terrarũ mauritaniæ appellãtur uſq; ad. C. Cæſarẽ Germanici fi⸗
liöu regna. Seuitia eius in duas diuiſa eſt ꝓuintias. Promontoriũ oceãi ex
ſtimũ ampeluſia noĩatur a græcis. Oppida fuere liſſa: cotte: ultra colũnas
Herculis nũc ẽ tingi quondà ab Anteo conditũ: poſtea a Claudio Cæſare cũ coloniã fa⸗
ceret appellatũ traducta iulia. Abeſt a belone oppido beticæ pꝓxĩo traiectu.xxx.m. p. Ab eo
xxv. m. ĩ ora oceani coloma Auguſti iulia cõſtatia: zubil regũ ditiõi exẽpta:& iura ĩ beticã
petere iuſſa: & ab eo.xxxii.m.p. colõia a Claudio Cæſare facta lixos: uel fabuloſiſſime ab an
tiꝗs narrata. Ibi regia Antei: certameq; cũ Hercule: & eſpidũ horti. Affũdit᷑ aũt huic æſtua
riũ e mari flexuoſò meatu: ĩ quo dracõis cuſtodiæ iſtar fuiſſe nũc ĩterpretant. Amplectit᷑ ĩ
tra ſe ĩſulã:quã ſolã e uicĩo tractu aliꝗto excelſiores nõ tamẽ æſtus maris ĩundãt. Extat in
ea & ara Hierculis: nec pᷣter oleaſtros aliud ex narrato illo aurifero nemore. Minus pfecto
mirẽtur protẽtoſa græciæ mẽdacia de iis ade amne lixopdita: ꝗ cogitẽt noſtros nup paulo
minus mõſtrifica ꝗdâ de iiſdẽ tradidiſſe- Præualidã hac urbẽ maiorẽq; carthagine magna.
Præterea ex aduerſo eius ſitãà & ꝓpe iĩmẽeſo tractu. Abtĩgi quoq; aliã Cornelius Nepos au
daciſſime credit ab lixo. xl. m. p. Im mediteraneo altera Auguſti colonia babba: iulia cà pe-
ſtris appellata. Et tertia panaſa. lxxv. m. ualẽtia cognoĩata Ab ea. xxxv. m. p. uolubile oppi⸗
dũ tatũdẽ a mari utroq; diſtãs: & ĩ ora a lixo.l. m. amnis ſububꝰ p̃ᷣter banaſã coloniã defluẽs
& magnificus & nauigabilis, Ab ea totidẽ milibus paſſuũ o ppidũ ſala ciuſdẽ nominis flu⸗
uio ĩpoſitũ:i ſolitudinibus uicinũ: elephãtorũq; gregibus ĩ feſtũ. Multo tamẽ magis au⸗
tololũ gẽte ꝑ ꝗᷓ iter ẽ ad mõtẽ africæ uel fabuloſiſſimũ atlatẽ. Emediis hũc harenis ĩ cælũ at
toli ꝓdiderũt:aſperũ:ſqualetẽ qua uergat ad littora oceani: cui cognomẽ ĩpoſuit. Eunde
opacũ nemoroſuũq; & ſcatrebris fõtiũ riguũ ꝗᷓ ſpectat africã fructibꝰoĩum generũ ſpõte ita
ſubnaſcẽtibus ut nunꝗᷓ ſatietas uoluptatibus deſit. Incolag nemmèẽ ĩterdiu cerni:ſilere oĩia
haud alio ꝗᷓ ſolitudinũ horrore: ſubire tacità religionẽ animos ppius accedẽtiũ: pterq; hor
rorẽ elati ſup nudila atq; ĩ uicinia lunaris circuli. Eũdeq; noctibꝰ micare crebris ignibægy
panũ ſatyrorũq; laſciuia.Impleri tibiarũ ac fiſtulæ càtu tympanorũq; & cymbalorũ ſonitu
ſtrepere. Hæc celebrati auctores pdidere p̃ᷣter Herculi & pſeo laborata ibi: ſpatiũ ad eũ in
menſum incertũq;. Fuere & FHiannonis carthaginenſium ducis cõmẽtarii punicis rebus flo“
rentiſſimis explorare ambitum africæ iuſſi: què ſecuti pleriq; e græcis noſtriſq;. Et alia que
dam fabuloſa: & urbes multas ab eo conditas ibi prodidere: quarum nec memoria ulla nec
ueſtigium extat. Scipione QAemiliano res in afcica gerente Polybius annalium conditor ab
eo acc eꝑta claſſe ſcrutandi illius orbis gratia circunuectus prodidit a monte eo ad occaſũ
uerſus ſaltus plenos feris: quas generat africa: ad flumem anatin. cccclxxxv. mil. paſſ:ab eo
lixum. ccv. mil. paſſ. Agripa lixum a gaditano freto. cxii. mil. paſſ. abeſſe. Inde ſinum qui uo
cetur ſaguti. Oppidum in promontorio mulelacha. Flumina ſububam & falat. Portum ru⸗
bis a lixo. cccxiii. mil. paſſ. Inde promõtorium ſolis: portum riſardir. Getulos: autoteles: flu
mẽ coſenum:gentem ſelatitos & maſatos:Humẽ maſatat: flumẽ darat:ĩ quo cocrodilos gi
gni Deinde ſinũ. d. cxvi. mil.p. Includi montes barce promontorio excurrẽte in occcaſum
quod appellatur ſurrentiũ-Poſtea flumẽpalſum. ultra quod ætiopas peroros: quorũ a ter⸗-
go poruſios. Iis iungi mediteraneos hetilos daras: at in ora æthiopas daratitas. Hume bam:
botũ cocrodilis & hippopotamis refertũ. Abeo montes ppetuos uſq; ad eum quẽ eonoche
ma dicemus. Inde ad promõtoriũ heſperũ nauigatiõe dierũ ac noctium.x. In medio eo ſpa
tio atlantem locauit: a cæteris omnibus in extremis mauritaniæ proditum, Romana arma
primum Claudio principe in mauritania bellauere Prolæmeũ rege a C. Cæſare interem⸗
ptum ulciſcente liberto Aedone: refugientibuſq; barbaris uentũ conſtat ad montẽ atlan⸗
tã. Nec ſolũ cõſulatu pfunctis atq; e ſenatu ducibus ꝗ tum res geſſere: ſed equitibus quoq;
romanis quiex eo præœfuere: ibi atlitem penetraſſe gloria fuit. Quinq; ſut (ut diximus) ro
manæ coloniæ in ei prouintia: puiũq; famæ uideri poteſt. Sed id plerumq; fallaciſſimo ex
perimento deprehenditur: quia dignitate in dagare uera pigeat: ignorantiæ pudore menti

lino piget
ginusmin
Nancibis
neexqull⸗
CHmll al
Abeoad
pe cui no⸗
rel
ſus vo⸗
ces elis
preſis ln
guules bot
Caſtris u
lutexuſtis
nbiteteil
pe uict e
erortos u
laritaren
hieuphort
brariachan
ſuperhde
i
i
tule ni⸗
ulſtin
los nal
ſictis ab
Ciplün⸗
düͦ ex id
gü noia
portus
fnis Qu
cena coſo
monrorii

oChud

ütſpaſe
tuſounir!
nmneiuſden
gux iteſ. lc
Turdanylan
ledcxi
Glxvi nil

8 4—
¹ Ni
ſtis
n
1i
ee dr⸗

colon
tacarnn
nis.n

di iina
onge
—–—
el
emeibcdin
Omnondrüccrie
coeulnctlin
Anecäcolanit
N d
ſeerdinibent
tüciteütdue n
Nösiundi ur’,

,

„* 4136
WWLCARN
.4t⸗ 4

—R—RƷ—
iH eee! NIN
EK ðõ
—1

S=

mucemillakdn

7
M
4 ,
ℳ6*

perorros uocãt ſatis cõſtat. Iuba ptolemei pater ꝗ pmus utriq; maritaniæ ĩperauit ſtu
claritate memorabilior etiã ꝗᷓ regno ſuoſſimilia prodidit de atlante: præterq; gigni ibi her

ſuperq; de atlante.

rinõ piget. haud alio fidei proniore lapſu: ꝗᷓ ubi falſæ rei grauis auctor exiſtit. Et equidem
minus miror incõperta quædã eſſe equeſtris ord inis uiris. lã uero & e ſenatu nõ aliude in/
trantibus ꝗ cauſa luxumæ: cuius efficaciſſima ius ſentit atq; maxima cũ ebori citroq; ſil⸗
ue exquiratur: oés ſcopuli getuli muricibus ac purpuris. Indigenæ tñ tradũt in ora abſala
cl.mil. paſſuũ flumẽ aſanã marino hauſtu: ſed portu ſi pectabile. mox amnẽ quẽ uocãt fuut.
Ab eo ad dirinchoc enĩ atlatinomé eſſe eorũ lingua còuenit)cc. mil. paſ.interueniẽte flumi
ne cui nomẽ eſt uior. Ibi fama exiſtere circa ueſtigia habitati quõda ſoli uinearũ palmẽto

rũq; reliquias. Suetonius Paulinus quẽ cõſulẽ uidimus primus romanorũ ducũ traſgreſ⸗

ſus quo atlata aliquot miliũ ſpatio ꝓdidit de excelſitate ꝗdẽ eius quæ cæteri. Imas radi⸗-
ces déſis altiſq; repletas ſiluis incognito genere arborũ:ꝓceritatẽ enodi nitore:frõdes cu-
preſſis ſimiles præter grauitatẽ odoris tenui eas obduci lanugine: ꝗbus addita arte poſſe
quales bõbicæ ueſtes cofici. Verticẽ altis etiã æſtate opiri niuibus. Decumis ſe eo pueniſſe
caſtris: & ultra ad fluuiũ ꝗ niger uocat᷑ per ſolitudines nigri pulueris eminẽtibaꝰinterdũ ue
lut exuſtis cautibꝰ loca inhabitabilia feruore quanꝗᷓ hyberno tpe expertus. Qui ꝓximos ĩ
habitẽt ei ſaltus refertos elefitorũ ferarũq; & ſerpẽtiũ oĩ genere canarios appellari. Quip
pe uictũ eius aĩalis ꝓmiſcuũ iis eſſe:& diuidua ferarũ uiſcera.lũctã æthiopũ gentem quos
ioꝶ

b euphorbiã noĩe ab inuẽtore medico appellatã. Cuius lacteũ ſuccũ miris laudibus cele⸗
brat in claritate uiſus. contra ſerpentes & uenera oĩa priuatim dictato uolumine. Et ſatis
Tingitania prouincia. Ca. 111.
lĩgitaniæ prouintiæ lõgitudo.clxx. mil. paſ. eſt & gẽs in ea quõdã p̃eipua mauro⸗
