Iecur lacertæ uiridis: uel ſanguis floccoimpoſitus. Vermes terreni ex oleo. Stelliõis caput
cum uiticis pari modo tritum ex oleo. Fimum columbinum decoctum ex aceto. Verucas
uero omnium generum urina canis recens cum ſuo luto illita. Fimi canini cinis cum cæra.
Fimum ouiuni. Sanguis recens murinus illitus: uel ipſa mus diuulſis. Herinarei fel. Caput
ſacertæ uel ſanguis uel cinis totius. Membrana ſeneétutis anguium. Fimum gallinaceum
cũoleo ac nitro. Cantarides cũ uua taminia intritæ exedũt. Sed ita eroſas aliiſquæ ad præ
ſentanea ulcera monſtrauimus curari oportet. Nunc autem reuertemur ad ea quæ totis
corporibus medenda ſunt. Fel canis nigri maſculi amuletum eſſe magi dicunt domus to⸗
tius: ſufficæ eo purificatæ ue cõtra oĩa mala medicamẽta. Itẽ ſanguĩe canis reſperſis parie
tibus genitalique eius ſub limine ianuæ defoſſo minus mirentur hæc qui ſcit fœdiſſimũ
animal quantum magnificent ricinum: quoniam uni nullus ſit exitus ſanguine nec finis
alia quam morte: diutius in fame uiuenti. Septenis ita diebus duraſſe tradunt. At in ſacie
tate paucioribus dehiſcere, Sunt qui hunc ex aure ſiniſtra canis omnes dolores ſedare ad
alligacum. Fudunt eum in augurio uitalium habent. Nam ſi æger ei eeſpondeat qui intul
lerit a pedibus ſtanti: interrogatique de morbo ſpem uitæ rertam eſſe. Moriturum nihil
reſpondere. Adiuüciunt ut euellatur ex aure leua canis cui non ſit alius quam niger color.
Nigidius fugere tota die canes conſpectum eius qui & ſue id animal euellerit ſcriptum
reliquit. Rurſus magi tradunt lymphatos ſanguinis talpæ aſperſura reſipiſcere. Eos qui a
nocturnis diis: faumiſque agittentur: draconis lingua & oculis & felle: inteſtiniſque in ui/
no:& oleo decoctis: ac ſub diuo notu refrigeratis perunctos matutinis: ueſpertiniſque li-
berari perfricatiombus. Remedio eſſe tradit. Nicander amphiſibenam ſerpentem mortuã
adalligatam uel pellem tantum eius. Quinimo arbori quæ cædatur adalligata non algere
cædentes: faciliuſque ſuccidere. ltaque ſola ſerpentium frigori ſe committit prima omniũ
procedens & ante cuculi cantam. Aliud eſt cuculo miraculum:quoquis loco primum au⸗
diat alicem illam ſi dexter pes circunſcribatur. Ac ueſtigium id defodiatur: non gigni pu⸗
lices ubicunque ſpargatur. Paralyſin cauentibus pinguia glyrium decoctorum & ſoricũ
utiliſſuna tradunt eſſe. Millepedas ut in anginis diximus potas. Phtyſim ſentientibus lacer
tam uiridem decoctam in uini ſextariis tribus ad cyathum unum ſingulis cochlearibus ſũ
ptis per dies donec conualeſcant. Cochlearum cinerem potum in uino. Cõmitialibus mor
bis oeſipum cum myrrhæ momento & uini cyathis duobus dilutum magnitudine nucis
auellanæ a balneo potum. Teſticulos arietinos inueteratos tritoſque dimidio denarii põ⸗
dere in aqua usl lactis aſini hemina. Interdicitur uini potus quinis diebus ante & poſtea.
Magnifice laudatur & ſanguis pecudum potus. Item fel cum melle præcipue agmnũ. Ca
lus lactens ſumptus abſciſo capite pedibuſque ex uino & myrcha. Lyen lunæ potus in oxy

LIBER.

melite cyathis tribus. Stellionis tr

modo præcipiatur ſcire cum exuitur membrana hyberna alias deuoranti eam: quomã nul/

Ium animal fraudulentius inuidere homini tradunt. Inde ſtellionum nomen aiunt in male
dict um tranſlatum. Obſeruant cubile eius æſtatibus. Eſt autem in locis hoſtiorum feneſtra
rumque aut cameris ſepulchris ue. bi uere incipiente fiſſis harundinibus textas opponũt
caſas: quarum anguſtiis etiam gaudet: eo facilius exuens circundatum torporem. cd eo
derelicto non poteſt remeare. Nihil ei remedio in comi tialibus morbis præfertur. Prodeſt

& cerebrum muſtellæ inueteratum potumque: & iecur eius. Teſticuli: uuluæque aut uen
triculus inueteratus cum coriandro: ut diximus: item cinis. Silueſtris uero tota in cibo

ſumpra. Eadem omnia prædicantur exuipera. Lacerta uiridis cum condimentis quæ faſti

dium abſtergant: ablatis pedibus & capite. Cochlearum cinis addito ſemine lini & urticæ
cum melle inunctos ſanar. Magis placet draconis cauda in pelle dorcadis alligata ceruinis
neruis. Vel lapilli e uentre pullorum hirundinum ſiniſtro lacerto annexi. Licuntur enim
excluſo pullo lapillum dare. Quod ſi pullus is detur incipienti in cibo: quem primum pe/
perit: cum quis primum tentatus ſit: hiberatur eo malo. Poſtea medetur hirundinum ſan

guis cum thure uel cor recens deuoratum. Quin & e nido eotum lapillus ĩpoſitus recrea

re dicitur confeſtini: & adalligatus perpetuo tueri. Prædicatut & iecur milui deuoratum:
& ſenectus ſerpentium. lecur uulturis tritum cum ſuo ſanguine ter ſeptenis diebus potũ.
Cor pulli uulturini adalligatum. Sed & ipſum uulturem in cibo dari iubent: & quidem ſa
tiatum humano cadauere. Quidam pectus ei bibendum cenſent: & in cerrino calice. Aut te
ſtes gallinacei ex aqua & lacte antecedente quinque dierum abſtinentia uini ob id inuete

ratos. Fuere & qui. xx. unam muſcas ruffas: & quidem emortuas in potu darent: infirmio/

ribus pauciores. Morbo reſiſtunt regio ſordes aurium: aut mammarum pecudis denarii
pondere cum mirrhæ momento & uini cyathis duobus. Canini capitis cims i mulſo. Mul⸗
tipeda in uini hemina. Ver mes terreni in acero mulſo cum myrtha. Gallina ſi ſit luteis pe-
dibus prius aqua purificatis: dein collutis uino quod bibatur. Cerebrum perdicis aut aqui/
læ in uini cyathis tribus. Cinis plumarum aut inter oneorum palumbi ſed in mulſo ad co⸗
chlearia trita. Paſſerum cinis ſarmentis crematorum cochlearibus duobus in aqua mulſa.
Auis icterus uocatur a colore: quæ ſi ſpectetur ſanari id malum tradunt & auem mori.
Hianc puro latine uocari galgulum. Phreneticis prodeſſe uidetur pulmo pecudum cali/
dus circa caput alligatus. Nam non modo muris cerebrum dari potui ex aqua: aut cinerẽ
muſtellæ: uerum etiam inueteratas hetinacei carnes quis poſſit turenti: etiam ſi certa ſit
medicina? Bubonis quidem oculorum cinerem inter ea quibus prodigioſe uitam ludificã
tur: acceperim Præcipueque febrium medicina placitis eorum renumtiat ‚Namque & in-
xii.ſigna digeſſere eam ſole tranſmeante: iterumque luna:quod totum abdicandum paii
cis exemplaribus docebo. Siquidem crematis tritiſque cum oleo perungi iubent ægros: cũ
geminos tranſit ſol criſtis: & auribus & unguibus gallinaceorum Si luna raſis barbis eo
rum. Si uirginem alteruter hordei granis. Si ſagittarium uerſpertilionis alis. Si leonem
luna ramaricis fronde: & adiiciunt ſatiuæ. Si aquarium e buxi carbonibus tritis. Ex iſtis

confeſſa aut certe ueriſimilia ponemus: ſicut letargum olfatoriis excitari. Inter ea fortaſſis

muſtellæ teſticulis inuereratis: aut iocinere uſto. Is quoque pulmonem pecudis calidum
circa caput adalligari putant utile. In quartanis medicinæ clinice prope modum ni⸗
hil pollet. Qui ob rem plura eorum remedia ponemus. Primumque
ligari iubent puluerem: in quo ſe accipiter uolutauerit lino rutilo in linteolo. Canis ni
gti dentem longiſſimum. Pſeudoſpecen uocant ueſpam: quæ ſingularis uolitat. Hanc
Rniura manun appræhenſam ſubnectunt. Alii uero quam quis eo anno uiderit primam.
Viperæ caput abſciſſum in linteolo. uel cor uiuentis exemptum. Muris roſtellum auri
culaſque unas roſeo panno: iplumque dimittunt. Lacertæ uiridis dextrum oculum
effoſſum mox cum capite ſuo deciſo in pellicula caprina. Scarabeus qui pillulas uoluit
Propter hunc ægypti magna pars ſcarabeos inter numina colit curioſe Appionis in⸗
terpiætatione qua colligit ſolis operum ſimilitudinem huic animali eſſe ad excuſandos
genti ſuæ ritus. Sed & alium adalligant magi cui ſunt cornicula reflexa ſiniſtra ma /

anſmnarini cinis potus in aceto. Tunicula ſtelliõis quam
eodem modo ut anguis exuit pota. Quidam & ipſum harundine exenteratum in inuetera
tumq; bibendum dedere. Alii in cibo mn ligneis uerubus inaſſatum. Opere precium ẽé quo

eum quem adal⸗

Mucced
teta ſoiſtr
Iculosc
nicente⸗
(unttotih
ſculun ue
giculosen
nuginoſos
cienſhu
celutebnn
letatunnh
minlacti
lemdevon
iorum gen
konaellie
Meninusqe

guncute

Cniswordi
ſeiceidr
Uniſctem
peſſerr
Klecidiuin
Cepotudn
nyntmun.
heniuxceiſi
ſcomedet
leniclliciG
ihepiar uit
lAeps a
Hene kus
nno colum
in melleſe
lerlque it
Cun incip
ſiimadi⸗
Upiusqu⸗
tus cud te

(dente & cu

Reto. Ven
Lorces er;
Wmareti
GKurlten
Tllenrank
dicinisen
cpprinoil
enmor
ſuiſloinne
nconnns
tltemm
Rediein
coch int
duiumſe
Decudi

nmmnteten
Kelnil
eguoninl,
Muunrinmale
Numfenektn
nſpnit
Mem Aden
uur Pnde
kgnezut ven
Ntota inccbo
nis gurfiſi
ini & ureic
Satacetuini
Cuntur enin
Pnimunpe,
ndinom an
oſtus Kan
Gevotatun:
lebus oi⸗
Lgnickn ſi
Cle Ae
Odid inmer⸗
n imürnio/
Kudis denni
wulo, M
llc lweeise⸗
cisautzu⸗
Nulio nco/
Anen m,
ecudun l/
urau e
mlen i
Iumn d
mdn,
Cim hul
nzgrosc
ſabardis e0
Kloonenn
er in
. aforud

modonn d
goem ih
1o. Cns
volin. zn
Nelum 1l
gun aui
lis uli/
Npions 4
d
goni
Pine⸗ /

nu collectum. Tertium qui uocatur fullo albis guttis deſſectũ utriq; lacerto adaligãt. C?
tera ſiniſtro. Cor anguinũ ſiniſtra manu exemptũ uiuentihus Scorpionis caudæ quattuor
articulos cum aculeo panno nigro ita ut nec ſcorpionẽ dimiſſum nec eum qui alligauerir:
uideat æger triduo. Poſt tertium circuitum in condat. Erucam in linteolò ter lino circun
dant totidem modis ad ſingulos dicentes quare faciant: qui medebu ntur. Limacem ĩ pel⸗
liculam uel quattuor limacum capita præciſa har undine. Multipedam lana ĩuolucam. Ver
miculos ex quibus tabani fiunt: ante quam pennas germinent. Alios e ſpinoſis fructetis la
nuginoſos. Quidam ex illis quaternos incluſos iuglandis nucis putamine adalligant. Co⸗
chleaſq; quæ nudæ inueniuntur. Stellionem incluſum capſulis ſubiiciunt ca piti:& ſub de⸗
ceſſu febris emittunt Deuorat autem iubent cor mergi marini ſine ferro exemptum: inue
veratumq; conteri: & in calida aqua bibi. Corda hirundium cum melle. Alii fimũ drachma
una in lactis caprini: uel ouili: uel paſſo cyathis tribus ante acceſſiones. Sunt qui totas cen⸗
ſeant deuorandas. Aſpidis cutem pondere ſexta parte denarii cum pipere pati modo par⸗
thorum gentes in remedium quartanæ bibunt. Cryſippus philoſophus tradidit. phryga/

nion adalligatum remedio eſſe quartanis. Quod eſſer animal.nec ille deſcripſit: nec nos in

uenimus qui nouiſſet. De nonſtrandum tamen fuit a tam graui auctore dictitum: ſi cuiuſ
quam cura efficacior eſſet ad inquirendum. Cornicis carnes eſſe: & nidum illinire in longii
ſimis morbis utiliſſimum putant. Et in tertianis fiat poteſtas experiendi: quoniam miſeria
ſpei deiecta: an ne aranei quem lycum uocant tela: ipſo ſpecu toto reſina cæraq; impoſita
utriſq; temporibus & fronti prodeſt. Aut ipſe calamo adalligatus qualiter & aliis fehribus
prodeſſe traditur. Item lacerta uiridis adalligata uiua in eo uaſe quod capiat. Quo genere
& recidiuias frequenter abigi affirmant. Hydropicis oeſipum ex uino addita nurrha modi
ce potu datur nucis auellanæ magnitudine. Aliqui addunt: & anſerinum adipem & oleum
myrtheum. Sordes ab uberibus ouum eundem effectum haoent. ltem carnes inuereratæ
herinacei ſumptæ. Vomitus quoque canum illitus uentri aquam trahere piomittitu r. Igni
ſacro medetur oeſipum cum pompholonio & roſaceo. Ricini ſanguis. Vermes ex aceto ter
reni illiti. Gryllus contritus in manibus. Quo genere præſtat: ut qui id fecerit antequam
incipiat uitium: toto eo ano careat. Oportet autem eum ferro cum terra cauernæ ſuæ tol
li. Adeps anſeris. Vipere caput aridum aſſeruatum: & combuſtum: dein ex aceto impoſnũ.
Senectus ſerpentium ex aqua illita a balneo cum bitumine & ſeuo agnino. Carbunculus fi
mo columbino deletur per ſe illito. Vel cum lini ſemine ex aceto mulſo. Item apibus quæz

in melle ſunt immortuæ impoſitis. Polentaque impoſua inſuperſa. Si in uerendis ſit. Cæ⸗

teriſque ibi ulceribus occurrit: & melle coſipũ cum plumbi ſquamis. Item fimum pecuz-

dum incipientibus carbunculis. Tubera: & quecumque emolliri opus ſit efficaciſſime an

ſerino adipe curantur. Idem præſtat & gruum adeps. Furunculus medeti dicitur araneus
ſi prius quam nominetur ſit impoſitus & tertia die ſolutus. Mus araneus pendens necaa
tus ſicut terram nec poſtea attingat:ter circundatus furunculo totiens expuentibus me⸗

dente & cui medebitur. Ex gallinaceo fimo quod eſt ruffum maxime recens illitum ex

aceto. Ventriculus ciconiæ decoctus. Muſcæ impari numero infricatæ digyto medico.
Sordes ex pecudum auriculis. Sceuum ouium uetus cum cinere a capillis mulierum. Se
uum atietis cum cinere pumicis & ſalis pari pondere. Ambuſtis capitum canis cinis me-
detur. Item glirium cum oleo. Fimum ouium cum cæra conmixtum. Murium cinis & co
chlearum. Eoque ſic ut ne cicatrix quidem appareat. Item adeps uiperimus. Fimi colum-

bi cinis ex oleo illitus cyprino. Neruorum nodis medetur capitis uiperini cinis ex oleo

cyprino illitus. Terreni uermis cinis cum melle illitus etiam dolores tollit. Item amphiſ
bena mortua adalligata. Adeps uulturinus cum uentre arefactus contrituſque cum adipe
ſuillo inueterato. Cinis e capite bubonis in mulſo potus cũ lilii radice: ſi magis credimus.
In contractione neruorum caro palumbina in cibis prodeſſe: & inueterata. Hierinacei ſpaſti
cis. Item muſtellæ cinis. Serpentium ſenectus in pelle taurina adalligata ſpaſmos fieri pro⸗
hibet. Opiſtothonicis milui iecux aridum tnbus obolis in aquæ mullæ cyathis tribus potũ.
Rediuiuas & quæ in digytis nanſcuntur pterygia tolunt canini capitis cinis aut uulua de-
cocta in oleo ſuper illito butyro ouillo cũ mele. Item folliculus cuiuſlibet aialis fellis. Vn
guium ſc abriciã cãtharides cum pice tertio die ſolutæ: aut locuſtæ frictæ cũ ſeuo hircino.
Pecudũ ſeuũ Aliqui miſcent uiſcum & portulacã: uel æris florem. Ita ut tertio die ſoluãt.

LIBER.

Sanguinem ſiſtit e maribus ſeunm ex omento pecu um illitum. Item coagulum ex aquas

maxime agninum ſubditum uel infufum etiam ſi alia non proſint. Adeps anſerinus cum
butyro pari pondere paſtillis ingeſtus. Cinis cochlearum terrenarum. Sed & ipſe extractæ

teſtis. E naribus fluentem ſanguinem ſiſtunt cochleæ contrite fronti illitæ. Aranei telæ ſu

perpoſitæ. Gallinacei cerebellum uel ſangnis profluuia a cerebro. Itẽ columbinus ſlanguis
ob id ſeruatus concretuſq;- Si uero & uulnere iĩmodice fluat fimi caballini cum putamini

bus ouorum cremati cinis impoſitis mire ſiſtit. Et uulnetibus medentur œſipum cum or

dei cinere & erugine æquis partibus. Ad carcinomata ac ſerpẽtia quoq; ualet. Erodit & ulI
cerum margines. Carneſq; quæ excreſcunt ad æqualitatem redigit. Explet quoq;: & ad ci,/
catricem perducit. Magna uis & in cinere pecudum fimi ad carcinomata addito nitro: aur

nere ex oſſibus fæminum agninorum: maxime in iis ulceribus quæ cicatricem non tra/
hunt. Magna & pulmonibus præcipue arietum. Excreſcentes carnes in ulceribus ad æqua

litatem efficaciſſime reducunt. Finio quoq; ipſo ouium ſubtecta calefacto & ſubacto tu/

ra perſequitur multipeda trita admixta reſina terebinthina & ſimopide. Eademq; utiliſſi⸗

ma ſunt in iis ulceribus quæ uermibus periclitatur. Quin & uermium ipſorum genera mi
randos uſus habet. Coſſes qui in ligno naſcuntur ſanant ulcera omnia. Nomas uero com

buſti cum pari pondere aniii & ex oleo illiti. Vulnera recentia conglutinant terrem: adeo
ut neruos quoq; abſciſſos illitis ſolidari infra ſeptimum diẽ. Democritus perſuaſerit. Ita⸗
q; in melle ſeruandos cenſet. Cinis eorum margines ulcerum duriores abſumit cum pice
liquida uel ſymbolo & melle. Quidam aretactis in ſole ad uulnera ex aceo utũtur: nec ſol
uunt niſi biduo intermiſſo. Eadem ratio & terrenarum cochlearum eſt: quæ tuſæ & impoſi
tæ recentia uulnera conglutinant: & nomaſſiſtunt quæ non adhærent. Herpes quoq; ani-
mal a græcis uocatur: quo præcipue ſanantur quæcuncq; ſerpunt. Cochleæ quocq; proſunt
cum teſtis ſuis tuſæ cum mirrha quidem & thure etiam præciſos neruos ſanare dicuntur.

Draconum quoq; adeps ſiccatus in ſole magnopere prodeſt. Irem gallinacei cerebrum re

centibns plagis ſale uiperio in cibo ſumpto. Tradunt & ulcera tractabiliora fieri: ſanari ce
lerius. Antonius Muſa medicus cum icidiſſet inſanabilia ulcera: uiperas edẽédas dabat: mi-
raq; celeritate perſanabat. Trayxalidum cinis margines ulcerum duros aufert cum melle
Item fimus columbinus cum arſenico & melle ea quæ erodenda ſunt. Bubonis cerebro cũ
adipe anſerino mire uulnera dicuntur glurtinari: quæ uocantur cacoethe. Cinis etiam fœ⸗
minum arienis cum lacte muliebri diligenter pius elutus linteolis ſanat. VIula quoq; auis
cocta in oleo cui liquato miſcetur butyrum ouillum & mel: ad ulcera ſananda ualet. VIce⸗
rum labra duriora apes in melle cqmortuæ emolliunt. Et elephantiſin ſanguis: & cinis mu⸗
ſtellæ. Verberum uulnera: atq; uibices pellibus ouium recentibus impoſitis oblitterantur
Articulorum fracturis cinis fœminum pecudis peculiariter medetur. Efficacius cum cæra
Idem medicamentum fit ex maxillis ſimul uſtis:cornuq; ceruino & cæra mollita roſaceo
Oſſibus feactis caninum cerebrum linteolo illito ſuperpoſitis lanis: quæ deinde ſubfun⸗
dantur fere quattuordecim diebus ſolidat. Nec tardius cinis ſilueſtris muris cum melle:
aut cum uermium rerrenorum cinere. Qui etiam oſſa extrahit. Cicatrices ad colorem re-
ducit pecudum pulmo præcipue ex ariete: ſeuum ex nitro lacertæ uiridis cinis. Vernatio

anguium ex uino decocta. Fimum columbinum ex melle. tem uitiligines albas ex uino.

Ad uitiliginem & cantharides cum rute foliorum duabus partibus in ſole donec formi⸗
cet tutis. Tolerandæ ſunt. Poſtea fouere: oleoq; perũgere neceſſarium: iterumq; illinire:
idq; diebus pluribus facere cauẽtes exulcerationem multam. Ad eaſdẽ uitiligines & mu⸗
ſcas illini iubent cum radice lappatoria. Gallinarum fimum candidum ſeruatum in oleo
uerere cornea pyxide. Veſpertilionum ſanguinem. Fel herinacei ex aqua. Ad ſcabiem ue⸗-
1o bubonis cerebro cum afronito. Sed ante omnia ſanguis caninus. Sedãt pruritũ cochleæ
minutæ latæ cõtritæ illitæ. Flarundines & tella quæq; alia extrahẽda ſunt corpori- euocat
mus diſſectus impoſitus. Præcipuæ uero lacerta diſſecta: & uel caput eius im contuſum cũ

ſale ſmpoſitum. Cochleæ ex iis quæ gregatim folia ſectantur cõtuſæ ĩpoſitæq; teſtis: & exæ

quæ mandũtut exemptæ teſtis. Sed cum leporis coagulo efficaciſſimæ. Oſſa anguiũ eũdẽ

mor uulnerum ſedatur. Fiſtulæ purgantur ſananturq;. Item epynictides. Summa uero uis
in canini capitis cinere. Excreſcentia omnia ſpodii uice erodit ac perſanat.Item murino fi-
mo eroduntur. Itemq; muſtellæ fimi cinere. Duricias etiam in alto ulcerum & carcinoma/

amon
. Auc
ne
dem
eotumt
hos hiſtn
cnumſecui
INumn aqua
ceorum cun
ſmun alen
tleekkluens
nucdulec
neconcoqut
fcunmu
Hmöerch
pobnntut-
Ncecelera
lboilirepto
Coniguntcu,
lones quoq
Eemimee
Piruradati,
Awinurelo
Gginkmimr
Tunk Adbenn
ſiuſeende
tamnpyride
Ulnortua.
lanlcendar
Gusadallig
Nino bibene
lltputur
uucnifllun
Pebendexit
mconrra
Ouum corh⸗
mumaccpit
Cleacepsn
ſNroen
lbenelei⸗
Cniscadnix
honinclinnr
ſeimwzle
letneſten
duerorumn
Arintorin
Kantene
icemin
uretulls
oneſpen
lsgnos 1
e Talit

enann
Rehmuscun
ie⸗ undr
aeitetelin
A ami
tun n o
t bochr!
litonino zut
cen don m,
nbusinn
lubzdo r,
mmaueroug
mmurioſ⸗
Accitn,
ng uli⸗
um genenni
mus verocn
lenenl: Koo
ſualent liu⸗
nitcum ſi⸗
ütur welol
o
og oen
e AoNR.

Aeb

fenkmm

cda,

9
9

. “

uer
Acns
colnemmnt
Cisc
la leo
teluntum⸗
cn melee
colotem ⸗
6 Vemmmmo
as e ibo
loecfol

nq Uriee

cum coagulo cuiu

?ßMVMUDd? XXXMX 4“24 rM
ſcunq; quadr upedes incra tertium diem approbant effedum.
duulichriamalgmedzndaSconceprus marurandaos. Ca. IIll.
Audantur & Cantharides tritæ cum farina hordeacea. Mulieribus malis membra⸗
ne a partu ouium proficiunt: ſicut in capris rettulimus. Fimum queq; pecudũ eoſ
dem uſus habet. Locuſtarum ſuffitu ſtranguriæ maxime mulierum iunatur. Galli
naceorum teſtes ſubinde ſi a conceptu edat mulier: mares in utero fieri dicũtur. Parcus cõ
ceptos hiſtricum cinis potus continet. Maturat caninum lac eporum. Euocat membrana e
canum ſecundis: ſi terram non attigerit. Lumbos parturientium potus lactis. Pimum mu⸗

rinum aqua pluuia dilutum maàmas mulierum a partum: tumeſcentes reficit. Cinis herina

ceorum cum oleo perunctarum cuſtodit partus contra abortus. Facilius emitt untur quæ
fimum anſerinumcũ aquæ cyathis duobus ſorbuere. Aut uentriculo muſtellino per geni
tale effluens aquas. Vermes terreni illiti in ceruices: & ſcapulas. ne nerui doloant: praitãt.
Grauidi;: ſecundas pellunt in paſſo poti. Item per ſeſe impoſiti: mammarum ſuppuratio⸗
ne concoquunt: & apperiunt: extrahuntque: & ad cicatricem perducunt. Lac deuocant
poti cum mulſo. Inueniuntur:& in gramine uermiculi qui adalligati collo continent par⸗
tum. Detrahunt autem ſub partu: alias eniti non patiuntur. Cauendum etiam ne in terra
ponantur. Conceptus quoq; omnmia dantur in potu quini aut ſepteni. Cocleæ in cibo ſum
ptæ: accelerant partum. tem conceptum impoſitæ cum croco. Eædem ex amylo & tragacâ
tho illitæ profluuia ſiſtunt. Proſunt & purgationibus ſumptæ in cibo: & uuluam auerlam
corrigunt cum medulla ceruina: ita ut uini cochleæ denarii pondus addatnr & cypri. Infla
tiones quoq; uuluarum diſcutiunt exemptæ teſtis: triteq; cum roſaceo. Ad hoc aſtipalei/
cæ maxime eliguntutr. Alio modo africanæ binæ cum fœnogreco quod tribus digytis ca
piatur: additis mellis cochlearibus quattuor. Hlinũtur aluo prius irino ſucco perũcæ. Sũt
& minutæ longæcq; candidæ cochlexæ paſſim oberrantes. Ex arefactæ ſole in tegulis: tuſæ/
q; in farina miſcentut lomento æquis portionibus. Candoremq; & liuorem corpori affe/
runt. Scabendi deſideria tollunt minutæ & latæ cum polenta. Viperam mulier prægnans
ſi tranſcenderit: abortum faciet. Item amphiſbenam mortuam duntaxat. Nam ntiuam babé

tes in pyxide impune tranſeunt: etiam ſi mortua fit. Atq; adſeruata partus faciles præſtat

uel mortua. Mirum ſi non adſeruatam tranſcenderit grauida: innoxiam fieri: ſi protinus
tranſcendat adſeruatam. Anguis inueterati ſuffitus menſtrua adiuuant. Anguium ſene/
ctus adalligata lumbis faciliores partus facit: protinus a puerperio reniouenda. Dant & iir
uino bibendum cum tbure. Aliter ſumpta abortum facit. Baculus quo angui rana excuſ⸗
ſa ſit:partutientes adiuuat. ryxalidum cinis illirus cum melle purgationes. Item arane /
us qui filum ducit ex alto: capi debet manu caua trituſq; admoueri. Quod ſi redeuntem
prehenderit: inhibebit idẽ purgationes. Lapis aetites in aquile repertus nido cuſtodit par
tus contra omnes abortuũ inſidias. Penna ulturina ſubiecta pedibus adiuuat parruriétes.
Ouum coiui grauidis cauendum conſtat: quoniam tranſgreſſus abortus aſperos facit. Fi
mum accipitris in mulſo potum uidetur fœcundas facere. Vuluarum duritias & collectio
ones adeps anſerinus aut cygm emollit. Nam mas a partu cuſtodit adeps anſeris cum ro⸗
ſaceo & araneo Phryges & lycaones mãmis puerperio uexatis in uenere otidũ adipem uti⸗
lem eſſe & iis quæ uulua ſtrangulentur: & blactas illinunt. Ouorum perdicis putaminum
cinis cadmiæ mixtus cæræ ſtantes mammas ſeruatPutant & ter circundatam ouo perdicis
non inclinari. Et ſi ſorbeantur eadem fœcunditatem facere: lactis quoq; copiam. Cum an-
ſerino adipe perunctis mammis dolores minuere. Molas uteri rumpere. Scabiem unluarũ
ſedare ſi cum cimice trito illinãtur. Veſperrilionum ſanguis pſilothri uim habet. ſed malis
puerorum illitus non ſatis proficit niſi erucæ uel cicutæ ſemen poſtea inducatur. Sic enz
aut in totum tolluntu 1 pili: aut non ecedunt lan uginem. Idem rubrorum profici putant.
Eſt autem duplex: rubens utique & candidum. Aliqui ſanguinem & iecur eius admiſcent.
Quidam in tribus geminis olei diſcoquunt unperam exéẽptis oſſibus & pſy lothti uice urũ
tur: euulſis prius pilis: quos renaſci nollunt. Fel herinacei pſilothrum eſt utiq; mixto cere
bro ueſpertilionis & lacte caprino. Item per ſe cinis cum lacte. Canis primi partus euulſis

pllis quos renaſci uoluunt: uel nondum natis perunctis partibus: alii non ſurgunt. Idẽ eue
nire traditur ſanguin ericini euulſi cani.Item Räun inio ſanguine uel felle.

Vis tormicarnin ſupercilia denigrari cum muſcis tritis tradũt. Si uero oculi nigri

naſcentium placeant: ſoricem prægnanti edendum. Capilli ne caneſcant uermiũ
terrenorum ciuere præſtari admixto oleo. Infantibus qui lacte concreto uexantur
præſidium eſt agninum coagulum ex aqua potum. Aut ſi uitium coag ulato lacte accide⸗
Oſſibus in canino fimo inuentis aduſtio infantium quæ uocatur fſiriaſis adalligatis emen
datur. Ramices infantinm lacertæ uirides admotæ dormientibus morſu emẽdatur. Poſtea

harundini adalligatæ ſuſpendũtur in fimo. Traduntq; pariter cũ ea expirante ſanari ins

fantem. Cochlearum faliua ilita infantium oculis palpebras corrigit: gignitq;. RKamicoſis
cochlearum cinis cum thure ex oui albi ſucco ilitus per dies triginta meddetur. Inueniun

tur in corniculis cochlearum harenaceæ duriciæ. Eæ dentitionem facilem præſtant adalli⸗
gatæ. Cochlearum manium cinis admixtus cæræ& procidentium interraneorum partes ex⸗

tremas prohibet. Oportet autem cineri miſceri ſamem punctis emiſſam e cerebro uipere.

Cerebrum uipere illigatum pelliculæ dentitiones adiuuar. Ad idem ualent & grandiiſi/

mi dentes ſerpentium. Fimum corui lana adalligatum infantium tuſſi medetur. Vix eſt ſe

rio complecti quædam non omittenda tamen: qua ſunt prodita. Ramici infantium lacerta

mederi iubent. Marem hanc præhendi. ld intelligi & quod ſub cauda unam cauernam ha
beat. Id agendum ut per aurum aut argentum: aut oſtrum mordeat uitium. Lum in calis

ce nouo illigatur: & in fimo potitur. Vrina infantium cohibetur muribus elixis in cibo da
tis. Scarabeorum contra grandia denticulata adalligata in iis amuleti naturã optinent. Bo
uis capiti lapillum tradunt ineſſe quem ab eo expui ſi necem timeat: inopinati præciſo capi

te exemptum adalligatũq; mire prodeſſe dentioni. Item cerebrum eiuſdẽ ad eundẽ uſum

adalligari iubent. Et limacis lapillum ſiue oſſiculum quod inuenitur in dorſo. Magmifice
iuuat & ouis cerebrum gingiuis illirum. Sicut aures adeps anſerinus cum ocimi ſucco im

poſitus. Sunt uermiculi in ſpinoſis hærbis aſperi: lanuginoſi. Hos adalligatos protinus me
deri tradunt infantibus: ſi quid ex cibo hæreat. Somnos allicit œæſipum myr rhe momẽéto in
uini cyathis duobus dilutum uel cum adipe anſerino & uino myrtite. Auis euculus lepo
rina pelle adalligatus. Ardeolæ roſtrum in pelle aſinina fronti adalligatum. Putant & perr

ſe roſtrum eiuſdem effectus eſſe uino collutum. Ediuerſo ſomnũ arcet ueſpertilionis ca⸗
put aridum adalligatum. In urina uituli lacerta necata uenerem eius qui fecerit cohibet.
Nam inter amatoria eſſe magi dicunr. Inhibet & fimum cochleæ: & columbinũ cum oleo
& uino potum. Pulmonis uulturini dexteræ partes uenerem concitãt uiris adalligatæ gru

is pelle. Item ſi lutea ex ouis quinq; columbarum admixta agißis ſuilli denarii pondere eæx
de

melle ſorbeantur. Paſſeres in cibo uel oua eorum. Gallinacei dexter teſtis arietina pelle ad
alligatus. Ibi cum cineres cum adipe anſeri & irino perunctis ſi conceptus ſit:partus conti

nere. Contra inhibere uenerem pugnatoris galli teſticulis anſerino adipe illitis adalliga/

riſq; pelle arietina tradunt. Item cuiuſcũq; galli gallinacei ſi cum ſanguine gallinacei lecto

ſubiiciantur. Cogunt concipere inuitas ſetæ ex cauda mulæ ſi iunctis inter ſe colligentur

in coitu. Qui in unmam canis ſuam ingeſſerit: dicirur ad uenerem pigrior fieri. Mirũ & de
ſtellionis einerecſi uerum eſt)ln linamento inuolutum in ſiniſtra manu uenerem ſtimula⸗-
re. Si tranſferatur in dextram: inhibere. Item ueſpertilionis ſanguinem collectũ flocco ſuꝑ
poſitumq; capiti mulierum libidinem mouere: aut anſeris linguam in cibo uel potione ſũ
ptum. Tyria uero mactato corpore pota. Et membrana ſenectutis anguium triduo inhibet
Ac ſerum exempro caſeo portum cum exiguo ſale. Caſeos ſi cerebrum muſtellæ coagulo
addat: negant corrumpi uetuſtate: aut a muribus attingi. Eiuſdẽq; muſtellæ cinis ſi detur

in offa gallinaceis pullis & columbinis tutos eſſe a muſtellis. lumentorũ urinæ tormina ue

ſpertilione adalligato finiuntur. Vermicatio ter circunlato uerendis palumbo mirũ dictu
palumbus emiſſus moritur: iumentũq; liberatur confeſtim. Ebrioſis oua nou per tridu

um data in uino: tedium eius adducunt. Ebrietatem arcet pecudum aſſus pulmo præſum
prus. FHir undinis roſtri cinis cum mircha tritus & in uino quod bibatur inſperſus: ſecuros
præſtabit a temulentia. Inuenit hoc Horus aſſyriorum Rex.Præter hæc ſumt notabilia ani

malium ad hoc uolumen pertinentium. Gromphrenam auem in Satdinia narrat grui ſimi

lem ignotam iam etiam ſardis ut exiſtimo. In eadem prouincia eſt ophion ceruis tatum

pilo ſimilis: nec alibi naſcens. ldem auctores nominauere ſirulugũ. Quod nec quale eſſer

ſcutitur coagulo ex aceto dato. Ad dentitionem cerebrum pecoris utiliſſimum eſt.

zinaee

ndenor

Hii
di
lio
ellaer
Unrinofkn
is otices
contitisun
Ullere elt
leholſtl
ſaſelcerein
fecumumn
rnonpe
Plertnitte
Ulinrenerte

(Mpl.

temundo.
unperuen
untportan
luminbil
lnerlummi
Ormisquo
Urexenpla

üneliumt
nisurben
nerlipron

Miidude

⸗ lalaue
tlekinn
Romine
tue lan
lmimt
nianr. Di
Clebrat⸗

dorlli in
n wemni⸗
moernn
ſemt⸗
UImun
nudoſte
nelnn n
PKumcols
inn laueniun
impancze
edro Uiper,
u. Nirenſe
mümheenn
Cavernmm h
1Iunnal⸗,
imen do

Iil

io Naend
Ceimiiucoin
6 Mihn⸗ ſe
ne noninin
eurulusler
Puamäpe
Nltlioni
cent cohht,
uͦ ama
Whlenen

Uii eetn

vennglend
emms
lus mlg,
EImmikt,
Vauligenun
Mace
on fünuly
ökocolu
Awtione n

ſcuoihbe

rconl
enisli cen
Eiomminu
. 1
. Zn

animal: nec ubi naſceretur tradiderunt. Fuiſſe quidem non dubito: cum & medicinæ ex eo
ſint demonſtratæ. M. Cicero tradit animalia bituros uocari: qui uites incampania rodam,
De miraculis quarundam beſtiarum. Ca VI.
Eliqua mirabilia ex iis quoque dicemus. Non latrari a cane membranam ex ſecu:
r dis canis habentem: aut leporis fimum uel pilos tenentem. In culicum genere mu⸗
liones non amplius quam uno die uiuere. Eoſque qui arborarii pici roſtru habeãt:
& mella eximant: ab apibus non atingi. Porcos ſequi eos a quibus cerebtum corui accepe
rint in offa. Puluerem in quo ſe mula uolutauerit corpori inſperſũmitigare ardores amo
ris,. Sorices fugari: ſi unus caſtratus emittatur. Anguina pelle & ſale & farre cum ſerpillo
contritis uno die:deiectiſque cum uino in fauces boum uua matureſcente: toto anno eos
ualere. Vel ſi hirundinum pulli tres tribus offis dentur. Puluere e ueſtigio anguium col
lecto:ſparſas apes in alueare reuerti. Arietis dextro teſte præligato oues tãtum gigni. No
laſſeſcere in ullo labore qui neruos ex aliis & cruribus gruis habeant. Mulas non calcitra-
re cum uinum biberint. Vngulas tantum mularum repertas: neque aliam ullam materiã
quæ non perroderetur a ueneno ſtygis aquæ cum id dandum Alexandrino magno Anti⸗
pater mitteret memoria dignum eſt: magna Ariſtotelis ĩfamia ex cogitatum. Nũc ad aqua
tilia reuertemur.

CAII PLINII SECVNDI NATVRALIS HVSTORIAE LIBER. XXXI.

PROEMIVM.
Medicinæ ex aquatilibus. Aquarum mirabilia. Ca.
r QvATILIVM SECQ-VVNTVR IN MEDICIN A beneficia: opi/

cos æſtus amniumque rapidos curſus improbas exerente uires. Nuſquã
2 potentia maiore ſi uerum fateri uolumus. Quippe hoc elementum cæte
ris omnibus imperat. Terras deuorant aquæ. Flammas necant. Scandut
in ſublime: & cælum quoque ſibi uendicant Ac nubium obtentu uitalé
ſpiritum ſtrangulant. Quæ cauſa fulmina edidit: ipſo ſecum diſcordan
te mundo. Quid eſſe mirabilius poteſt aquis in cælo ſtantibus? At illæ ceu parum ſit in tã
tam peruenite altitudinem rapiunt eo ſecum piſcium examina. Sæpe etiam lapides ſubue
unt portantes aliena pondera. Exdem cadentes omnium terra naſcentiũ cauſa fiunt: pror
ſus mirabili natura. Si quis uelit reputare ut fruges gignantur arbores fruticeſque uiuãt
in cælum migrare aquas animamque etiam hærbis uitalem inde deferre iuſta confeſſione.
Omnis quoque terræ uires aquarum eſſe beneficii. Quapropter ante omnia ipſarum potẽ
tiæ exempla ponemus. Cunctas enim quis mortalium enumerare queat?
De differentia aquarum medicinis: & obſeruationibus. cc. Ixvi. Ca. II.
Micant benigne paſimque in plurimis terris alibi frigidæ: alibi calidæ: alibi iuncte:
ſicut interebellis aquitanica gente. Exin in pyreneis montibus tenui interuallo diſ
cernente. Alibi tepidæ: gelidæque auxilia morborum conferentes, Et e cunctis
animalium hominum tantum cauſa erumpentes. Augent numerum deorum numinibus
uariis: urbeſque condunt: ſicut puteolos in campania ſtatielas in liguria: ſeſtias in Narbo
nenſi prouintia. Nuſquam tamẽ largius quam in baiano ſinu nec pluribus auxiliandi ge/
neribus: aliæ ſulphuris aliæ aluminis: aliæ ſalis: aliæ nitri: aliæ bituminis: nonnulla etiã aci⸗-
da ſalſa ue mixtura. Vapore paruoque ipſo aliquæ proſunt. Tantaque eſt uis ut balneas
calefaciant: ac frigidam etiam in ſolis feruore cogant: quæ in baiano poſideanæ uocantur
nomine accepto a Claudii Cæſaris liberto. Obſonia quoque per coquunt. Vaporant & in
mari ipſo quæ Licinii Craſſi fuere. Medioſque inter fluctus exiſtit aliquid ualitudini ſalu
tare. Iam generatim neruis proſunt pedibus ue aut coxendicibus: aliæ luxatis fractis ue.
Inaniunt aluos. Sanant ulcera. Capiti auribuſque priuatim medentur. Oculis uero cicero-
nianæ. Dignum memoratu uilla eſt ab auerno lacu puteolos tendentibus impoſita littori:
