tiliore eiuſdem ægypto: laudatius ex india uenit. In paludibus ibi gigni tradunt lentis mo
do: odoratius croco:nigricans ſeabrumq; quodam ſalis guſtu. Minus probatur candidum
Celerime ſitum in uetuſtate ſentit. Sapor eius narbo ſimilis eſſe deber ſub lingua. Odor
uero in uino ſufferuefacti antecedit alios. In precio quidem prodigio ſimile eſt a ſingulis
ad. ccc.peruenire libras Folium autem ipſum in librasclFJJ.
G M.V De oleo omphacio. CCoCoCooCCCodda.. XXVIII.
Leeum ò omphatium eſt. Fit duobus generibus & totidem modis ex olea & uite.
oO Olea adhuc alba expreſſa deteriusex druppa. Ita enim uocatur prius quã cibo ma
tura ſit: iam tum colorem murans. Differentia quod hoc uiride eſt: ilud candidũ.
E uite fit pſytia aut aminea:cum ſint acini ciceris magnitudine ante cãais ortum. In prima
lanugine demertitur uua: eiuſq; melligo. Reliquum corpus ſole quoquitur. Nocturni ro⸗
res cauentur. In fictili cõdita melligo colligitur: ſub inde cyprio ære ſeruatue Optia quæ
m iiii

ruffa: acriorq; & aridor. Precium omphatio in libras ſex. Fit & alio modo cum ĩ mortariis
uua in matura teritur. Siccataq; in ſole poſtea digeritur in paſtillooo. SS
De iryo: & oenanthe: & de elate arbore: & cinnamo comaco. Ca- XXIX.

Odem & iryon pertinet uua populi albæ. Optima circa gnidum aut cariam in ſiriẽ

eę tibus aut ſiccis aſperiſque. Secunda in lycia credo. Eodem & oenancthe pertinet. Eſt
autem uitis labruſcæ uua. Colligitur cum flore cum optime olet. Siccatur in um⸗
bra ſub ſtrato linteo:atque in cados conditur. Præcipua ex parapotamia: ſecunda ab amtio
chia: atque laodicea ſyrie: tertia ex montibus medicis. Hæc utilior. medicinæ. Quidam om
nibus his preferunt eam: quæ. in cypro inſula naſcitur.Nam quæ in africa ſit ad medicos tã
tum pertinet uocaturque maſaris Omnis autem ex alba labruſca præſtantior quam e ni⸗
gra eſt. Eſt præterea atbor ad eadem unguenta pertinens. quam alii elarẽ uocat: quod nos

abietem: ali palmam: alii ſpathen. Laudatur hammoniaca maxime: mox egyptia. Dein ſpria
ca duntaxat in locis ſicientibus odorata: pingui lachryma: quæ in unguenta additur ad do

mandum oleum. In ſyria gignitur & cinnamum: quod comacon appellant. FHlic eſt ſuccus
nuci expreſſus.Mulrum a ſurculo ueri cinnami differens: uicina tamen gratia. Precium in
libras aſſes quadraginta . ”M 3
CAlII PLINII SECVNDI NATVRALIS HISTORlAE LIBER. XIII.

De Peregrinis. Arboribus.

ACTENVS in odoribus habent precia ſiluæ: erantq; per ſe mira ſin⸗
gula:iuuitq; luxuriam ea omnia miſcere: & e cunctis unum odorẽ fa⸗
cere.Ita reperta ſunt unguenta.
5b HDe ungueutis & quando primum ſunt cognita nobis & de
compoſitione. Ca.
Vis primus inuenerit non traditur. Illiacis temporibus nõ. erãr

„₰

q nec thure ſuplicabatur. Cædri tantum & citri ſuorum fruticũ

in ſacris fumo conuolutum nidorem uerius quâ odorem no⸗-
uerant:iam roſæ ſucco reperto. Nominabatur cum id quoq; ĩ olai lau⸗
de. Perſarum eſſe debet gentis unguentum. Sed & bathilli madent: eo & accerſita commẽ
datione ingluuiæ natum uirus extingũt. Primum uod equidem inueniam. Caſtris Larii

regis expugnatis in reliquo eius apparatu Alexander cœpit ſcrinium unguentorumPo⸗

ſtea uoluptas eius a noſtris quocq; inter laudatiſſima atq; etiam honeſtiſſiiua uitæ bona à
miſſa eſt. Honoſq; iis & ad defunctos pertinere cœpit. Qua propter plura de eo dicemus
quã quæ etiam ii nouerunt. Fruticum ad præſens nominibus tantum indicabuntur. Natu
ra uero eorum ſuis reddetut locis. Vnguentis cognomina dedere aliis patriæ: aliis ſucci:
aliis arbores: aliis cauſæ. Primũq; id ſcire conuenit murata auctoritate ad peius trãſiſſe glo
riam. Laudatiſſimum fuit antiquitus in delo inſula: poſtea mendeſium. Nec mixtura tan⸗
tum & compolitiõe hoc accidit: ſed iidem ſucci uarie alibi ad quælibet præualuere: aut de
generauere. Irium corinthi diu maxime placuit: poſtea vyrici⸗g nili modo rhodinum phaſe
ſi. Quam gloriam abſtulere neapolis:capua:preneſte. Crocinum in ſolis ciliciæ diu maxime

laudatum: mox thodi. Oenanthinum in cypro:deinde in ægypto præpoſitum poſtea adra

miteo. Amaracinum in co. Poſtea eodem loco prælatum eſt melinum. Cyprinum in cypro.
Deinde in ægypto ubi mẽdeſium & metopium gratius factum eſt .Mox hoc abſtulit phœ
nice:Et Cyprini laudem ægypto reliquit. Panatheniacum ſuum athenæ perſeueranter op
tinuere. Fuerat & pardalium ĩ tharſo: cuius etiam compoſitio & mixtura obliterata 6. Nar
ciſſimum quoq; ex flore narciſſo deſiit componi. Ratio faciendi du plex: ſuccus & corpus. Il
le olei generibus fere conſtat: hoc odorum. Eæc ſtagmata uocant: illa hedyſmata. I ertius

inter hæc eſt colos a multis neglectus. Hiuius cauſa adduntur cinabati & auch uſa. Sal aſper

ſus olei natura coercet. Quibus anchuſa adiecta eſt ſal non additur. Reſina aut gun miadi

iciuntur ad continendũ odorem in corpore. Celerime is euaneſcit atq; defluit: ſi nõ ſit hæc

qt

gequ⸗

merol
dume
uiliſt
leo:c
uae
fuit.
ſa uit
mirt
tur
ciſa

meli.

ſiarar

momc
lacho:
mor
linüſ
Hoce
tiama
. H
odore
ſtezi⸗
Pluri
cina
wire
N
balf
tur
nafi
ne⸗
ſatis
none
larxat.
deſo
Apon
tei.
ſeruen

e

niode
ome
lrigil
muni
caner
noui
turni
tult
meng

Q

nonnt
Wmnſi
ePenmnet
(Kurin len
Ncaadano
edicai
Ggbod e
fuDenhni
rc
eck ſoceus

3

RSürZ .
ern
nonn

v bane
4
n
her. N
Eis ſucd:
. ſſ 0
illex⸗
„ „ ,
„INE
14

zumſel⸗

c—R
rlucune
ne 1
Tunince⸗
uenn
ſemni
Ach⸗
. nT
c G

pula. 11,

elbaſe

XIII.
addita. Vnguentorum expeditiſſimũ fuit: primũq; ut ueriſimile eſt ebrio & balanino oleo

de quibus ſupradiximus. Increuit deinde medeſi. Balanino reſina mixta: magiſq; etianum

metopio.Oleũ hoc eſt amigdalis amaris expreſſum in ægygto cui addidere omphaciũ: car
damomũ:iuncũ:calamũ:mel:umũ myrrh ſemẽ balſami galbanũ reſinã therebinthinâ. Et e
uiliſſimis quidem hodie eſt: ob id creditũ & id in uetuſtiſſimis eſſe: quod cõſtat oleo myr/
teo:calamo cupreſſo cypro leutiſco malogranati corticæ. Sed diuulgata maxime unguen-
ta crediderim roſa: quæ plurima ubiq; gignitur. Itadq; ſimpliciſſima rhodini mixtura diu
fuit.additis omphacio:flore roſæ crocino ciabaii calamo melle iunco: ſalis flore aut anchu
ſa uino.Similis ratio & in crocino additis cĩabari anchuſa uino. Similis & in ſanſucino ada
mixtis omphacio calamo. Optimũ hoc in cypro & mytilenis: ubi plurima ſanſucus. Miſcen
tur & uiliora genera olei myrto lauro: quibus additur ſanſucinũ: lilum: fœnũ grecũ: myra
caſia:nardum: iuncus:cinnamomũ.E malis quoq; cotoneis & ſtruteis fit oleumicut diximꝰ)
melinũ:quod in unguenta tranſit:admixtis omphacio: cyprino:ſamio: balſamo: iunco:ca/⸗
ſia:ambrotano.Suſiniũ tenuiſſimũ omniũ eſt. Conſtat ex liliis:balano: calamo:mello cinna
momo:croco mirrha.Et idem cyprinũ excipero:& omphacio & cardamomo:calamo aſpa⸗
latho:ambrotano:Aliqui & in ciperrinũ addunt mirrhã & panacẽ. Hoc optimum ſidone:
mox ⁊gypto:ſi nõ addatur ſeſaminũ oleũ. Durat & quadriẽnio.Excitatur cinnamomo. Te
linũ ſit ex oleo recenti cipero:calamo:melliloco:foœno græco:melle:mello oraro: amaraco
Hoc erat celeberrimũ.Menandri poetæ comici ætatæ. Boſtea multo ſucceſſit propter glo
riam apppellatũ megalliũ ex oleo balanino: balſamo: calamo iunco: xylobalſamo caſia reſi
na. Huius proprietas ut uentiletur in coquẽdo donec diſinat olere. Kurſus refrigeratum
odorem ſuũ capit. Singuli quoq; ſucci nobilia unguẽta faciunt.In primis molobatrũ po/
ſtea iris illirica: & cyzicena amaracus. Hærbarii in utraq; pauca iis & alia aliismiſcent. Qui
plurima alterutri mel.ſalis fliorẽ: omphatiũ angni foliã: panacẽ. Externa oĩa & ꝓpdigioſa cin
ci namomo pcia adicit cĩinamomo balaniũ oleũ.xylobalſamũ:calamꝰ:iuncus balſami ſemia
mirtha uel odoratum. Vnguentorum hoc craſſiſſimum. Præcia ei a denariis. xxxv. ad. cccv.
Nardinum ſiue foliatũ conſtat amphatio: balaninoiunco: coſto: nardo: amomo: myrrha
balſamo.In hoc genere conueniet meminiſſe hærbarum: quæ nardum indicum immiten-
tur ſpecies nouem a nobis eſſe dictas:tanta materia adulterandi eſt. Omnia autem acutio
ra fiunt coſto amomo quæ maximenares feriunt. Craſſiora myrrha ſuauioraq;. Medici⸗
næ autem ulteriora croco. Acerrima per ſe amomo. Hoc & captis dolores facit. Quidam

ſatis habent aſpergere quæ ſunt præcioſiſſima: ceteris decoctis: impendio parcentes: ſed
non eadem eſt uis: niſi una decoctis Mirrha & per ſe unguentũ facit ſine oleo: ſtacte dũ
taxat: alioquin nimiam amaritudinem affert. Cyprino uiride ſit: ſuſino unguinoſum: men
deſio nigrum: rhodino candidum: myrrha pallidum. Eiæc ſunt antiquæ inuentionis gene
& poſtea officinarum furta. Nunc dicetur cumulus iſte deliciarum & ſumma auctoritas
rei. Quogd unguentum regale uocetur: & quæ diapaſmata. & qualiter
ſeruenurr- V CaXA. a ff.
Rgo regale unguentum appellatum quod parthorum regibus ita temperat᷑. Cõ⸗
e myrobalano:coſto amomo: comaco: cardamomo: ciunamomo. comaco: cardamo/
. mo:nardi ſpica:maro:mirrha:caſia:ſtirace:ladano:opobalſamo:calamo: iuncoc; ſy
rio: oenanthe:malobathro: ſericato: cypro: aſpalathro.:panace: ccoco cyprio: amaraco: colla
to melle: uino. Nihilq; eius rei cauſa in italia uictrice ommum. In europa uero tota præter
irin illiricam & nardum gallicum gignitur. Nam uinum & roſa & myrti folia oleunq; cõ
munia fere omnium terrarum intelliguntur. Siccis odoribus conftant quæ diapaſmata uo
cantr. Nam feces unguenti magnata appellant. Inter omnes potentiſſimus odor quiſquis
nouiſſime additur. Vnguenta optime ſeruantur in alabaſtris. Odores in oleo. Quod diu
turnitati eorum tanto utilius eſt quanto 4 inguius: ut ex amygdalis. Ft ipſa unguenta ue
tuſtate meliora. Sol inimicus iis. Quam ob rem umbra coquuntur plumbeis ualis. Experi
mensum eorum inuerſa manu capitur:ne carnoſæ partis calore uitietur.
Quanta in unguentis luxuria: & quando primum romanis in uſu. . cai. IiI.
Aec eſt materia luxus e cunctis maxime ſuperuacui. Margaritæ eni: gẽmecq; ad he-
h. redem tamen tranſeunt. Veſtes prolongant tempus. Vnguenta illico expirant: ac
fſuis moriuntur horis. Süma cõmendatio eorum: ut tranſeuntem fœminem odor

inuitet etiam aliud agentẽ. Excedũtq; quadragenos denarios libtæ. Tantũ etmnit᷑ uoluptas ſeile
aliena. Er enĩ odorẽ qui gerit lpſe nõ ſentit. Sed & hæc aliqua differentia ſignanda ſunt. In neen
M. Ciceronis monumẽtis inuenitur ungucte gratiora eſſe quæ terrã: quã quæ crocũ ſapi⸗ zuten
ant qñq etiã corruptiſſimo in genere. Miagis tamẽ iuuat quæda ipſius uiti i ſeueritas. Sed iisdie
quoſdà craſſitudo maxime delectat: id ipſum approbãtes. Liniq; iam nõ ſolũ: ſed & ꝑfundi ipſae
unguetis gaudent. Vidimus etiã ueſtigia pedũ rigi. Quod. M. Othonẽ mõſtraſſe Neronmi gopl
principi ferebat. Qu æſo ut qualiter ſentiretur iuuartab ea parte corporis. Nec non aliquẽ dun
expriuatis audiuimus iuſſiſſe ſpargi parietes balnearum unguẽto: atq; Caium principem gen
ſolitũ lauari. Ac ne principale uideatur hoc bonũ:& poſtea quẽdã ex ſeruis Neronis maxi⸗ lame
me tamẽ mirũ eſt hac gratiã penetraſſe & in caſtra.Aquilæ certe ac ſigna puluerulenta illa Cilig
& cuſtodis horrida inungũtur feſtis diebus. Vtinãq; dicere poſſemus quis primus inſtitu- . nina
iſſet iſta.Nimirũ hac mercede orbẽ terrarũ corruptæ deuicere aquilæ. Iſta patrotinia quæ ſtatit
quærimus uitiis: ut per hoc ius ſumãtur ſub caſſide unguenta. Quõ id primũ ad romanos tucttn
penetrauerit: nõ facile dixerim. Certũ eſt. Anthiocho rege aſſiaq; deuictis urbis anno ꝗn⸗ me
genteſſimo ſexageſimoquinto.P:Liciniũ Craſſum Iuliũ Cæſarẽ cenſores edixiſſe: ne quis 6ſS
uenderet unguéta exotica: ſic enim appellauere. At hercule iam quidã etiã in potu addũt: necdal
tantiq; amaricudo eſt: ut odore prodigio fruantur ex utraq; parte corporis. L. Plotium. L. Türaun
Plotii bis conſulis cenſoriſue fratrem proſciptum a triũumis in ſalernitana latebra unguen AAuun
ti odore proditum conſtat. Quo dedecore tota abſoluta proſcriptio. Quis enim non meri i 1o
to iudiſſet periſſe talese Ceterum terrarum omniũ ægyptus accomodatiſſima unguentis leteki
„6 ehen campania eſt proximacopia xxoſee. tenuie
Mo⸗ vag,e nu⸗ De palmis: & natura earum: & generibus. Ca. MI. etuͤb
Vdeæ inclita eſt uel magis palmis:quaruim natura nunc dicetur. Sunt quidẽ in eu⸗ b
opa uulgoq; iralia: ſed ſteniles. Ferunt in maritimis hiſpaniæ fructum: uerũ imitẽ 1.
dulcem in africa:ſed ſtatim euaneſcentem. Contra in oriente ex iis uina. Gentiũq; i 4
aliquis panis. Plurimis uero etiã quadrupedum cibus. Quã ob rem iure dicentur externæ. l
Nulla eſt in italia ſponte genita: nec in alia parte terrarũ: niſi in calida. Frugifera uero nuſ del
ᷓ niſi in feruida. Gignitur leui fabuloſaq; terra:maiore in parte & nitroſa. Gaudet & riguis
totoq; anno bibere cũ amet: anno ſitienti. A fimo quidã etiã lædi putant. Et aſſiryorũ pars
aliqua ſi nõ riuis miſceatur. Genera earum plurima. Et prima fruticẽ nò excedentia. Sterilé 8
hanc. Aliubi & ipſam fertilẽ: breuẽq ramis o bire umbra foliorũ. Tectorii uicẽ hæc parieti ac
bus pleriſq; in locis ꝓræſtat cõtra aſpergines. Sũt e ꝓceribus ſiluæ arbore ex ipſa foliorum Haanl
aculeo fruticante circa totas pectinatim: quas ſilueſtres intelligi neceſſe eſt: incerta tamen gaſn
libidine etiã mitioribus ſe miſcent. Relquæ teretes atq; proceres denſis gradatiſq; corticũ bis
pollicibus: ut orbibus faciles ſe ad ſcandendũ oriẽtis populis præbẽt. Vtilem ſibi arboriſq; khr
induuiis circulũ mira pernicitate tũ hoĩe ſubeũte. Coma oĩs in cacumine & pomũ eſt: non ianob
inter folia ut in eæteris: ſed ſuos inter ramos palmitibus racemoſum. Vtraq; natura uitæ: inphul
atq; pomi. Folia cultrato mucrone lateribus in ſeſe bifidatis bellas primũ demonſtrauere Gennbe
gẽmas. Nunc ad fines utiliũq; nexus & capitũ leuia umbracula fundũtur. Arbêribus imo hlituit
potius oĩbus quæ terra gignit: hærbiſq; etiã urrũcq; ſexũ eſſe diligetiſſimi nature tradunn. i
Quod in plenũ ſit ſatis dixiſſe hoc in loco. Nullis tamẽ arboribus manifeſtius.. Mas in pal⸗ Tenii
mne oret. Fœinina cir ca florẽ germinat rantũ ſpinæ mõ. Vtriſq; aũt pᷣma naſeit᷑ pomi carò edni
oſtea lignũ itus: hot eſt ſemẽ eius. Argumẽtũ ꝙ; parue ſine hoc repiunt᷑ in eodẽ palmite. mecur
ſt aũt oblõgũ nõ ut oliuis orbiculatũ. Præterea cæſũ a dorſo puluinato: & in aluo media Coarn
fiſſura plerilq; umbiculatũ: unde primũ ſpargit᷑ radix. Serit᷑ aũt ꝓnũ & bina iuxta cõpoſita kzi
ſemina: ſuꝑq; totidẽ: qm̃ infirma ſingulis plata eſt. Quaternæ coaleſcũt. Multis cãdidiſq; hüi⸗
lignuũ hoc a carnibus diſcẽdit᷑ tunicis aliis corpori adherẽtibus: laxeq; diſtãs: im a cacumini umde
bus filo adherẽs. Caro matureſcit anno. Quidu ſdã tñ in locis ut cypro:quanꝗ ad maturita Uocan
tẽ nõ pueniat:grato ſapore dulcis eſt:& foliũ ibi latius:fructuſq; reliqs rotundior. Nec ut Ae⸗
deuoretut corpus: uerũ ut expuat᷑ ſucco nõ expreſſo. Et in arabia languidæ dulces tradun ech
rur eſſe pamæ. Quanꝗ iuba apud ſcenitas arabas præfert oĩbus ſaporibus:quã uocant da⸗ Uocin
bulan. Cætero non ſine maribus gignere fœminas ſponte edito nemore coufirmant. Cir/ Porun
caq; ſmgulos plures naruræ in eum pronas blandioribus comis. Ilum erectis hiſpidum tolore
afdatu uiſuq; ipſo & pulu ere etiam reliquas maritare. Huius arbore exciſa uiduas poſt hheeen
dnin

miine
Li
euentan d
letägini
nle Neor
Enontigt
v Nüitchen
Neonisndl⸗
lenlenn i
timun iſin⸗
Mdeien
nünmane
ümo g
Mnletrei
nmon Mut
Muml.
z puen

mgitnen
mn Cenig,
Eidjnifut
Cccenm n
riikmn
Kirmumd
tijonii
ndiel
Awwrick
ARTUE
moilrmur
lborbus in⸗
uune indm
NMungt

tmd
ci Amn,
AnMOrrn

ndiſd

XIiI.

ſterileſcere fœminas. Adeo eſt ueneris intellectus uti coitus etiâ excogitatus ſit ab homi 7
ne: ex maribus flore ac lanugine: interim uero tantũ puluere inſperſo fœminis. Seruntur
autem palniæ & trunco duorũ cubitorum lõgitudine a cerebro ipſo arboris uiridi fiſſu-
ris diuſſo atq; defoſſo. Et ab radice auulſæ uitalis eſt ſatus: & ramorũ tenerrimis. In aſſyria

ipſa quoꝙq; atbor ſtrata in ſolo humido tota radicatur: ſed in frutices non in arborem. Er/

go planvarai inſtituũt: anniculaſq; tranſferunt: & iterũ binas. Gaudent enim mutatione ſe

dis uerna alibi. in aſſyria autẽ circa canis ortum. Nec ferro attingunt ibi nouellas: ſed reli⸗

gant comas: ut in altitudinẽ exeant. Robuſtas deputant craſſitudinis gratia ſemipedales

ramorum relinquentes truncos. Qui deciſi alibi necant matrẽ. Diximus ſalſum ab iis ſolũ
diligi.Ergo ubi nõ eſt tale: ſalem aipergunt: nõ radicibus ſed longius paulo. Quædã in ſy-
ria & ægyptio in binos diuidũt ſe truncos:in creta & ternos quædam & in qumos. Ferunt
ſtatim in trimatu.In cypro uero ſyria ægypto quadrimæ aliæ: aliæq; quinqueties: alie alti/
vudine hominis nullo intus pomi ligno qua diu ſunt nouellæ: ob id ſpadonũ accepto no/
mine. CGenera earum multa. Sterilibus ad materias operaq; lautiora utitur aſſyria: & tota p⸗

ſis. Sunt & cæduæ palmarum quoq; ſiluæ: germinantes rurſus ab radice ſuccilæ. Dulcls
medulla earũ in cacumine quod cerebrũ appellant exemptaq; uiuunt:quod nõ aliæ. Vocã

tur autem chamerepes:folio latiore ac molli: ad uitilia utiliſſimo. Copioſæ increta. Sed ma

gis in ſicilia. E palmis prunæ uiuaces: igniſq; lentꝰ. Frutiferarũ alius breuius lignũ in pomo

aliis longius. His mollius: illis durius. Quibuſdã oſſeum limatũq; dente contra faſcinan⸗
tes religione politum.Aliud pluribus ueſtitum paucioribuſue runicis. Aliud craſſioribꝰ
tenuioribuſue. Ita fiunt unde quinquaginta genera: ſi quis omniũ perſequi uelit nomina

etiã barbara: uinorũq;: ex iis differentias. Clatiſſine oĩum quas regias appellauere ab hono

xibus: quoniã regibus tãtũ perſidis ſeruarentur babylone natæ uno in horto bogo. Ita enĩ
uocant ſpadones qui apud eos etiâ regnauere. Hortus ille nunꝗᷓ niſi dominãtis in aula fu/
it. At in meridiano orbe præcipuã obtinent nobilitatẽ ſyagri. Proximaq; margarides. Eæ
breues candidæ: rorundæ: acinis quã balanis ſimiliores. Quare & nomen a margaritis acce
pere. Vna earũ arbor in chora eſſe traditur una & ſyagrorum. Mirũq; de ea accepimus cũ
phœnice aue quæ putatur ex huius palmæ argumento nomen accepiſſe: iterũ mori: ac re-
naſci ex ſeipſa. Quod erat prius pomis refertam. Ipſum pomum:grande:durum.horridum
& a cæteris generibus diſtans: ſapore ferino: quem ferme in apris nouimus: euidentiſſime⸗
q; cauſa eſt nominis. Quarta auctoritas ſcãdalidum a ſimilitudine appellatarũ. Iã in æthio
piæ ſine quinq; earum nec plurimas arbores tradunt: non raritate magis quã ſuauitate mi⸗
rabiles. Ab iis caryotæ maxime celebrantur & cibo quidem: ſed & ſucco uberrimæ. & qui⸗
bus præcipua uina oriẽti iniqua capiti: unde pomo nomen. Sed ut copia ibi atq; fertilitas:
ita nobilitas in iudeã:nec in tota:ſed hierecunte maxime. Quãquã laudatæ & rachelaidæ &
in phaſelidæ: atq; libyadæ gentis eiuſdem cũualibus. Dos his præcipua. Succo pingin la/
ctentibus:quodãq; uini ſapore in melle præd ulci. Sicciores in hoc genere Nicolai:ſed am⸗
plitudinis præcipuæ quaterni cubitorum longitudinẽ afficiũt. Minus ſpatioſæ: ſed ſapore
caryotarum ſorores: & ob hoc adelphides dictæ. proximam ſuauitatẽ habẽt: nõ tamẽ eandẽ
Tertiũ ex iis genus patet:& nimio liquore abũdat. Rũpitqʒ ſe pomi ipſius etiã in ſuãà ma⸗
trẽ ebrietas calcatis ſimile. Suũ genus ſed e ſicciore turba iacens dactylis prælöga gracili⸗
tate curuatis in terrã. Nã quos ex iis deorũ honori dicamus: ideos appellauit iudæa gens
contumelia numinũ inſignis. In totum arentes thebaides atq; arabicæ: macro corpore exi
les:& aſſiduo uapore torrentes. Cruſtam uerius quã cutẽ obducũt. In ipſa quidem æthio⸗
pia friatur hæc: tanta eſt ſiccitas:& farine modo ſi piſſatur in panẽ. Gignitur autẽ in frutice
ramis cubitalibus: folio latiore: pomo rotundo:ſed maiore quam mali amplitudine. Cecas
uocant. Triennio matureſcunt.Sẽperq; frutici pomũ eſt ſubnaſcente alio. Thebaidtis fru
Gus exemplo in cados conditur: cum ſui ardoris animã: ni ita fiat: celeriter expiret: marce
ſcitq; non retoſtus furnis. Ex reliquo genere plebee uidentur. Syri hoc & iuba tragemata
uocant. Nam in alia parre phœnicis cilicieq; populari nomine a nobis appellantur balani.

Eorum quoq; plura genera. Differunt figura rotonditatis aut proteritatis. Differunt &
colore nigriores ac rubentes. Nec pautiores fico traduntur colores. Maxime tamen
uidam ſunt

placent candidi. Diſtant & magnitudine prout multi cubitum effecere.
non ampliores faba. Seruantur ii demum: qui naſcuntur in falſis atq; ſabuloſis ut in

„*

LIBER.

iudea: & cyrenaica africa. Non item in ægypto: cypro: ſyria: ſeleucia: aſſyria. Quã obrem ſu nun:
es & reliqua animalia ex iis ſaginâtur.Vitiati aut uetuſti eius po mi ſignum en: dediſſe: cã/ lu⸗
didam uerrucam: quæ racemo adhælerit. Alexandri milites palmis uiridibus ſtrangulati utg
ſunt. In gedtoſis id factum eſt poni genere. Alibi copia euenit. Eſt enim tantamuſteis ſua Aci
uitas: ut finis mandendi non niſi periculo fiat. De ſyriæ arboribus. Ca. vV. (eus
Fria præter hanc peculiares habet arbores. In nucum genere piſtacia nota. Prodel⸗ bustr
ſſe aduerſus ſerpentinum trad untur morſus & potu & cibo. In ficorum autem cari mnce
cas & minores eius generis: quæ cotana uocant. Item pruna in damaſco monte na⸗ nauii
ta & myxa. utranq; iam fatmiliarem italiæ. Ex myxis in ægypto & uina fiunt. Iuniperi ſimili nup
tudinem habent phœnices & cædrum minorem. Duo eius genera: lyria & phœnicia. Diffe exe⸗
runt folio. Nam quæ durum: acutum: ſpinoſum habet oxycædros uocatur: ramoſa & no- 2
dis infeſta. Altera odore præſtat. Fructum ferunt myrti magnitudine: dulcem ſapore. Et
maioris cædri duo genera. Quæ floret fructum non fert. Frutifera non floret. Et in ea ante
cedentem fructum occupat nouus. Semen eius cupreſſo ſimile. Quidam cædralatem uo-
cant. Ex hac reſina laudatiſſima. Materiæ uero ipſi æternitas. Itaq; & ſimulacra deorũ ex ea
factitauerunt. Cædrinus eſt romæ in delubro Appollo Soſianus e ſeleucia aduectus. Cæ⸗ cicit
dro ſimilis in arcadia eſt arbor: quæ in phrygia frutex uocatur. D mice
De terebintho. LCLC. Vl. nneg
ſ Vria & terebinthũ habet. Ex iis maſcula eſt ſine fructu. Fœminarũ duo genera. Al⸗
teri fructus rubet lentis magnitudine. Alteri pallidus. Cum uite mature ſcit: non
grandior faba: odore iucundior: tractu reſinoſus circa idem troadis. Sed in macedonia bre 3
uis arbor hæc atq; fruticoſa,In damaſco ſyriæ magna. Mareries ei admodũ lenta: ac fidelis
ad uetuſtatem: eximii ac nigri ſplendoris: flos racemoſus oliuæ modo: ſed rubens. folia dẽ muan
ſa. Fert & folliculos emittentes quædam animalia ceu culices: lentoremq; reſinoſum:qui e 1020
cortice erumpit. Etiam rhus ſiriæ maſcula fert: ſterili fœmina folio ulmi paulo lõgiore: & 1
piloſo:foliorum inter ſe ſemper contrariis pediculis: gracili bræuiq; ramo: pelles candidæ mei
conficiuntur. lIis ſemen lenti ſimile cum uua rubeſcit: quod uocatun rhus medicamẽtis ne⸗ iIn
ceſſarium. De ficu ægyptia & cypri. td.. VI. man
L in ægypto multa arborum genera: quæ non alibi. Ante omnia ficus ob id ægyy M
e ptia cognominata. Arbor moro ſimilis. folio magnitudine:aſpectu. Pomũ fert non fn
trtamis: ſed caudice ipſo. Idq; ipſum ficus eſt prædulcis: ſine granis interioribus: er heitt
quã fœcundo prouentu: ſcalpendo tm ferreis unguibus: aliter non matureſcit. Sed c fa⸗ S fuil⸗
&um eſt quarto die demetitur: alio ſubnaſcente: ſeptene ita numeroſa partu per ſingulas lite
æſtates multo lactæ abundante. Subnaſcitur etiam ſi non ſcalpatur fœtus quater æſtate: ums
priorẽq; expellit imaturum. Materies proprii generis inter utiliſſimas. Cæſaſtarim ſtagnis ris
mergitur: hoc eſt eius ſiccari. Et primo ſidet: poſtea fluitare incipi: certoq; eam fugit alienꝰ diis
humor: qui alium omuem rigat. Cum innatare cœperit tempeſtiue habet ſignum. Huic ſi *“RR
milis quadãtenus quæ uocatur cypria ficus in creta. Nam && illa in caudice ipſo fert pomã leube
& remis: cum in craſſitudinem adoleu ere. Sed hæc germania emittit ſine ullſis foliis radicc i
ſimilia. Caudex arboris populo ſimilis: folium ulmo. Fructus quaternos fundit totiens & M
germinat. ſed groſſus eius nõ matureſcit niſi inciſura emiſſo lacte. Suauitas & interior fi-· i
ci. Nagnitudo ſorbi ſimilis. De ceraunia ſiliqun. Ca, VIII. D
lllliqua quâ iones cerauniã uocant: trunco & ipſa fertilis: ſed pomo ſiliquæ: ob id ꝗ⸗- H
ſ dam ægyptiam ficum dixere errore manifeſto. Non enim in ægypto naſcitur ſed in an
. ſyria ioniaq;: & circa gnidum: atq; in rhodo: ſemper comantibus foliis. flore candi In
do. cum uehementia odoris. Plantigera imis partibus & ideo ſuperficiæ flaueſcens ſuccum D
auferente ſobole. Pomo antecedencxis anni circa canis ortus detracto ſtatim alterum parit- do
Poſtea florem per arcturum byeme fœtus enutrieer. Gn
Dee perſico ægypti & ſpina ægyptia. IYa. Ix. ran
Egyptus & perſicâ arboré ſui generis habet ſimilem pyro folia retinentem. Fertili Eehn
2a tas aſſidua eius ſubnaſcente craſtino fructu. Maturitas eteſiarum afflatu. Pomum be⸗
longius pyro incluſum: amygdale puramine & corio: colore herbido. Sed tibi nuæx
illi huic pomum: differens breuitate ac mollicie. Et quanuis blandiatur prædulcis ſua/ “

uitas non innocuum. Materies bonitate: firmirudine: nigricia quoque nihil differens a⸗

G chnnn

ncecle
Muſtn

—

d
B
Wamſthin
4.
inon Dod⸗
umnun,
Aomoenen,
lunpeiln
ann D
umohd

S=

Cenlo

bneam
Taarmvo⸗
ncemieren
an C⸗

4 4
ebactomne
7. 4 8
Wo ge:d
“
pelleschacd
1

R W

NeCKAE

gnumun
5* .
Potnpon
Dchttonin.
“ er
6 n
l
r düͤg
44 , 1
linnbl
lenſ
Ne
1Aleuun

entem ni

Un n

. el Prinn

1

idta

H XIII.
loto. Simulacra ex ea factitauere nõò eadé gratia quã fideli materiæ: ut ex arbore quã bala⸗
num appellauimus: mana ex parte cõtorta. Naualis ita tantũ eſt-At e diuerſo cinus in ma⸗
no honore palmxæ ſimilis: q & eius foliis utũtur ad textilia. Differt ꝙ; in brachia ramorũ
Ipargit. PDomo magnitudo quæ manũ impleat: color fuluus: cõmedabilis ſucco ex auſtero
& dulci: Lignũ intus grandis firmeq; duritiæ:ex quo uelares detornãt anulos. In eo nu⸗
cleus dulcis dũ recens eſt. ſiccatur dureſcit ad infinitũ: ut mandi non poſſit niſi pluribꝰ die

bus maceratus. Mateties criſpioris elegãtiæ: & ob id per is gratiſſima. Nec minus ſyria ſpi⸗

na celebrat᷑ in eadẽ gente dũtaxat nigra:qm̃ incorrupta etiã in aquis durat: ob id utiliſſima
ria perficiũtur gallæ uice. Flos & coroms iucũdus: & medicamẽtis utilis. Manat & gummi
ex ea. Sed præcipua utilitas ꝙ cæſa anno tertio reſurgit. Circa thebas hæc: ubi & quærcus
& perſica oliua.ccc. a nilo ſtadiis: ſilueſtri tractu & ſuis fontibus rigduo.
De pruno & arboribus circa memphin. C. Xx.
Bi prunus ægyptia nõ diſſimilis ſpinæ proxunæ dictæ. Pomo meſpili: matureſcens
i bruma:nec folia dimittens. Lignũ in pomo grande: ſed corpus ipſum natura copia
ꝙ; meſſiũ inſtar incolis.Purgatũ enĩ tradunt: ſeruãtqʒ eius offas. Silueſtris fuit &
circa memphin regio tã uaſtis arboribus: ut terni nequirẽt uel circũplecti: unius peculiari
miraculo: nec pomũ ꝓpter uſum ue aliquẽ: ſed euentũ. Facies enĩ ſpinæ folia habet ceu pẽ
nas: quæ tactis ab homine ramis cadũt protinus: ac poſtea renaſcůttur.
De gũmi generibus & papyro C.a. Xj.
Vmmi optimũ eſſe ex ægyptia ſpina conuenit: uermiculatum: colore glauco purũ
8 ine cortice: dentibus adherés. Præcium eius in libras. xiii. Detenius ex amygdalis
amaris & ceraſo. Peſſimum ex prunis. Fluit & ex uitibus: infantiũ ulceribus aptiſſi⸗
mum. Et aliquando in olea dencium dolori. VlImo etiã in corico monte ciliciæ. Ac iunipe
ro ad nihil utcile.Ex ulmi uero gũmi & culices ibi naſcũtur. Fit & ex ſarcocolla: ita uocatlir
atbor:gũmi utiliſſimũ pictoribus ac medicis:ſimile pollini thuris: & ideo cãdidũ ꝗᷓ ruffum
melius.Præciũ eius quod ſupra. Nõdum paluſtria attingimus: nec frutices amnium. Prius
tamen quã digrediamur ab ægypto & papyri natura dicetur. Cũ charthæ uſu maxime hu⸗-

nauiũ coſtis. Cãdida facile putreſcit. Aculeus ſpinarũ & in foliis.Semẽ in ſiliquis: quo co⸗

manitatis uite conſtet & memoria. Et hanc Alexandri magni uictoria repertam auctor eſt

M. Varro. Condita in ægypto alexandria. Antea nõ fuiſſe chartarum uſum. Palmarum fo
Iiis primo ſcriptitatũ. Deinde quarũdam arborum libris. Poſtea publica monumenta plum
beis. uoluminibus. Mox & priuata lintheis confici cœpta: aut ceris Pugillarũ emm uſum
fuiſſe ante troiana tempora inuenimus apud homerum. lllo uero prodẽte ne terra quidẽ
ipſa tota fuiſſe: quæ nũc ægyptus intelligitur: cum in ſebenniſtico ſaltẽ eius nominis char
1a naſcatur. Poſtea adaggeratam nilo. Si quidem a pharo inſula quæ nunc Alexandriæ põ
vxe iũgitur noctis dieiq; uelifico nauigi curſu terrã fuiſſe prodidit. Mox æmulatione circa
bibliothecas regum Ptolemæi & Eumenis fupprimente chartas Prolemæo idẽ Varro me/
branas pergami tradidit repertas. Poſtea promiſcuæ patuit uſus rei qua conſtat immorta⸗
litas hominũ papyrum: ergo naſcitur in paluſtribus ægypti: aut quieſcentibus nili aquis:
ubi euagatæ dannant duo cubita nõ excedente altitudine gurgitũ. Brachiali radicis obli⸗
quæ craſſitudine: triangulis laceribus decem nõ amplus cubitorũ longitudine: in gracili 1
tatem faſtigiatum thyrſi modo cacumen includens.Semine nullo aut uſu eius alio ꝗᷓ flo/
ris ad deos coronandos. Radicibus incolæ pro ligno utuntur: nec ignis taàtũ gratia: ſed ad
alia quoq; utenſilia uaſorum. Fx ipſo quidem papyro nauigia texunt. Et e libro uela: tege
veſq;: necnon & ueſtem: atq; ſtragula:ac funes.Mandunt quoq; crudum decoctũq;: ſuccũ
tantum deuorantes. Naſcitur & in ſyria circa quem odoratur ille calamus lacum. Neq; ad
alios uſus illis: ꝗᷓ in funibus. Rex Antigonus in naualibus uſus eſt rebus: nondum ſparto
cõmunicato. Nuper & in euphrate naſcens circa babylonem papyrum intellectum eſt eun
dem uſum habere quem chartæ. Et tamen adhuc malunt parthi ueſtibus litteras intexe
te. Præparantur ex eo chartæ diuiſe acu in prærenues ſed ꝗᷓ latiſſimas filluras.
De generibus chartarum: & quomodo chartæ fiant: & de chartarum probatione: & ui
tiis & glutino earum. „ QCCCC.. —Arll.
p Rincipatur medio atq; inde ſciſſure ordine. Hieratica appellabatur antiquitus reli
gioſis tantũ uoluminibus dicata: quæ ab adulatione Auguſti nomẽ accepit. Sicut

LIBER
ſecũda Liuiæ a cõiuge eius. Ita deſcẽdit hieratica in tertiũ nomẽ. Proximũ amphiteatticæ
datum fuerat: a contecturæ loco. Excepit hanc romæ Fannii ſagax officina: tenuatâcq; curi⸗
oſa interpollatione principalem fecit e plebea: & nomen ei dedu. Quæ non eſſet ita iecura⸗/
ta:in ſuo manſit amphiteathrica. Poſt hanc ſaitica ab oppido: ubi maxima fertilitas ex uilio⸗-
ribus tamẽtis propriorq; etiãnum cortici Teneotica a uicino loco: pondere iã hac nõ bo-
mitate uenalis. Na emporeticã inu tilis ſcribendo: in uoluchris cartharũ ſegeſtriũq; in mer⸗

cidus uſum præbet: & ideo a me rcatoribus cognominata. poſt hanc papyiũ eſt extremũq;
eius ſcirpo ſimile ac ne ad funes quidẽ niſi in humore utile. Texũturq; oẽs tabulæ maden⸗
tes nili aqua Turbidus liquor uim glutini præbet:cum primo ſupina tabula. Sceda adlim

tur longitudine papyri quæ potuit eſſe ſegminibus utrinq; amputatis. Tranſuerſa poſtea
crates Peragurur Prernaiix deinde prælis: & ſiccâtur ſole. atq; inter ſe blagulæ iunguntur.
A proximarũ ſemper bonitate diminutione ad deterrimas. Nunꝗ plures ſcapo ꝗ uicenæ.
Magna in latitudine earũ differentia.xiii. digytorũ optimis. Duo detrahũtur hieratice. Fã
maana denos habet. Et uno minus amphitheatrica: pauciores ſaitica: nec malleo ſufficit. Na
emporetic æ breuitas ſex digytos nõ excedit. Præterea ſpectatur in chartis tenuitas dẽſitas
candor:leu or: primatũ mutauit Claudius Cæſar. Nimiæ quippe QAuguſtæ tenuitas tolerâ
dis nõ ſuffi ciebat calamis. Ad hoc tramitrẽs litteras litu ræmetũ affere bat aduerſis: & alias
indecoro uiſu pꝑer tranſlucida. Igitur & ſtcundo corio ſtamina facta ſunt e primo ſubteg/
mine. Auxit & latitudinẽ pedalis erat menſura: & cubitalis macrocolis. Sed ratio deprehen
dit uitiũ unius ſcede reuulſione plures infeſtante paginas. Ob hoc prælata oĩbus Claudia
Auguſtæ in epiſtolis auctoritas relicta. Liuiana ſua tenuit: cui mihil e prima erat: ſed omnia
e ſecũda. Scabricia leuigatur dente conchæ: ſed caducæ litteræ fiunt. Minus ſorbet. polit
& charta magis ut ſ lẽdeat. Rebellat ſæpe humor incurioſe datus: grimoq; malleo depre
heuditur: aut eris odore cũ fuerit indiligẽtior. Deprehẽditur & lentigo oculis: ſed mediis
inſerta glutinamẽtis ceu tenia fungio papyri bibulo ibi uix littera fundente ſe tamũ ineſt

fraudis. Alius igitur iterũ texendis labor. Glutinũ uulgare e pollinis fHiore téperatur fer-
uente aqua minimo aceti aſperſu. Nã fabrili a gũmi cõmiſſure fragiles ſunt. Liligẽtior cu/

ra molli panis frumẽratii colata aqua feruente minimũ hunc modũ intergerit. Atq; etiam

nili leuitas ſuperetur. Omnẽ autẽ glutinũ nec uetuſtius eſſe uno die debet: nec recentius
poſtea malleo tenuatur: & irerũ glutino percurritur iterũq; cõſtricta etugatur: atq exten
ditur malleo. Ita ſnut lIonginqua monumenta Iiberii Caiiq; Graccorũ manus: quæ apud
Pomponiũ ſecũdũ uatẽ ciuẽdq; clariſſimũ uidi annos fere poſt. oc. lam uero Ciceronis ac

Diui Auguſti Virgiliiq; ſæpenumero uidemus.
e libris. Numæ. Ca. XIII.
Ngentia

re tanta ipſius Heminæ uerba ponam. Mirabantur alii quò illi libri durare poruiſſent.-IHle

ita rationẽ reddebat. Lapidẽ fuiſſe quadratũ circiter in media arca uinctum cãdelis quanꝗ
uerſum. Iu eo lapide inſuper libros impoſitũ fuiſſe: propterea arbitrarier eũ nõ cõputruiſſe

