tes. Aedem ; eius quottidie pleno gurture madentibus penis perluũt atq; purificant Vn

L Quæ animalia nihil diſcanr. Urn is wen . XLV.
n On omittẽdum eſt cum de ingeniis diſſerimus: é uolucribus hirundines eſſe indo
cCiles: & e terreſtribus mures: c
In mari uituli totq; piſcium genera miteſcant.

De potu auium. x Uorn Br vi⸗ Ca. XLVII.

dbp. lbür aues ſuctu cæteræ. Sed ex iis ꝗbus lõga ſunt colla intermittẽtes capite reſupi-
due⸗ us morſu bibit.Idem ex proprio genere
omnem cibum aqua ſubinde tingens. Demde pede ad roſtrum ueluti manu afferens. Lau
datiſſimi in comagene. Roſtra is & prælonga crura rubent. ð

nato ueluti infundentes ſibi.Porphyrio

De hematopodi & onocrotali: & de peregrinis auibu.. Ca. X.VIII.
QAorec quidẽ & hematopodi multo minori: ꝗꝗᷓ eadẽ crurũ altitudine. Naſcitur in ægi

„ 2

h pto. Inſiſtit ternis digytis. Præcipue ei pabulũ muſcæ. Vita in italia paucis diebus.

Grauiores omnes fruge ueſcũtur: altiuolæ carne tantũ. Inter aquaticas mergi ſoliti

fſunt deuorare quæ ceceræ reddunt. Olorũ ſunilitudinẽ onocrotali habẽt: nec diſtare exiſti
marent᷑ oĩno:niſi fa ncih i ineſſet alterius uteri genus. Huc oia inexplebile aĩal cõge⸗

rit:mira ut ſit capacitas.

. . 44

ox perfecta rapina ſenſim inde in os reddita inferam in alium

CO. XLIHI.

im elephanti iuſſa faciant. Leones iugum ſubeant.

LIBER.
ruminantis modo detert. Gallia hos ſeptẽttionalis proxima oceano mittit. In hercinio ger

maniæ ſaltu inuſitata genera alitum accepimus: quarum plumæ ignium modo colluceant

noctibus. In cæteris nihil præter nobilitatẽ longinquitate factam memorandũ occurrit.
De multarum auium nomimbus & naturua. Ca. XLVIII.
HElalerides in ſeleucia parthorum & in aſia aquatiquarum ſaudatiſſime. Rurſus pha
p ſianæ in colchis geminas ex pluma aures ſubmittuũt: ſubriguntq;. Numidicæ in par
te afrticæ numidia: omneſq; iam in italia. Phœnicopteri linguam præcipui ſaporis
eſſe.Apicius docuit nepotum ommiũ altiſſimus gurges. Atagem maxime ionius celebra/
tur: uocalis alias:captus uero obmuteſcens: quondam exiſtimatus inter raras aues. lâ & in
gallia hiſpaniaq; capitur: & alpes etiam ubi & phalacrocoraces aues balearum inſularũ pe⸗
culiares. Sic ut alpium phyrrhocotas luteo roſtro niger & præcipuo ſapore Lagopus: pe/
des leporino ullo ei nomen hoc dedere. Cætero candidæ columbatũ magnitudine. No ex
tra terram in qua naſcitur eam ueſci facile:quando nec uiuã manſueſcit: & corpus occiſe⸗
rit ſtatim marceſcit. Et alia nomine eodem a coturnicibus magnitudine tm differens cro⸗-
ceotinctu cibis gratiſſima. Viſam in alpibus ab ſe peculiatẽ ægypti ibi. M. Enagius Calui/
nus præfectus earum prodidit. èð
De nouis auibus & fabuloſis. C⸗a. XLIX.
Erypnere in italiã bebriacſicus bellis ciuilibus tranſpadũ externe & nouæ aues ita enĩ
u adbuc uocantur turdorum ſpecie: paulum infra columbas magnitudine: ſapore
gratæ. Baleares inſulæ nobiliorem etiam ſupradicto porphyrionem mittunt. Ibi &
buteo accipitrum generis in honore menſarum eſt. Item uipiones: ſic enim uocant minorẽ
gruem. Pegaſos equino capite uolucres: & griphas auritos aduncitate roſtri fabuloſos re
or.Illos in ſcythia:hos in æthiopia. Equidem & trago panadem quã plures affirmant maio
rem aquila: cornua in temporibus curuata habentem ferruginei coloris tantũ capite phœ
niceo. Nec ſirenes impettauerint fidem: licet affirmet. Dino clitarchi celebrati auctoris pa
ter in india eſſe mulceriq; earum cantu: quos grauatos ſonno lacerant. Qui credit iſta &

Malampodi profecto aures lambendo dediſſe intellectum auium ſermoms dracones non

abnuet. Vel Quæ Democritus tradit nominando aues quarum cõfuſo ſanguine ſerpens
gignatur quemquiſquis ederit intellecturus ſit alitum colloquia. Quæq; de una aue gale
rita priuatim commemorat:etiam ſine iis immenſa uitæ ambage circa auguria. Nominan⸗
tur ab Homero ſcopes auium genus. Neq; harum ſatyrico ſmotus cum inſidient pleriſq;
memoratos facile concaperim mente. Neq; ipſæ iam aues naſcuntur. Quãobrem de con⸗
feſſis diſſeruiſſe præſtiterit. WRW S
Quis gallinas farcire inſtituerit: de auiariis & quis ea primus inſtiruerit. Ca. L.

Allinas ſaginare deliaci cœpere. Vnde peſtis exorta opimas aues & ſuocte corpore
g unctas deuorandi. Hoc primum antiquis cœnarum ĩterdictis exceptũ inuenio iam
lege.C. Fannii cõſ. xi, annis ante tertiũ punicũ bellum ne quid uolucrum propone

retur: præter unam gallinam: quæ non eſſet altilis. Quod deinde caput tranſlatum per om

nes leges ambulauit. Inuentumq; diuerticulum eſt in fraude earum gallinaceos quoq; ps

ſcendi lacte addito cibis. Multo ita gratiores approbantur. Fominæ quidem non omnes
ad ſaginam eligũtur: nec niſi in ceruice pingui cute.Poſtea culinarum artes ut clunes ſpe

ctentur: ut diuidantur interroga: ut a pede uno dilatatæ repoſitoria occupent. Dedere &

parthi cocis ſues mores. Nec tamen in hoc mangonio: quicꝗᷓ totum placet: hic clune: alibi
pectore tm laudatis. Auiaria primus inſtituit incluſis omnium generũ auibus. M. Lelius
Strabo brunduſii equeſtris ordinis. Ex eo cœpimus carcere animalia cohercere quibus na
tura cælum aſſignauerar.
De Aeſopi patina. Caa.. L.I.
Axime tamen in ſignis eſt in hac memoria Clodii Aeſopi tragici hiſttionis patina
m (excẽtis ſeſtertiis taxata in qua poſuit aues cãtu.aliquo aut humano ſermone uoca
les nummis ſex ſingulas coeptas nulla alia inductus ſuauitate niſi ut in iis immita
tionem hominis manderet: ne quæſtus quidem ſuos reueritus illos opimos & uoce meri
tos: dignus prorſus filio aquo diximus deuoratas margaritas. Non ſit tamencut uerũ fate

ar faciſe inter duos iudicium turpitudinis: nili quod minus eſt: ſũmas rerum naturæ opes

homin um linguas cœnaſſe.

lodin

——— —

„9. 1
4

meckte
Plurima
umicon
perclob⸗
phnlan
Mümgl
Oeypetuͤe
Ccunnini
lgbulcu
cusfomin

guttaem

Ve
m
na⸗

diealue

ciaungeci
ino partüt
lentimi ſece

(lbe pem

ſnpnineag
uocertae
luede Omn
locidorin
mnaputamẽ
klen babe⸗

Conulcunr⸗

lobinrerdun
nnnosexcluc
Ctura anten

pminus.

Viine
0 biclin
cumin

Alſinarun eſ

GCentiahoce
Lenrconkuſt
inhurnon
etwemfoen
llggelit
llgantter
lonens

tumcdoneee

, luhd
lilem.
1
Ne⸗ ohe
ohie

Rbercino
⸗ Clieen
mocut
An
ehuntne
umidicene
Teihniſgen
dmus de
Waer li

=

minlllari

laopng
tucdine NM
couogl,
ndfrn
min Cnu/

Al.
emenent
Ecinelnn
mitrum Nii
Cocant miws
fabulolos!
Humunt mie
rücapiee e
Miauctors Ne
Ctditiha
mginnn
Eeuaaetk
icrnt ei⸗

iohren eα

6 .
Ploece
güpwmioin
Thrumer
erggl
Ennmn on
As uchuei
e trâ
ed ibi
uNleins
nſbun

1l

tum:donec ab eo cooperta in terra foerum ere⸗ ou⸗:

loco impoſita paleis igne modico fo ur hot Hlamse par Eea Elbe
to die illinc erumpere fœtus: Lraditur quædam ars gallinarii cuiuſdam dicentis ꝗt quo

*

De generatione auiũ:& præter aues: quæ quadrupedes oua pariat. Ca. LII.

Eneratio auiuũ ſimplex uidetur eſſe. cũ & ipſa ſua habeat miracula: quonià & qdru⸗
8 pedes oua gignüt: chamæleontes: lacertæ: & que diximus inter ſerpentes Penatoꝶe
S’aũt infœcũda ſunt quæ: adduncos habet ungues generi. Nulla ex iis ſu pra quater⸗
na edit oua. Tribuit hoc auiũ generi natura: & fæcuùndicres eſſent fu gaces earu qua fortes
Plurima pariunt ſtrutiocameli: gallinæ perdices: ſali. Coitus auibus duobus modis. Fœni2

umi conſidente ut in gallinis: aut ſtante ut ĩ gruibus. Ouorũ alia ſunt candida ut columbis

perdicibus Alia palida ut aquaticis. Alia pũctis diſtincta ut meleagridũ. Alia rubri coloris
ut phaſianis: cẽchridis Intus aut omne ouũ uoluerũ bicolor. Aquaticis lutei plus albi. Idq;
pſũ magis liuidũ ꝗᷓ cæteris piſciũ unus color:in quo mil cadidi.Auiũ oua ex calore fragilia
Derpẽtiũ ex frigore lenta. Piſciũ ex liquore mollia. Aquatiliũ rotũda. Reliqua fere faſtigio
cacuminata. Exedut a rotũdiſſima ſui pte:dũ pariutur molli putamine:ſed protinus durelcẽ
te ꝗbuſcũq; emerguũt portioibus. Quæ oblõgaſint oua gratioris ſaporis putat Oratiꝰ Flac=

cus fœminã edũt quæ rotũdiora gignũtur reiiqua mare. Vmbilicus ouis a cacumiĩe ĩeſt ceu

Sutta eminẽs ĩ putamĩe. De tepore & generatiõe icubatus auiũ & coitu. Ca. LIII
Vædã omni tepore cœunt ut galſine: & pariut: præterꝗᷓ duobus meſibꝰ hyemis bru
ꝗ malibus. Ex iis iuuencæ pluraꝗ uereres: ſed minora. Et ĩ eodẽ fœtu prima & nouiſſi
mfa. Eſt aut tãta fœcũditas ut aliquæ & ſexagena pariãt: aliquæ quortidie: aliquæ bis
die: aliquæ ĩ tatũ ut efœtæ moriãtur. Hadrianis laus maxia. Colubæ decies ãno pariũt: quæ
dã& undecies.In ægypto etià brumali mẽſæ. Hirũdines & merulæ & palũbi & turtures bis
ano pariũt. Cæteræ aues fere ſemel. Turdi in cacuminibus arborũ luto nidificãtes pene cõò

textim ĩ ſeceſſu generãt. A coitu ĩ.x. diebus oua matureſcũt ĩ utero. Vexatæ autẽ gallinæ &

colũbæ pẽna euulſa alia ue ſimili ĩiuria diutius. Omibus ouis medio uitelli pua ineſt uelut
ſanguinea gutta quod eiſe cor auiũ exiſtimãt. Primũ in omni corpore id gigni opinãtes.In

ouo certa ẽ gutta ea ſalit: palpitatq;. lpſũ animal ex albo liquore oui corporat. Cibus eius ĩ

luteo ẽ Ommibus intus caput maius toto corpore. Oculi copreſſi capite maiores. ĩcreſcente

pulo cãdor in mediũ uertitur. Luteũ cirufunditur uiceſimo die:ſi moueat᷑ ouũ.iã uiuentis

intra putamẽ uox auditur. Ab eode tempore plumelcit ita poſitus: ut caput ſupra dextrũ

pedem habeat: dexteram uero alam ſupra caput. Vitellus paulatim deficit Aues ommes ĩpe

des naſcuntur contraꝗᷓ reliqua animalia. Quædà gallinæ omnia gemina oua pariũt: & gemi

nos interdum excludũt: ut Cor. Celſus auctor eſt:alterũ maiore: alioquĩ negat:omniĩo ge

minos excludi. Plus uicenaꝗna incubenda ſubuici uetant. Parere a bruma incipiunt. Optia

fœtura ante uernũ æquinoctiũ. Poſt ſolſtitium nata non implet magnitudinem iuſtam: ta⸗

toq; minus quanto ſerius peruenere.

De uitiis & remediis incubantium. CaiAiaL⸗ LIII.
Va incubari infra. x. dies edita utiliſſimũ. Vetera autem recentiora infœcunda. Su⸗
o briici impari numero debent. Quarto die poſtꝗᷓ cœpere incubari ſi contra lumen ca⸗
cumine ouorũ apprehenſo unã manu purus & uniuſmodi perluceat color: ſterilia

exiſtimatur eſſe: proq; eis alia ſubſtituenda. Et in aqua ex experimentum: inãe fluitat.ſtacaʒ

ſidentia hoc eſt plena ſubiici uolunt. Concuti uero experimento uetont: quoniam non gi⸗
gnant confuſis uitalibus uenis. Incubationi datur imtum poſt nouam lunam: quia prius
inchoata non proueniant. Celerius excluduntur calidis diebus. Ideo æſtate undeuiceſimo
edueunt foetum:hyeme uiceſimoquiĩto Si in cubatu tonuerit oua pereunt: & accipitris au
dita uoce uitiantur. Remedium contra tonitrum:clauus ferreus ſub ſtramine ouorum Po⸗=

ſitus aut terra ex ararro. Quædam aurẽ & citra incubitum ſponte natura ignit: ut in ægyp⸗

ti figmentis eſt ſcriptum. De quodam uinipotore reperitus ſyracuſis tam diu potare ſoli⸗
Quin & ab homine perficiuntur.
De auguriis ouoriun. on &αα ene h , Rner Ca. IV.
Iuia Auguſta prima ſua inuenta Tiberio Cæ are ex Nerõe grauida cum parexe ut
. rilem ſexũ admodũ cuperet.hoc uſa eſt puellari augurio. Ouum in ſinu fouendũ
aaiitque cum deponendum

fouerentur homine uerſante pariter nocte ac die & ſtatu

haberet nutrici per ſ inũ tradendo ne ĩterimeretur tẽpore
Nec falſo Auguſta augurata proditur imperatoris inde foeta. Sediuẽtũ ut oua in calido

—

perfuſus inqua luerit noctua. auis cũ ſemine uitis albæ coctus & quædam alia.

uocant. Depauone & anſeribus. V Ca. LX.
Auoa trimatu parit.Pcimo anno unum aut alterũ ouũ:ſequenti quaterna quia ue

4 LIBKEEFKFKFKE.
quæ eſſet. Narrantur & mortua gallina mariti earũ uiſi ſuccedentes inuicẽ: & reliqua fœ

rIæ more facientes: abſtinẽteſq; ſe a cãtu. Super omnia ẽ anatũ ouis ſubditis atq; excluſis ad-

miratio prima nõ plane agnoſcẽetis fœtũ Mox incertos cõcubitus ſolliciræ cõuocatiõis Po
ſtremio lamenta circa piſcinæ ſtangna mergẽtibus ſe pullis natura duce.
Quæ galline epcimz. ſe r Vir aie SS
Allinarum generoſitas ſpectatur criſta erecta: ĩcerdũ & gemina: pẽnis nigris ore ru
bicũdo:digytis in paribus: aliquãdo & ſuper quattuor digitos tranſuerſo uno Ad
rem diuinam luteo roſtro pedibuſq; puræ nõ uidentur. Ad opertanea ſacra. nigæ:

Eſt & pumilionum genus nõ ſterile in iis: quod nõ ĩ alio genere alitũ: ſed ꝗbus certa fœcun

dia ts rara & incubatio ouis noxia. *τ De morbis earũ & remediis. Ca.
Nimiciſſima aüt omniũ generi pituita:maximeq; inter meſſis & uindemiæ tempus.

1 Medicina in fame: & cubatus in fumo: ſi utiq; ex lauro aut hærba ſabina fiat: pẽéna

per cranſuerſas iſerta nares: & per omnes dies mota. Cibus alium cũ farre aut aqua

De conceptu & numero fœtus auuum. Ca. 3; LVIII.
Olumbe proprio ritu oſculantur ante coitum. Pariũt fere bina oua: ita natura mo⸗

c derãte ut aliis crebrior ſit fœtus: aliis numeroſior. Palũbes & turtures plurimũ ter

na: nec pluſꝗᷓ bis fere pariũt: atq; ita ſi prior fœtus corruptus eſt Et quis tria pepere
rint: nunquã plus duobus educãt: Tertiũ quod irritũ eſt urmũ uocãt. Palubes incubat fo
mina poſt meridiana ĩ matutinũ:cætero mas. Colũbæ marẽ ſemꝑ & fœminã. pariunt priorẽ
maré: poſtridie fœminã. Iucubãt in eo genere ãbo: interdu masnoctu fœmina Excludunt.
uiceſimo die. Parilũt a coitu. v. Aeſtate ꝗqdem ĩterdũ binis mẽſibus terna edũt paria.Nanq;
octauodecimo die excludũt ſtatimq; cõcipiũt. Quare ĩter pullos ſæpe oua ĩ ueniunt: & alii
puolat: alii erũpunt. lpſi deinde pulli quĩquemeſtres fœtificãt: Et ipſe aũt ĩter ſe(ſi mas no
ſitfœmine æque = Oua irrita: e “ nihil gisnitur:qux hypenemia Eiei

p. cæteris duodena nõ amplius intermittens binos dies ternos ue parit: & ter anno ſi
gallims ſubiiciantur ĩcubanda. Mares ea frangunt deſ iderio incubantiũ.Qua ꝓp⸗

rer noctu & in latebris pariunt: aut in excelſo cubates: & niſi molli ſtrato excepta frangun-

rur. Mares ſinguli quinis ſufficiũt cõiugibus. Cu ſingulæ aut binæ fuere:corrrumpitur ſa

lacitate fœcunditas. Partus excludit᷑ diebus ternouenis: aui tardius triceſimo: Anſeres aq I

cœunt: pariunt uere: aut ſibruma coiure poſt ſolſtitiũ: quadraginta prope. Bis ano ſi priorẽ

fœtum gallinæ excludãt: alias plurima. oua. xvi. auciſſima ſeptem. Siquis ſurripiat pariunt

donec rũpantur Aliena nõ excludũt. Incubãda fubiici utiliſſimũ nouẽ aut undeci. Incubat
fœminæ tantum tricenis diebus. Si uero tepidiores ſint: uiceſimoquito. Pullis eorum urti⸗
ca cõtactu mortifera. Nec minus auditas: nũc ſatietate nimia: nũc ſuamet ui: quãdo appre⸗
henſa radice morſu: ſæpe conãtes auellere ãte colla ſua abrũpũt. Cõtra urticã remediũ ſtra⸗
mẽto ab incubatu ſubdita radix earum. M s
Kot— De ardeolis: & quomodo ſeruẽtur optime oua.

a uociferatu ſãguinẽ etiã ex oculis perfũdũt. Nec minus ægre pariũ grauide. Aqui/

la tricenis diebus ĩcubat. & fere maiores alites. Minores uicenis: ut miluus & accipi-
ter. Singulos uere parit nũquã plus ternos. is qui egolios uocatur quaternos. Coruus. ali-

quãdo & quinos. lIncubãt totidẽ diebus. Cornicẽ ĩcubãtem mas paſcit. Pica nouenos. Mel

coriphus ſupra uigĩti parit ſemp numero ĩpari ĩœqualia. Nec alias ĩ pluribus cãta fœcũdi⸗

tas: maior tamẽ paruis. Hirũdini cæci primo pulli: & ferre omnibusquibus numeroſior par

tus. Irrita oua quæ hypenemia diximus: quæq; aut mutua fœminæ ĩter ſe libidinis imagia⸗

tione cõcipiũt:aut puluere.Nec columbæ tãtum: ſed & gallinæ: perdices: pauones: anſeres:

chenalopeces. Sũt autẽ ſterilia & minora ac minius iucũdi ſaporis: & magis humida. Quidã
Sè uẽto putãat ea generari. Qua de cauſa ẽt zephyria appellàtur. Hæc autẽ uere tatum. VYria

fiũt ĩcubatione derelicta:quæ alii cynoſura dixere. Oua acerto macerata ĩ tãtũ emolliuntur

77

ut per ãnuos tranſeãt. Seruari ea in lometo: aut hyeme in paleis: æſtate in furfuribus utiliſſi

mum.Sale exinaniri creduntur.

Rdeolarũ tria genera:leucõ: aſterias: pellos. Hi ĩ coitu angũtur. Mares quidem cũ

.

paritol
geſing
runpun
quenre⸗
teneſtn.

4
b. n
lietzsin
Kinunspe
einqdee.
Ciuerticul⸗
mepanen
leheliodt
Pelunheg
busſolica
negphoce
rprores!
eiſtante
leproiectx.
etecauſa
laerta
iecodene
Uoiuti
ectelcen
rbiſolca
ſora In fcr
ſere lerne
lckrehane
mumn qaten
en Laon
lhus Crter
ultun tem

doltgii
lncsquo
turaparn
luctitky
Aliquando
monunm te
Enrſeutle
Wcdecos,

H 2

8 Oux uolucrum ſoli ani ſial datratt Se e eeee e
Arlu oR oluc r n da anüha pariat: & lacte nutriat. cK. LILXI. 4 ..
ODlucrum animal parit ueſpertilio tantum: cui membrana ceu pẽnæ. Eadem ſola uo S 6

elin a lucrum lacte nutrit ubera admouens: geminos uolitat amplexa infantes: ſecumc
Groo H deportat.Eidem coxendix una traditur: & in cibatu culices gratiſſimi. ðð
. V . De conce ptu uiperæ & partu: & quæ terreſtriũ oua pariãt. 4 Ca. LXII.
Miniien Vrlus in terreſtribus oua pariunt ſerpentes: de quibus nodum dictum ſit. Coeunt
nüniziüden x. complexu adeo circũuolutæ ſibi: ut una exiſtimari biceps poſſit. Viperæ mas caput
Aueto ferit in os: quod illa abrodit uoluptatis dulcedine. Terreſtrium eadem ſola intra ſe
SZ parit oua unius coloris & mollia ut piſces. Tertia die intra uterum catulos excludit: dein⸗
Poscenafran de ſingulos diebus ſingulis parit uigĩti fere numero. Itaq; cæteri traditatis ipatientes præ
. Ul umpun latera occiſa parente. Cæteræ ſerpentes contecta oua interra incubat & fœtum ſe

MMen eu
lnin ter en
tütmeamn un
ni.
y U.
trnmenwo⸗
ue Ammün
iäm
ie
ninim mi
EmEEYIN9
eiün N
mmimmmli
r irilmun
eruſt
U
rermgut
uit ter
elcepumng,
ecAMiI
mAnid,
e änl M
GMnit n

rerreſtrium reddetur generatio.

hac parte multo nocentiores quà feræ ſumus. Viros auidiores ueneris hyeme

quente excludunt anno. Crocodili uicibus incubant mas & fœmina. Sed reliquorũ quoq;

De generatione terreſtrium. M Ca. L. XIII.
Ilpedum ſolus homo animal gignit. Homini tantum primi coitus pœnitentia augu
b num ſcilicet uitæ a penitenda origine. Cæteris animalibus ſtati per tempora an⸗
,ni concubitus Hiominicut dickum éſt)homnibus horis dierum noctiumq;. Cæteris ſa
tietas in coſtu. Homini prope nulla. Meſſalina Claudii Cæſaris coniunx hanc regalem cxi=
ſtimans palmam elegit in id certamen nobiliſſimam e proſtitutis ancillã mercenariæ ſti pis:
eamq; die ac nocte ſuperauit quinto ac uiceſimo concubitu. In hominum genere maribus
diuerticula Veneris excogitata omnia ſcelere naturæ: fœminis uero abortus. Quantum in
ius. :fœmias ſta
te Heſiodus prodidit. Coitus auerſus elephãtis: camelis: tigribus: lyncibus: rhinoceroti: leo
ni: daſipodi: cuniculis: quibus auerſa gemialia. Cameli etiam ſolitudines aut ſecreta certa
petunt: neq; interuenire datur ſine pernicie. Coitus tota die eſt tantum iis ex omnibus:qui
bus ſolida ungula. In quadrupedum genere mares olfa tus antecedit. Aduertuntur & ca-
nes:phocæ:lupi: in medioq; coitu: inuitiq; etiam cohærent Supradictorum plerumq; fœmi

næ priores ſuperueniunt: reliquis mares. Vrſi autem ut dictum eſt humanitus ſtrati. Heri⸗

nacei ſtantes ambo inter ſe complexi. Feles mare ſtante fœmina ſubiacente. Vulpes in late⸗

re proiectæ: maremq; fœmina amplexa. Taurorum ceruorum fœminæ uin non tolerant

ea de cauſa ingrediuntur in conceptu. Ceruiuiciſſim ad alias tranſeunt. & ad priores rede⸗
unt. Lacertæ ut ea quæ ſine pedibus ſũt circumplexu uenerẽ nouere. Omnia animalia quo

maiore corpore:eo minus fœcunda ſunt. Singulos gignunt elephanti: cameli: equi. Achan

tis duodenos auis minima. Ociſſime pariunt quæ plurimos gignunt. Quo maius eſt animal
tanto diutius formatur in utero. Diutius geſtantus quibus longio ra ſunt uitæ ſpatia. Ne⸗
que creſcentium tempeſtiua ad generandum ætas. Quæ ſolidas habent ungulas ſingulos:
quæ biſulcas & geminos pariunt. Quorum in digytos pedum fiſſura diuiſa eſt: eo numero

ſiora in fœtu. Sed ſuperiora omnia per fectos edunt partus: hæc inchoatos. In quo ſunt ge⸗

nere Iexnæ: urſæ & uulpes: Informia etiam magis quà ſupradicta urſæ: pariũt: rarumq; eſt
uidere parientes. Poſtea lambendo calefaciunt fœtus omnia ea: & figurant: pariunt pluri/
mum quaternos. Cæcos autẽ gignunt canes: lupi: pantheræ: thoes. Cannum plura ſunt ge-⸗
nera. Laconicæ octauo mẽſe utrinq; generant. Ferunt. Ixx. diebus & plurimum tribus men
ſibus. Cæteræ canes & ſemeſtres coitum patiuntur. Implentur omnes uno coitu. Quæ ante

auſtum tempus concepere diutius cæcos habent catulos:nec omnes totidem diebus. Exiſti

mantur in urina attolere crus fere ſemeſtres: id eſt ſignum conſumati uirium roboris: fœ/
mine hoc idem ſidentes. Partus duodeni quibus numeroſiſſimi:cætero. quini: ſeni aliquan
do ſinguli:quod prodigioſum putant. Sicut omnes mares: aut omnes fœminas gigni. Pri-
mos quoqʒ mares pariunt: in cæteris alternant: ſi ineant opportuno & recto menſe. I neun⸗
tur a partu ſexto menſe. Octonos Iaconicæ pariunt. Propria in eo genere maribus laboris
alacritas. Viuunt laconici annis denis: fœmina duodenis. Cætera genera quindeci annos:
aliquando uiginti. Nec tota ſua ætate generãt: fere a duodecio deſinentes. Feliũ & ichneu

monum reliqua ut canum. Viuunt anmis ſenis. Daſipodes omni menſe pariunt: & ſuperfoe
rant ſicut le ores. A partu ſtati implentur. Concipiunt quanuis ubera ſicante foetu: pariũt

nõ coecos. Elephãri ut diximus pariunt ſingulos magnitudie uituli trimeſtris.Cameli duo

5S .*Rr . .
s ðèòèc ac è
èòèôMð 2?è? õs c èèðñs

decĩ menſibus ferũt a trimatu: pariunt uere.Iterũq; poſt ãnum implẽtur a partu. Equas aũt
pon tertium diẽ aut poſt unũ ab emxu ntiliter ad:mitti putant: coguntq; ĩuitas. Mulier ſep
tima die cõcipere facillime creditur. Equarum iubas tonderi præcipiũt: ut aſinorum in,coi⸗
tu patiãtur humilitatem: comãtes enĩ gloria ſuperbire. A coitu ſolæ animalium currũt: ex
aduerſo aquilonũ auſtrorum ue prouct mare aut fœminam cõcepere: Colorem ilico mutat
rubriore pilo: uel quicũq ſit plemniore. H oc argumẽeto deſinunt admittere etiam uolentes.
Nec impedit partus qualdam ab. opere. Fallutꝙ; grauidæ: Viciſſe olĩ pia prægnatem equam
Hiecratidis theſſali inuenimus. Equos & canes & ſues initum matutinum appetere: fœmi⸗
nas auté poſt meridiem blandiri diligentiores trad unt. Equas domitas. x. diebus equire: an
tequã gregales. Sues tantũ coitu ſpumã ore fondere. verẽ ſubatis audita uoce niſi admit⸗

tratur cibum nõ capere uſaq; in maciẽ. Fœminas tantam efferari. ut hominẽ lacerent: candi ⸗

da maxime ueſte indutum. Rabies ea aceto mitigatur naturæ aſperſo. Auiditas coitꝰ puta
rur ex cibis fieri. Sicut uiro eruca: pecori cepa. Quæ& ex feris mitigentur non cõcipere: ut an
ſeres: apros uero tarde. & ceruos. nec niſi ab infatia educatos. Mirum eſt quadrupedũ præ
gnantes uenerem arcent: præter equam & ſuem. Sed ſuperfœ tant & daſipus & lepus tatu.
De uaria generatione auium. & muriũ fœtu. Ca. LXIIII.
Væcunc; animal pariunt in capite gignunt circunacto fœtu ſub enixum alia ĩ ute

gq ro porecta. Quadrupedes geſtanturextenſis ad longitudinem cruribus: & ad aluũ

fſluãam applicatis. Homo in ſemet con globatus ĩter duo genua naribus ſitis. Molas
de quibus ante diximus gigni putant: ubi mulier: non ex mare: uerum ex ſemetipſa tantũ
conceperit ideo nec animari: quia nõ ſit ex duobus. Altricẽq; habere per ſe uitam illã: quæ
lſatis arboribuſq; contingat. Ex omnibus quæ perfecto fœtus uel taros & numeroſos edũt.
item plures contra naturam ſolidipedum aut biſulcorum. Supra cuncta eſt munum fœtus
haud ſine contatione dicentibus: quâqᷓ auctore ariſtorele & Alexandri magni militibus ge⸗
neratio corum lambendo conſtare nõ coitu dicatur. Ex una genitos. cxx. tradiderũt. Apud
perſas uero pregnantes ueneris patientis & utero parientis rẽpertas.Et ſalis guſtatu fieri pᷣ
gnantes opinantur. ita deſinit mirum eſſe: unde uis tanta meiſes populetur murium agre⸗
ſtium. in quibus illud quoc; adhuc latet quo nà modo illa multitudo repente occidat. N

nec exanimes reperiuntur: neq; extat qui murem hyeme in agro efoderit.Plurimi itaq; ad

rroadem perueniunt. Et iam inde fugauerunt accolas. Prouentus eorum ſiccitatibus tra/
dunt. Et iam obituris uermiculum in capite gigni. Aegyptiis muribus durus pilus: ſicut he
rinaceis. idem bipedes ambulant: ceu alpini. Cum diuerſi quoq; generis coiere animalia: ita
demum generant: ſi tempus naſcendi par habent. Quadrupedum oua gignentium lacerta
ore parere ut creditur uulgo. Ariſtoteles negat. Næeq; incubant eædem oblitæ quo ſint ĩ lo
co enixe quoniam huic ammali nulla memoria. Itaq; catuli per ſe erumpſunt. .
DDDeſſpinahominis angilcmn nace. Cai. LKVI.
Nguem ex medulla hominis ſpinæ gigni accepimus a multis. Plærac;. n. occulta &
cæca origine proueniũt ẽt in qdrupedũt genere. De ſalamadra. Ca. LXVII.
Icut ſalamandra animal laceti figura ſtellatum nunꝗᷓ niſi magnis æymbribus proue
miens: & ſerenitate de ficiens. Huic tantus rigor: ut ignem tactu extinguat non alio modo
ꝗᷓ glacies. Eiuſdem ſaneq; lactea ore uomitur: quacũq; parte corporis humani contacta toti
defluunt pili. lIdq; quod contactum eſt colorem uitiliginem mutatt.
De iis quæ naſcut ex nõ genitis & quæ natanihil gignunt. Ca. LXVIII.
Vædam uero gignuntur ex non genitis: & ſine ulla ſimili origine ut ſupredicta: &
quæcunque eſtas aur uer ſtatumq; tempus anni genegrant. Ex iis quædam nihil gi
Agnunt ut ſalamandræ. Neq; eſt in iis genus maſculinum fœmineum ue:ſicut neq;

anguilis: omnibuſq; quæ nec animal nec ouum ex ſeſe generant. Neutrum eſt & oſtreis

genus: & cæteris adherentibus uado uel ſaxo. Quæ autẽ per ſe generant ſicuti infra mares
ac fſœminas deſcripta ſunt: ita generant quidem ea aliquid coitu: ſed. imperfectum & diſſi⸗

mile: & ex quo nihil amplius gignatur: ut uermiculos muſcæ. id magis declarant naturæ eo

rum quæ infedta dieuntur. Arduxæ explanationi omnia: & priuatim dicato opere narranda.
Qua propter ut ĩgemum p̃ᷣdictorũ ita & reliqua ſubtexet diſertattiio. „
—De ſenfſibus aninal¶uuim. Ca. LXIX.
X ſenſibus ante cæcera homini tactus:deinde guſtus. Keliquis ſuperatur a multis

Auil⸗
1 tamd
monem
homino
nonide
gereſe

gulos
Uiuere,
uſqppea
liollato
Aguola.
gudemn
iöauelli
iaapiun
Pentesfn
Cllcesa

AA
ue
re
Aaungu

Aliaſuge

ſteriour

En
I pel
ces

funtaur

perſtmngn
Ins audbe
deherezcu
nnno Apen
laſleonl
in necg ſud

ſaliluung

Ahrprorun

Kin Wpun

ubwi

nonunNn d Aquilæ clarius cermint. Vultures ſagacius odorantur. Liquidius audiũt ralpæ: obrutæ ter
unenag ar: tam denſo atq; ſurdo naturæ elemento. Præterea uoce omnium in ſublime tendete ſer⸗
temlicomun monem exaudiunt: & ſi de iis locare i ntelligere etiam dicuntur: & profugere. A uditus cui
MuNNen. hominum primo negatus eſt: huic & ſermonis uſus ablatus. Nec ſunt naturaliter ſurdi: ur
Bnitenenin non idem ſint & muti. in marinis oſtreis auditum eſſe non eſt ueriſimile: ſed ad ſonum mer
Ppereteto⸗, gere ſe ſolent.ideo & ſilentium in mari piſcantibus. v —
lue Audi tum & olfatum eſſe piſcibus. ρα 7 . .ri. Ca. vas & & LXXIAα
Mcenillcni Iſtces.quidem auditus nec membra habent nec foratnina: audire tamen eos palam S
keerend ll, ut qatet: cum plauſu congregari feros ad cibum conſuetudine in quibuſdam uiua
d cen riis ſpectetur. Et in piſcinis Elaris genera piicium ad nomen u cmire. quoſfdam ſin
Nöceln gulos. Itacq; Produntur etiam clariſſime audire mugil: Ilupus: ſalpa: chromis: & ideo in uado
umii H uiuere. Olfactum iis eſſe manifeſtum patet. Quippẽ non omnes cadem eſca capiũtur: & pri
Nlebtii uſꝗ appetant odorantur. Quoſdam & ſpeluncis latentes ſalſamento illitis faucibus ſcopu⸗
Uuun li piſcator expellit: uelut ſui cadaueris agnitionem fugientes. Conueniuntq; ex alto etiam
mumli ue ad quoſdam odores: ut ſæpiam uſtam: & polypum: q uæ ob id coguntur in naſſas. Sentinæ
rbuild quidem nauium odorem tugiunt procuſ: maxime tamẽ piſcium ſanguinem. Nò poteſt pe
chuitä in tris auelli polypus. Idem cumcula admota ab odore protinus reſilit. Purpuræ quoq; fœti⸗
timmugi dis capiuntur. Nam de reliquo animalium genere quis dubitet? Cornus ceruini odore ſer⸗

e R 8 6
leuinm üe
1
1 1
miwore deoe
CDomerolosean
4 E ee
Dül e nedo⸗
er ornt ail
AEEWe. 4
. .n . Nn ſorg
IS Luld nn
„

“äl
rur mutiun
h Munüest
E

ſſ

* ℳ
1 XKN
ee N
Whchoo

Culices acida petunt:ad dulcia non aduolant.

pentes fungantur: ſed maxime ſtyracis: origani: aut chalcis aut ſulphuris formicæ necatur.

Tactum communem eſſe omnibus. Ca. . LXXI.
Actus ſenſus omnibus eſt:etiam quibus nullus alius. Nam & oſtreis & terreſtribus
uermibus. Quo exiſtimaueri ommibus ſenſum guſtus eſſe. Cur enim alios alia ſapo
res appetunteIn quo uel præcipua naturæ architectiq; uis. Alia dentibus prædatur:

alia unguibus: alia roſtri aduncitate capiunt. Alia latitudine ruunt. Alia acumine excauant
Alia ſugunt. Alia lambunt:ſorbent: mandunt. uorant: Nec minor uarietas in pedum mini⸗-

ſterio:ut rapiant diſtrahant:teneant:premant:pendeant:tellurem ſcabere non eſſent.
Quæ uenenis uiuant & quæ terra. CQCQCC.q LXXII.
Enenis capreæ & coturnicescut diximus)pingueſcunt placidiſſima animalia: ad ſer⸗

lunsgn un pentes ouis. Spectanda quidem draconum arte. Aut enim ſolida hauriunt: ſi ia fau
ccietenmn ces capiunt: quæ deinde in ſemet conuoluti frangunt intus: atq; ita putamina excu

annimn tiunt:aut ſi tenerior eſt & catuli adhuc ætas orbe apprehenſa ſpira: ita ſenſim uehemẽterq;
Conargolni iſtrinaunt⸗ ut amputata parte ceu ferro: relinquam quæ amplexu tenetur ſorbeant. Simi
li mõ auibꝰdeuoratis ſolidis ↄtẽtiõe plurĩa & cætera oſſa reuomũtſ corpiões terra uiuunt.
Serpẽtes cũ occaſio eſt uinũ pᷣcipue appetũt:cũ alioquin exiguo indigeant potu. Eædẽ mi⸗
norlus nimo & pene nullo cibo cum adſeruantur incluſæ: ſicuti aranei qu oq; alioquin ſuctu uiuẽ⸗
0 6 tes.lIdeo nullum interit fame aut ſiti uenenatum. Nam neq; caſoris uim habent: neq; ſagui⸗
Ginbehup⸗ nis neq; ſudoris: quæ auiditatem naturalem ſale augent. In quo genere omma magis cxitia
. n Nionoco lia: ſi ſu um genus edere anteg nocean t. Condit in theſauros maxillarum cib um ſpongionũ
icomin & ſatyrorum genus. Mox inde ſenſim ad mandendum manibus exprimit. Et quod formi⸗
4 cis in annum ſolene eſt his in dies uel horaaas. ä
„ Ul. De cibo & potu quorundam. C.. LXXIII.
2 needlr Num animal digytos habentium hærba alitur lepus: ſed & fruge.Solidipedes & bi
eu erii u ſulci ſue ſomni cibatu & radicibus. Solidipedum uolutatio propria. Serratorũ dẽ-
heg “ tium carniuora ſunt omnia. Vrſi & fruge fronde uindemia pomis uiuunt & apibuſ
emn Ore xaneris etiam & formicis. Lupi ut diximus & terra in fame. Pecus potu pingueſcit:ideo ſal
ne. illis aptiſſimus: item ueterina:ꝗᷓᷓ & fruge & hærba ſed ut bibere:ſecedunt. Ruminant præ⸗/

D
n d

rer iam dicta ſilueſtrium cerui cum a nobis aluntur. Omnia autem iacentia potius quã ſtã⸗

Gefeguun er ctia: & hyeme magis quã æſtate ſeptenis fere menſibus. Pontici quoq; mures ſimili modo re
anrne mandunt. In potu quibus ſerrati dentes:lambunt. Et mures hi uulgares: quãuis ex ali o ge⸗
voee nere ſint. Quibus continui dentes ſorbent: ut equi boues. Neutrum urſi: ſed aquam quoq;
. morſu uorant. In africa maior pars ferarum æſtate non bibunt mopia hymbrium. Quan ob
jnn; cauſam capti mures libyci ſi biberint moriuntur. Orygem perperuo ſitientem africa gene⸗

rat ex natura loci potu carentemcum mirabilimodo ad remedia ſi ſitientium. Namq; getu
. K iii

Z 4

li latrones eo durant auxilio repertis ĩ corpore eorum ſaluberrimi liquoris hauſtu ueſicis.

Inſidunt in eadem africa pardi condenſa arbore: occultatiq; eius ramis in prætereuntia de
ſiliunt:atq; euolucrum.ſede graſſantur. Feles quidem quo ſilẽtio quã lenibus ueſtigiis ob

repunt auibus ꝗᷓ occulto ſpeculatu in muſculos exiliunte Ex crementa ſua effoſſa obruunt

terra: intelligentes odorem illum indicem ſui eſſe.

uæ inter ſe deſſideant: & quæ inter ſe conueniant. Ca. LxXXIIII.

Rgo & alios ſenſus quoſdameſſe quò ſupradictos haud difficukter apparet. Sũt enĩ
e quædam his bella amicitieq;. Vnde & affedtus præter illa quæ de quibuſq; eorũ ſuis
diximus locis. Diſſident olores & aquilæ. Coruus & cloreus noctu inuicem oua ex⸗
quirentes. Simili modo coruus & miluus illo præcipiente huiccibos. Cornices & noctua.
Aquilæ & trochiluscſi credimus) quoniam rex appellatur auium. Noctuæ & cætere mino⸗
res aues. Rurſus cum terreſtribus muſtella & cornix. Turtur & pyralis. Ichnenumones &
ueſpæ. Phalangia & aranei. Aquaticæ anates & gauiæ. Harpæ & triorches accipiter. Soriceſ
& ardeolæ inuicẽ fœtibus inſidiantes. Egithus auis minima cum aſino. Spinetis eni ſe ſcabẽ

di cauſa atterentes nidos eius diſſipat: quod illa adeo: pauet: ut uoce ommno rudentis auz-

dita oua eiiciat: pulli ipſi metu cadant. Igitur aduolans ulcera eius roſtro excauat. Vulpes
& milui. Angues & muſtellæ & ſues. Eſalon uocatur parua auis oua corui frangens: cuius
pulli infeſtantur a uulpibus. Inuicem hæc catulos eius ipſamq; uelit. Quod ubi uiderit cor

ui: contra auxiliantur: uelut aduerſus cõmunem hoſtem. Et achantis in ſpinis uiuit: Idcirco

aſinos & ipſa odit fiores ſpinæ deuorantes. Egichum uero in tantum: ut ſanguinem eorum
credant non coire multiſq; ob id ueneficiis infament. Diſſident thoes & leones: & minima
æque ac maxima. Formicoſam arboren ſorices cauent. Librat areneus ſe filio in caput ſer⸗-
pentis porrecte ſub umbra arboris ſuæ. tantaq; ui morſu cerebrum apprehendit: ut ſtridenſ
ſubinde: ac uertigine rotata ne filum quidem deſuper pendentis rumpere adeo non fuge⸗
re queat: nec finis ante morrem eſt. Rurſus amici pauones & columbæ: Turtures & pſitaci
Merulæ & turdi: Cornix & ardeolæ. Contra uulpium genus cõibus inimicitii Fiarpæ & mi
