um ſuis baccis. Cõſeruari alitem & ſobolẽ iuſſere aruſpices: ramũq; eũ ſeri: ac rite cuſtodi
ri. Quodq; factum eſt in uilla Cæſarũ fluuio tiberi impoſita iuxta nonũ lapidẽ flãmina uia

quæ ob id uocatur ad gallinas. Mireq; ſilua prouenit.Ex ea triũphans poiſtea Cæſar lau .
rum in manu tenuit. coronãq; in capite geſſit. Ac deinde imperatores Cexla
dituſq; mos eſt ramos: quos tenuerũt ſerendi. & durant ſiluæ nominibus ſuis diſcretæ. For
taſſis ideo mutatis triũphalibus. Vnius arborũ latina lingua nomen imponitur uiris. Vni
us folia diſtinguntur appellatione. Lauream enim uocamus. Durar & in urbe impoſitum
loco:quando lauretum in auentino uocatur: ubi ſilua lauri fuit Eadem purificationibus

res cuncti. Tra

adhibetur: teſtatũq; ſit ob irer & ramo eam ſeri:quoniam dubitauere. Democritus & The

ophraſtus. Nunc dicemus ſilueſtrium naturas.

CAII PLINII SECVNDI NATVRALIS HISTORIAELBER.,. xvVI.

Silueſtrium arborum naturæ. rMM
OMIFERAE arbores quæq; mitioribus ſuccis uoluptatem primæ ci
bis attulerunt: & neceſſario alimento delitias ĩmiſcere docuerũt. Siue
ille ultro ſiue ab homine didicere blandos ſapores adoptione & cõnu
p bieo: Idq; minus etiam feris uolucribuſq; dedimus: intra prædictas cõ
ſtant. Primum erat narrare glandiferas quoque: quæ primo uictum
mortalium aluerut nuntrites inopis ac feræ ſortis: ni præuerti coge/
ret admiratio uſu cõperta: quænam qualiſqʒ eſſet uita ſine arbore ulla
ſine frutice uiuentium. DU

Genres ſine arbore:& miracula in ſeptẽtrionalis regionis arboribu. Ca. I.
Iximus & in oriente quidẽ iuſta oceanũ cũ plures ea neceſſitate gentes. Sunt uero

d & in ſeptetrione uiſæ nobis caucorum: qui maiores: minoreſq; appellantur. Vaſto
ĩibi meatu perpetuis bis dierũ noctiunq; ſingulariũ interuallis effuſus in imẽſum

agitur oceanus æternam operiens rermu naturæ controuerſiam: dubiũq; terræ ſit: an pars
maris. Illic miſera gẽs tumulos obrinet altos: aut tribunalia ſtructa manibus ad experimen

ta altiſſimi æſtus.caſis ita ĩpoſitis:nauigàtibus ſimiles:cũ integant aquæ circũdatæ naufra
giis. Cũ uero receſſerint: fugientes cũ mari piſces circa tuguria uenatur. Nõ pecudes hos
habere nõ lacte ali: ut finitimos. Ne cũ feris quidẽ dimicare cõringit omni procnl abacto
frutice.VIua & paluſtri iunco funes nectunt ad pretexanda piſcibus retia. Captũq; mani-
hus lutũ uentis magis ꝗᷓ ſole ſiccãtes. Lerra cibos & rigentia ſeptẽtrione uiſcera ſua urũr.
Potus non niſi ex hymbre ſeruato ſcrobibus in ueſtibulo domus. Et eæ gẽtes certe ſi uin/
cantur hodie a populo ro. ſeruire ſe dicũt.Ita eſt ꝓpfeco:multis fortuna patcit in pœnam.
Aliud in ſiluis miraculũ in tota reliqua germania referunt: adduntq; fngori unbras: altiſ⸗

ſime tamen. Haud procul ſupradictis caucis circa duos præcipue lacus. Littora ipſa opri-
nent quercus maxima auiditate naſcẽdi ſuffoſſeꝙ fluctibus aut propulſæ flatibus uaſtas cõ

plexu radicum inſulas ſecũ auferunt. Atq; ita libratæ ſtantes nauigant ingentiũ ramorum
armamentis. Sæpe territi claſſibus noſtris: cum uelut de induſtria fluctibus agerent ut in

ſilue magnitudine. E Ca. III.

¶Neadẽ ſeptẽtrionali plaga hyrciniæ ſilue roboꝶ uaſtitas ĩtacta & cõgenita mundo

rope ĩmortali ſorte miracula excedit. Vt alia omittãtur fide caritura. Conſtat at⸗

colli colles occurſantiũ inter ſe radicũ:repercuſſu. Aut ubi ſecuta tellus non ſit: arcus ad
ppꝓrtarũ patientiũ modo ut turnas equitũ tran

camos uſq;:& ipſos inter ſe rixãtes eurua
mirtant. De glandiferis.
g Landiferi maxime generis omnes:

uibus honos apud romanos perpetuuns.

LIBER.
De ciuica:corona & qui fcondea corona donati. Ca. V. M
Inc ciuicæ cotonæ militũ uirtutis inſigne clariſſimũ. apridẽ uero & clæmẽtiæ iĩpe ⸗
h ratorũ poſtꝗᷓ ciuiliũ belloge pfanatiõe meritũ cœpit uideri ciuẽ nõ occidere. Cedũt nel
is murales uallareiq;: & aureæ: ꝗꝗᷓ pᷣcio antecedẽtes. Cedũt & roſtratæ: quis in duo hr
bus maxime ad hoc æui celebres. M. Varrone piraticis bellis dite magno Põpeio. Itẽq;. M. ſont⸗
Agrippa tribuẽte Cæſare e ſiculis:quæ & ipſa piratica fuere. Antea roſtra nauiũ tribunali meint
pᷣfixa foro decus erãt: ueluti populo ro. corona ĩpoſita. Poſtꝗᷓ uero tribuuitiis ſeditionibꝰ zis hn
calcari ac pollui cœpere: poſtꝗ́ᷓ uires ex publico in priuatũ magis ſinguliſq; ciuiũ quæri: & nicelc
ſacroſancta oĩa ꝓfana fecere: tũ a pedibus eorũ ſubite in capita ciuiũ roſtra. Dedit hac Au isoua
guſtus coronã Agrippe. Sed ciuicã genere humano accepit ipſe. Antiꝗtus ꝗdem nulla niſi niuco
deo dabat᷑. Ob id Homerus cælo tatũ eas & pᷣlio uniuerſo ttibuit. Viritim uero ne m certa labet
mine quidẽ ulli. Ferũtq; primũ oĩ um Liberũ patrem ipoſuiſſe. capiti ſuo ex hedera.Poſtea nie
deorũ honori ſacrificãtes ſũpſere uictimis ſimul coronaris. No uiſſime & in ſacris certami⸗ Pocen
nibus uſurpatæ: in ꝗbus hodieq; nõ uictori dãt: ſed patriâ ab eo coronari pronuũciat. Inde ioir,
natũ ut etiãà triũphaturis cõferẽtur in tẽplis dicãde. Mox ut & ludis darẽtur.Lõgũ eſt nec ob eſo
ex inſtitutione opetis diſſerere ꝗſꝗᷓ romanog primus accepi t. Neq; eni alias nouerãt ꝗᷓ bel Mco
licas. Quod certũ eſt um gentiũ huic plura ſunt genera quã cunctis. Romulus frondea ſenpt
coronauit Hoſtũ Hoſtiliũ ꝙ fidenã primus irrupiſſet. Auus hic Tulli Hioſtilii regis fuit. doreem
P. Deciũ patrẽ tribunũ militũ frondea donauit exercitus ab eo ſenatus: ĩ peratore Corne/ lers N
lio Coſſo cõſule ſannitiũ bello. Ciuica ilina primo fuit: poſtea magis placuit ex æſculo lIo fulhmine
ui ſacrũ. Variatq; in hoc cũ quercu eſt:ac data ubiq; quæ fuerat: cuſtodito tñ honore glan luhdbet
dis. Addite leges arctæ: & iõ ſupbæ: quaſq; cõferre libeat cũ illa græcoꝶ ſũma:quæ ſub ip guiceſi⸗
ſo ioue datur. Quiq; patriæ muros primus ſcãdens audentẽ irrũpe occidit. Quiq; ciuẽ ma tuocatbe
luit ſeruare quã hoſtẽ occidere. Vtq; eũ locũ in quo ſit actũ optineret hoſtis eo die. Vtq; colllier
feruatus fateatur: alias teſtes nil proſunt. Vt cinis fuerit. Auxiliis quis rege ſeruato: quo/ dlandid
cunq; ciuẽ ſummũ eſſe uoluerũt. Accepta licet uti perpetuo ludis. Induenti ſemp aſſurgi fſed dun
etiã ab ſenatu in more eſt. Sedẽdi ius in ꝓpximo ſenatu. Vacatio muneg oĩ um ipſi: patric; lieniel
&& auo paterno. Xiiii. eas accepit Sicinius dẽtarus ut rettulimus ſuo loco. Sex. Capitolinus lunhe
Is quidẽ & de duce Seruilio. Africanus de parte accipe noluit apud trebiã. O mores æter⸗ G mminue
„ nos:qui tanta opera honore ſolo donauerunt. Et cũ reliquas coronas auro commendarét= 0
7 6ſ 5 11al utẽ ciuis iis in precio eſſe noluerũ: clara profeſſione: ſeruari quidẽ hominẽ netas eſſe lu 7 .
z .li cauſa. ? De glande genera tredecim. Cca. I. 1
24 Oe ₰ Landes opes eſſe nũc quoq multarũ gentiũ etiã pace ga udẽtiũ cõſtat. Nec non —· .
S g inopia frugũ arefactis molitur farina: (piſſaturq; in panis uſum. Quin & hodie per ceſcitg
hilſlpanias ſecũdis meſis glãs inſeritur. Dulcior eadẽ in cinere toſta. Cautũ eſt præte onüei
rea lege.xii.tabularũ: ut glandẽ in alienũ fundũ procidẽtẽ liceret colligere. Genera earum Lalr
multa. Diſiãt fructu: ſitu: ſexu: ſapore. Nãq; alia faceæ glandi figura: aſia quernæ: & alia ili- lhicmntin
gnæ. Atq; iter ſe quoq; generũ ſingulog differẽtiæ. Præterea ſunt aliæ ſilueſtres: aliæ pla Plimileg
cidiores: quæ culpa optinet. là etiã in mõtoſis planiſq; diſtãt. Sicut & ſexu mares ac fœmi/ dunrſee
nx. Itẽ ſapore. Dulciſſima oĩum fagi: ut qua obeſſos etià hoĩes duraſſe in oppido chio tra⸗ agni
dit Cornelius Alexãder. Genera diſtinguere nõ datur noĩbus quæ ſunt alia alibi. Quippe Ckreran
cum robur quercũq; uulgo naſi uideamus: ſed æſculũ nõ ubiq;. Quartã uero genens eiufl Alicuice
dem quæ certus uocatur ne italiæ quidem maiori ex parte notam eſſe. Diſtinguens ergo lornace
proprietate naturaq;: & ubi res coget etiam grecis nominib us utendum. ueſcät
1 ſagina glande & reliquis glandibus: & carbone & paſtu porcorum. Ca. VII⸗
. Agi giãs nucleis ſimilis: triangula cute includitur. Folium tenue: ac leuiſſimũ:po⸗ .
E ſimile: celerrime flaueſcens: & media parte plerũq; Gignens ſuperne paruula
baccã uiridẽ: cacumine aculeatã. Fagi glãs muribus gratiſſima eſt: & 16 animalis eiꝰ Calite
una prouẽtus. Glires quoq ſagmat-Expetitur & zurchs. Arbend fertilitas oĩ um fere altet wobon
nat: ſed maxime fagi. Glande quæ pꝓprie intelligitur: ferũt robur:quercus: æſculus: cerrus leren
ilex: ſuber. Cõtinẽtur hiſpido calice per genera plus minus. Itẽ cõplectente folia p̃ter ilicẽ⸗ well
grauia: carnoſa: procera: ſinuoſa larebris. Nec cũ cadunt flaueſcẽti: ut fagi. Pro ifferentia dis mn
W generum breuiora uel longicra. Illicis duo genera. Ex iis In italia folio nò multum ab oleis ſOnns
diſtant. Milaces a quibuſdã græcis dictæ prouintiis aquifoliæ. Illicis glans utriuſq; breui- tn
Mir

5
Schnie
Nicene

Uami Nben
itisſiran

iin

1Deihi
Nmmdlln,
erohenen
1hedenſot
nſcnucen
ktonünin iu
nthl
vnnlin hane
Nenwee
irer Kanh
mgeſe⸗
ticode
lmm ge
1Oro
cNmin
nihetnchi
Sen Nent
Muraceß
Wnckan
,CaN
eieli/
Pueſtesden
mura
oNico
1. En
neno Anndl
Migtes g

1lulnin
e
lopen

bönindh

☛

:
„Faſinbee
eleli
ibe lun
mukunk⸗

zutin

un ſae

ot & gratilior. Quam Homerus aculon appellat: eoq; noie a glande diſtinguit. Naſculas
ilices negant ferre. Glans optima in quercu atq; grandiſſimà. Mox æſculo. Nam roboris
parua. Cerro triſtis: horrida: echinato calice ceu caſtaneæ. Sed in querna alia dulcior:mol-⸗
liorq; fœminæ: maris ſpiſſior. Maxime autẽ ꝓbantur latifoliæ ex argumẽto dicte. Diſtant
autẽe inter ſe magnitudine & cutis tenuitate. Itẽ quod aliis ſubeſt tunica rubigine ſcabra-
aliis ptinus candidũ corpus. Probat᷑ & ea cuius in balano utrinq; ex lõgitudine extrema la
pideſcit in duriciã. Melior cui in cortice q̃ᷓ cui in corpore. Vtrũdq; nõ niſimari. Præterea ali

is ouata: aliis rotũda: aliis acutior figura. Sicut & colos nigrior cãdidiorue qui p̃ᷣfert᷑: ama
ritudo in extremitatibus: mediæ dulces. Quin & pediculi breuitas pceritaſq; differentiam
habet. In ipſis uero arboribus quæ maximã fert: hemeris uocat: breuior & in orbẽ camoſa:-
alaſq; ramorũ crebro cauata. Fortius lignũ quercus habet: & incorruptius: ramoſa & ipſa.

Procerior tñ & craſſior caudice. Excelſiſſima autẽ egilos in cultis amica. Ab hac ꝓpxime la⸗

tifoliæ ꝓceritas: ſed minus utilis ædificiis. Atq; carbone dotata uitüs obnoxia eſt. Quam
ob rẽ ſolido utũtur carbone:ærariog tantũ officinis cõpendio. Quomiã deſinẽte flatu ꝓti/
nus emoriẽs ſæꝑius recoꝗtur. Cætero plurimis ſintillis. Idẽ e nouellis melior. Acerui con .
fertis paleis recẽtibus luto caminãtur: accẽſaq; ſtrue cõtis pungit᷑ dureſcẽs calx. Atq; ita ſu
dorẽ emittit.Peſſima & carboni & materiæ haliphleos dicaciii craſſiſſimꝰ cortex atq; cau
dex: & plerũq; cauus fungoſuſqʒ. Nec alia putreſcit ex hoc genere etiam cũ uiuit. Quin &
fulmine ſæpiſſime icitur: ꝗqᷓuis altitudinem nõ excellat.ldeo ligno eius nec ad ſacrificia uti
fas habetur. Eidẽ raro glãs & cũ tulerit amara. Quã pᷣter ſues nullũ attingit aĩal. Ac ne eæ
quidẽ ſi aliud pabulũ habeãt. hoc quoq; inter reſiqua neglectæ religioni eſt. quod emor/
tuo carbone ſacrificat᷑. Glans fagea ſuẽ hylarẽ facit: carnẽ coctibilẽ ac leuem & utilẽ ſioma
co.Illigna ſuẽ ang uſtã: nitid: ſtrigoſam: põderoſam. Querna diffuſam & grauiſſimã:& ipſa
glandiũ æque dulciſſima. Proximã huic cerreã tradit. Ni gidius: nec ex alia ſolidiorẽ carnẽe.
ſed durã. Iſligna tentari ſues: niſi paulatim detur. Hanc nouiſſimã cadere. Fungoſã carnẽ
fieri æſculo: robore ſubere. Quæ glandẽ ferũt oẽs & gallã. Atlerniſq; annis glandẽ.ſed gal
lam hemeris optimã: & coriis pficiẽdis aptiſſimã. Similẽ huic lati foliã: ſed leuiorẽ multoq;

minus ꝑroh Fert & nigrã. Duo enim genera ſunt. Hæc tingendis utilior.
D quã multa præter glandem eædem ferant arbores. Caia. EFlik.

ſcitur aũt galla ſole de geminis exeũte erũpens noctu ſemper uniuerſa. Creſcit
n uno die cauc didior. Et ſi excepta eſt æſtu areſcit prorinus: neq; ad iuſtum incre/
mentũ peruenit:hoc eſt: ut nucleũ fabæ magnitudinẽ habeat. Nigra diutius uiret:
creſcitq; ut inte: dũ mali cõpleat magnitudine. Optima comagena. Deterrima ex robore-
Signũ eius quod cauerenæ trãſlucẽt.Robur pᷣter frucũ plurima alia gignit. Namq; ferr
& gallæ utrũq; genus & quædã ueluti mora: ni diſtarẽt arida duricia plerunq; tauri capux
Imitantia: quibus fructus ineſt nucleis oliuæ ſimilis. Naſcũtur in eo & pilulæ nucibus non
abſimiles: intus habentes focculos molles: lucernarũ luminibus aptos. Nã & fine oleo fla „
grant: ſicuti galla nigra. Fert & aliã utilẽ pilulã cũ capilo uerno tẽpore tamẽ melligeni ſuc
ci. Gignũt & alii ramoge eius pilulas corpori n0 pediculo adherẽtes: candicantes umbilicis

Cætera nigra uarietate diſperſa. Media cocci calorẽ habent. A pertis amara inanitas eſt

Aliquado & culices gignit. Necnõ & e foliis cõuolutas pilulas & in folio rubẽtes. Aquo⸗
ſos nucleos candicãtes & tranſlucidos: qᷓdiu molles ſint in quibus & culices naſcũtur maa
tureſcũt inmodũ. De cãchriæ:& cocco grano: & agarico: & ſuber. Ca. IX.
Erunt & robores & canchrin: ita uocatur pilula in medicina utendi uim habens. gi
f gnitur & in abiere: ſarice: picea: tilia: nuce: platano: poſtꝗᷓ folia cecidere hyeme du/ r
rans. Continet nucleum pineis ſimile. Is creſcit hyeme: aperitur uere pilula tora.
Cadit cum folia cœperint creſcere. Tam muſtifera ſunt & tot res præter glandem pariunt
robora. Sed & boletos ſuilloſq; gulle nouiſſima irritamenta: quæ circa radices gignunt.
Quercus probatiſſimos. Robur autẽ & cypreſſus & pinus noxios. Robora ferunt & uniſcũ
& inella ut auctor eſt Heſiodus. Conſtatq; rores melleos e cælo ut diximus cadentes non
aliis magis inſidere frondibus. Cremari quoq; roboris cinerem introrſum eſſe mamfeſtum
eſt. Omnes tamen has eius dotes ilex ſolo prouocat cocco. Cranum hoc.Primoc; ceu ſpe⸗
ctes frutices paruos aqfoliæ ilicis: quiſquiliũ uocant:penſionẽ alteram tributi pauperibus
hiſpaniæ donati. Vſum eius gratiorem in conchilii menſione tradidimus. Gignitur & in

e, ioy
. Seg αι

OSrtex e fago: tilia: aliete: picea: in magno uſu agreſtũ. Vaſa corbeſq; ac patentiora

galatia: africa: piſidia: cilicia. Peſſimum in ſardinia Galliarum glandifere maxime arbores
agaricum ferunt. Eſt autem fungus candidus odoratus: antidotis efficax: in ſũmis arbori/
bus naſcens: nocte relucens. Sig nu hoc eius ꝙ in tenebris decerpitu r. E gladiferis ſola quæ
uocatur egilops fert panos arentes: muſcoſo uillo: canos non in cortice modo: uerum &

eramis dependentes cubitali magnitudine: odoratos ut diximus inter unguẽta.Suber mi

nima arbor: glans peſſima: rara: cortex tantum in fructu præcraſſis ac renaſcens: atq; etiam

in denos pedes undiq; explanatus. Vſus eius anchoralibus maxime nauium: piſcantiumq;

tragulis: & cadorum obturamentis. Præterea in hyberno fœminarum calceatu. Quam ob

rem non infacete græci cortices arborum appellant. Sunt qui fœminam ilicem uocent: ar;

ubi non naſcitur ilex pro ea ſubere utuntur. in carpentarũis præcipue fabricis ut circa elin
& lacedemone: nnnc in talia tota naſcitur: aut in gallia ommnmmo. „
Quarum ſint in uſu cortices. C⸗a. X.

c quædem meſſibus conuehendis uindemiſq; faciunt:atq; prætexta tuguriorũ. Scri
bit in recenti ad duces explorator incidens litteras a ſucco. Necnon in quodã uſu
ſacrorum religioſus eſt fagi cortex.Sed non durat ißſiiii.“
De ſcandulis & r inaſtro:abiete:piceaq;: larice: tæda: taxo: Ca. Xl.
Caandulæ & Sere aptiſſime mox & glandiferis aliis: fagoc; facillime ex omnibus
ſ quxæ reſinam ferunt: ſed minime durant: præterꝗᷓ e pino. Scandula contectam fuiſ/
ſe romam uſq; ad bellum pyrrhi anmis quadringentis. xxx. Cornelius nepos auctor
eſt. Siluarum certe diſtinguebatur inſignibus. Fagus italo ioui etiam nunc eſt. ubi locus
faceus fuit: potacq; querculana.colle in quem uimina petebantur: totq; lucis quibuſdam &

geminis. QHortenſius dictater cum plebs ſeceſſiſſet in ianiculum legẽ in æſculeto tulit⸗

ut ea quod iuſſiſſet omnes quirites tenerentur. Peregrinæ tunc uidebantur: quoniam nõ
etãt ſuburbanæ pinus atq; abies Omneſq; quæ picem gignut: de quibus nune dicemus. ſi

mul ut tota condiendi uina origo cognoſcatur. Quæ ferunt in aſia aut in oriente prædi/
ctis picem. In europa ſex genera cognatarum arborum reſinam ferunt. Ex iis pinus atq; pi⸗

nmaſter folium habent capillamenti modo prætenue: longunq; & mucrone aculeatum. Pi⸗
nus fert mininum reſinæ: interdum ex nucibus ipſis de quibus dictum eſt.Viſq; ut aſcriba

tur generi. Pinaſter nihil aliud eſt ꝗᷓ pinus ſilueſtris:mira altitudine:& a medio ramoſa ſi⸗

cut pinus in uertice. Copioſiorem dat hæc reſinam quo dicemus modo. Gignitur & in pla
nis. Ealdem arbores arbores alio nomine eſſe per oram italiæ quas ſtipulas uocant ut pleri
q; arbitrantur. ſed graciles: ſucc nctoreſq;: & enodes liburnicarum 34 uſus:pene ſine reſi⸗
na. Picea montes amat atq; frigora: faralis arbor: & funebri indicio ad fores poſita: ac 10/
gis uirens.lIam tamen & in domo recepta: tonſili facilitate. Hæc plurimam reſinam fundit:
interueniente candida gẽma tam ſimili thuri: ut mixta uiſu diſcerni nõ queat: & ide fraus

ſæpiſſime aſiæ. Omnibus iis generibus folia breui ſeta & craſſiore:duraq; ceu cupreſſis. Pi

ceæ rami pene ſtatim ab radice modici uelut brachia lateribus inherent. Similiter abiecti
expetitæ nauigiis. Situs in excelſo mõtium ceu maria fugerit:n

exiguũq; ſudat aliquando contactu folis. E diuerſo materies quæ abieti pulcherrima: pi⸗

ceæx ad fiſſiles ſcandulas: cupaſq; & pauca alia ſequamenta. Quinto generi ſitus idem: eadẽ

mna. Lignu uero abieti ſimilius. Larix oſtis ra

facies: larix uocarur: materia præſtantior longe: incorrupta uis humori contumax: rubens

præterea:& odore acrior. Pluſculum huic erumpit liquoris: mello colore:atq; lentiore: nũ
qguam duraſcentis. Sextum genus e tæda proprie dicta: Abundantior ſucco quam reliqua
patior liquidiorque quã picea. Fammis ac lummi ſacrorum etiam grata- Hanc mares dũ⸗
taxat ferunt: & eam græci ſtactem uocant odoris grauiſſimi. Laricis morbus eſt ut tæda fi
at. Omnia autem hæe genera accenſa fuligine immodica carbonem repente expuunt: cum
eruptionis erepitu: eiaculaturq; longe:excepra larice: quæ nec ardet: nec carbonem facit⸗
nec alio modo ignis ui conſumitur: quã lapides. Omnia uero ea perpetuo uirent: nec facile
diſcrinuntur in fronde eam aperitis: tanta natalium mixtura eſt. Sed picea minus alta quã
larix. Illa craſſior leuiorq; cortice: folio uilloſior: pinguior & denſior: mollioq; flexu. At pi
ceæ rariora ſiccioraq; folia & tenuiora ac magis algentia. Totæq; horridior eſt & pfuſa reſi
icibus nõ repullulat: ut in leſbo accidit incẽſo

61 rria f c forma alia. Materies ue-
ro præcipua trabibus: & plurimis uite operibus. Reſina ei uitrũ. Vnde fructus unus piceæ

henotepf

pimpeelt
Einkibeli
ggenere
mnteties t
nemmrici
noc cdi⸗
lumeſts
genlaut
donucn

muinpn

bus mini
cohnior
tereꝛturt.
Munorio
toriexei!
vocnidirit
morüitur

(ogltreting

Qubusn
latsquib⸗
1 i⸗
1 eni⸗
mos
Mhommin
ſueincortin
ditwxt un
Luior elt.
roboris:au
emodot
lorelentela
ferezad c
n crib
Nhe öc
iieinrt
leleno ien
kteris pref
Deralg

Dicieci
Wurmtine
tuinen
ntlimte
eintunt
In Cinet
buſeut
digen
winnse
hem de
n inkerä⸗
mn gux
nnii

we uborer
mis doti
nüſolie
verutn
tdermi
metimn
iſamtiumg
umcd
uocentag
urccaclin

1
arention
mioi, Sli

quodi nſu

Onnidon
neammkal
nepoenn
eſ. ubiloenf
gudaſen
ſcula mun
gpolin 6
ecitnul
ene eri,
ius q
lenan Di⸗
guinn
otmal
mumnngi
nuſhr
Gelre
lar no
umincdi⸗
aie ſann
lier hiehi
Aenese/
uons icer
enimn:,
siden⸗ eſe
lemiore⸗ G
unni,
t muss .
ſt ut
bopenko
mnert⸗

nemore pyrtheo. Alia etiãnum generibus ipſis in ſexu differẽtia. Mas breuior & durior fe
mina pcerior. Pinguioribus foliis & ſimplicibus: atq; nõ rigẽtibus. Lignũ maribus durum
& in fabrili opere cõtortũ: fæminæ mollius publico diſcrimine in ſecuribus. Eæ in quocũ/
q; genere deprehẽdũt marem: ꝗppe reſpuũtur: & fragoſius ſidũt: ægrius reuellũtur. Iſacq;
materies retorrida: & nigrior maribus radix. Circa idã in troade & alia differetia eſt mota/
næ maritimæq;. Nãq; in macedonia & arcadia circa elin pmutãt noĩa. Nec cõſtat auctorib?ꝰ
uod cuiq; geenri attribuãt: nos iſta romano diſcernimus iudicio. Abies e cunctis ampliſ .
Ar eſt:& fœmina etiã ꝓlixior. Mareria mollior: utiliorq;: arbore rotũdior: folio pinnato:
denſa ut hymbres nõ tranſmittat: at hylarior intuitu. E rami generũ horũ pãnicularũ mo/
do nucameta ſquamatim cõpacta depẽdent præter ꝗᷓ larici. Hæ quoq; abietes maſculæ pri-
ma in parte nucleos habẽt: nõ itẽ fœminæ. Piceæ uero totis pàniculis minoribuſq; gratiori
bus minimos ac nigros. Propter quod græci phithirophorõ eã appellãt. In eadẽ nucamẽra
cõpreſſiora maribus ſunt: ac minus reſina roſida. Similis his etià nũc aſpectu eſ:: ne qꝗd pre
tereatur taxu: minus uirẽs: graciliſq; & triſtis: ac dira: nullo: ſucco: ex oĩbus ſola baccifera
Mas noxio fructu. Lœtale quippe baccis in hiſpania præcipuæ uenenũ ineſt. Vaſa etiã uia
toria ex ea uinis in gallia facta mortifera fuiſſe cõpertũ eſt. Hãc Seſtius ſimilacem a græcis
uocari dixit. Et eſſe in archadia tã præſentis ueneni: ut ſi qui dormiãt ſub ea:cibũue capiãt
moriãtur. Sunt qui & taxica hinc appellata dicũt uenena: quæ nũc toxica diximus: quibus
ſagittæ tingãtur. Repertũ innoxiã fieri:ſi in ipſam atborẽ clauus æreus addicatur.
Quibus modis fiant genera picis:& quomodo fiat cædrum: & de ſpiſſa picæ quomodo
fiat:& quip us modis reſina coquatur. CaAa XlI.
Ikx liquida in europa e teda coquit᷑ naualibus muniẽdis:multoſq; ad alios uſus. Li
p gnü eius cõciſum furnis undiq; igni extra circũdato ferro ut primus ſudor aquæ
modo ſuat in canali. Hoc in ſyria cædrũ uocat᷑: cui tanta uis eſt ut in ægypto cor/
pora hominũ defunctorũ eo pfuſa ſeruẽtur.Sequẽs liquor craſſior iã picẽ fundit.Hæc tur

ſus in cortinas æreas cõiecta aceto ſpiſſatur: & coagulata brutiæ cognomen accepit: doliis

dũtaxat uaſiſq; cæteris utilis: lentore ab alia dice differẽs. Itẽ colore rutilãte: & quod pin/
guior eſt. Et æda oĩa illa fiunt. E picea reſina feruentibus coacta lapidibus in alueis ualidi
roboris: aut ſi aluei nõ ſint ſtruis cõgerie uelut in carbonis uſu. Fæc in uinũ additur: fari-
næ modo tuſa: nigrior colore. Eadẽ reſina ſi cũ aqua leuius decoquat:colleturq;: ruffo co⸗
lore lenteſcit:ac ſkillatitia uocat᷑.Seponũtur autẽ in id fere uitia reſinæ corticiſin. Alia tem
peries ad crapulà. Nãq; flos crudus reſinæ cũ multa haſtula tenui breuiq; auulſus concidi
tur ad cribrũ minuta:deinde feruẽti aqua donec coquatur perfundit. Huius expreſſum
pingue p̃cipua reſina fit: ac; rara: nec niſi paucis in locis ſubalpinæ italiæ cõueniẽs medi/
cis. Reſinæ albæ cõgiũ in duobus aquæ pluuiæ coquũt. Alii utilius putãt ſine aqua coque

re lento igne tota die: utiq; uaſe æris albi. Itẽ terebinthinam in ſartagine referuenti: hanc

cæteris præferentes. Proxima ex lentiſco.
De zoſippa & ſapino:& quatũ arborum materia in præcio. Ca. XlII.
On omittẽdũ apud eoſdẽ ⁊oſippã uocari deraſam nauibus maritimis picæ cũ cæra
n mihil nõ experiete uita: multoq; efficatiorẽ ad oĩa quibus pices reſineq; proſunt ni
Qelicet adiecto ſalis callo. Apitur picea e parte ſolari nõ plaga: ſed uulnere oblati
corticis:cũ plurimũ bipedali hiatu.ut a terra cubito cũ minimũ abſit. Nec corpori ipſe par
citur: ut in cæteris:qm̃ haſtula in fructu eſt. VYerũ hæc terræ proxima laudat᷑. Altior amari
tudinem affert:Poſtea humor ois e tota cõſluit in ulcus. Itẽ in tæda. Cũ id manare deſiit:
ſimili modo ex alia parte aperitut ac deinde alia. Poſtea tota orbor ſucciditur: & medulla
eius urit᷑. Sic & in ſyria terebintho detrahũt cortices. bi quidẽ e ramis ac radicibus cũ reſi⸗
na danet᷑ ex iis partibꝰ. In macedonia laricẽ maſculã urũt: fæminæ radices tantũ. Teopom
pus ſeripſit in appoliniatarũ agro picẽ foſſilẽ nõ deteriorẽ macedonica inue iri. Pix optĩa
ubiq; ex apricis aquilonis ſitu. Ex opacis horrido: uiruſq p̃ferens. Frigida hyeme deterior
ac minus copioſa & decolor. Quidà arbitrãtur in mõtoſis copia pᷣſtatiorẽ fieri ac coloratio
nem & dulciorẽ quoq; & gratiorẽ dũ reſina ſit. Decoctã autẽ minus picis reddere: quoniã
in inferũ abeat: tenuioreſq; ſeipſas arbores ꝗᷓ in planis. Sed & illas ſerẽitate ſteriliores. Fru
dtum quædà proximo anno ab inciſu largiuntur. Aliæ ſecũdo. Quu dã tertio. Expletur autẽ
plaga reſina:non cortice: nec cicatrice: quæ in hac arbore non coit. Inter hæc genera ppriũ

. 2

.
3
6
5

da

. f. ere⸗.

g- Arrteriæ enĩ cauſa reliquasarbores natura genuit. Copioſiſſunaq; fraxinũ. Procera

Ar

*

LIBER.

quidam fecere ſatium: quoniam ex cognatione earũ ſeritur. Qualis dicta eſt nucleis. Eiuſ

q; arboris imas partes tædas uocant. cũ ſit illa arbor nil aliud à picea feritatis paulum miti
gatæ ſatu. Satiui autẽ materies cæſarum e genere ſit: ſicuti docebimus. MU
De fraxino genera eius quattuor. Ca. XllII.

hæc ac tere pẽnata & ipſa folio.Multũq; homeri præconio & Achillis haſta nobili
tata. Materies eſt ad plurima utilis. Ea quidẽ quæ ſit in ida troadis in tantũ citro ſi
milis ut emẽtes fallat cortice ablato. Græci duo genera eius fecere. Longã: enodẽ. Altera
breuẽ:duriorẽ:fuſciorẽq; lanreis foliis. Bumelià uocant in macedonia ampliſſimã lemtiſſi
mãq;. Alii ſitu diuiſere. Càpeſtrẽ enĩ eſſe criſpã mõtanã: ſpiſſam. Folia earũ iumẽtis mortife
ra. Cæteris ruminantiũ inocua græci prodidere. In italia nec iumẽtis nocet. Cõtra ſerpen⸗
tes uero ſucco expreſſo ad potũ: & ĩpoſita ulceribus opifera: ac nihil æque reperitur. Tãta

q eſt uis ut ne matutinas quidem occidẽteſue umbra:ꝗqᷓuis ſint longiſſimæ: ſerpẽs arboris

eius attingat:adeo ipſam procul fugat. Experta peodimus. Si fronde ea gyto claudatur

4 „ .⸗ 2 ignis & ſerpen=. in ignes potius ꝗᷓ in fraxinum fugere ſerpentem. Mira naturæ benignitas
4 26riuſi hæ prod

eant florere fraxinum:nec ante conditas folia dimittere. 2
De tilia genera duo. (C(CLC6L..a. XV.

6 . abäunn N tilia mas & fœmina differunt omni modo. Nãq; & materies maris dura ruffior.

4aæc nodoſa & odoratior. Cortex quoq; craſſior: ac detractus inflexibilis. Nec ſemen
feit aut florẽ ur fœmina:quæ ctaſſior arbore: materia candida precellenſq; eſt. Mi
xum in hac arbore fructum a nullo animaliũ attingi: foliorum corticiſq; ſuccum dulcem
eſſe. Inter corticem & lignum tenues tunicas multiplici membrana: e quibus uincula tiliæ
euocantur. Tenuiſſimũ eorum phylite coronarum leniſcis celebres anciquorum honore.
Materies teredinem non ſentit: proceritate per qu modica uerumutilis.
De acceris generibus.x. Ca. XVI
a Cer eiuſdẽ fert amplſtudinis: operũ elegãtia ac ſubtilitate citro ſecũdũ plura eius
genera. Albũ quod præcipui candoris uocatur gallicũ: in trãſpadana itaſia tranſq;
alpes naſcens. Alterũ genus criſpo macularũ diſcurſu qui cũ excellentior fuit a ſimilitu/
dine caudæ pauonũ nomẽ accepir. In iſtria retia quæ præcipuũ.E uiliori genere craſſiueni
um uocatur.Græci ſitu diſcernunt. Campeſtre enim candidũ eſſe:nec criſpũ: quod gl nõ
uocãt. Mõtanũ uero criſpius duriuſꝗ: etiã nũc e maſcula criſpius ad lautiora opera. Ierti
um genus zygiam rubentẽ fiſſili ligno:cortice liuido: & cabro. Hoc alii proprii generis eſ

oſe malunt. Et latine caprinum appellant. L.w=du .

C. ℳ De bruſco molluſco & ſtaphilodendro:buxõ genera tria. Ca. XvVII.

Vlcherrimũ uero eſt bruſcũ:multoq; excellẽtius etinũ molluſcũ. Tubere utrunq;
arboris eius. Sed bruſcũ ĩtortius criſpũ. Molluſcũ ſimplicius ſpatſum. Et ſi magni
tudinẽ mẽſarũ capere:haud dubie præferteretur citro. Nuũc intra pugillares lecto
runq; ſilicios aut laminas raro uſu ſpectatur. E bruſco fiũt & mẽſe nigreſcẽtes. Reperitur

&& in alno tuber tãto deterius quãto ab acere alnus ipſa diſtar. Aceris mares prius florãt. eti
amnũ in ſiccis nate præferuntur aquaticis: ſicut & fraxini. Eſt & trans alpes arbor ſimilima

aceri alba in materia quæ uocat᷑ ſtaphylodendron. Fert ſiliquas & in iis nucleos ſapore una
cis auellanæ. In primis uero materies honorata buxo eſt raro criſpanti: nec niſi radice: cæte
ro lenis:ꝗes materia ſilẽti & quadã duritia ac pallore cõmẽdabilis. In ipſa uero arbore topia
rio ope. Tria eius genera: gallicũ quod in metas emititut: Amplitudineq; crocerior eſt-
Oleaſtrũ in omni uſu dãnatũ fert grauẽ odorẽ.Tertiũ genus noſtratis uocant.Silueſtre·
ut credo mitti gatũ ſatu: diffuſius:& denſitate parietũ uirens ſemꝑ ac tonſile. Buxus pyre⸗
neis ac cytero mõtibus plurima. ac berecynthio tractu. Craſſiſſima in corſica florẽ nõ ferẽ⸗
do. Quæ cauſa amaritudinis mellis. Semen illius cũctis animãtibus inuiſum. Fiæc olympo
macedoniæ gratilior: ſed breuis. Amat frigida: aprica. In igne quoq; doricia quæ ferro: nes
Rma:nec carbone ucilis. De ulmo genera quattuor. Ca. XVIII.
NNrer has atc lefilen materiæ uitiũq; amicitia accipitur ulmus. Græci duo eiꝰ
4 genera nouere. õtoſam:quæ ſit areſf lior. Canipeſtr quæ fruticoſa. Italia attinias
uocat excelſiſſimas: & ex iis ſicanas illis p̃fert:quæ nõ ſ unt riguæ. Alterũ genꝰ? gal
licas. Tertiũ noſtrates:denſior folio: & ab eodẽe pediculo numeroſiore. At quattũ ſilue⸗/

ð

Pre prere
lcunpin

1 W
N
ubun.
nokruten
lacligi⸗
nus:ſon⸗
ſri:iugt
Nus: Ner⸗
tul Mu
buramg
Kilnrüui⸗
Codemſitn
ſoresguir
nlianilim
ullgonota
atagu⸗
teofolio⸗N
Hiennin
ſes oren
hrousn

1.
cel
1
Ubrmnu

1 Au
cio⸗
Netminoczr
iunentis ca
leng
lerdorun.
uer
bur

keidirzi⸗

kerifn

wlig win
anpein⸗
Denutn

apablun ſi

.. Aul
ui oen
li aii
mnuntieinh
enoi An
Ullmilni
lumetünonn
Cnſenen
Nid I
lerpes bont
gprochaudant
un benionin

2

üdundon
biin Neſenm
Celenigethi
luccun cuon
banuinclediz
wrun Mnoe

)
W
üdüneit
mitlanmt,
fuica Mnüin/
mere mlnn
ü:glatri
dradhen⸗ lan
totügnen

W.
Tuber mg
ſon Meg
uplus leh
gäz hepeint
piusßlliel
4rborlnin
Ceslpenn
ſin an
gonhmenchi
Cenot
cn An
leonoh⸗
Pxoſv
gue ſeno⸗

Cc

= —
=☛ p- ☛ ĩ =

.

—
—
=—

N

ia
ri
1 ui

= =

XVI.

ſtre. Inter quas attiniæ non ferunt. Samaria mita uero uocatur ulmi ſemen. Omneſq; e ra/
dicum plantis proueniunt. Reliqux ſemine. ”MU? 22

De arborum natura per ſitus. C&QL—a. XIX.
n Vnc celeberrimis arborũ dictis quædam in uniuerſum de cunctis indicanda ſunt.
Montes amant cædrus: larix: tæda: & cæteræ e quibus reſina gignicur. Item aquifo
lia:buxus:ilex: iuniperus: terebinthus: populus: ornus: cornus: carpinus. Eſt & in appenni-

no frutex qui uocatur cotinus ad liniamẽta modo cõchilii coloré inſignis. Montes & ual-

les diligit abies: robur: caſtaneæ: tilia: ilex: cornus. Aquoſis montibus gaudent aaer: fraxi⸗

nus: ſorbus: tilia: ceralus. Non temere in montibus uiſæ ſunt prunus: punmicæ: olea
ſtri: iuglans: morus: ſambuci. Deſcendunc etiam in plana cornus: corylus: quercus: or⸗
nus: acer: fraxinus: fagus: carpinus: Subeunt & mõtoſa ulmus: malus: pyrus: ſaurus: myr⸗
tus. Sanguinei frutices ilex. tingendiſq; ueſtibus naſcentes geniſtæ. Gaudet frigidis ſor⸗
bus: & magis etiã betulla. Gallica hæc arbor mirabili candore: atq; tenuitate terribilis ma⸗
giſtratũ uirgis. Eadẽ circuhis flexilis. itẽ corbiũ ſportis. Bitumẽ ex ea galliæ excoquunt. in
eodem ſitus comitatur & ſpina nuptiarũ facibus auſpicatiſſima: quoniã inde fecerint pa-
ſtores qui rapuerunt ſabinas: ut auctor eſt Maſſurius. Nunc facibus caprinus & corilus fa
miliariſſimæ. Aquas odore cupreſſi: iuglandes caſtaneæ. laburnũ. Alpina & hæc arbor: nec
uulgo nora. Dura ac candida materiæ: cuius florẽ cubitalẽ longitudine apes nõ attingunt

Odit & quæ appellat᷑ iouis barba in opere topiario tonſilis & in rotonditatẽ ſpiſſa: argen/

teo folio. Nõ niſi in aquoſis proueniũt ſalices:alni:populi: ſiler. Liguſtra texeris utiliſſima
Itẽ uacinia italiæ in aucupiis ſata. Galliæ uero etiã purpura tingenti cauſa ad ſeruorũ ue/

ſtes. Qu xcunq; cõia ſunt montibus planiſq; maiora fiunt: aſpectuq; pulchriora. Quæ in cã

peſtribus meliora materiæ. Criſpiora quæ in montibus exceptis malis piriſq;.

Diinuiſio generum. Ca. XX.

Rxzterea arborũ aliis decidũt folia: aliæ ſempiterna coma uirẽt. Quã differentiã ne
p ceſle eſt antecedat prior. Suuc enĩi arborrũ: quædã oĩno ſilueſtres: quædã ut banio
res: quas his placet nominibꝰ? diſtinguere. Ergo mites quæ fructu aut aliqua dote
umbrarumue officio humanius iuuant:non improbe dicantur urbanæ.

Quibus folia non decidant:& de rhododendro. Ca. XXI. H

h Arü generi nõo decidũt oleæ lauro: palmæ: myrtho: cupᷣſſo:pinis:hederæ: rhododen

dro. Et ꝗuis hærba dicatur ſabina rododẽdrõ: ut noĩe apparet: a græcis uenit. Alii-

nerui uocarunt:alii rnodophanẽ: ſempiternũ fronde roſæ ſimilitudine caulibus fruticoſũ

iumentis capriſq; & ouibus uenenum eſt. ldem homim cõtra ſerpentiũ uenena remedio.

lItem quibus folia non decidũt:& quibus non omnia folia cadant: & quibus locis nul
læ arborum. H H Ners Ca. XXII.
IlIllueſties generis folia nõ decidunt abieti: larici: pinaſtro: iunipo:cædro:terebiĩtho:
buxo: ilici: aquifolio: ſuberi: taxo: tamarici. lnter utraq; genera ſunt andrachne in
ggAIgIræcia: & ubiq; unedo. Reliqua eni folia decidũt iis: præterꝗᷓ in cacuminibus. Nõ
decidũt aũt & in fruticũ genere ꝗbuſdã rubo & calamo. In thurino agro ubi urbs ſybaris

fuit ex ipſa urbe ꝓſpiciebat᷑ quæxcus una nunꝗ folia dimittẽs: nec a nte medià æſtatẽ germi
nãà Idq; mirũ eſt græcis auctorib ꝓditũ. Apud nos poſtea fileri. Nà locoge tãta uis eſt: ur cir

ca mẽphim ægypti: & in elephatine thebaidis nulli arbori decidat: ne uitibus quidem.

