en fitu ſuo auferẽte terræ: terracq; lunæ. Hac uero ſubeũte repẽtinas obduci tenebras rurſũqg
„ st krwm illius umbra ſydus hebetari. Neq; aliud eſſe noctẽ quã terræ um brã. Figurã aũt umbræ ſia

milẽ metæ ac turbini inuerſo: quàdo mucrõe tãtũ ingruar: neq; Iunæ excedat latitudinem:⸗
quoniã nullũ aliud ſydus eode mõe bſeruetur: & talis figura ſemp ĩ mucronẽ deficiat.Spa
tio ꝗdẽ cõſumi umbras indicio ſunt uolucrũ p̃lati uolatus. Ergo cõſiniũ illis eſt aeris termi
nus initiũq; ætheris. Supra lunã pura omiaac diuturnæ lucis plena. A nobis autẽ p noctem
cernuntur ſydera ut reliqua lumina e tenebris. & ppter has cas nocturno tẽpore deficit lu
na. Stati autẽ atq; meſtrui nõ ſunt utriq; defectus pp obliquitatẽ ſigniferi: lunæq; multiua
gos(ut dictũ eſt fexus nõ ſeper in ſcrupulis partium cõgruẽte ſyderum moru. „
PDeLe ſyderum magmitudine. Vos Jov 4**²⁰ 6 SeciD.. Xff.
Aec rõ mortales alos ſubducit ĩ cælũ ac uelur ĩde cõtẽplãtibus triũ maximãrũ ferã
h naturæ partiũ magnitudinẽ detegit.Nõ poſſet ꝗppe totus ſol admiteris ĩterceden
te lIuna. ſi terra maior eẽt qualuna. Tertio ex utraq; uaſtitas ſolis apitur ut non ſix
neceſſe ãplitudinẽ eius oculoꝑꝶ argumẽtis atq; cõiectura animi ſcrutari. Immẽſũ eẽ cõſtat:
aa arborũ ĩ limitibus porrectarũ ĩ quoliber paſſuũ milia umbras paribus iaciat interuallis:
tãquã toto ſpatio medi us. Et quia ꝑ æquinoctiũ oĩbus ĩ meridiana plaga habitätibus ſimul
fiat a uertice. Itẽ quia circa ſolſtitialẽ circulũ habitãtiũ meridie ad ſeptẽtrionẽ umbræ cadat

ortu uero ad occaſũ: ꝗᷓ fieri nullo mõ poſſẽt:niſi multo eẽt maior quã terra: & ꝙ mõtẽ idi

noriesl
uslün⸗
clint
lgieinci
gutiſir
ccumt
tur dub
igvicid
Abege

.
chidie⸗
les Mie
ubisc
welesg
noͤquie
beprene
fͦpvet
lumuen
tus ciul
giigern
(ils.
c
vone
goi
4
4

ſubr⸗
ſtanre
feau.
terris
lein
n kön
ccaſa
dusge

bloor

energ
Wüͤe

noci⸗
Piqoi
culter
ios

iugut i⸗
Mlermi,
e din
ddionuce
tüſin⸗
uummon
cos.
. MI
ii enebn
lrigennci
utleneſce
demmavlo⸗
ſnn
cütulaci
mor eo⸗
ngnhnen
tur Nonb⸗
nin au⸗
wminiſol
nücebusle⸗
rur cidum
utius Mer⸗
mminaie
cole⸗
Nriuge
uenemmun

„
2 ſ/

ſejn
(
minrbe
lüritace
Hanlig
uunhe⸗
rirucnen
dekn
teien
mteproaen
Ne Sefräl

—

Egnlin

Birii n

ienedln

exoriẽs latitudinẽ exupat dextra leuaq; large ãplectẽs pᷣſertĩ diſcretus tãto ĩteruallo. Defe
ctus lũnæ magnitudinẽ eius haud dubia rõe declarat Kur tertæ puitatẽ ipſa deficiens. Na
ꝙ cũ ſint tres umbrarũ figuræ:cõſtetqʒ:ſi par lumini ſit materia:ꝗ iactat umbrã:colunæ ef⸗
figie iaci: nec habere finẽ. Si uero maior materia quã lumẽ: turbinis recti: ut ſit mũ eius an⸗
guſtiſſimũ:& ſimili mõ inſinita lõgitudo.Si miĩor materia quã lux:metæ exiſtere effigiem
ĩ cacuminis fine deſinẽtẽ: talẽq; cerni umbrã deficiete luna palã fit: ut nulla aplius reliqua
tur dubitatio ſupari magnitudine terrã. Id quidẽ & tacitis ipſius naturæ ĩdiciis. Cur. n. pti

.„. .

tis uicibus ani brumalis abſcẽditèut noctiũ opacitate terras reficiat: exuſturus haud dubie
& ſic quoq; exurens quadam in pte tãta magnitudo eius ẽe
Quæ quis ĩuenerit in obſeruatione cæleſti. ãQ⸗a. XII.
T rôem qde defectus urriuſq; primus romani generis i uulgus extulit Sulpitius
e Gallus ꝗ cõſ.cũ.M. Marcello fuit.ſed tũ Tribunus militũ ſollicitudine exercitu li
berato: pridie quà Perſes rex ſupatus a paulo ẽ: ĩ cõcionẽ ab ĩpatore ꝓductus a pri
cinẽdà eclipſim:mox & cõpoſito uolumie. Apud græcos aũt ĩueſtigauit primus oĩium Ta
les Mileſius olympiadis. xlviii.ãno qrto p̃dicto ſolis defectu ꝗ ſub. Haliat te rege factus ẽ
urbis cõditæ ano.clxx. Poſt eos utriuſqʒ ſyderis curſũ in ſexcẽtos anos p̃ᷣcinuit FHipparcus
mẽſes gẽtiũ dieſqʒ & oras ac ſitus locorũ:& uicos populorũ cõplexus æuo teſte haud alio
mõ qua cõſiliorũ naturæ pticeps. Viri ĩgẽtes ſupraq; mortaliũ naturã täatorũ numinũ lege
deprehẽſa: & miſera hoĩm mẽte abſoluta ĩ defectibus ſtellage ſcelera:aut mortẽ aliquã ſyde
rũ pauẽtes. Quo ĩ metu fuiſſe Sterſicori & Pindariuatũ ſublimia ora palã ẽ deliꝗo ſolis:&i
luna ueneficia arguete mortalitate: & ob id crepitu diſſono auxiliante. Quo pauore igna-
rus cauſæ Nicicas athenieſiũ impator ueritus claſſe portu educere: opes eéorũ afflixit. Ma-
Gti ĩgenio & cæli ĩterprætes rerũq; naturæ capaces argumẽti ĩpatores quo deos hoĩeſq; ui
ciſtis. Quis.n. hæc cærnẽs & ſtatos ſyderũ(quoniã ita placuit appellare)labores nõ ſuæ ne⸗
ceſſitati mortalis gemitus ignoſcat. Nũc còfeſſa de iiſdẽ breuiter atq; capitulati attĩga: ra
tione admodũ neceſſariis locis ſtrictiq; reddita. Nã neq; ĩſtituti opis taliſ argumẽrtatio ẽ:ne
q; oĩum rerũ afferri poſſe cauſas mi enkru eſt: quã conſtare in a liquibus,
Efectùs.cc.xxiii.mẽſibus redire ĩ ſuos orbes certũ ẽ.Soliſq; defectũ ds niſi nouiſſi
d ma prima ue fieri luna: quod uocãt coitũ. Lunæ aũt nõ niſi plena: ſeperq; citra quã
ꝓxime fuerit. Oĩbus aũt annis fieri utriuſq; ſyderis defectus ſtatis diebus horiſq;
ſub terra. Nec tamẽ cũ fiãt ſupne ubiq; terni:aliquãdo ꝓpter nubila:ſepius globo terræ ob
ſtante cõuexitatibus mũdi.lIntra ducentos ãnos Hiipparchi ſagacitate cõpatũ ẽ & lunæ de⸗
fectũ aliquãdo ꝗnto mẽeſe a priore fieri: ſolis uero ſeptio. Eãdẽ bis in trigita diebus ſupra
terrãs occultari: ſed ab aliis atq; aliis hoc cerni: quæc; ſũt ĩ hoc miraculo maxĩe mira:cũ cõ
uẽiat umbra terræ lunã hebetari: nũc ab occaſus pte hoc ei accidere nũc ab exortus. Et qua
nã rõne cũ ſolis exortu umbra illa hebetatrix ſub terra eſſe debeat ſemel ià acciderit: ut
occaſu luna deficeret utroq; ſupterrã cõſpicuo ſydere.Nã ut ĩ duodec diebus utrũq; ſy⸗

dus quæreretur: & noſtro æuo accidit ipeatoriug Yeſpaſianis patre.iii.filio iterum conſ.

De lunæ Motu. U- oO— Farre 8 Ca. Allir.
Vnã ſep auerſis a ſole cornibus ſtcreſcat ortus ſj pectare:ſi minuat᷑ occaſus haud du
Ibiũ ẽ. Lucere dodrãtis ſemũtias horarũ ab ſecũda adiiciẽtẽ uſq; ad plenũ orbẽ de/
traẽtẽq; ĩ diminutionẽ. Intra. xiiii. aũt ptes ſolis ſemp occultã eſſe. Quo arg umẽto
aplior errãtiũ ſtellarũ quã lunæ magnitudo colligit quãdo illæ & a ſeptenis ĩterdũ ꝑtibus
emergãt. Sed altirudo eogit minores uideri ſicut affixas cælo ſolis fulgore interdiu nõ cer
ni: cũ æque die ac noctu luceant idq; manifeſtũ fiat defectus ſolis: & præaltis puteis.
Errantium Motus Et Luminum Canonica. Ca. XvV.
Rrãtiũ aũt tres q̃s ſupra ſolẽ dicimus ſitas occultãtur meantes cũ eo. Exoriũtur ue
e ro matutino diſcedẽtes ptibus nunquã ãplius undenis. Poſtea radiorũ eius cõtra
Quu tegunt᷑:& ĩ triquetro a ptibus.c.xx. ſtationes matutinas faciũt: quæ & pumæ
uocàtur. mox ĩ aduerſo a ptibus.c. lxxx. exortus ueſptinos. Iterũ ĩ. c.xx. ab alio latere appro
pĩquãte ſtationes ueſptinas: quas & ſecũdas uocàt: donec aſſecutus ĩ ꝑptibus duodenis oc⸗
cultet illas: ꝗ ueſptini occaſus appellant᷑. Martis ſtella ur proprior etiã exquadrato ſetit ra
dios ab. lxxxx. partibus: unde & nomẽ accepit. Is motus primus & ſecũdus nõ agenariis di⸗
a iii

1ßehͤ ð I
Rus ab utroq; exortu. Eadẽ ſtationalis ſenis mẽſibus cõmorat᷑ in ſignis alioquin bimeſtris KWDäl
cii cæteræ utraq; ſtatiõe quaternos meſes nõ ĩ pleant. Inferiores aũt duæ occultant in coi⸗
tu ueſptino ſimili mõ: rehictoq; ſole totidẽ in ptibus faciunt exortus matutinos: atq; a lon
giſſimis diſtatiæ ſuæ mentis ſolẽ ĩſcquũtur: adeptæq; occaſũ matutino condũtur ac præte zAön
reũt. mox eodẽ ĩteruallo ueſperi exoriũtur uſq; ad quos diximus terminos Ab his retro⸗ m ſt
gradiunt ad ſolẽ: & occaſu ueſpertĩo deliteſcũt. Veneris ſtella & ſtationes duas matutinã wi
ueſpertinãq; ab utroq; exortu facit a longiſſimis diſlãtiæ ſuæ finibus. Mercurii ſtationes
breuiore mometo ꝗᷓ ut deprehẽdi poſſit. Hæc ẽ luminũ occultationũq; rõ pplexiore motu ik
mulciſq; ĩuoluta miraculis. Si guich magnitudines ſuas & colores mutãt: & eædẽ ad ſepte⸗ tnan 8
trionẽ accedũt: abeũtq; ad auſtrũ: terriſq; ꝓpriores aut cælo repẽte cernunt. In ꝗbus aliter gim
multa quã priores tradituri fatemur: ea quoq; illorũ eſſe muneris. ꝗ primi quærẽdi uias de elnile
moſtrauetũt. Mõ ne quis deſperet ſecula pfiſcere ſẽper pluribus de cãis hæc oĩa accidunt leh
Prĩa circulorũ ẽ:quos græci abſidas ĩ ſtellis uocant etenĩ græcis utẽdũ erit uocabulis. Sũt nſime⸗
auũt hi ſui cuiq; earũ:alliq; ꝗᷓ mũdo.quoniã terra a uerticibus duobus quos appellauerũt po cdlern
los cẽtrũ cæli ẽ nõ ſigniferi obliq; ĩter eos ſiti. Oĩa aũt hæc cõſtat rõe circini ſẽper ĩdubita eroau⸗
ta. Ergo ab alio cuiq; cẽtro abſides ſuæ exurgũt. Ideoq; diuerſos habẽt orbes motuſq; diſ ſpenin⸗
ſmiles qm ĩteriores abſidas neceſſe ẽ breuiores ee. SSaa nerorl
Quare gag alias altiqra: alias inferiora uideantur. Ca. XVI. mehi
Git᷑ arrebertd abſides feiſne ſũt.Saturno ĩ ſcorpiõe:loui ĩ uirgine:Marti in ſgreli
i leone: Soli ĩ geminis. Veneris ĩ ſagitario: Mercurio ĩ capricorno: mediis oĩ um ꝑti Egrecl
bꝰEt ecõtrario ad terræ cẽtrũ humilliæ atq; pxie. Sic fit ut tradius moueri uideat: duo ppe
xũ altiſſimo âbitu ferũt᷑. Nõ ꝗa accelerẽt tardẽt ue naturales motꝰqui certi ac ſinguli ſũt il Aexon
lis: ſed ꝗa deductas ab ſũma abſide lineas coartari ad cẽtrũ neceſſe ẽ ſicut ĩ rotis radios.Itẽ⸗ Andeck
q; motus alias minor cẽtri ꝓpĩquitate ſẽtitur. Altera ſublimitatũ cã. qm a ſuo centro abſi⸗ rupi
dias altiſſimas habẽet i aliis ſignis. Saturnus ĩ libræ pte uiceſima. Iupiter câcri. xv. Mars ca⸗ ded
ricorni.xxviii. Sol arietis. xxix. Venus piſciũ. xvi. Mercurius uirginis.xv. Luna tauri iiii. ſervi⸗
ertcia altitudinẽ rõ coeli mẽſura nõ eirculi ĩtelligit᷑ ſubire eas aut deſcẽdere ppfũdũ aeriſ ron
oculis exiſtimãtibꝰ. Huic cõnexa latitudinũ ſigniferis obliquitatibuſq; cãa e. Per hũc ſtellæ Lual
Is dixiĩus errãtes ferũt. Nec ali ud habitat᷑ ĩ terris ꝗᷓ qd illi ſubiacet.Reliqua a polis ſqualẽt. 1e N
Veneris tãtũ ſtella excedit eũ binis ptibꝰ. Quæ cã ĩtelligit᷑ efficere ut qdã aĩalia & ideſertis bram
mũdi naſcãt᷑. Luna quoq; p totâ latitudinẽ Eius uagat᷑: ſed oĩo nõ exccdens eũ ab iis. Mer⸗ nisne
curii ſtella laxiſſime: ut tñ eduodenis ptib(tot. n. ſũt latitudĩes)nõ aplius octonas peret ne ceyes
cq; has eꝗᷓliter. Sed duas medio eius: & ſupra. iiii. i fra duas. Sol deĩde medio fert᷑ ĩter duas ꝑ nocke
tes flexuoſo draconũ meatu ĩ æqualis. Martis ſtella. iiii. medias. louis mediã & ſuꝑ eã duas. fabul⸗
Saturni duas ut ſol.Hæc erit latitudinũ rõ ad auſtrũ deſcẽdẽtiũ aut aglonẽ ſubeũtio.Hac busch
oſtare & tertiã illà a terra ſubeũtiũ ĩ cælũ.Et pariter ſcãdi eã quoq; exiſtimauere pleriq; fal nünun
ſo. Qui ut coarguãt᷑ apiẽda ẽ ſubtilitas ĩmẽſa. & oĩs eas cõplexa cãs. Cõuenit ſtellas ĩ occa⸗
Iu ueſptino pxias cẽ terræ & latitudĩe & altitudĩe: exortuſq; matutios ĩ mitio cuiuſq; fie
ri. Statiões ĩ mediis latitudinũ articulis: quæ uocãt ecleptica:pinde cõfeſſũ ẽ motũ augeri
ꝗdiu ĩ uicino ſint terræ cũ abſcẽdãt ĩ altitudinẽ:minui.Quæ rõ lũæ ſublimitatib maxime
approbatur. Aeq; non eſt dubium in exortibus matutimis etiam numerum augeri: atq; aſta millur
tionibus primis tres ſuperiores diminui uſq; ad ſtatiões ſecundas. Quæ cum ita ſint:mani Atumne
feſtum erit ab exortu matutino latitudines ſcandi: quoniam in eo prim um habitu inci⸗ riondi
firptiu adiici motus.In ſtatiõibus uero pmis ac altitudĩe ſubire. qm tũ pmũ ĩcipiãt detra Lerrun
i neri: ſtellæq; retroire. Cui? rei rõ pruati redẽda ꝑcuſſæ ĩ qua dixiĩus pte & triagulo ſo ☚
lis radio ĩhibẽtur rectũ agere curſũ: & ignea ui leuãt᷑ ĩ ſublie. Hoc nõ ptinus ĩtelligi põt ſonten
uiſu noſtro. ideoq; exiſtimãtur ſtare: unde & nomẽ accepit ſtatio. Progredit᷑ deĩde eiuſdẽ min
radii uiolẽtia: & retroire cogit uapor repercuſſas. Multo id magis ĩ ueſptĩo eage exortuto mnncs
,r0 ſole aduerſo: cũ ĩ ſũmas abſidas expellũt᷑:minĩeq; cernũt᷑:qm altiſſime abſũt:& minimo lbcii
ferütur motu: tãto minores cũ hoc ĩ altiſſimis abſidũ euemt ſignis. Ab cxortu ueſpertio encck
Altitudo deſcétitur partius iã ſe minuẽte motu nõ tñ añ ſtatioes ſecũdas augẽte cũ & alti
rudo deſcẽdit᷑ ſuperueniẽte ab alio latere radio: eodẽq; ui rurſus ad terras deprimẽte: que
ſubſtulerit ĩ cœlũ ex priore triquetro. Tàtũ ĩtereſt ſubeãt ne radii an ſuperueiãt. Multoq 3
adem magis inueſpertino occaſu accidõt.Hæe ẽ ſuperiorũ ſtella& rõ. Difficilior reliquaꝶ

. oli ru erratium. „ . Darti
vn binehte & a nullo ante nos reddita. . Carſolie⸗ Haer er Veneris ſtella nuꝗᷓ loglus xui parti
et Vlmhelirs „ —7— di tur cu 1i Ue 5 Ie iprocet. CGuer d .
lrrenc, igitur dica tra eas ad ſolẽ reciprocèt. 54
SSZ Rimũ i.xx. à ſole abſcedãt. Sæpe ci e: qᷣtũ ſuperne pdicta
.XX. à ſole a AEDS ERIA. a e: qtü ſuperne pe
ns p bus. Nercuri it ĩfra ſolẽ ſitæ: tãtũq; eirculis earũ lub ren e itudinem
Iten ε abſidas: ut ĩ fra ſolẽ ſi ià curuatura abſidũ ibi non habet longi ud .
tur N utra lius:quoniã curuatur 5 ines: ac ſpatia longi
bünn rũ: & i nõ poſſunt abeſſe ampliu odũ ſtatuũt abſidũ ſnaruͦ margines ac ſp eriel
oi ⸗ — lo ſimili ratione admodũ ſi „ſt⸗ d xlvi. & ad partesxx. per 2
ms muni ..———— ben t eni curno lenper . quoq; eaꝑꝶ moueri: nund
Cuni ſhnorer tudinis la 1o canonica fallit. Naq; app t latere: tũ & ſtellæ ad lon⸗-
Niee. mo uero. Sed ratio c ipſã eius icidere margiĩe alterutro — ibus: & ipſeę
Meroremont unt: amo ue⸗ in partẽ ipſãa eius iĩcider ines totidẽ partibus: & ipſe
. . 1t ſolẽ.Itaq; cũ P .1à1 „ li cũ citra fuere mag „ — E I
MRadlen⸗ tranſeã . lla peruenire itelligitur: Fiinc & ratio motuũ cõuer
Rehne. iſſima ſua iĩterualla p EH iq; extremitas ſũmas. Hir ie lilæ àa terra al
ngbrs re Siſſima ſu edũtur: cũ illa ſeper utriq; extre ſpertino: hæ tardiſſimæ. Illæ a .
reclince derns! nperiores. n. celerime ferũtur ĩ occaſu la ſicut in illis ppinquitas.
e. telligicur. Superior 1* Etur: hæ cũ ociſſime. Qui . ritatẽ ĩcipiũt:hæ
SS re ſunt:cũ tardiſſine mouẽtur: no minuere celeritatẽ ĩcipiũt: hæ
+ . c:cu tar . tu matutino m
Nochris riſſune abſunt: irculi. Ille ab exor ſpertinã. Veneris a ue⸗
dul di ſta ĩ iis extremitas circ exe tina uſq; ad ueſpertinã. 3 erIs à
l accelerat:ita 11 nt a ſtatione matu S dere. Altitudinem
Welauenitd e.Illæ retro curſũ 8RuN à ino latitudinẽ ſcandere. Er
r uero augere. inâ. ĩcipit aut ab exortu maturti Itiſſima. Digredi
iſeger iendn erri b matutinã.ĩcipit au . ĩ occaſu matutino & alti 41SI ð
cher ſpertina uſq; a . tutina ociſſima ĩ occ jdem irei ſiinulcz alticadine
Gmdlllg c ſolem ĩſequi a ſtatione ma ino retro quidem ire: ſimulq; n
nero ac lolein iiequi. inuere ab exortu matutino r 4 ab exortu maturtio
— ſtudine: otuq minuer . ll troq; mõ ſcanderea 11
autẽ latitudine:m ina. Mercurii rurſus ſtella u ji iterual 6ſiſtit: quadri
ſe ueſpertina. Merc d.xv. partiũ ĩterualum c . W
i igredi a ſtacioe ueiß lo: ↄſecutoq; ſole ad. xv. partt. aſu ueſpertĩo uſq;
Poie Myrei dig . ſtudie a ueſpertĩo:9 P1 ditur ab occaſu ue P Uig
eENI d di uero latitudĩie. : dit: retroq; grad eris
NrCl igredi 1 b altitudine deſcẽdi ſubire deſcendunt. Veneri
Maisciumgt d e ĩmobilis. Mox ab a idẽ diebus quod ſubire icendunt.
it⸗ uo ꝓpe ef ſq; hæc & Iluna totidẽ . igrediunt᷑. Martis etiam qua
mmen ute: matutinũ. Tantũq; is duplicato digrediunt. e . ⸗
lſ ad exortũ ib? ſubit: rurſus Saturni & Iouis dup ſolis nituntur ẽt
rimuiinl decies & plurib ſubit: rurſus d ratio euidẽs. Nam quæ ĩ ſq;: ꝗbus ipſa
* Indecl Panta naturæ uarietas. Sed r oſſunt ſecreta naturæ legeſq;: ꝗbus ip
öndts druplicato. Lanta ẽ na . ius circa hæc poſſunt ſect e B id ſta
rxup mplius circa Poltune 1 abil rſus nunquãâ i
wormd M/ deſcẽdunt egere.Mu . ius eſt maxie in 8 inumerus ſexã
sd. re s ſydere cu ibus diſcreto. Quinume
i Mmas ſexruiat: exẽpli gratia. In Mmarti d Ix. parti US — Sis ſimul ede
i . ror. triquetro „ ſignis tantũ cãcri & leõ in .
um wonä. ionẽ facere. Iouis ſydere ſi ĩ duobus ſig orfe ij In li
UUümelm Klone . . Nec exortus niſi ĩ Ccreberie i UIrgine. In li
opfitür ũdi efficit formas. Nec exor ſpertĩos raros facere: creberi .
e, e ii ue us ĩpiſcibus ex i leone. Retrogradu Re
erbückela re. Mercurii uero lydus 1pilci atio:rariſſimos ĩ leone.Rei 8 i nullo alio ſigno fa
e l 1 ri tẽ matutinos ĩ aqu 16 bis coitum cũ ſole ĩ nu 5118
olstaimkt, bra matutinos. I 5citra. xxv. partẽ Luna pmamq; eadẽ die uel
deſe js ń fieri ancro uero nô citra.X . nouiſſimam uero pm Pes . .
mäldeleran ms no fieri. In c —10 . „ ſa ittario tantũ 1 li ontingit.Et ide
nd 2 enn, U: C aliqũ in ſag ⸗ paucis mortaliũ c 8it. Et 1
u bi Men cere qᷓ geminis. Nõ coire ſpici.ld quoc; p imuũ die⸗
eu di r. — — ariete conſpici 1. tis cum plurimũ
S nodte nullo lo neciehé comparere in orlo⸗ Sntule ant⸗, eneris. xxix. aũt cum mi
fentinenta fabula cernendi lynce itẽ cum minimũ denis pertractis
Zirans bus axx: loni:-xxxviaute 6 cinn plurimum. xvii. c XVIII .
26grtoft imum. Iii, mercurii. xiii. . ”õäo unt:ĩ qua
u umnmn Quæ ratio sblore⸗ anttenneratzſiquidern earum nailir ucdinem rrahuntii eir⸗
e Neng! j itudinum te . alibet alieni
siod Olores ſubeundo:tingitq; appropinꝗ ſus in honorẽ.Sol atq; cõ⸗
nkalmen⸗ in aera uenere lu 90 ior in ruborem. Ventoſusi .
cite E rum acià uenefe llorẽ. Ardentior in ri 1. Ve dem cuiq; color e
Nincilci Frigidior in pallorẽ. tra in obſcuritatẽ. Suus quidem
Mar culus Frig bitæ a terra in obſcuri ens. Mercu
e, uſſuræ abſidum extremæ qu e. Lucifero candẽs. Veſp iſie
miſſuræ abſidt clarius. Marti igneus. ians. EHiis cauſis connexo uiſu
Cd . § ndidus.loui clarius. ä uritur ardens poſtea radians. Kii . OII.
iact atutno caà Soli cũ uritur ardens p 1ẽ circa dimidios orbes
gend io radians. Lunæ blandus. So do multitudo conferra ĩ ẽ circa migg ſh
DCTNENN. arum quæ cœlo con s. Modo raritas ut ugitte Et ipſa autẽ
Pabicu M &e Re leniter illuſtrante eas. . . rſtringente noſtros. t 15
☛ lunæ placida nocte le dictarum radii uiſus perſtrin tera iflexos
icigii c olis ſupra ue dict: ie differentias ſentit hebetante cæ tie
eng ſeandenes aut cumm Eo radkorung haud dnbis diſferenn etunt ictus. Itaq; in quadrato ſo
ine lune d Sonmusxftate eos preterquã ubi redlerSolozdi aüt in aduerſe:rucſ uſq; minuẽs eaſ ..
alun ertiuias ies pibus edit interuallis ſimili SS ritio Ca. uno⸗ ſcé de, G „Rl
e mn dem e 860Ks mndrus & dierum i lang. bis æ&quata noctæ diei uerne Sautlnoꝛi 54 l, I⸗
ſei ſt ipſe quattuor differẽtias ſetis ac libræ. bis permutatis ſp E i⸗ .
n eſe Ol aũt ipſe ꝗ octauis in ptibus arietis ac li itio totidi ptibus cancri in
giteclt ſtrũ incidens terræ rr da oln Reocti⸗ uero ſolſtitio to a iiii
rnent QLiei bruma octaua ĩꝑ X
4 4 — .
Mir
lurmh

Awe, 6 — . ero obliqua eciore tranſeũt ſpatio. Quare Ioui fulmĩa a

Goain

2è

N⸗ e, reſe

4 Pe⸗= 9. — Prg

æqualitatis cauſa obliquitas eſt ſigniferi: cũ pars æqua mundi ſuper ſubterq; terras oĩbus
fiat momẽtis. Sed quæ recta in exortu ſuo cẽſurgũuũt ſigna longiore tractu tenẽt lucẽ:quæ
ulmia aſſignent. Ca. XX.
Atet pleroſq; magna cœli affectione cõpertũ a prĩcipibus doctrine uiris ſupernog⸗

6.α . . . „ 2. . . R—— —. . .
ſraad p trriũ ſyderũ ignes eſſe:qui decidui ad terras fulminũ nomẽ habeat. Sed maxime ex

iis medio loco ſiti: fortaſſis quoniã ↄtagiũ nimii humoris ex ſuperiore circulo:atc

ardoris ex ſubiecto p hunc modũ egerat.ldeoq; dictum louẽ fulmia iaculari. Ergo ut e fſa

grante ligno carbo cũ crepitu: ſic a ſydere cæleſtis ignis expuitur præcita ſecũ afferens: ne

abdicata quidẽ ſui parte indiuinis ceſſante operibus. Idq; maxie turbato fit aere: quia col

lectus humor abundantiam ſtimulat: aut quia turbat quodã ceu grauidi ſyderis partu.
Irr gy T2 Unterualla ſy derum. Ca. XXI.
i unge uiginti ptes: quãtũ lunã ip̃am a terra ꝓdiderũt. Pythagoras uero uir ſagacis
animi a terra ad lunã. cxxv. milia ſtadiorum eſſe collegit. Ab ea uſq; ab ſolẽ duplũ
de ad duodeci ſigna triplicatũ.ĩ qua ſententia Gallus Sulpitius noſter fuit.

Hee De ſiderum muſica. Ca. XXII.

na. Ab ea ad Mercurium ſpatii eius dimidium & ab eo ad Venerem. A. qua ad ſo⸗-
lem ſeſcuplum.A ſole ad martẽ tonũ.i.quantum ad lunam a terra.Ab eo ad louẽ

dimidi um:& ab eo ad Saturnũ dimidium & inde ſeſcuplum ad ſigniferum. lta ſeptem to⸗

nos effici: quam diapaſon harmoniam uocant: hoc eſt uniuerſitatem concentus: In ea Sa⸗

da magis quam neceſſaria ſubtilitate. .
De mundi geometria. q N⅓ Ca. XxXIII.
Tadiũ.cxxv.noſtros efficit pſſſus hoc ẽ pedes ſexcentos.xxv. Poſſidonius non mi/

nus.xl. ſtadiorũ a terra altitudinẽ eſſe in qua nubila ac uenti nubeſq; pueniant. In

de purũ liquidũq; & ĩ pturbatæ lucis aerẽ. Sed a turbido ad Iunã uicies cẽtũ ſtadio⸗

rum. Inde ad ſolẽ ꝗnquies milies. Eo ſpatio fieri ut tâ ĩmẽſa eius magnitudo nõ exurat ter

ras. Plures aũt nõ ingentis ſtadiis in altitudinẽ ſubire prodiderunt. Incõperata hæc & inex

tricabilia: ſed tã ꝓpdẽda quã ſũt prodita. In ꝗs tamẽ una ratio geometricæ collectiõis nũquã
fallacis poſſit nõ repudiari:ſi cui libeat altius iſta ꝓſequi. Nec ut menſuratid. n. uelle pene
dementis otii ẽſed ut tantũ cõiectãti ai o cõſtet exiſtunatio. Nam cũ trecẽtis. x. & fere ſex

partibus orbis ſolis ex circuitu eius patere appareat circulũ per quem meat ſemperq; dime
tiens tertiã partẽ ambitus: & tertiæ paulominus ſeptima colligat: apparet dempta eius di⸗
midia:quoniã terra centralis interueniat. Sextã uero partẽ huius imenſi ſpatii quod circa
terrã circuli ſolaris animo cõprehenditur ĩ eſſe altitudinis ſpatio. Lunæ uero duodecimã:
quoniã tanto breuiore quã ſol ambitu currit. Ita ferri eã in medio ſolis ac terræ Mirũ quo
procedat improbitas cordis humani paruulo aliquo inuitata ſucceſſu. Sicut in ſupradictis
occaſionẽ impudentiæ ratio largitur: auſiq; diuinare ſolis ad terram patia. Eadem ad cælũ
agunt:quoniã ſit medius ſol: ut protinus mundi quoq; ipſius menſura ueniat ad digytos.

Quantas enim dimentientes habeat ſeptimas: tãtas habete circulũ duo & uigeſſimas: tanꝗᷓ

plane a perpendiculo menſura cæli conſtet. Aegyptia ratio quà Petoſiris & Necepſos oſtẽ
dere. ſingulas partes in Ilunari circulocut dictum eſthminimo. xxxiii. ſtadiis paulo amplius
patere colligit. In Saturni ampliſſimo duplum. In ſolis quem mediũ eſſe diximus utriuſq;

menſuræ dimidium. Quæ computatio plurimum habet pudoris quoniam ad Saturni cir⸗
AWn, culum addito ſignifier ipſius interuallo nec numerabilis multiplicatio efficitur.

„ DHDDe repentinis ſyderibus. Ca. XXIIII.
Eſtãt pauea de mũdo. Nãq; & ĩ ipſo cælo ſtellæ repente naſcuntur plura eage genera.

De cõetis & cæleſtibus ꝓdigiis: natura & ſitu & generibus eog. Ca. XXV.
Ometas græci uocant:noſtri crinitas horrentes crimine ſanguineo: & comarũ mõ'

I uertice hiſpidas.Iidẽ pogonias quibus ĩ feriore ex parte ĩ ſpeciẽ barbæ longæ pro

mittit᷑ iuba. Acõtiæ iaculi mõ uibrat᷑ ociſſimo ſignificatu.Hæc fuit de ꝗᷓ quito ↄſu

latu ſuo Tyberius ĩpatori Cæſar pᷣclaro carmie pſcripſit ad hũc diẽ nouiſſime uiſam. Eaſ
dẽ breuiores & in mucronem faſtigiatas xiphias uocauere:quæ ſunt oĩum palidiſſimæ: &

Nterualla quoq; ſyderũ a terra multi ĩdagare tentauerũt. Et ſolem abeſſe a luna:
FEFEqd Pytagoras interbum ex muſica ratione appellat torum quãtum abſit a terra lu

turnum Dorio moueri.Mercurium phtongo. Iouem. Phrygio. & in reliquis ſimilia iucun

1arose ⸗
pus lpech
tut faces
comeres.
oſteden⸗
tata in h-
tenrurl
modo⸗al
mariwe
pemmini cea
Khybern
Loyptipe
quo tor
leriſq; c
dusacho
ſtro uero
depneio⸗
iusſtelle
ismul
dirionis
Venena!
loco col
eeo
(olegn
yduse
Qauncd
dicirc
apitis
cbch
fuic.Su
niAli
nbus o
i
plusfier⸗
Uare poſte
004 q
nungſh
necücti
decidütn
Gino tra
nenſibus
olsere
weitgun
Piocit
4è“
f den
„ G.
tigonnigs⸗
nunene
erane lli .

⸗ geke

Pterm Clbe
Crle
“ A.
ulupeme
d manineer
Ne chenlon
ionecl
ferendne
eer:ül
denspartu.
MI.
mebelelun
emit ſanis
Goll. n
tuit.
W.
dſ⸗ %
n AANAAl,
„Aeon loi
centuslnen
is ſminn ian
W.
dowöenun
?õ
„ 4. 2 lorn „
NNun
is
a

”
cN N Ef
Dlar N8 9

9

4
Umr.

* .
0 n 0
wolo wol

1
mung unch
nmnid⸗

c,
mnepn⸗
C N
4
ubrloſetl
6 Uito⸗/
geige
eun

Gtiſm

dictos defectuſq; & multa alia noſci. De flamina cæli. — Ca.

II.

quodã gladii nitore: ac ſine ullis radiis: quos chriſeus auro noje ſimilis: colore autẽ electo

raros e margine emittit. Pitheres doliorũ cernit᷑ figura ĩ cõcauo fumide lucis. Ceratias cor

nus ſpecit haber qualis fuit cũ Sræcia apud ſalamina depugnauit. Lipades ardetes imitan
tur faces. Hippeus eqꝗnas iubas celerrimi motus: atq; in orbe circa ſe euntis. Fit & candidus
cometes argenceo crine ita refulgẽs ut uix cõtueri ſiceat: ſpeciæq; humana dei effigie mn ſe
oſtẽdens. Fiũt & hitti uillorũ ſpeciæ & iuba aliqua circũdati. Semel adhuc iubæ effi gies mu

tata in haſta eſt olympiade cẽteſimaoctaua: urbis anno.ccclxxxxviii. Breuiſſimũ quo cerne

rentur ſpatiũ ſeptẽ dierũ annoratũ eſt: longiſſimũ octoginta. Mouent᷑ autẽ alii errantium
modo:alii ĩmobiles hærẽt. Oẽs ferme ſub iplſo ſeptetrione aliqua eius parte non certa: ſed
maxime in cãdidã: quæ lactei circuli nomẽ accepit. Ariſtoteles tradit & ſimul plures cerm
nemini cõpartũ alteri quod equidẽe ſcĩa. Vẽtos aũt ab iis graues æſtuſq; ſignificari. Fiunt
& hybernis mẽſibus & in auſtrino polo: ſed ibi citra ullũ iubat. Diracq; cõperta æthiopũ &
ægypti populis: cui nomẽ æui eius rex dedit Typõ:ignea ſpeciæ: ac ſpire mõ in torta: uiſu
quo totuo:nec ſtella uerius ꝗᷓ quidã igneus nodus. Spargũtur aliqũ & errãtibꝰ ſtellis cæ
reriſq; crines. Sed cometes nunꝗᷓ in occaſura parte cæli eſt. Terrificum magna ex parte ſy⸗
dus ac nõ leuiter piatũ ut ciuili motu Octauio cõſuſe.Iterũq; Põpei & cæſaris bello. In no
ſtro uero æuo circa ueneficiũ quo claudis Cæſar imperiũ reliꝗt Domitio Neroni: ac dein⸗
de pncipatu eius aſſiduũ ꝓpe ac ſæuũ. Referre arbitrãtur in quas pates ſe ſe iaculet᷑ aut cu
ius ſtelle uires accipiat: quaſq; ſimilitudines reddat: & ꝗbus in locis emicet. Tibiarũ ſpecie
artis muſicæ portẽdere. Abſcenis aũt moribus in uerẽdis partibus. Signorũ ingenii & eru⸗
ditionis triquerrã figurã quadratãâue parib? angulis ad aliquos perẽnmiũ ſtellarũ ſitus edũt
Venena fundere in capite ſeptẽtrionalis: auſtrinæ ue ſerpetis. Cometes in uno rotiꝰ orbis
loco colitur in tẽplo romæ ad modũ fauſtus Diuo Auguſto iudicatus ab ipſo: qui incipiẽ
e eo apparuit ludis: quos faciebat ueneris genitricis nõò multo poſt obitũ patris. Cæſaris ĩ
collegio ab eo inſtituto. naq his uerbis id gaudiũ prodidit. Iis ipſis ludorũ meorũ diebus
ſydus crinitũ per ſeptẽ dies in regione cæli ſub ſeptẽtrionibus eſt cõſpectũ.ld oriebat᷑ cir/
ca undecimã horã diei: clarũq; & oĩb terris cõſpicuũ fuit. Eo ſigno ſignificari uulgus cre
didit Cæſaris aĩ am ĩter deorũ ĩmortaliũ numina receptã: quo noie id inſignæ ſimulacro
capitis eius quod mox in foro cõſecrauimus adieſtũ eſt. Hæc ille in publicũ.Interiore gau⸗
dio ſibi illũ natũ ſe lec in eo naſci ĩterprætatus eſt & ut uerũ fateamur: ſalutare id rerris
fuit.Sũt qui & hæc ſydera ꝑpetua eſſe credãt: ſuoq; ambitu ite: ſed nõ niſi relicta a ſole cer
ni.Alii uero qui naſci humore fortuito & ignea uũ: ideoq; ſolui. EFipparchus deſy de/
xibus per exẽpla hyſtorica: faces: lampades: trabes: bolides: & caſma cxli. Ca. XXVI.
Deem biipparchus nunꝗ ſatis laudatus: ut quo nemo magis approbauerit cognatio
i nenm cũ hoiĩe ſyderũ: aĩaſq; noſtras partẽ eſſe cæli nouã ſtella & alia in æuo ſuo geni
ta depræhẽedit: eiuſq; motu qua die fulſit ad dubitationẽ eſt adductus: an ne hoc ſe
plus fieret: mouerẽturq; & eæ quas putam' affiæas. Idẽq; auſus rẽ etiã deo ĩ probaà annume
rare poſteas ſtellas: ac ſydera ad normã expãgere organis excogitatis: per quæ ing ulorũ
loca atq; magnitudines ſignaret: ut facile diſcerni poſſet ex eo:nõ mõ an obirẽt:naiceren/
turq;: ſed oĩno aliqua trâſirent mouerẽturue. Itẽ an creſcerẽt minuerẽturq; cælo in hæredi
tate cũctis relicto:ſi quiſꝗᷓ qui rõnẽ eã caperet ĩuẽtus eſſet.Emicãt & faces nõ niſi cauſam
decidũt uiſæ. Qualis Germanico cæſare gladiatoꝶ ſpectaculũ edente p̃ter ora populi meri
diano tranſcurrit. Duo genera earũ. Lapades uocãt plane faces alterũ bolidas: quale muti/
nenſibus malis iuſſum eſt. Diſtaut quod faces ueſtigia longa faciunt priore ardente parte.
Bolis uero perpetua ardẽs lõgiorẽ trahit limitẽ. Emicãt & trabes ſimili modo quas docos
uocãt quales cũ lacedemonii claſſe uicti imperium græciæ amiſere. Fit & cæli ipſius hiatus
quẽ uocãt chaſma. De cæli coloribus. QCa. XXVII.
It & ſanguinea ſpẽ:quo nihil terribilius mortaliũ timori eſt. Incẽdium ad terras ca
f qens ĩde ſicut olympiadis cẽteſimæ ſeptimæ anno tertio cũ rex Philippus græciam
quateret. Atqui hæc ego ratis tpibus naturæ ut cætera arbitror exiſtere: no ut ple⸗
riq; uariis de cauſis quas ingeniorũ acumẽ excogitat. Quippe ingentiũ malorũ fuere præ
nuncia. Sed ea accidiſſe nõ ꝗa hæc facta ſunt arbitror: uerum hæc ideo facta quia incuſura
erant illa raritate timorẽ. Occultã autẽ eorum eſſe rationẽ: ideoq; nõ ſicut exortus bra⸗
△

LIBER.
Ernunt & ſtelle cũ ſole totis ciebꝰ: plerũq; & circa ſolis orbẽ ceu ſpẽ coronæ & ue
e ſi coloris circuli. Qualiter auguſto Cæſare in prima iuuéta urbẽ intrãte poſt obitũ
atris ad nomẽ ingens capeſiendum. De coronis cele ſtibus. Ca. XXIX.
1 „ „ Xriſtũt exdẽ cornone circa lunã & circa nobilia aſtra cælo quoq; inhærẽtia. Cicca ſo⸗
p. = Alen Cvall. & lem arcus apparuit. L. Opimio. iii. Qu. fabio. ii. conſ. orbis. LPortio. Nl. Ac.ilio.
2 ?M De circulis repentinis. Ca. XXX.
Irculus rubri coloris. L. lulio. P. rutilo conſ.fiunt prodigioſi & longiores ſolis de/
fectus qualis ociſo dictatore. Cæſare & antoniano bello totius pene anni pallore
continuo. Plures ſoles. veſrrnn Ca. XXxXI.
e T rurlſus plures ſoles cernuntur: nec ſupra ipſum nec infra ſe: ſed ex oblico nunꝗᷓ
iuxta nec cõtra terrã: nec noctu ſed aut oriente aut occidente. Semel in meridie cõ⸗

KLyp eus arden? ab. cc
C Cn. Mario con. aα
Intillâ e ſtella cadere:
neum fadta ſit illuxiſſe ceu nubilo diæ. Dein cũ in cælũ ſe reciperet: lIampadem factãà

ſtentum cæli. XXXV.

conlſul cũ comitatu ſuo. † De diſcurſu ſtellarum. Ca. XXXVI.
leeri uidẽtur & diſcurſus ſtellarũ nunꝗᷓ temere ut nõ ex ea parte truces uenti coria⸗
tur:& ex iis tũc pcellæ in mari terriſq;. De ſtellis caſtoribus. Ca. XXXVII.
Idi in nocturnis militũ uigiliis ĩhærere pilis pro uallo fulgurũ effigies: cæ & ãtẽnis

ex ſede mutãtes. Graues cũ ſolitariæ ueneræ: mergeéteſq; nauigia: & ſi in carinæ ima decide
rint exurẽtes. Geminæ auũt ſalutares & ꝓſperi curſus p̃ᷣnunciæ ꝗquarũ aduẽtu fugati dirã il/
lam ac minacẽ appellatãq; Helenã terik. E
in mari deos inuocant. Hoĩm quoq; capita ueſpertinis horis magno pNſagio circũfulgẽt.
Oiĩa incerta rõne & in naturæ maieſtate abdita. De aere. & Ca. XXXVII.
Arctenus de mũdo ipſo ſyderibuſq;. Nũc reliqua cæli memorabilia. Naq; & hoc ce/
h lum appellauere matores: quod alio noĩe aera: oẽ quod inani ſimile nitalẽ hũc ſpiri
tũ fundi. Infra Iluna hæc ſedes:multoq; inferior. Vt aĩaduerto ꝓpemodũ cõſtare in⸗

uis.Eadeq; quæ ſpõte nõ ſubeãt ad ſe trahũt. Decidũt ĩbres. Nebulæ ſubeũt. Siccantur am

menſo rerũ cauſas globo tendit: ſubinde per nubes cælũ aliud obtexent. uẽrorum hoc re⸗-
gnũ.Itaq; præcipua eoge natura ibi: & fenne reliquas cõplexa cauſas: quoniã & touitruum
& fulminũ iactus horũ uiolentiæ pleriq; aſſignant. Quin & ideo lapidibus pluere interim
„. Juocd uento ſint rapti & multa ſimiliter. Quam ob rem plura ſimul dicenda ſunt.
V + De Xtatis te mpeſtatibus. QCC Sð

„Ve⸗

4 ⏑ate 10 .

ſpecti in boſphoro ꝓdũtur: ꝗqa matitutino tpe durauerũt in occaſum. Trinos ſoles antiqui
Epius uidere. Sicut Sp. Poſtumio. Q. Minutio. Q. Martio. M. Portio. M. Antonio. P. Do
lobella &. M. Lepido. L. Planco cõſ. & noſtra ætas uidit Diuo Claudio principe confulatu
eius. Cornelio Orfito collega. Pluręs ſimul quãa tres uiſi ad hoc æ nunꝗ produutur.
Plures lunæ. Nrrren Sè RSl ren XXXII.
Vnæ quoq; trinæ: ut Cn. Domitio. C. F. L.Annio conſapparuere: quos pleriq; ap/
Ipellauerunt ſoles nocturnos. Dierũ lux nodte. Ca. XKXXKIII.
Vvrmen de cælo noctu uiſum eſt. C. Cecilio. Cn. Papyrie cõſ. & ſæpe alias ut diei ſpe
cies noctu luceret. Clypei ardentes. Ca. XXXIIII.

. d ortum ſintil as tranſ rrit ſolis occaſum. L. Valerio.
Wre, Ca
augeri terræ appropinquanté: ac poſtꝗᷓ in lune magnitudi/

r A ſeymel unꝗᷓ proditur. Cn. Octauio. C. Scribonio conſ. Vidit hoc licinius Scillanus ꝓp

nauigãtiũ aliiſq; nauiũ partib ceu uoca in quodã ſono inſiſtũt ut uolucres ſedem

t ob id Polluci & caſtori id nomẽ aſſ gnat: eoſq;

ʒfinitů ex ſuperiore natura aeris & terrem halitus miſcẽs utraq; ſorte confundit. Hic nubi⸗
la tonitrua & alia fulmina. Finc grãdines: & pruinæ: imbres: procellæ: turbines. Hinc pluri
ma mortaliũ mala:& rerũ naturæ pugna ſecũ. Terrena in cælũ tẽdentia deprimit ſyderum

nes. Ruũt grãdines. Torrẽt radii: & terrã in mediũ undiq; ĩpellũt.lidẽ in fracti reſiliunt: &
A potuere auferũt ſecũ. Vapor ex alto cadit: rurſumq; in altũ redit. uenti ingruũt ĩanes
idẽq; cũ rapina remeãt. Lot aĩaliũ hauſtus ſpiritũ trahit. At ille cõtra nitit᷑. Telluſq; ut ĩ⸗
ani cælo ſpiritũ infundit. Sic ultro citro cõmeante natura ut tormẽto aliquo mũdi celerita
te diſcordia accendat᷑:nec ſtare dugnæ licet: ſed aſſidue rapta cũ uoluitur. Et circa terrà im

Empeſtatũ rerũq; quaſdà ſtatas eſſe cauſas: quaſdà uero fortuitas: aut adhuc rõnis
in cõparte manifeſtũ eſt. Quis enĩ æſtates & hyemes quæq; in tẽporibꝰannua uice

inekligu⸗

eiqori

lioſl

orandine
Kümneig
Pymmbeid
tlens ert
musacc
tichtep
engl
tadirac
noneſte
.
.
l
ð
tieherd
n0 EX
c(beo
uR
equ
ceſſin
boscl
yſe
squ
gratia
quirui

Delta
lueti.
. B

Munne

t.

ſlcer

lnneſo

(din r

locä
nullven

Netnſt

derohlicomn
mſola mini

lcee gennn
2 e
1s Meng,
4 AM
