a
nwſneß
ggelnn
tendasin
Aurt
hite
Veru ſe

molert⸗

ſwien

==

rin lnien

zun n
oonglich/
iolro

E——
—

” ð?

XVII.

nõ ſit: ignes ĩ medio fieri ante menſes duos: nec mii poſt hymbres T his ſeri.Altitudinẽ ea⸗
rũ ĩ argilloſo aut duro ſolo triũ cubitorũ eſſe in quaq; partem. In prunis palmo amplius: &

ubiq; camĩata foſſura ore ↄpreſſiore ſint. Nigra uero terra duo cubita & palmũ ꝗaratis an

gulis. Eadeẽ menſura græci autores cõſentiut: nõ altiores quino ſemipedes eẽ debere: nec
hlitiores duobus pedibus. Nuſꝗ uero ſexqu ipode minus alto: quoniã ĩ humido ſolo ad uici⸗
næ aquæ perueniat. Cato ſi locus aquoſus ſi

u t inquit latas pedes ternos. In feucibus imiſq;
palmũ & pedẽ:altitudine quattuor pedũ:eas lapide cõſterni: aut ſi nõ ſit perticis ſalignis ui
ridibus. Si neq; eæ ſint. ſarmẽtis: ita ut ĩ latitudinẽ ſemipedẽ trahantur. Nobis adiicieduũ ui
detur ex prædicta arborũ natura ut altius dimittantur eæ: quæ ſũma tellure gaudent: tanꝗᷓ

fraxinus: olea. Hæc & ſimilia quaternos pedes oportet demitti. Cæteris ſat ſi altitudinis

pedes ternos effecerint. Excide ĩquit radicẽ iſtam. Papyrus curſor ĩperator ad terrorẽ pre/
neſtinorũ prætoris. Deſtringi ſecurius eſt ſe teſte ĩ noxiũ abradi partes:quæ ſe nudauerint

rerra. Aliqui lapides rotũdos ſubiici malunt qui & cõtineant humorẽ & tranſmittant. Nõ

itẽ planos facere: & a terreno arcere radicẽ exiſtin ãtes. Clarea ſubſtrata inter utraq; ſenten

tiã fuerit. Arborẽ nec minorẽ bima nec maiorẽ trima tranſterri quidã præcipiũt. Alii cũ an/

nũ impleat Cato craſſiorẽ quinq; digytis nõ omiſit. Idẽ ſi abſtinere meridianã cæli partẽ ſi⸗

gnare in cortice: ut tranſlata iiſdẽ & aſſuetis ſtatueretur oris ne aquiloniæ meredianis op⸗
poſitæ ſolibus finderentur: & algerent meredianæ aquilonibus. Quod diuerſo affectant er

Auid uite ficoq; permutãtes in contrariũ. Dẽſiora eni folia ita fieri: magiſq; protegere fru
Rtum & minus amittere: ficũq; ſic etiã ſcãſilẽ fieri.Pleriq; id demũ cauent: ut plaga deputa

ti cacuminis meridiẽ ſpectert: ignari fiſſuris mnimii uaporis opponi:ld quidẽ in horã diei quin

tã uel octauã ſpectare maluerim. Aeque latet nõ negligedũ:ne radices mora inhareſcant: ne
ue a ſeptentrionibus: aut ab ea parte cæli uſq; ad exortũ brumalẽ uẽto flante effodiantur ar
bores:aut certe nõ aduerſæ iis uentis radices præbeantur. Propter quod emoriutur ignariſ

cauſæ agricolis. Cato omnes uentos & imbrẽ quoqʒ in tota tranſlatione damnat. Et hoc pro
derit ᷓplurimũ terræ in qua uixerint radicibus cohærere ac tota ceſpite circũlibari. Cũ ob
id Cato in corbibus tranſferri iubeat. Proculdubio utiliſſime quidẽ ſõmã terrã contentus ẽ

ſubdi. Quidã punicis malis ſubſtracto lapide nõ rũpi pomũ in arboribus tradũ. Radices in⸗
Hexas pomi melius. Arborẽ ita locari ut media ſit totius ſcrobis neceſſariũ. Ficus ſi in ſicilia
bulborũ hoc genus eſt ſeritur: ociſſime ferre traditur pomũ:neq; uermiculationi obnoxiũ.

Quo uitio nꝗ carẽt reliqua poma ſimiliter ſata. Radicũ eius magnã adhibendà curã ut exẽ

ptas appereat: nõ auulſas quis dubitet? Qua ratione & reliqua ↄfeſſa omittimus. Sicuti ter

ram circa radices feſtucato ſpiſſandã. Quod Cato primũ in ea re eſſe cenſet. Plagã quoq; a
trunco oblimi fimo: & foliis præligari pcipiens. De interuallis plantandar arborum. 1 Z , ve
1 blim Ca. XII. ͤ „.e

& umbris & ſtillicidiis: & ubi plantari debeant.
Vius loci pars eſt ad interualla pertinens. Quidam punicas & myrtos & lauros den

h ſieores ſeri iuſſerũt.In edibus tamẽ nouenis. Malos amplius paulo: uel magis etiam

pyros: magiſq; amygdalas: & ficus. Quod optime diiudicabit᷑ ramorum amplitudi⸗

nis ratio:locorũq; & umbræ cuiuſq; arboris: quoniam has quoc; obſeruari oportet. Breues

ſunt quãuis magnarũ arborũ quod in orbẽ ramos circinnẽt: ut in malis pyriſq;. Fædẽ enor

mes ceraſis. lauris. lam quedã umbrarũ proprietas. lugladiũ grauis & noxia: etiam capiti hu

mano: omnibuſqʒ iuxta ſatis. Necat germina & pinus:ſed uentis utraq; reſiſtit: quoniã & p
tecta uinearũ ratione egent. Stilliecidia pinus quercus ilicis ponderoſiſſima. Nullũ cupreſſi:
umbra minima: & in ſe circũuoluta. Eicorũ leuis quãuis ſparſa: ideoq; inter uineas ſeri non
uetantur. VImorũ leuis: etiã nutriens quæcunq; opacat. Sed attico hæc quoq; uidet e gra-
uiſſimis:nec dubito ſi emittantur in ramos.Conſtrictæ quidẽ ulmi noxiã eſſe nõ arbitror.lIu
cunda & platani quãꝗᷓ craſſa. Licet gramini credere nõ ſoli: haud alia lætius operiente toros
Populo nulla. ludentibus foliis. Pinguisaluo: ſed paſtent ſata. Vitis ſibi ſufficit:mobili fo

S lio:iactatuq; crebro ſolẽ umbr⸗ temperans. Eodẽ graui protegens in hymbre. Omnium fe⸗

re leuis umbra:quorũ pediculi lõgi.Nõ faſtidiẽda hæc quoq; ſcientia:atq; nõ ĩ ultimis po⸗/
nenda:quãdo quibuſq; ſatis umbra aut nurrix:aut nouerca eſt. Iuglandiũ gu idẽ priorũq; &

5

5
R .
7

piceatũ & abietis quacũq; attig ere:nõ dubie uenenũ ẽ. Stillicidii breuis diffinitio ẽ. Omniã

quæ proiectu frondis ita diſfundũtur: ut per ipſas nõ defluant hymbres:ſtilla ſœæua eſt. Er⸗

go plurimũ intererit hac in quæſtione terra in qua ſeremus:in quatũ arbores quaſq; alat.lã

q ii

Wo rr en

„ 6

LIBER. ⸗
per ſe colles minora quæunt interualla. Ventoſis locis crebriores ſeri cõducit. Olea tamen
maximo interuallo. De qua Catonis italica ſẽtentia c.In. xxv. pedibus minimũ:plurimũ.xxx.

ſeri. Sed hoc uariatur locorũ natura. Nõ alia maior in betica arbor. In africa uero fides pe/
nes auctores ecit. Moliarias uocari multas narrat pondere olei quod ferant annue prouen

tu. Ideo. Ixxv. pedes mago interuallo dedit undiq;: etià in macro ſolo ac duro atq; uentoſo.
Cũ minimũ xlv. Betica quidẽ uberrimas meſſes inter oleas metit. Illa inſcitiã pudedãà eſſe cõ
ueniet:& adultas inter ſeſe luctari iuſto plus:& in ſenectã præcipitare: aut plerũq; ipſfis: qm

poſuęere coarguẽtibus ĩperitiã ſuã totas excidere. Nihil eſt fœdius agricolis: J geſtæ rei pe

nitentia multo iã præſtet laxitate delinquere. ruu
Quæſarbores tarde creſcant: & quæ celeriter: & de ſabina. Ca. AllI.

Vædã autẽ natura tarde creſcũt: & in primis ſemine tãtũ naſcẽtia: & longo æuo du⸗
Aꝗq trantia. At quæ cito occidũt᷑ uelocia ſunt. ut ficus: punica: prunu: malus: pyrus: myr⸗
tus: ſalix: & tamẽ antecedũt diuitiis. In trimatu eni fere incipiũt oſtendẽtes & ante-
Ex iis lẽtiſſima: pyrus. Ociſſima omniũ cyperus & pſeudoca pirius frutex. protĩus eniĩ flores
ſemẽq; profert. Oĩa uero acelerius adoleſcunt ſtolonibus ablatis: unaq; in ſtirpẽ redactis ali
mentis Eadẽ natura & propagines docuit. Rubi naq; curuati gracilitate & ſimul procerita
te nimia defigunt rurſus ĩ terrã capita. Iterũ naſcũtur ex ſeſe repleturi omnia: m reſiſtatcul
tura: prorſus ut poſſint uideri homines terræ cauſa geniti. Ita peſſima atq; execrãda res pro
paginẽ tamẽ docui t: atq; radicẽ acquiri uiridẽ. Eadẽ autẽ natura hederis. Cato propagari
Præter uitẽ tradit ficũ: oleã: punicâ: malorũ: genera oĩa. Laurũ prunos: myrtus: nuces auel⸗
lenas: & preneſtinas: platanũ. Propagationũ duo genera: ramo ab arbore depreſſo inlſcrobẽ
quattuor pedũ quoq;ʒ: & poſt biénũ apurato flexu: plantaq; tranſlata poſt trimatũ: quas ſi
longius fere libeat: in qualis ſtatĩ aut uaſis fictilibus defodere propagines aptiſſimũ: ut in

iis tranſferatur. Alterũ genus luxurioſus: radices in ipſa arboré ſollicitudo traiectis per ua

ſa fictilia: uel qualos ramis terraq; circũpactis: atq; hoc blandimẽto impetratis radicibus: in
ter poma ipſa & cacuminatin ſũma enĩ cacumina hoc mõ petũtur audaci ingenio (arborem
aliã longe a tellure faciẽdi.Eodẽ quo ſupra bicnii ſpatio abſciſſa propagine: & cũ qualis illiſ

ſata. Sabia hærba propagie ſerit᷑ & auulſione. Tradũt fece uni aut e parietibus latere tuſo

mire ali. Iiſdẽ modis roſmarinũ:& ramo.qm neutri ſemẽ ſerũt.Rododẽedrõpꝓpagĩe & ſemie.
De ſatiõe arborũ & ĩſitiõe:& quomõ ĩuẽta ſit tenera ĩſerẽdi ĩplaſtratio. Ca. XlllI.
Fumine quocq; inſerere natura docuit raptim auiũ fame deuorato: ſolidoq; & alui te⸗
sS pore madido cũ fœcundo fimi medicamine abiecto ĩ mollibus arborũ lecticis: & uẽ
ties ſæpe tranſlato in aliquas corticũ rimas. Vnde uidimus ceraſũ in ſalice: platanum
in lauro:laurũ in ceraſo: & baccas ſimul diſcolores. Tradunt & monedulã cõdentẽ ſemina
in theſauros cauernarũ eiuſdẽ rei præbere cãs. Hinc nata inoculatio ſutoriæ ſimili fiſtula
aperiendi in arbore oculũ cortice exciſo: ſemenq; ĩcludẽdi eadẽ fiſtula ſublatũ ex alia. In fi

cis aũt & malis hæc fuit ĩoculatio antiquia. Virgiliana quærit ſinũ in modo germine expul

ſi corticis: gẽmãq; ex arbore ĩcludit. Et hactenus natura ipſa docuit. Inſitionẽ aũt caſus ma
giſter alius: & pene numeroſior ad hũc modum. Agricola ſedulus caſam ſepis munimento
cingens:quo minus putreſcerent ſudes:limen ſubdidit ex hedera. At illæ uiuaci morſu ap
prchenſæ ſuam ex alieno fecere uitam: apparuitq; truncum eſſe pro terra. Aufertur ergo
ſerra æqualiter ſuperficies: leuigatur falce truncus. Ratio poſtea duplex. Et prima inter cor
ticem lignumq; inſerendi. Timebant priſci truncũ findere. Mox inforate auſi medio. Ipſiq;
medullæ calamum imprimebant unum inſerentes. Neq; enim plures cupiebat medula ſub
tilior. Poſtea ratio uel ſenos adiicit mortalitati eorũ ex numero ſuccurrere perſuaſa per me
dia trunco lenite r fiſſo:cuneoq; tenui fiſſuram cuſtodiente:donec cuſpidatim deciſus de

ſcendar in rinam calamns. Multa in hoc ſeruanda. Primum omnium quæ patiatur coitũ talẽ?

arbor & cuius arboris calamus. Varie quoq; & non in iiſdem partibus. Sub eſt omnibus ſuc
ciis. Vitibus ficiſq; media ſicciora: & e ſumma parte conceptus. Ideo ilinc ſurculi petuntur.
Oleis circa medias ſuccus:inde & ſurculi. Cacumina ſitiunt. Facillime coaleſcunt. Quibus

eadem corticis natura: quæq; pariter foorentia eiuſdem horæ gignationem ſuccorumq; ſo⸗
cietatem habent. Lenta enim res quotiens humidis repugnant ſicca mollibus corticum du

ri. Reliqua obſeruatione fiſſura in modo fiat. Repudiat quippe aduenam inhoſpitalis du
ritia: ut in parte nitidiſſima: ne longior mulro tribus digytis: ne obliqua ne tranſlucens. Vir

iue
le
buſti
ilot
ſicumi
ſeconu
ſtinmar
guline
pliorai,
iexihe
ptinitu,
Nöbenea
huneſc
matorm
Hento⸗
Carnimiu,
Pckauen
Pltuxfa
hente uin

(Aortr
Cefunpat

leanproli
dn
tuncr
elgerr
tepons
llcempee
telnlen:
ute Efe
toaultro⸗
figonbr
Onnlpob
lenoloto
buſebe
Cotceg
wenſe
Cotkl
nnigi

lir
I mi
. lNe
ngnen⸗
nuceſtte

ſglornn
Eile⸗ Ut

muſceren

mhezli
guimann
Liceretn
tünond
ſbus
lun 9
r ſer⸗

kten ilius ex cacumine inſeri uetat. Certũq; ẽ ab humeris arborũ orientem æſtiuũ ſi pectantibus

D Turculos petendos: & e feracibus & e germine nouello: niſi uetuſtate arbori ĩ ſerãtur: li eni
dranh⸗ robuſtiores eſſe debent. Præterea ut prægnantes: hoc germinatione turgentes: & qui pare⸗
Cronen re illo ſperauerint anno. Bimi itaq; nec tenuiores di gyto minimo.lInſeruntur autem & ĩ uer
kani. li cum id agitur: ut minor altitudo I latitudinem ſe fundat. Ante omnia geminantes nite-
ieſei⸗ re conuenit:nihil uſꝗᷓ ulceroſum eſſe aut retorridum.Spei fauet medulla calami cõmiſſuræ
irgt ſi in matre ligni corticiſq; iũgatur.Id eni ſatius ꝗᷓ foris cortici æquari. Calami cxacutio me⸗
ſei dullã ne nudet: Tenui tamẽ fiſtula detegat: ut faſtigatio leui deſcẽdat cuneo tribus nõ am
plior digytis. Quod facilime contingit tinctũ aqua radẽtibus ne excutiatur in uẽto:ne cor
X. tex a ligno decidat alterutri. Calamus ad cortice uſq; ſuũ deprimatur. Ne laxetur dum de-
rnoe primitur. ue ut cortex replicetur in rugas. Ideo lachrymantes calamos inſeri non oportet.
Nrus Nõ hercule magis ꝗᷓ aridos:qui illo mo labat humore nimio cortex Hoc uitali defectu non
äme, humeſcit neq; cõcorporat. Id etià religionis ſeruant: ut luna creſcente calamus utraq; depri
Benico⸗ matur manu.Er alioquin in hoc operẽ duæ ſimul manus minus nituntur neceſſario tẽpera
iciil mento. Validius enĩ demeſſi tardius ferunt:fortius durant. Contrarium ex diuerſo:ne hiſ
Agocrnin cat nimium rima:laxeq; capiat: aut ne parum exprimat: aut compreſſum necet. Fioc maxie
ulſral præcauendũ: ut præualide acipientis trunco in mediaſfiſſura relinquantur. Quidã ueſtigio
SS fiſſuræ falce in truncis facto ſalice præligant marginem ipſũ. Poſtea cuneos figunt conti⸗
Nn nente uinculo libertatem dehiſcendi. Quædã in plantario inſita eodẽ die tranſferuntur. Si
R craſſior truncus inſeratur: inter corticẽ & lignum iſeri melius cuneo o ptime oſſeo:ne corti
onfom ce rumpatur laxato. Ceraſi libro dempto finduntur. Hæ ſolæ & poſt brumam inſeruntur:
iguul denpro libro habent ueluti lanugine:quæ ſi comprehendit ĩſitũ: putrefacit. Incolũi cuneo
Hmüutin adactum utiliſſime aſtringitur: In ſerere aptiſſimũ quã proximum terræ patiatur. nodorum
Küpern trunciq; ratio. Eminere calami ſex digytorũ longitudine non amphus debent. Cato argillæ
Scduei uel cretæ harenam fimũq; bubulũ admiſeri.atq; ita uſq; ad lentorem ſubigi iubet: idq; inz-
olaboen rerponi &: circumlimi. Ex iis quæ cõmentatus eſt facile apperet illa ætate inter lignũ & cor
ögmalti ticem:nec alio modo inſerere ſolitos:aut ultra latitudine duũ digitorum calamos dimitte
RMZ re. Inſeri autẽ præcipit pyra ac mala per uer: & poſt ſolſtitiũ diebus. I. poſt uidemiam. Oleas
Ealni⸗ autẽ & ficos per uer tantum Iuna ſitiente: hoc eſt ficca. Præterea poſt merediem ac fiue ue⸗
to auſtro. Mirum quod non contentus inſitum m uniſſe. Yt dict um ẽ: & ceſpite ab hymbre
ilid frigoribuſq; ptexiſſe: ac mollibus bifidorũ uiminũ faſcib: lingua bubulac hærbe id genus
zielli E)inſuꝑ obtegi iubet: eamq; illigari opertâ ſtramentis. Nunc autem habunde arbitretur pa
uvve leato luto libro farcire duos digytos inſito extante. Verno inſerentes tempus urget: incità
ibnnn tibus ſe gẽmis: præterqᷓ in olea: cuius diutiſſime oculi parturiũt: minimũq; ſucci habent ſub
iine cortice: niminus inſitis nocet.Punica uero & ficũ uamg glias ſicca ſint rec rcaſtinare mim⸗
e . me utile.Pyrũ uel florentem inſerere licet:& in m ii quoq; menſem protendere inſitionẽ. .
dini Quod ſi longius afferantur pomorũ calami rapo infixos optime cuſtodire ſuccũ arbitrãtur .
niNe Seruariq; inter duos hymbres iuxta riuos uel piſtinas utrinq; ſerra obſtrucos. „
aiun Dea uite inſerenda. W0 a— ſad& aäsnn & ,H„μμ⅛e4gä’ o G XV.
unimeno Itium uero in ſcrobibus ſiccis ſtramento opertos ac deinde terra obruros: u᷑ cacu⸗
Gmoni. u mine exiſtant. Cato uitẽ tribus modis inſerit. Præſectam findi iubet per medullam
u ego In eã ſurculos exacutos ut dictum eſt addi: medullas iũgi. Altero ut ii ſeſe uites cõ⸗
nirercol tingant:utriuſq; in obliquum latere contrario adraſo iunctis medullis colligari. Tertiũ ge
eiolli nusleſt:terebrare uitem in obliquũ ad medullã: calamoſq; addere longos pedes binos: atq;
vlinli ita ligatum inſitum ĩ tritaq; illitum operire terra calamis ſubrectis. Noſtra ætas correxit ut
mgarne gallica uteretur terebra: quæ excauat nec urit: quoniam aduſtio omnis hebetat: atq; ut gẽ⸗
huſet maſcere incipiens ligetur calamus. Nec Ppl us quã binis ab inſitio emmeat oculis ulmeo ui/
ucm mine alligatus: binaq; circundaretur acie a duabus partibus: ut inde potius d iſtiller h unior
—KR ꝗqui maxime uites infeſtat. Deinde cum eualuiſſent flagella pedes binos: uinc ul um inſiti in
livnu, eideretux ubertati craſſitudine permiſſa. Vitibus ſerendis nen bus dedere ab æquĩoctio au
r C tũno ad germinationis initia. Satiuæ plantæ ſilueſtrium radici us inſeruntur natura ſiccio
numgh⸗ ribus. Si enim ſatiuæ ſilueſtribus inſerantur degenerant in fertilitatem. Reliqua cælo con⸗
— ſtant: Aptiſſima inſitis ſiccitas.Huius enim remẽdium appoſi itis fictilibus uaſis modicus hu
eci mor per cinerem diſtilat. Inoculatio rores amat leues. 4 iri

z. 5
LIBER. tugt
Dee emplaſtratione. ü—— , 2v. Xyf. tmuoen
Mplaſtri ratio & ipſa ex inoculatione natauideri poreſt. Craſſo autẽ maxĩe cortici cir
e ↄuenit ſicut ẽ ficis. Ergo ãputatis ommbus ramis ne ſuccũ auocẽt. Nitidiſſima ĩ par nenelciie
tee quacq; præcipua cernatur hylaritas excpta ſcutula ita ne deſcendat ultra ferrum noocl
cortici ĩprimitur ex alia cortex par cũ ſui germinis mãma: ſic cõpage denſata cicatrici locus lclceq
nõ ſit: & ſtatĩ unitas fiat:nõ humorẽ nõ affatũ recipiẽs:nihil hominns tamẽ & luto munire heru⸗
& uinculo melius. Hioc genus nõ pridẽ repertũ uolũt qui nouis moribus fauent. Sed id etiã nenͦlte
apud ueteres græcos inuenitur: & apud Catoné: qui oleã ficũq; ſic inſeri iuſſir menſura ẽt Ahllini
præfinita ſecũdũ reliquà diligentiã ſuã cortices ſcalpro excidi quattuor digitorũ lõgitudi⸗ ficherß⸗
ne: & triũ latitudine.Atq; ita coagmentari & illa ſua intrita oblini. Eadẽ ratione & in malo. netgllan
Quidã huic generi miſcuere fiſſurã in uitibus exẽpta cortice teſſella ſurculo a latere plano nehettn
adigendo. Tot modis inſità arborẽ. Vidimus iuxta tybures tiliam onmi genere pomorum euerel⸗
onuſtà alio ramo nucibus: alio baccis: aliunde uite: ficis: pyris: punieis: molorũq; generibus. WWusnot
Sed huic fuit breuis uita. Nec tamẽ omnẽ experimẽtis aſſequi naturã poſſumus. Quidã enĩ Tlcusal
naſci niſi ſponte nullo modo queunt. Eaq; ĩmitibus & deſertis tãtũ locis proueniũt. Capa⸗ ſuencie
cſſſima inſitorũ omniũ ducitur platamis: poſtea robur. Verũ utraq; ſapores corrũpũt. Quæ mnpa
dã omni genere inſeruntur: ut ficus & punicæ. Vitis nõ recipit emplaſtra: nec quibus tenuiſ Coluntun.
ac caducus rimoſuſq; cortex. Neq; inoculationẽ ſiccæ aut humoris exigui fertiliſſima om⸗- (cdrrrti
niũ inoculatio: poſtea emplaſiratio. Sed utraq; infirmiſſima: & quæ cortice nitnntur tãtum: nnconisue
uel leui aura ociſſime deplantantur. inſerere firmiſſimũ & fœcundius quam ſerrrer. mibttet
. Exemplum huiusre. C. AXVlII. Eentggini
On ẽ omittẽda raritas unius excpli. Corellius eques romanus Aceſte genitus ĩſer- eimmchii
n uit caſtaneã ſuomert ipſã ſurculo ĩ neapolitano agro. Sic facta ẽ caſtanea quæ ab i0 Tnrnrn
non'éẽ accipit inter laudatas. Poſtea hæres eiuſde libertus corellia nãà iterũ inſeruit. te
Hæc ẽ inter eas differentia: illa copioſior. Hæc corelliana melior. Reliqua genera caſus ĩge enn
nio ſuo excogitauit: ac de fractos ſerere ramos docuit:cũ pali defixi radices cepiſſent. Mul abek
ca ſic ſerũtur.In primiſq; ficus omnibus quidẽ aliis modis naſcẽs: præterꝗᷓ talea. Optime ꝗ/ *
dẽ ſi uaſtiore ramo pali modo exacuto adigaturs alte exiguo ſuper terrã relicto capite: eoq; üͤtut
ipſo harena cooperto. Ramo ſerũtur & punica palis laxato prius meatu. itẽ myrtus. Ommiũ Mteti
horũ longitudine triũ pedũ: craſſitudine minus brachiali. Cortice diligenter ſeruato: trun huier
co exacuto. Myrtus & taleis ſerit᷑. Morus talea tantũ quoniã ĩ ulmo eã in ſeri religio fulgu eenit
rũ ꝓhiber. Qua ꝓpter de talearũ ſatu nũc dicẽdũ ẽ.Seruãdũ ĩ eo ante oĩa:ut taleæ exferati- n
bus fiant arboribus: ne curuæ: ne ſcabræ: aut bifurce ne ue tenuiores ꝗᷓ ut manũ ĩpleant:ne e
minores pedalibus ut illibato cortice atq; ut ſectura inferior ponatur ſẽper: & quod erit ab Re
as H. Gadice: accumuleturq; germinatio terra donec robur planta capiat. fun
cE, 6aιαρρ& De cultura talearũ: & quibus temporibus inſitio fi Ca. XVlIII. nnd
9 Væ cuſtodiẽda ĩ ralearũ cultura Cato iudicauerit: ipſius uerbis optime p̃cipiemus Entsk
ꝗq Taleas oleaginas quas i ſcrobe ſaturus eris: tripedaneas facito. Diligẽterq; tracto onuine
ne liber laboret:cũ dolabis aut ſecabis. Quas in ſeminario ſaturus etit: pedales faci- iniſol
to.Eas ſic inſerito:locus bipalio ſubactus ſit beneq; gluttus. Cũ taleã demittis pede taleam Clefüc
opprimito.Si parũ deſcẽdat maleo autimateola adiicito:cauetoq; ne librũ ſcĩdas.Cũ adiicis Uumewtri
palo prius locũ ne feceris quo taleã demittas: Ita melius uiuet talea. Et ubi trimæ ſũt:tũ de ueſe
niq; curæ ſint: ubi liber ſe uertet. Si ĩ ſcrobibꝰ aut ĩ ſulcis ſeras: ternas tales ponito. Eas diua Ktigi
ticato ſupꝑ terrã: nec plus quattuor digytis. Traſuerſo ſemie uel oculis ſerito. Diligẽter exi Enlmmeg
mere oleã oportet: & radices ꝗplurimas cũ terra ferre. Vbi radices bene opueris: caſcare be- Mmn
ne ne quod noceat. Si ꝗs ꝗrat qd tẽpus oleæ ſerendæ ſit: agro ſicco p ſemẽtẽ:agro læto ꝑ uer CKaann
Oliuetũ diebus. xv. ante ægnoctiũ uernũ ĩcipito putare. Ex eo die dies. xl. recte putabis. I.d nitin
hoc mõ putato. Qua locus recte ferax erit: ꝗq arida erũt & ſi ꝗd uẽtus interſtegerit ea oĩa rbregn
eximito. Qua locus feras nõ erit: id plus cocidito: aratoq; bene enodatoq;. Stirpes leues fa nprars
cito:circũ oleas autũno aplaqueato: & ſterc? adiicito. Qui oliuetũ ſæpiſſime & altiſſime mik kuuckise
cebit:is tẽuiſſimas radiceſ exarebit.radices ſi ſurſũ abibũt craſſiores fiet: & eo ĩ radices olex Deßh
niree abibũt. Quæ genera olearũ uel ĩ quo genere rerræ uiuere & ſeri debeãt ſpectariq; oli “”
ueta: diximus i ratione olei. Mago ĩ colle & ſiccis & argilia & ĩter autũnũ & brumã ſeri iuu-⸗

ſit. In craſſo aut humido aut ſubriguoa meſſe ad brumã. Quod pcepiſſe eũ africæ itelligit 45

—

W.

mulegu
öällminn
anteiloene
Aun une
e Kigeri

1n wenhn ir
Crüſginc,
eKinlo.
lnergim,
ne ponotun
beperbus
uu Quicieni
Enit,C

uniir
ubustenuit

ulmo⸗
innrurtieuum

lere⸗
M.
genmble⸗
Earebih.
nemiihut.
mnaluige
epilen Mr
10 tmeg,
tochhir g
nusOnni
lenmntun
lelgotigl
Motmi⸗
nigerde
teic

MW.
zhens
ien nn
tellezfci
Grtclen
1s Cinic⸗
eſirti le

oycdin
Diigireten

Molrtop

geti
esl .
Nlnen,

.
,
,

ſCiil,

Um,,
eſei

ℳ

RKM J XVII.
Ita ia ꝗdẽ nũc uere maxie ſerit. Sed & autũno lilibeat. Poſt æquinoctiũ. xl. diebus ad uergi
harũ occaſũ.xiiii:ſoli dies ſũt ꝗbus feri noceat. Africæ peculiare ꝗqdem in oleaſtro e ĩſerere.
Quadã æternitate cõſeneſcũt ꝓxime adoptione uirga emiſſa: atq; ita alia arbore ex eadẽ iu
ueneſcẽte.Iterũq; & quotiẽs opus ſit:ut eius eadẽ oliueta cõſtenc.Inſerit᷑ aut oleaſter cala⸗
mo & ĩoculatione. Olea ubi quercus effoſſa ſit male ponit᷑: quoniã uermes ꝗ raucæ uocant
I radice ꝗrcus naſcũtur & tranſeũt.Nõ ihumane taleas aut ſiccare priuſꝗᷓ ſerant᷑ utilius cõ⸗
otũ. Vetus oliue tũ ab ægnoctio uerno ĩtra uergiliarũ exortũ iterradi alternis anis melius
luẽtũ.ltẽ muſcũ circũdare radicis. Circufodiãt oĩ bus anis a ſolſtitio duũ cubitorum ſcrobe
pedali altitudine. Stercorari tertio ãno. Mago idẽ amygdalas ab occaſi arcturi ad brumã ſe
xri iubet. Pyra nõ eodẽ tẽpore oĩa quoniã neq; Horeãt. Eadẽ oblonga aut rotunda ab occaſu
uergiliarũ ad brumã. reliꝗᷓ genera media hyeme ab occaſu ſagittæ ſubſolanũ aut ſeptẽtrio
nẽ ſpectantia. laurũ ab occalu aquilæ ad occaſũ ſagittæ. Cõfeſſa.n. de tẽpore ſerendi ꝗ ratio
ẽ uere & autũno.id ex magna parte fieri decreuere. Eſt & alia hora cirea canis ortus paucio
ribus nota:quoniã nõ omnibus locis uilis pariter intelligitur: Sed haud omittẽda nobis: nõò
tractus alicuius rõem: uerũ naturæ potius indagãtibus. In cyrenaica regione ſub eteſiarum
flatu cõſerunt. Necnõ & in græcia oleà maxime i laconia. Co inſula & uites tunc ſerit. Cæę/
tæri apud græcos in oculare & inſerere nõ dubitãt. Sed arborẽ nõ ſerũt. Plurimũq; in eo lo⸗
corũ natura pollet. Nãq; ĩ ægypto omi ſerũt menſe:& ubicũq; hymbres æſtiui nõ ſunt: ut ĩ
idia & æthiopia. Neceſſario poſt hæc autũno ſerũtur arbores. Ergo tria tẽpora eadẽ germi-
nationis uer & canis arcturiq; ortus. Neq; eni animaliũ tãtũ ẽ ad coitũ auiditas:ſed multo

maior ẽ terræ ac ſatorũ ommuiũ libido. Qua tepeſtiue uti plurimũ intereſt cõceptus. Peculia

re utiq; in inſitis cũ ſit mutua cupiditas utrinq; coeundi.Qui uer ꝓbant: ab æquinoctio ſta

tim admittũt: prædicantes gerinina pꝑturire: ideo faciles corticũ eſſe amplexus. Qui præfe⸗

runt autũnũ ab arcturi exortu: quoniã ſtati radicẽ quãdam capiant: & ad uer parata ueniât

atq; nõ protinus germinatio auferat uires. Quædã tamé ſtatutũ tẽpus anni habẽt ubiq;. ut
ceraſi & amygdalæ circa brumã ſerendi uel inſeredi. De pluribus locorũ ſitus optime iudi⸗

cablt. Frigida & aquoſa uerno cõſeri oportet. Sicca & calida autũno. Cõmunis quidẽ italiæ
ratio tẽpora ad hũc modũ diſtribuit. Mora ab idibus februariis in æquinoctiũ: pyra in autũ
nũ:ita ut brumã. xv.ne minus diebus antecedant. Malis æſtiuis & cotoneis. Itẽ ſorbis pruniſ
poſt mediã hyemẽ ĩ idus februarias.Siliquæ græcæ & perſici ante brumã per autũnum. Nu⸗
cibus iuglandi & pineæ & auellaneæ græcæ atq; caſtaneæ a chal. martiis ad idus eaſde. Sali
ci & geniſtæ circa martias chal. Hãc in ſiccis ſemine: illa in humidis uirga ſeri diximus.
Qux arbores ſocietate gaudeant:& de diſciplina ablaqueãdi & accumulãdi. Ca. XIX.
S8S8Str etiã nuc noua inſerẽdi rõ:ne quid ſciens ꝗdẽ prætereãâ quod ulejus luenerĩ a Co⸗
e luinella excogitata: ut affirmat ipſe. Qua uel diuerſæ inſociabileiſq; nature arborũ
copulentur ut fici atq; oleæ. Iuxta hanc ſeri ficũ iubet:nõ ampliore interuallo ꝗᷓ ut
contingi large poſſit:ramo oleæ qmaxime ſequaci atq; obedituro.Euq; omni interi tẽpore

ecdomari meditatione curuãdi. Poſtea fico adepta uires: quod euenire trimæ atq; utiq; quin

quẽnii ſolet: detruncata ſuperficie ipſaq; deputata ut dictum ẽ adraſo cacumine defigi in

cruce fici cuſtodiũ uinculis: nec curuatura fugiatur.Ita quodã propaginũ inſitorũq; tẽpe-
ramẽto triẽnio cõmuni inter duas matres coaleſcere. Quarto anno abſciſſum totum adop⸗

tantis eſſe:nondũ uulgata ratione haud mihi certe ſatis comperta. Cæterũ eadẽ illa de cali-

dis frigidiſqʒ; & humidis & ſiccis ſupradicta ratio & ſcrobes fodere monſtrauit. In aquoſis

enim neq; altos neq; amplos facere conuenit. Altos æſtiuoſo ſolo & ſicco: ut qᷓmaxime acci

piant aquam: contineãâtq;. Hæc & apud ueteres arbores colendi ratio . Feruentibus eni lo

cis accumulãt æſtate radices: operiũtq; ne ſolis ardor adurat. Aliubi ablaqueant perflatuſq;
admittũt.lidẽ hyeme cumulis a gelu uindicant. Contra illi hyeme aperiunt: humorẽcq; ſitie
tibus quærunt. Vbicũq; circũfodiendi arbores ratio in circuitu pedes ĩ orbẽ ternos: neq; id

in pratis: quando amore ſolis humoriſq; i ſũma tellure oberant. Et de arboribus hæc qindé
fructus gratia ſerendis inſerendiſq; in uniuerſum ſint dicda. M 4

De ſalicto & harũdineto:& cæteris cæduis ad perticas palos. CiI. XX.

Inc reſtat earũ ratio:quæ proprer alias ſeruntur: uineas maxime cæduo ligno. Prin

h cipatum in iis optinent ſalices: quarum ſatio fit loco madido tamẽ refoſſo duos pe

QAes & ſemipedẽ talea ſexquipedali uel pertica: quæ utilior quo plenior. Interuallo

. 5 “ LIBER.
.. eſſe debent pedes ſenos trime pedibus binis a terra putatione coercentur: ut ſic ſe in latitu ſanſſel
. dinem fundant: ac ſine ſcalis tondeantur. Salix enim ſœcundior e quo terræ proprior. Has ſins B
gquoq; ominibus annis confodi iubent menſe aprili. Hæc eſt uiminalium cultura. Perticalis ncau
& uirga & talea ſeritur foſſuta eadem. Perticaàs ex ea iuſtum eſt cædi quarto fere ãno. Et hæ gupeto
autẽ ſeneſcentium propagine ſartiunt locum.Pertica ĩmerſa ac poſt anum reciſa. Salicis ui uick
minalis iugera ſingula ſufficiunt. xxv. uineæ iugeribus. Eiuſdem rei cauſa populus alba ſe- nott
rit᷑ bipedaneo paſtinatu: talea ſexquipedali biduo ſiccata palmipede interuallo: terra ſuprr maoti
iecta duorum cuhitorum craſſitudine. Harundo etiamnum dulciorem quã hæ ſolo gauder bennoe
Seritur bulbo radicis quem alii oculum appelant dodrantaliſcrobe: interuallo duum pedgu emmbl
& ſenupedis: reficiturq; ex ſeſe uetere harundineto extirpato: quod utilius reperrtum qui boletu⸗
caſtrare ſicut antea. Namq; interſe radices ſerpunt: mutuoq; diſcurſu necantur. Tempus (uuuſn
inſerendi priuſquam:deſinit quâ oculi harundinum intumeſcant ante Chalende martias. lliu
Creſcit ad brumam uſq; deſinitq; cum dureſcere incipit. Hocſignum quod tempeſtiuaum Lellit
habet cæſuram. Et hanc autem quotiens & uineam fodiendum putant. Seritur & tranſuer⸗ H giliſen
ſa non alte terra condita. Erumpuntq; ſingulis oculis totidem plantæ. Seritur deplàtata pe- Uueinuin
dali ſulco binis obrutis gemmis: ut tertius nodus terram attingat prono cacumen: ne ro 7 Cuntenn
res concipiat. Cæditur decreſcente luna. Vineis anno ſiccata utilior quam uiridis. Caſtanaa uN Neri
. pedamentis ouibus præfertur facilitate tractatus: perdurandi peruicacia: regerminatige cæ pocur
dua uel ſalice lætior. Quærit ſolum facile: necnon harenoſum: maximeque iabulum humi- üuimnioge
dum aut carbunculum: uel tofi ętiam farinam qualibet opaco ſeptentrionaliq; & præfrigi imneg,
do ſitu uel etiam decliui. Recuſat eadem galliam rubrica: caetam omnemque terræ fœ⸗ mnmioler,
cunditatem ſeri nunc diximus: ſed niſi ex maxime non prouenit: nec niſi quinis aceruatin Mimnnl
ſatis.Perfringi ſolum debet ſupra ex nouembri menſe in februarium: quo iolutæ ſponte ca WNen
dunt ex arbore: atq; ſubnaſcuntur. Interualla ſint pedalia undiq; ſulco dodrantali. Ex hoc hetitvvin
ſeminario tranſferuntur in aliud bipedali interuallo plus biennio. Sũt & propagines nulli larai
quidem faciliores. Nudata enim radice tota in ſulco proſternitur. Tunc ex cacumine ſuper bote
terram relicto renaſcitur & alia ab radice. Sed tranſlata neſcit hoſpitari: pauetq; nouitatem iogen
Buiennio fere poſtea proſilit. Ideo nucibus potiuſquam radice plantaria cædua implentur. an Ni
Cultura non alia quam ſupradictis fodiendis ſupputandiſq; per biennium ſequens. De cz aue
tero ipſa ſe colit umbra ſtolones ſuperuacuos enecante. Cæditur intra ſeptimum annum. R
J Sufficiunt pedamenta ingeri unius uicenis uinearum iugeribus quãdo etiam ea bifida ſtir ſtmirh
pe fiunt:durantq; ultra alteram ſiluæ ſuæ cæſuram. Aeſculus ſimiliter prouenit cæſura trie “
nio ſenior: minus moroſa naſci. In quacunq; terra ſeritur: naſcitur e balano ſed non niſi æe᷑I
. culi, ſcrobe dodrantali: interuallis duorum pedum ſeritur leuiter quater anno. Hoc peda ,/ *R
mentum minime purreſcit:læſuſq; maxime fruticat. Præter hæc ſunt cædua quæ diximus: Hü
fraxinus laurus: perſica: corylus: malus: ſed tardius naſcuntur. Terram defixa uix tolerãt: . i⸗
non modo humorem. Sambucus contra firmiſſima ad palum: taleis ſecitur ut populus. Ni en
Ne 1 t de cupreſſo ſatis diximus. Et prædictis uelut armamentis uinearu. an
Bo . o oe e De culturis & diſciplina excolendarum uinearum. Ca. XXI. d
è“ Eſtat ipſarum natura præcipua tradenda cura. Vitium ſurculis & quarumdam ar-/ o
àααονι borum quibus fungoſior intus natura eſt: geniculatis ramorum nodis inter ſerpi- ſkin
. unt medullam. Ferulæ ipſæ breues: & ad ſumma breuiores articulis utiq; duobus lnscaui
internodia includunt. Medulla ſiue illa uitalis anima eſt ante ſe tendit longitudinem im olale
pellens quãdi nodi peruia patet fiſtula. Cum uero concreti ademere tranſirum: repercuſſa 60ün
arumpit ab ima ſui parte: iuxta priorem nodum alternis laterum ſemper inguimibus ut di-
ctum eſt in harundine ac ferula: quorum dextrum ab imo intelligitur articulo: leuum ĩ pro —
ximo:atq; ta peruices.Hæc uocatur in uite gemma:cum ibi ceſpitem facit. Ante uero qui c
lkKaciat in concauo oculos: & in cacumine ipſo germé. Sic palmites nepotes uuæ folia pampi ſu 8
ni gignuntur. Mirũque firmiora eſſe ĩ dextra parte genita. Hoc ergo in ſurculis nodos cũ hle⸗
“ ſeruntur medios ſecare oportet: ita ne profluat medulla & in fico quidem dodrantales paz-- riteid
xilli ſolo patefacto ſeruntur ſic ut deſcendant quæ proxima arbori fuerint. Duo oculi ex⸗ dipr
tra terrã cmineat. oculi autẽ in arborũ ſurculis proprie uocantur unde germinant. hac de ca Ttere
& pla rariis aliquãdo eodẽ ãno ferũt quos fuere laturi fructus ĩ arbore:cũ tempeſtiue ſatis ibiſg
pgnates ĩchoatos cõceptus aliubi pariũt. Ita ſatas ficos tertio anno tranſfere facile. NHoc ꝓ ſtntc⸗
*
. 4 . 2

lcleinhtin

Propno,

unn ertcgl
D iobt
n Alcs
plludleſ⸗
loren lher
Tldoguute
ocdtun i
Npertum g
un Temu
enle munn,
Vmpeſtium
r Atranlen
rcepitnr
mnenne /
dsCR
Lemimtete

Cbolumhund.

aretig,
lue tent t,
mns Xeruatn
Urrlponro c

tal. Ex boe-

Gagmesmull
Noninekupen
uen
Un inpkenum:
Enembe
Gmun mon.
mmebifcnft
nickündi
tamni1
molirſet
1raüms

muttleth :
Lrni Ni

XVI.

ſenelſcendi celeritate attributum huic arbori ut citiſfine proueniat. Vitium numeroſior

ſacus.Primũ oĩum nihil ſeritur ex ũs niſi inutile & deputatũ in ſarmento. Opputatur autẽ

gquicdquid proximo tulit fructũ. Solebat capitulatus utrinq; e duro ſurculus ſeri: eoq; ar
gumeto malleol us etiã uocatur nuc. Poſtea auelli cũ ſua calce ceptus eſt: ut in fico:necq; ali
ud eſt uiuacius. Tertiũ genus adiectũ etianũ expeditus ſine calce: quod ſagittæ uocalitur
cũ in torti ꝑang unt᷑.ld enĩ cũ deciſi nec in torti trigẽmes. Plures auté ex eodẽe ſurculo hoc
modo fiũt.Serere e pãpinariis ſagittas ſterile eſt: nõ niſi fœcundas oportet. Quæ raros ha-
bent nodos in fœcũdæ iudicatur. At déſitas gẽmarũ fertilitatis indiciũ eſt. Quidâ ſeri ue⸗
tant: nili eos qui flor uerint ſurculos. Sagittas ſerere minus utile. quoniam in traniferendo
facile rũpitur quod in tortũ fuit. Serũtur pedali nõ breuiores lõgitudine ꝗqnq; ſex ue no/
dorũ.Pautiores ue tribꝰ gẽmis in hac meſura eſſe nõ porerũt. Inſeri eodẽ die quo putantur
utiliſſimũ. Si multo poſtea neceſſe ſit ſerere cuſtoditos uti pcipimus oportet caueri utic:

ne extra terrã poſiti ſole inareſcãt:uẽto ue aut frigore hebetent Qui diutius in ſico fuerit

priuſꝗᷣ ſerant᷑ in aqua pluribus diebus reuiuiſcat.olũ apricũ & ꝗᷓ ampliſſimũ in ſeminatio
ſiue in uinea bidete paſtinari debet ternos pedes bipalio alte in area reiici quaternorũ pe-

dum fermẽto:ita ut in pedes binos foſſa pcedat. Folſatũ purgari & excedi ne cruduũ relinꝗᷓ
