cCturæ. Cum æſculapio filiæ Higia Aegle: Pane: Calaſus: & Piger qui appellat᷑ Ocnos ſpar
tum torquens quod aſellus arrodit. Hactenus indicatis in genere utroq; proceribꝰ: nõ ſile
buntur & pᷣmis proximi. Ariſtoclides: ꝗ pinxit ædẽ: Apollinis delphis. Anthiphilus puero
ignẽ confiãte laudat᷑: ac pulchre alias domo ſplẽdeſcente:ipſiuſq; pueri ore.Itẽ lanificio:in

quo ꝓperant oĩ um mulierũ penſa:Ptolemæo uenãte. Sed nobiliſſimo ſatyro cũ pelle pan/

therina:quẽ apocoptõta appellant. Ariſtophon Anthalo uulnerato ab apro cũ ſocia dolo/
ris Aſtipale. Numeroſaq; tabula: in aqua ſũt priamus: Helena: Credulitas: Vlixes: Deiphe/
bus: Dolus. Androbius pinxit Scyllam ancoras perſidæ claſſis præcidentẽ. Artemon Dam

ne mirãtibus eã prædonibus. Reginã Stratonicẽ: Herculẽ & Deinarâ. Nobiliſſimas aut que

ſũt in porticibus Octauiæ operibus. Fierculẽ ab oeta monte euſta mortalitate cõſenſu deo
xum in cælũ euntem. Laomedontis circa Herculẽ & Neptunnum hiſtoriã. Alcimacus Dio
xippũ:qui Pancratio olympiæ circapulueris iadũ: quod uocãr aconiti: uicit. Cœũs ſtemma
ta. Creſilochus Apellis diſcipulus petulanti pictura ĩnot uit Ioue Liberum parturiente de/
picto mitrato & muliebriter ĩ gemiſcente ĩter obſtetrices & dearũ clamorẽ. Teſtidemus oe

caliæ expugnatiõe & Laodamia. Cleſides reginæ Stratõices iniuria: nullo. n.honore excep

tus ab ea:pinxit uol uptatẽ cũ piſcatore:quem reginã amare ſermo erat. Eamq; tabulam in

portu epheſi propoſuit: ipſe uelis raptus eſt. Regina tolli uetuit utriuſq; ſimiſitudine mire

expreſſa Cratinus comœdus athenis Pompeium pinxit. Euchides bigâ regis cum uictoria
Eodorus ſcæna ſpectatur. Idem & ex ære ſigna fecit. Iphis Neptunno & Victoria. Habron
amicitiam & cõcord iam pinxit: & deorũ ſimulachra Leontiſcus Aratum uictorẽ cum tro/
pheo pſaltriam. Leon Sapho. Nicearchus Venerem ĩter Gratias & cupidinem. Herculẽ tri⸗
ſtem ĩſaniæ pœnitentia. Neanes Venerem ſolers in arte ingenioſo operi Iuperfinxit: idui

dem cum pr cœli um nauale ægyptiorum & perſarum pinxiſſet: quod in nilo cuius aqua eſt

mari ſimilis: factũ uolebat intelligi. Argumentocq; declarauit: quod arte nõ poterat⸗Aſel/
lum.n. in littore bibentẽ pinxit: & crocodillũ inſidiantẽ ei . Oenias Syngenicon Philiſcus

officinam pictoris: ignem cõflante puero. Phalerion Scyllam. Simonides Agatharthum &

Mnemoſinem. Simus iuuenẽ requieſcentẽ officinam fullonis quinquatrũis celebrantẽ. Idẽ
que Nemeſin egregiã. Theodorus uero emungentẽ. Idem ab Oreſte: matrẽ & Aegiſtum
interfici. Bellumq; iliacum pluribus tabulis: quod ẽ Romæ in philipprporticibꝰ: & Caſſan/
dram quæ eſt in Concordiæ delubro. Leõtinus Epicurũ cogitantẽ Demetrium regè Theõ
Oreſtis inſaniã Tamyram cytharedũ. Tauriſcu 8 Diſcobolũ: Clytemneſtrã⸗Paniſcum: poly
nicem regnũ repetentẽ: & Capanea. Nõ omittet iĩter hos iſigne ex explũ. Nanq; Erigonus
tritor colorũ Nealce pictoris in tantũ ipſe ꝓfecit: ut celebrẽ etia diſcipulũ ipſe reliquerit
Paſiam fratrẽ Egenitæ fictoris. Illud uero perꝗᷓ rage ac memoria dignũ ẽt ſuprema opera ar
tificum ĩ perfectaſq; tabulas. ſicut Irin Ariſtidis: Tindaridas Nicomachi: Medeam Thimo
machi:& quã diximus Venerem Apellis in maiori ãmiratione eſſe quã perfecta. Quippe in

iis liniamẽeta reliqua ipſeq; cogitationes artificũ ſpectant᷑: atq; in lenocinio cõmendationis

dolor é. Manus cũ id agerent extinctæ deſiderant᷑. Sunt etianum nõ ignobiles quidem in
rrãſcurſu tñ dicendi: Ariſtonides: Anaxander. Ariſtobolus ſyrus:arceſilas Tiſicratis filius

Coribas Nicomachi diſcipulus: Carmanides Euphranoris: Dionyſiodorus colophonius:

Diogenes qui cũ Demetrxrio rege uixit. Eutymedes: Heraclides macedo: Mydon ſolus phi⸗-
lomachi ſtatuarii diſcipulus: Mnaſithemus Ariſtonidis filius & diſcipulus: Neſſus Habra
nis filius: Polemon alexandrinus. Theodorus ſamius: & Tadius Nicoſthenis diſcipuli. Ne
non Neoclis diſcipulus ſicyonius. Pinxere & mulieres. Timarere Myconis filia Dianã in

tabula: gu epheſi ẽ in antiquiſſimis picture Irene Cratini pictoris filia & diſcipula puellä
e

eſinæ. Calypſo ſenẽ & præſtigiatorẽ Theodorum Alciſthene ſaltatorẽé. Ariſtare⸗

—

quæ eſt

re Nearchi filia & diſcipula Aeſculapiũ. Lala cicizena perpetua uirgo Martia. M. Varonis

Iuenta Romæ & penicillo pinxit: & ceſiro in ebore imagines muliege maxime: & Neapolita
num in grandi tabula. Suam quoq; imaginẽ ad ſeculũ. Nec ulli in pictura uellocior man?
fuit. Artis uero tantũ ut multum imanitate precii antecederet celebarrimos eadem ætate
imaginũ pictores. Sopylon & Dionyſium quo& tabulæ ponacothecas i plent.Pinxit & quæ
dam olympias:de qua hoc ſolum memorat᷑: diſcipulum eiꝰ fuiſſe Antobolum. In encauſti
te pingendi duo fuiſſe antiquitus genera cõſtat: cæra & ebore ceſiro ideſt uiriculo:donec
claſſes pina i cœpere. Hoc tertium acceſſit: reſolutis igni cæris penicillo utendi:quæ pictu⸗

ra in nauibꝰ nec ſole nec ſale uentis que corũpit᷑.pĩgunt et ueſtes in egypro ĩter pauca mi

rabili genere Candida uella poſtquam atrauere illinẽtes non coloribus ſed colorem ſordẽ
tibus medicamentis. Hoc cũ fecere nõ aparet uelis:ſed ĩ cortina pingi. In feruẽtes aquas
merſa poſt momẽtum extrauntur picta. Mirumque cũ ſit unus ĩ cortina colos ex illo alius
atq;ʒ alius fit ĩ ueſte accipiẽtis medicaminis qualitate mutatus. Nec poſtea ablui poteſt: ita

cortina nõ dubie cõfuſſura colores ſi picroſ acciperet. Degerit eoſ ax uĩo:pĩgitq; dũ co⸗

quit. Et aduſte ueſtes firmiores fiunt quam ſi nõ uteretur.
Plaſtices primi ĩ uẽtores de ſimulachris & uaſiſ fictilibus & precio eog: Ca XI.
EFE pictura ſatis ſuperq;. Contexiſſe his plaſticẽ còueniat: eiuſdẽ opere terræ fingere

d eyx argilla ſimilitudines. Dibutades ſicyonis figulus primꝰ ĩ uenit corinchi filiæ opa
quæ capta amore iuuenis: illo abeunte peregre umbrã ex facie ei us ad lucernam in

pariete lineis circunſcripſit. Quibus pater eius ĩpreſſa argilla typum fecit: & cũ cæteris ficti
libus induratũ igni propoſuit: eumq; ſeruatũ in nympheo donec corinthõ Muũmis euerte⸗
ret: tradũt. Sũt ꝗ in ſamo pᷣmos oĩum plaſticen ĩ ueniſſe Ideochũ Rhetũ & Theodoge tradãt

multo ante Battiadas cerintho pulſos. Demaratũ uero ex eadẽ urbe pfugum: ꝗ in Etruria

Tarquinũ Priſcũ Regẽ Po.Romani genuit: comitatos fictores Eucirapũ & Eugrãmũu. Ab
iis italiæ traditã plaſticen. Dibutadis inuentũẽ rubricã addere: aut ex rubia cretam fingere.
Primuſq; perſonas tegularũ extremis ĩ bricibus ĩ poſuit:quæ inter initia protypa uocauit.
Poſtea idẽ ectypa fecit. Hic & faſtigia tẽpl orum orta proter hũc plaſte appellata. Hominis

aũt imaginẽ gipſo e facie ipſa primus omnium expreſſit: cæraq; in eam formà gypſi infuſa

emendare inſtituit. Lyſiſtratus ſicyonius frater Liſippi: de quo dixim. Hic & ſimilitudinẽ
reddere ĩſtituit. Ante eum ꝗpulcherimas facere ſtudebatur. Idem & de ſignis effi giem ex

linerein
patet mti
lus 40 0l.
llislux?
mophrliel
M.Vao.
ſionnexf.
s ceram
Komv tut
H⸗ LLud
operhAl
gedicandi
nttilc in
leno⸗ Lu
it cũ eſ
tenn italir
cos louisek
inklligiot
jemquhe⸗
tllimr. N.
colkicſeban
ometiami
celte innoc
ſckiibuspr
Xſtiment:e
torum met
Gnt, Fig.
dilibus lar
gitatis: 8
Quin & d
modo inm
tur uaſis,
in icalia &
Lamum.
Pihe pert
II templo 3
cettaminen
Wonnullis
nrumui
qoq:
wemrum
cler mor
tſtrelis
Loliauun
inlignnu⸗
Man Cui
qurchon⸗
no Alper
tur is 9
Vocntu
guamſie
ret Quie

cuins⸗ neſ
orenn i,
Mon Pnllin
Luunhun
ckdrntili⸗
tes Aepinn
bs (
lun reri;
Penium
NAngDigonn
nberliti
Memoknn
Kien Uh
nipein
Cöntdn
blerguitenin
Tlonsſiin
nscClontti
Conioluſti

Neſſusebn

.
(
.
4

isdiſcpul N

utla Diniin
Uloohreli
i. Minre⸗
Win MNannn
neA Nein
mveloc
moseE/ AN
enDoräue
Clun Nunkti
ninttotmi
tendian en
Noite mam
dacbemdi
lnfenismn
olosailväin
tbluſpalki
opithcig

0,V
vemt bogen
Uorhiflirch
A locemmm n
c clens N
MMünisenetd
geodotn
manlinn
Eugtind.
geumnffhen
voo

XXXIIII
primere inuenit. Creuitq; res in tantũ: ut milia ſigna ſtatuæ ue ſine argilla fierẽt:Quo ap⸗
paret antiquiore hanc fuiſſe ſcientiã quã fundẽdi æris. Plaſtæ laudatiſſimi fuere Dimophi
lus & Gorgaſus. Idemq; pictores qui cæteris ædem Romæ ad circũ maximũ utroq; genere
attis ſuæ excoluerut: uerſibus inſeriptis græce: quibus ſignificarunt a dextro opera. Di/
mophili eſſe a parte leua Gorgaſi. Ante hanc æde Tuſcania oĩia in ædibus fuiſſe auctor eſt
M. Varto. Ex hac cũ reficerent. cruſtas parietũ exciſas tabulis marginatis incluſas eſſe Itẽ
ſigna ex faſtigiis diſperſa. Fecit & Clacoſthenes cruda opera athenis: qui Ilocus ab officina

eius ceramicos appellatr᷑. M. V. tradit ſibi cognitũ Romæ poſſunium nomine:a quo factas

Romæ tubas. Itẽ piſces: quos aſpectu diſcernere a ueris uix poſſes. Idem magnificat arceſi-
laũ.L. Luculi fannliaré: cuius pro plaſticẽ pluris uenire ſolitâà ab attiſicibus pſis quã aliorũ
opera. Ad hoc factà Venerem genitricẽ in foro Cæſaris: & priuſquã obſolueret᷑:feſtinatiõe
dedicandi poſitâ. Deinde ei a Lucullo ſeſtertiis ſeſaginta ſignu fœlicitatis locũ: cui mors
utriuſq; inuiderit. Octauio equiti Romano cratera facere uolenti exẽplar egypſo factũ ta
lento. Laudat & Phraxitelẽ qui plaſticẽ matrem ſtatuariæ ſculpturæq; & cælaruræ eſſe di
xit: & cũ eſſet in oĩbus his ſũmis:nihil unquã fecit ante quã finxit. Præterea elaboratã hãc
artem italiæ & maxime etruriæ. Turianumq; a fregellis accitũ:cui locaret. Tarquiniꝰ Priſ
cus Iouis effigiem in capitolio dicandam. Fictilem eam fuiſſe: & ideo mirari ſolere.Fictiles
in faſtigio templi eius quadrigæ: de quibus ſæpe diximus. Ab hoc eodem factum Hercu-
lem:qui hodieq; materie nomen in urbe retinet. Hæ enim rum effigies deum erant lauda .
tiſſimæ. Nec ꝑpœnitet nos illorum qui tales coluere. Aurum & argentum ne diis quidem
conficiebant. Durant etiamnum pleriq; in locis talia ſimulachra. Faſtigia quidem templo⸗
rum etiam in urbe crebra & municipiis mira cælatura & arte fi rmitateq; æui certiore auro
certe innocentiore. In ſacris quidem etiam inter has opes non murinis cryſtallinis ue: ſed
fictilibus prolibatur ſympulis Innocentius. Inenarrabilia terræ bemgnitate: ſi quis ſingula
æſtiment:etiam ut omttantutr in frugum aini pomorum herbarum frudticum medicamẽ
torum metallorum generibus beneficia eius: quæq; adhuc dimus: uel quæ aſſiduitate fa⸗
ciant. Figlinarum opera: imbricibus tabuli teguliſq; ad balneas mãmatis: uel ad tecta co-
ctilibus laterculis fundamentiſq;ʒ: aut quæ rota fiunt etiam fictilibus doliis ad uina exco⸗-
gitatis: & ad aquas. Propter quæ numma rex ſeptimum collegium figulorum inſtituit.
Quin & defunctos ſeſe multi fictilibus ſoliis condimaluere ſicut. M. Varro pythagorico
modo in myrti & oleæ atque migre populi foliis. Maior quoq; pars hominum terrenis uti-
tur uaſis. Samia etiamnum in æſculentis laudantur. Retinet hanc nobilitatem & Arretinũ
in italia & calieum taremum ſurrentum: aſta pollentia in hiſpania & ſaguntum: in aſia per
gamum. Habent & trallis opera ſua: & utina in italia: quoniam & ſic gentes nobilitantur.
Et hæc per mariateraſq; ultro citroq; portantur. Inſigibus rotæ officinis erythris. Hodieq;

in templo monſtrantur duæ amphoræ propter tenuitatem conſecraræ diſcipuli magiſtriq;

certamine uter tenuiuiorem humum circunduceret Cois laus maxima:hadrianis firmitas
Non nullis circa hoc ſeueritatis quoq; exemplis. Q .Coponium inuenimus ambitus dam

natum: quia uini amphoram dediſſet dono ei: cuius ſuffragii latio erat. Atque ur luxu ali

qua quoq; auctoritas contingat figlinis: tripatinum inquit Feneſtella appellabatur ſumma
cœnarum lauticia. Vna erat murenarum altera luporum: terria myxonis piſcis Inclinatis iã

ſcilicet moribus ut tamen eos præferre græciæ etiam philoſophis poſſimus. Siquidem in

Ariſtotelis hæredem auctione. Ixx. patinas ueniſſe traditur. Nam nos cum unam Eſopi tra⸗
gœdiarum hiſtrionis in natura auium diceremus ſeſtertis ſexcentum ſtetiſſe: non dubito

indignatus legentes. At Hercules Vitellius in principatu ſuo. cc. ſeſtertiis condidit pati/

nam. Cui faciendæ fornax in campis is ædificata erat: quoniam eo peruenit luxuria: ut etiã
fictilia pluris conſtent quam murina. Propter hanc Mutianus altero conſulatu ſuo in con
quæſtione exprobauit patinarum paludes Vitellio. Memoria non illa fœdiore: cuius uene
no Aſpernatireo Caſſius Seuerus accuſator obiiciebat interiſſe. c. xxx. conuiuas. Nobilità
tur iis oppida quoque: ut regium: & cumæ Samia teſta matris deum ſacerdotes: qui galli
uocantur: uirilitatem amputant. Nec aliter circa perniciem: ſi. M. Celio credamus qui lin/
guam ſic amputandam Obiecit graui probro: tanꝗᷓ & ipſe lam tunc eidem Vitellio maledice
ret. Quid non excogitauit arse fractis etiam teſtis utendo ſic ut firmius durent tuſis calce
addita:ꝗquæ uocant ſignia. Quo genere etiam pauimenta excogitauit. ii

LIBER.

uerruntur. Ca. XII.
FErum & ipſius terræ ſũt alia ſegmenta. uis. n. ſatis miret᷑ peſſimam eius patrẽ me-
dioq; puluerẽ appellatũ in puteolanis collibus opponi maris fiuctibus: merſumq; ꝓ
tinus ſeri lapide unum inexpugnabilẽ undis: & fortiorẽ quottidie: utiq; ſi cumano
miſceatur cemento. Eadem ẽ terræ natura in cyzicena regione: ſed ibi nõ puluis: uerũ ipia
rerra qualibet magnitudie exciſa demerſa ĩ mare lapidea extrahit᷑. Hoc idẽ circa caſſandre
am produnt fieri. Et in fonte gnidio dulci inera octo menſes terrã lapideſcere: Ab oropo ꝗ
dem aulidem uſq; quicqꝗd terræ attingit᷑ mari murtatur in ſaxa: nᷓ multũ puluere puteola
no diſtat enile harena tenuiſſima ſui parte nõ ad ſuſtinẽda maria fluctuſque frangendos:
ſed ad debellanda corpora palæſtræ ſtudiis. Inde certe Patrobio Neronis principis liberto
aduehebat᷑. Quin & Leonato: & Cratero: ac Meleagro Alexandri Magni ducibus ſabulũ
hoc portari cũ reliꝗs militaribꝰ cõmertiis repio. Plura de hac pte nõ ſũ dicturus:nõ Hercu
les magis ꝗᷓ de terræ uſu ĩ cærõatis: ꝗb⸗ exercẽdo iuuẽtus noſtra corpa uires anĩ og pdidit.
De parietibus fornaceis. & lateritiis & eorum rarione. Ca. Alll.
Videnõ & in africa. Hiſpaniaq; ex terra parietes: quos appellãt fornaceos qm̃ forna
cum mõ circundati utrinq; duabus tabulis infarciunt᷑ uerius quâ inſtruuntur: æuis

nunc ſpeculas Hanibalis Hiſpania: terrenaſq; turris iugis m ntiũ impoſitas. Hinc & ceſpi
rum natura caſtrorũ uallis ac cõmodata contra fluminum ipetus aggeribus. Illini quidem
crates patietum luto & lateribus crudis extrui quis ignorat. Lateres nõ ſũt e ſabuloſo:neq;
harenoſo:multoq; minus calculoſo ducendi ſolo. ſed e cretoſo & albicante: aut ex rubrica.
Vel ſi i ex ſabulo e maſculo certe. Fingunt᷑ optime uere. Nam ſolſtitio rimoſi fiũt: quos
æqdificiis nõ idoneos pbant. Quin & intritũ ipſum eog priꝰ? quâ fingãtur: macerari oportet
Genera eorũ tria. Lidoron quo utimur longũ ſeſꝗpede:latũ pede. Alterũ tetrodoron. Ter
tiũ pẽtadoron Græci. n. ãtiꝗ dorõ palmũ uocabãat: & ideo dota munera: qa manu darent. Er
go a quattuor & quinq; paluis ꝓut ſũt: nominant᷑.Eadem eſt lacitudo. Minore in priuaris
operibus: maiore in bublicis utũtur. In Græcia pithacne. In Aſia & in ulterioris Heſpaniæ
ciuitatibus maſſilia & calento fiunt lateres: qui ficcati nõ merguntur in aqua. Sunt. me ter/
ra pumicoſa:cũ ſubigi poreſt utiliſſima Græci ꝑpp quã ubi e ſilice fieri porerat ſtructura pa⸗
rietes latericios prætulere. Sunt. n. ærerni: ſi ad perpendiculũ fiat. Ideo & ad publica opera
8S& regias domos adduntur. Sic extruxere murũ athenis: qui ad monté bymetum ſpectat.
Sic patris ædes Iouis & Herculis quâuis lapides colnas & epiſtylia circundarẽt. Domum
regſã Attali ttallibꝰ. Item ſadibꝰ. Crœſi: quâ geruſia fecere. Halicarnaſi mauſolea: quæ etiã
nunc durant. Lacedæmonæ quide exciſum latericiis parietibꝰ opus tectorium propter ex/
celentiam picturæ ligneis formis icluſum Romam deportauere in ædilitate ad comitiũ ex
ornandũ Murena & Varro: Quod opus cũ per ſe mirum eſſer tranſlatum tamen magis mi
rabantur. In italia quocq; latericiis muruſ acreti & meuaniæ eſt. Romæ nõ fiunt talia ædifi⸗
cia: quia ſexquipedalis parieſi non pluſquam unam contignationem tolerat. Cautumq; eſt

Va=- &α P-naE e communis craſſior: fiat: nec intergerinorum ratio patitur.
lic CaiAa. AXllII.
X. Vie Aec ſint dicta de lateribus. In terræ aut reliquis generibus uel maxime natura mira

32
2 1

Brs 6 De ſulphure alumine: & generibus eorum: & medicinæ.
Inne Ae ar⸗ h ſulphuris: quo plurima domant. Naſcit in ĩfulis æolys inter ſiciliã & italiã: quas
5 uauauargdere diximus. Sed nobiliſſimũ i melo ifula. In italia quocq; iuenit᷑ ĩ Neapolitano
Caãpanoq; agro collibus: ꝗ uocant᷑ leucogabi: qd e cũiculis offoſſõ pficit igni. Genera quat

3
7

tuor. Viuũ: qd græci apyron uocãt:naſcit᷑ ſolidũ:hoc gleboſum. Eo ſolo ex oĩbus generib
medici urunt. Cætera. n. liquore cõſtant & cõficiunt oleo ĩcocta. Viuũ aũt effodit᷑:tranſlu/
cetq;: & uiret. Alterũ genus appellãt glebã fullonũ tantũ officiis familiare. Tertio quoq;
generi unus tanrtũ eſt uſus ad ſuffiencdias lanas qm candorẽ tantũ mollicẽq; cõfert. Egula
uocat᷑ hoc genu Quarto aũt ad lychnia maxie cõficienda. Cætero tãta uis ẽ: ut morbos co
miriales depræhendat nidore: ĩpoſitum igni. Luſit Anaxilaus eo càdens in calice nouo: piu
naq; ſubdita circunferens: ex ardeſcentis repcuſſu pallorẽ durũ uelut defunctorũ effundẽ
re cõ uiuiis. Natura erꝰ ex calfacit:ↄcoꝗt. Sed & diſcutit collectiões corporũ: ob hoc tabuhs
ẽplaſtris malagmatibuſq; niſcet᷑. Renibus quoq; & lumbis in dolore cu adipe mire prodeſt

Teriæ uarietates: & de puluere puteolano: & aliis terræ generibus quæ in lapidem

durant ĩcorrupti hymbribus uento: ignibus omniq; cemento fimiores. Spctat etiam

inpoltan
lerltate aun
zuſſeenribt
tumtollit.
erpinnan
Citur quo
etn habet
musaiude
ſont hxæc u⸗
bploneinn
ſiſobalon
ſclixagra
Prreſcens.
Annhthen
Gus is ig
len ic
ſulohunis:
oculoß
Hlinirur
bus weget
tencisecch
Aderrahit.
trun pecu,
uritadr
Comtiales
Cſtoreo. P
Niquo uſ
laas Küli
ſabrogo
eo dilſimi
didum
lanis cici
hurgarat.
ſolibusmm
Dio:armnet
Eopprop
li ympid
lant Ang.
ſterum
Vulgi⸗
nudſ
ſlrin
Dirr 03
hingci⸗
guo
nüſen⸗
al dtis
wereate
ſriilil
dumicol
guedie
inr
edl nee
lus edip

.
in K.:
6 I

S
e: Aoropoe
hulen M
Aefangensce
Drineigö lben
iducidulbl
Hurusnöenn
dmiog itt
.
ersqnnfom
Rtruuntureois
ren Poatetin
. Hincs cchi
iniquicin
elonlolong
er ubtcn

ermi ONtlt

leunddoton,
wnndarerel
inotein Miuni
eten

n n⸗
eufwaungu
ocbtacen
ſmeuum hn
NrirDomm
tertti
im enete
enciine
numen nngunt
Kum uinkun,
Caungel

WI
venatun mi
nali: gn
Nenpolina
Genngy
vidusgelen
fodttmmni

cPhorn⸗

impolſitum. Aufert & lichenas a facie cũ terebinthi reſina: & lapras. Harpaticon uocat᷑ a ce
leritate auelledi: auuelli. n. ſubinde debet. Prodeſt & ſuſpirioſis linctũ.Purulenta quoq; ex
zsuſſientibus: & cõtra ſcorpionũ ictus. Vitili gines uiuo nitro mixtũ: atq; ex aceto tritũ & illi
tum tollit. Ite leédes in palſpebris: aceto ſandarecato ãmixto. Fabet & in religiõibus locũ ad

expiandas fufſitu domos Sentit uis eius & in aquis fer uẽtibus. Neq; alia res facilius aecen

ditur: quo apparet: igniũ uim magnã et ei ineſſe. Fulmina & fulgura quoq; ſulphuris odo⸗
rem habẽt ac lux ipla eorũ ſulphurea c. Et bituminis uicina ẽ narura: alibi limꝰ: alibi terra Li

mus a iudeæ lacu ur diximus emergés. Terra in ſyria circa ſidonẽ oppidũ maritimũ. Spiſ⸗/

ſant hæc utrac; & in denſitatẽ cœ unt. Eſt uero liquidũ bitumẽ ſicut zacynthiũ & qd a ba/
fnrehig Ii Jsr göofenig ie AN; es Siari-s. 1G ri
byione in uehit. lbi ꝗdem & candidũ gigmit᷑. Liquid d eſt & apollõiaticũ: quæ oĩa græci piſ
aſphalton appellat ex argumẽto picis & bituminis. Gignit᷑ & pingue liquoriſq; olcacei in

ſicilia: agragatino fonte ĩ ficiens rinũ Incole id arundinũ pãniculis colligũt citiſſime ſic ad

hæreſcens. Vtũturq; eo ad lucernage lununa olei uice. Itẽ ad ſcabiẽ iumentorum. Sunt qui
& naphthen de qua in ſecũdo diximꝰ uolumine: bituminis generi aſcribũt. Verum ardens
eius uis igniũ naturæ cognata procul abeſt ab oĩ uſu. Bituminis phatio ut ꝗqmaxime ſplẽ/
deat: ſitq; ponderoſũ ac graue. Leue aüt modice: qm adulteratur pice. Vis bituminis quæ
ſulphuris: ſiſtit: diſcutit: atrahit: glutinat. Serpentes nidore fu gat accẽſum. Ad ſuffuſiões
oculogꝶ & albugines babyloniũ efficax traditur. Itẽ ad lepras lichenas prurituſq; corporũ.

Ilinitur & podagris. Oia aũt eius genera incõmodos oculog pilos replicat. Dentiũ

bus medẽtur ſimul cũ nitro illita. Tuſſim ueterẽ & anhelitus cũ uino potũ emẽdat.

dolori

tericis ẽt datur eodẽ mò. Siſtitq; aluũ. Cum aceto uero potũ diſcutit cõcretum ſang uinẽ:
& detrahit. Mitigat lumbog dolores: itẽ articulorũ. Cum farina hordeacea ĩ poſitum:epla
ſtrum peculiare facit ſui nominis ſanguinẽ ſiſtit. Vulnera colligat. Glutinat neruos. Vtun
tur ẽt ad quartanas bituminis drachma & hedyoſmi pari põdere cũ myrrhæ obolo ſubacti.
Comitiales morbos uſtũ deprehendit. Vuluarũ ſtrangulatões olfactum diſcutit cũ uino &

caſtoreo. Procidentia ſedis ſuffitu reprimit. Purgationes fœminarũ in uino potũ elicit. In

reliquo uſu erramentis illinitur: firmatq; ea cõtrã ignes. Diximus & tingi ſolitas ex eo ſta⸗
Eaas & illini. Calcis quoq; uſum p̃buit: ita ferruminatis babylonis muris. Placet in ferrariis

fabrog officinis tingédo ferto. clauorũq; capitibus: & multis aliis uſibꝰ. Nec minor aut ab

eo diſſimilis ẽ aluminis opa: qd ĩtelligitur ſalſugo terræ. Plura & eius genera.In cypro can
didum & nigrum: exigua coloris differentia: cn ſit uſus magni qm ĩ ficiendis claro colore

.

lanis cãdidum liꝗqdumq; utiliſſimõ ẽ. Cõtraq; fuſcis aut obſcuris nigrum Et aurum nigro

purgatur. Fit aũt oë ex aqua limoq;: hoc e terræ exudatis natura. Corriuatũ hyeme

æſtiuiſ

ſolibus maturatur. Quod fuerit ex eo præcox: cididum fit. Gignitur auũt in hiſpania: ægy/
pto:armenia:macedonia:ponto:africa. Inſulis ſardinia melo nparn:ſtrongyle Laudariſtimma

gypto: ꝓximum in melo. Huius quoq duæ ſpecies:liꝗqdum: piſſũq;. Liquidi probatio: ut

ſit lympidum lacteũq; ſine offenſis fricàdi cum quodà ignicuſo caloris. Hoc photimon uo
cant, An Hit adulteratũ: deprchẽditur ſucco punici mali. Sincerum. n. mixtura ex nigreſcit.
Alterum genus ẽ palide & ſcrabræ naturæ & qd inficit᷑ galla. Ideoq; hoc uocat paraphoron
Vis liqdi aluminis aſtrngerelidurare prodere. Melle àmixto ſanat oris ulcera: papulas pru⸗
rnituſq;. Hæc curatio fit iĩ balneis duabꝰ mellis ptibꝰ: tertia aluminis. Virus alag ſudoreſq;
ſedat.Sũitur pylulis cõtra lyenis uitia:Pellendũq; pruritũ ac pꝑ urinã ſag uinẽ. Emẽdat & ſca

biẽ nitro ac melãthio admixtis,. Cõcreti aluminis unũ genꝰ ſchiſton appellãt græci ĩ

mẽta qᷓdã caneſcẽetia dehiſcẽs. Vnde ꝗdã trichitĩ potiꝰ appellauere. Hoc quoc fit ex

capilla
lapide

ex quo & ĩ chalcitin uocãt: ut ſit ſudor ꝗdà eiꝰ apidis i Ipum coag ulati. Hoc genꝰ alumi⸗
nis ſiccat:minuſq; ſiſtit humorẽ ĩutilẽ corporib,.Sedq auribꝰmagnope ꝓdeſt ĩ fuſũ uel illitũ

uel oris ulceribuſ:dẽtibuſi;:ſi ſaliua cũ eo cõtineat᷑. Et oculo 7
uerẽdiſq; utriuſq;: ſexus. Coꝗtur ĩ patinis: dõec liqri deſinat.
ſtrigilĩ uocãt. Duæ eius ſpẽs:fungoſũ: atq; olum ore dilui facile:

medicamẽztis ĩ ſeriturapte:
nterioris é & alterũ genꝰ? qd
d ĩ totũ dãnatur. Meliuſ

pumicoſũ & foraminũ fiſtulis ſpõgiæ ſimile: rotõdũq; natura: cãdido pprius cũ quadã pin
guedie ſine harẽis friabile: nec ĩ ficiẽs nigritia, Hioc coꝗtur p ſe carbomibus puris: dõec cinis
fiat. Optimũ ex oĩbus qd melinũ uocãr: ab ĩſula melo: ut diximuſ. Nulli uis maior neq; ſirĩ
gẽdi neq; denigrãdi neq; iduradi. Nullũ ſpiſiuſ. Oculog& ſcabritias extenuat. Cõbuſſtum uti

lius epiphoris ĩhibendis. Sic & ad pruritus corporis. Sang uinem quoq ſiſtit in tori

m foris
iii

2

allitũ Vulſis pilis en aceto illitũ: renaſcẽtẽ mollit lanuginẽ ſũmã.Oĩium generũ uis ĩ aſtrĩgẽ
do. Vnde nomẽ a græcis. Ob id oculoge uitiis aptiſſima ſunt. Sanguinis fiuctiões ĩhibent cũ
adipe. Sic ĩ fantium ulcera. Putreſcẽtia ulcerum cõpeſcit cũ adipe. Et hydropicorũ eruptio
nes ſiccat. Et auri um uitia cum ſucco punici mali. Et unguium ſcabricias: cicatricumq; du
xitias: & pterygia: ac permões. Phagedenas ulcerum cx aceto: aut cũ galla pari pondere cre
mata. Lepras cum ſucco oleorum. Cum ſalis uero duabus partibus uitia ꝗᷓ ſerpunt. Lẽdes &
alia capillorum aialia pmixtum aquæ. Sic & àbuſtis ꝓdeſt:& furfuribꝰ corporum cum pice
Infunditur & dyſenterticis. Vuã quoq; in ore cõprimit: ac tõſillas. Ad oĩa quæ in cæteris ge/
neribus diximus efficatius itelligitur ex melo aduectum. Nam ad reliquos uſus uitæ in co
riis: laniſq; pficiendis: quanti ſit momenti: ſignificatum eſt. Ab his per ſe omnia ad medici

nas pertinentia terræ genera tractabimus.

De terra & eretria & chia & ſelinuſia & phiniti & appelliti medicinæ. Ca⸗ XvV.

Amiæ duæ ſunt: quæ ſyropicon: & quæ aſter appellatur. Prioris laus: ut recẽs ſit: &
f lenis: linguæq; glutinoſa. Altera globoſior candida. Vtraq; uritur: ac lauatur. Sunt
qui pᷣferant priorẽ. Proſunt ſanguinẽ expuetibus. Emplaſtriſq; quæ ſiccãdi cauſa cõ
ponuntur. Oculorum quoq; medicamẽtis miſcetur. Eretria totidẽ differẽtias habet. Nanq;
& alba eſt: & cinerea: quæ præfertur in medicina. probatur molliciæ: & quod ſi ære produ⸗
catur: uiolaceum reddit colorẽ. Vis & ratio eius in medendo dica eſt inter pigmenta. Laua
rur ommis terra. In hoc. n. loco dicemus: perfuſa aqua ſiccataq; ſolibus: iterum ex aqua trita
ac repoſita: donec cõſidat: & digeri poſſit in paſtilſos: Coqiuutur in calicibus crebro concuſ
ſu. Eit in medicaminibuſ & chia terra candicans. Effectus eiꝰ qui ſamiæ. Vſus ad mulierum
maxime cutem. Idem & ſelinuſiæ. Lactei coloris eſt hæc: & aqua dilui celerrima. Eademque
lacte diluta.& tectoriorum albaria interpolantur. Phinitis eretriæ ſimillima eſt: grandiori/
buſ tant um glebis & glutinoſa cui: effectuſ idem qui cimoliæ. ĩfiamior tantum. Bitumini
ſimillima eſt appeltis. Experimentum eiuſ ſi in cæra accepta olei mõ liqueſcat. Et ſi nigri
cans colos mancat toſtæ. Vſus ad molliendum: diſcutiendumq;. Ad hæc medicamentiſ ad⸗
ditur: præcipue in calliblepharis & inficiendiſ capillis. .
Cretæ genera ad ueſtium uſus cimolia: ſarda: umbrica. ſaxũ argẽtaria. Ca. XVI.
Erræ plura genera. Ex iis cimoliæ duo ad medicos ptinentia. Càdidum & ad purpue⸗
c riſſum iclinans. Vis utriq; ad diſcutiendoſ'tumores: & ſiſtendaſ fluctiones aceto aſ
ſumpto. Panos quoq; & parotidas cohibet. Et lichenas illita: puſtulaſq; Si ueio a/
hronitum & cyprium admiſceatur & acetum pedũ: tumores ſanat: ita ut in ſole curatio
næc fiat: & poſt ſex horas aqua ſalſa abluarur. Teſtium uero tumoribus cypria cæra addita
prodeſt. Et refrigerandi quoq; naturacretæ eſt. Sudoreſq́; ĩmodicos ſiſtit illita. Atq; ita pa
pulas cohibet ex uino ſumpta ĩ balneis. Laudarur maxime theſſalica Naſcitur & lycia creta

circa bubonẽ-Eſt & alius cimoliæ uſus in ueſtibuſ. Nam ſarda quæ affertur deſardinia: cãdi

dis tãtum aſſumitur. Inutilis uerſicoloribus. Eſt & utiliſſima oĩ um cimoliæ generum: pre/
cioſior umbrica. & quã uocant ſaxum. Proprietaſq; ſaxi qd creſcit in macerando: atq; pon/
dere emitur: illa mẽſura. Vmbrica nõ niſi poliẽdis ueſtibuſ aſſumitur. Neq;. n. pigebit hãc

quocq; partẽ attĩgere: cum lex metalla exret fullonibus dicta quãa. C. Flaminius &. L. Aemi
liuſcenſores dedere ad populum ferendã. Adeo oĩa maioribus curæ fuere. Ergo ordo hic
7. Primũ abluitur ueſtis ſarda: dein ſulphure ſuffitur:mox deſquãmatur cimolia: quæ ẽ co
loris ueri. Fricata. n. deprehendit᷑: nigreſcitq;: & offendit᷑ ſulphure. Veros aũt & precioſio/
ges colores emollit cimollia: & quodã nitore exhilarat cõtriſtatos ſulphure càdidis ueſtibuſ

ſaxum utilius a ſulphure. Inimicum coloribus. Græcia pro cimolia tymparico utitux
gypſo. Alia creta argentaria appellant:nicorem argenteum reddẽs. Eſt & utiliſſima qua cir
cum præducere ad uictoriæ notam pedeſq; uenalium trans mare aduectorum denotate ins
ſtituerunt maiores. Talemq; Polociũ mimicæ ſcœnæ cõditorem & aſtrologiæ cõſobrinum
eius Manliũ antiocũ item grâmaticæ Saberum
Qui & quorum liberti præpoſici Ca. Xv!II.

Ed quid hos refero aliquo litrerarũ honore cõmendatos? Talẽ ĩ cataſta uidere Chri

ſogonũ Syllæ: Amphionẽ. Q.Caruli ĩterfectorẽ: Heronẽ. L. Luculi: Demetriũ Põ

peii: Augeq; Demetrii: ꝗquã &ipſa Põpeii credita é. Et Hiparchũ. M. Antonii Me/
nã & Menecraté Sex.Põpeii: alioſq; deĩceps:quos enumerare iã nõ c: e ſanguine quiritũ &

rotem eadẽ naue aduectos uidere paui.

tunxqu⸗
ſubent
jemnitti Il

Teua

5 (
e⸗

(MI

Hoſenach
8 reru an
etatmuel
anturiog
bia. Cei
auciat qu
que mule
luptares,
Uice cbiul
tant cenſo
dinuehi
Qis
1
1
de
fiqnapy⸗
bus moctie
lun iq;

llud 0cci

nant Nöe⸗
Gomumt
Cup
e
di
.R
Acbia
uerue
nöͤeipt
mos hor
Cip
”
m

tüdin

i Uicni
dezihiden
aonüen⸗
Cunamge
onderer
munliteg
un ni
inchens /
blur ire n

iid

mteratſteg
churur n
lcril uſti
Ihde N
dlen wen
öigmennlan
ner Au
gebroconel
Anulierun
mkatenqre
ſtgnncon
m. Dkrumini
alnit
camenklan

65 M.
männw⸗
Goner ao
g no⸗,
nſoecure
manni
nAgin
rälfcacen
indinacidi
Reneronkßte/
Ndo Nn
uphehi ni
nal,heni
o 0 lonie
lr gore⸗
Arecolo

Pteveſti

gico uniun
ſemgne
derornen⸗
colobrnmn
e Nli
iceehn
e
iinli
hmniſ,
Mont 4

.

ne oin

Terra galata: terra clupea: terra balearica: terta ebuſitan. C-⸗.

*

proſcriptionũ licentia ditatos. Hoc & in ſigne uenaliciis gregibus: oprobriũe; inſoléris for

tunæ: quâ & nos adeo potiri rerũ uidimus ut prætoria quoq; ornamenta decerni a ſenati

ſubent Agrippina Claudi Cæſaris uiderimus libertis. Tantũq; non cum laureatis faſcibꝰ

remitti illo unde cretatis pedibus adueniſſent. .—
Ra terea ſunt genera terræ proprietatis ſuæ de quibus iam diximus. Sed & hoc lo⸗
co reddenda natura. Ex galata inſula & circa clupeam africæ ſcorpiones necat: ba⸗
learis & ebuſana ſerpentes. H MM

CAII PLINII SECVNDI NATVRALIS HISTORIAE LIBER XXXVI.
Naturæ lapidum ac marmorum luxuria. Ca. f.
APIDVMI natnra reſtat: Hoc eſt præcipua morũ inſania: ẽt ut gẽmæ
z. cum ſuccinis atq; criſtalli cũ murinis ſileant᷑. Omnia nanq; quæ uſq; ad
1 hoc uolumen tractauimus homini aliqua ex cã genita uideri hoc poſ⸗
fſuunt. Montes natura ſibi fecerat ad quaſdã cõpàges telluris miſcerib
denſandis: ſimul ad ipetus fluminũ domãdos: Huctuſq; frangendos: ac
minime quietas partes coercẽdas duriſſima ſui materia. Cædimus hos
trahimuſq; nulla alia quã delieiatũ cãâ: quos tranſcẽdiſſe quoc mirum
ffuit. In potéto ꝓpe habuere maiores alpes ab Hanibale exuperatas: G
poſtea a cimbris. Nunc ipſæ cedunt᷑ in millegenera marmerũ. Promontoria apiuntur mari
& rerũ natura agit᷑ ĩ planum. Euehimus ea quæ ſeparandis gẽtibus pro tetminis cõſtituta
erãt: naueſq; marmog cà fiunt: ac pfluctus ſcæuiſſimã rerum naturæ partẽ: huc: illucq; por-
tantur iuga mõtium: maiore etiamnum ueſania: quã cum ad frigidos potus uaſ petit in nu

1

bdla. Cælocq pzime rupes cauâtur: ut bibâtur gallatiæ. Secũ quiſq; cogitet quæ precia horũ

audiat quas uchi trabiq; moles uideat. Sed & ſine hiſ multorũ fuerit beatior nita: ad quã
que mulrorum neceſſe ſit iſta facere: ĩmo uerius pati mortales quos ad uſus:quaſq; ad uo⸗
luptates aliasniſi ut iter maculas lapidũ iaceant: ceu uero nõ tenebris noctiũ dimidiæ parti
uitæ cuiuſq; gaudia hæc auferentibuſ. Ingẽs iſta reputantẽ ſubit ẽt antiquitatiſ rubor.Ex/
tant cenſoriæ leges glãdia in cœnis glireſq; & alia dictu minora apponi uetantes. Marmo
ra inuehi: & maia huius rei cauſa tranſini: quæ uetaret lex nulla lata eſt.
Quis prim? in publicis operibus oſtenderit. Caa 11,
Icat fortaſſis aliꝗs nõ.n.ĩ uehebãtur.Id ꝗdẽ falſo.ccc.Ix.columas. M. Scauri ædilitate
d ad ſcœnã theatri tẽporari & uix uno mẽſe futuri ĩ uſu uiderũt portari ſilẽtio legũ
Sed publicis nimig ĩdulgẽtes uoluptatibꝰ. Id ipſũ cur: aut quã magis uia irrepũt ui

tia quã publica. Enĩ uero nõ alio mõ ĩ pᷣuatos uſus illa uenere: ebora:aurũ:g ẽmæ:aut ꝗd oĩ

bus modis reliꝗmus Verũ eſto ĩdulſerit publicis uoluptatibus: etiãne tacuerũt maxias ea
rum atq; adeo duodequadragenũ pedũ lIucullei marmoris ĩ atrio Scauri collocari: nec clan
illud occulteq; fictũ ẽ. Satiſdari ſibi dani ĩfecti egit redẽpror cloacarũ cũ ĩ palatio extrahe

rent. Nõ ergo ĩ rã malo exẽplo maribꝰ caueri utiliuſ fuerat: quã tacere tãtas moles ĩ puatã

domum trahi pᷣter fictilia deorum faſtigia.
Quis primus peregrino marmore columnas habuerit Romæ. Ca. nNI.
Ec põt uideri Scaurus rudi & huiꝰ? mali ĩprouide ciuitati obrepſiſſe quodà uitæ ru
Qdilinmẽto. Ia. n. L. Craſſũ oratorẽ illũ ꝗ pᷣmus peg rini marmoris colũnas babuit ĩ eodẽ
attio hymetias tñ nec plures ſex aut logiores duodenũ pedõ: quẽ. M. Brurꝰ ĩ iurgi
is ob id Venerẽ palatinâ appellauerat. Nimige iſia cmiſere moribꝰ uictis: fruſtraq; iĩterdicta
ꝗᷓ uetuerãt: cernẽtes nullas potius quã irritas eẽ leges maluerũt Qui nos ſequent᷑ meliores
nõ eẽ phãt. Quis. n. tantarũ hodie colũnarũ atriũ habet. Sed priuſquã de marmoribus dica
mus hominum in iis præ ferenda iudicamus precia. Ante igitur artifices cenſebimus.
Qui primum laudati in marmore ſcalpendo:& quibus temporibus. Ca. III.
Armore ſcalpẽdũ pmi oĩum ĩclaruerũt. Dipoenus & Scylꝰ geniti ĩ creta ĩſula ẽtnũ
m medis ĩ perãtibꝰ: puſq; quã Cyrus ĩ pſis regnare ĩcipet: hoc ẽ olympiade circiter ꝗn
ꝗgeſima.lIi ſicyonẽ ſe cõtulere:qᷓ diu fuit officinageoĩ um merallogepma Deog quo

rtũdã ſimulachra publice ſimul locaueràt ſicyonii:ꝗᷓ pus quâ abſoluerent᷑: artifices iniuriam

. % aO ⏑

gquæſti abierunt in ætolos. Protinus ſicyonios fames i nuaſit ac ſterilitas: mœrorq; dirus re
