prodeſt & cytilus:nec aureo qnod alimodo græci uocant. uorundã natura nõ negat qui

dem: ſed lædit odore aut ſucci mixtura: ut raphanus & laurus uitem. Olfatrix enini intelli
gitur: & tangi eam odore mirũ in modum. Ideoq; cũ iuxta ſit auerti & recedere: ſaporemq;
inimicum fugere. Hinc ſumpſit Androcides medicinã cõtra ebrietates raphanum mandi P-
cipiens. Odit & caulem & omne olus. Odit & corilũ niſi procul abſint triſtis atq; æg ra. Ni-
trum quidem & alumen marina aqua calida & fabæ putamina uel erui ultima uenena fſunt

inter uitia arborum. De prodigiis ex mutatione: & de remediis ex arboribus: & quæ ir

rigatione proficiant: & qualiter rigandum & mirabilia de riguuss. Ca. XNXNV.

St & prodigiis locus. Inuenimus enim ſub foluis natat uitem: ficum: & malum puni
eęæ cum ftirpe fructum tuliſſe: non palmite aut ramis: uitẽ uuas fine fohis: oleas quoq;
amiſiſſe folia baccis hærentibus. Sunt & miracula fortuna. Nam & oliua in totũ amn

buſta reuixit.Et in boetia deroſæ a locuſtis ficus iterum gerininauere. Mutãtur arbores &
. . . . . . . „ „ „ * — 2
colore. Fiuntq; ex nigris candidæ: non ſemper prodigioſæ: & maxime quæ ex ſemine naſcũ
tur: ut populus alba in nigram tranlſit. Quidam & ſorbũ ſi in calidiora loca uenerit ſterile/

ſcere putant.Ptodigio aurẽ fiunt ex dulcibus acerba poma: aut dulcia ex acerbis. E ca prifi⸗

co fici & cõtra. Graui oſtẽto cum in deteriora mutãtur: ex olea in oleaſtrum. Ex cãdida uua

& fico in nigras:ut laodiceæ: Xerſis aduentu plarano in oleã mutata. Qualibus oſtẽtis Ari⸗

ſtãdri apud græcos uolumẽ ſcatet:ne in infinitũ habeamus. Apud nos uero. C. Epidii cõmẽ
tarii in quibus arbores locutæ reperiãtur. Subſedit in cumano arbor graui oſtẽto paulo an⸗
te Pompeii magni bella ciuilia paucis ramis eminentibus. Inuẽtum fſybillinis libris interni⸗
cionem hominũ fore:tantoq; eã maiorem quancto proprius ab urbe poſtea facta eſſet. Sunt
prodigia & cũ alienis locis naſcuntur ut in capitibus ſtaruarũ uel aris & cum in arboribus

ipſis alienæ. Ficus in lauro nata eſt czici ante obſidhonẽ. Simili modo trallibꝰ palma m baſi.

Cæſaris dictatoris circa bella ciuilia eius. Nec nõ & romæ in capitelio in capitalis bello per/
ſei enata palma uictoriam triũphoſq; portendit: ac tempeſtatibus proſtrata: eodẽ loco ficus
enata eſt. M. Meſſalæ. C. Caſſii cenſorũ luſtro. A quo tẽpore pudicitiã ſubuerſam Piſo gra
uis auctor prodidit. Super omnia quæ unꝗᷓ audita ſunt etiam prodigium noſtroæuo. Ne
ronis principis ruina factum inagro marrucino Vectii Marcelli e primis equeſtris ordinis

oliueto uniuerſo uiã publicã traſgreſſo: aruiſq; inde ecõtrarioilocũ oliuetis profecis.

De remediis morborum arborum. Ca. XXVI.

“ L.IBEKDR.
Vnc expoſitis atborum morbis cõſentaneũ eſt dicere & remedia. Ex iis quædi ſunt

n. cõmunia omniũ: quædà propria quarundã. Cõmunia ablaquæatio: accumulatio af-⸗

Hari radices aut cooperiri riguis dato potu uel ablata fimi ſucco refectis putatione

leuatis onere.lItem ſucco emiſſo quibuſdã ueluti detractio ſanguims circũraſi corticis: uiti
um extenuatio: & domitura palmitum. Gẽmas ſi frigus retorridas hirſi utaſq; fecerit)repu⸗
micatio & quædam dolitura-Arborũ iis aliæ magis aliæ minus gaudent: ueluti cupreſſus:
& aquã aſpernatur & fimum & circũfoſſuram amputationemq; & oĩa remedia odit. Quin/
etiam necatur. Riguis & uites & punicæ præcipuæ aluntur. Ficus ipſa arbor riguis alitur.
Pomũ uero eius inareſci.Amigdalæ ſi coalntur foſſione florem amittunt. Nec inſitas cir·
cunfodere oportet priuſꝗᷓ ualidæ ferre cœperint poma. Plurimæq; autẽ amputari ſibi uo/

lunt oneroſa ac ſuperuacua: ſicut nos unguem & capillũ. Reciduntur uereres totæ. Ac rur
ſus a ſtolone aliquo reſurgũt: ſed nõ omnes: nec uiſi quarũ naturã pati diximus. Rigua æ-
ſtiuis uaporibus utilia:hyeme inimica: autũno uaria. Et hoc eſt ex natura ſoli. Quippe cum

uindemiator hiſpaniarum ſtagnante ſolo uuas demetat. Cæterũ maiore in parte orbis etiã
pluuia aut omni aqua ſeri & arari nõ conueni t. Circa canis ortus rigua maxime proſunt:ac
ne tunc quidem niinia: quoniam inebrietatis radicibus nocent. Et ætas modũ temperat. Nůo
uellæ enim nminusſitiunt. Deſiderãt autẽ maxime rigari quæ aſſuei e. Cõtra ſiccis locis geni
ta nõ expetunt humorẽ niſi noceſſariũ. Aſperiora uina rigari utiq; cupiunt. In ſ ulmonentti
italiæ agro pago fabiano ubi & arua rigantur: mirũ ꝙ hærbæ aqua illa necantur: fruges alũãũ
tur: & riguis pro ſarculo eſt. In eodem agro bruma tanto magis ſi niues ſcateãt gelatue: ne

frigus uites adurat circunfundunt tiguis: quod ibi tepidare uocant: memorabili natura in
amne ſolo. Sed eadem in æſtate uix tollerandi rigoris. — 4 E. 11òDU
De caprificatione & fltercoratione. Næ: — CiAD. XXVII.

Arbunculi ac rubiginũ remedia demõſtrabimus uolumine proximo. Interim eſt &eã

c caprificatio quædã in temedlis. Cũ macie corticis ex ægritudine aſtringente ſeliu⸗

ſto plus uitalia arborũ comprimẽte exactã falſis aciem utraq; manu imprimentes ꝑ-

petuis inciſuris deducũt: ac ueluti cutẽ laxant. Salutare id fuiſſe argumeto ſunt dilatatæ ci

catrices & internato corpoge expletæ. Magnacq; ex parte ſimilis hominũ medicina & arbo⸗
rum eſt: quando earũ quoq; terebrantur oſſa. Amygdalæ ex amaris dulces fiunt ſi circun⸗

foſſe ſtipite & ab una parte circũforato defluens pituita aſtergatur. Et ulmis detrahit ſuc⸗

cus inutilis ſupra terrã foratis uſq; ad medullam in ſenecta: aut cũ alimento nimio abunda

re ſentiũtur. Idem & ficorũ turgido cortice inciſuris in oblicũ leuibus emittitur. Ita fit ne
decidant fructus. Pomiferis quæ germinãt nec ferunt frucũ fiſſa radice inditur lapis: ferti

leſq; fiunt. Hoc idẽ & amygdalis ẽ robore cuneo adacto. In pyrls ſorbiſq; e tæda ac cinere
& terra cooperto etiã radices circũcidiſſe prodeſt. Vitiũ luxuriantiũ ficorũq; & circunciſis
cinere addidiſfe. Fici ſerotinæ fiunt: ſi prunæ groſſi cũ fabæ magmtudinẽ exceſſere detra⸗
hantur. Subnaſcuntur enim quæ ſerius matureſcunt. Exdem cũ frondere incipiũt: ſi cacu
mina rami cuiuſqʒ detrahãtur: firmiores fertilioreſq; fiũt. N caprificatione maturata in ea
culices naſci e groſſis manifeſtũ eſt: quouiã cũ euoſauere nõ ĩueniũtur intus grana quæ in
eos uerſa apparet. Exeundl tãta eſt auiditas: ut pleriq; aut pede relicto aut pẽna pariter erũ
pant.Eſt & aliud genus culicũ:quos uocant centrinas fucis apũ ſimiles ignauia maliciaq; cũ
pernice uerorũ & utiliũ. interimũt eni illos atq; ipſi moriũtur. Vexãt & tineæ ſemina ficoꝶ
Contra quas remediũ in eadẽ ſcrobe defodere italicã lentiſcũ inuerſa parte quæ fuerit a ca
cumine. Vberrimas autẽ ficus lubrica amurca diluta & cũᷣ fimo infuſa radicibus frondere
incipientiũ facit. Caprificorũ laudantur maxime nigræ & in petroſis:quoniã frumenta plu
rima habeat caprificatio ipſa poteſt hymbrẽ. In primis autẽ cauendũ neęx remediis uitia fi⸗
ant. Quod euemt nimia aut intẽpeſtiua medicina interlucatio arborib prodeſt: ſed omniũ
annorum trucidatio inutiliſſima-Vitis tantũ tonſurã annuãꝗ quærit: alternà myrtus: punicæ
oleæ quia celeriter fruticeſcunt: Cætere rarius tondætur. Nulla autunno. Ac ne raduntur
quidem niſi uere putatione. Plage ad uitalia ſunt omnia quæcũq; non ſuperuacua. Similis
ſtercoratio.Gaudent ea. Sed cauendũ eſt ne in feruore ſolis admoneatur: ne ĩmaturius: ne
ualidius ꝗᷓ opus ſit. Vrit uineas ſuillum niſi quinquẽnio interpoſito: præterꝗᷓ ſi riguis dilua
tur. Et e corriariorum ſordibus niſi admixta aqua.Item largius.Iuſtum exiſtimant in denos
pedes quadratos tres medios. Id quidem ſoli natura decernit. Columbino ac ſuillo plagis

1gn
nwencee
qulterd
gelclio
Micca
nulbust
cceifie
elias e

1
lchuyne
ſounee
ſtrudün
muetuſt
Nucdatusn

oeconl

ckurthun
niemeus
eAigur
boemplil
minadrh
nlinos
welisrur
Cuſobre⸗
iſomnn
Alüän
Niperlen
Ncertil
iiuolun⸗
N er
Aulopnn
Anmhpun
Mirtore⸗
Mumlek
Ulrguonn
Rcunaue
Ggun.
lorettelig

N

3 ddilune
unulgiort,
dsrnn
Icorties uic
ferthepi
unncupreſſus

Iiguisalrun
Clnltuct
umiſbio⸗
8tore Anu
s Ro
Qippecun
ne otbiseti
eproſunra
enpent Ne
locisgeni

lulnonendd

ntnlgesal
tdehnuene
Uinmunnn

W.
mernmeſt
genre leilu
primenteip⸗
Urcharur
m Tdo⸗
neſ cicun⸗
enntlic⸗
o uu
aftne
pistenti
c Cele
cunollis
te detra⸗
: ſi
rara inen
na quæin
iterein
aliciagh
nina fio⸗
fuenitae⸗
skronge
Imentaplt
liis vitant
ſed oni
tuspun.
aſnt
Cnn Inl

quoq; arborũ medẽtur. Si mala punica acida naſcãtur: ablaqueatis radicibus fimũ ſuillũ ad

hibent: eo ãno uinolẽta: proxio dulcia futura. Alii urina hominis aqua mixta rigãda cẽſẽt

quater anno:ſingulis amphoris aut cacumiĩia ſi pargi uino laſere diluto. Si findũtur ĩ arbore
pediculũ intorqueri. Ficis utiq; amurcãâ adfundi. Cæteris arboribus ægri fecẽ uini: ac lupi
nũ circa radices earũ ſeri. Aqua quoq; lupini decocti circũfuſa pomis prodeſt. Fici cũ uulca
nalibus tonuerit cadẽt. Remediũ eſt: ut ante ſtipula hordeacea areæ ſtri gatur. Cæraſos præ
coces facit cogitq; matureſcere calx admota radicibus. Et hæc ante ommia poma interuelli
melius eſt ur quæ relicta ſunt grandeſcant.
.— De diuerſis medicamentis arborũ cõtra u Janimalia: & contra fo
& contra noxia animalia. CaAa. XXVIII.
Vædãi pœna emẽdantur aut morſu excitantur ut palmæ & lentiſci.ſalis enĩ aꝗs alũ
ꝗ tur. Salis uim & cinis ſed leniorẽ habet. Ildeo ficis aſpergũtur rutaq; ne fiant uermi

noſæ: ne ue radices putreſcant. Quĩ & uitiũ radicibus aquã ſalſa iubẽt affũdi ſi ſint

lachrymoſæ. Si uero fructus earũ decidant: cinerẽ aceto aſpergi iꝑſaq; illini: aut ſandaraca
ſi putreſcat uua. Si uero fertiles nõ ſunt: aceto acri ſubacto cinere rigari atq; oblini. Quod
ſi fructũ nõ maturent prius inareſcentẽ præciſarũ ad radices plagã fibraſq; aceto acri & uri

na uetuſta madefacere: atq; eo luto obruere: ſæpe fodere. Olearũ ſi parũ promiſere fructus

nudatas radices hyberno frigori opponunt: eaq; caſtigatione proficiũt. Omĩa hæc anua cæ
li rõe conſtant.Et aliquando ſerius poſcuntur aliquãdo celerius. Necnõ ignis aliquid pro⸗

deſt: ut harũdini. Ambuſta nãq; denſior mitiorq; ſurgit. Cato & medicamẽta quædã cõpo

nit: mẽſuræ quoq; diſtinctiõe ad maiorũ arborũ radices amphorà: ad minorũ urnam amur⸗
cæ & aquæ portionẽ æquam: ablaqueatis prius radicibus pa ulatim affundi iubens. In olea
hoc amplius ſtramẽtis antea circumpoſitis. Item fico. Huius præcipue ueteré terrä adagge

rari radicibus. Ita futurũ ut nõ decidant groſſi: maiorq; fœcunditas nec ſcabra proueniat.
Simili modo ne conuoluolus fiat in uinea: murcæ congios duos decoctos ĩ craſſitudinem

mellis: rurſuſq; cũ bituminis tertia parte & in ſulphuris quarta ſub diuo uſq; quo ex ardeſ
car ſub tecto. Hoc uites circacapita ſub brachiis ungi. Ita nõ fore cõuoluolũ. Quidã contẽ

ti ſunt ſumo huius mixture ſuffiræ uenas ſecũdo flatu continuo triduo. Pleriq; nõ minus
au xilii & alimenti arbitrant in urina ꝗᷓ Cato in amucra addita modo aquæ pari portiõe: quo
niã per ſe noceat. Alii uoluto eſſe appellant animal prærodens pubeſcetes uuas. Quod ne
accidat: falces cũ ſint exacutæ fibrina pelle derergũt. Atqʒ ita putãt. Aut ſanguĩe urſino li
niri uolunt poſt putationẽ eaſdẽ. Sũt arborũ peſtes & formicæ. Has abigunt rubrica ac picẽ
liquida perunctis caudicibus. Necnõ & piſce ſuſpenſo iuxra in unum locum congregant.
Aut lupino trito cum oleo radices linunt. Multi & talpas amucra necant. Contraq; erucas
& mala putreſcant: lacertæ uiridis pelle tangi cacumina iubent. Priuati autẽ ↄtra erucas am
biri arbores ſingulas a muliere incitati menſis nudis gedibus recincta. Irem ne quod animal
paſtu malefico decerpat frondẽ fimo boum diluto aſpergi folia: quotiens hymber interue⸗
niat:quoniã ita abluatur uirus medicaminis mira quædã excogitate ſoler tia humana. Qu ip
pe cum auerti carmine grandines credant pleriq;: cuius uerba inſerere nõ equidẽ ſerio au⸗

ſim quanꝗᷓ a Catone prodita. Contra luxata mẽbra inunguenda harundinũ fiſſuræ. Idem ar

bores religioſas lucoſq; ſuccidi permiſit ſacrificio prius cacto. cuius rei rationem notionẽq;
eodem uolumine tradit. — D

CAII PLINII SECVNDI NATVRALIS HISTORIAE LIBER. XvIII.
r PnROHENIIVM.

Quod antiquis maximũ ſtudiũ agriculturæ fuit: & hortorũ ſingulari diligẽtia. Ca. I.

EQVITVR Nartura frugum hortorũq; ac florũ. Quæc; alia præter arbo-
resaut frutices benigna tellure proueniunt:uel per ſe tantum hæc iĩmenſa
H contemplatione ſiquis æſtimet uarietatem: numerum:Hores: odoreſq;:co⸗
3 lores: & ſuccos ac uires earũ: quas ſalutis aut uoluptatis hominũ gratia gi⸗
ggnit. Qua in parte primũ omnium parrocinari terræ: & adeſſe cunctorũ pa⸗-
entiunmt-Quis ier initia operis defenſæ. Quoniã tamẽ ipſa materia in/
trus accedit ad reputationẽ eiuſdẽ patientis & noxia. Noſtris eã criminibus

5 7 „

4

£

2

7 7
rmicas . ar e

LIBER. = .
urgemus: culꝑãq; noſtra illi imputamus. Genuit uenena: ſed quis inuenit illa præter hommi-
nẽs Cauere ac refugere alitibus feriſq; ſatis c. Atq; cũ in arbores exacuant limẽtq; cornua
elephanti: & duro ſaxo rhinocerotes: & utroq; apri dentiũ ſiccas: ſcianq; ad nocendũ ſe præ
parare animalia. Quod tamen corum tæla ſua excepto homine uenenis tingite Nos & ſa
gittas ungimus: & ferr o ipſinocentius aliquid damus. Nos & gumina ĩ ficimus & rerũ na-
turæ elementa. Ipſù quoq; uiuitur aerem in permciẽ uertimus. Neq; ẽ ut putemus ignorari
ea ab animalibus: quæ quidẽ quæ præpararent contra ſerpentiũ dimicationẽ: quæ: poſt præ
liũ ad mededũ excogitarent idicauimus. Nec ab ullo præter hominẽ uenẽo pugnatur alie
no. Fateamur ergo culpã ne iis quidẽ quvnaſcũtur cõtenti. Etenim quando plura earũ ge⸗
nera humana manu fiunt. Quid nõ & homines quidâà ad uenena natürure Ntra homimũ
ceu ſerpetiũ lingua uibrat: faneſq; animi contractata adurit culpantiũ omnia. Ac dirarum
alitũ modo tenebris quoq; & ipſarũ noctiũ quieti inuidentiũ gemitu: quæ ſola uox eorũ ẽ:·

ut in inauſpicatarũ amimantiũ uice obuii quoq; uetent agere: aut prodeſſe uitæ. Nec ullũ

aliud abominati ſpiritus præmiũ nouere: ꝗᷓ odiſſe omnia. Verũ & in hoc eadẽ naturæ maie-
ſtas tanto plures binos genuit ac fruges:quanto fertilior in iis: quæ iuuant aluntq;. Quo⸗ .
rũ æſtimatione & gaudio nos quoq; relictis exuſtioni ſuæ iſtis hominũ turbis ggamus ex⸗
colere uitam: eoq; cõſtantius: quo operæ nobis maior ꝗᷓ famæ gratia expetitur. Quippe ſer
mo circa rura ẽagreſteſq; uſus. Sed quibus uita honoſq; apud priſcos maximus fuerit.
Qurcorona primo rofkz. C. fe
Ruoru ſarcendos romulus in primis inſtituit: ſeq; duodecimũ fratrem appellauiti
ter illos ab Acca Laurentia nurrice ſua ſpicca corona quæ uita alba colligaretur in
ſacerdotio ei ꝓ religioſiſſimo inſigni data. Quæ prima apud romanos fuit corona⸗
honoſq; is mꝗ niſi uita finitur: & exules etiã captoſq; comittatur. Bina tunc iugera populo
ro.ſatis erant:nulliq; maiorẽ modũ attribuit: quo ſeruos pauloante prĩcipis Neronis cõtẽ?
pto huius ſpatii uiridaria & picinas iuuat habere maiores gratũq; ſi nõ aliquẽ & culĩas. Nũ
mat inſtituit deos fruge colere: & mola ſalſa ſupplicare. Atq; ut auctor ẽ Hemina far torre
re:quoniã toſtũ cibo ſalubrius eſſet.ld uno modo cõſecutũ ſtatuẽdo nõ eſſe purũ ad rẽ di/
uinã niſi toſtũ.ls & fornacalia caluæ inſtituit farris torrendi ferias: & æque elgioſ⸗ termi
nis agrorũ.Hos enĩ duos tũc maxime nouerãt. Seiãq; a ſerendo: ſegeſtã a ſegetibus appella
bant quarum ſimulacra in cyrco uidemus. Tertiam ex his nominare ſub tecto ẽ religio. Ar
ne deguſtabant quidem nouas fruges aut uina antequã facerdotes primitias libeſſent.
De iugere. & actu:& legibuscirca pecora:& quotiens & quibus temporibus fuit
ſũma utilitas annonæ:& qui agri cultura illuſtres. Ca.õ.R II⸗
Vgũ uocabarur quod uno iugo boũ ĩ die exarari potuiſſet. Actus ĩ quo boues age
1 rentur cũ aratur uno ĩpetu iuſto. Hic erat. cxx. pedũ duplicatuſq; in lõgitudinẽ iu
geruũ faciebat. Dona ampliſſima ĩ peratorũ ac fortiũ ciuiũ qtum quis uno die pluri
mũ circunarauiſſet.Itẽ quartarii farris aut heminæ conferente populo. Cognomina etiam
prima inde. Pilumni pilũ piſtrinis inuenerũt. Piſones a piſendo. Ià Fabiorũ:Lentinorũ: Cice
ronũ:ut quiſquis aliquod optime genus ſereret. Inniorũ familiæ bubulcũ nominauerum ⸗
qui bubus optime utebatur. Quin & in ſacris nihil religioſius cõfarrationis uinculo erat.
Noueꝙq; nupte farreũ præferebant. Agrũ male colere cenſoriũ probrũ iudicabatur. Atut
refert Cato)quẽ uirũ bonũ colonũ dixiſſent:ampliſſime laudaſſe exiſtimabãat. Hinc & locu
fleres dicebant loci hoc ẽ agri plenos Pecunia ipſa a pecore appellabatur.Etiã nunc ĩ tabu
lis cenſoriis paſcula dicũtur omnia: ex quibus populus reditus habet: quia diu hoc ſolũ ue
ctigal fuerat. Multactio quoq; nõ niſi ouũ boũq; ĩpẽdio dicebatur.Nõ omittẽda priſcarũ
legũ beniuolẽtia. Cautũ quippe ẽ ne bouẽ priuſqᷓ ouẽ nominaret ꝗ indiceret mulctam. Lu
dos boũ cauſa celebrantes bupetios uocabãt. Seruius rex ouiũ boũq; effigie primus æs ſi⸗
gnauit. Frugẽ duide aratro quæſidã furtĩ nocte pauiſſe: ac ſecuiſſe puberi duodecĩ tabulis
captale erat:ſuſpẽſũq; Cereri necari iubeãt grauius:ꝗqᷓ homicidio cõuictũ. Impubẽ prætoris
arbitrati uerberari: noxã ue decerni. lã diſtictio honoſq; ciuitatis ipſius nõ aliũde erat.Ru⸗
ſticæ tribus laudatiſſimæ eorũ qui rura haberẽt. Vrbanæ uero in quas tranſferri ignominia
eſſet deſidiæ probo. Itaq; quattuot ſolæ erãt partibus urbis ĩ quas habitabant: ſuburbana⸗
palatina: collina: eſquilina.Nundinis urbẽ reuiſitabãt: & ideo comitia nundinis haberi nö li
cebat:ne plebs ruſtica auocaretur. Quies ſomnuſq; ĩ ſtramẽtis erat. Gloriã deniq; ipſã a far

enrisp.
Digexrcant:
ronicil
Pplbiupr
lüconeue

guck c

meadbus
(omglelc
romien
ponudore⸗
Antuſe
diſgul

ulgeeni
Iuninoter

(ipnone
lanplei
enunlbus

Hiunphala
Ponebumeqr
nt derene
niuricano
Utadt No⸗
upaolrriſe
eſitüelin

tuemnanusi,

Ctatigerr
IGednosnn
Cülturazoti
harge
honorsſem

Weiusduoct

nconcidier
feſmmtirh
meruigr

Pac
1 uned
„ Kein
nchlckegn
eſolhnrn
leſſancere
Noſechpn
AAagn

im

nihen
dir Cr
lisloeis
kelinoher
m arin

edre hoſti⸗

neigg corn

LieNor Ag.

usKterüm,
temnsignorn,
Puponurdle
Annaig
4
An honmn
in ANdinnm

Ohioreli.
uir Neu

lenaturrnt⸗
tung
bütemen
ur upele
imustuent
1,

un meluiti

lgreim in.

Gfncaron:
Neons
iKolin N
nmbr n
komürluh⸗
ielgoh mt
genbemel
Amtufi
Uil
imrdoe⸗
ögrucnkin
zuodegud
Moi gim
lminmsC
mrümmum:
is ulod.

4

profecta. Principium autẽ a Catone ſummemus.
Laus agricolarum: & quæ obſeruãda in agro parando.

=è

ris honore adoreã appellabãt. Equidẽ etiã uerba priſcæ ſignificationis admiror. ſta enĩ ẽ ĩ cõ
mMẽétariis pontificũ.Augurio coronario augedo dies cõſtituantur: pri uſquã frumenta uagi
nis excant: & ante ꝗᷓ in uaginas perueniat. Ergo iis moribꝰ nõ modo ſufficiebãt fruges nul
Ila prouiĩciarũ paſcente italiã: uerũ etiã annonæ uilitas ĩcredibilis erat. Mãnuis Martius ædi
lies plebis primũ frumetũ populo ĩ modios aſſibus donauit. Minutius Augurius ꝗ Sp. Me⸗
liũ coarg uerat farris preciũ ĩ trimis nundinis ad aſſem redegit undecimus plebei tribunus
gquua de cã ſtatua ei extra portã trigeminã a populo ſtipe collata ſtatuta é. Trebrius ĩ ædili
Auitte aſſibus populo frumẽétũ preſtitit. Quã ob cãm & ei ſtatuæ ĩ capitolio & palatio dicatæz
ſunt.lpſe ſupremo die populi humeris portatus ĩ rogũ ẽ.Verũ quo anno mater deũ adue⸗
Qa romã ẽ:maiorẽ ea æſtate factã eſſe ꝗᷓ antecedetibus annis decẽe facta eſſe tradũt. M. Va⸗
ro auctor ẽ: cũ. L. Metellus ĩ triumpho plurimos duxit elephãtos aſſibus ſingulis farri s mo
dios fuiſſe.lte uini cõgios ficiq; ſiccæ pondo.xxx.olei põdo.x. carnis. põdo. xii. Nec e latifũ
dQdis ſingulorũ contingebat arcẽtiũ uicinos. Quippe etiã lege Stolonis Licini ĩcluſo modo
quingẽetorũ iugerũ & ipſo ſua lege damnato cũ ſubſtituta filii pſona amplius poſſideret lu

xuriatis reipublicæ fuit iſta mẽſura.Manii ꝗdẽ Cutrii poſt triũphos ĩmenſũq; terrarũ adie

cũ ĩperio nota cõtio ẽ: pernicioſũ ĩtelligi ciuã:cui ſeptẽ iugera nõ eſſent ſatis. Hæc autem
mẽlſura plebi poſt exactos reges aſſignata c. Quæ nãâ ergo tatæ ubertatis cauſa erat. Ipſorũ
rũc manibus iperatorũ colebantur agricut fas e. credere)gaugẽete terra uomere laureato: &
triumphali aratore. Siue ille eade cura ſemina tractabãt qua bella: eadẽq; diligẽtia arua diſ
ponebant quacaſcra:ſiue honeſtis manibus omnia lætius proueniũt: quonià & curioſius fi
unt.Serentẽ inuenerũt dati honores Serranũ: unde cognomẽ. Aranti quattuor ſua iuge

ra ĩ uaticano quæ ꝑ rata quintia appellãtur. Cincinnato uiator arxtulit dictaturã: & quidẽ (

ut tradit Norbanus) nudo plenoq; pulueris etiãnum ore, Cui uiator uela corpus inquit:

ut proferã ſenatus populiq; romani mãadata. Tales tũ etiã uiatores erant. quibus ipſũ no⸗

mẽ ĩditũ ẽ: ſubinde ex agris ſenatũ duceſq; accerſentibus. At nũc ead illi uincti pedes: da
natæ manus inſcripti uuicus exercent. Nõ tamẽ ſurda tellure: q parens appellatur. coliq; di
citur & ipſa: honore hinc aſſumpto: ut nunc ĩmutata ea:& indigne ferente credatur id fie-

ri.Sed nos miramur egraſtulorũ nõ eadẽ emolumẽta eſſe quæ fuerũt ĩperatorũ. Igitur de
cultura gti præcipere principale fuit & apud exteros. Siquidẽ & reges fecere Hiero. Phi
lomerter: Attalus: Archelaus: & duces XKenophon: & penus etiã Mago. Cui quidẽ tantum

honorẽ ſenatus noſter attribuit carthagĩe capta:cũ regulis africæ bibliothecas dõaret uni
us eius duodetriginta uolumina cenſeret in latinã linguã traſferenda cũ. M. Cato præcep
ta condidiſſet: peritiſq; linguæ punicæ dandũ negociũ in quo præceſſit omis uir tũ clariſii
mæ familiæ. D. Syllanus ſapietiæ cõpoſitiſſunæ quos ſequeremur p̃ᷣtexuimus in hoc uolu
mine nõ ĩgratæ noĩando. M. Varronẽ ꝗ.Ilxxxi. uitæ angu ages

ea re ꝓdẽdũ putauit.
Rauaatio de agricultura. W. = Cade. ARW IIII.
Pud romanos multo ſerior uitiũ cultura eſſe cœpit. Primoq; ut neceſſe erat arua
a rantũ colere. Quorũ nobis ratio nũc tractabitur nõ uulgari modo uerũ ut adhue
fecimus & uetuitis: & poſtea inuentis omni cura perquiſitis: cauſaq; rerũ & ratiõe
ſimul eruta. Dicemus & ſydera:ſyderũq; ipſorũ terreſtria ſigna dabimus indubitata. Quã
do quidẽ qui adhuc ea diligẽtius tractauere: ꝗbuſuis oratoribus potius ꝗᷓ agricolis ſcripſiſ
ſe poſſunt uideri.Ac primũ omniũ oraculis maiore ex parte agemus:qᷓ nõ ĩ alio uitæ gene⸗
re plura cerciora ue ſũt. Cur.n.nõ uideant᷑ oracula a certiſſimo die:maxĩeq; ueridico uſu

Ca, V.
Ortiſſimi uiri & milites ſtrenuiſſimi ex agricolis gignuntur: minimeq; male cogi
fᷣ tantes. Prædium ue cupide emas. In re ruſtica operi ne percas. In agro emendonmi⸗
nime. Quod male emptum eſt ſemper pœnitet. Agrum paratur os ante omnia ĩue
teri oportet aquatum uim:aut uicinum. Singulas magnas interpretationes habent: nec du
bias. Cato in conterminis hoc amplius æſtimari iubet quo pacto iuuant. In bono eſt inquit
religione bene utenti. Attilius Regulus ille punico bello bis conſul aiebat: neq; fœcundiſ
ſimis locis inſalubrem agrum parandum:neqʒ effoœtis ſaluberrimum. Salubritas loci nõ ſẽ⸗
per incolarum colore detegitur: quoniam aſſueti in ꝑeſtilentibus duiat. Prærerea ſũt quæ
dam partibus anni ſalubria-Nihil autẽ ſalutare eſt niſi quod toto anno ſalubre. Malus eſt

2

LIBER.

ager cũ quo dominus luctatur. Cato inter prima pectari iubet: nõ ſolum ſua uirtute ualeat
gqua dictũ ẽ poſitione. Vt operariorũ copia prope ſit. Oppidũq; ualidũ.Vt nauigiorũ eue/
ctus uel itinerũ. Vt bene ædificatus. & cultus. In quo fali pleroſq; uideo: Segnitie eni prio⸗
ris domini pro emptore eſſe arbitrantur. Nihil ẽ damnoſius deſerto agro. Itaq; Cato. De bo
no dño meli emi:nec temere cõtẽpnendã alienã: diſciplinã agroq; ut homini: ꝗquis. ꝗſtuoſus
ſitſſi tamẽ & ſũptuoſus:nõ multũ ſupereſſe.llle ĩ agro quæſtuoſiſſimã iudicat uitẽ nõ fru⸗

ſtra quoniâ ante omnia de ĩpenſæ ratione cauit. Pro ortos irriguos: nec hic falſo: ſi ſub. op

pido ſint. Et prata: quæ antiꝗ parata dixere. Idẽq; Cato interrogatus quis eſſet certiſſimus

quæſtus reſpondit. Si bene paſcas. Qui ꝓpximus ſit. At ſi bene ſũma omniũ ĩ hac ſpectanda

fuit: ut tructus is maxime probaretur: ꝗ minimo ĩpendio cõſtaturus eſſet. Hoc ex locorũ
occaſione aliter alibi decernitur. Eodẽq; ptinet quod agricolà uendacẽ oporrtere eſſe dixit

Fundũ ĩ adoleſcẽtia cõſerẽdũ ſine cõtatione:ædificãdũ nõ niſi cõſito agro. Tũc quoq; cõ

tatur: optimũq; ẽ: (ut uulgo dixere)aliena inſania frui: ſed ita ut uilarũ tutela nõ ſit oneri
Eum tamẽ ꝗ bene habitet ſæpius uẽtitare in agrũ. Frontẽq; domini plus ꝓdeſſe quà occipi

tiũ nõ mẽtiũtur. De uilarũ poſitiõe:& pᷣcepta antiquorũ de agro colẽdo. Ca. VI.

QbQus hic probatur: ut neq; functus uillã quærat: neq; uilla fundũ. Nõ ut fecerint

m iuxta diuerſũ eadé ætate exẽplis. L. Lucullus. Q. Scæuola cũ uilla. Sæuolæ fundus
careret uilla Luculli naro in genere cẽſoria caſtigatio erat: minus arare quã
uertere. Nec hoc ſine arte quadà ẽ. Nouiſſimus uillã ĩ miſinenſi poſuit. C. Marius. vii.con
ſul: ſed peritia caſtramẽetãdi: ſicut cõparatus ei ĩ cæteris etiã Scylla fœlix. Quos cæcos fuiſ
ſe dicere cõuenit. Neq; iuxta paludes ponendã eſſe: neq; aduerſo amne. Quãquã Homerꝰ

omnino e flumine ſeper ante lucanas auras i ſalubres ueriſſime tradit. Spectare. in æſtuo⸗

ſs locis ſeptẽtrionẽ debet meridiẽ ĩ frigidis. In temperatis exortũ æquioctialẽ. Agri ipſius
bonitas ꝗbus argumẽtis iudicãda ſit: quâquã ad terræ optimo genere diſſerẽtes abũde di⸗-
xiſſe poſſumus uideri etiãnũ tamẽ traditas notas ſubſignabimus Catonis maxime uerbis.

Ebulũ: uel prunus ſiluaſtris: uel rubus:bulbus minutus: trifoliũ: hærba pratenſis: quercus

ſilueſtris: pyrus: maluſq; frumæetarii ſoli noræ. Itẽ nigra terra & cinerei coloris. Omnis cre-
ta coqui niſi permacra. Sabulũ etiam niſi id per tenue eſt: & multo cãâpeſtribus magis ꝗ cli⸗
uoſis reſpondent eadẽ. Modũ agri in primis ſeruandũ antiqui putauere. Quippe ita cẽſe⸗
bant. Satius eſſe minus ſerere & melius arare. Qua in ſẽtentia & Virgiliũ fuiſie uideo. Ve⸗
rum confitentibus latifunda prodidere italiã. ſam uero & prouintias ſex & ſemiſſe domini
africæ poſſidebant: cũ interfecit eos Nero prĩceps. Nõ fraudabo magnitudie ac quoq; ſua
Cn. Pompeũ qui nunquã agrũ mercatus eſt conterminũ-Agro empto domũ uendendam
in clemẽter atq; nõ ex utilitate pubici ſtatus Mago cenſuit. Hoc exordio præcepta pande-
re ingreſſus ut tamẽ appareat aſſiduitatem deſideratam ab eo. De hinc peritia uillicorũ in
cura habenda eſt. Multaq; de us Cato præcepit. Nobis ſatis ſit dixiſſe. quam proximũ do/
mino corde eſſe debere: & tamẽ ſibimetipſinõ uideri. Coli rura ergaſtulis peſſimũ ẽ: utiquic
quid agitur a deſperantibus. Temerariũ uideatur unam uocẽ anticorũ poſuiſſe: & fortaſ⸗
ſis incredibile penitus æſtiment. Nihil minus expedire ꝗᷓ agrũ optie colere. L. Tatius Ruf⸗

fus inſima natalium humilitate conſulatum militari induſtria meritus antiquæ alias parſi⸗

moniæ circiter mile ſiclos liberalitate Diui Auguſti congeſtum uſq; ad detractionem hæ⸗
redis exhauſit agros in piceno coemendoq; in gloriã. Internitionem ergo fameq; cẽſemus.
Immo hercule iudico modũ rerũomniũ utiliſſimũ. Bene colere neceſſariumẽ. Optime dã⸗
noſũ.Preterquã ſobole ſua colono. Aut paſcendis. Alioquĩ domino aliqua meſſes collige
re non expedit: ſi cõputetur ĩpendiũ operæ. Nec temere oliuam nec quaſdam rerras diligẽ
ter colere: ſicuti in ſicilia tradũt itaq; decipi aduenas. Quoniã igitur modo utiliſſime colũ-
tur agri?ex oraculo ſcilicet malis ac bonis. Sed defendiæquũ eſt abauos: qui præceptis ſuiſ
proſpexere uitæ. Nãàcũ dicerent malis intelligere uoluere uiliſſimos.Sũmũ prouidẽtiæ il/
lorum fuit:ut ꝗᷓminimũ eſſet ĩpẽdii.Præcipiebãt eni iſta:qui triũphali'denas argendi libras
I ſupellectile crimini dabant: ꝗ mortuo uilico relĩquere uictorias: & reuerti ſua rura poſtu
labant:quoq; pdia colenda ſuſpiciebat reſpubl.exercituſq; ducebãt ſenatu illis uillicate. In
de illa reliqua oracula Neꝗᷓ agricolã eſſe ꝗſꝗs emerer quod pᷣſtare ei fũdus poſſet. Malũ pa
trẽfamilias: ꝗſquis ĩ terdiu faceret quod no&tu poſſet:niſi in tempeſtate cæli. Peiorẽ qui ꝓ
feſtis diebus ageret quod feriatis deberet. Peſſimus ꝗ ſereno die ſub tedo potius oparetur

inzer
voſii
Furi⸗
duspo⸗
enenicl
opotere
benecon
ſauosl

Muere

miin
Pſon
une o
ni Ci
mürtint
tettioßet
Cuig

nponl ſehi

duccusenn
necharun
ernarifli
lenubus
Hutllſün

ülnreproc

aesputen
Kohpe
Cauuno⸗

e

nponſe

lunlctrici

mlimpn

Ueloliarun
leltoberis
Gintentei
fontrupect
ntig- I
llllaci
ſbrote .
tuclinen
keden i
MWiatennio
innn
Mlicunn
tuntucn
ctäautinen
nſeunten
1 llro⸗
mmenn
lon⸗ gror

dpon

ntnenlen
dntüene,
nitecnin⸗
Cuoebe
Auiiſtvolat
ienöͤſ⸗
laliliben
lercenihine
Mrloeſnen
Hocerlocni
nereeſtecini
Ticqno d
hnöft onen
eſegioc
(r .
Wnr keeno
Luolrfubcli
ns me gi
Aiusti c
nchzfl
ikiones
re inkino⸗
Agriiglus
nez ücec
Müine vetdi⸗
eniiscperns
iOmnse
mmgo0
ippeincch⸗
keuico⸗N⸗
nil⸗ Conini
eldencdam
ahe⸗
licoru in
nimü do/
d fortal⸗
KinsRul/
iiis l⸗
kionemhe⸗
Ghtine G,
eſſes colig⸗
ter 148 le
Uillunecoi,
Ecephs li
Ngenh he
Ual ula 1
Peiot⸗ P
leit
tius

Ain agro. Nequeo mihi tẽperare: quo minus unũ excplũ antiquitatis afferã. Ex quo intelli-
gi poſſit apud populũ etià deculturis agẽdi morẽ fuiſſe: qualiter defedi ſoliti ſint illi uiri.
C. Furius Creſimus e ſeruitute liberatus cũ in paruo admodũ agello largiores multo fru⸗
us pciperet quà ex ampliſſimis uicinitas. In iuidia ma gna erat: ceu fruges alieas pelliceret

ueneficiis. Qua ob rẽ a Sp. Albino curuli die dicta metuẽs danationẽ cũ in ſuffragiũ tribus

oporteret ire: inſtrumẽtũ ruſticũ omnẽ ĩ forũ attulit:& adduxit filiã ualidã: atq; (ut ait piſo)
bene curatã ac ueſtitã: ferramẽta egregie facta: grau es ligones: uomeres põderoſos: boues
ſaturos. Poſtea dixit. Veneficia mea quirites hæc ſunt nec poſſũ uobis oſtẽdere: aut ĩ forũ
adducere lucubrationes uigiliaſq; & ſudores. Omniũ ſẽtentiis abſolutuſq; ita c. Profecto
opa nõ impẽſa cultura cõſtat. Et ideo maiores fertiliſſimũ in agro oculũ dñi ee dixerũt. Reli

qua pcepta redent ſuis locis: quæ ppriaſingulorũ generũ erunt. Interim coĩa quæ ſuccur⸗

runt nõ omittemus. Et in primis Catonis humaniſſimũ & utiliſſimũ.Id agẽdũ ur diligãt ui
cini. Cauſas reddidit ille: quas exiſtimamus nulli ee dubias. inter pria idẽ cauet:ne fami liæ
malæ ſint. Nihil ſero faciedũ ĩ agricultuta oẽs cẽſent. Iterũq; ſuo quæq; tẽpore faciẽda. Et
tertio pᷣcepto pᷣtermiſſa fruſtra reuocari. De terra carioſa execratio Catonis abũde idicata
. Quãquà prædicere nõ ceſſat is. Quicquid ꝑ aſellũ fieri põt uutiliſſime cõſta. Filix biẽnio

morit ſi: frõdẽ agere nõ patiaris. Id efficaci ſſime cõtingit germinãtis ramis baculo decuſſiis

Succus enim cx ipſa defluens necat radices. Aiunt & circa ſolſtitium auulſas non renaſci:
nec harundine ſectas: aut exaratas uomeri harundine impoſſita. Similiter & harundinem
exarari filice uomeri impoſita præcipiunt. Iuncoſus ager uerti pala debet. At in ſaxoſo bi
dentibus. Fruteta igni optimẽ tolluntur. Humidiorum agrum foſſione concidi atq; ſicca
ri utilliſſimum eſt. Foſſas autẽ retuſis locis apertas relinqui. In ſolutiore terra ſepibꝰ firma⸗
riiIn reprocibus ac ſupinislateribus procumbere quaſdam obſertari: & in alias dirigi. Ma⸗
iores patentioreſq;(ſi ſit occaſio)ſilice uel glarea ſterni. Ora utrinq; lapidibus ſtacu minari
& alio ſuperintegi. Siluæ extirpandæ rationem. Democritus prodidit: lupini Hore in ſucco
cicutæ uno die macerato ſparſiſq; radicibus. =MM “
De frugum generibus. & natura. „Ca. VIlII.
F gquoniam præparatus eſt ager: natura nunc indicabitur frugum. Sunt autẽ duo
e prima earum genera. Frumenta ut triticum: hordeum. Et legumina ut faba & cicer
Di/ifferentia uero notior: quà ut indicari deceat frumenti iplſius totidẽ genera per
tempora ſatu diuiſa. Hyberna quæ circa uergiliarum occaſum terra per hyemen nutniun
tur: ut triticum. far: hordeum. Aeſtiua quæ æſtate ante uergiliarum exortun ſeruntur: ut

milium: panicum: ſiſama horminum: irio italiæ duntaxat ritu. Alioquin in græcia & aſia oĩa

uergiliarum occaſu ſeruntur. Quædam autem utroq; tempore in iralia. Ex his quædam &
tertio ueris ſcilicet. Aliqui uerna:milum: panicum:lentẽ cicer: halicam appellant. Scementi⸗
ca autem triticum:hordeum: fabam: napum: rapam. Et ĩ tritici genere pars aliqua pabuli eſt
quadrupedum cauſa ſati: ut farrago. Et in leguminibus ut uitia. At comunis quadrupcdũ

hominũq; ufui lupinus. Legumina omnia ſingulas habent radices præter fabam: eaſq; ſur

culoſas:quia non in multa diuiduntur. Altiſſimas autẽ cicer. Frumenta multis radicantur
fibris ſine ramis. Erumpit a primo ſaltu hordeum die ſeptimo. Legumina quarto: uel cum
tardiſſime ſeptimo. Faba a. xv. ad. xx. Leg umina in ægypto tertio die. Ex hordeo alterũ ca-
put grani in radicem exit:alterũ ĩ hær ba:quæ & prior floret. Radicem craſſior pars grãi fũ
dit: renuior florem. Cæteris ſeminibus eadem pars & radicẽ & florem. Frumenta gyeme in

hærba ſunt: uerno tempore faſtigantur in ſtipulam quæ ſunt hybermi generis. At milium

& panicum in culmẽ geniculatum & concauum. Siſama uero in ferulaceum. Omnium ſato
rum fructus aut ſpicis continetur: ut tritici:hordei: muniturq; uallo ariſtarum quadru pli=⸗
ci:aut includitur Filiquis ut leguminum aut uaſculis: ut ſiſamæ: ac papaueris. Miliũ ac pa-
nicum tantũ pro indiuiſo & paruis auibus expoſita ſunt: inde fenſa quippe membranis con
tinentur. Pannicum a panniculis dictum: cacumine languido nutante: paulatim ex tenua-
