mos cohibẽt. Qui u nõ fuere: nõ proſunt. Stomachi feruori folia ĩponũtur. Veſicæ dolori
illinũtur: & igmibꝰ ſacris. Succus & auribus purulẽtis inſtillat᷑: & oculorũ dolori per ſe. Da
bat᷑ & in febribus ante acceſſiões duobus cyathis in tertianis quaterniſue p̃cipuæ. Itẽ cho-
lericis:dyſentericis: & in ſolutione ſtomachi. Lertiũ genus oreon uocat᷑ in mõtibꝰ naſcẽs:
arundini teneræ ſimile: uno caule: denſis geniculis: & in ſe fractis. Foliis autẽ picæ: radicis
ſuperuacuæ inefficatius quã ſuperiora: peculiare iſchiadicis. Quartũ genus ſil ueſtre ap⸗
pellarur pene ardoris frutice radice lignoſa ſtipe cedri rubricundo. Ramis ſpatii binũ pal⸗
morũ nigris geniculorũ ternis quaterniſq; articulis. Huic quoq; ſpiſſidi natura. Sapor ma

li coronei. Dẽcoquitur in aqua ad tertias: aut aridi farina inſpergitur: & oris ulceribus: &

attritis partibus. Propter gingiuarũ uero uitia ipſa cõmanducãtur. Nomas ſiſtit: omniacq;
quæ ſerpunt aut difficilẽ cicatricem habent. Priuatim uero ſanat a mue facta ulcera. Her-
parii & ad anginas uruntur illa. Et in capitis dolore coronã ex ea imponunt. Et cõtra epi-
phoras collo circundant. Intertianis quidẽ ſiniſtra manu euulſam adalligant: adeo contra
profluuia ſanguinis. Nec ullãmagis aridã quã polygonũ ſeruant. pancration aliqui ſcillã
Ful appellare malunt: foliis albi lilii longioribus craſſioribuſq;. Radice bulbi magni co

ore ruffo. Aluum ſoluit ſucco cum farina erui ſumpto. VIcera purgat. Hiydropicis ſpleni
ciſq; cum melle darur. Alii decoquunt eã donec aqua dulcis fiat. Eaq; effuſa radicẽ teren⸗
tes digerũt in paſtillos ſole ſiccatos:& poſtea utũtur ad capitis ulcera:& cætera quæ repur
anda ſunt. Itẽ ad tuſſim quatũ tribus digytis apprehẽderint: in uino dantes. Et ad lateris
olores aut peripneumonicis eligma dantes. Propter iſchiada in uino bibendum. Et pro⸗
pter tormina menſeſce õ aliqui ſychen: alii meconion aphrodes uocãàt
ex nina radice tenuit fructificat: foliis rute paulo latioribꝰ ſemine ſub foliis rotũdo minus

ctoge
iemus:
toeltae
lmolie

(did no

ninaruis.
inkitun &
nundlyen⸗
zncie⸗Vi
lunrſecun⸗
Iuncaulecu
letnilluegu⸗
miliudin
tinfiarpe
lnngieſo
oherbacei
colidus Ra
ma Circun
gü ſmn
nellepotun
inen
ſioleucicat
llorubrol
lerbarei co
Ziorumg
cuüldeo⸗
wontibusf
Lerlſtmiik
chienteoli
Mturſenen
Nuemceuc
Rrpotune
lolinhr
=
Orntn 4
Ne keerexrie
Nnleui⸗
oſignſt
Ulinſcolo
nnſme
lreto,
ere i Au.
ſnaien
Neiis in
l Purnlen
oropnen⸗
em⸗ 1
lii
tucfed
ſentte
u Cicn⸗

nbirti
weluctaſt
Oremiedl,
1taminid
tmocomin⸗
eneneſtaau⸗
A hoberl⸗
kü:llln.
nuuchinden
eruck etien
Usocnlorüne
Muenccn,
dgeriing,
Aüiniirudnd
lpn gadi
ee dicunrun.
10ienn⸗
Pnigrüinito⸗
ecocti run
r dt I
nnt Aherſe
udbii
nt:uſtan
tPalommn
ummi Ncans
Nrobonüͦh
einrellgi vo/
oleowrtn
Geubi Nr
nagnann
Muis aun
Noummd
Cton
ugke
ulic⸗
ibutir
1 s
ſMuelne
miii ⸗
motn⸗
luds
Erormiag
larr er
ecom eh⸗
1ueoconn⸗
ingnic
bi ngnia⸗
chi en
nhinm
engnh
3 lis
Gun⸗ ip
rodezun

l
candido quà papaueris. Inter uites fere colligitur meſſibus. Siccaturq; cũ fructu ſuo ſub,
ĩectis aquis: in quas excidant. Hoc poto aluus ſoluitur. Bilis ac pituita detrahitur. Media
potio eit acceptabuli menſura in aqua mulſe heminis tribus & cibis inſpergitur obſoniif/
q; ad moliendam aluum. Peryclimenos fruticat m pſa ex interuallo duo folia habens ſub-
candida mollia. In cacumine autem ſemen inter folia durũ & quod difficile uellatur. Naſci
tur in aruis ac ſepibus conuoluens ſe aminiculis quibuſcũq; . Semen eius in umbra ſiccatũ
tunditur: & in paſtillos digeritur. Ii reſoluti dantur in uini albi cyathis tribus tricenis die-
bus ad lyenem: cunq; urina cruenta aut per aluũ abſumit quod intelligitur a decimo ſta⸗
tim die. Vrinam cient & folia decocta. Aquæ & ortopnoicis proſi unt. Partum quoq; adiu/
uant:ſecundaſ ; pellunt pota ſimili modo. Pelecinum in ſegetibus diximus naſci fructico
ſam:cauliculis: foliis ciceris. Semen in ſiliquis fert corniculorũ modo adiunctis termis qua
terniſue: qua legit nouimus amarum ſtomacho utilem. Additur in antidotis. Polygala pai
mi altitudinẽ pẽtit: in caule ſummo foliis: lenticule guſtu aſtricto: quæ pora lacti abundã/
tiam facit. Pontirris aut ur alii uoca nt paroenion uel neuras large fruticat: ſpinis retorrida
lanugine ſpiſſa: foliis paruis: rotundis: ramulis: longis: mollibus: lentis tenuibus:flore: lon
go:herbacei coloris:ſeminis nulli uſus:ſed guſtu acuto & odorato. Inuenitur in aquoſis
collibus. Radices habet duas aut tres binum cubirorũ in altitudine neruoſa candidas fir/
mas. Circunfoditur autũno & præciſo frutice. Dat ſuccum gũmi ſimilem. Radix mira uul
neribus ſanandis traditur: præcipueq neruis uel præciſis illica. Decoctum quoq; eius cum
melle porum diſſolutiones neruorum & infirmitates & inciſuras i uuat. Phalangires a qui
buſdam phalangion uocatur: ab aliis leucathemon: uel ur in quibuſdã exempl aribus inue
nio leucacatha. Ramuli ſunt ei nunꝗᷓ pauciores duobus in diuerſa tendentes. Flos cãdidus

lilio rubro ſimilis: ſemine nigro: lato ad lenticulæ dimidie figuram multo tenuiore: radice

hærbacei coloris. Hnius folio uel flore uel ſem ine auxiliatur contra ſcorpionum phalan⸗
giorumq; & ſerpentium ictus. Item contra tormina. Plytema qualis ſit deſcribere ſuperua
cuũ habeo:cum ſit uſus eius tantũ ad amatoria. Phylon a græcis uocatur hærba in ſaxoſis
montibus fœmina magis hærbacei coloris caule tenui: radice parua: ſemine rotundo: papa
ueri ſimili. Hæc ſui ſexus facit partus. Mares autẽ ſemine tantum differunt:quod eſt in⸗
cipiente oliua. Vrrunq; bibitur in uino. Phellandrion naſcitur in paluſtribus: folio apii. Bi
bitur ſemen eius propter calculos & ueſicæ in cõmoda. Phaleris thyrſum habet longum te
nuem ceu calamum in ſummo ſHore inclinatum. Semẽ ſimile ſeſamæ. Et hoc calculos fran
git potum ex uino uel aceto uel cũ melle & lacte. Item etiam uitia ueſicæ ſanat. Polyrrhi⸗
zon folia haber myrti radices multa. Hæ tuſæ dantur in uino contra ſerpẽtes. Proſunt &
Aeadrupedibus Draiorpinach hærba uulgaris eſt eximii aduerſus ſcorpiones remedii. Ea-
ẽ cõtrita addita muria & oleo anginã eximie curari tradũt. Præterea in quãtalibet laſſiru
ne recreari defeſſos:etiam cum obmutuerint:ſi ſubiiciatur linguæ. Si deuoretur. uomitio
nem ſequi ſalutarẽ. Rhecoma affertur ex iis quæ ſupra potum ſunt regionibus. Radix co
ſto nigro ſimilis minor & ruffior paulo ſine odore:calfaciens guſtu & aſtringens. Eadẽ tri

ta uini colorem reddit ad crocum inclinantẽ. Illita collectiones inflãmationeſq; ſedat. Vul

nera ſanat. Epiphoras oculorum ſedat ex paſſo lllita. Inſignita cum melle. Er alia liuentia
ex aceto. Farina eius inſpergitur contra cacoethe & ſanguinem reiieientes drachmæ pon/
dere in aqua. Dyſentericis etiam & ccœliacis ſi febri careant im uino. Sin aliter ex aqua. Fa⸗
cilius teritur:ꝛ nocte antecedente madefacta. Datur & decoctum eius bibendum duplici mẽ
ſura ad rupta conuulſa contuſis ex ſublimi deuolutis. Si pectoris ſint doſores additur pi⸗
peris aliquid & myrrhe.Si diſſolutio ſtomachi ex frigida aqua dimittit᷑: ſiue intus ſiue ex⸗

tvra purulentis excreationibus. Item epaticis: ſpleneticis: ſchiadicis ad renum uitia: ſuſpiria

ortopneas. Arteriæ ſcabricias ſanat expaſſo tribus oholis potis trita: aut decoctum eius. Li
chenas quoq; ex aceto impoſita purgat. Bibitur cõtra inflationes: & perfricationes: febres

frigidas: ſingulrus tormina:aſperitates: capitis grauitates: mellancholicas uertigines: laſſi⸗

tudinẽ: dolores & conuulſione. Circa Ariminum nota eſt hærba: quam reſedam uocant:
Diſcutit collectiones inflammationeſq omnes⸗ Quf curant ea: addunt hæc uerba. Reſeda
morbos reſeda: ſciſne ſciſne quis pullos egerit: radices:nec caput nec pedes habeant. F æc
ter dicũt: totiẽſq; deſpuũt.Stoechas in inſulis tantũ eiuſdẽ noĩs gignit᷑ odorata hærba: co
ma hyſopi:amara guſtu. Menſes cit potu:pectoris dolores leuat. Antidotis quoq; miſcet.

4 ” Alee Wia al⸗ rde en A. f.
äs
7& goni: & trago: & tragologo: & ſpedile. Et quod guigam morbi quibuldam non ſun genr
—e buass ,CLCLC... Ahlhliif.
OQOlanum græci ſttichnon uocant: ut rradit Cornelius Celſus. Huic uis reprimendi

(trefrigerandiq;: gmion eulere habet apii: folia latiora: & maxime circa ſtolones
mulcos:quorum aſi

der:ſuccoſa:mollis: Cortex eius foris niger: intus pallidus. Odor mirrhæ habet qualitate

ungde & nomen. Naſcitur & in ſaxoſis collibus in terrenis. Vſus eius excalfacere:extenuare
Vrinam & menſes ciunt folia & radix. Aluum ſemen ſiſtit: Radix collectiones & ſuppura-
tioneſqʒ non ueteres. Item duritias diſcurit illita. Prodeſt & contra phalangia ac ſerpẽtes

admixto chancri aut polline: aut melyſſophyllo in uino pota: ſed particulatim: quonià uni

uerſa uomitione mouet. Qua de cauſa aliqũ cũ ruta datur. Medetur tuſſi & ortopnoeæ
ſemen uel radix. Item thoracis aut lyenis & rernũ & ueſicæ uitiis. Radix autem ruptis cõ⸗

uulſis. Partus quoq;ʒ adiuuat: & ſecundas pellit. Datur iſchiadicis cũ cretaneo in uino fu⸗

Qdores ciet & ructus. Ideo inflationẽ ſtomachi diſcutit. Vulnera ad cicatricem perducit. EꝝZzʒ
primitur ſuccus radicis utilis & fœminis: & thoracis: præcordiorumcq; deſideriis. Calfacit
enim:& concoquit & purg at. Semen peculiariter hydropicis darur potu: quibus & ſuccus

illinitur & malagmare cortice arido. Et ad obſonia utuntur cũ mulſo & oleo & garo ma/
zime in elixis carnibus ſimul. Concoctiones facit. Sapore ſimillima piperi. Eadem in dolo

lore ſtomacho efficax. Telephion portulacæ ſimilis & caule & foliis. Rami a radice ſer/

enti:octoniq; fructificant: foliis craſſis carnoſis. Naſcitur is cultis & maxime inter uites.
Ililinitur lentigini: & cum inaruit: teritur.lllinitur & uitiligini: ternis fere menſibus ſenis
horis noctis aut diei: poſtea fariua hodeacea illiuitur. Mederur: & uulneribus & fiſtulis

FTrichomanes adianto ſimilis eſt exilius modo nigriuſq; toliis lenticulæ denſis: maris ad⸗=
uerlis inter ſe. Decoctum eius ſtrangurias ſanat in uino albo potu addito cymino ruſtico-
Succus cohibet capillos defluentes: aut ſi effluxerint. Alopeciaſq; denſat tritum & in oleo

illitum. Sternutamenta quoq; guſtu mouet. Thalietrum folia coriandri habet pinguiora

paulo: caulem purpureum. Naſcitur ubiq;: præcipuæ in capeſtribus. Medentur ulceribus

olia cum melle Thlapſe duum generum eſt anguſtis foliis digytali lõgitudine & latitu⸗/

dine in terram uerſis: in cacumine diuiſis: cauliculo ſemipedali: non ſine ramis peltarũ ſpe
cie ſemine incluſo lẽticulæ effigie: niſiꝙ infringitur: unde nomẽ. Flosalbicat. Naſcitur in
ſemitis & ſepibus. Semen aſperi guſtu. Bilem & pituitam utrunq; extrahit. Modus ſumen
di acetabuli menſura. Prodeſt & iſchiadicis infuſum: & donec ſanguinẽ trahat. Mẽſes quo

q, cit: fed partus necat. Alterũ thlapſen aliqui perſinocapa uocãt latis foliis: radicibus ma/

gnis. Et ipſum utile iſchiadicorũ infuſioni Prodeſt & inguinibꝰ urrũq;. Præcipitur ut qui

colligit. dicat ſi umere ſe cõtra inguina & cõtra oẽs collectiões & cõtra uulnera: unaq; ma⸗=
nu'tollat. Tragonia hærba qualis ſix nõ tradit᷑. Credo & falſũ eſſe pxmiſſũ. Democriti. Por

tcétoſum eni eſt adalligatã rriduo aſumere lIyenes. Tragonis: ſiue tragion naſcitur in creta
chm inſula in maritimis: iunipero ſimilis & ſemine & folio & ramis. Succus eius lacteus in
gũmi ſpiſſatus uel ſemen impoſitione ſpicula e corpore eiicit tunditur recens: & cũ uino

illinitur aut ſicca farina cũ melle. Eadem lactis abundantiam facit: mamiſq; unice medetut
Eſt & alia hærba tragos quã aliqui ſcorpion uocant. ſemipede alta fruticoſa:foliis puſillis

racemis rubentibus grano tritici acuto acumine: & ipſa in maritimis naſcens. Huius ramo⸗

rum.x. aut. xii. cacumina trita ex uino pota cæliacis: dyſentericis: ſanguinem excreantibus
menſiumcq; abundãtiæ auxiliantur. Eſt & tragologon: quem alii comen uocãar. Caulem ha
bet paruum: foliis croci. radice longa:dulci: ſuper caulem calice lato: nigro. N aſcit᷑ in aſpe

ris ſine uſu. Er de hætbis quidem memoria digna hactenus accipimus: aut cõperimus. In
fine earum admonere non ab re iudicamus: aliis alias uirum ætates eſſe. Longiſſimo tem-

pore durat elarteri um:ut dizimus. Chameleon nigre. xl. annis. Centaurium non ultra duo

decim. Peucedanum & ariſtolochia ac uitis ſilueſtris anno in umbra'ſeruãtur. Et animali⸗
um quidem cæterorum nullum aliud radices a nobis dictas attingit: excepta ſpondile: quæ
omnes perſequitur. Genus id ſerpentis eſt. Ne illud quidem dubitatur: omnium radicum

nu exiliunt pinguia ad terrà infracta:odore medico cum qua/
dam acrimonia iucundo colore: in luteum langueſcente: a capitibus cauliũ orbiculato ut
apii ſemine rotũdo: nigro qui areſcit incipiẽte æſtate: radix quoq; odorata guſtu acri mor

vcek
be
ui
igluntin
aghn

eetio grec

fugtubann
ſrunanim
ſobin uet
ſitaretnala
Cbusinſerun
nonghrone⸗

ML

Qinomen
mminoremgra
Ios etlam glton
Püinkcäin
Monuileepen
Aſentinuen.
Nunequrin
Aullistume
incfkicnlra
cllrconi
horlleillien
ſimcniname
Nkubrcinig
ercos
luſgad el
nopodonn
hunamextz
Meniteuert
onewintn
lGnnind
ton ecktit
garter. D
Sſeadali
Reclonine
Remon,
motbibr
tqgue eri
lehtez
Uun wort

ngeah
Nrimert
A.
nünpinend
holone

Ctinlue

ulrrinen
derglin
Aeenennne
eaſorn,
ux ſahin
mqvoni ani
Aanopnder
wrt o⸗
inuind u⸗
nnkr
kenis Clen
ibmälun
opron
Euemind
niandiele
weinteruins
venlbonſen
dus Afluin
Nsenmi
nnionſ
umaͤolo
l vion
nin
rälun/
umiſe
4MA
Mduhnn
. Mae
nichun/
weiurgu
. D img⸗
mmainla⸗

Gtmncean

ulatuin
Ktüninn

XXVIII.

uim effectuſq; minui:ſi fructus prius matureſcant. Item ſeminũ ante radice propter ſuccù
inciſa. Reſoluitur autem omnium uis conſuetudine. Et deſinunt prodeſſe cum opus eſt:
ue quottidie in uſu fuere: æque ꝗᷓ nocere. Omnes uero herbæ uehemétiores effectu uiri⸗
puſq; ſunt in frigidis locis & in aquilonis. Item ſiccis. Sunt & gentium differentiæ non me
diocres. Sicut accepimus de tineis lombriciſq; ineſſe ægypti arabiæ ſyriæ ci liciæ populis. E

diuerſo græcie phrygiæ omnino non naſci. Minus id mirum quã ꝙ in confinio atticæ boe

tiæq; thabani innaſcuntur: cum abſin t athenienſibus. Quæ contemplatio aufert nos ad ip

ſorum animaliũ naturas. Ingenitaſq; iis uel certiores morborum omnium medicinas rur⸗-

ſus. Enim uero uerum omuium parens nullum animal ad hoc tãtum ut paſceretur: aut alia

ſatiaret:naſci uoluit. Quin artes ſalutares inſeruit & uiſceribus. Quippe cum ſurdis etiam
rebus inſeruit. Tum uero illa animæ auxilia preſtantiſl ma ex anima alia eſſe uoluit con⸗

cemplatione ante cuncta mirabili.

CABII PLINII SECVNDI NATVRALIS HFPSTORIAELBER. XXVII.

PROEMIVM.

De medicinis ex animalibus. Ca. I.

ICTEA erant omnium rerum naruræ inter cælum ac terram naſcentiũ:
reſtabantq; quæ ex ipſa tellure fodiuntur: ſi non herbarum ac fruticum
tractata remedia auferrent tranſuerſos ex ipſis animalibus quæ ſanatur
reperta maiore medicina. Qui ergo diximus herbas & florum imagines:

ac pleraq; inuentu rara ac difficilia: iidem tacebimus:quid in ipſo homĩe

proſit homini? cæteraq; genera remediorum inter nos uiuentiagcum præ
JMUẽ ſertim niſi carenti doloribus morbiſq;: uita ipſa pœna fiat. Minime uero
Quin omnem inſumemus operam licet faſtidii periculum urgeat quando ita decretũ eſt

mmnorem gratiæ quã utilitatum uicte reſpectum habere. Quinimo externa quoq; & barba

ros etiam ritus indagabimus. Fides tantum auctores appellet. Quanquà & ipſi còſenſu pro
prii iudicii ita eligere laborauimus: potiuſq; curæ rerum: quam copiæ inſtitimus. Illud ad
monuiſſe perquam neceſſarium eſt:dictas iam a nobis naturas animalium:& quæ cuiuſq;
eſſent inuenta. Neq; enĩ minus profuere medicinas reperiendo: quam proſunt præbendo.
Nunc quæ in ipſis auxilientur indicari: necq; illic in totum omiſſa. Itaq; hæc eſſe quædam
lia: illis tamen connexa. Incipiemus autem ab homine: ipſum ſibi exquirentes: immeſa ſta
tim difficultate obuia. Sanguinem nanq; gladiatorum bibunt: ut bibentibus populis pro⸗

cul ſint comitiales morbi. Quod ſpectare facientes eadem harena feras quoq; horror'eſt. At

percule illi ex homine ipſo ſorbere efficaciſſimum putant calidum: ſpirantemq;: & una ip⸗

ſam animam ex oſculo uulnerum cum plagis: hoc. Omnium ferarum quidem animo ferio
re fas ſit dixiſſe humano. Alii medullas crurum quærunt & crebrum infantium. Nec pa uci
apud græcos ſingulorum uiſcerum membrorumq; etiam ſapores dixere. Omnia perſecu,
ri uſq; ad reſegmina ungui um. Qualis uero ſanitas uideri poſſit ferã ex homine fieri. Qui
morbo dignum non ipſa medicinæ gratia. Egregia hercle fruſtatione ſi non proſit. Aſpici

humana exta nefas habetur: quãtomagis mandi? Quis iſta inuenit oſtentae Tecum enim

res erit euerſor iuris humani: monſtrorumq; artifex: qui primus ea condidiſti. Feciſti cre/
do ne uita tui obliuiſcererur. Quis inuenit ſingula membra humana mandere. Qua con-
iecurs ijndu dus Qunn poteſt medicina iſta originem habuiſſe. Quis ueneficia innocen-

tiora efficit ꝗᷓ remedia. Eito barbari externiq; ritus inuenerint. Etiam ue græci ſuas fecere

has artes. Democriti eſtat commendatiões ad alia noxii hominis & ex capite oſſa plus pro
deſſe: ad alia amici: & hoſpitis. Iam uero ui interempti dente gingiuas in dolore ſcarificari
Apollonius efficaciſſimum ſcripſit. Miletus oculorum (ſuffuſiones felle hominis ſanari.

Artemon caluaria interfecti: igneq; cremati propĩauit aquam in fonte noctu comitialibus

morbis. Ex eadem ſuſpendio interempti catapotia fecit cõtra canis rabidi morſus Antheus

Atque etiam quadrupedes homines ſanauere: contra inflatiõées boum perforatis cornibus

inſerentes oſſa humana. Vbi homo occiſus eſſet aut crematus ſiliginem quæ pernoctaſſet:

ſuum moxbis dando. Procul a nobis noſtriſq; litteris abſint iſta. Nos auxilia dicemus non

piacula. Sicubi lactis puerperum uſus mederi porerit: ſicubi ſaliua tactus ue corporis cœæte
raq; ſimilia. Vitam quidem non adeo extendendam cenſemus: ut quoquomodo per trahẽ
da ſit. Quiſquis es talis æquæ moriere etiã cum obſcẽus uixeris: aut nefandus. Qua prop/
ter hoc primũ quiſq; ĩ remediis animi ſui habeat: ex oĩbus bõis quæ homini tribuit natu/
ra: nullũ melius cc tẽpeſtiua morte. In eaq; id optimũ qdᷣ illam ſibi quiſq; pᷣſtare poterit.
An ſitĩ medendo aliqua uis uerborum & ſanari & depelli. Kca II.
X homine remediorum primum maximæ quæſtionis: & ſemper incertæ eſt: ualent
e ne aliquid uerba incantamenta carminũ. Quod ſi uerum eſt homini acceptum fieri
orvoportere conueniet: ſed uiritim ſapientiſſimi cuiuſq; reſpuit fides. In uniuerſũ ue
zo omnibus horis hominis credit uita: nec ſentit. Quippe uictimas cædi ſine præcatione nõ
uidetur referre: nec deos rite conſuli. Præterea alia Iunt uerba impetrantis: alia depulſoris
alia cõmentationis. Vidimuſq; certis præcationibus obſecraſſe ſummos magiſtratus. Ec ne
quid uerborum prætereatur aut præpoſterum dicatur: deſcripto præire aliquem. Rufuſa;
alium cuſtodem dari qui attendat: alium uero præponi qui faueri linguis iubeat. Libicine
canere: ne quid aliud exaudiatur. Vtraq; memoria inſigni: quotiens ipſæ diræ obſtrepenteſ
nocuerint: quotiens ue precatio errauerit. Si repente extis adimi capita uel corda: aut gemi
nari uictima ſtante acciderit. Duratq; immenſo exemplo. Deciorum patris filiiq; quo ſe de
nouere carmẽ. Extat Tutiæ ueſtalis inceſtæ præcatio: qua uſa aquam tulit ĩ cribro: anno ur
bis. Romxæ. dc. nono Boario uero in foro græcum græcamq; defoſſos aut aliarum gentiũ
cum quibus'tum res eſſe: etiam noſtra ætas uidit. Cuius ſacri precationem qua ſolet præire
quindecin uerum collegii magiſter: ſi quis ſegat: profecto uim carminum fateatur Ea om
nia approbantibus octingentis. xxx, annorum euentibus. Veſtales noſtras hodie credimus
nondum egreſſa urbe mancipia fugitiua retinere in loco precatione. Quod ſi ſemel reci⸗
piatur ea ratio: & deos preces aliquas exaudire: aut ulli moueri uerbis: confitendum ſit de
tota coniectatione. Priſci quidem noſtri perpetuo talia prodidere. Difficilimumq; ex iis ẽt
fulmina eliei ut ſuo loco docuimus. L. Piſo primo annalium auctor ẽ Tullum FHioſtilium
regem ex Numæ libris eodem quo illum ſacrificio Iouem cælo deuocare cõatum: quonia
parum rite quædam feciſſet fulmine ictum. Multi uero magnarum rerum fata & oſtenta
uerbis permutari. Cum enim in tarpeio fodientes delubro fundamenta caput humanum
inueniſſent: miſſis ob id a ſe legatis ethruriæ celeberrimus uates Olenus Calenus praclaz-
rum id fortunatumq; cernens: interrogatione in ſuam gentem tranſferre: ſcipione prius
dererminata templi in magine in ſolo ante ſe. Hoc ergo dicitis romani hic templum Iouis
optimi maxime futurum eſt⸗Hic caput inuenimus. Conſtantiſſuna annalium affirmatio⸗
ne tranſitum fuiſſe fatum in ethruriam: ni præmoniti a folio uatis legati romani reſpondiſ
ſent: non plane hic: ſed romæ inuentum caput dicimus. Iterum id accidiſſe tradunt cum in
faſtigium eiuſdem de lubri præparatæ quadrigæ fictiles in fornace creuiſſent.Et iterum ſi
mili modo retentum augurium. Hæc ſatis ſint exemplis: ut appareat oſtentorum uires &
in noſtra poteſtate eſſe: ac prout quæq; accepta ſunt ita ualere. In augurium certe diſcipli⸗
na conſtat: neq; diras aues: neq; ulla auſpicia: pertinere adeo: qui quãq; rem ingrediẽtes ob
ſeruare ſe ea negaverinrcau munere diuinæ indulgentiæ maius null um eſt. Quin etiam
& legum ipſarum in. xii. tabulis uerba ſunt: qui fruges excantaſſet. Et alibi. Quin malũ car
men incantaſſet. Verrius Flaccus auctores ponit: quibus credat: in oppugnationibus ante
omnia ſolitum a romanis ſacerdotibus euocari deum cuius in tutela id oppidum eſſet: pro
mittiq; illi eundem aut ampliorem locum apud romanos cultum ue. Durat in pontificum
diſciplina id ſacrum. Conſtatq; ideo occ ultatum in cuius dei tutela roma eſſet: ne qui ho
ſtium ſim li modo agerent. Defigi quidem diris deprecationibus nemo non metuit. Fiuc
pertinet: ut ouorum quæ exorbuerjit quiſq; calices cochlearumq; protinus frangi:aut eaſ⸗
dem cochlearibus perforari. Hinc Theocriti apud græcos: Catulli apud nos: proximeq;
Virgilii incantamentorum amatoria imitatio. Figulinarum opera multi rumpi credunt ta
li modo:Non pauci etiam ſerpentes ipſos recantari. Et hunc unum eſſe ipſis in elleum:
contrahiq; mailorum cantu etiam in nocturna quiete.Etiam arietes incendiorum depreca
tionibus conſcribuntur. Nec; eſt facile dictu: & externa uerba atq; ineffabilia derogant fi
dem. Vadius etiam latina inopinata: & quæ ridicula uideri cogit animus ſemper aliquid iI
menſum expectans ac dignum deo mouendo: immo uero quod numini imperet. Lixit

onewsp
cusichiad
(remdi
iſenid
Auban io
icn prünnun
blcslul
nusadotati
Nlacrumi
fomteſtan
hementiore⸗
nasponorun
odenn
Naduntbe⸗
zimnprxl
ctcuoxcon
Aigbi niſn
Miſimens
Nligionesn
Niin polli⸗
Clcllumre
Cedunc Ful
lonenlapr
leconuiuam
chis iti con
Goam conuin
hoſter uſte
Obus negot
Meron n
Hompuner
Nolzoſuste
Gtaauguri
niiscan
Minsquia
nisRoman
ſoconteck⸗
itlerorei
ularterite
nuprirepe
eigredic
indlo N
künnetit⸗
Ebesoner
enocſti
tligfent
Or
1 l
„ di
ſrte⸗
ie

1 koru
into 1

coher dli

10 don,

tudat n
e oent
1 1
maknln
Cehemn ſen
Nniuei e
Drcated
Uncepuln
Urmubtte
üſteennt
ingoolece
nbrommout
nllagerr
enmn bn
lſacu⸗
lendunſtoe
umaüi
Lun gani
1à enn
bummmum
Nns Mce
ione
1Mmd
minhentk⸗
untcunin.
Euinni
Umnlitin 4
mealagi⸗
gelitl S
Oumneram
Nnnü
Gibus mni⸗

onrfon

euheg

XXVIII.
Homerus profluuium ſanguinis uulnerato fœmine Vlyxem inbibuiſſe carmie. Theophra
ſtrus iſchiadicos ſanari. Cato prodidit luxatis mẽbris carnem auxiliari. M, Varro podagris.
Cæſarem dictatorem poſt unum ancipitem uehiculi caſum ferunt ſemper ut primum con
ſediſſetcid quod pleroſq; nunc facere ſcimus) carmine ter repetitio ſecuritatem itinerum
aucupari ſolitum. Licet hanc in partem ſingulorum quoq; conſcientiam coarguere. Cur
enim primum ann incipientis diem lætis precationibus inuicem fauſtum ominamus. Cur
publicis luſtris etiam nomina uictimas ducentium proſpere legimus: Cur & faſcinationi⸗
bus adoratione peculiari occurrimus. Alii græcam Nemiſi inuocantes: cuius ob id romæ ſi
mulacrum in capitolio: eſt: quanuis latinum nomen non ſit. Cur ad mentionem defuncto-
xum teſtamur memoriam eorum a nobis non ſollicitari: Cur im pares numeros ad omiĩia ue
hementiores credimus: idq; in febribus: dierum obſeruatione intelligitur. Cur ad primi
tias pomorum hæc uetera eſſe dicimus: alia noua optamus: Cur ſternutamentis ſalutamus
Quod etiam Tyberium. Cæſarem triſtiſſmiumcut conſtat)hhominum in uehiculo exegiſſe

tradunt. Et aliqui nomine quoq; conſalutare religioſius putant. Quin & abſentes tinnitu

aurium præſentire ſermones de ſe receptum eſt Attalus affirmat ſcorpione uiſo ſi quis di
cat duo:cohiberi nec uibrare ictus. Et quoniam ſcorpio admonuit in africa neme deſtinat:
aliquid niſi præfactus Africam. In cæteris uero gentibus deos ante obleſtatur ut uelint.
Na ſi mens aſſit: nullum ponere tranſiaticium uidebimur: quoniam muſtas etiam pollere
religiones manifeſtum eſt. Alius ſaliua poſt aurem dygito telata:ſollicitudinem animi pro
pitiat. Pollices cum faueamus: præmere etiam prouerbio iubemur. In adorando dextrã ad
oſculum referimus: totumq; corpus circũagimus. Quod in leuũ feciſſe galliæ religioſius
credunt. Fulgetras adorare conſenſus gentium eſt. Incendio inter epulas nominato aquã
ſub menſa profundi. Abominamunrecedẽre aliquo ab epulis: ſimul uerri ſolum. Aut bibẽ
te conuiua menſain uel repoſitorium tolli inauſpicatiſſumum iudicatur. Serui Sulpitii prĩ
cipis uiri commendatio eſt: quam ob rem menſa linquenda non ſit. Nondum enim plures
quam conuiuæ numerabantur. Nam ſternutamento reuocari ferculum menſam ue:ſi non
poſtea guſtetur aliquid: inter dira habetur. Omnino autem eſſe hæc inſtituere illi: qui om
nibus negotiis horilq; intereſſe credebant deos. Et ideo placatos etiam uitiis noſtris reli⸗
querunt. Quin & repente conticeſcere conuiuium adnotatum eſt:non niſi in pari præſen
tium numero:quia in re fame labor eſt:ad quẽcunq; eorum pertinẽs. Cibus etiam e manu
prolapſus reddebatur. Atq; per menſas uetebantur mundiciarum cauſa deflare. Et ſunt cõ
dita auguria quid loquenti cogitanti ue id acciderit: inter execratiſſima Si pontifici acci⸗
dat ditis cauſa epulanti: in menſa utiq; id reponi adoleriq; ad larẽpiatio eſt. Medicamenta
prius quã adhibeantur in menſa forte depoſita negantur prodeſſe. Vngues reſecari nundi
nis Romams tacenti atq; adygito indice: multorum peccuniæ religioſum eſt. Capillum ue
ro contrectari contra defluuia ac dolores capitis. xvii. luna atq;. xxix. Pagana lege ĩ pleriq;
italiæ prædiis cauetur ne mulieres per itinera ambulantes torqueant fuſos:aut omnino de
vectos ferãt: quoniam aduerſetur id omnium ſpei:præcipue frugum. M. Seruilius Nouia
nus princeps ciuitatis non pridem in metu lippitudinis prius ꝗᷓ eam ipſam nominaret alius
ue ei prædicerer: duabus litteris græcis & chartam ſcriptam circunligatam lino ſubnecte⸗
bãt collo. Mutianus ter conſul eadem obſeruatione uiuentem muſcam in linteolo albo.
his remediis carere ipſos luppitudine predicantes. Carmina quædam extant contra gran⸗
dines. Contraq; morborum genera. Contra ambuſta. Quædam etiam in partus. Sed in pro
dendo obſtat ingens uerecundia in tanta animorũ uarietate. Qua proprer de his ut libitũ
cuiq; fuerit opinet᷑. Remedia ex homine contra magos. Ca. III.
Omnium monſtrificas naturas & ueneficos aſpectus plenius diximus in portentis
h genctium & multas animalium proprietates: quæ repeti ſuperuacuum eſt. Ouorun
L dam hominum tota corpora proſunt: ut ex iis familiis quæ ſunt terrori ſerpetibus:
tactu ipſo leuant percuſſos ſuctu ue medico. Quorum & genere ſunt pſylii marſiq;: & qui
oblongens uocantur inſula cypro. Ex aqua familia legatus Hexagon nomine a conſulibuſ
Romæ in dolium ſerpentium conicctus experimenti cauſa circũmulcentibus linguis mira
culum præbuit. Signum eius familiæ ẽ modo adhuc durat uernis tempibus odoris uirus.
Atq; eorum ſudor quoq; medebatur: non modo ſ(aliua. Nam in inſula nili tentyrii naſcen
tes tanto ſunt cxocodilis terrori: ut uocem quoeq; eorum fugiant. Fiorum oiuin gener uin
ii

eorũ qui unꝗᷓ fuerĩt ſerpentiũ cãis ue dẽte læſi.Ilde gallinarũ iĩcubitus:pecorũ fœtus abor⸗
tu uitiãt. Tãtum remanet uirus excepto ſemel malo: ut ueneficio fiant uenena.Paſſim re⸗
medio ẽ ablui prius manus eorũ aquaq; illa eos ꝗbus medearis ĩſpergi. Rurſus a ſcorpiõe

*Vthagoræ inuentis nõo temere fallere:impoſ tiuorum nominum imparem uocaliũ
numerum clauditates: oculorum ue orbitatẽ: ac ſimilis caſus dextris aſignate par⸗

re. Incipientes furunculos ter præſignare ieiuna ſaliua. Nũc mirũ dicemus:ſed experimen

ſtatim a tali remedio correcto animalis ingreſſu. Quidãâ uero aggrauant ictus ante conatũ

quis ſinum expuat. Aut ſi ſuperior palpebra ſaliua tangatur. Nos ſic hæc credamus rite fie

lius e percuſſi auribus proſunt. Ita &redit

puſtus æquæ capillus carcinomati. Rueri cui primus ceciderit dens ut terram non attingar
incluſus in armillam & aſſidue in brachio habitus muliebriũ locorũ dolores prohibet. Pol
lex in pede præligatus proximo digyto tumores inguinũ ſedat. In manu dextra duo me/

leritatem partus facere.A

in fſua repugnantia interuentum quoc; mederi conſtat. Siccuti aggauari uulnera introitu

aliquãdo ꝑcuſſi nunquã poſtea a crabronibus: ueſpis: apibus ue feriunt. Minus miret hoc
g ſicat: ueſtẽ a tineis nõ atĩgi:q fuerit ĩ funere.Serpẽtes ægre præterꝗᷓ leua manu extrahi.
De quibuſdam ſortilegis & ſaliua hominis (H. &Ca- = IIII.

tibus: parem leuis. Ferunt difficiles partus: ſtatim ſolui cum quis tectum in quo ſit
grauida tranſmiſerit lapide uel miſſili ex iis quæ tria animalia ſingulis ictibus interfecerĩt
hominẽ: aprum: urſã. Probabilius id facit haſta uelitaris: euulſa a corpore hominis:ſi terrã
nõ attigerit. Eoſdẽ enim illata effectus habet:Sic & ſagittas corpore eductas ſi terrà non ar
tingerint ſubiectas cubantibus amatorium eẽ. Orpheus & archelaus ſcribũt. Quin & comi
tial? morbũ ſanari cibo e carne feræ occiſæ eodem ferro quo homo interfedtus ſit. Quorũ
dã partes medicæ ſũt ſicuti diximus de Pyrrhi regis police. Et elide ſolebat oſtendi Pelo⸗
pis haſta: quã eburneamaffirmabat ur. Neuos in facie tondere religioſum habẽt etià nunc
multi. Ominum uero ĩ primis ieiunam ſaliuam cõtra ſerpẽtes præſidio eſſe docuimus. Sed
& alios efficaces eius uſus recognoſcat uita. Ita deſpuimus comitiales morbos:hoc eſt con
cagia regerimus. Simili modo & faſcinationes repercutimus ſiniſtræ dextræq; clauditatis
ocurſu. Veniam quoq; a deisſpei alicuius audatioris petimus in ſinum ſpuendo. Etiam ea⸗
dem ratione terna deſpuere deprecatione in omni medicina mos eſt: atq; effectus adiuua⸗

to facile. Si quẽ pœniteat ictus eminus cominus ue illati: & ſtatim expuat mediam ĩ manũ
qua percuſſit: leuatur illico percuſſus a pœna. Hoc ſæpe delumbata quadrupede approbat

ſimili modo ſaliua in manu ingeſta. Credamus ergo & lichenas lepraſq; ieiuno illitu aſſi⸗
duo arceri. Item lippitudines matutina uelut quottidie inunctiõe. Carcinomata malo rer⸗
æ ſubacto. Ceruicis dolorem ſaliua ieiuni dextra manu ad dextrum poplitem relata: leua
ad ſiniſtrũ. Si quod animal aurẽ intrauerit: & inſpuatur exire. Inter amuleta ẽ editæ quẽq;
urinæ expuere. Similiter in calciamentũ dextri pedis anteꝗ induatur. Item cũ quis tranſeat
locum in quo aliquod periculũ adierit. Martiõ. Smyrneus ꝗ de ſimplicibus effectibus ſcri-⸗
pſit rumpi ſcolopendras marinas ſputo tradit. Item rubetas aliaſq; ranas. Ophilius ſerpen-⸗
tes ſi quis in hiatu earun⸗ expuat. Salpator porem ſedari quocũq; membro inſtupente ſi

ri. Extranei in teruentu: aut ſi dormiens expectetur infans a nutrice terna expui quanꝗᷓ re⸗
ligione mutat & faſcias. lmperatorum quoq nõ ſolum infantium cuſtos qui deus inter ſa
cra romana a ueſtalibus colitur: & currus triumphantium. Sub his pendens defendit medi
cus inuidiæ: iubetq; eoſdẽ recipere. Similis medicina linguæ ut ſit cxorataa tergo fortuna
gloriæ carnifex. Morſus hominis inter aſperrimos quoq; numeratur. Medentur ſordes ex
auribus Ac ne quis miretur etiam ſcorpionum ictibus ſerpentiumq; ſtatim impoſitæ. Me
iua ſanari ſerpentium uero ictum contuſi detis
humaht farina. Ca pillus puero qui primũ? eciſus eſt poda græ impetus dicitur leuare circũ
ligarus. Et intortum impubiũ impoſitus. Virorũ quoq; capillus canis morſibus medet ex
aceto. Et capitum uulneribus ex oleo aut uino. Si credimus a reuulſo cruci quartams. CS

dii lino leuiter colligati diſtillationes atq; lippitudines arcent. Quin & iectus capillus calæ
culoſo alligatus qui ſupra pubem leuare cæteros dicitur: ac iocineris etiam dolores. Ac ce
daidir Grãius efficaciorem ad hoc eſſe ferro exemptum. Partus
accelerat uicinos ex quo ꝗquæcq; conceperit ſi cinctu ſuo ſoluto fœminam cinxerit: dein ſol J
uerit: adiecta precatione ſe uinxiſſe eandẽ & ſoluturum: atq; abierit. Sanguine ipſius homi
nis cxquacuncq; parte emiſſo efficaciſſume anginam illini tradunt Orpheus & Archelaus:

2

ſemnona le
inren⸗
duncen
noweceb⸗
1 gener⸗
Cohlingar.
ſocoitale
gie tos qu
nuſtrumas
Vtkuiſexu
iiiquid
Gontquipt
moenempin
Uſcconan
busputeni
cellufebe
neaunt,A
heccomye

dus de venn

gootempon
pushotine

lountes no
Puinadeli
gaetemeh
tlentes ule
corporis cn
falslurä
ns Kge
lisofti
Gautem
ginnalag
1eKoleon
lactent.
licnlorumn:
mimeclcan
Clekriun
nagnnſord
idanane
ſaiücen
gelon
Puerorum
ohonin
ncane⸗
bennkie
Uehemens
mmbhy
