n palpebris. Quæ ſolæ quadrupedũ & inferiorẽ habent genant iam mamas in pectore
& brachia & crura in coôtrariu flexa: ſimiliter in mambus ungues: digytos longiorẽ
q; medium.Pedibus paulum differũt. Sunt eni ut manus prælongi ſed ueſtigium palme ſi

mile faciunt. Is quoq; polex & articuli ut homini. Et præter genitale tantũ. Ft hoc in maribꝰ
Viſcera etià interiora oĩa ad exemplar. . . ZUN
. De unguibus. e. NN CiADi... XV.
Ngues qui clauſulæ neruorum ſumme exiſtimantur omnibus iis quibus & di/
u gyti. Sed ſimiæ imbricati:hominibus lati: & defuncto creſcunt. Rapacibunuuci.

Ceteris recti:ut canibus:præter eum qui a crure pleriſq; dependent. Omni digy

tos habent quæ pedes excepto elephanto. Huic enim informes numero quidem
quinq;: ſed indiuiſi:ac leuiter diſcreti: unguliſq; non unguibas ſimiles: & pedes. maiores p-
ores. In poſterioribus articuli breues. Idem poplites intus flectit hominis modo. Cætera ani
malia in diuerſum. Poſterioribus articuli pedibus quam prios ibus. Nam quæ auimal gene
rant genua ante ſe fectunt: & ſuſfraginum artus in aduerſum. Homini genua & cubiti cõ⸗
traria. Item urſus & ſimiarum generi: ob id minime pernicibus. Oua patientibus quadtupe
dum crocodilo. Lacertis priora genua poſt curuantur poſteriora in priorem partem. Sunt
autem crura his oblica humani pollicis modo. Sic & multi pedibus: præterꝗᷓ nouiſſima ſaliẽ
tibus. Aues & quadrupedes alas in priora curruant: ſuffragines in poſteriora. Hominis ge
nibus quedã & religio ineſt obſeruatione gentiũ. Hæc ſupplices attingunt. Ad hæc manus
tendunt.Hiæc ut aras adorant: fortaſſis quia igeſt iis uitalitas. Namq; in ipſa genu utriuſq;ʒ
cõmiſſura dextra leuaq; a priore parte gemina quædam buccarum inanitas eſt: qua pſoſſa
ceu uinculis ſpiritus fugit. Ineſt & in aliis partibus quedãà religio: ſicut dextra oſculis auer
ſa appetit᷑. In fide porrigitur. Antiquis græciæ in ſupplicando mẽtü attingere mos erat. eſt
in aure ima memorie locus quẽ tangetes atteſtamur. Eſt poſt aurẽ æque dextrã nemeſios:
quæ dea latinũ nomẽ ne in capitolio quidẽ inuenit:quo referimus tacto ore proximũ a mi⸗
nimo digytum: ueniam ſerinonis a diis expoſcentes Varices in cruribus uiro tantũ: mulieri
raro. C. Marium qui ſepties conſul fuit ſtantẽ ſibi extrahi paſſum unũ hominẽ. Oppius au
ctor eſt. Oĩa animalia a dextris partibus incedũt: ſiniſtris incubãt. Reliqua ut libitũ eſt gra⸗
diuntur. Leo tantũ & camelus pedatim: hoc eſt ut ſiniſter pes nõ tranſeat dextrũ.ſed ſubſe⸗
quatur. Eedes homini maximi: fœminis tenuiores. In omni genere ſuræ homini tãtũ & cru
ra carnoſa. Reperit apud auctores in ægypto quædã nõ habuiſſe ſuras. Vola hoĩ tantũ exce
ptis ꝗbuſda. Namc; & hinc cognomina inuenta Planci:Plauti: Scauri: Panſæ ſicuti a cruri⸗
bus Vari: Vatiæ: Vatieni uitia.Et in quadrupedibus ſolidas habent ungulas: quæ non ſunt

Differentia mẽbrorum hominis a cæteris animalibus. Ca. XILIII.

cni⸗
haben
tlliſn

gio

U

haber
beret
tuolo

42

pentii
grande
habenn
tradis⸗
Oten

nodia
gwüdr
binds
ſcrin
impa
niuse
Quia⸗

milcs

torhet
guo
lerüp
dumn
libiu
Men
udel
Leni
tut.
fort

guoe

barre
Klor

guen

Snimtn
Uüumontn,
inondern ,
Aporn

ANen

. I
iulnein
ii
kagnn
los D
Aupongin

4

meduonb
nban ihr⸗

U.
imr n
Gwilecger
unirl

m. CricG
mon,
ACun
tN
Coimrtii
„Bominug⸗
Mdber
gen
5
ail⸗
s vet
Zmmentl
ritmein
rotmnüin
mrömml
eOpun
ſbirielgy
nilei⸗

Nitili
o⸗ mmiat
ſcnuonn/

m⸗

cornigera. lgitur pro eis talum ungulaeſt illis. Nec talos hahẽt eadem. At quæ biſulca ſunt
habent. Idem digytos habentibus non ſunt. Neq; priortbus pedibus omnino ulli. Camello
tali ſimiles bubulis: ſed minores paulo. Eſt enim biſulcum diſctimine exiguo peſſimus ueſti

—

gio carnoſo ut urſi. Qua de cauſa in longiore itinere ſine calciatu fatiſcunt.

Daoe nult se d
Ngulæ ueterino tantũ generi renaſcuntur. Sues in illyrico quibuſdam locis ſolidas

u habent ungulas. Cornigera fere biſulca. Solida ungula & bicorne null. Vnicorne
ainus tantu indicus. Vnicorne biſulcũ orix. Talos aſinus indicus unus ſolidipedũ
habet. Nã ſues ex utroq; genere exiſtimantur: ideo fætus earũ hominé qui exiſtimarũt ha⸗

bere facile cõiuncti. Lynx tantũ digytos habẽetiũ ſimile quiddã talo habet. Leo etiäãnum tor
cuoſos. Lalus aũt rectus eſt in articulo pedis ueẽtre eminẽs:cõcaua in uertebra ligatus.
De pedibus auium & unguibus.- Ca. AXXNLVII.
Vum aliæ digytate: alie palmipedes: aliæ inter utrũq; digitis diuiſis adiecta latitu/

a dine.Sed oĩbus quaterni digyti: tres in ſuperiore parte: unus in calce. Hic deeſt qg2½
buſdãa longa cruribus habẽtibus. Lynx ſola uitrinq; binos habet. Eadé linguam ſer/

pentiũ ſimilẽ in magnã longitudinẽ porrigit. Circũagit collum in aduerſum ſe. Vngues ei
grandes ceu gracchulis. Auiũ quibuſdã grauiorihus in cruribus additi radii. Nulli uncos
habentiũ ungues longi pedes. Porrectis ad caudà ex cruribus uolãt. Quibus breues con-

tractis ad mediũ. Qui negãt uolucrẽ ullam ſine pedibus eſſe: cõfirmãt & apodas habere: &

oten:& drepanin in eis: quæ rariſſime apparẽt. Viſæ iam etiã ſerpetes anſerinis pedibus.
De pedibus inſectorum a duobus ad cerrum. Ca. XLVIII.

NNſedctorũ animaliũ pedes primi lõgiores duros habentibus oculos ut ſubinde pedi

i bus eos tergãt: ceu notamus in muſcis. Quæ ex iis nouiſſimos habẽt longos ſaliunt
ut locuſtæ. Oĩbus autẽ iis ſeni pedes. Araneis quibuſdã prælõgi accedũt bini: inter
nodia ſingulis terna. Octonos & marinis eſſe diximus polypis: ſæpiis: lollyginibus: cancris:
qui brachia in cõtrariũ mouẽt pedes in orbẽ aut in oblicũ.iidẽ ſoli animaliũ rotũdi. Cætera

binos pedes duces habẽt cancri tantũ quaternos. Quæ hũc numerũ pedum exceſſere terre⸗
ſtria ut pleriq; uermes:nõ infra duodenos habẽet: aſiqua uero & cẽtenos. Numerus pedum
imparuuli eſt. Solidipedũ crura ſtatim iuſta naſcuntur menſura. Poſtea exporrigẽtia ſe ue⸗

xius ꝗᷓ creſcentia. itaq; in infantia ſcabũt aures poſterioribus: quod addita ætate non queũt
Quia longitudo ſuperficiẽ corporum ſolam ampliat.Hac de cuſa inter initia paſci:niſi ſub
miſſis genibus nõ poſſunt:nec uſq; dum ceruix ad iuſta incrementa perueniat.
De pomilionibus & genitalibus. 4 Ca. XLIX.
Omiliorũ genus in omnibus animalibus eſt: atq; etià inter uolucres. Genitalia mari

p bus quibus eſſent retro ſatis diximus. Oſſea ſunt lupis: uul pibus muſtellis: uiuerræ.

Sunt iis etiam calculo humano remedia precipua. Vrſo quoq; ſimul ut expirauerit
corneſcere aiũt. Camelino arcus intẽdere orietis populi fidiſſimũ. Nec nõ in aliqua gentiũ
quoq; im iis diſcrimina. Et ſacrorũ etiã citra perniciẽ amputatis matris deũ gallis. Cõtra mu

lierũ paucis ꝓdigioſa aſſimulatio ſicut hermaphroditis utriuſq; ſexus. Quod ẽt q uadrupe

dum generi accidiſſe Neronis principatu primũ arbitror. Oſtẽtabat certe hermaphroditas
ſubiuges carpẽto ſuo:equas in treuerico galliæ agro repertas: ceu plane uiſenda res eſſet:

principẽ terrarũ inſidere portẽtis. Teſtes pecori armentoq; ad crura decid uis ſuibus adne⸗

xi. delphino prælogi: ultima cõduntur aluo: & elephato occulti. Qui oua parientiũ lũbis i⸗
tus adherẽt:qualia ociſſima in uenere. Piſcibus ſerpentibuſq; nulli: ſed eorũ uicæ binæ ad
genitalia a renibus uenæ. Buteonibus terni. Homini tantũ iniuria aut ſpõte naturæ frãgũ-
tur.Idq; tertiũ abehermaphroditis & ſpadonibus ſemiuiri genus hgbẽt. Mares in oĩ genere
fortiores:præterꝗᷓ in pãtheris & urſis. De caudis . Ca. L.
Auudæ pter hoĩ em ac ſimias oibus fere aĩalibus: & oua gignẽtibùs p deſiderio cor

c porũ. Nudæ hircis & apris: ſetoſæ ut eꝗs. Amputatæ lacertis & ſerpẽtibus renaſeun

tur.Piſciũ meat gubernaculi mò regũt. atq; etiã in dextrã ac leuà motæut remigio
quodã impellũt.Lacertis inueniunt᷑ & gemine.Boum caudis lõgiſſimus caulis: atq; in ima
parte hirtus. Idem aſinis: lõgior ꝗᷓ equis: ſed ſetoſus ueterinis Leoni in fima parte ut bubus
& ſorici:& pãtheris nõ itẽ. Vlpibus & lIupis uilloſus ut ouibus:quippe pcerior. Sues intor⸗
quent. Canũ degeneres ſub aluũ refle unt.

XLVI.

Deuocibus. t E2na. LlI.

M. „

LERK,,

Ocem nõ habere niſi quæ pulmone & arterias habẽt.hoc eſt niſi quæ ſpirãt.Ariſteo-⸗
u teles putat.idcirco & inſectis ſonũ eſſe nõ uocem intus meãte ſpiritu: & incluſo ſo
nante. Alia murmur edere ut apes. Aliâ cũ tractu ſtridore ut cicadas: Recepto enim
ut duabus ſub pectore cauis ſpiritu mobili occurſante membrana intus attritu eius ſonare
uiſcera ſat notum eſt. Cætera ſimul cum uolatu incipere audiri: & deſinere: ut muſcas apes

Sonum enim attritu & inreriore aura nõ anima reddi. Locuſtas pẽénarum & ſemorũ attritu
ſonare creditur ſane. ltem aquatiliũ pectines ſtridere cũ uolant. Mobilia & cruſta intecta

nec uocem nec ſonum ullum habere. Sed & cæreri piſces qᷓuis pulmone & arteria careant:
non in totũ ſine ullo ſono ſunt.Stridorẽ eum. dentibus fieri cauillantur. Et iis qui caper uo
catur in achelon amne grünicum habet: & alii de ꝗbus diximus oua parietibus. Sibilus ſer/

pentibus longus. Teſtudini abruptus. Ranis ſonus ſui generis ut dictũ eſt: niſi ſi & in his
terenda dubitatio eſt qui mox in ore concipitur non in pectore. Multum tamen in his re⸗
fert & locorũ natura Mutæ in macedonia traduntur: Muti & apri. Auiũ loquatiores quæ
minores: & circa coitus maxime. Aliis in pugna uox ut coturnicibus. Aliis ante pugnâ ut

perdicibus. Aliis cũ uicere ut gallinaceis lidemſua maribus. Aliis eadẽ ut fœminis: ut luſci
marũ generi. Qu ædã toto anno canunt: quædãà ceriis reporibus: ut in ſingulis dictũ eſt. Ele
phas circa nares ore ipſo ſternutamento.ſimilẽ elidit ſõnum: per nares autem tubarum rau
citati: Bubus tamũ fœmimis uox grauios in alio omni genere exilior quã maribus. In homi

ne etià caſtratis. Infantis naſcentis nulla auditur anteꝗᷓ totus emergat utero, Primus ſermo
anniculo eſt. emeſtris locutus eſt Crœſi filius in erepundiis. Quo prodigio totum id cõ/
cidit regnũ. Qui celerius fari cœpere: tardius ingredi incipiunt. Vox roboratur a tredecim
annis. Eadé in ſenecta exilior. Neq; in alio animaliũ ſæpius mutatur. Mira præterea ſunt de

uoce magna digna dictu in theatrorũ corcheſtris ſcobe aut harena ſuperiecta deuorat: &i

rudi parietũ circũiectu. Etià doliis inanibus currit eadẽ cõcauo uel redo parietũ ſpatio: ꝗ⸗
uis leui ſono dicta uerba ad alterũ caput perferes ſinullain æqualitas impediat. Vox in ho
mine magnã uultus partẽ habet. Agnoſcimus eã priuſꝗ cernamus: nõ aliterꝗ oculis. Toti⸗=

demq; ſunt eæ quot in rerũ natuta mortales: & ſua cuiq; ſicut facies. Hinc illa gentiũ totq;
linguarũ tot orbe diuerſitas. Hinc tot cãtibus & moſulis flexiões. Sed ante oĩa explanatio

amimi ꝗ nos diſtinxit a feris. Inter ipſos quoq; hoẽs diſcrimẽ alterũ æque grãde ꝗ a beluis fe
cit. De agnaſcentibus mẽbris: & dicta Ariſtotelis de uita hominis. Ca. ILII.
Embra animalibus agnata inutilia ſunt: ſicut ſextus homini ſemper digytus. Placu⸗
m it in ægypto nutrire portetũ: binis & in aduerſa capitis parte oculis hominẽ: ſed iis
nv cernenté. Miror quidé ariſtotelé nõmodo credidiſſe præſcita uitæ eſſe aliqua in
corporibus ipſis: uerũ etiã prodidiſſe. Quæ quanꝗᷓ uana exiſtimo: nec ſine cõtatione Profe/
renda:ne in ſe quiſq; & auguria anxiæ quærat. Attingã tamẽ quæ tantus uir in doctrina nõ

ſpreuit. lgitur uitæ breuis ſigna ponit raros dentes: prælongos digytos: plũbeũ colorẽ plu

reſq; in manu inciſuras: nec perpetuas. Contra longe eſſe uitæ incuruos humeris: & in ma-

mi una duas inciſuras lõgas habentes: & plures ꝗ.xxxii. dentes habẽtes: auribus amplis nec
uniuerſa hæccut arbitrorſed ſingula obſeruat. Friuolacut reor)& uulgo tamé nariata. Ad
dicit morum aſpectus fimili modo apud nos Trogus: & ipſe auctor ſeueriſſinus quos uer
biseius Tubiiciã. Frons ubi eſt magna ſegnẽ animũ ſubeſſe ſigiificat. Quibus parua mobi/

lem. Quibus rotunda iracundum: uelut hoc ueſtigio tumoris apparente Supercilia quibus

porriguntur in rectũ: molles ſignificant. Quibus iuxta naſum texa ſunt: auſteros quiqus
luxta tẽpora inflexa deriſiores. Quibus in totũ demiſſa maliuolos & inuidos. Oculi ꝗbuſ/

cunq; ſunt longi maleficos eſſe indicant. Qui carnoſos a naribus angulos habẽet: malitiæ no

tiæ. Auricularũ magnitudo loquacitatis & ſtulticiæ nota eſt. Hactenus Trogus.
De anima & de habitu animalium: & quæ guſtata interimant: & de uictu hominis: & qui-
bus de cauſis non coquatur. “ A1. IIII.

d. .
Nimæ leonis uirus graue. Vrſi peſtilens. Contacta halitu eius attingit. nulla fera:
à citiuſq; putreſcũt aſflatæ reliquis. FHiominis tantũ narura infici uoluit pluribus mo
Alis: & ciborũ hac dentiũ uitiis: ſed maxime ſenio. Dolorem ſentire nõ poterat: tactu
ſenſuq; omni carebat ſine qua nihil ſentit. Eadẽ cõmeabat ab eo recẽs aſſidue exitura ſupre

mo: & ſola ex omnihus ſuperfutura. Deniq; hæc trahebatur ecælo. Fuius quoq; tñ reperta

ta p̃uenti. Cã didi pars extẽta notà impudẽtiæ habet. Qui idẽtidẽ autẽ operire ſolẽt incõſta⸗

pon
uuel
turg
pent⸗
corpea
na
heri
cien
ue
nor
tem
ſama
dianu
gm
quo
peſtik
zuide

. cit

vonn
lion

Decea

del
ſtu
ſien
gn⸗

Vn
Auri

ſins

lori
uan
bor
Uire

czu

nade
Ert⸗

PAidchine

Kretoenn
tueinsſcan
. mulcu
„e
ncnimn
ulkic
teniene
guichenn
1 Aloͤn
üläni
meninhu
ar
me Mnin
kmmnsorluc
nubmunn
ibu hbont
Primusſene
ICtumildi/
rncetton
uralunt

1 „1
Ndeu

Eiteu

0 1

ei ifi
ns nm
sls
unaA
Gus gole
3uuni

„ . XII.
poœna eſt: ut neq ad ipſum quò uiuit᷑ in Unta iu raret. Parthorum populis hoc præcipuæ & 2
iuuenta propter indiſcretos cibos: namq; & nino fœtẽt ora nimio.Se dſibi proceres medẽ⸗
tur grano alſyrii mali: cnus eſt ſuauitas præcipua in eſculenta addito. Elephamtorũ aia ſet
pentes extrahit. Ceruorũ itẽ urit. Diximus hominũ genera qui uenena ſerpentium ſucdtu e
corporibus exigeret. Quin & ſuibus: ſerpãtes in pabulo ſunt: & aliis uenenũ eſt. Qux inſiæ⸗=

a appellauimus oĩa olei aſperſu necant᷑. Vultures ungueto quidem fugant. Aliã alios aps

petunt odores. Scarabei roſam. Quoſdã ſerpetes ſcorpio occidit. Scythæ ſagittarũ ungunt
aciẽ uiperina ſanie & humano ſanguine Itremediabile id ſcelus. Mortẽ ilico affert leui ta⸗
ctu. Quæ animaliũ ueneno paſcerent diximus. Quvdam innocua alioquin uenenatis paſta
noxia tiuntx & ipſa.Apros in pãphilia & ciliciæ montoſis ſalamãdra ab iis deuotata qui ede⸗

re moriunt᷑. Nec eni eſt intellectus ullus in ſapore uel odore. Et aqua uinũq; interimit. Sa⸗

lamandra ibi ĩmortua: uel ſi oĩno biberit unde peret.Itẽ rana quã uocãt rubeta: tantũ inſi/
diarũ eſt uitæ. Veſpæ ſerpẽtes auidæ ueſcunt᷑.Quo alimeto mortiferos ictus faciunt.ideo⸗

q; magna differentia eſt uictus: ut in tractu piſce uiuẽtium Theophraſtus prodidit. Boues

quoq; piſce ueſci: ſed nõ niſi uiuente. Homini cibus utiliſſimus ſimplex. Aceruatio ſaporũ
peſtifera: & cõdimẽta pernicioſiora. Difficulter autẽ perficiũtur oĩa in cibis acria: nimia: &
auide huſta:& æſtate ꝗᷓ hyeme difficilius: & in ſenecta ꝗᷓ in iuuenta. Vomitiones homini ad
hæc in remediũ excogitate frigidiora cocpora faciunt. Inimicæ oculis maxime aut dẽtibus

Somno cõcoquere corpulẽtiæ qua firmitati utilius ideo athletas athletæ malũt cibos ambu

latione perficere.Peruigilio quidẽ præcipue uincuntur cibi.

De corpulẽtia augẽda uel minuẽda:& quæ guſtu famẽ ac ſitim ſedẽt. Ca. LIIII .
Vgelſcũt corpora dulcibus atq; pinguibus & potu. Minuun tur ſiccis & aridis:ac ſi-

a ti.Quædã animalia & pecudes quoq; in africa quarto die bibunt. Hiomini non ante
Qiem ſeptimũ lœtalis in ædia. Duraſſe & ultra undecimum pleroſq; Certũ eſt mo⸗/
ri eſuriendi ſemper inexplebili auiditate animaliũ uni homini. Quædam rurſus exiguo gu

ſtu famen ac ſitim ſedant cõſeruantq; uires: ut butyru uæ titipace. glycyrrizon. Pernicioſiſ

ſimum autem & inomni uita quidem quod nimnũ. Præcipue tamen corpori minuiq; quod
graue quolibet: modo utilius.Verum ad reliqua naturæ tranſeamus.

CaIIPLINII SECVNDINATVRALISHVSTQRIAELIBER. XII„

PROENMIIVM. –
NIlMALIVM oOmmüää quæ noſci potuere nature generatim mẽbratinq;
ita ſe habẽt. Reſtãt neq; ipſa anima carentia quandoquidã nihil ſine ea in
. auiit terra edita: at inde eruta dicanterac nullum ſileatur rerũ naturæ opꝰy.
2à2 Din fuere occulta eius beneficia. Summuũq; munus homini datũ arbores
ſiluæq; intelligebantur. Hinc primum alimentum. Harum fronde molli⸗
or ſpecus:libro ueſtis. Etiamnũ gentes ſic degunt. Quo magis ac magis
— admireris ab iis principiis cedi montes in marmora. Veſtes a ſeribus peti.
Vnionem in rubri maris profundo. Smaradum in ima tellure quæri. Ad hoc excogitata ſũt
aurium uulnera. Nimirum quoniam parum eſt collo crinibuſq; geſtari:niſi infoderẽtur eti
am corpori. Quam obrem ſequi par eſt ordinẽ uitæ & arbores ante alia dicere: ac moxbis pri
mordia iungere. De arborum honore: & quando platanus primum in ta
lia:& de natura earum. CLCLCLa. 1
Aoe fuere nmuinũ tẽpla:priſcoſq; ritu ſimplici rura etià nũc deo præcellẽtem arbo⸗
h rem. Dicãt. Nec magis auro fulgẽtia atq; ebore ſimulacra quã lucos. Et iniis ſilen.
tia ipſa adoramus. Arborũ genera numinibus ſuis dicata perperuo: ſeruantur. Vt
loui eſculus. Apollini laurus. Minerue olea. Veneri myrtus. Herculi populus. Quin & ſil⸗

uanos Faunoſq; & deorum genera ſiluis ac ſua numina tanꝗᷓ e cælo attributa credim us. Arf

hBores poſtea grãdioribus fruge ſuccis hominẽ mitigauere. Ex iis recreãs mẽbra oler liquor
uireſq; potus uini:tot deniq; ſapores annui ſpõte uenientes:& menſæ depugnet licet earũ

cuſa cum feris: & paſti naufragorum corporibus piſces expectantur etiamuum tamen ſe⸗

xãde Nille præterea ſunt uſus earũ ſine quis uita degi non poſſit. Arbore ſulcamus maria
terraſ ; admouemus. Arbore exædificamus tecta. Ex arbore & ſimulacra numinum fuefe

„

LIBEKCt.

nondum præcio excogitato beluarum cadaueri: atq; ur adiis nato iure luxurie eodẽ eborte

numinũ ora ſpectarentur:& menſarũ pedes.Prodũt alpibus cœrcitas & tam inexuperabili

munimento gallias hanc primũ habuiſſe cauſam ſuperfundẽdi ſeſe italie: quod Elico ex hel

uetiis ciuis eorũ fabrilẽ ob artẽ romæ cõmoratus ficũ ſicca & uuã: oleiq; ac uini præmiſſa re

meam ſecũ tuliſſet. Qua propter hæc uelbello quæſiſſe uenia ſit. Sed quis nõ iure miretur

arborem umbræ gratia tantu petitã orbe. Platanus ea eſt. Hæc per mare ioniũ in Diomedis
inſulãà eiuſdẽ tumuli gratia primũ inuecta. Inde in ſiciliã tranſgreſſa: atq; inter primas dona
ta italiæ: erxiã ad morinos uſq; per uecta: ad tributariũ etiaà pertinẽs ſolum: ut gentes uecti/
gal & pro umbra pendant. Dionyſiusꝓrior ſiciliæ tyrannus regiam in urbem tranſtulit eas
dodmus ſuæ miraculũ: ubi poſtea factũ gymmaſiũ:nec potuiſſe in amplitudinem adoleſcere.
Haud alia fuiſſe in italia ac nominatim hiſpama apud auctores inuenitur. Hoc actũ circa ca
tæ urbis ætaté: tantũq; poſtea honoris increuit ut mero infuſo enutriantur. Cõpertum id
maxime pdeſſe radicibus. Docuimuſqʒ etià arbores uiã portare. Celebrate ſunt primum in
ambulatione achademiæ athenis cubitorũ. xxx. ſex unius radice ramos antecedẽte. Nũc eſt

clara in lycia ſocia gelidi fontis amœnitate itinei i appoſita domicili. caua octoginta atq;

unius pedũ ſpecu: numeroſo uertice: & ſe uaſtis protegens ramorũ arboribus inſtar agros
longis optinẽs unmibris: ac ne quid deſit ſpeluncæ imagini ſaxea intus crepidinis coronà mu
ſcoſos coplexa pumices extat: tà digna niraculo: ut Lucinins Mutianus ter cõſul & nuper
puinciæ eius legatus prodẽdũ etia poſteris putarit epularũ intra eâ ſe cumduodeuiceſuuo
comite.Large ipſa toros præbẽte fronde ab omni aflatu ſecurũ oprantẽ hymbriũ per folia
crepitus. Letiorẽq; marinorũ nitore picturæ uarietate laqueariũ auro cubuiſſe in eade. Ali⸗
ud exemplũ Caii principis in ueliterno rure mirati unius tabulata: laxeq; ramorũ trabibus
ſcãna patula & in ea epulati cũ ipſe pars eſſet umbræ quindeci còuiuarũ ac miniſterii capa⸗
cem rtriclinio: quã cœnã appellauit ille nidu. Eſt gortyne in inſula creta iuxta fonte platanꝰ
una inſignis utriuſq; linguæ monuméetis: nunꝗᷓ folia dimittẽs: Statimq; ei grætiæ fabuloſi/
tas ſuperfuit.Iouẽ ſub ea cũ Europa cocubuiſſe. ceu uero nõ alia eius generis eſſet in cypro

ſed ex ea primũ in ipſa creta ut eſt natura hominũ nouitatis auida. Platani ſatæ regeneraue

re uitium: qũ quide cõmẽdatio arboris eius nõlalia maior eſt: ꝗᷓ ſolẽ æſtate arcere:hyeme ad⸗
mittere. Inde in italià quoq; ac ſuburbana ſua Claudio principe Marcelli Eſernimi libertus
ſed qui ſe potentiæ eã Cæſaris libertis adoptaſſet ſpado theſalicus prædiues ut merito dici
poſſet.ld quoq; Dionyſius tranſtulit id genus. Durantq; etiam in italia portenta terrarum
præter illa ſcilicet quæ ipſa excogitauit italia.
Pee cameplatano: & quis totonderit uiridaria. Ca. II.
Amq; & cameplatani uocantur coacte breuitatis: quoniam arborum etiam abortus
n inuenimus. Hoc quoq; ergo in genere pumilionum infclicitas dicta erit. Fit autẽ
ſerendi genere & recidendi primus. Cn. Matius ex equeſtri ordine Diui Auguſti
amicus inuenit nemora tonſilia infra hos. lxxx. anno.
2ðèZMW De peregrinis arboribus: & malo aſſyrria. Ca. III.
Eregrinæ ceralſi perſiceq;: & omnes quarum græca nomina aut aliena. Sed quæ ex
p iis incolarum numero eſſe cœpere dicentur inter fructiferas. In præſentia externa p
ſegquemur a ſalutari maxime orſi. Malus aſſiria quam alii uocant medicam uenenis
macdcrar. olium eius eſt unedonis intercurrentibus ſpinis. Pomum ipſum alias non mancdi
tur: odore præcellit foliorum quoq; qui tranſit in ueſtes una conditus aicerq; animaliũ no
xia. Arbor ipſa omnibus horis pomufera eſt: aliis cadentibus: alus matureſcentibus: aliis ue
ro ſubnaſcentibus. Lentauere gentes tranſferre ad ſe propter remedii præſtantiam fictili⸗
bus in uaſis deto per cauernas radicibus ſpiramento. Qualiter ommia tranſitura longius ſe
riartiſſime tranſferriq; quæ meminiſſe conueniet: ut ſemel quæq; dicãtur: Sed niſi apud me
dos & in perſidæ naſci noluit. Hæc cuius grana parthorũ proceres in coquere diximus ceſcu
lentis cõmendandi halitus gratia. Nec alia arbor laudatur in mediis. Lanigeras ſerumin mẽ
tione gentis eius narrauimus. De indiæ arboribus: uel quan⸗
Ago primum romæ hebenus. CCCKODa.õ. kUIIIIi
ITẽ indiæ arborũ magnitudinẽ unã: q uà peculiatius. Virgilius celebrauit hebenum
muſiꝗ alibi naſci profeſſus. Herodotus eam æthiopiæ intelligere maluit: tribnti uice
regibus perſidis e materiæ eius centenas phalangas tertio quoq; anno penſitaſſe æthiopas

*

dus
D

(un
bisne
italin
pus⸗

Nen
lale

Qot

Uumnt
oper
heeci
cantt
tobin
teges

Ppla

ſed

Gen

(cte

g ha
neas

lrun

9

uocat
guoch
tempe
uafi
nidid
canrt
ticai
ritue
inti⸗
Uita
Plac

in⸗
r
Aum
Aro

reg

ſeedciche⸗
neue
eüinan
mRerlar
due imnn
üinomt
AMna
enna bi
Nirmnlie
n Mſe
KMüc
1(emmt
umn pumumn
gn
iür
1ocenitlr
Eineni
niniſenic⸗
imnigrr
Aoll/
Aanc
r

7

rnmlhl
f.
6 ſie
N t ner
Mh

„ rrEN
NCeR “

Mt!
eEIN Louus
Sõ

1.4. eI
aE
4 „!

ſ
— 1 n
a0 N
eANR

ena ld
ſenczenadd)
AasON
Nüh
rmm tith
lai Nite
eciginm 4

lummiin
l

urbend
nielinin
clle un

cundi. Alterum fruticoſnm cytiſi modo.& totà india diſperſum eſt.

Qus pᷣdulci ſapore digno mi

larum Proſeincn ſterilis: præterꝗᷓ oleaſtri. fro rn.

cum auro & ebore prodendo. Non omittedũ id quocg uicenos dentes elephãtorũ grades:

quoniã ita ſignificauit: æthiopas eadẽ cauſa pendere ſolitos: tanta ebori auctoritas Erat ur⸗

pis noſtræ trecenteſimodecimo anno. Tunc-eni auctor ille hyſtoria eã condidit. I huris in
italia. Quo magis mirũ eſt: quod eidẽ credimus: qui padũ amnẽ nõ uidiſſe: nemini ad id tẽã

pus aſiæ græciæq;: aut ſibi cognitũ Aethiopiæ forma ut diximus. Meroen uſq; nuper alat⸗
Nereni principi rarã arhorẽ hebenũ. Amerce uſq; ad ſyenẽ finẽ ĩperii per nongẽta nonagin
ta ſex mil.paſ.nullãq; aliã niſi palmarum generis eſſe docuit. Ideo fortaſſis in tributorũ au

QGoritate tertia res fuerit hebenus. Romæ ea magnus Põpeius in triunpbo mitridatico oſtẽ
dit. Accendi eam Fabianus negat. Vritur tamen odore iucundo. Duo genera eius. Rarũ id

quod melius arboreũ trunco enodi: materiæ nigri ſplendoris: ac uel ſine arte protinns iu/

PDeLee ſpina & ficu indicis. CciADAa. vV.
Bi & ſpina ſimilis ſed depræhenſa uel lucernis igni protinus tranſiliẽte. Nũc eas ex
i ponã quas mirata eſt Alexãdri magui uictoria orbe eo patefacto. Ficus ibi exilia po
ma habet ipſa ſe ſemp ſerẽs: uaſtis diffuudit᷑ ramis. Quorũ põdera adeo in ter rã cur

uantur: ut annuo ſpatio infigantut: nouãq; ſibi ꝓpaginẽ faciat circa paretẽ in orbes:quodâ

opere topiario.Intra ſeptẽ ea eſtiuãt paſtores. opacã pariter & munità uallo arboris. decora

ſpecie ſubter intuẽti proculue formicato ambitu. Superiores eiuſdẽ rami in excelſum emi-

cant:ſiluoſa multitudine: uaſto marris corpore: ut. lx.paſ.pleræq; orbẽ colligãt. Vmbre ne⸗
ro bina ſtadia opiant:Foliorũ latitudo peltæ effigiẽ amazonicæ habet. Ea cauſa fructũ in⸗
tegẽs creſcere phibet.Raruſq; eſt nec fabæm agmtudinẽ excedẽés. Sed per folia ſolibus co/
iraculo arboris gigmit᷑ circa aceſinem maxine amnem.
De arbore pala:& arbori bus indicis ſine nominibus & laniferis. C. VI.
Aiior alia pomo & ſuauitate præcellétior: quo ſapictiores i nderũ uiuũt.Folium alas
m auiũ imitatur longitudine triũ cubitorũ: latitudine duũ fructũ e cortice mittit ad⸗
mirabilẽ ſucci dulcedine: ut uno quaternos ſaliet. arbori nomen palæ: pomo ariene.
Plurima eſt in ſidracis expeditionũ. Alexãdri termino. Eſt & alia ſimilis huic: dulcior pomo
ſ(ed intraneorũ ualitudini infeſta. Dixerat aiexander ne ꝗs agminis ſui id pomũ attingeret
Genera arborũ macedones narrauere: ex maiore parte ſine noibus. Eſt & terebintho ſimilis

cætera: pomo amygdali: uel minore tâtũ magnitudine:præcipuæ ſuauitatis in bactris. Vti⸗

q; hanc aliqni terebinthũ eſſe pprii generis potiuſꝗᷣ ſimilẽ ei putauerũt. Sed unde ueſtes li
neas faciũt: foliis moro ſimilis: calice bõbicino. Rhodo ſerũt eã in campis: nec eſt gratior ul

de piperis arboribus: & gariophylo: & aliis pluribus. Ca. VlI.,
Arſſim uero quæ piper gignunt: iumperis noſtri ſimiles: ꝗ́

ꝗᷓ in frõte caucaſi folibus
“ oppoſita gigni tantũ eas aliqui tradidere. Semina a iunipero diſtant paruulis li liꝗs
edquales in paſſiolis uidemus. Plæ priuſ ꝗdehiſca dzcerptæ toſtæc; ſole faciũt qck
uocatur piper longum. Paulatim uero dehiſcẽtes per mat iratẽ oſtendunt candidũ piper
quod deinde toſtuù ſolibus colore rugiſq; mutatur. Ver uis ſua iniuria eſt:atq; cælr in⸗

temperie carb unculantur: fiunt ꝙ ſemina caſſa & inania cant brechmaſim: idoruuulin

gna ſignificante abortum.Hoc ex ommi genere aſpertimũ leuiſſimũq; & pallidũe Gratius
nigrũ:lemiuſqʒ; utroq; candidũ. Nõ eſt huius arboris radix: ut aliqui exiſtimauere: quã uo/
cant ſingiuerim: alii uero gingiberim quaquꝗ ſapore ſimili.Id enim in arabia atq; troglody
rica in uillis naſcitur. Paruæ hærbæ radice cãdida-Celeriter ea cariẽ ſentit:qᷓuis in tanta ama
ritudine. Preciũ eius in libras ſex. Diper longũ facillime adulterat᷑ alexãdrino ſinapi. Emitur
in libras. xxv. Albũ. xvii. Nigrũ.xiiii. Vſum eius adeo placuiſſe mirũ eſt. In aliis quippe ſua⸗
uitas cœpit:in aliis ſpecies inuitauit. Huic nec pomi nec bacce cõmendatio eſt aliqua. Sola
placere amaritudine: & hac in indos peti. Quis ille qui primus cibis experiri uoluit: aut cui

in appetenda auiditate eſurire nõ fuit fatiuso Vtrũq; ſilueſtre getibus ſuis eſt:& tamẽ pon⸗

dere emit᷑ ut aurũ uel argẽtũ. Piperis arborẽ iã etiã habet italia maiorẽ myrto: nec abſi imilẽ
Amaritudo grano eade quæ piperi myrteo creditur eſſe. Deeſt toſta illa maturitas: ideom
& rugarũ coloriſq; ſimilitudo. Adulteratur inniperi baccis mire uim trahentibus. In põde
re ꝗdẽ multis modis. Er eriãnum in india piperis grani ſimile:quod uocat᷑ gariphylõ gran/
dius fragiliuſq;. Tradũt in indico luco id gigni: Aduehitur odoris gratia. Fert & in ſpinis

.

piperis ſimilitudinem: præcipua amaritudine foliis paruis déſiſq; cypri modo: ranus triũ cu
bitorum: cortice pollido: radice lata: lignoſaq; buſei coloris. Hiac in aqua cũ ſemine exce,
pta in æreo uaſe medicamætu fit: quod uocat᷑ lycione. Ea ſpina & inpelio mõte naſcit᷑: adul, zue
teratq; medicametũ. Itẽ aſphodeli radix aut fel bubulũ aut abſinthium uel thus uel amur ige
ca. Abſintiũ aptiſſimũ medicinæ quod eſt ſpumoſum.Indi in utribus camelorũ aut rhinoce inni
rotum admittunt. Spinãâ ipſam in græcia quidam pixacanthum chironium unocant. auc
“Y De machir & arboribus amana gentis. Ca. VIlIlII. lſen
machir ex india aduehitur cortex rubes: radicis magnæ: nomie arboris ſuæ. Qua did⸗
Ee lies ſit ea in copertũ habeo. Corticis melle decocti uſus in medicina ad dyſentericos cype
pPræcipuus habetur. Saccorũ & arabia fert: ſed laudarius india. Eſt autem mel in arui aͤg⸗
dinibus collectũ: gũmiũ modo candiduũ: dẽtibus fragile.Ampliſſimũ nuciis auellane magni ol
tudine ad medicinæ tantũ uſum: Contermina indis gens ariana appellatur: cuius ſpina la- Alodh
chrimarũ ſpecioſa: mirrhe ſimilis: acceſu propter aculeos angio. lbi & frutex peſtilas rapha⸗ odot
ni folio:lauri odore:equos inuitate: qui pene equitatu orbauit. Alexandrũ primo introitu. e⸗
Quod & in gedroſis accidit.ltem laurino folio. Et ibi ſpina tradita eſt: cuius liquoi aſper / phu
ſus oculis cæcitatem infert animalibus oĩbus. Necnõ & hærba p̃cipui odoris referta minu⸗ AKAumit
tis ſerpentibus.quarũ ictu protinus moriendũ eſſet. Oneſicritus tradit in hyreailiæ cõualli ien
bus ficis ſimiles eſſe arbores quæ uocentur occhi: ex quibꝰ defluat mel horis matutinis du, cruri
abus. De bedellio & arboribus perſici inaris. Ca. IX. iiiß
u lcina eſt bactriana: in qua bedelliũ nominatiſſimũ. Arbor nigra eſt magnitudĩie oleæ Alo
folio roboris: fructu caprifici: naturaq; gũmi. Alii brochon appellãt: alii malachrà: eAex
alii maldacon. Nigrũ uero & in ofas cõuolutũ hadrobalũ. Eſſe autẽ debet tranſlucidum: ſ i— 2“
mile cæræ: odoratũ: & cũ fricatur pingue: guſt u amarũ citra acorẽ. In ſacris uino perfuſum
odoratius. Naſcitur & in arabia indiaq; & media ac:babylonę. Aliqui peraticũ uocãt ex me⸗ n
dia aduectũ. Facilius hoc & cruſtoſius: amariuſq; & gũmoſum.Adulteratur amygdala nun,/
ce. Cætera eius genera cortice: & ſcordaſti: lta uocatur arbor æmula gummi. Sed deprehen fore
dunturquod ſemel dixiſſe & in cæteros odores ſatis ut ſitodore colore: pondere: guſtu: kexeè
igne.Bactriano nitor ſurus:m ultiq; candidi ungues. Præterea ſuum põdus: quod graunuus QCL
eſſe aut leuius nõ debeat. Preciũ ſincero in libras decem tantũ. Gentes ſ upradictas perſis ar brul
tingit: rubro:mari:quod ibi perſicũ uocauim us longe in terra æſtus agente. Mira arborum hiiim
natura. Namq; croſſe ſale inuectis derelictiſq; ſimiles ſicco lictore radicibus undis polxypa⸗ nect⸗
rum modo amplexæ ſteriles harenas ſpectantur. Eadem mari adueniente fluctibus pulſatz dum:
reſiſtunt ĩmobiles. Quin & pleno æſtu operiũtur totæ. Apparetq; rerũ arg umẽtis aſperita⸗ tur &
txe aqnarũ illas ali. Magnitudo mirãda eſt. Species ſimilis unedonis. Pomù amigdalis extra cds
ĩtus cõtortis nucleis. De arboribus pſicæ inſulæ: & lanigeris arboribus. Ca. X. miem
Vlos inſula in eode ſinu eſt: repleta ſiluis qua ſpectat orientẽ: quaq & ipſa æſtu ma⸗ miur
t? ris pei funditur. Magnirudo Anguns arboribus fiſci. Flos ſuauitate ĩenarrabili. Po coKin
mũ lupino ſimile: ppter aſperitatẽ intactum omnibus aĩalibus. Eiuſdẽinſulæ excel?æ-. ami
ſiore ſuggeſtu lanigeræ arbores alio modo ꝗᷓ ſerũ:iis folia in fœcunda:quæ ni minora eſſet ae
uitiũ poterant uideri: ferunt cotonei mali amplitudine cucurbitas: quæ maturitare ruptzZ berk
oſtendunt lanuginis pilas: ex quibus ueſtes præciſo linteo faciunt. . mernt
De goſampino & arboribus ex quibus ueſtes fiunt: & quihus modis conſtent arborum exb
fruuuuus. LK.... Al.
Arbores uocant goſampinos fertiliores etiã tylo uero minores: quæ diſtant. x. paſſi
2 bus luba circa fruticem lanugines eſſe tradit: linteaq; fieri indicis præſtantiora. Ara 1t
bicx autẽ arbores ex quibus ueſtes faciant cynas uocari: folio palme ſimili. Sic ĩdos
ſuæ arbores ueſtiũt. In tylis aurẽ & alia arbor floret albe ui ole ſpecie:ſed magnitudine qua dicun
druplici ſine odore quod miremur.In eo tractu eſt & alia ſinulis folioſior tamẽ roſeiq; flo ldſol
ris: quẽ noctu cõprimẽs aperire incipit ſolis exortu: meridie expandit: Incolæ dormire eum miin
dicunt. Fert eadem inſula & palmas: oleaſq; ac uires: G cum reliquo pomorũ genere ficos. glin
Nullli arborũ folia ibi decidũt.Rigaturq; gelidis fontibus: & hymbres accipit uicina iis ara⸗ borer
bia flagitat quandam generum diſtinctionem: quoniam fructus iis conſtat: radice: frutice:· Amin
cortice:ſueco:lachryma:ligno: ſ urculo: fliore: folio:pommm. wuie⸗
DDe eoſto & nardo: & differentiis nardi. cJMK. XII

Amumüg
ſeniean
t
muA
Mattin
Cn.

— —

IS

oni lad
dleNen
nnelnri

Alrenen

niuhein
ö
mmoiin
in he/

Fenrmm⸗

mamnizdu,

KE

Fimndiedl
Ai M
na

Märe
uſ
mid.
Gtlian
1
uurn
mmmpiih
zololron
i nidn
une

nthnn
ſm
Anti

S==

6

Radix & foliũ indis ẽ maximo precio. Radix coſti guſtu feruẽs: odore eximio: fru
tice alias inutili: primo ſtatim introitu anis indi ĩpatale inſula. Duo ſunt eius gene
Ia nigrũ & quod melius candicans. Preciũ in libras. xvi. De folio nardi plura dicere
par eſt: ut principali in unguentis Frutex eſt: graui & craſſa radice: ſed breui ac nigra: fragi
liq;: quis pingui.Situm redolente ut cupreſſi aſpero ſapore:folio paruo dẽſoq;. Cacumina
i ariſtas ſe ſpargunt: ideo gemina dote nardi ſpicas ac folia celebrant. Alterum eius genus
