rum ægrotare ſingulos manifeſtum facit aliquorum macies: cum in eodem genere
præpingues alii capiantur. De generatione eorů mira. Ca. L.
ꝗq Vo nã mõ generẽt deſideriũ & admiuatio hominũ differri nõ patit. piſceſ atrritu uẽ
triũ cœunt: tâta celeritate ut uiſũ fallãt. Delphini & reliqua cete ſimili mõ & pau⸗

lo diutius. Fœmia piſcis coitus tẽpore marẽ ſeꝗt᷑ uẽtrẽ eius roſtro pulſans. Sub ptu mares
fœninã ſimiliter oua ueſcẽtes eoꝶ&. Nec ſatis ẽ generatiõi ꝑ ſe coirus: niſi editis ouis inter

ſe uerſando mares & fœminæ uitale aſperſerint uirus. Nò oĩbus id cõtigit ouis ĩ tãta mul
titudine: alioquin replerentur maria & ſtagna: cum ſinguli uteri inumerabilia concipiant.
᷑ůꝗftem de generatione & qui piſces oua pariant. Ca.. 1
Ilſciũ oua in mari creſcũt:quæda ſũma celeritate ut murenarũ. Quædã paulo tardiꝰ
p Plani piſciũ quibus cauda nõ obeſt aculeiq; ut teſtudines & raiæ ĩ coitu ſupueniũt
Polypi crine uno fœminæ naribus adnexo. Sæpiæ & loligines linguis cõponentes
inter ſe brachia: & ĩ cõtrarium nantes: & pariunt ore. Sed polypi ĩ terrã uerſo capite cœũt.
Reliqua molliũ tergis ut canes.Itẽ locuſtæ & ſquillæ. Cãcri ore. Rane ſupueniũt: prioribꝰ
pedibus alas fœminæ mare apprehendente: poſterioribus clumes. Pariunt minimas carnes
nigras quas gyrinos uocant: oculis tamẽ & cauda ĩſignies: mox pedes figurantur cauda fin
dente ſe in poſteriores. Mirumq; ſemeſtri uia reſoluuntur in limum nullo cernete:& rur
ſus uernis aquis renaſcuntur quæ fuere natæ perinde occulta ratione cũ omnibus annis
id euemiat: Et mytuli & pectines ſpõte naturæ ĩ harenoſis pueniũt. Quæ durioris teſtæ ſũt
ut murices purpuræ ſaliuorio Itore. Sicut aceſcẽte humore culices: atq; ſpuma maris ĩca⸗

leſcẽte cũ admiſſus ẽ hymber-Qux uero ſiliceo tegmine operiũt ut oſtrea putreſcente li⸗
mo:aut ſpũa circa nauigia diutiꝰ ſtate:defixoſq; palos:& lignũ marle. Nup cõptũ ĩ oſtrea
rigmẽta uiueſ-

riis: humorẽ iis fœrtificũ lactis mõ efflere. Anguillæ atterũt ſe ſcopulis eai
cunt. Nec alia ẽ eage ꝓcreatio. Piſeiũ diuerſa genera nõ coeũt præter ſquatinã & ranã: ex ꝗ⸗
bus naſcitur priori parte ranæ ſimilis: & nomẽé ex utroq; cõpoſitũ apud græcos trahit. Quæ
dã tẽpore anni gignũtur & in humore & in terra. Vere pectines limaces hirüũdines eode tẽ
pore euaneſcũt.Piſciũ autẽ lupus & trichias bis ano parit: & ſaxatiles omnes. Mulli ter: &
chalcis: cyprius: exien. Scorpiões bis ac ſargi uere & autũno. Ex planis ſquatia ſola autũno
occaſu uergiliarũ. Plurimi piſciũ tribus menſibus aprili maio. Salpæ autuno: ſpari: torpedo
ſquali circa æqquinoctiũ⸗Molles uere. Sæpia oĩbus mẽſibus. Oua eius glutino atramẽri ad
ſpeciem uuæ cohærentia maſculus pſequntur affatu: alias ſterileſcũt.Polypi hyeme cœũt.
Pariunt uere oua tortili uibrata. Pãpino. tanta fœcũditate ut multitudine ouorũ occiſi nõ
recipiãt cranos capitis: quæ præa gnantes tulerxe. Ea excludunt quinquageſimo die:e quibus

LI.

mulaß
oun ac
claudie
iune
gersfa
nngſoe
mnalpaua
ciebusne
lonzuu,
ſereabun
Genetoll.
Benm

ſe⸗

Eo
hd
ſe
eiusex eo⸗
unica

Kn
ſon
lie⸗
2Iöbills
loeden a
Cos ponte
cllimrune
lubarpoct
vos ſpore
ino Eaden
Laenplüä
Mpolim n
nenus o⸗
bol⸗
Ver
Phal
mut
mibusdice
tebaimfl
artnn
Popterkam

cl
guo⸗
lim
Ullus Atis
Mgolru
b cec

bul
Wberhadg

oſti⸗ N
ſhümſel
dann
nee,
MII
üeckknulier
elis Aenni
Cilus nu⸗
Winanidoct
dchlati
tlem vomi
dor umntun ie
dichinn eg
Gendiinir
ümagnin
Dumdb.
W.
musſene .
neodenann
C1
miiwäm
Kb
Oun ouis Mer
usitäuml
lacNCh.
(„ U
tüiulnd
Cirn yuan
uu ö
ocheni,
miminas M
eur Cucl in
miteddlul
mmhns mn
ionütetrii
ummmdi,
nnecenel⸗
cirii n

anriel

wonti
ſcine tode le
..Moliterd
alon umhe
0 mnd
byemele,
8 ll

multa propter numerũ intercid ũt. Locuſtæ & reliqua tenuioris cruſtæ ponunt oua ſupra
Oua:atq; ita icubãt. Polypis fœmina modo ĩ ouis ſedet:modo cauernã brachiorũ implexu
claudit. Sæpia ĩ terreno parit ĩter harũdines: aut ſicubi enata alga. Excludit ꝗntodecio die.
Loligines ĩi alto cõſerta oua edũt ut ſæpiæ. Purpuræ murices eius deniq; generis uere pa⸗
riunc. Echini oua plẽiluniis habẽt hyeme. Et cocleæ hyberno tẽpore naſcũt᷑. Torpedo octo
genos fœtus habes ĩuenit: eaq; quæ intra ſe parit oua p̃mollia ĩ aliũ locũ uteri tranſ ferens
atq; ioa excludẽes. Simili mõ oĩa quæ carthilaginea appellauimus: ita fit ut ſola piſciũ & ani
mal pariãt: & oua còcipiat. Sylurus mas ſolus oĩum edita cuſtodit oua: ſæpe & ꝗnquagenis
diebus ne abſumãt᷑ ab aliis. Cæteræ fœminæ ĩ triduo excludũt: ſi mas attigit. Acus ſiue be-
lonæ unus piſciũ dehiſcẽte pp multitudinẽ utero pit. A ptu calleſcit uulnus:qd & in cæcis
ſerpẽtibus tradũt. Mus marinus ĩ terras ſcrobe effoſſa pit oua:& rurſus obruit terra. Xxx.
die refoſſa apꝑit:fœtũq; ĩ agquã ducit. De uuluis piſcium. Ca. LIII.
Rrythini & chanæ uuluas habere traduntur. Qui trochos appellatur a græcis ipſe
ſe inire. Aquatilium omnium fœtus inter initiã uiſu caren. .
PTe longiſſima uita piccuum. ttC.. IIIII.
FFui piſcium memorãdũ nuper exẽplum accepimus. Pauliſippũ uilla eſt campaniæ
haud procul Neapoli. In ea in Cæſaris piſcinis a Pollione. Video coniectum piſcem
ſexageſimum poſt annum expiraſſe ſcribit Anneus Seneca. Duobus aliis æqualibꝰ
eius ex eodem genere etiam tunc uiuentibus. Quæ mentio piſcinarum admoner ut paulo
plura dicamus hac de re:priuſꝗᷓ digrediamur ab aqquatiliboaos—
De uiuariis oſtrearum: & quis ea primus inuenerit. Ca. IIIII.
Strearum uiuaria primus omnium Sergius Orata inuenit in baiano ætate. L. Craſ=
ſi oratoris ãte narhcum bellum :nec gulæ cauſa:ſed auaritiæ: magna uectigalia ta
li ſex ingenio ſuo percipiens. Vt qui primus penſiles inuenit balineas ira mangoni-/
zatas uillas ſubinde uendendo. Is primus optimũ ſaporem oſtreis Ilucrinis adiudicauit: quẽà
do eadem aquatilia genera aliubi atq; aliubi meliora. Sicut lupi piſces in tyberi amne inter
duos pontes: rombus Rauennæ: murenæ in Sicilia: elops Rhodi: & alia genera Similiter: ne
culinarum cenſura peragatur. Nondũ Britànica ſeriebant litrora: cum Orata lucrina nobi
litabat. Poſtea uiſum tanti in extrema lItalia petere brunduſium oſtreas ac u⸗ elitis. Sed iter
duos ſapores nuper excogitatum tamen langx aduectionis a brunduſiio cõpaſcere in lu⸗
crino. Eadem ætate prior Licinius Murena reliquorum piſciũ uiuaria inuenit. Cuius dein
de exemplũ nobilitas ſecuta eſt. Philippus Hortenſius luculus exciſo etiam monte iuxta
Neapolim maiore ĩpẽdio quã uillam ædificauerat euripũ & maria admiſit. Qua de cauſa
magnus Põpeius Xerſem togatum eum appellabat. Quadringenta ipſius piſcinæ. A defũ
Gto illo uenire pilces. Quis primus murenarum muaria fecerit. Ca .„ LV.
Vrenarum uiuarium priuatim excogitauit. C. Hirrus ante alios qui cœnis trium⸗
phalibus Cæſaris dictatoris ſex milia numero murearum mutua apẽdit. Nam per⸗
mutare quidem precio noluit. alia ue merce. Fi. uius uillam inter quam modicũ.xl.
milibus piſcinæ uendiderunt.I nuaſit deinde ſingulorum piſcium amor. pud baulos ĩ p⸗
te baiana piſcinam habuit Hortẽſius orator. Murenam adeo dilexit: ut exanimatam fleſie
credarur. In eadem uilla Antonia Druſi Murenæ quam diligebat in aures addidit. Cuius
propter famam nonnulli baulos uidere concupiuerunt. l
De coclearum uiuariis & quis primus inſtituit. Ca —. LVI.
Oclearum uiuari inſtituit Fluius Hirpinus ĩ Tarquinenſi naulo ante ciuile bellũ:
quod cum Pompeio magno actuni eſt: diſtinctis quidem generibus earum: ſepera⸗ .
tidm ut eſſent:albæ quæ in reatino agro naſcũtur. Seperatim illyricæ: quib us magni
tudo præcipua. Africanæ quibus fœconditas. Solitãe quibus nobilitas. Quin & ſaginã eaꝶ
commentatus eſt ſapa & farre: aliiſq; generibus. Vt coclææ quocq; altiles ganeam implerent
Cuius artis glotia in eam magnitudinem perducta ſit ur octoginta quadrantes caperent
ſingularum calices auctor eſt. M. VvVa. De piſcibus terrenis. Ca. LVII.
lſcium genera etiamnum a Theophraſto mira produũtur circa babylonis rigua de
p cedentibus fluuiis in cauernas aquas habetes remanere. Quoſdam inde exire ad pa
bula pennulis gradientes crebro caudæ moru: contraq; uenantis refugere in ſuas

cauernas: & in iis obuerſos ſtare. Capita eorum eſſe ranæ mariæ ſimilia teliquas partes go
i ii

biorum. Branchias ur cæteris piſcibus. Circa heracleam & toronem & lycum amnẽ eſſe mul
tifaria. In ponto unum genus eſſe: quod extremas fluminũ aquas ſecterur: cauernaſq; ſibi
faciat ĩ terra:atq; in iis uiuat etiã reciprocis amnibus ſiccato littore.Effodi ergo motu:de⸗
mũ corporũ uiuere eos approbãt Circa heracleâ eandem eodẽq; lyco. amne decedẽte ouis
relictis in limo generari piſces: qui ad pabula petenda palpitent exiguis brãchiis. Quod fie
ri non indigo humoris: propter quos & anguillas diutius uidere exempꝑtas aquis. Oua aũt
in ſicco maturari ut teſtudinum. Eandem in ponti regione apprehendi ĩ glacie piſciũ quoſ
dam maxime gobiones non niſi patinarum calore uitalem motum fatentes. In iis quidem
tametſi mirabilis: eſt aliqua ratio.Idem tradit in paphlagonia effodi piſces gratiſſimos cibiſ

terrenos altis ſcrobibus. In iis locis ubi nullæ reſtagnet aquæ. Miraturq; & ipſe gigni ſine Korrl
coitu. Hiumoris quidem uim aliquam ineſſe quà puteis arbitratur: cum nonnulli reperian “
tur piſces. Quicquid eſt hoe certe min us admirabilem talparum facit uitã ſubt erranei ani
malis:niſi forte uermium terrenorum & iis piſcibus natura et. .
De muribus nil. CD., LvVIII.
CPFrrum omnibus iis fidem nili inundatio affert omnia excedentem mitacula. Quip⸗ 1 N
u pe deturgente eo muſculi reperiuntur inchoato opere. Genitalis aquæ terræcq; iam 35
parte corporis uiuentes: nouiſſima effigere etiamnum terrena. ben
De anthia piſce:& quomodo capiatur. Ca. L.X. mustoge
n Ec de anchia piſce ſileri conuenit. ltaq; pleroſq; aduerto credidiſſe apud chelidõias Aulorel
iſulas ꝗᷓs diximꝰ aſiæ ſcopulos ĩ mari ate ꝓmõtoriũ ſicãs.Ibi frequẽs hic piſcis & ce Nginnd
leriter capit᷑ uno genere:puo nauigio & oↄcolori ueſte: eadẽq; ora ꝑp aliquot dies otiuos piſ albuscli
cator enauigat certo ſpatio: eſcãq; piicit. Quicꝗd ex eo mutet: ſuſpecta fraus p̃dæ ẽ. Cauèſ Nein lec
q; qd timuit: cũ id ſæpe factũ ẽ: unus aliqñ coſuerudie ĩ uitat? anthias eſca apetit Notat hic Unsun
itẽtiõe diligẽti:aut a uctor ſpei:cõciliatorq; capturæ. Neq;.n. ẽ difficile cũ p aliquot dies ſo ſcei 4
ſus accedere audeat:tandẽ & aliquos ĩ uenit paulati comitatior. Poſtremo greges adducit kiiiſſeeir
inumeros:iam ueruſtiſſimis ꝗbuſq; aſſuetis piſcatorẽ agnoſcere:& cibũ e manu cape. Tũc nConei
ille paulũ ultra digytos in eſca iaculatus hamũ ſingulos ĩuolar uerius ꝗᷓ capit ab umbra na l Ani
uis breui conatu abſẽs. Ita ne ceteri ſentiã alio ĩtus excipiente cẽtonibus raprum:ne palpi/ iselrüä
tatio ulla aut ſonus cæteros abigat. Conciliatorẽ noſſe ad hoc ꝓdeſt: ne capiat. Parcit piſca Xiis
tor fugituro ĩ reliquũ gregẽ.Ferunt diſcordẽ ſotiũ duci ſotio inſidiatum puchre noto coœ e tos
piſſe maleficia uoluntate. Agnitum ĩ macello a ſotio cuius iniuria erat: & dati dini formu gric⸗
la ex edicto condẽnatũ. Addit Mutianus æſtimata lite decẽ libris. Idem anthiæ cum unum goeſſnem
hamo teneri uiderint: ſpinis quas in dorſo ſerratas hẽnt lineâ ſecare traduntur eo qui tene Ainanpss
tur extendente: ut pcidi poſſit. At inter ſargos ipſe qui tenetur ad ſcopulos lineam territ. unam⸗
De ſtellis marinis. M CaiAat- LX. Uocſcafli⸗
Reter hæc claros ſapientia auctores uideo mirari ſtellam in mari. Ea figura eſt par⸗ tanpromin
p ua admodum caro intus: extra duriore callo. Huic ta igneum feruorẽ eſſe tradunt Leloblimi
ut omnia in mari contacta adurat. Omnẽ cibum ſtatim peragat. Quibus ſit hoc co bitminang
gnitum experimentis haud facile dixerĩ. Multo mirabilius dixeri id cuius experiẽdi quot Petheusun
tidie occaſio eſt. l .2 r rIVYVI egener
. De datylis eorumq; miraculis. unrnrerree Ci. „ LXI. tonis d
Oncharũ e genere ſũt datyli ab humanarũ unguium ſimilitudĩe appellari. Iis natu ngninrum
c ra ĩ tenebris remoto lumĩe alio fulgore clarere: & qto magis humorem habeãt Iu/ tncinecolo
cere ĩ ore mãdẽtiũ. Lucere ĩ manibus: atq; etiã ĩ ſolo:atq; ueſte decidentibus guttis Ingeralto
ut proculdubio pateat ſucci illam naturã eſſe: quamiremur etiam in corpore. — Hhgornten
De inimicitiis & amicitiis inter ſe aquatilium. Caa. LXII. Nnſk⸗
Vnt & inimicitiarum arq; concordiæ miracula Mugil & lupus mutuo odio flagrat Cerhin 8
ſ Conger & murena caudas inter ſe prærodentes. Polypum in tantum locuſta pauer lummmun
ut ſi iuſta uiderit omnino. moriatur. Locuſtam conger. Rurſus polypum congri l12 (ri mnui
cerant. Nigidius auctor eſt prærodere caudam mugili lupum: eoſdemq; ſatis menſibus cõ ehln 1
cordes eſſe. Omnes autem uiuere quibus caude ſic amputentur. At e cõtrario amicitie exẽ unn m
pla ſunt:præter illos de quorum diximus ſocietate. Balenæ muſculus quandoq; prægraui nerlun
Tuperciliorum pondere obrutis eius oſculis infeſtantia magnitudinem uada prænatans de Nulte n
monſtrat: occulorũq; uice fungitur. Hinc uolucrum nature dicentur. . W

mieſen
emſg li
1do wotuge⸗
Crcete n
hisodte
WuisOuzi
deſitcügnef
lnis Glicen
Ulimeschl
dNlegioniſn
hull Npenin
dremnei

UVII
l ⸗
Emngin

U.
wlckeiti
bclade
ies Ninen
jcre
1it Nocxhn
gnorce
ges ncuen
nnce i
tbunda n
umnegg;⸗
Dawrnt
Nchrenonc
Micin komn
NENNN
nargutan
mtemt.,
14
unthr⸗
cſeme
sſt hoc c⸗
iii got

.
Urilsm
nbeeitl
Nbuguns

ociolagtn
uſta gauen

CaA PLVYNII SECVNDI NATVRALIS HVSTORIAE LIBER. x.

De natura aunuum.p CiAOâ1-. 11
EQVITVR NATVRA auium: quarũ grãdiſſimi:& perne beſtiarũ ge
neris ſtrutiocameli. Africi uel æthiopici aſtitudinẽe equitis ĩ ſidẽtis equo
cxcedũt: celeritate uĩcũt. Ad hoc demũ datis pẽnis ut currẽtẽ adiuuent:
8 cCætero nõ ſũt uolucres: nec a terra tollunt Vngulæ iis ceruinis ſimiles:
ꝗbus dimicãt: biſulcæ côpræhededis lapid ibus utiles quos ĩ fuga còtra ſe
gquentes ingerunt pedibus. Cõcoquẽedi ſine delectu deuorata mira natu
r.a. Sed nõ minus ſtolidatas ĩ tãta reliqui corporis altit udĩe cũ colla fruti
ce occultauerint latere ſeſe exiſtimãtiũ. Præmia ex iis oua ꝓpter amplitudinẽ ꝓ ꝗbuſdã ha
bitat uaſis:cõſeq; bellicos & galeas adornantes perz. MUU
De Phœnice. D

Ethiopes atq; indi diſcolores maxie & inenarrabiles ferũt aues. Et ante oẽs nobilẽ
a arabiæ phœnmicẽ. Haud ſcio an fabuloſe unũ ĩ toto orbe:nec uiſũ magnope. Aquilæ
narrat magnitudie: auri fulgore circa colla: cætera purpureus: cæruleã roſeis caudꝗ
pẽnis diſtinguẽtibus. Criſtis faciẽ: caputq; plumeo apice honeſtate. Primus atc; diligẽtiſſi
mus togatorũ de eo ꝑdidit Manilius ſenator ille maximis nobilis doctrinis doctore nullo
Auctor e neminẽ extitiſſe ꝗ uiderit ueſcẽtẽ. Sacrũ ĩ arabia ſoli eſſe. Viugre ãnis ſexcẽtis ſe
xaginta.Se neſcẽtẽ caſia thuriſqʒ ſurculis cõſtruere nidũ:replere odorib: & ſuꝑp emori. Ex
oſſibus deĩde ac medullis naſci prio ceu uermiculu: inde fieri pullũ. Pricipioq; iuſta fune
ri priori reddere: & cotũ. deferre nidũ ꝓpe panciã ĩ ſolis urbẽ: & ĩ ara ibi deponere. Cũ huiꝰ
alitis uita magni cõuerſionẽ ãni fieri ꝓpdit idem Manilius lterũq; ſignificatiões tẽpeſtatũ
& ſyderũ eodẽ reuerti. Hoc aũt circa meridiẽ icipere. Quo die ſignũ arietis ſol intrauerit.
Et fuiſſe eius cõuerſionis ãnũ pdẽde ſe.P.Licinio. M. Cornelio conſ.ducẽteſimũ ꝗntũdeci
mũ.Cornelius Valerianus phœnicẽ deuolauiſſe ĩ ægy ptũ tradit.Q..Plautio Sex. Papinio
cõſ. Allatũq; eẽ ĩ urbẽ Claudii prĩcipis cẽſura äno urbis. d. ccc. & ĩ Comitio ꝓppoſitũ Quod
actis teſtatũ ẽ.Sed quæ falſa eẽ nemo dubitarit. De aquilis: 9* Ca. II.
X iis quas nouimus aquilæ maximus eonos: maxima & uis. Sex earũ genera. Melẽa
e tos 2 græcis dicta. eadeq; ualaria minima magnitudine: uiribus præcipua:colore ni
gricans. Sola aquilarum fœtus ſuos alit. Cæteræcut dicemus) fugant. Sola ſine clan
gore ſine murmuartiõe. Cõòuerſatur autẽ in mõtibus. Secũdi generis pigardus in oppidis
& in campis albicante cauela. Tertii morphos:quà Homerus & parcnon uocat: aliqui & plã
cum & anatariam: ſecunda magnitudine & ui:huicq; uita circa lacus. Phœmonoe. Apolli=
nis dicta filia dentes ei eſſe prodidit: mutæ alias carenti lingua. Eandeq; aquilarum nigerri
mam prominentiore cauda. Conſenſit & Boetius. ingenium eſt ei teſtudines raptas frage⸗-

re e ſublimi ſaciendo; Qrux ſors interemit pœtam Aeſchylum. prædictam ſatis(ut ferõt) eiꝰ
.

diei ruinam ſecura cæli fide cauentem. item quarti generis eſt percepterus: eadem moratur
per lacus: uulturina ſpecie:alis minimis:reliquas magnitudine antecellens: ſed imbellis &

degener: utpote quã uerberet coruus:Eadem ieiunæ ſemper auidatis: & querulæ murmu⸗

rationis. Sola aquilarum examina fert corpora. Cæteræ cum occidere conſidunt. Hiæc facit
ut quintum genus gneſiõ uocetur: uelut uerum ſolũq; ĩcorruptæ originis: media magni
tudine: colore ſubrutilo: rarum conſpectu. Supereſt halietus clariſſima oculorum acie: libe
rans ex alto ſeſe: uiſoq; in mari piſce præceps in mari ruens: & diſcuſſis pectore aquis rapiẽs

Illa quam tertia diximus circa ſtagna aquaticas aues apetit: mergentes ſe ſubinde:donec ſo

pitas laſſataſqʒ rapiat. Spectanda dimicatio aue ad perfugia littorum tendente: maxime ſi cã

denſa hacundo fit. Aquila in deiecto abigente alio: & c appetit in lacus cadente: umbrãaq;

ſuam nanti ſub aqua a littore oſtendenre.Rurſus aue in diuerſa & ubi minie ſe credat ſpe

cctari emergente. Hæc cauſa eſt gregatĩ auibus natandi: quia plures ſimul non infeſtantur:

reſpſu pẽnarum hoſtem occæcantes. Sæpe & aquilæ ipſæ nõ tolerantes pondus apprehenſũ
una merguntur. Halietus tantum implumes etianum pullos ſuos percutiẽs ſubinde cogit
auerſus intueri ſolis radios:& ſi cõniuẽtem flentẽq; animaduertit:præcipitat e nido uelut

adulterinum & degenerem. Illum cuius acies firma contraſteterit: educat Halieti ſuũ ge⸗

nus non habent:ſed ex diuerſo aquilarum coitu naſcuntur.In quidem quod ex iis natum
i ii1

—l
4 4 säz

eo loco fecere appellatum louis & uirginis: quoniam illi deo ales a

H 8 NR

LIBER.

eſt in oſſiftagis genus habet: & quibus uultures progenerantur minores. Et ex iis magni

qui omnino non generant. Quidam adiiciunt genus aquile: quam barbatam uocant thuſi
uero oſſifragam: tribus prims & quinto. aquilarum generi medificatur. Nido lapis ætites
quem aliqui dixere gagiten: ad multa remedia utilis: nihil igne deperdens. Eſt autem lapis
iſte prægnans: intus cum quatias alio uelut in utero ſonante. Sed uis illa medica non niſi ĩ
nido direptis. Nidificant in petris & arboribus. Pariunt oua terna. Excludunt pullos binos
uiſi ſunt & tres aliquando. Alterum expellunt tedio nutriendi. Quippe eo tempore ipſis
cibum negauit natura proſpitiens: ne omnium ferarum fœtus raperetur. Vngues quoq;

earum inuertuntur diebus iis. Albeſcunt inedia pennæ: ut merito partus ſuos oderit. Sed

eiectos ab iis cognatum genus oſſifragi cipinrs educant cum ſuis. Verũ adultos quoq;

perſequitur parens: & longe fugat æmulos cilicet rapinæ. Et alioquin unum par aquilarũ

magno ad populandum tractu ut ſatietur indiget. Deéterminant ergo ſpatia: nec in proxĩo
rædantur. Rapta non protinus ferunt: ſed primo deponunt: expartæq; pondus tũc demũ
abeunt. Oppetunt non ſenio nec ægritudine: ſed fame: in tantum ſuperiore accreſcente

roſtro. ut aduncitas aperiri non queat. A meridiano autem tempore operantur: & uolant.

Prioribus horis diei donec impleantur hominũ conuentu fora ignauæ ſedent.Aquilarum
pẽne mixtas reliquarum auium pennas deuorant. Negant unꝗᷓ ſolam hanc alitem fulmie
cxaminatam. Ideo armigeram Ioui conſuetudo iudicauit. ðZ

uando legionum ſigna eſſe cœperint.
Omanis eam legionibus C. Marius in ſecundo conſulatu ſuo proprie dicauit. Erat
x S antea prima cum quattuor aliis lupis: minotauris: equis: apris: quæ: ſingulos ordi
nees anteibant. Paucis ante annis ſola in acie portari cœperat: reliqua in caſtris relin
quebantur. Marius in totum ea abdicauit. Ex eo notatum non fere apud legiones unꝗ hy
bernatum eſſe in caſtris ubi aquilarum non ſit iugum. Primo & ſecundo generi non mino
rum tantum quadrupedum rapina: ſed etiam cum ceruis prœlia. Multum puluerem uolu
tatu collectio inſidiens cornibus excutit in oculos: penis ora uerberans: donec præcipitet ĩ

rupes. Nec unus hoſtis illi ſatis eſt. Acrior eſt cum dracone pugna:multoq; magis anceps

etiam ſi in ære. Oua hic conſectatur aquilæ auiditate malefica. At illa ob hoc rapit ubicũq;

uiſum.Ille multiplici nexu alas ligat: ita Eeiplicane 33 limal Eridar.
Mirum de aquila. aadr n c DEr à Tr,=C. V.
St percelebris apud feſton urbẽ aquilæ gloria. Educatam auirgiĩe retuliſſe gratiam
e aués primo mox deinde uenatus aggerentẽ. Defuncta poſtremo in rogũ accenſum
eius inieciſſe ſe ſe: & ſimul cõflagraſſe. Quã ob cauſã ĩcolæ Juadl uocant herotamã
cribitur.
De uulturibus. Vn Sit ic⸗ Cea. 222
Vlturũ pᷣualent nigri.Nidos nemo attigit.Ideo etiã fuere qui putarent illos ex ad
u uerſo orbe aduolare falſo. Nidificant. n.ĩ excelſiſſimis rupibus. Fœtus quidẽ ſæpe
cernuntur ferebini. Vmbritius auruſpicum in noſtro æuo peritiſſimus pere tradit
oua. xiii. Vno ex iis reliqua oua nidumq; luſtrare: mox abiicere. triduo autem ante aut bi y

duo uolare eos ubi cadauera futura ſunt ⸗ů
“ ⸗ Neng We C.
um a

De ſanquale. I v Fer.⸗J r. J
Anqualem auem atq; ĩmuſu gures romani magnæ quæſtioni habent Im-

T mulſulum aliqui uulturis pullum arbitrantur eſſe: & ſanqualem oſſifragam. Maſſu
. rius ſanqualem oſſifragam dicit eſſe. lmmuſulum autẽ populum aquile priuſquà
albicet cauda. Quidam poſt mutium augurem uiſos non eſſe romæ confirmauere. Ego (
quod ueriſimilius eſt) in deſidia rerum Prian arbitror agnitos.

De accipitribus. Vo⸗ , rc Ca. VIII.
Ccipitrum genera.xvi:inuenimus. Eg iis circõ claudum altero pede proſperimi au
a gurii nuptialibus negotiis & pecuariæ rei. Triorchẽ a numero teſtium cui princi-
patum in anguriis Phœmonoe dedit. Buteonem hunc appellant romani Familia ẽt
ex eo cognominata cum proſpero auſpicio in ducis naui ſediſſet. Eſaloa græci uocant:qui
ſolus omni tempore apparet. Cæteri hbyeme abeunt. Diſtinctio generum ex auiditate. Alii
non niſi ex terra rapiunt auem. Alii non niſi circa arbores uolitantem. Alii ſedentem ſubli

mi. Aliqui uolantẽ in aperto.Itaq; & colutubæ nouere ex us pericula: uiſoq; conſidũt: uel

VII.

ſubuol⸗
totius
ſpelem
undine
is.Ina
bolarus
Nannii
elunt c⸗

cernens!

„

t 4
ce
silisne⸗
co um
Procedit
morier
turglcin
neniluoſt
Biucxen
pullslta
ſileipſam
inſoechae
Pitate carm
Iui
m mié
exa
lolieuide
opusellet i
Meonmtes. I

Oliu
1 bene
Adn

Orm
iegu
Wreii Mn
woliekpoll
omezexen
tirtü lune
ingüſär
iluc8. lüor
mnieeitej
Umügnos
Oud 0 pti
herene mn
Cor i luut
eliſürot
cebelueſtn
e hebete
lerrzie⸗
Akigen

ter isn
noce ihl
lohpis nin
Ramemhnn
Wanon n
tpullotbin
emor il
1ngues Goq
Rocerite
Miulrse
npraulri
neringone
uttir eni
re wrloene
tur uolur.
nr Auirun
Unn tuie

I.
echcaunkn
ngnozorc
DcRrsleln
Nes is hy
emoon mno
Ouenen vcd
ahüni
Inganh

cnpth

.
,E
oeiRZAN
g düriku

Cuubuocm!

W.
cpeini
aihin⸗
mifmniii
c pocneg,
win ſ
unnſ
wliiiin

ſubuolant: contra naturam eius auxiliantes ſibi: ĩ infula africæ cerno in oceano. Accipitres

hercule magis ꝗᷓ ĩ egypto ibim. Sed illam exoſculationẽ ꝗᷣ ſæpe cernit᷑: qualẽ ĩ colũbis eſſe.

Deſerta ĩcolit:nec tãtũ deſolata ſed dira etiã & ĩacceſſa.Noctiſ Mõſtrũ:nec cãtu aliquo uo
cali: ſed gemitu. Itaq; ĩ urbibus aut oĩo ĩ luce uiſus dige oſtẽtũ ẽ Priuatorũ domibus ĩ iidẽ

totius maſſiliæ humi fœtificant: nec alibi naſcuntur illis aſſueti gentibus. Inthraciæ parte
ſuper amphipolim homines atq; accipitres ſocietate quadam aucupantur Hi ex ſiluis & ha
rundinetis excitant aues: illi ſuperuolantes deprimunt. Rurſus captas aucu pes diuidũt cũ
iis. Traditum eſt miſſas in ſubſime ibi excipere eos: & cum tempus ſit capturæ:clãgore ac
uolatus genere inuitate ad occaſioné. Simile quidam lupi apud mæotin paludem faciunt. Oeßͦ

Nam mi partema piſcantibus ſuã accepere: expanſa eorũ retia laceràu. Accipitres auiũ nõ
cdunt c a. Nocturnus accipiter cymindus uocatur: rarus etiam in ſiluis: interdiu mitus S2
cernens. Bellũ interneciuũ gerit cum aquila: coherenteſq; ſæpe prehenduntur. 7

H De cocycẽ quæ a ſuo genere interimitur. Ca. IX. † on, gr E, .
Ocyx ex ccipitre uiderur fieri:tempore anni figuram mutans: quoniam tunc non α „
cE appa rent reliqui: niſi perquã paucis diebus. Ipſecq; modico tempore ætatis uiſus nõ .

cernitur poſtea. Eſt autem neq; aduncis unguibus ſolus accipitium: nec capite ſimi
lis illis: neq; alio quã colore:ac rictu columbi potius. Quin abſũmuntur ab acci pitre: ſi quà
do una apparuere. Sola omnium auis a ſuo genere interempta. Mutant autem & uocem.
Procedit uere. Occultatur caniculæ ortu: ſemperq; parit in alienis nidis maxime palumbiũ
maiori ex parte ſingula oua: quod nulla alia auis raro bina. Cauſa ſubiiciendi puſios puta⸗
tur: ꝙ ſciat ſe inuiſam cunctis auibus Nam miuuta quoq; infeſtant. Ita non fore tutam ge
neri ſuo ſtirpem opinatur ni fefellerit. Quare nullum facit nidũ: alioqui trepidum animal.
Educat ergo ſubditum adulterato fœta nmixu. Ille auidus ex natura præripit cibos reliquis
pullis. Icaq; pingueſcit & nitidus in ſe nutricẽ conuerſit. Illa gaudet eius pecie: miraturq;
ſeſe ipſam:ꝙ talem peperit. Suos comparatione eius dannar ut alienos: abſumiq; etiam ſe
inſpectante patitur: donec corripit ipſlam quoq; iam uolandi potens. Nulla tũ auium ſua⸗
nitate carnis comparatur ili. De miluis. Los aa CaAaa.,.: X.
IluIui ex eodem ꝛccipitrum genere magnitudine differunt. Notatum in iis rapaciſſi⸗
m mã & famelicãâ ſemp alitẽ nihil eſculẽti rapere unꝗ ex funerũ ferculis: nec olympiæ
eeny ara. Ac ne ferentium quidem manibus: niſi lugubri municipio rũ ĩmolãtiũ oſten
to.lidẽ uidentur artem gubernandi docuiſſe cauda flexibus i cælo monſtrante natura qd
opus eſſet in profundo. Milui & ipſi hybernis mẽſibus latent: non tame ante hyrundines
abeuntes. Tradũtur autem & ſolſtitiis affici podagra, M
UVD Digeſtio auium per gener. LCa., Al..
Olucrum prima diſtinctio pedibus maxime conſtat. Aut enim aduncos ungues ha
u bent:aut digitos:aut palmipedum in genere ſunt: uti anſeres:& aquaticæ fere aues
Alduncos ungues habentia carne tantum ueſcuntur ex parte magna.
De inauſpicatis auibus cornice: coruis: bubone. Ca, AAAll.
Ornices & alio pabulo. Vtq; duritiam nucis roſtro repugnantẽ uolãtes ĩ altũ ĩ ſaxa
c tegulas ue iaciũt itege ac ſæpius: donec qſſata pfringere queãt. pſa ales ẽ inauſpica
tcx garrulitatis: a qbuſdã tamé laudata. Ab arcturi ſydere ad hirùdinũ aduétũ nota
tur eã ĩ Mineruæ Ineis tẽpliſq; raro:alicubi oĩo nõ aſpici: ſicut atheis. Præterea ſola hæc ẽt
uolãtes pollos aliquãdiu paſcit.Inauſpicatiſſima fœtus tẽpore:hoc ẽ poſt ſolſtitiũ. Cæteræzæ
omnes ex eodẽ genere pellũt nidis pullos: ac uolare cogũt:ſicut & corui: ꝗ & ipſi nõ carne
tatũ alunt᷑: ſed robuſtos quoq; fœtus ſuos fugãt lõgius. Itaq; paruis uicis nõ plus bina cõ
iugia ſũt. Circa cranonẽ ꝗdẽ theſaliæ ſingula ppetuo.Genitores ſoboli loco cedũt. Diuerſa
i hac & ſupradicta alite ꝗdã. Corui ate ſolſtitiù generãt. Itẽ egreſcunt ſexagenis diebus: fiti
maxie ãateꝗᷓ ſici coquãtur autũno.Cornix ab eo tepore corripit nO rbo. Corui Pariut cũ plu
rimũ ꝗnos. Ore eos parere aut coire uulgus arbitrat. Ideoq; grauidas ſi ederint coruinum
ouũ pꝑ os ptũ reddere: atq; in totũ difficulter parere ſi tecto iferant. Atiſtoteles negat. Nõ

Corui ĩauſpitiis ſoli uidet᷑ ĩtellectũ habere ſignificationũ ſi uage N cũ mediæ hoſpites oc⸗
ciſi ſũt: oẽs e pelopõeſo & attica regiõe uolauerũt.Peſſima eorũ ſignificatio cũ glutiũt uo
c uelut ſtrãgulati. Vncos ungues & nocturnæ aues habent: ut noctue: bubo: ululæ· Oim
hoge hebetes iterdiu oculi. Gubo funebris & maxie abominatus publicis pcipue auſpitiis.

i iiii

6
SAs üuu.
emiſtn ede,

ͤ, E 7

—
.

D

LIBER.

tsplurim cio nõ fuiſſe feralé. Volat nunꝗᷓ quoliber: ſed tranſuerſ us aufert᷑. Capitolii ceila

ipiam intr auit Sex.Papellio Iſtro. L. Pediano conſ. ꝓpter quod nonis niartiis urbs luſtrata
eſt eo anno. Deincendiaria au. Ca. Ahll.
Nauuſpicata ẽ & ĩcendiaria auiſi: pprer ꝗᷓ ſæpenumero luſtratã uibẽ ĩ ãnalibus i ue⸗
I ninus ſicut L. Craſſo C. Mario conſ. Quo àno & bubone uiſo luſtrata eſt. Quæ ſit
auis ea nec reperit᷑ nec tradit᷑. Quidã ita ĩterprætant᷑ ĩcendiariã eẽ qcũq; apparue⸗
rit carbonẽ ferens ex aris uel altaribus. Alii ſpiturnicem eam uocant: Sed hæc ipſa quæ eẽt
inter aues: qui ſe ſcire diceret nõ inueni. Decliuina. Ca. XlII.
Liumã quocq; auẽ ab antiquis noĩatam aĩaduerto ignorari. Quidã clamatoriam di-
c cunt. Labeo prohibitoriam. Et apud Nigidium ſubis appellarur auis:quæ aquilarũ

ovua frangat. DDe auibus incognitis. Ca... XV.
Vyynt præterea cõplura genera depicta in hetruſca diſciplina ſæculis nõ uiſa: qᷓ nüc
ſ Qefeciſie mirũ eſt:cũ abundet etiam quæ gula humana populatur.
“ Dee auibus nocturnis. – Mocfriee Co. XVILI.

X rernorũ de auguriis peritiſſime ſeripſiſſe illapſas noĩe putatur. Is tradir noctnã
e bubonẽ picũ atbores cauantẽ: trogonẽ cornicẽ a cauda de ouo exirequoniã põde⸗
re capitum peruerſa oua oer partẽ corporum fouendam matxri. appelicẽt.
Odtuarũ contras aues ſolers dimicatio. Maiore circũdatæ multitudine reſupiĩe pe

n Qdibus repugnét: collectec ĩ arcũ roſtro & unguibus totæ teguntur. Auxiliatur ac

ceiſpiter collegio quodã naturæ. bellũq; partit. Noctuas ſexagenis diebus hyemis cu
bare & nouẽ uoces habere. tradit Nigidius. De pico martio. Ca. XVIII.
Vnpt & paruæ aues uncorũ unguiũ. ut picus martius cognomine inſignes & in auſ
ſ pitiis magnæ. Quo in genere arborũ cauatores ſcandẽtes in ſubrectũ feliũ mõ Illi

uero & ſoin⸗ percurſſicorticis ſono pabulum ſubeſſe intelligunt. Pullos in cauis

educãt auiũ ſoli.Adactus cauernis eog a paſtore cuneus admora qdãa herba ab iis elabi cre
dit᷑ uulgo Trebius auctor ẽ clauũ uelcuneũ adactũ quãta ui libeat ĩ arbores: ĩ ꝗbus nidũ

habeat itati exilire cũ crepitu arboris: cũ inſederit clauo ut cuneo lpſi prĩcipales latio ſunt:

auguriis a rege ꝗ nomẽ huic aui dedit. Vnũ eorũ præſcitũ trãſire nõ queo. In capite p̃to⸗

ris urbani. L. I uberonis foro iura ꝓ tribunali redentis ſedit ita placide ut mau appræhẽ

deret᷑. Reſpõdere uates: exitũ ĩperio portẽdi ſi dimitteref. At ſi exanimaretur: pᷣtori. Et ille
auẽ ꝓtinꝰcõcerpſit. Nec multo poſt ĩpleuit pdigiũ.veſcũt᷑ & glãde ĩ hoc genere:pomiſq;
multæ: ſed quæ carnærzntnõ uiuunt. Excepto miluo: quod ipſum ĩ auguriis dierũ eſt.
BeEſe ungues habentibus & digytos. Sr Ca. XIX.
Ncos ungues habẽtes oĩo nõ cõgregat᷑: & ſibi quoq; pdãtur. Sũt aũt oẽſ fere altiuo
u II pter nocturnas & magis maiores. Oibus ꝗbus alægrandes corpus exiguũ. Am⸗
hulãt difficulter. In petris rato céſiſtũt curuatuta unguiũ phibẽte. Nuũc de ſecũdo
ordine dicamus:qui ĩ duas diuidit᷑ ſpecies: oſcines & alites.Illarũ generi catus oris his ma⸗

W

gnitudo differentiã dedit. Itaq; præcedenr ordine omnes reliquss.
De pauonibus: & quis eos primus comederit.
N his Pauonũ genus cũ formam tum intellectũ eius & gloriam geminantes. Lau
datus expandit colores aduerſo maxime ſole: quia ſic fulgentius radiat. Simul um
bræ quoſdâ repercuſſus cæteris qui in opaco clarius micant. Cõcaua querit cauda

Omneſq; in aceruũ contrahit pennarum quos ſpectari gaudet oculos. Idem cauda annuis

uicibus amiſſa cũ foliis arborũ donec renaſcat iterũ cũ fiore:pudibundus ac mœrens qꝗrit:

latebram. Viuit annis. xxv. Colores ĩcipit fundere in trimatu. Ab auctoribus nõ glorioſum
. tantũ animal tradit: ſed & maliuolum: ſieut anſerũ uerecũdũ. Quoniã has quoq; quidâ ad

Qiderũt notas ĩ his:haud ꝓbatas mihi. Pauonẽ cibi gratia romæ primus occidit orator. ior
enſius adiiciali cœna ſacerdoti. Saginare primus inſtituit circa nouiſſimũ piraticum bel⸗
um. M. Aufidius Lucro: exq; eo qſtu redditus is ſeſtertium ſexagena milia habuit.
2 De 9 18 8 gua tren r: G& 99 inae EOOAI 1 Ca. XXI.
Roxime gloriam ſentiunt & hi noſtri ugiles nocturni:quos excitandis ĩ opera mor

o actr, Vab. talibus rumpendoq; ſonno natura genuit. Norunt ſydera: & ternas diſtingunt ho
. ⸗ ras interdiu cantu, Cũ ſole eunt cubitũ. Quartaq; caſtrẽſi uigilia ad curas laboreqg

/
7

cntupl
lione han
ſepe con
ſaurur.)
ceruice:c
genslun
Plceln
honos ha
nHoii,
2schuudl
Witorü
brelunr⸗
uy ely⸗
monios
ſcuͤt cane

Mor ulce

gelorüt
60,001
Deall

ſi,
Ks
e tist
16s.)
niiisguiee

inconespe

balneisnon⸗
Uete Pudiit
ſhecauſtin

ſolerizn N

ſlronors
leppelit,Ttt
tonipechion
Cndide
Penueſtiun
ſeiuerümin
mnpeerüg a
cekiti
n. Aiudt
o aiue n
Pbenteie
outbritin
nag ni gri

itdord

öllsintan
mlaregio

lunranu

NE
4 eſtr
Vol
Neruices
lurnis

Cidlicke
ikl
in
1ori
ppare⸗
taewei
W.
matorind⸗
AAolri
„lAy.
lei

M.
Nnit wa
Gvoni öden
icn.
Wl.
entſupie
urliaturar
uͤbfemiseu.
MWI.
neRinal
Vlosn nn
Düscuc
zis i
Naulurſun
bqgie iv⸗
ri me
rpvalg
dtranin
Neud An/
Ace ſchto
skiid

inmeslur

irSimelin
aith

cn Mi

gonoſmn
guidi 4
otorkin
ticumm 4
vi
1
ſopen
ſitgun

e baid

ceruice: criſtis celſa. Cælũq; ſolũ uolucrũ aſpicit crebro.ln ſublime

nNO.

reuocãt. Nec folis ortũ incautis patiũtur obrepe. Dieq; uenietẽ nũciant cantu. I pſum uerò
cantũ plauſu laterũ.Imperitãt ſuo generi: & regnũ in quacũq; ſunt domo exercẽt. Dimica⸗
rione parit᷑ hoc quoq; inter ipſos: uelut iò tæla agnatã cruribus ſuis intelligẽtes. Nec finis
ſæpe cõmorientibus. Quod ſi palma cõtingit: ſtatim in uictoria canũt: ſeq; ipſi principes te
ſtantur. Victus occultat ſlilens:ægreq; ſeruitiũ patit.Et plebs.tñ æque ſupꝑba gradit: ardua
uoq; caudã falcatã eri
