potius animæ dulciore ſucco mitigatur. Lenit tranſitũ ſpiritus:& molliores facit meatus ch
ne ſcindant euntẽ redeuntemq;: Experimenta in ſe cuiq;- Nullius nõ ira luctuſq; triſtitiæ. uir
Omnis animi impecus cibo mollitur: Ideoq; obſeruanda ſunt quæ nõ ſolum corporũ me/ ni⸗
dicinã: ſed & morũ habẽt. Aqua mulſa & tuſſientibus utilis traditur. Calefacta incitat uomi sdll
tiones. Contrauenenum pſimyrhi ſaluraris addito oleo.Item contra hyoſcyam cum lacte H cunt
maxime aſinino: & contra halicaccabin ut diximus. Infunditur & auribus & genitali/ Rakn
um fiſtulis. VYuluis in ponitur cum pane molli. Subitis tumoribus: Iuxatis: leniendiſq; om oſthr
nibus. Inueteratæ autẽ uſum damnauere poſteri. Minus innocente aqua:minuſqʒ; uino fir⸗ rotien
müũ. Longa tamẽ uetuſtate tranſit in uinum: ut coſtat inter omnes ſtomacho inutiliſſimũ in

lius Aueren
Ipentium dnrn

Wercle.

mculusamn,
1s Lerlann
gbiuulgon
dau Uiereat
itr al⸗
des mamenel
imeninpunn
kisin lordinie
circunlitun h
uur gerr
nitialibbascän
ccocto mele
incitun cen
orguppetau⸗
onrciungiſi
Mis immento
nilis coniecn

gnmmtin Qua

imImmenue
W
Undid
lusſiquoren
Giaifimco
deſerita n
tiucicolpa
Enisunliini
euulenbus
ilengroe
tuniabi⸗
npe dib⸗
mn matio
inmelis
utinde
nium k⸗
zigerando
bbbli
cilicatis
nds wugt
t dulcine⸗
Penirnͤi
cit men
Ggtrilik.
otpotüm,
eiruvon
n u lie
8 genin/
ehdiho
8 nofn
untiii

—

frug um omittemus? Nimirum & has indicare conuenit.

nerui ꝙ contrarium. Semper mulſum ex uetere uino utiliſſimũ facillimeq; cum melle cõ⸗

corporatur: quod in dulci nunꝗᷓ euenit. Ex auſtero factum nõ implet ſtomachum .neq; ex

decocto melle: minuſq; inflat: quod fere euenit. Appetentium quoq; reuocat auidi tatem ci
bi.Aluum mollit frig ido potu pluribus: calido ſiſtit. Corpora auget. Multi ſenectam lon/

gam mulſi tantum nutritu tolerauere: neq; alio ullo cibo. Celebri Polliomis Romuli exem
plo quem centeſimum annum excedentem cũ Diuus A uguſtus hoſpes interrogaret: qua

nam ratione maxime uigorem illum ammi corporiſq; cuſtodiſſet: ille reſpondit: intus mul
ſo: foris oleo. Varro regum morbum cognominatum aquatorum tradit: quoniam curetur
mulſo. Melitides quo fieret modo ex muſto & melle docuimus in ratione uini. Sæculis i,1
fieri nõ arbitror. Hoc geuus inflationibus obnoxium. Solebat tamen inueteratarum alui

cauſa dari in febre.Itẽ articulario morbo & neruorũ infirmitate laborantibus & mulieribꝰ
uini abſtemiis. Mellis naturæ adnexa cæra eſt: de cuius origine & bonitate nationibuſq; ſu
is diximus locis. Omnis aut mollit: calfacit: explet corpora: recẽs melior. Dat in ſorbitione
dy ſentericis. Fauiq; ipſi in pulte alicæ prius toſtæ. Aeuerſatur lactis nature milii magnitu

dine decem grana cære hauſta non pati untur coagulari lac in ſtomacho. Si inguem tume-
at albam cæcam in pube fixiſſe remedio eſt. Nec huius uſus: quos mixta aliis preſtat: enu „
merare medicina poſſit: ſicuti nec cæterorum que cum aliis proſunt. Iſta ut diximus inge

Miis conſtant. Non fecit cærata: malagmata: emplaſtra:collyria: antidota. Parens illa ac di

uina rerum artifex. Officinarum immo uerius auaritiæ commenta ſunt. Naturæ quidem
Opera abſoluta atq; perfecta gignuntur: paucis ex cauſa non ex coniectura rebus abſum-

ꝓtis: ut ſucco aliquo ſicca temperantur ad meatus. aut corpore alio humentia ad nixus.
Struplatim quidem colligere a miſcere uires non coniecturæ humanæ opus eſt: fed impu
denctiæ eſt. Nos nec indicarum arabicarum ; mercium: aut externi orbis attingimus medi
cinas. Non placent remediis tam longe naſcentia. Non nobis gignuntur. Immo ne illis 9/
dem:alioquin non uenderem. Odorum cauſa unguentorũq;: & delitiarum: ſi placet etiam
ſuperſtitionis gratia emantur: quoniam thure ſupplicamus & coſto. Salutem quidem ſine
iis poſſe conſtare:uel ob id probabimus: ut tanto magis fui dilitia pudeat. Sed medicina e
Horibus coronamentiſq; & hortenſis: quæq; manduntur hærbis proſecuti: quoniam nodo⸗
Coontra compofſitior dicorum medicine ex frugibus. Ca. XXV.
N primis ſapientiſſima animaliũ eſſe conſtat: quæ fruge ueſcantur. Siliginis gra
na combuſta & trita i uino amineo oculis illita epiphoras ſedant. Tritici uero fer
ro combuſta iis: quæ frigus uſſerit: præſentaneo ſunt remedio. Farina tritici & ace
co cocta neruorum contractionibus cum roſaceo uero & fico ſicca mxtique decoctis. Fux

2

. △
618 Aseee Teoo! T * 1511

fures tonſillis faucibuſq; gargatizatione proſunt. Sex. Pompeius prætorii uiri pater hi/

ſpaniæ citerioris princeps cum horreis ſuis uentilandis praſideret: correptus dolore poda⸗

græ mer ſit in tritum ſeſe ſuper genua: leuatuſqʒ ſiccatis pedibus mirabili modo hoc po/

ſtea remedio uſus eſt. Vis tanta eſt: ut cados plenos ſiccet. Paleam quocq; tritici uel hor/

dei calidam imponi ramicum in commodis experti iubent: quaq; decoctæ ſunt aqua foue

ri. Eſt & farræ uermiculus teredini ſimilis: quo cauis dentium cæra incluſo cadere uitiatiè
dicuntur: etiã ſi fricentur. Olyram arincã diximus uocant. EHlac decocta fit medicamentũe
quod ægyptii ateram uocant: infantibus utiliſſimum: ſed & adultos illinunt eo. Farina
ex hordeo & cruda decocta collectiones impetuſque diſcutit: lecit & concoquit. Deco⸗
quitur alias in mulſa aqua aut fico ſicco. Ad iocineris dolores eam in poſca poſitã concoꝗ
Opus eſt aut cũ uino. Cũ uero inter cõcoquendũq; diſdutiẽdũq; cura eſt: tũc in aceto me⸗

lius: aut in fæce aceti: aut cotoneis pyris ue decoctis. Ad multipedum morſus cum mel

le:ad ſerpentium in aceto: & contra ſuppurantia: ad extrahendas ſuppuratigꝗnes ex po⸗
ſca: addita reſina & galla. Ad concotiones uero & ulcera uetera cum reſiſa. ? ad duriti=
as cum fimo columbarum aut fico ſicco: aut cinere. Ad neruorum inflammationes aut
inteſtinorum: uel aurium uel uirilium dolores cum paparuere aut meliloto. & quotiens

ab oſſibus caro recedit. Ad ſtrumas cum picæ & impubis pueri urina. Cũ oleo & fenogræ⸗

co cõtra tumores præcordiorũ: uel in febribus cũ melle uel adipe uetuſto. Suppuratis triti
cea farina multo lenior. Neruis cũ hyoſcyami ſucco illinitur. Ex aceto & melle lentigina,
Rea ex qua aliquã fieri diximus efficatior etiã hordeacea uidet trimeſtri mollior. Ex uiuo

Doid

n. E

„

LIBER.
rubro ad ſcorpionum ictus tepida: & ſanguinem excreantibus. Item arteriæ. Tuſſi cum
caprino ſeuo aut butyro. Ex fœno greco molliſſima omniũ. Vlcera manãtia ſanat: & furfu-
res corporis: ſtomachi dolores: pedes & mamas cũ uino & nigro cocta. Herina magis cæte⸗
ris purgat ulcera uetera & grangrenas. Cum ra phano & ſale & aceto lichenas. Lepras cum
ſulphure uiuo. Et capitis dolores cum adipe anſerino impoſita fronti. Strumas & panas cõò
coquit in fimo columbino & lini ſemine decocta in uino. De polentæ generibus in frugũ
loco ſatis diximus locorũ ratione: quæ a farina hordei diſtat eo quod torretur. Ad ſtoma-
chum utilis: aluum ſiſtit: mpetuſq; rubicundi tumoris. Et oculis illinitur & capitis dolori
cum menta: aut alio refrigerãte herba. Item pernionibꝰ? & ſerpentiũ plagis. Item ambuſtis
ex uino. Inhibet quoq; puſtulas. Farina in pollinen ſubacta uim extrahẽdi humoris habet.
Ideo & cruore ſuffuſis in faſcias uſq; ſanguinẽ pducit. Efficacius in ſapa. Imponitur & pe⸗
dum callo clauiſq;. Nam cum oleo uetere ac pice decocta polline condyllomata: & alia om
nia ſedis uitia ꝗᷓ maxime calido mirabilem in modum curantur. Pulte corpus augetur. Fa⸗
rina qua chartæ glutinantur ſanguine excreantibus datur tepida ſorbẽda:efficaciter pro⸗
deſt. Halica res romana eſt & non pridem excogitata: alioquin non ptiſanæ potius laudes
ſcripſiſſent græci. Nondum arbitror. Pompeii magni ætate in uſu fuiſſe: & ideo uix quicꝗᷓ
de ea ſcriptum ab aſclepiadis ſchola. Eſſe quidẽ eximie utilem nemo dubitat:ſiue eluta de⸗
tur ax aqua mulſa: ſiue in ſorbitiones decocta: ſiue in pulte. Edem in aluo ſiſtenda torret:
dem fauorum cæra coquitur: ut ſupra diximus. Peculiaris tamen longo morbo ad tabitu-
dinem redactis ſubuenit: termis eius cyathis in ſextarium aquæ ſenſim decoctis: donec om
nis aqua cõſumarur. Poſtea ſextario lactis ouilli aut caprini addito per cõtinuos dies mox
adiecto melle. Tali ſorbitionis genere emendantur ſyntheſes: que ſunt ex iis ſumptæ. Mi⸗
lio ſiſtitur aluus. Diſcutiuntur tormina in quem uſum torretur ante. Neruorũ doloribus
& aliis feruens in ſacco ponitur. Neq; aliud utilius: quoniã leuiſſimum molliſſimũq; eſt:
& caloris capaciſſimum. Itaq; talis uſus eius eſt ad omnia quibus calor pro futurus eſt. Fa-
rina eius cum pice liquida ſerpẽétium & multipede plagis imponitur. Panicum Diocles me/

dicus mel frugum appellauit. Effectus habet quos milium. In uino potum prodeſt dyſen⸗
tericis. Similiter iis quæ uaporanda ſunt ex calfactum imponitur.Siſtit aluum in lacte ca⸗

prino decoctum: & bis die hauſtum. Sic prodeſt & ad tormina. Seſama trita in uino ſumpta
inhibet uomitiones. Aurium inflammationi illinitur & ambuſtis. Eadem efficit & dum in
herba eſt. Amplius hoc oculis imponitur decocta in uino ſtomacho inutilis cibꝰ: & animæ

grauitatem facit. Stellionum morſibus reſiſtit. Itrem ulceribus quæ cocoethe uocant. Et au

ribus oleum quod ex ea fit: prodeſſe diximus. Seſamoides aſimilitudine nomẽ accipit: gra⸗
no amaro:folio minote. Naſcitur in glarioſis. Detrahit bilem in aqua potum. Semen illini=
tur igni ſacro. Diſcutii panos.Eſt etiam nunc sliud ſeſamoides anticyræ naſcẽs: quod ideo

aliqui anticyricon uocant: cætera ſimile erigeronti herbæ: de qna ſuo dicemus loco. Granũ

ſeſamæ datur in uino dulci ad detractiones quantum trinis digitis capitur. Miſcent & hel
lebori albi & dimidium obolum. Purgationem eam adhibentes maxime inſanæ melanco⸗
liæ: comitialibus podagris: & per ſe drachmæ põdere exinanit. Hordenm optimum quod
candidiſſimum. Succus decocti in aqua celeſti digeritur in paſtillos: ut infundatur ex⸗=
ulceratus intraneis & uuluis. Cinis eius ambuſtis illinitur: & carnibus: quæ recedunt ab
oſſibus: & eruptionibus pituitæ: muris araneis morſibus. Idem aſperſo ſale ac melle cã

dorem dentibus & ſuauitatem oris facir. Eos qui pane hordeaceo uruntur morbo pe

dum tentari negaut. Nouemq; granis ſi furunculum quis circunducat: ſingulis ter ma
nu ſiniſtra & omnia in ignem abiiciat: confeſtim ſanari aiunt. Eſt & hærba phœnicea ap/
pellata a græcis: a noſtris uerio hordeum murinum. Fiæc trita ex uino pora præclare ciĩet
menſes. Pthiſanæ quæ ex hordeo fit: laudes uno uolumine condidit Hippocrates: quæ
nunc omnes in haliquam tranſeunt. Contra quanto innocentior eſt halica. Hippocrates
tantum ſobitionis gratia laudauit: quoniam lIubrica ex facili haurietur quouiam ſitim
arcet: quoniam in aluo non tumeſcerer: quoniam facile redderetur: & aſſuetis hic ſolus
cibus in febribus die poſſet dari: tanrum remotis ab iſtis qui medicinam fame exer/

cent. Sorbitione tamen dari tantum uetuit. Aliudue ꝗᷓ ſuccum ptiſanæ. Item uetuit ́⸗

diu pedes frigidi eſſent: tunc quidem nec potionẽ dandã. Pit & ex tritico glutinoſior: arte
riæq; ex ulceratæ utilior. Amylon hebetat oculos: & gu æ inutile cõtra creditur. Itẽ ſiſtit

Zuumkke
Cenudu
ſemuncin
cocaina
gua en
Peturer
Neto Al
ſalurara.
ſonopych
Auunme
niushoct
Lonisaq⸗
ponitlieb
timabun
cbandiro.
necerur.
notöidin
lani
exxetod
celeaudh
terescolo
Auum Len
enocklo⸗
limenk
Pngnrän
Oallocun
irpontur.
lreout
Ccotiede
nisaniſ
grenscu
hu Vleen
mlentisde
Goulus
tmromale
nieſtinuri
leni 2
it ame
Emicoch
(ionele.
kheme ket⸗
Uherlech
(Ged i
eü
on
Emt
Cencön
Nerij ſan
uNoſ
dhrtie
glinten
tormim⸗

r. Tun in
ſumn Atun
ma 8 6 ee⸗
leprbcn
msannc
ndusin fin .
tur Aſenn
Acpitidlet
lrtemmnbute
Wumons hode,
nponituräd
nurrKNalnn
ngetuy
mcxiter No⸗
oriuslaucts
ronin gui,
bleelurade⸗
erch woret
Ordo binn⸗
Mis doreron
nuoscisn
isſungah⸗
vorücanhn
miocdesnen
rocektchic⸗
uminhar
inuivoſon
fiitAdmn
Schedi
e uoIA
nenpre,
Snollileo
co Crani
ſent Abel
emmelunco⸗
daruren
ceduuntin
cmele
tmotbo he
zulistel m
nice
Eclxecet
crtes:

HM VVX.
aluum. Epiphoras oculorum inhibet: & ulcera ſanat. Item puſtulas & fluitiones ſanguinis.
Genas duras emollit. Datur cũ ouo iis qui ſanguinem reicereint. In ueſicæ uero dolore

ſemuncia amyle cum ouo & paſſis tribus ſufferuefacta a balneo. 4 Quin & auenæ fariny de⸗

cocta in aceto tollit neruos. Lanis ipſæ quo uiuitur innumeras pene cõtinet medicinas: ex

aqua en m & oleo aut roſaceo mollit collectiones: ex aqua mulſa duritias ualde mitigat.
LDatur ex uino ad diſcutienda ualens: aut quæ perſtringit opus ſit. & ſi magis erianum ex
aceto. Aduerſus acxutas pituitæ fluxiones: quas græci rheumatiſmos uocant. Iteni ad pcuſ⸗

ſa luxata.Ad omnia autẽ hæc fermentatus: qui uocatur autopyrus: utilior. Illinitur & pa/

rononychiis: & callo pedum in aceto ueteri. Nauticus panis tuſus atq; iterum coctus ſiſtit
aluum. Vocis ſtudioſis & contra diſtillationes ſuccum eſſe primo cibo utiliſſimuũ eit. Sita/
nius hoc trimeſtris incuſſa in facie: aut diſquãmata cum melle aptiſſime curat. Candidus
gris aqua calida frigidaue madefactus leuiſſimũ cibũ prebet. Oculorũ tumori ex uino ĩ
ponit: ſic & puſtulis capitis: aut adicta arida myrto. Lremulis panẽ ex aqua eſſe ieiuniis ſta
tim a balneis demõſtrat. Quin & grauiratẽ odorũ cubiculis uſtus emendat: & uini in ſac/
cis addito. Auxiliatur & faba. Naq; ſolida fricta feruẽſq; in acri aceto cõiecta torminibus
medetur.In cibo freſſa & cũ allio cocta cõtra deploratas tuſſes ſuppurationeſq; pectorum
uottidiano cibo ſumitur: & cõmanducata ieiunio ore etiam ad furunculos maturandos
dicuticdos ue ĩpenitur: & in uino decocta ad teſtiũ tumores & genitaliũ. Lomẽto quoc
ex acetodecocto tumores maturat atq; aperit. Itẽ liuoribus cõbuſtis medetur. Voci eã pro
deſſe auctor eſt. M. Varro. Fabaliũ etiã ſiliquarũq; cinis ad coxendices: & ad neruorum ue
teres dolores cum adipis ſuilli uetuſtate prodeſt: & per ſe cortices decocti ad tertias ſiſtũt
aluum. Lens optime quæ facilime coquitur: eaq; quæ maxime aquâ abſorbet. Aciem qui/
dem oculorum obrtundit: & ſtomachum inflat. ſed aluum ſiſtit in cibo magiſq; diſcocta cæ
leſti aqua. Eadem ſoluit minus percocta. Puſtulas ulcerum rumpit: eaq; quæ intra os ſunt
purgat & aſtringit. Collectiones omnes inpoſita ſedat: maximeq; exulceratas & rimoſas.
Oculocum autem epiphoras cuin meliloto aut cotoneo. Contra ſupurantia cum polenta
imponitur. Decoctæ ſuccus ad oris exulcerationes & genitalium adhibetur. Ad ſedem cũ
roſaceo aut coroneo.In iis quæ acrius remedium exigunt cum putamine punici melle mo
dico adiecto. Ad id demum ne celeriter inareſcat: adiiciũt & betæ folia. mponitur & ſtru⸗
mis paniſq; uel maturis uel matureſcẽtibus ex aceto diſcocta. Rimis ex aqua mulſa: & grã
grems cum punici germine. Item podagris cum polenta: & uuluis & renibus: & pernioni/
bus. VlIceribus difficile cicatricem trahentibus. Propter diſſolutionem ſtomachi.xxx. gra/
na lentis deuorantur. In choleris quoq; & dyſenteria efficatior eſt in tribus aquis cocta. In
quo uſus melius ſemper eam turrere: aut tunderet tenuiſſima detur uel per ſe uel cũ co

roneo malo:aut pyris: aut myrto:aut in tubo erratico:aut beta nigra: aut platagine.P ulmo
ni eſt inutilis: & capitis dolori: neruoſiſq; omnibus: & felli: nec ſõno facilis ad puſtulas uti⸗

Iis:igniq; ſacro & mãmis in aqua marina decocta. in aceto autem duritias & ſtrumas diſcu
tit. Stomachi quidem cauſa polẽte modo potionibus inſpergitur. Quæ ſunt imbuſta aqua
ſemicocta curat:Poſtea trita & per cribrum effuſo furfure.mox procedente curatione ad-
dito melle: Ex poſca coquitur ad gutura. Eſt & paluſtris lens & per ſe naſcens in aqua non
Huente refrigeratoriæ naturæ. Propter quod colloctionibus illinitur: & maxime podagris
& per ſe cũ polenta glutinat & interanea pcidẽtia. Eſt ſilueſtris & eleliſphacos dicta a gre⸗
cis: ab aliis phacos. Ea eſt ſatiua lente leuior & folio minore: atq; ſicciore & odoratiore. Eſt
& alterũ genus eius ſilueſtris:odore graui:hæc mitior. Folia hahet cotoni mali effigie: ſed
minora & candida:quæ cũ ramis decoquũtur. Mẽſes cit: & urinas & paſtinacæ marinæ ict“
ſanat. Torporẽ autẽ obducit percuſſo Ioco:bibitur cũ abſinthio ad dyſenteriã. Cũ uino ea
dem cõmorãtes mẽſes trahit. Abũdãtes ſiſtit decocto eius poto:per ſe ĩpoſita hærbã uul⸗
nerũ ſanguinẽ cohibet. Sanat & ſerpẽtiũ morſus.Et ſi in uino decoquatur pruritꝰteſtiũ ſe⸗
dat. Noſtri qui nũc ſunt hærbarii eleliphacon græce:latine ſaluià uocãt mẽtæ ſimilem: canã
odoratã: partꝰ emortuos ea appoſita extrahur. Itẽ uermes auriũ ulcerũq;. Cicer & ſilueſtre
foliis ſatiuo ſimile: odore graui. Sed ſi largius ſumat᷑:aluus ſoluit᷑:& inflatio cõtrahitur: &
tormina. Toſtũ ſalubrius haber. Cicercula ẽt nũc magisin aluopficit. Farina utriuſq; ulce
ra manãtia capitis ſanat: efficacius ſilueſtris. Itẽ comitiales & iocinerũ tumores: & ſerpenti⸗
umictus. Cit mẽſes & urinas grano maxime. Emẽdat & lichenas: & teſtiũ inflationes: regiũ

morbum hydropicos. Lædunt omnia hæc genera exulceratam ueſicam & tenes. Grangre⸗
nis utiliora cum melle & iis: quæ cacoethe uocantur. Verrucarũ in omni genere prima lu-
na ſingulis granis ſingulas tangunt. Eaq; grana in lintheolo deligata abnciũt poſt ſe: ita
fugari uitium arbitrates., Noſtri præcipiunt arietinum in aqua cum ſale diſcoquere: ex eo
bibere cyathos binos in difſicultatibus urinæ. Sic & calculos pelli: morbũq; regium. Eiuſde
foliis ſarmetiſq; decoctis aqua quã maxime calida morbos pedũ tolli: & ipſum calidum tri
tumq; illitum. Columbini decocti aqua horrorem tertianæ & quartanæ minuere traditur
Nigrum autẽ cum gallæ dimidio tritũ oculorũ ulceribus ex paſſo medetur. De eruo quæ
dam in mentione eius diximus: nec potentiam ei minorẽ ueteres ꝗ braſſicæ tribuere. Con⸗
tra ſerpẽtium ictus ex aceto ad crocodilorum hominũq; morſum. Si quis eruum quottidie
ieiunus edat lyenẽ eius abſumi certiſſimi auctores affirmant. Fariua eius(ut ait Varro)jma⸗-
culas ex toto corpore emendat. Serpere uulnera nõ patitur. In mãmis efficaciſſimũ. Carbũ
culos rumpit ex uino. Vrinæ difficultates: fiationẽ: uitia iocineris: tenaſmon quæ cibũ nõ
ſentiant atropha appellta: toſtum & in nucis auellanæ magnitudinem melle collectum de
uoratũq; corrigit. Item impetigines ex aceto coctum & quarto die ſolutũ. Panos in melle
ſuppurare prohibet impoſitum. Aqua decoctum pèrniones & pruritus ſanat fouẽdo. Quiĩ
& uniuerſo corpori ſiquis quottidie ieiunus biberit: meliorem fieri colorem exiſtimant.
Cibis idem hominis alienum. Vomitiones mouet. Aluum turbat. Capiti & ſtomacho one
roſum. Genua quoq; degruat. Sed madefactum pluribus diebus miteſcit. Bubus iumentiſ
q; utiliſſimum. Siliquæ eius uirides prius qᷓ indureſcant cum ſuo caule foliiſq; contrite ca⸗
pillos nigro colore inficiunt. Lupini quoq; ſilueſtres ſunt omnimodo minores ſatiuis: pre
terꝗᷓ amaritudine. Ex omnibus quæ edurur ficco nulli minus ponderis eſt nec plus utilita⸗-
tis. Miteſcunt cinere aut aqua calida. Diſcolorem hominem frequẽtiores cibo exhilarant.
amari contra aſpidas ualent. Vlcera atra aridi decorticatiq triti ſuꝑpoſito lintheolo ad ui
uum corpus redigũt. Strumas parotidas in aceto cocti diſcutiũt. Succus decoctorum cum
guta & pipere uel in febri datur ad uentris animalia pellenda minoribus. xxx. armorũ. Pue
ris uero etiã impoſiti in uentrem ieiunis proſunt. Et alio genere toſtu: & in defuncto poti
uel ex melle ſumpti. Idem auiditatem cibi faciunt: faſtidium detrahunt. Farina eorũ aceto
ſubadcta papulas prurituſq; in balneis illica cohibet: & per ſe ſiccat ulcera. Liuores emẽdat.
Inflamationes cum polenta ſedat. Silueſtrium efficacior uis eſt contra coxendicum & ſum

borum debilitatem.Ex iiſdemdecocta lentigines & fouentium cutem corrigunt. Si uero

ad mellis craſſitudinẽ decoquãtur ſatiui: uitiligines nigras & lepras emendant. Satiui quo
q; rumpunt carbunculos impoſiti: panos & ſtrumas minuũt: aut maturant: Codti ex aceto
cicatricibus candidum colorem reddunt. Si uero celeſti aqua decoquant: ſuccus ille ſmeg
ma fit:quo ſolent fouere grangrenas: eruptiones pituitæ: ulcera manantia utiliſſimũ. Ex⸗
pedit ad lyenem bibere & cum melle menſtruis hærentibus. Lyeni crudi cum fico ſicca ex
aceto imponuutur. Radix quoq; in aqua decocta urinas pellit. Medentur pectori cum cha
me eone herba decocti:aqua in potum collata. Sanant & ſcabiem quadrupedum omnium
in amurca decocti: uel nitro eo liquore poſtea mixta. Fumus crematorũ culices necat. Irio
nem inter fruges ſeſame ſimilẽ eſſe diximus & a græcis eryſimon uocari.Galli uelarum ap?⸗
pellant. Eſt autẽ fruticorũ foliis erucæ anguſtioribus paulo: ſemine naſturtii. Vtiliſſimum
tuſſientibus cũ melle: & in thoracis purulentis excreationibus. Datur & regio morbo: &
lũboge uitiis pleureticis torminibus cæliacis. Illinitur uero parotidũ & catcinomatum ma
lis. I eſtiũ ardoribus ex aqua: alias cũ melle. Infantibus quoq; utiliſſimuũ. Itẽ ſedis uitiis &
articularis morbis cũ melle & fico. Contra uenena etiã efficax potu. Medetur & ſuſi pirioſis
Item fiſtulis cum axungia ueteri ne intus addatur. Orminũ ſeminec(ut diximus) cymino ſi/
mile eſt: cætero porro dodrantali altitudine. Duorum generum alteri ſemẽ nigrius & ob⸗/
lIongũ. Hoc ad uenerẽ ſtimulandam & ad oculorũ argema & albugines. Alteri candidius
ſemen & rotundius. Vtroq; tuſo extrahũtur aculei ex corpor? per lſe illitum ex aqua Folia
gx aceto impoſita panos per ſe uel cũ melle diſcutiũt. Itẽ furunculos:prius quã capita faci⸗
ant: oẽſq; acrimonias. Qum & ipſæ frugũ peſtes in aliquo ſunt uſu. Infœlix diſtũ eſt a Vir
gilio loliũ. Hoc tamen mollitũ ex aceto coctũ impoſitũq; ſanat impetigines: celeriꝰ quo
fæpius mutatũ eſt. Medetur & podagris: alüſq; doloribꝰcũ oximellite. Curatio hæc a cæte⸗
tis differt. Aceti ſextario uno dilui: mellis uncias duas iuſtũ eſt. Ita tẽpatis ſextariis tribꝰ de

(ochfui
lus menb

Pleccia
eſtlocant

triticum
keadcxapl

Nlnuimds
hinigelit

nelet
Nenenin.

Cotra aa
xilſden
nenin .
gvolado
Ccimsade

(Aol

MMriqu
Egoſuc⸗
Guper labe
Kermep⸗
roaſipin
mmiuolup
Pelee oli⸗
atospi
Immnauin
icile⸗
Inaerudi
detedionn d
luscögfutn
1igui
Mtumorie
eLio
a Uini
Nepi Wre
telecöen
ntone⸗
Cenice⸗
Nitalii0
llcenbe
oheren

lches Cnn 1e
there inl
en poſtlenin
orree
Kgiumbue
lmaitnn
Imnere mnctn
, Decnnge⸗
Eimndure Co,
uunquoni
ti Vnom⸗
Miſimü, Crb
ongurabüͤns
lecolledtumce
ibmosinmel⸗
mtenido l
Alornhocne
i commr

Seegeegenſ
KCWUIU l

LV ,,
7
oli l

imionnen
Vlum omphum
lcanecn
Cliuchmumc
egowoto⸗d
conarn
Badis uid
tueſuſgin⸗
nusfnn
nigna

3

— = =—

Neen ci⸗

un
mera 1

tro: & ſi pingeat attingere etiâ cadẽtia.

XXIII.

co&a farina lolii ſextariis duobus uſc; ad craſſitudinem: calidumq; iplum imponi dolenti⸗
bus membris. Eadem farina extrahit oſſa fracta. Miliaria appellatur hærba quæ necat miliũ
Fiæc crita & cornu cum umo infuſa podagras iumentorum dicitur ſanaré. Bromos ſemẽ

eſt ſpicam ferenti hærbæ:naſcitur inter uitia ſegetis auenæ græce genere: & folio & ſtipu⸗

la triticum imitatur.In cacuminibus dependentes paruulas ueluti lobas habet. Semen uti⸗

le ad cataplaſmata atq; hordeum & ſimilia. Prode tuſſientibus ſuccus. Orobanchem ap/

pellauimus necantem eruum & legumina. Alii cynomorion eam appellt a ſimilitudine ca
nini genitalis: cuius cauliculus eſt ſine foliis pinguis rubens Eſtur & per ſe & in patinis cũ
tenera eſt decocta. Et leguminibus innaſcuntur beſtiolæ uenenatæ: quæ manus pungunt

& periculum uitæ afferunt. Solifugarum generis aduerſus has omnia eadé medétur quæ
con tra araneos & phalangia demonſtrantur. Et frugum quidem hæc ſunt in uſu medico.
Ex iſdem fiunt & potus: zythum in ægypto:celia & cærea in hiſi Pania: ceruiſia & plura ge
nera in gallea: aliiſq; prouinciis: quorum omniũ ſpuma cutẽ fœm marũ in facie nutrit. N
gquod ad porum ipſum attinet præſtat ad uini tranſire mentionem:atque a uite ordiri me⸗
dicinas arborum. U sl ððẽ

PROENMIIVM. HW
ERACTACAEREALIVMIN MEDENDO quoq; natura eſi⸗ oi
umq; quæ ciborũ aut florũ odorũq; gratia proueniũt ſupina tellure: nõ
ceſſit iis pomona: parteſq; medicas pẽdentibus quoq; dedit: nõ contenta
p prgqdtegere: arborq; alere umbra quæ diximus: imo uelut idignata plus
Auxilii ineſſe iis: quæ lõgius a cælo abſente. Quæq; poſtea cœpiſſent. Pii
mũ eni. Pomim cibũ fuiſſe inde: & ſic inductos cœlũ ſpectare. Paciſq; &
nic ex ſe. Poſſe ſine frugibus. Ergo hercule artes in primis dedit uitibus
nõ contẽta delitias etiã & odores atq; unguet omphacio & oenanthe ac

CAllPLINII SECVNDI NATVRALISHISTORIAE LIBER NXII.

—

maſſari: quæ ſuis locis diximus nobiliter inſtruxiſſe. Plurimiũ inquit hoĩ uoluptatis ex me
eſt. Ego ſuccũ uini:liquorẽ olei gigno. ego palmas & poma totq; uarietates. Necq; ut tellus

oĩa per labores: aranda thauris: tereda aeris: deinde ſaxis: ut quãdo quãtoue opere cibi fiãt
At ex me parata oĩa nec curuo adorãda aratro: nec cura laboranda:ſed ſeſe porrigentia ul
Certauit ipſa ſecũ:pluſq; utilitatis cauſa genuit eti
am ꝗ uoluptatis. Folio uitiũ & pãpino capitis dolores: in amatioeſq; corporũ mitigant᷑ cũ
pPoleta. Folia per ſe ardores ſtomachi ex aqua frigida. Cum farina uero hordei arricularios
morbos. Pàpini triti & ĩpoſiti tumorẽ oẽm ſiccàt. Succus eorũ dyſentericis infuſus medet᷑.
Lachrima uitiũ quæ ueluti gũmi eſt: lepras & lichenas & pſoras nitro ante p̃paratas ſanat.
Eadẽ cũ oleo ſæpius pilis illitis pſilothri effecũ habet maximeq; aqua quã uirides anciſæ
uites exudãt: qua & uerrucæ tollũtur. Pàpini ſanguinẽ excreãtibus:& mulierũ a conceptu
defectiom diluti potupſunt. Cortex uitiũ & folia arida uulnerũ ſanguinẽ ſiſtũt:ipſũq; uul
nus cõglutinãt. Vitis albæ uiridis tuſæ ſucco & thure ĩpetigines tollũtur. Cinis ſarmerorũ

uitiũq; & uinaceoꝶ cõdylomathis & ſedis uitiis medet᷑ ex aceto. Itẽ luxatis: & âbuſtis: & Ilye

nis tumori cũ roſaceo & ruta & aceto.Itẽ igni ſacro ex uino citra oleũ aſpergitur: & ĩtertri
gmes & pilos abſumit. Dãt & bibẽdũ cinerẽ ſarmẽtorũ ad lyenis remed la aceto cõſperſum
ita ut uini cyathi in tepida adua bibãtur: utq; ꝗ biberit In lyene iaceat. Clauiculæ ipᷣe ꝗbus
Fepũt uires critæ & ex aqua potæ ſiſtũt uomitionũ cõſuetudinẽ. Cinis uitiũ cũ axũgia uey
tere cõtra tumores pficit fiſtulas purgat:mox & pſanat: neruorũ dolores frigore ortos:cõ
tractioneſq; cõtuſas uero partes cum oleo. Corticis per ſe cims cõbuſtus pilos reddit. Om
phaciũ qua fieret rone incipiẽtis uuæ pubertate in unguétog loco docuimus. Nuũc ad me
dicinã de eo pertinẽtia indic abimꝰ. Sanat ea quæ iu humido ſunt ulcera horis:tõſt illarũ: ge
nitaliũ. Oculoge claritati plurimũ cõfert. Scabritiæ genarũ: ulceribuſq; angulorũ:nubecu⸗
lis: ulcecibus quacũq; in parte manantibꝰ. Cicatricibꝰmarcidis. Oſſibꝰ purulẽte limoſis. Frã
git᷑ uehemẽetia eiꝰ melle aut paſſo. pdeſt dyſen tericis: ſanguine excreãtibꝰ anginis. Ompha⸗
cio coheret oenãte: ꝗᷓ uites ſilueſtres ferũt: dicta a nobis ĩ unguẽti rõe. Laudatiſſima ĩ ſyria

& uariis coxendicũ & lãborũ uitiis tuſæ cũ foliis & ſucco proſunt. Radix decoca

maxime eirca anthiochiæ & laodicæ montes: & ex alba uite refrigerat: aſiringit uulne vio Mpitooben
inſpergitur: ſtomacho illinitur: utilis urinæ: .iocinern. Capitis doloribus: dyſentericis: c. klia aolleg
cis: cholericis. Contra faſtidia obolo ex aceto pota. Siccat manantes capitis cruptiones: effi Pelcksnet
caciſſima ad uitia nr ſunt in humidis.Ideoq; & oris ulceribus: & urendis ac ſedi. Cũn el chien,
le & croco aluum liſtit. Genarum ſcabiem emẽdat: oculorũq; lachrymationes. Ex uino 4. o Pixrlox gu,
machidiſſolutionem. Ex aqua frigida pota ſanguimis excreationes. Cinis eius ad collyr. ſa ſn:ceh
& adulcera purganda & paronychia: & prerygia phatur. Vtitur in furno: donec panis per. 7 ltluriſcrd
coquatur. Maſiaris odoribus tantum gignitur ommia quæ auiditas humani ingenii nobi/ dnohno⸗
litauit rapere feſtinando. Hoa Ar= Vor enicffSk u luin
De medicinis uuarum recentiumn: & ſarmentis uuarum: & uinaceis: & de uua theriacxæ: Pahuig
& de uua paſſa: & aſtaphidæ: & aſtaphiſagria: pituitaria: & la Pruſca: & de uitæ alba & nigra- Aacoch
& de muſtis: & uim generibus. Ca. e 1 auin
m Artureſcentium autem uuæ uehementiores nigræ: ideocq; uinum ex iis minusiucl
dum:ſuauiores albæ: quoniam e tranſlucido facilius accipitur aer. Recentes ſtoma el
chum & ſpiritum inflant: aluumq; turbant. Itaq; in febri dãnatut utiq; largiores. Grauedi 3 tief
dinem enim capiti:morbũq; lethargicum faciunt. Innocentiores quæ decerptæ diu pepen- . . ⸗
dere:qua uentillatione et am utiles fiunt ſtomacho ægriſq;. Nam & refrigerant leniter. & 4 Eun
faſtidium auferunt. Quæ autem in uino dulci conditæ fuere caput tentant. Proxime ſunt Rian
penſilibus in palea ſeruatæ. Nam & unnaceis ſeruatæ & caput & ueſicam & ſtomachum in enit
feſtant. Siſtunt tamen aluum:ſanguinem excreantib us utiliſſimæ. Quæ uero in muſto fue dn 8
re peiorem uim etianum habent: q quæ in uinaceis. Sapa quoq; ſtomaco inutiles facit. Saz⸗ *M .
lubertimas putant medici in cæleſti aqua ſeruata: etiam ſi minime iucundas.ſed uoluntartẽ n ni
earum in ſtomachi ardore ſentient & in amaritudine iecoris felliſq; uomitione. In chole/ uunlche
ris hydropicis cum ardore februm ægrotantibus. At in ollis ſeruatæ & hoc & ſtommacũ & Klech
auiditatem excitant.- Paulo tamẽ grauiores exſtimantur fieri uinaceorum halitu. Vuæ fio⸗ Naelabi
rem in cibis ſi edere gallinacel uuas non atringunt. Sarmenta earum in quibus acini fue/ fülninn
re aſtringendi uim obtinent. Efficatiora ex ollis. Nuclei acinorum eandem uim obtinent. Megoani
Hi ſunt qui in uino capitis dolorem faciunt. Toſti tritiq; ſtomacho utuüles ſunt. Inſpergit Poplanlin
farina eorum polentæ modo potionis dyſentericis: & cæliacis: & diſſolutis ſtomacho. Deco Ebiacdkan
cto etiam orũ fouere pſoras: & puritum utiles. Decoctura eorum ueteres dy ſenrxericos & ntunciners
cæliacos iuuat & potione & fœtu. Vua theriace de qua ſuo loco diximus: contra ſerpenti etnatii,
um ickas ualet. Pampinos quoc; eius edendos cenſent: imponendoſq;: uinumq; & acetum (Eſellerun/
ex iis factum auxiliarẽ contra eandẽ uim habe t. Vua paſſa quam aſta phida uocant. Stoma⸗ N Alrere⸗
chum ueneré interanea rentaret: niſi pro remedio in ipſis acinis nuclei eſſent. lis exemptis ulimn kt
ueſicæ utilis habetur: & tuſſi alba utiliot. Vtilis & arteriæ & renibus: ſicut ex iis paſſum pri Cniicraurg
uatim a ſerpentibus. Contra hemorrhoiam potens. Teſtium infmationi cum farina cunmi Wgaſere
ni aut coriandri imponutur. Item carbunculis: articularibus morbis ſine nucleis tritæ cum ſumninu
ruta fouere ante uino ulcera oportet. Sanant epinyctidas & dy ſenteriã cũ ſuis nucleis: 6 nlnndun
in oleo coctæ grangrenis illinũrur cũ cortice raphani & melle. Podagris & unguiũ mobili Ulzcclores
bus cũ panace: & per ſe ad purgâdũ os caputq; cũ pipere cõmanducãtur. Aſtaphiſagria ſi/ ainenpeiu
ue aſtaphis quâ uuâ taminia alſqui uocãt falſo: ſuũ enim genus habet: cauliculis nigris re ninorpe⸗
Gtis foliis lapruſcæ: fert fo iculos uerius ꝗᷓ acinos uirides ſimiles cicæri. In iis nucleũ triäãgu unli
lũ.Matureſcir cũ uindemia ni greſcitq; cũ tamini& rubẽetes norimus acinos: ſciamuſqʒ illã ghetgrimn
in apricis naſci: hac nõ n iſi in opacis. His nucleis ad purgationẽ uti nõ cenſuerim ppter an Carnautnun⸗
cipitem ſtrangulationẽ: nec ad piruitam oris ſiccandã: fauces eni ledunt. Phthriaſi caput & Umncinene
reliquũ corptis liberant triti: Facilius ad mixta ſandaraca. Item pruritu & pſoris. Ad denti⸗ rihtnn
um dolores decoquũtur in aceto. Ad auriũ uitia rheuma tiſmũ: cicatricũ: ulcerũ manantia Eircbede⸗
Flos tritus in uino contra ſerpentes bibitur. Semen enim abdicauerim propter nimiã uim mmngnt
ardoris. Ouidam eam pituitariã uocãt:& plagis ſerpentium utiq; illinunt. Labruſca quoq; nciſen
ænahthemfert ſatis dictã: quæ a græcis ampeloſagria appellatur: ſpiſſis & candicãtibus fo (hordde
lits geniculata rimoſo cortice. Fert uuas rubentes cocci modo⸗ quæ cutẽ in facie mulierum Dnuman

putgant:
in aqua & in uini coi cyatis duabus humorem alui cient: ideo hydropicis datur. Hanc poti Pſſertin
us crediderim eſſe: quam uulgus uuam taminiam uocat. Vtuntur ea pro amuleto. & a d nſn

it uulne

Mencine in

◻

Trpüioner ſſ.

es. ruinol

Mhennoni,

1

3) *

0
Aanign
Liswinueivci
Centesſton

„
p
ℳ„

„ . „
„HEe Zeieée
lec DOlhld.
In bnie
4 Ne WZD
OIK⸗II. chole/
, 0 „ ,
„ ieemn
. , „8
DoUSAI
memn ohtinent
nw Oonen
unt. bid
iom. Nlhelg.
1R
4 0566&6Ẽ
RNe.
ſtomacho aE
. eN
onrere.
Gylemenod⸗

Gnunt

conla
N.ν„ν .
14 .
Nese Co
Rh .

0¹
6„ eeen
sReb.

„
w. 9 and
oNN

==

„* D.. an
dan o
I
ſ, mott
Mon „
ſ
enCECL
1suC.

langl

5

„

= —

1

ſein N

ul

iie
Nerünm

lernin⸗

=

—
——
—

.

—
=
—⸗

Se
=

prolN

—
S
—

R

8

.

S

mllen

Uunthenir

A

3

=

m
Ryn ct.

u

XxXIII.

expiationem ſanguinis quoq; adhibent nõ ultra gargarizationes: & ne quid deuoretur ad

dito ſale tymo aceto mulſo.lidem & purgationibus ancipitem tentãat. Eit huic ſimilis ſed

in ſalictis naſcens: ideo diſtinguitur nomine: cum eodé uſus habeat: & ſalicaſtrum uocat

Scabiem & pruriginem hominũ & quadrupedum aceto mulſo & trita hæc efficacius tallit

Vitas alba quã græci ampeloleucen: alii ſttaphylen: alii melptron: alii pſilothron: alii arceſo
ſtin: alii cedrofin: alii madon appellant. huius ſarmenta longis & exilibus internodiis ge

niculata ſcadũt. Folia pãpinoſa ad magnitudinẽ edere diumduũtur ut uitiũ. Kadix alba gra⸗
