lapiduũ in totũ ædificiis ĩ utilis ẽ moroſitate. Quædã tñ loca morẽ illũ hñt ſicuti Carthago
in Africa exercet halitu maris: fricat᷑ uento: & uerberat᷑ hymbri. Sed cura tuent picado pa/
rietes: qm & tectoria calx rodit᷑. Scitq; dictũ ẽ ad tecta eos pice ad uinũ calce uti: qm ſic mu
ſta cõdiunt. Alia mollicia circa Romã fidẽnati & Albão. In Liguria quoq; umbria & Vene

tia albus lapis dentata ſerra ſecat᷑. Hi tractabiles ĩ operã laborà quoq; tolerãt ſub tecto dum
taxat. Aſpergine & gelu pruiniſque rũpunt᷑ ĩ teſtas. Nec cõtra humores & aurãà maris 10 bu/
ſti. Tyburtini at reliqua fortes uapore diſſiliũt. Nigri ſilices optimi ꝗbulſdã in locis & ro bẽ
tes. Nonuſquã uero & albi: ſicut in Tarquinẽſi & Ancianis lapidicinis circa lacũ Volſinien

ſem. Et in Stratonienſi ſũt quibꝰ ne ignis quidẽ nocet.lidẽ & in monumenta ſculpti cõtra

Auetuſtatẽ quoq; ĩ corrupti pmanẽt. Exque iis formæ fiũt: in ꝗbus æra infundunt. Eſt & uini

dis lapis uehæmẽter igni reſiſtẽs: ſed nuſquã copioſiꝰ. Et ubi ĩ uenit᷑ lapis nõ ſaxũ ẽ. E reliꝗs

grlicun
ei eo xl
tere Cræ⸗

dotos uI

Tercũel

gentan

guo Pan
ns Dicyo
tuni, Itru
DeCiſt

Ateltoribe
c

col
n

1qpcoli

Probat.
Utrumg.
oremohn
Zenrtriig

Kteſtx tun
fſccinnec v

tatöpom
juemitur
dauere.
be 1 Vlgi
qvod idu
inlubigen
tinum hx
Phidix .
hodieqſ.
tercraſſio
(ine ima
nthiis e,
ſalii ud
enl altirue
luitudinn
lubdita
Uberente
Prere bas
Dem
A
tra
M
Cpolttion
Ueluilos
Qodim
hide cog
mericüͤ e⸗
linot d

Lehich

nſiccat
li Ldik

Aveynnope⸗
4 1 0 .
llognegi
Mm, brllo
Piderlbaſt
lsluräit ,
Wentorünſs,

1. .
oge. EA:
G eakacug

ulenn h
auin binn

4
Boncntg 1
0 Dumw

„½
w V.
m Wazann

Re * nan bols
efte¹ 5 14
ſtenecu

7
eſ!
EH M I

N
not EM
unlltiin
m bhucen
mis nuneeh
rmunind
weatillhe
rumcfhng
umuläruc,

cvi (uthage

Ant gitol
„bei18 VH

. „„ 8
bttcocn

de A

XXXVI.
pallidus in cemento raro utilis: globoſus còtra iniurias fortis: ſed ad ſtructurã ifide lis niſi
multa ſ uffrenatiõe deuinctus. Nec cercior fluuiatilis ſemp ueluti madẽs. Remediũ ẽ in la .
pide dubio æZſtate eũ eximere: nec ante bieniũ eũ ĩferrere tecto domitũ tẽpeſtatibus. Quæ

ex e0 læſa fueri c in ſubterranea ſtructura aptãtur utilius. Quæ reſtiterit: tutũ ẽ cælo ↄmit
tere. Græci e lapide'duro ac ſilice æque cõſtruũt ueluti lateritios parietes:cũ ita fecerit iſo

domos uocãt genus ſtructuræ. At cũ in æquali craſſitudine ſtructa ſunt pſeudiſodomon.
Tertiũ eſteuꝑlecton tantũmodo frontibus politis. Reliqua fortuito collocãt. Alternas co
agmentatiões, fieri: ut cõmiſſuras ãtecedentiũ medii lapideſ optineãt: neceſſariũ ẽ: in medio
quocq; pariete ſi res patiat.Si minus: utiq; a lateribus. Medios parietes ſarcire fractis cemẽ-
uis Dictyontheton uocãt reticulatà ſtructurâ: quãâ frequẽtiſſimæ Romæ ſtruũt: rimis oporxæ⸗
tunã. Structurã ad normã: & libellà fieri: & ad ppendiculũ reſpondere oportet.
De Ciſternis & calce & harenæ: generibus & mixtura calcis & harenæ: & uitiis ſtructuræ
& tectoribus columnis “ Ca. AXAxlII.
TCiſternas harena pura & aſpera quinq; partibuſicalcis ꝗᷓ uehementiſſime duabuſ
cõſtrui cõuenit: fragmẽtis ſilicis nõ excedentibuſ libras. Item ferratis uectibus cal⸗
cati ſolũ parieteſq; ſimiliter. Vtilius geminos eẽ ut in prione uitia cõſidant aquæ:

atq; p colũ in proximis tranſeat maxĩe pora aqua. Calceme uario lapide Cato Cenſorius ?K

probat.Ex albo melior quam ex duro & ſtructura utilior. Quæ ex fiſtuloſo: rectoriis. Ad

utrumq; damnat ex ſilice. Vtilior eadẽ ex efoſſo lapide quã ex ripis fluminũ collecto. Vtili

or e molari: quia ẽ quædà pinguior natura eius. Mirũ aliqui poſtꝗᷓ aſerĩt accendi aquis. Ha

renæ tria genera. Foſſicia cui quarta pars calcis addi debet. Fluuiatili aut marinæ tertia. Si
teſtæ tuſæ tertia pars addatur melior materia erit. Ab appẽnino ad padũ nõ ĩuenitur foſ

ſicia: nec marina. Ruinarum urbis ea maxie cà quod furto calcis ſine ferrumine ſuo cemẽ/
ta cõponuntur. Intrita quoq; quo uetuſtior eo melior. Vnde & in antiquog ædium legibuſ
iuenitus ne recẽtioret rima cuterẽtur redẽptor quiſꝗᷓ. Ideoq; nulla tectoria eoꝶ rimæ fœ⸗

dauere. Tectoriumq;. qd niſi ter hatenato & bis marmorato inductũ ẽ: nõ ſatis ſp ẽdoris ha

bet. Vliginoſa & ubi ſalſugo teſtatio uitia ſublini utilius. In græcia tectoriis ẽt harenarum
quod ĩducturi ſũt:priuſ in mortario ligneis uectibuſ ſubigunt. Experimẽtum marmorati ẽ
in ſubigendo: donec rutro nõ cohæreat. Contra in albario opere: ut macerata calx ceu glu
tinum hæreat. Sed macerari nõ niſi a gleba oportet. In elide ædes eſt Minerue: ĩ qua frater

Phidiæ Paeus tectorium iduxit lacte & croco ſubactum ut ferunt: ideo ſi queratur in ea

hodieq; ſaliua pollice: odorẽ croci ſaporẽq; reddere traditur. Columne edere denſiuſ poſi/
te: craſſiores uidentur. Quattuor earum genera. Quæ ſextam partẽ altitudinis in craſſiru⸗
dine ima habent: doricæ uocantur. quæ noua ionicæ: quæ ſeptimam teuſcanicæ. Co'=
rinchiis eadem ratio quæ ionicis. Et differentia quoniam capitularis corinthiarum eadem

eſt altiiudo quæ colligitur craſſitudine ima: ideoq; gratiliores uidentur ionicis: capitelli

enĩ altirudo tertia præſtat craſſitudinis. Antiqna ratio erat colũnarum altitudinis tertia ps
latitudinum delubri. In epheſi Dianæ æde:de qua prius fuit ſermo: primum columnis ſpi⸗
ræ ſubditæ: & capitella addita. Placuitq; altitudinis octaua pars in craſſitudine: & ut ſpiræ
haberent craſſitudinis dimidium ſeptimæq; partis detrahentibus ſummarum craſſitudini.
Prærer has ſunt uocantur atticæ colamnæ quaternis angulis pari laterum interuallo.
De medicinis calcis: & maltha & gypſo. S CiMAOa. XXIIII.
Alcis & ĩ medicina magnus uſus. Eligit.n. recẽs:nec aſperſa aquis urit:diſcutit:ex/
trahit ĩcipienteſq; ſerpere ulcege ĩpetus coercet. Aceto & roſaceo tẽperata p ducit
ad cicatricẽ. Luxatis quoq; cũ adipe ſuillo aut liquida reſina ex melle medet᷑. Eade

copoſitione & ſtrumis. Maltha e calce fit recẽti: gleba uino reſtinguit᷑. Mox tundit᷑ cũ adi

pe ſuillo & fictu duplici linamẽto. Quæ res oĩum tenaciſſima & duritiã lapidis antecedens

Quod malthat᷑ oleo pficitur ante. Cognata calci res gypſum ẽ. Plura eiuſ genera. Nã e la⸗

pide coquit᷑ ut ĩ ſyria cathuris. Et e terra foditur ut ĩ cypro ac perrhebie ſũma tellure.& hy

meticũ ẽ: Qui coꝗtur lapis nõ diſſimilis alabaſtrite eẽ deber: aut marmoroſo. In ſyria duris

ſimos ad id eligũt: coquũtqʒ fimo bubulo ut celerius urãtur. Oĩum ãt optimũ fieri ↄpertũ
e lapide ſpeculari ſquàmã uitalẽ habẽte. Cypſo madido ſtatĩ utendũ e qm̃ celerrime coit:

an ſiccatur. Tamen rurſus tundi & in farinam reſolui patitur. Vſus gypſi in albariis ſi gil

lis ædificiorum & coronis gratiſſimus.Exemplumq; illuſtre. C. Proculeium Auguſti CæXla

LIBER.
iis familiarem in maximo ſtomachi dolore gypſo poto conſuiſſe ſibi mortem.
De pauimentis: & quando primum Romæ: & ſubdialibus pauimentis: & grcanicis: &
quando primum cameræ. . Ca. “òòòèG XxV.
Auimenta originẽ apud græcos habẽt elaborata arte picturæ rotione: donec litho
ſtrata expulere eã. Celeberimus fuit hoc geroſus ꝗ pgamiſtrauit quẽ uocat Euſaro
ton Oecon:qm̃ purg amẽta cœnæ in pauimẽto quoq; euerri ſolẽt: uel uti relicta. Fe
cerat paruis e teſtulis tinctiſq; in uario colores. Mirabilis ibi colũna bibens: & aquã umbra
capitis ĩfuſcans abripiente alia efcam. Dentes uidereſ in canthari labro. Apricãtur aliæ ſca/
bente ſeſe pauimẽta credo primũ facta: quæ nũc uocam barbarica: atq; ſubregulanea. In ita
lia e feſtucis cãnea:hoc aperte ex nomine ipſo ĩtelligi põt.Romæ ſcalpturatũ in louis Capi
tolini æde primũ factum ẽ poſt tertiũ punicũ bellum initũ. Frequẽtata uero pauimẽta ante
cimbriũ magna gratia animoge indicio ẽ luciliãus ille uerſus. Ante pauimenta arq; emble/
mata uermiculata. Subdialia græci iuenere talibus domos cõtegente facili tractu & tepen
te. Sed fallax ubicunq; hymbres gelãât. Neceſſariũ bina p diuerſum taxatiões ſubſterni. Ca
pita earũ præfigi ne torquæãtur. Et ruderi nouo tertiã partẽ teſtæ addi. Deinde rudus in
uo duæ quitæ calcis miſceãtur pedali craſſitudie feſtucari. Tũc nucleo craſſoiſex digytos

iduci & e teſta grandi nõ minus alia duos digytos ſtrui. Faſtigiũ uero ſeruari ĩ pedes dẽos

& ſe cũcẽ. Ac diligenter cotæ deſpumare: uerniſq; axibus cõtribulare. Quæ rorquetur ĩ uti
lia putant. Immo & ſilice aut palea ſi ubſterni melius eẽ quo minor uis calcis pueniat. Neceſ
ſatium & golobſum lapidẽ ſubiici. Similiter fiunt ſpicata teſtacea. Nõ negligẽdum cẽtnum
unum genus græcanicũ. Solo feſtucato imicitur rudus aut teſtaceũ pauimẽtum. Deinſpiſſe
calcatis carbonibus ind ucitur ſabulo calce: ac fauilla mixis: materia craſſitudine ſemipedali
ad regulã: & libellam exigitur: & ẽ forma terrena. Si uero cote depolitum ẽ nigri pauimẽti
uſum optinet. Lithoſtrata cœptauere iã ſub Sylla paruulis certe cruſtis. Extatq; hodie ꝗqd ĩ
fortunæ delubro præneſte fecit. Pulſa deinde ex humo pauimenta in cameras tranſire: utp
num uitium. Et hoc certe ĩuentum ab Agrippa in thermis quas Romæ fecit. Figlinũ opus
eneauſto pinxit. In reliquis albaria adornauit. Non dubie uitreas facturus cameras: ſi prius
inuentum fuiſſet: aut a parietibus ſcornæ ut diximus. Scauri perueniſſet in cameras. Quò
obrem originem uitri dicemus. “ .èôꝗ
De origie uitri & rône faciédi: & de obſiano uitro
generibus multiformibus uitrir. C. XXVI
Ars ẽ ſyriæ: quæ phœnice uocatur finitima iudææ itra mõtis carmelli radices palu
„ dæéẽ habes: quæ uocatur cãdebea. Ex ea credirur naſci belus amnis ꝗnq; miliũ.p. ſpa/
cio ĩ mare ꝓfluuẽs iuxta prolemaidẽ coloniã Lentus hic currit: inſalubris potu Ted
cerimoniis ſacer: limoſus uado ꝓfundus. Non niſi refuſo mari harenas fatẽtur. Fluctib'. n.
uolũtate niteſcunt detritis orchb us. Nũc & a marino credatur aſtrĩgi morſu nõ prius uti⸗
les. Quigẽtoꝶ ẽ paſſuũ nõ aplius littoris ſpaciũ.lIdq; tm mulra ꝑ ſæcula gignẽdo fuit uitro
Famã e appulſa naue mercatoge nirri cũ ſparſi ꝑ littus ep ulas pararẽt: nec eẽt cortinis attol

lẽdis lapidũ occaſio: glebas nitri e naue ſubdidiſſe. Quibꝰ accẽſis permixta harena littoris
triſſucẽs nobilis liquoris fluxiſſe riuos & hãc fuiſſe originẽ uitri. Mox ur ẽ aſtuta & ĩgemio
ſa ſolertia nõ fuit cõtenta nirrũ miſcuiſſe cœpt? addi & magnes lapis: qm ĩ liquorem uitri

quocs ut ferrũ trahere credit. Simili mõ & calculi ſpledetes multifariã cœpti uiri deĩde cõ⸗
chiæ & foſſiles harenæ Auctores ſũt in ĩdia e cryſtallo fracta fieri & oh id nullũ cõparari in
dico. Leuibꝰ ãt aridiſq; lignis coꝗtur addito cyprio ac nitro maxĩe ophirio. Cõtinuiis for⸗/
nacib ut æs liquat᷑:maſſæq; fiũt colore pigui nigrãtes. Acies tãta ẽ quacũq;: ut citra ullũ
ſenſũ ad oſſa cõſeneſcet ꝗcqd afflauerit corpis. Et maſſis rurſus fũdit᷑ ĩ officiniſ tinguitur
que. Et alid flatu figurat. Aliud torno terit᷑. Aliud argẽti mô cælat᷑. Sidõæ condà iis offici⸗

nis nobili ſiꝗdẽ ẽt ſpecula excogitauerat. Hæc fuit ãtiꝗᷓ rõ uitri. Ià uero & i uulturno mari
italiæ harena alba naſcẽſ ſex miliũ paſſuũ a littore ĩter cumas atq; lucrinũ: ꝗ molliſſima ẽ pi

lamolaq; terit. Dei miſcert᷑ trib⸗ partibꝰ nitri põdere uel mẽſura: ac liquata ĩ alias fornaces
trãſfundit᷑ lbi ſit maſſa q uocat᷑ hamonitrũ. Atqʒ hoc recoꝗt᷑: & ſit uitrũ puꝶ ac maſſa uitri

cãdida. Iã uero & p gallias hiſpaniaſq; ſimili mò harenæ tẽpant᷑. Ferũt Tyberio pcipe exco/

gitatũ uitri tẽpamẽtũ ut flexibile eſſet: & totã officinã artificis eiꝰ abolitã:ne æris: argéti: au
ti: metallis pcia detraherent. Eaq; fama diu crebrior quã certior fuit. Sed ꝗd refert. Nexõis

gricu
libus uec
giiuen
Augofti
ſidianos
pbilbere
ormaen
ſanmnioit.
muſatotü
Cinchos 12
Nurra
Eine Nos
ſigidsli
ſagmetan
guivelar
ſores. Vitt
ſtanr inge
loniun
6

diq mme
hadele ic
1X pottio
rie que
desà
10 auctor
lcet uide
guo duox
Adeo in
Preteribe
pente in!
gulisreg
reno ſue
Ulftlium,

Call
MWWSSE

imerpre
Dese
Agn

rcanice
. W.
Coeeltho
ncibur
uninelabe
unmmn
driirla,
menlni
nlonutr
uimnine
erdl/
mnsten
liſtem C
emrin
S
iietnten
orgweruriui
venin Nec
idnmimun
n Deinſoile
Nelenipeel
igimuime
wäned
Bintven
higlnünu
memiu
nen i

N
Uinängi
Gbnsoen ie
nn iund⸗
rinliin
Cormnsali⸗
uemiul
mmaigen
Guotemunmn

nideideth5

icprrin
zeinuüßso
vt ctrzUI
aluiguin
iischo⸗
nleumo mn
Nliimen
lutunn
X in
negiii

prĩcipatu reperta uitri arte quæ modicos calices duos quos appellabã r petrotos. hſ. ſex mi
libus uederer. In genere uitri & obſidiana numetatur ad ſimilitudiné lapidis qué in æthio
pia ĩ uenit. Obſidius nigerrimi coloris: aliqñ & traſlucidi: craſſiore uiſu atc ĩ ſpeculis parie
tũ ꝓ imagine umbras reddẽte. Gẽmas multi ex eo faciũt Vidimuſq; & ſolidas imag ies diui
QAuguſti capti materia huiꝰ craſſitudinis. Dicauitq; ipſe p miraculo in tẽplo Cõcordiæ ob⸗
ſidianos quattuor elephãtos. Remiſit & Tyberius Cæſar heliopolita &α cerimoniis repertam
ibi ĩ hæreditate ei' ꝗ pfuerat ægypto: obſidianã imaginẽ Menelia. Ex quo apparet antiqui
or materiæ origo nũc nitri ſimilitudie ĩterpolata. XNenocrates obſidianũ lapide ĩ india & in
ſammnio italiæ & ad oceanũ ĩ hiſpania naſci tradit. Fit & ti duræ genere obſidianũ ad eſcaria
uaſa totũ rubẽs uitge atq; nõ trallucẽs: hematinõ appellatũ. Fit & albũ & murrbinũ aut hya
cinthos ſaphiroſq; imitatũ: & oĩbus aliis coloribꝰ. Nec ẽ alia nũc materia ſequatior: aut et
picturæ accomodatio. Maxim' tñ honos ĩ cadido trâſlucẽte quaproxima cryſtalli ſimilitu⸗

dine. Vſus uero ad potandũ argẽti metalla & auri pepulit. Eſt ãt caloris ĩpaciens: ni pcedat
frigidis liquor: cũ addita aqua utreæ pilæ ſole aduerſo in tm excadeſcant: ut ueſtes exurat
fragmẽta tẽporata agglutinãtur tm̃ rurſus adfundi nõ queũt præterꝗᷓ abrupto ſibimet: tin
gui ueluti cũ calculi fiũt: quos ꝗdem abaculos appellãt: aliquos ẽt pluribꝰ modis uerſico/
lores. Vitrum ſulphuri concoctum ferruminantur in lapidem. Ad peractis omnih quæ cõ⸗
ſtant ingenio artem natura faciente: ſuccurrit mirari nihil pene non igni perfic.
Ignium miracula & medicinæ prodigia. Ca.R... AXxvIf.
Gnis accipit harenas: ex ꝗbus alibi uicrũ: alibi argẽtum:alibi plũbi genera:alibi pig⸗
i menra: alibi medicamẽeta fundit. Igni lapides ĩ æs ſoluũtur lIgne ferrum gignit᷑: ac
domatur. Igne cremato lapide cemẽta ĩ tectis alligãtur. Alia ſæpiuſ uri prodeſt. Ea/
dẽq; materia aliud gignit᷑ pᷣmis ignibꝰ: aliud ſecũdis: aliud tertii (Quando ipſe carbo uireſ
habere ĩcipit reſtictus: atq; ĩtereſſe creditus:maioris fit ui ttutis. In mẽſa & ĩproba reꝶ natu
ræ portio. Et in qua dubiũ ſit plura abſumat: an pariat. Eſt & ipſis ignibꝰ medica uis: DPeſtilẽ
tiæ quæ ſoliſ obſcuratiõe cõtrahitur iginiſ ſuffitu multiformiter auxiliari cert ũ e. Empedo
cles & Hippocrates id möſtrauere diuerſiſ lociſ. Ad cõuullſa uiſcera aut cõtuſa ut. M. Var
10 auctor ẽ. lpſis. n. uerbiſeiꝰ utar. Lix cinis ẽ ĩquit foci Inde.n. ciniſ luxatiſ potꝰ medtt. Vt
licet uidere gladiatoreſ cũ deluſerit hac iuuari potionæ. Quin & carbunculũ genuſ morbi
quo duos cõſulareſ nuper abſumpros indicauimꝰ?: querneuſ carbo rrituſ cum melle ſanat⸗
Adeo in rebus danatiſ quoq; ac ia nulliſ ſũt aliqua remedia: ut ĩ carbõe ecce & cinere. Nòô
præteribo & unũ foci exẽplũ Romanis litteriſ clag. Larquinio Priſco regnate tradunt re⸗-
pente in foco comparuiſſe genitale e cinere maſculini ſexus. Eamq;: quæ ĩſederat ibi. Tana
quilis reginæ ancillà Ocreſtem captiuã cõſurrexiſſe grauidã Ita Serunmum Tullium natug
regno ſucceſſit. Inde & ĩ reginæ cubàti puero caput arſiſſe uiſum creditumq; Latis familia

ril filium. Ob id compitalia & lodos Laribus primum iſtiruiſſfſe.—
CaAII PLINII SECVYNDI NATVRALIS HISTORlAE LIBER TRIGESI

MVS SEPTIMVS ET VLTIMVS.

PROHEMIVM.
Origo gemmarum.

. 7

T NIHIL iſtituto operi deſit: gẽmæ ſupſunt: & in artũ coacta rerum
naturæ maieſtas a multis nulla ſui parte mirabilior. Lantũ tribuũt ua
u tetati coloribus materiæ decori. Violare ẽt ſignis gẽmas neſas ducen
tes. Aliquas uero extra præcia ulla taxationẽq; humanage opum arbi⸗
trantes ut pleriſq; ad ſummã abſolutãq; rerũ naturæ contẽplatõe ſatis
ſit una aliqua gẽma.Quæ fuerit origo gẽmag & ꝗbuſ initiis ĩ tm̃ hæc
qmiratio exarſerit diximuſ quodà tenus in mentiòe auri inulorumq; .
MM Fabulæ primordium a rupe caucaſea tradũt. Promethei uinculortum
interprætatione fatali: primumq; ſaxi fragmentum incluſum ferro ac digyto circundatum
hoc Ranſſe annulum . hoc gemmaam. ð
De gẽma Polyclatis tyrãni & Pyrrhi Regis & ꝗ ſcluptores optimi:& nobilitates artificũ
& ꝗ mus dactylothecam Romæ habuit. Ca.

I iiii

LIBER.

I nitiis cœpit auctoritas in tm amoré elata ut Polycrati Seuero ſamio inſularũ ac

littorũ tyrano fœlicitatis ſuæ: quã nimiam fatebat aſſe ipſe:ſatis piamenti in unius

gaemæ uoluntario damno uideret. ſi cũ fortunæ uolubiltate paria faceret. Planeq;

ab inuidia eius abunde ſe redimi putaret: ſi hoc unũ doluiſſet. Aſſiduo gaudio luxus eo ꝓ

fectus a nauigio in altum anulum merſit. Ar illũ piſcis eximia magnitudie regi natus eſcæ

uice raptũ ut faceret oſtentũ in culinã domini rurſus fortunæ iſidiantis mãui reddidit. Sar
donicẽ eã gemam fuiſſe cõſtat: oſtẽduntq; Romæcſi credimꝰ Cõcordiæ delibro cornu au/
reo Auguſtæ dono ĩcluſã & nouiſſimũ prope locũ tot prælatis optinentẽ.Poſt hũc annulũ
regia fama eſt gẽmæ Pyrrthi illius ꝗ ad uerſus Romanos bellũ geſſit. Nanc habuiſſet tra

ditur acathen: in qua nouẽ muſæ & Apollo citharà tenens ſpectaret:nõ arte ſed ſpote natu

rz ita diſcurrẽtibus maculis ut muſis quoq; ſingulis ſua redderent ĩſignia. Nec deĩde alia

que rradat᷑ magnopere gẽmage claritas extat apud auctoreſ: præterꝗᷓ Iſmeniã Choraulẽ mul

tis fulgẽtibus uti ſolitũ comitate fabula uamtatẽ eius dicatæ ĩ Cypro: ſex aureos denarios
pro ſmaragdo inqua fuerat ſclupta Amymone iuſiſſe enumerari.Et cũ duo relati eſſent ĩ/
minuto pcio: male me Hercules curatũ dixiſſe. Muteum. n. detracta erar gémæ dignitati.
Hic uidet᷑ ĩſtituiſſe ut oẽs muſicæ artis hac quoq; oſtentatiõe cenſerent᷑: ueluti Dionyſio/
dorus æqualis eius & æmulus: ut ſibi quoq; par uideret. ertius ꝗ eodẽ tempore fuit ĩter

muſicos Nicomachus multas gẽmas habuiſſe tradit᷑:ſed nulla peritia electas:ſed forte qua

dam. His exéplis initio uoluminis oblatis aduerſus iſtos ꝗ ſibi hac oſtentationẽ arrogat: ut
palã ſit eos tibicinũ gloria tumere. Hoc in Polycratis gẽma aæ demôſtrat illibata intacta
que quæ ab Iſmeniæ ætate poſt multos anos apparet ſcalpi ẽt ſmaragdos ſolitos. Cõfirmat

hanc eandẽ opinionem dictum Alexandri magni quo uetuit in gemma ſe ab alio ſcalpi q a

Pyrgorele non dubie clariſſimo artis eius. Poſt eum Apollonides & Cronius in gloria fue

ſcorides. Sylla dictator traditione lugurte ſemper ſignauit. Eſt & inter auctores Catien/
ſem illum cuius patrem. Scipio Qemilianus ex prouocatione interfecerat: pugnæ eius ef
figis ſignaſſe uulgato Stilionis Præcontini ſale. Quidnam fuiſſe acturum eum ſi Scipio/

patrem eius interemptus eſſete Diuus Auguſtus inter initia ſphinge ſignauit. Duas aur in

matris annulis iam indiſcretæ ſimilitudinis inuenerat. Altera per bella ciuilia abſente eo
non in faceto lepore accipientium enigmata afferre eam ſphingẽ. Quin etiam Moœcena/
tis rana per collationem pecuni
da conuitia ſpingis Alexandri magni imagine ſignauit. Gemmas plures quod peregri/
rus. Diuq; nulla alia fuit: donec Pompeius magis eam quæ Mythridatis regiſ fuerat: inter
dona in capitolio dicarer: ut. M. Varro: aliiquẽ eiuſdem ætatiſ auctores confirmant: mul⸗
tum prælatam Scauri. Hoc exemplo Cæſar dictator ſex dactylothecas in æde. Veneris ge/

.

nitricis conſecrauit. Marcellus octauia genituſin palatina Apollinis æde unam. Victoria

tamen illa Pompeii primum ad margaritas gemmaſque mores inclinauit Sicut. L. Scipio“
nis & Cn. Manlii ad cælatum argentum & ueſtes attalicas & triclinia ærata Sicut. L. Mum
mii ad corinthia & tabulas picas.

De gemmis traſlatis in triumpho Pompeii & natura cryſtalli & medicinis & Iuxuria cir⸗

ca eam: & quando primum inuenta myrthina: & luxuria circa eam & natura myrrhinorum
quæ mentiti ſunt auctores de ſuceino. C. II.

D uti plani us naſcatur: uerba ex ipſis Pompeii triumphorum actis ſ ubiiciam. Er⸗-
i go tertio triumpho quem de piratis: aſia: ponto: gentibuſque & regibus in ſep/
tiuimo operis huius uolumine indicatis. M. Piſone. M. Meſſala conſ.pridie Cha/
lendas octobris: die natalis ſui egit: tranſtulit alueum cum teſſeris luſoium e
gemmis duabus latum pedes tres: Ilongum pedes quattuor. Et ne quis de ea re dubitet nul

la gemmarum magnitudine hodie prope ad hanc amplitudinem accedente. In quo fuit lu-

na-aurea pondo. xxx milium. Lectos triclinares tres. Vaſa ex auro & gemmis abacorum no

ué Signa aurea tria. Mineruæ martis: & Appollinis corõas ex margaritis. xxx. tres. Momẽ

aureũ ꝗdratũ cum ceruis & leonibus & pomis oĩs generis circundata uite aurea. NIu ſæum
ex mar garitis in cuius faſtigio horologium erat. Imago En. Põpeii e margaritis illa regio

re. Quique diui Auguſti imaginem ſimilem expreſſit: qua poſtea princeps ſignabant. Dio

S

amici ſignauere epiſtolas edicta. Quæ ratio temporum nomine eius reddi poſtulabat:
niarum in magno terrore erat. Auguſtus poſtea ad deuitan/

no appellant: nomine dactylothecam: primus omnium habuit Romæ priuignus Syllæ Scau

honorte
te uidt⸗
ſeMu⸗
taigoa
ne illa
piueriu
tsopibi
Reipub
tiabina
pogu
nishit
dillecon
eninro
ihin
Hoiumu
xus m.
Mehos
geret N
fum ualt
ne Dom
pleri cau
Iati unin
drimagr
moritur
emptif
Memor.
enitm bi
morem
Craſlitu
quamn ſp
puram c.
tubeſcen
colorunm
Tnnlſlu
R corpo
cuſacry
maimel
ene A han
AKhorrol
bruger
kinden
hüccepn
Aroin
benr
ller 0 ne
türin
ltihn
Cdtur,
neqder
lt equ⸗
Luſtad
dr l

iilrin
tiinuning
en, imen
Dlunnte
innrns eſc-
tdiärr
corhu u
Wduiſſern
Albrenrn
Echkiteiin
scemnies
edltnenn
1Cökema
lolcaleig:
,Duxn
dlemen
voſtuieer.

d eregtd/
oflr n
m. Wore
ld
onl⸗Nun

4 uri i⸗
nofu
rhinor
n

bicumb,/
businſeh
N le C
rice /
bwoimme
„Zubiretnn
S
Uitk

honore grata. ĩllius probioris ueneràdiq; ꝑ cunctas gẽtes illa ĩ quã ex margaritis. ſeuerita⸗
te uicta & ueriore luxuria quâ triumpho. Quod profecto inter illos uiros duraſſer cogno

mẽ Magni: ſi pma uictoria ſic triũphaſſes de margaritis Magne:tã ꝓdiga re & fœminis re

pta:qua habere gerereq; fas nõ ſit. Hinc ſic fieri tuos uultus: ſic te precioſum uideri? Noõ⸗
ne illa ſimllior tui ẽ imago quã pyrenei iugis ĩ poſuiſti: Graue ꝓfecto fœduũq; pbrum erar
ni uerius ſeuũ deorũ oſtétũ credi oportere Clareq; ĩtelligi poſſet ia tum illud caput oriẽé⸗
tis opibus ſine reliquo corpore oſtẽtatum. Cætera triumphi eiuſdẽ quãaueriſſime ſubiiciã.
Reipublice datum mille talẽtum. Legatis & queſtoribus: g oras maris defendiſſent ſeſter⸗
tia bina milia. Cõmilitonibus ſingulis ꝗnquaginta. Tolerabiliorẽ tñ fecit càm Caii princia⸗
pis ꝗ ſup oĩa muliebria oculos induebat e margaritis. Et Neronis principis ꝗ ſceptra perſo
nis hiſtrionum & cubicula uiatoria unionibus cõſternebat. Quinĩmo etiã ius uidemur pdi
diſſe corripiendi gẽmata potoria & uariæ ſupellectilis genera annulos tranſauntes. Quæ
enim nõ luxuria innocentior exiſtimari poſſit: Eadẽ uictoria primum in urbẽ murina mue
xit. Primuſqʒ Põpeius ſex procula ex eo triumpho capitolio loui dicauit. Quæ ptinus ad
hoĩum uſum tranſire: abacis etiâ eſeariiſq; uaſis inde expetitis. Excreſcitq; in dies eius rei
luxus murrtino.Ixxx.ſeſtertiis empto capaci plane ad ſeſtarios tres. Galiceq; potauit ex eo
ante hos annos conſularis ob amorẽ abraſo eius margine ut tamẽ iniuria illa precium au⸗
geret. Neq; eſt hodie murini alteris præſtãtior iĩdicarura. Idẽ ĩ reliquis generis eius quà⸗
tum ualuerit licet æſtimare ex multitudine quæ tanta fuit: ut auferente liberis eius Nero
ne Domitio theatrum peculiare transtyberim hortis expoſita occuparẽt hoc a populo im
pleri cauentes. Et dum põpeianus præludit. etiã Neroni ſatis erat qui tunc uidit annume-
rati unius ſciphi fracta mẽbra:quæ in dolorẽ credo ſæculi inuidiãq; fortune tanquã Alexi
dri magni corpus iIn conditorio aſſeruari ut oſtẽtarerur: placebat. T. Petronius cõſularis
moriturus inuidia Neronis pricipis ut mẽſam eius exheredaret trullà murinã. ccc. ſeſtertiis
emptã fregit. Sed Nero ut par erat pricipẽ uicit oẽs. cccc. ſeſtertiis capedinẽ unà parando.
Memoranda res tanti imperatorẽ: patrẽq; patriæ bibiſſe. Oriens murina mirtit. Inneniun
enim ibi ĩ pluribus locis:nec inſignibus:parthici regni.Precigue tamen in carmania. Hu⸗
morem putant ſub terra calore denſari. Am plitudine nunquam paruos excedunt abacos
Craſſitudine rara quanta dictum eſt uaſi ꝑotorio. Splendor iis ſine uiribus: nitroq; uerius
quam ſpendor. Sed in precio uarietas colorum ſubinde cirunagentibus ſe maculis in purz⸗
puram candoremq;: & tertium ex utroq; igneſcente ueluti per tranſitum coloris purpura
rubeſcente: aut lacte candeſcente. Sunt qui maxime in iis laudent extemitates: & quoſdam

colorum repercuſſus: quales in cæleſti arquu ſpectantur. His maculæ pingues placent.

Tranſlucere quicquam aut pallere uitium eſt. Item ſales uerrucæq; non eminentes: ſecd
ut corpore etiam plerumq; ſeſſiles. Aliqua & in odore commendatio eſt. Conrraria huic
cauſa cryſtallum facit gelu uehæmentiore concreto. Nec aliubi certe reperitur: quam ubi
maxime hybernæ niues rigent: glaciemq; eſſe certum eſt unde & nomen græci dedere. Ori
ens & hanc mittit. Sed indicæ nulla præfertur. Naſcitur & in aſia: uiliſſima circa alabadam
& horroſiam finitimiſq; montibus item in cypro. Sed laudata in Europa alpium iugis. Iu,/
ba auctor eſt & in quadam inſula rubri maris ante arabiam ſita naſci quæ neron uocetur.
Et in ea quæ iuxta gemmam topacion ferat. Cubitalemq; efoſſam a Pithagora Prolemæi
regis præfecto. Cornelius Bocchus & in luſitania perquam mirandi ponderis immenſis iu-
gis depræſſis ad libramentum aquæ puteis. Mirum & quot Xenocrates tradit epheſius
aratro in aſia & cypro excitati. Nou enim inneuiri in terreno: nec mſi inter cautes creditũ
fuerat. Similiꝰ ueri eſt quod idem Xenocrates tradit torrentibus ſæpe deportari. Sudines
uero negat niſi ad meridiem ſpectantibus locis naſci. Quod certum eſt:non enim reperiy
tur in aquoſis: quanquam in regione prægelida: uel ſi ad uada uſq; glatientur amnes. C?-
leſti humore paruaq; niue id fieri neceſſe eſt: ideo caloris impatiens in frigido potu abdi 42
catur. Quare naſcatur anguloſis lateribus: non facile ratio inuenmiti poreſt: eo magis quod
neque mucronibus eadem ſpecies eſt ita abſolutus eſt laterum leuor ut nulla id arte poſ-⸗
ſit equari.Magnitudo ampliſſima adhuc uiſa nobis erat quam in Capitolio Liuia Aug,

guſta dicauerat: librarum cireiter.I. ITdem Xenocrates auctor eſt: uas amphorale uiſum.

Et aliqui ex india cryſtallũ ſextariorũ quattuor. Nos liꝗòo affirmare poſſumus in eautibꝰ
alpium naſci adeo inuiis: ut plerũq; fune pendẽtes eã extrahant. Peritis ſigna & indicia no

R anenfenruur irnine eſfeben ere ugi 3 e maculoſa nube occulta aliqũ uomica tineini
timæ ſimile Paoc artifices Rnrabee a. Que ruiR cliquibes rubigo. Aliis capillamentũ lachiymnis
theta appellantes. nec ſpumei coloris l Que uero ſiné uitio ſunt: Puras eẽ malũr aſcyn⸗ lisglun
Inuenio medicos quæ funt ure 4 118 ympidecq;. Poſtrema uero auctoritas in pondere eſt glonnus
na pila adueriis quæ ſunt urenda corporum nõ alirer utilius id fieri putare kua cryſtall lontunn
te k ralen0 appoſita ſolis radiis. Alius hic furor. hſ. centũ.l. milibus truſla H“ que
teptbduoscaſßecs rytlall gerefarmllias nec diuite. lre Nero amiſſarum rerum nnndis 2. alen
niilitudiné acce ſiere uitt . berer.l ragmẽta ſarciri nullo modo queunt. Mireq; ad ſi
runt⸗Pronnnü locu itri: ſed prodigii modo: ut ſuũ precũ auxerint: cryſtali nõ dimi . F
Z Proximũ locum in delicisfœminarum tñ adhuc rm ſuccina opeinentcancd nicn gia k
Reg dun Sen nveiicce adesdlunres caulis cryſtalltem Se inurnind Kinitadt ne
otus Utric. n iuceis cãm ne deliciæ ꝗdẽ adhuc excogitauerũt. Occaſi Rigidi ſan
corum diligenter. Legenres mõ equæ ppetiantur me d gitauerit Cecaſio eſt uanitas græ gAulapine
uitæ ſcire poſteros quicꝗd illi prodidere mirandum Phcœt. ere cũ hoc quoq; interſit Denlatur
mutatas in arbores populos lachrymis electrũ cibusanufs ſunde ulnine icti ſorores fletu lroner
4 uẽ pacdum uocamus. E rele ru appellarum: qm ſol uocitatus ſit eleelros:vl Hõ eeikt
ixere primiq; ut arbitror: Eſchylus:Philoxenus: Nicander: Euripid i pr⸗ ioreh
factum italix teſtimonio patet. Diligentiores erlicanderFunbiderz zattue Qäuad ees nponin
dixerunt: ad quas dilaberetur pad us Qua appellatione Fuilas unen ibn tn ari hadriatico eẽ nonixid
uero ullas ibi appoſitas eſſe in quas quicꝗᷓ curſu padi deuehi t N; E rin cedie⸗ vnden
beria hoc eſt in hiſpania eridanum eſſe dixit: eundẽeq; aj ellari he 54 2 ! ſchylus in hy⸗ gratindec
& Apollonius in hadriatico litrore conduerc hodanti naͤumela lanũ. Euripides rurſus aduaum
rati ſuccini: in tanta orbis ignorantia. Modeſtiores ſed a aͤe fler aciliorẽ uemià facit igno- acarnunt
nn riaric ſinus rupibus inuiis arbores ſtare: quæ canis orcl nog eißn Rrocidere i extremis equesRe
Fihr at in liguria effodi dixit. Phærontẽ in æthiopia Hamonis obiſſe Sſmi I hes nͤ grine
S Knen aculum Ereerdc gigni Dnileus foſſile eſſe: & in ſcythia H ihi En
mn igieatme lerimainis integt tnordte⸗ fieri ex urina lyncũ beſtiarum. Emaribus ful⸗ ſenn
ſtia agutias. enorremnal guidius atq; candidum. Alii dixere languriũ elle ittalia be Aeinco
borẽc igna enh enis langas uocat eaſdé: & circa padum iis uitâ affirmat ſudi E ae uclhll
bae dug nii iganardé e ncentu Nerrodoma fjüc Soracuscredn in be eee
vſtuartiũ metonomò naie an ectridas uocauit. Pytheas gutonibus germaniæ gentiaccclis uenc
äs nauigatione in ene⸗
ä Burgamerd Incolas p ligno Eeei
uit. Philemõ negauit fm ab elect e dd N & Timæus credidit: ſed ĩſulã baſilia uoca⸗ oorte
circa occaſum credit nehetnentictes in di Nicias ſolis radiorũ ſuccũ ĩtelligi uol uit. EHOos 8 hont
deinde æſtatibus ĩ germanorum li in terrã actos pĩguẽ ſudoré ĩ ea pte oceani reliquere nt
in india: gratiuſq; thure es nunn in or eiici.Et ĩ ægypto naſci ſimili mõ: & uocari ſacal. ltẽ iuſchqu.
harpaga: qa folia & Palsastabeſtiih 5 . n quoq; fœminas uerticillos inde facere: & uocare ruſzen
pyrrenei pmotoriũ eiici Quod fimbrias rapit. Theophraſtus oceano id exæſtuante ad (rno:
. Aſarubal: qui tradidi . Quod Xenocrates credit: ꝗ de iis nuperime ſccipſit. Viuit adhuc- tum ynie
Aarubal: Aun tradictie Iuxta atlãticũ mare eẽ locũ cephiſida:queẽ mauri ſrit. iut aed Anc. tatio ur
ſole ex calfactũ e limo dare electrum flunis. Mneſi phiſida: quẽ mauri uocãt electrũ. Nũc “ urr
nã amnẽ in oceanum effluentem lacu: in ꝗ Mneſias africe lacũ ſycionẽ appellatũ: & crati luxr po
uere. Ibi naſci ratione eadem qua ſur :in quo aues quas melagridas & penolopas uocat ui näcg
xta ſyrtin magnã hortũ beſpecſdunre ra dictum eſt de eladtr ide lacu. Theomenes dicit: iu⸗ gicecol
heſperidum. Gteſias indis flumẽ eſſe e ohamn in ſtagnum cadat. Colligi uero a uirginib* hacf.
bona: fluere a ſeptentrione in exortũ e. nonmn duon ocabulo ſignificetur oĩa uaſa ferte Rtaicon
tibus. Arbores eas aphytagoras uo arf⸗ Guna eſl mõtẽ ſilueſtrẽ arboribus electrum ferẽ Hicah
Mirhridates in germ amniæ littoribus eſle in al ellatione ſignificetur prædulcis ſuaui tatis Eruiſti
inde defluere in petras. Xenocratis non ſu ee ricr cædron: cxædri genere ſiluoſam lenum
he ero ſncnaim arh bi nen Nlios vutate in numdda iG Sus ommes Gobhie une
cles tragicus poeta: qd eꝗdem miror tanta Srauſrats. numgs a gigni:Sup omnes ẽ Sopho ulllpta:
itate cothurni. & præterea uitæ fama alias Imgnen

li ů
Nlirale
bantereet
ücſſtl
aumnn,
mnunceo
lkeliͤſe
Argtl
Wannn,
unimgrr
ntſen
im
u (i
uat ltico ee
emnüͤecſt N
Hluinby⸗
Pcezmurfu
nihwtigro
Neiennem
gümi Tn
ekilade
ERenirons
wois,len⸗

4.2 .
5

nR’
es voce
Aiunte
itaubo⸗
Reari Nie

XXXVII.
principali loco genitus athenis rebus geſtis exercitũ obiecto. Hic ultra indiã fieri dixir e

lachrymis meleagridũ auium Meleagrum deflentiũ. Quod & credidiſſe eum uel ſperaſſe
aliis pſuaderi poſſe quis non miretur: quà ue pericia aut impericiã poſſe reperiri quæ auiũ

ploratus annuos credit: lachrymas ue tam grandes: aueſq; e græcia ubi Meleager perut
ploratum iſſe in indos. Quid ergo: Nõ multa æquæ fabuloſa produnt poetæ. Sed hoc ea
re quæ quottidie inuehatur: atq; abundet: & hoc mendacium coarguat ſerio quenquam
dixiſſe ſumma hominum contemptio eſt: & intolerandamendaciorum impunitas.
— De ortu & medicinis & generibus & luxuria ſucciorum
lyncurio & medicinæ. CODOa. IIII.
Ertum eſt gigni in inſulis ſeptentrionalis oceani: & a Germanis appellari gleſſum:
itaq; a noſtris unam inſularum ob id gleſſariam appellatàã Germanico Cæſare ibi
elaſſibus rem gerente anſtrauiam a Barbaris dictam. Naſcitur autẽ defluente me
dulla pinei generis arboribus: ut gũmi in ceraſis: reſma pineis erũpit humoris abũdantia.
Denſatur rigore uel tẽpore aut mari.Cũ uero intumeſcens æſtus rapuit ex inſulis:certe in
littora expellitur: ita uolubile ut pendere uideatur. Quod arboris ſuccũ etiãâ priſci noſtri

credidere ob id ſuccinũ appellantes. Pineæ autem arboris eſſe indicio eſt pineus in attritu

odor:&& pd accenſum tædæ modo ac nidore fragrer. Affertur a Germanis in panoniâ: mox
p prouinciam.Inde Veneti primum quos græci enetos uocãt: rei ſamà fecere. Proxime Pa
noniæ id accipientes circa mare hadriaticũ. Pado uero adnexa fabulæ uidetur cã:hodieq;
