tericis medentur rana cum ſcylla decoctæ: ira ut paſtili fiant. Fel ſiue cor earum cum melle
um ungulc, tritum: ut tradit Niceratus. Morbo regio ſalſamentum cum pipere : ita ut reliqua carne ab
Renons,na ſtineatur. Lyeni medetur ſolea piſcis impoſitus item torpedo. Item rhombus uiuus: dein
remittitur in mare. Scorpius marinus necatus in uino: ueſicæ uitia & calculos ſanat. Lapis

melle Cncoto⸗

.
Oleoas mon

nI qui inuenitur in ſcorpionis marini cauda põdere oboli potus. Enhydri iecur. Blendiorum
nennſunnt cinis cum ruta. Inueniuntur & in branchia piſcis uel capite ceu lapilli. Hi poti ex aqua cal-
nitumde culoſis præclare medentur: Aiuntq; & urticam marinam in uino potam prodeſſe. Iiem pu
uncsNN monem macinum decoctum in aqua. Oua ſepiæ urinam mouent: renumq; pituitas extra/
emnglgi hunt. Rupra conuulſa cancri fHuuiatiles triti in aſinino lacte maxime ſanant.Echini uero cũ
itum oonin ſfſpinis ſuis contuſi: & uino poti calculos. Modus ſingulis hemina bibitur: donec proſit: &
inmicqgnſenn alias in cibis ad hoc proficiunt. Purgatur ueſica & pictinum cibo. Ex iis mares dorchas uo⸗
cetomr/ cant: fœminas onychias. Vrinam mares mouen t. Dulciores fœmine ſunt unicolores. Sepiæ
ocalin In quoq; oua urinam mouent renes purgant. Enterocelæ lepus illinitur tritus cum melle. Ie
wutenetnadd cur quoq; aquatici colubri. Item hydri tritum potumq; calculoſis prodeſt. Iſchiad icos autẽ
viscnti An liberant ſalſamenta ex ſiluro infuſa clyſtere euacuara prius aluo. Sedis attritus cinis e capi
tipen mint te mugillum mulorumq;. Comburuntur autem in fictili uaſe.Illini cum melle d ebent. Itẽ
Nerat Nu Capitis menarum cinis ad rhagadas: & ad condylomata utilis: ſicut pelamidum ſalſarum ca
nuebihnu pitum cinis: uel cybiorum cum melle. Torpedo appoſita procidentis ĩteranei morbum ibi
manund! cohercet. Cancroruin fluuiatilium cinis ex oleo & cæra:rimas in eadem parte emendat. Itẽ
r nchoi/ & marini cancri pollin. Ponas ſalſamenta coracina diſcutiunt. Sanant interanea & ſqumæ
vcelsalun⸗ ombuſtæ. vcorpio in uino decoctus: ita ut foueantur ex ilſo. At echinorum teſiæ cõtuſæ
wongeloind & ex aqua illitæ incipientibus panis reſiſtunt. Mu ricum uel purpu rarum cini utroque mo
1 ded ptopiet do:ſiue diſcutere opus ſit incipiente:ſiue concoctos emittere. Quidam ita componu nt me
innCtelide dicamentum cæræ & thuris drachmas. xx. Spumæ argenti. xl. Cineris m uricum. x. olei uete-
ertbosCN ris heminam Proſunt per ſe ſ- alſamenta cocta. Cancri uuiatiles triti uerẽdo rum puſtulas
ent cterrpi diſcutiunt. Cinis ex capite menarum. Item carnes decoctæ & impoſitæ. Similiter percæ ſal⸗
nnte 0 Iæ e capite cinis melle ad dito. Pelamidum capitis cinis aut ſquatinæ picis cutis combuſta.
i Hiæc eſt qua diximus lignum poliri: quia & e mari fabriles ullis exen, Proſunt & ſmarides
e mmii illitæ. Irem muricum: uel purpurarum teſtæ cinis cum melle. Efficacius crematarum cũ car
mibus ſuis. Carbunculos uerendorum priuatim ſalſamenta cocta cum melle reſtinguntàd
–☛ . teſtem ſi deſcenderit:cochlearum ſpuma illini uolunt. Vrinæ i ncontinentiam hi ppocampi .
mntne toſti: & in cibo ſepius ſumpti emendant. Item ophidiõ piſciculus ſcombro ſimilis cum lilii
nnle n radice. Piſciculi minuti ex uentre eius quos deuorauerit: exempti & cremati: ita ut cinis eo
,Fucet i rum bibatur ex aqua. Iubẽt & cochleas africanas cum ſua carne comburi:cĩ eremq; ex uino
rlem nen ſigno dari. Podagris articularibuſqʒ morbis utile eſt oleum in quo decocta eſt rana: & ipſa
in i. rum inteſtina & rubetæ cinis cum adipe uetere. Quidam & hordei cinerem adiiciũt triutn

„“ Oa⸗ K.
Ae

calciari maxime pontic

lenit impetus podagræ.

lis & olei ſextarius: & aquæ tantundem. Ad præſens uero correprti

õ

inteſtina decocta ſint. Maxime autem quortanis liberant 2
Lz & rubetæ. lecur eius: uel cor adal

rerũ æquo põdere.Iubẽt & lepore marino recẽti podagram fricari. Fibrinis quoq; pellibus
i fibri. Item uituli marini. Cuius & adeps prodeſt. Item & bryon de
uo diximus lactucæ ſimile: rugo ſioribus foliis ſine caule. Natura eſt ei ſtiptica. Impoſitũ
Item alga:de qua (ſupradictum eſt: Obſeruaturq; in ea:ne arida ĩ/

ponatur. Permones emendant pulmo marinus. Cancriq; marini cinis ex oleo. ltem fluuiati

les triti ſicq; cinere & oleo ſubacti & ſiluri adeps. Et in articulis morborum impetus ſedãat

ranæ ſub inde recentes impoſitæ: quas quidam diſſectas iubent imponi. Morbos abigit ius
mitulorum: & concharum comitiales & ut diximus: coagulum uiruli marini bibunt cum la
cte equino aſinino ue aut cum punici ſucco.Quidam ex aceto mulſo. Necnon aliqui per ſe
Bilulas deuorant. Caſtoreum in aceti mulſi cyathis tribus ieiunis datur. Is uero qui ſæpiꝰ?
corripiuntur: clyſtere infuſum mirifice prodeſt. Caſtorei drachmæ duæ eſſe debebunt mel
is olfactu ſubuenit cum

aceto. Datur: & muſtellæ marinæ iecur. Item muris uel teſtudinum ſanguis.

Ebrium circuitus tollit iecur delphini guſtarum ante acceſſiones. Hippocampi
necantur in roſaceo: ut perungantur ægti in frigidis febribus. Et ipſi adalliga⸗
tur ægris. ltem ex aſello piſce ſapilli qui plena luna inueniuntur: in capite alliga
tur in linteolo. Pagri guuiatilis longiſſimus dens capillo adalligatus: ita ut quĩ
que diebus eum qui alligauerit: non cernat æger. Ranæ uero in triuio decoctæ oleo abie⸗
ctis carnibus perunctos liberant quartanis. Sunt qui ſtrangulatas in oleo ipſas clam adalli⸗
gent:oleoq; eo perũgat Cor earum adalligatum frigora febrium minuit. Et oleum in quo⸗
blaris unguibus ranæ & adalliga
ligatur in pano leucopho. Cancri flu uiatiles triti ĩ oleo
& aqua perunctis ante acceſſiones in tebribus proſunt Aſiqui & piper addunt. Alii deco/
Gas ad quartas in uino e balneo egreſſis bibere ſuadent in quartams. Aliqui uero ſiniſtrũ
oculum deuorari iubent. Magi quoq; oculis earum ante ſolis ortum adalligatis ægro ita
ut cæcas dimittant in aquam tertianas abigi promittunt. Eoſdemq; oculos cum carnibus
luſciniæ in pelle ceruina adalligatos præſtare uigiliam: ſomno fugato tradunt. Aliqui ſan
guinem teſtudinum: in lethargumq; uergentibus coagulo balenæ. aut uituli marini ad ol
factum utuntur. Aliqui ſang uinem teſtudinum: & lethargicis illinunt. Tertianis mederi
dicitur: & ſpondylus percæ adalligatus. Quartanis cochlexæ fluuſatiles in cibo recẽtes. Qui
dam ob id aſeruãt ſale: ut dent tritas in potu. Strombi in aceto putrefacti lethargicos exci
tant odore. Proſunt & in cardiacis. Cachecticis quorum corpus macie conficitur. Tetheæ
uriles ſunt cum ruta ac melle. Hydropicis medetur adeps del phini liquatꝰ:8 cum uino po
tus. Grauitati ſaporis occurritur tactis naribus unguento aut odoribꝰ: uel quoquo modo
obturatis. Strombi quocq; carnes tritæ: & in mulſi tribus hemims pari modo aquæ. aut ſi fe
bres ſint: ex aqua mulſa datæ proficiunt.

Succus cancrorum fluuiatilium cum melle. Ranæ
uoq; aquaticæ in uino uetere & farre decoctæ: ac pro cibo ſumptæ:ita u

„J ſbe⸗ e febres omnium generum & contra diuerſas infirmitates. Ca. VlI.
.

t bibatur ex eodẽ

naſe. Vel teſtudo deciſis pedibus ca pite cauda & inteſtinis exemptis: reliqua carne ita con
dita ut citra faſtidium ſumi poſſit. Cancri fuuiatiles ex iure ſumpti & pthiſicis prodeſſe
traduntur. Aduſta ſanantur cancri marini: uel fluuiatilis cinere. Et ea que feruẽti aquâ cõ
buſta ſint. Hæc curatio etiam pilos reſtiruit cum cancrorum fluuiatilium cinere Putant
que utendum cum cæra & adipe urſino. Prodeſt & febri ranarum fellis cinis. Ignes ſacros
reſtingunt ranarum uiuentium uentres impoſiti: pedibuſque poſterioribus pronas adalli-
gari iubent: ut crebriore anhelitu proſint. Vruntur & ſilurorum capitum cinere ſalſamen
torum ex acero. Pruritum ſcabiemq; non hominum modo: ſed quadrupedum efficaciſſi⸗
me ſedat iecur paſtinacæ decoctum in oleo. Neruos præciſos purpuratum callum quo ſe
operiunt tuſum glutinat. Lethargicos coagulum uituli adiuuat in uino potum oboli pon
dere. Item ichthyocollæ. Tremulos iuuat caſtoreum ſi ex oleo perun gantur. Mullos in ci⸗
bo inutiles neruis inuenio fieri. Sanguinem piſcium purant cibo ſiſti polipo tuſo illitoque
De quo & hæc traduntur muriam ipſum ex ſeſe emittere: & ideo nõ debere addi. In coquẽ
do ſecari harundine ferro eminente:in uitiumq; trahere natura deſerente. Ad ſanguinem
ſiſtendum & ranarum illinunt cinerem uel ſanguinem arefactum. Quidam ex ea rana qua
græci calamiten uocant quoniam inter harundines fruticeſq; iuuant: minima omnium &

nincume
cieincal
Ghum quas
toenum 4
Andaiudic
nanntſlem
cetate dpo
guunt capit⸗
ſulunbuspat
feiufornic.
ſngussaul
Uetlaturcäm
cnsparium
tmunteſtecx:
bignaninci
Ccnisſpinr
lemennrume
nenienunn
Plunbocn
elaliguime
Garnattito,
numrumtelle
llnraqga
emplltnimo⸗
nauunteſtx
llleneri cim
cniscumole
UumCrpt
Mnchome
Narumeen
Ulumlonm
enscumne
Icun came⸗
Apelimne
1ieran
u Suſkton
ernortunn
hwegre
lattiniui
uporiphh
Alererer⸗
ehanusn
asporwi
1 e der
tione N
Pugzio
abormn
Cerecici
ſcgiri
ore
ere
tlunn nor
Un eſle

o Nelidn
näbnonte
a.mlti
erenii,
lemiiuini
imperusſcit
desedigrins
didumcunh
mlicniele
wegiſep⸗
Cebedunmgel
ſudventcun

l.
Npoemni
zilatlin⸗
nchirili
Ausuugli
Grolote⸗
–
bumn go⸗
dnlig
lsnitiokeo
m. NMiceco
minen ochui
lans on
gcumcunbi
umn. Auln
limind
enimümnn
hotuiu
etuurintind
ſctmseiner
Anu
ogno nocd
r, E.
mleNa
mcleole
cane jin con

en noleſt
nen mui

Hete Ponm

lanss ſo

nitl

nene imn

uiridiſſima cinerem fieri iubent. Aliqui & naſcenrium ranarum in aqua quibus adhuc cau-
da eſt: in calice nouo combu ſtarum cinerem ſi per nares fluat inficiendum. Diuerſus hirũ
dinum quas ſanguiſugas uocant ad extrahendum ſanguinem uſus eſt Qui ppe eadem ra/

tio earum quæ cucurbitarum medicinalium ad corpora leuanda ſanguine ſpiramenta la⸗
xanda iudicantur. Sed uitium quod admiſſæ ſemel deſiderium faciunt circa eadem tempo

ra annilſemper ei uſdem medicine. Multi podagris quoq; admittenda cenſuere. Dicitur ſa
cietate & põdere ipſo ſanguinis detractæ aut ſale aſperſæ. Aliquando tamen ad fixa relin-

quunt capita quæ cauſa uulnera inſanabilia facit: & multo interimit:ſicut Meſſalinum e cõ
ſularibus patriciis cum ad genua admiſiſſet. inuehunt uirus remedio uerſo:maximeq; ruf⸗

fæ ita formidantur. Ergo ſuggentia ora forficibus præcidunt: ac ueluti ſiphonibus defuit

ſanguis: paulatimq; morientium capita ſe contrahunt: nec relinquunt. Natura earum ad/
uertlatur cimicibus: & ſuffitu necat eos. Fibrinarum pellium cum pice liquida combuſtarũ
cinis narium profluuia ſiſtit ſucco porri mollitus. Extrahit tæla corpori inbærentia. Sepia,
rum teſtæ ex aqua ſalſamẽtorum carnes. Cancri fluuiariles triti. Siluri fluuiatilis qui & ali
bi quam in nilo naſcitur carnes impoſitæ recentes ſiue ſalſæ. Eiuſdem cinis extrhit & adeps

& cinis ſpinæ eius uicem ſi podii præbet. Vlcera quæ ſerpunt & quæ ex iis excreſcunt ex capi

te menarum cinis uel ſiluri coercet. Cancinomata ger earum capita ſalſarum:efficacius ſi cc
neri earum miſceatur ſal & cunila capitata: oleoq; ſubigantur. Cancri marini cinis uſti cũ

pꝑplumbo carcinomata compeſcit. Ad hoc & fluuiatilis ſufficit cum melle: lineaq; lanugine.

Sed aliqui malunt alumen melqʒ miſcere cineri. Phagedenæ ſiluro imueterato: & cum ſan-
daraca trito. Cachoetæ & nomæ & putreſcentia cybo uetere ſanantur. Vermes uero innati
ranarum felle tolluntur. Fiſtulæ aperiuntur: ſiccanturque ſalſamentis cum lintheolo ĩmiſ

ſis. Intraq; alteram d'em callum omnem auferunt & putreſcentia ulcerum quæq; ſerpunt
emplaſtri modo ſubacta & illita: Et halpe expurgat ulcera in linteolis concerptis. Item echi
norum reſtæ cinis. Carbunculos coracinorum ſalſamenta illita diſcutiunt. Item mullorum
ſalſamẽti cinis. Quidã capite tantũ utuntur cum melle: uel coracinorum carne. Muricum
cinis cum oleo tumores tollit. Cicatrices fel ſcorpiõis marini? Verrucas tollit glauci iecur
illitum. Capitis menarum cinis cum alio tritus ad tymia crudis utuntur fel ſcorpionisma
rini ruffi Smarides tritæ illitæ. Hallex deferuefacta unguiũ ſcabriciam ciniſq; e capite me⸗
narum extenuat. Mulieribus lactis copiam facit glaucus e iure ſumptus:& ſmarides cum
ptiſana ſumptæ: uel cum fœniculo decoctæ. Mammas ipſas muricum uel purpuræ teſtarũ
cinis cum melle efficaciter ſanat. Cancri fluuiatiles illici uel marini pilos in mamma:uel mu
ricum carnes appoſitæ tollunt. Squatinæ illitu creſcere mammas non patiuntur. Delphini
adipe linamenta accenſa excitant uuluæ ſtrangulatu oppreſſas. Item ſcombri in aceto putre
facti. Percarum uel menarum capitis cinis ammixto ſale & cunila oleoq; ue uuluæ mede⸗

tur. Suffitione quoque ſecundas extrahit. Item uituli marini adeps inſtillatur igni naribꝰ

ĩter mort uarũ uuluæ uitio:& cũ coagulo eiuſdẽ ĩ uellere ĩ poſitꝰ.Pulmõis marini ciniſ adꝭ
alligatꝰ? egregie pfluuia purgat. Echini uiuetes tuſi & nio dulci poti Siſtũt & cãcri fluuia

tiles triti ĩ uĩo potiq;. Itẽ ſiluri ſuffitu p̃cipue africi faciliores partꝰ fieri dicunt᷑. Cãcri ex a
qua poti ꝓ fluuia ſiſtere.Ex hyſopo purgare. Et ſi partꝰ ſtrãg ulet: ſimiliter poti auxilian᷑.
Eoſdẽ recẽtes uel aridos bibũt ad part? cõtinedos. Hippocrates ad purgationes mortuoſę-

que partus utitur illis cum quinis lappati radicibus cum ruta & fuligine tritis: & in mulſo
datis potui.Item in iure cocti cum lappato & appio menſtruas purgationes expediunt. La/

tiſque ubertatem faciunt. Item in febri quæ ſit cum capitis doloribus & oculorum palpita
tatione. Mulieribus in uino auſtero poti prodeſſe dicuntur. Caſtoreum ex mulſo potum

purgationibus prodeſt. Contraque uuluã olfarum cum aceto & pice: aut ſi ubditum paſu⸗
lis. Ad ſecundas etiam uti eodem prodeſt cum panace in quattuor cyathis uini. Et a frigo⸗

re laborantibus ternis obolis. Sed ſi caſtoreum fibrum ue ſupergrediatur grauida abortũ

facere dicitur: & periclitari partus ſi ſuperferatur. Mirum & quod de torpedine inuenieo.

Si capiatur cum luna in libra fuerit: triduoque aſſeruetur ſub diuo: faciles part? facere:po
ſtea quotiens inferatur adiuuare. Et paſtinacæ radius adalligatꝰ umbilico exiſtimatur ide

facere ſi uiuenti ablatus ſit: ipſaque denuo in mare dimiſſa. Inuenio apud quoſdam oſtrea
tium uocari: quod aliqui onychen uocant: hoc ſuffitum nuluæ pœnis mire reſiſtere. Odo

rem eſſe caſtorei:meliuſque cum eo uſtum proficere. Vetara quoque ulcera & cachoete

Eiiii

eiuſdem cinere ſanari. Mam carbunculos & carcinomata in mulierum parte præſentiſſi,/ 3 r.
mo remedio ſanari trad unt cancro fœmina cum ſalis flore contuſo poſt plenam lunam: & naluon
ex aqua illita. Pſylorrum & tymi ſaguis: fel iecur ſiue recẽtia ſiue ſeruata. lecur et ritũ mix lcenne
taque cædro plumbea pyxide aſſeruatum. Ita pueros pubeſcere negauit. Magno ſalpe ob “ i 6
ſtetrix. Eadem uis eſt pulmoris marini. Leporis marini ſanguine & felle: uel ſi in oleo le- ed f
pus hic necetur. Cancri ſcolopendræ marini cinis cum oleo. Vrtica marina trita ex aceto ee
ſcyllito. Torpedinis cerebrum cum alumine illitum. xvi. luna: R anæ paruæ. quam in ocu H ro
looum curatione deſcripſimus ſanies efficaciſſime pfuothrum eſt: fi recẽs illinatur: & ipſa ur urg⸗
3 arefacta ac tuſa. mox decocta tribus heminis ad tertia uel in oleo decocta in æreis uaſis. Ea nee
dem menſura alii ex quindecim ranis conficiunt. Pſylotrum: ſicut in oculis diximus. San edi .
guiſugæ quoque toſtæ in uaſe fictili: & ex aceto illiiæ eundem contra pilos habent effectũ iun nle
Et (uffitus urentium eas necat cimices inuectas caſtoreo quoque cum melle pro pſylothro gerb⸗
uſi pluribus diebus reperiuntur-in omni autem pſylothro ucellendi prius ſunt pili. Infanti Nmmren
unm gingiuis dentitionibuſque multum confert delphini cum melle dentium cinis: & ſi ip ſtarhhe⸗
ſo dente gingiuæ tangantur- Adalligatuſque idem pauores repentinos tollit. Idem effe⸗/ ein iſl
Rus & caniculæ dentis. Vlcera uero quæ in auribus aut ulla corporis parte fiant cancro/ annöfie
rum Huuiatilium ſuccus cum farina hordeacea ſanat. Et ad reliquos morbus triti in oleo lorOrphn
perunctis proſunt. Siriaſiſque infantium ſpongia frigida cerebro humefacto rana muer⸗ atuns oc⸗
ſa adalligata efficaciſſime ſanat quam aridam inneniri affirmant. Mullus in uino necatus mmnänb⸗
uel piſcis rubellio uel ang uilæ duæ. Item uua marina in uino putrefacta iis qui inde bibe/ nildeen
rint tedi uini affert. Venerem innibet:& cinis hippopotami frontis e ſiniſtra parte pellis in Guninio⸗
lintheolo adalligata. Fel ue torpedinis uiuæ genitalibus illitum. Concitant cochlearum nsligaere
fluuiatiliũ carn es ſale adſeruatæ: & in potu ex uino datæ. Erythini in cibo ſumpti. Iecur ra IISn
næ dyrophetes & calamites in pellicula gruis alliga tum: uel dens crochodilii maxilaris an⸗ mll
nexus brachio: uel bippocampus: uel nerui rubethæ dextre lacerto adalligati. Amorem ſi lnorpe
nit in pecoris recẽti corio rubetha alligata. Equorum ſcabiem ranæ decoctæ in aqua exte/ iibmrayp
nuant: donec illini poſſit. Aiuntq;: ita curatos non repeti poſtea. Er ſalpe negat canes latra Klinat
re: quibus in offa rana uiua data ſit. Inter aquatilia dici debet: & calamochnus latine adar/ suiente⸗
cha appellata. Naſcitur circa harüdines tenues ſpuma aquæ dulcis ac marinæ: ubi ſe miſcẽt temafüt
Vim habet cauſticâ: Ideo acopis addit cõtra perfrictionũ uitia. Tollit & mulierũ lẽtigines tradircr
nifacie. Et calami Gmul dici debẽt. Phraxmatis radis recẽs tuſa luxatis mederur: & ſpinæ do giorücun
loribꝰex aceto illica. Cypri uero qui & donax uocat cortex alopeciũs medet uſtus: & ulceri Exquon-
bus ueteratis Folia extrahũt quæ ĩ fixa ſũt corpori & igni ſacro Panic ulæ flos ſi aures ĩtra⸗ ſeez mult
uerit exurdat Sepiæ atramẽto tãta uis ẽ: ut in lucerna addito æthiopas uideri ablato priore lenoſtre⸗
lumjie Amaxila? tradat. Rubeta decocta & ĩ aq potu dataſuũ morbis medet᷑: uei cuiuſcũ; Imt gen
ranæ cinis Pulmone marino ſi cõfricet lignũ: ardere uidet: adeo ut faculã ita præluceat. Mkiäteſe
Arunimalio oium in mari uiuentiũ clxxvii.gener eſſe. Ca. „VII. hütpecktin
FPracta aquatiliũ dote nõ alienũ uidet᷑ ĩdicare ptot maria tã uaſta & tot millib? paſ tpptücap
fuũ terræ ĩfuſa: extraq; circũdata mẽſura pene ipſiꝰ mũdi quæ ĩtelligané᷑ aĩalia cen⸗ Uhn

tũ ſeptuagintaſeptẽ oĩum generũ eſſe: eaq; nominati cũplent. Quod in terreſti
uolicribuſq; fieri nõ quit. Neq;.n. oĩs ĩdiæ æthiopĩæ ꝙ aut ſcythiæ deſertorũ ue nouimug
feras aut uolucres cũ hominũ ipſorũ mulco plurimæ ſint differẽtiæ quas ĩ uenire potuim⸗
Accedat bis taprobane ĩſulæcqꝙ aliæ occeani fabuloſe narratæ. Pf ofecto cõueniet:non po
oĩa genera in contẽplationẽ uniuerſã uocari. At hercule in tãto mari oceano quæcũq; na
cütur certa ſũt: notioracq; qu od miremur quæ ꝓfundo natura merfſit. ur a beluis ordiamur SZ
arbores phyſethres: balenæ:piſtricestrirones:nereig es: elephãti: homines qui marini uocan .
tur: rotæ: orcæ: arietes: muſculi & alii piſciũ forma arietes delphini: celebreſq; Homero vi/
ruli. Luxuriæ uero teſtudines: & medicis fibri: quorũ genera nuſquã mari accepimꝰ? mergi
ctantum marina decentes: Iam caniculæ: drynones: corn utæ: gladii: ſerræ: communeſc; mari
terræ amni hippopotami: crocodili. Et amni tantum ac mari thynni:thynnides: ſiluri:coraci
ni: percæ: Peculiaris autem maris ler: aurata:aſellus:acarnc: aphia:alopeca:anguile⸗
araneus: box:batia: bachus: batrachus: belonæ: quos aculeatos uocamus balanus: coruus: ci
tharus. Rhomborum genera chalcis gobio. Collurus aſellorum generis ni minor eſſet colla
Siue parianus ſiue ſaxetanus a patria betica: lacertorum minima abyſmon: eleſſe: cy bium

errlentich,
umlunm:
nolpecb
Aſtin ckole,
Atrin erat
X un⸗ n Ccll
nErisnalsle
benteftei
epro Achloehn
ntpll. Intin
uncins Ai⸗
lit Menekte/
ehumcnco/
twustinncke
Aonmnner/
in uinonerrus
uiintente,/
inpur Alun
imracdhenun
ümudnise
ani. Monnl
ürnnen
exicnal
wilbeni
mrliei nynn

= —
S=

eGoslmainn
1
ientd
e wiginchg
inazlien
=

— 23
— =——
—

—

4 Genuib
arriidin 1
Lodinteneli

—

XXXIII.
Ita uocat᷑ cõciſa pela mis:quæ poſt.xl. dies a põto in meotim reuertit᷑. Cordyla & bæc pela
mis puſilla: cũ in põtũ e mæotide exit hoc nomen habet: catharus: callyonimus: fiuc urano⸗
ſcopus:cinædi:ſolæ: phiſcinulæ cnide: quã nos urticã uocamus. Cancrorũ genera chameci⸗
ſtice: cha meleos: camepotorides: generis uarietate diſtãtes & rotũditate: chameglycia: me⸗
nides:quæ ſunt maiores quẽ pꝑelorides: glycia ſiue coroquia. Concharũ genera iter quæ &
margaritiferæ cochleæ: quarũ generis pentadactydes: melicem: bales: echinophoræ: dicun
tur ꝗbus cantant. Extra has ſnnt rotundæ in oleario uſu cochleæ: cucumis: cynopos ea ny

ℳ .* —

marus: cynoldexia: draco. Quidã aliud uolũt eẽ dracũculũ. Eſt aũt graculæ ſimili. Aculeos
in branchiis habet ad cauda ſpectantis. Sic & ſcorpio lædit dũ manu tollit: erythinus: eche
neis: echinus. Elephati locuſtarũ generis nigri pedibus ꝗternis: biſculis. Præterea brachia

duo: binis articulis: ſinguliſq; ſorficulis deticulatis. Fabri ſiue zægauciſci: glaneus: cõger:
gyres: galeos: garus: hippus: hippuros hirundo: ale: pleumon: hipocampos: heparcotinos:

Sunt lacertorũ genera lolligo uolitãs: locuſtæ: lucernæ: liparis: lamyrus: lepus: leones: quo

rũbrachia cancris ſimilia ſunt. Reliꝗᷓ ps Iocuſtæ:mullus:merula:inter ſaxatiles laudata.mu

2

gil: melaulus: mea: metis: murena: miſinylus: miſcus: mnrex: oculata: ophidion: oſtria: cotia
orcinõ. Hic ẽ pelamidũ generis maxi us. Neq; redit ĩ mæotin: ſimilis tritoni. uetuſtate me⸗
lior: Orphus orthagoriſcus: phager: picus: ſaxatiliũc; pelamis.Earũ generis maxia apole⸗

Rus uocat᷑. Durius tritõ: phorcus: phitarus: paſſer paſtinaca. Polyporũ genere pectines: ma

ximi & nigerrimi æſtate. Laudatiſſimi aũt mitylenis rhyas: tyndarides: ſalonis: altimacia in
Inſula Alexãdriæ. In Aegypto pectũculi: purpuræ: pedriges: pina pinnotheræ:rhina: quem

ſquatinã uocamus.Rũbus: ſcarus pncipalis hodie. Solea: ſargus: ſcylla: ſarda: Ita uocat᷑ pela
mis lõga ex oceano uenies. Scõber: ſalpa: horus: ſcorpena: ſcorpios: ſcyaſcia: ſciena: ſcolopẽ
dra: myrus. ægypta: ſtrõb': ſolen: ſiue aulos: ſiue donas: ſiue onix: ſiue dactylus ſpodylus:

mariſtella: ſpõgia. Turdus iĩter ſaxatiles nobilis. Tynnus. tranus. qnem alii Xiphyâ uocãt.

Staſſa: torpedo: terhea: triphonõ. Pelamidũ generis magni ex eo ſerena cymbiã fiũt. Vene

ri: Euax: xyphii. His adiicemus apud Quidiũ poſita noĩa:quæ apud nemiuẽ aliũ reperiunt᷑

Sed fortaſſis ĩ põto naſcunt᷑: ubi ĩ uolumẽ ſupremis ſuis tpibꝰ inchoauit. Bopyrũ ĩ ſcopu/

lis uiuentẽ. Orphũ rubentẽ: rhaci nũq; pullũ pictas mormyras: aureiq; coloris chryſon. Præ
rerea parũ teragũ: & placentẽ cauda labrũ. Epodas lati generis. Præter hæc inſignia piſciũ

tradit channen ex ſe ip̃a cõcipere. Clãcũ æſtate nũꝗ apparere. Põpiũ ꝗ ſemp comitet᷑ naui⸗
giorũ curſus. Chromin ꝗqnidificet ĩ aꝗs. Heleopen quoq; dicit eẽ noſtris ĩ cognitũ undis⸗

Ex quo apparet falli eos ꝗ eũdẽ accipenſerẽ exiſtimauerũt. Helopi palmà ſaporis inter pi/

ſces multi dedere. Sũt præterea a nullo auctore noĩati.ſudis latinæ appellata: a græcis phy
gxen oſtreæ ſimilis noĩe magnitudine iter ampliſſimos rarus: ſed tñ nõ degener: & pnæ cõ⸗

charũ generis circa põtias inſulas frequẽriſſimæ. Stât uelut ſuillo crure lõgo i harena defi
xXxx hiãteſq; ꝗᷓ lipitudo ẽ: pedali nõ minus ſpatio. Cibũ uenant᷑. Dẽres in circuitu marginũ

hñt pectinatim ſpiſſatos. Intusꝓp ſpõdyli grãdis caro ẽ. Et hyenam piſcẽ uidi ĩ oenaria Iſula
captũ caput exerẽtẽ. Præter hæc purgamæeta aliqᷓ relatu idigna: & algis potiꝰàn umerada

aaln. . OAII PLINII SECVNDI NATVRALIS HISTORIAE.
LIBER TRIGESIMVSTERTIVS.
M! PROEMIVyNNNAN.
. HWH Nletallorum naturx.

ETALLA NVNCG IPSAEQAVEOPESET RERVMI
precia dicent᷑: tellurẽ intus exgrente cura multiplici Modo
Appe alibi diuitiis fodit᷑ quærẽte uita aurũ argẽtum æs ele
HM mn QARlrü. Alibi deliciis gẽmas: & parierũ digytorũ que pigmẽta
Alibi temeritati fertũ auro etiã gratius inter bella cedeſq;.
Perſeꝗmur oẽs eius fibras: uidemuſq; ſup excauatos mon
tes mirantes defiſcere aliqñ:aut incremi cere illã. Ceu uero
nõ hoc etiã exẽplũ ĩdignationis ſacræ patẽtis expmi poſſit-

LIBEBKRD.

Imus in uiſcera eius & in ſede maniũ opes quærimus tanꝗ parum benigna fertiliq; qua ſe⸗ vebte
cetur. Inter hæc nin ium remedioꝶg gratia ſcrutamur. Cui. n. fodiendi cauſa medicina eſt. M gſe
Quanꝗᷓ & hæc & ſumma ſui parte tribuit ur minime parca: faciliſq; ĩ omuibus quæ ꝓſunt. icſe
Iiia nos premunt: illa nos ad inferos agunt quæ occultauit atq; demerſit. Illa quæ non na,. no lema
. ſcuntur: ut repente mens ad ĩane euolans reputet quis deinde futuri finis eſt: ſæculis om .
mubus exhauriendi eam quouſqʒ penetret auaritia? Quam innocens quam beata: inmo uvD. nnen
4 tt0 & delicata eſſet uira ſi nihil aliud de ea niſi quod ſupra terras concupiſceret: habererq urleſe,
non niſi quod ſecũ eſt? Fruitur quidem aurum & chryſocolla iuxta: ut precioſior uideatur lulte⸗ 6
nomem ex auro cuſtodiens. Parum enim erat naturæ unam inueniſſe uitæ peſtem: mii in loltue .“
orecio etiam eſſet ſanies auri. Querebar argentum auaritia. Boni conſuluit interim inueniſ occl⸗ .
. ſe minium. rubenriſq; terre excogitauit uſum. Heu prodigioſa ingenia quot modis auxi⸗ ocelbdni⸗
mus precia rerum? Acceſſit ats picturæ: & aurum argentumq; cælando carius fecimus. Di Clap
dicit homo naturam prouocare. Auxere & artem uitiorum irritamenta. In poculis libidi⸗ GNCol
nes cælare iuuit: ac per obſcenitates bibere. Abiecta ſunt deinde hæc: & ſordere cœpere: & lamnente⸗
auri argentiq; mimum fuit. Murina & cryſtallina ex eadem terra effodimns: quibus preci ineninſte⸗
um faceret ipſa fragilitas hoc argumentum opum: hæc uera luxuriæ æſtimata eſt gloria: ſommmott
„ pbpabere quod poſſet ſtatim totum perire. Nec hoc fuit ſatis: turba gemmarum potamus: & Milmnih
Ge.⸗ LVr . ſinarag is teximus calices: ac temulẽtiæ cãà tenere india iuuat: & aurũ iam acceſſu eius. u Telbris.
ar S „ Quæ prima cõmendatio metalloꝶ auri: & de origine annulorũ aureog: & modo auri Wüumtottan
Ped We apud antiquos: & equeſtri ordine: & de iure annuloꝶ aureogt. Ca. .IJ. fllenramip
. CSacr govr Tinam poſſet e uita in totum abdicari auri ſacra fames: ut celeberrimi auctores nnoname.
ESSe e dizxere: proſciſſum cõuitiis ab optimis quibuſq;: & ad perniciem uitæ repertum. ſugoospop
Quantum fœliciore æuο cum res ipſæ permutabantur inter ſe: lcut & troianis ognlibert
temporibus factitatum Homero credi conuenit. Ita enimlut opinior) commer onſultando
tia uictus gratia in uenta: alios coriis boum:alios ferro captiuiſq; rebus emptitaſſe tradit: Aitiopren⸗
quanquam & ipſe miratus aurum æſtimationes rerum ita fecit: ut centum boum arma au⸗ umattese
rea permutaſſe Glaucum diceret cum Diomedis armis nouem boum. Ex qua conſi uedine (Ennmwind
mulſrta legum antiquarum pecore conſtar etiam Romæ. Peſſimũ uitæ ſcelus fecit: qui anu libdal
lum primus induit digytis. Nec hoc quis fecerit traditur. Nam de Prometheo omnia fabu Mrdn
loſa arbitror: quanquam illi quoq; ferreum annulum dederit antiquitas: uinculumq; id depoltotn
non geſtamen intelligi uoluerit: Miidæ quidam: annullum quo circumacto habentem ne nolongol
mo cernerer: quis non etiam fabuloſiorem fateatur: Manus & prorſus ſiniſtræ maximam Nebbtcun.
auctoritatem conciliauere auro: non quidem Romani quorũ more ferendum erat bellicæ misTdei
uirtutis inſigne. De regibus Romanis non facile dixerim. Nullum habet Romuli in capit ditli rc ii
rolio ſtatua: nec præter Nummæ Seruiq; Tullii alia. Nec. L. quidem Bruti) Hoc in tarqui Aninüinn
niis maxime miror: quorũ egregia fuit origo⸗ unde hic anulorum uſus uenit: quanquam Uieruſ
uunc lacedæmone ferreo utantur. Sed a Priſco Tarquinio omnium primo filium cum in gar
. prætextæ annis occidiſſet hoſtem bulla aurea donatum conſtat: unde mos bullæ durauic AKnlineli
uaut eorum qui equo meruiſſent filii id inſigne haberent: cæteri lorum.Et ideo miror Tar⸗ ninbiſfe
quinii eius ſtaruam ſine annulo eſſe. Quanquam & de nomine ipſo ambigitur. Id græci a Auntno bei
3 digytis appellauere. Apud nos priſci ungulum uocabant. Poſtea & græci & noſtri ſcymbo Cinn
S lIum. Longo certo tempore ne ſenatum quidem Romanum habuiſſe aureos:manifeſtum R ir
eſt. Si quidem iis tantum qui legati ad exteras gentes ituri eſſent: annuli publice dabãtur r K
credo quoniam ita exterorum honoratiſſimi intelligebantur. Neq; aliis uti mos fuit: quiu oni
ui ex ea cauſa publice accepiſſent: uulgoque ſit triumphabant .Et cum corona ex auro uua
etruſca ſuſtineretur a tergo: annulus tamen in digyto ferreus erat: æqua fortuna trium, *R
phantis & ſerui coronam ſuſtinentis. Sic triumphauit de lugurta. C. Marius. Aureum nõ WW noNl
ante tertium conſulatum ſumpfſiſſe traditur.Ii quoque qui ob legationem acceperant au di Berer
reo in publico tantum utebantur: intra domos uero ferreis. Quo argumento etiam nunc .— . mii⸗
ſponſæ annulus ferreus mittitur. Iſque ſine gemma. Nec illiacis temporibus ullos fuiſſe Pen
annulos uideo: nuſquam certe Home. dicit: cum & codicillos miſſitatos epiſtolarum gra⸗ inberſe
tia indicet: & conditas arcte ueſtes: ac uaſa aurea argenteaq;: & ea colligata nodi non an/ N
nuli nota. Sortiri quoq; contra prôuocationem duces non annulis tradit. Fabricæ etiam nNüm
deum ſibulas: & alia muliebris cultus: ſicut in aures in primordio factitaſſe ſine mentione ſlen
Auitres

knlagu,
Makinn es
ucr,in
Adrenanm,

oſ. .
eelkaunis en

nrihmone,

nen dedete
dolioruicdenur
eriminwent
t modis ut⸗
ius kecimah

Pochlis lbich.

1

erecopen!
wgudus en
mn eſt gon
EAmodozun

C 1

mum auaotes

Uirpen.

on Atoianis

nor orarer

wurale adie,
.
1.
n nlueee
4. 4

i Hen
peocmdmu
ſ

iroen

e. 27 fj
un cun

—

prior uſus a fœminis cœperit Romæ quidem non fuit aurum: niſi ad modum

xxXIII.

go tempore. Ceate cum a Gallis capta urbe pax emererur: non pluſꝗ mille pondo effici po

tuere. Nec ignoro. M. Craſſum duo nulia pondo auri rapuiſſe ſuo: & Pompeii tertio con-
ſnlatu e Capitolini louis ſolio a CGamillo ibi condita: & ideo a pleriſq; exiſtimari duo milla

ondo collata. Sed qnod acceſſit: ex Gallogꝶ præda fuit: detratumq; ab his ĩ parre captæ ur
bis delubris. Gallos aũt cum auro pugnare ſolitos Lorquatus indicio eſt. Apparet ergo

Galloge: templorumq; tmdem nec amplius fuiſſe. Quod quidem in augurio intellectũ eit:
cum Capitolinus duplum reddidiſſet. Illud quoq; obiter indicari cõuenit: qm de annulis

ſermonem repetimus: ædituum cuſtodiæ eius deprehenſum fracta in ore annuli gẽma ſta

tiqm expiraſſe: & indicium ita extinctum. Ergo & maxime duo tm milia pondo cum capta ẽ

annuloꝑꝶ. Et qui primus inſtituit contanter id fecit: Ieuſq; manmibus ac latentibus induit cũ
ſi honos ſecurus fuiſſet: dextra fuerit oſtentandus. Quod ſi impedimentũ potuit in ea ali
quod intelligi: etià inſertorii uſu argumentum eſt:maius leua fuiſſe qua ſcutum rapitur
Eſt quidem apud eundem Homerũ uirorum crinibus aurum implexum. Ideo neſcio an
exiguo [mon

0

Roma anno trecenteſimo.Ixiiii.fuere:cum iam capitum liberoꝶ cenſa eſſent.clii.milia qn⸗
genti.Ilxxxiii. Eadem poſt annos.ccc.vii.quod ex Cabitolinæ ædis incendio: cæteriſq; omni

bus delubris. C. Marius filius præneſte detulerat tredecim milia pondo: ſub eo titulo in

xriumpho tranſtulit Sylla. Et argenti. vii. milia. Ildem ex reliqua omni uictoria pridie tran-
ſtulerat auri pondo ꝗndecim milia argenti pondo. c. xv. milia. Frequẽtior aũt uſus annulo⸗
rum non ante. Gn. Flauium Anii filium deprehenditur. Hic nam ; publicatis dieb us fa⸗
ſtis. quos populus a paucis Principũ quottidie pætebat: tantã gratiam Plebis adeptus eſt:
alioꝗn Libertino patre genitus: & ipſe Apii Cæci ſcriba cuius hortatu exceperat eos dies
conſultando aſſidue ſagaci ingenio promulgaueratq;: ut ædilis currulis crearetur cũ. Q.

Anitio preneſtino qui paucis ate annis hoſtis fuerat: præteritis. C. Petilio & Domitio. quo

rum patres conſ.fuerant. Additũ Flamo ut ſimul Tribunus Plebis eſſet. Quo facto tãta
Senatus indignatiõe exarſit. ut annulos ab eo abiectos fuiſſe in antiquiſſimis reperiat᷑ an/

nalibus. Fallit pleroſq; ꝗ tum & equeſtrem ordinẽ id feciſſe arbitrantur: Etenim adiectũ
hoc quoq; Sed & phalera poſita propter quæ nomen equitum adiectũ eſt. Annulos quoq;
depoſitos a notabile in annales relarum e: non a Senatu uniuerſo. Hoc actum. P. Sempro⸗

nio Longo.L. Sulpitio conſ. Flauius uouit ædem concordiæ: ſi populo reconciliaſſet ordi

nes: Et cum ad id pecunia publica non decerneretur. ex mulctaticia fœneratoribus condẽ
natis ædiculã æreà fecit in græcoſtaſi: quæ tũc ſupra comitium erat. Inciditq; ĩ tabula ærea
eã ædẽ. ccc.iiii.annis poſt Capitolinã dedicatã. Ita qdringẽtis: xlviii.a cõdita urbe geſtũ eſt
& primũ ãnuloꝶe ueſtigiũ extat. Promuſcui aũt uſus alterũ ſecũdo punico bello. Neq;.n.
aliter potuiſſſent trimodia illa annulorũ Carthaginẽ ab Hanibale mitti Inter Cepionem
gquoq; & Druſum ex ânulo ĩ auctiõe nauali inimicitiæ cœpere. Vnde origo ſotialis belli-
exitia rerũ. Ne tũ ꝗdẽ oẽs Senatores habuerũt: utpote cũ memoria auorũ multi prætu/
ra functi ĩferreo cõſentierĩt: ſicut Calphurnium & mamlium: ꝗq legatus. C. Narii fuerat iu
gurtino bello. Feneſtella tradit. Et multi. L. Fufidiũ illũ quẽ Scaurus ĩ uita ſua ſcribit. In

Quiĩtiorum uero familia aurum ne fœminas quidem habere mos fuerit. Nulloſq; oĩo an
nulos maior ps gentium hoĩumq; etiam qui ſub imperio noſtro degũt hodie habeat. Nõ
