L. Papyrius Eurfor cum ædem dedicarer a patre ſuo uotam a Fabio Veſtali proditur. Sed
nec; facti horologii rõnem uel artificis ſigmificat: nec unde tranſlatum e: aut apud qué ſcri

.

ptuũ id inuenerit. M. Varro primum ſtatut in publico ſecundũ roſtra in colũna tradit bel⸗

lo punico primo a. M. Valerio Meſſala conſule catina capta in ſicilia. Deportatum ĩde poſt
xxx. annos quãde papyriano horologio traditur anno urbis quadringẽteſimo ſeꝑtuageſi⸗
moſeptimo. Nec congruebant ad horas eius lineæ. paruerũt tñ ei annis.xi. donec. Q. NMar⸗
tius philippus qui cum. L.Daulo fuir cenſor diligẽtius ordinatũ iuxta poſuit. Ide; munus
inter cenioria opera gratiſſime eſt acceptum. Etianum tamẽ nubuo incerte fuere horæ uſq;
ad pximũ luſtrũ. I unc Scipio Naſica collega Lenati primus aqua diuiſit horas æq; noctiũ
2c dierũ. Idq; horologiũ ſub tecto dicauit anno urbis. d. lxxxxv. Tã diu po.ro.ĩdiſcreta lux
fuit. Nunce reuertamur ad reliqua animalia: primũc; terreſtria. “

. CaAII PLINII SECVNDINATVRALISEIVSTORIAELIBER. VII
. hayest mime De ammalibus terreſtribus. Elephantorum cõmẽdatio: & de ſenſu eok. Ca. J.

. vin n, vam D reliqua tranſeamus amimailia & primum terreſtria Maximum ẽ ele
. — PpPpPphas: proximüc; humanis ſeniihus.) Quippe intellectus illis ſermonis
ſi- * .

patri, Et in primis obedientia officioruq; quæ didicere memoria. Amo
ris & gloriæ uoluptas: immo uero quæ etiam in homine rara probitas:
2 prudentia. æqquitas Religio quoq; ſyderum Ioliſq; ac lunæ ueneratio.
Auctores ſunt in mauritaniæ ſaltibus ad quendam amné cui nomen
eſt anulo niteſcẽte luna noua greges eorum deſcendere: ibiq; ſe puri-
ficantes ſolenniter aqua circũ pergi: atq; ita ſalutato ſydere in ſiluas
. reuerti: uitulorũ facigatos præ re ſerentes. Alienæ quog regiõis itel-
lecu creduntur maria tranſituri nõ ante naues conſcendere: ꝗᷓ inuitati rectoris iureiuräddo
de reditu. viſiq; ſunt teſſi ægritudine: quado & illas moles infenat morbi: phærbas ſupini ĩ
cælũ iacentes: uelluti tellure precibus alligata. Nam quod ad docilitaté attiet. Regem ado
rant. Genua ſubmittũt. Coronas porrigut. Indicis arabici minores quos appellant nothos.
M Quando primum iuncti. —ô 41.
Onmxæz iuncti primũ ſubire currũ Põpei magni africo triũ pho. Quod prius idia uida
xtriuphãte libero patre memmorat. Procilius negat potuiſſe popeii triũpho iunctos
egrediporta. Termanici Cæſaris munere gladiatorio quoſda icõditos ino edide
re ſaltãtia mõ. Vulgare erat p auras arma iacere nò auferetib uentis: atq iter ſe gladiato⸗
rios ogreſſus edere: aut laſciuieẽte pnicitate colludere. Poſtea & funes ĩceſſere.Lecticas ẽt
Tferseétes qterni ſingulas: puerperas imitãtes pleniſq; homiuũ triclimis accubitu: ire ꝑ lectos
e Pe⸗ S ita libratis ueſtigiis: ne ꝗs potãtiũ attigeret. ½ De docilitate eogg. Cci Ill.
„ hA=tr FPrtü é umũ tardioris ingenii iĩ accipiẽdis Juæ tradebantur ſepius caſtigatum uerbe
eH E c tIIbus eadẽ illa medicanté noctu repertũ. mig maxie & aduerſus quidẽ funibus ſu⸗
DPDiere. Sed regredi magis utiq; pnis. Murianus ter oſul auctor ẽ aliquẽ ex iis & litte
rarũ ductus grecar didiciſſe: ſolitumq; præſcribere eius liguæ uerbis. lpſe Egio hæc ſcrip
ſi: & ſpolia celtica dicaui. Itẽq; ſe uidente puteolis cũ aduecti de naue egredi cogerẽtur: ter
ritos ſpacio ꝓcul põtis a continẽte porrecti: ut ſeſe lõginquitatis æſtimatiõe fallerent: auer
ſos retroſus iſſe.prædã ipſi in ſe expectãdã ſciunt ſolã eſſe ĩ armis ſuis:quæ luba cornua ap
pellat. Herodotus tãto antiꝗor & ↄſuetò melius dẽtes. Quã obrẽ deciduos caſu aliquo uel
ſenecta defodiũt. Hoc ſolũ ebur ẽ Cæte& & ĩ lis quoq; qd corpus ĩtexit uilitas oſſea. Quãꝗ
nup oſſa ẽt ĩ laminas ſecari cœpere penuria. Et eni rara aplitudo iâ detiip̃terꝗ ex ĩdia repe⸗
rit᷑. Ceteꝶ ĩ noſtro orbeſcere luxuriæ. Dẽtiũ cãdore ĩtelligit᷑ ĩ uẽta. Circa hos belli cura ſum
ma. Alxer- is mucroni pcũt ne ſit prœliis hebes: alterius operario uſu fodunt radices. Impel-
lũt moles circũuenticq; a uenãtibus primos cõſtituũt: ꝗbus ſũt minimi ne tanti prœælium pu
retur. poſtea feſſi impactos arbori frangunt: prædacq; ſe redimuan.
De clæmétia eoge: & ꝙ picula ſua ĩtelfigat: & de tigridis truculẽtia. Ca., IIII.
friũ in pleriſq animaliũ ſcire quare perantur. Sed & p cuncta d caueãt. Elephas ho
m mine obnio forte in ſolitudine & ſimpliciter oberrante clæmẽs placiduſc; etiam de
mõſtrare uiã traditur. Ildẽ ueſtigio hoĩs aiaduerſo priuſꝗᷓ hoĩe ĩtremiſcere ĩ ſidiag⸗

deirt tune

chrieilien

eetu..l
ilile

Aeooltl
Aferis
gtut pti⸗
“ uasminin
ellerimo

jes Nimi

le
e m

ou⸗

giücogno

lreü qui
o. Anci
nuntiatüe

mnrimeg.
NxrllitiS
Qolre nun
Ullgzann

terianouere

ſtillisamot.

gurrlerelec.

ſicinru
letmecatel
naguckidn,

Wemireſt

guiredt⸗
Wtolidem
Alsguihcel

lepl
e uiſe
AIni

Clertisorh

Engin
H Raree⸗

lr
ſtro
dini

feeth

mognito⸗

teroconlik
duntxyjiſ

Lin Arero⸗
Utniuer

HMiwin
a 1
S
üne Epelt
ddore N⸗
luin li nnn
ie twerehanl
torn e
domiclaene

14

—

—
=

6

— S

(.
Luewenona A
mennodt
Elunr uenendo,
m cuipomen
Kebigſe onn⸗
Kgäsitc

Korm urenunn. n.

„ „
al
rſormuſiti

inm, 6
s NNWCE
, II

„
. 1 „
0 4
G Nl
4

. d. 1.,
mitemduaw⸗
0 ,
kgo wel
1, atleuul

=
—

eos qui laceſſerent. nõ potuiſſe effici ut crudelitatis alienæ miniſterio fu ngeretur.

4,13

. VIII.

metu. Subſiſtere ab olfactu. Circũſpectare. Iras pflare. Nec calcare: ſed certum pximo trade

re.illu ſeq nẽti nũtio ſimiliſuſq; ad extremũ. Nunc agmen circũagi: & re lerti aciẽq; dirigi.
Adeo oĩum odori durare uirus illud maiore ex parte ne mudorum quidẽ pedũ Sic & tigris

&Et feris cæteris cruculẽta: atq; ipſa elephan ti quoq; ſpernẽs ueſtigia. Hoĩie uiſo trãſferre di
citur ptinus catulos. Quo nã modo agnitoeubi ante cõſecto illo quẽ timet? Eteni tales ſil⸗
uas minime frequẽtari certũ ẽ. Sane mirantus ipſã ueſtigii raritatẽ. Sed unde ſciũt timẽdos
eſſe?imo uero cur uel ſæpius cõſpectũ paueant: tato uiribꝰ magnitudie uelocitate pᷣſtãtio
res. Nimirũ hæc ex natura rege potẽtia ei? ſæuiſſimas ferarũ maxiaſq; ꝗq nũꝗᷓ uidiſſent:qd de
beit timnere & ſtati itelligere curſit timẽdũ. De ĩtellectu & memoria eorꝗ6. Ca. V.

Lephanti gregatim ſempꝑ ingrediuntur-Duciragmẽ maxius natu. Cogit ætate pxi
e mus Amné traſituri minimos præmittũt: ne maioge ĩ greſſu atterẽte alueum creſtar
gurgitis altitudo. Antiparer auctor ẽ duos Antiocho regi ĩ bellicis uſibtuis celebres

etiã cognominibꝰ fuiſſe. Eteni nouere ea. Certe cato cũ imꝑatorũ noĩa analibus deſcrib e/
ret: eũ qui fortiſſime.preæliatus eſſet in punica acie Sutrũ tradidit uocatũ: altero dẽte muti

lato. Antiocho uadũfluminis experiẽti renuit Aiax:alioꝗn dux agminis ſẽper. Tum pro⸗

nuntiatũ eius fore principatũ ꝗ tranſiſſet: auſumc; patroclũ. Ob id phaleris argenteis quo
maxime gaudent: & relinhgi primatu donauit.Ille qui notabat᷑ ĩedia morte ignommiæ

prætulit. Mirus naq; pudor ẽ. Victuſq; uocẽ fugit uictoris. Terrã ac uerbenas porrigit.Pu

Qdore nunꝗᷓ niſi ĩ abdito coeũt. Mas ꝗnquenis: fœmina decẽnis. Init᷑ aut biẽnio:ꝗnis ut ferũt
cyuiuſq; anni diebus: nec amplius. Sexto pfundunt amne nõ ãte reduces ad agmẽ, Nec adul
teria nouære. Nullaue ppꝑ fœminas inter ſe prœlia: cæteris animalibus pnicialia. Nec ꝗa de⸗-
uitit illis amoris uis. Nãq; tradit᷑ unus amaſſe quãdã ĩ ægypto corollas uẽdentẽ. Ac ne ꝗs uul
gariter electam putet: miretur gratà Ariſtophani celeberrimo in arte gramatica. Aliusme

nãdrũ ſyracuſanuũ ĩcipientis iuuentæ ĩ exercitu Ptolemæi deſideriũ eius quotiens nõ uide
ret media teſtatus Et unguẽtariã quãdã delectã Iuba tradit. Omniũ amoris fuere argumẽ⸗

ta gaudiũ a oſpectu blãditiæq; in cõditæ: ſtipes ᷓs populus dediſſet ſeruatæ & ĩ ſinũ effuſæ
Nec mirũ eſſe amorẽ quibus ſit memoria. Idẽ namq; tradit agnitũ i ſenecta multos pòſt an

nos qui rector ĩ iuueta fuiſſet. Idẽ diuinationẽ quandã iuſticiæ. Cũ boccus. rex.xxx, elephã⸗
tos totidem in quos ſæuire inſtituerat ſtiptibus alligatos obieciſſet: procuſantibus inter

Quando primum in italia. Ca. VI.
Lephantes italia primũ uidit pyrrhi regis bello. Et boues lucas appellauit inlucanis
ęg uiſlos ano urbis quadrigeteſimo ſeptuageſimoſecũdo. Roma aũt in triũpho ſeptẽ
annis ad ſuperioré numerũ additis. Eade plurimos anno ꝗngẽteſimoſecũdo uicto⸗
ria. L. Metelli põtificis in ſicilia de pœnis captos. Cxlii. fuere traucti ratibus: quas doliorũ

coõſertis ordinibus ĩpoſuerant. Verrius eos pugnaſſe ? cyrco:interfectoſq; iaculis tradit pe

nuria cõſilii. Quoniã neqʒ; ali placuiſſet: neq; donari regibus. L. Piſo ĩductos dũtaxat ĩ cyr⸗
cũ:atqʒ ut ↄtẽptus eorũ increſceret ab operariis haſtas præpilatas habentibus: ꝑ cyrcũ totũ

.actos. Nec qꝗdẽe de iis factũ ſit auctores explicãt: ꝗ nõ putãt ĩterfec os.

pugnzeorum. sr we ee a E VII.
Lara eſt unius e Romanis dimicatio aduerſus elephatum. Cũ Hãnibal captiuos no
c ſtros dimicare inter ſe coegiſſet. Namq; unũ qui ſuperat obiecit elephanto: & illũ
QAililiinmqitti pactus ſi ĩteremiſſet. Solus ergo ĩ harena cõgreſſus magno pœnorũ dolore
confecit. Hanibal cum famã eius dimicationis cõtemptũ allaturam bel uis intelligeret: equi
tes miſit qui abeuntẽ interficerẽ. Prom ulcid⸗ eorũ facillime amputari Pyrrhi prœliorum

experimẽtis patuit. Romæ pugnaſſe Feneſtel a tradit primũ omnium in cyrco Claudii Pul

chri ædilitate curruli. M. Antonio.A. Poſthumo conſ/anno urbis ſexcenteſimo ꝗnquageſi

mo quinto.Itẽ poſt annos.xx. Luculorũ ædilitate curruli aduerſus tauros. Põpeii quocq; al

rero conſulatu dedicatione rẽpli Venecis uictricis pugnauere in cyrco. xx. aut ut quidãà tra
dunt. xvii. Getulis ex aduerſo iaculantibus mirabili unius dimicatione: qui pedibus cõfoſ⸗
ſis repſit genibus ĩ cateruas: arepta ſcutã iacies ĩ ſublime: quæ decidentia uolubilitate ſpe
cantibus uoluptati erantun orbẽ circũacta: uel 5fure A EE e
& in altero miraculum fuit uno ictu occiſo. Pilum ſub oculo adactũ in uitalia capitis uene
rat. Vniuerſi eruptionẽ tẽtauere nõ ſine uexatione populi circundatis clauſtris fereis. Qua

lut arte nõ furore beluæ iacerentur Magnũ

21

de cà Cæſar dictator poſtex ſimile ſpectaculũ editurus enripis harenà circuũdedit: quos Nez-

*

to pauidiores

LIBER.

10 priceps ſuſtulit equiti loca addens. Sed Põpeani amiſſa fugæ ſpe miſericordiã uulgi ine

narrabili habitu quærates ſupplicauere quadà ſeſe lamẽtatione cõplorantes: tanto populi
dolore. ut oblitul impatoris ac munificẽtiæ honoriſue exquiſite fiens uniuerſus cõſurge-
ret:diraſq; Põpeio quas ille mox luic pœnas ĩpræcaret. Pugnauere & Cæſari dictatori ter-
tio cõſulatu eius.xx. contra pedites quingẽtos. Iterũq; totidẽ turriti cũ ſexagenis ppugna
toribus eodẽ quo priores numere peditũ: & pari equitũ e diuerſo dimicate. Poſtea ſingulis
principibus Claudio & Neroni in cõſumatide gladiatorũ Ipſius animalis tata narratur cle

mẽtia cõtra minus ualidas ut ĩ grege pecudũ cõcurrẽtia manu dimoueat: ne d obterat in
prudẽes. Nec niſi laceſſiti noceant ideoc; gregati ſẽper ambulent. Minime ex omnibus ſoli

uagi. Equitaeu circuecti in firmos aut feſſos uulnexatos ue ĩ mediũ agme recipiũt: ac ue⸗

lut ĩpio aut rõe ꝑ uices ſubeũr. Capti celerrime mitificãt᷑ ordei ſuco.
Quomodo capiantur. ver fann

. —

Arvpiut᷑ aũt ĩ india unũ ex domitis agẽte rectore.ꝗ deprehéſũ ſolitariũ abactũ ue a

cC grege uerberat ferro. Quo fatigato traſcendit ĩ eũ: nec ſecus ac priorẽ regir Atrica

foueis capit: inqs dereate aliquo ꝓptinus cæteri cogerũt ramos:moles deuoluũt: ag
geres cõſtruũt: omiq; ui conãt extrahere. Antea domitaãdi gratia regis eꝗtatu cogebãat ĩ co
uallẽ manufactã: & Ilõgo tractu fallacè. Cuius icluſos ripis foſſiſq; fame domabat. Argume
rũ erat ramus holie porrigẽete clemeter acceptus. Nuũc dẽétiũ cà. Pedes eorũ iaculãtur aliogn
molliſſimos. Lroglodytæ cõtermini æthiopiæ qui hoc ſolo uenatu alunt᷑ arboris ppiquas
itineri eoge cõſcedũt. Inde totius agminis nouiſſimũ ſpeculati extremas ĩ clunes deſiliunt.
Leua appreheditur cauda. Pedes ſtipat᷑ 1 ſiniſtro fœmore. Ita pedéẽs alterũ politẽ dextra cæ⸗

dit: ac pacuta bipeni hoc crute tardato ꝓfugiés alterius poplitis neruos ferit: cũcta præcele

ri ꝑnicitate peragẽs. Alii tuciore genere: ſed magis fallaci intẽtos ĩ gẽtes arcus de figũt hu

mi lõgius. Hos pcipui uitibus iuuenes ↄtinet. Alii cõnixi pari cõatu tẽdũt: ac ptereũtibꝰ ſa⸗

gittarũ uenabula ifi
Quomodo domantur.] Nnne aCLa. ee Be, K.
Omãtur aũt rabidi fame & uerbetibus: elephantis aliis admotis qui tumultuantem
QQIcathenis coerceat. Alias circa coitus maxime efferatur. Et ſtabula indorũ dentibus
ſternunt Qua pp arcẽet eos coitu fœminarũq; penuria ſepant quæ haut alio modo &
armẽtorũ hẽnt. Domiti militat. Et curres armatorũ in hoſtes ferunt magnac; ex parte orien
tis bella cõficiũt. Proſternurt acies: prerũt armatos. Idẽ minimo ſuis ſtridore terrẽf. uulnera
tiq; & cerriti retro ſẽp cedũt.haud miore ptiũ ſuaꝑꝶ pnicie. Indicũ afri pauẽt nec cõtueri au
dẽet.nã & maior ĩidicis magmtudo ẽ. e⸗ ptu eoꝶ & reliqua natura. 24 S- C„ .»XX.
Ecem annis geſtare in utero uulgus exiſtimat. Ariſtoteles biennio: nec amplius qua

d ſingulos ſemel gignere: plureſq; uiuere ducentis annis: & quoſdã trecentis. luuen

ta eorum ſeſageſimo incipit. Gaudent annibus maxime & circa fluuios uagantur
cum alioquin nare propter magnitudinẽ corporis non poſſit. Idem frigoris ipaciẽtes. Ma

.

4

ximũ hoc malũ: ĩ flationemc; & ꝓfluuium alui: nec alia morborũ genera ſentiunt. Olei po-

tu tæla quæcorpori eorum inhæſerant decidere inuenio. A ſudore autẽ facilius adhæreſce
xe. Et terram ediſſe iis tahificum eſt: niſi ſæpius mandant. Deuorant autẽ & lapides. Trun/
cos quidem gratiſſimo in cibatu.habent. Palmas excelſiores fronte proſternunt. Ac ita iacẽ
tium aſſumunt fructum. Mandunt ore. Spirant & bibunt: odoranturq; haud impfoprie ap
pellata manu. Animalium maxime odore murẽ: & ſi pabulum in præſepio poſitum attingi
ab eo uidere:faſtidiunt. Cruciatum in potu maximũ ſentiunt hauſta hirundine: qua ſag ui⸗
ſugã uulgo coœpiſſe appellari aduerto.FPlæc ubi in ipſo animæ canali ſe fixit: intoleràdo af⸗
ficit dolore. Duriſſimum dorſo tergus Venverres molles Seta rum miillum te gumé tum ne

in cauda quidem præſidium abigendo tedio muſcarum Nãq; id & tãta uaſtitas ſentit. Sed
cancellata rutis & inuirans id genus animalium odore. Ergo cum extenti recepere examia

arctais in rugas repente cancellis cõprehenſas enecant. Hioc iis pro cauda: pro iuba: pro uil⸗
lo eſt. Dentibus ingens præcium. Er deorum ſimulachris laudatiſſima ex iis materia. Inue⸗-
nit Iluxuria cõmendationem: & aliam expetit in callo manus uim ſaporis haud alia de cauſa

credo quã quia ipſum ebhur ſibi mandere uiderur Magnitudo dentium uiderur quidem in
templis præcipua. Sed ramen in extremis africæ ꝗᷓ confinis æthiopiæeſt, poſitũ uicẽ ĩ domo

gũt:mox ſaguinis ueſtigiis ſequnt᷑. Elephatoge generis foœminæ mul⸗

ispre⸗
Gtclau⸗

.
cot

gin Cön

laa
ult⸗
kelbiluda
glelispun
Nteigtoiti
Alpuorſer
leperuntur
punacopon
Obid eſtut
ibustartari
politmanu
crolqy cocie
Eyer
g luba
wis
lorapebal
ſea
m mur
juis
wihpndi.
Palilnirt
unthist
cpeoccilei
oVndenon
pusformas

Auc⸗
bous
ert
Egndilim
btete al⸗
Ulainlulene

olllfngni

PAizs lele
icktertn
Uguscofnb
Ungnüfue
Ppemntop
..
l. ele⸗
dof

Mttlis:harf

Cdi Ulhi
ngl
Klus dlnge

Midiäan
enügnenn
Poe glln

anun

eAchrn⸗

enmdu d

1

1
.
Ti .
I e?
ges⸗ 4 C.
iingt A
⸗ 5 NI .
esc
n i
14* „
RN n
4

76
4 Hõ
N Ne⸗
.

ECDAN
cuscefgil
õ
fwnm n⸗
1 1
umuttuanten
Cord Rentiou
rioen
gaſnent
kuantt, un
4Nii
. * ℳ 1
AEmniug
entis uucn
ios ugnnn
nciets
junt Oeip⸗
iAdhe
des T/
Ut Ninir
dingrane

oAm mi

ciliis præbere. Sepeſq; ĩ iis & pecorũ ſtabulis palos elephantorum dentibus ficri Polybius
tradit auctore Cauluſa Regulo. . Ee weee Lae
Vi naſcantur: Et de diſeordia eorum & draconrum. Ca. Al.
Lephantes fert africa ultra ſyrticas ſolitudines: & in mauritania. Ferũt æt hiopes &
e rroglodytæ ut dictũ eſt. Sed maximos iĩdia bellanteſq; cum nis gpecua diſcorcia dra
cones tantæ magnitud inis ut & ipſos circunflexu facili ambiat: nexuq; nodi pſirin⸗
gant. Coômoritura dimicat o uictuſq; coruèscomplexume idit pondre.
De ſolertia animalilm. werr e CiD. All.
m Ira aialiu pro ſe cuiq; pcipua ſolertia ut iis una ſcandedi ĩ tantam altitudinẽ diffi⸗
cculxa8. Draco itaq; iter ad pabula ſpeculatur. Ab excelſa ſe arbore iniicit. Scit ille ipa
rẽ ſibi luctatũ cõtra nexus. Itaqʒ arborũ aut rupiũ attritũ ꝗrit. Cauent hoc dracões: ob idq;
greſſus primũ alligant cauda. Reſoluũt illi nodos manu. At hi in ipſa nare caput cõduũt: pa⸗
riterq; ſpiritũ pᷣeludunt:& molliſſimas lancinant partes. lidem obuii dephemitin aduerios
erigunt ſe: oculoſq; maxime petunt. Ita fit ut plerũq; cæci ac fame & mœroris tabe cékecti
reperiantur. Quã quis alià tantæ diſcordiæ cauſam attulerit: niſi naturæ ſpectaculũ ſibi ac
paria cõponentis. Eſt & alia dimicationis huius fama. Elephantis frigidiſſimu eiſe fanguine
ob id æſtu torrente pᷣcipue a draconibus expeti. Quaobrem in amnes merſos inſ idiari bibe
tibus: artatiſq; illigata manu in aure morſũ defigcre. Quonià is tantum locus defend non

poſſit manu. Dracones eiſe tantos ut totũ.ſaguimnẽ capiant. Itaq; elephantos ab iis ebibi: ſic

catoſq; cõcidere: & dracones inebriatos opprimi cõmoriq;. De draconibꝰ. Ca. XIII.

Enerat dracones æcthiopia ĩdicis pares uigemũ cubitogꝶ. Id mõ mirũ unde criſtatos

:

g Iuba crediderit. Aſachei uocãt᷑ æthiopes: apud quos maxie naſcât. Narrat ĩ mariti-⸗

miꝛs eorũ qternos ꝗnoſq; ĩter ſe cratiũ mo ĩ Plexos erectis capitibꝰ uelificates ad me
liora pabula arabiæ uehi fluctibus. De ſerpetib? maximis & bhois. ¼ Ca. XIIII.
Eygaſthenes ſcribit ĩ india ſerpentes in tantam magnitudine adoleſcere: ut ſolidos

m hauriãt ceruos tauroſq;. Metrodorus circa rhidacũ amnẽ in ponto ut ſuperuolãtes

uis alte pniciterq alites hauſtu raptas abſorbeant. Nota eſt in punicis bellis ad fiu
mẽ bagradã a reg ulo impatore baliſtis tormẽtiſq; ut oppidũ aliquot expugnata ſerpẽs. cxx
pedũ longitudinis. Pellis eius maxillæ uſq; ad bellũ numantinũ durauere romæ in templo.
Faciunt his fidem in icalia appellatæ boæ ĩ tantà magnitudinẽ excũtes ut Diuo Claudio pri

cipe occiſæ ĩ uaticano ſolidis in aluo ſpectatus ſit infans. Aluntur primo bubuli lactis ſuc⸗

co. Vnde nomẽ traxere. Cæterorũ animalium quæ modo cõuedta undiq; italie origere ſlæ⸗
pius: formas nihil attinet ſcrupuloſe reſere. l
De ſeythicis atimalibus & ſeptẽtrionalibus. Ca. XV.

Auciſſima ſcythia gignit ĩopia fructuuũ. Pauca contermia illi germania. Inſigmna tů

p bouu feraru genera: iubatos biſontes: excellentiq; & ui & uelocitate uiros: quibus
ĩperitum uulgus buballorũ nom imponit:cũ id gignat africa uituli potius cerui⸗
ce quada ſimilitudine. Septentrio fert & equorũ greges ferorũ: ſicut aſinorũ aſia & africa.
Præterea alcẽ ni proceritas auriũ & ceruicis diſtinguat: iumento fimilé. Item natãà i ſcadina⸗
uia inſula:nec unꝗᷓ uiſam ĩ hoc orbe:multis tamẽ narratã machlin haud diſſimilé illis & nuł
lo ſuffraginũ flexu.ldeocʒ nõ cubãtem & accliuẽ arbori in ſomno: eaq; inciſa ad inſidias ca⸗
pi. Alias uelocitatis memoratæ. Labrarũ ei ſuperius p̃grandæ: ob id retrograditur in paſce
do: ne priora tẽdens inuoluatur. Tradunt im mœſia feram quæ bonaſus uocetur equia iu
ba:cætera tauro ſimilẽ: cornibꝰita ſe inflexis ut nõ ſint utilia pugnæ. Quapp fuga ſibi auſi
liari: redentẽ ea fimũ interdum & triũ iugerũ longitudine cuius ↄtactus lequẽtes ut ignis
aliquis comburat. Mirum pardos pantheras leones & fimilia condito in corporis uaginas
unguiũ mucrone ne refringantur hebetenturq; ingredi: auerſiſq; faculis currere: nec niſi
appetendo prætendere. Del! s. ρα Ca. XVI.
Eoni præcipua generoſitas:tunc cũ colla armoſq; ueſtiunt iubæ. Id. n. ætate cõtigit
IE e leone coceptis. Quos uero pardigenerauere ſemper inſigni hoc carẽt. Simili mo
do fœminæ. Magna iis libido coitus: & ob hoc maribus ira. Africa hæc maxime ſpe

Qt inopia aquarũ ad paucos'amnes cõgregatibus ſe feris. Ildeo multiformes ibi animalium

partus: uariæ fœminis cuiuſq; generis mares aut ui aut uoluntate miſcente. Vnde etiã uul

gare græciæ dictum ſemper aliquid noui affricam affere. Odore adultera pardi coirum ſen

g iii

LBER.
tit ĩ adulteria leo: totaq; ui cõſurgit ĩ pœnam. Idcirco aut culpa flumine abluitur: aut lon
gius comitatur. Semel aũt edi partũ lacerato unguiũ acie utero ĩ enixu uulgum credidiſſe
uideo. Ariſtoteles diuerſa tradit: uir quẽ iis magna ſecuturus in parte præfaâdũ reor. Ale-
xadro magno rege iflimato cupidine animalium naturas noſcedi delegataq; cõmẽedatiõe
Ariſtoteli ſumo iĩ omi ſciẽtia uiro:aliquot milia hoĩumĩ totius aſiæ græciæq; tract parere
iuſa oĩum quos uenatus aucupia piſcatuſq; alebãt. Quibuſq; uiuaria:armẽta: aluearia: pi⸗
ſcinæ: auiaria ĩ cura erat: ne quid uſꝗᷓ gẽtium ignoraretur ab eo quos percõtãdo. l. ferme uo
lumia illa præclara de aĩalibus condidit. Quæa me collecta in arctum cum iis quæ ignora/
uerat: quælſo ut legenres boni cõſulant i uniuerſis rerum naturæ operibus medioq; clariſ
ſimi regũ oĩum deſiderio cura noſtra breuiter peregrinantes. Is ergo tradit leænam primo
fo tu parere ꝗnque catulos: ac p annos ſingulos uno minus: ab uno ſterileſcere. Informes
minimaſq; carnes magnitudine muſtellarũ eſſe initio Semeſtres uix ingredi poſſe: nec mſi
bimeſtres moueri. In europa aute inter acheloũ tantum & neſum amnes leones eſſe: ſed lõ⸗
ge uiribus preſtantiores iis quos africa aut ſyria gignant. Leonum duo genera cõpactile &
breue cciſpioribus iubis. Hios pauidiores eſſe quà longo ſimpliciq; uillo: eos cõtemptores

uulnerum. Vrinam mares. crure ſublato reddere ut canes. Grauem odorẽ: nec minus hali⸗=

tum:Raros in potu: Veſci altermis diebus. A ſaturitate iĩterim triduo cibis carere. Quæ poſ
ſint in mandendo ſolida deuorare: nec capiente aluo coniectis in fauces unguibus extrahe

re: ut ſi fugiendũ ſitx nõ in ſacietatẽ abeat. Vitam iis longam docet argumento ꝙ pleriq; dẽ

ribus defecti reperiantur. Polybius Aemiliani comes in ſenecta hommé appeti ab iis refert.
Quoniâà ad perſequendas feras uires nõ ſuppetant. Tunc obſidere africæ urbes: eaq; de cã
crucifixos uidiſſe ſe cum Scipiõe: quia cæteri metu poœnæ ſimilis abſterrerẽtur eadẽ noxa.
Leoni tantũ ex feris clemencia iĩ ſupplices proſtratis parcit & ubi ſæuit in uiros priuſꝗᷓ ĩ fœ
minas fremit: infantes nõ niſi in magna fame. Credit bibya intellectum puenire ad eos pre
cum. Captiuã certe getuliæ reducẽ audiui multorũ in ſiluis impetuma ſe mitigatũ alloꝗo
auſa ſe dicere fœminã ꝓfugã infirmam ſupplicem animalis oĩum generoſiſſimi: cæteriſq; ĩ
perantis:indignam eius gloria prædam. Varia circa hæc opinio ex ingenio cuiuſq; uel caſiᷣ
mulceri alloquiis feras. Quippe iam ſerpentes extrhai cantu cogiq; in pœnã. Verum falſũ
ue ſit uita decreuerit. Leonum animi index cauda: ſicut & equorũ aures. Nãq; & has notas
generoſiſſimo cuiq; natura tribuit. Immota ergo placido clemens bladientiq; ſimilis: quod
rarũ eſt. Crebriore eni iracundia eius in principio terra uerberatur. Incremento terga. ceu
gquodam incitamento flagellantur. Vis ſũma in pectore. Ex omni uulnere ſiue ungue iĩpreſ
4l ſiue dente ater profluit ſanguis. Idem ſatiati ĩnoxii ſunt. Generoſitas maxime in pericu
lis deprehenditur: nõ in illo tätũmodo ꝙ ſpernẽs tæla diu ſe terrore ſolo tuetur: aut uelut

cogi teſtatur. Cogiturq; nõ tãꝗᷓ periculo coactus: ſed taàq amentia iratus. Illa nobillior ani-

mi ſignificatio qualibet magna canũ & uenantiũ urgente ui contempti reſti tãſq; cedit ĩ cã
pis: & ubi uideri poteſt. Idem ubi uirgultas ſiluaſq; penetrauerit accerimo curſu fertur: ue
lut deputans abſconſionẽe turpitudine. Dum ſequitur: infilit ſaltu quo in fuga utitur. Vul

neratus obſeruatione mira percuſſorẽ nouit. Et in quâtalibet multitudine appetit. Eũ ue/

ro qui tæla ꝗdem miſerit: ſed tamẽ nõ uulnerauerit correptum raptatũq; ſternit: nec uulne
rat. Cũ procatulis fœta dimicat: oculorũ aciem traditur de figere in terrã: ne uenabula ex⸗
paueſcat. Cæterũ dolis carent & ſuſpitione. Nec linus intuetur oculis: aſpiciq; ſimili modo

nolunt. Creditũ ẽ a moriẽte humũ morderi:lachrymãq; lœto dari. Adq; hoc tale: tãq; ſæuũ

anial rotarũ orbes circũacti: curruſq; inanes: Et gallinaceorũ criſtæ cãtuſcq; etiã magis ter/

rent: ſeu maximi ignes. Aegritudine faſtidii tantũ ſentit: ĩ qua medetur ei cõtumeſia:in ra-

biẽ agente annexarũ laſciuia ſimiarũ. Guſtatus deinde ſanguis in remedio eſt. Leonũ ſimul
pugnã pluriũ romæ priceps dedit. Qu.ſceuola. P. filius ĩ curruli edilitate. Cẽtũ aüt iubato
rũ prĩus oĩ um. L. ſylla.Qui poſtea dictator fuit ĩ p̃ᷣtura.Poſt eũ Põpeiꝰ magnus ĩ cyrco de.
ac ĩ iis iubatoꝶ. cccxv. Cæſar dictator quadrĩgẽtos. Capere eos ardui erat quõdà operis: fo
ueiſq; maxĩe.Prĩcipatu claudii caſus rõem docuit pudẽdã pene talis feræ noĩe:paſtoris ge⸗

tuli ſago cõtra ĩgruẽtis ĩpetũ obiecto. Quod ſpectaculũ ĩ harenã ptinus trãllatũ ẽ: uix cre⸗
dibili mõ torpeſcẽte tâta illa feritate.qᷓuis leui mniectu opto capite: ita ut deuiciat nõ repu⸗
gnãs. Videlicer oĩs ius cõſtat ĩ oculis. Quomius mirũ ſit a Lyſimacho Alexãdri iuſſu ſimuil
icluſo ſtägulatũ leonẽ.Iugo ſubdidit eos. Primuſq; romæ ad currũ iunxit. M. Anto, & qui

W

(Eciuli
ſoslpinin

nolraet.
nniluefa
us Uir li⸗
Uero ſor
gaterua

Auliti ſin

tupiaura
Geriuxta Ii

l
aproc

zahxlerat.
liͤpeibus

ſarueſt Di

auis eꝛiin

iſamo be

toristenpl

. Aurliabu
ſouteniſfo

Ean⸗
4 fmuns
dn
Wregeti
1tionikuit
gälenin
ciislenn
tfananh
Aleinarcal
Ronururin

üngitoc

onurſicu
fümurxar
itunnacſ.
Mennaculart
Uttenerren
namoiüsſir
Andos
Pisuthe
Uetusnelie
duslebis
ſu mirhe⸗
usolun
de lg
lgn
1 e
1 . d
belchen
loTallt
herabicht
lieuban⸗
Nüsterti,

Dlunnn
leunanti
tidie
ein;
Actnan
Nalemn
tolemen
nuuq Pon
mecic
irlernm ene
Clcene, onen
polle we
Lonezeleiſcd i
encinteg
citnen
Enr ninn ⸗
1reren
neuduante
mog genigt⸗
pnipiönten
een cei
amene on
riljiſ⸗
meen

ee

cuitgudon
Nd
gleied
nmnot
Guengnil
mmien a
munnur en
Pmnilor w⸗
igeaitic
Mütenvn.
Gutinrl
wen lüne
Cionecuun.
Uenaohnen⸗/
giniin
tleniglu
nüinge
aumtſrnl,
4lemüſnnn
izir uibin
abieſlb
iinn
Noshr
e.c 4.
rüei,
iiuduſ,

e
=☛ S

☛ =

—
—

—

=☛S

. Anto

Asẽ ciuili bello: cũ demicatũ eẽt ĩ pharſalicis caãpis nõ ſine oſtẽto quodã tempore illo genero
ſos ſpiritus iugũ ſubire prodigio ſignificante. Nã ꝙ ita uectus e cũ Mima cytheride ſupra

ntra et illarũ calamitatũ fun. Prius aut hominu leone manu tractare auſus: & oſtendere
mãaſuefactũ Piano e clariſimis pœnorũ tradit᷑. LPãnatuſq; ill oargumẽto: qm nihil nõ pſuaſu

vus uir taà artificis ĩgenii uidebat: & male credi libertas ei: cui ĩ tatũ ceſſiſiet et feritas. Sunt
uero & fortuita eorũ quoc clemeciæ exepla. Mentor Syracuſanus ĩ ſyria leonẽ obuio ſi up

pliciter uolutãte attõitus pauore: cù refugieti undiq; fera oppéeret ſeſe: & ueſtigia lãberer

adulãti ſimilis aladuertiti pede eius tumore uulnuſq: & extracto ſurculo liberatiit crucia

tu Pictura caſũ hũc teſtat᷑ ſyracuſis. Simili mo fᷣ elpis ſamius natione in africam delatus na
ue: iuxta littus cõſpecto leone hiatu minaci erborè fuga petit Libero patre inuocato quo⸗

niã tũ pcipuus uotoꝶg locus : cũ ſpei nullus . Sed hecq profugienti cũ potuiſſet fera ĩſtite
rat: & procũbẽes ad arbore hiatu quo terruerat miſerationẽ quærebat. Os morſu ualidiore
adhæſerat dentibus: cruciabatq; i edia. I ũ pœna in ipſis eius tælis ſuſpectãtẽ ac uelut mu⸗

tis p̃cibus orantẽdũ fortuitu fidens no eſt cotra. fera. Multoq; diutiꝰ miraculo ꝗᷓ metu ceſ
ſatu eſt. Digreſſus tande euellit p̃benti: & ꝗ̊ maxime opus eſt accomodanti. Trad ũtq; ꝗᷓ diu

nauis ea in littore ſtetit retuliſſe gratiã uenatus aggeredo. Qua de cauſa Libero pati tẽplũ
ſamo Hielpis ſacrauit:quod ab eo factũ græci. id eſt ſalua⸗

toris templũ Dionyſii appellauere. Miremur poſtea ueſtigia hoĩum iĩtelligi a feris: cũ etiã
auxilia ab uno animaliũ ſperenc. Cur eni nõ ad alia iereeaut unde medicas manus hominis

ſciũteniſi forte uis malorũ etia feras oĩa experiri cogit. De pächeris. Ca. XVII.
Faue memorãduũ & de panthera tradit Demetrius phyſicus. Iacentẽ in media uia ho
a minis deſiderio repẽte apperuiſſe patri cuiuſdã philinis aſſectatoris ſapientiæ: illum
pauore cœpiſſe egredi. Ferã uero circũuolutari nõ dubie blãdietẽ ſeſe ↄflictàtẽ mœ
rore: ꝗ ẽt ĩ pãthera intelligi poſſet. Fœta erat: catulis ꝓcul in foueã delapſis Primu ergo mi
rationi fuit nõ expaueſcere.Proximũ ei curã ĩtendere:ſecutuſq; qua trahebat ueſtem un⸗
guiũ leni iniectu: ut cam doloris ĩtellexit: ſimulq; ſalutis ſuæ mercedẽ exemit catulos: eaq;
cũ iis ꝓlequente uſq; extra ſolitudines deductus læta atq;. geſtiete: ut facile apperet gratiã

referre: & nihil inuicẽ ĩ putare:quod ẽt ĩ hoĩe rarũ ẽ.Hæc fidẽ ẽt Democrito atterüt: 4 T ho

antẽ in arcadia ſeruatũ a dracone narrat.Eũ nucrierat puer dilectũ admodũ pauẽſq; ſerpẽ⸗

tis naturã & magnitudinẽ metuens iſolitudines tulerat In quibus circũuento latronũ inſi⸗

diis agnitoq; uoce ſubuenit. Nã ꝗᷓ de infantibus ferarũ lacte nutricis cũ eſſent expoſiti pro

duntur ſicut de cõditoribus noſtris a lupa: magnitudini fatorũ accepta ferri equius ꝗᷓ fera⸗
rũ naturæ arbitror. Panthera & tigris macularũ uarietate ppe ſolæ beſtiarũ ſpedant᷑: Cæte

ris unus ac ſuus cuiuſq; genecis color =. Leonũ tantũ in ſyria niger. Pantheris ĩ cãdido bre
ues macularũ oculi. Feruũt colore earũ mire ſollicitari quadrupedes cũctas: ſed capitis tor⸗

uitate rerreri. Quãobrẽ occultxato eo reliꝗs dulcedine iuitatas corripiũt: Sunt qui tradunt

in armo iis ſimilẽ lunæ eſſe maculã creſcẽtem in orbes:& cauantẽ pari mõ cornua. Nũc ua⸗
rias & pardos qui mares ſunt appellant in eo oĩ genere creberrimo ĩ africa ſyriaq;. Quidam

ab iis pantheras ſolo cãdore diſcernunt: nec aduc aliã differentiã ĩueni. Senatuſcõſuſtũ fuit

uetus:ne liceret africanas ĩ italià aduehere Cõtra hæc tulit ad populũ Cn. Aufidius tribu
nus plebis: permiſitq; circẽſiũ gratia ĩ portare.Primus aũt Scaurus ædilitate ſua. cl. uniuer

ſas miſit. Deinde Pompe. magnus quadringẽtas decẽ.Diuus Anguſtus quadiigẽtas uigin
ti. Idẽ. Qu. Tuberone Fabio Maximo cõſiii. nonas maii theatri Marcelli dedicatiõe tigrĩ

prius oſĩum romæ oſtẽdit ĩ cauea mãſuefactã. Diuus uero claudi us ſimul quattuor.
De tigridis natura: & camelis: & camelopardali: & qũo pmũ uiſa romæ, Ca. XVIII.
Igrin hyrcani & indi ferũt aĩal uelocitatis tremẽdæ: & maxĩe cognitæ dũ capit To
x tus eius fœtusꝗ ſemp numeroſus ẽ ab inſidiãte rapit᷑ equo ꝗᷓ maxime pnici:atq; i re
centẽ ſubinde tranſfert.At ubiuacuã cubile repperit fœtacmaribus enĩ cura nõ ẽ ſo

bolis)fertur præceps odore ueſtigans. Raptor appropinquãte fremitu abiicit unũ ex catu
lis. Tollit illa morſu:& pondere et ocior acta remeat:iterũ cõſequitur & ſubinde:donec in

nauẽ regreſſo irrita feritas ſæuit in littore. Camellos ĩter armẽta paſcit oriẽs:quoꝶ duo ge

nera bactriæ & arabiæ differũt: ꝙ illi bina hñt tubera ĩ dorſo hi ſingula:& in pectore alterũ

cui icubant. Dentiũ ſuperiore ordine ut boues carent in utroq; genere. Oẽs autẽ iumẽtoꝶ

mẽſura: ficuti uires: Nec ultra aſſuetũ pꝓcedit ſpatiũ nec plus inſtiruto onere recipit. Odiũ
24duerſus equos gerunt naturale. Siti & qtriduo tolerãt. Impletur cũ bibẽdi occaſio eſt & ĩ
ræteritũ & ĩ futurũ: obturbata cõculcatiõe prius aqua: alixer potu nõ gaudèé: Viuũt quin
quagenis anis: quida & cẽtenis. Vtrũq; rabic & ipſi ſentiũt. Caſtraci genus et fœminas quæ
bello præparentur inuetũ eſt. Fortiores ita fiunt coitu negæ. Horũ aliqua ſimilirudo in
duo tranſfert᷑animalia Nabuna æthiopes uocãt: collo ſimiie ec uo: pedibus & cruribus bo-
ui: camelo capite albis maculis rutilũ colorẽ diſtinguẽtibus. Vnde appellata cameloparda⸗
lis. Dictatoris Cæſaris circéſibus ludis primũ uiſa romæ. Ex eo ſubide cernitur aſpedu ma
gis ꝗᷓ Ieritate cõſpicua. Quare ẽt ouis feræ nome inuenit. De Chao & cepho. Ca. XIX.
Ompei magni prmmũ ludi oſtenderunt chaum: quẽ calliraphiũ uocabant: effigie lu⸗
p pi pardorum maculis. Ilidem ex æthiopia quas uocant cephos: quarũ pedes poſterio
res pedibus humanis & cruribus. priores manibus fuere ſimiles. hoc animal poſtea
roma non uidit. De Rhinocerote. C.... AXz.
Iſiſdem ludis & rhinoceros umius in nare cornu qualis ſæpe uiſus. Alter hic genitus

i hoſtis elephato: cornu ad ſaxa limato præparat ſe pugnæ. In dimicatôe alu maxie

petẽs. quã Icit eſſe mollioré. Lõgitudo ei par. Crura multo breuiora-color buxeus.
De Lyncibus: & ſpingibus: & crocutis: cercopithecis: iudicis bobus leucrocutis ea/
le: tauris æthiopiæ: maticora: monocerote: catobelpa: baſiliſco. Ca. XXI.
VNcas uulgo frequentes & ſpingas fuſco pilo: mamis in pectore geminis æthiopia
generat: multaq; alia monſtro ſimilia. Penatos equos & cornibus armatos: quos pegaſos uo
cant: Crocutas uelut ex cane lupoq; conceptos omnia dentibus frangentes: protinuſq; de
uorata conficiẽtes uentre. Cercopithecos nigris capitibus: pilo aſinino: & diſſimiles cæteriſ
uoce. Indicos boues unicornes tricorneſq;. Leucrocutã pernicioſiſſimam feram aſini fere
magnitudine: cruribus ceruinis: collo cauda pectore leonis. capite melium:biſulca ungula
ore ad nares uſq; reſciſſo:dentium locis oſie perpetuo. ianc feram humanas uoces tradũt
imitari. Apud eos & quæ uocatur Elac magnitudine equi Huuialis: cauda elephanti colore
nigra uel fulua. Maxillas apri: maiora cubitalibus cornua habes mobilia: quæ alterna in pu⸗
