uſo liquore ſalſo. Carbo etiam in ſalem uertitur.
Quicunque ligno conficitur ſal niger eſt. Apud Theophraſtus inuenio cimbros harun

Gänis & iunci einerem decoquere aqua ſolitos. dõec exigum ſupereſſet humoris. Quin &

e muria ſalſamentorum tecoquitur: iterumque conſumpto liquore ad naturam ſuam redit
nulgo heminis iucundiſſimis. Marinorum maxime laudatur cyprius a ſalamine. At e ſta⸗

gnis tarentimis. Ace riguis qui tateus uocatur Hi duo oculis utiles A capadocia uero

qui in laterculis affertur cutis nitorem dicitur facere. Magis tamen extendit is quem ſiyti
um appellauimus. Itaque a partu uentrem eo cum melanthio illinunt. Salſiſſimus ſal qui ſic

ciſſimus Suauiſſimus omnium. Tarentinus: atqne candidiſſimus. Et de cætero fragilis qui

maxime candidus. Pluuia dulceſcit omnis. Suauiorem tamen rores faciunt. Sed copio⸗

ſum aquilonis fatus. Auſtro non naſcitur. Flos uero ſalis non fit niſi aquilonis. In igni

nec crepitat: nec exilit tragaſeus: neque acanthius ab oppido appellatus. Nec ullus ſpu⸗
ma aut ramentum: aut tenuis. Agrigentinus ignium patiens ex aqua exilit. Sunt & colo

rum differentæ. Rubeus memphi. Ruffus eſt circa oxum. Centuripis purpureus. Circa
Geleam in eadem ſicilia tanti ſplendoris: uti imaginem recipiat. In capadocia croceus eno

ditur tranſlucidus & odoratiſſimus. Ad medicinæ uſus antiqui Tarentinum maxime lau

dabant. Ab hoc uero quæcunque e marinis ex genere eo: præcipuæ ſpumeum iumentorũ
uero & bonũ oculis trageſeum & beticum. Ad obſonium & cibum utilior quiſquis faci⸗/

le liquefcit. Itẽ humidior minoré n. amaritudinem habent: ut atticus & euboicꝰ? Seruadis

catnibꝰaptior acer & ficcꝰ: ut megaricꝰ. Cõdit᷑ ẽt od oribꝰ additis: & plumẽtarii uicẽ ĩ plet ex
citàs auiditatẽ: ĩ uitãſq; in oĩ bus cibis: ita ut ſit peculiaris ex eo ĩtellect? iter ĩnumera cõdi⸗
mẽta. Ita eſt in mandendo quæſitus garo. Quin & pecudes: armentaque & iumenta ſa
le maxime ſollicitantur ad paſtum: multum largiores lacte:multoq; gratiore etiã in caſeo
dote. Ergo Hercule uita humanior ſine ſale nequit degere: adeoque neceſſarium ele
mentum eſt: ut tranſierit intellectus ad uoſuptatem. Animi quoque ſammia ſales appel

lantur: omniſque uitæ lepos & ſumma hylaritas laborumque requies non alio magis uoca

bulo cõſtar. Honoribus etiam militiæque interponitur ſalariis inde dictis: magna apud
ntiquos auctoritate ſicut apparet ex nomine ſalariæ uiæ: quoniam illa ſal in Sabinos

cortuicon.
alnaspr
Ginſalem
Couiczs qu—
zmn Aiferen
Perppelarn
lorisaut
nocosſplu
bulcuninn⸗
ſleyngunt
ſtteia .
goeoreia
ſurcneſt.N
lronocil
letntexp
lerhec etian
ſlior ui di
Nspiſeium⸗
ocolimco
Uluiſecunc

bi
Cocennoin
leyrs die
Nettecnnee

Muampoc

Piſcemex
llinirum
Alud uere
busſguam.
enere,n
lircelige⸗
nnkala pcut
Nsipont.
i on
Guoq; N n

lurmotder

cicclin

Conen
Keto
tollitus.
iſc ule
mecis
ieObi
Res

mez AUne⸗
erdor
dlun dodi,
turelne
iäz ignnn
inlere De
Us: uncteci⸗
inniee
mmili. inbil⸗
pricem a/
volepentur
unngere
lühyndre,
Cuncmcon
ohumorel⸗
linasmnein
ccolum Ft
Ogitun ole
teis fonte
locve llen
1dli gicdem
ceo imſlis
mpenitun
imbros bun
oi⸗Qn
Imſunti
ine⸗Aelel

„

Manll⸗

& ſalinas primus inſtituit. Varro etiam pulmentarii uice uſos ueteres auctor eſt. Eiitaſſe

portari conſuerat. Ancus Martius Rex ſalis modia ſex milia in congiario dedit populis:

½

enim ſalem cum pane & caſeo: ut prouerbio apparet. Maxime tamen ſactis intellig itur au
ctoritas quando nulla conficiuntur ſine mola ſalſa. Salinarum ſynceritas ſummam fecit ſuj
am differentiam. Quedam enim fauilla ſalis quæ leuiſſima ex eo eſt & candidiſſima fos ſa
lis appellatur. Et fios quidem ſalis in totum diuerſa res humidioriſque naturæ & crocei
coloris aut ruffi ueluti rubiga ſalis. Odore quoq; ingrato ceugari diſſentiens a ſale non
modo a ſpuma. In Aegypto inuenitur uideturque milo deferri. Et fontibus tamen a qui/
buſdam innatat. Optimum ex eo quod olei quandam pinguitudinem reddit. Eſt enim in
ſale pinguitudo: quod miremur. Adulteratur autem tingiturque rubrica: aut plerunque
teſta trita Qui fucus aqua depræhenditur diluente factitium colorem:cum uerus ille nṍ
miſi oleo reioluatur. & ung uentarii propter colorem eo maxime utantur. Canicia in uaſis
ſumma eſt. Media uero pars humidior: ut diximus. Floris natura aſi pera ex calfactoria ſto⸗
macho inutilis. Sudorem cit. Aluum ſoluit uino & aqua acopicis & ſmegmaticis utilis. De
trahit & ex palpebris pilos efficaciſſime. Fæces imæ concutiũtur ut color croci redeat. Præ
ter hæc etiamnum appellatur in ſalims ſalſugo: ab aliis ſalſilago tota liquida marina aqua
ſalſior ui diſtat. Aliud etiamnum liquoris exquiſiti genus quod garon uocauere intelti 5
nis piſcium cæteriſq; quæ abiicienda eſſent: ſale maceratis: ut ſit ilſa putreſcentium ſanies.
Hoc olim conficiebatur ex piſce: quem græci garon uocabant. Capite eius uſto ſuffitu ex
trahi ſecundas morantes. Ner ”è
De ſcombro piſce & muria:& alece. Ca. VlIlIlI.
Vnc e ſcombro piſce laudatiſſimum in finibus carthaginis ſparrarie & cetariis⸗
ſotiornm appellatur ſingulis milibus nummum permutantibus congios pene
binos. Nec liquor ullus pene præter unguenta maiore in precio eſſe cœpit no⸗
Dilitatis etiam gentibus. Scombros quidem & mauritania beticaque & carteia
ex oceano intrantes capiunt ad nihil aliud utiles. Laudatur & clazomene garo. Pompeiiq;
& Leptis. Sicut muria antipolis ac thuria. lam uero & dalmatia. Vitium huins eſt alex Im⸗
perfecta nec colata fæx. Cœpit tamen & priuatim ex inutili piſciculo minimoque confici
aquam noſtri aphyen græci uocant: quoniam is piſciculis e pluuia naſcitur. Foroiulienſes

piſcemex qno faciunt lupũ appellant. Tranſiit deinde in luxuriam: creuerũtq; genera ad
infinitum: ſicuti garũ ad colorem mulſi ueteris adeoq; dilitam ſuauitatem ur bibi poſſit.

Aliud uero ad caſtimoniarũ ſuperſtitionem: etiam ſacris iudæis dicatum:quod fit e piſci

bus ſquamam carentibus. Sic alex peruenit ad hoſtreas echinos urticas cammaros mulloꝶe

iocinere. Innumeriſq; generibꝰ ad ſaporem gulæ cœpit ſal tabeſcere. Hæc obiter indicata
ſint deſideriis uitæ: & ipſa tñ nõnulli uſus in medẽdo. Nãq; & alece ſcabies pecoris ſanat᷑
infuſa pcutẽ inciſam. Et cõtra canis morſus draconiſq; marini ꝓdeſt. In linteolis aũt cõcer

ptis ĩ pomt᷑. Et garo ambuſta recentia ſenant᷑: ſi ꝗs infundat ac nõ nominet gaiũ Cõtra caa

nũ quoq; morſus prodeſt: maximeq; crocodili: & ulceribus quæ ſerpũt aut ſordidis. Oris

quocq; & auriũ ulceribus aut doloribus mirifice ꝓdeſt. Muria quoq; ſiue illa ſalſugo ſpiſ .

ſat: mordet:extenuat: ſiccat. Dyſcentericis utilis eſt etià ſi nomẽ inteſtina corripit. Iſchia⸗
dicis cœ liacis ucteribꝰ ĩfundit. Foru quoq; apud mediterraneos aquæ marinæ uicẽ pẽſat
l De natura ſalis & eius ecleims⸗ erleey G, ° 4EGa. IX. .
Alis natura eſt per te ignea & inimica ignibus fugiens eos:omnia erodẽs. Cor
pora uero aſtringens: ſiccans alligans. Defuncta autem ac putreſcentia ita uẽ
dicans ut durent ea per ſecula. In medendo uero mordens: adnrens: repu/
gnans extenuas: diſſoluens. Stomacho tantum in utilis: ptæterᷓ ad excitan⸗
dam auiditatem. Aduerſus ſerpentium morſus cum origano melle byſopo.
Contra ceraſtem cum origano & cæra aut pice aut melle: Auxiliatur contra ſcolopendras
ex aceto potus. Aduerſus ſcorpionum ictus cum quarta parte lini ſeminis: & oleo uel ace
to ulitus. Aduerſus crabrones uero uel ueſpas ſimiliaque ex aceto. Ad hecerocranas capi
tiſq; ulcera & puſtulas paſtulas ue & incipientes uerrucas cũ ſeuo uitulino. Itẽ ocnlog re
mediis: & ad excreſcentes ibi carnes totiuſque corporis pterygia. Sed in oculis peculiari⸗-

rer. Ob id collyriis eiuplaſtriſque additur. Ad hoc maxime probatur etateus. aut cau

mtes Ex idtu uero ſuffuſis cruore oculis ſuggillatiſqne cummyrrhe pari pondere ac

LIBER.
melle: aut cum hyſopo ex aqua calida: utque foueantur ſalſugine. Ad hæc hyſpanien⸗
ſis eligitur/ↄtraq; uffuſionés occulog cũ lacte ĩ coticulis teritur. Priuatĩ ſugillationibus
in linteolo lĩuolutus crebroque ex aꝗᷓ feruẽti impoſitus. Vlceribus oris manantibus in lin⸗
teolo ↄcerpto. Gingiuarũ tumori infricatus. Et cõtra ſcabriciẽ liguæ frictus cõmunituſq;.

Aiũt dentes nõ erodi neq; putreſcere ſi ꝗs quottidie mane ieiunus ſalẽ otineat ſub ligua
donee liqueſcat. Lepras ide: & furũcnlos: & lichẽas:& pſoras emendat cũ paſſa uua exẽpto

eius ligno:& ſeuo bubulo atq; origano ac fermento uel pane maxime rhebaicus. Fiic & ad

pruritus eligitur. Tõſillis & uuis cũ melle pdeſt. Quicũq; ad anginas. Hic àplius cũ oleo

& aceto.Eodẽ tpe exiia fauces illitus cũ pice liꝗqda. Emollit & aluũ in uino mixtus. lde no
via: & tinearũ genera pellit in uino potus. Aeſtus balneatũ ↄualeſcetes ut tolerari poſſint
linguæ ſubditus præ at. Neruorũ dolorẽ maxime uſurpanda obſeruatiõe circa humeros
&& renes in ſacris aqua feruẽti crebro madefactus leuat. Colũ torminaq; & coxarũ dolores
potus:& in iiſdẽ ſaccis ipoſicus candens. Podagras cũ farina ex melle & oleo tritus ibi ma

xime obſeruanda uſurpatione ꝗᷓ ꝗdẽ totis corporibꝰ nihil eẽ utilius ſale & ſole dicũt: itaq;

cornea uidemus corpora piſcatorũ. Sed hoc præcipuũ dicatut in podagris. Lollit & cla-

uos pedũ.ltẽ pniões.Ambuſtis ex oleo ĩponitur. aut cõmanducatus puſtulaſq; reprimit.

Ignibus uero ſacris ulceribuſqʒ; quæ ſerpũt ex aceto aut hyſopo. Carcinomatis cũ uua ta
minia. Phag edenis ulcerũ tritus cum farina hordei ſupimpoſito lintheolo madente uino-
Morbo regio laborantes donec ſudent ad ignẽ cõtra pruritus quos ſentiũt ex oleo & ace

co infricatus iuuat & fatigatos ex oleo. Mulſti & hydropicos ſaſe curauere. feruoreſq; fe-

briũ cũ oleo punxere:& tuſſim ueterẽ linctu eius diſcuſſere:Clyſteribus infundere iſchia
dicis. Vlceribꝰ ex creſcẽtibus: uel putreſcentibus ĩpoſuere. Crocodilorũ morſibus ex ace/
to in lĩteolis: ita ut battuarentur ante iſtũ ulcera. Bibitux & cõtra oppiũ ex aceto mulſo-
Luxatis imponitur cũ farina & melle. Itẽ extuberationibꝰ. Dentiũ dolori cum aceto torus

& illirus cum reſina prodeſt. Ad omnia autem ſpuna ſalis iucundior utiliorq;. Sed quicun

que ſal acopis additur ad excalfactiones. Itẽ ſnegmaticis ad extendendà cutẽ. leuandaq;.
Pecorũ oc ſcabiem & boumillitus tollit Larg lingendus: & oculis iumentorum in/
ſpuitur.Hæc de ſale dicta — Cν ala. e
De nirri generibus & qũo cõſulatur. Ca. X.
Vnc eſt diſerenda & nitri natura non multũ a ſale diſtans:& eo diligentius dicẽ
da: quia palã eſt medicos qni de eo ſcripſere ignoraſſe natutã. Nec quenquam

Theophraſto diligentius rradidiſſe. Exiguũ fit apud medos caneſcentibus ſicci
tate conuallibusquod uocant halmigara. Minus etià in thracia iuxta Philippos

ſordi dũ terra: quod appellant agriũ. (Nà quercu cremata nũꝗᷓ multũ factitatũ eſt:& iam/
pridẽ in totũ omiſſum.) Aquæ uero nitro ſæ pluribus locis reperiunt᷑: ſed ſine uiribus den

ſandi. Optimũ:copioſumq; inclytis macedoniæ: quod uocant caleſtticũ:candidũ:purũq;:

proximũ ſali. Lacus eſt introſus exiliente e medio dulci fonticulo. lbi fit nirrũ circa canis

ortũ nouenis diebus:totidẽq; ceſſat: ac rurſus innatat:& deinde ceſſat. Quo apparet ſoli

naturã eẽ quæ gignat: qm̃ cõptũ eſt nec ſolespficere quicꝗᷓ cũ ceſſet: nec hymbres. Mirũ

eſt & illud ſcatebra fonticuli ſemper emicante: lacum nec augeri:nec effluere. ls autem di
ebus quibus gignitur ſi fuere hymbres: ſalſius nitrum faciũt aquilones deterius: quia ua
lidius commouent limũ. Et hic quidem naſcitur. In Aegypto autem cõficitur multo abũ

dãtius: ſed deterius. Nã fuſcum lapidoſumq; eſt. Fit pene eodem modo quo ſal mſi quod
ſalinis mare infundunt Nilũ aũt nitrariis. Excedente nilo ſiccantur decedente madent ſuc
co nitri. xl. diebus continuis non ut in Macedonia ſtatis. Si etiã hymbres affuerit: minus
de flumine addunt:ſtatimq; ut denſari eſt cœptũ rapitur ne reſoluatur ĩ nitrariis. Sic quo
ue olei natura interuenit. Ad ſcabiem animalium utilis. Ipſum autem conditum in acer⸗
uis duraꝛ. Mirũ in lacu aſcanio & quibuſdam circa calcida fontibus ſummas aquas dulces
eſſe potarique:inferiore nitroſas.In nitro optimum quod tenuiſſimmum & ideo ſpuma me
lior. Ad aliqua tantum ſordidum tanquam ad inficiendas purpuras tin curaſq; omnes.
Magnus & nitro uſus qui dicetur ſuo ſoco. Mitrariæ egregiæ ægyptiis. Nã circa acathin
& memphin tantum ſolebant eſſe. Circa memphin deteriores. Nam & lapideſcit ibi in acer
uis multique ſunt tumuli ea de cauſa ſaxei. Faciunt ex iis uaſa. Necnon frequenter li/

quatũ cum ſulphure coquentes in carbonibus. Ad ea quoq; quæ inuererari uolunt illo

nnonmt.
muuthe lan
ipenennn
ſünuere.
ſlans pee
ſcninime⸗
batiorut 1 .
Clle epræ
leccitodore
gvegennt
clleacrimon
Notinusce⸗

Wnalat⸗

gveenolit.
delobſonia
ſilluſicca
geentenu
gürratqhita
ooleovin
obuͦinpal
mlipuncie
aruino ſi cũ
ſicoad col
Uullentis
lilcutit ſi⸗
tüemendar
nitis⸗ Teſtt
Contmgue
gedems:
Cat illinitu
welcymine
Ceſt manib
cüacetod.
Monnitionen
ones ſan
Dfünditun
Suacüpann
nürelinxr
lnu poſt
Gdloridus
Cllcutit.
lomine
nini
Gunto⸗
ſolani

kenniſun
nde

Ahſenen
Ellkondu
nduin ln
Cmnnimlg.
en lnlon
den
Pliuci ge
mrnsle
Memialin
uci bunen
Drnüdolore
iritusibim
leccürin
Tollit c⸗
Ugreprini.
nisci unn
mtemeni,
10leodxe
euotelg le⸗
mlere ichi

ſduerze

WoNHn
nMAd ten

Klgion
meleumt,
mentnn

1 à
lgenite
ler enun
Cnbuled
unſtle
nichin/
Nunnn
üpumng:
ida chi
mmnſil
Pes Mid
Paendh
tüuequun
rnulo
nli vol
mcenin⸗
getibninn
cüs de h
n Ulce
wſpmmne
ome
ie tin
rbinn
onm

volon

XXXI.
nitro utunt᷑. Sunt ibi nitrariæ:in quibus & ruſfum exit a colore tenæ.
maxie laudatur: antiꝗ negabant fieri: miſi cũ ros cecidiſſet preg nãtib
dũ parientibꝰ. I taq non fieri incitatis etiâ ſi caderet. Alii operimenteꝶ fermẽtogigni eęxi⸗
ſtimnauere. Proxima ætas medicoꝑꝶ aphronitrũ tradit in aſia colligi in ſt elüchis mollib? di
ſtillans. Specus eos colligas uocant. Dein ſiccant ſole. Optimum putat᷑ lydiũ. Probatio ut

Spumam nitri quæ
us nitrariis: ſed no⸗

ſit minime ponderoſum & maxime friabile. Colore pene purpureo. Hoc in paſtillis affert.

Aegiptiũ in uaſis pic tis: ne liqueſcat. Vaſa quoq; ea ſole inateſcentia pficidtur. Nitri pro
batio: ut ſit tenuiſſimũ & quàmaxime ſpongioſum fiſtuloſumq;. Adulteratur in ægipto
calce. Depræhenditur guſtu. Sincerũ. n. facile reſoluitur. Adulteratũ pũgit. Calce alpium
recddit odoré uehementer. Vritur in teſta opertũ ne exiliatalias i gnino exilir mitr mihil⸗
que gignit aut alit Cũ in ſalinis hærbæ gignant᷑:& in mari tot aĩalia:tm algæ. Sed maiorẽ
eſſe acrimoniã nitro apparet: non hoc tm argumento: ſed & illo quod nitrariæ calciamẽta
ptotinus conſumunt. Alias ſalubres: oculoru que claritati utiles. In nitrariis nõ lippiunt.
VIcera allata eo celerrime ſanant᷑.lbi facta tarde. Cit & ſudorẽ cũ oleo perunctis:corpuſ.
que emollit. In pane ſalis uice utũtur caleſtrico. Ad raphanos æ gyptio: teneriores eos facit
Sed obſonia alba & deteriora: olera uiridiora. In medicina aũt calfacit. extenuat: mordet:
ſpiſſat: ſiccat:exulcerat. Vtile iis quæ euocanda ſint aut diſcutienda & lenius mordenda at
que extenuanda: ſicut in papulis puſtuliſq;. Quidã in hoc uſu accenſum uino auſtero reſti
gũt: atq; ita trito in balneis urũtur ſine oleo.Sudores nimios inhibet cũ atida iride adie
cto oleo uiridi. Ex tenuat & cicatrices oculoꝶe & ſcabricias genarũ cũ fico illitum aut de-
xoctũ in paſſo ad limidias partes. Itẽ contra argemas oculogꝶ. Vngues decoctũ in paſſo in
mali punici calice adiuuat nitrũ. Claritatẽq; uiſus cũ melle inũctà. Prodeſt dentiũ dolori
ex uino ſi cũ pipere colluantur.Itẽ cũ porro decoctũ. Nigreſcentes dentes crematũ denti⸗
fricio ad colorẽ reducit. Ca pitis aĩalia & lendes necat cũ ſamia terra illitũ ex oleo. Auribꝰ
purulentis uino liqto infundit᷑. Sordes eiuſdẽ partis erodit ex aceto. Sonitus & tinnitus H
diſcutit ſiccũ additũ. Vitiligines albas cũ cymolia creta æquo põdere ex aceto in ſole illi-
tũ emendat. Furũculos admixtũ reſinæ extrahit aut cũ uua alba paſſa. nucleis eius ſimul
tritis. Teſtiũ inflamationi occurrit. Itõ eruptionibus pituitæ in toto corpore cũ axungia.
Contraque canis morſus addita reſina initus cũ aceto illniit. Sic & ſerpentiũ morlſibꝰ: pha
gedemis: & ulceribus quæ ſerpũt: aut putreſcũt cũ calce ex aceto. Hyd ropicis fico tuſum
dat᷑ illiniturque. Diſcutit & tormina ſi decoctũ bibat᷑ põdere drachmæ cũ ruta uel anetho
uel cymino. Reficit laſſitudines cũ oleo ex aceto perũctog: & contra algores horreſq; pro
deſt manibus pedibuſq; confricatis cũ oleo-Cõprimit & pruritus ſuffuſogꝶ felle: maxime
cũ aceto datũ. Succurrit & uenenis fungoꝑꝶ ex poſca potũ. Aut ſi bupreſtiĩs paſta ſit ex aq
uomitioneſqʒ euocat. Iis ꝗ ſanguinẽ tauri biberint cũ laſere datur. In facie quoq; exulce⸗
rationes ſanat cũ melle & lacte bubulo. Ambuſtis totũ donec nigreſcat tritũq; illinitur.
Iinfundit᷑ urceis & renũ doloribus. aut rigori corpoꝶ neruorũq; doloribus. Paralixi in lin
gua cũ pane imponit᷑.Suſpitioſis in ptiſana ſumit᷑. Tuſſim ueterẽ ſanat flore mixto galba
nii: reſinæ terebinthinæ pari pondere omniũ: ita ut fabæ magnitudo deuoret᷑. Coꝗtur di⸗
Iutũq; poſtea cũ pice liꝗda ſorbendũ in angina datur.Flos eius cũ oleo cyprio articulorũ
doloribus in ſole iucũdus eſt. Regiũ quoq; morbũ in uino exterminat potũ. Et inflatões
diſcutit. Sang uinis ꝓfluuiũ ſiſtit e naribꝰ ex feruenti aꝗᷓ uapore uaribꝰrapto. Pruriginem
a lumine pmixto tollit. Alarũ uirus ex aꝗᷓ quottidiano fotu. VIcera expituita nata cæra p⸗
mixtũ. Quo genere neruis quoq; pꝓdeſt. Cœliacis infundit᷑. Perũgi ante acceſſiones frigi⸗
das nitro & oleo multi præcepere. Sic & aduerſus lepras lẽtigines. Podagricis ĩ balneis uti
folia nitri ꝓdeſt: atrophis opiſtotonis: tetanis. Salnittũ ſnlꝑhnri cõcoctũ in lapidẽe uertit᷑.
́”ÿM De ſpongiarum natura. πάin
Capitulũ undecimũ. . DDBU
Pongiarum genera diximus in natutis aquatilium marinorum. Quidam eas
ita diſtingunt. Alias ex iis mares exiſtimauere tenui fiſtula ſpicioreſq; per-
ſorbentes: & quæ tinguntur in delitiis aliquando & purpura.-Alias fœminas
“ maioribus fiſtulis ac perpetuis maribus duriorẽs. Alias quas appellãt tragos
renuiſſimus fiſtulis æeq; denſiſſimis. Candidæ cura fiunt: e moliſſimis recentes per æſtatẽ
tinctæ ſalis ſpuma: ad lunam & pruinas ſternuntur inuerſæ: hoc eſt qua parte adhæſere: ut

LIBER.

candorem bibant. Animal eſſe docuimus etiam cruore inhærente. Aliqui narrant & audi⸗

tu tegi eas: contrahique ad ſonum: exprimentes abundantiam humoris nec auelli petris
poſſe: ideo abſcindi & ſaniem emittere. Quin & eas quæ ab aquillone ſint genitæ præferũt

cæteris. Nec uſquam diutius durare ſpiritum medici affirmat: ſic & prodeſſe corporibus:

qun noſtro ſuum miſceant: & ideo magis recentes magiſque humidas. Sed minus in cali
a aqua minuſque unctas: aut unctis corporibus impoſitas. Et ſpiſſas minus adhæreſcere.
Mloli ſſimum genus earum penicelli oculorũ tumores leuant ex mulſo impoſiti. lItem ab/

ſtergendæ lippitudini utiliſfimi. Eam que tenuiſſima eſt moliſſimam quoque eſſe oportet
Imponuntur ſpongiæ ipſæ epiphoris ex poſca:& ex aceto calido ad capitis dolores. Dcecæ

toro recentes diſcutiunt molliunt: mitigant. Verteres conglutinant uulnera. Vſus earum

ad abſtergenda: fouenda: operienda fotu dum aliud imponatur. Vlcera quoqne humida
& ſenilia impoſitæ ſiccant Fraſturæ & uulnera ſpongii utiliſſime fouentur. Sanguis rapi
tur in ſecando: ut curatio peripici poſſit.Et ipſæ uulnerum inflammationibus imponũtur:

nunc ſiccæ: nunc ex aceto inſperſæ: nunc e uino: nunc ax aqua frigida. Ex aqua uero cæle⸗

ſti impoſitæ ſiccant. Recentia non pari untur intumeſcere. Imponuntur & integris parti⸗

bus & Hu ctuatione oculta laborantibus quæ diſc utienda ſunt: & iis quæ apoſtemata uo⸗
cant melle decocto perũctis. Item articularis alias aceto ſalſo madidæ. alias e poſca. Si fer

ueat impetus ex aqua æedẽ e callo ſalſo madidæ. At contra ſcorpionum ictus ex aceto. In

uulnerum curatione & ſuccidæ lanæ uicem implent. Nunc ex uino & oleo: nunc ex eadem
Differentia hæc quod lanæ emolliunt ſpongiæ coercent rapiunt que uitia ulcerum. Circũ
ligantur & hidropicis ſiccæ: uel ex aqua tepida poſca ue ut cunque blandioribus opus eſt
operiti ue aut ſiccare cutem. Imponuntur & iis morbis quos uaporari oporteat:feruenti
ex aqua perfuſæ expreſſæque inter duas tabulas. Sic & impoſitæ ſtomacho proſunt: & in
febri contra nimios ardores. Sed ſpleneticis e poſca.lgnibus ſacris ex aceto. Efficatiores
quando aliud imponi oportet:ſic ut ſanas quoque partes ſpatioſe operiant. Sanguinis p⸗
fluuium ſiſtunt ex aceto aut frigida. Liuorem ab ictu recentem ex aqua ſalſa calida ſæpi⸗
us mutata. Tollũtque teſtium tumorem doloremque ex poſca. Ad canum morſus utiliter
conciſæ imponuntur: ex aceto aut frigida:aut melle abũdæ ſubinde humectandæ. Aftica/
næ cinis cum porri ſectiui ſucco ſang unem reiicientibus hauſtu ſalis ex frigida prodeſt.
Item cinis cum oleo uel aceto fronti illitus tertianas tollit. Priuatim Africanæ ex po ſca
tumorem diſcutiũt. Omniũ aũt cinis cũ pice crematage ſanguinem ſiſtit uulnerũ: Aliqui
raras tm ad hoc cũ pice urũt. Et oculoꝶ cã comburuntur in cruda olla figuhmni operis Nlu⸗
rimũ proficiente eo cinere contra ſcabricias genarũ: excreſcenteſq; carnes & quicqd opus
ſit ibideſtringereſi piſſare: explere. Vtilius in eo uſu lauare cinerem. Preſtant & ſtrigilum
uicem lintheorũq; affectis corporibus. Et contra ſolem apte protegũt capita. Medici inſci⸗
tia ad duo nomina eas redegere. Africanas: quarũ firmius ſit robur. Rhodiacaſq; ad fouen
dũ molliores. Nũc aut molſiſſimæ circa muros antipolis urbis reperiutur. Trogus auctor
eſt: circa lyciam penicillos molliſſimos naſci in alto unde ablatæ ſintſpongiæ. Polibius ſuꝑ
ægrũ ſuſpenſos ꝗetiores facerenoctes Nũc reuertemur ad marina alalia & aquatilia.

CAlII PLINII SECVNDI NATVRALISEKISTORlAELIBER. XXXII.
PROHEMIVM.

Medicinæ ex aquitilibus.
ENTVM eſt adſumma naturæ exemplorũq; ꝑ rerũ ordinem: &
ipſum ſua ſponte occurrit immenſum potentiæ occultæ docu⸗
u mmBaientüu: ut prorſus nec aliud ultra quæri debeat: nec par aut ſimi
le poſſit inueniri:ipſa ſe uincente natura:x ꝗdẽ numerofſis ino/
dis declarante. Quid enim uiolentius mari uentis ue: & turbini
bus ac procellis quo maiore hominũ ingenio in nulla ſui parte
adiuta eſt: ꝗᷓ uelis remiſq;e Addat᷑ his & reciproci æſtus inenarra
bilis: uis: uerſumque totũ mare in flumen.

—

murmunci
Ennilaeſt
biturtiutm
muracumt
Uinbapilee
Clcuite Ke⸗
1eNrotnus
Utlesetteti
emor lui
ncume te
ſerent circ.
n hoc fuiſt
tercedere:
jet in nauig
cun Nospl
Necdubitan
ud gnici
Cumlatinin
geures cont
macalig
Qocunqu
Hanatur:
nedocexer
ſthaſauig
vellocesal
goam qur
mediorum
ino tradu
eſiom
ſomachin
ſlentinbe⸗
tunrumani
lonhefit
ſtäeprehe
posuent
nniceman
Eſeanten
dCiumt
Pere Cetd
men ANnd
ungiine

n

nentNzug,
aelldent⸗
nkha⸗
ecorondbin⸗
lminin a
Anrſer,
ltileen d/
eG
neele Choner
GCloriee
1lus exun
vognehamnn
nn i
münponiror
muen rl⸗
mmeri oat⸗
okenmo⸗
eoladbe
aW
cerenden
cerum Cicl
dos opos
near ſenueni
Nolunri 1
o. Ehici,

1Sngninip

alarlen⸗
4 iere
worlusoglk
igia Mie
nend A

102 4
riggeangu

wens mot
Pbin iy
orili

W.

t hoc fuiſſe quod ſe reuocaret: quadringentorumque remigum obſequio contra ſe in⸗

liorque fit: Homines quibus in paſtu eſt: piſcem olent hoc primo argumento ueneficium

oris ueneficium id eſſe:auctor eſt Licinius macer.In India affimant non capi uiuentem.

ö eh V ů
De echeneide piſce: & mirabili eius proprietate: & torpedine: & marino lepore: 8 mirabi- „
lia rubri maris. HD Capitulum primum.

Amen omnia hæc pariterque eodem impelentia. unus ac paruus ad modum pi .4= 7*
ſciculus echeneis appellatus in ſe tenet. Ruant uenti licet:& ſeuiant procellx⸗
mperat furori: uireſque tantas compeſcit: & cogit ſtare nau igia:quod non uin y P,EE
icula ulla: non anchoræ pondere irreuocabili factæ. Inferant impetus:& do⸗-
mat mundi rabiem: nullo ſuo labore: non retinendo: aut alio modo quãadhærendo. Eiæxcx eb. ,
tantilla eſt ſatis contra tot impetus: ut uetet ire nauigia. Sed armatæ claſſes imponunt ſi
bi turtium propugnacula: ut in mari quoque pugnetur uelut e muris. Heu uanitas hu- = EN
mana cum roſtro illa ære ferroque ad ictus atmata ſemi pedalis ĩhibere poſſit:ac tenere de t. .
uincta piſciculus. Fertur acciaco marte tenuiſſe prætoriam nauim Antonii properantis addr-
ciicuire & exhortari ſuos donec tranſiret in aliam. Ideoque cæſariana claſſis impetu maio 7.
re protinus uenit. Tenuit & noſtra memoria. Caii princip is ab aſtura antium remigantis
ut res eſt etiam auſpicalis piſciculus. Si quidem nouiſſime tum in urbem reuerſi us ille imr
perator: ſuis telis confeſſus eſt. Nec longa fuit illius moræ admiratio ſtatim cauſa intelle
cta:cum eęe tota claſſe quinque remis ſola non proficeret: & exilientibus protinus ꝗ id quæ
rerent circa nauim inuenere adhærentem gubernaculo: oſtenderunrque Caio ind ignã⸗

tercedere: Conſtabat peculiariter miratum quomodo adhærens tenuiſſet:nec idem polle
ret in nauigium receptus. Qui tunc poſteaq; uidere: eum limaci magnæ ſimilem eſſe di⸗-
xunt. Nos plurimum opiniones poſuimus in natura aqua tilium: cum de eo diceremus.
Nec dubitamus idem ualere ad omnia genera cum celebri & conſecſato etiam exemplo
apud gnidiam Venerem conchas quoque eiuſdem potentiæ credi neceſſe ſit. E noſtri qui
dam latini remoram appellauere eum. Mirumq; egræcis: alii lubiicos partus atque proci/
dentes contineri ad maturitatem alligato eocut diximus)prodiderunt. Alii ſale aduerſa/
xum a dalligatum grauidis partus ſoluere: ob id alio nomine odinolyontem appellauere.
Quocunque modo iſta ſe habeant: quis ab hoc tenendi nauigia exemplo de uſla poten-
tia naturæ: atq; effectu in remediis ſponte naſcentium rerum dubitare debeat? Quin & ſi⸗
ne hoc exemplo per ſe ſatis eſſet. Ex eodem mari torpedo etiam procul & e longinquo: uel
ſi haſta uirga ue attingat᷑ quanuis præualidos lacertos torpeſcere: quanlibetq; ad curſum
uelloces alligari pedes proditur. Quod ſi neceſſe habemus fateri hoc exemplo eſſe uim ali
quam quæ odore tantum: & quadam aura ſui corporis afficiat membra: quod non de re/
mediorum omnium momentis ſperandum eſte Non ſunt minus mira quæ de lepore ma 4
rino traduntur. Venenum eſt aliis in potu: aut in cibo datus: aliis etiam uiſus. Sigdem gra &has orenhe
uidæ ſi omnino aſpexerint fœminam ex co genere:dũtaxat ſtatim nauſea & redũdatione 4
ſtomachi uitium fatentur: ac deinde abortum faciunt. Remedio eſt mas ob id induratus
ſale: ut in brachialibus habeant. Eadem res in mari & tactu quidem nocet. Veſcitur eo unũ
tantum animalium: ut non intereat. Mullus piſcis: & tenereſcit tantum: & indegratior: uri

id depræhenditur. Cætero moriuntur totidem diebus quot uixeri lepus. Incertique tem

uicemque ibi hominem illi pro ueneno eſſe: ac uel digyto omnino in mari tactũ mori.
Eſſe autem amploirem multo ſicur reliqua animalia. Iuba in iis uoluminibus:quæ ſcripſit
ad Caium Cæſarem Auguſti filium de Arabia: tradit uitulos marinos ternas heminas ca
pere. Cetos ſexcentorum pedum longitudinis: & trecentoruiu ſexaginta latitudine in flu
men Arabiæ intraſſe:pinguique eius negociatores: & omnium piſciũ adipe camelos per/
ungi in eo ſiru: ut aſi ſos ab iis fugent odore.
De ingeniis & manſuetudine quorũdam piſcium
& ubi ex manu edant:& ubi reſponſa datur
ex piſcibus. Capitulum ſecundum
Ihi uidentur mira & quæ Ouidius prodidit piſcium ingenia in eo uolumine
m quod halie uticon inſcribitur. Scarum incluſum naſſis no fronte erumpere:nec
infeſtis uiminibus caput inſerere:ſed auerſum caudæ ictibus crebris laxare fo⸗
res atque Ietrorſum ita erumpere, Quem luctatum eius ſi forte alius ſcarus ex

trinſecus uideat: appræhenſa mordicus cauda: adiuuare nixus erumpentis. Lupum pi/
ſcem rete circundatum harenas arare cauda: atque ita conditum tran ſire rete. Murenam

maculas appetere ipſas conſciam teretis ac lubrici tergi: tum m ultiplici flexu laxare do⸗

nec euadar.Polypum hamos appertere: branchiiſq; complecti:nõ morſte u: nec prius dimitte⸗
re ꝗᷓ eſcam circunroſerit: aut harundine leuatum extra aquam. Scit & mugilſ eſſe in eſca ha
muminſidiaiq; non ignorat: auiditas tamen tanta eſt: ut cauda uerberãdo Sxcutiat cibos
Minus in pro uidendo lupus ſolertie habet: ſed magnum robur in pœn tẽdo. Nam ut hæ
ſerit in hamo: tumultuoſo diſcurſu laxat uulnera:donec excidant inſidiæ. Murenæ ampli
us deuorant hamum: admouentq; dentibus lineas: atq; ita erodi. Pytheas id tradit. Idem
infixam hamo inuertere ſe: quomiam ſit dorſo cultellato: ſpinaq; lineam præſe care. Licini
us Macer murenas tantum fœminini ſexus eſſe tradit: & concipere e ſerpentibus ut dixi⸗

mus ob id ſibillo a piſcatoribus tanquâ ſerpentibus: euocari & capi pingueſcere lactatu.

Fuſte non interimi. Eaſdẽ ferula prormus Animam in cauda habere certum eſt. atq; icta
cellerrime exàimari: at capitis ictu difficulrer. Nouacula & ferrum quæ piſce tacta ſunt⸗
olent. Duriſſimũ eſſe piſcium conſtat qui orchis uocetur: rotundus eſt: & ſine ſquãmis: to

tuſq; capite conſtat. Miluago quotiens cernatur extra aquã uoltans: tempeſtates mutari

Trebius Niger auctor eſt. Xiphiam ideſt gladium roſtro mucronato eé: ab hoc naues per

foſſas mergi in oceão ad locũ mauritaniæ qui cotta uocetur: non procula lyxo flumine.

Idem lolligines euolare ex aqua tradit: tanta multitudine ut nauigia demergat. Et manu
ueſcũtur piſces in pluribus ꝗdem Cæſaris uillis. Sed quæ uereres prodidere in ſtagnis nõ
piſcinis ammirati in helore ſiciliæ caſtello non procul ſyracus. Itẽ in labra Gnidii louis fõ=-
te anguillas. Et eæ in aures additas gerũt. Similiter in chio iuxta ſenũ delubrũ.In meſopo

tamixæ quocq; fonte chabura de quo diximus piſce. N ĩ lycia myris in fonte Apollinis: quẽ
curiũ appellant ter fiſtula euocati ueniũt ad auguriũ. Diripere eos carnes abiedas xrum
eſt confultantibus: caudis abigere dirũ-Hierapoli ſyriæ in lacu Veneris ædi tuoꝶ uocib

arent uocati auro ueniũt adulantes. Scalpunt᷑ ora hiantia manibus inſerendis præbent-
n ſtambiano cãpaniæ ad Herculis petram: melanuri ĩ mari panèé abiectũ rapiũt.Idemq; ad

ullum cibum in quo hamus ſit accedunt. Nec illa in nouiſſimis mira: amariſſimos eſſe
piſces ad apellẽ infulam & ad clazomenas. Contra ad ſcopulum ſiciliæ: ac leptin Africæ &

euboeam & dyrrhachiũ. Rurſus ita ſalſos: ut poſſiut ſalſamenta exiſtimari. Cirea cephalo⸗
niam & ampeloporon & delipetras in portu eiuſdem inſulæ dulces. Quam differentiã par
bulo conſtare non eſt dubiũ. Appion maximam piſciũ eſſe tradit porcũ: quem lacedæmo⸗-

mi aſtagoriſtũ uocant. Grunire eum cum capiatur. Eſſe uero illam naturæ accidẽtiã quod
magis miremur etiam loe m: appolito oc n ianan
ta omnium generum in italia beneuenti recentia reſici conſtat. Piſces marmos in uſu fu⸗

in locis quibuſdam: appoſito occurrit exemplo. Siquidem ſalſamẽ

iſſe protinus a condita Roma: auctor eſt Caſſius Hemina:Cuius uerba de ea re hic ſubii⸗

ciam. Numa conſtituir: ut piſces qui ſquammoſi non eſſent ni pollincerent patrimonia: ut

ad conuentus & conuiuia publica: & priuata cœnaſq; ad puluinaria facilius compararen⸗
rur: ni qui ad pollinctum emerent: precio minus parcerent-ead ue præmercarentur. Quan
tum apud nos indicis margaritis precium eſt: de quibus ſuo loco ſatis diximus tãtũ apud

indos in chorallio. Nãq; iſta perſuaſione gentium conſtant. Gignitur quidem & in rubro

mari: ſed nigrius. Item in perſico uocatur iace. Laudatiſſimam in gallico ſinu: circa orcha
das inſulas. Et in ſiculo circa heliam & drepanum. Naſcitur & apud grauiſcas: & ante nea
polin campaniæ: maximeque rubens: ſed molle: & ideo uiliſſimũ erythris. Forma eſt ei fru

xiciſ: color uiridis. Baccæ eius candidæ ſub aqua ac molles. Exemptæ confeſtim durantur
& rubeſcunr: quaſi corna ſatiua ſpæne atq; magnitudine. Alunt tactu protinus lapideſce⸗

re: ſi uiuar. Itaque occupari euellique retibus: aut acri ferramento præcidi. Hac de cauſa

chorallium uociratum interpretantur. Probatiſſimum quammaxime rubet:& quamramo

ſiſſimum: nec ſcabioſum:aut lapideum: uel rurſus inane: aut concauum ,A uctoritas bacca
rum eius non minus indorum uiris quoque precioſa eſt: quam fœminis noſtris unmiones

indici. Aruſpices eorum uateſque in primis religioſum id geſtamen amoliendis periculis

arbitrantur-Itaque & decore & religione gaudent. Prius quam hæc noteſerent:galli gla⸗
dios: ſcuta galeas adornabant eo. Nunc tanta penuria eſt uendibili merce: ut perquam ra⸗
ro cernatur in ſuo orbe. Surculi infantiæ adalligati: tutellam habere credumtur. Cõtraq;

oeminum 1*
utſintur,
Psciutepu
uinecnt
wenis
Umminmant
gutun guleos
ismuſeln
ſalmullos
Debogbu⸗
pectad
cpiun
Cocgcradher
ciltenquik
cucidemel
Aaſeumilan
Centesqvodi
Ovonimmamm
Uiseſtnam⸗
noſkumor
epotiinaqu⸗
figueeranir
Gmpulegio
hichiadicis:l
ſenine uitici⸗
lonestormi
corpionezen
dantur⸗Aut
Preſteru
nsdrachma
raceto.Ac
ſ titoque.
Anium dol
liCohiben
dtur Adt
Deteſtuc
Emir
8 hobe
„ (lg0
guiceme e
Addosretn
Upurnoc
mascilenr⸗
kritfucku
Annarun
no crisße
Kinſtllln
mreſn
1otiu
Neſerdi
magis den

8 Lupom
e. Munm
prin änn,
lcdeinehann
Gclirche
oN ule
Alearlicn
nudusut “D
eſcene lum,
mm etamin
ſce tch ln
lneſqrinuo
geſtarernumn
hoc dder
10 unmr.
wäbinm
eintons 10
niciilouisfi⸗
rüloneſoo
polinisge
DeRnleum
Uimcn ud
ANds Nden⸗
muilimos
Epen Aied
Ciruenu,
nCfemmin
xtiͦ

mn Uutot
arhelib
amimoninn
coNpm
mruQ
lii h
mainnbo
Ucicci otch
Kamte nen
mekeif
