medium petentibus Appollo pythius affururum reſpõdit:ſi Dipœnus & Scylus deorũ ſi/
mulachra perfeciſſent. Quod magnis mercedibus obſequiiſq; impetratũ eſt. Fuere aũt ſi/
mulachra Appollinis Dianæ: Herculis: Mineruæ: quod e cælo poſtea tactum cſt.
Nobilitates opeg & artificũ ĩ marmore. c. xxvi. de marmore pario & mauſoleo. Ca V.
Vm ii eſſent: iã fuerãt in chio ĩſula Malas ſculptor:dein filius eius Miciades: ac de
inde nepos Anthermus chius: cui? filii Bupalus & Anthermus clariſſimi in ea ſcien
tia fuere Hiponactis poetæ ætate: quẽ certũ ẽ. Ilx. olympiade fuiſſe. Quod ſi ꝗs hog
familiã ad proauum uſq; retro agat ĩueniet artis eiꝰ originẽ cũ olympiadũ origine cœpiſſe
Hipponacti notabilis fœditas uultu erat:quamobrẽ imaginẽ eiꝰ laſciuia iocorum ii propo
ſuere ridentium circulis. Quod ipponax indignatus: amarit ud ine carnium diſtrinxit
eos in tm: ut credat aliquos ex iis ad laqueũ cõpuliſſe: qd falſũ ẽ. Cõplura. n. in finitimis in
ſulis ſimulachra poſtea fecere: ſicut in delo:ꝗbus ſubiecerũt carm:nõ uitibus m cẽſeri chi

marrata ẽ opis eoge. Dianæ facies ĩ ſublimi poſita: cuius uultũ ĩtrantes triſtẽ: abeuntes exhy
lararum putãt Romæ ſigna eorũ ſũt ĩ palatina æde Qpollinis ĩ faſtigio. Et oĩbus fere quæ
diu?ꝰ Auguſtus fecit. Patris quoq; eorũ & deli fuere opera: & i libedo iſula Dipoeni ꝗdẽ
abracia: argos: cleone: opibuſ refertæ fuerre. Omnes àt tm càdido marmore uſi ſut e paro ĩ
ſula quẽ lapidẽ cœpere lychnitẽ appellare: qm ad lucernaſ in cuniculis cæderet᷑: ut auctor ẽ
Varro: muſjris poſtea caâdid ioribuſreptis. Nuper ẽt in luneſium lapidicinis. Sed in pariorũ
mirabile pditur: gleba lapidiſ unius cuneis diuidẽtium ſoluta imaginẽ ſileni itus extitiſſe.
Non emittendũ hãc artẽ tãto ueruſtiore fuiſſe quã picturò aut ſtatuariam quarũ utraq; cũ
Phidia cœpit octogeſimatertia olympiade: poſt ãnos circiter. ccc.xxxii. Et ipſũ Phidiã tra/
dunt ſculpiſſe marmora. Venerẽq; eius eẽ Romæ in Octauiæ operibus eximiæ pulchritu/
dinis. Alcmanẽ athemenſemcquod certum ẽ docuit in primis nobilé. cuius opera athenien
ſes cõplura in ædibus ſacriſ poſuere.Præclarãq; Veneris magine extra muroſ quæ appella
tur aphrodite exopolis Huic ſõũma manum ipſe Phidias ĩpo uiſſe dicit᷑. Ipſius diſcipulꝰfuit
Agoracritus parius ei ætate gratus. Itaq; e ſuis obibus pleraq; nomini eiuſ donaſſe fertur.
= Certauere aũt ĩter ſe ambo diſcipuli in Venere facienda Vicitq; Alchmanes nõ opere: ſed
ciuitatis ſuffragiis contra peregrinum ſuo fauentiſ- Qusrf Agoracritus ea lege ſignũ ſuũ
uendidiſſe tradit᷑: ne atheniſ eſſet: & appellaſſe nemeſm. Id poſitum ẽ rhanunte pago attice
gquod. M. Varro omnibus ſig nis prætulit. Eſt & in matris magnæ delubro in eadem ciuita

ſquæ louis olympii famã intel

a marß te Agoracriti opuſ. Phidiam clariſſimum eſſe per oẽs gente

1

S

ligũt: nemo dubitat. Sed ur & merito laudari ſciant etiã qui opera eiuſ non uiderunt pro-
. „feremus argumento paruo & ingenii tantũ. Neq; ad hoc louis olympii pulchritudine ute
Rre⸗ Oα mur:⸗non Nlineruæ athenis factæ amplitudine: cũ ſit ea cubicorum.xxvi. Ebore hæc & auro
Ic n ] rubitosconſtat: ſed in ſcuto eius in quo amazonum prœlium cælauit itumeſcente ambitu parnia
/euiſdem concaua parte deorum & gignantum dicationem. In ſoleit uero laphitarum in cẽ
taurorum adeo momenta omnia compacta artis illi fuere. In baſe autem quod cælatum eſt
Pandoras geneſi appellauit. Ibi dii ſunt.xx. numero noſcentes uicdto riam mirabili & præci⸗
puo precio. Miramur & ſerpentem: & ſub ipſa cuſpide æream ſi phingem. Hæc licet ſint obi
ter dicta de artifice nunquam ſatis laudato ſimul ut noſcarur illam magnificentiam æqua
lem fuiſſe & in paruis. Praxitelis ætarem inter ſtatuarios diximus: qui marmoris gloria ſu/

7
7

perauit etiam ſemet. Opera eius ſunt athenis in cetamico: ſed ante omnia & non ſolum Pra
zitelis: uerum & in toto orbo terrarum Venus: quam ut uiderent multi nauigauerũt gni⸗
dum. Duas fecerat: ſimulq; uendebat. Alteram uelata ſpecie quam ob id qu ſ prætulerũt
orptione: quorum cõditio erat coi: cum alterã etiam eodẽ precio detuliſſet: ſeuetũ id ac pu/
dicũ arbitrantes. Reiectza gnidii emerunt: imenſa differentia famæ. Voluit eã poſtea gnidi
is mercari res Nicomedes: totũ æs ciuitatis alienũ:quod erat ingens:diſſoluturũõ repromit
tens. Omnia ppeti maluere: nec ĩmerito Illo.n. ſigno Praxiteles nobſſitauerat gnidũ. Aedi
cula ei tota apit᷑: ut cõſpici poſſit undiq; effigies deæ: fauẽte ipſa ut credit᷑ facto. Nec mĩot
ex quacũq; parte ãmiratio eſt. Ferüt amore captũ quendã: cũ deliruiſſet noctu ſimnlachto
cohæſiſſe: eiuſq; cupiditatis eẽ ĩdicẽ maculã. Sũt ĩ gnido & alia ſigna marmorea illuſtriũ ar
tificũ Liber pat᷑ Bryaxidis & alterſcopæ: & Minerua. Nec marꝰilld Veneriſ praxitelice ſꝑẽm

um: ſed & opibꝰ Anthermi filiog. Oſtendũt & laſii Dianã manibꝰ eorũ factã. Et ĩ ipſa chi o

gancd
gue tbeal
ſoniapeog
dius:alch!
Tübrolet
Ptoſol
nuet/
lus audat
ſsRomæ
tigintra
his certant

(Cluprut)

telascirca
mcign⸗
Nchyles
Pborci⸗
ſotlus vica
Cololluse
Venus in
tit Romæ
gur oes
latiotalsse
Operbusp
ni Nooben
lebhug
Curia Ochn⸗
Cpe form
Msliber
lscohlbet.
Nec mino
ci capirl
in Timon
lepulchru
mno ſect
ſtro 8 ſep
lingenre
luit o⸗
Mherent:
Clllerüten.
r Acei
Olcibus
Reczie⸗
lone N
Mhnone:
npyylei
vonisilin
eheneti
lcheſir
rloris
Mhiö
Ulcipari
odel
hacii

usckoräͤ,
Dherezi
. drl,/
d (1 p,
icinlexxeg
mimneaſcin
woälgnag
drumüſann
fum ciſiirr
infniimsin
uticilni
ſeee
1Dionce
knemi
dinii
ins eninile.
mü ven l
üDhidiätra,
eulcnitu/
Nen Nhenin
Acr Porl
aloͤerlt

2 rè;
, GIN
Wolk⸗ m
4 5
mtOO/
4

dhnn
eart/
rlatlnn obi
riam Zua
is gloni /
mmiolunbe
zuerütgnn⸗
Ponrrolen

fepw.
PTIUI
tunn . . 0

quam qd inter hæc ſola memoratur. Eiuſde eſt Cupido obiectus a Cicerone Verri ille pp
quẽ theaſpidæ uiſebant, Nunc in Octaniæ ſcolis poſitus. Fiuſde & alter nudus ĩ pario Co
lonia propontidis par Veneri gnidiæ nobilitate & iniuria. Adamanuit. n. é Alchidas Rhos
Piop P . Lria.

dius: atq; in eo quoq; ſimile amoris ueſtig ũ reliquit Romæ Praxitelis opera ſunt. Flora.

Triptolemus: Cæres in hortis ſeruilianis. Boni euentus & bonæ fortunæ ſmulachrain ca
pitolio.Itẽ Menades:& quas Thyeladas uocãt: & Carſiadas & ſileni ĩ aſinini pollionis mo
nuctis: & Apollo & N Pei us praxitelis uocât: & Cephyſiodoro rei & artis hæres fint. Cu⸗
ius laudatũ eſt pgami ſymplegarũ ſignũ nobile: digytis corpor uerius quàâ marn ori ipreſ
ſis. Romæ eius opera ſunt Latõa in in palatii delubro. Venus in Aſini Polliomis monume
tis: & intra Octauiæ porticus in iunonis æde Aeſculapius ac Diana. Scopæ uero laus cum
his certantis. Eecit Venerẽ & Pothon Phæronté: ꝗ ſamothraciæ ſanctiſſimis in cerimoniis
coluntur.ltẽ Apolinẽ palatinũ. Veſtà ſedentẽ laudatà in ſerinlianis hortis: duaſq; chame⸗
teras circa eãâ: quorũ pares in aſinii monum etis ſunt. Vbi & Canephorus eiuſdẽ. Sed in ma
xima dignatione. Cn. Domitii delubro in cyrco famineo. Neptunus ip̃e & Thetis: Atq;
Achylles Nereides ſupra delphinos & certe & hippocàâpos ſedentes. Ité tritones: chor uſqh;
Phorci:& piſtrices:ac multa alia marina. Eiuſdẽ manus oĩa Magnũ & praclarũ opus etiã ſi
rotius uitæ fuiſſe. Nunc uero præter ſupradicta quæq; neſcimus. Mars eſt etianũ ſedens.
Coloſſus eiuſdẽ ĩ tẽplo Bruti Callaici apud cyrcũ eundẽ ad Lauicanã portã eũti. Præterea
Venus in eodẽ lIoco nuda praxitelicà illà gnidià antecedertes: & quæc unq; aliũ locũ nobili⸗
tãt Romæ ꝗdẽ magnitudo operũ ẽ iã oblitterata a magnis officiorũ negoci orũq; aceruis:
quæ oẽs a contẽplarione taliũ abducunt: qm̃ ocioſ. orũ: & in magni loci ſilentio apta ammi-
ratio talis eſt. Qua de cã ignoratur artifex eius quoq; Veneris quã Veſpaſianus ĩpator in
operibus pacis ſuæ dicauit antiquorũ dignã famã. Par hæſitatio eſt in tẽplo Apolinis ſoſi
ani Nioben cũ liberis moriẽtẽ Scopas an Praxiteles fecerit. Itẽ lanuſ pater ĩ ſuotẽplo dica

ruſ ab Auguſto: ex ægypto aduectuſi utriuſmanu ſit: is ꝗqdẽ & auro occultatuſ. Similiter i

cutia Octauiæ queritur de cupidine fulmẽ tenẽte: ld demũ affirmatur. Alcidiadẽ eẽ prin⸗
cipẽ forma ĩ ea ætate. Multa in eadẽ ſcola ſine auctoribus placẽt. Satyri q̃ttuor: ex quibus
unus Liberũ patrẽ palla uelatũ Veneri prefert. Alte liberã ſimiliter. Tertius ploratů infan
tis cohibet. Quartus cratere alterius ſitim ſedat. Duæ que nymphe uellificantes ſua ueſte.
Nec minor qõ ẽ in ſeptis. Olympũ & Pana:Chyronẽq; cũ Achille qui fecerint præſertim
cũ capitali ſatiſdatione fama iudicet dignos. Scopas habuit æmulos eadẽ ætate Briaxin:&
in Timotheũ & Leocarẽ: de ꝗbus ſimus dicendũ eſt: qm pariter cæxlauere mauſoleũ hoc ẽ
ſepulchrũ ab oxore Arthemiſia factũ Mauſolo cariæ regulo: ꝗ obiit olym piadis cẽteſimæ

anno ſecundo. Opus id ut eẽt inter ſeptẽ miracula: ii maxime artifices fecere. Pater ab au⸗

ſtro & ſepentrione ſexagenos ternos pedes. Breuius a frontibus toto circuitu pedes. qua⸗
dringentos. xi. attollitur in altitudineé xxv cubitis. Cingigur colũnis. xxxvi. ab oriente cæ
lauit Scopas: a ſeptẽtrione Bryax: a meridie Timotheus: Ab occaſu Leocares. Priuſq; qua

pagerent: regina Arthemiſia quæ mariti memoriæ id opus extrui iuſſerat: obiit. Nõ tñ re

ceſſerũt: niſi abſoluta iã. Id gloriæ ip̃oꝶ artiſq; monumẽetũ iudicãtes: hodieq; certant ma/
nus: Acceſſit & ꝗntus artifex. Nà ꝶ ſupca pterõ pyramis altitudine inferiorẽ æquit. xxiiii.
gladibus in metæ cacumẽ ſe cõtrahens. In ſumo eſt dtiga marmorea: quam fecit pythis.
Hæc adiecta.c.lx.pedũ altitudine:totũ opus includit. Iimothei manu Diana Romæ eſt in
palatio Apollinis delubro:cui ſigno capur repoſuit Aulanius Euander. In magna ammira
tione ẽ. & Hercules Mneſtrati: Et Heceate epheſi in tẽplo Diane poſt æ dèé in cuius cõtem
plationẽ ãmonẽt æditui pcere oculis: fata marmoris radiatio cẽ. Nò poſi ferũtur & charites
in ꝓpyleis athenicſiũ: quas Socrates fecit: alius ille quã pictor: idẽ ut aliqui putant. Nà MI
ronis illius:ꝗ ære laudat: anus ebria e ſmyrnæ ĩ primis inclyta Polliõ Aſinius ut fuit acris

uehemẽtiæ: ſic quoq; ſpectari monumẽta ſua uoluit. In ſis ſunt cẽtauri nymphas gerentes

Archeſitæ: Theſpiades: Cleomenis. Oceãus & Iupiter Entochi. Hermerotes Taurici non
cælatoris illius: ſed Tralliani. Iupiter hoſpiralis: Pappipi praxitelis diſcipuli Serus & Qm⸗

phiõ & Dirce & Taurus: uniculũe ex eodẽ lapide. Arhode aduecta opa Apollonii & Tau

rici parẽtũ. li certamẽ de ſe fecere-Menecraten uiden ꝓfeſſi: ſed e&é naturalẽ Arten idorũ
Eodẽ loco Liber pater Eutychidis manu laudat᷑. Ad Odauiæ uero porticũ Apollo Philiſci

rhodii in delubro ſuo. Item Latona & Diana & muſæ nouem: & alter Apollo nudus. Eum

qui citharã in eodẽ tẽplo tenet: Timarchides fecit.Intra Octauiæ uero porticus in æ de lIu
nonis ipam deã Dionyſius & Polycles.Aliã uenetẽ eodẽ loco Philiſcus: Cætera ſigna Pra
xireles. Itẽ Polycles & Dionyſius Limarchidis filii Iouẽ ꝗ ẽ in pxima æde fecerunt. Pana
& Olympũ luctãtes. Eodẽ loco Heliodorus: quod ẽ alterum in terris ſymplega nobile. Ve
nerẽ lauantẽ ſeſe. Dedalum aſtãtẽ Polycharmus. Ex quo apparet in magni honoris aucto⸗-
ritate habitum. Liſiæ opus: quod in palatio ſup arcum diuus Auguſtus honori Octauii
patris ſui dicauit in ædicula columnis adornata ineſt quadriga curruſq;: & Apollo ac dia-
na ex uno lapide. In hortis ſeruilianis reperio laudatos Calamidis Apollinẽ illi? cælatoris.
Dactylidis Pythias. Amphiſtrati Calliſthenẽ hiſtoriarum ſcriptorẽ. Heĩde multorum ob⸗
ſcurior fama ẽ quorundà claritati in operibus eximiis obſtante numero artificum:qm̃ nec
unus occupat gloriã: nec plures pariter nuncupari poſſunt: ſicuti in Lachoonte: q eſt ĩ Ti
ti ĩpatoris domo: opus oĩbus & picturæ & ſtatuariæ artis pꝓpponẽdum Ex uno laꝑide eum
& liberos: draconumq; mirabiles nexus de cõſilii ſnia fecere ſummi artifices Ageſander
& Polydorus & athenodorus rhodii. Similiter palatinas domos Cæſarum repleuere ꝓba/
tiſſimis ſignis Craterus cum Pythodoro-Polydectes cum Hermolao:Pythodorus cũ Ar
remone. Et ſingularis Aphrodiſius crallianis. Agrippæ Pãtheũ decorauit Diogenes athe⸗
nieſis & Carſatides.In colummis tẽpli eius pbãtur inter pauea operum ſicut in faſtigio po⸗
ſita ſigna:ſed pp altirudinẽ ſoci minus celebrata. In honore ẽ ĩ rẽplo illo Piercules ad quẽ
pœni oĩbus annis humana ſacrificauerunt uictima humi ſtàs ante aditum porticus agnari
nes ſire fuere & Theſpiades ad ædẽ Fœlicitatis: rum unàâ amauit eques Romanus iumi?
Piſciculus: ut tradit Varro annumeratur & Praxiteles: ꝗ etiâ ꝗnq; ſcripſit uolumiua nobi
lium operum in toto orbe. Natus ĩ grecia italiæ ora & ci uitate Romana donatus cũ iis op
pidis. louẽ fecit eburneum ĩ metelli æde: ꝗᷓ cãpus petitur. Accidit uero ei: ut cũ in naualib
ubi feræ afticanæ ert: p caueã ĩtuẽs leonẽ ælaret: ut ex alia cauea päthera erumperer nõ
leni picnlo diligẽtiſſimi artificis. Feciſſe opera cõplura dicitur: ſed quæ fecerit noĩatim nõ
zefertur. Archeſilaum quoq magnificat Varro: cuius ſe marmorea habuiſſe leæxnà tradit
aligeroſq; ludẽtes cum ea Cupidines quorum alii religatã tenerẽt:alii e cornu cogerẽt bi⸗
bere: alii calciarent ſoccos: oẽs ex uno lapide.Ide & a Coponio. xiii. nationes quæ ſunt cir/
ca Põpeium factas auctor c. Inuenio & Canacũ laudatũ ĩter ſtatuarioſ: feciſſe marmorea.-
Nec minuſ Saurõ atq;ʒ Barhracum oblitterari cõuenit. fecere tẽpla Octauiæ porticibuſ ĩ
cluſa natione ipſi lacones. Quidã & opibus præpotẽtes fuiſſe eos putàt ac ſi ua ĩpẽſa oſtru
ziſſe: in ſcriptionẽ ſperãtes. Qua negata: hoc ti alio loco & mõò uſurpaſſe. Sunt certe etiã⸗
nũ ĩ colũnarũ epyſtilis inſcuſpta noĩum eoꝶ arg umẽta rana: atq; lacerta. In Iouis æde exti
tiſſe picturã: cultuſq; reliquos oẽs fœmineis argumẽtis cõſtat.At.n. facta lunonis æde cum
inferte? figna: pmutaſſe geruli tradunt᷑: & id religioni cuſtoditum: uelut ipſis diis ſedẽ ita
ptitis. Ergo & ĩ lunonis æde cultus ẽ: qui louis ee debebat. Sunt & in paruis marmoreis fa
maniconſecuti Myrmecides: cuius quadrigam cum agiratore cooperuit alis muſca. Et cal
licrates: cuius formicarum pedes: atq; alia membra preuidere non eſt. òòMD
Quando primũ marmogꝶ in ædificiis uſus: & quis primus Romæ cruſtauerit
parietes: & quibus ætatibus: queq; marmora in uſum uenerint:& quis primus
marmora lecuerir: & ratio ſecandi de harena. . Ca. VI.,
Aoec ſint dicta de marmorũ ſculptoribus: ſummaq; claritate artificũ:quo in tracta⸗
h ru ſubit mentẽ nõ fuiſſe tũ auctoritatẽ maculoſo marmori:quã
dj inſularũ una æque & eleſbo: liuidius hoc paulo uerlſicolores ꝗdẽ maculas ha/

bens. Et in totũ marmorũ apparatũ Menãder etiã diligetiſſimus luxuriæ interpres primus

& raro attigit. Colunis demũ utebantur in tẽplis: nec lautiæ cã nondũ. n. iſta intelligeban-
tut: ſed quia firmiores aliter ſtatui nõ porerant. Sic eſt inchoatum athenis templum louis
olympii:ex quo Silla capitolinis ædibus aduexerat columnas. Fuit tamen inter lapidẽ atq;
marmor differentia iam apud Homerum. Dicit enim paridem os marmoreo ſaxo percuſ/

fum. Jed athenis Regias quoq; domos laudatiſſime tum præter æs: aurum: electrum: argẽ

tum ebore tantum adornans. Primum (ut arbitror) uerſicolores iſtas maculas chiorum la
pidicinæ oſtẽderunt cum extruerẽt muros: facero in id. M. Ciceronis ſale. Ommibus enim
oſtendebat ut magnificũ: Multo inquit magis mira res eſſet: ſi tyburtino lapide feciſſetis.
Ethercules nõ fuiſſet piduræ honos ullus: nõ modo: tatus aligua marmorum auctoritate

5

fecere e tapſo cycla

gecicti
Ealcaun
olfnpin
pa et⸗sc
it Mam
Gignatio
grolaltu⸗
manngal
habuiiſe
cium in
znno V
nistiictl
hunclapie

ſeo marm

ckierama
mrmoru⸗
les habui
louiston
Gapmun
igeturß
Peiad h
marmora.
Pecpron
tqueley
coptidi
ehiuen.
tuellilig
modüpan
risemnaiuſe

polituris

encdisge
A
e⸗
. 4
tur Et tñ
eini⸗ dig⸗
iiidecu
Eenotn
Gder
Munkur.
lnec⸗
lloͤ
it Vocze
Re e
der t
ſuhinn
1 W
eade
leird
gum
l nnis
Memn

e nodile
onort ao⸗
Cnon Cani
elori,
eleah,
muhonmncd⸗
cuddih nen
omnegeſti
hoce eun
as Agelmter
epleured,
ddordi
Miopimtrbe⸗
inkligoe
erulardgi
Onncun
omanustont
Nluminn nobi
nnchiszeh
umnba

uumdere n6
Wtnoininns

lexwi mit
mucegeiut⸗
1guelinc,/
e mmnon.
nir wichl
ſuigenn
nt n 1
1louszreni,
nonurton
lscüibtein
mmmorid
–

vefmeiit
vo ndy

englocſti

1 esprinn
Ureligeben
wlun ſous
S
ſuo eicl,
ekrumth⸗
schunm,
unbuueln
ſeeein

idekn,
n Naonun

wallu i/

XXXII.
Secãdi marmor ĩ cruſtas neſcio an cariæ fuerit inuẽtum.Antiqſſmum quod eqdẽe lueniz

Hialicarnaſi Mauſoli domus pcõmenſo marmore exculta eſt: lateritiis parietibus. Is obiix

olympiadis cẽteſimæ ſextæ anno ſecundo Vrbis Romæ ano.ccc.ſecundo. Primum Romæ
pariets cruſta marmoris operuiſſe totius domus ſuæ ĩ cælio mõte Cornelius nepos rradi
dit Mamurã formiis natũ eꝗtẽ Romanum præfectum fabrorũ. C. Cæſaris ĩ Gallia. Neq; ĩ
dignatio ſit tali auctoritate inueta re. Kiic nãq; ẽ Mamurra Catulli Veronẽſis carminibus
proſciſſus: quẽ ut res ẽ: domus ipſius clarius quã Carullus dixit habere:ꝗcꝗd habuiſſet co/
mata gallia. Nãq; adiecit idẽ nepos eum pmum totis ædibꝰ nullã mſi e maimore columnòà
habuiiſe oẽs ſolidas e caryſto aut lunẽſi. Deniq;. . Lepidus Catuli ↄſulatu collega pmus

oium limina ex numidico marmore in domo poſuit:magna repræhenſione.ls fuit Cõſul

anno Vrbis dc. lxxvi. Hioc pmum inuecti numidici marmoris ueſtigium ĩ uenio.nõ in colũ

nis tmᷣ cruſtis ue ut Mamurra caryſtium poſuit: ſed ĩ maſſa & uiliſſimo liminum uſu. Poſt
hunc lapidum ferme quadriẽnio. L. Lucullus Cõſul fuit:ꝗ nomẽcut apparet ex re) Lucul
leo marmori dedit:admodum delectatus illo. Primuſq; Romãâ inuexit atrum aliogn cum
cætera maculis aut coloribus cõmẽdẽtur. Naſcitur autẽ in nilo inſula:ſolumq; pene horũů
marmorum ab amatore nomé accepit. lnter hos primum (ut arbitror) marmoreos parie
tes habuit ſcena. M. Scauri: nõ facile dixeri ſectos an ſolidis glebis politos: ſicuti ẽ hodie

louis tonãtis ædes in capitolio. Noõdum.n. ſecti marmoris ueſtigia ĩ uenerat italia. Sed ꝗſ/

ꝗs pᷣmum inuenit ſecare: luxuriâq; diuidere. ĩportuni ĩgenii fuit. Harena hoc fir: & ferto
Aikrurhen ſerra in prætenui linea præmẽte harena: uerſando tractuq; ipſo ſecãte. Aetio⸗
picã ad hoc maxie ꝓbatur. Nà id quoq acceſſit: ut ad æthiopas uſq; peteretur qd ſeccaret
marmora. Immo uero ẽt in ĩidos unde margaritas quoq; peti ſeuetis moribus ĩdignũ erat
Hæc proxime laudatur. Mollior tů quæ ex æthiopia.lla. n. nulla ſcabricie ſecat: Indica nõ
æque leuigat: ſed ea cõbuſta polietes marmora fricare iubẽtur. Simile & naxiæ uitium ẽ &
coptidi: quæ uocatur ægiptia. Fiæc fuere antiqᷓ genera marmoribus ſecãdis. Poſtea repta
E: Harena nõ minus pbada: ex quodã hadriatici maris uado æſtu undãte obſer uatione nõ
facili. l ꝗdẽ quacunq; harena ſecare e fluniis oĩbus fraus artificum auſa e: qd diſpẽdiũ ad/
modũ pauci ĩtelligunt Craſſior. n. harena laxioribus ſegmentis terit: & plus erodir marnic
ris: mmaiuſq; opus ſcabricia polituræ reliqt. Ita ſectæ attenuâtur cruſtæ. Rurſuſq; thebaica
polituris accomodatur. Et quæ fit e topho lapide aut e pumice. Signis e marmore poli⸗
endis:gẽemiſq; etiã ſcalpendis atq; limandis. MU!
ODeoee naxio & harmonio: & de generibus marmorum. C.., VUlI⸗
Axiũ diu placuit añ alia uti: ita uocatur cotos ĩ inſi ula cypro genitæ. Vicere poſtea
n erx armenia uectx. Marmoge genera & colores nõ attinet dicere ĩ tãta notitia. Nec
faacile enumerare ĩ tãta multitndine. Quoro. n. quoq; loco nõ ſuũ marmor inueni
tur. Et tñ celeberrimi generis dicta ſunt ĩ abitu terrarũ cũ geribus ſuis. Nõ oĩa tñ ĩ lapidi
cinis gignunt. Sed multa & ſub terra ſparſa. Precioſiſſimi quidem. generis lacedemoniũ
uiride: cunctiſq; hylarius. Sic & auguſte. ac deĩde tiberiũ in ægypto Auguſti ac Tiberii
primũ pᷣncipatu repta. Differẽtiaq; eogꝑ ẽ ab ophire: cũ ſit illud ſerpẽtiũ maculis ſimile: un⸗

de & noméẽ accepit: ꝙ hæ maculas diuerſo mõ colligunt. Auguſteũ undati criſi ũ in uerti

ces. Tiberiũ ſparſim cõuoluta canicie. Neq; ex ophite colũnæ: niſi paruæ admodum inue⸗-
niuntur. Duo eius genera. molle cãdidũ. nigricans durũ. Dicuntur ambo capitis dolores
ſedare adalligati:& ſerpẽtiũ ian Qid àO phreneticis ac lethargicis adallig ari iubèt cadicã⸗
tẽ. Còtra ſerpẽtes autẽ a ꝗbuſdã ſaudat᷑ præcipue ex his quẽ tephriã appellãt a colore cine⸗
ris. Vocat᷑ & mẽphites a loco gẽmatis naruræ. Cuius uſus ↄuenit iis quæ urẽda aut ſiccãda
ſũt:ex aceto illitꝰ.Oſtupeſcit.n.ita corpus ut nõ ſentiat cruciatũ.Rubet porphirites ĩ ægy
pto ex eo cãdidis ĩrerueniẽtibus pũctis lencoſtyctos uocat᷑. Quãtiſliber molibus crde dis
ſufficiunt lapidicinæ. Statuas ex eo claudio Cæſari ꝓcurator eius urbẽ ex Xgypto adue/
vit tris: Aſinius Pollio nõ admodũ ꝓbata nouitate. Nemo poſtea certe imiratus eſt. Inuẽit
eadẽ ægyptus in œæthiopia quẽ uocãt baſaltẽ: ferrei coloris atq; duriciæ. Vnde & ei nomen
dedit. Nunꝗᷓ Is autẽ maior repeu: cẽ ꝗᷓ in tẽplo Pacis ab ĩpatore Veſpaſiano A uguſto dicatꝰ*
Argumẽto ipſe liberis circa ludentibus: p quos toridẽ cubiti ſummi incrementi a ugentes
ſe annis eius ĩtelliguntur. Non abſimilis ili narrarur in thebis delubro Serapis ut putant
Memnonis ſtatua dicatus:quẽ quottidiano ſolis ortu cõtactũ radiis crepare dicũt. Ony

chiten etiâ tũ in arabiæ montibus nec uſquà alibi naſci putauere noſtri ueteres: Sed/& in
germania potoriis uaſis inde factis primũ dem pedibns lectorũ ſelliſq; Cornelius nepos
tradit magno fuiſſe miraculo: cũ.P. Lẽtulus Spĩter amphoras'ex eo & urceos magnirudi
ne cadorũ oſtediſſet. Poſt quinquennium deinde triginta duorum pedum lõgitudine co
lummas uidiſſet Variatũ in hoc lapide poſtea eſt. Naq; pro miraculo inſigni ꝗuattuor mo
dicas in theatro ſuo Cornelius Balbus poſuit. Nos ampliores triginta uidimus in ſcena.
quã Calliſtus Cæſaris Claudu libertorum porentiſſimus exhædificaueratꝰ
́MB De alabaſtrite & ligdino alabandico. Ca. VIII.
Anc aliꝗ lapidẽ alabaſtratiten uocãt: quẽ eauãt ad uaſa unguẽtaria: qtmm optime ea
b incorupra ſeruare dicit᷑. Idẽq; etia exuſtus:ex emplaſtris conuenit: Nalſcitur circa
ctcchebas ægyptias: & damaſcũ Iyriæ. Hic cæteris cadidior. Probatiſſimus uero ĩ car/
mania: mox in india. l ꝗdẽ & in ſyria aſiaq;. Vtiliſſimus aur & ſine ullo nitore in cappado-=
cia. Probãrur quãmaxĩe mellei coloris in uertice maculoſi atqʒ nõ traſlucidi. Vitia uero in
iis corneus color aut cadidus: & ꝗcquid ſimile nitro eſt. Paulũ diſtat ab eo unguetorũ fidẽ
uti exſtimãt. Lygdinus ĩ tauro reptus amplitudine ꝗ́ laces crateraſq; nõ excedat. Antea tã⸗-
tũ ex arabia aduehi ſolitus candoris eximii. Magnus & cõtrariæ inter ſe naturæ duobꝰ ho
nos. Coralitico in aſia repto: mẽſuræ nõ ultra bina cubita:cãdore ꝓximo ebori & qdâ ſumili
tudine. E diuerſo nigre eſt alabãdicus terræ ſuæ noĩe: quãꝗᷓ & mileti naſcẽs: ad purpurã tñ
magis aſpectu declinãte. Idéq; liquatur igni ac funditur ad uſum uitri. Thebaicus itercin⸗-
ctus aureis guttis inueniturin Africæ parte Aegypto aſcriptæ coticulis ad torreda colly-
ria quadã utilitate naturæ alia cõueniens. Circa ſyenẽ uero the baidis ſimites: quẽ ante pyr
rhopœ cilõ uocabãt. Trabes ex eo fecere reges quod certamine obeliſcos uocites ſolis nu
mini ſacratos. Radiorũ eius argumentü in effigie eſt: & ita ſignificatur noie Aegiptio.
Primus oĩ um id inſtituir Mitres: ꝗ in ſothis urbe regnabat ſomnio iuſſus. & hoc ipm iſcri
ptũ eſt in eo. Etenint ſculpruræ illæ effigieſq; quas nidemus: ægiptiæ ſunt litreræ. P oſtea
& alii regũ ĩ ſupradicta urbe Sothis quattuor numero: quadragenũ & octonũ cubitorũ lõ
girudine Ramiſes aũt in quo regnãte illũ captũ ẽ:qdraginta cubitorũ lIdẽq; digreſſus ĩde:
ubi fuit Mneuidis regia poſuit aliũ lõgitudiĩe undecẽétenis pedibꝰ: p latera cubitis qttuor
De obeliſco & thebaico & alexâdrino: & de illo ꝗ eſt incyrco magno. Ca. IX.
Pus id feciſſe dicuntxx. milia hoĩum. lpſe rex cũ ſubrecturus eẽt: uererẽturq; ne
machinæ põderi nõ ſufficerent: quo maius piculũ curæ artificũ denũciaret filiũ ſu
um adalligauit cacumini nt ſalus eius apud moliẽtes ꝓdeſſet lapich. Pac amnura
tione opis effectũ ẽ ut cũ oppidũ id expugnaret Cãabiſes rex uẽtumq; eẽt incẽdio ad crepi

dines obeliſci.extĩgui ignẽ iuberet molis reuerẽtia ꝗ urbis nullã habuerat. Sũt & alii duo

Vnus a Myrne polſirus: altera Phio ſine notis. xlviii. cubitorũ. Alexãdriæ ſtatuit unũ odo
ginta cnbirorũ Ptholemæus Philadelphus: quẽ exciderat Nedabilis Rex purũ. Maiuſq;
opus fuit ĩ deuehẽdo:ſtaruẽdo: ue multo quã Iexcidẽdo. A Satiro Architecto alig deue-
Rũ traduut. Rate ut Callixenus dixit a Phœnice foſſa pducta uſq; adiacetẽ obeliſcũ e ni/
lo. Naueſq; duas ĩ latitudinẽ paruulas: pedalibus ſpaciis ex eodẽ lapide ad rõem gemina⸗
ri ꝑ duplicẽ mẽſurã põderis oneratas ita ut ſibifſent obeliſcũ pẽdẽtẽ extremitatibus ſuis ĩ
ripis utrĩq;: poſtea egeſtis laterculis alleuata naue excepiſſe onus ſtatutũ. Exciſos aũt ſex
talis ĩ mõte eodẽ artificẽ donatũ talẽtis ꝗnꝗgĩta. Hic aũt obeliſcus fuit ĩ arſinoe poſitus
a rege ſupradicto: munus amoris ĩ ↄiuge:eadẽq; ſorore Arſinoe.Inde eũ naualib? incom
dũ Maximus ꝗdâ præfectus æypti traſtulit in foꝶ reciſo cacumine dũ uult faſtigiũ ad de
re auratum:quod poſtea amiſit. Eralii duo ſunt Alexãdriæ ad portũ ĩ Cæſaris tẽplo:quos
excidit Meſphees Rex qdragenum binũ cubitoꝶ. Sup oĩa acceſſit difficultas mari Romãa
deuehẽdi ſpectatis admodũ manibꝰ. D. Auguſtus porẽ aduexerat miraculi gratia: puteo/
liſq; naualibꝰ ppetuis dicauerat. Sed ĩcẽdio cõſumptus eſt. D. Claudius aliquot per annos

aſſeruatum eum quem C. Cæſar importauerat: omnibus quæ nunquam I mari uiſa ſunt:

mit abiliorem turribus puteolis ex puluere exhædificatis perducdum oſtiam portus gratia
merſit. Alia ex hoc cura nauium quæ tyberi ſubuehebant. Quo experimento palam fuit⸗
non minus aquarum huic amni eſſe quam nilo. Is autem obeliſcus quem D. Auguſtus
in cyreo magno cõſtituit: exciſus a Rege Semmeſerto: quo regnante Pythagoras in ægy⸗

pto fuit: centum uigintiꝗnq; pedũ eſt: & dodrantis: præter baſin eiuſdẽ lapidis. Is uero qui

ctinci⸗
plrtato
I

ſuntexa
Lingemn

(oligere

pitehols
ſius ciſl
utdep⸗
igundatic
Ccancur

tasillor
inmemp
hoceſtt
maqux
undi
depr

A uico ap
lelmagt

volunt
pfronte

do zuer

cilapid
Tres ue
Hetodo
conſtata

üsprockie

0 fug
eez pede
Nuor
tor

Cetio

hs
multo
müſlun
lesmil
Supre
culaft
niracn
ge fac⸗

elins N
etkoniu
ögicine 6
duin ſonn

, MI.
n opind
Natrai
muenin
ein pnt⸗
Viveni
gretorüfice
r Aerti⸗
rdrodb
iäſeni
Apuni
Wus itenc,
toneccol⸗
ge Meygr
Nitezlolsnu,
ſe Repipto⸗
or ihmiſci
ner Poke
nücubiciͤn
cigreſiuit⸗
buusivet
6 .
Neritunq de
uatlüͤn
Paxmis
cidionotgi
ir alidh
utmüde
Sorigcen
bellcien
ſngemm
Tibis ſul
we poſtu
ibinoönd
hſtigii ee
gtehogii/
Smnan Ron
tinpulev
el Mn
riuni ſn

eſt in cãpo martio.ix. pedum minor eſt. a Seſotide.inſcripta m ambo rerum naturæ inter⸗

prætationẽ ægiptiorũ opere & philoſophiæ continent.

De illo qui eſt in campo Matio pro Gnomone. Ca. X.
I qui eſt in campo Diuus Auguſtus addidit mirabilẽ uſum ad deprehendendas ſo
lis umbras dierumq; ac noctiũ magnitudines: ſtrato lapide ad obeliſci magnitudi-
nẽ: cui par fieret umbrarum Romæ cõfecto die ſexta hora paulatimq; p regulas 4
ſunt ex ære incluſe ſingulis diebus decreſceret: ac rurſus augeſceret. Digna cognitu res
& ingenio fœcundo. Malius mathematicus apici auratâ pilà addidit cuius uertice umbra

colligeretur in ſemetipſam alia atq; alia incrementa iacuſantẽ apice: ratione ut ferunt:a ca
pite hoĩs intellecta. ſæc dierum obſeruatio triginta iã fere annis non congruit:ſiue ſolis

ip̃‚ius diſſono curſu & cæli aliꝗᷓ rõne mutato. ſiue uniuerſa tellure aliꝗd a cẽtro ſuo dimo

ta: ut deprehẽdi & in aliis locis accipio ſiue urbis tremoribus bii tim gnomone intorto:ſiue
inundationibus tyberis ſedimeto molis facto quãꝗ ad altitudinẽ ĩ poſitæ rei in terrã quoq;
dicantur icta fundamenta.

De tertio obeliſco Romæ in uaticano- M Ca. AXl.
Ertius eſt in uaticano Caii & Neronis principũ cyrco:ex oĩbus unus oĩo fractus ĩ
molitione eius:quẽ fecerat Seſotidis filius Nuncoreus. Eiuſdẽ remanet & alius cẽ
tum cubitorum quem poſt ex cecitatem uiſu reddito ex oraculo ſoli ſacrauit
De pyramidibus ægiptiis & ſphinge. Ca. All.
Icatur obiter & pyramides in eadẽ ægypto regum pecuniæ ocioſa ac ſtulta oſten⸗
tatio. Quippe cum faciendi eas cà a pleriſq; tradarur: ne pecuniã ſucceſſoribus aut
æmulis inſidiantibus præberent: aut ne plebes eſſet ocioſa Multa circa hoc uani⸗

tas illorum hoĩum fuit: ueſtigiaq; cõpluriũ incoatarum extat Vna eſt ĩ arſinoe urbe:duæ
in memphi nõ procul a labyrintho: de quo & ipſo dicemus. Totidẽ ubi fuit meridis lacus.

hoc eſt foſſa grãdis. Sed ægyptus inter mira ac memoranda narrat harum cacumina extre⸗
ma: quæ eminere dicuntur. Reliquæ tres: quæ orbẽ terrarum ĩpleuere fama: ſane cõſpicuæ

undiq; annauigàtibus: ſiræ ſunt in parte africæ monte ſaxeo ſteriliq; inter mẽphin oppidũ
&& qd appellari diximus delta a nilo minus quattuor milibꝰ paſſuum: a mẽphi leptẽ.d. paſſ.
a uico appoſito quẽ uocant buſirin. In quo ſunt aſſueti ſcandere illas. Ante has eſt ſphinx
uel magis miranda: qua ſilueſtria ſunt accolentium. Amaſin regẽ putant in ea conditũ:&
uolunt inuectã uideti-Eſt autẽ ſaxo naturali elaborata: & rubrica. Capitis monſtri ambit

p frontẽ centum duos pedes colligit:lõgitudo pedum centum qdragintarium eſt: altiru⸗

do a ueutre ad ſummã aſpidẽ in capite ſexagintaduum. Sed pyramis ampliſſima ex arabi⸗

cis lapidicinis conſtat. Trecenta ſexaginta hoĩum milia annis. xx. eã conſtruxiſſe produnt

Tres uero facte annis ſeptuagintaocto & mẽſibus quattuor. Nẽepe ꝗ de iis ſcripſerũt:ſunt

Hetodotus:Euhemerus: Duris ſamius: Ariſtagoras: Dionyſius: Artemidorus: Alexander

Polyhiſtor: Butarides: Antiſthenes: Demetrius: Domoteles: Apion: Inter oẽs uero eos nõ

conſtat a ꝗbus factæ ſint iuſtiſſimo caſu obliteratis tantæ uanitatis auctoritatibus. Aliꝗ ex

iis prodiderit in raphanos & alliũ ac cepas mile octingenta talenta erogata. Ampliſſima

octo iugera optinet ſoli quattuor anguloge paribus interuallis peroctingentos octoginta

trxres pedes ſingulorũ laterũ altitudine. A cacumine pedes: xv. Alteri us interualla ſingula
pq̃ttuor angulos pares.dcc.xxxvii. comprehendũt. Tertia minor prædictis: ſed multo ſpe
Q.atior. Aethiopicis lapidibus conſurgit: ccc. Ixiii. pedibus inter angulos. Veſtigia ædifica⸗
tionũ nulla extant. Harena late pura circũ lẽtis ſimilitudine: qualis in maiori parte africæ.
Queſtionũ ſumma eſt quanã rõne intãtãà altitudinẽ ſubuecta ſint cemẽta. Alii.n. nitro ac
ſaſe adaggeratis cũ creſcẽte opere.At pactos fluminis irrigatione dilutis. Alii lateribꝰ elu
to factis extructos põtes in priuatas domos diſtributos. Nilũ. n.nõ putãt rigare potuiſſe

multo humiliorẽ. In pyramide maxia eſt intus puteus octogintaſex cubitog flumẽ illo ad

miſſum arbitrant. Mẽéſurã altitudinis earũ oĩum que ſimiliũ depræhendere inuenit. Tha
les mileſius umbrã metiẽdo:qua hora par eẽ corpori ſolet. Hæc ſunt Pyramidũ miracula
Supræimnuq; illud: ne ꝗs regũ opes miret: minimã extitiſſe laudatiſſima a Rhodope meretri

cula factã. Aeſopi fabularũ philoſophi conſerua quondã & cõtubernalis hæc fuit: maiore
miraculo rantas opes merertricio eſſe conquiſitas quæſtu. Magnificatur & alia turris a re⸗-
ge facta in inſula pharo portũ optinente. Alexandriæ quã conſtituiſſe. d. ccc. talẽtis tra dũt

magno aio ne ꝗd omittamus Ptolemæi Regis quod in ea pmiſerit: Soſtrati caſſidis archi/
tecti ſtructe ipſius nomẽ inſcribi.Vſus eius nocturno nautatũ curſui ignes oſtendere ad
prænunciãda uada: portuſq; introitum Sicut iã tales cõpluribus locis flagrãt ut poteneli⸗
cx ac rauennæ aduitadum periculum etià in corriuatione. Flagrãt cum eo ſita ea craſiſſime
Periculum in coriuatione ignium ne ſydus exiſtimetux qm̃ e longiquo ſimilis. Flamarum
aſpectus eſt. Hic idẽ Architectus prinmis oĩum penſilẽ ambulatione gini feciſſe traditur.
De labyrinthis ægiptio:lemnio italico. LCa. XII.
Ilcamus & labyrinthos: uel portẽtoſiſſimũ humani ingemi opus. Sed nõ ut exiſtima
d ri poſſit falſum. Durat etiã nunc in Aegipto heracleopolite nomos:qui primus fa
Qus eſt ante annos (ut ttadunt) tria milia ſexcẽtos a Pete ſuto rege:ſiue Tithoe.
Quanquã Herodotus totũ opus regum eſſe dicat: nouiſſimeq; Pſammetici. Cauſas faci/
endi uarie interpretantur. Demoteles regiã Mohterudis fuiſſe. Licias ſepulchrnm Meri⸗
dis plures ſoli ſacrum id extructũ. quod maxime creditur Hinc utiq; ſumpſiſſe dedalum
exẽplar eius labyrinthi quẽ fecit in creta: non eſt dubium:ſed cẽteſima tantum portionem
cius imitarum: quæ itinerum ambages occurſuſq; ac recurſus inexplicabiles cõtinet. Non
ut in pauimentis puerorum ne ludicris cãpeſtribus uidemus breui lacinia milia paſſuũ plu
ra ambulationis continente: ſed crebris foribus inditis ad fallendos occurſus: redeundũq;
in ertores eoſdẽ Secundus hic fuit ab Aegiptio labyrinthus: tertius in lemno: quartus in
italia. Oẽs lapide polito fo: nicibus tecti. Aegyptius quod miror eqꝗdẽ in introitu lapideis
e pato colnmnis. Reliquæ erant ſyeni te:molibꝰ cõpo litis quas diſſoluere: ne ſæcula quidẽ
poſſint adiuuânibus Heracleopolitis: qui id opus in uiſum mire infectauere. Poſitionẽ ope
ris eius: ſing ulaſq; partes enarrare non eſt cũ ſit in regiones diuiſum atq; in præfecturas:
quas uocant nomos:ſexdecim nomibus eorum totidẽ uaſtis domibus attributis. Præterea

tãpla oĩum Aegypti deorum cõtiuet: ſupꝗ Nemeſes quindecim ædiculis incluſæ. Sũt Py

ramides cõplures qdragenarum ulnarum ſenos radice muros optinentes: Feſſi iã eundo p
