ligataq; gemino ramo palmæ percuſſa: aquà diſcuti: ut quæ intus ſint oĩa appareant. Atq;

utinã eo ramo cõtactus eſſet. Democritus: quoniã ita loquacitates ĩmodicas promiſit inbi

beri. Palã ; eſt uirũ alias ſagacem & uitæ utiliſſimũ nimio iuuandi mortales ſtudio prola/

pſum.Ex eadẽ ſimilitudine eſt ſcincus:quẽ quidã terreſtẽ crocodillũ eſſe dixerunt. Candi/
diore autem ex tenuiore cute. Præcipua tamẽ differentia dinoſcitur a crocodilo aquatico

ſquãmarum ſeta a cauda ad caput uerſa. Maximus indicus. Deinde arabicus. Afferũtur ſal
ſi.Roſtrum eius & pedes in uino albo poti cupiditates ueneris accendunt. Vtiq; cũ ſatyro

& erucæ ſemine ſingulis drachmis omnũ ac piperis duabus admixtis: ita ut paſtilli ſingula

rũ drachmatũ bibantur. Per ſe laterũ carnes obolis binis cũ myrrha & pipere pari mõ pote
efficatiores ad idem credũtur. Prodeſſe & cõtra ſagittas uenenatas: ut Appelles tradit po
ſtea ſumptus. In antidota quoq; nobilia additur. Seſtius plus ꝗᷓ drachmæ pondere in uini
hemina potũ perniciem afferre tradit. Præterea eiuſdem decoctum cum melle ſumptũ ue⸗

nerem inhibere. Eſt crocodillo cognatio quædam affinitaſq; amnis eiuſdem geminiq; ui,-

ctus cũ hippopotamo repertore trahendi ſanguinis ut diximus. Plurimi autẽ ſuper ſalti/

cam perfecturãa. huius corii cinis cum aqua illitus panos ſanat. Adeps frigidas febres. Item

fimus ſuffitu. Dentes parte leua dolores dentiũ ſcarificatis pingiuis: pellis eius e ſiniſtra

parte frontis in inguina adalligata uenerẽ inhibet. Eiuſde cinis alopecias explet. Teſticuli
drachma ex aqua contra ſerpentes bibitur. Sanguine pictores utũtur. Peregrinæ ſunt &

lynces quæ clariſſime omniũ quadrupedũ cernũt. Vngues earũ omnes cũ corio exuri effi⸗
caciſſime in carpato inſula tradũt. Hoc cinere poto præpucia uirorũ: eiuſdẽ aſperſu fœmi
narũ libidines inhiberi. Itẽ pruritus corporũ. Vrina ſtillicida ueſicæ: Itaq; eã protinus pedi
bus obruere traditur. Eadẽ autẽ & ungularũ dolor mõſtratur in remedio. Hactenus de ex

₰„

mia dicemus.
Medicinæ cõmunes ex feris animalibus:aut eiuſdem generibus pla⸗
obſeruationes:& caſeis:butyro & adipe. IX.
lLcuti e lactis uſu utiliſſimũ cuiq; maternũ cõcipe nutricis exitioſum eſt. Hi ſunt.n.
infantes qui coloſtrati appellâtur: dẽſato lacte in caſei ſpetiẽ. Eſt aũt coloſtra pᷣma
a partu ſpõgioſa denſitas lactis. Maxime aũt alii quodcũq; humanũ:mox caprinũ.

Vnde fortaſſis fabulæ Iouẽ ita nutritũ dixere dulciſſimõ ab hoĩs camelinũ. Efficaciſſmmum

ex aſinis. Magnorũ aĩ aliũ & corporũ facilius reddit᷑. Stomacho accomodatiſſin ũ caprinũ

quoniam fronde magis ꝗᷓ hærba ueſcũtur Bubulũ medicatius. Ouillum dulcius: & magis

alit. Stomacho minus utile:quoniã eſt pinguius. Omne autẽ uernum aquatius æſtiuo. Et

de uouellis. Probatiſſimum uero quod in ungue hæret:nec defluit. Innocentius decoctũ

ꝓræcipue cum calculis marinis. Aluus maxime ſoluitur bubulo. Minus inflat quodcunq;

ad noſtrum orbem. Primũq; cõmunia animaliũ remedia atq; exi

*½ α

(VA

4 ——

–,
„* ð
O ee
„

LIBER.

decoctum. Sanat uuas lichenas. Ad omnia utile contufa aut luxata. Maxime renes: ueſici
interanea: fauces: pulmones. Foris pruritum cutis eruptiones pituitæ cibi aut potus abſti-⸗

nentia. Nam ut in achaia bubulum biberentur phiſici ſyncteticiq; diximus in ratione hær⸗-
barum. Sunt inter exempla qui aſininũ bibendo liberati ſunt podagra chyragraue. Medici
ſpeciem unam addidere lactis generibus quod ſchydon appellauere. Id fit hoc modo. Fi-
Gili nouo feruet maxime caprinum.ramiſq; ficulneis recentibus miſcetur: additis totidem

cyathis mulſi quot ſint hemine lactis. Cum feruet ut circunfundantur: præſtat cyathus ar

genteus cum frigida H demiſſus ita ne quid infundatur. Deinde igni demptum refri⸗
eratione diuiditur & e

imum decoquunt ad rertias partes & ſub diuo refrigerat. Bibitur autem efficaciſſime he
minis per interualla ſenis diebus quinq; a potu illius ſolitis geſtari. Datur comitialibꝰ:me

lancolicis: paraliticis: in lems:elephatis:atieruarit us morbis. Infunditur quoq; lac cõtra

roſiones a medicamentis factas. Et ſi urar dyſenteria decoctum cum marinis lapillis: aut cũ
ptiſana hordeacea, Item cõtra roſiones inteſtinorũ bubulum aut ouillum utiſius. Recens
quoq; dyſentericis infunditur. Ad colum autem crudũ. Item uulue & contra ſer pentium
ictus pthiſicis cantharidum: aut ſalamandræ: aut bupræſtis: aut pityocampes uenenis.Pri⸗
uatim bubulum iis qui coloſtrũ biberint: aut cicutã: aut doricnium: aut legorem marinũ.
ſicut aſininum contta gypſum: & cæruſam: & ſulphur: & argentum uiuum. Item duræ al/
uo in febri., Gargarizatur quoq; faucibus exulceratis utiliſſime. Et bibitur ab imbecillitate
uires recolligentibus:quos atrophos uocant. In febri etiam quæ careat dolore capitis. Pue
ris ante cibum lactis aſinini hemniam dari conuenit. Aut ſi in exitu cibi roſiones ſentiant
Antiqui in archanis habuerunt. Sed hoc ſi non eſſet: habuerunt e caprino bubuli ſerũ or/
topnoicis prodeſt ante cætera addito naſturtio. Iunguntur etiã oculi in lactis heminis ſeſa
mi additis drachmis quartuor tritis in lippitudine. Caprino lyenes ſanantur poſt bidui me
diam tertia die hedera paſtis capris per triduum poto line alio cibo. Laſtis uſus alias con/

trarius capitis doloribus. Epaticis ſplenicis ner uorũ uitio febres habentibus uertigini p/
terꝗᷓ purgationis grauedine tuſſientibus lippis. Suillum utiliſſimum tenaſmo dyſenteriæ:
necnon pthiſicis. NHunc etiã mulieribus qui dicerent ſaluberrimum fuerunt. De generibꝰ

caſeorum diximus: cum de uberibus ſinguliſq; animalium membris doceremus. Sextius
eoſdem effectus equino quos bubulo tradit. Hos uocat hippacẽ. Stomacho utiles: qui nõ

ſunt falſi:ideſt recentes. Veteres aluum ſiſtũt: corpuſq; minuũt. Stomacho utiliores:In to

tum ſalſa minuũt corpus alunt mollia. Caſeus recens cũ melle ſugillata emendar. Mollis
aluum ſiſtit. Sedat tormina paſtillis in uino auſtero decoctis: rurſuſq; in patina toſtis cum
melle: quod ſaprum uocant: qui cũ ſale & ſorbis ſiccis e uino tritus potuſq; medetur cœlia

cis. Genitaliũ carbũculus caprinus tritus & impoſitus. Item accidus cũ oximelle. Maculis

in balineo illitus oleo interlinitur. E lacte fit & butyrum barbararum genitum laudatiſſi⸗

mus cibus & qui diuites a plebe diſcernat. Plurimũ e bubulo:& inde nomen. Pinguiſſimũ

ex ouibus. Fit & ex caprino: ſed hyeme calefacto lacte æſtate expreſſo tantũ crebro iactatu
in longis uaſis anguſto foramine: ſpiritũ accipientibus ſub ipſo ore alias præligato. Addit᷑
parum aquæ ut aceſcat. Quod eſt maxime coactum in ſũmo fluit at id exemptum addito
ſale oxygala appellant. Reſiqua decoquunt in ollis. Ibi quod ſupernatat: butyrum eſt oleo
ſum natura. Quod magis uirus reſpuit hoc præſtantius iudicatur. Pluribus compoſitioni
bus miſcetur inueteratum. Natura eius aſtringere: mollire: replere: purgare. Oxigalia fit
& alio modo accido lacte addito inrecẽs: quod dũ aceſcit utiliſſimũ eſt ſſomacho.Effectus
dicemus ſuis locis. Proxima in cõmunib laus eſt adipi ſed maxime ſuillo. Apud antiquos
etiã religioſus erat. Certe nouæ nuptæ intrantes etiamnũ ſolẽne habent poſtes eo attinge
re. Inueteratur duobus modis: aut cum ſale: aut ſincerus: tanto utilior: quanto ſit uetuſti⸗-
or. Axungiã etiã græci appellauere in uoluminibus ſuis. Neq; eſt occulta uiriũ cauſa: quo
niam id animal hærbarum radicibus ueſcitur. Itaq; etià fimo innumeri uſus. Quam ob rem

non de alia loquamur ſue multo efficaciore fœmina: quæ non peperit. Multo uero præ,
ſtantior in aptis eſt. Vſus igitur axũgiæ eſt ad mollienda excalfacienda: diſcutiẽda:purgã⸗

dacq;. Medicoꝶ aliqui admixto anxeris adipe caurorunq; ſeuo & hyiopo ad podagris uti
iubẽt: Si uero pmanet dolor cũ cæra:myrto: reſina: pice. Sicera axũgia mede

—

niue. Pernionibus autẽ cũ hordei cinere & calla pari modo.Prodeſt & cõfricatis membris.

iſcedit ſerum a lacte. Quidam & ipſum ſerum iam multo potentii

ambuſtis uel

Pnerigl
ipondere
eſle in
Ouceracz
oqunt (0
ſbuo peb
lligara
unturad
etertin V
modo ubc
gume ungu.
tuncun g
nini veteri
untpmoßl
ſahoalm
zmman kn
inbaneope
Hirouna
Apecolure
frones u⸗
cuntelum.
Votarum at
ſedis viran
uncane
tutndemun
pelle ui
nuptas lo
pis exdem
eremptisu,
hoſtencog
Aenibus.
Priusiuben
mobodem
luuorunl
ommanis
lmceruir
lcaegir
WMeinsere
Wrnr
Rcumto
haber li
tervenen
bione ve
lenenj ſn
numemo⸗
kiag Nn⸗

dor ULaoſti⸗
MMicnehr,,

ane ledi
odo R,
rutncen
Oahut 1
ppen reſti,
Nlodgtenf
alliete
miibene
le cin
Pllis zurch
lins Rexemn
lerpentun
Uenenisn
remmarn.
tmduri,,
mbeallitee
cits poe
iſemnimt
liſeiͤd
heminaſeh
oſtbiduine
s usco
enngnnii,
ocffemenr
Uegent
mus Knit
Urlesgin⸗
tiorelno
Ner Mol⸗
nſtscun
eurcrla
. Mania
nhodril⸗
ignini
io u
o ANcl
n citd
Cpoltion
Dighutu
nofkenn

1 znnigvet

3eo n⸗

le uent

7

cul. o
wan een

XXVIII.
Itinerũq; laſſitudines & fatigationes leuat. Ad tuſſim ueterem recens decoquitur quad rã
tis pondere in uini cyathis tribus addito melle. Vetus etiã pthiſiin in pilulis lumpta ſanat·
quæ ſale inueterata eſt. Omnino enim nõ niſi ad ea quæ purganda ſint aut quæ non ſint
exulcerata & calida recipitur. Quidã quadrantes axungiæ & mulſi in uini cyathis tribꝰ de
coquunt contra tuſſim: quintoq; die picem liquidã in ouo ſumi iubent circunligatis late⸗
ribus & pectoribus & ſcapulis eorũ qui pthiſin ſentiunt. Tantaq; eſt uis ut genibus etiam
adalligata redeat in os ſapor: ea quæ expuere uideantur. E ſue quæ non peperit aptiſſime
utuntur ad cutem mulieres. Cõtra ſcabiem uero ꝗᷓuis admixto iumentorum ſeuo pro par
te tertia & pice pariterq; ſubferuefactis. Sincera partus in abortũ uergentes nutrit collirii
modo ſubdita. Cicatrices cõcolores facit cæruſa admixta uel argentei ſpuma. At cum ſu
phure unguiũ ſcabricias emendat. Medetur & capillo fluenti. Et ulceribus in capite mulie
rum cum gallæ parte quarta. Et infumata pilis oculorum. Darur & pthiſicis unciatim cum
uini ueteris hemina decocta: donec tres unciæ e toto reſidant. Alii & mellis exiguũ adiici
unt. Panos ſanat illita cum calce. Item furunculos: duritiemq; mammarũ. Rupta & cõuul
ſa & ſpaſmata & luxata ſanat. Clauos & rimas coliq; uitia cum helleboro albo. Parotidas
ammixta farina ſalſamentaria teſta. Quo genere proficit ad ſtrumas. Pruritus & papulas
in balneo perunctis tollit. Alioq; etianũ modo. Podagricis prodeſt mixto oleo uetere:cõ/
trito una ſarcophago lapide & quinq; folio tuſa in uino: uel cũ calce: uel cum cinere. Facit
& peculiare emplaſtrum. Ilxxxv. pondere. C. ſpumæ argenteæ mixtis. utiliſſumum contra in
flationes ulcerum adipe uerrino confici Et inungi putant utile. Iiſq; quæ ſerpant illmire
cum reſina. Antiqui maxime axibus uehiculorum perungendis ad faciliorem circunactũ
rotarum utebantur: unde nomen. Sic quoq; utili medicina cum illa ferrugine rotarum ad
ſedis uitia uirilitatiſq;. Et per ſe axungiam medici antiqui maxime probabant rembus de⸗
tractam:& exemptis uenis aqua celeſti fricabant crebro decoquebantq; fictili nouo ſepius
tum demum aſſeruantes:Conuenitq; ſalſam magis mollire: excalfacere:diſcutere: uitulo
rũ ; eſſe uino lotam. Maſurius palmam lupino adipi dediſſe antiquos tradir. Ideo nouas
nuptas illo perungere poſtes ſolitas: ne quid mali medicamenti inferretur. Quæ ratio adi
pis eadem in iis quæ ruminant: ſeui eſt: aliis modis non minoris potẽtiæ. Periicitur omne
exemptis uenis aqua marina uel ſalſa lotũ. Mox in pila tuſum: aſperſum marina. Crebro
poſtea coquitur donec omnis aboleatur odor. Mox aſſiduo ſole ad candorem reducitur.
A renibus autem: omne laudatiſſimum eſt. Si uero uetus reuocetur ad curam: liquefieri
prius iubent. Mox frigida aqua lauari ſæpius dein liquefacere affuſo uino quã odoratiſſi
mo.Eodemq; modo iterum ac ſæpius cogunt:douec uirus euaneſcat. Multi priuatim ſic
taurorum leonum pantherarũ ac camelorũ pinguia curari iubent. Vſus dicetur ſuis locis.
Comunis & ratio medullarũ eſt. Omnes molliunt: explent:ſiccant:excalfaciunt. Laudatiſ⸗
ſima ceruina:mox uitulina: dein hircina & caprina. Curantur ante autũnum recens lutæ:
ſiccatæq; in umbra per cribrum. Deinde liquate per lintea exprimũtur: ac repouũtur in fi-
ctili locis frigidis.Inter omnia autẽ cõmunia animaliũ fel præſtantius in effectu. Eſt enim
nis eius excalfacere: mordere:ſcindere:extrahere:diſcutere. Minorũ auimaliũ ſubtilius in
telligirur. Et ideo aureo ducendis. Omne autem curatur recens præligato ore lino craſſo
demiſſum in feruentem aquam ſemihora: mox ſiccatum ſine ſole:atq; in melle conditum.
Damnantur equinum tantum inter uenena. Ideo flamini ſacrorum equum rangere non li
cet cum romæ publicis ſacris equus etiam immoletur. Quin & ſanguis eorum ſfipticã uim
habet. Itẽ equarum præterꝗᷓ uirginũ erodit: emarginat ulcera. Taurinus quidẽ recens in/
ter uenena eſt excepta egyra. Ibi enim ſacerdos terræ uaticinatura tauri ſanguinẽ bibit pri
uſꝗ deſcendat in ſpecus. TPantum poteſt ſympatia illa de qua loquũtur: ur aliquando reli⸗
gione uel loco fiat. Drufus tribunus plebis traditur caprinũ bibiſſe cũ pallore: & inuidia
ueneni ſibi dati inſim ulari. Q.Scipionem inimicum uelet. Hircorũ ſanguini nis eſt: ut fer⸗
ramentorum ſubtilitas non aliter acuatur aut induretur aut ſcabricia poliarur uehemen
tiuſq; quã lima. Non igitur & ſanguis animalium inter communia dici poteſt: & ideo ſuis
quæq; dicentur effectibus. Digeremus ei in animalia ſngala uſus. Plurimũq; contra ſer⸗
pentes. Exiitio iis eſſe ceruos nemo ignorat: ut ſi quæ ſunt extractas cauernis mandant.
Nec uero ipſis ſpirantes tantum aduerſantur: ſed membratim quoq; fugari eos midore
coruus corum ſi uratur dictum eſt At e ſi ummo gutture uſt is oſſibus congregari dicuna

indicauimus. Sanguine quoq; ceruino ſi una urantur dracontion & cunilago & anchuſa

5,Poe v ſtiis contra omnes morbos.

„SDen ſoυρn-— 3 Priquoq; cerebrum contra eos laudatur cum ſanguine. lecur etſã inueteratũ po⸗

LIBER.

tur.Pelles eiuſdem animalis ſubſtratæ ſecuros præitant ab omni metu ſomnos. Coagulũ

quoq; ex aceto potum ab ictu: & ſi omnino tractum ſit: eo die nõ ferit ſerpens. Teſtes quo

q; eius inueterati: uel genitale maris. ſalutariter dantur in uino. Item uentre: qui centipe⸗

liones uocatur fugiunt. Et ideo aliquid cerui habentes: aut medulla peiũctos ſeuo ue cer
ui autumnali. Sũmis autem remediis præfertur hinuli coagulum in matris uero exacti ut

lentis ſiligo contrahi ſerpentes dicũt. Diſſipari deinde ſi ſanguine detracto adiiciatur py-
retrum. Inuenio apud auctores græcos animal ceruo minus: & pilodemum: ac dente ſimi⸗
li quod ophion uocatur. Sardinam eum tantum ferę ſolitam. Hoc intereſſe arbitror. Et iõ
medicinas ex eo omitto. Medicinæ de apro:e aris: & equis feris: & remedia de be/

J 48 ve ₰ α tum cũ ruta & uino.ltẽ adeps cum melle reſinaq;.Simili modo uerrinum iecur ex
ſal Par emptis dũtaxat fibris quattuor obolorũ pondere: uel cerebrum in uino potũ. Ca⸗
/ S. er rarum cornu uel pilis accenſis fulgari ſerpentes dic unt. Cinerẽq; eorum potum uel illi⸗
ν tum contra ictus ualere. Item lactis hauſtus cũ uua aminea uel urinæ cum aceto ſcyllitico
, N.Caſeum caprinũ cũ origano ĩ poſitum uel ſeuum cũ cæra. Milia præterea remediorum ex
. Meo animali demõſtrantur ſicut apparebit. Quod eꝗdem miror cum febri negetur carere.

Amplior potentia feris eiuſdem generis quod numeroſiſſimũ eſſe diximus. Alia uero ex

hircis. Democritus etiãnum effectus auget eius qui ſingularis natus ſit. Fimus quoq; ca⸗
prarũ in aceto decoctus & illitus in ictus ſerpentiũ placet: & recentis cinis in umo. Atq; in

toto difficilius ſe recolligentes a ſerpentiũ ictu: in caprilibus optime conualeſcũt. Qui me
dicari efficacius uolunt: occiſæ capræ aluum diſſectã cum fimo intus aperto ſtatim üligant
Alii carnẽ receutẽ hædorũ pilo ſuffiunt: eodemq; nidore fugant ſerpentes. Vtuntur & pel
le eorum recente ad plagas:carne & fimo egqni in agro paſti. Coagulo leporis ex aceto cõ⸗

tra ſcorpionem & murẽ araneũ. Aiunt autẽ nõ feriri leporis coagulo perunctos. Percuſſis

a ſcorpione fimum capræ efficacius cũ aceto decoctũ auxiliatur. Lardũ iuſq; decocti potũ
iis qui bupreſtim hauſerint. Quin etiam ſi quis aſino in aurem dixerit percuſſum ſe a ſcor⸗

pione tranſire malũ protinus tradunt. Venenataq; ola accenſo eius pulmone fugere. Et fi
mo uituli ſuffiri pereuſſis a ſcorpione prodeſt. Canis rabidi morſu facta uulnera circunci⸗

dunt ad uiuas uſq; carnes quidà carnẽq; uituli admouẽt: & ius ex eodẽ carnis decoctæ dat.

potui:aut axũgiã eum calce tuſam. Laudant hirci iecur: quo impoſito ne tentari ꝗdẽ aquæ

metu affirmant. Laudant & capræ fimũ ex uino illitum aut melle. Melius & cuculi & hi/
rundinis decoctum & potũ. Ad reliquos beſtiarũ morſus: caprinũ: caſeum ſiccum cum ori
ano imponũt: & bibi iubent. Ad hominis morſus carnẽ bubulã decoctã. Efficacius uituli
Fnon ante quintũ diem ſoluant. Veneficiis roſtrũ Iuꝑi reſiſtere inueteratum aiu nt. Ob id
q; uillarum portis præfigunt. Hoc idem præſtare & pellis e ceruice ſolida manica exiſtima
tur: quippe tanta uis eſt animalis. Præter ea quæ rettulimus & ueſtigia eius calcata equis
afferunt torporem. Iis qui argentũ uiuum biberint lardum remediũ eſt. Aſinino lacte po/

to uenena reſtingũtur. Peculiariter ſi hyoſciamum potũ ſit: aut uiſcum: aut cicuta: aut le⸗-
pus marinus: aut opocarpathũ: aut carice: aut dorycnidium. Et ſi coagulũ alicui nocuerit:

nam id quoq; uenenũ eſt in prima lactis coagulatione. Multos eius & alios uſus dicemus.

Sed meminiſſe oportebit recenti uetendũ:aut nõ multo poſtea tepefacto. N ullü enim ce .
lerius euaneſcit. Oſſa quoq; aſini confracta & decocta contra leporis marini uenenũ dan⸗/
tur. Omnia eadem onagris efficaciora. De equis feris nõ ſcripſerunt græci quoniã terræ il

læ non gignebant. Verumtamen fortiora eadem quã in equis intelligi debent. Lacte equi

no uenena leporis marini & toxica expugnantur. Nec uros aut biſontes græci in experi/
mentis habent quanꝗᷓ boue fero refertis indiæ ſiluis: portione tamẽ eadem efficatiora oiĩia
ex iis credi par eſt. Sic quoq; lacte bubulo cuncta ueneua expugnari tradunt: maxime ſu⸗
pradicta:& ſfi ephemerũ impactũ ſit: ut ſi cantarides date conntione oĩa egeri. Sic & capri/
no iure câtharides. Cõtra ea uero quæ exulceratione enecãt: ſeuũ uitulinũ ſeu bubulũ au/
xiliatur. Nà cõtra ſanguiſugas potas butirũ remedio eſt cũ aceto ferro calefacto. Quod &
rodeſti cõtra uenena. Nã ſi oleũ nõ ſit: uicem eius repreſentat. Multipediũ morſus

per ſte

cũ melle ſanat. Oĩa ſeſami quoq; iurepoto uenena ſupradicta expugnari putãt. Priuatim

Ned xovi .
nlac ver
nguscap
uce
cela quen
Evsuelno
vllund.
Itermalan
ermuttelin
ſouszdeps
lumcun fu,
6ek.Mäban
ſatliiſele
guntcurnun
gentliztin
muscunolee
Neigelle
ntuuniekfi
ciostamen!
cunaetrit
ſalfimurr
lonitro &t
Cpilum F
ttadunt Fin
fillumcon⸗
debonisan
uus ceruini
loſevocio
clones aute
ſere eorum
nocumrol
Einestolli
utitſingn⸗
ſchno npi
menevulto
lue inungi
illimurm
lirgenar
Atutnorſ
loſtes ig 4
dn lteiu
Mun nocn
aai Cn
ln
udecode
aczlgi⸗
er KNab
dum lucce
Aninn
Fabloen
uo
lumhe
nuittol

no Cogli
u Teſte 10
Sguicen,
0 ſeuo necer
derdenc n
DoA mhuen
emeſmnie
Aditot bri⸗
mcücebe
etentü
numierur a
nopotü. C,
numvel i⸗
un alinc⸗
Maorurm er
gerur ner⸗
Aa vewen
nugogc
un Ag
lir ine,
min ilgant
tummrAel
a t
0a Panol
crock o
engelth
encRa
8cerocrci
SiiN.
Crllani,.
umcun d
Couubl
iunei
Nenkin
negnis
vhaepo/
amautle⸗
inocvend.
cicemvs⸗
lüenime⸗
werüen/
Nni len⸗
.LaGecgn
neie/
ctone
gaCo/
hüne,
4 Pium

= =

aptiſſimum eſt

uero aconita & cicuras. Iremq; uitulino ſeuo. Caprinus caſeus recens iis qui uiſcum bibé
rint. Lac uero contra cantharidas remedio eſt: & contra ephemerim potũ cũ taminia uua.
Sanguis caprinus decoctus cum medulla: contra toxica uenena ſumitur. Hædinus contra
reliqua. Coagulum hædi contra uiſcum: & chameleontem album: ſang uinem taurinum.
contra quem & leporis coagulum eſt ex aceto. Contra paſtinacam uero & omnid mari noge
ictus uel morſus coagulũ leporis: uel hædi: uel agni drachme pondere ex uino. Le poris co
agulum & contra uenena additur antidotis. Papilio quoq; lucernarũ luminibus aduolans
inter mala medicamenta nameratur. Huic cõtrarium eſt iecur caprinũ: ſicut fel ueneficiis
ex muſtella ruſtica factis. Hinc deĩde reuertemur ad genera morborũ. Ca pilli defluuia ur
ſinus adeps mixto ladano & adiantho continet. Alopetiaſq; emendat & raritatẽ ſupercilioa.
rum cum fungis lucernarum ac fulgine quæ eſt in roſtris earum. Prurigim cum uino pro
deſt. Ad hanc & cornus ceruini cinis e uino: utq; non redium animalis eius capillis incre⸗
ſcat.Itẽ fel caprinũ cũ creta cymolia & aceto ſic ut paululũ capilli inareſcant. Item fel hirci⸗
num cum urina tauri. Si uero uetus ſit: etiam furfures adiecto ſulphure emendat. Cinere
genitalis aſini ſpiſſari capillum putant & e canitie uindicari ſi raſis illinatur. Plumboq; tri
tus cum oleo denſari: & aſinini pulli cum urina: admiſcentq; nardum: faſtidii gratia. Alo⸗=
petias felle taurino cum ægyprio alumine tepefactas illinunt. Capitis ulcera manantia uri
na tauri efficaciter ſanant. Item hominis uetus ſi cyclaminum adüciatur & ſi ulphur. Effica
cius tamen uitulinum fel. Quo cum aceto calefacto tolluntur & lendes. Seuum uitulinũ
cum ſale rritum capitis ulcerius utiliſſimum. Laudatur & uulpium adeps: ſed præcipuæ
fel & fimum cũ ſinapi pari modo illitũ. Caprini cornus farina uel cinis magiſq; hirci addi⸗
to nitro & tamarici ſemen & butyro: oleoq; prius capite raſo mire continent ita fluuentẽ
capillum. Sicnt & canis cinere ex oleo illito ſupercilia nigreſcunt. Lacte caprino lẽdes tolli
cradunt. Fimo cum melle alopetias expleri. Item ungularũ cinere cum pice fluuenten ca⸗
illum contineri. Leporinus cinis cũ oſeo myrteo capitis dolores ſedat. Itẽ aqua pota quæ
de bouis aut aſini potu relicta eſt. Et ſi credimus uulpis maſculæ genitali circũligato. Cox
uus ceruini cinis ilſitus ex aceto aut roſaceo: aut ex irino: oculorũ: epiphoras. Eaſq; bubu⸗
lo ſeuo cũ oleo cocto illiniũt.Ceruini cornus cinis ſcabricias eodem unguine ſanat. Mu⸗
crones autẽ ipſos efficatiores putant. Lupi excrementis circũlini ſuffuſiones prodeſt. Ci/
nere eorum cũ attico melle inungi obſcuritates. Item felle urſino. Epinyctidas adipe apri
no cum roſaceo. Vngulæ aſininæ cinis inunctus e ſuo lacte cicatrices oculorum & albugi
gines tollit. Medulla bubula ex dextro crure priore trita cũ fulgine pilis & palpebrarum
uitiis ſingulis occurrit. Calliblephari pari modo fuligo in hoc uſu temperatur. Optime &⅓
lichno papiraceo. Oleoq; ſeſamino. Fulligine in nouo uaſe pennis deterſa. Efficaciſſime ta
men euulſos ibi pilos cohercet. Felle tauri cum oui & albumine collvria fiunt: quaq; diſſa:
luta inungũtur per quatriduũ.Seuũ uituli cum anleris adipe & ocimi ſucco genarũ uitiis
E uſdem medulla cum pari pondere cære & olei uel roſacei addito ouo du
citiæ genarum illinuntur. Caſeo molli caprino impoſito ex aqua calida epiphoræ ſedâtur.
Si tumor ſit ex melle.Vtrunq; uero ſero calido fouendũ. Sicca lippitudo lumbulis ſuum
toſtis atq; contritis & impoſitis tollitur. Capras negant lippire: quoniã eæ quaſdã hærbas
edant.lteiu dorcades.Et ob id fimũ earũ cæra circundatũ noua luna deuorari iubẽet. quo/.
mam noctu æque quoq cernant.Sanguine hirci ſanari luſciſos purant nyctilopas appellãt
græci. Capræ uero iocinere in uino auſtero decocto. Quidam inaſſati iocineris ſanie inun/
unt. Aut felle capiæ: carneſq; eas ueſci: & dum coquantur oculos uaporari præcipiunt:
d quoq; referre arbitranrur: ſi rutili coloris fuerint. Volũt & oculos ſuffiri iocinere in ol
lis decocto. Quidam inaſſato.Fel quidem caprinum plutibus modis aſſumũt cũ melle con-
tra caligines. Cum ueratri candidi tertia parte contra glaucomata. Cũ uino contra cicatri
ces: & albugines: & caligines: & pterigia: & argemnata. Ad palpebras uero euulſo prius pilo
cum ſucco oleris:ita ut unctio areleat Cõtra ruptas funiculas cũ lacte mulieris. Ad oĩa
autem inueterata fel efficatius putant. Nec abdicant fimũ ex melle illitũ epiphoris. Cẽtra
ꝙ& dolores medullam. Itẽ pulmonem leporis. ſedat caliginẽ fel cũ paſſo aut melle. Lupino
quoq; adipe uel medulla ſuum fricari oculos cõtra lippitudines præcipiut. Nà uulpinâ lin
guam habentes in armilla lippituros negant. AQurium dolori & uitiis medetur urina apri

in uitro ſer uata. Fel apri uel ſuis uel bubulum cũ oleo citreo & roſacco æquis portiomibꝰ.

Præcipux uero taurinum cum porri ſucco tepidum: uel cum melle ſi ſuppurent. Cõtraq;
odorem grauem per ſe tepefactum in mari corio. In ea parte rupta cum lacte mulieru effi
caciter ſanat. Quidam etiam in grauitate aures ſic perludédas purãat. Alii cum ſenecta ſer
pentium & aceto includunt lana ante aqua calida collutas. Et ſi maior ſit grauitas aurium
fel cum myrra & ruta in mali corio ercalfactum infundunt. Lardum quoq; pingue. Item
fimum aſini recẽs: cui roſaceum inſtillatur. Omniacq; ea tepefacta. Vtilior equi ſpuma: uel
na capti uel tauri: aut fullonia uetus calfacta uapore per lagenæ collum ſubeunte. Admi⸗
ſcent & aceti tertiam partem. Et aliquid urinæ uituli qui nondum hærbam guſtauerit. Fi
mum etiam mixto felle eiuſdem. Et cutemquã relinquunt angues: ex calfactis prius auri⸗
bus. Lana autem medicamina ea includuntur.Prodeſt & ſeuũ uituli cum anxeris adipe: &
occimi lucco cũ eiuſdem med ulla admixto cumino trito ĩfuſa. Virus uerrinume ſcropha
ex coitu exceptum priuſꝗ terram attingat contra dolores. Auribus fractis glutinum e na
turis uitulorum factum & in aqua liquatum-Alii uitis adeps uulpium. Item fel caprinum
roſaceo tepido aut porri ſucco: aut ſi ſit ruptura ibi aliqua e lacte mulieris. Si grauitas ſit
audiendi: fel bubulum cum urina capræ: uel hirci uel ſi pus ſit. In quocunq; autem uſu pu
tant hæc efficatiora in cornu caprino per dies. xx. infumata. Laudant & coagulu lepori ter.
tia denarii parte dimidia quoq; ſagapeni in amineo uino. Parotidas urſinus adeps compri
mirt pari pondere cæræ & taurini ſeui.Addunt quidam hippociſtidem: & per ſe butyrũ illi.
tum: ſi prius foueantur fœnigræci decocti ſucco. Efficacius cum ſtrichno. Proſunt & uulæ=

pinum teſtes: & taurinus ſang uis aridus tritus. Vrina capræ calefacta inſtillata auribus. Fi/

miuũq; eiuſdem cum axungia illitum. Dentes mobiles confirmat ceruini cornus cinis: dolo⸗
reſq; eorum mitigat: ſiue infricentur ſiue colluantur. Quidem efficaciorem ad omnes eoſ⸗
dem uſus crudi cornus farinam arbitrantur. Dentifricia utroq; modo fiunt. Magnũ reme
dium eſt & in luporum capitis cinere. Cert umq; eſt in excrementis eorum plerüq; inueni
ri oſſa. Hlæc adalligata eundé effectũ babẽt. Itẽ leporina coagula per aurẽ infuſa contra do
lores. Et capitis eorum cinis dentifricium eſt. Adiectocq; nardo mulcet grauiolentiam oris.
Aliqui murinorum capitum cinerem miſcuiſſe malut. Reperitus in latera leporis a cui os
ſimile:hoc ſcarificari dentes in dolore ſuadent. Talus bubulus accenſus eos qui labant cũ
dolore admotus confirmat. Eiuſdem cinis cum myrtha dentifriciũ eſt. Oſſa quoq; ex un/
gulis fuum combuſta eundem uſum præbent. Item oſſa ex acetabulis pernarum circa duè
Coxendices uertuntur. Iiſdem ſanati demiſſis in fauces iumentorum ueminationes noru

.

eſt. Sed & corruptos dentes confirmari-Aſinæ quocq; lacte percuſſu uexatos: aut dentium
eiuſdem cinere. Lyene item equi cum oleo infuſo per aurem. Eſt autem hoc non hippoma
nes:quod aliquin noxium omitto. Sed in equorum genibus ac ſuper ungulas:prætere in
corde equorum inuenitur os demtibus cammis maxime ſimile. Hoc ſcarificari dolorẽ. Aut-
exemplo dente emorftui equi maxillis ad numerũ eius qui doleant demonſtrant. E quaud
uirus 2 coitu in lychnis accenſum Anaxilaus prodicdit: equinorum capitum uſus tepreſen:
tare monſtrifice. Similiter ex aſinis. Nam bhippomanes tantas in ueneficio uires habet: ut.
affuſum æris mixturæ in effigiem equæ olympiæ admotos mares equos ad rabiem coitus:
agat. Medetur dentibus & fabrile glutinõ in aqua decoctum illitumc & mox paulo de
rractum: ita ut confeſtim colluantur uino: in quo decocti ſunt cortices mali punici dulcis
Efficax habetur & caprino lacte collui dentes uel felle taurino. Talorum capræ recentium

cinis dentifricio placet. Et omnium fere uillaticarum quadrupeduni: ne (ſæpius eadem dicã

tut. Cutem in facie erugari & tenereſcere & candorem cuſtodiri lacte aſinino putant. No

tunq; eſt quaſdam quottidie. dec. cuſtodito numero fouere. Poppeaq hoc nxor. Netonis.
principis inſtituit. Balneaiũ quoq; ſic ſolio temperato aſinorum gregibus ob hoc eam co⸗
mitantibus. Imperus pituitæ in facie butyro illito tolluntur. Efficacius cum cæruſa. Sincé
ro uero ea uitia quæ ſarpunt inſuper impoſita farina hordeacea. Vlcera in facie membrans
e partu bouis mandida. Priuolum licet uideatur non ramen omittendum propter deſide/
ria mulierum. Talum candidi iuuenci.xl. diebus noctibuſq; donec reſoluatur in liquorem
decoctum & illirum linteolo candorem cutiſq; erugationẽ præſtare. Fimo taurino malas
rubeſcere aiunt: non ut crocodialem illini melius, ſed foueri frigida & ante & poſtea in,
bent. Aeſtates & quæ diſcolorem faciunt cutem fimum uituli eũ oleo & gumi manu lub⸗

üeend
Aalamit.
edlulacun
mmictummit
hicicaladu
tuutitelade
u infras
ino ſeuo u
leconnbura
ſelleotigin⸗
6o Aliquin
tuormellis
Kiride⸗a⸗
Pul ucor
zutcaprino
ut caeki
tioni R arte
piunatcdi
mellisera
Cbusadhxr
cllitfelapn
loerulceran
lcus Aurin⸗
ockumteſt
ſeuo & ine
Germnost
perknicanru
len opiſtot
gues comu
Mutm aridun
hium. Tuch
buboliſum
Uinuscum
eſtadidfud
lporoterti
Nbinuino
ſkolesen
Ne graueol
cocumdor
luicsrelin⸗
nemmodie
Uuutini
mumhci
ino col
keceng c
NXaetop⸗
Petn lelin
Hiteuscibe
melndise
cparhom
uino tign
Uatmoſi
luati aſpe

kent (d
mſenchte
unaszuniu
Unpue, Nen
iſaunnii
Untenk ,
unte, Admni⸗

uſtnentſſ

Us riutzon⸗

me laontn
unume
lpnin
ignauiru lt
ümllu
ülepontet
epsconn
lebutül
umau⸗
Uundufi,
Uscinsd⸗

Monvesel

Mgrine
lerigmen,
onmmt⸗

Nlentamons
rblis
uilbmmdi
cg /
mae
Ninu MM
Nt Gencvm
GAiho
Genman
iAt
1 . un 1
freien
et:
jen cotus
nic golcn
bicceſein
eadende
ſpuem N

—

oe Mn

boceimdo

Enntn

er geſce/

lqen
Ginn
olt

4 uuuhn

ir.

actũ emendat. Vlcera oris & rimas ſeuũ uituli uel bouis cõ adi pe anſeris & ocimi ſucco. Eſt
& alia mixtura ſeuo uituli cum medulla cerui & albæ ſpinæ foliis una tritis. Idem præſtat &
medulla cum reſina: uel ſi uaccina ſit: iuſq; e carne uaccina. Lichenas oris præſtantiſſime uĩ
cit glutinum factũ e genitalibus uitulorũ liquatũ aceto cũ ſulphure uino ramo ficulneo ꝑ
mixtum:ita ut bis die recens illiatur. Item lepras ex melle & aceto decoctum: quas & iecur
hirci calidum illitum tollit: ſicut elephantiſim fel caprinum. Etiamnum lepras ac furfures
tauri fel addito nitro. Vrina aſini circa canis ortum maſculas in facie. Fel utri uſq; per ſe ſe
aqua infractum: euitatiſqʒ; ſolibus ac uetis poſt detractum cutem. Similis effectus: & ĩ tau
rino ſeuo uitulino ue felle cum ſemine cunile:ac cinere e cornu ceruino:ſi canicula exoricẽ
vecomburatur. Aſinino ſeuo cicatricibus aclicheni lepriſq; maxime color redditur. Eiirci
fel leotigines tollit admixto caſeo & uiuo ſulphure ſpongiæq; cinere: ut mellis ſit craſſicu
do. Aliqui inueterato felle uti maluere: mixtis calidis fucfuribus põdere oboli unius quat
tuor mellis prius defticatis maculis. Efficax eiuſdem & ſeuum cum melancthio & ſulphure
& iride.Labtorum ſiſſuris cum adipe anſarino ac medulla ceruina reſinaq; & calce. Inucio
apud auctores iis qui lentiginem habeãt negari magicæ ſacrificiorum uſum. Lacte bubulo
aut caprino tonſilæ & arteriæ exulceratæ leuantur. Gargarizatur tepidum ut eſt expreſſũ
aut calefactum. Cyprinum utilius cum malua decoctum & ſale exig uo.Linguæ exulcera⸗-
tioni & arteriarum prodeſt ius omaſi ſi gargarizatur. Tonſillis autem priuatim renis uul⸗
pium aridi cum melle triti illitique.Anguinæ fel taurinum uel caprium cum melle. lecur
mellis ex aqua oris grauitatem. Vlceraq; butyrum citiſſime ſanat. Spinãâ aliud ue quid fau
cibus adhærens feris extrinſecus fimo perfricatis: aut reddi: aut delabi tradũt. Strumas diſ
cutit fel aprinum uel bubulum tepidum illitum. Nam coagulum leporis e uino in linteo⸗
lo exulceratis duntaxat imponitur. Diſcutit & ungulæ aſini uel equi cinis ex oleo aqua il
licus & urina calefacta. Et bouis ungulæ cinis ea aqua. Fimum quoq; feruens ex aceto de⸗-
coctum: teſteſque uulpini. Prodeſt & ſapo: gallorum hoc inuentum: rutillandis capillis ex
ſeuo & cinere. Optimo fagino & caprino duobus modis ſpiſſus ac liquidus. Vterque apud
Germanos maiore in uſu uitis quam fœminis. Ceruicum dolores butyro aut adi pe urſino
perfricantur. Rigores bubulo ſeuo quod & ſtrumis prodeſt cum oleo. Dolorem inflexibi
lem opiſtothon uocant: leuat urina capræ auribus infuſa: aut fimum cum bulbis illitũ. Vn
gues contuſos fel uniuſcuiuſque animalis circunligatum. Pterygia digytorum fel tauri⸗
num aridum aqua calida diſſolutum. Quidam adiiciunt ſulghur: & alumen pari põdere om
mum. Tuſſim iecur lupi ex uino tepido ſanat. Vrſinumq; fel admixto melle. Aut ex cornu
bubuli ſummis partibus cinis. Vel ſaliua equi: triduo potu eam mori tradunt. Pulmo cer⸗
uinus cum guli ſua arefactus in fumo:dein tuſus:ex melle quotidiano eligmate. Efficatior
eſt ad id ſubulo ceruorum generis. Sanguinem expuentes ceruini cornus cinis. Coagulum
