lemedin fvo⸗
Tirr imint
Prutcego
fohrasnis
tur utein ii
Ocmmi
Gincdanßt
. rvel aiu
minosc
Zcdſue ſi
nochuͤfe
Fraerdll/
nis cicemuin
. btmii
ntſſind
4 wele omn
, Lichins ſo
Dc ſcniisd/

ſooil com

XXV.

piti nõ diſſimilibus: ſemĩe aũt punic eo:unde & nom ho e ĩ baccis. pſa hærba in uineis ĩu
nitut. Vis ei ad refrigerandũ & diſcutiendũ ingens. Semẽ ĩ uſu. Fronti in ponit᷑ in dolore
& tẽporibus:ex aceto & roſaceo: aut poſca. Ad cetera illinitur acetabuli menſura ſextario

aquæ denſat ac contrahit. Lunc terere oportet: & craſſitudinem illinere cuicu nq; dolori &
collectioni inflimationiq;. Et uulneribus capitis medetur ariſtolochia: fracta excrahens of

ſa: & i alia quide ꝑatte colporis ſedimaxie e capite. Similirer plyſtolochia., S y, e .
De thytllio: dinttd Rehlidatns⸗ panace:& hyottpamd⸗ euphorsbio. CTa. X., M “WR/ Jrd 5

Hyſellium non diſſimile apio. Huius radix cõmanducata purgat capitis pituitas.
x Oculorumaciem centaurio maiore putant adiuuari: ſi addita aqua foueantur. Suc
Co ucro minoris cum melle culices nubeculas obſcuritatem diſcuti: cicatrices exte
nuari. Albugines quidem etiam iumentorũ ſiderite. Iam chelidonia ſu pradictis omnibus
mire medetur. Panacis radicem cũ polenta epiphoris imponitur. Ef yoſcyami ſemen bibũt

obolo tandundem meconii adiicientes: uinũq; ad epiphoras inhibendas. Adi ungunt & gẽ

tianæ ſuccum: quem collyriis acrioribus pro meconio miſcent. Facit claritatem & euphor⸗

bium in unctis. Inſtillatur Plantagin ſuccus lippitudini. Caligĩes ariſtolochia diſcutit. Ibe

ris adalligata capiti cũ quinq; folio epiphoras: & ſi quã in oculis uitia ſunt: emendat. Ver⸗

baſcũ epiphoris imponitur. Periſterios ex roſaceo uel acero. Ad hypochyſis & caliginẽ cy⸗

claminon in paſtillos diluunt. Peucedani ſuccum ut diximus ad claritatem & caligines cũ/ Hy⸗ 4

mecoino & roſaceo.Pſyllion illirum fronti epiphoras ſuſpendit. ð
De anagallide: ſiue acora: & mãdragora: ſiue circelo: & cicuta & cremne agrie: & molib⸗
dena: & clpno: & alia: & acoro: & iride: & cotileder & arizoe: & andrachne: & exigero: & de
ephemero: & de labro Veneris: & de raminculo medicix: & de oris uitiis.

ruleo: nõ alciores palmo: frutice tenero: foliis puſillis: rotũdis: in terra iacentibus
naſcutur in hortis & aquoſis. Prior floret cerulea. Vtriuſq; ſuccus occulorũ caligi/
nẽ diſcutix cũ melle: & ex ictu eruorẽ & argema rubens: magis cũ attico melle iũctis. Pupil

las dilatat. Et ideo hoc inũguntur ante: ꝗbus paracenteſis fit. lumẽtorũ quoq; oculis mede

tur. Succus caput purgat per nares infuſus: ita ut deinde uino colluatur. Bibit᷑ & cõtra an⸗
gues ſucci drachma in uino. Mirum ꝙ; fœminam pecora uitant. At ſi decepta ſimilirudie

(tHore enĩ tantũ diſtantcdeguſtauere: ſtatĩ eã quæ aſyla uocatur ĩ remedio quærũt. Ea a no
ſtris ferus oculus nũcupat᷑.Præcipiunt aliqui effoſuris ante ſolẽ ortũ Driulg quicꝗᷓ aliud I0
e ephorbio ſatis di/

quant ter ſalucare eã: tũc ſublatã exprimere. Ita præcipuas eſſe uires.
ctũ eſt:cuius ſuccus lippitudini ſi timor erit. Itẽ abſinthiũ cũ melle tritũ.Itẽq; beronicæ fa

rina cõueniet. Et egilopas ſanat hærba eodẽ nomie quæ ĩ hordeo naſcitur tritici folio ſemi

ne ↄtrito cũ faria permixta ĩpoſſitaq; uel ſucco. Exprimitr hic e caulibus foliiſq; prægnãtibꝰ
dempra ſpica:& in trimeſtti Grina digeritur in paſtillos. Aliqui & mãdragora utebãtur. Po
ſtea abdicatur ĩ hac curatione ẽ. Sed epiphoris quod certũ ẽ medetur:& oculoꝶ dolori. Ra
dix tuſa cũ roſaceo & uino. Nã ſuccus multis oculorũ medicamẽtis miſcetur. Mädragorâ
ali circelon uocant. Duo eius genera. Cãdidus qui & mas:niger quæ fœmina exiſtimatur.
Anguſtioribus foliis ꝗᷓ lactucæ. Hirſutis & caulibus: radicibus binis ternis ue ruffulis In⸗
tus alois: carnoſis: terniſq; pene pubitalibus. Ferunt mala auellanarum nucum magnitudi
ne. Et iis ſemes ceu pyrorum album. Hoc alii arſen: alii morion:alii hyppoplomon uocant.
Huius folia alba. Alterius latiora ut lappati ſatiuæ. Cauent effoſſuri contrarium uentum.
Etc tribus circulis ante gladio circunſcribunt.Poſtea fodiunt ad occaſum ſpectantes. Sue-
cxus fit & e malis & e caule deciſo cacumine & radice. Punctis aperta aut decocta utilis ueſ
ſurculo. Conciſa quoq; in orbiculos ſeruatur in uino. Succus non ubiq; iuenitur: ſed ubi
poteſt: circa uindemias quærirur. Odor grauis ei: ſed radieis & mali grauior. Mala matura
ta in umbra ſiccantur. Succus ex iis ſole denſatur. Item radicis tuſæ: uelĩ uino nigro ad ter

tias decoctæ. Folia ſeruantur in muriis efficacius. Albus rore tantum ſuccus peſtis eſt. Sic

quoq; noxiæ uires. Grauedinem afferunt etiam olfactu: quâꝗᷓ mala in aliis terris mandatur.

Ruimnio tamen odore obmuteſcunt ignari. Potu quidem largiore etiam moriuntur. Vis ſo

nifica pro uiribus bibentium. Media potio cyathi unius. Bibitur & contra ſerpentes: & an
te ſeciones pundioneſqʒ; ne ſentiantur. Ob hæc ſatis eſt aliquibus ſomnum odore quæſiſ
ſe. Bibiturx & pco helleboro duobus obolis in mulſo. Efficacius helleborum ad uomitiones

Nagallida aliqui acoron uocant. Duo genera eius. Mas flore phœniceo: fœmiĩa ce⸗

Prrre

7„

—

4

To⸗- Rlſo:

9— 4. .
W. .
1
P nre

Ton gr ube

— * : Pen

& ad bilem nigram extrahendã. Cicuta quoq; uenenum eſi: publica athenienſiũ pœna inui
ſa. Ad multa tamen uſus non omittendi. Semen habet noxium. Caulis autem eſt uirichs:

& urit plerumq; ut in platanis. Lenis hic & geniculatus ut calami nigricans. Altior ſæpe bi⸗
nis cubitis: in cacuminibus ramoſus. Folia coriandri tenuiora: graui odoratu. Semen aniſo

craſſiꝰ radice ocaua nullus uſus. Semini & foliis refrigeratior uis: quæ ſi necat: ĩcipiũt alge

re ab extremitatibuscorporis. Remedium eſt prius quã perueniat ad uitalia:uini natura ex
calfa ctoria. Sed ĩ uino pota irremediabilis exiſtimatur. Succus exprimitur foliis floribuſq;
tunc enim maxime tempeſtiuus eſt & melior. Semine trito expreſſus ſole denſatus ĩ pa⸗
ſtillos necat ſanguinem expiſſando. Hæc altera uis. Et ideo ſic necatorum macule in corpo
ribus apparent. Ad diſſoluenda medicamenta utuntur illo pro aqua. Fit ex eo ad refrige⸗

randum ſtomachum malagma. Præcipuus tamẽ eſt ad cohibendas epiphoras æſtiuas oculo
rumq; dolores ſedandos circunlitum. Miſcetur collyriis. Et alios omnes rneumatiſmos co
hibet Folia quoq; tumorẽ omnem doloremq; & epiphoras ſedant. Anaxilaus auctor ẽ mãa
mas a uirginitate illitas ſemper eſſe ſtaturas. Quod certum eſt: lac puerperarum mamnis
impoſita exting uit.Veneremq; teſtibus circa pubertatem illita. Remedia liberationi qui/
bus bibenda cenſetur: non equidem præcipimus. Maxima uis tertæ partorum: mox laco/
cæ: deinde atticæ. Cremnos agrios gremi⸗

nicæ: creticæ: aſiaticæ. In græcia uero megari
as tollit oculorum impoſitus: tumorem quoq; polenta addita. Naſcitur uulgo molibde
na: id eſt plumbago. etiam in aureo: folio lappati: craſſa: radice hiſpida. Hæc commandu

cata: ſi oculis ſubinde religatur: plumbum quod eſt genus uitii ex oculis tollit. Capnos
prima quam pedes gallinaceos uocant :naſcens in parietinis: & ſæpius ramis tenuiſſimis

ſparſiſq;: Hore purpureo uiridis: ſucco caliginem diſcutit. Itaq; in medicamento oculorũ
additur. Similis & nomine & effectu alia eſt capnos fruticoſa prætenera foliis coriandi ci⸗
neracei coloris: flore purpureo. Naſcitur in hortis & ſegetibus ordeaccis. Claritatem facit
inunctis oculis delachrymationemq; cen fumus: unde nomen accepit .Eadem euulſa pal

pebras renaſci prohibet. Acoron iridis folia habet anguſtiora tantum & longiore pe=⸗

diculo: radices nPre :minuſq; uenoſas Cætero & has ſimilies iridis: guſtu acres: odore

non in gratas: ructu faciles. Optimæ ponticæ: dein galaticæ: mox creticæ. Sed prinæ in

cholchide iuxta phaſin amnem: & ubicunq; in aquoſis. Recentibus uirus maius quam ue
cuſtis Creticæ candidiores ponticis. Siccantur utribus in umbra digytalibus fruſtis. Nec
non inueniuntur qui oxymyrſine radicem acoron uocant. Ideoq; quidam hanc acron agri
on uocate malunt. Vis ei ad calfaciendumq; extenuandumq; efficax contra ſuffuſiones &
caligines oculorum fucco eiuſdem poto:contraq; ſerpentes. Cotylodon parula herba cau
liculo tenero:puſillo pingui: concauo: & coxendices. Naſcitur in maritimis petroſiſque
niridis: radice oliuæ modo rotunda. Oculis medetur ſucco. Eſt & aliud genus eiuſdem
ſordidis foliis: latioribus: denſioribuſque circa radicem uelut oculum cingentibus: aſpe⸗
rimi guſtus: lõgiore: caule: ſed pergracili Vſus eius ad eadẽ quæ iridis. Aizoi duo genera⸗

maius in fictilibus uaſculis ſeritur quod aliqui buphthalmon uocant: alii zophalmon: alii

erogennetõò: quod amatoriis conueniat. Alii hypogeſon: quoniam in ſuggrundis fere na⸗

ſcitur. Sunt qui ambroſiam potius uocant: & qui amerimnõ.Itali ſedum magnum:aut ocu

lum:aur digytellum. Alterum minuſculum: quod eritheles uocant: ali triheles: quia ter
Horeat: alii chryſotheles: aliqui iſoeres. Sed alii itali ſedum: alii aizoum. Vtrunq; quomam

uireat ſemper. Aliqui ſemper uiuum. Maius cubiti altirudinem excedit:craſſitudine pluſ⸗
ꝗquam polliarci. Aliud in cacumine linguæ ſimile carnoſi um: pingue: largo ſucco: latitudine
polliacri. Alia in terram connexa: alia ſtantia: ita ut ambiru effigiẽ imitentur oculi. Quod
minus eſt: in muris parietiniſq; naſcitur: & tegulis. Fruticoſum a radice: & ſurſum uſque
ad cacumen. Foliis anguſtis munocratis: ſuccoſis: palmo alto caule: radix inutilis. Huic ſi⸗/
milis eſt: quam græci andrachnen agriam uocant.Itali celebrant ĩ paſtillos latioribus foliis
& breuiori cacumine. Naſcitur in petris: & colligitur cibi cauſa. Omnium harum uis ea⸗
dem: perfrigerare & aſtringere. Medentur epiphoris folia impoſita: uel ſuccus inunctus.
Purgant enim ulcera oculorum explentq;: & ad cicatricem perducunt palpebras degluti⸗

nant.Exdem capitis doloribus medentur: ſucco uel folio temporibus illitis. Aduerſan⸗

tur phalangiorum ctibus. Acõito uero maius aizoum præcipue. A ſcorpionibus quoque

feriri id habentem negant. Medentus & aurium dolori. Item ſuccus inunctis hyoſcyami

ſoheeken
oAon I
Pfuncrurk
cobtusznon
Hennc uoe
eu mſtoloc
Necttone
Cunmnduc
ſorurliny
letgingiun
emmauc⸗
NraAteni
n Decodn
ſiatidero⸗
Ccunnmecor
ſarintuloEn
ctcinaligui
Naut uiuachr.
leKmolicire
lkekeruncg
Merdiuiſura
ſtegeress
Nadcezlüſup
norbocunui
busereiweren
Pinuere⸗Ton
cionteslerente
Cenonſtenenre
nserpeniment
Ilinitepooho
Cnlenpaent
Eetbun rroß
Citobilesſtſl
Urore Hols
fommtur abr
Eenglienrur⸗
mmpatKanun
Ulorbus guan
lundvsfo
urt
Uactoſ l
8 atat
itlnecomm
ſihert trn
gn Crede
euon,

Wubaminn
ech uict:
iolepedi
Knenmnla
bicihiütie
minumnen
is orbr
kenlngi 5
Clleinene
dndge⸗/
Miunocllo
mnritost
audorii
tum maunng
emnoniqui⸗
mmorho⸗
grosgeni⸗
lgo nolbce
ccommuNdu
At. Cyne
6 Enuilini
ento ocloni
corimid⸗
Nitaten iut
mmennlann
ongiore e⸗
Xles dole
Nn pinrin
ainqumde
frucis Nee
eNN
ſufkutonn?
uh heman
iͦmoll
ehus uſctem
nins ⸗
iogeenn
Aw: i
Mmunran dul
Nles:gon
m conun
mclenlc⸗

Coheiure
urlom cgl
iisrirl,
gonbus ii
mtun i⸗

Ccusnn
Lohmn⸗
cA5
Gibos in 4

Giͦſ

modice.Item achileæ: & minori centaurexæ: & plantaginis peucedani cum roſaceo & meco
nio.Acori ſuccus cum roſa. Omnis autem ſtrigili calefactus infunditur. Cotyledon etiam
infunditur purulentis cum medula ceruina calefacta. Ebuli radices trite & ſuccus linteo
colatus: mox in ſole denſatus & cum opus eſt roſaceo dilutus & calefactus parotidas. Ver
benaca quoq;. item plantago ſanat: item ſideritis cum axungia ueteri. Narium ozenas emẽ

dat ariſtolochia cum cypero. Dentibus remedio ſunt panacis radix commanducata: præci⸗-

pue chironie: irem collutis ſucco. Radix hyoſcyami ex aceto manducata. Irem polymoniæ
commanducantur: & plantaginis radices: aut colluuntur in aceto decoctæ ſucco. Et folia
ſunt urilia. Vel ſi ſanguine gingiuæ putreſcant: uel ſemen eiuſdem apoſtemata & collectio
nes gingiuarum ſanat. Et ariſtolochia gingiuas dentes ue confirmat. Verbenacacum ra⸗
dice manducara & decoctæ ex uino aut aceto ſuccus collutus. Item quinq; folii radices de
coctæ ad tertias uino aut aceto. Prius uero quam decoquatur aqua marina aut ſalſa lauan
tur. Decoctum diu tenendum in ore. Juiaan cinere quinq; folii fricare malunt. Et uerba
ſti radix decoquitur in uino ad colluendos dentes. Et hyſopo colluuntur: & peucedani ſuc
co cum meconio uel radicum anagallidis magis fœminæ ſucco: ab altera nare quam do⸗
leat infuſo.Erigeron a græcis: quæ a noſtris uocatur ſenecio. Hanc ſi ferro circunſcriptam
effodiat aliquis: tangatq; ea dentem & alternis ter deſp uat ac reponat in eundem locnm:
Ita ut uiuat hærhba:aiunt dentem eum poſtea non dolliturum. Hærba eſt theriſſagum ſpe⸗
cie & molicia:cauliculis ſubrubicũdis. Naſcitur & in tegulis & in muris. Nomen hoc græ
ci dederunt:quia uere caneſcit. Caput eius numeroſa diuiditur lanugine: qualis eſt ſpine
inter diuiſura exeuntes. Quare eam Callimachus acanthida appellat: alii pappum. Nec de
inde græcis de ea conſtat: Alii erucæ foliis eſſe dixer unt: alii roboris: ſed minoribus multo
Radice alii ſuperuacua:alii neruis utili: alii potu ſtrangulante. E diuerſo quidam regio
orbo cum uino dederunt. Et contra omnia ueſicæ uitia. Item cordis & iocineris. Reni⸗
bus extrahere harenam dixere. Iſchiadicis drachmam cum oximellite ab ambulatione pro
pinauere. Torminibus quoq; in paſſo utiliſſimam: precordiis etiam: cibo ex acero eam pre
dicantes ſerenteſque in hortis. Nec defuere qui & alterum genus facerent. Nec quale efſet
demonſtrarent contra ſerpentes in aqua bibendamc comitialibus dantes. Nos eam Roma
nis experimentis per uſus digerimus. Lanugo eius cum croco & exiguo aquæ frig idæ tri-
ta illinit epiphoris. Toſta cum mica ſalis ſtrumis. Ephemeron folia habet pſylii: ſed minora
caulem:parem:Horem cæruleum:ſemen ſuperuacuum. radicem unam digytali craſſitudine
dẽtibus præcipuam conciſam in aceto: decoctamique ut tepido coluantur. Et ipſa etiam ra
dix mobiles ſiſtit. Cauis & exeſis imprimitur. Chelidoniæ radix ex ea aceto trita contine-
tur ore. Eroſis ueratrum nigrum imponitur. Mobiles dentes utralibet decocta in aceto
firmantur. Labrum uenereum uocant in flumine naſcentem. Eſt ei uermiculus qui circa
dentes ligatur: aut cauis dentium cæra includitur. Cauendum ne euulſa hærba terram
tangat. Ranunculum uocamus quam græci uatrachion. Genera eius quattuor unum pin
guioribus quam coriandri foliis: & ad larirtudinem maluæ accendetibus: colore liuido
caule albo: gracili: & radice alba. Naſcitur in limitibus humidis: & opacis. Alterum folio
Iius pluribus foliorum inciſuris: altis caulibus. Tertium minimum eſt: graui odore flore
auteo. Quartum ſimile huic flore luteo. Omnibus uis cauſtica ſi cruda folia imponan
tut.puſtuſaſque ut ignis faciunt. Ideo ad lepras & ſporas utuntur & ad tollenda ſtigma
ta. Cauſticiſque omnibus miſcent. Alopecus imponuntur: celeriter remouente. Radizx
in dolore commanducata diutius:rumpit dentes. Eadem ſicca cociſa ſternutamentum fa
cit. Noſtri hærharii ſtrumeam uocant: quoniam mederur ſtrumis & panis parte in fumo
ſuſpenſa.Creduntque ea rurſus ſata rebellare quæ curauerint uitia. Quo relere & plan
tagine utuntur. Oris ulcera intus ſuccus plantaginis emendat & folia radiceſque commã⸗
ducata: uel ſi reumatiſmo laboret os. Vlcera fetoremque quinque folium. Vlcera pſyllium
Compoſita quoque ad fetorem uel maxime pudendum uitium trademus. Ergo folia myr
ti & lentiſci pari pondere gallæ ſyriacæ dimidium pondus ſimul rerere in uino uetuſto
ſparſa mandere maturino optimum eſt. uel hæderæ baccas cum cafia & myrrha pari pon-
dere ex uino:Naribus utiliſſimum eſt dracontii ſemen corticum ex melle: etiam ſi carci⸗
noe in iis ſunt: Sugillata hyſopo emendantur. Stigmata in facie mandragora illi

ROEMIVM,

S
G. ES. S gquzdo primũ ĩ italia cœpint: &
AH. . Rass “ ENSIT ET FACIES FHOMINVM NOVOS OMNlIq; æuo prio
.α al Wev.! re icognitos nõ italiæx modo: uerum etiam uniuerſæ prope europæ mor⸗

magnopere uagatos: aut alibi ᷓ romæ circaq; ſine dolore quidẽ ullo:aut
ſine pecnicie uite: ſed tanta fœditate ut quecũq; mors præferenda eſier.

in alienis miſeriis. Mox & uſurpato uocabulo mẽtagrã:occupantem multis & intuitus:to
goſq; utiq; uultus oculis tantum ĩmunibus: deſcendentem uero & incolla pectuſqʒ ac ma⸗
nus fœdo cutis furfure. Non fuerat hæc lues apud maiores patreſq; noſtros. Er primũ Ti

quæſtorio ſcriba cum in aſia apparuiſſet: inde contagionem eius importàte. Ne ſenſere id
malũ fœmie aurt ſeruitia: plebeſq; hũilis & media: ſed pceres ueloci: tranſitu oſculi maxie

rabatur: nec niſi uſque in oſſa corpus exuſtum eſſet non rebellante tedio. Aduenerũtq; ex

ni poſſet. Naſcitur in occultiſſimis corporum partibus: & plerumq; ſi ub lingua duritia ru/
bens uariis modis: ſed nigricans capite: alias liuida corpus intendens neq; intumeſcens ſi
ne dolore: ſiue pruritu: ſine alio ꝗᷓ ſomni indicio: quo grauatos in triduo aufert :aliquãdo
& horrorem afferens: circaq; puſtulas paruas: rarius feriens ſtomachum. Fauceſq; cum in-

cipatu irrepſit id malum. Nec quiſquã prior imperatore ipſo ſenſit:magna ciuitatis amba/
ge cum edicto eius excuſantis ualitudinem legeret nomẽ incognitum Quid hoc eſſe di⸗
cemus: aut quas deorum iras? Parum eni erant homini cætera morborum genera cum ſu⸗
pra.ccc.eſſent:niſi etiã noua timerent. Neq; ipſi homines pauciora ſibi opere ſuo negocia ĩ

“ð do rerum natuta faciente & diu fuere.

ατWkE& † Laus Eippocratis. Ca.

LIBER:
CAI PLINII SECVNDI NATVYRALIS HVSTORIAE UBER. XXVI.

eliquæ per morborum genera megieiag,. de nouis morbis: & delichene ꝗd ſit⸗
Ecaipᷣõ

culo & dgelephãtiaſi: & colo. Ca. 1.

bos. Tũc quoq; nec tota italia nec per illyricum gallias ue aut hiſpanias

Grauiſſimũ ex iis lichenas appellauere græco nomine:latine quoniã a mẽé
to fere oriebatur ioculari primũ laſciuia: ut eſt procax natura multorum

berii Elaudii Cæſaris principatu medio irrepſit in italia quodam Perſino equite Romano

fœdiore multog: qui ppeti medicinã tolerauerant cicatrice quã morbo. Cauſticis namq; cu

ægypto genitrice talium uitiorum medici hanc ſolam operam afferentes magna ſua præ⸗
“ da. Siquidem certum eſt Manilium cornutum ex ꝑrætoriis legatum aquitanicæ prouintiæ
ſeſtertia. cc. elocaſſe in eo morbo ad curandum ſeſe. Acciditq; ſæpius: ut noua contra ge-
nera morborum gregatim ſentirentur. Quo mirabilius quid prodeſt repeririealiqua gigni
repente uitia terrarum in parte:certa certiſq; mẽbris hominum: uel ætatibus: aut etiam for
cunis tanꝗ malo eligente:hæc in pueri graſſari: illa in adultis. hæc proceres ſentire: illa pau
peres. L. Paulo. Q. Martio cenſoribus primum in italia carbunculum ueniſſe: annalibus cõ
ſcriptum ẽ pecularie narbonenſis prouinciæ malum: quo duo conſulares obiere: condenti
bus hæc nobis. Eodem anno IuliusRuffus &. Qa.-Lecanius Ballus: illa medicorum ĩſcitia
ſectus. hic uero pollice leuæ manus euulſo acu ab ſemetipſo tam paruo uulnere ut uix cexr

uaſerit ociſſime exanimans. Diximus elephantiaſin ante Pompeii magni ætatem non acci
diſſe in italia: & ipſam a facie ſæpius incipientem. In nare prima ueluti lenticula mox inua
leſente per torum corpus maculoſa uariis coloribus & in æquali cute alibi craſſa:alibi tẽui
dura ceii ſcabiæ aſpera: ad poſtremum uero nigreſcente: & ad oſſa carnes apprimente intu
meſcentibus digytis in pedibus: manibuſq;. Aegypti peculiare hoc malum: & cum in reges
Icidiſſen: populis funebre. Quippe in balnei folia temperabantur humano ſanguine ad me
dicinam eam. Et hic quidem morbus in italia celeriter reſtrinctus eſt: ſicut & ille quem ge⸗
murſam appellauere priſci inter digytos pedum naſcentem etiam nomine oblitterato. Idip
fſum mirabile alios deſinere in nobis morbos: alios durare: ſicuti colũ. Tiberii Cæſaris pri

portant. Hæc apud priſcos erant quæ mẽmoramus remedia medicinam ipſa quodam mo⸗

e6 . lppocratis certe qui primus medend precepta clariſſime condidit: referta hærbage
mentione inuenimus uolumina. Nec minus Dioclis Cariſtii qui ſecundus ætate

ſtngen
iſoruledt
zaumonmn
ledeerenn
gereet
uanatio
Vn
4 Acl
ſusn
guinerite⸗
iicie oratio
urantecit
uini füicat
ſbioreſtare
* Nog
niler Tahe
ſivetumfri
Uini rationen
6o rrkeren
coleckolos⸗
darillmaho⸗
coriteec
Unto⸗ne quls
indignan un
heneleges l.
ceneroꝛdh
Goreſg omm
rendonnutbe
Ainfmnun
Mpinisguns
umodumf
memergnn
Au
N
Goer

cunch
diaa
rlancen
er A ult
nlauln
lperinb
iie
Nlaunſepi
1 d eunc
muiggnune
uelmdeeg
nünduiken
ncelenure

larlihini

cku lce

4
ee gle
0 (a

S
eope no⸗
hibwin
nicdenloan
Trendz eſſ
guoniäawe
mmultorun
Lintitust
uigr nn
Rni T
ie Romano
Nelerler il
oſculimuie
tcenmgel
Venenütger
gmiu ge⸗
ceoNE
ncomn ge⸗
ignegti
nautetantoe
müeila
Analdusc
erecopchnti
corun ieni
geutvuce
ncunuunt/
nmtlintſ
raignit⸗
gomn
mdN
Ohmer iu
Niiten
inene nu
dm 1 ce

gune zaſne
ſegvenge

inmoliſ⸗
(rlars
iansn
Aboceſe
menc!
0 9 Negce
lnn⸗

Ctu

—

=£
☛ — —

famacq extitit. Irem Praxagore & Criſippi: ac deinde Eraſiſtrati. Erophilo quidem ꝗᷓ ſub-
tilioris ſecte conditori ante omnes celebratam rationem eam paulatim uſu efficaciſſi mo
rerum omium magiſtro peculiariter utiq; medicinæ ad uerba garrulitatemq; deſcenden-
te.Sedere nam in iis ſcolis auditioni occupatum grarius erar: quam ire per ſolitudines:
& quærere hærbas alias aliis diebus anni. De noua medicina & Aſclepiade medico:
& qua ratione ueterẽ medicinam mutauerit. Cta. 1111.
Vrabat tamen antiquitas firma magnaſq; confeſſe rei uindicabat reliquias: donec
d Arlſclepiades ætate magni Pompeii rhetorice magiſter: nec ſatis in ea arte quæſtuo
fſuus ut ad alia ſagacis ingenii huc ſe repente conuertit: atq; ut neceſſe erat homini
qui nec id egiſſet: nec remedia noſſet oculis uſuq; percipienda torrenti ac meditata quot⸗

cidie oratione blandiens: omnia abdicauit: rotamq; medicinam ad caſum reuocando cõie

cturam fecit. Quinq; res maxime cõmunium auxiliorum profeſſus. Abſtinentiam cibi ali⸗
as uini fcicationem corporis: ambulationem: geſtationeſq;: cum unuſquiſq; ſemetipſum
ſibi Raſlace polſer intelligere. Fauentibus cunctis ineſſent uera:quæ facillima erant: uni⸗
nerſum prope humanum genus circũegit in ſe non alio modo quã ſi cælo emiſſus adue⸗
niſſet. Trahebat præterea mentes artificio mirabili uino præmittendo ægris dando tempe

ſtiue tum frigidam aquã. Er quoniã cauſas moborũ prior ſcrutari Herophilus inſtituerat

uini rationem illuſtrauerat Cleophantus apud priſcos:ipſe cognominari ſe frigidam dan
do præferens: & ur auctor eſt. M. Varro: alia quoq; blandimẽéra ex cogitabar in ſuſ penden
do lectulos:quorum iactatu aut morbos extenuaret: aut ſomnos eliceret: iam balneas au=
datiſſima hominũ cupidme inſtituendo: & alia multa dictu grata atq; iucunda magna au⸗
Roritate nec minore fama:cum occurriſſet ignoto funeri: relato homine ab rogo atq; ſer
uato:ne quis leuibus momẽtis tantxam cõuerſionem factam rxiſtimet. Id ſolum poſſumus
indignari unum hominẽ e leuiſſuna gente ſine opibus ullis orſum uectigalis ſui cauſa re
pente leges ſalutis humano generi dediſſe: quas tamè poſtea abrogauere multi. Aſclepia
dem uero adiuuere inulti quorum cura nimis anxia & rudi aut obruendi ægros ueſte ſu⸗
doreſq; omni modo modo ciendi. Nunc corpora ad ignes torrendo:ſoleſue aſſidue quæ/
rendo in urbe umbroſa:immo uero tota italia imperatrice tum primũ penſili balnearũ uſu

ad infinitum blandiente. Præterea in quibuſdam morbis medendi cruciatus detraxit: ut ?ẽ

anginis quas curabant in fauces organo demiſſo. Dãnauit merito & uomitiones tunc ſu⸗/·
pra modum frequentes. Arguit & medicamentorum potus ſtomacho inimicos quod eſt
magna ex parte uetitum. Itaq; nos in primis quæ ſunt ſtomacho utilia ſignemus.
VE ES &ιIrriſio magicæ artis & de lichene: & tapſia. C&La. IIII.
V „ ger oĩa ad iuuere eũ magicæ uanitates: in tantũ euectæ ut abrogare hærbis fidẽ
cunctis poſſeut.Aethiopide hærba amnes ac ſtagna ſiccari coniectu. Tactu clauſa
oĩa aperiri. Achemenide coniecta in aciem hoſtiũ trepidare agmina: ac terga uete⸗
te. Latacem dari ſolitãâ a perſarũ rege legatis: ur quocunq; ueniſſent omniũ rerũ copia abũ
darẽt ac multa ſimilia. Vbi nã iſte fuete:cũ cimbri teutoniq; terribili Marte ulularete aut
cum Lucullus tot reges magorũ paucis legionibus ſternerer. Cur ue romani duces primã
ſemper in bellis rationẽ cõmertiorũ habuere. Cur Hercules Cæſaris miles in pharſalia famẽ
ſentit ſi abundantia omnis cõtingere unius hærbæ felicirate poterat. Non ſatius fuit Ae⸗
miliaum ſcipionẽ carthaginis portas hætba patefacere: ꝗᷓ machinis clauſtra per rot annos
quatere. Siccentur æthiopide pontine paludes: rantũq; agri ſuburbanæ reddat italiæ. Nã⸗
q; apud eundẽ Democritũ inuenitur cõpoſitio medicamenti:quo pulchri boniq; & fortu
nati gignant᷑ liberi. Cur nunꝗᷓ perſarũ regi talis eſt dedita. Mirũ eſt profecto hucuſq; pro
uectam credulitatẽ antiquorũ ſaluberrimis ortam initiis: ſi in ulla re modũ humana inge-
nia nouiſſent. At qui nos hancipſam medicinã ab Aſclepiade repertam ſuo loco probatu⸗

si ceſſemus: euectã ultra magos etiã: Sed hæc eſt omni in re animorũ cõditio: ur a neceſſari
is orſa primũ cuncta uenerin ad nimiũ.Igirur demoſtratarũ priore libro hærbarũ reliquos

effectus dicemus: adiiciemuſq; quas ratio dictauerit. Sed in lichenis remediis atq; tã fœdo
etiã malo plura undi ; aceruabimus: quanꝗ non paucis iam demonſtratis. Medetur ergo

Plantago trita. Quinquefoliũ: Radix albuci ex aceto ficulni caules aceto decocti. Hibiſci

radix cũ glutino & aceto acri decocta ad quartas. Defricant᷑ etiã pumice. Et rumicis radix
txi ex ataceto illinit.Et flos uiſci cũ calce ſubactus. Laudat᷑ & tithymalũ cũ reſina decoctũ

.
Lichen uero hærba his ommbus præfertur: inde nomine in uento.Naſcitur in ſaxoſis fo/⸗ Mon .
lio uno ad radicem lato: caule uno: paruo:longis foliis dependentibus: Hæc delet & ſtig⸗ m aau⸗
mara. Teritur cum melle. Eſt aliud genus lichenis petris tantum adherens ut muſcus: qui cnmn
& ipſe illinitur. Hic & ſanguinẽ ſiſtit uulneribus inſtillatus: & collectiones illinitus. Mor mmmn
bum quoq; regiũ cum melle ſanat ore illito & lingua. Qui ita curantur: adua ſalſa lauari l 8
iubentur ungi oleo amygdalino: hortenſibus abſtinere- Ad lichenas & tapſiæ radice utun ſleuen
cur trita cum melle. Anguine & argemoma medetur ſumpta ex uino. Et hyſopũ cum ui⸗ nengroge
no decoctum & gargarizatum. Peucedanum cũ coagulo uituli marini æquis partibus pro tudnn
ſerpinata cum muria & ex oleo trita uel ſub lingua habita. Item ſuccusde quinquefolio gungnorh
potus cyathis tribus. Hic & omnibus fauciũ uitũs mederur gargarizatus. Verbaſcum pri untigt
a uatim tonſilis in aqua potum. 3. ?òòM Atücenn
A,Adürumas & addigytos & ad pectus:S& ad ruſm medicinᷓz. Ca. V. (mnnti
v.. e Trumis plantago. Chelidonia cum melle & axungia. Quinquefoliũ.Et radix per⸗ gogte⸗
. ſolatx. Item cum axungia operitur folio ſuo impoſita. Item artemiſia. Radix man lenauſen
dragore ex aqua. Sideritis lata folia clauo ſiniſtra manu circu nfoſſa ad alligant᷑ cu⸗ unigenicu
ſtodiẽda ſanatis: ne rurſus ſata diro hærbariorum ſcelere ur in quibuſdam rebellet. Quod ſtbiioreh
& in iis quos arremiſia ſanauerit prædici reperio. Irem in iis quos plãtago. Damoſion quæ cenmiponch
& caucalis uocatur ſub ſolſtitio collecta imponitur ex aqua cæleſti folium tritum uel ra⸗ Mleteturnon
dix cum axungia tuſa: ita ut impoſita folio ſuo operiatur. Sic & ad omnes ceruicis dolores goe Verben⸗
tumoreſqʒ quacunq; in parte. Bellis in pratis naſcitur: flore albo aliquatenus rubente. hãc Gribeculan
cum artemilſia illitam efficatiorem produnt. Cõditur don hærba ſolſtitialis flore rubeo ſfu lgenisguin⸗
ſpenſa in collo comprimere dicitur ſtrumas. Item uerbenaca cum plantagine digytorũ ui Dzeltuln
tiis omnibus: & priuatim pterigiis. Quinq uefolium medetur pectoris uitiis. Vel quod gra- Aduelublin
uiſſimũ eſt tuſſis:huic medetur panacis radix in uino dulci. ſuccus hyoſciami etia ſangui/ hauodeſt
nem excreantibus. Nido quoq; accenſituſſientibus. Item ſcordotis mixta naſturtio & re/ fäümanalcit
ſina cum melle tuſa arida. Facit & per ſe faciles excreationes. Item centaurium maius & ſa Woinmucron
guinem reiicientibus. Cui uitio & plantaginis ſuccus medetur. Et betonica obolis tribus ukitehern
in aqua contxa purulentas: contrac; cruentas excreationes. Perſolatæ radix drachme pon=⸗ Nbonn uelco
deris cum pineis nucleis. xi. Peucedani ſuccus pectoris doloribus & acorum ſubuenit. Etc. entbus neer
ideo antidotis miſcetur. Tuſſi daucum. Item ſcythiaca hærba. Ea demum omnibus pectoy Clonnkius
0 9 Ais uitiis tuſſi 8 pur ulenta excreantibus obolis tribus in paſſo. 48e. èMU Hinponiturk
2 RS— De uerbaſco &chamaleuce uel enſſilagine: & hecchio: & aquilegia: & ſaluia. Ca. VI. meinpalon
RNMε½ Otidem obolis bibitur uerbaſcum: cuius flos aureus. Lanta huic uis eſt: ut umen Nlclenon
Wo t& tis etiam non tuſſiẽtibus modo: ſed ilia quoq; trahbentibus auxilietur potus. Quod Hun
&S& degentiana reperio. Radix cameleucæ quæ tuſſilago dicitur cõmanducata & in enqfminät
uino madefacta non tuſſi tm: ſed & faucibus prodeſt. Hyſopi quoq; quinq; rami cum du⸗ igitun
obus rutæ & ficis tribus decoctis thoracem purgant. Tuſſim ſedat bechion quæ & tuſſila kmini
go dicitur. Duo eius genera. Silueſtris ubi naſcitur ſubeſſe aquas credunt: & hoc habent Niunmi
ſignum aquileges. Folia ſunt maiuſcula ꝗᷓ hederæ. v. aut. vii. ſubalbida a terra ſuperne palli Pllite u
da ſine caule: fine fllore: ſine ſemine radice tenui. Quidam eandem eſſe bechion & alio no Bicut
mine chameleucen purant. Huius aridæ cũ radice fumus per arundinemhauſtus aut de/ ertt b
uoratus uererem ſanare dicitur tuſſim. Sed in ſingulos hauſtus paſſim g uſtandum eſt. Al ſi⸗ cen
teraa quibuidam ſaluia appellatur ſimilis uerbaſco cõteritur ea & colata calefacit: atq; ita —
ad tuſſim lateriſq; dolores bibitur. Contra ſcorpiones eadem & dracones marinos efficax. Nchc
Contra ſerpentes quoq; ex oleo purrigini ea prodeſt. Hiyſopi faſiculus cũ quadrante mel: aumen
lis decoquitut ad tuſſin. Acd ſateris dolores & pectoris: ad orthopnoeas ad iocine alg
ris dolorem: cordi doloris pulmoni urinæ tuſſi pectori ulceribus renibus epaticis ad uomi luin
ciones: ad ſingultus pleureticis lateir. C. VII⸗e An
ANArteris & pectoris dolores uerbaſcũ cum ruta ex aqua. Betonicæ farina bibitur ex m Aun
I aqua calida ſtomachũ corroborat ſcordotis ſi uccus: centauriũ gentiana ex aqua po muniſi
tcx. Plantago autem per ſe ſumpta in cibo cũ lente halicæue ſorbitione- Betonica N gielun
alias grauis ſtomacho uitia tamen ſanat pota uel foliiscõmanducata.Itẽ ariſtolochia pota. aula
Agaricũ manducatum ſiccum ur ex inter uallo merũ ſorbeatur. Nymphea heraclea illita- nkchen
Peucedani fuccus. Pſilion ardoribus imponitur nel cotelydon trita cũ polenta: uel aiz oũj⸗ ze

n luone
Ulintu. ME
ullühu
AEnde nun
loni umi⸗
15 Nundun No
gunmuin
Verbäbumnn
ln Radimn
Wilenton
ebelet os
Molon gur
mmun vel
micntdloter
sudente, i⸗
Korenwbeof
gytnüͤti
nienilipui,
ſmtoAn,
um mmimali⸗
achclandbu
1dnche o
nſbnni 1
mmoidenſeen
sckuum
—
mmndn
gacmnin
ugaiuil
Ahrbmn
ngene i
1Adlon

in
00

ſn uc/

tndunekA

„

irnem M
en ele
Gicsnd lan

1

lehror i⸗
ſtencda uel ſoluend. S .
LruVurimũ tamen negocii humano generi aluus exhibet: cuius cauſa maior pars mor

87 XXVI.

Molon ſcapo eſt ſtriato folii mollibus paruis radice quattuor disprortinin aqua cxtre/
P

ma potatur. Vocatur a quibuſdam ſyron: ex uino ſtomacho & diſponæ medetur. Centau⸗

cion maius eligmate. Plantago ſucco uel cibo. Betonicæ tuſæ pondo libra mellis artici ſ e/

muncia ex aqua calida quortidie bibentib us. Ariſtolochia uel agaricon obolis ternis ex a⸗
qua calida aut lacte aſim pota. Ciſſanthemos ad orthpnoeas bibitur. Itẽ hyſo pũ. Et almati
cis. Peucedani ſnccus in iocineris doloribus & pectoris lateriſq; ſi febres non ſunt. Sangui
nem quoq; expuentibus ſubuenirt agaricum uictoriati pondere tritum & in ulſam quinq;
cyathis datum. Idem & amomon facit. Iocineri priuatim teucria bibitur recens drachmis
gquattuor in poſcæ hemina. Betonicæ drachma una in aqua calida cyatis tribus ad cordis ui

tcia in frigida cyathis duobus. Quinquefolii ſuccus iocineris & pulmonis uitiis: ſanguinẽ⸗

q; reiicientibus & cuicunq; ſanguinis uitio intus occurrit iocineris anagalides mire ꝓſunt
Capnion hærbam qui edere:bilem per urinam trahunt. Acoron iocineri medetur thoraci
quocq; & præcordiis. Caucum quæ & ephedra: ab aliis anabaſis uocata naſcitur uentoſo fe⸗
xe tractu ſcandens arborem & ex ramis propendens folio nullo: cirris numeroſa qui ſunt
iunci geniculati radice pallida. Datut ex uino auſtero trita ad tuſſim: ſuſpiria tormina &
ſorbitione facta in quam uinum addi conuenit. Item gentiana madefacta pridie contrita
denarii pondere in uino cyathis tribus. Geum radiculas tenues habet nigras bene olentes.
Medetur non modo pectoris doloribus aut lateris: ſed & cruditates diſcutit iucundo ſa⸗
pore.Verhenaca uero omnibus uiſceribus medet᷑ lateribus pulmonibus iocineribus tho-
gaci.Peculiariter autem pulmonibus & quos ab hiis pthiſis tentat. Radix uero hærbæ conſi
liginis: quã nuper inuentam diximus:ſuum quidem & pecorum omnium remedium præ⸗
ſens eſt.Oulmonum uitio uel traiecta tantũ in auricula. Bibi debet ex aqua:haberiq; in ore
aſſidue ſublingua. Superficies huius hærbæ an ſit in aliquo uſu adhuc incertum eſt. Reni
bus prodeſt plantaginis cibus. Betonicæ potus Agaricum potũut in tuſſi. Tripomũ in ma
