titimis naſcitur ſaxis: ubi allidit nuda:neq; in mari neq; in ſicco folio ſatis craſſiote: palmo
alro in mucrone diuiſo:radice alba odorata craſſa calick guſtu. Datur epaticis in farre (o/
cta. Hæc hærba eadem uidetur quibuſdam quæ polium de qua ſuo loco diximus. Syoin/
phona uel cromphena alreris uiridibus roſeiſq; per caulem foliis in poſca ſanguiuem reiici
entibus medetur. Ioniceri autem hærba melandryum naſces in ſegetes ac partis flore albo
odorata.Eius cauliculus conteritur ex uino uetere. Item hærba chalcetum e uineis contri
ta imponitur. Faciles præſtat uomitiones radix betonicæ hellebori modo quattuor drach⸗
mis in paſſo aut mulſo. Hyſopum tritum cum melle utilius præſumpto naſturtio aut irio
e. Molemonium denarii pondere. Eſt & pſyllibus lacteus ſuccus qui denſarus in gummi
umitur cum melle ſupradicto pondere præcipuæq; bilem trahit. Rurſus ſiſtunt uomitio
nem cyminũ ſiueſtre: betonicæ farina ſumitur ex aqua: abſtergnntq; faſtidia: cruditateſq;

digerũt daucũ betonicæ farina ex aqua mulſa:plantago decocta caulium modo. Singult?
hermionũ ſedat. Item ariſtolochia. Suſpiria dimenus. pleureticis & pari pneumonicis cen/

taurium maius. Item hyſopum bibitur. Pleureticis peucedani ſuccus. Eialus autem: quam
alli ſic uocant: ueneti cotoneam: medetur lateri: item renibus conuulſiſq; & ruptis. Simi
lis eſt cunilæ bubulæ cacuminibus thymo dulcis: & ſitim ſedat raſæ radicis alibi albæ: alibi
nigræ. Eoſdem effectus lateris doloribus habet chamerops: myrteis circa caules geminos
foliis capitibus græculæ roſæ ex uiuo pota. Iſchiadicos dolores & ſpinæ leuat agaricũ po⸗

tum ut in tuſſi. Item & theocadis aut betonicæ farina ex aqua mulſa.

De omnibus uitiis uentris & remediis: & eorum Jux circa uel intra ſunt:& de aluo ſi/

talium uiuit. Alas enim cibos non tranſmittit: alias non continet. alias non capit.
aAaaliias nõ cõficit. Eoq; mores uenere: ut homo maxime cibo pereat. Peſſimũ corpo⸗

gum uas in ſlar ut creditor: & ſæpius die appellat. Huius gratia præcipuæ auaritia expeti-

tur:huic luxuria conditur:huic nauigatur ad phaſin: huic profunda uada exquirũtur. Et

nemo uilitatẽ eius æſti nat cõſumationis fœditate. Ergo numeroſiſſima eſt circa hanc me

dicinæ opera. Siſtit eò ſcordoris recẽtis drachma cũ uino trita uel decocta pota. Polemõia
uoq; & dyſentericis ex uino datur. Verbaſci radix pota ex aqua duoꝶ digytoꝶ magnitu

Qine. Nympheæx heracliæ ſemen cũ uino porum. Radix ſuperior ex ſy phio drichme pon⸗

LIBER.
dere ex aceto. Semen plantaginis in uino tritum: uel ipſa ex aceto cocta:aut aqua ex ſucco
eius ſumpta. Irem cum lenticula cocta: uel aride farina inſperſa potioni cum papauere to⸗
ſto & trito. Vel ſuccus infuſus aut potus betonicæ in uino ferro calefacto. Eadem cœ lia-
cis in uino auſtero datur: iis & iberis ĩponirur ut dictum eſt. Tenaſmo radix nympheæ he-
racliæ e uino bibitur. Pfyllium in aqua cum radicibus decoctum. Aiſoi ſuccus aluũ ſiſtie⸗
& dyſentetias & tineas rotundas pellit. Symphytis radix dyſenteriam ſiſtit. Item dauci. Ai
zum foliis contritis ex uino torminibus reliſtit. Alcmeæ ſiccæ farina torminibus pota cũ
uino. Aſtragalus folia habet longa inciſuris multis obliqua circa radices: caulẽ. iii. aux. iii.
foliorum plenos: florem hyacinthi: radices uioloſas: implicaras: rubras: præd uras. Naſciiux
in petroſis: apricis: & iiſdem niualibus: ſicut phœneo archadiæ. Vis ei ad ſpiſſanda corpora
Aluum ſiſtit radix in uino pota: quo fit ut moueat urinam repræcuſſo liquore: ſicut ple/
raq; quæ aluum ſiſtunt. Sanat & dyſentericos in uino rubro tuſa. Difficile autem tũditur
Eadem gingiuarum ſu ppurationi utiliſſtma eſt fotu. Colligitur exitu autũni cum folia
amiſerit. Siccatur in umbra. Et ladano ſiſtitur aluus utroq;. Quod in ſegetibꝰ naſcitur cõ⸗
tuſo & ctibrato bibitur ex aqua mulſa: iẽ nobili e uino. Ledon appellatur hærba ex qua la
danum fit in cypro barbis caprarum adhæreſcens. Nobilius in arabia. Fit iam etiam in ſiria
atq; Africa: quod taxon uocant. Neruos enim in arcu circũdatos lanis trahũt ad hereſcen
te roſida lanugine. Plura de eo diximus inter ungutẽa. Hoc grauiſſimũ onere eſt. duriſſi⸗

mum ractu. Pflurimum enim terræ colligit: cum probetur maxime purum: odoratumemiol

le:uiride.reſinoſum. Natura ei molliendi: ſiccandi:coquendi:ſonũ aliciendi. Capillum fluẽ

tem cohibet: nigritiamq; cuſtodit. Auribus cũ hydromellite aut roſaceo infunditur-Fur/
fures cutis & manantia ulcera ſale: addito ſanat. Tuſſim ueterem cum ſtorace ſumptũ. Ef

ficaciſſimũ ad ructus. Aluũ ſiſtit & cõhdris: ſiue pſeudodyctamũ:hypociſthis: orobathion

uel orobache a quibuſdã dictum malogranato imaturo ſimilis. Naſcitur ut diximus ſub

ciſtho: unde nomẽ hoc. Arefacta in umbra ſiſtit aluũ ex uino auſtero nigroq; utraq;. Duo
enim genera eius candida & ruffa. Vſus in ſucco ſpiſſat: ſiccat. Et ruffa magis ſtomachi re⸗
mnarimos emendat. Pota tribus obolis ſanguinis excreationes. Cum amylon dyſenrerias
ora & infuſa. Item uerbenaca ex aqua data: aut carentibus febre ex uino amineo cocleari
Bus. v. additis in cyathis tribus uini. Lauer quoc; naſcens in riuis condita & cocta tornuni⸗
bus medetur. Potamogeton uero ex uino dyſentericis ei & cœliacis: ſimilis beræ: foliis mi⸗
noribus tantum hirſutioribuſq; pauluum ſuperueniens extra aquam peculiariter refrige
rant: ſpiſſant. Vſus in foliis cruribus uitioſis utilia. & contta ulcerũ nomas cum melle uel
aceto. Caſtor hac aliter nouerat tenui folio uelut equin s ſetis thyrſo lõgo & leui in aquo
ataq; ſecum habent ea qui uenantur illos. Aluum ſiſtit & achyllea, Eodem effectus præſtat
& ſtarice. vii- caulibus ueluti roſæ capita ſuſtinens. Ceratia uno folio: radice nodoſa & ma⸗
gna in cibo cœliacis & dyſenrericis medetur. Leontopod on alii liceoton: alii dorypetron⸗
alii toriuentoron uocant cuius radix aluum ſiſtit: purgatq; bilem in aqua mulſa addito põ
dere denariorum duum. Naſcitur in campeſtris & gracili ſolo. Semen eius potum lympha
tica ſomnia facere dicitur. Lagopus ſiſtit aluum e uino den
inguini adalligatur in tumore. Naſcitur in ſegeribus. Multi ſuper omnia laudant ad de/
ploratos dyſentericos quinquefolium decoctis in lacte radicibus & potis & ariſtolochiam
in uidoriati pondere in cyathis uini tribus. Quæ ex ſupradictis calida ſumentur: hæc ean-
dente ferro temperari aptius etit.E diuerſo purgat aluum ſucceuscentauri minoris drach⸗
ma in hæmina aquæ cum exiguo ſalis & aceti: bilemq; detrahit. Maiore tormina diſcuti/
untur. Betonica aluum ſoluit drahmis. ini. in hydromelitis ciathis noue
um uel agaricum drachmis duabus cum ſale modico potum ex aqua aut in mulſo obolis
tribus. Soluit & ciclaminos ex aqua pota aut balanis ſubditis. Item chameciſſi balanus
Hiyſopi manipulus decoctus ad tertias cum ſale pituitas trahit. illitus uel contritus cum
oximelite & ſale. Pellitq; uentris animalia. Pituitam & bilem detrahit peucedani radix

Aluum purgat anachallis ex aqua mulſa. Item epithimon: qui eſt flos & thymo ſatureix
ſimilis. Differentia ꝙ hic hærbaceus eſt: alterius thimi a bus. Quidam hiphopheon
uocant: ac ſtomacho minus utilis. Vomitiones mouet. Sedeat tormina: & inflammati⸗
ones diſcutit. Summitur & ex eligmate ad pectoris utilia cum melle & aliquando iride

Rlot aut in febri ex aqua. Eadem

a. Item euphorbi

uunſolt
etcpthim
bnbhier
Uräinph
dcetotun
nenturinlo
hituicume
nosſtrum
et flici Rac
Cuernolace
uiniunrluce
nenovelc
Uiniti ron
Nonkert Ka
turaloesdra⸗
gubuzfolis
Rrcircicac⸗
tllopdice
cieaute nitid
ſcsuitusted
oceuenit
guoetüſte

Ctbulbi mor

puobolis dec
umndicis:
lorecäoleo
Shceeiusin

dumadlltera
Carchinsgui
aurlercubin

bpensmmniti

.lgueromnei

itneſen.0
lynocos
Celloscauen
Neninulucnn
nincludit

Uunſlerlie⸗

AtEuucesun

luignüün
Cnalicarr
nlen olt
keinnelcn
tosnonigr
nutcöhnn
nibus guü⸗
ſ ut palo
rtfcliüci
10tado l
täteni, d

unerlnr
1 prlered,
Aencalt⸗
unpmpber de,
us Arüſci⸗
Nemdind ,
inddus n

liii ii,

lurn Mlein
d colpor,
ore: ſcnt ,/
Auttmmtüctuur
Müni aumfela
dnuſcturch⸗
tgergah
metiminſin
it a herelcen
Neieeſtdunſt⸗
dontumgol
Cepllanthi
funcdituf,
Xelamnti ll
is Nobathion
ecininus ſub
1 ung Dio
Büſonati
ſoncſſenenn
ine coclen
Lcockztomm⸗
berk folin⸗
liarirer ne
cumnele
Alein m
cvoddli
nodcar⸗
Hianenon
llunnuin ⸗
wuunnpnn
e. Luden
.
imck
nſgocnin
run CG
civols Eh
mmndſand,

Vodori
ndle

4 4 N

buntq; eum ut purgent uomitiones: & aluo ſoluta: alias ſtom
tam ſale adiecto in potu bilem afronitro. Si per aluum purgari libeat in poſca. Si uomitio

xxvI.
Aluum ſoluit a quattuor drachmis ad ſex cum mellis exiguo ſaliſq; & aceti. Quidam ali⸗
ter opithimum trad unt ſine radice naſci tenui ſimilirudine palliom rubens ſiccati:in um⸗
bra. Bibi ex aqua aceptabuli menſura. Dimidia detrahere pituitam biléq;. Aluũ leniter ſol

uit & nimphea in uino auſteio. Soluit & pigmocomõ eruæ foliis craſſioribus & acrioribus
radice rorunda:lutei coloris: terram olente caule quadrãgulo modo tenui flore ocimi. In

uenitur in ſoxoſis locis. Radix eius in aqua mulſa. xii. põdere denariotũ & aluum & bilem
& pituitam exinanit. Semen ſomnia tumulcuoſa facit una drachma in uino potum. Et ca⸗
pnos ſtrumã diſcutit: detrahit bilem polipodion:quã noſtri filiculam uocant: ſimilis emmu
eſt filici.Radix in uſu piloſa: coloris intus h erbacei:craſſitudine digyti minimi: acetabulis

cauernoſa ceu polyporũ cirri ſub dulcis: & in petris naſcens: aut ſub arboribus uetuſtis. Ex
primitur ſuccus aqua madefacta: & ipſa conciſa inſpergit oleri & betæ uel maluæ uel ſalſa

mento:uel cũ pulticula coquitur ad aluum leuiter ſoluendã: uel in febri. Detrahit bile &
pituitã. Stomachũ offendit.Aridæ farina indita naribus polypum cõſumit. Floret: & ſemẽ
non fert. Scam onium quoq; diſſolutionẽ facit: bilẽ detrahit: aluũ ſoluit:præterqᷓ ſi adiicia⸗
tur aloes drachmæ duæ obolis eius duobus. Eſt autẽ ſuccus hærbæ ab radice ramoſæ pin/
guibus foliis triangulis albis radice craſſa madida nauſeoſa. Naſcirxur pingui & albo ſolo.
Radix circa canis ortũ excauatur: ut in ipſa confluat ſuccus:qui ſole ſiccatus digeritur in
paſtillos.Siccatur & ipſa uel cortex. Laudatur natione colophoniũ myſium prienneſe. Spe
cie autẽ nitidũ: & quã ſimilimũ taurino glutini fungoſum tenuiſſimis fiſtulis cito liquæ/
ſcẽs uirus redolens ſuminoſum linguæ tactu lacteſcens. quã leuiſſimũ cũ diluitur albeſces
Hoc euenit & aduterino: quod fit hærba farina & tythymali marini ſucco in iudæa fere⸗
quod etiã ſtrangulat ſumptũ. Deprehenditur guſtu. Tithymallus enim linguam excalfa-
cit bulbi more:nec ante nec poſtea utile. Dedere & per ſe ex aqua uel mulſa & ſale quater

nis obolis. Sed utiliſſime cum aloe: ita ut incipiente purgatione mulſum bibatur. Fit deco

ctum radicis in aceto ad craſſitudinẽ mellis: quo lepræ illinuntur. Et caput ungitur in do-
lore cũ oleo Tithimallum noſtri hæcbam lactariã uocant. alii lactucam caprinam. Narrant⸗

qꝙ lacte eius in ſcripto corpore cũ inaruerit ſi cinis inſpergatur apparere litteras & ita qui/

dam adulteras alloqui malluere: quã codicilis. Genera eius multa. Primus cognominatur

carachias: qui & maſculus exiſtim itur: ramis digytali craſſitudine rubris rugoſis quinq;
aut ſex cubitali longitudine a radice foliis pendet in cacuminibus coma iunci. Naſcit in a
iperis maritimis. Legitur ſemen autũno cũ coma:ſiccatũ ſole tunditur: & reponitur. Suc/
cus uero incipiẽte pomorũ lanugine defractis ramulis excipitur farina erui aur fiſci. ut cũ

iis areſcat. Quinas autem guttas ſingulis excipi ſatis eſt. Traduntq; etiam totiens purgari

hydropicos tico ſumpta: quod gurttas & lactis exceperit. Succus cũ colligitur: ne attingat

oculos cauendũ eſt. FEit & foliis tuſis priore minus efficax. Fit & decoctũ e ramis. Eſt & ſe⸗

men in uſucum melle decoctum ad catapotia ſoluedæ alui gratia. Semen & dentiũ cauis

cæra includitur. Colluuntur & radicis decoctæ uino aut Jeo. ui⸗ unt & lichenas ſucco. bi
omacho inutilem. Tradit pitui

ne:in paſſo aut aqua mulſa. Media potio tribus obolis cõſtat. Ficos a cibo ſumpſiſſe meliꝰ

eſt. Fauces urit leniter. Eſt enim tã feruentis naturæ: ut per ſe extra corpori impoſitũ po⸗
ſtulas igniũ modo faciat: & pro cauſtico in uſu ſit. Alterũ genus tithymalli myrſiniten uo
cant: aln caryoten foliis myrti acuti & pũgentibus ſed molioribus: & ipſum etiã in aſperis
nalſcens. Colliguntur comæ eius hordeo turgeſcente: ſiccateq; in umbra diebus. ix. in ſo/
le inareſcunt. Fructus non pariter matureſcit. ſed pars anno ſequẽte & nux uocatur. Inde

cognomẽ græci dedere. Demetitur cũ meſſium maturitate. Lauatũ deinde ſiccatur. & da-
tur cũ papaueris nigri duabus partibus:ita ut ſit totũ acetabuli modo:minus hic uomitio

nibus quã ſuperior cæteri iidem. Aliqui ſic & folium eius dedere:nucẽ uero ipſam in mul
ſo aut paſſo: uel cũ ſeſama Trahit bilem & pituitàâ per aluũ. Oris ulcera ſanat. Ad nomas
Orisfoliũ cũmelle eſtur. Tertiũ genus eſt tirhymalli: paralius uocat᷑ ſiue tithymalis folio

gotũdo:caule palmũ in alto: ramis rubẽtibꝰſemine albo:quod colligit᷑ ĩcipicte uua:& ſicca

.

tũ terit. Sumiturq; acetabuli mẽéſura ad purgationes. Quartũ genus heliſcopion appellãt
foliis portulacæ: ramulis ſtantibus a radice quattuor aut quinq; rubentibus ſem pedali al⸗
Aitudinc ſucci plenis. Quinsum cyparxitian uocant: propter folioꝶ ſimilitudinem: caule ge

LIBER.
mino aut triplici naſcente in câpeſtribus: cui eadem uis quæ heliſcopio aut characiæ. Hoc
circa oppida naſci ſemine albo colũbis gratiſſimo: quod colligitur incipiente ima. Nomen
accepit quoniã capita cũ ſole circũagit. Lrahit bile per inferna in oximellite dimidio ace⸗
tabulo. Cæteri uſus qui characiæ. Sextũ platyphilon uocant: alii corymbitẽ: alii amigdalitẽ
a ſimilitudine. Nec ullius latiora ſunt folia. Piſces necat:aluum ſoluit:radice: uel ſucco in
mullſo aut aqua mulſa drachmis quatruor. Detrahit priuatim aquas ſeptimum dendroi⸗
des cognominant: alii codion: alil leptophilon in petris naſcens comoſiſſimum ex ommibꝰ
maxime cauliculis rubẽtibus: & ſemine copioſiſſimũ: eiuſdẽ effectus: cuius charatias. Oꝑo
ſcylla ſiue raphano ſagaria iuncos duos ſiue tres ſpargit interra rubentes.foliis rutæ: radia
ce cepe: ſed amplior: quare: quidã raphanũ ſilueſtre uocant. Intus habet mamã candidà ex⸗
tra cortices nigros. Naſcit᷑ in mõtoſis & aſperis: aliquâdo & hærboſis. Effoditur uere tuſſa=
q; in fictili mer gitur. Deiectoq; quod ſupernatat: reliquis ſuccus purgat utraq; parte ſeſ/
quiobolo in aqua mulſa. Sic & hydropicis datur aceptabuli menſura inſpergitur & aridæ
radicis farina potioni: aiuntq; ſuperiorẽ partem eius uomitione biles extrahere : inferiorẽ
peraluum. Tormina diſcutit: quodcũq; betonia & panaces præterꝗ a cruditate-Peucedani
ſuccus inflationes & ructus gignit. Acori radis daucumue ſi lactucæ modo ſumatur. La/
danum Cypriũ potum interanorũ uitiis occurrit. Item gentianæ farina ex aqua tepida fa⸗
bæ magritudine. Plantago mane ſumpta duabus linguis & tertia papaueris in uini nõ ue-
teris cyathis. iiii. datur in ſomnũ euntibus addito nitro ſeu polenta. Simul ſi poſt cibũ de-
tur. Colo infunditur hemina fucci: uel in febri. Agaricum potũ obolis tribus in uini uete
xis cyatho uno lyeni medetur. Et panaces oĩum generũ radix in mulſo: ſed teucria præci/
pue pota arida & decocta gaard manus capiat in aceti heminis tribus. Ad uulnus illinitux
eadem cum aceto: aut ſi tolerati non poſſit ex ficu uel aqua. Pelomonia bibitur ex uino.
Beronicæ drachma in oximelitis cyathis tribus. Ariſtolochia contra ſerpentes. Argenioniꝗ
vii. diebus in cibo ſumpta lyenem cõſumare dicitur. Agaricũ in aceto mulſo obolis duobꝰ
Nympheæ heracleæ radix In uino pota & ipſa conſumit. Ciſanthenus drachma bis die ſũ/
pta in uini albi cyatis duobus per dies.xl. lyen dicitur paulatim emittere per urinam. Pro/
deſt & hyſopũ cum fieu decoct-Lonchitidis radix decocta prius quâ ſemen emittat. Peu
cedani quoq; radix decocta & lyeni & rhenibus. Lyen acoro poto cõſumitur præcordiis &
ilibus utiliſſime radices. Clymeni ſemen potum diebus: xxx. pondere denarii in uino albo
Betõice farina ex melle & aceto ſcyllite pota. Radix Ilonchitidis in aqua & teucrum illinit.
Item ſcotdium cum cæra: agaricum cum farina fœnogræci ueſicæ malis: cõtraq; calculos
grauiſſimis cruciantibus ut diximus: auxilio eſt. Polemonia ex uino pota:item agaricum.
Plantago radice uel foliis potis ex - aſſo. & betonica ut iocinere diximus. Itẽ ramici pota⸗
atq; illita. Eadem ad ſtrangurias efficaciſſima ad calculos quidam betonicam & uerbenacã
& mellifolium æquis portionibus ex aqua pro ſingulari remedio: bibere ſuadent. Strangu
rias diſcutere & dictamum certum eſt. Item quinquefolium decoctum ad tertias in uino
ictericis dari: atq; illini utiliſſimum eſt.Xiphii quoq; radix ſuperior urinam ciet infantibꝰ
Enterocœlicis datur ex aqua: & illinitur ueſicæ uitis peucedani ſuceus infantium ramici.
& umblicis eminentibus pſyllion illinitur. Vrinam cient anallides: achoriq; radicis deco/
ctum:uel ipſa trita potaq;: & omnia ueſicæ uitia ſanat: & calculos hærba & radix cotelydo
nis. Itẽq; genitalium in flamatione pari pondere: & caulis & ſemimis & mirrhæ. Ebulum te⸗
nerum cum foliis tritum ex uino potum calculos pellit.Impoſitum teſtes ſanat. Erigeron
quoq; cum farina thuris & uino dulci: teſtium inflamationes ſanat. Simphiti radix illara
enterocelas cohibet: & genitalium nomas hipociſthis alba. Artemiſia quoq; dat᷑ cõtra cal⸗
culeos ex uino dulci & ad ſtranguriã. Dolores ueſicæ ſedat ex uino nimpheæ hracleæ tadix.
Eadem uis crethimo ab PHipocrate ad modũ laudata. Eſt autẽ inter eas quæ eduntur ſilue
ſtrium hæcbarum. Hancq; certe apud Callimachũ apponit ruſtica illa hecale. Spetieſqʒ ela
tæ hortenſis. Caulis palmũ unũ a tus. Semen feruens odoratũ ceu libanotidis rotundum.-

Siccatũ rumpitur. Habet intus nucleũ candidũ: quem aliqui cachryn uocant folio pingui⸗

Naſcitur in maritimis petroſis. Eſtur crudũ coctumue cũ olere odorati ſaporis & iucundi.

Seruatur etiam in muria præcipuæq; eius uſus ad ſtranguriam folio uel caule aut radice

ex uino. Colorem quoq corporis gratior facit. Verum largior quoq infhtioncs. Auum

ſlitclro
ſrungunato
umecs uoe
mlinzque
otlimlisn
giorentir
icxvelcic
elanno
glonmgturel
uelicecũ
Ulipetnuſa
Lertuaveacnn
chonouinun
l ind pori.
benxiuo,
eleguxar
tlüüer uino
tefolisquint
Usnuleiurg
Menn ucllie
Cſeulos pell
elunärurp
wen ex uino,
tbuguninas
(miſuccuse⸗
Tuitolündir
eAtoligen,
odefolis 4
Cholis rius
nitur lemſc⸗
lis uiin,
böetimncje
letombene
Rsaorindi
Gcunſecum
liiad
lorer
inuep
Mamcescn
lundrmlbor
inineinen⸗
mpoſtecre
Huurmnboh
Atertieum
dernoren.
Hamel S
Ener
. die

chunir e
Im Moren

migcel⸗
erellucdin
nun Cendto⸗
mner onni-
hanir,
Olusmeͦ
micnicien
lrurverenſ⸗
ung une l
Situr A mite
bere:intenot
eeucedai
dſummrn la,
utepichty
invinove⸗
lheſtchüce⸗
nuinuiniuere

unci ,

Jlmuiint
hbiturervino⸗
s Agenonn
obolsdvo
mn biͦtie ſh
Aminmi,
meminnun
Erkroniii
fimuudd
eucun Mun
galnh
n grin,
imi n
1Auenennd
Gen Wngu
enis uno
cer tund,
Muiumm mnd,
mcscee
Cir ceelo
Eynlum t
m Pigenmn
jindinn
ctcon
rr ern,
eduinul,

exVI

ſoluit decocto. Vrinãq;: & a renibus dolorem trahit. Sic & alcineæ ſicce fari na in uino pota
ſtranguriã tollit: efficacius addito dauco. Lyeni quoq; utilis- Aduerſus ſerpentes bibitur.

lumetis quoq; in piruita aut ſtranguria hordeo inſperſa ſuccurrit. Anthyllion eſt lenti ſi .
milima: quæ in uino pota ueſicas uitis liberat. Sanguiné ſiſtit. Altera eſt antylis chamepy⸗

tyos ſimilis:flore purpureo: odoris grauis: radix ĩ tubi uel magis cepe ſimilis portulaca ni

griore radix: ſed inutili: naſcens in littoribus harenoſis guſtu amara: in uino cum aſparagi

radicæ ueſcicæ plurimũ prodeſt. Eadẽ præſtat hypericon: quã alii chamepithin: alii corycõ
appellant: oleaceo frutice: tenui: cubitali: rubente. folio rutæ odore acri: ſemine ſiliquæ: ni
gro matureſcente cũ hordeo. Narura ſemim ſpiſſandi. Aluum ſiſtit. Vrinam cit. Ad calcu⸗
los ueſicæ cũ uino bibitur. Eſt aliud hypericon: quod alii charon: appellant: folio tamarici⸗

& ſub ea naſcitur:ſed pinguioribus foliis & minus rubẽtibus: odoratũ: palmo altius: leni/

ter ſuaue: aculeatũ. Vis ſemini excalfactoria: & iõ inflationẽ facit euterocœlicis: ſed ſtoma
cho nou inutile præcipue ad ſtranguriã ſi exulcerate nõ ſit ueſica. Medetur & pleureticis

ex uino potũ. Veſicæ aut calitrichon trita ſimilis cumino medet & data ex uino albo. Ver

benaca quo ꝶ foliis decocta ad tertias uel radix eius e mulſo calido calculos eiicit. Itẽ per

preſſa:quæ aretii & in illyrico naſcit᷑:in aqua decoctæ e tribus heminis ad unũ & pota. Tri

tfoliũ ex uino ſumprũ: & chryſentemũ primũ Anthemũ quoq; calculos eiicit paruis e radi
cc foliis quinis: caulibus lõgis duobus: flore roſeo: radices tritæ per ſe uel lauer crudũ: ſil
uis naſcitur glareoſis & perẽnibꝰ riuis cubitalis: apii ſimilitudine. Coꝗtur ut olus accidũt:
magna utilitate ueſicæ. Quæ ſi ſcabiẽ ſentiat: panacis radice ſanatur. Aliter inutilis ueſicis
Calculos pellit malũ erraticũ radicis libra in uini congio decocta ad dimidias. Inde hemi⸗

ne ſumũtur per triduũ. Reliquũ ex uino cũ ꝛio: & urtica marina:& daucũ:& plantaginis ſe
men ex uino.Et hærba fuluiana trita ex uino: quæ & nomẽ inuentoris haber nota tractan
tibus urinas cit. Scordion teſtiũ tumores ſedat. Hyoſcyamũ genitalibus medetur. Peuce⸗
dani ſuccus ex melle & ſemen ſtràgurixæ. Agaricũ obolis tribus in uini uereris cyatho uno
Trifolii radix drachmis duabus in uino: dulci una drachma uel ſeminis. Iſchiadici & ſemi

ne & foliis etythridani tritis ſanãtur panace pota. Et infricata polemonia ariſtolochiæ de/
coctæ foliis. Agarico quidẽ & neruus qui platys appellatur: atq; humerorũ dolor ſanatur

obolis tribus in uini uereris cayto uno poto. Quinquefoliũ iſchiadicis & bibitur & impo⸗
nitur. Item ſcamonia decocta cum hordei farina. Semen hyperici utriuſq; bibitut ex uino
Sedis uitia & attritus celerrime ſanat plantago. Condylomata uero quin que foliũ. Sedem

cõuerſam cyclamini radix ex aceto. Anagallides cærulea procidentia ſedis re troagit. E diz Pen
uerſo rubens proritat. Cotelydon cõdylomata & hemorrhoidas mire curat. Teſtiũ tumoa p, u Lare

cicum ſecum habentibus. De & argemone. Caa. Xk.
Lii adiiciunt & pulegium/quod ieiunus quis legerit: ſi poſt ſe alliger. Inguinis do
lores prohibet:aut ſedat cœptos inguinaria: quam quidam argemonẽ uocant:paſſi
in uepribus naſcens. Vt proſit inquinibus in manu tantum habenda eſt. Panos ſa⸗
nat panaces cum melle. Plantago cum ſaſe. Quinquefolium. Perſolatæ radix ut in ſtrumis
Item damaſonum: uerbaſcum cum ſua radice cuſum uino aſperſum folioq; inuol utum:
& ita in ciuere calfactum ut imponatur calidũ. Exꝑertiq; affirmauere plutimum remediũ
eſſe:ſi uirgo imponat nuda ieiuna ieiuno & manu ſupina tan ens dicat. Negat Apollo pe
ſtem poſſe creſcere:quã nuda uirgo reſtringat:atq; ita retroſa manu ter dicat: totiẽſq; de/
ſpuat ambo. Medetur & radix mandragoræ ex aqua: radicis ſcamoniæ dacoctum cũ melle
Sideritis cum adipe uereri:uel chriſippea cum ficis pinguibus: quæ hoc ab inuentore ha⸗
bet nomen. De nimphea & abſtinentia & appetentia ueneris & de ſatirio erithrococo
& crategi &ſideriti. H CaADa.. AXl.
Enerem in totum adimit(ut diximus) nimphea heraclea: eadem ſemel pota in. xl.
u dies inſomnia quoq; ueneris a ieiunio pota & in cibo ſumpta. Illita quocq; radix ge
nitalibus mhibet non ſolum uenerem: ſed afluentiam genituræ: ob id corpus alere

tes acori radix decocta in uino tritꝗq; illita. Incertrigines negat fieri. Cato abſinthium Pô⸗
uod iei

uocẽq; dicitur. Appetentiam ueneris facit radix e xiphio ſuperior data potu in uino. Item
quã cremnon agrion appellant. Et orminos ag rios cũ polenta conrritus. Sed inter pauca
mirabilis eſt orchis hærba: ſiue ſerapias: foliis p orri: caule palmi: fliore purpureo: gemina

cadice: teſticulis ſimili: ita ut maiox: ſiuecut aliqui dicunt) tenuior ex aqua pota exciter

LIBER.

libidinẽ: minor ſiue mollior e lacte caprino inhibeat. Quidam folio ſcylle eſſe dicunt leuio
ri ac minori caule ſpinoſo. Eiuſq; radices ſanant oris ulcera:thoracis pituitas aluum ſiſtũr
e uino potæ. Concitatricem uim habet ſatyrion. Duo eius genera. una longioribus foliis ꝗ̊
olleæ: caule quattuor digytorũ: flore purpureo radice genina ad formam hominis teſtiüũ

alternis annis intumeſcente ac reſidente- Altera ſatyrion orchis cognominantur: & fœmi

na eſſe creditur. Diſting uitur internodiis & ramoſiore frutice: radice faſcinis utili.Neſcit

fere iuxta mare. Piæc tumores & uitia partim earũ erumpentia cum polenaa illita ſedat⸗
uel per ſe trita. Superioris radix in lacte ouis colonice data neruos intedit. Eadem ex aqua

remitrit. Græci ſatyrion foliis lilii rubri minoribus & tribus non amplius e terra exeunti⸗

bus tradunt: caule leuicubitali nudo radice gemina cuius inferior pars & maior mares gi⸗
gnit: ſuperior ac minor fœminas. Eſt & aliud genus ſatyrion erythrococon appellant: ſemi
ne uitiis:maiore

gi⸗ adeo ſi bibatur in uino auſtero. Arietibus quoq; & hircis ſegnioribus in potu dari: Er
2

xmatis equis ob aſſiduum laborem pinguioribus in coitu:quod uitium proſedamũ uo⸗
cant. Vim eius reſtinguit aqua mulſa aut lactuca ſumpta: In totum quidem græci cum cõ
citarionem hanc uoluut ſignificare: ſatyrion aphellant. Sic & crategin cognominãtes & te⸗
liconum:quarum ſemen teſtiũ ſimile eſt. Tithymalli quoq; ramorũ medullã habentes ad

uenerem proniores fieri dicuntur. Prodigioſa ſunt quæ circa hoc tradit Theophraſtus au

cCtor alioquin grauis: ſeptuageno coitu durare libidinẽ contactu hærbæ cuiuſdà: cuius no⸗

men ſpetiẽq; nõ poſuirt. Sideritis adalligata uarices minuit & ſine dolore præſtat, Podagre

morbus rarior ſolebat eſſe nõ modo patrũ auorũq; memoria: uerũ etiam noſtra. Peregaii/

nus & ipſe. Nam ſi taliæ fuiſſet antiquitus: larinũ nomen inueniſſet. Inſanabilis nõ eſt cre/
dendus. Quippe quoniã in multis & ſponte deſimnit: & in pluribus curatur. Medẽtur pana

cis radices cum uua paſſa: ſuccus hyoſciami cum farina uel ſemen ſcordion ex aceto: iberis
uti dictũ eſt. Verbẽaca cũ axungia trita cyclamini radix cui us decoctũ & perm onibus pro⸗
deſt. Podagras refrigerat radix e xiphio. Semen e pſyllio: Cicuta cum lithargirio aut axun

gia. Aizoũ in primo impetu podagræ rubentis: hoc eſt calide. Vtrilibet uero conuenit eri

geron cũ axungia. Plantaginis foſia trita addito ſale modico. Argenõia tuſa ex melle. Me
detur & uerbẽaca illita aut ſi pedes macerentur in eius decocto. Eſt & lappago ſimilis ana
gallidi niſi eſſet ramoſior ac pluribus foliis aſpera: rugoſa: aſperioris ſucci grauis: odoriss

quæ talis eſt mollugo uocatur. Similis & aſperioribus foliis aſparago. Superioris ſuccus
exp.eſſus põdere undecim denariorũ in uini cyathis duobus quortidie ſumitutr.Præcipue

uero liberat eo malo phycos thalaſſion: ideſt ſucus marinus lactuce ſimilis qui conchyllis

ſubſtermitur: non podagræ modo: ſed omnibus articulorum morbis impoſitus priuſꝗᷓ are-
fiat. Tria autẽ genera eius. Latum. Et alterum longius: quadantẽus rubens. Tertium cri/
ſpis foliis:quo increta ueſtes tingũtur omnia ei uſdem uſus. Nicander eam & aduerſus ſer
pentes in uino decdht. Salurare eſt & ſemẽ eius hærbæ: qu pſylion appellauimus: madefa/

factum aqua diximusg in heminam ſeminis reſinæ colophoniæ coclearibus duobus: thuris

uno. Laudantup & madracoræ folia cum polenta tuſa.
Niedicinæ generales de pedibus: talis: articulis: neruis: & remedia cõtra morbos qui to
tũ corpus occupans: & de myrtido: & uigiliis: & paralyſi: & de febribus frigidis: & tebræ
iumentorũ & freneticis: & chameacta: &aiozoo: & igne ſacro. Ca. XII.

₰

Arlis uero tumentibus limus aquaticus cũ oleo ſubactus mire pdeſt. Articulis ſuc

m. cus eſt centaureo minore. Idem neruis utiliſſimus. Item centaureũ. Betonica ner⸗

uis diſcutiẽtibus per ſcapulas humeris: ſpinæ: Iumbis pota ut in iocinere. Articulis
quincq; folium impoſitum. Mandragore folia cum polenta: uel radix recens tuſa cum cu/
cumere ſilueſtri: uel decocta in aqua. Cubitorũ ac pedum rimis polypodii radix. Articulis
ſuccus hyoſcyami cum axungia. Amomi ſuccus cum decocto. Item centũculus decocta:
uel muſcus recẽs ex aqua obligatus donec inareſcat.Item lappæ boariæ radix e uino pota.
Cyclaminos decocta in aqua pniunculos curat. omniaq; alia frigoris uitia. Perniunciilos

curat & cotelydon cum axungia. Folia ex batrachio. Epictimi ſuccus. Clauos pedum extta

hit ladanum cum caſtoreo. Verbenaca ex uino. Nunc peradtis malis quæ membratim ſen⸗
tiuntur: dicemus de üs quæ totis corporibus graſſantur. Remedia autem hæc cõnmunia in-

leui:duræ radicis: cortice rubto: intus album includitur: ſapore ſubdulci
Fertur in montoſis inueniri. Venerem etiam ſi omnino manu teneatur radix ſtimulat. Ma

Mio Abe⸗
eliniterl
cie lace
ArCenan
Zoulebten
Acioubosh⸗
notomn Ain⸗
Uemonepdl
teutiilim
Nenconcrain
otonicslen
ginisluccusl

tudend

ucumnele
contzuniomal
Ylntihyul

SYumn

gie Airoſin

thenſueone.

ſilgꝛmacice
Crresquen
licathis trib
clilpotum
lbusmedns
tilesſananrnn

Uoranaes

lstnbusoli
Cuistadirarid
Ulcolustriti
lerinx contnirr
Echuineh
mnnr ponder
Molsduobu
mincklcca:
urciulül⸗
S
nurniesint
areleneſt
ulleeiſep
Aue molka

iitlitoenni
hrbiin i
urälene
lehcoencer lte
gleoprrch
ſnhitee⸗
lllhbor eſt
Coner
krurd
Cuiliihi
ſecsphn
iabikidt
ummdor

ſecinmrhi⸗
AAun ſdi⸗
iondagfoli⸗
Cminis i
untun afon
nistliNilct
milin ſetn
Eentt Nl
lennd kxeuht⸗
nirmma,

nappelmſin.

Ppore lihalc
lrfümdr N⸗
in poruchnb
Nolecnüͤ vo⸗
mertucund
minitezte⸗
lli kbemesz
Deopmſtusn
inſczcinsno⸗
indohge
un Pergi,
Tinöckat
Metiarn
ner wbdenn
emondun
nginonnuin
o conven e
lierneleN
oo ſnd 1
.
gnnui:ln
Npenanlien
mi ache⸗
giothli
S
luimci/
96 eni
iminnet/
Lhostnum

notho⸗ i
oice Kr
Nr
Neufi⸗
Pewniann,
cereAd

tarinæ pondere denariorum. xiii. cum aceti ſcyllitici ciatho mellis:
obolis duobus cum caſtoreĩ drachmis quattuor. Febres frigidas leuiores facit ag aricũ po⸗
tum in calida aqua. Tertianas ſideritis cum oleo. Item laudanum:quod in ſegetibus naſci

uenio. Ante omnes pota dodecatheũ de qua diximus. Deide panacis oĩum geneꝶ radices

peculiariter lõginꝗs morbis. Et ſemẽ interaneorũ ui tiis. Ad omnes uero corporis dolores
ſuccũ e ſordeo.ltẽ betõicæ: quæ pota colorẽ plũbeũ corporis priuatĩ emẽdat: gratiorẽq; re

ducit: Geranion aliqui myrrhin: alii myrthida appellãt. Similis e cicutæ foliis minutioribuſ

& caule breuiori rotundo:ſaporis & odoris iucũdi. Noſtri ſic eam tradunt. Græci foliis ca⸗

didioribus paulo ꝗ maluæ: caulibus tenuioribus & piloſis: ramoſam & inreruallis binũ pal

morum & in iis foliis: inter quæ in cacuminibus capitulaſſunt gruũ. Alterum genus foliis

anemones: diuiſuris lõgioribus: radice mali mõ rotũda: dulci: réficientibus ſe ab ĩbecillita⸗
ce utiliiſſima: & fere talis uera ẽ. Bibitur cõtra phriſin drachma in uini cyathis tribus bis die

Item contra inflamationes:quæ & cruda idẽ præſtat. Succus radicis auribus medet. Opiſt⸗

hotonicis ſemen drahmis quattuor cum pipere & myrrha potum phthiſin ſanat: & planta-

ginis ſuccus:ſi bibatur. Et ipſa decocta in uino cum ſale & oleo a ſomno matutino refrige⸗
rat. Eadem datur iis: quos atrophos uocant interpoſitis diebus. Betonica pchiſicis eligma⸗

te cum melle fabæ magnitudine.Agaricum potum duobus obolis in paſſo uel dauco cum
centaurio maiore in uino. Phagedenis quod nomẽ ſine modo eſurientium eſt: & alias ulce

rum:tithymalli medent᷑ cũ ſeſamis ſumpti. Inter mala uniuerſi corporis uigilliæ ſunt ple⸗
xiſq; . Harum remedio monſtratur panaces: clymenos ariſtolochia: & odore: & perunctos ca
pite.Aizoũ ſiue ſedum ſi in uolutum panno nigro ignorantis puluino ſub:iciatur: & ono

thera ſiue onear hylaritatem afferunt in uino. Amygdalino eſt folio:flore roſaceo: frutico
ſa: longa radice: & cum ſiccata eſt uinum olente. Hæc ĩ potu data feras quoq; mitigat. Cru
ditates quæ nauſeã faciunt digerit betonica. Eadem pota a cœna cõchonéẽ facit in oxymeli

tis cyathis tribus drachmæ pondere: & crapulam diſcutit. Item agaricum poſt cibos ĩ aqua

calida potum. Paralyſin betonica ſanare dicitur. Item iberis ut dictum eſt. Eadem & torpẽ

tibus mebris prodeſt. Item argemonia omĩaq; quæ periclitentur ſecari diſcutiendo. Comi
tiales ſanantur panacis: quam heracleam diximus: radice pota cũ coagulo uituli marini: ita

ut ſint panacis tres pattes. Plantago pota. Betonica in oxymelitis drachma: uel agarici obo

lis tribus. Folia quinq; folii ex aqua. Sanat & archeoſtis: ſed cum amineo pota. Sanat & ba
caris radix arida in puluerem contra cyathis tribus cum coriandro in aqua calida. Et cen ⸗
tunculus trita in aceto aut melle aut in aqua calida. Verbenaca ex uĩo pota. Hyſopi baccæ

ternæ contritæ & in aqua potæ diebus ſedecim. Peucedanum coagulo uituli marini æquis

ortionibus potum. Quinquefolii contrita folia ex uino fummgt⸗ diebus. xxx. in betonicæ
llis attici unica. Scomòium

tur cõcuſũ.Platago ex aqua mulſa duabus horis ante acceſſiõem pota binis drachmis. Vel

ſuccus radicis madefactæ uel tuſæ: Vel ipſa radix trita in aqua ferro calfacta. Quidam ter⸗

nas radices in tribus ciathis aquæ dedere. Iidem ĩ quaternis quaternas fecerunt. Bugloſſo

in areſcente ſi quis medullam e caule eximat:dicatq; ad quem liberandum febre id faciat
& alliget ei ſeptem folia ante acceſſionem aiunt a febre liberari. Itẽq; betonicæ drachmam

