intus ad lacum chaldaicum uoeatur aphle- unde ſuſa nauigatione. Ixv. mil. d. paſſ. abſunt.

Suſianis ab oriente ſunt choſei. Supra choſieos ad ſeptentrionem meſabenæ ſub monte ca

pralido: qui eſt caucaſi ramus. Inde molliſſimo tranſitu in bactros. Suſianen ab helemaide
diſterminat amnis euleus ortus in medis: medioq; ſpatio cuniculo conditus: ac rurſus ex⸗
orrus per meſobatenem lapſus circuit arcem ſuſarum ac Dianæ templum auguſtiſſimum

cum illis gentibus & ipſe in magna cerimonia ſit. Siquidem reges non ex alio bibũt: & ob
id in longinqua portant. Recipit amnes edippum præter aſylum a montibus perſarum ue

niẽtem ad unum ex ſuſianis oppidum. Iuxta eum magoga a carace. xv. paſ. Quidam hoc I
extrema ſuſiane ponunt ſolitudinibus proximum. Infra euleum elymas eſt. In ora iuncta
pet ſidi: a flumino orati ad caracẽ. ccxl. mil. paſ. Oppida eius ſeleucia & ſoſirate appoſita mõ
ci caſyro Oram quæ præiacet minorum ſyrtium uice diximus inaceſſam cœno plurimum

limi deferentibus brixia & ortacea amnibus madente: & ipſa elymaide in tantum ut nullus

lit niſi circuitu eius a perſide aditus. Infeſtatur a ſerpentibus quos flumma deportant: pars

cius maxime inuia characene uocatur ab oppido arabiæ claudente regnade quo dicemus

cxpoſita prius. M. Agrippæ ſententia. Namq; is mediam & parthiam & perſidem ab orien

te indo: ab occidente tigri: a ſeptentrione tauro caucaſo: a meridie rubro mari terminatas

“ Parere in longitudinẽ terdecies. cxx. mil. paſſ. In latitudine.d.cccxl.prodidit.Præterea me⸗

ſico incluſam longitudinc octingentorum. mil.palſ, latitudie. ccclx, Charax oppidum per
ſici ſinus intimuni a quo arabia eudemon cognominata excurrit: habitatur incole manufa

Qo inter confluentes dextra tigrin: leua euleum. iii. mil. pal. laxitate conditum eſt. Primũ
ab Alexandro magno colonis ex urbe regia durine: quæ tum interiit deductis: militq; ĩ

utilibus ibi rectis Alexandriam appellari iuſſerat: pag umq; pelleum a patria ſua quem pros⸗

prie macedonum fecerat. Flumina id oppidum expugnauere Poſtea Antiochus réſtituit

Qquintus regum & ſuo nomine appellauit. Iterumq; infeſtatum Paſſiones Sogdonaci fuiuſ

rex finitimorum arabum quem iuba ſatra ipem Antiochi fuiſſe falſo tradit oppoſitis moli
bus reſtituit: nomẽ ſuum dedit emunito itu iuxta in longitudinem. vi. mil paſſ. Latitudi
ne paulo minus. Primo fuit a littore ſtadiis. x. & maritimum etiam ipſanda porticus habet

luba uero prodente. I. mil. paſſ. Nunc abeſſe a littore. cxx. mil. Legati arabum noſtriq; nego
ciatores qui inde uenere affirmant. Nec in ulla parte plus aut celerius profecere terræ fiu
minibus inuectæ. Magis id mirum eſt æſtu longe ultra id accedente non repercuſſa. Hoc
in loco genitum eſſe Dionyſius terrarum orbis ſitus recentiſſumum auctorem cõſtat: qu?·

—„

ad cõmentanda omnia in orientem præmiſſit Diuus Aug uſtus ituro in armeniam ad per⸗
thicas arabicaſq; res maiore filio. Non me præterit: nec ſum oblitus ſui quẽq; ſitus diligee?
tiſſimũ auctorem uiſum nobis in introitu huius operis. In hac tamen parte arma Romang

ſcæqui placet nobis: lubaq; regem ad eundem Claudium Cæſarem ſcriptis uoluminibus de

—

₰ . . *%

eademi arabicà expeditione

7*
— .

nobilis. Ad cam peruenit iagrus mons ex armenia inter medos adiabenoſq; ueniens ſuprna
echatenen & perſidem. Callonitis abeſt a perſide. cccclxxx. mil. paſſ. Tantum a caſpio mari

Toporamiam ab oriente tigri: ab occaſu euphrate: ſeptentrione tauro: a meridie mari per

moptonn

Ka
1 lee
11
mus. Necni
turnmili
perſicumq
ſimaris etia
nilloſicu.
lguanunct
lont,rſpſi
batheio⸗
nisccund
ſſtogadam
nmiganitr
fone Noin
Guatioeon
Cisimunan
Cus ubien
quammm
capeuegu
celogins
Gicknerran
Perſconuin
Miquod
lidmrn
bahymi Do
geneczdeil
ſiprrlunrg
Cludencid⸗
Coriphos
ſtus hine
ons goriln
ſaonm
Eddle.E.
Lenlumin
isdunns
turegin⸗

rehrin⸗
adirhl
1i rdlt
veniens ln
nachi
leriton
uec lcben

m aner n

1 uchoo, Ir
deſt, eu
m Cutbamrun
—
luns Woni⸗
kdlpntg
ericdiin n

niin in.

1t, Aun.
Elubwonnd
Xutluser⸗
Uguſtültmun
i didür
Nellrumt
Qum lul
„Mon i
terpolnn
o gunmnun
umorouls
Eponn
o cin
demmbanm

mi teumnnid.

1Preraun,
aidemn
gcnm
olemmnue
men bimm

is miine !.

ſrcvemro
Gholt
lxiud
Gnauslabe
oliqzrege

leten .
Flene le
eiclllen

ſeriam 4

Ctuscn,

Arabia:nomades:nabatei:omani:tilos:& ogyris inſulæ. Ca.. XxXVIII.
Rabia gentium nullis poſtferenda amplitudine longiſſima a monte amanoa regio
2 ne ciliciæ comaginiſq; deſcendit ut diximus multis gentibus eorum deductis illo
a Tigrane magno ſponte uero ad mare noſtrum lictu ſq; ægyptiaticum ut docui⸗
mus. Necnon & in media ſytiæ ad libanum montem penetrantibus nubeis quibus iungũ⸗
tur ramiſi Deinpde teranei: deinde patami. Ipſa uero peninſula arabia intra dua maria rubꝑg
perſicumq; percurrens quodam naturæ artificio ad ſimilitudinem atq; magnitudinem ta⸗
li maris etiam circunfuſa. In eadem etiam cæli partem nulla differentia ſpectat. Hæc quoqq
in illo ſitu. Fœlix eius populus. A noſtro mari uſq ad palmitenæ ſolitudines diximus. Re

liqua nunc inde peragemus. Nomades infeſtatoreſq; chaldeorum ſcenite ut diximus clau

dunt: & ipſi uagi: ſed tabernaculis cognominati: quæ ciliciis metantur ubi libuir. Deinde
nabathei oppidum incolunt petram nomine in cõualle paulo minus. ii. mil. paſſ. amplitudi⸗
nis circunctarutn montibus inacceſſis amne interfluente. Abeſt a gaza oppido littoris no-
ſtri.d. c. mil. a ſinu perſico. Huc conuenit utrumq; biuium eorum: qui ſiriæ palmiram pe⸗
tiere: & eorum qui ab gaza uenerunt. A petra incoluerunt omani ad characen oppidis quõ
dam claris & Semiramide condi is abeſamide & ſoroactia. Nunc ſunt ſolitudines. Deinde
eſt oppidum quod characenorum regi paret in paſitigris ripa forath nomine. In quo a pe⸗-
tra conueniunt characeni. Inde. xii. mil. paſſ. ſecundo æſtu nauigant. E parthico enim regno
nauigantibus uicus theredon. Infra confluentem euphratis & tigris leua flumims chaldei
optinent dextra nomades ſcenitæ. Quidam & alia duo oppida longis interuallis tigtis per
nauigari tradunt barbathiam: mox thumatham: quod abeſt a petra decem dierum nauiga
tione. Noſtri negociatores dicunt characenorum regi parere: & a pameam ſitam ubi reita
gnatio euphratis cum tigri confluat. Itaq; molientes incurſionem parthos operibus abie⸗
ctis inundatione arceri. Nunc a charace dicemus oram Epiphanio primum exquiſitam:lo⸗
cus ubi euphratis hoſtium fuit flumen ſalſum promontorium chald one uoragini ſimilius
quam mari per. I. paſſ.ore flumen achana: de ſerta. c. mil.paſ.uſq; ad inſulam barum. Sinus
capeus quem accolunt gaulopes & chatei. Sinus gerraicus. Oppidum gerra. v. mil. paſſ. am
plitudine turres habet ex ſalis quadratis molibus. A littore. l. mil. paſſ.regio attenæ. Ex ad
uerſo tilos inſula totidem milibus a littore. Plurima margaritis & celeberrima cum oppi⸗
do eiuſdem nominis. Iuxtaq; altera in ora promontoria eius. xxii. d. paſſ. Vltra magnas aſ⸗-
pici inſulas tradunt ad quas non ſit peruentum. Fluminis ambitu. cxii. mil. d. paſſ.a perſi⸗=
de lõgius abeſſe: adiri uno alueo anguſto. In inſula aſgilia gentes nocheti: zurachi: borgo
di: catharrei: nomades. Flumen cynos. VIcra nauigationem in compertam ab eo latere pro⸗
pter ſcopulos tradit iuba.Prætermiſſa mentione oppidi omanorum batraſa aues & toma⸗
mẽ quod priores celebrem portum carmaniæ fecere. Item omen & athane: quæ nunc op-
pida maxime celebrari a perſico mari noſtri negotiatores dicunt a flumine canis: ut iuba
tradit mons aduſto ſimilis. Gentes epimaranitæ. mox ichthiophagi. Inſula deſerta. Gentes
bathymi. Eblitei montes. Inſula omœmus. Portus machorbe. Inſulæ etaxalos. Onchobrice
gens cadei.Inſulæ ſine nominibusmultæ. Celebres uero iſura rhinnea & proxima in qua
ſciptæ ſunt ſtellæ lapideæ litteris incognitis. Goboea portus: bragæ inſulæ deſertæ. Gens
caludei: dabanegoris regio. Mons orſa cum portu. Sinus duatus. Inſi ulæ multæ. Mons tri⸗
coriphos. Regio cardalena. Inſulæ ſolanidæ: capina. Item ichthiophagorum. Deinde glari.

Littus hãmæum: ubi auri metalla. Regio canauna. Gentes apitami: gaſani:Inſula deuuade

Fons goralus garpheti. nſulæ alaea & amnamethus. Gens clare. In ulæ chelonitis. ichthio⸗
hagon: multhe. Eodanda deſerta baſag. Multæ ſabeorum: Flumina tharnar: amnum. Inſu
æ dolicæ. Fontes daulotes dota. Inſula epteros: labâis: coboris: ſamhracate: & oppidum eo
dem nomine incontinenti. A meridie inſulæ multæ: maxima camari: flumen myiecros: por
tus leupas. Scenitæ ſabæi. Inſulæ multæ. Emporium eorum acila: ex quo in indiam nauiga
tur. Regio amithoſcuta: damnia. Mizi maiores & minores: drimati: naumachæ. Horũ pro⸗
montorium contra carmaniã eſt. diſtat. I. mil. paſ. Mira res ibi traditur. Numæéiũ ab anticho

rege miſenæ præpoſitum ibi uiciſſè. Eodem die claſſe æſtuq; reuerſo. iterũ equitatu contra

pſas dimicantem & gemina trophea eodem in loco ioui ac Neptuno ſtatuiſſe. Inſula in al
to ob id iacet ogyris clara Rutha rege ibi ſepulto. Diſtat a continẽte. cxxv. mil. paſ. Cicuitu
cxii. mil. d. Nec minus altera clara in azanio mari dioſcyrida diſtis a ſiagro extimo pron õ⸗

LIBER.

torio. cclxxx. mil. pal. Reliqui in continente a noto etian um autaride in montes octo dierũ

tranſitus. Gentes larẽdani gataphani: cebranitæ pluribus oppidis: ſed maximis nagia & thõ

na templorum. Ixv. Hæc eſt amplitudinis ſignificatio hoc promontortium: a quo ad continẽ

tem trog lodytarum.l.mil.paſ. thoani: acthei: catamoctitæ: tonabei: antidalei: lexianæ: agrei:
cerbani.ſabæi arabum propter thura clariſſimi ad utraq; maria porrectis gentibus. Oppida
eorum in rubro littore mærine: marma: corolia: ſabatra. Intus oppida naſcus. cardaua: car⸗

nus: & quo merces odorum deferunt tomala. Pars eorum atranitæ quorum caput ſobota

le.lx.templa muris includens. Regia tamẽ eſt omnium mare libata. Sinũ optinet. xciiii. mil.
paſ.refertum inſulis odoriferis. Atramitis in mediteraneo iunguntur. Miei mare accolũt:
& elamitæ. Oppidum eiuſdem nominis. Iis iunguntur cogulatæ. Oppidum ſibi: quod græ

ci apoten uocant arſicodani. Vadei oppido magno: baraſei: lechieni: ſygaros inſula: quã ca⸗

nes non intrant expoſitiq; circa littora errando moriuntur. Sinus intimus in quo leanite
qui nomen ei dedere.Regia eorum agra: & in ſinu leanar: uel ut alii elana. Nam & ipſum
ſinum noſtri elaniticum ſcripſere: alii alaniticum. Artemidorus alaniticum. Iuba leniticum
circuitus arabiæ a caraceleana colligere proditur quadragies octies. Ixv. paſſ. Iuba paulo mi

nus. xl. mil. putat. Latiſſima eſt a ſeptentrione inter oppida horoeum & caracen. Nunc &
reliqua mediterranea eius dicantur. Nabatheis thimaneos iunxerunt ueteres: nunc ſunt ta
ueni:ſuelleni:arraceni:arreni.Oppidum in quo omnis negotiatio conuenit:hemuatæ: ana

litæ. Oppida domada: egrata: mudei. Oppidum badanatha: charei. Oppidum charitati acho
ali. Oppidum phoda: ac minei a rege cretæ Minoecut exiſtimant)originem trahentes: quo
rum charmei oppidum. xiiii. mil. paſſ. marriba baramalcum: & ipſum non ſpernendum. Itẽ
carnon rhãmei: & horum origo Rhadamanthus putatur frater Minois. Hemerite maſſala
Oppida hanurei: ſannei: chantace: bactias: harma. Oppidum gedranite: ampre: iliſanite: ba⸗
chilite: ſammei: amachei. cum oppidis neſſa & cenneſſeri: Xamareni cun oppidis ſaiace ſcan
tate: bacaſcami. Riphearma oppidum quo uocabulo appellant ordeum. Aurei & rhaui gy

rei & mahtæi. Helmodenes: cum oppido ebode. Agaturi in montibus oppido. xxv. mil. paſ.

in quo fons emiſcabales: quo ſignificat camelorum oppidum. Amyelomei colonia mileſio

rum. Actrida oppidum calingi: quorum mariba oppidum ſignificat dominos omnium.

Oppida pallon murannimal iuxta flumen per quod euphraten emergere putant. Gentes
agrei hãmonii Oppidum athenæ: caurarani: quod ſignificat ditiſſimos armento. Corani⸗
tæ: ceſani choani. Fuerunt & græca oppida: arethuſa lariſſa: chalcis deleta uariis bellis. Ro⸗
mana arma ſolus in eam terram adhuc intulit. Aelius Gallus ex equeſtri ordine. Nam Ca

ius Cæſar Auguſti filius proſpexit tantum arabiam. CGallus oppida diruit non nominata

ab auctoribus qui ante ſcripſerunt:negram:anneſtum:neſcam. maguſum:tamniacum:labe

ciam: & ſupradictam niaribam: circuitu. vi. mil. paſſ. Itrem caripeta: quo longiſſime proceſ
ſit. Cætera explorata rettulit. Nomades lacte & ferina carne ueſci. Reliquos uinum ut in
dos palinis exprimere. Oleũ ſeſamæNũeroſiſſimas eſſe homeritas minoas fertiles agros

palmetis arbuſtis. In pecore diuites cembanos & areos: armis præſtare maxime cha

tamonitas. Carreis latiſſimos & fertiliſſimos agros-Sabæos ditiſſimos ſiluarum fertili⸗
tate odorifera: auri metallis agrorum riguis mellis ceræq; prouentu. Deinde de odoribus
ſuo dicemus uolumine. Arabes mitrati deg unt: aut in tonſo crine: barba abraditur: præ
dictu ex in numeris populis pars coæ

terꝗᷓ in ſuperiore labro. Aliis & hæc intonſa: mirũq;
qua in commertiis aut latrociniis degit In uniuerſum gentes ditiſſimæ ut apud quas ma⸗

xime opes romanorum parthorumq; ſubſiſtant: uendentibus quæ e mari aut ſiluis capi⸗

ant. Nihil inuicem redimentibus. Nunc reliquam oram arabiæ contrariam perſequemur.
Timoſthenes totum ſinum quatridui nauigatione in longitudinem traxauit: bidui lati-

tudinem Anguſtias. iiii. mil. d. paſ. Eratoſthenes ab oſtio. xiii. mil. in quamq; partem. Arte⸗

midorus arabiæ lIatere. xiiii. I. mil.

Sinus maris rubri troglodytici & æthiopici. Ca. XXIX.

Roglodytico uero undecies.lxxxiii:mil.d.p. prolemaida uſq;. Agrippa. xiiii.xxxii-

x ſine differentia laterum. Pleriq; latitudinem. cccclxii.prodiderunt faucis quæ hy

berno orienti obuerlſa. Alii. nii. M. alii. vii. mil. alii. xii. m. p. petere. Situs autè ita ſe

habet A ſinu leanitico alter ſinus quẽ arabes æant uocant. in quo oroon oppidum c. Fuit
& cambiſo inter nelos & marchadas deductis eo Xgris exercitus Cens tyra. Daneon.

vortils⸗ .
alime
li tex co
titudine
fontesam
connperto
peteturan
mari egy
guntuian
ltrncalpt
bes autel⸗
hinsaler
lisnomine
mmequi⸗
Moquo 1

Uindalxſ.

be Portus
Arabesan
techaplos
mrnomen
ſnentes R
uelcialluen
hecowad
coghomin
currenren
Paziunte
torumobi
lunmerne
nlonncon
emenone⸗
Pæin torun
enunloa
henlocum
eperit.
lunlnlula
DhindisO
mun hic er
Muigation⸗
Griunnteh
r kemb⸗
achnnemn
expetitus
Cftum,
lr vocane
lnus zbali
us moſtil
gui unum.
tio hntie
choro Cu
lI OCAur ſ
ilpalts
are poſſe
Gtiquorn

Ontezococti
imis mgitrz
1quo conin
ren ,
enndigd
Crdanncr,
on ſben
Mibetexcäi n
leimmrercolir
mübigtole

Ninſilreic

zin guo leni
⸗Nna iin
nlubalentonn
luenlent
en. Nune
cesnuneſonrn
nitchemunrem
nchaiatiacheo
nmeme: o
nemun.
ememema
Neiinie u/
Min mon
Ntamni
incicmin,
tmungli
wunmun
Eenleiron
mmime cn!
Prumtenli⸗
Pnaditurge
guls
4 i⸗
/

portus. Ex quo nauigabilẽ alueũ perducere in nilũ qua parte ad delta dictũ decurrit. Ixii.
d. paſ. interuallo. Quod inter flumen & rubrum mare iter eſt primus omniũ Seſoſtris gy
pti rex cogitauit. Nox darius perſarum. Deinde Ptolemæus lequens qui eduxit foſſam la
titudine pedum centum altitudine triginta in longitudine trigintaſeptem. d. paſſ. uſq; ad
fontes amaros. VItra deterruit inundationis mœtus excelſiore tribus cubitis rubro mari
comperto qua terra æ gypti. Aliqui eam non auferunt cauſam ſed ne immiſſo mari corrũ
peretur aqua mili: quæ ſola potus præbet. Nihilominus iter totum terendo freqnentatur a
mari ægyptio:quod eſt triplex. Vnum a peſuſio per harenas in quo miſi calami defixi re /
gant uia non reperitur, Subinde aura ueſtigia operiente. Alterum uero duobus mil. paſſ.
ultra caſpium montem quod a ſexaginta mil. paſſ. redit in peluſiacam uiam. Accolunt ara
bes autei. Tertium a gerro quod ad ipſum uocant. Per eoſdem arabes ſexaginta paſſ. pro
pius alperum montibus & inops aquarum. Ee uiæ omnes arſinoen ducunt conditam ſoro
ris nomine in ſinu charandra a Ptolemeo Philadelpho: qui primus troglodyticen excuſſit
amnẽ qui arſinoen præfluit: ac Ptolemeon appellauit. Mox oppidum paruum eſt ænnum
pro quo alii philiterias ſcribunt. Deinde ſunt azarei:ex trogloditarum cõnubiis arabes fe
ri inſulæ ſapirene:ſcitala:mox deſerta admyos herino: ubi fons tadnos:mons eos:inſula lã⸗
be.Portus multi. Berenicæ opgidum maris Philadelphi nomine ad ꝙ iter a copto diximus.
Arabes autei & gnebedei troglodytice: quam priſci michoen:alii midoen dixere. Mõs pẽ⸗
tedactylos inſulæ ſte netyre aliquot alõneſes non pa uciores: cardamin. Topazos quæ gem
mæ nomen dedit. Sinus inſulis refertus ex iis: quæ maren uocatur: aquoſa quæ eratanos:
ſinentes. Regum ii præfecti fuere. Introrſus candei: quos opiophagos uocant: ſerpentibus
ueſci afſueti. Neq; alia regio fertilior earum. luba qui uidetur diſigentiſſime proſecutus
hæc omuſit in hoc tractucniſi exemplarium uitium eſt)berenicen alteram: quæ panchryſos
cognominata eſt. Tertiam quæ epidires inſignem loco. Eſt enim ſita in ceruice longe pro⸗
currente ubi fauces rubri maris quatruor mil. d. paſſ. ab arabia diſtant. Inſulæ ibi cytis ro/

pazium ferens & ipſa ultra ſiluas ubi ptolemais a Philabelpho condita ad uenatus elephã

torum: ob id epicerias cognominata iuxta lacum monoleum: Hæc eſt regio ſecundo uo/
lumine a nobis ſignificata. In qua quadraginta diebus ante ſolſtitium totidẽq; poſtea ho/
ra ſexta conſumuntur umbræi& in meridiem reliquis horis cadunt. Cæteris diebus in ſe⸗
ptemtrionem:cum in berenice quam primam poſuimus ipſo die ſolſtitii ſexta hora um
bræ in totum aſſumantur: nihilq; adnotatur aliud noui. d. centumduo mil paſſuum. in/
teruallo a ptolemaide res ingentis exempli. locuſq; ſubtilitatis immenſæ mundo ibi depre

henſo cum indubitata ratione umbrarum. Eratoſtheneſq; menſuram terræ prodere inde

cœperit. Hinc aſanium mare promontorium quod aliqui hiſpalum ſcripſere. Lacus manda
lum.lInſula caſitis:& in alto multæ:in quibus teſtudo plurima. Oppidum ſace. Inſula de⸗
phindis. Oppidum aduliton. Aegyptiorum hoc ſerui a dominis profugi condidere. Maxi
mum hic emporium troglodytarum etiam æthiopum. Abeſt a ptolemaide quinq; dierum
nauigatione. Deferunt plurimum ebur. Rhmocerotum cornua. Hippopotamorum coria
celtium:teſtudinum ſpingia:mancipia. Supra æthiopes arrotheras inſulæ quæ alien uocã⸗
tur. Item bacchias: & antibachias. & ſtratioten. Hic in ora æthiopiæ ſinus incognitus: quod
admiremur cum ulteriora mercatores ſcrutentur. Promontorium in quo eſt fons cutius
expetitus nauigantibus. VItra Iſidis portus decem dierum remigio ab oppido adulitarum
diſtans, In eum a troglodytis myrra confertur, Inſulæ ante portum duæ pſeudopy⸗
læ uocantur: interiores totidem pylæ. In altera ſtellæ lapideæ littris incognitis. VItra
ſinus abalitus. Inſula diodori: & aliæ deſertæ. Oppidum gaza: promontorium & por⸗-
tus moſſilicus: quo cynnamomum deuehitur. Hucuſq; Seſoſtris exercitum duxit. Ali
qui unum æthiopiæ oppidum ultra ponunt in littore baragaza .A moſelite promonto
rio atlanticum mare incipere uult iuba: præter wauritanias ſuas:gadis uſq; nauigandum
choro. Cuius tota ſententia hoc in loco ſubtrahenda nõ eſt. A promontorio indorũ quod
uocatur leptecara ab aliis drepanum propõit recto curſu pᷣter exuſta & malacho inſulam.
xv. mil. paſſ.eſſe. Inde ad locum quẽ uocant ſceneos. ccxxv. mil. Inde ad inſuli ſadanum. cl.
mil.paſſ.Sic fieri ad apertum mare. xviii. xxxv. mil. Reliꝗ omnes propter ſolis ardorẽ naui
gare poſſe non putauerunt. Quin & cõmerria ipſa infeſtant ex inſulis arabes aſtyræ appel⸗
iati quorum bubulos utres binos ſternentes ponte pyraticam exercent ſagittis uenenatis.

1.9

8
es 2

EAK:nniiii mil alere, Re
““

Gentes troglodytarum iuba tradit herotoas a uenatu dictas miræ uelocitatis ſicut iththi⸗
ophagos natantes ceu maris animalia. Bargenos: zageras: chalybas: ſaxinas: ſyrecas: dare⸗-
mas: domazenes. Quin & accolas nili a ſyene nõ æthiopum populos: ſed arabum eſſe dicit
uſq; meroen.Solis quoq; oppidum quod non procul mẽphi in ægypti ſitu diximus arabas
conditores habere. Sunt & qui ulteriorẽ ripà æthiopiæ auferant adnectantq; africæ. Ripas
autem incolere propter aquam. Nos relicto cuiq; arbitrio intelligendi oppida quo traoũ-
tur ordine utrinq; ponemus. A ſyene & prius arabiæ latere gens cataduppi. Leinde ſyeni
te oppida tacompſon: quam quidam appellarunt thathicen: araman: ſetamon: ſandura:
naſaudum anaundoma: cumara: beta: & bochiana: leuphitorga: tantar ene: mecchindita: noa
ophoa: gyſtate: megeda: lea: rhẽnia: nupſia: direa:pataga:bagada: dumana: rhadata: in quo
elix aurea pro deo colebatur. Boron in mediterraneo mallo proximum meroe: ſic prodi/
dit Bion. Iuba aliter. Oppidũ limum in mõte megaticos inter ægyptum & æthiopiã: quod
arabes myrſon uocauere. Deinde tacompſum: aranium: ſeſanium: pidne: mamuda: coram/
bin. Iuxta eam bituminis fontẽ: hàmodata: proſda: parenta: mama: teſſata: gallas:zoton: gau
comene:meumpidi: botas: endõda: cametas. Nomadas in tabernaculis uiuentes cy ſtæ. pem
mani:gadag aleni:paloi: primi::nuptii:deſeleni: patini: gràbreues:magaſne:ſegaſmala:cran
da:dẽena:cadeumna: thena: batha: alana: macua: ſcamos: goram. In inſula ab iis ab Alexadro
calim:ſeren:mallos:agocen: Ex africæ latere tradita ſunt eodem nomine tacopſos altera ſi/
ue pars prioris mogora:ſea: edoſa:pelenaria:epyndis:maguſa:bauma:linitima: ſpyntuma:
ſydopta: gẽſoa: pindicitora: cugoa:orſima: ſuaſa: mauma:huma: urbuma: mulona quod op
pidum græci hypatitõ uocarunt. Pagoargas: zamnes: unde elephanti incipiant. Namblia:
berreſa:cetuma. Fuit quondam & epis oppidũ cõtra meroẽ anteꝗᷓ Bion ſcriberet deletum.
Hæc ſunt prodita uſq; meroen ex quibus hoc tẽpore nullũ prope utreq; latere extat. Cæ/
teræ ſolitudines. Nuper renunciauere principi. Neroni miſſi ab eo nulites prætoriani cum
tribuno ad explorandu inter reliqua bella æthiopicum cogitanti. Intrauere auten & eo ar
ma Romana Diui Auguſti temporibus duce. P. Petronio & ipſo equeſtris ordins prate,
cto. Aegyptus oppida eorum expugnauit quæ ſola inuenerat quo dicemus ordme. Sp'e⸗
gin:primin: boccin: furũmin:cãàbuſin: attenan: ſtadiſin: ubi mlus præcipitans ſe fragore audi
tum accolis aufert. Diripit & nepata. Longiſſimi autẽ a ſyene progreſius. d. ccclxx. mil. paſſ.
Nec tamen arma romana ſolitudinẽ ibi fecerũt. Aegyptiorũ bellſis attrita eſt æthiopia ui⸗
ciſſim imperitando ſeruiendoq; clara & potens etiâ uſq; ad Troiana bella Nieénone regnã⸗
te.Et ſyriæ imperitaſſe eam noſtroq; littore ætate regis cephei patet Andromadæ fabulis.
Simili modo & de menſura eius uaria prodidere. Primus Daliõ ultra meroe longe ſubue⸗
ctus. Mox Ariſtocreon: & bion: & baſilis: Simonides minor etiam quinquẽénio in meroe mo
ratus cum de æchiopia criberet. Nam & Thimoſthenes claſſium Philadelphi præfectus
ſine menſura dierum.Ix. a ſyene meroen iter prodidit. Eratoſthenes. d. c. mil. xxv. Artemi⸗
dorus. d. c. mil. Seboſus ab ægypti extremis ſexdecies. Ixxv. mii.paſ.proxime dicti. lxv. Verũ
omnis hæc finita nuper diſputatio eſt: quoniam a ſyene.d. cccclxii mil. Neronis explorato
res renunciauere his modis. A ſyene hieraniſicamenon.liiii.mil. paſ.lInde tania. lxxv. mil. paſ
ſuum regione enominitõ. Aethiopum primi centum uiginti mil. Pitaram uigintiquinq;.
Tergedum.cvi.mil. Inſulam gagauden eſſe in medio eo tractu. Inde primũ uiſas aues pſi⸗
tacos: & alceram quæ uocatur artigula: animal ſpingion: a tergedocynocephalos. Inde na-
batha. Ixxx. mil. Oppidum id paruum inter prædicta ſolum. Ab eo ad inſulam meroen. ccc.
Ix.mil. Herbas circa meroen demũ uirdiores ſiluarumq; aliquid apparuiſſe rhynocerotum
elephantorumq; ueſtigia. Ipſum oppidum meroen ab introitu inſulæ adeſſe. Ixx. mil. paſ. Iu
xtaq; aliam inſulam tractu dextro ſubeũtibus alueo quæ portum faceret. Aedificia oppidi
auca. Regnare fœminam Candacem: ꝙ multis iam annis nomen ad reginas tranſit. Velu
rum Hãmonis eſt ibi religioſum: & toto tractu ſacella. Cæterum cum potirentur rerum
æthiopes: inſula ea magnæ claritatis fuit. Tradunt armatorum. ccl. mil. dare ſolitam: artifi-
ges æthiopum. xlv. Et hodie traduntur.
NXlultiformes & miræ hominum efficies. Ca. XZxXX.
Niuerſa uero gens etheria appellata eſt: deinde atlâtia: Mox a Vulcan. filio Aethi
u opæ Aethiopia. Animaliũ hominũq; effigies mõſtriferas circa extrem tates eius gi
gni minime mirũ artifici ad formanda corpora effigieſq; celẽdas mobilitate ignea.

.

Fervot ce
iitie Ala
eunso
dam&py.
enimubie
tiameroe
muiad u
(aybulieth
mMuerea
Aelonn
terualoci
melagebe
Deindene
tur Ariſto
Exrunnxli
ecentun
Penuocat
dobinmn

Uerotnont
uunrelept

s dierun
(Cuedes
AUnempre

ſteo chil

bitietoe
Amral
.

nirbäſun

mlrimos
Mnon qu
Alupra.

UWunrunm

klluelos
ſunigror⸗
umimne ui
ANunmnis
adicu⸗
mm

kerriunin

litudinen

tudinem

Misszd

mlegketl

lehhbe
’J dumeine
duonmui
Mmktio

Bgypen

Frerunt certe ab orientis parte intima gentes eſſe ſine naribus: æquali totius corporis pla-
mnitie Alias ſuperiorc labro orhas: alias ſine linguis Pars etiam ore concreto: & naribus ca⸗
rens uno tantum foramine ſpirat:potumq; calamis auene trahit & grana eiuſdem duenæ
ſponte prouenientis ad ueſcendum. Quibuſdam pro ſermone nutus motuſq; membrorũ
eelſe. Quibuſdam ante Ptolemæum laturum regem ægypti ignotus fuit uſus igniũ. Qui⸗
dam & pygmeorum gentem prodiderunt ante paludes ex quibus nilus oriretur. In ora
l eenim ubi deſimus continui. montes ardentibus ſimiles rubent. Troglodytis & rubro ma-
Tetchdann ria meroe tractus omnis qui ſupponitur a naptn tridui itinere ad rubrum littus aqua plu
ninmno uia ad uſum compluribus locis ſeruatur fertiliſſima regione quæ intereſt auri. Vlteriora a
tabuli æthiopum gens tenet. Deinde contra meroẽ megabarri: quos aliqui adiabaras nomi
nauere appidum habent Apollinis. Pars eorum nomades quæ elephantis ueſcitur. Et ex

lariht
rlyre
Precg: ,
radneſe⸗
ten
ekir, Nin
Dica en i

Hoh: wan
,l..

Munur an aduerſo in africæ parte mactobii. Rurſus a megabariis mẽnones: & danelli: dierumq;. xx. i
Elrenne reruallo critenſi. VItra eos dochi. Deinde gymnites ſemper nudi. Mox anderæ: mathitoe.
magir; mmDelſagebes:hiporeæ atri coloris tota corpora rubrica illinunt. At ex africæ parte medimni.
eſgiahan Deinde nomades cynocephalorũ lacte uiuãtes: olabi: ſarbotæ: ꝗᷓ octonũ cubitorũ eſſe dicũ⸗
— cur. Ariſtocreon lybie latere a meroe oppidum tolen dierum quinq; itinere tradit. Inde di
Nindsengg “ erum.xui.eſar ægyptiorum oppidum:quo pſammeti cum fugeret in eo produntur annis

rrecentum habitaſſe. Contra in arabico latere diaron oppidum eſſe eorum. Bion autem ſa

es dierum odcto itinere. Oppidum eorũ nilo impoſitum tenup

pen uocat quod ille eſar: & ipſo nomine aduenas ait ſigificari. Caput eorum in inſula ſem

hobitin: & tertium in arabia ſai. Inter montes autem & nilũ ſymbari ſunt phaliges. In ipſis

uero montihbus aſchæ multis nationibus. Abeſſe a mari dicuntur dierũ quinq; itinere. Vi/
uunt elephantorum uenatu. Inſula in illo ſambritarum regionmi parer-Ab ea nubei æthio/⸗
lſambri: apud quos qua/
Adrupedes omnes ſine auribus etiã elephanti. At ex africæ parte ptoembari tonẽéphoæ: qui

Lcaanem pro rege habent motu eius imperi augurantes. Aruſbi oppido lõge a miloſito. Po
* ſſeo achiſarim: phariges marigerri caſamarri Bion & alia oppida in inſulis tradit. A ſembo
weckanlt priti meroen uerſus dierum toto itinere. xx. Proximæ inſulæ oppidum ſebarritarum ſub re
Kinen guima. Et aliud a ſara. Alterius oppidum dandẽ, Tertiam medoen uocant in qua oppidum
wüel. Quartam eodem quo oppidum nomine garoden. Inde paropas oppidum. Nauos mo
fltarhkan ducdæ: mãdatini: ſecãduni: colligati: ſecandæ: nauectabæ: cumi: agroſpi: ægyptani: cadroga⸗
Niehocead rvi arabũ ſummorũ.Regio ſupra ſirbitũ ubi deſinunt montes traditur a quibuſdam habere
mnikktüß maritimos æchiopas niſica ſtes: niſitas:quod ſignificat ternũ & quaternum oculoruin ui/
de igrun ros: non quia ſic ſit: ſed quia ſagittis præcipua contẽplatione urũtur. Ab ea uero parte niſi
nonmu gquæ ſupra ſyrtes maiores oceanũq; meridianum protenditur dalion uocatos eſſe dicit plu
e hn mnia tantum aqua utentes ciſoros: longoporos. Ab eo calicibus dierũ quinq; itinere uſibal⸗
cos: iſuelos: peruſios: ualios: ciſpios: Reliqua deſerta. Deinde fabuloſa ad occidẽtem uer/

I 71,„
W. Aaterm⸗
1a. ſon Vorfſ . — —„ „ 4 — . .„ u„ d u
u ſus nigroæ:quorũ rex unũ oculũ habeat in frõte.Agriophagi paãther aIU & lIeonũ carnibus

nbenplonno marxime uiuẽetes. Pãphagi oĩia mãdentes. Antropophagi humana carne ueſcẽtes. Cynamol
lwr gi cammis capitibus. Arthabathitæ quadrupedũ ferarũ modo uagi. Deinde heſperiæ ſpe-

rorgi quos in mauritaniæ confinio diximu s. Pars quædam æthiopũ locuſtis tantum uiuit

HDE fumo & ſale duratis in annua alimenta quadrageſimũ uite annum nõ excedunt. Aethiopũ
lcs Nden rerrã uniuerſam cum mari rubro parere in longitudinem ſemel & uities.Ixx.mil.paſ in la⸗
uun itudinem cum ſuperiore ægypto duodecies. xcvii. M Agrippa exiſtimauit. Quidam lõgi
eiyromrun tudinem ita diuiſeruut. Ameroe ſirbitum. xv. dierum nauigatione. Abea. xii. ad dabellos.
um din Ahb iis ad oceanũ æthiopicũ. vi. dierũ iter. In totũ enim ab oceano ad meroen. d. cc. mil. xxv.
lil mil. pal.eſſe inter auctores fere cõueuit. Inde ſyenẽ ꝗtum diximus. Sita eſt æthiopia ab ori/
eente hyberno ad occidentẽ hybernũ. Meridiano cardine ſilue heheno maxime uirent. meri

cienurtun diana eius parte imminens mari mons excelſus æternis ardet iguibus æonocauma dictus a
amrn quo nauigatio quatridui ad promontoriũ quod heſperionceras uocatur confine africæ iu

Vta æthiopias & heſperios. Quidi in eo tracu modicos colles amæna opacitate ueſtitos
W xæxxgypanum ſatyrorumq; produn.

iri r Inſulkrtbiopicimars. G KXNI.
ntrtn 1 ANlulas toto eo mari & Euphorus cõplures eſſe tradit & Eudoxus & Thimoſtenes:
vllcego 22262 MUD U

nur
Clitarchus uere Alexand ro regi renunciatam ad eo diuitem: ut equos incolæ talentis au- lltergo.
ri permutarent-Alteram ubi ſacer mons opacus ſilua repertus eſſet diſtillantibus arbori/ omni uan
bus odore miræ ſuauitatis. Contra ſinum perſicum cernem nominatur inſula aduerſæ æti udoqu⸗
opiæ: cuius neq; magnitudo neq; interuallum a continente conſtat.Agthioꝑias tãtum po⸗ mil paſt
pulos habere traditur. Euphorus auctos eſt a rubro mari nauigantes in eam non poſſe pro oleckens
pter ardores ultra quaſdam colõnascita appellantur paruæ inſi ulæ)prouehi. Polybius in ex⸗ 1 Ruonn
trema mauritania contra montem atlantam a terra ſtadia. viii. adeſſe prodidit cernen. Ne⸗ ſerandt
pos Cor.ex aduerſo maxime carthaginis a continente paſſ.mil. non ampliorem circuitum dalet
ii. mil. Traditur & alia inſula contra montem atlantem: & ipſa atlantis appellata Ab ea ꝗn⸗ e ta
q dierum nauigatione ſolitudines ad æthiopas heſperios: & promontorium quod uoca,/ do
mus heſperionceras. Imde primum circunagente ſe terrarum fonte in occaſum ac mare at/ aur,
lanticum. Contra hoc quoq; promontorium gorgones inſulæ narrantur. Gorgonum quò de
dam domus bidui nauigatione diſtantes a continente ut tradit Renophon Lampſacenus. 8
Penetrauit in eas Hano pœnorum imperator. Prodiditq; hirta fœminarum corpora uiros dn i
pernicitate euaſiſſe. Duarumq; gorgonum cutes argumenti & miraculi gratia in lunonis rn
templo poſuit ſpectatas uſq; ad Carthaginem captam. VItra has etiamnum duæ heſperi⸗ R ſn
des inſulæ narrantur. Adeoq; omnia circa hæc incerta ſunt: ut ſtatius ſeboſus a gorgonũ P
inſulis prænauigatione atlantis dierum quadraginta ad heſperidum inſulas curſum pro,/ bi⸗
diderit: ab iis ad heſperionceras unius. Nec mauritauiæ inſularum cercior fama eſt. Paucas 1
modo conſtat eſſe ex aduerſo autologum a luba repertas in quibus getulicam purpuram 0 (o
unnguere inſtituerat. Jð =ùù”ù”ùẽVN
Arrr De fortunatis inſulis. CalAa- XXXII. iIhe
2 Vnt qui ultra eas fortunatas putant eſſe quaſdam & alias:quarum numero idem ſe Tplush
ſboſus etiam ſpatia complexus iunoniam abeſſe a gadibus. d. ccl. mil. paſſuum tradit Mmrcu
Ahvb ea tantundem ad occaſum uerſus pluuialiam caprariamq;. In pluuialia nõ eſſe guengn
aqua niſi ex imbribus. Ab iis. ccl. mil. paſſuum. Fortunatas cõtra leuam mauritaniæ. octocẽc⸗ Eumnee
trum mil. paſſuum. Oram ſolis uocari in conualle a conuexitate & planariam a ſpecie con- mechn⸗
uallis circuitu trecentum mil. paſſuum. Arborum ibi proceritatem ad centum quadragin⸗ neliun
ta quattuor pedes adoleſcere. Iuba de fortunaris ita inquiſiuit: uc ſub meridiem poſitas lerdm
eſſe prope occaſum a purpurariis. d. ccxxv. mil. aſſuum.ſic ut.ccl. ſupra occaſum nauiget. ſunph
Deinde per trecentum ſeptuagintaquinq; mi. paſfu um ortus petatur. Primà uocari um- Cceiſelen
brion nullis ædificio rum ueſtigiis: habere in montibus ſtagnum arbores ſimiles ferulæ: ex miaafta
quibus aqua exprimatur ex nigris amara: ex candidioribus potui iucunda. Alteram infu fr Dies
lam iunoniam appe lari: In ea ædiculam eſſe tantum lapide extructam. Ab ea in uicino eo⸗ Auihtä par
dem nomine minorem. Deinde caprariam lacertis grandibus refertam. In conſpectu earum ſicporra
. eſſe niguariã quæ hoc nomẽ accepit a perpetua miue nebuloſam. Proximam ei canariã uo⸗ losthat
rxari a multitudine canũ ingẽtis agntud nis. Ex quibus perduct ſunt a luba duo qui ap ſhockunn co
parent ibi ueſtigia ædificiorum. Cum autem copia omnes pomorum & auium omnis gene Tonäelin
ris adunent hanc & palmetis cariotas ferentibus ac nuce pinea abundare. Eſſe copiã quoq; unnr
