portus amyci. Deinde naulocium: promontorium eſtiæ templum Neptuni. Boſphorus gn
gentorum paſſuum interuallo aſiam europæ iterum auferens abeſt a calchedone. xii. mil.
d.paſſ.Inde fauces primæ. viii. mil. ccl.pal. ubi ſpiropholis oppidum fuit. Tenent oram om
nem thyni: interiora bithyni. Finis aſiæ eſt populorumq;. cc Ilxxxii. qui ad eum locum a fi⸗
ne lyciæ numerantur. Spatium helleſponti & propõditis ad boſphorũ thracium. clxxxviii.

mil.paſſ.diximus. A calchedone ſigæum lIſidorus. ccc. xii. mil. d. paſſ. Inſulæ in propontide
ante cizicum elaphoneſus: unde cizicenum marmor.Eadem neuris & proconneſus dicta.
Sequuntur ophiuſa. cania:plebe:zeopelos:porphyrione:ha Ione cum oppido dephace: po

lydora: utarceon: cum oppido. Eſt & contra nicomediam demonneſos. Item ultra hera⸗
cleam aduerſa bithyniæ ethynias: quam barbari bithyniam uocent. Eſt & antiochiæ &
contra fauces rhyndaci beſbicos. xviii.mil. paſſ.circuitu. Eſt & elea: & duæ rhodiæ: aſſoe: cre

binthos: magale: chalcitis: pythiodes.

CAlI PLINII SECVNDI NATVRALIS HVSTORIAE LIBER. VI.

timpa
ſuumm⸗
in diſſo

ut.Vo

ſumau
Axviüi

boſpho

ruoeg.
nisthet
cliti
ſungni
lycofte
dirus.
wde⸗

ipo

chime
hoſtio

ſuope

lum.

gecar

ſusut:
ſicume
ticami
Iiaa M

Daria ſu

tuohrare

Gmqun
miene
Umon
GAne⸗
ntec

(Cxk

n mgeten
eſſälucen
r genatnt
egurinlio,
ur genm⸗
rum flon
moppidum
Nll dleti
lbie⸗
eciäſepe
emrecppn
Eclolec⸗
aphyoor
mackegan
Nortiui
lcluomman
iienebe
gmomn,
nmlrcii
mmleste

4

„ ſt
* (Pant
IO A

ibepr⸗
ms
ig bd⸗
n
nbicyn
clcheto⸗
a. n qo
ſonorusg
Neni m⸗
Norm
cum n⸗
nlutke
entnceih

nor14
len ben⸗

Kiochid

.

PRAEFFATIO.

ONTVS Euxinus antea ab inhoſpitali feritate axenos appella⸗
H tus eſt peculiari ĩuidia naturæ ſine ullo fine ind ulgẽtis auiditati
p maris. Et ipſe in europã aſiãquæ funditur. Non fuerat ſatis ocea
no ambiſſeterras: & ptẽ eag aucta ĩ anitate abſtuliſſe. Nõ irru piſſe
fractis mõtibus: calpeque africæ auulſa multo maiora abſorbuiſ
ſe quam reliquerit ſpatia. Non per helleſpontum propontida in
fuchſſe iterũ terris deuoratis. A boſphoro quoq; in aliam uaſtita
tẽ pãditur nulla ſatietate: donec expatianti lacus a mæoti rapinã
ſibi iũgat. Inuitis hoc accidiſſe terris ĩditio tot ſũt anguſtiæ atq;

tam parua naturæ repugnantis interualla: ad helleſpontum octingentorum uiginti paſ⸗

ſuum. ad boſphoros duos. uel bubus meabili tran ſitu. Vnde nomen ambobus: & tanquam
in diſſotiatione germanitas concors. Alitum quippe cantus canũq; latratus ĩ uicem audiũ

tur. Vocis etiam humanæ commertia inter duos orbes manente colloquio niſi cum id i Pp⸗

ſum auferunt uenti. Menſuram poni a boſphoro ad mæotium lacum quidã fecere, xilii.
xxxviii:.mil. d. paſſ. Eratoſthenes. c. minorem. Agrippa a calchedone ad phaſin.x. mil. Inde

boſphorum cimerium. ccclx. mil. Nos interuaſſa generatim ponimus comperta in noſtro

æuo:quando etiam in ipſo ore c mmerio pugnatum eſt. Ergo a faucibus boſphori eſt am-
nis rhebas. quem aliquirheſum dixerunt. Deinde ſyris. portus calpas. Sangaris flu uius ex ĩ

clitis. Oritur in phrygia: accipit uaſtos amnes: inter quos tembrogium & gallum. Et idem

ſangarius a pleriſq; dictus coralius: a quo incipiunt mariandini ſmus: oppidumq; heraclea
lyco flumini appoſitum. Abeſt a pontiore miliariis ducentis portus acone ueneno aconito

dirus. Specus acheruſia. Flumina pedopiles: callichorum ſonantes. Oppi dum titiũ ab he⸗

taclea.xxxviii. mil. paſ. Fluuius billis. ́MMD
H Geens paphlagonum & cappadocum. .* Ca. III.
Lttra quem gens eſt paphlag onia: quam philemeniam aliqui dixerunt: incluſam a
u tergo galatia. Oppidum maſtya mileſiorum. deinde cromna. Quo loco henetos
adiicit. Nepos Cornelius a quibus in italia ortos cognomines eorum uenetos cre=-

di poſtulat. Seſamũ oppidũ qd nunc amaſtris. Mons cytorus a cio.lxiii.mil. paſi. Oppida
chimolis ſtebane. Amnis perthenius. Promontorium carambis uaſto excurſu abeſt a ponti

hoſtio. cccxv. mil. paſſ. uel ut aliis placuit. cccl. mil. Tantundema cimerio: aut ut aliqui ma⸗

luluere. cccxii. mil. d. Fuit & oppidum eodem nomine: & aliud inde armine: nunc eſt colonia
ſinope cytoros a cytoro.clxiiii.ſHumẽ uaretum. Gens cappadocum. Oppidum caturia iace⸗-
lIum. Amnis halys a radicibus tauri per cataoniam cappadotiamq; decurrens. Oppida gan
ge caruſade. Amyſium liberum a ſinope. cxxx. mil. paſ.Eiuſdeq; nominis ſinus tanti receſ⸗

ſus ut aſiam pꝑene inſulam faciant ducentis milibus. paſ. ut amplius per continentem ad iſ⸗

ſicum ciliciæ ſinum. Quo in omni tractu proditur tres tantum getes græcas iure dici do

ricam: ionicam: æolicam: cæteras bar barorum eſſe. Amyſo iunctum fuit oppidum eupato⸗

Cappadocia. nret. CaMAa. „III.
audi

Appadocia intus habet coloniam Claudi Cæſaris archelaidem: quam præfluit hy
C las. Oppida camana: quod ſalius. neoceſarem quod lycus: amaſiam quod iris. In re
S ione hac cazacena in colopena uero ſabaſtiam & ſabaſtopolin. Fiæc parua. ſed
paria ſupradictis. Reliqua ſui parte habet melitam a Semiramide conditam haud procul

ria a Michridate conditum. Victo eo Pompeiopohs utruũq; appellatum eſt.
R 4

euphrate. Diocæſariam: tiaram: caſtaliam: magnopolin: zelam. Et ſub monte atarga onyza⸗
cam:quætemiſcyra nunc cæſarea nominatur. Cappadociæ pars prætenta armeniæ maiori

melitene uocatur: comagenæ cataõia phrygiæ ganphauritis: ſargauraſane camanene gala
tciæ morimeni- ubi diſterminat eos cappadox annis: a quo nomẽ traxere: antea leucoſiri di⸗=
cti. A neocæſarea ſupradicta minorem armeniam lycus annis diſterminat. Eſt & ceraunus

intus clarus. In ora autem ab amyſo oppidum & flumẽ ſcadiſia lycaſtum a quo themiſcy⸗

rena regio.lris flumen deferens lycum. Ciuitas iela intus nobilis clade Triarii & uictoria

C.Cæſaris. In ora anmis thermodoon ortus ad caſtellum: quod uocant phanoriam: præter⸗

que radices amazoni montis lapſus. Fuit oppidum eodem nomine:& alia quinque amazo
nicus: themiſcyra: ſortira: amaſia: comara.
TTThbermiſtidæ regionis gennrres. Ca. IIII.
Vnc matium: gentes cenarum chalibum. Oppidum cotylorum. Gentes tybareni:
n maſini notis. ſignantes corpora. Gens macrocephali: oppidum cæſarus: portus cor⸗
dulæ. Gentes bechy res buxeri. flumen melas. Cens macrones ſydoni: fiumenq; ſy⸗
denum quo alluitur oppidum balemonium ab amyſo. cxx. mil. paſ. Inde flumina laſonium:
melanthium & ab amyſo. Ilxxx. mil. paſ. Pharnace oppidum: tripolis caſtellum & fluuius. Itẽ
hilocalia: & ſine fluuio liuiopolis & a pharnace. c. mil. paſſ. Trapezus liberum uaſto monte
clauſum. Vltra quod gens armenocalybes: & maior armenia. xxx. mil. paſſi diſtãs. In ora au⸗
tem trapezunta flumen eſt pyſites. VlItra uero gens annorumenicorum. Flumen abſarum
cum caſtello cognomine in faucibusa trapezunte. cxl. mil. paſ.eius loci atergomontion⸗
tium hiberia eſt. In ora uero eniochi: ampræutelazi. Flumina a campſeonyſis: nogrus bathis
Gentes colchorum. Oppidum matium Flumen heracleum & promontorium eodem nomi
ne. Clariſſimuſqʒ; porti phaſis oritur ĩ moſchis. Nauigat᷑ quàlibet magnis nauigiis. xxxviii.

=UM M.d.p. inde minoribus longoſpatio pontibus. cxx. paruius. Oppida in ripis habuit cõplu⸗
r.a. Celeberima tyrida: aceum: cygnum: & in faucibus phaſin Maxime autem inclaruit ea.

xvv. mil. paſ. amari: ubi hippos & cyanos uaſti amnes e diuerſo in eum confluunt. Nunc hẽt

SGyrium tantum: & ipſum ab amne influente ibi cognominatum: uſq; quo magnarum na⸗

uium capacem eſſe diximus. & alios accipit fluuios magnitudine numeroq; mirabiles. Inter
quos glaucum. In ora eius inſulæ ſine nomine. Abeſt a ſarro Ixxv. mil. Inde aliud flumen
gariens. Gens ſaltiæ in antiquis phthirophagi dicti & alaſani. Flumen cobum e caucaſo per
ſuanos fluens. Dein rhoan. Regio agritite: amnes ſigania: terſos: atelpos: chryſorboas: gẽs
abſyle: caſtellum ſebaſtopolis.A phaſide. c. mil. paſ. gens ſanigarum: oppidũ cygnus:Flau⸗
mẽ oppidum penius. Deinde multis noibus eniochorum genne.
Regio colchica anchæi & cæteri eodem tractu. Ca. V.
Vbiicitur ponti regio colchica: in qua iugacaucaſi ad rhipheos montes torquen⸗
ſ(tur:ut dictum eſt:altero latere in euxinum & mæotin deuexa: altero in caſpium
& hircanium mare. Reliqua littora fere nationes tenẽt melacleni coraxi urbe col⸗
chorum dioſcoriade iuxta fluuium antemunta. Nunc deſerta: quòdam a deo clara ur Ti⸗
moſthenes in eam. ccc. nationes quæ diſſimilibus linguis uterentur deſcendere prodiderit
Et poſtea a noſtris. cxxx. interprætibus negocia ibi geſta. Sunt qui conditam eam ab Am⸗
phito & Telchio Caſtoris ac Pollucis aurigis putant: a quibus ortam eniochſorum getem
feram conſtat. A dioſcoriade oppidum herachleũ diſtat a ſebaſtopoli. Ilxxx. mil. paſ. anchæ/
ni mardi cercetæ:poſt eos ſerri cæphalõtomi.In intimo eo tractu phytis oppidum opulen-

tiſſimum abeniochis cireptum eſt. A tergo eius epageritæ ſarmatarum populus in caucaſi

ĩugis.Poſt quem ſauromatæ. Ad hos confugerat Mythrydates Claudio pricipe: narrauit⸗
que thalos iis eſſe confines qui ab oriente caſpii maris fauces attingerent ſiccari eas æſtu
recedente. In ora autem iuxta cercetas flumen icaruſa cum oppido hiero: & flumine ab he
rachleo.cxxxvi. mil. inde promontorium cronea quo ſupercilium arduum tentorete. Ciui⸗

tas ſindica ab hiero. Ixvii. mil. d. paſ.flumen ſceaceriges.
RB6Boſphorus cimmericus:mæotis. CiA..õ. VI.
Nae ad boſphori cimmerii introitum. Ixxxviii. mil. d. paſ. Sed ipſius peninſulæ in
i ter pontum & mœtium lacum excurentis non amplior. Ixxxvii. mil. d. paſ. longitu
do eſt. Latitudo nuſquã intra duo iugera eonem uocant. Ora ipſa boſphori utrĩq;
ex aſia atq; europa curuatur in mœtin. Oppida in aditu boſphori primo hermonaſa. Dein
cepe mileſiorum: Mox ſtratoclia: & phanagoria: & pene deſertum apatur os: ultimoq; inho
ſtio cimmerium: quod antea cerberion uocabatur. .
Gentes circa mæotim. Ca. VII.
Naꝗde mæotis lacus in europa dictus. A cĩmero accolunt mæotici: hali: ſerni: ſerei⸗
i ſcizi:gypſi.Dein tanain amnem gemino ore influentem. incolunt ſarmatæ medo/
rũcut ferũt)ſoboles.Et ipſi ĩ multa genera diuiſi.Prĩo ſauromatæ: gynei: gratume
næ unde amazonũ cõôubia. Dei euazæ: cottæ: cizimẽi:meſſeniãi: chorobocci:choatæ: cyzaé

N

tincan
pbeil

iindr
E

colchis

(05,40

inaduc
Catheas
imituen

¶rcaq;

heos:ala
lbiper
ſjnietas

osſpale

B
lupplel
l

leuo ſuo
lunnon
can Va
Vochar
ncd

ſiuge

tudinenn

tbuggu
(olauicos
hentuſ &
turinmin
☛
Onitucine

ichuſiz

Cettadhi
Wmexis
lesſec 0
4 ſsing

ludin

corumel

cucalt

l.
Rn

Amnene
(fort

Unndenn

I

ll⸗
Mes bett.

Vsportuscor⸗
äümeng ſ,

d iun⸗
nAhubins
n Uaomone
Hiehnonzu
Umen dlun
Adotnonron⸗
nworusdathi
neodehnoni
udui cihlv
ninchauten,

. Nruskla⸗
4 WI .

n
1
4

7
eoe kdectne,
tes oh,
enn aſofne

vi iehee
cormuudec⸗

Cen i⸗
ies Al
nete Ciu⸗

ſ
rini 6

.

dnchupen

omi ell

tincdarit: uſſagetæ: turacæ: nſqʒ ad ſolitudines ſaxolis: conualibus aſperas: ulrra quas arym/

phei qui ad harriſſeos pertinent montes. Tanaimi pſum ſcycthæ ſilim uocãt:meotim teme⸗

. . 7 22 . . 2 . . ..
rincia: quod ſignificant matrem maris. Oppidum in tanais quoq; oſtio fuit. Tenuere fini
tima primi cares. Deinde claſomeni: & macones. Poſtea pantica penſes. Sunt qui circa mæ

orim ad cefaunicos montes altiores has tradunt gentes: a littore naptas: ſupraq; eſſe donas
colchis iunctos: ac montium cacuminibus. Dein carmacas oranos. nautagas: mazacas: aſcâ⸗
tios. acapeatas: agagamatas: phycers: rhimoſolos: aſconmarcos. Et ad i ugea caucaſi: icatalas
imaduchos: ra nos: anclacas: rydios caraſtaſcos: aſutiandas. Lagoum amnem ex montibus
catheas: in qnem defluit opharus: ubi gentes caucadas: ophatitas. Amnem menotharum
imituenis ex montibus ſciſſum. Inter agdeos: carnapas: gardeos. acciſos: gabros: gregaros:
Circaq; fontem imitiſſimi imituos: & a parthenos. Alii inHuxiſſe eos cuitas: anheetas: ſatar
neos:aſampatas: Ab his tanaitas: & nepheonitas uiritim deletos. Aliqui flumen ocharium
labi per cantecos & ſapeos tradunt. Tanain uero tranſiſſe fatareos: herticeos: ſi pondolicos
ſynietas: amaſſos:iſſos:catacetos:tagoros:catonos:netipos:agandeos: maãdareos: ſaturche⸗

Os: ſpaleos.
AAArmeniæ dux,. CaaAa. SYVYlflI.
Eracta eſt interior ora: omneſq; accolæ. Nunc reddantur gentes in mediterraneo
pv ſinu.In quo multo aliter ac ueteres proditurum me non eo inficias anxia erquiſi
ta cura rebus nuper in eo ſitu geſtis a Domitio corbulone: regibuſq; incke miſſis
ſupplicibus:aut regum liberis obſidibus. Ordiemur autem a cappadocũ gente. Longiſſi/
me hæc ponticarum oĩum introrſus recedens minorem armeniã maioremq; & comagenẽ
leuo ſuo latere tranſit. Dextra uero omnes in aſia dictas gentes plurimis ſi uperfuſa popu⸗
lis:magnoq; impetu ſcandens ad ortum ſolis & tauri iuga tranſit lycaoniam:pyſidiam: cili
ciam. Vadit ſuper anthiochiæ tractum & uſq; ad cyreſtricam eius regionẽ: parte ſua quæ

uocatur cotonia. contendit itaq; ibi longitudo aſiæ. xii.qumquaginta mil. paſ.efficit.Iati⸗

tudo.d. c. M.xl. mil. Armenia maior. Ca. IX.
Rmenia autem maior incipit a pariedris montibus: cuphrate amne ut dictum eſt:
a aufertur capadocæ: & qui diſcedit euphrates meſopotamiæ haud minus clara am/
ne tigri. Vtrunq; fundit ipſa: & initium meſopotamiæ facit inter duos amnes itu/
re. Quod incereſt ibi terent arabes orei: ſic finem uſq; in adiabenẽ præfert. Ab ea tranſuer
ſi iugis incluſa. Latitudinem in leua pandit ad cyrum amnem tranſuerſa in araxem. Longi
tudinem uero ad minorem uſq; armeniam abſaro amne in pontum defluẽte & pariedris mõ
cibus qui fundunt abſarum diſcreta eb illacoriis. Oritur in eniochiis montibus: quos alii
coraxicos uocauere. Araxes eodẽ monte quo euphrates. vi. mil. paſſ.interuallo actuſq; am⸗
ne muſi & ipſæc(ut plures exiſtimauere)a cyro defertur in caſpium mare. Oppida celebran-⸗
tur in minore cæſarea:zanicopolis.ln maiore arſammote euphrati proximum. Tigri arga⸗

chiocerta. In excelſis autem tigranocerta. Et in campis iuxta araxem artaxata. Vniuerſæ ma
gnitudinẽ Aufidus quinquagies centena milia prodidit. Claudius Cæſar longitudinem
dacuſa ad confinium caſpii maris. xiii.mil.paſ. Latitudinem dimidium eius. A tigra no-
certa adhiberiam diuiditurtquod certũ eſt)in præfecturas: quas ii ſtrategias nocant. Quaſ
dam ex iis uel ſingula regna quondã barbaris nominibus. cxx: Claudunt eà ab orientée mõ

res: ſed non ſtatim ceraunii:nec a diabene regione. Quod interſt ſpatii cõpreheni tenent.
Ab iis iuga ceraunia. VItra diabem tenẽt. Per conualles autẽ proximi armeniæ ſunt meno
bardi:& moſcheni. Adiabenẽ tigris & montiũ ſinus munii cingunt. Ab leua eius regio me
dorum eſt: & proſpectus caſpii maris. ex oceano hoc ut ſuò loco dicemus funditur: totũ-
q; caucaſis montibus cingitur. Horum incolæ per confinium armeniæ niunc dicentur.
Albama hiberia. CCOQ. .
Lanitiem omnem a cyro uſq; albanorum gens tenet. Mox hiberum diſcreta ab iis
p anine oeazane incyro e caucaſis montibus defluente. Ptæualent oppida albaniæ
cabalaca. Hiberiæ pharmaſus iuxta flumen neoris. Regio thaſiæ: & triare uſq; ad
partedoros montes. VItra ſunt colchicæ ſolutudines:quarum a latere ad ceraunios uerſo

armenochalibes habitãt. Er moſchorũ tractus ad hiberũ amnẽ in cyrũ defluentem: & infra
cos fucaſani: & deinde macherones ad flumen abſarum. Sic plana ad deuexa optinentur.

LIBER.
Rurſus ab albaniæ confinio tota montiũ fronte gentes ſiluorum fere & infra lupeniorum
mox diduri & ſodill.
Portæ caucaſiee. Ca “ Xr.
B his ſunt portæ caucaſiæ magno errore a multis caſpiæ dicœ: ingẽs naturæ opus
a && montibus interruptis repente ubi fores obditæ ferratis trabibus ſubter medias
amne dyriodori fluente. Citraq; in rupe caſtello quod uocatur cumania cõmuni⸗
to ad arcendas trãſitu gẽtes ĩnumeras: ubi loci terrarũ orbe portis diſcluſo: ex aduerſo ma
xime armaſtis oppidi hiberum a portis caucaſiis per montes gurduuos ualli. Suani indomi
Tæ gentes auri tantum metalla fodiunt. Ab iis ad pontum uſq; eniochorum plurima gene
ra: mox acheorum. Ita ſe habet terrarum ſinus e clariſſimis. Aliqui inter pontũ & caſpium
mare.ccclxxv. mil. paſſ.non amplius intereſſe tradiderunt. Cornelius Nepos. cl. mil. tantis
interim anguſtiis infeſtatur aſia. Claudius Cæſara a cĩmerio boſphoro ad caſpiũ mare. cl.
M. prodidit eaq; perfodere excogitaſſe Nicanorem Seleucum quo tempore ab Ptolomeo
Ceraunio ſit interfectus. A portiscaucaſiis ad pontum. cc. mil. paſſi. eſſe conſtat fere.
Inſulæ in ponto. Ca. ZMMDU XII.
Nſulæ in ponto planiteæ ſiue cyaneæ.ſiue ſymplegades. Deinde apollonia tynni/

i mas dicta: ut diſtingueretur ab ea quæ eſt in europa. Diſtat a continente paſſibus

mille. Cingitur.iii. mil. & contra pharnaceam calcheritis: quam græci ariem d xerũt
ſacramq; Marti: & in ea uolucres cum aduenis pugnaſſe pennarum idu. .
Gentes in ſcythico oceaao. C.aa. XIII.
VEnc omnibus quæ ſunt interiora aſiæ dictis rhipheos montes tranſcendat animus
n dextraq; littora oceani incedat. Tribus hic e partibus cæli al uens aſiam ſcyticus a
ſeptemtrione: ab oriente eaus: a meridie indicus uocatur. uarieq; per ſinus & inco
las in cõplura nomina diuiditur. Verum aſiæ hæc quoq; magna portio appoſita ſeptẽtrio
ni iniuria ſyderis rigentis uaſtas ſolitudines habet. Ab extremo aquilone ad initiũ orietis
æſtiui ſcytæ extra eos. VItra aquilonis initia hyperboreos aliqui poſuere: pluribus in euro
pa dictos. Primũ inde noſcitur promõtorium celtice lytarmis. Fluuius carâbucis: ubi laſſa
ta cum ſyderum ui rhipheéorum montiũ deficiunt iuga. Ibiq; arimpheos quoſdam accepi/
mus haud diſſimilem hyperboreis gentem. Sedes illi nemora. Alimenta baccæ. Capillus iu
xta fœminis uiriſq; in probro exiſtimatur. Ritus clementis: itaq; ſacros haberi narrant in/
uiolatoſqʒ; eſſe etiam feris acolarum populis. Nec ipſos modo:ſed illos etiam qui ad eos p
fugerint. Vltra eos plane iam ſcythæ cĩmerii:ciſianthi:georgi:& amazonũ gens. FHlæc uſq;
ad caſpiũ & hircanium mare. Namq; id erumpit ſcytico oceano in aduerſa aſiæ pluribꝰ no
minibus accolarũ appellatũ celeberrimis duobus caſpio & hircano. Non minus hoc eſſe ꝗ́
pontum euxinum Clytharcus putat. Eratoſthenes ponit & menſurã ab exortu ad meridi⸗
em per caduſiæ & albaniæ oram quinquies quadringenta ſtadia. Inde per aratiaticos: amar
bos hyrcanos: ad oſtium zoni fluminis quater octingenta ſtadia. Ab eo & oſtiũ laxatiſum
mille quadraginta. Quæ ſũmi efficit quindecies. lxxv. mil. paſſ. Artemidorus hinc detrahit
xxv. mil. paſſuum. Agrippa caſpium mare genteſq; quæ circa ſunt & cum iis armeniam di
ſterminans ab oriente oceano ſerico: & ab occidente caucaſi iugis a meridiæ taun a ſeptẽ-
trione oceano ſcythico patere qua cognitum eſt. ccccxc. mil. paſſuũ. in gitudinem. ccxc.
mil. in latitudinem prodidit. Nou deſunt uero qui eius maris uniuerſum circuit um a fre
to uigintiquinq; mil.paſſuum tradunt. Irrumpit autem arctis faucibus in longit udinẽ ſpa
tioſis. At ubi cœpit in latitudinem pandi: lunatis obliquatur cornibus uelut ad næotium
lacum ab ore diſcedẽs ſythici arcus ut auctor eſt. M. Varro ſimilitudine. Primus ſinus ap
pellatur ſcythicus:utrunq; enim accolunt ſcythæ: & per anguſtias inter ſe cõmeant. Hinc
nomades & ſauromathæ multis nominibus: illinc abzoæ nõ paucioribus. Ab introitu dex
tra mucronem ipſum faucium tenent udini: ſcytarum populus. Deinde per oram albanic
ut ferunt) ab laſone orti. Ante quos mare quod eſt albanum nominatur. Hæc gens ſu⸗
perfuſa montibus caucaſis ad cyrum amnem armeniæ confinium atq; hyberiæ deſcen
dit ut dictum eſt. Super maritima eius udinorumq; gente ſarmatæ: utidorſi: aroteres
prætenduntur. Quorum a tergo indicatæ iam amazones: & ſauromatides. Flumina
per albaniam decurrunt in mare caſos & albaneos. Deinde cambyſes in caucaſiis ortus

montibus
xceſlopit
colut calß
roxitme 3
Ciünus u
cpiscömit
nutztend
entibusi
Gperſaul
nun cauc⸗
le quex lel
umn⸗Cuius
macedones

chöNyll

lsoccalur-

unnnten⸗

dringenta
Pneni
C

1 a
Pn
Luſtottar
nanutac⸗
Aangn
Nendun

Uocature
peillatis
laumlt⸗
gens calt
torſus
cc mil.pa
indirprin
liaſtamil

0
1 c(
y
talo Seq
mötidusal
inesper
Eeneg
merfen
Kamplitt
Ii Mhut
14 lniiuns
Thalenen
Aangenn
Cpphänn
ls

falpmien

lbrerwwiig
mnacönnn,
eraAber
Pumniinden
l Mluin, Gene
mnü cigin
Osclmi unt⸗
lalünard
Ukee,
Nlonien/
bene ltbu⸗

iem 1.. —
mindNiit

N.
4 Ae an
Am atns⸗
„ ſen 4 Ge
berloudino
t. . 5..:
volukind
1 „„
A M
in „e
Plunoosmen
4 . 4
aCxlun
. .
5. 3)
alpolnIN
1blsb

ale 1

nne kenti
menn di
muna lr⸗
Ucuituma te
R
AAUEH
cnend
pimotuce
100 1
rcgens
benie gee
li: on
2. Plun
Ucaiisan

„

. —

—

4

=

= =S
— — — = S

—

.
n

0

montibus: mox cyrus in coraxitis ut diximus Oram omnema caucaſo præaltis rupibus in
acceſſo patere. cccc.xxv. paſſuum auctor eſt Agrippa. a ciro caſpium mare uocari incipit: ac
colũt caſpii. Corrigẽdus eſt error in hoc loco multorum: & eorum etiã qui in armenia res

proxime cum corbulone geſſere. Nãq; ii caſpias appellauere portas hiberie: quas caucaſias
diximus uocari. Situſq; depidti & inde miſſi hoc nomẽ inſcriptum habent. Et Neronis pn⸗
cipis cõminatio ad ſpias portas tendere dicebatur cum peteret illas: quæ per hiberiã in ſar
matas tendunt uix ullo propter appoſitos mõtes aditu. Ad caſpium mare ſunt alie caſpiis

gentibus iunctæ: quod dignoſci non poteſt niſi in comitatu rerum Alexandri magni. Nã

q; perſarum regna quæ nunc parthorum intelligimus inter duo maria perſicum & hyrca⸗
num caucaſiis iugis attolluntur utrinq; per deuexa laterum. Armeniæ maiori a frõtis par
re quæ uergit in comagenem cephea ut diximus copulatur: eiq; ad diabene aſſiriorũ initi
um. Cuius pars eſt arbelitis: ubi Darium Alexander debellauit proxima ſyriæ. Totam eã
macedones mygdoniam cognominauerunt a ſimilitudine. Oppida alexandria: item antio
chia:ꝗᷓ nyſibim uocant. Abeſt ab artaxatis. d. ccl. mil. paſ. Fuit & ninus impoſita tigti ad ſo⸗
lis occaſum ſpectans quondam clariſſima. Reliqua uero fronte qua tenclit ad caſpiũ mare
a trapatene: ab armenia etene regione diſcreta araxæ. Oppidũ eius gaze ab artaxatis qua-
dringenta quinquaginta. mil. paſ. Totidem ab ecbathanis medorũ quorum pars ſunt atra
pateni. Media caſpiæ portæ caucaſiæ. Cca. AllIII.
Chatana caput mediæ eſt. Seleucus rex condidit. A ſeleutia magna. d. ccl. mil. paſſ.
a a portis uero caſpiis. xx. mil. Reliqua mediorum oppida phiſaganzaga. apamea: ra-
phane cognominata. Cauſa portarum nominis eadem quæ ſupra: interruptis an/
guſto tranſitu iugis ita ut uix ſingula meent plauſtra:longitudine.viii.mil. paſ.toto opere
manu facto. Dextra leuaq; ambuſtis ſimiles ĩpendẽet ſcopuli ſitiente tractu per. xxxviii. Ni.
paſ.anguſtias impedit corriuatus ſalis e cautibus liquor atq; eadem emiſſus. Præterea ſer⸗
pentium multitudo niſi hyeme tranſirum non ſiiit.
Gentes circa hyrcanum mae.. Ca. XV.
Diaiabenis connectuntur carduci quondam dicti: nunc cordueni præfluente tigri. is
a pratitæ paredoni appellati qui tenent caſpias portas. In is a latere occurrunt alte/
roO deſerxta parthiæ & cythenis iuga. Mox eiuſdem parthiæ amœniſſimus ſitus qui
uocatur choara. Duæ urbes ibi parthorum appoſitæ quondam medis cauliope: & alia ĩ ru
pe iſſatis quondam. Ipſius uero parthiæ caput hecathõphylos abẽ a portis. cxxxiii. M. paſ-
ſuum. Ita parthorum quoq; regna foribus diſcluduntur. Egreſſos portis excipit protinꝰ
gens caſpica ad lictora uſq; quæ nomen portis & mari dedit. Leua mõtoſa. Ab ea gente re
trorſus ad cyrum amnẽ produntur. ccxx. mil. paſ. Ab eodem emne ſi ſubeatu r ad portas
cc.mil.paſ.Hunc enim deinde cardinem Alexandri magni itinera facere. Ab iis portis ad.
indiæ principium ſtadia. xv. d. clxxxx. mil. procedendo ad bactra oppidum: ꝙ appellant za-
ciaſta miles tria milia. d. cc.mil. Inde ad artaxatem amnem. v. mil. rJMMU
Item gentes. fCLCLCA. XVI.
Caſpiis ad orientẽ uerſus regio eſt a pauortene dicta & in ea fertilitatis inclitæ lo
2a cus clareiũ mons: gẽtes papyri: nariaci: ſtauri: hyrcani: a quorũ littoribus idẽ mare
B hyrcaniũ uocari incipit a flumine ſyderi. Citra id amnes maziris: ſtraor: oĩa ex cau⸗
caſo. Sequitur regio margiane apricitatis inclyte: ſola in eo tractu uitifera. Vndiq; incluſa
mõtibus amœnis: ambitu ſtadiorum quingentorũ: difficilis aditu propter harenoſas ſolitu
dines per. cxx. mil. paſ. Et ipſa cõtra parthiũ tractum ſita. In qua alexander alexandriam cõ⸗
diderat: qua diruta a barbaris Anthiocus Seleuci filius eodè loco reſtituit ſelẽciam. Nam
interfluente: a nargo qui corriuatur in zotaleis maluerat illam Antiochiam appellare. Vr⸗
bis amplitudo circuitum. Ixx. ſtadiis. In hanc Orodes Romanos craſſana clade captos dedu
xit. Ab huius excelſi per iuga cauquaſi protenditur ad bactros uſq; gens mardorum fe⸗
ra ſui iuris. Ab eo tractu gẽtes oceani cõmori:berdrigei:harmartopi: cemari: cõmani: mir⸗
rhaſi: aremandri: ianæi. Flumina madrũ: cridinũ. Vtraq; coraſini: gaudari: araſini: parcani:
arange:parraſini: maratiani: naſotiani: arſilegi:quos græci caduſios appellauere: maticoni.

Oppidum heraclea ab Alexandro condirum: quod deinde ſubuerſum ac reſtitutum An/

ciochus achaide appellauit.Dribrices: quorum medicos fines ſecat oaxus amnis ortus in la.

LIBER. .
ci oaxo. Syrmatæ: oxi tagenioci: bateni: ſaraparæ: bactri: quorum oppidum zariabaſtes ꝙ

poſtea bactrũ a flumine appellatum eſt. Gens hæc optinet aduerſa môtia paropanyſi & ad
uerſus fontes indi. Includuntur flumine ocho. VItra ſogdiani oppidum panda & in ulti/

mis eorum fmibus alexandria ab Alexandro magno coòditum oppidum. Aræ ibi ſunt ab
Hiercule & ibero patre conſtitutæ. Item Cyro & Semitamide atq; Alexandro. Finis omni

um eorum dictus ab illa parte terrarum includente flumine laxere: quod ſcythe ſylin uo/.

cant. Alexãder militeſq; eius tanain putauere eſſe. Tranſcendit eum anmẽ Demõas Seleu
ci & Antiochi regũ dux: quẽ maxime ſeꝗmur in is. araſq; Apollini dydineo ſtatuutt.
ꝗ ᷑ ᷑ ESESEcytarum gentezes. ,. —AAXVII=
Lrra ſunt ſcytarum populi. Per ſe illos ſacas uniuerſos appellauere a proxima gẽ⸗

u te. Antiqui arameos. Scythe ipſi perſas chorſaros: & caucaſum montẽ graucaſum

hoc eſt niue candidũ. Multitudo populorum ĩnumera & quæ cum partis ex æquo
degat. Celeberrimi eorum ſacæ: maſſagetæ: dagæ: eſſedones: aſtacæ: rhumnici: perſtithomo

toti:hiſti:hedones:camæ:camacæ: euchatæ: cotieri: antarianir piaeæ: arimaſpi: antea cacidiri?
aſſai: oetei: ibi napei interiſſe dicunt᷑ & appellæi. Nobilia apud eos flumina mdãragreũ &
caſpaſum. Nec in alia parte maiorem auctorum inconſtantiam crado propter inmumeras

uagaſq; gentes.Hauſtum ipſius maris dulcem eſſe & alexander magnus prodidit: &. M.
Varro taſem prælatum Pompeio iuxta res gerenti mithridatico bello: magnitudine haud
dubie influentium amnium uicto ſale. Adiicit idem pompeii ductu exploratũ in bactros.

vii.diebus ex india perueniri ad icarum flumen: quod in oxum influat. Et ex eo per caſpi-

um in cyrum ſubuectos.Et quinq; non amplius diebus terreno itinere ad phaſin in pon/

tum indicas poſſe deuchi merces. inſulæ toto eo mari multæ. Vulgata una maxime tuza/

a.A caſpio mari ſcythicoq; oceano in eam curſus inflectitur ad orientẽ cõuerſa littorum

ronte. Inhabilis eius prima pars a ſcythico promõtorio ob uires. Proxima inculta ſæuitia

gentiũ antropophagi ſcythæ inſident humanis corporibus ueſcentes. Ideoq; iuxta uaſte
ſolitudines ferarunq; mutitudo haud diſſimilem hominum iĩmanitatem obſidens. Iterum
deinde ſcythæ:iterũq; deſerta cum beluis uſq; ad iugum incumbens mari quod uocant ta
bin. Nec ante dimidiam ferme longitudinem eius ore quæ ſpectat æſtiuum orientem in/
habitatur ulla regio. Primi ſuut hominum qui noſcantur: ſeres lanitio ſiluarum nobiles:

perfuſam aqua depectens frõdium caniciem. Vnde geminus fœminis noſtris labor redor

diendi fila:rurſũq; oſtendi tam multiplici opere:tam longinco orbe penitus ut in publico

matrona tranſluceat. Seres mites quidem ſed & ipſis feris perſimiles. Cœtum reliquorum

mortalium fugiunt: cum cõmertia expectant. Primum eorum noſcitur flumen pſitaras ꝓ⸗
ximum carabi: tertium lanos: aquo promontorium:chryſe ſinus: cyrnaba flumen: attanos ſi

nus. Et gens hominum attacorum apricis ab omni noxio afflatu ſecluſa collibus: eadem

qua hyperborei degunt temperie De iis priuatim condidit uolumẽ Amometus: ſicut Eca
teus de hyperboreis. Ab attacoris gentes thynni & phocari & iam indorũ caſiri introrſus
ad ſcythas uerſi humanis corporibus ueſcũtur. Nomades quoq; indiæ uagantur. Sunt qui
ab aquilone contingit ab ipſis & cyconas dixere: & briſanos Sed indecut plene conſentiũt
omnes)emodi montes aſſurgunt.Indorũq; gens incipit non eo tantum mari adiacens: ue⸗
rum & a meridiano quod indicum appallauimus queq; pars orienti aduerſa recto preten⸗

ditur ſpatio ad flexum & initium incidi maris. xvin. lxxv. mil. paſ.colligit. Deinde qua fle⸗

ctitur in meridiem.xxiiii.lxxv.mil.paſ.ut Eratoſthenes tradit uſq; ad indum qui eſt ab occi

dente finis indiæ. Cõplures autem totam ipſius longitudinem. xl. dierum noctiumq; ueli
fico nauium curſu determinauere. Et a ſeptẽtrione ad meridiem. xxviii.l.mil. paſ. Agrip-
pa longitudinis.xxxiii.mil.latitudinis.xxiii.mil.prodidit. Poſſidonius ab æſtiuo ſolis orru
ad hibernum exortum metatus eſt. Eam aduerſam galliæ ſtatuens: quam ab occidẽte æſti-
uo ad occidentem hibernũ metabatur totam a fauonio. Itaq; obuerſam eius uenti afflatu
iuuari indiã: ſalubrẽq; fieri haud dubia rõne docuit. Alia illius cæli facies. Alii ſyderũ or-
tus. Binæ meſſes in anno. Binæ æſtates media inter illas hyeme eteſiarũ flatu. Noſtra uero
brumali. Lenes ibi auræ. mare nauigabile. Gentes & urbes innumerabiles: ſi quis omnes p⸗.

ſequi uelit. Et enim patefacta eſt nõ modo Alexandri magni armis regunq; qui ei ſucceſ⸗

ſere: circunuectis etiam in hyrcanum mare & caſpiũ Seleuco & antiocho: præfectoc; claſſis

orunß
ſcuc Me
gere No⸗
mgrico
nullum ce
gentium
Uibus un
mil ccii
ſo die min
ciectis p⸗
ſthenes te
gbarleb
Clusp.2
jena demne
itinerume
laeſleln
crangarn
nndtiop
bemſubt
chtin ccx
clarumncx
minuser
ſentiunt
awnemt
Gap
cQxv.
1d opp⸗
e nor
Aipuan
onon
itambo:
mallus:t

tudine.
de
tie
Peſlundn
nr uil
Uetleſe
en .
mnndi
ne
Plitucine
ſbibe
laluckr

1:mihale
lopenl
nddinul
rtbiſin d
ofins Omni
heheln o,
enön Keun

ſarut

M.
1Pror dͦ
e gnucllen
daere
aſithono
WINCdit
incingnis
er imum
cſciiN
niinbachne
or ahi⸗
me tur,
Elalunanm
wuin ſrwitn
gum l⸗
vodccn
le dn
ninmg.
mumn
latben
Hinworu
r rg
cmumin
inr uſ
niekeol
mm ve
Are
olasoll
uierſti
mni atänr.
ſderut/
loltm ven.
somde ,
lei l/

gal

VI.

eorum Patrochle: Verum & aliis auctoribus græcis qui cum regibus indicis morati ſunt

ſicut Megaſthenes & Dionyſius a Philadelpho miſſus ex ea cauſa uires quoq; gentiũ pdi

dere. Non tamen deeſt diligentiæ locus: adeo diuerſa & incredibilia traduntur. Alexandri

magni comites in eo tractu indiæ quem ſubegerant ſcripſerunt. xv. mil. oppidorum fuiſie
nullum cõminus gentiũ nouem. Indiãq; tertiã partem eſſe terrarũ omnium. Multitudinẽ
gentium inumerà probabili ſane ratione. Indi enim prope gentiũ ſoli nunꝗ emigrauere fi
nibus ſuis. Colliguntur a libero patre ad alixadrum magnum reges eorum. cliil. annis. vi.
mil. ccccii. adiiciunt & menſes tres. Amniũ mira uaſtitas. Proditur alexandrũ magnũ nul/

lo die minus ſtadia ſexcenta nauigaſſe in indo:nec potuiſſe ante menſes quinq; enauigare
adiectis paucis diebus: & tamen minore gange eſſe conſtat. Seneca etiam apud nos Mega
ſthenes tentata in die cõmentatione.x.amnes eius prodidit. Gentes duodeuiginti centu-
q;.Par labor ſit montes enumerare.lIungũtur inter ſe hymaus:hemodus: paropaniſus: cau

caſus.p.a.R.a.quibus tota decurrit.in planitiem ĩmenſam & ægypto ſimilem. Verũ ut ter
rena demonſtratio intelligatur. Alexandri magni ueſtigiis inſitamus. Diognetus & Betõ
itinerum eius menſores ſcripſere a portis caſpiis hecatõphylõ partorum uoe diximus mi-

lia eſſe. Inde Alexandriam arion quã urbẽ is rex condidit. d. lxxv. mil. Inde ad prophitaſſiã

drangarum. cxcix. mil. ad cricaſiorũ oppidum.d. Ixv. Inde orchoſpanũ. clxxv. mil. Inde Ale⸗-

xandti oppidum.l.mil.in quibuſdam exemplaribus diuerſi numeri reperiuntur. Hianc ur/
bem ſub ipſo caucaſo eſſe poſitam. Ab ea ad flumen chepta & oppidum indorum peuco⸗=
datim.ccxxvii. mil. Inde ad flumen indum & oppidum taxilla. xx. mil- ad hydaſpen. fuuium

clarum.cxx. mil. ad hyſpaſin non ignobiliorẽ. Ixix. cccxc. mil. qui fuit Alexandri itinerũ ter

minus exuperato tamen amne ariſq; in aduerſa ripa dicatis. Epiſtole quoq; regis ipſius cõ
ſentiunt iis. Reliqua inde Seleuco Nicnoari peragrata ſunt: ad heſidrum. clxix. mil. lomanẽ
amnem tantũdem. Exemplaria aliqua adiiciunt. v. mil. paſſ.Inde ad gangem. cxii. mil. ad ro
daphã. clxix. mil. Alii. cccxxv. mil. In hoc ſpatio prodũt ad calinipaxa oppidum. clxvii. d. alii
cclxv. mil. Inde ad cõfluẽtem iomanis amnis & gangis.d.cxxv. NI. Pleriq; adiiciũt.xiii. mil.
ad oppidũq; polypodra. ccccxxv. Ad oſtium gangis. d. cxxxviii. mil. d. gentes quas memo/

rare non pigeat a montibus hemodis: quorum promontorium hymaus uocatur: incolarä

lingua niuoſum ſignificante: iſari:coſyri:izgi: & per iuga chiſotoſagi:multarumq; gentiũ
cognomen bracmanæ: quorũ macco calingæ flumina pumas & cãnas: quod in cangæ influ
it ambo nauigabilia. Gentes calingæ proxime mari: & ſupra mandei: malli: quorum mons
mallus:tractuſq; eius finis ganges.·
D Fluuius ganges. Ca. XVIII.

