I.vii.ubi rerũ ĩ uẽtores enumeran?᷑ ſariptũ legit᷑.Dedalũ inueniſſe icthyocolliã. Nos exem
plaria qnã emẽdatiſſima ſecuti correxĩ us icthyocollã Eſt at itbyocolla glutium e piſce fa
ctũ ut nomẽ ĩdicat deꝗᷓ ſic ſcribit Ply.ĩ.xxxii.ithyocolla appellat piſcis: cuius glutinoſum
coriũ:idẽq; nomẽ glutino eius:& alibi irhyocolla ĩꝗt erugat cutẽ. Cornelius Celſns me

dicamẽetis cõpluribus miſcẽda eẽ docet icthyocollãä.

In.viii.ubi de eꝗs fit mẽtio:correptores ĩnemẽdatũ locũ reliquerũt:nõ adurentes hyſtoria
ſic.n.ſcriptũ cẽ. Maximũ uero eodẽ.i.ĩ Capitoliũ puẽiſſe hẽas cũ palma & coronæ effuſo ra
tumẽza: ꝗ ibi uicerat. Ex his Plynii (ſimõ Plynio aſcribẽda ſunt) uerbis nemo ꝓfecto iĩtelli
get: ubi uicerit raumẽa:& ſenſus erit mutilatus ĩidignuſq; Plyniana maieſtate niſi illud ꝓꝑ
ueniſſe habẽas ĩmutes: ut dicat puẽëiſſe a Veiis: & ita osemedauius ſecuri hyſtoriæ fidẽ &
maxie Plutarchũ ꝗ id ita clariſſime refert: ut nihilãplius ambigẽdũ ſit Scribit.n. Veiis oppi
do ethruriæ. d currule editur ſpectaculũ ratumenãâ agitatorẽ uidorẽ & coronatũ ex Fup
podromo egrediẽtẽ equog celeritate atq; ĩpetu Romã uſq; fuiſſe raptatũ eoq; e curtu ex
cuſſo equos ĩ Capitoliũ pueniſſe. Solinus quoq; idẽ breuiter refert a Plynio urt arbitror
aceeptũ. Ab hoc auriga ratũena Rõæ nomẽ ẽ ĩdutũ ratũenæ porte. Auctores Feſtis Ply. &

Pfurar, ꝗ .
Enrn bi fit mẽtio de his quæ ĩter ſe diſſident ſcriptũ ẽ Phalãges & arãei.ꝗd ſenſerit hoc in
loco correctiones ↄiectare nõ poſſũ:niſi forte oppiati ſint legiones illas cuneoſq; macedo
nũ:ꝗᷓs ipi teſte Li. Phalges appellãt: ſcriptoreſq; fere oẽs celebrãt agere diſcordias cũ ara⸗
neis. qc quãà ridiculũ ſit lentire ẽt ĩſulſiſſimi ĩtelligũt. Ego uero correxi ſic Phalãgia & ara
nei. Eit at Phalagiũ ex genere araneog: quoꝶ noxii ſũt morſus:ut ſcribit Ply.ĩ.xi.corpus
exiguũ nariñ acumiĩatũ ad ſaltũ ĩgredietiũ. Pha lan.teſte eodẽ tricẽos parit.ldẽ ĩ xxix. Pha
lIãgſũ ẽ italiæ ignotũ & pluriũ generũ.Et alibi phalâgiõò græci uocãt inter genera araneorũ
Cornelius Celſus ĩ ꝗqnto. Vbi uero phalãgiũ nocuit: præter eã curationẽ quæ marin reddit᷑
ſæpe hõ demittẽdus e: ſoliũ ẽ. Quid multa hæc dictio apud Plyniũ adeo ẽ frequẽs: ut corre
ptores exiſtimẽ eũ hoc præſertim locũ nõ emẽdarit obliuiſciores fuiſſe Curriõe:ꝗ memo⸗
ria ita fuit nulla: ut aliquotiẽs tria cũ ppoſuiſſet: aut quartũ addetet: aut tertiũ quæreret.

Fn.xini.ibi generoſa uina referunt᷑:ſic (criprũ legit᷑. Qeterano ſcilicet uino ĩter gallias cõſi

ſtit auctoritas. Quis quæſo geographus: ꝗs hyſtoric' ceterãos e ulos quorũ uina laudat
Me hercule nullus. At qui

Plynius illuſtrauit: uel nudis ſaltẽ nominibus nũcupauit unꝗᷓ:
cum ceretanos ĩ hiſpania nobiles fuiſſe legerimus deprauatũ pmuratis litteris locum ſic

*

4
4
N

Pro. ii. ubi ſermo fit de latinis populis: ica ſcriptũ hñt mẽdoſi codices. Cũ his carn in

.- .

— — „„

—

.
E FrendauimueCerreinno inter gallias cõſiſtit aucoritas: Sunt. n. Cerretani hiſpaniæ popu
ta li⸗ i ni HH & E A uguſtani: ut auctor E Plynius ĩ.iii.Horũ uina inter lauda
R tiſſima locũ habẽt: ut auctor é Plynius: q Martialis ĩ Reniis ſetinis cõparat. Cerretana ne⸗-
i pos ponat: Setina purabis. Nõ potuit rurbe cũ tribꝰ illa bibet. Scio oẽs fere eruditos uiros
hactenus extimaſſe. Martialẽ hoc diſticho eẽ locutũ de Cerretanis etruſcis. In quo expo/
nendo nõ minus errarũt quã ĩ illo: cuius lẽma ẽ pna. Cerretana mihi fiat uel mailſa licebit d
e Menapislauti de petaſone uorẽt Crediderunt. n. hocquoq; ad Cerites ethruriæ referẽdũ.
gi In quod manifeſtũ erratũ ne inciderẽt: potuiſſent Strabonis lectione admoneri ſic ĩ tertio
d„ E geographiæ ſcribẽtis: ubi de hiſpaniarũ ſitu hẽrur oratio. Media pyrenes loca cõualles te
inſ nẽt: ꝗs frequẽtes cultores habitat: quas quaàmax a hiſpaniæ portio cerretani tenent: a ꝗbus
erat multifaria pnæ cõdiuntur càthabricis p quâ ſimiles puentũ nò mediocrẽ hoĩbus exhiben⸗
. tes. Quid his Strabonis uerbis lucidus eë põteꝗd aptusequæ clariſſime oñdunt diſtichon
Ne Martialis nõ ad Cerites ethruſcos ꝗ nulla condiendi ꝑnas laude cenſentur: ſed ad cereta „
um/ nos hiſpaniæ: quorum ꝑpnæ celebrantur eẽ referendũ. Nãq; cũ ex hiſpania & gallia. M. Var
in ronis atq; Strabonis teſtimonio ſalſamẽta mittentur laudatiſſinia: uidetur Martialis eode
DA coarrine tanquã continium regionum ꝑpuas coniungere uoluiſſe. Cerretanarum uinearũ
doi, miram ubertatem prouentumq; incredibilem Columena rradit in iiii.
nius In. xvi. cũ oĩhus codicibus talis index ſit. De hedera quæ uocat᷑ Similax: & eodé capite id
uerbũ Similax ſæpius repetitũ ſit: fareor me quo min iĩmutarẽ ſupſediſſe. Verũ quẽadmo
dũ fabulæ cõueniat nõ intelligo. quæ Milacẽ appellat. nõ ſimalacẽ. Ouidius. & crocõ ĩ par
Yen uos uerſum cũ Milace flores- Et Plynius ab ouidio nõ diſſentiens ait. Virgine eiuſdẽ noĩs
lelt pp amorẽ iuuenis croci mutata in hunc fruticẽ. Huc accedit qd in. xxiiii. ſcribens de natu-
kun ta ederæ in medicina Milacẽ nuneupat: quã i. xvi. Similacẽ nolauerat: niſi exẽplaria ĩ hoc (
ine ut eq dẽ arbitrox) deprauata ſint: ꝗd ideo facilius eredere libet cũ apud eundẽ Plyniũ com
plures deprauatos indices deprehederi: de ꝗb' alias loquar Præterea nt ad ſimilacẽ redeã.
Seſtius grauis auctor Taxũ arborẽ a quo toxica nũcupãtur: uocari dixit a græcis ſimula⸗ .
i cẽ: & eẽ archadia tã præſentis ueneni: ut ſi ꝗ dormiãt ſub ea: cibũ ue capiant: moriãtur.
ſeli In. xviii. cũ correctores ita emedauerit: uel uerius deprauauerint. Seruius rex ouiũ boũq;
effigie primũ aras ſignauit habuiſſe uidentur quidã cõe cũ lacerta: cui aĩali memoria ineſt
lea nulla. Nà dicãt quæſo apud quẽ idoneũ ſcriptorẽ iſtud unquã legerint: Cur nõ ad Plyniũ
gi bonis uiri: Si apud alios nõ reperiebatis: recurẽdũ cẽſuiſtis ꝗ ĩ. xxxiii.ocũ hũc ut nos core
p ximus: ita emẽédandum eẽ demonſtrat. Seruius rex ouium boumq; effigie prius æs ſigna-
venr uit: nõ autẽ aras. Id hyſtoriæ fides exigit. Idẽ Plynius repetit: cuiꝰ uerba cx prædicto libro
da hæc ſunt. Seruius rex primus ſignauit æs Antea rudi uſos Romæ Tim æus tradit. Signa-
ℳ½⁊x tũ eſt nota pecudũ: unde & pecunia appellata. Eodẽ accedit locuplectiſſimas auctor Plutar
chus:ꝗ ſcribit apparere in uetuſtiſſimiſ nũmis inciſum ſignum bouis:pecudis: ſuis uoe.
In.xix. mẽdoſis codicibꝰ uerbũ pᷣſcũ pᷣoribꝰ litteris ablatis mutilatũ ẽ ubi ſcriptũ legitur
ædiũ: cũ legẽdũ ſit hærediũ.& ſic ego correxi. Eſt aũt herediũ ut ait Feſtus prædiũ puulũ
i⸗ Et in legibꝰ. xii. tabularũ ĩ horti ſignificatõe ſp noĩatur herediũ. lInde hærediolũ uſurpat
. Columella:cuiꝰ uerba hæc ſunt ex libro.i.Ad eoſdẽ iuuẽcos &.iiii.iugerũ auiũ herediolũ
In eodẽ unius litteræ ĩnerſione mẽdũ admiſſum ẽ. Ita.n.ſcriptũ hñt deprauati codices.ln
uererari uina: ſucciſq; caſtrari: cũ ſcribendũ ſit Sacciciſq; caſtrari. Atꝗ uideor nimis leuiaſe
an ccari ĩmo grauiſſima & nota digna. Nõ. n. ſono tãà diſſimile eſt thais Hermione:quã ſenſu
ſuccus & ſaccus. Nãq; ſi legẽdũ admiſeris. Vina ſuccis caſtrari. Qui ſenſus. Dii boni quãin⸗
ni⸗ erutus: quã ridiculus: & Plyniano acumini minie qdrãs erit cõfingẽdus: e cogitâduſq;. Si
iel uero ſaccis quẽadmodũ nos emẽdauimꝰ corexeris: & ſenſũ depræhẽedes elegãtẽ eruditũ &
, eyx ↄſuetudine Romana ſũptũ atq; a Plynio nõ diſcrepãte. Naq; Romanũ ĩſtitutũ fuit ue
n tus uina ſacco lineo colare: ut eſſent ĩnocentiora. Ideoq; ait Plymꝰ in.xiiii. de uino loquẽs
cn Quinimo ut plus capiamus ſacco frangimus uires: & in. xxiii. utiliſſimum inquit omni⸗
tgo bus ſacco uiribus fractis. Hæc plyniana faciunt: ut æxtimen. Martialem cum de egroto
nle 47

Tongilio loqueretut ĩ ſecũdo:ſic ſcriptũ reliqꝗſſe. Cecuba ſaccẽtur quæq; annus coxit opi

mi: ideſt ſacco colent᷑:cũ ſiccet᷑ paſſim legat.Ita.n. ſalubriora:purio raq; redebãt ur. Vnde &

in. xii. ait. Turbida ſolicito träſmittere cecuba ſacco. Oratius quocq;.n.ii.ſermonũ morẽ hũc

traſmittẽdi uina ꝑ ſaccũ tetigit eo uerſu. Intergũ pdũt limo uitia ſaporẽ. Vbi Porfirio ex,

poſuit ſacco collata. Et Martialis in apophoretus. Pauperiore mero tingere lina potes.

In.xxv. legitur Gallia ſagittas ĩ uenenato helleboro tĩguit. Nos correximus ĩ uenatu au⸗
Rorẽ ſecuti. A. Gelliũ uirã ur Auguſtinus ait multũ facũdiæ ſciẽtiæ: ꝗ eadẽ referẽs ex Ply-
nio ſumpfiſſe ſe ĩdicat:ſic ſcribens. xvi. Præterea id ſcriptũ ẽ ĩ plynio Legimus gallos inue
natibus ringere heleboro ſagittas quod iis ictæ exanimatæ feræ teneriores ad epuals fiant.
Ex iis Gellu uerbis lucido apparet apud Plyniũ legẽdũ eẽ in uenatu: ut ipſe emendaui:nõ 4

aũt inuenenato. Eiuſdẽ quoq; Gelli auctoritas fecit: ut alterũ quoq; locũ ĩ eodẽ.xxv.de
prauatũ corrigerẽ. Ita. n. ſctiptũ ẽ. Michridatis inuentũ autumnãt in anatũ põticarum mi

ſcere antidotis qm ueneno uiuerẽt. Quæ ſunt hæc portẽta uerborũ:quã cõciſa ſnĩa: quã in

decora cõſtructio: niſi illud ĩ anatũ põticarũ ſic emẽdes.Sãguinẽ anarũ põticarũ:cuius rei

nõ me auctorẽ habebis: ſed Gelliũ ſic ſcribenẽ in noctibus acticis. Anates põticas dicit᷑ edẽ

dis uulgo uenenis uictitare. Scriptũ etiã a Leneo. Cn. Põpeii liberto Mitridatẽ illũ põti re
gẽ medicinæ rei: & remediorũ id genus ſolertẽ fuiſſe.ſolitũq; earũ ſanguinẽ miſcere medi
camétis: quæ digerendis uenenis nalent: eũq; ſangumé uel potentiſſimũ eẽ in ea confecti⸗
one. Quid his Gelli uerbis manifeſtus. Quid lucidius eſſe poteſt: quibus edem enarrat
uod Plynius. Qui etiam ipſemet Plynius aperte demonſtrat ita corrigendum eſſe: ut

ego correxi cuius uerba ex libro uigeſimonono: hæc (ſunt. Coagulum quoq; agninum ad

uerſus omnia mala medicamenta pollet. Item ſanguis anatum ponticarum.

In.xxviii.ſic ſcriptum ẽ medetur phitocãpes uenenis. Ego uero pmutais litteris emẽdaui

pitiocâpes Eſt aut pityocãpe uermis ſiue eruca nuces pineas ifeſtãs: ut docet Ply.ſic ſcri⸗
ke⸗ I. xxiii.uſus cõtra cãtharidas bupræſti pĩorũ erucas: ꝗs pytiocàpas uocãt. Dictio cõpoſi
ta ex pyria & cãâpe. Pirya uero inter genera nucũ pinearũ numeratur.e pinaſtris ſinguſaris
remedii aduerſus tuſſim: ut Plynius refert in. xv. Ab hac arbore pitya ſalamin pityuſa eſt
nuncupata: ut auctor eſt Sttabo in.ix.quẽadmodũ & aliã in hiſpania inſulam pityuſæ no

men inde eſfſe ſortitam ſcribit Diodorus in. vi. Cãpe uero eſt eruca infeſtans maxime hor⸗

tenſia: cuius meminit. Columna hoc uerſu. Voluitur ad terram diſtorto corpore campe.

In xxxiii.uerbũ barbarũ pro latiniſſimo:inſolens pro uſitato elegantiſſimoſq; receptũ eſt:

gratotaſiũ ꝓ græcoſtaſi. Sic.n. ſcriptũ c. Flauius ædiculã æreã fecit in gratotaſio.Nò ĩficia⸗
bor ignorareme q ſit gratotaſiũ:ĩmo ingenue fatebor. Quod ſi ꝗs correptores ĩterroget
ꝗd id ſignifice:neſcio quid muſſitabunt:& dictionẽ tanquãa inauditã portentaſamq; refor
midabunt. Ego uero correxi ĩgræcoſtaſi. Grecoſtaſi aũt locus erat Romæ ſubſtrudtus ſub
dextra curiæ hoſtilæ ſupra comitium: ubi nationum ſubſiſterent legati:qui ad ſenatum eſ
ſent miſſi. lIs græce coſtaſis: ut interpretatur. M. Varro: appellatur agræcorum legatis ibi
ſubſiſtentibus. De græcoſtaſi meminit Cicero ĩ epiſtola ad Quintũ fratrẽ hic uerbis Dein
de eius operæ repente a græcoſtaſi & agradibus clamorem ſatis magnum ſuſtulerunt.

In.xxi. nec hoc ꝗdẽ præteribo: propriũ pictoris nomẽ deprauatũ eſt: ubi ſic legitur. Siccyon
ex ingenio Pauſiani. Nos uero docente Plynio correximus: ex ingenio. Pauliæ: & ita cor-
rectores Plyniũ ſecuti auctorem emẽdare potuiſſent: niſi lethargo opreſſi ceruario ſimiles
extitiſſent:cui etiã ĩ fame mãdẽti ſi reſpexerit cibi ſubrexit obliuio. Nãq; Plynius in. xxxv.
clariſſime oſtendit Pauſiã pictorẽ nuncupatũ fuiſſe nõ Pauſianum: cuius uerba hæc ſunt.
Pauſiã Sicyonium primũ ĩ hoc genere nobilé. Vbi ei oĩa illa ne forte alium putes aſcribit
uæ in. xxi. retulerat. Alibi quoq; inquit Pauſiæ filius & diſcipulus Ariſtolaus. Quin etiã
Porphirio pictorẽ nobilẽ fuiſſe Pauſiã ſcribit: a quo tabellà pauſiacam nominauit Oratius
Vel cum pauſiaca torpes inſane tabella. Cæterum nõ hoc ſolum hominis nomẽ in Plynio
deprauatum legitur (id enim leuiſſime ferendum foret) ſed tot ego deprendi inuerſa &
abhyſtoriæ fide diſcrepantia: ut iſta priuatim uolumen non epiſtolam requirant.

— — —

— — 0 —

—,,.,, —— — — — — —

—,ʒ ——

es
hü
e/

ime
mn.

Ne

Nde
mmi
niin

rei
kele
diire
neci
kect⸗
nt
leut
mA

. REGISTRVM HVIVSOPERIS.
a e f geerincx- lexerat aut
Prima alba ſubinde o aate ſine
CAlVS PLI annos lia baccaſq; 2
cuidam xpo coniunz ctium cordis
imperator c Orpore De meſpelis lieres
bb g Malis Defedtis
De hämoninco Frenos p agreſtes
Xoenophonte metu germinent 2
ca & cytiſo ciliis lum tendentes tium reſinatũ
& leucantemo dem ciuili bacca ta Succus
h obſeruant De myrobalano
C.PLINII uit. xx. tuitam
fnturos ceruice dum farinæ 66
exoriens nus earum non ſit riHederæ
3 & a nullo catulos gilius ex habere
b i Italia Melior
bitu c Oncharũ uis cit
contra multa quog ⁹
†. u Arie CAII PLINII ris honore Folia
no urbi ſnbuolãt ꝗ in agro purgandis
c k ſfſicut piti non
propiciorq; De generatione ſ mogice
Opidum Que uolucrũ cum Iuna ze
matis Aquilæ cuſtodiri unenio
In hoc x ESTANT QGus ante De hærba
d 1 ſe meſſes phure
merropon generi 1 & guſtu
. meras li ſine Silphio A
quingentis Altera aſpera uim efledtus
h Inc uocantur tia Bulbus Fiomerus
d m tantum ſtem
nia taurus Radix uu nes in
put Lelegeis reperiuntur medetur B
do canyro ante ortum Coquitur actum
PRAEFATIO Et ſarmenta mis illirum taurinum
e n—é thi menſura n-¶n!æ ſumptæ
mum felitiora ð tum eſſe
ta & dictu reperiuntur eſt in cãpania C
Arabia tuſtarte uerum & in ſupra

ritatem &

lam complexam
addunt
D
animal
lire tanta

conuenit
ponentem
PFPf

nus ad
cunt
& contra
uiridiſſima
ſpargre
runt in
ſtea cognouimus
Ile primi
G

Probatur
Stricturæxg

muſcis &

ualere

pulus fuit
primere
impoſitum

proſcriptionnin
Vera nãq;

gleba

pallidus

principatu
I1

laudata

Er in india

manifeſtiſſimum

„

. 2 —
.
. .—— . -
5
—*
“
2. -
.
. .
— 4 . —
=

1

2*

. „ 8
—
„
.
. ⸗
⸗ — . .
„
4
.
. — .
. . —
7 —
—
—
— —2 R .
. O . .
—„ —
.
. . .
1
*
— —
—
„ .
— — *
. — „ *
. . ,
.
„
. .
.
* . .
2 4 . 2 . .
. „
- . .
.
. — .
. .
— .
.
.
—

.
. -
1 N
. . . .
„ .
1
8⁸
„
2
X 3
„*
5
— „
4 4
“
5
„
9 A
—
1
v*
N
1, .
*
. — 4
.
4
.
. .
4 . „ „
2–
8
⁸
. .
. „
*
.
.
, . —
6 . .
62 — ⸗
. —— 2 — ——¶—¶—¶¶—¶¶¶——— 2* 1 — — - — — —

4

5

ðð 4 D 4 2 2 R.

cn

CAIVS PLINIVS MAXARCO SVO SALVTEM.
p Ergratũ ẽ mihi ꝙ tã diligẽter libros auunculi mei lectitas: ut habere oẽs uelis: quæ⸗
raſ qui. ſint oẽs. Fungar indiciis partibꝰ atq; ẽt quo ſint otdine ſcripti: notũ tibi fa
ciam. Eſt. n. hæc quoq; ſtudioſis nõ iucunda cognitio: De Laculatiõe eq ueſtri unus
Hiũc cũ pfectus alæ militaret: pari ĩgenio curaq; cõpoſuit. De uita Pompeii Secũdi duo: a
quo ſingulariter amatꝰ hoc memoriæ amici quaſi debitũ munꝰ exoluit. Bellog Germanixæ
xx. ꝗbus oĩa quæ cũ Germanis geſſimus bella collegit. Incoauit cũ ĩ Gemãia militaret: ſom
nio monitus. Aſtitit. n. ei qeſcenti Druſi Neronis effigies: ꝗ Germaniæ latiſſime uictor ibi
piit. Cõmendabat memoriã ſuã: orabatq; ut ſe ab iniuria obliuiõis aſſereret. Studioſi tres
quos ĩ ſex uolumia pꝑp ãplitudinẽ diuiſit ꝗbus oratorẽ ab icunabilis inſtituit:pfecit. Dubii
ſermonis octo ſcripſit ſub Nerone nouiſſimis anis cũ oẽ genꝰ ſtudioꝶ paulo liberiꝰ? & ere
ctiꝰ ꝑpiculoſũ ſeruit? feciſſit.A fine. Aufidi Baſſi.xxxi. Natuxæ hiſtoriage. xxxvii. opus diffu
ſũ eruditũ:nec mĩus uariũ ꝗᷓ ipſa natura. Miraris ꝙ tot uolũma multac ĩ his tã ſcrupuloſa O
hõ occupatus abſoluerit? Magis miraberis: ſi ſcieris illũ aliqdiu cauſas actitaſſe. Deceſiſſe
ãano. vi. & ꝗqnquageſimo. Mediũ tẽpus diſtenrũ: ĩpeditũq; ꝗᷓ officiis maximis: ꝗᷓ amicitia pri/
cipũ egiſſe. ꝑed erat acre ingeniũ: ĩ credibile ſtudiũ: ſũma uigilãtia. Lucubrare a uulcanali/
bus ĩcipieht: nõ auſpicãdi cã:ſed ſtudedi ſtatĩ a nocte multa Hyeme uero ab hora ſeptiĩa
uel cũ tcadiſſime octaua: ſæpe ſexta. Frat ſane ſõni parciſſimi Nõnunꝗᷓ ẽt ĩter ipſa ſtudia in
ſtãtis & Afrerẽtis. Añ lucẽ ibat ad Veſpaſianũ ĩperatorẽ Nã ille quoq; nectibus utebat. In⸗
de ad dlegatũ ſibi officiũ. Reuerſus domũ qd reliquũ tẽporis ſtudiis reddebat Poſt cibũ
ſæpe quẽ ĩterdiu leuẽ & facilẽ ueterũ more ſumebat æſtate ſi ꝗd ocii iacebat ĩ ſole. Liber —ð
legebat ãnotabat. Excerpebatq;. Nihil. n. unꝗᷓ legit: qd nõ excerperet. Dicere ẽt ſolebat nul; Ar
lum eẽ librũ tam malũ: ut nõ aliqua parte ꝓdeſſet. Poſt ſolẽ plerunq; frigida aqua lauaba-
tur. Deinde guſtabat: dormiebatq; minimũ. Mox quaſi alio die ſtudebat ĩ coenae tẽpus. Su
per hãc liber legebat᷑ ĩnotabat᷑ & ꝗqdem curſim Memini quendã ex amicis cũ lector quædã
ꝓnunciaſſet perperã reuocaſſe: & repeti coegiſſe. Huic auũculũ meũ dixiſſe iĩtelleægras? Nẽ
pe cũ ille anuiſſet. Cur ergo reuocabas? Decem ãplius uerſus hac tua ĩterpellatõe pdidimꝰ
Tanta erat patſimonia tẽporis. Surgebat æſtate a luce. Cœna hyeme ĩtra primã noctis: & tã
quã aliqua Ieégẽ coegẽte. FHæc ĩter medios labores urbiſq; fremitũ. In ſeceſſ ſol um balinei
tẽpus ſtudiis exiebatur Cũ dico balinei de interioribus loquor. Nà dũ diſtrĩgit tergit᷑ que
audiebat aliꝗd:autem dictabat. In itinere quaſi ſolutus cæteris curis huic uni uacabat. Ad
latus notarius cũ libro & pugillaribus: cuius manus hyeme manicis muniebat᷑: ur ne cæli ꝗ
dem aſperitas ullũ ſtudiis tẽpus eriperet. Qua ẽ cà Romæ quocd; ſella uehebat᷑. Repeto me
correptñ ab eo cũ ambularẽ. Poteras iquit has horas nò pdere. Nam perire oẽ tẽpus arbitra!, 1
patur quod ſtudiis nõ imptiretur. Hac itentione tot iſta uolumina peregit electorumq; cõ ⸗

2₰

IIIL.1

r
mentarios. clx. mihi reliquit. Opiſtographos ꝗdem minutiſſimis ſcriptos. Qua ratiõe multi .
plicat᷑ hic numerus. Referebat ipſe potuũiſſe ſe cũ procuraret uendere in Hiſpania hos com
mẽtarios Lartio Licinio. cccc. milibus nũmum aliquato pauciores erât. Nõne uidet᷑ tibi re 1
cordãti quãtum legerit. qtum Erigſerir ner officiis ullis nec in amicitia principium fuiſſe?
Rurſes cũ audis qd officiorũ ſtudiis laboris ĩpenderit nec ſcripſiſſe ſatis: nec legiſſe: ꝗd eſt

.n. qd nõ ille aut oceupatiões ĩpedire: aut hæc ĩſtantia nõ poſſit efficere? Itaq; ſoleo ridere
cũ me ꝗdã ſtudioſũ uocãt:ꝗ ſi cõpater illi: ſim deſidioſiſimus Ego aũt tin quẽ parti publi
ca: partĩ officia amicorũ diſtringũt: ꝗs ex iſtis ꝗ tota uita litteris aſſidẽt collatus illi no Iſt
ſõnio & ĩertie deditus erubeſcat.Extẽdi epiſtolã cũ hoc ſolũ qd reꝗrebas ſcribere deſtinaſſẽ
quos.ſ. libros reliꝗſſet. Cõfido hæc tñ quoq; tibi nõ mĩus gratia ꝗᷓ i 5os libros futura qte nõ
tũ ad legẽdos eos: ueꝶ ẽt ad ſimile aliqd elaborãdũ poſſũt æmulatiõis ſtiulis excitare. Vale

Q VILLI IN LIBRO DE VIRIS LLVSTRIBVS.

SVYETONII TRAN LLPIINL E X 22 KIEBVD.,
P Lynius Secũdus Nouocomẽſis eqſtrib militiis ĩduſtriæ fũctus ꝓcuratiões quoq;
ſplẽdiſſimas atq; cõtinuas ſũma ĩtegritate admiſtrauit Et tũ liberalibus ſtudiis tmm
operâ dedit: ut nõ temere ꝗs plura ocio ſcripſerit. Itaq; oĩa ꝗᷓ unꝗᷓ cũ germãis geſta
ſũt.xx. uolumĩbus ↄphẽdit. Itẽ nalis hyſtoriæ: xxxvii. libros abſoluitj. Periit gades cãpar iæ.
Nã cũ miſſenẽſi claſi peſſet. & flagrãte ueſuuio ad explorãda ꝓprius cauſas liburnitias pᷣtẽ
diſſet: neæ aduerſãtibus nentis remeare poſſet: ui pulueris ac fauille oppreſſuseſt. Vel ut
quidã exiſtimant a ſeruo ſuo occiſus: quem deficiens æſtu ut necẽ ſbimaturaret oranerat.
FPlic ĩ his liris.xx. milia teg dignag ex lectiõe uoluminũ circiter duũ miliũ cõplex? ẽ. Prim

Focus Balancde Q „

N

2

VierfarbSelector Standard“-Euroskala Offset

Copyright 4/71999 VxVMaster GmbH www.yXymaster. com