riculas iuuat. Ipſa ad ictos bibitur. Fit & ex ea montana ſerpillo ſimilis: efficax contra ſer⸗
pentes. Vrinam mouet. Purgat & a partu mulieres. Concoctionẽ mire adiuuat. & ad cibos
auiditatem. Vtraq; uel in cruditate ieiunis in potione aſperſa. Luxatis quoq; u tilis. Cõtra

„ dicentur locis- .
.. e piperiti & origano: & othimine: praſio: & tragorigano: & heraclio: & lepi⸗
W.-⸗S. Ca,.. Xyli

O & de gith:ſiue melanthio: & ani 0.

.

rt taliter de mõſtrate. Caule rubro & longo: denſis geniculis: foliis lauri: ſemine al

bo tenun guſtu piperis. Vtilis gingiuis: dentibus: oris ſuauitati: & ructibus. Origa

num quod in ſapore cuniiam æmulaturcut diximus)plura genera in medicina habet. Othi
min uel praſion appellant: non diſſimile hyſopo.Priuatim eius uſu contra torſiones ſtoma
chi in tepida aqua: & cruditates. Contra araneos ſcorpioneſq; in uino albo. Luxata & ĩcuſ⸗
ſa ĩ aceto & oleo & lana. Tragoriganõ ſimmilis eſt ſerxpillo ſilueſtri. Vrinam ciet. Tumores
diſcutit contra uiſcum potum uiperæq; ictum efficaciſſmum: ſtomachoq; acida ructanti

& precordiis. Tuſſientibus quoq; cum melle datur: & pleureticis. peri pneumonicis. Hera
clium quoc trita genera habet nigrius latioribus foliis glutinoſum. Alterum exilioribus

mollibus que ſanſuco non diſſimile: quid aliqui praſiõ uocare malũt. Tertiũ eſt inter hæc
mediũ: minus ꝗᷓ cetera efficax. Optimũ autem creticum. Nam & iucũde olet. Proximum
ſmyrneum. Deinde heracleoticum ad potum utilius: quod othimĩ uocãt. Cõis aũt uſus ſer
entes fugare percuſſis eſui dare decoctum. Poto urinam ciere. Rupris cõuulſis mederi cũ
panaci radice. Fiidropicis cum fico aut cũ hyſopo acetabuli mẽſuris decoctũ ad ſextã. Itẽ
ſcabiem pruriginem: pſoras in deciſione balnearum. Succus auribus infundit᷑ cũ lacte mu

ueſparum & ſimiles ictus ex farina hordeacea & poſca utiliſſima. Libanotidis alia genera

2*

lieris. T onſillis quoq; fluuiis medet᷑. Capitis ulceribus. Venena opũ 8& gypli extinguit de-

coctũ:ſicum cinere & uino bibatur. Aluum mollit acetabuli meuſura. Sugillatis illinitur

Item dentium dolori:quibus etiã & cãd orẽ facit cum melle & nitro.Sanguinẽ nariũ ſiſtit
Ad paroridas decoquit cũ hordeacea farina. Ad arterias aſpa cũ galla & melle teritur. Ad

lvenẽ folia cũ melle & ſale. Craſſiores pituitas & nigras extenuat coctũ cũ aceto & ſale ſůu⸗

tum paulatim. Regio morbo tritum cum oleo & nares infunditur. Laſſi perunguntur ex

co:ita ur ne uenter artingatur. Epimctidas cum pice ſanat. Furunculos aperit cum fico

*

Neslangul
ner ulenn
golxlel
ſetetiů ic⸗
welſpum
Kotion
concraatan

szilitutn

tiom dolo
lignesen
Coppurne
eius utyo
hezetima
ſyrtiͤtnnt
inuinC
unychn⸗
Onnibusqu
bus ſopctitü

icundloren

Mor uino⸗
Cornientesc
lefecereer
Luudueillni
Dooerczp
lehtumcun

untrendag

rnoimsc
Tonspit
ulougarn
ſanurmelte
ichtonibus
u potu
itenuta
vnttotun
Gaius c⸗
Einsputit.
Mlcpinimn
Uuarorie
lmneipan
Nleitiun
nunchites
lüden
uldnezin
bas ex ma
tblhein
e müd⸗
eapartn
Cſeutt
omnelli⸗
im enen

kummn
umelet
nnache nunlen
WO uleet n
Ppelnenmn
Eebllnpel,
inrd daltcteſcl
1Vundi
cinn (tig

Dlistutiont

way
Laaton⸗
W.
cun Drodeſoen
Laerun dobre
oleperumn m
Annrodorsto
zngererdine,
blunns coneni
10leo Kndo⸗
misA lend⸗
iqunlumm
Pulceseninti⸗

Scummtolcen d.

rncomn lur
Hum AAA
ucli Cin
Gidis An gn

Alemirih
N
lenn
untta
Giminafon
mos. IH
ANNN

umoncbi

erwmn Nilond
müickinen

XXMX. ðMU— ððJU
trita. Strumas cum oleo & acete & farina hordeacea. Lateris dolores cũ fico illitũ. Fludio
nes ſanguinis in genitalibus tuſum ex aceto illitum. Reliquis purgationũ apartu. Lepiduũ
inter utentia intelligitur. Sic & in facie cutem emẽdat exulcerando: ut tamen ca ra & roſa

ceo facile ſanetur. Sic lepras & pſoras tollit ſemp facile:& cicatricũ ulcera. Tradunt indolo

re detiũ adalligatũ brachio qua doleat:cõpeſcere dolorẽ. Gith ex græcis alii menãehiõ: alii
melaſparmon uocãr. Optimus ꝗᷓ excitaſſimi odoris: & ꝗᷓ nigerrimuũ. Megert ſerpetiũ plagis
& ſcorpionũ.illini ex aceto & melle reperio.Incenſoq; ſarpentes fugari.Bibit᷑ dragma una
contra araneos.Diſtillationem narium diſcutit tuſum in linteolo olfatum. Capitis dolo/

res illitum ex aceto & infuſum naribus. Cum murino oculorum epiphoras & tumores. ds

tium dolores coctum cum aceto. VlIcera oris tritum aut cõmanducatum. Item lepras & len
tigines ex aceto. Difficultates ſpirãdi addito nitropotum. Duricias tumoreſq; ueteres &
ſuppurationes illitum. Lac mulierum auger cõtinuis diebus ſumptum. Colligitur ſuccus
eius ut hyoſcyami.Similiter largius uenenum eſt quod miremur cum ſemen gratiſſime pa-
nes etiam condiat. Oculos quoq; purgat. Vrinam & menſtruaciet. Quinimo lintheolo il/
ligatis tantum granis. xxx. ſecundas trahi reperio. Aiunt & clauis in pedibus mederi tritũ
in urina. Culices ſuſfitu necare. Item muſcas. Et aniſum aduerſus ſcorpiones ex uino bibi
tur:a Pythagora inter pauca lIaudatum ſiue crudum ſiue decoctum. Item uiride aridũ ue
omnibus quæ condiuntur: quæq; intinguntur deſideratum. Panis etiam cruſtis inferiori-
bus ſubditũ. Sagis quoq; addif᷑. Cũ amaris nucibꝰ uina cõmẽdat. Quin ipſum oris halitũ.
iucundiorem facit. Fetoremq; to lit manducatum matutinis cũ ſimnyrneo & melle exiguo.
Nox uino collutum multum iuniorem præſtat. In ſomnia leuat ſuſpenſum in puluino ut
dormientes olfaciant. Appetentiam ciborum ptæſtat: quando id quoq; mter artificia delia
cix fecere: ex quo labor deſiit cibos poſcere. Ob has cauſas quidam ariicetum id uocauere
Laudatiſſinũ eſt creticũ Proximũ ægyptium. Hoc liguſtici uicem præſtat in cõdimentis.
Dolores capitis leuigat ſuffitũ naribus. Epiphoris oculorũ radicẽ eius tuſam imponit Ilo 1l

las. Ipſum cum croco pari modo & uino: & per ſe tritum cũ polenta ad magnas fluctiones
extrahendaq; ſi quæ in ocalis inciderint. Nariũ quoq; cardines conſumit illitũ ex aqua. ſe

dat anginas cum melle & hyſopo ex acero gargarizatũ. Auribus infunditur eum roſaco
Thoracis pituitas purgat toſtũ:cum melle ſumptũ melius. Cũ acetabulo aniſi nuces ama
ras. I. purgatas tere in melle ad tuſſim. Facillime uero aniſi drachme tres: papaueris duæ mi
ſcentur melle ad fabæ magnitudinẽ: & ternis diebus ſumũtur. Præcipuũ autẽ ructus. Ideo
inflationibus ſtomachi & inteſtinorũ tormmibus & cœliacis medet᷑. Singultus & olfatum
decoctũ potũ ; imhet. Foliis decoctis digerit cruditates ſuccus decocti. Ipſum cũ apio ol-
fatũ ſternutamĩta inhibet.Potũ ſõnũ cõcitat. Calculos pollit. Vomitiones cohibet:& pre⸗
cordiog tumog & pectoꝶ uitiis. Neruis quoq; ꝗbus ſuccinctũ eſt corpus utiliſſimũ. Pro
deſt eius & capitis doloribus inſtillari ſuccũ cũ oleo decocti. Nõ aliud utilius uẽtri & inte
ſtinis putãt.ldeo dyientericis & tenaſmis dat᷑ toſtũ. Aliqui addũt & opiũ pilulis in die ter⸗
nis upini magnitudine & in uini cyato dilutis. Dieucles & ad lũborũ dolores ſucco uſus
eſt. Semẽ hydroꝑicis & cœliacis dedir tritũ cũ menta. Verũ & radicẽ ad renes. Dariũ herba
rius parturietibus ex eo cataplaſina ĩpoſuit cũ apio.Item uuluarũ dolori. Deditq; bibendũ
cũ aneto parturiẽtibus. Phreneticis quoq; illinũt recens cũ polẽta. Sic & infantibus comi/
tiale uitiũ: ut cõtractiones ſentiẽtibus. Pythagoras quidẽ nõ corripi uiuo comitiali in ma⸗
nu habetes. Ideoq; qᷓplurimũ domi ſerendũ. Parere duoq; facilius olfantes: Et ſtarim a pru
dandũ potui polẽta aſperſa. Soſimenes cõtra oẽs duritias ex aceto uſus eſt. Eo & cõtra laſ
ſitudines in oleo decoquẽs addito nitro. Semine eius poto laſſitudinis auxiliũ uiatoribus
ſpopõdit. Heraclides ad inflationes ſtomachi ſemẽ tribus digytis cũ caſtorei obolis duo-
bus ex mulſo dedit. Similiter ad uẽtris aut inteſtinorum inflationes. Et ortopnoicis quod
ternis digytis p̃hẽderit ſeminis:tantũdẽ hyoſcyami cũ lacte aſinino. Multi uomituris ace/
tabulaeius & folia lauri decẽ trita in aqua bibeda inter cœnã ſuadent. Strãgulationes uul

uæ ſi mãducẽcur: & linatur calidũ: uel fi bibat᷑ cũ caſtoreo in acero & melle fedat. Vertigi⸗

nes a partu eũ ſemine cucumeris & lini pari mẽſura rrinũ digytorũ uini albi tribus cyathis
diſcutit. Cleopolemus ad quartanas trinis digytis ſeminis aniſi & fœniculi uſus eſt in ace
to & mellis cyatho uno. Lemi articulares morbos cũ amaris nucibus illitũ. Sũt & qui alſpi/
dum uenenis aduerſari naturam eius putet. Vrinã ciet, Stim cohibet. Venerem ſtimulas

li gendus eſt: & de opio. ee.
8 Naeetum quoq; ruti e

LIBER.

Eum uino ſudorem leniter præaſtat. Veſtes quoq; a tineis defendit. Eflicacius ſemp recens

& quo nigrius. Stomacho tameninutile eſt præterꝗᷓ inflato.

De aneto & ſagapenio: & de papauere albo & migro: & quomodo ſuccus hærbarum col

MCa. XVIII.

2 tur. ex aqua uel uino. ſingultus cohibet ſemen feruẽs olfatũ.ſumptũ ex aqua ſedat
cruditates. Cini eius uuã in faucibus leuat. Oculos & geniturã hebetat. ſacopeniũ

quod apud nos gignit in totũ traſinarino alienat᷑.Illud enĩ am noniaci lachrymæ ſimile ſa⸗
gapenion uocat. Prodeit laterũ & pectoris doloribus:cũuulſis:tuſſibus ueteribus:excrea⸗

tiombuſqʒ: pcordiorũ tumoribus. ſanat & uertigines: tremulos: opiſtoronicos: lyenes lum

pos.: perfrictiones. Datur & olfactandũ ex aceto in ſtrangulatu uuluæ. Cæteris & potu dat

& cũ oleo infricat᷑.Prodeſt & cõtra mala medicamẽta. Papaueris ſatiui diximus genera G&α

ſponte naſcẽtis alia promiſimus: ſed ſatiui albi calix ipſe terni᷑ & bibitur ſomni cauſa. ſemẽ
elephantiis medetur. E nigro papauere ſapor Sisni tur ſcapo in ciſo: ut Diagoras ſuadet
cũ turgeſcit: ut Iollas cũ defloreſcit hora diei ſe
hbent ſub capite & calice. Nec in alio genere ipſum inciditur caput. Succus & hic: hærbæ cu

reni:hoc eſt cũ ros in eo exaruerit. Incidi iu

iuſqʒ lana excipitur. Aut ſi exiguus eſt ungue pollicis ur lactucis: & poſtero die magis qd

inaruit. Papaueris uero largus déſatur: & in paſtillos trirus in umbra ſiccat᷑ uõ ui ſopon fe
ta mòõ uerũ ſi copioſior hauriatur: etiã mortifera per ſõnũ: opiõ uocanr.ſic ſcimus interem
ptũ. Licinii Cecinæ ptorii uiri patrẽ in hiſpania baiulicũ qm̃ ualido ĩpatibilis odiũ intæ fe
ciſit. Item pleroſq; alios. Qua de cauſa magna cõcertatio extitit. Diagoras & Fraſiſtratus
in totũ dànauere: & ut mortiferũ infundi uetãtes. Præterea qm uiſui noceret-Addidit an
dron:ideo nõ protinus excæcari eo qm adulterat᷑ alexãdrino.ſed poſtea uſus eius nõ ĩpro

batus eſt medicamẽto nobili: quod acidiõ uocant: ſ mine quoq; eius trito im paſtillos e la-

dQdGe utütur ad ſomnũ Item ad capitis dolores cũ roſaceo. Cum his. aurium dolori inſtillatũ
Pogdagris illinitur cũ lacte mulierũ. ſic & foliis ipſis utũtur ad ſacros ignes. Item uulnera
cum aceto. Fgo tamen damnauerim collyriis addi. Multoq; magis quas uocant lexipyretas
gquaſq perticas & cæliacas. Nigrum tamen in cœ liacis uino datur.ſatiuum omen magis r0
tundat capitis. Ad ſilueſtris lôgumac puſillum: & ad omnes effectus ualentius. Decoqui
tur & hibitur contra uigilias: eadẽq; aqua fouet ora. Optimũ in ſiccis: & ibi ratio pluit. Cũ
capita ipſa & folia decoquũtur: ſuccus meconium uocatur: multum opio ignauior. Expe⸗
rimentum opü eſt primum in odore.Sincerũ enim perpeti nõ mos eſt. Dein in lucernis: ut
pura luceat fma aut extinctum demũ oleat: Quæ in fucato nõ eueniunt. Accẽditur quo
q difficilius: & crebro extinguitur. Eſt ſinceri experimentum: & in aqua quia nebula imma
tat. Fictum in poſca coit. Sed maxime mirũ æſtiuo ſole deprehendit. Sincerum enim ſudat:
& ſe diluit:donec ſucco recenti ſimile fiat. Mneſides optimæ ſeruari
mine adiecto. Ali in faba. De empractico & ceraticb: e

ruze hurar hyoſcyami ſe/
auciò ſiue palio: & heraclio⸗
ANrer ſatiua eſt & (lueſtria medium genus quod niſi inaruiſſet ſponte naſceretur.
Rhiam uocauimus & empracticũ. Quidam id decreptum protinus cum toto calice
manduntur. Aluum exinanium capit quoq; decocta. In uinitribus hemims pora ſõ

num faciunt. Silueſtrium unum genus cæraticũ uocant: nigrum cubitali altitudine: radi⸗
ce craſſa & corticoſa: caulico inflexo ut cornicula. Folia minora & tenuiora ꝗ cæteris ſilue⸗
ſtribus: ſemẽ exile. Tempeſtiuũ eſt menſtruis. Aluum purgat dimidio acetabulo in mulſo.
Folia trita cum oleo argemmas iumentorum ſanant. Radix acetabuli menſura cocta in du

obus ſextariis ad dimidias datur ad lumborũ uitia & iocineris. Carbũculis medẽtur ex mel

le folia. Quidam hoc genus glautium uocant alii paralion. Naſcitur emm in aflatu maris

aut mtroſo. Alterum eſt in ſilueſtribus generibus heraclion: uocatur ab aliis aphron.

Foliis in procul intuearis ſpeciem paſſærum præſentantibus: radice in ſũma rerræcute: ſe⸗

mine ſpumeo. Ex hoc lina ſplendorem trahunt æſtate. Tunditur in pila comitialibus mor
bis acetabuli menſura ſeminis in umno albo. uomitiones enim facit. Medicamẽto quod dia
codion & aſteriace uocatur utiliſſimum. Fit autem huius papaueris aut cuiuſcunq; ſuue/
ſtris capitibus. cxx. in aquæ cæleſtis ſextariis tribus biduo maceratis: in eadẽq; decodctis: de

inde ſiccatis: iterũq; cũ melle decoctis ad dimidias partes uapore tenui. Addidere poſtea

mouet: & tormina ſedat. Aluũ ſiſtit. Epiphoris radices illinũ

notmul.
or potcl
epipnoras 0
Allguiboe
(ncho mul
ſahitüben
poſonmo
ſkirAigen
duciricün
i elooil
Modete
Kulenone
Annrnake
bitcönund
Pableiſen
ſgriolsſenn
ſtͤin
ſſit Dent
Lconitilbe
Pockgrscali
lemmlap
foerolii.
inchnccent
ONgbemſc
Phreij in bal
Pteliüchiti
tiflueſtran
Iſgenusun
üopucu
et acetotr
Uunilinifte
ſenadtekr
llitentel
inteſtin
mümlainren
mumiuen
nctoti
ndnptn r
lnh
rimmnid
WN
Lennigine
Onpfneus
miänbin
uliteri
lenten
leris
nant
EUn ich
lapat⸗

in lnpeem

Bmpnn l
MII.
tendceiln
deruleir
Ndn Mkneni
mneltmiet⸗
Aenbutene,
coshenezun
tens ond
umus rnen
mricalln ſn
Mons ſuni
Weri vacdin
Abicherbrcn
wcn anst

4

Tröniſene

Nrs en wun
entleigfen

. 8
vigname
einume
Aümde
ummhim
urmnnſadat
unhnie
o beracho
n
tenncene,
untwol
gninohetn
1Aitudnend
ajanmsſli/
buoinnule
ſncnnel

Ara
ſinplex quidé & antica illa ſalubritas papauere & melle conſtat. De tithymalo & arche-
lio: & potculacha ſiue peplio: & coriandro & de atriplici. Ca.

.
Aui hoc tãtũ nigro tribuũt ſi capita eius uel folia rerãnt. Eſt & porculaca quãpepliõ uo
cant: nò multũ ſatiuo eff icacior. Cuius memorabiles uſus traduntur. Sagittarũ uenena &
ſerpẽtiũ hemorroidũ & præſigrũ reſtringi: pro cibo ſumpta & pelagis ĩpoſ ta extrahit.ltẽ
hyoſciamo poto e paſſoq; expreſſo ſucco. Cũ ipſa nõ eſt: ſemẽ eius ſimili effectu pdeſt. Re

rur mediecinn. 1 De malu⸗ E ͤ/
Ehippolapato: & bubalapato. H LCa.⸗ XXIE 1να A, a

+ Kelavhdta

gmas ſenas croci:hypociſtidis: thuris acaciæ: & paſſi cretici ſextariũ. Hac oſtentatione

Porenlicha iiue Peplio: & Corid & de atriplic Ca Xx.
Frf;ertiũ genus eſt tichymalon: mecona uocãt: alii ar

FEFrtiu genus eſt tithyn uocãt: alii archalion: folio leui: albo:capite ma
1 SEritudinis fabx. Colligitur uua florete. Siccat in umbra. Semé potũ purgat aluũ
QAUAinmidio aceptabulo ĩ mulſo. Cuiuſcũq;ʒ ant Parnuéris caput uifide uel ſiccu illitũ

iphoras oculorũ lenit. Opiũ ex uino meraculo ſi ptinus detur

corp onũ ictibus reſiſtit

*

ducata cũ melle ſanat. Iic & infantium cerebro iĩponitur: un bilicoq; prociduo. In epipho
ris uero olum frõte tẽporibuſqʒ cũ polenta. ſed ipſi oculis e lacte & melle. Eadé ſi procidet
prodeſt oculis: foliis tricis cũ corticibus fabæ. Puſtulis a olina & ſale & aceto ac cæra.
& ulcera oris tu norẽq; gingiuarũ cõmanducata cruda ſedat. Item dẽtium dolores. Ton⸗
ſillarun ulcera ſuccus decoctæ. Quidã adiecere paulum murræ. Nã & mobiles dentes ſta
bilit cõmanducata. Cruditates ſedat: uocẽq;ʒ firmat: & ſitim arcet. Ceruicis dolores cũ gal⸗
la & lini ſemine pari meſura ſedat. Mãmarũ uitia cũ melle auc cimolia creta ſalutaris & ſu⸗
ſpirioſis ſemine cum melle hauſto. Stotuachũ in acetariis ſumpta corroborat. Ardentibus
febribus imponitur cum polenta. & alias manducata refrigerat etiã inteſtina. Vomitiones
ſiſtit. Dyſenteriæ & uomicis datur ex aceto uel bibitur cum cumino. Tenaſi mis aute cocta

ſiſtit & aquarũ uitii:capitis dolori:ulceribuſq; in uino tuſa & ppoſiea Reliqua ulcera cõm
li

& comitialibus cibo uel potu pdeſt. Purgationibus mulierum acetabuli menſura in ſapa

Podagris calidis cum ſale illita & ſacro igni. ſuccus eius potus renes iuuat ac ueſicas. Ven
tris ani malia pellit. Ad uulnerum dolores ex ol o cum polenta imponitur. Neruorum du⸗

ricias e nollit. Metrodorus qui epiromenton rhizitomumenò ſcripſit: purgatiombꝰ a par

tu dandã cenſuit. Venerem inhibet: ueneriſq; ſõnia. Prætorii uiri pater eſt hyſpaniæ prin⸗
ceps.quem ſcio propter impatibiles uue morbos radicẽ eius fulo ſlſpentam e collo gerere:
præterꝗᷓ in balneis: & ita liberatũ incõmodo omni Quin etiã inueni apud auctores caput
inde litũ diſtillationẽ toto anno nõ ſentire. Oculos tamẽ hebetare putatur. Coriandrũ in /
ter ſilueſtria nõ inuenitur. Præciduũ tamẽ eſſe cõſtat ſtatim ægyptiũ. Valet cõtra ſerpenti

um genus unum: quod amphiſbenas uocant:potũ impoſitũq;.Sanat & alia uulnera. Fpiny

ctidas puſtulas tritũ ſic & oẽs tumores collectioneſq; cum melle aur uua paſſa. Panos ue⸗

ro ex aceto tritũ. Seminis grana tria in tertianis deuorari iubẽt aliqui ante acceſſionẽ. Vel
plura illini ftonti.Sunt qui & ante ſolis ortum ceruicalibus ſubiici efficaciter putent. Vis

magna ad refrigerandos ardores uiridi. Vlcera quoq; quæ ſerpunt ſanat cũ melle uel uua

paſſa. ltem teſtes: ambuſta carbunculos: aures cum lacte mulieris epiphoras oculorum ner
uis & inteſtinorum fluctiones. Semen ex aqua potum bibitur in choleris cum ruta. Pellit
animalia interaneorum cum mali punici ſicco & oleo ſemen potum. Xenocrates tradit rẽ
miram: ſi uera eſt. enſtrua contineri uno die: ſi unum granum biberint fœminæ: biduo

ſi duo:& totidẽ diebus quot grana ſumpſerint. M. Var. coriãdro ſubtrito cũ aceto carnem

incorrupta æſtate ſeruati pũtat. Atriplex & ſilueſtre eſt & ſatiuũ accuſatũ a Pythagora ta⸗

ꝗ faceret hydropicos morboſq; regios & pallorẽ. Coquitur difficilime: ac ne in hortis qui⸗

dem iuxta id naſci quicꝗᷓ niſi languidum cupauit. Addidere Dyomiſius & Diocles pluri/
mos gigni ex eo morbos. Nec niſi mutata ſæpius aqua coquendũ. Stomacho cõtrariũ eſſe

Lentigines & papulas gignere. Miror quare difficulter in italia id naſci tradiderit ſolum

Smyrneus. ſippocrates uuluarũ uitiis id infundi cũ beta. Lycus neapolitanus contra can
tharidas bibendum dedit. Panos furũculos in cipientes: duricias omnes uel cocto uel cru⸗
do utiliter illini putãt. Itẽ ignẽ ſacrum cũ melle aceto nitroq;. Similiter podagris. Vngues .
ſcabros detrahere dicitur ſine ulcere. Sunt qui in morbo regio dent ſemẽ eius cum melle. Jor. ℳα
Arterias & tonſillas nitro addito perfricent. Aluum moueant. Cocto aut per ſe au cũ mal 1

ua aut ſenticula concitantes uomitiones. Silueſtri capillos tin gun: & ad ſipradicta utun⸗-
alua malope. & althea: & lapatic: Harato:c& hydrolapaes Ne

„

D D

y

õõ

LIBE

Keoe⸗

Cotrario in magnis laudibusm

— —

freerã ab emolliendo uẽtre dictà putant malachen. E ſilueſtribus cui grande foliũ &
radices albæ althea uocat ab excellẽtia effectus a quibuſdã ariſtalthea. Oẽ ſolũ in quo ſe⸗
rũtur pinguius faciũt. Huic cõtra oẽs aculeatos ictus efficacior uis præcipue ſcorpionum
ueſparũ: ſimiliũq;: & muris aranei. Quin & trita cũ oleo qualibet eare puncti ante uel habẽ
leos oĩs extrahũt illitæ crudæ aut cũ anetho pota. Decoctæ uero cũ radice ſua leporis mari
ni uenena reſtringũt: Et ne quidã dicũt ſi uomat. De eiſdẽ mira & alia tradũtur. Sed maxi
me ſi quottidie quis ſucci ex qualibet earũ ſorbeat cyathũ dimidiũ oĩbus mor bis cariturũ.
Vlcera manantia in capite ſanant. In urina putrefacte lichenas. Et ulcera oris cũ melle. Ra⸗
dix decocta furfures capitis & dentiũ mobilitates. Eius quæ unũ caulẽe habet radice circa
dentẽ qui doleat perunge: donec deſinat dolor. Eadẽ ſtrumas & parotidas panoſq;ʒ addita
noĩs ſaiiua purgat citra uulnus. Semen in uino nigro potũ a pituita & nauſeis liberat. R
dix mãmarũ uitiis occurrit adaligata in lana nigra. I uſſim in lacte cocta & ſorbitionis mõ
ſũpta ꝗnis diebus emẽdat. Stomacho utiles Sex. Niger dicit. Olympiades thebanus abor-

e rum amplitudine folii diſcernutur. Maiorem græci malopen uocãt in ſatiuis. Al⸗-

& uino ſumptis. Vtiq; cõſtat parturientes foliis ſubſtratis celerius ſolui. Protinus a partu
reuocãda: ne uulua ſequatur. Dant & ſuccũ bibẽdũ parturiẽtibus ieiuniis in uino decocta
hemina. Quin & ſemé tritũ adaligãt brachio genitale nõ còtinetiũ. Adeoq; eæ ueneri na/
ſcũtua: ut ſemẽ unicaulis aſperſum cubitali fœminarũ auiditates augere ad infinitum Xe
nocrates tradat. Itẽ tres radices iuxta adaligatas. Tenaſmo & dyſentericis utiliſſime infun

di. Item fœdis uitiis: uel ſi foueant. Melancholicis quoq; ſuccus dat᷑ cyatis ternis tepidus.

one & torminibus aut opiſtotonico laborãtibus tepidus illinit. Et ſacris ignibus & ambu/
ſtis decocta in oleũ folia imponũtur. Et ad uulnerũ ĩpetus cruda cũ pane Succus decoctæ
neruis pdeſt: & ueſicæ: & ĩteſtinorũ roſionibus. Vuluas & cibo & infuſioe mollit eſt oleo
Succus decoctæ pori meatus ſuaues facit. Artheæ in oĩibus ſupradictis efficacior radix: p/
cipue cõuulſis ruptiſq;. Cocta in aqua aluũ ſiſtit. Ex uino albo ſtrumas & parotidas & ina
marũ inflationes: & panos in uino folia decocta & illita tollũt. Eadé arida in lacte decoda
ꝗlibet pernicioſæ tuſſi citiſſime medẽetur.Hippocrates uulneratis ſitientibuſq; defectu ſa
guinis radicis decoctæ ſuccũ bibẽdũ dedit. Et eam uulneribus cũ melle & reſina. Item con
uulſis:luxatis:tumẽtibus:& muſculis:uernis:articulis im oſuit. Et aſmaticis ac dyſenteri/
cis in uino bibendũ dedit. Mirũ aquã radice ea addita addenſari ſub diuo:atq; elacteſcere,
Efficacior autẽ quo recẽtior. Nec lapatiũ diſſimiles effectus habet. Eſt autẽ ſilueſtre:quod
alii oxalidẽ appellãt ſatiuo pximũ:foliis aquoſis: colore betæ candidæ: radice minima. No
ſtri uero rumicẽ alii lapatiũ canthermnũ ad ſtrumas cũ axungia efficaciſſimũ. Eſt & alterum

genus fere oxylapaton uocãt. Satiuo idẽ ſimulius: & acutiora habet folia ac rubriora: nõ ni

ſi in paludibus naſcẽs. Sunt qui hydrolapaton tradũt in aqua natũ. Eſt & aliud hippolapa/
ton maius ſatiuo:candidiuſq; ac ſpiſſius.Silueſtria ſcorpionũ ictibus medẽtur & ferire ꝓphi

bent habẽtes. Radix aceto decocta ſi colet᷑ ſuccus dẽtibus auxiliat᷑.Si uero bibatur morbo

regio. Semẽ ſtomachi inextricabilia uitia ſanat. Hippolapati radices priuatim uugues ſca⸗
broſos detrahũt. Dyſentericos ſemen duabus dragmis in uino potũ liberat. Oxylapati ſe⸗
men lotũ in aqua cæleſti ſanguinẽ prodeſt reiiciẽtibus.Adiecta acacia lentis magnitudine
prodeſt. Præſtatiſſimos paſtiſlos faciũt ex foliis & radice addito nitro & iure angumo. in
uſu aceto diluũt. Sed ſatiuũ in epiphoris oculonũ illinũt frõtibus. Radice cherias & lepra
curãt. In uino uero decocta ſtrumas & perotidas & calculos. Poto uino & lyenes. Cœliacos
æque & dyſentericos & tenaſmos. Ex eadẽq; oj'a efficacius. Ius lapati & ructus facit: & uri⸗

nam ciet: & caliginẽ oculorũ diſcutit.Item pruritũ corporis in ſe- ol a balnearũ adduũ: aut pᷣ
us ipſum illitũ ſine oleo. Firmat & cõmanducata radix dentes. Eadé decocta cũ uino ſiſtit

aluum. Folia ſoluunt a

n. Foll t adiecto ſale.Adiecit Solon neq; ut omittamus bulpaton: radicis tã⸗
tũ altitu ine differens eſt. & erga dyſentericos efficacis effectus potũ ex uino.

De ſinapis tribus generibus: & marrubio: & ſerpillo: & ſilt ymbtio eſiue thymbrN

LLe

de lini ſemine: & blito. Ca. 3

4

malua eſt utraq; & ſatiua & ſilueſtris. Duo genera e⸗

ti uas eſſe cũ adipe anſeris. Aliqui purgari fœminas foliis earũ man plenæ mẽſura in oleo

Et inſaniẽtibus quaternis.DHecocte comitialibus heminæ ſucci.Hic & calculoſis & inflati-

. 4d
Cotma pun
micttur A
Nibuſq; Ex
ſcuncdlu
Autina det.
boktuulua
Aloneſtan⸗
Chitilinen
uncic pu

(AAMo.Aurin

Picesinos
Woncoslun
odzezprt
guitncind
Nlggeenen
Mlllerüͦeni
Teollinüͤrt
Olierſenin
Ccorilcüe

Us intactaco

tinicnerer
lbnotiusiu
Clrensdolo
hilunrn
Füdtobusch

er tuht

gtemnos exr
Goallexati⸗
luncmele
lnepori:
Wwlerdtuch
Umdbun & m
gaͤholaben

nidntame

ormaru.
igtiniciti
vepurgaree
i Lenlun
lent ſec
hionese
Unrunuen
Ntonien
nginngno⸗
ln Cbos 1—
Cobu Ten
mnmpline
dlenann

edtant
lüipen

lenulie

Diogene

rin ſuins ,
ceſtig
lolüin golg⸗
konnonnn
Aamelnl ibe
Auenemn Aen⸗
lnlepanumn
Wu Klnan
notbisanu⸗
sciele ⸗
detnaite
Ewolgadr
Meüslbene
lotdinonon
Debemsdbon
eilm intl
Mtnuiun
inbnockco
e beneni
Ainhnimnhe
Nlllltmeintun
temisteninln
Nlols Autn⸗
nbus Nandu
Succus cichan
eoltreken
orNur,
notczi
—KH
elllel,
ilairgl
llädenm
Khror ol
lngonn
ean akmet
Opbrunmo

U

IFtu

Inapis cuius in ſatiuis tria genera dixim. Dithagoras principatũ habere ex iis quo
Trum fublime uis feratur i udicauit: qm nõ aliud magis in nares & cerebrũ penetres
dA.d ſerpetiũ ictus & ſcorpionũ tritũ cũ aceto illinitur. Fungorum uenena diſcutit.
Cõtra pituitã tenet᷑ in ore donec liqueſcat: aut gargarizat᷑ cũ aqua mulſa.Ad dẽtiũ dolorẽ
mãditur. Ad uuã gargarizat cũ aceto & melle: ſtomacho utiliſſimũ cõtra oĩa uitia pulmo⸗
nibuſq;.Execrationes faciles facit in cibo ſumptũ. Datur & ſuſpirioſis. ltẽ comitialibus te⸗
yidum cũ ſucco cucumerũ.Sẽſus atq; ſternutamẽta capitis purgat. Aluũ mollit. Meſtrua
& urinã ciet. Et hydropicis ĩpomit. Cũ fico & cumino tuſum ternis partibus comitiali mor
bo. Et uuluarũ cõuerſionẽ ſuffitũ excitat odore aceto mixto. Itẽ lethargicos. Aducit᷑ cor⸗
dylon.eſt autẽ ſemẽ ex ſeſe.& ſi uehemẽtior ſomnus lethargicos præa mat. cruribus aut etiz
capiti illinitur cũ fico & aceto. Veteres dolores thoracis lumborũ:coxẽdicũ:humerũ:& in
quacũq; parte corporis ex alto uitia extrahẽda ſunr: illitũ cauſtica ui cmẽdat puſtulas faci
endo. Aut in magna durtitia ſine fico impoſitũ: uel ſi uehemẽtior uertigo timeatur per du
plices pãnos. Vtunt᷑ ad alopetias cum rubrica: pſoras: lepras: phthiriaſes: lithanicos: opiſto/

thonicos. Iungũt quoq; ſcabras genas aut cũ gallica inter oculos cũ melle. Succuſq; tribus

modis exprimit in fictili:caleſcitq; in eo in ſole modice.Exit & e cauliculo ſuccus licteus
qui ita cũ induruit:dẽtiũ dolori medet.Semẽ ac rapis cũ ĩmaduere:muſto cõterũtur. Ma⸗
nuſ's plene inenſura ſorbẽtur ad firmãdas fauces: itomachum: oculos: caput. ſenſuſq; oẽs.
Mulierũ etià laſſitudines ſaluberrimo genere medicinæ. Calculos quocq; diſcutit potũ ex
aceto.Illinũtur & liuoribus ſugillatiſq; cum melle & adipe anſerino aut cera cypria. Fit &
oleũ ex ſemine madefacto in oleo expreſſoq;: quo utũtur ad neruorũ rigores:lumborune
& coxẽ̃dicũ perfrictiones. Sinapis naturã effectuſq; eoſdẽ habere traditur adarcha inter ſil
uas intacta cortice planioie ſub ipſa coma naſcẽs. Nlarrubium pleriq; inter primas hærbas
cõmẽdauere:quẽ græci praſion uocant:alii linoſtrophon: nõ mulli philopeda: aut philoca⸗
res: notius ꝗᷓ ut iudicandũ ſit. Huius folia ſemẽq; cõtrita proſunt cõtra ſerpẽtes: pectorũ
& lateris dolores:tuſſim ueterẽ.Et iis qui ſanguinẽ eiiciũt eximie utile: ſcapis eius cũ pani
co aqua decoctis: ut aſperitas ſucci mitiget.li ponit᷑ ſtrumis cũ adipe.Sũt qui uiridis ſemẽ
duobus digitis capiãt cũ farris pugillo decoctũ addito cxiguo olei & ſalis ſorbere ie⸗
iunos ad tuſſim iubeãt. Alii nihil cõparãt. In eadẽ cauſa marubii & fœmiculi ſucci & ſexta/
tios ternos expræſſis decoctiſꝙ ad ſextarios duos: cũ addito mellis ſextario rurſus deco⸗
Qo ad ſextarios duos:ſi cocleatii mẽſura in die ſorbeat᷑ in aquæ cyato. Et uitiliũ uitiis tu⸗
ſum cũ melle mire prodeſt. Lithenas purgat ex aceto. Ruptis cõuulſis ſpaſmatũ neruis ſa
lutare.Potũ aluũ ſoluit cũ ſale & aceto.ltẽ mẽſtrua & ſecũdas mulierũ. Arida farina cum
nelle ad tuſſim ſiccã efficaciſſimã eſt. Itẽ ad cancrenas & pterygia. Succus uero articulis &
naribus: & morbo regio: minuẽdeq; bili cũ melle prodeſt. Item contra uenena inter pauca
potẽs.lpſa herba ſtomachũ & excreationes pectoris purgat. Cũ iride & melle urinam cier.
Cauẽda tamẽ exulceratæ ueſcice & renũ uitiis. Dictiur ſuccus claritatẽ oculorũ adiuuare

Caſtor marrubii duo genera tradit. Nigrũ: & quod magis probat candidũ. In ouum inane

ſuccũ adiicit iis: ipſumq; ouũ infundit melle æquis portionibus tepefactũ: uomicas rumpe
re: purgare: perfanare ꝓmittens illitis etiam uulneribus a cane factis tuſa cũ exungia uete
ci. Serpillum a ſerpẽdo putant dieum Go in ſilueſtri euenit:in petris maxime Satiuũ
nõ ſerpit: ſed ad palmi altitudinem increſcit. Pinguius uolũtariũ & candidioribus foliis &
Camis:aduerſus ſerpẽtes efficax maxime cenchrin & ſcolopẽdras terreſtres ac marinas: Et
ſcorpiones decoctis in uino ramis foliiſq;. Fugat & odore:cõmunis ſi uratur. Et contra ma
rinorum uenena præcipue ualet. Capitis doloribus decoctum in aceto illinitur temporibꝰ

ac fronti cum roſaceo.ltem hrenetici:lerhargicis roer⸗ tormina:& urinæ diſſicultatem

anginas: uomitiones: dragmis quattuor datur. Ex aqua bibitur & ad iocinerum dolores. fo
lia obolis quattnor dantur ad lyenẽ exaceto. Ad cruentas excreationes teritur in ciathis
duobus aceti & mellis. Siſymbrium ſilueſtre a quibuſdam thymbreum appellatum: pedali
non amplius altitudine: quod in riguis naſcitur ſimile naſturtio eſt. Atrũ efficax aduerſus

aculeata ammalia: ut ſunt carbronẽs & ſimilia. Quod in ſicco ortum adoratum eſt. inſeri/

tur coronis angnſtiore folio. Sedant utraq; capitis dolorem. Item epihoras: ut Pilinus tra

dit.Alii panem addunt.Alii per ſe decoquunt in uina. Sanat & epinyctidas: cutiſq; uitia in

facie mulierũ intra quartum diem noctibus impoſitum diehbuſq; detractum. Vomitiones

ſingultus: tormina: ſtomachi diſſolutiones cohibetſfiue in cibo ſumptũ: ſſue in ſucco potũ.
N ededũ grauidis: niſi mortuo cõceptu. Quippe etiã impoſitũ eiicit. Mouet urinà cũ ui-

2 — *

no potũ. Silueſtre & calculos. Quos uigilare opus ſit excitat infuſum capiri cũ aceto. Lini
ſemen cũ aliis quidẽe in uſu eſt. Et per ſe mulierũ cutis uitia emendat in facie. Oculorũ aci
em ſucco adiuuat. Epiphoras cũ thure & aqua aut cũ myrrha. Cũ uino ſedat parotidas. Cũ

melle aut adipe aut cera ſtomachi ſolutiones in ſperſum polẽte modo. Anginas in aqua &

oleo decoctũ: & cũ aniſo illitũ. torret᷑ ut aluũ ſiſtat. Cœliacis & dyſentericis imponitur ex

aceto-Ad iocineris dolores eſtur cum uua paſſa. & ad phtphiſin uriliſſime. ſemine fiunt

& eligmata. Muſculorũ neruorũ: articuloru: ceruicũ duricias: crebri mẽbranas mitigat fa
rina ſeminis nitro aut ſale aut cinere additis. Eadé cũ fico itẽ cõcoquit ac matarat. Cum ra

dice uero cucumeris ſilueſtris exrrahit quæcuq; corpori inherent. ſic & frada oſſa. Serpere
ulcus in uino decocta prohibet. Eruptiones pituitæ cũ melle emendat. Vngues ſcabros cũ
pari modo naſturtii. Et teſtiũ uitia & ramices cũ reſina & murra: & cãcrenas ex aqu 2. ſtoma
chi dolores cũ fœno græco ſextariis utriſq; decoctis in aqua mulſa. Inteſtinorũ & thoracis
pernicioſa uitia clyſtere in oleo & melle. Blitũ iners uidetur ac ſine ſapore aut acrimonia
ulla. Vnde cõuitiũ fœm nis apud Menãdrũ faciũt mariti. ſtomacho inutile eſt. uetrẽ adeo
turbat: ut cholerã faciat aliquibus. dicit᷑ tamẽ aduerſus ſcorpiones potũ e uino prodeſſe. &

clauis pedũ illini ite lyenibus & temporũ dolori ex oleo. Hippocrates menſtrua ſiſti eo ci/

bo putat. De meu & fœnichlo: & hyppomaratio uel myrſeneo:& canabi: & de ſurula
&W carduis: CLCCDO.. XXIII.
Eu in italia non niſi a medicis ſeritur: & is admiodũ paucis. Duo genera eius. Nobi
m lius athamantichu uocant illi ab achemante inuentum. Hi quoniã laudatiſſimũ in
athemanthe reperiatur: foliis aniſo ſimile: & caule aliquãdo bipedali radicibꝰ mul
tis & obnigris: quibuſda altiſſimis. Minus rurſum ꝗᷓ illud alterũ, Ciet urinã in aqua potum
radice trita uel decocta Inflationes ſtomachi mire diſcutit. Itẽ tomina & ueſicæ uitia. Vul
uarũq; articulis cũ melle. Infantibus cũ apio illitũ ĩmo uetri urinas mouet. Fœniculum no
bilitauere ſerpetes: guſtatu ut diximus ſenectam exuendo oculorũq; aciẽ ſucco eius refi/

ciendo. Vnde intelléctum eſt hominum quoq; caliginem præcipue eo releuari. Colligitur

hoc caule turgeſcente. In ſole ſiccarur. Inungitur ex melle. Vbiq; hoc eſt. Laudatiſſimum
tamen in hiberia e lachrymis fit & ex ſemine recenti. Fit etiã e radicibus prima germinatio
ne inciſis. Eſt & in hoc genere ſilueſtre: quod alii hippomarathron: alii myrſeneũ uocant:
foliis maioribus: guſtu acriore: procerius: brachiali craſſitudine: radice candida. Naſcitur ĩ
calidis: ſed ſaxoſis. Diocles & aliud hyppomarathri genus tradit: longo & anguloſo folio:
ſemine coriandri. Medicinæ in ſatiuo ad ſcorpionũ ictus & ſerpentiũ ſemine in uino poro
Succus & auribus inſtillatur: uermiculoſq; in iis necat.Id ipſum condimentis prope omni

bus nſereur Oxppons etiã aptiſſime. Quin & cruſtis ſubditur panis. Semẽ ſtomachũ dii

ſolutũ aſtringit uel in febribus ſumptũ. Nauſeã ex aqua tritũ ſedat. Pulmonibus & iocine
ribus laudatiſſimũ. Ventrẽ ſiſtit cũ modice ſumitur. Vrinã excitat. Et tormina mitigat to
tum decoctum. Lactiſq; defectu potum mãmas replet. Radix cũ ptiſana ſumpta renes pur

gat ſiue decocto ſucco: ſiue ſemine ſumpto. Prodeſt & hydropicis radix ex uino cocta.

Item cõuulſis illinuntur folia tumoribus. Ardentes ex aceto calculos ueſicæ pellũt.Geni/
turæ abũdantiã quoquomodo hauſtum facit. Verẽdis amiciſſimũ: ſiue ad fouendum radi
ce cum uino cocta: ſiue contrita in oleo illitum. Multi tumoribus & ſu illatis cum cera il
