Vnc alii incertis fontibus ut nilũ:rigantemq; uicina eodem modo: alii in ſcythicis

h montibus naſci dixerunt. Influere in eum. xix. amnes. Ex iis nauigabiles præter iam
dictos crenacam: uamam:rhumuobã:caſphagũ: ſonũ: Alii cum magno fragore ipſi

us ſtatim fontis erumpere deiectũq; per ſcopuloſa & abrupta ubi primũ molles planities
contingat in quodam lacu hoſpitari. Inde lenem fluere: ubi minimũ. viii.mil. paſſuum lati⸗

Ouiſſime gentes gandaridum:calignarũ. Regio pertalis uocatur. Regi. xx. milia

tudine. Vbi modicum ſtadiorum. c. Altitudine nuſꝗᷓ minore paſ.xx. mil.
Gentes indiꝰ Ca.

n peditum:equites mille: elephanti.d. cc. in procintu bellorũ excubãt. Naq; uita mi⸗

tioribus populis indorũ multipertita degitur. Alii te llurẽ exercent. militiã alii ca⸗
peſſunt.merces alii ſuas euehunt. Res externas inuehũt reſpublicas optimi ditiſſimiq; tẽpe

rant. Iudicia reddũt. Regibus aſſidẽt. Quintũ genus celebraxæ illic & prope in religionem

uerſæ ſapientiæ deditũ: uoluntaria ſemper morte uita accenſo prius rogo finit. Vnũ ſuper

hoc eſt ſemiferũ ac plenũ laboris ĩmenſi:a quo ſupradicta cõtinẽtur uenadi elephãtes do⸗

mandiq;.Is arant.Is inueunt. Hæc maxime nouere pecuaria. His dimicant: militaàtq; pro fi⸗

nibꝰ. Delectum in belua uires & ætas atq; magnitudo faciũt. Inſula in gãge eſt magnæ am
plitudinis gẽtẽ cõtinẽs unã modo galica noĩe.yVIrra ſiti ſunt mod ubæ molindæ. Vbere cũ
oppido eiuſdẽ noĩs magnifico modroeſi:præti: caliſſæ: ſaluri: ſaſſulæ:colubæ. orcuſæ: aba⸗
li:taluctæ: Rex horum peditum. l. mil. equitum iiii. mil. elephantorũ.cccc. in armis haber.
Validiox deinde gens andare plurimis uiciis,xxx, oppidis: quæ muris turribuſq; muniun⸗

ℳ₰

==

LIBER.

tur. Regi præbet gçeditum centum milia equtum duo milia: elephantos mille. Fertiliſſimi

) .
=è =

ſunt auri dardæ: ſetæ uero argenti. Sed onmium in india prope nõ modò in hoc tractu po
tentiai claritaremq; anteced unt praſi ampliſſima urbe ditiſſimaq; palibotra. Vnde quida

ipſamgentem palypotros uocant imo non tractum uniuerſum a gange. Regi eorum pedi

tum ſexcenta milia equitum.xxx. milia elephantorum:ix. milia per omnes dies ſtipendian
cur. Vnde coniectatio ingens opum eſt. Ab iis in interiore ſitu monædes & fuari: quorum
mons malleus: in quo umbiæ ad ſeptẽtrionem cadunt hyeme: æſtate in auſtrum per ſenos
mẽſes:ſeptẽtriones ĩ eo tractu ſemel in anno apparere: nec niſi.xv. diebus Beton auctor eſt
Hioc idem pluribus locis indiæ fieri Megaſthenes. Auſtrinum polum indi dramaſa uocãt
Amnis iomanes per gangem & palybothros decurrit. Inter oppida methora & cyriſobor⸗
ca. A gange uerſa ad meridiem plaga tinguntur ſole popu i iam quideminfecti: nondum
tamen ethiopum modo exuſti: ꝗtum ad indum accedunt: tantum colore præferunt ſydus
Indus ſtatim a praſiorum gente quorum in montanis pygmi traduntur. Artemidorus in⸗-
ter duos amn es. xxi. paſſuum intereſſe tradit. 1
rriIndus fuuius. CXKO.. XX.
NINAus ſandus ab incolis appellatus in iugo caucaſi montis quod uocatur paropa/
i nyſus aduerſus ſolis ortum effuſus: & ipie undeuiginti recipit amnes. Sed clariſſi⸗
mmBoos hydaſpen quattuor alios afferénte: cantabrâ tres. Per ſe uero nauigabiles ace
ſinum & hypaſin quadam tamen aquarum modeſtia nuſꝗᷓ latior quinquaginta ſtadiis: aut
altior.xv. pal:ampliſſimã inſulam efficiens: quæ praſiane nominatur: & aliam minorẽ quæ
pacale.Iplſe per.xii.xl. paſſ.pauciſſimis auctoribus nauigatus: & quodam ſolis comitatu in
occaſum uerſus oceano infunditur. Menſurã in ora ad eum ponam ut inuenio generatim

quanꝗᷓ inter ſe nullæ congruant. Ab oſtio gangis ad promõtorium galigon & oppidũ dã-

dagula. d. cc: xxv. mil. paſ. Ad tropina. xii. mil. xxv. Ad perinnilæ promontorium: ubi eſt ce

berrimum indiæ emporium. d. cccl. ad oppidum in inſula quã diximus patalam. d. cxx. mil.

paſſuũ. Gentes montanæ inter eum & iomanem ceſi: cetriboni ſilueſtres: Deinde megallæ
euorum regi quingenti elephanti. peditum & equitum numerus incertus. Chryſei: para/
ſange: aſangi: tigri: fera ſcatentes. Armant peditum. xxx. mil. elephãtos. ccc. equites. d. ccc.
Hos includit indus montiũ corona circundatos & ſolitudinibus. d. cxxv. mil. infra ſolitu/
dines dari ſuræ. icerũq; ſolitudines per. clxxxvii. mil. paſ. plerũq; harenis ambientibus haud

alio modo quà inſulas mari. Infra deferta hæc maltecoræ: ſingæ: marohæ:rarungæ: morun-

tes:& maſuæ: pangungæ: ialii. Hi montium qui perpetuo tractu oceani oram tenent:inco

læ liberi & regum expertes miiltis urbibus montanos optinet colles. Nareæ deinde quos
claudit mons altiſſimugindicorum capitalia. Huius incolæ alio latere late auri & argenti

metalla fodiunt. Ab iis oraturæ. Quorum regi elephanti quidem. x. milia. Sed amplæ ui/

res peditum. Varetatæ qui ſub rege elephantes non alunt fiducia equitum peditumq;.

Odomboeræ ſalabaſtræ orate urbe pulchra foſſis paluſtribus munita: per quas crocodilli
humani corporis auidiſſimi aditum niſi ponte non dant. Et aliud apud illos laudatur oppi
dum automela impoſitum littori quinq; amnium in unum conſluente concurſu emporio
nobili regi eorum elephantos mille. dc. peditum. cl. equitum. v. Pauperior charmarum rex
elephantos. Ix. paruaſq; reliquas uires. Ab iis gens pande ſola indorum regnata fœminis.
Vnam Herculi ſexus eius genitam ferunt: ob idq; grationem regno donatam præcipuo.
Ab ea deducentis originem imperitant. ccc. oppidis peditum. cl. mil. elephantis quingen⸗
tis. Poſt hanc trecentarũ urbium ſyrieni: deranzæ: poſingæ: buze: gogiarei: umbræ: nereæ:

brancoſi:nobundæ: cocondæ: neſei:pedatritæ: ſalobriſæ oloſtræ: patalà inſulã attingentes

a cuius extremo littore ac caſpias portas. xviii. xxv. mil. produntur. Fiic deinde accolunt ĩ⸗

dum aduerſus eos euidenti demonſtratione amatæ: bolig æ: gallitalutæ: dĩuri: megari: or/
dabæ: meſæ: abhiſuri: ſyleni. Mox deſerta in. ccl. M. paſſuum. Quibus exuperatis organa⸗

gæ: abaortæ: ſibaræ: ſuertæ: & ab iis ſolitudines prioribus pares. Dein ſarophages: ſorgæ:
baragomatæ: umbriteq;: quorum duodecim nationes ſinguliſq; binæ urbes. Aſeni triũ ur⸗

puto conditum.Mutaui ſuper hos caucaſo ſubiecti. Soleadæ ſundre trangreſſiſq; indum
& cuin eo decurrentibus ſamarabriæ: ſambraceni: briſabritæ: orſiandi: ſenitaxilæ cum urbe

bium incolæ. Caput eorum bucephala Alexandri regis equo: cui fuerat hoc nomẽ ibi ſe/

ſed uiich

“
U U
ͤ
fnorurma
fertlirare
maliumdt
uero ſatr.
tlequil
ne ira
dereuren
eutimi
Cidamule

4
lan
u
ſcipſt N
grandium
diorun he
inter ottd
Donea
noRatt
Anpliu
Obidr
ndo
Epius
no haui
priſcis
inſulaa
merat lil
mo die 1
butusall
aucditos it
verſeim
os quattl
meridien:
Lebes ſtag
Pabulitan
Oppidum B
moquinch
umumeſt
incurſu ſo
inadezr
nouo cxlo
erarunhr⸗
gidetehet
laſtadion

noto⸗ etin

efenilin
nd
nde guici
. dor un deci
Aſientin
. Guorum
unperſeme
Gnaudoret
nnln beit
Anlebon
ipondun
keune ſchi
Midorusi,

W.
un
Aüchul⸗
Ugrbiler x
Uſtalisaut
mmore i&
ContdtNN
Deenernin
mmc
mdcINI
etenegin
Cik
guiczdan
Miofndln,
ungenonn
nummim
Wiien
ettng,
Ii
Cruryi
Wanpetio
mrunmten
1fommns
rehn⸗
gongen
bren?.
Tongenie⸗
Aoloit⸗
negnil,
sggn
es: ſ.⸗
EW
eniti
gin
. R

=

.

celebri. Iam in plana demiſſo tractu cui uniuerſo nomen amandræ. Populi quartuor peu/
colitæ: ar ſagalitæ.: geretæ aſoi. Et enim pleriq; ab occidente non indo amne determinant
ſed adiiciũt quattuor ſatrapias: gedroſos archaotas. arios paroppãyſidas: laſdas:

Arii. & iunctæ gentes. 3656. XxXI.
Ltimo fine cophetæ fluuio: quæ omnia ariorum eſſe aliis placet. Necnon & nyſam
u urbem pleriq; indiæ aſcribunt: montenq; merum Libero patri ſacrum. Vnde ori/

go fabulæ louis fœmine editum. Item alpagonas gentem uitis & lauri & buxi po
morumq; omnium in grætia naſcentium fertilem. Quæ memoranda & prope fabuloſa de
fertilitate terræ ac genere frugum arborumq; aut ferarum aut uolucrum & aliorum ani⸗
malium trad untut: ſuis quæq; locis in reliqua parte operis comemorabuntur. Quattuor
uero ſatrapiæ mox paulo ad taprobanam inſulam feſtinante animo. Sed ante ſunt aliæ pe

talæ quã ſignificauimus in ipſis faucibus indi triquerra figura. ccxx. mil. paſſuum latitudi
ne. Extra oſtium indi chryfæ & argyræ fertiles metallis ut credo. Nam quod aliqui tradi⸗

dere aureum argẽteũq; iis ſolum eſſe haud facile crediderim. Ab iis. xx. mil. palcrocale. ab
ea.xii.mil.paſ. bibaga oſtreis & cõchyliis referta. Deinde toralliba. ix. mil. paiſuum a ſupra⸗
dicta mulceque ignobiles.

Taprobane inſlauu.. C. . XXII.
Aprobanẽ alterum orbem terrarum eſſe diu exiſtimatum eſt antichthonum appel

latione. Vt liqueret inſulam eſſe Alexandri magni ætas reſq; præſtitere. Oneſicri-

tus claſſis eius præfectus. elephãtos ibi maiores bellicoſioreſq; quã in india gigni

ſcripſit. Megaſthenes fiumine diuidi incolaſq; paleogones appellari: auri margaritarumq;
grandium fertiliores ꝗ́ indos. Eratoſthenes & menſuram prodidit longitudinis. vii. mil. ſta

diorum. latitudinis ꝗqninq; mil. nec urbes eſſe: ſed uicos ſeptingentos. Incipit ab eoo mari.
inter ortum occaſumq; ſolis indiæ prætenta: & quondam credita. uiginti dierum nauiga⸗

tione a praſiana gente diſtare: mox quia papiraceis nauibus armamẽtiſq; nili peteretur ad
noſtrarum nauium curſus. vii.dierum interuallo taxato. Mare intereſt uadoſum: ſenis nõ
amplius altitudinis paſſibus: ſed certis canalibus adeo profundum ut uallæ anchoræ ſidar
Ob id mauibus utrinq; proræ: ne per anguſtias aluei circũagi ſit neceſſe. Syderum in naui

gando nulla obſeruatio. Septetrio non cernitur. Sed uolucres ſecum uehunt emittentes
æ ius meatumq; earum terras perentium comitantut. Nec pluſꝗᷓ terms menſibus in an⸗

no nauigant. Cauent a ſolſtitio maxime centum dies tunc illo mari hyberno. Hactenus a

priſcis memorata. Nobis diligentior noticia Cladii principatu contingit. Legatis etiam ex

inſula aduectis. Id accidit hoc modo: Annii:Plocamii qui maris rubri uectigal a fiſco rede
merat libertus citca arabiam nauigans aquilonibus raptus præter carmaniam quintodeci

mo die hippuros portum eius inuectus hoſpitali regis clementia ſex menſium tempore ĩ/

butus alloquio percontanti poſtea enarrauit Romanoa & Cæſarem mirum in modum in-

auditos iuſticia:ille ſuſpexit quod pares pondere denarii eſſent in captiua pecunia:cum di
uerſæ imagines indicarẽt a pluribus factos. Et hoc maxime ſollicitatus ad amicitiam lega-
tos quattuor miſit principe eorum Rhachia. Ex iis cognirum. d. eſſe oppida portum côtra
meridiem appoſitum oppido paleſimundo omnium ibi clariſſimo ac regia ducentum paſ.
Lebis ſtagnum intus megilba tricentum ſeptuagintaquinq; milia paſuum ambitu:inſulas
pabuli tantum fertiles complexum. Et ex eo duo amnes erum pere paleſimum dum iuxta
oppidum eiuſdem nommis influentem in portum tribus alueis quinq; ſtadiorum arctiſſi
mo quindecim ampliſſimo. Alterum ad ſeptẽtrionem indiamq; uerſus cydara nomine. Pro
ximum eſſe indiæ promontorium quod uocatur colaicum quatridui nauigatione: medio
in curſu ſolis inſula incurrente. Miare id colore peruiridi: præterea fruticoſum arboribus
iubas earum gubernaculis deterrentibus. Septemtriones uergiliaſq; ud nos ueluti in
nouo cælo mirabantur. Lunam quidem apud ipſos non niſi ab octaua ad xv. ſupra terram
aſpici fatentes. Canopum lucere noctibus ſydus ingens & clarum. Sed maxime mirum iis
erat umbras ſuas in noſtrum cælum cadere non in ſuum:ſolẽq; a leua oriri & in dextra oc
tidere potiuſꝗᷓ e diuerſo. Idem narrauere latus mnſulæ quod prætenderetur indiæ decẽ mi
lia ſtadiorum eſſe ab oriente hyberno ultra montes emodos. Særas quoc; ab ipſis aſpici⸗

—.

=

notos etiam cõmertio patriæ mabaciæ commeaſſe eo aduenis ibi feras occurſare. Ipſos uez

ro excedere hominum magnitucdinem: rutilis comis: ceruleis oculis: oris ſono truci nulli

commertio linguæ. Cætera eadem quæ noſtri negociatores. Fluminis ulteriore ripa mer⸗
ces poſitas iuxta uenalia rolli ab iis Il placeat permutatio non aliter odlio triſtiore luxuriæ

ᷓ ſi perducta mens illuc uſq; cogitet quid & quod petatur & quare. Sed ne taprobane qui

deni quãuis extra orbem a natura relegata noſtris uitiis caret: aurum argentumq; & ibi in
oræcio. Marmor tetudinis ſimile. Gemmæ magaritæq; in honore multo præſtantiores.

Et totus luxuriæ noſtræ cumulus ipſorum opes maiores eſſe dicebant: ſed apud nos opu/

lentiæ maiorem uſum. Seruum nemini. Ne in diem aut interdiu ſomnum. Aedificia mo⸗

dice ab humo extentia.Annonam nunꝗᷓ augeri. Non fora lites ue eſſe. Col i H erculem. Eli
gi regem a populo ſenecta clementiaq; liberos non habentem: & ſi poſtea gignat abdica⸗

S.

ri: ne fiat hereditarium regnum. Rectores ei a populo. xxx. dari: nec niſi plurium ſententia

quemꝗ capite dãnari: ſic quocq; appellationem eſſe ad pop ulum.Ixx. iudices dari: ſi liberẽt

ii. reum amplius. xxx. iis nullam eſſe dignationem grauiſſimo probro. Regi cultum Liberi

patris: cæteris arabum: Regem ſi quid delinquat morte mulctari nullo interiemente: ſed
uerſantibus cunctis & commertia etiam ſermonis negantibus. Feſta uenatioue abſumi.
Gratiſſimam eam tigribus elephantiſq; conſtare. Agros diligenter colli. Pomis abundare.
Eſſe in piſcatu uolutatem teſtudinum maxime: quarum ſuperficie familias habitantium
contegi tanta reperiri magnitudine Vitaiu hominũ centũ annis modicam. Hæc comperta
de raptobane. Quattuor ſatrapiæ quas in hunc locum diſtulimus ita ſe habent.
CLCLeapiſſenæ: dariti. carmania. LCea. AXxlii.
Proximis indo gentibus montana capiſſenæ habent capiſſam urbem: quam diruit
a Cyrus: Aracoſia cum oppido & flunine eiuſdem nomine: quod quidam cutim di-
xere a ſemiramidæ conditum. Amnis hermandus præfluens per abeſtem rhacoſio/
rum proximos is meridie ad partem arochatarum faciunt dexendruſos: a ſeptemtrione pa
ropanyſidas. Cartana oppidum ſub caucaſo: quod poſtea cecogronis dictum. Hæc regio
eſt ex aduerſo bactrianorum. Deinde eius oppidum alexandria a conditore dictum. Sin/
draci: daugalæ: parapianæ: cantaces: magi. Ad caucaſum cadruſi oppidum ab Alexandro
conditum. Infra hæc omnia ora arabindo. Ariana regio abuſta feruoribus: deſertiſq; circũ
data. Multa tamen interfuſa opacitate cultores congregar circa duos maxime fluuios
tonderon & aroſapen. Oppidum artaco: anatius amnis: qui præfluit alexandriam ab Alexã
dro conditam. Patet oppidum ſtadia triginta. multoq; pulchriuscſicut Acticinus tradit.)
artacabane. Item ab Antiocho munitum ſtadia quinquaginta. Deinde doriſci gẽs: Amnes
pharnacotis: oppradus: prothaſia. Oppidum zaraſparum drangæ: argetæ: zarangæ: gedru
ſi. Oppida peucolis: lymphorta: methoricum: deſerta: Amnis manam. Augutiri gens. Flu⸗
mem boru. Genſurbi fumen nauigabile ponamus pandorum finibus. Item cairus ſuaro/
rum oſtio portuoſus. Oppidum condrigrãma. Flumen cophes. Influunt in eum nauiga/
bilia ſadarus: paroſpus: din us: Arianæ partem eſſe dararim aliqui uolunt: menſuramq;
produnt utriuſq; longitudine.xix quinquaginta milium paſſuum: latirudine dimidio mi
norem quã indiæ. Alii gedruſos & ſyros poſuere per centù trigintaquattuor mil.paſſuum
mox ichthiophagos. Oritas propria non indorum lingua loquentes per. cc. mil. paſſu. Inde
poſuęre arborum gentem per.cc.mil.paſſuum. Iththiophagos omnes Alexãder uetuit pi⸗
ſcibus uiuere-VItra deſerta deinde carmania: ac perſis atq; arabia. Sed priuſqꝗᷓ hæc genera
tim perſequamur: ind care cõuenit quæ prodit Oneſicritus claſſe Alexandri circũuectus
in mediterranea perſidis & indiæ narrata proxime a iuba: Deinde eam nauigationem quæ
his annis comperta ſeruatur hodie. Oneſicriti & Narchi nauigatio nec nomina habet mãꝗ
ſionum nec ſpatia. Primũq; xylenopolis ab Alexandro condita unde cœperunt exordium
Iuxta quod lumen aur ubi fuerit non ſatis explanatur:hæc tamen digna memoratu pro/
duntur. Ab iis oppidum a Nearcho conditum in nauigatione ea. Flumen nabrum nauium
capax contra inſulam diſtans. lxx. ſtadiis. Alexandria condita a Leonato iuſſu Alexandri in
finibus gentis. Argenuus portu ſalubris. Flumen tuberum nauigabile: circa quod pariræ
Deinde ĩchthiophagi tam Iongo tractu ut. xx. dierum ſpatio præmuigauerint inſulã: quæ
ſolis appellatur: & eadem cubile nympharum rubens in qua nullum non animal abſumit᷑
incertis cauſis. Ori gens. Flumen carmaniæ hytanis portuoſum & auro fertile. Ab eo pri⸗

mun len
zisungu
geliit
ſecusci

lnlulr

ntancest

pypenssi,
garalep
gramus
Pigwibi
uadoſan
tis Lacus
tenn Aler.
tionauig.
nio patale
zrſtim.
Nontorio
peniin
ſagittario
lorumcat
Nullommn
tente: qu
iuliopolis
XV.diebus
lturpj
WVDei
1e Nor
cyticun
Itequ
ſed qui
msortun
ikerx fe

pec niſit

tur ſaphe

Propter u
Præterea
Regnabat
ocaturbe
Vocaturm
tur contio⸗
pliorumir
Priotpbiin
frintnic
tuulturr

Gtum Car

menſabin,
Tun Ami⸗
ſeinterra
fepercuſka

5

mnottucindnme D VI. M ,
dte in mum ſeptentriones apparuiſſe adnotauere. Arcturum nec omnib us cerni noctibus: nec to
koriunn tis unquam. Achemenide uſque illo tenuiſſe. Aeris & feri metalla & erſinici & mini exer/
robn 8 cere. Inde promontorium carmaniæ eſt. Ex quo in aduerſo ora 2d gẽtem arabiæ macas tra
ung bi lec us diſtat. I. mil. paſ.Inſulæ tres quarũ orada tantũ habitatur aqnæ a côtinenti.xxv. mil. p.
Neſmon Inſulæ quattuor intimo in ſinu ante perida. Circa has hidri marim uicenum cubitorum ad
Nldo natantes tenuere claſſem. Inſ ula acrotadus. Item gauratæ: in quibus chiana gens. Flumen
Nältn 1 hyperis in medio ſinu perſico onerariarum nauium capax. Flumen ſitiogagus:quo ſpaſar⸗
Rꝰ garas ſeptimo die nauigatur. Flumen nauſg abile phirſtimus. Inſula ſine nomine, Flumen
rr granius modicarum nauium capax per ſuſiauem Huit. Dextera eius accolunt deſimonta⸗
enn3 ni: qui bitumẽ perficiunt. Flumen zarotis oſtio difficili niſi peritis. Inſulæ duæ paruæ. Inde
nen uadoſa nauigatio paluſtri ſimilis. Per euripos tamen quoſdam peragitur. Oſtium euphra
dnllcen tis. Lacus quem faciunt euleus & tigris iuxta cariacem. Inde tigiſuſa. Feſtos dies ibi agen-
Cllunlide, rteni Alexandrum inuenerunt ſeptimo menſe poſtquam digreiſus ab iis fuerat patalis ter⸗
eumme:ſa tio nauigationis die, Sic. Alexandri claſſis nauigauit. Poſtea a ſagyro arabiæ promonto
numüm rio patalen fauonio quem hypalum ibi uocant peti certiſſimum uidebatur. xiii. mil xxxii
mühntr, palæſtimatione, Secuta uero ætas propiorem curſum tutiorẽq; indicauit ſi ab eodem pro
Elbrmim montorio zizerum amnẽ portum indiæ peteret. Diuque ita nauigatum eſt donec cõ
KKcN pendia inuenit mercator: lucroque india admota eſt Quippe omnibus ↄnnis nauigatur
. H ſagittariorum cohortibus impoſitis. Etenim pyratæ maxime infeſtabant. Nec pigebit
U. totum curſum ab ægypto exponere tunc primum certa notitia pateſcente „LDigna res.
umn cine Nullo anno minus hic quingentiſimis imperii noſtra exhauriente india & merces remit⸗
meninch⸗ tente: quæ apud nos centuplicato ueniant. Mille milibus paſſ. ab alexandria abeſt oppidũ
mtol, iuliopolis. Inde nauigant nilo coptum. ccciii. mil. paſ.qui curſus eteſiis flantibus peragitur
Centtionene Xv. diebus. A copto camelis itur aquation um ratione manſionibus diſpoſicis. Prima appel
n. ctege latur hydreum. xxxii. Secunda in monte diei itinere. Tertia in altero hydremate a copto.
r d xXcv. Deinde in monte. Mox ad bydreum A pollonis a copto.clxxxiiii.mil.paſ. Rurſus 1mõ
1 Memn re, Mox ad nouum hydereum copto a. ccxxxiii/paſ-Eſt & aliud hydreum uetus, Troglo⸗
Nenigani dyticum nomĩatur: ubi præſidium excubat diuerticulo duum milium. Diſtat nouo hydre
ine Muui, mate quattuor mil. paſ. Inde brenice oppidum ubi portus rubri maris a copto. cclviii. paſſ.
—Rð ſed quia maior pars itineris conficitur noctibus propter æſtus: & ſtatim die abſumuntur to
nurni tum a copto berenicem inter.xii. conficitur die. Nauigare incipiunt æſtate media ante ca⸗

en nis ortum: aut ab exortu protinus. Veniuntq; circiter.xxx. die ocelin arabiæ: aut canẽ thu
*„ riferæ regionis. Eſt & tertius portus qui uocatur muza: quem indica nauigatio non petit
nec niſi thuris odorumq; arabicorũq; mercatores. Intus oppida regia eius: unum appella/

ii rtur ſaphar: aliudq; ſabe. Indos autem petentibus utiliſſimum eſt ab oceli egredi. Inde uen
am E to hipalo nauigant diebus.xl. ad primum emporium indiæ. Muzſrum non expetendum
m ub propter uicinos pyratas qui optinent locum nomine hydras: neq; eſt abundans mercibus.
nmumg Praæterea longe a terra abeſt nauium ſtatio: lintribuſq; efferuntur onera quæ geruntur.
elniann Regnabat ibi cum proderem hæc Celebothras. Alius utilior portus gentis necaidon: qui
nlgſun nuocatur becare. lbi regnat paridion: longe ab emporio mediterraneo diſtate oppido quod
i unt uocatur moduſa. Regio autem ex qua piper monoxilis lintribus becaren conuehunt uoca
ennuih, tur contionara: quæ omnia gentium portuum ue aut oppidorum nomina apud neminem
Fmgahen priorum inueniuntur. Quo apparet murari locorum ſtatus. Ex india renauigat menſe ægy
1Crcihu ptio tybi incipiente noſtro decembri: aut utiq; mechiris ægypti intra diem ſextum quod
õ uütt intra idus lañ. noſtras. Ita euenit ut eodem anno remeent. Nauigant autem ex india uẽ
mnbberm to uulturno & cum intrauere rubrum mare africo uel auſtro. N unc reuertemur ad propo
ureuoſin ſitum. Carmaniæ oram patere duodecies. lI.mil. paſſ. Nearchus ſcripſit. Ab initio eis ad fiu⸗
Nonnn hi men ſubin. c. mil.paſſ. Inde uineas coli & arua. Flumen iananin. xxv. mil. ſ patio. Regio uoca⸗
romnnun rur armixia. Oppida carmaniæ zetis. Alexandria. Irrõpit deinde & hac parte geminum ma⸗
Alenncuin re in terras quod rubrum dixere noſtri græcia erythreum a rege erythra. Aut ut alii ſolis
oc in repercuſſu talẽ reddi colorẽ exiſtimãtes. Alii ab harẽa terraq;. Alii tali aquæ ipſius au.
. nipge Sinus perſicus & arabicus. C. X ln⸗
mi A 83 Ebd duos diuiditur ſinus. Is qui ab oriente eſt perſicus appellatur. xxv. mil. Cir

’A loß

eæuitu: ut EFratoſthenes tradit ex aduerſo eſt arabia. cuius. xii. mil. paſſ. eſt longitudo. Rur⸗
ſus altero ambitur ſinu arabico nominato: oceanum quiinfluit azanium appellant. Perſi⸗
cum introitum. v. mil. paſſ. latitudinis. alii quattuor fecerunt. Ab eo ad intimum ſinum re⸗-
QGo curſu. xi. mil. xxv. propemodum conſtat eſſe & ſitum eius humani capitis effigie One
ſicritus & Nearchus ab indo amne in ſinum perſicum: atq; illic babylonem ab euphratis pa
ludibus ſcripſerunt.xxv. mil. paſſ.eſſe. In carmaniæ angulo ſunt chelonophagi teſtutinũ
ſuperficie c aſas tegentes. Carne ueſcentes. A flumine arabi promontorium ipſum inhabi⸗
tant: præter capita toto corpore hirti coriiſq; piſcium ueſtiti.
Caſcan drus inſula parthorum regna. CQCa, XxXV.
B horum tractu indiam uerſus caſcandrus deſerta inſula in oceano. mil. paſſ. rradi-
a tur. Iuxta eam freto influente ſtoidis quæituoſa margaritis a promontorio. Carma
nis iuguntur armozei. Quidam interponunt arbios. ccccxii. mil. paſſ.toto littore.
Ibi portus macedonum: & aræ Alexandri. In promontorio amnes ſiccamas: dein dratinus
S ſalſus.Ab eo promontorium themiſteas. Inſula aphrodiſias habitatur. Inde perſidis ini⸗

rium ad flumen oratim: quo diuiditur ab elimaide. Contra perſidem inſulæ philos Caſan⸗

dra aracha cum monte præalto Neptuno ſacra. lpſa perſis aduerſus occaſum ſita optiner
littora.d.l.mil.paſſ.etiã in luxum diues in parthorum iampridem tranſlara nomẽ. Horum
de imperio nunc paucis. Regna parthorum duodeuiginti ſunt omnia. Ita enim diuidunt
prouintias circa duo ut diximus maria: rubrum a meridie: hyrcanum a ſeptentriõe. Ex iis.
xii.quæ ſuperiora dicuntur incipiunt a confinio armeniæ caſpiiſq; littoribus pertinent ad
ſcythas: cum quibus ex æquo degunt. Reliqua. vii. regna inferiora appellantur. Quod ad
parthos attinet: ſẽper fuit parthia ĩ radicibus moòtium ſæpius dictorum: qui omnes eas gẽ
tes prætexunt. Habent ab ortu arios a meridie carmaniam & arianos. Ab occaſu medos a
ſeptentrione hyrcanos. Vndiq; deſertis cincta. Vlteriores parthi nomades appellantur. Ci-
tra deſerta. Ab occaſu urbes eorum quas diximus iſſatis & calliope. Ab oriente æſtiuo py⸗
ropum: ab hyberno mãia. In medio hecatõpylos. Arſace regio niſea parthienæ nobiles: ubi
alexandropolys a conditore. YZMVMU MD
MWegdia: meſopotamia: babylon: ſeleutia. Caa.. XxXvVI.
Eceſſarium eſt in hoc loco ſi gnare & medorum ſitum:terrarũq; faciem circunage
n re ad perlicum mare: quo facilius deinde reliqua noſcantur media ab occaſu traſ
uerſa obliqua a parthiæ occurens utraq; regna includit. habet ipſa ab ortu caſpios
& parthos: a meriche ſithacenem & ſuſianem & perſida: ab occaſu adiabenen:a ſeptentriõe
armeniam: perſæ rubrum mare ſemper accoluere: propter quod is ſinus perſicus uocatur.
Regio ibi maritima cyribolus. Quia uero ipſa ſubit ad medos megalla appellatur locus
arduo montis aſcenſu per gradus introitu anguſto ad perſopolin caput regni dirutam ab
Alexandro. Præterea habet in extremis finibus laodiceam ab Antiocho cõditam. Inde ad
orientem magni optinent fraſargida caſtellum: in quo Cyri ſepulchrum eſt. Et horum eg
bathana oppidum tranſlatum ab Dario rege ad montes. Inter parthos & arianos excurrũt
parathaceni. His gentibus & euphrate inferiora regna includutur. Reliqua dicemus a me
ſopotamia excepto mucrone eius arabumq; populis in priore dictis uolumine. Meſopota
mia tota aſſyriorũ fuit uicanti diſperſa: præter babylona & ninum. Macedones eam in ur
bes congregauerepropter ubertatem ſoli. Oppida præter iam dicta habet ſeleutiam: leo
diceam: arthemitam. Item in arabum gente qui arroei uocãtur & mardani: antiochia: quæ
a perfecto meſopotamiæ. Nicanore condita nicanoria uel arabes uocatur. I unguntur iis
arabes. Introrſus eldamarii. Super quos ad pellacontam flumen bura oppidum:ſalmani
S& maſei arabes. Gordiacis uero iuncti aloni: per quos zerbis fluuius in tigrin cadit: azones:
ſilices:montani: & orontes. Quorum ad occidentem oppidum gauecamela. Item ſue in ru
pibus. Supra ſiciclaſſi:iii.mul. paſſ. per quos lycus ex armenia fertur. Abſitris ad hybernũ ex
ortum Azοchis oppidum. Mox in campeſtribus oppida dioſpage: polyteba: ſtratonigea:
anthemus. In uicinia euphratis incephorium: quod ut diximus Alexander iuſſit cõdit pro
pter loci oportunitatem. Dicta eſt in Zeumate apamia: ex qua oriẽtem potentes excipit op⸗
pidum apprime munitum quondam ſtadiorum. Ixx. amplitudine: & ſatraparum regia ap⸗
pellatum: quo tributa conferebantur: nunc in arcem redactum. Durant ut fuerant heba⸗

—

gituct
cigitlcun
ſgpificr
propter
Peram
ſura anp
uisbelit
Gdirerka
fuencem
hocie:ac
omonil
eehautiet
Iiiquoch
oppidun
mumchꝛ
Git ciuira
imine
chanceb⸗
Oreſec
mild Fue
mnl. Vniue
Petleuo
Aconkin

guosſce

Ciemfiech
ſopormi
nnccerr
Hiceſtib
eiinmnun

Ed⸗
hi
kur.
Tetküllam
eipilciume
Cumtrantn
Uomöten
onnchen
guitedeic
relditurt
Ut cum

terme, ſon

tinibuscl
drnimdem
ppidunne

dienrrſ

weck hic

cos ſe lun

ſ6acbop

Pelm ei,
mum Gnun e
uizeſtoe De
R Ahntsn

Pbapiteſtung

mihlunirbt⸗

Wy.
dtnil l na,
nomotioCnn
toto ine,

Edein di

Ndeetſcli ii
ephi⸗ (An
lumnopeine
Anonme Romn
1enin ciudin
emmoekis
dus entient
NnI. oda
niomnzenge
eniu mcos:
Dpluneu,
feme Mino
imndlen

friemcim
liadb uhi
bonn
nena lnni
encis .
Wyelinr
Nncn
temir
SKionmes
nos eumi
1 Ccenusame
nine Meiopon
loresem n
nſcleuim
1miocing

.

I,gnu 1

Vpimim
reN
lenlenn

=

d Nendad

n: Knnwndn
iuſtrcodt
meseichit⸗
rumn lep,
fuenan

—

—
☛

=
—

—
=

7

ð

.„
3

plexa: muris ducenos pedes altis quinquagenos latis. In ſingulos pedes ternis digyti

ta: & dictu Pompei magni terminus Romani imperii oruros. A zeuamateccl. mil. paſ: Süt
qui tradunt euphratem Cobaris præfecti opere deductum: ubi eum diximus fidi:⸗ne præ⸗
cipiti curſu Babylonia infeſtaret. Ab aſſyriis uero umiuerſis appellatum armalchar: quocd
ſignificat regium flumen. Qua deriuatur oppidum fuit agrani e maximis: quod diruere
perſe. Babylõ chaldiacarum gentium caput diu ſummam claritatem optinuit in toto orbe

»

propter quam reliqua pars meſopotamiæ aſſyriæq; babylonmia appellata eſt. x. mil. paſſ.am⸗ P

ſura ampliore quam noſtra:interfluo euphrate mirabili opere utroq;. Durat adhuc ibi lo-

uis Beli templum. Inuentor hic fuit ſyderalis ſcientia. Cætero a circuitu ſolitudinem red⸗

dir exhauſta uicinitate ſeleuciæ ob id conditæ a Nicanore tra nonageſimum lapidem incõ
fluentem euphratis foſſa perducti atq; tigris: quæ tamen babylonia cognominatur. Libera

hodie: ac ſui iuris macedonumq; moris. Feruntur ei plebes urbanæ ſexcẽtæ eſſe. Situm ue

ro mœnium aquilæ pandentis alas. Agrum totius orientis fertiliſſimum Inuicem ad hanc
exhauriendam & theſiphontem iuxta tertium ab ea lapidem in callonitide condidefe par⸗
thi: quod eſt nunc caput regm. Et poſtquà nihil proficiebatur nuper Vologeſus rex aliud
oppidum uelogeſocertam in uicino condidit. Sunt etiam in meſopotamia oppida hippare
mum chaldeorum doctrina clarum. Et hoc ſicut babylon iuxta flumen narragam: qui de-
dit ciuitati nomẽ. Moros hipparenorum perſe diruere. Orcãi quoq; tertia chaldeorũ do⸗
ctaina in eodem ſitu locantur ad meridiem uerſi. Ab iis notitæ & orthophanitæ & græcio
chantæ. Euphrate nauigari babylonem & perſico mari. ccccxxii. mil. paſſ. tradunt Nearchus
& Oneſicritus. Qui uero poſtea ſcripſere a ſeleucis. ccccxc. mil. Iuba a babylõce caracẽ. clxc-
mil. d. Fueri aliqui ultra babylonem continuo alueo priuſquã diſtrahitur ĩ irrigua. Ilxxxvii
mil. Vniuerſo autem curſu.xi. mil.pal- Inconſtantiam mẽſuræ diuerſitas auctorum facit: cũ
perſe quoq; ſchœnos & paraſangas alia menſura determinent. Vbi deſinit alueo munire
ad confinium caracis accedente tractu ſtatim infeſtant attali latrones: arabum gens. VIcra
quos ſcientie. Ambitu uero euphratis nomades arabiæ uſcq; ad deſerta ſyriæ: unde in meri
diem flecti eum diximus ſolitudines palmirenas relinquentem. Seleucia abeſt a capite me
ſopotamiæ euphraten nauigantibus undecies.xxv. mil. paſ. A mari rubro ſi tigri nauige⸗
rur. cccxx. mil. Azeumate. d-xxvii. euma a ſeleucia ſyriæ ad noſtrũ littus. cxxxii. mil. paſ.
PFiæc eſt ibi latitudo terrarum inter duo maria. Parthici uero regni:d. ccccxliiii.mil. pai. Eſt

Flumentigris.

etiamnum oppidum meſopotaminæ in ripa tigris circa confluentes: quod uocant arn⸗ M
Ed & de tigri ipſo dixiſſe conueniat: oritur in regione armeniæ maioris fonte con
ſ ſpicuo in planicie. Loco nomẽ elogoſine eſt.lpſius qua tasdior fluit. Vnde concita
ffur: a celeritate trigris incipit uocari. Ita appellant medii ſagittam. Influit in lacum
arethiſſam omnia illata pondera ſuſtinentem: & nitrum nebulis exhalãtem. Vnum genus
ei piſcium eſt: & hic aquæ tranſcurrentis nono miſcetur alueo: ſicut nec e tigri piſees in la
cum tranſnatant. Fertur autem & curſu & colore diſſimilis. Tranſuectuſq; occurrẽte tau
r0 mõte in ſpecu mergitur. Supterq; lapſus a latere altero eius erumpit locus uocatur zo
roanda. Eundem eſſe manifeſtum eſt quod demerſa perfert. Alterum deinde tranſit lacẽä:
qui teſoidis appellatur: rurſuſq; ĩ cuniculos mergitur. & poſt.xxy. mil. paſſ. circa nympheũ
redditur tam uicinum arſaniæ. Fluere eum in regionem arheni Claudius Cæſar auctor eſit
ut & cum intumuere confluant: nec tamen miſceantur. Leuineior arſanias innata. iiii mil.
ferme ſpatio. Mox diuiſus in euphratren mergit ur. Tigris autem ex armenia acceptis fHu .
minibus claris pertheni agnice pharione arabas oreos adiabenoſq; diſterminans: & quam
diximus meſapotamiam aciens luſtratis montibus choridiorum circa apameam meſenes
oppidum:citra ſeleuciam babyloniam. cxxv. mil. paſſ.diui ſus in alueos d uos. Altero meri⸗
diem ac ſeleuciam petit meſenen perfundens. Altero ad ſeptentrionem flexus eiuſdem gẽ
tis tergocampos caucas ſecat. Vbi remiauere aquæ paſitigris appellatur. Poſtea recipit ex
media hidaſpen: atq; ut diximus inter ſeleuciam & theſiſphontem uectus in lacus chaldai
cos ſe fundit: eoſqʒ. lxx.mil. paſiamplitudine implet. Mox uaſto alueo profuſus dextra ca⸗
racis oppidi infertur moari perſico decimo ore. Inter duorum omnium hoſtia:xxvi. mil. paſ-
fecere. Aut ut alii tradunt.vii.mil. urroq; nauigabili. Sed longo tempore eughratem præ⸗

e i I

*

LIBER.

clufere orcheni & accolæ agros rig antes: nec niſi poſt tigrin defertur i n mare. Proxima ti⸗
gri regio paropotamia appellatur. In ea dictum eit demeſene. Oppidum eius dibitach.- lun

.*

gitur callonitis cum reſiphonte: non palmetis modo: uerũ & olea pomiſq; aliiſq; arbuſtis

aſſyria abeſſe compendio itinerum aliqui tradunt. Inter has gentes atq; meſenen ſytacene

eeſtieadem arbelitis & paleſtinæ dicta. Oppidum eius ſytace græcorum ah ortu eſt & ſabda
42. Ab occaſu autem antiechia inter duo flumina tigrin & tornadotum. Irem apameæ cui
nomẽ Antiochus matris ſuæ impoſuit. tigri. cixrcun unditur. Eæc diuiditur archoo. Infra
eeſt ſuſiane:in qua uetus regia perſarum uſa a Dario Hiſtapis filio condita. Abeſt a leleu⸗
E*1hnrüdem ab egbatinis medorum per montem charbantum

cia babylonia. ccccl. mil. paſ der atinis um per monte nrhon
in ſeptentrionali. Tigris alueo oppidũ eſt barbethace. Abeſt a ſuſis. cxxxv. il. paſſ. bi. mor
ralium ſoli aurum in odio contrahunt. ld defodiunt ne quo cui ſit in uſu. Suſianis ad orié⸗

trem uerſus iunguntur oxii latrones & mizeorum. xl. populi liberæ feritatis. Oupra eos pa
rent parthuſi mardi & ſaitæhyi qui prætenduntur ſupra helimaida: quam perſidi in ora iũ

ximus. JSuſa a perſico mari abſunt. ccl. mil. paſſ qua ſubiit ad eam claſſis Alexadri paſitigri

