neniunt ad uiarum illum inexplicabilẽ errorẽ. Quin & cœ nacula prius excelſa: porticuſq;
aſcenduntur nonagenis gradibus oẽs. Intus colũne de porphyrite lapide deorum ſimula/
chra:regum ſtatuæ monſtrifice effigies. Quarũdà autẽ domorum talis eſt ſitus: ur adape/
tientibus fores. tonitruum intuſ tærribile extat. Maiore autẽ in parte tranſituſeſt ꝑ tene⸗
hras aliæque rurſus extra murũ labyrinthi ædificiorũ moles pteron appellant Inde aliæ ꝑ
foſſis cuniculis ſubterraneæ domus. Refecit unus oĩo pauca ibi ex mote phadon Thebis
Rex ante Alexandrũ magnũ annis ꝗngentis. ld quoq; traditur fuiſſe trabibus ſpinæ oleo
incoctæ dum fornices quadrari lapidis aſſurgerent. De ægypto & cretico labyrinthis ſatis
dictũ eſt. Lemnius ſimilis illis colũnis tũ centum.l.memorabilior fuit: quarum in officina
turbines ita librati pependerunt: ut puero circũagente tornaren? Architecti illum fecere
Xmilus & Rholus & Theodorus indi gẽa. Extantq; adhuc reliꝗæ eius cũ crerici italiciq;
nulla ueſtigia extẽt. Nãq; & iralicum dici cõuenit: quẽ fecit ſibi porſenna rex hetrurie ſe/
pulchri cã ſimul ut & externorum regũ uaniatas quoq; ab italicis ſuparet᷑. Sed cum exce⸗
dat oĩa fabuloſitas: uremur ipſius. M. Varonis in expoſitione eius uerbis. Sepulrus eſt in
quit ſub urbe cluſio:in quo loco monumentum reliquit lapide qdrato. Sing ula latera pe⸗-
dum lata tricenum:alta ꝗnquagenum:lInq; baſi quadrata mtus labyrintum inextricabilem
Quo ſi ꝗs improperet ſine glomere lini:exitum inuenire nequeat. Supra id quadratũ py/
ramides ſtant ꝗnq;. Quatruor in angulis: & in medio una. In imo latæ pedum ſeptuagenũ
quinum:altæ centum quinquagenum ita faſtigiatæ. ut in ſummo orbis æneus & Pegaſus
unus oĩbus ſit ĩpoſirus ex quo pendeant excepta cathenis tintinnabula: quæ uẽto agitata
lõge ſonitus referant: ut dodonæ olim factum. Supra quẽ orbẽ quattuor pyramides inſupꝑ
ſingulæ extant alltæ pedum centenũ. Supra quas uno ſolo ꝗnq; pyramides: quarum altitu
dinẽ Varronẽ puduit adiicere. Fabulæ hetruſcæ tradunt eandẽ fuiſſe: quam totius operis:
adeo ueſana dementia quæſiſſe gloriã impendio nulli profuturo.Præterea fatigaſſe regni
uires: ut tamen laus maior artificis eſſet.
De penſili horto & oꝑppido:& tẽplo Dianæ epheſiæ. Ca. XIIII.
. Eguntur & penſiles hortos: imo uero totum oppidum feciſſe ægiptiæ thebæ: exer
citus armatos ſubito educere ſolitis regibus nullo oppidanorum ſentiẽte. Etiam⸗
num hoc minus mirum:quam quod flumine medium oppidum interfuẽte: quæ ſi fuiſſent

centix ue
ſoſolot
In ſta
genveleh
tudo duo
dumalrit
mhamiracu
nis molli
ſemmtotü
Eeenim e⸗
Nem I
cui teplun
honderet
ſtxroptin

1.
je
li
prrerine
oppico en
eprptane
Chracia u
wiracule
lbicalu:
zppellit
feneocl
Coc it⸗
tegrete
rum doc
ens pene
cumulie
Norcy
unius:ſee
camns. N
Kiteplan
Ui Ulrori
keetet⸗
e Mio
Reiguin
ler Niie
Mioſimn
bieter
ti Pwea
wole Iy
dnirghd
n lacch
lemotid
memor
iusß⸗
nece 4
umit⸗

acd el,
Loltencee 1
eeyeſ,
ercnllne
ölhmnn
delſenntin
I.

guigrinn
ellue Tiboe
iCa li
Alchrmn Men⸗
Pſeckcin
tumponoren
mlutlͤg
uuntanti
no gumun
noimwiti
eſeruhguii
Poſtioneoe
rrteckunne
tis Drrteren
Nlulr Srb

aſe:. en 4
aͤun dundo

à
u ori

korun ſinn,

6

euem ,
rmückan
crii cg
Ahenmie t
cumeng
Cnlue 1
allibrmn pe
unmcttien
udnpy/
leptungend
56 Pegain
veto Piun
micesini
uumm ii
tios oget
igleng
.
. Pehrit
riaeiim
rl uſian

XAXXXIIII. l
non dubiũ eſt dicturum H omerũ fuiſſe:cũ centum portas ibi predicaret. Græcæ magnifi
centiæ uera ammiratio extat tẽplũ epheſiæ Diane ducentis uiginti annis factũ a tota aſia.
In ſolo id paluſtri fecere: ne terræmortus ſentiret: aut hiatus timeret Rurſi us ne in lubrico
atq; inſtabili fundamenta tante molis locarentur: ante calcatis ea ſubſtrauere carbonibus
dein uelleribus lane.yVni uerſo tẽplo longitudo eſt ꝗ uadringentorũ uigintiꝗnq; pedũ:lati
tudo ducẽtorũ uiginti. Colũne centũ uiginriſeptẽ: a ſingulis regibus facte:ſexaginta pey
dum altitudine. Ex iis. xxxvi. cælatæ. Vna a Scopa. Operi præfuit Cteſiphõ architectus Sũ⸗
ma miracula epyſtilia tante molis attoli potuiſſe. Id cõſecutus eſt ille beronibus harena ple
nis molli puluino ſup capita colũnarum exaggerato paulatim exinaniens ab imo ut ſen-
ſim totũ in colle ſederet. Difficillime hoc conringit in limiue lpſo: quod foribus ĩ ponebar
Etenim ea maxima moles fuit: nec ſedit: In cubili ergo anixo artifici mortis deſtinatiõe ſu
prema. Traduntq; in ea cogitatione feſſ um nocturno tpe in quiete uidiſſe preſentẽ deam
cui tẽplum fiebat: hortantẽ ut uiueret: ſe cõpoſuiſſe lapidẽ: atq; ita poſtero die apparuits
ponderetq; ipſo correptus uidebatur Cætera eius operis ornamenta plurium librorũ in⸗
ſtar optinet: nihil ad ſpecimen naturæ pertinenia. ’MMB
De delubro Cyzici & Ilapide fugituo & de echo ſepties reſonante:& ædifi⸗
cio ſine clauo: & marabilia ædificorum Rome: Caia. XvV.
Vrat & Cizici deludrum:in quo filum aureum cõmiſſuris oĩbus politi lapidis ſub
ĩecit artifex epurneũ Iouẽ dicaturus intus coronante eo marmoreo Apolline. Tra
lucent ergo picturæ tenuiſſimis capillamentis: leniq; afflatu ſimulachra refouẽte⸗
præter ingeniũ artificis ipſa materia quãuis occulta in precio operis intelligitur. Eodẽ in
oppido eſt lapis:fugitiuus appellatus. Argonautæ eo pro ancora uſi ibi reliquerat. qNqune
e prytaneo ( ſta uocatur locus) ſæpe profugũ fixere plũbo. Eadẽ in urbe iuxta portã quz
thracia uocatur turres. vii. acceptas uoces numeroſior repcuſſu multiplicãr. Homẽeq; huic
miraculo echo eſt a græcis datũ. Et hoc guic natura locorũ euenit. Et plerũq; cõuallium
ibi caſu accidit. Olympiæ autẽ arte mirabili modo in porticu quã oppidani heptaphonon
appellãt: qm ſepties eadẽ uox reddirur. Cyzici & buleuterion uocant ædificiũ àplum ſine
ferreo clouo ita diſpoſita cõtignatione ut eximantur trabes ſine fulturis ac reponantur.
Quod itẽ Romæ in ponte ſublicio religioſum eſt: poſtea quã Coclite. Noratioi. defenden
te ægre reuulſus eſt. Verũ & ad urbis noſtræ miracula tranſire còuenit: nõgẽtorum anno⸗
rum dociles ſcrutari uiros:& ſic quocq; rerrarũ orbẽ uictum oſtẽdere:quod accidiſſe toti⸗
ens pene: quot referrent᷑ miracula: apparebit. Vniuerſitate uero aceruata & in quẽdã unũ
cumulũ cõiecta nõ alia magnitudo exurget:qᷓ ſi mundus alius ꝗdà in uno loco narretur.
Nã ut cyrcũ maximũ a Cæſare dictatore extructũ longirudine ſtadiorũ trium: latitudine
unius:ſed cũ ædificiis iugerum ꝗternum ad ſedẽ ducẽtorũ.lIx.miliũ inter magna opera di
camns. Nõne inter magnifica baſilicã Pauli colũnis e phrygibus mirabilẽ forũq; D. Augu
ſti:tẽplum pacis D. Veſpaſiani impatoris Auguſti pulcherrima operũ quæ unꝗᷓ Patheò ſo
ui ultori ab Agrippa factũ: cũ theatrum ante texerit Romæ V alerius oſtienſis architectus
Iudis Libonis. Pyramidas reg um miramur opera:cũ ſolũ tm̃ foro extruendo ſeſtertiis mil
le ducẽtis Cæſar dictaror emerit. Et ſi ꝗdẽ ĩpẽſæ mouent captos: auaritia aĩos: P. Clodius
quẽ Milo occidit ſeſtertiis. c.x lvii.milibus domo empra habitauerit. Quod eꝗdẽ nõ ſecus
ac regũ inſaniã miror ltaq; & ipᷣm Milonẽ ſeſtertia ſeptingẽta milia æris alieni debuiſſe in
ter ꝓdigia animi hũani duco.Sed tũc ſenesaggeris uaſtũ ſ. patiũ & ſ ubſtructõnes iſanas ca
ptioſi mirabant᷑. Præterea cloacas operũ oĩ um dictu maximũ:ſufſoſis mõtibꝰ:atq; ut pau
loãte rettulimꝰ: urbe pẽſili:ſubterq; nauigata. Id. M. Agrippa fecit ĩ ædilitate poſt Cõſula
tũ p meatꝰ corriuat.vii.ãmibꝰ curſupcipiti torrẽtiũ mõ rape: atq; auferre oĩacoactis. Inſuꝑ
mole hymbriũ cõcitati uada ac littora qriunt. Aliqñ tyberis retro ĩ fuſi reci iũt fluctꝰ.Pu
gnãtq; diuerſi aq̃rũ ĩpetus intus: & tñ obnixa firmitas reſiſtir. Trahunt᷑ moles ĩterne tãtz
nõ ſuccũbẽtibꝰ cãis opis:Pulſant ruinæ ſpõte præci pites: aut ĩpactæ ĩcẽdiis. Quatit ſolũ te
remotibus. Durãt tñ a Targnio Priſco ãànis octingẽtis ppe ĩi expugnabiles. Nõ omittẽdo
memorabili exẽplo uel eo magis ꝗᷓ celeberrimus rerũ cõditoribꝰomiſſũ ẽ: Cũ id o pus Tar
ꝗnius pᷣſcus plebis manibus faceret: eẽtq; labor ĩcertũ lõgior an periculoſior.pa im ↄſcita
nece ꝗritibꝰ tediũ fugiẽtibꝰ: Nouũ & ĩexcogitatũ añ poſteaq; remediũ ĩuæit ille rex: ut oĩ
um ita dfũctog figeret crucibꝰcorꝑa:ſpectada ciuibꝰſimul & feris uolucribuſq; laceràda.

Quamobré pudor Romani nominis proprius qui ſepe res perditas ſeruauit in prœliis: tũc

qnoq; ſubuenir. Sed illo tpe impoſuit iam erubeſcens cum puderet uiuos tanꝗ puditurũ
eſſet extinctos. Amplitudinem cauis eã feciſſe proditur: ut uehen fœni large tranſmitte
ret. Parua ſunt cuncta quæ diximus nec oĩa uni cõparanda miraculo antequã noua attin⸗
gã: M. Lepido: Q.. Carulo conſ. ut conſtat inter diligentiſſimos auctores domus pulchri
or nõ fuit Romæ: quã Lepidi ipſius. At Hiercule intra annos. xxxv. eadé centeſimũ locum
non ohtinuit. Cõputet in hac eſtimatione qui uoler marmorum molẽ:opera pictorũ im/
penda regalia. Et cum pulcherrima: laudatiſſimaq; certantes centum domos poſteaq; eas

ab innumerabilibus aliis in hunc diẽ uictas. Profecto incendia puniunt luxum: nec tñi effi

ci põt: ut mores aliꝗd ipſo in hoĩe mortalius eẽ intelligant. Sed eas oẽs duæ domus uice⸗
runt Bis uidimus urbẽ totãâ cingi domibus principũ. Caii & Neronis. Et huius ꝗdẽ ne ꝗd
deeſſet aurea. Nimirum ſic habitarunt illi qui hoc imperium fecere tantas ad uincendas
gentes triumphoſq; referendos ab aratro aut foco exeuntes: quorum agri quoq; minorẽ
modum optinuere quã celaria iſtorũ. Subit uero cogitatio quota portio harũ fuerit aeræ
ille: quas inuictis ĩperatoribus decernebant publice ad ex ædificâdas domos Sümuſcy il⸗
liu honos erat ſicut in. L. Valerio publicola:qui primus cõſul fuit cum. L. Bruto poſt tot
merita: & fratre eius ꝗ bis in eodẽ magiſtratu ſabinos deuicerat: adiici decrero ut domus
eorum fores extra aperirentur & ianua in publicum reiiceretur. Hoc erat clariſſimum in⸗
ſigne inter triumphales quoq; domos. Nõ patiemur duos Caios uel duos Nerones ne ac
quidẽ gloria famæ frui. Docebimuſq; etiã inſania eorũ uictâ priuatis operibus. M. Scauri
cuius neſcio an ædilitas maxime proſtrauerit mores ciuiles: maiuſq; ſit Syllæ malum tanta
priuigni potentia: quã proſcriptio tot milium. Hic fecit in ædilitate ſua opus maximum
oĩum quæ unꝗᷓ fuere humana manu faſta nõ tparia mora uerum etiã æternitatis deſtinati
one. Theatrum hoc fuit. Scœna ei triplex altitudine. ccc. x. columnarum ĩ ea ciuitate quæ
ſex hymerias nõ tulerat ſine probo ciuis ampliſſimi. I pars ſcœnæ e marmore fuit. Media
e uitro inaudito etiã poſtea genere luxurie. Summæ tabulis inauraris colũnæ ut diximus
imæ duo de quadragenum pedũ.Signa ærea inter columnas: ut indicauimus fuerunt tria
milia numero.Cauea ipſa cœpit hoĩum. Ixxx. milia: cum Põpeii amphitheatri totiẽs multi⸗
plicata urbe tantoq; maiore populo ſufficiat large. xl. milia. Sed & reliquus apparatus tan
tus attalica ueſte: tabulis: pi ctis: cæteraq; cura fuit: ut in tuſculanã uilla reportaris quæ ſu
perfluebant quortidiani uſus deliciis incenſa uilla ab iratis ſeruis concremarentur ad ſe/

ſtertia. M. Aufert animum & a deſtinato itinere digredi cogit conteplatio tà prodigæ mẽé

tis: aliãq; connecti maiorẽ in ſaniâ. Eligno. C. Curio qui bello ciuili in cæſarianis partibus
obiit: funebri patris munere cũ opibus apparatuc; nõ poſſet ſuperare Scaurũ. Vnde. n.illi
uictricus Sylla: & Metella mater proſcriptionũ Garix unde. .- Saurus pater totiens pn
ceps ciuitatis: & marianis ſodalitus rapinarum pꝓuincialiũ ſinus: cum ià ne ipſe quidẽ com⸗
parari ſibi poſſet. Quando hoc certe incẽdi illius premium habuit conueétis ex orbe ter⸗
rarũ rebus: ut nemo poſtea par eſſet inſaniæ illi: lngenio ergo ſuo erat utendũ. Curioniq;
aliud excogitandum fuit. Operæprecium eſt ſcire quid inuenerit: & gaudere moribus no
ſtris. ac noſtro modo nos uocare maiores. Theatra duo iuxta fecit ampliſſima e ligno car⸗
dinum ſingulorum uerſatili ſuſpenſa libramẽto: in quibus utriſq; ante meridiano ludoꝶ
ſpectaculo edito inter ſeſe auerſis ne inuicẽ obſtreperent ſcœnæ: & repente circumactis
ut conſtiterant. Poſtremo iã die diſcedentibus tabulis & cornibus inter ſe coeunribus fa⸗-
ciebat amphiteatrũ: & gladiatog ſpectacula edebat: ipſum magis autoratũ Populum Ro.
circunferens. Quid. n. miretur quiſq; in hoc primũ: inuentorẽ: an inuẽtũ:artificẽ:an aucto
rẽ: auſum aliquẽ hoc excogitare: an ſuſcipere: parere: an iubere: Suꝑ oĩa erit populi furor ſe
dere auſi tã infidainſtabiliq; ſede: En hic eſt ille terrarum uictor & totius dominator orbis
qui gentes & regna diriperet: iura exteris mitteret: & quoſdam in numero deorum im⸗
mortaliũ generis humani portio in machina pendens: & ad periculum ſuũ plaud ens. Quæ
utilitas aĩarum iſta: aut quæ quorela de canis: aut quantum mali potuit accidere. Piauriri
urbes terræ hjatibus publicus mortaliũ dolor eſt. Ecce Po. Romanus uniuerſus uelut du
obus nauigiis ĩpoſitus binis cardinibꝰ ſuſtinet᷑: & ſe im depugnãatẽ ſpectat: periturus mo

mento aliquo luxatis machinis: & p hoc queritur in tribunitiis concionibus gratia ut pen

ſiles tribus faceret. Qualia hic in roſtris. Quid nõ auſurus apud eos quibus hac pſuaſerit.

Venrige
umiuerlus
NaCNod
ttalio tepe⸗
cium ipe
ded dican
varapir
Atis mtrap
celenlqj co
hetculeun
mumolei
lodos une
ffintumaun
chorti2C.
oes ulbil me
liaqvinger
undantiamn
venientize
fuiſteinto⸗
nisdeſticun
faco ipendi
hus moselat
enngurner
ponmOtie
molbusech
leigamarn,
Nnus Exetn
ſeleſtenun
Demagr
Ne
1 m
den
bpisnigore
in & patit

mue nelci

localio no
Wenderi
torchunsc⸗
Cneris Sota
loenüpete
tumAnng
Cdoniad
dulegint
mmonek
bamoſäͤt
lin Aert
nenng reh
Irur A
Orum we
Wuln

hapralizti⸗
g Winn
e tnnlanne
Ano at
Ims rlcht
ehm loeum
1piagrüfn,
6hoſengen
umbertiekt
demn ie

iusglere e

1d bincendzs
Juog mrori
tüfuerit en
Demd oltne
dio üdon
lunimunin
Nerone der
1 M, Kaii

nulumunn

s marimun

is Ceſtimtl
nanimegue

nsfoennn nn
ortno l
Fentur 1
inoeen
ns nbu⸗
iVnenä
giwiens
it
s en deren
ds Cvtionig
meronbuso
meloroca⸗
dino lvdoß
crevmi
xuntbust,

ooulum Ro

fceran 1000
dollifmuart
linror ob
Geotun im⸗
nudens C
Jere uumn
6 gelot
enemme
ganultſe

7 1,

tum & magneſia aſiæ. Differentia prima mas ſit an fæmina. Proxima ĩ colore. Nꝗ qui ĩ Ma

Vera naq; cõfitentibus. Po. Romanus funebri munere ad tumulũ patris eius depugnauit
uniuerſus Variauit hanc magnificentiã ſuã feſſis turbatiſq; cardinibus:& ãphitheatri for/
ma cuſtodita nouiſſimo die diuerſis duabus p mediũ ſcœ nis athlætas edidit:raptiſq; e con
trario repẽte pulpitis eodẽ die uictores e gladiatoribꝰ ſuis ꝓduxit. Nec fuit rex Curio aut
getium ĩperator nõ opibus ĩſignis: uri qui nihil in cenſu habuerit: pter diſcordia prieipum
Sed dicant᷑ uera æſtimatiõe inuicta miracula: quæ. Q Martius rex fecit. Is iuſſus a fenatu
aquage apiæ & anienis tegula ductus reficere: nouãâ a noĩe ſuo appellatã cuniculis p montes
actis ſmntrapreturæ ſuæ tẽpus adduxit. Aggrippa uero in ædilitate ſua: adiecta umrginea aqᷓ
cæteriſq; corriuatis atq; emẽdatis lacuſ: dec. fecit. Præterea fontes. cv. caſtella. c. xxx. cõplu⸗
ra ẽt culeu magnifica & operibus. Hic ſigna. ccc. ærea aut marmorea i poſuit: & colũnas ex
marmore ꝗdrigentas: eaq; oĩa anuo ſpatio. Adiecitq; ipſe in ædilitatis ſuxæ cõmemoratiõe
& ludos unde.Ix. diebuſ factos & gratuita præbuit balnea cẽtum. Ixx. quæ nunc Romæ ad
ifintum auxere numerũ. Vicit ãtecedenteſ aquarũ ductus nouiſſimũ ĩpendium o eriſ in⸗
choati a. C. Cæſare & peracti a Claudio. Quippe a lapide quadraginta ad eã excelſitatẽ: ut ẽ
oẽs urbiſ montes leuerent᷑: ĩfluxere curtius: atq; cæruleuſ fontes. Errogata in id opuſ ſeſter
tia quingenta quinquagĩtaquinque milia. Quod ſiquis diligẽtiuſ æſtimauerit aquag ab⸗
undantiam in publico balnei piſcinil domibus euripis hortis ſuburbanis uilliſ ſpatioq; ad⸗
uenientis extructos arcus monteſperfoſſos: cõualles æquatas: fatebit᷑ nihil magis mirandũ
fuiſſe in toto orbe terrarũ.Eiuſdẽ Claudii inter maxima equidẽ ac memoranda duxeri: quâ
uis deſtitutũ ſucceſſoriſ odio montẽ pfoſſum ad lacum ſucinũ emittẽdum inenerrabili p⸗
fecto ĩpendio:& operariorũ multitudine ꝑ tot anos: cum aut corriuatio aquag: qua terre-
nus mõs erat egereret᷑ in uertice machinis: aut ſilex cederet᷑. Omniaq; intus in tenebris fie-
rent: quæ neq; cõcipi animo niſi ab iis ꝗ uidere: neq; humano ſermone enarrari poſſunt. Nãꝗ
portus Oſtienſis opuſ prætereo. Item uias iĩter montes exciſaſ. Mare thirrenum a Lucrino
molibus ſecluſum. Lot pontes tantiſimpendiis factos. Et inter plurima alia italiæ miracu⸗
la: ipſa marmora in lapidicims creſcere auctor eſt Papyrius Fabianus naturæ rerum peritiſ⸗
ſimus. Exemptoreſ quoq; aſfirmant compleri ſponte illa mõtium ulcera. Quæ ſi uera ſunt
ſpeſ eſt:nunquam defuturam luxuriam. .M
De magnetis generibuſ & medicinis. Ca. XVI.-
Maioribus digrediẽti ad reliquog& lapidum iĩſignes naturaſ quis dubitet ĩ primis
a magnetẽ occurrere. Quid. n. mirabilius: aut qua ĩ parte naturæ maior iprobitas de
derat uocẽ ſaxis: ut diximuſ: reſpondentẽ hominis: imo uero & obloquentẽ. Quid
lapis rigore pigriuſ. Ecce ſenſus manuſq; tributi illi. Quid fieri duritia pugnatius. Sed ce⸗
dit & patit᷑ maiores:trahit᷑ nanq; a magnete lapide. Domitrixq; illa rerum oium materia ad

mane neſcio quid currit: atq; ut ppius uenit aſſiſtit: tenetq;: & cõplexu hæret. Sideritin ob

hoc alio nomine appellãt: ꝗdam heracleon. Magnes appellatuſeſt ab inuentore ut auctor ẽ
Nicander in india repertꝰ. Nanq; & paſſim inuenit᷑:nt in Hiſpama quoq; inueniſſe aũr fer⸗
tur clauis crepidarũ & baculi cuſpide hærentibuſ: cũ armenta Falcete Quinc genera ma⸗
gnetis Sotac? demoõſtrat. Aethiopicũ: & magneſia cũ a Macedonia & cétermina a bebnœa
locatũ petentibꝰ dextra. Lertium in echio boetiæ. Quartum circa Alexandriã oade Gi
cedonia & magnetia repiunt᷑:ruffi nigriq; ſũt. Boetius uero ruffi coloris plus habet quã ni
gri. Is ꝗ in troade ĩ uenitur: niger eſt & fœminei ſexus: ideoq; ſine uiribus. Deterrimus autẽ
in magneſia aſiæ cãdidus: neq; attrahens ferrũ ſimiliſq; punici. Compertũ tãto meliores eẽ
quanto ſũt magis:cærulei. Aethiopicis laus ſũma dat᷑ ponduſq; argẽto rependit.lnuenitur
hic in Aerhiopia ziniri ita uocat᷑ regio harenoſa. lbi & hematites ſanguinei coloriſ: ſangui
nemq; reddens ſi terat᷑. Sed & crocũ.In attrahẽdo ferrum non eadẽ quæ magneti hemetite
natura. Aethiopici argumentũ eſt quod magnetẽ quocq; aliũ ad ſe trahit. Omnes aũt iĩ ocu
lorum medicamentis ꝓſunt ad ſuam quiſq; portionẽ. Maximeq; epiphoras ſiſtunt. Sanane
& aduſta cremati: tritiq;. Alias rurſus in eadẽ Aethiopia nõ pcul mons gignit lapidẽ thea-⸗
meden:qui ferrum omne abigit: reſpuitq; De utraq; natura eiuſ ſæpius diximus.
De lapidibus qui cito abſumum corpora in eis condita
&S de his qui diu ſeruant: & de thaſio lapide:

& medicinis eiuſ. Capitulum l Jvn.

Apidẽ e ſciro inſula ĩtegrum fluctuare tradũt: eundem cò½ͤminutum mergi. In aſſo
1troadis ſarcophagus lapis fiſſili uena ſcĩditur. Corpora defunctog cõdita in eo ab-
(umi cõſtat intra. xl. diem: exce ptis dentibꝰ. Mutianus ſpecula quoq; & ſtringiles &
ueſtes & calciamẽta indita mortuiſ lapidea fieri auctor eſt. Eius generis & in lycia ſaxa ſũt
& in oriente quæ uiuentibuſ quoq; adalligata: erodũt corpora. Mitior eſt aũt ſeruãdis cor
oribus nec abſumendiſ chemires e?bori ſimillimꝰ. in quo Dariũ cõditum ferunt. Parioq; ſi
milis iore & duritia: minus tñ põderoſius ꝗ porus uocat. Theophraſtus auctor & tranſ
Iucidos lapideſ in ægypto ĩueniri: quos ephionitæ ſimiles ait: qd fortaſſis tunc fuerit: ꝗm
& ii deſinunt: & noui reperiunt. Thaſius guſtu ſalſus podagras lenit pedibus in uaſe ex eo
cauto inditis. Præterea oĩa crurũ uitia in iis lapidicinis ſanãtur:cũ in metallis oĩbꝰ crura ui
tientur. Eiuſqẽ lapidis fios appellatur: in farinà redigẽdam mollis ad quædã perinde efficax
Eſt aũt ſimilis pumici ruffo.Ammixtus væri cyprio mãmarum uitia emendat. Pici aũt reſi/
næxz ue ſtrumas & panos diſcutit. Prodeſt & phthiſicis linctu. Cum melle uetera ulcera ad ci-
catricem perducit. Excreſcentia erodit. Et ad beſtiarum moiſus utilis. Repugnantia cura/
tioni ac ſuppurata ſiccac. Fit cataplaſma ex eo podagris mixto fabæ lomento.
De ebore foſſili & lapidibus oſſeis & palmatis & aliorum generibus. Ca. XVIII.
Dem Theophraſtus & mutianus eẽ aliquos lapides: pariãt: credũt. T heophraſtuſ
auctor ẽ & ebur foſſile candido & nigro colore inueniri: & oſſa e terra naſci: inueni
tiqʒ; lapides oſſeos. Palmiati circa mundã in hiſpania: ubi Cæſar dictator Pompeum
uicit: repiuntur: ibiq; quotiens fregeris. Sunt & nigri: quog auctoritatis uenit in marmora
ſicut tænarius. Varro nigros ex africa firmiores eẽ tradit: ꝗᷓ ĩ italia. E diuerſo albos coronas
duriores: ꝗᷓ parios: Idẽ Iunẽſem ſilicẽ ſerra ſecari. At tuſculanũ diſſilire igni. Sabinum fauſ
cum addito oleoẽt lucere. Idẽ molas uerſatiles uolſine iunentas. Aliquas & ſpõte motaſin
uenimus in & dygitis. Nuſquã aũt hic utilior quã in italia gignitur: lapiſq; nõ ſaxum cẽ. In
uibuſdã uero prouĩciiſ oĩo nõ ĩuenitur. Sunt ꝗdam in eo genere molliores:qui & cote le
uigãtur: ut pcul ituentibuſ ophitæ uideri poſſint. Neq; ẽ aliuſ firmior: qñ & lapidis natura
ut lignũ ſimiliter hymbres ſoleſq; aut hyemeſ nõ patit᷑.In aliis atq; aliiſ generibꝰ. Sunt ꝗ&
Iunam nõ toletẽt: & qui uetuſtate rubigipem trahant: colorem ue candidum oleo mutent.
De corallio uel pyrite: & mediciniſ ei: & oſtracite: delamanto lapide & medicinis eiꝰ &
militino lapide & uiribuſ eius: de gagate lapide mediciniſ eius:de ſpongiis:de pꝑhrygio la⸗
pide & natura eiuſ. Ca. X
Orallium lapidẽ quidẽ pyriten uocãt: qm̃ ſit plurimus ignis illi. Sed ẽ aliuſetiamnũ
c ppyrites ſimilitudine æriſ.In cypro eun reperii uolunt: & metallis ꝗᷓ ſũt circa acra
maniã: unum argenteo colore: alterũ aureo Coquũtur uarie. Ab aliis iterum tertio
que ĩ melle:donec cõſumatur liquor.Ab aliis pruna pus:dem melle: & poſtea lauantur ut
æs. Vſuſq; eorũ medicia ẽ calfacere ſiccare diſcutere: humorẽ extenuare: & duritias nimiaſ
mollire Vtuntur & crudis tuſiſq;: ad ſtrumas atq; furunculoſ. Pyritarũ etiamnũ aliqui ge/
nus unum fagiunt plurimũ habenſignis: quoſ uiuos appellamuſ: & ponderoſiſſimi ſũt.Hi
exploratorib caſtrorũ maxime neceſſarii: ꝗ clauo uel altero lapide pcuſſi: & ſcintillaſ edũt
gquæ exceptæ ſulphure aut fongilſ aridis uel foliis: dicto celerius ignẽ trahunt. Oſtracitæ ſi

4 Ne

militud ĩem teſtæ habẽt. Vſus eoꝑ pro pumice ad leuigandã cutẽ. Poti ſanguinẽ ſiſtunt:&

illiti cũ melle ulcera doloreſq; mãmarum ſanant. Amantuſ alumini ſimiliſ nihil igni deper
dit. Hic ueneficiis reſiſtit oĩ buſ:priuatĩ magnorũ. Geoden ex argumẽto appellat: qm aple
xus eſt terrã: oculoge medicamẽtis utiliſſimus. Itẽ mãmarum & teſtiũ uitiis. Melitites lapis
ſuccũ remittit dulcẽ melitũq; tuſus. Et cæræ mixtus eruptiõibuſ pituitæ maculiſq; corpis
meldet. Et fauciũ exulcerationi. Epynictidas tollit: & uuluarũ dolores ĩpoſitus uelleri. Ga/
gates lapiſ nomẽ loci & amnis habet gagatis lyciæ. Aiunt & ĩ leu cocolla expelli mari: atq;
ifra duodeci ſtadia colligi. Niger e: planꝰ: pumicoſus:nõ multũ a ligno differẽs leuis: fragi
lis: odore ſi terat᷑ graui. Fictilia ex eo ĩſcripta nõ dolent᷑. Cũ urit᷑ odorẽ ſulphureũ reddit.
Mirũq; accẽdit aqua:oleo reſtrĩgit᷑. Fugat ſerpẽtes ita recreatq; uuluæ ſtrãgulatiões. Dep̃
hẽdit ſonticũ morbũ & uirginitatẽ ſuffitꝰ. Itẽ ex uĩo decoctꝰ: dẽtibꝰmedet᷑.Strumiſq; cæræ
pmixtꝰ. Hoc dicũtur uti magi ĩ ea quã uocãt necromãtiã. In peruri negât: ſi eunturũ ſit:qdᷣ
aliqs optet: Spõgiæ lapides ĩueniũtur ĩ ſpõgiis: & ſũt natiui:Quidã eos cyſteolithos uocãt:
ꝗqm̃ ueſicæ medẽtur. Calculos rũpunt ĩ uĩo poti. Phrygius lapis gẽtis nomẽ habet. Eſt autẽ

glebapim
c uino ten
Deem⸗
C

[c(
mn⸗
nenit diſti
jueſcx ek
Ppellit
hadte muli⸗a
je ded Sot.
Principatü
ſirlte ibul
potne traxi
tüeius ee in
pueremed
glido ctoe
ſemn aduſtis
tu it hema
ldemauce
ſa in Attic.
grum colo⸗
Dequav
E
ſic
iis
mentey

llen quen

Iutiluͦinal
tibus ſimili
cundi &la
nalcens iun.
r in dum

Aäten in

ilcati ue
lalhnubi ten
le guo ſl
llsertige
Uhutit. Er.
Cartuscoͤt

enntus D

Preonitench

mſer noc:

corpoge len
melo ley⸗
dioct nndie
elnuſtii
Uantur dej
Crümarie
unterti
mal en
Dhraſtus
Uniuerſo

mmengeelnte
odtnineo
zaſftingles

um lenſanlit

ütſenidte
eumtandgl
üoreiru
tuneklent: n

orinualeereo

ncivenni
ihenindeekkcan
i e zürnl,
ncenaAc,⸗
grantincurz⸗
n.
ar. M.
1Tbeuent
mNlrinueni
Lor Pompeun
niinmamon
Binumkiul
höremonrlin

grölaumih

Nergui aceel
iAhpicumn
eMenid Anf
lumoleomen

A medicnudht

isceſihtrn

700,

Adiaiudtimi
lisqſicum
züsuanmtelno
olten ummn
Acunnunimt
imnuͦiuig,
Iollinii,

. Cindui. dad

r. Ottcie

guniſſtumnd

hlignice

3 Mirqn

Pleltitslnn

nil ⸗

us elei d

weli m
Serisleuiz
fnin aſß

0 Aos colons

gleba pimicoſa. Vriturante uino perfuſus: flaturq; follibus:don ec ru ffeſcat: ac rurſus dul
ci uino reſtinguitur: & hoc trinis uicibus tingendis ueſtibus tantum utils.
De ematite & quinque generibus eius & ſchiſto. Ca. XX.

.
Chiſtos & hematiteſ cognationẽ habẽt. Hematites ĩ uenitur ĩ metallis. Vſtus minii
ſ colorẽ imitatur. Vritur & Phrygiuſ:ſed nõ reſtiguit᷑ uĩo Adulteratur ſchiſto. He
matitẽ diſcernũt uænæ rubẽtes: & friabilis ẽ natura. Oculis cruore ſuffuſiſ mire cõ
nenit.Siſtit ꝓfluuiũ mulieg potꝰ.Bibũt eæ & ꝗ ſanguinẽ reiecerũt cũ ſucco punici mali. Et

i ueſicæ efficax uitiis. Bibitur & uio ſerpentiũ ictus. Infirmior ad oĩa eadẽ ẽ: quẽ ſchiſton
appellãt Sed ĩ iis cõmodior croco ſimilis: peculiariuſ ſplẽdet. Proficit oculorũ lachrymis ĩ
lacte muliebri.Procidẽteſqʒ oculoſ p̃clare cohibet.Hæc ẽ ſentẽtia eoge ꝗq nupertime ſcripſe

re. Sed Sotacus e uetuſtiſſimiſ auctoribus ꝗnq; genera hematitage tradit p̃ter magnetem.

Principatũ dat ex iis æthiopico oculorũ med icamẽtis utiliſſimo. Et iis ꝗ panchreſta appel-
lãt.Itẽ ãbuſtis. Alterũ atrodamãta dicit uocari: colore nigro:põdere ac duricia ĩ ſignẽ: & ĩde

nomẽ traxiſſe: p̃cipueq; in africa repertã. Trahere aũt in ſe argentum æs ferrũ. Experimen/

tũ eius eẽ in cote ex lapide baſanite. Reddere.n. ſuccũ ſanguineũ & es ad iocineris uitia pᷣci
pue remedii. Tertiũ genꝰ arrabici facit:ſimili duricia: uix reddẽtis ſi ucũ ad cotẽ aquariã ali

quãdo croco ſimilẽ. Quarti generis elatiten uocari quãdiu crudꝰ ſit:coctũ uero militẽ uti,/

lem abuſtis. Ad oĩa utiliorẽ rubrica. Quinti generis ſchiſtos hemorrhoidas reprimit. Intov

tũ ãt hematitas oẽs tritoſ ĩ oleo triũ drachage põdere a ieiunis ſumedoſ ad uitia ſanguinis.

Idem auctor ẽ ſchiſton eſſe alterius generiſ quã hematiten tradit: quẽ uocãt atractiten. Na

grum colorem: ab altera parte croci. Ipſum utilem eſſe oculorum medicamentis.
De quattuor generibꝰ ætitis: & calamo:& ſamio. & arabo: & punicibuſ.
Etites lapis ẽt argumẽto nominis magnã famã habet. Reperitur in nidis aquillarũ

P*.

ſciin Africa nigrum attritum reddere aquariis cotibus ab ea parte quæ fuerit ab radice ni

Ca. XNI.

ſicuti in decimo uolumine diximuſ. Aiunt binos iueniri marẽ & fœminã. Nec ſine

iis parere quas diximus aquilas: & ideo binos tm Genera eorũ quattuor. In Africa
naſcentẽ puſillũ & mollẽ iĩtra ſe ac uelut in aluo habente argillã ſuauem cãdidã. Ipſum fria

bilem quem fœminei ſexus putãt Marem aũt qui in Arabia naſcirur durũ ſimilem aut ſlb

rutilũ in aluo habentem durũ lapidẽ. T'ertius in cypro ĩ uenitur: colore illis in africa naſcẽa

tibus ſimilis: ãplior tamẽ atq; dilatatus, Cætetis. n. globoſa facies. Mabet in aluo harenâ iu/
cundã & Iapillos. Ipſe tã mollis ut ẽt digytis fricetur. Quarti generis Taphiuſius appellat
naſcens iuxta leucadẽ in taphiuſia: ꝗ locus ẽ dextra nauigãtibus ex hac ad leucadé. Inueni/
tur in uminibus cãdidus & rotundus, Huic eſt in aluo ſapis qui uocatur callimus: nec ꝗc⸗

uã ter ius. Aetitæ oẽs grauidis adalligati mulieribus uel quadrupedibꝰ? i pelliculis ſcari
J 9 P P

rificati uceri alalium cõtinent partus:nõ niſi parturant: remouendi: alioquin uuluæ exci⸗
dium fit. Sed niſi parturientibus auferãtur: oĩo nõ pariunt. Eſt & lapis ſamius in eadem in⸗
ſula: ubi terrã laudauimus: poliendo auro utilis. Vtilis & in medicina oculog ulceribus cũ
lacte quo ſupradictũ eſt mõ cõtra ueteres lachrymatiões. Prodeſt & gtra uitia ſtomachi po
tus. Vertigines ſedat. Menteſq; cõmotas reſtituit. Quidã & morbis comitialibꝰ utiliter da
ri putãt. Et ad ruinæ difficultates: acopis ẽt miſcet. Probatur grauitate &candore. Vuluas
& artus cõtineri adalligato eo tradũt. Arabus lapis ebori ſimilis: dentifriciis accõmodatur
crematus. Priuatĩ hemorrhoidas ſanat cũ lanugine linteog linteoliſ ĩ ſuper ĩpoſitis. Non
p̃termitenda ẽ & pumicũ natura:ſiquidẽ ita appellant ꝗdam lapides eroſi anme: in ædificiis
muſea uocãt dependentia ad imaginẽ ſpecuſ arte reddendã. Sed & iis pumices ꝗ ſũt in uſt ii
corpog leuigandorũ fœminis iã quidẽ & uiriſ: atq; ut ait Catullus liberis: laudatiſſimi ſũt

in melo ſcyro & æoliis ĩ ſulis. Probatio in candore & in minimo põdere: & ut ꝗqmaxime ſpbõ

gioſi aridiq; ſint: ac teri faciles:nec harenoſi in fricãdo. Vis eoꝶe in medicĩa: extenuare: ſicca
re. In uſtrina ter ſiccant᷑:ita ut torreãtur carbone puro: ac totiens uino reſtrĩ guant᷑ albo.-La
uantur deĩde ut cadmia:& ſiccati cõdunt᷑ ꝗminimũ uliginoſo loco. Vſus farinæ eiuſ ocu/
lorũ maxie medicamẽtis. Vlcera purgãât eog leuiter: explentq; cicatrices: & emendãt. Qui
dam tertia uſtione refrigeratos potius ꝗ reſtinctos terere malunt ex uino. Adduntur etia
ad malagmata capitum uerendorumq; ulceribus. Vtiliſſima fiunt ex iis dentifricia. Theo/

phraſtus autem auctor eſt potores in certamine bibendi præſumere farinam eius: ſed niſiu

uniuerſo potui impleantur periclitari. Tantamq; refrigerandi naturam eſſe: ut wuſta fer⸗
. ððD¶ðͥÿ “ ii

uere deſinant pumice addito. ”
De lapidibꝰ mortariorum medicinalium & mollibꝰ lapidibus & ſpeculari lapide: & ſilici
bus: & phengite: & cotibus: & reliquis ad ſtrururam lapidibus igni & tempeſtatibus reſiſtẽ
Vctoribus curæ fuere lapides mortariorũ quoq; nec medicinaliũ tm aut ad pigmè
2 uaptinentiũ Etheſiq lapidẽ in iis ptulere cxreris: mox &e theabicũ: qué pyrrhope-
cilion appellauimus. Aliqui pſaroniũ uocãt. Tertiũ ex calazio chryſiten. Medici aut
8 baſaniten. Hic. n. lapis nihil ex ſeſe remittit. Ii aũt lapides qui ſuccũ reddũt oculoꝶ medi
camentis utileſ exiſtimant. Ideoq; æthiopici maxie ad ea probatur. Tenariũ uero lapide &
pœnicum & hematiten iis medicamẽtiſ pdeſſe tradunt:quæ ex croco cõponantur. Ex alio
tenario qui niger ẽ: & ex pario lapide nõ æque medicis utilẽ. Potiorem ex lapide alabaſtri⸗
te egyptio: uel ex ophite albo. Eſt. n.hoc genus ophitis: ex quo uaſa & ẽt cados faciüt. In ſy
phon lapis ẽ qui cauatur: tornaturq; in uaſa coquẽdis cibis utilia: uel ad eſculentorũ uſus.
Quod in comenſi italiæ lapide accidere ſcimus. Sed in ſyphon ſingulare quod excalfactus
olſeo nigreſcit: dureſcitc;⸗Natura molliſſimuſtanta qualitatũ differentia é. Nam molliciei
& trãſalpis præcipua ſunt exẽpla. In belgica prouincia cadidum lapide ferra qua lignum fa
ciliuſq; ẽt ſecant ad tegulagꝶ & ĩbricum uicem. Vel ſi libeat: ad ꝗᷓ uocàât pauonacea tegendi
gũa & igni ꝗdẽ durati iidem ſectiles ſunt. Speculariſ uero qm & hic lapis nomen optinet.
faciliore multo natura findit᷑ in quanlibet tenues cruſtas. Hiſpania hunc olim citerior tan
tum dabat: nec tota: ſed intra centum milia paſſuum circa ſegobricãà urbem. lIà & cypros &
cappadotia & ſicilia: & nuper ĩ uentum africa. Poſtfetendos oẽs tñ hiſpaniæ: & cappadociæ
molliſſimis & àpliſſimæ magnirudinis. ſed obſcuris. Sunt & in bononienſi italæ parte bre-
ues maculoſi coplexu ſilicis alligati: quorũ tamen appareat natura ſimilis eis qui in Eiſpa
nia puteiſeffodiunturpfunda altitudine. Necnõ & ſaxo icluſus ſub terra iuenitur extra/
huntq;: aut exciditur. Sed maiori parte foſſili natura abſolutus ſegmenti mò nunquam ad
huc quinq; pedũ longituqine amplior. Humore nunc terræ ꝗdam autumant quadâ anima
cryſtalli mõ glaciari. Ert in lapidẽé cõcreſcere manifeſto apparet: quod cũ ferre decidere ĩ pu
teos tales & medullæ ex oſſibus earum in eadẽ lapidis natura poſt unà hyemè ſigurant᷑. In
uenitus & niger aliqnande. Sed càdido natura mira cum ſit mollicia nota perpetiẽdi ſolis
rigoriſq;: nec ſeneſcit ſi mõ iniuria abſit:cum hoc ẽt ĩ cementis multorum generum accidat
Inuenere & alium uſum ĩ ramẽtis quoq; cyrcum maximũ ludis cyrcenſibus ſternẽdi: ut ſit
icömendatione candor. Nerone pricipe in Capadocia repertus eſt lapis duritia mermoris
candidus: atq; tranſlucens: ẽt qua parte fuluæ iĩciderant uenæ: ex argumento phengites ap-

pellatus. Hoc cõſtruxerat ædẽ fortunæ: quã ſeiam appellãt a Seruio Rege ſacratã aurea do

mo cõplexus. Quare eris foribus apertis iter diu claritas ibi diurna erat haud quâ ſpeculari
um modo: tanquà iĩcluſa luce: nõ tranſiniſſa. In Arabi quoq; eẽ lapidẽ uitri modo tranſluci
dum: quo utunt pro ſpecularibꝰ. Iuba auctor eſt. Nunc ad operarios lapides tranſiſſe cõue
niat: primũq; cotes ferro acuendo. Multa earum genera Creticæ diu maxima laudem ha⸗
buere. Secundã laconicæ ex taygeto mõte: utraq; oleo ĩdigentes. Inter aquarias naxiæ laus
maxima fuit: mox armeniacæ: de ꝗbꝰ diximꝰ. Ex oleo & aqua ciliciæ pollet: ex aqua arſinoe
ticæ p̃cipue. Repertæ ſũt & in italia aquà trahentes aciẽ acerrĩo effeu. Necnẽ & traſalpes
ꝗquas paſernices cit⸗ Quart rõ eſt ſaliua hoĩs pficientiũ. Quæ ĩ tonſtrinarum officinis ĩ
utilis ẽ: fragili mollicia. Flaminitanæ ex Hiſpania citeriore ĩ eo genere. Reliqua multitudo
