Inaa ſiſtit: uariatq; infeſta: aut obliqua: ut cũq; ratio mõſtrauit. Sed attrociſſimos haber tau
ros ſilueſtres maiores agreſtibus: uelocitate ante omnes: colore fuluos: oculis ceruleis: pilo
in contrarium uerſo rictu ad aures dehiſcente. luxta cornua mobilia. Tergoris ducitu ſili-
cis: omnẽ reſpuẽs uulnus. Feras oẽs uenat᷑. Ipi nõ aliter ꝗᷓ foueis capti feritate ſeéper interũt.
Avpud eoſdẽ naſci Cteſias ſcribit quà mãticorã appellat triplici detiũ ordĩe pectinati coeũ⸗-
ti. Facie & auticulis hoĩs: oculis glaucis: colore ſàguieo: corpore leõis: cauda ſcorpiõis: moò
ſpicula ĩ figẽtẽ. Vocis ut ſi miſceat᷑ fiſtulæ & tubæ cõcẽtus. Velocitatis magne:humãi corpo
ris uel p̃cipue apperẽtẽ. In ĩdia & boues ſolidis ungulis: unicornes: & ferã noĩe Aſin: hinuli
pelle: pluribꝰ cadidoribuſq; maculis ſacroꝶ Liberi patris. Orſei ĩdi ſimias cãdẽtes toto cor
pore uenãt.Aſperrimã aũt ferã monocerotẽ: reliquo corpore equo ſimile: capite ceruo: pe⸗
dibus elephãto.cauda apri:mugitu graui: unocornu nigro media fronte cubitoꝑꝶ duũ emi
nẽte. Hãc ferã uiuã negãt capi. Apud heſperios æthiopas fõs ẽ nigris ut pleriq; exiſtiauere
nili caput. ut argumẽra ꝗᷓ diximus ſuadẽt. Iuxta hũc fera appellat᷑ catoblepas modica alio-
ꝗn cæteriſqʒ mebris ĩers:caput tãtũ pᷣgraue ægre feres:id deiectũ ſeꝑ ĩ terrã. Alias ĩternecio
humani generis oĩbus: ꝗ oculos eius uidere: confeſti expirantibus. Eadé & baſilici ſerpẽtis
uis. Cyrenaica hũc generat puincia. xii.nõ amplius auc digytorũ magnitudine. Candida
in capite macula ut quodã diademate inſigni. Sibilo oẽs fugat ſerpetes. Nec flexu multi/
plici: nec ut reliꝗ corpus ĩpellit: ſed celſus & erectus in medio ĩcedẽes. Necat frutices nõ cõ
tactas mõ: uegꝶ & afflatas exurit herbas: rüpit ſaxa. Talis uis malo e. creditũ quõdã exequo
occiſo haſta:& ꝑ eã ſubeũte ui non equitẽ mõ ſed equũ quoq; abſũptũ. Huic tali monſtro
ſæpe.n. enectũ ↄcupiuere reges uidere)muſtellarũ uirus exitio ẽ: adeo naturæ nihil placuit
eſſe ſine pari.Interficiunt eos cauernis facile cognitus ſola tabe.Necãt illi ſim ul odore.mo
riunturq;: & naturæ pugnãâ conficiunt. pis. Woize Ca. XXII.
Fa ĩitalia quoq; ut credit luporũ uiſus ẽnoxius. Vocẽq; homini quem priores con
téplentur adimere ad pᷣſens. Inertes hos paruoſq; africa & ægyptus gignunt: aſpe⸗
ros truceſq; frigidor plaga: Hoĩes ĩ lupos uerti: rurſũq; reſtitui ſibi falſum eſſe cõ
fidenter exiſtimare debemus: aut credere oĩa ꝗ fabuloſa tot ſeculis cõperimus.Vnde tamẽ

huͤͦrul

Haunig
jnter au
nicle⸗
zichablre
zNos no

Ureffgie
genmtecip
qumeltu

ſxctikieios
gultſes
Uigoreq

iusenig

buscoean

(neitiun
nerequi
Zuisinte

.
di

caputanpt

n.Alns
Niorti Ne
intunelce

. tunpekt

tonpnen

fodoreprn

Aeulrtte

umnNacura

eelcnonit

Ab
b un
„ dus
ilmirtiros

lentusalun

No⸗
doo
d
Celinnie
Uincone,
hori diin

Leinuichn

Enperete
älhinun
tuke
conlhien

(kcodli

ticotumn
n hdef

„

node

E kißi i
icſock
tfamin u
ſiniitkhin
Acunbert⸗
Cmmelorut
nureänn
do. (.

Parektgenh

ieterzoſte
im poſen

.

Aerhe n
Lclort duneus
euctocuts er
a
uumns Ehiopi
Nsegos
woenalg e
ümiacenl
mm Uniken
minc u
RLC/NN
ceponn
oeeMonm
cemnmd i
crennß,
Cbiuglücn
wd
lxinmmin
baſt l
r Cid
Kn un,
umes 1
tieieq⸗
i nolin
nnlgke,
li
lotacn

1
j

gnunde
iwcke,
19

iſta uulgo infixa fit fama in tantũ ut inmalecdictis ner

uri tu ꝗᷓ uiſu.

ictus irritos adueri
rentus aliud haud mitius debeſlat ammal.

Gts

vji

inter auctores græciæ nò ſpretus tradit arcadas ſcribere ex gente.Autei cuiuſdam forte fa
milia electũ ad itagnum quoddã regionis eius duci⸗ ueſtituq; in quercu ſuſi penſo tranare:

atq; abire in deſerta: trani figurariq; in lupum: & cum cæteris eiuide generis congregari ꝑ

)

annos nouẽ. Quo in tempore ſi homineie abſtinuerit: reuerti ad ide ſtagnũ:& cu tranaue
dem recipere ueſtem mirum eſt ꝗᷓ procedat græca credulitas. Nullam tam impudẽs menda
cium elſc ut teſte careat. Itaq; Copas qui olympionica ſcripſit narrat Dementu Parrhaſiũ in
ſactificio quod archades loui lyceo humana etiã cũ hoſtia faciebant: ĩmolari pueri exta de

guſtaſſe & ĩ lupũ ſe cõuerciſſe. Eũge decĩo anno reſtitutũ athleticiæ reſtitiſie in pugilatu:

uictorẽeq; ria olympia reuerſũ. Qui & caudæ huiꝰ aialis credit᷑ uulgo ineſſe amatoriù uicto
uirus exiguo in uillo: eunq; qui capiat᷑ abicere. Nec idẽ polere: niſi uiueti direcu. Dies ꝗ⸗

bus coeant toto anno nõ anplius. xii.Eundẽ in fame ueſci terra: Inter auguria ad dexterã

còmeãtium præciſo itinere pleno id ore fecerit: nullũ oium præſtantius. Sunt in eo ge-
nere qui ceruarii uocantur: quale e gallia in Pompe.magni harena ſpectatũ diximns.Huic
Quis in fame mandẽti ſi reſpexit obliuionẽ ſibi ſurrepere aiunt: digreſſumq; quærere aliud

AA ibus. Tos Wa Ca. XXIII.
Vog ad ſerpentes attinet uulgatum eſt cotores earſ pleraſq; terras habere in quas
ꝗq oeccultentur. In numera eſſe genera. Ceraſtis corpore emineræ cornicula ſæpe qua-
drigemina: quorũ motu reliquo corpore occultato ſollicitent ad ſe aues. GHennimũ

caput ampheſibenæ: hoc eſt & ad caput & ad caudam tanꝗᷓ paru eſſet uno ore fundi uene

num. Alis ſqua nã eſſe: aliis pickuras. Omnibus exitiale uirus. Iaculum ex arborum ramis

unibrari. Nec pedibus pauẽdas tätum ſerpentes: ſed & miſſili uolare tormento. Colla aſpiduũ
intumeſcere nullo ictus remedio. præterꝗ ſi cõfeſtim partes cõtactæ amputent. Vnus huic
tam peſtifero animali ſenſus uel potius affectus eſt. Cõiuga ferme uagantur: nec niſi cum

compare uita eſt. Itaq; alterutra interẽpta incredibilis alteri ultionis cura perſequitur inter

fectorem: ununq; eum in ꝗqtolibet populi agmine noticia quanda infeſtat. Perrumpit ces

difficultates. Permeat ſpacia: nec niſi annibus arcetur aut præceleri fuga. Non eſt fateri re

rum natura largius maſa aut remedia genuerit. Iam primũ hebetes oculos huic malo dedic

coſq; non in fronte au ex aduerſo cernere: ſed in temporibus. ita excitatur ſed pius audi⸗
Abert deinde internetinũ belum cum ichneumone. Notũ eſt animal. hæc gloria ma

b xjime in eadem natum ægypto. Mergit ſe limo ſæpius: ſiccatq; ſole. Mox ubi pluri⸗

bus eodem modo ſe coriis loricauit in dimicationem pargit. In ea caudam attollẽs

De crocodilo & hippopotamo. Ca. AXxV.
Rocodilũ habet nilus quackrupes: alũ & cerra pariter ac flumine infeſtum. Vnum
c hoc aial tereſtre linguæ uſu carcz. Vn fuperiore mobili maxilia imprinit morſum
alias terribile pectinatim ſtipãte ſe dẽtiũ ſerie. Magnitudine excedit plerũ duo⸗

deuiginti cubita. Parit oua quãta anſeres: eaq; extra eũ locũ traſferens ſemper incubat pᷣdi
uinatione quadã ad quẽ ſũmo auctu eo anno egreſſurus eſt nilus. Nec aliud animal ex mi⸗

nori origine in maiorẽ creſcit magnitudint᷑. Et unguibus hic armatus eſt cõtra oẽs ictus cu

te inuicta. Dies in terra agit:noctes aqua tẽporis utrũq; ratioue hunc ſaturũ cibo piſciũ: &
ſemper eſculento ore in lirtore Gno datum parua auiſq; trochilos ibi uocatur reauium in
italia: inuitar adhiãdũ pabuli ſui gratia os primũ eius ad fultim repugnãs: mox dentes & in

tus fauces:quoc; ad hac. ſcabendi dulcedinẽ ꝗᷓ maxime hiãres. in qua uoluptate ſono p̃ſſũ
conſpicatus ichneumõ per eaſdem fauces ut tælum aliquod ĩmiſſum erodit aluum. Similis

crocodilo: ſed minor etiã ichneumone eſt in nilo natus ſcicos: contra uenena præcipuũ an⸗
tidotum. Item ad inflamandam uirorum uenerem. Verum in crocodilo maior erat peſtiſq;

ut uno eſſet eius hoſte natura contẽta. Itaq; & delphini imeàtes nilo quorũdorſo tãquam

ad huũc uſum cultellata ineſt pẽna abigẽtes eos p̃ᷣda:ac uelut in ſuo tanrũ amne regnantes
alioꝗn ĩpares uiribusipſi aſtu ĩterimũt.Callẽt enĩ in hoc cũcta aĩalia: ſciuntq; nõ modo ſua
cõmoda: uerũ & hoſtiũ aduerſa. Norũt ſua tæla: norũt occaſiones: parteſq; diſſidentium in

ipelles habebãt. indicabitur. Euãtes

4*α

us excipi: donec aliquo capite ſpeculatus iunadat in fauces: nec hoc con

6 4 A H
WHLL e8 .
᷑ᷣ·;Sð =

et vo.& .
.L *

„

bellis. In uentre mollis eſt: tenuiſq; cutis crocodilo:ideo ſe ut territi ĩmergũt delphini: ſub
cunteſcq; aluũ illa ſecãt ſpina. Quin & genus hominũ eſt huic beluæ aduerlia in ipſo nilo: &
in intertiore habitans. I emira ab inſula in qua habitat appellata: Menſura eorũ parua: ſed
præſentia animi in hoc tãtũ uiſu mira. Terribilis hæc cõtra fugaces belua eſt: fugax cõtra ĩ
lequẽetes. Sed aduerſum ire ſoli hi audẽt. Quinetià flumini innatãt: dorſoq; equitãtiũ mo/
do ĩ poſiti hiantibus reſupino capite ad morſum addita in os claua dextra ac leua tenẽtes
extrema eius utrine ut frenis in terrà agũt captiuos: ac uoce etiã ſola territos cogũt euo/
mere recẽtia corpora ad ſepulturã. Itaq; ei uni inſulæ crocodili nõ adnatãt. Olfactuq; eiꝰge
neris hoĩm ut pſyllorũ ſerpẽtes fugantur. Fſebetes oculos hoc animal dicit᷑ habere ĩ a qua
extra accerrimi uiſus. Quattuorq; mẽſes hyemis inedia ſemꝑ trãſmittere in ſpecu. Quidã
hoc unũ diu uiuat creſcere arbitrant᷑. Viuit autẽ lõgo tpe. Maior altitudine in eodẽ mio
bẽélua hippopotamus edit᷑. Vngulis binis quales bubus: dorſo equi: & iuba: & hĩnitu: roſtro

reſimo: cauda torta: & dẽtibus apror umaduncis: ſed minus noxiis. Tergoris ad ſcuta gale

aſq; impenatrabilis: præterꝗᷓ ſi humore madeat. Lepalſcit᷑ ſegetes:deſtinatione ante ut fe/

runt determinatas in diẽ & ex agro ferẽtibus ueſtigiis neq; reuertẽti inſidie comparentur

Qui primus romæ hippopotamum & crocodillos oſtedit: & medicinæ ab animalibus re
pertæ. ÿẽM CAO,, XXVI.
Rimus eũ & ꝗnq; crocodilos romæ ædilitatis ſuæ Iudis. M. Scaurus tẽporario eu-
p ripo oſtẽdit. Hippopotamus in quadã medẽdi parte etiam magiſter exiſtit: aſſidua
naqꝙ; ſatietate obeſus exit in littusrecẽtes arũdinũ cæſuras pſpeculatus atq; ubi acu
tiſſimũ uidet ſtipitẽ ĩprimẽs corpus quãdã in crure uulnerat: atq; ita pfluuio ſaguinis mor
bidũ alias corpus exonerat: & plagã limo rurſus obducir. Quæ aialia quas hærbas oſten
derũt cerui: lacerti: hirudines: teſtudines: muſtella: ciconia: aper anguis. draco pãthera: ele/
phas: urſi:cerui palũbes:colũbæ: grues:coruus: CaAa. XXKXVII,
Imile ꝗddã: & uolucris in eadẽ ægypro mõſtrauit: quæ uocat᷑ ibis: roſtri aduncitate
per eã partẽ ſe ꝑplués qua reddi ciborũ onera maxime ſalubre eſt: Nec hæc ſola mul⸗

tis aĩlalibus reperta ſunt uſui futura & homini. Dictamũ hærbã extrahendis ſagitris

cerui moſtrauere pcuſſi eo tælo paſtuq; eius hærbe eiecto. lidẽ pcuſſi a phalangio quod eſt
. 2 = . .7 — — . . ₰ . — . ◻☚ . — 1
aranei genus: au aliquo ſimili cãcros edẽdo ſibi medent. Eſt & ad ſerpetiũ ictus præcipua:
qua ſe lacerti quoties cũ his cõſeruere pugnã uulnerati. reſoluẽt. Chelidoniã uſui ſaluber

rimã hirüdines mõſtrauere uexatis pullorũ oculis illa medẽtes. Teſtudo cunilæ: quã bubu

lam uocãat paſtu uires cõtra ferpẽtes refouet. Muſtella ruta in muriũ uenatu cũ iis dimica

tione cõſerta. Ciconia origano. Edera apri in morbis ſibi medent᷑: & cãcros ueſcẽdo maxĩe
mari eiectos. Ang uis hyberno ſitu mẽbrana corporis obducta fœniculi ſucco impedimen⸗
tum illud exuit nitiduſq; uernat. Exuit aũt a capite primũ: nec celerius ꝙ uno die ac nocte
replicãs: ut extra fiat mẽbranæ ꝗᷓ fuerat intus. Idẽ hyberna latebra uiſu obſcurato marathro

herbæ ſeſe africãs oculos inungit ac refouet:ſi uero ſquamæ obtorpuere:ſpinis iuniperi ſe

ſcabit. draco uernã nauſeã ſilueſtris lactucæ ſucco reſtringrt. Pâtheras per carnes fricatas a
conito uenant iidẽ barbari. Occupar ilico fauces earũ angor: ꝗᷓ re perdaliãches id uenenum
appellauere quidã. at fera contra hæc ex cremẽtis hoĩs ſibi medet᷑: & alias tã auida eorũ ut a
paſtoribꝰex ĩduſtria in aliquo uaſe ſuſpẽſa altiusꝗᷓ qat ſaltu:otĩgere iaculãdoq; petẽdoq;
defigi & poſtremo expirare dicat᷑: alioquin uiuacitatis adeo lẽtæ ut eiectis ĩterãeis diu pu/
gnet.Elephas caeleõte cõcolori frõde deuorato occurrit oleaſtro huic ueneno ſuo. Vrſicũ

mãdragoræ mala deguſtauere: formicas lãbũt, Ceruus hærba cynare uenenatis pabulis reſi

ſtit. Palũbes:gracullæ:merulæ:perdices: lauri folio annuũ faſtidiũ purgat. Colũbæ:turtu⸗

res: & galinacei hærba quæ uocat᷑ helxie. Anates: anxeres: cæteræcq; aquaticæ hærba ſideri=⸗
te. Grues & ſimiles iunco paluſtri. Coruus occiſo cameleontequi et ſquictori nocet lauro

infeſtum uirus extinguit. Pronoſtica animaliũ. Ca. XXVIII.

liia p̃ᷣterea utpote ꝗᷓ plurimis aĩalibus eadẽ natura rerũ cæliquoq; obſeruatione &

uentorũ & hymbriũ & tẽpeſtatũ pᷣſagia aliis alia dederit:quod pſequi ĩmẽſum eſt:
æque ſcilicet ꝗᷓ reliquã cũ ſingulis hoĩm ſocietatẽ.Si quidẽ & pericula præmonent
non fibris modo extiſq; circa quod magna mortaliũ portio hæret: ſed alia quadam ſignifi⸗
catione. Ruinis ĩminentibus muſculi præmigrant. Aranei cũ tælis primi cadunt. Augu/

ria quidẽ artẽ periculis facere.apud romanos ſacerdotum collegiũ uel maxime ſolẽne eſt.

tudinege

In thraci

E.
10o⸗
f

italinan

ſcorpionib
ophuſſtus

en

ar
nuſt

bumarü
leeretcte

eluiingſici
Perterezun

üurauenti

loces imitit
moguinee

eliinete
früimnultir

lbiciniser

ebras pet

putitfi
1edi morlue
cöcrepgeni,
ri eng
Ar
1 Mbus
les
felſuüaamn
Thophrſtn
nepreipiite

de
Huuis
4 Ahor
Xx fer
Kineri ge
oheTun
nducg
thugur⸗
Unt lucco
eMeeping
Auaglieen

lakftinte

lpen
Aurſlcem

nedrühmaft
bguin
gegulcitüm
1Xen enir
tnos git en
Cihaderinn
enſen i
Wnmeinecenl
1Ahininidſn
niAan i⸗
wone uk/
Wde conmenn
idu
W
tionden
Naitr Mdu
nrhie
ne
W.
Nerſo
Niheniilel

sünigen
Mificn!
Miducwenm
ikeoi
rirpd /
ol
ol,
nil
(brunnu/
huo
es
ſemn n
iniloni⸗
HEN
dun e
cun⸗ e

SK — — —

geſclen

umnlchi/

tudinegelu. Ciuirates & gẽtes a minutis aĩalibus deletẽzæ. Ca.

VIII.

In thracia locis rigẽtibꝰ & uulpes aĩal alioquin ſolerti auditu: amnes gelatos lacuſqʒ nõ ni

ſi ad paſtus ituræ redituræq; träſeunt. Obſeruatã eã aure ad glacie ap poſita cõletr e craſſi
Ec minus clara exitii documẽta ſunt etiã ex cõtẽnẽdis aialibus. M. Varro aucror eſt
a cuniculis ſoffoſſum in hiſpania o ppidũ:a talpis in theſſalia:ab ranis ciuitatẽ in gal
lia pulſã: ab locuſtis in africa. Ex gyaro cycladũ inſula amyclios a muribus fugatos

In italia amyclas a ſerpentibus delatas. Citra cynamulgos æthiopas late deſerta regio eſt a

ſcorpionibus & ſolipygis gente ſublata & a ſcolopẽdris abactos otrerietes auſtor eſt The⸗
ophraſtus. Sed ad reliqua ferarum genera tranſeamus.

De hyena & crocuta & manticora & fibris & lutris. oε ε Ca.
Venis utrã ; eſſe naturam: & alternis annis eſſe mare:alternis fœ. fieri. Parere ſine
mare uulgus credit. Ariſto. negat. Collũ & iuba cõtinuare ſi pinæ porrigit: flecti q;
mnſi circũactu totius corporis neꝗt. Multa pterea mira tradunt, Sed maxime ſermo
ne humanũ inter paſtorũ ſtabula aſſimulare: nomẽq; alicuiꝰ adiſcere: que euocatũ foras

lhaceret. Ité uomitionẽ hoĩs imitari ad ſolicitãdos canes: quos ĩ uadat ab uno aĩali ſepulchra

erui inꝗſitiòe corporũ.Fœmina raro capi. oculis mile eſſe uarietates: oculorũq; mutatiões.
Præterea umbræ eius cõtactu canes obmuteſcere. Et ꝗbuſda magicis artibꝰ o aĩal qd ter
luſtrauerit in ueſtigio hærere. Huiꝰ generis coitu læne æthiopica parit crocutani ſimiliter
uoces imitãtẽ hoĩm pecorũq;. Acics ei pperua in utraq; parte oris: nullis gingiuis dẽte cõti
nuo:qui ne cõtrario occurſu hebeter᷑: capſarũ mõ includit᷑. Hoĩm ſermones mitari & man
ticorã in ethiopia auctor eſt iuba. Hyenæ plurimæ gignunt in africa quæ & aſinorũ ſilue⸗

ſtriũ multitudine fundit. Mares in eo genere ſingulis fœminarũ gregibꝰ ĩperitãt. Timent
libidinis æmulos: & ideo grauidas cuſtodiũt. Morſuſq; natos mares caſtrãt Cõtra grauide
latebras petũt: & parere furto cupiũt: gaudẽtq; copia libidinis: Eaſdem partes ſibiipſi põtici

amputãt fibri periculo urgẽte:ob hoc ſe peti gnari. Caſtoreũ id uocãt medici.alias aĩal hor

tẽdi morſus: Arbores iuxta flumina ut ferro cædit. Hoĩs parte cõprehenſa nõ ante ꝗᷓ fracta

cõcrepuerin oſſa morſu reſoluit. Cauda piſciũ iis cætera ſpẽs lutræ. Vtrũq; aquatiũ apua⸗
ticũ. Vtriq; mollior pluma pilus. De ranis & uitulis marinis & ſtelliõibꝰ. Ca. XxXxXI.
Anæ quoq; rubetæ quarũ & interra & in huorc eſt uita: plurimis refertæ medicami
rnibus deponere ea quotidie ac reſumere a paſtu dicunt᷑: uenena tatũ ſibi reſeruan⸗
J tes. Similis & uitulo marino uictus in mari ac terra. Simile fibro & ingeniũ cuomit
fel ſuũ ad multa medicamẽta utile.Itẽ coagulũ ad conuitiales morbos ob ea ſe peti prudẽs.
Theophraſtus auctor eſt:angues eo mõ & ſtelliones ſenectutẽ exuere: eãq; ptinus deuora
xe:præcipiãtes comitiali morbo remedia. Eoſdẽ peſtiferos ferũt in græcia: innocuos eſſe in
nn CC.. XXXII.
Eruis quoq eſt ſua malignitas ꝗꝗᷓ placidiſſimo aĩalii: urgẽte ui canũ ultro ↄfugiũr
c àa43 hoĩiem. Et in pariẽdo ſemitas minus cauẽt humanis ueſtigiis tritas: ꝗᷓ quæ ſecretæ
ac feris opportunæ. Cõcept? earũ poſt arcturi ſydiis. Octonmis meſibus ferũt partus

S interdũ geminas. A conceptu ſeparant ſe at mares relicti rabie libidinis ſæuiunt. Fodiũt

ſcrobes. Tunc roſtra eorum nigreſcunt donec aliqui abluant hymbres. Fœminæ autẽante
Xrbas quæ aros & ſeſelis appellant᷑. Paſtæ reddeunt ad fœtũ. Illos imbui lactis primo no⸗
lunt ſucco qnacunq; de cauſa. Ediros partus exercẽt curſu: & fugã meditari docẽt. Ad præ
aupta ducũr:ſaltũq; demõſtrãt. lã mares ſoluti deſiderio libidinis auide petunt pabula. Vbi

Patu purgant᷑ bærba quadã quæ ſeſelis dicit᷑: faciliore ira utẽtes utero: A partu duas habet

ſe præpingues ſenſere latebras quærunt:fatẽtes incommodum pondus: & alias ſemp infu⸗

R acquieſcunt: ſtanteſq; reſpiciũt. Cũ prope uẽtum eſt:rurſus fugæ præſidia repetentes.
loc fit in teſtini dolore tam infirmi: ut ictu leui rüpatur intus. Fugiũt autẽ latratu canum

audito aura ſemp ſecũda ut ueſtigia cũ ipſis abeant. Mulcent᷑ fiſtula paſtorali & cantu. Cũ

rexere aures: acerrimi auditus: cũ remiſere: ſurdi. Cæterũ aĩal ſimplex: & oĩum rerũ mira

culo ſtnpens in tãtũ: ut equo aut bucula accadẽte propius hominẽ iuxta uenãte nõ cernant⸗
aut ſi cernunt:arcũ ipſlum ſagittaſq; mirent᷑. Maria tranant gregatim nates porrecto ordi⸗
ne: & capita imponẽtes præcedentiũ clunibus: uicibuſq; ad terga redeũtes. Hoc maxime
noctat᷑ a cilicia cyprũ traiiciẽtibus. Nec uidẽt terras ſed in odore earũ natãt: Cornua mares

habe nt:ſoliq; animaliũ omnibus annis ſtatuto ueris tempore amittunt: Id eo ſi ub ipſa die ꝗᷓ

LIBER

riis mutét oĩbus anmis. Defodi ab iis putat. Acccſis autẽ utrillibet odore ſerpetes fugant:
& comiciales morbi dephendunt. Indicia quoc; ætatis in illis gerũt ſingulis annis adicié-
tibus ramos uſq; ad ſexenes. Ab eo tẽpore ſimilia re uiuiſcũt. Nec põt ætas diſcerni. Sed dẽ
tibus ſenecta declaratur aut eni paucos aut nullos habet: nec in cornibus imis tamos: alio/
quin añ frõtẽ pmiere ſolitos iumoribꝰ: nõ deciduũt caſtratis conua nec naſcunt. Erupũt auũt
renalcẽetibus tuberibꝰ pmo aridæ. cutis Ilimilia. Eade teneris icreſcut ferulis arudincas in pa
niculias molli plumata lanugine. Quãdiu carẽr iis noctib? pcedut ad pabula. Increſcetia ſolis
uapore durãt: ad arborẽ ſubinde expiétes. Vbi placuerit robur: in ptca ꝓdeũt. Cati iam ſunt

Fiuũt aliqi ex câdido colore qualẽ fuiſſe tradit. Q..Sertorii cerua: ꝗ eſſe ſatidicã hiſpaniæ
ro pcipuũ remediũ ex coagulo hĩnuli in utero occiſi. Vita ceruis in cõfeſſo lõga: poſt centũ
annos aliꝗ bus captis cũ torquibus aureis: quos Alexâder magnus addiderat: adoptis iã cu
dã nos pncipes fœminas ſcimus oĩbus diebus matutinis carneà deguſtare ſolitas: & longo
WMon nwinen lg,E caruiſie febribus. Quod ita demũ exiſtimãat ratu ſi uulnere uno interieirt.
. Rſe F De tragelapho & chamelõte: & reliquis coloré mutatibus. Ca. XXXIII.
St eadẽé ſpecie barba tãtũ & armoruũ uillo diſtas: quẽ tragelaphũ uocãt nõ alibi ꝗᷓ iu⸗
ſa: ꝗqꝗ frequẽtiorẽ india. Figura & magnitudo erat lacerti: niſi crura eſſent recta &
exceltior.Latera uertici iügunt᷑ ut piſcibus de ſpinæ ſimili modo: Eminet roſtrũ ut inparuo
ſu cauo: tenui diſcrimine p̃grãdes:& corpori cõcolores.Nunꝗ eos operiri: nec pupilæ mo

3 nec potu ſempꝑ alitur: nec alio ꝗᷓ aeris alimento. Circa caprificos ferus: innoxius alioquin. Et

7„En corde & circa oculos tm. Viſcera ſine ſplene hibernis mẽſibus. latet ut lacerta.

cui iubata tradit᷑ ceruis. Nã thoes luporũ id genus eſt ꝓcerius longitudine: breuita
, . ,Se hec abſimile: cornua ramoſa: ungula bifida: uillus magnitudine urſorũ.Sed cum libuit ſui

arborũ fruticũ florũ locorũq; reddit metuẽs in ꝗbus latet. Ideoc; raro capituxr. Mirũ eſſet

laculatur,Hiybernis autẽ ſe menſibus cõdit. Quæ natura mujtis & ante oĩa urſis.

J on ninmea m. Vor Se. .h

LEEIE c0

coplexiſq;. Deinde ſeceſſus in ſpecus ſeparatim: in ꝗbus pariũt triceſimo die: ac plu

gẽtibꝰꝑſ uaſerat. Et iis pcũ ſerpẽte pugna. Inueſtigãt cauernas nariũ que ſpiritu extrahunt
renitẽtes. Ideo ſingulare abigedis ſerpetibꝰ odor aduſto cornu ceruino.Cotra morſus ue⸗

e xta phaſin amnẽ naſcẽs. Ceruos africa ꝓpemodu ſola nõ gignit. At chameleõtẽ & ip

coloris natura mirabilior. Mutat nãq; eũ ſubinde & oculis & cauda & toto corpore. Red-
dirq; ſemp quẽcunq; pxime attingit præter rubrũ candidũq;. Defuncto pallor eſt. caro in
capite & maxillis & ad cõmiſſurã caudæ admodũ exigua. Nec alicubi toto corpore. Sagis

coloris eſſe: aſino ſimilis eſt Tergori tãta duritia: ut thoraces ex eo faciãt. Colorem oĩum

Orũ coitus hyemis initio:nec uulgari quadtrupedũ more:ſed ambobuscubantibus

rimũ ꝗnos. Hi ſunt cãdida informiſq; caro: paulo muribꝰmaior: ſine oculis: ſine pilo
Vngues tãtũ pminẽt. Fſãc lãbẽdo paulati figurãt. Nec ꝗcꝗ rarius hoĩes quã pariẽtẽ uidere
urſam. Ideo mares quadragenis diebꝰ latẽt. Fœminæ quaternis menſibus. Specus ſi nõ ha-
buere ramorum fruticunq; congerie ædificant in penetrabiles hymbribus molliq; frõde cõ
ſtratos. Primis diebus biſſeptenis tã graui ſõno premuntur: ut ne uulneribus quidem exci⸗
tari queãt. Tuncmirũ in modũ ueterno pingueſcũt.illi ſunt adipes medicaminibus apti.

2 J ⸗ . „* .
maxzime in uia petũt. Larẽt amiſſis uelut inermes. Sed & ipſi bono ſuo inuidẽtes. Dexrrum
cornu negât iueniri ceu medicaméto aliquo pᷣditũ. Idq; mirabilius fatedũ eſt:cũ & ſnuiua⸗

edera iu cornibꝰ uiridate ex atti itu arborũ: ut in aliquo ligno tenefis dù experiunt innata.

te in magna obeſitate. Febriũ morbos nõ ſentit hoc aĩal. Qui & medet᷑ huic timori.Quaſ/

ſit haud abſimile ſuilo. Cauda plongà in tenuitate deſinẽs: & implicas ſe uiperinis orbibus
Vngues adunci.Motus tardior ut teſtudini. Corpus aſperũ ut crocodilo. Oculiin receſ/

tu:ſed totius oculi uerſatione circũ aſpicit. Ipſe celſus hiati ſemꝑ ore, Solus aĩaliũ nec cibo

. —

Vtat colores ſcytarũ taràdus:nec aliud ex iis quæ pilo ueſtiunt᷑:niſi in indis lycon:

.— ͤ te crurü diſſimile: uelox ſaltu. Venatu uiuẽs. Innocuũ hoĩi. Habitũ nõ colorẽ mu⸗ꝭ
at. Per hyemes hyrti: æſtare undi. Tarãdo magnitudo quæ boui eſt. Caput maius ceruino

XXXVy.

Vam ſesr habitũ corpori tã multiplicẽ dari mirabilius & uillo. De hyſtrice. Ca. XXX X
Auß (vali nruut V ſtrices generat india & africa ſpina cõtectas: ac erinaceorũ genere: ſed hyſtrici lö⸗
A!.’K(We h gaieores aculei: & cũ intendit cutẽ miſſiles. Ora urgẽtiũ figit cãnũ: & paulo longius

cngl
entes app
Agunetui
utnsteli⸗
ſonprommp
Exreunces hu
ſulculos de⸗
crpetunb,u
cpurgleol
toiaciuncun
nirceduͤte
urlugtedl
clbbusoibus
nalibus not⸗
curulls uilos
Micdicos fuil

Ondt
t dores
duett
munlupnaſea
ſoechicdeoqzi
dunes Kindin
neceicbora
incaunabor
ſenlaeuenit
Zinecönoluun
Untierlerede
immnrtun
ſerurgcece
ſloperfundt

leletes it fen

tilligpede
Poincere,
liftuſtra
Fnifas Eibe
ſonrinewe,
Bäror
totant
„ AIAuſti
leötnntini
Pumtghreit
Ntezwrinz
Iimume
tegunend
⸗

3¾
Rcänunn

chlcern Rlc

biitit
Sarüceung
LIneteicetuſdle
rCainmit
enunimn
Muituexranat
Oratmorlus e⸗
lörpatten
Mobü
ltu:Alae
1 M.
tnoibigi⸗
cmeröat⸗
Nrüncinprno
len

5

4. 1
„.
III õͦõ

.

1wcntuemn
mmuscenun
leum putſu
(Clotnciun
ut Nidcl
eltyftib⸗
Aünn
roce)i

neo⸗

me
l

cõtraq; defluuiũ capilli tẽaces. Ab iis diebus reſiduũt: ac priorfi pedũ ſuctu uiuũt. Boctus ri

gentes apprimedo pectori fouet nõ alio in cubitu qᷓ oua uolucres. Mirũ dictu credit Theg

phraſtus per id rempus coctas quoq; urſorũ carnes ſi aſeruent᷑ increſcere. Cibi tunc nmulla
argumeta:hec niſi humoris minimũ in aluo inueniri. Sanguinis exiguas circa corda tantũ

guttas: veliquo corpori nihil ineſſe. Procedũt uere: fed mares præpingues. Cuius rei cauſa

non prompta eſt. Quippe nec ſõno quidẽ ſaginatis preter quactuordecim dies ut diximꝰ.
Exeuntes heærba quandà aron noĩe laxandis inteſtimis alioquin conctetis deuorant: circacꝑ
ſulculos dẽétiũ prædomantes ora. Oculi eorü hebetantur crebro. Qua maxime fauos cauſa

expetunt. ut cũ uulneratũ ab apibus os leuet ſanguine grauedine illa. Inualidiſſimũ urſo

caput: ꝙ leoni fortiſſimũ. Ideo urgente ui præcipitaturi le ex aliqua rupe mambus eo oper
to iaciuntur:ac ſæpe in harena colaphis infictis exanimatur. Cerebro ueneficiũ eſſe hiſpa⸗
niæ credũt:oceiſorũq; in ſpectaculis capita cremãte teſtato quoniã potũ in urſinam rabiem
agat. Ingrediuntur & bipedes. Arbore auerſi diripiunt. Tauros ex ore corni buſq; eoge pe⸗
dibus oĩbus ſuſpenſi pondere ſatigant: Nec alteri aĩaliũ in maleficia ſtulticia ſolertior. An

nalibus notatũ eſt. M. Pi.M. Meſſala conſ.ad.xiiii.calen.octob. Homitiũ Aenobarbũ ædilẽ 2= VUeo⸗ n A .

curulẽ uiſos numidicos & totide uenatores æthiopas in cyrco dediſſe. Miror adiectũ nu⸗

midicos fuiſſe cum in africa urſos non gigni conſtet.
SJM Demurihus ponticis & alpinis & herinaceis. Cai. XXXVII

Ongdunt hyeme & porici mures dũtaxar albi. Quog palatũ in guſtu ſagaciſſimũ au

?ores quo na modo intellexerint miror. Condunt᷑ & alpini: quibus magnitudo me
ia eſt. Sed hipabulo ante in ſpecus cõuecto: cũ quid narrẽt alternos marẽ ac fœæmi
nam ſupra ſe cõplexo faſce hrbæ ſupinos. cauda mordicus apprehẽéſa inuicẽ detrahere ad

ſpecũ ideoq; illo tẽpore detrito eſſe dorſo: Sunt iis pares & in ægypto: Similiter reſidẽr in⸗
clunes: & in binis pedibus gradiunt: prioribuſq; ut manibus utunt. Præparât hyemi & heri⸗

mecei cibos: ac uolutati ſupra iacẽtia poma affixa ſpinis unũ nõ amplius tenetes ore portäcld

in cauas arbores.Idẽ mutatione aqlonis in auſtrũ cõdẽtes ſe incubile præſagiũt. Vbi uero
ſenſere uenãtẽ cõtracto ore pedibuſq; ac parte oĩ inferiore qua rarã & innocuã habẽt lanu
ginẽ cõuoluunt in formã pylæ: ne quid cõprehedi poſſit pter aculeos: Indeſperatione uero
urinã ex ſe reddũt tabificà tergori ſuo ſpiniſq; noxiã: ppter boc ſe capi gnari. Quãob rẽ ex
inanita prius urina uenari ars eſt. Et tũ pcipua dos tergoris. Alias corrupta fragilis putribꝰ

ſpinis atq; deciduis: etiã ſi uiuat ſubtractus fuga. Ob id nõ niſi in nouiſitima ſpe maleficio
illo perfundit᷑. Quippe & ipſi odere inſitũ ueneficiũ ita parcẽtes ſibi: terminunq; ſuprema

Ooperiẽtes: ut ferme ante captiuitas occupet Calidæ Ppoſten aquæ aſperſu reſoluitur pila: ap
prehẽſuſq; pede altero e poſterioribus ſuſpẽdio ac fame necat᷑.Aliter nõ eſt occidere & ter

gori parcere. Iplum aialnõ uerent pleriq; dicere uitæ hominũ ſupuacuũ eſſe. Si nõ ſint illi

acculei:fruſtra uellerũ molicies in pecude mortalibus data. Hac cute expoliunt᷑ ueſtes. Ma
gnũ fraus & ibi lucrũ monopoliũ inuenit. De nulla re crebrioribus ſenatuſcõfultis nulloq;

non principe aditouerips pronintialibus.- Vrina e duobus aliis animalibus rõne mira
eſit. De Kof 2 e Melibus ſrtutis. PE Ca,, XxXXVIII.

Eôtophonõ accepimus uocari paruũ: nec alibi naſcens ubi leo gignit. Quo guſta
to tanta illa uis eſt ut cæteris quadrupedũ imperitãs illico expiret. Ergo corpus ei

a

aduſtũ aſpergũt aliis carnibꝰ polẽtæ mò inſidiante s fere. neccaatq; etiã cinere tam

xõtcaria eſt peſtis. Haud in merito igit᷑ odit leo: uiſũq; fràgit: & circa morſum exanimat: Il⸗
le cõtra urinã ſpargit prudens:hanc quoc- leoni exirialé. Lyncũ humor ita redd itus ubi gi⸗
gnunt glaciat᷑:areſcit ue in gẽmas carbũculis ſimiles:&igneo colore fulgẽtes:lyncuriũ uo

catas: atq; ob id ſucino a pleriſq; ita generari prodito. Nouere hoc ſciuntq; lynces: & inui/

dentes urinã terra operiũt: eoc; celerius ſolidatur. Illa alia ſolertia in meru melius: ſuflata
cure diſtentæicus hominũ & morſus canũ arcẽt. Præuidét tẽpeſtatẽ & ſcyuri: obturatiſq;
ſpiraturus eſt uẽtus cauernis: ex alia parte aperiut fores decretos. Ipſis uilloſior cauda p
tegumento eſt. Ergo in hyemes aliis prouiſum pabulum aliis pro cibo ſommuus.
e uipera cocleis & lacertis. Ca. XxXIX.
Fropẽtiũ uipera ſola terra dicichr cõdi. Cæteræ arborũ aut ſaxorũ cauis. Ei alias uel
ſ anniia fame edurant algore modo dempto. Omnia ſeceſſus tempore ueneno ior,/

bea⸗ dormiunt: Simili modo & coxlex. Ille quidem iterum & æſtatibus, adherentes

cunſtate: ex

4

LIBER.

maxime ſaxis: ut etia iniuria reſupinatæ auulſæq; nõ tñ exeit. In balearibus uero inſulis ca
uaticæ appellatæ no prepute cauis terræ: neq; hærba uiuũt: ſed uue mò inter ſe coherent.

Eſt & aliud genus mnus uulgare. Adherẽt opculo eiufdẽ teſte ſe opientes: obruptæ rerra
ſemp.Fiæ & circa maritimas fatũ alpes quõda effoſſæ cæpere iã ermi & in ueliterno. Oium
tñ laudatiſſime in aſtypalea inſula. Lacertæ inimiciſſimũ genus cocleis. Negãtur ſemeltre
uitã excedere. Lacerti arabiæ cubitales. In india uęro in niſa mõte. xxiiii.in longitudine pe
dũ: colore fului aut pumcei aut cerulei. De canihus. Ca. Xl.
NX his quoc aialibꝰ quæ nobiſcũ degũt multa ſunt cognitu digna.Fideliſſimi ante
anes atq; eꝗ. Et pugnaſſe aduerſus latrones canẽ pro ιοο accepim'“: confe
corpore nõ receſſiſſe: uolucres & feras abigetẽ. Ab alio in epiro agni

Eg dia hol e
tũ in cõuẽtu pcuiſorẽ dñi laniatuq; & latratu adectũ: ut cogeret᷑ fateri ſcelus Garamãtu re
geẽ canes duceri ab exilio reduxere prœliãtes cõtra reſiſtẽtes. Propter bella colophomii ite⸗
G caſtaballéſes cohortes canũ habuere. Ex pmæ dimicabãt in aciæ nunꝗ detrectaâtes. Fiæc
Eęraãt diffidiſſima auxilia: nec ſtipediorũ indigna. Canes defendere ciĩbros cæſis dñis eorum
pPrlauſtris i poſitis. Canis laſone Lycio ĩterfecto cibũ capere noluit in ediaq; coſumptus e.
Is cui uero nomée hyrcani reddidit Durides accenſo regis Lyſimachi rugo iniecit ſe flaimæ.
Similiterq; Hieronis regis. Memorat & Pyrrhũ Gelonis tyrani canẽ Philiſtus. Memorat &

Nicomedis bithyniæ regis uxore eius. Conſyngæ laceratà ꝓpter laſciuioiẽ cũ marito iocũ

. Apud nos Volcatiũ nobilẽ qui Ceſeliũ ius ciuile docuit aſturcone e ſuburbano redeuntẽ
cũ adueſpauiſſet canis a craſſatore defendit. Itẽ Celiũ Senatore ægrũ placentiæ ab armatis
opreſſum: nec prius ille uulneratꝰ eſt ꝗᷓ cauſe interẽpto. Sed ſuꝑ oĩa in noſtro æuo actis po

puli ro.teſtatu Apio Iunio &. P. Silio cõſ. cũ aĩaduerteret᷑ ex cã Neronis. Gramatici fili in
T.Sabinũ & ſeruitia eius: unius ex iis canẽ nec a carcere abigi pigi potuiſſe: nec a corpore

receſiſſe: abiecto in gradibꝰgemoniis mœſtos edentẽ ululatus magna populi ro.corona cir
a cũ quidã ei cibũ obieciſſet: ad os defuncti tuliſſe. Innatauit idẽ in tyberim
cadauere abiecto ſuſtẽtare conat?: effuſa multitudie ad ſpectàdã aĩalis fidẽ. Soli dum noue
1e.Et ignotũ quoq; ſi repẽte ueniat intelligũt:. Soli noĩa ſua:ſoli uocẽ domeſticã agnoſcũt
Itinera qᷓuis longa meminere. Nec ulli p̃ter hominẽ memoria maior: Impetus eorũ & ſæui⸗
tia mitigat ab hoĩe cõſidente humi.Plurima aliain his quotidie uita inueni t. Sed in uenatu
ſolertia & ſagacitas p̃cipua eſt. Scrutat᷑ ueſtigia arq; perſequit᷑. Comitatẽ ad ferã inquiſito
tem loro retrahes: quis aquã trãſilies ſe occultaſſet: ꝗ ſignificãs demoſtratio eſt cauda pmũ
deinde 1oſtro. Ergo etiã ſenecta feſſos cecoſq; ac debiles ſinu ferunt uentos & odorẽ captã
res: prodẽteſq; roſtro cubilia. E tigribus eos indi uolũr cõcipi. Et obid in ſiluis coitus tem-
pore alligãt fœmias. Primo & ſecũdo fœtu nimis feroces putãt gigni: tertio demum edu/
cant. Hoc quidẽ e lupis galli quorũ greges ſum quiſq; duq;orẽ a canibus & ducẽ habẽt. I⸗

lum in uenatu comitãtur: illi parẽt. Nãq; inter ſe exercẽt etia magiſteria:Certũ eſt iuxtani⸗

lũ amnẽ currentẽ lãbere:ne crocodilorũ auiditati occaſionẽ płæbeãt. India petẽti Alexan/
dro magno rex albaniæ dono dederat in uſitatæ magnitudinis unũ: cuius ſpecie delectat·
iuſſit urſos mox apros & deinde damas emicti cõtemptu ĩmobili iacẽte. Eac ſegnitie tanti
corporis offenſus ĩperator generoſi ſpiritus eũ interimi iuſſit. Nũciauit hoc fama regt lra⸗
huos
ſibi fuiſſe. Hocinterẽpto pᷣterea nullũ ſore. Nec diſtulit Alexancder: leonec; fractũ ptinus

q; alcerũ mittẽs addidit madata: ne in paruis experiri ueller: ſed in leüe elephatoue.

uidit:poſtea elephantũ iuſſitinduci haud alio magis ſpectaculo lætatus.Horrẽtibus ꝗppe

per totũ corpus uillis ingenti primũ latratu inronuit. Mox in ceruicẽ aſſultãs cõtraq; belu

am exurgẽs hinc & illic artifici dimicatione: qua maxĩe opus eſſet mfeſtãs atq; euitãs: do⸗

nec aſſidua rotatũ uertigine afflixit: ad caſũ eius tellure cõcuſa. Cãnũ generibus amiui par
tus, Iuxta ad pariẽdo annua ætas. Gerũt in utero ſexagenis diebus. Gignunt cecos: & quo
Iargiore alunt᷑ lacte:eo tardiorẽ uiſum accipiũt. Nõ tamẽ unꝗᷓ ultra uigeſimũprimũdiem:
nec ante ſeptimũ. Quidã tradũt ſi unus gignat᷑ nonodie cernere:ſ igemini decimo. Idemq;

in ſingulos adiici: totidẽq; eſſe tarditatis ad lucẽ dies. Er ab ea quæ fœmina ſit ex pmipara

genita citius cerni: Optimus in fœtu ꝗ nouiſſimus cernere incipit: aut quẽ primum fert in
cubile fœta. Rabies canũ ſyrio ardẽte hoĩ peſtifera ut diximus: ita mor ſis lœtalis aquæ me

