guſtus iactatus procellis reipu. latii ius tribuit. Pyrenei montes hiſpanias galliaſq; diſter/
minant promontoriis in duo diuerſa maria proiecdcdis.
Narbonenſis prouincia. – cC.. IIII.
Arbonẽſis prouincia appellat᷑ pars galliarũ: quæ interno mari alluit᷑: brachata ante
n dicta amne uaro ab italia diſcreta alpiq; ſaluberrimis romano lmperio iugis A re
fliiqua uero gallia latere ſeptẽtrionali montibus gebẽna & urbibus agrorũ cultu ui
rorũ morũq; dignatione amplitudine opũ nulli prouintiarũ poſtferenda breuiterq; italia
uerius ꝗᷓ prouincia. In ora regio ſardonũ intuſq; conſuranorũ Flumina techun uernodu/
brũ. Oppida illeſeberæ magnæ quondã urbis tenue ueſtigiũ. Ruſcino latinorũ: flumen ay
taxe pyteneo rubréſem permeãs lacũ. Narbo Martius decumanorũ colonia. xii. M. paſſuũ
a mari diſtas. Flumina araris liria. Oppida de cetero rara præiacẽtib? ſtagnis agatha quõdã
maſſilientiũ & regio uolcarũ tectoſagũ.atq; ubi rhoda rhodiotũ fuit. Vnde dictus multo
galliarũ fertiliſſimus rhodanus flumus ex alpibus ſe rapiens per lemanũ lacũ:ſegnẽq; deſe
rens ararim: nec minus ſeipſo torrentẽ iſaram & truentiã. Lybica appellantur duo eius ora
modica. Ex his alterũ hiſpanienſe: alterũ metapinũ:tertiũ idẽq; ampliſſimũ maſſalioticum.
Sunt auctores & heracleã oppidũ in hoſtio rhodani fuiſſe ultra foſſam ex rhodano. c. paſſi
bus. Marii opere & nomine inſigne ſtagnum. Aſtromela oppidum maritima auaricorum.
ſuperq; campi lapidei Herculis præliorum memoria. Regio anataliorum & intus deſuuia⸗
tium cauarũc;. Rurſus a mari tricoriũ & intus tricolorum. VYocõtiorum & ſegouellauno/
xum mox allogobrum ac in ora maſſilia gtæcorum phocentiũ fœderata promõtoriũ zoa /
chitariſta porcuſregio clamatulicorũ. Dein ſuelteri ſupraq; uerucmi. In ora autẽ hæc athe
nopolis maſſiliẽſiũ forũ.l uliioctauianorũ coloma: quæ picẽſis appellat: & claſſica amnis ſi/
ue argeteꝰ. Regio oxibiorũ:ligaunoꝶe ſuꝑ quos ſi uebri quariates adunicãtes. At in ora opi
dum latinũ antipolis Regio deciatium. Amnis uarus ex alpiũ monte cemeno profuſus. In
mediterraneo colonia areélate ſex tanorũ: beteræ ſeptumanorunnarauſio ſecũdanorum. In
agro cauarum ualentia: uienna allobrogũ. Oppida latina aquæſextiæ ſalubiorũ: auenio ca⸗
uarũ: aptaiulia uulgentiũ alebeceriorũ appolinarium: alba heluorum: auguſta tricaſtinoꝶ:
abatilia areabormannico macina bellio carcaſum uulgarum tectoſagum ceſſero carbontho
rathe:meminorũ: cenicenſes: càbolectri: qui athlantici cognominantur. Forũ Voconi. gla-
cum Liuii Leuteuani:qui & foroneronienſes Nemauſum aremicorum. Piſcenæ ruteni ſa⸗
nagenſes tholoſani tectoſagii aquitaniæ ctermini ataſcodinitarii cononiẽſes umbramci.
Vocõtiorum cluitati fœderatæ duo capita uaſgo & lucus Auguſti, Oppida uero ignobi-
lia.xix.ſicut.xxiiii.nemauſenſibus attributa. diecit formulæ Galba imperator ex inalpi/
nis aganticos atq; bodionticos:quorũ oppidũ dina. Longitudinem prouintiæ natbonen⸗-
ſis. cccclxæx: M. paſſus. Agrippa tradit laticudinem. cclxvi.
LLcxcLxkuntreralia tyberis roma campania. éE CADia.—. V.
Talia dehinc primiq; eius ligures mox hetruria: umbtia:latium: ubi tyberina oſtia
i S&& roma terrarũ caput. xvi. mille paſſ. interuallo a mari. Volſcorũ poſtea littus: & ca⸗
paniaæ picentiu inde ac lucanum brutiumq;: quo lõgiſſime iu meridiem ab alpium
pene lunatis iugis in maria excurrit italia,. Ab eo græciæ ora: mox ſalentini: peduculi:

X LIBER.
apuli: peligini: ferentani: marrucini: ueſtiui: ſabini: picentes: galli: umbri: hetruſci: ueneti:
carni: iapides: iſtri: liburni: Nec ignoro ingrati ac ſegnis animi exiſtimari potle merito: ſi
preuir r atq; in tranſcurſu in hũc modũ dicat᷑ terra omniũ terrarũ alũna eadẽ & parẽs numi
ne. deũ electa quæ cæſum ipſum clarius faceret: ſparſa cõgregaret imperia: rituiq; mollirer
& tat populorum diſcordes feraſq; linguas ſermonis cõmertio cõtraheret ad colloquia &
humanitatẽ homini daret: breuiterq; una conctarũ gentiũ in toto orbe patria fieret. Et ꝗd
agam tanta nobilitas oĩum locorum quos quis attigerit? tanta rerum ſingularu: populorũ
claritas tenet. Vrbs Romana uel ſola in ea & digna etiã feſta ceruice facies quo tandem
narrari debet operee Et qualiter câpaniæ ora per ſe fœlixq; illa ac beata amœnitas ut palam
ſit uno in loco gaudentis opus eſſe naturæ. Iam uero tota ea uitalis ac perẽnis ſalubritatis
cæli tẽperies eſtita fertiles campi & tã aprici colles:: tam innoſii ſaltus: tam opaca nemora.
tam munifica ſiluarũ genera:tot mõtiũ afiatus:tanta frugũ & uitiũ olearũq; fertilitas: tãà
nobilia pecori uellara: tot opima tauris colla: tot lacus: tot animũ fontiũq; ubertas totã eã
perfundẽs: tot maria portus: gremiũc terrarũ cõmertio patés undiq:&tan adiuuandos
mortales ipla auicda in mare pcurrés, deq; ingenia rituſq; ac uiros & ſingug manuq; ſupe⸗
ratas cõmemoro gẽtes: Ipſi de ea iudicauere græci genus in gloriaà ſuam effuſuiſimũ quotã
partẽ ex ea appellado græciã magnã. Nimirũ id quod in menſione cæli fecimus hac quoc;
in parte faciẽdũ eſt: ut quaſdã notas ac pauca ſydera attingamus. Legentes tm quæſo me⸗
minerint ad ſingula toto orbe ediſerenda feſtinari. Eſt ergo folio maxime querno aſſimila
ta:multo proceritate amplior ꝗᷓ latitudine in leuo ſe flectẽs cacumine: & amazonicæ figura
deſinẽs parmæ: ubi a medio excurſu cynthios uocatur perſinus lunaros duo cornua emit
tens leucopetram dextra: laciniũ ſiniſtra. Patet longitudine alpino fine prætoriæ auguſte ꝑ
urbem capuã eq; curſu meãte rhegiũ oppidum in humero eius ſitum: a quo ueluti cerui⸗
cis incipis flexus: decies cẽtena & uiginti milia paſſuũ multoq; amplior menſura fieret laci
nium uſch nitalis obliquitas in larus digredi uideret. Latitudo eius uaria eſt. ccccx. miliũ
inter duo maria inferũ & ſuperũ: amneſq; uarũ atq; arſiam:media ac ferme circa urbem ro

mam ab hoſtio æterni annis in adriaticũ mare influẽtis ad tyberina hoſtia. cxxxvi. & paulo

tminus a caſtronouo adriatici maris alpiũ ad ruſcũ æqquor. Haud ullo in loco.cc. in latitudi
nem excedẽs. Vniuerſæ autẽ ambitus a uaro ad arſia. xxx. milia paſſ. lviii. efficit. Abeſt a cir
cundatis terris hiſtria ac liburnia quibuſdã locis. c. M. paſſuũ. Ab epiro & illirico.l. Ab Afti
ca minus.cc. ut auctor affirmat uarro. ab Sardinia. ccxx. milia. a Sicilia. M. d. a corſica. minꝰ
Ixx. ab iſſa.l. Incedit per maria cæli regione⸗ ad mendiẽ quidẽ. Sed ſi quis diligiti ſubtilitate
id exigat:inter ſextã horam primãq; brumalẽ. Nunc ambitũ eius urbeſq; enumerabimus.
Qua in re præfari neceſſariũ eſt auctorẽ nos Diuũ Auguſtũ ſecuturos: deſcriptionẽq; ab
eo factâà italiæ totius in regiones. xi. Sed ordine eo qui in littorũ tractu fiet urbiũ quidem
uicinitates oratione utiq; præpropera ſeruari non poq;e. Itaq; interiori in parte digeſtio
nem in litteras eiuſdem nos ſecuturos coloniarum menſione ſignata: quas ille in eo ꝓdi⸗
dit numero. Nec ſitus origeneſq; perſequi facile eſt. In gaunis liguribus ut cæteri omirttãà⸗
tur agro tricies dato. Igitur ab anne uaro nicea oppiduma maſſilienſibus conditũ. Eluui⸗
us pado. Alpes popꝑpuliq; in alpinis multis noĩbns: ſed maxime capillati oppido uediantioꝶ
ciuitatis gemellio:Portus Herculi monoechi. Liguſtica ora. Ligurũ celeberrimi ultra al⸗
pes ſaluideceates:moxubii:citra uenæ meſtruri:ſotibagieni: ſtati: elibi: uelli: aielli: euburia⸗
tes: caſinonates:ueliates:& quorũ oppida in ora pxia dicemꝰ. Flumẽ rutuba:oppidũ albiũ:
intemeliũ: flumen merula:oppidũ albinga unũ portus uadũ ſabatiũ:flumẽ porcifera: oppi
dum genua:fluminis feritor: portus del phini. Tigulia intus & ſegeſta tiguliorũ.fHumẽ ma.
cra liguriæ finis. A tergo autẽ ſupradictorũ omniũ apenninus mons itaſiæ ampliſſimuis ꝑ
petuis iugis ab alpibus tendens ad ſiculũ fretum. Ab altero eius latere ad padũ amnẽ italiæ
ditiſſimũ omnia nobilibus oppidis nitẽt. Libarna dartona colonia:trira:barderat.Induffria:
polentia:carrea:quod potentia cognominatur. Forofului quod ualetinum. Auguſta uaci
ennorum.Alba ponpeia: aſta aquæ ſcatiellorum. Hæc regio ex diſcriptione Auguſti nona
eſt. Patet ora liguriæ inter amnes uarum & magrã, ccxi. M. paſ. adnectitur ſepriniæ in qua
hetruria eſt ab amne macra: & ipſa mutatis ſæpe nominibus, Vmbros inde exegere antiqui

us pelaſgi.Hos lydi:a quorum rege tyrrheni:mox a ſacrificio ritu lingua græcorum tuſci

ſunt cognominati.Primũ hetruriæ oppidũ luna portu nobile. Colonia luca a mari ccedẽs

ſore
nohtion
ente⸗Va

ſtore i

lelamone
nusamms
ſunphreg
zubtorelt
mdeceter
Conomin
huenti at
girtech
Nocbantu
ti uolete
Homnina rer
neneclaf
liniscorrin
iaconcept
ſcquidem
cul titerno
mentemag
mmAgle
gobilis a
Etideogt
Wercaror
tur Wici
Mre
gnantid
ſxuus⸗l.
nues pri
Abonjgi
de nome
deducda,
ſei matre
uius nym
ſi cedi
tix poſſun
It Nin 7
cirt Cliti
mätm⸗
Nodon
terrarun
Ealudmi
nunter conl
Uumanxur
Mlanne di
Atumllenti,
Parniscumnce
NbedleniDej
tr⸗Kince
kera in
Untoton
degoe

Retkſc:lgrn
r mün
Anulg oln
cloei

Murafene

marnikel
Nrtnisſlllbntn
Z

g lnlty èd8

clbenbtie
cklineni
Sduocomm
toN ugt
cNNidan
Noc Mit
cn. Aekaat
litcol) AN
dack
angnn Uhuin
ein o
icttionid
ccndit⸗Dhu
do ueduantie
demimi ulm
Haielrend/
R .
ewat
Nbodmin

III
propriorq; ipſa inter amnes auſerem & arnum orta a Pelope piſiſq; ſiue a tenucanis greca
gente. Vada uolateranea:fluuius cecina populorum hetruſcorum quondam hoc tantum

litore. Hinc amnes prille:mox umbro nauigiorum capax & ab eo tractus umbriæ portuſq;

telamon:coſa uolgentium a populo Ro. deducta grauiſce caſtrum nouum: pyrgi: cæreta 7
nus amnis & ipſum cære. Intus mil. paſſ. quattuor agilla a pelaſgi conditoribus dictum al⸗
ſium phregnæ. Tyberis amnis a macra. cclxxviiii. M. paſſ.Intus coloniæ faliſca argis ortacut
auctor eſt Cato)quæ cognominatur hetruſcorum lucus Coloniæ ruſellana ſenenſis: crito

na:decetero aretini ueteres aretini fidentiores: areti ni i ulienſes: amitinenſes: aquaſenſes cO

cognomine taurini: blerani certonienſes capinates cluſini noui cluſini ueteres:fluẽtini pre

Huenti arno appoſiti: feſulæ: ferentinum: ſeſcenia hortanum: herbanum nepe. Nouem pa
gi præfecturiæ claudæ Foro Clodix piſtorium: peruſia: ſuanẽſes ſaturnini qui ãte aurinini
uocabantur:ſubertani: ſcatones:tarquinienſes:thuſcanienſes:uertulonienſes: uerentãi eſe⸗

tini uoleterrani cognomine hetruſci: uolſcinienſes in eadem parte. Oppidorum ueterum

nomina retinent agri cruſtinus caletranus. Tyberis antera tybris appellatus: & prius albu⸗
la emedia fere longitudine appenini finibus aretinorum profluit tenuis primio nec niſi piſ
cinis corriuatus: emiſſuſq; nauigabilis: ſicuti tinna & glanis influentes in eum nouenorum
ita conceptu dierum ſi nõ adiuuent hymbres: ſed tyberis propter aſpera & confragoſa- Ne
ſic quidem præterquã trabibus uerius quã ratibus longe meabilis fertur. p. c. l. M. d. nõ pro
cul tiferno peruſſa & orticulo:hetruriam ab umbris ac ſabinis. mox citra.xiii. M. p. urbe ue
mentem agrum a cruſtumino:deinfidenate: latinumq; a uaticano dirimens. Sed intra tin⸗
nam & glanim duobus &.xl. fluuis auctus præcipuis autem nare & aniene:qui & ipſe naui
gabilis. Latium includit a tergo. Nec minus tamé aquis ac rot fontibus ĩ urbem perq uctis.
Et ideo quamlibet magnarum nauium ex italo malo capax rerum in toto orbe naſcen tium
mercator placidiſſimus. Pluribus prope ſolus qua cæteri in omnibus terris amnes accolli
tur aſpiciturq; uillis. Nulliq; fluuiorum minus licet incluſis utrinq; lateribus: nec ramen
ipſæ pugnat quamquã creber ac ſubitis incrementis: & nuſquã magis quã in ipſa urbe ſta⸗
gnantibus. Quinimo uates intelligitur potius ac monitor actu ſemper religioſus uerius ꝗᷓ
ſæuus. Latium antiquum a tyberi circeios ſernatum eſt. M. paſſunm.l.longitudie. Tam te
nues primordio imperũ fuere radices. Colonis ſæpe mutatis tenuere alii aliis temporibus.
Aborigines:pelaſgi: archabes ſiculi: arunci:rutyli. Et ultra circeios uolſci:oſci auſones un⸗
de nomen modo htii proceſſit ad lirin amnem. In principio eſt oſtia colonia a romão rege
deducta,. Oppidum laurentum locus ſolis indigetis. Amnis numicus. Ardea a Danæ per⸗
ſei matre condita. Dein quondam aphrodiſium antium colonia, Aſtura flumen & ĩſula. Flu
uius nympheus: cloſtra Romana Circeii quondam inſula immenſo quidem mari circũda
tacſi creditur Homero)& nunc plane. Mirum eſt quo d hac de re tadere hominum noti⸗
tiæ poſſumus. Theophraſtus qui primo externorum aliqua de Romanis diligentius ſcrip⸗
ſit. Nam Tehopompus ante quẽ nemo mentionem habuit urbem duntaxat a Gallis captãa
dixit. Clitarchus ab eo proximus legationem tantum ad Alexandrum miſſam, Elic iã plus
Juã & fama circeiorum inſulæ: & menſuram poſuit ſtadia. lxxx. in eo uolumine quod ſcrip
d Nicodoro athenienſium magiſtratui qui fuit urbis noſtræ. cccclx. anno. Quicquid ẽ er-
o terrarum preter.x. M. p. prope ambitus adnexum inſulæ. poſt eum annum acceſſit ita⸗
iæ aliud miraculum. A circeis palus pontina eſt quem locum.xxiiii.urbium fuiſſe Mutia⸗
nus ter conſul prodidit. Dein flumen ufens ſupra quod tarracina op idum lingua uolſco-
rum anxur dictum. lbi fuere amycle a ſerpentibus deletæ. Dei lacus fadanus: caieta portus
Oppidum formæ antiqua læſtrigonum edes. VItra fuit oppid um Pyræ:colonia minturne
lyri amne diuiſa glanico appellato. Sinueſſa extremum in adiecto lacio: quam quidem di⸗
xere ſinopem uocitatam.Fiinc fœlix illa campania eſt. Ab hoc ſinu incipiunt uitiferi coles:
& tumulentia nobilis ſucco per omnis terras inclyto: atq;(ut ueteres dixereſũmum Liberi
patris cum cerere certamen. Hinc ſetini & cecubi obtenduntur agris. Iis iunguntur faler⸗
ni: caleni. Dein conſurgunt maſſici: gaurani: ſurentiniq; montes. lbi laborini campiſternun⸗
tur: & in delitias alicæ epulantur menſis. PHiæc littora fontibus calidis rigãtur præterq; cæ
rera in toto mati conchylio piſce nobili annotantur. Nuſquã generoſior oleæ liquor. Et
hoc quoq; certamen humanæ uoluptatis tenuere oſci:græci umbri: tuſci: campani In ora

ſauo fluuius. Vulturnum oppidum cum amne.liternum:cumæ calcideſium: miſenum: por

E.

LIBER.
tus baiarum:bauli: lacus lucrinus & auernus. Iuxta quem cimerium oppidum quondã:deĩ
puteoli colonia dicæarchia dicti poſtq; phlegræi campi. Acheruſia palus cumis uicina. Lit⸗
tore autem hoc neapolis chalcidenſiũ: & ipſa parthe Wbe a tumulo ſyrenis appellata. Fier⸗-
culanium Pompei haud procul expectante monte ueſuuio. Alluẽte uero ſarno amne ager
nucerinus eſt: &. viiii. M. paſſibus a mari ipſa nuceria. Surrẽtum cum promontorio Miner
uæ ſirenum quondam ſede nauigationea circeis duo de.Ixxx. M. p. patet. Regio ea a tybe
ti prima italiæ ſeruatur ex deſcriptione Auguſti. Intus coloniæ capua a campo dicta a qui⸗
num: ſueſſa: uenafrum: ſora: theanum:ſidicinum cognomine nola. Oppida abellinum:aritia

alba longa: acerani:allifani: atinates: alterinates:anagnini:atellani:uerulani:arpinates:auxi⸗

niates: auxellani: alfaterni. Et qui ex agro latino. Item hernico. Item labicano cognominati
Bouille: calatiæ: caſinum: calenum:capitulum:hernetum:cernetani qui mariani cognomi⸗-
nantur. Corani a Dardano troiano orti. Cubulterini: caſtrimonienſes: cingulani: gabienſes
In monte albano foro populienſes. Ex falerno fruſinates: ferentinates: freginates: frabater
ni ueteres frabaterni noui: ficolenſes: fregellani: foroappii forentani: gabini: ĩ terãnates:ſuc
caſaniꝗ & lirĩates uocâtur. Ilionẽſes: lauini:norbani: nomentani p̃ᷣneſtini urbe quõdã ſtepha
ne dicta. Priuernates:ſetini:ſigmini.ſueſulani:telini:trebulani cognomine balimenſes. Pre

bani: thuſculani: uerulani: ueliterni.ulubrenſes: uluarnates.ſuperq; roma ipſa: cuius nomẽ

alterum dicere arcanis ceremoniarum nefas habetur: optimaq; & ſalutari fide abolitum an
nuntiauit Valerius ſolanus: luitq; mox pœnas. Nõ alienum uidetur inſerere hoc loco exẽ⸗
plum religionis antiquæ ob hoc maxime ſilentium inſtitutæ. Namq; Diua Angerona cui
ſacrificatur ad diem. xii. chaledas ianuarii ore obligato obſignatoq; ſimulacrum habet. Vr
bẽ tris portas habentem Romulus reliquit: aut plurimis tradentibus credamus quattuor.
Monia eius collegere ambitu imperatoribus cenſoribuſq; Veſpaſianis anno conditæ. d.
cccxxxviii. M. cc. xiii. M. Cõplexa montes. vii. Ipſa diuiditur in regiones. xiiii. Compita ſin
S cCclxv.p.eiuſdem ſpatii menſura currente a miliario in capite romãi fori ſtatuto ad
ſingulas portas: quæ ſunt hodie numero. xxx. ita ut. xii. portæ ſemel numerentur: præterã⸗
turq; ex ueteribus. vii. quæ eſſe deſierũt. Efficit paſſuum per directum. xxx. m. d. lxii. Ad ex
trema uero tectorum cum caſtris prætoriis ab eodem miliario per uicos omnium uiarũ mẽ

ſura colligit paulo amplius. Ixx. m. paſſuum. Quod ſi quis altitudinem tectorum addat: di⸗

gnam ꝓfecto æſtimationem concipiat fateaturq; nullius urbis magnitudinem in toto or⸗
be potuiſſe ei cõparari. Clauditur ab oriente aggere tarquini Superbi iĩter prima opere mi
rabili.Nãq; eum muris æquauit: qua maxĩe patedat additu plano. Cætero munita erat præ
celſis muris: aut abruptis montibus: niſi ꝙ expatientia tecta multas addidere urbes in pria
regione.Præterea fuere in latio clara oppida:ſatricum:pometia:ſcaptia:pitulum:politoriũ
tellene:tifata:cecin: afican:acruſtumiam: meridia:medullum corniculum:ſaturnia ubi nũc
Roma eſt. Antipolis quod nunc ianiculum ĩ parte romæ: antẽna:camerium:collatia amiter
num:norbe:fulmo:& cum his carnem in monte albano ſoliti accipere populi albenſes. Al⸗
bani:eſolani:accienſes:abolani:nubetani:bolanitii:ſuetani:coriolani:fidenates:coretii: hor
renſes: latinienſes: longani:manates:macrales:munienſes: olliculani:oct ulani: pedani: polle

taurini:querquetulãi: ſicãi: ſiſoleſes:toleriẽſes:tutienſe suimiteraliueliẽſes:uenetulãi:uicel

lenſes.Ita ex antiquo latio.liii.populi in teriere ſine ueſtigiis In campano autẽ agro ſtabie
oppidum fuit uſq; ad. Cn. Pompeium &. L. Catonem conſ. ad pridie chalend. maii. quo die
Sylla legatus bello ſociali id deleuit: quod nunc in uillas abiit. Intercidit ibi & tauraia. Sũr
& morientis ſcalini reliquiæ. Præterea auctor eſt Antias oppidum latinorum opiolas cap⸗
tum a. L. Tarquino rege: ex cuius præda capitolium is in fine incohauerit. A ſurretino ad
ſilarum amnem. xxx. M. paſſus ager picentinus fuit: thuſcorum templo iunonis argiuæ
ab iaſone condito inſignis: Intus oppidum ſalerni: picentia. A ſilaro regio tertia & ager lu
canus brutiuſq; incipit.nec ibi rara incolarum mutatio. Tenuerunt eum pelaſgi: notrii:
ĩtali:morgetes:ſiculi græciæ maxime populi:nouiſſime lucani a ſannitibus orti duce Lutio
Opida peſtum a græcis poſidonia appellatuùm ſinus peſtatus: oppidum elea: quæ nũc uelia.
Promontorium palinuruma quo ſinu recedente traiectus ad coloniam regiam. c. M. paſ⸗
ſus proximum autẽ huic flumen melphes. Oppidum buxentum græciæ prius magnæ: nũc
lucaniæ. Saus annis fuit & oppidum eodem nomine. Ab eo brutium littus: oppidum blan
da:ſiumen baletum: portus parthenius: & phœcentium ſinus uibonenſis locus cl ampetix.

pin
(uod ni
idin
lx
ſcllu pe
Pomon

Phrrort

(puNt

gicicun

Vrbale
ſaklimi

ferutnue
nes auten
nutnAb

fyuleag

ſto fteto
cohtinen
uerlus cc

Liruie
tiam larl

vorlong
amiors
bis mers
eoin

(close

ſo.Cal
des au
le: me.
AWuerſ

(dlonias

Lorgon

AImbe cor

errimet
Abiis ule

Emtizere
thecuſan

(pigarce

Aücamat

Mentibrn

tuinipun

.

lmgntz
Cumis icn
aili⸗
i Pellmnden
Dnome⸗
monnd M
„Kegoder⸗ Ne⸗
npodich
edelinmnet
mApinnternun⸗
nd Cognonin
Murinicognnn,
ngulmighentn
gumen iitie
Nmniminrslu
urdegtidifh⸗
edalmenſa e
nene oclodel

4*
Uhcrumbaber)!

rüi,Cmn
Gnunatc
ema oor/
imohee ſi
mmnmend

4
.„ ⸗‧*

mtscnnüin
mipelni
uenetlüni
Uue ro ſt
ummmigol
niatuuriin
mopoli
4 umini
unoon Igi⸗
tenmratgelli
,bſeanotnl
dtel n

Oppidum conſentia. Intus in peniſula fluuius acheron: a quo oppidani acherotini Hippo

Oobidum tempſa: a græcis temeſe dictum. & croronienſium terina: ſinuſq; ingens terinus

guod nunc uibonem ualentiam appellamus. Portus Hierculis: Metaurus amnis: Tarentũ
oppidum: portus Horeſtis & meddua. Oppidum ſcyleum. Cratis fuuius patercut dixere)

ſcyllæ. Dein colonia regia. Siculum fretum:ac duo aduerſa promontoria ex italia cenis. Ex
ſicilia pelorum xii.ſtadiorum interuallo. Vnde rhegium. xliii-paſſuum. Inde apẽnini ſilua

promontorium leucopetra. xii. M. paſſibus. Ab ea locri cognominati-li.apromontorio ze-

phyro abſunt a ſilaro.ccc.iii.M. Et includitur europæ ſinus primus in eo quem maria nun
cupant. Vnde irrumpit atlanticum ab aliis magn um:qua intrat porthmos a græcis a nobis
gaditanum fritum cum intrauit. Hiſpanum quatenus hiſpanias abluit. Ab aliis ibericum
aut balearicum:Mox gallicum:ante narbonenſem pro uintiam:hinc liguſticum. Ab eo ad
ſiciliam inſulam thuſcum quod ex græcis alii notium:alii tyrrhenum:e noſtris plurimi in⸗

ferum uocant. ultra ſiciliam quod eſt ad ſalentinos auſonium polybius appellat. Eratoſthe
nes autem inter hoſtium oceani & ſardiniam quicquid ẽ ſardoum. Inde ad ſiciliam tyrrhe

num. Ab hac cretam uſq; ſiculum. Ab ea creticum. Inſulæ per hæc maria primæ omniũ pi⸗

tyuſæ a græcis dictæ a frutice pieno: nunc ebuſus uocaturs utracq; ciuitate fœd erata angu
ſto freto interfluente. patent. xlii. M. paſſibus abſunt a diano. Ixx. ſtad. totidem dianiũ per
continentem a carthagine noua. Tantumdem a pityuſis in altum baleares duæ: & ſucrone

uerſus colubraria. Baleares funda bellicoſas græci gymeneſias dixere. Maior. c. m. p.eſt lon

gitudine: circuitu uero. ccccIxxx. M. Oppida habet ciuium romanorum palinam & polen⸗

tiam latinorum ciuium:& tucini quod fœderatum bochorũ fuit: ab ea.xxx. m. p. diſtar mi

H nor:longitudine.Ix. m. circuitu. cl. m. paſſuum. Ciuitates habet labonẽ ſaniſeram:magnonẽ
a maiore.xii:paſſuum in altum abeſt capraria: inſidioſa naufragiis: & e regione palinæ ur⸗
bis meraria ac tiquadra patria Hannibalis. Ebuſi terra ſerpentes fugat: colubrariæ parit.

Ideo infeſta omnibus niſi ebuſitanam terram inſerentibus: græci ophiuſam dixere. Cuni⸗

culos ebuſus gignit populantes balearium meſſes. Sunt aliæ.xx. fermæ paruæ mari uado⸗
ſo. Galliæ autem hinc ora in rhodoani hoſtio metina: mox quæ blaſcõus uocatur: & ſtecha
des auicinis maſſilienſibus dictæ propter ordinem quo ſitæ ſunt: erunt nomia ſingulis pro

te: meſe: quæ & põponiana uocatur: tertia hype. Ab iis ſturium: phœnice: philarero: & leria
aduerſum antipolim: in quã uergoani oppidi memoria. HM H
N liguſtico mari eſt corſica:quam græci cyrnon appellauere:ſed thuſco propior
1 a ſeprtemtrione in meridiem proiecta: longa paſſuum. cl. M. lata maiore ex parte. I.

Circuitu/cccxxii.m. Abeſt a uadis uolaterranis. lxii. m. p. Ciuitates habet. xxxiii. &

cxolonias: marinam a Mario deductam: aleriam a dictatore Sylla. Citra eſt oglaſa. VItra ue⸗

r0.Ix.m. paſſibus a corſica: planaria ſpecie dicta æqualis freto: ideoq; nauigiis fallax: aplior
gorgona & capraria: quam græci ægilon dixere. Item igilium & dianium quam artemiſſiã

AaImbe contra coſanum littus & contra litrus uaponæ: meneria: colubraria: uenaria ilua: cũ
ferri metallis circuitu.c. m. p. a populõia. x. M. a græcis ætalia dicta ab ea planaſia. xxxix. m.
Ahb iis ultra tyberina hoſtia in antiauo ſtura: mox palmaria ſinonia: aduerſum formias pon
tixæ. In puteolano autem ſinu pandataria: prochita nõ ab æneæ nutrice: ſed quia profuſa ab

ænaria erat. Aenaria ipſã a ſtatione nauium Aeneæ ab Fiomero inarimæ dicta a græcis pyr-

thecuſa:non a ſymiarum multitudinecut aliqui exiſtimauere)ſed a figulinis doſiariorum.
Inter pauſilpium & neapolim meagris: mox a ſurrento. viii. m. paſſibus diſtãtes Tyberii pri

cipis arce nobiles capreæ circuitu. xl. m. p. ex in leucothea. Extia quem conſpectum pelaguſ
aicam attingens. Sardinia minus. ix. m. paſſibus a corſicæ extremis etiaãnum anguſtias eas
arcentibus inſulis paruis: quæ cuniculariæ appellantur.-temq; pintonæ foſſæ a quibus fre
tum ipſum taphros nominatttturr. és”sͤ
Ardinia ab oriente patens. clxxxviii. m. paſſuum ab occidente.clIxx. milia a meridie
ſ lxxiiii.milia a ſeptẽtrione.cxxii. Circuitu.d.Ixii.milia. abeſt aẽ africa calaritano pro
montorio ducenta milia. a gadibus. Ixiii. habet & a gorditano promontorio duas

inſulas quæ uocantur Herculis a ſulcherſi enoſin: a calaritano ficariam: Quidam haud ꝓp
cul ab ea etiam beleridas ponunt: & collodem:& quam uocant hieracam, Celeberrimi ĩ ea

c ii

populorum ilienſes: ſalari: corſi. Oppidorum. xiiii.ſulchitani: ualencini: neapolitani: bocen⸗

ſes: calaritam ciuium romanorum. & norenſes. Colonia autẽ una: quæ uocatur ad turrim
libyſonis. Sardiniam ipſam Timeus ſandalioti appellauit ab effigie ſoleæ. Myrſilius ichnu
ſani a ſinilirudine ueſtigii. Contra peſtanum ſinum leu caſia eſt a ſyrene ibi ſepulta appella

ta. Contra ueliam pontia & iſacia: utræq; uno nomine œænotrides: argumẽtum poſſeſſæ ab

cnortriis italiæ: & contra uibonem paruæ quæ uocantur ithaceſiæ ulixis ſpecula.
⸗ Dee ee Zicilia * ., rVEE r Ca. VllI.
Erum ante omnes claritate Sici

gitudinem creto.in latitudinem autem. cx. d. Iuxta coloniam regia ab hoc dehiſcẽdi argu⸗

mento rhegium græci noméẽ dedere oppido in margine italiæ ſito. In eo freto eſt ſcopulus

ſcylla. Item carybidis. Mare uorticoſum. Ambo clara ſæuitia. Ipſius triquetræ ut diximus

promontorium pelorus uocatur aduerſus ſcyllam uergens in italiam. Pachynum in græ⸗
ciam. cxliiii: m. ab eo diſtante peloponneſo.Lilybeũ in africam. clxxx. m. interuallo a mercu

rii promontorio: & a calaritano ſardimæ centum uiginti. m. Inter ſe autem hæc promon/

toriai late diſtant hiſpatiis. Terreno itinere a peloro pachynum. clxvi m. paſſuum. In⸗
de lilybeum. cc. m. Inde pelorum.clIxx. m. coloniæ ibi urbes ac ciuitates. Ixxii. A peloro ma⸗
re ionium ora ſpectante oppidum meſſana ciuium romanorum: qui mamertim uocantur.
Promontorium drepanum: colonia taurominium. quæ antea naxos. Flumen aſines, mons

ætna nocturnis mirus incẽdiis. Crater eius patet ambitu ſtadia. xx. Fauilla taurominium ca

tanam uſque peruenit feruens. Fragos uero ad maronem & gemellos colles. Scopuli tres
cypoclum. Portus ulixis. Bolonia catina fiumina ſymechus terias. Intus leſtrigoni campi.

Oppida leontini: megaris: amnis panthagies. Colonia ſyracuſæ cum fonte arethuſa. Quam

quà & temenitis: & acchidemiſa: & megea: & cyane militiæ fontes in ſyracuſano potantur.

agro portus nauſtachmus: flumem florus promontorium pachynum: a qua fronte ſiciliæ
Humen hirminium. oppidum camarina: fluuius gelas: oppidum agregas: quod agrigentũ
noſtri dixere. Thermæ colonia: amnes agathema therypſa celinus. Oppidum lilybeum ab
eo promontorium drepana: mox crix. Oppida pannormus: ſolinium: hymera cum fluuio
cephaledi:ſeleuntin um:agathyrnum:ty ndaris colonia: oppidum myle. Et unde cœpimus
pelorus. Intus latinæ conditionis centuripini: nepini: ſegeſtani. Stipendiarii aſſorina xtẽſeſ
agerini: aceſtei: acr enſes: bidini: citatiarini: drepanitani: argeſtini: aceſtien ſes:ericini:entelle
tini:netini:edini:eg uini:gelani:galateni:haleſini:enneſes:hybleẽſes:hebritenſes:herbẽſes:
heubulenſes: halicenſes: hadranitani: macarenſes: hypanenſes: ietenſes: mutruſtani: magel⸗
lini:murgentini: muticenſes:menanini: naxinonii: petini: paropini: teraphitienſes: ſemellita
ni: ſeſcherini: ſelinunti: ſimeti: hilarenſes: tiſſinenſes: triocalini: triracienſes: zanclei meſſeni

orum. Horum in ſiculo freto ſunt inſule in africam uerſæ gauros melitaa caerina. lxxxiiii.
m. paſſibus a. Lilybeo. cxiii. conſirua erõneſos: cerenie: galatha:lepaduſa: æthuſa quam alii

æguſam ſcripſerunt. Bucion ætnæ: & aſeleunte. Ixxv. m. offeades: contraq; paropinos ufer
ca. Citra uero ſiciliam ex aduerſo metauri amnis. xxii. ferme paſſuum ab italia. vii. æoliæ ap-⸗
pellatæ. Exædem lipareorum & epheſtiades a græcis: a noſtris uulcani. Aeoliæ ꝙ QAeolus ilia
cis temporibus ibi regnahbbt.
S De lipara. . * E ð 99 . 1 „Ca. . VIII.
Ipara cum ciuium romãorum oppido dicta a Liparo rege:qu i ſucceſſit Aeolo an
1 tea longina uel meligonis uocitata abeſt. xii. m. p. ab italia ipſa circuitu paulo mi⸗-
pnori. Inter hanc & ſiciliam altera antea theraſia appellata nunc hiera: quia ſacra uul
cano eſt. Colle in ea nocturnas euomere flamas. Tertia ſtrongyle a lipara mille paſſus ad ex
ortum ſolis uergens: in qua regnauit Aeolus: quæ a lipara liquidiore flama tãtum differt.
Cuius fumo quinam Haturi ſint uentri trido prædiſcere incolæ traduntur. Vnde Aeolo
uento paruiſſe exiſtimatum. Quarta didyme minor quam lipara. Quinta eriphuſa: Sexta
phœnicuſa pabulo proximarum relicta. Nouiſſima eéadẽq; minima euonymus. Hactenus

4½ . 2 4
4* Mäc

de primo europæ ſinu. . En 2-èJU
De locris italiæ fronte. “ W„ , CCiD.. N.
a Locris italiæ frons incipit: magna græcia appellata in tres ſinus incendens auſoni

lia Sicania a Thucydide dicta: Trinacria a pluribus
u aut triquetra a triangula ſpecie. Circuitu patens ut auctor eſt Agrippa. d. cxviii. m.
aſſibus: quondam brutio agro cohærens. mox interfuſo mari auulſa.xii. m. in lon

mansue

ſignoy;

Ppromonth

nienſtbus

fatale⸗

lrtudoe
Mnuigroi
hus⸗plonn
glus gua⸗

caulope

l
1 cc
.„i
coden no⸗
tkalandru
lanei brur
hentinup

tuir Orcre

le Theop
birpine
conum
CWi
Pam:
ilnlterpr
lertene
contine
Mun g
totlum
oppidi
ingræcl
il,non.
primum
bellopra
eniump

luumm Al

kexcie

gernoun
Oppidath
Aukiduse
duce Dio
bonum
ani⸗aſaie
upanta
etenn
umenuſt.
hurito
irpinonn
Lamglene

uresgui

Policani .

N Akieil Sawiann iner terarapiimi natce xxx i M. paſ uum ut auctor eſt. Varro. Pleri
l ſki opbul arfonte ſti⸗ onglir mnnſnera⸗led memoratu igna loconus: ſagra. ne
l Sta arPiliren erien linum caſtrum: carcinum: quod eſſe longiſſinum italiæx .
E t promonrtorium aliqui exiſtimant. Dein ſcyllaceus: & ſcolagi uim ſcyflaceum: & ſc yletũ athe
erlt led nienſibus cum conderent dictum: quem locum occurrens thermeus ſin us peninſulam ef-⸗
al ficit: & ĩ ea portus qui uocatur caſtra Hambalis:nuſquam anguſtiore italia. xl. M. paſſuum
h Attitudo eſt.Itaque Dionxſior maior interciſam eo loco adiicere ſiciliæ uoluit. Amnes ib i
e nauigabiles carcinas: rotalus: ſemirus: arocha: targines. Oppidum incus Petilia: mons cliba
Selndniid nus: promontorium lacinium cuius ante oram inſula. x. m.p. a terra dioſcoron. altera caly⸗
Uulauinit plus quam ogygiam appellaſſe Homerus exiſtimatur. Præterea tnater e⸗
– acaulone abeile. xx m. paſſibus prodidit Agrippa „ H
Tockſanln Secuncdus europæ ſinns. W cWMa. X
ern mänmn Lacinio promontorio ſecundus europæ ſinus incipit: magno abitu flexus: & acro
Ahuner⸗ à ceraumo epyri finitur promõtorio: àa quo abeſt. lxxv. m. paſſibus. Oppidum cortro
mtermlonnert amnis neethus: oppid um thurium interduos annes cratin & ſybarim: ubi fuit urbs
rnmg eodem nomine. Similiter eſt inter ſirion & acrin heraclea aliquando ſyris uocitata. Flumĩia
— thalandrum: caſuentum. oppidum metapontum: quo tertia italiæ regio finitur: Mediter
ANand ranei dbrutiorum apruſtani tantum. Lucanor um autem hinc atinates: buxẽtini: eburini: gru
Mmi mentini: potentini: ſontim:ſyrini: tergilani: urſentini: uolſentani: quibus numeſtrani iũgũ
ü tur. Præterea interiſſe thebas: lucanas Cato a uctor eſt. Et mardoniam lucaorum urbẽ fuiſ⸗
hmuoninme Ie Theoponpus in qua Alexander epirotes occubuit. Connectitur ſecunda regio ample⸗
ermin Xa hirpinos: calabriam: apuliam: ſalentinos. ccl. M. ſinu qui tarentinus appellatur ab oppido
a laconum in eceſſ u hoc intimo ſito contributa eo maritima colonia: quæ ibi fuerat. Abeſt,
kau cxxxvi. m. p. a licinio promontorio aduerſam ei calabriam.l.peninſula emittens. Græci meſ
lan ſapiam a duce appellauere. Et ante peucetiam a Peucetio Oenotri fratre. In ſalentino agro
mtnid interp romontoria. c. M. paſſuum interſunt. Latitudo peninſi ule a tarento brunduſium
aigui rerreno itinere. xxxii. M. paſſibus patet: mulroque breuius a portu ſaſina . Oppida per
n ſ de conminentem a tarento uaria. cui cognomen apule: meſſapia: aletium. ſtat zer
m Me num gallipolis: quæ nunc eſt anxa. Ixii. M. paſſibus a Tarrento. Inde. xxxiii, M. prone⸗
ar torium quod acran iapygiam uocant: quo longiſſime in maria excurrit italia Ab eo haſta

iſcimmm oppidum & hydruntium. x. M. ac. ix: Nl. paſſuum: ad diſcrimen ionii & adriatici maris: quã
fiinn in græciam breuiſſimus tranſitus. Ex aduerſo apollonia oppido latitudie iĩtercurrentis fre
Seichinn ti. l.non amplius paſſuum. Floc interuallum pedeſtri continuare tranſitu pontibus iactis
arnignn primum Pyrrus epiri rex cogitauit. Poſt eum. M. Varro cum claſſibus Pompeii pyratico
n bello præſſet. Vtrunq; aliæ impediere curæ. Ab hydrunte ſoletuni deſertum. Dein fratu⸗
ertium: portus tarrentinus: ſtatio militum liſpia: baleſium. celium. Brunduſium. l. M. paſ⸗

1. „, 1
. YO

6 ci ſuum. Ab hydrunte: in primis italiæ portu nobile ac uelut certiore tranſitu: ſicuti longio
Nncin. re excipiente illyrica urbe dirrachio. ccxx. M. traiectu brunduſio conterminus pediculèrũ
An wni aager nouem adoleſcentes totidẽq; uirgines ab illyriis xiii. populos genuere. Pediculorum
. mmunln oppida rhudia: ſtegnatia: barion ante iapyx a Dedali filio a quo & iapygia: amita pactius:
amiN, aufidus ex hirpinis montibus canuſium Præfluens. Pinc apulia dauniorum cognomine a
lrgNnd⸗ duce. Diomedis ſocero. In qua oppid um ſalapia Hiãnibalis meretricio amore inclyt um. Si⸗
pontum uria:ammis cerbalus Da umiorum finis. Portus agaſt us. Promontorium montis ar
