ipleußnn “?JRM.B ha u eri⸗ i. Trel ein etarc narar eme ia. Eadi ucri latus ri ſexqꝗ
ſontind cöoc ioga Per col ſſe Werr, idæ hy re uari ilis uol pella mari
—R ⸗ grun Venerscol D CSandide ue uaſimilz u meappellt
Peni dru ere ana lor cã er⸗ em arg Ui
an⸗ j. xte extrar 8C0 ore g &dracon is ex ar. tto
Gmmii cis reli at ir 0Püug a m ibusra
eon ed ee e Goid
n6 H leſerlan
ce⸗ en per os cxe
in⸗ u
ſatia
ninn ℳ
uteig

LIBER-
fere cornua: quæ ab his nomen traxit. Rurſus draco marinus captus atꝙ; imiſſus in harenã
cauernã ſibi roſtro miro celcritate excauat. Piſcib? ſãguic carctib?Ca. XXVIII.
Iſciũ quidà ſanguine carẽet.de quibus dicemus. Sunt aũt ttia genera. In pfimis quæ
mollia appellarur. Deinde cõtecta cruſtis tenuibus. Poſtremo teſtis concluſa duris
Molia ſunt loligo ſæpia polypus & cætera eius generis. Fis caput incer pedes
in uentre Pediculi octoni oĩbus. æpie & loligini pedes duo. Ex his lõgiſſimi & aſperi eui⸗
bus ad ora adayouet cibos. & in fluctibus ſe uelut anchoris ſtabiliũt cæteri cirri cu quibus
uenantur. Æ Oe loligie & ſæpiis & poiipis & naupliis. Ca. XXIX.
OAIOligé etiã uolitat extra aquã le efferẽs:quod & pectũculi faciũt ſagittæ mõ Sæpia

1 rü generis mares uarii & nigriores: cõſtantiæq; maioris. Percuſſæ tridente fœmine

auxiliant. At femina icto mare fugit. Ambo autẽ ubi ſenſere ſe apprehendi effuſo
atramẽto quod pro ſanguine his eſt infuſcata aqua abſcondũtur. Poliporũ multa genera.
Terreni maiores quã pelagici: & oẽs brachiis ut pedibꝰac manibus utũtur. Cauda uero qᷓ
eſt biſulca & acuta in coitu. Eſt polypis fiſtula in dorſo: qua trãſmittũt mare. eamq; mõ in
dextrã partẽ mõ in ſiniſtrã trãſferũt. Natãt obliꝗ in caput quod pᷣdurũ eſt ſuffocatione ui
uẽtibus. Caterterũ ꝑ brachia uelut acceptabilis diſperſis eo hauſio quodãm cui adhere/
ſcũt tenẽt ſupini. ut auelli nõ queãt. Vada nõ apprehẽdũt: & gradibus minor tenacitas. Soa
li molliũ in ſiccũ exeũt dũtaxat aſperũ. Leurtate odere. Veſcũtur cõchyliorũ carne. quoꝶ
cõchas cõplexu criminũ frãgũt.Itaq; pᷣiacẽtibꝰ teſtis cubile eorũ dephẽdit᷑. Et cũ alioquin
brutũ habeat᷑ aĩal: ut quod ad manu hoĩs adnatat in re quodamõ familiari callet. Oia in do
mũ cõportat: de in putamina roſa carne egerit: annatãteéſq; piſciculos ad ea uenat᷑. Colorẽ
mutat ad ſimilitudinẽ loci: & maxime in metu. Ipſum brachia ſua rodere falſa opinio eſt.
Id enĩ a cõgris euenit ei. Sed renaſci ſicut colchotis & laceriis cauda haud ſalſum. Inter p̃ci

ua aũt miracula eſt ꝗ uocat᷑ nauplios: ab aliis põpilos. Supinus in ſũma æquoꝑ puenit ita
fe paulati ſubtigẽs: ut emiſſa oĩ per fiſtulà aqua uelut exoneratus ſnia facile mauiget. Po-

ſtea duo prima brachia retorquẽs mebranãâ iuter illa miræ tenuitatis extendit. Qua uelifi⸗
cante in auras eæteris ſubremigãs brachiis media cauda ut gubernaculo dirigit. Ita uadit
g.alto liburnicarũ gaudẽs imagine. Si ꝗd pauoris interneniat hauſta ſe mergẽs aqua.
S Be onigena locuſtus & cancris cocleis & conchis. LCa.
OQO„lhlyporu generis onigena dicta graui capitis odore. Ob hoc maxime murenis eam
cõſectãtibus.Polypibimis menſibus cõdũtur. VItra bimatũ nõ uiuũt.-Pereũt autem
. tabe ſemp. Fœminæ celerius & fere a pautu. Nõ ſunt prætereũda &. L. Luculo pro=
cõs betiæ cõperta de polypis quæ Trebius Niger e comitibus eius prodidit. Auidiſſimos

eſſe cõcharũ.Illas ad tactũ cõprimi præcidẽtes brachia eorũ: utroq; eſcã exprædàte capere.

Carẽt cõche uiſu oĩq; ſenſu alio quã cibi & piculi. Inſidiãtur ergo polypi apertis. Impoſi 4

toq; lapillo extra corpus ne palpitatu eiiciatur: ita ſecuri graſſantur: extrahuntq; carnes. HI
Iæ ſe cõtrahũt:ſed fruſtra diſcuneatæ. Tata ſolertia aĩaliũ heletiſſimus quoq; eſt præterea

negat ullũ eſſe atrocius animal ad cõfitendũ hominẽ in aqua. Luctat᷑ enĩ cõplexu: & ſorbet
acceptabulis ac numeroſo ſuctu detrahit cũ. In naufragos urinantiſue impetũ capit.ſed ſi
inuertatur: elangneſcit iis. Exporigũtur enim ſe reſupmati. Mire oibus marinis expe ctẽti

bus odorem quocq; eorum. Qua de cauſa & naſſis illinutur. cætera quæ idẽ retulit mõſtra

propiora poſſunt uideri. Carteiæ in cetarſis aſſuerus quidâ polypus exire e mari in lacus

eorũ aptos: atq; ibi ſalſameta populari. Còuertit in ſe cuſtodũ indignationẽ aſſiduitate fur

ti immodici. Sæpes erant his oblectæ. Sed hac tranſcendebat per arborem: nec depræhendi

poruit nili canũ ſagacitate. Hi redeuntẽ circunuafere noctu concitiq; cuſtodes cxpauere“

nouitatem. Primũ omniũ magnitudo inaudica erat Deinde color muria obiiti opore diri:
Ouis ibi polypum eypectaſſer: aut ita cogno ſceret. Cum monſtro dimicare ſibi uidebatur

Namq & Hatu terribili canes agebat: nunc extremis crinibus Hagelatos: nunc robuſtiori-

bus branchiis clauarum modo incuſſos: ægreq; multis tridentibus confici potuit. Oſtẽde

re Lueullo cauut eius doli magnitudine amphorarũ. xv. capax atqg(ur ipſius Trebii uery-·

bis utas branchias quas uix utroq; brachio completi eſſet clauarum modo toraſas: longas
edum. xxx acceptabulis ſiue calliculis urnalibus peruiũ modo. Dentes magnitudini re-
pondentes. Reliquiæ aſſeruatæ miraculo pepẽde e põdo ſeptingentorum. Sæpias quoc;
& loligines eiuſdem magnitudinis expulſas in littus illud iden auctor eſt. In noſtro mari

Polggine
ſunllich⸗
he ptol
kerigen
tencieale
ſentilli
utcöſtat
eo gener⸗
Kamnbo!
nutitloe⸗
tüitace
nibusine
ha
1 Iu
gi
piluniom.
ner agu
cehippoe
foipibus
ius Voiuen
Paretgztrin
meſtinane
Ritteuorl
leCiale
gustiligu
gelbusln
nkappellien
Imnonecnd
leinteniue
ghöͤtereſt
tburanchor
. N 0o
1 ceuce

Edin
5 guis
mon
orlozdi
rdeahi
Meinmucte
Rcolarim ,
wiilben
Cücecorui
Upläme
di
gec
leegtornn
N
lus
lenegn

lun bne
W
npkünuare
Cncdluddn⸗
ner Miiz
1herieri⸗
Annicn gubr
EN Ki
enefem
ſehemäckua
mülugenn.
ul edi
e nöi
Ufocrioneui
iher,
ttemcin do
iaeg
1cü Mogun
lrCizindo
enn, Coloi
ncpnioch,
Hun meri
uentn

G W
Llucuopo⸗
4 Auiie
mir
gcN;
ic⸗ reten
Aunaſonde
Emiserpeln
mrni ni

=

erwriinbad

ſauirreti,

A

s p

ichetein

Pividebanmt

eloduſicl,
tuit. R
Trebi

gnicii
Uirn 6

— — —
R — — . —☛ 2

Crpavele

9

IX

loligines quinũ cubitorũ capiuntur: ſæpiæ binũ. Neq; his bimatu longior uita. Nauigere

ſimditudinẽ &calia in ꝓpõtide uiſa ſibi ꝓdidit. M cCõchã eſſe achãti mõ carinat inflexa pup
pe prora roſtrata. In hac cõdi naupliu aĩal ſœpie ſimile ludẽdi ſocietate ſola. Duobus hoc
fieri generibus. Trãquillo eni uectorẽ demiſſis palmulis ferre ut remis. Si uero flatus ſĩui-

tenti eaſdẽ in uſu gubernaculi porrigi. pãdiq; côcharũ ſinus aura. Huius uoluptatẽ eẽ ut
ferat illius ut regat. Simulq; eadẽ deicẽdere incluſo ſinu fluctu hauſto territã uiſge. Id enĩ
ut cõſtat rumore nauigãtiũ humana calamitas in cã eſt. Locuſtæ cruſta fragili muniũtur ĩ
eo genere:quod caret ſanguine. Latẽt mẽſibꝰ ꝗnis. Similiter cãcri qui eodẽ tpe occultãtux

& ambo ueris principio ſenectutẽ anguiũ more exuũt reuocatiõe tergorũ. Cærera in ags

natãt locuſtæ reptãtiũ mõ fluitat. Si millus ĩ grauat metus: recto meatu cornibꝰ quæ ſũt ro

tũditatæ ppilata ad latera porrectis. Iiſdẽ erectis in pauore obliquæ in latere ꝓcedũt. Cor/

nibus inter ſe dimicãt. Vnù hoc aĩ aliũ niſi uinũ ferueti aqua incoquatur: fluida carne non

habet callum. De cancs. . XXXI.
u luũt petroſis locis cãcri mollib. Hyeme aprica loca ſectãtur: Aeſtate in opaca gur⸗

gitũ recedũt. Oĩa eius generis hyeme lædũtur autũno & uere pingueſcunt. & ple/

nilunio magis ꝗa nocte ſydus tepido fulgore mitificat. Cãcrorum gene earabi aſtaci: taci⸗
nexæ paguri heracleotici: leones & alia nobiliora. Carabia a cæteris càâcris cã diſtat. In phœni

ce hippoe uocant᷑ tãte uelocitatis ut cõſeꝗ nõ ſit. Cãcris uita longa. Pedes octoni oĩbus in

obliquũ Hexi. Fœminæ pnus pes duplex mari Gnolex-Drxceren ina brachia denticulatis

forcipibus. Suꝑior pars in pmoribus his mouet᷑ inferiore ĩmobili. Dextrũ brachiũ oĩbꝰma/

ius. Vniuerſi ubi aliqñ cõgregãtur os põti euĩcere nõ ualẽt. Quiobrẽ egreſſi circũeũt ap/
paretq; tritũ iter Pinnoteras uocat minimꝰ ex oĩ genere. lõ oportunus iniuriæ: huic ſoler

tia eſt in aneũ oſtrearũ teſtis ſe cõdere & cũ accreuerit migrarẽ in capaciores. Cãcri in pauo

re ẽt retrorſũ pari uelocitate redeũt. Dimicat inter ſe ut arieres diuerſis cornibꝰincurſan⸗

tes. Cõtra ſerpetiũ icus medẽtur. Sole cãcri ſignũ trãſcũte & ipſoꝶ cũ examinati ſint cor⸗
pus trãſfigurari in ſcorpiones narrant in ſicco. Ex eodẽ genere ſunt echini: quibus ſpinæ ꝓ
pedibus.Ingredi eſt his ĩ orbẽ uolui. Itaq; detritis ſæpe aculeis ĩ ueniũtur. Ex his echinome
træ appellacur quog ſpinæ longiſſume: calices minimis. Nec oĩbus idẽ uitreus color. Circa
turonẽ candidi naſcũtur: ſpina parua: Oua oĩum amara: ꝗqna numero. Ora in medio corpo-
re in terrã uerſa. Tradũt ſæuitia maris præſagire eos: correctiſq;ʒ operiri lapillis: mobiliratẽ

q; põdere ſtabilietes nolũt uolutatione ſpinas atterere. Quod ubi uidere nautici ſtatĩi plu

ribus anchoris nauigia infreant. De cocleis. C. XxxXlI.
N eodem genere ſunt cocleæ aquatiles terreſtreſq; exerentes ſe domicilio binaq;
i ceu cornua protẽdẽetes cõtrahẽteſq;: oculis carẽt: ideoq; corniculis prætentãt iter.
De pectinibus. Ca. XXXIII.
Ectines in mari ex eodẽ genere habẽtur. Recõditi & ipſi in magnis frigoribꝰ ac nia
p gnis æſtibus: ungueſqʒ; uelut ignæ lIucẽtes in tenebris etiã uelut in ore mãdẽtiũ. Fir
mioris iã teſtæ murices & cõcharũ genera in ꝗbus magna Iudetis naturæ uarietas:
tot cologe differẽtiæ tot figuræ.planis & cõchauis: lõgis. Iunatis: in orbe circũactis: dimidio
orbe crüs: dorſũ elatis:leuibꝰ: rugatis:dẽticulatis:ſtriatis: uertice mutricatĩ ĩ torto mergi
ne in mucronẽ emiſſo: foris effuſo: ĩtus replicato: iã diſtictione uirg ulata:crinita:criſpa:cu
niculatim pectinatim ĩbricatim undara cãcellatĩ reticulata: in obliquũ:in rectũ expãſa: pa/
redeſata porrecta ſumata: breui nodo ligatis: toro latere cõnexis adplauſum aptis: adbuc-

cinã recuruis. Nauigãt ex his neritæ. præbẽteſq; cõcauã ſibi partẽ & alterà aure opponen-⸗

tes p ſũma æquorũ uelificãt ſaliunt pectines & extra uoluprãt: ſeque & ipſi carinan.
De diuitiis marims. . XzxXXIIII.
ſEd quid hæc tã parua cõmemoro:cũ populatio morũ atq; Iuxuria nõ aliũde maior
de cõcharũ genere proueniat. Iã quidẽ ex tota rerũ natura danoſiſſimũ uentri ma⸗
xe eſt tot modis:tot menſis:tot piſciũ ſaporibus:quibus præcia capientiũ periculo fiunt.
uomodo noſcantur:& ubi:& quõ inueniuncur margarite. Ca. XXXV.
ſ Ed quota hæc portio eſt reputãtj pꝰpupuras cõchilia:margaritas. Parũ.ſ.fuerat ĩ gu
las cõdi maria: niſi manibꝰ: aurib: capite:toto corpore a fœminis iuxta uiriſq; geſta
rent᷑:ꝗqd mari cũ ueſtibꝰ.ꝗd undis fluctibuſue cũ uellere. Nõ recte recipit hæc nos reꝑ na-
xura niſi nudos. Eſto ſi tanta uentri cũ eo ſotiatas.quid tergori. Parũ ſit niſi quid ueſtimur

periculis etiâ ueſtiamur. Adeo per totũ corpus aĩe hoĩs periculo quæſita maxime placent.

Principũ ergo culmẽq; oĩm reꝑ pᷣcii margaritæ tenẽt.Indicus maxĩe has mittit oceanꝰ. In
ter illas belluas tales tataſq; quas diximꝰ ꝑ tot maria ueniẽtes tã lõgo terrarũ tractu: e tan/
tis ſolis ardoribꝰ: atq; indicis quoq; ĩſulis petũtur & ad modũ paucis. Fertiliſſima eſt Ta⸗
robane & torois ut diximꝰ m circuitu mũdi. Itẽ pimula pmõtoriũ indiæ. Præcipuæ autẽ
audãtur circa arabià in pſico ſinu maris rubri. Origo aũt atq; gẽitura cõchæ eſt aut multũ

oſtrearũ cõchis differẽs. Has ubi genitalis ãni ſtimulauerit hora pãdẽtes ſeſe quadà oſcita

tione ĩpleri roſcido cõceptu tradut. grauidas poſtea euiti: partũq; cõchaiũ eſſe margaritas

pro qualitate roris accepti. Si purus Ifluxerit cãdotẽ cõſpici. Si uero turbidus & fœtũ ſor,

deſcere. Eũdẽ pallere cælo minàte cõceptũ. Ex eo ꝗppe cõſtare cœliq; eis maiorẽ ſocietatẽ
eẽ ꝗ maris: ĩde nubilũ rrahit colorẽ: aut pro clacitate matutina ſerenũ.Si tẽpeſtiue ſaciẽtue
gradeſcere & partꝰ. Si fulgeret cõprimi cõchas. ac p ieiunii mõ minui. Si uero & touuerit:
pauidas ac repẽte cõpreſſas ꝗᷓ uocãt phiſemata efficere ſpẽm: uerũ ĩani inflatã ſine corpore.

hos eſſe cõcharũ abortꝰ: ſani ꝗdẽ partꝰ multiplici cõſtãt cute:nõ ĩproprie callũ ut exiſtima

Dri corporis poſſit. Itaq; & purgatur a pitis. Miror ipſo tm eas cælo gaudere: ſole rubeſcere
candorẽq; pdere ut corpus humanũ. Quare pᷣ̃cipuũ cuſtodiũt pelago altius merſæ ꝗᷓ ut pe

netrẽt radii. Flaueſcũt tũ & illæ ſenecta: rugiſq; torpeſcũt:nec niſi in iuuẽta cõſtat ille qui

quærit᷑ uigor. Craſſeſcũt etiã in ſenecta: cõchiſq; adhereſcũt nec iis auelli quæũt: niſi lima.
uibꝰ una tantũ eſt facies & ab ea rotũditas: auerſis planicies: ob id tympania noĩant. Co⸗
herẽtes uidemus in cõchis ac dote unguẽta circũferẽtibꝰ. Cætero in aqua mollis unio:exẽ-

ptus ꝓtinus dureſcit. Cõcha ipſa cũ manũ uidet cõprimit ſeſe opitq; pes gnara ꝓpter illas

ſaperi. manũq; ſi preueniat acie ſua abſcidit: nulla iuſtiore pæna: & aliis munita ſuppliciis.
OQuippe inter ſcopulos pars maior ĩ uenit᷑ ſed in alto quoq; comitãtur marinis canibus. nec
tñ aures feminarũ arcent᷑. Quidã tradũt ſicut apibus ita cõcharũ examinibus ſingulas ma/
gnitudine & uetuſtate pᷣcipuas eſſe ueluti duces mire ad cauẽdũ ſolertiæ. Has urinãtiũ cu
ra peti: Illis capitis facile cæteras palãtes rhetibus ĩcludi. Multo deĩde obrutas ſale in uaſis
fictilibus eroſa carne oĩ nucleos quoſdã corporũ hoc eſt uniones decidere ima. Vſu atteri
nõ dubiũ eſt:colorẽq; indiligẽtia mutari. Dos oĩs in cãadore magnitudine orbe leuore pon
dere:haud prõptis rebus in tatũ ut nulli duo repiẽtur ĩdiſcreti.Vñ nomẽ unionũ romanæ
ſcilicet ĩ poſuere deliciæ. Nã apud græcos nõ eſt: nec apud barbaros inuẽtores eius aliud ꝗ́
margaritæ. Et in câdore ipſo magna differẽtia. Clarior in rubro mari rep us. idicus ſpecu⸗
lariũ lapidũ ſquamas aſimilat: alias magnitudie p̃cellẽs. Sũma laus coloris eſt exalũinatos
uocari. & ꝓcerioribus ſua gratia elẽcos appellãt faſtigiata lõgitudine alabaſtrogꝶ figura in
pleniore orbe deſinẽtes:hos digitis ſuſpẽdere: & binos ac ternos auribus. ſœminarũ gloria
eſt. Subeũt luxuriæ eius noĩa & tedia exqſita pditione potatu.Siꝗdẽ cũ id fecere crotralia
appellãt ceu ſono quoq; gaudeãt & colliſu ipſo margaritarũ. Affectãq; iã & paupes lictorẽ
fœmine in publico unionẽ eſſe dictitãtes. Quin & pedibus: nec crepidarũ tm obſtragulis:
ſed totis ſocculis addũt. Neq; en geſtare ia margaritas: niſi calcẽt. ac ꝑ nniones etiã ambu
let ſatis eſt.In noſtro mari repiriſſolebãt. Crebriꝰ circa boſpharũ traciu: ruffi ac parui in con
chis quas myas appellat. At ĩcarnania quæ uocat᷑ pĩna gignit. Quo apparet nõ uno cõchæ
genere naſci. Nã & luba tradit arabicis cõchã eſſe ſimilẽ pectini ĩſecto hirſutã echinorũ mõ
Ipſũ unionẽ in carne ipſã eſſe grãdini ſimilẽ. Cõchæ nõ tales ad nos afferũtur. Nec in a car⸗
nania ante leudati reperiũtur: e nõnes & feri. Coloriſq; marmorer: Meliores circa actũ: ſed
& ii parui. Et in mauritaniæ maritimis. Alexãder Dolihiſtor & Sudines ſeneſcere eos putãt

Colorẽꝙ; expirare. Eorũ corpus ſolidũ eſſe manifeſtũ eſt: quod nullo lapſu frägũtur. Nõꝗ

autẽ ſemꝑ in media carne reperiuntur: ſed aliis ate aliis locis. Vidimuſq; ia extremir etiam
marginibus uelut e concha exeuntes. Et in quibuſdam quarernos quinoſq;. Põdus ad hoc
æui ſemuntiæ pauci ſingulis ſcrupulis exceſſere. In britannia paruos atq; decolores naſci
certum eſt. Quoniã diuus Iulius thoracem quẽ Veneri genitrici in templo eius dicauit: ex
britãnicis margaritis factũ uoluerit intelligi. Lolliam Paulina quæ fuit Caii principis ma/
ctrona nec ſerio quidẽ aut ſoleni cerimoniarũ aliquo aꝑparatu: fed mediocriũ etiã ſpõſaliũ
cœna uidi ſmaragdis margacitiſq opertã: alterno textu fulgentibus toto capite crinibus
ſpiris auribꝰ: collo momlibus digitiſq;. Quæ ſũma quadrigeties ſeſtertiũ colligebat. Ipſom

cõfeſtim paratã nũcupationẽ tabulis phare. Nec dona prodigi principis fuerant: ſed a uitæ

opespro
fiumacus
lenenub
letnica
ferculx
wellolſ⸗
euuucru
ionkire
ommer
eiipolena
zasckenin

ſtulmnti⸗A

ties leſterel

poldere.

ſngulare
ttactüalter
glopui
munonis
Venenisaun
geriluru
geii Aeo⸗
AMoniuspe
ngüüenrſe
ſalut bocſcei
ellan uent
A uiles ene
hholtümari
guiturheres
Unguibus e

lVor
P nisd
„ moce
luchmlig
elibluces
Funt Et mai
mütore ei
iln lonic⸗
nnn eſt Dia
Ucetauro,
diauein fuce
eielrge
tur elie ubi
chrciceler
triſeumnt 2
Prcſehnemn
mioultri
tennpenmet
nugeditur,
D callcn
1gua

wunne lrn
t Nenn,
wir Anetn
llmek
bache i
Echnnmli
lequnicſin
eſle mngait
uaͤiruiſn
miote ſainn
Reſtinelwinn
ntdneit
Niſnecagen,
Aünrenſhim
aſoenbetcere
ucle Uu
mnianoinntC
ollbrioe
un pperiin
mnien luphe
Elnpulem
Vuinitii ar
ulleinuls
m. Numeii
Ohelenane
Saupssleni
i uls
es ctüinbu⸗
Xpmin con
Nomdtich
ͤechincn
t Ncyza
Cidüf.
ſanmmzlin
figinn. N
meniteran
Pocns Abe⸗
gonuh
gunchenin
irnepn

—

etiiſpoh
laiſin
chiec
ltebthin
e Krus

opes prouintiarũ ſcilicet ſpoliis partæ. Hic eſt rapinarũ exitus. Hoc fuit ꝗᷓ re. M. L.ollius in
famatus regum muneribus in toro oriẽéte intercficta amicitia a Caio Cælare Auguſti filio
uenenũ biberet. ut neptis eius quadrigeties ſeſtertiũ operta ſpectaret᷑ ad lucernzs. Cõpu/

tet nũc aliꝗs ex alia perte ꝗᷓ triũ Curius aut Fabritius in triũphis tulerint:& imaginet᷑ eotũ
fercula: & ex altera parte Lolliã unã ĩperii mulierculã accubãtẽ: nõ illos curru derractos 4ĩ
hoc uiciſſe malit. Nec hæc ſũma luxuriæ exepla ſunt. Duo fuere maximi uniones per oẽm

euũ: utrũq; poſſedit Cleopatra ægypti reginarũ nouiſſima per manus oriẽtis regũ ſibi tra

ditos. Hæc cũ exꝗſitis quotidie Antonius ſaginaret᷑ epulis: ſ upbo ſimul ac ꝓpcaci fauſtu ut
gegina meretrix lautitià eius oẽm ahpararſic; detractas: quærẽte eo ꝗd aſtrui magnificẽtiæ
poſſit reſpondit. Vna ſe cæna cẽries ſe
eri poſſe nõ arbitrabat᷑.Ergo ſpõſionibus factis poſtero die quo iudiciũ agebat᷑ magnificã

alias cænã ne dies periret: ſed quotidianã Antonio appoſuit irridenti: cõputarionẽ expo

ſtulanti. At illa corolariũ id eſſe cõſũpturãq; ſe ea in cæna taxationẽ cõfirmãs: ſolãq; ſe cen⸗

ies ſeſtertiũ cœnaturã: inferri mẽſam ſecũdã iuſſit. Fx cepto miniſtri unũ tm uas ante eãâ

poſuere a ceti: cuius aſpitas uiſq; in tabẽ margaritas reſol uit. Gerebatq; auribus tũ maime
ſingulare illud & uere umcũ natutæ opus. Itaq; ſpectante Antomo ꝗd nã eſſer actura de⸗
tractũ alterũ merſit:ac liqͥ factũ abſorbit.lniecit alteri manũ.L. Plaucus iudex ſpõſiõis ei eũ
quoq; parãati ſimili mõ abſumere. Victuq; Antoniũ pronũciauit hoĩe irato. Comitetur fa/
ma unionis eius parẽ facta illa tantæ quæſtionis uictrice regina diſſectũ: ut eſſet in urriſq;.
Veneris auribus romæ in patheo dimidia eog cœna Nõ fecẽt tamè hãc palmã: ſpoliabũtur⸗
q; eti luxuriæ gloria. Prior id fecerat romæ in unionibus magnæ taxationis (1o us tra/
gæ di Aeſopi filius relictus ab eo in amplis opibus heres: ne triũphatu ſuo nimis ſupbiat.
Anonius pꝑene hiſtrioni cõparatus. Et quidẽ nulla ſpõſione ad hoc ꝓpductus.quo id magis
regiũ erar: ſed ut expiret in gloria palati ꝗd ſerperẽt margaritæ: atq; ut mi re placuere: ne
ſolus hoc ſciret ſingulos uniones cõuiuis ad ſorbẽdũ dedit. Romæ in promiſcũ ac frequẽ
tẽ uſum ueniſſe aleãdria in ditionẽ redacta. Primũ autem cepiſſe circa ſyllana tpa minutas
& uiles Feneſtella cradit manifeſto errore: cũ Elius Stilo iugurthino bello unionũ nomen

ĩipoſitũ maxime grãdibus margaritis prodat. Et hoc tamẽ æterne prope poſſeſſionis eſt: ſe

quitur heredẽ in macipatũ uenit ut prædiũ aliquod. Cõchyla & purpuras omnis ora atte⸗
vit:quibus eadem marer luxuria paria pæne etiam margaritis præcia feeeiit.
De natura purpuræ & muricis. Ca. XXXVI.
Vrpuræ uiuunt annis plurimũ ſeptems. Latẽt ſicut murices circa canis ortũ: trice-
p nis diebꝰ. Cõgregat᷑ uerno tpe:mutuoq; attritulẽtorẽ cuiuſdã ceræ ſaliuãt. Simili
1 modo & murices. Sed purpuræ florẽ illũ tingedis expetitũ ueſtibꝰin medũs habẽt
faucibus. Liquoris hic eſt minimi in cãdida uena. Vnde pcioſus ille bibit᷑ nigrãcis roſæ colo
re ſublucẽs. Reliquũ corpus ſterille. Viuas capere cõtẽdũt:ꝗa cũ uita ſua ſuccũ illum euo⸗
munt.Et maioribus ꝗdẽ purpuris detracta cõcha auferũt: minores cũ trapetis frangũt. Ita
demũ rorẽ eũ excipiẽtes tyrii.Præcipuus hic aſiæ. In enynge africæ: & getulo littore ocea/
ni: In laconica eutopæ. Hinc faſces ſecureſq; romanæ uiã faciũt.Idẽq; pro maieſtate in pue
ritia eſt Diſtinguitab eꝗte curiã Diis aduocat᷑ placãdis oẽmq; ueſtẽe illuminat.in triũphali
micetr᷑ auro. Qua ꝓpter excuſata & purpuræ ſit inſania. Sed unde cõchyliis p̃cia. Quis uir?
graue in fuco:color auſterus in glauco & iraſceri ſi imilis mari. Lingua purpuræ lõgitudie
dygitali: qua paſcitur perforãdo reliqua cõchylia:tãta duritia aculeo eſt. Aqua duſci enecã

tur & ſic ubi fumini ĩmergũtur: alioquin captæ diebus quinquagenis uiuũt ſaliua ſua. cõ

chæ oẽs celerime creſcũt præcipuæ purpuræ. Anno magnitudmẽ implẽt. Quod ſi hactenꝰ
vrãſcurrat expoſitio: fraudatã ſe ꝓtinus luxuria credat.Nos indiligẽtiæ danet. Quãobrein
proſequemur etiã officinas: ut tanꝗᷓ inuictu frugũ noſcitur rõ. Sic oẽs fun iſtis gaudẽt pre
mio uitæ ſuæ calleãt. Cõcharũ ad purpuras: & cõchylia eadẽ quidem eſt mareria:ſed diitat
temperamẽto. Duo ſunt genera. Buccinũ minor cõcha ad ſimilitudinẽ eius buccini:quo ſo

nus editur. Vnde & eauſa nomini rotunditate oris in margine inciſa. Alterũ purpura uo⸗

catur calliculatim procurrente roſtro: & calliculi latere inttorſus tabulato qua Xferatux
lingua.Præterea clauatũ eſt ad turbinẽ uſq;: aculeis in orbẽ ſeptenis fere:qui nõ ſunt buc⸗
cino: ſed uttiſq; orbes totidem quot habent annos:Buccinum non niſi petris adheret: cix⸗
caq; ſcopulos legitur. Quot ſunt genez. Ca. XXXVII.

ſternũ abſũpturã. Cupiebat diſcere Antonius: ſed fi-

.

Po e A.

Nm hyſ grrA On eſt ſatis abſtuliſſe gẽmæ nomẽ amethyſtum. Rurſum abſolutus inebriat᷑ tyrio

Vrpuræ noĩe alio pelagiæ uocãtut.Earũ genera plura:pabulo & ſolo diſcreta. Lutẽ
ſe putri limo: & algenſe enutritũ alga uiliſſimũ. Vtriſq; melius.tenienſe in tenei ma
ris ora collectũ. Hooc quoq; tñ etianũ leuiꝰ atq; dilutius. Calculo ſe appellãtur a cal
culo maris mire apro cõchiliis: & lõge optimo purpuris. Dialuſit enſe id eſt uario ſoli ge/

— — . 2 1o. 11 . . n. 2 H
nere paſtũ. Capiũtur aũt purpuræ paruulis rariſq; cõchis textu ueluti naſſis in alto iactis.

Ineſt iis eſca cluſiles mordaceſq; cõcharũ:quales uidemus has ſemineces: ſed redditas ma
riauido hiatu reuiuiſcẽtes. Appetũt eas purpuræ. porrectiſq; linguis infeſtàt. At ille acu/
leo extimulatæ claudũt ſeſe:cõprimũtq; mordẽtianta pendentes auidate ſua purpuræ tol
luntur. Quod capiantur tempore. Ca. XXxXVIII.
Abpi eas poſt canis ortum aut ante uernũ tẽpus utiliſſimũ. qm̃ cũ fœrificauere flu⸗
C xos habet ſuccos. Sed id tingentũ officinæ ignorãt.cũ ſũma uertatur in eo. Eximit᷑
poſtea uena qua diximus. Cui addi ſalẽ neceſſariũ ſextarios ferme in libras cẽtenos

MMacerati triduo iuſtũ. Quippe maior ius tanto quanto recentior. Feruere in plũbo:ſingu

liſq; aquæ amphoris centenas atq; quinquagenas medicaminis libras æquari: ac modico ua
pore torreri: & ideo lõginquæ fornacis cuniculo. Ita de ſpumatis ſubinde carnibus quas
heſiſſe uenis neceſſe eſt. decimo ferme die liquatis cortina uellus elutriarũ mergit in expe
rimentũ. Hoc donec ſpei ſatiſfiat uritur liquor. Rubẽs color nigrate deterior. Quuinis la/
na potat horis. Rurſuſq; mergitur carminata: donec omnẽ ebibat ſaniẽ. Buccinũ per ſe dà⸗

L manmctlonia fucũ remittit. Pelagio admodũ alligatur: nimiæq; eius nigritiæ dat auſteri⸗
.

tatem illã nitorẽq; qui quæritur cocci. Ita permixtis uiribus'alterum altero excitatur: aut
actringitur. Suma medicaminũ in libras. Vellerũ buccino ducente. Pelagio. cxi. Ita fit ame
thyſti color eximius ille. At tyrius pelagio primũ ſatiatur ĩmatura uiridiq; cortina: mox ꝑ
mutatur in buccino.Laus ei ſumma in colorem ſanguinis concreti nigricans aſpectu:idẽq;

XXXIX.

ſuſpedu refulgens. Vnde & Homero purpureus dicitur ſanguis.
· Romæ quando uſus urpnd. LQL.aaa. .
Vrpuræ uſum romæ ſemp fuiſſe uideo.ſed romulo in trabea. Nà toga prætexta &

latiore clauo Tullũ Hoſuilium e regibus primũ uſum hetruſcis deuictis ſatis con

ſtat. Nepos Cornelius qui Diui Auguſti principatu obiit. Me inquit iuuene uio/
lacea purpura ulgebat.cuius libra denariis centũ ueniebat: nec multo poſt rubra tarentina
Huic ſucceſſit dibapha tyria:quæ in libras denariis mille nõ poterat emi. Hac Lẽtulus Spi
ter ædilis currulis primus in prætexta uſus improbatur. Qua purpura quis non iam in⸗
quit trichinaria fadti. Spinter ædilis fuit urbis conditæ Anno. d. cc. Cicerone cõſ. Dibapha
tunc dicebatur: quæ bis tincta eſſet ueluti magnifico impẽdio. Qualiter nũc oẽs pene cõ⸗
modiores purpuræ tingũtur in cõchyliata ueſte cætera eadẽ ſine buccino: p̃terq; ius tẽpera
turæ. Aeq; pro indiuiſo humani potus excremento dimidia & medicamina addũtur. Sic gi
gnitur laudatus ille pallor ſaturitate fraudata: tantoq; dilucidior quãto magis uellera eſu
riunt. De præcio earunm. 21D. AXl.
Recia medicamẽto ſunt quidẽ pro fertilitate littorũ uiliora. Nõ tamẽ uſꝗᷓ pelagii li
bras quingentos nũmos excidere: & buccini centenos ſciant: qui iſta mercant iĩmẽ⸗
ſo. Sed alia ſunt: nec habent finẽ uitia:iuuatq; ludere impendio: & luſus geminare
milſcendo iterũ & ipſa adulterare adulteria natura: ſicut teſtudines tingere: argentũ auro
oufungere ut electa fiât: addere his era: ut corinthlhhniia.

n ut ſit ex utroq; nomẽ improbũ tyriamethyſtus: ſimulq; luxuria duplex. Et cũ con⸗
fece cõchiliartràſire melius in tyriũ putãt. Pœnitẽtia hoc primũ debet inueniſſe at
tifice miutãte quod danabat. Inde ratio eſt nata. Votũ quoq; factũ e uicio portẽtoſis inge/
niis: & gemina demõſtrata uia luxuriæ: ut color alius operiretur alio. Suauior ita fieri leui⸗
orq; dictus. Quin & terrena miſcere: coccoq; tinctũ tyrio tingere ut fieret his byſſinũ. Coc
cum galatiæ rubens gramẽe: ut dicemus in terreſtribus aut circa emerità luſitanie in maxia
laude eſt. Verũ ut ſimul peragantur mobilia pigmẽta anniculo gramini languidus ſuccus-

Idem a quadrino euanidus: ita nec recenti uires neq ſeneſcenti. Abunde tractata eſt ratio-

qua ſe uirorũ iuxra femi narũq; forma credit ampliſſimẽ fieri. H W
De pinna & pinnotere:& aquatilium ſenſu. Ca. XlI⸗

/

(
9
t
ptimns
aore c
eriſtiaſe:
moſele 00
fenur.
ltorbaco⸗
inocoſ
Cnurnird

gunet ſol

Lepeenunt
Co
em
lo⸗
Nis uocatl

R.
ſig
lusſoecula

(ui⸗
exutt
mati⸗

rtenetti

chlciigc
ntug Petn
Weritbimann
Uulizblconcl
ongiart
llumm
HetrieAlunt
ſecontract
amunikeſto
zune dexte
lue gux gen
nndo en
napricis oci
hekentne
her guas paſ⸗
mracdicibt
enlins ſeil
Anic
1 ferun

„ (08.
nleitſe
cuius nomi
caniculis
maduerlag
dire⸗ Vrad
unconer

dcennlu
Meintenin
Ppeliturn
Uaniololid⸗
inal i
drrötun

Khupure
W.
uiſcauerehu
ineo buint
Albru cir
ingidolnen
iAodcon
andungun
nergrtin ee
Cuinh,
anüperleci⸗

LZchr Aſteru⸗

Menru: u
ilaftae
Wrm rp
iauidi

E

ngwen
mblnian
itiunar u/
tubn aum
rlinuc
n
eciun
R
g uti
Glelene
J I.

Gigii
vent ind⸗
1gennn 10

I
vehriti
erbtcicen⸗
inuenier
iubein
nenn
idusien
mctm.

VvVIſll.
Oncharũ generis & pinna c. Naſcitur ĩ limoſis ſubrecta ſemp: nec unꝗᷓ ſine comire:
cNQquẽ pinotere uocãt.alii pinnophylacẽ id eſt ſuilla parua. Aliubi cãcer dapis aſſecta⸗
tor. Pandit ſe pĩna luminibus orbũ corpus intus minutis piſcib⸗ pbẽs. Aſſultat alii

Hrinue: ubi liseti dacin creuit: ĩ plent eã. Hoc tps peculatꝰ ĩdex morlu leui ſ gmuficat
illa ore cõpreſſo ine xanimat: partẽ 10 tribui nagis miret
P cg induſit exanimat: partq; ſocio tribuit. Quo magis miror quoſdam

exiſtĩaſſe aquatilibꝰ nullũ ineſſe ſenſũ. Nouit torpendo uĩ ſuã ĩpl anõ torpes: merſaq; in li

mo ſeſe occultat: piſces qui ſecuri natãtes obtorpuere corri piẽs. Huius iecori teneritas nul
la pfertur. Nec minor ſoſertia ranæ: quæ ĩ mari piſcatrix uocat᷑ eminẽtia ſub oculis cornicu
la turbatotlimo exerit: aſſultantes piſciculos p trahẽs: donec tã ꝓpe accedãat: ur aſſiliat. Simi
li modo ſquatina & rhõbus additi pĩnas exertas mouent ſpecie uermiculorũ: itẽq; quæ uo

catur raia. Nã paſtinaca latrocinatur ex occulto tranſeũtes radio: quod telũ eſt ei figẽes. Ar-

gumęẽta ſolertiæ huius qd tardiſſimi piſciũ hi mugile uelociſſimũ omniũ habetes ĩ uẽtre
repreriuntur. ſeol

De Ca. XLIII.
Colopẽdræ terreſtibꝰ ſimiles ꝗs cẽtipedes uocãt hamo deuorato oĩa ĩterranea euo
munt:donec hamũ egerant: deinde reſorbent. At uulpes marinæ ſimili in pericu⸗
lo glutiunt amplius uſqʒ ad infima lineæ:quæ facile pᷣrodant. Glaucus qui eſt gla⸗-

nis uocatur auerſus mordet hamos nec deuorat: ſed eſca ſpolia.
De ariete piſce. CaA. XLIIHI.
g Raſſatur aries ut latro. Et nunc grandium nauiũ in ſalo ſtãtium occultarus umbra
ſiguidẽ nandi uoluptas inuitet expectat. Nunx elato extra aquã capite piſcãtiũ cym
bas ſpeculatur: occultuſq; adnatans mergit. JMM ÿ
De his quæ tertiam naturam habent nõ animalium neq; fruticum & de
M nutricis & ſpongiis. H Ca. XLv.
Quidẽ & his ſenſum in eſſe arbitror qui nec animalium neqʒ fruticum:ſed tertiam
ex utroꝙ; naturam habẽt: urticis dico & ſpongiis. Vrticæ noctu uagantur noctuq;
mutãtur: carnoſæ frõdis: Iis natura ut carne uæſcãtur. Vis pruritu mordax: eadẽcʒ
quæ terreſtris urticæ. Cõtrahit ergo ſe ꝗ maxie rigẽes: ac p̃natã te piſciculo frõdẽ ſuã ſpgit
cõplectẽſq; deuorat. Alias mercẽti ſimilis: & iactari ſe paſſa Huctu algæ uice ↄtractos piſces
attrituq; petræ ſcalpẽtes pruritũ ĩ uadit.Eadẽ noctu pectines & echinos pquirit: Dũ admo-
ueri ſibi manũ ſetit:colorẽ mutat & cõtrahit᷑. Tacta uredinẽ mittit: paulũq; ſi fuerit inter⸗
ualli abſconditur. Ora ei in radices eſſe traduntur. Excrementa per ſũma tenui fiſtulla red
di. Spongiarũ tria genera accipimus: ſpiſſũ: ac prædurum: & aſperum. Tragos id uocatur.
Spiſſum & mollius:magis tenue denſũq; ex quo penicilli: achilletim. Naſcũtut omnes in
petris.Aluncur conchis:piſce:limo.Intellectum ineſſe is apparet:quia ubi auulſorem ſen-

lere:contractæ multo difficilius abſtrahuntur. Fioc idem flutu pulſante faciunt. Viuere eſ

ca manifeſto conchæ minute in his reperte oſtendũt. Circa toronem ueſci illis auulſas etiã
aiunt: & ex relictis radicibus recreſcere. In petris cruoris quoq; inhaeret color: africis præci
pue quæ generantur in ſyrtibus:maximæ fiunt mancæ. Sed molliſſimæ circa lyciam. In pro
fundo autẽ nec uentoſo molliores.In helleſponto aſperæ. Et denſæ circa maleã Putreſcũt
in apricis locis. Ideo optime in gurgitibus uiuentibus:idemq; madentibus nigricans color
Adherent nec parte nec totæ. Interſunt.n. fiſtule quædam ĩanes: quaternæ fere aut quinz
per quas paſci exiſtimantur. Sunt & aliæ ſed ſupernæ concretæ. Et ſubeſſe membrana quæ
dam radicibus earũ intelligitur. Viuere cõſtat longo tempore.Peſſimum omniũ genus ea
rũ eſt:quæ aplyſie uocantur: quia erui nõ poſſunt:in quibus maxĩe ſunt fiſtulæ: & reliqua
denſitas ſpiſſa. De caniculis marinis. Ca. XLVI.
Anicularum maxima multitudo circa eas urinantes graui periculo infeſtant. Ipſi
x ferunt & nubẽ quandã craſſeſſere ſuper capita aĩaliũ planorũ piſciũ ſimilẽ pᷣmentẽ
eos: arcentẽq; a reciprocando: & ob id ſtilos pacutos lineis annexos habere ſe ſe: ꝗa
niſi perfoſſæ ita non recedant:caliginis & pauoris: ut arbitror: opere. Nubem. n. & nebula
rxuius nomine id malum appellant intet animalia illa haud ultra comperit quiſquà. Vt ciä
caniculis atrox dimicatio. Inguina & cakes omnẽq; candorẽ corporum appetũt.Salus una
in aduerſas eundi urroq; terrendi. Pauet enim hommẽ æque ac terret. Et fors æqua ingur
gite. Vt ad ſumma aquæ uẽtum eſt: ibi periculum anceps. Adempta ratione contra eundi.
dum conetur emergere. Et ſalus omnis in ſociis. Funem illi religatum ab humeris eiustra
. i

cn E

hunt. Hunc dimicãs ut ſit periculi ſignum leua quatit. Dextera apprehenfo ſtilo ĩ pugna
cẽ. Modicus alias tractus. Vt prope carinã uentũ eit:niſi p̃cæleri ui repente rapiant: abſumi
ſpectant. Ac ſæpe iã ſubducti e manibus au ferunt.ſi nõ trahẽtiũ opere cõglobato corpore

in gilæ modũ ipſi ſe adiuuere. Protendũt quidẽ tridẽtes illi. Sed mõſtri ſolertia ẽ nauigiũ

ſubeundi atq; ita e tuto p̃ᷣliandi. Oĩs ergo cura ad ſpeculandum hoc malum inſumirur.
De anirmitib⸗ ᷓ ſilicea teſta. & ꝗᷓ ſine uillo ĩcludũt᷑: & reliꝗs ſordidis alalib?. Ca. XLVII.

Ertiſſima eſt ſecuritas uidiſſe planos piſces: ꝗa nunꝗᷓ ſunt ubi maleficæ beſtiæ. Qua

c de cauſa urinantes ſacros appellant eos. Silicea teſta incluſis fatendũ eſt nullũ eè ſe
ſi ut oſtreis. Multis eadẽ natura ꝗ frutici ut olothyris: pulmõibꝰ: ſtellis. Adeoq; ni
hil nõ gignit᷑ ĩ mari ut cauponarũ ẽt æſtiua aĩalia pnici moleſta ſaltu: aut ꝗ capillus maxie
celat exi ſtãt: & circũglobata eſcæ ſæpe extrahunt.Quæ cauſa ſomniũ piſciũ ĩ mari noctibꝰ

infeſtare exiſtimantur. Quibuſdam uero ipſis innaſcuntur: quo in numero chalcis accipit᷑.

Ec uenem ceſſant dira ut in lepore:qui in indico mari etiã tactu peſtilens uomitũ
n diſſolutionẽq; ſtomachi protinus creat. In noſtro offa informis: colore tantum le
pori ſimilis. In indis & magnitudine & pilo duriore. Tantũ unmuus ibi capitur. Aeq;
peſtiferũ aĩal erraneus ſpinæ ĩ dorſo aculeo noxius. Sed nullum uſquam execrabilius ꝗᷓ ra
dius ſuper caudam eminẽs trigonis ꝗᷓ noſtri paſtinacam appellant. Quin cõchylii magnitu
dine arbores infixus radici necat. Arma ut taleum perforat & ferri & ueneni malo.
De morbus piſcium. SðJèM Ca: AX.IX.

De uenenatis marinis.

Orbos uniuerſa genera piſtiũ & cætera aĩalia etiam fera non accipimus ſentire. Ve

