ſeptis raphanis inſerere helleborũ: rurſuſq; cõprimere raphanos: ut tranſeat ius: atq; eo le
nimẽto dare. Reddi poſt quartuor fere horas incipit. Totũ opus ſeptenis pagit horis. Me

dec᷑ ita morbis comitialibus: ut diximus: uertigini melãconicis: inſanientibus: lymphaticis;

Aonntir
Niosonn
ühinate
Xxlonineic
nliexule
lueeuelt⸗
tumienie
peleeborotl
ecunrural

Bmiir
Leonoti

neccine,
Pih
llce⸗
gocin
clleanola
bushumidile
inoſqurra
nekeguminn
nns qubbusin
ols bupao
Aiguido n
Putitoigrs
larurunide,
timmſagitr
mambitud
IumRadire.
däculcetine
Algceongi
Denbustunci
duabuscracn
tutAoniun
lugnolzlin
bnälonge
Abbperuacun
lanndekze
Topteramari
Ntllierur pe
n ulneret
coligires
lkan
eclimen
kerloſe
linme
ſ
neinerſein
gentco
illume
mndinre
uoſam
laon
Torinſa

cenm elephantiæ albæ: lepris: tetano: tr. emulis: podagricis: hydropicis: incipientibuſq;: tympa/
nbeicone nicis ſtomachicis: . paſticis: clinicis: iſchiadicis: quartanis quæ aliter nõ deſinat: tuſſim uete
Teno, ci inflãmatiombus: torminibus redeuntihus. Verant dari ſembus & pueris. Item mollibus
lennnten ac feminei corporis: anime ue exilibus aut teneris: & fœminis minus ꝗ uiris. Item timidis:
Wæũ aut ſi exulcerata ſint peæcordia: uel timeant: minime ue ſanguinẽe excreztibus cauſatis uel
niane, larere: uel faucibus. Mederur extra corporis eruptionibus pituitæ cum axungia ſalſa illi- %. aier- . .
D tum: item ſuppurationi uereri. Mures polenta admixtum necat. CGalli ſagittas in ueratu= a x W
irctt. helleboro rinnunt:circuciſocq; uulnere teneriorem ſentiri carnem affirmat. Mulſcæ quoq; Bi Cat, .
Umtrlegh . 1. erur albo trirto & cum lacte ſparſo. Eodem & phthiriaſi emendatur. /.
Ndeunan * Dẽ michricdati & ſcordoti ſiue ſcordio: & polemonia uel philæteria uel chilio dynama:
nin & eupatoria & centaurea ſiue chironia: & de lecto centaureo lih fellę terræ & triorche
P ul medicine. S —— V.
rig Pſi Mithridati Crateias adſcripſit unam mithridatiam uocatã: Hinc folia duo a ra
Wlkilc dice achanto ſimilia. Caulis inter utraq; ſuſtinens roſeumfloré. Alterã lenem ſcor
MostI dotim ſiue ſcordion ipſius manus adſcriptam: magnitudine cubitali: quadrangulo
rumi caule ramoſam quernæ ſimilitudine foliis lanogninoſis. Reperitur in ponto caâpis pingui⸗
IVI

Unicen aii
mifemorne
eclutcecuna
Un urts
enimenturme
jeban Dante
lmicortcsle
it Duruevin
sdümodoc
niniq bi
3 Micueri'
Pten.Oalni
Mncuinz
aind An

vuR
ſon nn⸗ 1
i h,
Eenueni,
N.: ah⸗
Ua mecden
4 nlel n
vr lne
Emmscectt⸗
r CoNer
Clon foſfa/
pnmnule

bus humidiſq; guſtus amari. Eſt & alterius generis: latioribus foliis: mentaſtro ſimilis: plu
rimoſq; utraq; ad uſus per ſe & inter alia in antidotis. Polemoniã ali philæteriâ a certami⸗-
ne regum inuetionis appellant. Capadoces autẽ chiliodynamam radice craſſa: exilibus ra/

mis quibus in ſũmis corymbi dependent nigro ſemine cætero rutæ ſimilis. Naſcitur in mõ
toſis. Eupatoria quoq; regiã auctoritatẽ habet. Caulis lignoſi nigricantis hirſuti: cubitalis
aliquãdo & ampſioribus foliis per interualla. v. folia ut cannabis per ambitũ inciſis quiinq;
partito: nigris & ipſis pulmoſiſq; radice ſuperuacua. Semẽ dyſentericis in uino potũ auxi⸗
liatur unice. Centauria curatus dicitur. Chiron cũ Herculis exceptus hoſpitio pertractan
ti arma ſagitta excidiſſet in pedũ: quare aliꝗ chironiũ uocãt. Folia ſunt lata & oblõga: ſer
tata ambitu denſa ab radice: caules ternum cubitorum geniculati. In iis capita ceu papaue

rum.Radix uaſta rubeſcens: tenera fragiliiq; ad bina cubita madida. Succo amara ců qua,

dã dulcedine. Naſcit᷑ in collibꝰ pingui ſolo. Laudatiſſima archadia: elide meſſenia: phoruo

& lyceo atq; in alpibus.pluribuſq; locis iu lycia. Quidam & ex ea lyciũ faciunt. Vis in uul R

neribus tanta ut cohereſcere etiã carnes tradant: ſi coquantuc ſimul. In uſu radiæ tantum

duabus drachmis bibenda quibus dicetur: ſi febris ſit: in aqua trita: cæteris in uino. Mede

tur & ouium morbis decocte ſuccus. Eſt alterũ centaurion cognomine lecton: min utis fo
liis:quod aliqui lihadion uorane quoni ſecũdum fontes naſcitur: oxigani ſimile: anguſtio
ribus & longioribꝰ foliis anguloſa
& ſuperuacua ſucco eFicar ip hærba autũno legitur ſuccus e fronde Quidam caules cõ
ciſos madefaciunt diebus. xviii. atq; ita exprimunt. Hoc centaurion noſtri fel terre uocat:
propter amaritudinẽ ſũmam. Galli exacum.quoniã omnia mala medicamẽta potũ e

caule paululũ alto fruticãti flore lichenidis: radix tenui

corpo ten

re exſicatur per aluum. Tertia eſt cẽtauris cognomine triorches. Qui eã ſeccat rarũ eſt ur

non uulneret ſeſe. Hæc ſuccum ſanguinem mittir. Theophraſtus defendi eam: impugna⸗

riq; colligẽtes tradit a triorche accipitrum genera: a quo & nomen accepit. Imgeriti côfun
dunt hæc omnia: & t im generi aſſignant. .

De climeno & genciana & Iyſimachia & pathenide & arthẽeiſia: & aumbro la: & nymphea
hæracleo ſiue rhopalo & euphorbia medicinæ. Ca. VII.

Linmenos a rege hærba appellata eſt hederæ foliis ramoſa caule inani articulis præ

cincta: odore graui & ſemine lederæ: ſilueſtribus & montoſis naſcens Quibus mor
bis pota inundeatur: dicens: Sed hic iudicandum eſt dum medeatur ſterilitatẽ po-

ta etũ in uiris fieri. Geæci plantagim ſimilẽ eſſe dixerũt: caule quadrato: folliculis cũ ſemi
ne inter ſe implexis:uelut in polipoꝶ cirris. Et ſuccus autem in uſu. Vis eius ſũma in refri

gerẽdo Gẽtianã inuenit Gentianus rex illyrioge ubiq; naſcentẽ: in illyrico tamen præſtan⸗
tiſſimam folio fraxini: ſed magnitudine lactucæ: caule tenero pollicis craſſitudine: cauo &
inani:& interuallis ſoliato: trium aliquãdo cubitorum: radice lenta ſub nigra ſine odore
aquoſa montibus ſubalpinis plurima. Vſus in radice & ſucco. Radici natura eſt excal⸗
factoria: ſed prægnantibus non bibenda. Inuenit & Lyſimachus hærbam lyſimachiamq;

ab eo nomen retinet: celebrata Eraſiſtrato. Folia haber ſalicis uirida: florem purpureum

0
„
*

— 6

„△

: ,

4*

LIBER.

fruticoſum: ramulis erectis graui gignitur in aquofis. Vis eius tanta eſt:i ut iumẽtis diſcor

dantibus iugo impoſita aſperitatẽ cohibeat. Mulieres quoq; hac gloria affectauere. In qui

bus Artẽiſia uxor manſoli adoptata hærba quæ ante prhenis uocabatur. Snnt qui ab artéi⸗

de Artẽiſia cognominatam putent: quoniam priuatim medicatur fœminarũ malis. Abſin

thii autem modo fruticoſa maioribus foliis pinguibuſq;.lpſius duo genera. Altera latio⸗-
xibus fo liis altera tenera tenuioribus: & non niſi in maritimis naſcens. Sunt qui in mediter

raneis eodem nomine appellant ſimplici caule: minimis foliis: fiores copioſi erumpẽtes cũ
una matureſcit odore nõ in iucũdo: quã quidã botrynalii ambroſiam uocant. Talis in ca⸗
padocia naſcitur. Nimphea nara traditur a nimpha elotypiaerga herculẽ rhopalo mor=
tua. Quare heracleon uocãt aliqui: alii rhopalon a radice claue ſimili. Ideoq; eos qui bibãt

eam. xii. diebus coitu genituraq; priuari. Laudatiſſima in orchomeno & marathone boe⸗

tiæ. Timalou uocantq; ſemen edunt. Naſcitur in aquoſis foliis magnis & aliis ex radice p⸗
deuntibus flore lilio ſimili: & cũ defluruerit capiti papaueris. In caule ſeccatur autũno.Ra
dix nigra in ſole ſiccatur. Aduerſaturq; ad aliũ. Eſt alia nimphea in theſſalia anine pæonio:
radice alba:capite:luteo:roſæ magnirudine. Inuenit & parrũ noſtrorũ ætate rex Iuba quã
appellauit euphorbiam medici ſui fratris nomine & muſæ: a quo. D. Au. conſeruatũ indi=

cauimus. lidem fratres inſtituere a balneis frigida multa cor pora aſtringi. Autea non erat

mos niſi calida tantũ lauari ſicut apud Homerũ etiam inuenimus. Sed lubæ uolumẽ quo⸗
extat de ea hærbarum clarum preconũ. Inuenit eam in monte atlante: aſpectat᷑ foliis achã-
tinis. Vis tanta eſt ut uel elonginquo ſuccus excipiatur inciſæ cõto. Sulſcipitur ex cipulis
uentriculo hædino. Humor lactis uidetur effluere. Siccatur conto. Sic thuris effigiẽ habet
Qui colligunt clarius uident. Cõtra ſerpentes medetur. Quacuncq; parte percuſſa uertice
inciſo & medicamẽto addito. Ibi geruli qui legũt: hedino lacte adulterant: ſed diſcermitur
igni. Id enim ꝙ ſincerũ nõ eſt: faſtidiendum odorem habet. Multũ infra hunc ſuccũ eſt qui
in gallia fit ex hærba chamelea granũ cocci ferente. Fraſtus amoniaco ſimilis eſt: etiã leui
guſtu os accenſum diu detinens: & magis ex interuallo donec fauces quoc; ſiccet.

De plantagine & byglall⸗ cĩiogloſſo: & bupthalmo: & ſcytica: & de ſpartnia: & hip/

pice: & iſchaæmone: onica:& cantabiaca: & e igine: & hyberida: & chelidonia: &

ia: & elaphoboſco: & dictãno: & ariſtolochia: & quod eius delectatione inuoluant pi/

Ues & ſtatim capiantur & medicine contra ſerpentium ictus ex hærbis quas ſuperius no=
minauit. ? laſe a. MM VIII.
Elebrauit & themiſon medicus uulgarem hærbam plantaginẽ tanꝗ inuentor uo/
c lumine de ea edito. Duo eius genera. Minor anguſtioribus foliis & nigrioribus Ii
guæ peccorũ ſimillimis: caule anguloſo interrã inclinato in pratis naſcens. Altera

maior foliis laterũ modo incluſa. quæ quia ſeptena ſunt quidã eã heptapleuron uocauere-

Huius & caulis cubitalis eſt & napi ſimilis. Naſcitur in humilis multo efficatior. Vis mira

in ſiceando denſandoq; corpore cauterii uicem optinens. Nulla res æquæ ſiſtit fluctiones
Auas græci pteumatiſmos uocant. Iungitur huic bugloſſo boum lingue ſimilis: cui præci

puum ꝙ in uinum diecta animi uoluptates auget & uocatur euphraſinum.lungitur & cy
nogloſſos caninas imitans linguas. topiariis operibus gratiſſima. Aiuntq; eã quæ tres thyr⸗
ſos ſeminis emittat eius radicem potam ex aqua ad tertianas prodeſſe : quæ quattuor ad
uartanas. Eſt alia ſimilis ei & quæ ferat lappas minutas. Eiꝰ? radix pota ex aqua ranis & ſer
pentibus aduerſatur. Eſt & buphtalmos ſimilis boũ oculis folio fœniculi: circa oppida na⸗
ſcens fruticoſa caulibus:qui & mandũtur decocti. Quidã chalcian uocant. Hæc cum cæra
ſcirromata diſcutit. Inuenere hærbas & uniuerſæ gentes. Scythia eam primum: quæ primũ
quæ ſcythice uocatur circa boetiam naſcens prædulcis. Aliã quoq;ʒutiliſſimã quã ſpartani
am uocant. Magna & ea cõmendatio: ꝙ in ore eam habentes famen ſitimq; non ſentiunt
Idem præſtat apud eos hippice dicta: quod in equis quoq; eundem effectum habeat. Tra-
duntq; his duabus hærbis ſcythas etiam in duodenos dies durare in fame ſitiq;- Iſchemo/
nem tracia muen icrcjun ferunt ſanguinẽ ſiſti: non aperta modo uena:ſed etiã præciſa. Ser⸗
pit e terra milio ſimilis: foliis aſperis & lanuginoſis: farcitur in nares. Quæ in italia naſcitur
& ſanguinem eodem ad adligata ſiſtit. Vetones in hiſpania ea quæ betonica dicitur in gal⸗-

lia. lIn italia autẽ ſerratula a græcis ceſtron aut pſychroteron ante cũctas laudatiſſima. Exit
anguloſo caule cubitorum dũ a radice ſpargẽs folia fere lappati ſerrata ſemine purpureo:

oa ſcnt
Pi Tanri.
gehitonnian
culeunce
Tsfuereht
nidupotion
Etismmemminn
Cigobrode
Democtaces
oieuusaſle
niterumßlo
ſcadciod
Nendichus
Isfentinismn
leouinoo
lorsſuſherir
tioneled imi
inocnlöp
eiusduo Ma
ori Colosal
Cheitmordur.
buslaccuser⸗
logaltenet
Ppelonturad
ſeumndun
Mimalishuins
Cturſelilan
Ceguncinmne
ceo aſtxſtn
linietenen.
enngeſlpr
weſtäpleude

hlisnoczr
cleger⸗

Ticemntutr
Wmünonnilt
Eulniefol

üitunihfinito

goin Wrbikern
Vrronian-
Ummuneſ
uonundone⸗
nütdhoduech
eguipati
mnendedige
Cbittuorgen
fekennn
lngtuiinh
dun Ugor
ſepupuneß
noca tur guan⸗
llruchreb

inbarndice⸗

iuneie

Aiuenlne

gnidnin

fümmle An

nn Arnlri⸗

qinein
Alerumpetecd
nt, Tlanx

tbon mor

edsglid
murne

Uiserntep

Nur mänom
nne Kronn

errlubrgei
Cnieruninch
Amtenvonern
uoluni no⸗
r liszchi
mmnachul,
Ndtence
leidlemn
Grlucickani
iiseſt:etü li
qlct
ſanggir Ai
ge inmelunt ij
mloenuſo
Dijinun ,
Anmndbul
nün AM
leuton Wlae
Scnin Vom
it ucio
inieiſſed
,lugimd
z eeitc,
unm
umid ſet
nanihn
umraur u
ri iſn

NcCNC

Folia ſiccantur ĩ farinã plurimos ad uſus. Fit uinũ ex ea & acetũ ſtomacho & claritati ocu
lIorũ. Tantũq gloriæ habet ut domus in aqua ſata ſit tuta extimet a piaculis oĩbus.ln ea/
dẽ hiſpania inueta eſt catabrica p Diui Auguſti tẽpora a cantabris reperta. Naſcitur ubiq;
caule iunceo pedali in quo ſunt floſculi oblõgi uelut calathi In iis ſeme perꝗ minutũ. Nec
alias fuere hiſpaniæ hærbis exquirendis: ut in ꝗbus etiamnũ hodie in numero ſit lætiore cõ
uictu potione egentem hærbis mulſo additis credidere ſaluberrimã ſi⸗ uauiſſimãquæ. Næc
ꝗlquã genera earum iam nouit aut multitudinẽ. Numerus tamẽ cõſtat ĩ nomine. Noſtra
ætas meminit herbà ĩ marſis repertam. Naſcit᷑ & equiculis circũ uicũ neruiſiæ: uocatur c&
ſiligo. Prodeſt ut demonſtrauimus ſuo loco deploratis in phrhiſi. Inuenit nuper & Seruiliꝰ
Democrates primus medentium quam appellauit hiberidant quamꝗᷓ ficto nomine inuen⸗
tioni eius aſſignato carmine. Naſcitur maxime circa uetera monumẽta parietinaſq; & ocul
ta iterum. Florei ſemper folio naſturtii: caule cubitali: ſemine tamẽ paruo ut uix aſpici poſ
ſit. Radici odor naſturtii. Vſus æſtate efficatior: & recenti tantũ Tunditur difficulter. Co
xendicibus & articulis omnibus cũ aſungia modica utiliſſima uiris plurimũ quaternis ho⸗-
ris fœminis minus dimidio adalligata: ut dein in balneum deſcendatur ĩ calidam: & poſtea
oleo & uino corpus perungat᷑:diebuſqʒ uicinis interpoſitis idem fiat ſiqua admonitio do⸗
loris ſuſperſit.Hioc modo rheumatiſmos omnes ſanat ocultos. Imponitur nõ ĩ ipſa ĩflama
tione:ſed ĩminuta.Animalia quoq; ĩ uenere herbas in primiſq; chelidoniam. Hac enĩ hirüöu-
dines oculis pullorum in nido reſtituunt uiſum: ut ꝗdam uoſunt etiã eruis oculis. Genera
eius duo.Maior fruricoſo caule folio paſtinacæ erraticæ amplior: ipſa altitudine duũ cubi
torũ. Colos albicans. Hos luteus. Minori folia hederæ rotundiora minus candida. Succus

croci mordax, Semen papaueris. Flarent aduentu hirundinũ. Diſceſſu marceſcũt. Florenti

bus ſuccus exprimitur: & in æreo unſe cũ melle attico leniter cinere feruenti decoquitur:
ſingula remedio contra caligines oculorũ. Vtuntur & per ſe ſucco in collyriis: ꝗᷓ chelidõia
appellantur ab ea. Inuenerunt & canes canariã: qua faſtidium deducunt: eamq; noſtro con
ſpectu mandunt: ſed ita ut nũꝗᷓ intelligatur quæ ſit enim depaſta cernitur. Notata eſt aũt
animalis huius malignitas in alia herba maior. Precuſſus. n. a ſerpente: mederi quadã ſibi di
citur: ſed illam homine iſpectante nõ decerpit. Simplicius ceruæ mõſtrauere elaphoboſcõ:
de qua diximus. Item helxinẽ a partu dictam. Oſtenderecut indicauimus ) dictamũ uulnera
æ eo paſtæ ſtatim decidentibus telis. Non eſt albi quam in creta:ramis prærenue: pulegio
ſimile: feruens & acre guſtu: foliis tãtum utuntur. Flos nullus ei eſt. Semẽ ut caulis. Radix
tenuis & ſupra uacua. Et in creta autẽ nõ ſpatioſe naſcitur: miræq; a capris expetitur. Pro
eo eſt & pſeudo dictamũ multis in terris naſcens:folio ſimili:ramulis minoribus a ꝗbuſdã

condris uocatum. Minoris effeus ſtatim itelligitur. Dictamũ. n. minima portione accẽdirt

os. Qui legere eam:in ferula uel arundine cõdunt: præligantq;: ne potentia euaneſcat. Sũt
qui dicant utranq; naſci multifariam:ſed deteriores in agris pinguibus: ueram quidam di
ctamũ non niſi in aſperis.Eſt & tertium genus dictamum uocatum:ſed neq; facie:neq; ef/
fectu ſimile folio ſiſybrii:ramis maioribus proce dente pſuaſione illa quicquid in crera naſ
citur: infinito præſtare cæteris eiuſdem generis alibi genitis. Proxime quod ĩ parnaſo: alio
quin hærbiferum eẽ. Et pelium montem in theſſalia. Et eletriũ i euboea. Et totam arcadiam
ac lyaconiam. Tradunt arcades quidem non medicaminibus uti: ſed lacte cirea uer: quoniã
tunc maxime ſuccis hærbe turgeant:medicenturq; ubera paſcuis. Bibunt autẽ lac uaccinũ
quoniam boues omnino uorifere ſunt in hærbis. Potentia earum per guaarupenes etiam
nũc duobus claris exemplis manifeſta fit. Circa abderam & limitẽ: qui B
equi paſti inſfamâtur rabie:circa pohtinam uero & aſini. Inter nobiliſſimas ariſtolochiæ no⸗

men dediſſe grauidæ uidẽtur quoniam eſſet ariſtetecuſes. Noſtri mallum terræ uocant: &

quattuor genera eius ſeruant. VYnum tuberibus radicum rotundis foliis inter maluam: &

hederam nigrioribus pinguioribuſq; Alterum maſculæ radice longa quattuor digitorũ

longirudine baculi craſſitudine. Tertium longiſſimæ tenuitatis uitis nouellæ cui ſit præci
pua uis:quæ clematicis uocatur: ab aliis cretica. Omnes colore buxeo: caulibus paruis.fio⸗
re purpureo. Ferunt baculas paruas ut cappari. Valent radice tãtum .Eſt & quæ piſtolochia
uocatur quarti generis: tenuior ꝗ proxime dicta: denſis radicis capilamentis iunci plenioris
craſſitudine. Fianc quidam polyrrhizon cognominant. Odor omnium medicatus. Sed ob⸗
longa radice tenuioriq; gratior. Carnoſin. eſt corticis: unguentis quoq; nardinis cõueniẽs

9

iomedis uocatur

Naſcũtur pinguibus locis & cãpeſtribus. Effodere eas meſſibus tẽpeſtiuũ:ita deſquãmato
terreno ſeruantur. Maxie tamẽ laudat᷑ pontica. Et in quocũq; genere põderoſiſſma quæq;
medicinis aptior. Rotũda cõtra ſerpentes. Oblonga ĩ ſũma tamẽ gloria eſt ẽt modo.A con
ceptu admota uuluis in carne bubula mares figurart: ut traditur. Piſcatores cãpaniæ radicẽ
eã: quæ rotunda eſt: uenenũ terræ uocãt: corac; nobis cõtuſam ĩmixta calce in mari ſparſe/
re: aduolant piſces cupiditate mira: ſtatimq; exanimati fluitant. Quæ polyrrhizos cognomi
nant᷑. cõuulſis cõtuſis ex alto præcipitatis radice pora ex aqua utiſiſſima eſſe tradit. Semĩe
pleureticis & neruis confirmare excalfacere. Eadé ſatyrion eſt. Verũ & effectus earũ uſuſq;
dicendi ſũt. Ordiẽdũq; a malorũ omniũ peſſimo:ideſt ſerpentiũ ictu. Medẽtur ergo brita⸗
nica hærba. Panaces generũ omniũ radix e uino. Chironiæ & flos & ſemẽ potũ illirũq; ex ui
no & oleo. Priuatimq; quæ cunila bubula appellat. Polymonia uel phileteris radicis dra⸗
chmis quattuor ex mero. Teucria: ſideritis ſcordotis: ex uino priuati ad angues potæ & il⸗
litæ:ſiue ſucco:ſiue folio:ſiue decocto. Centauriæ maioris radice drachma in uini albi cia⸗
this. rribus. Genriana p̃cipue aduerſus angues duabus drachmis cũ pipere & ruta uini cya⸗
cis. vi.ſiue uiridis ſiue ſicca. Et lyſunachiæ odore fugiunt ſerpẽtes. Dat᷑ ex uino pcuſſis che-

ſerpentes ipſe ſeſe interimat flagellando. Dat᷑ & ad ictus ſeme eius denarii põdere cũ trib⸗
cyathis uini: uel farina drachmis tribus ſextario aquæ ĩ ponit. Cantabricæ: dictami: ariſtolo
S radicis drachma in uini hemina ſæpius bibenda: prodeſt & illita ex aceto. Similiter pi

— Wfolochiæ. Quin & omnio ſuſpeſa ſupra focũ fugar e opibus ſerpentibus.
MDe agrimonmia: & agariça: & echyo: & hioſcyãa: & hierabotãe: & hlataria:
. 10. & dauco: & pſolata: & arctio: & cyclaio: & peucedano-aas er3

Rgemonia quo radice eius denarii põdere in uini cyathis tribus porat. Plura de

weuefolio.

). cõuenit: quãq; nominari: ĩ quo maxie ualebit. Folia habet anemonæ æqualia diuiſa
W. 0α .lapii modo: caput in cauliculo papaueris ſilueſtris: itẽ radicẽ. Succũ croci colore acrẽ & acu
. L

J &H&α&Caεtum. Naſcitur & in aruis apud nos. Noſtri tria genera eius faciũt: & id demũ probant cui⸗
ne 2 radix thus redoleat. Agaricon ut fungus naſcitur ĩ arboribus circa boſphoge: colore cãdi-
Wen Ao. Datur obolis quattuor cotritũ cũ binis cyathis aceti mulſi. Id qd in gallia naſcit ĩfirmi
aco Vo⸗

habetur-Præterea mas ſpiſſior amariorq;. Hic & capitis dolores facit. Fœ mina ſolutior in
.. onu bvæinitio guſtus dulcis:mox in amaritudinẽ tranſit. Echyos utriuſq; generis pulegio ſimilis.
e Foliis coronata drachmis duabus ex uini cyathis quattuor datur. ſtẽ altera quæ lanugine

2 Pon oſ ldiſtinguitur ſpinoſa:cui & capitula uiperæ ſimilia ſunt hæc ex uino & aceto. Quidã echyõ
—t ℳr on perſonatam uocant: cuius folio nullũ eſt latius: grandes lappas ferentẽ. Huius racicem de
de: Vor Saoctam ex aceto dant potui.Hyoſcyamum contuſ um cum foliis ex uino datur peculiari⸗
Tr : trer contra aſpidas. Nulla tamen romanæ nobilitatis plus habet ꝗ bierabotanem. Aliqui pa
. . riſterion noſtri uerbonacã uocant. Hæc eſt quam legaros ferre ad hoſtes ĩdicauimus. Fiac

fœminam putant. Mas rarioribus foliis: Ramuli utriuſq; plures: tenues: cubitales: angulo⸗

ga: tenuis. Naſcitur ubiq; in planis aquoſis. Quidam non diſtingũt: ſed unum omnino ge⸗
nus faciunt: quoniam utraq; eoſdem effectus habeat. Vtraq; ſortiuntur galli & præciunt
reſponſa. Sed magis utiq; circa hanc inſaniunt. Hac perunctos impetrare quæ uelit febres
abigere a:micitias conciliare: nulliq; non morbo mederi. Colligi circa canis ortum debere:⸗
ita ut ne luna aut ſol conſpiciatur: fauis ante & mellæ terræ ad piamentum datis. Circun-
Icriptam ferro effodi finiſtra manu: & in ſublime tolli. Siccari in umbra ſeperatim. folia: cau
lem:radicem. Aiuntq; ſi aqua ſpargatur triclinium:qua maduerit: lætiores conuictus fieri.
Aduerſus ſerpentes conteritur ex uio. Eſt ei ſimilis uerbaſcò hærba: quæ ſæpe fallit pro ea
capta. foliis minus candidis: cauliculis pluribus: flore luteo. Hac abiecta blattas in ſe contra
hit: ideoq; romæ blattariam uocatur. Lemonium ſuccum lacteum mittit: concreſcentẽ gũ
mi modo humidis locis. Datur denarii pondus in uino. Quinq; folium nulli ignotum eſt:
cum etiam fraga gignendo cõmendetur⸗Græci uocant pentapeton ſiue chamezeleõ ſiue
pentaphillon. Cum effoditur rubram habet radicem. Hæc marceſcens:nig reſcit & angulo
ſa fit.Nomẽ a numero foliorum habet.Et ipſa hærba icipit & deſinit cum uite. Adhibet᷑ &

lidonia. Morſibus ĩponit᷑ betonica præcipue: cuius uis tanta phibet: ut ĩcluſæ circulo eius

. . VoA . . . . — ⸗ „ 72 . „
Sn— —* eſt E ea cõôuenit dici cæteriſq; quæ primũ nominabũtur. In eo aũt genere medẽdi primũ

z ouis menſa uerritur. Domus purgantur:luſtranturq;. Genera eius duo ſunt. Folioſa quà

ſi. Folio minora quam quercus: ang uſtioraq;: diuiſuris maioribusFlos glaucus: radix lon

einit⸗
o Daucig
ſtulecn
Ntusſoe
teeuenis
humemdß⸗
eincſninot
vevehenenti
ſinleſtpyyt
krahenet
Cernclcis
hnherlin!
buuſoewſe
Guipenoigne
onnnioror⸗
Coe Nechi
mionkemn
Cehrruetnot
Gunr hnomnit
Amnuletüoci
noconſalaren
heittmgunrg
fieclantheme
Tnührderel
Eulſtn rnideil
nosdenonian
cobant Led ier
Calseſteiten
ocbreſccolll
lne aical
unhncapte 1
Murcaulbusa
lktonneme
Ctamen efficze
e eroleoper
tübiuaimad,
gorcker n
ultoninig
n idum
Mlotr Alt
uſanbeſl
4 n 1
rltuu
N mrunt
Pelere Dic
Ontkalcordin
laonz het
lordi
rhiones ln
colinnein
foiogiäunl
e n
inngind
Marlbenn

elgrimr⸗
imgur
nodo àcon
danir nic⸗
umnſontſe,
zoscoghotni
mndit. Femie
weünluſg
uretgobiir⸗
6 lliig xui
naics n⸗
nes otrd i⸗
muinialbi cin
ruta uinic⸗
opeulische⸗
Eiculo eius
dere cütrid

Gdami ariiolo
o.Dimliret hi

ntin

C.. N
oat, Plund
wediciprni
eEqvilindiui
lore acte & al
fü probant al
ocolole t⸗
Hamstctifim

nim ſohnia n

Plegihllis⸗
gr hon
10 Qitiechſd
niusantiem ee
darurkeelini⸗
cmem Aiqnip⸗
dicavinusin
mn,Pohold
biclesngl
uensadi
um ommmoge
i à cu
le elitfehre
medere

purgandis domibus. Aduerſus ſerpẽtes bibitur & eius radix quæ ſparganiò uocat᷑ ex uino
albo. Dauci genera quattuor fecit Petronius. Diodotus quæ pſequi mihil attinet: cum ſint
differentiæ duæ. Probatiſſimæ in creta mox in achaia & in ſiccis ubicunq; nati feniculi ſimi
litudine: candidioribus foliis & minoribus hirſutiſq;. Caule pedali recto: radice ſuauiſſimi
guſtus & odoris. Hioc genus in ſaxoſis naſcitur meridianis. Reliqua genera ubiq; naſcun-
tur terrenis collibus limitibuſq; nec niſi pingui ſolo: foliis coriandri: caule cubitali: capiti⸗
bus rotundis: ſæpe pluribus ꝙ ternis: radice lignoſa: ſed cum inaruerit ſu peruacua. Semen
eius cymino ſimile: prioris milio album acre odoratum omnibus & feruens. Secundũ prio
re uehe mencius eſt: ideoq; parce ſũmi debet.Si iam maxime tertium genus facere libeat ẽ
ſimile ſtaphylion: quod paſtinacã erraticâ appellant: ſemine oblongo radice dulci. Omnia
hæc & hyeme & æſtate ſunt ĩtacta quadrupedi niſi poſtlab ortus. Ex aliis uſus fœminis. Ex
creta dulcis & magis ad ſerpentes eſt. Bibitur e uino drachma una. Datur & quadrupedi⸗
bus percuſſis. Theonacra alia ꝗᷓ magica & in noſtro orbe naſtitur:fruticoſa foliis ſuburidi
bus: Hote roſeo. Serpentes necat cuicũq; admara fuerit. Et hæc torporem affert. Perſolatam
quã nemo ignorat græci uero arction uocant ſolia habet maiora etiam cucurbitis & hirſu-
tiota nigriora & craſſiora: radicem albã & grandẽ. Hæc ex uino bibitur dẽarioꝑ duũ pon
dere. Itẽ cyclamini radix contra ſerpendes oẽs folia habẽt minora ꝗᷓ hedera nigriora: & te-
nuiora ſine angulis in quibus albicat maculæ. Caule exiguo:inani: floribus purpureis: radi
ce lata: ut raptũ uideri poſſit: cortice nigro. Naſcitur in umbroſis. A noſtris tuber terræ uo
catur. In omnibus ſerenda domibus. Si uerũ eſt ubi ſata ſit nihil nocere mala medicamẽta
Amuletũ uocãt: narranuq; ea ebrietatẽ repræſẽtari. Addita ĩ uinum radice & ſiccata ſcyllæ
mõ conſciſa reponitur: decoquiturq; eadẽ ad craſſitudinẽ mellis. Suum ramẽ uenenum in
eſt: ei trad untq; ſi pregnans radice traſgrediat᷑ abortũ fieri. Eſt & altera cyclaminos cogno
mĩe ciſanthemos geniculatis caulibus ſuperuacuis a priore diſtans circa arbores ſe uoluẽes
aeinis hædere: ſed mollibus. Flore cadido: ſpecioſo: radice ſuperuacua. Acini tantũ in uſu:
guſtu acri. Sed lenti. Siccantur ĩ umbra tuſiqʒ diuidũtur ĩ paſtillos. Mihi & tertia cyclami
nos demonſtrata eſt: cognom ĩe chameciſſos uno omĩo folio:radice ramoſa:qua piſces ne⸗
cabant. Sed ĩter primas celebrat᷑ peucedanũ: laudatiſſimum ĩ archadia: mox ſamothracæ.
Caulis eſt ei tenuis:lõgus:fœniculo ſimilis: iuxta terram folioſuſ:radice nigra:craſſa graui
odore:ſuccoſa. Gignitur i mõtibus opacis. Foditur exitu autũni. Placent tenerrimæ & altiſ
ſimæ radices. Hæ conciduntar in quaternos digytos oſſeis cultellis: funduntq; ſuccum in
umbra capite prius & naribus roſaceo perun Alsene rertigo ſentiatur. Et alius ſuccus inue
nitur caulibus adhærẽs ĩciſiſq; manat.Probatur craſſitudĩe mellea:colore ruffo:odore ſua
uiter grauens guſtu. Et hic in uſu & radix: & decoctum eius pluribus medicamentis. Suc⸗
co tamen efficaciſſimo qui reſoluitur amaris amygdalis aut ruta. Bibiturq; contra ſerpen⸗
tes & ex oleo perunctos tuetur. Ebuli quoq; quem nemo ignorat: fumo fugantur ſerpen⸗
tes. Priuatim aduerſatur ſcorpionibus polymoniæ radix uel alligata tantum. Item phalan⸗
gio ac cæteris minoribus uenenatis. Scorpionibus ariſtolochia agaricum obolis quattuor
in uino mixti cyathis totidem. Verbenaca & phalangio cum uino aut poſca. Item quin que

foliũ daucum. Verbaſcum græci plomõ uocant. Genera habet prima duo. Albũ ĩ quo mas

intelligitur. Alterum nigrum: in quo fœmina. Tertium genus non niſi in ſiluis inuenitur
Sunt folia braſſicæ latiora: piloſa: caulis erectus: cubitali amplior. Semen nigrum inutile.
Radix una craſſitudine digyti. Naſcuntur & in campeſtribus. Silueſtri folia eleliſphaci: alta

ramis lignoſis. Sunt & plomides duæ: hirſutæ: rotundis foliis: humiles. T ertia lignitis uoca

tur. Ab aliis autem tryhalis foliis ternis aur cum plurimum quaternis craſſis pinguibuſq;:
ad lucernarum lumina aptis. Aiunt in foliis eius quam fœmina diximus: ficus omnino nõ
Putreſcere. Diſtingui genera hæc pene ſuperuacuum eſt: cum ſint omnia eiuſdem effectus
Contra ſcorpiones bibitur radix cum ruta ex aqua magna amaritudiĩie:ſed effectu pari. Te
legonõ herba ab aliis ſcorpiõ uocatur propter ſimilitudinem radicis: cuius tactu moriunt
ſcorpiones. lItaq; contra eorum ictus bibitur. Scorpionem mortuũ ſi quis heleboro candi-
do linat:reuiuiſcere aiunt. Telegonõ omnẽ quadrupedem necat impoſita uerendis radice
Folio quidem intra eundẽ diem quod eſt ſimile cyclomina. Ipſa geniculata naſcitun opa⸗
cis. Scorpionibus aduerſatur & betonicæ ſuccus ac plantaginis. unt ranis uenena rubéti⸗
nis maxie: euidimuſq; pſyllos ĩ certamĩe patinis cãde fa ſas admittetes Neleteert bidũ -

SES

RNr aar.. Dor e- Dern d- S 8 .
pnicie. Auxiljatur eis phryn iĩ uino pota. Aliqui neurada appellac:alii polyrrhizon florib linndu
aruis: radicibus multis neruoſis bene olentibus. Itẽ alcima qua alii damaſanio: alii pyrõ ap late.
ellant. Folia ei plataginis niſi anguſtiora eſſent:& magis lacinioſa: cõuexac; in kern .A28 Clectoniin
ẽt uenẽoſa fimilirer. Caule ſimpliciter tenui: cubitali: capite thyrſi: radicibus deſis: tenuib ulaluge
ut ueratri nigri: acribus: odoratis pinguibus. Naſcitur in aquoſis. Alterũ genus eiuſdẽ in Netmſl
ſiluis nigrius maioribus foliis. Vſus ĩ radice utriuſq; aduerſus ranas & lepores marĩos Ora iſe
chmæ pòdere in uino potũ. Lepori marino aduerſat᷑ & cyclaminos. Venem uim canis quoca 1 Cen
rabidi morſus habent: contra quos erit cynorhodũ: de quo diximus. Plãtago ad omnes be= couer
ſtiarũ morſus pota atq; illita ꝓdeſt. Beronica ex mero ueteri. Periſtereos uocat caule alto rri Abvoi
foliato cacumĩe ĩ alios caules ſe ſpargẽs:colũbis admodũ familiaris. Vnde & nomẽ: Hane Urmwinn
habẽtes negãt latrari a cãibus. Proxĩa ab his malis uenena ſũt quæ ſibimeti Pſis homies ex üen n
rogitãt. Cõtra hæc oĩa: magicaſq; artes erit primũ illud. Homericũ moly. Dein mithridatia eusſrur
& Eordotis & cẽtauriũ. Pota omnia mala medicamẽta exigit per aluũ. Betõicæ ſeme ĩ m ul⸗ . nun .
ſo aut paſſo uel farine drachma i uini ueteris cyathis. iiii i. uomere cogẽdi atq; iteße bibere 2 l ne
iis ꝗ quorttidie guſtẽt eà nulla nocitura miala medicamẽta tradũt. Poto uenẽo ariſtolochia i . uj
ſubuenit eadẽ menſura ꝗqua conttra ſerpentes. Quinq; folii ſuccus.Agaricum poſiꝗ̊ uomue n
rit denarii pondere ex aquæ mulſæ cyathis tribus. Antirfrinum uocatur ſiue phanarimò ly ennr ,
chnis agria ſimilis lino radice nulla: fiore hyacinthi: ſemine uitulinario. Ex hoc peructos ue W
nuſtiores fieri: nec ullo mallo medicamento ledi poſſe aut ueneno: ſiquis ĩ brahiali habear rrki
arbitrantur magi. Similiter eam quam eupleam uocant: trad untq; ea perunctos cõmenda/ zacu
tioris eſſe famæ. Artemiſiam quoq; ſecum habentibus negant nocere mala medicamenta engtoch
beſtiam ue ullam: ne ſolem quidẽ. Bibitur & hæc ex uino aduerſus opium. Alligata priuatĩ Nonl
potens traditur: pota ue aduerſus ranas.-Pericarpum bulbi. genus eſt. Duæ eius ſpecies: cor lbon
tice rubro. alterum alterũ nigro papaueri ſimile. Sed uis maior ꝗᷓ priori: utriq; auté excales Uuſcitn
faciendo. ldeo contra cicutã dant contra quã & th us & panaces & chironiũ perci pue. Hoc fiſantch
uero & cõtra fungos. Verũ & generatim mẽbratãc; ſingulis corporũ morbis remedia ſuba⸗ ledlhumrbric
texemus. Orſi a capite. Alopecias emendat nympheæ & cicutæ radix: ſi una tritæ illinatur tn cunn⸗
olithrica diſtat a callitricha quod iuncos albos habet & folia plura maioracq;. F rutice quo Usligiigtic
q; maior eſt:& defluentem capillum confirmat: & dẽſat. Item lingulacacirca fontes naſcẽs⸗= ſoreenumi
cuius radix admixta combuſta teritur cum adipe ſuis nigræ: id quoq; excipitur ut eius ſie füntengocula
ſuis:quæ nunꝗᷓ peperit. Sol deinde plurimum contert illitæ. Similis uſt us elt cyclamini radi Penrterſaluen
cis. Pruriginem ueratri radix tollit in oleo decocta uel in aqua. Capitis dolori meceen p fichcuinenn
nacis omniũ generum radix in oleo cõtrita. Aritolochia & hiberis adalligata hora: uel diun Imcöeniet
tius ſi pati poſſit comitante. balnei uſu. Medetur & daucum. Purgat aute cyclaminos ie etiocitari
melle in nares addita: & ulcera capitis ſanat illita. Medetur & periſtereos. Calcalla ſiue lea lennulicrd⸗
tides uocatur ſemẽ margaritis minutis ſimile dependens inter folia grãdia ĩ mõtibus ſere acbicnri
Huius grana. xv, in oleo macerantur: atq; ita aduerſo capillo caput ungitur. Fit & ex ca i2 ulici wlir
triche ſternutamentum. Folia ſunt lenticulæ ſimilia. Caules iuncis tenuiſſimis: radice mim Uiartonoc⸗
ma. Naſcitur in opacis & humidis: guſtatu feruens. Hyſopum ĩ oleo contritũ p brhundre⸗ Metlinddus
ſſtit & prurigini in capite. Eſt autẽ optimum cilicium e tauro monte⸗Dei Panphyliun wliegna
ſinyrnæum. Stomacho contrarium. Purgar cũ fico ſumptum per inferna:cum melle uom Nhitbnen
ronibus. Putãt & ſerpẽtiũ ictibus aduerſari tritrum cũ melle & ſale & cumino. Lichiis 5 ſin ti⸗
(ut pleriq; exiſtimauerunt) eadem é quæ & xiphion: aur phaſgamiò qua cuſpidi mi is e4 kituci
mine. Piabet enim folia porri rubentia ad radicẽ & pluraq; in caule capirula perſonii comi tuftien⸗
cis ſimilia paruã exerentibus linguam radicibus prælongis. Na (citur nſitiẽtibus. E diuer nn
ſo xiphion & phaſganion ĩ humidis: cũ primum exit: g ladii. præbet ſpeciem caule duum cu Gſen, li
pirorũ: radice ad nucis auellanæ figuram fimbriata: quã effodi ante meſſes oportet: ſiccari uin⸗ M
in unbra. Superior pars eius cũ thure tria æquo pondere admixto uino: oſſa fracta e cnpi d 4 len
cextrahit: aut ſi quid in corpore ſuppurat: uel ſi calcataſſunt oſſa. Serpentes eadem cõtra ue n 1 l
nena efficax. Caput in dolore ueratro in oleo uel roſaceo decocto tritoq; ungi conuenit⸗ K pit⸗
Peucedão ex oleo uel roſaceo & aceto. Tepidum hoc prodeſt & doloribus qui plerdch ex nſi zmeno
dimidia parte capitis ſentiuntur: & uertigini perungunt & radice eius ſudoris cauſa e E5 elouide
di quoniã cauſtica uis ei eſt. Pſylliõ alii cynoides: alii chry ſalion: alii ſicelion li cynom rnapen
appellant: radice tenui:ſu peruacua:ſarmẽtoſũ: fabe grauis in cacuminibus: fo iis canino e Ar

ironhort⸗
S 1
h leni A
ilstenuib⸗
is eiuſce in
mmtios dr
cnisgoc,
Motnesde⸗
r arle o
none:Dane
ishonien er
nmithridati
kſemeimo⸗
nex bibeter
molochin
holuombe
unmimö l,
cherüctose
Iahilihubex
oscoömmenca/
wechcamenta
r miuni
lpetesck
as ecae⸗
ecipve.H
