tyriãniana. Poſt autũnalia acciduo ſapore iucunda. Tiberiana appellatur. quæ maxime Ti Non⸗
berio principi placuere. Colorantur magis ſole: grandeſcuntq; alioquin eadem eſſent quæ iſͤe
liceriana longitudine pediculi diflãtia. Fauoniana rubra. Paulo ſuperbis maiora. Lateriana afileis
anitiana. Prime nomina habent ſeriſſima omnium amerina: picentina. numantina: alexan- Pluga
drina:numidiana: græca: & in iis tarentina: ſignina: quæ alii a colore teſtacea appellât: ſicur Rit.
onychina purpurea. Ab odore myrrapia laurea: nardina. A tempore hordearia. Acollo am elluioti
pullacea & coriolana. Brutæ gentilitatis cucurbitana. Acidula ſucci. In creta nominũ cau⸗ aaunen
ſa eſt barbariciſq; ueneriiſq;: quæ colorata dicunt. Regiiſq; quæ minimo pedicuio. Seſſilia hopulikta
patriciis uoconiis uiridibus oblongiſq;.Præterea dixit uolema Virgilius a Catone ſumpta noptime
qui & ſementina & muſtea nominat. Pars hæc uitæ iampridem peruenit ad columen exper ndehan
tis cuncta hominibus. Quippe cum Virgilius inſitam nucibus arbutum:malis platanũ: cera Re
ſis ulmũ dicat. Nec quicꝗᷓ amplius excogitari poteſt: nullum certe pomum nouum diu iiã h
inuenitur. Neq; omnia in ſita miſceri fas eſt ſicut nec ſpinas inſeri:quando fulgura exꝑiari en
nõ queunt. Facile quoq; genera inſita fuerunt: tot fulgura uno ictu pronunciantur. Tur- (lnecudt
binatior pyris figura. In is ſerotina ad hyemen uſq; ad matrẽ pendent gelu marureſcentia Oneſctit
Græca:ampullacea:laurea:ſicut in malis amerina. ſcantiana. Conduntur uero pyra ut uuæ: ungolet
ac totidem modis: non aliter ꝗᷓ in cadis. Prærerea quæ pomis proprietas pyris quoq; uin. En⸗a
Similiter iis ægris medentes in eſcam dant: ac uino & aqua coquuntur: atq; plumẽtarii uis etir⸗
ν cem amplent: quod non alia præter cotonea & ſtrutea. ’
ν De pomis ſeruandis & uuis. W. a ka Ca. XVI. Nirne
„d, Lo e p . is & uuis. W.n mon Caa. XVI.. meon
L N uniuerſum uero de pomis ſeruandis præcipitur. pomaria in loco frigido ac ſic neet
co contabulari. Septemtrionalibus feneſtris ſereno die patere. Auſtros ſpecularis nuos ufu
. bus arcere. Aquilonis quoq; afflatu poma deturpante. Colligi mala poſt æquino⸗ Uenn
öpech

iriton
1 gi
1Whri

4

Külimlion
well tenie
Ncllnd on
N tlorrn
dder orener
pibechucgen
micnir de,
dinitorelbetin
Oimünm,
obüinerane⸗

—
=q

=E
SS=
=

—
—

4 ..
Clüeni münin
„ % . .
wero wen Xlo
1 1. 9
LAWen⸗
1 . 8
emweuuamoe
c. NV
. i 4
† 9 ,
8 J
2 ele 1
ra riqoid
4 H 4 N
Ouns auCtONRG .
n Dolohehni
8 — 1
in
mAENRN⸗
nmneeDNNik
YS

di inn

S=

.

—
—
— S=S=
—

AaeNr

opelinid

ctium autummale: neq; ante.xvi. Iunam: neq; ante primà horã. Cadiua ſeparari ſtrametis: ſto

reis: paleis ue ſuſterni. Rara componi: ut limites parui ſpiritum æqualem accipiant. Ameri

XvyVII.

na maxime durare:meli mella minime:
De cotoneis pyris & ſorbis. ναs Ca.

Otoneis intercluſis ſpiramentum omnẽ adimendum:aut incoqui melle ea:immer⸗
gi ue oportere. punica aqua marina feruente indurari: mox triduo ſole ſiccata: ita

ne nocturno rore contingantur ſuſpendi. Cum libeat uti: aqua dulci perlui. M. Var .
890 & in doliis harenæ ſeruari iubet & ĩmatura obrui terra in ollis fundo effracto: ſed ſpiri⸗
tu excluſo: ac ſurculo pice. Sic etiam creſcere amplitudine maiore qua poſſint ĩ arbore. Cæ

tera mala foliis ficulneis præterꝗᷓ cadiuis ſingula conuolui: ciſtiſq; uitilibus condi uel cre
ta. fig ulinarum illini. pyra in uaſis fictilibus picatis inuerſis obrur inter ſcrobes. Tarentina
ſeriſſime legi. Anitiana ſeruari & in paſſo. Sorba uero & in ſtrobibus gypſato opculo duũ
pedum terra ſuperinducta in loco aprico inuerſis uaſis: & in doliis ut nuas cum ramis ſuſ⸗
pendi. E proximis auctoribus quidam altius curam petũt: putariq; ſtatim poma ac uites ad
hunc ulum præcipiunt decreſcente luna. Poſt horam diei tertiamn cælo ſereno aut ſiccis a

uentis. Si niſiter delegi & ex locis ſiccis: & ante perfectam maturitatem:addito ut lunain⸗

fta terram ſit uuas cum maleolo ſarmencis ut duro demptis forcipe corruptioribus aci⸗-

nis in dolio picato recenti ſuſpendi: excluſa omni aura operculo & gypſo. Sic & ſorba & pyp

ra illitis oĩ um ſurculis pice. Dolia procul ab aqua eſſe. Quidam ſic cum palmite in gypio
condunt:capitibus eius ſcyllæ infixis utrinq;. Alii etiam uina habentibus doliis: dum ne cõ
tingant ea uuæ. Aliqui mala in patinis fictilibus fluitantia:quo genere & uino odorem ac
quiri putanx. Aliqui onmnia hæc in milio ſeruare malunt. Pleriq; uero in ſcrobe duum pedũ
alcitudinis harena ſubſtrata: & fictili opculo: dein opco. Certa quidam etiam figulina uuas

alinunt:ſiccataſq; ſole ſuſpendunt:in uſu diluentes cretam. Eandẽ pomis in uino ſubigunt

Mala uero generoſiſſima eadem ratione cruſtant gypſo uel cæra. Qu æe niſi marurauerint:

incremento calicem rumpunt. Semper autem in pediculos collocant ea. Alii decerpunt cũ

ſurculis: eoſq; in medullam ſambuci abditos obruunt: ut ſupra ſcriprum eſt. Aliis ſingulis
malis pyriſq; ſingula ualſa ſic tilia aſſignant:opcula eorum picata dolio iterum includunt.
Necnõ aliqui in Hoccis capſiſq; quas luto paleato illinunt. Alii hoc idem in patinis ſictinli
bus. Aliqui & in ſcrobe ſubiecta harena. ita ſicca operiunt mox terra. Sunt qui cotonea cæ
xa pontica illita melle demergant. Columella auctor in puteos ciſternas ue in fictilibus ua⸗
ſis pice diligenticura illitis mergi Liguria maritima alpibus proxima uuas ſole ſiccatas iũ
ci Rſciis inuoluit:cadiſq; conditas gypſo includit. Hoc idem græci platani foliis: aut uitis
ipſius: aut fici uno die in umbra ſiccatis: atq; in cado uinaceis interpoſitis. Quo genera coa
uua & berritia ſeruantur nullius poſteritati poſtiferendæ. Quidam ut has faciant in cinere
lexiuio tingunt protinus quã detraxere uiribus. Mox in ſole ſiccant. Tum foliis ut ſupra

dictum eſt inuolutas uinaceis ſtipant. Sunt qui malunt uuas in ſcobe ramentiſq; abietis:

populi:fraxini:ſeruare.Sunt qui ſuſpedi procul malis:protinuſqʒ in granariis iubeant:quo
niã optime ſit operimento puluis pẽſilibus. Contra ueſpas remedio eſt oleo aſpergi ex ore
ut de palmis diximus. De ficis genera.xxix. OQDQ ꝓw gn aèo. XVIII.
Reliquo genere pomorum ficus ampliſſima eſt. Quedãà & pyris magnitudine æmu
c la De ægyptiæ cypriæq; miraculis retulimus inter externas. Iudea rubet oliuæ ma
gnitudine rotundior tantũ ſapore meſpeli. Alexandriam hanc ibi uocant: craſſitu⸗
dine cubitali ratmnoſam:materia calidam:lenta ſine lacte:cortice uitidi:folio tiliæ:ſed moli.
Oneſicritus tradit in hyrcania multũ noſtris eẽ dulciores:fertilioreſq;: utq; modios.cclxx.
ſingulæ ferant. Ad nos ex aliis tranſire gentibus chalcidicæ: quarum plura genera. Siqui-
dem & lydiæ quæ ſunt purpureæ: & mamillanæ ſimilitudinem mâmarum habent. Et calli⸗
ſtrutiæ partim ſapore præſtantiores fincorum omniũ frigidiſſimæ. Nam de afcicanis quas
multi præferũt cũctis migna quæſtio ẽ:cũ id genus in africam nuperime tranſierit: patriæ

nomẽ optinẽt. Nã alexandriæ enixiores. Cãdicans terina cognomine delicata. Nigra & rho-

dia ẽ æ tyburtina de præcocibus. Sũt & auctorũ noia iis. Liuiæ Pôpeiæ ſiccatæ hæ ſolæ ĩ an
nuos uſus aptiſſimæ cũ mariſcis: & quas harũdinei folii macula uariat. Eſt & herculanea &

albicerata: & aratia alba: pediculo minimo latiſſima. Primo autẽ prouenit porphyritis 1ogi

ſimo pcdiculo. Comitatur eã e minimis & uiliſſimis popularis dicta. Cõôtra nouiſſima ſub
„% in

* „

—

hynue m urat chelidonia. Sut præterea eadé ſerotinæ & præcoces bifere alba ac nigra cum
m ſdemiaq; matureſcẽtes. Serotinæ & a corio appellatæ duro Ex chalcidicis quarũda
Xειε ο% puentu. Larenti tãtum prædulces naſcũtut: quas uocant onas. Cato de ficis ſeren⸗ ttr
W'Aita memorat. Ficus mariſcas ĩ loco cretoſo aut apto ſerito. In loco aũt craſſiore aut ſter n n
Corato africanas: ſed & herculaneas: ſagũtinas hybernas: telianas atras pediculo longo. Po⸗ ſe⸗a
ſea tot ſubire nomina atq; genera: ut uel hoc ſolũ æſtimãtibus appareat mutatã eẽ uitam. houn
Sür & hybernæ ꝗbuſdã pꝓuintiis: ſicuti meſiæ: ſed arte nõ natura. Paruase gẽus arboꝶ poſt bu.
ↄutũnũ fimo cõtegũt:deprehẽſaſcq; ĩ his hyeme groſos:quæ mitiorẽ cælo refoſſæ cũ arbore Cnons
atq; i lucẽ remiſſæ nouos ſoles alioſq; ꝗᷓ quibus uixere: auidæ tanꝗᷓ iterũ naturæ accipiunt:
& cũ ueniẽtiũ flore matureſcũt: alieno p̃coces ãno:in tractu uel gelidiſſimo. Sed a Catone D
appellata iã tũ africana ãmoner & africæ ad ĩgnẽs documẽetũ uſo eo pomo. Nàq; perniciali
odio carthaginis flagrãs:nepotũq; ſecuritatis anxius: cũ clamaret ĩ oĩ ſenatu carthaginẽ de tormm
lendã: attulit quodã die ĩ curia pᷣcocẽ ex ea puintia ficũ. Oſtẽdenſqʒ patribus ĩterrogo uos ſolisen
iquit qñ hot pomũ demptũ putatis ex arbore? Cũ inter oẽs recẽs eẽ cõſtaret. Atꝗ tertiũ in islocui
quit ante diẽ ſcitote decerptũ carthagine: ta ppe a muris habemus hoſtẽ: Statĩq; ſũptũ eſt
punicũ tertiũ bellũ:quo carthago delera ᷑. Quãꝗᷓ Catone ãno ſequẽte rapto. Quid primũ ĩ n ve
eo miremur?curã ĩ genii: an occaſionẽ fortuitã: celeritatẽq; curſus:an uchemẽtiã uiri ? Suꝑ
oĩa equidẽ ẽ quo nihil equidẽ duco mitabilius: tantã illã urbẽ & de terrarũ orbe p. cxx. ãnos nhtiste
urbis æmulã unius pomi argumẽeto euerſa. Quod nõ trebia aut traſimenus nò canæ buſto ſn uef
ĩſignes romani noĩs pficere potuere. Nòõ caſtra punica ad tertiũ lapidẽ uallata. Porteq; coli mu genus
næ adegtans ipſe Hanibal. ato ppius carthaginẽ pomo Cato adirſ momnt. Colit ficus ar terooi
bor ĩ foro ipſo ac comitio romæ nata ſacra fulguribus ibi cõditis. Magiſq; ob memoriã eiꝰ geunr
quæ nutrix fuit Romuli ac Remi cõditoris appellata: qm ſub ea ĩuenta ẽ lupa ĩfãtibus pra ngenet
pens rumẽ. Ita enĩ uocabãt mâmã. Miraculo ex ære iuxta dicato tanꝗᷓ ĩ comitũ ſpõte trãſiſa Mora
ſet. Adacto nauigio ilico areſcit,. Rurſuſqʒ; cura ſacerdotũ ſerit᷑. Fuit & ante ſaturni ædẽ ur rpri
bis anno ducenteſſimo ſexageſimo ſublata ſacro a ueſtalibus facto cũ Siluani & Iſidis ſimu iglona
Iacrũ ſubuerteret᷑. Eadẽ aũt fortuito ſato adiuuit ĩ medio foro:quaſi ſidẽtia ĩperii fũdamẽ 1eKic
ta oftẽto fatali. Quæ Curtius maximis bonis hoc ẽ uirtute ac pietate ac morte p̃clara exple caotn
uerat. Aeq; fortuita eodẽ loco ẽ uitis atq; olea umbræ gratia. ſedulitate plebeia ſatæ. Ara 1i am,
ide ſublata gladiatorio munere Diui Iulii:qd nouiſſime pugnauit ĩ foro. Admirabilis eſt Alſlimil
pomi huiuſce feſtinatio unius ĩ cũctis ad maturitatem properantis arte naturæ. grecas
De caprifico & caprificatione. Ca. XlXx. Nis qua
Aprificus e ſilueſtri genere ficus nunꝗ matureſcens: ſed quod ipſa non habet aliis rlebtit
. rribuens: quoniam e natu ralis cauſarum tranſitus: atq; e putteſcentibus idẽtidem wtüdr.
generatur aliquid .Ergo culices parti fraudati alimento in matre: hoc eſt putri eius (e eſſek
tabe ex qua nati ad cognatam uolant:morſuq; ficorum crebro hoc eſt auidiore paſtu ape ſhriß
rientes ora earum. atq; ita penetrantes intus ſolem primo ſecum inducũt:cerealeſq; auras hlloan
Imittũt foribus a ptis.Mox lacteũ humorẽ:hoc ẽ ĩfantiam pomi abſumũt.quod fit & ſpon “
te. Ideoq; ficetis caprificus pmittitur ad rationẽ uenti: ut flatus euolantes in ficos ferat. ln
de repertũ ut illatæ quoc; aliunde & inter ſe colligatæ iniicerent᷑ fico. Quod macroſo & n i
aqlonio ſitu nõ deſiderat᷑: quoniã ſponte areſcũt loci ſitu: rimiſq; eadẽ quæ culicũ opera cã 4
perficit. Necnõ ubi multus puluis: quod euenit maxime frequenti uiaa poſita. Namq; && Porim
pulueri uis ſiccandi:ſuccũq; lactis abſorbẽdi: quæ ratio puluere & capri icatiõe hoc quocq reremi
præſtat: ne decidant abſumpto humore tenero: & cum quadam fragilitate ponderoſo. Fi⸗ Orenp⸗
cis mollis omnibus tactus. Maturis frumenta intus: Succus matureſcentibus lactis per co⸗ Nbi
ctis mellis. Seneſcunt in arbore. Anuſq; diſtillant. Gummi lachrymam ſiccant. Honos lau⸗ plurnean
datas ſeruat in capſis. Ebuſo inſula preſtantiſſimas ampliſſimaſqʒ: & mox in marrucinis. At dahnitis
ubi copia abundat implenrur orcæ: in aſia cadi: aut in ruſpina africæ urbe: paniſqʒ ſimiul & m. Tate
obſonii uicem ſiccate implẽt: urpote cum Cato cibaria ruris operariis iuſta ceu lege ſãtiẽa meteran
minui iuber perfici maturitatem: cum & obſonii uicem habeant recentes ficus. Salis ſicca⸗ tur.Dart
tis & caſei loco ueſci nuper excogitatum eſt. Ex hoc genere ſunt ut dximus cottona & caa lempul
ricæ: quæq; conſcedenti nauĩ ad uerſus parthos omen fecere. M. craſſo uenales predican PDe
tis uoce cauneæ. Omnia hæc in albenſe rus e ſyria intulit. L. Vitellius qui poſtea cẽſor fuit⸗ .
cum legatus in ea prouintia eſſet nouiſſimis Tiberri Cæſaris tẽporibus. — RL

Aocatgi
Noceſatlen
core

oln
RKZ
geus
kioſecin,
MueNi
Kn
N Kni
mucrigi
woz Nenddon
er.AMin
niigiiri
Ro.ii
ewenini⸗N
rüotdenain
nus öciR
n Ponogti

mr Colticut

chmenonic

ennitürdet

mtüſhökein
melruni Ain
lumiAlicihen
nonezcnme
egledeulin
Admimnind
mu.
Cencd n
ebertiunan
icefni
ircenidgu
cvoltriſt
f in
uodimwo
clcin
wn

XV.
De meſpelis & eorum generibus rribus. Ca. XX.
Alorũ priorũq; generi adnumerẽt᷑ iure meſpila atq; ſorba. Mleſpilis tria genera:an
m thedon: ſetania: T ertiũ degenerat. Antedom tametſiſimilius ẽ qd gallicũ uocat: ſe

pomũ:ſed odore præſtãtius: & qd diutius ſeruet᷑. Arbor ipſa de àpliſſimis. Folia anteq; deci
dant rubeſcunt. Radices multæ atq; alte: & ideo ĩextirpabiles. No fuit hæc arbor in italia
Catonis zuo. Def ſorbis genera quattuor. Ca.

. * ℳ☛ 4ℳ—

torminale appellãt: remedio tãtũ pbabile. Aſſiduũ puẽtu:minimũq; pomo arbore diſſimili
foliis pene platani. Nõ ferũt ãte trimatũ ex ullo genere-Cato & ſorba ſapa cõdi iubet. Ab

iis locũ aplitudĩe uĩdicauerũt q ceſſere auctoritati. De nuce iuglãde. Ca. XXII.

Vces iuglãdes quãꝗᷓ & ipſæ nuptialiũ feſcẽninoꝶ comites: multũ pĩeis mĩores uni

n uerſitate. Eadẽq;: portiõe ãpliores nucleo Necnõ & honor his nature peculiaris: ge
mino ptectis opormero: puluinati primũ calicis. mox ligne putaminis. Quæ cã eas
nuptiis fecit religioſas tot mõis fœtu munito ꝗd ẽ ueriſimilius: quãâ ꝗa cadẽdo tripudium
ſonũ ue faciant. Et has e pſide a regibus traſlatas ĩdicio ſũt græca nomia. Optimũ ꝗppe ea
rũ genus pſicũ atq; baſilicõ uocãt: Et hæc fuere prima noĩa. Carion a capitis grauedine ꝓp
ter odoris grauitate cõuenit dictũ. Tigũtur cortice eage lanæ: & ruffatur capillus primũ ꝓ
deuntibus nucleis: Id cõpertũ ĩ fectis tractatu manibus, Pingueſcũt: uetuſtate. Sola differẽ
tia generũ ĩ putamĩe duro fragili ue & tenui ac craſſo loculoſo & ſimplici. Solũ hoc pomũ
narura cõpactili operimẽto clauſit. Nãq; ſũt bifide putaminũ ca rinæ. Nucleoruũq; illis qua
dripartita diſtincto lignea ĩter curſante mebrana. Cæteris ꝗcqd ẽ ſolidũ ẽ. Vt ĩ auellanis &
ipſo nucũ genere: quas antea abelliuas patrio noĩe uocabãt. In aſiã græciaq; e ponto gene
re: & ideo põticæ nuces uocãt᷑ Fias quoq; mollis ptegit barba.Sed putamini nucleiſq; ſoli

-

taniæ tñ maius pomũ. Cadidi uſq; acini: molliore lingno. Anthe doi cæteris minus

Orbis quadruplex differentia. Aliis enĩ eorũ rotũditas mali. Aliis turbinatio pyri.
ſ Aruriis ouata ſpecies: ceu malorũ aliquibꝰ. Hæc obnoxia acri odore: & ſuauitate iu-⸗
cũda. Cæteris uini ſapor. Generoſiſſima ꝗbus circa pediculos folia. Quaren genus

da rotunditas ineſt. Ex & torrentur. Vmbilicus illis ĩtus in uente medio. Tertia ab iis natu

ra amygdalis tenuiore:ſe ſimili iuglãdiũ ſũmo operimẽto. Itẽ ſecũdo putaminis. Nucleus
diſſimilis latitudine: & acriore callo. Hæc arbor an fuerit ĩ italia Catõis ætate dubitat᷑: qm̃
græcas noĩat: ꝗᷓs ꝗdã & ĩ iuglãdiũ genere ſeruãt. Adicit pterea auellanas: & g albas: preneſti
nas. quas maxie laudat: & cõditas ollis ĩ terra ſeruati uirides tradit. Nuc thaſiæ & albenſes
celebrarur: & tarẽtinarũ duo genera: fragili putamĩe:ac duro. Quæ ſüt âpliſſime: & minĩe
rotũdæ. Præterea molluſcæ putamẽ rüpẽtes: Sũt ꝗ honori nome iterpretẽtur: & louis gla

dꝗẽ eſſe dicũt. Nuper cõſularẽ uirũ audiui biferas & iuglades nuces ſe habere pfitẽtẽ. Dẽ pi 3 8
ſtatiis & ipſi retulimus. Et hæc aũt idẽ Vitellius ĩ italiã primus ĩtulit eodẽ tẽpore. Simulqg

in hiſpaniã Flaccus põpeius eques romanus.qui cum eo militabart.
Deacaſtaneis genera-ofdo.. CiD. AlII.
Vces uocamus & caſtaneas:quãquam accon nodatiores glandium. generi. Armatũ
n is echinato calice uallum: quod inchoatum glandibus. Mirũq; uiliſſima eſſe quæ
tanta ocultauerit cura naturæ. Trini quibuidà partus ex uno calice.cortexq; lẽtus

Proxima uero corpori mẽebrana: & in.iis & in nucibus ſaporem ni detrahatur infeſtat. Tor

rere has in cibis gratius modulantum. laruras præſtanti ieiunio fœminarum quãdam ima⸗

ginem panis. Sardibus eæ prouenere primum. jdeo apud grecos ſardianos balanos appellit

Nam Liuus Tiberius poſtea balanum nomẽ im poſuit excellentioribus ſatu factis. Nunc
plura earum genera. Tarentinæ faciles: nec operoſo ſunt cibo:planæ ſigura Rorundior q
balanitis uocatur purgabilis maxime: & ſponte proſiliens. Pura & plana eſt ex eis & ſalaria
na. Tarentina minus tractabilis. Laudatior corelliana & ex ea facta: quod dicemus in ĩſitis
meterana:quam rubens: cortex præfert triangulis & popularibus nigris: quæ coctiuæ uocãâ
tur. Patria ſaudatiſſimis tarentum: & in campania neapolis. Cæteræ ſuum paulo gignũtur:
ſcrupulolæ corticis: intra nucleos quoq; ruminatione.
De ſiquilis & carnoſis pomis & moris & de acinis & baccis. Ca. XXIIII.
Aud procul abeſſe uidentur: & prædulces ſi iliquæ: niſi ꝙ in his cortex ipſæ mandit.
h Digytorum hois longitudo illis: & interi falcata pollicari latitudine. Glandes ĩter

poma numerari nõ poſſunt. Quã ob rẽ in ſua natura dicentur. Reliqua carnoſi ſunt

„iii

52.

6

generis: eac; baccis arq; carnibus diſtant. Alia acinis caro: alia moris: alia unedõibus & alia: tins N⸗
acinis ĩter cutẽ ſuccũq; alia myxys: alia haccis: ut oliuis. Moris ſuccꝰ ĩ carne uĩoſus:trini co nnguin
lores: candidus primo:mox rubens maturis niger. In nouiſſimis florent. Inter prima matu dite
reſcunt. Ting unt manus ſucco. Maturæ ruunt: acerbæ minime. In hac arbore ingenia pro⸗ nsardi
fecerunt:nee nominibus:nec inſitis:nec alio modo ꝗᷓ Pompeii Magnitudine differunt mo (ADAFgribu
vaoſtienſia: & tuſculana. Romæ naſcuntur & in rubis multũ differéte callo. Aliud corpus Lisc
6 e terreſtribus fragis. Aliud congeneri eorum unedéõi: quod ſolũ pomũ ſimilie frutici ter Queb
τιε gignitur. Arbor ipſa fruticoſa. Fructus anno matureſcit: pariterq; flolret ſubnaſcens: noͤcor-
& prior coquitur. Mas ſit an fœmina ſterilis ĩter auctores nõ conſtat. Pomũ ĩhonorum: ut Purar
cui nomen ex argumento ſit uinũ tantum edendi. Duobus tamẽ hoc nominibus appellant ſuteg
græci comaron & memecylon. Ex quo apparet totidem eſſe genera & apud nos. Alio noie Cutes
arbutus uocatur. Iuba auctor eſt qui quagenũ cubitorũ altitudine in atabia eſſe eas. Acino ADiuxn
rũ quoq; magna eſt differentia. Primũ inter uuas ipſas callo teneritate: craſſitudine: ĩterio lignog
ge ligno aliis paruo: & aliis etiãà gemino qui minime feraces muſti. Plurimũ uero differunt pmnrt
hederæ ſabuciq; acini. In figura etiã punici angulos quippe ſoli:nec cutis ulla ſingulis: prz- Epypro
ter cõmunẽ quæ eſt candida: totiſq; ſuccus & caro eſt iis præcipue quibus paruulũ ineſt li⸗ lenucik
gni. Magna & baccis differentia. Aliæ nq; ſunt oliuis: lauris: & alio modo loto: cornis: alia miil
mnyrtis: lentiſco. Aquifolio enĩ ac ſpinæ ſine ſucco. Medioq; etiam non genere ĩter baccas uarun
acinoſq; ceraſis. Pomum iis primo cãdidũ: & fere oĩbus baccis: mox aliis uireſcit: ut olliuis: zupe
0. 8 49 . auris. Ruber uero moris: ceraſis: cornis. Deinde nigreſcit moris:ceraſ is: oliuis. ducl AN
. Ne ceraſi acckrro. Ci:àa Xxv. Pnar.
Eraſi ante uictoriam mithridaticã. L. Luculli nõ fuere in italia. At urbi anno ſexcen uh
c teſſimo octogeſimo is primũ uexit e ponto: annis. cxx. trans oceanum i britaniaam C
puenire. Eadem ut diximus in ægypto nulla cura potuere gigni. Ceraſorũ apronia Roce
na maxime rubent. Nigerrima ſũt ut actia. Cæciliana uero & rotũda. Iulianis gratus ſapor: “õ
ſed pene tantũ ſub acbore ſua:adeo teneris: ut geſtatũ nõ tollerant. Principatus duricianis colh
quæ cãpania plyniana appellat. In belgica uero Iuſicanis. In ripis et rheni. Tertius is colos e onut
nigro ac rubenti uiridiq; ſimilis matureſcentibus ſemp. Minus quinquenio ẽ ꝙpdire quæ deg⸗
uocãt laurea:nõ ingratæ amaritudinis inſitæ ĩ lauro. Sunt macedõica paruæ arboris raroq;
tria cubita excedentis. & minore etiã nũc frutice chameceraſi. Inter pcima hoc e pomis co⸗
Iono gratiꝭ znnuã refert. Septẽtrione frigidiſq; gaudet. Siccatur ẽt ſole: cõditurq; ut oliiunas 1
cadis. W. De corno & lentiſco. CCQCLC.. XXVI.
Væ cuta & cornis atq; lentiſco adhibetur:ne quid nõ hominis uentri natum eſſe ui ob
deatur. Miſeentur ſapores: & alio alius placere cogitur. Miſcentur uero & terreq; n.
.cxæli tractus. Inq; alio cibi genere india aduocatur: i alio ægyptus: creræ cyrenæ: ſin crlo
6 &N7gulæque terræ. Nec ceſſat in uencficis uita: dũmodo omnia deuorat planius hoc fit ĩ her c
& barum natura. De generibus ſuccorum & odore. CaAi XX VII. d
. „* Nterim quæ ſũt cõmunia & pomis omnibuſq; ſuccis ſaporũ genera treſdecĩ repe tnee
riunt᷑: dulcis: ſuauis pinguis: amarus: auſterus: acer: acutus: acerbus: acidus: ſalſus.
Prræter hæc tria genera ſunt mirabili maxie natura. Vnũ ĩ quo plures pariter ſẽtiunt᷑ ſapo⸗ Pen
res: ut uinis. Nàq; i iis & auſterus & acutus & dulcis & ſuauis: omnes alieni. Alteæ égenus Pelg
quo ſit & alienus ꝗdẽ:ſed & ſuus ꝗdã & peculiaris: ut ĩ lacte.Siquidẽ ineſt ei qꝗd tñ iure di il
ci nõ põt dulce:& pĩgue & ſuaue optinẽete lenitate: quæ ip̃a ſuccedit ĩ ſaporis uicẽ. Null a8 uht
hic aꝗs: ne ſuccus ꝗdẽ ut tñ eo ipſo fiat aliquis: ac ſuũ genus faciat. Sẽtiri ꝗdẽ aquæ ſaporé- MR
ullũ ſuccũ ue uitiũ eſt. Magnũ his omnibus ĩ odore momæetũ & magna cognatio ꝗ & ipſe aten
nullus eſt aquis: aut ſi ſentitur omnino uitium eſt. Mirum tria natutæ præcipua elementa llln
ſine ſapore 'ſſe ſine odore ſine ſucco:aqua aer ignis. teleene
ſaDe ſuccis fructuum & arborum: & coloribus: & odoribus: & natura. pomorü: iſeen
&è de commendatione frucuum. CaaD.. XXvyvVIllI. otr
Ergo ſuccorũ uinoſus pyro:moro: myrto: Minime quod miremur uuis. At piĩiguis Aluein
oliuæ: lauro: nuciiuglàdi: amygdalis. Dulcis uuis: ficis palmis. Aquoſus prunis. Ma Ktipro⸗
gna eſt & in colore ſucci differentia. Sanguineus moris: ceraſis: cornis: uuis mgris. tempr
Idem albis cãdidus. Lacteus in capite ſicis: ĩ corpore nõ itẽ ſpumeus. malis. Nullus perſicis Neila
cũ præſertã duracina abũdet ſucco. Sed quis eius ullũ dixerit colorẽeſua ĩ odore mitacula aode

umelöbut
Thnni H
e
lchned Wunt
e liu (o
üſmieitin
* Meiruan
Boſeer ſupnan
müihennnn
wminöuln
Dod nos Ao
ueleen An
nrudieſten
mmüäwerikenn
d oroanin
1M
Ulinulgn
õ
r borig
mboceon
eu lalicg

⸗

——

brusmki
enriied 1
has Cdl
nierſemn
en⸗Aaial
eſteigünn
oni i
Pen inn

ras arctius colligi par e: Alia ſiliquis gignũtur: ipſis dulcibus:

l

XV.

Malis acutus. Perſicis dilutus. Dulcibus nullus. Nã & uinũ tale ſine odore. Tenue: odora⸗
tius. Multo celerius talia ad uſũ ueniunt ꝗᷓ pinguia. Quæ odorata nõ eodẽ ĩ guſtu tene

ta: quia nõ ſunt pariter odos & ſapor. Quã ob rẽ citreis odor acerrimus. Sapor aſperimus
quadãtenus & cotoneis. Nulluſq; odor ficis. Et hactenus ſint ces ac genera pomog. Natu
ſemẽq; cõplexis amarũ Cũ in
pluribus ſemina placeant:in ſiliqua dãnent. Alia baccis: quarũ intus lignũ & extra caro: ut
oliuis ceraũs. Aliquarũ intus baccæ: foris. lignum: ut in his quæ in ægypto diximus gigni.

Qu e baccis natura: eadem & pomis. Aliorũ intus corpus & foris lignũ: ut nncum. Alus fo

xis corpꝰ ĩtus lignũ: perficis: & prunis: uitiũq; cinctũ: fructu cũ fruct? alibi muniatur uitio.
Putamine cladutur nuces. Corio caſtaneæ: Detragitur hociis. At in meſpelis mãditur. Cru
ſta teguntur glandes. Cute uuæ. Corio & mẽbrana punica. Carne: & ſucco mora conſtant.
Cure & ſucco ceraſi.Quædã ſtatĩ a ligno recedunt: ut nuces & palmæ. Quædã adherert ut

oliuæ lauro . Quorũdã generi utraq; e natura: ut pſicis. Etenĩ duracinis adhæret corpus: e
lignoq; auelli nequit: cũ in cæteris facile ſepetur. Quibuſdã nec intus nec extra lignũ: ut ĩ
palmarum genere.Aliquorum lignũ.ipſũ in uſum & pomi uicem ut genera myxis: qu in

ægypto gigni diximus. Quorũdam extra gemina geminant uitia: ut in caſtaneis: amygda⸗
lis:nucibuſq; iuglandibus. Quorũdã natura trigemina ẽ: corpus: deinde lignũ rurſuſq; ſe

mẽ ĩ ligno ut pſicis.quædam inter ſe denſa ut uuæ: ſorba quæ ramos circũdata ex oĩ parte
uuarũ modo degrauãt. Alia. rara ut in perſicis. quædam aliũ cõtinent᷑ ut granata. De pedẽt

alia pediculis ut pyra. Alia racemis ut uuæ: palmæ. Alia & pediculis & racemis: ut hedere ſa

buci.Alia ramo adhærent ut in lauro qu xdã utroq; mõ: ut oliuæ. Nã & breues pediculi &

longi. quædam uaſculis cõſtant: ut punica: & meſpila: lotoſq; in ægypto & euphrate. Iã ue⸗-

ro diuerſa gratia & cõmendatio. Carnæ palmæ placent. Ciuſta thebaicæ. Succo uuæ & cari
cæ. Calloipyra ac mala. Corpore melimela. Mora cartilagine. Nuclei grano. quædã in ægy⸗
pto cute caticæ. Detrahitur hæc ficis uirentibus ut putamen. Eadem in. ſiccis maxime pla⸗
cet.In papyris:& ferulis ſpinacq alba caulis ipſe pomum eſt. Sunt & ficulni caules In fruti⸗
coſo genere cum. caule capparis. In ſiliquis uero quod manditur quid niſi lignum eſt. Nõ
omittẽdam ſeminis earũ proprietas.Nam neq; corpus neq; lignũ nec cattilago dici poteſt
neq; aliud nomẽ ĩuenit. H ̊”””UUMVMꝰMt äl
De myrto genera eius xxix. CcQCa⸗a. XXH.
Vccorum natura præcipuam admirationem in myrto habet. Quando ex uua omniũ
¶lei uiniq; bina genera fiunt. ltem myrtidanũ ut dixinus. Et alius uſus baccæ fuit
apud antiquos: anteꝗᷓ piper reperietur: libæ optinens uicem. Quodam etiam gene⸗

roſi obſoni nomine inde tracto:quod etiam nunc myrtatum uocatur. Eadẽq; origiõe apro⸗

zum ſapor cõmendatur:plerũ ; ad intinctus additis myrtis. Arbor ipſa in europa retriore
cælo quod eceraunis montibus incipit. Primum celcei in Elpenoris tumulo uiſa traditur:

græcũq; ei nomen remanet: quo peregrinam eſſe appares. Fuit ubi nunc roma eſt iam tum

cum conderetur. Quippe ita craditur myrtea uerbena romanos ſabinoſq; cum proter rap⸗
tas uirg ines dimicare uoluiſſent depoſitis armis pacificatos in eo loco qui nunc ſigna Ve⸗

neris Claucinæ habet. Cluere enim antiqui pugnare dicebant. Et in ea quoq; arbore fuffi-

menti genus habetur.ldeo ramẽ electa:quoniam coniunctiõi & huic arbori præeſt Venus.
Haud ſcio an primæua etiã omnium in locis publicis romæ ſata ſit: fatidico quidem & me

morabili augurio. Inter antiquiſſuna namq; delubra habetur. Quirini hoc eſt ipſius romu

li.In eo ſacræ myrti fuere duæ ante ædẽ ipſam per longum tempus. Altera patricia ap pella
ra: altera plebeia. Patricia multis annis præualuit. Flacce cente piebeia cxuberans ac læta: ꝗ
diuſenatus quoꝙ; floruit:illa ingẽs. Plebeia torrida ac ſqualida. Quæ hoſtaus eualuit flac⸗-
ceſcente patricia marſico bello: languida auctoritas patrum facta eſt. ac paulatim in ſte⸗
rilitatem emarcuit maleſt. nin & ara uetus fuit Veneri myrteæ: quà murtiam uocantx.
Cato tria genera myrti prodidit. cãdidam:nigram coniugalem: fortaſſis a coniugiis ex illo
eluacinæ genere. Nunc & alia diſtinctio ſatiuæ aut ſilueſtris: & in utraq; latifoliæ. In ſilue-

ſtri propria oxymyrſie. Satiuarum genera topiarii faciunt. Tarentinã folio minuto:noſtra-

tem patulo: exoticam denſiſſimo:ſenis foliorum uerſibus. Hæc nõ eſt ĩ uſu. Ramoſa utra
due alia. Coniugalem exiſtimo nunc noſtratem dici. Myrtus odoratiſſima eſt in ægypto.
Cato docuit uinum fieri e nigta:ſiccata uſq; in ariditatem in umbra: atq; ita mulſo indita.

*

6*

Si non ſincentur baccæ oleum gigni. Poſtea compertum & ex albana uinum fieri album,
Duobus ſextariis myrti tuſæ in uini tribus heminis macetatæ expreſſæq;. Folia & per ſe ſic
cantur in farina ad ulcerum remedia in corpore humano leniter mordaci puluere:ac infri-
gerãdis ſ udoribus. Quinimo oleo qnoq; mirum dictu ineſt quidam uini ſapor: ſimulq; pi
guis liquor præcipuã ui ad corrigenda uina: ſaccis ante perfuſis. Retinet quippe fæcem:
nec præter purum liquorem tranſire patitur: datq; ſe comitem præcipua commendatione
liquato. Virgæ quoq; eius geſtatæ modo uiatori proſunt in longo itinere pediti. Quin &
uirgæ annuli expertes ferri inguinum tumori medentur. Bellicis quoq; ſe rebus inſeruit
rriumphanſq; de ſabinis poſtumius Tubertus in conſulatu: qui primus omnium ouans in
greſſus urbem eſt: quoniam rem leuiter ſine cruore geſſerat. Myrto Veneris uictricis coro
natus inceſſit: optabilemce; arborem etiam hoſtibus fecit. Fiæc poſtea ouantium fuit coro
na: excepto. M. Craſſo qui de fugitiuis & Spartaco laurea coronatus inceſſit. Maſſurius

auctor eſt curru quoq; triumphantes myrtea corona uſos. L.piſo tradit papyrig Naſonem
qui primus in monte albano triumphauit de corſis myrto coronatum ludos circenſes ſpe

Gare ſolitum. Auus maternus Africani ſequentis hic fuit. M. Valerius duabus coronis ute
batur laurea & myrtea: qui & hoc uouerat. UMUW
De lauro genera. x-iiiii. LCa. XXX.
Aurus triumphis proprie dicatur: uel gratiſſima domibus. lanitrix Cæſarũ ponti-
ficumq;:quæ ſola & domos exornat: & ante limina excubat. Duo eius genera tra⸗
dit Cato:delphican & cypriam. pompeius Leneus adiecit quam muſtacem appella
uit:quoniam muſtaceis.ſubiiceretur. Hanc eſſe folio maxime: flaccidocq; & albicante. Del⸗

phicam æquali colore uiridiorem: maximis baccis atq; e uiridi rubentibus. Flac uictores

delphis coronari: & triumphantes romæ. Cypriam eſſe folio breui: nigro per margines ĩbri
cato criſpam. Et poſtea acceſſere genera cuius hanc ſilueſtrem laurum aliqui intelligunt

nonnulli ſun generis arborem. Differt color. Eſt enim cærulea bacca. Acceſſit & regia: quæ

coœpit Auguſta appellari ampliſſima & arbore & folio: baccis guſtatu quoq; non aſpero-
Aliqui negant eandem eſſe: & ſuum genus regiæ faciunt longioribus foliis latioribuſq;.
lIidem in alio genere bacaliam appellant hanc quæ uulgatiſſima: eſt baccarumq fertiliſſi-
ma. Sterilem uero earum (quod maxime miror triumphalem: eaque dicunt triumphantes
uti: niſi id a Diuo auguſto cœperit: ut docebimus: ex ea laurum quæ ei miſſa a cælo mini
ma eſt altitudine: folio criſpo: ac breui quæ inueuitur rara. Accedit in topiario opere taxa
excreſcente in medio folio paruulo: ueluti lacinia folii Et ſine ea ſpadonia mira opaciratis
patientia. Itaq; quantalibet ſub umbra ſolum implet. Eſt camedaphne ſilueſtris frurex &

alexandrina: quam aliqui idæam: alii ippoglotchion. alii damphnem: alii carpophylum: alũ

bypelatem uocant. Ramos ſpargit a radice dodrantales topiarii: ac coronarii operis: folio
acutiore quam myrti:molliore & candidiore. Maiore ſemine inter folia rubro. Plurima in
ida circa & heracleam ponti nec niſi in montoſis. Ild quoque quod danaides uocatur genuſ
in nominum ambitu eſt. Alii enim pelaſgum: alii euptalon: alii cephalon, Alexandri uo⸗
cant. Et hic frutex eſt ramoſus: craſſiore ac molliore quam laurus folio. Ex cuius guſta⸗
tu accendatur os: thuris baccis e nigro ruffis. Notatum antiquis nullum genus lauri in
coſica fuiſſe quod nunc ſatum & ibi prouenit Ipſa pacifera: ut quam prætendi etiam in⸗
ter armatos hoſtes quietis ſit indicium. Romanis præcipuæ lætitiæ uictoriarumc; untia.
Additur litteris: & militum lanceispiliſque. Faces imperatorum decorat. Ex iis ĩ gre

mio: louis optimi maximi deponitur: quotiens lætitiam uictoria nouam attulit. Idque

non quia perpetuo uiret nec quia pacifera eſt præferenda utique myrto & oleæ eſt: ſed
quia ſpectatiſſima in monte pernaſo. Ideoque etiam grata Apollini: aſſuetis eo dona
mittere iam & regibus romanis teſte. L. Fortaſſis etiam in argumentum: quoniam ibi
libertatem publicam: is meruiſſet: lauriferam tellurem illam obſculatus ex reſponſo. Et
quia ſatarum receptarumque in domos folmine. Sola non icitur. Ob has cauſas equi⸗
dem crediderim honorem eis habitum in triumphis potius ꝗᷓ quia ſuffimentum ſit cæ
dis hoſtium & purgatio ut tradit Maſſurius. Adeoque in profanis uſibus pollui lau⸗
rum & oleam fas non eſt: ur ne propinciandis quidem numinibus accendi ex iis alta⸗

ria aræ ue debeant. Laurus quidem manifeſto abdicat ignes crepitu: & quadam dereſta

tione.Interaneorum etiam uitia & neruorũ ligno torquente, Tiberium pricipem tonante

cocor

cepecu

feni

ſumſu

1.Quc
guro
tumin
dicula
taſllsn
kol
ſoco⸗
Anibe
pnraf

(41

G.
4

cgitur
maris.

aaltiſi
Piis Cu

ubbere

fiunce.
busluti
Potusn
Cntourh
ſen
e⸗
Analn
Prolde
tolli 0

lmlm
uipe ſtan⸗
tommen
e Rdndurt
leredun n
enssicntenn
mium futon
ir. Madiin
Prie Nonn
cirelleß⸗
Aunctonisur

. (rlr! nobe
2 oht/

e donee .
„ R „ .
O Nherd 177
„

4
Rhͤ, 4

* „
fſ
er uoeslo
iem imelpun

1.4 N 6

4, A1 *&
er 71
nekrrstu
64

We.

3 NoCu Wl
Hcis ⸗/
n genuluh
enc in/
inmmg i
r Ai Ne
1 ui ie
Kolereh
SS
„ onin
e leſon
Cls

— —
=S,Tẽ —=—.

4
1
4

1

S==

—
—

proſpectu ſtantes noctu:inopeſq; remedii illæ prœliũ nauale aduerſus arbores mirent.

cxlo coronari ea ſolitũ ferũt cõtra fulminũ metus:Sed & circa Diuum Auguſtum euenta

eius digna memoratu. Namq; Liuiæ Druſillæ quæ poſtea Auguſta matrimonii nomẽ ac⸗-
cepit: cũ pacta eſſet illi Cæſari: gallinã conſpicui candoris ſedenti aquilla ex alto abiecit in

remiũ illeſam. Intepideq; mirãti acceſſit miraculũ: qin tenentẽ roſtro laureũ ramũ onu/
