plumbi lima queſitam ſulphuri miſcent. Alii cæruſiã potius ꝗᷓ ſuſphur.Fit & lotura. Plum-

bi uſus in medicina:cũ ſe ipſo terit᷑ in mortariis plũbeis: addita aqꝗᷓ cæleſti. donec craſſeſcat
DPoſtea ſupernatãs aqua rollit᷑ ſpongiis:quod craſſiſſimũ fuit ſiccatũ diuiditur in paſtililos

Quidã limatũ plumbũ ſic terunt. Quidam ẽt plumbaginẽ amiſcent. Alii uero acetũ alii ui

num: alii adipe: alii roſam. Quidamin morrtario lapideo & maxime thebico plũbeo piſtillo
terere malũt. Candidiuſq; fit ita medicamentũ. Id aũt quod uſtũ eſt plumbũ lauatur & ſti⸗
biis & cadmiæ põt aſtrĩ gere:ſiſtere: cõtrahere cicatrices. Vſus.n. ex eodem & ĩn oculoge me
dicamentis :& maxime cõtta pcidentiam eorũ inanitatẽ & ulcerũ excreſcentia: rimalq; ſe
dis aut hemorrhoidas & cõdylomata. Ad hæc maxime lotura plũbi facit. Cinis aũt uſti ad
ulcera ſerpentia aut ſordida. Eademq; quæ chartis nõ profectus. Vritur aũt in patinis perla
minas minutas cũ ſulphure uerſatũ rudibus ferreis aut ferulaceĩs: donec liquor mutetur
in cinerẽ. Dein refrigeratũ teritur in farinã. Alii elimatã ſcobem in fictili cado coquũt in ca
minis: donec percoquatur figulinũ. Aliqui cæruſam miſcẽt pari menſura: aut hordeum: te
runtq; ut in crudo dictum æ: & præferũt ſic tritũ plumbi ſpodio cyptio. Scoria quoq; plum
bi ſpodio cyprio.Scoria quoq; plumbi in uſu ẽ. Optimaq; quæ ad luteum maxime colorẽ
accedit ſine plumbi reliquiis: aut ſulphuris ſpetie & terra carens. Lauatur hec in mortatiis

minutim fracta:donec aqua luteũ colorẽ trahat: & tranſfundit᷑ in uas:purũ:idq; ſæpius: uſ
gque dum ſubſidat: qd utiliſſimum eſt. Eoſdemq; effectus habet quos plumbuõ: ſed acriores

Mirari ſuccurrit experimentiã uitæ: ne fæce ꝗdem neu reꝑ excremẽtorumq; fœditate intẽ
ta tot modis.Fit & ſpodium ex plumbo eodẽ quo ex cyprio ære diximꝰ. Lauatur in linteis
raris in aqua cæliſti.ſeparatur que terrenum tranſfuſione: cribratumque teritur. Quidam
puluerem cum pennis detergere mâlunt:ac terere in uino odorato. Eſt & molibdena quam

alibi galenam uocauimus: plumbi & argenti uena communis. Melior hæc quanto ma/

gis aurei coloris: quantoque minus plumboſa friabilis & modice grauius. Cocta cum
oleo iocineris colorem trahit. Adhæreſcit & auri & argenti fornacibus. Et hanc mecalli⸗
cam uocant. Landatiſſima quæ in zephirio fiat probantur minime terena: minimeque
Lapidioſa. Coquuntur: lauaturque ſcoriæ modo. Vſus in lippara ad lenienda: refrige-
randaque ulcera. Emplaſtriſque quæ non alligantur ſed illita ad cicatricem perducunt in
teneris corporibus: molliſſimiſq; partibus. Comqpoſitio eius eſt libris tribus & cæræ libra
una olei tribus heminis Quod ĩ ſenili corpore cum amurca additur. Temperatur & cum
ſpuma argenti & ſcoria plumbi: ad dyſenteriam & tenaſmum fouendo calida. Pſymmithi/
um quoque hoc eſt cæruſam plumbariæ dant officiniæ. Laudatiſſimum in rhodo. Fit aũt
ramentis plumbi tenuiſſimis ſuper uas aceti aſperimi impoſitis: atque ita diſtillantibus.
Quod ex eo cecidit in ĩpſum acetum arefactum molitur & cribratur. Iterumq; aceto mix⸗

ro in paſtillios diuiditur & in ſole ſiccatur æſtate. Fit & alio modo addito in urceos aceti

plumbo obturatos per dies decem:deraſoque ceu ſitu ac rurſus deiecto donec dificiat ma
teria. Quod deraſum eſt teritur & cribratur: & coquitur in patinis: miſceturque rudiculi
donec ruffeſcat:& ſimile ſandaracæ fiat. Dein lauatur dulci qua. donec nubeculæ omnes
uluantùr: ſiccatur ſimiliter poſtea & in paſtillos diuiditur. Vis eius eandem quæ ſupradi/
ctis. Leuiſſima tantum ex omnibus præter quæ ad candorem fœminarum adhibetur.

Eſt autem letalis potus: ſicut ſpuma argenti. Poſtea cæruſſa ipſa ſi coquatur ruffeſcit-
Sandarace quoque propemodum dicta natura eſt. Inuenitur autem & in aurariis: & in ar/

gentariis: metallis. mellior quo magis ruffa: quoque magis uirus redolens: ac pura friabi⸗

liſque. Valet purgare: ſiſtere: excalfacere: perrodere. Summa eius dos ſtiptica. Explet alo⸗

pecias ex aceto illita. Additur oculorum medicamentis. Fauces purgat cum melle ſumpta.
Vocem lympidam ac canoram facit. Suſpirioſis tuſſientibuſque iucunde medetur cum re⸗
ſina terebnthina m cibo ſumpta. Suffita quoq; cum cedro:ipſo nidore eius medetur. Et ar

ſenicum ex eadem eſt materia. Quod optimum colorisẽ t in auro excellentius. Quod uero

pallidius aut ſandaracæ ſimilius eſt: deterius exiſtimatur. Eſt & tertium genus quo miſce
tur aureus color ſandaracæ. VYtraque hæc ſquammoſn. Illud uero ſiccum purumque graci/
li uenarum diſcurſu fiſſile. Vis eadem quæ ſupra: ſed acrior. Itaque & cauſticis additur &

pſilotris. Tolli & pterigya digytorum carneſque narium: & condylomata: & quicquid ex⸗

creſcit. Toretur: ut uallidius proſit in noua teſta:donec mutet coloren.

.

CAI PLINII SECVNDlI NATVRAEIS HISTORIAE LIBER. XXXlIIIII

Nonos picturæ & imaginam.

FTALLORVM QVIBVS OPES CONSTANT AD naſcen

tium quoq; eis natura indicata propemodum eſt ita connexis rebus ur

iImmenſa medicinæ ſilua: & officinarum tenebræ & moroſa cælandi pi⸗
m geendique ac tingendi ſubtilitas ſimul dicerentur: Reſtant terræ ipſi?
apidumque: uel numeroſiores ærariæ plurimis ſingula a græ/
cis præcipue uoiuminibus tractata. Nos in iis breuitatem ſequemur
utilem inſtituti modo nihil neceſſarium aut naturale ommitientes.

genera!

Honos picturæ. “ Ca. 6

Rimumq; dicemus quæ reſtat de pictura arte quondã nobili:tũc cũ expeteret᷑ a re⸗

p gibus populiſq;: & alios nobilitate quo eſſet digrata poſteris tradere. Nunc uero in
totũ marmoribꝰ pulſa tũ quidẽ & auro:nec tm ut parietes toti operiant᷑: uerũ & in⸗

terraſo marmore: uermiculatiſq; ad effigies reg & aĩaliũ cruſtis. Non placẽt iam abaci: nec

ſpatia montis in cubiculo dilatantia. Cœpimꝰ? & lapidẽ pĩgere. Hoc Claudi prĩcipatu inuẽ

tium hæc Iubſidia deficientiũ. Nec ceſſat luxuria id agere ut plurimum incendii perdat.
S HFionos imaginum. Cai. .

oẽs quã ſe noſci. Et inrer hæc pinothecas ueteribus tabulis cõſuunt: alienaſq; effigies colũt
ipſi honorẽ nõ niſi in precio'ducẽtes: ut frangant hæres: foris detrabat laqueus. Itaq; nulli?

effigie uiuente: imagines pecuniæ nõ ſuas relinquũt. Idem paleſtras athletarũ imaginibus

uigeſima luna ſacrificãt: feriaſq; oĩ menſe cuſtodiunt: quas ichadas uocãt:ii maxime ꝗ ſene

uiuẽtes ꝗdem noſci uolũt.Ita eſt ꝓfecto:artes deſidia pdidit: & qmm animoꝶ imagines non

ſũt: negligunt᷑ etiã corporum. Aliter apud maiores in atriis hæ erãt: quæ ſpectaretur: nõ ſi
gna externog artificum: nec æra aut marmora. Expreſſi cæra uultus ſingulis diſponebãtur
armariis: ur eſſent imagines: quæ comitarent᷑ gentilicia funera. Semperq; defuncto aliquo:

totus aderat familiæ eius ꝗ unquã fuerat populus. Stẽmara uero lineis diſcurrebãt ad ima

—

gines pictas. Tabulina codicibus ĩplebantur & monumẽtis rege in magiſtraru geſtage. Aliæ
in foribus & circa limina animog ĩgentium imagines erat:affixis hoſtiũ ſpoliis quæ nec em

ptori refringere liceret: quæ etiã dominis mutatis: domus ornamẽéta erãt. Eratq; hæc ſtimu
latio ſũma & ingens exprobatibus tectis quottidie ĩbellem dominũ intrare in alienũ triũ/

phum. Extat Meſſalæ oratoris indignatio: quæ phibuit inferi genti ſuæ bleuinorũ alienãà
imaginẽ Similis cauſa Meſſalæ ſeni expreſſit uolumina illa quæ de familiis cõdidit:cũ Sci«⸗
pionis. Pomponiani trãſiſſe atriũ: uidiſſetq; adoptione teſtamẽtaria. Saluitõis: hoc.n.ei fue
rat cognomẽ. Africanorũ dedecore uotã irrepentẽ Scipiõum nomini. Sed pace Meſſallorũ

dixiſſe liceat ẽt mentiri clarorũ imagines: erat aliꝗs uirturum amor multoq; honeſtus quã

mereri: ne quis ſuas expeteret: Non ẽ pᷣtereundum & nouitium ĩuentum. Siquidẽ nõ ſolũ

ex auro argeto ue aut certe ex ære in bibliothecis dicant illi quog ĩmortales animæ ĩ iiſdẽ
locis ibi loquunt᷑:quinĩmo ẽt qͥ nõ ſũt fingunt᷑:pariuntq; deſideria nõ traditi uultꝰ: ſicut ĩ

Homero euenit: quo maiusc(ut equidẽ arbitror)nullũ ẽ fœlicitatis ſpeciẽ: quã ſemp oẽ ſcire

cupere qualis fuerit aliquis. Aſinii Pollionis hoc Romæ inuentũ:ꝗ primus bibliothecã di/
cando: ĩ genia hominũ rem publicã fecit. An priores cœperint alexander & pgami reges ꝗ

bibliotbecas magno certamine inſtituere: nõ facile dixeri. Imaginũ amore flagraſſe quodã

teſtes ſũt: & Atticus ille Cicerõis: edito de iis uolumine: &. M. Varro benigniſſimo ĩuento
inſeritis uoluminũ ſuorũ fœcunditati nõ nominibus tãtum ſeptingentorũ illuſtriũ: ſed &

aliquo modo ima ginibus nõ paſſus intercidere figuras: aut uetuſtatem æui cõtra homines

tũ. Neronis uero maculas ꝗᷓ nõ eſſẽt ĩ cruſtis ĩſerendo unitatẽ uariare: ut ouat ecẽt. Numidi
cus ut purpura diſtingueret᷑ Sinnadicus inuenit: qualiter illos naſci optaſſent deliciæ: mon

Maginũ ꝗdem pictura ꝗmaxime ſimiles in æuum propagabant᷑ figuræ: ꝙ in totũ
i exoleuit. Aereiq; ponunt clipei: argẽtea facies: ſurdo figurage diſcrimĩe ſtatuage ca
pita pmutãtur. Vulgatis iampridẽ ſalibus ẽt carminũ adeo materiam malũt cõſpici

nalere ſoe
etüinom
Quan
monoche
7

Po
nunlegyl
Iteroſten
lꝛincoſ
narttioexa
menkaoboe
ninutisfas
geima
tius cipio
ginüfuit
nio cölule
itparresa
tüss incerta
tampriulg
zpuc ſcyot
Minifuill
etardur
thio⸗Primi
ſamtilen
lotesteſte
tncie Corn
fpientea⸗
netinitali
egnidenu
nunii ubi⸗
forma:ſe
leconatus
Cipſæ Fa
tum illiaci
De picto
Mopoluer
Pu
1nN
ipſe
woniirde
äidoet
hoſen
tanole:
nupinni
lnec
mnrin
CENectin
tl cumt
Cüceltit
theſoua
ipiure
ſtlir ino
niconir

MWnn

Wnlen
Kuülcbusu
nalmlii
tenrit
ngulung/
nlegvemu
mitiegtes
Nereretane⸗
Nutewin

„P

newenidin,
imtäide⸗
1e1 „
eitNumi
1 f.
dehcæmon
17%,1
I.
. ℳ
e ngc
ir es 4
mal Glpil
2 . ſ.
gchhpesd
. 4
es. N W.
1 1 ie
Al⸗. .
ſecu Nuald
4
4 meN AeNe
Ceunlo
1 vVr
. 1 „ 80 0
cvorbn INN
4 02 1

NANE*

arc o
ehelidl
NMeldhol
dobehvs
1* 2 7 ſol
igie⸗ noſl,
mmnriiſi
ulceſon
bbloche
enigen
anlec
iſino teno
uftüͤſa
iin Ponnt

AAAAVVVxXXIIInn
nalere ĩ uentioni muneris. Etiam diis inuidioſis: quãdo ĩmortalitatem nò ſolũ dedit: ueri
etiã in omnes terras miſit: ut pñtes eẽ ubiq; & claudi poſſent.

„„.

Quando primũ clipei imaginũ publice:quãdo in domibus poſiti: & de picturæ ĩnitiis: &
monochromaton & pmis pictoribus & ãtiquitate picturarũ in italia. Ca. uI.
T hoc quidẽ alienis ille præſtitit. Suorũ clipeos in ſacro uel publico priuatĩ dicare
e primus inſtituit(ut reperio) Ap. Claudius qui ↄſul cũ Seruilis fuit ãno urbis. cc. lix
Poſuit.n. in bellone æde maiores ſuos: placuitq; i excelſo ſi pectari & titulos hono
rum legi. Decora res utiq; ſi liberorũ turbæ puuilis imaginibus ceunidũ alique ſobolis pa/

riter oſtendãt. Quales clipeos nemo nõ gaudens: fauenſq; aſpicit. Poſt eũ. M. Aemilius col

lega in cõſulatu.Q.Luctacii nõ in baſilica mõ æmelia uerũ & domi ſuæ poſuit: id quoq
marttio exẽplo. Scutis.n. qualibꝰ apud Troiã pugnatũ ẽ: cõtinebant᷑ imagines. Vnde & no-
men habuere clipeorũ nõ ut puerſa grãmaticorum ſubrilitas uoluit a lucẽdo. Origo plenãä
uirtutis faciem reddi in ſcuto cuiuſq; qui fuerit uſus illo. Pœni ex auro factitauere & cli-
peos & imagines: ſecumq; ĩ caſtris tulere. Certe captis eis talẽ Aſdrubalis ĩuenit. Q.. Mar
tius Scipionũ in hiſpania ultor. Iſqʒ; clideus ſupra fores Capitolinæ ædis uſq; ad incendiũ
primũ fuit. Maiorũ quidẽ noſtrorũ tanta ſecuritas in ea re qnoratur ut. L. Mãlio. Q.. Eul
uio cõſules ano urbi quinquageſimo.Ixxv. M. Aufidus tutelæ Captolii redempror docue-
rit patres argenteos eſſe clipeos: ꝗ pro æreis ꝑ aliquot iã luſtra aſſignabant. De picturæ ini⸗
tiis incerta nec inſtituti operis quæſtio eſt. Aegyptii ſex milibus ãnorum apud ipſos inuen
tam priuſquã in Græciam trãſiret: affirmant. Vana prædicatione ut palam eſt. Græci aũt alii
apud ſicyonẽ: alii apud corinthios repertã oẽs ab umbra homis lineis circunducta. Itaq; talẽ
primà fuiſſet. Secundã ſingulis coloribus & monochromaton dictã: poſtꝗᷓ operioſior inuen
ta erat: duratq; talis etiänum. Inuentã linearẽ dicũt a Phylocle Aegyptio uel Cleante corĩ
thio:Primi exercuere Ardices corinthius & Telephanes ſicyonius ſine ullo etiã nũc colore
Iam tñ ſpargẽtes lineas ĩtus.ldeo & quos pingerẽt aſcribere ĩſtitutũ. Primus euenit eosco
lores:teſte ut ferunt Arato:Cleophantus coriĩthius.Hũc aũt eodẽ nomie aliũ fuiſſe quem
tradit Cornelius Nepos ſecutũ in italia Demaratũ Traquinii Priſci Romani Regis patrẽz
fugientẽ a corintho iniurias Cypſeli tyrãni: ut mox docebimus. Iam. n. abſoluta erat pictu/
ra ẽt in italia. Extant certe:hodieq; antiquiores urbe picturæ ardeæ in ædilibus ſacris: ꝗbus
equidẽ nullas æq; miror.tã longo æuo durãtes in orbitate tecti ueluti recẽtes. Similiter la⸗
nuuii ubi atlãta & Helena cõminus pictæ ſunt nudæ: ab eodẽ artifice: utraq; excellẽtiſſuma
forma: ſed altera ut uirgo:ne ruinis ꝗdẽ tẽpli cõcuſſæ Pontiꝰ legatus Cai pncipis eas tolle
re conatus eſt libidine accenſus:ſi tecti natura permiſiſſet. Durauere & cæteræ antiquiores
& ipſæ. Fatebiturq; quiſquis eas diligẽter eſtimauerit: nullã artium celerius conſumatam
cum illiacis temporibus non fuiſſe eam apareat.

De pictoribus Romanis & quãdo primum dignitas picture & qui uictorias ſuas pictura

Pud Romanus quoque honos maturæ huic arti contingit. Si quidem cognomi⸗
a nata ex ea pictoꝶ traxerunt. Fabi clariſime gentis princepſq; eius cognominis
ipſe ædem Salutis pĩxit ãno urhis cõditæ. cccc.I. quæ pictura durauit ad noſtrã me
moriã: æde Claudii principatu exuſta. Proxime celebrata eſt in foro boario æde Herculis
Pacũii poetæ:pictura. Ennii ſorore gẽitus hic fuit: clariorẽq; eã artẽ Romæ fecit gloria ſce

propoſuerunt & quando externis picturis dignitas Rome. Ca IIII.

nx. poſtea nõ eſt ſpectara honeſtis manibꝰ niſi forte quis Turpiliũ equirẽ Romanũ e Vene

tia noſtræ ætatis belle referat hodieq; pulchris eius opibus Veronæ extãtibus. Leua is ma-
nu pinxit quod de nullo ante memorat᷑.paruis gloriabat tabellis extinctus nuper in longa
ſenecta. Aterius Labeo prætorius ẽt ꝑro cõſnlatu prouintiæ Narbonẽſis funct“. Sed ad res
in riſu & iã cõtumelia erat. Fut & pncipiũ uirorũ nõ omittẽdũ de pictura celebre cõſilium-
Qa.pedius nepos. Qu.pedii cõſularis triũphaliſq; a Cæſare dictatore coheredis Auguſto
qati cũ natura mutꝰ eẽt eũ Meſſalla orator: ex cuius familia pueri auia erat:picturâ docen
dũ cẽſuit.ldqʒ ẽt diuꝰ Auguſtus cõprobauit. puer magni pfeaꝰ? in ea arte obiit. Dignatio
ãt p̃cipua Romæ icreuit(ut exiſtimo: a. M. Vario Maxi mo coſt ule. cũ Mefſalla pnceps tabu
lã picturæ prœlii: quo cartaginẽſes & Hieronẽ ĩ ſieilia deuicerat ꝓpoſuit latere cutie ho⸗

ſtiliæ àno?ab urbe cõdita quadragẽteſimononaceſimo. Fit hoc quidẽ &. L. S ciĩpio: Tabulãq;

ℳ☛ „

uictotiæ ſuæ aſiaticæ ĩ capitolio poſuit.Idq; ægre tuliſſe fratrẽ. Africanũ tradũt nari haud

imerito:qm filius eius ĩ illo yrolio captꝰ fuerat. Nõ diſſimilẽ offeſt onẽ & Aemiliani ſubir
L.Hoſtihus macinus ꝗ prim“ carthaginẽ irruperat: ſitũ eis expugnationẽq; depictas Ppo⸗
nẽdo ĩ foro: & ipſe aſſiſtens populo ſpectãti ſingula enarrãdo. Qua comitate pximis comi
tiis cõſularũ adeptus ẽ, Habuit ſcæna ludis Claudii Pulchri magnã ãmiratione pictutæ: cũ
ad tegularũ ſimilitudinẽ corui decepti imagine aduolarét. Labulis aut externis auctorita
rẽ Romæ fecit pmus oĩ um. L. Mũmius: cui cognomẽ Achaici uictoria dedit. Nãà cũ in præ
da uendẽda res diſtraxiſſet & res attalus ſex milibꝰ ſeſtertiũ emiſſet Ariſtidis tabulã Libe⸗
rum patrem continentem: pæcium miratus ſuſpicatus aliquid in ea uirtutis quod ipſe ne-

ſciret: reuocauit tabulam Attalo multum querente: & in cæreris delubro poſuit. Quam

primum arbitror picturam externam Romæ publicatam. Deinde uideo & in foro poſitas
uulgo-Hinc enmim Craſſi oratoris ille lepos agentis: cui cum reus ſub ueteribus contexit
conipellatus iſtaret dic ergo Craſſe qualem mereris? Talem inquit: oſtendens in tabula pi
ctum ĩ facetiſſime gallum exerentem linguam. In foro fuit & illa paſtori ſenis cum bacullo
de qua teutonorum legatus interrogatus quanti eum eſtimaret:reſt bodit ſibi donari nolle
talem uiuum uerumq;. Sed præcipuam audtoritatem fecit publice tabulis Ca ſar dictator
Aiace & Medea ante Veneris genitricis ædem dicatis Poſt eum. M. Agrippa uir ruſticita/
ti ꝗᷓ deliciis propior. Extat certe eius oratio magnifica & maximo ciuium digna de tabulis
omnibus ſigniſq; publicandis. Quod fieri ſatius fuiſſet ꝗᷓ in uillarum exilia pelli. Verũ ea/
dem illa toruitas tabulas duas Aiacis & Veneris mercata eſt a cizicenis. xiii. milia pondo.
In thermarum quocq; calidiſſima parte marmoribus incluſerat paruas tabellas: pauloante

cũ reſtringerent᷑ ſublatas. Super oẽs diuus Auguſtus in foro ſuo in celeberrima parte po/
fuit duas tabulas: quæ belli picã faciem habent & triumphũ. Idem Caſtores ac uictoriã po⸗

ſuit: & quas dicemꝰ ſub artificũ mentionẽ in tẽplo Cæſaris patris. ldem in curia quoq;: quò

in comitio cõſecrabat duas tabulas ĩpreſſit parieti. Nemeã ſedentẽ ſupra leoné. Palmigera

ipſfam aſtante cũ baculo ſene. Cuius fupra caput tabula bige dependet: quꝗ Nicias ſcripſit

ſe iuſſiſſe: tali.n. uſus eſt uerbo. Alterius tabule admiratio eſt puberé filiũ ſeni patri ſimilẽ

eẽ: ſalua ætatis differẽtia: ſuperuolãte aquila draconẽ cõplexa. Philochares hoc ſuũ opus eẽ

teſtatus eſt. Immenſam uel unã ſiquis tantum hanc tabulam æſtimet. potẽtiam artis: cũ pro

pter Philocharem ignobiliſſimos alioquin Glauconẽ filiumq; eius Ariſtippum ſenatus Po

puluſq; Ro.tot ſæculis ſpectent᷑. Poſuit & Tyberius Cæſar minime comis ĩperator in tem

plo ipſi? Auguſti quas mox ĩdicauimꝰ. Ratio pingendi de pigmentis. Ca. V.
DNANCt6us dict ſit de dignitatis artis moriẽtis. Quibꝰ coloribꝰ ſingulis pmi pinxiſſẽt.
h dix mꝰ cũ de pigmtis traderẽus in metallis. Qui monochromatea genera picturæ
auocauerit: q deĩde & q; & ꝗbus tẽportbus luenerit dicem? ĩ mẽtione artificũ: qm̃
idicare naturas colorũ cã ĩſtituti opis prior ẽ. Tandẽ ſe ars ipſa diſtĩxit: & iuenit lumẽ atq;
umbras differẽtia colorũ alterna uice ſeſe excitãte. Deide adiectus ẽ ſplẽdor: alius hic quã
lumẽ quẽ ꝗa ĩter hoc & umbrã ẽt appellauerũt tonõ Comiſſuras uero colorum & tranſitus
armogen. De coloribus natiuis & factitiis. Ca VI.
Vnt at colores auſteri aut floridi. Vtrũq; natura aut mixtura euẽit. Floridi ſũt quoſ
ſdñs fingẽti pᷣſtat:miniũ:armeniũ:cynabaris:cryſocolla:ĩdicũ:purpu riſſum. Cæteri
auæeri. Ex oĩbus alii naſcunt. Alii fiũt. Naſcunt᷑ ſinopis: rubrica: parethoniũ meli⸗/
nũ:eretria:auripigmẽtũ Cæteri fingũt᷑:Primũq; quos i metallis diximꝰ. Præterea e uiliorie
bus ochra: cæruſſa uſta: ſãdaraca: ſadix: ſyricũ:attramẽtũ:Sinopis ĩ uẽta ẽ primũ ĩ põto. Inde
nomẽ a Sinope urbe.Naſcit᷑ & ĩ Aegypto: balearibꝰ africa: ſed optĩa ĩ lẽno & ĩ C apadocia.
Efoſſa & ĩ ſpelũcis.Quæ ſaxis adhæſt it: excellit. Glebis ſuus colos extra maculoſꝰ. Haccq; uſi
ſũt ueteres ad ſplẽdorẽ. Spẽs ſinopidis tres: rubra: & minꝰ rubẽs: & ĩter has meda. Preciũ op
time ĩ libras. xiiii. denariis. Vſus ad penicilũ: aut ſi lignũ colorare libeat. Eiuſque ex Africa

uẽit: octõi aſſes: cicerculũ appellãt. Quæ magis cæteris rubet: utilior abacis. Idẽ p̃ciũ eius: q

pCãũſſor uocat᷑:& eſt maxime fuſca. Vſus eius ab baſes abacorũ. In medicina uero blandus em
plaſtriſque & malagmatis ſiue ſicca compoſitione eius ſiue liquida. Facilis contra ulcera in
humore ſita: uelut oris ſedis Aluum ſiſtit infuſa. Fœminarum profluuia pota denarii po
dere. Badem aduſta: ſiccat ſcabricias oculorum: uino maxime. Rubricæ genus in ea uolue/
re intelligi quidam ſecundæ auctoritatis. Palmam enim ſemine dabant: minio proximam.
Hec eſt antiquis multum celebrata cum inſula in ꝗqra naſcitur. Nec uiſi ſignata nenunda⸗

Patnt
caa
mnepto
jenumq
Zeſtrium
fibris uti
ſcitur &
Qvomg
conuenit
ſsdunbus
cruelone
Uumcum
Mrlerar
braunec
Houncane
nluncur pi
ſoutantes
ſtcat Dilo
(cis cxrun
wentaſn
Uedirinu
Miuſor
libas xris
ber Prett
lirq. Erp
Pprehete⸗
cit ininſ⸗
co fieret
ciüi libra
verto Vie
Sponte
Precium
lnrel fach
Ataméti
enanatal
bones iken
lmuelp
munt,
lenida
leſtigmo
t Ai ic
dhrret
nidocle
Müglarin
nisderi
nns pante
bus mech
leugtur
Letulici
turetpbi
brns d.
unt. .
hot na

wlimiſtbt
Mupo,
Pumäconi
eiube
dnlil be⸗
Awdinſene,
nion pohen
us contexie
win ubahni
am barlo
ſcomm nole
Alrdidror
enilabonto⸗
1: pallon
imparte o
X Uidorii

ar en orar

„ . lnR

.

Naintnptt
ſni wiilni
mmädinm
veratorinuem
zidinilee

7

XXXIIIII

pat: unde & ſphragidem appellauere. Hac minium fublinunt adulterantq;. In mecdlcina

præclara res habetur. Epiphoras. enim oculorũ mitigat & dolores circunlita. Egil opias ma
nare prohibet. Sänguinem reiicientibus ex aceto datur bibenda. Bibitur & contra lyenũ
renumq; nitia & purgationes fœminarum. Item & contra uenena & ſerpentium ictus rer⸗
reſtrium marinortmq;. Ommibus ideo antidotis familiaris. Ex reliquis rubricæ generibus
fabris utiliſſima ægiptia & Africana quouiam maxime ſcabentur. Picturis auten apta na-
ſcitur: & in ferrariis metallis. Ex ea fit ochra: exuſta rubrica in ollis nonis luto circunlitis.

Quo magis arſit in caminis hoc melior. Omnis autem tubrica ſiccat. Ideo & emplaſtris

conuenit igni etiam ſacro.Sinapidis ponticæ ſelibra ſilis lucidi libris. x. & melini græcien⸗
ſis duabus mixtis:tritiſq; una per dies. xii. euchophorũ fit: hoc eſt glutinum auri cum indu
citur ligno. Parethonion nomen loci habet ex ægypto: ſi pumam maris eſſe dicunt ſolida⸗
tam cum limo:& ideo conchæ minutæ inueniuntur in eo. Fit in creta inſula atq; cyrenis.
Adulteratur Romæ creta cimolia decocta conſpiſſatq;. Precium optimo in pondo ſex li⸗

brarum e candidis coloribꝰ pinguiſſimum: & tectoris tenaciſſimum propter liuotem. Me
linum candidum & ipſum e

t. Optimum ĩ melo inſula. In ſamo quoq; naſcitur. Sed eo nõ
utuntur picteres propter nimiam pinguedinem. Accubantes effodiũt ibi inter ſaxa uenas
ſcrutantes. In medicina eundem uſum habet quem ere tria creta. Præterea linguam tactu
ſiccat. Pilos detrahit & mitigat. Præciũ in libra ſeſtertiis ſingulis. Eſt & colos tertius e can
dicis cæruſſæ: cuius rõem in plũbi metallis diximus. Fuit & terra p ſe in Theodoti fundo
inuenta ſmyrnæ: qua ueteres ad nauim picturas urebantur. N unc oĩs ex plũbo & aceto fit
ut diximus. Vſta caſu repta in incendio pyrræ cæruſſa in ortis cremata. Hac prius uſus eſt
Nicias ſupradicta. optima nũc aſiatica haberur. quæ & purpurea appellatur. Preciũ eius in
Iibris æris. v. Fit & Romæ cremato ſile marmoroſo & reſtincto aceto. Sine uſta nõ fiũt um
bræ Eretria terræ ſuæ habet nomen. Hac Nicomachus & Parrhaſius uſi. Refiigerat: emol
litqʒ.Explet uulnera ſi coquat᷑.Ad ſiccanda præcipue utilis & capitis doloribus: & ad de/
præhẽdẽda pura. Subeſſe i ea intelligit᷑: ſi ex aꝗᷓ illita nõ areſcat. Sadaracã: & ochrã Iuba tra
dit in inſula rubri maris topazono naſci. Sed inde nõ puehũtur ad nos. Sadaraca quo mo
do fieret: diximus. Fit adulterima & cæruſſa ĩ fornace coacta. Colos eẽ debet flameus, Pre
ciũ ĩ libraſ aſſeſ ꝗqui. Hæc ſi torreat᷑: æqua pte rubrica ãmixta ſandycẽfacit. Quanꝗᷓ animad
uerto Virgiliũ exiſtimaſſe herba id eſſe illo uerſu. H
Sponte ſua ſandix paſcentes ueſtient agnof.
Precium in libras dimidium eius quod ſandaracæ. Nec ſunt alii colores maiorĩis ponderis
Inteſ facticios ẽ & ſyricũ:quo minium ſublimi diximus. Fit aũt ſinodide & ſãdyce mixtis.
Atramẽtũ quoq; ĩter facticios erit: quãꝗ ẽ & terra geminæ originis. Aut ſalſuginis modo
emanat: aut terra ipſa ſulphurei coloris ad hoc ꝓbat᷑: Inueri ſunt pictores ꝗ e ſepulchris car
bones ĩfectos effoderẽt. Sed ĩportuna hæc oĩa ac nouitia. Fit. n. & fulgine pluribꝰ mòis. re
ſina uel pice exuſtis. Propter qd officinas ẽt ædificauere: fumũ eũ nõ emirtẽtes. Laudatiſſi
mũ eodẽ mõ fite tædis Adulteratur fornaciũ balnearũq; fulgine: quo ad uolumĩa ſcriben
da uaunt᷑. Sũt & ꝗ uini fecẽ ſiccatã exquoquãt: affirmaàtq; ſi ex bono uino ſex fuerir: ĩdici

ſpem id atramẽtũ præbere Polignotus & Mycõ celeberimi pictnra athenis e uinaceis fece

re: ſtigmõ appellãt. Apelles cõmẽtus ẽ ex ebore cõbuſto facere: ꝗd elephatiũ uocãt: Appor
tat᷑ & ĩ dicũ ex ĩdia:ĩexploratæ adhuc inuẽtionis mihi. Fit ẽt apud ĩfectores ore nig
gadhæreſcit æreis cortinis. Fit & e tædis ligno cõbuſto tritiſq; ĩ mortario carbonibus. Mi
ra ĩ hoc ſepiarũ natura: ſed ex iis nõ fit. Omne aũt atramẽtũ ſole pficitur. Librariũ & tecto
riũ glutino à nixto. Quod aũt acero liquefaſtũ ẽ: ægere eluitur. E reliꝗs coloribus quos a
dñis dari diximus pp magnitudinẽ precii añ oẽs ẽ purpuriſſum e creta argẽtaria cũ purpu
ris pariter tinguitur: bibitq; eũ colorẽ celerius lenis. Præcipuũ ẽ primũ:feruẽti aheno rudi
bus medicamẽtis ĩ ebriatũ.Proximũ egeſto eo addita creta ĩ ius idẽ. Et quortiẽs id factũ eſt

leuatur bonitas ꝓ numero dilutiore ſanie. Quare puteolanũ potius laudatur ꝗᷓ tyriũ aut

gerulicũ uel laconicũ: unde precioſiſſimæ purpuræ. Cauſa eſt qd id zenus maxime infici⸗
tur. rubiãq; cogitur ſorbere. Ytiliſſimum a canu ſio. Precium huic a ſin ulis denariis in li⸗/
bras ad. xxx. Pingẽtes ſandyce ſublita mox ouo ĩducẽtes purpuriſſum fulgorẽ minii faci/

unt. Si purpurã facere malunt: cæruleũ ſublinunt: mox purpuriſſum ex ouo inducunt. A

hoc maxima aucſoritas indico: Ex india uenit arundinum ſpumæ adhæreſcenſes limo cũ

LBER,

territut nigrum. At in diluendo mixturam purpuræ cæruleiq; mitabilem reddit. Alterũ

genus eius eſt in purp uriis officinis innatans cortinis & eſt purpuræ ſpuma. Qui adulte-

rant uero indico tingunr ſtercora columbina aut cretam ilenuſiam uel annularià ultrro

inficiunt. probatur carbone. Reddit enim qd ſincerum eſt flimam excellentis purpure: &
dum fumat odorem maris olet. Ob id quidam e ſcopulis id colligi putant.precium indi/
co denatii.xx. in libras. In medicina indicũ rigores & impetus ſedat. Siccat oris ulcera. Ara-
menia mittit qd eius noĩe appellant. Lapis eſt hic quoq; chryſocollæ modo infectus. Opti
mumq; eſt qd maxime uirideé eſt: cõicato colore cum cæruleo. Solebanr libræ eius tricenis
nũmis taxari. Inuenta p hiſpanias harena eſt ſimilem curam recipiens. Itaq; ad denarios ſe
nos uilitas redit. Diſtat a cæruleo candore modico: qui teneriorẽ hũc efficit colorẽ. Vſum
in medicina ad pilos tantum alendos habet maximeq; in palpebris. Sunt etiãnum nouitii
duo colores e uiliſſimis uiride ꝗd appianũ uocatur & c; chryſocollam lotum mẽetitnr. Ceu
parum multa fint medicina eius. Eit ex creta uiridi æſtimatũ ſeſtertiis in libras. Annula⸗
re qd uocant candidum eſt: quolmuliebres picturæ illuminantur. Fit & ipſum ex creta am
uxris uitreis gemmis ex uulgi annulis: unde & annulare dicum.
Qui colores udo nõ inducantur: & quibũs coloribus antiqui pinxerũt &
quando primum gladiatorum pugnæ propoſitæ ſunr. Ca. VII.

X omnibus coloribus cretulam amare. udoq; illini recuſant purpuriſſum indicũ

E cæruleum mellinum auripigmentum apianum. Cæruſa cæræ ting untur iiſdem co
ſoribus ad eas pl'cturas quæ inuruntur alieno parietibus genere: ſed claſſi bus fa/
miliari. Iam uero & onorariis nauibus quoniam & pericula expingimus: ne qui mirentur
& rogos pingi. luuatq; pugnaturos ad mortem ant certe cædem ſpecioſe uehi. Qua con

templatione tot colorum tanta uarietate ſubit antiquitatem mirari. Quattuor coloribus
ſolis immortalia opera illa facere ex albis melino: ex ſilaceis atrico: ex rubris ſinopide pon
tica ex nigris atrammento. Apelles Echion Melanchius Nicomacus clariſſimi pictores: cum
tabulæ eorum ſingnlæ oppidorum nenirent opibus. Nunc & purpuris in parietes migräa⸗

tibus & in india conferente fluminum ſuorum limum & draconum: & elephantorum ſani

em nulla nobilis pictura eſt. Omnia ergo meliora tunc fuere:cum minor copia. Ita eſt. quo

niam (ut ſupta diximus ( rerum non animi preciis excubatur: Et uoſtræ ætatis inſaniam ex
pictura non omittam. Nero princeps iuſſerat colloſſeum pingi.c.xx. pedum in linteo inco
gnitum ad hoc tempus. Ea pictura cum peracta eſſet in lamianis hortis: accenſa fulmine cũ
Optima hortorum parte conflagrauit. Libertus eius cum daturus eſſet Antii munns gladi
atorũ publicas porticus occupauit pictura ut ↄſtat gladiatoꝶ miniſtrorũq; omnium ueris
imaginibus redditis. Hic muſtis iã ſeculis ſũmus animus in pictura. Pingi autẽ gladiatoria

fuerat.xxx. paria in foro pertriduum dedit. Tabulamq; pictam in nemore Dianæ poſuit.

Oe etate picturæ operum & artificium indicatura nobilitates. ccc. v. Ca. VIII.

Vnc celebres in ea arte quà maxima breuitate percurram: neq; enim inſtituti operis
eſt talis executio.ltaq; & quoſdam uelut in tranſcurſu & in aliorum menrione obi
rxer nominaſſe ſatis erit: exceptis operum claritatibus: & ipſa conuenier attingi ſiue

extant: ſiue intercidere. Non conſtat ſibi in hac parte græcorum diligentia quam multas

poſt olypiadas celebrando pictores quam ſtatuarios auctores. Primum que olympiade no
nageſima: cum & phidiam ipſum initio pictorem fuiſſe tradatur: clipeumq; athenis ab eo
pictum. Præterea in confeſſo fit octageſima tertia fuiſſe. Pàeum fratrem eius: qui clipe⸗
um intus pinxit elide Minerue quam fecerat. Colores Phidiæ diſci pulus: & in faciendo lo
ue olympio adiutor. Qaideg in confeſſo perinde eſt Bularchi pi coris tabula: in qua erat
magnetum prœlium a andaule Rege Lydiæ heraclidarũ nouiſſimo: qui & Mytlilus uo
catus eſt: repẽſam auro. Tanta iam dignatio picturæ erat. Id circa ætatem Romuli accide/

rit neceſſe ẽ. Duo.n. de uiceſima olympiade ĩ teriir. Cãdaules: aut ut ꝗdã tradũt eodẽ anno

quo Roiuulus niſi falſor. Manifeſia iã cũ claritate artis adeo abſolutiore. Quod ſi præcipi
tur:neceſſe ẽ fimul appeat mulio uetuſtiora pᷣncipia eẽ:eouſq; ꝗ monochõata pĩxerũt quo
rũ ætas nõ tradit᷑.Aliquãto ergo ante fuiſſe Hygiemõem Monochromadã: pmꝰ ĩ pictu
ra marem fœminamq; diſcreuerit. Eumarum Athenienſem figuras omnes imitari auſum
Quinq; inuẽta eis excoluerit Gimonẽ Cleõeum.lic Cathaglypha inuenit. hoc ẽ obliquas

munera atque ĩ publico exponi cœpta a. C. Terẽtio Lucano.Iſq; auo ſuo a quo adoptatus

magines
m nemd
gen ftare
Qumm pumn
conicos
baotum

Vi
m.
i
goypol
mulſeresl
veprimuse
lgore uan⸗
Crur den⸗
Ahenispon
ket Vnden
cliundon
turcninsf
(vytibco
innddlice
ſinunsadl
molpmpi⸗
lulit Eius⸗
Neq mte
ſisherace
quid pent
filloinoe
um & Ne
lodrus ſu
quiſiuit
nomen ſa
co poſſe e
mores pin
lcbrem ex
inthrono:
Mente: &
Riogint
cnir puble
locniſin
Enuli fu er

c
d
kemoto!
re wont
liſle pue
lerant.
nobilor⸗
in Cone
tcrinn

XXXIun ue: & deſi icientes. Articulis eti D
arie forinar- iragtrcenkes fulorrente kre de deſ inuenit Paneus qui
ddi Mei imagines & uarie Gr ra Airnege præterq; in ueſte rugas & ſinus in
m membra diſtinxit. chal prorulſt. præt
Ainile⸗ am membra di
ni lln

thonem fa-
ſus perſas apud Marathoner 255
idiæ etiam prœlium DrRrNEegds ar etat ut in eo prœlio
dem eArnan heunn egenenrenftum aduertl berte
oeg Qcum pinxit. A

Athenienſium Milciadem. Callimacum Cynegrum ,
pinxiſſe cradatur Athenienſiun IX
un iconicos duces pinxiſſe xr eer. ca X.
nonn i iconicos duces pinxi ffiphenrem llo pinxerunt. .Ca Pri
h , barorumſas ülun⸗ Pictner, tamen & chb ee infirgrtnn eſt corin rhi ſ Zelpklel P 4
fi⸗ Lrimum piet 2⸗ iam florẽte eoi — . ab 60
land vVviinimmo certamẽ i⸗ cum Timagora calcidenſe 1 arn ae n dubio. Alii
— 4 znuſc; oinniũ Sora carmine uetuſto app en enarus Thaſius: qui Prinu
emno ſe 1 & ipſi 8Timagoræ carr ma olympiade: ſicut Pol it: plurimũq; pictu⸗
. DK 1ptiu . nageſima olymp bus o eruit:plurim pi
colori n muoc poſt hoc clari fuere nonag itis uerſicoloribus operui ab antiquo
. n oſt 000 Air: pita earum mi * C ſten ere: uultus a .
Munm honiti guocn o ida ueſte Pinxit: cap — ada erire:dentes o E t. In ua ubi .
„ ilieres luci it. Siquidem inſtituit os a Peai ante curiã eius fuera In quaa
metim, Cen mmue tulit. Siquidem inſtituit Põpeii:qnæ ante curxi⸗ inxit. Hic &
primus con . bula in porticu. Pòôp Hic delphis ædem Pinxit. Pii
rigore uariare. ö cli. eo pinxerit an deie endem tem eius Mycon merc 5„
meren nsor ſcendentem cũ clip I ratuito: cum parter blicum græciæ con-
tatur aice er V oelite uocatur g cti nes: quod eſt public mne diſtinguni
nis porticum quæ poelit iquidem amphictio qui minoris cognomine dit ingas
np athenis por ior huic auctoritas. Siqi lit alius Mycò: ui minoris cogne iglaophé
dgni de maior huic auctorit e. Fuit alius Mycõ: q olympiade fuere Aglaop
et. Vnde maior h ratuito decreuere. Fu naceſima autem olympiade e noſu⸗
. Al. cilium hoſpi Timarete & ipſa pinxit. No ii & æceptor Maxzimi p ſitio deb eat fez⸗
tiſium itii r: cuius filiam Tima ater Parrhaſii & præ . ereret expoſitio debe .
tur:cuius tili lus Euenor pate 2 in quibus hereret exp . ſimater
turüldeman Cephiſodorus Phrylu i iam illuſtres:nõ tamen in s ath. ienſis nonageſu
In⸗ Cephiod nes hi iam illu s refulſi A olodorus at emen licillo iure ć'
cbis fi/ is annisdicemus. Om imus refulſit Ape . loriam penicillo iu 0
is annis is: in quibus primus ref inſtituit: rimuſq; glori hodie.
i mirnun ſtinans ad lu ſpeties exptim 1 qui pergami ſpecta u
. c primus ipe jax fu! ein cenſus ꝗ bersam ptas Neu
(mcn ia olympiade. Hic pri & Aiax fulmine in 1 Nb hoc artis fortes api 19
tia olympiac dos:adorans 8 — hae oculos. Ab hoc arti iam altz.
Cr lOrda lit. Eius eſt ſacerdos:a zus oſt nditur: quæ ten Eoct arto: audentemq; AII qli.
Dmnideg. tulit. bula ullius oſte . uintæ anno quar uibuſda
ſnopidehn. Necq ante eum ta nia piadis nonaceſimæ qui , 1 erduxit. A ꝗ 1DHid
eq; a lympiadis non nam gloriam p ilũ hymere-
