1 gani: a ſalentino ſiue iapygio. cxxxiiii-Milibus paſſibus ambitur gargani porus garnæ: la⸗
ceht oyn⸗ cus pantanus: Humen portuoſum frento teanum apulorum. I remq; larinũ: diternia: tirẽus.
curunn anis. Inde regio frentana. Ita apulorũ genera tria. Teai a duce CGares. Lucai ꝗ ſubacti achal
1 imul cante tenuere lIoca: quæ nunc tenent etinates. Dauniorum præter ſupradicta colõiæ luce-
ni on ria: uenuſia. Oppida canuſium: harpi aliquando hargos hippium Diomede condente mox
iinnf hargirippa dictum. Diomedes ibi deleuit gentes monadorum dardorumq; & urbes duas:
* Hn quæ in prouerbii ludricum uerrtere apinam metaicram. Cætera intus. In ſecunda regione
ſi hirpinorum colonia una beneuentum auſpicatius mutato nomine: quæ ꝗ uond amap pel la
11 haen ta maleuentum auſeculani: aquiloni: abellinates cognomine protropi:compſani:caudimi:li
im.⸗ gures: qui cognominantur cornelani: & qui bebiani: ueſcellani: de culani: alexrini: abellina⸗
1 tes: cognominati marſi:atrani:ecani: alfellani:artinates: arpani: uorcani: collatini: corienſęs:
anhn i c 11

LIBER.

clade romana canenles:dirini: forentani:genuſini: herdorienſes: irini:larinaces cognomine
frentani: etinates: ex gargano mateolãi: nerecini: matini: tubuſtini: ſiluimi: ſtrapelini: turmã⸗

tini: uibinates: uenuſini: ulurtini. Calabrorum meditarranei egetini: butũtinenſes: deciani:

tini: uereni. —
Regio italiæ quarta. & P†A= Sep ne cana.“ XI.
Equitur regio quarta gentium uel fortiſſimarum italiæ in ora frẽtanorum a tifer
C no flumé trinium portuoſum. Oppida biſtonium: buca: ortona: aternus amnis. In-
tus anaxini cognomine frentani: carentini: ſupernates: & infernates: lanuẽſes. Mu
ricinorum teatini:Pelignorum corfinienſes: ſuperequani ſulmonenſes. Marſorum anaxãâ
tini: atinates: ſucentes lucentes: marrui-Albenſium alba ad fucinum lacum. Aequiculano⸗
rum cliternini: carſeolani. Veſtinorum angulani: pẽnienſes: peltuinates: quibus iunguntur
aufinates: ciſmontani. Sanitium quos ſabellos & græci ſaunitas dixere. Colonia bouianũ
uetus: & alterum cognomine undecumanorum: aufidenates: eſernini: fagi: fugali: ficolen
ſes: ſepinates:treuentiates. Sabinorum amiternini: curenſes: forum Decii: forum nouũ:fi⸗
denates interamnates: nurſini: nomentani. reatini: trebulani qui cognominantur mutueſti:
& qui fſuffenates: tyburtes:parinates.In hoc ſitu ex aquiculis interiere comini: tadiates: ace
dici: alfaterm. Gelianus auctor eſt lacu ſucino hauſtum marſorum oppidum alchippe con
ditum a Marſya duce lydorum. Item urticinorum in piceno deletum a Romanis Valeria⸗
nus Sabinicut quidam exiſtimauerela religione & decorum cultu ſeuini appellari uelinos
accolũt lacus roſcidis collibus. Nar amnis exaurit illos ſulphureis aquis. Thyberim ex his
petens replet e monte fiſcello labens iuxta uacunæ nemora & reate in eoſdem conditus.
At ex alia parte anio in monte trebanorum ortus lacus tris amœnitate nobiles qui nomẽ
dedere ſub laqueo defert in Tyberi. In agro reatino cutyliæ lacum in quo fluctuet inſula

italiæ umbilicum eſſe. M. Varro tradit. Intra ſabinos lati um eſt:a latere picenum: a tergo
umbria apenninis iugis ſabinos utrinq; uallantibus. ””ẽůLü

Quinta regio. ⸗ DE, e Cai. All.
Vinta regio piceni eſt quondam uberrimæ multitudinis. ccclx. M. picentium in fi⸗
gꝗq dem Ro. populi uenere. Orti ſunt a ſabinis uoto uere ſacro. Tenuere ab aterno

amne ubi nunc ager hadrianus: & adria colonia a mari. vii. M. paſſuum flumen uo⸗

manum: ager prætutianus palmenſiſq;. Item caſtrumnouum: flumen batinum: turentum
luinum qua finitur prætuciana regio: & picentium incipit. Cupra oppidum: caſtellum fir
manorum: & ſuper id cojonia aſculum piceni nobiliſſima. Intus nobana. In ora cluana: po⸗
tentia: numanaa ſiculis condita. Ab iſc.
in ipio Hectentis ſe ore cubito a gargano. clxxxiii. m. paſſibus. Intus auſinates: ueregrani:
cigulãi: cuprẽſes cognomine mõti: falariẽſes: pauſulãi: pylienſes: ricinenſes: ſeptempedani
ientinates triacenſes cum urbe ſaluia: polentini.
Sexta regio. 6. & V yer Ca.— AIII.
Vngitur hic ſexta regio umbriam complexa: agrumcq; gallicum circa Arimanum
i Anconæ gallica ora incipit togata gallia cognomie ſiculi & liburni plurimi eius

tractum tenuere in primis palmenſem: prætutianum adrianumq; agrum- Vmbri

eos expluere: hos hetruria: hanc galli. Vmbrorum gens antiquiſſima italiæ exi ſtimatur: ur
quos umbrios a græcis putent dictos: quod inundatione terrarum hymbribus ſuperfuiſ⸗
ſent. Trecenta eorum oppida tuſci debelaſſe reperiuntur. Nunc in ora flunien eſis:ſenega
lia: metaurus fluuius: colonia fanũ fortũæ: piſaurum cum amne. Et intus hiſpellum tuder
Decetero amerini: attidiates: aſirinates: arnates. eſinates: camertes: caſuentini: carſulam: do
iates cognomine ſalentini: fulginates: foroflaminenſes. foroiulienſes cognomine concubiẽ
ſes: firobremitiani: foroſempronienſes: inginini: interanates cognomine nartes: meuanates
muanionenſes: mattilicates: narnienſes: quod oppidum nequinum antea uocitatum ex nu

cerini: cognomine fauonienſes: & camellani: otriculani: ortani: pitulani cognomine piſuer

tes: ætali. mergentini: peſtini: ſetinates: Carſcinates: ſpolentini: ſuareani: ſeſtinates: ſuillates:
adinates: treblates: tuſcicani:tibernates:cognomie cyb urini: & alimentaurenſes: ueſionica⸗
tes:urbinates cognomine metaurenſes & alihortenſes: metionenſes: uindinates: uiuentani

brũbeſtini:narbonenſeès: ſtulnini: tutini. Salentinorum aletini: aſterbini: neretini: uelen⸗

cum amne: quod ſolum liburnorum in italia reliduum eſt. Flumina albulates: ſuinum: he

em colonia ancon appoſita promontorio cumero

boeſin

oppis 10
ſuuatesf
genlespil
isd ccc

pifelin⸗
Picn Ce
ldentini⸗
turaquin.
funt boit:

A
b n
u
tontisil
tane ex
denswe.
ſec lacus
ticumnd
Diciamn
Ucinur
menti
usin
ſepterr
meſſan
Citur.
hadni.
pualene
nisex fo
liocabat
Uerſum
fum hach
macArbon
undari
10ris Da
Gelrntri
detagre
tbortnnl
eug ann
tumiuxt⸗

R
1
, U
ſu Ptorin
iſe mem
Kallibone
lnccorisn

rinncescdonne
ernen⸗
.elintun,
nutihenlen len
Aerttin:uein

H tinnormatke
EMemud,
ð

Monmn mi

Numn Aglinlr
ecutorummoni⸗
minmmurmuveke

In hoc ſitu interiere feliginates: & qui cluſiolum renuere. ſupra interrãnani & ſaranates cũ

oppidis acerris quæ uafriæ cognominabatur. Turocelo quod uetiolum. Item ſolinnates:

ſuriates: falliena tes. Apiennates interiere & arienates cum crinouolo: & uſcidicani: & plan
genſes: piſiates: cælaſtini. Ameriam ſupraſcriptam Cato ante Perſei bellum conditam an⸗

d. cccclxiiii.prodidit.

Oétaua regio. N. 38 D. e Cail]A4asẽ AXAll II.
Ctaua regio determinantur Arimino: pado: apennino. In ora fluuius cruſtumium
o Artiminum Colonia cum amnibus Arimino & apruſa. Fluuius hinc rubico quondã
fiuinis italiæ, Ab eo ſapis: & uitis: & ãemo. Rauenna ſabinorum oppidum cum amne
beſede ab Ancone. cii. M. p. nec procul a mari umbrorum brutrium. Intus coloniam Bono
nia felſina uocitata cum princeps hetruriæ eſſet. Brixillum: Mutina:Parma. Placentia. Op
pida Ceſena: Claterna:foroclodii:liuii:Poduli treuentinorum:Corneli: lieini, Fauentini:
fidentini:otenſini: padimates: regienſes a Lepide: ſolonates:ſaltes qui galliani cognominꝗ

tur: aquinates: taãnitani: ueliates cognomine ueteri: regiates: urbinates: n hoc tractu iĩterie
runt bon: quorum tribus. cxii. fuiſſe auctor ẽ Cato.Item ſenones qui cœperant Romam.

De pado flumine. · Ca.

. MD
ð NeerE

1.
—rêrr 5

Aldus gremio ueſuli montis celſiſſimum in cacumẽ elati finibus ligurum gabien⸗ a) tale
norum uiſendo fõte profſuens condęeſq; ſeſe cuniculo: & in forouibienſiũ agro ite . Ropige
rũ exoriens: nulli amniũ claritate inferior: a græcis dictus eridanus: ac pœna Phæ⸗

4

D i⸗ 19 P
NIKNN en

1 .
e wee e e
Wum pohnbenhos
—„ „ .
4
CRIhKLII S
—
neoteen onatus
IENͤnHRMAXKNNHͦ/
1
e eyn bor
te node a boe

„ „A
õlõ 4 4

tontis illuſtratus. Augerur ad camis ortus liquatis muibus: agris quã nauigiis torretior:nil
tamẽ ex rapto ſibi uendicans. Atq; ubi liquit agros. ubertate largior. ccc. paſſibus a fõte ad
dens meatu duodenonagĩta. Nec amnes tantum apẽninos alpinoſq; nauigabiles capiens:
ſed lacus quoq; iĩmenſos in eum ſeſe exonerantes omni numero. xxx. flumina ĩ mare adria
ticum defert. Celeberrima ex iis apẽnini latere iactum: tanarum:trebiam placentinum: taꝶ

ðũ niciam gabillũ: ſculternam: rhen um. Alpium uero ſi uram: morgum: durias duas: ſeſſiten :
ticinum:lambrũ abduà: ollium:mintium. Nec alius amniũ tam breui ſ patio naioris incre⸗

.

.

14

gidunchial p̃ůualens & del phicis creditum ẽ theſau ris cõdii ta a Diomede. A u getibi pad ũ uatrenus am
lu nis ex forocorneliẽſi agro.Proximũ ĩdẽe hoſtiũ ca praſiæ: deĩ ſagis.leĩ uolane: qd ante alane
ICnNNNNX uocabatur. Omnia ea foſſas fluminaq; primi aſagt fecere tuſci egeſto amnmis ĩpetu per traſ
s l uerſum in hadrianorum paludes. quæ ſeptem maria appellantur: nobili portu oppidi tuſco
inmnetn rum hadriæ: a quo hadriaeũ mare ante appellatum. quod nunc hadriaticũ. Inde hoſtia a ple
na carbonaria ac foſſiones philiſtinæ: quod alii tartarũ uocant. Omnia éx philiſtinæ foſſe
V abundatione naſcentia accedentibus ateſi ex tridetinis alpibus & togiſono ex patauinorũ
„iL agris -Pars eorum & proximũ portũ facit brundulum ſicut edronè mediacidua ac foſſa
ce clodia. His ſe padus miſcet: ac per hæc efunditur plerũq;: ut in ægypto nilus quod uocãat
ung ſn delta: triquetrãq; figuram in alpes atq; oram maris facere proditur ſtad.ii. M. circuitu. Pu .
Nerimmt dlet a græcis italiæ rarionẽ mutari. Metrodorus tamẽ Sceptius dicit. Quoniam circa font ẽ 4₰. 3 „
a, arbor multa ſit piceaq; pedes gallice uocetur padum hoc nomẽ accepiiſe. Ligurum quidé àH . e. — ..
dpriols ene Iigua amnẽ ipſum bodincũ uocari: quod ſignificet fundo carẽtẽ. Cui argumẽto adeſt oppi l
funenn dum iuxta induſtria uetuſto nomine bondicomagũ:ubi precipua altitudo incipit. ab
DDeaee italia tranſpadana regio.ix. — Caa XXVI.,.
mmii Ranſpadana appellatur ab eo regio nona tota in mediterraneo:cui maria cũcta fliu
enno tuoſo alueo importãt. Oppida uibi forum: ſeguſio: Colomæ ab alpium radicibus
mblenn auguſta taurinorũ antiqua ligurũ ſti rpe: inde nauigabili pado. Dein ſalſorũ augu⸗
1 wonnmn⸗ ſta pᷣtoria iuxta geminas alpium fauces graias atq; pœnias. His pο5s.: graiis Herculé tr
agrunne 6 ſiſſe memorant. Oppidum eporedia ſybillims libris a po. ro. condi iuſſum. Epore dicas enĩ
mnslin galli bonos equorũ domitores uocant. Vercellæ libitiorum ex ſalis ortæ: nouaria ex uerta
uclesin macoris uocõtiorũ: hodieq; pagus. Nõ (ut Cato exiſtimatligurum ex quibus leui & marj
ursninn c 1111

menti eſt. Vrgerur quippe aquarum mole:& in ꝓpfundum agitur. Grauis terræ quaꝗ dedu
ctus in flumina: & foſſas inter rauennam altinũq; paſſuũ.cxx. M. tame quia largius uomit
ſeptem maria dictus facere. Anguſta foſſa rauennãà trahitut: ubi paduſa uocatur: quondâ
meſſanicius appellatus.Proximũ inde hoſtium magnitudime portus habet:qui uatreni di⸗
citur. Quo Claudius Cæſar e britania triũphans pᷣgradi illa domo uerius quã naue ĩtrauit
hadriã.fAoc ante eridanũ hoſtium dictũ eſt: ab aliis ſpireticũ ab urbe ſpira: quæ fuit iuxca:

LIBER.

ca populos auctor eſt Cato: ſed originẽ gentis ignorare ſe fatetur:quam docer Cornelius

oppidum orobiorũ barra: unde bergomates Cato dixit ortos etiãnum prodente ſe altius

millus ueios cœpit: ut nepos Cornelius tradit.
Venetia decima regio. aD err n „ Ca Xjll.
FEFquitur decima regio italiæ hadriatico mari apoſita: cuius uenetia. Fluuius Siliſex
Pmontibus tauriſanis. Oppidum altinum: flumé liquentia ex montibus opiterginis
S portus eodem nomine: colonia: cõcordia:fumẽ & portus romatinum tilianentũ
maius minuſqʒ: anaſũ quo uaramus defluit: alſa:natiſo cũ turro ꝓfluere aquileã. xii. M. paſ.
a mari ſita. Carnorũ hæc regio iũctaq; regioni lapidũ: amnis timauꝰ caſtellũ nobils uno pu
cinũ. Tergeſtinus ſinus:colonia tergeſte.xxx. M. iii. M. ab aquilea: ultra quã ſex milia paſ
ſuũ formio amnis Ab Rauẽna. clxxxix. paſ. antiquus auctæ italiæ terminus. Nũc uero iſtriæ
q̊ cognominatã tradũ a flumie iſtro ĩ hadriã ad effluẽte e danubio amne eodẽq; iſtro ex ad
uerſo padi fauces cõtrario eorũ percuſſu mari interiecto dulceſcẽte pleriq; dixere falſo &
Nepos Cornelius ẽt padi accola, Nullus. n. ex danubio amni ĩ mare adriaticũ efũditur. De⸗
ceptos credo quoniã argo nauis flumine in mare hadriaticũ deſcẽdit: nec pcul tergeſtenec

deinſeo:dein nauaporto:cui nomen ex ea cauſa ẽ inter hemoniam alpeſqʒ exorienti.
De iſtria. — - Si, Ver. en r C. XVwIII.
. Stria ut peninſula excurrit.
i digere quidam. Item adherentis liburniæ & fanatici ſinus. Alii liburniæ. cixxx. NI.
Nonulli in fanaticũ ſinũ iapidiam pmouere a tergo iſtriæ. cxxx. M. paſ. Dei libur
mam. cl. M. fecere. Tuditanus qui domuit iſtros in ſtatua ſua ibi inſcripſit ab aquilea ad ti

la: quæ nunc iuliapietas quondam a colchis condita. Abeſt a tergeſte. c. M. n. p. mox opidũ
nexantium: & nunc finis italiæ fluuius arſia. Polam ab ancona traiectus. ccxx. M. paſ.eſt. In
melditerraneo regionis decimæ. colonia cremona: brixia cenomanorum agro. Venetorum

corum trans padum ſola reliqua. Venetos Troiana ſtirpe ortos auctor ẽ Cato. Ccomanos
iuxta maſtiliam habitaſſe. In uolſcis certini: & tridentini: & beruenſes. rhetica oppida rheto
rum: & euganeorum Veronam iulienſes carnorum. Dein quos ſcrupuloſe dicere non atti
neat: alutraẽſes: aſſeriates: ſtamonienſes: uanienſes: tuli cognomine culici foroiulienſes co

tu interiere per oram iraminæ: pellaon: paſſitium: ex uenetis atina & cælina carnos: ſegeſte⸗
& ocra. Tauriſcis noreia. Et ab aquilea ad duodecimum lapidem deletum oppidum etiã in
uito ſenatu. a. M. Claudio. L. Marcello. L. Piſo auctor eſt. In hac regione &. xXi. lacus inclyti
ſunt: amneſq; eorum partus aut alumni ſi modo acceptos reddunt: ut abduam larius: tici⸗
num uerbanus: mitium benacus: ollium ſebinus: lambrum: eupilis: omnes in colas padi.Al
pes in longitudinem. x. M. paſ. patere a ſupero mari ad inferum. Cælius tradit. Timagenes
xxii. M. paſ. deductis in latitudinem. Cornelius Nepos. c. M. T. Liuius tria. M. ſtadiorum
uterq; diuerſis in locis: Nam centum milia excedunt aliquando ibi germaniã ab italia ſub
mouent.nec.lIxx. m, explent:reliqua ſui parte glacilis ueluti naturæ prouidentiam .Latitu⸗

* Wa. dar.-do italiæ ſubter radices earum a Varro per uada ſabatia tauxinos: comum: Brixam Verona

Wed e. DA. Nicentiamppiergiun mialſeianuterg: ſe poli arſa dccxlii P colligit. xX

rve Lrr e alpibus & gentibus aſpiunuius.
= CNcolæ alpium multi populi: ſed illuſtres a pola ad tergeſtis regionem ſecuſſes: ſu

i bocrini: atali menocaleni: iuxtaque carnos quondam tauriſèi appellati: nunc

ci condidere ticinum nõ procul a pado. Sicut boii tranſalpes profecti laudẽ ponpeiâ. Inſul
bres mediolanum. Orobiorum ſtirpis eſſe comũ atq; bergomũ & liciniforũ: & aliquos cir⸗

Alexander ortam a græcia interpretatione etia nominis uita in mõtibus.In hoc ſitu ĩteriit

fortunatius ſitu. Interiere & eaturi gens inſubrum exules: & ſpira ſupradicta. Item melpù
opulentia præcipuum: quod ab inſubribus & boiis & ſenonibus deletum eſt eo die quo ca

iam cõſtat quo flumine. Humeris trauectam alpes diligẽtiores tradunt. Subiiſſe autẽ iſtro

atitudinẽ eius. xl. M. paſcircuitum uero. cxxii. M. ꝓ
tium flumen ſtad. cc. M. Oppida iſtriæ ciuium Romanorum agida parentium. Colonia po⸗-

autem mari a ceſtæ & oppida a cælum patauium: opitergium: beluium: Vicẽtia: Mãtua tuſ

gnomine tranſpadani: floretani: nedinates: quarqueni: taruiſani: cogienſes: uaruai. In hoc ſi

norici. Flis contermini rheti & uindelici ommes in multas ciuitates diuiſi. Rhetos
thuſcorum prolem arbitrantur agallis pulſos duce Rheto. Verſo deinde italiam pectore al
pium latini ſucis eugancæ gentes: quarum oppida.xxxiiii.enumerat Cato. Ex iis. triũpilini

Venalis c

zilep
Ielidos er

Aoium hn

sprrſtn
ninonenle
temnthoc

finitimmic
ni uocant
Geturhoc
Uuflio A
eiusductt
ſauc
tes:hi larc
cinateslli
timutun
tiübrodio
turuneme
non fuer⸗
he gentes
ſio Regn
ſine trark
litarenu

mina, C
cinienſe
uentu al
inſulis
mæloſo
quo fini
traguriu
mil pal⸗

„. b
fſu
guemloct
etunt in
Wir dico
manderna
epetini A
liml pat.
duenclit
ſineci
Imkaman
Moanplin
hitenni
Alcrinͤh
up ercgen
oppidonn
etesen

torü e

Drodemele lin

uncheocheea

1. II
* “ .(.ſ
Etin mnindli
1 S1 .

4
e
1 e e . .. 5
Aquler min
IWEERNNK Nonke
1. „
I.“ *
VH
er dere lo
. . 4 149 ),
4
ñ
1 4

8

*
. Nrnrnezateic
1. Doe en
3

o
W

Voe
iT.
VVUNN
AIN

.
— 00 vYV
erocN 4

. YVY
Durnæ dun! 1

. .N 14
det ee
Mon Lei N

. . 5
1.
ri! 0 T
„ . 1
Mo. WorOCN
„NI A
CNM. Mh
vonetoru
Ald. enetam⸗
Wceda Ne⸗
6 de 3—
„
lot Men 4 .
E .
iigaboc
ſoche

4
A tlall
motdochecla

⸗
I

III.

uenalis cum agris ſuis populis. Dein canuni: complureſq; ſimiles finitimis attributi muni
cipiis. Leponticos: & ſalaſos tauriſcæ gentis idem cato arbitratur. Cæteri fere Ieponticos
relictos ex comitatu Herculis interprætatione græci nominis credunt: præuſtis intra ſinꝰ?
alpium niue membris: eiuſdem & graios fuiſſe poſitos in tranſitu. Graiarum alpium inco-
as præſtanteſq; genere euganeos inde tracto nomine. Caput eorum ſtheonos: rhetorum
uẽnonenſes:ſarueneteſq; ortus rheni amnis accolunt. Lepontiorum qui uiberi uocãtur fõö
tem rthodani eodem alpium tractu. Sunt præterea latio donati incolæ: ut octodurenſes: &

finitimi centrones:cottianæ ciuitates: eturi e liguribus orti: uagiéni: ligures: & qui monta

ni uocantur. Capillatorumq; plura geneta ad confinium liguſtici maris. Non alienum ui⸗
derur hoc loco ſubiicere inſcriptionẽ e tropheo alpiũ quæ ta is eſt. Imperatori Gæſari Di⸗
uiſfilio Augu. pontifici maximo imper. xiiii. tribunitiæ poteſtatis Senatus populuſq; ro. ꝙ
eius ductu auſpiciiſq; gentes alpinæ omnes quæ a mari ſupero ad inferum pertinebant
ſub imperiũ po.to.ſunt redactæ. Gentes alpinæ deuictæ: triupilini canuni uẽnotes: uenonẽ

tes:hi ſarci:breuni:naunes:focunates: uindelicorum gentes:quattuor conſuanetes:uiru⸗
cinates: licates: cattenates: abiſuntes: ruguſci: ſuanetes: collucones: brixentces: lepontii: iube

ri: nautuates: ſeduni: uaragri: ſalaſſi: acitauo nes: med ulli: ucenni: caturiges:brigiani:ſontiõ
tii:brodiotii: nemaloni: edẽnates: eſubiani: ueamini: gallicæ triulatti: ectini: uergũni: egui/

turi: nemeturi: oratelli: ueruſi: uelauni: ſuetri. Non funt adiectæ cottinæ ciuitates. xii. quæ

non fuerant hoſtiles: ſed item attributæ municipiis lege pompeia. Hæc eſt italia diis ſacra
he gentes eius: hæc oppida populorum. Super hæc italia quæ. L. Aemilio Paulo. C. Stati/
lio Regulo conſ.nunciato gallico tumultu ſola ſine externis ullis auxiliis: atq; etiam tunc

ſine tranſpadanis equitum. Ilxxx. mil.peditum.d. cc. mil. armauit. Netallorum omniũ ferti⸗
litate nullis cedit terris. Sed interdict ig uetere conſultu patrum italiæ parci iubentiũ.
üülEllIyricum. Q. Arc — vr rr. cK. XAXAXAx.
Rſlia gens liburnorum iungitur uſq; ad Ernen titium. Pars eius fuere mentores:
aàa hymani: encheleæ: dudini: & quos Callimachus peucetias appellat: nunc totũ uno

nole illyricum uocatur genetatim populorum pauca effatu digna aut fœlicia no-

mina. Conuentum ſcardonitanum petüt iapides: & liburnorum ciuitates. xiiii. e quibus la

cinienſes:ſcultinos:bruniſtas:orbonenſes nominare non pigeat. Ius italicum habent eo cõ

uentu alutæ: fanates a quibus ſinus nominat.Lopſi: uarubarim: imuneſq; aſſeriates: & ex
inſulis ĩ fertinates curittæ. Cæterum per orã oppida aneſactio: aluona:flamona: tarſatica: ſe
ma:loſpica: ortoplyma regitarircrunncocftiicnoe ciuitas:pauſinus:flumẽ telaulum⸗
quo finitur iapidia.Inſulæ eius ſinus cum oppidis præter ſupra ſignifitata: abſyr tiũ: arba:
tragurium:iſſa: portunata:paros ante: rurſus in contin nte colonia iadera:quæ apola. clx.
mil.paſ.adeſt inde.xxx. Mecolentum inſula.xyiii.hoſtium titii fſuminlis.
Liburnia,. — r s Ca. rt. — D XrxI.
Iburnia finis & initiũ dalmatiæ ſcardona in amne ea. Ixii. mil. p. a mari. Dein tariota
Irum antiqua regio: & caſtellum tariona. Promontorium Diomedis: uel ut alii penĩ
flſula Hilis circuitu. c. mil. paſſ.traguriũ ciuium romanorũ marmore notũ ſiculi. In

quem locum Diuus claudius ueteranos miſit. Salona colonia ab iadera. cc. xxii. mul. paſſuũ.

Petunt in ea iura iuribus deſcriptis indecurias. ccc. xii. dalmatæ. uigintiduo. decuni. ccx-
xxix.ditiones.ſexagintanouẽ, mazei:quinquagĩtaduo.ſardiates.ln hoc tractu ſunt burnũ

mandetrium:tribulium. Nobilitata prœliis caſtella petunt ex inſulis ſtati: colentini: ſepari⸗

epetini. Ab his caſtella piguntiæ: rataneum: narona colonia. Terii conuentus a ſalona. Ilxx⸗
ziemul. paſſ. appoſita cognominis ſui flu uio a mari.xx. mil. paſfuũ.Nl. Varro.lxxxix ciuitates
eo uenditaſſe auctor eſt. Nunc prope ſoli noſcuntur cerauri decuriis.xxiiii. diuerſi. xvii.de
ſitiates. ciii. docleates. xxxiii.deretini.xiiii.de remiſtæ. xxx. dĩdari. xxxiii. glĩditiones. xliiii.
melcomani.xxiiii. nares. cii.ſcirtari. lxxii. ſiculotæ. xxiiii. Populatoreſq; quõdã italæ uardei
nõ amplius ꝗᷓ.xx. decuriis. Præter hos tenuere tractum eum œuei.partheni: hamaſi: marſt/

hitæ: armiſthæ A narone anne. c. mil. paſſ. abeſt epidaurũ colonia. Oppida ciuiũ ro. rhiziniũ

aſcriuiũ:butuauiũ:olchiniũ:quod antea colchinũ dictũ eſt a colchis cõditũ: annis dirimo

ſuperq; eum oppidũ ciuiũ romanorũ ſcodra a mari.xix. mil. pal. DPræterea multorũ græciæ
oppidorum deficiens memoria: necnon & ciuitatum palidarum. Eo namq; tractu fuere la,/

heates: enederudini: faſſei: grabei: ꝓprieq; dicti illyrũ: & taulanti: & pyrei. Retinet nomen

X

h ricuma ſe

LIBER.

in ora nympheum promontorium. Lyſſum o ppidum ciuiu m ro, ab epidauro. c. M. paſſ.

Macedonia. 2 ew. A. 4..—0 snE n . repa 4 XXII.
macedonia prouintia:gentes pafthini: & a tergo eorum diſſaretæ. Mõtes cã⸗

à dauiæ adyrrachio. Ixxix. mil. paſſuumin ora uero cruium ro. Epidamniũ Colonia
propter in auſpicatum nomen a romanis dyrrachiũ appellata. Flumen aous a qui⸗

pulſdam eas nominatum. Apollonia quondam corinthiorum Colonia. iiii. M. paſſ.a mari
recedens. Cuius in finibus celebre nympheũ accolunt baibari amanrtes & belliones. At in
ora oppidũ oricum a colchis conditum.inde initium epiri. Montes acrocerauni: quibꝰhũc
europæ determinauimus ſinum. Oricum a ſalentino italiæ promontorio diſtat. Ixxxv. M.

pal. tergocarnotum abidum qua ſe offert magnus iſter.
Norici. Sauv- 19. .„ AXvXlII.

FHetis iunguntur norici: Oppida eoꝑꝶ uirunũ:cela:taurnia:aguntũ:uiuana:monia:
claudia: fluuium ſoluenſe. Moricis iunguntur lacus peiſo:deſerta boiorum.iam ta
men Colonia Diui Claudii ſabatia: & oppida carambaria iuliiu. “
Pannoniaaa. QCa. AAAAXAXAxIII.
Ahbitantur inde glandifera pänoniæ qua miteſcentia alpium iuga per medium illy
ptemtrione ad meridiem uerſa molli in dextra ac leua deuoxitate con/

Væ pars ad mare hadriaticum ſpectat appellatur Dalmatia & illyricum ſupradicũ
Ad iepremtriones pannonia uergit: finitur inde danubio. In ea coloniæ uiona ſci⸗

QcLcia. Amnes clari & nauigabiles in dinubium fluunt dranus & noricis uiolentior.
Sauus ex alpibus carnicis placidior. cxv. mil. paſſuum interuallo. Drauus per ſerretes: ſera
pillos: iaſos: ſandrizetes. Sauus per colapia nos breucoſq;. Popularum hæc capitat Præterea
Ariuates: aſali: amantes: belgites: carthari: cornacates: erauiſci: hercuniates: latouici: oſeria⸗
ces: uarciani:monſclaudius. cuius in fronte icordiſci. intergo tauriſci. inſula in ſauo metu
barris amnicarum maxima. Præterea amnes memorandi colapis in ſauum influuens iuxta
ſiſciam gemino alueo inſulam ibi efficiens qnæ ſegeſtica appellatur. Alter amnis bacunti⸗

us in ſauũ ſirmio oppido influit: ubi ciuitas ſirmienſium & amantinorum. inde quadra/

gintaquinq; milia paſſuum taurunum ubi danubio miſcetur ſaus. Supra influunt ualda⸗
nus urpanus. & ipſi non ignohiles. .

Aunnonia iungitur prouintia qnæ meſia appellarur ad pontum uſq; cum danubio

p decurrens. Incipix a confluente ſupradicto. in ea dardani: celegeri: tribali: trimachi:
mæſi:thraces:pontoq; conterminin ſcythæ. Flumina clara dardanus margis pingi

us: timachus ex rodope: oeſcus ex hemo: utus eſcamus: ieterus: Illyrici latitudo qua maxi
ma eſt. cccxxv. mil. paſſuum colligit. Longirudo a flumine arſia ad flumen prinium. d. ccc.
mil.a drinio ad promontorium acroceraniũ. clxxii. mil. Agrippa prodidit uniuerſum hũc
ſinum italiæ illyrici ambitus. xiiii. mil. In eo duo maria quo diſtinximus ſiue inferum ſiue
ionium in prima parte. Interius hadriaticum:quod ſuperum uocant.Inſulæ in auſomo ma

ri præter iam dictas memoratu dignæ nullæ. in ionio paucæ calabro littore ante brunduſi
um: quarum obiectu portus efficitur. Contra apulum littus diomedea conſpicua monumẽ

to.Diomedis. Et altera eodem nomine a quibuſdam theuthria appellata. Iilyrici ora mille

amplius inſulis frequentatur natura uadoſi maris æſtuariiſq; tenui alueo intercuſantibus.

Clare antea hoſtia timaui calidorũ fontiũ cum æſtu maris creſcentiũ iuxta iſtrorũ agrũ.
Ciſſa pullariæ & abſcytides graiis dictæ a fratre medeæ ibi interfecto: nunc abſcyrtiũ iux⸗

ta eas electridas uocauere:in quibus proueniret ſucinum: ꝙ illi electrum appellant uanita⸗
tis græcæ certiſſimum documentum.Adeo ut Liſſa quas earum deſignent: haud unꝗ con

ſtiterit. Contra iader eſt iſla quæq; appellatæ cõôtra liburnos cretæ aliquot. Nec pauciores

trucones liburnicæ. Celaduſſæ intraſ urium bubus & capris laudata batriaſa ciuium roma⸗
norum reliqua: & cum oppido pharia. Ab his corcyra melana cognominata cum gnidorũ
oppido diſtat.xxii.mil.paſ.Imer quam & illyricum melta. Vnde catulos meliteos appellari

mile nul. paſſ. Saſonis piratica ſtatione nooerr. 2à2

Calimachus auctor eſt. xxii. mil. paſſ. Ab ea.iii-mil.elaphites. In ionio autem mari ab arico.

CM

pelana
tiancg
indusc
ſoillaltre

8
4
t
cesad po
tiora al
ſtnekon
faucibu
eum⸗
wüllep
tomk
ketisr
ploA
Cpit
dam
genen
Oppia
cusrare
2b tol

B
1

wher
ſüumco
Rpon
chn
Paetoli
d 2

t
Uborfus
teropg
ipcornt
Ccumop
bocmun

lune )N

4 7
N
err. Me 4
dig; . N⸗
. Cmmii Cclun
Unmenaong
eſe A
dellones in

ſocik lun

i INo

ee een.n
dn

AW
ne Dor woninng
ſongree
de,
11
. A
4 4 Nℳ
e eeen
.
CDN mo
orien mno enen
4 Rl Klnh R
s „De/
77 eaniei⸗ aerß
REaAWCEͤLLE—
6 ſm ſtytn
DhIWoRNXK
„R .
l IEH
.
e e ), f
cer mSDANRN
1
4 WMun.

.

V
. “
eiE A
RE esN
4 MIAS*
AI. 5 4

Alll
1

2
S=S=

EE

=

aeen
1 „
MIIIOOO
A
„ — WTCNN
1e I bo
eR 5 14

5
zlſ
—

4

—
——

5 4 1 Uleen
„6* 15 S
te mee Nnint
nſicua nonen
4 .
.yrcioan .
ointencinn
eegn Sob
uniſtwi ,
Cütun
D
./ .
„N con
lonn

1
1

DeAe.,
adN
310 .
mnmui

CAI PLINI SECVNDI NATVRALIS EKISTORIAE LIBER QVARTVS.

Sinus claritatis lirterarum & omnis fabuloſitatis

ERTIVS europæ ſinus acrocerauniis incipit montibus: finitur helle
ſponto: amplectitur præter minores ſinus. xix. xxii. Nl. paſſuum. In eo
cepirus a carnania: ætholia: phocis: locris: achaia: meſſemia: laconia: argo
ert lis: megaris: attica: boetia. Iterũq; ab alia mari eadem phocis & locris:
doris: pchtiotis: theſſalia:magneſia:macedonia: thracia. Omnis græcie
fa buloſitas: ſicut & littera rum cla itas ex hoc primum ſinu effulſit.
Quapropter in eo paululum cõmorabimus. Epiros in uniuerſum ap⸗-

pellata acroceraumis ĩcipit montibus.In ea primi chaones a quibus chaonia. Dein theſpro
ti: antigonenſes: locus aornos: & peſtifera auibus exalatio. Ceſtrini: perhebi: quorum mõs
inc us: caſſopei:driopes:ſellæ: pelopes: moloſſi:apud quos dodonei Iouis templũ oracu/
0 n

lo illuſtre. Tomarus mons centum fontibus circa radices Theopompo celebratus.
ðð Epirus. 6- 1 Saeg an Ca. ”ð”
Pirus ipſa ad magneſiam macedoniamq; tendens a tergo ſuo deſſarethas ſupradi

c QGbos liberam gentem mox feram dardanos habet. Dardanis leuo tribali prætendũ
tur latere. Et mœ ſicæ gentes a fronte iunguntur: medi: ac benſeletæ: quibus thra/

ces ad pontũ uſq; pertinentes.Ita ſuccinta rhodopes:mox & hemi uallat᷑ excelſitas. in epi/

ri ora caſtellum in acrocera uniis chimera: ſub eo aquæ regiæ fons. Oppida meandria. Ce/
ſtria fumen theſprotia: uethimius colonia bu trotũ: maximedq; nobilitatus ambricius ſinꝰ
faucibus ſpacioſum æquor accipiens. Longitudinis. xxxix. Ni. paſſ-Latitudinis. xv. milia. In

eum defertur amnis acheron e acu theſprotiæ: acheruſia profluens. xxxvi. mil. paſ. inde &
mille pedum ponte mirabilis omnia ſua mirantibus. in ſina oppidum ambratia. Moloſſo⸗
tum fliumina alphas: arathus. Ciuitas anactoria. Lacus pandoſia. Acarnania quæ antea cu/
retis uocabatur. Oppida heraclea: chius. Et in ore ipſo colonia Auguſti actium cum tem-
plo Apollinis nobili: ac ciuitate libera nicopolitana. Egreſſos ſinu ambracio in ionium ex⸗

cipit leucadium littus. promontorium leucates dem ſmmus: ac leucadia ipſa peminſula quõ

dam neritis appellata opere acolarum abſciſa a continenti ac reddita uentorum flatu con

geriem harenæ accumulantium: qui locus uocatur diorectus ſtadiorum longitudine triũ

Oppidum in ea leucas quondam neritum dictum. Deinde acarnanum uibes Dalyzia: aſta-

cus: argos: amphilochicum cognominatum. Amnis achelous e pindo fluens atq; acarnaniâ
2 b ætolia dirimens: & artemicam inſulam aſſiduo terre inuectu continenti annectens.

Aetolia. è. .. e Ca.
Etolorum populi athamanes. tymphei: epirimenſes:pꝑrhebi:dolopes: marages: atre-
2a ces: a quibus atrax amnis ionio mari infunditur. Aetoliæ oppidum calidon eſt ſe-
ptem milium quingentorum paſſuum a mari iuxta euenum amnem. Lein matina
molycrea: cuius a tergo chalcis & mons eſt praſus. At in ora promõtorium antiriũ: ubi ho
ſtium corinchiaci ſinus minus mille paſſuum latitudine influentis: ætoloſq; dirimentis a

peloponneſo. Promõtorium quod contra procedit appellatur rhion: ſed in corinthiaco ſi

nu. Oppida ætoliæ naupactum: eupalimna & in mediterranea pleuron: haliſorna. Montes

clari in dodone tomarus: in ambracia acranos. in acarnania aracynthus: in ætolia achaton:
panetolium:madimium. M

Roximi ætolis locri qui cognominantur ozolæ ĩmunes. Oppidũ eanthem. Portus
p apollimis pſeſtis. Sinus chriſeus. In tus oppida argon: eupolea: peſtum: calamiſus. VI⸗

rrra cirrhei phocidis campi: oppidum cirrha: portus caleon: a quo ſeptem milia paſ.
Introrſus liberum oppidum delphi ſub monte pernaſo clariſſimi in terris oraculi Appoli⸗
nis. Fons caſtalius. Amnis cephiſus profluens delphos: ortus in lilea quondam urbe. Præte
rea oppidum chryſa & cum ulenſibus antycira: naulocum: pyrrha: amphiſa ĩmunis: tricõe:

trycormbus: myrena q; regio tanlis appellata. Dein in intimo ſinu angulus boetiæ alluitur

cum oppidis gy mnis: thebie quæ corſicæ cognominatæ ſunt iuxta helicone. Tertium ab

hoc mari boetiæ oppidum page: unde peloponeſi proſilit ceruix.
D Pelopönctuus. tCcaa¹ ,IIII.

II.

LIBER.
Elopõneſus apie ante appellata pelaſgia & penĩſula haud ulli terræ nobilitate poſt
p' ferenda inter duo maria ægeũ & ioniũ platam filio ſimilis ꝓpter anguloſos inceſ⸗
ſus circuitu quingẽrorũ ſexagintatriũ mili.paſ. colligit auétore iſidoro. Eadẽ per
ſinus pene tantũdem adiicit. Anguſtiæ unde ꝓcedit iſthmos appellatur. In eo loco irrumpè
tia e diuerſo quæ dicta ſunt maria a ſeptẽtrione exortu eius omnẽ ibi latitudinẽ uorando:
donec côtrario in curſu æquorũ tantorũ in. v. mil. paſſ. interuallo exeſis utrinq; lateribꝰ an

guſta ceruice pelopõncſum cõtineat hellas. Corinthiacus hinc: illinc ſaronicus appellatus

Tin. Lechex hic cẽchre: illic anguſtiarũ termini lõgo & ancipiti nauiũ ambitu: quas magni
tudo plauſtris trãſuehi phibet. Quã ob cauſam pfouere nauigabili alueo anguſtias tenta

uere Deinetrius rex dictator Cæſor. C. princeps. Domitius Nero infauſto ut omniũ patu

. it exitu incepto. Medio hoc interuallo ꝙ iſthmi appellauimus applicata colli dubitat᷑ Co

lonia corrithus: ana epyrrha dicta ſexagenis ab utroq; littore ſtadiis e ſũma ſua arce quæ

uocatur acrocorinthus. In qua fons pyrene diuerſa duo maria proſpectans. lxxxvii. mil.pa.
Qàd corinthiacũ ſinũ traiectus eſt patras a leucade. Patras coloma in longſſiimo promonto⸗
rio pelopõneſi condita ex diuerſo ætoliæ & fluminis e ueni minus mille paſſuum ut dictũ
eſt interuallo. In ipſis faucibus ſinumcorinthiacum.Ixxxv. mil. paſ. m lõgitudinem uſq; ad
iſthmont tramittunt. Achaian. „% Ca. . V.
. Chaiæ nomen prouincie ab iſthmo incipit: antea egialos uocabat propter urbes

a in littore per ordinem diſpoſitas. Prime ibi quas diximus lecheæ corinthiorũ por⸗

tus. Mox olirus pellaneorũ caſtellũ. Oppida helice: bura: in quæ refugere hauſtis

rioribus ſytion: egira: egion: erineos: Intus cleone:hiſie: palinhormus portus. Demoſtra/
tunc; iam rhiũ: a quo promõrtoriũ quinq; miliũ paſſuũ abſunt ꝑatre: quas ſupra memora⸗
uimus. Locus fere in achaiãà nouẽ montiũ ſcio eſſet. Notiſſimus fons cymothoe. VItra pa/
tras oppidũ olemi. Colonia dyme: loca bupraſſum hormine: promontorium auraxus: cyly/
lIæ ſinus: promõtoriũ chelonates. inde cyllenem duorũ miliũ paſſuũ caſtellum phliũ. Quæ
regio ab Homero arethuſe dicta poſtea a ſophis: inde eliorum ages: qui ana epie uocabat.
Ipſa elis in mediterraneo & apilo.xii.mil. paſſibus. Intus delubrũ olympäã Iouis ludorum
claritate faſtus græciæ cõplexum. Piſa eorum quõdã oppidũ præfluente alpheo amne. At
in ora promontoriũ ichthis. Amms alpheus nauig abilis prope ſex oppida. Aulon brepion:
promontorium platanodes. Omnia hæc ad occaſum uerſa. Ad meridiẽ autẽ cypariſſius ſi⸗
