ſtatuã in expeditione nõ uendidit Cato. Sed ꝗa philoſophi erat. Vt obiter hoc quocq; no/

ſcat᷑ tã inane exẽplũ in mentione ſtatuarũ. Eſt & una nõ prætereunda: licet auctoris icerti
juxta roſtra Herculis tunicati. Eleo habitu Ræ. torua facie ſentientec; ſupᷣma i tunica.

In hac tres ſunt tituli. Vn us. L. Luculli ĩ patoris de manubiis. Alter ꝗ pupillũ Luculli filiũ

ex S. C. dedicaſſe. Terti ꝗ. T.Septimũ Sabinũ ædilẽ currulẽ ex pᷣuato ĩ publicũ reſtiruiſſe-

Totcettan
urisn
ſole tic1
tinigyloß
hri fundi
ome Clpn
lusigui u
utbbusitdl
niQuantu
costondit
gvuneuo
Pieren
Fon
1 Ubul
colle
Aconlueru
nrzlelibr
zünigeipl
que grxcan
zutitemmis
colos porpui
glecanitiol

monumetoge
lecc
Pialla
Iin tur N
(dior
NW öelni⸗
itonnein
liſtmpn
nullzmeiff
meſinill h
Rnonieneape
etenkpunie
lformctu
ſeadargun
vendasor
Ulmiaic
Knnedit en
Wünot⸗
tnndinn
Inggodlik
Edquum
gerpgiato

emos Pe

nicer e⸗
iekarit
lühhar
Nidans
ſtum der
dioreten
lccnun

cckedentc
Den hetn
Lemrilimür
nne nigt
fabſidirri
heglider
Ccilni N
Thnton
fen prr
nun tnſlai
Wnula e
Orumn:Aeln
Dalosgaln
ſunmne boei
uranlich
Ggeinchen⸗
n erree
iir dlcp
cles: proco,

onicus i

fecemnte ut

nnesfemiad

mahur Ahe
Pplgſoru
6oidvo tie⸗
mimmar
jü krenſti
nidenonoir
igeeri
Nenu
glrrſtni
ckanon
ntilctoren
urcen es
urhRonxn

S

Llgitnin

penutotes⸗

DnLeon ⸗

ſ⸗
Eunchnii

ioreizten M
Trini'ln,
tluime i
ecun? nodi

—

.

4

in luie
vons
ccnog

monumẽtog iâpridẽ trãſlatus ẽ. Tabulis æris ĩ ꝗbꝰ puplicæ conſtitutiones incidantur.

Tons en

Tot certaminũ tatæq; dignationis ſimulachrũ id fuit nũc reuertemur addrias æris & mi
turas. In cyprio coronariũ & regule ẽ utrũq; ductile coronariũ tenuat laminas: tantorũ q;
felle tictù ſpẽm auri ĩ coronis hiſtrionũ præbet. Ildeq; i uncias additis auri ſcrupulis ſenis
pteéui pyropi brattea igneſcit. Regulare & ĩ aliis fit metallis. Itẽq; chaldiarioꝶge dria: qd chal
dariũ funditur tmn malleis fragile: ꝗabus regulare obſeqtur: ab aliis ductile appellatum: qlle

omne Cypriũ ẽ. Sed & in cæteris metallis cura diſtat a chaldario. Omne. n. purgatis dilige
tius igui uitiis excoctiſq; regulate eſi. ln reliqꝗs generibus palma cãpano. Simile in multis
partibus italiæ pꝓuĩciiſq;.Sed octonas plũbi libras addunt:& bene recoquunt pp inopiã li⸗

gni. Quantum ea res differentiæ aflerat: in Gallia maxime ſentitur: ubi inter lapides cande
factos funditur. Exurente. n. coctura nigrum atq; fragile conficitur. Præterea ſemel reco⸗

quunt quod ſæpius feciſſe bonitati plurimum confert. Id quod notaſſe: non ab re eſf.

Differentiæ æris & mixturæ: & de ſeruando ære. Capituluoam. IX.
FEre' ofnne frigore magno meli us fundi. Sequenſqʒ tẽperatura ſtatuaria eſt. Eadẽq; .
à tabularis hoc mõ. Maſſa pflatur in primis: mox ĩ pflatũ additur tertia portio æris
collectanei:hoc eſt ex uſu coempti. Peculareq; in eo condimentum artritu domiti

& conſuetudine nitoris ueluti manſuefacti. Miſcentnr & plũbi argentarii pondo duode⸗

na: ac ſelipra e centenis pflata. Appellatur etià nunc & formalis tẽperatura æris tenerrimi
qm̃ nigri plũbi decima portio additur: & argentarii uigeſima: maximeq; ita colorem bibit
quẽ græcanicũ uocant. Nouiſſima ẽ quæ uocatur ollaria: uaſe nomen hoc dante. Ternis
aut qternis libris plumbi argentarii in centenas æris additis Cyprio ſi addatur plumbum
colos purpu ræ fit in ſtatuarum prætextis. Aera exterſa rubiginam cellerius trahũt: ꝗᷓ ne
glecta.niſi oleo puugãtur. Seruari ea optime in liqꝗda pice tradũt. Vſus æris ad pperuitatẽ

Deca nx. Vo nr aen e , Cana. X.
Etalla æris multis mõis inſtruunt medicinâ: ut pote cũ ulcera oĩa ibi ociſſime ſanẽ⸗
m tur. Maxime tamen pdeſt cadmia. Fit ſine dnbio hæc & ĩ argenti fornacibus can⸗
QAQAiiicior ac minus põt deroſa.ſed nequaꝗᷓ cõparanda æraiæ. Plura autẽ genera ſunt.
Nãq; ipᷣe lapis ex quo fit æs cadmia uocatur fuſuris neceſſarius. medicinæ inurilis. Sic rur
ſus ĩ fornaeibus exiſtit. Aliãq; noĩs ſui originẽ recipit. Fit autẽ egeſta flamis: atq; flatu te
nuiſſima parte materiæ: & cameris lateribus ue fornaciũp quãtitate leuitatis applicata. Te
nuiſſima ẽ ĩ ip̃o fornacium ore ꝗᷓ flmæ eluctantur: appellata capnitiſ. exuſta & nimia leui
tate ſimiliſ fauillæ. Interior optima: cameriſ dependenlſ. & ab eo argumẽto botriſentoſ co
gnominata ponderoſior hæc priore. Leuior porto ſecuturiſ. Duo eiuſ coloreſ: Deterior ci
nereuſ.puniceuſmelior:fabriliſ:oculorumq; medicamentiſ utiliſſima. Tertia eſt in late ri⸗
buſ fornacium:quæ pp grauitatẽ ad cameraſ puenire non potuit. Hæc dicitur placitiſ: &
ipſe ab argumento cruſta ueriuſq; pumex intuſ: uariaſ ad pſoraſ utilior: & ad cicatrices tra
hendas. Fluunt ex ea duo alia genera. Onychitiſ extra pene cærula: intuſ onychiti maculi/
ſimilis. Oſtracitis toga nigra & cæterarum fortiſſima: uulneribuſmaxime utiliſ. Oĩſ autẽ
cadmia ĩ cypri Drmaribukoptinaiterun a mediciſ coꝗtur carbone puroſ atq; ubi in cine
rem rediit extinguit᷑ uino amineo:quæ ad emplaſtra preparatur: quæ uero ad pſoras aceto
Quidã in oleis fictilibus tuſam urunt:ac lauant in mortariis:poſtea ſiccant. Nymphodorus
lapidem ipſum quam garuiſſimum ſpiſſumq; urit ꝑgruna:& exuſtum chio uino reſtinguir
tunditq;mox linteo criĩbrat:atq; in mortario terit: mox aqua pluuia macerat: iterumque te
rit quod ſubſedit:donec cernſæ ſimilis fiat: nulla dentium offenſa. Eadem Lolliæ actio:
ſed quam puriſſimum lapidem eligit. Cadmiæ effectus: ſiccare: ſanare: ſiſtere fluctiones:
pterygia:ſordes oculorum purgare:ſcabriciem extenuare: & quicquid in plumbi effectu
dicemus. Et æs ipſum ad omnia eadem uritur: præter qua albugines oculorum & cica⸗
trices. Vlcera quoq; oculorum cum lacte ſanat. Idq; ægyptii colirii modo terunt in coticu
lis:Facit & uomitiones e melle ſumptum. Vritur autem cyprium in fictilibus crudis cum
fulphuris pari pondere: uaſe circũlito ſpiramento in caminis: donec uaſa ipſa percoquãtur

Quidam & ſalem addunt. Alii alumen pro ſulphure. Alii nihilſed aceto tantum aſpergũt.

Wum teritur mortario thebaico: aqua pluuia lauatur: minor effectu: iterumq; adiecta larz⸗
giore teritur. & dum conſidat relinquitur: hoc ſæpius: donec ad ſpeciẽ minii redeat. Tunc
ſiccatum in ſole:in ærea pyxide ſeruatur.

Dee ſcoria & flore & Iquama æris & ſtomace
&Eꝗ&è erugine & hyeratio.

T ſcoria æris ſimili mõ lauatur: minor effectu quã æs ip̃ᷣm. Sed & æris flos medici

næ utilis eſt. Fit ære fuſo: & in alias fornaces tranſlato: ibi flaru crebriore excutiun
tur uelut milii ſquãmæ: quas uocant lepidas & ſic adulreratur flos:ut ſꝗuàma ue/
neat pro eo Eſt aũt ſquama æris decuſſa ĩ clauis: in quos panes ærei ferruminantur. In cy⸗

riis maxime officinis oĩa. Differentia hæc eſt: qd ſquãma excutitur ictibus iiſdẽ panibns.

los cadit ſponte.Squãmæ eſt alterũ genus ſubtilius ex ſumma ſcilicet lanugine decuſſũ
qd uocant ſtomoma. Atq; hæc oĩa medicid qd pace eorũ dixiſſe liceat) ignorãt. Pars maior
& oĩa:in tantũ a cõficiendis iis medicaminibus abſunt:quod eẽ propriũ medicinæ ſolebat.

Manc quotiens incidere in libellos cõponere ex iis uolentes aliqua: hoc eſt impendio miſe
rorũ experiri cõmentaria: credunt ſemplaciæ ea oĩbus ꝗdẽ fraudibus corrũpenti: factaq; iã
pridẽ emplaſtra & collyria mercantur: tabeſq; merciũ: fraus ſemplaciæ ſic exteritur. Et ſquã
ma aũt & flos uruntur in patinis fictilibus aut æreis: deinde lauantur ut ſuüpra ad eoſdem
uſus. Et amplins narium carnoſa uitia. Itẽq; ſedit: & grauitates auriũ:p fiſtulas in eas flatu

impulſam. Et ulcera oris farina admota. T ollit & tonſillas cũ melle. Fit & cãdido ære ſi quã
ma cypria longe inefficatior. Necnon urina pueri prius macerãt clauos paneſq;. Quidã ue
rO excuſſam ſquãmã terunt. & aqua pluuia lauant. Dant & hydropicis duabus drachmis i

mulſi hemina & illinunt cũ polline. Eruginis quoq; magnus uſus. Sed pluribus fit ea mo-
dis. Nãq; & e lapide ex quo coquitur æs deraditur & ære: candido pforato: atq; in cadis ſu
peracetũ ſuſpenſo æreo: obturatũq; opculo:multo probatiore quã ſi hoc idẽ ſquãmis fiat
Quidã uaſa ipſa candidi æris fictilibus condunt in aceto raduntq;.x. die. Alii uiuaceis con
tegunt. totidẽq; goſt die radunt. Alii delimatã æris ſcobẽ aceto ſpargunt: uerſantq; ſpatis
ſepius die donec abſumatur. Eandẽdq; ſcobẽ alii terere in mortaris æreis ex aceto malunt.
ociſſime uero contrahit coronariũ eruginẽ reciſamentis in acetũ additis. Adulterant mar
more trito maxime rhodiã eruginẽ. Alii punice aut gũmi. Præcipue aũt fallit atrameno
ſutorio adulterata. Cætera. n. dente depræhenduntar: ſtridentia in frendendo. Experimen

tũ in batillo fereo. Nã quæ ſincera eſt ſuũ colorẽ rerinet: quæ mixta atramẽto rubeſcit. De

præhenditur & papyro galla prius macerato: Nigreſcit. n. ſtatim erugine illita. Depræhen/
ditur & uiſu maligne uirens. Sed ſiue ſinceram ſiue ad ulterà aptiſſimũ eſt eius ſiccatam
in patina noua uiri & uerſari: donec ut fauillia fiat. Poſtea territur: & recorditur. Aliqui ĩ
crudis fictilibus urunt donec figilinũ pcoquuantur. Nonulli & thus maſculũ ammiſcent.
Lauatur aũt erugo ſicut cadmia. Vis eius collyriis oculorũ aptiſſima:& de lachrimationi⸗
bùs mordendo pficiẽs. Sed ablui neceſſarium penicullis calidis donec rodere deſinat. Hie
ratium uocatur collyriũ quod ita maxime conſtat. Tẽperatur aũt idẽ hammoniaci uncis
quattuor:eruginis cypræ duabus: atramẽti ſutorii:quod chalcantum uocant:totidẽ. Myſa
uero una croci.vi. Hæc oĩa trita aceto thaſio colliguntur in pillulas: excellentis remedii cõ
tra glaucomatum imtia & ſuffuſion um. Contra calig inẽ & cabricias: & albugines ac gena
rum uitia. Cruda autẽ erugo: uulnerariis emplaſtris miſcetur. Oris etiã gingiuarũq; exul
ceratione mirifice emendat: & labioꝶ ulcera cũ oleo. Quod & ſi cæra addatur purgat & ad
cicatricẽ pducit. Erugo & callũ fiſtulage erodit: uitiorũq; quæ circa ſedẽ:ſiue ꝑ ſe:ſiue cum
ammomaco illita: uel collirii modo in fiſtulas adacta. Eadeẽq; cum reſinæ trebintinæ tertia
parte ſubacta leꝑs tollit. a-eeee
De ſcolecia & calciti & ſoro & calcanto. Caa. AXlII.

SZFII 8&& alterum genus eruginis. quà uocant ſcoleriam in cyprio ære. Hoc trito alumi
èęg ne & ſale aut nitro pari pondere cum aceto albo ꝗᷓ acerrimo. Non fit hoc niſi æſtuæ

oulſiſſimis diebus circa canis ortum. Teritur aũt donec uiride fiat: contrahatq; ſe in
uermiculorũ ſpeciẽ: unde & nomen. Quod uitium ut emẽdetur duæ partes quã fueère ace=
ti miſcentur urina pueri ĩpubis. Idẽ autem in medicamentis & ſnĩa efficit qua diximus au/
rũ ferruminari. Vſuſq;: utriuſq; ꝗ eruginis. Scolecia fit & pꝑ ſe raſa ab ærario lapide de quo-
nunc dicemuſ. Calcitin uocàt lapidẽ ex quo & ip̃ᷣm æs coqtur. Diſtat a cadmia: quod illa
lupꝑ terrã ex ſubdialibꝰpetris cæditur. hæc ex obrutis. Itẽ quod chalcitis friat ſe ſtati mollis
natura: ut uideatur lanugo concreta. Eſt & alia diſtinctio qd chalcitis tria genera cõtinet
Yris & myſios & ſorios: de ꝗbꝰ ſingulis dicemus ſuis locis. FHaber autẽ æris uenas oblõgas

Peobitnr
utiliote eſ
legingiuas
co ueropot
giebuslx)
ſoncon di
Actiusetiat
edenn ola.
gamoculo
mücuiman
ltariin tant
nationis oot
lur:arq⸗ col
Mſialigui
Nerfzuilla R
Cpprtiotumo
terta chalcin
ſaceo aunibr
jueteratas
heminzæett
opusſitnoll
lisaccit Aiſ
Peculanteru
normine Karr.
Uüpnuepun
inplen
tegbadha
Giebusx.C
tuntigued
Clliteslybe
lſententen
lekit dſalis
lfoſile ur
UMmiee
mleurga
Mun Mecet
Hinnriutmn t
Micllo fro⸗
Oltuns
itn Ou
lnilinec
nntnng
beänt⸗
fn
e
ſunn
leoſoren
Teareto⸗
alagnen
ucdhuin
Tliorzd
S lbi
u igrnn

Roe

X.
lorei
le knenrinn
mumnnq⸗
iltimdn,
ngineceni
iunni
tenk ſlcbr.
npendoni
ennifü
eimbil
a eoſcen
winenfin
conre ſgui
uittive
nsrenmi
busfitermd⸗
qg inaaßl
ſcrinifi
iuinaeizc
atlanrq, ont
Neto malun
dnlrenmwn
Hit anameno
do Pypenmen
o wbeler he
2Deprrnen-
eins ſccnunn
nuut Anni
fümmidn.
chrimon⸗
ledcnrbie
mmnin
tiwdte Mn
õ
cgirirgen
Aurig al
kngtkad
olelluecun
himinr tetan

N.

cctiito zuum
toctilikſͤ
umhglen

cuuinnsn/

XXXIIII.-
Probatur mellei coloris gracili uenarum diſcurſu friabilis:nec lapidoſa. Putant:& recentẽ
utiliorẽ eſſe: quoniã inueterata ſori fiat. Vis eius ad excreſcentia in ul cerib ſanguinẽ ſiſte
re gingiuas uuam tinſillas farinã cõpeſcere. Vuluæ quoq; uitiis inuellere ĩponitur. Cũ ſuc
co uero porri uerrendorũ addit᷑ ẽplaſtris. Maceratur auũt in fictili ex aceto circunlito fimo
diebus.Ix. Et co lorem croci trahit. Tunc ãmixto cadmiæ pari pondere medicamentũ efficit
ſoricon dictũ. Quod ſi duæ partes chalcitidis tertiæ cadmiæ tẽperentur acrius hoc idẽ fiet.
Acrius etiamnũ & uehemẽtius factũ ſi aceto ꝗᷓ uino tẽperẽtur. Toſta uero efficacior fit ad
eadem oĩa. Sori ægiptiũ maxime laudat᷑:multũ ſuperato ciprio Hiſpanienſi & Africo quãa
quam oculorũ quoq; curationi quidã utilius Cipriũ putant. Sed in quacunq; natiõe opti/
mũ cui maximũ uirus olfactu. trituq; pinguiter nigreſcens: & ſpongioſũ.Stomacho res cõ
traria in tantũ ut quibuſdã olfactu mõ uomitiones moueat. Et ægyptũ quidẽ tale. Alterius
nationis cõtrariũ ſplendeſcit. Et myſi eſt lapidoſius. Prodeſt aũt & dentiũ dolori ſi cõtinea
tur: atq; colluat. Et Gris ulceribus grauibus quæq; ſerpunt. Vrirur carbonibus ut chalcitis.
Myſi aliqui tradiderunt fieri exuſto lapide in ſcrobibus flore eius luteo miſente ſe ligni pi
nea fauilla. Re uera autẽ e ſupradicto fit lagide cõcretum natura diſcretũq; & optimum in
cypriorum officinis: eius notæ ſunt friati aureæ ſcintillæ: & cũ teratur harenoſa natura ſiue
terta chalcitidi ſimilis. Hoc autẽ miſcẽt: qui aurum purgãt. Vtilitas aũt eius infuſi cum 10/
ſaceo auribus purulentis: & lana ĩ poſiti capitis ulceribus. Extenuat etiã ſcabricias oculorũ
ĩ ueteratas. Præcipue utile tonſillis: cõtraq; anginas & ſuppurata. Ratio ut. xvi. drachmæ in
hemina aceti coquãtur addito melle: donec lenteſcat. Sic ad ſupradicta utile eſt. Quotiens
opus ſit molliri uim eius: mel aſpergit᷑. Erodit & callum fiſtulage ex aceto fouentiũ:& colli⸗
riis addit. Siſtit & ſẽguinẽ: ulceraq; ꝗᷓ ſerpãt ꝗᷓ ueputreſcant. Abſumit & excreſcẽtes carnes.
Peculiariter uirilitatis uitiis utile: &fœminag pfluuiũ ſiſtit. Græci cognationẽ æris fecerũt
nomine & atramẽto ſutorio. Appellãt. n. chalcatum. Nec ulli us æ&qque mira natura ẽ. Fit & ĩ
hiſpania e puteis ſtagnis ue habẽtibus id geus aquæ. Decoquit᷑ ea ãmixta dulci pari menſu
ra: & in piſcinas ligneas fundit᷑ Immobilibus ſup has trãſtris depẽdentes reſtes lapillis extẽ
te: quibꝰ ad hæreſcẽs limus: uitreis acinis imaginẽ quandã uuæ reddit. Exẽptum ita ſiccat᷑
diebus.xxx. Color ẽ cæruleus: perꝗᷓ ſpectabili nitori: utrumq; cẽ credit᷑ Diluẽdo fit arramẽ
tum tinguẽdis coriis,. Fit & pluribꝰ modis genere eo in ſcrobe cauato. Quarum elateribus
diſtilãtes hyberno gelu ſtyrias ſtalagmiã uocãt: neq; ẽ purius aliud. Sed ex eo cãdidum colo
rẽ ſentientẽ uiolã leucãthon appellãt. Fit & ĩ ſaxoꝑꝶ catinis pluuia aqua corriuato limo gelã
te. Fit & ſalis mõ flagrãtiſſimo ſole admiſſas dulces aquas cogẽte. Ideo du plici ꝗdã differen
tia foſſile aut facticium appellãt. Hoc pallidius: & quâtum colore tm bonitate deterius.Pro
bant max ĩe cyprium in medicinæ uſuj. Sumit᷑ ad depellãda uẽtris aĩalia drachme põdere cũ
melle. Purgat & caput dilitũ: ac narib ĩ ſtillatum. Itẽ ſtomachũ cũ melle aut aqua mulſa ſũ
ptum Medet᷑ & oculogeſcabriciei doloriq;: necnõ & caligini & oris ulceribꝰ. Siſtit & ſangui
nẽ narium.Itẽ hemorroidum. Extrahit oſſa facta cum ſemine hyoſcyami Suſpẽdit ephioras
penicillo frõti ĩpoſitum. Efficax & in ẽplaſtris ad purgãda uulnera: & excreſcẽtia ulcerum
Tollit & uuas uel ſi decocto tangant᷑. Cum lini quoq; ſemĩe ſupponit᷑ ẽplaſtris ad dolores
rolẽdos. Quodqʒ; ex eo candicat in eo uſu præfertur uiolaceis. Et grauitati aurium pfiſtu⸗

las iĩſpirat. VInera ẽt per ſe illitum ſanat: ſed tinguit cicatrices. Nuperq; inuẽtum urſornm

in harena & leonum oraaſpergere illo: tantaq; eſt uis in ſtringendo: ut nõ queat modere
De põpholyge & ſpodio & antiſpondio & diphryge & triẽte ſeruilo. Ca. XlIII.
TFTiam nunc in ærariis reperiunt quæ uocãt pompholygem & ſi podion. Differentia:
e quod pompholyx lotura paratur. Spodios illota aliqui id quod ſit cãdidum leuiſ
ſimumq; ponpholygen dixere: & eſſe æris & cadmiæ fauillã., Spodion nigriorẽ pon⸗
deroſioremq; eſſe deraſam pariẽtibus fornacium mixtis ſcintillis aliquãdo & carbonibus.
Hæc aceto accepto odorẽ æris præſtat: & ſi tangat lingua ſaporẽ horridum. Conuenitque
oculoge medicamentis ꝗbuſcunq; currens uitiis: & ad oĩa quæ ſpodion. Hoc ſolum diſtat
quod huius elutior uis eſt. Addit᷑ & inẽplaſtra: ꝗbus lenis quæritur refrigeratio & ſiccato.
Vltior ad oĩa quæ uino lota eſt. Spodios cypria optima. Fit autem liqueſcẽtibus cadmia &
ærario lapide Leuiſſime hæc afflatur & ocius: euolatq; e fornacibus: & rectis adhæreſcit.
A fuligine diſtans candore. Quod minus candidũ ex ea:ĩmatueræ fornacis argumentum
eſt. Hoc quidam pompholygen uocant. Quod uero rubicundius ex iis inuenitur Wiorem

uim habet:exulceratque adeo: ut cum lauatur ſi oculos attingat excæcet. Eſt & mellei co⸗
loris ſpodios in aqua plurimũ æris ĩtelligitur.Sed quodcunq; genꝰ lauàdo fit utilius. Pur

atur ante pĩna:dein craſſiore lotura digiti s ſcabriciẽ exterũt media uis eius eſt quæ uino
lauatur & aliqua in genere uin differẽtia. Leni. n. lota collyriis oculorũ nimium uigiliis fa
tigatorũ apta putat Eadẽ efficacior ulceribus quæ manãt: uel oris: quæ madẽt: & oĩibus me

dicamẽtis quæ parãtur cõtra grangrenas. Fit & in argẽti fornacibus ſpodios: quã uocãt lau

riotin. Vtiliſſima aũt oculis cõfirmatur quæ fit in auraris. Nec in alia parte magis ẽ uitæ in
enia mirari. Quippe ne iĩquirenda eſſent meralla uiliſſimis rebus. uailitates eadẽ excogi-
tauit. Antiſpodion uocãt cinerẽ fici arboris uel caprifici uel myrthi foliorũ cũ tenerimis ra
morum partibus: uel oleaſtri uel cyto nimali uel lẽtiſci. Itẽ ex moris ĩmaturis: ideſt candi

dis in ſole arefacti: uel e buxi coma uel pſeudo cyperi: aut rubi: aut terebinthi uel ocnantis

Taurini quoq; glutinis: aut linteorũ cinere ſimiliter pollere ĩuentum ẽ. Vrunt᷑ oĩa ea cru⸗
do fictili in fornacibus. dore figulina pcoqnuatur. In æraris officinis & ſmegma fit: iam li
uato ære: atq; percocto: additis etiamnũ carbonibus:paulatĩq; accenſis. ac repẽte uehemẽ
mentiori flatu expuit᷑ æris alã quædã. Solum co quo excipiat᷑: ſtratũ eſſe debet: Maxili ab
ea diternit᷑ aqua in iiſdẽ officinis. Dyphrigia uocat græci ab eo qdᷣ bis torreat. Cuius origo
triplex. Fieri. n. traditur ex la ide pyrithe cremato in caminis: donec excoquuat᷑ in rubricã

Fit & in Cypro ex luto cuiuſdã ſpecus arefacto pr.mox paulati circũdatis ſarmentis. Ter

tio fit mõ in fornacibus æris fece ſubſidẽte Differentia eſt: quidẽ: quod æs ipſũ in catino

deſluit: ſcoria extra fornaces:flos ſupernatat. Diphryges zemanet- Quidãà tradunt in forna

cibus Blobs lapidis qui coquuãtur:ferruminari: circa hunc æs fauere. Ipſum uero nõ pco
qui niſi trãſlatum ĩ alias fornaces: & eẽ nodum quẽdam materiæ. Id quod excocto ſuperſit
diphryga uocãt. Ratio eiꝰ in medicĩa ſimilis ſupradictis Siccare & excreſcẽtia cõſumere: &
ppurgare. Probat᷑ lĩgua ut eã ſiccet tactu ſtatĩ. ſaporemq; æris reddat. Vnum etiamnũ æris
miraculum nõ omirttemus. Seruihia familia illuſtris i faſtis trientẽ æreũ paſcit auro & argẽ⸗
to cõſumentemq; utrunq; Origo: atq; natura eiꝰ incomperata eſt mihi. VYerba ipſa de ea re
Meſſallæ ſenis ponã:Seruiliorum familia habet trientẽ ſacrum: cum ſũma cum cura magni
aut diminu ionem: aut honorem familia ſignificari.
NT, De ferro & ferreis merallis & differentia ferri. CaiAia. XlIII.
d *9 Roxime indicari debẽt metalla feri: optimo uitæ peſſimoq; ĩ ſtrumento. Siquidem
p hoc tellurẽ ſcĩdimꝰ: ſerim arbuſta: ponimꝰ pomaria: uites ſqualore deciſo anis oĩ/-
prus cogim? iuueneſcere. Hoc exſtruius tecta: cædim⸗ ſaxa. oẽſq; ad alios uſus ferro
utimur. Sed eodẽ ad bella cædes latrocinia nõ cõminꝰ ſolũ ſed ẽt miſſili:uolucriq;: nũc tor
mẽtis excuſſo nunc lacertis: nũc uero pẽnato quã ſcelratiſſimã humani ĩgenii fraudẽ arbi/
tror. Siqdẽ ut ocius mors pueniret ad hoĩem alitẽ illã fecim : pẽnaſq; ferro dedimꝰ. Quam
ob rẽ culpa eiꝰ nõ natura fiat accepta. Aliquot experimẽtis ꝓbatũ ẽ poſſe ĩnocens eẽ ferrũ
In fœdere quod expulſis regibus Populo Ro. dedit Proſenna: nominati cõpræhẽſium iue
nimus: ne ferro niſi ĩ agricultura uteret. Et cum ſtillo ſcribere ĩtutum: ut uertuſtiſſimi au/
Rores pdiderunt. Magni Pompeii ĩ.iii. cõſulatu extat editũ: ĩ tumultu necis clodianæ p⸗
hibẽtis ullũ telũ eẽ in urbe. Et tñ uita ipſa nõ defuit honorẽ initio habere ferro quoq;. Ari
ſtonidas artifex cũ exprimere uellet Athamãtis furorẽ Chlearchũ filium pᷣcipitare uolen
tis & ĩ præcipitato illo reſidetis penitentiã: ferrum & æs miſcuit- ut rubigine eius ꝑ nitorẽ
æris relucẽte: exprimeret᷑ uerecnndiæ rubor. Hocſignum extat hodierno die. Eſt in eadem
urbe & ferreus Hercules: quẽ feit Halicon laborum Dei patientia iductus. Videmus & Ro
mæ ſcyphoſe ferro dicatos in templo Martis VItoris. Obſtitit eadẽ naturæ benignitas exi-

gentis a ferro ipſo pœnas rubigine: eademq; pro uidẽetia nihil ĩ rebus mortalibus faciente
quam quod infeſtiſſimũ mortalitati. Ferri metalla ubiq; prope modũ reperiunrur. Quippe
inſula etiã italiæ ilua gignẽte: minimaq; difficultate cognoſcunt ipſo colore terræ manife
ſto. Sed ratio eadẽ excoquẽdis uenenis. In capadocia tantũ quæſtio eſt aquæ an terræ fiar

acceptũ: quoniã perfuſa certo fluuio terra neq; aliter ferum e fornacibꝰ reddit. Differentia

ferri numeroſa. Prima ingenere terræ cæliuæ. A lias. n. mole tantũ plumboq; uicinius ſub/

mimiſtrant.-Alias fragile & eroſum rotarumq; uſibus: & clauis maxime fugiendũ: cui prior

ratio cõuenit. Aliud breuitate ſola placet: clauiſq; caligariis. Aiud rubiginẽ celer? ſentit

bicentiac; ſacra quottannis faciunt.quem ferunt alias creuiſſe alias decreuiſſe uideri: & ex

eridorz⸗
toeer fon,
Auque⸗ m
Acuilubi
leniſcuti
höſnrxe
gemittun
miſcentur
. Alupit
uanir egt
igunifem
inkugllicae
ſobinde rub⸗
betr volahea
ſerunn:ut n
Niuizuulnen
lus caute cot
Ienondun.
Cates uchit
cnum eiuse
oliſuxiuſſe
Pmteguamo
in ahirn
Detenper
iekemt

gento
gien
„, f. 3
Mritclcuten
elobrnetmar

Dohremmecoins

noeſt⸗
Poltis8 ink⸗

Aulſſosclaus

tonolitecon
Nfioneſanat
leneeſ pot
Uigoriuati
Ulle Achille
Alodecn
le Udere.
Clboricum
kcgn
N guoc
nwmeſi
MWumirar,
Droflouia

ſine carne
Aknen

Aeleicc⸗
nliuee
Rqurun
, ligllizt

idne.

winccirhen
gite uitxin
eeeng
tenenmun
Pidektcnnd
Uclocnmn
Noinezcu⸗
mirimg
dare vehene
n Miid
Cuinorin⸗
inndrci
umentiTer
plüincatne
ntinform
bero no
Nolapetit
tülumere 8
umrürns
md Ange⸗
ilceenn

* dH
e13A

Vcenseetan
ezhiſum iu
iltmizu/
c
gine vole
eius nitote
Kin aden
enwsh
lignichin
ſnufrin
nun e
en mi
minen
1Dfeum,
Gcninsſͤ

14

ipio⸗
clentlon

ſibus carnes recreandas. Componitur hoc modo. Obolis ex cimolia crera duobꝰ: drachmis 1K-r -
ſex ære: totidem & ſquamma ferri: totidem cæræ: ex oleo ſextarius. His adiicitur cum ſũt azs

Srricturæq; uocant᷑ eæomnes: quod nõ in aliis metallis aſtringenda acie uocabulo impoſi
to: ex fornaciũ maxima differentia ẽ. In iis quidẽ nucleus fertri coquit᷑ ad indurandã aciem
Aliquæ mõ ſunt ad denſandas incudes malleorũ ue roſtra. Summa aũit differentia in aqua
eſt: cuiſubinde cãdens ĩmergitur. Hæc aqua alibi atq; alibi urilior nobilita uit locargloria
ferri: ſicuti bilbilin in hiſpama & turiaſſonẽ. Comum in italia cũ ferraria metalla imiis locis

.

nõ ſint. Ex oĩbus aũt generibus palma ſerico ferro eſt. Seres hoc cũ ueſtibus ſuis pellibuſ/

que mittunt. Secunda parthico: neq; alia genera ferri eximia acie tẽperantur: cæteris. n. ad?
miſcentur. Mollior cõplexus in noſtro orbe. Aliubi uena bonitatẽ hanc præſtat: ut in nori⸗
cis. Aliubi factura: ut ſulmone aqua dtidigimus, Qiippe cũ inexacuendo oleares cotes: &G
aquariæ & ue diſſerãt oleo delicatior fiat acies. Mirumq; cũ excoquatur uena: aqua mo
lIiquati ferrũ: poſtea in ſpongias frãgi. Tenuiora ferramenta oleo reſtĩ gui mos eſt: ne aqua
in fragilitatẽ durentur. A ferro ſanguis humanus ſe ulciſcit. Contactum nanq; eo eelecius
ſubinde rubiginẽ trahit. De magnete lapide ſuo loco dicemus: cõcordiaq; quã cũ ferro ha
bet.Sola hæc materia uirus ab eo lapide accipit: retinetq; lõgo tẽpore. Aliud apprehendens
ferrum: ut ãnulorum cathena ſpetetur ĩterdum. Quod ĩperitum uulgus appellat ferrum
uiuũ: uulneraq; ex tali aſperiora fiant. Lapis hic & in cantabria naſcitur: nõ ille manes uey
rus caute cõtinua: ſed ſparſa bubbatiõe ita appellant: neſcio an ultro fundẽdo perinde uti⸗
lis:nondũ.n. expertus eſt quiſꝗ: ferri utiq; inficit aciẽ ut magnes. De magnete lapide. Dino
crates archite ctus Alexandti. Arſiones templum cõcamerare inchoauerat: ut in eo ſimula⸗
chrum eius e ferro pendere in aere uideret. Interceſſit mors & i pſius & Ptolemæi:qui id ſo
rori ſuæ iuſſerat ferri. Metallorum omnium uena ferri largiſſima eſt. Cantabriæ maritime
parte: quam oceanus alluit: mons prærupte altus: incredibile dictu: totus ex ea mareriæ eſt
ut in ainbitu oceani diximus. „„ * vone äsl
De temperatura ferri: & medieinæ ex ferro: & ex erugin-
. FErrum accenſum ĩgni: niſi duretur ictibus: corrumpitur. Subens nõ eſt habile tun⸗

. — 2 .„ „ . e8 . — . VB . .
dendo: neq; anteꝗ albeſcere incipiar. Aceto & alumine illitum fit æri ſimile. Arubi⸗ 3 po ſS
gine uindicatur cæruſſa & gypſo & liquida pice. Piæc eſt tẽperatuia a græcis anthi bns ⸗ 4:

patia dicta ferunt quidam & religione quadam id fieri. Et extare ferream cathenam apud
euphratem amnem in urbe quæ zeugma appellatur: aqua. Alexander magnus ibi uinxerit
pontem: cuius anulos qui refecti ſunt rubigine infeſtari: carentibus e prioribus. Medicina
e ferro eſt: & alia quam ſecandi. Nanq; circumſcribi circulo ter ue circumlato mucrone &
adultis & infantibus prodeſt contra noxia medicamenta: & præfixos in limine e ſepulchro
euulſos clauos aduerſus nocturnas lymphatiões. Pungiq; leuiter mucrone quo percuſſus
homo ſit: contra dolores laterum pectorumq; ſubitos qui ponctionem aff erant. Quædam
uſtione ſanatur. Priuatim uero canis rabidi morſus. Quippe etiam præualent morbo expa-
uenteſq; potum uſta plago illico liberantur. Calefit etiam ferro candente aqua in multis
uitiis: priuatimq; dyſcentericis. Eſt & rubigo ipſa in remediis: & ſic Telephum proditur ſa⸗
naſſe Achilles fiue id ærea ſiue ferrea cuſpide fecit: Ita certe depingitur ex ea ducentiens
gladio. Sed rubigo ferri deraditur humido ferro clauis uereribus. Vis eius ligare: ſiccare
reſtringere. Emendat alopecias illita. Vruntur & ad ſcabricias genarum puſtulaſq; totius

corporis cum cæra & oleo myrteo. Ad ignes uero ſacros ex aceto. Item ad ſcabiem Parony
chia digytorum & pterygia in linteolis. Siſtit & fœminarum profluuia impoſita uelleribus

Plagis quoque recentibus uino diluta & cum myrrha ſubacta. Et condilomatis ex acero p/
deſt. Podagras quoq; illita lenit. Squamma quoque ferri in uſu eſt ex acie aut mucronib
maxime ſimili: ſcd acriore ni quam rubigo. Quam ob rem & contra Epiphoras oculorum
aſſumitur. Sanguinemque ſiſtit: cum uulnera maxime ferro fiant. Siſtir & feminarum
profluuia. Imponitur & contra lyenum uitia Hemoroydas compeſcit ulcerumque ſerpen/

tia. Et genis prodeſt farinæ modo aſperſa pauliſper. Præcipua tamen comendatio eius in

irtge emplaſtro ad purganda uulnera fiſtulaſque: & omnem callum erodendum: & raſis oſ⸗
repurganda uulnera aut replenda cæxratum.

Deplumbi metallis: &alhoplumbo& nio. CaA. G

YHo--—

O. — L. X.

V A.

p. G
uma fert Je r0.
1. XV Gn en

H

P.. I

1.= F ſ

LIBER.
Equitur natuta plumbi. Cuius duo genera: nigrum atq; candidũ:præcioſiſſimũ can
ſdidum:a græcis appellatũ caſſiterium: fabuloſeq; narratũ in inſulas atlantici maris
peri: uitilibuſq; nauigii circunſutis corio aduehi. Nunc certũ eſt in luſitania gigni

&& in Gallicia ſumma tellure harenoſa & coloris ni ri. Pondere tantũ ea depræhenditur. In

terueniunt & minuti calculi:maxime torrentibus ſiccitas. Lauant eas harenas metallici: &
quoed ſubſedit coquũt in fornacibus. Inuenit & in aurariis metallis quæ alutia uocãt. Aqua

iImiſſa eluunt calculos nigros paulum candore uariatos: quibus eadem grauitas quæ auro:

Et ideo incolatis in quibus aurũ colligitur remanent cũ eo:poſtea caminis ſeparant᷑. Con/
flatiq; in album plumbũ reſoluũtur. Non fit in Gallicia nigrum:cum uicina canabria nigro
tantũ abundet. Nec ex albo argentũ cum fiat ex nigro. Iungi inter ſe plumbũ nigrũ ſine al
bo nõ poteſt. Nec hoc ei ſine oleo Ac ne albũ quidem ſecum ſine nigro. Album habuit au
GRoritatem & iliacis temporibus teſte Homero criſſiritũ ab eo dictum. Plumbi nigri origo

duplex eſt. Aut. n. ſua prouenit uena: nec quicquam aliud ex ſe parit: aut cũ argẽto naſciturx
mixtiſq; uenis cõflatur. Eius qui primus fluit in fornacibus liquor ſtagnũ appellarur. Qui

ſecundus argentun Qui remaniit in fornacibus: galena quæ portio eſt tertia addita uenæ
Hæc rurſus conctata dat nigrum plumbum dedudtis partibus duabus. =
De ſtagno & plumbo argentario: & quibuſdam aliiss. Ca. XVII.
ITagnum illitum æris uaſis ſaporem gratiorẽ facit: & cõpeſcit eruginis uirus:mirũ
pgque pondus nõ auget. Specula quoq; ex eo laudatiſſimacut diximus) brunduſii tẽ

perabantur: donec argenteis uti cœ pere & ancillæ. Nunc adulterat᷑ ſtagnum addita

æris tertia potiõe candidi in plumbum albũ & alio modo:mixtis albi plumbi nigricq libris.
Hoc nunc aliqui argentarium apppllant. Idem & tertiarum uocant: in uo duæ nigri por/

tiones ſunt & tertia albi. Precium eius in libras. xxx. Et hoc fiſtulæ. ſolidãtur. Improbiores
ad rertiarum additis æquis partibus albi argentariũ uocant. & eo quæ uolunt incoquune .

Precia huius faciuntin pondo. c.xxx. In libras albo per ſincero precia ſunt.xxx. nigro. xvii.
Alibi natura plus aridi habet. Contraq; nigri tota humida ẽ. Ildeo album nulli rei ſine mix-

rura utile eſt. Neq; argentũ ex eo plumbatur: quoniâ prius liqueſcit argentum. Confumãt

que ſi minus albo nigri ꝗᷓ ſatis ſit miſceat᷑: erodi ab eo argentum. Album incoquitur æris

operibus galliarum inuento ita ut uix diſcernit queat ab argento eaq incodtilia uocant.

. ».

Deinde & argentum incoquere ſimili modo cœpere equorum maxime ornamentis iumẽ/

orumq; iugis. In alexia oppido reliqua gloria birurigum fuit. Cœpere deinde & eſſeda ba

culis & petorita exornare. Similiq; m& ad aurea quoc; & argẽtea uehicula inanis luxuria p/
uenit: quæq; in ſcyphis cerni prodigũ erat: hæc in uehiculi atteri cultus uocatur. Plumbi

albi permixtũ in charta eſt: ut liquefactum pondere uideatur nõ calore rupiſſe. India neq;

æs neq; plumbum habet: gẽmiſq; ſuis ac margaritis hæc permurat. Nigro plumbo ad fiſtu/
las laminaſq; utunt᷑ laborioſius in hiſpania eruto: totaſq; per gallias. Sed in britania ſummo
cerræ corio adeo large: ut lex ultro dicat᷑: ne plus certo modo fiat. Nigri generibus hæc ſũt
nomina louetanum:caprarienſe: oleaſtrẽſe. Nec differẽtia ulla ſcoriæ modo ſit excocta di⸗
ligẽter. Mirumq; in his ſolis metallis quod derelicta fertilius reuiuiſcunt. Hoc uidetur fa
cere relaxatis ſpiramentis ad ſatietatẽ infuſus aer: æque ut fœminis quaſdam focũdio res

abortus facere. Nuper id compertũ in betica ſantarenſi merallo quod locari ſolitũ x. libris
per ducentos ante ãnos: poſtꝗᷓ obliteratum erat. Ixv. locatũ eſt. Simili mò antonianũ. In eadẽ

ꝓuincia pari locatione puenit ad pondo. cccc. uectigalis. Et mirũ aqua addita nõ liqueſcere

uaſa e plumbo conſtat. Eadem in aqua calculus æreus ue quadrans ſi addatur uas peruri.
Medi E de. IE

Medic 0 & ſcoria pl umbi: de molibdena ſiue Dlenar e pſymythio: & ſan⸗
i ti laminis frigore natura ĩhibere ĩpetus ueneris. Viſaq; ĩ gete ueneria ſpõte natutæ
erũpentia uſq; ĩ morbi genus his laminis. Caluus orator cohibuiſſe tradit᷑: uireſc;
corporis ſtudioge labore cuſtodiſſe. Nero qm ĩta diis placuit: priceps lamina pectori ipoſi⸗

ta ſub ea cãâtica exclamãs alendis uocibꝰ demõſtrauit rationẽ. Coquit᷑ ad medicinæ uſus pa

tinis fictilibus ſubſtrato ſulphure minuto laminis ĩpoſitis tenuibꝰ: optiſq; ſulphure & fer
ro mixtis. Cũ coquit᷑ muniẽda in eo opere foramina ſpiritus cõuenit: alioꝗn plũbi e forna
cibus halitus noxius ſentitur & peſtilens: & canibus ociſſime. Omnium uero metallorum

N medicina ꝑ ſe pläbi uſus ẽ cicatrices feprimer adaligarilen lumboꝶ & tenũ par

muſas
lunbi in
biulosim
Poſtes ſup
uidi lim
nucalita.
lererenali
biis & cad
cicanentis
cisaut hem
blceraſerpe
minas miun
jgarere De
mirisdonee
untq; ut in
biſocio
Needitüinen
finunimttn
gtedunſut
Mtniloccu
ttotnodtis
nsinaqua
ulueremca
Abigelenar
Gisaurei col
cloo iociner
inuocant
Lapidiola.
undaguen
teneris con-
umadleitri
ſumaatge
Un quoque
nmentis p
Cocexe

toinpaſtilt
Aunboobt
terin (voe

onerrufte
Wonnrr

is leuicl

Mmmnl
nlre
Lentarisem
hne, Vu

Perigerzr

oemler⸗
lm terebn
enicarm
lilin
utzurem
Aenarun
pſlorni
dreſcir e

ſalllnü
miri ⸗
lumngg
bercinn
weulicig
n Sr ro.
umt, Con,
bi nigro
Unigni lner,
nm hdutan
dingi di
Läomän
Pellrnr,ri
Nadin

W,
brundelere
grumaKdin
ngnig lbri
nignpor/
Inpoodootes
1 oggun
m nitoi⸗
niſtemir
un Corfimt
Progimen
Giuwont
mmenunnin
1n
mnülammap/
cuur Dnti
ile⸗tanig
Niimſims
nnbuttt ſi
tenccic
euceutft
ferücie 10
Miör ibis
ninünere
Noͦhaveleen

ur he

:Kn
thio:
nd vſl
hoͤrn
mdr lirſ
ganie
ſlpneht
gipieſn

. o 1

=☛Re
—
—

dmniſoO
peün

XXXIII.

muſcis & culicibus. Quam ob rem non ſunt ea tedia ĩ merallis. Quidã in coquendo ſcobem
