0 dut lar
lundiſttil
ter i inen
ſtari doe
Alnezrn
ecin

nnen trin
tetnsee .
embalmg,
lua lanni⸗
uumiek he
ann emntti,
arin meli
uenne ⸗
tummcoolt
Usibterfecerie
oninigüinn
iteninenr
Qunson
ſenei eo⸗
der etü nune

Ccvimus ded

vboceſtcon
1 daudiratis

do Eriameng

ns Wiunn
denpenmen

,⸗ „
1
cciam 1WE

Nlle det

Bt coni
õ
men⸗ 1
muirie
==
u et .

NN

XXVIII. MM
Iſtem ora comitiali morbo lapſorum exurgere enim protinus. Quidam ſi pollices pedũ put
gantur: ex iis guttæ referantur in faciem. Aut ſi uirgo dextro pollice attingat. Hac con
icctura cenſentes uirgines carnes edendas. Eſchines athenienſis excrementor cinere angi
nis medebat᷑ & tõſillis: uuiſq;: & carcinomatis. Hoc medicamentũ uocabant botryon. Mu
ta genera morborum :primo coitu ſoluuntur: primoq; fœminarum menſe. Aur ſi non id
contingat: longinqua fiunt:maximeq; comitiales. Quin & a ſerpente ac ſcorpione percuſ⸗
ſos coitu leuari produnt. Verũ fœminas uenere ea lædi. Oculorũ uitia fieri negant: nec lip
pire e08 qui cum pedes lauant LE inde ter oculos tangant. Immatura morte raptorũ ma
nu ſtrumas parotidas guttura tactu ſanari affirmat. Quidam uero cuiuſqʒ defuncti dunta
ri aliquid demorbari ad dentem qui doleat admoueri etiã palpebrarũ remedio eſſe prodũt
Sunt qui præcipiant dentẽ ſuffiridente hoĩs ſui ſexus. Et eum qui canimuſuocetur ĩſepul
to exemptum adaligari. Terram ex caluaria pſilothrũ tradunt. Hærba uero ſiqua ibi geni
ta ſit cnanducata dentes cadere. Vlcera non ſerpe ex oſſe hominis circũ ſcripta.Alii e trio
bus puteri pari menſura aquas miſcent: & prolibant nouo fictili.Reliquũ dant in tertianis
acceſſu febriũ bibendũ. Item in quartanis fragmentũ claui a crucelinuolutũ lana collo ſub
nectunt. Aut ſpartũ e cruce: liberatoq; cũdũt cauerna quam ſol non attingat. Magorum
hæc commenta ſunt. Vt cotem qua feramenta ſæpe exacuta ſint: ſubiectam ignari ceruicali
bus de ueneficio deficientes euocare. Indicium ur ipſe dicat:quid ſibi datum ſit & ubi: &
quo tempore: auctorem tamen non nominare. Flunune utiq; percuſſo circũactum in uul
nus hominẽ loqui protinus conſtat Inguinibus medentur aliqui licium celæ detractum al
ligantes nouenis ſeptenis ue nodis ad ſingulos nominantes uiduam aliquam: atque ita in
guina adaligantes licio. Et clauum. aliud ue quod quis calcauerit: alligatum ipſos iubent
gerere:ne ſit dolori uulnus. Verrucas auellunt a uiceſima luna in lintibus ſupini ipſam in
tuentes ultra caput manibus porrectis: & quicquid compræhendere eo fricantes. Clauum
corporis cum cadait ſtella ſiquis diſtingat: uel cito ſanari aiũt. cardinibus hoſtiorũ aceto af
fuſis lutũ fronti illitũ capitis dolorem ſedare.lItem laqueũ ſuſpendioſi circundatũ tempo⸗
rihuis. Si quid epiſce hæſerit faucibus: in quam dimiſſis frigidam pedibus cadere. Si uero
ex aliis oſſibus impoſitis capiti ex eodem in uaſe oſſiculis. Si panis hæreat ex eodem utran
q; aurem addito pane. Quin & ſordes homims in magnis fecere remediis quæſtuoſorum
gimnaſia græcorum: quippe ea ſtrigmenta molliunt: cal faciunt: diſcutiunt complent.ſudo
re & oleo medicinam facientibus: Vuuluis inflamatis contractiſq; admouentur. Sic & men
es cient. Sedis infiammationes & condylomata leniunt. Item neruorum dolores:luxata: ar
ticulorum modos. Efficaciora ad eadem ſtrictenta a balneis: & ideo miſcentur ſ uppurato-
rii medicamentis. Nam illa quæ ſunt e cæromatæ permito ceno:articulos tantum molliũt:
callefaciunt:diſcutiunt efficacius: ſed ad cætera minus ualent. Excedit fidem impudens cu
ra: qua ſordes uirilitatis contra ſcorpionum ictus ſingularibus remediis celeberrimi aucto
res clamant. Rurſus in fœminis quas infatium aluo editas in utero ipſo contra ſterilitatem
ſubditi cenſent:meconium uocant.Immo etiam ipſos gymnaſiorum raſere parietes. Et ille
quoque ſordes excalfactoriam uim habere dicuntur. Pa nnos diſcutiunt. VIeribus ſenũ
puerorumque: & deſquamantis ambuſtis ue illinuntur. Eo minus omitti conuenit ab ani⸗
mo hominis pendentes medicinas. Exæ ſubaſtinere a cibo nimio: aut potu: alias uino tantũ
aut carne: alias balneis cum quid eorum poſtulet ualitudo: in præſentiſſimis remediis ha-
betur. His remediis adnumeratur exercitatio: intentio uocis: ungue fricari cum ratione:
uehemens enim fricatio ſpiſſat: lenit. mollit. Muta adimit corpus.Auget modica. In primiſ
nero prodeſt ambulatio: geſtatio: & ea pluribus modis. Equitatio ſtomacho & coxis utiliſſi
ma.Phtyſi nauigatie. Longis morbis locorum mutatio. Item ſomno mederi ſibi aut lectu⸗
Io aut rara uomitiono.Supini cubitus oculis conducunt. at proni tuſſibus. In latera aduer
ſu ndiſtillatio nes.Ariſtoteles & Fabianus plurimum ſomniari circa uernum & autumnũ
tradunt:magiſq; ſupino cubitu:at prono mihil. Theophraſtus celerius concoq ui dextri la⸗
teris incubitu: difficilius in ſupinis. Solum quoq; remediorum maximum ab ipſo ſibi præ⸗
ſtari poteſt: ſicuti linteorum ſirigiliumq; uehementia Perfundere caput aqua calida ante
balnearum uaporatio nem & poſtea frigida: ſaluberrimum intelligitur. Itrem præſi umere ci
bos:& interponete frigidam eiuſdemq; potu ſomno antecedeie: & ſi libeat incrumnpere
- iii

Notandum nullum aliud animal præter bominem calidos potus ſequi: ideoc; non eſſe na- aincolp

tcurales. Mero ante ſomnos ilete ora:propter halitus. Frigida aqua matutinis imparti nu lia
mero ad cauendum dentium dolores WG
Ve . Ad lippitudines oculorum. P- Cn. V. i
W Tem poſca oculos contra lippitudines. Certa ſunt experimẽeta totius corporis ua- “
iippoknats litudinis in uarietate uictus inobſeruata. Hippocrates tradit non prandentium ex
—( 1 t2 celerius ſeneſcere. Verum id remediis cecinit: non epulis Quippe multo utiliſu mgo
mi eſt temperantia in cibis. L. Luculus hac de ſe præfecturam ſeruo dederat. VItimoq; ypro dan
Ktillg bso maius in cibis tnumphalibus fedemti dicebatur uel in capitolio epulanti pudendares. *
c uo facilius parere quam ſilib.
d Re⸗ S ſuo De Rahmutatfenro & uenere & cæreris remediis Ca.. Vr. 1, be
„ e Ternutamenta pinna grauedinem emendant. Et ſiquis maco narescut tradunt)oſ⸗ ihuetuel
be C culo attingat ſternutamenta & ſingultum. Ob hoc Varro ſuadet palmam altera dinſuſe
r muanu ſcaplere. Pleriq; annulum e ſiniſtra in longiſſimum dextræ digytum träſfer Nescoln
i. Aut in aquam feruentem manus inmergere. Lheophraſtus ſenes laborioſius ſternuere
dicit. Venerẽ damnauit Democritus ut in qua homo alius exiliret ex homine. Eſt hercule
raritas eius utilior. Athletæ tamen torpentes reſtituuntur. Venere uox reuocatur: cum ea len
candida declinat in fuſcam. Medetur & lumborum dolori. Oculorum hebetationi. Mẽte ſer
capitis ac melancholicis. Adſidere grauidis uel cum remedium alicui adhibeatur digytis mocdeel
pectinatim inter ſeſe amplexis ueneficium eſt. lIdq; compertum tradunt Alcmena Hercu⸗ ſücemſii
Iem pariente. Peius ſi circa unum ambo ue genua. Item poplites alternis genibus imponi. uihenu
Ideo hæc in conſiliis ducum poteſtatum ue fieri uetuere maiores uelut omnem actum im lunſinus!
pedientia. Vetuere uero & ſacris uoriſue ſimili modo intereſſe:capita autem aperiri aſe-½ guineſſti
Gu magiſtratum non uenerationis cauſa iuſſere: ſed ut. Varro auctor eſt ualitudinis: quo nig un
firmiora conſuetudine ea fierent. Cum quid oculo inciderit: alterum comprimi prodeſt. tüſtomack
Cum aqua dextræ auriculæ ſiniſtro pede exultare capite in dextrum humerum deuexo in uure,Ocn
uicem e diuerſa aure. Si tuſſis concitet. ſaliuam in fronte ab alio afflari. Si iaceat uua:a uer⸗ Miiſqe
tice morſu alterius ſuſpendi. In ceruicis dolore poplites fricare. Aut ceruicem in poplitum keiug
dolore. Pedes in humo deponi ſi nerui in his cruribus ue tendatur in lectulo. At ſi in leua dilg to
parte id accidat:ſiniſtræ plantæ pollicem dextra manu apprehendi. Item e diuerſe o. Extremi ibbusinpe
tates corporis uel aurium ue licatibus perſtringi contra horrores corporis ſanguinem ue Nrryun
narium inmodicum. Lino uel papyro principia genitalium: femur medium ad cohibenda ieguel
urinæ profluuia. In ſtomachi ſolutiones pedes preſſare: aut manus in feruentenr aquam di⸗ –
mittere. Iam & ſermoni parci multis de cauſis ſalutare eſt. Triennio Mœcenatem Meliſ⸗ lupnio
ſium accepimus ſilentium ſibi im perauiſſe a conuulſione reddito ſanguine. Nam e diuer- meein
ſo ſcandenteſqʒ ac iacentes: ſi quid in gruat cõtraq; ictus ſpiritum cohibere ſingularis pra MNu
ſidii eſt. Quod inuẽtumeſſe animalis ocuimus. Clauum ferreum defigere ĩ quo loco ꝑri tnitnnin
mum caput defixerit corruens morbo comitiali abſolitorium eius mali dicitur, Contra re ws.
num ac lumborum ueſicæq; cruciatus in balnearum ſoliis pronos urinam reddere mitiga⸗ finenn
torium habetur. Ac uulnera nodo Herculis præligare: mirum quantum ocior medicina ẽ. mmir
Atq; etiam quottidiani cinctus tali modo uim quandam habere utilem dicitur. Quippe cu Mient
Piercules eum prodiderit. Numerum quoq; quaternari um Democritus cõdito nonmuler nſlun
& quare quaterni cyathi ſextarii ue non eſſent potandi. Contra lippitudies retro aures fri iſube
care prodeſt: & lachrymoſis oculis frontem. Augurium ex homine ipſo nonẽ timendi mor nrehig
tẽ in ægritudine: quandiu oculorum pupillæ imaginem reddant. Magna & urinæ non ra- lichou
tio ſolum: ſed etiam religio apud auctores inuenitur digeſta in genera. Spadonum quoq; niigan
ad fœcunditatis beneficia. Verum ex iis quæ referre fas ſit:impubium puerorum cõtra ſa Lüne
liuas aſpidum quas ptyadas uocant:quoniam uenena in oculos hominum expuant. Cõtra Gen
oculorum albugines: obſcuritates: cicatricem: argema palpebras: & cum erui farina contra tn H“D
aduſtiones. Contra aurium pituitas uermiculoſq; ſi decoquatur ad dimidias partes cũ por iin⸗
10 capitato nouo fictili. Vaporatio quoq; ea menſes fœminarum cit. Salpa fouet illa cum 1
oculos infirmitatis cauſa illinit ſole uſta cum oui albugine efficatius ſtrutiocameli binis an
horis. Hac & atramenti lituræ ablu untur. Virilis podagris medetur arg umento fullonum 2 .
quos ideo tentari eo morbo negãt. Veteris ſi miſceatur cinis oſtreorum:aduerſus eruptio an

Muinpainn

„
cotporizn⸗
Nemiumer
lvuiſi
ludo N
pucencnre,

tmradunbh⸗
Anmaten
frum niler
uuſtemvere
Rherue
nuncumes
toni. Mete
tur igrti
embexcu⸗
ns imdoni,
m Wumin
eiine/
tudinig
ini noct
un cevenein
Eunduen
inpopiun
thin kun
o ien
ouinen ue
ghnbeher
mbnci
w Wal⸗
meäiuen
Vnlui e
uboon
Coen le
gemitgu⸗
pecheim e⸗
Crthecu
Noluimle:
onutss i
mendi ot
tornoN

Dn og

vmcin⸗ .
—⸗
imcnn
1d l N
cmen
4 inn
4 . ⸗

XXVIII.

nes in corpore:infantiũ omnia ulcera manãtia. Et exeſis ambuſtis. ſedis uitiis: rhagadiis. &
ſcorpionũ ictibus illinit᷑. Obſtetricũ nobilitas nò alio ſucco efficatius curari ꝓpnũciauit cor
poru pruritus nitro addito ulcera capitũ: prurigines: nomas: præcipue genitaliũ. Sua cuicq;
autẽ(quod fas ſit dixiſſemaxĩe pꝓdeſt. Cõfeſtĩ ꝑfuſo canis morſu echinorũq; ſpinis inhæréę

tibus: & ĩ ſpõgia lanis ue ĩpoſita aut aduerſus canis rabidi morſus cinere ex ea ſubacto. Cõ
traq; ſerpẽtiũ icus. Nã cõtra ſcolopẽdras mirũ pꝓditur uertice tacto urinæ ſuæ gutta libe-
rari protius læſos Auguria ualitudims ex ea tradutur. Si mae cadida dei ruffa ſit.Illo mo
do cocoquere:hoc cõcoxiſſe ſignificat. Mala ſigna rubræ. Peſſima nigræ. Mala bullatis &
craſiæ. In qua quod ſubſidit ſi albũ ẽe: ſignificat circa articulos: aut uiſcera dolorẽ ĩminere.
Eadẽe uiridis morbũ uiſcerũ:pallida bilis:rubẽs ſanguinis. Mala & in qua ueluti furfures
atq; nubeculæ apparẽt. Diluta quoq; alba uitioſa ẽ. Mortifera uero craſſa graui odore. Et

i pueris tenuis ac diluta. Magi uetant eius cã cõtra ſolẽ lunãq; nudari: aut umbra cuiuſq;

ab ipſa aſpergi. Hiſiodus iuxta obſtâtia reddi ſuadet: ne deũ aliquẽ nudatio offedat. Oſta
nes cõtra mala medicamẽta oĩa pmiſit auxjiliari matutinis horis ſuã cuiq; ĩſtillatã in pedẽ.
li lebribus.—°% Qve Gerh e S C. VII.
Væ ex mulierum corporibus traduntur adportentorum miracula accedunt ut ſi⸗
leamus diuiſa membratim in ſcelera. Abortus: menſium piacula: quæq; alia non ob

dari. Item uerucas & infantium ulcera cum melle. Capitis quoq; uulnera: & omnium ulce
rum ſinus ſimul addito melle & thure. Panos podagras cum adipe ſuillo. Sacrum ignẽ ſan
guinẽ ſiſti illico & ĩformicationes corporũ. De lactis uſu còuenit eẽ dulciſſimum molliſſi
mũq;. Quare ĩ lõga febre cœliacis utiliſſimũ:maxĩe eius quæ i ĩfantẽ remouerit. Et ĩ mali
tia ſtomachi ĩ febribus: torſionibus efficaciſſimũ expiunt᷑.ltẽ mãmarũ collectionibus cum
thure. Oculo ab ictu cruore ſuffuſo & in dolore aut epiphoris: ſi imulgeat᷑ plurimũpdeſt.
Magiſq; cum melle & narciſſi ſucco: aut thuris polline.Semperq; in ommi uſu efficacius
eſſe eius quæ maẽenexa ſit multoq; efficaciſſimũ geminos perperit mares. Et ſiuino ipſa ci
biſq; acrioribus abſtineat. Mixto præterea ouorum candido li quorem madidac; lana fron
tibus impoſitum fluctiones oculorum ſuſpendit. Nam ſi rana ſaliua ſua oculum aſperſerit
præcipuum eſt remedium. Et cõtra morſum eiuſdem bibitur ſtillatutq;. Qui ſimul matris

tiliæ quæ lacte inunctus ſit liberari oculorum metu in totum affirmant. Aurium quoq; ui

tiis medetur modice admixto oleo. Aut ſi ab ictu dolent: anſerino adipe tepefactum. Si do
lor grauior ſitcut plerumq; fit) longis uitiis diluto melle lana includitur. Et contra mor⸗
bum tegium in oculis relictum inſtillatur cum elaterio.Peculiariter ualet potum cõtra ue
nena quæ data ſunt cum marĩo lepore bupeſtriq; ut Ariſtoteles tradit dorienidion. Et cõ
tra inſaniam quæ facta ſit hyoſcyami potu.Podagris quoq; iubẽt illini cum cicuta. Alii cũ
hyſopo & adipe anſerino:qualiter etiam uuluarum doloribus imponitur. Aluum etiam ſi
ſtit potum ut rabirius ſcribit. Et menſes ciet. Eius uero quæ fœminam enixa ſit ad uitia tã⸗
tum in facie ſananda præualet. Pulmonum quoq; incõmoda lacte mulieris ſanantur: cui
admiſceatur impubi:pueri urina & mel atricum. Omnia ſ ngulorum cochlearium menſu⸗
ra. Murmura quoq;ʒ aurium eiici inuenio.Eius quæ marem peperit lacte guſtato canes ra⸗

bioſos fieri negant.Mulieris quoq; ſaliuam ieiunæ una potentem diiudicant oculis cruen

tatis. Et ſi contra epiphoras feruentes anguli oculorum ſubinde madificentur. Efficatius
ſi cibo uinoq; ſe pridie ea abſtinuerit. Inuenio & faſcia mulieris alligato capite dolores mi
nui. Poſt hæc nullus eſt modus. lam primum abigi grandines turbineſq; contra fulgura ip
ſa in menſe connudatas ſic auerti uiolentia cæli. In nauigando quidem tempeſtatem etiam
ſine menſtruis. Ex ipſis uero menſibus monſtrificis aliacuti ſuo loco in dicauimus) dira & ſ
fanda uaticinantur. E quibus dixiſſe non pudeat ſi in defectu lunæ ſolis ue: congruat uis
illa: irremediabilem fieri. Non ſegnius & in ſilente luna coitus ſuos maribus exitiales eſſe
atq; peſtiferos. Purpuram quoq; ab iis eo tempore pollui. Tanto uim eſſe maiorẽ. Quocũ
q; autem alio menſtruo ſi nudatæ ſegetem ambiant: erucas ac uermiculos ſcarabeoſq; ac
noxia alia decidere. Metredorus Sepius in capadocia inuentum prodix ob multitudinem

cantharidum illas ire per media arua retectis ſuper clunes ueſtibus. Alibi Eruatur ut nu⸗
A iiiis

ſtecrices modo: uerum etiam ipſæ meretrices prodidere. Capilli mulieris ſi cremen wα..r er,
tur: odore ſerpentes fugari. Eoden odore uuluæ morbo ſtrang ulatus reſpirare. Cinere eo Nerr r

quidem ſi in teſta ſunt crẽati:uel cu ſpũa argenti ſcabricias oculorum ac prurigines emen

dis pedibus eant eapillo cin cuq; diſſoluto. Cauendum uero ne id otiente ſole faciant: ſea nuhi
mentẽ enim areſcere. Nouella uitis eius ractu in perpetuũ læditur. Vt:ad noxiam res medi eeb 4
catiſſima tranſferatur ruram & ederas illico mori. Multa diximus de hac uiolentia. Sed præ CNe
ter hæc certum eſt tactis alueariis apes fugere. Linaq; cum coquantur nigreſcere. Aciem Aum
cultris tonſorum hebetari. Aes contactum graue uirus odoris accipere & eruginem. Maz- uun
gis ſi decreſcente luna id accidat. Equas ſi ſint grauidæ tactas abortum pati. Quin & aſpe conitial
ctu omnino quanuis procul uiſas: ſi purgatio illa poſt uirginitatem prima ſit: aut in uirgg bus Barb⸗
nea ætate ſpontanea. Nam bitumẽ in iudæa naſcens ſola hac ui ſponte ſuperari. Et fila ee alil
ſtis contactæ ut docuimus: ne igne quidem uincuntur quo cũcta. Ciniſq; etiam ille ſiquis zinaadm
aſpergat eum lauandis ueſtibus purpuram mutat. Floribus colorem adimit. Ne ipſis qui- dle hoie
dem fœminis malo ſuo immunibus. Abortum facit illitus: aut ſi omnino prægnans ſupper ſeibianat
grediatur. Quæ Lais & Cleophantus inter ſe contraria prodidere de abortiuis carbone ac zseleinn
sadice braſicæ uel muricæ uel tamarici ĩ eo ſguĩe ext ĩcto.Itẽ aſinas non concipere tot an rum hüben
nis:quod grana hordei contacta cderint. Quxc alia nuncupauere monſtrifica aut inter ſe cereglos
pugnantia: cum hic fœcunditatem fieri iiſdem modis quibus illa ſterilitatem pronuntia⸗ eſtuoe
ret: melius eſt non credere. Bythus dyrachinus hebetari aſpecta ſpecularem nitorem tradit ſinleuam
Iiſdem aduerſa rurſus contuentibus. Omnemq; talem uim reſolui:ſimulum piſcẽ habeãt gilcnctu
ſecum. Multi uero in eſſe etiam remedia tanto malo aiunt. Podagras illini: ſtrumas: & pa⸗ teſtſolen
rotidas: panos: ſacros ignes: furunculos: epiphoras tractatu earum mulierum liniri. Lais 88 nningulo
Salpe canum rabioſorum morſus & terrianas quartanaſq; febres menſtruo in lana arietis ghieeius
nigri argento brachiali incluſo. Diotimus thebanus ueſtis omnino ita infectæ portiuncunua linticic
acu: uel pellicio brachiali inſertæ. Sotira obſtetrix tertianis quartaniſq; efficaciſſimum di ⸗ lenexcita
xit. Plantas ægri ſubterlini. Multoq; efficacius ab ipſa muliere etiam ignoranti. Sic & co⸗ iingem
mitiales excitas morboſq; ſanari. Icethidas medicus quaternas coitu finiri incipiẽtibus du isinnſ
taxat menſtruis ſpopondit. lInter omnes uero conuenit: ſi aqua potuſq; formidetur a mor Akeeali
ſu canis ſuppoſita tantum calici lacinia menſtruo tincta tal: ſtatim merum eum diſcuti Cniſtrapn
uidelicet præualente ſympathia illa græcorum. Cum rabiem canum eius ſanguinis gu nezinche
ſtatu incipere dixerimus. Cinere eo iumentorum omnium ulcera ſanari certum eſt Ach ſochooo
dita caminorum farina & cæra. Maculas autem e ueſte eas non niſi eiuſdem farina ablu. lineane
Cinerem per ſe roſaceo mixtum fœminarum præcipue capitis ſedare dolores illitum fron Gcnx
ti. Aſperrimamque uim profluuii eius eſſe primis annis uirginitate reſoluta. Ild quoque cõ ſctidic
uenit: quo nihil equidem libentius crediderim: tactis omnino menſtruo poſtibus: irritas nnscin
fieri magorum artes generis uaniſſimi ut æſtimare licet. Ponam enim uel modeſtiſſimum lllosfe
e promiſſis eorum. Ex homine ſiquidem reſegmina unguiũ e pedibus manibuſq; cæra per⸗ dine
mixta:ita ut dicatur tertianæ uel quottidiane uel quartanæ febri remedium quæri: ante beln
ſolis ortum alienæ ianuæ affigi iubent ad remedia in iis morbis: quanta uanirate ſi falſũ n l
eſt: quanta ue noxa ſi tranſferunt morbos ad innocentiores. Ex iis omnium digitorum re ibens
ſegmina unguium ad cauernas formicarum abiici iubent: eamq; quæ prima cœperit tra/ enr ſe
here correptam ſubnecti collo: & ita diſcuti morbum. teh
Medicinæ ex animalibus peregrinis: de elephanto & leone: & camelo: & hyena: & crocos hi enn
dilo. & chameleonte: & ſtinco: & hippopotamo: & lyncibus. Ca. VIII. uoi
Aec ſunt quæ rettuliſſe fas ſit: ac pleraq; ex iis non niſi horrore dicta. Reliqua in Gdhu
h teſtabilia & infanda: ut feſtinet omnino ab homine fugere. In ceteris claritates eud
animalium aut operum ſequemur. Elephanti ſanguis præcipue maris Kuctiones Coniiti
omnes: quas rheumatiſmos uocant: ſiſtit. Ramentis eboris cum melle atiico (ut aiunt) Neis
nubeculæ in facie Scobe paronychia rolluntur efficacius ſi externuata. Proboſcidis ta uikrun
ctu capitis dolor leuatur efficatius ſi & ſternutet. Dextra pars proboſcidis cuti Iem⸗- huntck
ma rubrica adalligata impetus libidinum ſtimulat. Sanguis & iſchiadicis prodeſt iecut N
ue comitialibus morbis: Leoms adeps cum roſaceo cutem in facie cuſtodit a uitiis cà⸗ bu
doremdque ſeruat: & ſanat aduſta niuibus articulorumque tumores. Magorum uanitates dulli
perunctis eo adipe faciliorem gratiam apud reges populos ue promittunt. Præcipue ta wenhn
men eo pingui quot ſit inter ſupercilia: ubi eſſe nullum poreſt. Similiter dentis maxi/ uan
me a dextra parte: uilliq; e roſtro inferiori promiſſa ſunt. Fel aqua addita claritatem ocu-⸗ mot
lis inunctis facit. Et cum adipe eiuſdem comitiales morbos diſcutit leui guſtu: & ut pro⸗ Wal
Ale⸗

„
.

dletine
J eH
N
eninde n
len geen
Minen M⸗

ra
inuto,

Eſhhe
wilelgin

Neiplagi,

Lgnamſide
scardorer
Cperetotn

Taurintere

onunti,
entmit
nice hbeit
ume ⸗
nii lass A
llm meit
eoniuccn
cllwund⸗
nii Kac⸗
rienbuuci
derurr wot
eunn Cicä
mgbinig
munek/

ſinnre

lumin
amrcs
Hpus untn
Etiinurn
ganden
rni: Me
toumte

hei lld/

Agocos

VW.
igon i
daicen
Zuctionet
Iutaiun)
d
iinci/
vnigne

cben

c⸗ w/
Nten
auße⸗

”UM XXVII.
tinus qui ſumpfere eurſu id digerant. Cor in cibo ſ umptum quartanis medetur. Ades eſi
roſaceo quottidianis febribus. Derunctos eo beſtiæ fu giunt.Keſiſtere ctiam inſidiis uide⸗

tur. Cameli cerebrum arefadum pPotumq; ex aceto comitialibus morbis aiunt mederi. Itẽz?

fel cum melle potum hoc & angine. Cauda arefacta ſolui aluam. Fimi cinere criſpari capil
lum cum oleo.Et dyſentericis prodeſt illitus cini.potuſq; ꝗtum trinis digytis capitur: etiẽ
comitialibus in orbis. Vrinã fullonibus utiliſſim& eſſe tradunt. Itemq; feri us mananti⸗
bus. Barbaros eam ſeruare quinquenio: & heminis pora cire aluum. Setas e caudacontor/
tas & ſiniſtro brachio illigatas quartanis mederi. Hyenã magi ex oĩbus animalibus in ma-
xima admiratione poſuerunt utpote cui & ipſi magicas artes dederunt: uimq; quaalliciat
ad ſe hoĩes mẽte alienatos. Permutationes ſexus ex iis annua uice diximus: cæteraq; mõo-
ſtrifica naturæ eius. Nunc perſequamur quæcunq; medicinis prod untur.Præcipue päathe

ris eſſe in metu hyenæ dicuntur: ut ne conentur quidem reſiſtere. Et aliquid de corio enun⸗

rum habentem non appeti. Mirumq; dictu ſi pelles utriuſq; contrariæ ſuſ pendantur deci
dere pilos pantheræ. Cum fugiunt uenantem declinant ad dextram ut prægreſſi hominis
ueſtigia occupent. Quod ſi ſucceſſerit: alienari mente uel ex equo homiuem decidere. Arx
ſi in leuam detorſeri: deficientis argumenrum eſſe: celeremq; capturam. Facilius autem ca
pi ſi cinctus ſuos uenator fagellumq; & ipſos æquos ſeptenis alligauerit nodis. Mox autẽ
ut eſt ſolers ambagibus uanitas magorum capi ubet geminorum ſignum tranſeunte lu-
na:ſinguloſq; prope pilos ſeruari. Capitis dolori alligaram cutem prodeſſe quæ fuerit in
capite eius. Lipitudini fel illitũ frontibus. Aut ne omnino lippiatur: decoctum cum mel/
lis attici cyathis tribus & croci uncia illitum Sic & caligines diſcuti & ſ uffuſiones. Clarita

rem excitari: melius in ueterato medicamento. Aſſeruari autẽ in cypria pyxide. Eodẽ ſana

ri argema: ſcabritias: excreſcentia in oculis: irem cicarrices. Glaucomara nero iocineris recẽ
tis inaſſati ſanie cũ deſpumato melle inunctis. Dentes eius dentium doloribus tactu pdeſ⸗
ſe uel alligatos ordine. Humeros humerorũ & lacertorum doloribus. Eiuſdem detes ſi de
ſiniſtra parte roſtri eruti ſint illigatos pecoris aut capri pelle ſtomachi crutiatibus. Pulmo
nes in cibo ſumptos cœliacis. Ventriculis cinerẽ cum oleo illitum. Neruis medullas e dory
ſo cũ oleo uetere ac felle. Febribus quarranis iecur deguſtatũ ante acceſſiones. Podagris
ſpinæ cinerem cum lingua & dextro pede uituli marim addito felle taurino omnia pariter
cocta atq; illita hyenæ pelle. In eodem morbo prodeſſe & fel cũ adipe aſinino. Tremulise
iſchiadicis: exilientibus: & quibus corpalpiter aliquid ex corde mandendum:ita ut reliquæ
Partis cinis cum cerebro hyenæ illinatur. Pilos etiã auferri a compoſitione illita: aut per ſe
auulſos felle: prius quam renaſci non liheat. Sic & palpebris inutiles tolli. Lumborum doj
loribus carnes e lumbis edendas:illinendaſq; cum oleo.Sterilitatẽ mulierum emẽdari ocu
lo cum glycyrrhiza & aneto ſumpto incibo: promiſſo in triduum cõceptu. Contra nocur
nos pauores umbrarumq; terrorem unus e magnis dentibus Iino alligatus prodeſt. Suſti
ri fureutes eodem & circunligari ante pectus ſuum cum adipe renum aut iociuere aut peil
le præcipiunt. Mulieri prægnanti a pectore lyenæ caro & pili ſeptem & genitale a ceruice
ſi alligentur dorcadis pelle collo ſuſpenſa contineri partus promittũtur. Venerem ſtimu⸗

lari genitali ad ſexus ſuos in melle ſumpro: etiam ſi uiri mulierum coitus oderint. Quini

mo totius domus concordiam eodem genitali. & arriculo ſpinæ cum adherente corno con
ſeruatis conſtare: quem ſpinæ articulum ſiue modum atlantion uocant. Eſt autẽ primus.
In comitialium quoq; remediis habent eum. Adipe accenſo ſerpentes fugari dicunt. Ma 2
xille parte cõminuta in amſo & in cibo ſumpta horrores ſedari. Eodem ſuffitu mulieribꝰ
menſtrua euocari. Lantũq; eſt uanitatis: ut ſi ad brachiũ alligerur ſuperioris roſtri dentre
partis dens: iaculantium ictus deerraturos negent. Palato eiuſdem arefacto & cum alumi
ne ægyptio calefacto ac ter in ore pemutato fetores & ulcera oris emendati.Eos uero qui
linguam in calciamento ſub pede habeant: non latrari a canibus. Siniſtra parte cerebri naa
ribus illita:morbos pernicioſos mitigari: ſiue hominũ:ſiue quadrupedũ.Frontis coriũ fta-⸗-
ſcinationibus reſiſtere. Ceruicis carnes ſiue mandantur ſiue bibantur arefacte lumborum
medentur doloribus. Neruis a dorſo armiſq; ſufficiendos neruorum dolores. Pilos noſtri
admoros mulierũ labris amatorium eſt. Iecur porum torminibus & calculis mederi. lã cor
in eibo potu ue ſumptum omnibus doloribus corporum auxiliari. Lyenem lyenibus. Omẽz
tum uleerum inſamationibus cum oleo. Medullas dolori ſpinæ & nceruorum laſſitudini

LIBER.

reenum. Neruos potos in uino cum thure fœcunditatem reſtituere adẽptam ueneficio

Vauluam cũ mali punici dulcis cortice in potu datã prodeſſe mulierũ uuluæ. Adipe e lum⸗-
pis ſuffiri difficulter pariẽtes & ſtatim parere.E dorſo medullã adallig atàâ cõtra uanas ſi pe⸗
cies opitulari. Spaticis genitale e maribus ſuffitu. Iiẽ lippiẽtibus:ruptis & cõtra inflationes
ſeruatos pedes tactu leuos dextris partibus: dextros leuis. Siniſtrũ pedẽ ſuperlatum par⸗
turienti lœtalem eſſe. Dextro illato facile eniti Membranã quæ fel cõtinuerat a cardiacis
potã in uino uel in cibo ſumptãà ſuccurtere. Veſicã in uino potã contra urinæ incontinenti⸗
am. Quæ autẽ in ueſica inuenta ſit uiina additis oleo & ſeſamo & melle aſiano hauſtam ꝓp/
deſſè grimonio ueteri. Coſtarũ primà & odauam ſuffitu ruptis ſalutarẽ eſſe.Ex ſpina ue⸗
ro parturientibus oſſa. Sanguine cũ polenta ſ umptũ torminibus. Eodẽ tactis poſtibus ubi
cunq; magorũ infeſtari artes. Non elici deos: nec colloqui: ſiue lucernis: ſiue miſu: ſiue plu

uiis: Iliue aqua: ſiue pila: ſiue quo alio genere tentẽtur. Carnes ſi edâtur: cõtra canis rabidi

morſus efficaces eſſe. Etiänum iecur efficacius. Carnes uel oſſa hoĩs ſi quæ in uentriculo oc
ciſæ inuemiãtur ſuffitu podagricis auxiliari. Si ungues inuemtur in iis:mortẽ alicuius ca
pientiũ ſignificari. Excremẽeta ſiue oſſa reddita cũ interimitur: cõtra magicas inſidias polle
re. Fimũ qui inteſtimis inuentus ſi it: are faſiũ ad dyſentericos ualere porũu. Illitũq; cum adi/

e anſerino opitulari toto corpore leſis malo medicamento. A cane uero morſis addipem

illirum. Et coriũ ſi ſit ſupſtratũ. Rurſus tali ſiniſtri cinere decocto cũ ſanguine muſtellæ ꝑ
unctis omnibus odio euenire. Idẽ fieri oculo decocto. Super omnia eſt: quod extremãà fi/
ſtulam inteſtini cõtra ducũ ac poteſtatũ miquitates cõminiſtrant. Et ad ſucceſſus petitio⸗
num:iudiciorum ac litium euẽtus:ſi omnino aliquatulũ quis ſecũ habeat. At eiuſdem ca⸗
uerna ſiniſtro lacerto religata ſiquis mulierẽ reſpiciat: amato iũñ eſſe: tam præſens ut illico
ſequatur. Eiuſdem loci pilog cinere ex oleo illitã uiris qui ſint proboſæ moliciei nõ mo
do pudicos: ſed & ſeueros mores induere. Proxime fab uloſus eſt crocodillus ĩgenio quo⸗
q; illo cui uita in aqua terracq; cõmunis. Duo eni genera eorũ illius e dexira maxilla dẽtes
adalligati dextro lacerto coitus(ſi credimus)ſtimulant. Canini eius dentes febres ſtatas ar
cent repleti. Sunt enim cani ita ne diebus quinq; ab ægro cernantur qui adalligauere. Idẽ
pollere & uentre exemptos lapillas aduerſus febrium horrores uenientes tradũt. Hac eti
am de cauſa ægyptũ perungunt adipe ægros ſuos. Aliter illi ſimilis multũ i fia magnitu/

dinem in terra tm: odoratiſſimiſq; floribus uiuit Ob id inteſtina eius diligenter exquirun

tur iucundo nidore arefacta crocodilleã uocant oculorũ uits utiliſſimã cũ porris ſucco ĩ
uncta & cõtra ſuffuſiones uel caligines.Illira quoq; ex oleo cyprino moleſtias in facie ena
ſcentes tollit. Ex aqua uero morbos omnes: quorũ natura ſerpit in facie nitoremqꝙ; reddit-
Lentigines tollit ac uaros: omneſq; maculas. Et cõtra comitiales morkos bibitur ex aceto
mulſo binis obolis. Appoſita menſes ciet. Optimaq; eſt quæ candidiſſima & friabilis: mim
meq; põderoſa: cũ teratur inter digytos fermenteſcens. Lauatur cæruſa. Adulterant æmy
lo aut cymolia: ſed maxime qui captos orixa tm̃ paſcunt. Felle inudos oculis cx melle cõ⸗
tra Iuffuſiones nihil utilius prædicant. Inteſtinis & reliquo corpore eius ſuffiri uulua labo
rantes ſalutare tradũt. Itẽ uelleribus circũdari uapore eius infectis. Corii utriuſq; cinis ex
aceto illitus iis partibus quas ſecari opus ſit: aut nidor cremari ſenſum omnẽ ſcalpelli au/
feit. Sanguis utriuſq; claritatem uiſus inunctos donat: & cicatrices oculorũ emẽdat- Cox
pus ipſum excepto capite pedibuſq; eliſum madatur iſchiadicis. Tuſſim ueterẽ emendat
præcipuæ in pueris.ltẽ lumborũ dolores. Et adipẽ habẽt: quo tactu pilus defluit. Hic perũ
Cos a crocodillis tuetur. Defluit inſtillaturq; morſibus. Cor annexum in lana ouis migræ⸗
cui nullus alius color incurſauerit.& primo partu genita ſit quartanas abigere dicitur. ũ
gemus illis ſimilia & peregrina æque aĩalia. Priuſqᷓ cameleontẽ peculiari volumine dignũ
exiſtimatum. Democrito. Et per ſingula mẽbra deſactartum non ſine magna uoluptate no
ſtracognitis proditiſq; mẽdaciis græcæ uanitatis. Similis eſt magnitudine ſupradicto cro
codilo:ſpinæ tautum uitio: ac recuruatura: & caude amplitrudine diſtãs. Nullũ animal paui

dius eſſe exiſtimatur & ideo uerſi coloris eſſe demutationis.- Vis eius maxima cõtra accipi⸗

trum genus. Detrahere enĩ ſupra uolũtatẽ ad ſe traditur: & uolũtariũ pra bere lacerãd vum
cxteris animalibus. Caput eius & gutur ſi roboreis lignis accedantur hy mbriũ & tonitru⸗

um cõcutius facere. Democritus narrat. Ité iecur in tegulis uſtũ. Reliqua ad ueneficia perf

tinẽtia quæ dicit ᷓ falſa exiſtimantes omitemus: pᷣterꝗ in xiſu coarguentiũ⸗ Dextxo ocu

Pdoen⸗
cupupu
uurpetn
elus
leligarul
plliconet.
Cumeleon
ſrellctec
alboſtes
colecret
moheene
ſovinomn
uthekuil
Recrcien
toriecto
moneiliru
cauneleon.

chouiuate

Caflonina?
ſerm ger
Utini eo ran
beiali
Nun Exen
ciore auter
ſgcimntun
0Roſrum
eruceſen
ti grachn⸗
Ckiciores
ſenſumpre
heyinapor

eteminhi

Kucühipr
canpertec
nmkucht
Patefront
cachna e
Praqur
Cellltneir
Untültbidi
huohruer
ternis Nun
machkem
dbleruane
n

Wte
AAalnie,
guoniam
ſeuonel

Inbehete⸗
MAeeln
unmlee,
nidſlktonen
alumg
a cuda;
Moninenti⸗
halſn
Lrheinle⸗
poſtiduscbt
uloſvegt
1cnis nbei
venmculooe
eacuis a
ticin wle
gaunac/
sadtpen
emuſele,
extrehu i/
eſisento⸗
Hewurilio
cii wön
nesſars
emumm
ve in
e
lanm ,
1 nelec
Uv ſbo
Cnis er
Aeli v/
. eu. Cot
zemendn
. ſchenl
ussag
Gictu
rinesp
opene 1

lo ſi uiuenti eruatur: albugines oeulorum cum lacte caprino tolli. Lingua adalligata: peri

txernis. Nunc reuertemur

XxVIII,.

cula purpurei. Eundem ſaſutarẽ eſſe parturientibus cirea domum. Sin uero domibus infe

ratur pernicioſiſſimũ. Linguã ſi uiuenti exempta ſit: ad iudiciorum e uentus pollere:Cor

aduerſus quartanas illigatũ nigra lana primæ cõtuſæ. Pedem e prioribus dextrũ genæ pel

le illigatũ ſiniſtro brathio: cõtra latrocinia terrereſq; nocturnos pollere.lItem dextram ma

millã contra formidines pauoreſq;. Siniſtrũ uero pedem torreri in furno cũ hærba: quæ ẽt
chameleon uocatur. Additoq; unguæëto in paſtillos digeri. Eos in ligneo maſe cõditos: p/
ſtare(ſi credimus)ne cernatur ab alis qui habear. Armũ dextrũ ad uincendos aduerſarios
uel hoſtes ualere utiq; ſi abiectos eiuſdem neruos calcauerit. Siniſtrũ mirũ ꝗbus moõſtris
conſecrer qualiter ſõnia quæ uelis: & quibus uelis mittantur: putet referre. COmmia ea dex
tro pede reſolui: ſicut ſiniſtio latere lethargos: quos fecerit dextrũ. Capitis dolores inſper
ſo uino in quo latus alterutrũ maceratũ ſir ſanati fœminis. Si ſimſtri pedis cinere miſcea⸗
tur lac ſuiillum podagricos fieri illitis pedibus. Felle glaucomata & ſuffuſiones corrigi ꝓ
pẽ creditur aridui inunctione. Serpentes fugari lyene inſtilato. NlIuſtellas cõtrahi in aquã
coniecto. Corpore ueio illito detrahi pilos. Idem præſtare narrant iecur cũ ranæ ruptæ pul
mone illitum. Præterea iocinere amatoria diſſoluere. Melancolicos autẽ ſanari ſi ex cotio
chameleontis hærbe ſuccus habente bibatur. Inteſtina & fimum eorũ cũ id animal nullo
cibo uiuat cũ ſimiarũ utina illita inimicorũ immane odiũ & oĩum hoĩum iis cõciliare. Cau
da flumina & aquarum impetus ſiſti. Serpentes ſoporari. Eadẽ medicata cedro & myrrha il
