tus. Quapropter obuiam itur per. xxx, eos dies galliaceo maxime fimo mixto canum cibis:
autſi preuenerit morbus ueratro. Acd canis rabidi morſum. C. XLl.

r
1 10
mor
ſcetemnec ca
ſerventé
D le⸗
e totu
cop⸗

lüregio it

unpbbetun
Mutyrere
eairpoieci
miespedes)
Auouſtusee
tunolipyran
leeguitatu
Cane hoſtee
tradooculor
cdinteatino⸗⸗
lugingeepe

uliuerlus ſy⸗

nueninelcde
imetfelo Ni⸗
OAnrsinpro
Conexcihun
ſtusaDionyi
nepänbrin
dilalicukure
Lhtkumole
4ronzäglon
bunug Aba
Gtnennlosd
bauus nini
Pcgteillduse⸗
NMuinum
Uilcert Vn⸗
eriguütit
unnbginſich
nioknettelcen
llheninen
li cödito f
hrloſibign
menismelt
id Klacrin⸗
Uhelinümn
dinmnolleg
eanhiper;
tolennel
detetisfeen
lecarice n
beanon
eing
li ae
lls

dunlerdineg
eroinlli
mmerle Cobeen
e t
Ueitemo Oin
in D
lorgtucir
,
mütllünm
1 Arenmen⸗

=

E

—

5 Woin eron
ncdponir
deneia i
6ltcäntonnn
gcäime
inncre r.
iſus Menect
Otecümmiod
ubeno ebennt
XennezDarmats
ioedas N

Ctümmiflun
E:eca r
WütcN
e idanm
Gin Alnu
Enonni
(iifiuuund
ii Am
eceicehn
byiittun
Lehmeg ,0
1 üpehs
=
ic
geniß 00

dusnanuie

en

te in grege armẽti reliquæ fœtæ educant o

M D morſum uero unicũ remediũ oraculo quodà nuꝑ reptũ. Radix ſilueſtris roſæ qᷓ
a cynorhoda appellat: Columella auctor eſt ſi quadrageſimo die ᷓ ſit natus caſtretur

morſu cauda:ſumuſq; eius articulus auferat᷑: ſequeti neruo exepto nec caudã cre⸗

ſcere:nec canes rabidos fieri: Canẽ locũtum in prodigiis ꝙ equidẽ annotauerim accepimꝰ:

Et ſerpentẽ latraſſe cũ pulfus eſt regno Tarquinus. De natura equorũ. Ca. LllI-
IIdæe Alexãdro & equi magni raritas cõtigit. Bucephalà eũ uocarũt: ſiue ab aſpectu
e toruo: ſiue ab inſigni taurini capitis armo ĩ preſi.Sexdecim talẽtis ferũt ex Philoni
co pharſali grege emprtũ etiã tũ puero capto eius decore. Neminẽ hic aliũ Alexã⸗

drũ regio iſtratus ornatu recepit in ſedé: alios paſſi reiiciẽs: Idẽ in præliis memoraræ euiuſ
dam pibetur ope. Thebarũ oppugnatiõe uulneratus in aliũ traſire Alexadrum non paſſus:
Multa pᷣterea eiuſdẽ modi. Propter quæ rex defuncto ei duxit exeꝗas. Vrbe tumulo circũ

dedit noĩe eius. Nec Cæſaris dictatoris quẽꝗᷓ aliũ recepiſſe dorſo equus tradit.Idẽq; hoĩs ſi
miles pedes priores habuiſſe: Hac effigie locatꝰ ante. Veneris genitricis ædẽ. Fecit & Diu⸗
Auguſtus equo tumulũ. De quo Germanici Cælſaris carmẽ eit. Agrigẽti cũ pluriũ equoꝶ

rumuli pyramides habẽt. Equũ adamatũ a Semiramide uſq; ad coitũ luba auctor ẽ. Scythæ

Adẽ equitatus & equoꝶ gloria ſtrepũt. Occiſo deniq; ipſorũ regulo ex prouocat one dimi
cante hoſtẽ cũ uictor ad ſpoliadũ ueniſſet ab equo eius ictibus morſuſq; cõfectũ. Aliũ de⸗
tracto oculorũ opimeto & cognito cũ mre coitu petiſſe p̃rupta atq; exaĩatũ. Equã eadẽ ex
cã inreatino agro laceratũq; piter aurigã ĩuenimus. Nãq; & cognationũ ĩtellectus in iis eſt
Itaq; in grege prioris anni ſororẽ libẽtius etiã ꝗᷓ matre equa cõmitatur. Docilitas tata eſt ut

uniuerſus ſybaritani exercitus eꝗtatus ad ſymphoniæ catũ ſaltariõe quadã moueri ſolitus

inueniat.lde præſagiũt vugnã & amiſſos lugẽt dños lachrymaſq;ʒ ĩterdũ deſiderio fundũt
interfecto Nicomede rege equus eius inedia uitã finiuit. Phylarchus refert Cẽtaretrium e
galatis in prœlio occiſo Antiocho potitũ equo eius cõſcendiſſe ouantẽ. At illum indigna⸗
cione acceſum domitis frenis ne regis poſſet pcipitẽ in abrupta iſſe. exanimatũq; una Phili
ſtus a Dionyſio relictum in cœno hærentẽ ut e euelliſſet: ſecutũ ueſtigia domini exami
ne apũ iubæ inhærente. Eoq; oſtento tyrannidẽ a Dionyſio occupatã. Ingeĩa eorũ in enarra
bilia iaculantes ohſequio experiũtur. difficiles conatus corpore ipſo:nixuq; inuitantiũ. Iã
tela humi collecta equiti porrigũt. Nã in cyrco ad currus iuncti nõ dubie intellectũ adhor

rationis & gloriæ fatẽtur. Claudii Cæſaris ſeculariũ ludorũ cyrcenſibus excuſſo in carceri-
bus auriga albati equi palmã occupauere: primatũ optinuere: oppoſita effundates oĩa:quæ

cõtra æmulos debuiſſent peritiſſimo auriga inſiſtẽte facientes. Cũ puderet hominum artes
ab equis uinci peracto legittimo curſu ad metã ſtetere. Maius auguriũ circa priſcos plebe⸗-
iis cyrcẽſibus excuſo auriga ita ut ſi ſtaret in capitoliũ cucurriſſe equos:ſedẽq;ʒ ter luſtraſ⸗
ſe.Maximum uero eodem perueniſſe a uehiis cum pahna & corona effuſo. Ratumena qui
ibi uicerat. Vnde poſtea nomẽ portæeſt. Sarmatæ lõginqua itinera acturi ĩedia pdie p̃parãat
eos exiguũ tãtũ potũ inpartiẽtes:atq; ita per cẽtena milia & quinquaginta continuo curſu

euntibus inſidẽt. Viuũt annis ꝗdẽ quinquagenis. Fœminæ minore ſpatio. Exdẽ quinquen

nio finẽ creſcẽdi capiũt. Mares anno addito.Forma equorũ quales maxime legi oporreat.
Pulcherrime ꝗdẽ Virgilio uate abſoluta eſt: Sed & nos diximus in libro de jaculatione eq⸗
ſtri cõdito:& fere inter oẽs cõſtare uideo. Diuerſa aũt cyrco ratio quæritur. Itaq; cum bimi
in alio ſubigantur ĩperio:nõ ante quinquẽnes ibi certamen accipiut. Partum in eo genere
undenis mẽſibus ferũt:duodecimo gignũt. Coitus uerno equinoctio bimo utrinq; uulga
ris. Sed acrimatu firmior partus: Generat mas ad annos trigintatres. Vtpote cũ a cyrco poſt
uigeſimũ annũ mittantur ad ſobolẽ reparãdã. Et ad quadragintad uraſſe tradũt adnitũ mo
do in attollẽda priore parte corporis. Sed ad generãdũ paucisnialiũ minor fertilitas. Qua
de cauſa per interualla admiſſuræ dantur: nec tamen quindecim inirus eiuſdem anni valet
tolerare. Equarum libido extinguitur iuba tonſa. Gignunt annis omnibus ad quadrageſi/
mũ.Vixiſſe equũ ſeptuagintaquinq; annis prodit. In hoe genere grauida ſtãs parit: pterque

cœteras fœtũ diligit. Et ſane equĩs amio ris inaſci ueneficiũ hippomones appellatum in frõ

—4 11 ½ 1. — R . . 13
te:carice magnitudine:col ore nigro. uod ſtatim edito partu deuorat fœta:aut partũ ad
ubera nõ admittit ſi quis præreptũ habeat. Olfactu in rabiẽ id genus agitur. Amiſſa paren/
rbum. Terram attingere ore triduo proximo ꝗ
ſir genitus negat poſſe. Quo quis acrior in bihendo profundius nares mergit. Scythe per

bella fœminis uti malũt: quoniã uriuã curſu nõ ĩpedito reddat. Cõſtat in luſitania circa uli
xiponẽ oppidũ & tagũ amnẽ equas fauonio flãte obuerſas animale cõcipere ſpiritum idq;
partũ fieri: & gigni ꝑniciſſimũ ita ſep trieniũ uitæ nõ excedere. In eadẽ hiſpania galleca ge
na & aſturia eit eꝗni generis. FHii ſunt quos tiheldones uocamus. Minori forma appellatos
aſturcones gignũt. Quibus nõ uulgaris in curſu gradus: ſed mollis alternocrurũ explica-

tu glomeratio. Vnde es ſoluti carpere in curſus tradit arte. Equo fere qui homini morbi p

terꝗ ueſicæ cõuerſio: ſicut oĩbus in genere ueterino. De aſinis. Ca. XIIII.

Sinũ quadringẽtis nũmis emptũ. Q.. Aſio ſenatori auctor eſt. M. Varro: haud ſcio
2. an oiĩum pcio aialiũ uicto opa ſine dubio geruli mirifica arãdo quoq;. Sed mularũ

maxime pro generatione patria etiã ſpectat᷑ in iis archadibus in achaia. In italia rea
tinis. Ipſum aial frigoris maxime ĩpaties: ideo nõ generat᷑ in põto:ne in eꝗnoctio uerno ut
cætera pecua admittit: ſed ſolſtitio. Mares in remiſſione operis deteriores. Part? a. xxx. mẽ
ſe ociſimus: ſed a trimatu legitimus. Totide quot equæ & eiſdẽ mẽeſibus & ſimili mõ. Sed i
cõtinẽs uterus urinã genitale reddit: ni cogat in curſum uerberibus a coitu. Raro gemios
parit. Daritura lucẽ fugit: & tenebras quærit: ne cõſpiciat ab hoĩe. Gignit tota uita: quæ eſt

ei ad. xxx. annũ Partus caritas ſũma: ſed aquarũ tediũ magis Per ignes ad fœtus tẽdũt. Ex
itẽ ſi riuus minimus ĩterſit horret ita ut pedes oĩno caueat tingere: Nec niſi aſſuetos po/

tant fontes: qui ſunt in pecuariis. Atq; ita ut ſicco tramite ad potũ eãât. Nec põtes trãſeant
per raritatẽ placarũ trãtlucẽtibus fluminis. Mirũq; dictu ſitiũt: &ſi imutẽtur aquæ ut bibat
cogẽdæ exonerãdæue ſunt. Nec niſi ſpatioſe incubat alias atterunt. Varia nãq; ſõnio uiſa
cõcipiũt iccu pedũ crebro:qui niſi per inane emicuerit repulſu durioris mareriæ claudita⸗

tam ilico affert. Quæſtus exiis opima pᷣdia exupat. Notũ eſt in celtiberia ſingulas duadra⸗
genis milibus nũmorũ emi. Ad mularu maxime partus auriũ referre in his & palp ebrarum
püos aiunc. Quãuis eni uni color toto reliquo corpore: totidem tñ colores quot ibi fuere

redidit. ullos earũ epulari Mœcenas inſtituit: multũ eo tẽpore pᷣlatos onagris-Poſt euin⸗
teriit auctoritas: ſaporis. Sed aſino morite uiſꝗ gelerrime id genus deficit.

idis, Mas. ECa. XIIIII.

X aſino & equa mulus gignitur mẽſe. xiii. Animal uiribus in labore eximiũ. Ad ta⸗-
les partus equas:neq; quadrimis minores neq; decẽibꝰ maiores legũt: arceriq; utrũ
ꝗꝓ genus ab altero narrãt niſi infantia eius generis ꝙ ineãat lacte hauſto. Qua propt
ſubreprtis ſtacim puillis in cenebris equarũ uberi aſinarũ ue equleos admouẽt. Gignit autẽ
mula ex equo & aſina: ſed effrenis & tarditatis indomitæ. Leta oĩa eſſe. uetulis. Cõceptũ ex
eguo lecutus aſini coitus abortu perimit. Non item ex aſino equi. Fœminas partu optime
Vii die inpleri obſeruatũ eſt: mares fatigatos melius ĩplere. Quæ non prius ꝗ dentes: quos
Pruiilioms appellant iaciat conceperit. ſterilis intelligitur. Et equæ non primo initu genera-
& ceperit. Equo & aſinagenicos mares hinulos antiqui uocabant cõtraq; mulos: quos aſi-

.

& neutri parentum eſſe ſimilia. Eaq; ipſa quæ ita nata ſunt non giguere in omni aĩaliũ ge⸗
nere: idcirco mulas non parere. Eſt in animalibus noſtris peperiſſe ſæpe uerũ ꝓdigii loco ha

bitum. Theophraſtus uulgo parere in cappadocia tradit: Sed eſſe id auimal ibi ſui generis
mu & calcitratus inhibet᷑ uini crebriore potu In pluriũ græcorũ ẽ monumẽtis eũ equa mu⸗
li coitu natum quem uocauerũt hinũ id eſt paruũ mulũ. Generatur ex eꝗ & onagris mãſue

factis mI ueloces in curſu: duricia eximia pedũ: uerũ rugoſo corpore: indomito animo
ſed generoſo enagro. Et aſina genitus oẽs antecellir. Onagri in phrygia & lycania præci/

Pui. Pullis eorũ ceu pᷣſtantibus ſapore africa gloriatur: quos laliſiones appellant. Multum

Ixxx. ànis uixiſſe atheniéſium monumentis apparet. Eo gauiſi cũ tẽplũ in arce facerẽt: ꝙ de
reliRus ſenecta cadẽtia iumẽta comitatu nixuq; exhortaretur decretũ fecere:
ne frumẽetarii negociatores ab incerniculis cũ arcerent. Debubus. =c Ca XLV.
Vli incicis camelorum altitudo traditur: cornua in latitudinen quattuor pedũ in
b noftro orbe epiroticis laus magna a Pyrhicut ferunm i inde regiseura. ld conſecu⸗
tus eſt nõ te ꝗdrinatũ ad ptus uocãdos. p̃grandes itaq; fuere: hodieq; reliquiæ ſtir

Piũ durãt. At nũc aniculæ ad fœcũditatẽ poſcũtur. Tolerãtiꝰ tamẽ himæ. Tauri genezatio

né uadrimi ipl ent: & ſingulis denæ eodẽ ãno tradũt.Si aũt poſt coitũ ĩ dexteraptẽ habeat
tauri: generatos mares eſſe.ſi in leuã fœminas. Cõceptio uno initu peragit᷑ ꝙ ſi forte perra

Ii & equæ generarent. Obſeruatum e duobus diuerſis generibus nata tertii generis fieri:

uo caueret

lit11, 0
Coreipli
ponus lan
iſhenlun
Pouesan
foenninis
etüminu
capite no
i niſa
titur,C
lenuioraq
lencusibu
LEutſitite
Negitiocci
1oſtrastoru
minatio pri
lusaialiü ee
comnibus a
citato uel
Nu intortac
Uicimeopt
cavöſtati
Obrevickian
notatü uittl
holtia deos
nutito len
Oei
macl
Noè
ſitlouetus

Umapopul

1

lleriücib
leetius

(mmibonon

nöennüͤt
ieninei
ütbiaurei
lchnemine

in Neey

„d
mmpßirel
natutlle⸗
ſocizeiug .
mmares,.
net Aglon
tur 0l,
ſesf llexe.
nchocj .

ulrnen
AKſortni
Puugl B
om pPl
noctunüehe,
ibaninntf
(2 M.
Wrohnln
1 Nl dli
Mahnlun
octo enn
PdI
Almino eri
Agenin
toanuunguret
irunti
niiAns o
X tes iln
r ururbi
nig Gou
weni cutin

—

Se=
☛tG —

S
Nol de

AWMdNN
Gaocridte

. A
mgnubokein
e

1

U
“
AII

U.

ioemmu fin
miaiug*
digiloon
Uigehens
eueunn/
ongtbni
Commwmmno
honneo/
r Mllun

VllIlI.

uit. xx. poſt die marẽ fœmina repetit. Pariũt mẽſe. x. quicꝗd ante genitũ ĩutile eſt. Sunt au

ore ipſa cõplẽte.x. mẽſe duos prere nũc raro geminos. Coitus a elphini exortu ad pridie

nonas ianuarii diebus. xxx. aliquibus & autũno: getibus quidẽ quæ lacte uiuunt ita fœtus

diſpenſantibus: ut omni tẽpore anni ſupſit id alimẽtum. Tauri no ſæpius ꝗᷓ bis die ineunt.

Boues aĩialiũ ſoli & retro ambulantes paſcunt. Apud garamantas quidẽ haud aliter. Vita
fœminis. xv. ãnis lõgiſſima: Maribus. xx. Robur ĩ quimatu. Lauatiõe calidæ aquæ tradũtur
pingueſeere: & ſi ꝗs inciſa cute ſpiritũ ĩ uiſcera harũdine adigat. Nõ degeneres exiſtimari
etiãa minus laudato aſpectu:plurimũ lactis alpinis: ꝗbus minmũ corporis plurimũ laboris
capite nõ ceruice iũctis. Syriacis nõ ſũt palearia: ſed gibber ĩ dorſo. Carici quoq; ĩ pte.Aſiæ
fœdi uiſu tubere ſuꝑ armos a ceruicibus eminente: laxatis cornibus excellente ĩ opere nar
rãtur. Cæteri nigri coloris candidi ue ad laborẽ dãnãtur. Tauris miora quã bubus cornua
tenuioraq;. Domitura bouũ ĩ trimatu:poſtea ſera:ante præmatura. Optime cũ domito iu⸗
uencus ibuitur. Sotiũ enĩ laboris agriq; culturæ habemus. Hoc aĩal tatæ apud priores cu
Xæ& ut ſit ĩter exẽpla dãnatus a populo ro.die dicta:ꝗ cõcubino procaci rure omaſũ ediſſe ſe
negãti occiderit bouc: actuſq; in exiliũ tãquã colono ſuo interẽpto. Lauris ĩ aſpectu gene
roſitas torua frõte: auribus ſetoſis cornibus ĩ pcĩctu dimicationẽ poſcẽtibus. Sed tota cõ⸗
minatio prioribus ĩpedibus ſtat: ira gliſcẽte alteros replicãs: ſpgenſq; ĩ altũ harenam: & ſo
lus aĩaliũ eo ſtimulo ardeſcẽs. Vidimus ex ĩ perio dimicãtes: & ideo ſe demõſtratos rotari
cornibus cadẽtes excipi:iterũq; reſurgere:modo iacentes ex humo tollit: bigarũq; ẽt cur⸗
rucitato uelut aurigas inſiſtere. Theſſalorũ gentis ĩuentũ ẽ equo iuſta quadrupedãte cor
nu intorta ceruice tauros necare. Primus id ſpectaculũ dedit romæ Cæſar dictator. Kinc
uictimæ optimæ & lautiſſima deorũ placatio. Huic tãtũ animali oĩum quibus pcerior cau
da nõ ſtati nato cõſumatæ ut cæteris mẽſuræ creſcit uni dõec ad ueſtigia ima puẽiat. Quã
obrẽ uictĩarũ pbatio ĩ uictulo ut arriculũ ſufraginis cõtĩgat:breuiore nõ litãt. Hoc.quoq;
notatũ uitulos ad aras humeris hois allatos nõ fere litare: ſicut nec claudicãtẽ: nec aliena
hoſtia deos placari: nec trahẽte ſe ab aris. Eſt frequẽs ĩ pdigiis priſcorũ bouẽ locutũ. Quo
nũtiato ſenatũ ſub diuo haberi ſolitũ. De api boue. Ca.. Xl-VI.
Os ĩ ægypto etiã numinis uice colit.Apim uocãt. Inſigne ęei ĩ dextro latere cãdicios
macula cornibus lunæ creſcere ĩcipiẽtis. Nodus ſub lingua:quẽ cantarũ appellant.
Nõòõ ẽ fas eũ certos uitæ excedere annos:merſũq; in ſacerd otũ fonte enecãt qſitun
luctu aliũ:quẽ ſubſtituãt: donec inueniãt mœrẽt. Deraſis etiã capitibus:nec tamẽ uſqʒ diu
ꝗrit. Inuẽtus deducit᷑ a ſacerdotibus mẽphim.Sunt delubra ei gemia:qᷓ uocãt thalamos au
guria populorũ. Alterũ ĩtraſſe lætũ ẽ: ĩ altero dira portedit. Reſpõſa priuatis dat: e manu
cõſulẽtiũ cibũ capiẽdo.CGermanici Cæſaris manũ auerſatꝰẽ haud multo poſt extincti. Cæte
ro ſecretius cũ ſyprupit ĩ cœtus ĩcedit:ſũmoto ſtrepitu lictorũ:grexq; puerorũ comitatur
carmẽ honori eiꝰ canẽtiũ.lIntelligere uidet᷑: & adorari uelle. Hi greges repẽte lymphati fu
tura p̃cinũt. Fœmina bos ſemel ei ãno oſtẽdit᷑ ſuis & ipſa ĩſignibus ꝗꝗᷓ aliis: ſẽpq; eodẽ die
& iueniri eã extinguiq; tradũt.Mæẽephi eſt locus ĩ nilo:quẽ a figura uocant phialã. Oĩibus
ãanis ibi aureã paterã argẽteãq; mergẽtes diebus quos habẽt natales apis. Septẽ hi ſũt.Mi 2
tũq; neminẽ per eos a crocodilis attingi. Octauo poſt orã diei, vi. dne beluæ feritatem.
H De narura pecudum & pecorum. Hyn G⸗ rrr. W-Ca. De H XLVII.
Agna & pecori gratia uel ĩ placamẽtis deorũ: uel ĩ uſu uellege. Vt boues ſũptũ hõi
m nẽ excolut: ita corpoꝶ tutela pecori debet᷑. Generatio bimis utrĩq; ad nouenos anoſ
ꝗbuſdã & ad.x primipares mĩores fœtus. Coitus oĩbus ad arcturi occaſũ id ẽ a ter
tio idus maias ad aꝗlæ occaſu id zitii Chal augurli creru ptũ diebus. cl. poſtea cõcepti in
ualidi Cordos uocabãt ãtiq poſt id tẽpus natos.Multi hybernos agnos p̃ferunt uernis: qm̃
magis ĩterſit añ ſolſtitiũ ꝗᷓ añ brumã firmos ee:ſolũq; hoc aĩal utiliter bruma naſci. Arieti
naturale agnas faſtidire: ſenectà ouiũ cõſectari:& ipſe ſenecta melior:illis quoq; utilior. Fe
rocia eius cohibet᷑ ornu iuxta aurẽ terebrato. Dextero teſte pᷣligato fœninas generat: leuo
mares. Tomiturus ſolitariis ouibus ab ortus ĩ ferũt. Remedſũ ẽ cõgregare eas ut cœtu iu⸗
uẽt᷑.Agꝗlomis flactu mares cõcipi dicũt:auſtri fœmias.Atq; ĩ eo generẽ arietũ maxĩe ſpectã
tur ora. Quia cuius coloris ſub lĩgua habuere uenas: eius & lanitiũ ẽiĩ fœtu: uariũq; ſi plu⸗
res fuere: & mutatio aquaꝶ potuſq; uariat. Ouiũ ſũma gña duo tectũ & colõicũ illud mol
lius: hoc ĩ paſeuo elegatiꝰ. Quippe cũ tectũ rubis ueſcat᷑. Operimẽta eis ex atabicis cinua

LIBER.
Lana aũt laudatiſſima apula: & quæ ĩ italia græci pecoris appellat᷑: alibi italica. Tertiũ locũ
mileſiæ oues obtinẽ. Apułæ breues uillo: nec niſi penuliſ celebres. Circa tarentũ canuſiũq;
ſũmã nobilitatẽ habẽt. In aſia uero eodẽ genere laodicæ. Alba circũpadanis nulla p̃fert᷑:nec
libera cẽtẽos numos ad hoc æui exceſſit ulla. Oues nõ ubiq; tõdẽt. Durat ꝗbuſdam ĩ locis
Ren 00 mos uellẽdi. Colloꝑ: Hura genera. Quippe cũ deſint ẽt nomiĩa eis:quas natiuas appellãt ali
Se⸗. quot modis. egeneribus lanarum & ueſtiũn. Ca. XLVIII.
acnon h. Ilſpania nigri ſi? ris p̃cipuas habẽt: pollentia iuxta alpes canuſia rutili: ꝗs erythras
h uocäãt. It betica ut canuſiũ. Fuluas tarẽtũ ac pulliginis ſuæ: & ſuccidis oĩbus uſus
mſmaeldicat“. Hyſtriæ liburniæq; pilo pprior ꝗᷓ lanæ pexis aliena ueſtib?& ſſolà ars ſcu
tulato textu ↄmẽdat.In luſicania ſimuſis circa piſcias puĩtiæ narbonẽſiſ.Similis & ĩ æg/pto
ex ꝗ ueſtis detrita uſu tĩgit᷑:rurſuſq; æuo durat. Eſt & hirtæ filo craſſo ĩ tapetis ãtiꝗſſima
gratia. lã certe priſcos iis uſos PHiomerus auctor ẽ. Aliter hæc galli tĩ gũt: aliter ꝑarthoꝶ gẽ
tes. Lanæ & ꝑ ſe coactæ ueſtẽ faciũt. & ſi addat᷑ acetũ ẽt ferro reſiſtũt: ĩmo uero et ignibus.
Nouiſſimo ſui purgamẽto ꝗppe abenis coquẽtiũ extracte ĩidumẽtis uſu ueniũt galliarumt
ut arbitror)ĩ uetũ certe gallicis hodie noĩbus diſcernũt᷑: nec facile dixerĩ ꝗᷓ id ætate coœpit-
Antiꝗs. n. torus e ſtrameto erat: qlirer nũc ẽt ĩ caſtris gauſape:Patris mei memoria cœpere
amphimala noſtra: ſicut uilloſa & et uetralia. Nã tunica lati claui ĩ modũ gauſape texi nũc
primũ ĩcœpit.Lanarũ nigræ nullũ colo rẽ bibũt. De reliqarũ ĩ fectu ſuis locis dicemꝰ. In cõ
chyliis marinis aut herbarũ natura: lanã colo & fuſo Tanagꝗlis quæ eadẽ Caia Cecilia uoca
ta e: i tẽplo. M. Anci duraſſe pdẽte ſe auctor ẽ. M. Varro: factâq; ab ea togã regiã ungulatã
æde fortunæ:ꝗᷓ Seruius. Tullius fuerat uſus. Inde factũ ut nubẽtes uirgines cõitaret᷑ co
lus cõpta & fuſus cũ ſtamĩe.Ea prĩa texuit rectã tunicã:qua ſimul cũ toga pura tyrones in
duũtur nouæq; nuptæ. Vngulata ueſtis prio lautiſſimis fuit: inde ſuriculata defluxit. To
gas raſas phryginaſq; Diui Auguſti nouiſſimis tẽporibꝰcœ piſſe ſcribit Feneſtella. Crebræ
papaueratæ antiquiorẽ habẽt originẽ.lã ſub Lucilio poeta in torquato notatæ. Prætextæ
hapud hetruſcos originẽ iuenere. Trabeis uſos accipio reges. Pictas ueſtes iã hapud Fio⸗
merũ fuiſſe: unde triphales natæ. Acu facere idæi friges ĩ uenerũt: ideoq; phrygiões appel
lati ſũt.Aug ĩtexere ĩ eadẽ aſia ĩuenit Attalus rex.unde nomẽ attalicis. Colores diuerſos
icture ĩtexere Babylon maxĩe celebrauit:& nomẽ ĩpoſuit. Plurimis uero liciis texere qͥ po
ymita appellãt: alexadria ĩſtituit. Scutulis ⸗ iuidere gallia Metellus Scipiõi triclinaria ba⸗
pylonica ſeſtertiũ octĩ gẽtis milib ueniſſe iã tũc poſuit ĩ capitalibus criminibꝰ: quæ neroni

eo dicatæ cooptũ erat durauere ad Seiani exitũ. Mirũq; fuit nec fluxiſſe eas:nec teredonũ
ſiurias ſeſiſſe anis.d.lx.Vidimus iã & bidetiũ uellera purpura:cocco cochylio ſexꝗpedalibꝰ
libris ĩ fecta: uelut illa ſic naſci cõgẽte luxuria.in ipſa oue ſatis generoſitatis oſtẽdit᷑ breuia
rate cruge uẽtris ueſtitus: ꝗbus nudus eẽt apicas uocabãt danabãtq;. Syriæ cubitales ouium
caudæ plurimũ ĩ ea pte lanicii.Caſtrari agnos hiſ quĩquemeſres præmaturũ exiſtimant.
De muſimonio. rr r e ba a. XLIX.
St & ĩ hiſpania & maxĩe corſica nõ maxĩe abſimile pecori genus muſimomũ capri⸗
e no uillo ꝗ pecoris uelleri ppius. Quoge e genere & ouibus natos priſci ũbros uoca
uerũt. Infirmiſſimũ pecori caput. Quã ob rẽ auerſũ a ſole paſci cogẽdũ Quã ſtultiſ
. . 9 Aima aĩaliũ lanata. Qua timuere igredi unũ cornu rapto ſequũtur. Vita logiſſima anis. x. in
⸗ Wern Tr Sn thiopia. xiii. Capris eodẽ loco.xi. In reliquo orbe plurimũ octo. Vtrũq; genus ĩtra quanũ
Dog 0 Coitů ipletur. i ñꝗß. Ca. L.
2= beus Abpræ pariũt & quaternos: ſed raro admodũ. Ferũt ꝗnc; mẽſibꝰ ut oues. Capræ pin
c guedie ſterileſcũt. Triæ minus utiliter generât & i ſenecta: nec ultra quadriẽniũ.,
4 IIncipiũt. vii. mẽſe & adhuc lactãtes. Multũ ĩ utroq; ſexu utilius. Primus ĩ die coitꝰ
nõ ĩplet:ſequẽs efficatior: ac deĩde cõcipiũt nouẽbri mẽſe: ut martio pariãt turgeſcẽtibꝰ uix
gultis. Aliquãdo aniculg:ſeper bimæ:ĩ trimatu ĩutiles pariũt octonis anis.Abortꝰ frigori
obnoxius. Oculos capra ſuffuſos iunci pũcto ſanguĩe exonerat. Caper rubi. Solertiã eius
ai alis Mutianus uilſã ſibi ꝓdidit ĩ põte pᷣtenui duabus obuiis e diuerſo cũ circũactũ angu⸗
ſtiæ nõ caperẽt:nec reciprocationẽ lõgitudo ĩ exilitate. cæca torrẽte rapido mĩaciter ſubter
Huẽte alterã decubuiſſe: atq; ita alterã ꝓculcate ſupgreſſã. Mares qmaxĩe ſimos lõgis auri⸗

prĩcipi quadrĩgẽtis milibꝰ ſeſtertiũ nup ſtetere.Serui Tulli p̃ᷣtexte ꝗbus ſignũ fortũæ ab

culis ĩ fractiſq; armis ꝗᷓ uiliſſunos ꝓbat. Fæminarũ generoſitas iĩſigne laciniæ oorporibus &

ceruict
coru⸗M
chelausa
cut noe
ni ace his
ſüceclui
enisaec⸗
fege una
ake⸗
nel⸗
ſil
lii
lust
ſuriceresn
leneciu ne
GeticFœm
leres fieret
pllci uiceo⸗
ſetütprie
ethotatüfi
Cuanellgn
ſtinubzt. C
realle.
glladecöfe
lulpelepn
ltcur anlen
1o Neq i
Pitz uerrin.
dcommne⸗
ruortio⸗
Gapruno⸗
Mkeins R
Imcianx
cannſed 1 b
.
lunri
un
„ Kilu
cicungte
Cügengg

k
0 n
.. W
dunein
iis miricp⸗
woalquon

Kemücannli
nulk Pketen
duſcmiſc
uszppelit,
W.
brlii⸗ etr
icscidui
Alint
Neti ign
luermtm
nedaendan
cmütgnn
dragi
arwi er
uſperiti
Idamd
uClud
ünglini

2

cntantco

Nieh Cce
.
engcse
istenerin
Zincloann
iegunn

BeruntN

lnruib⸗
cittbten
Brlesovion
. ſtinan .
Ah.

ee

üosuch⸗
ini
oiautin
Nu
inge
l.

sC
. nnil,
idie
,et
Ggeſet

ceruice binæ depẽdẽtes. Nò oĩbus cornua: ſed ꝗbus ſũt his & ĩdicia aãnorũ p ĩcremẽta no⸗
dorũ. Mutilis lactis maior ubertas. Auribus eas ſpirare nõ naribꝰ: nec unꝗᷓ febri carere Ar⸗
chelaus auctor cẽ. Ideoq; fortaſſis ꝙ aĩa his qᷓ ouibus ardẽtior: calidioreſq; concubitus. Tra
dũt & noctu nõ minus cernere quã ĩterdiu.Et ideo caprinũ iecur ſi ueſcat᷑:reſtituit ueſpti
nã acic his: quos myctilopas uocãt. In cilicia circaq; ſyrias uillo tõſili ueſtit᷑. Capras ĩ occa

ſũ decliui ſole ĩ paſcuis negãt cõ tueri ĩter ſeſe:ſed aureas iacere. Relꝗs aũt horis ĩter ſe ad

uerſas & cognitores. Depedet oĩ um mẽto uillus: quẽ arũcũ uocãt. Hioc ſi 9s appreheſâ ex
grege unã trahat: cæteræ ſtupetes ſpe ctãt. Id ẽr euenire cũ quãdã hærbãâ aliqᷓ ex eis momor
derit. Morſus earũ arbori exitialis. Oliuã lãbẽdo quoq; ſterilẽ faciut. Eaq;. ex cã Mineruæ
Villi pecoris adimiſſura a fauonio ad æquinoctiũ uernũ ætatis. viii.mẽſe. Quibu ſ⸗
dã ĩ locis ẽt a.iiii.uſqʒ ad.viii.ãnũ. Partus bis ĩ ano. Tẽpus utero.iiii menſin. Nume
rus fœcũditatis ad uicenos. Sed educare tã multos nequeũt.Dieb. x. circa brumãꝗ
ſtatĩ dẽtes naſci Nigidius tradit. Implẽt᷑ uno coitu: ꝗ & gẽinatus ppter facilitatẽ abortiẽdi
remediũ ne pria ſubactiòe neq; ante flacidas aures coitus fiat. Mares nõ ultra trimatũ ge⸗
nerãt. Fœminæ ſenectute feſſæ cubãtes coeũt. Comeſſe fœtus his nõ ẽ ꝓdigiũ. Suis fatus
ſacrificio die. v. purus ẽ. Pecoris die.vii. Bubus.xxx. Corũcamus rumialis hoſtlias donec bi
detes fieret puras negauit. Suẽ oculo amiſſo putãt cito extiĩgui: alioꝗn uita ad. xv.ãnos ꝗ⸗

buſdãâ uicẽos. Verũ efferãtur: & alias obnoxiũ genus morbis anginæ maxĩie & ſtrũæ. Index

ſuis ĩ ualidæ cruor ĩ radice ſetæ dorſa euulſæ: caput obliquũ i ĩceſſu. Pẽuriã lactis ppigueſ
ſetiũt: & prio fœtu minus ſũt numeroſæ. In luto uolutatio generi grata. In torta cauda. Id
et notatũ facilius facere ĩ dexterũ ꝗᷓ leuũ derortã. Piĩ gueſcũt. Ix. diebꝰ: ſed magis tridui ine
dia ante ſignatiõem orſa. Animaliũ hoc maxie brutũ:animãq; ei ꝓ ſale datã nõ illepide exi⸗
ſtimabat᷑. Cõpertũ agnita uoce ſuarii furto abactos merſo nauigio iclinatie lateris unius
remeaſſe. Qui & duces ĩ urbe forũ nũdĩarũ domoſq; petere diſcũt:& fieri ſapiũt ueſtigia
palude cõfudere: urina fugã leuare. Caſtrant fœmĩæ quoq; uti cameli poſt bidui inediã
ſuſpẽſæ pnis poribus uulua reciſa celerius. ra pĩgueſcũt.Et ad hibet ars iecori fœminarũ

ſicut anſerũ. Inuẽtũ. M. Apicii fico carica ſaginatis a ſacietate necatis repẽte mulſi potu da

to.Neq; alio ex aĩali numeroſior materia ganeæ: ꝗqnquagĩta ꝓpe ſapores cũ cæteris ſingu⸗
li.Hinc cẽſoriarũ legũ paginæ. interdictaq; cœnis ahdomina: g ladia: teſticuli: uuluæ ſinci⸗
pita uerrina:ut iã Publii minorũ poetæ cœna poſtꝗᷓ ſeruitutẽ exuerat: nulla memorer᷑ ſine
abdomine: etiã uocabulo ſuminis ab eo impoſito. Placuere aũt & fieri ueſcicæ. Catonis cẽ-
ſoris orationis aprinũ exprobrãt callũ. In tres tamẽ partes diuiſio apro media ponebãt lom
bos aprunos appellata. Solidũ aprũ romanorũ pmus ĩ epulis appoſuit. P. Seruilius Rullus
pater eius Rulli: ꝗ Ciceronis ĩ conſulatu legẽ agrariã ꝓmulgauit. I à ꝓpinqua origo nunc
quottidianæ rei c. Et hoc annales notarũt horũ.ſ. ad emẽdationẽ moꝑ:ꝗbus notata ꝗdẽ eẽt
cœna:ſed ĩ pncipio bini terniq; pariter mandębantur apri. M
hDe uiuariis beſtiarum. V ſIcgin - Nmie CuQa. LII.
Iuaria eorũ cæterorũqʒ ſilueſtriũ pmus tõgati generis ĩ uenit Fuluius hirpinus ꝗĩ
tarqnẽſi feras paſcere iſtituit. Nec diu imitatores defuere. L. Lucullus &. C. Hor
tẽſius. Sues feræ ſemel aãno gignũt. Maribus ĩ coitu plurĩa aſpitas. Tũcãter ſe dimi

cãt ĩdurantes attritu arborũ coſtas: lutoq; ſe tergorãtes. Fœmiĩæ ĩ partu aſpiores: & fere ſi

militer ĩ omni genere beſtiarũ. Apris maribus nõ niſi aniculis generatio. In ĩdia cubitales
dẽtiũ fexus gemini ex roſtro. Lotidẽ a frõte ceu uituli cornua exeunt. Pilus æreo ſimilis
agreſtibus. cæteris niger. At ĩ arabia ſuillum genus n uiujit ullo genre..
Dee ſemiferis animalibus. Na⸗ = eu Whetess C. LIII.
Ecq; facilis mixtura cũ fero: qualiter natos antiꝗ hibridas ſues uocabant ſemiferos:
n ad hoĩes quoq; ut ĩ Caiũ Antoniũ Ciceronis ĩ cõſulatu collegã appellatione traſ
lata nõ in ſuibus tãtũ:ſed ĩ oĩbus quoq; aĩaliũ cuiuſcũq; generis ullũ eſt placidum.
Eiuſdẽ ĩuenitur & ferrũ: utpote cũ hominẽ etiã ſilueſtriũ tot genera prædicta ſint. Capræ
tamẽ in plurimas ſimilitudines trãſfigurãtur. Sũt capræ: ſũt rupicapariæ: ſũt ibices ꝑnicita-

tis mitadæ: quàᷓ honerato capite uaſtis cornibus gladiorũ uaginis: hæc ſe liberaãt ut tormẽ

to aliquo rotat ĩ petris potiſſimũ e mõte aliquo ĩ aliũ traſilire cupietes.atqʒ recurſu pnici

quo libuerit exultãt. Sũt &origes ſoli a ꝗgpuſdã dicti cõtrario pilo ueſtiti: & ad caput uer-/

ſo. Sũt & damx: & pigardi: & ſterpſicerotes multaq; alia haud diſſimilia. Sed illa alpes hæc
rranſmarini ſitus mittun. De ſimiis. Lo Alhe Dai. IIIII.

Imiag quo genera hõinis figuræ pxia caudis ĩter ſe diſtĩgũt᷑. Mira ſolertia uiſco
inugut laqueos: calceariq; imitatiõe uenãtiũ tradũtur. Mutiaus & latrüculis luſiſ-
ſte fictis cære: nuces uiſu diſtiguere. Cornelius luna caua triſtes eẽ ꝗbus ĩ eo gene
re cauda ſit. Noua exultationẽ adoriri. Naq; defectũ ſyderũ & cæteræ pauent qdrupedes:.
Sinmiasge generi p̃cipua erga ſœtũ affectio. Geſtãt catulos quos maſuefactæ ĩtra domos pe⸗
perere: oĩbus demoſtrãt: tractariq; gaudẽt:tractatu gratulationèe ĩtelligẽtes. Itaq; magna
ex pte cõplectẽdo necant.Efferatior c nocephalis natura: ſicut mitiſſima ſatyris. Calitrices

rxoto pene aſpectu differũt. Barba ẽ ĩ acie: cauda late diff uſa j N. E aial negatuiue
feaſmr

re ĩ alio niſi ĩ æthiopiæ quo gignit᷑ cæxlo. De leporibus. Pe⸗ Ca. LV.
Eporũ plura ſũt genera: ĩ alpibꝰ cãdidi:ꝗbus hybernis meſibus ꝓ cibatu niuẽ cre⸗
Idũ eẽ. Certe liqueſcẽte ea rutileſcũt ãnis oĩbus.Et ẽ aliquod aĩal ĩtolleradi rigoris
a umnũ leporũ generis. Sũt & quos Hiſpanias cuniculos appellat fœcũditatis ſnu
mere: famẽc balearibꝰ iſulis populatis meſſibꝰ afferẽs. Fœtus uẽtre exectos uel uberib ab
latos nõ repugnatis ĩterrãeis gratiſſimo ĩ cibatu habẽt: laurices uocãt. Certũ eſt balearicos
aduerſus puẽëtũ eoꝶ auxiliũ militare a Diuo Auguſto petiſſe. Magna ꝓpter uenatũ eorũ
uiuariis gratia ẽ. Iniiciũt eas ĩ ſpecus: ꝗ fũt multifores ĩterris: unde & nomẽ aĩiali:atq; ita eie
Ccos ſupne capiũt. Archelaus auctor ẽ quot ſint corporis cauernæ ad excremẽta lepori toti
dẽ ãnos eẽ ætatis. Varius certe numerꝰ repit.Idẽ utrãq; uĩ ſingulis ĩeſſe.ac ſine mare æque

gigner.Benigna circa hoc natura ĩ nocua & eſculẽta aĩalia fœcũda generauit. Lepus oĩum

prædæ naſcẽs ſolus p̃ter daſipodẽ ſ upfœtat. Aliud educas: aliud ĩ utero pilis ueſtitũ: aliud

iplume: aliud ĩcohatà gerẽs ptẽé. Necnõ & ueſtes leporĩo pilo facere tetatũ ẽ tactu non pin

de molli ut ĩ cute: ppter breuitatẽ pili labili. De damis. Ca. LVI.
Amæ manfueſcunt raro cũ feræ iure dici nõ poſſint. Còplura nãq; ſũt nec placida:
. d nerc fera:ſed mediæ inter utrũq; naturæ: ut in uolucribus hirũdines: apes ĩ càpo: in
g mari delphini. Quo ĩ genere multi & hos iĩcolas domus impoſuere.
Vres haud ſpernẽdũ ĩ oſtẽtis et publicis aĩal. Arroſis lauini clypeis argẽteis marſicũ
m portẽdere bellũ. Carboni ĩperatori apud Cluſiũ faſciis ꝗbus ĩ calciatu utebatexitũ

plura eoꝶ genera Cyrenaica regiõe alii lata frõte: alii acuta: alii herma ceogigene

xe pũgẽtibus pilis. THheopraſtus auctor ĩ gyaro ĩſula cũ ĩcolas fugaſſet:ferũ quoq; roſiſ⸗
ſe. Còſtat id quod iacturã ꝗdã & ad chalybas fecere ĩ ferrariis officinis. Aurariis ꝗdẽ in me
tallis ob hoc aluos eog excidi: ſempq; id furtũ depræhẽdi tãtã eẽ dulcedinẽ furadi. Vemiſſe
murẽ. cc. nũmis caſſilinũ obſidẽte FHãnibale. eũq; ꝗ uediderat fame ĩteriſſe:emptorẽ uixiſ⸗

ſe annales tradũt. Cũ cadidi ꝓuenere:lætũ faciũt oſtẽtũ.Nã foricũ occẽtu dirimi auſpicia

annales refertos habemus. Sorices & ipſos h/eme condi auctor eſt Nigidius ſicut glires:
quos cenſoriæ legis principes. Q. Scaurus. &. M. in conſulatu non alio modo coenis ade⸗-
mere quã conchylia: aut ex alio orbe conuectas oues. Semiferum & ipſum animal: cui uiua
ria in doliis idem qui apris inſtiruit. Qua in re noratum nõ congregari niſi populares eiuſ⸗

dem ſiluæ: & ſi miſceantur alienigenæ: niſi amne uel monte diſcreti interire dimicãdo. Ce-

nitores ſuos feſſos ſenecta alunt inſigni pietate ſenium finitur hyberna quiete. Cõditi enĩ
& hi cubant: rurſus æſtate iuueneſcunt:ſimili & muſtellis quiete. =
Qiuæz animalia quibus locis non ſint. Ca. LVIII.

Ic mirum rerum naturam non ſolum alias aliis dediſſe terris animalia: ſed in eodẽ
Dquoq; ſitu quædam aliquibus locis negaſſe. In meſia ſilua Italiæ non niſi in parte
reperiuutur hi glires. In lycia dorcades non tranſeũt montes ſyris uicinos. Onagri

montem qui capadociam a lycia diuidit. In helleſponto in alienos fines non cõmeant cerui
& circa argumuſam elaphum montem non excedunt auribus etiam in monte fiſſis. In por⸗
doſolene inſula uiciniã muſtellæ non tranſeunt. In bœtia leucadia illaræ ſolum ipſum fu

giunt quæ iuxta in orchomeno tota ſubruunt arua talpꝑæ: quarum e pellibus cubicularia

nidimus ſtragula. Adeo ne regilio quidema portentis ſũmouet delicias. In ithaca lepores

illati moriuntur extremis quidem in littoribus. In ebuſo in littoribus cuniculi ſcatent iu⸗
xta hiſpaniam baleareſq;. Cyrenis mutæ fuere ranæ: latis e continente uocabulis durat gs

Ca. LvlII.

usen
lcu the
torihen
mote o
zeetphal
nec cerue

4
cliuſs
mainalet
jerim

69

Minepnis
mnuluguen
Nuiglpiͤ
Ilcpaint
Luei
) ſezd
gin
ſemunett
lig ex pf
mlickeſte
Merſberli
Tuina turbit
kniosloci⸗
Rarcolun,
Eere oſſibue
ung beco⸗
iütauron
ned.
No

1 un

terniscn

bber
co

hi

hihet
lIl.
1 Glennuin
Anrücllellſ
Ausieoden
idtupet
incdontd
almg n
NpsCA
ialnegntli
ann niuege⸗
tleii non
cictinnd inn
slelthende
kücktalricn
tervenmi eoti
nininginee
enme ze
ilehucin
zeſtiü⸗ Uid
emnnn,
I.

ð

U
Yerümnid
tn uebtani
emacozen
i ugni⸗
ien
ennmeluit
rin lhon
vlcit glien
cenis N
inab iuin
vpune⸗ ein
mmitito/
te Cidüch

M
tini
lin⸗
6Cr
zremcen

na eſt. Qux in quoq; oceano maxim.

rernis diſtinctæ radiis mediolos earum oculis duobus utrinq; claudentibus.

nus eaꝶ. Mutæ ſũt ẽt nũc cicadæ ĩ feripho ĩſula.Exdẽ alio trãſlate canũt. Quod accidere &

lacu theſſaliæ ſicendo cradũt.in italia muribꝰ araneis uenenatus ẽ morſa §. Eoſdem ulte

rtior apenia regio nõ hẽt. lidẽ ubicũ; ſint orbitã ſi tranſire moriũtur In olympo macedõiæ

mõte nõ ſũt lupi. Nec in creta ĩſula.lbi ꝗdem nõ u ulpes urſiue aut oĩo ullũ maleficũ aĩal

prer phalangiũ. Aranei id genus deę quo dicem' ſuo loco. Mirabil iusĩ eadẽ ĩ ſula ceruas p

terꝗ ĩ cidone atarũ regiòe eſſe. Ite apros & attagenas: herinaceos. In africa aũt nec apros

nec ceruos nec caperas nec urfos. Quæ aduenis noceãt. e d,Ca. ob =LIX. 1 454
ec ceru ſerpẽtes.

. Am quædam aialia inoxia idigenn aduenas intgrimũs ficu Parcũt ĩ my
rinthe quos terra naſci ꝓditur.Itẽ in ſyria angues circa euphrates maxie ripas dor
miẽtes iyros nõ attigunt. Aut etiã ſi calcati momordere nõ ſẽetiũt maleficia: alius
cuiuſq; gentis ĩ feſti auide & cũ cruciatu examinãtes. Quã ob rẽ & ſyri nõ necant eos. Cò⸗
tra in aletenio cariæ modo te. Ariſtoteles tradit a ſcorpionibus hoſpites non lædi idigenas

