mellis papirum quoq; & ſiluros in amnibus gigni. Infeſtari eas belluis quæ expellantur afi muͤckiezel
ſidue putreſcentibus. At abunde orbe terratum in traextra indicato collecta in arctum méę ſlhimn
FFerra per menſuras computatæ digeſtio. Ca. XXXIII nocho
Olxbius a gaditano freto longitudine directo curſu ad os mæotis. xxxiiii. xxxviil. Pereiſthn
p mil. d. paſſ prodidit. Ab eodem iitio ad orientem curſu recto. Siciliam.xii es. lx.mil. uzem
pa.aſli. Ctetam trecentum ſeptuagintaquinq; paſ. Rhodum. clxxxvii:d. paſ. Chelido⸗ Kuigin
nias tantũdem. Cyprum trecentum uigintiquinq; paſ. Inde Syriæ Seleuciam pieriam. cxv. Kalnnten
paſ. Quxæ computatio efficit uicies ter xl.mil.paiſus. Agrippa hoc idem interuallunra fre beinn
to gaditano ad ſinum perſicum per longitiidinem directam.xxxiiii.xl. c. mil. paſ. taxat. In ciacun
quo haud ſcio an ſit error numeri:quomam idem a ſiculo frero alexandiiam curſus. xii. cl. iseln
mul. paſ-tradidit. Vniuerſus autẽ circuitusper ſinus dictos ab eodẽ exordio colligit intta Pharſalin⸗
mæotim lacũ. clvi. mille paſ. Artemidorus adiicit. d. cclvi. mil. paſſ.Idẽ cũ mæxotide.clxxiiii. brupcuin
Xc.pal.eſſe tradit. Hæc eſt menſura inermium & pacataa udacia fortunam prouocantium

. bitur utcumque difficultatem af
. N ipſarum partium magni
ominum. Nunc ipſarum p
hominum. Nu

ngitudiné latitudine addita.
ſt Aptiſſime tamen ſ Rtabeurae un paſſ. Afncæ ut nedin e
neolxtgln fert auctorum anins. eutropæ magnitu .x fficit ſongicudo. xxxvii.xlvi
– Eſt ergo ad hoc ePru ſũmatur comput
Ncd N omni uarietate prodentiur
uarietat
likactett, omm

„⅓ CCCX.
niam a cyrenaica eius pai te. d. c.
loniam a cyrenaica ei 3 com-
itur nuſꝗ. ccl. mil. paſfu. excedit ac Garammantas nlcy qua oſerbarrur Alæ
niopintin tudo qua e ee Agripp 2ð .
Koptastirung, nil. paſſuum eam fe uæ uenit in c tetur a EE aUdl
e n muil. pa nſuram quæ itudo ſane compu Vij mil.paſ.
nnon len ol niuerſam me ii. mil. d. cccl. paſ. latitudo ſane c ura curat. xviii. xxv. .Pl.
ectens u ſt. Ilxiii.mil. d. ccc P nen menſura curat. lam. Eandé
1Pohen Plecte r o eit. Ixiii.m & ſyenen me 2 aſiam. Ea
linhund longitudo n c eſo eſt ſitam: ut per mer Kax acza barte maiorem eſſe quam
icitcanen ſi⸗ alexandriam iuxta an paulominus dimidia aſi
korem Enlin Apdarer ergo europa:
pelin ba PF

ed romnes ſũme
bliorem â africam. Quod f eantn amplius. Af
1 tanto & ſexta parte africæ Fertn certiam. eſſe partem & Glaua per ſexageſt netn.
altero tanto & ſe am totius terræ utem quintam ſitiſſimæ ſubtilita
um vo do, Iiquido patebit curop artädecimam. Africam a iam uel exquiſiti n — e
n dian 1quido p & quartãdecima ionis ſententiam u & quæ cuiq;
AumxtNI m uero quartam & ꝗ æ inuentionis ſe Dregionibus noſcatur: du&cui⸗
— Adin u .„ Dam græc . — ſaus re 10 111 & æ&£ SE „
Cnncnne, numu ſitu:indicatiſ el es umbræ & æqr „ 2
onun Eiis addemus etiã . do terrarum ſitu: i. quibuſq; inter ſe Par i digererir. — Ker
0 Laptacnu is ut nihil deſit inip io dierum ac noõë ſuerſa in membra °☚
unenin Laru ſocietas ſit ſiue cognatio d hoc etiam: terraq; uniuer e uere: græci pararellos. N
ar 1 mundtvonutxicas Ergo recerur ho uæ noſtri circulos appe XXXIIII.
an Mn mundti cẽ hæc ſegmenta mud r bras parces. & rubri maris 0/
UmdE N , Plura ſunt au m in Er ve nra P ſtrũ. Patet uſq; arabiam . ſianæ: meſopo
re e⸗ igeſtio terraru —1O8 aad auſtru. . enæ:aria:ſu Ilele
holius, dogni PDigeſtio terra habet indiæ pars uerſa a 4 limæi: parthienæ: ar 1 peluſium
s ere 1 incipium habet i aRi. ſæ: carmani: eli ras uſq;. Syria cele: pe „
Aus cunſunn 1 Rinc ontinentur gedroſi: per bia ad petras u . oyl pida oram.
l olas. Continen . Babylonia: ara naritima. Cyrenaica opp 1
thmackaun P cola ia cognominata. Baby iæ& africæ maritima. FreMal itania utraq;
lcnm oomnn tanna ſelucia 8 r alexandriæ a B hippo. Numidia matifitania utr 11G
Nicn upun i Interi a quæ uocatur ale ica utraq; hippo. ii diæ media umbilicus
H . Inferiorq; ora ꝗ a: carthago. Vcica u inoctii diæ medi —
Egypti.Infe clupea: carthago. circũplexu æquine e r pedes lõ
v 1s: badrumentum: rculis. In hoc cæli circũp lius quattuor p .
WI. Tapſus:ha colũnæ Herculis. In ho 18: umbram non amp iales habet breuiſſi⸗
oide atlanti um mare: colun m pedes longus: xiiii. uinoctiales . x.
mumeroicden’ atlantic m uocant: ſepte Pecat. patia horas. xiiii. æ ſum: uadit pe
– em Snomongn uoe leiq; longiſſima ſpatia he ia uergente ad occaſum: ntis ac/
5 m reddit. Noctis uero rirculus incipit ab india u rem iudæamlibani mo cæ
“
et ontrario in: citima: perſidis: ar ieroſolimam. aſcalo jorhiärlao,
Gurirmirad maéece lepolin:citima: ſamariam: hiero idi lũ:antiochiã:la
n dios parthos perſep æam: ſamariam: hieroſ lin: byblũ: je
ima er medios lectitur babylon 1 E: tyrum:beritũ: libeum in ſicilia. ſept .
TMrauute colas. Amp icem: ptolemaidẽ: ſidonẽ: tyr inam: cretam: lylibeu iiii. pedes longã
mug hœnicem:pto E auſtrinam: cr bram.xxiiii. P 2.
witen M icea: leuciã:ciliciæ. man 11111. æquinoctio. xxx Pea inoctialiũ eſt acc
Lion wuen diceã: ſeleue umidiæ. Vmbilicus æꝗ * horarum æquinoctialin Tendit per ca
Sct nNalia afric maxima quattu indis timauo prox cilicias portas
Mimivo it. Dies autem noxq; ius circulus ab indis . m:iſſum:ci
te facit. Dies . Tertius circu iam: taurum: amanu a:xanthü:caunum.
8ndeseid faci rte unius horæ,.] acappadociamn: taurut lam: patharxanthũ: caY
gumd — areNta proximas ri et
mirucnve plas po ũ: piſidiã: pamp J. 1 dum:delũ.cycla 45 edi⸗ ediam: ſardini
benpua ſolos:tharſum:cyp :gnidũ:doria aSs: catinã: ſiciliam m . Longiſſi
Nduenun 19108: halycarnaſum: g Sõneſum: ſyracuſas: c e m faciunt. Lo 8
maut. hodum. coum: iam: pelopõneſu Ixxvii. unciaru . :Quar⸗
Canmi w⸗ Txho iã:meſſeliam: pel⸗ mbrarum. Ix nius horæ: Qu
aicus 1. ia: elin: ol np — is cunctæ u —cn m. xxx. parte u ja: myſia:
umm onss mus dies eſt æqui ſunt ab altero later . ͤtralis: colophon:ep on: achaia:
ſeooiicv ennz di tirculo quæ ſun Iydia:caria:ionia:t 1. inthus: ſicyon: ac
ſecſucen cto ſubiacent circ ilus: tmolus mons: lydia: henæ megara: cor iſpaniæ mariti/
re mu na:ſypilus:tmo eptẽtrionales: athe — 1I1C24 exortiua: hiſpa
kerpelmn, ardus ſmyrna: ſyj cyclades ſeptẽttion bonẽſis galliæ e ſpondent um⸗
n ncuNE . chios:icariũ mare:cy ionalia: ſiciliæ: nar ĩ uigintiunũ pedum reſponde i
ni ſamos:chio irus. ſeptemtrionalia: ſiciliæ:. oni uigintiunũ uattuordecim
E: i us: epirus. P caſum. Gnom J ⸗— Ria es horas ꝗ 101 12.
patare: iſthm ia & inde ad oce ſes habet æquinoctiajes ſpii maris bactria:
M Harek aginæ noua giſſimus dies to ab introitu caſpiima ꝛida mio
= Xuiginti Kbterm Dn mn Aannro onumnemen ereingahni eepſ ellnur tla n
„Hra Uigintt! mius horæ. tus: troas: tenedus: nia: lemnus: imbrus: ert
ilu as tertias um ia: belleſpontu paphlagonia: lemnus : beroea:
C py beria: armeni⸗ Ginopæ amiſum: he hipolis: theſſali la: ætholia: appolom
i. zicum: lapſacum: ſinop ia: lariſa: amphip .. nia: &thol. . r
metinmO7 cizicum: lap ià: macedonia: Iar H : acarna mimare
imne ascalindktinehetttlan icedonin larlel chalcis delphi apolis: puteoli: thuſcun
. — 4 harſ 1 um: tarentum: turii: locri:
pcoliti
wolttcn

LIBER.

corſica: baleares: hiſpania media- Gnomoni ſeptem pedes umbris ſex. Nlagmtudo diei fů⸗

ma horarum æ uinoctialium quindecim. Sexta compræhenſio qua continetur urbs roma
amplectitur caſpias gentes ca ucaſum: ſeptemtrionalia armeniæ- :appollomiam ſupra rhyn⸗
dacum: nicomediam: niceam: chalcedonem: bizantium: lyſimachiam: cheroneſum: melané
ſinum:abderam: ſamothraciam: maroncam: oenum: beſſicam:thraciam: medicam: peomam:
illyrios: dyrrachium: canuſium. Apuliæ extima. Campaniam: & ethru riam: piſas: lunam: lu-
cam: Genuam: liguriam: antipolim: maſſiliam: narbonem: tarraconem: hiſpaniam: tarroco⸗
nenſem: mediam: & inde per luſitaniam. Gnomoni pædes nouem umbræ odo. Longiſſima
diei ſpatia horarũ æquinoctialium. xv. addita nona parte unius horæ: aut ut Nigidio pla-
cuit quinta. Septima diuiſio ab altera caſpii maris hora incipit. Caditq; ſupra callatim:bolſ⸗
horum:boriſtenem. ſtomos: thraciæ auerſa: triballos illyrici reliqua: adriaticum mare: ag-⸗
eam: altinum: Venetiam: Vincentiam:Patauium: Veronam: Cremonam: Rauẽnam: Anco⸗
nam. Picenum:marois: pelignos:ſabinos: umbriam: Ariminum: Bononiam. Placentiã: Me
diolanum: omniaq; ab apennino. Tranſq; alpes galliam: aquitamam: uiẽnam: pireneum: cel
tiberiam. Vmbilico.xxxv. pedum umbræ. xxxvi. Vt ta men in partẽ uenetiæ exequetur um
bra gnomoni. Ampliſſima dies oratum æquinoctialium.xv. & quintarum partium horarũ
trium. Hactenus antiquorum ex ada celebrauimus. Sequentium diligentiſſimi quod ſu⸗
e ſt terrarum tribus aſſignauere ſegmentis. A tanai per mæotim lacum & ſarniatas uſq;
boriſtenem: atq; ita per dacos partemq; germaniæ gallias oceani littora amplexi: quod eẽt
horarum. xvi. Alterum berhyperbertos & britaniam horarum. xvii. Poſtremo ſcyticũ a rhi
pheis iugis in rhilem: in quo dies continuarenturc(ut diximus) nocteſq; per uices. Iidem &
ante principia quæ fecimus poſuere circulos duos. Primum per inſuſam meroem & ptole
maidem in rubro mari ad elephantorum uenatus conditam ubi longiſſimus dies. xii. hora⸗
rum eſſer dimidia hora amplior. Secundum per ſyenem ægypti euntem: qui eſſet horarũ
varlden ſingulis dimidia horarum ſpatia uſq; ad ultimũ adiacere circu is & hadenus
Qe terris.

CAI PLINII SECVNDI NATVRALISHISTORIAE LIBER. VII.
PROENMIIVM,

De animalibus.

=ðUMGM iinſulæ: inſignes urbes adhunc modum ſe habent. Animan/
. tium in eodem natura nullius prope partis cõtemplatione
minor eſt. Si quidem cũ oĩa exequi humanus nequeat aius,

iN pPrincipiũ iure tribuet᷑ homini: cuius cauſa uidet cuncta alia

genuiſſe natura magna & ſæua mercede cõtra tanta ſua mu
nera: ut nõ ſit ſatis æſtimare parens melior homini an triſti⸗-
or nouerca fuerit. Ante oĩa unũ animãtiũ cũctorum aliena
alienis uelat opibus: cæteris uariæ tegumenta tribuit: teſtas
cortices: coria: ſpinas: uillos: ſetas: pilos: plumã: pẽnas: ſqua/
mas: uellera. Trũcos etiam arboreſq; cortice interdum gemino a frigoribus & calore tu⸗
gata eſt. Hominem tantum nudum & in nuda humo natali die abiicit ad uagitus ſtatim &
ploratum nullũq; tot animalium aliud ad lachrimas: & has protinus uite principio. At her
cule riſus præcox illi & celerrimus ante quadrageſimum diem nulli datur. Ab hoc lucis
rudimento quod ne feras quidem inter nos genitas uincula excipiunt: & omnium mem⸗-
brorum nexus: atq; infœliciter natum iaiet manibus pedibuſq; deuinctis flens. Animal cæ
reris imperaturum: & a ſuppliciis uicam auſpicatur: unam tanrũ ob culpam quia natũ eſt.
Heu clemantia ab iis initiis exiſtimantium ad ſuperbiam ſe genitos. Prima roboris ſpes p
mũq; temporis munus quadrupedi ſimilem facit. Qnanda homini inceſſus? quãdo uox?
quando firmum cibis os?quandiu palpitans uertex. Summe inter cuncta animalia imbe/
illitatis indicium.lam morbi tot atq; medicinæ tot contra mala excogitatæ: & hæ quod

VNDVS ET IN EO TERRAE GENTES MARIA

ſbmden

noltus

euiterq;

ociſlime
xplngl
ſepulcure⸗
jot⸗Nulli
gur Cogt,
tuͦ morſus
hetculeno

Vetckedicki
lürtichi⸗
moopteset
totaiali.
talinguet
tui noſtroe
lgeseriſe
eOri obſttin

Mörelik

2
e m
fui
uigerüer
lione uertih
Pelitocunt
lieſecitam
Mialsaun⸗
neilluſttes
tmwigundie
itholesane
nölpirrece
eton itinexrdl
rdieüftnen
Pllopbalrel
Cra ariepue
hene ſiutor
Cerphotnind
manbipolit⸗
ſchſepetüü
loregecir
eleyerd
misennͤo
ſerpetibig
ſechez Genn
1Paucis n
lsimnatn
u er henti⸗
mmnieini

nudo a
Kuur ubenn
Anſupr in
deſum men
Kcanpelimn
Dlaslonnn,
Miunt
borgſin
1 Ndo
ncalarbo,
Dcunmne,
en A⸗
nDlrrmi; N⸗
mpinemnal
Lencguetu n
mnün koni
lmintt⸗
Almmlg
Den glii

. =

Holcticin

ices Icend
coena oe
8die nüdorn⸗
i Crdorni

B

TSSNN
benr Aund/
6 cinirch
touchi

mf

iammmiien

mubunn
i inn

twalartn,
Ggtuſn
cſn in
,A⸗ luen
Lonhium wemn

sAuün⸗

egnite
nimine
ziA

i⸗ au, 4

—:.

ſubinde nouitatibus uictæ: cætera ſentire naturãa ſuâ. Alia ꝑpnicitaté nfurpare: alia prepetes

uolatus: alia uires: alia nare. Hominé ſcire mihil ſine doctrina: nõ ſari nõ ingredi: nõ ueſci⸗

breuiterq; nõ aliud naturæ ſpõte ꝗ fllere. Itaq; multi exticere ꝗ nõ naſci o ptimũ cẽſerẽt:aut
ꝗᷓ ociſſime aboleri.Vni animantiũ luctus ẽ datus. Vni luxucia:& ꝗde ĩnumerabilibꝰ modis
ac p ſingula mebra uni ambitio. Vni auaritia. Vni ĩmẽſa uiuedi cupido. Vni ſupſtitio Vni
ſepulturæ cura: atq; etiã poſt ſe defutura. Nulli ui ta fragilior. Nnlli rerũ oĩ um libido ma-
iot. Nulli pauor cõfuſior. Nulli rabies acrior. Deniq; cætera animãtia ĩ ſuo genere ꝓbe de
gũt. Cògregari uidemus & ſtare cõtra diſſimilia. Leonũ feritas iĩter ſe nõ dimicat. Serpen
tũ morſus nõ petit lerpẽtes. ne maris ꝗde beluæ ac piſces niſi indiuerſa genera ſeuiũt. At

*

hercule non homni plurima ex homine ſunt mala.. 3

l Gentium mirabiles figuræ. * See SDernn bCasn. 4 S yI.
I de unmiuerſitate ꝗdẽ generis humani magna ex parte in relatione gẽtiũ diximus
EeE 4 Neq; eni ritus moreſq; nũc tractamus.Innumeri ſũt totidẽ pene quot ſũt homind

A,

cctus: Quædã tamẽé nõ omittẽda duco: maximeq; lõgius a mari degentiũ.In ꝗbus
ꝓdigioſa aliqua & ĩcredibilia multis uiſũ iri haud dubito. Quis eni æthiopas ante ꝗᷓ cerne

ret credidit:aut cui nõ miraculo ẽ cũ primũ ĩ notitiã uenit.Quãmulta fieri nõ poſie priu 4 . D

ſint facta iudicatur. Naturæ uero rerũ uis atq; maieſtas ĩ oĩbus mométis fide caret: ſiquis
modo ꝑtes eius ac nõ totã cõplectatur animo. Ne pauones aut tigriũ pächerarüq; maculas

& tot alaliũ picturas cõmemorẽé: paruũ dictu: ſed imeſum æſtimatione:tot gẽtiũ ſermoes:

tor linguæ: tata loquedi uarietas: ut externus alieno pene nõ ſit hominis uice. Ia i facie uui

tuq; noſtro cũ lint.x. aut paulo plura mẽbra nullas duas i tot milibus hoĩimi ĩdiſcretas ef⸗

figies exiſteret. Quod ars nulla in paucis numero p̃ᷣſtet affectãdo.Nec tame ego ĩ pleriſcg

eorũ obſtringâ fide meã: potiuſq; ad auctores relegabo: qui de dubiis rogentur omnibus.

Moõne ſit faſtidio græcos ſequi canto maiore eorũ diligetia uel cura ueruſtiore.
De Scythis & aliarũ diuerſitatem genttuum. Ca.“ fI.

Sſle ſcytharũ genera & quidé plura: quæ corporibus humanis ueſceretur ĩdicaui-

e mus. Id ipſũ ĩcredibile fortaſſe ni cogitemus ĩ medio orbe terrarũ ac ſicilia & italia

fuiſſe getes huius moſtri cyclopas & leſtrigonas: & nupriine traſalpes hominẽ imo
lari gẽtiũ earũ more ſolitũ:quod paulo a madẽdo abeſt. Sed & iuxta eos qui ſũt ad ſepten

trionẽ uerſi haud ꝓcul ab ipſo aquilonis exortu ſpecuq; eius dicto: quẽ locũ geſglitronap
pellãt ꝓduntur arimaſpi:quos diximus uno oculo ĩ frõte media ĩſignes:quibus aſſidue bel
lũ eſſe circa metalla cũ gryphis ferarũ uolucri genere quale uulgo traditur: cruẽte ex cu⸗
niculis aurũ mira cupiditate & feris cuſtodiẽtibus & arimaſpis rapiẽtibus:multi ſed maxi

me illuſtres Herodotus & Ariſteas Proconeſius ſcribũt: ſup illos at antropophagos ſcy
thas ĩ quadã cõualle magna imaui mõtis regio eſt: quæ uocatur abarimõ: in ꝗᷓ ſilueitres ui

uũt hoĩes auerſis poſt cruta plãtis eximiæ uelocitatis: paſſim cũ feris uagãtes. Hos in alio

nõ ſpirare cælo: ideoc; ad finitimos reges nõ pertrahi. Nec; ad Alexãdrü magnũ ptractos

Beton itinerũ eius mẽſos pdidit.Priores antropophagos quos ad ſeptẽtrione eſſe diximus
x.dierũ itinere ſupra boryſthenẽ amnẽ oſſibus humanorũ capitũ bibere. Cutibuſq; cũ ca⸗
pillo ꝓ baltelibus ante pectora uti Iſigonus Nicéſis. Idẽ ĩ albania gigni quoſdà glauca ocu

lorũ acie:pueritia ſtatĩ canos:qui noctu pluſꝗᷓ ĩterdiu cernãt:Idẽe itiere dierũ.x ſuprabory

ſthenẽ ſauromatas tertio die cibũ cape ſemp. Crates Pergamenus ĩ helleſpontũ circapariũ

genꝰ hominũ fuiſſe tradit:quos ophiogenes uocat: ſerpetũ ictus cõtractu leuare ſolitos: ů&

manu ĩpoſita uenena extrahere corpori. Varro etiã nuceſſe paucos: ibi quorũ ſaliuæ cõtra
iĩctꝰ ſerpẽtiũ medeãtur.Similis & ĩ africa gens pſyllorũ fuit ui Agatharchides ſcribit plyl⸗
lo rege dicta cuius ſepulcrũ ĩ parte ſyrtiũ maiorũ ẽ. Horũ corpori ĩgẽtiũ fuit uirus exitia-
le ſerpẽtibus:ex cuius odore ſopirẽt eas. Nos uero liberos genitos ptinus obiiciẽdi ſæ uiſſi
mis earũ. Eoq; genere pudicitiã cõiugũ experiedi nõ ꝓfugiẽtibus adulterino ſãguie natos
ſerpẽtibus. Hæcigens ipſa quidẽ ꝓpe ĩterẽptione ſublata anaſamõibus: qui nuc tenẽt has
ſedes. Genus tamẽ hoĩum ex iis qui ꝓpfugerãt: aut cũ pugnatũ eſt
paucis. Simile & ĩ italia marſomi gete durat: quos a Cyrces
iis uim naturalẽ eã. Et tamẽ omiĩbus hoĩbus cõtra ſerpentes ieſtuenenuũ. Fer 148 101
ut feruentis aq uæ cõtactu fu gere, Quod ſi fauces penetrauerit: etiã mori: ld; Maxic bu
mani ieiunii oris. Supra naſamonas cõfineſq; illis maclias androgynas eſſe utriuſcꝑ Datuix

abfuerât: hodieq; remet
Cyrces filio ortos ferũt: & ideo ineſſe
u. Ferũc ictas ſaliua

— „

4

LIBER

Iiter ſe uicibus coœuntes Calliphães tradit. Ariſtotiles adiicit dextra mamã iis uirile: leuã mua

liebrẽ eſſe. In eadẽ africa familias quaſdã efſaſciãtiũ Iſigonus & Mẽphodorus tradũt. Quaꝶe

iaudatione ĩtereãt probata: areſcat arbores: emoriãtur ĩ fãtes. Eſſe eiuſdẽ generis i triballis
& illyris adiicit Iſigonus:quiſ uiſũ quoq; effaſcinẽt ĩterimãtque quos diutius ĩtueãtur: ira

tis præcipue oculis: quod eorũ malũ facilius ſétire puberes. Notabilibus eſſe: ꝙ pupillas bi-

nas i oculis ſingulis habeat. Ei uius generis fœminas ĩ ſcythia quæ uocantur uitiæ prodit

Apollonides. Philarcus & in põto tibiorũ genus: multoſque alios eiuſdẽ naturæ.quog no

ras rradit ĩi oculò altero gemina pupillã: i altero eꝗ effigiẽ. Eoſdẽ præterea nõ poſſe mergt:
nec ueſte quidẽ degrauatos. Hlaud diſſimile iis genus pharmacũ i æthiopia p idit Damon

uorũ ſudor tabẽ cõtactis corporibus afferat. Fœminas quid oẽs ubiq; uiſu nocere: quæ
duplices pupillas habeant Cicero quoq; apud nos auctor eſt. Adeo naruræ cũ ferarũ more

ueſcẽdi humanis corporibus ĩ hoĩem rabié genuiſſet: gignere ĩ toto corpore & quorũdam
oculis quoque uenena placuit: ne ꝗd uſqua mali eſſet quod ĩ hoĩe nõ eſſet. Haud pcul ur-

be roma ĩ faliſcorũ agro familiæ ſũt paucæ quæ uocãtur hirpiæ: quæ ſacrificio änuo quod
fit ad montẽ ſoractẽ Apollini ſuper ambuſtã ligni ſtruẽ ãbulãtes nõ adurũtur. Et ob id ppe

tuo ſenatuſcõſulto militiæ oĩumque aliorũ numeꝶe uacationẽ hahẽt. Quorũdã corpori par

res naſcũtur ab aliꝗᷓ mirabiles: Sicut pyrrho regi pollex ĩdextro pede cuius tactu lyenoſis
medebatur. Hũc cremari cũ reliquo corpore nõ potuiſſe tradũt. Cõditũq; ſoculo in tẽplo.
Præcipue ĩdia æthiopũque tracts miraculis ſcatét. Maxima ĩ idia gignũtur aĩalia. Inditio

funt canes grãdiores cæteris. Arbores quidẽ tãte proceritatis tradutur: ut ſagittis ſupera

ri nequeãt. Hec facit ubertas ſoli tẽperies cæ li: aquarũ abundantiad(ſi libeat credere ut ſub

una ficu turmæ cõdãtur equitũ. Arũdines uero tãtæ proceritatis: ut ſingula internodia al

ueo nauigabili ternos interdũ hoĩes ferãt. Multos ibi quina cubita cõſtat lõgitudie exce⸗

dere. Nõ expuere. Nõ capitis: nõ dentiũ aut oculorũ ullo dolore affici. Raro aliarũ corpo-
ris partiũ.tã moderato ſolis uapore durari. Philoſophos eoge quos gygnoſophiſtas uocant
ab exortu ad occaſũ perſtare cõtuẽtes ſolẽ ĩmobilius oculis. Feruẽtibus harenis toto die al
rernis pedibus iſiſtere. In mõte cui nomẽ eſt milio hoĩes eſſe auerſis plãtis octonos dygitos
i ſingulis pedibus habẽtes auctor eſt Miegaſthenes. In multis aut mõtibus genus hominũ

capitibus caninis ferarũ pellibus uelari pro uoce latratũ edere: unguibus armatum uenatu

& aucupio ueſci. Horũ ſupra. cxx. mil. fuiſſe produntur. Cteſias ſcribit ĩ quadã gente idiæ
fœminas ſemel ĩ uita parere: genitoſq; cofeſtim caneſcere. Itẽ hominũ genus ꝗ monoſceli
uocarẽtur ſingulis cruribus miræ pnicitatis ad ſaltũ.Eoſdẽq; ſciopodas uocari qui In ma⸗
=ore æſtu hum iacẽtesreſupini umbra ſe pedũ protegãt Nõ lõge eos a troglodyrtis abeſſe.

Rurſuſq; ab iis occidẽtẽ rucſus quoſdã ſine ceruice:oculos ĩ humeris habetes.Sũt & ſaty⸗

ri ſubſolanis indorũ mõtibus: cartadulorũ dicitur regio: pniciſſimũ aĩal tãquã quadrupe

des tã recte currẽtes: humana effigie ut propter uelocitatẽ niſi ſenes aut ægri nõ capiaãtur.

Choromãdarũ gẽtẽ uocat Tauron ſilueſtre ſine uoce: ſtridoris horedi: hirtis corporibus:
oculis: glaucis: dentibus caninis. Eudoxus ĩ meridianis indiæ uiris platas eſſe cu pitales.Fœ

minis adeo paruas ut ſtrutopodes appellẽtur. Megaſthenes gẽtẽ iter nomadas indos nariũ

Ioco foramina tãtum habẽtem: ang uium modo loripedẽ: uocari ſcyrtias. Ad extremos fines

—

indiæ ab oriente circa fontẽ gangis aſtomorũ gentẽ ſine ore:corpore toto hirtã ueſtiri frõ

diũ lanugine:halitu tantũ uiuẽtẽ & odore què naribus trahãt. Nullo illis cibũ nullũq; po⸗

tũ. Tãtũ radicũ florũq; uarios odores ſilueſtriũ malorũ:quæ ſecũ portãt lõgiore itinete:ne

deſit olfatus. Grauiore paulo hodore haud difficulter examinari. Super hos extremai pte
mõötiũ ſpithamæi pygmæi narrãtur: ternas ſpithamas lõgitudine hoc ẽ ternos dodrãtes nõ
excedẽtes. Salubri cælo ſẽperq; uernãte:mõtibus ab aqlone oppo ſitis: quos a gruibus ĩ fe⸗
ſtari iomerus quocq; prodidit. Fama & ĩ fidẽtes arietũ caprarũq; dorſis armatos ſagirtis ue
ris tẽpore iniuerſo agmine ad mare deſcẽdere: & oua pulloſq; earũ halitũ co nſumere: ter
nis eà expeditionẽ mẽſibus cõfici: aliter futuris gregibus nõ reſiſti. Caſas eorũ luto pẽniſq;
& ouorũ putaminibꝰ cõſtrui. Ariſtoteles ĩ cauernis uiuere pygmæos tradit. Cæteta de his
ut reliq. Cirnos ĩdorũ genus Iſigonus tradit anis cẽteniſ qᷓdragenis uiuere. Item æthiopas
macrobios & ſeras exiſtimat: & ꝗq athon mõtẽ ĩcolãt. Hos quidẽ ꝗa uiperinis carnibus alan
tur:itaque nec capiti nec ueſtibus eoꝶ noxia corpori leſſe aĩ alia. Oneſicritus ꝗqbus i locis

idiæ umbræ nõ ſint. Corpora hominũ cu bitog quinũ & binorũ palmorũ exiſtere:& uiuere

2

cceditg
traalios?
AAgarh⸗
tuchus
jelerlenee
neullo co
eſlepartin
roͤencede
r doliti
dusciſes
niopiän
cucedere:
lelgete
cepwulost
Attickſol
linexhom
ſociticies
dünpolui
Gir wd
wiicey
ſenns
Ueroin.
l tetin
hoillata
perit ite
tur Clau

eius alla

gunrie

1

2

— — 2

nome Are

ilortiſs
ciuetiſchri

Uero utri

ſenticele
cöſtat.

Puitlseri
Gtradit0n
enzindil
us itueinnti
eg lu⸗
unir Nott

e

noolenen
idtnn
ln ere:gl
cüfanänore
e orin
Hamdmüt,
d ind
ur cte
iütiann
Bndn henin
culointize
tinia hadt
gini tunen
Gedene uſe⸗
himnemmoti
ögrruciem

Orinn

biſunm
Knütotntel
Conocſin
mum nin
us nullt
oni
efa Nℳ.
eGll
SS
,dls
nilesle
l

—

LIBER- DZ
annos. cxxx. nec ſeneſcere: ſed ut medio æuo mori. Crates Dergamenus ĩdos ꝗ cẽtẽos ãänos
excedãt gymneſtas appellat nõ pauci macrobios. Cteſias gẽtee ex iis qᷓ ap pellatur padoræi
cõuallibus ſi ta qnos ducẽtos uiuere:in iuuẽta cãdido capillo qui ĩ ſenectute nigreſcat. Cõ
tra alios ꝗdragenos nõ excedere ãanos iunctos macrobiis quorũ fœminæ ſemel pariat. ldqd
& Agatharchides tradit. Præterea locuſtis eos ali: & eẽ pinces. mãdorũ nomẽ iis dedit Cly
tarchus & Megaſthenes: tricẽtoſq; eorũ uicos ãnumerat. Fœminas ſeptimo ætatis àno pa⸗
rere: ſenectà quadrageſimo ãno accidere. Artemidorus ĩ taprobanã ĩ ſulã lõgiſſimãa uitã ſi-
ne ullo corporis lãgore traduci. Viros indorũ quoſdã cũ feris coire :mixtoſq; & ſemiferos
eſſe partus. In colinguis eiuſdẽ ĩdiæ gete quĩquẽenes cõcipere fœminas: octauũ uitæ annũ
nõ excedere. Et alibi cauda uilloſa hoĩes naſci pnicitatis eximiæ. Alios auribus totos cõte-
git. Soritas ab ĩdis arabis fluuius diſterminat. Iinullũ aliũ cibũ nouere ꝗᷓ piſciũ: quos ungui
bus diſſectos ſole torreãt: atq; ita panẽ ex iis faciũt: ut refert Clitarchus. Iroglodytas Ilupꝑ

xæcthiopiã uelociores eſſe equis Pergamenus Crates. Itẽ æthiopas octona cubita lõgitudie

excedere:ſirbotas uocari gentẽ eã nomadũ æthiopũ ſecũdũ flumẽ aſtragũ ad ſeptentrionẽ
uergẽtẽ. Gẽs meniſminorũ appellata abeſt ab oceano dierũ itinere. xx. Animaliũ quæ cyno
cephalos uocamus lacte uiuũt.quorũ armẽta paſcit maribus interẽptis p̃terꝗᷓ lobolis ca. In
africæ ſolitudinibus hominũ ſpecies obuiæ ſubide fiũt:momẽtoq; euaneſcũt. Hæc atq; ta
lia ex hominiũ genere ludibria ſibi: nobis miracula ĩgenioſa fecit natura. Et ſingula qdẽ qᷓ
facit ĩdies aut ꝓpe horas ꝗs enumerare ualeat. Ad detegẽdã eius potẽtiã ſatis ſit iter ꝓdi⸗
gia poſuiſſe gẽtes. Hic ad cõfeſſa ĩ homine pauca. De pꝓdigioſis ptibus. Ca. IIII.
EFErgeminos naſci certũ ẽ Oratiorũ Curatiorũq; exeplo. ſupra iter oſtẽta ad ducit᷑:
t pterqꝗᷓ in ægypto: ubi fœtifer potu nilus. Proxie ſupremis Diui Auguſti anis Fau
ſta quædã e plebẽ oſtiæ duos mares: totide fœmias enixa famẽ quæ ſecuta ẽ portẽ

dit haud dubie. Reperitur & ĩ pelopõneſo quinos qter enixa: maiorẽq; partẽ ex omni eius

uixiſſe ꝑtu.Et ĩ ægypto ſeptẽnos utero ſimul gigmi auctor ẽ Trogus. CGignunt᷑ & utriuſq;

ſexus: quos hermophroditas uocàmus: olim androgynos uocatos: & i ꝓdigiis habitos: nuũc
Auero in delitiis. Põpeius magnus ĩ ornamẽtis theatri mirabiles fama poſuit effigies: ob id
diligẽtius mag norũ artificiũ ingeniis elaboratas.Inter quas legitur Eutice a. xx. liberis ro
Z o illata tralis enixa triginta partus. Alcippe elephaâtũ ꝗ id ĩter oſtẽta c. Nãq; & ſerpẽtẽ pe

perit ĩter initia marſici belli ancilla. Multiformes pluribus modis ĩ ter mõſtrũ partus ed un
rur Claudius Cæſar ſcribit hippocẽtaurũ ĩ theſalia natũ eodẽ die ĩteriiſſe. Et nos prĩcipatu
eius allatũ illi ex ægypto ĩ melle uidimus. Eſt inter excpla in uterũ protinus reuerſus ĩfans

ſagunti quo anno ab Fiannibale deleta eſt. —
De mutatione ſexus & geminis partubus. Ca. IIII.
X fœminis mutari ĩ mares nõ ẽ fabuloſũ.Inuenimꝰ ĩ amalibus Licinio Craſſo. C.
le Caſſio lõgino conſ. Caſini puerũ factũ ex uirgĩe ſub parẽtibꝰ: iuſſuque aruſpicũ
deportatũ ĩ inſulã deſertã. Licinius Mutianus ꝓdidit uiſũa ſe argis Ariſtõtẽ cui
nomẽ Areſtuſæ fuiſſet nupſiſſe ẽt.Mox barbã & uirilitatẽ pueniſſe: uxorẽq; duxiſſe. Eiuſ

dꝗ ſortiſ & ſmyrnæ puerũ a ſe uiſũ.Ipſe ĩ affrica uidi mutatũ ĩ marẽ nuptianũ die.L. Coſſiciũ
ciuẽ tiſdritanũ. Editis geminis rarũ eſſe aut puerperæ aut puerperio præterꝗᷓ alteri uitã. Si

uero utriuſq;ʒ ſexus editi ſint gemini rariorẽ utriq; ſalutẽ⸗-Foœminas gigni celeriꝰ mares ꝗᷓ

ſicuti celeriꝰ ſeneſcere. Sæpiꝰ uero: moueri mares utero: & ĩ dextra fere pte: ĩ Hxua fœ mi

nas cõſtat. De hoĩe generãdo: & pariẽditẽpora ꝑ illuſtria exẽpla a mẽſibꝰ. vii. ad. xi. Ca. V
Areteris aĩmãtibꝰ ſtatũ & pariẽdi & ptus egerẽdi tẽpus ẽ. Homo toto ano & ĩcerto
c gignitſ patio. Aliꝰ ſeptimo mẽſe: aliꝰoctrauo: & uſq; ad iniria decimi undecimiq;.
Arnte ſeptimũ menſem haud unꝗᷓ uitalis é. Septimo nõ niſi pridie poſtero ue pleni

ſunii die aut ĩterlunio cõcepti naſcunt᷑. Trãſlatitiũ ĩ ægytũ ẽ & octauo gigni.lã ꝗdẽ & ĩ ita
lia talea ptus eſſe uitales. Cõtra priſcorũ opiniones uariãt hæc pluribus modis. Veſtilia. C.

Herdicii ac poſtea Põponii atq; orfiti clariſſimoꝶ ciuiũ cõiũx ex iis quattuorptus emixa ſẽ

proniũ ſeptimo mẽſe:genuit Suillũ Ruffũ undecimo: Corbulonẽ ſeptimo utrũq; cõſulẽ.-
Et poſtea Ceſoniã Caii pncipis cõiugẽ octauo:In quo mẽſiũ numero gẽitis ĩ tra⸗ uadrageſ
ſimũ diẽ maxĩus labor grauidis. Quarto aũt & octauo mẽſe lœtales ĩ iis abortꝰ: N aſurius

auétor ẽ. L.DPapiriũ prorẽ ſecũdo hærede lege agete bonorũ poſſeſſionẽ cõtra eum dediſſe
cũmaterptũ.xiiii.mẽſibus diceret tuliſſe. qm nullũ certũtẽpuſ paricẽdi ſtatutũ nid retur.

/

SSõ
vos wen, en en

Côceptu decimo die dolores capitis: oculorũ uertigines tenebræq;: faſtidiũ ĩcibis:

& inguiũ leuis um or. Primus aut nonageſimo die motus. Sed plurimũ lagoris ĩ utroc; ſe
xu: capillũ geminate ptu & i plenilunio. Quod tẽpus editos quoq; ĩ fates præcipuæ ĩ feſtat.
. AQAdeocq iceſſus atq; omne ꝗcꝗd dici põt ĩ grauida refert: ut ſalſioribꝰ cibis uſæ carentẽ un
ouaiculis prũ edãt. Et ſi re ſpirauere: difficilius enitãtur. Oſcitatio ꝗdẽe ĩ enixu lœtalis ẽ: ſicur
ſternuiſſe a coitu abortiuu. De cõòcepru hominũ & generatione. Cua. VII.
lſeret atq; etiã pudet æſtimaãtẽ ꝗ ſit friuola aialiũ ſupbiſſimi origo. Cũ plerũq; abor⸗

alus. Tu ꝗ corporis uiribus fidis. Tu ꝗq forrunæ munera âplexaris: & te ne alũnum
ſu tũens.tãti tñ pire potuiſti.Atꝗ etia hodie minoris potes:quãaãtulo ſerpẽtis ictus dẽte.Aut

èð S firigulat'.Is demu ꝓfecto uità æꝗᷓ lacepẽſitabit: ꝗ ſemꝑ fragilitatis humnaæ memor fuerit.
r arr TIDeagrippiWiis. LCLCLa.”
NN HnHedes pcederé naſcẽtẽ cõtra naturãc. E quo argumẽto eos appellauere agrippas
ovnmibus ad hüc modu genitis. Quaꝗ is quoq; aduerſa pedu ualitudine. Miſera iu⸗
usta exercito æuo iĩter arma hoſteſq; & ad mortẽ obnoxio acceſſu: ĩfœ lici terris ſtirpe om⸗

faces generis humai. Præterea breuitate æui quinquageſimouno rapt?àano i tormẽtis adul
. „ . . . — . 2 . . —w S 3 . . 8r „. 2 S
. reriorũ cõiugis: ſoceriq; pgraui ſeruitio luiſſe ppoſter ortus aug uriũ exiſtimat᷑. Neronem

„

A eius ſcribit Agrippina.Ritu naturæ capite hominẽ gigni mos eſt: pecibus efferi.
. NMonſtruoſi partus exciſi uteor.

S 6&&
on

2

„ ——2 . Cden⸗ — — . . — X. E. Td
MMius 4carthagin cu exercitu itrauit. Qui ſumt uopiſci. Ca. X.
ubortu. Ndq; maxima & ſi rara circa hoc miracula exiſtunt.
3 Exemplanumeroſæ ſobolis. . Ca.., Alz:
Ræter mulierẽ pauca animalia coitũ nouere grauida. Vnũ ꝗdẽ omnino aut alterũ

S
s „

abortu duo puerperia egeſta: Sed ubi paululũ teporis iĩter duos cõceptus ĩtereeſſit
uterq; ẽ pfectus ut ĩ Hercule & Iphiclo fratre eius apparuit. Et ĩ ea quæ gemino ptualteg
marito ſimilẽ:alterũ adultero genuit. Itẽ ꝓ cõneſia ancilla, quæ eiuſdẽ diei coit ujalterũ do
mino ſimilẽ alterũ pcuratori eius. Et ĩ alia quæ unũ iuſto pꝑtu: quincꝑ mẽſiũ altxerum edidit.
Rurſus ĩ alia quæ ſeptẽ mẽſiũ edito puerperio ĩ ſecutis mẽſibus geminos enixa é. l illa uul
gata eſt uariæ. Ex integris trũcos gigni: ex truncis ĩ tegros: eadẽc; parte trũcos.Signa quæ
dãneuoſque & cicatrices etiã regenerari. Quarto ptu dacoꝶ originis nota ĩ brachio reddit
E Pyxépla ſimilitudinuum. C.. All.
INlepidorũ gente tres ĩtermiſſo ordie obducto mẽbrana oculo genitos accepimus
i Similes quidé alios auo. Et ex geminis quoq; alterũ patri: alteꝶ matri Annoq; po
genitũ maiori ſimilẽ fuiſſe ut geminũ. Quaſdã ſibi ſimiles ſemp parere:quaſdã uiro
quaſdã nulli. quaſdã fœminã patri: maré ſibi. Indubitatũ excẽplũẽ Nicei nobilis pœtæ bizãtii
geniti. ꝗ adulterio æ&thiopis nata matre nil a cætaris colore differẽte:ipſeĩ auũ degenerauit
Ethiopẽ. Similitudinũ ꝗdẽ ĩ mẽte reputatio ẽ: & ĩ ꝗᷓ credãtur multa fortuita pollere: uiſus:
auditus: memoriaq;: hauſtæ imagines ſub ipſo cõceptu. Cogitatio ẽt utriuſlibet ammo ſu⸗

oĩbus aĩlalibus differẽtiæ qm uelocitas cogitationũ animicq; celeritas &ĩgenii uarietas mul
tiformes notas ĩprimit:cũ cæteris animtibꝰ ĩmobiles ſint aninii:& ſimiles oĩbus ſin guliſch

ĩ ſuo cuiq; genere.Antiocho regi ſyriæ e plebe noĩe Arteonĩ tãtũ ſimilis fuit: ut Laodice

— De coceptibus & ſigna ſexus in grauidis ptinet la ante průi. Ca. VI.

a redũdatio ſtomachi ĩdices ſũt hoĩs ĩcoati. Melior color mare ferẽti & facilior ptus
Motus ĩ utero qdrageſſimo die. Cõtraria oĩa ĩ altero ſeu. Ingeſtabile onus. Crfurũ

m tus cauſa fiat odor a lucernarũ extĩctu. His pricipiis naſcũtur tyrami. Carnifex his
qdẽ eius exiſtimas: ſed prũ. Tu cuius ſemꝑ ĩ uictoria mẽs Tu ꝗ te deũ credis aliquo ſucceſ
—K etiã ut Anacreon pœta acino uuæ paſſæ. Vt Fabius ſenator prætor i lactis hauſtu uno pilo
CaAa. VIII.

. ₰◻ Pin i aut &gre ptus. Qualiter. Nl. Agrippã ferüt genitũ unico ppe fœlicitatis exemplo ĩ

nniſed p utraſq; Agrippinas: maxie: quæ Caiũ & Domitiũ Neronẽ principes gẽuere totidẽę

quoq; pauloante pricipẽ & toto pricipatu ſuo hoſtẽ generis humani pedibus genitũ patẽs

. Sm Vſpicatius enecta parẽte gignũtur. Sicut Scipio Africanus por natꝰ. Primuſq; Cze
ſiur a cæſo matris utero dictus. Qua de cã & cæſones appellati. Simili mõ nat? & Ma

u Ohpiſcuũ appellabãt unum e geminis: qui recentiutero naſceretur alio interempto

p fſupfœtat. Fxtat ĩ monumẽtis etiã medicorũ: & ꝗbus talia conſectari curæ fuit: uno

coireg
gnoop⸗
kelimles
Menogel
labtsCp
volt Cnen
ſegiolerl
ſuluiſce
Nuluscu
lepolul
ngiil
uoe⸗I
tillesu
feteicte
ſelertiüisl
ltudo iu
omneeſe
tumneliatl
K
e ⸗
te
fils eiuu
Acuravi
Nepoten
Pricis
leruge
Inadis
ſirri
funten⸗a
ſoimm

tis ſui(
Viceſis
fionͤge
blesuul

ugte⸗

füturhan
Mabede
optinu
Neno mo⸗
Multtes
1leuiren
hecpoſte
ſpatioln
Ece ge⸗
deidet⸗

C.
delor un
Mron Cni
orsinn⸗
Prrapuriten
Esulxcaeme
ulanlielan
1 .
(ü leigete⸗

fe ern er⸗
. Klus Ach, i!

„ 1
unme Nu
hlke ERN
4 4 .
1 e oN e
1005 Len. R

.. .
9.†
MI,

lenmeiii,
sKln gl

rhoihi

dẽ ꝓcõſulis et rictũ ĩ loquẽdo ↄtractionẽ lĩiguæ & ſermõis tumultu nõ imaginẽ mõ piſca-

pricipis ſucceſſiõe uenẽo eius ĩtereptus ẽ. Q. Metellus macedõicus cũ ſex liberos reli que

tis ſui. Qua de cã aliorũ eius liberorũ ppago Liciniãi ſũt cognomiati: hi Saloniani: ex ꝗbus

uio magis mõſtrificũ.Aceſcũt ſupuẽtu muſta.Sterileſcũt actæ fruges.Moriũtur ĩſita. Exu

J LIBEBRN
cõiũx regia necato iâ Antiocho munus p cũ comẽdatiõis regniq; ſucceſſiõis pegerit. Na⸗-
gno Põpeio Vibius ꝗdãe plebe & publitius et ſeruitute liberatus iĩ diſcreta ꝓpe ſpecie fue
reſi miles.illud hos ꝓbũ reddẽtes ipſũq; honorẽ eximie frõtis. Qualis cà pacti quoq; eius
Menogenis coci ſui cognomẽ ĩpoſuit Strabois a ſpecie oculorù nomẽ habẽtis uitin ĩmita
ta. Et Scipiõi ĩ ſeruo Serapiõe uictimarii negociatoris uili macipio Eiuſde familiæ Scipioni
poſt Cneu cognomẽ Salũtomimꝰ dedit. Sicut Spiter Secũdãus: Retiariuſcq; Paphylius col
