to eulmo:pene in ſurculum prædenſis aceruarur granis: cum longiſſima pedali obſinuli co
mæ granum complexæ: quæ frimbriato capillo curuatur. Sunt & panico genera. Mãâmoſo
epanno paruis racemato paniculis: & cacumine gemino. Quin & colore diſtin guitur: candi

do:higro: ruffo: etiam purpureo. Panis multifarie & e milio fit: panico rarius. Sed nullũ fru

mento ponderoſius :aut ꝗquod coquendo magis creſcat. Lx. enim pondo panis e modio re/
r iii

X

duct:modiũq; plutis ex tribus ſextariis madidis. Milium intra hos decẽ ãnos ex india in
ſtaliã inuétũ ẽ: nigrũ colore: amplũ grana: harundineũ culmo. Adoleſcitad pedes altirudi
ne ſeptẽ prægrandibus culmis. Lobas uocant: omniũ frugũ fertiliſſinũ. Ex uno grano ter

ni extarii gignuntur. Seri debet ĩ humidis Frumenta quædã ĩ genu tertio ſpicã ĩcipiũt cõ

cipere. Quædã in quarto: ſed etiamnũ ocultâ. Genicula aũt ſunt tritico quaterna. Farri ſe⸗
ma. Hordeo octaua. Sed nõ ate ſupra dictũ geniculorũ numerũ cõceptus ?ſpice ꝗͥ ut ſpecie
ſui fecerit: quattuor aut quinq; tardiſſime diebus florere mcipiũt. Totidẽq; aut paulo plu
ribus defloreſcũt. Hordea uero cũ tardiſſime ſeptẽ. Varro quater nouenis diebus fruges
abſolui tradit: & mẽſe nono meti. Fabæ in folia exeũt: ac deinde caulẽ enuttũt nullis diſti

ctum ĩternodiis. Reliqua legumina ſurculoſa ſũt. Ex iis ramoſa cicer. euruũ: lens. Quorun

dã caules ſpargũtur in terra: ſi nõ habeant ad miniculũ: ut piſorũ. Quod ſi nõ habuere de-

teriora fiunt. Legumimi unicaulis faba ſola: Vnus & lupinis. Cæteris romoſus:pᷣtenui ſur

culo. Oĩbꝰ uero fiſtulosꝰ.foliũ ꝗdã qᷓ mittũt qᷓdã a cacũine.Frumẽtũ uero & hordeũ uitiac;

& quicad in ſtipula ẽ in cacumine unũ foliũ haber. Sed hordeo ſcabra ſunt: cæteris leuia.

Mulriplicia cõtra fabæ: ciceri: piſo.Frumẽtis foliũ harundinaceũ. Fabæ rotundũ:& magnz
leguminũ parti. Longiora eruiliæ & piſo. Faſiolis uenoſa.Siſamæ & irioni ſangu ĩea. Cadũt
folia lupino tantũ: & papaueri. Legumina diutius florẽt: & ex iis euum ac cicer. Sed diutiſ-
ſime faba.xl. diebus. Né aũt ſingulis capi tà diu: quoniã alio deſinẽte alius ĩcipit. Nec to⸗
ta ſeges ſicut frumenti pariter. Siliquantur uero omnia diuerſis diebus: & ab ima primũ
parte paulati flore ſubeunte. Frumenta cum defloruere craſſeſcũt:maturãturq;:cũ pluri-⸗
mü diebus. xl. perficiuntur. Ite faba. Pauciſſimis cicer. Id enĩ a ſemẽte diebus. xl. perficitur

Miliutu & panicũ. & ſiſama & ommia æſtiua quadragita diebus maturatur a flore. Magna

terræ cæliq; diferentia. In ægypto eni hordeũ ſexto a ſatum mẽſe. Frumẽta ſeptimo metũ

tur. In hellade hordeũ. In pelopõneſo octauo & fruntta etiãnum tardius. Grana in ſtipula

crinito textu ſpicãtur. In faba leguminibuſcq; alternis lateribus ſiliquãtur. Fortiora hyeme

frumẽta leguminacq ĩ cibo. Tunice frumẽto pluras. Hordeum maxie nudũ: & halica: ſed
præcipue auena. Calamus altior frumẽto quã hordeo. Ariſta mordatior hordeo. In aera ex
teruntur triticũ & ſiligo & hordeum. Sic & ſerũtur pura qualiter molũtur: quia nõ ſunt E
diuerſo far: miliũ: panicũ purgari niſi toſta nõ poſſũt. Itaq; hæc cũ ſuis foliculisſſerunt᷑ cru
da. Et far ĩ uaginulis ſuis ſeruãt ad ſatus: atq; nõ torrẽt. Leuiſſimũ ex iis hordeũ raro exce-/
dit. xv. libras: & faba. xxii-Ponderoſius far: magiſq; etianũ triticũ. Far in ægypro olyra con
ficitur. Tertiũ genus ſpieæ hoc ibi ẽ. Galliæ quoq; ſuũ genus farris dedere:qd illic brance
uorant: apud nos ſendalã nitidiſſimi grani. Ft alia diferetia eſt: ꝙ fere quaternis libris plus
reddit panis: ꝗᷓ far aliud. Populũ romanũ farre tãtũ e frumẽto. ccc. ãnis uſum Verius tradi⸗
dit. Tritici genera plura quæ fecere gẽtes. Italico nullũ equidẽ coperaueri cãdore ac põde
re:quo maxiĩe decernit᷑. Mõtanis mõ cõperet᷑ italiæ agris exrernũ.In quo prĩcipatũ tenuit
boetia: deinde ſicilia: mox africa. Tertiũ põdus erat thracio ſyrioq;: deinde ægyptio: athle-
tarũ cũ decreto: quorũ capacitas iumẽtis ſimilis quẽ diximus ordinẽ fecerat. Græcia & poò
ticũ laudauitquod ĩ italiã nõ peruenit. Ex omni eodẽ genere grani ptulit oreuntiũ & tra⸗
gũ dignes: & ſelinuntiũ argumẽto craſſiſſimi calami. ltaq; pingui ſolo hæc genera aſſigna-
bat. Leuiſſimum & maxime inane ſeu tenuiſſimi calami ĩ humidis ſeri iubebat: quoniã mul
to egeret alimẽto. He fuere ſententiæ. Alegaſdro magno regnante: cũ clariſſima fuir græ⸗
cia atq; in toto terrarum orbe potẽtiſſima: ita tamẽ: ut ante morte eius annis fere cẽtũ qua
dragĩtaquinq; Sophocles poeta in fabula Triptolemo frumẽtum italicum ante cuncta lau
dauerit: aduerbum tranſlata ſententia. —ð “ Sð
. Et fortunatã italià frumẽto caneſcere candido. èòMUẽ
Quædamlaus peculiaris hodie italicoleſt. Quo magis admiror poſteros græcorũ nulla mẽ
tionem huius feciſſe fumẽti. Nunc ex iis generibus quæ romam inuehuntu r. leuiſſimũ eſt
gallicum atq; e cheronenſo aduectum: quippe non excedunt in modium uicenas libras: ſi
quis granum ipſum ponderet. Adiicit ſardium ſex libras. Alexandrinum & trientes. Hoc ẽ
& ſici pondus. Boetium totam libram addit: africum & dodrantes. In trãſpadana ĩtalia ſcio
uicenas quinas libras farris modios pendere. Circa cluſium & ſenas. Lex naturæ certa eſt ĩ
quocuncq; genere pane militari: tertia portio ad grani pondus accedat. Sicut optimum eſſe
frumentum: quod impactum congium aquæ capiat. Quibuſdam generibus per ſe pondus

lermdeit
gicetun 4
naquasl
ſo zadec
ilealuo
euorilis
SPunmns
Keineſti
toeſettu
6Vhichn
cumiru
Elufueiou
tczcritut
ſtelſecun
tulinstien
Dibinas
lloedreen
ſanicontie
ſd hrionn⸗
bishordenn
legliborc
(Crripe
gunr amg
Ueotitennt
buseluunee
Marno uieni
lesanteomm
Codum nou
Wertüämin
Ekehtbuuper
Cueinsne
Mepmutie
fie denus.
neſſerig
lempum fi
Cpeünamnex
Plaruma
icd uek
luſginn
idſccrume
ni lutn Ur
lmgene
nnendrur
Auunlire
dheneec
El luonig
tminfimn
Ungterne
H meronn
Noltg
froterene

er inlni

In gn en

liciiciirc

Nermbanſi⸗

liezulſer⸗
Ban aulo n
Sclieduu fnges
ürnullis dſ
ülem Qonn
Enöhudderee
nolusptenin
Ahordeüitin
rckrensleuin
NrundiAg
iſangrien i⸗
tcicer Sed dinnd
us icigit Nen⸗
:Aim Mini
riturgi d
iedus rlgettoun
tutafore Nn
ninnſehtno mi
1Crmmin fyn
ut Porionhyen

nud Aaczed

.
r bordeolnxnen
iuurquunöln:
7
foliculsſenmtan
i bordeümvel⸗
emſeinmti
onoren
wezgao,

entAidͦ/
lroruttüdd
Agenen gn
Genrqoli

—

ſicut balearico:modio tritici panis pondo. xxx. reddit. Quibuſdã in permixtis: ut cyprio &
alexandrino. xx. prope libras nõ excedentibus: Cypriũ fuſcum eſt: panem nigrũ facit. Itaq;
miſcetur alexandrinum cãdidum: reducuntq;. xxv. pondo. Thebaicum libras adiicit. Mari-
na aqua ſubigi: quod pleriq; maritimis in locis faciunt occaſione lucrandi ſalis uiliſſumnum
nõ alia de cauſa oportuniora morbis corpora exiſtunt. Galliæ & hiſpaniæ frumento in po⸗
t reſoluto quibus diximus generibus ſpuma ita concreta pro frumẽto utũtur. Qua de cã
leuior illis quã cæteris panis eſt. Differentia eſt & calami. Craſſior quippe melioris eſt gene
ris. Plurimis tunicis thraciũ triticũ ueſtitur ob nimia frigora illi plagæ exquiſitũ. Eadem cã
& trimeſtria inuenit detinentibus terras niuibus: quod tertio fere ſatum mẽſe ut ĩ reliquo
orbe metitur. Totis hoc alpibus notum & hyemalibus pro uintiis. Nullũ hoc frumẽto læti⸗
us. Vnicalamũ præterea: nec uſq; capax: ſeriturq; nõ nili tẽui terra. Eſt & biĩeſtre circa thra⸗

cium ſinũ: quod.xl. die quo ſatum eſt matureſcit: mirũq; nulli frumẽto plus eſſe ponderis:

& furfuribus carere. Vtitur eo & ſicilia & achaia: montoſis utraq; partibus. Eubo ea quoq;

circa cariſtum. In tantũ fallitur Columella: ꝗ ne trimeſtris ꝗdẽ propriũ genus exiſtimaue-

rit eſſe cum ſit antiquiſſimũ. Gxæci trimenõ uocant. Tradunt in bactris grana tatæ magni

tudinis fieri: ut ſingula ſpicas noſtras æquent. Primũ ex oĩbus frumentis ſeritur hordeum
Dabimus & dies ſerendi cuiq; generi natura ſingulorũ expoſita. Hordeum indis ſatiuũ &

ſilueſire:ex quo panis apud eos præcipuus. Italici quidẽ maxime oriza gaudẽt: ex qua pti⸗

ſanã conficiunt: quã reliqui mortales ex hordeo. Orize quidẽ folia carnoſa: porro ſimilia:

ſed latiora.Altitudo cubitalis: fos purpureus: radix gẽmeæ rotũditatis. Antiquiſſimũ ĩ ci
bis hordeum: ſicut athenienſium ritu Menandro auctore apparet & gladiatorũ cognomi
ne:qui hordearũ uocabãtur. Polẽtã quocq; græci nõ aliunde præferũt. Pluribus fit hæc mo

dis. Græci perfuſum aqua hordeũ ſiceãt nocte una. ac poſtero die frigunt: deĩde molis frã

gunt.Sunt ꝗ uehemẽtius toſtum rurſus exigua aqua aſpergãt: ficcẽtq; priuſꝗᷓ molãt. Alii
uero uirentibus ſpicis decuſſũ hordeũ recens purgãt madiduũq; in pila tundũt: atq; ĩcorbi
bus eluunt:ac ſiccatũ ſole rurſus tundũt:& purgatum molũt. Quocũq; autẽ genere præ⸗
parato uicenis hordei libris: ternas ſeminis lini: & coriãdri ſelibras ſaliſq; acetabulo: torrẽ
tes ante omnia miſcẽt ĩ mola. Qui diutius uolunt ſeruare cum polline ac furfuribus ſuis
condunt nouis fictilibus. Italia ſine perfuſſione toſtũ in ſuctilẽ formã molit iiſdẽ additis.
atq; etiã milio.Panẽ ex hordeo antiquis uſitatum uita damnauit: quadrupedũq; tradidit

refectibus Ptiſanæ inde uſus ualidiſſimus ſaluberrimuſq; tantopere probatur. Ynum lau

dibus eius uolumẽ dicauit Hippocrates clariſſimus medicinæ ſcientiæ, Ptiſanæz bonitas
præcipua uticenſi. ln ægypto uero & ẽ que fit ex hordeo:cui ſunt bini anguli. In boetia &
africa genus ex quo fiat hordei glabrum appellat Turranius. Idem olyram & oryzam eã
dem eſſe exiſtimat. Ptiſanæ conficiendæ uujlgata ratio eſt. Simili modo ex tritiei ſemi⸗
ne tragum fit in campania tantum & ægypto. Amilũ nero ex omni tritico ac ſiligie. Sed
optimum ex trimeſtri. Inuentio eius chio inſulæ debetur: & odiæ laudatiſſimum inde eſt:
appellatum ab eo quod ſinemola fiat. Proximum trimeſtri: quod eſt minime põderoſo tri
vico. Madeſcit dulci aqua in ligneis uaſis: ita ut integratur:quin quies indie mutata. Me⸗

lius ſi & in nocte:ita ut miſceatur pariter emolitum prius quã aceſcat. Linteoq; aut ſpor⸗

tis ſiccatum tegulæ infunditur:illitæ fermento. atq; ita in ſole denſatur. Poſt chium maxi
me laudatur creticum: mox ægyptium. Probatur autẽ leuitate & leuore: atq; ut recens ſit
Iam & Catonis dictu. Apud nos hordei farina ad medendum utuntur. Mirumque in uſu
iumentorum ignibus durato: ac poſtea mollito:offiſq; humana manu dimiſſis maiores in

aluum uires toroſq; corporis fieri. Spicæ quædam binos ordines habent quædã plures uſq;

ad ſenos. Grano ipſi aliquot defferentiæ: longius: leuiuſq;: aut breuius: aut rotundius: can
didius: nigrius. uel cui purpura eſt. VItimo ad polentam contra tempeſtates candido maxi
ma infirmitas. Hordeum frugum omnium nobiliſſimum eſt:ſeri non ualet niſi ſicca & ſo/
luta terra:ac niſi læta.Palea ex optimis. Stramento uero eius nullum comparatur. FHiorde⸗
um ex omni frumento minime calamitoſum:quia tollitur antequam triticum occupet ru⸗

bigo.Itaq; ſapientes agricolæ triticum cibariis tantum ſerunt. Hordeum ſarculo ſeri dicũt

Prgtere celerrime reddit fertiliſſimumq;. Quod in hiſpania & carthagine aprili menſe col
ectum eſt:hoc ſeritur eodem menſe in celtiberia: eodemq; anno. bis naſcicur. Rapitur omẽ
a prima ſtatim maturitate feſtinantius quam cætera. Fragili enim ſtipula ù cenuiſſima pa⸗

lea granum continetur. Meliorem etian polenram fieri tradunt ſi nõ ex matutitate tollat᷑.
Non oĩa fruméti genera ubiq; naſci: & de reliquis ĩ oriente generib?ꝰ. Ca. VIII.
Rumenti genera non eadem ubiq;: neq; ubi eadem ſunt iſdem nominibus. Vulga⸗
tiſſima far: quod adoreum ueteres appellauere: ſiligo: triticum. Hæc plurimis ter-
ris comunia. Arinca galliarum propria: copioſa & italiæ eſt. In ægypto autem ac ſy
ria ciliciaque & alia ac græciæ parte peculiares zea: olyra: typhe. Aegyptus ſilmilaginem cõ
ficit e tritico ſuo nequaquam italicæ parem. Qui zea utuntur uon habet far. Eſt & hæc ita⸗
liæ in campania maxime: ſemenq; appellatur. Foc debet nomen res præclara ut mox doce-
bimus. Propter quam Homerus zederoſa rura dixit Non ut arbitrantur aliqui: quoniam
uitã donaret. Amylum quoqoue ex ea fit prior craſſius. Hæc ſola differentia eſt:omni ge⸗
nere duriſſimum far: & contra hyemes firmiſſimum. Patitur frigidiſſimos locos: & minus
ſubactos:uel æſtuoſos ſitienteſq;: primus antiquis latio cibus:magno argumento in ado⸗
rex donis ſicuti diximus. Pulte autem non pane longo tempore uixiſſe romanos manife⸗
ſtum. Quoniam inde & pulmentaria hodieq; dicuntur. Et enmus antiquiſſimus uates ob⸗
ſidionis famé deſcribens offam eripuiſſe plorantibus liberis patres commemorat. & hodie
ſacra priſca atq; natalium pulte fritilla conficiuntur: uideturq; tam puls ignota gæciæ fu⸗
iſſe: quam italiæ polenta. Tritici ſemine auidius nullum eſt: nec quo plus alimenti trahat.
Siliginem dixerim proprie tritici delicias: candor eſt: & ſine uirtute: & ſine pondere: con
uemiens humidis tractibus : quales italiæ ſunt & galliæ comatæ Sed & trans alpes in al-
lobrogum tantum auernorumq; agro pertinax In cæteris ibi partibus biennio in triticũ
tranſit. Remedium ur grauiſſima quæq; grana eius ſerantur. èGM .⸗
De piſtoriis:& molitura: & farin. CQCa. IX.
Siligine laudatiſſimus panis: piſtrinarumq; opera laudatiſſima. Præcellit in ita⸗-
e lia: ſi campana piſis natæ miſceatur. Ruffor illa: at piſana candidior: pondero⸗
ſior uero cretacea. JIuſtum eſt e grano campanæ quam uocant caſtratam: e mo⸗
dio redire ſextarios quattuor ſiliginis. Vel e gregali ſi e caſtratura ſextarios quinq;. Pre=
terea floris ſemodium. Et cibarii quod ſecundarium uocant ſextarios quattuor. Furfu
ris ſextarios totidem. E piſana autem ſiligims ſextarios quinq; Cætera paria ſunt. Clu⸗
ſina arentiaq; etiamnum ſextarios ſiliginis aſſummunt: in ryliquis pares. Si uero pollinẽ
facere libeat. xvi. pondo panis redeunt. Er cibarii tria. Furfurum ſemodium. Molæ diſ⸗
crimine hoc conſtat. Nam quæ ſicca moluntur plus farinæ reddunt. Quæ ſalſa aqua ſpar
ſa candidiorem medullam: uerum plus retinent in furfurefarinam à farre dictam no/
mine ipſo apparet. Siligineæ farinæ modius gallicæ.xxii libras panis reddit. calicæ dua
bus tribus ue amplius in arcoptitio pane. Nam furnaceis binas adiiciunt libras in quo
cunque genne. S 2ð
De ſi nilagine & ſiligine & de aliis generibus &de piſtuuuua. Ca. X.
Immilago ex tritico fit laudatiſſima. Ex africo iuſtum eſt e modiis redire ſemodios
T pollinis ſextarios quinq;. Ita enim appellant in tritico: quo fiorem in ſiligine.
HFloc ærariæ officinæ chartariæque utuntur. Præterea ſecundarii ſextario quar/
tuor. Furfurumque tantũdem. Panes uero e modio ſimilaginis. cxxii. E floris medio. cxvii.
Precium huic annona media in modio farinæ. XI. aſſeſ. Similagini caſtratæ octonis oſſi-
bus amplius. Siligim caſtratæ duplum. Eſt & alia diſtinctio. Similago.l. pollin autem. xvii.
pondo panis reddere uiſa tritici. xxx. cum triente: & ſecundarii panis quinas ſelibras: co
tidem cibarii: & furfurum ſextarios ſex. Siligo nunquam matureſcit pariter: nec ulla ſegi-
tũ minus dilationem pariter propter teneritatem. liſq; quæ maturuere protinus granum
dimittentibus: ſed minus quâ cætera fumenta in ſtipula periclitatur: quoniam ſemper re⸗
ctam habet ſpicanineæ rorem continet: qui rubriginem faciat. Ex africa dulciſſimus pa
nis: ipſa ſpiſſior quà far: & maior ſpica eadem & ponderoſior. Raro modius grani nõ. xvii.
libras implet. Exteritur in græeia difficulter. Ob id iumẽtis dari ab Homero dicta. Hæc enĩ
eſt quam uocat olyram. Eadem in ægypto facilis fertiliſq; far ſine ariſta eſt. Item ſiligo ex

cepta ea quæ laconica appellatur. Adiiciuntur iis genera: bromos: ſ. iligo exceptiua: & tra

gos externa: omnia ab otiente inuecta orize ſimilia. Tiphe & ipſa eiuſdem generis:ex qua
Eit in noſtro orbe oriza. Apud græcos eſt & iſia. Traduntq; eam ac tiphem cum ſint dege
neres redire ad frumentum: ſi piſtæ ſerantur: nec protinus ſed tertio anno. Tritico nihil

Aleni
nolol
fecchnnru
nann
ace
ndi
lo Cent
atruren
Count.
ſmpuut
ſſnahoc
xäbetn
culrrun
Goutitur
olmsprop
uct
TMiisagu
0oaxlue
mimincn
entitetun
nuoelcer,
Clturcun
Pllplen
Plocdumuo⸗
tengcand
Poledlun
tniopernd⸗
thiauctun
esdulemn
letaborela
Detem
Udbie
in
n ici
(le
tunnag
Cübnine

Codlbe

nitüciui⸗
famiinn
ſipgidn
ſlckner
Cperun
wiin
ncocin
lan exo

unmneen

lutetolle
. PI,
uilt,
turime ler⸗
Uneme
Uginmc
tAhre i⸗
tmordore⸗
i guonimn
ſtonn de⸗
6: A minu
moinaso⸗
os manlte⸗
anezob⸗
hoce
1cecrfu⸗
Aci anat⸗
derercn
Aes ni/
intnih

J.
lit in in/
ponden⸗
memd⸗
unq. Pr⸗
nor.Futiu
ſunr.Cu
enopoline
Molr A⸗
urli
unno/
icedua
Pin quo

X.
modios
io guar
lio. CxVn
onis oll⸗
en. Mi⸗
libtas: io
ullaſeg⸗
8 grmmun
empetk/
illamus ,
min,
taPen
mlso 4
tiund 4

erstiqi

SWBSðð D 3 .
— . . . 2
. . .

eſt fertilius. Hoc enim natura ei tribuit quoniam eo maxime alat hominem. Vrpote cum

e modio ſi ſit aptum ſolum quale in bizantio africæ campo centeni quinquageni modii
reddantur. Miſit ex eo loco Liuo Auguſto procurator eius ex uno grano uix credibile
dictu quadringenta paucis minus germina. Extantq; de ea re epiſtolæ. Miſit & Neroni ſi⸗
militer. cccxl. ſtipulas ex uno grano. Cum centeſimo quidem & leontini ſiciliæ campi fun⸗

dunt. Aliique: & tota betica: & in primis ægyptus. Fertiliſſima tritici genera ramoſum: aut

quod centigranum uocant. Inuentus eſt iam & ſcapus unus centum fabis onuſtus. Aeſti⸗
ua frumenta diximus ſi ſamam: milium panicum. Siſama ab indis uenit: ex ea & oleum con
ficiunt. Color eius candidus. Huic ſimile eſt in aſia græciaque criſimum:idemque erat:ni⸗
ſi pinguis eſſet:quod apud nos uocant irionem:medicaminibus annumerandum potius ꝗ́
frugibus. Eiuſdem naturæ & hormium a græcis dictum: ſed cymino ſimile: ſeriturq; eum
ſiſama hoc & irione. Nullum animal ueſcitur uirentibus. Piſtura non omniũ facilis Quip⸗
pe & hetruria ſpicam farris toſti piſente pilo præferrato fiſtula ſerrata: & ſtella intus den/
ticulata: ut niſi intenti piſant: coucidatur grana:ferroq; frangantur. Maior pars italiæ rui⸗
do utitur piſo:rotis etiam:quas aqua uerlet ob iter & molat. De ipſa ratione piſendi. Ma-/
goms proponetur ſententia. Triticum ante perfundi aqua multa iubet: poitea euelli. De
inde ſole ſiccatum pila repeti. Simili modo hordeũ⸗ Huius ſextarios. xx. ſpargi duobus ſex
tariis aquæ. Lentẽ torrere prius: deinde cum ſurfuribus leuiter piſi. Aut additos in ſextari
os.xx. lateris crudi fruſto: & harene ſemodio. Ermiliam iiſdem modis quibus lentem. Siſa⸗
mam in calida maceratam exporrigi. Deinde confricari: frigidæ immergi: ut paleæ fluctu-
ent:iterumq; exporrigi in ſole ſuper lintea. Quod niſi feſtinato peragatur: lurido colore
muceſcere.Et ipſa quæ autem eualuantur uariam piſturarum rationem habent. Acus uo⸗
catur cum per ſe piſitur. Spica tantum aurificum ad uſus. Si uero in area teritur cum ſti⸗
pula: palea ut maior in terrarum parte ad pabula iumentorum. Milii & panici & ſſamæ ap
pludam uocant purgamenta: alibi aliis nominibus. Milio campania gaudet præcipue: pul⸗
temq; candidam ex eoſfacit. Fit & panis prædulcis. Sarmatarum quoq; gentes hac maxime
pulte aluntur:& cruda etiam farina equino lacte: uel ſanguine e cruris uens admixto. Ae⸗
thiopes nõ aliam frugem ꝗᷓ milii hordeiq; nouere. Panico & galliæ quædam præcipuæ aq⸗
tania utitur. Sed circum padana italia addita faba: ſine qua mhil conficiunt. Ponticæ gen
tes nullam panico præferunt cibum. Cætero æſtiua frumẽta riguis magis etiam quà hym⸗
bribus gaudent. Milium & panicum aquis minime:cum in folia exeunt. Vetant ea inter ui
tes arboreſq; frugiferas ſeri: terram emacrari hoc ſatu exiſtimantes.
De fermentis.& panis faciendis ratio & genera: & quando primum piſtores romæ & de
cribris & aliccc. CO.— AXi.
lIii præcipuus ad fermẽta uſus e muſto ſubacti in annum tempus. Simile fit ex tri⸗
m ticiiipſius ſurfuribus minutis & optimis e muſto albo triduo maturato ſubactis: ac
ſole ſiccati. Inde paſtilos in pane faciẽdo dilutos:cum ſimilagine ſemims ſeruefa⸗
eiunt:atq; ita farinæ miſcent:ſic optimum panem fieri arbitrantes. Greci in binos ſemodi-
Os farinæ ſatis eſſe beſſes fermenti conſtituere. Et hæc quidem genera uindemiis: tm fiunt.

Quod libeat uero tẽpore ex dua hordeocd; bilibres offæ feruẽti foco uel fictili patina tor⸗

—

vetur cinere & carbone: uſq; dũ rubeãt. Poſtea operiũtur in uaſis donec aceſcat:: hinc fer/

mẽtũ diluit᷑.Cũ fieret aũt panis hordeaceus heruiliæ aut cicerulæ farinæ ipſæ admixtione

fermẽtabant.lIuſtũq; erat duæ libræ in ꝗnq; ſemodios. Nũc fermẽtũ fit ex ipla farina quæ
ſubigit prius ꝗᷓ addat᷑ ſal ad pultis modũ decocta: & telicta donec aceſcat. Vulgo uero nec
ſufferuere faciũt:ſed tãtũ pridie aſſeruata materia utũtur. Palãq; natura eſt acore frumẽe⸗
tarii: ſicut & ualidiora eſſe corpora quæ frumẽto pane alunt. Quippe cũ apud ueteres põ⸗
deroſiſſimo cuiq; præcipue tritico ſalubritas phibita ſit. Panis ipſtus uaria genera pſequi
ſuperuacuũ uidet᷑.Alias ab obſoniis appellari ut oſtreatii.alias a delitiis ut arcolagani. ali⸗
as a feſtinatione ut ſpeuſici:Necnõ a coquẽedi rõne ut furnacei uel artopteſii: aut in cliba⸗
nis cocti nõ pridẽ etiã e parthis aduecto: quẽ alii aquaticũ uocãt: qm aqua trahit᷑ a tenui &
ſpangioſa inanitate.alii ꝑthicũ.Sũma laus ſiliginis bonitate & cribi tenuitate cõſtat. Qui⸗
lam ex ouis aut lacte ſubig unt. Butyro uero gentes etiam pacatæ ad operis piſtorii gene
ra trãſeunte cura. Durat ſua piceno in panis inuẽtione gratia ex alicæ materia cũ nouẽ die
bus macerata:decimo ad ſpeciem tracta & ſubacta uuæ paſſæ ſucco eſt. Ibi poſtea in furnis

ollis indita: quæ rumpantur ibi torrent. Neq; eſt ex eo cibus niſi made facto:quod fit lacte

ſuper quingentos octoginta. lpſ. panes faciebãt quirites: mulierũq; id opus erat: ſicut eti
am nunc in plurimis gentiũ. Artopteſiam Plautus appellat in fabula: ꝗᷓ aululariam ſcripſit.
Magna obid cõcertatione eruditorũ: an is uerſus poetæ ſit ilius certũq; ſir Attei capitõis
ſententia. Toſtum panẽ lautioribus coquere ſolitos: piſtoreſq; tm̃ eos qui far piſebant no
minatos. Nec cocos uero habæbãt in ſer uitiis: eoſq; ex macello cõducebãt. Cribrorũ gene/
ra galliæ ſetis equoruũ inuenere: hiſpaniæ lino excuſſoria & pollinaria: ægy ptus e papyro
atq; iunco. Sed inter hæc dicatur prima & alicæ ratio præſtãtiſſime ſaluberrimeq;: quæ pal
ma frugũ indubitanter itali cõtingit. Fit ſine dubio & in ægypto ſed admodũ ſpernenda

ln italia uero pluribus locis: ſicut ueroneſi piſanoq; agro. in capania tamẽ laudatiſſimus cꝗ

pus eſt:mõtibus ſubiacet nimboſis totis quidẽ.xl. mil. paſ.plamcie. Gratia terræ ei?(ut pti
nus ſoli natura dicatur)puluerea ſũma: inferior bibula: & punicis fiſtulãs uice. Montium
quoq; culpa in bonũ cedit crebros enim hymbres percolat atq; trãſmittit: nec dilui aut ma
ere uoluit propter facilitatem culturæ. Eadem acceptum humorẽ nullis fontibus reddit
ſed temperat: & conquoquens intra ſe uice fuſi continet. Seritur toto anno panico ſemel:

bis farre. Et tamen uere ſegetes quæ interquieuere fundunt roſam odoratioré ſatiua: adeo

terra non ceſſat parere. Vnde uulgo dictum plus apud campanos unguenti: ꝗ ap ud cæte⸗
ros olei fieri: Quantum autem uniuerſas terras campus circum campanus antecedit: tan⸗
tum ipſum pars eius: quæ laboriæ uocantur: quem phlegræum græci appellant. Finiuntur
laboriæ uia ab utroq; latere conſulari: quæ a puteolis: & quæ a cumis capuam ducit. li/
ca fit e zea quam ſemen appellauimus. Lunditur granum eius inpila lignea. Nam lapidis
duritia coteritur. Nobilius ut notum eſt pilo uinctorum penali opera. Primori ineſt pixis
ferrea excuſſis inde tunicis. Itrerum iiſdem armamentis nudata conciditur medulla. Ita fi⸗
unt alicæ tria genera: minimum: ac ſecundarium: grandiſſimum uero apherewa appellant.
Nõdum habent candore ſuum quo præcellunt. iam tamen alexandrinæ præferuntur.Po⸗
ſtea mirũ dictu admiicet creta: quæ tranſit in corpus colorẽq; & teneritatem affert. inueni
tur hæc inter puteolos & neapolim in colle leucogeo appellato. Extatq; Diui Auguſti de
cretum quo anno ad uicena. milia neapolitanis pro eo numerar iuſſit a fiſco ſuo: coloniã
deducẽs capuã. Adiecitq; cauſam afferẽdi: quoniã negaſſent càpani alicam confici ſine eo
metallo poſſe. In eodẽ reperitur & ſulphur. Emicãtq; lontes oraxi oculorũ claritati: & uul
nerum medicinæ: dentiũq; firmitati. Alica adulterina fit maxime e zea quæ in africa dege

nerat. Latiores eius ſpicæ nigrioreſq;: & breui ſtipula. Piſunt cum barena: & ſic quoq; diffi⸗

culter conterunt utriculos. Fitq; dimidia modii menſura. Poſteaq; gypſi pa rsquarta iſpar

Kirn r: at nt cohæſerit farinario cribro ſubcernunt: Quæ in eo femanſit exceptitia app el

atur: & grandiſſima eſt. Rurſus quæ tranſit arctiore cernitur: & ſecũdaria uocat᷑. Item cri/

braria quæ ſimili modo in tertio remanſit cribro anguſtiſſimo: & tantũ harenas traſmitte/

re. Alia tõ ubiq; adulterdi. Ex tritico cãdidiſſima atq; gradiſſima eligunt grana: & ſemico⸗

&cta in ollis: poſtea arefaciũt ſole ad initiũ: rurſuſq; leuiter aſperſa molis frangunt. Ex zea

pulchrius ꝗᷓ ex tritico fit granũ quis id alicæ uitiũ ſit. Candorẽ autẽ ei procreta lacti inco
Ziis mixtura confert, De leguminibus. P e F Ca. XII.
Fquitur natura leguminũ: inter quæ maximus honos fabæ. Quippe ex qua tenta⸗
(tus ſit etiã panis. Lomentũ appellatur farina ea: aggrauaturq; Pédus illa & oĩ legu
mine.lam uero & pabulo uenalis. Fabæ multiplex uſus: oĩ um quadrupedũ generi

Frxrcibi hoĩ. Frumẽro erià miſcetur apud pleraſq; gentes & maxime panico ſolida: ac de-

licatius fracta. Quĩ & priſco ritu fabaria ſuæ religiõis diis in ſacra eſt: pualens pulmẽtarii ci

bo & hebetare ſenſus exiſtimata in ſonia quoq; facere. Ob hoc pythagorica ſentẽtia dãna⸗

ta. Velcut alii tradidere)quoniã mortuorũ ale ſunt in ea. Qua de cauſa parẽtãdo utic; aſ⸗
ſumit.Varro & ob hæc flaminẽ ea nõ ueſci tradit: qm & in Hore eius littere lugubres repe
riant᷑.In eadẽ peculiaris ieligio. Nãq; fabã utiq; in frugibus referre mos eſt auſpicii: cĩ quæ
ideo referuia appellat᷑. Et auctionibus eã adhiberi lucroſum putant. Sola certa frugũ etiã
exeſa replẽtur creſcente luna.Aqua marina aliaue ſalſa nõ percoꝗtur. Seritur ante uergi⸗=
liarũ occaſum leguminũ prima: ut antecedat hyemẽ. Virgilius per uer eã ſeri iuber circũ⸗
padanæ italiæ ritu. Sed maior pars malũt fabalia maturæ ſationis: trimeſtrẽ fructum eius.

nl
och
recori
vſcutſ
ſueſtris⸗
cule⸗Q
ori ſtan
lote ol
Gnpergu⸗
goolemue
gcu
Afrozl
ſsnone!
Ccertug
helir
Cunmrc
nocpi
cnncnmie
culaminur
ſenilimüt
gummnül
nie Leretee
llteſcreca

n
genn
utc
llbusnnt
unnd
miöci.
Corit inſt
Unoatyne
bhercedet
ponidomi
cbi iigni⸗
Groloere
uucholubi,
goraniTer
engail
leinkolizen
Reruniabinn
Ganrene⸗
egbimot

derduoru

una prort
tühontu

modſihe
ude nne
D
tianſaidlt
icapt
t edund
idroi n/

uuen

RWN—
tühemen
CKarllinuech
reliug
Ke. Monnunn
Xciizenn
nrbbus ett
Dunio lerel
vilrurade
nudann
Meckdlntn
nr Pnuum
mn dun 1l
1Nungi
onineſtoin
edulla ai⸗
mappelene
ferunturo⸗
Aerinuen,
iAgultic
oſuo⸗ lni
Onfei iedn
ninna u

6 lche

Gmiiet.
crunge
t. enct,
u rihnine,
rälemni

haiine
en
erquttan-
iMaäoilo
cigee⸗
hboiduth⸗
gpllnegnĩ
iintin
ilo i,
Cbres

.
Guduna⸗

. XjyvII. H ”ßMUẽE
Namqʒ ſiliquæ cauleſq; gratiſſimi ſunt pabulo pecors. Aquas in flore maxime cõcupiſcit.
cũ uero defioruit:exiguas deſiderat.Solũ in quo ſata eſt lætificat ſtercoris uice. Ideo circa

macedoniã theſſaliamq; cũ florere incepit uertũt arua. Naſeitur & ſua ſpõte pleriſq; in lo-

cis: ſicut ſeptẽtrionalis oceani inſulis: quas ob id noſtri fabarias appellant. Itẽ in mauritania
ſilueſtris paſſim: ſed prædura & quæ: percoqui non poſſit. Naſcitur & in egypto ſpinoſo
crule. Qua de cauſa crocodili aculeos timentes refugiũt. Lõgitudo ſcapo quattuor cubi⸗

torũ eſt ampliſſima craſſicudo. Octona genicula hebet: molli calmo. Simile caput papaueri:·
colore roſeo.In eo fabæ nõ ſupra tricenas. Folia ampla. Fructus ipſe amarus & odore: ſed ra

dix per quã lata. Incolarũ cibus cruda:& oĩno decocta. Harũdinũ radicibus ſimilis. Naſcit

& in ſyria ciliciaq; & in thorone chalcidis lacu. Ex leguminibus autẽ nouẽbri ſerũtur lẽs: &

in græcia piſa. Lens amat ſolũ tenue magis ꝗᷓ pinguæ: cælũ utiq; ſiccũ. Duo genera eius in
ægypto:alterũ rotundius nigriuſq;: alterũ ſua figura. Vnde uario uſu tralſlatũ eſt in Ieticu
las nomẽ.Inuenio apud auctores æqua nimitatem fieri ueſcẽtibus ea. Piſum in apricis ſeri
debet:frigorũ impatietiſſimũ.Ideo in italia & in auſteriore cælo nõ niſi uerno tepore ter⸗
ra facili ac ſoluta. Ciceris natura eſt gigni cũ ſalſilagine:ideo ſolũ urit. Nec niſima deſa/
ctum pridei ſeri debet. Differentiæ plures:magnitudine:figura:colore:ſapore:Eſt enĩ arie
tino capiti ſimili: unde ita appellatur. Albũ nigrũq; eſt & colũbinũ quod alii ueneriũ uo⸗
cant:candidũ.rotundũ:leue.Arietino minus:quod religio peruigiliis adhibet. Eſt & cicer
cula minuti ciceris: inæqualis angulos habẽt ueluti piſum. Dulciſſimũ autẽ id quod eruo
ſimillimũ:firmiuſq; quod nigrũ & ruffumꝗᷓ quod albũ.Siliquæ rotõdæ ciceri:ceteriſq; le⸗
guminũ lõge & ad figurà ſeminis latæ. Piſo cilindraciæ. Faſiolorũ cum ipſis mandunt᷑ gra

nis. Serere eos qua uelis terra licet ab idibus octobris in calẽde nouebris. Legumina cũ ma

De rapis & napis amirerinis. Ca, Alll.
Vanꝗ prius dixiſſe cõueniat de rapis: in tranſcurſu eas attingere noſtri: paulo dili

tureſcere cœperint rapienda ſunt: quoniãcito exiliũt:latentq; cũ decidere ſicut & lupinũ.

aut certe faba dicẽdis. Quado alii p̃ᷣſtantior uſus ab iis nõ eſt. Ante oĩa naq; cũctis
aialibus naſcuntur:nec in nouiſſimis. Satiat ruris alitũ quoq; genera:magiſq; ſi decoquan
cur aqua. Quadrupedes & frõde earũ gaudẽt. Et homini nõ mimore rapaciorum ſuis horis
gratia ꝗᷓ cimarũ.Fſacidorũ quoq; & in horreis enecatorũ: uel maiore ꝗᷓ uitẽtium.ipſa uero
durãt & in ſua terra feruata. Et poſtea paſſo pene ad aliũ prouẽtũ famẽq; ſentiri ꝓphibẽt.A
uino atq; meſſe tertius hic tranſpadanis fructus. Terrã nõ moroſe eligit: pene ubi nihil ali
ud ſeripoſſit. Nebulis & pruinis ac frigore ultro aluntur amplitudine mirabili. Vidi. xl. li⸗
bras excedẽtia. In cibis quidẽ noſtris pluribus modis cõmẽdant᷑: duratq; ad alia ſinapis acri
monia domita: etiã coloribꝰ picta: p̃ᷣter ſuũ ſemen: ſex aliis:purpureo quoq;: neq; aliud in
cibis tingui decet. Genera eorũ græci duo prima ſecere: maſculinũ fœmininũq; & ea ſerẽ⸗
di modo ex eodẽ ſemine. Dẽſiore enĩ ſatu maſculeſcere:itẽ in terra difficili.Semẽ pᷣſtanti⸗
us quo ſubtilius. Species uero oĩum tres. Aut eni in latitudinẽ fundi: aut in rotõditatem
globari: Tertiã ſpeciẽ ſilueſtrẽ appellauere:ln lõgitudinẽ radice ꝓcurrẽte: faphani ſimili⸗
tudine & folio anguloſo ſcabroq;: ſucco acri ꝗᷓ circa meſſem exceptus oculos purgat me-
deturq; caligim admixto lacte mulierũ. Frigore dulciora fieri exſtimant & gradiora tepo
ge in folia exeũt. Palma in nurſino agro nalcẽtibus:taxatio in libras ſeſtertu ſinguli: & in
penuria bini. Proxima in algido natis. Napi uero amiternini quorũ eadẽ fere natura gau⸗
dent æque frigidis. Serũtur & ante chal. martias in iugero ſextarii quattuor. Diligentio⸗

es quinto ſulco napũ ſeri iubẽs:rapã nanta utroq; ſtercorato: rapà latiorẽ fieri ſi palea ſe
minęetur. Serere nudũ uolũt precantẽ ſi us utt
ter duorũ numinũ dies feſtos. Neptũni atq; Vulcani.Ferũtq; ſubtili obſeruatione quota
lIuna procedente hyeme nix prima ceciderit: ſi totidẽ numinũ die intra prædictum tempo
rcis ſpatium ſerantur mire prouenire. Seruntur & uere in calidis atq; humidis.

bi & uicinis ſerere ſe. Satus utriq; generi iuſtus in-

. XI II.

De lupino. AGo **α HM Ca.
Vpino eſt uſus proximus:cum ſit homini & quadrupedũ generi ungulas habenti

1 cõmunis. Remediũ eius ne metẽtes fugiãt exiliẽdo:ut ab hymbre tollatur. Nec ul/

lius quæ ſeruntur natura aſſenſu terræ mirabilior eſt. Primũ omnium cũ ſole quo

tidie circũagitur: horaſq; agricolis etiãn ubilo demonſtrat. Ler pᷣterea floret. Terrã amat:

q gentius græci & ipſi tamen inter hortenſia. Si iuſtus ofdo fiat a frumento ptinus

„

4
V. £ „24

Y

terraq; operiri nõ uult. Et unũ hoc ſeritur nõ arato:ubi fuerit maxime fabuloſa:& ſicca:at/

q etiã harenoſa. Coli utic; nõ uult. Tellurẽ adeo amat: ut quis fruteto ſolo cõiectum inter
folia uepreſcq;: ad terrã tamen radice parueniat. Pingueſcere hoc ſatu arua uineaſq; dixim⸗

ltaq; deo nõ eger fimo:ur optimi uicẽ repræſantet. Nihil aliud nullo impedio cõſtat: ut ꝗct
ne ſerendi quidẽ gratia opus ſit affere ptinus ſeritur ex aruo. Ac ne ſpargi quidẽ poſtulat

decidẽs ſpõte. Primuũq; oĩum ſerit᷑:nouiſſimũ tollit. Vrrũq; ſeptẽbri fere menſe: quia ſi non

anteceſſerit hyemẽ:frigoribus obnoxiũ eſt. Impune præterea iacet uel derelictũ etiã: ſi non

protinus ſicuti obruãt hymbres: ab oĩbus aĩalibus amaritudine ſua tutũ Plerũq; tamẽ leui

ſulco integũt.Ex dẽſiore terra rubricã maxime amat. Ad hac alendã poſt tertiũ florẽ uerti
debet in ſabulo poſt ſecũdũ. Cretoſa tantũ limoſaq; odit:& in iis nõ ꝓuenit.Maceratũ ca⸗/
lida aqua hoĩ in cibo eſt. Nã bouẽ unũ modii ſinguli ſatiãt: ualidũq; pᷣſtat. Quãdo etiã ĩpo
ſitum puerorũ uẽtribus pro remedio eſt. Condi in fumo maxime couenit: quoniã in humi

do uermiculi umbilicũ eius in ſterilitate caſtrãt. Si depaſtũ ſit 8 fronde:inarari protinus ſo

lum opus eſt. De uitia & eruo.
Tuitia pingueſcunt arua:nec ipſa agricolis opẽroſa: uno ſulco ſata nõ ſarritur:nõ
eęe ſtercoratur: nec aliud ꝗ deoccatur. Satio nis eius tria tẽpora. Circa occaſum arcturi:
