Et libros cadratos propterea arbitrarier ea tineas nõ tetigiſſe. Nulla in is libris ſcripta erãt

niſi philoſophiæ pythagoricæ. Eoſq; combuſtos a. Q. Petilio prætore. quia phinæ ſcripta

eſſent. Hoc idem tradit. C. piſo cenſorius primo cõmentariorum libro-Sec libros ſeptem iu

ris pontificii: totidẽ Pythagoricos fuiſſe. uditanus uero tertiodecimo Numæ decreto/

rum libro.xii. Fuiſſe ipſæ Varro humanarũ antiquitatũ vi. Antias ſecundos libros fuiſſe.

Ex us duodecim pontificales latinos: totidem græcos præcepta phine continentes. Idẽ ter
tios ponit:quo comburi eos placuerit. Inter omnes uero conuenit Sibilli ad Tarquinum
Superbum tris libios attuliſſe.Ex quibus igni duo cremati ab ipſa. Tertio cum capitolio
ſyllanis temporibus. Præterea Mutianus ter conſul prodidit nuper ſe legiſſe cum ꝑræ ſi/
deret lytiæ. Sarpedonis a troia ſcriptam in quodam templo epiſtolæ chartam. Quo e0
magis mirorx: ſi etiamnum homero prodente æ gyptus non erar. At cur ſi iam hic erat

quiden exempla contra Varronis ſententiam de chartis eeperiuntur. Nà
I ꝙ Caſſius Hiemina uetuſtiſſimus auctor annaliũ quarto eorum libro prodidit Cn.
Terentiũ ſcribam agrũ ſuũ in ianiculo repaſtinantẽ offendiſſe arcam: inqua. Numa.
qui rome regnauit ſitus fuiſſet. In eadẽ libros eius repertos. P.cornelio. L. filio Cechego.
M. Bebio. Q. filio. Pamphilo conſ. Ad quos a regno Nume colligũtur anni. d. xxxv. & hos
fuiſſe e charta. Naiore etiãänum miraculo ꝙ tot infoſſi durauerunt annis. Qua propter in

ulusit

tiü
mulcu

Prete

atait

De⸗

4

Pptrin

lege ue
(ioqu
limerc⸗
obusa
tuine,
Paturd.

quntu

diop
ſelcun
berto
(quod
is:
nadie
les tea
mam
Uis.
theri
Man
lumil
fulge⸗
tiaig
ſtilli
rim
Gcortie
ſolores
nütſept
llere, N
Ullomo⸗

enistmn

hee S

Unatra
gniAl.
mghu
contigt
K
uencire

4 oht ee
tnunenn,
efler, 4.
lerulo⸗
D „. Cc.
Kla N. do⸗
. aie
chi euteri
C,. n.
. ACccadt
5
1Nele
. —
ceng ma
og cene

e⸗ 420°
Roeheee
⸗ —

!

los teee Ne
Unnmiucili
Hen⸗ .. 4
Hehunrps wolers
WII Kallas
umd luteo,
4 d/
—”
uo ehen
„ . 1.
4 asekhee nait
RC Chel. do

Wnden ede
WBRN W

Aeernu.N.
4o Cccheg⸗
dANXH

d

XII.

uſus: in plumbeis linteiſq; ueluminibus (criptitatum céſtet?Cur & Homerus in ipſa illa ly
cia. Bellorophonti codicillos datos non epiſtolas prodidit. Sterilitatẽ ſentit hoc quoc fa⸗

ctũq; iam Tiberio principe inopia chartæ ut e ſenatu darẽtur arbitri diſpẽſandi alias in tu
multu uita erat. De arboribus æthiopiæ,. Ca. Allli.
Etcthiopia æ& gypto cõtermina iniignes arbores non fere habet: præter liniferas: qua
a rum natura in diſcriptione indorum atq; arabiæ dicta eſt. Proprior tamen huic na
tura lanæx maiorq; folliculus granati modo mali. Simileſq; & inter ſe arbores ipſæ:

pꝓræter hanc qalmæ puales rettulimus-Inſularum arbores ambitu æthiopiæ & nemora odo

Iata in mentione earum didcta ſunt.
De atlãtis arboribꝰ & citreis: & quæ in his laudẽtur & quæ uituperent. Ca. XV.
Tlas mons peculiari proditur ſilua de qua diximus. Cõfines ei mauri: quibus plu⸗
a rima arbor citri & menſarum inſania: quas fœminæ uiris cõtra margaritas regerunt
Extant hodie. M. Ciceronis in illa paupertate & quod magis mirũ eſt illo æuo em-

ptxæ libris. xi. Cũhis memorãtur & Galli Aſmni quæ libris. xi. uenũdatæ ſunt. Et duæ a Iuba

rege uendete. Quarũ alteri præcium fuit libris. xv. alteri paulominus. Interit nuper incen/
dio quãa Cecthegus decedens libris. xliii. permutauerat latifundi taxatione ſi quis prædia ta
ti mercari malit. Magnitudo ampliſſima adhuc fuit umus cõmiſſe exorbibus dimidiatis du
obus a rege mauritaniæ. Pcolemæo quattuor pedũ & ſemipedis per mediũ ambitũ: craſſi⸗
tudine quadrantali. Maiuſq; miraculſũ in ea eſt artis latente iunctura: quam potuiſſet eſſe
natura. Solide a Nomio Tiberii Cæſaris liberto cognomen trahentis tribus ſicilicis infra
quattuor pedes: totidẽq; infra ſemipedẽ craſſitudinis. Qua in re nõ omittẽdũ uidetur. Ti
exio principi mẽſam quattuor pedes ſextaute & ſicilico excedẽtẽ. Tota uero craſſitudine
ſeſcunciali operimẽto cõòchilii & lamnæ per mediũ ueſtità fuiſſe: cum tã optima Nomio li
berto eius eſſet. Cuius materia erat tuber hoc eſt radicis uitium. Maximeq; in eo laudatũ

quod ſub terra totum fuerit & rarius: quam quæ ſupernæ: quæq; gignuntur etiam in ra/

mis: propriæcq; gignuntur quod tanti emitur arborum uitium eſt. quarum amplitudo ac
radices æſtimari poſſunt ex orbibus. Sunt autem cupreſſo fœminæ etiamnum ſilueſtri ſimi
les folio: odore: caudice. Anchorarius mons uocatur citerioris mauritaniæ: qui laudatiſſi/
mam dedit citrum iam exhauſtis. Menſis præcipua dos in uena criſpis: uel in uertice par/
uis.Illud oblõgo euenit diſcurſu.Ideoc; tigrinæ appellãtur. Hoc in torto: & ideo tales pa⸗
therine uocãtur. Sunt & undatim criſpe maiore gratia ſi pauonũ caudæ oculos imitentur
Magna uero poſt has gratia extra prædictas criſpi denſaue uri grani congeriæ: quas ob id
a ſimilitudine apiatas uocãt. Sũma uero oĩum in colore. Hic maxime nulli placet ſuis re⸗
fulgẽs uenis. Poſt hæc amplitudo etiâ totius caudicis. Iuuât plura quoq; in una menſa ui⸗-
tia. Lignũ ita uocat᷑. Materia ſurda & indigeſta ſimplicitas: aut platani foliorũ modo dige
ſta. Illigneæ uene etiã ſimilitudo: uel coloris & quibuſdã maxime obnoxias fecere æſtus ué
tiq; rimæ aut capillamenta rimas mitata. Poſtea murena nigro tranſcurrens limite: uariiſ
qꝙ; corticũ punctis apprehẽſus papauerũ modo: & in totũ atro propios color maculæ ue di
ſcolores: uirides terra cõdunt barbari: & cæra illinũt. Artifices uero frumẽti aceruis impo
nũt ſeptenis diebus: totidẽ intermiſſis. Mirũq; põd eri quatũ ita detrahant. Naufragia do 1
cuere. Nuper quoq; hanc materiã ſiccatã mari duritiæ & maturitate incorrupta ſpiſſari: nõ
ullo modo uehemẽtius. Nutriuntur optimæ: ſplendeſcuntq;: manuq; ſiccæ fricantur ab ali
enis maxime: ne ab accolis edãtur: ut in iis genitæ. Inter pauca nitidioris uite inſtrumenta
hæc arbor eſt. Qua propter reſiſtendũ ei paulũ uidetur.
De arbore trogete. Ca. XVI.
Ota etiam Homero fuit Trogete uocatur: ab aliis thia. Hanc igitur inter odores
n uri tradit in delitiis Circes: quã deam uolebat intelligi magno errore eorum qui
odoramenta in eo uocabulo accipiunt. Cum præſertim eodem uerſu citrũ laricẽq;
un tradat.In quo manifeſtũ eſt de arboribus tm̃ locutum Theophraſtus qui primus a ma
gni Alexandri ætate ſcribit quæ circa urbis romæ quadringenteſimum geſta ſunt annum
magnum iam huic arbori honorem tribuit memoratas ex ea referens templorum ueterũ
contignationes: quandam immortalitatem materiæ in tectis contra uitia omnia incorru⸗
ptæ. Radice nihil criſpius. Nec aliunde præcioſiora opera. Præcipuam autẽ eſſe eam arbo⸗
rem circa FHãmonis delubrũ Naſci & in inferiore cyrenaicæ parte. De menſis tamẽ tacuit.

LIBEKRK.
Et alias nullius ante cicer onianam ueruſtior memoria eſt. Ex quo nouitiæ apparẽt. Alia eſt

arbor eodẽ noĩe malũ ferẽs execratũ aligbus odore & amaritudine: aliis expetitum: domos
etiã decorans:nec dicenda uerboſius. De arbore loto. Ca. XVII.
Ahlem africa qua uergit ad nos inſignẽ arborẽ loton gignit: quã uocant celtin: Et

e iſã italiæ familiarẽ: ſed terra mutata.Præcipua eſt circa ſyrtes atq; naſamonas. Ma⸗
ggnitudo quæ prroguand Nepos Cornelius breuẽ tradat. Inciſuræ in folio crebio
res: alioqu ilicis uiderent. Differẽtiæ plures: eæxq; maxime fructibus fiũt. Niagnitudo hu⸗-

ic fabæ color ctoci: ſed ante maturitatẽ alius atq; alius: ſicut in uuis. Naſcitur denſus in ra
mis myrti modo:nò ut in italia ceraſi. Tã dulcis ibi cibus: ut nomẽ etiã genti terra q; dede⸗

rit mmis hoſpitali aduenarũ'obliuione patriæ. Ferũt uẽtris nõ ſentire morbũ qui cũ man-

dant. Melior ſine interiore nucleo:qui in altero genere oſſeus ui det. Vnũ quoq; exprimi

tur huic ſimile mulſo: quod: ultra denos dies negat durare idẽ nepos: baccaſq; cõtulas cũ
ſiliqua ad cibos doliis condi. Quin & exercitus paſtos eo accepimus ultro citroq; cõmean⸗

tes per africã. Lig no colos niger. Ad tibiarũ cantus expetitur. Eradice cultellis capulos bre
ueſq; alios uſus excogitauit. Fiæc ibi natura arboris. Eſt autẽ eodẽ noĩe & herba &inægy
pto caulis in paluſtriũ genere. Recẽtibus enim aquis nili riguis: ꝓuenit ſimilis fabæ caulæ

Toliiſq; dẽſa congerie ſtipatis breuioribus tmn gratioribuſq;: cui fructus in capite papaueri
ſimilis inciſuris. oĩq; alio modo.Intus grana ceu miliũ. Incolæ capita in aceruis putrefaciũt

Mox ſeperãt lauãdo:& ſiccata tundunt:eoq; pane utũtur. Mirũ eſt ꝙ præter hæc traditur

.

Sole occidente papauera ea cõprimi & integi foliis. Ad ortum autem aperiri donec matu-

Ca. XryVIII.
Oc amplius iu ea parte tradũt: & ſcadũ ipſum & florẽ ueſpera mergi uſq; in medias
h noctes. Lotũq; abire in lacũ: ut ne dimiſſa quidẽ manu poſſit inueniri. Verti dein,
de paulatimq; ſubrigi:& ad exortum ſolis emergere extra aquã: ac florem pateface

reſcant:oſq; qui eſt candidus decidat.
De ſcapo ipſo:& radicæ loti.

* —

re: atq; etianũ exurgere: ut plane ab aqua ab ſit alte. Radicẽ lotos hæc habet mali cotonei
magnitudine operatam nigro cortice: qualis & caſtaneas tegit. Interius candidum corpus

gratum cibis ſed crudum. Gracius decoctum ſiue aqua ſiue pruna. Nec aliuude magis quâ

purgamentis eius ſues craſſeſcunt.

De paliuro & punico malo: & de flore punici mali. 7 Ca. Xlx.

„

c bens:cuius nucleus non ſimul mãditur. Iucũdus per ſe: atq; ſuauior eſt uino. Quin

&S& uina ſucco ſuo cõmẽdans. Interior africa ad garamanthas uſq; ad deſerta paſma⸗
rum magnitudine & ſuauitate cõſtat. Nobilis maxime circa delubrum- Hamonis. Sed cir -
ca carthaginẽ punicũ malũ cognomẽ ſibi uendicat. Aliqui granatũ appellant. Diuiſit & in

genera apyrinon uocãdo cui lignoſus nucleus abeſt. Sed candidior ei natura: & bladi ores

ſunt acini: minuſq;ʒ amari: diſtincti mebranis. Alia ſtructura eorũ quædam ut in fauis com-
munis nucleos habentiũ. Quinq; ſpẽs: dulcia: acria: mixta: acida: uinoſa. Samia & ægyptia
diſtinguntur. Erithrocomis & leucocomis. Corticis maior uſus ex acerbis ad perficienda

coria. Flos baluſtium uocatur: & medicinis idoneus & tingendis ueſtibus: quarum color
inde nomen acccepit. De aſiæ & græciæ fructibus. Ca. XX.

N aſia & græcia naſcũtur frutices. Epicactis quẽ alii embolinẽ uocant: paruis foliis
i quæ potara contra uenena proſunt: ſicut herices contra ſerpentes. Et in quo nalci⸗
tur granũ gnidiũ:quod aliqui linũ uocant. De timelea ſiue camelea: & tragas

canthe: & de trago ſiue ſcorpione: & miricæ: & brya: & gallea. Ca. XXI.
KRuuricem uero timeleã: alii chameleam: alii pytoſachem:alii neſtorem: alii cœnoron
f Er ſimnlis oleaſtro: foliis anguſtioribus: gũmoſis ſi mordeantur myrti magnitudi/
ne: ſemine:colore: & ſpecie farris: ad medicine tm̃ uſum. Tragon fruticẽ ſola creta

inſula gignit terebintho ſimilem & ſenne.⸗Guod contia ſagittarũ ictus efficaciſſimũ tra⸗
icæ: multum prælatã apud medos aut in cau
caſo naſcenri. Præcium eius in libras. xiii. Tragon & aſia fert: ſiue ſcorpionem: ueprem ſi⸗
ne foliis: ramis rubentibus: ad medicine uſum. Miricen & italia: quam alii tamaricẽ uocat.

dunt. Eadem & tragacanthem ſpinæ albæ ra

Achiam autem bryam ſilueſtrem: inſignem in ea qnod ſatiua tantũ ferat gallæ ſimilem fru

Rum in ſyria & in ægypto copioſa hæc eſt:cuius infœlicia ligna appellanus: quæ tamẽ in-

Vrenaica regio loton ſuæ poſtponit paliuro. Fruticoſior hæc fructuq; magis ru/

ſeltio
Nol

qh

ſiil
ien
guxn

uchn

unius

conite

poſtet
frucü⸗
Mveᷓ
les eos
nigu
gniauͦr
dis nal
cantan
ſoro⸗
Cepti
dicat
ſacie⸗
cütm
ſceler.
eẽ pſu.
rnadicei

coact

buscor
cltcunf

, .
ti Man

Quidz⸗

ſardu
diceker

nodico
miior e
ileſec
g fore,

et Aue
uncon
1

Se
—

4
unett
monns Rv
n tiocnrd,
turdenduinn
itemgt
düitünmn
lgcänlci
unmgcönern
Geei
ümnirin

mcRe—

: 4
, o
„ f
i enicen,
4. „ 6 6
Roren akt⸗
CCe

5

—

co hu⸗

„*

inſiusco
muanaſiin
A fcin
cNumcoll
**.
neſgnfii
odo
aäg-
Wee 5,
N
n. Ii can
i mgnid,
ici un
cci
dos
m. enent

ris
v

felitiora ſũt græciæ. Gignit eni arborẽ oſtrin: quã & oſtream uocant: ſolitariam circa ſax
aquoſa:ſimilem fraxino cortice & ramis & folio: pilis paulo tamẽ lõgioribus craſſioribuſc
ac rugoſis ĩciſuris quæ per totã diſcurrunt. Semine ordeo ſimili·& colote & materia dura
atq; firma: qua in domũ illata difficiles partus fieri produnt morteſq; miſeras.
De enonimo & adrachna congrygia & topſia. Ca. XxXII.
Ec auſpicatior ĩ leſ bo ĩſula arbor quæ uocat᷑ enonymos:nõ abſimilis punicæ arbo⸗
ruĩterq; eà & laurũ folii magnitudĩe: figura uero & mollicia punicæ Hore cãdidior
ẽ:ſtatc peſtẽ denũtiãs.Fert ſſiquas ſeſanei ſimiles: ĩtus granũ quadrangula figura:
ſpiſſũ:lœtale aĩalibus:necnõ & ĩ folio eadẽ uis.Succurrit aliquãdo pᷣces alui exinãitio. Ale⸗
xãder Cornelius arborẽ eodẽ appellauit: ex qua facta eẽe argo ſimile robori uiſcũ ferenti:
quæ nec aqua nec igni poſſet corrũpi:ſicuti nec uiſcũ nulli alii cognitã qd equidẽ ſciã. Ad
rachnen oes fere græci portulacæ noĩe ĩterpretant᷑:cũ illa ſit hærba & andrachne uocetur
unius litteræ diueſitate. Cæterũ adrachne é ſilueſtris arbor: neq;ʒ ĩ plãis naſcẽs: ſimilis une
doni folio tãtũ minore: & nũꝗᷓ decidete. Cortice nec ſcabro ꝗde: ſed ꝗ circũgelatus uideri
poſſit: tã triſtis aſpectu ẽ.Similis & cogrygia ẽ folio:magnitudine miĩor.Proprietatẽ habet
fructũ admittẽdi lanuginẽ papũ uocãa:qd nulli alii arbori euenit. Similis & aparache bifera
æque ꝗᷓ adrachne.Priorẽ fructũ ĩcipiẽtẽ pubeſcere una peragit:alterũ ĩ initio hyemis Qua
les eos nõ traditur. Et ferulã ĩter externas dixiſſe cõuẽiet arborũq; generi adſcripſiſſe: quo
niã quarũdã naturæ ſicut diſtinguimus:lignũ omne corticis loco h abẽt:hoc ẽ forinſecus li
gni aũt loco fũgoſã ĩtus medullã ut ſabuci.Quædã uero ĩanitatẽ ut arũdines.Ferula cali⸗
dis naſcit᷑ locis: atq; trãſmaria gẽiculatis nodata ſcapis. Duo eius genera. Narthea græci uo

cant aſſurgẽtẽ ĩ altitudine.Nartheciã uero ſemꝑ humilẽ ẽ gembus exeũtia folia maxia ut

quæq; terræ pxia. Cætero natura eadẽé ꝗᷓ anetho: & fructu ſmilis. Nulli fruticũ leuitas ma
ior: ob id geſtata faciliꝰ baculorũ uſũ ſenectuti pᷣbet.Semẽ ferulæ thapſiã ꝗdã uocauere de.
cepti eo ꝗqm ferula ſine dubio ẽ thapſia:ſed ſui generis foliis fœniculi: ĩani caule:nec exce⸗
dẽte baculi lõgitudinẽ. Semẽ qle ferulæ: radix cãdida. Inciſa lac emanat: & còtuſa ſucco ab⸗
dicat oĩa uenenata. Quippe ẽt fodiẽtibus nocet ſi minima ſpirat aura: itumeſcũt corpora:
faciẽq; ĩ uadũt ignes ſacri:ob id cæroto prius illinũt. Quibuſdã tamen morbis auxiliari di⸗
cũt medici ꝑmixtã aliis.Itẽ ĩ aloperiis ſugillatiſq; ac liuetibus. Ceu uera remedia deſint: ut
ſcelera cõtractẽt. Sed iſte p̃ᷣtexuerũt noxio ĩſtrumẽto:tãtũq; ĩpudentiæ ẽ:ut uenenũ artis
eẽ pſuadeãt. Thapſias ĩ africa uehemẽtiſſima. Quidã caulẽ ĩcidũt ꝑ meſſes:& ĩ ipſa excauãt
radicet: quo ſuccus cõfluat: arefactũq; tollũt ali foliũ.Radicẽ tõdut ĩ pila:& ſuccũ in ſole

coactũ diuidũt ĩ paſtillos. Nero Cæſar claritatẽ ei dedit:initio ĩperii:nocturnis craſſationi⸗

bus conuerberataà faciẽ illinẽs ſibi cũ thure cæraq;: & ſequenti die cõtra famã cutẽ ſincera
circunferens. Ignem ferulis optime ſeruari certũ ẽ: eaſq; ĩ ægypto præcellre.
De cappari ſiue cinoſbato aut opheoſtaphyle: & de ſarihha. Ca. XXIII.
Bi & cappari firmioris ligni frutex:ſeminiſq; & cibi uulgati.Caule quoq; una ple⸗
rũq; decepto. Cauẽda eius gñra pegrĩa.Siꝗdẽ arabicũ peſtilẽs.Africũ gĩgiuis inimi
cũ. Marmaricũ uuluis:& oim ĩflationibust Apulũ uomitus facit. Stomachũ & aluũ mouet

Quidã eũ cynoſoatõ uocãt:alii opheoſtaphylen: fruticoſi ẽ generis. Et ſaripha circa nilũ na

ſces duorũ cubitorũ altitudinẽ: pollicari craſſitudine. Coma papyri: ſimiliq; madit᷑ mõ. Ra
dice ferrariis officinis præcipua carbomis uſu propter duriciim.
Oa. XXIIII.

De ſpina babylonis regia & de cytikſo.
On omittẽdũ ẽ quod habylone ſerit ĩ ſpinis:quoniã nõ aliubi uiuit.Eſtq; ſicut uiſ
n cũ in arboribus.Sed illud ĩ ſpina tantũ:quæ regia uoxat᷑. Mirũ ꝙ eadẽ die germinat
. quod iniectũ c.Iniicit᷑ aũt ipſo canis ortu & celerĩe arborẽ occupat.Cõdiũt eo uina
& iõ ſeritur. Spina illa naſcit᷑ & achenis ĩ longis muris. Frutex eſt & cytiſus ab Antĩomacho
athenieſi miris laudibus pdicatus pabulo onmiũ. Aridus uero ẽt ſuũ. Spõdetq; iugero eiꝰ
aãnuos ppluris uel mediocri ſolo redditus. Vtilitas hærboſa: ergo & eo Iætior ſatietas 1 p
modico pĩgueſcũt & quadtcupedia:ita ut iumẽta horden ſpernãt. Non ex alio pabulo lectis
maior copia aut melior. Suꝑ oĩa pecorũ medecĩa a morbis oĩ uſu pᷣſtite. Quĩ & nutricibuſ
idefectu lactis aridũ atq; ĩ aqua decoctũ potui cũ uino dari iubet: & firmiores celſiores ĩfã
tes fore.Viridẽ ẽt gallinis: aut ſi aruerit madefactũ. Apes quoq; nũquã de flore cytiſi pabu
lũ cõtingẽtes ꝓmunt Democtritus & Ariſtomachus. Nec aliud miĩoris ĩpẽdii ẽ.Seiit ur cũ
n

hordeo: aut uere ſemãe ut porrũ: uel eaule autũno âte brumã. Si ſemie madidũ Et ſi deſint
hymbres.ſatũ ſpargit᷑.Plãtæ cubirales pferunt᷑ ſcrobe dedali.Seritur poſt æuĩocti a tene
x0 frutice. Perficit᷑ triénio Demetitur uerno equinoctio cum florere dęſinit: uel pueri uel
anus uiliſſima opera. Canus aſpectu breuiterq; ſi ꝗs exprimere uelit ſimilitudinẽ anguſtio

xis. tri folii frutex. Datur aĩalibus poſt biduũ ſemp. Hyeme uero quod inaruit: madidũ. Sa
tiat equos denæ libræ: & portionè mĩora aĩalia: obiterq; ĩter ordines hoc aĩaliũ capeſtrium
fertile cẽ. Inuetus hic frutex in cytiſo ĩſula inde trãſlatusẽ ĩ omnes cycladas: mox in urbes

græcas magno caſei ꝓuentu. Propter: ꝗqd maxiĩe miror rarũ eſſe ĩ italia. Nõ æſtiuũ nõ frigo
rũ nõ grãdinũ aut niuis ĩiuriã expaueſcitx Adiicit Higinus ne hoſtiũ ꝗdẽ ppter nullã gra⸗
tiã lignii. De fruticibus & arboribus noſtri maris:atq; rubri.& ĩdici. Ca. XXV.
NA ſcũtur & in mari frutices arboreſq; minores ĩ noſtro. Rubrũ enĩ & totus orxientis
n oceanus refertus ẽ ſiluis. Nõ habet lingua iã nomẽ: quod græci uocãt phycos: quo

niã alga hærbarũ magis uocabulũ ĩtelligit᷑. tiic aũt eſt frutex. Folia lara colore uiri

di gignit:quod ꝗdã graſon uocãt: alii zoſtera. Alterũ genus eiuſdẽ:capillaceo folio ſimile

fœniculo: ĩ ſaxis naſcit. Superius ĩ uadit haud pcul littore. Verno uerũq;: & ĩterit autũno-

Circa cretã inſulã nato in petris purpuras quoq;ʒ inficiũt. Laudatiſſimo a parte aqlonis:aur
ſpõgiis. Tertiũ ẽ gramini limile:radice geniculata: & ca ule: qualiter calami. Aliud: genus
ruticũ bryon uocat᷑ folio lactucæ rugoſiore tantũ. Iã hoc naſcẽs. In alto uero abies & quer
cus cubitali altitudine: Ramis eorũ adhærent conchæ. Quercu ẽt tĩgi lanas tradũt. Glandẽe
ẽt quaſdã ferre ĩ alto:naufragiis hæc deprehenſa urinãtibuſq;. Et oliæ tradũtur prægrâdes
circa ſycionẽ. Vilis enĩ paſſim naſcit᷑.Sed phycos ſine foliis:rubro cortice.Fit & palma fru-

ticũ generis extra Herculis colũnas porri frõde. Naſcit᷑: fruxex & alius lauro & thymo ſi⸗

milis: q ambo eiecti ĩ pumicẽ trãſfig urãtur. At in oriẽtẽ mirũ ẽ ſtatĩ a copro pſolitudies ni
hil gigni preter ſpinà: quæ ſitiens uocat᷑: & hãc rarã admodũ.In mari uero rubro ſiluas ui ⸗
uere: maxie laurũ & oliuã ferentẽ baccas: & cũ pluat fungos.ꝗ ſole tacti mutatur ĩ pumicẽ.
Fruticũ ipſorũ magnitudo ternorũ eſt cubitorũ caniculis referta: uix ut reſpicere e naui tu
tũ ſit:remos plerũq; ipſos inuadẽetiũ.Qui nauigauere ĩ indos. Alexandri muüites frõdẽ ma⸗
rinarũ arborũ tradidere ĩ aqua mridẽ fuiſſe: exemptã ſole protinus in ſalẽ areſcẽtẽ. Iuncos
quoq; lapideos p quã ſimiles uerisp littora: & ĩ alto quaſdà arbuſculas colore bubuli cor-⸗
nus ramoſas: & ĩ cacuminibus rubẽtes: cũ tractarentur uitri mõ fragiles. In igne aũt ut fer⸗
rũ exardeſcẽtes reſtinctis colore ſuo redeũte Eodẽ ĩ tractu ĩſularũ ſiluas operit æſtus:quẽs
ꝗᷓ altiores ſint platanis populiſq; altiſſimis: folia laurea:flos uiolæ & odore & colore. Baccæ

ut oleis:& ipſæ odoris ꝛucũdi autũno naſcẽtes:foliis nunquã deciduis. Harũ miĩores totas

integit mare. Maximag cacumina extãt ad quæ naues religãtur: & cũ deceſſerit æſtus ad ra
dices. Alias quoq; arbores ĩ alto ab eiſdẽ accepimus eodẽ ĩ mari uiſas ſemp folia retinẽtes.

Fructũ eaꝶ lupino ſimilẽ. Iuba cradit circa troglodytarũ inſulas fruticẽ ĩ alto uocari iſidos

plomachas corallio ſimilẽ ſine foliis pᷣciſum mutato colore ĩ nigrũ dureſcere. Cũ cadat frã

i. Itẽ aliũ ꝗq uocetur charithoblepharon efficacẽ ĩ amaroriis. Spatalia eo facere & monilia

fæminas. Sentire eum ſe capi: durariq; cornus modo: & hebetare aciem ferri. Quod ſi fefel

lerint inſidiæ in lapidem tranfigurarj.

CAII PLVNII SECVNDI NATVRALIS HVSTORIAE LIBER.
XIIII. N QVO FRVCTIFERAE ARBORES TRADVNTVR.
PROEMIVM. “?YJYBZ
XTERNAE arbores idociles quæ naſci alibi quã ubi cœpere: & quæ

in alienas non cõmeant terras hactenus fere ſunt. Licetq; iam de com⸗
munibus loqui:quarum omnium pecularis parens uideri poreſt italia

. Noſcentes tantum meminerint naturas earum a nobis interi dici:non
culturas. Quãꝗᷓ & colendi maxima in natura portio eſt. Illud ſatis mira

ri non queo interiſſe quarundam memoriam: atq; eciam nominũ quæ
auctores prodidere notitiam. Quis enim non communicatio orbe ter-
rarũ maieſtate romani ĩperii profeciſſe uitam putet cõmercio reꝑ Ac

ſocietate feſtæ pacis?oĩaq; ẽt quæ occulta ante fuerãt ĩ ꝓpmiſcuo uſu facta? At hercule non

hoteti⸗
prelin
lrpeofi
ſpeshot
ſebigo
ur Ne
mos Vi
Letulit
Uibusun
Cinnibn
untur
deribo

UI

lis te⸗
dinen
nim
geprin
ingeni
pceacibe
denniare
guellin
nugpoe
inliuir
Cenim
lnmatie
fernton
ritll.
lhalmie
(headr
hetlui
Tüitalin
ligens.
18 Pror
hetbar
neinka
t neep
nbosz
eſeonm
ſiprr,
Knr be

li bulct

Mlidcir,

trueluul
Udme nend
ut mnl

glüchn
RmoriINe

Mermulign,
a W.
Atnnnnen
rsg
nhnanbruin
nbd ie
Cinnt mür⸗
Mnb
wthmol
uiniponicn
bonelmin
niresfötenn

Nrſtetiun

4

„ „H⸗
ſone e! 7
. lgenulh,

Ane⸗ 4
e Peke

reperiuntur ꝗ norint multa ab antiꝗs pdita: tätum priſcog cura fertilior: aut induſtria fœ
licior fuit: ante milia annog:ĩter principia litteraꝶ Heſiodo pracepta agricolis padere or⸗
ſo ſubſocutiſq; nõ pa ucis hc curã eius. unde nobis creuit labor. Quippe cũ requirẽda ſint

n ſolũ poſtea inuẽta: uerũ ẽt ea quæ inuenerant priſci deſidia reiu internitione memoriæ

idicta. Cuius uitii cauſas ꝗs alias ꝗq publicas mũdi ĩ uenerit. Nimirũ alii ſubire ritus. Circaq;
alia mẽtes hominum detinẽtur: & auaritiæ tatum artes colunt: antea ĩcluſis gẽtium ĩperiis
itra ipſas.Ideoq; & ĩgeniis quaſdã ſterilitate fortunæ neceſſe erat animi bona exercere. Re
ges inumeri honore artiũ colebat᷑: & ĩ oſtentatiõe has præferebãt: opẽ & imortalitatẽ ſibi
P illas prorogari arbitrãtes. Quare abundabat & præmia & operæ uitæ. Poſteris laxitas mũü
di & rerũ amplitudo damno fuit: poſtꝗᷓ ſenator cenſu legi cœptus iudex fieri cẽſu:magi⸗
ſtratum ducẽqʒ nil magis exornare quã cẽſus:poſtꝗᷓ cœpere orbitas ĩ auctoritate ſumma &
potẽtia eſſe:captatio in quæſtu fertiliſſimo:ac ſola gaudia in poſſidendo:peſſum iere uitæ
prelia:omneſq; a maximo bono liberales dictæ artes in cõtrarium cecidere:ac ſeruitute ſlo
la profici cæœptum. Alius hanc alio modo: & in aliis adorare: eodẽ tamen habẽdi quæſtu ad
ſpes hominum tendẽte uoto.Paſſim uero etiã egregii aliena uitia quã bona ſua colere mal
le.Ergo hercule uoluptas uiuere coœpit: uita ipſa deſit. Sed nos obliterata quoq; ſcrutabi⸗
mur. Nec deterrebit quarundã rerũ humilitas: ſicut nec in animalibus fecit. Quãquã uide
mus Virgiliũ præcellentiſſumũ uatem eadem cauſa hortorum dotes fugiſſe: e tantiſq; quæ
retulit flores modo rerum decerpiſiſſe. Bearum fœlicemq; græciæ quidem ommino gene⸗
ribus uuarum nominatis:tribus oleæ:totidem pyrorum: malo uero tantum aſſyrio:cæteris
omnibus neglectis. Vnde autem potius incipiemus quã a uitibus? Quarũ principatur in
tantum peculiaris italiæ eſt: ut uel hoc uno omnia gentium uiciſſe qᷓᷓ odorifera poſſit ui⸗
deri bona quãquam ubicunq; pubeſcẽtium odori nulla uanitas præfertur. .
De uitium natura: & quibus modis ferant. Ca. 1.
Ites iure apud priſcos magnitudine qnoq; inter arbores numerabãtur. Iouis ſimu
u lacrum in urbe populonia ex una conſpicimus uite tot æuis incorruptum. Itẽ maſ-
ſiliæ pateram. Metaponti templum lIunonis uitigineis colummis ſtetit. Etiänum ſca

lis tectum Epheſiæ Dianæ ſcandit᷑ uite una cypriacut ferunt) quoniã ibi ad præcipuũ altitu

dinem exeunt. Nec eſt ligno uilli ærernior natura. Verum iſta ex ſilueſtribus facta credide
rim:quando hæ uires tonſura annua coeicentur: & uis earum oĩs euocatur in palmites aut
deprimitur in propagines: ſucciq; tantum gratia ex iis pluribus modis ad cæli mores ſoli;
ingenia. Iam in campano agro populis nubunt maritaſq; complexæ: atq; per ramos earum

ce ꝓcacibus brachiis geniculato curſu ſcandentes. cacumina æquant: ĩ tantum ſublimes ut ui
rinianmn demiator autoratus rogum ac tumulum excipiat. Nullo fine creſcunt: diuidiq; aut potius
itlusiln auelli nequeunt. Villas & domos ambiri ſingularum palmitibus ac ſequatibus loris memo
imnmitd ria quoq; dignum. Inter prima. Valeriamus quoq;. Cornelius exiſtimauit. Vna uitis rome
nid⸗ in Liuiæ porticibus ſub diuales deambulatiòes umbroſis opericulis opacat. Eademq; duo
Cioltfi denis muſti amphoris focunda. V lmos quidem ubiq; exuperant. Miratũq; altitudinem ea
vrà N rum ariciæ ferunt legatum regis Pyrrhi. Qui eum facere luſiſſe in auſteriore guſtu uini:
iDon lil merito matrẽ eius pendere in tâà alta cruce. Rontotinus uocatur & alio nomine populus ar
bor italiæ padũ trangreſſis: cuius tabulata in orbẽ patula replent: puroq; producto dracõe:
palmã eius inde (ubrectos ramorũ digytos flagella dipergũt. Eadẽ modici hominis altitu
n. dine adminiculatæ ſudibus horrẽt: uineãq; faciunt: & aliæ improbo reptatu pãpinorũq; ſu

perfluitate peritia homini ãplo diſcurſu atria: media cõplentes. Tot differentias uel ſola ta
NIN tũ italia recipit. Stat prouintiarũ aliquarũ ꝑ ſe uitis ſine ullo pedamẽto: artus ſuos in ſe col
ligens. & breuitatẽ craſſitudinẽ paſcens. Vetant hoc aliubi uenti: ut in africa & in narbonẽ⸗
ſis prouintiæ partibus. Excreſcereq; ultra ſuos pollices prohibitæ: ſempq; paſtinatis ſimiles

araß⸗ herbarum modo uagãtur p arua: ac ſuccũ terræ paſſim uuis bibunt: quæ ob id magnitudi
gint, nẽ infantium puerorũ ĩ ĩteriore africæ parte exuperant uites. Vna non alibi gratior callo:
iacki ut nec poſſit ĩueniſſe nomẽ duracini durus acinus. Nãq; genera magnitudine: colore ſapo
i reicn ribus acini ĩnumera etiãnum multiplicantur uino. Hic purpureo lucent colore:illic fulgẽt
lullcnn/ roſeo:nitẽtq; uiridi. Candidæ eni nigraq; uulgares. Tument uero mãamarum mõ buma⸗
almift ſti. Prælongis dactili porrig untur acinis. Eſt & illa naturæ laſciuia:ut pra grantibus adhæ⸗
o ne reant pergulis parui:mites:& ſuauitate certantes:leptorogas has uocãt. Durãt aliæ perbye
nech , . . n ii
Nthen

inẽ penſili cõcameratæ nodo. Aliæ ĩ ſua tantũ cõtinent᷑ ola ollis fictilibus. & ĩſuper doliis ĩẽ
cluſæ ſtipate uinaceis circũſudãtibus. Aliis gratiã ꝗ & uinis fumus affert. Fabriliſq; iis glo
riã præcipuã ĩ fornacibus africæ. Liberi Cæſaris auctoritas fecit. Ante eũ reticis prior mẽé
ſa'erat: & ullis ueronẽſiũ agro. Quĩ & a patiẽtia nomẽ acinis dat᷑ paſſis. Condunt & muſto
uux: ipſeq; uino ſuo inebriãtur. Aliæ decoctæ in muſto dulceſcũt. aliæ uero ſobolẽ nouam
in matre ipſæ cxpectat tranſlucidæ uitro: affertq; acmnis tãdẽ: quã ĩ doliis amphoris ue du⸗-
ratricẽ illã firmitatẽ auſteritas picis ĩ fuſa pediculo.Iã ĩuenta uitis pſe ĩ uino picẽs habens
reſpicienſq; uiennẽſẽ agrũ. Nobilitas aruerno ſecanoq;: & eluico generibus non pride illu
ſtrata. Atq; hæcluirgili uatis ætate icognita: a cuius obitu nonagita agutur ani. Quid qd ĩ
ſertæ caſtris ſũmã reiũ ĩperiũq; cõtinent? Cẽturionũ ĩ manu uitis:& optĩo prœmio tardos
ordines ad lẽtas perducit aquilas: atq; etiã ĩ delictis poœnã ipſã honorat. Necnon uineæ opu⸗
gnationũ dedere rationẽ. Nã ĩ medicaminibus adeo magnũ optinẽet locũ: ut per ſeſe uino
ipſo remedia ſint. De generibus uituum. Ca.. . AA.
Enera uitiũ cõprehẽdi numero unus exiſtimauit. Democritus: cũcta ſibi græciæ co
g gnita pfeſſi us: Cæteri inumera atq; ĩ finita eẽ ꝓdiderũt.Quod uerius apparebit ex
uinis. Nec oĩa dicent᷑: ſed maxĩe ĩſignia:ꝗppe quæ totidẽ lunt pene quot agri.Quꝗ
oh ré celeberimas uitiũ aut ꝗbus ẽ aliqua ꝓprietate miraculũ oſtẽdiſſe ſatis erit. Prĩcipatꝰ
dat amineis ppter firmitatẽ ſenio quoq; pficietẽ utiq; uiniq; uniuſcuiuſqʒ uita. Quĩq; eiꝰ
genera. Ex iis germania minor acino melis defloreſcit: hymbres tẽpeſtateſq; tolerat. Nõ itẽ
maior ſed ĩ arbore quã ĩ iugo minus obnoxia. Gemellarũꝗbus hoc nouẽ uuæ ſẽper gemĩæ
dedere. aſpimus ſapor:ſed uires p̃cipuæ. Ex iis minor auſtro lædit᷑: ceteris uetis alit᷑ ut ĩ ue-
ſuuio mõte Iurrẽtiniſq; collibus.In reliqais itali⸗ ptibus nõ niſi arbori accomodata. Quin
tũ genus lanatæ ne ſeres miremur aut ĩ os:adeo lanugo eã ueſtit. Prĩa ex amineis marure
ſtit ociſſune atq; putreſcit. Proxĩa dignitas ualẽtanis rubẽte materia. Qua pp ꝗdâ rubellas
appellauere uineas. Eæ minus fertiles uinaceis & fæce nimiæ. Cõtra prumas fortiſſimæ: ſic
citate magis ꝗᷓ hymbre: æſtu ꝗᷓ algore uexant᷑. Quã ob rẽ ĩ frigidis humidiſq; pricipatũ opti
nent. Fertilior quæ minor acino: & folio ſciſſa minus. Apianis apes dedere cognomẽé: præci
pue earum auidæ. Ex iis duo genera:lanugine & ipſe pubeſcunt. Diſtant c. altera celerius
matureſcit:quãꝗᷓ & altera properante. Situs frigidos non reſpuunt: & tamẽ nullæ celerius
hymbre putreſcunt. Vina primo dulcia auſteritatem annis recipiunt: & rubra fiunt. Nulla
magis uite gaudet. Et hactenus potiſſima nobilitas datur peculiaribus atq; uernaculis ita⸗
liæ. Cæteræ aduenere chio thaſo ue. Græcula non inferior amineis bonitate pretenera aci⸗
no: & uua tam parua: ut niſi pinguiſſimo ſolo colore non proſit. Eugeniam taurominitani
collis eum generoſitatis cognomine miſere albano tantum agro: quoniam tranſlata ſtatim
mutatur. Naq; eſt aliquibus tantum locorum amor: ut omnẽ in iis gloriam ſuam relinquãt
nec uſq; tranſeant totæ. Quod & in retica allobrogicaq; quam ſupra picatã appellauimus

euenit:domi nobilibus ac agnoſcendis alibi. Fœcundæ tamẽ bonitatis uice copiam preſtãr.

Eugenia feruentibus locis: rhetica temperatis: allobrogica frigidis: gelu matureſcẽs & co⸗
lore nigra. Adhuc ex iis quas diximus: ſed etiam e nigris uina uetuſtate in album colorem
tranſeunt. Reliquæ ignobiles. Aliquando tamẽ cæli aut ſoli opera non fallunt uetuſtatem⸗

ſicuti fecenia & cum ea florens biturica. Acino rarior nunꝗᷓ floris obnoxii: quoniam antece
dunt: uentiſq; & hymbribus reſiſtunt. Meliores tamen algentibus. locis qua calidis: humi⸗

dis quã ſitientibus. Vix ulla magis tã denſo uuarum partu impatiens uariantis cæli: ſed cõ
xra tenorem unum algoris æſtus ue conſtans. Quæ minor eſt ex eo genere mollior. In ne⸗
glecto ſolo moroſa. Pingui putreſcit. Gracili omnino non prouemt. Mediã temperiem de
ſicate quærit: ob hoc ſabinis collibus familiaris. Vua eius indecora uiſu: ſapore iucũda: niſi
matura protinus rapiatur: etiã non putreſcens cadit. Contra grandines eam tuetur folioꝶ
amplitudo adq; duricia. Inſignes iâ colore ĩter purpureas nigraſq; medio heluolæ ſæpius
uarianti: & ob id uarianæ a quibuſdà appellatæ. Præfertur in iis nigrior utraq; alrernis ãnis
fertilis. Sed melior uino cum pcior. Et præciæ duo genera magnitudine acini diſcernũtur-
Quibus materies plurima: uuaq; ollis utiliſſima:foſio apio ſimilis:Baliſcam dirachini cele⸗
brant. Hiſpaniæ cocolobin uocant: Grauior uua æſtus auſtroſq; tolerat. Capiti inimica⸗
Copia larga Hiſpani duo genera eius facium. Vnum oblongo acino: altero rotũdo: nouiſ
ſimas uindemiant. Quo dulcior cocolobis: hoc melior. Sed & auſtera tranſit in dulcem ue

tiis uti

kuſtae

ealcel

niiuet

Ulitas
cip⸗
fu⸗
ciodo
nuica
Celli
citü
ſarinen
nei uo⸗
grope
culi uo
perince
lieſic
incanp
tmomt

tmo
celar.

Mian

muta
uana
tamne

tesapt

ad hoe
Ianas l
lancini
lbosn⸗
noinera
Pitusuc
Amree
nuneiſt
inſtce
lultinen
huecn⸗
nomear
ie

ilpeli

ebiens,
ulhüe
e
leucs Priorn
. dels .V
mnhar 7
bnorg qn
„ e⸗
es when
nond Miideilr.
Drmid t
Wo duer
.„ 1
R be⸗ .
Rerlelen
— 1
ihoe .
dlnignire
nus nedkten
—oaſee,
v6 ait iin
4* ni . ! 4
Sa ge
4l „ 11.4
lolen Noſt
4 ,
vetis Meui
CKOROdNN1n
u ünel
— .
Puchef
. n v GHEI
. Rnne
A „* ⸗
uiEN
mIN&
„AN
mANEüNN
—„ Hnm
mue⸗
pa

.

tuſtate: & quæ dulcis fuit in auſteritatẽ. Tuncq; albanũ uinũ æmulâtur. Tradũt uiſicæ ui⸗
xiis utiliſſimũ ex iis potũ. Albuelis ſũmis arboribus ẽ fertilior: uiſula imis. Quã ob tc citca

eaſde ſatæ diuerſitate naturæ locupletãat. Inerticulã e nigris appellauere iuſti? ſobriã dictu
ri: iueterato pᷣcipue cõmedabilẽ uio: ſed uitibus inoxiã. Si ꝗde temulétiã ſola nõ facit. Fer-
ulitas comẽdat cæteras: pricipẽq; heluenacã. Duo eius genera. Maior ꝗᷓ gdã lõgã: mĩior ꝗᷓ ar
cã appellàe: nõ tã fœcũdã ſed grariorẽ haſtu. Diſcernit᷑ folio circiato. Verũ utraq; gracilis.
Furgas ſubdere iis neceſſariũ: aliogꝗn ubertatẽ ſuã nõ tolerãt. Maritio afflatu gaudẽt. Roſ
ciodo odore. Nulla uitiũ minus italiã amat: rara parua: putreſcẽs ĩ ea: Vinũ quoq; quod ge
nuit æſtate nõ exuperans. Nec alia marco ſolo familiarior. Græcinus ꝗq aliogn Cornelium.
Celſũ trãſcripſit arbitrat᷑ nò naturã eius repugnare italiæ: ſed culturã: auide palmites euo-
cãtiũ. Ob id fertilitatẽ ſuã abſumi:ſi nõ pᷣpiguis ſoli ubertas laceſcẽtẽ ſuſtineat. Carbuncu
lari negat᷑:magna dote:ſi uerũ ẽ:aliqua ĩ uite e cælo nõ eẽ ius.Aeſtũ fert ſpionia:qᷓ qdã ſpi
