oderit. Age nõ exitus uitæ eius oĩm pſcriptorũ ab illo calamitate crudelior fuit.erodente

ſe ipſo corpore & ſupplicia ſibi gignẽte:qd ur diſſimulauerit & ſupmo ſõno ej us cui imor

tuus quodamé eſt: crédamus ab uno illo luidiâ gloria uidã. Hoc tñ nepe fœlicitati ſuæ de

fuiſſe cõfeſſus eſt ꝙ; capitoliũ nõ dedicauiſſer. Q. Mletellus in ea o?one quꝗ nuũit in ſupre-
mis laudibꝰ patris ſui. L. Metelli pont. bis cõſulis: dictatoris magiſtri eꝗtũ. Quindecimuiri
agris dadis ꝗ pmus elephãtos pmo punico bello duxit ĩ triũpho ſcriptũ reliꝗt. Decẽ maxi⸗
mas res optimaſq; ĩ ꝗbuſq; qrẽdis ſapiẽtes ætatẽ exigerẽt: cõſumaſſe eñ. Voluiſſe.n. pmariũ
bellatorẽ eſſe. Optimũ oratorẽ. Fortiſſimũ impatoré. Auſpicio ſuo maxĩas res geri. Maxi
mo honore uti: ſũma ſapĩa eſſe:ſũmũ ſenatorẽ haberi.Pecuniã magnã bono mò inuenire.
Multos lyberos reliquere: & clariſſimũ in ciuitate eſſe Hæc cõtigiſſe ei: nec ulli alii poſt ro

mã cõditã. Lõgũ ẽ refellere & ſ upuacuũ: abũde uno caſu refutante. Siꝗqdẽ is Merellus orbz

ſuminibus exegit ſenectã amiſſis incẽdio cũ palladiũ rapet ex æde ueſiæ memorabili cã: ſed
euetu miſero. Quo fit ut ĩ fœælix ꝗdẽ dici nõ demat fœlix: tñ eẽ nõ poſſit. Tribuit ei po. r o:
ꝗb nunꝗ ulli aln ab cõdito æuo ut quotiẽs in ſenatũ iret: curru uehererur ad curiè magnũ
8 ſublime ſed prooculis datum. Dealtero Metello. Ca. AXIIN.
h. Vius quoq;. Q. Merelli q illa de patre dixerat filius iter rara fœliciratis humanæ
evræépla nũerat. N p̃ter honores apliſſios cognomẽq;macedõiæ a qttuor filiis illat
rogo uno ptore: tribꝰ oſularibꝰ:duob' triũphalibꝰ uno cẽſorio.q ſigula quoq; paucis ↄti
gere. In ipſo tũ flore dignita ſuæ a catinio Labeòe cui cognomẽ fuit Maceriéi. tribũo ple
bis:qu e ſenatu cẽſor eiecerat reuertẽs ecãpo meridiano tpe uacuo foro & capitolio ad tar
peiũ raptus ut præcipitaret᷑ cõuolante quidã tã numeroſa illa cohorte quæ patrẽ eũ appella
bat.Sed ut neceſſe erat in ſubito tarde & tanꝗᷓ ĩ exeqas cũ reſiſtẽdi ſacroq; ſãctũ repellendi

ius nò eſſet: uirtutis ſuæ opa & cẽſura piturus: agere tribuno ꝗ ĩtercederet repto a lumine

ipſo niortis reuocatus alieno heneficio poſtea uixit. Bonis ĩde etectatis a danatiſu 0 aᷣ

“ „
e *W .

Ay⸗ . .

1.

4

E
4

VI.

parũ eſſet fautiũ certe ĩtortarũ:expreſſiq; p anres ſaguinis pœnã exactã eſſe. Eꝗdẽ & Afri

cani Aemiliami inimicũ fuiſſe ĩter calamitates duxeri ipſo teſte Macedonico. Si ꝗdẽ libe⸗
ris dixit. Ite filii celebrate exeꝗas nunꝗᷓ ciuis maioris funus uidebitis. Et hoc dicebat iã ba⸗

learicis & creticis diadematis ià Macedonic? ipſe. uerũ ut illa ſola iniuria æſtimet᷑: ꝗs hũc iii

re fœ licẽ dixerit piclitatũ ad libidinẽ inimici: Nec africano ſaltẽ pire: quos hoſtes uiciſſe tã
ti fuit: aut quos nõ honores curruſq; illa ſua uioleétia fortũa retroegit ꝑ mediã urbẽ cẽſore

tracto. Ereni ſola hæc moricdi rõ fuerat tracto in capitoliũ illo ĩ quod triũphãs ipſe deorũ

exuuiis ne captiuos ꝗdẽ ſic traxerat. Maius hoc ſcelus fœlicitate cõſecuta factũ eſt piclita
o macedonico uel funus tatũ ac tale pdere: ĩ quo a triuphalibꝰ? liberis portaret in rogum
uelut exegis quoc; rtriũphãs. Nulla ẽ pfecto ſolida f& licitas: quã cõtumelia ulla uitæ rũpir
nedu tata. Quod ſupeſt neſcio maior glorie an ĩdignationi dolor accedat: inter tot Merel-
os taâ ſcelerata Catinii audaciâ ſemp fuiſſe ĩultã. De Diuo Auguſto. Ca. XLV.
N Diuo quoq; Auguſto quem uniuerſa mortalitas ĩ hac cẽſura nũcupat:ſi diligẽ-
i ter æſtimetur cũcta: magna ſortis humane reperiẽtur uolumia. Repulia ĩ magiſte/
rio eqtũ apud auũculuũ: & cõtra uolũtatẽ eius pᷣlatꝰ Lepidus. Proſcriptiõis inuidia
in collegã. Collegiũ ĩ triũuiratu peſſimorũ ciuiũ:nec æqua ſaltẽ portiõe: ſed pᷣgraui Anto
nio.Philippẽſi prœlio morbo:fuga & triduo ĩ palude latebræ ægroti. Et ut fatetur Agripa
& Mocenas aꝗ ſubter cutẽé fuſa. Turgida latera. Naufragia ſicula: Et alia ibi quoq; ĩ ſpelũ
ca occultatio.Iãà in nauali fuga urgẽte hoſtiũ manu p̃ces Proculeio mortis admotæ Cura
pruſinæ cotẽtiõis. Solicitudo martis actiaci: pinoniciq; belli. Ruinæ põtis. Lot ſeditiões mi
litũ. Tot ancipites morbi corporis. Suſpecta Marcelli uota. Pudenda Agrippæ ablegatio.
Totiẽs petita ĩſidiis uita. Incuſatæ liberorũ mortes:luctuſq; nõ ratũ orbitate triſtes. Adul
teriũ filiæ. Et cõſilia patricidæ palã facta. Cõtumelioſus puigni Neronis ſeceſſus. Aliud ne
ptis adulterid. Iũcta deĩde tot mala. Inopia ſtipẽdii. Rebellio illyrici. Seruitiorũ delectus. Iu
uetutis penuria. Peſtiletia urbis. Fames ſitiſq; italiæ. Deſtinatio expiradi. Et quatridui ine-
dia maior pars mortis ĩ corpus recepta.Iuxta hæc uariana clades: & maieſtatis eius fœda ſu

Quos beatiſſimos dii iudicauerunt. Ca.
Vbeüt in hac reputatione delphica oracula uelut ad caſtigadã hominũ uanitatem
a deo emiſſa. Duo ſũt dæc. Phediũ feliciſſimũ ꝗ ꝓ patria ꝓpximo occubuiſſer. Iterum
a Gige rege tũc ampliſſimo terrarũ cõſultũ Aglaũ Prophodiũ eſſe fœliciorẽ. Seni
or hic in anguſtiſſimo archadiæ paruũ ſed annuis uictibꝰ large ſufficiẽs prædiũ colebat:nũ
ꝗ ex eo egreſſus.Atqʒ ut e uitæ genere mamifeſtũ eſt:minima cupidine minimũ in uita ma
li expertus. Quem uiuentem ut deum coli iuſſerun. Ca. X. VII.
QOnſecratus eit uiuus ſentiẽſqʒ oraculi eiuſdẽ iuſſu & Iouis deorũ ſũmi a ſtipulatu
c Eutimus poeta ſempꝑ olympiæ auctor & ſemel uictus. Patria ei locri in italia. Ibi ima
guiné eius eſſe: & olympie alterà eadẽ die tactã fulmine. Callimachuũ lut nihil aliud
miratũ uideo.ad eũq; iuſſiſſe ſacrificari:quod & uiuo factitatũ & mortuo:nihilq; adeo mi
rum aliud ꝗᷓ hoc placuiſſe dis. & De ſpatiis uitæ longiſſimis. Ca. XLVIII.

. ₰„ —

F ſpatio atq; lõginꝗtate uite hoĩm nõ locorũ mõ ſitus. uerũ exẽpla ac ſua cuiq; ſors
ꝗq naſcẽdi ĩcertũ fecere:Heſiodus ꝗ pᷣmus de hoc aliqᷓ pdidit fabuloſecutx reormulta
Qe hoĩm æuo referẽs cornici noue noſtras attribuit ætates. Quadruplũeiusceruis.
IA iplicarcruis.E reliꝗ fabuloſius ĩ phœnice ac nymphis. Anacreon poeta Argãtonio
tarteſiorũ regi. cl. tribuit annos. Cyniræ cypriorũ.x. anuosãpliꝰ? Aegimio ducẽtos. Theopõ
pus Epimenidi Gnoſio. clvii. Hellanicus quoſdã ĩ ætolia epiorũ gẽtis ducẽtos explere. Cui
aſtipulat᷑ Damiates memorãs Pictoreũ ex iis p̃cipuũ corpore uiribuſq; ẽt trecentis uixiſſe.
Ephodotus arcadũ reges trecẽtis annis. Alexãder & corneli-Dãdonẽ ꝗdã ĩ illyrico ꝗngẽtis

uixiſſe. Aenophõ ĩpetrĩ pulutiniorũ ĩſulæ regẽ D. ccc. atq; ut parce metitꝰ eſi filiũ eius D.

ccc. Quæ oĩa ĩſcitia tyoße acciderũt.Annũ.n.alii æſtate unũ determinabãt:& alterũ hyeme
Alii ꝗdripartitis tꝑib

Argãtoniũ gaditanũ octoginta ãnis regnaſſe ꝓpe certũ eſt. Putãt qdrageſimo cœpiſſe Ma
ſiniſſam. xl. annis regnaſſe indubirxatũ eſt. Gorgiam ſiculũ centnmocto uixiſſe. Q.⸗Fabius⸗

gillatio. Apdicatio poſtumi Agrippe poſt adoptionæ. Deſideriũ poſt relegationẽ. Inde ſu⸗
S=“ò 4.11 picio in Fabiũ:archanorũq; pditionẽ⸗Hiĩc uxoris & Tyberii cogitationes ſup̃ma eius cu/
* oak rꝛa. In ſumma deus ille cælunq; neſcio adeptus magis an meritus hærede hoſtis ſuæ filio ex
„Eecelflit.

XIL.VI

zu ſicat arcades.quorũ ani trimeſtres fuere. Quidã lunæ ſenio ut ægy
ptii.ltaq; apud eos aliꝗ & ſingula milia annorũ uixiſſe ꝓpdunt᷑.Sed ut ad ↄfeſſa trãſeamus:·

Mnuinus
os col
ern Vin
uſle quo⸗

woscélor?

Hposipleuit
ſedit quoti
Kutilinon⸗

Teretini⸗a

Dbiſcem.

toco ludis,
woolioa N
grohopeie
suiniſe
ſe iſituiru

luluogta

lunolirot
tecelih
tulerruich

Oce
foe
ice
inozuicre
Wborun
ſollan
Poinütnbrn
buglurxraie
nilpeoe
Acdenbuuf
Lexigluee
dotezegei
igwenos⸗
subl
Aummmin
elingüi
eſlius
Wnnorüce
10Cdenu
Inngenü
Ohdimit
l elinshe
lemedi
dbiniſe
Wblin
1 ünm

ectki
d igi
Nicederii,
leselei
WS5WH

Phüneleni

Hienin
muthnn
zulauienin
Mertot iere,
nril
laingie
Alignn n
fren in
diſugihel
Mrotr (un
otſecitoesm
Melenno⸗
einiſtes. Adul
us Aludne
nückleäusl
Innduid⸗
teinsfac
Tone lntel⸗
ſujmnein
nsſorftlo
W
dichrii
ninönninm

4

zniitpuimn
aiubbim
enihi licd
eom
G
cigſe
Tromi
ſieiumen⸗
Agono

MAaximus ſexag ĩtatribus anis augur fuit. M. perpẽna & nup. L. Voluſius Saturnius omniũ
quos ĩ cõſulatu ſẽtẽtiã rogauert ſupꝑſtites fuere.Perpena ieptẽ reliqꝗt ex iis quos cenſor le

gerat. Vixit ànos nonagĩtaocto. Qua ĩ re & illud adnotare ſuccurrit: unũ oĩo ꝗqnquenniũ

fiuuſſe quo ſenator nullus moriret. Cũ flacus & Alpinus cẽſores luſtrũ cõdidere uſq; ad ꝓxi
mos cẽélores ab ano urbis ꝗngẽeteſimo ſeptuageſimonono. M. Valerius Coruinus cétũ an-
nos ĩpleuit. Cuius ĩter pmũ & ſextũ cõſulatũ.xlvi.ãni fuere Idẽ ſella curuli ſemel ac uicies
ſedit: quotiẽſ nemo aliuſ. Aequauit eius uitæ ſpatiũ Metcllus Pôtifex. Et ex fœ minis Liuia
Rutili nonagita ſeptẽ ãnos exceſſit. Statilia Claudio pricipe ex nobili domo nõagitanoué.

Terẽtia Ciceronis.cvii. Clodia Ofeli. cxv. Fiæc ꝗdẽ etiã enixa quidecies. Luceia mima cẽtũ

ãnis ĩ ſcena pnuciauit. Valeria Copiola Emboliaria reductaé ĩ ſcænã Cn. Põpeio. Q..Sulpi
tio cõ. ludis ꝑ ſalute diui Auguſti uotiuis ãnũ cẽteſimũquartũ agẽs. Quæpducta fuerat ty
rocinio a. M. Põpeio ædili plebis. C. Mario. Cn. Carbõe cõſ. an ãnos nonagita unũ. Et a ma

Sno Põpeio magn theatri dedicatiõe anus p miraculo reducta. Simullã quoq; centũ decẽ
anis uixiſſe auctor ẽ Aſconius Pedianus. Minus miror Stephanionẽ ꝗ pmus togatus ſalta⸗-

re ĩ ſtituit utriſq; ſecularibus ludis ſaltaſſe:& Diui Auguſti & quos Claudius Cæſar cõſu

latu ſuo quarto fecit: quàdo ſexagĩta tres nõ amplius ani ĩterfuere:ꝗqᷓ & poſtea diu uixerit

In moli mõtiſ tacumie quod uocat tẽpſin. cl. ãnis uiuere Nurianus auctor é. Totidé annos

itẽ cẽſũ Claudii Cæſaris cẽſura.T. Fulloniũ bononieſem:idq; collatis cẽſibus quos ãte de⸗
tulerat:uitæq; argumẽtiscetenim id curæ principi erat)uerum apparuit.
OQAQůñõvtNlſcere uidet᷑ locus ipſe ſyderalis ſciẽtiæ ſẽtẽtiã. Epigenes.cxxii. ãnos ĩpleri negauit
poſſe. Beroſus excedi cẽtũ ſeptẽdeci. Durat & ea rõ quã Petoſyris ac Necepſos tra⸗
diderũt: & trimorion appellt atriũ ſignorũ portiõe: qua poſſe ĩ italiæ tractu. cxxvi.

.ℳ

ůäl

wEFFEe

anos uictæ cõtingere apparet. Negauere illi quẽquà nonagita ptiũ exortiuã mẽſurã quod

anaphoras uocãt trãſgredi: & has ipſas Icidi occurſu maleficiorũ ſyderũ: aut etiã radiis coge
ſoliſq;. Rurſus Aeſcula pii ſẽtẽtiã ſec uti qui ſtatuta uitæ ſpatia a ſtellis accipi dicit. Sed fũ

primũ tribuat ĩcertũ c. Rara aũt eſſe dicũt lõgiora tẽpora:quãdoꝗdẽ momẽtis horag iſigni

bus lunæ dierũ ue ſeptẽ atq;.xxiiii.quæ nocte ac die obſeruãtur ĩ gẽs turba naſcat᷑: ſcãſili an
norũ lege occidua: quãclimactaras appellat: nõ ferre ita genitis quĩquageſin ũquartũ.ãnũ
excedẽtibus. Primũ ergo artis ipſius ĩ ↄſiãtia declarat ꝗᷓ ĩ certa res ſit. Accedũt experimẽta
& exepla recetiſſimi cſus quẽ ĩtra quadrieniũ ĩperatores Cæſares Veſpaſiãi pater filiuſq;
cẽſores egerũt. Nec ſũt ommia uaſaria excutiẽda. Mediæ tãâtũ ptis ĩterapẽéninũ mõtem pa/

dũq; põemus exẽpla. Cẽtũ uigĩti natos ànos parmæ tres edidere. Brixelli unũ. cxxv. Parmaæ-

duos. cxxx. Placẽtiæ unũ. cxxxj. Fauẽtiæ unã mulierẽ. cxxxii. Bononiæ. L. Terẽtiũ Marci fi⸗
liũ. Arimani uero. M. Apomũ.C. &. L. Tertulã. cxxxvii. Citra placétiã ĩ collibus oppidũ eſt
uelleiaciũ:ĩ quo.cx. natos anos ſex detulere. Quattuor cẽtenos uicenos. Vnũ. cl. M. Muti-
us. M. filius Galerius fœlix ac ne pluribus moremur i re cõfeſſa ĩ regiõe italiæ octaua cẽte
nũ annorũ cſi ſũt homiĩes.liiii. Ceẽtenũ denũ homines.ii.Cẽtenũ uicenũ quinũ homĩes
duo. Cẽtenũ tricenũ homĩes quattuor. Cẽtenũ tricenũ qnũ aut ſeptenũ totidẽ. Centenum
quadragenũ hoĩes tres. Alia mortalitatis cõſtãâtia. Homerus eade nocte natos Hectorẽ &
Polydamãta tradit tã diuerſæ ſortis uiros. C. Mario. C. Carbone. iii. cõſ. ad. v. Chalẽ. iunias
M. Celius Rufſfus & Cornelius Lucinius Caluus eadẽ die. geniti ſũt oratores quidè àbo.
ſed tamẽ diſpari euẽtu, Hoc ẽt iiſdẽ horis naſcẽtibus ĩ toto mũdo quitidie euẽit:pariterq;
domini ac Eru gisnururzeges & inops. In morbis uaria exempla. Ca.

Vblius Cornelius Ruffus qui conſul cũ Manio Curio fuit dormiens occulorũui

p ſui amiſit:cũ id ſibi accidere ſõniaret. E diuerſo phalereus iam tñ deploratus a medi

cis uomicæ morbo:cũ mortem in acie quæreret uulnerato pectore medicina ĩjuenit.
ex hoſte. Q. Fabius Maxiĩus conſ.apud Humem iſaram prœlio cõmiſſo aduerſus allobro

gũ regem aruernorũq; gẽtes ad.vi.idus auguſtas. cxxx. pduelliũ cæſis febri quartata libera

tus ẽ in acie Incertũ ac fragile nimirũ eſt hoc munus nature ꝗcqd dat᷑ nobis. Malignũ uero

& breue in iis etiã ꝗbus largiſſime cõtingit: umuerſũ utic; æui tempus intuẽtibus. Quid
ꝗ æſtimatiõe nocturnæ getisdimidio quiſq; ſpatio uitæ ſliæ uiuit. pars æqua morti ſimilis

exigit᷑: aut pœnæ niſi cõtingit ges. Nec reputant᷑ infantiæ annig ſenſu carẽt:nec ſenectæ in
ponam uiuacis. Tot piculorũ genera: tot morbi: tot metus: tot curæ: totiẽs inuocata mor

=

r w

—

SoneKe f ..t
Ad has & eiuſmodioccaſiones fortunæ gignimur: uti de homine ne forte morti quidẽ de

te ut nullũ frequẽtius ſit uotũ. Natura uero nihil hoĩbus breuitate uitæ preſtitit melius.
Hebeſcũt ſenſus.Mebra torquent᷑. Præmorit uiſus auditus:ãĩceſſus:dẽtes etiã acciborũ in

ſtrumẽta &: tamẽ uitæ hoc tẽpus. an umerat᷑. Ergopmiraculo & id ſolitariũ reperit᷑ exeplũ.
Xenophilũ muſicũ cetũ & quinq; anis uixiſſe ſine ullo corporis ĩcõmodo. At hercule reli⸗
quis omnibus ꝑp ſingulas mẽbrobrũ partes qualiter nullis aliis animalibus: certis peſtifer ca

lor remeat horis aut rigor: neque horis mõ: ſed & diebus noctibuſq; trinis ꝗdrinis ue etiã to
to ano: atq; etiã morbus ẽ aliꝗs per ſapicẽtiã mori.Morbis enĩ quoq; quaſdã leges natura i-⸗
poſuit.Quadrinicircuitu febrê nunꝗ bruma munꝗᷓ hybernis mẽſibus ĩcipere. Quoſdã poſt
ſexageſimũ uitæ ſpatiũ nõ accedere. Alios pubertate deponi: a fœminis præcipue. Senes mi
mnime ſetire peſtiletiã. Naq; uniuerſis gẽtibus ĩgruũt morbi: & generati mõ ſeruitiis:modo

ꝓcerũ ordinmi aliiſq; per gradus. Qua ĩ re obſeruatũ ĩ meridianis partibus ad occaſũ ſolis pe
ſtiletiã ſẽper ire. Nec unꝗ fere aliter fieri niſi hyeme: nec ut ternos excedat menſes.
ð De ſignismartis. . . 22 BNe, r Ca.

Am ſigna

Venarũ ĩæquali aut formicãte percuſſu.Et alia quoq; Hippocrati pricipi medicinæ obſer-

uata ſũt.Et cũ inumerabilia ſint mortis ſigna: ſalutis ſecuritatiſq; nulla ſũt. Quippe cũ ce⸗
ſorius Cato ad filiũ de ualitudinis quoq; obſeruatiõe ur ex oraculo aliquo ꝓdiderit ſenilẽ
iuuẽtã præmaturæ mortis eſſe ſignu. Morboruũ uero tãâ ĩ finita ẽ multitudo ut Pherecides
Syrius copia ſerpẽetiũ cx corpore eius erũpete expirauerit. Quibuſdã perpetua febris é ut.
L. Mcœcenati. eidé triénio ſupremo nullo horæ mometo cõtigit ſomnus. Antipater ſydo⸗

nins poeta oĩbus anis uno die natali tãtũ corripiebatur febre. & eo cõſũptus ẽ ſatis lõga ſe
ſoorA e his dsi clatt teni —F U —☚ b II.
. 1 ” e his qui elati reuixerutt. Ca. LI!,
„ — Viola cõſularis ĩ rogo reuixit. Et quoniâ ſubuemiri nõ potuerat pᷣualẽte flama ui⸗
e Ver en 2 uus crematus é. Similis cà i. L. Lamia prætorio uiro tradit. Nã Celiũ Tuberonẽ pᷣtu

ra functũ a rogo relatũ Meſſala Ruffus & pleriq; tradũt. Hæc ẽ cõditio mortaliũ.-

beat credi. Reperimus iĩter exẽpla Hermotinii Clazomeni aiam relicto corpore errare ſo

litã: uagãc; e lõginquo multa anuũtiare: quæ niſi a præſenti noſci nõ poſſẽt: corpore ĩteri ſe

mianimi:donec cremato eo inimici qui Caãtaridæ uocabãtur remeanti animæ uelut uaginã

. ademerint. Ariſtei etiã uiſa euolãtẽ ex ore ĩ procõneſo corui effigie. Quæ magna quæritur
fabulolſ itate:quã equidẽ & ignoſio Epimenide ſimili modo accipio/Puerũ æſtu & itinere
feſſũ ĩ ſpecu ſeptẽ & uiauaginn dormiſſe annis rerũ faciẽ mutationẽq; mirantẽ uelut po

ſtero experrectũ die. Hinc pari numero dierũ ſenio ingruẽte: ut tamẽ ĩ ſeptimũ & quiĩqua

geſſimũ atq; centeſimũ uitæ duraret annũ fœminarũ ſexus huic malo uidetur maxiĩe opor

tunus cõuerſione uuluæ: quæ ſi corrigatur ſpiritus reſtituitur. Huc pertinet nobile illud

apud græcos uolumen Heraclidis ſepte diebus fœminæ examinis ad uitã reuocatæ. Varro

quoq; auctor eſt uiginti uiris agros diuidentibus capuæ quendã qui efferretur feretro do
mũ remaſſe pedibus. Hoc idem aquini accidiſſe. Romæ quoq; Corfidium materteræ ſuæ

maritum funere locato reuixiſſe: & locatorem funeris ab eo elatum. Adiecit miracula quæ

tota indicaſſe conueniat. E duobus fratribus equeſtris ordinis Corfidio maiori accidiſſe

ut uideretur expiraſſe: apertoq; teſtamento recitaſſe heredem minorem fratrem inſti tuiſſe

I nterim eum qui uidebatur extinctus plaudendo concinuiſſe myſteria: & narraſſe a fratre
ſe ueniſſe. Commendatam ſibi filiam ab eo. Demonſtratum præterea quo in loco d efodilſ⸗

ſet aurum nullo cõſcio:& rogaſſe ut iis funeribus quæ comperaſſet efferretur. Hoc eo nar

rante fratris domeſtici prope anunciauere examinatum illum: & aurum ubi dixerat reper

tum eſt. Plena præterea uita eſtiis uaticiniis: ſed non conferenda: cum ſæpius falſa ſint Si
cut ingenti exemplo docebimus. Bello ſiculo Gabienus Cæſaris claſſium fortiſſimus cap⸗

tus a Sex. Pompeio inſſu eius inciſa ceruice & uix cohærente iacuit in littore tota die. De

inde cum adueſperauiſſet: cum gemitu præcibuſq; congregata multitudine petit uti Põ/

peius ad ſe uenirer: aut aliquem ex caris mitteret. Se autẽ ab inferis remiſſũ: habereq; quod
nunciaret. Miſit plures Pompeius ex amicis: quibus Gabienus dixit: Inferis diis placer e Põ

peii cauſas & partes pias.Proinde euentũ futurum quẽ opraret:hoc le nũtiare iuſſũ.Argu

&œtalia ĩ furoris morbo rifũ Sapiẽtiæ uero ægritudine fimbriarũ curã &
i ſftiragulæ ueſtis plicaturas. A ſõno moriétiũ neglectũ p̃grãdis humoris e corpore ef
fluui: in oculorũ quidẽ & nariũ aſpectu ĩdubitata maxiĩe etiã ſupio aſſiduo cubitu.

Fuleuud gu

1
4

Phocesbl
l inenl
feſtorlulor
biuzcalese
cicntonse
ſoopticir
C,Vcatius
QAemil
inſenatüir⸗
Amiration
phispre⸗
ſaluraſter)⸗
bemmuhon
bet M.Ter
Aenclcite

uliusmecic

emplweu
(Gabaleor
HüCalüc

ttiGS.

ſtrsorddns
ortisi⸗M.
cipruiſer
ſauſmgy
ldenehulon
Gnerilar⸗
ficptustd⸗
Uinetetanirus
lentibusief
alrücam
miamnetne
Unſuwente
ſd
1 N
„ Ler.
Clvoligken
Mmntusen
De
Col
dn
er ein,
N
lta u
llngart
ſeſecuſitz
linucan

eſüinwin
Addorün
Kenterigi,
thentlenl,
niseltteren
Urmnisueerinn
legesnnun!,

Gpue Reenn

I.
nsecandeel
hcin obler
Qupecics
acentlene
uPercid
onter lc⸗
lrüi
4
iecemn ⸗
Tubenorißt
lino monni

.

⸗

SS
udit
mirlup

niagicn
mieoot

nA
AAN/
e 4

VlII.

.

mentũ foris ueritatis ꝙ peractis mandatis protinus expiraturus eſſet. Idq; ita uenit. Poſt ſe

ꝓulturã quoq; uiſorũ exempla ſunt:niſi quod naturæ opera non prodigioſa conſectamur.
Hr mortibus repe Vorn ſanr Wen o eCa. e8 e e. III.
N primis aũt uiſa miraculo ſũt atq; frequẽtia mortes repentinæ. Hæc ẽ ſũma ui

De mortibus repentinis. Dan

i tIX fœlicitas: quàâ eſſe naturalẽ docebimus. Plurimas prodidit. Verrius. Nos cum

delectu modũ ſeruabimus. Gaudio obiere præter Chilonẽ de quo diximus So⸗

phocles & Dionyſius ſiciliæ tyranus uterq; accepto tragicæ uictoriæ nücio. Mater pugna

illa canenſi filio ciolumi uiſo cõtra falſũ nũtium Pudore Diodorusſapietiæ dialeticæ pro
feſſor luſoria quæſtione nõ protinus ad ĩterrogationes Stiplonis diſſoluta. Nullis euideti

bus cauſis obiere dũ calciãtur matutino duo Cæſares Prætor & prætura populiro. functus

dictatoris. Cæſaris pater. Hic piis exanimatus: ille romæ. Q.. Fabius maximus ĩ conſulatu
ſuo pridiæ. Chaleũ.ianua. In cuius locũ. M. Orellius pauciſſimag horaꝶ cõſulatũ petiit. Itẽ
C. Vlcatius Gurges ſenator. Omẽs adeo ſani atq; tẽpeſtiui ut de progrediẽdo cogitarent.

Qu.Aemilius Lepidus iã egrediẽs ĩcuſſo pollice limini cubiculi. C. Aufidius cũ egreſſus

in ſenatũ iret offenſo pede ĩ comitio. Legatus quoq; qui rhodiorũ cãm ĩ ſenatu magna cũ
admiratione orauerat: In limine curiæ protinus expirauit progredi uolẽs. Cn. Bebius Pa/

philus præfectura & ipſe fũctus cũ a puero quæſiſſet horas.A. Põpeius ĩ capitolio cũ deos

ſalutaſſet.M. Iuuentius Thalna conſ.cũ ſacrificaret.C. Seruilius Paſa cũ ſtaret ĩ foro ad ta

bernas hora diei ſecũda:ã.P. Pãſam fratrem inixus. Bebius Iudex dũ uadimoniũ differri iu

bet. M. Terẽtius Corax dũ tabellas ſcribit ĩ foro. Necnõ & proximo ãno dũ cõſulari uiro ĩ

aurem dicit eques romanus ante Apollinem eboreũ ꝗ eſt ĩ foro Auguſti. Super omnes. C.

lulius medicus dũ inũgit ſpecillũ per oculũ trahẽs. A. Manlius Torquatus cõſularis cũ in
xccna placẽtã appeteret. L. Dutius medicus Valla dũ mulſi potionem haurit. Ap. Saufeius

cũ a balneo reuerſus mulſũ bibiſſet: ouumq; ſorberet.P. Quintius Scapula cũ apud Aqui

liũ Gallũ cœnaret. Decimus Saufeius Scriba cũ domi ſuæ prãderet. Cornelius Callus præ

corius &. Qa. Haterius eques ro.ĩ Venere obire. Et quos noſtra adnotauit ætas duo æque
ſtris ordinis ĩ eodẽ Pãtomimo Mythico tũ forma præcellẽte. Operoſiſſima tamẽ ſecuritas
mortis ĩ. M.Ofilio Hylaro ab antiquis tradirxur comediarũ hiſtrionẽ: cum populo admo

dũ placuiſſet natali die ſuo:cõuiuiũq; haberet edita cœna calidã potionẽ ĩ pultario popo⸗

ſcit:ſimulqʒ perſonã eius diei acceptã intuẽs coronã e capite ſuo ĩ eã tranſtulit: tali habitu

rigens nullo ſentiẽte:donec accubantiũ proximus tepeſcere potionẽ admoneret.Hæc fœli

cia exẽpla: at cõtra miſeriarũ ĩnumera.L.domitius clariſſime gẽtis apud maſiliã uictus: cor
fini captus ab eodẽ Cæſare ueneno poto propter tediũ uitæ: poſtꝗ biberat. omi opere ut

niueret anixus ẽ Inuenitur ĩ actis Fœlicis Ruſſei aurigæ iam igne illata in rogũ eus unũ e
fauentibus ieſiſſe ſeſe. Friuolũ dictu ne hoc gloriæ artificis daretur: aduerſis ſtudiis copia
odorũ corruptũ criminãtibus. Cũ ante nõ multo. M. Lepidus nobiliſſimæ ſtirpis quẽ eue

mi anxietate diximus mortuũ flamæ ui erogo eiectus recõdi propter ardorẽ nõ potuiſſet: · Oerr

iuxta ſarmentis aliis nudus crematus eſt. De ſepultura. Ca. LI III.
Pſũ cremare apud romanos nõ fuit ueteris ĩſtituti. Terra cõòdebantur. At poſtꝗᷓ
1 lõginꝗs bellis obrutos erui cognouere:tũc ĩſtitutũ.et tũ multifarie priſcos ſerua
uere ritꝰ. Sicut ĩ cornelia domo nemo añ ſyllã dictatorẽ tradit᷑ eſſe eremat. Idq;
eũ uoluiſſe ueritũ talionẽ eruto. C. marii cadauere.Sepultꝰ intellgit᷑ quoquomõ conditus.
humatus uero humo contectus. .M M
H De ania uel de manibus uel de reſurrectioe ſerba gẽtiliũ mania. Ca. LV.
p Ooſt ſepulturã aliæ atq; aliæ maniũ ambages. Omnibus a ſuprema die eadẽ quæ
ante primũ. Nec magis a morte ſenſus ullus aut corpori aut anĩæ ꝗᷓ ante natalem.
E.aadẽ. n. uanitas ĩ futurũ etiã ſe propagat: & ĩ mortis quoq; tẽpora ipſa ſibi uita mẽ
titur. Alias ĩmortalitatẽ anĩæ: alias trãſfigurationẽ: alias ſenſum ĩferis dando: & manes colẽ
do:deũqʒ faciẽdo:qui iã etiã homo eſſe deſierit. Ceu ullo mõ ſpirãdo rõ hõini a cæteris ani

malibus diſtet. Aut nõ diuturniora uita multa reperiãtur: ꝗbus nemo ſimilẽ diuinat ĩmor

talitatẽ. Quod aũt corpus animæ proſequitur materiã. Vbi cogitatio i lli: quomõ uiſus: au
ditus: aut ꝗ tãgit: ꝗ uſus eius: aut ꝙ ſine his bonũ: Quæ deĩde ſedes: quanta ue multitudo
tot ſæculis aĩ arũ uelut umbrarũ Pueriliũ iſta deliramẽtorũ. Auidæ; nũquã deſ inere mor
talitatis commenta ſunt. Similis & de aſſeruandis corporibus hominum ac reuiuiſcendis

r ager.

æ
9

(
eE

rrö Briges a
ſeüuũ tyranũ primus fuit Phalaris agrigẽti. Seruitiũ ĩueneræ lacedæmonmii. Iudiciũ capitis in
S . — — –— 1. —- – — „ . M . ðð . 3
ꝗagriopago primũ actũ ẽ. Prœ liũ afri cõtra ægypt᷑ios primi fecere fuſtibus quos uocãt pha⸗

promiſſa Democrito uanitas: qui nõ reuixit ipſe. Maliq; iſpa demẽtia ẽ iterari uitã mortẽq;.
inter inferos umbræ. Perdit pro-
fecto iſſta dulcedo credulitaſq; præcipuũ naturæ bonũ mortẽ: ac duplicat obitus: ſi dolere
eætiãà poſt futuri æſtimatione euenit. Eteni ſi dulce uiuere: cui poteſt eſſe uixiſſe: At quãto
facilius certiuſq; ſibi queꝗᷓ credere: ac ſpecimẽ ſecuritatis antegeitali ſumere experimẽto.

Quæ genitis quies unꝗ ſi in ſublimi ſenſus anime manet:

Quæ quis inuenerit in uita. Ca. LVI.

Onſetaneũ uidetur priuſꝗᷓ digrediamur a natura hominũ ĩdicare quæ cuiuſq; ſciẽ
c tia a quocũq; ĩ uenta ſũt. Emere ac uedere ĩſtituit Liber pater.lIdẽ diadema regũ iſi

gne & triuphuũ ĩuenit. Ceres frumẽta ci ãtea glãde ueſceretur. Eadé molere & cõfi

cere ĩ axtica italia & ſicilia: ob id dea iudicata. Eadẽ prima leges dedit. ut alii putauere Rha
damãthus. Litteras ſemper arbitror aſſyrias fuiſſe. Sed alii apud ægyptios a Mercurio ut

Gellius. Alii apud ſyros repertas uolũt. Vtiq; i græciã attuliſſe e phœnice Cadmuũ ſexdeci

muimero. A. B. C. D. E. G. I. L. M. N. O. P. R. S. T. V. Quibus troiano bello Palmede adieciſ
ſe quattuor hac figura S

T otidẽ poſt eũ Simonide medicum.
QOuarũ omniũ uiis in noſtris recognoſcitur. Ariſtoteles decẽ & octo priſcas fuiſſea.
Ert duas ab Epicharnoadditas.
des in ægypto inueniſſe quedã nomine Menona tradit quindeci annis ante Phoroneũ an-

tiquiſſimũ græciæ regẽ Id monumẽtis approbare conatur. Ediuerſo Epigeles apud babylo
nios ſeptingentorũ uigintrannorũ obſeruationes ſyderũ coctilibus laterculis inſcriptas do

cet: grauis auctor ĩ primis. Qui minimũ Beroſus & Critodemus quadringẽtorũ octoginta
annorũ. Ex quo apparet æternus litterarũ uſus: In latiũ eas attulerũt pelaſgi. Laterarias do
mos cõſtituerũt primi Euryalos & Hyperbios fratres athenis: anteaſpecus erãt pro domib⸗

Gelio Doxius Celii filius lutei ædificii iĩuentor placet: excẽplo ſũpto ab hirudinũ nidis. Op
pidũ Cecrops a ſe appellauit cicropiã: quæ nũc ars athenis. Aliqui argos a Phoroneo re-
ge ante cõditũ uolũt. Quidã & ſycionẽ. Aegyptii multo ante apud ipſos dioſpolin. Tegu⸗

las ĩ uenit Cinyra Agriopæ filius: & metalla teris: utrũ quæ in ĩſula cypro.Itẽ forcipẽ:mar/

culũ: uectẽ: incudé. Puteos Danaus ex ægypto aduectus i græcià quæ uocabatur argidip/
ſion. Lapidicias Cadinꝰ?thebis. Archeophraſius ĩ phœnice. Traſon muros. Tures ut Ariſto

teles Cycopes. Phœnices ut Lheophraſt?. Ae giptii textilia. Inficere lanas ſordibꝰ Lydi. Fu

ſos ĩ lanificio Cloſter filiꝰ Arachnæ. Linũ & retia arachnæ. Fulloniã artẽ nitias megaréſis. Siu

trinã Bœtius. Medicinã æ gyptii apud ipſos uolũt repertaâ. Alii p Arabũ Babylonis & Apol

linis filiũ. Hræbariã & medicamẽtariã a Chirone Saturni & Phylliræ filio. Aes cõflare & tẽé
perare Ariſtoteles Lydũ ſcytẽ mõſtraſſe. Theophratus Dela Phrygẽ putat. Aerarià fabrica

alii Chalybas: alii Cyclopas. Ferũ Heſiodus ĩ cretaes qui uocati ſũt Dactyli Idæi. Argẽtũ in
uenit Eriſthonius athenieſis: ut alii Ceacus. Auri metalla & cõflaturà Cadmus phœnix ad
pangeũ montẽ. Vt alii Thoas & Eaclis ĩ panchaia aut Sol oceani filius: cui Gellius medici/
næ quoq; ĩuẽtionẽ ex melle aſſignat. Plũbũ ex caſſiteride ĩſula primus apportauit Midacri
tus. Fabricã ferreã ĩuenere Cyclopes. Figulinas Chorebus atheniéſis. Iniſ orbẽ Anacharſis
ſcythes: ut alii Hypbeos corinthius. Fabricã materiarũ. Dedalus: & ĩ ea ſerrã: aſciã: ppẽdicu
lũ:terebrã glutinũ:ichthyocollã: Normã: fornicẽ aũt & libellã & tornũ & clauẽ Theodorus
ſamius. Meſuras & põdera Phidon argiuus: aut Palemedes ut maluit Gellius. Ignẽ e ſilice
Pyrodes. Cilicis filius. At eundé aſſeruare ĩ ſerula Prometheus. Vehiculũ cũ quattuor 10
tis Phryges: Mercaturas pœni. Culturas uitiũ & arborũ Eumolphus atheniéſis. Vniũ aqua
miſceri raphilus Sitheni filius. Oleũ & trapetas Ariſteus athemiſis. Idẽ mella. Bouẽ & ara
Heniéſis: ut alii Triptolemꝰ. Regiã ciuitatẽ ægyptii. Popularẽ attici. Poſt The

lagas. C lipeos ĩuenerũt prœtus & Acritus inter ſe bellates: ſiue Chalchus Athamãtis filius
Loricã Mydias meſſenius. Galeâ: gladiũ: haſtã lacedæmonii. Ocreas & criſtas Cares. Arcũ

& ſagittã Scythen Iouis filiũ. Alii ſagitas perſen perſei filiũ inueniſſe. Lãceas ætos. Iaculum
cũ amẽeto ferũt ĩueniſſe Aetolũ Martis filiũ. Faſtas uelitares Lyrrhenũ pilũq; pẽtheſilei’
amazonẽſ ecurim.piſeũ uenabula. Et ĩ tormẽtis ſcorpionẽ Cretas. Catapultã ſyros. phœc ni
cas baliſt & funda. Aeneã tuba piſeũ Tyrrbenũ. Teſtudines Artemonẽ clazomenũ. Equũ
qui nũc aries appellatur ĩ muralibus machinis Apeũ ad troiã. Equo uebi Bellorophontem

ꝗᷓ a Palamede mauult. Anticli

Fjenos
Pritesſe⸗
ſeerercit
nilcatio
1quo i
Amnphiaa
co⸗Altra
cutius Ool
los Ampnn
Otpheus
Tinotheu
etitacart
Henumti
gebenDe
tone coden
dosgymnia
culesolym
Pnhushe
Pimusige
llllsarege

c(utriſireta

er papyrod
egeliasſan
Damadche
ſorelest
mahraet
orcliesph
Phrhagelo
tppytyr⸗
nmd
Mmteni De
exprorata
eanden bi⸗
bermndi 7
Martssfllin
3 Entit

Ptere
u quie⸗
inſei

En

B lirn

„. tep⸗

En
u
Ilile
tueſt n
Momunnin,

iiumhe

dinbl idee

eeien

—I.

lurcninig l⸗
denngiil
. 0

Emelerai
iponnendn

1 Merumdu

g e1
(milatet
.1 1. 1. „

4 e 1
muun Meci

„D —
goeobe
ePpotonen .

4 1
Nesudder
„
Blrmsto
ni odort
„1„7 141
ſarday-
8 lotad L
1 1 . Y)
Sabfo
4 1
Mri
MWihetk
Cnnithichn
beMornſs
1 1.
. 2. eclel,
. N
. 1
i Thebden
„orekt .
hus gcrelle.
e⸗
. . 7, 4
aSLe W
enc e
4
18

0 .,

9

Amphiaraus. Auſpicia a
mãder. Vẽtorũ rõem Aeolus Hellenis filius.

curius Obliquã tibiã Mydas ĩ phrygia Geminas tibias Marſias. In eade gete lydios modu-
los Amphion. Dorios I hamyras thrax.phrygios Marſias phryx. Citharà Amphiõ: ut Alii

tidie inſtituit Africanus ſequens Diuus Auguſtus cultris ſemper uſus. W

Frenos & ſtrata equorũ peletroniũ. pugnare ex equo theſſalos: ꝗ cẽtauri appellati ſũt: ha⸗

bitãtes ſecũdũ peliũ montẽ.Bigas primũ iũxit phrygũ.natio. Quadrigas Erichtonius. ordi
nẽ exercitus: ſigni dationæ: theiſaras: uigilias iuenit palamedes troiano bello. Specularé ſi-

gnificationẽ eodẽ bello. Sinõ. Inducias Lycaò. Fœdera Theſeus: Auguria ex auibus Caras

quo caria appellata. Adiecit ex cæteris aĩalibus Orpheus. Aruſpiciuũ Delphus. Igniſpicia
uiũ Tyreſias thebanus. Interpretationèe oſtẽtorũ & ſôiorũ Amphy

ctyõ. Aſtrologiã Atlas Libyæ filius: ut alii gyprit ut alii aſſyrii.Spherã ĩ eã mileſius Anaxi
Muſicã Amphion. Fiſtulà pan. Monaulũ Mer

Orpheus: ut alii Linus: Septẽ cordis additis Terpader. Octaua Simonides addidit. Nonam

Timoctheus. Cithara ſine uoce cecinit Thamiras prius. Cũ catu Amphié: ut alii Lin“. citha

ra editacarmĩa ↄpoſuit terpãder. Cũ tibiis canere uoce Troezenꝰ Dardan ? iſtituit.ſaltatio
nẽ armata Curetes docuere phyrrhycẽ phyrrhꝰ utraq; ĩ creta. uei ſũ heroicæ pythio oraculo
debemꝰ. De pœmatũ origie magna quæſtio ẽ. Ante troianũ bellũ ꝓpbãtur fuiſſe. ꝓſaicã ora

tionẽ cõdere pherecides Syrius iſtituit tépore Cyri regis. Hiſtoria Cadmus mileſius. Lu⸗
dos gymnicos ĩ arcadia Lycaõ. Funebres Acaſtus ĩ iolcho.poſt en Theſeus ĩ iſthmo. Her⸗
cules olympiæ athleticã. pythus pilẽ luſoriã. Gygæs lydius picturâà ĩ ægypto. In græcia uero

pyrrhus Dedali cognatus ut ariſtoteli placet: ut theophraſto polignotas atheniéſis. Naue

primus ĩ græcià ex egyto Danaus aduexit. Ante ratibus nauigabat iuẽtis i mari rubro ĩter

iſulas a rege Egrytra. Reperiũt᷑ ꝗ myſos & troiãos priores excogitaſſe i helleſpõto putent

cũ trãſirẽt aduerſus thracas. Etiã nũc ĩ britanico oceano uitiles corio circũſutæ fiut. In nilo
ex papyro & ſcirpo & arũdine. Lõga naue Iaſonẽ primũ nauigaſſe philoſtephanus auctor ẽ
egeſias parrhalũ. Ctheſias Samyrã. Saphanus Semirami. Archimachus Aegæoné. Biremem

Damaſthenes erythreos feciſſe. triremé Thucydides Amoclen corithiũ. Quadriremẽ Ari=-

ſtoteles carthaginẽ es. Quĩqueremẽ ĩſtituit Neſichthon ſalaminius, Sex ordinũ Nenazo⸗

ras ſyracuſius. Ab ea ad deciremẽ Neſigitõ. Alexadrũ magnũ ferũt ĩſtituiſſe ad duodecim
ordĩes.philoſtephanus ptolemæũ Soterẽ ad ꝗndeci. Demetriũ Antigõi ad. xxx ptolemæũ

philadelphũ ad.xl. ad ptolemæũ philopatorẽꝗᷓ Triphõ cognominatus eſt ad. I. Onerariam

Hippꝰ tyriꝰuĩenit.Lẽbũ cyrenẽſes. Cymbã phœnices) Celocẽ rhodi. Cercirã cyprii. Syderũ
obſeruationẽ i nauigãdo phœnices. Remũ copa latitudinẽ eius plata. Vela Icarus. Malũ &
antẽnã Dedalus. Hippagum ſalaminii: aut ut pericles athenicéſes. Tectas lõgas taſi. Antea

ex prora tantũ & puppi pugnabatur. Roſtra addidit piſeus Lyrrheni anchorâ-Eupalamius
eandem bidente. Anacharſis harpagonas. Et manus perides athenienſis: Adminicula gu⸗

bernandi Typhis. Claſſe princeps depugnauit Minos. Animal occidit primus Fiiperbius
Martis filius. Prometheus bouem. In quo prim gentũ cõſenſus. Ca. LVII.
g Entium conſenſus tacitus primus olum cõſpirauit ut ionũ litteris uterentur.
De litteris antiquis. Ca, LVIII.
Eteres græcas fuiſſe eadem pene quæ nunc latinæ inditio erit delphica tabula anti⸗
u gui æris:quæ eſ hodie in palatio dono principum Mlinerue dicata in bibliotheca cũ
inſcriptione tali =IJ HS
Quancdo primum ronſores ronmn?z. C.a. LlIX.
Equens genitũ cõſenſus in tonſoribus fuit: ſed romanis tradior. In italiam ex ſici-
Ilia uenere poſt romã conditâ anno quadrigenteſimo ꝗnquageſimoquarto: adducs
te.p. Ticinio Mena ut auctorẽ Varro. Ante intonſi fuere primus omnium radi quo

Quan do primum horo ogia. *„ Ca. LX.
Ertius conſenſus fuit in horarum obſeruatione iam hac rõne accedens. Quando &
aquo in græcia reperta diximusin ſecundo uolumine. Serius etià hoc Romæ conti

gilt. Duodecim tabulis ortus tantum & occaſus nominatur.poſt aliquot anos adie

Qus eſt & meridies accenſo conſulum id pronunciante cum Curio inter roſtra & argeorũ

theſin proſpexiſſet talem ſolem. Acolumna ænea ad carcerem inclinato ſydere ſupremam
pronunciauit. Sed hoc ſerenis tantũ diebus uſq; ad primũ punicũ bellum princeps romãis
tolarium horologium ſtatuiſſe antxe. xii.ãnos quã cũ pyrrho bellatum eſt ad ædem Quirini.

ð .

IIISEK.
