Itẽ ſpleneticis ĩ uino albo pꝑ dies. xl. Ictericis nec nõ & phrenęticis radicis crudæ ſuccũ gar
garizãdũ bibẽdũq; demõſtrat. Cõtra ueroſingultus cũcoriàdro & aneto & melle ac pipere
& aceto.Illitã quoq; ꝓdeſſe inflariõibus ſtomachi. ltem ſerpetium ictibus. Et ſordidis ulce
ribus ac uetuſtis: uel ipſa aqua cũ hordeacea farina. Succũ ex aceto uel cũ fœnogtæco. Sic
aliqui & articulis podagris impon unt. Epinyctidas ac quicquid aliud ſerpit in corpore ĩpo
ſita leuat. Item repentinas caligenes. Fias & ſi manditur ex aceto Sugillata uero & alios li
uores. Pura illita lepras & ſporas cum alumine rotundo ex aceto. Sic & fluetes capillos re-

rinet. Epicharmus teſtium & genitaliũ malis hanc utiliſſime ĩ poni aſſerit. Efficatius eãdem

cũ faba trita.Itẽ cõuulſis cum ruta. Contra ardorẽ febrium & ſtomachi uitia cum rutæ ſe⸗-
mine & ad ſecundas. Et muris aranei morſus foliorũ aridorum farina alterutra pte exma-
niuit. Ex omnibus braſſicæ generibus ſuauiſſima eſt quin & inutilis habetur: difficilis ĩ co
gquẽdo: & renibus cõtraria. Hud ꝗqnoq; nõ ẽ omittẽdũ: aquã decoctæ ad tot uſus laudatã fe
tere humi effuſam. Stirpium braſſicæ aridorum cinis inter cauſtica intelligitur. Ad coxc⸗
dicum dolores cum adipe uetuſto. At cum laſere & aceto in uice pſilotri euulſis illitus pi
lis naſci alios phibet. Bibitur & cũ oleo ſubferuefactus uel per ſe elixus ad cõuulſa & rup⸗
ta intus lapſũq; ex alto. Nulla ergo ſunt crimina braſſicæeæImmo uero apud eoſdẽ animæ
grauitatẽ cacere. Dentibus & gengiuis nocere? & i ægypto propter amaritudinẽ nõ æſtur
Silueſtris ſiue erratice ĩmenſo plus effectus laudat Cato: adeo ut aridæ quocʒ farinam in
olfatorio collectam uel odore tantũ naribus adhibito uitia oriũ graueolentireq; ſanare af
firmet. Hanc alii petreã uocant: inimiciſſimã uino: quam præcipue uitis fugiat. Aut ſi non
poſſit fugere: moriatur. Folia habet bina: rotunda: parua: lenia: plantis oleris ſimilior: can⸗
didor ſatiua & hirſutior. Hanc inflationibus mederi. Melancholicis quoq; ac uulneribus
recentibus cum melle ita ne ſoluantur ante diem ſeptimũ.Strumis fiſtulis in aqua contri⸗
tam Chryſippo auctore. Et alii compeſcere mala corporis quæ ſerpunt:nomas uocant.Itẽ
excreſcẽtia abſumere. Cicatrices ad planum reducere. Oris ulcera & tonſillas maducatà &
coctam ſucco gargarizato cum melle tollere. Itẽ pſoras & lepras ueteres ipſius tribus par⸗
tibus cum duabus aluminis in aceto acri illitis. Epicharmus ſatis eſſe eam cõtra canis rabio
ſi morſum impõi. Melius ſi cum laſcere & aceto acri Necari quoq; canes ea ſi detur ex car-
ne. Semen eius toſtum auxiliatur contra ſerpentes: fungorũq; uenena. In tauri ſanguie fo
lia cocta ſpeneticiſq; in cibo data & cruda illita cum ſulphure & nitro proſunt. Item mama
rum duritiæ: Radicum cinis uuæ in faucibus tumenti tacu medetur. Et parotidas cũ mel⸗
le illitus reprimit. Serpentium morſus ſanat. Virium braſſicæ unum & magnum argumen
tum addemus & mirabile. Cruſtæ ſi occupent intus uaſa ommia in quibus aquæ feruent ĩ
tantum ut non ſit eas auellere: ſi braſſica in iis decoquatur abſcendũt. Inter ſilueſtres braſ
ſicas & lapſana eſt pedalis altitudinis: hirſutis foliis ſinapi ſimillimis niſi cãdidior eſſet flo
re. Coquitur in cibo. Aluum leniter emollit. Marina braſſica uehementiſſime ex omnibus
aluum ciet. Coquitur propter acrimoniam cum pingui carne: ſtomacho inimiciſſima. Scyl

larum in medicina alba eſt quæ maſculus: fœmĩæ nigræ. Scylla

quæ cãdidiſſima fuerit uti
liſſima erit. Huic aridis tunicis direptis quod reliquume uino eſt conſutum ſuſpenditur
lino modicis interuallis poſtea arida fruſtra in cadum aceti quã aſperimi pendentia inmer
guntur: ita ne ulla per te uas contingant. Hoc ſit ante ſolſtitium diebusxlviii. Gypſo deĩ
de oblirus cadus ponitur ſub tegulis torius diei ſolem accipientibus. Poſt eum numerum
dierum tollitur uas. Scylla eximitur. Acetum tranſfunditur. Hoc clariorem oculorũ acié
facit. Salutare eſt ſtomachi larerumq; doloribus parum ſumptum binis diebus. Sed tanta
uis eſt: ut auidius hauſtum extinctæ animæ momento aliquo ſpeciem præbeat. Prodeſt &
gingiuis & dentibus uel per ſe cõmand ucata. Tineas & reliqua'uentris animalia ellit ex
melle & acero ſumpta. Linguæ quoq; recens ſuhiecta præſtat ne hydropici ſitim ſemtiant.

Cri

tunll fi

ſapetiun

Pluslce
lericos
hostuſli
fules cap
neuico
zelimd
lulpenen
Phüreu
ibines
Neinditi
lchenge
Pbonit
nnlolei
Vulvenbu
litidau
Uunduin
Cleltiter⸗
ſentuſil

fierbiscin
ncon.

loratslcc
cnnlapp
llgcturum
elosallen
birgeri⸗
Ullsdune⸗

lueiitlon

S
1 Ver
Vin
Mnterepn
Ulcieruie
ſogextu
odta Dr⸗
Perun
fäbomin
lmenten
lei ner
tunn
munnddr
niscſedn
1edeet
ſecder

i
Aum 4
Maitn

anpentſ
cninid,
ne eer
hs ſc
delicr
en bernus
dintnolle
uirlictü gn
weler ſier
tſortid ue
enogrerod
eincororeine
Aerd dzloel
Etescapllee⸗
Hcaizeicen
ncummmel
n et
aitiolsic
tihucnite
n A r⸗
Ncömlaännd⸗
d eolde nine
iudinenöznn
agtunn
Mniteg acnet

gir Auunn

msſonliocon⸗
Ulleiu
Bin na,
M
Das ſdi⸗
laruancn⸗
miignieto
Remwin
csn ſel⸗
nun vgunen
Gorienm
1 luckrabi
hortla th
neutanmr
mahim
immtuen
m ſohhe n
ndemume
riüi
eumppeni
mocloüre

—

*

S
=S=
= SS S=ẽ. —

—

—

Coquit᷑ pluribus modis in olla quæ coniicitur ĩ clibanũ aut futurũ: ue adipe aut luto illi
ta: aut fruſtatim i patims. Et cruda ſiccatur: deinde con ciditur. Coquituiq; in aceto. Tũ
ſerpeétium ictibus imponitur. Toſta quoq; purgat᷑: & mediũ eius itetũ in a qua coquitur.
Vſus ſic coctæ ad hydropicos: urinã ciendam tribus obolis cũ melle & aceto potæ. Iie ſple
neticos & ſtomachios ſi nõ ſentiant ulcus: quibus innatet cibus. Ad tormina: regios mor⸗-
bos:tuſſim uererem cũ ſuſpirio. Liſcutit & ex foliis ſtrumas: quadrinis diebus ſolura. Fur
fures capitis ad ulcera manantia illita ex oleo cocta. Coquitur & in melle cibi gatia maxi
me uti coctionẽè facias. Sic & interiora purgat. Rimas pedum ſanat in oleo cocta: & mixta
reſinæ. Semẽ eius luborũ dolori ex melle imponit.Pythag oras ſcyllã in limie quoq; ianuæ
ſuſpenſam malorũ medicamẽtorũ introitum pellere tradit. Cæterum bulbi ex aceto & ſuil
phure uulneribus ĩ facie medenrur. Per ſe uero triti neruorũ cõtractioneé. Et ez uino por⸗
rigines. Succum cũ melle cano moribus. Eraſiſtrato placet cũ pice.Sanguinẽ idem c᷑o ſiſte
xe tradit illitos cum melle. Alii ſi e naribus fluat coriandrũ & farina adiciũt. Thec dorus &
lichenas ex aceto bulbis curat. Erupentia in capite cũ uino auſteio aut ouo. Et bulbos epi
phoris idem illinit: & ſic lipitudini medetur: Eorumq; uitia quæ ſunt facie rubetes maxie
in ſolle illitis cum melle & nitro emendat. Lentiginem cum umo aut cum cumino coctis.
Vulneribus quoq; mire proſunt per ſe Aut ut Lamiõ ex mulſo: ſi quinto die ſoluarntur.
Iiſdẽ & auricula: fractas curat:& teſtium pituitas In articulorum doloribus miſcent fari-
nam.In uino cocti illiti uentri duritiam præcordiorũ emolliunt. Dyſentericis ĩ uino ex a
cæleſti temperato datur.Ad conuulſa intus cũ ſilphio pilulis fabæ magnitudine. Ad ſudo
rem tuſi illinũtur. Neruis utiles. Ideo & paralyticis dantur iuxta in pedibus. Qui ſunt ruf
fi ex his citiſſime ſanant cum melle & ſale. Venerem maxime megaric ſtimulant. Hiortcſii
partũ cum ſapa aut paſſo ſumpti. Silueſtres ĩ teraneorũ plagas & uitia cũ ſilphio pilulis de
uoratis ſedant. Et ſatiuorum ſemẽ cõtra phalangia bibitur in uino. Ipſiex aceto illinuntur
contra ſerpentiũ ictus. Semen antiqui bibendũ in ſanientibus dabant. Flos bulborum tri⸗
tus crurum maculas: uarietateſq; igne factas emendat. Diocles oculos hebetari ab iis purat Von.
*
1

l

1
.„

elixos aſſis minus ut les adiiciunt eſſe: & difficile cõcoqui ex ui uniuſcuiuſq; naturæ ABul
binẽ græci uocant hærbam paracæ foliis:rubicundo bullo. Hæc traditur uulneribus mire
utilis duntaxat recentibus. Bulbus quem nomitoriũ uocant ab effedu folia habet nigra:
cæteris longiora utiliſſimus ſtomachus cibus. ca. X

De aſparagis & corruda & libyco & horminio.
Sparagiſ(ut traditur) cumino quidem addito inflationes ſtomachi coliq; diſcutiũt.
à Ventrem leniter molliunt. Pecoris & ſpinæ doloribus inteſtinoruq; uitiis proſunt
Vino cum coquuntur addito ad lumborum & renũ dolores. Semẽ triũ obolorum
pondere parte cumini bibitur. Vene rem ſtimulant. Vrinam ciẽs utiliſſime: præterquã quod
uiſicã exulcerant. Rad ix quoq; plurimorũ prædicatione trita & in uino albo pota calculos
quoq; exturbat. Lumborũ & renũ dolores ſedat. Quidam ad uuluæ dolorẽ radicem cũ ui⸗
no dulci propinant. Eadem in aceto decocta contra elephantiã proficit. Aſperago trito cũ
oleo perunctum pugni ab apibus negant Silueſtrẽ aſperagum aliqui libycum uocant: at-
tici horminiũ. Huius ad ſupradicta omnia efficatior uis: & candidior: maior. Regium mor-
bum extenuant. Veneris cauſa aquam eorũ decoctam bibi iubent ad heminam. Ad idem &
ſemẽ ualet aneto tritũ. Ternis utrumq; obolis datur.Et ad ſerpentium ictus ſuccus deco⸗
Qus. Radix quoq; miſcetur radici marathri inter efficaciſſima auxilia. Si ſanguis per uri/
nam reddatur:ſemen aſperagi & apii & cumini ternis obolis in uino cyathis duobus qui ⸗
nis diebus. Chryſippus dari ſubet. Sic & hydropicis contrarium eſſe quàuis urinam moue- —H
at: docet:lItem ueneri. Veſicæ quoq; niſi coctũ aqua.Si canibus detur: occidit eos. In uino Wor9 Badr
de coctæ radicis ſuccus ſi ore contineatur dentibus mederi. . 1 . .
. De apio & apiaſtro:& helioſelino: & oreoſelino. LCLCa. Afſ.
Pio gratia uulgo eſt. Naq; rami largis portionibus per iura ĩnatant: & incondime⸗
a tis peculiarẽ gratiã habẽt. Præterea oculis illitum cũ melle: ita ut fubinde foueã⸗
tulr feru enti ſucco decocti: aliiſq; mẽbrorũ. Epiphoris per ſe tritũ aut cũ pane & po
lenta ĩpoſitum mire auxiliatur. Piſces quoq; ſi ægrotent in piſcinis apio uiridi recreantur
Verum apud eruditos nõ aliud arutum terra in maiorem ſententiarum auctoritate é. Di⸗
ſtinguitur ſex. Chryſippus fœminã eſſe dicit criſpioribus foliis & duris: craſſo caule: ſapo
u ii

re acri & feruido. Dionyſius marẽ nigriorẽ: breuioris radicis: uenniculos gignets Amnb
neutrum ad cibos amittendũ: ĩmo omnino nefas. Nam id defũctor um epulis feralibus du
catum.ipſius quoq; uiſus claritati inimicũ: Caule fœminæ uernuculos gigni. ldeoq; eos ꝗ
egerit ſterileſcere mares fœmias ue. In puerperiis uero ab eo cibo ↄitiales fieri qui iubera
hauriunt. Innocentiorẽ tamẽ eſſe marem. Eaq; cauſa eſt ne inter nefaſtos frutices danetur
Mamarũ duritiam impoſitis foliis emollit. Suauiores aquas potui incoctũ præſtat. Succo
maxime radicis cũ uino lumborũ dolores mitigat. Eodem iure inſtillato grauitatẽ aurium
Semine urinam ciet: menſtrua ac ſecundos partus. Et ſi foueantur ſemine decodto ſugilla
ta reddit colori: cũ oui albo illitu. Aut ex aqua coctum potũq; rẽibus medetur. In frigida
tritũ oris ulceribus. Semẽ cũ uino uel radix cũ ueteri uino ueſicæ calculos frangit. Semẽ
datur ex tribus cyathis ex uino albo. Apiaſtrũ Higinus quidẽ meliſſophylon appellat. Sed
in cõfeſſa dãnatione ẽ uenenatũ in ſardinia. Cõtexenda enim ſũt oĩa ex eodẽ nomie apud
græcos pendægtia. Olſutarũ quod hippoſelinũ uocant aduerſatur ſcorpionibus. Poto ſemi
ne torminibus interaneis mẽdet.Iteq; difficultatibus urinæ ſemẽ eius decoctum cx mulſo
potum. Radix eius in uino decocta calculos pellit & lumborũ ac lateris dolores. Canis ra
pioſi morſibus potũ & illitũ medetur. Succus eius algetes calefacit potus. Quarũ genus

ex eodem faciunt aliqui oreoſelinõ alio frutice recto ſemine cun: ino ſimile. Vrinæ & men

ſtruis efficax. Helioſelino uis priuata cõtra araneas. Sed de oreoſelino fœminæ purgantur
Lio genere petroſelinõ quidã appellant in ſaxis natũ. Præcipuũ ad uomicas coclea
a ribus binis Iucci additi in cyathũ marubii ſucci: atq; ita calidæ tribus cyathis. Addi
QAQere quidã buſelinõ differens breuitate caulis a ſatiuo & radicis colore ru ffo eiuſ
dem effectus. Præualere cõtra ſerpentes potũ & litũ. Ocimũ quoq; Chryſippus grautter i
crepuit.lnutile eſſe dicens ſtomacho: urinæ. oculorũ quoq; claritati. Præterea iii ſamiã face
re & lethargicos & ioc ineris uitia. Ideoq; capras id aſpernari. In hoibus quoq; cugiendum
cenſet, Adiiciunt quidã tritũ ſi operiatur lapide: ſcorpionẽ gignere. Cõmanduc tum in ſo

le poſitũ uermes aferre. Alii uero ſi eo die feriatur quiſpiam a ſcorpione qui ederit oci/

mu ſanari nõ poſſe. Quinimo tradũt aliqui manipulo ocimi cũ cancris. x. marinis uel fluui
atilibus trito: cᷓuenire ad eũ ſcorpiones a proximo oẽs. Diodotus in emitericis etiã pedicu
los facere ocimũ cibũ. Secuta ætas alacriter defendit. Nam id eſſe capras. Nec minus ꝗᷓ mẽ/
tam & rutà ſcorpionũ terreſtriũ ictibus marinorũq; uenenis mederi cũ uino addito aceto
exiguo. Vſu quoq; cõpertum dificiẽtibus ex aceto odoratu ſalutarẽ eſſe. Itẽ lethargicis &
infamatis refrigerationi: illitũ capitis doloribus cũ roſgceo: aut myrteo: aut aceto. ltẽ ocu
lorum epiphoris impoſitũ ex uino. Stomacho quocq; ee utile.lInflactiones & rutum ex ace

ꝓdeſſe etiã colericis. Diſtillationes eo colli & ſtomachi inhiberi. Ergo etia c liacis. Phili⸗
ſto dedit: & coctũ dyſentericis: & contra pliſtonicũ. Aliqui & in tenaſmo: & ſiguinẽ excre-
antibus in uino Duriciãq; p̃cordiorum illinitur màmis. Extinguit quoq; lactis puentum
Auribus utiliſſimum: infantium præcipue cum adipe anſerino. Semẽ tritum & hauſtum

naribus ſternutamenta: & diſtilationes capitis quoq; illitum. Vuluas purgat in cibo ex ace

to Verrucas mixto ceramento ſutorio tollit. Venerem ſtimulat. Ideoq; equis aſiniſq; admi

ſuræ tempore ĩgeritur. at
Deliilueſtri ocimo: & eruca & naſturtio & ruts. Ca. AlII.
IIueſtri ocimo uis efficatior ad eadẽ oĩa. Peculiaris ad uitia quæ uomitionibus cre

4 bpris cõtrahuntur. Vomiciſq; uuluæ : cõtraq; beſtiarum morſus radix in uino eſt ef
ficaciſſima. Erucæ ſemẽ ſcorpionũ uenenis & muris aranei medetur. Beſtiolas oẽs.
inaſcentes corporiarcet: Vitia cutis in facie cum melle illitũ. Lentigines ex aceto. Cicatri⸗

ces nigras reducit ad candorem cum felle bubulo. Aiunt uerbera ſubituris potũ ex uino

duriciam quandà contra ſenſum induere. In condiendis obſoniis tãta eſt ſuauitas: ut græ

ci euozomõ appellauerint. Putant ſubtrita eruca ſi foueantur oculi: claritatẽ re ſtitui. Tuſ
ſin infantium ſedare. Radix eius in aqua decocta fracta oſa extrahere. Nã de uenere ſtimu

landa diximus trita folia ſilueſtris erucæ ſiniſtra manu decerpta & trita in aqua mulſa ſi
bibantur. E contrario naſturtium uenerẽ in hibet. Animũ exacuit.Vt dixim us duo eins ge
nera. Aluum purgat. Detrahit bilẽ porũ in aqua.x denariorum pondo/Cum lomẽto ſtru

to diiſoluere ſumptũ. Aluũ ſiſtere impoſitũ. V rinã ciere. Sic & morbo regio & hydropicis.

Tuchme⸗
Pficxius
gonscol
Eenacul
eraceto.
Nbusei
pohtoan
bcuadip
cirtumn
dxei
ibipy
buskurzi
nor
piolore
uxlee
munbuuce
nqadn
Ktümanir
ſdusutpot
Cltnſcon
mnlngca
Uelconand
Unctos aut⸗
ſubdiuo
ciſcteuide

espid

nuſtopto
giexuele
uci polen
n uero⸗
iinesdolo
nnepece
nide⸗
Cnnorores
lelſeen
i l⸗
Neluccne

ituen i l

Deierirg

ofmtüs

idohtn⸗

tugr
Diodless
fiminol
imuc
don.
MMterant
lacifol
Poſcm

uni

itͤ /
lengenn
n uinden
tocscienn
l c
eine
ſogiln
ln figic
fangit dene
appellr
bonie zpuc
1Porohen
mncxI—
resCisn
Emü genus
uN A wen
Tuigann
NiCe
ahis Ni
teroffo eid
usgrati
Ninſanüäfa⸗
fugeendun
luc tunnl⸗
i edent ol
inselku
setüietnt
minusqm,
acito e
tnpis
Vuuleol
mer Ae
tope
CsPbin 46
ine excte⸗
Uencom.
hnucktun.
io ere⸗
niiq; ni

M.
vonibus
ninoeke
ſtiols d⸗
o. Cint,
tüen uo
sn
eeteſtipl
mutia .
Auoeiggge

loniton 4

Mis illitũ opertũq; braſica præcharæ medet. Alterũ eſt nigrius: quod capitis uitia pirgar.
Viſum clarificat. Cõmotas mẽtes ſedat ex aceto ſumptũ.lyenẽ ex uino potũ uel cum fico.
Tuſſim ex melle:ſi quorttidie ieiuni ſũmant.Semẽ ex uino omnia ĩteſtinorũ aĩalia expellit
Efficacius addito mentaſtro. Prodeſt & cõtra ſuſpiria & tuſſim cũ origão & uino dulci. Pe
cCtoris doloribus decoctũ ĩ lacte caprinc.Panos dacurit cũ pice: extrahitq; corpori aculeos
Er maculas illitũ ex aceto. Contra carcinomata adiicitur ouorũ albũ. Et lyenibus illinitur
ex aceto. Infantibus uero e melle utiliſſime. Seſtius adiicit hoc ſerpentes fugare ſcorpio⸗
nibus reſiſtere. Capitis dolores cõtritũ: & alopecias emẽdare. Sinapi grauitate auriũ trito
ĩpoſito auribus cũ fico.Dentium dolores infuſo in auris ſucco. Pruriginem & ulcera capi
atis cũ adipe anſerino. Furunculos cõcoquit cũ fermẽto. Carbunculos adſuppurationꝑdu
cit:& rumpit. Phagedenas ulcerũ expurgat cũ melle. Coxendicibus & lumbis cũ polenra
Ex aceto illinitur. Itẽ licheni. Itẽ unguibus ſcabris. Quippe natura eius cauſtica ẽ. Optimũ
aurtẽ babylonium. Silueſtri uero ad omnia ea effectus maior. In præcipuis autẽ medicamini
bus tuta c. Latiora ſatiuæ folia Rami fruticoſiores. Silueſtris horida ad effectũ ẽ & ad oĩa
acrior. Succus exprimit᷑ tuſa ea & aſpera modice aqua. Er in pyxide cypria aſſeruatur. Hic
copioſior datus ueneni noxiã obtinet. Macedonea maxime iuxta flume anacimũ. Mirũq;
kxicutæ ſucco extinguitur: adeo etià uenenorũ uenena ſũt. Quãado cicutæ ſuccus prodeſt
manibus colligentiũ rutã. Cæterũ inter prĩa ĩmiſcetur antidotis præcipueq; galaciæ. Quæ
cunq; ad ruta aut per ſe aut pro antidoto ualet foliis tritis & ex uino ſũptis. Contra aco⸗
nitũ maxime & uiſcũ.Itẽ fungos ſiue in potu detur: ſiue in cibo.Simili mõ cõtra ſerpentiũ
ictus:utpote cũ muſtellæ dinucaturæ cũ iis rutam prius edendo ſe muniant. Sed ualent &
contra ſcorpionũ ictus: & araneorũ: apũ:carbronũ ueſparum aculeos. Et cantaridas: ac ſala
mandras:canis ue rabioſi morſus:acetabuli menſura ſi ſuccus e uino bibitur. Et folia trita

„

uel cõômanducata ĩponuntur cũ melle & ſale uel cum aceto & pice decocta. Succo uero pP
unctos aut etiã habentes negant ſeriri ab iis maleficiis. Serpẽteſq; ſi uratur ruta nidorum
fugere.Efficaciſſima tam eſt ſilueſtris radix cũ uino ſũpta. Eandẽ adiiciunt efficatiorẽ eẽ
ſubdiuo potam. Pythagoras & in hac marẽ minoribus hærbaceiq; coloris foliis a fœmina

diſcreuit: eti latioribus foliis & colore. Idẽq; oculis noxiã putauit falſo: quoniã ſculpto/
res & pictores hoc cibo utuntur oculorũ câ. Cum paoe quoq; uel naſturtio ſatiuæ atq; ſil

ueſtris propter uiſum. Vt aiunt multi ſucco eius cũ melle attico inundi diſcuſſerunt cali
gines:uel cum lacte mulieris puerũ enixæ uel puro ſucco angulis oculorum tactis. Epiho

ras cũ polenra impoſita. Lenit autẽ capitis dolores poto cũ uino aut cũ aceto:& roſaceo il⸗

lita. Si uero ſint cephalea: cum farina hordeacea uel aceto. Eadẽ cruditates diſcuti:mox ĩfla
tiones: dolores ſtomachi ueteres. Vuluas aperit: Corrigitq; conuerſas illita in melle toto

uentre pectore. Hidropicis cum ficu & decocta ad dimidias partes potaq; ex uino. Sic bibi
tur & ad pectoris dolores: laterũq; & lumborũ. Luſes:fuſpiria: pulmorũ:iocinerũ:renũ: ui
tia: horores frigidos. Ad crapulæ grauedines. Decoquũtur folia poturis. Et ĩ cibo uel cru
da uel decocta cõdita ue prodeſt. Item torminibus in hyſopo decocta. Et cũ uino. Sic & ſan

Funns ſiſtit interiorẽ: & nariũ indita. Sic & collutis dentibus prodeſt. Auribus quoq; in do
ore fuccus infunditur: cuſtodito ut diximus modo. Et ſilueſtri uero cõtra tarditatẽ & ſo⸗

nitum cũ roſaceo uel cũ laureo oleo aut cumĩo & melle. Succus & phreneticis ex aceto tri
gæ ĩſtillatur in tẽpora & cerebꝑꝶ. Adiecerũt aliꝗ & ſerpillũ & laurũ illinétes capita & colla
Dederũt & lethargicis ex aceto olfaciendũ. Dederũt & comitialibus bidedũ decoctæ ſuccũ
in cyathis quatuor ante acceſſiones: quag frigus intolerabile eſt. Alfioſiſq; crudã dari in
cibo. Vrina quoq; uel cruẽtã pellit. Feminaꝶ ẽt purgationes: ſecũdaſq;: eti emortuos par⸗
cus: ut Hippocrati uidet᷑: ex uĩo dulci nigro pota: itaq; illitã & uuluage cã etiã ſuffire iubet

Diocles & cardiacis imponit ex aceto & melle eũ farina hordeacea. Et cõtra ileũ decocta fa
rina in oleo ac uelleribus collecta. Multi uero & cõtra purulentas excreationes ſiccæ dra⸗
chmas duas:ſulphuris unã & dimidiã ſumi cenſent.Et cõtra cruẽtas ramos tres in uino de⸗

coctos. Dat᷑ & dyſentericis cũ caſeo in uino cõtrita. Dederũt & cũ bitumini infrictâ potiòi

ꝓpter anhelitũ. Ex alro lapſis ſeminis tres uncias olei libra: uiniq; ſextario illinit. Cũ oleo
coctis foliis partibus quas frigus aduſſerit. Si urinã mouet(ut Hippocrati uidet mirum ẽ
quoſdam dare uelut inhibentẽ potui contra incõtinẽtiam urinæ. Pſoras & lepras cũ melle
& allumãe illita emẽdat. Itẽ uitiligines uel rugas: ſtrumas & fimilia cũ hircino & adipe ſuil

IIBER.

lo ac taurino ſeuo. Ignẽ ſacrũ ex aceto & oleo: uel pſimythio. Carbũculũ ex aceto. Nõnulli
laſerpitiũ una illini iubẽt ſine quo epinyctidas puſtulas curãt. Imponũt & mãmis turgeti⸗-
bus decoctã & pituitæ er ueriqnib us cũ cæra. Teſtium uero epiphoris cũ ramis laureæ te-
neris: adeo peculiari in uiſceribus his effectu: ut ſilueſtri ruta cũ axungia ueteri illitos ra⸗
mices ſanari pdant. Fracta quoq; mebra ſemine trito cũ cæra impoſito.Radix rute ſangui⸗
nẽ oculis ſuftuſum: & in toto corpore cicatrices aut maculas illita emedat. Ex reliquis quo
q; quæ tradunt᷑:mirũ eſt: cũ feruentẽ rutæ naturã eſſe cõueniat.F aſciculũ eius in roſaceo

decoctũ addita uncia aloes pũctis ſudorẽ reprimere Itẽq; generatões ĩpediri hoc cibo. iõ

profluuio genitali dat᷑: & uenerẽ crebro p ſomnia imaginãtibus. Præcauẽdũ eſt grauidis
abſiineãt hoc cibo. Necari enim partus inuenio. Eadem ex omnibus ſatis quadrupedum
quoq; morbis in maximo uſu eſt: ſiue difficile ſpirantibus: ſiue cõtra maleficiorum anima⸗

imili morborum genere: ut in homine tempẽerato. 13
DDDe mentaſtro & menta & pulegio: & nepeta & de cumino. Cap. XIII
Entaſtrũ ſilueſtris mẽta eſt: differens ſpecie folioꝶ quaſi figura ocimipulegii co=
m lore. ppter quod quidã filueſtre pulegiũ uocãt. lis cõmãducatis & impoſitis ſanari
elephantia: ſicut magni Põpeii ætate fortuiro cuiuſdã experimẽto propter putorẽ

in facie illita cõpertũ eſt.eadẽ illinunt᷑ bibunturq; aduerſus ſcolopẽdras & ſerpentiũ idus

drachmis duabus in uim cyathis duobus. Aduerſus ſcorpionũ ictus cum ſale oleo & ace-

ro. Itẽ aduerſus ſcolopẽdras ius decocti. Aduerſuſq; oĩa uenena ſeruant folia arida ad fa-

rinæ modum ſubſtratum uel accẽſum fugat ſcorpiones.Potum fœminas purgat a partu.
Sed partus necat. Ortopnoicis: torminibus colericis efficaciſſimum. Itẽ lumbis. Podadris
impoſitum. Succus naribus uerminoſis inſtillat᷑.In regio morbo bibit᷑. Strumis illinit.Cĩa
ueneris inhibet. Tineas pellit ex aceto potum Cõtra pruriginẽ ex aceto infunditur capiti
in ſole. Mentæ ipſius odor animũ excitat: & ſapor auiditatẽ in cibis. ldeo in mamarũ mix⸗
tura familiares ipſæ acceſſere: ut coire deſeriq;. lac nõ patiantur. Quare lactis potionibus
additur: ne huius coagulati potu ſtrangulentur. Data in aqua & im ulſo eadem ui reſiſtere
& generationi credituùr: cohibendo gemitalia denſ’ ari. Acq; maribus ac fa minis ſiſtit ſan⸗

guinem.& purgationes fœminarum inhibet. Cum amylo ex aqua pota cœ liacorum impe
tus. Syration & uomicas uuluæ curauit. Ille & iocierum uitia ternis obolis ex mulſo datis.
Itẽ ſanguinem excreantibus in ſorbitionem. Vlcera in capite infantiũ mire ſanat.Arterias
hũidas ſiccat. Siccas aſtringit. DPituitas coruptas purgat ĩ mulſo & aqua. Vocis ſuccus ſub
certamine utilis dumdaxat: & qui gargarizatur uua tumente adiecta ruta & coriandro ex
lacté. Vtilis & contra conſillas cuni alumine. Linguæ aſpere cum melle. Et couulſa intus p
ſe uitiſq; pulmonis. Singultus & uomitiones ſiſtit cum ſi ucco granat ut. Democritus mò
ſtrat. Recentis ſuccus narium uitia. Spiritus ſubductos emendat. Ipſa trita choleras in ace
ro quidem pota ſanguinis flutiones intus. Ileum etiam impoſita cum polenta:& ſi màmæ

tendantur. ſllinitur & temporibus in capitis dolore. Sumitur & contra ſcolopedtas & ſcor

piones marinos & ad ſerpentes. Epiphoris illinitur & omnibus in capite eruptionibus. tem
ſedis uitiis. Impetigines quoq; uel ſi teneatur tantũ phibet. Auribus cum mulſo inſtiſarux
Aiũt & lyeni mederi eam inhorto guſtatã ita ne uellatur: ſi is qui momorderit dicat ſe lye
ni mederi per dies nouẽ. Aridæ quoq; farinæ tribus digytis apprehenſam & ſtomachi dolo
rem ſedare in aqua: & ſimilirer aſperſa in potiõem uentris animalia expellere. Magna ſocie
tate cum hac ad recreandos defectos animo pulegio cum ſurculis ſuis in ampullas uitreas

aceti utriſq; diectis. Qua de cã dignior e pulegio corõa uertigini ꝗᷓ e roſis cubiculis noſtriſ
pronunciata eſt.Nam & capitis dolores impoſita diciiur leuare. Quin & olfaru capita tue⸗
ri contra frigorum æſtu ſq; iniuriã:& ab ſititraditur. Neq; æſtuare eos qui duos e pulegio

ſurculos impoſitos auribus in ſole habean t. Illinitur etiam in doloribus cum polẽta & ace
to. Fœmina efficacior. Eſt autẽ hæc flore purpur eo. Mas cãdidum habet. Nauſeas cum ſale
& polenta in frigida aqua pota inhibet. Sic & pectoris ac uentris dolorẽ. Stomachi autẽ ex

aqua interciſiones ſiſtit: & uomntiones cum aceto & polenta. Inteſtinorũ uitia melle deco

Gtam & nitro ſanat. Vrinam pellit ex uino:& ſi amineum ſit: & calculos & interiores omnes
dolores Ex melle & aceto ſedat menſtrua: & ſec undas. Vuluas conuerſas corigit. Denſun⸗

tos partus eiicit. Semen obmuteſcentibus olfatu admouetur. Comitialibus in aceto cya⸗

ſcumoin

ium ictus infuſa per nares ex uino: aut ſi ſanguiſugam exhauſerit ex aceto & quocũq; in

imelin

ſicure
Iurnma
lecencls in

nis ae
neciatt.
iſtuum

ocequid

Au alces

hotroren

ddunndaut.

risKintat
Eremveln
Hianlcerare

ecern

lrxtteeſe⸗

gunequis
ſotbus rece
Dlipfluuin
Nis medetur

(auonnon

Kcüpenelu
tmeoimpe

(iatſGores

lemalleo
tehakilisim
Celepdet

Pini

1 (Chib

lexcl
Umitain
Wwleaur rot
Mugrri
tücrngr
rdn laſt
leAnua
Crani 1

ruicelece

Guoniankir
bgiun
adiet
WWN
Auopbide

Rr.Tradn

iner dere⸗

uiquottl

neziibut
buscrach
Umn hen

etd Nel
mind tugei,
un luneen,
vereillinen,
irre lroli
Nnetanugt
eiusin ohe
i dor chaß
ü ek enni
guoarupesin
Corum nimy,

5 Aoocign L

(p. M
mepulegi eo
meſinslunt
operzu
Alenemui
lleckeod xe⸗
dliamidrate
Duai n.
nbis, Pocrii
misiliniCi
funcirurcpii
nminaru min⸗
wiorin
Pemutellee
minisllitr⸗
clotun i
serwuldans
teſcr Aen
—R
naconntnd
Cculain
nvcumi
CeuiXe
mäbwir
gelnilen
onibusnen
Pulloiſfin
errail e
ſoncid00
eNgnſ
nftluing
tilͤnalt
Eruopinti⸗
duose lge
roed.
o

rotum lyenem emitti. Bibitur in lumborum dolori

thi mẽ ſura darur. Si aquæ inſalubres bibendæ ſint:tritũ inſpergitur. Salfitudines corporis

ſi cum uino tradatur minuit. Neruorum cã & in cõtractione cum ſale & aceco & melle con

fricatur epiſtotono. Imbibitur ad ſerpentium ictus decoctum. Ad ſcorpionum in uino tri-

tum:maxime quod in ſuccis naſcitur. Ad oris exulcerationes. ad tuſſim æfficax habet. Flos

recentis incenſus pulices necat odore. Xenocrates pulegii ramum lana inuolutum in ter

tianis ante acceſſionẽ olfactandum dari: aut ſtrangulis ſubiicit: & ita collocari Xgrum ĩter
remedia tradit. Silueſtri ad eadẽ uis efficacior eſt: quod ſimile eſt origano minoribus foliiſ
ꝗ ſatiuum:& a quibuſdà dictamus uocatur. Guſtatum a pecore capriiq; balatum concitat.

Vnde quidam græci litteras mu tantes blechon uocauerunt. Natura tam feruens eſt: ut il
— litas partes exulceret. Tuſſi inter frictiones fricari ante balnea conuenit & ante acceſſionũ
horrorem couulſis & torminibus. Podagris mire prodeſt. Epaticis cum melle & ſale biben-

dum datur. Pulmonum uitia cxcreabilia facit. Ad lyenẽ cum ſale utile eſt: & ueſicæ & ſuſpi
riis & inflationibus decoctũ ſucco æqualiter: & uuluas corrigit: & cõtra ſcologẽdram terre

ſtrem uel marinã. Itẽ ſcorpiões. Priuatim ue ualet cõtra oẽm morſum. Radix cõtra ĩcreſcẽ⸗
tia ulcera recens potẽtiſſima. Arida uero cicatricibus decoré affere. Item pulegio eſt nepe
tCq; ſocietas. Decocta enim in aqua ad tertias diſcutiũt frigora. Mulierũ meſt
Er æſtare ſedant calores. Nepeta quoq; uires cõtra ſerpetes habet. Fumũ ex ea nidorẽq; fu
giunt:quã & ſubſternere in metu obdormituris uite c. Tuſa egilopis impòit: & capitis do

ruisꝓlunt

loribus recens cũ tertia parte panis tẽperata aceto illinitur. Succ? eius iĩſtilatus naribus ſu

pinispfluuium ſanguims ſiſtit. Itẽ radix cũ myrti ſemine in paſſo tepido gargarizata angi

nis medetur. Cuminũ ſilueſtre e pretenue quaternis aut quims foliis ueluti ſerratis. Et in
ſatiuo magnus uſus in ſtomachi præcipue remediis. Liſcutit pituitas & inflationes. Tritũ
& cũ pane ſu nptũ uel potum ex a ua uinoq; tormina quocq; & inteſtinog dolores. Verũ
tamẽ oẽm pallorẽ bibetibus gignit.lta certe ferũt. Portii Latronmis clari ĩter magiſtros dicẽ
di adſectores ſimilitudinẽ coloris ſtudiis cõtra æmulos imitatos: & pauloante ſulium Vin
dicem adſectorè illũ a Nerone libertaris captatiõe teſtametis ſic lenocinatũ. Nariũ ſan gui
nẽ paſtillis inditũ uel ex aceto recens ſiſtit. Et oculoꝶ epiphoris ꝑ ſe impoſitũ tumentibus
cũ melleꝓdeſt. Infancibus imponi in uétre ſatis ẽ. Morbo regio in uino albo a balneis dat.
De cumino æthiopico: quæ urinam ſtringit: & de cappari: & de liguſtico : ſi
ue penace: & cumila bubula. S XV.

a2 cohiberi putãt. Satiuum datur & ad iocineris uitia toſtum tritum in aceto. ltem ad

uertiginem. Iis uero quos acriore ui urina mordeat indulci tritum uino. ad uulua⸗-⸗

rum uitia in uino.Preterq; impoſitis uellere foliis teſtium tumoribus toſtum tritun q; cũ
melle aut roſaceo & cæra.ſilueſtre ad oĩa eadem efficacius. Præterea ad ſerpentes cũ oleo:
ad ſcorpiões: ad ſcolopẽdras.ſiſtit & uomntionẽ nauſeaſq; ex uino: quatum apprehẽederint

tres digyti. Propter colũ quod bibitur.illiniturq; uel peniculis feruens: uel aſtringitur fa⸗

ſciis.Strangulationes uuluæ potum in uino aperit tribus drachmis in tribus cyathis uini.
Auribus inſtillat᷑ ad ſonitus atq; tinitus cũ ſeuo uitulino uel melle. Sugillatis illinitur cũ
melle & uua paſſa & aceto. Lentigini nigre ex aceto. Eſt cumino ſimillimũ quod græci uo⸗
cant ami. Quidam uero æthiopicũ cummnum id eſſe exiſtimat. FHlippocrates regium appel

lat.uidelicet quia efficacius in egypto iudicauit.Plæriq; alterius nature in torum putant

quoniam ſit exilius & candidius.Similis autem & huic uſus. Nam & pambus alexandrinis
ſubigitur: & cum alimentis interponitur. Inflationes & tormina diſcutit, Vrinam & men/
ſtrua ciet. Sugillata & oculorum epiphoras mitigat. Cum lini ſemine ſcorpionum ictus in
uino potum drachmis duabus. Priuatimq; ceraſtarum cum pari portione mirhe. Colorem
quoq; bibentium ſimiliter mutat in pallorem. Sufficum cũ una paſſa aut reſina uuluas pur

gat. Tradunt facilius concipere eas quæ odorantur id per coitũ. De cappari ſatis diximus

inter peregrinos frutices. Non utendum tranſmarino. Innocẽtius italicum eſt. Ferunt eos

qui quottidie id edunt paralyſi non periclitari: nec lyenis doloribus. Radix eius uitiligi⸗-

nes albas tollit:ſi tritæ in ſole fricẽrur.Spleneticis prodeſt ĩ uino pota:R adicis cortex dua

bus drachmis dempto balnearum uſu. Feruntq; erizintacfuincy diebus per urinam & aluũ

tritum ex aceto ſemen decoctum: uel maducata radix. Infunditur aurium dolori decoctũ
u iiii

.

usac paraliſi. Dentium dolores ſedat

16, Hn,
Echiopicũ maxime in poſca illinit᷑ cum melle.Africano priuatim urinæ incõtinẽtia t

,

„
„

6 -A

ulu mire congruens ex uio:;::e ””
. ltem de cumula: ſiue origano: & de cunilagine: & cunila molli: & de libanoti⸗-⸗

Ca. AXAXAvVI.

—

. E Sichelueme⸗ DD.
7. Iperitis quam ſiliquaſtrũ appellauimus contra morbos comitiales bibitur. Caſto

LIBER.

oleo. Vlcera quæ phagedenas uocãât folia & radix recens cum meille ſanant. Sic & ſtrumas

diſcutit radix. Parotidas uermiculoſq; cocta in aqua.lociueris quoq; malis medet᷑. Dant &
ad tineas in aceto & melle. Oris exulceratioues in acero decocta tollit. Stomacho inutiles
eſſe inter auctores conuenit. Liguſticum aliqui panacem uocant: ſtomacho utile eſt.Item

conuulſionibus & inflationibus. Sunt & quidam qui cumlam bubulam appellauerunt uri

diximus falſo. Cunilæ præter ſatiuam plura ſunt in medicina genera. Quæ bubula appella

tur ſemẽ pulegii habet: utile ad uulnera cõmanducatum inpolitũq;: ut quinto poſt die ſol

uatur. Contra ſerpentes quoc; in uino bibitur: ac tritum plagæ imponitur. Vulnera ab iis

facta perfricatur: Item teſtudines cum ſerpentibus pugnaturæ hac ſe muniunt. Quidãq; ĩ

hunc uſum panacem uocant Sedat & tumores & uirilium mala ſicca uel foliis tritis ĩ omni

4 „VaD su de: & de cunila ſattutuouua. ⸗.
4 Sr alia cunilacea appellata a noſtris: a græcis origaum heracleoticum.Prodeſt ocu
lis trita addito ſale. Tuſſim quoq; emendat & iocinerum uitia. Laterum dolores
cum farina oleo & acerto in ſorbitionem temperata. Præcipue uero ſerpẽtium mor

ſus. Tertium genus eſt eius: quæ a græcis maſcula a noſtris cumlago uocatur: odoris: fe
di: radicis lignoſæ: foliis aſpero. Vires eius uehementiſſimas in ommibus in generibus ea⸗

rum tradunt. Manipulo quoq; eius adiecto omnes etiam a tota domo blartas conuenire

ad eam. Priuatim aduerſus ſcorpiones ex poſca tollere. Lribus foliis ex oleo perunctos

homine fugari ſerpentes. Econtrario quæ mollis uocatur piloſioribus ramis & aculeatis.
Prita mellis odorem habet digytis ta cu eius cohætentibus. Altera thuri quam libanoti⸗

dem appellauimus. Medertur utraq; contra ſerpentes ex uino uel aceto. Pulices etiam cõo⸗

ttitæ cum aqua ſparſæ necant. Satiua quoq; ſuos uſus habet. Succus eius cum roſaceo au
