ſignet oriẽs aut Aegyprus etiã nũc litteris cõtenta ſolis. Multiſ hoc modis ut cætera oĩa

luxuria uariauit: gẽmaſ addendo exqſiti fulgoriſicenſuq; opimo digytoſ onerando:ſicut

dicemuſ ĩ gẽmarũ uolumine. Mox & effigieſ uariaſ cældo: ut alibi ars alibi materia eẽt in
precio. Alias deinde gãmas uiolari nefas putauit: ac ne quis ſignandi cãm in annulis eẽ in⸗

relligere:ſolidas induit. Quaſdã uero neq; ab ea parte quæ dieyto ocultat᷑:auro cluſit au⸗

rũq; milibus lapilloꝶe uilius fecit. Cõtra uero multi nullas admittũt gẽmas: aurocq; ipᷣo ſi
gnant: ut claudii Cæſaris principatu reptum. Necnon & ſeruitia iam ferrum auro cingunt
alia per ſeſe mero auro decorant: cuius licentiæ origo nomine ipſo in ſamathracia id inſti-
tutum declarat. Singulis primo digytis gerere mos fuerat: qui ſunt minimis proximi. Sic

in Nũmæ & Serui Tulii ſtatuis uidemus. Pnſtea pollici proximo induere etiâ deorum ſi

mulacris. Dein iuuit & minimo dare Galliæ britaniæq; in medio dicuntur uſæ. Hic nunc

ſolus excipitur: cæteri omnes onerantur: atq; etiam priuatim articuli minoribus alis. Sunt

qui tres uni minimo congerant.Aln uero & huic unũ tantũ: quo ſignanda ſignent. Condi

turq ille ut res rara & ad iniuriæ uſus indigna: uelut e ſacrario pronutur. Ei unũ in mimi/
mo digyto habuiſſe precioſioris eſt in recondito ſuppellectilis oſtentatio. Iam alii ponde⸗-⸗

ra eoru oſtentant:Aliis plures ꝗᷓ unũ geſtare laber eſt. Alii bratteas in ſerũt leuiore mate⸗
ria: & propter caſum gemmarũ totam ſollicitudinem purant. Ali ſub gemmis uenena clu

dũt:ſicut Demoſthenes ſummus oratoꝶe græciæ: annuloſq; mortis gratia habet. Demuch
ut plurimũ opũ ita ſcelera annulis fuit. Que ſint illa priſcorũ uita: qualis innocentia ĩ qua

nihil ſignabatur? At nũc quoq; ſibi ac potus uindicantur annulo a rapina. Hoc profecere
mancipiorum legioues: & in domo turba externa adta Seruorum quocq; cauſa nomencula
ror adhibenduſ. Sed aliter apud antiquos. Singuli marcipores lociferes ue dominorum gẽ
riles omnem uictum in promiſcuo hahebãt: nec ulla domi cuſtodia a domeſticis opus erar
Nũc rapiendæ comparantur epulæ: pariterq; qui rapiant eas. Sed & claues quocq; ipſas ſi⸗
gnare non eſt ſatis:grauatis ſomno:aut morientibus annuli detrahuntut: maiorq; uitæ ra
cio circa hoc inſtrumentum eſſe cœpit: incertum a quo tempore Videmur tamen poſſe in
externis auctoritarem eius rei intelligere circa Polycratem ſami tyrannum: cui dilectus il
le annulus in mare abiectus capto relatus eſt piſce ipſo circiter ducenteſimũ.xxx. annum
urbis noſtræ interfecto. Celebrationem ꝗdem uſum cum fœnore cœpiſſe argumẽto. eſt cõ
ſuerudo ulgi ad ſponſiones etiamnum annulo exiliente: ab eo tempore quo nõdum erat
arra uelocior: ut plane affirmare poſſimus nummos ante apud nos cœpiſſe: mox annulos
Denũmis paulopoſt dicetur. Annuli diſtinxere alterum ordinem a plebe: ut ſemel cœpe⸗
rantr eſſe celebres: ſicut tunica ab annulis ſenatum tantum: quãꝗᷓ et hoc ſero: uulgoq; put⸗

pura latiore tuuica uſos inuenimus etiam præcones: ſicut patrem. L. Elii Stellionis Præcoę-

nini ob id cognominati. Sed annuli plane medium ordinem tertiumque plebi & patribus

inſeruere. Ac qd antea militares equi nomen dederant:hoc nũc pecuniæ iudices tribuſt.

Nec pridem id factũ:Diuo A uguſito decurias ordinante: maior pars iudicum in ferreo an

nulo fuit. Iiq; non equites: ſed iudices uocabantur-Equitũ nomen ſubſiſtebat in turmis

equorum publicorum ludicium quoq; non niſi quattuor decuriæ fuere primo. Vixq; mia⸗

lia ſingula in decuriis inuenta ſunt:nondum prouinciis ad hoc munus admiſſis. Seruatũ/

s ciuibuſ in iis iudicaret.

que in hodiernum diem eſt: ne quis e noui

De decuriis iudicium: & quorienſ nomina equeſtriſ ordimſ ĩmutata
A doniſ militaribuſ & qñ primũ corona aure. Ca. II.

Ercuriæ quoq; ipſæ pluribuſ diſcere nominibuſ fuere Triblonorũ æriſ. & Sele⸗
dq dcorüũ & indicũ. Propter hoc etianum Nongenti uocabantur ex om nibuſ. Sele⸗
Qie oead cuſtodiẽda ſurfragiorum ſcita in comitiſſ. Et qui diui ſuſ hic quoq; ordo
eerat ſuperba uſurpatione nominum: cũ aliuſ ſe Nongentum aliuſ Selectum-
aliuſ Tribunum appellaret. Lyberii demum principatu nono anno in unitatẽ uenit eque
ſter ordo annulorũq; auctoritati forma conſtitnta eſt. C. Aſinio Pollione. C Antiſtito Ve
gere conſanno urbil conditæ. dec. ſeptuageſimognto. Quod miremur futuli pene de cau
ſa cũ. C. Sulpi. Galba iunenalẽ famã apud pricipẽ popinarũ poeniſ aucuparet: occu patuſq;

in hiis eẽt queſtus in Senatu uulgo inſtitore: eiuſ culpæ defendi annuliſ Hac de cà cõſti

turũ ne cui iuſ eiuſ eſſet:niſi cui ingẽuo ipſi patri:auoq; paterno ſeſtertia.cccc.cenſuſ fu⸗

iſſent & lege iulia theatrali.i n. xiiii. ordinibus ſedendi. Poſtea gregatimin ſigne id appeti

coeptũ. Proterq; hæc diſcrĩa C. prĩiceps decuriã ꝗntãâ adiecit: tantũq;ʒ natũ eſt faſtuſ: ut quæ

ſub D. Augu.impleri nõ potuerant decuriæ non capiant eũ ordinẽ: paſſimq; ad ornamen/

ta ea etiâ ſeruitute liberati tranſiliaut: qd ante nũꝗᷓ erat factũ qm in ferreo ann ulo egꝗtes: iu

diceſq; intelligebant: adeoq; promiſcuũ id eſſe cœpit: ur apud.Q l. Cæſarem in cenſura eius

unus ex equitibus Flauius proclus. cccc. ex ea cauſa reos poſtularet. Ira dũ ſeparatur ordo

ab ingenuis cõicatus eſt cũ ſer uitiis. Iudicũ aũt appellatioe ſeparari eũ ordinẽ primi oiĩium
inſtiruere. Grachi diſcordi popularitate in cõtumeliã Senatus mox ea debellata: auctoritas

noĩs uario ſeditionũ euentu circa publicanoſ ſubſtint: & aliquãâdiu tertiæ uires publicani

fuere M. Cicero demũ ſtabiluit equeſtre nomẽ ĩ cõſulatu ſuo ei Senatũ cõcilans: ex eo ſie

ordie ꝓuectũ eẽ celebrãs: & eins inres peculiari popularitate quærẽs. Ab illo rpe plane hoc
tertiũ corpus in re. pu. factũ eſt. Coepitq; adiici Senatui populoq; ro. equeſter ordo. Qua
de cauſa & nunc poſt populũ ſcribitur: quia nouiſſime coeptus eſt adiici. Quin etiã ipſum
equitum nomen ſæpe uariatum eſt in is quoq; qui ad equitatum trahebact Celeres ſub

Ronmnlo: .
cSctta uol⸗
Eiusuocibt⸗
numpe in
ſhoſtulosu
Nllenemult
ctiumnurmt.
Auxlliaxes
lecharunil
AMaduO dece
tal.Pivon
gunmbeicu
cConlals⸗
nhlofungt

gun ſe
hi ſ tu
ninpuünoce
lo
dm
t
er:
Ciusſctlene
lolacertsiam
Ecrut Vinie

iscicurran

pentemurn
ſolumgeen
gdickdunust
tofnrieg
Gikeremaint
oerauto Le⸗
Dinopis adl
ai lrro
Gorincerte
Ulreſt bib⸗
Uauispoene
nliti Kien
tNdineiniis
lonnites.
cunia pel
gemrän l
Gvemnisr,
unc ſelt
mocinn
Rentur.lt
minasen

us atribt

baipe⸗
lelpobedl
egegn
ddend
muser
reus nün

unüin miti

kuidennte

nswedenn d
Adet Denig⸗
nocencnign
oe Nolece
manonenlun
komieune

morgbiren
umen volein
cuiclleckus i
um mun
gomengekes
1onödun em
or mnnlon

tlemel cahe⸗

uulgn

Alioris Peao

ledidnnd
mcices ibuit
minteneon
ken in um
amno Piig
nia Eni,

inlt immn
4
irnia A⸗
omnba e⸗
egngn
11 Ereum.
neneni Ge
Mkin
Ninedei
aanul
Neecicili
rclllt⸗
gril wpen
ſubvrqu
Adorrume/
nulo errenn
cenſuuon
p

cis dpus ern

gnagihlal⸗

XXXIII.
Romulo:regibuſq; appellati ſunt. Deinde Hexumines. Doſtea troſſuli:cum opid um inthu

cis citra uolcinios hoc nomine paſſuum.i x. milia ſine ullo adiume nto peditum cœpiſſent

Eius uocabuli uis durauic ultra. C. Gracchum: lunius certe qui àb amicitia eius Graccha-

nus appellatus eſt (criptum reliquit iis uerbi s. Quod ad equeſtrem ordinem prinet antea

ſtroſſulos uocabant: nũc equites uocant. Ideoq; quia non intelligũt troſſulus nomen quid
ualeat: multos puder eo nomine appellari:& cauſam quæ ſupradicta eſt. exponit.Inuitoſe

etiamnum tamen troſſulos uocari. Sũt adhuc aliquæ non omittendæ in auro differentiæ.
Auxiliares quippe externos torquibus aureis donauere: at ciueſ non niii argenteis. Præ⸗-

tecq; armillas ciuibus dedere: quas non habent externi. Idem qâ magis miremur coronas
ex auro dedere ciuibus. Quis primus donatus ſit ea non in ueni. Sed quis primum donane

rit a. L. Piſone traditur. A Poſtumius Dictator apud iacum regillum caſtris Latinorum ex
pugnatis ei cuius maxime opera capta eſſent: hanc coronam ex præda dedit. Item: L. Lentu

lus Conſul Seruilio Cornelio merende ſanmitum oppido capto. Sed quinc libratũ coro-

na Piſo flugi filium ex priuata Pecunia donauit: eamq; eoronam teſtamento reipublicæ le

gauitg E
mũ ſignatu

ũ ſig xs argentũ & aug: & anteꝗᷓ ſignaret ꝗ mos in ære: & quæ maxima pecuy 3 "v
nia primo cenſu: & quotiens & quibus temporib“ audtoritatis aurii. Ca. II. HA

Eoge uero honori in ſacris nihil aliud excogitatũ eſt ꝗᷓ ut auratis cornibꝰ hoſti?æę
d maiores dutaxat immolarent: ſed in miitia in quoq; tm adoleuit hæc luxuria:

ut Mi. Bru. in philippicis campis epiſtolæ reperiant frementes fibulas tribunicias

ex auro geri. At Hercules idem tu Brute mulieg pedibꝰ? aurũ geſtari tacuiſti.

in lacertis iam ꝗdem & uiri qd e dardanis uenit: iraq; & dardanũ uocabat. Viriolæ celticæ

dicũtut. Viriles celtibericæ. Habeant fœminæ in armillis di gytiſq; totis collo auribus. Der
has diſcurrant catenæ circa latera: & inſerta margaritarũ pondera e collo dominarũ auro

pendeant: ut in ſomno quo unionũ cõſcientia adſit. Etiamnũ pedibus induit᷑: atq; inter
ſtolam.plebemq; hũc mediũ fœminarũ equeſtrem ordinem facit. Honeſtius uiri pedago⸗
gis id damus balneaſq; diues puerog forma conuertit. lã uero eriam Harpocratetiu ſtatu/
aſq; ægyptiog numinũ in digitis uiri quoc; portare incipiũ t. Fuit & alia. Clau. principatu
differentia inſolens iis ꝗqb admiſſionem liberti eius dediſſent: imaginem principis in annu⸗
ĩo ex auro gerendi magna criminũ occaſione. Quæ omnia ſalutaris exortus Veſpaſi ani
principis aboleuit: æqualiter publicando principem. De annulis aureis eorũq; uſu hact enꝰ
dictũ ſit.Proximũ ſcelus fecit: qui primusex auro denariũ ſignauit: quod & ipſũ latet au-
ctore incerto. Populus Romanus ne ꝗdem argento ſignato ante Pyrrhü re gem deuictũ
uſus eſt. Libralis unde etiam nũc libella dicit᷑: & diſpondius appendebat aſſis. Quare æris
grauis pœna dicta. Er adhuc expenſa in rationibꝰ dicũtur. Item intẽdia & pondera. Quin &

militũ ſtipendioꝶ: hoc eſt ſtipis ponderandæ penſatores libripendes dicũtur. Qua conſue

tudine in iis emptionibꝰ quæ mancipꝑi ſunt: etiam nũc libra interponit᷑. Seruiꝰ rex primuſ
ſignauit æs. Antea rudi uſos Romæ. Limeuſ tradit. Signatũ eſt nota pecudũ: unde & pe

cunia appellata. Maximuſ cenſuſ.c.x. milia amnũ fuit illo rege. Et ideo bæc prima claſſiſ.

Argentũ ſignatũ eſt anno urbis quingenteſimo octogeſimoquinto: Q..Fabio cõſule an
que annis ante primũ bellũ punicũ: Et placuit denarius pro decem libris æris: quinarius p
quinq; ſeſtertiũ pro dipondio ac ſemiſſe. Libræ aut põdus æris in minitũ bello punico pri⸗

mo cũ impenſis reſpublica non ſufficeret. Conſtitutũq; ur aſſes ſextantario pondere fe ri⸗

rentur. Ita ꝗnta parte facta lucri diſſolutũ æs alienũ. Nota æris fuit cx altera parte Ianus ge
minus: ex altera roſtrũ nauis. In triente uero & quadrante æs quadrans anea triũcis uoca⸗
tus a tribus unciis. Poſtea Hannibale urgente. Qu. Fabio Maximo dictatore aſſes unciales
facti. Placuitq; denariũ. xvi. aſſibus permurari quinarium octonis: ſeſtertium quaternis. Ita
reſpub. dimidium lucrata eſt. In milirari tamen ſtipendio ſemper denarius pro decem aſſi⸗

bus datus. Nota argenti fuere bigæ: atque quadrigæ & inde bigati qdrigatiq; dicti. Mox

lege papyriana ſemutiales aſſes facti. Liuius Druſus in tribunatu plebis: octauã ptem æris
argento miſcuit. Qui nũc uictoriatus appellatur: lege clodia percuſſus eſt. Antea. n. hic nũ
mus ex illirico aduectus mercis loco habebat. Eſt aũt ſignatus uictoria: & inde nomen. Au
reus nũmus poſt annũ.Ixii. percuſſus eſt quâ argenteus: ita ut ſcrupulum ualeret ſeſtertiis

e reliquo uſu auri in uiris & mulieribus: & de nummo aureo: & quando pri Ar n

Cuius ſceleris nos coargiimus illũ primũ ꝗq auro digniratẽ per annulos fecit: nt habeant

9„

. : LIBER.
uicenis: quod efficit in libras ratione ſeſtertii: ꝗ tunc erant ſeſtertios nongentos. Poſt hæc
placunt. xl. milia ſigna ex auri libris: paulatimq; principes imminuere põdus:minutiſſimus
uero ad. xlv. milia. Sed a nummo prima eſt origo auaritiæ excogitata fœnore quæſtuoſa ſe
gnitia. Pæ paulatim exarſit rabie quadam non iam auaritia: ſed fames auri: utpote cum ge
pius Clandius. C. Grachi familiaris auro repenſum caput eius exciſum ad opimium tule⸗
rit: plumbocq; in eos addito paracidio ſuo rempu.etiam circunſcripſerit. Nec iam quiritiũ
aliquo: ſed uniuetſo nomine Romano infami rex Mithridates Aquilio duci capto aurũ
in os infundit. Hæc parit habendi cupido. Pudet intuentem tantum omnia iſta quæ ſub/
inde noua græco ſermone excogitantur expreſſo argenteis uaſis auro aut incluſo: quibus
deliciis ueneunt tam aurea quam aurata: cum ſciamus interdixiſſe caſtris ſuis Spartacũ
ne quis aurum haberet: aut argentum. Taàto fuit plus animi fugitiuis noſtris. Meſſala ora
tor prodidit Antonium triumuirum aureis uſum uaſis in omnibus obſenis deſideriis: pu
dendo etiam crimine Cleopatræ. Summæ apud exteros licentiæ fuerat poculo aureo pul⸗
uino ſubdito Philliopum regem dormire ſolitum. Agomen velum Alexandri Magm præ
fectum aureis clauis ſuffigere crepidas. Antonius Sopus in contumeliam naturæ uilira⸗
tem auro fecit opus proſcriptione dignum. Sed prærer alia equidem miror populum Ro.
uictus gentibus in tributo ſemper argentenm imperaſſe: non aurum ſicut carthagini cum
PFannibale uictæ argenti pondo annua in quinquaginta annos nihil auri. Nec poreſt uide
xi penuria mũdi id ueniſſe- Nam Mida:ſed & Crœſus:.infinitũ poſſederant. lam Cyrus de
uica aſia pondo.xxxiiii. milia inuenerat: præter uaſa aurea aurũq; factum: & in eo folia ac
platanum uitemque. Quo uictoria argenti q uingenti quingenta milia talentorum repor⸗
tauit. & craterem Semiram idis: cuius pondus. xv. talentorum colli gebat. Talentum autem

ægyptiunm pondo. Ixxx. patere Varro tradit. Iam regnauerat in colchis Salauces & Eſubo

pes qui terram uirginem nactus plurimum argenti: aurique eruiſſe dicitur in ſuanorũ gẽ
te: & alioquin uelleribus aureis inclyto regno. Sed & illius aureæ cameræ. 8 argenteæ tra
bes narantut & columnæ: arq; paraſtate. uicto Soſoſtræ Aegypti rege tam ſuperbo: aut pro
datur annis quibuſque ſortes reges ſingulos e ſubiectis ũgere ad currum ſolitus: ſicq; tri⸗
umpbare. Et nos fecimus quæ poſteri fabuloſa arbitrentur Cæſar qui poſtea dictator fuit
primus in ædilitate numere patris funebri omni apparatu harenæ argenteo uſus eſt: feraſ⸗
que argenteis uaſis inceſſere tum primum uiſum. Mox qd etiam in municipiis emulantur
C. Antonius ludos ſcoena argentea fecit. Item. L. Murena.& C. princeps ĩ cyrco pecma du
xit. In quo fuere argenti pondo. c. xxiiii. Claudius ſucceſſor eius:cum de Britaonia trium⸗
haret inter coronas aureas unam. vii.pondo habuit. quam contuliſſet Hiſpania citerior:
alteram.ix. quam Czallia comata ſicut titulus indicauit. Huius deinde ſucceſſor Nero Pô⸗
peii theatrum operauit auro in unum diem quo Tyridati Regi Armeniæ oſtenderat. Et
quota pars ea apparatus fuit aureæ domus ambienris urbem. Auri in ærario populi Roma
ni fuere. Sexto lulio.- L. Aurelio conſul ſeprem annis ante bellũ punicum tertium pondo
dec.xxvi. argenti nonagintaduo milia & extra numerum. ccc. &. lxxxv. milia. Icem Sex. Iulio
L. Martio conſ. hoc eſt belli ſotialis initio: octingenta. xlvi. auri pondo Cæſar primo iĩtro⸗
itu urbis in ciuili bello ſuo ex ærario protulit laterum aureorũ.xxi. milia: & numero pon
do. ccc. Nec fuit aliis tpibus reſpublica ſocupletior. Intulit & Aemilius Paulus Perſeo Re
ge Macedonico deuicto prædam pondo triũ miliũ a quo tpe Populus Romanus tributũ
pendere deſit. Laquearia quæ uũc:& in priuatis domibus auro teguũtur: poſt Carthagine
euerſam primo inaurata ſunt in Capitolio cenſura. L. Mummii. Inde tranſiere in cameras.
In parietes qnoq;. qui iam: & ipſi tanquam uaſa inaurantur: cum ſua ætas uaria de Catulo
exiſtimauerit: quod tegulas æreas Capirolii inauraſſet primus. Inuentores aurt ſicut me-
talloꝶ fere omniũ: ſeptimo uolumine diximus præcipuam gratiam huic materiæ fuiſſe ar
bitror: non colore qui in argento clarior eſt: magiſq; diei ſimilis: & ideo militaribus: ſignis
familiarior. quoiam is longuis fulget: manifeſto errore eorũ qui colorem ſyderum placuiſ
ſe ĩ auro arbitrant᷑:cũ ĩ gẽmis: aliiſq; rebus nõ ſit præcipuus. Nec põdere aut facilitate ma
teriæ prælatũ ẽ: cæteris metallis: cũ cædat p utrũq; plũbo: Sed ꝗa rege uni nihil igne depe⸗
rit: cota ẽt ĩ ĩcẽdiis rogiſ durãte materia. Quinĩmo quo ſæpiꝰarſit: pficit: ad bonitatẽ: au
riq; expimẽto ignis ẽ: ut ſimul color̃ rubearquo ignis. At ipᷣm obrizũ uocãt. Primũ ãt hõi
tad arg umẽtũ ẽ qdifficillie accẽdi: Præterea mig prunæ uiolẽtiſſimæ ligni ĩdomitũ palea

collme ude
immuls
ua Kena.
gengeas
voiaͤli
Gtautipatu
ninmetalis
votinus hab
orckrupern
Uen iminu⸗
dengveomni
niunpyiſcun
nlisgrelüſ
e Atralicis
ainonpolke
Quidit hon
n certehye
Cogitata fta
nine Poſte
Ururigniut
leu Alumen

Vr
1 ph
ta⸗
ſ.
dusektoditn
nälegollän
gvoc reledi
Ulperin da
buniam im
(kerumn
Lorurter⸗
Ukinhrren
Dureoruam .
efolum cſt
Cudemuo
ain omni
Ulorie
cememm
izcan
Us hone
iopti
denioren
nunroe
famus
niderur
1Kunx
dwedi
ler 0ln

mos actt⸗
Emminurtlmn
egurinoli
upotetunn ,
PPimiun nle⸗
in guiiii
icgn i
uiherld,
luſoguin
ſiis Ftri
nis Meiahr
Eeſcenit
oaucohl⸗
AiNgn
nnurr cün,
popplundo⸗
cuthugnian
Nrporckuit
lnCyrAE
lin eofolir

Morunten

Nentum auren
uc Albo
in ſamii ge
Augemexin
eno
lclenelcg⸗
A1 Cantin
oulusettmn⸗
inenmm
Nngntl
ritonutiun⸗
ſunucten,
Ardeo
Nlencnkt
nihum
Muunod
n luio
wi ino⸗
Uumeto
perto e
mus iibunn
(atmgne
ein omend
de Cud
ullen e⸗

XXXIII.
ciuſſime ardeſcere: atq; ut purgetur cum plũbo coqui. Altera cauſa precii maior quod mi

nimum uſus deterit: cum argento ære plumbo lineæ durantur: man uſq; ſordeſcant de ci/

dua materia. Nec aliud laxius dilatatur. aut numeroſius diuiditur: utpote cuius unciæ in

ſeptuagenas & quinquagenas plureſq; bratteas quaternum utrinque digitorum ſpargan

tur. Craſſiſſinæ ex iis prencſtinæ uocantur: etiamnum retinentes nomen fortunæ inaura⸗

to ibi fideliſſime ſimulachro. Proxima brattea quæſtoria appellatur. Hiſpania ſtrigiles uo
cat auri paruulas maſſas: quod ſuper omnia ſolum in maſſa auramento capitur. Cum cæte
ta in metallis reperta igni perficiantur hoc ſtatim aurum eſt conſ umatamque materiam
protinus habet cum ita inuenitut. Hæc enim inuentio ius naturalis eſt. Alia quã dicemus

coacta. Super cætera non rubigo ulla: non erugo non aliud ex ipſo quod conſumat boni/
tatem iminuat ue pondus. Iam contra ſalis & aceti ſuccos domitores rerum conſtantia ſu

perque omnia netur: nec texitur lanæ modo: & ſine lana: Tunica aurea triumphaſſe Targ
nium Priſcum Verius tradit Nos uid imus Agrippinam Claudii principis edente eo na-

ualis prelii ſpectaculum aſſidentem ei indutam paludamento: auro texrili ſine alia mate⸗

riæ. Attalicis uero iampridem intexitur inuento regum aſiæ. Mormori & iis quæ candefi

eri non poſſunt oui candido illinitur: ligno glutini ratione compoſita: leucoporon uocãt
Quid ſit hoc:aut quemadmodum fiat Iuo loco docebimus. Aes in aurari argento niuo:
aut certe hydrargyro legitimum erat: de quibus ut dicemus illorum naturam redẽtes: ex
cogitata fraus eſt. Namque æs cruciatur in primis accenſumq; reſtinguitur ſale acero alu
mine. Poſtea exarenatur: an ſatis recoctum ſit ſplendore deprehendente: iterumque exha⸗
latur igni: ut poſſit edomitum mixtis pumice alumine argento uino ĩductas accipere brar
teas. Alumen in purgando uim habet tale eſt qualem eſſe diximus plumbo.
Reatio naturalis inueniendi auri: & quando priſuum
aurea ſtatua: & medicinæ ex auo. Caa IIII
Vrum inuenitur in noſtro orbe ut omittamus indicum: atq; a formicis: aut gry

2 phibus apud ſythas erutum. Apud nos tribus modis fluminum ramentis: ut in
tago hiſpaniæ: pado italiæ hebro thraciæ: pactolo aſiæ: gange indiæ: Nec ullũ ab

ſolutius aurum eſt: ut curſu ipſe trituq; perpolitum. Alio modo puteorũ ſcrobi
bus effoditur: aut in ruina montiũ. Quare utraq; ratio dicetur. Aurũ qui quærũt:ante om
nia ſegullũ tollũt: ita uocatur indicium: alueus ubi id eſt: arenæ que leuãtur: atque ex eo

quod reſedit: coniectura capit᷑. ut aliquãdo in ſummat tellure protinus rara fœlicitate: ut

nuper in dalmatia principatu. Neronis ſingulis diebus etiam quĩquagenas libras fundẽs
cum iam inuentum eſt in ſummo ceſpite. Alutationem uocant ſi & aruo ea tellus ſubeſt
Cæterum montes hiſpaniæ aridi ſterileſque: & in quibus nihil aliud ginatur: huic bono co
guntur fertiles eſſe. Quod puteis foditur canalitium uocant:alii canalienſe marmoris glo
riæ inhærens: non illo modo quo in oriente ſapphyro atque thebaico aliiſq; in gẽmis ſcin
tillat: Sed micas amplexum marmoris hi uenarum canales per marmor uagantur & latera
puteorum & huc illuc inde nomine inuento:telluſq; ligneis columnis ſuſpenditur. Quod
effoſum eſt tũditur: lauatur: uritur:mollitur in farinam. Nam quod in pilis cudunt apila⸗
ſcudem uocant argentum quod exit a fornace: ſudoremque qui camino iactatur. Spurci/

3S .adr

tia in omni metallo uocatur ſcoria. Hæc in auro coqnitur iterum & tunditur. Catini fiůür

ex taſconio. Hæc eſt terra alba ſimilis argillæ. Neque enim alia afflatum ignemque & ar/
dentem materiam tolerat. Tertia ratio opera uicerit gigantũ. Cũiculis per magna ſpatia
actis cauantur montes ad lucernarũ Iumina. Eadem menſura uigiliarũ eſt:multiſq; menſi

bus non cernitur dies. Arrugius id genus uocant: ſiduntq; rimæ ſubito: & opprimũt ope

tatios: ut iam minus temerarium uideatur e profundo maris petere margaritas: tanto no⸗

centiores fecimus terras. Reliquũtur itaq; fornices crebri mõtibus ſuſtinendis. Occurſant

in utroq; genere ſilices. Hos igni & aceto rũpũt. Sepius uero quoniam in cuniculis uapor

& fnmus ſtrangulat: cædũt fracturis. c.l. libris ſerri terrarũ agentibus. Egeruntq; humeris

nodtibus ac diebus per tenebras proximis tradentes: lucem nouiſſimi cernunt. Si longior
uidetur ſilex:latus ſequitur. Foſſam ambit quiete. Lamen in ſilice facilior exiſtimatur ope
ra. Eſt uamque terra ex quodam argillæ genere glareæ mixta: candidam uocit: prope inex
puguabilis. Cuneis eã ferreis ag grediũt᷑: & iiſdẽ malleis. nihilq; durius putãrt. niſi quod ĩ⸗

ter oĩa auri ſames duriſſima ẽ.Peracto opere ceruices fornicũ ab ultimo cædũt.datq; ſignũ

telligit in cacumine monxtis eius peruigil. Hic uoce ictu ue repente
reuocari operarios iubet. pariterque ipſe deuolat: Mons fractus cadit a leſe longo frago⸗
re:qui concipi humana mente non poſſit:& flatu incredibili. Spectant uictores ruinam na⸗
turæ. Nec tamen adhuc aurum eſt.Nec ſciere eſſe cum fodere. Tantaque ad pericula eui
cenda fuit ſatis cauſæ ſperare quod cuperent. Alius par eſt labor uel hoc maioris impene
dii flumina ad lauandam hanc ruinam iugi montium duxere obiter a centeſimo plerumq;
lapide. Corrugos uocant a corriuatione credo: nimirum & hoc labor eſt. Precepiſſe libra⸗
mento oportet ut fruaris quando in nõdart: itaq; altiſſimis partibus ducitur. Conuallis &
interualla ſubſtructis canalibus iunguntur. Alibi rupis inuiæ cæduntur: ſedemque trabi⸗
bus cauatis præbere coguntur. Is qui cædit: funibus pender: ut procul intuentibus ſpeti⸗
es nefaria quidem:ſed a litum fiat. Pendentes maiore ex parte librant & lineas itineri præ
figunt.ltaq; inſiſtentis ueſtigiis hominis locus non eſt. Manes trahuntur ad homines us
uitium imporrtent. Id genus terræ urxion uocant. Ergo per ſilices calculos ue dicuntur: &
urium euitant-Ad capita deiectus in ſuperciliis montium piſcinæ cauantur: ducenos pe⸗
des in quaſque pattes: & in altirudinem dẽos. Emiſſaria in iis quina pedum quadratorum
ternum fere linquuntur: & repleto ſtagno excuſſis obturamentis erumpit torrens tanta
ui: ut ſaxa prouoſuat. Alius etiamnum in plano labor. Foſſe in quas profiaut cauant᷑ :agã⸗
gas uocant eæſternuntur gradatim. Frutex eſt ulex roris marini ſimilis aſper arumque re-
tinens. Latera cluduntur tabulis: ac per prærupta ſuſpenduntur: canali ita profluẽte de ter
ra in mare. His de cauſis iam promouit Hiſpania in priore genere: quæ exhauriuntur im
menſo labore ne occnpent puteos in hoc rigantur. Aurũ arrugia quæſitum non coquitur

rima. Eamque ſolus in

ſed ſtatim ſuum eſt. lInueniuntur ita maſſæ. necnon in pureis etiam denas excedẽtes libras

Palacas Hiſpani: alii palacranas: idem quod minutum eſt balucem uocant VIex ſiccatus
uritur: & cinis eius lauatur ſnbſtrato ceſpite herboſo ut ſidat aurum. Vicena milia pondo
ad hunc modum annis ſingulis aſturiam atq; galletiam & luſitaniam præſtare quidam tra
diderũt: ita ut plurimum aſturia gignat. Neque in alia parte terrarum tot ſæculis hæc fer⸗
tilitas. Italiæ parcirum eſt uetere interdicto patrum ut diximus. alioquin nulla fecundior
metallorũ quoq erat tellus. Extat lex cenſoria uictimiliarum aurifodinæ:qua in Vercellẽ
ſiagro cauebatar: ne plus quinc; hominum in opere publicani haberent Aurum faciendi
eſt etiamnũ una ratio ex auripigmento: quod in Syria foditur pictoribus in ſumma tella⸗
re auri colore:ſed frangili lapidũ ſpecularium modo. Inuitaueratque ſpes Caium princi/
pem auidiſſimũ auri: quam ob rem iuſſit excoqui magnum pondus: & plane fecit aurum
excellens. ſed ita parui ponderis ut detrimentum ſentiret illud propter auaritiamexper/
tus quanquam auripigmenti ſibræ vii. permutarentur nec poſtea tentatum ab ullo eſt.
Ommi auro ineſt argentũ uario pondere:alibi dena: alibi nona:alibi octaua parte. In uno tã
tum Galliæ metallæ loco: quod uocant albicrarenſe. xxxvi. portio in uenitur: ideo cæteris
præeſt. Vbicunq; quinta argenti portio eſt: electrũ uocatur. Scrobes eæ reperiuntur in ca⸗
nalienſi. Fit & cura electrũ argento addito. Quod ſi quintam portionem exceſſit: in cudi⸗
bus non reſiſtit. Eſt electro auctoritas Homere teſte qui Menelai regina auro:electro:ar⸗
gento:ebore fulgere tradit. Mineruæ templum habet lindos inſula rhodioꝶg: in quo FHie/
Iena ſacrauit calicem ex electro. Adiicit hiſtoriam mammæ ſuæ menſi ura. Electri natura eſt
ad lucernarum lumina clarius argento ſplendere. Quod eſt natiuũ & uenena depræhen⸗
dit. Nanque diſcurrũt in calicibus arquus cæleſtibus ſimiles cum igneo ſtridore:& gemi⸗
na ratione prædicunt Aurea ſtatua prima omnium nulla inanirate: & ante quã ex ære ali⸗-
qua illo modo fieret: quã uocant holoſphyratõ in templo Anaetidis poſita dicitur. Quod
in ſitu terrarum nomen hoc ſignificauimus:numine gentibus illis ſacratiſſimo. Direpta ẽ
Antonii parthicis rebus. Scitumq; narrarur dictum uuius uereranorũ Bononiæ hoſpitali
Diui Auguſti cœna cũ interrogaretur: eſſet ne uerum: eum qui primus uiolaſſet hoc nu-

mẽ oculis:maàbriſq; captum expiraſſe?reſpõdit. n.tum maxime Auguſtum de cruore eius

cœnare ſeq; illum eſſe: torũq; ſibi cenſum ex ea rapina eſſe. Hoĩum primus & aureãâ ſtatuã
& ſolidam Gorgias Leontinus delphis in tẽplo ſibi poſuit.Ixx. cireiter olympiade. Tantus
erat docendæ oraroriæ artis quæſtus. Aurũ pluribus modis pollert in remediis. Vulneratiſ⸗
que & infantibus applicatur. ut minus noceat: quæ inferantur ueneficia. Eſt & ipſi ſuperla
to uis malefica gallinarum quoq; & pecorum fœturis. Remedium eſt abluere illatum &

ſugere⸗
furlumcu
unncenat
luillitus:
Penotrhoia
ſeuerodec
eſ aucor.
uedegln
F
( gon
zim
husitüs me
rudzin
ſocluvän
lmeippelln

cetenui cib

mrtepenit
Oisdunca
Alunineſcht
glt Nini
recgenn
ſeuunurinlo⸗
Laudilnnnan
tonisekuo
Nichuſoect
idchontin
Grcennis
Guentaram
tmnpinguiſin
lenchnfſo⸗
laimucän
icnunlner
lemlcedaci
Muiglaſtis
welirqux
Enizzppel
Nnndditoni⸗
MMntaurü
liſekedetn
ficlonci
ängeräm
Rel Nübe
Snundram
Enoplleis:
etomnt⸗
Dende
4

le
”
ſui
. (xe
Rinenn
ſkeril
doguie

nd tnbe⸗
Stuinundr
Dencohen,
iori impen
moſſenng
Aeiſe ldr⸗
Cmmulu
emque rni
des hen⸗
Minnen a
Thoninau
dicunturd
dcenos
Amatatorur
onens ton
n aumtgi
rrmle,
cheeecetet
mmimur in
UnoncNgitet
cedimnin
Vler kam
Amili onte
ne quidmn
õ
ulhfrmir
un lenli
unumtrint
ummnl,
(im ie/
kormu
nmele
melnon
nco lens
cummincy
alrincuci
odetnon,
ci tua
enkten
res gen⸗

ð

iee

en
noDir
nir pohinl
Hſaboe n
ecvor ein
uuriſun
ſrlmn,
ſunmn
iilnen
e Uum

re cogẽtia. Cum tinxere pictores tureſſobitin nocãt. Eiuſqʒ duo genera faciunt. Elutã quæ

q; ſterili ſolo atq; ẽt in montibus.Et ubicunq; una inuẽta uena eſt: nõ pcul inuenitur alia.

Pargere eos quibus mederi uelis. Torretur & cum ſalis grummo pond ere triplici miſſo:&
rurſum cũ duabus ſalis portiõibus & una lapidis quẽ ſchiſton uocãt: ita uirus tradit rebus
una crematis in fictili uaſe ipſũ ꝑpurũ & ĩcorruptum:Reliquus cinis ſeruatus ĩ fictili & ex a
qua illitus: lichenas in facie ſanat. Lomẽto id cõuenit ablui. Fiſtulas ẽt ſanat: & quæ uocant
hemorrhoides. Quod ſi trito ſpuma adiiciatur putria ulcera & tetri odoris emẽedat. Ex mel e
le utra decoctũ cd melathio & ilirũ ublico leuiter ſoluit aluũ. Verrucas curari eo. M. Varo ' N—
au er. ”MM De chryſocolla & medicinæ ex chryſocolla. vi. & mirabilia naz/ ſ⸗ .
Firy ſocollo humor ẽ in puteis quos dixin: p uenã auri defluẽs craſſeſcẽte limo ri⸗ a ⸗
c gorib' hybernis uſqʒ in duritie pumicis. Laudatiorẽ eandẽ in ærariis metallis: & Pp/ ſr⸗=r Pa,

ximã in argetariis fieri cõpertum E. Inuenit᷑ & ĩ plumbariis uilior ẽt auraria. In oĩ⸗ 4 14 6, ,4

„
.
6 2
8

bus ãàt iis metallis fir & cura multum ĩfia naruralẽ illã imiſſis ĩ uenãꝗ aquis leuiter hyeme
tota uſq; ̊ in iunium mẽſem. Dein ſiccatis ĩ iunio & iulio ut plane ĩtelligat᷑ nihil alid chry⸗
ſocolla quà uena putris. Namia duritia maxie diſtat uuã uocãt. Ec tñ illa quoq; herba quã
luteã appellant: tinguit. Natura ẽ que lino lanæ ue ad ſuccum bibẽdum. Tundit᷑ in piſa: dei
de tenui cribro ſecernit᷑: poſtea mollitur: ac deinde tenuiꝰ ſic cribrat. Quicquid nõ tranſ⸗
meat: reperit᷑ in pila:dein mollitur. Puluis ſemp ĩ catinos digerit᷑: & ex aceto maceratur: ut
oĩs duricia ſoluatur. Ac rurſus tunditur: dein lauatur in cõchis: ſiccaturq; . Tunc tingitur
alumine ſchiſto: & herba ſupradicta pingiturq; ante quã pingat.Refert quã bib ula dociliſ/
q; ſit. Nã niſi rapuit colorẽ addunt᷑ & ſytãtum atq; turbyſtum:ita uocãt medicamẽta ſorbe

ſeruatur in lometa. Et liquidã globulis ſudore reſolutis. Hæc utraq; genera in cypro fiunt
Laudatiſſima in armenia. Secunda in macedonia. Largiſſima in hiſpania. Summa cõmenda
tionis eſt: ut colorẽ hærbæ ſegetis lætæ uirentis quã ſimille reddat. Viſumq; eſt iã Neronis
prĩcipis ſpectaculis harenã cy rei chryſocola ſterni: cum ipſe cõcolori pãno aurigaturus eẽt
ĩducta opficium turba. Tribꝰ eã generibꝰ diſtĩguunt. Aſperã quæ taxatur ĩ libra. vii. Mediã
quæ denariis quinis. Attritã quaà herbaceã uocãt: quæ. xiii. Sublinunt ãt harnoſã: pus quã ĩ
ducant atramẽto & paretonio. Hæc ſunt tenacia eiꝰ in colore blanda. Paretonium am̃ 6 na
tura pinguiſſimũ: & ꝑp leuorem tenaciſſimũ atramẽto aſpergitur: nec pareroni candor pal⸗
lorem chry ſocolæ afferat. Luteã putãt alutea hærba dictã quã ipſa cæruleo ſubtritã chryſo
colla inducũt uiliſſimo genere atq; fallaciſſimo: Vſus äs dd pu
gãda uulnera cũ cæra & oleo. Eade ꝑ ſe arida ſiccat: & cõtrahit. Datur & ĩ ägina ortopnoea
ue miſcẽda cũ melle. Cõcitant uonitiões: miſcetur & colliriis a cicatrices oculorũ: ac uiridi
bus ẽplaſtris. Ad dolores mittigãdos: & cicatrices trahẽdas. Hanc chry ſocollã medici aceſin
appellãt: quæ nõ eſt orobitis. Chryſocollã & aurifices ſibi uendicãt agglutinãdo auro: & in
de oẽs appellatã ſimiliter utẽtes dicũt. Temperatnr ãt ea cypri erugine: & pueria ĩpubis uri
na: addito nitro. Teritur cypro ære ĩ cypriis mortariis: ſanternã uocãt noſtri. lta ferrumi/
natur aurũ qd argẽtoſum uocãt. Signũq; ẽ ſi addita ſãterna niteſcit. Ediuerſo eroſũ cõtra
hit ſe: hebetaturq;: & difficulter ferruminatur aurũ. Ad id glutinũ fit auro & ſpuma argẽ⸗
ti adſupradicta additis unaq; cõtritis. Cõtexi par eſt reliqua circa hoc: ur uniuerſa naturæ:
cõtingat ãmiratio. Auri glutinũ ẽ tale.Argilla ferro. Cadmia æris maſſis. Alumen laminis.
Reſina plũbo & marmori.Sed plumbũ nigrũ albo iungitur. Ipſumq; albũ ſibi oleo.Itẽ ſta⸗
gnum æramẽtis ſtagno argentũ. Pineis optime lignis æs ferruq; cõditur. Sed ægyptia pa/
pyro paleis auge. Calex aqua accẽditur: & trachinius lapis. Idemq; oleo reſtĩguitur. Ignis àt
aceto maxie & uiſco & ouo. Terra minime flagrat. Carbõi maior uis efuſto. Itegꝶq; flagrãti.
De argento & argento ſigeltibi ſiue al Sſcorig argenti & de ſppma argen/

ℳ060

B his argẽti metalli dicãtur: quæ ſequẽs inſania eſt. Nõ niſi ĩ puteis repritur nullaq;

ſui ſpe naſcitur: nullis ut in auro lucẽtib' ſcitillis. Terra & alia ruffa alia cineracea
eexcog nõ põt niſi cũ plũbo nigro aut cũ uena plũbi Galenam uocant:quæ iuxta ar⸗ .
geti uenas plerunq; repitur. Et eodẽ ope igniũ deſcendit pars in ꝑlũbũ:argentũ aũt ſuꝑxnæ
inatat: ut oleũ aquis. Reperit᷑ ĩ oĩbus pene puinciis ſed in Hiſpania pulcherrimũ.Id quo/

Hoc quidẽ & in oĩ fere materia. unde metalla græci uidẽtur dixiſſe. Mirum adhuc per Hiſ
F

LIBER,.

panias ab Hanibale inchoatos puteos durare ſua ab inuẽtoribus nolĩa habẽtes. Ex quibus

bebelo appellat᷑: hodieq; qui.ccc.pondo. Hãnibali ſũminiſtrauit in dies. Ad mille quinto § ia
paſſus cauato monte p quod ſpatiũ aquitai ſtantes diebꝰ: noctibuſq; egerũt aquas lucerna
rum mẽſura:amnẽq; faciũt. Argenti uena quæ in ſũmo reperta eſt crudaria appellatur. Fis

nis atiquis fodiendum ſolebat eſſe alumẽ inuentũ ultra nihil quærebatur. Nuper inuenta
