niã Mũmii uictoria corithũ ꝗdẽ diruit: ſed cõpluribꝰ achaiæ eppidis ſimul æta diſpſit.Priſci e
limĩa ẽt ualuas ĩ tẽplis ex ære factitauere. Inuẽio & a Cn. Octatio ꝗ de Perſeo Rege naualẽ Polcinimmt
triũphũ egit facta porticũ duplicẽ ad cyrcũ flamimũ ꝗ corĩthia ſit appellata capitulis æreis lebat mioni
colũnaꝶ. Veſte quoq; ædẽ ipſã ſyracuſana ſupficie regi placuiſſe Syracuſana ſũt ĩ pãteo ca kckenmn⸗
pira colũnarũ a. M. Agrippa poſita. Quineriã puata opulẽtia eomõ uſurpata 6. Camillo.n. Hxcnitel
trimini obiecit. Sp. Caruuilius ꝗſtor: qd ærata hoſtia haberet ĩ domo. Nã triclinia ærata ab (ore .
acoſcq; & monopodia. Cn. Maliũ alia deuicta pᷣmũ ĩmexiſſe triũpho ſuo:quẽ duxit urbis ãno lei S
ꝗngẽteſim o ſexageſimo ſeptĩo.L. Piſo auctor c.A ntias ꝗdẽ. L. Craſſũ hæœredẽ. L.Craſſi ora
toris multa ẽt triclinia ærata uẽdidiſſe. Ex ære factitauere & cortĩas tripodũ noĩe dlphicas ſeslſhen
qm̃ dõis maxĩe Appollinis delphici dicabant᷑. Placuere & lycni pẽſiles ĩ delubris: arbogemõ: . ir
mala ferẽtiũ lueẽtes. Qualis ĩ tẽplo Appollinis palatini: quẽ Alexàâder thebagexpugnatio, nni r
ne captũ ĩ cyma dicauerat eidẽ Deo. Tranſit deĩde ars ubic; uulgo ad effigiem deorum klnhen
AMW επνα hando primum ſim ulachrũ Romæ factum: & de origine ſtatuarum & honore ſtatuarum * mnn
z XανRneribus & fianris all Ceteris ptj cCC. IIII. an
2 RKon W., . Omæ ſimuſachrũ ex ære factũ Ceteris primum reperio ex peculio. Sp. Caſſi: quem Aakne,
6 3 regnũ affectãtẽ pater ipſiꝰ ĩteremerat. Trãſiit & ab diis ad hominũ ſtatuas: atq ima zic
A νασι* gines multis modis. Antiꝗ pĩgebãt eas bitumĩe quo magis mirũ ẽ: placuiſſe auro in/ 1 eus
⸗=6* regere. Hoc neſcio an Romanũ fuerit ĩuentũ. Certe ẽt Romæ nõ habet uetuſtatẽ. Effigies zual
2” hominũ nõ ſolebãt expmi niſi aliꝗᷓ illuſtri cã ppetuitatẽ merẽtiũ: & pmo ſacroꝶ certaminũ Harm
uictoria maximeq; olympie ubi oĩum ꝗ uiciſſent: ſtatuas dicari mios erat Eoꝶ uero ꝗ ter ibi Rnd
ſupauiſſent: ex mẽbris ipſorũ ſimilitudĩe exp̃ᷣſſa quas iconas uocãt Atheniẽſes neſcio an p⸗ onefe
mi oĩ um Harmodio Ariſtogitoni. tyrãnicidis publice poſuerit ſtaruas. Hoc adũ ẽ eodẽ an recöene
no: quo & reges Romæ pulſi. Excepta deĩde res ẽ a toto orbe terraꝑ hũaniſſima àbitõe. Er eoge
jam omnium municipiorũ & fori ſtatuæ ornamẽtum eſſe cœpere. Prorogariq; memoria rtiiC
6 hominũ & honores legi æuo & baſibus inſcribi: ne ĩ ſepulchris tantũ legerent. Mox foro liſkeuer
& in domibuſ priuatis factum: atq; in atriis. Honos clientium ĩſtituit ſic colere patronos. ieis d.
De ſtatuis & quibuſdam aliis: & quibus primum in columa: & quando rer⸗⸗ , quando d

Norezfobie
Arcongi⸗
lneczfn
nunösſeul,
.kirs
Prkuluit a,⸗
tun Drre⸗
Ntumnnpe
Einemtergel
cum ih le⸗
d mercatugin
lg bipin
lorun minnl
niempernun
egineticizie
Kuluse Re

l.

Ccur teritom.

umrum mil⸗
umpprren.
fullogebbere
ddemcgoſten
ehutint/
Tirdedecor⸗
nahlthoii

.R
oRepen
.

—

9 .
cpitnlonns
Aliriircoc⸗
„ 1 41. 440
iwieclns

bisnbo

.
4

eronno

gen Cenn
tumm

4

(Mrcvim

nsg

iſe woin
ſhrifoe

celtam.

eiogtertt

primum publice: & que primum ſtatuæ Romz. C. yvy
Ogata effigie antiquitus ſtatuæ dicabantur:Placuere & unde tenentes haſtam ab

t epheboge gymnicis exẽplaribus: quas achilleas uocant. Græca res eſt nihil ualere. At

E contra Romana ac militaris thorachas addere. Cæſar quidẽ Dictator loricatãâ ſibi
dicari in foro ſuo paſſus eſt. Na lupcorũ habitu factæ tã nouiciæ ſuut quã quæ nup prodi⸗-

ere penulis indute. Mancinus eodẽ habitu ſibi inſtituit quo deditus eſt. Notatum ab an⸗
Goribus & L. Actium poetã in camœnarum æde maxima forma ſtatuã ſibi poſuiſſe:cũ bre
uis admodũ fuiſſet. Equæſtres uero ſtatuæ mõ Roma celebrationẽ habent orto ſine du/
bio a græcis exẽplo Sed illi celtas rantum dicabant in ſacris uictores. Poſtea uero & qui bi
gis uel quadrigis uiciſſent. Vnde & noſtri currus nati in ſis qui triũphauiſſent. Serum hoc
& in iis non niſi a Diuo Auguſto ſeiuges: ſicut & elephanti. Non uetus & bigarum cele/
bratio in iis ꝗ prætura functi curru uedcti eſſent ꝑ cyrcũ.Antiquior columnarũ ſicut. C. M.
nio qui deuicerat priſcos latinos: quibus ex fœdere tertias prædæ Populus Ro. preſtabat.

Eodẽq; ĩ cõſulatu ĩ ſuggeſtu roſtta deuictis antiatibus fixerat anno urbis. cccc. xvi. Itẽ. C.
Duilio ꝗ primus naualẽ triumphũ egit de pœnis. quæ eſt etiã nunc ĩ foro.Itẽ. P. Minutio
præfecto annonæ extra portà trigeminãâ unciaria ſtipe collata. Neſcio an primo honor talis
a populo. Antea.n. a ſenatu erat preclara res: niſi friuolis cœpiſſet initiis. Nãq; & Actii Ne⸗

uii ſtatua fuit ante curià: euius baſis cõflagrauit curia incẽſa.P. Clodii funere. Fuit & Her.

modori epheſii in comitio legũ: quas decẽ uiri ſcribebant: ĩterpretis publice dicata. Alia cã

& alia auctoritas maior in Oratii. Coclitis ſtatua: quæ durat hodieq;: cũ hoſtes a põte ſubli
cio ſolus arcuiſſet. Egdẽ & Sybillæ tres iuſta roſtra ſunt minores ſint licet. Vna quã Parcu
uius Taurus ædilis plebis inſtituit. Duæ ꝗᷓs. M. Meſalla. Primas putaré has & actii naui po
ſita ætate Tarquinii Priſci: niſi regum antecedentium eſſent in capitolio.
& publicæ ſublate: &b Romæ muli priæ ab exteris publice poſitæ. Ca.
X is Romuli eſt ſine tunica: ſicut & Camilli in roſtris: & ante ædé Caſtorun

it

e M. Tremellii equeſtris togata: ꝗ ſanites bis deuicerat. Captaq; anagnia populũ ſti

pendio liberauerat. Inter antiquiſſimas ſunt & Tullii Celii. L. Roſcñ Et Sp. Matici

Eulcini m roſtris a fidẽnatibus in ſegatione interfectorũ. Hoc a Romano populo tribui ſo

lebat iniuria cæſis: ſicut. P. Iunio &. T. Coruncanio: qui ab Teuſa illiricorum regina inter
ecti erant. Nõ omittẽdum quod ãnotauere annales tripedanas iis ſtatuas ĩ foro ſtatutas.

FHlæc uidelicet mẽſura honorata tunc erat. Non præteribo. C. Octauium ob unũ uerbum

quo regẽ Anthiochum dilaturum ſe reſponſum dicentem uirga quã. tenebat forte circũ
ſcripſit:& priuſꝗᷓ egrederet᷑ circulo illo:rñſum dare coegit:In ꝗᷓ legatione ĩterfecto ſenatꝰ
ſtatuã poni iuſſit quã oculatiſſimo Ioco ĩ roſtris:lnuenit᷑ & ſtatua decreta & Thraciæ Caiæ
ſiue Suffeciæ uirgini ueſtali: ur poneret᷑ ubi uellet. quod adiectũ nõ minus honoris haber
quã qd fœminæ ẽ decreta. Meritiũ eius ip‚is ponã annaliũ uerbis. Quod câpum tyberinũ
gratificata ea eẽt populo.lnuenio & Pythagoræ & Alcibiadi ĩ cormbus comitiiſ poſitã cũ

bello ſannitico Apoſlo pythius fortiſſimo græcoꝶ gentis iuſſiſſet & alteri ſapientiſſimo
ſimulachra celebri loco dicari: donec Sylla dictator ibi curiã faceret. Mirũq; ẽ illos patres

Socrati cunctis ab eodẽ deo ſapietia prælato Pythagoram prætuliſſe: aut tot aliis uirrute
Alcibiadẽ:aut quenꝗᷓ utiq; Themiſtocli. Colũnarũ rõ erar: attolli ſupra cæteros mortales.
qd & arcus ſignificant nouitio inuẽto. Primus tñ honos cœpit a græcis. Nulliq; arbitror
plures ſtatuas dicatas quã Phalerio Demetrio athenis. Si ꝗdẽ. ccc. Ix. ſtatuere: qs mox lace-
rauerunt:nõdũ ãno hũc numerũ dierũ excedente. Statuerant Romæ etiã in oĩbus uicis. C.
Mario Gratidiano tribꝰ ut diximus: eadẽq; ſubuertere Syllæ ĩtroitu. Pedeſtres ſine dubio
Romæ fuere ĩ anctoritate lõgo tpe. Equeſtriũ tũ origo ꝑ quà uetus ẽ cũ fœminis ẽt hono
re còicato. Cochliæ. n. ſtatuta ẽ equeſtris: ceu parñ eẽt toga eã cĩgi:cum nec Lucretiæ: nec
Bruto ꝗ expulerãt reges: pp quos Cochlia ĩter obſides fuerat: decernerent᷑. Hãc primã &
Oratii Cociitis publice dicata credideril.Ante.n.ſibi ac Sibyllæ Tarꝗniũ & reges ipos po
ſuiſſe ueriſimile ẽ:niſi Cochliæ poſitã ꝗuoq; Piſo traderet ab iis ꝗ una obſides fuerãt red

ditis a Porſenna. Hionorẽ eius habuit e diuerſo Annius fæcialis. Equeſtrẽ ſtatuâ cõtra Ilo

nis Statoris ædẽ ĩ ueſtibulo ſuperiore domus ualeriæ fuiſſe Publicole cõſulis filiæ: eiq; ſo
lã fugiſſe. Thiberimq; tranſnatauiſſe: cæteris obſidibus ꝗ Porſennæ mirtebàtur: ĩterẽptis.

Tarqnii inſidiis. L-Piſopdidit. Ildẽ auctor eſt. M. Aemilio. C. Põpeio. ii. conſules a cẽſoribꝰ

P. Cornelio Scipione &. M. Popilio ſtatuas circa forũ eorum ꝗ magiſtratus geſſerãt ſubla⸗

tas oés: præter eas quæ populi aut Senarus ſententia ſtantæ eſſent Eã uero quã apud ædẽ.
Telluris ſtatuiſſert ſibi.Sp. Caſſius qui regnũ affectauerat: etiã conflatã a centoribus. Nimi

rum in ea quoq; re ambitioni puidebãt illi uiri. Extant Catonis in cenſura uociferationes

mulieribus Romanis in puinciis ſtatuas poni. Nec tamen potuit inhibere: quo minus Ro⸗-

mæ ponerentur ſicuti Corneliæ Gracchorũ matri quæ fuit Africani ptioris filia Sedẽs. n.

huic poſita: ſoleiſq; ſine amento inſignis in Metalli publica porticu. Que ſtatua nunc ẽ in

Octauiæ operibus. Dublice auté ab extetis poſita eſt Romæ a2. C. Elio tribuno Plebi. lege
perlata in Sennium Statilium Lucanum:qui thurinos bis infeſtauerat. Et ob id Eliũthu⸗/
rini ſtarua & corona aurea donatur. Idẽ poſtea Fabritiũ donauero ſtacua liberati obſidio⸗
ne. Paſſimq; ſtatuæ in clientela ſunt receptæ. Et adeo diſcrimen omne ſublatum: ut FPlan⸗/
nibalis etiã ſtatuæ tribus locis uiſant᷑ ĩ ea urbe: ĩtra cuius muros ſolus hoſtiũ emiſit haſtã.

De autiqui ſtatuariis & precii ſignorum immodicis: & coloſſis

in urbe celeberimis. Capirulum. VII.
Viſſe aũt ſtatuariã artem familiarem italiæ quoq; & uetuſtã indicant Hercules ab
Euandroſacratus ut pdunt in foro boario:qui triũphalis uocatur: atq; ꝑ triüphos
ueſtitur habitu triumphali.-Præterea lanus geminus a Nũma rege dicatus: ꝗ paucis: bellich

☛

argnmento colitur. Digytis ita figuratis: ut trecentorũ ꝗnꝗgintaquinq; dierũ nota p ſigni
ficationẽ anni tpꝑis & æui ſedẽ indicet.Signa quoq; tuſcanica ꝑ terras diſpſa:quæ etruria
factitata noneſt dubium. Deorũ tm putarẽ eſſe:ni Metrodorus Septins cui cognome Ro
manmi noĩs Odioſo inditũ eſt: Vulſinios pulſatos pꝑ centum & decẽè ſtatuarũ ſigna obiece⸗
rit. Mirũq; mihi uiderur cum ſtatuarũ in italia tà uetus origo ſit: potius lignea aut fictilia

deorũ ſfimulachra in delubris dicata uſq; ad deuictã aſiã: unde irrepſit & luxuria. Similitu

dines exprimendi quæ prima fuerit origo: in ea quãâ plaſticẽ græci uocant dici conuenien⸗

tius erit. Etenim prior quã ſtatuaria fuit. Sed hæc ad infinitũ effioruit multorũ uoluminũ

opere ſi quis plures pſequi uelit. Oĩa. n. quis poſſit?ln. M. Scauri ædilitate tria milia ſigno

r in Scena tm fuere tẽporario theatro- Muũmius deuicta Achaia reple uit urbẽ. Ipſe exceſ

ſit non relicturus filiæ dotẽ. Cur.n. nõ cũ excuſatione ponantur? Multa & Lucilii inuexe-
re. Rhodi etiãnũ. Ixxiii. milia ſignoge eſſe. Mutianus ter conſul prodidir: nec pauciora arbe

nis & olymphiæ. Delphis ſupeſſe credũtur. Quis iſta mortaliũ pſequi poſſit: aut quis uſuſ
noſcendi iutelligantur. Inſignia tů maxime & aliꝗᷓ de cã notata: uolupcariũ ſit attigiſſe. ar/

tificeſq; celebratos noĩauiſſe ſinguloꝶ quoq; ĩ explicabili multicudie cũ Lyſippus ad ſex
centena. x. opera feciſſe tradatur. Ante ola ut arti claritatẽ poſſent dare uel ſin gula. Nu/

merũ ↄpparuiſſe defuncto eo cũ theſaurum effregiſſet hæres ſolitũ.n. ex inani precio cu
iuſq; ligni denarios ſe ponere aureos ſingulos. Euecta ſupra humanã fidẽ ars eſt ſucceſſu

mox eti audatia. In argumentũ ſucceſſus unum exẽplũ afferã: nec deorũ nec holum ſimi⸗

litudinis expreſſe. Aetas noſtra uidit in Capitolio: priuſꝗᷓ id nouiſſime conflagraret a Vi/
tellianis incenſum in cella lunonis canẽ ex ære uninus ſuum labenté. Cuius eximium mira
cnlum & in diſcreta ueriſimilirudo nõ ex eo ſolũ intelligitur: quod ibi dicatus fuerat: ue⸗

rum & noua ſatiſdatione: nãà ſumma nulla par uidebatur: capite tutellarios cauere p o in

ſtituti publici fuit. Audaciæ. In numera ſunt exẽpla. Moles quippe excogitatas uidemus

ſtatuarum quas coloſſas uocant turribus pares. Talis eſt in capitolio Apollo tranſlatus a
Lucullo ex appollonia ponti urbe.xxx. cubitor um. c. l. talentis factus. Talis in campo mar
tio luppiter. A. Claudio Cæſare dicatis: qui ideo uocatur põpeianus a uicinate theatri.

Talis & tarenti factus a Lyſippo.xl.cubitorũ.Mirum in eo qd manus ferunt moles ea ra⸗

tione libramenti: ut nullis conuellarur procellis. Ild quidẽ prouidiſſe & artifex dicitur mo
dico interuallo. Vnde maxĩe opus erat flatũ frangi oppoſita colũna. Itaq; pp magnitudinẽ
difficultatẽq; demoliendi:nõ attigit eũ Fabianus uerucoſus:cũ Herculẽ qui eſt in capito⸗
lio:inde tranſferret. Ante oẽs autẽ in ammiratione fun Solis coloſſus rhodi quem fecerat

Chares Lyndius Lyſippi ſupradicti diſcipulus. Septuaginta cubitoꝶ altitudinis fuit. Hoc
ſimulachrũ poſt quinꝗgeſimũſextũ annũ terremotn pꝓſtratũ. Sed iacens quoq; miraculo ẽ.
Pauci pollicẽ eius amplectunt᷑. Maiores ſunt digyti quã pleræq; ſtatuæ. Vaſti ſpecus hiãt

defractis mẽbris. Spectant ĩtus magnæ molis ſaxa: quorũ põdere illud ſtabiliuerat ↄſtituẽs

Dvodecin
mütelice
nutmmero⸗
ſecicbeyni
guti chula
Crullus
coluoclel
meluiſtar
ianüch
Alerumte
cis idenn

Ius Mercn

polti ſins
ſimulachru
nutisſcelen
ſeuerum
gacgin
eſer ꝛen⸗
vemmorume
CElNzgue
nuvenrem
ſuntifuit⸗

len
cut
in⸗
hoeret:⸗C
conſularis
renegii⸗N
Roatame
fecir orn
Emulieins
nſeptim
Kopade
deprpno⸗
biade ſon

Cephiſios

mlleptim
mnderm⸗
hnionlnk.
hce⸗ Ce⸗
ftomacu
tnrelöge
Nenusy⸗
nlqnin
rawdbn
li .
idezſe
Cnehl
moenal⸗
flence
linpali
lokieon

larrtilath
elerübl
iapultte⸗
oeikerionen
WominnsRo⸗
fln Elin,
Aruanunreiin

1 blei e

didlüünn,
emtiodſicio⸗
Rumet n
üemärluſti
lolis
WI.
tBernlerz
wühbos
mrordel

tünonlged

quriemnnn.

ognomeh
ſigmedid
nenatfüin
mumin Siniin
ciconnenin
rinmialen
he e ant
Luciniinuen⸗
uconae
qii
tntile
ſſopunl
Ni eud h
get lucehi,
twinn/
nmt:
mumm

Duodecim annis tradunt effctum. ccc. talentis: quæ contulerãt ex apparatu regis Deme-⸗

trii relicta mora & tedio obſeſſa rhodo. Sunt alii minores hoc in eadẽ urbe coloſſi cẽtum

numero. Sed ubicunq; ſinguli fuiſſent nobilitaturi locũ. Præterq; hos deorũ quinq; quos
fecit Bryxis. Factitauit coloſſo & italia. Videmuſq́; certe Apolinẽ in bibliotheca tẽpli Au
guſti thuſcanicum.l. pedum a pollice: dubiũ ære mirabiliorẽ an pulchritudine. Fecit & Sp.
Caruilius louẽ ꝗ eſt ĩ capitolio uictis ſamnitibus ſacrata lege pugnantibus e pectoralibus
eorũ ocreiſq; & galeis. Amplitudo tanta eſt: ut conſpiciaturi a Latiario Ioue. Reliquiſq; li
mæ ſuã ſtatuã eãa fecit: quæ eſt ante pedes ſimulachri eius. Habent in eodẽ capitolio ãmira
tionẽ & capita duo: quæ. P. Lentulus cõſul dicauit. Alterum a Charete ſupradicto factum
Alterum fecit Decius cõparatione in tantum uictus: ut artificium minime ꝓbabilis artifi
cis uideatur. Verum oẽm àâplitudine eius generis ſtatuarum uicit ætate noſtra enodo⸗
rus :Mercurio facto in ciuitate galliæ aruernis p anuos. x. pedum. cccc. in magno præcio. Is
poſtꝗ ſatis ibi artẽ approbauerat: Romã accitus eſt a Nerone. ubi deſtinatũ iſlius principis
Rimulachrũ coloſſum fecit centum. x. pedum lõgitudine: ꝗ dicatus Solis uenerationi ẽ dà
natis ſceleribus illius principis. Mirabãtur in officium nò mõ ex argilla ſimilitndinẽ inſi⸗
nẽ: uerum & de paruis admo dũ ſurculis quod primum operis inſtarati fuit. Ea ſtatua in
Atauit interiſſe fundendi æris ſcientiâ: cum & Nero largiri aurum argentumq; paratus
eſſet: & zenodorus ſcientia fingendi cælandiq; nulli ueterum poſtponeretur. Statuã ar⸗
uernorum cum faceret prouinciæ Vibio. Auito præſidente duo pocula Calamidis manu
xælata: quæ Caſſio Syllano auunculo eius præceptori ſuo Germanicus Cæſar adamato do
nauerat æmulatus eſt: ur uix ulla differentia eſſet artis. Quantoq; maior in zenodoro præ
ſtantia fuit: tanto magis deprehendi æris oblitteratio poreſt. .
Nobilitatis ex ære operum & artificium: ccc. xvi. Ca. VilI.
Ignis quæ uocant corinthia pleriq; in tantũ capiuntur: ut ſuccum circunferant: ſi
cut Hortenſius orator ſphingem Verri reo ablatã Propter quã Cicero illo iudicio
in altercatione neganti ei ſe enigmata intelligere: rñdit debere ꝗm̃ ſ pingem domi
haberet: Circuntulit, & Nero princeps amazonẽ: de qua dicemus. Et paulo ante. C. Ceſtius

conſularis ſignum qd ſecũ etiã in prœlio habuit Martis ultoris ædẽ dicatæ ſunt. todinẽ an

ve regiã. Minoribus ſimulachris ſigniſq; numerũ ꝓpe artificũ multitudo nobilita eſt. An⸗
te oes tamen Phidias athenienſis loue olympiæ facto ex ebore quidẽ. Sed & ex ære ſigna
fecit. Floruit aũt olypiade octogeſimatertia circiter. ccc. noſtre urbis anno. Quo eodẽ pe
1/

æmuli eius fuere Alcamenes: Critias: Neſtocles: Hegleas. Et deinde olympiade octoge
maſeptima. Agelades: Callon: Polycletus: Phradmũ: Corgias. Lacor: Mycon: Pythagoras
Scopas: Perelius: Ex iis Polycletus diſcipulos habuit Argiũ: Arſopodrum: Alexin: Ariſti⸗

de: Prynoẽ: Diuẽ: Athenodog: Demcã: COlitoriũ: Myronẽ: Lyciõ: Nonangeſimaqnta olym
piade foruere: Naucides: Dinomedes: Chanachus: Latroclus. Centeſimaſecunda Polycles

„*

Cephiſiodorus: Leuiares: Hipatodorus. Centeſimaquarta Praxiteles Euphranor. Cenreſi⸗
maſeptima Edhion: Termachus. Centeſimaquarradecima Lyſippus fuit & cum eo Alexã-

xander magnus. Itẽ Lyſiſtratus & frater eius Stenius: Euphronides: Soſtrarus Ion: & Syl⸗
lanion.In hoc mirabile quod nullo doctore nobilis fuit ſp̃e. Diſcipuloſq; habuit Theuſin
& ladẽ: Cẽteſima uigeſima: Eutyclides: Euticrates: Lahippus: Cephiſiorotus: Timarcus

Pyromacus. Ceſſauit deĩde ars ac rurſus olympiade centeſima qnꝗ̃geſimagꝗnta renixit:cũ
fuere lõge ꝗd ĩfra prædictos phbati tamen Anteus: Calliſtrarus: Policles: Athenus:Calli⸗

xenus: Pytocles: Pythias: Tymoles. Ita diſtindtis celeberrimog ætatibus: raptim trãſcurrã
reliquã multitudinẽ & paſſim diſpſam. Venere aũt & in certamen landariſſimi quãꝗᷓ diuer

ſis ætatibus geniti: ꝗm fecerant: amazonas: quæ cũ in tẽplo Epheſiæ Dianæ dicarentur. pla

cuit eligi ppatiſſima: ipſorum artificum qui præſentes erant iudicio cum apparuit eam eẽ
quã oẽs ſecundam ſua quiſqʒ ĩ dicaſſent Niac eſt Polycleti.Proxima ab ea Phydiæ. Tertia
Chreſſillæ. Quarta Ciclonis. Quinta Phradmonis. Phidias præter Iouẽ olympiade quẽ ne⸗
mo emulatur: fecit & ex ebore æque Mineruã athenis: qnæ eſt in partheronia ſtans. Ex ære
uero præter amazonẽ ſupradictà Mineruam t eximie pulchritudinis ut a forma cogno/
men acceperit. Fecit: & clydicum & aliam Mineruam: quam Romæ ad ædẽ Fortune Aemi
lius paulus dedicauit. Itẽ duo ſigna quæ Catulus in eadẽ æde poſuit: palliata. Et alterũ co
loſſicon nudum.Priuſq; artem torreuticem aperuiſſe atq; demoſtraſſe merito iudicatur.

Polycletus ſicyonius Ageladis diſcipulus Diadnmenũ fecit molliter iuuenẽ centum talẽ
tis nobilitatum. Item & Doriphog uiriliter puerum. Fecit & quem canona artifices uocãt
liniamenta artis ex eo perentes uelut a lege quadã: ſoluſq; hoium artem ipſe feciſſe artis
opere iudicatur. Fecit & diſtringentẽé ſe. Fe nudum talo inceſſentem. Duoſqʒ pueros.Itẽ
talis nudos ludentes ꝗq uocant aſtragalizontes. Et ſunt in Titi imperatoris atrio quo ope⸗
re nullu abſolutius pleriq; iudicant. Item mercurium qui fuit lyſimachiæ. herculẽ qui Ro
mæ Antheum aterra ſuſtinentem. arremona qui phænaporretos appellatus eſt. hic conſu⸗
maſſe hanc ſcientiam iudicatur. & toreuticen ſic erudiſſe u t hydias aperuiſſe proprium
eiuſdem: ut uno crure inſiſterent ſigna excogitaſſe: ut air Varro: & pene ad unũ exemplũ
myronem eleutetis natum. & ipſlum ageladis diſcipulũ bucula maxime nobilitauit celebra
tis uerſibus laudata: qm̃ alieno pleriq; ingenio magis ꝗ ſuo cõmendantur.Eecit & canem
& diſcobolon: & Perſea: & criſtes: & ſatirũ admirantem tibias & mineruâ delphicos penta⸗

chlos. pancraci aſtas. herculem etiam qui eſt apud circum maximum in edæ Põperi magni

Fecit & cicadæ monumentũ & locuſtæ: ſicur carminibꝰ ſuis Erina ſignificat. Fecit & Apol
linẽ quẽ a triũuiro Antonio ſnblatũ reſtituit epheſiis Dinꝰ Auguſtus ãmonitus ĩgete. Pri
mus hic multiplicaſſe uarietatem uidet: numerolſior in arte quã Policlerus. & ſimetria dili
gentior. Et ipſe tamen corporũ tenus curioſus:animi ſenſus non expreſſit. Capillũ quoq;
pubem non emencatius feciſſe quã rudis antiquitas inſtit uiſſet. Vicit eum pythagoras
cex italia Reginus Pancraciaſte delphis poſito. Eundẽ uicit & Leõtius cum fecit haſtadiæ
dromonſtilion: qui olimpiæ oſtenduntur. & loris puerum tenentẽ tabellas eodem loco &
mala ferentẽ nudum. Siracuſis autẽ claudicantẽ cuius ulcetis dolorẽ ſentire et iã ſpectan/
tes uidentur. Irẽ Apollinẽ citharedum: ſerpentemq; eius confici ſagittis: qui Dirceus ap⸗
pellatus eſt: qim cum thebæ ab Alexandro caperentur: aurum a fugiente conditxum ſinu
eius cælatum eſſet. Hic primus neruos & uenas expreſſit capillum diligentius. Fuit & ali
us Pythagoras ſamius initio pictor: cuius ſigna ad ædẽ fortunæ huiuſce deæ ſunt ſeminu

da: unde & laudata ſunt. Hic ſupradicto facie quoq; indiſereta ſinulis fuiſſe traditur. Re/

gini autem diſcipulus & filiuſ ſororis fuiſſe traditur. Soſtratii Lyſippus Sicyonmius. Duris
negat. Tullius fuiſſe diſcipulũ affirmat. Sed primo ærariũ fabrum. Audendi rationẽ cœ,
piſſe pictoris Eupõpi reſponſo. Eum. n. interrogatum quẽ ſequeret᷑ anteſedentium:dixiſſe
demonſtrata hoinm mulctitudine: naturã ip̃am imitanda eſſe: non artificẽ- Plurima ex om
nibus ſigna fecit: & ut diæximus fœcundiſſimæ artis: inter quæ dictringẽtẽ ſe quẽ. M. Arip
pa ante thermas ſuas dicauit. mire gratum. Tyberio principi: ꝗ non quiuit tẽperare ſibi in
eo:quanꝗᷓ imperioſus ſui inter initia principatus tranſtulitq; ĩ cubiculũ: alio ibi ſigno ſub
ſtituto. Cum quidẽ tanta Populi Ro.contumacia fuit: ut magnis theathri clamoribus re⸗
poni Apoxyomenon conſiagitauerit: princepſq; quâꝗ adamatũ repoſuerit. Nobilitat᷑ Ly/
fippus & temulenta tibicina & canibus ac uenatione. In primis uero quadriga cũ ſole tho⸗
diogꝶ. Fecit & Alexandrũ magnum multis operibus: a pueritia eius orſus. Quã ſtatuã ĩ au
rari iuſſit Nero princeps delectatus ad modum illa. Dein cum precio periſſe gratia artis:⸗
detractũ eſt aurumſprecioſiorq; talis exiſtimatur etiãcicatricibus operis atq; coſciſſuris: in
quibus aurũ hæſerat remanentibus. Idẽ fecir Epheſtionẽ Alexandri magni amicũ:quẽ ꝗdã

Polycleto aſcribunt:cũ iis centum prope annis ante fuerit. Ildẽ Alexandri uenationẽ quæ
delphis ſacrata ẽ: Athenis ſatyrog rurmã. Alexandrũ amicorũ que eius imagines ſumma
oĩum ſimilitudine expreſſit. Has Metellus macedonia ſubacta tranſtulit Romã. Eecit & qᷓ

drigas multoge generũ. Statuariæ arti plurimũ traditur contuliſſe capillũ experimẽdo Ca
pita minora faciendo quã antiqui. Corpora graciliora ſiccioraq;: p quæ proceritas ſignorũ
maior uideret᷑. Nõ habet latinũ nomẽ ſymmetria: quã diligẽtiſſime cuſtodiuit noua inta-
Raq; rõue dratas ueterũ ſtatuas permutàdo uulgoq; dicebat: ab illis factos quales eſſent
hoĩes a ſe ꝗles uiderent᷑ eẽ. Huius ꝓprie uidẽtur eſſe argutiæ operũ cuſtoditæ in minimis
quoq; rebus. Filios & diſcipulos reliat laudatos artifices Lahippũ & Bedã:ſed ante oẽs Eu

chratẽ: quanꝗᷓ is conſtantiã parris potius æmulatus quã elegantiam auſtero maluit genere
quam iucundo placere: Itaq; optime expreſſit Herculem delphis & alexandrum Theſpin

uenatorẽ & theſpiadum prœlium equeſtre. Simulacrum trophonii ad oraculum. Quadri/
gas Medeæx cõplures.Equũ cũ fiſcinis. Canes uenantiũ. Huius quoq; diſcipulus fuit Thy
licrates & ipſe Sicyonius:ſed Lyſippi ſectæ proprior utluis diſcernantur complura ſigna

cen enex.
loni Utitt
hohme a⸗
ſuklngtis 1
uriü nl.
WDai
firfecir
ſberͤpatre
Inc faliot
Ntutmarmna
enbdostem
winnslagit
ebiserp
Cehrenenau
benignire
ſine euici
NeleLean
Mopbiched
ſceiiler
antu fan
ecuciata2
Coltü celeb
ligui ddi
Puton Ape
ntein qu
unq in h
inportuA
Cunchus/
Cernigu
cncequete
leld cele
keer Cetit
Mnervef
enladict
(lut pi
ſluͤ Py⸗
fllinrelii .
MunmRo
fünlehri
tleoneximn
milte 5
lgloe
Et cor
ſnnn
eml
korer⸗
nnislye
ſeg Wer
Wucen
a

ecemmnt
iiceni
ſ kdrlleme
. Meelt
tno doe,
ENle R
eſthieconſi⸗
Roprum
müenmli
Unitcckedn
hoet Laanen
Pbicn henn⸗
Tcheiman
kerrid /l
mtmigere i
Almnenni ii
n MMngan
fecthaſacte
coden loood
etüſpean
Diceus p
onäitun ſnn
tins. Buira
Eſont ſemimn
titunhe,
Nomnos Duui
tiatons ce/
mimnciiſe
mmer on
Pihlhn
erne ſbin
enmbunt
Nebirtl,⸗
cäſcetnd⸗
ui auiiul

Trmus
Colinitin
iigli i⸗
moni qu
ines lumm
tibecräl
aineo
fint ſgnon
itnous inin
qutles aſen
ginminm
mnrbuli
luit genne
n
totmli
npiu⸗ in

XXXIIII.
ceu Senex Thebanus Demetrius rex: Feuceſtes Alexandri magni ſeruator. Digni tanta
gloria artifices: Qui cõpo Iitis uoluminibus condidere hæc miris laudibus celebrãt & The
laphane Pœceum ignotu alias: qrn in theſſalia ubi habitauerit: latuerint opera eius alioꝗn
ſuſfragtis iporum æuatur DPolyclero:Myroni:Pythagoræ. Laudant eius Latiſſam. & Spi
nariũ. Pentathlon: & Apolline. Alii non hanc ignobilitatis fuiſſe cam ſed ꝗm̃ ſe regũ Xer⸗
xis & Darii officinis dediderit exiſtimant.Praxiteles quoq; marmore fœlicior: ideo clarior
fuit. Fecit tñ ex ære palcherrima opera. Proſerpinæ raptũ.Itẽ Cataglyſam & ebrietatem &
liberũ patrem:nobilẽq; una ſaty rũ:quem græci Periboeoton cognominãt. Signa etiã quæ
ante fœ licitatis ædẽ fuere. Venerẽq; quæ cũ ipſa æde incendio cremara eſt Claudii princi⸗
patu: marmore nulli ſuꝑ terras inclyto parẽ. Item ſtephuſam. Spelumen: Oenophoge: iar⸗-
modiũ & Ariſtogytonẽ tyrannicidas: quos a Nerſe pſarum rege captos uicta pſide atheni
enſibus remiſit Magnus Alexander. Eecit & puberem Apollinem ſubrepente lacertæ cõ/
minus ſagitta inſidiantẽ: quẽ Saurotonon uocant. Spectantur & duo ſigna eius diuerſos
affectus exprimentia flentis matrouæ & meretricis gaudentis. Hanc putaut prynen fuiſſe
deprehenduntq; in ea amorẽ artificis. & mercedẽ in uultu meretricis. Habet ſimulachrum
benignitas eius. Calamidis. n. qdrigæ aurigã ſuũ ĩpoſuit. Er ne melior in equoꝑ effigie ho
minẽ deuiciſſe crederet᷑ ipſe calamis & alias qᷓdrigas bigaſq; fecit: eꝗs ſempꝑ ſine emulo ex/
preſſis. Sed ne uideatur in hoĩum effigie inferior: Achamene nullius eſt nobilior. Achame
nes phidiæ diſcipulus & marmorea fecit & æreũ petallum ꝗ uocatur encrinomenos. At po
Iycleti diſcipulus Ariſtides quadrigas & bigas. Et lphicratis lena laudatur. Scortũ hæc ly
ræ cantu familiaris Hiarmodio & ariſtogytoni conſilia eorũ de tirannicidio uſq; ad mortẽ
excruciata a tirannis non pdidit. Quãobrem athenienſes eã honere habere uolentes: ne tñ

ſcottũ celebraſſe uiderent:aĩal noĩs eius fecere. Atq; ut intelligeretur cã honoris in opere

linguã addi ab artifice uetuerunt. Bryxiaſis Aeſculapiũ & Seleucũ fecit. Bẽdas adorantẽ
Batton Apollinẽ & Iunonem.ꝗ ſunt Romæ in tẽplo Concordiæ. Creſilas uulneratũ defici
entẽ:in quo poſſit intelligi quantũ reſtat animæ. Et olympiũ piclẽ dignum cog noĩe. Mi-
ruuq; in hac arte eſt: qd nobiles uiros nobiliores fecit. Cephiſidorus Mineruã mirabilem
in portu Athenienſiũ: Et arã ad templũ louis ſeruatoris in eodẽ portu cui pauca cõparãtur
Canachus Apollinem nudũ ꝗ Phileſius cognomĩantur in Dydi meo egmetici æris tẽpatũ
Ceruũq; una ita ueſtigiis ſuſpendit: ut linũ ſubter pedes trahatur alterno morſu digytis
calceque retinentibus ſolũ: ita uertebrato dete utriſq; in parribus: ut arepulſu p uices reſi
liat. Idẽ celetizontas pueros fecit. Chereas Alexandrũ magnum. Et Phillippũ patrẽ eius
fecit. Cleſilauſ Dorophoron:& amozonẽ üulneratã. Demetriuſ Lyſimachen: quæ ſacerdoſ
Minerue fuit anniſ.lxiiii.ldẽ & mineruã quæ mulſica appellat᷑: ꝗqm draconeſ in gorgone

eiuſadictuſ citharæ tinnitu reſonãt. ldẽ eꝗtẽ Sarmenẽ: ꝗ primuſ de equitatu ſcripſit. De

daluſ & ipſe inter fictoreſ laudatuſ pueroſ duoſ diſtringenteſ ſe fecit. Dynomeneſ Prote
ſilaũ & Pythodemũ luctatorẽ. Euphranoriſ Alexander pariſ eft: in quo laudatur:qd oĩa ſi
mul intelligâtur. Iudex dearũ: amator Helenæ & tamen Achilliſ interfector. Huiuſ'eſt mi
nernua Romæ: quæ dicitur Catuleana infra Capitoliũ a. Qa. Luctatio Catulo dicata. Er
ſimulachri boni euentuſ dextra paterã: ſiniſtra ſpiccã ac papanæ tenenſ. ltẽ latona puerpe-
ra Apollinẽ & Dianã infanteſ ſuſtinenſ in æde cõcordiæ. Eecit quadrigaſ: bigaſque. & Cli
ticon eximia forma. Et uirtutẽ egregiã: utraſque coloſtreaſ. Mulierẽ miniſtrantẽ & ado/
rantẽ. Itẽ Alexandrum & Philippũ in quadrigis. Eutyclides euroran fecit in qua arrẽ ip̃am
liꝗdiorẽ plurimi dixere. Hegiæ Minerua Pirrhuſq; Rex laudatur. Et celitizontes pueri.
Et caſtor ac Pollux ante ædem louis tonantis. Ageſiæ in pario Colomia Herculæs liidori.
Butyrens Lycius Myronis diſcipulus fuit: qui fecit dignum præceptore puerum ſufflan⸗
tem languidos ignes & argonautas. Leocras: aquilam ſentientem quid rapiat in Ganyme
de:& quid erat: parcentem unguibus etiam per ueſtem. Puerum Antolycum Pãcratio ui-
ctorẽ Propter quẽ Xenophon ſympoſiũ ſcripſit.lIouẽq; illũ tonantẽ ĩ Capitolio ante cun⸗
Ga laudabilẽ. Itẽ Apollinẽ diadematũ. Luciſcus Langonẽ puerũ ſubdole ac fucatæ uernili

tatis. Lycius & ipſe puerũ ſuffitorẽ. Menechini uitulus genu præmit᷑: replicata ceruice. Ip-⸗

ſeq; Menechinꝰ ſcripſit de ſua arte Naucides Mercurio & diſcobolo ĩmolãte arietẽ cẽſet᷑
Naucerus luctatorẽ anhelãtẽ fecit niteratus Aeſculapiũ & Hygiã ꝗ ſunt ĩ ↄcordiæ tẽplo
Romæ. Phyrõachi qdriga regit᷑ ab alcibiade, Polyclei hermaphroditũ nobilẽ fecit pirrhus

LIBER.
Higis & Nlineruà Phoœnix Liſippi diſe ipulus Epidirſam. Sypax Ciprius un o celebratiñ
ſigno Spnachonrre:Pericliſ: Olipi uernula. Hic fuit exta torrensagnẽ oris plem ſpititu

accedens. Sillanion Apollodorum fecit ficdtorẽ & ipm: ſed inter cunctos diligentiſſimũ ar

tis: & inimicum ſui iudicem crebro pfecta ſigna frangentẽ dum ſatiare cupiditatem neꝗt
artis: & ideo inſanũ cognominatum. Hoc ĩ eo expreſſit. Nec hoĩem ex ære facit: ſed iracũ
diã: Et Achillẽ robilem. Item Epiſtatẽ exercentem ahletas. Strongilion amazonẽ: quã ab ex
celentia crurum Eucnemon appellant. Ob id in comitatu Neronis principis circùlatã . Itẽ
fecit puerum: quem amando Brutus philippenſis cognomine ſuo illuſtrauit: Theodorus
ꝗ labyrinthum fecit ſami: ipſe ſe ex ære fundit præter ſimilitudinem nobile: fama magnæ

ſubtilitatis celebratus. Dextra limã tenet:leua tribus digytis qdrig ulam tenuit tranſlatä

preneſte:tantæ: paruitatis: ur rotã e curtũq; & aurigã integeret alis ſimul facta muſca. Xe

nocrates Tiſicratis diſcipulus: aut ut alii Eutycratis: uicit utroq; copia ſignorum: & de ſua

arte cõpoſuit uolumina. Plures artifices fecere. Attali & eumenis aduerſus gallos prœlia.
Iſigonus:Phyromachus: Seratonicus: Antigonu s: ꝗ condidit uolumina de ſua arte: Boeti

quanquã argento melior infans eximie anſerem ſtrangulat. Atq; ex oĩbus quæ rettuli da

riſſima quæq; i urbe iã ſunt dicata a Veſpaſiano principe in tẽplo pacis:aliiſq; eius operi⸗

Bus uiolentia Neronis in urbem conuecta: & in ſellaris domus aureæ diſpoſita. Præterea
ſunt æqlitate celebrati artifices: ſed nullis operum ſuorũ præcipui: Ariſton q & argentum
cælares folitus eſt. Callaſes: Deſias: Canmtharus Sicyonius: Dionyſiodorus Critiæ diſcipu⸗
Ius Deliades:Euphorion:Eunicus & Hecatæus. Argenti cælatores: Leſblocles: Prodo,

rus Pythodicus: Polygnotus Idẽ pictores nobiliſſimi. Item ex cælatoribus: Stratonicus: Si
nus qui fuit Critiæ diſcipulus. Nunc pcenſebo eos: eiuſdem generis opera fecerunt: ut

Apollodorus: Androbolus: Aſclepiodorus: Aleuas phuns: Appellas: & adorantes fœmĩal

Antigonus. Et luctatores Peryoxyomenõ. T yranicidaſqy ſupradictos. Antimachus: Athe
nodorus-Fœminas nobiles Ariſtodemus: & luctatores bigaſque cũ auriga. Philoſophus
Annus Seleucum regẽ Fiabet quoque huius gratiã Doryphorus. Cephiſodori duo fue-
re. E priore eſt mercurius Liberũ patrè in fantiã nutriens. Fecit & concionantẽ manu elata
Perſona in incerto eſt. Sequens phũs fecit Cœlites ꝗ cũ Phidia Iouẽ olimpiũ fecerat. Phi
Ioſophus itẽ Cleon & Cenchranus & Cephis & Calcoſchenes & comœdos & athletas: Da⸗

hippuſ Pella: Iomenò Daiphrom: & democritus: & Dæmon. Philoſophus Epigenon oĩia fe

re prædicta imitatus præceſſit in tubicine & matrẽ inter fecàâ: & ĩ fantẽ miſerabiliter blanz-

dientẽ: Eubolides digytis cõputans. Mycõ athletis ſpectat. Menogenes qdrigis. Nec mi⸗

nus Niceratuſ oĩa quæ cæteri aggreſſ uſ: rept æſent auit. Alcibiade: Iipadeque accenſa ma

trẽ eius. Demareten ſ. acrificantẽ. Liſicrates bigæ Piſto mulieré ĩpoſuit.Id q; fecit: Matrẽ
& mercuriũ ꝗ ſunt ĩ cõcordiæ tẽplo Romæ. Per illũ nemo laudat ſæuiotẽ phalaride tyran

e

no: cui taurũ fecit mugitus hoĩs pollicitus igne ſubdito: & primus eũ exptus eſt cruciatũ
iuſtiore ſæuitia. In hoc a ſimulachris deũ hoiĩumq; deuouerat humaniſſimã artẽ. Ideo ne tor

cõditores eius elaborauerant: ut ex ea tormẽta fierent. Itaq; una de cãa ſeruãtur opera eius

ut quiſꝗs illa uideat oderit manus Stẽ eins Cererẽ:louẽ:Mineruã fecit:qui ſunt Romæ in
Concordiæ tẽplo.ldẽ flẽtes matronas & ad orãtes: ſacri ficanteſq;. Simo canẽ & ſagittarium
fẽtit. Stratonicus cælator ille phũs. Scopas utraq;. Athletas aũt & armatos & uenatores: ſa
crificanteſq; Batron. Eunichir: Claucides: Meliodorus: Hycanus: Lophô:Lyſon: Leon: Me
nodorus: Myagarus:Polycrates: Polyd us: Pythocritus: Protogenes:Idẽq; pictura clariſſi-
mi: ut dicemus. Patrochles: Phillis: Phiſidonius ꝗq & argẽtũ cælauit nobilit natione epheſt?
Eetisimenuzpgrl:SmnenuæChinccheus'ThcoenneAuelnrie de r rtmecind 4

.

las: Traſon. Ex oĩ bus aũt maxiĩe cognoĩe ĩ ſignis ẽ Callimachus ſp calũniator ſui: nec finz
hñs diligẽtiæ ob id Caci:otechnos appellatus. Memorabilis exẽplo adhibẽdæ curæ modũ
Huius ſunt ſaltantes Lacænæ emẽdatũ opus. Sed ĩ quo gratiã omne diligẽtia abſtulerit.- D
Quẽ qdẽ & pictorẽ fuiſſe trad unt: Non ære captus nec arte unã ſolũmõ Tenonis Cypria

6

