. 4

e wene ie ſae

„ 4
chm

anm lale⸗
4 N
al ne weoe 4
Hlode. Woenur
„1
* W 34
d„
f
eane NNaZ
U A 14 u

R

ſceton
4

oornm
epim
eV

aiäied
.

S
glerinmn
tw
aachne in/

R.
4hanN
wtemn

gquitur ſepcẽtriones. De hymbribus.

alias etiamn urinantibus in qualibet profnndam aquarum altitudinem.

9* 1 4
.

aquam demerſo:& fumidum uorticem uolui. Hinc naſci procellas.

27

intelligunt ſyderũ motu fieri dubitet? Ergo ut ſolis natura tẽperãdo mrelli gitur anno. ſic
reliquorũ quoq; ſyderũ propria eſt quibuſq; uis & ad ſuã cuiq; naturã fertilis alia ſunt in

liquorẽ ſoluti humoris fœcunda alia concreti in pruias: aut coacti in niues: aut glaciati in

grandines. Alia fiatus tpis: alia uaporis: Alia roris: alia rigoris Nec'uero hac tära debet exi-

ſtimacri quãta cernũtur: cũ eſſe eorum nullũ minus luna tam imeſæ altitudinis rõò declaret

Igitur in ſuo quæq; motu naturã ſuã exercẽt quod manifeſiũ Saturni maxime tranſitus
hymbribus faciũt. Nec meãtiũ mõ ſyderũ hæc uis eſt: ſed multorũ etiã adherẽtiũ cælo quo

tiens erratiũ acceſſu ĩpulſa aut cõiectu radiorum extimulata ſunt qualiter in ſuculis ſenti
mus accidere: quas græci ob id pluuio noĩie yachaappel ie cauin & ſua ſponte quædã ſta

tiſq; tẽporibus ut hædorum exortus arcturi uero ſydus non ſerme ſine ꝓcelloſa grandine

emergit. De caniculæ exortu. Oau Caa. Xr. .
Am caniculæ exortu accendi ſolis Lape res ꝗs ignorat? Cuius ſyderis effectus am/ 1⁴
pliſſimi in terra ſentiũtur. Feruẽt maria ex orieẽte eo Pluctuãt in cælis uina. Mouẽ⸗

tur ſtagna. Origẽ appellat ægyptus ferã: quâ in exortu eius cõtraſtare & contueri
tradit: ac uelut adorare cũ Rernuerit. Canes quidem toto eo ſpatio maxime in rabi m agi
non eſt dubium. Vis temporum anmm ſtatuuaua. Cz. XLI.
Vin in partibus quoq; ſignorũ quotũdã ſuo uis ineſt ut autũnali æꝗqnoctio bruma

q; cũ tẽpeſtatibꝰ cõfici ſydus ĩtellſigimus. De iĩicertis tẽpeſtatibꝰ*. Ca. XLII.

Ec hymbribus tm tẽpeſtatibꝰ: ſed multis & corpoge & ruris expimẽtis. Aff lant᷑ alii

ſyqdere. Alii cõmouétur ſtatis tẽporibus: aluo: neruis: capite: méte. Olea & populu=
Alba & ſalices folia ſolſtitio circagunt. Floret ipſo brumali die ſuſpẽſa in tectis arẽ
tis herba pulegii. Rũpũcur intentæ ſpiritu mẽbranæ. N liret hoc qui nõ obſeruet quotidia/

no experi neto herbà unã: quæ uocat᷑ he liotropiũ abeuntẽ ſolẽ intueri ſemp oĩbuſq; horis

cũ eo uerti: uel nubilo obuũorate. I quidé lunari poteſtate oſtrearũ cõchiliorũq; & cõcha/
run oĩum corpora augeri & rurſus minui. Quin & ſoricũ fibras reſpondere num ro lunæ

exquiſiuere diligentiores. Minimũq; aial formicãà ſentire uires ſyderis interlunio ſemper
ceſſantem Qu turpior homini inſcitia eſt fatẽti p̃cipuæ iumẽtorũ quorũdã in oculis mor

bos cũ luna creſcere acminui. Patrocinat uaſtitas cæli imenſa diſcreta altitudine in duo
– % ſeptuaginta ſigna. Fiæ ſunt rerũ aut animãtiũ effigies in quas digeſſere cælũ perirti. In
his quidam mille ſexcentas annotauere ſtellas inſignes uidelicet effedu uiſuue. Exempli

AXArltra has càs nõ negauerim exiſtere hymbres uétoſq;: qm humidã a terra alias uero
e ppter uapores fumidã exalare caliginé certũ eſt: nubeſq; iquor egreſſo in ſublime
AQut ex aere coacto in liquorẽ egreſſo in ſublime: aut ex aere coacto in licorẽ igni
Dẽſitas earũ corpuſq; haud dubiæ cõiẽctatur argumẽtorum ſolem obumbret. Per picnd

gratia in cauda tauri ſeptẽ quas appellauere Vergilias. In e ſe⸗ s Boetem quæ ſe,

Qurre lapides pluant. X Ca.
Gitur non eã inficias: poſſe in has & ignes ſuperne ſtellarum decidere: quales ſere⸗

Cum uero in nubem peruenerint: uaporem diſſonum gigni ut candente ferro in

Dae ronigiis kfulg Bibe yr Ca.
„ ſi nube luctetur flatus autẽ uâpor tonitrua edi: ſi erumpat ardens:Humina. Si lõ

gius re tractu nitatur ulgetra. His findi nubẽ: illis perrumpi. Et eſſe tonitrua impa
ctorum igniũ plagas:ideoq; protinus corruſcare igneas nubiũ rimas. Poſſe & repul

ſu ſyderum depreſſum quia terra meauerit ſpiritũ nube cohibitũ tonare natura ſtrangu/
lante ſonitũ dũ rixet᷑ edito fragore cũ erũpat: ut in mẽbrana ſpuitu imeta poſſe & attritũ

dũ in præceps feratur illũ quiſq; eſt ſpiritũ accendi.Poſſe & aff ictu nubiũ edidi: ur duorũ

lapidũ ſintilantibꝰ flugetris. Sed hæc omnia eſſe fortuita. Hinc bruta fulmĩa & uana ut q;
nulla ueniãt röne naturæ. Iis pcuti mõtes: iis maxia: oẽſq; alios irritos iacto. Illa uero fatidi⸗-

ca ex alto ſtariſqʒ de caĩs & ex ſuis uẽire ſyderibꝰſumili mò uẽtos uel potiꝰflatꝰpoſſo & hari

Qo ſiccoqꝙ ãhelitu rerræ gigni ñ negauer poſſe & aꝗs aera expiratibꝰ ꝗ neq; i nebulã dẽſet᷑
nec craſſeſcat in nubes. Pofle & ſolis ĩpulſu agi: qm uẽtus non aliud intelligatur fiudtus

Ino ſæpe cernimus: quorum ictu concuti aera uerũ eſt quãdo & tella uibrata ſtridũt

6

H
XLIIII- l
rg.

aeris: pluribuſq; etià modis. Nãq; & fluminibus & niuibus & e mari uidemus etiã tranqui/
1 Was Brd wer To: & alios quos uocãt altanos e terra cõſurgere. Qui quidẽ cũ e mari redeunt tropei uocã
woDr 4 tur ſi pergunt apogei. * Qua ratione echo reddatur. Ca.. XLVI.
4 OUnntium uero fexus crebriq; uertices & cõflexa ſubito aut confracta in humeros
3 imn iuga cuũcaui uallũ ſinus ſcindunt inequaliter: inde reſultantẽ aera quæ cauſa etiam
uoces multis in locis reciprocas facit. +ĩ bDde uentis. Ca. XLVII.
4 Ine fine uẽtos generãt iã quidã etiã ſpecus: qualis in dalmatiæ ora uaſto in præceps

nomen loco eſt ſentaquin. Et in cyrenaica ꝓuintia rupes quædã auſtro tradit ſacra
quã profanũ ſit attrectari hoĩs manu: cõfeſtim auſtro inuoluẽte harenas. In domibꝰ etiam
multis manufacta iucluſa opacitate cõceptacula auras ſuas haber. adeo ca uſa nõ deeſt. ſed
plurimũ ĩtereſt flatus ſit an uẽtus: illos ſtatos atq; pſpirãtes:quos non tractus aliquis uerũ

ruræ ſpiritus huc illucq; tanꝗᷓ in utero aliquo uagus: ſiue diſparili erratiũ ſyderũ idu: ra/
diorũ ; multiformi iactu flagellatus aer: ſiue a ſuis ſyderibꝰ exeũt his ꝓpioribus: ſiue ab il⸗

4 Naturæ & obſeruationes uentorum. Ca. XLVIII.

u minor orbe tãâà diſcordi & in regna hoc eſt in mẽbra diuiſo tot uiris curæ fuiſſe tram

te pro uẽtu rerũ artiũq; principe oĩno nihil adiſci noua inquiſitione: ĩmo ne ueterũ quide

res ſine præmio alio qui poſteros iuuâdi eruerũt. Nãq; mores hominũ ſenuere nõ fructus
Et ĩmẽſa multitudo aptũ quocũqʒ eſt mare hoſpitaliq; littorũ oĩum a pulſu nauigat:ſed lu
cri nõ ſciẽtiæ grã. Nec reputat cæca mẽs etiã tantũ auaritiæ inteta id ipſum ſciẽtia poſſe tu
tis fieri. Quapropter ſcrupuloſius ꝗᷓ inſtituto fortaſſis cõueniat operi tractabo uentos tot
milia nauigantium cernens. † Ventorum genera. C⸗. XLIX.

4 —

u NEiberi mox iudicatu ſecuta ætas octo addidit rõne nimis ſubtili & cõſciſſa:Proxi⸗

li partibꝰ. Ab oriẽte æqnoctiali ſubſolanus. Ab oriete brumali ulturnus. Ilũ apeliotẽ.hunc
græci eurũ appellãt. Améridie auſter. Et ab occaſu brumali africus noton & liba nominãit.
Ab occaſu æquinoctiali fauonius. Ab occaſu ſolſtitiali corus: zephiron & argeſten uocant.
A ſeptẽtrionibus ſeptemtrio.Interq; eũ & exortũ ſolſtitialẽ aquilo.A par&tias dicti & bore

caſu ſolſtitialẽ. Itẽq; cætiã media inter aquilonẽ & exortũ æquinoctialem. Ab ortu ſolſtitia

utroq; mediũ. Inrer meridiẽ & hybernũ occidentẽ libauotõ. Nec finis. Alii quippe meſen
nomine etiaânũ addidere inter boreã & cætiã. Et inter eurũ & noton euronoton. Sunt etiã
quidã peculiares quibuſqʒ gentibus uẽti nõ ultra certũ procedẽtes tractũ: ur Athenienſibꝰ
ſyron:paulo ab argeſte defſexus relique græciæ ignotus.Aliubi elatior idem olympius uo
catur: Cõſuetudo his oĩbus nõibus argeſtẽe intelligit & cætiã. Aliqui uocãt helleſpontion.
Et eoſdẽ alibi aliter. Itẽ in narbonẽſi prouintia clariſſimus uẽtorũ eſt circius.nec ulli uiolẽ
tia inferior. Oſti plerũq; recto liguſtico mari pferẽs. Idẽ nõ mõ in reliquis partibꝰ cæli igno

occurſu tantus ille uentorũ eſt coertius. Et auſtros in ægyptũ penetrare negat Fabianus.
,Quo fit manifeſta lex naturæ uentis etiãâ & tẽpore & fine do Ver ergo aperit nauiganti
bus maria. Cuius in principio fauomii hyberuũ molliũt cælum ſole aquarii.xxv. optinente
prartẽ. Is dies ſextus eſt ante februarias idus. Cõpetit ferme & hoc oĩbus quo: deinde ponã
er ſingulas intercalationes: uno die anticipatibus rurſumq; luſtra ſequẽti ordine ſeruãti⸗-
us Fauoniũ quidãà ad. viii. cha. martii chelidoniã uocant ab hirüdinis uiſu. Nonnulli uero

.
4

ſpiatu in quẽ deiecto leui põdere quis tranquillo die turbini ſimilis emicat procella

terræ ſentiũt ꝗᷓ nõ aura nõ ꝓcella maris: ſed appellatione quoq; ipſa uenti ſunt. Qui ſiue af
ſiduo mũdi incitu & cõtrario ſyderũ occurſu naſcũtur ſiue hic eſt ille generabilis rerũ na
lis cælo affixis cadũt: palã eſt illos quoq; legẽ hẽre naturæ nõ ignotã etia ſi nõdũ pcogmitã.
Iginti & amplius auctores græci ueteres pdidere de hiis obſeruationes:quo magis
attdua uẽtu pquirere inter bella p̃ſertim & in fida hoſpitia. Piratis etiã oĩum morta
liũ hoſtibus trãſitus fame tenẽtibus: ut hodie quædã in ſuo ꝗſq; tractu ex eorũ cõmetariis

qui nunꝗᷓ eo acceſſere uerius noſcãt ꝗᷓ indigenarũ ſciẽtia. Nũc uero pace tã feſta: t gaudẽ

inuẽta perdiſci. Nõ erãt maiora p̃mia in multos diſperſa fortunæ magnitudine: & iſta pluz-

Eteres quottuor oĩno ſeruare per totidẽ mũdi partes. lõ nec Homerꝰ plures noĩat

mis ĩter utraq; media placuit ad breue numerũ additis.iiii.ſũt ergo bini in.iiii.cæ⸗

as. Numeroſior ratio. iiii. iis interiecerat tranſceã media regione inter ſeptẽtrionem & oc/

li phœnica media regione inter ortũ brumalẽ & meridiẽ. Itẽ inter liba & noton cõpoſitũ ex

tus eſt.ſed ne uiẽnâ quidẽ eiuſdẽ puintiæ urbẽ attinges: paucis ante limitibus iugi modici

okithinumu
i el
attibusta
haroAtd
diete Quic
celut quos
quoseth
orüullim⸗
1dieb?ant
lucnus.po⸗
itettioiclul
ſinlsscuin
lehicyond
tiheſtn c
eapetirina
zimusſpin⸗
Abicus:ß
turnus pte
ſusuſter
ne Koccich
Amgisſi
miͤres Ech
fhraseke
wocätare
Crean
nentiie
wmeſt
ur heckt
ſemmusen
ſterinter
trionesil
Ualet. M
occideſa
tur:ga au
marimen
bitus
liquaruͦti
ortu. D

du
gültece
ſinn acte
dtur d it
gKruini
deſtisn
eniefluſt
kenlacben
Doelener

fuen ⸗

0
m

useri nni
nn pli
Il
hn bunen
eanlreimn
WI
valo in Mrpe
sCnc rni
Ano tndttle
lncomein
lnöcerſ dt
Audiguüberi
iimn ilren
enendblanerü
eiiun
jondusſuedd
Unidüegnn
W
tionergnonp
nücurtuſeen
1 ei tinini
m Cinn ſel
ocnos de

WI

en Aunsen

a, ². tn. R
AcoicMrſ
go doninind
ine / 4
Nmeiniun

NLAA
Adinun,
Pinmmil
mmifli⸗
Aigigen⸗
onotol. uten
i tennt
Lemoſrpin
lihme
jusber Muoe

vnſ
tbosng,
1 m Fhimn
4 mnug

emiͦli⸗

II

orithiam uno & ſeptuageſimo die poſt brumà ab aduètu auiũ flãtẽ per dies nouẽ. Fauonio

cõtrarius eſt quẽ ſubſolanũ appellauimus. Datus eſt aũt huic exortus uergiliarũ in rotidẽ

partibus tauri ſex diebus ante maias idus. quod tẽpus auſtrinũ eſt huic uẽto lendriagade

trari o. Ardẽtiſſimo a utẽ æſtati sS tẽpore exorit᷑ caniculæ ſydus ſole ꝑrimã partẽ leonis ingre
diete. Qui dies, xv-ante auguſtichal eſt. Hiuius exortũ diebus octo Termæ aquilones ante⸗

cedũt:quos ꝓdromos appellãt. Poſt diduũ aũt exortus uidẽ aqlones cõſtãtius p̃flat diebus
xl. quos etheſias uocàt. Mollire eos credit ſolis uapor geminatus ardore ſyderis. Nec uen
rorũ ulli magis ſtati ſunt.Poſt hos rurſus auſtri frequẽtes uſq; ad ſydus arcturi: exorit᷑.
xi. diebꝰ ante æꝗqnoctiũ autũni. Cũ hoc corus mcipit: corus autũnat. Huic eſt cõtrarius uul
turnus. poſt id æqnoctiũ diebus fere. iiii. &.xl. uergiliarũ occaſus hymẽ incohat. Quod tp̃s
intertio idus nouẽbris incidere cõſueuit: hoc eſt aquilonis hyberni:multũq; æſtiuo illi diſ
ſimilis. cuius ex aduerſo eſt africus. QAnte brumã autẽ ſeptẽ diebus totideq; poſtea ſternitma
re halcyonũ fœturæ: & inde nomẽ ii dies traxere. Reliquũ tẽpus hyemat. Nec tamẽ ſæuitia
tẽpeſtatũ cõcludit mare.Piratæ primũ coegere mortis piculo in mortem ruere: & hyberna
experiri maria.Nũc idẽ auaritia cogit. Ventorũ etiã frigidiſſimi ſunt quos a ſeptẽtrione di
ximus ſpirare. Vicinus his chorus. Ii. & reliquos cõpeſcũt: & nubes abigunt. Humidi auſter
africus: & pcipue auſter italiæ narrãt & in põto cæciã in ſe trahere nubes. Siaci corus & uul
turnus p̃terꝗ deſinẽtes. Niuales aꝗlo & ſeptẽtrio: grãdines ſeptẽtrio ĩportat & corus æſtuo
ſus auſter: tepidi uulturnus & fauonius. ldẽ ſubſolano ſicciores: & in totũ oẽs a ſeptẽtrio⸗
ne & occidẽte ſicciores: quã meridie & oriẽte. Saluberrimus aũt oĩum aꝗlo. Noxius auſter
& magis ſiccus fortaſſis: quia humidus frigidior eſt: minus exuriæ eo ſpirãte credũtur ani

mãtes. Etheſiæ noctu deſinũt flare: & a tertia diei hora oriũtur. in hiſpama & aſiã ab oriére

flatus eſt eorũ in põto ab aquilone:reliꝗs in partibus a meridie. Spirat autẽ & a bruma qui

uocãtur ornithiæ: ſed leniores & paucis gieb us.pmutant & duo naturã cũ ſitu Auſter afri
cæ ſerenus. Aglo nubilus. Oẽs uẽti uicib ſuis ſpirãt maiore ex parte, aut ut cõtrarius deſi-

nenti ĩcipiat cũ ꝓxime cadẽtibus.Surgũt a leuo latere in dextrũ ut ſol ambiũt. De rõne eo
rũ mẽſtrua quarta maxime luna decernit.Iiſdẽ aũt uẽtis in cõtrariũ nauigat᷑ platis pedibꝰ
ut nectu plerũq; aduerſa uela cõcurrãt. Auſtro maiores fluctus edũtur ꝗᷓ aglone: qm illæ ĩ
fernus ex imo maris ſpirat hic ſũmo.Iõqʒ poſt auſtros noxi pᷣcipue terremotus. Noctu au⸗
ſter interdiu aglo uehemẽtior. Et ab ortu flãtes diuturniores ſunt ab occaſu flatibus ſeprẽ?
triones ĩpari fere deſinũt numero. Quæ obſaruatio etiã in aliis multis rerũ naturæ partibꝰ

ualet: Mares itaq; exiſtimãtur ĩpares numeri. Sol & auget & cõprimit flatu. Auget exorniẽs

occidẽſq;. Cõprimit meridianus æſtiuis tpibus.ltaq; medio diei aut noctis plerũq; ſopinn/
tur:ꝗa aut nimio frigore aut æſtu ſoluunt᷑. Ec hymbribus uẽti ſopiũtur. Expetãtur autem
maxime unde nubes diſcuſæ adaperauere cælũ. Oĩium quidẽ ſi leat obſeruate minimos
ambitus redire eaſdẽ uices quadrienio exacto. Eudoxus putar nõ uẽtorũ modo uerũ & re
liquarũ tẽpeſtatũ magna ex parte.Et eſt principiũ luſtri eius ſemp ĩtercalari anno canicu/
læ ortu. De generibus uẽtris hęc. De repentinis flatibus. †
Vnc de repẽtinis flatibꝰ qui exhalat e terra ut dictũ eſt coorti rurſuſꝙ deiecti interi
buvus placere oſtẽdimus tonitrua & fulgura edũt. maiore uero illati põdere ĩcurſu⸗
q; ſi lateſicca ruperint nubẽ:pcellã gignũt quæ uocat᷑ a græcis ecnephias: ſi uero depreſſo
ſinu arctia rotati effregerit ſine igne hoc eſt ſine fulmine uorticẽ faciũt: qui thiphon uo/
catur.i.uibratus Ecnephias difert. Hic ſecũ aliquid abrectũ e nube gelida cõuoſuẽs uerſaſ
q; & ruinã ſuã illo põdere aggrauãs: & locũ ex loco mutãs rapida uertigine:p̃cipua nauigã
tiũ peſtis:nõ antẽnas mõ:uerũ ipſa nauigia cõtorta frangẽs:tenui remedio aceti in adueni
entẽ effuſi:cui frigidiſſima eſt natura.Idẽ illiſu ipſo repercuſſus correpta ſecũ in ecæxlum re
fert ſorbetq; in excelſum. Quod ſi maiore depreſſe nubis eruperit ſpecu: ſed minus alto ꝗᷓ

ꝓcella:nec ſine fragore turbinẽ uocãt.ꝓxima quæq; pſternentẽ.Idẽ ardẽtior accẽſuſq; u

fuerit præſter uocatur amburens contacta pariter & proterensK/ /
Alia prodigioſa genera tempeſtatum. ꝓ Caa.
On fit autẽ aꝗqlonibus typhon nec niualis: aut niue iacente ecnephias. Quod ſimul

quo flamam ab igne. Hic late funditur flatu: illud conglobatur impetu. Vortex

Ca.. L. †+ Po

Q .

LIBER.

tenueſq; & infirmas deſantur in nubes. Vere autẽ & autũno crebriora fulmina corruptis ĩ

niture:quo dolia exauriũtur intactis operimẽtis:nulloq; alio ueſtigio relicto. Au⸗

reno die fulmine ictus eſt. De obſeruationibus. Ca.

diore natura. Argumẽtũ eui

ma ſæpius hoc factitatũ in primo annaliũ ſuorũ tradit. L.Piſo grauis auctor. Quod imita
tũ parũ rite. Tullũ Hoſtiliũ ictũ fulmine. Lucoſq; & aras & ſacra habemus:iteq; ſtatores &
tonãtes & feretrios eliciũ quoq; accepimus iouẽ. Varia in hoc uitæ ſententia & pro cuiuſſi

mus. Catholica fulgurum. —„ Trer

*E

omne & afflari ꝗᷓ percuti: nec quenꝗᷓ tangi qui prior uiderit flumẽ: aut tonitrua audierit. Le
ua ꝓſpera exiſtimãtur.quoniã leua parte mũdi ortus eſt. Nec tã aduẽtus ſpectatur ꝗᷓ redit:
ſiue ab ictu reſiliat ignis: ſiue opere confecto aut igne conſi umpto ſpiritus remeet. In.xvi.
partes cælum in eo reſpeãu diuiſere tuſci. Prima eſt a ſeptemtrionibus ad æquinoctialem

autem hic meãdo diſtat a turbine quo ſtricior a fragore Procella latitudine ab utroq; diſie
cta nube uerius quã rupta. Fit & caligo belue ſimulis nube dira na uigãtibus. Vocatur & co
† § rſ lũna cũ ſpiſſatus humor rigenſꝙ ipſẽ ſe ſuſtinet. Ex eodẽ genere & in longã ueluti fiſtulã
aDr,n „⁵ Cnubes aquäã trahit. † Quibus in rerris fulminanon cadann. Ca. III.
Fef— Fo- Veeme & æſtate rara tulmina cõtrariis de cauſis: quonia hyeme dẽeſatus aer nubium
O craſſiore corio ſpiſſatur: oĩſq; terrarũ exalatio rigẽs hac gelida quicꝗd accipit ignei
uuaporis extinguit. Quare ratio ĩmunẽ ſcyticam & circa rigentia a fulminũ caſu pᷣ⸗
ſtat: & e diuerſo nimius ardor ægyptũ. Siquidẽ calidi ſicciq; halitus terre raras ad modum

utroq; tẽpore æſtatis hyemiſq; cauſis. Qua rõne crebra in italia fulmina quia mobilior aer
mitiore byeme & æſtate nymboſa: ſemper quodãmodo uernat uel autũnat. Italiæ quoq; p

)tibus iis quæ a ſeptẽtrione deſcendunt ad teporem: qualis eſt urbis campaniæ tractus iux-⸗
+ ₰ . a hbyeme & æſtati fulgurat: quod non in alio ſitu. — ͦ
(r ger ye Fulgurum genera & miracula. C LIII.
Vlminũ ipſorù plura genera tradũtur. Quæ ſicca ueniunt nõ adurũt: ſed diſſipant
f. Quæ humida no urũt:ſed infuſcãt. Tertiũ eſt quod clarũ uocent murificæ maxie

rum & æ&s & argentũ liquatur intus ſacculis ipſis nullo modo ambuſtis: ac ne cõſuſo quidẽ
ſigno cæræ. Martia princeps romanorũ icta grauida partu exaĩato ipſa citra ullum aliud ĩ
cõmodum uixit. In catilinianis prodigiis põpeiano ex municipio. M. Herẽnius decupis ſe
t Huſcorũ litteræ nouẽ deos emittere fulmina exiſtimãt: eaq; eſſe. xi. generũ. I(ouem
eenim trina iaculari. Romani duo tm ex iis ſeruauere: diurna attribuentes ioui: no/
cturna Sũmano. Rariora ſane eadẽ de cauſa frigidioris cæli hetruria rũpere a terra quoq;
arbitratur: quæ infera appellat brumali tpe facta ſæua maxime & execrabilia: cum ſint oia
quæ terrena exiſtimãt nõ illa generalia: nec a ſyderibus ueniẽtia: ſ. ed ex proxima atq; turbi⸗
dens eſt ꝙ oĩa a ſuperiore cælo decidentia obliquos habeant
ictus:hæc autem quæ uocatur terrena rectos. Sed quia ex propriore materia cadũt iõ cre/
duntur e terra ea exire: quoniã ex repulſu nulla ueſitia edãat: cũ ſit illa ratio nõ inferni ictus
ſed aduerſi. Saturni ea a ſydere ꝓſiciſci ſubtiliter iſta cõſectati putãt: ſicut cermãatia a Niar⸗
tis. Qualiter cũ uulſcinii oppidu thuſcorũ opulentiſſimũ totũ conctematum eſt fulmine.
Vocãt & familiaria in totã uitã fatidica:quæ prima fiunt familiã ſuã cuiq; indepto. Cæterũ
exiſtimant nõ ultra decẽ annos portẽdere priuata: præterꝗᷓ hæc quæ matrimonio primo fa-

a aut natali die.Publica nõ ultra.xxx. annũ: præterꝗᷓ in deductione oppidorum. =
D De fulnainibus euocandis. LC.. LV.
AXArat annaliu memoria ſacris quibuſdã & p̃cationibus uel cogi fulmina uel impe⸗

e trari. Vetus fama eſt hetruriæ impetratũ uulſinis & urbe & agris depopulatis: ſube
unte mõſtro quod uocauere Oltã: euocatũ & Porſena ſuo rege & ante eum a Nuæ

bet aĩo. Imperari naturæ audacis eſt credere:nec minus habetis beneficiis abrogare uires:⸗
quãdo in fulgurũ quoq; interpiætatione eo profecit ſcientia: ut uentura alio finito die p̃⸗
cinat: & an perẽptura ſint fatũ: aut apertura potius alia facta quæ lateant: in numeralibus
in utroq; publicis priuatiſq; expetimẽtis. Quaobrẽ ſint iſtacut rerũ naturæ libuit)aliis cera
aliis dubia aliis probata: aliis dananda. Nos Etexa quæ ſunt in hismemorabilia nõ ornite
Vgetrũ prius cerni ꝗᷓ tonitrũ audiri cũ ſimul fiant certũ eſt. Nec mirũ quoniã lux
f fſonitu uelocior. Ictum autẽ & ſonitũ cõgruereita modulante natura. Sed ſonirum
profecti eſſe fulminis:nõ illati: etiamnum ſpiritũ ociorem fulmine.Ideo quariprius .

eiorti.de⸗
eſtab o
Crtuſtmiſt
Occaluma
moͤ eſtine
ſümkalieo
ortiöem
ficincie
le cauro
Vrüziar
tot belux
nöͤerpirat
Hominéit
pimatüfal

X
e ſce
lib
isnong
igialiam
Nulleeare
9 R
G
e nöͤ
1eredin
guepl
autip.
Mioo

4

data ar
dexre cx⸗

1
nehiculi
mulfate⸗
veled3
retnmec
came
gpotide⸗

1
. U.
nſcen
brodne
liner
eriſkün⸗
ter aeli
tugins

eibnngt
1.) CCNtur
Ruclunſfſil
uturrNdin
htn
nfulmiruct z,
nAM NN
mmcom
Iulwobitor
r. alrge
Mandiiu,

UI.
mürſdäſhn
Nmunifcknate
ſigio eicho
Xe cölnlogni
itra ulumiict
enins deunt
geenlomn
duentesionine
knezten eig
ir cumbrdi
wrimaun
riciri
obo mfemn id
tceminur Ma
umeſt fümine
indeni
nmonio Mo
1
5 MNα

using tmon
miugo
Pgne i

, io Muod
4 10 4

nem lum
2 ſbutninche

EM“, e
auil
wi

e
7

exortũ.Secũda ad meridiẽ. Tertia ad æqnoctialẽ occaſum. Auaren optinet quod reliquũ
eſt ab occaſu ad ſeptemtriones. Has in quaternas iterũ diui
ortu ſiniſtras: totidẽ e cõtrario appellauere dextras. Ex iis maxime dira quæ per ſeptẽtriões

ere partes:ex ꝗbus octo ab ex

occaſum attingũt.Itaq; per plurimũ refert unde uenerint fulmina & quo cõceſſerit. O pti
. 4 » — . . .„ O „ * .
mũ eſt in exortiuas redire partes. Ideo cũ a prima cæli parte ueuerirtr& in eandẽ cõceſſerit

ſũma fœlicitas portẽdit᷑. Quale ſylle dictatori oſtentũ datũ accipimꝰ. Cætera ipſius mundi

Fortige minus ꝓſpa aut dira. Quædã fulgura cnũciare nõ putãt fas: nec audire: pᷣterꝗᷓ ſi ho

piti indicentaut parẽti.Magna obſeruatiõis huiꝰ uanitas tacta iunonis æde romæ dephẽſa

eſt Scauro cõſule qui mox prĩceps fuit. Noctu magis ꝗᷓ inter diu ſine tonitribus fulgurat.

Vnũ alal hoĩem nõ ſemp extinguit:cætera illico:huũc uidelicet natura tribucẽte honorẽ: cũ
cot beluæ uiribus præſtẽt. Oĩa cõtrarias incubãt partes. Homo mſi cõuertat᷑ ui percuſſus
nõ expirat. Supne icti cõcipiũt. Vigilãs ictus cõniuẽtibus oculis dormiẽs patẽtibus reperit᷑.
Hominẽ ita examinatũ cremari fas nõ eſt: cõdi terra religio tradidit. Nullũ animal niſi exa
Qux non feriantur fulmine. † Ca. LVII.
Xhis quæ terra gignuntur lauri fruticẽ nõ icit. Nec unꝗᷓ altius quinq; pedibus de

e ſcendit in terrã. Ildeo pauidi altiores ſpecus tutiſſimos putant: aut tabernacula pel⸗-
libus beluarum quas uitulos marinos appellant: quoniâ hoc ſolum animal ex ma/
rinis non percutiat: ſicut nec euolucribus aquilam: quæ ob hoc armiger huius tæli fungit
Miali⸗ inter srracinam & Tdem fœtoĩæ turres bellicis tempori
nullæ earum ſu min e. . Frr
Ben ete H e & ſanguĩe carne ferro lane laterib'coctis. Ca. LVIII.
P Ræter hæc iferiore cælo relatũ in monumẽéta eſt lactæ & ſanguine pluuiſſe. M. A
cilio. C. Portio cõſ. Et ſæpe alias carne. ſicut. L. Volũnio Seruio Sulpicio conſ. Exq;
ea nõ pputruiſſe ꝙ nõ diripuiſſent aues. Itẽ fero in lucanis anno ante ꝗᷓ. M. Cra. a parthis in
rerẽptus eſt: oẽſq; cũ eo lucani milites: quorum magnus numerus in exercitu erat. Eficies

nimatũ fulmine accenditur. Vulnera fulminatorũ frigidiora reliquo corpore ſunt. .

N

.

deſiere fieri:quia nõ

quæ pluerat ſpõgiarũ fere ſimilis fuit. Auruſpices cauẽda præmunuerũt ſupna uulnera. L.

autẽ Paulo C. Mar. conſ.lana pluuit circa caſtellũ cariſlanũ: iuxta ꝙ poſt annũ. T. Annius

NMilo occiſus eſt.Eodẽ cauſam dicente lateribus coctis pluuiſſe in eins anni acta relatũ eſt.

De crepitu armorũ & tubarũ de cælo audiro. Ca. LIX.
2 Rmorũ crepitus & tubæ ſonitus auditus e cælo cimbricis bellis. accepimus. crebro/
q & prius & poſtea. Tertio uero cõſulatu Martii a Mamertinis & tudertibus ſpe-
tata arma cxæleſtia ab ortu occaſuq; inter ſe concurrẽtia pulſiſq; ab occaſu erant. Ipſum ar
dere cælum minicue mirũ eſt. Et ſæpius uiſum maiore ui igms nubibus correctis. J
MM De lapidibus e cælo cadentibus. „ Ca LX.
Elebrat græci Anazagorã clazomeniũ olĩpiadis ſeptuageſime octaue ſecũdo anno
cCc prædixiſſe cæleſtiũ litterarũ ſciẽtia ꝗbus diebus:ſaxũ caſurũ eſſet e ſole. idq; factũ
interdiu in thraciæ parte ad ægos flumẽ: qui eſſet nũc lapis oſtẽditur magnitudine
uehiculi colore aduſto: comete quoq illis noctibus flagrãte. Quod ſi ꝗs p̃dictũ credat:ſi/
mul fateat᷑ neceſſe eſt maioris miraculi diuimtatẽ fuiſſe Anazagore.ſoluiq; rerũ naturæ ĩ
tellectu: & cõfundi oĩa ſi aut ipſe ſol lapis eſſe:aut unꝗᷓ lapidẽ in eo fuiſſe credatur Decide

re tamẽ crebro non erit dubium. In abidi gymmaſio ex ea cauſa colitur hodieq; modicus
dam:ſed quẽ in medio terrarũ caſurũ.i.Anazagoras:pᷣdixiſſe narrat᷑.Colit᷑ & Caſſandriæxæ·

ꝗ potidea uocitata eſt ob id deducta. Ego ipſe uidi in uocõtiorũ agro pauloante delarum.
DeKe arcu cæleſti. P. CQCa. LXI.
Rcus uocamus extra miraculũ frequstes& extra oſtẽtũ. Nã nec pluuios quod aut
a ſeerenos dies cũ fide portẽdũt. Magnifeſtũ eſt radiũ ſolis ĩmiſſum cauæ nubi repul
ſaa acie in ſolẽ refringi:colorũq; uarietatẽ mixtura nubiũ aeris igniũq; fieri. Certe
niſi ſole aduerſo nõ fiũt: nec unꝗ niſi dimidia circuli ftorma nec noctu. Quãuis ariſtoteles
probat aliquãdo uiſum: quod tamẽ fatet idẽ nõ niſi trigeſima luna poſſe. Fiũt aũt hyeme
maxime ab æꝗqnoctio autũnali die decreſcente. Quo rurſus creſcẽte ab æꝗnoctio uerno nõ
exiſtũt: nec circa ſolſtitiũ lõgiſſimis diebus:bruma uero hoc eſt breuiſſimis diebus:frequẽ
ter.Idẽ ſublimes humili ſole: humileſq; ſublimi. & minores occidente uel oriente: ſed in la
titudinẽ diffuſi:meridiæ exiles: uerũ ambitus maioris. Aeſtate uero ꝑ meridiẽ nõ cernunt᷑.

O

/

””M

LIBER.
Poſt autumni æquinoctium quacunq; hora. Nec unꝗᷓ plures ſimul ꝗᷓ duo. Cætera eiuſdem Utuße
ma tur hon mnleki Eſſe uidea⸗ 1. la Ca. LXII AuSa
eDe grandine: niue pruina: nebula rore- .
Randinẽ cõglaciato hymbræ gigni:& niuem eodem humore mollius coacto pru-⸗ T
nem autem ex ſore gelido. Per hyemẽ niues cadere non grandines ipſaſq; grandi/ 1ut⸗Non
nnes inter diu ſæpius ꝗ noctu: & multo celerius reſolui ꝗ niues. Nebulã nec æſtart olbisalli
nec maximo frigore exiſtere. Rores neq; gelu:neq; ardoribus: neq; uentis: nec niſi ſerena
mocte. Gelando liquorem minui ſolutaq; glacie non eundem inuenirimodum. D
IJIrwarc. Penubium ymaginibus. Ca.. ILAXIII. . in
u Krietates colorũ figurarumq; in nubibus cerm prout admixtus ignis ſuperet aut ””c
uincatur. De proprietatibus cæli in locis. Ca. ILXIIII. Atiop
Reterea quaſdã ꝓprietates cæli quibuſdam locis eſſe. Roſcitas æſtate africæ noctes Pilssturb
iin iralia locris & lacu uelino nullo nõ die apparere arquus. Rhodi & ſyracuſis nun glid hoe
z, Orvan, à& tanta nubila obduci. ut non aliqua hora ſol cernatur. qualia aptius ſuis referente in locis. Uisphuncl
4/ „Se FHæc ſint dicta de eere. De natura terræ. Ca. LXV. negante,
2 Equitur terra cui uni rerũ naturæ partiũ eximia propter merita cognomen indidi/ ſlinſpiti
T mus materne uenerationis. Sic hominum illa ut cælũ dei: ꝗᷓ nos naſcentes excipit: eſtintan
naros alit ſemelq; editos ſuſtinet ſemper: nouiſſime cõplexe gremio iã a reliqua na tus regun
ura abdicatos: tu maxime ut mater operiẽs: nullo magis ſacramento ꝗᷓ quo nos quoq; ſa/ mionep
cros facit: etiã monumẽta ac titulos gerẽs:nomẽq; progãs noſtrũ:& memoriã extedẽs con a hxcc
xra breuitatẽ æui. Cuius numẽ ultimũ iã nõnullis ĩprecamur iraſci graue: tanꝗᷓ neſciamus guumun⸗
hãc eſſe ſolã:quæ nunꝗᷓ iraſcat᷑ hõi.Aque ſubeũt in ibres:rigeſcũt in graãdines: tumeſcũt ĩ tcemagt
luctus pcipitãtur in torrẽtes. Aer dẽſat᷑ nubibus: furit pꝓcellis. At hæc benigna mitis. indul ſtins Na⸗
gens uſuſq; mortaliũ ſemꝑ ancilla:quæ coacta generet.que ſpõte fundit᷑: quos odores ſa/ hnug
poreſq;quos ſuccos?quos actus?quos colores?ꝗᷓ bona fide creditũ reddit fœnus: ꝗq noſtri mnes
cauſa alit. Peſtifera enĩ animãtia uitali ſpiritu habete culpa neceſſe eſt illi ſeminata excipe/ nard
re & genita ſuſitinere. Sed in malis generãtiũ noxa eſt. Illa ſerpẽtẽ homĩe ꝑcuſſo nõ recipit Luenin
amplius. penaſq; etiẽ inertiũ noĩe exigit. Illa medicas fundit hærbas ‚& ſemp hôi parturit. lolirnn
Qui & uenena noſtri milſeria inſtituiſſe credi poteſt: ne in tedio uitæ diræ famis mors ter= enunin
r neritis alieniſſima lenta nos cõſumeret tabe. ne lacerũ corpus abrupta diſpergerent ne nilc
laquei torqueret pœna p̃poſtera: incluſo ſpiritu cui quereret᷑ exitus:ne in profundo queſi temuru
ta morte ſepultura fabulo fieret. ne ferri cruciatus ſcinderet corpus. Ita eſt miſerta genu⸗ gente
ir id. cuius facillimo hauſtu illibato corpore & cũ toto ſanguine extingueremur nullo la- lecon,
bore ſitiẽtibus ſimiles. Quo aliter defunctos nõ uolucres nõ feræ attingeret terreq; ſerua cionm
1etur qui ſibi ipſe periſſet. Et ut uerũ fateamur terra nobis malorũ remediũ genuit: nos il⸗ miin 1
lud uite fecimus uenenum. Nos enĩ & ferro quo carere nõ poſſumus ſimili modo utimur 3 Nreſt
Nec tamen quereremur merito.etiã ſi maleficii cauſa attuliſſet. Aduerſus unã quippe na- luft
turæ partẽ ingrati ſumus:quaſi quæ nõ ad delicias quaſqʒ nõ ad contumelias ſeruiat homi⸗ ien 3
ni in maria iacitur ut freta amittamus: eruditer aꝗs ferro: ligno: igne: lapide fruge: oĩbus gelef
cruciat᷑ horis:multoq; plus ut deliciis ꝗᷓ ut alimẽtis noſtris famulætur illa tamen quæ ſũma Riie
patiat᷑:atq; extrema cute tollerabilia uideãtur. Penetramus in uiſcera auri argentiq; uẽas ſen e
& aeris ac plũbi metalla fodiẽtes. Gẽmas etiã & quoſdà paruulos quærimus lapides ſcropi⸗ eil ücu
bus in ꝓpfundũ actis. Viſcera eius extrahimus: ut digito geſtet᷑ gẽma ꝗᷓ petimus. Quot ma⸗ Alen
nus atterũtut ut unus niteat articulus. Si ulli eſſent inferi iã pfecto illos auaritiæ atq; lu- ndüg
xuriæ cuniculi refodiſſent. Et miramur ſi eadẽ ad noxa genuit aliꝗᷓ. Feræ eni credo cuſtodi freng⸗
unt illã: arcentq; ſacrilegas manus. Nõne inter ſerpẽtes fodimus. Et uenas auri tractamus Nleſtune
cũ ueneni radicibus.Placatiore tamẽ dea utimur ob hoc:ꝙ oẽs hi opulentie exitus ad ſcele
racedeſq; & bella tendunt dure ſanguine noſtro irrigamus in ſepultis oſſibus tegimus- 34
Quibus tamẽ uelut exprobato furore tandẽ ipſa ſe obducit.& ſcelera quoq; ortaltil ao⸗ nne
J Filtat inter cgimina ingrati animi & hoc dixerim ꝙ naturam eius ignoramus.
t. Vr- Der ae E,niſ De forma terræ. . LxvVI. 1 (
e St aüt figura pma de qua cõſenſns iudicat. Obrẽcerte dicimus terræ globũ: quem „. (.
uerticibus includi fatemur. Neq; enĩ abſoluti orbis eſt forma in tanta montium ex i gug
celſitate tanta camporũ ꝑlanitie:ſed cuius amplexus ſi cuncta linearũ cõprehendãtur am⸗ ſecorn
nodenhe

aernt,
dulämeck
Nechiilern
Cum.
ILII.
Gnsſchen
UI.
ilmlamn
ucenrezent
niüntdhnnn
gonos oge
osdotesli/

6 oanture

. aNI1

,
ne nn)
uetenur MN

amENNAN
— . ““
geret en ,
5 . .

.
4
NW.

4 .

bitu.figura abſoluti orbis efficiat id quod ipſa rerum naturæ cogit ratio: nõ eiſdem cauſis
quas attulimus in celo.Nãcq; in illo caua in ſe cõuexitas uergit: & cardini ſuo hoc eſt terre

undiq; incũbit. Hlec ut ſolida atq; conferta aſſurgit intumeſcenti ſimilis. extraq; protendi
tur.Mundus in centrum uergit At terra exit a centro.inmenſum eius globum in formã
orbis aſſidua circa eam mundi uolubilitate cogente, H ect. . g lCer
De Antipodibus an ſint. 4 ca. LNVII. D
Ngens hic pugna litterarũ: cõtraq; uulgi opinionem circunfundi rerræ homines 4½* 44
i undiq; cõuerſiſq; inter ſe pedibus ſtare: & cunctis ſimilem eſſe cæli uerticẽ: ac ſimi⸗ Prpd-
li modo ex ꝗcũq; parte mediã calcari.illo querẽte cur nõ decidat cõtra ſiti: tanꝗᷓ nõ
& ratio praeſtro ſit ut nos nõ decidere miremur illi. Interuenit ſententia ꝗᷓuis ĩdocili pꝓbaa
bilis turbæ inequali globo:& ſi ſit figura pinæ nucis nihilominus terram undiq; ĩcoli.Sed
quid hoc refert alio miraculo ex oriente. Pendere ipſos ac nõ cadere nobiſcum ceu ſpirtiꝰ
uis mundo praeſertim incluſi dubium ſit: an poſſit cadere natura repugnante & quo cadat
negante, Nam ſicut ignium ſedes non eſt niſi in ignibus. aquarum niſi in aquis. ſpiritus ni
ſi in ſpiritu:ita terræ arcentibus cunctis niſi in ſe locus non eſt Globum tamẽ effici mirum
eſt in tanta planitio maris camporum. Cui ſententie adeſt Dicacarchus uir in primis erudi
tus. reg um cura permenſus montes. ex quibus altiſſimum prodidit Pelion. M. cc. l. paſſuũ
ratione ꝑpendiculi nultam eſſe eam portionem uniuerſæ rotunditatis colligẽs Mihi ĩcer⸗
ta haæc cõiectatio uidetur. Haud ignoro quoſdam alpiũ uertices lõgo tractu nec breuiore
quinquaginta milibus paſſuũ aſſurgere.Sed multo maxime hæc pugna eſt:ſi coacta in uer
ticem aquarũ quoq; figurã credere cogatur. Atq; nõ aliud in rerum natura aſpectu mãife
ſtius. Naq; dependentes ubiq; guttæ paruis globantur orbibus. Et pulueri illatæ frondiũ
q; lanugini ĩpoſite abſoluta rotunditate cernuntur. Et in poculis repletis media maxie tu
mẽs. Qua ꝑp ſubtilitate humoris mollitiaq; in ſe reſidente rõe facilius ꝗᷓ uiſu deprehẽdun
rur.Idq; ẽt magis mirũ ĩ poculis repletis addito hũore minĩio circũfluere qd ſupſit. Contra
euenire põderibus additis ad uicenos ſœæpe denarios. ſ. ꝗa itus recepta liquorẽ ĩ uerticẽ at
tolãt.ut cumulo eminete ĩ fuſa dilabatur.Eadẽ eſt cã ppter quà e nauibus terra nõ cernatur
e nauium malis conſpicua.At procul recedente nauigio ſi quid quod fulgeat religetur in
mali cacumine:paulati deſcẽdere uideat᷑: & poſtremo occultetur. Deniq; occeanus quẽ fa⸗
temur ultimũ qua nõ alia figura cohæreret: atq; non decideret: nullo ultra margine inclu-
dente:ipſum id ad miraculum redit:quo nã modo etiã ſi globetur extremũ nõ decidat ma⸗
re. Contra ꝙ ut ſint plana maria: & qua uiderur figura no: poſſe id accidere magno ſui gau
dio magnaq; gloria inuentores græci docent ſubtilita tegeometrica. Namq; cum e ſubli-⸗

