linunt. Et radice in ſucco uel cum melle contra canis morſum utũtur. Et contra multipe/

dem ex uino. Hippomarathron ad oĩa uehemẽtius Calculos p̃cipue pellit. Prodeſt ueſicæ

cũ uino leui: & fœminarũ mẽſtruis. Efficacius in eo ſemẽ ꝗᷓ radix. Modus in utcoq; quod

duobꝰ digytis trito addit᷑ in potionẽ. Petriclius qui ophiaca ſcripſit & Micon qui rhiz to⸗

3 *⸗

numena aduerſus ſerpẽtes nihil hippomarathro efficacius putauere.ſane & nicãder non in

nouiſſimis poſuit. Ganabis in ſiluis primũ nata eſt: nigriore folio & aſperiore. ſemẽ eius ex
tinguere geniturãq uirorũ dicitur. ſuccus ex eo uermiculos auriũ & quodcunq; intrauerit
eiicit: ſed cũ dolore capitis. Tãtaq; uis ei eſt ut aquæ ĩ fuſa coagulare eã dicat᷑.& iõ iumẽto
rũ aluo ſuccurrit pora ĩ aꝗ. Radix cõtractos articulos emollit in aq cocta. Itẽ podagras & ſi

miles ĩpetus. Ambuſtis cruda illinit᷑: ſed ſæpius mutat᷑: priuſꝗ areſcat. Ferula ſemen ſimile

aneto habet. Quæ ab imo caule diuidit᷑ a cacumine fœmnina putat. Caules edunt decoctt.

Coninenc
Cint Kacn
Arinpon
lelintebit
ſoroliramu
ibucor in u
ſeta leptin⸗
morüürtur.
uunſatume
ernſune
Cſpirolun
erteraren
MMermreſi
imfaeren⸗
aresgis

lusuide

Edan
ſrieia
duum

lenni Aer

Tbasbruifnr
nnpccklosvi
muonusten,

GMN

Nlienkbmn
eneräfun

eſtoophi
lennuel .
ihnnic

U

Coon
Ppeldtin

Cclginnt
oronarix

Uligetb

nndi
unftapel
Melnn

auidt Commendãturq; muſto ac melle: Stomacho utiles. Sint plures ſumpti: capitis dolores fa⸗
le,Celloti, dix imponitur. Sit & torminibus mederur. Ex oleo autẽ & aceto cõtra ſudores immodicos
kenmitui uel in febribus proficit. Succus ferulæ aluũ ſoluit fabæ magmitudine deuoratuſqʒ E uiridi
Wmminn ferula ramuſculus utilis eſt ad omnia ea uitia. Ad ſanguinẽ ſiſtendũ decem grana ſeminis
Winenlu bibuũtur in uino trita uel medulla. Sunt qui comitialibus morbis dandũ putaàt luna quarta
welmirfin ſexta ſeptima ligulæ menſura. Natura ferularũ murenis infeſtiſſima eſt. Lactæ ſiquidẽ ea
S moriũtur. Caſtor radicis ſuccũ & oc ulorũ claritati cõferre multũ putauit. Et de carduo⸗
nmmn rum ſatu mter hortenſia diximus. Quapropter & medicinã ex eis non differamꝰ. Silueſtriũ
5s genera ſ̃ unt duo. Vnũ fruticoſius a terra ſtatim. Alterũ unicaule craſſius. Vtriq; folia pau
ue taen ca: ſpinoſa: muricatis cacuminibꝰ. Sed alter florẽ purpureũ mittit inter medios aculeos ce⸗-
Bam leriter caneſcentẽ: & abeuntẽ cũ aura. Scolimon græci uocant. Fic anteꝗᷓ NHoreat contuſus
iium atq; expreſſus illito ſucco alopecias replet. Radis cuiuſq; ex aqua decocta potatoribus ſi-
EGdalndd tim facere narratur. Stomachũ corroborat. Et uuluis ſi credinv' etiã cõferre aliquid tradit
la utn ut mares gignitur. Ita. n. Cherias atheniẽſis ſcnipſit: & Glaucias qui circa carduos diligen/

uſſimus uidetur. Manducatus carduus hic odorẽ cõmendat oris.

imenacſes Confectio tyriacæ cõpoſitio medicaminis Antiohi Ca. XXIIII.

ninuſine,/ EFEFEad ante diſceſſum ab hortẽtibus unã compoſitionẽ ex iis clariſſimà ſubtexemꝰ ad-
nmncelu ſ uerſus uenenata animalia: inciſam lapide uerſibꝰ in limine ædis Aeſculapii. Serpili
MI duum denariorũ põdus. Opopanacis & milii tantundẽ ſingulorũ. Trifolii ponfuis
enmnein n Qenarii. Anethi & fœniculi ſeminis & aniſi & ami & apii denariorù ſenũ ex fingulis gene-
hudnfinün ribus. Erui farinæ duodecim. Hæc tuſa cribrataq; uino quantũ poſſit excellenti digerũtut
Memicu in paſtillos: uictoriati põdere. Ex iis ſinguli dacur ex uini mixti cyathi: ternis. Hac tyriacha
inganan magnus rex Antiochus aduerſus omma uenena uſus tradittur.
hkanilum, EAIPLPNII SECVNLDI NATVRALIS HVSTORIAELIBER XXI.
lunn Colgir ”M , PROEMIVMI,
Landrkimn ”l MMUẽ “
ximgemunn De natura fHor & coronamentorũ. De mua florum uarietate. Ca, I.
nrlcninr NEHORTIS SERI ET CORONANIENTA IVSSIT CATOIN
Naid inil enarrabili florũ maxime ſubtilitate: quãdo nulli poteſt facilius eſſe loqui
Auguuobo AXAX ÿ rerünaturæ pingere laſciui enti præſertim & in magno gaudio fertili
irtu 1 tatis tam uarie ludenti.Quippe reſiqua uſus alumtẽiq; gratia genuit.iõ⸗
Cnügenm Mſ q; ſæcula annoſqʒ tribuit iis. Flores uero odoreſq; de die in die gignir.

Magna ut palã eſt admonitione hominũ:quæ ſpectantiſſime Horeat ce/

lerrime marceſcere. Sed ne pictura quidem ſufficiente imagini colorũ

wiuel

muamiigN reddendæ: mixturanq; uarietati ſiue alterni atq; mul riplices inter ſe uectan tur: ſiue priua
lmamninl tis generũ funiculis in oxbẽ: in obliquũ in ambitũ: quædà coronæ per coronas currunt.
Ararunv De ſtrophiolo ſerto: & qui primũ flores mi⸗ ſcere cœperit: & quando prim um corolla in⸗
lin/ uenta uel appellata & quare. 4 Frſee Ca. II.
ſan n Enuiorib tiqui: ſtrophi ellantes:unde nata ſtrophiola. Quin &
iuarunnl BFBrnnuioribus utebantur antiqui: ſtrophia appellantes: unde nata ſtrophio a. Quin 8
csamcenil x? uocabulũ ipſum tarde inde cõmunicatum eſt inter ſacra tantũ & bellicos honores
ln Rü coronis ſup nomẽ uindicantibus. Cũ uero a floribus fierent ſerta a ſerendo ſeruiæ
appellabãtur. Quod apud græcos quoq; nõ adeo antiquitus placuit. Arborũ eni ramis co
ro⸗ o rxonari in ſacris certaminibus mos erat primo. Poſtea uariati cœptũ mixtura uerſicolores.
in ſen Flocũq; inuicẽ odores coloreſq; accẽdere Sicion ex ingenio Puaſiæ pictoris atq; Glyrecæ
mng N coronariæ dilectæ admodũ illicũ opa eius pictura imitaretur: adinuenit: & illa. prouocans
Anit uar iaret: Eſſetq; certamẽ artis ac naturæ. Quales etiã nũc extãt artificis illiꝰ tabellæ:atq; in
velrn primis appellata ſtephanoplocos qua pinxit ipſam.Idq; factũ eſt poſt olympiadem centeſi
cnng in⸗ 4 mam. Sic coronis e floribus re ceptis paulo mox ſubire quæ uocantur ægyptiæ: ac deinde
ſti . hybernæ: tum cum terra flore s negat:ramento e cornibus tincto. Paulatimq; & romæ ſub
ihe repſit appellatio corollis incer initia propter gracilitarem nominatis: mox & corollaxiis⸗
un ui poſtꝗ e lamina ærea tenui in a urata aut in argentata dabantur. l

l ”ͦ

Ae. — Fee LIBERD.

Quis pᷣmũ cotonã foliis auteis & argeteis dedit & de honore coronarũ apud antiquos.
& de Scipionis honore: & de pactilibus coronis & Cleopatræreginæ fadaa. Ca. III.
QKalſus diues primus argento auroq; folia imitatus ludis ſuis coronas dedit. Acceſ
c ſerunt quoq; & leniſci: quos adiici ipſarum coronarum honos erat propter hetru-
ſcas quibus iungi niſi aurei non dedebant. Puri diu fuere ii. Celare eos primũ inſti

tuit. P. Claudius pulcher: bratteaſq; etiãꝗ Phyliræ dedit. Semper tamen auctoritas uel ludi⸗

cro quæſitarum fuit. Nanq; ad certamina in circum per ludos & ipſi deſcendebant: & ſer⸗
uos ſuos quoſqʒ mittebant. Inde alia. xii.tabularũ lex. Qui coronã parit. Ipſe pecuniamue
eius. Virtutis ergo arguitur: quãà ſerui equiue meruiſſent. Pecuniã partam lege dici nemo
dubitauit. Quis ergo honos? ut ipſi mortuo parentibuſq; eius dum intus poſitus eſſet fo-
ris ue ferretur: ſine fraude eſſet impoſita. Alias in uſu promiſcuo ne ludicræ quidẽ erant:
ingenſqʒ iis ſeueritatis. L. Fuluius argentarius bello punico ſecũdo cum corona roſacea ĩ/
ter diu e pergula ſua in forum proſpexiſſe dictus: ex auctoritate ſenatus in carcerẽ addu⸗
ctus non ante finẽ belli emiſſus eſt. P. Mutianus cum demptãà Marſye coronam e floribus
capiti ſuo impoſuiſſe: atq; ob id duci eũ in uincula triũuiri iuſſiſſent: appellauit Tri. Pleh.
nec interceſſere illi aliter ꝗᷓ athenis: ubi comeſabundi iuuenes ante meridiẽ conuentus ſa⸗
pientiũ quoq; doctrinæ frequẽtabaut. Apud nos exemplũ licentiæ huius non eſt aliud ã fi
i⸗ Diui Auguſti:cuius luxuria noctibus coronatũ Martiam littere illius deſcribunt. Flo=
rum quidẽ populus ro.honorẽ Scipioni tantũ adhibuit. Suario cognominabatur: propter
ſimilitudinẽ Suarii cuiuſdam negociatoris. Ob id erat in tribunatu plebei admodum gra
tus: dignuſq; africanorum familia. Nec ei fuit in bonis funeris impenſa. Aſſes ergo contu⸗
lit populus:ac funus elocauit: quaq; parte ferebatur: flores e proſpectu omni ſparſit. Et ia
tunc coronæ deorũ honos erant. Et larium publicorum priuatorũq; & ſepulchiorũ & ma/
nium. Sũmaq; auctoritas pactili coronæ: ſutiles ſaliorũ ſacris inuenimus & ſolẽnes cœnas.
Trãſiere deiude ad roſalia. Eoq; luxuria proceſſit: ut nõ eſſet gratia niſi mero folio. Subti
libus mox petitis ab india aur ultra indos. Laudatiſſimũ quidem habetur e nardi folio eas
dari aut ueſte ſerica uerſicolores unguẽetis madidas. Eiunc habet nouiſſime exitũ luxuria
fœminarum. Et apud græcos quidem de coronis priuatim ſcripſere Mneſteus atq; Calli/
machus medici ꝙ nocerent capiti: quomiã & in hoc eſt aliqua ualitudinis portio.In potu at
q; hylairtate præcipue odorum ui furripiente fallaciter ſolertia. Naq; ſcelerata Cleopatia
apparatu belli acciaci gratificationẽ ipſius reginæ Antonio timẽte:nec niſi pᷣguſtatos ci/
bos ſumente fertur ab ore eius iuſiſſe extremis coronæ floribus ueneno illitis. Iſpſaq; capi⸗

ti impoſita. Mox procedẽte hylaritate inuitauit Antoniũ ut coronas biberet. Quis iſtas ti-

meret inſidiase Ergo cõcerpta in ſyphũ incipienti haurire oppoſita manu en ego ſum inꝗt
illa care Antoni: quã tu noua præguſtantiũ diligentia caues: ideo mihi ſi poſſim ſine te ui
uere occaſio & ratio adeſt. Inde eductam e cuſtodia bibere iuſſit: illico expirantẽ. De coro
nis extra ſupra dictos ſcripſit. Theophraſtus apud græcos. Ex noſtris autẽ inſcripſere ali⸗
qui libros antologicon. Flores uero perſecutus eſt nemo ꝙ e uidem inueniam. Nec nos
nunc: ſcilicet coronas nectemus. Id enim friuolum eſt. ſed de Horibus quæ uidebuntur di
gna memorabibus. Pauciſſima genera noſtri coronamentorum inter hortenſia nouere: ac
pñ uiolas roſaſq; timöm. 1

De roſa in coronis: & de generibus eius: & ubi ſeratur. C⸗a. IIII.

OQOlſa naſcitur ſpina uerius ꝗᷓ frutice: in cibo quoq; proueniens. Illic etiam iucundi
r odoris ꝗquis anguſti. Germinat omnis primo incluſa granato cortice. Quo mox in

tumeſcente & in uirides alabaſtros faſtigato paulatim rubeſcens dehiſcit ac ſeſe

pandit in calicis medio ſui ſtantis cõplexa Iuteos apices. uſus eius in coronis prope nuni/
mus eſt. Oleo maceratur. Idqʒ iam a troianis tẽporibus Homero teſte. Preterea in unguẽ-
ta tranſit ut diximus. Per ſe medicas artes præbet. Emplaſtris atq; collyriis imponitur mor
daci ſubtilitate. Menſarum etiam delitiis inungendis minime noxia. Contra genera eius
noſtri fecere celeberrima: preneſtinam & campanã. Addidere alii mileſiam: cuius ſit arden
tiſſimus colos non excedeniis duodena folia. Proximam ei trachiniam: minus rubentem.
Mox alabandicam uiliorem: albicãâtibus foliis. Viliſſimam uero pluribus uel minutiſſimã
ſpinoſam. Differunt enim multitudine foliorum: aſperitate:leuore:colore:odore.Pauciſſi
ma quina folia: ac deinde numeroſiora. Cum ſit genus eius quam centifoliam uocãt. quæ

etincawp⸗
mocos
folunen
pegtuitcen
cepbabiſen
Penienanec.
elanc
lisheliin
Aq ineth
roneolaint
Censo
gloyzton
Plecam
ſolsloosne⸗
mnlela Noan
ſmepueniun
luucauleco
ſrcle lgil
Utone roki
Hunchgreon
Hiunmttanlr
auckilaod

liun
NXecuP
losnölece

inlunrudte⸗
fololanine

ullsdlkeren

lisiliinhe
hcoretunra
icknonnib
Nlgitec
Rkicyno u
mmrinonel
Peninoule:
Neigenus
lunpdriin
nboltardun
fölcsdoiun
inkonode
Ctem a
lea llannti

his
I ien
tim:
ishyarn
chfoloc⸗
neitnüen
ileore

Les üinſi
elenn dſen
Rruniamue
nlege diinene

Polltuseſett .

quice enn
romtolcai⸗
nccere zdd
onmeforbu
hunr Ti peer

conuentus ly„

Nnaizi
ckigdbunrkſ⸗
udur: Nrohe
iaemnocdin en
ſserocond
miloatlr h
ulchrorüadnn
Cſolenescans
nero folod
tenrdikoloen
meeniilunn
ſeung l
rohhpur
Renn Chamn
Uis ig
Nilud⸗
elnbrei
mi Deon
Unemleei

miawvt .
6
.

Iceumin
ce. Con
dehſch“ D
ni ohen
tetenin
inponiun
Uen gencn
mcui ſin
inns ,
nel winun 6
ℳoeh 9 .
ſummmi⸗

—
S= =

—

S=e=

EE
—
= —

= — —,

G4

XXI.
eſt in campania Italiæ. Græciæ uero circa philipos. Sed ibi nõ ſue terræpuentu. Pâgeus nã⸗
q; modos in uicino fere eſt: numeroſis foliis ac paruis. Vnde accolæ tranſferentes cõſerunt
Ipſaq; plantatée ꝓficiunt. Nõ autem talis odoratiſſima eſt. Hec cui latiſſimũ maximumq;
tolium. Greuiterq; indiciũ eſt odoris ſcabricia corticis. Cepio Tyberii Cæſaris principatu
negauit centifolia in coronis addi:præterꝗᷓ excremos uelut ad cardines: nec odore nec ſpe

cie ꝓbabilem. Eſt & quæ græca uppellar a noſtris a græcis lichnys: nõ niſi in humidis locis ꝓ
uehiens: nec um xcedens qne; folia: uiol magmtudine: odore nullo. Eſt & alia græcula
appellata: cõuolutis foliorum paniculis: nechiſcẽs niſi manu coacta: ſemperq; naſcenti ſi-
mllis: jatiſſimis foliis. Alia funditur e caule maluaceo:folia oleacea habẽs. Muſcetio uocãt
Atq; inter has media magnitudine autũnalis: quam coroneolam uocãt oẽs:ſine odore Co
roneola in rubro nata tot modis adulteratur. Et alias uera quoq; plurimum ſola præualet
Cyrenis odorariſſima eſt.ldeoq; ibi unguentũ pulchercimũ. Carthagine hi ſpaniæ byeme
quoq; tota.præcox. Refert & cæli temperies. Quibuſdà enim annis minus odoratapuenit
Præterea magis locis oĩbus ſiccis. ꝗᷓ humidis odoratior. Seri nec pinguibus uult:nec a rgil⸗
lIoſis locis:nec riguis.cõtenta raris. Propriæq; ruderatum agrum amat. Præcox cãpana. Sera
mileſia. Nouiſſumte tamẽ deſimit preneitina. Fodiunt᷑ altius ꝗ fruges:leuius ꝗᷓ ui tes. Tardiſ
ſime pueniunt ſemine:quod in ipſo cortice eſt ſub. pſo flore opertum lanugine. Ob id po
tius caule cõciſo inſeruntur & ocellis radicis: ut harundo. Vnum genus inſeritur pallidæ
ſpinoſæ lõgiſſimis uirgis ꝗnquefoliæ: quæ a græcula altera eſt. Omni autem reciſione atq;
uſtione proficit. Lranſlatione quoq; ut uitis optime ociſſimeq; puenit. Surculis quater⸗
num digytorum lõgitudine aut ampliore poſt uergilliarum occaſum ſata Lein per fauo⸗
nium tranſlata: pedalibus interuallis: crebroq; circufoſſa. Qui præcocem faciunt pedali cx

Ka radicẽ ſerobe ncliua caliq infundunt germinare incipientc calic. r. ..

llio trita gehera: & rarione ea inſerendi- † Ca. V.
lliium roſæ nobilitate proximum eſt: & quadã cognarione unguenti oleiq;: lilion .⸗
i appellatur. Er ĩpoſitũ eétiam maxime roſas decet: medio prouentu earum incipiẽs. y,
Nec ullis florum excelſitas maior. Interdũ cubitorũ trium. Languido ſemper col⸗ I
lo: & nõ ſaſficiente capitis oneri. Candor eius eximius. Foliis foris itrinatis: & ab anguſtiis
in latitudinẽ paulatim ſeſe laxantibus effigie calathi. Reſupinis per anibitũ labris. Tenuiq;
folio & ſæmine ſtantibus in medio crocis ta odor colorq; duplex: ut alius calicis: alias ſta⸗
mimis: differentia anguſta. In ungueti uero olei que uſu folia nõ ſpernurt᷑.Eſt foos nõ diſſi
milis illi in hærba quam cõuoluulũ uocat. naſcens per fruteta: nullo odore: nec crocis itus
candore tantum referens: ac ueluti rudimentum naturæ lilia facere cõdiſcentis. Alba lilia
ii idem omnibus modis ſerunt᷑ quibus roſa. Et hoc amplius lachryma ſua ut hyppoſelinum
Nihilq; ẽ fœcũdius. Vnde radice quinꝗgenos ſæpe emittente bulbos. Eſt & rubẽs liliũ: q
ræci crynõ uocãatalii florẽ eius cynorhdon. Laudatiſſimum in antiochia & laodicea ſyriæ
mox in phaſelide. Quartũ locũ optinet in Italia naſcens. Snnt & purpurea lilia: aliquando
gemino caule: carnoſiore tantũ radice: maioriſq; bulbi- ſed unius. Narciſum uocant huius
alrerũ genus flore cãdido: calice purpureo: differẽtia liliis ẽ & hæc ꝙ narciſis folia in radice
Cuntppatiſſimis in lyciæ montibus. Tertio generi cætera eadẽ: Calix hærbaceus: oẽs ſeroti
ni.Poſt arcturũ enim florent:ac ꝑ æquinoctiũ autũnum. Inuenta eſt in iis & rõ ĩſerẽdi mõ
ſtrificis hoĩ um ingeniis.Colligunt᷑ namq; menſe iulio ſcapi areſcentes:liliaq; ſuſpendunt
in fumo. Dei nudãtibus ſe nodulis in fœce nigri uini uel græci mẽſe martio macerant᷑ ut co e. 4

lorem accipiãt: atq; ita in ſcrobiculis ſeruuntur heminis fæcis circũfuſis. Sic fiunt purpu⸗
xea lilia:mirũq; ita tingi aliquid ut naſcatur infecum. KWK
HDee uiolis & de calta & de baccare & combretoꝗꝶ H e
lolis honos pximus. Earũ plura genera. Purpureæ: lureæ: albæ: platis oẽs ut olus ſa Peva dr
u tX. Ex iis uero quæ ſpõte apricis & macris locispueniũt: purpureæ latiore folio ſta po. . .
Lim ab radice canolſ exeuͦt⸗lolxc græco noĩe a ceteris diſcernũt᷑: appellatæ: ita ur we⸗
ab iis hyacinthina ueſtis. Sed ſatiuis maxima auctoritas luteis: genera iis tuſculana & qu 5AV. — U *
marina appellat᷑. Folio aliquato latiore: ſed minus odorato.In totũ uero ſine odore: minu⸗ α rrn L
toq; folio calathiana munus autũni:cæteræ ueris. Proxima ei calta ẽ cõcolori amplitudine
Vincit nũero folioꝶ marinã ꝗnq; folia nõ excedẽtẽ.Eadẽ odore ſuꝑat.Eſt enĩ grauis calta
Nõ leuior ei ꝗquã ſcopã regiã appellãt: quãꝗᷓ folia eius oleãt:nõ flores. Baccari quoq; radicis

4

/,

rtant odoratæ ẽ: a quibuſdâ nardũ ruſticũ appellatũ. Vnguẽeta ex ea radice fieri ſolita apd Llentucl
antiquos Ariſtophanes priſcæ comœdiæ poeta teſtis eſt. Vnde quidã errore falſo barbari/ Abreuis
cam eéã appellabãt. Odor eſt ei cinamomo pximus.Gracili ſolo nec humido puenit.Similli/ eluiman
mum ei cobretũ appellatur: folioꝶ exilitate uſq; in fila extenuata: & pcerius ꝗᷓ baccar. Næc aurbiüͦep
hæc ſunt tãtũ:ſed eoꝶ quoq; error corrigẽdus eſt: qui baccar ruſticũ nardũ appellauere. czud
Eſt enĩ alia hærba ſic cognominata: quã greci aſaron uocat: cuius ſpeciem figuraq; diximꝰ tüwherg
in nardi generibus. Quinĩmo aſaron inuenio uocitari: quoniã in coronas nõ addatur. Cro 4 imenh
cũ ſilueſire optimũ ſerere in italia minime expedit: ad icrupula uſq; ſingula areis decoqn olueke
tibns. Seritur radicis bulbo. Satiuũ latius maiuſq; & nitidius: ſed multo leuius degenerans inani
Sed ubiqʒ nec fœcundũ etiã cyrenis: ubiq; ſemꝑ Hores laudatiſſimi. Prima nobilitas cilicio ſ n
croco:& ibi in corico mõte. Dein lycio mõte olympo.Mox cẽturipino ſiciliæ. Aliqui phle⸗ de
græo ſecundũ locũ dedere. Adulteratur nihil æque.Probatio ſinceri ĩpo ſita manu crepat SðSð”
ueluti fragile. Humidũ enim quod euenit adulceratòe ſedet. Alreraphatio ſi manu plata ue
ad ora leniter faciẽ oculoſq mordeat. Et ꝑ ſe genus ſatiui blandiſſimu uulgo:cũ ſit medio
cre:deliacõ uocãt. Cõtra cyrenaico uitiũ: quod omni croco nigrius ẽ: & celerrime marce⸗ nei⸗ m
ſcit. Optimũ ubicũq; quod pinguiſſimũ & breuibus capillis. Peſſimũ uero eſt quod ſitum i .
Æ2doler. Nlurianus auctor eſt in lyciãno ſeptimo aut octauo tranſferri in locũ ſubactũ: at⸗ Gun be⸗
Vo Ar q; ita degeneras renouari. Vſus eius in coronis n uſꝗ. Hærba enim eſt folio anguſto pene ĩ ierce
—. 6 Scapillameti modum: Sed uino mire cõgruit: præcipue dulci tritũ ad theatra replẽda. Flo⸗ Hunui .
WeAet uergiliaꝑꝶ occaſu paucis diebus folio qui Horem expellit. Viret bruma & colligitur.Sic enin h
. catur umbra melius etiam hyberna. Carnoia & illi radix: uiuaciorq; ꝗᷓ cæteris. Gauder calca egch 1
vo.* Pte ri: & atteri pede: pereundoq; meliuspuemnt. ideo iuxta ſemitas ac tontes lætiſſimum. ent 1
, Vo- la Te Horibus antiquis: & de odoramentorum diuerſitate: & ſaliunca: & polio. Cap. VII. une
a Pae⸗d, Roianis temporibus ei iam erat honos. Et hos certe flores Hiomerus tris laudat lo- —
— Cor Gluon t ton: crocon: hyacinthum. Ommũ odoramentorũ aiq; adeo hærbarũ differentia eſt teanaffor
1 0 in colore:& odore:& ſucco. Odorator ſapor raro ulli no amarus. E contrario dul⸗ meitpe
. cia raro odorata. Itaq; & uina odoratiora muſtis. Silueſtria mnagis omnia ſatiuis. Quorüda igall o
odor ſuauior & long inquo:propius admotus he betatur ut uiolæ. Roſa recens a longinquo Nzluer
olet:ſicca propius. Umnis autẽ uerno tempore acrior: & matutinis. Quicquid ad menidia ſkiigiter
nas horas diei uergit hebetatur. Nouella quoq; uetuſtis minus odorata. Acerrimustamen lägupntl
odor ommum æſtate media. Roſa & crocum odoratiora cum ſerenis diebus leguntur. Et Migin eo
omnia in calidis magis ꝗᷓ in frigidis. In ægypto tamẽ minime odorati Hores: quia nebuloſus ilneunſen
& roſcidus aer eſt a nilo flumme. Quorũda ſuauitati grauitas ineſt. Quædãà cũ uirent non lußrnenle⸗
olent propter humorem mimium: ut buceros quod cſi fœnogræcũ. Acutus odor nõ omi⸗ Wahpulim
num ſine ſucco eſt: ut uiolæ roſæ: croco. Quæ uero ex cautis ſucco carent: eorum ommũ Netomitid
odor grauis: ut in lilio utriuſq; generis. Ambrotonũ & amaracus acres habẽt odores. Quo lan Det
rũda dos tantũ iucũdus: reliquæ partes ignauæ: ut uiolæ ac roſæ Hortẽſium odoratiſſima lten
quæ ſiccã: ut ruta:mẽta:apiũ:& quæ in ſiccis naſcuntur. Quædã uetuſtate odoratiora: ut co 4 e
tonea:eadẽ ꝙ; decerpta quã in ſuis radicibus. Quædã uero non niſi defracta:aut ex attritu Ing
olẽt. Alia nõ niſi detracto cortice. Quædã uero nõ niſi iuſta: ſicut thura myrrhæq;. Flores nicauoc
triti omnes amariores quã intacti. Anqua arida diutius odorẽ cõtinent ut melilotos. Quæ opluraali
dã locũ ipſum odoratiorẽ faciũt: ut iris. Qui & arborẽ totã cuiuſcũq; radices attĩ gũt . HNeſ umemrüle
peris noctu magis olet: inde nomĩe iumeto. Animaliũ nullũ odoratũ: niſi de pantheris ꝗc chimns
quã dictũ eſt ſi credimus.llla quoq; nõ obmittenda differẽtia odoramẽtorũ multa nihil ꝑp⸗ Momidmii
cinere ad coronaméta: ut irin: atq; ſaliuncã: quãquã nobiliſſinn ſit odoris utraq;. Sed itis ra Gvontiden
dice tantũ cõmẽdatur: unguentis aut medicinæ naſcẽs. La udatiſſima ĩ illyrico.Et ibi quocꝝ orpttignn.
nõ maritimis ſed ĩ ſilueſtribus drinonis & natrone. Proxima in macedonia. Laudatiſſima foneguod
hæc & cãdicans. Er ex illis tertiũ locũ habet africana ampliſſima inter omnes: guſtuq; ama- migrer
riſſima. Illyrica quoq; duorũ generũ ẽ. Raphanitis a ſimilitudie: quæ & melior. Rizotomoſ nmexh
ſubruffa. Optima quæ ſternuramẽeta tactu mouet.Caulẽ habet cubitalẽ:& rectũ.Floret dia icilg
uerſi coloris ſpecie:ſicut arquus cæleſtis unde nomẽ. Nõ ĩprobat᷑ & piſidica. Et foſſuri tri⸗ nonnt Etn
bus ante mẽſibus mulſa aqua circũfuſa hoc ueluti placamẽto terræ blandiuntur circũ ſcri ſourunt
tã mucrone gladio ut triplici:& cũ legerint eã protinus i cælũ attollũt. Natura eſt feruens Nerhren
Tractataq; puſtu las ãbuſti mõ facit. Pracipit᷑ ante oĩa ut caſti legãt. Teredies nõ ſicca mõ 1ulie

fen ſn
tettl
puenönl/
Wu peluen
deuglnm
Madcann
nemädan,
inscegenerng
nobilnscln

Algni l

in tmnucene
oli mnndlr
bocüſteti
kemime ma⸗
cſtqnod ſtun
Ni ſubacir,
upulo eei
nnlch,F⸗
Acolldieu die

Caudercd

Eülvnum.

ustusluvdar⸗

rüdfienentnd

Econuanocl),
hrins Mii
censalongore
uid ad menni
Nemmuncn
uslpu,
iin
diien non
rno omm⸗
un omni
Nores Qo
donauſim
atiotaurc
ut er Kitnn
rq Plores
o
aiigütn
Annbennsg
multa ihlp
Sedins
okrbic
anun in⸗

uerũ & in terra celerime ſentit Optimũ antea irinũ leucade & elide ſerebatur. Iãpridẽ eni
& ſeritur. Nũc e paãphilia. Sed cilicũ maxĩe laudat: atq; e ſeptẽtrionibꝰ. Saliũca folioſa ꝗdẽ ẽ

ſed breuis: & quæ necti nõ poſſit. Radici numeroſæ cohæret. Hærba uenus quã flos: denſa
ueluti manu preſſa: breuiterq; ceſpes ſui geneiis. Panonia hãc gignit & norica: alpiũq; apri

ca urbiũ eporredia tatæ ſuauitatis ut metallũ eẽ cœperit. Veſtibꝰ iterponi eã gratiſſimum.
Sic & apud græcos polion hærbã inclytà Muſei & Fieſiodi laudibus: ad oĩa utile prædican
tiũ. Superq; cætera ad famã ẽt dignitatis. Prorſuſq; mirã: ſi mõ ut tradũt: folia eius mane câ

dida.meridie purpurea: ſole occidente cerulea aſpiciuntur. Duo genera eius cãpeſtre ma⸗

ius. Silueſtre quod minusẽ. Quidã reucrion uocant. Folia canis homiris ſimilia: a radice p
tinus nũquã palmo altiora. Et de odoratis floribus ſatis dictumʒin quibus unguenta uiciſ
ſe naturam Saucent khſ n, eeer
De ueſtium æmulatiõe cũ floribus & amarato & chryſocome ſiue cryſiti. Ca. VIII.
Vxuria ueſtibus quo ꝙ prouocauit eos flores:qui colore cõmẽdatur. Kios animad
Huerto tres eſſe principales. Vnũ in croco qui in roris micat. Gratius nihil traditur
aſpectu:& in purpuras tyrias dibaphaſq; ac laconicas. Aliũ amethyſtõ qui uiola: &

ipſe in purpureũ quẽq; hyacithinũ appellauimus. Genera enĩ tractamus in ſpẽs multas ſeſe

(pargẽtia. Lertius eſt qui pprie conchylli intelligitur multis modis. Vnus in heliotropio
& in aliquo ex iis plerũq; ſaturatior. Alius in malua ad purpurã inclinãs. Alius in uiola ſe⸗-
rotina cõchyliorũ uegetiſſima. Paria nũc cõponuntur: & natura atq; luxuria depugnante.
Lutei uideo honorẽ antiquiſſimũ in nuptialibus flimeis totũ fœminis coceſſũ. Et fortaſſis
ideo nõ numerari inter principales: hoc e comunes maribꝰ ac fœminis: quoniã ſocieras pri⸗

cipatum dedit. Amarato nõ dubie uincimur. Eſt aut ſpica purpurea uerius quã flos aliquis

& ipſe ſine odore. Mirũq; in eo: gaudere decerpi: & letius renaſci. Prouenit auguſto men⸗
ſe Durat in autũnum. Alexãdrino palma: qui decerptus aſſeruatur. Mirũq; poitꝗᷓ defece⸗
e cuncti flores madefactus aqua reuiuiſit: & hybernaſ coronas facit. Sũma eius narura ino
mine eſt appellato quoniã nõ marceſcit. In nomine ẽ & cyani colos Item holochryſi. Om⸗
nes autẽ hi Hores no fuere in uſu Alexandri magni ætate: quoniã ꝓximi a morte eius au⸗
Ctores ſiluere de illis. Quo manifeſtũ eſt poſtea placuiſſe. A græci tamẽ repertos quis dubi
tet enõ aliter italia uſurpate nomina illorũ. At Hercules petilio ipſa nomẽ ĩpoſuit autũna
licirca uepreſ ; naſcenti.Et tamẽ colorẽ cõmendat qui eſt roſæ ſilueſtri. Folia parua quina.

Mirũq; in eo flore inflecticacumine & nõ niſi retorto folio naſci paruo calice ac uerſicolo
ri luteum ſemẽ includente. Luteus & bellio paſtillicatibus ꝗnquagen ſꝗnis babulis corona
tur. Pratenſes hi flotes: ac ſine uſu: & ideo pleriq; ſine nomimbus. Quin & his ipſis alia alii
uocabula imponũt. Dhryſocome ſiue chryſitis nõ habet latinã appeſſationc. Palmi altitudi le α

= A. 1

T fere pꝑactis colorũ celeberimus tranſeat ratio ad eas coronas quæ uarietate ſola
eęe placent. Duo earum genera quomodo aliæ flore cõſtat: aliæ folio.Florẽ eſſe dixe⸗
rim geniſtas. Nãq;ʒ & ns decerpitur luteus Itẽ rhododendrõ. Itè zizippa: quæ & cap
padocia uocat᷑.lſq; odoratus ſumiliſq; olearũ floribus. In uepribꝰ naſcirur cyclammum:de
quo pluta alias. Flos eius coloſſinus in coronas admittitur. Folia milacis & hederæ in coro
namentũ le dedere. Coronæq; earũ optinent principatũ. De quibus in fruticũ loco abun⸗
de diximus. Sunt & alia genera nominibus græcis indicanda: quia noſtris maiore ex parte

nomẽ dare iis defuit cura. Et pleraq; eorũ in exteris terris naſcunt᷑ nobis tamẽ conſectata:

quoniã de natura ſermo nõ de italia eſt. Ergo in coronamenta folio uenere melothron: ſpi

ron: triganon: cneron: quod caſiam Higinus uocat.Et qu ꝓ cunilaginẽ: coniza:meliſophil⸗

lon:quod apiaſtrũ: melilotõ:quod ſertulã cãpanã uocãt.Eſt eni in cãpania italie laudatiſſi⸗

ma a græcis in ſunio:mox chalcidica & cretica ubicũq; uero aſperis & ſilueſtribus nata. Co

ronas ex hac antxiquitus factitatas indicio eſt nomẽ ſertulæ quod occupauit. Odor eius cro
co uicinus eſt & flos:ipſa cana. Placet maxime foliis breuiſſimis atq; pinguiſſimis. Folio co
ronat & trifoliũ. Tria eius genera. Niphantes uocant græci. Alii aſphaltion maiore folio
quo utuntur coronarii. Alterum acuto oxytriphillon. Tertium ex omnibus munitiſſimũ
Inter hæc neruoſi cauliculi quibuſdã: ut marachro:hippomarathro myophano. Vtuntur &
f⸗rulis & corimbis: & hederæ flore purpureo.Eſt & in alio genere earũ ſilueſtribus roſis ſi-
X ii

ne ecomãcidus fulgore auri corĩhis: madice nigra ex auſtero dulci. In petroſis opaciſq; na-
ſcens. Deno 101r

5
1.

inde nomen. H yacinthum conntatur fabula duplex: luctũ præfe re eius: quem. Appolo di⸗

.
.ℳ 2

Milis. E in iis quoc; colos tãtũ delect GER. 6abeſt. E oric era nigri atq ut
Ber. Le Adidi. Eioc & odoratum Ramoſa ar El orautsaheſ. e cneoriduo genera nigri atq; e i heu i
9ee n a t, Kawo e orig. Sn o. Florent poſt æquinoctium autũni. 4 W
g. eLI. uwon,. vrigano⸗ thymo & melle attico: & conyza: & louis flore & helenio: & gEire
eydee , Stiden aimbrotono: & leucantemo. . CaAa. X. Cnealgld
reChef. Sri en Grigand in coronamẽtis ſpecies. Alterius. n. nullũ ſemen. Id autem cui cluntilis
5ä ocatur. 1 aridern thymi: candidũ ac nigricans. Horet autẽ cir⸗ ofeiiche
large florente o dit apes decerpat:e nuguriimelin eſt. Prouetũ enĩ ſperant apiarii Gliteſt
origani perꝗᷓ minutũ nõ tamẽ fallat BeBietid lraſk 5 vorenieprehendi ci nl
ligntur: ſlatoq; eo naſcitur. Quid nõ tentauere Rominesielhis attilin Gebe e uunlan
Wl enur Liso Hanflarum eſt ex rſes rnni⸗ uin florecuti docem Hatu Jecd alia nmmn gu
Tatio nae Ob t: no urante attico t ymo:niſi in a flatu maris ſeratur.Erat uidẽ hæ larutit
opinio antiqua in omni thymo. Ildeoq; nõ naſci in arcadia. Tunc oleam nõ pu A gign rur
niſi intra trecenta ſtadia a mari. Lhymis quidẽ nũc etia lapid eai bacmgtin onbn e
nenli refertosſcänus, Ploc pene ſolo red SHSSõ abi eos ainbos in prouitia narbo ilignnne
uenientibus ut thymo ueſcantur. Et conize duo n enn us gecnäumülbus co inNA
Differentia in folio. Tenuius fœminæ & cõſt a era in coronamentis: mas & fo mina. inatbin
ſuus. Flos quoq; magis ſpedet eius Lerorinus utrie ang uſtiuſq;. Imbricatũ maris & ramo liignrt
5 † 105 qn as peler eInd. nus utriq; poſt arcturũ. Mas odore grauior. F ſrnahuuon
mina acrior. Et ideo cõtra beſtiarum morſus aptior. Folia fo mi Sa cdee lluch
laſculæ radix a quibuſ ntig en sabtir. 0 1 minæ mellis odorem habent. l.
o. da uoandt llatur: de qua .Et tantũ folio it lo/
uis Gatmnractmmermerenllcstmetonunn heitan ülyenb unnſeriltei Omtta tn n
coloſa toſæ modo Colore tantmodo placet loui mum In rium: ſerpillũ. Omma ſur 1 l
mis. Piæ enæ dicitur natum. Et ideo in helena inſula laudatiſſmmum Eſt autem frute: ha⸗ on⸗
muele ſpargem docirantalidus rumuſis lohio ſimin lapilAmnbrotonumiucundi ne e
Eeit & Sramié. Torer Titare-Flosauf iĩ coloris. Vacuum ſpõte puenit. Cacumine ſuo ſe ꝓ “
gat. Seritur autem ſemine melius quã radice aut ſurculo. Semine quo nõ ſi Xa en u
ria cr. iEX Ar ce aut luiculo.— nõ ſine nego gecauen
W.. Ae= Baucheman eſt flore albo ſolfoſum. fien uitisfru tie⸗ ant-Ambrotono ſimil odoreleu/ Pralte⸗
Hribus bin r Ke geer, A cliloto: & uiola alba: & codiamino & deſilue dalche
ſtribus bulbis:& he chrylo: & Iychifs. & de hærbis citri mare. 29. nͤgil
Maracum diocles medicus & ſicula gens appellauere quod egyptus ſyria ſanſu hispunn
“ n Seritur utroq; genere & ſemine & ramo: uiuacius prædictis & odore melius. dae
te deſ. end bſolum amaraco Xdde dua ambrotono ſemen. Sed amarotono radis una: & ala Nunen
te delechdens: cæteris in ſummo teræ leuiter hærens. Reliquorum ſatio autunno fere ĩci⸗ Tin
deenenl oi & uere quibuſdam locis: quæ umbra gaudent & aqua ac fimo. Nictegreton 4 go
1 pagne in gedron eſt Democritus. col oris ignei: oliis ſpinæ: nec a terra ſe attolentẽ: præ di
fiene galro lia Nartar.Frulurpelt æquinoctium uernum radicitus. Sicatur quæ ad tenusqn
Tcipicnida Ean S lucens noctibus. Magos pthorumc reges uti hac hærba ad uota ſu⸗ menn⸗
ue cant. 4 Palifan uocrichenunrchonechiointn anſeres a primo conſpectu eius ex pa lentelen
Eicar Laudatiſunnnda on: quoniam e longinquo noctibus fu Igeat. Meliloros ubiq; na⸗ onmcen
nn tiffinin tamen in attica. Vbicunq; uero recens: nec candicans: & croco ſimil mdpode
T uamndua in italia odoratior & candida.Florum prima uer nuntiantium uiola alba. ltinredn
e aignehei ere veis trinn hyeme emicat. Poſtea quæ appellatur & purpurea. Proxi⸗ nini
eitategh e 05 ugeatur ſtueſtr dũtaxat. Codiaminò bis anno. uere & autũno. Ueinndn
lin uiſche uedini ; fugit. Friare⸗ ſupradictis aliquãto narciſus: & liliũ trãſmaria. Et in ita Derueniren
I quiceut dirimuspertoſamn-damingprcarardidz ſociitt oenithe Eſtauthæc ſilue ffenn
ueſtribus helichr ds. D ſle dicetur in medecims. ſquit᷑ oenthe: melanthiu:ex lil tcenpon
gladiolus nat . : einde alterum genus anemoues quæ timonia uocatur. Poſt hanc tlleni
Siaatofis calitn yacinthis. Nouiſſima roſa. Eadem pria deficit: exceptus ſatiua. Cæ⸗= N
d n iyacinthus maxime durat: & uiola alba: & oenanche. Sed hæc ita ſi deuulſa crebro cklen
phibeatur in ſeminibus. Naſcitur locis tepidis. Odor idem qui germinantibus uuis. Atq; aſi

üikelin

anigig

Ne Abeleno
all Autemn
Oretauvecit⸗
dermn Piwi
leprehencl:c
nloreiploin

octbe ümh

ſrü eli
Eirqucier
Puridangie
Nroultia rbo
Münilbus o
Wafamim,
immis Anmo
egemitkr
Corembaben,
Olocororäo,
üOemul
al igene
emmelcnge⸗
Gnhronxr hu⸗
iunci odor⸗
mimneſvole
lenegoco
nodumiN
mleocorelen/

mulrſe
enelius⸗
6unu5 1
vtae ici⸗
Gegretot
lenterp
vt qu
duonſ⸗
eius
8 ubi n⸗
ocoglin
niola An⸗

in 1lbe
S

XXI.

lexerat:aut ex Aiacis cruore editi: ita diſcurrentibus uenis ut Fircarii hrrerarun⸗ figura

ea legatur inſcripta. Helichryſos florem habet auro ſimilem folium tenue: cauliculũ quo⸗
q gracile: ſed durum. Hoc coronare ſe magi unguenta ſumantur ex auro: quod apyrô uo
cant: ad gratiã quoq; & uitæ gloria pertinere arbitrantur. Et uerni quide flores hi ſũt. Suc
cedunt illis æſtiui lychnis: & Iouis fſos: & alterum genus lili: Item typhon & amaracus. quẽ

phtygiũ cognominãt:ſed maxime ſpectabilis pothos. Duo genera huius. Vnũ cui flos bya⸗

cinthi eſt. Alterũ candidius qui fere naſcitur in tumilis quonià fortius durat. Et iris æſta⸗

to Horens: Abeunt & hi marceſcũtq;. Alii rurſus ſubeunt autunno. Tertium genus hlii:&
crocus: & oſirin in utroq; genere: unũ habes alterum odoratũ: primis omĩa hymbribus emi
cantia. Coronari quidẽ & ſpicæ flore utuntur. Quippe cum ſpinæ albæ cauliculi inter oble
ctamenta gulæ quoq; cõdiantur. Kic eſt trans maria ordo florum. In italia uiolis ſuccedit
roſa. Huic interuenit liliũ.Roſam cylanus excipit: Cyanũ amatanthus. Nam uincaperuĩca
