& capræ ſt aquam biberint: in qua folia ea maduerint: mori dicuntur. Nec rhus latinum no
mẽ habet: cum in uſum pluribus modis ueniat. Nam & hærba ẽ ſilueſtris. foliis myrti: cau⸗
liculiſq; breuibus: quæ uenena & tineas pellit: & frutex excoriarius appellatur: ſubrutilius
cubitalis craſſitudine digytalis. Cuius aridis foliis & malicorio coria perficiuntur. Medici

autem rhoicis utuntur ad contuſa. Item cœliacos & ſedis ulcera: aut quæ phagedenas uo /

cant: trita cum melle & illita cum acero. Decoctum eorum inſtillatur auribus purulentis.
Fit & ſtomachice decoctis ramis ad eadem quæ ex moris: ſed efficacior admixto alumine. II

limiturq; eadem hydropicorum tumoribus. Rhus quæ erythros appellatur frutex eſt: & hu
ius fruticis ſemẽ uim habet aſtringendi refrigerãdiq;. Aſpergitur pro ſale obſoniis. Aluos

ſoluit: omneſq; carnes cum ſilphios ſuauiores facit. Vlceribus medetur manantibus cum
melle. Aſperitati linguæ percuſſis: liuidis: deſquamatis eodem modo. Capitis ulcera ad ci⸗

catricem celerrime perducit: & fœminarum abundantiam ſiſtit cibo. Erythrodanus quam

aliqui erxreuthodanum uocant: nos rubiam: qua tinguntur lanæ pelleſq; perficiuntur in me
dicina urinam ciet. Morbum regiũ ſanat ex aqua mulſa. Et lichenas ex aceto illita. Et iſchia
dicos & palyticos ita ut bibentes lauentur quottidie. Radix ſemenq; trahũt menſes. Aluũ

ſiſtunt: & collectiones diſcutiunt. Contra ſerpentes rami cum foliis imponuntur. Folia &GE

capillum tingunt. Inuenio apud quoſdam morbum regium ſanari hoc frutice: ẽt ſi adaliga
tus ſpectetur tantũ.Diſtat ab eo qui aliſon uocatur foliis tantũ & ramis minoribus. Quip
ps nomẽ acepit ꝙ a cane morſos rabiẽ ſentire nõ patitur potus ex aceto adalligatuſq; . Mia
vũq; e quod addit᷑: inſaniã cõſpecto eo omio frutice ſanari. Tingentibus & radicula ramos
præparat: quâ ſtruthion uocari diximus. a græcis. Medet morbo regio ipſa decocta & ius
potũ: itẽ pectoris uitiis. Vrinam cier: aluũ ſoluit: & uuluas purgat. Quã ob rem aureũ po⸗
culũ medici uocant. Ea & ex melle ꝓdeſt magnifice ad tuſſim. Orthopnoe coclearis mẽſu⸗
ra. Cũ polenta uero & aceto lepras tollit. Eadẽ cum panace & capparis radice calculos fran
git: pellitq;. Panos diſcutit cũ farĩa hordeacea uino decocta. Miſcetur & malagmatis & col
Iyriis claritatis cã. Ad ſternutamenta utilis inter pauca. Lyeni quoc; ac iocineri. Eadem po
ta denarii unius pondere ex mulſa aqua ſuſpirioſos ſanat. Sic & pleureticos:& omnes late⸗
ris dolores. Apocyni ſemẽ ex aqua frutex é: folio hed eræ: moliere tamẽ & minus longis ui⸗
ticulis: ſemĩe acuto: diuiſo: graui lanuginoſo odore. Canes & oẽs quadrupedes necat in ci
bo datũ.Eſt & roſmarinũ. Duo genera eius. Alterum ſterile. alterũ cui & caulis & ſemẽ re⸗
finaceũ:qd cãchrys uocatur. Foſiis odor thuris. Radix uulnera ſanat uiridis ĩpoſita & ſedis
pcidẽtia cõdylomata hemorroidos. Succus & frutices & radicis morbũ regium: & ea quæ
repurgãda ſũt. Oculorũ aciẽ exacuit. Semẽ ad uetera pectoris uitia datur potui. Et ad uul⸗
uas cum uino & pipere. Menſes adiuuat. Podagris illinitur cũ erinea farina. Purgat & len

tigines: & quæ excalefacienda ſũt: aut cũ ſudor quærendus illitũ. ltem cõuulſis. Auger &G
lac in uino potũ.Itẽ radix. lpſa hærba ſtrumis cũ aceto illinit᷑ad tuſſim cum melle prodeſt.

Cãchrys multa genera habet ut diximus. Sed hæc ꝗ ex rore ſupradicto naſcitur ſi fricetur⸗
reſinoſa ẽ. Aduerſat᷑ uenenis & uenenatis: præter anguibus: Sudorem mouet tormina diſæ⸗
cutit. Lactis ubertatẽ facit. Eiærba ſabia brathy appellata græcis duorum generum eſt. Al
tera amaraci ſimilis folio eſt: altera cupreſſo. Qua ex re quidam creticam cupreſſũ dixerũt

uatilis in (uffitus ꝓ thure aſſumit. In medicamentis uero duplicato pondere eoſde effectus

nberevosd
Pnenontu
niopotntegt
Gnluzbrwe
ſciknumng
erpnuge
eiucegl
eenalcenner
licele
mlsbrüsma
gikeoteicient
lnesbeben
tereelt
gunkiaeto
opotßCled
cpor

Bſin
1 (iſtüili
ulene
ſcoloresmi
ſlisacllexres
lrdrn boͤbic
tutxaie
ſbuktänng
nmüägea
nfanalisz⸗
tminingctios
liniſem
Chreratrl
meälusmlen
bneſicii Ve⸗
NeNerg A
Clopotisuit
Deuuſgnn
luo muf
mis
1 h
ntes.
Niucinebe
lumliühris
Umoieten
bätſilnon
menori
tinerponud
n Auung
elangani
GEinin E
Uumidtub
dotbionese⸗
kſanose
lſir
ſle len
tien
Mericsa

nhammättn,
elctemtind
racfü Con
eri lunt
Cu
rl Arin
Nertmänmeig
s Celli uni⸗
WAbe
leäomled
idem Pud n
Auadhnpeli ⸗

nopotz Deeatd

Thushaununne
olis yrticaus

uun ſobrunlia

uumrur Mecic
Piugetennuo/
nbus zunlemi
mintoalumine.
rkruerektälu
eOblohis Aun

mounrtbus an
pirisuleen ac.

Ibrodmmus gun
erfciunturinme
ro lin btici
büͤt penlen Au
onuntut N
tuieatln
Smmmtun
atleng

11 HN 3
euanhrd int

emmeis
eclalsfun

„ 1
crenen

Nrobi⸗

minslorgiu⸗
veceslecaſi
ulsaͦſenen⸗
olaulc
gium⸗
Naibtakui

oculos: oris uitia & genitalium.

XXlIIII.
habere quos cynnamũ traditf. Collectiones minuit & nomas compefcit. Illita ulcera pur gat
Part? emortuos appoſita extrahit & ſuffitu. Illinitur igni ſacro & carbũculis. Cum mele &
uio pota regio morbo medetur. Gallinacei generis pituitas fumo eius herbæ ſanari tradũt
Similis hærbe huic ſabnæ ẽ ſelago appellata. Legitur ſine ferto dextra manu p tunicã: qua
ſiniſtra manu exuit᷑ uelut furante: candida ueſte ueſtito pureq; lotis nudis pedibus ſacro

facta prius ꝗᷓ legat᷑: pane uinoq;.Ferturi mappa noua. Hãc cõtra omnẽ pnicie habẽdã ꝓdide

re druidæ gallorũ: & cõtra oĩa oculorũ uitia fumũ eius ꝓdeſſe. Ildẽ ſamolũ herbã nomina⸗
uere naſcente ĩ humidis. Et hanc ſiniſtra manu legi a ieiunis cõtra morbos ſuũ boũq;: nec
xeſpicere legentẽ.nec alibi ꝗᷓ in canali deponere:ibiq; cõtexere poturis. Cũmi genere dixi⸗
mus. Ex iis maiores eſffeckus melioris cuiuſcq; erunt. Dẽtibus inutiles ſũt.Saguinẽ coag ulat
& ideo reicientibus ſanguinẽ proſunt:itẽ ambuſtis: arteriæ uitiis. Inutilẽ urinã ciũt: amari⸗
rudines hebetant aſtrictis cæteriſq;. Ex amygdala amara eſt ſpiſſandiq; uiribus efficatior.
Hiaber excalfactorias uires. Præponũtaũt prunorũ & ceraſorũ ac uitiũ. Siccãàt illitæ & aſtrĩ
gunt.Ex aceto uero infanciũ lichenas ſanant:Proſunt & tuſſi ueteri:quattuor obolis ĩ mix
to potis. Creduntur & colorẽ gratiorẽ facere: ciborũq; appetẽtiã: & calculoſis prodeſſe cum
paſſo potæ. Oculorũ & uulnerũ inutilitatibus n vm enneni unt.
De ſpina æ gyptia: & ſpina alba: & acantô: & acatia. Ca. All.
B; ſpina ægyptia ſpinæ arabicæ laudes in odorũ loco diximus: & ipſa ſpiſſat ſtrĩgitq;
àa diſtillationes omnes: & ſanguinis excreationes: mẽſiumq; abundantia: ẽt nũc radice
uaualentior. Spinæ albæ ſemẽ cõtra ſcorpiones auxiliatur. Corona ex ea ĩpoſita capi-
tis dolores minuit. NHuic ſimilis eſt ſpina illa:quã græci acanthon uocant minoribus multo
foliis aculeatis per extremitates & harenoſa lanugine obductis. Qua collecta etiam ueſtes
quædam bõbicinis ſimiles fiunt ĩ oriẽte. Ipſa folia uel radices ad remedia opiſthotoni bibũ
tur. Eſt acaciæ ſpina. Fit in ægypto alba nigraq; arbore: item uiridi: ſed löge melior.ẽ prio-
xibus. Fit & in gallatia tenerrima ſpinoſior arbore. Semen omniũ lenticulæ ſimile: minore
eſt tantũ & grano & foliculo. Colligit᷑ autũno ante collectu nimio ualidius. Spiſſat᷑ ſuccus
ex foniculis aqua cæleſti pfuſis: mox in pilatuſis exprimit᷑ origanis: tũc dẽſatur in ſole mor
tariis in paſtilos. Fit ex foliis minus efficax. Ad coria pficienda ſemine pro galla urunt᷑. Fo/
liorũ ſuccus & galatiacæ acaciæ nigerrimus improbat᷑: Itẽꝗ ualde ruffus. Purpurea aut leu
cophea: ꝗ facillime diluit᷑. Vis ſũma ad ſpiſſandũ refrigerãdũq; eſt. Oculorũ medicamentis
ante alias utiles. Lauant᷑ in eos uſus paſtilli: ab aliis torrent᷑: ab aliis capilli tinguntur. Sanãt
ignẽ ſacrũ. Vlcera ꝗᷓ ſerpunt: & humida uitia corporis: collectiones articulos cõtuſos: puio
nes:ptergya.Abundantiã menſium fœminis ſiſtunt: uuluamq; & ſedem procidentem: item

De uulgari ſpina & ſilueſtri:& de ſyriſe
liuro:aquifolia & tazxo & rubis medicinæ. Ca.. AlII.⸗
Vlgaris quoq; hæc ſpina: ex qua uenæ fulloniæ implẽtur: radicis uſus habetur. Per
u hiſpanias quidem multi & inter odores & ad unguenta utuntur illa aſpalathũ uo
cCcantes. Eſt ſine dubio hoc nomine ſpina ſilueſtris ĩ orientecut diximus candida ma
gnitudine arboris iuſtæ. Sed & frutex humilior atq; ſpinoſus. In ſyria & rhodiorum inſulis
quam alii ſyriſceptrum:alii adiapſatheum ſiue dipſacon ſiue diacheron uocant. Optimus
qui minime ferulaceus:rubeus:& in purpuram uergẽs detracto cortice: naſcitur pluribus
locis:ſed non ubiq; odoratus. Quam uim haberet cæleſti arquu in eum imxo: diximus. Sa
nat tetta oris ulcera:& ozenas:genitalia exulcerata:aut carbunculantia: item rhagadia: ĩfla
tiones potu. Diſcutit & ſtrangurias cortex. Sanguinem reddentibus mendetur decoctum
eius. Aluum ſiſtit cortex. Similia preſtare ſilueſtrem quoq; putant. Spina eſt appendix ap⸗
pellata: quoniam baccæ puniceo colore in ea appendices uocâctur. Hæ crudæ per ſe & ari⸗
dæ in uino decoctæ aluum citant: ac tormina compeſcunt.Pyrachanti baccæ contra ſerpen
tium ictus bibuntur. Paluris quoq; ſpinæ genus eſt. Semen eius afti zuram uocant: contra
ſcorpiones efficaciſſimum:item calculoſis & tuſſi. Folia aſtrictoriam uim habent. Radix diſ
cutit panos:collectiones: uomicas: urinas: trahit pota. Decoctum eius potum in uino aluũ
ſiſtit. Serpentibus aduerſatur: radix præcipue datur in uino. Alioquin folia contuſa addi
to ſale articulorum morbis imponunt.Proſunt baccæ purgationi ſoœminarum: cæliacis: dy
ſentericis: ac colericis. In uino potæ aluum ſiſtũt. Radix decocta & illita extrahit infixa cor
J & i i

e o: & de a endice ſi ina: & racantho: & a⸗ ο
ceptro’& r 1ce lpi Py P 1

pori. Vciliſſima eſt & luxatis tumoribuſq;.Aquifolia arbor ĩ domo aut uilla ſata ueneficia
arcet. Flore eius aquãâ glaciari Pythagoras tradit. Itemq; baculũ ex ea factũ in quoduis ani
mal emiſſũ ẽt ſi citra ceciderit defectu mirttẽtis: ipſũ ꝑ ſeſe recubitu ppius adlabi: tã præci⸗
puã natuiã ineſſe arbori. Taxi arboris fumus mures necat. Nec rubos ad maleficia tantum
genuit natura: ideoq; ex eis mora beſtiis uel hominibus cibos dedit. V habẽet ſiccadi: aſtrĩ
gendi. Gingiuis: tonſilis: gemitalibus accomodatiſſimi- Ad uerſant᷑ ſerpentiũ ſceleratiſſimis

hemorhoidi & præſteri fios aut mora. Scorpionũ uulnera ſine collectionũ periculo fügunt

Vrinã ciunt. Caules eorũ tundũtur teneri: exprimiturq; ſuccus mox ſole cogitur ĩ craſſitu
dinẽ mellis ſingulari remedio cõtra mala oris oculorũq; ſanguine excreamtes: anginas: uul
uas: ſedes: cœ liacos potus aut illitus. Oris quidẽ uitüs ẽt folia cõmàd ucatapſunt: & ulceri⸗
bus manãtibus: aut ꝗbuſcũq; in capite illinũtur cardiacis. Vel ſic per ſe ĩponũtur a mama ſi
niſtra. Itẽ ſtomachi doloribus: oculiſq; pcedẽetibus. Inſtillat ſuccus eog auribus. Sanat & cõ
dylomata cũ roſaceo cærato. Calculorũ ue ex uino decoctũ uel præſẽtaneũ remediũ ẽ.Itẽ ꝑ
ſe in cibo ſumpti cxmæ modo:aut decocti in uino auſtreo labantes dẽtes firmat.Aluũ ſi⸗
ſtunt & ꝓfluuia ſanguinis. Dyſentericis pſunt. Siccãtur ĩ umbra ut cinis crematorũ uuam
reprimãat. Folia quoc; arefacta & cõtuſa iumẽtorũ ulceribus utilia tradũtur. Mora quæ in
iis naſcũtur uel efficatiorẽ ſtomachicẽ præbuere ꝗᷓ ſatiua morus. Eadẽq; cõpoſitione uel cũ
hypociſtide tãtum & melle bibũtur in colera. & a cardiacis: & cõtra, arãeos, Inter medicamẽ
ta quæ ſtiptica uocãt: nihil efficatius rubri mora ferentis radice decocta in uino ad tertias
partes: ut colluãtur eo oris ulcera & ſedis foueãtur. Tantac uis eſt. ut ſpõgiæ ipſe lapide⸗

ſcant. Alterum genus rubi ẽ in quo roſa naſcit᷑. Gignit pilulà caſtaneæ ſimile præcipuo me

dio calculoſis. Alia eſt cynorhoda: quam proximo dicemus uolumine.

De cynobato & ideo rubo:& rhanno:& lycio:& ſarcocolla: & oporice me
Ca. Xllll.

Fnnobaton quam alii cynoſbaton alii neruoſpaton uocãt foliũ habet ueſtigio homi
Cc nis ſimile. Fert & uuam nigram: in cuius acino neruũ habet. unde neruuſpaſſus dici
tur. Alia eſt cappari quam medici cynabaton appellauerunt. Huius tyrpſis ad reme
dia (e lenis & inflationes cöditus ex aceto mãditur. Neruus eius cum maſtice chia cõmadu
catus os purgat. Ruborũ roſa alopecias cum axungia emendat. Mora capillum tingũt cũ
omphacino oleo: Flos mori per menſces colligitur. Candidus pleureticis præcipuus cx uino
potus: Item cœliacis. Radix ad terrias decocta aluum ſiſtit & ſanguinẽ: item dẽtes collutos
decocto. Eodem ſucco fouentur ſedis atq; genitalium ulcera. Cinis radice deprimit uuã.

Idæus rubus appellatus eſt: quoniam in ida nõ alias naſcitur. Eſt autẽ tenerior ac minor ra

rioribus calanus inocentioribuſq; ſub arborũ umbra naſcẽs-FHuius Hos cum melle epipho
ris illinitur & ignibus ſacris. Stomachiciſq; ex aqua bibẽdus datur. Cætera eadem præſtar
quæ ſupradicta. Inter genera ruborũ rhamnos appellatur a græcis candidior & fruticoſior.
Is floret ramos ſpargens rectis aculeis non ut cæteri aduncis: foliis maioribus. Alterum ge
nus eius ſilueſtre nigrius & quadantenus rubens. Fert ueluti folliculos. Huius radice de/
cocta in aqua fit medicamentum: quod uocatur lycium. Semen ſecundas trahit. Alrerq; il-
le candidior aſtringit magis refrigerat: collectionibuſ & uulneribus accomodatior. Folia
uero utriuſq; & cruda & decocta illinuntur cum oleo. Lycium præſtantius e ſpina fieri tra
dunt: quam & pyxacathon chironiam uocant: quales in indiciis arboribus diximus: quoniã
longe præſtantiſſimum exiſtimatur indicum. Coquuntur in aqua tuſſi rami: radiceſq; ſũ⸗
mæ amaritudinis æreo uaſe fere per triduum. Iterũq; exempto ligno donec mellis craſiru
do fiar. Adulceratur amaris ſuccis: etià amurca ac felle bubulo. Spuma eius ac flos quidem
oculorum medicamẽtis additur. Reliquo ſucco faciem purgat:& ſpora ſanat: eroſos angua⸗

los oculorum: uetereſqʒ fluctiones: aures purulentas: tanſillas: gingiuas: tuſſim: ſanguinis

execrationes fabæ magnitudĩe deuoratum. Aut ſi ex ulceribus: fuat: illirum rhagadas ge

nitalium uulcera. Attritus ulcera recentia & ferpentia ac putreſcentia. In naribus clauos:

ſuppurationes. Bibitur & a mulieribus in lacte contra profluuia. Indici diferentia glebis ex
trinſccus nigris intus ruffis: cum fregeris: cito nigreſcentibus. Aſtringit uehementer cum
amaritudine. Ad eadem omnia utilis eſt: ſed præcipue ad genitalia. Sunt qui & ſarcocolla
& ſpinæ lachrymam putent pollini thuris ſimilem cum quadam acrimonia dulcem. Cum
uino tuſa ſiſtit fluctiones. Illinirur infantibus maxime. Vetuſtate & hæc maxime nigreſcit.

Melior qu
ceuocau.
ſcotone

enusez

Dech⸗
Aumaßi
Humediain
En
luu⸗
lile

terlusſepi

coberelce
epietbus
Alercisß⸗
Lndlcenu
loneoele
Clanuloee
Chirsdobo
Alrinict⸗

fabet rain

Pueerraitt
Corofolis
Unumt,
nigoculis ſ⸗
Nlcens,Clari
Uubeculas in
Gommge
guinisferete
Ukoliztnbu
mleucena⸗
ſd mnpliore.
hbiurinuen
tiaeſt Chan
ſigpollerA
Tueſkary
Unn Datur
Poniſimliruc
lnmipelit
Celppelant,
lotcloruna
lnenimig
mcneno
Ahriinin
lu edn⸗
UEae
nohulli tenn
nigrionn
ſleA uum
lenperanen
0s Uunn 4

Aumain

ſe Uehekh
nquocttis
Cldttinei⸗
hc⸗ tunn
derſcrili
lcckiln
encloiüun
Liur ienllr
dcsaneinkuul
lunr Alri⸗

füturi rima

dus annd,
kenedlüili

Imit Auü,

morü uunm

Mon en
lioneelcd
Uin Atetig
riplelyite ,

Nrhn

zäopone ne

W.

tweſigio ont

aunlotluscick
4
Mune
cechincöninu
Lopuucl
ders alums

exnuott

1ol AI.

tnniclo,
Maunge
I Nc

erdi!
IIDI
1

4
zelimmnt
immsnnn

irahceſgOO
nelis
ositen
cerolosae

Gimlnpun

m Angncn 4
Ibus

ſpinteic

Melior quo cãâdidior. Vnũ etiãnũ arborũ medicinis debeturnobile medicamẽtũ.qd opori
cẽ uocant. Fit ad d/ſeẽtericos ſtomachiq; uitia ĩ congio muſti albi lẽéto uapore decoctis ma
lis cotoneis quĩq; cũ ſuis ſeminibus:puniceis totidẽ: ſorboꝶ ſextario & pari menſura eius
gquod rhum ſyriacon uocãt: croci ſemũria. Coquit᷑ uſq; ad craſſitudinẽ mellis. His ſubne⸗
ctemus ea quæ græci jicatione nominũ in ambiguo fecere an ne arborum eſſent.
De chamedrye & cameda phhe: & camelea: & cameſcice. & cameciſſo: & chameleuce:

chamecyꝑiſſo: & ampelopraſo: & ſtachye E clinopodio & centunculo: & clema tide ægip

tia medicieæz. -- H Ca. XV.
FHimaedrys hærba é: quæ latine triſago dicitur. Aliꝗ eã chameropẽ: alii teucriã appel
luuere. Folia habet magnitudie metæ: colore & diuiſura quercus. Alii ſerratã: & ab
ca ſerrã ĩuentã eſſe dixére:fiore pene purpureo. Capit᷑ prægnãs ſucco. In petrolis ad

nerlſus ſerpẽtiũ uenena potu illituq; efficaciſſima. Itẽ ſtomacho ruſſi uetuſtæ pituitæ ĩ gu

la cohereſcenti: rupris: couulſis: alceris doloribus. Lyenẽ cõſumit. Vrinã & mẽſes cit. Ob id
incipiẽtibus hydropicis efficax: manualibus ſcopis eius ĩ tribus heminis aquæ decoctis uſch;
ad tertias. Faciunt & ex ea paſtillos terẽtes eã ex aqua ad ſi upradicta. Sanat & uomicas & ue

rera ulcera uel ſordida cũ melle. Fit & uinũ ex ea pectoris uitiis. Foliorũ ſuccus cũ oleo ca
„ „ 2—0 . D — ⸗ℳ„ — . . ℳ . „
liginẽ oculoge diſcutit. Ad ſplenõ ex acero ſumit᷑. Excalfacit perũctiões. Chamedaphne uni

capitis doloribus recen. Ardores refrigerat. Ad tormiĩa cũ uino bibit. Menſes ſuccus eius
&& urinã cit potu: partuſcq; difticiles in lana appoſitus. Chamelea ſimilitudinẽ foliorũ oleæz
habet. Sut aũt ei mora odorata: ĩ petroſis naſcens palmi altitudie nõ excedens. Aluũ pur⸗

co ramulo ẽ cubitali fere: folio tenui lauri ſimilitudine. Semẽ rubẽs admixtũ foliis illini tur

gat: detrahit pituitãà bile ; foliis in duabus partibus abſinthii decoctis. ſuccoq; eo cũ melle

poto. Foliis Ppogtis & ulcera purgãatur. Ai ſiquis ante ſolis ortũ capiat: dicatq; ad albugi
nes oculorũ ſe capere: adaligata diſcuti id uitidͥ. Quoquo modo collecta iumẽtorum peco
rũq; oculis ſalutarẽ eſſe. Chameſice lentis folia habet nihil ſe attolletia: in aridis petroſiſq;
naſcens. Claritati oculorũ & cõtra ſuffuſiones utiliſſima: & cicatrices caligenes muriculas
nubeculas in uino cocta: iuncta. Vuluæ dolores ſedat appoſita in linteolo. Tollit & ueru⸗
cas omniũ generũ illita. Prodeſt & orthopnoicis. Chameciſſos ſi picata eſt tritici mõ ramulis
quinis fere folioſa:cũ floret exiſtimari poteſt alba uiola radice tenui. Cuius bibunt ſchiadi
ci folia tribus obolis: in uini cyathi duobus ſeptem diebus admodum amara potione. Cha
maleucen apud nos farranum ſiue farfugium uocant. Naſcitur ſecus fluuios: folio populi
ſed ampliore. Radix eius imponitur carbonibus cupreſſi atq; is nidor per infundibilium ĩ⸗

bibitur in uetere tuſſi. Chamepeuce laricis foliis ſimilis lumborum & ſpinæ doloribus pro

pitia eſt. Chamecypariſſos herba ex uino pota contra uenena ſerpentium omnium ſcorpio
nũq; pollet.Ampelopraſon in uinetis naſcitur: foliis porri: ructu grauis. Contra ſerpentiũ
ĩctus efficax.Vrinam & menſes cit:eruptiones ſanguinis per genitale inhibet potum ĩpoſi
tumq;. Datur & a partu mulieribus: & cõtra canis morſum. Ea quoq; quæ ſtachys uocatur:
porri ſimilitudinẽ habet: lõgioribus folis pluribuſq; & odoris iucundi: coloriſq; in lutenũ
Iclinati. Pellit mẽſtrua. Clinopodion: quod alii clinopicton alii zopyroche ron: alii encimoi
deſ appellant:ſerpillo ſimilem: ſurculoſam palmi altirudine. Naſcitur in petroſiſ: orbicula
to foliorum ambitu: ſpetiem lectipedum præbenſ. Bibitur ad conuulſa rupta ſtranguria:
ſerpentium ictus:item decocti ſuccus.Nunc ſubtexemus herbas mirabiles quidem:ſed mi
nus claras:nobilibus inſequentia uolumina dilatis. Itali centũculum uocant roſtratis foliiſ
ad ſimilitudinem capitis penularum iacentem in aruis: græci autẽ clematidẽ. Eſt eius egre-
ius effectus ad ſiſtendam aluum in uino auſtero. Idem ſanguinem ſiſtit tritus cũ oxyme⸗
ſite: aut aquæ calidæ cyathis quinq; denarii unius pondere. Sic & ad ſecundas mulierum ef
ficax. Sed græci clamatidas & alias habent: unam quam aliqui echiten uocant: alii laginem
nõnulli tenuem ſcamoniam: & pedales folioſos:nõ diſſimiles ſcamoneæ ramos habet: niſi
ꝙ nigriora minoraq; ſunt folia. Inuenitur in uineis aruſſq;. Eſtur uſuut olus cum oleo &
ſale.Aluum cit. Eadem a dyſentericis cum lim ſemine in uino auſtero ſorbetur. Folia epi⸗
phoris imponitur cum polenta: ſuppoſito udo linteolo. Strumas impoſira ad ſuppuratio⸗
nem perducunt: deinde axungia adiecta percurant: itẽ hemorrhoidas cũ oleo uiridi. Phrhi
ſicos iuuant cũ melle. Lactis quoq; ubertatẽ faciunt in cibi ſumpra. Et infantibus illita ca
xillum alunt. Ex aceto dentium dolores ſedãt. Venerẽ ſtimulãt. Eſt & alia clematis zS ptia

—

LIBER.

cognomine: quæ ab aliis daphnoides: ab aliis polygonoides uocat᷑ folio lauri lõgo: tẽuiq;
aduerſus ſerpentes ac priuatim aſpides ex aceto pota efficax. Aegyptus hac maxie gignit.

De aron: & dracũculo: & dracontio: & eri: & millefolio: & herba eiuſdẽ nominis: & pſeu⸗

douunio: & myrrthi: & onobrychę megi ingz. Ca. XVI.
NSt & aron: & de qua inter bulbos diximus magnæ cũ dracũtio litis. Quidà enĩ eſſe
dixerunt eandem. Glaucias ſatu diſcreuit dracuntium ſilueſtrẽ arũ pronuntiando.
Aliqui radicem aron appellauerũt: caulẽ uero drazũtiũ:in totũ alium. Si modo hic
eſt:qui uocatur apud nos dracũculus. Naq; aros radicem nigram ĩ lIatitudine rotundã ha/

bet: multo quoq; maiorem: & qua màus impleatur. Dracũculus ſubrutilam & draconis cõ
uoluti modo: unde ei & nomẽ Quin & ipſi græci ĩmenſam poſuere differentiam. Semen

dracunculi feruens mordaxq; tradendo: tantũq; ĩ eſſe ei uirus ut olfatum grauidis abortũ

☚

inferat. Aron miris laudibus extulere: primũ in cibis fæminam præferẽtes quoniâ mas dul
cior eſſet: & in coquendo lentior: pectoriſq; uitia purgaret. Aridum impoſitione inſperſũ
et. Sic & in oxymelite potum ſtomacho interraneis ex
Ad tuſſim ĩ cinere coctũ ex oleo dedere.Alii coxere in
lacte: ut decoctum biberetur. Epiphoris elixũ ĩpoſuere: itẽ ſugillatis tõſillis. Ex oleo hemor
rohidũ uitio infundere: lẽtigines ex melle illinentes. Laudabit Cleophantus & proantido⸗
to cõtra uenena pleureticis: peripneumonicis quoq; & tuſſientibus. Semẽ ĩtritũ cum oleo
aut roſaceo infundensaurium dolori Dieuches. Cleophantus tuſſientibus aut ſuſpirioſis
& orthopnoicis & purulenta excreantibus farina permixtum in pane cocto dedit. Diodo⸗
tus phthiſicis e melle eligmate & pulmonis uitiis: oſſib etiam fractis impoſuit. Partus om
nium animalium extrahit naturæ circunlitum. Succus radicis eius eũ melle attico oculorũ
caligines: ac ſtomachi uitia diſcutit: tuſſim decocti ius cum melle. VIcera omnium gengg
2 W

aur eligmate: urinam & menſes cier

ulceratis ex lacte ouillo bibendum.

ſiue phagedenæ ſint: ſiue carcinomata: ſiue ſerpant: ſiue polypi in narihus: ſuccus mire

nat. Folia ambuſtis proſunt ex uino & oleo cocta. Aluum inaniunt ex ſale & aceto ſumpta

Eriam luxatis cocta cum melle proſunt.Item articulis podagricis cum ſale recentia uel ſic
ca. Hippocrates quaſlibet ad collectiones cum melle impoſuit ad menſes trahendos ſemi⸗=

nis uel radicis drachmæ duæ in uini cyathis d uobus ſufficiunt. Eadem potio ſi a partu non
purgantur: & ſecũda trahit. Hippocrates & radicem ipſam appoſuit. Dicunt & in peſtilẽtia
ſalutaré eſſe in cibis. Ebrietatem diſcutit. Serpentes nidore cù crematur priuatiq; aſpides

fugat aut inebriat: ita ut torpẽtes inueniâtur. Perũctos quoq; areo aut laureo oleo fugiũt⸗
Ideo & contra ictus dari potu in uino nigro putant utile. In foliis ari caſeus optime ſerua⸗

ri traditur. Dracũculus quẽ dixi hordeo. matureſcente effoditur luna creſcẽte. Omnio ha

bentem ſerpentes fugiunt. Ideo percuſſis ꝓdeſſe in potu aiunt maiorẽ ut & menſes: ſi fer/
ro nõ attingatur: ſiſtat. Succus eius & auriũ dolori prodeſt. Id autẽ quod græci draconciõ

uocant triplici effigie mihi demõſtratũ eſt foliis betæ: nõ ſine thyrſo:flore purpureo. Hoc
eſt ſimile aro. Alii radice longa ueluti ſignata articuloſaq; mõſtrauere tribus omnino cau
liculis. Folia eius ex aceto decoqui cõtra ſerpentiũ ictus iubentes. Tertia demõſtratio fuir
folio maiore ꝗᷓ cornus radice harundinea: totidem ut affirmabant geniculata nodis: quor

haberet annos totidem eſſe folia. Hi ea ex uino uel aqua contra ſerpẽtes dabeat. Eſt & eris
quæ in eadem ægypto naſcitur ſimilis aro: minor tantũ minoribuſq; foliis: & utiq; radice⸗
quæ tamẽ oliuæ gradis magnitudinem implet. Alba geminũ caulem: altera unum tantum

emittens. Medetur utraq; ulceribus manantibus: item cõbuſtis ac fiſtulis. Collyrio immiꝰ:ẽB
ra & nomas ſiſtunt decoctarũ in aqua & poſtea tritarum roſaceo addito. Sed unum mira⸗
culum ingens: contacto genitali cuiuſq; fo minini ſexus animal in perniciẽ agi. Myriopny

lon quod noſtri millefolium uocant caulis eſt tenere. Similis eſt fœniculo plurimis foliis:

unde & nomen accepit. Naſcitur in paluſtribus: magnifici uſus ad uulnera. Cum aceto bi-
bitur ad difficultates urinæ & ueſicæ: & ſuſpiria præcipitatiſq; ex alto. Efficaciſſima eadem
ad dentium dolores. Hetruria hoc nomine appellat hærbã in pratis tenuẽ: a lateribus capii]l

lamenti modo folioſam: eximii uſus ad uulnera:boum neruos abſciſſos uomere ſolidari ea
rurſuſq; iungi addita axu ngia effirmans. Pſeudounion napi folia habet: fruticans palmi al
titudine laudatiſſima in creta. Contra tormina atq; ſtranguriam laterum præcordiorumq;

dolores bibũtur rami eius quinis cyatis e niue. Myrrhis quam alii myrrhiz am al ii myrrhä

uocant ſimillima eſt cicutæ. Caule foliiſq; & flore minor tantum & exilior: cibo non inſua

let nent
olbuenit
cuseius in
ſemtubece.
ialboſt
Decorie
Nheleedicu
N Pt
Nbli
ſebi⸗
mentoneapt
geriocorint
ucicrkunn
bllezpecre
niprorsapp
Nemiculse
Ciuulunnro
Gcutam Nui
neenp
nnbtidipl.
Gniiuciezue
leleteDeno
dolllmug

(Popterexinn

lendeca
wenndoncole

ADhincieg
Huhinngim

ein. Theond
Hüuncauten:
bütrengn
iAlian dein
Uiconmhin
arColig
Ncppadocin
ibtiopihni
wemllope
Alqun dota

Icbi co

Pcunmnne
tnesodenn
Waregkfllt
iſtenntir
liinpoti
in inete
legezohene
kendiont
NN
toctocdi
Cunlie⸗ H

randce Pule

len ichec

iru

ilögotin
Kenaniegant⸗
W.

Qzeni ele.

Uronunrindo.
umn Anoch
Mimunii,
ndnroni
femtim. Knen
erauicisdbat
guoniämll

hnone ibedd

dintennneng er
1 Aicrerin
5krckohem,
ua otio⸗
immünn h
nnn ſcun
i rmsor
lemmoui
=
ſoccusnman
Axrth ſond
ententuull

Enbendosſer?

iolauunm
rain etin
nutig Hoct
ooloni⸗
Gchuriu⸗
eelmon⸗
Ai N
ummnke
sornino n
whrnafin
S
hei lan

Vh tumm

Lolprwini

Nied
Uri i

Leiln in

tenbuid⸗
en e

tcns n
ronon

—=

i

uis cit menſtrua & partus cum uino. Aiunt quoq; eandẽ potam in peſtilenta ſalutarẽ eſſe.

Subuenit & phthiſicis in ſorbitione. Auiditatem cibi facit: Vlcera in. facie aut capite ſuc-
cus eius in aqua triduo maceratæ ſanat. Onobrychis folia habet lentis longiora paulo: fHo⸗

rem rubẽecdé: radicẽ exiguã & gracilẽ. Naſcit᷑ circa fontes. Siccata in farinæ modũ & inſperſa
uino albo ſtrangurias finit.Aluũ ſiſtit.Succus eius punctis cum oleo ſudores mouet.
De coria ceſia: & callicia: & menaide: & aliis. xxiii. & medicinis earum quas quidam magi

cas eſſe dicunt: & de conſidia: & de aproſſi: & recidiuis morborum. C-a. XVII.
N promiſſo hærbarũ mirabilium occurrit aliqua dicere & de magicis. Quæ enĩ mi

rabiliores ſũt. Primi eas ĩ noſtro orbe celebrauere pythagoras atq;. Democritus cõ
ſectã magos. Coriaceſiam & calliciã Pytha goras qua aquã glaciari tradit: & quarũ

mentione apud alios nõ reperio: nec apud eum alia de his. Idem menaidẽ appellat & nomi
ne alio corinthadem: cuius decocto in aqua ſucco protinus ſanari ictus ſerpẽtium ſi foueã
rtur dicit. Eundẽq; effuſum in hærba qui ueſtigio contigerĩt: aut forte reſperſi fuerint inſa
nabiles perire: monſtrifica prorſus natura ueneni præterꝗᷓ cõtra uenena. Ab eodé. Pithago

ra aproxis appellatur hærba: cuius radix elonginquo concipiat ignes ut naptha: de qua ĩ ter

Iæ miraculis diximus. Idem tradit. Si qui morbi humano corpori acciderint florẽte aproxi:

quãuis ſanatos admonitionẽ eorũ ſentire quotiens florere eam comtigerit: & frumentũ: &
cicutam:& uiolam ſimilẽ conditionem habere. Nec me fallit hoc uolumen eius a quibuſ⸗

dam Cleemproro medico aſcribi. Pythagoræ uero eſſe pertinax fama antiquitaſq; uendi⸗

cant. Et id ipſum auctoritatem uoluminibus affert: ſi quis alius curæ ſuæ opus illo uiro di

gnũ iudieauerit. Quod feciſſe ſcimus Cleemporum: cum & alia ſuo ex nomine ederet quis

credet? Democriti certe chirocineta eſſe conſtat. At in iis ille poſt pythagoram magorũ ſtu

dioſiſſimus quanto portentoſiora tradit? Aglaopotin hærbam quæ admiratione hom inũ
propter eximium colorem acceperit nomen: in marmoribus arabiæ naſcentem perſico late
re. Qua de cauſa & marmaritidẽ uocari. Magos utiq; ea uti: cum uelĩt deos euocare. Ache-
menidon colore eſt electri ſine folio naſcens i cardaſtilis indiæ. Cuius radix in paſtillos di⸗
geſta in dieq; pota in uino noxii per cruciatus nocte confiteantur omnia per uarias numi⸗

num imaginationes. Eandem hippophoruadem appellat: quoniam equæ præcipue ca ueant

eam. Theombrotion. xx. ſchœnis a Choaſpe naſci pauonis picturis ſimilem odore eximio.
Hanc autem a regibus perſarum comedi aut bibi contra omnia corporum incõmoda: ſta-

bilitatemq; mentis & iuſticiæ uocari. Eandem deniq; ſemnoina potentiæ maieſtate appella
ti. Aliam deinde abamantidem armeniæ cappadociæq; alumnam. Ac admota leones reſupi
nari cum hiatu laxo. Nominis cauſam eſſe ꝙ cõteri nequeat. Arianidẽ ĩ arianis gigni igneâ
colore. Colligi cum ſol in leone ſi. Huius tactu peruncta oleo ligna accendi. Theriocarna

in cappadocia & miſcia naſcẽte.omnes feras torpeſcere:nec niſi hyenæ urinæ aſperſu recrea

ri. Ethiopida in meroe naſci. Ob id & meroidem appellari: folio lactucæ hydropicis utiliſſi-
ma e mulſo potam. Ophiuſam in elephantine eiuidem æthiopiæ liuidam: difficilemq; aſpe
Gu: qua pota terrorem minaſq; ſerpentium obſeruari: ita ut mortem ſibi eo metu conſciſ⸗
cant: ob id cogi ſacrilegos illam bibere. Aduerſari autem ei palmeum uinum. Thalaſſegle
indum amnẽ mnueniri: quæ ob id nomine alio potamãtis appellatur. Hac pota lymphari ho
mines obſeruantibus miraculis. Theangelida in libano ſyrie dicteo cretæ montibus & ba⸗

pylone & fuſis perſidis naſci: qua pota magi diuinent, Gelotophillida in bactris & circa bo

xyſtenem. Hæc ſi bibatur cum mirrha & uino: uarias obſeruari ſpecies: ridendiq; finem non
fieri in potis nucleis pineæ nucis cum pipere & melle in uino palmeo. Syſſitieterida a con-
uictu in perſide nominari: quoniam hilarentur illa eadem protomedia: qua primatũ apud
reges obtineant. Caſignetem: quoniam ſecum ipſa naſcatur nec cum ullis aliis herbis. Ean-
dem Dionyſio nymphadem:quoniam uino mire conuemat. Heliathen uocant in themiſy⸗
riaca regione & ciliciæ montibus maritinis: folio myrti. Hac cum adipe leonino decocta ad
dito croco & palmeo uino perungi magos & perſarum reges: ut fiat corpus aſpectu iucun
dum. Ideo eandem heliocallidem nominati. Fermeſias ab eodem uocatur ad liberos gene
randos pulchros bonoſq;. Non herba: ſed compoſitio e nucleis pineæ nucis tritis cum mel
le myrrhe croco uino palmeo:poſtea admixto theombrotio & lacte bibere generatur os iu
bet:& a conceptu puerperas partum nutrientes ita fieri excellẽtes animo & forma atq; bo

nos. Harum ommium magica quoq; uocabula ponit. Adiecit his Apollodorus aſſectator

& iiii

LIBER:
eius herbam eſchynomeneni: quoniam apropiquante manu folia contraheret. Aliam cro⸗=
cidem: cuius tactu phalangia morerentur. Crateias oenotheridem: cuius aſperſu e uino fe
riras omnium animalium mitigaretur. Anacampſerotem celeber arte grãmatica paulo an⸗-
te cuius omnino tactu redirent amores uel cum odio depoſita. Et abunde ſit hactenus at⸗-
tingiſſe ĩiſignia magorum ĩ his herbis: alio de his aptiore dicturus loco.
EDe eriphia & lanaria & ſtracioti medicinæ. Ca. XVIII.
Riphiam multi prodidere. Scarabeum hæc in habena habet ſurſum deorſũq; decu
rentem cum ſono hedi: unde & nomen accepit. Hac ad uocem nihil præſtantius ee

tradunt: Hærba lanaria ouibus ieiuniis dacta: lactis abundantiam facit. Eq; nota la

Roris uulgo eſt plena lacti: quoddeguſtatum uomitiones concitat. Eandem hanc aliquieſ
ſe dicunt: & alii ſimilem illi: quam militarem uocant:quoniam uulnus ferro factum nullũ
non intra dies quiq; ſanat ex oleo impoſita. Celebratur autẽ & a græcis ſtraciotes. Eſt & ea
in ægypto tantum: & inundatione niſi naſcitur aizon ſimilis: ni maiora haberet folia. Refri
gerat mire: & uulnera ſanat ex aceto illita: item ignes ſacros ac ſuppurationes.Sanguinem
quoq; qui defluit a renibus pota ee aſulANrifice ſiſtit. . =
De hbeærba naſtit in capite itat & de hæibꝗ de fuminibus: & hærba lingua & cri-
bro Ehe hodora: & impia: & ueneris pectine: & nôdia: & philanthropo & ca/
tia lappa: & tordyle. & de grãine: & dactylo & fæno græco mediciæ. Ca. XIX-
Erba in capite ſtatuæ nata collectaq; alicuius in ueſtis panno: & alligata in lino ruf
h fo capitis dolorem confeſtim ſedare traditur. Fiærba quecũq; erriuis aut flumini⸗-
bus ante ſolis ortum collecta: ut nemo colligentem uideat: contra rertianas adalli
gata leuo brachio. ita ut æger quid ſit illud ignoret: tertianas arcere traditur. Lingua hær
ba narſcitur cicca fontes. Radix eius combuſta & trita cum adipe ſuis: adiiciunt ut nigra ſit

& ſterilis: alopetias emendat unguentũ in ſole. Cribro in limite abiecto: herbæ ĩtus extãtes

de cerptæ: adalligatæq; grauidis: ptus accelerant. Hærba quæ gignitur ſupra fimeta ruris=
contra anginas efficaciſſime pollet ex aqua pota. Herba iuxta quã canes urinam fundunt
euulſa ne ferro attingatur: luxatis celerrime medetur. Rumbotinum arborem de monſtra
