ut decembri menſe paſcat. Tunc optime ſeritur in ſemen. Acq; nãq; fert depaſta.
Secunda ſatio menſe ianuarii eſt:nouiſſuma martio:ac tũ defrondẽ utiliſſima. Sicitcatem ex
omnibus quæ feruntur maxime amat: non aſpernatur etiam umbroſa. Ex ſemine eius ſi le⸗
ta natura eſt palea cæteris præfertur. Vitibus præcipit ſuccũ langueſcũtq; ſi in arbuſtis ſe
ratur. Nec erui operoſa cura eſt. Hoc amplius quã uitia rũcatur: & ipſum medicaminis uĩ

optinens. Quippe per eũ Diuũ Auguſtum curatum epiſtolis ipſius memoria extat. Suffici
, unt ſingulis boum iugis modii quini ſati. Martio menſe ſatum noxiũ eſſe bubus aiunt itẽ
P, Jon mſe autüna grauedinoſum. innoxium autem fieri primo uere ſatum.
PAV S.„νmr
weſIm, Ie Pnn ſicilia hoc eſt fœuũ grecũ ſacrificatione ſeritur: no altiore quattuor digytorum

? De feno & farragine & de ocimo & medica & cytiſo. Ca. XXVI.

e fulco quãtoq; peius tractat᷑: tãto puenit melius. Rarũ dictu: eſſe aliquid cui proſit
nnegligentiã. Id autẽ quod ſecale atq; farrago appellatur occari tantum deſiderat.
Secale taurini ſub alpibꝰ aſiã uocãt.deterrimũ:& tantũ ad arcẽdũ famẽ utile.fœcunda: ſed

gracili ſtipula:nigritia triſte:ſed põdere præcipuũ.Admiſcet᷑ huic far ut mitiget amaritu⸗.

dinẽ eius: & tñ ſic quoq; ingratiſſimũ uætri eſt. Naſcit᷑ qualicũq; ſolo cũ centeſimo grano
Ipſumq; pro letamine eſt. Farrago ex recremẽtis farris prædẽéſa ſerit᷑: admixta aliquando &.

uitia.Eadẽ aliquãdo in africa fit ex hordeo. Oĩa hæc pabularia. Degeneratq; ex legumini⸗

bus quæ uocat᷑ cracca: in tantũ colũbis grata: ut paſtas ea negẽr illius loci fugitiuas fieri.
Apud anticos erat pabuli genus: quod Cato ocimũ uocat: quo ſiſtebat aluũ bubus. Id erat

e pabulis ſegere uiridi deſecta anteꝗᷓ gelaret. Suia Manulius id aliter i terp̃tatur & tradit

fabæ modios. x. uitiæ duos tantũde: & eruiliæ in iugero autũno miſceri & ſeri ſolitos. Me
lius & auena græca: cui nõ cadit ſemẽ admixta. Fioc uocitatũ uocimũ:boũq; cauſa ſeri ſoli
rum. Varro appellatũ celerriate ꝓpueniẽdi a græco: quod ocys oceos dicũt. Medica exter⸗
na etiã grætiæ ut a medis aduecta pbellaꝑſarũ quæ Darius ĩtulit, Sed uel in primis dicẽda
tãta dos eius: ut cũ uno ſatu amplius ꝗᷓ tricenis annis duret. Similis eſt trifolio caule:foliiſ
q; gemculata:quicꝗd in caule aſſurgit in folia cõtrahit᷑: Vnũ de ea & cytiſo uolumen Am-
philochus fecit cõfuſſum.Solũ in quo ſerat᷑ elapidatũ puxgatũq;.Subicitur autũno: mox
aratũ & occatũ integitur crate iterũ & tertio: qmnis diebus interpoſitis in fimo addito. Po
ſcit autẽ ſiccũ ſuccoſum uel riguũ.Ita præparatũ ſeritur menſe maio: alias pruinis obno⸗
xia. Opus eſt denſitate ſeminis oĩla occupari: internaſcẽteſq; hærbas excludi. Id præſtant i
iugera modia uicena:ĩmouendũ ne adurat:terraq; ꝓtinus integi debet. Si ſit humidũ ſo/
lũ:hærboſũue uincitur: & deſciſcit in pratũ.Ideo ꝓtinus altitudine unciali hærbas oĩbu sli
beranda eſt manu potius ꝗᷓ ſarculo. Secatur incipiens florere: & quotiẽs refloruir. Id ſexies.

euenit per annos:cũ ninimũ quater. In ſemẽ matureſcere prohibẽdũ eſt: quia pabulum uti

lius eſt uſq; ad trimatum.Verno ſeri debet:liberariq; cæteris hætbis. ad trimatum marris

a ſolo radi.Itaq; reliquæ hærbe intererunt ſine ipſius dano propter altitudinem radicum.

Si euicerint hærbæ: remedium unicum eſt aratio: ſæpius uertendo: donec omnes aliæ radi⸗
ces intereãt. Dari non ad ſatieratẽ debet:ne repellere ſanguinẽ neceſſe ſit: & uiridis utilior

Pripap
penag

Nn

(undin
jeturhot
KAicd
foboten
ttibuste
Keereine
cebete⸗
Ieyennn
Kannran
Oüpir
huls
qlicicen
Trpani
lpiyti
ſherauerin
mein tol
ſidaucell
Miojum
Cluiltaei
taüſtmuin
Serculin,
Häünonnins
nsatthnue
feitret)
Weere. N.
Mulcäturin
kilanRe
1erne⸗
mnhettu
ie
Creſtfol
tilnihite
ſun a
mrunte
Aampel
l lerit
capeitiä
Piilen

alinr,
Näummnteer
elciin
cſtrur .
ſeltr
egunſinon
Wtmeeri
i dorelenj
cerüc
groüſ
oniäinhum
Aprotinuete
. A
larnitun
Auun acun
fendepat,
Acitatemen
imeeiusſile⸗
n abuſtisſe
lcammnns u
Art Sufkici
s untie

1„ MVI.
digytorun
nid cui ptolt
un deldern.
fecundr lel
iget anautinr
telinogn
iumhs,
alpunini⸗
nius fieli.
busld erat
ratradlit
Olcos Me
Hileniſoln
licn eter⸗
mis icech
Aulefolül
umen Aun⸗

tüno: mox,
AAdito⸗ Po
inis obno⸗
hurmidu ſo⸗

basolbls

git,ldlees

Lpulumtu
Num mun
em clcun.

Zirmd/
hes tlor L

iridis

vVII.

eſft. Areſcit ſurculoſe: ac poſtremno in puluerem inutilem extenuatur. De cytiſo cui & pfi
principatus datur in pabulis affatim diximus inter frutices. Et nunc frugum omniũ natu⸗
12 peragenda eſt cuius in parre deuitis quoq; dicatur. e

De uitiis frugũ & remediis & quid i quocq; terræ genere debeat ſeri. Ca. XlI.

Rimũ omniũ feruenti uitiũ auena eſt: & hordeum in eã degenerat: ſicut ipſa frumẽ
p ti fit inſtai. Quippe cũ germaniæ populi ædant eam neq; alia pulte uiuant. Soli ma
xide cæliq; humore hoc euenit uitiũ. Sequẽtem cauſam habet imbecillitas ſeminis

cum diutius retentũ eſt terra:priuſꝗᷓ erumpat. Eadem eſt ratio ſi carioſum fuit: cum ſere⸗

tetur. Prima autem ſtiatim eruptione agnoſcitur: ex quo apparet in radice eſſe cauſam. Eſt
&& aliud in uicino euenæ uitiũ: cũ amplitudine inchoata granuũ: ſed nondum natura: priuſꝗᷓ
roboretur corpus afflatu noxio caſſum & inane a ſpica euaneſcit quodã abortiuo. Vẽti aũt
tribus tẽporibus nocent frumento & hordeo. In flore aut ptinus cũ defloruere: uel mature
ſcere incipientibus. Tũc enĩ exinanium grana.Prioribus cauſis naſci prohibẽt. Nocet & ſol
creber e nube. Naſcuntur & uermiculi in radice: cũ ſementẽ hymbribus ſecutis incluſerit
repentinus calor humorũ. Gignũtur & in grano: cu ſpicæ in pluuiis calor inferueſcit. Eſt
& cantaris dictus ſcarabeus paruus frumenta erodẽs. Omnia ea animalia cũ cibo deficiut
Oleũ:pix:adeps cõtraria ſeminibus. Cauendũq; ne cõtracta eis tũc ſerant᷑. Hymber in hær
ba utilis quarto. Florentibus autẽ frumẽto & hordeo nocet. Leguminibus ĩocuus: pter⸗
quã ciceri. Matureſcentia frumeta hymbre læduntur. & hordeũ magis. Naſcitur & hærba
alba panico ſimilis: occupans arua: pecori quoq; mortifera. Nã loliũ & tribulũ & carduũ:
lappaq; nõ minus quã rubrũ: inter frugũ morbos potius quã inter ipſius terre peſtẽ nu⸗
merauerim. Cæleſte frugũ uinearũq; malũ nullo minus noxiũ eſt rubigo. Frequẽtiſſima

hæc in roſcido tractus cõuallibuſq; ac perflatũ nõ habentibus. E diuerſo carent eanento⸗

ſa & excelſa.Inter uitia ſegetũ & luxuria eſt: cum onerata fertilitate procũbunt. Cõmune

autẽ oĩ um ſatorũ uitium urtica: etiam ciceris cum ſalſilagine eius abluende hymber dul⸗
cius id facit. Eſt hærba quæ cicer enecat & eruum circũligando ſe uocatur orobãche. Tri⸗=
ticũ ſimili modo era. Hiordeũ feſtuca quæ uocatur ægilos. Lentẽ hærba ſecurid aca: quâ
græcia ſimilitudine pelecinũ uocant. Eſt hæ quidẽ cõplexu necant. Circa philippos antra
niũ nominat in pingui ſole herbã: qua faba necat. Era nõnunꝗᷓ in macro: cũ uda quidã uẽ-
tus afflauerit. Eræ granũ minimũ eſt in cortice aculeato. Cũ eſt in pane celerrime uertigi
nes facit.Aiũtq; in aſia & græcia balneatores cũ uelint turbã pellere: carbonibus id ſemen
inicere. Naſcit᷑ & phalãgius in eruo beſtiola aranei generis ſi hyems aquolſa ſit. Limaces

naſcũtur in uitia aliquãdo e terra cocleæ minutæ mirũ in modũ erodẽtes eã. Et morbi ꝗdẽ
hi ſunt. Remedia eorũ quæcũq; pertinent ad hærbas in ſarculo: & cum ſemen iactatur cine

re. Quæ uero in ſemine & circa radicẽ conſiſtũt præcedente cura cauentur. Vino autem ſe
mina perfuſa minus egrotare exiſtimant. Virgilius nitro & amurca perfundi iubet fabam:
ſic etiã grãdeſcere ꝓmittit. Quidã uero ſi triduo ante ſatũ urina & aqua marceſcet᷑: pcipuæ
adoleſcere putãt. Ter quidẽe ſartà modium ftactæ e modio ſolidæ reddere. Reliqua ſemina
cupreſſi foliis tuſis ſi miſceãtur:nõ eſſe uermiculis ob noxia: nec ſi interlunio ſerãtur. Mul
ti ad mihi remedia rubetã noctu aruo circũferri iubẽt priuſꝗᷓ ſarriatur defodiq; in medio ĩ
cluſam uaſe fictili. Ita nec paſſerẽ nec uermẽ nocere:ſed eruendã priuſꝗᷓ metatur:alioquin
amaram fieri: Quĩ & armo talpæ contacta ſemina uberiora eſſe. Democrirus ſucco hærbe
quæ appellatur aizoon in tegulis naſcẽs tabuliſeſſum latine uero ſedumacut dicit illeme⸗
ditata ſeri iubet omnia ſemina. Vulgo uero ſi dulcedo noceat & uermes radicibus inhere-
ant: remedium eſt amurca pura ac ſine ſale ſpargere:deinde ſarrire. Si in articulũ ſeges ire
cœperit rũcare: ne hærbe uincãt. Peſtẽ a milio atq; panico ſturnorũ paſſerũ ue agmina ſcio
abigi hærba:cuius nomẽ eſt ignotũ in quattuor angulis ſegetis defoſſa mirum dictu ut oĩ
no nulla auis intret: Mures ambiguntur cineremuſtellæ uel fellis diluto & ſemine ſparſo
uel decoctarum aqua. Sed redolet uirus animalium eorum etiã in pane. Ob id felle bubu/
lo ſemina attingi utili us putãt. Rubigo ꝗdẽ maxima ſegetũ peſtis lauri ramis in aruo defi-
xis trãſit in earũ folia ex aruis. Luxuria ſegerũ caſtigat᷑ dẽte pecoris in hærba dutaxat: & p
paſtæ quidã uel ſæpius nullã in ſpica iniuria ſentiũt. Retõſarũ uero etiã ſemel oĩino certum
eſt grauũ lõgius fieri:ſed inane caſſumq; ac ſatum nõ naſci.Baby lone tamẽ bis ſecãt: tertio
depaſcũt. Alioquin folia tm fierent. Sic quoq; cum quintodecimo fœnore meſſes reddit

4

5
le.s ſ

LIBER.

exilitas ſoli. Verũ diligentioribns cũ centeſimoꝗnquageſimo. Neq; eſt curna difficilis. Quâ
diutiſſime aquari gaudẽt: ut ppinguis & deſa ubertas diluat᷑. Limũ autẽ nõ ĩuehũt euphra
tres:tigriſq;: ſicut in ægypto nilus. Nec rerra ipſa hærbas gignit. Vbertatis tamẽ taãtæ ſunt ut

ſequẽte anno ſponte reſtibus fiat ſeges impreſſis ueſtigio ſeminibus. Quæ tanta ſoli diffe-

rentia amonet terræ genera in fruges deſcribere. Igit᷑ Catonis hæc ſnia eit.In agro craſſo &
læto frumẽtũ ſeri.Si uero nebuloſus ſit.ldẽ raphanũ:miliũ:panicũ in frigido & aquoſo pri
us ſerendũ:poſtea in calido.in ſolo autẽ rubricoſo: uel pullo: uel harenoſo ſi nõ ſit aquoſũ
lupinũ in cretoſo & rubricoſb & aquoſiore agro adoreũ.in ſicco & nõ hærboſo nec umbro
ſo triticũ.in ſolo ualido fabã. Vitiã uero ꝗminime aquoſo hærbidoq;. Siliginẽ & triticum in

aperto loco edito qui ſole ꝗdiutiſſime torreant᷑. Lentẽ in fruteto & rubicoſo qui nõ ſit her

bidus. Hordeũ in nouali & in agro ꝙ reſtibile poſſit fieri: trimeſtre ubi ſementẽ maturã fa
cere nõ poſſit: & cuius craſſitudo ſit reſtibilis. Subtilis & illa ſentẽtia. ſerenda eſſe ea in te/
nuiore terra: quæ nõ muito indigẽt ſucco:ut cytiſus & cicer: exceptis leguminibꝰ quæ uel⸗
lũtur e terra nõ ſubſecantur. Vnde & legumina appellata: quia ita legũtur. in pingui autem
quæ cibi ſunt maioris: ut olus:triticũ:ſiligo:linũ:ſic ergo tenue ſolũ hordeo dabit᷑. Minus
enim alimẽeti radix poſcit. Leuior terra denſiorq; tritico: in loco humili far adoreũ potius ꝗ
xriticũ ſeratur. Temperato & triticũ & hordeũ. Colles robuſtius:ſed minus reddũt triticũ
far & ſiligo & creroſum & uliginoſum ſolum ſorti . M

De prodigiis frugum & arandi diſciplina & no Gam geheribus. Ca. XölllI.

St & in frugibus oſtentũ. Semelqu
e nelio conſ.quo anno ſuperatus eſ iãnibal.in arboribus eniĩ tũc nata prodũtur fru

menta. Et quoniã de frugũ terreq; generibus abũde diximus: nũc de arandi ratione

.

dicemus: ante oĩa ægypti fœlicitate cõmemorata. Nilus ibi coloni uice fungens euagari i⸗

cipitcut dixim us)a ſoliticio aut noua luna: ac primo lente. deinde uehementius ꝗdiu in leo-

ne ſol eſt. Mox pigreſcit in uirgine trãſgreſſo: atq; in libra reſidet.Si.xii.cubitos nõ exceſ
ſerit: fames certa eſt. Nec minus ſi,xvi: exuperauerit. Tanto enĩ tardius decidit: quàto abũ
dantius creuit & ſemẽetẽ arcet. Vulgo credebat᷑ ab eius deceſſu ſerere ſolitos: mox ſues ĩ⸗

pellere ueſtigiis ſemina deprimẽtes. & in madido ſolo credo atiquitus factitatũ. Nũc quo⸗
qʒ nõ multo grauiore opera: ſed ramen inarrari certum eſt: abiecta prius ſemina in limo di
greſſi annis:hoc eſt nouebri menſe incipiente. Poſtea pauci runcãt: quod botaniſnnon uo-
cant. Reliqua pars non niſi cũ falce arua uiſit pauloante calenñaprilis. Peragitur autẽ meſ⸗
ſis menſe maio:ſtipula nunꝗᷓ cubitali. Quippe ſabulũ ſubeſt: granũq; limo tantũ continet.
Excellétius in thebaidis regionibus frumetũ ꝗᷓ paluſtribus. ægiptiis: Similis rõ ſed fœlici⸗-

tas maior babyloniæ ac ſeleuciæ euphrate atq; tigri Ieſtagnãtibus: quoniã ibi rigandi mo⸗

dus manu tẽperatur. Syria quoq; renui ſulco arat: cũ multifariã in italia octoni boues ad

ſingulos uomeres anhelant. In omni quidẽ parte culture: ſed in hac quidem maxime ualet

oraculũ illud. Quid quæq; regio patiatur. Vomerum plura genera. Culter uocatur præ⸗

denſam priuſꝗᷓ præſcindatur: terram ſecans: futuriſq; ſulcis ueſtigia præſcribens inciſuris:

quas reſupinus in arando mordeat uomer. Alterũ genus eſt uulgare roſtratum uti uedtis.
Tertium in ſolo facili nec toto porrectũ dentali: ſed exigua cuſpide:in roſtro latior. Hæc
quarto generi: ſed exacutior in mucronẽ faſtigiata: eodeq; gladio ſcindens ſolũ & acie la-

rerũ radices hærbarũ ſecans: non pridẽ inuentũ in rhetia. Galliæ uero duas addiderũt ro⸗

tulas: quod genus uocãt plãmorati. Cuſpis effigiẽ palæ habet. Serunt ita non niſi culta ter

ra & fere noua. Latitudo uomeris ceſpites ueriat. Semẽ protinus imiici unt. Crateſq; dẽta⸗

tas ſupertrahũt. nec ſarriẽda ſunt hoc modo ſata: ſed pro ſellis binis terniſq; ſic arant. Vno

Augo boum cenſeri anno facilis ſoli quadragena iugera: difficilis tricena luſtü eſt.

De temporibus arandi: & undtione boum. Ca. XIX.
Naarãdo magnopere ſeruãdũ eſt catonis oraculũ.Quid eſt primũe Agrum bene co
lere. Quid ſecundũebene ararer Qnih tertiũ: ſtercoraræ. Sulco uario ne ares. Tem⸗
peſtiue ares. Tepidioribus locis a bruma proſcindi arua oportet: ac frigidioribus
ab equinoctio uerno. Et maturius ſicca regione ́ humida. Maturius denſa terra ſoluta.
pingui ꝗᷓ macra. Vbi ſiccæ & graues æſtates terra creroſa aut gracilis. Vtilius inter ſolſtiti⸗
um & autumni æquinoctium aratur. Vbi leues æſtus frequentes hymbres pingue hærbo⸗

ſumcʒ ſolum: ibi melius caloribus. Altũ & graue ſolũ etian hyeme moueri placet. Tenue

equidẽ inuenerim)accidit. P. Elio Cn. Cor

lldealni⸗
Viommia
osrecan
tücltatepo
Noule te
hueluphus
einegetnn
eliwqco
onekpr
Gimumuspro
Oearuu
Iit lednd
nekungit
zunnetun
meren ſobi
gebemeen
unendub
loenbpolen
Deoccan
Rari
1 fo
on
roleit
Ghnnlenl
ſesleouou
shnictüin
ſiikuap
leſnetrme
ueutcredo
ennrfolnn
Neni Nicäh
foldenin

lin
1anke
laliti
wmindces

kelupmmn
rnäet
aogn,C
ienct
lceſin
neguin c
Urezrvaſun
Petconcite
lant lenor
ſouente 3
ell uiteg
lit
ſel

elr
muebiten
netir lunn
Maſold,

Ugrocad

Aanlon
wh Mol
dlomeunbn
eAniicunin
uinölither
iani
geſeenn,
ingarne⸗
pingunnten
dar. Miu
dori wtun,
atitnii

1 WI.
lon Co⸗

Mrotünnt fin

Undimiove
ensememi⸗
tin nlee
bitos uͤentl
irgvitoti
or luesi⸗
M guo⸗
in ino d
i non vo⸗
utemel⸗
coleinet.
ſd wic⸗
Emaino⸗,
Uboues
uine uaet
Gtun d,
nclluris:
i eti⸗
tior⸗-Dræc
ie
derürro⸗
ſicultater
eſg din
rant-Vo

W.
res Ienmn
mzſolne
Merlolli/
ue nrto⸗

er Te

fera uite: & aquarum differentia.

ualde & aridũ pauloante ſationis tpus. Sunt & hic ſuæ leges. Lutoſam terrà ne tangito.
Vi omni arato.Priuſꝗ ares proſeinci 1
dices necantur. Quidà utiq; ab eꝗqnoctio uerno proſcindi uolunt:quodq; uere ſemel ara/
tũ eſt a tẽporis argumẽto ueruactũ uocatur. Hoc in nouali atq; requieto neceſſarium eſt.
Nouale eſt quod alternis anmis ſerit᷑. Araturos boues ꝗᷓ arctiſſime iungi oportet: ut capiti-
bus ſublatis arent. Sic minime colla cõdunt: Si inter arbores uiteſq; aretur ſiſceliis capiſtra
ti: ne gerninũ tenera p̃cerpant. Securiculãà inſitiuã pẽdere: qua interſidantur radices. HoGnlddkz
melius àcõuelli aratro: boueſq; luctari. In arando uerſum pagi: nec ſtrigare in actu ſpiritꝰ.

luſtum eſt proſcindi ſulco dodrantali iugerũ uno die: iterari ſexꝗiugeru ſi ſit facilitas ſoli.

Si minus proſcindi ſemiſſem iterari aſſem. Quãdo & animaliũ labori natura leges ſtatuit.
Omne aruũ rectis ſulcis:mox & obliquis ſubigi debet. In collibus tranſuerſo tantũ mõte
arat᷑: ſed mõ in ſupiora mò in ĩferiora roſtãte uomere. Tantũq; eſt laboris hoĩ: ut etiãẽs bon
uice fungãtur. Certe ſine hoc ammali mõtaneæ gẽtes ſarculis arant. Arator niſi incuruus
puaricatur.Inde tranſlatũ hoc crimẽ in forũ.lbi itaq; caueatur:ubi inuentũu eſt. Purget uo
merem ſubinde ſtimulus cuſpidatus rulla. Scãna inter duos ſulcos cruda ne relinquatur:
glebæ ne exultẽt. Male aratur aruũ:quod ſatis frugibus occandũ eſt. ld demũ recte ſuba⸗
ctum erit: ubi non intelligetur utro uomer ierit.In uſu eſt:& collectitias interponere: ſi ita
locus poſcat:ampliore ſulco:quæ in foſſas aquam deducant. Oeαnνο, eurrr
De occando: & quodã arationis genere: & iteratione: & reſectione. Ka. XX,
Ratione per tranſuerſum iterata occatio ſequitur ubi res poſcit: crate uel raſtro &
a ſato ſemine iteratio. Hoc quoq; ubi cõſuetudo patitur crate dẽtata: uel tebula ara
tro adnexa: quod uocãt letare operietes ſemina. Vnde primũ appellata deliratio ẽ.
Quarto ſeri ſulco Virgilius exiſtimat᷑ uoluiſſe:cũ dixit opcima eſſe ſegetẽ quæ bis ſolẽ bis
frigora ſenſiſſet. Spiſſius ſolum ſicut plerũq; in italia quinto ſulco ſeri melius eſt: in thu/
ſcis uero uouo. At fabã & uitiã nõ proſciſſo ſerere ſine dano cõpendiũ opere eſt nõ omitte
mus unã etiãnũ arandi rationẽ: in tranſpadana italia bellorũ iniuria excogitatã. Salaſſi cum
ſubiectos alpibus depopularentur agros: panicũ miliũq; iam excreſcens tentauere. Poſtꝗᷓ
reſpuebat natura inararũt.At ille meſſes duplicatæ docuere ꝙ nũc uocat artrate id eſt ara—⸗
trare ut credo nũc dictum:. Hoc fit uel incipiente culmo:uel tum iam ſi aut bina terna ue
emiſerit folia. Nec recens ſubtrahemus exemplũ. In treuerito agro tertio ante hũc annũ cõ
pertũ.Nã cũ hyeme prægelida captæ ſegetes eſſent:reſeueret:reſarriẽtes cãpos menſe mar ⸗
tio: uberrimaſq; meſſes habuerũt. Nunc reliqua cultura tradetur per genera frugum.
DDe cultura terræ. CKCA4gaga. AXXI.
lliginẽ: far. triticũ: ſemẽ: ordeũ occato: ſarrito: runcato quibus dictũ erit diebus. Sin
guſæ operæ cuiuſq; generi in iugero ſuſficiẽt. Sarculatio induratã hyberno rigore
ſoliſtitià laxat tẽporibus uernis: nouoſq; ſoles admittit. Qui ſarriet caueat ne fru/
menti radices ſuffodiat. Triticũ:hordeũ.ſemen: faba bis ſarrite melius. Runcatio cũ ſeges
in articulo eſt euulſis inutilibus hærbis frugum radicem uindicat: ſegetemiq; diſcernit a ce
ſpite. Leguminũ citer eadem quæ far deſiderat. Faba runcari nõ geſtit: quoniã euincit hær
bas.Lupinum runcatur tantũ. Miliũ panicum occatur: & ſeritur:’non iteratur: non runcat᷑.
Silicia & faſioli occancur rantum. Sunt genera terræ quarũ ubertas pectinari ſegetẽ in hæxxr⸗
ba cogat. Cratis & hoc genus dentatis ſtilis ferreis. Eademq; nihilominus & depaſcuntur.
Qux depaſta ſunt ſarculo iterum excitari neceſſarium. At in bactris africa cyrene ola hæc
ſuperflua. Quæ fecit indulgentia cæli: & a ſermente non niſi nonis menſibus in aream rede
unt:quia ſiccitas coercet herbas:fruges nocturno tadas rore nutriẽs. Virgilius alterius ceſ
ſare arua ſuadet & hoc(ſi patiantur ruris ſpatia)utiliſſimum proculdubio eſt. Quod ſine-
get conditio:far ſerendum:nnde lupinum aut uitia aut fama ſublata ſint & quæ terram fa
ciant lætiorem. In primiſqʒ; & hoc notandum'quædam proprer alia ſeri ob inter: ſed parum

Prouenire priori diximus uolumine:ne eadem ſæpius dicantur. Plurimum enim refert ſo-

i cuiuſc ratio. Exempla diuerſarum & de ſumma fertilitate: & bi
Iuitas africæ in mediisſita arenis ſyrtis petẽtibus leptin: quæ magna uocat᷑ tacape
c faolici ſup oẽ miraculũ riguo ſolo: ternis fere miſibus paſ.in oẽm partẽ. Fons abun⸗
AQꝛt largus quidem: ſed ceretis horarum ſpatis diſpenſatus inter incolas. Palmæ ibi

to.Hoc uilitatẽ habet ꝙ muerſo ceſpite hærbarum ra

LIBER.
prægrãdi ſubditur olea:huic ficus:fico punica:illi uitis:ſub uite ſeritur frumentum:mox
legumẽ:demũ olus:omnia codẽ anno: ommiaq; aliena umbra alũtur. Quaterna cubita eiꝰ
ſoli in quadratum: nec ut a porrectis metiantur digytis: ſed in pugnum contractis quater
nis denariis uenundatur. Super omnia eſt biferam uitem bis anno uindemiatxe. Er niſi mul
tiplici partu exinaniatur ubertas perean tluxuria ſinguli fructus. Nũc uero toro anno me
titur aliquid, Conſtatq fertilitati nõ occurrere homines. Aquarum quoq; differentia ma⸗
na riguis eſt: In narboncſi prouincia nobilis fons orge nomine eſt: in eo herbæ naſcũtur
in tantũ expetitæ bubus: ut merſis capitibus totis eas quærãt uiribus. Sed illas in aqua na
ſcentes certũ eſt nõ niſi hymbribus ali. Ergo quiſq; ſuã terrã aquaq; nouerit.
M De qualitate terræ: & ſtercoratione. Ca. XXIII.
I fuerit illa terra quã appellauimus tenerã: poterit ſublato hordeo milium ſeri: eo
ſcondito raphanus: iis ſublatis hordeũ uel triticũ ſicut in campania. Satiſq; talis ter
ra aratur cũ ſeritur. Alius ordo: ut ubi adoreũ fuerit ceſſet quattuor mẽſibus hy
bernis: & uernã fabam recipiat: aut an ihemalem: ne ceſſet. Necnon minus pinguis alterna-
ri poteſt ita:ſi frumẽto ſublato legumẽ tertio ſeruatur. Gracilior & in annũ tertiũ ceſſet.
Frumentũ quidam ſeri uetãt: niſi in ea quæ pro nimio annõ quieuerit. Maximã huius lo

ci partem ſtercorationis optinet ratio: de qua & priore diximus uolumine. Hoc tatũ unũ

in confeſſo eſt: niſi ſtercorato ſeri nò oportere.ꝗᷓâ & hic leges ſint propriæ. Miliũ: panicũ:
rapa: napus niſi in ſtercoratione nõ ſerantur. Nõ ſtercorato fruméetũ potius ꝗᷓ hordeũ ſeri-
to. Item in noualibus tamettſi in illis faba ſeri uolunt: eandé ubicunq; ꝗ recentiſſime ſter-
corato ſolo. Autũno aliquid ſaturus ſeptembri menſe fimũ maret poſt hymbrem. Vtiq; ſi
uerno erit ſaturus: per hyemẽ fimũ diſponat. Iuſtum eſt uehes. xviii. iugero tribui. Diſper⸗
gere autẽ prius qu areſcat: aut iactato ſemine. Si hæc omiſſa ſit ſtercoratio: ſequẽs eſt pri⸗
uſꝗᷓ ſerat ante puluerẽ. Quod ut hanc quoq; cutem determinemus: iuſtum eſt ſingulas ue

hes fimi denario ire in ſingulas pecudes minores: in maiores denas: niſi hic male ſu bſtrauiſ

ſe pecori colonũ appareat. Sunt qui optime ſtercor ari putẽt ſub diuo retibus incluſa peco
rum mãſione. Ager ſi nõ ſtercoratur: alget. Si nimiũ ſtercoratus eſt adurit᷑. Satiuſq; eſt id
ſæpe ꝗᷓ ſupra modũ facere. Quo calidius ſolũ eſt eo minus addi ſtercoris ratio eſt.
De bonitate ſeminũ & diſciplina ſeminandi: & quãtum ex quoq; genere fru
menti in iugeto ſerendũ: & temporibus ſerendxi. Cca. XXIII.
Emen optimũ anniculũ:bimũ deterius:trinũ:peſſimũ: ultra ſterile.Et in imo oĩ um

gefinita genere ratio eſt. Quod in ima areæ ſubſedit ad ſemen reſeruandum eſt. Id
eenim optimum quoni grauiſſimũ. Neq; alio modo utilius diſpergitur. Quæ ſpica
per interualla ſemina habebit abiicietur. Optimũ eſt granũ quod rubet: & dẽtibus fractum
eundẽ habet colorẽ. Deterius cui plus intus albi eſt. Certum terras alias plus ſeminis reci⸗
pere: alias minus. Religioſumq; inde primũ colonis auguriũ: cum auidius accipiat eſurire
creditur: & comeſſe ſemẽ. Sationẽ locis humidis celerius fieri ratio eſt:ne ſemẽ hymbre pu
treſcat. Siccis ſerius: ut pluuiæ ſequantur: ne diu iacens atq; nõ cõcipiẽs euaneſcat.ltẽq; fe
ſtinata ſatione denſum ſpargi ſemẽ: quia tarde cõcipiat: ſerotina rarũ: quia denſitate nimia
necetur. Artis quoq; cuiuſdã eſt æqualiter ſpargere. Manus utiq; cõgruere debet cũ gra⸗
du: ſemperq; cũ dextro pede. Fit quoq; quorũda occulta ratione: ꝙ ſors genialis atq; fœcũ
da eſt. Non tranſferendũ eſt ex frigidis locis ſemẽ in calida: neq; ex præcocibus in ſerotina
nihilq; in cõtrariũ præripere quadã falſa diligentia. Serere in iugero tẽperati ſoli: iuſtũ eſt
tritici aut ſiliginis modios v. farris aut ſeminis: quod frumeti genus ita appellamus. x. hor
dei. vi. fabæ quintam partẽ amplius ꝗ́ tritici. Viciæ.xii. Ciceris & cicerculæ & piſi.iii. Lupini
x., Lentis. iii. Sed hanc cũ fimo arido ſeri uolũt. Erui. vi. Silicæ. vi. Faſiolorum. iiii. Pabuli.xx.
Nilii panici ſextarios quattuor. Pingui ſolo plus: gracili minus, Eſt & alia diſtinctio. Indẽ
ſo aurtẽ cretoſo aut uliginoſo ſolo tritici aut lilignis modios.vi. In ſoluta terra & nuda &

ſicca & leta quattuor. Macies enĩ ſoli maior: niſi rarũ cuſmuhabenrſiczminura facit inanẽ
3

pinguia arua ex una ſeminis radice fruticẽ numeroſum fundũt: dẽſanq; ſegetẽ raro ſemie
emittũt. Ergo inter quattuor & ſex modios pro natura ſoli: alii quinq; nõ minus ſeri plures

ue præcipiunt. Item in conſito aut cliuoſo aut macro hoc pertinet. oraculũ illud magnope
re cuſtodiendũ ſegetẽ ne defruges. adiecit his Accius in praxidico: ut ſereretux cũ luna eſ

ſet in ariete:geminis leone:libra aquario.Xoroaſtres ſole.xii.partes ſcorpionis tranſgreſſo

umlomz
ſoendigi

ipim⸗

Mumtetn
biicnſeni
Coſtma

giuttii
Abrumi⸗V

goltus c

Utdürarat
aronine
llyenofe
fuuunen
Tonümh
Uitnr
ſemeb⸗
celeinrerte
Ceirium
guünmonrti
bris Aüpo

(Mſobelli
ſtendunet

Eſeruͦo
endiuni
nibäiftcte
kornendlic
Nm
Mici
ußb
tthutem
Gchemuſn.
Ceninere⸗
icten
Uiſugturb’
Eunnlrl
Nohere ido⸗
üm
lnüͤteien
Cücönerre
ngnoln
uReszne⸗
Onnect n
entele Lenr
Annr
elegect
ie Cutfonn
tchenden
nmnnnen
nure
ſeren
dein rel
lcee

tnenmingn
mcnbin
nnckugunn
Aebenhml
torgamone
ſfeenmn
erdr Mltünl
linnlan

t.
MI.
mliunſenzen
ritlster
Nmeibis hy
npuis lterna⸗
lertiü celle,
mmihulnslo
Poctiiimn
Mümnin
hordeüler⸗
miſloreſte⸗
bren inl
miduile⸗
legizeſſtn
eſlinonlöre
mleſubkkent
sinelalnpee
iulq i
deſt.
ehelefin
2o l
tiniwolun
ntumeſtl
(rhha⸗
bus facun,
minsnc
nrrefunie
jmbre u
1r ltiqhte
tate himmin
etcügry⸗
arq; C
inleroum
leinſtüeſt
tmusol
iii⸗Lupyn
,Pepolin⸗
naioſl

unum tempus ſerendi tradidit ad uergiliarũ occa
ubi ita ſeri diximus. Inter dilientiſſimos conuenit ut in alitũ quadrupedũq; genitura eſſe
quoſdam ad cõceptum impetus terræ. Hos græci ita definiunt: cũ ſit calida & humida. Vix
gilius triticum & far ad uerginiliarũ occaſum ſeri iubet: hordeũ intere quinoctium autũni
& brumã. Vitiam uero faſiolos & lentem boete occidente. Ouo fit ut horũ ſyderũ aliorũq;
exortus & occaſus dirigendi ſint inſuos dies. Sunt qui & ante uergiliarũ occaſũ ſeri iube⸗

rxum luna eſſet in tauro. Sequitur huc dilata & maxima indigens cura de tempore fruges
ſerendi queſtio:ma gnaq; ex parte ratione ſyderũ cõnexa. Quã ob rem ſententias omnium

ĩprimis ad id pertinẽtes exponemus. Heſiodus dikrince ps omniũ de agricultura p̃cepit:
ſum. Scribebat enim in boetia helladis:

ant dũtaxat in arida terra calidiſq; prouintiis. Cuſtodiri enim ſemè corrumpẽte humore:

a proximo hymbre uno die erumpere. Alii ſtatim ab occaſu uergiliarum ſequi hymbres
a ſeptimo fere die. Aliqui infrigidis ab æquinoctio autũni in calidis ſerius: ne ante hyemem
luxutient. Inter omnes autem conuenit: circa brumam ſerendũ nõ eſſe magno argumẽto:

gquoniam hyberna ſemina cum ante brumam ſata ſint ſeptimo die erum pant ſi poſt brumã:
uix,xl. Sunt qui properent: atq; ita pronuntient feſtinatà ſementẽ ſæpe decipere: ſerotinã
ſemper. E contrario alii uel uere potius ſerendum quã male in autũno. Atq; ubi fuerit ne
ceſſe inter fauonium & uernum æquinoctiũ. Quidâ omiſſa cæleſti cura in urili temporibꝰ

definiunt. Vere linum & auena: & papauer: atq; uti nunc etiam tranſ padani ſeruant uſq; ĩ

quinquatribus faba. Siliginem nouembri melſe. Far ſeptembri extremo uſq; in idus octo /
bris. Alii poſt hunc diem ĩ Calen. nouembris. Ita his nulla naturæ curæ ẽiillis nimia. Et ideo

cæca ſubtillitas cum res inter ruſticos geratur litterarũq; expartesnõ modo ſyderũ. Et con

fitendum eſt cælomaxime cõſtare ea. Quippe Virgilio iubente prædiſci uentos ante omia
ac ſyderũ mores. Neq; aliter quò nauigãtibus Ieruari. Spes ardua: & ĩméſa: miſceri poſſe ce
leſtem diuinitatẽ impitiæ. Sed cõtẽplanda tamẽ grandi uitæ emolumen to. Prius tamẽ ſyde

talis di fficultas quam ſenſere etiam periti ſubicienda contemplationi eſt. Quo deinde læ

tior mens diſcedat a cxlo: & facta ſentiat:quæ futura prænoſci nõ poſunt.
a te Digeſtio ſyderum in noctes & dies. DDdoda,. XxXV.
Rimũ omniũ dierũ ipſorũ annis ſoliſq; motus prope ĩexplicabilis 16 eſt. Ad. ccclxv
adiiciunt etiãnũ intercalarios diei noctiſq; quadrates. Ita fit ur tradi non poſſit cer
ta ſyderũ tempora. Accedit confeſſa rerũ obſcuritas: nunc præcurente: nec paucis
diebus rempeſtatũ ſignificatione quod prochemaſi græci uocãt: nu nc poſtueniẽte: quod
epichemaſin.Et plerũq; alias citius: alia tardius cæli effectu ad tertã deciduo. Vnde uulgo
ſerenitate redditaconfectũ ſydus audimus. Præterea cũ omnia hæc ſtatis ſyderibus cel
affixis cõſtent. interueniũt motus ſtellarũ grandines:hybres:& ipſi nõ leui effectu ut do /
cuimus:turbãq; conceptæ ſpei ordinẽ.Idq; ne nobis tantũ putemus accidere: & reliqua fal
Iir animalia:ſagaciora circa hoc: ut uita eorum conſtet: æſtiuaſq;ʒ alites præpoſtere aut pra
propere rigore:nec ante hybernos æſtus. Ideo Virgilius errantiũ quoq; ſyderum rationem
ediſcẽdam præcipit:ãmonẽs obſeruandũ frigidæ Saturni ſtellæ tranſitum. Sunt qui certiſ
ſimũ ueris indicium arbitrentur ob ĩfirmitateanimalis papilionis prouẽtũ.Ideo ipſo anno
tũ cõmẽtaremur hæc notandũ eſt:prouentũ eorum ter repetito frigore extinctum:ad ue-
naſq;ʒ uolucres ad. vi. Calen. februarii ſpem ueris attuliſſe: mox ſæuiſſima hyeme confilcta
tas. Res anceps primũ omniũ a cælo peti legem. Deinde eã argumentis eſſe quærendã. Suꝑ
omnia eſt mundi conuexitas:terrarũq; globi differentia: eodẽ ſydere alio tempore aliis api
ente ſe gentibus. Quo fit ut cã eius non iiſdẽ diebus ubiq; ualeat. Addidere difficultatem
& auctores diuer ſis in locis obſeruando: mox etiã in iiſdẽ diuerſa prodendo. Tres autẽ fue
re ſectæ:chaldæa:ægyptia:græca. His addit apud nos quartam Cæſar dictator annos ad ſo
lis curſum redigens ſingulos. Soſigene perito ſciẽtiæ eius adhibito & ea ipſa ratio poſtea
tõperto errore correcta eſt. Ita ut.xii. anms continuis non ĩtercalaretur: ꝗqa acceperat ſyde⸗
ra. annus morari: qui prius antecedebat. Et ſoſigenesipſe tribus cõmentationibus(quaꝗᷓ di
ligentior eſſet cæteris non ceſſauit tamẽ addubitare ipſe ſe met corrigendo. Auctores pro
didere ea quæ ptexuimus uolumini huic: raro illius ſententia cũ alio congruente. Minus

hoec in reliquis mirum: quos diuerſi excuſauere tractus. Eorum qui in eadem regione
diſſide re unam diſcordiam ponemus:exempli gratia .Occaſum uergiliarum matutinum

Neſioduscnam huius quoq; nonine cxtat a ſtrologia) tradidit fieri: cum æquinocti um au

tũni conficeretur. Thales. xxv. die ab æquinoctio. Anaximander. xxix. Eudéodo. xlviii. Nos
ſequemur obſetuationem Cæſaris: maximeq; hæc erit italiæ ratio .Dicemus tamẽ & aliorä
placita id quoniam nõ unius terræ: ſed totius naturæ interpretes ſumus:nõ auctoribus po
ſitis: id enim uerboſum eſt: ſed regionibus ut legentes tantũ meminerit breuitatis gratii.
Cum attica nominata fuerit ſimulintelligere cycladas inſ ulas. Cum macedonia magneſiãäꝗs:

thraciã. Cum ægyptus phœnicẽ: cyprum: ciliciam. Cũ boetia locride: phocidẽ: & finitimos

ſemper tractus. Cu helleſpontus cherſonneſũ: & continentia uſq; athomontẽ. Cum ionia
aſiam & inſulas aſie. Cum pelo ponneſus achaiam: & ad heſperũ lacentes terras. Chaldei aſ

ſyriam & babyloniam demonſtrab unt. Africã: hiſpaniã: gallias ſileri non erit mirum. Nemo

enim obſeruauit in iis:qui ſyderum proderet exortus nõ tamẽ difficili ratione dinoſcẽtur
in illis quoq; terris digeſtione circulorum: quã in ſexto uolumine fecimus:iqua cognitio

cæli non gentium: modo uerũ urbiũ quoq; ſingullarũ intelligitur: nota ex iis terris quas
nominauimus ſumpta conuexitate circuli ptinentis ad quas quiſq; quæret & terras ad ea⸗

rum ſyderum exortus: p omniũ circulorũ pares umbras.Indicandũ & illud tempeſtates ix⸗
ſas ardores ſuos habere quadrinis annis. Et eaſdem non magna differentia reuerti ratione
ſolis: octonis uero augeri eaſdem:centeſima reuoluente ſe luna. Omnis autẽ ratio obſerua
ta eſt tribus modis:exortu ſyderum:occaſuq;: & ipſorũ tẽporum cardinibus. Exortus occa
ſuſq; binis modis intelligitur. Aut enĩ aduentu ſolis occultatur ſtellæ: & conſpici deſinürt
aut eiuſdem abſceſſu proferunt ſe in emerſũ. Hoc melius quã exortũ conſuetudo dixiſſer
& illud occultationem potius quã occaſũ.Ilo modo quo die incipiunt apparere: uel deſi,/
nunt oriente ſole aut occidente. matutini ueſpertini ue cognominati: prout alterutris o
rum mane uel crepuſculo contingit. Dodrantes horarũccũ minimum)inrxerualla ea deſide
rant ante ſolis ortumuel poſt occaſũ: ut aſpici poſſint. Præterea bis quædam exoriũtur &
occidunt. Omniſq; ſermo de his eſt ſtellis: quas adbærere cælo diximus. Cardo temporum
quadripartita anni diſtinctione conſtat. Per in cremẽta lucis augetur hoc a bruma: & *ua
tur noctibus: uerno equinoctio in diebus. xc. tribus horis. Deinde ſuperat noctes ad ſolſti-

tium diebus. xciiii.horis. xii. uſq; ad æquinoctium autũni. Et cũ æquata die procedit ex eo
ad brumam diebus. Ixxxix. horis tribus

habent. Rurſus hi cardines ſingulis Etiãnum articulis temporum diuiduntur ꝑ media om⸗
nes dierum ſpatia. Quoniam inxer ſolſtitiũ & æquinoctiũ autũni: fidiculæ occaſus qui au/
tũnũ inchoat dies. xlvi.At ab æquĩoètio eo ad brumã uergiliarum matutinus occaſus hye⸗

mẽ dies. xliii.Inter brumam & æquinoctium dies. xlv. Flatus fauonii uernum tẽpus.Ab æ

noctio uerno initium æſtatis dies. xlviii. uergiliarum exortus matutinis. Nos incipiemus a

ſementibus frumenti: hoc eſt uergiliarum occaſu matutino. Nec deinde paruorũ ſyderum
