rum: unde nomẽ puintiæ: quos pleriq; mauruſios dixerũt. Attenuata bellis ad pau
cas redit familias. Proxima illi maſſeſvlorũ fuerat: ſed ſimilimodo extincta eſt. Ge⸗
tulæ nũc tenẽt gẽtes:bamuræ: multoq; ualidiſſimi autololes. Et horũ pars quòdã neſimi ꝗ
auulſi iis ꝓpriã fecere gentẽ uerſi ad æthiopas. Ipſa prouincia ab oriẽte mõtoſa fert elephã
ros.In abila quoq; mõte & quos ſeptẽ fratres a ſimili altitudine appellant freto iminenti
iũctis abile.ab iis ora ĩterni mari:Flumẽ tamũda nauigabile quõdã & oppidũ. Flumẽ laud
& ipſũ nauigiorũ capax. Ruſardir oppidũ & portus maluana flumiꝰ nauigabilis ſiga. oppi
dũ ex ãduerſo maluanæ in hiſpania ſitũ Syphacis regia alterius iã mauritaniæ. N aq; diu re

gũ noĩa oprinuere: ut bogudiana appellarec extima- Itẽq; Bochi quæ nũc cæſarieſis. Ab ea

portus mignus harpatio appellat? ciuiũ ro. oppidũ. Amnis mulucha Bothi maſſeſylorũq;
finis. Quizacenitana pegrinorũ oppidũ. Arſennaria latinorũ tria mil.paſſuum a mari. Car/

cẽna colonia Auguſti: legio ſecunda. Itẽ co onia eiuſdẽ deducta chorte p̃toria gunugii.p

montoriũ Apollinis. Oppidũq; ei celeberrimũ cæſarea antea uocitatũ iol iube regia a Di

uo Claudio coloniæ iure donata eiuſdẽ iuſſu deductis ueteranis. Oppidũ nouum & latio

datũ tipaſa. Itẽq; a Veſpaſiano impatore eodem munere donatũ icoſio. Colonia Auguſti
ruſguniæ Ruſguriũ ciuitate honoratũ a Claudio Ruzaſus colonia Auguſti. Salde colo⸗
nia eiuſdem:gigili oppidũ. Tuca ĩpoſitũ mari & flumini ampſagg. Intus colonia auguſta
quæ itẽ ſucca:baritẽ:tubi:ſubtu.Ciuitates tirinici:tigauæ. Flumina iſarges: genſnabades:
ſardana:lauerna: bargenſina: turebi: flumẽ uſariẽs nauigabile. flumẽ ampſaga abeſt a cæſa⸗
rea.ccxxxiii.mil.paſ.utriuſq; mauritaniæ longitudo.d.ccc.mil.paſ.xxxix.nul.Latitudo.cc⸗
cc. Ixvii.mil. paſſuun. ( ,y ,
umidia. e. ſſer uCa. Brenen..
B ampſaga numida eſt Maſiniſſie clara noĩe metagonitis terra a græcis appellata.
à Nimide uero nomades a permutãadis papilionibus mapalia ſua hoc eſt domus palu
ſtris cicũferẽtes. Oppida culſurus:ichadæ: ab ea ad. xlviii.mil. paſ. in mediterraneo
colonia cirtha ſitianorũ cognomine & alia intus ſicca: liberũq; oppidũ bullaregia. Et ĩ ora
tacatua hippo regius flumẽ armua. Oppidũ trabacha ciuiũ to. Tuſca fluuius numidiæ fi-
nis.nec præter marmoris numidici ferarũg prouentum aliud inſignæ. “ðWRD
Afric. 2 — Cer Caa. IIII.

Tuſca zeugitana regio & quæppriæ uocet africa eſt. Tria promõtoria: candidum
à mox Apollonis aduerſum ſardiniæ: Mercurii aduerſum ſiciliæ in altũ procurrétia
duos efficiũt ſinus hipponeſem ꝓximũ ab oppido:quod hipponem dirutũ uocant

diarrhidũ a græcis dictũ ppter aquarũ irrigua. Cui finitimũ theudalis immune oppidum
longius a littore. Dein promontoriũ Apollinis & in altero ſinu utica ciuiũ romanorũ Ca

thonis morte nobilis: flumem bagrada. Locus caſtra cornelia. colonia carthago: magnæ in

rio Mercutii. Item libera curcubiſne. Mox africæ ipſius alia diſtinctio. Libyphœnices uo⸗
cantur qui bizantiũ incolunt. lta appellatur regio.ccl. mil. paſ.per circuitum fertilitatis exi
mix cum centeſima fruge agricolis fœnus reddẽte terra. Hic oppida libere leptis adrumẽ
tum:ruſpina:tapſus.lInde thena:ſabrata contingens ſyrtin minorẽ.ad quã numidie & afri
cæ ab ampſaga lõgitudo. d. Ixxx. mil. paſ. Latitudo qua cognitũ eſt. cc.mil. Ea pars quã afri/
cam appellauimus diuiditur in duas prouintias: ueterem & nouã diſcretas foſſa. Inrer afri
canum ſequentem & reges thenas uiq; producta. quod oppidũ a carthagine abeſt. ccxvii-
mil.paſ. Tertius ſinus diuiditur in geminos duarũ ſyrtiũ uadoſo ac reciproco mari. Diſr/
rhoos ad pximã quæ minor eſt a carthagine. ccc. mil. paſ:ut polybius tradit. Ipſam cẽtũ mil-
paſ.additu.ccc.mil.ambitu.Et terra hæc autẽ ſyderũ obſeruatione nobilis. Ad eam per de-
Terta harenis perq; ſerpẽtes iter eſt-Excipiũt ſaltus repleti ferarũ multitudine: & introrſus
elephatorũ ſolitudines: mox deſerta uaſta. Vtrinq; garamãtes ab augylis dierũ.xii. itinere
diſtantes. Super illos fuere gens pſyli: ſuper quos lacus lycomedis deſertis circũdatus.au
gylæ a medio fere ſpatio locantur ab iphis pia quæ ad occidẽtẽ uergit & a regiòe quæ
duas ſyrtes interiacet pari utrinq; interuallo. ſed littore inter duas ſyrtes ducẽtorũ ꝗnqua
ginta mil. pal. bi ciuitas oenſis. Cyniphis fluuius ac regio. Oppida neapolis taphra: abro/
thonũ: leptis altera quæ cognominarur iuagna. Syrtis maior circuitu. cxxv. mil. paſſuũ. adi
tu autem. cccxiii.mil.Inde accolit gens ciſipadũ.In intimo ſinu fuit oralothophagon: quos
quidam alachroas dixere ad philenorũ aras: ex harena ſunt eæ. Ab iis non procul a conti⸗
nente palus uaſta ad annem tritonem. nomẽq; ab eo accepit: palanrias appellataa Callima
cho:& citra minorẽ ſyrtim aſſe dicta:a multis uero inter duas ſyrtes. Promõtorium quod
maiorẽ includit buriũ appellatur: ultra cyrenaica prouincia. Ad hunc finẽ africa a fluuio
ampſaga populos. xxvi-habet qui romano parent imperio. In iis colonias ſex prærer iam ſu
pradictas pthinam tuburbin. Oppida ciuiũ romanorũ. xv. ex quibus in mediterraneo dicẽ
da abſuritanũ:abutuſenſæ: ab oriente canophicũ: chimanenſe:rhimituẽſe: tumiſdiẽſe.tur
bubienſe:tybiburmenſe:tibigenſe. Vcitana duo maius & minus. uagenſe:oppidũ latinum
unum uzzalitanũ. Oppidũ ſtipendiariũ unũ. Caſtris corneliis oppida libera triginta: ex ꝗ/
bus dicenda intus acolitanum: acharitanum: auinenſe: abziritanũ: canopitanum: melizita/
num mararenſe:ſalaphiranum: tuſdritanum:diricenſe:tiphicẽſe:tuniſenſe: ſcoedenſe:ta⸗

gaſenſe:ſigenſe uluſubaritanum: uagienſe:aliud ſigenge: zianienſe. Ex reliquo numero

non ciuitates tm: ſed pleræq; etiam nationes iure dici poſſunt: ut nattabudes:caſpitani: in
ſulani:ſabarbares:maſſilini:ciues uamacures:ethini:muſſimi:marchubi: & tota getulia ad
flumen nigrin:qui africam ab æthiopia dirimit. Cyrene. Ca. 7 V.⸗
Frenaica eadẽ pentapolitana regio illuſtrarur Nammonis oraculo:quod a cyrenis
c abeſt. cccc mil.paſ.fonte ſolis:pentapolis urbibus maxime quincq; berenie:arſinoe:
prolemaide apolloma: ipſaqʒ cyrene. Berenice in ſyrtis extimo cornu eſt quondam

uocata heſperidum ſupradictarum uagantibus græciæ fabulis. Nec procul ante oppidum
fuuius lethon: lucus ſacer: ubi heſperidum horti memorantur. Abeſt a lepti. ccclxxxv. mil.
aſſ.Ab ea arſinoe theutyra uocitata. xliii. mil. paſſ. Et deinde prolemais antiquo nomine

barce. xxii. mil. paſ. Mox. ccl. mil. promontorium phicus per creticum mare excurrit diſtẽs
cccl.mil. paſſ.a tænaro laconicæ promontorio. A creta uero ipſa. cxxv. mil. Poſt id cyrene
a mari. xi. mil. paſ. A phicunte apolloniã. xxiiii.m. paſſ.ad cherõneſum. Ixxxviii.mil.paſ. Vn⸗
de cathabatinũ. ccxvi. mil. paſſuũ accolũt marmaridæ a pharedoni ferme regiõe ad ſyrtim

uſq; maiorem porrecti. Poſt eos a craucæ leſatiani. In ora ſyrtis naſammones quos meſam⸗
mones greci appellauere ab argumento loci medios inter harenas ſitos. Cyrenaicus ager
xv. mil. paſſuum latitudine a littore arboribus fertilis habetur. Intus eodem ſpatio frugi/

bus tantum mox uiginti mil.paſfuum latitudine: &. ccl.mil.paſſ. Iongitudine laſeri modo
poſt naſammonas haſbitæ & macæ uiuunt. Vltra eos hamonienſes. xi. dierum itinere a ſyr⸗
tibus maioribus ad occidentẽ & ipſi quaquæ uerſus harenis circundati: puteos tamẽ haud
difficiles binum fere cubitorũ inueniunt altitudine ibi reſtagnantibus mauritaniæ: aquis

clusples
mus ex 4
zaia bi

braee.

AAuſtohi
ſenqce
Amediu
ercniston
tiuminn
Pchocmi
pteer.
luetehoc.

cppidun

natio dett
cuflume
Monsgy.
ithatronib
rjentbus.
1scöpene
Cuscacha!
Africaaſy
tümeſt.
“
e

.
èd

müällen
ns ae⸗
cumin
ligenti
proxim
Artem

ðD
1x
qJ
totio paſi
Gaxxv.m
klineper
dula lono
ar Dicu
Linisinn
mmaxime 5
anbitn 45
Hlum lbby

zm
„ M
ſimonin
niſorcälin

mmnmeop
uironmni
DRZZ mmor
wpeinronon
denrn
tumfenlinte,
eieleprtinn⸗

Däunide

mto her
Aine deſtni
rnni t,
rhlmi il
eAmrc⸗
tudineaienotns
entiscnüdmnan

dit Cingie n

sdwinin

politen d/
hoorn wan 4
lotnenenin
nonn rocliN
Velrn (
Dreinmnod
. * . ,7
le NAer
mmiad
121.,
NrocicN—
b 4
4 „ ge
7
Ne: M

N⸗KR.

africa a ſyrti minore decies ſexaginta mil.paſ.in lõgitudinẽ patet. In laticudine qua cogni
tcum eſt. d. cccpaſſuum. Lybia mareotis.

nium libyi:ægyptii: deinde leucæ æthiopes habitant.

Domos ſale e montibus ſuis exciſo ceu lapide cõſtruũt. Ab iis ad troglodytas hyberni oc⸗

caſus plaga dierũ quattuor iter: cũ quibus cõmertiũ gẽme tantũ quà carbunculum uoca-

mus ex æthiopia uectæ. Interuenit ad ſolitudines africæ ſup minorẽ ſyrtim dictas uerpha⸗
zania: ubi gentẽ phazaniotũ urbeſq;ʒ alelen & cillabaſubegimus. Item cidamũ e regione ſa

brate.Ab his mons longo ſpatio in occaſum ab ortu tendit: ater a noſtris dictus a natura

aduſto ſimilis: aut ſolis repercuſu accenſo. VItra eũ deſer ta. Matelgæ oppiduũ garamantũ.

Itemq; detris affuſo fonte a medio die ad mediã noctem aquis feruentibus. totidem horis

ad mediũ diem rigentibus. Clariſſimũq; oppidum garadamũ caput garadamantũ: omnia
ermis romanis ſuperata: & a Cornelio Balbo triũphata: unius ommũ curru externo & qui⸗

zitium iure donato. Quippe gadibus nato ciuitas romana cũ Balbo maiore patruo data eſt
Et hoc mirũ ſupradicta oppida ab eo capta auctores noſtros prodidiſſe. Ipſum in triupho
præter cydamũ & garadamũ oĩum aliarũ gentiũ urbiũq; numina ac ſimulacra duxiſſe que
fuere hoc ordine. Tabidiũ oppiduũ: niteris nationis gligemela oppidum. Bubeiũ natio uel

oppidum. Enipi natio. Thuben oppidũ. Mons nomme niger: nitibrũ rapſa oppida: diſcera
natio.detri oppidũ:gumẽ nathabur: tapſagũ oppidũ uãuagi natio: boin oppidũ: pege oppi

dũ:Humẽ daſibari. Mox oppida cõtinua baracũ: buluba: alaſi: balſa: galla: maxalla: Zizama-

Mons gyri: in quo gẽmas naſci titulus prodidit. Ad gramãtas iter in explicabile adhut fu

ĩt latronibus gẽtis eius. Puteos qui ſunt nõ alte fodiedi ſi locoꝶ noticia ad ſit harenis ope

rientibus. Proximo bello quod cum œlibus romanigeſſere auſpiciis Veſi paſiani imperato⸗

xis cõpendiũ uiæ quatriduo dephẽſum eſt. Hiot iter uocatur p̃ter caput ſaxi.fims cyrenai⸗
cus cathabathmos appellatur oppidũ & uallis repẽte cõucxa. Ad eum terminũ cyrenaica
Qü&Qt/. VI.
A quxæ ſequitur regio mareotis libya appellat: ægypto cõtermina. Tenet marmari
EęE Qdes: adirmachidæ: deinde mareotæ. Menſura a catabachmõ ad paretonium. Ixxxvi.
mil. pal.In eo tractu intus apis intereſt nobilis religione ægypti locus. ab eo pareto

niũ.Ixii. mil.paſſuum. Inde alexandrtiã. c. mil. paſſuũ.Latitudo.clxix. eſt. Eratoſthenes a cyre

nis alexandriã terrectri itinere. d. xxv. mil. prodidit. Agrippa totius africæ a mari atlantico
cum inferiore ægypto. Ixxxv. mil. paſſuũ. longitudinẽ poſi uit. Polybius & Eratoſthenes di
ligentiſſime exiſtimati ab oceano ad carthaginẽ magnã. xyi. mil. paſſ. Abea canopum nili
Proximum oſtiũ.xvi.mil.paſſuũ.xxix.fecerunt.lſidorus a tingi canopum. xxxv.Xcix. mil. p.
Artemidorus quadraginta minus ꝗᷓ Iſidorus. “ 4 †rPE Ca.es VI.
Inſulæ circa Africam & aduerſarum africxæ. 2“ Hr
Nlulas non ita multas complectuntur hæc maria. Clariſſima eſt menix lõgitudine
Ixxxv. mil. paſſ. latitudine. xxv. ab Eratoſthene lotophagites appellata. Oppida habet
duo menigen ab africæ latere: & altero toiar. Ipſa a dextro ſyrtis minoris promon/

torio paſſibus. cc. ſita ab ea. c. paſſ. contra leum cercina cum urbe eiuſde nominis libera lon
ga. xxv. mil. paſ. Lata dimidium eius ubi plurimum. ac in extremo non plus. v. mil. paſſus.

Hinc per parua carthaginem uerſus cercinitis ponte iungitur. Ab iis. l. mil. fere paſl. lipa/
duſa longa. vi. mil. paſ. Mox gauleegalata: cuius terra ſcorpionem dirum amimal africæ ne
cat. Dicuntur & in clupea emoti: cuius ex aduerſo coſſyria cum oppido. At contra cartha⸗
ginis ſinum duæ e gremio areæ aræ. Re uera autem ſcopuli uerius ꝗ inſulæ: inter ſiciliam
maxime & ſardiniam Auctores ſunt & has quõdam habitatas ſubſediſſe. Interiori autem
ambitu africæ ad meridiem uerſus: ſuperq; gerulos interuenientibus deſertis primũ om⸗

Aoethiopes. C. VyiIIl.
Ver eos æchiopũ gentes nigritæ a quo dictum eſt flumine. Gymnetes pharuſi eti
ſam oceanum atti ngentes:quos in mauritaniæ fine diximus perorri. Ab iis omnib
uaſte ſolitudines orientem uerſus: uſq; garamãtes: augy laſq; & trogloditas: ueriſ⸗

ſima opinione eotũ qui deſertis africæ duas æthiopias ſuperponunt: & ante omnes Fio-

meri qui bipartitos tradit æthiopas ad oriẽtẽ occaſũq; uetſos. Nigri fluuio eadẽ natura qᷓ
nilo:calamũ & papirũ & eaſdẽ gignit animãtes iiſdẽq; tẽporibus augeſcit. Oritur inter ta⸗

releos æthiopas: œcalicas. Horũ oppidũ mauin quidà ſolitudinibus interpoſuerunt. Arla⸗-
tas iuxta eos: ægipanas ſemiferos: & blemmias: & gaãphaſantas: & ſatyros: & himantopodas

= LIBER.
Atlantes degeneres ſunt humani ritus ſi credimus. Nãà neq; nominũ ullorũ inter eos ap/
pellatio eſt: & ſolẽ orientẽ occidentẽq; dira imprecatione cõtuẽetur: ut exitialẽ ipſis agriſ/
q;. Necq; in ſõnia uiſunt qualia reliqui mortales. Trogloditæ ſpecus excauant. hæ illis do
mus uictus ſerpetiũ carnes: ſtridorq; nõ uox. adeo ſermonis cõmercio carent. Caramantes
matrimoniorũ exortes paſſim cũ fœminis degunt. Augylæ tantũ inferos colunt. Gapha⸗-
ſantes nudi: prælioruc; expertes externo cõgregatur. Blémiis tradũtur capata abeſſe: ore
& oculis pectore affixis. Satyris præter figuram nihil moris humani. Aegipanis qualis uul
go pingitur forma- Fiimatopodes loripedes quidam: quibus ſerpendo ingredi natura eſt.

Pharuſi quondam periæ comites fuiſſe dicuntur Hierculis ad heſperidas tendentis. Nec

de africa pluraq memorentur occurrunt. De Atſia. Ca. .X.
Dhæret aſia quâà petere a canopico oſtio ad põti oſtiũ Timoſthenes. xxvi. xxxviii.
a mil.paſ.tradidit. Ab ore autẽ ponti ad os mæotis Eratoſthenes. xv. xlv. mil. paſ. Vni
uerſam uero cũ ægypto ad tanain. Artemidorus & Iſidorus. Ixxxviii. d. cc. l. mil. p.
Maria eius cõplura ab accolis traxere noĩa quare ſimus indicabuntur. Proxima africæ ĩco
lit᷑ ægyptus introrſus ad meridie recedẽs donec a tergo præteédãtur æthiopes. Inferiorem
eius partẽ nilus dextia leuaq; diuiſus amplexu ſuo determinat canopico oſtio ab africa:
ab aſ ia peluſiaco. clxx. mil. paſſ.interuallo. Quã ob cauſam inter inſulas quidà ægyptum re
tulere: ita ſe findente nilo ut triquetrà terre figurã efficiat. Ideo multi græcæ litteræ uoca
bulo deltãâ appellauere ægyptũ. Menſura ab unitate aluei unde ſe primum findit in latera
ad canopicũ oſtiũ.cxlvi.mil. ad peluſiacũ.cclvi.mil.eſt.Sũma pars cõtermina æthiopiæ the/
bais uocatur. Diuiditur in præfecturas oppidorum:quas nomos uocãàt: ombiten: phaturi/
ten: apollopoliten: hermotiten: tiniten. phanturiren: coptiten: tentiriten: diopoliten: antipo
liten: aphrodipoliten: lycopoliten. Quæ iuxta peluſiũ eit regio nomos habet barbeticẽ: bu
bat itẽ: thyetroiten: tanitẽ.Reliqua autẽ arabicũ hamoniacũ tendẽtem ad FHmonis iouis
oraculũ oſirintitẽ: leontopolitẽ: atribitẽ: ſynopolitẽ:hermopolitẽ: xoitẽ:mendeſiũ:ſebenni
ten.ſabaſtiten: ſetapolitẽ: heliopolitẽ: ꝓſopiten:cynopolitẽ:thermopolitẽ:bruſophiten:om
phiten: ſeiten: ptenethũ: temphũ:na ucratite:ueratitẽ:meletitẽ: gynopolitẽ:menelaitẽ.Ale „
xandriæ regione. Itẽ lybiæ mareotis: heracleopolites eſt in inſulala nili longa paſſus. l. mil.
in qua & oppidũ Herculis appellatũ. Arſinoitæ duo ſunt: hi & mẽphites uſq; ad ſummũ
mutãt & ſubſtituũt alios nomos: ut heroopoliten: crocodilopolitẽ. Inter arſinoitẽ: autem

ac mẽphitẽ lacus fuit circuitu.ccl. mil. paſ.aut ut Mutianus tradit. ccccl. mil. & altitudinis

lI.paſ.manufactu a rege qui fecerat mœridis appellatus. Inde. Ixxii. mil. paſ. prope abeſt me
phis quõdam arx ægypti regũ. Inde ad Hãmonis oraculum. xii. dierum intereſt. Ad ſciſſu
ram autẽ nili quod appellauimus delta. xv. mil. paſſ. Nilus incertis ortus fontibus: ut ꝑ de⸗-
ſerta & ordentia & ĩmenſo longitudinis ſpatio ambulans famaq; tantũ inermi quæſitu co
guitus ſine bellis: quæ ceteras oẽs terras inuenere originẽcut Iuba rex potuir exquirere)in
monte inferioris mauritaniæ nõô procul oceano habet: lacu protinus ſtagnẽte: quẽ uocant

hilidem. Ibi piſces reperiuntur alabetæ: coracini: ſiluri: crocodilus quocq;. Inde ob argumen

tum hoc cæiareæ ortus creditur: in iis quæ nili alueo ſpectantur: hocq; lacu educantur: in
heſeo dicatus ab eo ſpectat: hodie Præterea obſeruatũ eſt prout in mauritania niues hym
breſue ſatiauerint: ita mlum increſcere ex hoc lacu. Rurſus indignatur fluere per arenoſa
& ſqualentia. Conditq; ſe aliquot dierum itinere.Mox alio lacu maiore in cæ ariẽſis mau
ritaniæ gente maſeſylũ erumpit: & hominum cætus ueluti circũſpicit iiſdem ammaliũ ar/
gumentis. Iterũ harenis receprus cõditur rurſus. xx. dierũ diſertis ad proximos æthiopas
atq; ubi iterũ ſenſerit hominẽ proſilit fontec(ut ueriſimile eſt)illo quem nigrin uocauere.
Inde africa ab ætbiopa diſpeſcens eciã ſinõ protinus populis: feris tamen & beluis frequẽs:
ſiluarũq; opifex medios æthiopas ſecat cognominatus aſtapus:quod illarum gentium lin⸗-
gua ſignificat aquã e tenebris proſluentem Inſulas ita innumeras ſpargit quaſdamq; tam
uaſte magnitudinis quanꝗᷓ rapida celeritate ut tamen die rum quinq; curſunon breuiore
tranſuolet. circa clariſſimam earum meroen aſtabores leuo alueo dictus: hoc eſt ramus
aquæ uenientis e tenebris. Dextera uero aſtuſapes: quod latentis ſignificationem adicit.
Nec ante nmilus ꝗᷓ ſe torum aquis concordibus rurſus iunxit. Sic quoq; etiamnum gyriſan⸗
tes nomĩiatus per aliquot md

ia & in totũ Homero ægyprus: aliiſq; triton. Subinde inſulis

inplaut
veckusae
Oocutlaute
is ußs
zeſe erom
jnnatar tern
eo tenmnpor
nosiidenn
otalirta
Tbelunre
doris ui
jntroicumt
ſonnanturu
gentequo⸗
auſtrinum.
dat umbra
cung poſt
onem.Erre
nipbinlib⸗
eo elad in
menrumet
do. Heſe
prouintia
Waecurin
rincipe.
k
Aris
ita uoca
ledcn
in eo.
pal. e⸗
habitatl
pralcnp⸗
ens ꝛd ca
PbiAmal
braturta
liofemac⸗
Woppid
Plo inchyt 1
holisx Ve
Cutiialaba
gui Narſin
Gislacumn
conternzin

Pai
1 ingt
.. Ad
din benn
nioſimden
tislacugzl
mercio Inlt

Rkucdinig

tun kis
NiEinn

Om delee

O 18 .
Lipansanlsi
nrecimnnes

rron ſone: . P
lencdengi, N

1. 6
enei hinii

H form .
Pnummccic
RK

lorealninonn
dodtnc

nefeen min/

AAAI

. E.
mereine
We

1
NN

g inni
Sigundomin
Epcit:ann

. „ 6 1
ſ0% A
telel⸗ R1

Re e

2*

ut Nenn 4
l 4 Mi⸗ 8

d „ „0
ane DNA
”ÿ” V
e⸗ P.

1 n
4

4 9
e

nAii
cuim
iemne,
rlilhie
mmiuin
ſonm hreie
e

impaetus totidem incitatus irritamentis. Poſtremo incluſusmòtibus nec alibi torrentior
uectus aquis ꝓperãtibus ad locũ æthiopũ: qui catadupi uocãtur: nouiſſimo cataracte ĩter
occurſantes ſcophlos nõ fluere ĩmenſo fragore creditur: ſed ruere. Poſtea lenis & confra
Qis aquis domitaq; uiolentia: alioquin & ſpatio feſſus multis ꝗᷓuis faucibus in xægyptu ma
re ſe euomit. Certis tamen diebus auctu magno per totam ſpatiatus ægyprum fœcundus
innatat terræ. Cauſas huius in crementi uarias prodidere: ſed maxime probabiles eteſiarũ
eo tempore ex aduerſo fantium repercuſſu ultro in ora acto mari.aut ibres æthiopiæ æſti
uos iiſdem eteſus nubila illo ferentibus e reliquo orbe. Timeus mathematicus occultam
protulit rationẽ. Phialiam appellari fontem eius mergiq; in cuniculos ipſum amnẽ uapore
anhelantem fumibus cautibus ubi conditur. Verũ ſoſe per eos dies cõminus facto extrahi

ardoris ui: & ſuſpenſum abundare: ac ne deuoretur abſcondi: idq; euenire a camis ortu per

introitum ſolis in ſeone contra perpẽdiculum funtis ſydere ſtante: cum & in eo tractu ab⸗
ſumantur umbræ. Pleriſq; ediuerſo opinatis largiorem fluere ad ſeptemtrionẽ ſole diſce⸗
dente:quod in cancro & leone euenit. Ideoq; tunc minus ſiccari. Rurſus in capricornũ &
auſtrinum polũ uerſo ſorberi:& ob id partius fluere. Sed Timæo ſiquis extrahi poſſe cre/
dat umbrarum defedctus iis diebus & locis ſine fine abeſt. Incipit creſcere luna noua quæ⸗
cunq; poſt ſolſtitium eſt ſenſim modiceq; cancrũ ſole tranſeunte:abundantiſſime autẽ le
onem.Et reſidet iu uirgine iiſdem quibus accreuit modis in totum autẽ reuocatur intra
xipas in libra: ut tradit Herodotus centeſimo die. Cũ creſcit reges aut præfectos nauigare
eo nefas iudicatum eſt. Auctus eius per puteos menſuræ notis deprehendũtur.iuſtũ ĩcre⸗
mentum eſt cubitorũ.xvi. Minores aquæ nõ o'a tigant. Apliores detinent tardius recedẽ-
do.Hæ ſerendi tempora abſumunt ſolo mandante. Ille non dant ſitiente. Vtrũq; reputat
prouintia in.xii.cubitis famẽ ſentit.ln.xiii.etiäãnum exurit.Xiiii.cubita hilaritatem afferũt
xv.ſecuritatem. xvi.delirias. Maximũ incremẽtũ ad hoc æui fuit cubitorum. xviii. Claudio.
principe. linimũq; pharſa ico bello: ueluti necem Magni prodi gio quodã flumine auer/
ſante. Cũ ſtetere aquæ opertis molibus admittũtur. Vt quæq; liberata eſt terra: ſeritur. Idẽ
amnis unus ommũ nullas expirat auras. Ditionis ægypti eſſe incipit a fine æthiopiæ ſyene
ita uocat ĩ ſula.c.mil.paſ.ambitu.in qua ceraſtiæ ſũt latere arabiæ & ex aduerſo ĩſule.iiii.pi⸗
le.d. c. mil. paſ.& a nili fixura. unde appellari diximꝰdeltã. Hoc ſpatiũ edidit Artemidorus:
& in eo.ccl.oppida fuiſſe. Iuba. cccc.mil. paſ.Ariſtocreon ab elephantide ad mare. ccl. mili
paſ.Elephantis inſula infra nouiſſinum cataractem. cccc.mil.paſ:i& ſupra ſyenem. xvi. mili
habitatur. Nauigationis ægyptiæ finis ab alexandria. d. lxxxy. mil. paſi. in tantũ errauere ſu
praſcripti.lbi æthiopicæ cõueniunt naues. Namq; eas plicatiles humeris tranſferunt quoti

Ens ad cataractas uentum eſt. Aegyptus ſuper cæterã antiquitatis gloriam.xx. mil. ur ium

ĩbi Amaſe regnante habitata præfert. Nunc quoq; multis etiam ignobilibus frequẽs cele
bratur tamen Apollinis: mox leucothe: & diſpolis magna. Eadem thebe: portarum. c. nobi
lis: fama copioſa indicarum arabicarũq; mercium nilo proximum emporium. Mox uene⸗
vis oppidum: & irerum iouis ac tentyris: infra quod abydus Mẽnonis regia: & Oſiris tem=
plo inciytum.vii.dierum itinere in lybiam remotum a flumne Deinde prolemais & pano
polis ac Vereris iterum. Et in lybico lycon ubi montes finiunt thebaidẽ. Ab iis oppida mer
curii: alabaſtrũ canũ:& ſupradictũ Herculis Deinde arſinoes & iam dicta memphis: inter

quã & arſinoitem nemeon. In lybico turres quæ piramides uocantur. Iabyrinthus in miri/

dis lacu nullo addito ligno ex ædificatus: & oppidũ erialon. Vnũ præterea intus & arabiæ
conterminum claritatis magnæ ſolis oppidum.

7„ . . 5
.— „ „ * . 4 4 4 D 4 * . „ „ 8
Alexandria. Nn õ Ca./ 4102 6 e e; . X. W 25

Eag iure lauderur in littore ægyptii maris alexandria a magno Alexandro condita
in africæ parte ab oſtio canopico. xii. mil. paſ.iuxta mareotim Iacũ: qui lacus antea /
Arapotes noĩabat᷑. Metatus eſt eà Dinocr ates architectus pluribus modis memora
bili ingenio. xv. mil. paſ. laxitate inſerta ad effigiẽ macedonicæ chlamydis orbe gyrato laci
nioſam dextra leuaqʒ anguloſo ꝓcurſu:iã tũ tamen quinta ſitus parte regi dicata. Mareo⸗
tis lacus ad meridianã urbis partẽ euripo & canopico oſtio mittitur. ex mediterraneo com
mercio.Inſulas quoq; plures amplexus. xxx. mil. paſſ.traiectu. de. ambitu ut tradit. Claudi⸗
us Cæſar.Alii ſchœnos in latitudinem patere. xl. faciunt ſchonunq; ſtadia. xxx. Ita fieri l6
gitudinis. cl.mil. paſſuum: tantundem & latitudinis. Sunt in honore & intra decurſus nili

„

R M

2
d

LIBER. .
multa oppida præcipue quæ nomina dedere oſtiis non omnibus. xi. enim reperiuntur: ſu-
perq; quattuor quæ ipſi falſa ora appellant. Sed celeberrimis ſepte: proximo alexandriæ ca
nopico:deinde bolbitino: ſebenitico: phanitico mendeſico: tanico: ultimoq; peluſiaco. præ

nmnmnaucratis: unde oſtium quidam naucraticum nominant: quod alii heracleoticum: canopi/
co cui. vi. mil. paſ-proximum eſt præferentes: H

4 = 3 7 òMG 4 Arabia. „ Ca. XI
dS L Ltra peluſiacũ arabia eſt ad rubrum mare pertingẽs & odoriferam illam ac diuitem
ðð u & beatæ cognomine inclitãâ. Hecabanũ & eſbonitarum & ſcenitarũ arabũ uocatur

ſterilis præterꝗᷓ ubi ſcyrie confinia attingit. nec niſi caſſio mõte nobilis. His arabes
iunguntur: ab oriente cacleis: a meridie cedreis quidam: dein ambo nabatheis. Herœpoli-
ticus uocat᷑ alterq; lelanitic? ſinus rubri maris in ægyptũ uergentis. cl. mil. paſſ. interuallo-
Interduo oppida læana & in noſtro mari gaza. Agrippa a peluſio arſinoẽ rubri maris oppi
dum per deſerta. cxxv. mil. paſ. tradit tam paruo diſtat ibi tanta rerum naturæ diuerſitas.
Syria paleſtina phœncis. Ca XlII.
Vxta ſyria litus occupat quõdam terrarum maxima & pluribus diſtincta nolbus.
i Nanmq; paleſtina uocabetur qua contingit arabas & iudea: & cœle: dein phœnice:
&S qua recedit intus damaſcena: ac magis etiam nũ meridiana babylonia. Erx eade
meſopotarnia inter euphraten & tigrin: quacq; tranſit taurum: rophœne. Citra uero etiam
comagene. Et ultra armemam adiabene: aſſyria ante dicta. Et ubi ciliciam attingit antio/
chia. Longitudo eius inter ciliciam & arabiam. cccclxx. mil. paſ. eſt. Latitudo a ſeleutia pie⸗
naa ante oppidum in euphrate zeumam. d. uigintiquinq; mil. paſſ. Qui ſubtilius diuidunt
circum euphraten ſyriam phœnicem uolunt: & eſſe oram maritimam ſyriæ: cuius pars ſit
ĩidumea & iudea: deinde phœnicem deinde ſyriam. Id quod præiacet mare totum phœni/
cum appellatur. Ipſa gẽs phœnicum in gloria magna litterarũ inuẽtionis: & ſyderũ: nauaji
umcq: ac bellicarũ artiũ. A peluſio capriæ caſtra: caſſius mons: delubrũ Ilouis Caſſii rumu/
ſus magni Pompeii tracine. Arabia finitur a peluſio. Ixv. mil. paſ.
Idumea ſyria: paleſtina: ſamaria: aſcalum: azotus: cæſaræa. Ca. XIII.
Onx idunæa incipit & paleſtina ab emerſu ſirbonis lacus: quẽ quidã. cl. mil. paſ. cir⸗
m cuitu tradidere. Herodorus caſſio môti applicuit. Nunc eſt palus modica. Oppida
rhino: colura: & intus raphace: gaza: & intus athedõ: mons angaris. Regio per ora
ſamaria oppidum aſcalo liberum: azotus: ſamnes duæ. Altera intus ioppe phœnicum anti
quior terrarum inundatione ut feruntlinſidet colli præiacente ſaxo: in quo uinculorum
Andromadæ ueſtigia oſtendunt. Colitur illic fabuloſa cero. inde apollonia ſtratonis tur-
ris: eademcæſarea ab Herode rege condita. Nunc colonia prima flauia a Veſpaſiano impe
ratore: deducta. Finis paleſtines. clxxxix. mil. paſſ. a cõfinio arabiæ. Deinde phœnices. Intus
autem ſamaria. Oppida neapolis quod antea marmortha dicebatur. Sebaſte in monte altio
re gamala. Supra idumeam & ſamariam. “

Iudæa: galilæa: hierico: hemmaus: lydda: ioppe. Ca. AllII.

.

Vdea longe lateq; funditur. Pars enim ſyriæ iunctã galilæa uocatur. Arabiæ uero
i && æggypto proxima parea aſperis diſpſa montibus: & a cæteris iudeis iordane am-
ne diſcreta. Reliqua iudea diuiditur m toparchias decem quo dicemus ordĩe. Hie
ricontẽ palmetis conſitã: fontibus irriguã: emmaũ: lyddã. ioppicã: acrabathenã: & zophani⸗

bbinum orients: nomen iudeæ: modo herodium cum oppido illuſtri eiuſdem nominis.
äs Ordanis annis oritur e fonte peneade:qui cognomen dedit cæſareæ de qua dice⸗
i mus: amnis amoœnus: & quatinus locorum ſitus patitur ambitioſus: accoliſq; ſe præ

aquaſq; laudatas perdit peſtilentibus mixtas. Ergo ubi prima còuallium fuit occaſio:in la-
nis: ainœnis circũſeptus oppidis. ab oriente iuliadæ & hippo: a meridie: tharitie: quo & no-

mine aliqui etiam lacum appellant. ab occidente tiberiade aquis calidis ſalubri.
Aſphaltites. =

terea buthos: pharbetos: leõtopolis: atribis: iſidis oppidũ: buſiris cynopolis: aphroditos: ſais

ticã: thamiticam: bethole: & thephene: norine in qua fuere hieroſolyma lõge clariſſima ur

bens uelut inuitus: aſphaltitẽ lacum dirum natura petit: a quo poſtremo ebibitur

cum ſe fundit:quem plures geneſaram uocant.xvi.mil.paſſ. Iongitudinis. vi.mil. Iatitudis⸗

Gadumar
lcusfonst

de
cin
nimteſo⸗
genden
gdn
len buſti.
iulezet.
Vn
ij ool
pni
nutticeibi
(diuitem
gule din
bilrancxa
In
h di
üreons
coloni⸗
Tyrus
puonit
perüem
Noobilita
pidum
uitrithe
H
predicten
nagoras
blosflum
ſidonii &
dos ſepte
ſupnadſich
tiadeſine
(ealibern

Ei
(o
3Ppelara.

eriunrer 8
endte
eluſao, e
kroclegit
ncn

1.
mdiuien
Dhäwenn
oabe
sRepol,
Cinrenalo⸗
mscppi
diertla.
I.
nin Ren
uezoerinn
noitanto,
kutizpie⸗
diuidune
ins uaſit
umn pnon
derimud
(Mütun

M
oini
wN
GNNM
Hauons ton
Ne
Mncs Mrus
onreduo

MW.
Cbirueno
dane w⸗

Arognn⸗
ltilenn u
minis

WV.
g gice⸗
gſepe⸗
vebibint
coinln

laciwuc

osto

cea libera: diopolis: heraclea: caradrus: poſidium.

*½ Ke e en 4 A Ai, OSeed. V .—-

Sphaltites nihil præter bitumẽ gignit: unde & nomẽ. Nulluũ corpus animaliũ reci⸗
a. pit. tauri cameliq; fluitãt. Inde fama nihil in eo emergi. Longitudine excedit. c. mil.
paſſ. Latitudine maxima. xxv. implet. Minima ſex. Proſpicit eũ ab oriẽte arabia no⸗
madum a meridie acharon: ſecunda quondã arx iudeæ ab ieroſolymis. Eodem latere eſtca
lidus fons medicæ ſalubritatis callirhoe aquarũ ploriam ipſo nomme præferen.
Gens heſſenorum. CiUAD2s.ð XVII.

B occidẽtali littore heſſeni: quos fugitãt uſq; quaq; nocentes. Gens ſole & intoto

a orbe præter cæteras mira: ſine ulla fémina: omni uenere abdicata: ſine pecunia ſo/

cia palmarũ. In diem ex æquo cõuenarũ turba renaſcitur: lõge frequẽtatibus quos

uita feſſos ad mores eorũ fortunæ fluctibus agitat. Ita per ſeculorũ miliacicredibile dictu)
gens æterna eſt: in qua nemo naſcitur. Tã fœcũda illis aliorũ uitæ penitẽtia eſt. Infra hos
egadda oppidũ fuit ſecundũ ab hieroſolymis fertilitate palmetorũq; nemoribus. Nunc al
terũ buſtũ.Inde maſada caſtellum in rupe & ipſum haudprocul ab aſphaltite. Et hactenus
iudea eſt. De capoliiss. C;Caaa. XVIII.
Vngitur e latere ſyrie decapolitana regio numero oppidorũ in qua nõ omnes eadẽ
I obſeruant. Plurimi tamẽ damaſcũ & opotũ riguas amne chryſoroa: fertilẽ philadel
phiã raphanã: oĩa in arabiã recedétia. Scytopolin antea niſa a Libero patre ſepulta

nutrice ibi ſcytis deductis. Gaddara hieramiace præfluente & iã dictũ hippodiũ. Pella ags
diuitem. galaſam eanatã. Intercurrunt cinguntq; has urbes tetrarchiæ: reg norũ inſtar ſin/
gulæ: & in regna contribuuntur: tracoitis paneas. In qua cæſarea cum ſupradico fonte a⸗

Pila: arca: ampelæſſa: gabæ. Tyrus & ſydon... LC.a.
Inc redeũdũ eſt ad orã atq; phœnicẽ. Fuit oppidũ crocodilo. Eſt flumẽ nẽptoria ur

h bi nudoſum. Sigaminũ promõtoriũ: carmelũq;. Et in monte oppidũ eode nomine
quõdam egbatana dictũ. Iuxta getta gebba. Riuus pagida ſiue belus: uitri fertiles
harenas paruo littori miſcens. Ipſe & palude cendeuia a radicibus carmeli profluit. Iuxta
Tyrus quõdam inſula præalto mari ſeptingẽtis paſſibus diuiſa. Nuc uero Alexandri opz⸗

pugnãtis operib us cõtinensOlim partu clara urbibus genitis: lepti: utica: & il a romani ĩ-

perii emula terrarũ orbis auida carthagine: etiã gadibus extra orbẽ conditis. Nũc oĩs eius
nobilitas cõclylio atq; purpura cõſtat. Circuitus.xix, mil. paſſ.eſt. Intra paletyro incluſa. op

4 . 64

pidum ipſum. xxii.ſtadia optinet.Inde ide ac ſarepta & ornithon oppida. Et ſidon artifeæx

MNions libanus. CQCa. XX.

uitri.thebarũq; boetiarũ parens.

Tergo eius mons libanus orſus centũ quinquaginta ſtadiis zymirã uſq; porrigit

2 quæ cœleſyria cognominatur. Huic par interiacente ualle mons aduerſus anteliba
nus obtenditur quõdam muro cõiunctus. Poſt eũ introrſas decapolitana regio 6.
prædicteq; cũ ea tetrarchiæ & aleſtines tota laxitas. At in ora nũc ſubiecta libano fluuius

nagoras beritus colonia quæ fœlix iulia appellatur. Leontos oppidũ: flumẽ lycos: palæbi⸗
plos:flumen adonis. Oppida biblos: borris: ſycada:trieris: calamos:tripolis quõdam. Tyri &

ſidonii & araradii optinẽt orthoeleuteros flumẽ. Oppida zymira: marathos: cõtrac; arara

dos ſeptem ſtadiorũ oppidũ: & inſula ducẽtis paſſibus ea continente diſtans. Regio ĩ qua
ſupradicti deſinunt mõtes. Et interiacentibus cãpis bargilus mons incipit. Hic rurſus ſy⸗

ria deſinente phœnice. Oppida carnebala: neapaltos: Gabala prom ontorium in quo laodi

. Siria Anthiochia. C(Ct.⸗. —AXAXAXAXAxl.
Einde promontorium ſyrie antiochenæ. Intus ipſa anthiochia libera: epidaphneis
cognominata oronte amne diuiditur. In promontorio autem ſeleucia libera pieria
appellata. Caſſius monnss. Ca
Vper eam mons eodẽ quo alius nomine caſſius. C

ius excelſa altitudo quarta uiR/

Igilia orientẽ per tenebras ſolẽ aſpicit breui circunactu corporis diẽ noctẽq; pariter
oſtẽdens. Ambitus ad cacumine. xix. mil. paſ. eſt altitudo per directũ.iiii. At in ora
amnis orontesjnatus inter libanũ & antelibanũ iuxta heliopolim. Oppidũ hoſes. & a ter⸗
go portæ quæ ſyriæ a ppellantur interuallo rhoſiorum montium & tauri. In ora oppidum

myriandros. Mons amanus. In quo oppidum bomite ipſe ab ſyris ciliciam ſeparat.
1. H Ceole ſyria. CLCLCa. XXIII.

ð

7 8

LIBER.
Vrnc interiora dicantur. Cœle habet apameam marſia amne diuiſam. Anazerinorũ

n tetrachia baàbicem: quæ alio nomine hierapolis uocatur. Syris uero magogibi pro⸗-

digioſe. Atargatis græcis hoc decreto dicta colitur chalciden cognomunata a dira

bellũ: unde regio chalcidene fertiliſſima iyriæ. Et inde cyrreſtica: irneazates: gindare nos

gabenos tetrachias duas quæ granii comatitæ uocantur-Hermiſenos: hylatas: itureorũ gẽ
tem: & qui ex iis betemi uocãtur. Mariaminitanos. Letrarchiã quæ mãmuſea appellat. Para
diſum: pegnas: penelenitas: ſeleuciã: præter iam dictas duas: quæ ad euphraten: & quæ ad

amellũ uocantur. Tradicenſes. Reliqua autẽ ſyria habet exceptis quæ cũ euphrate dicent᷑

