neã uocat.Autũniſq; & hymbribus pige Ouinlmno nebulis una alit᷑. Ob id rauennati
agro pecularis: Veniculam iter optime defloreſcetes: & ollis aptiſſimà campani malunt ſir⸗
culã uocare:alii ſtaculam. Tarracinam numiſianã nullas uires proprias habentem: ſed totã
perinde ac ſolum ualeat. Surrentinis tamẽ efficaciſſima teſtis neſubio tenus Ibi. n. murgẽ⸗

tia e ſicilia potiſſima: quam pompeianã alig uocant. Laudatio demũ feracem: ſicut horcõia

in campania tantum uilitatis cibariæ: ſed ubertatæ præcipua. Tolerat & annos mœrica con
tra omnes iſtus firmiſſima:nigro acino uinis uetuſtare rubeſcentibuous
Item deuirium generibus. Ca. III.

T hactenus publicã ſunt genera:cætera regionum locorũq;ʒ: aut ex iis inter ſe in ſi

e to mixta.Siquidem thuſis peculiaris. eſt tudernis æque etiam eius nominis floren

ta. Eſt optima aretio talpana & eteſiaca & coſeminia. Lalpana nigra candidum fa
cit muſtrũ. Eteſaica fallax: quæ quo plus tulit eo laudabilius fundit. Miruq; fecunditate

ceſſat. Conſeminia nigra uino minimo durance. Vua maxime poſt. xv. dies quam ulla alia.

Minus fertilis: ſed cibaria. Huius folia ſicuti labruſce priuſquã decidant ſanguineo colore
mutantur. Euenit hoc etiam quibuſdam aliis peſſimi generis argumæeto. Irtiola umbrie me
uanatiq; & piceno agro peculiaris eſt. Amiternino pumula. Iiſdem bananica fallax eſt amãt
tamẽ eãâ. Mutinaimn uuã põpeii nomiĩe appellãar: ꝗuis cluſinis copioſiorem. Mutinã & tybur

txes appellauere: quãuis eleaginam nupes ĩuenerita ſolitudie oliuæ. Notiſſima hæc uuarũ

ad hoc tempus reperta eſt: Vinatiolam ſoli quidem noĩauerunt ſabini ac laurẽti. Nam gau
ranas ſcio a falerno agro tranſlatas uocari falernas celerime ubiq; degenerantes. Necnò ta
rantinũ genus aliqui fecere præduli uua. Capnias & bucuniates & tecrupia in thurinis col
libus non ante demetuntur ꝙ gelauerit. Pharia gaudent piſcæ. Mutina pruſiniæ nigro aci
no intra quadriẽnium albeſcente uino. Mirum ubi cum ſolæ eirc g uuam: quæ ob id ſtre

pitus uocatur.Et. italia gallicam Eesera alpes uero picenam. Dixit Virgilius thapſiaſ

& mareotides & lageas complurelq; externas quæ non reperiuntur in italia: ſed ſunt etiaâ
nunc ĩſignes uua nõ uino ambroſiaca duracina ſine ullis uaſis in uite ſeruabilis: tàta eſt cõ
tra frigota æſtus rempeſtateſq; firmitas. Nec orthampellos iĩidiget arbore aut palis ipſa ſe
ſuſtinens. Non item dactylides digytali gracilitate. Columbĩæ acino ſiſſimx. Et magis pur
pure cognomine bimãmiæ quando non racemos: ſed uuas alias gerũt. Item crepidanea cui
nomẽ a menſura eſt. Item ſcirpula paſſo acino. Et rhetica in maritimis alpibus appellata diſ
ſimilis laudatæ illi. Nãq; hæc breuis conferta acino: degener uino: ſed cute omniũ tenuiſſi
ma. Nucleo quẽ chium uocant: uno ac minimo. Acinum prægrandem unum alterum ue
habens. Eit & nigra aminea: cui ſyriace nomẽ imponunt. Item hiſpana ignobilium probatiſ
ſina. In pergulis uero ſeruntur e cariæ appellatæ eduræ acinis: albe: nig ræ ;. Et bumaſti to⸗
tidem coloribus. At nondum dicte ægia & rhodia & uncialis: ueluti a pondere acini. Item
pucina omnium nigerrima. Et coronario naturæ luſu ſtephanitis acinos foliis intercurſan
tibus. Et quæ forenies uocantur celeres prouentu: uendibiles aſpectu portatu faciles. Con
tra damnantur etiam uiſu cinera & rhabubula & aſiniſca. Minus tamen caudam uulpiũ imi
tata alopecis. Alexandrina appelletur uitis circa palacraiam breuis: ramis cubitalibus: acino
nigro:fabæ magnitudine:nucleo molli:& minimo:obliquis racemis prædulcibus: folio par

uo:& rotundo.ſine diuiſuris.Septimo ab hinc anno in narbonenſis prouintie aruo oliua

inuenta eſt uitis uno die defloreſcens:ob id tutiſſima:carbonicam uocant:quam nũc tota

„ . Rn iit

prouintia conſerit. Inſignia culturæ uincearum. Ca. . IIII.

Atonum ille primus triumpho & cenſura ſuper cætera inſignis magis tamẽ etiànũ
ũ rerum expetendarum datis geneti romano.

„

c claritate litteratum præceptis ommii 15 and.
Inter prima uero agrum coledi. lllius uero æui confeſſione optimus ac ſine æmulo

agricola pauca attigit uitium genera: quarũdam ex iis etiam iam nomimibus abolitis toro

ſeparati tractu teſtatus ſententiã. Cuius excellentia indicãda eſt ut in omni genere noſca⸗

mus quæ fuerint celeberrima. Anno. d. urbis. c. circa captas carthaginem ac corinthum cũ

ſupremum Is diem obiit: quãtum poſtea. ccxxx. ànis uita profecerit. Ergo deuitibus uuiſq;
ita prodidit. Qui locus uino optimus dicitur eſſe: & oſtentus ſolibus.Amineũ minuſculũ

& geminũ eugenium heluinũ minuſculũ conſerito. Qui locus craſſior aut nebuloſior ami

neum maius aut murgentinum apicium lucanũ ſerito. Cæteræ uites miſellæ maxiĩe in quẽ

uis agrũ conueniunt. In lora recte condũtur. Quas ſu ſpendas duracinas amineas maiores:
uel ad fabrũ:ferrarium propaſſos: nec recte ſeruant᷑. Nec ſunt uetuſtiora de illaire latinæ li
guæ præcepta tam prope ab origine rerum ſumus. Aminneam proxime dictam Varro ſcã⸗

4

cianam uocat. In noſtraætate pauca exempla conſumatæ huius artis fuere. Verum eo mi⸗
nus omittenda: ut noſcantur etiã præmia: quæ in omni re maxime ſpectantur. Suũmam ergo
adeptus eſt gloriam Acilius Steneleus e plebe libertina. Ix. iugerum nõ amplius uineis ex
cultis in nomentano agro: atque æque. cccc. nũmis uenundatis. Magna fama & Vetu⸗

leno Egilao perinde hibertino fuit in campaniæ rure ueliternĩo: maiorq; etiam fauore ho
nium quoniã ipſum QAfricani colebat exilium. Sed maxima eiuſdem Stenelei opera Rhen
minũ Dalæxmoné alias grämatica arte celebrẽ in hiſce.xx. annis mercatum. dc. nũmum in eo
dem nomentano decimi lapidis ab urbediuerticulo. Eſt autẽ uſq; quaq; nobilitas mercis ꝑ
omnia ſuburbana: ibi tame maxia: quoniã & neglecta per indiligẽtiã prædia phauriar. Ac ne

in peſſimis quidem elegantioris ſoli hæc aggreſſus excolere:non uirtute animi: ſed uanita
Kinatas enim deintegro uineas cura. Steneleum

te. Ouæ primo notata mira in illo fuit. Pa
agricolam imitatus ad uix credibile miraculum perduxit. Intra octauum annutu. cccc. nũ⸗
mum emptori addicta pendente uindemia. Cucurritq; nõ nemo ad ſpectandas uuarum in
iis uineis itrues. Litteris eius altioribus contra id pigra in ciuitate ſibi patrocinante. Nouiſ
ſime Amneo Seneea principatu traditionis ac potentia: quæ poſtremo minima fuit ſuper
ipſum. Minime utiq; miraturi Amneũ tanto prædii eius amore captum: ut non puderet ĩ

niſo alias & oſtento fururo tradere palmam eam empris quadruplicato uineis iſſis itra de
cimum fere curæ ânum: digna opera quæ in cecubis ſetiniſq; proficeret: quando & poſtea

ſæpenumero ſeptenos culeos ſingula iugera: hoc eſt amphoras centenas quadragenas mu

ſti dedere. Ac ne quis uictam in hoc antiquitatem arbitraretur. Idem Cato dẽos culeos re
dire ex iugeribus ſcripſit. Efficacibus exemplis non maria plus temerata conferre merca⸗

tori: non ĩ rubrum littus indicum ue merces petitas:ꝗᷓ ſedulum ruris larem. Vino antiquiſſi
ma claritas maroneo in thraciæ maritima parte genito: ut auctor eſt Homerus. Neq; enim

fabuſola aur de origine uarie prodita conſectamur. Præterꝗ Ariſteum primum omnium ĩ

eadem gente uel miſcuiſſe uino ſuauitate præcipua utriuſq; naturæ ſponte prouenientis.

Maroneum uicies tantum addito aquæ miſcendum Homerus prodidit. Durat etiam uis

in eadem terra generi uigorq; indomitus. Quippe cum Mutianus ter conſul ex iis qui nu
perrime prodidere: ſextarios ſingulos octogenis aquæ miſceri comperit præſens ineo tra
ctu. Eſfe autem colore nigrum: odoratum: uetuſtate pingueſcere. Et pramno quod Ho⸗
merus celebrauit: etiam nunc honos durat. Naſcitur ſmyrnæ religione iuxta delubrũ maa⸗
tris deumiIn reliquis generi claritas non fuit alicui. Anno fuit omnium generum bonitas
L. Opinio conſule: cum. C. Gracchus Tri. ple. ſeditionibus agitatis interemptus ea cæli tẽ⸗
peries fulſit: quam cocturam uocant ſolis opere: natali urbis. dc. xxxiiii. Duratq; adhuc ui⸗

nea ducentis fere annis iam in ſpeciem tedacta mellis aſperi. Et enim hæc natura uinis i ue
tuſtare eſt: ne potarũper ſe queant ſine prouintiæ aqua: uſq; in amaritudinem carie indo⸗
mita. Sed cæteris uinis cõmendandis minima aliqua mixtura medicamenta ſunt: quo cius
temporis æſtimatione inſingulas amphoras centeni numi ſtatuantur. Ex iis tamen uſura

multiplicata ſemiſſibus: quæ ciuilis ac modica eſt. In. C. Cæſaris Germanici filii principatu

annis centum ſexaginta ſingula unicas uini conſtitiſſe nobili exemplo docuimus referen
tes uitam Pompomi ſecundi uatis cœnãq; quam principii illi dedit. Tantum pecuniarum

getinen
lle pee
goliste
mutal
potn.

menen
buspe

ſusu.
ſuuli

guſth
Ilano
Aodar
laodib⸗
is &f
Abeol
ſuſtride
gis tan
nobili
wiche
dano
ſtiam
Peſt
Auſt
ſauſt
gum/
dc rara
batapr
billitate
bilem.
filerno
tertiste
talenn⸗
lethaen
lament.
Ehu
lageni
Ahen⸗
nligon⸗
tupalr
ticaful
lnter P
ſes 1
lgeni
non&
Aolte
Nun

. 1
Lutani eii
eneniomn,
MhNenI
1 Doltis wn
genenenrlen
corimhun d
euninui
mmMüminudi
tnedalhoſrn
AEmuieini
men mäore:
teiluelninl
limrol⸗
Venmeoni⸗
n nmmen
plius binei en
ut Ve
uumfuvoren
ei open Rhen
Koümomineo
mümerc
Anumin AKne
Wmidd umn
Cn. Ndeun
HmuN NCu⸗
dnuu
gocmmme No
ninim fur

ninezint

gmripei

.

9

odinsclinn
1CoeN,
vens N/ mn
RN omn
olenen.
Dmmtim ui
Gilauisgun
ren

XI III.
detinent uini apothecæ. Nec alia res maius incrementũ ſentit. Ad uiceſumum annũ maius
ue ab eo diſpendiũ:nõ perficiente precio.Rara quippe adhuc fuere:nec niſi in portatis ſin⸗
gulis teſtis milia nümum. Vienenſes ſoli picata ſua quorũ genera plura diximus pluris p-
mutaſſe: ſed ĩter ſeſe amore patrio credurur. Ildq; uinũ frigidius reliꝗs exiſtimot᷑ ĩ frigido
potu. — a De natura uini. Jor Ben eege: e dosn„Ca.

£

Ino natura eſt exhauſto accẽdi calore uiſcera intus: Foris infuſo refrigerandi. Nec

u ealienum fuerit cõmemorare hoc in loco quod Androcides ſapientia clarus ad Ale
xandrum magnum ſcripſit: intemperantiam eius cohibens. Vinum potaturus rex
memento te bibere ſanguinem terræ. Sicuti uenenum eſt omni cicuta: ſic & uinum. Qui⸗
bus preceptis ſi ille obtemperauiſſet: profecto amicos in temulentia non iteremiſſet. Pror
ſus ut iure dici poſſit: neq; uiribus corporis utilius lnhenee aliud uoluptatibus pernitio
ſius ſi modus abſit. Vina generoſa. 1ov -nnee Di. VI.
HglEnrnera autem uini alia aliis gratiora eſſe quis dubitet:aut non ex eodem: lacu aliud
præſtantius potu eſſe altero: aliud alterum germanitate præcedere: ſiue teſta ſiue
fortuito euentu. Quam ob rem de principatu ſe quiſq; iudicem ſtatuat. Liuia Au
guſta.lxxxii.annos uitæ punico rettulir acceptos non aquoſo. CGignitur ĩ ſinu adriatici ma
ris: nõ procul a timauo fonte. ſaxeo colle: maritimo afflatu paucas coquẽte amphoras. Nec
aliud aptius medicamentis iudicatur. Hoc eſſe crediderim quod græci celebrantes miris
laudibus pictanum appellauerunt ex adriatico ſinu. Diuus Auguſtus ſetinum pretulit cũ

ctis: & fere ſecuti principes propter confeſſa experimenta non timere cruditatibus noxiis.

Ab eo ſaluia naſcitur ſupra forum Apii. Antea cecubo erat generoſitas celeberrima in pa
Iuſtribus populetis ſinu amiclano quod iam intercidit & ĩcuria coloni lociq; anguſtia. Ma
gis tamen foſſa. Neronis:ꝗᷓ a haiano lacu hoſtiam uſq; nauigabilem inchoauerat, Secunda
nobilitas falerno agro erat. Et ex eo maxime fauſtiano. cura culturaq; id collegerat. Exole
uit hoc quoq; nimietate copiæ potius quã bonitati ſtudentium. Falernus ager a ponte cã-
pano leua petentibus urbanam coloniam ſyllanam nuper capuæ contributam incipit. Fau

ſtianus autẽ circiter quattuor miliaria a uico prope cedias qui uicus a ſinueſſa ſex milibus

abeſt. Nec ulli in uino maior auctoritas ſolo. Vinorum flama accenditur. Tria eius genera
Auſterum:dulce: tenue. Quidam ita diſtingunt. Sũmis collibus gauranum gigni: mediis
fauſtianum:imis falernum. Non omittendum autem nulli eorum quæ celebrentur iucun
dum ſaporem uuæ eſſe. Ad tertiam palmam uariæ uenere. Albanæ urbi uicinæ prædulces:
ac raræ in auſtero. Item ſurrentina in uineis tantum naſcentia conualeſcentibus maxĩe pro
bata: propter tenuitatem ſalubritatẽq;. Tiberius Cæſar dicebat conſenſiſſe medicos ut no
bilitatem ſurtentino darent:alioquin eſſe generoſum acetum C. Cæſar qui ſucceſſit illi no
bilem uappam. Certant maſſica æque ex montegaurano puteolos baiaſq; proſpectâtia. Naâ
faſerno contermina ſtatana ad principatus uenere non dubie: palãq; fecere Sua quibuſq;
terris tempora eſſe ſecundũ quod rerum prouentus occaſuſq; iuncti. Iis præponi ſolebant
calena:& quæ in uineis arbuſtiſq; naſcuntur fundana. Ex alia uicinia urbis ueliternina pri/
uernatiaq;. Nam quod ſigniæ naſcitur auſteritate nimia continendæ utile aluo inter medi
eamenta numeratur. Quartum curriculum publicis epulis optinuere a Diuo tuliocis enim
primus auctoritatem.iis tribuit: ut epiſtolis eius apparet)mamertina circa meſſanam in ſici
Ha genita. Ex iis potulana ab auctore dicta in loco proxima italiæ laudantur præcipue. Eſt
& in eadem ſicilia & taurome nitanis honos lagenis pro mamertino plerumq; ſubditis. Ex
reliquis autem a ſupero mari prætutia: atq; a neone naſcentia: & qua a palma una forte ena
ta. palmeſia appellantur. In mediteraneo uero ceſenatia mecẽatiana. In ueronenſi item re⸗
tica falernis tantum poſt habita a Virgilio. Mox obtima ab in iimo ſinu maris adriana. Ab
infero autẽ latinenſia:grauicana:ſtonienſia. Etruriæ palmam luna habet. Lignriæ genua.
Inter pyreneum alpeſq; maſſilia:gemino ſapore:quãdo & condiendis aliis pinguius gignit
Auos uocant ſuccoſum. Cerretano inter gallias conſiſtit auctoritas. De reliquis in narbonẽ

i genitis aſſeuerare non:eſt quoniam officinam eius rei infecere tingentes fumo: utinãq;
non & herbis ac medicamentis noriis. Quippe etiam olœ mercãtur: quo ſaporem colorẽq;
adulterant. Verum & longinquiora italiæ ab auſonio mari non carent gloria terentina: &
feruitiana:& conſentiæ genita:& tempſiæ ac balbiæ lucanaq; antecedentibus thurinis. Om
nium uero eorum maxime illuſtrata meſſala pontia: & ſalute lagaria nõ procul grumento
B n iiii

m ang!e

LIBER.

naſcẽtia. Càpania nuper excitauit nouis noĩbus: auctoritatẽ: ſiue cura ſiue caſu:ad quarti
neapoli lapidẽ trebellicis iuxta capuã caulinis: & in ſuo agro trebulanis: alioquin ſemp in⸗
ter plebeia & trifollinis gloriata. Nã pompeianis ſũmũ decẽ annorũ incrementũ eſt. ninil ſe
necta cõferẽte. Dolore et capitũ ĩ ſextâ horã diei ſequẽtis ĩfeſta deprehẽdũtur. Quibꝰ exz
pliscniſi fallormanifeſtũ ẽ patriã terrãq; referre nõ unã. Et ſupuacuũ generũ cõſectatione A⸗

numerũ cũ eadẽ uiris aliud aliis locis pullulet.Hiſpaniarũ luſitana copia nobilitàtur. Elegàâ
tia uero tarraconenſia: atq; lauroneſia: & balearica ex ĩſulis cõferũt᷑ italæ primis. Nec igno
ro multa p̃termiſſa pleroſq;. exiſtimaturos:qñ ſuũ cui placet:& quocũq; eat:fabula eadem
repiatur. Diui Auguſti iudiciorũ ac palati peritiſſimũ e libertis cẽſurã uini ĩ epulas eius fa

ciẽtẽ dixiſſe hoſpiti de ĩdigena uino: nouũ ꝗdẽ ſibi guſtũ eẽ cũ atq; nõ ex nobilibꝰ: ſed Cz

ſarẽ nõ aliud potaturũ. Nec negauerĩ & alia digna eẽ fama: Sed de ꝗbus cõſenſus æui iudi
cauerunt hec ſunt. Vina tranſinarina. CCL⸗a.
Vnc ſimili mõ tranſmarina dicemus. In ſũma gloria poſt homerica illa de quibus
h fſupradiximus fuere thaſium chiumq;. Ex chio quod aruiſium uocant: lis addidit
leſ bium EFraſiſtrati maximi medici auctoritas circiter. ccccl. anno urbis romæ. Nũc

ratia ante omnia eſt clazomenio:poſtquã parcius mari condiunt. Leſbium ſpõte naturæ

ſue mare ſapit. Nec inolio per ſe gratia ut uino: ſed cuius dulci admixto reliquorum du⸗
ritia ſuauitatem accipiat ſimul & ætatẽ: quoniã uetuſtiora protinus uidentur. Ab iſis digna
tio eſt ſycionio: cyprio:telmeſico: tripolitico:berritio: tyrio:ſebẽnitico.In gypto hoc naſci

tur tribus generibus uuarum:ꝛ.ibi nobilius thaſio & alopece. Poſt hæc auctoritas hippodo

mantio:myſtico:cantharitæ:protopo:gnidio:cadacæ:caumenitæ: petritæ: miconio. Nã me⸗

Pgitem capiris dolores facere compertum eſt. Nec epheſium ſalubre eſſe: quonià mari &

defruto condiatur. Apamenũ mulſo p̃cipue conuenire dicitur: ſicut p̃tutium in italia. Eſt

enim & hæc proprietas generum: ur dulcia utiq; inter ſe nõ congruant.Exoleuit & protas
gion:quod italicis proximũ fecerant Aſclepiadis ſcholæ. Appollodorus medicus in uolu⸗
mine quo ſuaſit Prolemæo regi quæ uinza biberet: italicis etiã tũ ignotis: laudauit in põro
naſpcenitẽ:mox oroeticũ: oenanthe: leucaniũ: ambraciotẽ: & quod cunctis pᷣtulit præparen

tium. Sed minores famæ eſſe dixit: quoniam ſex annos non placeret.
De uino quod uocatur bion genera. vi. Ca. VIII.
Actenus bonitas uini nationibus debetur. Apud græcos iure clariſſimum nomẽ
h accepit quod appellauerunt bion ad plurimos ualitudinum uſus excogitatum ur

docebimus in parte medicĩæ. Fit aũt hoc modo. Vuæ paulum ãte maturitatem dez

cerptæ ſiccant᷑ acri ſole ter die uerſatæ per triduum:quarto exprimũtur: dem cadis ſole in

ueterantur. Cui marinam aquam largiorẽ miſcent: a ſerui furto origine orta ſic mẽſura ex
plentis. Idq; tranſlatum in album muſtũleucochrum appellatur. In aliis autem gentibus ſi
mili modo actum tethaloſſomenon uocant. Thalaſſiten aute uaſis muſti deiectis in mare-
Quo genere præcox fit & uetuſtius. Necnõ apud nos quoq; coũ uinum ex i talico faciẽdi
rationem Cato demonſtrauit. Sup cætera ĩ ſole quadriẽnio naturãdũ p̃cipiẽs Rhodiũ coo

ſimile ẽ. Phorineũ ſalſius coo. Oĩa trãſmarĩa ſeptẽ ĩ ſex anis ad uetuſtatẽ mediã puẽire exi

ſtimant. De dulcium generibu. Ca.. IX.
Inum omne dulce minus odoratũ:quo tenuius odoratius. Colores uinis quattuor.
n Albus: fuluus: ſanguineus. niger. Pſythium & melampſythium paſſi genera ſunt

ſuum ſaporem non uini referentia. Ciſibilites uero mulſi in galatia naſcens & ba ⸗

lincium in ſicilia. Nam ſyreum quod alii hepſema: noſtri ſapam appellant ingeni non naru
ræ opes eſt: muſto uſqʒ ad tertiam partem menſuræ decocto. Quod ubi: factum ad dimi⸗

diam ẽ: defructum uocamus. Omnia in adulterium mellis excogitata. Sed priora uua ter⸗
raq; conſtat. Paſſum a græco cilitium probatur & africũ: & italia prouintiiſq; finitimis. Fie
ri certum eſt ex uua quam greci ſticam uocant:nos apianã. Item ſcirpulã:diutius in uite ſo

le uuis aduſtis aut feruente leo⸗ uidam e quacunq; dulci dũ præcocta alba faciunt ſic⸗
cãtes ſole:donec paulo âplius dimidiũ pondus ſupſit. Tuſaſq; leniter uuas exprimunt. Dei V
iciũt uinaceis aquæ puteanæ: ut & ſecundariũ paſſum faciant. Di⸗

de quãtum expreſſere adi

ligentiores eodẽ modo ſiccatis accinos eximũt: ac ſine ſarmentis madefactos uino excellẽz

tidonec intumeſcat: exprimunt. Et hoc genus ante cætera laudãt. Ac ſimili modo aqua ad
dita ſecũdariũ faciunt. Medium inter dulcia uinum eſt quod græci aigleucæs uocãt: hoc ẽ.

—

aer

:

ſenper
tianlun
dofiat?
KAinen
züsipl
Bsadie
cratibn
oprüm
guing⸗
hrege
fuens.
inole.

“ð

lubien
cicz ag
fecatum
u
Auter⸗
Deir

teinen

gitata

Mere
inlauin

N1
.
chues un
ppellata
cuſauire
Peraora
Conlert
i üüphh
ialai
elhnär
Doſennn
Untebe
Penemt
Kerunhi
Miamin
dat
Mlnin

Cbu

. AA – „ * %½ „ .„„ „
nſc ſlemper muſtũ.Id euenit cura: quoniã feruere peribetur. Sic enim appellant muſti in uina
mnöcknie tranſitũ Ergo mergũt e lacu protinus in aqua cados: donec bruma tranſeat: & conſuetu⸗
in.h Qo fiat algecdi. Eſt etiäãnũ aliud genus eius per ſe: quod uocant dulce narbonẽſis prouintia:

& in ea maxime uocãtia. Aſſeruatur eius gratia uua diutius in uitæ pediculo in torto. Ab

Wl aliis ipſe palmes inciditur in medullã. Ab aliis uua torret integulis: oĩa ex helnéuaca uitæ.

Dodilitienr Dlon
Wnn Ni lis adiiciunt aliqui quod uocãàt diachyton: uuis: in ſole ſiccatis loco cluſo per dies ſeꝑtẽ in
KS5 cratibns rotidem pedibus a terra alte: noctibus 2 rore d efenſis: octauo die calcatis. Ita fieri
niiehiräizs optimi odoris ſaporiſq;. Dulci e genere eſt & melitites. Diſtat a mulſo quo fit e muſto: cũ
tackiinſi quinq; cõgiis auſteri muſti cõgio mellis & ſalis cyatho ſuffcruefactis auſterum. Sed inter
Glnindi 1 hæc genera potuũ ponere debeo & protiopum. Ita appellatura quibuſd muſtũ ſpõte de⸗
mm. Huens anteꝗ calcentur uuæ. Hoc protinus diffuſum lagenis ſuis deferuere paſſi. Poſtea
. in ſole.xl. diebus torrent æſtatis ſecutæ ipſo canis ortu.
aln A M De deuteris & ſecundariis uini genera tri. Ci.. X.
Ms ic⸗ n On poſſunt iure dici uina: quæ græci deuterias appellant. Cato & nos lorã. macera
uudun NM⸗ Htties aqua uinaceis. Sed tñ inter uina operaria numerãtur. Tria eog genera. Decima
umn H ne parte aquæ addira ꝗᷓ muſti expreſſa ſit: & ita node & die madefactis uinaceis: rurſuſq; pre
hnnmn ⸗ lo ſubiectis.Alterũ quod hoc modo græci factitauere: tertia parte eius ꝙ expræſſum ſit ad
emur Müöden Qicta aqua expreſſoq; decocto ad tertias partes. Tertiũ eſt fecibus uini expreſſum: quod
nrgyhoherdi fecatum. Cato appellat. Nulli ex iis plus quam anno uſus. ll
aontuhiron, Quuuæx nuper in italia generoſa uina eſſe cœperunt. Ca. Xl.
Emiconio Nn u Frü inter hæc ſubit mẽtẽ cũ ſint genera nobilia quæ ppriæ uini intelligi poſſit. lx/
egnonäm xxv P. fere in toto orbe duas partes ex hoc numero italiæ eſſe. Lõge præterea ante cũ
mtiumininn CECEcss terras: & hinc deinde altius cura ſerpit nõ a primordio hanc gratiã fuiſſe.
Enoleuta De uini obſeruatione. Romulo rege poſita. Ca- XII.
medianinu⸗ Vtoritatẽ poſt ſexcẽteſimũ forte urbis anuum cœpiſſe. Romulũ lacte non uino li
dshutnunzir a baſſe indicio ſunt ſacra ab eo inſtituta: quæ hodie cuſtodiunt morem. Nũme regis
zuzelt n poſtumi lex eſt. Vino rogum ne reſpergito. Quod ſanxiſſe illum propter inopiam
teĩ nemo dubitet. Eadem lege ex imputata uite libari uina diis nefas ſtatuit ratione exco/
gitata ur putare cogerentur alias aratores & pigri circa arbuſti pericula. M. Varro actor ẽ
crſanmi NMezentium eturiæ regem auxilium rutulis contxa latinos tuliſſe uini mercede: quod tũ
. ANG in latino agro fuiſſet .— r . JJUSèðJZMV—⸗
ke Qui uini uſus antiꝗs: & de uinis antiquorũ. Ca. Allf.

e⸗ NeneA
R
Aem 1
.

On licebat id feminis romæ bibere. Inuenimus incer exempla Egnati. Metentini

nen n uxorẽ quod uinũ bibiſſet e dolio interfectã fuſte a marito: eunq; cædis. a Romulo
raatn abſolurũ. Fabius pictor in annalibus ſuis ſcripſit. Matronã ꝙ loculos in ꝗbus erãt/

claues uinariæ cellæ reſignauiſſet a ſuis inedia mori coacta. Cato ideo propinquos fœmi/

a ids u. . 4 . 4 .
din nis oſculũ dare: ut ſcirent an temetũ olerent. Hoc tũ nomẽ uino erat unde & temulentia

nani . appellata. Cn. Domitius iudex pnuũciauit mulierẽ uideri plus uini bibiſſe: quâ ualitudinis
SS i cauſa uiro:ſciente: ac dote multauit. Diuq; eius rei magna parſimonia fuit. L. Papirius im
muiſnen perator aduerſus ſannites dimicaturus uortũ fecit ſii uiciſſet loui pocillũ uini. Deniq; inter
“ m dona ſextarios lactis datos inuenimus nuſꝗ uini.Idẽ Cato cũ in hiſpaniã nauigaret: unde
Sunign ſr cũ triũpho rediit. Nõ aliud inꝗt uinũ bibi ᷓ remiges: in tantũ diſſimilis iſtis qui etiã conui
W uis alia ꝗᷓ ſibi metipſis miniſtrãt aut ꝓcedẽte mẽſa ſubiiciũt. Laudatiſſima apud priſcos ui⸗
Pumenl . na erant myrthæ odore cõdita: ut apparet in Plauti fabula:quæ perſa ĩ ſcribitur. ꝗᷓꝗ in ea &
gnin calamũ addi iubet. Ideo quidã aromaticis delectatos maxime credunt. Sed Eabius.
. umn Doſennus his uerſibus decreuit. l
nion nun Mittebant uinum pulchrum murianam. Et in achariſtione.
iiztmimnd Panem & polentam uinum murina. MM
iunin Sceuolam quoq; & Lælium & Atteum Capitonem in eadem ſententia fuiſſe uideo quo⸗
. & niam in pſeudolo ſir. . M
4 imm 1 Quod ſi opus eſt ut dulce promant idem & quid habeant roga.
un fun Murinam: paſſum: defurtum:mella: —. .
dos und e Quibus apparet non inter uina modo murinam: ſed inter dulcia quoq; nominatum,.
incd De.Le pothecis & de uino opimian. CaiAa. AlIIII.
„

Pothecas fuiſſe & diff undiſolita uina. anno. dc. xxxiii. urbis apparet indu bitatò opi wpche
a miani uini argumento: iam intelligente ſuum bonum italia. Nondum tamen iſta nmn,
genera in claritate erant. taq; omma tunc genia unum habent conſulis nomẽ. ſic ppyton⸗
quoq; diu tranſmarina fuerunt in auctoritate ad attauos uſq noſtros etiam falerno iã re ermm
perto: ſicut apparet ex illo comico uerſu Anaxipolis thaſii. misͤtnt
Quinq; thaſii mini inde depromam falerni bina. dns
P.Licinius craſſus &. L. Cæſar cenſores anno urbis conditæ. dc. Ixv. e dixerũt ne quis uinũ uud
ꝑræcũ amineũꝙ octonis æris ſingula quadrancalia uenderet.Hiæc emm edicti uerba ſunt. tierue
Tanta uero uino græco gratia erat. ut ſingulæ potiones in uno conuictu darentur. Qui/ inſen⸗
. . l Xbus uinis auctoritas fuerit ſua imenſa. M. Varro his uerbis traditꝰ. L. Lucullus puer apud hellevo
AE) patrem nunꝗ lautum conuiuium uidit in quo plus ſemel gtæcum uinum daretur. Ipſe cũ um o⸗
. Ba,, rediit ex aſia milia cadorum congiorum di uiſit amplius centum. C. Cenſius quem præo nNAe
ferir eizn, gſa, Tem uidimus chium uinum in domum ſuà ilatũ dicebat tũ primũ cũ ſibi cardiaco medi/ rinhim
e, „ri,deSH,: Kus dediſſet. Hortenſius ſuper.x. cados heredi reliquit. Hactenus Varro. “” mobl.
benzkſiu mgua, Le liberalitate Cæſaris in uino:& quãdo primũ genera uini factiti. Ca. XV-. nipyrit
4 rrim prlin Ro⸗e Vid ni & Cæſar dictator triũphi ſui cœna uini falerni amphoras. c. chii cados. c. in meerd⸗
norvnn gq côuiuia diſtribuit. ldẽ hiſpaniẽſi triũpho chiũ & falernũ dedit. Epulo uero in tertio decenc
cõſulatu ſuo falernũ:chiuũ:leſbiũ:mamertinuũ. quo primũ tẽpore quattuor genera “D
uini appoſita cõſtat. Poſtea ergo alia oĩa in nobilitate uenerũt circiter ſeptingenteſimum
urbis annum. Sð
De uinis factitiis. Ca. XvVI. .
Taq; nõ minora innumerabilia pene genera factiti repta multis ante ſæculis quz ſitoe
nunc dicem us omnia ad medicinæ uſum pertinetia. Omphaciũ quòõ fieret propter inpur
unguẽta diximus priore libio. Fit e labruſca: hoc eſt uite ſilueſtri quod u cat᷑ oeè/ welho⸗
nanthinum. Flores eius libris duabus in muſti cado macerati poſt. xxx. dies mutâtur. Præ uui
ter hoc radix labruſcæ & acini coria perficiunt.ii paulo poſtꝗᷓ defloruere: ſingulare reme/ R⸗
dium habẽt ad refrigerandũ in morbis corpoꝶ atbores gelidiſſimacui ferunt)natura. Pars nin
eorũ æſtu moritur:priuſꝗᷓ reliqui qui ſolſtitiales dicũtui. Vniuerſi nunꝗᷓ matureſc ũt. Et ſi nn
prius ꝗᷓ tota uua matureſcat: incocta detur cibo gallinaceo generi faſtidium gignit uuas
appetendi. Fictitiorũ primũ fit ex ipſo uino quod uocant aſſinanon hoc modio. Albi muſti cic
ſextarii. xx. aquæ dimidiũ feruet donec excoquatur aquæ menſura. Alii marinæ ſextarios
x. tantũdem pluuiæ in ſole. xl. diebus torrẽt. Dant ægris quibus uini noxiã timẽt proximũ
fit e milii ſemine maturato cũ ipſa fiſtula l brã & quadrantẽ in cõgios duos muſti mace/ .
rant. Et poſt ſeptimũ menſem tranſfuſo. Ex loto arbore hærba dictũ eſt utiq; que fierent. 1.
Fit & e pomis quæ dicemus interprætationibus nõ niſi neceſſariis additis. primũq; ei e pal ban .
mis:quo parthi & indi utũtur: & oriẽs totus. Maritimarũ quas uocãt & cycleas modio in ne⸗
aquæ cõgiis tribus macerato expreſſoq;. Sic fit & ſycites e fico quẽ alii palmiprunũalii tro ubh
ciũ uocat: Aut fid ulce eſſe nõ libeat pro aqua tantũdẽ uinaceoꝶ adiiciũt. Ex cypria fico & naend
acetum fit præcellens: atq; alexadrino quoq; melius. Vinũ ſit. & ex ſiliqua ſyriaca & e ꝑpyris nb
malorũq; cĩbus generibus. Sed e punicis quod rhoiton uocant. Et e cornis: meſpilis: ſor⸗ u
bis:moris: ſiccis: nucleis: pineis: Hi muſto madidi exprimũtur. Supiora per ſe mitia. Mytitẽ r 4ed
Cato quẽadmodũ fecerit hoc paulo poſt indicabimus. Græci uero & alio modo. Ramis te W
neris cũ ſuis foliis in albo decoctis tuſis libra in tribus muſtis cõgiis deferuere faci uut do tum
nec duo ſuperſint: Quod ira ſilueſtris my rti baccis factũ eſt myrtidanũ uocãt. Hoc manꝰ (
tingunt. Ex iis quæ in hortis gignũtur fir uinũ e radice aſparago: mello origano: apii ſemi HWZ
ne:ambrotono:mentaſtro: ruta:nepeta: ſerpillo:marrubio: Manipulos binos tundunt in ca ́OJJ́JJP
cadum muſti & ſepe ſextarium: & aquæ marinæ heminã. E napis ſit. x. denariorũ pondere
In ſextarios binos muſti addito.Item e ſcylla radice.Inter flores & roſæ foliis tuſis: in linte iguon
oloq; in muſtum collatis cum ponduſculo ut ſidat.xl. pondere denariorum. In ſextarios R”
uicenos muſti: nec ante tres menies uaſe aperto. Itẽ in agro calido: & aliud e ſilueſtri Aro- tlner
matitem quoq; inuenio factitatum non tantum unguentorum compoſitione. primo ex hlie
myrrhacut diximus) mox e nardo celtico: calamo: bitumine. offis in muſtum: aut dulce ui⸗ Mutn
num defectis. Alii de calamo:iunco:coſto:nardo:ſyriaco: amomo:caſia: cynnamomo:cro- ſmn Co⸗
co: palma: garo: ſimuliter & offa. Apud alios nardi: & malobathri. ſex libris in muſti con/ drec
tö⸗

ddlbind
un Uumeniie
Alissnonde
taend üͦ

Nrhe gnismnd

uerdatun.
Mentunr.Or
dand
erur aech
gem rd
Nciro nii

C. Nx
chi ads
o verointento
Atuor genen⸗
pemeelnun

W
mſranls goe
fem noer
d weck de/

. on .

undhnnr
atueſcit
tinmüonti
s udi u/
Cue tenin,
nnigcieh⸗
Dcfrutend
Grandekſin
ienehgluiln⸗
ntu hi⸗
o. mosle
ere iuut
, Hocmm.
oghüſam
eodunrn

cioru hole

gios duos additis. Qualia nunc quoq; fiunt pipere & melle addito: quæ alii condita alii bi

perata appellant. Inuenitur & nectarites ex hærba: quâ alii menalion: alii medicam alli ſym

phyton:alii deamoreſtim:alii nectaream uocant: radice p onderis. xl. denariorum in ſextari

os ſex muſti addita. Similiter in lintheo. Ex cæteris hærbis collatis fit abſinthites in. xl. ſex-
tariis muſti abſinthii pontici libra decocta ad tertias partes: uel ſcopis abſinthii in uinũ ad

ditis. Similiter hyſopites e lycio hyſopo unciis tribus in duos congios muſti coniectis aur

tuſis in uinum. Fiunt utraq; & alio modo circa radices uitium ſato. Sic & helleboriten fie⸗
ri ex ueratro nigro Cato docet. Sic fit & ſcamonites. Mira uitium natura ſaporem alienũ
in ſe trahendi: qualem & redolent ſalicum pathauinorum in paluſtribus uindemiæ. Sic &
helleborum.ſeritur in thaſo: aut cucumis ſilueſtereaut ſcamonea:quod uinum ectromati⸗-
um uocant:quoniam abortus facit. Fit & ex hærbis. quarũ natura ſuo loco dicetur. Eſt &
ochade radice gẽtianæ: & trogoriano: & dictamo: aſſaro: dauco: elebi: panacea: ſpagora. co
rinthimo: mandragora iunco. Vocarunt & ſycinũ:& ithacomelin: & lectiſpagiten: quorũ
tam obliterata ratio eſt. Ex fruticũ uero generi cedri utriuſq; cupreſſi: Iaurus iuniperi: pi/
ni: pyri: terebinthi: callini: lentiſci. Baccas ut lignũ recens in muſto decoquunt. Item cha⸗

meleæ & chamepithios & chamedrios liguum. Eodem modo & ex flore in congium muſti

XVII.
IlItc uinum ex aqua ac melle tm. Quinquẽnio ad hoc ſeruari cæleſtem iubeut aliqui

decem denariorum pondere addito.
H De hydromelle & oxymelle. Ca.

ſprudenciores. Alii ſtatim ad tertias partes decoquunt: & tertiã mellis ueteris adii/

ciuiunt. Deinde. xl. diebus canis ortu in ole habent. Alii diffuſa ita dec imo die obtu
rãt. Hoc uocatur hydromel.& uetuſtate ſaporem uini aſſequitur: nuſquã laudatius quam

in phrygia. Quin & acetum melle temperabatur:adeo nihil intemptatũ in uita fuit. Oxy⸗

mel hoc uocarunt: mellis decem libris. aceti ueteris heminis quinq;: ſalis marini libra: aquæ
pluuiæ ſextariis quinq; ſufferuefactis decies: mox elutriatis: atq; ita inueteratis. Omnia
ab themiſone ſummo auctore dãnata. Et herculæ coactus corum uſus uideri poreſt:niſi ſi

quis naturæ opus credit aromaticem:& ex unguentis uina compoſita: aut ut biberentur

genuiſſe ea frutices.lta ſunt cognitu iucũda ſolertia humani animi oĩa exquirẽte. Nihil
quide ex iis anno durare: præterꝗᷓ quæ uetuſtate ipſa fieri diximus. Et plura ue tricenis ꝗq⸗

Vnt & in uino prodigia. Dicitur in archadia fieri quod fecunditatẽ fœminis ĩpor⸗
ſ tcet:uiris rabiem. At in achaia maxime circa chariniã abigi partum uino: atq; etiâ ſi

em diebus nõ erit dubium.
Prodigia genera uini.

uuã edit grauidæ: cum differentia in guſtatu non ſit. Troexenum uinum qui bi-

bunt negãtur generare. Thaſos duo genera uini diuerſa facere proditur. Vnum quo ſõ⸗
nus concilietur: alterum uero quo fugerur. Apud eoſdem uitis theriace uocatur: cuius &

uinum:& uuacontra ſerpentium ictus medetur. Lebadeos thuris odore: ex qua diis proli-

bant.E dauerſo aſpendios dãnata a feris. Ferunt eà nec ab alite ulla attingi. Thaſiã uuam
ægyptus uocat apud ſe prædulcem quæ ſoluit aluum. Eſt contra in lycia quæ ſolutã fir⸗

mat. Aegyptus & ecbolimã habet abortiuos facientem. Vina in apothecis canis orru mu⸗

tãtur quædà poſteaq; reſtituuntur ſibi. Sic & matis nauigio: cuius iactatus is quæ duraue
rit tãtum uetuſtatis adiicere ſentitur:quantum habuerint.

Quibus uinis ab ſacra uti fas nõ ſit: & quibus generibus muſta cõdiãtur. Ca. XIX.

T qm̃ religione uita cõſtat: plibare diis ne factũ habetur uino præter ĩputatæ ui⸗
eęe tis: fulmine tactæ: ꝗᷓꝗᷓ iuxta hoĩs mors laqueo pæpẽderit: aut uulneratis pedibus: cal
cata:& quod circũciſis uinaceis profluxerit aut ſuperne deciduo iĩmũdiore lapſu

aliquo polluta. Itẽ græca qm̃ aquã habeat. Vitis ipſa quoq; mãditur decoctis caulibꝰſũmis:
qui & cõdiũtur in aceto ac muria. Verũ & de apparatu uini dixiſſe cõuẽiat.cũ græci priua

tim ea præcepta tradiderint: artẽq; fecerint: ſicut euphromus & Ariſtomachus & Côiades

& Hiceſius. Africa gypſo mirigat aſpitatẽ:nec nõ aliꝗbus ſui partibus calce. Græcia argil-
