14 e⸗ ep inc eſt uernula: cuius effigies ex ærefuſa eſt & nobilis ille Sparginoptes. R.

sum. Quo modo thura naſi dicuntux: unde & ixia appellatur: Fac & maſtice uruntur mu

4

detur cum ſemine lim. Addunt hyſopum & piperis aliquid. Illinitur lyeni⸗Difficilem uen-

Ad eadem radix tula cum aceto nõ minus utilis. Item lyeni. Et cocta in uio diſcutit panos
cum axungia uetere ſalſa. Eadem pſilothrũ exiccat. Co ndidit laudes eius Phanias phiſcus

ptiſana. Pectus urgat: mulierumq; menſes cum ſale. Vlcera quæ ſerpunt prohibere. Suc-
u

⸗— Ca. Xlikk.

e non mordentibus: medetur cum mica ſalis contuſt is: incluſiſq;: uſtis: & ſtrumis: tu
moribus: podagris: uulneribus. Album habet in medio folio: quod Ignibus ſacris

alligatam in tertianis: ita ut ægri nuncupentur: cum eruitur ea radix. & dicatur quæ & cui

e X argumento nomen accepit ſcorpius hærba. Semen emm haber ad ſimilitudinẽ
caudæ ſcorpionis: folia pauca. Valet & aduerſus animal nominis fui.Eſt & alia ei ul

De leuocacanthia: ſiue phinio: fiue iſchada: & medicinis eius. Ca. XVI

ęæ? duant: radice cyperi: quæ commanducata dentium dolorem ſedat. Item laterum &

„ Elxinem aliqui perdicium uocant: quoniam perdices ea precipue ueſcantur. Alii
1 „ ſyderiten: nonnulli parthenium .Folia habet mixtæ ſimilitudims platagini & mar
acn l/ rubio: cauiliculos denſos: leuiter rubentes. Semina in captibus lippaceis adhæren
ia ueſtibus: unde helæinem dictam uolunt. Sed nos qualis uera eſſe helxine diximus prio
Ie libro. Hæc aurem inficit lanas: ſanat ignes ſacros: 8& tumores:collectioneſq; omnes:&
WV,6 “ aduſta. Panos ſuccus eius cum pſimithio. Ignes ſacros: tumores: collectioneſq;: & gutu⸗/
S. ND ra incipientia turgeſcere item ueterem tuſſim cyatho hauſto. Et ommia in humido. Sicut
S 6 tonſillas & uarices cum roſaceo tmponitur & podagris cum caprino ſeuo cærac; cypria.

aliis aſtericum: folio ſimilis ocimo: nigrior tantum: naſcens integulis: parientiniq; -Me⸗

ficaret: repſiſſetque ſuper altitudinem faſtigii: & inde cecidiſſet: ac hærba dicitur ſanatus .

DDDDe chameleone generibuſq;: & medicinis eiuns. Ca. XVII.
HFameleonem aliqui ixion uocant. Duo genera eius. Candidior aſperiora folia ha
c bet : ſerpit in terra echini modo:ſpinas erigens: radice dulci: odore gramſſino:
quibuſdam in locis uiſcum gignit album ſub alis foliorun: maxime circa canis or-⸗

oes Qun
es Picn

coplco

Minalina⸗
elearemun
ſlenures
betfunict

muoci
ceus Vnom

lvtcumſul

odecoctis⸗

qwoq
grauitaren
eatumtaalc⸗
0
lixis

Tan
e lng
chue
eientmenrun
bimiltemie
Polatticun
Vummſictunt
ſaonidpe
ſorminns
Tubentemnſa
lorun uelſe
Eolüeusſt
Deonichi
Nali
On
Aperi
K an
.

4
4
zne .
lgs o
0
1

Pfolatr,
Ueltätinen
ererbino
egernr E
Clengenſtin

therina
nletntn
nammpul
ntnrkolen
ſtemmin
piancön
lioseffica
otmiuſen

Dächenm
I Daon,
incnünirt
Mi Anlirdn
in imonnn,
fcientt e
Paminzäien
Rironiftn⸗
iiscere Auic
tprolnder I⸗
tnsunirancit.
oportet Aerne
rn dei
Pelestatünön
. M.
d bua lans
lis ick wtin
un gmmn

C. U.
t A ſmimdi⸗
Ki Kaaiel
O. M

oohernti .

11 1. P8

P

6 “
e eM A

. D

rtümi

igAe,
inbumed,n

oNgefn

Glunis
r. , e⸗
enmmn N
etimtorunen

. ennnu

n diatun ſun

ſignunun,

XXII.

lieres. Quare & chameleon uocatur a uarierate foliorum eueit. Mutat enim cum terra co

lores.Hiie niger: illic uiridis: alibi cyaneus: alibi croceus: atq; ahiis coloribus. Ex iis candlid us

hydropicos ſanat ſucco radicis decoctæ. Bibitur drachma in paſſo. Pellit & interaneorum
anmimalia acetabuli menſura ſucci eiuſdem in uino auſtero cum origani ſcopis:facit diffi⸗

culcatem urinæ. Hic ſuccus occidit canes ſueſq; in polenta. Addita aqua & oleo contrahit
in ſe mures: ac necat niſi protinus aquam ſorbeant. Radicem eius aliqui conciſam ſeruari
iubet funiculis pendentem: decoquuntq; in cibo contra fſuxiones: quas græci rheumatiſ⸗
mos uocant.Ex nigris aliqui marem dixere: cui flos purpureus eſſet: & fœminam cui uiola

cas quoq; anginæ modo. Quare a quibu
grauitatem odotis. Ferunt & hæc uiſcum ulceribus utiliſſumum. Omnium autem generũ
earum radices ſcorpionibus aduerſauar.eẽ?
c Oronopus ob oblonga hærba eſt c
liacis PXclare facit in cinere toſa.

„₰

uum ſiſtunt. Pulices necare radix in aqua decocta traditur. Eſt & alia ſimilis pſeudanchu⸗

ſa ob id appellata: a quibuſdam uero enchiſa: aut doris: & multis aliis nominibus: lanugino
ſior & minus pinguis: tenuioribus foliis: &languidioribus. Radix oleum non fundit: ſed
rubentem ſuccum. Et hoc ab anchuſe diſcernitur. Contra ſerpentes efficaciſſima potu fo⸗ ,
liorum uel ſeminis. Folia ictibus imponuntur: Virus ſerpẽtiũ fugat.Bibitur & ppter ſhinã. 47 D..
rih?

Foliũ eius ſiniſtra decexpi iubẽt magni:& cuius cã ſumat gi tertianiſ; febi th all gari.
De onichilo: anthæmi:loto: & lotometra: rapio: tricqcτοπalitricho. Ca. XXI

ceus. Vno naſcuntur caule cubitali: craſſirudine digytali. Radicibus earum lichenes curi-⸗
tur cum ſulphure & bitumine una coctis. Cõmanducatis uero dentes mobilis aut in ace⸗
to decoctis. Succo ſcabiem etiam Anactunec um ſanant.Et ricinos canum necant. Iuuen⸗
dam uolophitõ uocatur. Eſt & cynizolõ propter 4. .
L4.
B,

um fiſſuris. Seritur intet im: quoniam radix co-

1 & pſeudanchuſa: & medicinis earu. Caa. XX. .
Tanchuſæ radix in uſu eſt:digyvtali craſſitudine.Finditur papyri modo: manuſ
e ſanguineo colore:præparat lanas præcioſis coloribus. Sanat ulcera ſm cærato: præg⸗
cipue fenum: item aduſta. Liquari non poteſt in aqua: oleo diſſoluirur.Idq; ſincere
experimentum eſt: & ad renum dolores drachma eius in uino-Aut ſi febris ſit in decocto
balani. Item iocinerum uitiis: & lyeni: & bile ſuffuſis. Lepris & lentigini illinitur ex aceto.
Folia tria cum melle & farina luxatis imponuntur. Et pota drachmis duabus in mulſo alo

.

St alia hærba proprio nomine onichylon: quam aliqui ancuſam uocant: alii arch eui . —

e on:alii onochelin aliqui rheſiam: multi enchryſon: paruo frutice: flore purpureo

aſperis foliis & ramis: radice meſſihus ſanguinea: cætero nigra. In ſabuloſis nacens:

efficax contra ſerpentes: maxime uipras & radice & foliis: eq; cibo ac potu. Vires habet meſ

egatur. Eſt & alia huic ſimilis flore rubro: minor: & ipſa ad eoſdem uſus. Tradũtq; cõmã
ducata ea ſi inſpuatur mori ſerpenxem. Anthemis magnis laudibus celebratur ab Aſclepia

de. Aliqui leucanthemida uocant. Alii leucanthemũ⸗alii arethemida: quoniã uere floreat.
Alii then imalon: quoniam odorem mali habeat. Noõnulli melachiõò uocãt. Genera eius tria
fronde tantum diſtant: palmum non excedentia: par uiſch foliis:ut rutæ candidis aut meli⸗
nis aut purpureis. In macto ſolo aut iuxta ſemitas colligitur uere: & in coronamenta repo⸗-

nitur. Eodem tempore & medici folia tuſa in paſtillos digerunt. Item florem & radicẽ. Dan

tur omnia mixta dracmæ unius pondere contra ſerpentium ictus. Pellit mortuos partus.
Itxem miſtura in poru: & urinam:calculoſq; inflationes: iocinerum uitia: bilẽ ſuffuſam: egi⸗
lopianncõmanducata ulcerum eruptiones manãtes ſanat. Ex omnibuſiis generibus ad cal-

culos efficaciſſima eſt. quæ florem purpureum habet: cuiuſ & foliorum & fruticis amplitu

do maiuſtcula eſt. Hanc proprie quidam hiranthemin uocant. Loton qui arborem putãr ta
vum eſſe uel Flomero auctore argui poſſunt.Is enim intes hærbas ſubnaſcentes deorũ uo

Iuptari loton priman nominauit Folia eius cum melle occulorum cicatrices argemata: nu

beculas diſcutiũt.Eſt & lotometra quæ fit ex loto ſata. Ex cuius ſemĩe ſimmillimo porri fiür

panes in ægyptoa paſtoribus: maxime aqua uel lacte ſubacto. Negatur quicdquâ illo pane

„
ſibus. Folia trita odorem cucumeris reddunt. Datur in cyathis tribus uulua procidente.
Pellit & tineas cum hyſopo: & in dolore renum aut iocineris in aqua mulſa ſi febris ſit. Si
alicer ex uino bibitur: Lentigini ac lepris radix illinitur. Habentes eam a ſerpentibus feriri

„

.

4 2 νοο. Uon

LIBER.

ſalubrius eſſe: aut leuius dum caleat. Refrigeratus difficilius concoquixur: firq; pondero⸗
ſius. Conitat eos qui illo uiuant ne dyſenteria: nec tenaſmo: neq; aliis morbis uentris infe-

ſtari.Itaq; inter remedia eorum habetur. Hieliotropii miraculum ſæpius diximus cum ſole

ſe circumagentis: etià nubilo die: tantũ ſyderis amor eſt. Nocte uelut deſiderio contrahit
cæruleum Horem. Genera eius duo. Tricoccum: & helioſtrophiũ. Hoc altius: quàquã utrũ

q; ſemipedalem altitudinem nõ excedat. Ab ima radice ramoſum. Semen in foliculo meſſi

bus colligitur. Naſcitur non niſi in pingui ſolo: cultoq; maxime. Tricoccum ubiq;.Si. de⸗
coquatur inuemo cibis placere. Et in lacte iucundius aluum mollis. Et ſi decocti ſuccus bi⸗

batur: efficaciſſime exinaniri. Maioris ſuccus excipit᷑ æſtate: hora ſexta miſcetur cũ uĩo: ſic
firmior. Capitis dolores ſedat roſaceo admixto. Verrucas cum fale tollit ſuccus e folio. Vn
de noſtri uerrucariam hærbam appellauere: aliis cognominari effectibus digniorẽ. Nãq;ʒ &
ſerpentibus & ſcorpionibus reſiſtit ex uino & aqua mulſa: ut. apollophães &. Appollodo⸗
vus tradunt. Folia infantium diſtilationibus quod ſyriaſin uocant illita medentur. Itẽ con

rractiõibus etiam ſi id comitialiter accidat. Decocto quoq; foueri eos ſaluberrimũ eſt. Po⸗

cũ id pellit tineas:& rerum harenas:Si cuminum adiiciatur: calculos frangit. Decoqui cum
radice oportet. Quæ cum foliis & hircino ſeuo podragris illinitur. Alterum gemus quod
cricoccum appellauimus: & alio nomine Korbiunon uocatur:foliis nõ ſolum mmoribus ẽt
in terram uergentibus. Semen ei eſt effigie ſcorpionis caudæ: quare nomen. Vis ad omnia
uenenata & phalangia: & cõtra ſcorpiones præcipue illita. Nõ feriuntur habentes. Et ſi ter

tam ſurculo helioſtrophii circũſcribat aliquis: negant ſcorpionẽ egredi. Impoſita uero hær
ba aut inde omnino reſperſum protinus mor:i. Sic ſeminis grana quattuor pota quartanis

prodeſſe dicuntur. Tria uero tertianis. Vel ſi hærba ter circulata ſubiicitur capiti. Semẽ &

uenerẽ ſtimulat. Cũ melle panos diſcutit. Et uerruculos hoc utiq; helioſtroppiũ radicitus
extrahit: & excreſcentia in ſedibus:Spinæ quocq; ac luũborũ ſanguinẽ corruptum trahit ila
litum ſemen & potum in iure gallinacei decocαa: aut in beta & lente. Cortex uero liuen
tibus colorem reddit. Magi helioſtrophium quartanis quarer: itertianis ter alligari iubẽét

ab ipſo argo:precariq; cum ſole iterum ſe: & cum nodis liberandũ: & ita facere no exempta

hærba. Aliud adianto miraculũ: æſtate uirer bruma nõ marceſcit: aquas reſpuit: perfuſum
merſũq; ſicco ſimile:eſt tanta diſſotiatio deprehenditur: unde & nomẽ a græcis. Alioquin

frutici topiario. Quidã callirhricon uocant: alii polytricõ. Vtrũq; eſt ab effectu. Tingit eniĩ

capillũ: & ad hoc decoquitur in uino cũ ſemie apii adiecto oleo copioſe: ut criſpũ denſũq;

faciat. Defluere autẽ phibet. Duo genera eius candidius: & nigrũ breuiuſq;. Id quod bre⸗

uius e polythricõ: aliqui trichomanes uocant. Vcriq; ramuli nigro colore uirent foliis fili/

cis: ex quibus inferiora aſpera ac fuſca ſunt. Omnia autẽ cõtrariis pediculis denſa inter ſe
ex aduerſo radix nulla: umbroſas petras: parietumq; aſpergines: ac fõtium maxime ſpecus
ſequitur & ſaxa manant a:quod miremur:cum aquas nõ ſentiat. Calculos e corpore mite
pellit: frangitq;: utiq; nigrum. Qua de cauſa potius quã ꝙ ĩ ſaxis naſcererur: & a noſtris ſa
xifragum appellatum crediderim. Bibitur e uino quantum terni decerpſere digyti. Vrina
cient. Serpentium & araneorum uenenis reſiſtunt. In uino decocti aluũ liſtunt. Capitis do
lores corona ex iis ſedat. Contra ſcolopendræ morſus illinunturcrebro auferendi ne pere

ant. Hoc & ĩ alopeciis. Strumas diſcutiunt: furfureſq; in facie & capitis manãtia ulcera. De

coctum ex iis prodeſt ſuſpirioſis:& iocineri: & lynei:& felle ſuffuſis: & hydropicis. Srangu
rie illinuntur: & renibus cum abſinthio. Secundas cient & menſtrua. Sanguinem ſiſtunt ex
aceto:aut rubi ſucco poti. Infantes quocg ulcerati perunguntur exiis cum roſaceo & uino
prius. Folium in urina pueri impubis trium quidem cum afronito & illitum uentri mulie
rum:ne ruigoſus fiat: præſtare dicitur. Perdices & gallinaceos purgatiores fieri putant i ci
um gorum a dditis: pecoriq; eſſe utiliſſimos. 1
r DDe picride: theſio: & a ſphodelo: Halimo: & acantho: & bupreſti:
elaphoboſcho⸗Scandice: & laſina: & de caucalide: Sio ſyllibo. Scolymo ſiue lymonio: ſon⸗
cho:codrilo ſiue condrili & boletis. “

Icris ab inſigni amaritudinis cognominatur: ut diximus rotundo folio. Tollit exi

mie uerrucas. Theſium quoq; non diſſimili amaritudine eſt: ſed purgat aluum in

quem uſum teritur ex aqua. Aſphodelum de clariſſimis hærbarum: quam heroion
aliqui appellauerunt. Heſiodus & in ſiſuis naſci dixit. Dionyſius marem ac fœminam eſſe.

5

Detelisc
meg el
poones el
Erlnmis'

popenanas

Exione Fo
polenr⸗ lui
tibus exa
nioculoru
moönes
finmaet.
tuſisenpre
Cubcuͤatke⸗a
taspanisn
pelune
funcalur.
ſttuis Allar
vormitione
1otidasint
ſimpolt.
Ceteſtruma
ccocamer
Uino Anel
ein xerod
Atoninnn
Dncesrenn
ncenerl
Neces, Nlu

llonapp
üpäne

ntolis ole⸗
Tlctachma
elallutn.
Rnerumſil
leioex aet
Pethibeture⸗
Uemedüs eff⸗
hori ferice
iioeguo
ibuufolis8
iscötract
uunmberb
WhienD
gihelen
ſhriscönt
lurtiic.
Caulech
naCanee
ſne umnex
noAin
denen
enenuun⸗
cau
Rreng 44 1

igonten,
di bemmizit,
unnzemn
ceno tonnt⸗

erigiini
nntolcll ec
tunlbig c
kecodilenb
lerurcäütiote
ſrnseftlofn
bignioi nl
1Appolath⸗
ellemu lignn
bemini iſ o⸗
DrDeoguian
hm gends gll
lummnoriose
men Vsonni
mpolnlevie
Or on gamni
rchin id
ſmrümmau
umpummnt
(oravaolnen
SterAieriide
txerenocenp

u Upren

ni oculorum epiphoris!
magis medici utuntur. Item ad tibiarum tetra ulcera:rimaſq; corporum quacuncq; in parte
farina arefactorum. Autumno autẽ colliguntur: cum plurimum ualent, Succus quoq ex

demest tr

Defedis corporibus & ptyſis conſtat bulbos eius cum ptiſana decoctos aptiſſime mederi

panẽq; ex iis cum farina ſubactum ſaluberrimum eſſe, Nicander & contra ſerpẽtes & ſcor-

piones uel caulẽ quem mathericem uocauimus: uel ſemen: uel bulbos dedit ĩ uino tribus

drahmis. Subſtrauitq; ſomno contra metus. Datur & contra uenenata maria: & contra ſco

lopendras terreſtres. Cochleæ mire in campania caulem eũ perſequuntur: & ſuggendo are
faciunt. Folia quoq; illinuntur uenenatorù uulneribus ex uio. Bulbi neruis articuliſq; cũ
polenta tuſi illinuntur: Prodeſt & cõciſis ex aceto lichenas fricare. Item ulceribus putieſcẽ
tibus ex aqua imponere. Mãmarum quocq; & teſtium inflamationibus. Decocti in fæce ui⸗

ſuppoſito lintheolo medentur. F oliis in quocunq; morbo decoctis

tuſis expreſſus aut decoctus utilis fit corporis dolori cum melle, Item odorẽ corporis iu⸗

cundũ affectantibus cum iri arida & ſale exiguo. Folia etiam ſupradictis medentnr. Et ſtru
tis: panis: ulceribus in facie decocta cum uino. Cinis e radice alopecias emendar: & rimas

pedum. Decoctæ radicis in oleo ſuccus perniones & ambuſta. Et ad grauitatem aurium in

funditur. A cõtraria aure in dolore dentium. Prodeſt & urinæ pota modice radix & men-

ſtruis: & lateris doloribus. Itẽ ruptis ↄuulſis: tuſſibus drachmæ põdere ĩ uino pota. Fade &
uomi tiones adiuuat cõmanducata. Semine Sumpto turbatur uenter. Chryſermus & pa ⸗„

rotidas in uino decocta radice curauit. Item ſtrumas ↄmmixta cacia ex uino⸗Quidam aiut:

ſi impoſita radice pars eius in fumo ſuſpendatur & quarta die ſoluatur: una e radice areſ

cere ſtrumam. Sophocles ad podagras utroq; modo cocta crudaq; uſus eſt. Ad perniones

decoctam ex oleo dedit: & ſuffuſis felle in uino & hydropicis. Venerem quoq; cocitari cu
uino & melle perunctis aut bibentibus tradid erunt. Nenocrates & lichenas & pſoras radi⸗-

ce in aceto decocta tolli dicit.ltem ſi cocta ſit cum hyoſcyamo & pice liquida:alarũ quoq;

& fœminum uitia. Et capillum criſpiorẽ fieri raſo prius capite: ſi radice ea fricetur. Simus
lapides renum in uino decocta atq; pota eximit. Hippocrates ſemẽ eius ad impetus lyenis

dari cenſet. lumentorum quoq; uſcera ac ſcabiem radix illita aut decoctæ ſuccus ad pilum

reducis. Nures ét eadẽ fugt Cauerna præcluſa moriũtur. Aſphodelõ ab Heſiodo quidz
halimon appellari exiſtimauere: quod falſum arbitror. Eſt enim ſuo nomine halimõ no par
ui & ipſum erroris inter auctores. Alii enim fruticem eſſe dicunt denſ um:candidũ:ſine ſpi
na: foliis oleæ: ſed mollioribus. Coquitur autem hoc ciborum gratia. Radix tormina diſcu

tit drachmæ põdere in aqua mulſa pota. Item cõuulſa rupta. Alii olus maritimum eſſe di⸗

xere ſalſum: & inde nomẽ foliis in rorunditate lõgos laudatum in cibis. Duorum præterea

generum ſilueſtre: & mitius: utrunq; ꝓdeſſe dyſentericis & exulceratis cũ pane: ſiomacho
uero ex aceto. VIceribus uetuſtis illinitur crudum: & uulnerum recentium impetus lenire

perhibetur: & luxatorum pedum ac ueſicæ dolores. Silueſtri tenuiora folia: ſed in iiſdem

remediis effectus maiores:& in ſananda hominum ac pecorum ſcabie. Præterea nitorẽ cor

pori fieri:dentibuſq; candorem:ſi fricentur radice ea.Semine lingue ſubito ſitim nõ ſenti

ti. Hoc quoq; mandi:Et utraq; etiam cõdiri. Craterias ctiam tertium genus tradidit lõgio

ribus foliis & hirſutioribus: odore cupreſſi:naſci ſub hedera: maxime prodeſſe opiſtotho⸗
incis: cõtractiõibus neruorum tribus obolis in ſextarium aquæ. A canthos eſt topiaria &
urbana herba:elato logoq; folio crepidines marginum adſu rgentiumq; puluinorũ toros
ueſtiens. Duo genera eius ſunt aculeatum & cripum: quod b. euius. Alterum lene: quod
aliqui pederoton uocant: alii melamphyllum. Huius tadices uſtis luxatiſq; mire pſunt. Itẽ
ruptis cõuulſis:ptyſin metuentibus incoctæ cibo:maxime Ptyſana. podag ris quoc; illinun
tur tritæ & calefactæ calidis. Bupleron in ſponte naſcentium herbar numero græci habẽr:
caule cubitali: foliis multis longiſq;: capite anethi: laudatum in cibis,/Hippocrate in medi⸗
cina:Gaucone:& Nicandro. Semen cõtra ſerpentes alet. Folia ad ſecundas fœminarum uel
ſuccum ex uino illinunt. Et ſtrumis folia cũ ſale & uino.Radix contra ſerpentes daturĩ ui
no:& utinæ ciendæ. Bupreſtin magna in cõſtantia græci i liudibus ciborum etia habuere.
lIdemq; remedia taquam contra uenenum pꝓdiderunt. Et ipſum nomẽ indicio ẽ boum eſſe
uenenum: quos diſſilire diguſtata fatentur. Qua propter nec de hac plura dicemus. Eſt ue
ro cauſa quapropter uenena monſtremus inter gramineas coronas: niſi libidinis cauſa ex⸗
perenda alicui uidetur quam non aliter magis accendi putantq; pot u. Elaphoboſch feru
y i ii

LIEʒ'RR..

laceum ẽ geniculatum digyti craſſitudine:ſemine corimbis dependẽtibus: klis effigie: ſed

nõ amaris: foliis oluſatri: & hoc laudatum in cibis. Quippe etiam cõditumprogatur ad uri
nã ciẽdã. lateris dolores: ſedẽdos rupta cõuulſa ſanãda: inflatiões diſcutiẽdas: coli quoq; tor

menta. Cõtra ſerpentium omniũq; aculeatorũ ictus. Quippe fama eſt hog pabulo ceruos re

ſiſtere ſerpentibus. Fiſtulas quoc; radix nitro addito illita ſanat. Siccanda autẽ in eos uſus
prius eſt neſucco eius madeat: qui contra ſerpẽtium ictus facit eam deteriorem. Scandix

quoq; in olere ſilueſtri ag ræcis ponitur: ut. Opion & Eraſiſtratus tradunt. Item decocta al⸗

uumſiſtit. Semine ſingultus confeſtim ex aceto ſedat.Illinitur ambuſtis: urinas cit:DPecoa
ctæ ſuccus prodeſt ſtomacho: iocineri. renibus ueſicæ. Hæc eſt quam Ariſtophanes Euripi
di poetæ obiicit ioculariter matrem eius ne olus quidem legitimũ uenditaſſe:ſed ſcâdiciẽ.
Eadem erat enteriſcus: ſi tenuiora folia & odoratiora haberet. Peculiaris laus eius: ꝙ fatiga
to uenere corpori ſuccurrit: marceſcenteſq; ſenio iam coitus excitat. Siſtit profluuia alba

fœminarum. Et laſine olus filueſtre habetur ĩ terra. repens cum lactes multo:Horem fert ca

didũ: cõcilium uocant. Et huius eadem cõmendatio ad ſtimulandos coitus. Cruda ex aceto
in cibo ſumpta mulieribus lactis ubertatem præſtat. ſalutaris eſt ptyſin ſentientibus. Infan⸗
tium capiti illita nutrit capillum: tenatioreſq; eius cutem efficit. Eſt & caucalis feniculo ſi⸗
milis breui caule: foore eandido: cordi utilis. Succus eius bibitur ſtomacho perquã comoda
tus & urinæ: calculiſq; & harenis pellendis: & ueſicæ pruritibus. Extenuat & lyenis iocine-

ris renumq; pituitas. Semen menſes fœminarum adiuuat: bilemq; a partu ſiccat. Datur &

cõtra profſuuia genituræ uiris. Chryſippus & cõceptionibus eam putat cõferre multũ. Bi⸗
bitur in uino ieiunis. Illinitur & cõtra uenena marinorum: ſit Petricus in carmiĩe ſuo ſigni
ficat. His adnumerant ſion latius apio in aqua naſcens: pinguius:nigrius:copioſum ſemie:
ſapore naſturtü.Prodeſt urinis renibus. lyyembus. mulierũq; menſibus: ſiue ipſum in cibo
ſumptũ: ſiue ius decocti: ſiue ſemen eſt uĩo drachmis duab us. Calculos rũpit: aquiſq; quæ
gignunt eos reſiſtir. Dyſentericis prodeſt infuſe um. Item lentigini illitum: & mulierum ui
tiis in facie noctu illitum momẽto cuten emendat: & ramices lenit: & ſcabiem equorũ. Syl⸗
libũ chameleõti albo ſimilẽ æque ſpinoſã ne in cilicia ꝗqdem: aut ſiria aut phœnice: ubi naſci
tur. Coquere tanti eſt: ita operoſa eius culina traditur. In medicina nullum uſũ habert. Sco
Iymon quoq; in cibos recipit oriens: & alio nomine limonion appellat. Frutex eſt nunquã
cubitali altior: criſtiſq; foliorum ac radice nigra:ſed dulci. Eratoſtheni quoq; laudata ĩ pau
peris cœna. Vrinam ciere præcipue traditur. Sanare lichenas & lepras ex aceto. Venerem ſti
mulari in uino: Heſiodo & Alceoteſtibus: qui florente ea cicadas acerimi catus eſſe: & mu
lieres libidinis auidiſſimas: uiroſq; in coitum pigerrimos ſcripſere: uelut prouidentia natu
ræ hoc adiumento tunc ualentiſſimo. Item graueolentiam alarum emendat: radicis emedu
latæ unica in uini falerni heminis tribus decoctam ad tertias: & a balneo ieiũo:ltemq; poſt

cibum cyathis ſingulis Hu eſt quod Xenocrates promittit experimento uitium

id ex aliis per urinam effluere. Eſtur & ſonchos: ut quem heſeo apud. Callimachũ appo⸗

nat Hiecate caule uterq; albus & niger: lactucæ ſimiles ambo:niſi ſi pinoſi eſſent: caule cubi

tali anguloſo: intus cauo: ſed qui fractus copioſo lacte manet. Albus qui e lacte nitor uti
lis ortopnoicis lactucarum modo. Eraſiſtratus calculos per urinam pelli eo mõſtrat: & oris
graueolentiam cõmanducato corrigi. Succus trium cyathorum menſura e
oleo calefactus adiuuat partus: ita ut a potu ambulent grauidæ. Datur & ĩ ſorbitione. pſe
caulis decoctus facit lactis abundantiam nutricibus coloremq; meliorem ifantium. Vtiliſ
ſimus iis quæ lac ſibi coire ſentiant. Inſtillatur auribus ſuccus: calliduſq; in ſtranguria bibi

tur cyathi menſura: & in ſtomachi roſionibus cum ſemine cucumeris nucleiſq; pineis. Illi⸗

nitur & ſedis collectionibus. Bibitur contra ſerpentes ſcorpioneſq;: radix uero il linitur. Ea
demq; decocta in oleo punici mali calice aurium morbis præſidium eſt.Hæc omnia ex albo
Cleomporus nigro prohibet ueſci: ut morbos faciẽte:de albo conſentiẽs. Agothocles etiã
contra ſunguinem tauri demõſtrat ſucco eius uti. Refrigeratoriam tamen uim eſſe conue
nit nigro: ex hac cauſa imponendum cum polenta. enon radice albi ſträguriam docet ſa⸗
nari. Chondrilon ſiue condrile folia habet intubi circum roſis ſimilia: caulem minus peda
li ſucco madentem amaro:radice fabæ ſimi E a
r;& maſticem tuberculo fabæ: quæ appoſita fœminar um menſes trahere dicitur. Tuſa cũ ra
dic bus tota diuiditur in paſtillos contra ſerpentes argumemno probabili.Siquidem mures

ſura in uino albo &

li: aliquando numeroſam. Habet proximam ter⸗

reſtes .
umpio
bus Util
uncon,
ms Juch
ciopnol
Akecunſi
hemmecllu
lioro Nor
niclu⸗
lureum
moraele
Mtucule
ſoumnlenn
ſueinprot
uenron
ſopreſtes
junta fuen
giepdum⸗
Aborest
hecpoſten

In
ſn
Plinnupe
bunos lce
coterulr⸗
guslvonck
liorkue
inis.
lalesabi
lentbuſg
tolerung
rcidisul
Gentidan
boelit
Clsautar
☛
Colinrct
Ucontrari
nienrcich
neninc
Vlluns
naeti
Uiar Se
uscun
alunl.
Num D
tum bit
ciendos.
Enitucine
NReagbnn

lls ctrete
DkCLur1
Kcdl g
lo bruosr
Auteinecsulne
rem. Kmneir
hen ceeocah⸗
MimnscdDero⸗
opkamz Eii
eledſöcte,
wseinsottie
proſuunnid
oforemtenc
Cucherzen

EnnbusArtin

Nuteniculoſi⸗
eniconoc
Aheni ioci⸗
ſon. Daurs
fene mult b⸗
mielvo ion
wrioſuntne:
enich,
pirmnig ge
rnmblenmut
S5
gticeukihle
ulübober d
lercſt nni
Plucminan
1o⸗Venmnl
inudshu
Nitmmuutu
Menedu
o vitium
chüappo⸗
Cule cudt
epitor uti
ar⸗Aoi
no albo
–
jumn Vil
pguri hbi
Pineĩli
illinicu
nninerzo
thockeze
eſſe onbe

agreſtes læſi ab iis hanc eſſe dicuntur. Succus ex uino coctæ aluum ſiſtit. Eadem palpebra⸗
rum pilos inordinatiſſimos pro gumi efficaciſſime regit. Dorotheus ſtomacho & cõcotio⸗-
nibus utilem ſuis carminibus pron unciauit.Aliqui fœminis & oculis:generationiq uiro⸗
rum contrariam putauere. Inter ea quæ temere manduntur boletos merito poſueri. Opti
mus quidem eſt iis cibus: ſed imenſo exemplo in crimen adductus ueneno. I iberio. Clau⸗
dio principi per hanc occaſionem a coniuge dato Agr ppina:quo facto illa terris uenenũ
alterum ſibiq; ante omnes Neronem ſuum dedit. Quorundam ex iis facile noſcuntur ue
nena: diluto rubore: rancido aſpectu: liuido intus coſore: rimoſaſtri pallido per ambitum
labro. Non ſunt hæc in quibuſdam: ſicciq; & nitri ſimiles ueluti guttas in uertice albas ex
tunica ſua gerunt Voluam enim terra ob hoc prius gignit:ipſũ poſtea ĩ uolua ceu ĩ ouo ẽ
luteum. Nec tunicæ minor gratia in cibo infantibus boleti. Rũpitur hoc primo naſcente:
mox creſcente in pediculo corpus abſumitur: raroq; unquã geminis ex uno pede. Origo
pria cauſadq; limo: & aceſcente ſucco mandẽtis rerræ: aut radicis ferme glandiferæ:initioq;
ſpuma lentior. Dein corpus membranæ ſimile: mox partus: ut diximus illa pernitialia pror
ſus improbanda:ſuenim caligaris clauus: ſi ferri uel calybis aliqua rubigo: aut päãni marcor
affuerit:omnẽ ilico ſuccum alienum ſaporemq; in uenenum ecoquit: deprehendiſſeq; ni
ſi agreſtes poſũt:atq; colligunt. Ducunt ipſi alia uitia. Nunc quidẽem ſi ſerpentis cauerna
iuxta fuerit: ſi pateſcentes primo adhalauerit capaci uenenorum cognatione ad uirus acci
piendum. Itaq; caueri conueniet prius quã ſe condant. ſerpentes. Signa erũt tor herbæ tot
arbores fruticeſq; ab emerſu earum ad latebram uſq; uernantes & uel fraxini tãtum folia
nec poſtea naſcẽtia: nec decidetia. Et boletis quidẽ ortus occaſuſqʒ omnis ĩtra dies ſeptẽ ẽ.
PWA-. e fungis & ſilꝑhio: & de laſere medo. Ca, XXIII,
Vngorũ lætior natura:& numeroſa genera:& onge nõ niſi pituita arborum. Tu⸗
f tiſſini qui rubent callo minus diluto rubore quã boleti.Mox candidi: uelut apice
flaminis inſignibus pediculis. Tertiũ genus ſuillis uenenis accomodatiſſimũ. Fa⸗
milias nuper interemere: & tota conuiuia. Anneũ Serenum prefectũ Neronis uigilũ & tri⸗=
bunos & centuriones quoſq;. Voluptas tãta ancipitis cibi. Quidam diſcreuere arborum fi⸗
co ferula: & gum ni ferentibus. Nos itẽ fago aut robore aut cupreſſo ut diximus. Sed iſta
quis ſpondet in uenabulise Omniũ colos Iluidus. His haberit ueneni argumentum:quo ſi
milior fuerit abortum fici. Aduerſus hæc diximus remedia: dicemuſq;: Interim ſunt aliqua
& in iis Claudius ſtomacho utiles putat boletos. Siccantur- pedentes ſuilli iunco tranſfixi:
quales a bithina ueniunt. Hi fluxionibus alui quas rheumatiſmos uocant: medẽtur: excreſ
centibuſq; in ſede carnibus: minuunt enim eas: & tempore adſumunt. Item lentigines &
mulierum uitia in facie leuant. Leuantur etiam ut plumbum in oculorum medicamenta.
Sordidis ulceribus: & capitis eruptionibus: canum morſibus ex aqua illinũtur. Libet & co
quendi dare aliquas comunes in omni eorum genere obſeruationes:quando ipſæ ſuis ma
nibus delitiæ præparant hunc cibum ſolum: & cogitatione ante paſcuntur ſuccineis noua
culis aut argento apparatu comitante. Noxii erunt fungi: qui in coquendo duriores fiunr
Innocentiores qui nitro addito coquentur:ſi utiq; percoquatur. Tutiores flent cum carne
cocti: aut cum pechculo pyri. Proſunt & pyra confeſtim ſumpta. Debellat eos & aceti natu
ra contraria his. Hymbribus proueniunt omnia hæc., Hymbre & ſilphion uenit primo e cy
reis: ut dict um eſt. Ex ſyria nunc hoc maxime ĩportatur deterius perthico: ſed medico me⸗
lius: extincto omni cyrenaico ut diximus. Vſus ſilꝑhii in medicina. Nam folia ad expurgan
das uuluas: pellendoſq; emortuos partus decoquuntur uino albo odorato: ut bibatur mẽ
ſura acetabuli a balneis. Radix prodeſt arteriis exaſperatis: & collectionibus ſanguinis illi
nitur. Sed in cibis coquitur ægre. Inflamationes facit & ructus. Vrinæ quoq; noxia. Sugilla
tus cum uĩo & oleo amiciſſima: & cum cæra ſtrumis: Verucæ ſedis crebriores eius ſuſfitu
cadunt. Laſere ſilphio profluens quo diximus modo inter eximia eſt naturæ dona nume-
ratum.Pluribus compoſitionibus in ſeritur. Per ſe autẽ algores excalfacit. Potum neruo
rum uitia extenuat. Fœminis datur in uino,Et lanis mollibus admouetur uuluæ ad mẽſes
ciendos. Pedum clauos circũſcarificatos ferro mixtum ceræ extrahit. Vrinã ciet ciceris ma
gnitudine dilutum. Andrias ſpondet copioſius ſumptum:nec inflationes facere: & conco⸗
ctioni plurimum conferre ſemibus & cœminis. Item hyeme quam æſtate utilius. Ver untaz⸗
mẽ aquam bibentibus: cauendumq; ne aqua ſit exulceratio inter.Ab ægritudine recreatio

ni efficax in cibo Tempeſtiue eni darũ cauterium o tinet:aſuetis etiâ utilius quà experti S nenl
bus Extera corporũ indubitatas confeſſiones Rabet. venena telorum & ſerpentium extin lolp
guit potum ex aqua uulneribus iis circ unlinitur. Scorpionum tantum plagis ex oleo. VIce lah
rribus uero nõô matureſcentibus cum farina hordeacea uel fico ſicca. Carbunculus cum ru⸗ –
ta uel cum melle: uel per ſe uiſce ſuperlitum ut hæreat: Sic & ad canis morſus. Excreſcenti mn
bus circa ſemen cũ germine punici mali ex aceto decoctum. Clauis pedum qui uulgo mor lgben
ticini appellantur nitro mixto. Ante fubacta carnes replet cum uĩo & croco:aut pipere:aut Eumtu
murium fimo & aceto. Perniones ex uino fouet: & ex oleo coctum imponitur. Sic & callo. ſoloͤe
Clauis pedum ſuperra ſis præcipue utilitatis. Contra aquas malas: peſtilentes tractus: uel nſod
dies. In tuſſi: uua: fellis ueteris eff uſione: hydropicis raucitatibus. Confeſtim enim purgat ſinſo⸗
fauces: uocẽq; reddit. Podagras ĩ in ſpongia dilutum poſtea lenit Pleureticis in ſorbitiõe Cuſin
uinũ poturis datur: cõtractionibus: epiſthonicis: ciceris magnitudine cæræ circunlitum. In uincb
angina gargarizatur. Anhelatoribus & in tuſſi uetuſta cũ porro ex aceto datur atq; ex ace öchimn
to ĩis qui cong ulum lactis ſcorbuerint. Præcordiorum uitiis: ſyntecticis: comitialibus cũ ui ſlanen
no in aqua mulſa:linguæ: paralyſi. Coxendicibus lumborũ dolotibus cum decocto melle Aircdet
illinitur. Nõ cenſuerim quod auctores ſuadent:cauernis Jentium in dolore inditum cæra Tibame
includi:magno experimento hominis: qui ſe eadem cauſa præcipitauit ex alto: quippe tau⸗ ernlein
ros inflamant naribus illitis ſerpentes auidiſſimas uini admixtũ rumpit: ideo nec iungi ſua niscont
ſerim cum atticco melle: licet præcipiant. Quas habeant utili tates admixtũ aliis immenſo iinarer
eſt referre:& nos ſimplicia tractamus.quoniam in lis naturai eſſe apparet. in illis coniectu cpera
ram ſæpe fallacem: nulli ſatis cuſtodita in mixturis concordia naturæ ac repugnantia. Qua prist
de re mox plura dicemus òMDM Aruplari
JAv.-. De natura mellis ex aqua mulſa. Et quare genere obogꝶ mores immutentur⸗ tſt
“ && de melitide & cæra. Ca. XXIII. nm Non
,On edſſet mellis auctoritas in precio minor: ꝗᷓ laſeris: ni ubiq; naſceret᷑.Illud ipſa fa lhundiog
K.. der ſit natura. Sed huic gignẽdo aĩal ut diximus numeros ad uſus ſi quotien (puſtii
rf. v miſceat᷑: æſtimemus. Prima ꝓppolis alueog de ꝗᷓ diximus aculeos & oĩa ĩfixa corpo idpolece
gi etrahit: tubera diſcutit: dura ↄcoquit: dolores neruoꝶ mulcet ulceraq; iã deſperàtia cica (idbusc
trice includit.Mellis ꝗdẽ ipſius natura talis é: ut putreſcere corpora nõ ſinat iucũdo ſapore fugumd
atq; nõ aſpero. Alia ꝗᷓ falis natura faucibꝰ: tõſillis: angiæ: oĩbuſq; oris deſideriis utiliſſimũ ”
areſcẽtiqʒ ĩ febribus lĩguæ.Iã uero peri pneumonicis pleureticis decoctũ.Itẽ uulneribus: a R
ſerpẽte pcuſſis. Et cõtra uenena fũgorũ.Paralyticis ĩ mulſo qꝗ ſuæ mulſo dotes ↄſtãs. Mel
autibus ĩſtillatũ cũ roſaceo lẽdes & fœda capitis aĩalia necat. Vſus deſpumati ſẽper aptior: t
ſtomachum tamen. inflat: bilem auget: faſtidium creat: & oculis per ſe inutile aliqui arbi⸗ dcoc,
trantur. Rurſus quidam angulos exuceratos melle rangi 1 uadet Mellis cauſas atque dif⸗ fues ton
ferentias nationeſq; iudicationem in apium ac deinde florum natura diximus: cum ratio lanrct
operis diuidi cogeret miſcenda.Rurſus naturam rerum ernoſcere uolentibus in mellis genet
operibus & aqua mulſa tractari debet. Duo genera eius ſubitæ ac recentis. Alterum inue Rane
teratæ. Repentina deſpumato melle præclaram utilitatem habet in cibo ægrotantium le⸗- (cclih
ui: hoc eſt alicæ elutæ: uiribus recreandis: ore ſtomachoc; mulcendo: ardore refrigerando . Hi
Frigidam enim utilius dari uentri moliendo. Inuenio etia apud auctores hũc potũ bibẽdũ anntk
alſioſis. Itẽ animi humilis & p̃parci: quos illi dixere micropſycos. Eſt & ratio ſubtilitatis in cai
menſæ a Platone deſcendens. Corpuſculis rerum leuibus ſcabris anguloſis rotũdis magiſ 1
aut minus ad aliorum naturam accidentibus: ideo nõ eadem omnibus amara aut dulcia e H c
Sic & in laſſitudine promiores eſſe ad icacundiam & in ſiti. Ergo & hæc animi aſperitas ſeu u
