cum apri percutiant: fœminæ ſues mordenc. Nulli cui cornua exerti: ſed omnes ſui concha
ui. Cæteris dentes ſolidi. Piſcium omnibus ſerrati: præter ſcarum. FHuic uni aquatilium pla

ni. Cætero multis eorum in lingua & toto ore: ut turbata uulnerum molliant: quæ attritu

ſubrigere non queunt. Multis & in plato: atque etiam in cauda. Præterea ĩ os uergentes ne

excidant cibi nullum habentibus retinẽdi aniniculum. Similes aſpidi & ſerpetibus: ſed duo
in ſuperna parte dextra leuaq longiſſimi tenui fiſtula per forati: ut ſcorpionum aculei ue⸗

nenum infundentes:non aliud hoc eſſe ꝗ fel ſerpentium. Et inde uenis ſub ſpina ad os per⸗

uenire: & has per uentem deſcendere diligentiſſimi auctores ſcribunt. Quidam unum eſſe
eum: & quia ſit aduncus: reſupinari cum mormorderit. Aliqui tc decide eum: rurſuſq; re-

creſcere facilem decuſſu: & fine eo eſſe quos tractari cernamus Scorpionis caudæ ineſſe eu
& pleriſq;i ternos. Vipere dentes gingiuis conduntur. Hæc eadẽe prægnãs ueneno impreſſo
dentiũ repulſu uirus fundit in morſus. Volucrum nulli dentes præter ueſpertilioné. Came
Ii ſoli ex is quæ nõ ſunt cornigera in ſuperiori maxilla primores nõ habent. Cornua haben
tium nulli ſerrati. Et cochleæ Semnes habent: indicio eſt a minimis earum deroſas uites. Ai

marinis cruſtata & cartilaginea priores habere. Item echinis quinos eſſe: unde inrelligi po-

tuerit miror. Dentium uice aculei inſectis. Simiæ dentes ut homini. Elephanto intus ad ma
dendũ quattuor: præterq; eos qui prominẽt Maſculis: reſlexi: fœminis recti atq; prõi. Muſ
culus marinus qui balenam antecedit nullos habet-Sed pro iis ſetis intus os hiritum: &lin⸗
guam etiam appellatam. Terreſtrium minutis quadrupedibus primo es bini utrinq; longii
ſimi. Cæteris cum ipſis naſcuntur. Homini poſtꝗ natus eſt ſeptimo menſe. Reliquis perpe-

tui manent. Mutantur homini:leoni:iumento: cani & ruminatibus. Sed leoni & cani nõ miſi

canini appellati. Lupi dexter caninus in magnis haberur operibus. Maxillares qui ſunt a ca
ninis nullũ animal mutat. Homini nouiſſimi qui genuini uocantur circiter uiceſimũ annũ

gignuntur: multis & octogeſimo.Fœmimis quoq;: ſed quibus in iuuenta nõ fuere nati: de⸗

cidere in ſenecta & mox renaſci certumeſt. Aanclen ſamothracenũ ciuem cui renati eſſent

poſt centum & quattuor annos Mutianus uiſum a ſe prodidit. Cætero maribus plures quã

fœminis in homine:pecude: capris ue. Timarchus Nicoclis filius Pappi duos ordies habuir
maxillarum. Frater eius nõ mutauit primores: ideoq; præteruit. Eſt exemplum dentis homi⸗-

ni & in palato geniti. At canini amiſſi caſu aliquo nunꝗᷓ renaſcuntur. Cæreris ſenecta rube⸗
ſcunt. Equo tantum candidiores fiunt: Atas ueterinorũ dentibus indicatur. Equo ſunt nu
mero. xl. Amittit tticeſimo menſe primores utrinq; binos. Sequenti ano totidem proximos
cum ſubeunt dicti collumellares. Quinto anno incipiente binos amittit. qui ſexto anno re⸗
naſcuntur. Vir. omnis habet & renatos & immutabiles. Equo caſtrato prius non decidũt dẽ
res. Aſinorum genus triceſimo menſe ſimiliter amittit: deinde ſenis menſibus. Quod ſi nõ
prius pepererinv:ꝗᷓ decidant poſtremi: ſterilitas certa. Bobus bis mutantur. Suibus decidum
nunꝗ. Abſumpta hac obieruatiõe ſenectus in equis & cæteris ueterinis intelligitur dẽtiũ
bronchitate: ſuperciliorũ canicie: & circa ea lacunis cum fere. xvi. annorũ exiſtimantut. Hio/
minũ dentibus quoddam ineſt uirus. Naraq; & ſpeculi nitorem ex aduerſo nudati hebetãt:
& columbarũ fœtus implumes necant. Reliqua de iis in generatione hominum dicta ſunt.
Erumpentibus morbi corpora infantia accipiũt. Reliqua animalia quæ ſerratos habent: ſæ
uiſſima dentibus. Linguæ nõ omnibus eodem modo. Lenuiſſima ſerpentibus. & triſulca: ui
brans: atri coloris: & ſi extrahas prælonga.Lacetis bifida & piloſa. Vituliſq; marmis duplex
Sed ſupradictis capillamenti tenuitate. Cæteris ad circum lambenda ora.Piſcibus paulomi
nus quã tora adherens. Crocodilis tota. Sedeiinguſtatu linguæ uice carnoſum aquatilibus
palatum Leonibus ac pardis omnibuſque generis eius etiam felibus imbricatæ a hertrarte
& limæ ſimilis: attenuanſque lambendo cutem hominis. Quæ cauſa etiam manſuefacta ubi
ad uicinum ſanguinem peruenit ſaliua: ĩ uitat ad rabiem. De purpurarum liguis diximus
Rars prima cohæret. Intima abſoluta a gutture qua uocem mittunt. Mares tum uocantur
ololygones ſtato id tempore euenit. cientibus ad coitum fœminas. Tum ſiquidem inferio
re labro demiſſo ad libramentum modicæ aquæ receptæ in fauces palpitante ſibi ligua ulu
latus elicitur. Tunc extenti buccarum ſinus perlucent. Oculi flagrant labore perculſi. Qun.
bus in poſteriore parte aculei.iis & dentes & lingua.- Apibus etiam prælonga. eminens & ci⸗
cadis. Quibus aculeus in ore fiſtuloſus: iis nec lingua nee dentes. Quibuſdam inſectis ĩtus
lingua ut ſormicis. Ceterum lata elephanto præcipue. Reliquis in ſuo gente ſemper abſo/
luta.Homini tantum ita ſæpe conſtricta uenis: ut interdici eas neceſſe ſit. Metellum bonti
ficem adeo inexplanatæ fuiſſe accepimus: ut multis menſibus tortus credatur: cum medita
tur in dedicanda æde opiferæ dicere. Cæteris ſeptimo fere anno ſermonemexprimit. Mul
tis uero talis eius ars: contingi: ut auium & animalium uocis indiſcrete edarur imitatio.In⸗
tellectus ſaporum eſt cæteris in prima lingua: homini & in Plato Tonſillæ in homine ĩ ſue
glangullæ. quod inter eas uuæ nomine ultimo dependet palato homin tantum eſt. Jub ea
minor ligua: nulli oua generantiũ. Opera eius gemina duabus ĩterpoſita fiſtulis. Interior
earum epigloſſis appellatur arteria ad pulmonẽ atq; cor pertinens. Hanc opexit in ep ulan
doſ pititu ac uocę illac meante:ne ſi potus cibus ue in alien um derrauerit tramitẽ torqueat,

Aler⸗
nch̃
lio int
Cerui
enolc
gicur.
Citur.
denre
incle
cruna
aquan
Hocn
nenl
turut
zubiad
herit⸗
ſeuipa⸗
nſcent

mumm.

Intran
kismure
Aligui
habirat.
ſenepe

tisnor

uitalit⸗
Paruu

alino⸗

lnpa⸗
guria.
numa
gekech

egigt

peſlen
koniart
Uigne
cauſ⸗
etis N
kelinn

ſices

ſelaa⸗
Muta
ri
Ki
wy
Pilo
ſus:
Uen
diu
bezt
mele
ute
llet

auckit
enenoihn
Cnlicni
Comubie
lnit
Weinle,
ni nn 1
1 i Ni
turtunzin
inn N⸗
aroa
uurz

Vortiesbot
LCennsbong
8Eedatube
Ecolm n
den ninn
iſenome,
Neligmntii
M
ſnmuh

. wei 4

uetx

uisdinmd
tum uoontt
R
nleasiu
erdo
aelumpan
unmi
mmnic
I —RZ
Pomiti⸗
umei
us N
tin
iit

=

—
Srã,
=S☛

S=-
S=

—

Altera exterior ẽ: appellatur ſane gula: qua cibus atq; potus deuoratur. Tendit hæc ad ſio
machũ:is ad uentrem. Han per uices poterit cum ſpiritus tã tũ aut uox cõmeat:ne reſtagna
tio intẽ peſtiua alui obſtrepat. Ex cartilagine & carne arteria: gula neruo & carne conſtat.
Ceruix nulli: nſi quibus utraq; hæc. Cæteris collũ: quibus cantũ gulũ. Sed quibus ceruix
e multis uertebratiſq; orbiculatim oſſibus flexilis ad circũſpectum articulorum nodis iun-
gicur.Leoni tantum & lupo & hyenæ & ſingulis rectiſq; oſſibus rigens. Cætero ſpinæ adne
ctitur. Spina lumbis oſſea:ſed tereti ſtructura per media foramina a cerebro medulla deſcẽé⸗
dente.Eandẽ eſſe ei naturã: quam cerebro colligunt: quoniã prætenui eis membrana modo
inciſa ſtatim expiretur. Quibus longa crura: iis longa & colla. Item aquaticis quãuis breuia

crura habentibus: ſimili modo uncos ungues. Guttur homini tantum & ſuibus intumeſcit:

aquarum quæ potantur plerũq; uitio. Sumum gulæ fauces uocâtur: poſtremũ ſtomachus
Hoc nomine eſt ſub arteria iam carne a inanitas adnexa ſpinæ ad latitudinem ac longitudi
nem lagenæ modo fula. Quibus fauces non ſunt:ne ſtomachus quide eſt:nec colla:nec gut
tur:ut piſtri acie cõminuit omnia. Poſtea arteria & ſtomachus denticulatus callo in modũ
rubi ad conficiendos cibos decreſcentibus crenis quicquid appropinquat uẽti. Nouiſſima
aſperitas uti ſcobina fabri. Cor animalibus cæteris in medio pectore eſt. Homini tantũ ifra
leuã papillam turbinato mucrone in priora eminens.Piſcibus ſolisad os ſpectat. Hoc primũ
naſcentibus formari in utero tradunt. Deinde cerebrũ ſicut tardiſſime oculos. Sed hos pri
mum mori:cor nouiſſime.Huic præcipuus calor.palpitat certe: & quaſi alterum mouetur.
Intra animalia præmolli firmoq; opertum mẽbranæ iuolucro munitum coſtarum & pecto-
ris muro:ut appareat præcipuam uitæ cauſam & originem. Prima domicilia intra ſe animo
& ſaguini præbet:ſinuoſo ſpecu: & in magnis animalibus triplici:in nullo nõ gemĩo.lbi mẽs
habitat. Ex hoc fonte duæ grandes uenæ in priora & terga diſcurrunt: ſparſaſq; ramorum
ſerie per alias miniores omnibus membris uitalem ſanguinẽ rigant. Solum hoc uiſcerum ui

tiis non macerartur. nec ſupplici uicæ trahit: leſumq; mortem ilico affert. Cæteris corruptis

uitalitas in corde dura. Bruta exiſtimantur animalium quibus durum riget: audacia quibuſ
paruum eſt:pauida quibus præg rande. Maximum autem eſt pro portione muribus: lepori:
aſino:ceruo:pantheræ: muſtellis: hyemis & omnibus timidis aut propter metum maleficis.
In paphlagonia perdicibus corda. In equorum corde bouum oſſa reperiuntur interdũ au⸗
guria. Id per ſingulos annos in homine ad binas drachmas ponderis ad quinquageſimũ an⸗-
num accedere. Ab eo detrahi tantundem: & ideo nõ uiuere hominẽ ultra centeſimũ annũ
defectu cordis ægyptii exiſtimant. Quibus mos & cadauera aſſeruare medicata. Hirto cor⸗-
de gigni quoſdam homines produnt:nec alios fortiores eſſe induſtria:ſicut Ariſtomenem
meſſeniũ.qui.ccc.occidit lacedæmonios.lꝑſe cõuulneratus & captus ſemel per cauernam la

comiarum euaſit anguſtias: uulpium aditus ſecutus. Iterum captus: ſopitis cuſtodibus ſõno

ad ignem aduolutus lora cum corpore exuſſit. Tertio capto lacedæmonii pectus diſſecue⸗
re cauſa uidendi:hirſutũqꝙ; cor repertum eſt. In corde ſũmo pinguitudo eſt quædam lætis
extis. Non ſemper hoc autem in parte extorũ habitum é. L. Albino rege ſacrorum poſt cen
teſimam uiceſimãtertiam olympiadem:cum rex Pyrrhus ex italia diſceſſiſſet cor ĩ extis aru
ſpices aſpicere cœperunt. Cæſari dictatori quo die primum ueſte purpurea proceſſit: atq; ĩ
ella aurea inſedit ſacrificanti bis in extis defuit. Vnde queſtio magna de diuinatione argu
meutantibus potuerit ne ſine illo uiſcere hoſtia uiuere? An ad tẽpus amiſerite Negatur cre
mari poſſe in iis: qui cardiaco morbo obierint. Negatur & ueneno interemptis. Certe extat
oratio Vitellii qua reum Piſonem eius ſceleris coarguit: hoc uſus argumento palãq; teſta-
rus nõ potuiſſe ob uenenũ cor Germãici Cæſaris cremari. Contra genere morbi defenſus ẽ
Piſo:Sub eo pulmo eſt:ſpirandiq; officina. attrrahens: ac reddens animã. idcirco ſpongio⸗
ſus ac fiſtulis inanibus cauus. Pauca eumtur dictum eſt)habent aquatilia: ac cætera oua pa
rientia exiguũ:ſpumoſum nec ſanguineũ:ideo non ſitiunt. Eademẽ cauſa quare ſub aqua
diu ranæ & phocæ urinentur. Teſtudo quoq; quãuis prægrandé & ſub toto tegumẽto ha
beat: ſine ſanguine tamẽ habet. Quanto minor hic corporibus: tanto uelocitas maior. Cha

meleoni portione maximus & nihil aliud intus. Iecur & dextera in parte eſt. In eo quot ca⸗

put exrorum uocant magnæ uarietatis. M. Marcello circa mortẽ cũ periit Ab FPlannibale:
defuit in extis. ſequenti deinde die geminum repertum ẽ. Defuit & Caio Mario cum ĩmo⸗
laret uticæ. Item Caio principi Chalendis ianuariis cum iniret conſulatum: quo ane inter⸗
iii

fectus ẽ Claudio ſucceſſori eius quo menſe interẽptus ẽ ueneno:Diuo Auguſto ſpoleti ſa

crificanti Primo porteſtatis ſuæ diæ ſex uictimarũ iocinera replicata intrinſecus ab ima fibra

reperta ſunt. Reipoſumq; duplicaturũ intra annũ imperiũ. Caput extorũ triſtis oſtenti ui⸗
ſum tũ quoq; eſt:præterꝗᷓ in ſollicitudine ac metu. Tunc enim peremit curas. At bina ioci-

nera leporibus circa briletum & tharnẽ: & in cheronneſo ad ꝓpontidẽ. Mirũq; rraſlatis alio
interit alterũ: in eodem ẽ etiã fel nõ omnibus datũ animalibus: In eubœæ chalcide nullũ pe

cori: ln naxo prægrande geminũq; ut pdigi loco utrinq; aduenæ. Equi: muli: aſini: cerui: ca
præ apri. cameli: delphini nõ habent. Muriũ aliqui habent. Hominũ paucis nõ eſt: quorũ ua
ſitudo firmior & uita longior. Sunt qui equo nõ quidé iecore eſſe ſed in aluo purent: & cer
uo in cauda aut inteſtinis.Ideo tantã habent amaritudinẽ: ut a caibus nõ attĩgatur Eſt aut
nihil aliud ꝗᷓ purgamentũ peſſimi ſanguinis: & ideo in materia eius eſt. Certe iecur nulli eſt:

niſiſanguine habentibus. Accipit hoc acorde cui iuggitun funditq; in uenas.Sed ĩ felle ni

gro inſaniæ cà homini:morſq; toto reddito.Hinc & in mores crimẽ bilis nomen. Adeo ma
gnũ eſt in hac parte uirus cũ ſe fundit in animũ. Quin & toto corpore uagũ colorem quoq;
oculis aufert. Illud quidẽ redditum etiâ ahenis. Nigreſcũtq; cõtacta eo:ne quis miretur id
uenenũ eſſe ſerpẽtium. Carent eo qui abſinthio ueicõturin ponto. Sed renibus ex parte tã
tum altera inteſtino iungitur: ut coruis: coturnicibus: phaſianis Quibuſdãa inreſtino tantũ

ut columbis:accipitri:murenis.Paucisiauiũ in pectore. Serpentibus portione maxime copio

ſũ & piſcibus. Eſt aũt pleriſq; toto inteſtino ſicut accipitri miluo.Præterea ĩ pectore ẽ & cæ
teris auibus Vitulis quidẽ marinis ad multa quoq; nobile. Taurorũ felle aureus ducit co⸗
lor. Aruſpices id Neptuno & humoris potentiæ dicauere. Geminũq; fuit Diuo Auguſto:
quo die apud actiũ uicit. Muriũ iecuſculis fibræ ad numerũ lunæ dierũ in mẽſe congruere

icuntur: totidẽq; & inueniri quorũ lumẽ eius ſit. Præterea bruma increſcere. Cuniculorũ

exta ĩ betica gemina ſæpe reperiunt. Ranarũ rubetarũ altera fibra a formicis nõ attingitur

ppter uenenũ ut arbitrantur. Iecur maxime uetuſtatis patiẽs centenis durareãms obſidio⸗

nũ e a prodidere Exta ſerpentibus & lacertis longa-Cecinæ uolaterrano dracones emi⸗
cuiſſe de extis læto prodigio traditur: Et profecto nihil incredibile ſit exſtimatibus. Pyrrho

regi quo die periit præciſa hoſtiarũ capita repſiſſe ſanguinẽ ſuum labentia. Exta homini ab

inferiore uiſcerũ parte ſepantur mẽebranis quæ p̃cordia appellãt: quia cordi pᷣtenduntur: ꝙ
græci appellauerũt phrẽas. Oia quidem principalia uiſcera mébranis propriis ac uelut uagi
nis incluſit prouidens natura. In hac fuit & pecularis cauſa uiciniras alui: ne cibis ſupprime
retur animus. Huic certe refertur accepta ſubtilitas mentis: ideo nulla eſt ei caro:ſed neruo
ſa exilitas In eadem præcipua hylaritatis ſedes. quod titillatu maxime intelligitur alarum:
quas ſubit: nõ alibi tenuiore cute humana: ideo ſcabendi dulcedine ibi proxima. Ob hoc in
prœliis gladiatorũq; ſpectaculis mortẽ cũ riſu traiecta præcordia attulerũt. Sub eſt uenter

ſtomacũ habẽtibus cæteris ſimplex ruminãtibus geminus: ſanguine carentibus nullus. Inte
ſtinus enĩ quibuſdã ab ore incipiens quadã uia eodẽ reflectitur: ut/ ſæpiæ & polypo. In ho/
mine adnexus infimo ſtomacho ſimilis canino. His ſolis animaliũ ĩ feriore parte anguſtior.

Itaq; & ſola uomũt:quia repleto ppter anguſtias ſupprimitur cibus. Quod accidere nõ põt
iis: quorũ ſpatioſa laxitas eũ ad ĩ feriora tranſmittit. Ab hoc uentriculo lactes in homine &
oue per quas labitur eibus. In cæteris eæ illa: quibus capatiora ĩteſtina ad aluũ Hõiniq; fle⸗

xuoſiſſimis orbibus. Iccirco magis auidi ciborũ ꝗbus ab aluo longius ſpatiũ.lidẽ minus ſo⸗

lertes quibus obeſiſſimus ueter: Aues quoq; geminos ſinus habẽt. Quædã unũ quo mer⸗
guntur recentia: ut guttur. Alterũ ĩ quẽ exeo dimittunt cõcoctione maturata: ut gallinæ:

palũbes columbæ. perdices. Cætera fere carent eo: ſed gula potentiore: utuntur ut racchu

li:corui:cornices.Quædã neutro mõ. Sed uentrẽ pximũ habent quibus prælõga co la & an
guſta:ut porphyrioni. Venter ſolidipedũ aſper & durus Terreſtrium aliis denticulatæ aſt Pe
ritatis: aliis cacelatĩ mordacis. Quibus neq; dẽtes utriq;: nec ruminatio. Hic cõficiũ tur ci/

bi. Hinc ĩ aluũ delabũtur. Medio hæc umbilico adnexa ommbus. In homine ille ifima par-

te ſimile ſuillo:a græcis appellat colon: ubi dolorũ magna cãc. Anguſtiſſima canibus. Qua

de cauſa uehementi ni ſu nec ſine cruciatu leuãt eam.Inſatiabilia animaliũ quibu sa uentre
protinus recto inteſtino tranſeunt cibi: ut lupis ceruariis: & inter aues mergis. Vẽtres & ele

phanto quattuor. Cætera ſuibus ſimilia. Pulmo quadruplo maior ꝗᷓ bubulo. Auibus ueter
carnoſi us calloſu ſq In uentre.hirũdinũ pullis lapilli cãdido aut rubẽti colore: J chelidonii

X

ttiger

ocit

glicai

ſepr⸗a
certea
neci
liturc

teyhntae

ſuapr
ſero
jentlu
co em
buslot
omnia.
ullceri.

(olcdiis⸗

ümalie

Kinrer⸗

ſetpent
Kudine

Nteriæ

ed ho

mebran

mebrar
ruseg

ſepar

parte
gexte
PEiecti

coce e

potiul

Proxir.

tuler
lenoa
Biſcul
diisſer
Nöhing
ſcuntc

ſineſer

Cbcau
aos

dans

lelne
N
ſisn
tant⸗
basc
mol!
Kkura
tini
lcian
lecreſ.
nosu

ſoſzdiͤ
üoſtenn

Wiy
Micnc
Puuendacer
ur Ean
Qurbbliet
Eitelen
n Ao
Noemgneg
is müetu i
Ver mei
reſtuoni
mumeconi
oretack
uduot co⸗
Agulo⸗
econgmer⸗
Comcwoora
mömmgnu
inscblcdo⸗
oNen⸗
EbuPrd
ImboNNI
endumg
xir
chüen
TNANN
õ
nciune
Vlluln
opoh
enguil,
idere o
bom
Hönut⸗
nmslo
gote,
gllie,
ut chl
1 ⸗ Am
alneiſ⸗
fcüo/
itme⸗
nibos
054 nt.
eneN
lel
uen
Gehco⸗

mbrana ↄſtat:qᷓ uulnerata cicatrice nõ ſolideſcit: neq; qꝗᷓ cerebrũ aut cor ĩ uolauit.Plura enĩ
mẽbranarũ genera. fœminis eadẽ oĩa: præterquã ueſicæ iunctus: utriculus unde dictus ute
rus: quod alio nomine locos appellat. Hoc in reliquis animalibus uuluã. Pæc uipere & ĩtra

bens: & ſenecta albeſcẽs. Nõ niſicauis hæc oſſibus Nec cruribus iumẽtorũ aut canũ. Qua⸗

e.

XI.

— .

uocãtur magicis narrati artibus repiuntur: Et ĩ inuécarũ ſecũdo uentre pilæ retunditate ni

gricans tophus:nullo pondere: ſing ulare(ur putant) remediũ ægre parietibus: ſi tcHurẽ nõ
attigerit. Ventriculi atq; inteſtina pĩgui ac tenui omento integũtur: præterquãâ oua gignẽ
tibus. Huicadnectitur lyen ĩ ſiniſtra parte aduerſus iecur cũ quo locũ aliquando permutat
ſed prodigioſe. Quida eũ putant in eſſe oua parietibus. tẽ ſerpẽtibus admodũ exiguũ. Ita
certe apparet in teſtudine: & crocodilo: & lacertis: & ranis. Cynocephalo aui nõ eſſe conſtat

neq; iis quæ careant ſanguine. Peculare curſus impedimẽetũ aliquãdo in eo. Quã ob rẽ inu

ritur curſorum laborãtibus. Et per uulnus etiã exẽpto uiuere animalia tradut. Sunt qui pu
tent adimi riſũ ſumul homini. Intẽperãtiãq; ioci cõſtare lyneis magnitudie. Aſiæ regio ſep
ſis appellatur in qua.minimos eſſe pecori tradũt: & inde ad lyenẽ ĩuenta remedia At id bri
leto & tharne quaterni renes ceruis. Cõtra pẽnatis ſquamoſiſq; nulli. Cætero ſũmis adhæ⸗

rent lumbis. Dexter omnibus eſt latior: & minus pinguis: ſiciorq; Vtrinq; autẽ. in pinguitu

do e medio extit: præter quã in uitulo marino. Animalia in renibus pinguiſſima. QOues qui⸗
bus lœ taliter circum eos concreto pingui aliquàdo in eis inuemtur lapilli. Renes habent
omnia quadrupedum quæanimal generant. Oua parientiũ teſtudo ſola:quæ & alia omnia

uiſcera. Sed homo bubulis ſimiles uelut e multis renibus cépoſitos. Pectus hoc eſt oſſa præ

cordiis & uitalibus uatura circundedit. At uentri quẽ neceſſe erat increſcere ademit. Nulli

animaliũ circa uentrẽ oſſa. Pectus homini tãtũ latũ. reliquis carinatũ: uolucribus magnis:
& inter eas aquaticis maxie. Coſtæ homim tãtũ octonæ:ſuibus denæ: cornigetis tredecim:
ſerpentibus trigĩta. Infra aluũ eſt a priore parte ueſica:quæ nulli oua gignẽtium præter te-
ſtudinem. Nulli niſi ſanguineũ pulmonẽ habenti. Nulli pedibus carentiu. Inter eam & aluũ
arteriæ ad pubẽ tendentes: quæ lia appellàtur. In ueſica lupi lapillus qui ſyrites appellatur:

Sed hominũ quibuſdã diro cruciatu ſubinde naſcentes calculi: & ſetarũ capillamẽta. Veſica

ℳ

ſe parietibus duplex Oua generantiũ adnexa pcordiis. Et ĩ muliere gemĩos ſinus ab utraq;

parte laterũ habet. Funebris quotiẽs uerſa ſpiritum incleſit. Boues grauidas negãt præterꝗᷓ

dextero uuluæ ſinu ferre: etiam cũ geminos ferant. Vulua enecto partu melior quã edito.
Eiectitia uocatur illa. Hæc porcaria. Primiparæ ſuis optima. Contra effœtis a partu præterꝗᷓ

eodẽ die ſuis occ ſæ liuida ac macra. Nec nouellarum ſuũ præterꝗᷓ primi pararũ probantur:
potiuſqʒ ueterũ:nedũ effœtarũ:& biduo ante partum aut poſt partũ:aut quo eiecerit die.
Proxima eiectitiæ eſt occiſæ uno die poſt partũ Huius & ſumẽ optimũ:ſi modo fœtus non

hauſerit.Eiectitiæ teterrimũ. Antiqui abdomen uocabant: priuſꝗᷓ calleret id ſcientes occide
re nõ aſſueri. Cornigera una parte dentata & quæ in pedibus talos habent ſæuo pigueſcũt.
Biſcula ſciſſis ue in bigytos pedibus & nõ cornigera adipe. Concretus hic & cũ refrixit fra⸗
gilis ſemperq; in fine carnis. Contra pingue inter carnẽ cutemq;: ſuccuo liquidũ. Quædam
nõ pingueſcũt: ut lepus: perdix. Steriliora cuncta pinguia & in maribus & in fœminis. Sene

ſcunt celerius præpinguia. Omnibus animalibus eſt quodà in oculis pingue. Adeps cũctis
ſine ſenſu: qui nec arterias habet nec uenas. Pleriſq; animaliũ eſt pinguedo ſine ſenſu: quã
ob caulã ſues ſpirantes.a muribus tradunt roſas. Quin &. L. Apronii cõſularis uiri filio de⸗

tractos adipes:leuatũq; corpus ĩmobili onere.Et medulla ex eodẽ uidetur eſſe a iuuẽta ru⸗

re fracta nõ feruminãtur: quod defluẽte euenit medulla. Eſt autẽ pinguis iis: quibus ad eps,
Seuoſa cornigeris. Neruoſa & in ſpina tantũ dorſi oſſa nõ habentibus ut piſeiũ generi. Vr⸗
ſis nulla. Leoni in femorũ & brachiorũ oſſibus paucibus exigua ad modũ. Cæteris enim eſt

tanta duritia: ut ignis elidarur uelut e ſilice. lis dura quæ nõ pingueſcunt. Aſinorum ad tu
bas canora. Delphinis oſſa non ſpinæ. Animal enim pariũti Serpentibus ſpinæ. Aquatilium

mollibus nulla. Sed corpus circulis carnis uinétum: ut ſæpiæ atq; lolligini. Et inſectis nega-

tur aque eſſe ulla. Cartilaginea animalium aquatilium habent medullà in ſpina. Vituli ma
tini cartilaginem:non oſfa.Item omniũ auriculæ ac nares quæ modicũ eminent flexili mol
licia naturæ prouidentia: ne frangerentur. Cartilago rupta non ſolideſcit. Nec præciſa oſſa
recreſcunt:præterꝗᷓ ueterinis ab ungula ad ſuffragina. Homo creſcit in longitudinẽ ad an

nos uſq; ter ſeptenos. Tum deinde ad plenitudinem. Maxime autem pubeſcens nodũ quẽ

3

LIBEKRK.
dam ſoluere:& præcipue ægritudine ſentitur. Nerui orſo a corde:bubuloq; er circũuoluti

ſimilẽ naturam & cauſam habent in omnibus lubricis applicati oſſibus: nodiſq; corporum:
qui uocantur articuli. Aliubi interuentu: aliubi ambitu: aliubi tranſitu ligantes. Hic tere⸗
res:illic lati:ut in unoquoq; poſcit figuratio. Neq; ii ſolidantur inciſi:mirumq; uulneratis
ſummus dolor: præſectis nullus. Sinẽ neruis ſunt quædam animalia: ut piſces:arteriis enim

conſtant. Sed neq; eæ molli piſcium generi. Vbi ſunt nerui: interiores conducunt mẽebra: ſu
periores reuocant. Inter hos latent arteriæ id eſt ſpiritus ſemitæ. Iis innatant uenæ: idẽ ſan⸗

guinis riui. Arteriarũ pulſus in cacumine maxime mẽbrorum euidens index fere morborũ

modulos certos legeſq; metricas per ætates ſtabilis aut citacus aut tardꝰ deſcriptas ab Eri

philo medicinæ uare miranda arte nimiã propter ſubtilitatem deſertus. Obſeruatio tamen

crebri aut languidi ictus gubernacula uitæ temperat. Arteriæ carent ſenſu nam & ſangui⸗

ne. Nec omnes uitalé continent ſpiritum: præcipiſq; torpes ut tãtũ pars ea corporis. Aues

mus uel tenuſſſimus: quorum nullus.

nec uenas nec arterias habent. Item ſerpentes teſtudines: ſacertæ minimũq; ſaguinis. Venæ

in prærtenues poſtremo fibras ſubter toram cutem diſperſæ adeo In ãguſtam ſubtilitatem
tenuantur ut penetrare ſanguis nõ poſſit aliud ue qua ex exilis humor ab illo qui cocumini
bus ĩnumeris ſudor appellatur: in umbilico ut uenarum nodoſo coitu. S=

De ſanguine & quorum celerrime ſiccetur: quorum noncœat. quorum grauiſſi⸗
is iracundia. Maribus quam fœminis nigrior

7

Anguis quibus multis & pingu

1 Et in iuuenta magis quã ſenio.Et inferiore parte pinguior. Magna & in eo uita

litatis portio. Emiſſus ſpiritus trahit ſecum: & tamẽ tactũ non ſentit. Animalium

fortiora quibus ſanguis craſſior. Sapiẽtiora quibus tenuior. Timidi ora quibus

minimus. At quibus nullus hebetia. Taurorum celerime coire atq; dureſcit: ideo peſtifer

Macrio uiro prætorio: & omnibus annis. VYoluſio Saturnio urbis præfecto: qui nonageſſi⸗

potu maxime. Aprorum & ceruorum caprarumq; & bubalorum omnium non ſpiſſatur. Piĩ

guiſſimus aſinis. Homini tenuiſſimus. Ilis quibus plus quaterni pedes nullus. Obeſis minus

copioſus:quoniam abſumitur pingui.Profluuium eius uni fit in naribus homini: aliis
re altera:aliis utraq;. Quibuſdam per in ferna. Multis per ora ſtatuto tempore: ut nuper

mum etiam exceſſit annum. Solum hoc in corpore temporarium ſentit incremẽtum. Siqui⸗
dem hoſtiæ abundantiorem fundunt: ſi prius bibere. Quæ animalium laterecertis tempo⸗
ribus diæimus non habent tunc ſanguinem præter exiguas admodum circa corda guttas

miro opere naturæ. Sicut & in homine: uim eius ad minima momenta mutari:non modo tã

pluribus modis: item ruboris alius enim iræ: & alius uerecundiæ. Nam & in metu refugere
& nuſquã eſſe certum eſt. Multiſqʒ non tranſfluere tranſtoſſis:quod homini tãtum euenit.

tum in ore ſuffuſamateria uerum ad ſingulos animi habitus pudore: ira:metu: palloribus

Nam quæ mutari diximus colorem: alienum accipiunt quodam repercuſſu. Homo ſolus

tur. Membranis uolant fragilibus inſecta.

ti. Fœminis tenuiores.

in ſe mutat.Morbi omnes morſque ſanguinem abſumunt.

An in ſanguine principatus: & tergore: & pilis: & mãmis & ueſtitu. Ca. XXXIX.

Vnt qui ſubtilitateni animi cõſtare non tenuitate ſanguinis putent:ſed cute operi

mentiſq; corporum. Et tũc magis aut minus bruta eſſe: ut oſtreas & teſtudies, Bou
tergora ſetas ſum obſtare tẽuitati innari ſpiritus: nec purum loquidumq; tranſmit
ti. Sic & in homie cum craſſior calloſſior ue excludat cutis. Quæ uero ratio crocodilis ſi nõ

cruori ſed duritiæ tergori tribuatur & ſolertia Hippopotami corii craſſirudo talis: ut inde

torreantur eſcæ. Et tamẽ eſt quædã ĩgenio medica diligẽtia. Elephãtorũ quoq; tergora ipeę
netrabiles ſetas habent: cum tamen omnium quadrupedum ſubtilitas animi præcipua per⸗

hibeatur illis. Ergo cutis ipſa ſenſu caret: maxime in capite. Vbicunq; per ſe hac ſine carne
eſt uuluerata non coit: ut in bucca cilioq;. Quæ animal pariunt pilos habent. Quæ oua
pennas: aut ſquamas: aut corticem: aut teſtam: ut teſtudines: aut cutem puram ut ſer 2⸗
pentes. Pennarum caules omnium auium præciſæ non creſcunt: uulſæ autem renaſcũ
Hiuinencibus hirundines in mari. Siccis in-
ter tecta ueſpertilio. Honu quocq; alæ articulos habent. Pili a cute exeunt craſſa hir⸗

ℳ

es. Equis in iuba largi. In armis leoni: Daſipodi & in buccis intus & in-
pedibus. Quæ utraci Lrogus & in ſepore tradidit. Hoc exemplo libidinoſiores hominum
quoq; hirtos colligens. Viloſiſſimus animalium lepus:Pubeſcit homo ſolus.quod niſi con

tim
tet
1e C
ten
üce
dun

f

veel.

gbbii
niteſe
terma⸗
Plush

Kimit

munh
benti
illaa
gen
Auc
cturt

furar

Unt.
luel.
eſt. G
hona
Cont
nisce
pos
more
ul⸗
ur
ner
run
eſi⸗

Nu
un

eäiie

(orponn
Nerten⸗
Ulen
anerizenin
cummdn
engiſ⸗
tere mohei
iirpoh
enunto n
mmäſi⸗
Chons)un
Guni, en
nbrürren
ogioenin,

wumdniſd
Wl.
ennönerot
Namneo uu
Aimdn
idaguh
1icrd Nik
3Msnin
α l
jümanh
min

„W.
d e gen

etncishu

zi Ndl
1 1

curſu lambitur. Et balenæ uituliq; mamiuis nutriuut fœtus.

tingat ſterilis in gignendo eſt. ſeu maſculus ſeu fœmina. Pili in homine partim ſimul par/
cim poſtea gignuntur. Congeniti autem non deſinunt ſicut nec fœminis magnopere. Inuc

te tamen quedam defluuio capitis inualidæ: uelut languidiores cum menſtruicurſus ſtete⸗

re. Quibuſdam poſt geniti. Viris ſponte nõ gignuntur. Quadrupedibus pilum cadere atrq;
ſubnaſci annũ eſt. Viris creſcunt maxime in capite: mox in barba Reciſi non ut hærba ab cæ
tera inciſura augentur: ſed ab radice exeunt. Creſcunt & in quibuſdà morbis maxime tulcis
QQ in ſenecta. Defunctorũ quoq; corporibus. Libidinoſis cõgeniti maturius defluũt. At na⸗
ti celerius recreſcunt. Quadrupedibus ſenectute craſſeſcunt: lanæq; rareſcũt, Quadrupe⸗
dum dorſa piloſa: uentres glabri. Bouum coriis glutinũ excoquitur: taurorũq;: & id præci4

puum. Mãämas homno ſolus e maribus habet. Cætera animalia mamarũ notas tantum. Sed ne
fœrminæ quidem in pectore niſi quæ poſſunt partus ſuos attolere. Oua gignentium nulli.
nec lac niſi animal parienti. Volucrum ueſpertilioò tantum. Fabuloſum enim arbitror de ſtri
gibus ubera eas infantium la bris immulgere. Eſſe in maledictis iam antiquis ſtrigem cõue/

nit:ſed quæ ſit auium conſtare non arbirror.

Nuhoatabilia animalia quæ mammis. 24 fra Can NrHe. XIL.
Sinis a fœtu dolent: ideo ſexto mẽſe arcent ꝓartus: cum equæ anno prope totò præ
2 beant. Quibus ſolida ungula nec ſupra geminos partus. Hæc omnia binas habent
mammas: nec aliubi quam in femoribus.Eodẽ loco biſulca & cornigera. Boues qua

ternas. Oues capræ binas. Quæ numeroſo fœcunda partu: & quibus digyti in pedibus: hæc

ꝓlus habent roto uentre duplici ordine: ut ſuas. Generoſe duodenas. Vulgares binas minus

Similiter canes. Alia uentre medio quaternas ut pantheræ. Alia binas ut leænæ. Elephas tã
rim ſub armis duas: nec in pectore: ſeꝗ citra in alis occultas Nulla in femoribus digitos ha
pentium. Primi geniti in quaq; parte ſues primas premunt:Et ſiſeſcæ ſunt faucibus proxi⸗
mæ: tamẽ ſuam nouit quiſq; in fœtu quo genitus eſt ordine: eaq; alitur: nec alia. Detracto
illa alunmno ſuo ſterileſcit ilico: ac reſiſit. Vno uero ex omni turba relicto ſola munifex quæ

genito fuerat attributa deſcendit. Vrſæ mammas quaternas gerunt. Delphini binas in inia /
aluo papillas tantum: nec euidentes: & paulo in obliquum porrectas. Neq; aliud animal in

Ca. Xr.

ome

4

Vlieri anre ſeptimum menſem profuſum lac inutile. Ab eo menſe quod uitalis eſt

mim partus ſalubre.Pleriſq; autem totis mamnus: atq; etiam in alarum ſinus fluit. Camel

— li lac mulgetur:ne iterum graueſcat:Suauiſſim um hoc exiſtimatur ad unam men⸗
ſuram tribus aquæ additis. Bos ante partum non habet. Ex primo ſemper apartu coloſtra fi
unt:ni admiſceatur aqua:in pumicis modum coeunt duritia. Aſinæ prægnantes continuo
lateſcunt. Pullo earum ubi pingue pabulum biduo a partu maternum lac guſtaſſe lœtale
eſt. Genus mali uocatur coloſtratio. Caſeus nou fit ex utriq; dentatis. quonſam eorum lac
non coit. Tenuiſſimum camelis:mox equabus. Craſſiſſimum aſinæ ut coaguli uice utantur
Conferre aliquid & candori in mulierum cute exiſtimantur. Pompeia certe Domitii Nero
nis coniunx quingentas per omnia ſecum ſoœtas trahens balnearum etiam ſolio totum cor
pus illo lacte macerabat: extendi quoq; cutem credens. Omnem autem igne ſpiſſatum hu⸗
more ferueſcit. Bubulum caſeo fertilius caprinum: ex eadem menſura pene altero tanto
Quxæ plures quaternis mammas habent caſeo inutilia: & meliora quæ binas. Coagulum in
utile leporis. Hædi laudatum. Præcipuum tamen daſipodis: quod & profluuio alui mede-
tur. Vmius utrinq; dentatorum.-Mirum barbaræ gentes quæ lacte uiuaut ignorare aut ſp⸗
nere caſei tot ſæculis dotem: denſantes id alioquin in acorem incundum. Et pingue buty⸗
rum ſpuma:ideſt lactis concretiuſq; ꝗᷓ quod ſerum uocatur. Nõ omittendũ in eo olei uim
eſſe: & barbaros omnes infanteſq; noſtros ita unghni „ . ee.
ediuerſitate caſeorum. 1 Mt. — & rr &&Ca. P. v. e ,.
Aus caſeo romæ: ubi oĩ um gẽtiũ bona iudicant᷑: cõminiũs e puintiis nemanenſi p
1 cipua: leſure gabaliciq; pagis. Sed breuis acmuſteo tant comendatio. Duobus ale⸗
pes generib pabula ſua approbãt. Dalmatiæ docleatẽ mittüt. Cẽtrinocæ uatuſicũ
Numeroſior apẽnino cebanꝰ. Huũc & liguria mittit ouiũ maxĩe lactis. Auximatẽ ex umbria
Mixtoq; etruriæ atq; liguriæ cõfimo lunẽſem magnitudine cõſpicuũ. Quippe & ad ſingu

lamilia po ndo p̃mitur. Proximũ autẽ & urbi ueſtinum: cruſtuminumq; & e ceditio campo

IIBER.

laudatiſſimũ. Et caprarũ gregi ſua laus eſt. In recenti maxime eam augente gratiam fumo:
qualis in ipſa urbe conficitur: cũctis preferẽdis. Nà galliarũ ſapor medicamẽti uim optinet.
Prans maria uero bithynius fere in gloria eſt. Ineſſe pabulis ſalem etiam ubi non derur. Ita

maxime iurtelligitur omni in ſale caſeo ſeneſcente. Quales redire in muſteum ſaporem ace⸗
to thymo maceratos certum eſt. Tradũt. oroaſtrem in deſertis caſeo uixiſſe annis. xx. ita
temperato ut uetuſtatem non ſentirer.
Erreſctrium (olus homo bipes. Vni iuguli: humeri. Cæteris armi. Vni ulnæ: Quibus
r animaliũ manus ſunt intus tantũ carnoſæ: extra neruis & cutæ cõſtant. Digyti qui⸗

bvuldã in manibus ſeni. Caii Oratii ex patritia gente filias duas ob id ſedigytas ap/
pellatas accepi. Vulcatiũ ſe digytũ illuſtrẽ in poetica. Hominis digyti articulos habẽt ter/

nos. Polex binos: & digytis aduerſus uniuerſis flectitur: per ſe uero in obliquũ porrigitur:

craſſior cæteris. Huic minimus mẽſura par eſt. Duo reliqui ſibi. Inter quos medius longiſ⸗
ſime protenditur. Quibus ex rapina uictus quadr upedũ quindigyti in prioribus pedibus:
reliquis quaterni. Leones: lupi: canes: & pauca in poſterioribus quoq; quinos: ungues hñt:

uno iuxta cruris articulũ depẽdente.Reliqua quæ ſunt minora digytos quinos. Brachia nõ

Oibus paria eſſe. Thraſio eni ſtudioſo in. C. Cæſaris ludo notũ eſt dexterã fuiſſe pcerioré.

Animalium quædam ut manibus urũtur prnorũ miniſterio pedum: ſedentq; ad os illis ad/
mouentia cibos ut ſciuri. 7

Pe ſimiarum ſimilitudine. Ca. XIIII.

Am ſimiarum genera perfectã hominis ſimulationẽ cõtinent: facie: naribus: auribus
