ri. Ita craſſeſcre Et tũc properare præteriti temporis penſitatiòe. Feſtinandũ aũt in his eſt:
quoniã natura celeriter putreſcunt. Si depõantur: caulẽ amittũt: & ſeme ipſæq; euaneſcũrt
Eſt & colorũ differentia. Samo eni & ſardibus candidiſſime pueniunt. Sũt ĩ honore & cre⸗
ticæ: de quibus dubitant ante eædẽ ſint: quæ aſcalionæ: quoniã ſatis capita craſſeſcunt: de
poſitis caulibus & ſemme. Diſtant ſapore tantũ dulci.Apud nos duo prima genera. Vnum
cõdimẽtarium: quod illi getion: noſtri pallacanã uocant. Serit᷑ mẽſibus martio: aprili:maiv.
Alterũ capitatu æ& uæ ab æ quinoctio autũni uel fauonio. Genera eius auſteritatis ordine
africana: galica:tuſculana: amiternina. Optĩa aũt quæ rotũdiſſima. Itẽ ruffa acrior ꝗ́ candi
da:ſicca ꝗ uiridis: & cruda quà cocta: ſicca ꝗᷓ cõdita. Seritur amiternina frigidis & humidis
locis:& ſola alii modo capite:reliquæ ſemine.Proximaq; æſtate nullũ ſemẽ emittunt: ſed
capux tantũ quod inareſcit. Sequeti autẽ anno permutata ratione ſemẽ gignitur. Capur
ipfum corrumpitur. Ergo oĩbus annis ſeperantim ſemèẽ cepe cauſa ſeritur. Seperati cepe
ſeminis. Seruantur autẽ optime in paleis Getium pene ſine capite eſt: cerucis tantũ lõgæ:
& iõ totum in frõdæ:ſepiuſq; reſecatur ut porrũ.ldeo & illud ſerunt nõ depõunt. Cætero
cepas ter foſſo ſolo ſeri iubent:extirpatis radicibus hærbarũ.In iugero denas libras. Inter
miſceri ſatureiã: quoniã melius ꝓpueniat. Runcari præterea: & ſarriti ſi nõ ſæpius qter. Aſca
loniam mẽſe februario ſerunt noſtri. Semẽ ceparum nigreſcere incipiens anteꝗᷓ marceſtat
metunt.Et de porro in hanc cognitionẽ dici conuenit:præſertim cũ ſectiuo nuper aucto⸗
ritatem dederit princeps Nero: uocis gratia ex oleo æſtatis mẽſium oĩbus diebus. Nihilq;
aliud ac ne paue quidẽ ueſcendo. Seritur ſenine ab æquinoctio autũno ſi ſectiuũ facere li
buerit denſius. In eadẽ area ſecatur donec deficiat: ſtercoraturq; ſemper: ſi nutritur in capi
ta anꝗᷓ ſecetur: cũ increuerit:ĩ aliã aream trſferatur ſumis ſoliis leuiter reciſis ante medul
lã & capitibus retractis tunicis ue extremis. Antiqui ſilice uel tegula ſubiecta capita dila/
tabant. Hoc item de bulbis. Nunc ſarculo leuiter cõuelluntur radices ut delumbatæ alant
neq; diſtrahãt. Inſigne ꝙ cũ fimo lætoq; ſolo gaudeat: rigua odit: & tamẽ pprierate quadã
ſoli cõſtat. Laudatiſſimus ĩ ægypto: mox orchiæ atq; aritiæ. Sectiui duo genera. Hoc hær
baceũ folio inciſuris eius euidentibus: quo utuntur medicamẽtarii.Alterũ gẽus ſuauidio
ris folii rorundioriſq;: ĩciſuris leuioribus. Fama & Melà equeſtris ordinis rerũ ex ꝓpcuratõe
a Tyberio principe accarſitũ in ſũma deſperatiõe ſucco porri ad trium denariorũ argẽteo
rũ põdus hauſto cõfeſtĩ expiraſſe ſine cruciatu.Ampliorẽ modũ negãt noxiũ eſſe.Allium
ad multa turis præcipue medicamenta prodeſſe creditur. Tenuiſſimis & quæ geperantur
£ i i

LIBER.

in uniuerſũ uelatur mẽbranis: mox pluribus coagmẽtatur nucleis: & iis ſeperati ueſtitis.
Alſperi ſaporis: & quo plures nuclei tuere hoc eſt aſperius. Tediũ huic quoq; halitu ut ce⸗
pis:nullu camẽ coctis. Cenerũ differentia ĩ tempore.Præacox mat ureſcit.lx.diebus tũ ĩ ma

gnitudine. Vlpicũ quoq; in hoc genere græci appellauere aliũ cypriũ: alii antiſcordon: præ

cipue africe celebratum inter pulmẽtaria ruris grandinis. Alio trito in oleo & aceto mirũ
Aquantũ increſcat ſpuma. Quid am & allium ulpicũ in plano ſeri uetant: raſtellatimq; gru⸗
mnulis ipomi diſtantibus iter ſe pedes ternos. Inter grana quattuor digyti intereſſe debẽt:
ſimul atq; tria folia eruperit ſarriri. Grandeſcũt quo ſæpius ſarriuntur. Matureſcẽtũ cau⸗
les depreſſi in terrà obruuntur.ita cauet ne in frondẽ luxutient. In frigidis utilius uere ſe
ri quã autũno. Cæterũ ut odore careant omnia hæc iubentur ſeri cum luna ſub terra ſiu
colligi cũ in coitu. Sine iis Menander e græcis auctor eſt: alium e dentibus ſi radicem betæ
in pruna toſtã ſi uperederint: odorem extingui. Sunt qui & alium & ulpicum inter cõpita⸗
lia ac ſaturnalia ſeri aptiſſime putent. Allium & ſemine ꝓuenit ſed tarde. Primo enim an⸗

no porrti craſſitudine capite efricitur: ſequenti diuiditur: tertio conſumatur. Pulchriuſq;

æxiitimartur tale. A quibuſdã ĩ ſemẽ exire uecatur. Sed intorqueri caulis ſationis gratia: uti
caput ualidius fiat. Quod ſi diutius alium cepeq; iueterari libeat aqua ſalſa tepida capita
intinguenda ſunt. Ità diuturniora fient: nelioraq; uſui: ſed in ſatu ſterilia. Alii contẽti ſuüt
primo ſuper prunas ſuſpendiſſe: abundeq; ita profici arbitrantur: ne germinẽt. Quod face
re allium cepamq; extra terram quoq; certum ẽ: & cauliculo ado euaneſcere. Aliqui & al

lium palea optime ſeruari putant. Allium eſt in aruis ſponte naſcens: alũ hoc uocat: quod
aduerſus improbitatẽe alitũ depaſcentiũ ſemina: coctum ne renaſci poſſit: abiicitur: ſtatĩc;
quæ deuorauere aues ſtupentes manu capiuntur: & ſi paulũ cõmorauere reſupitæ. Eſt &
ſilueſtre quod urſinũ uocant odore molli: capite pretenui: foliis grandibus.
= Quoto die queq; herbæ naſcuntur ſatæ: & quomodo quæq; formãtur: uel di⸗
Serantur: & quorum ſingula genera: & quorũ plunra. Ca. VI.

—.

N hortu ſatorũcelerime naſcuntur ocimũ:blitũ:napus:eruca. Tertio enĩ die exũ/

1

i punt anetum quarto: lactuca ꝗnto raphanus ſexto: cucumis: & cucurbitæ leptimo

prios cucumis: naſturtiũ ac ſinapi ꝗnto. beta æſtate ſexto hyeme decimo: atriplex

Octauo:cepe.xix.aut.xx.getium.x.aut.xli.Cõtumacius coriandrũ. Cunila quidẽ & ounga/

nũ poſt.xxx. diem. Ommum difficillime apium. xl. enim die cum celerime maiore ex ꝑarte
emergit. Aliquid & ſeminum ætas confert: quoniam recentiora maturius gignuntur. In

porro:getio: cucumere: cucurbita. Ex uentre autem celerius proueniunt apium: beta: car
damũu: cunilia: origanum:coriandrum. Mirum in betæ ſemine non enim tota eo anno gi/

gnuntutr: ſed aliquid ſequente: aliud tertio.Itaq; ex copia ſeminis modice naſcitur. Quæ⸗

dam anno tantuin ſuo pariunt: quædam ſæpius ſicut apium: porrum:getium. Fiæc emm ſe
mel ſata pluribus annis reſtibili tertilitate prouemiut. Semina plurimis rotunda: aliquibus
oblonga: paucis foliaca & lata: ut atriplici. Quibuſdã anguſta & canaliculata: ut cumino.
Differunt & colore nigro candidoq; item duricie. Surculacea in folliculo ſumt raphano: ſi

napi: rapo. Nudum ſemen apii: coriandri: aneti: fœniculi: cumini. Cortice obducta bliti: be-
tæ: atriplicis: ocinmu. At lactucis in lanugine. Nihil ocimo fœcundius. Cũ maledictis ac pro⸗

pris ſetendum præcipiunt: lætius prouemet. Satum etiam paſcitur terra adacta cuminũ: &

.

qui ſerunt precantur ne excat. Quæ in cortice ſunt difficillime matureſcũt: maximeq; oci

mũ:& gyt.Siccatux omnia ac ſunt fœcunda. Vtiq; meliora naſcuntnr aceruatim ſato ſemi⸗
ne: qua ſparſo. lta certe porrum & allium ſerunt in lacimis colligatũ. Apium etiam paxil
lo cauerna facta ac fimo ingeſto. Naſcuntur autẽ omnia aut ſemine aut auulſiõe Quædà

ſemine & ſurculo: ut ruca:origanõ. Ocimum præcidũt enim & hoc cũ peruenit ad palmæ
altirudinẽ. Quædam & radicẽ & ſemine: ut cepa: aliũ bulbi: & ſi quorũ radicem minimi fo

runt relinquint. Eoruluero quæ a radice naſcuntur radix diuturna & fruticoſa eſt: ut bul

bi: getii ſcyllæ. Fruticant alia & non capite: ut apium: & beta. Caule reciſo fere quidẽ om⸗=
nia regerminant: exceptis quæ nõ

*

lacttuea. Haanc etiã ſuauiotẽ putant a regerminatione. Raphanus utiq; iucũdior detractis

foliis anteꝗᷓ decauleſcat. Hoc & in rapis. Nam & eadẽ direptis foliis cooperta terra creſcũt .
durantq; in æſtate. Singula genera ſunt ocimo:lapato:blito:naſturtio: erucæ: attriplici: co
riandro aneto-iæc enim ubiq; eadem ſunt: neq; aliud alio melius uſquam. Rutâ furtiua

ſcabrum caulẽ habent.Ex in uſu uero ocimũ: raphanus

mtumort
Irönepe

PPnimoc
.
.1. Run

hunm

fuentuinf.

ſsalorumd.
Unületi (all

Usbervaer

ſleco
Onsgunn
pierunp
Nilſcpy
bmkespe
um iinaſt
Mraegedn
Nceuppure
Polisanplic⸗

turaonnmibus
ntinmfaciu
lrillenen

lomyendato

gloczaugere
nedlicas ktec

ſoiocypado

hoplanreron
Ponunnvocan
grreurceisoo
ignisſterco
weibrunnſe
onerno.
Ehreäihuel
enzshum
iüſinog ſun
neabiſinn
lanniplas
kaclonndi
ſweclein
nporbus

Umtnone
genfe
Calere
tind
WN
oril cien
ifneire
oend
Nttipn

Perri leſit

haltunrce,

dieditiin
dlconleond
tolnti
eling grus
merelle ceder
trelcetüca⸗

sullusvereſ⸗
n lub dernſt
linadicenben

mimeercönil

Mnimo enun w.

r, Pulchniu
Uonitgnunun
tthcnn
Aliiconten ſt
rinet wotte
eeAId
hocet or
Dicu:tnig
enin
kminnuddi
V
moenideti⸗
cutbicrſenan⸗
deind mil
uices ae
naioeer a
giun, 1
ue/Hn
Pwogi/
cen ſe
aigupus
1cumino,
notmnol
u dliribe⸗
tis ho⸗
1CuNiNi
uineq
nſatoſem/

ihtnie
Hackd
guic⸗ acp
nüͦ⸗ Gppmnu
liot lemait
enlſit
unſlat
gui funina

ſtimẽt: tranſferi aũt cũ quinq; foliorũ eſſe cœperint.N

gantum prouenite fertilius putant: ſicut apes furtiuas peſſime. Naſcuntur etiã nõ ſata mẽ
taſtrũ: nepeta: intubũ: pulegiũ. Contra plura genera ſunt eorum quæ diximus: dicemuſq;
. in primis de ai
Natura & genera & hyſtoriæ ad cõdimẽta in horto ſatarũ rerũ.xxxvi. Ca. VlII.

D enĩ quod ſponte in humidis naſcitur helioſelinũ uocatur uno folio:nec hirſutũ

X .
₰„

Rurfſus in ſiccis hippoſelinũ: pluribus foliis: ſimile helioſelino. Lertiũ eſt oreofeli

nnum cicutæ foliiss: radice tenui: ſemine aneti: minutiore tamẽ. Eſt autẽ ſatiuis dif⸗

ferentia in folio denſo criſpo: aut rariore & leuiore. Itẽ caule tenuiore ac craſſiore. Ex cau⸗
lis aliorum candidus eſt: aliorũ purpureus: aliorũ uarius. Latucæ græci tria fecere genera.
unũ lati caulis: adeo ut urceola & olitoria ex iis factitari prodiderint. Folium his paulo ma
ius hærbaceo & anguſtiſſimũ: ut alibi cõſumpto incremẽto: alterũ rotundi caulis. Tertiũ
ſeſſile: quod laconion uocant. Alii coloris & temporis ſatus genera diſcreuere. Eſſe enĩ ni⸗
gras: quarũ ſemẽ menſe ianuario ſeratur albas quarũ martio: rubentes quarũ aprili. At om
niũ earum plantas poſt binos mẽeſes differri. Diligentiores plura genera faciũt: purpureas:
criſpas:cappadocas: græcas: Longiora his folia cauleſq; lati. Præterea longi & anguſti intu

bi ſimiles.Peſſuuũ autẽ genus cù exprobatione amaritudinis appellauere picrida. Eſt etia-
num alia diſtinctio atræ quæ miconis uoc tur a copia lactis ſoporiferi: quàq omnes ſomnũ

parere credantur. Apud antiquos italiæ hoc ſolũ genus earũ fuit: & ideo latucæ nomẽ ade

ptæx. Purpuream maxime radicis cecilianã uocant. Rotundam uero ac mimme radicis: latis
foliis artylida. Quidamq; eumechion: quoniã hæc maxime refragetur ueneri. Eſt quidẽ na

tura oinnibus refrigeratrix: & ideo æſtate gratæ a ſtomacho faitidiũ auferunt: cibiq; appe
trentiam faciunt. Diuus certe Auguſtus lacuca conſeruatus in ægritudine fertur pruden
tia Muſæ medici:cũ prior eſſet eſca e melle. Religio minime omine caret: in tantũ recepta

com nendatione: ut ſeruari etiam in alienos menſes eas oxymelite repertum ſit. Sang uinẽ

quoc augere creduntur. Eſt etiamnũ quæ uocatur caprina lactuca: de qua dicemus inter
medicas. Et ecce cum naxime coœpit irrepere ſatiuis ad modum probata: quæ cilicia uocat
folio cappadocæ niſi criſpum latiuſq; eẽt. Nec ex eode genere poſſunt dici: neq; ex alio in
tubi hyemis impatientiores: uiruſq; præferentes: ſed caule non minus grati. Seruntur uer⸗

no plantæ eorũ:ultimo uere tranſferuntur. Eſt erraticum intubum: quod in ægypto ciheo
horium uocant.De quo plura alias. Inuentum omnes thyrſos uel folia lactucarum proro⸗

gare urceis conditos ac recentes in patinis coquere. Seruntur lactucæ anno toto lætis & ir
riguis ſtercoratiſq; binis menſibus inter ſemẽ plantamq; & maturitatem. Legitimum ta/
mẽ a bruma ſemen iacere:plantam in fauonio tranſfere.Aut ſemẽ fauonio:plantam æqui
noctio uerno. Albæ maxime hyemẽ tolerant. Humore omnia hortenſia gaudent & ſterco⸗-

re præcipue lactucæ: & magis intubi. Seri etiam radices illitas fimo irereit: & repleri abla-

queatas humo. Quidam & aliter amplitudinem augent: reciſis cũ ad ſemipede excreue⸗
rit fimoq; ſuillo recenti illitis. Candore uero putant cõtingere iis dũtaxat: quæ ſunt ſemi
nis albi: ſi harena de littore a primo in cremeto cõgeratur in medias: atq; ĩ creſcentia folia

contra ipſas religentur. Beta hortenſiorũ leuiſſima ẽ. Eius quoq; a colore duo genera græ

ci faciunt: nigrã: & candidam: quã præferunt: parciſſimi ſeminis: appellãtq; ſiculũ:candoris
ſane diſcrimine præferentes ut lactucam. Noſtri betæ genera faciunt uernũ & autũnale: a

temporibus ſatiuis:quãquã & iunio ſeratur. Tranſferuntur autẽ in planta he quoq;: & ob
limi fimo radices ſuas locũq; ſimiliter madiũ amant.Vſus iis & cum lẽte ac faba.ldẽq; qui

oleris & p̃cipuus: ut lenitas excitetur acrimonia ſinapis Medici ĩnocẽtiorẽ ꝗᷓ olus eſſe iu⸗
dicauere Quã ob rẽ appoſitas nõ memini: deguſtare etiã religio ẽ: utq; ualidis potius ĩ ci⸗

bo ſint. Gemuna iis natura & oleris & capite ipſo exiliẽtis. Bulbis ſpecies ſũma i latitudine.
ea cõtĩgit ur ĩ lactucis:cũ cœperint colorẽ trahere ĩpoſito leui pondere. Neq; alii horten-
ſiorũ altitudo maior.In binos pedes aliquãdo ſe pãdũt: multũ & ſoli natura cõferente eis.
Et in circelenſi agro ampliſſime pueniunt.Sũt ꝗ betas punico malo florẽte optime ſeri exi
1 Nra differẽtia ſi uera ẽ: cãdidis ſolui
aluos: modice nigris inhiberi. Et cũ braſſica corrũpatur ĩ dolio uimi ſapor odore betæ foliis
demerſis reſtirui. Olus cauleſq; ꝗbus nũc prĩcipatus hortorũ apud græcos ĩ honore fuiſſe
nõ repio. Sed Cato braſſicæ miras canit laudes: qua ĩ medẽdi loco reddem. Genera eius fa
cit tria. Vnã extẽtis foliis: caulæ magno. Alterã criſpo folio: ꝗᷓ apinã uocat. Tertiã nin utis

cauilibus lenẽ tenerà minimecq; probat. Braſſica toto anno ſeritur quonià & toto ſecat. Vei
Niſſime tamẽ ab æquinoctio autũnm. Trãſfertur cũ quinq; foliorũ e, Cima a prima ſectione
præſtat ꝓximo uere. Hic é quidâ ipſorũ cauliũ delicatior teneriorq; cauliculus. Apitii lu⸗
xujria. Et ꝑ eun Druſo Cæſari bladitus nõ ſine caſtigatiõe TLiberii patris. Poſt Cima ex eadẽ
braſſica cõting unt æſtiui autũnaleſq; cauliculi:mox hyberni: tierũq; cimæ: nullo equæ ge
nere multifero. donec ſua fertilitate cõſumat. Tertia circa ſolſtitium ex qua ſi humidior
lIocus ẽ æſtate ſiccior autũno plantatur. Humor fimuſq; ſi defuere: maior ſaporis gratia ẽ
Si abũdauere lætior fertilitas. Fimũ aſininũ maxĩe cõuenit. Eſt hæc quoq; res inter opera
ganexæ. Qua propter nõ pigebit uerboſius pſequi. Præcipuus fit caulis ſapore ac magnitu
die. Primũ omniũ ſi in repaſtinato ſeras: dein ſi terrã fugiẽtes cauliculos ſeces: a terraq; p

ceritate luxurioſa atrolletes ſe exagerando aliã accumules ita: ne clus ꝗᷓ cacumen emineat.

Tritianũ hoc genus uocat᷑: bis cõputabili ĩpẽdio tedioq;. Cætera genera cõplura ſunt. Cu
manũ: ſiſſile folio: capite patulũ: aricinũ altitudine nõ excelſis: folio numeroſius ꝗ́ tenuius
Hoc utiliſſimũ exiſtimat᷑: quia ſub omnibus fere foliis fruticat cauliculis peculiatibus Põ

peianũ procerius caule ab radice tenui: intra folia craſſeſcit. Rariora hæc anguſtioraq;: ſed

teneritas ĩ dotæ fit. Frigora nõ tollerat. Quibus etiã aluntur bruriani: prægrandes foliis:
caules tenues: ſapore acuti. Sabellico uſq; in admirationẽ criſpa ſunt folia:quorũ craſſitu⸗
do caulẽ ipſum extenuat: ſed dulciſſimi phibẽtur ex oĩbus de per fſubire lacuturres ex cõ
ualle aricina: ubi quõdam fuit lacus turriſq; quæ remanet: capite prægrãdes: folio ĩnumeri
Alii in latitudine toroſi. Nec plus ullis capitis poſt tritianũ:cui pedale aliquando cõſpicit᷑.
Et cima nullis ſerior. Cuicunq; autẽ generi pruinæ plurimũ ſuauitatis cõferũt.Erx niſi obli
quo uulnere defeẽdatur medula plurimũ nocet. Semini deſtinati nõ ſecant. Eſt etiã ſua gra
tia nõnũquã platæ habitu excellẽtibus. Halmyrida uocan:quoniã niſi in maritimis nõ pue
niunt. Nauigatiõe quoq; lõgiĩqua uiridibus adſeruatis. Statĩ deſecta ita ne humũ attingãt
I cados olei quãꝗᷓ ꝓpxime ſiccatos obturatoſqʒ ↄdũtur:oĩ ſpiritu excluſo: Sũt ꝗ plantã ĩ traſ
ferẽdo alga ſubdita pediculo nitro ue trito: quod tribus digitis capiat᷑: celeriores ad ma-
turitatẽ fieri putent. Sunt qui ſemẽ trifolii nitrũq; ſimul tritũ aſpergãt foliis. Nitrũ etiam
in coquẽdo uiriditatẽ cuſtodit.Aut apiciana coctura oleo ac ſale priuſꝗᷓ coquãtur macera
xis.ẽ ĩtrr hærbas genus inſerẽdi præciſis germinibus caulis: & ĩ medullã ſemĩe ex aliis addi
to. Hoc & ĩ cucumere ſilueſtri. Necnõ oſus quoq; ſilueſtre ẽ trium foliorũ. Diui luli car⸗
minibus præcipue iocis militaribus celebratum. Alterius quippe uerſibus ex ꝓbauere lap
ſana ſe uixiſſe apud dyrrachium præmiorũ perſimoniã cauillates. Eſt autẽ id cina ſilueſtris
Omniũ hortenſiorũ laudatiſſima cura aſparagis. De origĩe eorũ in ſilueſtribus curis abũ⸗
de dictũ: & quõ eos iuberet Cato in harundinetis ſeri. Eit & aliud genus incultius: aſpara⸗
go mitius corruda paſſim etiã ĩ mtibus naſcẽs: refertis ſuperioris germaniæ cãpis: no ĩ ſci-
to Tyberii Cæſaris dicto hærbã id quàdã naſci fimillimà aſpergo. Nâ quod ĩ neſide cãpaniæ
inſula ſponte naſcit᷑ longe optimũ exiſtimat᷑ hortenſiũ.ſeritur ſpongiis.Eſt eni plurimæ ra
dicis: altiſſimeq; germinat. Viret thirſo primũ emicâte Qui caulẽ educẽs tp̃re ipſo quo faſti
gatus eſt in toros ſtringit᷑. Poteſt & ſemine ſeri. Nihil diligentius cõprehedit Cato. Nouiſ
Timũ libriq; eſt: ut appareat repentinã ac nouiriã uiro curã fuiſſe. Locum ſubigi iubet humi
dum aut craſſum: Sẽipedali undiq; ĩteruallo ſeri ne calcet. Præterea ad lineâ grana bia aut
terna paxillo dimitti. Videlicet ſemine tum tãtum ſerebantur. Id fieri ſecundum æquino
ſtium uernũ. Stergore ſatiari. Crebro purgari. Caueri ne cum hærbis euellàtur aſparagi.

Prĩo ano ſtramẽto ab hyeme protegi. Vere aperiri: ſarriri rũcari. Tertio ĩcẽdi uerno. Quo

maturius ĩcenſus ẽ: hoc melis puenit.Itaq; harundinetis maxĩe cõuenit quæ feſtinãtincen
di. Sarriri iubet idem nõ anteꝗᷓ aſparagaſus natus fuerit: ne in ſarriẽdo radices uexẽtur. Ex
ęeo uelli aſparagũ ab radice. Nam ſi defringatur ſtirpeſcere:& intermori. Velli donec ĩ ſemẽ
eat.ld autem matureſcere ad uer:incendiqʒ: ac rurſus cum apparuerint aſparagi ſarriri ac

ſtercorari. Ac poſt annos nouem cum iam uetus ſit: digeri ſunacto ſolo ſtercoratoq; . Tũ

ſpongiis ſeri ſingulorum pedum interuallo. Quin & oillo fimo nominatim uti quoniam
aliud hærbaſceret: nec quicquâ poſtea tẽtatum utilius apparuit: niſi circa idus februarii
defoſſo ſemine aceruatis paruulis ſcrobibus ſerunt: plurimumq; maceratua fimo. Deĩ ne

xis inter ſe radicibus ſpongias factas poſt æquinoctium autummi diſponunt pedalibus in

teruallis: fertilitate in denos annos durante. Nullum gratius ſis ſolum quò rauenatium,

erd

Porori
Poterit 1
coreclici
tulemm

ſemnivea
figias c
octmme ſe
Etuci que
golunco
ſeincbis
1urüto
jemenei
Muinvc
mehrerici
culunisap
colulatuc
Ltorpron
ſucconutt
umi te
Leldurara
ſroleou
uernoſerit

(tucoe

Cllcertami
Imnnusbre
Alhthoen
ud grece
ſluerüc,G
keurnr.C.
gleruann
Gumg
lerenden
Mſlueſt
Whiproch
mme⸗
Welmnmn
Guccane
nſanan
1 oq
Elier
Rlirmn
inter der⸗
Mlelne
wolatin
eonoi⸗
En
. um 01
putican
Nini

Ltoidſet

1Primnaſect⸗
n il,
RtCnieren’
nuloeglr
ulbunior
pongn
les Mer er
teXmupnin
cend en
unenemmen
lunlon
Ousitenuins
Nllindan
Puſtiorcgh
gundes foli
Ouric M⸗
heuuunetends
ntoloinuen
mocihict
ir enii ch
Neariſtagn
nnini wpue
wmümmngi
1ggmniiti
ciunsAm,
s Niüeuim
guicu won
leeariiia
Diuiulcer/
1 ur
udlctns
Ham bü⸗
tusn
nsoilc⸗
leciznie
ueimel
guokiſi
1o Nouß
nbethum
nabiaaut
alpanagt⸗
emo⸗Qo
ſinincen
lexitull
oneciſen⸗
iſun
toq.
. guobimn
35 fehrumn
mnoDeiſe
wenitun⸗

ſemine ante nonas martias. Plantæq; quæ ex eo

„.

Hortorũ indicauimus corrud. Hunc intelligimus ſilueſtrẽ aſparagũ: quẽ græci orminũ

aut myacanthon uocãt aliis ue noĩbus. Inuenio naſci & atietis cornibus tuſis atq; defoſſis

Poterãt uideri diſta omnia quæ in præcio ſunt:niſi reſtaret res maximi qua ſtus nõ ſine pu

dore dicẽda. Certũ eſt qupppe carduos apud carthaginẽ magnã cordubaq; præcipue ſeſter

tia ſena milia e paruis: iis reddere: qm portenta quoq; terrarum in ganeã uétimus. Etiam ea

quæ refugiũt quadrupedes nic. Curduos eigo duobus modis ſerũt autũno:planta &
iſponẽtur ante idus nouẽbris aut in locis
frigidis circa fauoniũ.Stercoràtur etia ſi placet. Latiuſq; proueniunt. Ocimum parilibus
odtume ſeri ferunt. Quidam & autno:iubentq; cũ hyeme ſeratur:aceto ſemen perfundi.
Eruca quoq; & naſturtium uel æſtate uel hyeme facillime naſcũtur. Eruca præcipuæ fri⸗
gorum contẽptrix diuerſæ eſt ꝗᷓ lactuca naturæ. Cõcitatrix ueneris. Idcirco iungitur illi fe
re in cibis: ut nimio frigori par feruor ĩmixtus tẽperamẽtũ æquet. Naſturtiũ nomẽ acce pit
a nariũ tormeto:& inde uigoris ſignificatio.prouerbio id uocabulo ſurpauit ueluti torpo

rem excitantis.In arabia mire amplitudinis dicit᷑ gigni. Ruta quoq; ſeritur fauonio & ab

æquinoctio autũni:odit hyemẽ & humorẽ ac fimũ.Apricis gaudet & ſiccis: terra quã maxi
meæ lateritia. Cinere uult nutriri. Hic & ſemini miſcet᷑: ut careat erucis. Auctoritas etiã pe⸗
culiaris apud antiquos ei fuit. Inuenio muſtũ rutatũ populo datũ a Cornelio Cethego in
cõſulatu collega. Q.Flaminii comitiis per actis. Amicitia eſt ei & cũ fico. in tantũ ut nuſꝗᷓ
letior proueniat quã ſub hac arbore. Seritur & ſurculo melius in perforatã fabã inditoque

ſucco nutrit cõprehẽdẽdo ſurculũ. Seritur & a ſeipſa. Naq; in curuato cacumine alicuius

rami actigerit terram ſtatim radicatur. Eadem & in ocimo natura niſi ꝙ difficilius creſcit.
Sed durata runcatur nõ ſine difficultate proueniẽtibus ulceribus: nimunitis manibus id

fiat: oleo ue defenſis. Cõciduntur autẽ & eius folia: ſeruàturq; falſciculis. Ab æquinoctio
uerno ſeritur apiũ ſemine paulũ in pila pulſato. Criſpius ſic putãt fieri: aut ſi ſatũ calcetur
cylindro pedibus ue. Propriũ ei ꝙ colorẽ mutat. Honos ipſi in achaia coronare uictores ſa

cti certamims nemeæ. Eodẽ tempore ſeritur menta planta:uel ſi nondũ germinat: ſpõgia

minus hæc humido gaudet æſtate uirent. hyeme flaueſcit. genus eius ſilueſtre mentaſtrũ

eſt. Et hoc propagatur ut uitis: uel ſi inuerſi rami ſerãtur. Mente nomen ſuauitas odoris
apud græcos mutauit: cum alioqui mintha uocaretur. Vnde ueteres noſtri nomẽ decli=

nauerũt. Grato menta menſas odore percurrit in ruſticis dapibus. Semel ſata diutiua æta⸗
te durat. Cõgruit pulegio cuius natura in coronariis refloreſcẽs ſæpius dicta eſt hæc quo

qʒ ſeruantur ſimili genere: mentam dico pulegiumq; & uepitam. Condimentorum tamen
omnium ꝙ faſtidiis ciminum amiciſſimum. Naſcitur in ſumma tellure uix hærẽs: & in ſub
lime tendens.In putribus & calidis maxime locis medio ſerendum uere. Alterum eius ge⸗-

nus ſilueſtre: quod ruſticum uocant:alii thebaicum: ſi tritũ ex aqua potetur in dolore ito⸗

mahni prodeſt. In carpẽtina noſtri orbis maxime laudatur. Alioquin æthiopico africaq; pal

maeſt. Quidam huic ægyptium præferũt. ſed præcipuæ oluſatrum ſmire naturæ eſt. Hip/
poſelinum græci uocant: alii ſmynion. E lachrima caudicis ſui naſcitur. Seritur & radice.

Succum eius qui colligunt murræ ſaporem habere dicũt. Auctor eſt Theophraſtus mur⸗
ra ſata natum. Hippoſelinum ueteres præceperant in locis incultis lapidoſis iuxta maceriãä

ſeri. Nunc & repaſtinato ſeritur & a fauonio poſt æquinoctiũ autũnum. Quippe cũ cappa⸗

ris quoq; ſeratur ſiccis maxime: area in defoſſu cauata ripiſq; undiq; circunſtructis ſapi/

de:alia: euagatur per agros & cogit ſolum ſterileſcere. Florent æſtate. Viret uſq; ad uer⸗

giliarum occaſum: ſabuloſis familiariſſimum. Vitia eius quod tranſmaria naſcitur dix-imꝰ

inter peregrinos frutices. Peregrinum & careũ gentis ſuæ nomine appellatũ culmis princi

pale.In quacunq;ʒ terra ſeri uult ratione eadem qua oluſatrũ. Laudatiſſimum tamen in ca

xna:proximũ phrygia. Liguſticũ ſilueſtre eſt. In liguriæ ſuæ mõtibus ſeritur. Vbiq; ſuaui⸗

us ſatiuum:ſed ſine uiribus. Panacem aliqui uocant. Crateias apud grecos cunilã bubulãà

eo nomine appollat. Cæteri fere cunizamide: cumlaginẽ. Thymbram uero quæ ſit cunila.

Hiæc apud nos habet uocabulũ & aliud ſatureia dicta in cõdimentario genere. Seritur mẽ
ſe februario:origano æmula. Nuſꝗᷓ utrũq; additur: ꝗppe ſimilis effectus: ſed cunilæ ægy-
heiiun origanũ tantum præfertur. Peregrinum fuit & lapidum. Seritur a fauomo. Dein cũ

fruticauerit: iuxta terrã præciditur. Tunc runcatur: ſtercoraturq;. Per biennium hæc. Po⸗

ſtea in iiſdem fruticibus utũtur: ſi non ſeuitia hyemis ingrauat: quâdo impatientiſſimnm

LIBER.
eſt frigorũ. Exit & in cubitalem altitudinẽe foliis laurinis ſed mollibus. Vſuſq; eius nõ ſine 4
lacte. Gytpiſtrims: aniſum & anetũ culinis & medicis naſcũtur. Sagapenũ & ipſnm in hor⸗/ co
tis quidẽ: ſed medicinæ tantũ Sũt quædã comitãtia aliorũ ſatus ut pauper:naq; cũ braſſica
ſeritur. Ac porculaca & eruca cũ lactuca. Papaueris ſatiui tria genera. Candiduũ cuids ſe/ ne ue⸗
men toſtũ in ſecũda menſa cũ melle apud anticos edebatur. Hoc & panis ruſtici cruſtæ in⸗- ndnf
ſpergitur adfuſo ouo inherens. Vbi inferiorẽ cruſtã apio/gytq; ceriali ſapore cõdiũt.Alte ſemgus
rum genus papeueris nigrũ cuius ſcapo inciſo lacteus ſuccus exprimitur. Tertium genus Vohiben⸗a
crhyan uocãt græci: id noſtri erraticũ. Spõte quidẽé: ſed maturius cũ hordeo maxime naſci⸗ ſlicestns
rur: erucæ ſimile: cubitali altitudine: flore ruffo & ptinus deciduo: unde & nomẽ a græcis leinnnſca
accepit De reliquis generibus papaueris ſpõte naſcẽtis docebimus in medicinæ loco. Fuiſ elicea
ſe autẽ in honore apud romanos ſemper inditio eſt Tarquinius ſuperbus. qui legatis a fi
lio miſſis decutiẽdo papauera in horto altiſſma ſanguinariũ illud reſponſuin hac facti am hi
bage reddidit. Rurſus alio comitatu æquinoctio autũni ſerũtur coriadrũ:anetũ: atriplex: 3
malue: lapati: cere foliũ: quod pederoton græci uocãt: & acerrimũ ſapore: ignei effectus ac ceimete
ſaluberrimum corpori. Sinapi nulla cultura: melius tamẽ plâta relata. Quin e diuerſo uis Ganit
eſt ſato ſemel eo liberare locũ. Quoniã ſemẽ cadẽs protinus uirer. Vſus eius etiã pro ptl⸗ Munit⸗
mentario in patellis decocto citta intellectũ acrimoniæ. Coquũtur & folia ſicut reliquorũ D ſari
olerũ. Sunt autẽ triũ generũ. Vnũ gracilæ. alterũ rapi oſits intle,tortiti erucæ. Seme opti ad⸗ .
mũ ægyptiũ. Athenièéſes napi appe llauerũt: alii tapin: alii: ſauriũ Serpylo & ſilymbrio. mõ nuic
tes pleriq; ſcatẽt: ſicut thracia.Aut aquæ deferũt ex iis auulſos ramos: ſerũ tq;. Itẽ ſicyone ſiou
ex ſuis montibus: & athenis & hymeto. Simili modo & ſiſimbriũ ſerunt.Lætiſſinum naſci glluge
tur in puteorum parietibus & circa piſcinas & ſtagna. —M unud
F.nrcgr. De feœniculo & canabe. 9 a = Ca. VIII. n *
Eliqua ſunt ferulacei generis ceu œniculũ anguibuscut diximus) gratiſſimũ: ad Nennul
x condienda plurima cũ inaruerit. Eiq; per quam ſimilis ta pſia: de qua diximus inter Mi
eernyxternos frutices. Deinde utiliſſima funibus canabis ſeritur a fauonio. Quo denſi ſoumniige
or eſt eo tenerior. Semẽ eius cũ eſt maturũ ab æquinoctio autũni defringit᷑: & ſoſe aut ue leügin
to aut fumo ſiccat᷑.lpſa canabis uellit poſt uindemiã: ac lucubrationibus decorticata pur⸗ noleet
gatur. Optima alabadica: plagarũ præcipue uſibus. Tria ibi eius genera. Improbatur corxti oshun
ci proximũ aut medullæ. Laudatiiſimũ eſt a medio: quæ meſa uocatur. Secunda milaſea. luen⸗
Quod ad proceritatẽ quidẽ atcinet:roſea:agri ſabini arborũ altitudinẽ æquat. Ferulæ duo mmuol
genera in peregrinis fruticibus diximus. Semen eius in italia cibus eſt. Conditur quippe Cenho⸗
duraiq; in urceis uel anni ſpatio⸗ Dyp ea genexa. Caules & racemi. Corymbiam hac uocat: Atiomn
corymboſq; quos condiunt. n ſmnee. 2 l tibinſre
Pe morbis hortorum: & remedia circa formicas & erucas & culices. Ci. IX. Münqui
NOrbos hortẽſia quoq; ſentiũt:ſicut reliqua terræ ſata. Naq; & ocimũ ſe necat: de/ nimus
m generatq; rite in ſerpilũ: & ſiſimbriũ in calaminthã. Et ex ſemine braſſicæ ueteris 2 Alücg din
8pxæ fiut. Atq; inuicẽ enecat᷑ cyminũ ab uno dorſo mſi repurget.Eſt aũt unicaule: ra Ghlerr
dice bulbo ſimili:nõò miſi in ſolo gracili naſcẽs. Alias puatim cynmuni morbus ſcabies. Et oci limiceude
mũ ſub canis ortu palleſcit.Oĩa uero acceſſu mulieris mẽſtrualis fHaueſcũt.Beſtiolag quo
q; genera ĩnaſcũtur. Napis culices: raphano erucæ: & uermiculi. Itẽ latucis & oleri. Vtriſq; (AI
hoc amplius limaces & cocleæ. Porro uero puatim aĩalia: quæ facilime ſtercore in ecto ca-

Fiarur⸗vSgeri in id ſe. Ferro quoq; nõ expedire tãgi rutã cunilã mẽtã ocimũ auctor eſt Sa
binus. Tyro in libro cepuricon. quẽ Mæœcenati dicauit. Itẽ cõtra formicas nõ minimũ hor

torũ exitiũ: ſi nõ ſint rigui:remediũ mõſtrauit. Limo marino aut cinere obturatis earũ fo-
ramimbꝰ. Sed efficaciſſime heliotropio hærba necãtur. Quidà & aquà diluto latere crudo 8
inimicã eis putãt. Naporũ medicine ſunt: ſilicas una ſeri: ſicut olerũ cicer. Arcet enim eru
cas. Ouxæ ſi omiſſo iã nate ſint:remediũ abſinthii ſuccus decocti inſperſus ſedi quà anago/
rũ uòcat. Genꝰ hoc hærbe diximus. Semẽ olerũ ſi ſucco eius madefactũ ſerat᷑ olera nulli ani

maliũ ob noxia futura tradũt. In totũ uero nec erucas ſi palo ĩponatur in hortis oſſa capi- mrin
tis ex eqno genere fœmine dtaxat-Auerſus erucas & canorũ Huuitialem in medio horto nrfen
ſuſpẽſum auxiliari narrãt.Sũt ꝗ ſanguineis uirgis tangat:ea quæ nolunt his obnoxia eſſe. iink
Infeſtãt & culices hortos riguos pcipuæ ſi ſunt arbuſculæ aliquæ. ſi galbano accẽſo fugiii uule
tur. Quæ magis ſint fortia uel minus: & ꝗbus ſalſæ aquæ proſint. Ca. AX. ſ⸗

4 eingöhn

1 ſam dr⸗
cübla
Wl cbioste
licnſtein
ecdiit A
entiundenen
mmehc
nontiagas
locd Ei
guleonizzl
m batadimn

netü er

Mei ekkectlux
e divetlous
seiüe⸗ t⸗
Curelovoui
2 Keoht
lembrioo n
Gleeſcſon
num aid

.
iſmü:ad
duumusiner
vocenn
Aſoleꝛut u
torticndu,
tobatur con
undamminen
LFeuurdo
durgue
ℳR

n d /
petenls 14
nicauler,
jes. Etoci
olag gol
i Nrrlch
neltoce⸗
Ror eſt
inimuͤho
loeni
cere clud⸗
enim
gvi g/
etapulinn

„NH . . TY„° „ —
Am quod ad permutationẽ ſeminũ attinet:qu buſdam ex iis firmitas maior eſt: ur

n coriadro: betæ: porro: naſtuiſio: ſinapi: erucæ cunilæ: & fere acribus. Infirmiora aut
ſunt atriplici: ocimo cucurbitæ: cucumi: & æſtiua oĩa:hyberms magis durẽt: mini⸗
me autẽ erin cel ex iis quæ ſunt fortiſſima nullũ ultra quadrimatũ utile eſt dutaxat ſerẽ

do.Cumſis & ultra tẽpeſtiua ſunt. Peculiaris medicina raphano: betæ: rutæ: cumlæ: in ſal-
ſis aquis quæ plurimũ ſuauitati & fertilitati cõferũt: cætaris dulciũ aquarũ riguparoſunt.

Vtiliſime ex us aquæ frigidiſſimæ: & quæ potu ſuauiſſimæ. Minus utilis eſt ſtagno & ꝗᷓs

.

ſilices inducũt: quonmiã hærbarũ ſemina inuehũt. Præcipue tũ hymbres alunt. Nà & beſtio⸗
læ innaſcentes necantur. Ratio rigandorum hortorum: & quæ tranſlata meliora fiat:

& de ſuccis hortenſiorum & ſaporibus. Ca. Xl,

Ishoræ rigadi maturma atq;ʒ ueſpera:ne inferueſcat aqua ſole. Ocimo tantũ & me⸗
h ridiana etiã. Satũ celerrime erũpere putant inter initia feruẽti aqua aſperſum. Oia
autẽ tranſlata meliora grãdioraq; fiunt: maxime porri napiq;. In tranſiatione & me

dicina eſt: deſinũtq; ſentire ini urias: ut getium:porrũ: raphani: apiũ: lactucæ: rapa: cucumis
Oia autẽ ſilueſtria fere ſunt:& foliis minora & caulibus:ſucco acriora:ſicut cunila: origa—z⸗

num:ruta.ſolũ modo ex oĩbus lapatũ ſilueſtre melius.Hioc inſatiuũ rumex uocatur naici⸗-

turq; fortiſſimũ. Tradit᷑ ſemel ſatũ durare.nec unꝗᷓ uitiari terra maxime iuxta aduã. Vſus
eius cũ ptiſana tantũ in cibis leuiorẽ gratiorẽq; ſaporẽ præſtat. Silueſtre ad mulca medica
menta utile eſt. Adeoq; nihil amiſit cura ut carmine quoq; comprehẽſum reppererim fmi

ſingulis cauatis:ſi porri erucæi: lactucæ: apii:intubi:naſturtii: ſemina incluſa ſerãtur: mire

ꝓuenire. Quæ ſunt ſdueſtria eadẽ in ſatiuis ſicciora intelligutur & acutiora. Naq; & ſucco
rum ſaparuq; diceda differẽetia eſt: uel maior in iis ꝗᷓ pomis. Sũt autem acres cunilæ: origa/
ni:naſturtii: ſinapis.Amari ab ſinthii: centaureæ. Aquatiles cucumeris: cucubitæ: lactucx.

Acuti tantũ cunilæ. Acuti & odorati apii: aneti: fœniculi: Salſus tantũ e ſaporibus. non na
ſcitur:aliquãdo extra inſidit pulueris modo:& cireulis tantũ aquæ ut ĩtelligatur uana ceu
plerũq; uite perſuaſio.Panax piperis ſaporẽ reddit: magis etiã liliquaſtrũ: ob id piperitidis

noĩe accepto.Libanotis odore turis: murra: mirrhæ. De panacæ abude dictũ eſt. Libanotis

locis putridis & macris ac roſcidis ſeritur. Radicẽ habet oluſatri: nihil a thure differétem.

Vſus eius poſt annũ ſtomacho ſaluberrimus. Quidã eam noĩie alio roſmarinũ appellãt. Ext
ſmyrmũ olus ſeritur iiſde locis. Murraq; radice recipit. Eadẽ & ſiliquaſtro ſaxio. Neliqua a
cæteris& odore & ſapore differũt: ut anetũ. Tantaq; eſt diuerſitas atq; uis: ut nõ ſolũ ali/

ud alio mutetur:ſed etiã in totũ auferatur.Apio eximi in coctis auſoniis aceto: in eodẽ cel
lario in ſacci: odorẽ uino graue. Et hactenus hortẽeſia dicta ſint ciborũ gratia dũtaxat. Ma
ximum quidẽ opus in iiſde naturæ reſtat: qm prouẽetus tantũ adhuc ſumaſq; quaſdam tra
ctauimus. Vera autẽ cuiuſqʒ natura nõ niſi medico effectu prænoſci poteſt opus ingẽs oc
cultũqʒ diuinitatis: & quo nullũ reperiri poſfit maius. Ne ſingulis id rebus cõtexeremus.
iuſta fecit ratio cũ ad alios medẽdi deſideria pertinerẽt.lõgis utriuſq; dilationibus futuris

ſi miſcuiſſemus. Nunc ſuis quæq; partibus cõſtabunt poterũt a uolentibus iungi.

CAlIPLINII SECVNDI NATVRALISEHISTORIAELIBER. XN.

. PROEMIVM. .
