De natura tolioꝶ cadẽtiũ: & ꝗbus folioꝶ uarii colores. Ca. XXIII.
Aetere oẽs extra p̃dictascetenĩ numerare lõgũ eſt)folia deperdũt. Obſeruatũq; nõ
c areſcere: niſi tenuia & lata & mollia. Quæ uero nõ decidant callo craſſa & anguſta
eſſe. Falſa definitio eſt non decidere iis quarum ſuccus pinguior ſit. Quis enĩ por

in ilice intelligere? Decidere Timæus mathematicus ſole ſcorpionẽ tranſeunte ſyderis ui

ut quodã ueneno aeris putat. Cur ergo nõ eadẽ cau ſa aduerſum omnes polleat: iure mire

mur. Cadũt plurimis antũno. Quædà tardius amittũt: atq; in hyemes ꝓprogant moras. Nec
intereſt waturius geminaſſe: ut pote cũ quædã primæ germinẽt: & inter nouiſſimas nude

tur. Vt amygdala: fraxini: ſambuci. Morus aute nouiſſime germinat: & cum primis folia
dimittir. Magna & in hoc uis ſoli. Prius decidunt in ſiccis macriſq; & uetuſtate prius ar/
bori. Multiſq; etiã anteꝗᷓ matureſcar fructus. In ſerotia ficu & hyberna pyro & malo grana
to eſt pomũ tãtũ aſpici in matre. Neq; iis aũt quæ ſemꝑ retinẽt comas eadẽ folia durãt: ſed

LIBER.
ſubnaſcentibus aliis tũc areſcũt uetera. Quod euenit circa ſolſtitiũ. Maxime folioge unitas
in ſuo cuiq; genere pmanet: pᷣterqꝗᷓ populo hedere crotoni: quã & cinũ diximus uocari.
De populo tria genera: & quorũ foliorũ figura mitetur. Ca. AXxXllII.
Dpuli tria genera: alba & nigra: & quæ libica appellatur minima folio ac mgerri/
p ma: fung iſq; enaſcẽtibus laudatiſſima. Alba folio bicolor: ſuꝑpne candicans inferio⸗
re parte uiridi. Huic nigræ qua & crotom folia in iuuenta circĩnatæ rotonditatis
ſunt. uetuſtiora in angulos exeunt. E cõtrario hedere anguloſo rotũdantur. Populorum

foliis grandiſſima lanugo. Euolat candidæ. Tradita folio numeroſiore candida: & ut uilli

Folia granatis & amigdalis rubentia. Mirũ in primis id quod ulmo:tiliæq;: & oleæ popu/
lo albæ: & ſalici euenit. Circũagũtur enim folia earũ poſt ſolſtitium. Nec alio argumento
certius intelligit᷑ ſydus cõfectlů Quæxæ folia uerſentur ommbus annis: quæ foliorũ ex
cius palmis cura & uſos: & foliorum mirabilia. Ca. XXV.
St & publica oĩum foliorum differentia. In ipſis namq; pars inferior a terra herbi-
ęg do uiret colore. Ab eadè leuiora. Neruos callũq; & articulos in ſuperiore habent
parte. Inciſuras uero ſubter: ut manus humana. Oleæ ſuperne candiora: & minus le
uia. Item hederæ. Sed ommũ folia quottidie ad ſolẽ oſcitant inteiiores partes tepifieri uo
lentia. Superior pars oĩum lanugine quàtulaneũꝗ habet quæ in aliis gentiũ lana eſt. In ori
ente funes ualidos e palmæ foliis fieri dictum eſt eoſq; id humore utiliores eſſe: Et apud
nos uero palme a matre integre decerpuntur. Meliores enĩ ſunt quæ non diuiſæ fuerint.
Siccantur ſub tecto quaterms diebus Mox in ſole expandũtur. Et noctibus relicte donec
candaore inareſcant: poſtea in opera diuiduntur. Latiſſima folia ſunt fico: uiti: plarano. An
guſta myrto:pumcæ: oleæ. Capillata pino: cedro. Aculeata aquifolio & ilicum generem ge
neri. Nam iunipero ſpina pro folio eſt. Carnoſa cupreſſo: tamarici. Craſſiſſima alno. Longa
harundini ſalici. Palmæ etiam duplicia. Circinnata pyio. Mucronata malo. Anguloſa he/
deræ. Diuiſa platano. Inſecta pectinũ modo piceæ: abieti. Sinuoſa tota ambitu robori. Spi/
noſa cute rubo. Mordacia ſunt quibuſdà & urticis. Pungẽta pino: piceæ: abieti: larici: ce/
dro aquifoliis. Pediculo breui oleæ: & ilicis. Longo uitibus. Termulo populis. Et hiſdẽ fo
liis inter ſe crepitantia. Iam & in pomo ipſo mali quodam in genere parua mediis emicant
folia. Interim & gemina. Præterea aliis circa ramos: aliis in cacumine ramorum. Robori &

in ipſo caudice iam denſa ac rara: ſemperq; lata rariora. Diſpoſita myrto. Concaua buxo.
Inordinata pomis. Plura eodem pedi culo exuntiamalis pyriſq;. Ramuloſa ulmo & cytiſo.

Quibus adiicit Cato decidua a populo quernaq;animalibus iubens dari non per arida. bu
bus quidem & ficulnea ilignaq; & hederatia. Dantur & ex arundine ac lauro. Decidũt ſor
bo uniuerſa-Cæteris paulatim. & de folis hactenus. Sè
De ordine naturæ in ſatis: & de flore arborum & conceptu: & germinatione & partu
& quo ordine flioreant. Ca. XxvyI.
NRo autem naturæ annuus ita ſe habet. Primus eſt conceptus flare incipiente uen
o to fauonio. Ex inde fere. vi. idus febru. Hoc enim maritantur uiueſcentia e terra.
Cunm etiam equæ in hiſpania ut diximus. Hic eſt genitalis ſpiritus mundia fouen
do dictus: ut quidam extimauere. Flat ab occaſu æquinoctiali uer inchoans cathlitionem
ruſtici uocant geſtiente natura ſemina accipere: eaq; anima inferente omnibus ſatis. Cõci⸗
piunt uariis diebus: & pro ſua quæq; natura. Alia protinus ut animalia. Tradius aliqua &
diutius grauida partus gerunt. Quod germinatio ideo uocatur. Pariunt uero cum fiorent
floſq; ille ruptis cõſtat utriculis. Sed educatio in pomo eſt. Hoc & germinat o arborũ. Gos
eſt pleni ueri indicium: & anni renaſcentis. Flos gaudiũ arborum. T unc ſe nouas aliaſq; ꝗ
ſunt oſtendunt. Tunc uariis colorum picturis in certamen uſq; luxuriant. Sed hoc nega/
tum pleriſq;. Nam nec omnes florent: ſed ſunt triſtes quædam quæq; non ſentiant gaudia
annorum. Nam neq; ilex picea larix pinus ullo flore exilarantur: natales ue pomorum re-
curſus annuos uerſicolori nuntio promittũt. Nec fici acq; caprifici. Protinus cũ fructum
flores gignunt. In ficis mirabiles ſunt & abortus: qui nunꝗᷓ matureſcunt. Nec iuniperi flo /
rent. Quidam earũ duo genera tradũt. Alterâ florere nec ferre. Quæ uero nõ floreat ferre
rotinus baccis ſubnaſcẽtibus quæ biẽnio hæreãt. Sed id falſum omnibuſqʒ iis dura facies
emper. Sic & hoĩm mulcis fortuna ſine flore eſt. Oẽs autẽ germinã etiã quæ nõ florent:
Magna & locorũ differentia. Quippe cum ex eodẽ genere quæ ſunt in paluſtribus priora

cgermintenm.
augt
tetebinthus
dhuldigenmi⸗

binheibi
nlesuice

tonpkiuste

tanaani

ie punichte
nume xgfl

fütumnpifun
lunt trunlen
iculato inen
Cieg &tun
niemttitun
danſtatimin
ogurcig
irunpecnil
inetlgen
Rerotenrenn
eoponamn
ginenro⸗
tuirultrcon
Ptunmsde
füegerninn
1Agen
Enclius det
küinfiuch
Decorho⸗
tague⸗
1 femm
n
muhinm,
ſemaun er
itaſolteiu
lermnm
Micnepign
uncken
ocefnn
(iuilereun
Anenmt
bepſaum
Pflaͤſe
ſidtid

emten
prin

c ce
e 1
Ni: ini

Mtenorienh

n bpene ce
CMorzàninut
Mänoltenii
noncinirtun
tiümzernng
mbeundmn
Ehien ri
opolis bthiin
pecisenn
run Rob
.Comani
ſaulwoi as
inonmmutl
W

ninni
riryinet
entuetenn
mundi foun
Is Cnhlinm
Cibos n00
miute⸗
mocuninin
rontui⸗
noustii
Ecboell
lenrimt

XVI.

. Kerminéem ox câpeſtria: nouiſſima in ſiluis. per ſe aut tradius pyri ſilueſtres ꝗᷓ cxrera. Prio

uonio germiat cornus. Proxie laurus. pauloc; ante xrquinoctiũ tilia acer: Inter primãs ue

tr0 populus⸗ ulmus: ſaliæ: alnus: nuces. Feſtinat & plantanus. Oxteræ uero ocept aquifoliũ
terebinthus: paliurus: caſtanea: Pteoaq

glãdes. Serotino autẽ gemĩe malus: tardiſſimus fuber. Qui

buſcdã geminatur germinatio: mimia ſoli ubertate:au tinuitantis cæli uoluptare: quod ma⸗

gis in hærbis ſegetũ euenit. In arboribus tamẽ nimia germinatio elaſſeſcit. Sunt aliæ natu⸗
rales quide quibuſdâ germinationes: pariterq; uernæ: quæ ſuis cõſtant ſyderibus:quarũ ra⸗

tio aptius redderur ab hoc tertio uolumine. Hiberna aqalæ exortu. Aeſtiua canis ortu: Ter
tia arcturi. Has duas quidẽ oĩbus arboribus cõmunes putant.Sentiri aũt maxime in fico ui

te punicis cãm afferentes quoniã ĩ theſſalia macedoniac; plurima tũc ficus exeat. Maxime

tramẽ I ægypto apparet hæc t6. Et reliquæ quuidẽ arbores ut primũ cœpere cõtinuãt germia⸗

tionẽ.Robut & abies & larix interimũt tripartito: ac terna germina edunt. Ideò &ĩter ſqua

mas corticẽ ſpargunt. Quod omnibus arboribus in germinatione euenit: quoniã prægnan
tiũ rumpiruxr cortex. Eſt autẽ prima earũ incipiente uere circiter. xv. diebus. I terum germi-

nant tranſeunte geminos ſole.Sic fit ut dũ prima cacumina im pellũtur ſe cutis aperiat ge
miculato incremento. Tertia eſt ear dẽ ad ſolſtitiũ breuiſſima: nec diutius ſeptenis diebus.
Chareq; & tunc cernitur excreſcentium cacuminũ articulatio. Vitis ſola bis parturit:cũ pri

mũ emittit uuam:iterũ cũ degerit.Eorum quæ nõ florent partus tatũ ẽ & maturitas. Quxæ⸗

dam ſtatim in germinatione Horent: properantq; in eo- ſecmatureſcũt tarde ur uites Sero

tino quædãà germinatu florent matutãtq; celeriter: ut morus quæ nouiſſima urbanaru ger

minat:nec niſi exacto frigore:ob id dicta ſapientiſſima arborũ. Sed cum cœperitin tantum
uniuerſa germinatio erumpit: ut una nocte peragat etiãcum ſtrepitu. Ex iis quæ hyeme aꝗ

la exorientecut diximus) cõcipiunt: Horet prima omniũ amygdala menſe ianuatio. Martio
uero poma matura. Ab ea proxime florent armenaica: dein tuberes: & præcoces. Hlæ pere=
grinæ hæ coactæ. Ordine autẽ naturæ ſilueſtrium primæ ſambucus: cui medulla plurima &
cui nulla cornus maſcula. Vrbanarũ malus: paruoq; poſt ut ſimul uideri pyrus & ceraſus &

prunus. Sequitur laurus illãq; cup̃ſſus. Deinde punica fici. At uites & oleæ florentibus iam

iis germinant. Concipiunt uergiliarũ exorru. Hoc ſydus illarũ eſt. Floret autẽ ſolſtitio ui⸗
tis: & quæ paulo ſerius incipit olea Defloreſcunt oĩa ſeptenis diebus: nõ celerius. Quædam
tardius, Sed nulla pluribus bis ſeprẽnis. Oĩa & intra. viii- ulu idus eteſi iarũ præcurſi. Nec

ſtatim fructus ſequitur in aliquibus.

¹

De corno: & quo tempore quæq; ferant: & quæ fructũ nõ ferant: & quæ infœlices exiſti⸗

mant᷑ & quæ faci ineueis Berdaren ꝗbus fructus anteꝗᷓ foliũ naſci᷑. Ca. XMXvVII.

ſtitia reddit primo cãdidum: poſtea ſanguineũ. Ex eo genere

Ornus enim circa ſol

c femina poſt autũnum fert baccas acerbas & iguſt biles cunctis animãtibus. Ligno

.₰ X*½ —„ „. 2*

ꝗquoq; fungoſa & inutilis. Sumas e fortiſſimis quæ ſit tanta differentia ab eodẽ ge⸗

nere. Et trebinthus meſſibus reddit ſeméẽ: & acer: & fraxinus: nuces: mala: & pyra: p̃terꝗᷓ hy⸗

berna aut præcocia. Autũno gladiferæ. Serius etiänum uergiliarũ occaſu. Aeëſculus tãtum

autüno. Incipiente aũt hyemẽ quædã genera mali pyriq; & ſuber. Abies flores croci colore

circa ſolſtitium. Semen uero reddit poſt uergiliarũ occaſũ.Pinus autẽ & picea pueniũt ger

minatione. xv. fera diebus. Semen uero poſt uergilias & ipſæ reddunt. Cædri & iuniperus
&R& ilex annuæ fere habentur: nouuſq; fructus in iis cũ autũno pendet.In maxima tamẽ admi
ratione pinus eſt. Habet fructũ matureſcentcẽ, Habet proximo anno ad maturitatẽ uentu
rum: ac deinde tertio. Nec ulla arbor auidius ſe promittit. Quo mẽéſe ex ea nux decerpitur⸗
xodẽ matureſcitalia. Et ſic diſpenſatur: ut nullo nõ mẽſe matureſcant. Quæ ſe ĩ arbore ipſa
diuiſere uocantur zamiæ: læxduntq; cæteras. niſi detrahanturFructum arbog ſolæ nullum
ferũt: hoc eſt ne ſemẽ quidẽ ramarix Scopis tantum naſcens: populus alnus: ulmus: attinia
alaternus:cui folia inter ilicem & oliuam. Infœlices autẽ exiſtimant᷑ danatæq; religiõe quæ
neq; ſei untur unꝗ: neq; fructum ferunt. Cremutius auctor eſt nunꝗ uiuere arbore:ex qua
phyllis ſe ſuſpenderit. Quæ gũmi gignũt poſt germinationẽ aperiuntur. Gũmi uero nõ n
ſi fructu detracto ſpiſſatur. Nouellæ arbores carent fructu qdiu creſcũt. Perdunt autẽ faci
lime anre maturitatẽ palma ficus:amygdala: malus pyrus. Itẽ punica quæ etiam roribus m⸗
miis brunis horeanliit Rzndgent ſa inflectunt ramos eius: ne ſubrecti humorẽ infeſtũ
ceyycipiãt: atq; cõtineãt. Pyrus

amygdala etiã ſi nõ pluat:ſed fiat auſtrinũ cælũ atq; nubilũ:

*

*: . „

*

LIBER.

amittũt florem: & primos fructus cuſi deflotnere tales dies fuerit. Ociſſime aũt ſalix am/

tit ſemel anteꝗᷓ prio maruritatẽ ſentiat. Ob id dicta ab Homero frugiperda. Secutac; ætas
ſcelere ſuo interpretata eſt hanc ſententiã. Quando ſemel ſalicis mulieri ſterilitatis medica
mentũ eſſe conſtat. Sed hoc quoq; prouidens natura facile naſcenti & de pacto ſurculo in

2

deſcenſu lIouis ſpeluncæ toruũ ligneũq; magmitudine ciceris. Fiunt uero quædã loci uitio
infructuoſa: ſicut in pharo ſilnacenda: quæ nil fert. Perſicæ arbores in rhodo florent tantũ.
Fit hæc differentia & ex ſexu. In iis eſſe mares quæ nõ ferunt. Aliqui hoc permutantes ma⸗
res eſſe quæ ferant tradũt. Facit & denſitas ſterilitate. Ginentiũ aute quædãà ex lateribus ra
morum & cacuminibus ferunt: ut pyrus: punica: ficus: myrtus. Cætero eadem natura quæ
frugibus. Naq; & in eis ſpica in cacumẽ naſcitur. Legumina in lateribus. Palma ſola ut di⸗
dũ eſt in ſparulis habet fructũ racemis propedẽtẽ. Reliquis ſub foliò pomũ: ut protegatur
excepta fico cui foliũ maximũ umbroſiſſituũq;. Et ideo ſuprai d pomũ ei demũ ſerius foliũ
naſcitur quã pomũ.Inſigne pr oditur in quoda genere ciliciæ cypriæ helladis ficos ſub folio
grolſſos uero ſupra folium naſci. Ficus & praecoces habet: quas athems prodromos uocant
4N. Je Gil-A laconico genere maxime tun. uuun
.— A-f, 21.-Ar De biferi & triferis & qur celetime ſeneſcant: & deætatibusearYũ. (a.. XRlll.
ſer “ 2,„ wr, Vnt & fibræ in eiſdẽ.In cea inſula caprifici triferæ ſunt.Primo fœtu ſequens euoca
4 Fc A ,e 9, Ltur: ſequenti tertius. Hoc fici caprificantur. Et caprifici autẽ ab aduertis foliis naſ-
AA& & WH. cuntur.-Biferæ & i malis ac pyris quædã ſicut & præcoces. Malus ſilueſtris bifera ſe
, . .αͤ 9quens eius fructus poſt arcturũ in apricis maxime. Vites quidé & triferæ lunt quas ob id ĩ
Anas uocant: quonii in iis alia matureſcunt: alia turgeſcunt: alia foorent. M. Varro auctor
uité fuiſſe ſmirnæ apud materiã triferã. & malũ in agro conſentino. Hioc autẽ euenit perpe
tuo in frauẽneſi africæ agro de quo plura alias: ea eſt ſoli fertilitas. Trifera eſt & cupreſſus.
. Nãcq; baccæ eius colliguntur menit ianuario: & maio & ſetembri, ternaſq; earu gerunt ma
hitudines. Eit uero & in ipſis atboribus etiã honuſtis pecularis differẽtia. Suma ſui parte
fertilior eſt arbutus. Quercus inferiore: iuglandes: fici mariſcæ. Omnes quo magis leneſ⸗
cunt: eo maturius ferũt: & in apricis locis nec pigui terta. Silueſtriora omia rardkoraQa
dã ex iis omio nõ matureſcũt.ltẽ quæ ſubarantur: aut quæ& ablaqueantur ce leriora negle/
Qis hæc & fertiliora. Eſt exiãnũ ætatis differentia. Amygcdala eni & pyrua in ſenecta fertilii
ſimæ: ut glandiferæ: & quoddã genus ficorũ. Cætera eius in iuusta tradiuſque maturantes
quod notatur ĩ uitibus maxime. Vetuſtioribus eni uinũ melius: nouellis copioſius.Celeri
me uero ſeneſcit: & in ſenecta deteriore fructũ gignit malus. Nãq; & minora poma puem
unt:& uermiculis obnoxia. Quin & in ipſa arbore naſcuntur. Fic us ſola ex oĩm arborũ fœ⸗
, tu maturitatis cã medicatur.lIã quidẽ ex portẽtis: quoniam maiora ſunt præcocia præpoſte⸗
ris. Omnia autẽ celerimus ſeneſcũt pᷣfecunda. Quin & protinusmoriuntur aliquã cælo fœ
cũditatẽ omẽ eblãdito: qd maxĩe uitibus euenit“ De Rorc. Ma GKN. XXIX.
Ontra morus rardiſſime ſeneſcit fructibus minime laborans. TLarde & ea quorumn
c criſpa materies: ut acer: palma: populus. Et ſubarata ocius ſeneſcunt. „.ðZ
. De ſilueſtribus. 2 Ardorious CaiA. XvXX.
Illuueſtria aũt tardiſſime. Atq; An totũ oĩs cura fertilitatẽ adiicit: fertilitas ſenectam
DlAdeoq; & pflorent alia & p̃germinãat: atq; in totũ præcocio fiunt. Quonià omnis in
fiirgqitas oælo magis accidit. Multæ uero plura gignunt ur diximus 1 gladiferis. In
ter quæ laurus uuas ſuas: maximed; ſterilis quæ nõ. gignit aliud: obq; id a quibuſdam mas
8. O 221 Sxiſtimarur. erunt & auellanæ iulos compactali callo ad nihil utiles. HH
98 Lurima uero buxus. Nâ & ſemé ſuũ & granũ quod cartegon uocant: & a ſeptẽtrio
p ne uiſcũ a meridie hyphear: e quis plura mox paulo. Incerdũq; pariter res quadernaſ

oliuæ: fico: uiti. Quædã fruticoſi generis: ut paliurus myrtꝰ. Itẽ nux auelana. Quinimo me
lior eſt & copioſior fructu in plures diſperſa ramos: Inquibuſdã omnino nullus: ut ſuo ge⸗
nere buxo: loto träſmarinæ. Quædà bifurcæ: atq; etiã ĩ ꝗqnas pres di ffuſæ. Quæ dã ĩdiuiduæ

curioſius ſemẽ dedit Vna tantũ proditur ad maturitatẽ proferre ſolita in certa inſula ipſo

habét. Arborũ. Quædâ ſimplices: ꝗbus a radice caudex unus & rami frequentes: ut

nec ramoſæ ut ſãbuci Quæda idiuiduæ ramoſæ: ut õä ordo: ſicut pi ⸗“
cæ: abieti. Aliis incõditus: ut robori: malo: pyro: Et abieti ꝗdẽ ſubrecta diuiſura: ramiq; l'cæ

tendetes
zdunt
turttota n
tosſiue ſan⸗

lotonapf

mexpatial
fortſolemk

Nulimm
Uwomihe
cäüanpuz
iin genie
Ptelllsuln

unduum

NCurolis

Plextuntcis.

(lkkerentix

Singolisn
CNta
uslcul
mmiceloti
ishitluran
biſeshoene
ſaguen
keihuenitn

MAAu
N,Qu

Hasfrutlca
feiguani 1
lenccesar
deuunſoli
Eeelt Et lan
ubhuclbn⸗

t ſo

locunbed
ul oten
lippiſiic

uiteple
beannn

orabili
ſi

adenn
ð
Medanlh
naminli

Ourticnnn

Odofonntunti

Permurante VH

Mierhuedu

Wem e
Dana Conud
LPAna lonu d

müenke
idemülemutei
wfcgtlibt

Nodrorosuoen

(1 WI.
Wnerisfolen
Sllurfrodt
Elur uoht
Garigun
vonn el
lorigripro
elenonle

rinttaütc,
vaaiko,
N N 7

—

—
—

LemN

N
I 4
tlic, in
ic
zütfnl

alun

E

ietlesg
mi ſegue . 4
. nnn
i aole

1

10

tum duum cubitorum craſſitudine reperitur.

42

XV.

lũ tendẽtes:n in latera proni. Mirũ cacuminibus eorũ deciſis moritur. totis uero detrũea
tis duirat. Et ſi infra â rami fuere præcidatur: quod ſupereſt uiuit. Si uero cacumẽ tãtũ aufe

ratur: tota moritur. Alia ab radice brachiata: ut ulmus. Alia in cacumĩe ramoſa: ut pinus: Io

tos ſiue faba græca: quã romæ a ſuauitare fructus ſilueſtris quidée: ſed ceraſorũ pene natu⸗

1a loton appellat. Præcipueq; domibus expetitur: ramorũ petulantia: breui caudice: latiſſi/

imna expatiantiũ umbra: & in uicinas domos ſæpe traſilentiu. Nulli opacitas breuior: nec au

fert ſolem hyeme decidentuibꝰ? foliis. Nullis cortex iucũdior.àaut oculos excipiés blandius.
Nulli rami longiores ualidioreſq; aut plures: ut dixiſſe totidẽ arbores liceat. Cortice pel/
les ringuũt: radice lanas. Malis propriũ genus. Ferarũ eni roſita reddũt: adhærentibꝰ uni ma
ximo minoribus Ramorũ aliꝗ cæci ꝗq noò germinãt. Quod natura fit ſi nõ eualere: aut poœna

cũ ampu tatos cicatrix hebetauit. Quæ diuiduis in ramo natuta ẽ: hæc uiti in oculo:harũdi⸗
mi in geniculo. Omniũ terræ pximã craſſior,In longitudiné excreſcũt abies: larix: palma: cu

preſſus: ulmus: & ſi qua uniſtirpia. Ramoſarũ ce

raſus etia in. xl. cubitorũ trabes equali p to/

De ramis & cortice & radicibus arboum. 4 Ca.

Vdä ſtati ĩ ramos ſpargũtur ut mali. Cortex allis tenuis: ut lauro: tiliæ. Aliis craſ-

ꝗqſus ut robori. Aliis lenis: ut malo: fico. ldem ſcaber robori: palnæ. Omnibus ĩ ſe ne
QCa rugoſſior. Quibuſda rũpitur ſpõte: ut uiti. Quibuſdã etiã cadit: ut malo: unedo

ni. Carnoſus ſuberi:populo. Mehranacetts ut uiti: harundini. Libris ſimilis Ceraſo. Mulri⸗

plex tunicis: ut uicibus:tiliæ abieti Quibuſdã ſimplex: ut fico harundini Magna & ardicũ

cdifferentia. Copioſæ fico: roboli: platano. Breues & ang uſtæ malo. Singulares abieti: larici.
Singulis. n. initunt᷑: ꝗᷓ minimis in altera diſperſiis. Craſſiores lauro & inæquales. Item oleæ

cui & ramoſæ. At robori carnoſæ. Robora ſuas in profũdũ agunt. Si Virgilio quidẽ credi⸗

mus æculus quãtũ corpore eminet: tantũ radice deſcendit. Oleæ maliſq; & cupreſſis per ſũ

mã ceſpitũ.Aliis recto meatu: ut lauro: oleæ. Aliis fiexuoſo: ut fico. Minutis hæc capillamé
cis hirſuta ut abies:multæc ſilueſtriũ. Equibus montani prætenuia fila decerpetes ſpecta⸗

biles lagenas & alia uaſa nectunt. Quidã nõ altius deſcẽdere radices: ꝗ ſolis calontepefaciat

Idque natura loci tẽuiores ſiue grauuſimas dixere: quod falſũ arbitror. Apud auctores cer
te inuenitur abietis plantã cũ tranſferretur: octo cubitorũ in altitudine: nec totãà refoſſam:
ſed abrutam. Maxima ſpatio atq; plenitudine cædri eſt. Ab ea platani: roboris: & glandife⸗

rarum. Quaordam radix uiuacior ſuperficie: ut lauri. Itaq; cũ trunco inaruit recila: etiã læ⸗

tius fruticat. Quidã breuitate radicũ celerius ſeneſcere arbores putant. Quod coarguunt

fici: quarũ radices longiſſimæ: & ſenectus ociſſima. Falſum arbitror & quod aliqui prodide
re radices arborũ uecuſtate minui. Viſa etenim eſt annoſa quercus euerſa iii tépeſiatis & iu

gerum ſoli amplexa. Proſtratas reſtitui plerũq;: & quadã terræ cicatrice reuiuiſcere:uulga⸗

re eſt. Et familiariſſimũ hoc platanis.quæ plurimũ uencorũ concipiũt ppter denſitatẽ ramo
rum. Quibus amputatis leuatæ onere in ſua ſcorbe reponuntur. Factumq; iam eſt hoc & in

iuglandibus oleiſꝙ ae nid

„ — M
äs
De pr igioſis arbori s: & quibus modis ſponte naſcuntur:& ꝙ non omnia
ubiq; naſcuntur: & quæ non alibinaſcuntur arbores. Ca. XXXIII.

Stin exemplis & ſine tẽpeſtate ulla ue cauſa alia ꝗᷓ prodigũ cecidiſſe multas: ac ſua
ę ſponte reſurrexiſſe. Factum hoc populi ro. quiritibus oſtentum cimbricis bellis nu
ceriæ in luco iunonis ulmo poſtꝗᷓ eti cacumẽ amputatũ erat quoniam in aram ipſa

pꝓrocumbebat: reſtituta ſponte:ita uti protinus floret. Aquo deinde tempore maieſtas po⸗

puli ro. reſurexitquæ ante uaſtata cladibus fuerat. Memoratur hoc idem factum & in phi⸗-
lippis ſalice procidua atq; detruncata. Eſt ſtagiris in muſæo populo alba. Omnia fauſti omi

nis. Sed maxime mirũ anrandri platanus etià circũdolatis lateribus reſtibilis ſponte facta:

uitæ ;. Longitudine. xv. cubitorũ: craſſitudine quattuor ulnarũ. Arbores quas naturæ de-
beamus tribus modlis naſcũtur. Sponte.aut ſemine: aut ab radice. Cura numeroſior exiſtit:
de qua ſuo dicimus uolumine Nũc enĩ totus ſermo de natura eſt multis modis miriſq; me

niorabili. Naq; nõ omnia ĩ omnibus locis naſci docuimus: nec tranſlata uiuere. Hocq; alias
faſtidio:alias contumacia: ſæpius ĩ becillitate eorũ quæ tranſferuntur euenit cælo inuidẽte
Aalias ſolo repugnante. Faſtidio balſamum alibi naſci natura quã in ſiria noluit fere. Necnõ

& palmã naſci ubiq;: aut natã parere: uel cũ promiſit etiã oſtenditq; ea educare: quæ tanꝗᷓ in

—

W
. 2. L.

EFLEIBEBZI.
nita peperit. Nò habet uires frutex cinnami in ſyriæ uicina peruenicdi. Nõ ferunt amõĩi nar
diq; deliciæ ne in arabia quidẽ ex india naue peregrinari. Tentauit enĩ Seleucus rex. Illud

maxime mirũ ipſag arbores plerũq; exorari ut uiuant atq; tranſmigrent. Aliquãdo & a ſolo
s alat:aduenaſq; nutriat: cælũ nullo mõ quit flectit. Viuit in italia piperiſ

imperrari ut alie zumnr
arbor. Caſiæ uero etià in ſeptetriõali plaga. Vixit & ĩ lydia thuris. Sed unde ſorbentes ſuc⸗
cũ omnẽ ex his ſoles torquenteſqʒ lachryma? Illud proxime mirũ mutari naturã in iiſdem lo
cis: atq; ĩ prouiſo ualere. Cædrũ æſtuoſis partibus dederat: & in lyciis frigidiſq; montibus
naſcitur. Frigus inimicũ lauro fecerat: ſed in olympo copioſior nulla eſt. Circa boſphorũ ci-
meriũ ĩ paticapeo urbe omni modo laborauit. Mithridates rex & cæteri incolæ. Sacrorum

cèrte cauſa laurũ myrtũq; habere: & nò contingit: cũ habundent arbores ibi punicæ ficiq;.

Iam mali & pyri laudatiſſimæ. Frigidas natura eodẽ tractu nõ genuit atbores: pinũ abietẽ: pi
ceã. Et quid artinet ad pontũ abiree luxta romã ipſa caſtaneæ ceraſiſq; ægre proueniũt. Per⸗
ſica in tuſculano. Necnõ nuces græcæ cũ tedio inſeruntur. Teracina ſiluis ſcatet earum.

De cupreſſo & ꝙ ex terra noua aliq ſæpe naſcat᷑ quæ ĩ ea ante nõ fuerũt. Ca. XXXIIII

Vypreſſus aduena & difficilime naſcentiũ fuit: ut de qua uerboſius ſæpiuſq; ꝗᷓ de eo
c ommibus aliis prodiderit Cato. Natu moroſa: fructu ſuperuacua: baccis rorua: folio
amara: odore uiolenta: ac ne umbra quidẽ gratioſa: materie rara: ur pene fruticoſi
generis. Diti ſacra: & ideo funebri ſigno ad

tamos: deputaturq; & accipit uitẽ. VItraq; autẽ iĩmittitur in pticas aſſeres ue amputatiõe ta

morũ.qui.xiii.ãno'denariis ſingulis ueneut. Quæſtuoſiſſima in ſatus ratione ſilua. Vulgocʒ

dotẽ filiarũ antiqui plantaria appelabant. Fiuic patria ĩ ſula certa: quãꝗ Cato tarentiua eam

appellat Credo ꝙ primũ eo uenerit. Et in enaria ſucciſa regerminat. Sed 1 creta quocũq; lo

co terrã mouerit quiſpiã niſi ſeratur alia: hæe gignit.ptinuſq; emigrat. IHlla uero ẽt nõ appel
lato ſolo ac ſponte maxĩeq; ĩ idæis mõtibus: & quos albos uocãt:ſumiſq; iugis: ubi niues nũ
quã abſuũtlplurima. Quod miremur albi nõ niſi in tẽpore proueniẽs: & nutricẽ magnope fa

ſtidiẽs. Nec terræ tantũ natura circa has refert: aut perpetua cæli: uerũ & quædã tẽporaria

uis hymbriũ.aliquæ plerũq; ſemia afferũt: & certo fluũt genere. Aliquæ ẽt ĩcognito. Quod
accidit cyrenaicæ regiõi: cũ primũ ibi laſſerpitiũ natũ eſt ut in hærbarũ natura dicemus. Na

„ De hedera. Ca., XXXV.

1 ſevelass ka eſt & ſilua urbi rei proxĩa hymbre piceo craſſoq; circiter urbis romæ anno. XIii.

.

Egera iam dicitur in aſia naſci. Negauerat Theophraſtus: nec in india niſi in monte
h mero. Quin & Harpalum omni modo laboraſſe ut ſereret eam ĩ medis fruſtra. Ale⸗-
xa.a andrum uero ob raritatem ita coronato exercitu uictorẽ ex india ediſſe exẽplo li/
beri patris. Cuius dei & nunc adornãt thyrſos galeaſq; etiam ac ſcuta in thraciæ populis in

ſolẽenibus ſacris. Inimica arbor ſatis omnibus: ſepulchraq; ac muros rumpens. Serpentium

frigori gratiſſima: ut mirum ſit illam in honore ullo habitam. Duo genera eius. Pria ut reli
quarum mas & fœmina. Miror traditur mas corpore: & folio duriore ac pinguiore: & flore
ad purpuram accedente. Vtriuſq; autẽ flos ſimilis eſt roſæ ſilueſtri: niſi ꝙ caret odoreSpe⸗

cies horum generum tres. Eſt enim cãdida & nigra hedera: tertiaq quæ uocatur helix. Etiã
num hæ ſpecies diuiduntur in alias:quoniam eſt alia fructu rantũ canclida: alia & folio.Fru
Rũq; candidum ferentium aliis denſus acinus: & grandior racemis in orbem circũactis: qui

uocantur corymbi. Item ſilentium cuius eſt minor acinus: ſparſior racemus. Simili modo in

nigra. Alicui & ſemen nigrum aliis crocatum. Cuius coronis poetæ utuntur. Foliis minus
nigris: quã quidam nyſià alii bacchicam uocant: maximis ĩter nigras corymbis. Quidã apud

græcos etiãnum duo genera huius faciunt. A colore acinorum erythranum & chryſocarpù
Plurimas autem habet diffecentias helixæ: quoniam folio maxime diſtat. Parua ſũt & angu

loſa cõcinnioraq;: cum reliquorum genera ſimplicia ſint. Diſtat & longitudine internodio
rũ:præcipue tamẽ ſterilitate: quoniam fructum non gignit. Quidam hoc æt atis eſſe nõ ge

neris exiſtimant: prioc; eſſe helicem purant fieri hederam uetuſtate. Horum errormanife⸗-
ſtus intelligitur: quoniam helicis plura genera reperiuntur: ſcd tria maxime inſignia. Plæœr⸗

omos poſitas. Fœmina ſterilis diu. Metæ de⸗
mũ aſpectu nõ repudiata diſtinguẽdis tàtũ pinorũ ordinibus. Nunc uero tonſilis facta ĩ de
ſitate parietũ: coercitaq; gracilitate perpetuo tenera. Trahiturq; etià i picturas opere hy/
ſtoriali uenatus claſſes ue & imagines rerũ tenui folio breuiq; & uirẽte ſuperueſtiens. Duo
genera earũ. Meta in faſtigiũ conuoluta: quæ & fœmina appellatur. Mas aſpergit extra ſe

/

V E

bacea l
Pciinühe
Etin hetl
a onnni⸗
lafunre
idromm
lamun
gibrq
Learo⸗
inmunis
totidem
gulntbtt

iIaues ho

iduocaue

mi
ſln
not
lorulcxm
Noribusſn
itgineein
lügfeſal
Dino nelcä
zuridush
alno⸗
N
e
D
nnecog
Cuhtur.N.
ſopemnete
ciciſtina⸗
n Auter
belocon⸗
bemisfi
Wollihe
Gonnunln

Ocereuen

Alusin
iinsconpr
Nuldsin

beſgics⸗
ideturn
indicxa
s guoe
Preſtant
domnni⸗
argen
ennespe
ehro⸗

2* .
kenmnin
eun kalle
Aqnüchale
Uunr ninlanz
nmn

ndelordenmri,

tiigiln

(nudatri;
mislergern,
i C M
n digicen
ndamdnatol
zu Meitnirc

Uperveſtenn

3

bacea ac uirens quæ plurima eſt. Altera cãdido folio. Lertia uerſicolor: quæ thracia uocat᷑
Etiãnũ hærbaceæ tenuiora folia: in ordinem digeſta: deſioraq;. In alio genere diuerſa omia.
Et in uerſicolori alia tenuioribus toliis ac ſimilicer ordinatis denſoribuſq;. In altera negle-
cta omnia hæc. Maiora quoq; ac minora ſunt folia: macularũq; habitu diſtanrt. Et in ſicdis
alia ſunt candidiora. Adoleicit in longitudinem maxime hærbacea. Arbores autẽ necat can
dida: omnẽq; ſuccum auferendo tanta craſſitudiĩe augetur: ut ipſa arbor fiat. Signa eius fo
lia maxima atq; latiſſima mamas erigentis:quæ ſunt cæteris inflexæ. Racemi ſtantes ac ſubre
cti.Et ꝗꝗᷓ omniũ generi radicoſa brachia.huic tamẽ maxime ramolſa ac robuſta. Ab ea nigræ
Sed propriũ albæ ꝙ inter media folia emittit brachia ntrunq; ſemperamplectens. Eæc ẽ &
in muris quãuis ambire nõ poſſit. ltaq;etiam pluribus locis ĩterciſa uiuit tamẽ duratque: &
totidem initia radicũ habet quot brachia. Quibus incolumes & ſolidas arbores ſugit ac ſtraà
gulat. Eſt & in fructu diſferenrtia albæ nigra q; hederæ: quoniz aliis tanta amaritudo acini:
ut aues nõ attingant.Eſt & rigens hedera quæ ſine amminiculo ſtat ſola omniũ generũ ob

.

id uocata ciſſos.E̊diuerſo nunquà miſi in hum repens cameciſlſoss.
De hedera quæ uocatur ſimila. Ca. XXXVI.
IlIumilis eſt hederæ e cilicia quidẽ primũ profecta: ſed in græcia frequẽtior quã uocãt
ſ ſinmilacẽ denſis geniculata caulibus: ſpinoſa:fructicoſa: ramis: folio hederaceo: puo:
non anguloſo: a pediculo emittẽte pampinos: flore cãdido: olete liliũ. Fert racemos
labruſcæ modo non hederæ: colore rubro: complexa acinis maioribus nucleos undenos: mi.
noribus ſingulos nigros duroſque: infauſta ommibus ſacris & coronis: quomiã ſit ligubris:
uirgine eius noĩs pp amorẽ iuuenis Croci mutata in hunc fruticẽ. ld uulgus ignorans ple⸗

Sietemt rũq; feſta ſua polluit hederã exiſtimado. Sicut in poetis aut Libero patre aut Sileno: ꝗ om⸗
Emnoen nino neſcit quibus coronetur. Et ſimilace fiunt cõdicili. Propriũq; materiæ eſt ut admota ,
riluuor auribus leuem ſomum reddat. FHederæ mira proditur natura ad experiéda uina. Si uas fiat - B.yxy
(winmmuien ex ligno eius: uina tranfluereac remanere aquam ſi qua mixta fuerit e: P.

De aquaticis calamis & fruticibus.

4
ſereen znoeſr
11 M/NXR
*

è” o=rn
CaA. XXNXVII A N. G,

Muueneni NNterea qui frigidis gaudet aquaticos frutices dicere cõuenit. Principatũ in iis te-⸗

EIN EINe
Uoa
erze⸗ moo
URKklaee
75 .

„„
EP N
SS
.

W
Helleuiſt,
ens Klgenn
eiusinnti
7
nguri n
cuaocot

Miätoib

4

i nebunt harundines belli paciſq; experimẽtis neceſſariæ: atq; etia in deliciis gratæ
Teg ulo enĩ earũ domus ſua ſeptẽtrionales populi operiũt duràrq; eius alta tecta.
In reliquo uero orbe & camerasileuiſſime ſuſpendunt. Carthiſq; ſeruiut calami ægyptii ma

zime:cognatione.quadã papyri.Probatiores tamẽ nidii & qui in aſia circa anaeticũ lacũ naſf

cuntur. Noſtratibus fungoſior ſubeſt natura: cartilagine bibula: quæ cauo corpore intus:
ſuperne tẽui inareſcit ligno.Fiſſilis præacuta ſemper acie geniculata. Cætero gracilitas no⸗-
dis diſtincta leui faſtigio tenuatur in cacumina. Craſſiore peniculo coma: neq; hac ſuperua
cua.Aut enim pro pluma ſtrata cauponarũ replet: aut ubi limoſiore callo induruit: ſicut in
belgis contuſa & interiecta nauiũ cõmiſſuris ferruminat textus: glutio tenatior: rimiſq; ex
plendis fidelior pice. Calamis orientis populi bella conficiunt. Calamis ſpicula addunt irre

uocabili hamo noxio. Mortẽ accelerant pinna addita calamis.Fitq; & ex ipſo tælu aliud fra
Qo in uulneribus. His armis ſolẽ ipſũ obumbrant. Propter hoc maxime ſerenos dies optãt.
Ogere uentos & bymbres qui inter üllos pacem eſſe cogunt. Ac ſi quis æthiopas: ægyptum

arabas: indos: ſytas: bhactras: ſarmatarũ tot gentes & orientis omniac; parthorũ regna dilige
tius computet:æqua ferme pars hominum in toto mundo calãis ſuperata degit. Præcip uns
hic uſus in creta bellatores ſuos præcipitauit. Sed in hoc quoq; ut in cætens rebus uicit ita
lia. Quonmiam nullus ſagittis aptior calamus ꝗᷓ in rheno bononienſis amne:cui pluruna ineſt
medulla. ponduſqʒ uoluere. Contra flatus quoq; peruicax libra. Quippe non eadem gratia

bpelgicis. Hæc & creticis commendationibus: ꝗᷓ præferantur indi: quorum alia quibuſdam

uidetur natura:quando & haſtarum uicem præbent additis cuſpidibus. Harũdini quidem
indicæ arborea amplitudo: qualem uulgo in templis uidemus. Differe mares ac fœminas ĩ
his quocq; indi tradunt. Spiſſius mari corpus: fœminæ capacius. Nauigiorum etiam niem.
præſtant(ſi credimus)ſingula internodia: Circa aceſinem amnem maxime naſcuntur. Harũ
do omnis ex una ſtirpe numeroſa. Atq; etiam reciſa fœcundius reſurgit. Radicis natura ui
uax:genicu lata & ipſa. Folia indicis tantum breuia. Omnibus uero a nodo orſa complexu

tenues per ambitum inducunt tunicas: atq; a medio internodio cum plurimum deſinũt ue
ſtir e procumbuntq;. Latera arundini calamoq; in rotunditatem hia ſuper nodos alterno ſẽ

v-A. 4. .

uerum robore & colore. Valida laconi

Be falice genera eius octo:& ꝗ pᷣter ſalicẽ ſint urilia li

LIBER.

——

per ingume: ut alterũ ad extram fiat: alterũ ſuperiore geniculo ab leua per uices. Inde exe

unt aliquando rami qui ſunt calami tenues. Plura autem genera. Alia ſpiſſior denſiorq; ge
niculis: breuibus internodiis. Alia rarior maioribus: tenuior & i pſa. Calamus uero alius to-

tus concauus: quem ſyringià uocant: utiliſſimus fiſt ulis: quoniam nihil eſt ei chartilaginis
atq; carnis. Orchomenius eſt continuo foramine peruius. quem auleticon uocãat. Hic tibiis

utilior: fiſtulis ille. Eſt alius craſſiore hgno & tenui foramine. Hunc totum fungoſa replex
medulla. Ahus breuior: alius procerior: exilior: craſſiorq;. Fruticoſiſſimus qui uocatur do⸗
nax non niſi in quaticis natus: quoniam & hæc diff erentia eſt multum prælata harũdie quæ
mn ſiccis proueniat. Suum genus ſagittario calamo ut diximus. Sed certico longiſſimis iter

nodis obſequiumq; quo libeat flecti calefacto. Differentias faciunt & fola nõ multitudie:
cis: & ab una parte denſiora: quales ĩ totum circa ſta-
