tur. Verũ & exigi mẽſura. Male paſtinatum depræhẽdũt ſcania inequalia. Metieda eſt & ea

pars quæ interiacet puluinis. Surculi ſerũt & in ſcrobe & in ſulco logiore: ſuperquos tener
rima ingeritur terra. Sed in gracili ſolo fruſtra: niſi ſubſtrato pinguiore. Nec minus du⸗-
os integi oportet: & ꝓximã attingi terrã: & codẽ paxillo deprimi & ſpiſſari. Intereſſe in play/
tario ſexꝗpedes inter bina ſemina in latitudinẽ: in lõgitudine ſemiſſes. Ita ſatos malleolos.
xxiii.menſe recidere ad imũ articulũ:niſi ipſi parcatur. Oculorũ inde materia emicat cũ ad.
xxxvi.menſe uiuæ radix tranſfert᷑. Eſt & luxurioſa rõò uites ſeredi: ut quattuor malleoli ue

heméẽéti uinculo colligent in parte luxurioſa: atq; ita uel per oſſa bubuli cruris uel per colla
fictilia traiecti opruant᷑ binis eminẽtibus gẽmis. FHſumeſcut hoc modo reciſiq; palmita emit
tũt. Poſtea fiſtula fracta radix libere capit uires: uuãq; fert: & oĩum corporũ ſuorũ acinos.
In alio genere inuetu nouitio finditmalleolus: medullaq; eraſa in ſe colli gaãtur ipſi caules
ita ut gẽmis parcat omni mò. Tũ malleolo in terrã fixo mixta ſerit᷑: & cũ ſpargere cœpit cau
les decidit᷑: foditurq; fæpius. Talis uuæ acinos nihil intus ſigni habituros Columella pmit
tit:cũ uiuere ſemina ipſa per quã mirũ ſit:& medulla adẽpta naſci. Surculus etiã quibuſdã
fit articulatio arboris nõ omittedũ uidet᷑. Nãq; buſſi tenuiſſimis quinis ſenis ue colligatis
depacti ꝓpueniũt. Quõdã in obſeruatiõe erat ut defringerent᷑ ex imputatà buxo: aliter uiue
re nõ crediti. Detraxere hæc experimẽta ſeminarii cura g. Seꝗtur uinearũ r6. Quinq; gene

rũ hæ. Sparſis per terrã palmitib aut per ſe uite ſubrecta: uel cũ aminiculo ſiue iugo. Aut

pedatæ ſimplici iugo. Aut cõpluuiatæ quadruplici Quæ pedatæ rõ erit eadẽ intelligit eius
quoq;: in qua ſine aminiculo uitis per ſe ſtabit. Id emi nõ fit niſi pedamẽti inopia. Simplici

ifugo cõſtat porrecto ordine quẽ canteriũ appellãt. Meliorq; ea uino: qñ ſibiipſa nõ obun⸗

brat:aſſiduoqʒ ſole coquitur:& afflatũ magis ſencit:& celerius rorẽ dimittit. Hampinationi
quoc & occationi oĩq; operi facilior. Super cætera defloreſcit utilius. Iugũ fit pertica aut
harũdine aut crine funiculoue:ut in hiſpania brunduſioq; Cõpluuiata copioſior uino eſt:

dicta a cauis ædiũ cõpluiis. Diuiditur in quaternas partes totide iugis. Huius ſerẽdi rõ di⸗

cetur eadẽ ualitura iu oĩ genere in hoc uero numeroſior tantũ. His uero tribus ſeritur mo

dis. Optime in paſtinato: proxime mn ſulco:nouiſſime in ſcrobe NHe paſtinati

De ſulco & uinearum putatione. Mα*

Vlco latitudo palæ eſt. Scrobibus ternorũ pedũ in quacũq; partẽ. Altitudo in que = Torrtoe,
Rl ℳα

cũ q; genere tripedalis: ideo nec uitis minor trãſferri debet. Extatura etianũ duabus

ℳN7

ſit totidẽ pedum cardine quot de cumano limirari. Semper uero quintanis ſemitari: hoc eſf
in quinto quoq; palo ſingule iugo paginæ includantur. Solo ſpiſſo non niſi repaſtinato:

5.

geẽmis. Emolliri terrã minutis in ſcrobe iam ſulcis fimoq; miſceri neceſſariũ. Cliuo-
ſa altiores poſcũt ſcrobes. Præterea puluinatis a deuexitate labris. Quæ ex iis lõgiores fiet
ut uites binas accipiant. E diuerſo aliæ locabũtur. Eſſe uitis radicẽ in media ſcrobe oportet
Sed ipſam in nixam ſolido in orientẽ æquinoctialem ſpectare. Adminicula prima e calamo
accipere. Vineas limitari decumano. xviii. pedũ latitudinis ad cõtratios uehiculorũ tranſi
tus:aliiſq; cõuerſis linitibus. Denũ pedum diſtingui per media ugera. Aut ſi maiormodus

De paſtimatione dii elt.
Aar PEriCa. ac eer. XXII. . 8.-

LIBEIEDR,Dm09

nec niſi uiueæ radicé fert. Tenero & ſoluto uel malleolũ uel ſulco uel ſcrobe. In colles ſul⸗ gi
cos agere tranſuerſos melius ꝗ paſtinare ut defluuia palis eorum contineantur. Aquoſo cæ i uc
lo ue ſicco ſolo malleolos ſerere autũno:niſi ſi tractus ratio mutauerit. Siccus enim & cali⸗ . nen
dus poſcitur ſeci: humidus frigiduſq; eti ueri exitu. Inarido ſolo uiuæ radix quoq; fruſtra u. l
ſeritur. Male & in ſiccis malleolus:niſi poſt hymbrem:aut in riguis uel frondes uitis: & uſ⸗ un 8
qʒ ad ſolſtitiũ recte: uſq; uer ut in hiſpania. Quieſcere uentos ſationis die utiliſſimũ. Pleriq u⸗ .
auſtros optãt. Cato abdicat. Intereſſe medio temperamẽeto inter binas uites oportet pædes in n
quos.Minimũ autẽ læto ſolo pedes quaternos. Tenui plurimũ octonas. Vmbri & marſi ach mn
uicenos intermittũt arationis gratia in iis quæ uocant proculeta. Pluuio & calliginoſo tra⸗ ler
ctu rariores poni:ſicco dẽſiores cõgruit. Subtilitas parſimoniæ cõpendia inuenit. Cũ uinea iu
in paſtinato ſeratur: ob iter ſeminariũ faciẽdi ut uiuæ radix loco ſuo & malleolus qui tral⸗ Skſon
feratur inter uites ordine ſeratur. Quæ ratio in iugero circiter. xvi. ui ue radicẽ donat. In/ feugt
tra biẽniũ autẽ fructus quo tardius in ſato ꝓuenit ᷣ in tranſlato. Viue radix poſita in uimea nai
poſt annũ reſecatur uſq; ad terrã:ut unus tantũ emineat oculus damniculo iuxta affixo & twep
fimo addito: Simili modo & ſecũdo anno reciditur uireſq; cõcipit: & intra ſe paſcit ſ uffectu ningr
rus oneri: alias feſtinatione pariedi graciliſcat: ac e mucidacni cohibeatur) caſtigatione tali nißie
in fetũ exeat tota. Nihil auidius naſcitur: ac niſi ad pariẽdũ uires ſeruent᷑:tota ſit fetus. Pe⸗e ſtopropn
damẽta optima quæ diximus aut radice: robur: oleaq;: aur ſi nõ ſint pali: iunipero: cupreſſo tneng
alburno: ſambuco. Reliquorũ generũ ſudes oĩbus annis recidunt. Saluberrima in iugo ha nmelo
rundo connexa falſiculis durat quinis anms. Cũ breuiores palmites ſarmento iungũtur in hlolom
ter ſe funiũ modo:ex hoc arcus funera dicũtur. Tertius uineæ annus palmitẽ uelocẽ robu oltollu
ſtũq; emittit: in quẽ faciat etas uitẽ. Hic in iugũ inſihit. Quid tũc excæcãt eũ ſpina falce au Nenz irid
ferẽdo oculos: ut noxia iniuria lõgius euocẽt. Vtilior en cõſuetudo pariẽdi ſa tiuſq; pam/ Gunnorn
pinos adiudicate detergere uſq; quo placeat robor ari eam. Sunt qui uetãt tãgi proximo an Gecitd
no:quo tranſlata ſit: necg ante quadrageſimũ menſem falce curari: Lũc autè ad tres gẽmas Chidace
recidi.Alii ꝓpximo quidẽ anno recidũt.Sunt ut ternos quaternoſue ſingulis annis aieice nohnin
articulos quarto demũ perducat ad iugũ.ldeo utriuſq; fructũ tardũ.Præterea retorcidum nennoz
& nodoſum puluinoſumq; reddit in cremẽto. Optimũ autẽ matrẽ eſſe firmã: poſtea fœtum weſerel
audacẽ. Nec tutũ eſt quod cicatricoſum: magno imperitiæ errore, Quicquid eſt tale plagis Alsen
naſcitur nõ a matre. Loras enim habet illas uites dũ roboratur: & annos accipit tota fœtus NAunn⸗
cũ permiſſum fuerit naſci. Nil natura portionibus parit. Quæ cũ excreuerit ſatis firma pro rtihinn
tinus in iugo collocari debebit. Sin etianũ infirnnor erit: ſub ipſa iugo hoſpitari: reciſa uiri⸗ lenegfo
bus nõ ætate decernit. Temerariũ eſt ante craſſitudmẽ pollicarẽ uiti imperare. Sequẽti an⸗ äth
no palmites ſalutẽtur pro uiribus matris ſinguli aut gemim.ldem & ſecundo ſi cogit infit Eberefe
mitas nutriãtur. Tertioq; demũ anno duo adiiciat᷑. Nec ſunt plures quaternis unꝗ permit⸗ narun
tendi. Breuiterq; nõ indulgedũ eſt: & ſemper inhibẽda fœcũditas. In ea eſt enim natura: ut Abenn
parere malit quã ui uere. Quicquid materiæ adimit᷑ fructui accidit. Illa ſemina mauult quà Mdren
fructũ gigni quoniã fructus caduca res eſt. Sic pernicioſe luxuria: nec ampliat ſe ſed egerit (ler
Dabit conſiliũ & ſoli natura.lu macro etiã ſi uires habebit: reciſa intra iugũ moretur: ne oĩs undeten
fœtura ſub eo exeat. Mimmũ id eſſe debebit interuallũ: ut attingat iugum: ſuperetq; non Etliu
reneat: adeo non recũbat in eo nec deliquate ſe ſpargat. Ita temperetur hic modus: ut cre⸗ ſtconn
ſcere etiã malit ꝗᷓ parere. Dalmes duas tres ne gẽmas ſub iugo habere debet ex materiis qui⸗ cer
bus materia naſcatur. Tunc per iugũ mergi alligariq; ut ſuſtineatur ſugo nõ pendeat. Vin i⸗ 8
culos mox aſtrictus a tertia gẽma aligari quoniâ & ſic coercetur impetus materiæ. Denſio⸗ *R .
reſq; citra Pepini exultant: cacumẽ religari uetãt. Natura hæc eſt deiecta pars aut præliga- ine ſ
ta fructum dat plurimunq; ipſa curuatura. Quod citra eſt materia mittit: offenſante cre⸗ r. uu
, do ſpiritu & illa quam diximus medulla. Quæ ita emicuerit materia fructum dabit anno ſe rmnn
quente. Sic duo genera palmitum. Quod e duro exit materiãq; in proximũ annum promit * Ee
tit papinariũ uocatur. Aut ubi ſupra cicatricẽ eſt: fructuariũ. Alterũ ex adminiculo palmite snn
ſemperq; fructuarium relinquitur ſub iugo. Et qui uocatur cuſtos. Hic eſt nouellus pal, ſald
mes nõ lõgior tribus gẽmis: proximo anno materiâ daturus: ſi uitis luxuria ſe conſumpſe- n leut
rit. & alius iuxta eũ uerucæ magnitudine qui furũculus appellat. Si forte cuſtos fallat Vi⸗ ſen
tis anteꝗᷓ ſeptimũ annũ cõpleatur a ſurculo euocata ad fructũ eiuueneſcit: ac moritur. Nec Pf
ueterem placet palmitem in longũ & ad quartum uſq; pedamentũ emitti: quod alii draco⸗ dn

fmeſis

lncolazi

n Alabe
enin Ecll⸗

Auontiin
itsl⸗

lnülen

Porrerete

dAmatlag
Uigndiorr
iCüunen
Oluguini,
dann l
Oltnigunen
uun M
Nlarlockan
gntone ni
lrens be
enrel
miningo
iungäurn
Gelocetobu
Muticea
lulgpun/
Momn
lursgenn
nns Mii
etotridun
oſtentouun
tneyto
toca teus
sfunzo
olauc⸗
elial⸗
Pi⸗ nnfi
penmit⸗
turae u
degeni
Urheols,
terq non
8: Utc ⸗
crüs gui⸗
den. Vi
,Denlio⸗
prelin
(aute cec
bit ammol
m poni
ſo znie
1
eliußl
orluntſe
8für

.

onit/
luii

„— 2 2
= 4 1
5 6E ** “? 2
*

2.
l

nes: alii iuuniculos: ut faciant quæ maſculeta appellãt. Cu indurnit uitis: peſſimi in uinea
traducere. Quinto anno & ipſi palmites intorquẽtur: ſinguleq; e ſingulis materiæ emittũ-
tur: ac deinde e proximis prioreſq; amputant. Semp cuſtodẽe relinqui melius. Sed is pximus

uiti eſſe debet: nec longior ꝗ dictu eſt. Et ſi luxuriauerint: palmites intorqueri ut quattuor
materias uel duas ſi umuga erit uinea emittat. Si per ſe uitis ordinabitur ſine ĩpedamento

qualecũq; tñ initio admiraculũ deſiderabit: dũ ſtare condiſcat & recta ſurgere. Cætera pri⸗
mordia eade. Diuidi autẽ putatione pollicis inæquali examine undiq; ne prægrauer fruc?
parte aliqua: ob iter idem deprimes phibebit in excelſum emicare. Huic uineæ triũ pedum
altitudo excelſior nutat: cæteris a quinto: dũ nõ excedat hoĩs lõgitudinem iuſta. Iis quoq;

quæ ſparguntur in rerra breuis ad innitẽdum caueas circũdant: ſcrobibus per ambitũ actis

ne uagi palmites inter ſe pugnẽt occurſantes: Maiorq; pars rerrarũ ita ſupinã in tellure uĩ
demiã metit. Si quidẽ & in africa & in egypto ſyriaq; ac tota aſia & multis locis eur opæ hic
mos pᷣualet. Ibi ergo iuxta terrã cõprin debet uitis. Eodẽ modo & tꝑe nutrica radice: quo
iniugata uinea: ut ſemp tantũ pollices relinquatur fertili ſolo cũ tribus gẽmis: graciliore ꝗ
nis. Præſtatq; multos eſſe ꝗ̊ longos. Quæ de natura ſoli piximus tanto potẽtiora ſentiũtur:
to proprior fuerit uua terræ. CGenera ſeparari ac ſingulis cõſeri tractibus utiliſſimũ. Mix
tura enĩ generũ etia in uino nõ modo in muſto diſcors. Aut ſi miſceantur nõ alia ꝗᷓ pariter
matureſcẽetia iungi neceſſariũ.Iuga altiora quo lætior ager & quo planior. Itẽ roſcido ne-
buloſo minuſqʒ uentoſo cõueniũt. Cõtra humiliora gracili: & arido æſtuoſo: uentiſq; exy
poſito.luga ad pedametũ quã arctiſſimo nodo uinciri oportet: uitẽ leui cõtineri. Quæ ge⸗

nera uitiũ & in quali ſolo cæloq; eſſent cõſerenda:cũ enumeraremus naturas earũ & uino⸗

rum notaumus. De reliquo cultu uehemẽter ambigitur. Plæriq; æſtate tota poſt ſingulos
rores cõfodi iubẽt uineã. Alii uetãt gematem: decuti enĩ oculos tactuq; intratiũ deteri. Et
ob id arcendũ procul omnẽ quidẽ pecus:ſed maxime lanatũ:quoniã facillime auferat gem
mas.Inimicos & pubeſcente uua roſtros. Satiſq; eſſe uineâ ter anno cõfodi: ab equinoctio
uerno ad uergiliarũ exortũ: & canis exortũ: & nigrelcẽte acino. Quidã ita determinat. Ve
terẽ ſemel a uindemia ante brumã cũ alii ablaqueare & ſtercorare latis putẽr. Iterũ ab idibꝰ
aprilis: anteꝗᷓ cõcipiat: hoc eſt in. vi. idus maii. Deinde priuſꝗᷓ florere incipiat & cũ defiorue⸗
rit: & uariante ſe uua:Peritiores affirmat ſi iuſto ſæpius fodiatur: in tatù tenereſcere acinos
ut rũpãtur. Quæ fodiũtur ante feruetes horas diei fodiẽdas cõuenit. Sicuti lutũ neq; ara⸗
re neqꝙ fodere. Foſſione puluerẽ excitatũ contra ſoles nebulaſq; prodeſſe. Pãpinatio uerna
in cõfeſſo eſt ab idibus maus intra dies decẽ utiq; ante ꝗᷓ florere incipiat: & eà infra iugum

debere fieri. De ſequente uariant ſentẽtiæ. Cũ defloruerit aliqui pãpinãdũ putãt. Alii ſub

iĩpſa maturitate. Sed de his Catonis præcepta decernẽt. Nãq; & putationum tradenda ratio
eſt. Protinus hanc a uindemia ubi cæli tepor indulget adoriũtur. Sed hoc fieri nunqᷓ debet
ratione naturæ ante aquilæ exortũ: ut in ſyderũ cauſis docebimus proximo uolumine. Im-
mo uero fauonio:quoniã aceps culpa ſit præproperæ feſtinationis. Si ſaucias recẽti medici⸗
na mordeat quædã hyemis ruminatio certũ eſt gẽmas earũ frigore hebetari: plagaſq; findi
Et cæli uitio exuri oculos lachryma diſtillante. Nã gelu fragiles fieri quis neiciac? Operarũ
iſta computatio eſt. In latifundis nõ legittima naturæ feſtinatio quo maturius putantur a⸗—
ptis diebus:eo plus materie fundũt:quo ſerius eo fructũ uberioré. Quare macras prius cöo⸗
uenit putare:ualidas nouiſſime.Plagam omnem obliquã fieri: ut faciſe decidãt hymbres: &
ad terram uerti ꝗᷓ leuiſſima cicatrice acie falce exacta plagaq; couelata. Recida autẽ ſemper
inter duas gẽmas:ne ſit uulnus oculis in reciſa parte. Nigra eſſe eã exiſtimant: & donec ad
ſinceram ueniatur recidendã: quoniam e uitioſa materie utilis nõ exeat. Simacra uitis ido⸗
neos palmites nõ habeat: ad rerrã recidi eam: nouoſc; elici utiliſſimũ. Im pampinatione nõ
hos detrahere pampinos qui cũ uua ſint.Id enĩ uuas ſupplãtas:præterꝗᷓ in nouella uinea. ln
utiles iudicantur in latere nati nõ ab oculo. Quippe etiam uua quæ naſcatur e duro rige⸗
ſcente ut niſi ferro detrahi non poſſit.Pedamentum quidam inter duas uites utilins putãt
ſtatui: & facilius ablaqueantur: ira:meliuſcʒ eſt uniiuge uineæ:ſi tameu & ipſi iugo ſint ui⸗
res: nec flatui infecta regio.In quadripertita quâ proximum oneri adminiculum eſſe deber
ne tamen impedimentũ ſentiat ablaqueatio cubito abeſſe n0 amplius. Ablaqueari autem
priuſꝗᷓ putari iubẽt. Cato de omni cultura uitiũ ita præcipir. Quam altiſſimam uineam fa,/
eito: alligatoq; recte dum ne nimium conſtringas: hocq; modo eam curato. Capita uitium

putata circũfodito. Arare incipito. VItra citraq; ſulcos perpetuos ducito. Vites teneras ꝗ̊/
primũ propagato. Veteres qninimũ caſtrato. Potius ſi opus fuerit dencito: biẽnioq; poſt p
cidito. Vitẽ nouellã reſecari tũ erit tẽpus: ubi ualebit. Si uinea ab uite caluata erit ſulcos in
terponito:ibiq; uiuã radicẽ ſerito. Vmbrã a ſulcis remoto crebroq; fodito. In uinea ueteri
ſerito ocimũ.Si macra etit quod granũ capit ne ſerito.Et circũ capita addito ſtercus:paleas

uinaceas:aliꝗd horũce: Vbi uinea frondere cœpit pâpinato. Vineas nouellas alligato cre.-

bro:ne caulis præſtingatur. Et quæ iã in pertica ibit eius pampinos teneros alligato leuiter

porrigitoq;. Quæ ubi recte ſteterint: ubi uua uallaria fieri cœperit: uites ſubligato. Vitis i

ſitio uua eſt per uer.altera cũ uua fiore ea optima eſt. Vineã uererẽ ſi in aliũ locũ trãſſeri e

uoles:dũtaxat brachiũ craſſum primũ deputato. Binas gẽmas ne amplius relinquito. Ex ra-

dicibus bene efſodito. Et caue radices ne ſaucies. Ita uti fuerit ponito in ſcrobe:aut in ſul/
co:operitoq; & bene occultato. Eodẽq;ʒ modo uineã ſtatuito: alligato: floxatoq; uti fuerit

crebroq; fodito. Ocimũ quod in uinea ſeri iubet antiqui appellabant pabulũ umbræ pati⸗

ens quod celerrime proueiatrt. Ratio arbuſtorum. o* . S. XXIII.
Faquit arbuſti rõ nurũ in modũ dãanata a Serſenna pafré fil gg:celebrata Scrofæ ue

ſ tuſtiſſunis poſt Catonẽ pitiſſimiſq;: ac ne a ſcrofa quidẽ niſi uni italiæ cõceſſa:cũ tã
lõgo iudicet᷑ euo. Nobilia uina non niſi in arbuſtis gigni: & in iis quoq; laudatiora

ſũmis:ſicut uberiora imis: adeo excelſitate ꝓficit. Hac rõne & arbores eligunt᷑. Prima oĩum

ulmus excepta ppter nimiâ frõdẽ atinia. Deinde populus nigra eadẽ de cauſa minus denſa
folio. Nõ ſpnũt pleriq; & fraxinũ ficũq; & etiã oleã: ſi nõ ſit umbroſa ramis. Harũ ſatꝰ cul-

tuſq; abũde tractatus eſt. Ante triceſimũſextũ mẽſem attingi falce uetant᷑. Alterna ſeruiat
brachia. Alternis putanantnis. Sexto annojmaritatur. Traſpadana italia præter ſupradicta-
cornu: populo: tilia: acere: orno: carpino: quercu arbuſtat agros. Venetia ſalice ꝓpprer uligi⸗
nẽ ſoli.Et ulmus detruncata a media inter tamorũ ſcãna digerit᷑:nulla fere:xx.pedũ altiore

arbore. Labulata earũ ab octauo pede altirudinis dilatant᷑ in collibus ſicciſq; agris. Aduo

decimo in cãpectribus & humidis. Meridianũ ſolẽ ſpectare palmites debẽt. Rami a proiectu

digytorũ modo nbrigttonuli in iis tenuiũ quoq; uirgultorũ barba ne obũbrent. Interual
ũ iuſtũ arborũ ſi aret᷑ ſolũ:quadtageni pedes in terga frõtẽq;: in latera uiceni.Si nõ aretur

hoc in oẽs partes.Singulis denas ſæpe adnutriũt uites: danato agricola minus ternis. Mari
tare niſi ualidas ininucũ: enecãte ueloci uitiũ in cremẽto. Serere tripedaneo ſcrobe neceſſa
rium diſtãtes inter ſeſe arborẽq; ſingulis pedibus. Nihil ibi malleolis atq; paſtinatiom-Nul
la fodiẽdi ĩmpẽdia utpote cũ arbuſti rõ hac peculiari dotæ pᷣſtet:ꝙ in eodẽ ſolo ſeri fruges

& uitibus prodeſt. Superq; quod uindicãs ſealtitudo nõ ut in uinea ad arcẽdas aialiũ iniu
rias pariete uel ſæpe uel foſſarũ utiq; ĩpendio muniri ſe cogat in arbuſto. Et p̃dicta eſt ſola
uiuæ radicis ratio. Item propaginũ: & hæc gemma ut diximus. Qualorũ in ipſa tabulato ma

xime pbata: qm̃ a pecore tutiſſima eſt. Altera deflexa uite uel palmite iuxta ſuã arborẽ: aut
circa proxima cælibẽ. Quod ſupra terrã eſt e matre radi iubet:ne fruticet. In terra pautiores

gẽme quattuor obruũtur ad radicẽ capiẽdã. Extra in capite binæ relinquũtur. Vitis in arbu

ſto quattuor pedes in lõgo cõſtat: oĩ ſulco tres lato:altos duos cũ ſemipede.Poſt annũ pro

pago incidit᷑ ad medullam: ut paularim radicibus aſſueſcat ſuis. Caulis a capite ad duas ge⸗-
mas reciditur. Tertio totus mergus abſciditur: reponitunq; altius in terrã ne ex reciſo frõ
deat. Tolli uiua radix a uindemia ptinus debet. Nuper reptũ draconẽ ſerere iuxta arborẽ:

ita palmitẽ appellamus emeritũ:pluribuſq; induratũ annis. Hunc præciſum ꝗᷓ maxima am/

plitudine tribus partibus lõgitudinis deraſo cortice quatinus ohruat᷑: unde & raſilẽ uocãt:
depᷣmere ſulco:reliqua parte ad arborẽ erecta:ociſſimũ in uite. Si gracilis ſit uitis aut terra:

uſitatũ eſt.ꝗᷓ ꝓpxime ſolũ decidi donec firmetur radix: ſicut neq; roſcidã ſeri: neq; ſeptẽtri

onis flatu. Vites aquilonẽ ſpectare debent ipſe:palmites autem earũdem ad meridiem. Non
eſt feſtinãdum ad putationẽ nouelle: ſed primo in circulos materies colligeda: nec niſi uali
dæ putatio admonenda. Seriora fere anno ad fructũ arbuſtaꝗᷓ uitis iugata. Sunt qui omni⸗-
no putari uetant priuſꝗᷓ arborum longitudinem æquauerit. Prima falce ſex pedes a terra
recidatur flagello infra relicto & naſci coacto in curuationem materiæ. Tres ei gẽmæ non
amplius deputato ſuperſint. Exq; iis emiſſi palmites proximo anno imis inferantur ſcan/
nis: ac per ſingulos annos ad ſuperiora ſcandant: relicto ſemper duramento in ſingulis ta⸗
bulatis. & emiſſario uno qui ſubeat uſq; quo placuerit. De cetero putatione omm flagel-

ux

oFerne

pſosuun
cement
Gmrunmi

Niin⸗
Uerennm⸗

9 Hüge

crpode

tinüfiu
ſonnturun
Cngenod
tiunguleo
lerogeet
lbeninue
ſemoos fu
Cpphunri
clinen⸗

ſiis Non⸗

Prbalse
niunrn
Ubrtere
inutsp⸗
Permeop
Herrinlun
Pimpnnte
cenſtmer
A erce
Uleenrd
Ugonin

tmlunſun

ſnltyn

(Kiu
1 dea

(ſe.
lharginte
Miincenten

gnoper de
letiinnis
minntone⸗
Netimnot
Eheen

Mus Nöe

mmcgeutn
ncöesn
mmlenn
hondo
lkfuüth
Vihtei

lestenn
enio dol 5
Lenitſllcnein
Nuinezue

ſerune
groce

ligno kee
digroltti
lci niſet⸗
ui drn
ddenntinl,
tog uifien
Bunder n

WII.

nKrotrve
coceſſacüti
Ghudaior,
Denaciun
jminus denii
Tüſad,⸗

Uermaſenni

tſumranidn
Pprerulg⸗
Nelidiene
grs Au
manrien
ent lmrerl
Knoaetun
temmis Nn
obe Malti.
unonl
oſenfugan
aialuini
crelt ſan
Pulatoma
boréut
vautioles
is in ardu
anüpto
iduasge/
leclo hio
ta abore
aima ab⸗
ile uocN
aut tennj
diem Mn

j genk
mücur n
ſgnß
ommfuge⸗

la quæ proxime tulerint recidãtur. Nouacircũciſis undiq; capreolis aſpergantur in tabula

tis. Vernacula putatio deiectis per ramos uitium crinibus circunueſtit arborem: crineſq;

ipſos uuis. Gallica in traduces porrigitur. Aemiliæ uiæ in radices atiniarum ambitur fron-
dem earum fugiens. Eſt quorundam imperitia ſub ramo uitem uinculo ſuſpendendi ſuſto
cantium iniuria: quando contineri debet uimine non arctari. Quinimo etiam quibus ſali⸗
ces ſuperſunt molliore hoc uinculo facere malunt: hærbaq; qua ſiculi uocant ampelodeſ/
men. Græcia uero uniuerſa iunco cypero ulua. Liberam quoc uinculo per aliquot dies ua
gari: & in conditã ſpargi: atq; in terra quã per totum annum ſpectauerit recũbere. Naq; ut
ueterina a iugo & canes a curſu uolutatio iuuat: ita tum & uitiũ porrigi lũbos. Arbor quo
q; ipſa gaudet aſſiduo leuata onere ſimilis reſpirãti. Nihil eſt in opere naturæ: quod nõ ex⸗
emplo dierũ noctiũq; aliquas uices feriarũ uelit: ob id protinus a uindemia putari: & laſſas
etianũ fructu edito improbatur: ut putatæ rurſus alligentur alio loco. Naq; orbita uinculi
ſentitur uexatione nõ dubia. Traducis gallicæ cultura binis utrinq; lateribus: ſi pars qua⸗
drageno diſtet ſpatio: quaternis. Viceno mter ſe obuii miſcentur alligaturq; uno concilia

ti uirgultorũ comitatu ob iter ligati qua deficiant. Aut ſi breuitas no patiatur ipſorũ: adal

ligato protendũtur in uiduam arborẽ iunco. Traducẽ bimum præcidere ſolebant. Onera⸗
tis enim uetuſtate melius donare tẽpus ut tranſilẽ faciant: ſi largiatur craſſitudo. Alias uti
le toros futuri draconis ꝑaſci. Vnũ etiãnũ genus eſt mediũ iuter hæc & propaginem. Totas

ſupplantadiiin terra uites: cuneiſq; findẽdi & in fulcos plures ſimul ex una propagãdigra
cilitate ſingulorũ firmata circũligatis haſtihbus: nec reciſis qui a lateribus excurrunt pamz
pinis. Nouarienſis agricola traducũ turba nõ cõtentus: nec copia ramorũ impoſitis etiãnũ

patibulis palmites circũuoluit. Itaq; præter ſoli uitia cultura quoq; torua fiunt uina. Alia
culpa iuxta urbẽ uaracinis: quæ alternis putantur annis: nõ quia id uiti conducat: ſed quia

uilitate redituũ impedia excuperẽt. Mediũ tẽperamẽtũ in carſulano ſequũtur:carioſaſq; tãa

gum uitis partes incipientes marceſcere deputãdo: cæteris ad uuã relictis detracto onore ſu

peruacuo pro nutrimẽto omnieeſt raritas uulneris. Sed niſi pingui ſolo talis cultura dege⸗

nerat in labruſcã. Arbuſta arari ꝗᷓ altiſſime de ſiderãt: & ſi tantum frumenti ratio nõ exigit.
Pampinari ea nõ eſt mors:& hoc cõpendiũ opere. Deputantur cum uite pariter interlocata

denſitate ramorum: qui ſint ſuperuacui: & abſumãàt alimenta. Plagas ad ſeptẽtrionem aut

ad meridiem ſpectare uetuimus. Melius ſi neqʒ in occaſus ſolis.Diu enĩ dolent talia quoq;:
ulcera & difficile ſaneſcũt algẽdo minus æſtuandoue. Nõ eadẽ in uite quæ in arbuſtis liber

tas: quoniam certa latera & facilius abſcondere q́ detorquere quo uelis. Plagas in arborum

ronſura ſupinare uelut calices faciendi ne conſiſtat humor. Viti adminicula addenda quæ
ſcandat apprehenſa ſumaiores ſlſiiiiiiiirr.
„ De ſeruandis uuis & morbis arborum. Cai
Iftium generoſarũ pergulas quinquatribus putandas: & quarũ ſeruare uuas libeat
u decrteſcente luna tradũt. Quæ uero interlumo ſint putatæ nullis aĩalium obnoxias
eelſe. Alia rõnẽ plena luna noctu tõdendas: cũ ſit ea in leone: ſcorpiõe ſagittario: cau
ro:atq; in totũ ſerendas plena aut creſcente utiq; cenſent.Suffici unt in italia cultores de⸗
ni in centena iugera uinearũ/At abunde de ſatu cultuq; arborũ tractato quoniã de palmis

XXIIII. M.

60

ac cytiſo peregrinis arboribus aftatim diximus: nequid deſit: indicãda reliqua natura ſit ma

gnopere pertinens ad omnia ea. Infeſtantur nãq; & arbores morbis. Quid enim gentiũ ca⸗
xet iis malis? Et ſilueſtriũ quidam pernicioſos negant eſſe: uexariq; tantũ grandine in ger⸗

minatione aut flore:Aduri quoq; feruore aut fatu fragiliore præpoſtero die ꝗᷓ ſuo. Frigo⸗

—

deprehendat ſoli uitiũ:quoniã nõ euenit niſi in frigido:
mus. Nõ enim ſolum mfirmiſſimæ arbores gelu periclirantur: ſed maxime: uexatiſc; ita pri
ma cacumina inareſcunt quoniã præſtrictus gelu nõ potuit eo puenire humor. Arborũ ꝗ/
dam cões morbi: quidã priuati generũ. Cõis uermiculatio eſt.Sideratio & dolor membrorũ

ra etiam obſunt ut diximus. Quid ergo?nõne & uites iore intereũte Hoc quidẽ eſt quo

aq; per hyemes cæli rigorẽ proba

ungde partiũ adhibita ſocietate nominũ quoꝙ; cũ hominũ miſeriis trũca dicimus certe cor

pora & oculos germinum exuſtos: ac multa ſimili ſorte.I tacq; laborant & fame & cruditate:
ꝗquæ fiũt humoris quãtitate. Aliq; uero & obeſitate:ut oĩa quæ ferũt reſinã nimia pinguedi

ne in tedã mutãtur: & cũ radices quoq; pingueſcere cœpere itererũrt. Vt aĩalia nimio adipe

Ito & peſtilẽtia per genera:ſicut inter homines:nũc ſer uitia: nũc plebes urbana uel ruſtica.

Bd;

LIBER.

Vermiculantur magis minus ue quædà: oẽs tñ fere.ldq; aures caui corticis ſono experiunt᷑.

lam quidẽ & in hoc luxuria eſſe cœpit: prægrandeſq; roborũ delicariores ut in cibo. Coſſos
uocãrt. Atq; exiã farina ſaginati. In quoq; altiles fiunt. Maxime autẽ arborũ hæc ſentiũt py
ri: mali fiſci. Minuſq; quæ amare ſunt & odoratæ. Eorũ qui in ficis exiſtunt alii naſcuntur
exillis: illos parit qui uocarur ceraſtes. Omnes tamẽ in ceraſtẽ figurane:ſonũq; edunt puuli
ſtridoris. Et ſorbus arbor infeſtatur uermiculis ruſſis piloſis: atq; ita emorit᷑. Meſpila quo-

q; in ſenecta obnoxia ei morbo eſt. Sideratio tota e cælo conſtat. Qua ꝓpter & grado in iis

cauſis intelligi debet: & cærbũculario: quod pruinarũ iniuria euenit. Hæc enim uerno tem
ore muitatis & erũpere audẽetibusſatis mollibus inſiqens adurit acreſcẽtes germinũ ocu⸗

Tos:quod in flore carbunculũ uocant.Pruniæ pernici oſior natura:quoniã lapla perſidet: ge

latq;: ac natura quidẽ ulla depellitur: quia nõ ſit niſi in moto aere & ſereno. Propriũ tamen
ſiderationis eſt ſub ortu canis ſiccitatũ uapor:cum inſitæ ac nouellæ arbores moriũtur: p/
cipue ficus & uites. Olea præter uermiculationem quam æ&que ac ficus ſentit. Clauum etiã
atitur nueungum placer dici uel patellã. Hæc eſt ſolis exuſtio. Nocere tradit Cato & ru
Prum muſtum. Nocet plerunq; uitibus atq; oleis mmia & fertilitas. Scabies cõmunis omni
um eſt. lImpetigo & quæ adnalci ſolent cocleæ peculiaria ficorũ uitia. Nec ubiq;.Sũt enim
quædam ægrirudines & locorum. Verũ ut honuni neruorũ cruciatus: ſic & arbori: ac duo/
bus æque modis. Aut enim in pedes hoc eſt radices erũpit uis morbi: aut in articulos: hoc
eſt cacuminũ digytos:qui longiſſime a toto corpore exeunrt.Inareſcunt ergo & ſunt apud
S ſua nomina utriq; uitio. Vndiq; primo doloi: mox & macies earum partium fragi⸗
1

s: poſtremo tabes morbuſq; nõ intrãte ſucco:aut nõperueniẽte: maximeq; id fici ſentiunt

Caprificus oĩbus ĩmunis eſt: quæ adhuc diximus. Scabies gignitur rorihus lemtis poſt uer
gilias. Nam ſi rariores fuere perfundũt arbore:nõ ſcalpũt ſcabiæ. Ceterũ ſi cadũt ſiue hbym
Pre⸗ nimii fuere.Alio modo ficus laborat radicibus madidis. Vitibus præter uermiculatio
nem & ſiderationẽ morbus peculiaris articulatio tribus de cauſis. Vna ui tẽpeſtatũ germi
nibus ablatis. Altera ut notauit Theophraſtus imſupinũ exciſis. Tertia culturæ imperitia
læſis. Omnes enĩ earũ iniuriæ in articulis ſentiuntur. Siderationis genus eſt in his dyflore⸗
ſcentibus roratio. Aur cũ acini priuſꝗᷓ creſcant decoquuntur in callũ. Aegrotant & cũ alſe

re: leſis uredine attonſarũ oculis. Ex calore hoc euenit intempeſtiuo: quoniã oĩa modo cõ

ſtant: certoq; tẽperamẽto fiunt. Et culpa uinitorũ collentium: cum præſtringũtur ut dictũ
eſt. Aut circũfoſſor iniurioſotictu uerberauit. Vel etiam ſubarator ĩprudens luxauit radi⸗
ces: corpuſue deſquãmauit. Eſt & quædam côtuſio falcis hebetioris. Quibus oĩbus cauſis
difficilius tollerãt frigora aut æſtus: quoniã in ulcus penetrãt oĩs a foris iniuria. Infirmiſſi

ma uero malus maxime quæ dulcis eſt. Quibuſdã debilitas ſterilitatem nõ necẽ affert: ut ſi
quis pino cacumẽ auferat uel palmæ. Serileſcunt enĩ nec moriũtur. Aegrotãt aliquando &
poma ipſa per ſe ſine arbore: ſi neceſſariis tẽporibus hymbres aut tepores uel afflatus defu

ere. aut cõtrario: abũdauere. Decidũt enim aut deteriora fiunt. Peſſimũ eſt inter omnia cũ

deſloreſcentẽ uitẽ & oleã percutit hymber: quoniaſimul defluit fructus. Sũt eadẽ cauſa na

ſcentes & erucæ dirũ animal: eroduntq; frõde: aliæ florẽ. Oliuarũ quoq; ut in mileto: ac de
paſtã arborẽ turpi facie relinquũr. Naſcit᷑ hoc malũ tẽpore humido & lẽto. Fit aliud ex eo
dem ſi ſol acrior inſecutus inuſſerit ipſum uitiũ:ideoq; mutauit. Eſt etianũ peculiare oliuis
& uitibus:quod araneũ uocant:cũ ueluti tele inuoluunt fructũ & abſumũt. Adurũt & fia
tus quidã eas maxime: ſed & alios fructus. Nã uermiculationẽ & poma ipſa per ſe quibuſdꝗ
annis ſentiũt: mala: pyra: meſpila: punica. In oliua ancipiti euẽtu quãdo ſubeũt nati fructũ
adimunt. Augent ſi in ipſo nucleo fuere erodentes eum. Gigni illos prohibẽt pluuiæ quæ

fiunt poſt arturũ.Eædem ſi auſtrinæ fuere:generant. In drupis'quoq; quæ matureſcentes

tunc funt præcipue caducæ, Ild riguis magis euenit:etiã ſi nõ ceciderit faſtidiendis. Sunt &
culicũ genera aliquibus moleſta: ut glandibus fico qui uidentur ex humore naſci tunc dul
ci ſubdito corticibus. Et ægrotatio quidem fere in iis eſt. Quædam temporum cauſæ aur
locorum non propriæ dicuntur morbi: quoniam protinus nẽcant: ſicut tabes cum inuaſerit
arborem: aut urẽdo. Vel flatus alicuius regionis proprius: ut eſt in apulia atabulus: in eubo
ea olympias. Hic enim ſi flauerit circa brumam: exurit frigore arefaciens: ur nullis ſolibus
poſtea recreari poſſint. Hoc genere cõualles & appoſita flumimbus laborant: præcipuæc;
uitis: olea: ficus. Quod cũ euenerit detegitur ſtatim iu germinatiõe. In oliuis tardius. Sed

ibrorepr

ſſoibus
Nonuni
Ton-

S potinn

juniabom
ceinott
ſtngra
cchrus
ſceneii,
Finusg
höͤvehen
Agueren
tieürec
terllero⸗
fimmiorese
CNeluninn
Kointere

Coret Va

ürbi

guiphe

lipeen
UirKonmn
nonn⸗
cenünerk
polet
(Cenlecke
Oruräten
Tinicunk

CbpeneO
unquice

Ereruitaz

ra
e cun!
Inl
huſneunit
Gheiun
uenopn
aepuran⸗
lofelgcs⸗
tnne
4 ipuc
Wünngud
teborpei
Mocigen
Plisſenn
Ais
elemdap⸗
ennteſt)

Mszuor
ollsprin

D

oenenne
incdoCl
brclentäi⸗
Wümtaun
Pecunr ull
Melnhano⸗
Agritoni
Wnbemdten
Lenninüel⸗
rperickng
Dophütanen
mnorütun,
.Clauunets
itCnoän
Pmunisormi,
dig. Jütenim
ANonia duo
Millos:ho
oäſuntpul
Aruntn
Gtalamiun
omuektuen
Mür ſuebeem
tuemicuue
eſnügenni
tuix inpenn
inhis Chold
enräciil
innod
tururdid
rurid
luruit alß
niuscaulis
nmiſli
ert utſi
uandod
Erus defu
ommniac
de caulam
ſlero: cde
Zinder er
nliareoliuß
Anitaſ⸗
le uibuli⸗
nai tuci
luvir gi⸗
—–
un ltan
cuminliil
Ulvsinene
. orrolen
t
isan

ſtringit & ſtragulat. Nec andrachne offendit᷑: ſi nõ
ceſarus & tilia & uitis corticẽ mittũt: ſed nõ uitalẽ: nec proximũ corpori: uerũ eũ qui inbna
ſcente alio expellitur. Quarũdã natura rimoſus cortex: ut pla tanis. Tiliæ renaſe citur paulo
minus ꝗᷓ totus. Ergo iis quarũ cicatricẽ trahit medẽtur luto fimocq;: & aliquãdo proſunt: ſi

XvVII.

in oĩbus ſignũ eſt reuiuiſcẽdi ſi folia amiſere:alioquin quas putes præualuiſſe: moriuntur.

Nõnunꝗ inareſcũt folia eadẽq; reuiuiſcũt. Aliæ in ſeptẽtrionalibus ut in põto phrygia fri⸗-

gore aut gelu laborãt: ſi poſt brumã cõtinueuere. xl. diebus. lbi aute & in reliquis partibus

iprotinus editis fructibus gelatio magna conſecuta eſt: etià paucis dicbus necat. Quæ in⸗

iuria hominũ cõſtant ſecũdas habet cauſas. Pix: oleũ: adeps inimica præcipue nouellis. Cor⸗

tice in orbe decracto necantur excepto ſubere: quod ſic etiã iuuatur: craſſeſcens enim præ⸗
imul incidatur & corpus. Alioquin &

nõ uehemẽtior frigorũ uel colorum uis ſecuta eſt. Qu vxdã tradius ita mo riũtur: ut robora

& quercus. Refert & tẽpus anni. Abieti enĩ & pino ſt quis detraxerit ſole taurũ uel gemios
txrãſeũte cum germinãt ſtatim moriũtur. Eamdẽ iniuriã hyeme paſſæ diutius tolerãt. Simili

ter ilex & robur & quercus. Quod ſi anguſtia decorticatio fuerit: nil nocet ſupradictis. In⸗

firmiores quidẽ & in ſolo gracili uel ab una tantũ parte detraſtus interimit. Similem & de⸗

cacuminatio rationẽ habet cupreſſi: piceæ: cedri. Eæ eni detracto cacumie auti gnibus adu⸗

ſto intereunt. Similẽ & de paſtio animaliũ, Oleam quidẽ etiã ſi lambat capra ſterileſcere au

QGor eſt Varo ut diximus. Quædam hac iniuria moriuntur. Al qua deteriora fiũt:ut amig⸗

„D

dalæ. Ex dulcibus eni träſfigurãtur in amaras. Aliqua uero etiã utiliora. ut apud chios py⸗
rus quã phocida appellat. Nain detrũcatio diximus quibus prodeſſe. Intereunt pleraq; exci

ſa ſtirpe: exceptis iite malo:fico:punica:Quædam uel ab ulcere. Ficus hanc imuriam ſper

nit: & omnia quæ reſinã gignunt. Radicibus amputatis mori minime mirũ eſt. Pleræq; tamẽ

non omnibus: ſed maximis: aut quæ ſunt inter illas uitales abſciſſis moriuntur: Nccat inui-

cem inter ſeſe umbra. Vel denſitate atq; alimenti rapina. Necat hædera uinciens. Nec uiſci
