in durmn
vuhpiceic
e le
Agmm⸗
Conics ic
ſͤumn,
l n
rgi
gnn
neu C

XXX.
torminum ac ueſicæ & calculorum mala: in puluerem igne tedacti: potique cum aqua
auxiliantur. Simili modo ex uino poti: aut ſi febris ſit: ex aqua ſomnum afferunt. Igni
Pus diu repugnant. Sed eodem medicamine (æpius poto tradunt lyenem quoq; abſumi,
Sang uinem reiicientibus excreantibus ue medent. Cinis eorum miſcetur oculorum medi
camentis. Spiſſat enim: ac refrigerat. VIcerum caua explet. Cicatrices extenuat. Quod ad
repugnantiam rerum attinet: quam græci antipathiam uocant: nihil eſt uenenatius uſquã:
quam in mari paſtinaca: utpote cum radio eius arbores necari dixerimus. Hanc tamẽ perſe
quitur galeos. Idem & alios quidem piſces: ſed paſtinacas præcipue Sicut in terra ſerpen⸗
res muſtela. Tanta eſt auditas ipſius ueneni. Percuſſis uero ab ea medetur & hic quidem
ſed & mullus ac laſſer. Bibevda⸗C, H.- ⸗ fden
De his ꝗbus ĩ terris & ĩ agꝗs uictus ẽ: & decaſtoteisnedicĩæ. & obſeruatiõe. Ca. III.
Decrabilis nature Potẽtia in iis quoq; quibus & in terris:& ĩ aqua uictus eſt: ſicut
S8S S fibris quos caſtores uocant & caſtorea teſtes eorum amputari hos ab ipſis cum
capiuntur negat Seſtius diligentiſſimus medicine. Quinmmo paruos eſſe ſubſtri
Goſq; & adhærentes ſpinæ: nec adimi ſine uita animalis poſſe. Adulterari autem renibus

eiuſdem qui ſunt grandes: cum ueri teſtes parui admodum reperiantur. Præterea ne ueſi

cas quidem eſſe cum ſint geminæ quod nulli animalium. In iis folliculis inueniri liquorẽ:
& aſſeruari ſale. Itaque inter probationes falſi eſſe folliculos geminos ex uno nexu depen⸗
dentes:quod ipſum corrumpi fraude coniicientibus gummi cum ſale: aut hammoniacum:
quomam ammoniaci coloris eſſe debeant circũdati liquore ueluti mellis cæroſi odoris gra
uis:guſtu amaro: & acri friabiles. Efficaciſſime e ponto galaciæ: mox Africæ. Sernutamen
ra olfactu mouent. Somnum conciliant cum roſaceo & peucedano peruncto capite. Et per
ſe poti in aqua.Ob id phreneticis utiles. Item lethargicos odoris ſuffitu excitant. Vulua⸗
rũque exanimationes uel ſubditi: & menſes ac ſecundas ciunt duabus drachmis ex aqua
cum pulegio poti. Medentur & uertigini: opiſthotonis: tremulis ſpaticis: neruorum uitiis
hiſchiadicis: ſtomachis: paraliticis: per unctis omnibus. Vel triti ad craſſitudinem mellis cum
ſemine uiticis ex aceto: aut roſaceo. Sic & contra comitiales ſumpti. Poti uero contra infla
tiones: tormina. uenena. Differentia tantum contra genera eſt mixturæ. Quippe aduerſus
ſcorpiones ex uino bibuntur. Aduerſus phalanga & araneos ex mulſo: ita ut uomitiõe red
dantur. Aut ut retineantur cum ruta. Aduerſus cahlcidas cum myrtice. Aduerſus ceraſtẽ
& præſteras cum panace: aut ruta ex uino. Aduerſus cæteros ſerpentes cum uino. Dari bi⸗
nas drachmas ſatis eſt: eorumque adiiciantur ſingulas. Auxiliantur priuatim contra uiſcũ
ex aceto. Aduerſus acõitum ex lacte: aut aqua. Aduerſus helleborum album ex aqua mul
ſa nitroque.Medentur & dentibus infuſi cum oleo triti in aurem a cuius parte doleant.
Aurium doloribus melius ſi cum meconio. Claritatem uiſus faciunt cum melle atrico inũ

cti. Cohibent ſingultus ex aceto. Vrina quoque fibri reſiſtit uenenis: & ob id in antidota 1 a
¼ 9

QOES

additur. Adſeruatur autem optime in ſua ueſica: ut aliqui exiſtiman.
De teſtudine & multorum piſcium medicinæ & obſeruationes. Ca. IIII.
Eminus ſimiliter uictus in aquis rerraque & teſtudinum effectuſque par in honore
g habendo uel propter excellens in uſu pretium figuræq; ueræ proprietatem. Sunt
ergo teſtudinum genera:terreſtres: marinæ: Iutariæ: quæ in dulci aqua uiunt. Has
quidem e græcis emydas appellant. Terreſtrium carnes ſuffitionibus proprie: magiciſque
artibus refutandis: & contra uenena ſalutares produntur. Plurimæque in Africa. Hæ ibi
amputato capite:pedibuſque pro antidoto dari dicuntur & ex iure in cibo ſumptæ. Stru/
mas diſcutere ac lyenes tollere. Item comitiales morbos. Sanguis earum claritatem uiſus
facit: ſuffuſioneſq; oculorum tollit. Et cõtra ſerpentium omnium & araneorum & ſimiliũ:
& ranarum uenena auxiliatur. Sanguine ſeruato in farina pilulis factis: & cũ opus ſit in ui⸗
no datis. Felle teſtudinum cum attico melle glaucomata inungi prodeſt. Et ſcorpionũ pla
gæ inſtillari. Tegumenti cinis uino & oleo ſubactus pedum rimas ulceraq; ſanat. Squam⸗
mæ e ſumma parte deraſæ:& in potu date uenerem cohibent. Eo magis hoc mirum: quo/
niam totius tegumenti farina accendere traditur libidinem. Vrinam earum aliter quam in

ueſica diſſectarum: inueniri poſſe non arbitror: & intra eam eſſe. Hæc quoque portentoſa

magis demoſtratur aduerſus aſpidum ictus ſingulare remedium. Efficacior eſt: tamen ut
aiunt cimicibus ammixtis. Oua durata illinuntur ſtrumis & ulceribus frigore: aut aduſtio

.

2. —

3

.—
S2

I.BERI,. DH 5
ne factis. Sorbentur in ſtomachi doloribus. Marinar um carnes zu xt⸗e ranzirin Sarni us
conrtra ſalamandras præclare auxiliantur. Neque eſt teſtudine diiuc ſalama zner u.
Sanguine alopeciarum inanitas & porrigo omniaque capitis ulcera eurantur⸗ nare ſt
autem eum oportet: lenteque ablui. Inſtilatur & dolori augiur cum lacte inn ieru⸗ d⸗
uerſus comitiales morbos manditur cum polline frumenti. Miſ cetur autem anguis emi
nis tribus aceti hemia uini addita iis: & cum hordeacea farina: aceto auoue unnnino⸗ ut
ſit quod deuoretur fabæ magnitudine. Hæc ſingula & marurin & ue bertina anrur eĩ
poſt aliquot dies ueſpera. Comitialibus inſtillatur ore deducis labris iis: qui mo le cor⸗
ripiantur. Spaſino cum caſtoreo clyſtere infunditur. Quod ſi dentes per ennum . untur
reſtudinum ſanguine immunes a dolore fiunt Et anhelitus diſcutit: qua gue orthopnoeas
uocant: ad has in polenta daturFel teſtudinum claritatẽ oculorum facit. arrlcis exte⸗
nuat. Tonſillas ſedat: & anginas & omnia oris uitia. Priuatim nomas ibi. Item ardentium
teſtium. Naribus illitum comitiales erigit: attollitque. Idem cum uernatige unguiin ee
tolammixto unice purulentis auribus prodeſt. Quidam bubulum fel unmi cent: deco a2
rumque carnium teſtudinis ſuccum abdita æquæ uernatione anguium.Se. diu in uind ce
ſtudinem excoquunt. Oculorum quoque uitia omma fel inunctum cum melle emen at.
Sufuſiones etiam marinæ felle: uel cum fluuiatilis ſanguine & lacte mulierum. Fel & con
tra lalamandras: uel ſuccum decoctum bibiſſe: ſatis eſt. Teſtudinum eſt tertium genus in
ceno & paludibus uiuentium. Latitudo iis in dorſo pectori ſimilis: nec conuexo incurtd
calice: ingrata uiſu. Ex hac quoque tamẽ aliqua contingunt auxilia. Tres nanc; in fuccéia

ſarmenta coniectæ & diuidentibus ſe tegumentis rapiuntur. Tum eu ulſæ carnes: earum

coquunrtur in aquæ congio ſale modice addita. lta decoctarum ad tertias partes ſuccus pa
ralyſim & articularios morbos ſentientibus bibitur. Detrahit item fel bituitas s uintc
uitiatum. Siſtitur ab eo remedio aluus aquæ frigidæ potu. Ex quarto genere teſtᷣ imunn
uæ ſunt in manibus diuulſarum pinguia cum aizoo herba tuſa ammixto unguento & ſe
mine lilii ante acceſſiones perunguntur æ& gri: præter caput mox conuoluti: calidam aqus
bibunt quartanis liberari dicuntur. Hãc teſtudinem quintadecima luna capi obortere i
plus pinguium reperiatur. Verum ægrum ſextadecima luna perungi tradunt.Ex eode ge
nere teſiudinum ſanguis inſtillatus crebro capitis d olores ſedat.Item ſtrumas. Sunt Jui
teſtudinum ſanguinem cultro æreo ſupinarũ capitibus præciſis excipi nouo ficili iubeãr
Ignem ſacrum cuiuſcunque generis ſanguine illini. Item capitis ulcera mananelaꝛg nenk
cas. Ildem promittunt teſtudinum omnium fimo panos diſcuti. Et licet incredibile ai 1
ut aliqui tradunt: tardius ire nauigia: teſtudinis pedem dextrum uehentia. Hinc ein W
morbos digeremus aquatilia: non quia ignoremus gratiorem eſſe uniuerſitatem nine iu
maioriſque miraculi. Sed hoc utilius eſt uitæ cõtributa habere remedia: cum aliu . iipee⸗
ſit. Aliud alibi facilius inueniatur. Venenatum mel diximus ubi naſceretur. Auxilio ẽ piſ⸗

cis aurata in cibo. Vel ſi ex melle ſincero faſtidium cruditaſue(quæ ſi grauiſſima incidat.

Teſtudinem circunciſis pedibus: capite cauda decoctam antidotum eſſe nnetor, eſt rrlo⸗
i Scincoq; Apelles. Quid eſſet Scincus:diximus. Sæpius uero quantum Bens icium pr .
ſtarent menſtrua mulierum. Contra omnia ea auxiliatur:ut diximus: mul ue tem con 2
paſtinacam & ſcorpiões terreſtres marinoſq;: & dracones & phalãgia ens Ubrti uei e
bo. Eiuſdẽ recentis e capite cinis cõtra omnia uenena: priuatim contra lungos. .Z a me
camenta inferri negant poſſe: aut certe nocere ſtella marina uulpino Qunguint lean at⸗
fixa limini ſuperiori: aut clauo æreo ianuæ. Draconis marini ſcorpionũq; ictus 6 car 5
earum impoſitis. Item araneorum morſus ſanantur. In ſumma ccrr⸗ omrni nenera⸗ I 1n .
tu:uel ictu:uel morſu noxia. Succus earum ex iure decoctarũ:efficaciſſimus ahe ur uͤt
& ſeruatis piſcibus medicinæ. Salſamentorumq; cibus prodeſt a lerpente percn gis 5 n
tra beſtiarum ictus mero ſubinde hauſto: ita ut ad ueſperam cibus uomitiòe rec 2 ur re⸗
culiariter a chalcide ceraſte: aut quas ſepas uocãt: authelope dipſade ue berch i zont
ſcorpiones largius ſumi.ſed non euomi ſalſamenta prodeſt:ita ut ris rolererar:gei⸗ b⸗ 27
nere ea plagis conuenit. Contra crocodilorum quidem morſus non a i r Eent s he⸗,
betur. Priuatim contra præſteris morſum ſarda prodeſt. Imponuntur alſame 2 c
ſta morſũ canis rabioſi: uel ſi nõ ferro uſtæ plagæ corporaq clyſtribus erinantn⸗
te ſufſicit.Et cõtra draconẽ marinũ ex aceto ĩponit᷑:lidẽ & ex cybio ꝓfectus.Draco.n.

Nuead ſpinr
Urinrum
cevenenum
zueprolunt
Aino Den
porispilte
Cormenti
neſtuenl
aoſfua nar
cium krer.
negemnun
orlnna uenen
notmine ur d
coenidusplen
Velrnundkeer
uusnec poſt
nibulqueene
nidezturap⸗
to in potion⸗
ia oca⸗
Pberieotetr
(kcaciuseſt.
ſenturmire 2
mogetor⸗
Moconcra
Ulllnon aſl
moadmoti.
Aconrralep⸗
brodeſtpeni
Uino. Nam
Decem uen
locum coirt
Minus in
iſerpentibe
cotorguen
nelcocr,
nloqicen,
naſiſcorp
Cuciaum
Nbici morte
medullae
leſmamur.
nins (ii
auten Aor
heficium .
Guiſuccun
indoncn
vetlintu,
Umttibun
uKr
t citee
uatiiun
Uenetder
Mohiber

„e .
un cundn
10 , 5„
r MAuerin
r ne
uk
eene 4
Werun Ad⸗
dald beynn
Renmmino d
„ .
in anurdeil
r 4 1.
ivocicecer,
eondonden
„ 1
AKahces ene⸗
rom z. iy
ten vdenrium
4 Mouuum Ne
* .
lenraecoche
Mewendat.
. 5 1
rees
AC lae
egt

—ernoee

lem connid

in veinci
41 1

Eilitr .
ACNe

enn uſo

Gberul
ednue
ulis Conmn

urinho⸗/

XXXI. l
nus ad ſpinæ ſuæ qua ferit uenenum ipfe impoſitus: uel cerebro toto prodeſt., Ranarum
marinarum ex uino & aceto decoctarum: ſuccus contra uenena bibitur & conrra riæ rube
tE uenenum: & contra ſalamandras. Fluuiatiles ſi carnes edantur ius ue decoctarũ ſorbeaz
tur: protunt & contra leporem marinum: & contra ſerpentes ſupradictas. Contra ſco rpiões
ex uino Democtitus quidem tradit: ſiquis extrahat ranæ uiuenti linguam nulla alia cor/
poris parte adherente: ipſaq; dimiſſa in aqua imponat ſupra cordis palpitationem mulieri
dormenti: quæcunque interrogauerit: uera reſponſuram. Addunt etiam nunc alia magi:
quæ ſi uera ſunt:multo utiliores uitæ exiſtimantur ranæ quam leges. Nanque harundine
tranſfixa narura per os: ſi ſuccurculus in menſtruis defigatur a marito adulterorum te/
dium fieri. Carnibus earum uel hamo additis præcipue purpuras certũ eſt allici. Iecur ra—
næ geminum eſſe dicunt:obiicique formicis oportere eam partem ꝗquam appetant: contra
omma uenena eſſe pro antidoto. Sunt quæ in uepribus tancum niuunt: ob id rubetarum
nomine ur diximus: quas græci phrynos uocant: grandiſſimæ cunctarum: geminis ueluti
cornibus plenæ ueneficiorum. Mira de his certarim tradũt auctores. Illatis in populum ſil
ueſtrium fieri. Oſſiculo quod ſit in dextro latere in aquam feruentem deiecto reftigerari
uas:nec poſtea feruere niſi exempto. Extemplo id inueniri. Nam obiecta rana formicis:ca
nibuſque eroſis ſingula in oleum addi. Er aliud eſſe in ſiniſtro latere: quo deiecto feruere
uideatur: apocynon uocari. Canum imperus eo cohiberi-Amorem concitari: & i urgia addi
to in potionem. Venerem ad alligatum ſtimulare. Rurſus a dextro latere refrigerari feruẽ
tia. Hoc & quartanas ſanari illigato in pelicula agnina recenti: aliaſq; febres. Amorem in
hiberi eo. Item ex iis ranis lyen contra uenena quæ fiant ex ipſis auxiliatur. Cor uero etiẽö
efficacius eſt. Coluber eſt in aqua uiuens:huius adipem & fel habentes qui crocodilos ue⸗
nentur mire adiuuari produntur: nihil cõtra belua audente. Efficacius etiamnum ſi hærba
potamogeton miſceatur. Cancri fluuiales triti: potique ex aqua recentes ſeu cinere adſer-
uato: contra ueneno omnia proſunt: priuatim contra ſcorpionum ictus cum lacte aſinino:
uel ſi non aſſit:caprino uel quocunque. Addi & uinum oportet. Necant eos triti cum oci-
mo admoti.Eadem uis contra uenenatorum onmm um morſus-⸗ priuatim ſcitalem: & angues
& contra leporem marinum: ac ranarum ruberam. Cuius eorum ſeruatus prodeſt pauori
Prodeſt periclitantibus ex canis rabioſi morſibus. Quidam adiiciunt gentianã: & dant in
uino. Nam ſi iam pauor occupauerit: paſtillos uino fubactos deuorandos ita præci piunt.
Decem uero cancris cum ocimi manipulo adalligatis: omnes qui ibi ſunt ſcorpiones ad eũ
lIocum coituros magi dicunt. Et cum ocimo ipſos cinerem ue eorum percuſſis imponunt.
Minus in omnibus iis marini proſunt: ut Traſſillus auctor eſt. Nihil autem æque aduerſa
ri ſerpentibus quam cancros. Sueſq; percuſſas hoc pabulo libi mederi. Cum ſole ſit in can-
cro torqueri ſerpentes. Ictibus ſcorpionum carnes fuuiatium cochlearum reſiſtunt crudæ
uel coctæ. Quidam obid ſalſas quoque adſeruant. Imponũt & ipſis plagis. Coracini piſces
nilo quidem peculiares ſunt. Sed nos hæc omnibus terris demoſtramus. Carnes eorum ad
uerſus ſcorpiones ualent impoſitæ. Inter uenena ſunt piſcium porci marini ſpinæ in dorſo
cruciatu magno Ilæſorum: remedium eſt limus ex reliquo piſci um eorum corpore: Canis
rabidi morſu potum ex paueſcentibus faciem perungunt adipe utili marini. Efficacius ſi
medulla lyene & oleum e lentiſco & cæra miſceatur. Murenæ morſus ipſarum capitis cine
re ſanantur. Et paſtinaca contra ſuum ictum remedio eſt cinere ſuo ex aceto illito: uel alte
rius. Cibi cauſa extrahi deber e dorſo eius quicquid ſimile eſt croco:caputq; totum. Et hãe
autem & omnia teſtacea modice collui in cibis:quia ſaporis gratia perit Leporis marim ue
neficium reſtinguunt poti hippocampi. Contra dorycium echini maxime roſi unt. Et iis
qui ſuccum carphati biberint: præcipue eius iure ſumpto. Et cancri marini decocti ius con/

tra dorycnium efficat habetur. Peculiariter uero contra leporis marini uenena & oſtrea ad

uerſantur. Idem uiderur: nec poteſt uidiri ſatis dictum eſſe de iis: cum palma mẽſarum diu
iam tribuatur illis. Gaudent dulcibus aquis: & ubi plurimi influũt amnes. Ideo pelagia par
ua & rara ſunt. Gignuntur tamen in petrorſimarentibuſque aquarum dulcium aduentu:ſi
cut circa grymum & muriam. Grandeſcunt ſyderis quidem ratione maxime: ut in natura
aquatilium diximus. Sed priuatim circa initia æſtatis multo lacte prægnantia: atque ubi ſol
penetret in uada. Hæc uidetur cauſa quare minora in aliis locis reperiuntur. Opacitas enĩ
prohiber in crementũ:& triſticia minus appetunt cibos. Variant coloribus. Ruffa in Hiſpa⸗

LIBER.
nia. Fuſca in illirico. Nigra & carne & teſta circeis. Præcipua uero habentur in quecunqu⸗
gente ſpiſſa nec ſaliua fua lubrica. Craſſitudine potus ſpectanda quam latitudine. Neque

in luto capta:neque in harenoſis. Sed ſolido uado ſpondylo breuĩ atque non carnoſo: nec

fibris lacinioſo: ac tota in aluo.Addunt peritiores notam:ãbiẽte purpureo erine fibras: eo
que argumento generoſa interpretantur callida parata appellantes. Gaudent & peregrina
tione tranſferrique in ignotas aquas. Sic brunduſina in auerno. Contra iſta & ſuum retine

ſuccum:& a Lucrinio adoptare cred untur. Hæc ſint dicta de corpore. Dicemus & de natio
nibus: ne fraudentur gloria ſua litrora. Sed dicemus aliena lingua digna quæque. Peritiſſi

ma huius cenſura in noſtro æuo fuit. Sunt ergo Mutiani uerba quæ ſubiiciam. Cyzizena
maiora lucrinis: dulciora britannicis: ſuauiora eduliis: acriora lepticis: pleniora lucenſibus

ſicciora coryphatenis teneriora iſtricis: candidiora circeienſibus. Sed iis neque dulciora: ne

que teneriora eſſe ulla compertum eſt. Indico mari Alexandri rerum auctores pedalia in/
ueniri prodidere. Necnon inter nos nepotis cuiuſdam nomenculator tridacna appellauit:

tantæ amplitudinis intelligi cupiens ut termordenda eſſent. Eorum dos in medicina hocꝗẽ
loco tota dicetur.Stomachum unice reficiunt Faſtidiis medentur. Addiditque luxuria fri

gus obrutis niue: ſumma montium & maris una miſcens. Molliunt aluum leniter. Eadem
cocta cum mulſo tenaſmo: qui ſine exulceratione ſit:liberant. Veſiccarum ulcera quoque

gepurgant. In conchis ſuis cocta ſiue uti clauſa uenerint: mire diſtilationibus proſunt. Te

ſtæ oſtreorum cinis uuam ſedat & tonſillas ammixto melle. Eodem modo parotidas: panos
mammarumque duritias: capitum ulcera ex aqua: cutemque mullierum extendit. Inſpergi
tur & ambuſtis. Et dentifricio placet. Pruritibus quoque & er uptionibus pituitæ ex aceto
med etur. Crudæ ſi tondantur ſtrumas ſanant & perniones pedum. Purpuræ quoque con/
tra denena proſunt. Et algam maris theriacen eſſe Nicander tradit. Plura eius genera: uti
diximꝰ. Longo folio & latiore: rubenrte: alia ue criſpo. Laudatiſſima quæ in creta inſula iux
ta terram in petris naſcitur. Lingendis etiam lanis ita colorem alligans: ut elui poſtea non

poſſit.E uino iubet eam dari Alopecias replet hippocãpinus cinis nitro & adipe ſuillo mix

rus: aut ſincerus ex aceto. Præparant cutem ſæpiarum cruſte fariua medicamentis. Cutem

replet & muris marini cinis cum oleo. Item echini cũ carnibus ſuis cremati cinis. Fel ſcor/
piones marini. Ranarum quoque trium ſi uiuæ in oleo crementur cinis cum melle. Melius

cum pice liquida.Capillum denigrant ſanguiſugæ: quæ in uino nigro diebꝰ. xl. computrue

ere.Alii in aceti ſaxtariis duobus ſanguiſugarum ſextarium in uaſe plumbeo iubencpu⸗/½
xreſcere totidem diebus:mox illini in ſole. Sornatius tantam uim habere tradit: ut niſi oleũ

ore contineant qui tingunt:dentes quoque eorum denigrari dicat. Capitis ulceribus muri
cum uel purpurarum teſtæ cinis cum melle utiliter illimtur conchyliorum: uel ſi non uran

tur farina ex aqua doloribus Caſtoreum cum peucedano & roſaceo. Omnium piſcium fiu

uniatilium:marinorumque adeps liquefactus oleo ammixto melle oculornm claritati pluri
mum confert.Item caſtoreum cum melle Callionymi fel cicatrices ſanat: & carnes oculo/
rum ſuperuacuas conſumit- Nulli hoc piſcium copioſius: ut exiſtimauit Menander: quo
ue in comœdiis. Idem piſcis & uranos copos uocatur ab oculo quem in capite habet. E co
racini fel excitat uiſum. Et marini ſcorpionis ruffi cũ oleo uetere: aut melle attico incipien
tes ſuffuſiones diſcutit.- Inungiter oportet intermiſſis diebus. Eadem ratio albugines ocu
Iorum tollit. Mullorum cibo aciem oculorum hebetari tradunt. Lepus marinus ipſe qui⸗
dem uenenatus eſt: ſed cinis eius in palpebris pilos inuties euulſos cobibet. Et ad hũc uſũ

utiliſſimſminimi. Item pectunculi ſalſi triti cum cædria. Ranæ quas diprhitas & calamitas

uocant: anguis earum cumlachryma uitisſi euulſo pilo palpebris illinatur. Oculorum tu
morem: ruboremque ſepiæ cortex cum lacte mulieris illit? ſedat: & per ſe ſcabricias emẽ
dat. Inuertunt itaque genas id agentes: & medicamentum auferunt poſt palum: roſaceoq;
inungunt:& pane impoſito mitigant nocte. Eadem cortice & nyctilopes curantur in farina

trita: ex aceto illita. Extrahit & ſquammas eius ci nis. Cicatrices oculor cũ melle ſanat pte⸗
rygia cum ſale: & cadmia ſingulis drachmis. Emencdat & albugines oculorum iumentormũ
Adiiciunt & oſſiculis eius genas ſi terantur ſanari. Echini ex aceto epinyctidas ſanant. Eun

dem cumburi cum uiperinis pellibus: raniſque: & cinerem aſpergi potioni iubent magi:cla
ritatem uiſus promittentes. Ichthyocolla appellatur piſcis: cui glutinoſum eſt cori um. Idẽ

que nomen glutino eius. Fiic epinyctidas tollit’. Quidam ex uentre non ex corio fieri di⸗

giig⸗gur
lortundi
mmn tetiie
Nolppiruct
iliter inpun
Padalligar
zine viuens
cotporishun

Ies dolondbi

juncis conhe
ba uite enan

fuccurmin u-

Ponreſente⸗
Perltreſan⸗
ſcenchenii
vem menſb
bacciguene
cum pypaven
hen Kperi.
Cun Suntq
tn mellise
ſoompenis.
iundiſucco
tolcancre
nepodeſt.h
lurdentimmn
Cnlein dleo⸗

Iadioſcncihe

ho lllitos d
cinis:addit.
Uaptoſunt

nileque A

Cnineante
uſtins
toridus ſton
bllesuen
lupellbus
oentmri
tiunſtobili
Belemt inf
eipoluere⸗
centaminke
iidiyhi
dusindole
tomm earun
eſtlichen
Kcurpaſti
hem legu
gelepte
N loce
Mtun

tin
lun
M
Wrolorer
deiivetbnde,
enä ronn
1lumeire
Amnatent
Uureneſenll
cn. Crrien
nioraluontbe
ecllinnne
res wonluin,
nn ppellat
mmeücinberi
Mnelunmnii
linn xen
Elleeneucge
durimn le
duotidzan
nenditlaheg
Piruirxerzen

1

ogrei

1

eius genenn

ndeninichiu
nelnipoſtnpe
mcielulleri,
GmentsCun
ticna all/
mmele Meis
alconmm
bev ineng,,
6ulenbun
mngianntt
mduiumguu
Cmrs o
lumcengoo
irhialbi
Tcoinchgien
Abugirez oen
imsipſe,

Abue

4 cumi
Ocnlowumtn
ſchbeici
lumtouc
ammrutin
Alelem N/
mmineninn

vſunn i

cunt.)cthyocolla ut glutinum taurin um laudatur. Pontica candida: & carens uenis: ſquã/
miſq;: & quæcelerime liqueſcit. Madeſcere autem conciſa in aqua aut aceto nocte ac die.
Mox tundi marinis lapidibus: ut facilius liqueſcat. Vtilem eam in capitis doloribus affir-
mat. & tetãaicis. Ranæ dextre oculus dextro: ſiniſtro leuus ſuſpenſi e collo natiui coloris pa
no lippitudines ſanant: Quod ſi Per coitum ranæ eruantur albuginem quoq;. Alligati ſi-
militer in putamine oui. Keli quæ carnes impoſitæ ſugillationem rapiunt. Cancri etiam ocu
Ios adalligatos collo mederi lippitudini dicunt. Eſt parua rana in arundinetis & herbis ma
zxime uiuens muta: ac ſine uoce uiridis ſi forte hauriatur: uẽtres bouum diſtendens huius
corporis humorem penicillis deraſum claritatem oculis iunctis narrant afferre. Ipſaſq; car/
nes doloribus oculorum ſuperponunt. Ranas etiam quindecim coniectas in fictili nouo
iuncis configunt quidam: ſuccum earum qui ita effluxerit admiſcent lachrymæ: quæ ex al⸗
ba uitæ enianat: atq; ita palpebras emendant inutilibus pilis exemptis acu inſtillantes hunc
ſuccum in ueſtigia euulſorum. Meges pſilothrum palpebrarum faciebat in aceto enecans
putreſcentes: & hoc utebatur in multis: uariiſq; per aquationes autumni naſcentibꝰ. Idem
Ppræſtare ſanguiſugarum cinis ex aceto illitus putatur. Comburi eas éportet nouo uaſe.
Idem cheni iecur ſiccatum pondere quattuordecim cum oleo cædrino perunctis pilis no⸗
uem menſibus. Auribus utiliſſimum bactiæ piſcis uel recens:ſed imieteratum uino. Item
bacci quem quidam myzen uocant. Item callionymi cum roſaceo infuſum. Vel caſtoreum
cum papaueris ſucco. Vocant & in mari pediculos eoſq; tritos inſtillari ex aceto auribus iu
bent. Et per ſe conchylio infecta lana mognopere prodeſt. Quidam aceto & nitro madefa/

ciunt Suntq; qui præcipue contra omnia aurium uitia laudent gari excellentis ſuccum cya

thum mellis dimidio amplius aceti cyathum in calice nouo lenta pruna decoquere. Deĩde
ſpuma penis deterſa: & poſtquam deſierit ſpumare tepidum ĩfundere. Si tumeãt aures co
riandri ſucco prius mitigandas iidem præcipiunt. Ranarum adeps inſtillat? ſtatim dolores

tollit. Cancrorum fluuiatilium ſuccus cum farina hordeacea aurium uulneribus efficaciſſi

me prodeſt. Parotides muricum teſtæ cinere cum melle: uel conchyliorum ex mulſo curan

rur. dentium dolores ſedantur oſſibus draconis marini ſcarificatis gingiuis. Cerebro cani-

culæ in oleo decocto adſeruatoq;: ut ex eo dentes ſemel anno colluantur. Paſtinacæ quocq;
radio ſcarificare gingiuas: & in dolore utiliſſim um. Conterturque iis: & cum helleboro al
bo illitos dentes ſine uaxatione extrahit. Salſamentorum etiam fictili naſe combuſtorum

cinis: addita farina marmoris inter remedia eſt. Et cyria uetere eluta nouo uaſe: & inde tri
ta ptoſunt doloribus Atque prodeſſe dicuntur omnium ſallſ amentorum ſpinæ combuſtæ
triteque & illitæ. Decoquuntuùr & ranæ ſingulæ in aceti heminis: ut dentes ita colluantur:

contineantq; in ore ſuccus. Si faſtidium obſtaret ſi uſpendebat pedibus poſterioribus eas
Saluſtius Dionyſius: ut ex ore uirus deflueret: in acetum feruens idq; e pluribus ranis. For-
tioribus ſtomachis ex iure edendas dabat. Maxilareſq; ita ſanari dentes præcipue putant.
Mobiles uero ſupradicto aceto ſtabiliri. Ad hoc quidem ranarum corpora binarum præcis
ſis pedibus in uini hemina macerant: & ita collui dentes labentes iubent. Aliqui totas adal⸗
ligant maxilis. Alii denas in aceti ſextariis tribus decoxere ad tertias partes: ut mobiles de
tium ſtabilirent. Necnon. xxxvi. ranarum corda in olei ueteris ſextario ſub ærea teſta diſco⸗
xere:ut infunderent per aurem dolentis maxille. alii iecur ranæ decoctum & tritum cũ mel
le ĩpoſuere dentibus. Omnia ſupraſcripta ex marina rana efficaciora. Si carioſi & fetidi ſũt
centum infurno arefieri per noctem præcipiunt. Poſtea tantundem ſalis addi atque frica⸗
ri. Enydris uocatur a græcis coluber in aqua uiuens. Huius quattuor dentium ſuperiori/
bus in dolore ſuperiorum gingiuas ſcarificant: inferiorum inferioribus. Aliqui canino tã⸗
tum earum contenti ſunt. Vtuntur & cancrorum cinere:nam muricum cinis dentifricium

eſt. Lichenas & lepras tollit adeps uituli marini. Murenarum cinis cum mellis obolis ternis

lIecur paſtinacæ in oleo decoctum. Hippocampi & delphini cinis ex aqua illitus. Exulceratio
nem Kaui debet curatio:quæ perducit ad cicatricem. Quidam delphini iecur infictili tor⸗

renti: donec pinguitudo ſimilitudine olei fluar: ac perungũt. Muricum uel conchyliorum
teſtæ cinis maculas in facie mulierum purgat cum melle illitus: cutemque erugat:extendit

que ſeptems diebus illitus: iita ut octauo candido ouorum foueantur. Muricum gen eris
ſũt ꝗᷓ uocãt græci colytia:alii corythia: turbinata æq;. Sed minora multo: efficiora ẽt & oris

halitum cuſtodientia: Ichtyocolla erugat cutẽ: extenditq;: in aqua decocta horis quattuor

Eii

dein contuſucolluta: & ſubacta ad lquorem uſque mellis. Ita præparata in uaſe nouo con

ditur: & in uſu quattuor drachmis er us binæ ſulphuris: & anchuſæ totidem:octo ſpumæ ar

gentæ add untur: aſperſaque aqua terũtur una. Sic illita facies poſt quattuor horas abluit.
Preroniiſcue medicinx. LCa. w.
Faetur & lentigini cæteriſq; uitiis ex oſſibus ſepiarum cinis. Ide m& carnes ex/
m creſcentes tollit: & humida ulcera. Pſoras tollit rana decocta in heminis quique
AAquæ marinæ. Excoqui debet: donec ſit craſſitudo mellis. Fit & mari halcyoneũ

ſ umarum craſſeſcentibus Alii e limo: uel quadam maris lanugine. Quattuor eius genera
Cinere um ſpiſſum odoris aſſperi. Alterum melle leuius odore fere algæ. Tertium candi/
dioris uermiculi. Quartump umicoſius: ſpongiæq; putri ſimile pene urpureũ. Quod op⸗

timum: id & mileſium uocatur. Quo candidius autem hoc minus pro abile eſt. Vis eorum

ut exulcerent: purgent. Vſus toſtis & ſine oleo mire:lepras lichenas: lentigines tollũt cum
lupino: & ſulphuris duobus obolis. Halcyoneo utuntur & ad oculorum cicatrices. Andri-
as ad lepras cancri cinere cum cleo uſus eſt. Attalus thynni recentioris adipe ulcera. Mena
gum muria & capitum cinis cum melle ſanat ſtrumas.Pungi piſcis eius qui rana in mari ap
pellatur: oſſiculo de cauda:ita ut non uulneret: prodeſt. Id faciendũ quottidie donec pro⸗
curentur-Eadem uis & paſtinacæ radio & lepore marino impoſito:ita ut celeriter remouea
rur. Echyni teſtis contuſis & ex aceto illitis. Item ſcolopendræ marinæ e melle. Cancro flu⸗
uiatilii contrito: uel combuſto ex melle. Mirifice proſunt: & ſepiæ oſſa cum axungia uete⸗/
te eontula & illita. Sic & ad parotidaſ utuntur: & Icauri piſcis marini iocineribus. Quin &
teſtis cadi ſaſalmẽtarii tuſis cum axungia uetere: muricumq; cinere ex oleo ad parotidas:
ſtrumaſq;. Rigor ceruicis mollitur cum marinis. qui pediculi uocantur drachma pota. Ca⸗
ſtoreo poto cum pipere ex mulſo mixto rãis decoctis ex oleo & ſale: ut lorbeatur ſuccus.
ſic & opiſthoton medẽtur: & retano: ſpaticis pipere adiecto. Anginas menarũ ſalſarum ex ca
pitibus cinis ex melle illictur abolet. Ranarumæ decoctarũ ex aceto. Succus hic & contra õ
ſilas prodeſt: Cancri fluuiatiles triri ſinguli in hemiam aquæ: anginis medenctur gargariza
aurt e uino: aut calida aqua poti. Vuæ medetur garum cochlearibus ſubditum: Vocem filu
ri recentes ſalſi ue in cibo ſumpti adiuuant. Vomitiones mulli inueterati: tritiq; in portio/

ne concitant. Suſpirioſis caſtoreo cum hainmoniaci exigua portione ex aceto mulſo ie/

iunis utiliſſime pota. Eadempotio ſpaſmos ſtomachi ſedat ex aceto mulſo calido. Tuſſim
ſanare dicuntur piſcium modo e iure decocto in patinis ranæ. Suſpenſæ autem pedibus cũ

diſtillauerit in patina ſaliua earum exenterari iubentur: abiectiſq; interaneis condiri. Eſt ra

na parua arborem ſcandens & ex ea uociferans. In huius os ſiquis expuat ipſamq; dimittat:
ruſſim liberare dicuntur. Præcipiunt & cochleæ crudæ carnem tritam bibere ex aqua cali⸗
da intuſſi cruenta. Iocineris doloribus ſcorpio marinus in uino necatur⸗ ut inde bibatur.
Conchæ longæ carnes ex mulſo potæ cum aqua pari niodo:aut ſi febres ſint: ex aqua mual/
ſa. Lateris dolores leniunt hippocampi toſti fumpti. Theteæque ſimiles oſtreæ in cibo ſũ/
ptæ. Iſchiadiconum muria ſiluri clyſtere infuſa. Dantur autem conchæ ternis obolis dilutæ
in uini lextariis duobus per dies quindecim. Aluum emollit ſilurus e iure & torquedo in ci
bo. Et olus marinum ſimile ſatiuo ſtomacho inimicum aluũ facillime purgat: Sed propter

acrimoniam cum pingui carne coquitur. Et omnium piſcium jus. Idem & urinas cic e uino

maxime. Optimume ſcorpionibus & duride: & laxatilibus: nec uirus recipientibus. Coqui

debent cum anetho: apio: corriandro: porro additis oleo & ſale. Fugant & cybia uetera: pri
uatiq; cruditates pituitas bilem trahunt. Purgant & myes quorum natura tota in hoc loco
dicerur. Aceruantur muricum modo uiuuntq; in algoſis: gratiſſimi autumno: & ubi mul
tadulcis aqua miſcetur mari: ob id in Aegypto laudatiſſimi. Procedente hyenie amaritudi
nem trahunt: coloremque rubeum. Horum ius traditur aluum & ueſicas exinanire. Inte/
ranea diſtringere. Omnia adaperire. Renes purgare Sanguinem: adipemq; minuere. ltaque
utiliſſimi ſum hydropicis. mulierum purgationibus: morbo regio: articulari: inflationibus
Item prodeſſe felli pituitæc; pulmonis:iocineris ſplenis uitiis theumatiſmis. Fauces tantũ
uexant: uoceſq; obtundunt. VlIceraq; quæ ſerpant: aut ſint purgandas ſanant. Item carcino
mata cremati autem ut murices & morſus canum: hominumq; cum melle: lepras létigines
Cinis corum potus emendat caligines. Gengiuarum & dentium uitia: eruptiones pituitæ:

appellatum ex nidisut aliqui exiſtimãt) halcyonum & cæicum: ut alii e ſordibus

Aconmzdon
ginitulos
ziguanto⸗nt⸗
ſcaum uin hi
arummcal
Ucercinſ⸗
ſunt auuml
dunt cucunmen
Euiondbosſu
Uliun Pre
gvodeigbiſe
Uir⸗Anorisa
Afimdeco?
innmincodho
Zuumſtunt.
Nboliscum mi
uci ſemnine
wor. Tormin:
vicismedent⸗
titutmuctradti
ſinenar yen
Knitticurinm.
Wüinmenitrin
Cnscunmunl
clolsprkclre
opemmacin
huntRuprnco
inisſoiscon
lasinchisz
Cntfoming
Poqgonaur
iuggochagt
lbearunr ſalſat
lenugillum
hiismenar
Wunnciniseu
herer Can.
Cumrin anc
Crduſtr e
Aaillit
ſolveciſen
fememune
P bemimm
unmd
ecaiten
lieſen
nidugluigt
clennſick
nlRinc
nateſ
lum bidarn
Winet

wodnſner & contra dorycnium: aut opocartum antidoti uicem optinent: Degenerant in duas ſpeti,/
ntk es in mitulos:qui ſaleme uituſcq; recipiunt: muſcaſc. Quæ rorunditate differunt: minores
. aliquanto: atq; hyrtæ tenuiorib? teſtis: carne duriores Mituli quoq; ut murices cĩere cau
emäcmeer, ſticam uim habent: & ad lepras: lentigines: maculas. Lauantur quoq; plombi modo ad gin⸗
hniüdiht giuarum craſſitudines: & oculorum albugines: caligineſq;. Atq; in aliis partibus ſordida
mnn iceni ulcera. capitiſq; puſtulas. Carnes uero eorum ad cãis morſus imponõtur. Et pelorides e mol
r Melorcbng lIiunt alu um. Item caſtorea ex aqua mullſa: drachimnis binis. Qui uehementius uolunt uti: ad
nuoreängeen dumt cucumer is ſatiui radicis ſiccæ di achmam: & afronitri duas. Lheteæ rorminibus & 1n⸗
Tenimtni, fationibus ſuccurrunt. Inueniuntur hæc in foliis marinis ſuggentis: fungorum ueri? qus
hurti voten piſcium. Eædem & tenaſmum diſſoluunt: renumq; uitia. Naſcitur & in mari abſinthium:
ſe eſt Meotun quod aliqui ſeriphum uocant: circa tapoſyrin maxime ægipti: exilius tereſtri . Aluum ſol /
ginettglircn uit: & noxiis animalibus inteſtina liberat. Solu unt & ſepiæ. In cibo dantur cum oleo & ſale
Amin Anti & farina decoctæ. Menæ ſalſe cum felle taurino illitæ umbilico: aluum ſoluunt. Ius piſciũ
Peilanhin in pacina coctorumcum lactucis renaſinum diſcutit. Cancri fluuiatiles triti ex aqina boti⸗
Unmnnmn aluum ſiſtunt. Vrinam ciunt In uino aluum. Ademptis branchiis calculos pellunt tribus
anmminmin obolis cum mirhæ tritæ ſingularibus eorum drachmis. Ileos & inflariones caſtoreum cum
Ruems dauci ſemine & perroſelini duantum ternis digytis ſumatur ex mulli calidi cyathis quat/
EkKmcIä

tuor. Tormina uero cum aceto uino mixto. Erythini in c bo ſumpti ſiſtunt aluum. Dyſen
