aattend ſis heracleotes intr⸗ im adhuc loquimr iſſe neceſſe eſt Demophilt ſ Apol
ridee id pentillumcde lympiade poſitus: cum fui lus fuerit: ambigitur. In eũ Ap.
quid ꝑ ſimanona oly Pi ius eorũ diſcipulus s quoq; tätas
Puntoruntn falſo in octogeſiman Quoniam utrius tam zZeus ferre ſecum. Opes d 1 e.
alnetr Neſeam thaſium it. Artem ipſis ablatam⸗ ris im palliorum reſſenis intext ũ
D um: & ſus fecit.Artem ipſis is litteris im palliorur is digno pre/
gincnnin us uer Iympiæ aureis lit a nullo ſatis digno pre/
nuütinim lodrus ſupradi ione earum olymp inſtituit: quod ea nullo lelopen: i qua
nvi iſiuit: ut in oſtentatione pera ſna inſtituit:q it & Penelopen: ĩ qua
lmreo ino acquiſiuit:ut in Poſtea donare op . Archelao. Fecit & P. iberet ce
üimr nomen ſuum oſten Alcmenam agrigentinis. P. Ilo placuit: ur uerſum ſubſcri: 1eius
se ſo poſſ diceret:ſicuti Alc Adeoq; ſibi in il pla ificus eſt Iupiter eius
inmgn cio poſſe idetur: & Athletam. Ade imitarurum. Magnifi atre coram
mbens es pinxiſſe uidetur: & facilius quam imitaru lans Alcmena matre coræ 33
onmumen mores p inuiſurum aliquem —— ones ſtrangulans ibus articuliſq;g:
neaminon brem ex eo inuiſurun hercules infans drac is grandior in capitibus articul la⸗-
g lebre ibus diis. Et hercule zeuſis gran lo lunonis la⸗
. aſtantibus ditur tamen zeu quam iĩ templo luno
NodNrn in throno 1. Deprehen D s tabulam: quan d ã quaq;
ee 13 ½ & Amphytrion. Pf igentinis facturu ancq elegerit: ut quod 4
nepglin⸗ auente: ligentia: ut agriger as. & ꝗnq; eleg eius &
Alioduin iae dfe eirinloenene u emez o Bonbchtahins ca AbonReſtuer ein H
es wer e ice dicarent inſ t. Pinxit & n ek. H M
iui en ciniæ publice di ꝛpictura redderet. us. Darraſius. . r”M
nna Encinmu ar inTarfebienar Wn Rercordest auſdck kielnemum— xXk.
g . Xmuli fu ere Tim auibus per picturam decept Ci. detuliſſet uuas pictas
um woltas in pictura. H . Ji r. Et cum ille r idcum tra
Vnpeh iſſe hic cum zeuſi duolarent: ipſe detu flagitaret tandem
dh Eſcendiſſe in ſcœnam aues aduolarent: ipſe d tumens fſag choy/ L
Chenisdb 4 to ſucceſſu ut in ſcœna ut zeuſis aſirum ihclicid . pakEni heenuo duid,n avin Pοα
n itur: ita ueritate repret intellecto error RE & poſtea zeu je
ol ditur: it picturam: atq; in ſe artificẽ. Fertur & p ſſt iratus
otren linteo oſtendit picturam: at haſius autem ſe a ingenuitate proceſſit iratus
trinqnen remoto lin . fefelliſſet:Parr ues:eadem ing ire s timere de
lring jam ipſe aues fe ſi aduolarent a ſumaſſem: aue ., L. 1:
o e:quoniam ip E: ad quas cũ aduo & ſi hoc conſun ſas fulinus
Mie r 6 ferrntẽ:ad qua um. Nãà & ſi r. nde muſas fu
MIn, . erũ uuas ius pinxi quam puert . cta ſunt:cum i icibus. Ef.-
Noce viſſe puerũ uua lius pinxi q in ambracia relicta ſunt: cum inde orticibus. Etc
onuln 1: & dixit: uuas me que ſola in am ſt in Philippi portic ſtiru⸗
,onde Operi: . lina opera:qu uR mæ Helena ei ipſe multa conſti
ſrectn rant. Fecit & figulina of ſidis manu Romæ! eſi natus& ipſe multa con apilli
pli hin Babrſorſt onaen tranſter Marſz areigatusßͦarchaus ephe uultus: & allegantiam capilli
g o diæ delubro Marſyas edit .Primus argutias uultus
1hi Concordiæ e cCturæ dedit
hninſß it. Primus & iym D

. *

oblitterata hoc ipſo mi chigallũ: quã pictu iit Ti
princeps. autq; ut actor eſt Detius Epulo. Ix. ſeſtertiis aſtimatã cubiculo ſuo incluſit. Pin⸗

LIBER.

uenuſtatẽ oris confeſſione artificũ in lineis extretnis palmã adeptus. Hæc eſt pictura ſum
ma ſubtilitas. Corpora enim pingere & media rerum eſt: quidem magni operis: ſed ĩ quo

multi gloriam tulerint. Extrema corporum facere:& deſinentis picturæ modum include⸗
re raruùm in ſucceſſuartis inuenitur. Ambire enim debet ſe extremitas ipſa:& ſic deſinere:
ur ꝓmittat alia poſſe: oſtẽdatq; etiã que ocultat. Hanc ei gloriãa conceſſere Antigonus &
Xenocrates: ꝗ de picturis ſcripſere: prædicantes quoc; nò ſolũ confitẽtes alia multa. Gra
phidis ueſtigia extant in tabulis ac mẽbranis: ex ꝗbus ꝓficere dicuntur artifices. Minor tñ

uidetur ſibi cõparatus in mediis corporibus exprimendis. Pinxit & dæmoné athenienſiũ

arguniento quoq; ingenioſo. Volebat nãq; uariũ.iracũdũ:iniuſtũ: incõſtantẽ. Eundẽ uero
exorabilẽ: clementẽ: mieſricordẽ: excelſum: glorioſum:humilẽ:ferocẽ: fu gacẽq;: & oĩa pari

rer oſtendere.Idẽ pinxit & Theſiã ꝗ Romæ in Capitolio fuit. Et nauachrũ torachatũ.Et in

una tabula quæ eſt Rhodi:Meleagrñ: Herculẽ⸗Perſea. Hæc ibi ter fulmine ambuſta: neq;
miraculũ auger. Pinxit & Archigallũ: quà picturam amauit Tiberius

xit & Creſſam nurricẽ: infantẽq; in manibus ei us: Et Philiſcũ & liberũ patrẽ aſſate uirrute
& pneros duos: ĩ ꝗbus ſpectatur ſecuritas & ſimplicitas ætatis. Itẽ ſacerdotẽ aſtante puero
cũ acerra:& corona. Sunt & duæ picturæ eius nobiliſſimæ hoplitides. Alter in certamine

ita decurrens: ut ſudare uideatur. Alter arma deponens ut anhelare ſentiatur. Laudatur &

Aeneas caſtorq; ac pollux in eadẽ tabula. Itẽ T helephus:Achilles: Agamennõ. Vlyxes fa
cundus artifex. Sed quo nemo in ſolentius & arrogãtius ſit uſt us gloria artis. Na & cogno
mina uſurpauit abrodientũ ſe appellando:aliiſq; uerbis principẽ artis & eàâ ab ſe conſuma

tum. Sup oĩa Apollinis ſe radice ortũ: & Herculẽ quẽ lyndi fecerat talem a ſe pictũ:qualẽ

(æpe in gete uidiſſet. Ergo magnis ſuffragſis ſuperatus a Timanthe eſt ſami in aiace: armo

rum quoq; iudicio Herois noĩe. Er ſe moleſte ferre dicebat quod iterũ ab indigno victus

eſſet. Pinxit & in minoribus tabellis libidines eo genere & petulantibus iocis ſe reficiens=

Nã Timanchi uel plurimũ affuit ingenii Eius. n. eſt lphigenia oratorũ laudibus cele brata

Qua ſtante ad aras peritura cũ mœ ſtos pinxiſſet oẽs:præcipue patrum: cum triſticiæ omne
imaginem conſumpſiſſet patris ipſius uultũ uelauit: quem dignæ non poterar oſtendere.

Sunt & alia ingenii eius exemplaria ueluti Cyclops dormiens in paruula tabula. Cuius &
ſic magnitudinem exprimere cupiens pinxit iuxta ſatyros thryſo pollicem eius mentien/
tes: atqi in omuibus eius operibus intelligitur plus ſempꝗᷓ pingitur: Et cũ ars ſumma ſit

ingenium tamen ultra artem eſt. Dinxit & heroa abſolutiſſimi operis: arte ipſa complexus
unires pingendi: quod opus nunc Romæ in templo Paciseſt. Euxinidas hac ætate docuit

Ariſtidem præclarũ artificem. Eupõpus Pãphilũ Apellis præceptorem Eſt Eupompi uictor
certamine gymnico palmã tenens. Ioſius auctoritas tanta fuerit: ut diuiſerit picturã in ge
nera tria quæ ante eũ duo fuere helladicum & aſſiaticũ. Aſſiaticum appellabant ꝑp bunc ꝗ

erat ſcytionius: Diuiſio helladico trita facta ſunt:loniũ:ſycioniũ:atticũ Pãphili pictura eſt
cognatio & prœliũ ad philũtẽ & uictoria Athenienſium. Itẽ Vlyxes in rate. Ipſe macedo na

tione: ſed prius in pictura oĩbus ſitteris eruditus præcipue arthimetice: & geometriæ ſine

uibus negabat artẽ pfici poſſe. Docuit neminẽ minoris talento annis. x. quã mercedem &
pelles & Melantius ei dedere. Et huius auctoritate effectum eſt ſicyone primũ:deinde
& in toga græcia: ut pueri ingenui ante oĩa anthigraphicen:hoc eſt piſturà in ludo doce/
rentar: recipereturq; ars ea in primum gradũ liberalium. Semp quidem honos ei fuit: ut in

genui eà exercerent: mox ut honeſtisppetuo interdicto: ne ſeruitia docerentur. Ideo neq;

in hac neq; in toreutice ullius qui ſeruirit opera celebrantur .Clari etiã centeſimaſeptima
olympiade extitere. Echiõ & Thnerimachus. Echionis ſunt nobiles picturæ Liber pater: irẽ
trageœdia & comedia. Semiramis ex ancilla adipiſcens regnũ: anus lampadas præ ferens: &
noua nupta uerecundia notabilis. Veruin & omnes prius genitos futuroſq; poſtea ſupera

uit Apelles eouſq; olympiade centeſima.xii.in pictura puectus: ut plura ſolus prope quã

cæteri oẽs contulerit: uoluminibus editus quæ doctrinã eã oↄtinẽt. Præcipua eius ĩ arte ne⸗

nunuſtas fuit: cũ eadẽ ætate maximi piſtores eẽnt: quoꝶ opa cũ amiraret᷑: collaudatis oĩbꝰ ab

eſſe iis unã illã uenerẽ dicebat: quàâ græci charita uocant. Cætera omnia cõtigiſſe. Sed hæc

fſoli ſibi neminem parẽ. Et aliam gloriã uſurpauit: cum Prothogenis opus iĩmẽſi laboris ac

cure ſupra modũ anxie miraretur. Dixit. n. oĩa ſibi cum illo paria eſſe: aut illi meliora: ſed

—

motep⸗
ſepenim
oh ge r
eteto⸗
gpeless:
namper
unacuſto
ceretAb
tabulam
nus conte
cpusſpſi
Lllſetilt
eimapel
ſobtiirai
lens lacu
Corlum
Auamſp⸗
egregiar
lſfuir aliea
ducendo
brinpor
batruulgt
ingepidls
Kir amm
Niiſon
OrntiorA
Daiopia
iumcom
tisNiuris
hit exipl
Inmiraric
Mignus

lütimn ſbũ

lſet mo
nignusr
leſtica Pe
Cenistale
liozad int
eoichſe
Grehoin
Mrerirx.
Imdtii
Ccniueni
tuseetan
Dlmiger
Drimuer
lo eeſſe
neinger
mmnD.„
Erwiztil
nopoter⸗
n de⸗
nene dii
mane

üümmſin
neled N
um lncoode⸗
lccelner
ſungonin,
amlC
Minortü
e nheninli
Pimtilen
ipn
drchnöhiin
mölſtre
auit Tbeiig
Nir uie
Um wen
in eanmde
InLadnmd
nö⸗ Vrh
Niacopn⸗
ſe conſum
. Nüga
nidano
nkignovins
le rücene
Obusccketnn
neiusmnron
juns nmſt
ielicnin
nne unt
Erpor, ot
4 ..
tpein
rugN
ipanch
enanton
nonemkiſe
rarthemd
rödeinde
lvso doc⸗
gsei foitunn
iur Geo nig
rebimaſepim

iber eſe.

5
ſe ſen

XXXIII Z
uno ſe preſtare:quod manum ille de tabula neſciret tollere: memorabili præcepto: nocere

ſæpe nimiam diligentiã. Fuit aurẽ non minoris ſimplicitatis quã artis. Nec decebat Amphi

om de dtſpoſitione: nec Aſclepiodoro de menſuris: hoc eſt quanto quid a quo diſtare de
beret. Scitum eſt inter Prothogenem & eum quod accidit. Iſle rhodi uiuebat. Quo cnm
Apelles annauigaſſet: auidus cognoſcendi opera eius fama tm̃ ſibi cogniti:continuo offi
cinam petit. Aberat ipſe ſed tabulam magnæ am plitudinis in machinẽ aptatã picturæ auus

una cuitodiebat. FHiæc Prothogenẽforis eſſe reſpondit: interrogauitq; a quo quæſitum di
ceret. Ab hoc inquit Appelles arreptoq; peniculo lineâ ex colore duxit ſummæ tenuitatis

p tabulam. Reuerſo Prothogeni quæ geſta erant anus indicauit. Ferunt artificem proti⸗

nus contẽplatum ſubtilitatem dixiſſe: Apelleiueniſſe. Non. n. cadere ĩ alium tã abſolutum
opus.Ipſum runc alio colore tenuiorem lineã in ipſa illa duxiſſe præcepiſſeq; abeuntem ſi

rediſſet ille: oſtenderet: adiiceretq; hunc eſſe quem qnærerent: atqʒ; ita euenit. Reuertitur

enim Apelles: ſed uinci erubeſcens: tertio colore lineas ſecuit: nullum relinquens amplius

ſubtilitati locum.At Prothogenes uictum ſe confeſſus in portum deuolauit:hoſpitẽ quæ

rens. Placuitq; ſic eam tabulã poſteris tradi: oĩ um quidem. ſed artifici præcipue miraculo.
Conſumiptã eà conſtat priore incendio domus Cæſaris in palatio. Auide ante a nobis ſpe-/)

ctatam ſpatioſiore amplitudine: nihil aliud continentẽ ꝗᷓ lineas uiſum effugientes Inter
egrægia multoꝶ opera inani ſimilem & eo ipſo allicientem omniq; opere nobiliorẽ. Apel
li fuit alioquin perpetua conſuetudo nunquam tã occupatã diem agendi. ut non lineam
ducendo exerceret artem: quod ab eo in prouerbium uenit. Idem pfecta opera pro pone⸗
bat in pgula tranſeuntibus Atq; poſt ipſam tabulâ latens: uitia quæ notarentur auſculta
bat: uulgum diligẽtiorem iudicem quà ſe præferens. Ferũtq; a ſutore repreheſum quod
in crepidis una intus pautiores feciſſet anſas. Eodẽ poſtero die ſuperbe emendarionẽ pri
ſtinæ ammonitionis cauillante circa crus indignarum pꝓſpexiſſe: denunciantẽ ne ſupra cre
pidà ſutor iudicaret: quod & ipſum in prouerbiũ uenit. Fuit.n. & comitas illi: pp quam &
gratior Alexandro magno erat: frequenter in officinam uentitanti. Vnde ut iam diximus

ab alio pingi ſe uetuit inueterato edicto. Sed & in officina imperite multa diſſerenti ſilen
tium comiter ſuadebat: tideri cum diceret a pueris ꝗq colores tererent. Tantum auctorita

tis & iuris erat ei in regẽ alioquin iracundum. Quanꝗᷓ Alexander & honoré clariſſimo præ
buit exẽplo. Nãq; cum dilecte ſibi ex pallaciis ſuis præcipue noĩe Cãpaſpen nudã pingi ob

ammirationẽ formæ ab Apelle iuſſiſſet eũq; cum pari captũ amore ſenſiſſet dono dedit e’“

—

Magnus aĩo maior ĩperio ſui: nec minor hoc facto ꝗᷓ uictoria ali.· Quippe ſe uicit: nectho
rũ tm ſuũ:ſed ct affectũ donauit artifici: ne dilecte ꝗdẽ reſpectu motꝰ ut quæ mõ regis fu
iſſet mõ piſtoris eẽt. Sũt ꝗ Venerẽ Dionæã illo pictã exẽplari putãt.Apelles & ĩ æmulis be

nignus Prothogeni dignationẽ primns rhodi conſtituit. Sordebat ille ſuis ut plerũq; do/
meſtica Percõtantiq; quãti licitaret opera effecta. paruũ neſcio quod dixerat At ille quin⸗
ꝗgenis talentis popoſcit: famãq; diſpſit ſe emere:ut pro ſuis uenderet. Et res cõcitauit rho
dios ad intelligendũ artificẽ: nec uiſi augentibus preciũ ceſſit. Imaginũ ille ſimilitudines
adeo ĩdiſcrere pinxit: ut incredibile dictu Appiõ gramaticus ſcriptũ relique rit: quẽdã ex

facie hoĩ um addiuinantẽ.quos Meropos uocãt ex iis dixiſſe aut futuræ mortis annos aut

præteriræ. Non fuerat ei gratia In comitaru Alexandri cum Ptholomæo: quo regnãte Ale
xandriã ui tẽpeſtatis expulſus ſubornato fraude æmulorũ Plano regio ĩuitatus ad regis
cœnã uenit. Indignãtiq; Prolemæo: & uocatores ſuos oñdẽti: ut diceret a quo eorũ ĩuita

tus eẽt. arrepto carbone extincto e foculo: imaginẽ in pariere deliniauit: agnoſcẽte uultũ

Plani Rege ex inchoato ptinns. Pinxit & in antigoni regis imaginẽ altero lumine orbam

primus excogitara rõne uitia odendi: obliquã nàq; fecit ut qd corpori deerat pĩcturæ poti

us deeſſe uideret᷑. Tm̃ᷣq; ea in parte a facie oſtẽdit quãâ totã poterat oñdere. Sũt inter ope
ra eius expirantiũ lmagines. Que aũt nobiliſſima ſint nõ eſt facile dictu. Venerẽ exeũtẽ e
mari: D. Auguſtus dicauit in delubro patris Cæſaris: quæ anadyomene uocatur: uerſſbus
græcis tali opere dũ laudatut: ſed illuſtrata. Huius. n. inferiorẽ partẽ corruptã ꝗ reficeret:

7

nõ poterat inueniri. Verũ ipa iniuria ceſſit in gloriã artificis. Cõſenuit hæc tabula carix. ali-
amq; p ea Nero in principatu ſubſtituit ſuo Dorothei manu. Apelles incohauerat aliã Ve mofntatn

nerẽ coiis: ſupaturus ẽt ſuã illã porẽ. Inuidit mors pacta pte:nec ꝗ ſuccederet opi ad p̃ᷣſcpᷣta
limamẽta ĩuẽtus ẽ.Pĩxit & Alexãdrũ.M.fulmẽ tenẽtẽ ĩ tẽplo epheſiæ Dianæ. xx. talẽd auri

₰

*

41 Als Pe
. 195 5P,
Do Ppofurc

LIBER.

Digyti eminere uidentur:& fulmen extra tab ulam eſſe. Sed legẽtes meminerint omnia ea

conſtare quatruor colloribus. Immane tabulæ preciũ accepit aureos méſura nõ numero.
Pinxit & Megalyſſi ſacerdotis Dianæ epheſiæ põpà. Clitũ equo ad bellũ feſtinãtẽ.& ei ga

leã poſcẽti armigerũ porrigentẽ Alexaudrũ & Philippũ quotiens pinxerit:enumerare ſup

uacum é. Mirant᷑ eius Abronẽ ſamii. Et Menandrũ Regé cariæ rhodi. tẽ Anceũ. Alexan⸗
driæ Gorgonas tenẽtẽ tragædũ. Romæ Caſtorẽ & pollucẽ cum uiſtoria & Alexandro ma
gno. Itẽ belli imaginẽ reſtrictis.a rergo manibus Alexãdro ĩ curru triũphãte. Quas utraſq;
tabulas. D. Auguſtus i fori ſui partibus celeberrimis dicauerat ſimplicitate moderata. Di=
uus Claudius pluris æſtimauit in utriſq; exciſa facie Alexandri Diui Auguſti imagines

dedere. Fiuſde arbitrantur manu eſſe & in Antoniæ tẽplo Herculẽ auerſum ut qd eſt diffi

cillimũ faciẽ eius oſtendat uerius pictura promittat: pinxit & Heroa nudũ ad quâ pictura
natura eũ puocauit. Eſt equus eius ſiue fuit pidtus ĩ certamine quod iudicium ad mutas
ꝗdrupedes puocauit ab hoĩbus. Naq; ambiru æmulos præualere ſentiens ſinguloꝶ pictu⸗
ras inductis equis oſtendit. Apellis tm equo adhinmuere: idq; poſteaſemp ilhus experime⸗

tum artis oſtentatur: Eecit & Neptolemũ ex quo aduerſus perſas. Archelaũ cum uxore &ι%

filia. Antigonũ thoracatũ cũ equo incendentẽ: peritiores artis præferũt oĩbus eius operi

bpus eundé regẽ ſedentẽ in equo⸗Dianã ſacrificantiũ uirginũ conoro mixtã ꝗbus miſcuiſſe

Homeri nerſus uidetur idipm ſcribentis: pinxit quæ pingi non pñt tonitrua: fulgetra: ful

Al 53”äs8 appellant. Inuenta eius & cæteris eius pfuere in arte.
wmitila J Vnuit t 1
claritates oculog excitaret: cuſtodiretq; a puluere & ſordibus: ad manũ inruẽdi demũ ap
pareret. Sed & cũ rõe magna: ne colorẽ claritas oculog aciẽ offenderet ueluti ꝑ laꝑidẽ ſpe
cularẽ intuentibus e longinquo. Et eadẽ res nimis foridis coloribus auſteritate occulte da
ret. Aeꝗᷓ lis eius fuit Ariſtidés thebanus. Is oĩum primus aium pinxit & ſenſus oẽs expreſ⸗
ſit: quos uocant græci ethe. Itẽ pturbationes: durior paulo in coloribus: Huius pictura: oꝑ

nũ imitari nemo potuit. qd abſoluta opa atraméeto illinebat ita tenui: ut idip̃m repcuſſu

pido capto ad matris morientis ex uulnere mâmã adtepens infans. Intelligiturq; ſentire
mater: & timere ne e mortuo lacte ſanguinẽ infans lãbat. Quã tabulãà. Alexander magnus
tranſtulerat pellã in patriã ſuã. ldẽ pĩxerat prœlium cũ pſis centum hoies ea tabula com⸗
plexus pactuſq; in ſingulos mnas denas a tyranno e latenſium Mnaſone.Pinxit & curren⸗/
tes quadrigas. Et ſupplicantem pene cum uoce. Et uenatores cum captura: Et leõtionem

pictorem. Et Anapauonienon pꝑp fratris amorem morientem. Item Liberum patrem & Ari

adnen ſi pectatos Romæ in æde Cæreris Tragœdum & puerũ Apollinis. Cuius tabulæ gra
tia interit pictoris inſcitia: cui tergendam eam ma ndauerat. M. Iunius prætor ſub die lu-
dorum apollinarium. Spectata eſt & in æde Fidei in capitolio mago ſenis cum lyra puerũ

docentis. Pinxit & egrum ſine fine laudatum. Qua in arte tantũ ualuit: ut Attalus rex una

tabulã eius centum talentis emiſſe tradatur. Simul ut dictum eſt & Protogenes floruit pa
tria phicaunus gentis rhodiis ſubiecte Summa eius paupertas initio:artiſq; ſumma inten⸗
tio. & ideo minor fertilitas. Quis eum docuerit non putant conſtare. Quidâ & naues pin⸗-
xiſſeuſq; ad annum quinquageſimum. Argumentumeſſe quod cum athenis celeberimio

loco Mineruæ delubro Propilion pingeret ubi fecit nobilẽ Paralum & Hãmoniadam: quã

quidà nauſica uocant: adiecerit paruulas naues longas in iis: quæ pictores peraga appellãt

ut appareret a quibus initiis ad arcem oſtentationis opera ſua perueniſſent. Palmã habent

tabularũ eius lalyſus: qui eſt uſq; hodie Romæ dicatus in tẽplo Pacis: quẽ cum pingerer
traditur madidis lupinis uixiſſe: qm ſimul famẽ ſubſtinerent & ſitim: ne ſenſus nimia dul
cedine o bſtrueret. Huic picture quater colorem induxit contra ſubſidia iniuriæ & uetu⸗
ſtatis: ut decedente ſuperiore inferior ſuccederet. Eſt in ea canis mire factus: ut quẽ pari⸗
rter caſus & ars pinxerit. Non iudicabat ſe exprimere in eo ſpumâ anhelantis cum re ſi qua
omni parte quod difficilimum erat ſibi ipſe ſatiſfeciſſet. Diſplicebat autẽ ars ipſa:nec mi/
nui poterat: & uidebat᷑ nimia ac lõgius a ueritate diſcedere:ſpumaq; illa pingi nõ naſci ex
ore anxio animi cruciatu cũ pictura nerũ eẽ nõ ueriſiniile uellet: abſterſerat ſœpius:mu/

tauerarq; penicillũ: nullo mõ ſibi aprobans. Poſtremo iratus arti qd inrelligeret᷑: ſpongiã
ipegit mmuiſo loco tabulæ ex lllaq; repoſuit ablatos colores:qliter cura optauerat: fecitq;

.₰.

i pictura fortun 1naturã Hoc exẽplo ſimilis & Nealtẽ ſucceſſus ĩ ſpuma eꝗ ſimilit ſpõgia
ĩipacta ſecutus dicit᷑ cũ pĩgeret Popizõta retinẽtes pane. Cũ ita Prothogenes mò ſtrauit &

ſortunabe
oſettho
Piothogen
lis inchoat
osageren
jer intutel.
neſrplus
fnurorumie
ſubglacio
ſecuritatitt
nte Nachl
gebit Ale
nrdi utis
ncitimus⸗
ſontrlannu
eronsmmast.
Pinririenu
Culenluuern
igmmanſa
Deüghlre
AtRonxin
35 Auiſtrato
pobmnto di
cl diebus
cle filium
Comtinuit
Pic celeri⸗
inuenit, Ar
proter eten
tis Mulcä⸗
Plrgg huiun
cuiuſeſt lan
bulmox di
Pyreicuſa
cutul hum
oblon
uippe er
d enapi⸗
in onic
htiti C
ürßhi
e Aern⸗
pedeg
warnk
Cremon
grüsci
egmneh
Arcus

monmen XXXIIII

N Nueg.— fortuna. Propter hunc lalyſe um ne cremaret tabulas Demetrius rex: cum ab ea parte ſola
nite poſſet rhodum capere: non incendit: parcen tẽc; Pi cture fugit occaſi o uictoriæ: Erat tun cC
nunenel Prothogenes in ſuburbano hortulo ſuo: hoc eſt Demetrii caſtris. Neq; interpellatus pra-
Nti Aernn⸗ liis inchoata opera intermiſit oĩo: ſed accitus a rege interrogatuſqʒ quã fidutia extra mu .

ros agerer: reſpandit: ſcire ſe illi cum rhodiis bellum eſſe nõ cum artibus. Diſpoſuit ergo
rex in tutellam eius ſtationes gaudens: quod poſſet manus ſeruare ꝗbus iã pepercerat: &G
1iemn ne ſæpius auocaret: ultro ad eum uenit hoſtis. Reltctiſq; uictoriæ ſuæ uotis inter arma ee
uſti innden murorum ictus ſpectauit artificẽ: Seqnitur tabulã eius tpis hæc fama: ꝙ eam Prothogenes
urchetßi ſub gladio pinxerit. Satirius hic eſt: quẽ Anapauome non uocant: ne quid deſit tpis euus
Ke ſecuritati tibias tenens. Eecit & Cydippẽ Triptolemũ:Cyliſcũ rragœdiarũ ſcriptorẽ medi

erncdon
Qumtg

i u BsaActa Antigonũ regẽ: & imaginẽ matris Ar iſtotilis philoſophi qui ei etiaã ſua,
N—K ebit & Alexendri magni bera pingerer⸗ pp æternitatẽ rerũ. Imper aninni & libido ĩ hæc
kaei quædã artis eum potius Fre: ouſſime pinxit Alexandrũ ac pana: Fecit. & ſigna ex ære
Grn 4 ur diximus. Eadẽ ætate Aſclepiodorus fuit quẽ in ſymmetria mirabat᷑.Apeles huic Mna
ſenmg ſon tyrannus pro. xii. diis dedit in ſingulos mnas tricenas. Idemq; Theõneſtro in ſingulos
glidunchen eeroas mnas cẽtenas. Eiis annumerari debet Nichomachus Ariſtodem filius ac diſcipulus
Punluie pinxit hic raptũ pſerpinæ. Quæ tabula fuit in Capitolio in Mineruæ delubro ſupra ædi-
Efuemil culam Iuuentatis. & in eodẽ Capitolio alia quà planctus imperator poſuerat uictoria qua
fraenme drigam in ſublime rapiens. EHic primus Vlyxi addidit pileum: pingit & apollinẽ & Dianã
n eu Deũq; Nlarẽ in leone ſedentẽ. Et itẽ nobiles uaccas arreptantibus Iatyri ylläcn quæ nunc
i enuͦg, eſt Romæ in tẽplo pacis. Nec fuit alius in ea arte uelocior. Tradunt naq; conductum en
ihnitihe ab Ariſtrato ſycioniorũ tyranno ad pingendũ qd is faciebat Teleſti poetæ monumentũ
neocclltea profinito die intra quẽ perageretur: nec multo ante ueniſſe accenſo ĩ pœnam tyrãno: pau
ci ee ⸗ ciſq; diebus abſoluiſſe celeritate & arte mira. Diſcipulos habuit Ariſtide fratrẽ & Ariſto/
uniduee n clẽ filium & Philoxenon eretriũ. Cuius tabula uuluis poſtferenda Caſſandro Regi picdta.
ummg ſann⸗ Continuit Alexandri prœliũ cũ Dario. Itẽ pinxit & laſciuiã in qua tres Sileni cõmenſant.
Mder an Fiic celeritatẽ præceptoris ſecutus breuiores etiãnũ quaſdã picturæ uias & cõpendiarias
1 Ubhd imuenit. Anmnumeratur his & Nicophanes elegans & cõcinus: ita ut uetuſta opera pigerer
innt daunn, proter æternitatẽ rerũ ĩpetuoſi animi:& cui pauci cõparentur. Coturnus ei & grauitas ar
Et ücdkn tis. Multũ a Neuſide & Apelle abeſt Apellis diſcipulus Perſeus. ad quẽ de hac arte ſcri-
1panend pſit:ꝗ huiuſ fuit ætatiſ.Ariſtidiſ thebani diſcipuli fuerunt & filii Niceroſ & Ariſtippuſ:·
zustbne cuiuſeſt ſatyrnſ cũ ſypho coronatuſ. Diſcipuli eiuſ fuerũt Antorideſ & Euphranor: de gg
otlun del buſ mox diceiuuſ.Nãq; ſubtexi par eſt mmoriſ picturæ cele breſ in penicillo e quibuſ fui rc—
Inne Pyreicuſ arte pauciſ poſtferenduſ- Propoſito neſcio an deſtrnxerit ſe: qi humilia ꝗdẽ ſe
R cutuſ humilitatiſ tamen ſumma adeptuſeſt Slorii. Ionſicinaſſuernaſ pinxit & aſelæ
nesfornt⸗ loſ & obſonia ac ſimilia: ob hoc cognommatuſ Rhyparograuoſ.in iſ cõſumatæuolup tatig
mmind Quippe eæ pluriſ uenire ꝗᷓ maxie multorũ. E diuerſo mediana utĩ uit Varro oia operiec⸗
imaſir bat Serapioniſ tabula ſub ueteribuſ. Hic ſcenaſ optime pĩxit: ob id hoĩem pingere nõ. CG
tra Dyoniſius nihil alind ꝗᷓ hoĩes pinxit hoc Antrophaphus coguoĩatus. Parua & Calicles
muumgl fecit. Itẽ Caleces comicis tabellis. Vtraq; Antiphlius. Nã & Heſionã nobijé pinxit: & alexi
⸗ lit drũ ac Philippũ cũ Minerua ꝗ ſunt in ſcola in Octauiæ porticibus & philippi.Liberũ ka⸗
iirn trẽ: Alexandrũ puerũ: Hyppolitũ tanto emiſſo expaueſcẽtẽ. In Põpeia uero Cadmũ & Eu
Mnide⸗ ropẽ. Idẽq; iocoſo noĩe & gryllũ ridiculi habitus pinxit. Vnde hoc genus picturæ gryllus
mhs uocatur. Ipſe in ægypto natus didicita Cteſidemo: Decet non ſileri & ardeatis templi pi-
ſnin ctorem præſertim ciuitate donatum. Ibi carmine quod eſt in ipſa pictura his uerſibus.
mran Dignis digna loco picturis condecorauit·
uge Reginæ lunonis ſupremæ coniugis tẽplumn.
cumt 4 Marcus ludius elotas ærolia orundduũ.
bunn Quem nunc & poſt ſemper artem hanc ardea laudat. ́JUDr —
ginoa Ea ſũt ſcp̃ta atiꝗs lr̃is latinis nõ fraudãdo & Ludio. D. Au. ætate: ꝗ pᷣmꝰ ĩiſtituit amœniſſi
nun mã pietũ picturã uillas & porticꝰ: ac topiaria opa Iucos: nẽora: colles: piſcĩas: euripos: ãnes:
nt olt littora:qlia:ꝗs optaret:uarias ibi ob ãbulãtiũ ſpĩe:aut nauigãtiũ:terrac; uillasadeũtiñ alel
“ lis aut uheiculis. là piſcãtes: aucupẽteſq;: autuenãtes. aut ẽt uĩdemiãtes. Sũt ĩ eis exẽ larib?
mniit hd n nobiles paluſtri acceſſu uillæ: ſub colliũ ſpõſiõe muliereſ labãteſ trepidæq; fuerũt plurimũ⸗

LIBER. S

Præterea faciles argutiæ: facetiſſimi ſales. Idẽ ſubdialibus maritimis urbes pingefe inſtitu
it blandiſſimo aſpectu minimoq; ĩ pendio. Sed nulla gloria artificum eſt: niſi eorũ qui ta

bnlas pinxere eoq; uenerabilior apparet antiq uitas. Nô. n. parieres excolebãt dñis im nec
domos uno in loco manſuras: quæ ex incendus rapi non poſſet. Caſula Prothogenes contẽ

tus erat in hortulo ſuo. Nulla in Apellis tectoris pictura erat. Nõdum libebat parietes to-
tas pingere. O mnis eorum ars urbibus excubabat:pictorq; res cõis terrarum erat. Fuit &
Arellius Romæ celebris pauloante Diuum Auguſtum. ni ſi flagitio inſigni corrupiſſet ax
tẽ ſempꝑ alicuius amore fœminæ flagrans: & ob id eas pingens: ſed dilectarũ imagine. Ita;

in pictora eius ſcorte numerabantur. Fuit & nup grauis ac ſeuerus idẽéqfioribus humilis
rei pictor Amulius. Huius erat Minerua ſpectante aſpectans quacunq; aſpiceretur. Pau/

cis diei horis pingebat: id quoq; cum gra uirate: qd ſemper togatus quanꝗᷓ i machinis. Car

cer eius artis domus antea fuit: & ideo non extant exépla alia magnopere. Poſt eũ fuere ĩ

auctoritate Cornelius pinus & Actius priſcus: qui honoris & uirtutis ædes impator Ve⸗

ſpeſiano Auguſto reſtituenti pin xerunt. Sed priſcus antiquis ſimilior.

De auiũ cantu cõpeſcendo: & ꝗ encauſto & penicillo primuſ lacunaria & ea

Ca.

meras pinxerit: ſparſimq; precia mirabilia picturarum.

On eſt omittenda in picturæ mentione celebris circa Lepidum fabula. Si quidem

n in triumuiratu quodaà loco deductus a magiſtratibus in nemoroſum hoſpitiũ mi⸗

naciter cum iis poſtero die ex poſtulauit ſomnum adẽptum ſibi uolucrum concẽ

,„N—

tu. At illi draconẽ in longiſſima mẽbrana dipictum circundedere loco. Eoq; terrore aues
tunc ſiluiſſe narrantur: & poſtea cognitum eſt ita poſſe cõpeſci. Cæris pingere ac picturã
innurere quis primus excogitauerit: non conſtat. Quidã Ariſtidis inuetnm putant: poſtea
conſumatã a Praxitele. Sed aliquanto uetuſtiore encauſticæ picture extitere. ut Polignoti

& Nicanoris & Mareſilai pariorum. Lyſippus quoq; eginæ picturæ ſuæ inſcripſit Enerem

qã pfecto non feciſſet: niſi encauſtica inuenta. Pàphilus quocq; Apellis preceptor nõ pixiſ
ſe tin enchauſtica: ſed etià docuiſſe traditur Pauſià ſicyonium primum in hoc genere no

bilẽ. Brietis filius hie fuit: eiuſdeq; primo diſcipulus. Pinxit & ipſe penicillo parietes the-

pis cum reficerentur quondã a Polygnoto picti: multũq; cõparatione ſuperatus exiſtim

barur qm non ſuo genere certaſſet. Ide & lacunaria primus pingere inſtituit. Nec cameras

ante eum taliter adornari mos fuit Paruas pingebat tabellas maximeq; pueros. Hoc æmu

li eum interpretabantur facere:qm̃ tarda picturæ ratio eſſet illa. Quã ob rẽ daturus celeri
tatis famã abſoluit uno die tabellà qguæ uocata eſt hemereſios puero picto Amauit in iuuẽ

ra Glycerã municipẽ ſuam inuetericẽ coronarum: certandoq; Imitatione eius ad numero
ſiſſimam florum uarietatẽ perduxit artemillâ. Poſtremo pinxit illam ſedentẽ cum corona.
Que nobiliſſuna tabula appellata eſt ſtephanoplocos: ab aliis ſtephanopolis: qm Glycera co

ronas uenditando ſuſtinuerat pauptatẽ. Hnius tabulæ exemplat quod apographon uocãt

Lucius. Lucullus duobus talentis emit athenis. pauxias autem fecit & grandes tabulas: ſi⸗

cut ſpectatã in põpeii porticibus boum ĩmolationẽ. Eam. n. picturam primus inuenit. quã
poſtea imitati ſunt multi æquauit autẽ nemo. Ante oĩa cum longirudinẽ bouis oſtendere
uelur aduerſum eum pinxit: non tranſuerſum. Vnde & abũde intelligit᷑ amplitudo. Dein
cum oẽs quæ uolunt eminentia uideri: candicantia facianr: colorẽq; condiant nigro. Hic

rotum bouem atricoloris fecit: umbreq; corpus ex ipſo dedit. Magna prorſus arte in quo
extantia obſtendens & in confracto ſolida oĩa. Sicyone & hic uitam egit. diuq; fuit illa pa⸗

tria picturæ. Tabulas inde oẽs ex publico pp æs alieuum ciuitatis additas. Scauri ædilitas

Romã tranſtulit. Poſt eum eminuit longe ante oẽs. Euphranor iſthmius olympiẽde ſcili⸗

cet centeſimaquarta. Is eſt qui inter fictores dictus eſt a nobis. Fecit & coloſſos & marmo/

ra: ac ſcy phos ſculpſit. Docilis & laborioſuſ ante oẽs: & ĩ quocunq; genere excellens ac ſi

bi æqualis. Hic primus uidetur & expreciſſe dignitates inſignia hernum & uſurpaſſe ſym

metriam. Sed fuit in uniuerſitate corpogꝶe exilior: capitibus: articuliſq; grandior. Volumi

na quoq; cõpoſuit de ſyemmetria & coloribus. Opera eius ſunt equeſtre prœlium. xii. dii.

Theſeus: in quo dixit eundẽ apud parrhaſium roſa paſtum eſſe: ſuum uero carne: Nobi/
lis eius eſt tabula epheſi. VIyxes ſimuiata ueſania bouẽ cum equo iungẽs. Palamedes dux
Faſce gladium condens. Eodẽ tꝑe fuit & Cyclias: cuius tabula argonautas. ralentis. clxiiii-
Hortenſius Orator mercarus eſt: eique ædẽ fecit in turculano ſuo. Euphranoris aũt diſci⸗

nluskuit
lucltus
Clo N
ue ur eitun
min Yn
(klarAug
intigloeiu⸗
epulchni⸗/
trix ſueᷣ
Apdromech
genmacribu
Peuitelezit
Anovileet.
euademqui
turAtbenio
ncundiorru
ſegneti n
hendente.E
biſſet:ner⸗
geperſeo⸗
nutraqy ſl
igrobauiſtn
coledutmeat
ſmumquoe
eipiri
Tentä
Pongennit
1siitea!
ſeetllas &
ces Mede⸗
pnes eiuſc
iusin colo⸗
Curx, Cun
tun torqun
hontur ,
igne conſ
G1o pperan
theninqi
bAſtipale
busbDolus.
Memtinbu
fünport⸗
Tumiacrli
ihügo
1nCleſio
Picomitn
tdirepe
insdenp
doregephe
erpeſt.
Odorus!
amicitiamn
Dheo Plal
ſtemiſant

Mngeteinlin

ehnücnin
0Oenee *
de cone
N RPriote
Rallkelesto,

n * r. „
Rerddkun 8
Hime,.

Dridos homi

maehimie
UIaLIIIII 3
—

EA

3 W
Poken koeref
Mege .
enon ,
HAKIII 6.8
C à.
14. .
lagicen
L-.. .
mbolpirüri⸗
Nucrumcone
terrore aues
„ 4
4.
Putampoliea
pongnoc
„
⸗ Pgoremn
AOpn LRKlech
. 3
Cpiort o⸗ ul
1

4
ageieteek,,
0 mete R
Upolkete nhe

„1 . 51
rents (cet!
2 a

ungo i
vutein ⸗
foirüape⸗
mniite
sAmm
Actlensr

lum 110

nedi,
nnscnii
orszitcl⸗

„ XXXIIIIH
pulus fi uit antid otus. Huius eſt clipeo dimicans athenis & Iuctator: tibicenq; inter p auta
laudatus.lpſe diligentior ꝗ numeroſior: & in coloribus ſecurus. Maxime in claruit diſci-
pulo Nicia Athemenſi qui diligentiſſime mulieres pinxit. Lumen & umbras cuſtodiuit. at
que ut eininerent e tabulis picturæ maxime curauit. Opera eius nemea aduecta ex aſia Ro
mã a Syllano: quã in curia diximus poſitã. Itẽ liber pater in æde Cõcordiæ. Hiacynthꝰ quẽ
Cæſar Auguſtus delectatus eo ſecũ deportauit Alexãdria capta. Et ob id Tyberius Cæſar
in tẽplo eius dicauit hãc tabulã. Dianæ. Epheſi uero ẽ Megalyſſi ſacerdotis epheſie Dianæ
ſepulchrũ. Athenis necromaàtia Homeri hãc uendere uoluit Attalo regi talẽtis. Ix. poti uſc;
patriæ ſuæ donauit: abundãs opibus. Fecit & gradeſ picturas in quibus ſũt Calypſo & lo?:
Andromeda. Alexander quoq; in Pompeii porticibus pcellens: & Calypſo ſedens. Huic ꝗ
dem aſcribunt᷑ quadrupedes. Broſperrime canes expreſſit. Hic eſt Nicias: de quo dicebat.
Praxiteles ĩterrogatuſi quæ maxime opera ſua pbaret in marmoribus: ꝗbus Nicias manum
admouiſſet. Tantũ circulitioni eiꝰ tribuebat. Non ſatis diſcernit aliꝰ eodẽ nomine. Ad hũc
eundem quidãà faciunt olym piade cẽteſimaduodecima. Niciæ cõparatur. & aliquãto præfer
tur Athenion Maronites Glautionis corinthi diſcipulus & auſterior colore: & in auſterita
iucundior: ut in ipſa pictura eruditio eluceat. Pinxit in tẽplo Eluſine Philarchum. Athenis
frequetiã quã uocauere polygẽneton. Itẽ Achillem uirginis habitu occutatũ.VIixe depræ
hendente. Et in una tabula quaq; maxime inclaruit agaſonẽ cum equo. Quod niſi iuuenta

obiſſet: nemo ei cõparatur. Eſt & nomẽ Heraclidi macedoni: initio naues pinxit. Captoq; re

ge Perſeo athenas cõmigrauit: ubi eodẽ tẽpore erat Metredorus pictor. Idẽqꝙ; phũs magnæ
in utcrad; ſciẽtia auctoritatis. Itaq; cũ. L. Pauluſ deuicto Perſeo petiſſet ab athenienſibus ut
Aprobatiſſimũ phũm mitterent ſibi ad erudiendoſ liberos itemq; pictorẽ ad triumphũ ex⸗
coledum: athenienſes Metrodorum elegerunt: pfeſſi eundẽ in utroq; deſiderio præſtantiſ
ſimum:quod edito quoq; Paulus indicauit. Timomachus dizãtinuſ Cæſaris dictatoriſ æta
niacẽ ei pĩixit & Medeãâ ab eo in ueneris genitriciſ æde poſitas: octoginta taletis uenunda/
raſ. Talentũ autẽ atticum ut ait Varro. xvi. ſextertiis taxat᷑. Timõachi æq; laudant Oreſtes
Iphigenia ĩ tauris & Lecithiõ agilitatiſ exercitator: cognatio nobilium palliati: quos d ictu
ros pinxit: alterum ſtantẽ alteg ſedentẽ. Præcipue tñ arſei fauiſſe in Gorgone uiſa eſt. Pau
ſiæ filius & diſcipuluſ Ariſtolaus e ſeueriſſimiſ pictoribꝰ fuit cuiꝰ ſunt Epaminundas: Peri
cles. Medea Virtuſ: Theſeus. Imago attice Plebis. BSoum ĩmolatio. Sunt quibuſ & Mechlo
panes eiuſdem-Pauſiæ diſcipuluſ ꝑlaceat diligentia: quã intelligant ſoli artifices: Alias du⸗
rus in coloribuſiſed & multus. Nam Socrateſ iure omnibus placeat. Taleſq; ſunt eiuſ pi/
