in toto orbe.Proximus byſſino:mulierũ maxitie deliciis circa elim in achaia genito: qua ⸗
ternis deeariis ſtipula eius permutata quõdã ut auri. Repertaq; lintheotum lanugo euillis

nauium maritimarum maxime in magno uſu medicinæ eſt:& cinis ſpodii uim habet. Eſt &G-

inter papauera genus quoddam: quo candorẽ linthea præcipuũ trahunt. Tentatum eſt tin
gi lignum quoq;: & ueſtiũ inſaniam accipere: in Alexandri magni primum claſſibus indo
amnę nauigantis: cum duces eius ac præfecti in certamine quodam uariaſſent inuignia na⸗-
uium.Stupueruntq;ʒ lictora flatu: uerſicoloria ſplẽdente. Velo purpuro ad acciũ cum. Nl.
Antonio Cleopatra uenit: eodemq; effigit.Hoc fuit imperatoriæ nauis inſ gne. Poſtea in
theatris tantũ umbram fecere. Quod primus omniũ inuenit. Q. Catulus cu capitoliũ de⸗
dicaret. Carbaſina deinde uela primus in theatro duxiſſe traditur Lentulus Spinter appo
linaribus ludis.Mox Cæſar dictator totũ forum romanũ intexit. Viãq; ſacra ab domo ſua
ad cliuũ uſq; ad capitoliũ quod munere ipſo gladiatorio mirabilius uiſum tradũt. Deinde
& ſine ludis marcellus. Octauia ſorore Auguſti genitus in ædilitate ſua auunculo.xi. con
ſule chalen. Auguſti uelis forũ umbrauit: ut ſalubrius litigantes conſiſterent. Quantum
mutatis moribus. Catonis Cenſori qui ſternendum quoq; in forũ muricibus céſuerat. Ve
la nuper colore celi ſtellata per rudentes terræ etiam in amphitheatris principis neronis ru
bent in cauis ædiũ & muſcum ac ſolem defendunt. Cætero manſit candori pettinax gratia
honor etiâ & troiano bello. Cur emm nõ & prœliis interſit ut naufragiis? Thoracibus line
is paucos tamen pugnaſſe teſtis eſt Homerus. Hiinc fuiſſe & nauium armenta apud eudẽe
interpretati ſunt eruditiores quoniã cũ ſparta dixit ſignificauerit ſaaaaa.
De ſparti natura:& quando primum uſus eius: & quomodo perficiatur & quæ ſine ra⸗
dice naicantur & uiugs. cCaa li.
Piarti quidem uſus multa poſt ſæcula cœptus eſt. Nec ante poœnorũ arma: quæ pri
¶ mum hiſpaniæ intulerunt. Hærba & hæc ſponte naſcens: & quæ non queat ſeri iun
cuſq; proprie aridi ſoli uni terræ dato uitio. Nàq; id malum telluris eſt: nec aliud
iĩbi ſeri aut naſci poteſt.In africa exiguũ & inutile gignitur. chartaginenſis hiſpaniæ citeri
oris portio. Nec hec tota.ſed quatinus perit montes quoc ſparto operit. hinc ſtrata ruſti⸗-
cis:eorũ hinc ignes fuceſqʒ.hinc calceamina &paſtorũ ueſtis aialibus noxiũ pᷣterꝗ cacumi
nũ teneritate.Ad reliquos uſus laborioſe e uellié. Ocreatis cruribꝰmambuſq; tectis mani⸗

cis cõuolutũ oſſeis ligneiſi ue conamẽtis. Nũc iã in hyemẽ uix. Facillime tamẽ ab ibibus ma

iis in iunias hoc maturitatis tempus. Vulſum falſcibus in aceruo aduuatũ biduo tertio re
ſolutũ. Spargitur in ſole ſiccaturq;: & rurſus in faſcibus redit ſub tecta. Poſtea maceratur
aqua marina optime ſed & dulci ſi marina deſit. Siccatũq; ſole iterũ rigatur: fi repẽte urge
at deſideriũ: perfuſum calida in folio ac ſiccatũ ſtãs cõpendiũ opere fatet. Hoc autẽ tundi
tur: ut fiat utile p̃cipue in aquis:mariq; inuictũ. In ſicco præferùt e canabi funes. Et ſpartũ
alitur etiã diuerſum: ueluti nataliũ ſitimpenſa. Eſt quidẽ eius natura interpolis. R urſuſq;
ᷓ libeat uetuſtũ nouo miſcetur. Verũtamẽ cõplectet᷑ animo:qui uolet miraculum æſtimare
uãto ſit in uſu oĩbus terris nauiũ armamẽtis:machinis ædificationũ:aliis deſideriis uitæ.
Ahos omnes uſus quæ ſufficiant minus. xxx. paſſuum in latitudinem. A littore cartha/
ginis nouæ minuſq; in longitudine eſſe reperientur. Longius enim uehi Impendia prohi-
bent.lunco græcos ad funes uſos nomini cedamus: quo herbã eam appellant. Poſtea pal⸗
marum foliis phyllyraq; manifeſtum eſt. Et inde tranſlatũ a pœnis ſparti uſum per quã ti⸗⸗
mile eſt ueri. Theoprhaſtus auctor eſt eſſe bulbi genus circa ripas amniũ naſcens: cuius in
ter ſummũ corticem eamq; partem qua ueſcuntur eſſe laneâ naturam: ex qua mapalia ue⸗
ſteſq; quõdam conficiebantur. Sed neq regionem in qua id fiat: neq; quic diligeneius
præterꝗᷓ eriophoron id appellari in exemplaribus quæ equidem inuenerim tradit. Neque

LIBER.“ D
omnino ullam mentionem habet bulbi generũ circa ripas amniũ naſcentis: cuins inter ſu
mumcorticem eamq; partem ueſcuntur ſemper habet ſpartum. Cunctacura magna perſe
cutus. ccccxc. annis ante nos: ut alio iam loco diximus. Quo apparet poſt id temporis ſpati
um in uſum ueniſſe ſpartum. Et quoniam a miraculis rerum cœpimus: ſequemur eorũ or
dinem in quibus uel maximum eſt aliquid naſci: aut uiuere ſine ulla radice. Tubera uocàâ
tur hæc undiq; terra circundata: nulliſq; fibris nixa aut ſaltem capillamentis: nec utiq; ex
tuberante loco in quo gignũtur: aut rimam agente. Neq; ipſa terre coherent. Cortice etiã
includuntur: ut plane nec terram eſſe poſſumũs dicere:neq; aliud ꝗᷓ terræ callũ. Siccis hæc
fere & ſabuloſis locis frutetoſiſq; naſcuntur. Excedunt ſæpe magnitudinemmali cotonei
etiam librali pondere. Duo eorum genera: harenoſa dentibus inimica: & altera ſincera. Di
ſting ũtur & colore r uffo nigroq;: & intus candido. Laudatiſſima quæ africæ creſcunt. An
ne ultimum id terræ? Neq; enim aliud intelligi poteſt: malum ne id ea prorinus globernr
magnirudine qua futurum eſt. Et uiuat ne: an non haud facile arbitror intelligi poſſe. Pu
treſcendi enim ratio coõmunis eſt iis cum ligno. Lartio licinio prætorio uiro iura reddente
in hiſpania catthagine paucis his annis ſcimus accidiſſe mordenti tuber: ut deprehenſus in
de denarius prunos dentes infecteret. Quo mamfeſtum erit terræ naturam in ſe globari.
Quod certum eſt ex iis quæ naſcuntur: & ſeri non poſſunt. De myſi:& tuberibus: de
fungis pezicis: laſerpitio: & magyderi & rubia & radicua. Caa. III.
Fitie eſt quod in cyrenaica prouintia uocant myſi:præcipuum ſuauitate: odore: ac
ſ fapore: ſed carnoſus. Et quod in thracia cerauniũ. De tuberibus hæc traduntur pe
culiariter. Cum fuerine hymibres autünales ac ronitrua crebra: tunc naſci: & maxi
me e tonitribus: nec ultra annum durare: tenerrima autem uerno eſſe. Quibuſdam locis ac
ceptantur riguis & ſerũtur ſicut mytilenis. Negant naſci niſi ex undatione fluminum inue
Gto ſemine aptiaris. Eſt autem is locus in quo plurima naſcuutur. Aſiæ nobiliſſima cir⸗
ca lampaſcum & alopeconeſum græciæ uero circa elin. Sunt & in fungorum genere agræ
cis dicti pezicæ: qui ſine radice au pediculo naſcuntur. Ab his proximũ dicetur auctoritate
clariſſimum: laſerpitiumrquod græci ſiliphion uocant: in cyrenaica prouintia repertum cu
ius ſuccum uocat laſer magmficumm uſu medicamentiſq;: & ad pondus argenrei denarii
penſum. Multis iam annis in ea terra non ĩuenitur: quoniã publicani qui paſcua cõducũt:

maius ita lucrum ſentientes depopulantur pecorũ pabula. Vnus autẽ caulis noſtra reper/

tus memoria Neroni principi miſſus eſt. Si quando incidit pecus in ſpem naſcentis:hoc de
prehenditur ſigno: cum comederit dormiente protinus capra & ſternutante. Diuq; iam nõ
aliud ad nos inuehitur: ꝗᷓ quod in perſide aut media & armenia naſcitur laſer multo ĩfra
cyrenaicũ.Id quoq; adulteratum gũm: aut ſagopenio: aut faba fracta. Quo minus omittẽ
dum uidetur. C. Valerio. M. herénio conſ.cyrenis aduecta romã publicæ laſerpitii pondo
xxx. Cæſarẽ uero dictatorem initio belliciuilis inter aurum argentũq; protuliſſe ex ærario
laſerpitii pondo. cxi. ld apud auctores grxci euidentiſſumos inuenimus. Natũ hymbre pi
ceo repente madefadta tellure circa heſperidum hortos ſyntinq; maiorẽ. vii. annis ante op⸗
pidum cyrenarũ quod cõditũ eſt urbis noſtræanno: cxliii. Vim autem'illam per quattuor
ſtadiorum ſpatium in africa ualuiſſe. In ea laſerpitium gigni ſolitum rem feram ac contu⸗
macem: & ſi coleretin deſerta fugientem. Radice multa craſſaq;: cauſe ferulaceo: haud ſi⸗
mili craſſitudine. Huius folia maſpetũ uocabant: apio, maxime ſimilia. Semen erat foliace
carne mirabilẽ in modũ iucunda.Poſt folia amiſſa caule ipſo & homines, ueſcebantur do/
cocto: alſo: elixoq;. Eorum quoq; corpora. xl. primis diebus purgante a uitiis. Ex iis oĩbus
ſuccus duobus modis capiebatur: e radice atq; caule. Et hæc duo erant nomina rhizias at/
q; caulias. Vilior ille ac putreſcẽs radice: cortex niger: & ad mercis adulteria. Succũ ipſum
in uaſa comectum admixto furfure ſubinde concutiẽdo ad maturitatem perducebant:n
ita feciſſent putreſcentem. Argumentũ erat maturitatis color ſiccitaſq; ſudore finito. Alu
tradunt lIaſerpitii radicem fuiſſe maiorẽ cubitali: tuberq; in ea ſuper terram. Hoc inciſo p/
fluere ſolitum ſuccũ ceu lactis ſupernato caule: quem magydarin uocarũt. Folia aurei co
loris pro ſemine fuiſſe: cadentia a canis ortu: auſtro flante. Ex iis laſerpitium naſci ſolitum

nnnuo ſpacio & radicæ & caule conſumentibus cõſeſe. hoc & circunfodi ſolitũ prodidere.
Nec purgari pecora: ſed ægra ſanari: aut protinus mori: quod in paucis accidere. Perſice

(hiorioo
us uebetne
Ggniun al
nnreililin
(ühngnun:

rclenninibn
prinprini

huirm Kotn
ereuhpin⸗
ciulliueſt⸗
uncßsdemt

(duhiunun
mmnihudril

icgucltc
Ninveumt

NeCiturad

Debonto
Phisſe
1 tquir
leey.
Nouokunioe⸗
Pus untiüli
Colgponimen
Coiraeſt
Citidemus
gulcentonro
Abenisbnicun
Convgutep
leuictuhiet
Ulnphüte
midiinert
Coodmidztal
Uigincom
Npntucien
inloohong.
Mencogital
luisninere
tmenimdh
Cimund ale
onk auper
linbareil
Ubmiumen
lipaperur⸗
Fonnualn
dgrici 4
moc⸗
Ueminolan
biculits
ulunfi,
nnſclohͤ⸗
atcalte⸗
Ctindono
ecumte

iis: (hing nie
uungurt
rin
eguemn
Liotüor
Nin
anticreri
zclli cher
Whemmlicdtone
Uenſdeen
Eeſcune 4
Mounusglchent
imeller oc
iun keütenm
uceretentei
mmilegloben
baubenbloce
12 U
lmuirteddoren
cmdtu g
une nſc:: Ann
Elbuſcanban
eflominunmne
L Mbilſmo,
”
icauradanr
bintistepenng
genteignns
niendidi⸗
aulitoſnt
nnſemart
mnne Dginv
u M ſ⸗
Ooriucnik
ligt
udketne
Kührhh
ſimunnd
mnncnn
niemramn
mnlu ill
menannfind
nor hhint
eſeuunatdh
ibt dni
nim thriuin
4* Cninl
ducehnn
orefhin, 4
rinlo
eFhnant
m aſoln
n ſet
ut

ccele Pale

XIX.

Silphio prior opinio congruit. Alterum genus ẽ quod magydaris uocatur tenerius & mi

nus uehemens:ſine ſucco. Quod circa ſyriam naſcitur: nõ prouenies ĩ cyrendica regione.
Gignitur & ĩ pernaſo monte copioſius:quibuſdã laſerpitiũ uocantibus:perq; oĩa adulte⸗

ratur ei ſaluberrimæ utiliſſimæq; auctoritas. Ratio ſinceri prima in colore modice ruffo: &

cũ frangitur: calido intus. Mox tranſlutente gutta aquæ ſaliuaq; liqueſcit. Vſus inmultis

medicaminibus. Sunt etiäum duo genera nõ niſi ſordido nota uulgo:cũ quæſtu nullo pol

leant:in primis rubia tinguendis lanis & coris neceſſaria. Laudatiſiima italica: & maxie ſu

burbana: & omnes pene prouinciæ ſcatent ea:Sponte prouenit: ſeriturq; ſimilitudine erui

liæ. Verũ ſpinoſus ei caulis & geniculatus hic eſt quinis circa articulos ĩ orbe foliis. Semẽ
eius rubia eſt. Quod in medicina uſus habet ſuo dicemus loco.At quæ uocatur radicula
lauandis demũ lanis ſuccum habet:mirum quãtum conferens cadore. molliciaq;. Aeq; naſ

citur ſatiua ubiq;: ſed ſponte præcipua ĩ aſia ſyriaq; ſaxoſis & aſperis locis. Traſeuphratem

tamẽ laudatiſſima caule ferulaceo tenui: & ipſis cibis indigenarum expetito: & unguenti
quicquid ſit: cum quo decoquatur folio oleæ. Iſatin græci uocan t: floret æſtate: grata aſ

pectu: uerum ſine odore ſpinoſa & caule lanuginoſo. Semen ei nullum: radix magna: quæ
conciditur ad quem dictum eſt uſum.

De hortorum cura: & digeſtio ferræ naſcẽtiũ præter fruges & trutices: Ca. IIII.
B his ſupereſt reuerti ad hortorũ curà: & ſuabrenaturà memorandã. Et quoniã an-
a tiquitas nihil prius mirata eſt: ꝗᷓ & heſperidũ hortos: ac regum Adonis & Alcinoi.
Itecq; penſiles: ſiue illos Semiramis ſiue aſſyriæ rex Cirus fecerit: de quorum opere
alio uolumine dicemus. Romani quidẽ reges ipſi coluere. Quippe etiam Superbus Tarꝗ⸗
nus nuntiũ iliũ ſæuum atq; ſanguinariũ remiſit ex horto. In. xii. tabulis leg um noſtrarum
nuſꝗ nominatur uilla ſemper in ſignificatione ea hortus. In. horti uero ha redium. Qua rẽ

comitata eſt & religio quædã: hortoſq; & fores tantũcontra inuidentium faſcinationes di

cari uidemus. In remedio ſatyrica ſigna quãꝗᷓ hortos tutelæ Veneris aſſignante. Plauto. Iã
quidem hortorũ nomine ĩ ipſa urbe delicias:agros uillaſq; poſſident.Primus hoc inſtituit

athenis Epicurus hortorum magiſter. Vſq; ad eum moris nõ fuerat in oppidis haberi rura

Comæ quidẽ per ſe horrus ager pauperis erat. Ex horto plebei macellum quãto innocẽtio

re uictu. Mergi enim credo in profunda ſatius ẽ: & oſtrearũ genera naufragio exꝗri. Aues

ultra phaſidem amnẽ peti: & fabuloſo quide terrore tutas: ĩmo ſic precioſiores. Alias ĩ nu
midia atq; æthiopia in ſepulchris aucupari: aut purgari cum feris mandi ab eo cupientem

quod mãdat alius. At hercule quã uilia hæc qua parata uoluptati ſatietatiq;: niſi eadẽ quæ
ubiq; indignatio occurrerete Ferendum ſane fuerit exquiſita naſci poma: alia ſapore: alia

magnitudine: alia monſtro: pauperibus interdicta. Inueterari uina ſacciſq; caſtrari. Nec cui

guã adeo longam eſſe uitam: ut nõ ante ſe genita potet. E frugibus quoq; quoddã alimen
tum excogitaſſe luxuriam: ac medullam tàtum earum: ſuperq; piſtrĩarũ operibus & ex ce

laturis:uiuere alios pane procerum:alios uulgi:tot generibus uſq; in fimam plebem deſcẽ
dente anima. Et iam ne in hærbis diſcrimẽ inuentum eſt? Oluſq; differentiam facere ĩ cibo
etima uno aſſe uenalieEt in his aliqua quoq; ſibi naſci tribus negant. Caule in tãtum ſigna

to.ut pauperis menſa non capiat. Silueſtres fecerat natura horridos: ut quiſq; demeteret
paſſim. Ecce altiles ſpectantur aſparagi. Et rauena ternis libris rependit. Hieu prodigia uen

tris: mirum eſſet non licere carduis pecori ueſci: non licet plebei. Aquæ quoq; ſeperantur.
Et ipſa naturæ elementa ui pecunie diſcreta ſunt.Fii niues:illi glaciem potant:pœnas mõ
vium in uoluptatem gulæ uertunt. Seruatur algor æſtibus: excogitaturq; ut alienis men⸗
ſibus nix algeat. Decoquuntur alias quas mox & illas hyemant. Nihil itaq; homini ſic:quo
modo rerum naturæ placet. Etiam ne hærba aliqua diuitiis tantum paſcitur. Nemo ſacros
auentinoſq; montes & iratæ plebis ſeceſſus circũſpexerit? Mõs emm certe æquabit quos
Perrun ſuperauerit.Itaq; hercule: nullum macelii uectigal maius fuit romæ clamore ple⸗

bis ĩcuſãtis apud oẽs principes:donec remiſſũ ẽ portoriũ mercis huius:cõpertũq; nõ aliter

uæſtuoſus cẽſũ haberi aut tutius:ac minore fortũæ iure:cũ credatur pẽſio ea pauperũ. Is

in ſolo ſpõſor ẽ:& ſub die redditus:ſuperficieſqʒ cælo quocũq; gaudẽs.Hortorũ Cato præ

dicat callẽtes. Hĩc primũ agricolæ exiſtimabãtur priſci: & ſic ſtatĩ faciebãt iudiciũ nũquæ
eẽt in domo mater familias. Et enĩ hæc cura fœmiæ dicebat᷑: ubi ĩ diligẽs eẽt hortus. Quip⸗

pe e carnario aut macello uiuẽdũ ẽ. Nec caules ut nũc maxĩepꝓbãt:danãtes pulmẽtaria quæ
.

egerẽt alio pulmetarlo:Id erat oleo parcere. Nã carnis deſideria èt erant i exprobatiõe. hor-

rI maxime placebant quia nõ egerẽt igni: parcerẽtq; ligno.Expetita res & parata ſemp: un
de & acetaria appellabantur. Facilia concoqunnec uneraturo ſeſũ cibo:& quæ minime ac
cenderent ad deſiderium panis. Pars eorũ ad condimẽta pertinẽs fatetur nõ domi uerſu/
ram fieri ſolitam. Atq; non indicũ piper quæſitum: quæq; tranſmara petimus. Iam quoq;
in feneſtris ſuis plebs urbana in imagine hortorum quottidiana oculis rura præbebant:

anteꝗᷓ præfigi proſpectus oĩs coegit multitudinis ĩnumeræ ſæua latrocinatio. Quâ ob rE
ſit aliquis & his honos: ne ue auctoritatẽ rebus uilitas adimat. Cum præſertim etiã cogno
mina procerũ inde nata uideamus. Lactucinoſq; in ualeria familia non puduiſſe appellari:

& contingat aliqua gratia operi curæq; noſtræ. Virgilio quoq; cõfeſſo quã ſit difficile uer

borum honorem tà paruis perhibere. Hortos uillæ ti gendos nõ eſt dubium: riguoſq; ma
xime habendos:ſi contingat profluo amne. Siminus e puteo pertica organis ue pneumati
cis tollendo: non hauſtu rigando. Solũ proſcindendũ a fuonio: in autùnum præparandũ ẽ

poſt.iiii.dies:iterandũq; ante brumã. Octo iugerum operis palari iuſtum ẽ. Fimum tres pe
des alte cum terra miſceri. Areis diſtingui: eaſq; reſupinis puluinorum toris ambiri ſingu
lis tramitum ſulcis: qua detur acceſſus homini:ſcatebriſq; decurſus.In hortis naſcentiũ alia

bulbo cõmẽdãtur: alia capite: alia caule: alia folio: alia utroq;: alia ſemĩe: alia cortice: alia cu
te aut carthilagĩe: alia carne: alia tũicis carnoſis. Aliorũ fruct? i terra e: alioge & extra alioꝶ
nõ niſi extra. Quædãà iacẽt creſcuntq; ut cucurbitæ & cucumis. Eadem & pendent quamꝗ́
grauiora multò ctiam iis quæ in arboribus gignuntur. Sed cucumis carthilagine. Cortex

huic uni maturitate tranſit in lignum. Terra conduntur raphani: napiq;: & rapa: atq; alio

modo inulæ cicer: paſtinacæ. Quædam uocabimus ferulacea ut anetum: maluas. Nanq; tra
dunt auctores in arabia maluas ſeptimo menſe arboreſcere: baculorum uſũ præbere exem

plo. Sed & arbor eſt malua in mauritania lixi oppidi æſtuario: ubi heſperidum horti fuiſſe
roduntur. cc. paſſibus ab oceano iuxta delubrum Herculis antiquius gaditano ut ferunt.

Ipſa altitudims pedes.xx. craſſitudinis quà circũplecti nemo poſſit.In ſimili genere habe⸗
bitur & canabis. Necnõ & carnoſa aliqua appellabius ut ſpõgias ĩ hũore pratoꝶ enaſcẽtes

Natura & genera & hyſtoria naſcentium in hortis rerum. Ca. V.

Vngorũ enim callum in ligni arborũq; natura diximus: & alio genere tuberũ pau
loante. Carthilaginei generis extraq; terram eſt cucumis:mira uoluptate. Tiberio

principi expetitus. Nullo quippe non die contingit ei: penſiles eorum hortos pro⸗

mouentibus in oſſes rotis olitoribus. Rurſuſqʒ hibernis diebus intra ſpecularium munimẽ

ta reuocantibus. Quin & lacte mulſo ſemine eorum biduo macerato apud antiquos græ⸗
ciæ auctores ſcriptum eſt ſeri oportere ut dulciores fiant. Creſcunt qua coguntur forma.

In italia uirides & quã minimi. Inpuiĩtiis quã maximi & citrini aut nigri. Placet copioſiſſimi
affrice ac gradiſſimi Aſt cũ magnitudie exceſſere depões uocãt. Viuũt hauſti ĩ ſtõacho in
poſterũ diem: nec perfici queunt.In cibis nõ inſalubres:tamẽ plurimum natãt. Oleum odo

re mire. Nec minus aquas diligunt Deſecti quoq; ad eas modice diſtantes adrepunt. Con

tra oleum refigiunt. Aut ſi quid obeſt: uel ſipendeant: curuãtur. Idq; uel una nocte depre
henditur. Si uas cũ aqua ſubiiciatur a quatruor digytorum interuallo deſcendentibus an
re poſterũ diẽ.At ſi oleũ eodem modo ſit in amos curuatis. Iidẽ in fiſtula flore dimiſſo mi
ra lõgitudine creſcũt. Ecce cũ maxime noua forma eorũ in cãpania puenit mali cotonei ef

figie. Forte primo natum ita audio unũ: mox ſemine ex illo genus factũ: melo peponas uo

cant. Non pendent hi: ſed humi rorundatur. Mirũ ĩ his præter figurã: colorẽq; & odorem:
qꝙ maturitatem adepti quaꝗᷓ nõ pendentes ſtatim a pediculo recedũt. Columella tradit ſuũ

cõmentũ ut toto anno cõtingãt.Fruticẽ rubi quaſtiſſimũ in paricũ locũ tranſfere: & recide

re duũ digytorũ relicła ſtirpe circa æquinoctiũ uernũ. Ita in medulla rubi ſemine cucume
ris ĩſito terra minuta fimoq; circũageratas reſiſtere frigori radices. Cucumerũ græci tria

genera fecere. Laconicum: ſcitalicũ:boeticũ. Ex iis tantũ laconicũ aqua gandere Sunt qui
hærba quæ uocatur culix nomine trita ſemẽ eorũ maceratũ ſeri iubeãt ut ſine ſemine uaſ⸗

cantur. Similis & cucurbitis natura duntaxat in naſcendo. Aeq; hyemẽ odere. Amãt rigua

ac fimũ. Serũtur ambo ſemine in terra ſexquipedali: foſſura inter æquinoctiũ uernũ & ſol

ſtitium. Parilibus tamen aptiſſime. Ali qui malunt ex chalen. martii cucurbitas: & nonis cu
cumeres: & per ꝗnquatros ſerere ſimili modo reptantibus flagellis ſcandentes per arteſum

.

ſennnte
clcas hel
mentlum
lusivobile
ſeczinens .
cucunisſo
snagiſc
geo incocn
leloetme
(bosſalube
ſdnonintu
Noncopelan
Conturinun

c0 ontores

cueinsine.
ANmmos on
nenraclta⸗
Uentus:ich
opertos
Omnibuskel
lnſunuolun
s ebund
* nene
ſepelau
Heunelyotal
Ctconinthin
tennh.
te eſtrotun
Quorüten
oſtore⸗
Wrindemt
uginecot
nlcoplun
mncolig⸗
Crur Due
bannk gor
lelllcene
dleumce
eſtre A
Dorenre
tülenine
mnciſte
nunmif
Clpuütan
aete
Eucenon
hnrute
Unguli
ore ade⸗
ibr Nt
aſer
hibie
lere

dhntiteten
par lenun
Aernnin r
letl⸗

tnöon
mus An

un Mheb
t⸗ Cieb t

ennnneti co

Wälrcdiſticlenen

uunngnoſ n

Mus e pheunnag
Umpreperncii

. Fmumnge

Drsambiiſ
rmisnalcemtün

ncortcenie
ennii
Tpendenrcen
ulagine,Cone
Aapr
Naluxs Nrun
ſüprrbereemn
Wtaronftun
niligenerehte
uopenlin
0
eere tubenin
Auptne Tn
Nrvmbond ,
Cemme in,,
Mucnllſinn
Miilrto i
iOeunoco
Wenon CN
mmwck int
CNentoni

dorecinion

nduilſeieſin

aſpera in tectum uſqʒ natura ſublimitatis auida. Vires ſine adminiculo ſtandi non ſunt: ue⸗
locitas pernix: leui umbra cameras ac pergulas operientes. Inde hæc duo prima genera. Ca
meracium: & plebeium: quod humi creditur. Im priore mire tenui pediculo libratur pon⸗
dus iĩmobile aure. Cucurbita quoq; omni modo faſtigatur uaginis maxime uitilibus: con
iecta in eas poſtquã defloruit: creſcit qua cogitur forma. Plerũq; & draconis intorti figu⸗
ra. Libertate uero penſili conceſſa: iam uiſa eſt nouem pedum longitudinis. Particulatim
cucumis floret: ſibi ipſe ſuperfloreſcens. & ſicciores locos patitur candida lanugine obdu⸗
ctus:magiſq; dum creſcit. Cucurbitarum numeroſior uſus. Et primus caulis in cibo. Atq;
ex eo in totum natura diuerſa. Nuper in balnearũ uſum uenere urceorum uice. lam pridẽ
uero etiam cadorum ad uina condenda. Cortex uiridi tener Deraditur nihilominus cibis
Cibos ſalubres ac leues pluribus modis exiſtimant:qui perfici humano uentre non queãt:
ſed non intumeſcant.Semma quæ proxima collo fuerint proceras pariũt. Item ab imis: ſed
non cõperandas ſupradictis: quæ in medio rotundas: quæ lateribus craſſas breuioreſq;. Sic
cantur in umbra:& cum libeat ſerere in aqua macerantur. Cibis quos longiores tẽuioreſq;

eo gratiores. Et ob id ſalubriores quæ pendedo creuere: minimũq; ſeminis tales habẽt: du

ricia eius in cibis gratiam terminante. Eas quæ ſemini ſeruanctur ante hyemem præcidi nõ
eſt mos.Poſtea fumo ſiccantur condendis hortenſiorum ſeminibus ruſticæ ſi uplectili. In⸗
uenta eſt ratio qua cibis quoq; ſeruarentur. Eodeẽq;ʒ modo cucumis uſq; ad alios pene ꝓro
uentus: & id quidem iniuria fit. Sed & ſcrobe opaco in loco harena ſubitrato fœnoq; ſic/
co opertos: ac deinde terra uirides ſeruari tradunt. Sunt & ſilueſtres in utroq; genere &
omnibus fere hortenſibus. Sed & his medica tantum natura eſt. Quam obrem differentur
in ſua uolumina. Reliqua chartilaginum natura terra occultantur omnia. In quibus de ra
is. habunde dixiſſe poteramus uideri: niſi medici maſculini ſexus facerent in his rotũda.
ariora uero & concaua fœminini: præſtatiora ſuauitate: & ad condiendum faciliora: quæ
ſæpius ſata tranſeunt in marem. Iidem naporum quinq; genera fecere. Corinthinm cloe⸗
neum: lyotaſium:boeticum:& quod per ſe uiride dixerunt. Ex iis in amplitudinem adoleſ
cit corinthium nuda fere radice. Solum enim hoc genus ſuperne tendit: non ut cætera in
rerram. Lyothaſium quidã thraciũ appellant: frigorum patientiſſmuũ. Ab eo boeticum dul
ce eſt:rotunditate etiam breui notabile. Neq; ut cleonæũ prælongum in totum quidem.
Quorũ teniora folia ipſi quoq; dulciores. Quorum ſcabra & anguloſa & horrida amario⸗
res. Eſt præterea genus ſilueſtre: cuius folia ſut erucæ ſimilia. Palma romæ amiterninis da⸗
tur: inde murſiis: tertia noſtratibus. Cætera de ſatu eorum in rapis dicta ſũt. Cortice & car
tilagine conſtant raphani. Multiſq; eorum cortex craſſior etiã ꝗqquibuſdam arborũ. Ama
ritudo plurima illi eſt: & pro craſſicudine corticis. Cætera quoq; aliquando lignoſa. Et uis
mira colligendi ſpiritũ: laxandiq; ructum. Ob id cibus illiberalis utiq; ſi proxime olus mã
datur. Si uero cum oliuis diruptis rarior fructus fit: minuſq; ſœtidus. Aegypto mire cele
bratur proprer olei fertilitatem: quod de ſemine eius faciunt. Hoc maxime cupiunt ſere⸗
re: ſi liceat qnoniã & quæſtus plus quã e frumento & minus tributi eſt. Nullũq; copioſius
oleum. Genera raphani græci ſecere tria foliorum differentia: criſpi: atq; lenis: & tertiũ ſil/
ueſtre. Atq; huic leuia quidem folia: ſed breuiora acrotunda: copioſaq; atq; fruticoſa. Si-⸗
por autẽ aſper: & medicamenti inſtar ad eliciandos aluos. Et in prioribus tanen differen-
tia ſeminis eſt: quoniam aliqua ad modum exiguum ferunt. Hæc uitia non cadunt niſi
in criſpa folia. Noſtri alia fecere genera. Algidenſe a loco longum atq; tranſlucidum. Alte
rum rapi figura: quod uocant ſyriacũ: fuauiſſimũ fere ac tenerrimũ: hyemiſq; patiens. Præ
cipuũ tamẽ ẽ quod e ſyria nõ pridem aduectũ apparet: quoniã apud auctores nõ reperitur.
Id autẽ tota hyeme durat. Etiannũ unũ ſilueſtre græci cheriam uocant: pontici armon: alii
leucẽ:noſtri armoratiam frõde copioſius quà corpore.In oĩbus autẽ pbandis maxime ſ pe⸗
Gtantur caules: in initio eni rotũdiores craſſioreſq; ac lõgis canalibus. Folia ipſa triſtiora:
& angulis horrida. Seri uult raphanus terra ſoluta humida. Fimũ odit: palea cõtẽtus. Fri⸗
gore adeo gaudet: ut ĩ germania infantiũ puerorũ magnitudinẽ æquet. Seritur poſt idus
febru. ut uernus ſit. Iterũcq; circa uulcanalia quæ ſatio melior. Multi & martio & aprili ſe
rũt & ſetẽbri. lncipiẽte icremẽto cõfert laterna folia circũobruere: ipſos uero accumulare.
Nã qui extra terra emerſerit durus fit atq; fungoſios. Ariſtomachus detrahi folia p hyemẽ
iubet: & ne lacunæ ſtagnẽt accumulare, Ita ĩ æſtate gradeſcere. Quidã pdidere ſi palo ada-

co cauerna palea inſternatur in ſex digytorum alcitticline ein 5 ſemd nuch g cefe eg
eratur ad magnitudinẽ ſcrobis creſcere. Præcipue tame ſalſis a un ir. n be di ihus
urs irrigantur. Et in ægypto nitro ſpargũtur: ubi ſunt nlente 3 . i ulceledii
ſalſi ugine amaritudo eor um eximieunkil unech aois ſin a. Gemda achia ifcerum daun
in naporum uicem tratneunt« ſtioni x meatum. Tradunt & præcordiiſ
eiinis eſſe tionibus præparant m 4 TaAL& PI
dos cum ſale ieiunis eſſe: atq; ita uomitio Piecparat! nõ alio potuiſſe depel
T. quãdo phiheſin cordi intus inhærentem nõ alio pe depel
neceſſarium hunc ſuccum:quãdo p ad ſcrutâdos nſecantibus:
li cõpertum ſit in ægypto rẽgibus corpora mortuorũ ad ſcrutados morbos ie 4 Rcn
4 ſartr eſt græca uanitas: fertur in templo Appollims delphis adeo ewtern ciis ber- 3en
Ach 5e TUrO dicaretut raphanits: b ta ex argento: rapum e plumbo. Scires nõ ibi
us: auro dicaretur raphanus be argento⸗: n ePiumn e
Rpi torrenté in foco inuentũ ãnales noſtri prodidere. Scriplit & Marchion græcu

.

iuxta ſatos. ignoſiora funcreliqua in carthilagin genere a nobis poſita intah aen d
uehementiam ſaporis ineſſe. Ex i's paſtinacæ unum genus agreſte Helancno Vt Hiygino
nos græcæ dicitur. Alterum ſeritur adice uel ſemiſie piuno uere nel⸗ Anicila uccznen
1,05 Ser .„ . : ri: ſiolo qua altiſſime retoſio. Annicula utulis eẽ
t februario: auguſto: ſeptembri: octoł actabile
Bcteftibnna uinis Sratior autund pariniic meadtne Ets duncdicinm nirlnte arn
eſ. ibiſcum a paſtinaca gracilitate diſtat. Hamnatũ cibis: ſed medicinæ utile.

tum genus in eadem ſimilitudine paſtinacæ damnatum in cibis: ſed medicine utile. Eſit &
S E

1. noſtxri græci ue⸗=
qua g x fecere:inter me Icendum.
70 glaucon. Cuius genera etia quateno ibus annis a germania Gelduba appellatur caſtel
berius princeps nobilitauit flagitans omnibus a 8

iclis iocis auenireinſt
tũ: ubi generoſitas p̃cipua. o apparet frigidis locis conuenirx
lum rheno impoſitũ: ubi generoſitas p̃cipua.Ex quo ap g

. ere⸗ tudinis tame a parte relicta: quæ
jj tur: amaritudinis tame magn relicta: qu
lögi ruus qui in decoctis extrahitu s idem & paſtii. ri dũtaxat
oSir 8 cibis vemmpelata etiam in gratiã uertitur. Neruus idem & paſtinacæ maio

10: aprili: auguſto: ſeptẽbri: octobri. Bre
anniculæ. Siſer his ſeritur mẽſibus: februario: martio: aprili: auguſto: ſepteb

uior his eſt: ſed toroſior amariorq; ĩula per ſe ſtomacho upn Ttib s n poilmem tumil
E S jS 31 4 icta gratiã ini Nac r
tis ſaluberrima-Pluribus modis auſteritas ruicta gratia i ſſeruata uel macerata pluribus
tur arida: liquidoq; dulei tẽperatur: & decocta poſtea aut aſſeruata u

modis. & tunc mixta defruto: aut ſubacta melle: unit aſſieaur P eeeKett uariata
urſus modo cotoneis: malis: uel ſorbis: aut prunis. Aliquane Aun ſtæ quottidiano cibo.
fectus præcipue ſtomachi excitat. Illuſtrata maxime Iuliæ Augu doſeritur. Et hæc auté
Soerualutteleti⸗ ſemen: quoniã oculis ex radice exciſis ut harundo ſeritur.

——

pat e uere & autũno magnis ſeminũ interuallis. Nulla
ſeritur & ſiſer & paſtinaca utroq; tẽpore uere & autũno magn

étranſferre melius. Proxi
„ = . patioſt fruticat. Siſer autẽ tranſferre mel 15. Pg1 CX
ne minus ꝗᷓ ternorũ edum:quoniam ſpatioſe relebriſg megaticoz-
hu hiseſt bulbor utri naruta: duos Cato in primis ſerendos præcipit: celebraſq; megarice

icamini n acuédo. Nec ulli amplitudo
Verum nobiliſſima ẽ ſcylla:quãꝗᷓ medicamini nata acetoc; exacuẽdo. Nec ulli amp

maior: ſicut nec uis aſperior.Duo genera medicæ. Maſcul Abin tolis rns al S. “
tertium genus eſt cibis gratum. Epimemdũ uocatur ang in⸗ dc amiausaſpere. de⸗
mims plurimum omnibus. Celerius tame prouenmiũt atæ bulbis circa latera natis.

e n r ccũ in ſe trahunt ca
ſcant: folia quæ ſunt in his ampla: deflexa circa ſobruũtur.lta ſuccũ omnẽ in ſe

ari ſoq; inſulis: ac per hiſpanias. Vnũ de
ita. Spõte naſcuntur copioſiſſime in balearibus ebuſoq; inſulis:ae Rer niſpanas red⸗
s uolumẽ cõdidit Pythagoras philoſophus: colligens medicas uires: quas p

demus libro. Reliqua bulborũ genera differar colare uagmieudine 11 aie lann Qib Mox
ligener i hec fecere. Balbinõ: ſitaniõ: pytiõô: ae riô: egylops: iſorryncl
apuligenera græci hec fecere. Balbinõ: ſitaniõ: py

bytis je mmola: minui ac cõtrahi: tum
mig imas eius radices creſcere hyeme. Verno aũt cũ appar usru al redrrute
foliis lapati: caule recto: duũ cubitoꝶ aculi crattit llico fiunt ſi tindunt. Sj ma
ta oimur bulbi ante uer. At deteriores illico fiunt ſi findunt᷑. Signum

lii cẽtia ab imo. V iores ĩprobãt. Itẽ paruos & lõgos. Cõtra rubicun-
mitatis folialinareſcẽtia ab imo. Vetuſtiores ĩpro tePaut ve 18 , a brrenf
dis otuncdioribnſih laus & gradiſſimis. Amaritudo pleriſc; uertice e⸗Media eorum un

t. exiſti Iidemq; dentibus
z. Vtiliſſimi in cibis hyberno tempore exiſtimantur. Iidemq; bus
m uolumẽ.Vtiliſſimi in cibis hy 1 EX reiI U F
Ehnperimnmichuorn atterant. Ebora certe poliunt. Odiũ iis cum uite maximũ:refugitq;

c,hulbus
ſenuſconrun
Dehonel

QOe

„ mad
o
gehnoAlis
tmrurnaph
Alceſtarim
Cpedealiun

(cequitoli

nunenpin
lnin dtdi
Eosaiscid
aigumo
eiurnndohu
le cita Ac
gregprizn
letnnia minin
necicomſe
nome kloe
lingoiinlen
lſemineſent
uluclelen
gvoniümtun
RRcori
ticydegoh
Poltscnind
Cöllnitnin
Aleeni cait
cmgain
lceavin
Wwrakſolr
hturüä⸗
Puncorrun
ſeninisLeru
Kötotumit
chterfok
Pltcer ſaur
mtunt Etd
limendech
Giudxne
weitint
le
liacft
tbane,
necſtrn
icäſ.
eütole
ötolürde
4 Pberio
ſlödus
Aunlaz

nigann
etumtſbn
l toti
Pdhlelnre
ülcenmnein,
mnnti
dotulſe
Mecnmb
Gcids Nrlnn
.iezob
turd Kenitben
ngrerusckn
lemg cennbun
rmünfigig
Mionn
enit ſuri
nehſer
nnionh ule:
iimani⸗
rlekan
Cie utlell
CNrtaie⸗
ilaagüun
MAmrctel
enmioticdinnn
bniodohne
ndudcbun
Glumuni
cen Mudu
Bcnuns Al

—

.

d in
atimd chd⸗
ukiner u
unulis N
eeliuhn
17 mnegn

immind

mimnen
Dus—
mmöktuice
Cunmumn
Ni Nüc
rokino il,
eſ
ein n
Incilin
co

—

cia. Bulbus non naſci niſi ex ſemine priores tradiderunt. Sed & in preneſtinis campis ſpon

te naſcuntur ac ſine modo etiam in remorum aruis.

De horteſium hærbaruũ radicibus: foliis: foribus: coloribus. C⸗a. V.
Ortenſibus omnibus fere ſingulæ radices: ut raphano-betæ: apio maluæ. Ampliſſi⸗
h. ma auté lapato: ut quæ deſcendat ad tria cubita. Silueſtri minores tumidæ. Effoſſa
gqluoq; diu uiuit. Quibuſdã tamẽ capillatæ: ut apio: maluæ. Quibuſdã ſurculoſæ: ut
ocimo.Aliis car noſæ: ut. beiæ: aut magis etiãnum croco. Aliquibus ex cortice & caine con
ſtant: ut raphano & rapis. Quorũdam geniculatæ ſunt ut graminis. Quæ rectãâ nõ habent

radicẽ ſtatim plurimis nituntur capillamẽtis: ut atriplex: & blitum. Scylla autẽ & bulbi &

cepe & alium nõ niſi in rectum radicantur. Sponte naſcentiũ quædàâ numeroſiora ſunt ra⸗
dice qua folio: ut calax: perdiotũ crocum. Florent uero cum fraxino ſerpillium: ambroto
num: napi: raphani: meta: ruta: & cætera quidẽ defloreſcunt cũ cœpere. Ocimũ autẽ particu
latim & ab i no incipit. Qua de cauſa diutiſſinæ floret. Hoc & in heliotropio hærba euẽit.
Flos aliis cãdidus: allis Iuteus: alus purpureus. Folia cadunt a cacuminibus ori gano: inulæ:
& aliquando rutæ iniuria læſæ. Maxime cõcaua ſunt cepe. getio. Alliũ cepaſq; iter deos iu
reiurando habet ægyptus. Cepe genera apud græcos ſarda: ſamothraria: halſidena: ſetania
Itẽ ſcirta.Aſcaloni ab oppido iudææ nominata. Omnibus etiã odor lachrymoſus & præci
pue cypriis: minime gnidis. Oĩbus corpus tutum pinguidinis earũ carthilagine. E cunctis
ietania minima:excepta tuſculana:ſed dulcis. Scirta autẽ & aſcalonia cõduntur. Scirtã hye
me cũ coma ſua relinquunt.Vere folia detrahunt: & alia ſubnaſcũtur iiſdẽ diuiſuris: unde
& nomẽ. Hoc exemplo reliquis quoq; generibus detrahi iubent: ut in capita creſcant po⸗
tius quãâ in ſemetipſa. Aſcaloniarũ propria natura. Eteni uelut ſteriles ſunt ab radice: & ob
id ſemine ſeri illas nõ depõi iuſſere græci. Prætera ſerius circa uer cũ germinant tranſfer⸗
