gens. Itaq; terrori ſunc etià leonibus generoſiſſimis ferarũ. Iam ex h d n enletenii
& prœ lia aſſidua naſcũtur: quibus etiam patrias nobilitarũt rhodũ ac tanagrã. Secũdus eſt
honos habitus melicis & chalcidicis: ut plane dignæ aliti tm̃ honoris p̃beat romana purpu
ra. Horũ ſ, unt tripudia ſolliſtima. Hi magiſtratus noſtros quottidie regũt:domoſq;ʒ ipſi iu
as claudũt: aut referãt. Hi faſces romanos impellunt aut retinẽt.lubẽt acies aut prohibẽt.
Victoriã oĩum toto orbe partarũ auſpices. Hi maxime tertrarũ ĩperio ĩperitãt. Ex iis etiã fi⸗
bræ ſunt: quæ haud aliter ꝗᷓ optimæ uictimr diis gratæ. Habẽt oſtẽta ex ſe & p̃poſteri eo⸗

Fũ ꝓ ueſpertiniq; cautus. Nã q; cotis noctibus canendo boetiis nobilẽ illꝗ aduerſus lacede⸗

monios p̃ſagiuere uictoriã. Ita cõiecta ĩterprætatione: quoniã uicta ales illa nõ caneret. De

ſinũt canere caſtrati. Quod duob' ſit modis: lũbis aduſtis candẽete:ſeruo: aut imis cruribꝰ

Mox ulcere oblito figuſina creta. Facilius ita pingueſcũt. Pergami oĩbus annis ſpectaculũ
Sa loru publice editur ceu gladiatorũ.lInuenitur in annalibus in ariminenſi agro. M. Lepi⸗
do. Q. Catulo couſ.in uilla Galerii locutum gallinaceũ ſemel quod equidem ſacramenta.
. De anſeribus & ꝗquis primus iecur anſerinum comnederited- de adipe anſerino comage/
uncn L(ÄAOAÄQ. AXAXxI
St &nlen uigil cura capitolio teſtata defenſb: per id tempus canũ ſilentio prodi⸗
e tis rebus. Qua ob rem cibaria anſerũ cenſores in primis locant. Quin & fama amo⸗

rls. Argis dilecta forma pueri nomine oleni: & CGlauces Ptolemeo regi cithara ca⸗

nẽtis quã eodem tꝑe & aries amaſſe prodicur. Poteſt & ſapiẽtiæ uideri intellectus iis eſſe:
ita comnes perpetuo adhæſiſſe Lacydi philoſopho dicitur: nuſꝗᷓ ab eo nõ in publico non in
baſneis:nò noctu:nõ interdiu digreſſum. Noſtri ſapientiores qui eos iecoris bonitate no/

uere.Fartilibus in magnã amplitudinem creſcit:exemptũ quoq; lacte mulſo augetur. Nec.
ſine cauſa in queſtione eſt. Quis primus tantũ bonũ inuenerit. Scipio an Merelus uir cõ⸗
ſalaris an. M. Eeſſius eade ætate eques ro. Sedquod conſtat) Meſſalinus cocta Cotta Meſ
ſalæ ocatotis filius palmas pedũ ex iis tortere: atq; pattinis cũ gallinaceoge criſtis condire
rxeppecit. Tribuetur enĩ a me culinis cuiuſq; palma:cum fide. Mirũ in hac alite: ex hurinis
tom pedibus uenere. Feſſi proferuntur ad primos. Ita cæteri ſtipatione naturali propellũe
eos. Candidoge alterũ uectigal in pluma. Vellũtur quibuſdẽ locis bis anno. Rurſus plumi⸗
geri ueſtiuntur:molliorq; quæ corpori quã proxima. Eæ germania laudartiſſima. Candidi
ibi uerũ minores:gangæ uocãtur.Præciũ plumæ eoꝶe in libras denarii quini. Et inde crimi
na plerũq; auxiliarum præfectis a uigili ſtatione ad hæc aucupia dimiſſis cohortibus totis.
Eo ꝶ delitiæ proceſſere: ut ſine hoc inſtrnmento durare iam ne uiroiũ quidẽ ceruices poſ
ſint. Aliud repperit ſyriæ pars quæ comagene uocatur. Adipe eorũ in uaſe æreo cũ cĩna/
mo niue multa obrutũ: ac rigore gelido maceratũ ad uſum præclari medicaminis: quod
ab gente dicit᷑ comagenũ. Anſerum generis ſunt Enoloes ⸗ quibus lautiores epulas nõ
nouit britãnia chena lopeces fere anſere minores. De ꝛonas ſu
Iutaq; nigriaia: in ſuperciliis cocci rubot.Alterũ eorũ genus multarũ magnitudinẽe exce/

põdus in tantũ aucta ut in terra quoq; imobilis prehẽdatur. Gignũt eos alpes: & ſeptetrio

7 5 OC1 n Or.,. ä 6
dit: quorũ & colorem reddit. Nec ulla auis excepto ſtrutio camelo maius corpore implens rs
mlis regio.In auiariis ſaporẽ perdũt. Moriũtur contumatia ſpiritu reuocato. Proxime eis .

ſunt quas hiſpania aues tardas appellat: græci otidas: dànatas in cibis. Emiſſa eni oſſibꝰ me⸗

dulla odoris tedium exemplo ſequirtur. – ihus & perez
grinis auihus. & corurnicibus deé glotte. Ca. XXIII.

Volant ad proſpitiendũ alte. Hucem quem ſequãtur eligunt. In extremo agmine
per uices qui acclament diſpoſitos habet:& qui gregem uoce contineant. Excubias habẽt

nocturnis temporibus lapillum pede ſuſtinentes: qui laſſatis ſono decidans indiligentiam

4

ecet & erythrotaonas ſuus nitor: abſo Cy..

NNucias habet gẽs pygmeoꝶ abſeſſu gruũcut diximus cũ iis dimicãâtiũ. Immenſus .
i eſt tractus quo ùeniuũt ſi quis reputet amari eco. Quado proficiſcũtur cõſentiunt.

S

„. .

RgrErn

ſõno coarguat. Cætere dormiũt capire ſubter alã cõdito a ternis pedibus inſiſtẽtes. Dux ſolucnl
erecto puider collo:ac pᷣdicit. Ex e ædẽ mãaſufactæ laſciuiũtl: gyroſq; quoſdã indecoro cur⸗ aauüaluc
ſu uel ſing ulæ ꝑagũt. Certũ eſt põtũ traſuolaturas primũ oĩum anguſtias petere iter duo
pmõtoria criumetopũ & careben. Mox ſuburra ſtabiliri. Cũ mediũ traſierit: abiici lapillos .
epedibus. Cu attingerint cõtinẽtẽ: & e gutturæ harenã. Cornelius nepos qui Dici Augu/ .
ſti principatu obit cũ ſcriberet turdos pauloante cœptos ſaginari: addidit ciconias magis
placere ꝗ grues: cũ hæc nũc ales inter primas expetatur: ill nemo uelit tetigiſſe. Ciconiæ
quo nã e loco ueniãt. aut quo ſe reteràt incõpertũ adhuc eſt. Elõginco uenire nõ dubiũ eo 1
dem quo grues mõ. Illas hyemis: has eſtatis aduenas. Abituræ cõgregãàtur in loco certo: co thiopia.
mitateq; ſic: ut nulla ſui generis relinquat niſi captina & ſerua ceu lege prædicta die rece,- gliidesi
dunt. Nemo uidit agmè diſcedẽtiũ: cũ diſceſſurũ appareat:nec uenire: ſed ueniſſe cernimꝰ ſumeſun
Vtrũq; nocturnis fit tpibus & qᷓuis ultra citraue puolẽt: nunꝗᷓ tñ adueniſſe uſꝗ: niſi noctu molusn
exiſtimant. Pithomis comẽ uocãt in aſia parẽtibus càpis ubi cõgregatæ inter ſe comurmu⸗
rant. Eâ deniq; quæ nouiſſimo adueuit lacerãt: atq; ita abeunt. Notatũ poſt idus auguſtas
nõ temere uiias ibi. Sũt qui ciconiis nõ ineſſe linguas cõfirment. Honos iis ſerpẽtiũ exitio
tãtus: ut in theſſalia capitale fuerit occidiſſe: eade legibus Hna:ausein no icica Simili an WWV
ſeres quoq; & olores rõne cõmeãt. Sed hoꝑge uolatꝰ cernit᷑: liburnicarũ more roſtrato ĩpetu un
ferũt ur: facilius ite fidẽtes aera: ꝗᷓ ſi recta frõte ĩpellerẽt a tergo ſenſi dilatãte ſe cuneo por A(ilideo
rigit᷑ agtnẽ. largeq; ĩpellẽti pberur au rx. Colla imponũt pᷣcedẽtibus. Feſſos duces ad ter⸗ (Man
a recipiũt Ciconiæ nidos repetũt. Genetricũ ſenectã inuicẽ educàt. Oloꝶ morte narratur 2è
Jebilis cantus falſiscut arbitror)aliquot experimétis. Idẽ mutua carne ueſcũtur inter ſe. ue md
rũ hæc cẽõmeantim ter maria terraſq; pegrinatio non patit᷑ deferri minores quoq; ꝗbus eſt AI
natura ſimilis. Vtrũq; eni ſupradictas magnitudo & uires corporũ muitare uideri poſſunt. iidrüc
Corurnices ctiã ſemꝑ anteueniũt ꝗᷓ grues Parua auis: & cũ ad nos uenit terreſtris potius ́ WVrinhid
fuiblimis. Aduolãt & eæ ſimili modo nõ ſine piculo nauigãtiũ: cũ appropinquauere terris. läiiux
Quippe uelis ſæpe incidũt: & hoc ſemper noctu: mergũtq; nauigia. Intereſt iis per hoſpitia n icuti
certa. Auſtro nõ uolãt humido.ſ. & grauiore uẽto. Aura tñ uehi uolũt: ꝓpter põdus cor/ ningtee
porũ: uireſq; paruas. Hinc uolantiũ illa conqueſtio labore ex pᷣſſa.Aquilone ergo maxime Poumur
uolãt ortygometra duce. Primã earũ terre appropinquãtẽ accipiter ra pit.Et ſemper hic re⸗ derueren
meantes comitatum ſollicitant. Abeũtq; una per ſua ſigna glottis & ottus & cenchramus. * i⸗
Glortis per longã exerit linguã unde ei nomẽ. Hãc in initio bladita peregrinatione auide inN
ꝓuectã pænitentia in uolatu cũ labore ſcilicet ſubit. Reuerti incomitatã piget: & ſequi: nec ſaen
unꝗ plus uno die peragit. In. proximo hoſpitio deſerit. Verũ inuenitur alia antecedéte an in
no relicta. Simili mõ in ſingulos dies. Cenchramus perſeuerantior feſtinat etiâ puenire ad 4 an
expetitas ſibi terras. Itaq; noctibus is eas excitat: admonetq; itineris. Otus bubone minor Mapee
g eſt: noctius maior: auribus plumeis eminẽtibus: unde & nomẽ illi. Quidã latine aſionẽ uo/ Circd
4 WτaaNRt. Imitatrix alias auis ac paraſita: & quodã genere ſal tatrix. Capitur aut difficulter no/ J 2uc len.
I. ; &u:inteta in aliquo circũeunte alio. Quod ſi uentus agmẽ aduerſo flatu cœpit inhibere dle
:O ponduſculus lapidũ apprehẽſis aut gutture harena replero ſtabilitæ uolant. Coturnicibus dir M
Sus, UUneni ſemẽ gratiſſimus cibus. Quà ob cauſam eas danauere menſis. Simulq; comitialem Nle guo
ropter morbum deſpui ſuetum: quem ſolæ animalium ſentiunt præter hominem. uuari⸗
BBeunt & hirüdines hybernis mẽſibus ſola carne ueſcẽs auis: ex iis quæ adũcos un/ uuor
à gues nõ habent: ſed in uicina abeunt:africos ſecutæ montiũ receſſus. Inuẽtæq; iam tunodl
ſluunt ibi undæ atq; deplumes. Thebarũ tecta ſubire negant. quoniã urbs illa ſæpi- ctrann
us capta ſit. Nec biziæ in thracia ppter ſcelera Terei. Cecina uolteranus equeſtris ordinis Qinopin⸗
quadrigarũ dñs cõpræhẽſas in urbẽ ſecũ afferẽs uidoriæ nũcias amicis mittebat: in eundẽ ulanekt
nidũ remanẽtes illito uictoriæ colore. Tradit & Fabius pictor in annalibus ſuis: cũ obſide⸗ liänthin
retur præſidiũ romanũ a liguſtinis hirũdinẽ a pullis ad ſecum epiſtola allatã: ut lino ad pe⸗ Itcaaan
dem eius alligato modis ſignificaret quortidie adueniente auxilio eruptio fieri deberet. lngul⸗
Abeũt & merulæ turdiq; & ſturni ſimiſi mõ in uicina. Sed ii plumã nõ amittũt: nec occul= 1comten
tantur niſuſpe cibi: quo hybernũ pabulũ petãt. Iraq; in germania hyeme maxime turdi cer üiuraler
nunt. Vere turtur occultat᷑: pẽnaſq; amirtit. Abeũt & palũbes quo nã & in iis incertũ. Stura⸗ leicibe
nog generi ꝓpriũ cateruati uolare && quodã pilæ orbe circũagi6ib? ĩ mediũ agmẽ tẽdẽtib unn
nlcio⸗

dia
nlennden
en ierdn
düc hl
iii A,
ile Cong
enoddiien
locdcnrd
ichcene,
eniſlecanin!
eniiman
ſecinum
icn Veul

lnetüitnt

idrmln
eſemie
eleamant
Cuerszd di
wnenmmarut
minterlen
ncg gposch
denpolu
erisoru
werenen
üzerkfin
er waudi
tenprhet⸗
Lacham
ie
Nrälcgi
mnrinn
ipeit
Mboe o
iraedo/
alerne,
Vt ibben
Gnmchn

Propriũ iis calueſcere oĩbus annis cũ ſeritur rapa. Perdices nõ tranſuolant boetiæ fines in
attica. Nec ulla auis in ponto inſula in qua ſepultus eſt Achilles infeſtat ſacratã ei ædẽ. In-

ur alie iuniores: uerſuſqʒ quos mittent᷑ accipiunt. Audit diſcipula intẽtiõe magna: & red

dam ſcio inconditam: alioꝗn quod eſt ꝑrope inuſitatum ueniſſe: quæ Agrippinæ Claudi

Volucrũ ſoli hirũdini flexuoſi uolatus: uelox celeritas:quibus ex cauſis neq; rapinæ cæte- Worbſ-
rarũ alitũ obnoxia eſt. Eadẽ demũ ſola auiũ non niſi uolatu paſcitur. l 5 d S F. ——
Quzx ium nerenes: aux ſeine 1 gS: alæ trimeſtres. Ca. XXV. — J -— — 2 2
Emptorum magna differẽtia auibus. Perẽnes ut columbæ. Semeſtres ur hyrüdines = Srr ze 23
neſ 3r 6. ää elk Hyt Je niPlr. M.
Trimeſtres ut turdi:& turxt urpz:8 qux zu ri eduxere abeũt: ut galguli: upupe DJ
De auibus mira. UOa⸗ v⸗=cUSοEH& Ca. XXVIWN.
Vctores ſunt oĩbus annis aduolare iliũ ex æt lopia aues & cõfligere ad Menonis
ſepulchrũ quas ob id mẽnonidas nocãt. Hoc idẽ ꝗnto quoq; anno facere eas in æ/
thiopia circa regiã Mẽnonis exploratũ ſibi Cremutius tradit. ſimili modo pugnat melea-
grides in boetiæ afticæ: hoc eſt gallinarũ genus gibberũ: uariis ſperſum plumis:quæ nouiſ
ſimæ ſunt peregrina. rumauiũ in menſes receptæ propter ingtatũ uirus. Verũ meleagri in p/
mulus nobiles eas fecit. De auibus ſeleucidibus. Ca. XXVII. Ze C
Eleucides aues uocãcur: quarũ aduẽtũ: ab ioue p̃cibꝰ ĩpetrãt caſini mõtis ĩcolæ fru Pli- ◻ i-
ſges eorũ locuſtis uaſtãtibus. Nec unũ ueniat: quo ue habeãt cõparatũ nunqᷓ cõſpe 7
AGts niſi cũ præſidio carũ indiget. De ibi. C,uQ⸗D, XXVIII. Epu,
i Nuocãt & ægyptii ibes ſuas contra ſerpẽtiũ aduentum. Et cyrenaici Achorem des, —
um muſcarum multitudine peſtilentiam afferente: quæ protinus intereunt ꝗᷓ litatũ

eſt illi deo. Se
Quæ aues in ꝗbus locis nõ ſunt:& quæ mutãt colorẽ & uocẽ & luſiniis. Ca. XXNIX.
Ed in ſeceſſu auiũ & noctuæ paucis diebus latere tradũtur. Quarũ genus in creta = PS
ſinſula nõ eſt: & etiã ſi qua inuecta ſit emorit᷑. N hæc quoq; mira naturæ differẽtia.
Alia aliis locis negat: tanꝗᷓ genera frugũ fruticũue: ſic & animaliũ nõ naſci: tranſlla 4
titiorũq; inuecta mori. Mirũ ꝗdẽ eſt illud umus generis alti aduerſum. Quæ nã eſt iis na-

turæ inuidia: aut qui terrarũ dicati auibus termini. Rhodus aquilã nõ habet. Tranſpadana
italiã iuxta alpes lariũ lacum appellat amœnum arbuſto agrũ: Ad quẽ cyconiæ nõ trãſme-
ant.Sicuti nec octauũ circa lapidem ab eo. Immẽſa alioquin finitimo iuſubrũ tractu exa/
mina:gracculorum monedalorum: cui ſoli aui furacitas auri argentiq; præcipuæ mira eſt
Picus maritius in tarẽtino agro negatur eſſe. Nuper & adhuc tamẽ rara ab apẽnino ad ur-
bem uerſus cerni cœdere picarum genera quæ longa inſignes cauda uariæ appellantur.

fidẽnate agro iuxta urbẽ ciconie nec nidũ faciũt.At in agrũ uolaternarũ palũbiũ ius e ma
zi quot annis aduolat. Romæ in ædẽ Herculis in foro boario nec muſcæ nec canes intrant
Multa p̃terea ſimilia: quæ prudens ſubinde omitto in ſingulis generibus faſtidio parcens.
Quippe cũ. Theophraſtus tradat inuectitias eſſe in aſia etiã colũbas: & pauones: & ceruos
& in cyrenaica uocales ranas. Alia admiratio circa oſcines: fere mutãt colorẽ uocẽq; tẽpore
anni ac repẽte fiũt alie. Quod in grãdiore alitũ genere grues tantũ. Ex enim ſenectute m
greſcũt. Merula ex nigra rufeſcit. Canit æſtate: byeme balbutit.circa ſolſtitiummuta Ro⸗
ſtrum quoq; anniculis in ebur tranſfiguratur dũtaxat maribus. Turdis color æſtate circa
collũ uarius:hyeme cocolor. Luſinis diebus ac noctibus cõtinuis quindecim garrulus ſiue
intermiſſu cãtus:denſante ſe frondiũ germine non innouiſſimũ digna miratu aue. Primũ
tanta uox tã paruo in corpuſculo: tà pertinax ſpiritus. Deinde in una perfecta muſicæ ſciẽ⸗
tia modulatus editur ſonus: & nunc continuo ſpiritu: trahitum in longum: nunc uariat᷑
infiexo: nunc diſtinguitur conciſo:copulatur in torto:promittitur: reuocatur: infuſcatur
ex inopinato. interdum & ſecũ ipſa murm urat: plenus grauis: acutus: creber: extencus: ubi
uiſum eſt uibrãs:ſãmus medius:imus.Breuiterq; oĩa tã paruulis in faucibus:quæ tot exꝗ⸗
ſitis tibiarũ tormẽtis ars hominũ excogitauit. Vt nõ ſit dubiũ hanc ſuauitatẽ pᷣmõſtratam
efficaci auſpitio:cum in ore Sterſicori cecinit infantis.At ne quis dubitet artes eſſe plures
ſingulis ſunt cantus:& non idem onmibus:ſed ſuus cuiq;. Certant inter ſe.palamq; animo
ſa contentio eſt. Victa morte finit ſæpe uãi ſpiritu prius deficiente quam cantu. Meditan

dit: uicibuſq; reticẽt: Intelligatur emẽdatæ correctio: & indocete quædã repræheſio. Ergo
ſeruorum illis præcia ſunt: & quidẽ ampliora quã quibus olim armigeri parabantur. Cãdi=⸗

.

LIBER

—„* .

rĩcipis cõiugi dono daret. Viſum iã ſæpe iuſſas canere cœpiſſe: & cũ ſymphonia alternal⸗ u ie
e ſicut hoĩes reptos qui ſonũ earũ audita in trãſuerſas labias frõde arũdinea: quaſi forami lſccse
ne inſpiratis linguæ: ut parua aliqua appoſita mora indiſcreta redderent ſimilitudine. Sed hhelrl
eæx tantæ tanꝗ artifices argutiæ a.xv. diebus paulatim deſinũt: nec ut fatigatas poſſis dice/ gunuͤch
re aut ſatiatas. Mox æſtu aucto in totum alia uox fit: nec mudulata aut uaria. Mutat᷑ & co ſurculo .
lor. Poſtremo hyeme ipſa nõ cernit᷑. Linguis earũ tenuitas illa prima nõ eſt: quæ cæteris aui uetinzli
bus.Patiũt uere primo: cũ plurimũ ſena oua. Alia rõ ficedulis. Nã formâ ſimul coleremq; isgrauit
mutãt hoc nomẽ nõ niſi autũno habẽt.poſtea melãcoryphi uocant. Sic & erithacus byeme laoitus⸗
idem phœnicurusæſtate. Mutat & upupa: ut tradit Aeſchilus poeta. Obſcena alias paſtu ſaaleituc
auis. Criſta uiſenda plicatili: cõtrahẽs eàâ ſubrigeſq; peil õgitudinẽ capitis. Oenãthæ ꝗdẽ ẽt tur. Ouis
ſtatos atebræ dies habet: exoriẽte ſyrio occultata:ab occaſu eiuſdẽ pdit. Quod miremur fiequiti⸗
ipſis diebus utrũq;. Chlorion quoq; qui totus eſt luteus: hyeme nõ uiſus circa ſolſticia p⸗ tihernni⸗
cedit. Demerulis. on ageſte Ca. XXxxX. delcenot
Frula circa cyllenem archadiæ nec uſꝗᷓ aliubi candide naſcuntur. Ibis circa peluſi/ ceos alu
Hen, 9er gee4, m um tami nigra eſt cæteris oĩbus locis candida. FKr XXN turquoch
1ſ4 er Wart . 0 Scines pter exceptas nõ temere tort? faciũt añ æꝗnoctiũ nernbenr poſt autũnale. gegi
e J Ante ſolſtitiũ aũt dubios:poſt ſolſtitiũ uitales. De halcyonibus: & diebus ea Fcötram
rum nauigabilibus & gauie: & reliquo aquticarum geneer. Ca. XXXII. pidtepus
Oq maxime ſunt iſignes halcyones. Dies earũ pattus qui maria quoq; nauigãt no lit lbidoe
e uere. Ipſa auis paulo amplior paſſere: colore cyaneo ex parte maiore tantũ purpu/ gepreaem
rreis & candidis admixtis pẽnis: collo gracili ac ꝓcero. Alterũ genus earũ magmtu⸗ inczoiteoe
dine diſtinguit᷑ & câtu. Minores in arũdinetis canũt. Halcionẽ uidere rariſſimũ eſt: nec ni⸗- nech ſe⸗
ſi uergiliarũ occaſu: & circa ſolſtitia brumã ue naue alienãdo circũuolata ſtati in latebras laucadittr
abeuntẽ. Fœtificàt bruma qui dies halcyonides uocant᷑: placido mari per eos & nauigabili iosdove
ſiculo maxime. In reliquis partibꝰ eſt quidẽ mitius pelagus. Siculũ utiq; tractabile. Faciũt Ulu elc
autẽ ſeptẽ ante brumã diebus nidos:& totidẽ ſequẽtibus pariũt. Nidi earũ admirationẽ ha Leenicin
bent:pilæ figura paulũ eminenti ore:per quã anguſto:grandiũ ſpõgiarũ ſimilitudine.Fer⸗ V his
ro intercidi nõ queũt. Fragũturq; ictu ualido ut ſpuma arida maris. Nec nude cõfingan⸗
tur. Putant ex ſpinis aculeatis. Piſcibus enim uiuunt. Subeunt & in amnes. Pariunt oua ꝗ⸗
na. Gauiæ in petris nidificant. Mergi in arboribus. Pariunt plurimi terna. Sed gaui ææſta- .. ⸗
teemergt incipiente uere. AIVmnd. .-— ððM Er Gnp
De diuerſitate nidificâtiũ auiũ argathylis cinnamulgis: & Aleibe. Ca. XXXIII. mntil
ArVrulcyonũ nidi ſiguri teliquaru quoq;ʒ ſolertiæ nos admonet. Nec; alia parte inge/ leue
h nia auiũ magis admirãda. Hirũdines luto cõſtruũt ſtramẽto roborat. Si qñ ĩ opir eit uban
Iluti. madefactũ multa aqua pẽnis puluerẽ ſpargũt.ipᷣm uero nidũ mollibus plumis aecldin
Hlocciſq; cõſternũt tepefaciẽdis ouis ſimul: ne durus ſit infantibꝰ pullis: in fœtu ſũma eꝗta unbinne
te alcernãt cibũ. Notabili mũditia egerũt excremẽta pullorũ. Adultioreſq; circũagi docẽt:
& foras ſaturitatẽ emittere. Alterũ genus hirũdinũ eſt ruſticarũ & agreſtũ:quæ raro in do luere
mibus diuerſos figura: ſed eadẽ materia cõfigũt nidos totos ſupinos faucibus porrectis ĩ 1 io
anguſtũ utero capaci. Mirũ quapitia occultãdis habiles pullis & ſubſternẽdis molles. in æ/ buͤſ
ypti heracleotico oſtio molẽ cõtinnatione nidoꝶ euagãti nilo in expugnabilẽ opponunt ſge nocalde
tadii fere uniꝰ ſpatio:qd humano ope pfici nõ poſſet.In eadẽ ægypto iuxta oppidũ coptõ upmiit
iſula eſt ſacra Iſidi:quã ne laceret amnis idẽ mumiũt ope ĩcipiẽtibꝰ uernis diebus paltea &
ſtramẽto roſtro firmãtes cõtinuatis ꝑ triduũ noctibꝰ tanto labore: ut multas in ope emori 4 Ont
còſter. Eaq; militia illis cũ anno redit ſemp. Tertiũ eſt earũ genus quæ ripas excauãt atq; Ar
ita in terrã fœtificãt. Harũ pulli ad cinerẽ ambuſti mortifero fauciũ malo multiſq; alcũ/ fenmniſie
morbis humani corporis medẽtur. Nõ faciunt hæ nidos. Migrantq; multis diebus ante ſi Oterntietn
futurũ eſt ut auctus amnis attingãat: in genere uiteriparũ eſt: ut nidus ex muſco arido ita Qinmni⸗
abſoluta pfitiat᷑ pila: ut ĩueniri nõ poſſit additus. Argathylis appellat᷑: eadẽ figura ex lino ẽ fühumette
texẽs. Picog aliꝗs ſuſpẽdit in ſurculo primis in ramis cyathi mò ut nulla. quadrupes poſ⸗- Cbaucetei
ſit accedere.Cialgulos quidẽ ipſos depẽdẽtes pedibus ſõnũ capere cõfirmãt quia tutiores ° Bi
ita ſe ſperant. Iam publicum quidem oĩum eſt tabulata ramorũ ſuſtinendo nido prouide tez
eligere: cameraq; ab hymbri aut fronde protegere dẽſa. In arabia cinamulgus auis appella u coli
taret⸗

honi Aenne
Tanulllan
liruchne
polſsce⸗

S

aNur

Wrckhreiisan
nul adleen
tbaruhee
Emin
Mrährgti
Woc memn
l lolſtcn
cn Nl,

W.
Poſt münl,
n:Aciebage
.
WMupirno
mri uco,
tnü nagnn

.
„ M

7
mulümen
M n
du di
enoloine/
Aleoppon
1pai e
ſerisſhlid
zin eem
1 eucni in
Pull
Ziebus Me
lcoraon

quarũ dygiti nõ ſit accomodati cõplectendis traſferẽdiſq; ouis miro traditur mõ.
ſfurculo ſup bina oua impoſito ac fe
utrin ; libra deportat alio. Nec uero iis minor ſolertia: quæ cunabula in terra faciut corpo
ris grauitate phibite ſublime petere. Merops uocat᷑ genitores ſuos recõditos paſcens pal-
lido ĩtus colora pẽnarũ: ſupne cyaneo:priori ſubrutilo. Nidificat in ſpecu ſex pedũ defoſ⸗

müeerernè⸗
ſmüin en

tur. Cĩnami ſurculis nidificat. Plũbatis igitur e

ſuſpẽſa.Picæ cũ diligẽtius uiſũ ab hoĩe nidũ ſenſere:oua trangerũt alio. Hoc in his aumb?
kendis traſferédiſa 5. Namch
ertuminato alui glutino ſubdita ceruice medio Xqué

ſa altitudine.Perdices ſpina & frutice ſic muniũt receptaculũ: ut cõtra feras abũde uallen

tur. OQuis ſtrag ulũ mole puluere cõtumulant: nec in quo loco pepere incubant. Neue cui

frequẽtior cõuerſatio ſit ſuſpecta: tranſferũ t alio. lle quide & maritos ſuos fallunt: qm in/
cẽperantia libidinis frangunt earũ oua:ne cubãdo detineãtur. Tunc inter ſe dimicãt mares

deſiderio fœminarũ. Victũ aiunt uenerẽ pati. Id ꝗdẽ & coturnices. Trogus inqt & gallina⸗

ceos aliquãdo. Perdices uero a domitis feros & nouos haud uictos iniri pmiſcue. Capiun/

rur quoq; pugnatitate eiuſdẽ libidinis cõtra ucupe iudicẽ exeunte in prœliũ duce toti
gregis. Capto eo ꝓcedit alter: ac ſubinde ſinguli. Ru
cxontra aucupẽ fœmina exeunte: ut rixando abigat eu. Nec in aĩali alio par opus libidinis.

Si cõtra mares ſteterint fœmine: aura ab hiis flate p̃gnãtes fiunt. Hiantes aut exerrta li gua

p id tẽpus æſtuãt: cõcipiũtq; ſupuolãtiũ afflatu ſæpe uoce tãtũ audita maſculi.Adeoq; ui-
cit libido etiã fœtus caritatẽ: ut illa furtim & in occulo incubãs cũ ſit fœmina aucupe acce

dente ac marẽ recanat: reuocetq;: & ultro præbeat,ſe libidini. Rabie quidẽ tãta ferũtur ut

in capite occupãtiũ ſæpe cæcæ metu ſedeant. Si ad nidũ is ceperit accedere procurrit ad pꝑe
des eius fœta prægraué aut delũbe ſeſe ſimulans: ſubitoq; in pcurſu aur breui aliquo uo
latu cadit fracta aut ala: aut pedibus. Aut ꝓcurrit iterũ iaiam præhenſurũ effugiẽs ſpe fru⸗

ſtrans:donec indiuerſum abducat a nidis. Eadẽ iam pauore libera ac materna uocãte cura
in ſulco reſupina gleba le terra pedibus apprehenſa operit. Perdicũ uita ad. xvi. annos du-
rare exiſtimatur. Le colunbis. pon Paubnre Ca. XXXIIII.

2

„ „ „ »

B iis colũbarũ geſta ſpectãtur maxime ſimili rõne. Mores uidẽ. ſed pudicitia illis p-
a2 ma & neurtri nota adulteria. Cõiugii fidẽ nõ uiolãt cõmunẽq; ſeruãt domum. Niii·
celebs aut uidua domũ nõ relinꝗt. Et ĩperioſos mares ſubinde etiã iniquos ferunt
Quippe ſuſpitio eſt adulterii:qᷓuis natura nõ ſit. Tũc plenũ quærela guttur ſeuiq; roſtto
ictus:mox in ſatiſfacione exoſculatio: & circa ueneris p̃ces crebis predũ orbibus adulatio. J..

Amor utriq; ſobolis æqualis. Sæpe & ex hac cauſa caſtigatio pigrius intrante fœmina ad
pullos. Parturienti ſolatia & miniſteria ex mare. Pullis primo ſal ſiorẽ terrã collectam gut⸗
ture in ora inſpuunt: prxparates tenipeſtiuitatem cibo. Propriũ generis eius & turturum
cum bibant colla non reſupinare large bibere iumentorummoo.
De pꝑalumbibus & differentia calumbarum. „ Ca. XXXV.
Iuere palũbes ad triceſimũ annũ: reliquos ad. xl. Ariſtoteles auctor eſt. Vno tamen
u incômodo unguiuũ codẽ & argumẽto ſenectæ: qui citra pnicẽ recidũtur. Cantus oĩ⸗
bus ſimilis atq; idẽ: terno cõficic᷑ uerſu: p̃terꝗᷓ in clauſulæ gemitu. Hyeme mutis:
uere uocalibus. Nigidius putat cũ ora incubãat.ſub tecto noĩata:palumbem relinquere ni
dos. Pariũt autẽ poſt ſolſtitia. Colũbe & turtures octonis annis uiuunt:?
c Ontra paſſeri minimũ uitæ. gui ſalacitas par. Mares negâtur anno diutius durare.
Argumẽéto quia nulla uetis initio appareat nigritudo in roſtro qᷓ ab æſtate incipir
Foœminis lIõgiuſculũ ſpatiũ.Verũ colũbis ineſt ꝗdã gloriæ ĩtellectus. Noſſe credas ſuos co
lores: uarietatẽq; diſpoſitã: quæ etiã ex uolatu creduntur plaudere in cælo uarieq; ſulcare.
Qua inioſtẽtatione ut uictæ præbẽtur accipitri ĩplicatis ſtrepicu pẽnis qui nõ niſi ipſis ala⸗
rũ humeris elidit᷑. Alioꝗn ſolito uolaru multum uelociorẽ ſpeculat occultus fronde latro
& gaudẽtẽ in ipſa gloria rapir. De tinungulo. C.. XXXVII.
o B i cũ iis habẽda eſt auis quæ tinungulus uocat. Defendit eni illas terreq; accipi-
tres naturali potẽtia in tantũ ut uiſum uocẽq; eius fugiant. Hac de cà præcipuus
colũbis amor eorũ. Ferũt q; ſi in quatruor angulis defodiant᷑ in ollis nouis oblitis
nõ mutare fedẽ colũbas. Quod auro inſedtis alarum articulis quæſiuere aliqui nonaliter

. „
.— .

han Plubatis igitur eos ſagittis decutiũt idigenæ mercis gratia
In ſcytis auis magnitudine otidis binos parit in leponina pelle ſemp in cacuminib’ ramoge

urſus circa cõceptum fœmine capiũtux

LIBER.
innoxiis uulneribꝰ: multiuaga alioꝗn aue. Eſt eniĩ ars illis inter ſe bladiri: & corrũpere alias
urtoq; comitatiores reuerti. Qui & ĩternũciæ in rebus magnis fuere: & epiſtolas adnexas
earũ pedibus obſidione mutineli in caſtra conſulũ ꝑtulere.D. Bruto mittete. Quid uallü

rum amore inſaniũt muliti: ac ſup tecta exedificãt turres ii: nobilitatẽq; ſingularũ & origi
nes narrãt uetere iã exẽplo.Laxius eques romanus ante bellũ ciuile põpeianũ denariis qua
dringentis ſingula paria uendicauit: ut. M. Varro tradit. Quin & patriain nobilitauere. In
capania grandiſſime puenire exiſtimatæ. Harũ uolatus in reputationẽ cæterarũ quoq; uo⸗
lucrũ nos ĩpellit. De uolatu & inceſſu auiũ. Ca. XXXVIII.
NMnibus alalibꝰ reliꝗs certus & uniuſmodi & in ſuo cuiq; genere ĩceſſus eſt. Aues
o fſolæ uario meatu. ferũtur & in terra & in aere. Ambulãt aliquæ ut cornices. Saliunt
aiiiquæ ur paſſeres: merulæ. Currũt ut pdices ruſticulæ. Ante ſe pedes iaciunt: ut ci
coniæ & grues. Expandũt alas: pandeteſq; raro interuallo ꝗtiũt. Aliæ crebrius: ſed & pmas
dũtaxat pẽnas- Aliæ & tota latera pandunt. Quædã nero maiore ex parte cõpreſſis uolant.
Percuſſoq; ſemel aliquæ & gemino ictu aere ferunt᷑: uelut incluſum eũ p̃menis. Iaculantur
ſeſe in ſublime:in rectũ: in pnũ: in pingui purtes aliquas. Aut rurſus ab alto cadere has: illas

gũutnr aliæ. Circũſpectãt aliæ. flectũtq; colla. Nõnullæ ueſcunt᷑ ea quæ rapuere pedibus. Si
ſosn atera: ut ora. Quædà & reſupinæ ferutur: ut ſi pariter cernãtus: plura genera nõ in eadem
4 2Ru⸗ 4 2 E . EIA IWο I KaceIn
Pen IV.v', „natura meare mideantur. De apodibus. „ XxKKXIX.
„½ ſ Lurimũ uolit quæ apodes uocãtu careant uſu pedũ. Ab aliis cypſeli appellã
. 100

p tur hirudinũ ſpecie. Nidificant i Iè. He ſunt quæ toto mari cernũtur. Nec
unᷓ tãa lõgo naues tanꝗ cõtinuo curſi recedũt a terra: ut nõ circũuolitẽt eas apoy

des: Cætera genera reſidũt & ſiſtũt. His quies niſi in nide nulla-Auspẽget aijt igceẽt: & ĩge
mia equæ uati ad paſtũ maxime. DeAr . pl. 1 er. Be , „e
iu emi uiſu

Aprimulgi appellaârur graädiores merule aſpectu: fures nocturni. Interd
æ carẽt. Intrãt paſtoꝶ ſtabula:caprarũq; uberibus aduolãt ſuctũ ꝓpter lacti s. Qua in/
iyuria uber emoritur: capriſq; cæcitas quas ita mulſere oborit. Platea nominat ad/
uolans ad eas:quæ ſe in mari mergũt: & capita illarũ mor ſu corripiẽs:donec capturã extor

queat. Eadẽ cũ deuoratis ſe ĩpleuit cõchis. calore uẽtris coctas euomit: atq; ita ex hiis eſfꝛ-zu

iuiuaa. Et quæ equorũ quoq; hinnitus anthus: noĩe bærbæ pabulo aduentu eorũ pul⸗
ſa imitatur ad hũc modũ ulciſcẽs. Super omnia humanas uoces reddunt pſytaci: & quidẽ?

lenta jegit teſtas excreans. De ingeniis auuum. Ca. XL.
. Pe⸗ Qezte Wsmn Me Illaribus gallinis & religio ineſt. Inhorreſcunt edito ouo: excutiũtq; ſeſe: & circũ⸗
24 Ba 4, Asctæ purificant: aut fetuſca aliqua ſeſe & oua luſtrant. .—
. Gus ie, NDDe canduelc & hſytaco & aubus quæ loquuntur. Ca. XLII.
— Vor Animæ auiũ cardueles ĩperata faciunt: nec uoce tantũ: ſed pedibus & ore pro mani
Lo im bus. Eſt quæ boũ mugitus imitet in arelatenſi agro taurus appellata: allogn par⸗

—

cipue laſciua. Capiti eius duritia eadẽ que roſtro. Hæc cũ loqui diſcit ferreo uerberat᷑ ra/
dio. Nò ſentit aliter ictus. Cum deuolat roſtro ſe excipit. Illi innititur: leuiorẽq; ſe ita pe⸗

tas certo generi picarũ eſt. Adamãt uerba que loquũtur. Nec diſcũt tantum:ſed diligunt:
uictas difficultate uerbi: ac niſi ſubinde eadem audiant: memoria falli: querenteſq; mirum

qJuæ ex genere earum ſunt: quæ glade ueſcuntur. Ec inter cas facilius quibus quini
ſunt digyti in pedibus. Ac ne eas quidem ipſas primis duobus uitæ annis. Latior iis

& uigilũ obſidio:atq; etiã retia amne prærenta pfuere Atonio per cælũ eũte nuncio? Et ha

ſalire. Anates ſolæ quæq; ſunt eiuſdẽ generis in ſublime ꝓtinus ſeſe tollũt: atq; e ueſtigio
cxlũ petũt: & hoc etià ex aqua. itaq; in foueas ꝗbus feras uenamur delapſæ ſolæ euadunt.
Vultur & fere grauiores niſi ex ꝑrocurſu aut aſtiore tumulo imiſſæ nõ euolãt. Cauda te/

ne uoce nõ uolant multæ. Aut ecõtratio ſempꝑ in uolatu filent. Subrectæ: pronæ: obliquæxi

4 0 ya ſermocinãtes. India auẽ hanc mittit. Sitacẽ uocant: uiridẽ toto corpore torque tantum mi
Pe. niato in ceruice diſtinctam imperatores ſalutat: & quæ accipit uerba ꝓnũciat. In uino pre-
dum infirmitati facit. Minor nobilitas: quia nõ ex ſonginquo uenit: ſed expreſſior loquaci
meditanteſq; intra ſemet cura atq; cogitatione intentionem non occultant. Cõſtat emori
in modũ hylarari: ſi interim audierint id uerbũ Nec uulgaris iis forma: quauis nô ſpecan

da. Satis illis decoris in ſpetie ſermonis humani eſt. Verum adiſcere alias negant poſſe: ½

eſt lingua omnibus in ſuo cuiq; genere: quæ ſermonem imitantur humanum: quan,z

ilpene
elnia
greco⸗
logiore
teagll
47 1
te
.1
hus matu
ſaresnorr
Annoru
netlueit
nanun peb
ginnune
cedenteti
AAſecüdu
ſektereg
pumnene
tuszbeon
Nicguo⸗
iradnoe
Nenon*
umnoperz u
Ulueſigad⸗
Uiliendi
Nunentiine

( relllle ta

Nece
ignee
men.

arante fur

gubus exean
unntioflan

(tumulo⸗
leinkeſtanc,

aelem

eonigotibi

1 On

clles:

unniuitu

höt⸗

naton
Omnencibur

Caſtemiinee
erbemnn

unteion
ment oin

Nemirur

coribere
4
glan en

Enuden

Kuini are
nüdenni⸗
nobiltner
ügeg
MWlI
teſſugch /
rnices Ai
deininelt
imelosfm
töhtleuelmn
emlellwen
dartehrih
agtiſigi
klolrancn
liCndn,
ere gcibur 8
tonrod
Nliel
cemötur Net
Nhitturpo,
Nt)
zanii
W

—

6 I.

ole 1 ni
m cig/
ſi
we NA
eu huunge

n Meted

iglein de⸗
Mrlo
bsilgune
(Rneron
Nelq miu

ns no hinn

ng
ſibuß⸗
n. iu

mm .

de origo fabulæ Diomedis ſotios in earum efſigies muta „

id pene in oĩbꝰ cõtingit. Agrippina còiunx Claudii Cælaris turdũ habuitquod nun an⸗
te)imitantẽ lermones oĩum cũ hæc ꝓdẽtẽ. Habebãàt & Cæſares iuuenes ir ſturnõ. luſcini⸗
as greco atq; latino ſermone dociles. Præterea meditãtes in diẽ & aſſidue noua loquentes
giore etià cõtextu. Docẽtur ſecreto: & ubi nulla alia uox miſceat᷑: aſſidẽte qui crebro di/

16
cat: ea quæ cõdita uelit adiſci aliquo blãdiẽte. — Ca. XIIII.

Eddat᷑ & coruis ſua gratia indignatione quoq; populi ro. atteſtata nõ ſolũ conſcia

rT iberio principe: ex fœtu ſupra caſtog edẽ genitus pullus in oppoſitã ſucrinã de⸗
uolauit: etiã religione cõmẽdatus officinæ dño. Is mature ſermomi aſſuefactus oĩ/

bus matutinis euolans in roſtra. in forũ uerſus. Tiberiũ deinde Germanicũ & druſum Cæ

ſares nominatim. mox tranſeuntẽ populũ ro.ſalutabat. Poſtea ad tabernã remeãâs pluriumi
annorũ aſſiduo officio meritus. Hunc ſiue æmulatione incitatus manceps proxime ſuttr
næ:ſiue itacundia ſubita: ut uolui uideri:excremẽti eius poſita calceis macula exanimauit:

tanta plebei cõſternatione: ut primo pulſus ex ea regione:mox & interemprus ſit: funulſ⸗
q; innumeris aliti celebratũ exequis. Conſtratũ lectum ſuper æthiopũ duorũ humeros p̃ᷣ⸗
cedente tibicine: & coronis oiĩum generũ ad rogũ uſq; qui conſtructus dextra uiæ appiæ.

5*

ad ſecũdum lapidem in campo rediculi appellato fuit. Adeo ſatis iuſta cauſa populo ro. ui
ſa eſt exequiarũ ingeniũ auis. aut ſupplitii de ciue romano in ea urbe qua multorũ princia
pum nemo deduxerat funus. Scipionis uero Aemiliani poſt carthaginem numãtiãq; dela⸗-
tas ab eo nemo uidicauerat mortẽ. Hoc geſtũ. M. Seruilio. C. Ceſtio cõſ. ad. v. calẽ. aprilis.
Nuũc quoq; erat in urbe roma hæc prodiate me equitis ro. cornix & betica primum colore
mira admodũ nigro: deinde plura cõtexta uerba exprimens: & alia atq; alia crebro addiſcẽs
Necnon & recens fama Crateri monoceroris cognomine in troezena regione aſiæcoruo/
rum opera uenantis: eo ꝙ deuehebat in ſiluis eos conſidentes humeris. At qui coruiculos

illi ueſtigabant agebentq;: eo perducta conſuetudine: ut exeuntem ſic comitarentur & fe-

ri. Tradendũ putauere memoriæ quidã uiſum per ſitũ lagides congerentem inſitulã mo⸗-
numenti: in qua pluuia aqua durabat: ſed quæ atcingi non poſſet. Ita deſcendere pauentẽ
expreſſiſſe tali congerie: quæ poturo ſufficerer.

De diomedeis. DAs.w....
Nuaiec diomedeas præteribo aues. Iuba cataractas uocat. Et eis eſſe dentes oculoſq;

n igneo colore: cætero candidas tradens. Duos ſemper iis duces. Alterũ ducere agg
mBen: alterũ cogere: ſcrobes excauare roſtro: inde crate cõſternere: & operire terra
gquxæ ante fuerit e geſta. In iis fœtificare. Fores binas omniũ ſcrobibus. Orientem ſpectare

quibus exeant in paſcua. occaſum quibus redeãt. Aluũ exoneraturas ſubuolare ſemper: &

rxontrario flatu. EHæ in ſolo loco totius orbis uiſunt. In inſula quà diximus nobilẽ Liome⸗
dlis tumulo atq; delubro contra apuliæ orà fulicarum ſimiles. Aduenas barbaros clango⸗-
re infeſtant. Grægis tantũ adulantur miro diſcrimine: uelut generi Diomedis hoc tribuẽ

