De aranels & generatione eorum., Ca. 2
Raneorũ his nõ abſurde iungat᷑ natura:digna uel præcipuæ admiratione. Plura au

a tẽ horũ ſunt genera:nec dictu neceſſaria in tata notitia. Phalangia ex iis appellãtur:

quorũ noxii morſus:corpus exiguum: uaridacuminatũ ad ſultim ingredientiũ. Al

rera eorum ſpecies nigri prioribus cruribus longiſſimis. Omnibus internodia tena in cru⸗
ribus luporum modo: Minimi non texunt. Maiores in terra cauernarumexigua ueſtibula
præpandunt. Tertium eorundem genus erudita operatione conſpicuũ. Orditur telas: an-
tiq; operis materiæ uterus eius ſufficit: ſiue ita corrupta alui natura ſtatuto tẽporec(ut LDe/
mocrito placet)ſiue eſt intus quedam lamgera fertilitas: ram moderato ungue: tam tereti
filo: & tam æquali deducit ſtamina ipſo ſe pondere uſus. Texere a medio incipit circinato
orbe ſubtegmina adnectens maculaſq; paribus ſemper interuallis: ſed ſubinde creſcentibꝰ
ex anguſto dilatans indiſſolubili nodo implicat. Quanta arte celant pedicas ſcutulato rete
ad capiendas muſcas circa graſſantesequam non ad hoc uidetur pertinere crebra tapexitas
telæ: & quadam politura artis: ipſa per ſe tenas ratio textrinæ?qquam laxus afflatus ad nõ re

ſpuenda quæ ueniantur?ſinus derelicto laxo prætenti ſumma parte: ut arbitrari liceat illa
quæ difticile cernuntur: atq; ut in plagis lineæ offenſæ præcipitantur inſinum. Specus ipſe

qua concameratæ architectura? & contra frigora quanto uilloſiorequam remotus a medio
aliudq; agenti ſimilis: incluſus uero ſic ut ſit nec ne intus aliquis cerni non poſſit. Age fir⸗
mitas quanta irrumpentibus uentis:qua puluerum mole degrauante. Latitudo telæ ſæpe
inter duas arbores cum exercet artem & diſcit texere. Longitudo fih a culmine: ac rurſus
a terra per illud ipſum uelut reciprocatio: ſubitq; pariter ac filia deducit. Cum uero captu-

ra incidit quã uigilans & paratus ad curſum. Licet extrema hæreat plaga ſemper in medium

currit:ex quo ſic maxime totum concutiendo implicet. Sciſſa protinus reficit ad polituram

ſartiens. Namq; & lacertarum catulos uenantur. Hos primum tela inuoluentes: & tunc de-
mum labra utra ; morſu apprehendentes amphitheatrali ſpectaculo cum contingit. Sunt

& ex eo auguria. Quippe in cremento annium futuro telas ſuas altius tollunt. Iidein ſere-

no nõ texunt nubilo texunt. Ideoq; mnltæ araneæ hymbrium ſigna ſnnt. Fœmina putãt eſ

ſe quæ texat: marem qui uenatur. Ita paria fieri merita. Coniugio aranei conueniunt cruni

bus. Pariunt uermiculos ouis ſimiles. Nam nec differri horum genitura poteſt quoniam ĩ-
ſectorum uix ulla alia narratio eſt. pariunt autem oua in tellas expenſa: quia ſaliunt: atque
ita emittunt. Phalangius tantum in ipſo ſpecu incubat magno numero. Qui ut emerſerit

matrem conſumit:ſæpe & patrem eſt. Adiuuat enim incubare. Pariunt autem tricenos. Cæ

teræ pauciores. Et incubant triduo. Conſumuntur aranei quater ſeptenis diebus.
. De ſcorpionibus. Jb**ρα Ca. XxXvV.
Imiliter iis & ſcorpiones terreſtres uermiculos ouorũ ſpeciæ pariũt: ſimiliterq; peri
iſ müt. Peſtis ĩportuna ueneni ſerpẽtiũ: niſi quod grauiore ſupplicio lento per tridu
um morte cõficiũt. Virginibus lœtali ſemp ictu & fœminis fere in totũ. Viris aũt in
matutino exeũte canis puſꝗᷓ aliquo fortuito ictu ieiunũ exerãt uenenũ. Semp caucda in ictu.
eſt nulloq; momento meditari ceſſat:ne quãdo deſit occaſioni. Ferit obhco ictu & inflexu.

Venenũ ah iis cãdidum fundi Apolodorus auctor eſt in nouẽ genera deſcriptis per colores

„
V-g Arrs ee.
Irren
5 D

maxime ſuperuacuos. quoniam non eſt ſcire quos minime exitiales prædixerit. Geminos

quibuſdam aculeos eſſe mareſq; ſæuiſſimos. nam coitum iis tribuit.Intelligi autem gracil,⸗· modoſ
tate & longitudine. Venenum oĩbus medio die cũ incanduere ſolis ardoribus. Itemq; cum inquot
ſitiunt in explebiles potu. Cõflat & ſeptena caude internodia ſæmota eſſe. Pluribus eni ſe⸗ ſeſil
na ſunt. Hoc malum africæ uolucre etiam auſtri faciũt: pãdẽtibus brachia ut remigia ſuble Religue
uantes. Appolodorus idem plane quibuſdam ineſſe pẽnas tradit.Sæpe ſylli qui relrquarum buſchan⸗
uenena terrarum inuehẽtes quæſtus fui cauſa peregrinis malis impleuere italiã. Hos quoq AApun
importare conati ſunt.Sed uiuere intra ſiculi cæli regionẽ nõ po tuere. Viſuntur tamẽ ali- hus den
quãdo in italia: ſed ĩnocui: multiſq; aliis in locis: ut circa farũ in ægypto.Ii ſcythia ĩterimũr rentpe
eætiam ſues: alioquin uiuaciores cõtra uenena talia. Nigras quidem celerius ſi in aquã ſe im trem
miſerint. Homini ictõò puratur eſſe remedio ipſorũ cinis potus in uino: aut oleo emerſus.
Magnam aduerſitatẽ cum ſtellionibus putãt eſſe: innocuos dũtaxat iis: qui & ipſi caret ſan 1
uine lacertarũ figura. Atq; ſcorpiones in totũ nullinocere: quibus nõ ſit ſanguis. Quida
& ab ipſis fœtũ deuorari arbitrant. Vnũ mõ reliqui ſolertiſſimũ & qui ſe ipſius matris clu/ ple
nibꝰ imponẽdo tutꝰ: & a cauda & a morſu loco fiat. Hũc eſſe reliquorũ ulrorẽ:qni poſtre/ Acenns
mo genitores cõficiet ſupne: pariuntur auũt undeni. „ „ „ — cund
De ſtellionibus. εα anſer Ee „ rnee XXVI. jesobell
Hameleonum ſtelliones quodãmodo nturam habent: rore tatum uiuentas. pter / einsa
c q araneis: ſimilis cicadis uita: quarum duo genera. Minores q pmæ proueniũt: quz
ue ſunt mutæ & nouiſſime pereunt. Sunt autem multæ: ſequẽs eſt uolatura. Quæx Eken
canũt uocãtur achetæ: & quæ minores ex iis ſut tettigometræ. Sed ille magis canoræ. Maü/ ciwen
res cantãt in utroq; genere.Fœminæ ſilent. Gentes ueſcũtur iis ad orientem: etiã parti opi- auca
bus abundãtibus. Ante coitũ mares præferũt: a coitu fœminas: ouis earum corruptis quæ e
ſunt candida. Coitus ſi upinis. Aſperitas præacuta in dorſo:qua excauãt fœturæ locũ in ter nenani⸗
ra. Fit primo uermiculus. Deinex eo quæ uocatur rettigometra: cuius cortice rupto cirea P e⸗
ſolſtitia euolẽt: noctu ſemper. Primũ nigræ atq; duræ. Vnum hoc ex his quæ uiuunt & ſine gen
ore eſt. Pro eo quidam aculeatum linguis ſimile. Et hoc in pectore: quo rore lãbunt. Peus Rgg
ipſum fiſtuloſum. Kioc canũt achetæ ut diximus. De cætero in uẽtre nihil eſt. Excitatæ cũ Lennin
ſubuolit humorem reddũt: quod ſolum argumetum eſt rore eaſdem ali. Iiſdem ſolis nullũ P
ad excrementa corporis foramen. Oculis tam hebetes: ut ſi quis digitũ contrahẽs ac remit/ eratn⸗
rens iis appropinquet: tranſeant uelut folia. Quidam duo alia genera faciunt earum. Sur/ Riner
culariam quæ ſit grandior: frumẽtariam quã aſii auenariam uocãt. Apparet enim ſimul ců Eicen
frumentis areſcentibus. De cicadis. A FrneCiln. XxXVII. umenſu
lIcadæ non naſcuntur in raritate arborum. Icirco non ſunt cyrenis circa oppidum 6obic
c nec in campis nec in frigidis aut umbroſis nemoribus. Eſt quædam & iis locorũ dif acunn
ferentia. In mileſia regione paucis ſunt locis. Sed in cephalema annis quidam pænu lcinb⸗
riam earum & copiam dirimit. At in regio agro ſilent omnes. VItra flumen in locis canunt ineoſ
Pennarum illis natura quæ apibus: ſed pro corpore amplior. lltiun
. De pẽnis inſectorum: & ſcarabeis:& reliquis ſcarabeorum generis. Ca. XXVII.b mineur
Nlledctorum quædam binas gerunt pennas muſcæ: quædam quaternas ut apes. Mẽé⸗ beekcn
IIbranis ut cicadæ uolant. Quaternas habent quæ aculeis in aluo armantur. Nullum lL
cui tælum in ore: pluribus ꝗᷓ binis aduolat pennis. illis enim ultionis cauſe datum: ur
& his auiditatis. Nullis eorum pennæ reuiuiſcunt auulſæ. Nullum cui aculeus in aluo bi/ 4
penne eſt. Quibuſdam pemmarum tutelæ cruſta ſuperuenit. ut ſcarabeis. Quorum ten uior Cüͤten
fragiliorq; pénna. iis negatus aculeus. Sed in quodam genere eorum grandi cornuapræ⸗ Wrmene
longa biſulcis dentata forcipibus in cacumineccum libuit)ad morſum coeuntibus. Infan⸗, Numin
tinm remediis etiam ex ceruice ſuſpenduntur. Lucanos uocat hos Nigidius. Aliud rurſus Eplen
eorum genus qui e fimo ingentis pilas auerſi pedibus uolutant: paruoſq; in iis contra rigo cölehn
rem hyemis uermiculos foetus ſuihidulacur. volitant alii magno cum murmure aut mugi motui
tu. Alii focos & prata crebris fornacibus excauãt nocturno ſtridore uocales. Lucent igniũ tqpel
mõ noctu laterũ & cluniũ colore lãpyrides: nũc pẽnarũ hiatu refulgetes. nũc uero cõpreſſu biterq
obumbratæ nõ ante natura pabula aut poſt defecta coſpicuæ. Econtrario tenebrarum alu⸗ hommin⸗
næ blattæ uitam Iucemq; fugiunt in balneis maxime humido uapore prognatæ. Fodiũt ex
eodem genere rutuli atq; prægrãdes ſcarabei tellurem aridam: fauoſq; paruæ & fiſtuloſæ

1en Urnl⸗
n enen
undueni⸗
1 kengn l
gultelaanin

.

umurte ,
inninnit
liiniken
u cledenetin⸗
nidſcnärn
teen le/

— M.
kroueniit gue
kuohnn ur

merimio
AECn
4 0

4 „a 4
m 21 MONNN
n nuidrne
innmgn

mN
mNN., Mn

ois ℳdu

uoNX enuot

v N

4 7*

modo ſpõgiæ medicato melle fingunt. In thraciæ partibus iuxta olympũ locus eſt paruuz
in quo unuũ hoc animal exanimatut: ob hoc catharolechrus appellatus. Penæ infectis oibus
ſine ſcifſura: nulli cauda niſi ſcorpioni: Hic eorũ ſolus & brachia habet: & in cauda (piculũ
Reliquorũ quibuſdã aculeus in ore ut aſilo: ſiue tabanũ dici placet. Item culicibus & qui

buſda muſcis. Ommibus autẽ his in ore: & pro lingua ſunt hi aculei. quibuſdã hebetes nec;

ad punctuũ: ſed ad ſuctum: ut muſcarũ generi: in quo lingua euidẽs filtula eſt: nec ſunt tali-⸗
bus dentes. Qlj'is cornicula ante oculos ptencdutur ignauia ut papiliõibus quadã inſecta ca

vent pẽnis: ut ſcolopẽdtæ. Infectorũ pedes quibus ſunt in obliquũ monẽtur, Quorundã ex,⸗
trem longiores foris curuantur ut locuſtis. Rdrworkru aiecte⸗
H Ae pariunt in terra dimiſſo ſpinæ caule oua cõdenſa aurumni ere⸗ Ea dinm
h me ſub terra. Subſequeti anno exitu ueris emittũt paruas nigrates & ſine cruribꝰ:
pẽniſq; reptantes. Itaq; uernis aquis intereunt oua:ſicco uere maior prouetus. Alii
duplicem earum fœtum: gemnuunq; exitum tradunt. Vergiliarum exortu parere: deinde

ad cenis ortũ obice: & alias renaſci. Quidã arcturi occaſu renaſci. Mori matres cum peperit

certum eſt uermiculo ſtatim circa fauces innaſcente qui eas ſtrangulat. Eodem tepore ma
res obeunt. Tam friuola ratione morientes ſerpentemcum libuit) necant ſingulæ faucibꝰ
eius apprehenſis mordicus. Nõ naſcũtur niſi in planis & rimoſis locis in india ternũ pedũ

longitudinis eſſe tradunt᷑: cruribus & femoribus ſerrarum uſum præbentes cum inaruerit.
Eſt & alius earum obitus Gregatim ſublatæ uento in maria aut ſtagna decidũt. Forte hoc

caſuq; euenit nõ ut priſci extinauere: madęe factis nocturno humore alii. lidem quippe no⸗
ctibus nõ uolare eas propter frigora tradiderũt. Ignari etiam longinqua maria ab is tranſi
ri cõtinuata plurium dierum profectione. Quod maxime miremur famen quoq; quam ꝑp⸗
pter externa pabuli petunt: ſciunt imminere. Ac dearum ire peſtis ea intelligitur. Naq; &
grandiores cernuntur & tanto uolant pẽnarum frridore ut aliæ alites credantur: ſolemq;
obumbrẽt: ſollicite ſuſpectantibus populis ne ſuas operiat terras. Sufficiunt quippe uires
& tanꝗᷓ parum ſit maria tranſire: immenſos permeat tractus: diraq; meſſibus côtegunt nu⸗
be:multa cõtactu adurentes. Omnia uero morſu erodẽtes: & fores quoq; tectorum. Italià
ex africa magna cohorte infeſtãt: ſæpe populo ad ſybilina coacto remedia confugere ino-
piæ metu.In cyrenaica regione le x eſt ter anno debellandi eas. Primo oua obterendo: dein
de fœtum: poſtremo adulſtas. Deſertoris pœna in eum qui ceſſauerit. Et in lenito inſula cer
ra menſura præfinita eſt: quam ſinguli enecatarum ad magiſtratus referẽt. Gracculos quo⸗
q; ob id colunt aduerſo uolatu occurrẽtes earum exitio. Necari & inſyria militari imperio
coguntur. Tot orbis partibus uagatur id malũ Parthis & hæ in cibo gratæ. Vox earum pro
ficiſci ab occipitio uidetur. Eo loco in cõmiſſura ſcapularum habere quaſi dentes extiman⸗
tur:eoſqʒ inter ſe terẽdo ſtridorem edere circa duo æquinoctia maxime: ſicut cicade circa
ſolſtitium. Coitus locuſtar qui & inſectorum omnium quæ coeunt:marem portante fœmi
na:in eum fœminarum ultimo caude reflexo tardo digreſſu. Minores autẽ in omni hoc ge
nere fœminis mares. De formicis noſtratibus. . Ca. XXX.
Lurime inſectorum uermiculum gignũt. Nam & formicæ ſimilem ouis. Vere & hæ
p ut apes cõmumicantes laborem. Sed apes utiles faciunt cibos. Piæ cond unt. At ſi⸗
uis comparet onera corporibus earum: faterur nullis portione uires eſſe maiores.
Gerũt ea morſu:maiora aduerſæ poſtremis pedibus molliuut humeris obnixæ. Et iis reip.
rõ:memoria: cura:Semina arroſa cõdũt:nec rurſus in fruges exeãt e terra. Maiora ad intro
itum diuidunt. Madefacta hymbre proferunt: at ſiccant. Operantur & noctu plena luna
Exdem interclunio ceſſant iam in opere qui labore quæ ſedulitas? Et quoniam ex diuerſo
cõuehunt altera alterius ignara: ut ſigna inuicem recognoſcant.certi dies ad racognitionz
mutuã nundinis dãtur. Quæ tũc earũ cõcurſario?ꝗdiligense Cũ obuiis quædà collocutio
atqʒ pcũctatio. Silices itinere earũ attritos uidemus: & in opere ſemi tam factam: ne quis du
bitet qualibet in re quid poſſit ꝗtulacũq; ſedulitas. Sepeliunt᷑ inter ſe uiuentiũ ſolæ præter
hominẽ. Non ſunt in ſicilia pẽnatæ. De indicis. Ca. XXXI.
NAAraaicæ formicæ cornua erythris in æde herculis fixa miraculo fouere. Aurum ex ca
i uernis egerũt terræ in regione ſeptẽtrionalium indorum: qui dardæ uocantur. lp⸗
ſies color feliũ. Magnitudo ægypti luporũ. Erutũ hoc ab hiis tẽpore hyberno ĩdi fu
arnt᷑ æſtiuo feruore: cõditi: ꝓpter uaporẽ in cuniculis formicis: quæ tamẽ odore ſollicitatæ

LIBER. . —
PpProuolãt crebroc; laceràt. quis præuelocibus camelis fugiẽtes. Tanta pernicitas feritaſq; ẽ
cum amore auri. De qdiuerſitare inſeorum. Ca. XXxXIII.

fielio primo uere: & ſpiſſatus ſole in magnitudinè milii cogit.lnde orit uermiculns
. aruus & triduo eruca: mox urica: quæ adiectis diebus creſcit imobilis duro cortice ad ta/
b⸗ 9. MWie e Etum mouer aranei,Fiæc eruca qu chryſalidẽ appellat: rupto deĩde cordice uolat papilio.
£ od De animalibus in ligno & ex ligno naſcentibus. Ca. XXKlII.
O Ic quædam ex lymbre generantur in terra: quædam & in ligno. Nec enim & coſſi

O

ſſic intra hominem tineæ tricenum pedum: aliquando & plirium longitudinem: iam
in carne examini uiuẽtiũ quoq; hoĩm capillo. Qua fæditate & Sylla dictator & Alcinam ex
clariſſimis græciæ poetis obiere. Hoc qnidem & aues infeſtat. Phaſianas uero intetimit:ni⸗
ſi puluerantes ſeſe. Pilos habentiũ aſinũ tantũ ĩmunẽ hoc malo credũt: & oues:Gign untur
autem ex ueſtis genere: pcipue lanicio interẽptarũ a lupis ouiũ. Aquas quoq; quaſdam qui
bus lauamur fertiliores eius generis ĩuenio apud auctores. Quippe cũ & cær& hoc gignãt
quod animaliũ minimũ exiſtunatur.Aliarurſus generantur ſordibus aridi ſoli: poſieriorũ
ecg⸗rurum lalſciuia perauri & auris. Alia puluere humido in cauernis uolucri.a
1 Woe en ee WGPe animali cui cibi exitus non eet Ca. XxXxXllII.
Sa.- , gat St animal eiuſdẽ tẽporis infixo ſemp ſanguini capite uiuens: atq; ita intumemeſcẽs
2 ? unü animaliũ cui cibi nõ ſit exitus:cũ nimia dehiſcit ſatietate alimẽto ipſo moriẽs.
Nunꝗᷓ in iumentis gignitur: in bubus frequens: in canibus aliquàdo in quibus oĩa
In ouibꝰ & ĩ capris hoc ſolũ. Aeque eſt mira ſanguinis & hirudinũ generi in paluſtri aqua
,. „J₰ ſitis. Namq; & hæ roto capite condũtur. Eſt & uolucre canibus peculiare ſuum malum:du⸗
Vo⸗ ſFabn tres maxime lacinans quæ defendi morſu nõ queũt. 1᷑—1
Cavn De tineis & culicibus & diuer ſitate eerum. C.. XXXV.

.

Dem puluis in lanis & ueſte tineas creat.præcipue ſi araneus una includatur. Sitit
i enim & omnẽ humorẽ abſorbens arditatem ampliat. Hoc & in chartis naſcitur. Eſt
eearum genus tunicasſuas trahentiũ quo cocleæ mõ. Sed horũ pedes cernunt. Spo/
liatæ expirãt. Si accreuere faciũt chryſalidẽ. Ficarios culices caprificus generat. Canthari/
des uernmiculi ficorũ & pyri & peuces: & cynacantæ: & roſæ: Venenum hoc reuledia ſecũ ha
bet.Alæ medẽtur quibus dempris lœtale eſt. Rurſus alia genera culicũ aceſces natura gi/
gnit. Quippe cum in niue candidi reperiant᷑: & uetuſtiores uermiculi in media quidem alti
1 Von wtrm tdine rurili. Nam & ipſa nix uetuſtate rubelcit. Hiirci pilis: grandiores torpenteſq;.
Me, e M. De pyrali ſiue pyrauſta. Ca. XXXVI.
1. g ignit aliqua & cõtrariũ natura elemẽrum. Si quidẽ in cypri ærariis fornacib ex me

5

lis a quibuſdã pyrauta. Quadiu eſt in igne uiuit. Cum euaſit longiore paulo euola
tu tunc moritur. Hppanis fluuius in põto circa ſolſtitiũ defert acinorũ effigie tenues mẽe-
branas:quibus erũpit uolucris quadrupes ſupradictæ modo:nec ultra diẽ uiuit: unde he/
morobiò uocat᷑.Reliquis taliũ ab initio ad finẽ ſeprenaru ſunt mimeri. Culici & uermiculo
terſepteni. Corpus pariẽtibus quater ſepteni. Mutationes & in alias figuras tranſitus tri/
nis aut quedrinis diebus. Cætera ex iis pẽnata autõno fere moriunt. Tabani quidem etiam
cæcitate. Muſcis humore examinatis ſi einere condantur redit uiiaa.
” ri animalium per ſingulamembra. Ca. XXXVII.
Taq; nunc per ſingulas partes corporis præter iam dicta membratim tractetur hy⸗
ſtoria. Caput habent cuncta quæ ſanguinẽ. In capite paucis animaliũ niſi uolucribꝰ
apices: diuerſi quidẽ generis. Phœ nici plumarum ſerie medio exeunte alio. Pauoni
bus crinitis arbuſculis. Symphalidæ cirro. Phaſiane corniculis. Præterea parco: atq; ab illo
gualerita appellata quonà. Poſtea gallico uocabulo etiã legioni nomẽ dederat a lauda. Di⸗
vimus & cui plicatilẽ criſtam didiſſet natura per mediũ caput a roſtro reſidentẽ. Et fulicarũ
generi dedit cirros. Pico martio & gruibus arieæ. Sed ſpectatiſſimũ imſigne gallinaceis cor
ore cõſerratũ:nec carnẽ id eſſe:nec cartilaginẽ. nec callum iure dixerimus: uerũ peculiare
raconũ enim criſtas qui uiderit nõ reperit᷑. Cornua multis quidẽ & aqnatiliũ & marinoꝶ
& ſerpẽtium uariis data ſunt modis.Sed quæ iure cornua intelligant᷑ quadcupedi tantum

VlIta autẽ inſeca & aliter naſcunt᷑.Atq; aſilus in primis. Inſidet ex rore hic raphani

Ve V tantnm in eo ſed etiam tabani ex eo naſcuntur: & alia ubicunq; humor: eſt nimius:

☛ dio igni maioris muſce magnitudinis uolat pẽnatũ quadrupedes appellatur pyra⸗

gener
ure!
e
ungen
nnant
ſistri
n au
oti:l
füͤlte
Tiby
X4:0 n

Cochl
Cochle

nalesp
pos in!
liciasce
Omnib
mnde

glan n

tiumm in
nisplen
dü ulli⸗
pernep
tünaru⸗
tent. C.
aſlis u

husta

minip
qet
tuncki
Mimnah
meneſt
neris ul
itant
Peraprt
oſa
ſoldr.
Phni
Uugee
Praſub
ius No
elndͤit
Ommmid
tellich
Ace
kegirw
lcc⸗
liſub
Auren
lwin
dec⸗
ſuter
am

1

zi
we⸗ bien
Cn uemolle
ocn
Eolr l
eceninda
mor:eſtlinin
tr gli

T—

Dl Aend

1
WIN
W.
. „
Unncumand
W Im Bawolll
Eud

e
4“
W
NIUGEALARN
„ „

αι mut. 1,
AARDchk,

.
,ene
SAESAI
XKKR KRh d

M 31
KUEE MNR 4

anchan
lmn
zremen

4

generi. Acteonẽ enĩ & cippũ etiã ĩ latia hyſtoria fabuloſos reor. Nec alibi maio
turæ luſit animaliũ atmis. Sparſit hæc in ramis: ut ceruorũ. Aliis ſimplicia tribuit ut in eo⸗-
dẽ genre ſublonibus ex argumento dictis. Aliorũ finxit in palmas: igitoſq; emiſit ex iis:

XI.
laſciuia na

eplatycerotas uocant. Dedit ramoſa capreis: ſed parua nec fecit decidtia. Conuol uta

in anfractum arietũ generi: ceu ceſtus daret: Infeſta tauris. In hoc quidem genere & fœmi

nis tribuit.In multis tantũ maribus. Rupicapris in dorſum adunca. Damis inaduerſũ. Ere=
Sta aucem tg ch ambitu contorta & in leue faſtigiũ exacuta ut lyras decerent ſtrepſce
roti:quem addaca
rũ ĩ terrã directa:qᷓ de cauſa obliqua ceruice paſcũt. aliis ſingula: & hæc medio ca pite aut na

tibꝰ ut diximꝰ l

dacam aftica appellar Mobilia eadẽ: ut aures: phrygiæ armentis. Troglodita

ꝙ; aliis ad in curſu robuſta aliis ad ictũ pluribꝰ modis: ſupina: cõuerſa: cne

xa: omnia in mucronem migrancia. In quodam genere pro manibus ad ſcabendum corpus.

Cochlais ad prætentandum iter. In corpore cornua hæc ſicut ceraſtis aliquando & ſingula.
Cochleis ſemper bina: & ut prætendantur:ac reſiliant. Vrorum cornibus barbari ſeptetrio⸗
nales potant: urnaſq; binascapitis unius cornua iplent. Alii præ fixa his pila cuſpidat. pud
nos in lamina ſecta tranſl ucent: atq; etiã lumẽ incluſum latius fund unt: multaſq; alias addde

licias conferuntur.nunc tincta: nunc ſublita:nunc quæ ceroſtrata picture genere dicũtur.
Omnibus autẽ caua:& in mucrone demũ concreta ſ

annis decidua. Boum attritis ungulis cornua ungendo aruina medẽtur agricolæ. Adeo ſe-

quax natura eſt: ut ipſis uiuentium corporibus feruenti cæra flectantur: atq; inciſa naſcen⸗

tium in diuerſas partes torqueantur: ut ſingulis capitibus quaterna fiant. Tenuiora fœmi

nis plerũq; ſunt ut in pecore. Multis ouium nulla: nec quibus multifidi pedes: nec ſolidipe

dũ ulli:excepto aſino indico:qui uno armatus eſt cornu. Biſulcis bina tribuit. Nulli qui ſu

perne primores habent dentes. Qui putant eos in cornua abſumi facile coarguuntur cerua

rũ natura:quæ nec; dentes habẽt: ut neq; nares:nec tamẽ cornuã. Cæterorũ oſſibus adhæ/

rent. Ceruorũ tantũ cutibus enaſcuntur. Capita piſcibus portione corporum maxima for⸗
taſſis ut mergãtur. Oſtrearum generi nulla:nec:ſpongiis: nec aliis fere quibus ſolus ex ſenſi
ut eſt ut cancris.In capite cunctorum animaliũ ho⸗

bus tactus eſt. Quibus indiſcretum ca te
mini plurimus pilus iam ꝗdem promiſcue maribus ac fœminis. Apud ĩtonſas utiq; gentes
atq; etiã nomina ex eo capillatis alpiũ incolis galliæ comatæ: ut tamẽ ſit aliqua in hoc terra
rum differentia. (
animaliũ naturaliter caluent: ſicut ſtrutioca meli & corui aquatici: quubus apud græcos no
men eſt inde. Defluuiũ eorũ in muliere rarum. In ſpadonibus nõ uiſum Nec ĩ ullo ante ue

neris uſum. Nec infra cerebrum: aut infra uerticem: aut circa rempora: atq; aures. Caluitiũ

uni tantum animaliũ homini præterꝗ inatu. Canicies homini tantũ & equis: ſed homini ſem
per a priori parte capitis tum dei nde ab auerſa. Vertices bini homini tantũ. Aliquibus capi⸗
uis ofſa plana: tenuia ſine medullis: ſerratis pectiatim ſtructa cõpagibus. Pefracta nõ queũt
ſolidari.Sed exempta modice nõ ſunt talia in uicem eorũ ſuccedente corporea cicatrice.
Infirmiſſima eſſe urſis: duriſſima pſitacis ſuo diximus loco. Cerebrũ omnia habent amma⸗

lia:quæ ſanguinẽ Aeque & in mari quæ mollia appellauimus: qᷓuis careant ſanguine: ut po

lypi.Sed homo portione maximũ & humidiſſimũ: omniũq; uiſcerũ frigidiſſimũ: duabus ſu

pra ſubterq; mẽbranis uelatũ: quarũ alterutra rumpi mortiferũ. Cætero uiri ꝗᷓ fæminæ ma
ius. Hominibus hoc ſine ſanguine:ſmne uenis: & reliquis ſine pĩgui.Aliud eſſe ᷓ medullam
eruditi docẽt: quoniâ coquendo dureſcat. Omniũ cerebro medio inſũt oſficula parua. Vni
omniũ in infantia palpirat: nec roboratur ante primũ ſermonis exordiũ Hoc eſt uiſcerũ ex⸗

celſiſſimum:proximũq; cælo capitis: ſine carne:ſine cruore:ſine ſordibus. Hic habet ſenſuũ

arcẽ. Huc uenarũ omnis a corde uis tendit. Hic deſinit. Hicculmen altiſſimũ. Hic mentis ẽ

regimẽ. Ommiũ in priora pronũ quia & ſenſus ante nos tendunt. Ab eo proficiſcitur ſõnuſ
Hic capitis nutatio.Quæ cerebrum nõ habent nõ dormiũt: Ceruis in capite ineſſe uermicu

li ſub linguæ inanitatẽ & circa articulũ qua caput iungitur humero numero.xx. prodũtur.

Aures homini tantum iĩmobiles. Ab is Flaccorum cognomia. Nec ĩ alia parte fœminis ma
ius impendium margaritis dependentibus. In oriente quidem & uiris aurum geſtare eo lo
ci decus exiſtimatur. Animalium aliis maiores: aliis minores. Ceruis tantũ ſciſſæ: aut uelut
diuiſæ. Soricibus piloſæ. Sed aliquæ omnibus animal duntaxat generantibus: excepto uitu
lo marino at ; delphino: & quæ cartilaginea & delphinum: quem tamẽ audire maniſeſturm

.
–—

unt. Ceruis tantum ſolida: & omnibus

ippe miconii carentes eo gignuntur: ſicut in cauno lienoſi. Et quæd am

eſt. Nam & cantu mulcentur: & capiuntur attoniti ſono. Quo nã modo audiant:mirũ.Idem
nec oifactus ueſtigia habent: cũ olfaciant ſagaciſſime.Penacorum animaliũ buboni tamum
&& oto plumæ ueiut aures. Cæteris cauernæ- ad auditũ Simili mõ ſquamigeris atq; ſerpeti⸗
pus. In equis & ommniũ iumerorũ genere indicia animi præferũt. Fellis marcidæ. Nutantes
pauidis. Subrectæ furentibus. Keioluta) æg ris. Facies homini tantũ: Cæteris aut toſtra. Frõſ
S& aliis. Sed homini tan tum triſticiæ: hylaritatis: clæmétiæ: ſeueritatis index in aſſeniu cius.
Supercilia homini & pariter & alterne mobilia & in iis pars animi.- Negamus an annuimus
hnæc:maxime indicant Faſtus ſuperbia aliubi conceptaculum: ſed hic ſedem habet. In corde
naſcixur: hic ſubit: hic pender. Nihil altius ſimul abruptiuſq; inuemt i corpore ubi ſolitaria
eſſet. Sub iacent ocun pars corporis precioſiſſima:& qui lucis uſu uitam diſtinguant a mor
te. N& oĩbus animaliũ hi. Oſtreis nulli: Quibuſdà concharum dubii. Pectines en ſiquis di⸗
gytos aduerſum hiantes eos moueat: contrahuntur ut uidentes. Et olentes fugiunt admo⸗
tI ferramenta. Quadrupedũ talpis uiſus nõ eſt. Oculorũ effigies ineſt(ſiquis prætẽtà detra
hat mẽbranã. Et inter aues ardeolarũ genera: quos leucos uocat altero oculocarere tradũt.
Optimi augurii cum ad auſtrũ uolant ſeptentrione ue. Solui.n.pericula & metus narrant.
Nigidius nec locuſtis nec cicadis eſſe dicit. Cochleis oculorum uicem cornicula bina præ-
tentat adimplent. Nec limibiicis ulli ſunt:uermiũ ue generi. Ocuh homini tantum diuer⸗
ſo colore: cæteris in ſuo cuiꝗᷓ generi ſimiles. Et equorũ quibuſdã glauci: ſed in homine nu/
meroſiſſimæ diuerſ.tatis atq; differentiæ: grandiores: niodici: parui: prominentes: quos ebi
tiores putant. Conditi quos clariſſime cernere: ſicut in colore caprinos. Præterea alii cõtuẽ
tur longinqua. Alii niſi prope admota non cernunt. Multorum uiſus fulgore ſolis cõſtat

mubilo die nõ cernetium: nec poſt occaſum. Alii interdiu hebetiores noctu præter cæteros
cernunt. De geminis pupillis aut quibus noxii uiſus eſſent ſatis diximus. Orcis intenebris
clariores ferunt. Tyberio Cæſari ipſi alia ꝗ̊ genitorũ mortaliu fuiſſe naturam: ur expergefa
ctus noctu pauliſper haud alio mõo quã luce clara contueretur omnia: paulatim tenebris ſe⸗
ſe obducentibus. Diuo Auguſto equorum mocdo glauci fuere: ſupfaq; hominẽ albicantis

magnitudinis. Quã ob cam diligetius ſpectari eos iracunde ferebat. Claudio Cæſari ab an

guſis candore carnoſo: ſanguineiiq; uems ſubinde ſuffuſi. Caio prĩcipi rigẽtes. Neroni mſi

cum cõniuerir ad prope admora hebetes. Viginti gladiatorũ paria in Cai principis ludo fu
re:in iis duo ommo qui contra cõminationem aliquã non conmuerent: & ob ic in uicti. Tã⸗
Iæ hoc difficultatis ẽ homini. Pleriſq; uero naturale ut nutare nõ ceſſent: quos pauidiores

accepimus. Oculos unicolores nulli cum candore omnibus mediuſculo differente. Nec

ulla ex parte maiora indicia animi cunctis animalibus: ſed maxime homini: id ẽ moderatio/-

nis: clæmentiæ: miſericordiæ: odii: amoris: triſtitiæ: lætitiæ. Contuitu quoq; multiformes:

truces torui: flagrantes: graues: tranſuerſi: limi: ſummiſſi:blandi. Profecto in oculis animus

in habitat. Ardentes: incenduntur: humectant: cohibent. Hinc illæ miſericordiæ lachrymæ.

HFos cum oſculamur animum ipſum uidemur attingere. Hine flerus & rigantes Ora riui⸗,
Quis ille humor eſt indolore tam fœcundus & paratus? Aur ubi reliquo tempore? Animo
auté uidemus. Animo cernimus. Oculi ceu uaſa quæcam: uiſibilem eius partem accipiunt
atq; tranſmittunt. Sic magna cogitatio obcæcat abducto intus uiſu. Sic in morbo céitiali
aperti nihil cernunt animo caligante. Quin & patentibus dormiunt lepores:multiq; homi
num quos corybantiam græci ganre
calloſis contra frigoracaloreſq; in extremo tunicis: quas ſubinde purificant lachrimationũ
ſaliuis: lubricos propter incuriantia & mobiles. Nicdix eorum cornea feneſtrauit pupilla:

cuius anguſtiæ non ſinunt uagari in certam aciem: & uelut canali dirigunt: obiterq; incidẽ

tia facile declinant. Alis nigra: aliis atra: aliis ruffa: aliis glauci coloris orbibus ci rcundatis:

ut abili mixtura accipiatur tircuniecto cadore lux:& temperato repercuſſu non obſtrepat:
adeoq; iis abſoluta uis ſpeculi: ut tam parua illa pupilla toram imaginem reddat hominis.

Ea cauſa eſt. ut pleræq; alitum e. manibus hominum oculos potiſſimum appetant: effigiẽ

uam in iis cernentes uelut ad cognata deſi ideria ſua tendnnt. Veterina tantum quædã 4
incrementa lunæ morbos ſentiunt. Sed homo Iſolus emiſſo homore cæcitate liberatur.Poſt

uiceſimum annum multis reſtitutus eſt uiſus. Quibuſdam ſtati naſcentibus negatus nullo

oculoꝶe uitio. Multis repente ablatus ſimilimodo nulla præcedente iniuria. Venã ab iis per
tingere ad cerebrum peritiſſimi auctores tradũt Ego ad ſtomachum crediderim. Certe nul

enuibus multiſq; membranis eos natura copoſunt:

ilre

celegl
ſyecha

mums
tutQ
elutt
gent.
Liltei

None

Nisoci

gehre⸗

umnd

quisen

Lentur
Apilce⸗
muanllue
tidianit
Iceu

iakort
terisnu

Lenr.
guxonn
Necge
tum in
ſimilia
rerant

risant
ſcit.n
nas uc
maxim.
Etalu

Mares e,

cognor

(ekuere
eoise

Hebn
le
mdhe)
clerk
lipet
tinunin
(hun!
funrſe
Mores

Erpr
(Lum

ſub
excid

in lur
henun

Wenire
auns

Memltn
uboniunmn
nglene
Nunme
Wuotnhii
1inen.
n Mmmuüinn

ddernene

Nelbiſcltn
indwantime
aiſgnuch
ginraur
Ntiien
Areretndet
neus mnt.
uhden
mun en
nboniwenn

õ

Reaali corue
Nelols täh
rnrckr
os imenebrn
urctelgen
n enedrsl⸗
mine Min
loMndr
NNI
Ninf;lit
n wite
Srme M
Linummnd⸗
nüim
VodsumI
rlae
Vtes on

ANN

XI.

l ſine redundatione eius eruitur oculus: morientibus illos operiri: rurſuſq; in rogo patefa

cere quiritium magno ritu ſacratum eſt. Ita more condito ut neq; ab homine ſu premũ eos

ſpectari fas eſt: & cælo:non oſtendi nefas. Vni animalium homini deprauãtur. Vnde cogno
mina Strabonum & Petorum Ab iiſdem qui altero lumine orbi naſcerentur coclites uocã
tur. Quis parui utrinq; ocelli lucini iniuriæ cognomẽhabuere. Nocturnorum animalium

ueluti felium in tenebris fulgent radiantq; oculi: ut contueri non ſit. Et capræ lupoq; ſplẽ

dent:lucemq; iaculantur. Vitulo marino & hyenæ in mille colores tranſeunt ſubinde. Quĩ

&& ĩ cenebris multorum piſcium refulgent ſicut aridi robuſtiq; caudices uetuſtate putreſq;

Non cõniuere diximus quæ non obliquis oculis ſed circunacto capite cerneret. Chamæleo
nis oculos circunagi totos tradunt. Cancri in obliquum aſpiciunt. Cruſta fragili incluſis ri

gentes. Locuſtis ſquilliſq; magna ex parte ſub eodem munimento præduri eminent. Quo

rum duri ſunt minus cernunt: ꝗͥ quorum humidi. Serpentium catulis & hirüdinum pulſis ſi
quis eruat: renaſci tradunt.Inſectorum omnium & quibus teſtacea operimenta oculi mo⸗
uenrtur:ſicut quadrupedum aures Quibus fragila operimenta: iis oculi duri. Ommia talia

&& piſces & inſecta non habent genas: nec integunt oculos. omnibus membrana uitri modo
tranſlucita optenditur. Palpebræ ingenis homini utrinq;. Mulieribus etiam infectæ: quot⸗

tidiani tanta eſt decoris affectatio: ut tingantur oculi quoc. Alia de cauſa hoc natura dede
rat ceu uallum quoddam uiſus & prominens munimentum circa occurſantia animalia: ut

alia fortuitum incidentia. Defluere cas haud in merito uenere abundantibus tradũt. Ex cæ⸗
teris nulli ſunt:niſi quibus & in reliquo corpore pili.Sed quadrupedi in ſuperioribus tantũ

genæ. Volucribus in infenore. Et quibus molle tergus ut ſerpentibus. Et quadrupedibus
gquæ oua ꝓpariunt ut lacertæ. Strutiocamelus alitum ſola ut homo utrinq pa lpebras habet.
Nec genæ quidem omnibus:ideo neq; nictationes iis quæ animal generant. Grauiores ali⸗

tum inferiore gena cõmuent. Eædem nictantur ab angulis membrana obeũt. Columbæ &

ſimilia utraq; cõmuent. Et quadrupedes quæ oua pariunt ut teſtudines: crocodili inferio⸗
re tantum ſine ulla nictatiõe: propter præduros oculos. Extremum ambitum genæ ſuperio⸗

xis antiqui cilium uocauere: unde & ſupercilia. Hoc uulnere aliquò diductum non coale-

ſcit. In paucis humani corporis membris. Infra oculos malæ homini tantum quas priſci ge⸗-

nas uocabant. xii. tabularum interdicto radi a fœminis eas uetantes. Pudoris hæc ſedes. bi
maxime oſtenditur rubor. Infra eas hylaritates ſubdolæ irriſioni riſumq; indicantes buccæ.

Et altior homini tantũ:quẽ noui mores ſubdola irriſione dicauere naſus. Non alii animaliũ

nares eminent. Auibus:ſerpentibus: piſcibus: foramina tãtũ ad olfactus ſine naribus. Et hĩc

cognomina ſimorũ ſilonum. Septimo menſe genitis ſæpenumero foramina auriũ & nariũ

defuere. Labra quibus brochi labeones dicti. Et os probum durius ue animal generantibus
Pro iis cornea & acuta uolucribus roſtra. Eadem rapto uiuentibus adunca. Collecto recta.

Hiærbas ruentibus limũq; redunca ut ſuum generi: Lata in uſum iumentis uice manus ad

colligenda pabula. Ora apertiora laniatu uiuentibus. Mentum nulli præter hominem: nec

malæ: Maxillas crocodilus tätum berioresmoet⸗ Terreſtrer quadrupedes eodem quo

cæteræ more: præterꝗᷓ ĩ obliquum. Dentium tria genera. Serrati: aut cõtinui: aut exerti ſer
rati pectinatim cœũtes:ne contrario occurſu atterantur: ut ſerpemibus: piſcibus:cãibus. Cõ

rinui ut homini: equo. Exerti apro:hippopotamo: elephanto. Continuorum qui digerunt

cibum lati & acuti. Qui conficiunt duplices. Qui diſcriminant eos canini appellantur. Hi

ſunt ſerratis longiſſimi. Continui autem utraq; parte oris ſunt ut equo: Aut ſuperiore pri

mores non ſunt ut bubus ouibus:omnibuſq; quæ ruminant. Capræ ſuperiores nò ſunt: præ

ter primores geminos. Nulli exerti quibus ſerrati. Raro fœminæ & tamen ſine uſu. Itaque

„

