ſpirirus penetret: cerrum ẽ nihil maleficium naſci. Varro auctor ſic conditum triticũ din
rare ãnis quinquagĩta:miliũ uero cẽtũ. Fabã & legumina ĩ oleariis cadis oblita cinere lõgo
tẽpore ſeruari:Idẽ fabã apyrrhi regis ætate ĩ quodã ſpecu ambraciæ uſq; ad piraticum Põ⸗
peii magni bellum duraſſe annis circiter. cxx. Ciceri tantũ nullæ beſtiolæ in horreis ĩnaſcũ

„. .
— — * —— * — . „ . 6
——

gir⸗ 0

ur Gntg
Gberanen.

ulemem

ſogodu

nuendere

=

guct

menmunt
lgnccot
ndgt
Grdspct

dkurſid

liisſſceris
wlhicrgu
cllen rüial
noctiſſcus
eus Parm
Unntucinoen
Celi
ucteoccch
füicnsuag
Piiteclen
eheirit

clrlabi

busdixirus
wooKuun
bulambth
norgon

Preturhon

Mavete mar
woizaum
ſuätre AN
teit Ner⸗
Cnnberea⸗
ertarinun

ECretarn

Niugerbon
Uraſſcuact
Anrcguit
Cumlirno
lenrſen
Fümmoiit
islupeme
Lencitem
ſeces crr
Kterssd
Neniie
Rtumuß
lun diez⸗
lnel

8 .

Engenſi
Aten leſi
C Anml
cllo Net
MAnucaen
uureilinü,

lmoireit,
tolt iri⸗
ndun netgi⸗
e cbiter ii
Lunrilangl
6cegunn Ni⸗
Amlüpecki
votumgreſ⸗
MENit⸗
m urel⸗
rere: orid
Cficultner
Dllen plun
Opnor cee
elbormti⸗
m geer
Dehinc in
endunrin⸗
eenumnRi
lanmrofun
UlAi
tumen i.
oun
lvenci⸗.
rmnpli,
mor
longio
liuidebi
imica in⸗
nerolius
mnrirudi,
eſua con.
vongene⸗
umn dil/,
careotl/
inölimn.
ſytios 10,
inne ud
nuls
itich
inerelige
cicunho,
eis imndi

*7
5

Iin uendere. Creſcente enim luna frumenta grandeſcunt.

tur. Sunt qui urceis cinere ſubſtratis & illitis acetum habentibus leguminũ aceruos ſu per
ingerant ita non naſci maleficia credentes. Alii qui in ſalſamerariis cadis cypſo illinant. alis

qui lentem aceto laſerpitiato reſpergant: ſiccatàq; oleo inungant. ſed breuiſſima obſerua⸗

rio quod uitiis carere uelis: interclunio legere. Quare plurimũ refert: condere quis malit:
Dee uindemia & autüni temporibu. Ca. XXXI.
Fquitur ex diuiſione tẽporũ. Autũnus a fidiculæ occaſu ad æquinoctiũ ac deinde
ſuergiliarum occaſum: initiũq; hyemis iis in teruallis ſignificatur. Pridie idus Au⸗
guſti articæ equus oriens. Veſpera ægypto & Cæſari delphinus occidens. xi. calen.

ſeptẽbris Cæſari & aſſyriæ ſtella quæ uindemiator appellatur exoriri mane incipit: uinde⸗
miæ maturitatẽ promittens. Eius argumentũ erunt acini colore mutati Aſſyriæ. v. calen. &

ſagita occidit: & eteſiæ deſinunt. Vindemiator egypto nõ exoritur. Atticæ arcturus matu
tino: & ſagitta occidit mane. v. idus ſeptẽbris Cæſari capella oritur ueſperi. Arcturus uero
medis pridie idus uehemẽtiſſimo ſigmificatu terra mariq; per dies quinq;. Ratio eius hæc
traditur ſi delphino occidente hymbres fuerint: nõ futuros per arcturum. Signũ ortentis
eius ſyderis ſeruetur hirũdinum abitus: naãq; deprehenſe intereũt. xvi calen. octobris Xgy
pto ſpica:quã tenet uirgo:exoritur matutino: eteſiæq; deſinunt. Hoc idem Cæſari. xilii
calen.xiii.aſſyriæ ſignificant &. xi.calen. Cæſari cõmiſſura piſcium orcidens. ipſumq; æqui

noctii ſydus. viii. calen. octobris. Deinde cõſentiũtquod eſt rarũ Philippus Calippeis: Doſi

theus: Parmeniſtus: Conõ: Criton: Democritus: Eudoxus: Ion. iiii. calen. octobris capellam

matutino exoriri. Et. iii. calen. hædos. vi. nonas octobris atticæ corona exoritur. Mane aſiæ

& Cæſari.v. ca len. eniochus occidit matutino. iii. calẽ. Cæſari corona exoriri incipit. Et po⸗
ſtridie occidunt abditi ueſperi: viii.idus octobris Cæſari fulgens in corona ſtella oritur. &
iii:idus uergiliæ ueſperi. Ildibus corona tota. vi. calen. nouebris ſuculæ ueſperi exoriuntur
Pridie calen. Cæſari acturus occidit: & ſuculæ exoriũtur cũ ſole.iiii.nonas arcturus occidit

ueſperi.vidus nouembris gladius orionis occidere incipit. Deinde tertio idus uergiliæ oc

cidunt. In his temporum interuallis opera ruſtica napos: raphanos ſerere quibus diey

bus diximus. Vulgus agreſte & rappam poſt ciconiæ diſceſſum male ſeri putat. Nos omni

no poſt uulcanalia & præcocia cum panico. A fidiculæ autem occaſu uiciam: faſiolos: pa⸗

bulum. Et hoc ſilente luna ſeri iubent. Et frondis præparandæ tempus hoc eſt. Vnus fron-

dator quattuor frondarias fiſcinas complere in die iuſtum habet. Si decreſcente luna præ

paretur non putreſcit. Aridam ls non oportet. Vindemiam antiqui nunquam exiſtiæz
mauere maturà ante æquinoctium. Iam paſſim rapi cerno. Quam obrem & huius tempora

notis argumentiſq; ſignentur. Leges ita ſe habent. Vuam calidam ne legito:hoc eſt in eius
ſiccitate. Ac niſi hymber interuenerit.Hanc ne legito rorulẽtam:hoc eſt ſi ros nocturnus
fuerit. Nec priuſꝗᷓ ſole diſcutiatur. Vindemiare incipito:cum ad palmitem pampinus pro⸗
cumbere cœperit: aut cum exempro acimo ex denſitate interuallum non compleri appa⸗

ruerit acinum non augeri. Acino plurimum refert:ſi contingat creſcente luna uindemia⸗
re. Preſſura una culleos. xx. implere debet. Hiic eſt pes iuſtus. Ad totidem culleos & lacus

xx.iugeribus unum ſufficit torculum. Præmuntque aliqui ſingulis. Vtilius binis: licet ma
gna ſit uaſtitas ſingulis. Longitudo in iis refert: non craſſitudo. Spatioſa melius premunt

Antiqui funibus uitiſque loreis ea detrahebant: & nectibus intra cauos: inuenta gæcani⸗-

ca: mali rugis per cocleas bullantibus palis: affixa arbori ſtella: a palis archas lapidum atrol⸗
lente ſe cum arbore:quod maxime probatur. Intra.xxii.hos annos inuentum paruis prælis

Et minori torculari ædificio breuiore: & malo in medio decreto: tympana impoſita uinace
is: ſuperne toto pondere urgere:& ſuper præla conſtruere congeriem. Hoc & poma colli⸗

gendi tempus & obſeruatio: cum aliquod maturitate non tempeſtate deciderit. Hoc &

fæxces exprimendi. Hoc & defurtum coquendi: ſilente luna noctu: aut ſi interdiu plena.
Cereris diebus aut ante exortum lunæ: aut poſt occaſum. Nec de nouella uite aut paluſtri
Nerc niſi e matura uua. Nec niſi e foliis deſpumandum. Quia ſi ligno cõtingatur uas adu
ſtum ac fumoſum fieri putant.Iuſtũ uiudemiæ tẽpus ab æquinoctio ad uergiliarum occa-

ſum dies.xliiii. Ab eo die oraculum occurrit: frigidum iezl pro mhilo ducentium. Sed
lam & calen. ianuarii defectu uaſorum uindemiantes uidi. piſciniſq; muſta condi aut uina

. : — .. . . 5 8

„ „ . .* 4 .
* „. 14

effundi priora ut dubia reciperentur. Hoc non tam ſæpe prouẽtu nimio euenit ꝗ ſegnitia
inſidiãtiũ caritati ciuili. Sed equi patriſfamilias modus ẽ ànonæ cuiuſq; anni utilitate. Id p⸗
æque lucroſiſſimũ. Reliqua de uinis affatim dicta ſunt. Item uindemia facta oliuam eſſe ra
piendam:& quæ ad oleum pertinent: quæq; a uergiliarum accaſu agi debẽt. “
De lunari ratioue. Ci. XXXII.
Is quæ ſunt neceſſaria adiicientur de luna uẽtiſq; & præſagũis: ut ſit tota ſydera lis
h ratio perfecta. Nãq; uirgilius etiam in numeros lunæ quædã digerẽda putauit: De
moctiti ſecutus oſtentationem. Nos legũ uilitas quæ in toto opere: in hac quoq;
mouet parte.Omnia quæ ceduntur:carpũtur: tũduntur innocẽtius decreſcente luna cre/
ſcente fiunt.Stercus niſi decreſcẽte luna ne tangito.Maxime aũt inter mẽſtrua dimidiac;
ſtercorato: Verres:iuuẽcos:arietes:ædos decreſcente luna caſtrato. Oua luna noua ſuppo
nito: Scrobes luna plena noctu facito. Arborũ radices luna plena operit. Humidis locis in
terlunio ſerito: & circa interlunium quatriduo. Ventilari quoq; frumenta: ac legumina: &
cõdi circa extremã lunã iubẽt. Seminaria cũ luna ſupra terrã ſit fieri. Calcari muſta cũ luna
ſupra terrã ſit fieri. Calcari muſta cũ luna ſub terra. Irẽ materies cæli: quæq; alia locis ſuis
diximus. neq; facilior eſt obſeruatio: ac iã dicta a nobis ſecũdo uolumine:ſed quod intelli⸗
gere uel ruſtici poſſint. Quotiẽs ab occidẽete ſole cernitur: prioribuſq; noctis horis lucebit
creſcens erit. Et oculis dimidiata iudicabit. Cũ uero occideête ſo e orietur ex aduerſo: ita
ut pariter aſpiciãtur:tũc erit Renlua⸗otie ab ortu ſolis orit:prioribuſq; noctis ho/
ris detrahet lumẽ: & in diurnas extẽdet:decreſcẽs etit: Iterũq; dimidia. ĩ coitu uero quod
interluniũ uocãt: cũ apparere deſierit ſupra terras autẽ erit: quãdiu & ſol: interlumo & p⸗
ma tota die ſecũda hora noctis uno diſtante ſicilico ac deinde tertia uſq; ad quintãdecimã
multiplicatis horarũ iiſdẽ portionibus: quintadecima tota ſupra terras noctu erit: eadẽq;
ſub terris tota die.xvi.ad prime horæ nocturnæ dextantẽ. ſicilicũ ſub terra eget: eaſdemq;
portiones horarũſi per ſingulos dies adiicit uſq; ad interluniũ. Et quãtũ primis partibus no
ctis detraxerit: ꝙ ſub terris agat: tantũdẽ nouiſſimis ex die adiiciet ſuper terram. Alternis
autem menſibus. xxx. implebit numeros. Alternis uero detrahet ſingulos. Hæc erit ratio
unaris. De uentorum ratiner. Ca. XXXIII.
Entorũ paulo ſcrupuloſior obſeruatio. Solis ortu quocũq; libeat die: ſtantibus ho
u tra diei ſexta:ſic ut ortũ euma ſiniſtro humero habeãt. Cõtra mediã faciẽ meridches
à uertice ſeptẽtrio erit: qui ita limes per agrũ currit: cardo appellarur. Circũagi de⸗
inde melius eſt: ut umbram ſuã quiſqʒ cernat: alioquin poſt hominẽ erit. Ergo permutatis
lateribus ut ortus illius diei a dextro humero fiat: occaſus: a ſiniſtro: tũc erit hora iexta:cũ
minima umbra cõ tra mediũ fiat hominẽ.Per huius mediã lõgitudinẽ duci ſarculo ſulcum
uel cinere lineã: uerbi gratia: pedũ.xx. cõueniet: mediãq; menſurã: hoc eſt in. x. pede circũ⸗
ſcribi circulo paruo:qui uocetur umbilicus. Quæ pars fuerit a uertice umbræ: hæc erit uẽ
tus ſeptẽtrionalis.lllo ribi putator arborũ plagæ ne ſpectẽt: ne ue arbuſta uineæue niſi in
africa: cyrenis: ægypto.Illinc flãte ne arato:quæcq; alia præcipimus. Quæ pars lineæ fuerit a
edibus umbræ meridiẽ ſpectãs: hæc uẽtũ auſtrũ dabit: quẽ a græcis notũ diximus uocari.

Hilinc flatu ueniéte materiã: uineãq; agricola ne tractes. Humidus aut æſtuoſus italæ eſt.

Africæ quidem incẽdia cũ ſerenitate affert. In hũc italiæ palmites ſpectent: ſed non plagæ
arborũ uitiũue. Hunc oliueti metator uergiliarũ quatriduo. Hunc caueat inſitor calamis
ẽmiſqʒ; inoculator. De ipſa regionis eius ora præmonuiſſe cõueniet. Frõdẽ medio die ar⸗
orator ne cædito. Cum meridiem adeſſe ſenties paſtor: æſtate contrahente ſe umbra pe⸗
cudem a ſole in opaca cogito. Cum æſtate paſces in occidentem ſpecta ante meridiẽ poſt
meridiem in orientẽ. Aliter noxiũ: ſicut hyeme & uere in rorulentum duceres. Nec contra-
ſeptẽtrionem pacuris ſupradictum. Clodunt ita:lippiuntue ab afflatu: & aluo cita pereunt
Qui foœminas concipi uoles:in hunc uentum ſpectantes iniri cogito.
De limitatione agrorum. LCa. XXXIIII.
Iximus ut in media lignea deſignaretur umbilicus. Per hũc mediũ tranſuerſa cur⸗
rat alia. Hæc erit ab exortu æquinoctiali ad occaſum æquinoctialeiu. Et limes qui
ita ſecabit agrum decumanus uocabitur. Ducantur deinde aliæ duæ lineæ inde his
obliquæ: ita ut a ſeptemtrionis dextera leuaq; ad auſtri dextram leuanq; deſcendat. Oẽs
per eundem currant umbilicum. Omnes inter ſepares ſint. Omnium interualla paria.

⸗ it
s hu
iagenic
otacdie
ſeimle⸗
uſoltit
(Sdidumn
wennen
Promorit
tuinagre
ſgſunkeet

toto anno!

vockrur.
lſorlepi
Kruinerq⸗
Uetiocgui
lucicge
Unbrrdun
10rkrisap⸗
Uustaven
Mominarur.
doeſtbe
cdliinch
Derontiun
Gicunſion
Aeneneu
nagees
mn kica
marlion
bertent
Auionen
lewinore

re
nl
(eo
lelireter
linone
Ileuob
Plumnlen
lurnin
nseren
Coriturt
meexori
UingCunm
nnbez ſe⸗
nad
lex rcu.
lemden
Ginni
czſunn.
kmnotu
Meorte

entileni
uulimeli
tltaneſen

WI.
aſſeinl⸗
daonnueh
e:inhat
emelnmc
irun nt
mmnounſipe
unidslocgin
Xleouninre
Imulaciſonn
Anloculus
gocinel⸗
Vhnslucebir
1 Wero:ſ
igmänsoj
vitu uenhol
erunod⸗
lauinticarni
kuent: eri
gerenſten,
nspandbusne
am. Aema
Pir entmio
M.
ſtunnbusho
iemeniis
Crüpi⸗
9 mulalls
NECc
Nolulcum
cce ccu⸗
cetit uẽ
We mili in
fuert1
us VOCAi-
italr elt.
non plag?
or calamis
dio die 1⸗
umbra pe⸗
endiẽ po
Necconm
itaperemn

W.
uenncu
tlimes gll
erindeni
cenda. 0o

XVII.

Qux ratio ſemel in quoq; agro ineũda erit: uel ſæpius:ſi libeat:ita uite ligno facienda re⸗

gulis paribus in tympanum exig uũ:ſed circinatũ adactis. Ratione qua doceo occurrendũ

ingeniis quoq; imperitorũ eſt. Meridiẽ excuti placet: quoniam ſemper eſt idem. Sol autem

quottidie ex alio cæli momento ꝗ pridie oritur. Ne quis forte ad exortum capienda putet

lineam. Ita cæli exacta parte quod fuerit lineæ caput ſeptẽtrioni: proximum: a parte exore.

tiua ſolſtitialem habebit exottum hoc eſt longiſſimi diei: uentũq; aquilonẽ: boream a græ
cis dictum. In hunc ponito arbores uiteſq;.ſed hoc flante ne aratro.- Frugem ne ſerito. Se⸗
men ne iacito.Præſtringit enim atq; præcellit hic radites arborum quas poſiturus afferes.

Præmonitus eſto. Alia robuſtis proſunt: alia infantibus. Nec ſum oblitus in hac perte uen.

cum a græcis poni: quem cæciam uocanr. ſed idem Ariſtoteles uir ĩmenſæ ſubtilitatis qui
ipſum fecit ratione cõuexitatis mũdi reddit: quia cõtrarius aquilo africo flat. Nec tamẽ eũ

toto anno in prædictis timet agricola. Mollit ſydera æſtate media: mutatq; nomẽ: & eteſi⸗

as uocatur. Ergo cum frigidũ ſenties cauero. Ac quacũq; aquilo prædicitur: tanto pernici

oſior ſeptẽtrio eſt. In hunc aſiæ: greciæ: hiſpaniæ maritimvæ: italiæ campaniæ apuliæ: arbu⸗

ſta uineæq; ſpectant. Qui mares concipi uoles: in hũc paſcito: ut ſic in eũdem ineãt. Ex ad
uerſo aquilonis ab occaſu brumali africus:quẽ græci lyba uocant. In hunc a coitu cũ ſe pe

cus circũgerit: fæminas cõceptas eſſe ſcito. Tertia a ſeptẽtrione linea quà per latitudinem

umbræ duximus & decumanã uocamus exortũ babebit equinoctialé: uentũq; ſubſolanũ
græcis apeliorem dictum. In hunc ſalubribus locis uillæ uineæq; ſpectet. Ipſe leniter piu

uius: tamen eſt ſiccior fauomo. Ex aduerſo eius ab æquinoctiali occaſu zephirus a græcis

nominatur. In hunc ſpectare oliueta Cato iuſſit. Hinc uerincohat: aperitq; terras tenui fri-
gore ſaluber hic uites putãdi: frugeſq; curandi: arbores ſerendi: poma inſerendi: oleas tra
ctandi ius dabit: afflatuq; nutricum exercebit. Quarta a ſeptemtrione linea: eadem auſtro
ab exortiua parte proxuna brumalé habebit exortum uentuq; uulturnũ: eurum a græcis

dictum: ſicciorem & ipſum tepidiorẽq;. In hnnc apiaria & uineæ italiæ galliaruc; (pectare

„ . . . . . . r S . —
debent.Exaduerſo uulturni Habit chorus: ob caſu ſolſticiali & occidentali latere ſeptẽtrio

nis:a græcis dictus argeſtes ex frigidiſſimis & ipſe. ſicut omnes qui a ſeptẽtrionis parte ſpi
rant.Hic & grandines infert: cauendus & ipſe non ſecus ac ſeptetrio. Vulturnus ſi a ſere⸗
na cæli parte: cœperit flare nõ durabit in noctem. At ubi ſubſolanus in maiorem partem no
tis extenditur: quiſquis erit uentus: ſi feruidus ſentietur: pluribus diebus permanebit.

Aquilonem prenunciat terra ſicceſcens: ſed roreſcens repente: auſtrum immiſcet hume/

ſcens in ore occultlto.
” Pronoſtica tempeſtatum. — Ca- XXXV.
Tenim predicta ratione uentorum ne ſepius. Eadem dicantur tranſire cõuenit ad

e reliqua tempeſtatum preſagia: quoniam & hoc placuiſſe Virgilio magnopere ui-

deo. Si quidem in ipſam meſſem ſepe occurrere prelia uentorum damnolſa im⸗

peritis refert. Tradunt enim eundem Democritum metente fratre eius Demaſo ardentil-

ſimo æſtu oraſſe ut relique ſegeti parceret: r⸗ peretq; de ſecta ſub tectum: paucis mox ho/
xis ſæuo hymbre uaticinatione approbata. Quinimo & harundinem non niſi impenden e
pꝓluuia ſeri iubent: & fruges inſecuturo hymbre. Quam obrem & hec breuiter cõtigemus
ſcrutati maxime pertinentia. Primũq; a ſole capiemus preſagia. Durus oriens atq; non fer⸗
uens ſerenũ diem nunciat. At hybernam pallidus grandinem. ſi & occidit pridie ſerenus:
& oritur: tanto certior fides ſerenitatis. Cõcauus oriens pluuias predicit. Item uẽtos: cum
ante exorientem eum nubes rubeſcunt. Quod ſi & nigre rubantibus interuenerint: & plu
uias. QCum orientis atq; occidentis radii rubent coire pluuias. ſi circa occidentem rubeſcũt
nubes. ſerenitatem future diei ſpondent. ſi in exortu ſpargentur: partim ad auſtrum: par
tim ad aquilonem: pura circa eum ſerenitas ſit licet. pluuiã ramen uentoſq; ſi gnitficabũt. ſi
i ex ortu aut ĩ occaſu cõtracti cernẽtur radii hymbrem.ſi in occaſu eius pluer᷑: aut radii in
ſe nubem trahentaſ peram in proximũ diem ſignificabunt tempeſtatem. Cum oriente ra/
dii non illuſtres eminebunt ꝗquis circũdati nube non ſint: pluuiam portendent ſi ante ex⸗

ortum nubes globabuntur:hyemem aſperam deuunciabunt. ſi ac exortu repellentur: & ad

occaſum abibunt:ſerenitatem.ſi nubes ſolem circũclud ẽt:quãto mnus luminis relinquẽt

tanto turbidior tempeſtas erit.ſſi uero etiam duplex orbis fuerit eo atrocior. Quod ſi
in exortu fiet ita ut rubeſcant nubes maxima oſtendetur tempeſtas., Si non abibunt:

LIBER.
ſed incũbent:a quocũqʒ uento fuerĩt:eum portendẽt. Si a meridie:& hymbrẽ.Si oriens cin
getur orbe: ex qua parre is ſe aperit: expectetur uẽtus. Si totus defluxerit: æqualiter lereni
tatẽ dabit. Si in exortu lõge radios per nubes porriget: & mecdiis erit inanis pluuiã ſignifi⸗
cabit. Si ante ortum radii ſe oſtendet: aquã & uentum. Si circa occidentem candidus circu
lus erit: noctis leuẽ tẽpeſtatẽ. Si nebula uehementiorem. Si candente ſole:uentum. Si ater
circulus fuerit: ex qua regione is eruperit: uentũ magnum. Proxima ſunt iure lunæ præſa
gia. Quartam eam maxime obſeruat ægyptus. Si ſplẽdens exorta puro nitore fulſerit: ſere
nitatem. Si rubicunda: uentos. Si nigra pluuias portẽdere creditur. Iu quinta cornua eius
obtuſa pluuiã. Erecta & infeſta uentos ſemper ſignificant. Quarta tamen maxime. Cornu
eius ſeptẽtrionale acuminatũ atq; rigidum illum preſagit uentũ. Inferius auſtrũ. Vtraq;
recta noctẽ uẽtoſum. Si quartũ orbis rutilus cinget: uentos & hymbres præmonebit. apud-
Varronẽ ita eſt. Si quarto die luna erit directa:magnã tẽpeſtatẽ in mari præſagiet: niſi co⸗
ronã circa ſe habebit: & eâ ſincerã: quoniã illo modo nõ ante plenã lunã hyemandũ oſtẽdit.
Si plenilunio per dimidiũ pura erit:dies ſerenos ſignificabit.Si rutila uentos. Nigreſcens
hymbres. Si caligo orbis nubẽ incluſerit: uentus qua ſe ruperint. Si gemini orbes cinxerit

maiorẽ tẽpeſtatẽ. Et magis ſi tres erũt: aut nigri: aut interrupti atq; diſtracti. Naſcens luna

ſicornu ſuperiore obatto ſurget:pluuias decreſcens dabit.ſi inferiore ante plenilunium. ſi
in media nigritia illa fuerit hymbiẽ in plenilunio.ſi plena circa ſe habebit otbẽ: ex qua par:
te is maxine ſplẽdebit: ex ea uẽrũ oſtẽdet.ſi in ortũ cornua craſſiora fuerint: horridã tempe
ſtatẽ. ſi ante quartã nõ apparuerit uento fauonio flente: hyemalis toto menſe erit. ſi.xvi. ue
hemẽtius flamea apparuerit: aſperas tẽpeſtates præſagiet. ſunt & ipſius lunæ octo articuli:
quotiẽs in angulos ſolis incidit: pleriſq; inter eos tantũ obſeruãtibus præſagia eius: hoc eſt
iii.vii.xi. xv. xix. xxii.xxvii. & interluniu. Tertio loco ſtellarum obſeruationẽ eſſe oportet.
Dilſcurrere eæ uidẽtur interdum: uentiq protinus ſequuntur. Inquarũ parte itaa præſaga.
uere. Cælum cũ æqualiter totũ erit ſplendidũ articulis temporũ quos propoſuimus: autu⸗
num ſerenũ præſagabũt & frigidũ. ſi uer & æſtus nõ ſine riguo aliquo tranſierint:autũnũ

ſerenum & déſum minuſq; uentoſum facient. Autũni ſerenitas uentoſam hyemem facit.

Cum repẽtes ſtellarum fulgor obrumbatur: uti neq; nubilo neq; caligine fliuitans: graues:
denunciãtur tempeſtates. ſi uolitare plures ſtelle uidebuntur: quo ferũtur albeſcentes uẽ
tos ex iis partibus nunciant.At ſi circa puræ ſtabũt:certos:ſi id in partibus pluribus fiet: i.
conſtantes uentos effundẽt. Si ſtellarũ errantiũ aliquâ orbes incluſeriut hymbres. Sunt in
ſigno cancri duæ ſtellæ paruæ aſelli appellatæ: exiguũ inter illas ſpatium obtinente nube⸗
cula: quã præſepia appellãt. Hæc cũ cælo ſereno apparere deſterit: atrox hyems ſequitur.
Si alterã earũ aquiloniam caligo abſtulerit: auſter ſæuit. Si auſtrinam: aquilo. Arquus cũ
ſunt duplices:pluuias nũciant. A pluunis ſerenitatem non perinde certam. Circuli noui cir
ca ſydera aliqua: pluuiam cum æſtate uehementius tonueritꝗ fulſerit: uentos ca parte de
nunciat. E contra ſi minus tonuerit: hymbrem. Cum ſereno cælo fulget: pluuiæ erunt &
tonitrua:& hyemabit. Atrociſſime autem cum ex omnibus quattuor partibus cæli fulgu
rabit. Cam ab aquilone tantum in poſterum diem aquam portendit. Cum a ſeptemtrione
uentum. Cum ab auſtro uelchoro aut fauonio nocte ſerena ſulgurauerit: uentum & hym
brem. ex iiſdem regionibus demõſtrauit. Tonitrua matutina uentü ſignificant: hymbrée:
meridiana. Nubes cum ſereno cælo feruntur: a quacũq; parte id fiet: expectentur uenti. ſi
eodem loco globabuntur: appropinquante ſole diſcutientur. Et hoc ſi ab aquilone fiat: uẽ
tos: ſi ab auſtro hymbres portendent. Sole occidente ſi ex utraq; parte eius cælum patet:
tempeſtatem ſignificabunt. Vehemẽtius arræ ab oriente in noctem aquam minantur. Abe
occidente in poſterum diem. Si nubes ut uellera lanæ ſpargentur multæ ab oriente aquam
in triduum præſagient. Cum in cacuminibus montium nubes conſident. hyemabit. Si ca⸗
cumina pura fient: diſſerenabit. Nube grauida candicante quod uocant tempeſtatem al⸗
bam grando imminebit. Cælo quãuis ſereno nubecula quãuis parua uentum procelloſum:
dabit. Nebulæ e montibus deſcendentes aut rælo cadentes: uel in uallibus ſedentes ſereni
tatem promittunt. Ab his terrenis ig nes proxime ſignificant.Pallidi namq; murmurantes
tempeſtatum nuntii ſentiuntur. Pluuiæ etiam ſi in lucernis fuugi.Si flexuoſe uolitet flã⸗=
ma uẽtum. Er lumina cũ præ ſe flãmas elidũt: aut uix accẽduntur. Item cũ in eo pendentes
coacernantur ſintillæ: uel cũ tollentibus ollas carbo adhæreſcit: aut cum contentus ignis

eabſi
Grinerze
ſcobolnol
ſieknug
girus ole
l Ol
purmurno
nietesfatu
n Cöchk
Recvoc
oporgit
tes Marin
inkyrpbreg
cötinusbüt
oelecite
Ongorezc⸗
Upenſeye
Cugoreint
lesprrlggi
lorkbabech
mmpnlost
upegei⸗
Cnnlenpe
CEelemun

Calp
NN

lboͤtecur
Cbuupdden
Denuerüͤen
Klin gan
kopprüral
Rwnanbo
Puneolisno
Kiinſiernr⸗
Tnmolic
enag
Itis eſſe
egtüzd
Weanime
Arnrll an
leilie
Etcontn
l deriret⸗

Ulzer

uuniſient

didtucten

ntun ter
elurend,
kullent ſe⸗

Cormigeius

MIne, Comd
Uſrü. r
nebitanid
Pieriltco⸗
Mlücſtiit⸗

„Negreſeen

lbes cnnerit⸗

Nenslum
eniluniumi
Kagun
ricitenpe
ericiNie
oco Nrclli
Lerushoce
eſle opore⸗
imn lg
uimmus am
eintautünd
ewen fan
ansgriud
ſcences i
ibus feln
5et
ſegnicut,
Aguusci
lipouior
zune
erun 1 &⸗
i folgu
emmtrione⸗
mabym
r uenti

4

ne fiar e
um parel⸗
anrut⸗ N
nte⸗ gumm
bit⸗ dc⸗
ſtren 9
ocelolun
ntss ſetent
monnd,
entus ins

NINATVRACONTINETVRET MIRABILIA.

XIX.

ę ſe fauilli diſcutit ſintillãue emirtit: uel cũ cimis in foco cõcreſcit: & eũ carbo uenementer
plucet. Eſt & aquarũ ſignificatio. Mare ſi in traquillo portu a curſu ſtabit: & murmuraue⸗

tint intra ſe uentũ pᷣdicit.Si idẽtidẽq;: & hymẽ & hymbrẽ. Lictoris ripæq; ſi reſonabũt tran

quilla: aſperã rẽpeſtatẽ. Itẽ maris ipſius traquillus ſonitus.ſpumæ ne diſpſæ aut aquæ bullã
tes. Pulmones marini in pelago plurimũ dierũ hyemẽ portẽdũt. Sæpe & ĩlſilẽtio inrume⸗
ſcit:flatuq; altius ſolito iã ĩtra ſe eſſe uẽtos fatetur.Equidẽ & mõtiũ ſonitus nemorũq; mu
gitus prædicũt. Et ſine aura quæ ſentiatur folia Iudetia. Lanugo popu i aut ſpinæ uolitãs
aquiſq; pluma inatãs. Atq; etiã in cãpis tẽpeſtatẽ uẽturã p̃cedẽs ſuus fragor: & cæli quidẽ
murmur nõ dubiã habet ſignificationẽ. Præſagiũt & aĩalia. Delphini tranquillo mari laſci
uiẽtes flatũ ex qua uemũt parte.Itẽ ſpargẽtes aquã.Itẽ turbatestr ãquilitatẽ Loligo uoli/
tans. Cõchæ adhereſcẽtes. Echini aftiigetes ſele: aut harena ſaburraâtes tẽpeſtaris ſigna ſunt
Ranæ quoq; ulira ſolitũ uocales. Et fulicæ matutino clacore. Itẽ mergi anateſq; penas ro⸗/
ſto purgãtes uentũ. Cætereq; aquaticæ aues cõcurſantes. Grues in mediterrenea feſtinã⸗
ces. Mergi maria aut ſtagna fugietes, Grues ſilẽtio ꝑ ſublime uolãtes ſerenitatẽ. Sic noctua

in hymbre garula aut ſereno tẽpeſtatẽé. Corniq; ſingulatu quodã latraàtes: ſeq; cõcutietes ſi

cõtinuabũt: uẽtos: Si uero carpti uocẽ reſorbebũt: uẽtoſum hymbrẽ. Gracculi ſero a pabu
lis recedẽtes hyemẽ. Et albæ aues cũ congregabũtur. Et cũ terreſtres uolucres contra aquã
clangores dabunt perfundẽtes ſeſe: ſed mẽxime cornix. Hirũdo tam iuxta aquãâ uolitans

ut pena ſepe pꝑcutiat. Quæq; in arboribus habitat fugitãtes i nidis ſuis. Et anſeres cõtinuo

clangore intepeſtiui. Ardea in mediis harenis triſtis. Nec mirũ aquaticas aut in totũ uolu
cres præſagia aeris ſentire. Pecora exultantia & indecora laſciuia ludentia eande ſignifica
tione habẽt.Et boues æclũ olfactãtes: ſeq; lĩbentes contra pilũ. Turpeſq; porci alienos ſibi
manipulos fœni lacerãtes. Segniterq; & cõtra induſtriã ſuã formicæ abſcõditæ cõcurſates
aut progerẽtes oua. lItem uermes terrem erũpentes. Lrifoliũ quoq; inhorreſcere & foha

contra tempeſtatem ſubrigere certum eſt. Necnõ & in cõuiuiis menſiſq; noſtris uaſa ꝗbus

oſculentum additur: ſudorem repoſitoris linquemia diras tempeſtates prænunciant.

CAII PLVNII SECVNDI NATVRALIS HISTORIAELIBER. XIX. N QVOLI

à
PROEMIVM. l
VDERVM quoq tẽpeſtatũ quæ r uel impitis faciliatq; indubitato mõ mò
ſtrata eſt. Verũ ꝗa intelligẽtibus nõ minus cõferũt rura dep̃hẽdẽdo cælo ꝗᷓ ſy
deralis ſcientia. Agro collẽdo pxima multi hortorũ curã fecere. Nobis nõ pti
nus tranſire ad iſta tẽpeſtiuũ uidet. Miramurq; quoſdã ſciẽt e gratia eruditio
nis ſuæ gloriã ex his petẽtes tã multa præteriiſſe nulla menſione habita tot re

rũ ſpõte curaue puenietiũ:præſertim cũ pleriſq; earũ præcio uſuq; uitæ maior etiã ꝗ fru/
gibus pibeat᷑ auctoritas⸗Atq; ut a cõfeſſis ordinamur utilitatibus: quæq; nõ ſolum terras
Oẽs:uerũ etiã maria repleuere:ſerit᷑: ac dici neq; inter fruges neq; inter hortẽſia poteſt linũ
Sed in qua nõ occurrere uitæ partee? Quod ue miraculũ mai us? Herbã eſſe quæ admoueat

ægyptũ italiæ in tantũ ut Galerius a freto ſiciliæ alexãdriã ſeptima die peruenerit: Babilus

ſexta. ambo præfecti. Aeſtate uero proxima Valerius Marianus ex preroriis ſenatoribus a
puteolis nono die leniſſimo flatu. Herbãa eſſe quæ gadis Fſerculis colũnas ſeptimo die ho⸗

.

ſtiã afferat: & citeriorẽ hiſpaniã quarto: ꝓuintiã narbonẽſem tertio: africà altero. Quod eti

am molliſſimo flaru cõtingit. C. Flacco legato Vibii Cri ſpi pro cõſulis.Audax uita ſceleg
plena: aliqꝗd ſeri ut uẽtos ꝓcellaſq; recipiat. & parũ eſſe fructibꝰ? ſolis uegi.lã uero nec uela
ſatis eſſe maiora nauigiis. Sed quis amplitudini antẽnarũ ſingulæ arbores ſufficiãt: ſuper

eas rñ addi uelorũ alia uela. Præterq; alia in proris & alia in puppibus pãdi: ac tot modis ꝓp

uocari mortẽ. Deniq; tam paruo ſemine naſci quod orbẽ terrarũ ultro citroq; portet: tam

gracili auena. tã nõ altea terra tolli: nec; id uiribus ſuis necti: ſed paſſum tuſumq; & in mo

liciẽ lãne coactum iniu ria naturæ: ac ſũma audacia: & quo peruenite nulla execratiolſuffi⸗

cit contra inuentorem dictum ſuo locoa nobis: cui ſatis non fuit hominẽ in terra mori:ni
ſi periret & inſepultus. At nos priore libro hymbres & flatus cauendos frugum cauſa ui⸗
Quſq; præmonebamus. Ecce ſeritur hominis manu: metitur eiuſdem hominis ingenio

LIBER.
= uentos in mari optet. Præterea ut ſciamus fauiſſe pœnas: nihil gignitur facilius. Vt
I⸗I ſentiamus nolente id fieri natura: urit agrũ: deterioremq; ipſum facit.
Ner en A De lini ſauone: & generibus eius: & quomodo perficiantur: & de mappis & lino non ar

v NyMedente quando primum in theatris uela. Ca. .

Eritur ſabuloſis locis maxime: unoq; ſulco: nec magis feſtinat aliud. Vere ſatũ æſta

arabiæ indiæq; merces apportet. Ita ne & galliæ cen ſentur hoc reditu? Monteſqʒ;
mari oppoſitos eẽ nõ eſt ſatis: & a latere oceani obſtare ipſum quod uocãt inane. Cadurci

uela texũt.lIam quidẽ & tranſrhenani hoſtes: Nec pulchriorẽ aliam ueſtẽ eorũ fœminæ no⸗
uere. Qua ämonitione ſuccurrit ꝙ. M. Varro tradit in Serranorũ familia gentilitiũ eſſe
fœminas linea ueſte non uti: in germania autẽ defoſſi & ſub terra id opus agũt. Similiter

uoſitas filio æqualior pene ꝗᷓ cotoneis: tinnituſq; cõdenteè libeat experiri.ideo duplex ꝗᷓ ce
teris predum. Et hiſpania citerior habet ſplẽdorẽ lini præcipuũ torrentis: in quo polit na⸗
tura:qui abluit terraconẽ. Et tenuitas mira ibi primũ carbaſis repertis. Nã dudũ ex cadem
hiſpania zeolicũ uenit in italiã plagis utiliſſimũ. Ciuitas ea gallaciæ & oſeano propinqua.
Eſt ſua gloria & cumano in campania ad piſciũ & halitũ capturam. Eadẽ & plagis materia
Neqʒ enim minores cunctis animalibus inſidias:qᷓ nobiſmet ipſis lino tendimus. Sed cuma
næ plagæ concidũt apros & hæ caſſes ue aſperi ferri aciẽ cõuincunt. Vidimuſq; iam tantæ
tenuitatis: ut annulũ hominis cũ epidromibus trãſirent: uno portante multitudinẽ qua ſal

cõſtare: ſicut pauloante Iulio. Lupo qui in præfectura ægypti obit. Mirentur hoc ignoran

plo mineruæ. ccclxv. filis ſingula fila conſtare. Quod exẽplũ per ſe expertũ nuper romæp
didit Mutianus ter cõſul: paruaſq; iam reliquias eius ſupereſſe: hac experimentũü iniuria.
didius lenæ ue ſimilius: ſicut in culcitris præcipuam gloriã cadurci optinent. Galliarũ hoc
ad tormenta pariter inuentum. Italie quidem mos etiam nunc durat in appellatione ſtramẽ
ti. Aegipto lino minimũ firmitatis: plurimũ lucri. Quattuor ibi genera. tainiciũ: ac pelu-
ſia cũ:buticũ:tentiriticũ:cum regionũ nominibus in quibus naſcũtur.Supericr pars ægy⸗
pti in arabia uergens gignit fruticẽ quem aliqui goſſipion uocant. Plures xylon: & ideo
lina inde facta xylina. Paruulus eſt: ſimilemq; barßate nucis defert fructũ. Cuius in exte⸗
riore bombice lanugo netur. Nec ulla ſunt eis in candore mollicia ue præferenda. Veſtes
inde ſacerdoti bus ægypti gratiſſimæ. Quartũ genus orthominum appellant. Fit e paluſtri
uelut harundine dumtaxat pãnicula eius. Aſia geniſta facit lina ad retia præcipua in piſcan
do durantia frutice madefacto. x. diebus. Aethiopes indiq; e malis. Arabes cucurbitis in
arboribus ut diximus geniſtis. Apud nos maturitas eius duobus argumentis intelligitur:
intumeſcente ſemine aut colore flaueſcente. Tunc euulſum & in falſiculos manuales col/

contrariũ inter ſe uerſis faſciũ cacuminibus ut ſemẽ in mediũ cadat. Inter medicamina hu
ic uis & in quodam ruſtico ac prædulci italiæ tranſpadanæ cibo: ſed iam pridem ſacrorum
tantum gratia. Deinde poſt meſſem triticeam uirgæ ipiæ mergũtur in aquã ſolibus tepe⸗
factum:pondere aliquo depreſſæ. Nulli enim leuitas maior. Maceratas indicio eſt membra
na laxatior. lterumq; uniuerſæ ut prins ſole ſiccantur. Mox arefactæ in ſaxo tunduntur
ſtupario malleo. Quod proximum cortici fuit ſtuppa appellatur: deterioris lini: lucernarũ
fere luminibus aptior. Et ipſa tamen pectitur ferreis ahenis: donec omnis membrana decor
ticetur. Medullæ numeroſior diſtiuctio candore: mollitia. Liuunq; uere & uiris de eorum
eſt. Cortices quoq; decuſſi clibanis & furnis præbent uſum. Ars depectendi degerẽdiq;. Iu
ſtum eſt e quinquagemis faſcium libris quinas denas carminari. Iterum deinde in filo po⸗
litur illiſum ercr

ſte uelit᷑:& hanc quoq; terræ iniuriã facit. Ignoſcat taulẽ aliquis ægypto ſerenti: ur

caleti:ruteni:bituriges: ultimiq; hominumexiſtimati morini:immo uero galliæ umuerſæ

in italia a ratione alia. Nã inter padũ ticinũq; annes ſubiacẽt abiterna: in europa lino pama
ſecũda.in uicino enim halionis capeſſunt retouina. Et in æmilia uia fauentina candore. ha
lionis ſemper crudis fauẽtina præferũtur. Retouinis tenuitas ſũma dẽeſitaſq;. Cador æque
ut fauentini: ſed lanugo nulla. Quod apud alios gratiâ: apud alios offenſionẽ habet Ner⸗

tus cingerẽtur.Nec id maxime mirũ:ſed ſingula earũ ſtamina centeno quinquageno filo

tes in ægyptii quondã regis quẽ amaſyn uocant: thorace in rhodiorũ inſula oſtendi in teè⸗

Italia ex pelignis etiänum linis honotem habet:ſed fullonũ rantum in uſu. Nullum eſt caʒ

lig: tum ſiccatur in ſole pendẽs conuerſis ſuperne radicibus une dle: mox quinq; aliis in

ro in ſilice ex aqua. Tectumq; rurſus tunditur clauis: ſemper iniuria

cluston
uipolen
e⸗Ncitur
velcqu
eocolosl⸗
tut auted
cundatiman
ntoootbe⸗
enſsceeni
niunmuut
merpuen
Glignungn
mmenuude
Nun Kupe
Anuvnole
heras tunti
Ccuer Cud
nribusluch
chuüul
Sleludin
ſllechen 4
uentsont
Uonpercolor
benrincauis
tonortrüdtt
isucosden
inrerpterni
Dehhnin
dicemnſeanen
PDarti
(mun
cug
Weiauenn
Giportio N
Georüline
uunetitne.
gcöuolutüͦ⸗
ibintuninsh
näsr
gnamarimna
nielleriͤ⸗
turmtſfiren
uuretici
beruen
uoſtn
batam
Sinis noux
benlonro
mmumfo
mſeckue
etlumnd
ſyae
lortjen

*.

niturkeii

AV. .
äarlti

SyMolerni:

Kaue ionel
Kinmnenn
ogalir uinet
eorüfoennnd o⸗
In genlitüͤ ⸗
s git Enlir
eunohulindur
imncor
Cätore
AmnibabeNen
liceocnj⸗
Ner tonin
kälgsmmen
unnigim turr

„„ . V geli

enadd
1 Nln:Kido
i (Musnena
Zirnin M
mrrepllri
Aumuin glon
SS
ntiimnelgeun:
Gmmlese
cnig is
redichimn

H

Genn otoun

.l XxXIlxX
melius.ĩnuẽtum iam eſt etià quod ignihus non abſumeretur. Vinum id uocant: ardenteſ-

q; in focis conuiuiorum ex eo uidimus mappas ſordibus exiſtis ſplendeſcèntes igni ma⸗

gis ꝗ̊ poſſent eis Segd ind? funebres tunicæ corporis fauilla ab reliquo ſe pærant cine
re. Naſcitur in deſertis aduſtiſq; ſolæ indiæ: ubi nõ cadunt hymbres: inter diias ſerpentes:
aſſueſcitq; uiuere adendo. Rarum inuẽtu:difficileę textu propter breuitatẽ. uffus de cæ⸗
tero colos ſplendeſcit igni. Cum inuentũ eſt æquat præcia excellentium margaritaruũ. Vo
catur autẽ a græcis aſſueſtinũ ex argumento naturæ. Amaxilaus auctor eſt lintheo eo cit-

cundatam arbor em ſurdis ictibus & qui non exaudiãtur cædi. Ergo huic lino principatus

