æZris uena infra alumẽ alba nullũ finem ſpei fecit. Oodor ex argentifodinis ininicũ oibuns

animalibus: ſed maxime canibus. Aurũ argenrũq; quo mollius eo pulchrius. Lineas ex argẽ

teo nigras fieri.produciq; maramur. Eſt & lapis in iis uenis cuiꝰ uonuca liquoris æterni ar

dira. Oĩa ei inatant præter aug. Id unum ad ſe trahit. Ideo: & optime purgat cæteras eius
ſordes expuens crebro iactatu fictilibus in uaſis ita uitiis abiecliſ: ut & ipſum ab auro diſce
dat. In pelles ſubactas efunditur: perq; eas ſudoris uice defluẽs pugrelinquit aurum. Ergo
& cũ æra inaurãtur: ſublitũ brateis ptinaciſſime retĩet. Verũ palore detegit ſimplices: aut p̃
tẽues bratteas. Quapp id furt um quæretes oui liquore candido uſum eum adulterauere.
Mox & hydrargyro: de quo ſuo dicemus loco.Et alias argẽtum uiuum nõ largum iuentũ
g. In iiſdẽ argenti metallis ĩuenitur ut pprie dicamus: ſpumæ lapis cãdidæ niten tiſq;: nõ tñ

gentũ uiuum appellarur. Venenum rege oĩum eſt. Exedit ac prumpit uala permeans tabe

rrãſlucẽtis ſtimini appellãi: alii ſtibia alii alabaſtrũ: aliqui turbaſm. Duo eiꝰ genera: mas &

fœmina. Magis probat fœminaâ. Horridior ẽ mas:ſcabriorq; & min põderoſus: minuſc; ra.
dians: & harenoſior: Fœmina cõtra nitet frialibꝰ: fiſſuriſq; nõ globis dehiſcens. Vis eiꝰ aſtrĩ.
gere ac refrigerare. Prĩcipalis aũt circa oculos. Nanq; ideo & platyo ophathalmon id appel
lauere: quoniã in callibus malierumq; epiphoris dilatetoculos & fluciones ĩhibeat oculoge
exulterationeſq;. Earina eiꝰ & thuris gummi amixto ſiſtit & ſanguinẽ e cerebro profluen⸗
tum. Efficatior & cõtra recẽtia uulnera. Et cõtra ueteres canum morſus inſperſa farina. Ec
cõtra ãbuſta igni cum adipe ac ſpuma argẽti cæruſaq; & cæra. Vritur autẽ & offis bubuli fr
mi circunlitum ĩ clibanis. Dein reſtiguitur mulierum lacte. Territurq; iĩ mortariis àmixa a
qua pluuia. Ac ſubĩde turbidum trãſfundit᷑ ĩ æreum uas. Et mundatur nitro. Fex eius itel
ligitur plõboſiſſima quæq; ſubſidit in mortatio:⸗ abigiturq;.- Dein uas ĩ quo turbida traſfu
ſa ſunt optum lĩteo p noctẽ reliquitur: & poſtero die quicquid inatat effunditur: ſpõgiac.
aqua tollitur. Quod ibi ſubſedit: fos ĩtelligitur: ac linteolo ĩ terpoſitxo ĩ ſole ſiccatur:nõ ux
perareſcat. Iterumq; in mortario teritur: & paſtillos diuiditur. Antc oĩ a ãt urẽdi modꝰme
ceſſariꝰ eſt: ne plumbum fiat. Quidã nõ fimo utuntur coquẽtes: ſed adipe. Alii tritum in a
qua triplici linteo ſiccãt: fecẽq; abiici unt. Idq; qad defluxerit trãſfundunt. Ac quicquid ſub/
ſidet id colligẽtes ẽplaſtris collyriiſq; miſcent. Scoriã ĩ argento græci uocãt helchyſma. Vis
eiꝰ aſtringere & refrigerare corpora. Additur ẽplaſtris: ut mollibdena. de qᷓ dicem? in plum
bo. Cicatricibus maxime glutinãdis & cõtra tenaſmos:diſenteriaſq; infuſa clyſteribus cum
myrteo oleo. Addunt & ĩ medicamẽta quæ uocãt liparas ad ex creſcẽtia ulcerum aut ex at
tritu facta: aut in capite manãtia. Fit & in ſſdẽ metallis & quæ uocatur ſpuma argẽti. Gene
ra eius tria. Optima quã chryſitin uocât. Secundaquã argiritin. Tertia quam molibditin. Et
plerumq; oẽs hi colores in eiſdẽ tubulis ĩueniuntur. Probatiſſima ẽ attica. Secunda hiſpa/
niẽſis. Chryſitis ex ipſa uena ſit. Argyritis ex argẽto. Molibditis plumbi ipſiuſ fuſura:quæ
fit puteolis:& ĩde habet nomẽ. Omnis ãt fit excocta ſua materia ex ſupiori catino defluenſ
in ĩferiorẽ Ex eo ſublata ueruculis ferreis: atq; in i pſa flãma cõuoluitur ueruculo:ut ſit mo
dice põderis. Eſt ãt ut ex noĩe ipſo ĩtelligi põt ferueſcẽtis & futuræ materiæ ſpume. Diſtat

a ſcoria quo põt ſpuma fece diſtare. Alterum purgãtis ſe materiæ: alterum purgate uitium
Z Quidam duo genera faciunt ſpumæ: quæ uocãt ſtelerythida & peumenẽ. Lertium molib
denã in plumbo dicẽdam.Spuma ut ſit utilis:iterum coquitur:cõfractis tabulis ad magnitu
dinẽãnullorum ita accẽſa follibus ad ſeparãdos carbones cinerẽq;. Abluitur aceto aut uiq
Simulq; reſtĩguitur Quod ſit argyritis: ut cãâdor ei derur magnitudie fabæ cõfracta in fi⸗
ctili coqui ubẽt ex aqua addito linteolis tritico: & hordeo nouis:donec ea purgẽtur. Po
ſtea ſex diebus rerunt in mortariis ter die abluẽtes aqua frigida. Et cum deſinãt calida: addi

to ſale foſſili in libram ſpumæ obolo. Nouiſſimo die cõdunt in plumbo uaſe · Alii cum fa

pa cãdide & ptiſana coquunt: & in ſolo ſiccãtux. Alii in lana cadida cum faba donec lanam
nõ denigrẽt. Tunc ſalẽ foſſilẽ adiiciunt: ſubinde aqua mutata: ſecantq; diebus. xl. calidiſſi

—☛

mis æſtatis. Necnõ in uentre ſuillo in aqua coquũt exemptamc; nitro fricãt: & ut ſupra te

funtin mn
eionlcol
Tllouſq-
initione⸗
Demin
nnis oe in
Nu
iita
(tor
lendiebus
lelgioneen
niundüloca
popblustot
Ciigentios
mmolKrüe
nentumn min
metellisar
jenolomle
ACllteri 0
Phuncten
mniniükaiun
Cortaemmce
Wieegbin
Gninüqui
6roniselis
me Nega!
wedicment
noemino
GANMonoce⸗
nugniopen
Aſnophde
bittinsr
wdenes &
pfonac.
Dllkonan
mmn pertkerte
ecioſta
Mſocſenti
ftmnſe⸗ 1
Nhkinn
Cunurſolo⸗
lrmlänk
erlemmin
Dadirinn
mumen Ne
mo nir
100
gunn
Kale ad⸗
Genrque 1
ſich cand⸗

Aue. Poſte
Moheini

a.Biqu
ileguina
Waucenn
Velurun
Werinwenn
iltiüoibn
Uirnerrgi

naet
WotsNe

bemenerde
Rcerg og
medmocte
implrenn,
AWbleerner,
kepnminni
Vennilgoti
ſosminnlan
Mronidepel

.
.4 e
Lwreditnod/
ſi
Aütmunn⸗
Sdetucon
memel 1

mmin Cn
tobenit
encubilgr⸗
lorrqu
aioteßen
aloulend

ſomne⸗Diin

runt in mortariis cũ (ale. Sunt qui nõ coquãt:ſecũ ſale terant & adiecta aqua abluant. Vſu
eius ad collyria: & nitrũ ad muliebriũ cicatricũ fœ ditates tollendas maculaſq;: & abluendũ
capill. Vis aũt: ſiccate: mulliere: refrigerare: temperare: purgare: explere. Vvlcerum tumores
T'alibuſq; emplaſtris ſupradictis ignes etiam ſacros tollit cum ruta: myrtoq; & aceto. Itéq;
pernitignes cum myrto & cæra & abdomine. l

. „₰

De minio quantæ auctoritatis fuerit apud Romanos: & origine ac ĩ uẽtione eius: & cĩna
baris rõe in picturis: & medicinæ de generibus minii: & rõe eiꝰ in picturis. Ca. VII.
Nuenitur in argentariis metallis miniũ quoq;: & nunc inter pigmẽta magnæ aucto
i ritatis: & quonda apud Romanos nõ ſolũ maxime ſed etiam ſacræ rel igionis: ut au
L ctor eſt Verrius: & cuius ſit neceſſe credere auctoritati. Iouis ipſius ſunulachri fa/
ciem diebus feſtis minio illini ſollitã triũphãtemq; corpora. Sic Camillum triũphaſſe. Hac
religione etiam nũc addi in unguenta coœnæ triũphalis: & accenſoribus in primis Iouem mi
niandũ locari. Cuius rei equidem eam miror: quâquam & hodie id expeti cõſtat æthiopum
populus totoſq; eo tingi proceres: huncq; ibi deorum ſimulacris colorẽ eſſe. Quapropter
diligentius proſequemur oĩa de eo. Theophraſtus. xc. änos ante Traſibulum athemienſium
magiſtrũ: quod tempus exit in urbis noſtræ ducenteſimũ quadrageſimũ ix. ãnum tradit ĩ
uentum minium a Callia athenienſe imitio ſperante aurũ poſſe excoqui harena rubente in
metallis argenti. Hanc fuiſſe originẽ eius. Reperiri aũt iam tũ in hiſi paniis ſed durum & ha
renoſum. Item apud Colchos in rupe quadã inaceſſa ex qua iaculantes decuterent: id eſſe
adulterũ. Optimum uero ſupra epheſum. Cilbianis agris. Harenam cocci colorem hahere
Hanc teri Dein lauari farinam. Et quod ſubſidat iterũ lauari. Differentiã artis eſſe: qd alii
miniũ faciunt prima lotura.Apud alios id eſſe dilutius. Sequentis autẽ loturæ optimũ. Au
Gtortitatem colori fuiſſe nõ miror. Iam. n. troianis tẽporibus rubrica in honore erat H ome/
ro teſte:qui naues ea cõmendat Alias circa picturas pigmenta querarus. Militõ uocãt græ⸗
ci miniũ:quidã cinnabari Vnde natus error ĩdico cinnabaris nomẽ. Sic. n. appellãt illi ſaniẽ
draconis elis elephantorum moriẽtium pondere permixto uttiuſq; aĩalis ſanguine: ut dixi
mus. Neq; alius eſt color qui in picturis proprie ſanguinẽ reddart. Illa cinnabaris antidotis:
medicamentiſꝙ utiliſſima eſt At Hercule medici: quia cinnabarin uocant pro ea utuntur
hoc minio: quod uenenũ eſſe paulo mox docebimus. Cinnabari ueteres quæ etiã nunc uo⸗
cant monocramata pingebant. Pinxerunt & epheſio minio: quod derelictum é: quia curatio
magni operis erat: Prætereaq; utrunq; nimis acre exiſtimatur: Ideoq; tranſire ad rubricam
& ſinophidem: de quibus ſuis locis dicam. Cinabaris adulteratur ſanguine caprino: aut ſor
bis critis. Precium ſinceræ nũmi quinquaginta. Iuba miniũ naſci & in carmania tradit. Her
mogenes & in Aethiopia. Sed neutro ex loco inuehitnx adihos nec fere aliunde quam ex
Hiſpania. Celeberimum ex Siſaponeſi regione in betica miniario metallo necligalibus oo
puli Romani nullius rei diligentiore cuſtodia. Non licet id ibi perficere cxcoquique. Roy-
mam perfertur uena ſignata ad dena milia fere pondo ãnua Romæ autẽ lauator. Inuenden
de precio ſtatuta lege ne modũ excederet. Ixx. in libras. Sed adulteratur multis modis: ũde
p̃da ſocietati. Nanq; eſt alterũ genus ĩ oĩbus fere argẽtariis: itẽq; plumbariis metallis: quod
fit exuſto lapide uenis pniixto: nõ ex illo cuius uomicã argentum uiuum appellauimus (is
n. & ipſe in argentum excoquitur)ſed aliis ſimul repertis. Steriles etiã plumbi depræhen -„
duntur ſolo colore: nec niſi in fornacibus rubeſcẽtes: exuſtiq; tundunt᷑ in farinam. Et hoc
ſecundũ minium perquam paucis motũ multũ ĩfra narurales illas harenas. Hoc ergo ade
ulterat᷑ minium in officinis ſociorũ.Item ſyrico quonãmodo ſyricum fiat ſuo loco dicemꝰ2
Sublini aut ſyrico minium cõpendio ratio demõſtrat. Et alio mõ pigentium furto oportu
num eſt plenos ſubinde abluétium penicillos: Sidit auũt in aqna cõſtatq; furantibꝰ. Since/
ro cocci nitor eẽ debet. Secundarii autẽ ſplendorin parietibꝰ ſentit imaginẽé. Quanquã hoc
rubico quædam metalli ẽ. Siſaponeſibus àt minarii ſuæ uenæ haranea ſine argento excoqui
tur. Auri modo probat᷑.Auro cãdẽte fucatum nigreſcit. Sincerum retinet colorẽ: Inuenio .
& calce adulterati: Ac ſimili rõe ferri candentis lamina: ſi nõ ſit aurum depræhẽdi ilico. S80
lis:atque lunæ cõtactus inimicus remedium: ut parieti ſiccato cæra punica cum oleo liquæ?
facta candens ſetis inducat᷑. Iterumque admotis gallæ carbonibus aduratur ad ſudere uſ⸗
que. Poſtea candelis ſubigatur ac deinde linteis puris ſicut & marmora niteſcunt. ꝗ miniũ
in officinis poliũt: faciẽ laxis ueſicis illigant ne in reſpirando pernicialẽ puluerẽ trahanr de
ii

„tamen per illas ſpectent. Minium in uoluminum: quoq; ſcriprura uſurpatur. Clarioreſq;
2 W= ech⸗ litteras uel in auro uel in marmore etiam in ſepulchris facit. ”́”́”MUD
Wrr. p.& De hydragyro: de argento inaurando: de coticulis in argenti generibus: & experimen/
0 .Eerse Ca. Vill.
448. 19 . X fecundario inuenit uita & hydrargyrum in uicem argenti uiui pauloante dila⸗
e trum. Fit aũt duobus modis: æreis mortariis piſtilliſq; trito minio ex aceto aut pati

nis fictilibꝰ ĩpoſitum ferrea concha calice coopertum argilla ſuperillata. Dein ſub
patenis accenſum follibus continuo igni: atq; ita calicis ſudore deterſo:qui fit argento co
ore: & aquæ liquore. Idem guttis diuidi facilis & lubrico humore cõfluuere: Quod cũ ue
nenum eſſe cõuenit oĩa quæ de minio in medicinæ uſu tradunt᷑:temeraria arbitror: preter

nus attiĩgat: alirerutendũ nõ equidem cenſeã. Hydrargyro argentü iauratur ſolum nũc ꝓ
pe:cũ & in æra ſimili modo duci debeat. Sed eadẽ fraus quæ in oĩ uitæ patre igenioſiſſima
eſt: uiliorẽ excogitauit materiã: ur docuimus. Auri: argentiq; mentionẽ comitat᷑ lapis quẽ
coticulã appellant: quonda nõ ſolitum inueniri niſi in flumine hymocho:ut auctor ẽ Theo
phraſt?. Nunc uero paſſim quẽ alii heraclium: alii lydiũ uocãt. Sunt autẽ modici quaternas
untias lõgitudinis: biaſq; latitudinis nõ excedẽtes. Quoad ſole fuit in iis melius:ꝗᷓ quod a
terra. Is coticulis periti cũ euena lima rapuerint experimentũ protinus dicũt quantũ auri
ſit in ea.quantũ argenti uel æris ſcrupulari differentia mirabili rõe nõ falente. Argẽti duæ
differẽtiæ. Battilis ferreis candentibꝰ ramento ĩpoſito:quod candidũ permaneat: probatur
Proxima bonitas ruffo: nulla nigro:Sed experimento quoq; fraus interuenit: ſeruatis. n. ĩ
uirorũ urina batiliis inficit ita ramentum obiter dum uri tur: candoremq; mentitur. Eſt ali
quod experimentũ poſiti & in haliru hominis: ſi ſudet protinꝰ: nubemq; diſcutiat.
e, De ſpeculis & ægyptio argento. Ca. IX.
S Aminas duci: & ſpecula nõ niſi ex optimo poſſe creditũ fuerat. Id quoq; ià fraude

los regeſto fieri. Eadẽ ui ĩ ſpeculis uſꝰpolita craſſitudĩe:paulumq; propullſa dilatat ĩ
Imenſum magnitudo imaginũ. Tantum ĩtereſt: repercuſſum illũ reſpuat: an accipiat. ui
etiam pocula ita figurant᷑: excultis intus crebris ceu ſpeculis: ut uel uno ituente populus
totidẽ imaginũ fiat. Excogitatur & mõſtrifica: ut in tẽplo ſmyrnæ dicata In euenit figura
mareriæ. Plurimumq; refert cõcaua ſint & poculi mõ an media depreſſa: an elata: an auerſa
an obliqua ſupina: an feſta qualitate excipiẽtes figuræ torquente uenientes umbras. Neq;
.n. aliud illa imago: quã digeſta claritate materiæ excipiẽtis umbram. Atq; ut oĩia de ſpe
culis peragant᷑ hoc ioco: optima apud maiores fiebant brunduſia:ſtagno & ære mixtis. Pre
lata ſũt argenita. Primus fecit Praxiteleſ magni Pompeii ætate. Nuperq; credi cœptũ: cer
tiorem imaginẽ reddi auro appoſito auerfſis. Tingit & ægypt“ argentuũ: ut in uaſis Anubẽ
ſuũ ſpectet:pingitq; nõ cælat argentũ. Tranſit inde materia & ad triũphales ſtatuas: mirũq;
creſcit precium fulgoris excecari. Id aũt fit hoc modo. Miſcetur argẽto tertia pars Xris cy
prii tenuiſſimi: quod coronarum uocãt: & ſulphuris uiui quãrum argẽti. Conftiatur in ficti
li circunlito argilla. Modus coquendi donec ſe ipſa opecula operiant Nigreſcit oui indu/
gati luteo: ut ramen aceto & creta deteratur. Miſcuit denario trium uir. Antonius ferrum
Miſcuit æri falſæ monetæ. Alii e põdere ſubtrahunt: cum ſit iuſtum. lxxxiiii.e libris ſigna⸗
ri. Igitur ars facta denatios probare ram iucunda e lege plebe: uti Mario Gr atidiano uicati
„totas ſtatuas dicauerit. Mirumq; in hac artium ſola uiria diſcuntur: & falſum denarii ſpe⸗
⸗ Earur exemplar:pluribuſq; ueris denariis ad ulterinꝰjemititur.
ν° De imodica pecunia: & quorum maxime opes fuerint: & quando primum Popululus
α*K“-omanus ſtipem ſparſerit. LCLa. . X
& r NNA On esat apud ãtiquos numer ultra cẽtũ milia. Itaq; hic & hodie multiplicat: ut de/
5 in cies cẽtena milia: aut ſæpiꝰ dicant᷑. Fœt hoc fecit nũmuſq; ꝑcuſſus:& ſic quoq; æs
alienũ ẽétnum appellatur. Poſtea diuites cognominati diũmodo notũ ſit: eũ ꝗ ꝑrim⸗
acceperit hoc nomẽ: decoxiſſe creditoribꝰ ſuis. Ex eadẽ gẽte. M. Craſſus negabat diuitè eẽ
niſi qui redditu aãnuo legionẽ tueri poſſet. In agris ſuis ſextertiũ.xx. milia poſſedit. Quiriti

riè qdẽ optimã occupauerit. Iuuat. n. ĩſectari inexplebilẽ iſtà habẽdi cupiditatẽ. Multos ꝑo

ᷓ fortaſſe quod illitũ capiti uentri ue ſanguinẽ ſiſtit: dũ ne quid prætereat ĩ uiſcera: ac uul

1corrumpit᷑. Sed natura mira eſt imagines reddendi: quod re ercuſſo aere.atq; ĩ ocu

um poſt Scyllam ditiſſim. Nec fuit ſatis niſi totũ parthoꝶ eſuriſſet amũ. Atq; ut memo⸗

ſten copnot

(Miſul
oCtino⸗

Iuumuſtl
numluſe

l iin

aglitüſin

(dlsſiginn

laranuan

muilabomi

ſbenslenet
ſoregi⸗
busgleni⸗

1 gaeuni⸗ e.

ſüreoktsi!
cſecierim
Deluxun
Aſa
banc
nune
ſurpolitor
nupcierit

ocxlue iu

Uiſeislole⸗
lteliquit.

getum tot.

Uicanum⸗
osſlo ipe

omdodah⸗
tIumace

Aoloxin.
nealiud.
Urrute den
kominum
ſlos Ath

bosuere

Primus tra⸗

fmaale

lman
npcgonge
lrcic

Mepas
dennriäla

enkang-

udend
geter Ra
mo Tyb
8ner lot
aurdene
Nn ler
tant

bis

Chint

arnſen,
Tll.
Allomnedſin
Keid zui
her Nonh
lan. Danninb
inrapemoc

XXXIIII.

ſtea cognouim' ſeruitute liberatos opulettiores pariterq; tres Claudii pncipatu pallãtem
Calliſtũ & Naciſſũ. Atq; ut hii ommitta nc:tanꝗ adh uc rege potiant. C. Aſinio Gallo. Mar⸗
tio Cyrino con. ad. vi. Challẽdas febru. C. Cecili

tio Cyrino con. a le. brin. Claudius Iſidorus teſtamẽto ſuo edixit:
IHuis multa ciuili bello pdidiſſet: tñ reliquere ſeruoꝶquattuor milia: centum. xvi. uga bon

rria milia ſexcẽta. Reliꝗ Pecoris.cc.quĩquaginta ſeptẽ milia. In numerato põdo ſexcẽta mi⸗
lia. Qui funerari ſe iuſſit ſeſtertiis. xi. milibus. Cõgregatæ & excedẽtes numeg opes. Quo

ta tñ ꝑportio erũt Ptolemæi:quẽ Varro tradit Pompeio res gerẽte circa iudeã: octona nilia

equitũ ſua pecunia tollerauiſſe. Mille cõuiuas totidẽ aureis potoriis ĩmutantẽ uaſa cũ fer

etcin culis ſaginaſſe. Quora uero illæ ipſæcnecq;. n. de regib⸗ loquor)portio fuerit. Pythis bithinii
biuot:gere ꝗ plaranũ aureã: uitẽq; nobilẽ illã Dario regi donauit: Xerxis copias: hoc ẽ ſepties. Ixxxviii.
inien l milia hominũ excepit epulo. Stipẽdium quinq; menſiũ:frumẽtumqʒ pollicitus: ut e quiĩq;
n⸗ llunnir⸗ liberis ſenectuti ſuæ in delectu unus ſalte cõcederet᷑. Hũc quocq; ipſũ ali quis cõparet Crœ
kipenoſtin ſo regi Quxæ malũ amentia ẽ: id in uita cupere quod aut ẽt ſeruis cõtingerit: aut ne in regi/
wirbenngii bus ꝗdem ĩuenerit finẽePo. Ro. ſtipem ſpargere Cœpit Sp. Poſtumio.G. Nlartio conl 15
Udore Theo ta pecunia erat: ut eà cõferret. L. Scipioni: ex qua iis ludos fecit. Nãẽ qd Agripæ Menẽio ſe/
Kägumemn Riter Xris ĩ funere cõtulit:honoris id neceſſitatiſq; pꝑ paupertatẽ Aariba: on largitiomis .
en. uei mſarleding n Eee. e Ve. N
1eAnen in Arſa ex argẽteo mira ĩconſtantia humani igenii uariat: nullũ genus officiæ diu pro Ver aα.α
engobtl bando:nũc furniana:nũc clodina: nunc gratiana. Etenĩ tabernas maſſis adoptauimꝰ? vr ſe⸗ Ey,
feruatisni. nune anaglypha: in al peritatec exciſa circa lineage picturas quærimꝰ. I uerO & mẽ/ Auſe Jrarnk .
mtku Edi ſas repoſitoriis ĩponĩus: & ad ſuſtinẽda obſonia iterra dimus altera: & ĩtereſt ꝗ plurimũ li 7O-Eͦ. 97
in. ma pdiderit. Vaſa coquinari ex argẽto Caluus orator fieriquærit. At nos ca rrucas ex 2rgẽé
0 cælare luenimus. oſtraq; ætate Pompeia cõiunx N eroms pncipis delicatioribꝰ iumen
tnnt xis ſuis ſoleas ex auro quoq; ĩduere ſolebat. Libras. xxxii. argentei. Africanus ſequẽs hære-
lcqhufauc⸗ Qi reliquit.ldemq; cũ de pœnis triũpharer quattuor milia. cccc. Ilxx. pondo trãſtulit. Hoc ar
e n, gẽtum tota Carthago habuit illa terrag æmula: quod nũc ĩ menſarũ eſt apparatu. Poſtea
llchit uicta numantia & deleta. Idem Africanus in triũpho militibus. xvii. milia podo dedit. O ui
hu 4 xos illo ĩperatore dignos ꝗbus hoc ſatis fuit. Frater eius allobrogicus primusoium mille
wnr opuin pondo habuit. At liuius Drurſus in Tribunatu plebis.xi, milia. Nam pp quinq; pondo no⸗-
taunttgun tatum a cenſoribꝰ triumphalũ ſenem: iam fabuloſum uidet᷑. ltẽ Catum Elium cum legati
ntuli. ætologe in cõſulatu prandentẽ in fictilibus adiſſent miſſa ab iis uaſa argentea nõ accepiſſe.
nnns ⸗ neq; aliud habuiſſe argẽti ad ſupræmũ uitæ diẽ quã duo ꝑ ocula:quæ. L. Daulus ſocer ei ob

nügüe
nuis Albi
Eaunminig
i nig
Aurinfui
Ctonſindo/
iufellum
ſbnilignn⸗
dino vicn
denmilpe

Uet meno⸗/
4 Ul
luloste

uirrutẽ deuicto Perſeo Rege donaſſet. Inuenimus legatos Carthaginẽſium dixiſſe:nullos

hominum benigni ĩter ſe uiuere quà Romanos. Eodẽ. n. argẽto apuod oẽs cœnitauiſſe ſe
Ipſos. At hercules Pompeium paulini equitis Arelatẽſis filium paterna quocq; gente pul/
ſum:qd.xii.põdo argẽti habuiſſet apud exercitum ferociſſimis gẽtibus oppoſitum ſcimus

lectos uero muliege iã pridẽ totos operiri argẽto & triclinia quædã ꝗbus argẽtum addidiſſe

primus tradit᷑. Caruillius Folio eques Romanus: ut nõ ope: aut delicata ſpetie faceret ſed
unica. Idẽ & aureos fecit: Nec multo poſt argẽtei deliacos imitatiſunt. Quæ oĩa expiauit
beilum ciuile ſylianum paulo.n.ãte hoc facta ſunt. Lacenſqʒ e cerenis libris argẽti:quas tũc
ſup quingẽtas numero Romæ fuiſſe cõſtat: multoſq; ab eas pſcriptos dolo cõcu piſcẽtium
Erubeſcãt ãnales ꝗ bell um ciuile talibus uitiis ĩputauere. N oſtra ætas fortior fuit Claudi

pncipatu: Seruus eius Druſillanus noĩe Rotundus diſpẽſator Hiſpaniæ citeriori quinqua

genariã lancẽ habuit cui fabricãdæ officina prius exhædificata fuerat. Et comites eius octĩ
gentage ꝗnquagintaocto librag. Quare quæſoeniſi ut quã multi eas cõſerui ĩ ferent:aut ꝗ⸗
bus cœnãtibus Cornelius nepos tradit ate Syllæ uictoriãâ duo tm triclinia Romæ fuiſſæ ar
gẽtea Repoſitoris argẽtum addi ſua memoria cœptum. Feneſtella dicit:ꝗ obiit nouiſſi/

mo Tyberii Cæſaris pricipatu. Sed & teſtud ĩea tũ in uſum ueniſſe. Ante ſe autẽ paulo li/

gnea rotũda ſolidanec multe maiori quã mẽſas fuiſſe. Se quidẽ puero.quadrata & cõpacta
aut certe opta ac cædro cœpiſſe. Mox additũ argẽtum ĩ ãguilis lineaſq; ꝑ cõmiſſurãs. Tym

pana uero ſe iuuene appellata tumateras & laces quas antiq magiras appellauerãt. Nec co/⸗
ir tantũ argẽti fuerat uitæ: ſed uallidius pœnæ metu preciũ. Idq;ʒ iãpridem ut ignoſcamꝰ
nobis. Delphinos quinis milibus ſeſtertiis in libras ẽptos. C. Gracchus habuit. L uero Craſ

PF iii

M ODe ſile. & cæruleo: & cryſocolla: & neſtoriano: & cilono: & quod non omni armd⸗

;”äs

LIBER.

fus orator duos ſyphos. Mentoris artificiis manu cælatos ſeſtertiũs centũ cõfeſſus eſt tamẽ

nunquam ſe iis uti pp uerecundiã auſum. Sicut eundẽé. vi. milia ſeſtertiis in ſingulas libras
uaſa épta habuiſſe. Aſia prmũ deiuicta luxuriã miſit in italiã. Si quidẽ. L. Scipio tranſtulit in
triumpho argẽti cælati pondo milia quadringẽta. l. Et uaſorum aureorũ pondo. cc. milia an
no cõditæ urbis quingenteſimo ſexageſimoquinto. Eadẽ aſia domita: multo ẽt grauius effii
xit mores: inutiliorq; uictoria illa hæreditas. Attalo rege mortuo fuit. Tum. n. hæc emedi
Romæ in auctiõibus regiis uerecundia exẽpta eſt: urbis ano. dc. xxvi. mediis. lvii. ãnis erudi
ta ciuitate amare ẽt & nõ ſolũ ãmi rari opulentiã externam. Immenſo & achaicæ uictoriæ
momẽto ad ĩpellendos mores: quæ & ipſa hoc interuallo âno urbis. dc. viii. parthica ſigna &
tabulas pictas inuexit: nequid deeſſet.Pariterq; luxuria nata ẽ: & carthago ſublata: ita con⸗
gruẽtibus ſatis: ut & liberet aplecti uitia: & liceret peccare ex dignatiõe. Hinc aliqui ueterũ
ut. C. Marius poſt uictoriam cimbricam cantharis potaſſe.Liberi patris exemplo traditur:
ille orator arpinas & ex manipulari imperator.
De ſtatuis argenteis & cælatura argenti: & cæteris quibuſdam⸗- Ca.
Rgenti uſun in ſtatuas primũ ad honorẽ Diui Auguſtini in adultationẽ tẽporum
a tranſiſſe falſo exiſtimatur. Iam.n. triumpho magni Pompeii reperimus trar ſlatam
Pharnacis: qui primus regnauit in põto: argenteã ſtatuã. Item Mithridatis Eupato
ris & currus aureos argenteoſq;-Argento ſuccedit ex ea re aliquãdo & auro luxus:fœmi/
nag plebis cõpedes ſibi ex eo facientiũ quas induere aureas mex triſtior uetat. Vidimus &
ipſi Valerium uſcũ motũ equeſtri ordine ob inſignẽ calumnia cũ celebritate aſſectarent
adoleſcentiũ ſcholæ ex argẽto ãnullos habentẽ. Et quid hoc attinet colligere cũ capuli mili
rum ebore ẽt faſtidito cælerent᷑ argento: uaginæ catillis: baltei laminis crepitẽt. Iam uero a
pedagogis ad trãſitũ uirilitatis cuſtodiant Argento fœminæ lauent᷑ & niſi argentea ſolia
Paſtidiant: ead ẽq; materia & cibis & probris ſeruiat᷑. Videret hæc Fabricius & ſtratas argen
to mulierũ balineas: ita ut ueſtigio locus nõ ſit cũ uitis lauãtium. Fabritius in quã ꝗ bellico

ſos ĩperatorespluſquã paterã & ſ- alinũ ex argẽto habere uerabat. Videret hinc dona fortiũ

fieri: aut in hæc frãgi.- Heu mores Fabritii nos pudet. Mirum in auro cælàâdo ĩclaruiſſe ne⸗
minẽ:argẽto multos. Maxime tũ laudatus ẽ Mentor:de quo ſupra diximus. Quattuor pa/
ria deniq; ab eo oĩo facta fũt: ac iã nullũ extare dicit᷑. Epheſiæ Dianæ tẽplum iacet. Capitoli
um ĩcendiis. Varro & æreũ ſignũ eius habuiſſe ſcripſit.Proximi ab eo àmiratione. Acragas
& Boetus & Mys fuere. Extant hodie oĩum opera in ĩ ſula Rhodiorũ boeti apud lyndiam

Mineruam in tẽplo. Acragatis in tẽplo liberi patris inipſa Rhodouaccæ centauriq; cælati ?
ſcyphis Myos in eadẽ æde & Silenus & Cupido & ueneratio in ſcyphis. Magna fama poſt

hos celebrat? & Antipater: quiq; ſatirũ in phiala grauatũ ſomno collocauiſſe uerius quã cæ
iaſſe dictus eſt Stratonicus. Mox Cyzicenus Luaricus. Itẽ Ariſton & Onichus Methyle/
ne laudatur. Et Hlecateus: & circa magni Põpeii ætatem Praxiteles Poſidonius. Epheſius:
Ludus Stratites: qui prælia armato q celauit. Nopyrus qui areopagitas & iudiciũ. Oreſtiſ

in duob' ſcyphis pondo. xii. æſtimatis. Fit dein Myrheas: cuius tunicæ uigĩti uenierũt. VIy

xes & Diomedeſ erant in phialæ ẽblemate palladium ſurripiẽtes. Fecit idem & cocos magi

teſia appellatos puulis potoriis. Sed e ꝗbus ne exemplaria quidem liceret exprimere. Tam
oportuna liuriæ ſubtilitas erat. Habuit & Teucer Cruſtarius famã. Subitoq; hæc ars ita ex

olenit: ut ſola iã uetuſtate cenſeat᷑ uſq; adeo attritis cælaturis ne figura diſcerni poſſit: au⸗/

Roritas cõſtet. Argẽtum medicatis aquis inficit: arq; ẽt afflaru ſalſo: ſicut in mediteraneis
Hliſpaniæ. In argẽti & auri merallis naſcunt᷑ ẽr nunc pigmẽta. Fit. n. ceruleũ: quod ꝓprie li⸗
mus eſt. Optimũ ex eo qꝗ atticũ uocat. Precium in pondo libras. xxii. Proximũ marmoro/
Cum ſub dimidio attici precio. Ter:ium genus præſſum: qd alii ſcyricũ uocãt ex ĩſula ſcy
ro. Iam ꝗqdem & ex achaia quo ututur ad picturæ umbras. Precium in libras huius. bſ. bini.
Dipondis uero detractis quod lucidum uocant e Gallia ueniens. Hoc autem & attico 2d
lumina utuntur. Ad abacos nõ niſi marmoroſũ: quoniam marmor in eo reſiſtit amaritudini
calcis. Fffoditur: & ad uiciſim ab urbe lapidenmi in montibus. Poſtea uritur præſſum appel⸗

Iantibus qui adulterant. Sed eſſe falſum: aduſt umq; amaritudine apparet quoniam reſolu
li

in puluerem eſt.

ter ſpecies uendantur. Ca. .

XII.

4*

S

lle
ta?
m.
gilntetuei
Tinguit 1
je liceru
eius ece
bautote?
pteter qua
ilbnns K
meti quod
Ptausiel
Vt punpetu
Pirernorce
poliiniro
nescoſtiten
diiDeme
neneceſl

Nl.

Lrariorum
nolo⸗quen
Gatiuma
Genusa
lre
Me
pre⸗
kekkotate
Niplum
mumillud
Erdnoden
beltifci
kfenizci
Cchniind
era Nung
Caltct
Uaeſbgur
tnem A
fortunne
atunhor
atiofin
laiptun
korumg

ligun

leſluzeſ wri
ſnguln ln
Nottanſtultin
Nocmlli
dargmnigeft
nunegnil
hiinsni
Cickidgi
Nuntiaſnd
Ndhrincn,
Nlgniterti
plotair⸗

. I.
ionitinn
imumrſam
müänbienn
no lunien/
nt. Vidinusd.
elednet
ccicpulini
ti mven⸗
emten ſoli
Alnm agen
ingpigbelio
in domiorti
ichmilene
Oounwern
mier Cni
mione An
niiud iim
nnnungalti
antmn a
tin helus;
Acbcine
imeedn
cmind
ſniolrin
7 nedtennen

— =—

got hiel/

rümaumnold,
araiſhſi

Ille primi reſtiruere pingere, Sed polygontus & Micon atticon dũtaxat. Hoe ſecu
ta ætas ad lumĩa uſa ẽ. Ad ũbras at ſcyrico & lydio. Lidiũ ſardibꝰ emebat᷑ qd nũc ob
mutuit ceruleũ harea ẽ. Huiꝰgũa tria ãtiqus gyptiũ quod maxĩe pbat᷑ ſcyricũ hoc
diluit facile. Cunq; terit.in.iiii. colores murat᷑ cãdidiorẽ nigriorẽ ue: craſſiorẽ tenuiorẽ ue
DPrefert᷑ huic etianũ cypriũ. Acceſſit his puteolanũ & Hiſpaniẽſe: harena ibi cõfici cœpta.
Tinguit᷑ at oẽ: & in ſua coꝗtur hærba: bibitq; ſuccũ. Reliqua cõfectura eadẽ quæ chryſocol
Ixæ. Ex ceruleo fit: qd uocat᷑ lomẽtum. Perficitur id lauãdo terẽdo ue:& hoc ẽ cæruleo cãdi⸗
dius. Precia eiꝰ.xxiil. in libra. xviii. Vſus ĩ creta calcis ĩ paciẽtes. Nuꝑ acceſſit & neſtorianum
ab autore appellatũ. Fit ex ægyptii leuiſſima pte. Preciũ eius. xl.ĩ libras. Idé & puteolãi uſuſ

preter quãâ ad feneſtras: uocat cœlõ nõ pridẽ apportari & ĩdicũ ẽ cœptũ. Cuius preciũ. xvii.
I libras.Rõ ĩ pictura adĩciſuras hoc ẽ umbras diuidẽdas ab luĩe. Eſt & ſubtiliſſimũ genꝰ lo D
mẽeti quodda tritũ qnis aſſibꝰ æſtimatũ Cærulei ſinceri experimẽtũ in carbone ut fagret.
Fraus uiola arida decocta in aꝗ: ſuccoq; per linteũ exp̃ſſo ĩ cretã erethriã. Vis eiꝰ ĩ medicia
ut purget ulcera. Itaq; & ẽplaſttris adiiciũt. Itẽ cauſticis. Teritur difficilime ſile. In medio le
uiter mordet: aſtrĩgitq; & explet ulcera. Vritur ĩ fictilibꝰ ut proſit. Precia: rege quæ uſꝗᷓ diſ
poſi uimꝰ: nõ ignoramꝰ alia in aliis locis: eſſe & omnibus pene anis mutari prout nauigatio/
nes cõſtiterint: aut ut quiſq; mercatus ſit: aur aliquis præuales mãceps ãanonã flagellet non
obliti. Demetrium tota helladia. Neronis principatu accuſarum apud Conſulem. Poni ta⸗
men neceſſarium fuit: quæ plerumq; erãt Romæ: ut exprimererur auctoritas rerum.

CAII PLINII SECVNDI NATVRALIS HISTORIE LIBER. XXXIIII.
PDROEMIVM. ððð
Aeris metalla. C. I.
” ROXIMA dicantur æris metalla: cui & in uſu proximum eſt preci-⸗
p um.Immo uero ante argentum: ac pene etiam ante aurum corinthio.

Stipis quoqne auctoritas ut diximus. Hinc æra militum tribuui ærari
& ærarium: & obærati ab ære dicti. Docuimꝰ quam diu. Po. Ro. ære ſi-
gnato tantum ulus eſſet: & alia quæ uetuſtas tradidit cum æqualem
urbi auctoritatem eius declararet a rege. Numa collegio tertio fabrũ
ærariorum inſtituto. Vena quo dictum eſt modo effoditur: igniq; perficitur. Fit & elapide
eroſo: quem uocant Cadmiam Celebritas in aſia: &Q quondam in Campania: nũc in Bergo⸗
matium agro: extrema parte italiæ. Feruntque nuper in Germania ẽt prouintia repertum.
Genus æris: quæ corintia: quæ deliaca:quæ æginetica C.a. II.
It & ex alio lapide: quem chalcitem uocant in cypro: ubi prima fuit æris muentio.
f Mox uilitas præcipua reperto in aliis terris præſtantiore: maxime aurichalco: quod
præcipuam bonitatem ammiratione diu obtinuit. Nec reperitur longo iam tempo
re effœta tellure. Proximum bonitate fuit ſaluſtianum in centronum alpino tractu nõlõ/
gi & ipſum æui. Succeſſit & liuianum in gallia. Vtrumque a merallorum dominis appella⸗
tum:illud ab amico diui Auguſti: hoc a coniuge. uelocis defectus. Liuianum quoque cex
te admodum exiguum inuenitur. Summa gloria nunc in marianum conuerſa: quod cordu
benſe dicitur. Hoc a liuiano cadmiam maxime ſorbet:& auri chalci bonitatem imitatur in
ſeſtertiis dipondiariiſq; cyprio ſuis aſſibus contento. Et hactenus nobilitas in ære naturaliſ
ſe habet. Reliqua genera artificio conſtant: quæ ſuis locis ridentur: ſumma claritate ante
omnia indicata. Quondam æs confuſe auro argentoq; miſcebatur: & tamen ars precioſior
erat. Nunc incertum eſt peior hæc ſit an materia. Mirumque cum ad infinitum operum pᷣ
cia hæc creuerint: auctoritas artis extincta eſt. Quæſtus enim cauſa: ut omnia: exerceri cæp
ta eſt: quæ gloriæ ſolebat. Ideo etiam deorum adſcripta operi cum proceres gencium clari
tatem & hac uia quærerent: adeoque exoleuit fundendi æris precioſi ratio: ut iam diu ne
forruna quidem in ære ius artis habeat: Ex illa autem antiqua gloria corinthiũ maxime lau
datur:hoc caſus miſcuit. Corintho cum caperetur incenſa:mireque circa id multorum affe
ctatio fuit. Quippe cum tradatur non aliena de cauſa VYerrem quem Cicero damnauerat ꝓ
ſcriptum eſſe ab Antonio quãquod corinthiis ſe ei ceſſurũ negauiſſet. At mihi maior pars
eorum ſimulare eam ſcientiam videtur: ad ſegregandos ſea ceteris magis quam ĩitelligere
aliquid ſubtilius: & hoc paucis docebo. Corinthus captã eſt olympiadis centeſimæ quiqua

F iiii

LI BE K.

eſimo ſexteãno tertio noſtræ urbis ſexcèéteſunooctauo: cũ ante in ſæculo fictores nobil es jimmg
. eſſe deſiſſent quorum iſti omnia ſigna hodie corinthia appellant. Quapropter ad coarguèé 15
dos eos ponemus artificum ætates: nà urbis noſtræ anos ex ſupadrctacõparatione olyinpi 1 e
dum colligere facile erit. Sunt ergo uaſa tm corinthia quæ iſti elegantiores nunc æs ſcul/ ee
pendo trãſferunt modo in lucernas modo in trullas: nullo mondiciarũ deſpectu. Eius tria diceiin ſo
genera. Candidũ argenteo nitore quã proxime accedens: in quo illa mixtura præualuit al⸗ neyenuli⸗
terum in quo auri fulua natura. Tertium in quo æqualis omniam temperies fuit. Præter Coribus 6.
hæc eſt: cuius ratio nõ poreſt reddi: quãquam hominis manu facta dederit fortuna tempe⸗/ Uiszalnodll
ramentum ſimulachro ſigniſq;.Illud ſuo colore præcioſum ad iocineris imaginem uergeſ hioꝛ geros
quod ideo epatizon appellant: procul a corinthio. Longe tamen ante egineticum atq; e, gbuelqun
liacum:quæ diu obtinuere principatum. Antiquiſſima æris gloria deliaca fuit mercatus in Kiniisnon
delo concelebrante toto orbe: & ideo cura officinis triclinorum pedibꝰ? fulcriſq; Ibi prima dratiolnis⸗
nobilitas æris. Peruẽit deinde ad deũ ſimulachra: effigiemq; hominum: & aliorum animali niogvi den
um. Proxima laus eginetico fuit. Inſula ipſa eſt nec ingens: ſed officinarum temperatura kodeqicil
nobilitata. Bos aereus inde captus in foro poario eſt Romæ. Hic ẽ exemplar eginetici æris Dlntogpen
S NDeliaci autem Iupiter in capitolio in Iouis tonantis æde. Illo ære. Myro lIicius uſus ẽ. Hoc rrtecomn
E Polyclerus æqualis atq; condiſcipulus. Aemulatio autem & in materia fuit. opulo A
a W 9RDe candelabris: & templorum ornamentis. Ca. III. iſſaruf
„ℳ C Riuatimq; ægina candelabrorum ſuper ficiem dumtaxat elaborauit: ſicut terẽtum pooniephe
ſcapos: in iis ergo iuncta cõmendatio officinarum eſt. Nec pudet tribunatum mili⸗ airaucto⸗
„ʒ kkkarium ſalariis emere: cum ipſum nomen a candelarum lumine ĩpoſitum appareat. colclusarch
Acceſio candelabri talis fuit: ut auctor eſt. Dion.Iuſſu preconis Cleſippus fullo gibbere Uins Tauru
& preterea alio fœdu aſpectu fabricatur eſt: emente id Gegania ſeſtertiis.I. eodemq; oſten ſnerare T
tate in conuiuio emptum ludibrii cauſa nudatus: atq; in pudentia libidinis receptus in to/ Deſtaruis
tũ mox teſtamentum prediues numinũ uice illd càdelabrum coluit: & hãc corithus fabulã Apublickl
adiecit: uĩdicatis tñ moribus nobili ſepulchro p qd æterna ſupra terras Geganiæ dedecoris Xi
mẽoria duraret. Sed cũ eẽ nulla corĩthia cãdelabra cõſtet: nomẽ id p̃cipue ĩ iis celebrat᷑:quo e M
