la aut marmore aut ſaſe aut mari leuitatẽ excitat.Italiæ in parte aliqua rabulana pice ac rez-

ſina. Cõdite muſta uulgare eſt ei:puintiiſq; finitimis. Anm prioris uina nõ nuſꝗ fæce ace
to ue cõdiũt. Necnõ & ex ipſo muſto fiunt medicamina. Decoquit᷑ ur dulceſcat portione

uiriũ. Nec durare ultta annũ ipatium tale proditurx. Aliquibus in locis decoquũt ad ſapas

LIBER.

muſta: infuſiſq; is fœrociã frangunt. Et in hoc tamẽ genere & in omni alio ſubminiſtrant

uaſa ipſa tondimentis picis. Cuius faciendæ ratio proximo dicetur uolumine.

De picis generibus: & reſinis & muſtis cõdiendis: & de aceto & fæce. Ca. XX.
Rboꝶe ſucco manantiũ picem reſinãq; aliæ orte in oriente: aliæ in europa ferüũtur.

a Quær intereſt aſia utrinq; quaſdã habet. In oriente optimà ten uiſſimãq; rerebinthi
tundunt. Deinde lentiſci: quã & maſticẽ uocant. Poſtea cupreſſi acerrimã ſapore.
Liquidã oẽs & tm reſinã. Craſſiorẽ uero & ad pices faciendas cedrus Arabica reſina alba
eft: acri odore difficilis coquẽti. Iudaica calloſior: & terebinthi quoq; odoratior. Syriaca at
tici mellis ſimilitudinẽ habet. Cypria antecedit oẽs. Eſt autẽ melleo colore carnoſa. Colo⸗
phonia præter cæteras fulua: ſi terratur alba fit. Grauior odore. Et ob id nõ utũtur ea un/

guentarii. In aſia quæ fit e picea ad modũ candida: ſpagos uocatur. Reſina oĩs diſſoluitur
oleo. Quida & creta figulinarũ hoc fieri arbitrãtur. Pudetq; confiteri:maximũ iam hono/

rem eius eſſe in euellendis a uiro rũ corporibus pilis. Ratio autẽ cõdiendi muſta in primo
feruore qui nouẽ diebus cõplurimũ peragit᷑ aſperſu picis: ut odor uino cõtingat: & ſapo⸗
ris quædà acumina. Vehemẽetius id fieri arbitratur crudo Hore reſinæ excitariq; lenitatem.
E diuerſo crapula cõpeſci: & feritatẽ nimia: frangiq; uirus. Aut ubi pigra lenitas torpeat:
uirus ad di. Liguriæ maxime circũpadaniſq; muſtis utilitas diſcernitur hoc modo pugna/
cibus muſtis crapulæ plus inditur: lembus parcius. Sũt qni & ex utroq; cõdiri uelint. Nec

nõ alia quæ eſt multa picæ natura. Vitiũq; muſto quibuſdãa in locis iterum ſponte feruere:

qua calamitate cum deferbuit deperit ſapor: uappaq; accipit nomẽ. Probroſum etià homi

nu cũ degenerauit. animus. Acetis enĩ nequitiæ ineſt uirtus magnos ad uſus: & ſine quis

uitam mitior degi nõ poſſit. Cætero uinorum medicaminis tanta cura eſt: ut emere apud
quoſdã ceu Srblo alibi quibus diximus modis inſtaurent᷑. Sed cinerẽ e uitis ſarmentis aut
queren Ppræ&
æ quinoctio uerno: aut certe nocte ſolſtitio & aquiſone flante hautiri: uel circa uindemiã ſi
hauriatur decoqui. Pix in italia ad uaſa uino cõdẽdo maxime probat᷑ brutia. Fit e picea re
ſina. In hiſpania aũt e piceaſtris minime laudata. Eſt enĩ reſina harũ amara & arida & graui
ogore. Differentiã rationẽq; faciẽdi ꝓpximo uolumine demõſtrabimus inter arbores feras.
Vitia præter ſupradicta acor aut fumidũ uirus: aut picis aduſtio. Experimẽtũ uero ſi frag⸗
menta ſubluceant: ac ſub dente lẽreſcat a core iucũdorAlia picẽ indicã maxime ꝓbat græ⸗
cia piericã Virgilius naritiâ. Diligentiores admiſcent nigrã maſticẽ:quæ in ponto bitumi⸗=
nis ſimilis gignit᷑: & irys radicẽ oleũq;. Nã cerã accipiẽtibus uaſis cõpertũ eſt uina aceſere.
Sed tranſferre in ea uaſa in quibus acetũ fuerit utilius: quãâ in ea in quibus dulce: aut mul
ſum. Cato iubet uina concinnari: hoc enim utitur uerbo: cineris lexiui cum defruto cocti
parte quadringenteſima pulegii uel ſalis ſexquilibra. Interim & tuſo marmore. Facit & ſul
phuris mẽtionẽ. Re ſine uero in nou ſſimis. Super oĩa admi matureſcẽte iã uino iubet mu
ſtum: ꝙ ille tortiuũ appellat. Nos intelligimus nouiſſime expreſſum. Et adiici muſtis tin/
gendi gratia coloris. ut pigmẽtũ aliquod uini. Atq; ita pinguius fieri. Tot ueneficiis. pla/
cere cogitur. Et miramur noxia eſſe in uitiũ inclinãtes. Experimẽtũ eſt laminæ plũbeæ mu
tatis in eo colos. Propriũ autem inter reliquos liquores uino mulceſcere: aut in acetũ uer
ti. Extante; medicine uolumina. Er fex uini ſiccata recipit ignes: ac ſine alimẽto per ſe fla-

grat. Cinis eius nitri naturã habet: eaſdẽq habet uires. Hoc amplius quo pinguius nai.

De cellis uinariis. Mdtn ,snẽ
Agna & collecto iam uino differẽtia in cella. Circa alpes ligneis uaſis condunt: cir

m culi ſq; cingũt:atq; etià hyeme gelida ignibus rigorẽ arcẽt. Mirũ dictu. Sed aliquã

do uiſum: ruptis uaſis ſtetere glaciate moles prodigii mõ. quoniã uini natura non
gelaſcit: alias ad frigus ſtupẽs tantũ. Mitiores plagæ doliis cõdunt: infodiuntq; terra tota
aur ad portionẽ ſitus. tem cælum præbent. Alii uero impoſitis tectis arcent. Tradunturq;
ad hæc præcepta. Latus cellæ uinariæ aut certe feneſtras obuerti in aquilonem oportere⸗

uel uſq; in exortum æquinoctialem. Sterquillinia & arborum radices procul abeſſe: omnia

q; odoris euitandi: facillimo in uina tranſitu. Ficos utiq; & caprificos. Doliis etiam inter/
ualla dari:ne inter ſeſe uitia ſerpant cõtagione uini ſemper ociſſima. Quin & figuras refer
re. Ventroſa ac patula minus utilia. Picari oportere orotinus a canis ortu: poſtea per

fundi marina aqua aut ſalſa: ac leui cinere ſarmenti ea aſpergi: uel argilla aſperſa myr/

runt-quin & marinâ aquã eiuſdẽ rei geatia ex alto peti iubent: ſeruariq; ab

Anſuff
capolti⸗
peterich
ni eren
ſelgen
crot⸗
ſcpacl
Plͤbens
ſina .

4
ſtitaguo
tedinern
fungin
tut⸗Alis
jendopl
lumer⸗
ſosingen
manteru
Honpol
atid in
lä ueto
hidine
guanri
tumb
ſecter
juouli
lmere⸗
pen.
ſens:fun
cundun
iie Rap
ten. Tib
horuſq;
Aquaſe
cbirles
tonſalat
epotisu
etiamali
Cicenel.
Potation
ſne T
baſel
biſen
mfic
muner
Mb
woſyohn
recen
rathi
ba tpl.
duten

l Umnim
ne.

uonſiͤ
rnnt
Kinm lor⸗
danlnik
argfnn
CNoNC
wünur daun
Cis lollin
imüinn hond,
mhinrin
gnd ſo⸗
ikninen.
mnmimen
eufſiy
Honretenen
Mmenübon
u:Alwegi
nemen dul
zürmemis u
n luni
imticdeni
mküeniat

„ 7 . . .
en nero o

U belo
nine e
1oNNuN
dleunl
. 1
iwibanu
irunis in/
rfcispe/
Ellüa.
inaretüle
bgerl
gmuſelll⸗
.
9cNoe i
u dtigi
DimuNN
g len⸗

tha ſuffiri: ipſaſq; ſæpius cellas. Imbecilla uina demiſſis in terram dolis ſeru anda. Valiga

expoſitis. Nunq implẽda. & quo ſupſit: paſſo aur diefruto perungeéduũ admixto croco:pice
ueteri cũ ſapa. Sic coopcula dolior medicãda addita maſtice ac pice-Bruma aperiri netat:
niſi ſereno dies. Verant auſtio flaante luna ue plena. Flos uini candidus probatur: rubẽs tri-
ſte ſignum eſt: ſi nõ iis uini colos ſit. Item uaſis in caleſceutibus: opericuliſue ſudantibus.
Quod celerite florere cœperit: odorẽq; trahere: nõ fore diutinum. Ipſa quoq; defruda ac
ſapas cũ ſit cælũ ſine luna:hoc eſt in ſyderis eius coitu neq; alio die coqui iubent Prætereaz

plũbeis uaſis nõ æreis: nucibus iugladibus addixis. Eas enĩ fumũ excipere. Capanie nobilil-
ſuna expoſita ſub diuo in cadis uerberari ſole luna hymbre ac uentis aptiſſimũ uidetur.
HHe unitanda ebriertae. C.. AXAXAXAXxlI.
a ad potum aquæ liquorem natura dederit: quo cætera omnia animantia utũtur. At
nos uinum bibere & iumẽra cogimus: tantoq; opere: tanto labore & impẽdio con⸗
ſtat:quod hominis mentem.mutet:ac furorẽ gignat: mil ibus ſcelerũ huic ded itis tãta dul
cedine: ut magna pars nõ aliud uitæ præmiũ intelligat. Quinimo ut plus capiamus: ſacco
frangimus uires. Et alia irritamenta excogitantur. Ac bibendi cauſa etiã uenena conficiũ/
tur. Aliis cicutam præſumẽtibus: ut bibere mors cogat.Aliis pumicis farinam: & quæ refe
Iam uero alios lectũ expectare nõ poſſe: ĩmo uero nec tunicã. Nudoſq; ibi ptinus & anhe⸗
los ingentia uaſa corripere: uelut ad oſtẽtationẽ uiriũ: ac plene infundere ut ſtatim euo⸗
non poſſint:niſi per humanũ corpus. Ad hæc pertinent pereg rinæ exercitatio nes:& uolu⸗
tatio in cœno: ac pectoroſa ceruicis repadæ oſtentatio. Per oĩa hæc prædicatur ſitis quæri.
Iã uero quæ uaſa adulteriis celata tanꝗᷓ per ſe partũ doceat libidines temulẽetia. Ita uina ex
libidine hauriũtur: atq; etiã præmio inuitatur ebrietas. Et ſi diis placet: emitur alius ut uel
quantũ biberit tantũ edat: & præciũ uiolentiæ lege accipit. Alius quantũ alea queſierit. tã
tum bibit. Tunc auidi matronã oculi licentur. Tunc graui prodũtur marito. Tunc animi
ſecreta pferuntur. Alii teſtamenta ſua nuncupant. Alii mortifera loquũtur: red ituraſq; pꝓ
jugulũ uoces nõ cõtinent:ꝗᷓ multis ita interemptis. Vulgoq; ueritas iam attributa uino .
Interea ut optime cadat:ſolẽ orientem nõ uiuent:ac minus diu uiuunt. Hinc pallor: & ge
næ pendulæ: oculorum ulcera: tremulæ manus: effundentes plena uaſa: & quæ ſit pœna p
ſens:furiales ſõni:& inquies nocturna. Præmiũq; ſũmum ebrietatis libido portẽtoſa ac iu
cundum nefas. Poſtera die ex ore halitus fetidi: ac fere rerũ omniũ oblimo: morſq; memo
riæ. Rapere ſe ita uitam prædicant: cum priorem diem quottidie perdant: illi uero & ueniẽ
potuſq; uini antecederent cibos:externis & hoc artibus: ac medicorum placitis nouitare
aliqua ſeſe cõmendantium. Gloriam hac uirtute parthi quærunt. Famam apud græcos Al
cibiades meruit. Apud nos cognomen etiam nouellus Tricongius Mediolanenſis ad pro
epotis uno imperu:ſpectante miraculi gratia Tiberio principe in ſenecta iam ſeuero: atq;
etiam alias ſæuo.Sed ipſa iuuenta ad merum pronior fuerat. Eademq; cõmendartione cre⸗
didere. L. piſonem urbis romæ curatorem ab eo delectum: ꝙ biduo duabuſq; noctibus per
potationẽ cõtinuaſſet apud ipſum iam principẽ.Nec alio magis Druſus cæſar regeneraſſe
atrẽ Liberiũ ferebatur. Trigongii rara gloria:quãdo & hæc ars ſuis legibus cõſtat: non
abaſſe ſermone:nec leuatũ uomitione:non altera corporis parte. Dum biberet matutinas
obiſſe uigiliasplurimũ hauſiſſe uno potu.plurimũ præterea aliis minoribus addidiſſe op/
tima fide:nõ reſpiraſſe in hauriendo.neq; expuiſſe: nihilq; ad elidendum in pauimentis ſo
num ex uino reliquiſſe:diligenti ſcito legum contra bibendi fallacias. Tergilla Ciceronẽ
M. F. binos congios ſimul haurire ſolitum ipſi obiicit. M. q; Agrippæ a marcido ac temule
to ſyphum impactum. Etenim hæc ſunt ebrietatis opera. Sed nimirum hanc gloriam aufer
re Ciceio uoluit ĩterfectori patris ſui.M. Antonio.Is enim ante eum auidiſſime apprehẽ⸗
derat hac palmam:edito etiã uolumine de ſua ebrietate: quo patrocinari ſibi auſus appro⸗
bauit plane(ut equidem arbitror(quãta per temulẽtiam mala terrarum orbi intuliſſet: exi
guo tẽpore ante prœliũ actiacũ illud uolumẽ euomit. Quo facile intelligatur ebrius iam

ſanguine ciuiũ:& tanto magis eũ ſitiens. Namq; & hæc neceſſitas uitium comitat᷑: ut bibẽ
di cõſuetudo augeat auiditatẽ. Scitũq; eſt ſcytarum legati:quãto plus biberint:tanto ma⸗
gis ſitire parthos. Eſt & occidentis populis ſua ebrietas: fruge madida: pluribuſq; modis ꝑp
gallias hiſpaniaſq; noĩ bus aliis: ſed rõne eadẽ. Hiſpani iam & uetuſtatẽ ferre ea genera do
cuerunt. Aegyprus quoq; e fruge ſibi potus ſimiſes excogitauit. Nullaq; in parce mundi
ceſſat ebrieras. Meros quippe hauriunt tales ſucecos:nec diluendo ut uina mitigât. At hex
cule illic. telus fruges parere uidebatur. Heu mira uitiorũ ſolertia inuentum eſt queadmo
dum aqua quoq; inebriaret. Duo ſunt liquores corporibus humanis gratiſſimi: intus ui/
ni: foris olei: arborũ e genere ambo præcipui: ſed olei neceſſarius. Nec ſegniter uita in eo
elaborauit. Quanto tamen in potu ingenioſior apparebit ad bibendum generibus centũ/
nonagintaquinq;. Si ſpecies uero æſtimetur: pene duplici numero excogitatis: tãtꝶc; pau⸗
cioribus olei. De quo in ſequenti uolumine dicemus. è

CAII PLINII SECVNDI NATVRALIS HISTORIAE LIBER. xXxvV.
Naturæ frugifetarũ arborum. M Ca. I.

LEAMTHEOPHRASTVS celeberrimus e græcorũ auctoribꝰ urbis
romæ anno circiter quadringẽreſimoquadrageſimo neganit niſi intra in
xl.mil.paſ.a mari nalci. Feneſtella uero oĩno nõ fuiſſe in italia hiſpania
atqʒ africa. Tarquinio Priſco regnante: ab annis populi ro. clxxxiii. Quæ
nunc peruenit trans alpes quoq; & in gallias hiſpaniaſq; medias. Vrbis 4
dã anno qregeſimo quingẽto: Apio Claudio Cæſi nepote. L. Iunio cõſ.
olei libræ duodenæ aſſibus uenire. Et mox anno. dc. octogeſimo. M. Ser
uius. T. F. ædilis currulis olei denas. libras ſingulis aſſibus præſtitit populo ro. per totũ an

0 °% *° %

num. Minus ea miretur qui ſciat poſt annos. xxii. Cn. Põpei iiii. conſulatu oleũ prouinciis
italiãꝗ miſiſſe. Heſiodus quoc in primis cultũ agrorũ docẽdã arbitratus uitã: negauit oleæ
ſatorẽ fructũ ex ea percepiſſe quenꝗᷓ. Tã tarda tũc res erat. At nunc ctiã in ꝑlantariis ferũt:
tranſlatarũq; altero anno decerpũtur baccæ. Fabianus negat prouenire in frigidiſſimis ole
am: neq; in calidiſſimis. Genera earũ tria dixit Virgilius: orchites: & radios: & poſitas. Nec
deſiderare raſtros: aut falcẽ ullam: aut curã. Sine dubio & in iis ſolũ maxime cælũq; refer/
re. Verũtũ attũdẽtur ſicut & uites arq; ẽt ĩterradi gaudẽt. Cõſequts earũ uindemia eſt arſ⸗
q; uel maior oleo ꝗ́ᷓ muſta tẽp erandi.Ex eadẽ quippe oliua differunt ſucci. Primũ omnium
cruda atq; nõdum inchoate maturitatis hæc ſapore præſtãti ſſimo. Quiu & ex ea prima nu
da preli laudatiſſima: ac deinde per diminutiones:ſiuec(ut nuper inuentũ eſt)exilibustegu
lis pede incluſo. Quãto maturior bacca:tanto pinguior ſuccus: minuſq; gratus. Optima
autẽ ætas ad decerpendũ: inter copiã bonitatẽq; incipiente bacca nigreſcere. N oſtri uocãt
drupas: græci uero drypetas. Cætero diſtat an maturitas illa in torcularibus fiat: an ramis.
Rigua fuerit arbor: an ſuo tm̃ bacca ſucco. Nihilq; aliud ꝗᷓ rores cæli biberit. „
Srce Deoclco. „ tbJUlaaa. II.
Etuſtas oleo tediũ affert nõ itẽ ut uino:plurimũq; ætatis annuo eſt:prouida ſi libe
u at intelligere natura. Quippe temulentiæ naſcentibus uinis uti neceſſe nõ eſt. Quĩ
2immo inuitat ad ſeruãdũ blanda inueterati caries. Oleo noluit parci: fecitq; uetera-
tum a neceſſitate promiſcuum. Et uulgo principatũ nihoc quoq; bono optinuit italia toro
orbe:maxime agto uenafrano: eiuſqʒ parte: quæ licinianũ fundit oleũ: unde & liciniæ glo/
ria præcipua oliuæ. Vnguenta hanc palmã dedere accomodato ipſis odore. Dedit & palatũ
dedicatiore ſentẽtia. Cætero baccas liciniæ nulla auis appetit. Reliquũ certamẽ inter iſtrie
terrã & beticæ par ẽ. Vicina bonitas prouintiis: excepto africæ frugifero ſolo. Cæteris totũ
id natura cõceſſit. Oleũ ac uinũ nõ inuidit tantũ: ſatiſq; gloriæ in meſſibus fecit. Reliqua
ertoris plena: quem in nulla parte uitæ numeroſiotem eſſe docebimus. r
De natura oliuæ: & oleæ incipientis. „Caa. III.
Liuæ cõſtant nucleo: oleo:carne:amurea. Sanies eſt hæc eius amara. Fit ex aquis. i6
o ſiccitatibus minima: riguis copioſa. Suus quidem oliuæ ſuccus eſt: oleum idqueę
præcipux ex immaruris intelligimus: ſicut de omphatio docuimus. Augetur

gleu a
copiolie
ere ſnig
isinitui
cisinco
nueh)
o eniu
mulroig
vt gecic
xboliſ
ue uerbe
galterm
doeniul
te fauo
nicolligit
ladios
ferunt uen
nia cotnin
eltad wii⸗
cedere eri
cumbriͤ
Oed
a N
menlſur
no in ui
rucine
bibixg
poli uere

italicis tt

ſidicinx.
ſuo ſin
ciüſapon
gulce ſuce
coloretralr
tintü ſicca
Uun iplum
Tatiolia u
boniunbu

inee

onidol
100leaſtto

nechiteni
Denhrignnn
ndelgni,
netagenen
Ginanennng
Nniägir AN
kumeſtenin
uilemimun,
ſgniterinnen
Renenden an/

õ

4 .
Nemüi Nni
1*
* .
Nweein u
— „. Inm
vOC. L Lomoc
„ .
. 4 .
„ .
Drucküeud
1
1 mrgegol u
3 iaege
. 6 8
K I

* 6 DoMdIN
*& u⸗ 1
H”
i Udeudtn
1
Le D
1o 6 An
etont
Giͦckendbug
Serm On

Milud

mdr VANDS

oleũ ab arcturi exortu ad.vi. calẽ. octob. poſtea nuclei increſcũt: & cato. Cũ ſitiẽti hymbres

copioſi acceſſere: uitiatur oleũ in amurcã. Huius color o'iuã cogit nigreſcere.ideoq; inci-

piete nigritia minimũ amurcæ: ante eà mihil. Et error hominũ falſus exiſtimantiũ maturita

tis initi:quod eſt uitio ꝓpximũ. Deinde ꝙ oleũ creſcere oliuæ carne arbitrãtur: cũ ſuccus
oĩs in corpus habeat: lignũq; intus grãdeicat. Ergo tũ mame rigãtur. Quod ubi cura mul⸗
ta ſiue hymbribus accidit: oleũ abſumit᷑: niſi ſecuta ſerenitate:quæ corpus extenuet. Omni

no enĩ ut Theophraſto placet eſt: olei cauſa calor. Quare & in torcularibus & ia in macelis
multo igni quærit᷑. Tertia eſt culꝑa in parſimonia:qm ꝓpter impẽdiũ decerpẽdi expectat᷑

ut decidat oliua. Qui mediũ temperamentũ in hoc ſeruant perticis decutiunt cum iniuria
arborũ ſequẽtis anni dãno. Quippe oliuãtibus lex antiquiſſima fuit. Oleã ne ſtringito: ne

ue uerberato. Qui cautiſſime agũt harũdine leui ictu: nec aduerſos ꝑpcutiũt ramos. Sic quo
q; alterna re fructus cogitur decuſſis germinibus. Nec minus ſi expectatur ut cadat. Herã
do eni ultra ſuũ tẽpus abſumũt uenietibus alimetũ:& detinẽt locũ.Argumentũ eſt ꝙ niſi

ante fauonium collectæ: nouas uites nõ reſumunt: & difficilius cadũt. Primũ ergo ab autũ
ni colligitur initio opere nõ natura poſia cui plurimũ carnis: mox orchites: quibꝰ olei. poſt

radios. Has enĩ ociſſime occupꝑat æſtas: quia ſunt tenerrimæ: & amurca cogit decidere. Dif
ferunt᷑ uero etiã in martiũ menſem:calloſe: cõtra humorẽ pugnaces: ob idq; minime lici/

nia cominia. Cõtra ſergia:quã ſabini regiã uocant:nõ ante fauonii Hatũ nigreſcentes: hoc

eſt ad. vi.idus febr. Tũc arbitratur eas matureſcere: & qm probatiſſimũ fiat ex iis oleũ. Ac
cedere etiâ ratio prauitati uidetur. Feruntq; frigore ſterilitatẽ fieri: ſicut copiã maturitare
cum ſit illa bonitas nõ temporis:ſed generis tarde putreſcentis in amurcam. Similis error

collectãà ſeruandi in tabulatis: nec priuſꝗᷓ ſudet p̃medi: cũ omni hora oleũ decteſcat: amur⸗
ca augeatur. Itaq; uulgo nõ amplius ſenas libras ſingulis mocdis exprimi dicunt. Amurcæ

menſurã nemo agit quãto eo copioſior: reperiatur in eode genere diebus adiectis. Omni/

no in uita ecror publicus. Tumore oliuæ creſcere oleũ exiſtimãtiũ: præſertim cũ magni/

tudine copiã olei nõ cõſtare indicio ſint quæ regiæ uocãtur: ab aliis maiorinæ: & ab aliis

bãbiæ grandiſſimæ: alioquin minimo ſucco. Et in ægypto carnoſiſſimis olei exiguũ. Deca⸗

poli uero ſyriæ per quã paruæ: nec cappari maiores: carne tamẽ cõmendãtur. quã ob cauſa

italicis tranſmarinæ præferũtur in cibis cũ oleo uincãtur. Et in ipſa italia cæteris picenæ: &
ſidicinæ. Sale illæ priuatim cõdiuntur: & ut reliquæ amurca ſapa ue. Necnon aliquæ oleo
ſuo & ſine arte ſua cõmendatione pura innatãt. Colibãdes frangũtur:ædẽq; hærbarũ uiri-/
diũ ſapore cõdiũtur. Fiunt & precoces feruẽti aqua perfuſæ: quàlibet ĩmatuiæ. Mirunc;
dulcẽ ſuccũ oliuas bibere & alieno ſapore infici. Purpuræ ſunt & in iis & in uuis in nigrũ
colorẽ tranſeuntibus. Poſiæ ſunt & ſuꝑbe præter iam dicta genera. Sũt & prædulces per ſe
cantũ ſiccatæ uuiſq; paſſis dulciores. Ad modũ rare in africa: & circa emeritã luſitaniæ. ole
um ipſum ſale uindicatur a ping uitudinis uitio. Cortice oleæ cõciſo odorẽ accipit medi/
catio alia ut uino. Palati gratia nulla eſt. Nec tam numeroſa differẽtia. Tribus ut plurimũ

bonitatibus diſtat. Odor in tenui argutior: & iis tamen etiam in optima breuis.
Lo. RE Daa olei.
Leo natura tepeéfacere corpus: & cõtra algores munire. Eidẽ feruores capitis refri⸗
o gerare. Vſum eius ad luxuriã uertere greci uitiog oim genitores in gynnaſiis pu⸗
plicando. Notũ eſt magiſtratus honori eius octogenis ſeſtertiis ſtrigmẽta olei uẽ?

didiſſe. Oleæ honorẽ romana maieſtas magnũ præbuit. Turmas equitũ idibus iuliis ex ea

coronãdo.Itẽ minoribus triũphis ouantes.Athenæ quoq; uictores olea coronàt: greci ue
co oleaſtro olympixæ. De cultura oliuarum. . 9=— CCLa.; rr, GAXV.
Vnc dicemus Caronis placita de oliuis. In calido & pingui ſolo radiũ maiorem:ſa/
n lentinã: orchitã: poſitâ: ſergianã: cominianaâ: albicera ſeri iubet. Adiicitq; ſingulari

prudẽtia quã earũ infimis Iocis opi imã eſſe dicãt. In frigido aurẽ. & macro liciniã.

Pingui enĩ aut feruenti uitiari eius eleũ:arborẽq; ipſam fertilitate conſumi.luſco prete
cea & robore infeſtari. Spectare oliueta in fauonium loco expoſitam ſolibus cenſet.
De ſeruandis oliuis: & quomodo faciendum olenunn. Ca. FVFVßf.
J Ec alio ullo modo laudat condi oliuas optime orchites & poſitas quam uel virides
n in muria: uel fractas in lentiſco. Oleum quã acerbiſſimum diu optimũ fieti. Cætero
Aprimũ e terra colligendã. Si inquinata ſit laudandam. Siccari triduo ſatis eſſe. Si

Ca. III.

s
èòMU
4 — R

–
— ——

x„*

LIBER.
gelẽr frigora: quarto die præmendam. Hãc & ſale aſpergi. Oleum in tabulato minuj: deteri
uſq; fierti. ltem in amurcam: & flagibus. Exæ ſuut carnes: & inde fæces. Quare ſæpius die de
capulandũ. Præterea conchas & plbeas cortinas aere uitiari: ſeruẽtibus oĩa ea fieri clauſii⸗

q; torcularibꝰ: & quã minime uẽtilatis. ldeo nec ligna ibi cedi oportere. Qua de cã enucle/

is ipſarũ ignis aptiſſimus: e cortinis in labra fuudendũ: ut feces & amurca liquẽtur. Cbid

crebrius uaſa mũdãda. Fiſcinas ſpõgia tergẽdas: ut ꝗmaxime pura ſinceritas cõſtet. Poſtea
inuẽtũ ut lauarẽtur utiq; feruẽti aqua. Protinus prelo ſubiicerẽtur ſolidæ. Ita enĩ amurca

exprimitur. Mox trapetis fractæ præmerétur. Iterũ præmi plus centenos modios nõ pro
bant. Fructus uo cãt. Quod uero poſt molà primũ eſt flios fructus. Tres geminiforos a qua
ternis hoĩbus nocte ac die premi iuſtũ eſt. De oleo factitio. Ca. VlI.
On erat tũ factitiũ oleũ.iõq; arbitror nihil a Catone dictũ. Nũc eiꝰ genera plura.Pri
n mũq; pſequemur ea quæ ex athoribus fiunt: & ĩter illas ante oẽs ex oleaſto. Tenue
id. multo ; amarius ꝗ oleæ: tantũ ad medicamẽtũ utile. Similimũ huic ineſt ex cha
melea frutice ſaxoſo:nõ altiore palmo:foliis oleaſtro: bacciſq;. Proximũ fit & e cyci arbore
in æ gypto copioſe. Alii ſcrotona: alii rhibin: alii ſiſimũ ſilueſtre appellãt: lbiq; nõ pridem. &

in hu pania repẽte prouenit:altitudine olex: caule ferulaceo:folio uitium:ſemine uuarum

graciliũ:pallidarũq;. Noſtri ceã uocãt ricinũ a ſimilitudine ſeminis. Coquit᷑ id in aqua: ina⸗
tanſq; oleũ tollitur. At iu ægypto ubi abũdat ſine igni & aqua ſale aſperſum exprimit: ci⸗
pis fedũ lucermis exile. Amygdalinũ quod aliqui neopũ uocãt: ex amaris nucibus arefactis
& in offam contuſis aſperſum aqua & icerũ tuſis exprimit᷑. Fit & lauro admixto druparum
oleo. Quidãq; e baccis exprimũt tantũ. Aliis foliis mõ. Alii folio & cortice baccarũ. Necnõ
ſtiracẽ addũt: aliòſq; odores. Optima laurus ad id latifolia: ſilueſtris: nigra baccis. Simile ẽ
e myrto nigra: & hæc latifolia melior. Tundũtur bacce aſperſæ calida aqua: mox decoquũ
tur. Alii foliorüũ molliſſima decoquũtur in oleo: & exprimunt. Alii deiedta ea in oleũ prius
ſole maturant. Eadẽ r0 & in ſatiua myrto: ſed p̃fertur ſilueſtris:minore: ſemine: quã quidã
oxymirſinẽ uocãt:alii chamemyrſinẽ: quia coronæ habet ſimilitudint. Hæc eſt enĩ breuis
fruticolſa. Fit & ex citro:cupreſſo:nucibuſq; iuglãdibus: quod carynon uocãt. Malis cedri
quod cedreleon. Ex grano quoq; gnidio purgato ſemine & 1uſo. Itẽ lẽtiſco. Nã & cyprinũ
etiã: e glandẽ ægyptia ut fieret odorũ cauia dictum eſt. Indi etiã ex caſtaneis & ſiſama atq;
oriza facere dicũtur. lchthiophagi e piſcibus. Inopia cogit aliqñ luminũ cauſa & e platani

baccis fieri aqua & ſale maceratis. Et oenathinũ fit de ipſa oenethæ: ut dictũ eſt in unguen

tis: Gleucino muſtũ incoquit᷑ uapore lento. Ab aliis ſine igne circũdatis uinaceis diebus. x
xii. bis ſingulis promixtis. Cõſumnturq; moſtũ oleo. Alii nõ ſanſucũ tantũ admiſcẽt: ſed ẽt

precioſiora odoramẽta. Et in gymnaſus quoq; cõditur odoribus: ſed uiliſſimis. Fit & de a

phalto: calamo:balſamo: yri: car lamomo: meliloto:nardo gallico:panace:ſanſuco:helenio:
cinami rapice: oĩ um ſuccis in oleo maceratis expreſſiſq;.Sic & rhodinũ e roſis:iuncinum e
iunco: quod eſt roſaceo ſimilimũ.Itẽ hyoſcymo:lupinis: & narciſſo.Plurimũ ant in ægypto
e raphani ſemine aut gramine harbæ quod cortinũ uocãt. Itẽ e ſiſama & urtica: quod agro⸗
ſtinũ appellant. E lilio & alibi fit ſub diuo ſole: luna: pruina maceratũſuis hærbis cõponũt
inter cappadociã & ſeleuciã: quod ſeleuticũ appellãt: neruis admodũ utile. Sicut in italia e
gũmi. E pice fit quod picinũ appellãt: cũ cõcoquitur uelleribus ſupra halitũ eius expanſis
arq; expreſſis. Probatum maxime e brutia. Eſt enĩ pinguiſſima & reſinoſiſſima. Color oleo
fuſuus ſpõte naſcitur in ſyriæ maririmis: quod eleomeli uocãât. Manat ex arboribus pĩgue

graſſius melle reſina renuius: ſapore dulci: & hoc medicis. Veteri quoq; oleo uſus eſt ad ꝗ/

dam genera morborũ. Exiſtimatur & ebori uindicando a carie utile eſſe. Certe ſimulacrum

ſaturni romæ intus oleo repletum eſſ. /

De amurca. onHafer Cai. EFElIIk.
Vper oĩa autẽ celebrauit amurcã laudibus Cato. Dolia olearia cadoſq; illa imbui⸗
ne bibant oleũ. Amurca ſubigi areas terendis meſſibus ut formicæ rimec abſint.
Quin & lIutũ parietũ & tectoria & pauimẽta horrcorũ frumẽti: Veſtiarũ ẽt cõtra te
redines: ac noxia aĩalia amurca aſergre mina frugũ perfundi. Morbis quadrupedum ar
borũ quoq; mederi illa efficaci ad ulcera interiora humani quoq; oris. Lora etiam ac: coria
ola & calceamina axeſq; decocta ungi atq; ærameta contra eruginẽ. Coloriſq; gratia elegã

tioris & rotã ſupellectilẽ ligneã: ac uaſa fictilia in quis ficũ aridãa libeat aſſeruare- Aut ſi fo⸗

„

lübyrcl
liusfuni
inacu

—S
tumfar
molliu
lnmelle
cotonan
P
h X
6
gnommimn
ſtrorezod
ſialuüg
toriis cub
teisodor⸗
Puricisan

dore Ne

nocuur
mitem
cari.

teanwen
ux ficie
Aperlica
biprorog
pppellarie
clrelt, X
melcem⸗
8noRex
vopulares
veſcaper
Edprun
tonenon!
ler udor
6 egyptea
iligentie
nalci uol
Perleo
kemattan

uln ninn
Diut⸗ 4
cneadeicti
Wacecienur

aligninn

canſit
augciſfafi
.nenim
s wociarön
1

E =

ene.
ammntnen
1
Wgemengunon
1 etoen
nühurirfach
iſtleguiten

nuncbute
Enindormpnn
tindds nle
wum kNN

. ₰ *
—Eeefennnt
KREA 6 o lu

1

.
Aenie ui

nbo Mlooti

4

4
e
. * Nikonas
o. Niàe
Kd. N N

4 „ ſiſa
mnens A

5. 1 Wec
14. 22 1h andn
4

Sõ

trrünniereis
““
Xe undorn⸗
AEeN
ſe olsin
LNCE7/,

, a
9

=

ſnsbetbli
cie. Gorpint
Nlucucln
RE 1
ſcor (Ne
udin ſ
Neublos i
Caelmun
4

n⸗
?
SS
Rchuitin
ailiii

——
l S=

=☛

lia baccaſq; & uirgas myrti aliud ue id genus ſimile. Poſtremo ligna macerata amurca nul
lius fumi tedio ardere. Oleam ſi lambendo capra lingua contigerit: depaueritq primo ger
minatu ſterileſcere auctor eſt. M. Varro. Et hactenus de olea atq; oleo. H”MM

Pomorum omnium genera & naturæ.-.-.— Ca. IX.
FEliq arbog fructus uix ſpecie figura ue nõ mõ ſaporibus ſucciſq; totiẽs permixtis
x atq; ĩſitis enumerari queũt. Nucũ pinearũ genera quattuor. Ca. X.

Randiſſimis pineis nucibus altiſſimeq; a terra ſuſpenſis: itus exiles nucleos lacuna
g tis includi tornis ueſtitos alia ferruginis tunica. Mira naturæ cura molliter ſemina
collocandi. Harum genus alrerũ tarentinũ digytis fragili putamĩe auiũq; expoſi⸗
tum furto in arbore.Et tertium apium picea ſatiua nucleorũ cute uerius ꝗᷓ putamine adee
molli ut ſimul mãdaturt. Quirtũ pitya uocãt e piaſtris: ſing ularis remedii aduerſus tuſſim.
In melle decoctos nucleos taurini quicelos uocany. Dinedcotona uictores apud iſthmum
coronantur. De malo cotoneo. Ctvie νGHe CilD.. AKll.
Is proxima âplitudine mala quæ uocamus cotonea: & græci cydonea ex creta ĩ ſula
h aduecta. Incuruatos trahunt ramos: phibẽtq; creſcere parentẽ. Plura eorũ genera.
Chryſomella inciſutis diſtincta:colore ad aurũ ĩclinato. Quæ cadidiora noſtrata co
gnominata odoris præſtantiſſimi. Eſt & neapolitanis ſuus honor. Minora ex eodẽ genere
ſtrutea odoratius uibrant: ſerotino ꝓpuẽtu. Præcocia uero muſtea. Struteis aũt cotonea in⸗
ſita ſuũ genus fecere muluianũ quæ ſola ex iis uel cruda mãdũtur.Oiĩa ià & uirorũ ſaluta⸗
toriis cubilibus ĩcluſa ſimulacris noctiũ cõſiis ĩpoſita.Sũt præterea ſilueſtria parua e ſtru⸗
teis odoratiſſima ĩ ſepibus naſcẽtia. Mala appellamus quãꝗᷓ diuerſi pſica & granata: quæ in
punicis arboribus nouẽ generum dicta ſunt. Fiis acinus ſub cortice intus. Lignũ illis ĩ cor
pore. Necnõ & quædã e pyris libralia appellata amplitudinẽ ſibi ponderis noĩe aſſerunt.
De perſico genera quactur. Ca. XAlI.
Ed perſicorum palma duracius. Nationẽ habent cognomẽ gallica & aſiatica. poſt
autumnum matureſcunt:æſtate præcocia intra. xxx. annos reperta & primo dena-
riis ſingula uenundata. Supernatia e ſabinis ueniunt: popularia undiq;.pomũ in-
nocuum expetitur ægris. precium ſingulis iam tricẽni nũni fuere nullius maiore. Quod
miremur quia nõ aliud fugacius. Longſſſima naq; decerpto bidui mora eſt cogitq; ſe uenũ
dari. De pruno genera. xi. C. be- P= repr pkkaurrnCan. Xhlll.
Nagnes poſtea turba prunorum uerſicolor: nigra: candicans Hordearia appellata
i a comitatu fcugis eius. Alia eodem colore ſeriora maioraq; aſinina cognominata
a uilitate. Sunt & nigra ac laudatiora: cærina atq; purpurea. Necnon ab externa gẽ
te armeniaca:quæ ſola & odore cõmendatur. Peculiariis impudentia nucibus eſt inſitorũ
quæ faciem parentis ſuccũq; adoptionis exhibent appellata ab utroq; nuciprũa. Et hæc aũt
& perſica & cærina ac ſilueſtria ut uuæ autũno cadis cõdita uſqʒ ad alia naſcentia ætatem ſi
bi prorogant. Reliquorum uelocitas cito miteſcẽtium tranſuolat. Nuper in betica malina
appellari ceperunt malis inſita: & alia amygdalia amygdalis. His itus ĩ ligno nucleus amyg
dalæ eit. Nec aliud pomũ ingenioſius geminatum eſt. In peregrinis arboribus dicta ſũt da
meſcena a ſyriæ damaſco cognominata: iam pridiem in italia naſcentia grandiore quãꝗᷓ li-
gno:& exiliore carne:nec unquã in ruga ſiccata quando ſoles ſui deſunt. Simul dici poſſũt
popu lares eorum mixæ:quæ & ipſæ nunc cœpere romæ naſci ĩſitæ ſorbis. In torum quidẽ
perſica peregrina etiam aſiæ græciæq; eſſe ex nomine ipſo apparet: atq; ex perſide aduecta.
Sed pruna ſilueſtria ubiq; naſci certum eſt. Quo magis miror huius pomi mentionẽ a Ca
tone non habitam:præſertim cum condenda demonſtraret quædam etiam ſilueſtria. Nã ꝑ
ſicæ arbores ſero & cum difficultate trãſiere ut quæ in rhodo nihil ferant: quod primum
ab egypto earum fuerat hoſpitium. Falſum eſt uenenata cum cruciatu in perſis gi
gni: & pœnarum cauſa a regibus tranſlata: & in ægyptum terra mitigata: Id enim de perſea
diligentiores tradunt: quæ in totum alia eſt: myxis rubeſcentibus ſimilis:nec extra orientẽ
naſci uoluit. Eam quoq; eruditiores negauerunt ex perſide propter ſupplitia tranſlatã: ſed
a Perſeo mem Phimatati. Et ob id Alexandrum illa coronari uictores ibi inſtituiſſe in hono
rem attaui ſui.Semper aurem folia habet & oina ſubnaſcentibus aliis. Sed pruna quoc
omnia poſt catonem cœpiſſe manifeſtum eſt. HH l
De diuerſis generibus malorum genera. xxix. Ca. AllII.
0

Alorũ plura ſunt genera. De citreis cũ ſua arbore diximus. Medicâ aũt græci uo⸗ Kiuman
m cant patriæ noĩe. Aeq; peregrina ſut zinzipha & tuberes: du & ipſa nõ pridẽ uene ſeplle
re ĩ italiã. Hæc ex africa: illa ex ſyria. Sex. Papinius quẽ cõſulẽ uidimus pmus utraq; namaxin
attulit Piui Auguſti nouiſſimis tẽporibus ĩ caſtroꝶ aggeribus ſata baccis ſimiliora quam
malis. Sed aggeribus pcipue decorà: qm & ĩ tecta ia ſiluæ ſcãdũt. Tuberũ duo genera. Cã⸗ (
didũ & a colore ſericũ dictũ pene peregria. Sũt & ĩ uno italiæ agro ueronẽſi naſcentia: ꝗqᷓ la n
nata appellãtur. Lanugo ea obducit. Struteis ꝗdẽ pſiciſq;. Plurimis tamẽ peculiaræ nomen
dedit nulla alia comẽdatiõe ĩſignibus. Reliqua cur pigeat nomĩati ĩdicareecũ cõditoribus no Kine
ſuis eternã ppagauerit memoriã tãquã ob egregiũ aliꝗd ĩ uita factũ? Ni fallor apparebit zu excln
ex eo ĩgeniũ ĩſerendi:nihilq; tã paruũ eẽ qd nõ gloriã parete poſſit. Ergo habẽt originem a teram
Matio Ceſtioq; & Manlio: itẽ Claudio a ꝗbus cotoneo inſito. Ab Appio e claudia gente tutigul
appianaſũt cognoĩara: Odor ẽ his cotoneoꝑꝶ:magnitudoq;. Sed claudianis color rubeus. ſeriſline
Ac ne ꝗs id ambitu ualuiſſe claritatis & familiæ putet: ſũt & ſectiana ab ĩuẽtore libertĩo in edunt
ſignia rotũditate. Cato adiicit ꝗriana: & quæ tradit ĩ doliis cõdi ſcãtiana: Oĩum aut nupri/ Pwaͤt
me adoptata ſũt ꝑpua gratiſſimi ſaporis quæ petiſia nomĩantur. Prĩas nobilitauere camerĩa hunculu
& græcula. Cætera e cauſis traxere nomé. Germanitatis cohærẽtia & gemella nũgquâ ſingu unas
la ĩ fœtu. A colore ſerica:cogna iõe melappia: muſtea a celeritate miteſcẽdi.Quæ nũc meli Hatenar
mella dicũtur a ſapote melleo. Orbiculata ex fig ura orbis ĩ rotũditatẽ circũat. Hæc ĩ epi nsindolk
æo primũ pueniſſe argumẽto ſũt Arxcl: epirotica uocãt. Mãmarũ effigie ortomaſtica. A nilirsso
csciride caſtrati ſeminis: quæ ſpadonia appellàt. Belgemella a foliis. Foliũ enĩ unũ aliquan cogduge
do & gẽinũ erũpit e latere medio. Celerrie ĩ rugas marceſcũt preãnutia. Stolide tumẽt pul mune
monea:Sũt ꝗbus ſanguĩeus ẽ color:origĩe ex mori ĩſitu tracta. Cũctis uero ꝗᷓ fuerũt ac ſo⸗ dae
le ptes rubẽt.Sũt & parua grati ſaporis:atq; ẽt acutiora odore ſilueſtria. Id peculiare ĩpro⸗ intlin
hitatis & acerbitatis cõuitiũ: & uis tãta ur aciẽ: gladii pſtrĩgat. Dacis ferme uiliſſimis nomæ? zi 4
ꝗqᷓ pmis. aduẽtu decerpiq; pperãtibꝰ. De pyris & ĩſitoꝶ uarietate. Ca. XV. Mune
QAlldem cauſa in pyris taxatur: ſuperba cognomine: Parua hæc: ſed ociſſima. Cunctis dan
ę autẽ cruſtumina gratiſſima. Proxima iis falerna a potu: quoniam tãta uis ſucci abũ ſuans
daat. Lactea hæc uocantur in his: quæ alis colore nigro donant ſyriæ. reliquorũ no⸗ Wrln
mina aliter in alüs atq; aliis locis appellantur. Sed confeſſis urbis uocabulis auctores ſuos Kein
nobilitauere. Decumiana & ex eo tractum ꝙ pſeudo decimianum uocant. Dolobelliana hl . leng
giſſimi pediculi. pompeiana cognomine mãmoſa:liceriana: ſeueriana & quæ ex iis nata ſũt unl
