& uiridis & ſuccus inflamationibus oculorum:execrationibus ſanguinis:menſibus mulie/
rũ.Fit & ſuccus ex iis mitis cum uino dulci tuſus. utilis & cæliacis & iocĩe ri. Decocto quo
q; eorum fouentur:ſi procidant uuluæ & interanea. Fit & oleũ ex iis: quod melinum uoca
uimus quotiens non fuerint in humidis nata:Ideo uriliſſima quæ ex ſicilia uéiunt. Minus
utilia ſtruthia quanuis cognata. Radix eorum circunſcripta terra manu ſiniſtra capitur ita
ut ꝗ facit dicat quæ capiat: & cuius cauſa. Sic adalligata ſtrumis medetur. Melimela & reli-
qua dulcia ſtomachum & uentrem ſoluunt:ſiticuloſa:æſtuoſa:ſed neruos non lædunt. Or
biculata ſiſtunt aluum:& uomitiones & urinas ciunt. Silueſtria mala ſimilia ſunt uernis ac
cerbis: aluum ſiſtunt. Sane in hunc uſum ĩmatura opus ſunt. Citrea contra uenenum in
uino bibuntur: uel ipſa uel ſemen. Faciunt oris ſuauitatem decocto eorũ colluto autẽ ſuc
co expreſſo. Horum ſemen edendum præcipiunt in malitia prægnantibus. Ipſa uero cõtra
infirmitatem ſtomachi: & non niſi ex aceto lacillime manduntur. Punici mali nouem gene
ra nunc iterare ſuperuacuum. Ex iis dulcia quæ apyrina alio nomine appellauimus ſtoma-
cho inutilia habentur. inflationes pariunt: dentes gingiuaſq; lædunt. Quæ uero ſapore ma
xime uinoſa diximus. parum nucleum habentia: ultiora paulo intelliguntur. Aluũ ſiſtũr
& ſtomachum duntaxat pauca citraq; ſatietatem. Sed hæc minime Gäf quãꝗᷓ omnino nul
la in febri nec carne acinorum utili nec ſucco. Cauentur æque uomitionibus: ac bilem reiiẽ
centibus. Vuam in his ac ne muſtum quidem: ſed protinus uinum aperuit narura. Vtrũq;
uero aſperiore cortice. Hic acerbus in magno uſo. Vulgus coria maxime perficere illo no⸗
uit:ob id malicorium appellant medici. Vrinam cieri eodem demoſtrant: mixtaq; galla in
aceto decocto mobiles dentes ſtabilire. Epetitur in grauidarum malitia: & quoniã guſtatu
moneat infantem. Diuiditur malum:cæleſtiq; aqua madeſcit ternis fere diebus. Hæc bibi⸗

tur frigida cæliaces: & ſanguinem excreantibus. Ex acerbo fit medicamẽtũ: ſtomachice uo

catur: utiliſſimũ oris uitiis:narium: aurium: oculorũ caligini: petrygiis genitalibus: & iis 4
nomas uocant:& quæ in ulceribus excreſcunt. Contra leporem mariũ hoc modo acinis de
tracto cortice tuſis mellis attici ſelibris. Alii hoc modo faciunt.Punica acida multa tondũ⸗
tur.Succus in cacabo nouo coquitur mellis craſſitudine: ad uirilitatis & ſedis uitia: & oĩia

quæ lycio curantur:aures purulentas: epiphoras incipientes rubas maculas. In manibus ra⸗

mi punicorum ſerpentes fugant. Cortici punici ex uino cocti & impoſiti perniones ſanan

tur. Contuſum malum ex tribus heminis uini decoctum ad heminam: tormina & tineas pel
lit. Punicum in olla noua operculo indito in furno toſtum & contritum potumq; in uino

ſiſtit aluum: diſcutit tormina. Primus pomi huius partus florere incipientis cytinus uocat
ſtit aluum: diſcutit rormina.. .s

LIBER:
a græcis: mire obſeruationis multorum experimento. Siquis unum exũs ſolutus uinculo Gemtuſm
omni cinctus & calciatus: atq; etiam an uli decerpſerit duobus digytis pollice & quarto ſi- snin
niſtræ manus: atq; ita luſtratis leui tactu oculis: mox in os additum deuorauerit ne dente acdimne
con tingat: affirmatur nullam oculorum imbecillitatem paſſurum eo anno. Idem cytini ſic Konnidust
cati tritiq; carnes excreſcentes cohibent. Gingiuis & dentibus medẽtur. v el ſt mobiles ſint otmionmbu
decocto ſucco. Ipſa corpuſcula trita ulceribus quæ ſerpunt putreſcunt ue: illinuntur. tem inbhordeace
oculorum inflam ationi: inteſtinorumq;: & fere ad omnia quæ cortices malorum. Aduer- rilmumun
ſatur ſcorpionibus. Non eſt ſatis mirar curam diligentiãq; priſcorum: qui omnia ſcrutati tqnigihr
nihil intentatum reliquere. In hoc ipſo cytino floſculi ſũt: anteꝗᷓ ſcilicet malum ipſum pro⸗ ponet alna
deat: erumpentes: quos blauſtium uocari diximus. Hos quoq; ergo experti inuenerũt ſcor ſaniendunde
pionibus ad uerſari. Siſtunt potu menſes fœminar um: ſanant oris ulcera: tõſillas: uuam ſã⸗ tisſoglisa
guinis excreationes: uentris & ſtomachi ſolutiones: genitalia ulcera quacũc; in parte ma⸗ icstngr
nantia. Siccauere ẽt ut ſic quoq; experirẽtur. Inueneruntq; tuſorũ faria dyſentericos a mor hluccnne⸗
te reuocari. Al uum ſiſti. Quin & nucleos ipſos acinorum experiri non pi goit. Toſti tuſiq; gebrokicatu.
ſtomachum iu uant. Cibo aut potione inſperſi bibuntur ex aqua cæleſti ad ſiſtendum aluũ ſethlenen
Radix decocta ſuccum emirttit: qui tieas necat uictoriati pondere. Eadem diſcocta in aqua ntockſeus
quas lycium præſtat uti litates. Eſt & ſilueſtre punicum a ſimilitudine appellatum.Eius ra⸗ mofrim
“äs tdices rubro cortice denarii pondere ex uino potæ ſomnos faciunt. Semine poto aqua quæ noſtuszci
. 5 P 1 ſubierit cutem ſiccat. Mali punici corticis fumo culices fugantur. fſcasetinnnu
. 7. Po⸗ .“ De pyris & eorum obſeruationibus: & de ficorum obſeruatione: & caprifico: eceAnnur in aleo⸗
EN & hermera: & aliorum generibus medicinæ. Ca. VII. uoer ero!
R Vrorum omnium cibis etiam ualẽtibus oneroſus:ægris quoq; uini modo negatur. yapent Poti
Decocta eadem mire ſalubria & grata præcipue cruſtumina. Quæcuncq; uero cum Noſpons lic
melle decocta ſtomachum adiuuant. Fiunt cataplaſmata e pyris ad diſcutienda cor nc le⸗
porum uitia: & decocto ad duritias utuntur. Ipſa aduerſantur boletis atq; fungis: pellũtq; kilgan
pondere & pugnante ſucco.Pyrum ſilueſtre tardiſſime matureſcit. Conciditur: ſuſpenſũc; W
ficcarur ad ſiſtendam aluum: quod & decoctum eius potum præſtat. Decoquũtur & folia rlic
cum pomo ad eoſdem uſus. Pyrorum ligni cinis contra fungos etiam nunc efficacius pro⸗ itcun uenn
ficit. Mala pyraq; portatu utic; iumentis mire grauia ſunt uel pauca. Remedio aiunt eſſe: nimmi .
ſi grius edenda dentur aliqua: aut oſtendantur. Fici ſuccus lacteus aceti natura habet. Itaca *
coaguli modo lac contrahit. Excipitur ame maturitatem pomi: & in umbra ſiccatur ad ape ni ia⸗
rienda ulcera: cienda menſtrua appoſitus cum luteo oui: aut potus cum amylo. Podagris i
illinitur. Cum farina fœnogreci & aceto. Pilos quoq; detrahit: palpebrarumq; ſcabiẽ eme⸗ . chen
dat. Item lichenas & ſporas:aluum ſoluit.Lactis ficulni natura aduerſatur crabronum ue D irn
parumq; & ſimilium uenenis: priuatim ſcorpionum. Item cum axungia uerrucas tollit. Po Rruun e⸗
lia & quæ non maturuere fici: ſtrumis illinuntur: omnibuſq; quæ emollienda ſunt diſcutie huibceni
daue Præſtant hæc & per ſe folia. Et alii uſus eorum tanquam in fricando lichene & alope Nineudt
ciis & quæcunq; exulcerari opus ſit: & aduerſus canis morſus. Ramorum teneri cauliculi hremin
cuti imponuntur. Idem cum melle ulceribus quæ cæria uocantur: illinuntur. Extrahunt in nmbcen
fracta oſſa cum papaueris foliis ſilueſtris. Canum rabioſorum morſus folio trito ex aceto nmiken
reſtingunt. E nigra ficu candidi caliculi illinuntur furunculis: muriſaranei morſibus cum utnpele
cæra. Cinis earum e foliis grangrenis: conſumendiſque quæ excreſcunt. Fici maturæ urinã lnonag
ciunt:aluunt ſoluunt: (udorem mouent: papulaſque. Ob id aurumno inſalubres quoniam ſnſtnen
ſudantia huius cibi opera corpora refrigeſcũt. Nec ſtomacho utiles. Sed ad breue tem pus. Imidhemal
Et uoci contrariæ intelliguntur. Nouiſſimæ ſalubriores quam primæ. Medicatæ uero non hlkkmnuer⸗
nunquam iuuenum uires augent. Senibus meliorem ualitudinem faciunt:minuſque ruga earen
rum. Sitim ſedant. Calorem refrigerant. Ob id non negandæ in febribus conſttrictis: quas bchtlon
ſtegenas uocant. Siccæ fici ſtomachum lædunt. Gutturi & faucibus magnifice utiles. Na- puummeg
tura iis excalfaciendi.Sitim afferunt. Aluum molliunt. Rheumatiſmis eius & ſtomacho cõ ſſgeiutit
trariæ Veſicæ ſemper utiles: & anthelatoribus: ac ſuſpirioſis. Item iocinerum renum lyenũ ndanſſin
nitiis. Corpus & uires adiuuant: ob id ante athletæ hoc cibo paſcebatur. Pythagoras exer nhteenn
citator primum ad carnes eos tranſtulit. Recoligentibus ſe a longa ualitudine utiliſſimæ: Pilice
Item comitialibus & hydropicis. Omnibuſque quæ maturanda aut diſcutienda ſunt: im ngel
ponuntur. Efficacius calce aut mitto admixto. At co α cum hy ſopo perectus purgant: pi⸗ u⸗ liin⸗

dbnm nirl⸗
8
Eacum
ente den

aſllae.:. am *
Dullwuuen;
6 In darte
ne †
Wendb Au
àA a.
lee * P
e Re

winn e

lres oin
reue tenni⸗
Græ uevomn
znulguenn
Cltrichs 1
ceuieh,
Alon
ngoes z.
ragerl⸗

ſu abſtulerit nullo uidente: atque in aluta illi

XxXlIII. Dw
ruitam:tuſim ueterem. Cum uino autem ſedem & cumorem maxillarum & ſurunculos:
panos:parotidas decoctæillinuntur. Vtile & decocto earum fouere fœminas. Decoctæ quo
que eædem cum fenogreco utiles ſunt pleureticis: & peripneumonicis. Cum ruta coctæ
& omnibus proſunt tibiarum ulceribus. Cum æris flore & ſpaticis & prerygiis. Cum puni
co malo ambuſtis: pernionibus. Cum cæra hydropicis coctæ in uino & cum ab ſinthio & fa
rina hordeacea nitro addito. Aluum ſiſtunt manducatæ. Sco cpionum ictibus cum ſale tri⸗
tæ illinuntur. Carbunculos extrahunt in uino coctæ impoſitæ. Carcinomati ſi ſine ulcere
eſt:quã pinguiſſimam ficum imponi:pene ſingulare remedium eſt. Item phagedene. Cinis
non ex alia arborem aciem purgat acrior: non conglutinat:replet: aſt ringit. Bibitur & ad di
ſcutiendum ſanguinem concretum:Item percuſſis præcipitatis. Cõuulſis ruptis cineris cya
this ſingulis aquæ & olei datur tetanicis & ſpaticis. Item potus uel infuſus cæliacis: dyſen

gericis. Et ſi quis eo cum oleo perũgarur: excalfacit. Item cum cæra & roſaceo fubactus am⸗

buſtis cicatricem tenuiſſimam obducit. Luſcioſos ex oleoillitus emendat dentiumq; uitia
crebro fricatu. Produnt etiam ſi quis inclinata arbore ſupio ore aliquem nodum eius mor
igatum licio e collo ſuſpẽderit: ſtrumas & pa⸗
rotidas diſcutit. Cortex tritus cum oleo uẽtris ulcera ſanat. Crudæ groſſi uerrucas thymo
nitro farina additis tollunt. Spondiiq; uicem exhibet fruticum a radice exeuntium cinis.
Bis toſtus adiecto pſimythio digeritur ĩ paſtillos ad ulcera oculorum & ſcabritiam. Capri
ficus etiamnum mulrto efficatior fico. Lactis minus habet. Surculos quoque eius lac coagu
latur in caſeo. Exceptum id coactumq; in duritiam ſuauitatem carnibus affert. Fricatur di
luto ex aceto. Miſcetur exulceratoriis medicamentis. Aluum ſoluit: uuluam cum amy
lo aperit.Pota menſes cit cum luteo oui. Podagris cum farina fœnogreci illinitur. Le-
pras:ſporas: lichenas: lentigines expurgat. Irem uenenatorum ictus & canis morſus. Den
tium quoque dolori hic ſuccus appoſitus in lana prodeſt: aut ĩ cauis eorum additus. Cau
liculi & folia admixto eruo contra marinorum uenena proſunt. Adiiciunt & uinum. Bibu
las carnes additi caules magno ligni compendio percoquunt. Groſſi illitæ ſtrumas: & om
nium collectionem emolliunt & diſcutiunt: aliquatenus & folia. Quæ molliſſima ſint ex
iis cum aceto ulcera manantia & epinyctidas & furfures ſanant. Cum melle item & foliis cæ
ra ſanant & canis morſus. Recentes cum uino phadegenas. Cum papaueris folus oſia extra
hunt. Groſſi caprifici infaammationes diſcuriunt ſuffitu. Reſiſtunt & ſunguini taurino po⸗
to: & pſimythio & lacti coagulato potæ. ltem aqua decoctæ atque illitæ parotidas ſanant.
Cauliculi aut groſſi eius quãminutiſſimæ ad ſcorpionum ictus e uino bibuntur. Lac quo
que inflilatur plagæ: & folia imponuntur. Item aduerſus mure maranenm. Cauliculorum
cinis uuam faucium ſedat. Arboris ipſius cinis ex melle: rhagardia. Radix deferuefacta
in uino dentium dolores. Hyberna caprificus in aceto cocta & trita impetigines tollit. Il ⸗
linuntur ramẽta rami ſine cortice quam minutiſſima ad ſcobis modum. Caprifico quoque
medicine unius miraculum additur. Corticem eius impubeſcentem puer impubis 4 defra
cto ramo detrahat dentibus medullam ipſam adaligatam ante ſolis ortum probibere ſtæu-
mas. Caprificus tauros quãlibet feroces collo eorum circundata in tantum rabidam natu⸗
ram compelcit: ut immobiles præſtet. Fierba quoque quam græci erin uocant: reddenda ĩ
loco propter gentilitatem. Palmo alta eſt cauliculis quinis fere ocimi ſimilitudine: flos cã⸗
didus: ſemẽ nigrum:paruum: tritum cum melle attico oculorum epiphoris medetur. Ma⸗
nat lacte multo & dulci. Herba perquam utilis aurium dolori nitri exiguo addito. Folia
geſiſtunt uenenis. Pruni folia decocta tonlſillis: gingiuis: uuæ proſunt in uino decocta: &
ſubide ore colluto. Ipſa pruna aluum molliunt: ſtomacho non utiliſſima: ſed breui momæ
to. Vtiliora perſica (echſaue eorum etiam in uino aut ĩ aceto exprefſus. Nec eſt alius eis
omis innocẽtior cibus. Nuſquam minus odoris. Succi plus: qui tamen ſiſtim ſtimulet.
Poli eius trita illita hemorrhoiam ſiſtunt. Nuclei perſicorum cum aceto & oleo capitis do
loribus illinuntur. Silueſtrium quidem prunorum baccæ: uel e radice cortex in uino auſte
ro ſi decoquantur ita ut triens ex hemina ſuperſit: aluum & tormina ſiſtunt. Satis eſt ſin/
gulis cyathos decocti ſummi. Et in iis & ſatiuis prunis eſt limus arborum: quem gæci li/
chen appellant: rhagadis & condylomatis mire utilis. Mora in ægypto & cypro ſui gene⸗
tis(ut diximus largo ſucco abundant. Summo cortice deſquammato altiore plaga ſicca mi
rabili natura. Succus aduerſatur uenenis ſerpentium.Prodeſt dyſentericis. Liſcutit panos
. 2 iiii

LIBER. etef ni
quinis fere præſumptis ebrietatis nõ ſentiri potores. Vulpeſq; ſi ederint eas nec contingat in
omneſq; collectiones. Vulnera conglutinat: capitis dolores ſedat: item auriũ. Splenicis bbi n W
tur. Illinitur & contra perfrictiones. Celerrime terredinẽ ſentit. Nec apud nos ſucco uſus mi nin
minor. Aduerſatur aconito & araneis in uino potum: Aluum ſoluit. Pituitaſque ac tineas Lind holi
& ſimilia uentris animalia extrahit. Hoc idem præſtat & cortex tritus. Folia tingunt capil finil tre
lum cum fici nigræ & uitis cortice ſimul coctis in aqua cæleſti. Pomi ipſius ſuccus aluum zumne arn
ſoluit prcrinus ipla poma ad præſens ſtomacho utilia: refrigerant: ſitim faciunt. Si non ſu –
erueniat alus cibus: intumeſcunt. Ex immaturis ſuccus ſiſtit aluum ueluti ammalis ali⸗ aien n
cuius in hac arbore obſeruandis miraculis quæ in natura eius diximus. Fit ex pomo pan⸗ nmcunnn
chreſtos ſtomachice: eadem arteriace appellata hoc modo. Sextarii tres ſucci e pomo le⸗ mncne⸗
ui uapore ad craſſitudinem mellis rediguntur. Poſt additur omphacii aridi pondo duo⸗ honinlqgmo
decim: aut myrrhæ undecim: croci undecim. Sed hæc ſimul mixta uel tria miſcentur deco bomun
cto. Neque eſt aliud oris arteriæ uuæ ſtomachi iucundius remedium. Fit & alio modo. ünmgze⸗
Succi ſextarii duo mellis attici decoquuntur ut ſupradiximus. Mira ſunt præterea: quæ nnlentc
produntur. Mora germinatione prius quam in folia exeantr:ſiniſtra decerpi iubentur fu⸗ Fnmnci
rura poma: rhicinos græci uocant. Hi terram ſi non attigere: ſanguinem ſiſtunt adalligati uemin
ſiue ex uulnere fHuat: ſiue ore: ſiue naribus: ſiue hemorchoidis. Ad hoc ſeruantur repo- ſocshenfic
ſiti. Idem præſtare & ramus dicitur luna plena defractus incipiens fructum habere.-Si ter nuſumunll
ram non attigerit priuatim mulieribus alligatis lacerto contra abundantiam menſuram iunhonige
nenſium. Hioc & quocunque tempore ab ipſis decerptum ita ut terram non attigat: adat Coborentariu
ligat umque exiſtimãt præſtare. Folia mori trita aut arida decocta ferpentium ictibus im/ ibnie,Toſte
ponuntur-Ad idemque potu proficitur .Scorpionibus aduerſatur e radice corticis ſuccus ricun ai
ex uino aut poſca potus. Reddenda eſt antiquorum compoſitio: Succum expreſſum po/ Cospineinu⸗
mi maturi immaturique mixtum coquebant in uaſe æreo ad mellis craſſitudinem. Aliqui tliunton
myrrha adiecta & cupreſſo præduratum uas ſole torebant:permiſcẽtes ſpata rer die. Fiæc (aunesalunt.
erat ſtomachice: quæ e uulnere ad cicatricem perducebat. Alia ratio ſuccum ſiccato expri ſomachoqgu
mebant pomo multum ſapori obſoniorum conferente. In medicina uero contra nomas & nüscecoguunm
pectoris pituitas: & ubicunque opus eſſet aſtringi uiſcera. Dentes quoque colluebant eo. minfenencn
Tertium genus ſucci foliis & radice decoctis ad ambuſta ex oleo illinenda. Imponuntur tbenusſam
& per ſe folia. Radix per meſſes inciſa ſuccum aptiſſimum dentium dolori collectionibuſ lenlaumsen
que & ſuppurationibus habet Aluum purgat. Folia mori in urina madefacta pilum coriis ismumeeß
detrahunt. Ceraſia aluum molliunt ſtomacho inutilia. Eadem ſiccata aluum ſiſtunt. Vria Punlenſe
nam ciunt. Inuenio apud auctores ſi quis matutino roſida deuoret cum ſuis nucleis: in ſbnsfeninn
atntum leuari aluum: ut pedes morbo liberẽtur. Meſpila exceptis ſetaniis:quæ malo pro MmcNrur
riorum uim habent: reliqua aſtringũt ſtomachum ſutuntq; aluum. Item orte ſiccʒ . Nà nnert
W recentia achei alue aitæ proſunt. . » N Wcrcend
+ (o — ₰De 15 Aante ygdalis: & nuce auellana: & de nuce iuglande: & piſtaciis: & ca Plorto
rre dArr ſtaneis: & ſiliquis: & cornu: & unedine & laurvo. Ca. VIII. all .
. 4 14.4 . Veces pineæ quæ reſinam habent contuſæ leuiter additis in ſingulis ſextariis aquæ le uen
Wor n aa dimidium decoctæ ſanguinis excreationis medentur: ita ut cyathi bini bibantur „ 4
ex eo. Cortex e pino in uino decoctus cõtra tormina datur. Nuclei nucis pinæ ſi⸗ KWü’ did⸗
tim ſedant: & acrimoniã ſtomachi roſioneſe; & cõtrarios humores conſiſtentes ibi: & infir⸗ ezz
itatẽ uirilium roborant: renibus & ueſicæ utiles. Fauces uident exaſperare & tuſim. Bilẽ n tn
ellunt poti ex aqua: aut uino: aut paſſo: aut halanorum decocto. Miſcecur iis contra uehe ann on
, 1entiores ſtomachi roſiones cucumeris ſemẽ & ſuccus portulacæ.Item ad ueſicæ ulcera & inabnl
ſy 8f= Tr n öPenes: quoniâ & urinam cient. Amygdalæ amaræ radicum decoctum cutem in facie corri=⸗ ẽ’ düde
.4 õ git: coloremq; hylariorem facit. Nuces ipſæ ſomnum faciunt & auiditatem. Vrinam & men ſimenn
ſes ciunt. Capitis dolori illinuntur maximeq; in febri: ſi ob ebrietate in aceto & roſaceo ex Wü ⸗
aquæ ſextario: & ſanguinem ſiſtunt. Cum amylo & menta lethargicis comitialibuſq; pro-⸗ aſnl
ſunt. Capire peruncto epinyctidas ſanant. E uino uetere ulcera putreſcentia. Canũ morſus dd uce
cum melle. Et furfures ex facie ante fotu præparata. Item iocineris & renũ dolores ex aqua carüf
potæ. Et ſæpe ex eligemate cum reſina terebinthina. Calculoſis & difficili. urinæ ĩ paſſo : 88 inliti
ad purgandam cutem in aqua mulſa tritæ ſunt efficaces. Proſũt eligmatæ: ioc ineri: tuſſi & Sr teict
colo cũ eleliſphaco modice addito. In melle ſumit᷑ nucis auellanæ magnitudie. Aiũt quoe erdeh

neecentipr

hlendi⸗
os inn
Ugetien
unngurcpl
ucens Auun
Cum ihonki
i mirls ,

õ

Acie ond b,
Güpondocho⸗
wiltenturcken
tAalomoch.
Merrerez: e

Uinbenrur kl⸗

Eumallgen
Auumtur ee
udbere Ae
inn wenlwmn
ONiglei
michbuin,
corticsſucans
mellm o,
em. Ari
nuerde. Ne
nlccnoenn

OltranonsnS

cobvebenteo⸗
1ehmponnn
coleciontu
anilmans
rle.N

enrisut
6piibivume
nncs l
aſediſh
atuln ſe
icon .

leicx Ulcen

in fwie n

oor

. inen.

ℳ .

olorserign

XXiII, MM

e uicino aquã làbere mori. Minus ualent in remediis dulces:& c tamẽ purgant & urinam H
ciunt. Recentes ſtomachũ implent. Nucibus græ cis cũ abſinthii ſemine ex aceto ſumptis

morbus regius ſanari dicitur. Itẽ illitis per ſe uitia ſedis. Et priuatim cõdylomata. Itẽ tuſſi

& ſanguinis reiectioni prodeſt. Nuces iugãdes græci a capitis grauedine appellauere. Ec/

enim arborũ ipſarũ foliorũq; uires in cerebro penetrant:-Hocq; minore momẽto: ſed in ci
bis nuclei faciunt. Sunt autẽ recẽtes iucũdiores. Sicce uinoſiores:& ſtomacho inutiles: dif
ficiles concotu:dolorem capitis inferentes. Tuſſientibus inimicæ: & uomituris ieiunis. A-
ptæ tenaſmo lIolo trahunt enim pituitam. Edem preſumptæ uenena hebetant. Item angi
nam cum ruta & oleo. Item aduerſantur cepis: lenuntq; earũ ſaporem. Auriũ inflamationi

imponũtur cũ mellis exiguo.item ruta mãmis & luxatis. Cũ cepa aũt & ſale & melle canis

hominiſq; morſui.Putamine nucis iuglâdis dens cauus inuritur. Putamẽ cõbuſtũ tiitũq;

in oleo aut uino infantiõ peruncto nutrit capillũ: & ad alopecias eo ſic utũtur. Quo plures

quis nuces ederit. hoc facilius tineas pellit.Et quæ perueteres ſunt nuces grãgrenis & car
bunculis medẽtur. Item ſuggillatis. Cortex iuglãdiũ lichenũ uitio & dyſentericis prodeſt

Folia trita cũ aceto auriũ dolori. Inſanctariis Mithridatis maximi regis deuicti Cn. Pompei
us inuenit in peculiari cõmentario ipſius manu cõpoſitionem antidoti e duabus nucibus

ficcis.Item ficis totitẽ: & rutæ foliis uiginti ſimul tritis. addito ſalis grano:& qui hoc ieiu/
nus ſumat:nullũ uenenũ nociturum illo die. Contra rabioſi quoq; canis morſus muclei a
ieiune homine cõmãducati illitiq; præſenti remedio eſſe dicuntur. Nuces auellanæ capitis
dolorem faciunt:& inflãmationẽ ſtomachi & ping uedini corporis conferunt pluſꝗᷓ ſit ue⸗
riſimile. Toſte & diſtillationi medentur. Tuſſi quoq; ueteri tritæ & in aqua mulſa potæ.
Quidam adiiciũt grana piperis.Alii e paſſo bibũt.Piſtacea eoſdem uſus & effectus habẽt:
quos pinei nuclei.præterꝗᷓ ad ſerpẽtiũ ictus: ſiue edantur: ſiue bibãtur. Caſtaneæ uehemen
cer ſiſtunt ſtomachi & uentris fluctiones. Aluum ciunt. Sanguinem excreantibus proſunt
Carnes alunt.Siliquæ recentes ſtomacho inutiles. Aluum ſoluunt. Eædem ſiccatæ fiſtunt:
ſtomachod; utiliores fiunt. Vriuam ciunt. Syriacas in dolore ſtomahi ternis in aqua ſexta
riis decoquunt. Quidã ad dimidium: eumq; ſuccum bibunt. Sudor uirgæ cornu arboris la
mina ferrea cadente exceptus:non conringente ligno illitaq; inde ferrugo incipientes li/
chenas ſanat. Arbutus ſiue unedo fructum ferrt difficilem concoctioni: & ſtomacho inuti
lem. Laurus excalſactoriam naruram habet: & foliis: & cortice: & baccis: Iraq; decoctum ex
iis maxime e foliis prodeſſe uuluis & ueſicis conuenit. Illita uero ueſparum crabonũq; &

apium. Item ſerpentium uenenis reſiſtunt: maxime ſepis dipſadis & uipere. Proſnit & mẽ

ſibus fœæminarũ cum oleo cocta. Cũ polenta autẽ quæ tenera ſunt trita inflationes oculo

rum cum ruta:teſtium cum roſaceo:capitis dolores:aut cum irino. Quim manducata atq;

deuorata per triduũ terna:liberant a tuſſi.Eadem proſunt ſuſpiriis trita cũ melle. Cortex
cadicis cauendus grauidis. Ipſa radix calculos rumpit: iocineri prodeſt:tribus obolis in ui⸗
no odorato pota. Folia pota uomitiones mouẽt.Baccæ menſes trahunt appoſitæ tritæ uel
otæ. Tuſſim ueterẽ & ortopnoeã ſanant binæ detracto corticæ in uino potæ. Si & febris
Rrex aqua aut eligmate ex aqua mulſa: aut ex paſſo decoctæ. Proſunt & phthiſicis eodem
modo & oĩbus thoracis rheumatiſmis. Nam & excoquunt pituitã: & extrahunt. Aduerſus
ſcorpiones quaternæ ex uino bibuntur. Epinyctidas ex oleo illitæ & lentigines. Et ulcera
manantia: & ulcera oris: & furfures. Cutis pruriginẽ ſuccus baccarũ emendatr & phthiria/
ſin. Auriũ dolori & grauitati inſtillat cũ uino uetere & roſaceo. Perũctos eo fugiũt uene⸗
nata oĩa. Prodeſt & cõtra uenenatorũ ictus potus. Maxime autẽ eius laurus quæ tenuiora
habet folia. Baccæ cũ uino ſerpentibus & ſcorpiõib & araneis reſiſtũt. Ex oleo & aceto illi

nuntur & lyeni & ocyneri. Grangrenis cum melle: & in fatigatione etiam aut perfrictione

ſucco eo perungi nitro adiecto prodeſt. Sunt qui celeritati partus multũ cõferre putẽt ra
dice acetabuli menſura pota in aqua. Efficacius recentem ꝗᷓ aridã. Quidã aduerſus ſcorpio
num ictus decẽ baccas dari iubent potui. Item & in remedio uuæ iacentis quadrantẽ pon/
do baccarũ foliorũue decoqui in aqua ſextariis tribus ad tertias: eamq; calidã gargarizare
& in capitis dolore impari numero baccas cũ oleo conterere & calfacere. Laurus delphicæ

folia trita obfactaq; ſubinde peſtilentiæ cõtagia ꝑprohibent: tanto magis ſi & urantur. Ole

um ex delphica ad cærata a cocunq; ad pfrictiones diſcutiẽdas: neruos laxãdos: lateris do⸗

lores: febreſq; frigidas utile eſt. Itẽ ad aurium dolorem: in mali punici coxtici tepefactum.

—X——

LIBER.
Folia decocta ad tertias partes aquæ uuã cohibẽt gargarizatione: pota alui dolores: inteſti
norũq;. Tenerrima ex iis trita in uino papulas prutituſq; illita noctibus proxime ualent. In
ter cætera lauri genera.-Laurus alexandrina ſiue idæa partus celeres facit radice pota triũ
denariorũ podere in uini dulcis cyathis tribus. Secũdas etiâ pellit: mẽſeſq eodẽ modo po
ta. Daphnoides ſine iis nominibus quæ diximus ſilueſtris laurus prodeſt: aluũ ſolu t: recẽ

ti folio uel arido drachmis tribus cũ ſale & hydromelite mãducata. Pituitas extrahit foli-

um & uomitus: ſtomacho immile. Sic & baccæ quinæ denæ ue purgationis cauſa ſumũtur.
De myrto ſatiua & mirtidano: & de myrto ſilueſtir. Ca. IX.
Vrtus ſariua candida minus utilis eſt medicinæ ꝗ nigra. Semẽ eius medet᷑ ſangui
m nem excreãtibus. Itẽ cõtra fungos in uino potũ. Odorem oris cõmẽdat uel pridei
cõmãducatũ.liẽ apud Menẽdrũ ſynariſtuſin hoc edũt. Datur & dyſentericis dena⸗
rii põdere inuino. Vlcera difficilia in extremitatibus corporis ſanat cũ uino ſubferuefactũ
Imponitur lippitudini cũ polenta. Et cardiacis in mama ſiniſtra. Et contra ſcorpionis ictus
in mero: & ad ueſice uitia. Capitis dolores & ægilopas ante quam ſuppurẽt: Item tumori/
bus. Exẽtiſq; nucleis in uino uetere tritum eruptionib pituitæ. Succus ſeminis aluũ ſiſtir.
Vrinas cit. Ad eruptiones puſtularũ pituitæq; cũ cærato illinitur: & cõtra phalangias. Cap

illum denigrat. Lenius ſucco oleũ eſt ex eadem myrto & uinum: quo nunꝗ mebriantur.

nuetetatũq; ſiſtit aluum & ſtomachuni. tormina ſanat: faſtidium abigit. Foliorũ arentiũ

farina ſudores cohibet inſperſa: uel in febri. Vtilis & cæliacis: & procidentiæ uuluarum: ſe
dis uitiis: ulceribus manãtibus igni ſacro fotu capillis fluentibus: furfuribus. Itẽ aliis eru/

ptionibus ambuſtis. Additur quoq; in medicamento: quod alephas uocant: eadẽ de cauſa

qua oleum ex iis efficaciſſimum ad ea quæ in humore ſunt: tanꝗ in ore & uulua. Folia ipſa

fungir aduerſantur erita ex uino: cũ cæra uero articularibus & collectionibus. Eadẽ in ui⸗

no decocta dyſentericis & hydropicis potui dãtur. Siccàtur in farina quæ inſpergitur ulce

ribus: aut hemorrhoiæ.-Purgãt & lẽtigines pterygia & paronychia: & eépinyctida: & condy/
lomata teſtes:terra:ulcera:ltẽ ambuſta cum cærato. Ad aures purulentas & foliis crcmatis

utuntur & ſucco decocto. Cõburũtur & in antidota. item cauliculi flore decerpi in nouo
fictili operto cremati in furno: dein triti ex uino: & ambuſtis foliorum cinis medetur. In⸗

guenne intumeſcat ex ulcere: ſatis eſt ſurculũ tantũ myrti habere ſecũ nec ferro nee terra

contactũ. Myrtidanũ diximus gquomodo fieret. Vuuluæ prodeſt Apoaſtum fotu: & illitu
ſuccus molliſſimis in pila
tuſis adfuſo paulati uino auſtero. Alias aqua cæleſti: atq; ẽt exp̃ſſo utũtur ad oris ſediſq;

Multo efficatius & cortice & folio & ſemine. Exprimit & foliis

ulcera uuluæ: & uẽtris. Capillorũ nigritiã malarũ pfuſiones.purgatiões lẽtiginũ:& ubi cõ

ſtringendũ aliquid eſt. Myrtus ſilueſtris ſiue oxymirſine ſiue camemyrſine baccis rubẽti

pus & breuitatea ſatiua diſtat. Radix eius in honore eſt: decocta uino ad renũ dolores po⸗
ta. Et difſicili urinæ: p̃cipuæq; craſſæ & grauiter olenti. Morbo regio & uuluatũ purgatio
ni trita cũ uino. Cauſiculi quoq; incipientes aſparagorũ modo in cibo ſumpri: & in cinere
cocti. Semen cũ uino potum aut oleo aut aceto calculos frangit. Item in aceto & roſaceo

tritum capitis dolores ſedat: & porum morbum regium. Caſtor oxymirſinem myrti foliis
acutis ex aqua fiunt ruri ſcopæ: ruſcum uocauit: ad eoſdem uſus. & hactenus habent ſe me

dicine urbanarum arborum. Lranſeamus ad ſilueſtres. ”MU .
CAII PLINII SECVNDI NATVRALIS HISTORIAE LIBER. XXIIIlI.

Medicinæ ex arboribus ſilueſtrtibus.

reriꝰ ſcrobe depactæ moriant᷑. Querc

ESILVAE. Quidem horridiorũq; naturæ facies medicinis carent: ſacraz
illa parente rerũ ofĩum nuſꝗᷓ nõ remedia diſponẽte hõi utr medicine fie⸗
ret etiâ ſolitudo ipſa: ſed ad ſingula illius diſcordiæ atq; cõocrdiæ mira
culis occurſantibꝰ. Quercꝰ & olea tà hrinaci odio diſcidẽt: ut altera in aal
”YLVMW uero & iuxta nucẽ iuglãdẽ. Perni
cialia & braſſicæ cũ uite odia. Ipſumq; olus quo uitis fugat᷑ aduerſũ cyclamino & origano
areſcit. Quĩ & annoſas iã & q ſternant᷑ arbores: difficilius cædi: ac celexius inareſcere tra

ordl giu⸗
oſide⸗
Ceenis uero
Un Sudi⸗
Clemcibisen
nadditamit
Actturpoſe
nirurquan
Ansoalt
Ploescicent
nogorinu
genotüct⸗
Nin Anind⸗
orſtimen
cepuupert
Wrnolazarti
enlog uicti
lumcdehis al
horencirim

Aecle
h cecoct
ch
Guwicann
Ullmunpon⸗

1 i
9 nl
Unlli
buntheum
unconrate
1 lus
eiort
Ocun
ſuckoc
inor
Reveradixin
emiore
Cuginis nuxr
umurſre
lellnünu,
nlſten
ner

Umderogn
Unemolie⸗
Qici⸗
Runlczd
mmnefkaxe
Cofmniünibe
omndu⸗
lornli

iclor⸗ ineki
unenlenn
Ae ni,
kocẽ modo 1
Nüſon llee
Wennhutg⸗

CMüfuni.e.

.
zmecet ſrun

Nänielote
menncid
ſonimin
limtunn,,
inszliiſii⸗
nginC,
Lulmm
ns hizlis n
t eicecal
umholae
dus baleini⸗
niepiru
czacnh/
A lisacnnt
ium innun
numecemn hr
ttenoneen
mtus
lilͤniie
ruemii
tignüdliitd
lebnunbil
Adaapo
minugnio
snchen
mnütdintd
mmnmtiſdi
denie.

dunt:ſi prius manu ꝗᷓ ferro attingantur. Pomorum onera a iumentis ſtatim ſentiri ac niſi
prius oſtẽdant iis:ꝗᷓ uis pauca portet: ſudare illico. Ferulæ aſinis gratiſſime ſunt in pabulo:
cæteris uero iumẽtis pſentaneo ueneno. Qua de caula id aĩal: libero patri aſſignat᷑ cui & fe
rula. Surdis:etiã reꝶꝑſua cuiq; ſunt uenena: ac minimis quoq;. Phyllyta coci & poline mimiũ

ſalem cibis eximunt. Prædulcium faſtidium ſal temperat. Nitroſæ aut amaræ aquæ polen⸗
ta addita mitigantur: ut intra duas horas bibi poſſint. Qua de cauſa & in ſaccos uiuarios
additur polenta. Similis uis rhodiæ cretæ & argillæ noſtrati cõcordia ualentiu. Pix oleo ex

trahitur quando utrunq; pinguis naturæ eſt. Oleum ſolum calci miſcetur quando utrũq;
aquas odit. Gũmi aceto facilius eluitur. Atramentũ aqua. Innumera præterea alia: quæ lu⸗
is locis dicentur aſſidue. Hinc nata medicina. Hæc ſola natura placuerat eſſe remedia para
ta uulgo:inuẽtu facilia ac ſine impendio:ex quibus uiuimus. Poſtea fraudes hominum &
ingeniorũ capturæ officinas inuenere iſtas: in quibus ſua cuiq; homini uenalis promittit
uita. Statim compoſitiones & mixturæ in explicabiles decantâtur. Arabia atq; india in me
dio æſtimantur. Vlceriq; paruo medicina a rubro mari imputatur: cũ remedia uera quot/

tidie pauperrimus quiſquis cœnet.Nam ſi exhorto aut petatur herba: uel frutex quæra-

tur nulla artium uilior fiet. Ita eſt profecto: magnitudo populi romani perdidit ritus: uin
cendoq; uicti ſumus. Paremus externis. Et una artium imperatoribus quoq; imperat. Ve⸗

rum de his alias plura. Loton hærbam: itemq; ægyptiam eodem nomine: alias & ſyrticã ar⸗

borem diximus ſuis locis.
Lothos. HMVMM . Ca.,. II.
Arec lothos quæ faba græca appellatur a noſtris aluum baccis ſiſtit. Ramenta ligni
h decocta in uino proſunt dyſentericis: menſtruis: uertigini comitialibus. cohibent
& capillum. Mirum his ramentis nihil eſſe amarius: fructuq; dulcius. Eit & e ſcobe
eius medicamentum:ex aqua myrti decocta ſubacta & diuiſa in paſtillos: dyſentericis uti⸗
liſſimum pondere uictoriati cum aquæ cyathis tribus. WUW RHM
Glans. . ,₰ . 4.
34 hs intrita duritias quas c tcot:α Kanr cum ſalſa axungia ſanat. uehementio⸗
g reſq; lichenas. In omnibus cortex ipſe: corticiq; tunica ſubiecta. Hæc decocta iu⸗
uat iliacos. Dyſentericis etiam illinitur: uel ipſa glans. Eademq; reſiſtit ſerpentium

ſunt contra toxica. Cortex illinitur decoctus lacte uaccino ſerpentis plagæ. Datur & ex ui
no dyſentericis. Eadem & ilici uis. rEE F
De w»ο11¹icis & galla & uiſco pilulis glande: de cerri radice & ſubere. Ca. IIII.

ictibus. he iſmis: ſi tatiomibus. Folia & baccæ uel cortex uel ſuccus decocki pro⸗
. rheumatiſmis: ſuppu p 5 P-. Fae e

Ocum ilicis uulneribus ex eceto recẽtibus imponitur. Epiphoris ex aqua. & oculis

ſuſtoſis ſanguine inſtillat.Eſt aũt genus ex eo in attica fere & aſia naſcens:celerrie
in uormiculũ ſe mutãs: quod ideo ſcolentylon uocãt: improbãq;. Principalia eius

genera diximus. Nec pautiora genera gallæ fecimus: ſolidã perforatã. Item albã: nigrã: ma⸗

ſorẽ:minorẽ. Vis omniũ ſimilis.Optima comagena. Excreſcentia in corpore tollit. Proſunt
gingiuis uuæ: Oris exulcerationi. Cremate & in uino extinctæ cœ liacis. Dyſentericis illi⸗
nuntur. Paronychis ex melle. & unguibus ſcabris: prerygis: ulceribus manantibus. cõdylo⸗
mathis: uulneribus: quæ phagedenica uocãtur. In uino aũt decoctæ aurib inſtillãtur: ocu
lis illinũtur. Aduerſus eruptiones & panos cũ aceto. Nucleus cõmãducat dẽtiũ dolorẽ ſe
dat.Itẽ ĩcertrigines & ambuſta. Immaturæ ex iis ex aceto potæ lyenẽ cõſumũt. Eædem cre
matæ & aceto ſalſo extinctæ menſes ſiſtunt: uuluaſq; ꝓcidẽtes. Poru oẽs capillos denigrãt
Viſcũ e robore præcipuũ diximus haberi: & quo cõficeretur modo. Quidã in aqua cõtuſu
um decoqunt: donec nihil innatet. Quidã cõmãducãtes acinos expuũt cortices. Optimũ ẽ
quod ſine cortice eſt:quoq; leuiſſimũ: extra fuluũ:intus porraceũ:quo nihil eſt glutinoſi
us:emollit:diſcutit: humores ſiccat. Strumas cũ reſina & cæra panos mitigat oĩs generis.
Quidã & galbanũ adiiciũt pari põdere ſingulorũ:eoq; modo & ad uulnera utuntur. Vn⸗
guium ſcabricias expellit: ſi ſeptenis diebus ſoluâtur: nitroq; colluãtur. Quidà ad religio/
nem efficacius fieri putant prima luna collectũ e robore ſine ferro. Si terram non tigerit
