Parinen aliqui omphacocarpon: alii philantropon uocant: ramoſam: hirſutam: qui⸗

Aon AN a nis ſenis ue in orbem circa ramos foliis per interualla: ſemen rorundum: durum:
6* *☚ concauum: ſubdulce. Naſcitur in frumentario agro: aut hortis: pratis ue aſperita⸗
gos fe etiam ueſtium tenaci. Efficax contra ſerpentes ſemine poto ex uino drachma: & contra

halangia. Sang uinis abundantiam exuulneribus imprimunt folia impoſita. Succus auriæ

us infunditur. Arction aliqui potius arcturion uocant: ſimilis ẽ uerbaſco foliis: niſi ꝙ hir⸗

v. ρNεſutiora ſunt: caule longo: molli: ſemine cymini. Naſcitur in petroſis: radice tenera: alba: dulł
ſ60 6—ιεâq/ßjf3coecoquitur in uino ad dentium dolorem: ita ut contineatur ore decoctũ. Bibitur pro

pter iſchiada & ſtranguriam ex uino. Ambuſtis imponitur & pernionibus. Fouentur eadẽ

cum radice ſemine trito in uino. Aſplenum ſunt qui hemionon uocant: foliis trientalibus
o 5 Kem ultis radice limoſa.cauernoſa:ſicut filiciscandida:hirſuta:nec caulem nec florem nec ſe

men habet: Naſcitux in petris: parietibus opacis: humidis: laudatiſſima in creta. Huius fo/

liorum iure in aceto decocto per dies.xxx. poto lyenem abſumi aiunt. Et illinuntur. Eadem

utem ſedant ſingultus non danda fœminis: quoniam ſterilitatem facit. Aſclepias folia he

deræ habet: ramos longos: radices numeroſas: tenues odoraras: florem aureum: graue ſe⸗

men ferularum. Naſcitur in montibus. Radices torminibus medentur: & contra ſerpentiũ

ictus non ſolum poru ſed etiam illitu. Aſter ab aliquibus bubonion appellatur: quoniã in⸗
guinum præſentaneum remedium eſt. Cauliculus foliis oblongis duobus aut tribus ĩ ca

cumine capitula ſtellæ modo radiata. Bibitur aduerſus ſerpentes. Sed & ad inguinum me

dicinam:ſiniſtra manu decerpi iubent: & iuxta cinctus alligari. Prodeſt & coxendicis dolo-
ri ad alligata. Aſcyroides ſimilia ſunt inter ſe:ſed aſcyron maiores habert ramos:qui aſcyroi
des uocantur ferulaceos omnino rubentes: capitulis paruis: luteis. Semen in cauliculis pu
ſilum:nigrum reſinoſum. Comæ tinctæ uelut cruentatæ. Qua de cauſa quidam hanc an⸗

droſemõô uocauere. Vſus ſeminis ad iſchiadicos potus duabus drachmis in hydromelitis

ſextario. Aluum ſoluit. Bilem detrahit. Illinitur & ambuſtis. Aphace tenuia admodum fo⸗

lia habet puſilla. Altior lenticula eſt. Siliquas maiores fert: in quibus terna aut quaterna ſe
mina ſunt nigriora & madidiora & minora lenticula. Naſcitur in aruis. Natura ei ad ſpiſſa
dum efficacior quã lenti. Reliquo uſu eoſdem effectus habet. Stomachi aluiq; fluctiones ſi
ſtit ſemen decoctum. Alcibion qualis eſſet hærba apud auctores nõ reppeti. Sed radicem
eius & folia trita ad ſerpentis morſus imponi & bibi iubent. Folia quantum inanus capiat
trita cum uini meri cyathis tribus: aut radicem drachmarum trium pondere cum uini ea/

dem menſura. Alectorolophos quæ apud nos criſta dicitur:folia habet ſimilia gallinaceæ
criſtæ plura: caulem tenuẽë: & ſemen nigrum in ſiliquis. Vtilis tuſſientibus cocta cum faba

preſſa melle addito:& caligini oculorum.Solidum ſemen coniicitur in oculum:nec turbat
ſed in ſe caliginem contrahit. Mutat colorem: ſed ex nigra albicare incipit: & intumeſcit⸗
ac per ſe exir. 2 V
3 Lum nos uocamus:græci ſymphiton petreum: ſimile cunilæ bubulæ: foliis par⸗

a uis granis tribus aut quattuor: radice a cacuminibus thymi: ſurculoſum: odora⸗
tum: guſtu: dulce: ſaliuam: ciens: longa radice: rutila. Naſcitur in petris ideoq;

petreum cognominatum. Vtiliſſimum lateribus: lyenibus: renibus: torminibus: pecto⸗

ribus: pulmonibus: ſinguinem reiicientibus: faucibus aſperis. Bibitur radix trita & iĩ ui
no decocta: & aliquando ſuperlinitur. Quin & commanducata ſiti ſedat: præcipuæq; pul

monẽ refrigerat. Luxatis quoq; imponitur: & conuulſis: lyeni interaneis. Aluum ſiſtit co⸗

ca in cineres. Detractis quoq; folliculis trita cum piperis nouem granis. & ex aqua pota.

Vulneribus ſanandis tanta præſtantis eſt: aut carnes quoq; cũ coguunt cõqꝗlutinet addita.

De alo. Ca. VI.

ð

ocnnthel
ſeiubeni
mliſimile
isduobun
ſerun eme
ſcoſuo./
1honroenb
us Multi
behelim
Genhuumn
luenpeem
doreiusin
figenrum
ſistribus
eninappel
duum Ter
nenturgen
ineneo ual
ſentecoqui
bieblinchi
Nitſtonach
mmlupelit.
Ruozdito
Pere Alale.
nchmnuce
lem terice
AAdito pule
Heclethon
Atadianto
cundallico
Teo lem
Oellorum
bgunezei
luna men
ler lele
ſele Knir
lumdrer
n,
eRe
mhüch

oniäint,
celebn
A x Ain
eitbiehn
meeaſiunn

4

unlii
hüunmel,
Gun:dmm
ris e loeniin
um:d co

cs Ae

ligniigti⸗
eneneadadh
tüdibruron
Povemurende
is tientlbus
Korem werte
nuins fo⸗
rur aen
nifllabe
um grele⸗
un ſeemiä

õ

Mtubusich
ingunun ne
endcs⸗
Zõ
idmbr⸗
nt
upmmnd
tenl
Wan
vmuschin
n Wier
gin
non fin
nhettutn

mmmeſa
V.
riolis⸗
Cun:otol⸗
geni .
–MIT

uocant hærba foliis duris cineracei coloris qualem in ſatis diximus: uiticulis longis callo
mali ſimile in acinis. Radix eius decocta in aquæ cyathis ternis additis uini cõmunis cya-

lierum emendar. Iſchiadicos quoq; uti hac hærba prodeſt hærba tuſa cum foliis & illita cũ
ſucco ſuo. Abſinthii genera ſunt plura. Santonicum appellatur a Galiæ ciuitate. Ponticũ
a ponto: ubi pecora pingueſcunt illot᷑ & ob idſine felle reperi untur. Neq; aliquod præſtä⸗
tius. Multũq; italico amarius. ſed medulla ponti dulcis. De uſu eius conuenir dicere hær⸗

riis tribus. Oporter & ſalem addi. Vetuſtiſſime in uſu eſt. Bibitur & madefacti dilutũ. Ita
enim appellatur hoc genus. Diluti ratio ut quiſquis fuerit modus aquæ: tegatur per tri⸗
duum. Tertium raro in uſu eſt:ſicut & ſuccus expreſſi. Exprimitur autem cum primum ſe
men turgeſcit madefactum aqua triduo recens aut ſiccum ſeptem diebns. Deinde coctum

præferre ſolemne haber. Anguſtius priore: minuſq; amarum:ſtomacho mimicum. Aluũ o.

. .. D XXViIl. .
Vnde & græci nomen impoſuere. Oſſibus quoq; fractis medetur. M”MðMM
⸗ De alaga & actea & ampleo agria & abſinthio. Ca. VlII,
Laga ruffa & ſcorpionũ ictibus. Actea graui foliorum odore:caulibus aſperis ge⸗-
à nicularis ſemine nigro: ut hæderæ: baccis mollibus. Naſcitur in opacis & aſperis &
aquoſis. Datur acetabulo pleno interioribus fœminarum morbis. Am pelos agria

ſis rubentibus: qualiter flos quẽ louis flimam appellauimus ignobilis: fert ſemen punici

this duobus aluum ſoluit leniter. Ideo hydropicis datur. Vuluæ uitia & cutis in facie mu

bæ facillimæ atq; inter paucas utiliſſime. Præterea ſacris po.ro. celebrate peculiariter. Siꝗ-
dem latinarum feriis quadrigæ certant in capitulo: uictorq; abſinthium bibit. Credo ſani
tatem præmio dari honorifice arbitratis maioribus. Stomachum corroborat & ob hoc ſa /
por eius in uina tranſfertur: ut diximus:bibitur & decoctũ aqua: ac poſtea nocte & die re
frigeratum ſub diuo decocti: ſex drachmis foliorũ cum ramis ſiuis in cæleſtis aquæ ſexta⸗

in æneo uaſe ad tertias decem heminis in aquæ ſextariis. xlv. Iterumq; præcolatum. Eiærba
lente coquitur ad craſſitudinem mellis quaſiter ex minore centaurio quæritur ſuccus. Sed
hic abſinthii inutilis ſtomacho capitiq; eſt: cum ſit ille decoctus ſaluberrimus. Naq; aſtrin
git ſtomachum: bilemq; detrahit. Vrinam cit. Aluũ emollit: & in dolore ſanat. Ventris ani-
malia pellit. Maliciam ſtomachi & inflãmationes diſcutit cũ ſale & nardo gallico:aceto exi
guo addito. Faſtidia abſterget. Concoctiones adiuuat. Cruditates detrahit cum ruta & pi
pere & ſale.Antiqui purgationis cauſa dabãt cũ marinæ aquæ ueteris ſextario ſeminis ſex
drachmis cum tribus ſallis & mellis cyatho. Efficacius purgat duplicato ſale. Diligenter au
tem teri debet propter difficultatem. Quidam & in polenta dedere ſupradictum pondus:
addito pulegio-Alii contra paraliſim. Alii pueris folia in fico: ſic ut amaritudinẽ fallerent
Faciletho racem purgat cum iride ſumptum. In regio morbo crudum bibitur cum appio
aut adianto. Aduerſus inflationes calidum paulatim ſorbetur ex aqua. Iocinoris cauſam
cum gallico nardo. Dyenis cum aceto aut pulte aut fico ſumitur. Aduerſatur fu ngis ex
aceto.Item uiſco. Cicutæ ex uino:& muris aranei morſibus. Draconi marino.Scorpionibꝰ
Oculorum claritati multum confert. Epiphoris cum paſſo imponitur. Sugilatis cum mel
le.Aures eius decoctum uaporis ſuffitu ſanat. Aut ſi manat ſanies cum melle tritum. Vri „
nam ac menſes ciunt tres quattuorue ramuli cum gallici nardi radice una cyathis aquæ⸗ ðð
ſex.Mẽſes priuatim cum melle ſumptum:& in uellere appoſitum. Anginis ſubuenit cum WMUDQ
melle & nitro. Epinyctidas ex aqua ſanat. Vulnera recentia prius quã aqua tangantur impo ..
ſitum. Prætereaq; capitis ulcera. Peculiariter ilibus imponitur cum cypria cæra: aut cum fi . reeI

co. Sanat & prutitxus. E. Boesnn
H De N Pballare: & hotryæ fruticoſa: & briuilla: & brio: & pupleuri: & cat mal ED
Lalla: & = cireeſio: & tgolo: & theligo: & crocodilo: & cynoſorchi: & chryſo 1
euculol& conferua. * α ſ ſ HHZ NaG

lla⸗
chano: & euc Ca. Vilt.
OIn danduam in febri. Nauſeas maris arcet in nauigationibus potum. Inguinum/
n tumorem in uentrali habitum. Somnos allicit olfactum: aut inſcio ſub capite poſi⸗
tum. Veſtibus inſertum tineas arcet. Culices ex oleo perunctis abigit: & fumo Iiſ⸗
uratur. Atramentum librarium ex diluto eius temperatum litteras a mufcis tuetur capila⸗
lum denigrat abſinthii cinis unguento roſaceoq; permixtus. Eſt & abſinthium marinum
quod quidam ſeriphium uocant: probatiſſimum in taphnis ægypti. Huius ramum iſiaci en Fe

1.
1

mollit, Pellitq; animalia interaneorum. Bibitur cum oleo & ſale: aut in farinæ trimeſtris —— l

ſorbitionem dilutum. Coquitur quãtum manus capiat in aquæ ſextario ad dimidias. Bal⸗
loten alio noĩe porrõ nigrũ græci uocant: hærbatn fruticoſam angulolſis caulibus: nigris:
hirſuris: foliis ueſtientibus: maioribus quãâ porri: & nigrionbus: graue olentibus. Vis eius
efficax aduerſus canis morſus: ex ſale foliis tritis impoſita. Item ad condylomata coctis ci
nere in folio oleris Purgar & ſordida ulcera cum melle. Botrys fruticoſa hærba eſt luteis
ramulis. Semen circa totam naſcitur: folia cicorio ſimilia. inuenitur in torrẽtium riꝑis. Nie
detur orthopnoicis, Hoc cappadoces ambroſiam uocant:alii artemiſiam. Brauylla ſpiſſan⸗

di uim habet cotonei mali modo: nec amplius de ea tradunt auctores. Briõò marina hærba

ſine dubitatione lactucæ foliis ſimilis rugoſa ueluti contracta:ſine caule ab ima radice ex
euntibus foliis. Naſcitur in ſcopulis maxime teſtiſq; terra comprehenſis. Præcipua ſiccan
di ei ſpiſſandiq; uis. Et collectiones omnes inflimationeſq; cohibendi: pracipue podagꝑræ:
& quicquid refrigerare opus ſit. Bupleuri ſemen ad ictus ſerpentium dari repenio:foueri⸗
plagas decocta ea hærba adiectis foliis mori aut origani. Catanancẽ theſſallã ha rb qua⸗
ſis ſit: a nobis deſcribi ſuperuacuum: ſit cum ſit uſus eius ad amatoria tantum. Illud nõ ab
re eſt dixiſſe ad tegendas magicas uanitates electam ad hunc uſum coniectura: quoniâ are
ſcens contrahe ret ſe ad ſpeciem unguium milui exanimati. Eadem ex cauſa & cemos ſile⸗=
bitur a nobis. Calla duorum generũů eſt. Vna ſimilis aro Naſcitur arationibus. Colligitur
anteᷓ inareſcat. Vſuſq; eoſdem habet quos aron. Bibitur quoq; radix huius ad exinanien⸗
das aluos: menſeſq mulierũ. tem caules cum foliis in leguminibus decodti ſanant tenaſ/
mon. Alterum genus cius quidã anchuſam uocant:alii rhinocliſiam. Folia lactucæ longio
12: plumola: radice rubr a: quæ ignes ſacros cum folio polentæ ſanat impoſi ita. Iocinetis au
tem uitia in uino albo pota. Circea ſtrychnò ſatiuo ſimilis eſt: flore nigro puſillo.Paruo ſe
mine ur milii naſcentis in quibuſdam corniculis radice ſen ipedali: triplici ferme aut qua⸗
druplici: alba: odorata: guſtus calidi. Naſcitur in apricis ſaxis. Liluitur in uino. Bibitunq;
ad dolorem uulue & uſtia. Macerari oportet in ſextariis tribus quadrantem radicis uſaæ
per noctẽ & diẽ. Tradit eadẽ potione ſecũdas ſemine. Lac minuit in uino aut mulſa aqua
ota. Circeſion cauliculus eſt tener duũ cubitorũ:triangulo ſimilis: foliis ſpinoſis circun
datus. Spinæ molle ſunt. Folia bouis linguæ ſimilia: minora: ſubcandida: & in cacnmina ca
pitulata: purpureaſq; ſoluuntur in lanugines. Hanc hærbã radicẽue eius adalligatã dolo/
res uaricum ſanare tradut. Crategonon ſpicæ tritici ſimile eſt: multis calamis ex una radi⸗
ce manantibus: multorũq; geniculorũ. Naſcirur in opacis:ſemine milii:uehementer aſpe⸗
ro guſtu. Quod ſi bibant ex uino ante cœni obolis tribus in cyathis aquæ totidem muliet
ac uir ante cõceptum diebus. xl. uirilis ſexus parrum futurum aiunt. Eſt & alia craregonos
quæ theligonos uocatur. Differentia intelligitur lenitate guſtus. Sunt qui florẽ cratego/
ni bibẽtes mulieres intra xl. diem concipere tradant. Eadem ſanant ulcera uetera nigra cũ
melle: explent ſinus ulcerum. Er atropha carnoſiora faciunt. Purulenta expurgant. Panos
diſcutiunt podagtas collectioneſq; omnes leniunt peculiariter màmarũ. Teophraſtus ar/
boris genus intelligi uoluit craregonon ſiue crategona: quã italia aquifoliũ uocat. Crocs
dilon chamæleontis hærbæ nigræ figuram habet: radice longa: æ qualiter craſſa: odoris a/
ſperi. Naſcitur in ſabuletis, Pôta ſanguinem per nares pellit copioſum craſſumq;. Atq; ita

lyenem conſumere dicitur. Cynoſorchii uel cyno ſarcimã aliqui orchin uocant: foliis olax

mollibus: ternis: paruiſq; ſemipedis longitudinis interra ſtratis: radice bulboſa:oblõga: du
plici ordine ſuperiore quæ dutior eſt: & inferiore quæ mollior. Eduntur ut bulbi cocti in
uineis forte inuenti. Ex iis radicibus ſi maiorẽ edant uiri mares generari dicuntur. Si mi/
norem fœmine alterum ſexum. In theſſalia molliorem in lacte caprino uini bibunt ad ſti-
mulandos coitus: duriorem uero ad inhibẽdos. Aduerſatur alter alteri. C hryſolachanum
in pineto lactuce ſimile naſcitur. Sanat neruos inciſos ſi confeſtim imponatur. Et alibi ge⸗-
nus cryſolachani tradit᷑ fiore aureo: foliis olei is. Coctum eſtur ut olus molle. Hiæi ba hæe
alligata morbũ regiũ habẽtibus: ita ut ſpectari ab iis poſſit: ſanate id malũ traditur. De cry

ſolachano nec ſatis dici ſcio: nec plura reperio. Nqꝙ & hoc uitio laborauere proximi utiq

hærbarii noſiri: quod ipſis notas uelut uulgares ſtrictim & nominibus tantum indicaue/
re: tanꝗᷓ coagula terræ aluum ſiſti: ſtranguriam diſſolui ſi bibatur ex uino & aqua. Cuculi
folia trita cum aceto ſerpentium idibus & ſcorpionum mederi. Quidam alio hanc no⸗
mine ſtrumum appellant a alii græce ſirygnon: acinos habet nigros. Ex iis cyathis ſucci

ntnli

u lliuſin

kemimnge
ieugſtn
zupucaro
ſarlalog
getdilcel
rofuecale
lelenore b
ceuo
D!
orurriüce
ſouinquo
ſsSnaraän
olltin fi
lipndiuin
Horum: ſub
luulllinirun
Pwronſim
Culanplitue
Gunouc i
Mlcturint
Entatits
ſemerilbben
kereinſaoe
umpilg
wcormelte
cllorkmung
unpitb
linarco
oodeninn
lnnti lefige
hbenbnen
Neunntlarne
funhlici
tlinerun
odoret
nlauet
laſtnu
eltera
doner Na
nctintt
Ctener
lentnen
umodolot
Contrateun
Unheeit
anicennen

1eaſlon
1 ec

ainilnh
uldus din
tbin izein
SãWãZM
dgent lrei

tümten e

tulaſiden⸗
omumdbetd
mnciceen
cpuln
ipve vocine
lcpenotfoveni⸗
bläibricn,
m. Hludno⸗t
ungvonii
1Acemos lle⸗
n Colionun
ad eninnien⸗
ilamant tenh,/
arlorgio
n huinerau

Cillobnole

tamenn gun
nino hebitug
mtict u
zuttnolla r⸗
ſeinolsdun
ncacmid.
tilieni c,
niscrnund
hemenrare

midenmid

Tinpod
Sori neg/
wermngncd
S
Bcßmtuia/
ucrt
nin
Urfolinn
chgr
ubichin
anen in
Pducrad
ſh

Z
leFe

b
miub⸗

cg

etonint
onten
n Cn
lo n⸗
ubi

credibili celeritate.

u kralrige

sum mulſi duobus medetur lumbis. Item capitis d oleribus eum roſacco ĩ fuſus. Ipa ſtru

mis illita ſanandis: peculiaris eſt: amplius maxime fluminibus. Conferua appellata a con/

terminando ſpongia aquarum duleium uerius quam muſcus aut hærba uilloſæ denſita/

tis atq; fiſtuloſæ. Curatum ea ſcio omnibus fere oſſibus confractis prolapſumi ex arbore
alta putatorem circundata uniuerſo corpori: quam ſuam inſpergentibus quotiens inare⸗
ſcat:raroq; nec niſi deficientem hærbam muta onel reſoluentibus conualuiſſe uix

uro ſiue calcifraga: & epicacti: uel helleporinę: & epimedio: & enneaphylo: & filicepteri: &
de femore bubuo. 1 g Ca. 8
QOrcco gnido color cocci: magnitudo grano piperis: maior uis ardens. itaq; in pane
c deuotatur ne durat cũ gulã cranſit. Huic uis præſentanea contracicutã. Siſtit aluũ
Dipſacos folia habet lactucæ: bullas ſpinoſas in dorſi medio caulem duorum cubi⸗-
vorum: iiſdem ſpinis horridum: genicula eius binis foliis amplectentibus: concauo: alarum

ſinu in quo ſubſiſtit ros ſalſus. In cacumine capitula ſunt echinata ſginis Ns ſcit᷑ in aguo⸗
141

ſis. Sanat rimas ſedis.Item fiſtulas decocta in uino radice uiq; dum ſit craſſitudo cæræ: utx
poſſit in fiſtula collirium mitti. Item uerucas omnium generum. Quidam & alarum quas
ſupra diximus ſuccum illinunt iis. Dryopteris filici ſimilis in arborwus naſcitur: tenui fo/
liorum: ſubdulcium inciſura: radice hirſuta. Vis ei cauſtica eſt. Ideo pſilotrum eſt radix
tuſa. lllinitut enim uſq; dum ſudores euocet.lterumq; & tertio: ita ne ſudor abluat. Dry⸗
phonon ſimilis hærba eſt: cauliculis tenuibus: cubitalibus circundatis utrinq; foliis: polli⸗-
cati amplitudine: & qualibus oxymirſine. Sed candidioribus mollioribuſqʒ: flore candido
ſamouci. Edunt cauliculos decoctos. Semine uero eius pipere utũtur. E latine folia habet
caſiæ: puſilla: piloſa rorunda: ſemipedalibus ramulis quinis ſeniſue a radice ſtatim folioſis

Naſcitur in ſegetibus. Acerba guſtu & ideo oculorum fluctionibus efficax. foliis cum po

lenta ttitis & impoſitis: ſubdito linteolo. Eadem cum lini ſemine cocta ſorbitionis uſu a di
ſenteria libecat. Empetron quã noſtri calcifragam uocant: naſcitur in montibus maritimis
fere in ſao quod propius mari fuerit. Salſa eſt. potaq; bilem trahit ac pituitas: quo longi
us magiſq; teritur: amarius ſentitur. Trahit aquam. Sumitur autem in iure aliquo aut in
hydormelite. Vetuſtate uires perdit. Recens urinas cit decoctum in aqua: uel tritum cal=-
culos frangit. Qui fidem proſſimo huic quærunt: affirmant lapillos qui ſufferuefiant una
rumpit. Epicactis ab aliis helleborine uocatur: parua hærba: exigui foliis iocineris uitiis uti

liſſima: & contra uenena pota. Epimedion caulis eſt non magnutn hedere foliis denis atq;
citur in humidis: & huic ſpiſ-

duodenis: nunꝗᷓ florens: radice tenui nigra graui odore. Na
ſandi refrigerandiq; natura. Fœminis cauenda. Folia in uino trira uirginum mammas co⸗
hibent. Eneaphyllon longa folia nona habet cauſticæ naturæ. Imponitur lana circundata:

ne urat latus: continuo enim paſtulas excitat: lumborum doloribus & coxendicũ utiliſſti-⸗

mum. Filicis duo genera nec florem habent:nec ſemen. Pterin græci uocant: alii blachnon
cuius ex una radice ꝗᷓ plures exeunt filices: bina etià cubita excedetes longitudine: nõ gra
ues odore. NHanc matre exſtimant.Alterũ genus thelipterin græci uocant: alii nympheopte
rin. Eſt autẽ ſingularis atq; nõ fruticoſa breuior molliorq; & dẽſior foliis ad radicẽ canicu
lata. Vtriuſq; radice ſues pingueſcũt. Folia utriſq; lateribus pinnata: unde nomẽ græci im

oſuere. Radices utriq; lõge in obliquũ: nigræ: pra cipue cũ inaruere. Siccari aute eas ſole

opottet. Naſcũtur ubiq;: ſed maxime frigido ſolo.Effodi debẽt uergilis occidetibꝰ. Vſus
radicis in trimatu tm̃: neq; ante neqʒ poſtea. Pellut interaneorũ aĩalia. Ex is tineas cũ mel
le. Cætera ex uino dulci triduo potæ. VItraq; ſtomacho inuriliſſima. Aluum ſoluit primo
bilem trahens:mox aquam. Meli us tineas cum ſcamonii pari pondere. Radix eius duo/
rum obolorum pondere ex aqua poſt unius diei abſtinentiam bibitur: melle præguſtato
contra teumatiſmos. Neutea danda fœminis: quoniam grauidis abortum: cæteris ſterilita
gem facit. Farina earum ulceribus tetris inſpergitur. lumentorum quoq; ceruicibus. Folia
cimicen necãt. Serpẽtẽ nõ recipiunt.ldeo ſuſterni utile eſt in locis ſuſpectis. Aſlæ etiam fu
gant nido.re. Fecere medici huius quoq; hærbe diſctimen. Optima maponica eſt. Secun⸗
da eaſſiopica. Femurbubulum appellarur hærba neruis & ipſa utilis: recens in aceto ac tri
ta ſale. Galapſis:aut ut alii galactobd olon: uel galion. Cauſem & folia habet urticæ leuio⸗
. & qux grauẽ odotẽ trita ted dant. Flore purpuseo. Naſcitur circa ſepes ac ſemitas ubi-

IX

7

De cocco guidio & diyopttris: & dryvophono: & elatine: & empeseſ

5

1Nen — W Us ad excitandum ubertatem lactis eam

que. Folia cauleſq;ʒ duritias & carcinomata ſanant exaceto trita & impoſita. Item ſtrumas

Panos & parotidas diſcutiunt. Ex uſu eſt & decocto ſucco fouere. Putreſcentia quoq; &
grangrenas ſanat cum ſale. Glaux antiquitus & galaton uocabatur cythiſo & lẽticulæ fo⸗
His ſumilis auerſa candidiora. Rami in uerram ſerpunt ꝗ
radice. Floſculi purpurei exeunt. Inuenitur iuxta mare. Co

lo: & galedrago: & holco: & Nxofiñ-

.

De glaucio:& glycyſide: & glaphalio fiue
ſteo: & hypopeſto. 64

Laucion in ſyria parthia naſcitur humilis hærba denſis foliis fere nkaueris mino
ribus tamen: ſordidioribuſq;: odoris tetri:guſtus amari cum.aſtrictione. Granum
nabet crocei coloris. Hoc in olla fictili luto circunlitum in clibanis calefaciunt:de⸗

inde exempto ſucco exprimunt eiuſdem nominis. Vſus eſt & ſucci & foliorum ſi terantur

aduerſus epiphoras: quæ uniuer ſæ uno impetu cadũt.Hinc temperatur collyrium: quod

medici diaglaucion uocant. Lactis quoq; ubertas intermiſſa reſtituit.Sumitur eius rei cau

ſa ex aqua. Elycyſide: qua aliqui peoniam aut pentorobon uocam: caulem haber duum
cubitorum: comitantibus duobus aut tribus ſubrutilum cute lauri folia qualia iſſatis pin
guiora rotundioraq; & minora. Semen in ſiliquis aliud grano rubente: aliud nigno. Duo
autem genera ſunt. Fœmina exiſtimatur cuius radicibus ceu balani longiores circiter octo
aut lex innærent. Mas plures babet: quoniam nonuno radice nixus eſt: palmi altirudine:
candidaq;. Ea guſtu aſtringit. Fœmine folia myrram redolent & denſiora ſunt. Naſcũturx
in ſiluis. Trad unt noctu effodiendas: quoniam pico martio impetum in oculos faciente in
terdiu periculoſum ſir. Radix uero cum effodiatur: periculum eſſe ne ſedes procidant.
Nlagna id uanitare ad oſtentationem rei fitum arbitror. Vſus in iis diuerſus. Rubra. enim

grana rubentis menſes ſiſtunt quindecim fere pota in uino nigro. Nigra grana uuluis me

dentur ex paſſo: aut uino totidem pota. Radix omnes uentris dolores ſedat in uino: aluũ
q; purgat. Sanat opiſthoronum:morbum: regiun renes: ueſicam. Matricem autem & ſto/
machum decocta in uino: aluumq; ſiſtit. Eſtur etiam contra malum mentis:ſed in meden/
do.iiii.drachme ſatis ſunt. Grana pigra auziliirur & ſuppreſſionibus nocturnis in uino po
ta quo dictum eſt numero. Stomacho uero & roſionibus & eſſe ea & illinire prodeſt.Sup⸗
urationes quoq; diſcutiuntur. Recentes nigro ſemine ueteres rubro. Vtrunq; auxilia/
tur a ſerpente percuſſis. Et pueris contra calculos incipiente ſtranguria. Glaphalium alii
camezeleéon uocant: cuius foliis albis mollibuſq; pro lomento utuntur. Sane & ſimilia ſur.
Datur in uino auſtero ad dyſenteriam: uentris ſolutiones. Menſeſq; mulierum ſiſtit. In/
funditur autem tenaſmo. lIllinitur & putreſcentibus ulcerum. Galedragon uocant XReno-
crates leuaccantho ſimilem paluſtrem & ſpinoſam. caule ferulaceo alto :cui ſummo capi

te innereat ſimile ouo. In hoc excreſcente ætate uermiculos naſci tradunt quos pyxide cõ
ditos adalligari cum pane brachio ad eam partem qua dens doleat: mireq; illico dolorem
tolli. Valere non diutius anno & ita ſi terram non attigerit. Holcus in ſaxis naſcitur ſiccis
Ariſtas habet in cacumine tenues culmo quale hordeum reſtibile. Hæc circa caput adalli-
gata: uel circa lacertum educit e corpore ariſtas. Hanc uidam ob id ariſtidam uocãt. Piyo
ris in tubo ſimilis: ſed minor & tactu aſperior. Vulneribus cõtuſa ræclate medetur. Ho⸗
loſteon ſine duritia hærba ex aduerſo appellata a græcis: ſicut fel dulce: tenuis uſq; ad ca⸗
pilamenti ſpeciem longitudine quattuor digytorum ceu gramẽ foliis anguſtis guſtu. Na
ſcitur in collibus terrenis. Vſus eius ad conuulſa rupta in uino pota. Vulnera quoq; con⸗
glutinat. Nam & carnes concoquuntur addita. Hypopeſton naſcitur in ſpims ex quibus
fiunt eneæ fulloniæ: ſine cauliculo: ſine flore:capitulis tantũ manibus & foliis paruis: mul
tis hærbacei coloris: radiculas habens albas: molles. Succus eatũ exprimitur æſtate ad ſo/

uendam aluum tribus obolis: maxime in comitialibus morbis & tremulis. hydropicis. Cõ⸗
tra uerrigines: ortopnoeas: palyſes incipientes. c .A4A w AWE
De hypogloſſa: & hypeco: idæa: hyſo Eprol Vrleontopetalo: lirapſo: litoſpeſmo: la⸗
pide uulgari: de limeo leuco. vnſrr r. —CA. XI.
. Vpoloſſa folia habet figura ſilueſtris mirti concaua ſpinoſa & in iis ceu linguas fo
h lio paruo exeunte de foliis. Capitis dolorem corona ex iis impoſita minuit. iype
coon in ſegetibus naſcitur: foliis rutæ. Natura eius eadem quæ papaueris ſucco.

SWð

uini ſeniue admodum tenues aàh
uitur in ſorbitione ſim ilagi/
qui hauſerint balneis uti conuentim.

lerbett
menſc*
loptlont
elut 4
Gnbectolt
ulactu
gngc
gnufieci
Uehementi
inuencume
Nocnetoli
oRrdirn⸗
ungener
ſongiorivu⸗
lr en
co Adorel
nonhhleſt
luquincune
iugci Gerit
Ktotundite
lsdhxren
Necquie
lumartealt
lwtba naſce
Cilöhlli,
gurianilc
ceſtaure
Aflumim
Hlohpide
Eulin
Uenenunca
Ggieaddi
Oportetdo
Cleucem
nteme.
Motnata.
etemei
Whienhan
ntorguor
laignie
Oendien
demedl
Korii
chade,

lemſumn

Aletllkei⸗
ole Umnr
Aähln

8
Apaleris d
done. Crnnum

Clefciunee

tumlitennen

Uprum el

dur einseiau
nuber duum
la Atui
ngno. Dr
Acäcierod
lni Aiudinen
n Münr
lostaenein
rocd
ERbnerim

TIüIrisme

tin ino: Aud
nmen ſo/
ledinweten
mis inwino
eroep
mmmg uin
Chntindl
ealnut
euniin
RℳRAB Nn⸗
ulomdd
itti
iocuhin
anluit
e

XXVII.

Ideæ hærbæ folia ſunt quæ oxymirſinæ adhærentis uelut pampini in quibus flos. Aluum
menſeſq; & omnem abundantiam ſanguinis ſiſtit. Spiſſandi cohiben diq; naturam habet.

Iſophillon uocant aliqui phaſelion: quoniam folium quod eſt aniſo ſimili in pampinos tor
quætur Capitula ſunt in ſummo capite tenuia: lenia ſeminis melanthii. Cõtra tuſlim & cæ

tera pectoris uitxia ex melle & aqua mulſa. Item iocineri utiliſſima. Lathyris folia habet mul

ta:lactucæ ſimilia tenuiora germina multa:in quibus ſemen tuniculis continetur: ut cap⸗
Paris: duæ cum inaruere eximuntur grana. piperis magnitudine: cãdida: dulcia: facilia pur

gatu. Hæc in cœna in aqua pura aut mulſa pota hydropicos ſanant. Trahunt & bilẽ. Qui

uehementius purgari uolunt: cum folliculis ipſis ſumunt eam: ſtomachum ledunt. Itac
inuentum eſt ut cum piſce aut iure gallinacei ſe umerentur. Leontopetalon alii rhopadion
uocant folio braſſicæ:caule ſemipedali:leni. Cuius ſemẽ in cacumine in ſiliquis cicerxis mᷣ

do. Radix rapæ ſumllis: grandis nigra. Naſcitur in aruis. Radix aduerſatur omnium ſerpen

tium generibus ex uino pota: nec alia res celerius proficit. Datur & iſchiadicis. Lycapſos
longioribus ꝗᷓ lactuca eſt foliis: craſſioribuſqʒ. Caule longo hirſutis: adnatis multis capitu
lis:fiore paruo: purpureo. Naſcit ur in campeſtribus. Illinitur cum farina hordeacea igni ſa
cro. Sudorem in febribus mouet ſucco aquæ calidæ ad nixto. Inter omnes hærbas litoſper
mo nihil eſt mirabilius. Alii quidem hexonycon uocant: alii dioſpyron:alii heraclion. Eiær
ba quincuncialis fere: foliis duplo maioribus quam rutæ: ramulis ſurculoſis craſſitndine
iunci. Gerit iuxta folia ſingulas ueluti barbulas: & earum in cacumimbus lapillos candore
& rotunditate margaritarum magnirtudine ciceris. Duricia uero lapidea. lpia qua pedicu⸗
lis adhæreant cauernulas habent & intus ſemẽ. Naſcitur in italia: ſed laudatiſſunum in cre
ta. Nec quicꝗᷓ inter hærbas maiore quidem miraculo aſi pexi. Tantus eſt decor uelut aurifi
cum arte alterius inter folia candicantibus margaritis tam exquiſita difficultas lapidis ex
hærba naſcentis. Iacere atq; humi ſerpere auctores tradunt. Ego uulſam non bærentem ui
di.Iis lapillis drachmæ pondere potis in uino albo calculos frangi: pelliq; conſtat: & ſtran/
guriam diſcuti. Neq; in alia hærbarum fides eſt. Vſus ſtatim ad quàcunq; medicinam nata.
Sic eſt autem eius ſpeties ut etiam ſine auctore uiſa ſtatim noſci poſſit. Lapis uulgaris iu⸗
xta flumina fert muſcum ſiccum canum. Hic fricatur altero lapide addita hominis ſaliua.
Illo lapide tangitur in petigo. Qui tangit dicit. Pheugete cantarides lycos agrios hymas
dioci.Limeũ hærba appellatur a gallis: qua ſagittas in uen itu tingunt medicamento quod
uenenum ceruarium uocant. Ex hac in tres modios ſalin ati addicur tantũ quantum in una
ſagita addi ſoleęt. Ita offa dimittitur in boũ faucibus in morbis-Alligari poſtea ad præſepia
oportet donec purgentur. Inſanire enim ſolent, Si ſudor inſequitut aqua frigida perfun/
li. Leuce mercuriali ſimilis nomen ex cauſa accepit per medium folium candida linea traſ
currente. Quare me ſoleucon quidam uocant. Succus eius fiſtulas ſanat. Ipſa contrita car⸗
cinomata. Fortaſſis eadem ſit quæ leucas appellatur. Contra omnia marina uenena efficax
Speciem eius auctores non tradunt: nec aliud quã ſilueſtrem latioribus foliis eſſe: effica⸗
tiorem hanc ſemine acriore. Lecographis qualis eſſer ſcriptum non reperi. Quod & magis
miror: quoniam utilis proditur ſanguinem excreantibus tribus obolis cum croco. Item ce
liacis trita ex aqua & appoſita. Profſuuio fœminarum. Oculorum quoq; meditamentis. &

explendis ulceribus quæ fiunt i tenęris partibus corporis.
De medio: –W . SS & natrice: & othone: & onoſma 6. 9nonordos
& oxiri: & * i: & poligono: &tleucantheino: & plytema: & phyllo: &
phellandrio: & phuleri: & poly grhiæg : & proſerpinaca: & de rhecoma de reſeca & ſtoe
chade. TesO.—.ν²„ C⸗. MU
Egio folia habet iridis ſatiue: caulem tripedalẽ: & in eo florem grandẽ purpureum
rotundum ſemine minuto:radicẽ ſemipedalem. In ſaxis opacis naſcitur. Radis dra
chmis.ii.cum melle menſes fœminarũ ſiſtit eligmate per aliquot dies ſumpto. Se/
men quoq; in uino tritum contra abũdãtiam feminarũ datur. Myoſota ſiue myoſotis leuis
hærba: caulibus pluribus ab una radice aliquatenus rubeutibus concauis ab imo: foliis an⸗
uſtis oblõgis: dorſo acuto nigris per interualla aſſidue geminantis & tenuibus caulicu/
Is ex taleis ꝓdentibus: fiore cæruleo. Radix digytali craſſitudine multis capillamentis fibra
ta. Vis ei ſtyptica & exulceratrix: iõq; egilopas ianat. Tradũt ægyptii mẽſes quẽ thiatĩ uo⸗
eĩt: die xxyii fere in auguſto mẽſe incurrẽte: ſiꝗs huiꝰhærbe ſucco in ungatur mane priuſꝗ

Ca. XII. Le ans

AAA

loquatur non lipiturum eo anno. Myagros hærba ferulacea eſt foliis ſimilis rubiæ tripe/
danea. Semẽe oleoſum: quod & fit ex eo. Mederur oris ulceribus perunctis hoc ſucco. hæt
ba quæ uocatur migina tribus foliis longis intubaceis: illita cicatrices ad colorem reducit.
Natrix uocatur hærba cuius radix euulia uirus hirci redolet. Hac in piceno a fœminis abi
gunt:quos mira perſuaſione fatuos uocant. Ergo ſpecies lymphantium hoc modo animo
rum eſie credimus: qui tali medicamento iuuentur. Odontides inter foni genera eſt cau⸗
liculis denſis ab eadem radice geniculatis triãgulis nigris geniculis. Folia parua habet lõ⸗
giora tamen quã Polyganum.Semen in allis hordeon ſimile florem purpureũ: puſillum.
Naſcitur in pactis. Decoctum cauliculorum eius iu uino auſtero quãtũ manus capiat:den
tium dolori medetur: ita ut cõtineatur ore. Othone in ſyria naſcitur: ſimilis erucæ perfora
tis crebro foliis flore croci quare quidam anemones uocauerunt. Succus eius oculorũ me
dicamentis conuenit. Mordet enim leuiter & calfacit aſtringitq; ſiccando. Purgat cicatri/
ces & nubeculas: & quicquid obſtat. Quidam tradunt lIauari: atq; ita ſiccatã digeri in pa/
ſtillos. Onoſma longa folia habet fere ad tres digytos in terra iacentia tria ad ſimilitudinẽ
anchuſæ inciſa ſine caule: ſine flore:ſine ſemine. Prægnans ſi edat eam aut ſupra gradia⸗
tur:hbortum facere dicitur. Onopordon ſi comederint aſini: crepitus reddeie dicuntur.
Trahit urinas & mẽſes. Aluum ſiſtit. Suppurationes & collectiones diſcutit. Oſiris ramu⸗
los fert nigros renues lentos & in iis folia nigra ceu lini. Semenq; in ramulis nigrũ initio:
dein colore mutato rubeſcẽs. Smegmata mulieribus faciũt ex iis. Radicũ decoctũ potum
ſanat arcuatos. Eædẽ priuſꝗᷓ matureſcat ſemen: cõciſæ & ſole ſiccatæ aluũ ſiſtunt: poſt ma
ruritatem uero colleétæ & in ſorbitione decoctæ reumatiſmis uentris medentur & per ſe
rritæ ex aqua cæleſti bibuntur. Oxis folia terna habet. Datur ad ſtomachũ diſſolutũ.Edũt
& qui euterocelon habent. Polyanthemum: quã quidam batrachion appellant: ca uſtica ui
exulcerat cicatrices: & ad colorem reducit. Eademq; uitiligines concorporat. Polygonum
græci uocãt quã nos fanguinariã: non attollitur a terra foliis rutæ ſimilis gramini. Succus
ecius infuſus naribus ſupprimis ſang uinẽ: & potus cũ uino cuiuſlibet partis proſuuiũ ex/
creationeſq; cruentas inhiber. Qui plura genera polygoni faciunt. hãc marẽ intelligi uo/
lunt: appellariq; a multitudine ſeminis aut dẽſitate fruticis calligonõ: alii polygonõa fre⸗
quentia geniculorum: alii halmada:alii carninothron: alii dema:multi myrtopetalon. Nec
non inueniuntur qui hãc fæminã eſſe dicant. Marẽ aut maiorẽ minuſq; nigrã & geniculis
denſiorẽ:ſemine ſub oĩbus foliis turgeſcentẽ. Quocũq; hæc modo ſe habeant: uis earum
eſt ſpiſare:ac refrigerare. Semine aluum ſoluunt largius ſumpto. Vrinã cient. Rheumatiſ-
