dis. raphano ſimilis untio: ex ea caules aſparagi ſimilitudine exeunt. hi decocti in cibo al-
uum & urinã cient. Folia & caules exulcerant corpus utiq; ulcerũ phagedenis & grangre-

mis tibiarũq; tedio cnm ſale illinuntur. Semen in uua raris acinis depèdent ſucco rubente

poſtea croci. Nouere id qui coria perficiunt: illo enim utuntur. Pſoris & lepris illinitur. Ia

Ris abundantiam facit coctũ cũ tritico potũq;.radix numeroſis utilitatibus nobilis: contra
ſerpentiũ ictus trita drachmis duabus bib t. Vitia cutis in facie uaroſq; & lentigines & ſu/

gillata emẽdat & cicatrices. Edẽq; preſtat decocta: ĩ oleo decocto dat᷑ & in conitialibus po
rus. Ite mente cõmotis: & uertigine laboratibus drachmæ pondere quottidie anno toto. Et

ipſa autem largior aliquãto purgat ſenſus. Illa uis præclara ofſa fracta extrahit in aqua ĩ
poſita hryenia: quare quidam hat albam bryemã uocant. Alia uero nigra efficacior in eo⸗
dem uſu cũ melle & thure. Suppurationes incipientes diſcutit: ueteres maturat & purgat.

Cit meſes & urinã. Eligma ex ea fit ſuſpitioſis & cõtra lateris dolores uulſis ruptis. Splenẽ
txernis obolis pota.xxx. diebus côſumit. Illinitur eadem cum fico & pterygiis digytorum.

Ex uino ſecundas fœminarũ appoſita trahit & pituitam drachma pota in aqqua mulſa. Suc

cus radicis colligi debet ante maturitatem ſeminis. Qui illitus par ſe & cum eruo Iætiore

quodam colore & cutis teneritate mangonizat corpora. Serpentes fugat. Tunditur ipſla
radix cum pingui ſico:erugatq; corpus:ſi ſtatim bina ſtadia ambulentur alias urit:niſi fri-
ida ſtatim abluatur. Iucundius hoc idem præſtarnigra uitis: quoniã alba pruritum affert.
Eſt ergo & nigra quãà proprie etiam bryeniam uocant. alii chironiam: alii gynecanthen aur
aproniam: ſimilem priori: preterꝗᷓ colore. huius ſemen nigrum eſſe diximus: aiparago ſimi

le. Diocles prætulit ueris aſperagis in cibo urinæ ciende: lyeniq; minuendo. In frutetis &

harundinetis maxime naſcitur. Radix foris nigra: intus buxeo colore: oſſa infracta efficaci

us extrahit ᷓ ſupradicta. Cærerum eidem peculiare eſt quod iumentorum ceruicibus uni

xe medetur. Aiunt ſi quis in uilla eam extruxerit: fugere ancipitres: tutaſq; fieri aues uilla
ticas. Aliter eadem in iumento homineq; fregma aut ſanguinem qui ſcreatur: talo circũli⸗
gata ſanat. Et hactenus de uitiũ generibus. Muſta differentias habent naturales has: eꝙ ſũt
candida aut mgra:ant inter utrũq;: alia ex aliis: ex quibus uinũ fiat: alia ex quibus paſſum
curaq; differentias innumerabiles facit. In plenum ergo hoc dixiſſe conueniet. Nfuſtũ oẽ
ſtomacho inutile uenis iucundum.A balneis raptim & ſine interſpiratione potum necat:
caniharidum naturæ aduerſatur. Itẽ ſerpentibns maxime hermorrhonm & ſalamandræ Ca

pPitis dolores facis:& gutturi inutile. Prodeſt renibus: iocineri: & ĩteraneis ueſicæ colleurr
enim ea. Priuatim cõtra bupreſtim ualet. Cõtra meconium. lactis coagulationem: Cicuta
roxica: dorycnidium ex eleo potum redditũq; uomitionibus. Ad omnmia infirmius album:
iucundius paſſi muſtum: & ꝙ minorem capitis dolorem afferat. Vini genera differentiaſ.
Gꝙ per quà multas expoſnimus & fere cuiuſq; pprietates. Neq; eſt ulla pars difficilior tra-

Ratu:aut numeroſior.Quippe cum ſit tardum dictu pluribus proſit an noceat. Præterea

A ancipiti euentu potu ſtatim auxilium ſit an uenenum. Et enim de eius natura quæ ad re

media tantum pertinent tunc loquimur. Vnum de dando eo uolumen Aſclepiades condi

dit: ab eo cognominatũ:qui uero poſtea de uolumine illo diiſeruere innumeri. Nos iſta ro
mana grauitate artiũq; liberalium appetentia non ut medici: ſed ut iudices ſalutis huma/

næ diligenter diſtinguemus. De generibus ſingulis diſſerere imenſum & inexplicabile eſft

diſcordibus medicorum ſentẽtiis. Surtentinum ueteres maxime probauere. Sequens ætas

albanum aut falernum. Deinde alia alii iniquiſſimo genere decreti: quod cuiq; gratiſſimũ
cæteris oĩbus pnũciando. Quin ut cõſtarẽt ſentẽtiæ: quota portio in mortaliũ iis generib

poſſet uti.lam uero nec ꝓceres uſꝗᷓ ſinceris. Eo uenere mores ut noĩa cellarũ modo uene
ant:ſtatimq; in lacubus uindemiæ adulterent. Ergo hercle mirũ dictu innocẽtius iâ eſt qc⸗
cũq; & ignobilius. Hæc tñ facere cõſtâtiſſime uident ſentẽtiæ uictoriã quorum mentione

fecimus: ſi dnni hoc quodq; diſcrimen exigat. Falernum nec in nouitate: nec nimia uetuſta
te corpori ſalubre eſt. Media eius ætas a quintodecimo anno incipit. Hioc nõ rigido potu
ſtomacho utile: non item in calidoEt in diu tina tuſſi ſorbetur merum utiliter a ieiuno:itẽ
iu quartanis. Nuilo æque uene excitamur. aluum ſiſtit: cerpus alit. Creditum eſt obſcuri⸗
tatem uiſus facere: nec prodeſſe neruis aut ueſicæ. Albana neruis utiliora. Sthomaco mi
nus quæ ſunt dulcia ue auſtera. Falerna utiliora. Concoctionem minus adiuuant. Stoma⸗
cum modice implent. At ſurrentina nullo modo:nec caput tentant. ſtomachi & inteſtino
rum rheumatiſmos cohibent. Cecubum iam nongignitur. At quæ ſuperſunt ſetina cibos
concoqui cogunt. Virium plus ſurrentino: auſteritatis albano: uehementiæ minus falerno
Ab iis tatana no longo interuallo abfuerunt. Aluo citæ ſigniuum maxime conducere in
dubitatum eſt. Reliqua in cõmune dicentur:⸗Vino aluntur uires ſanguis coloſq; hominum
hoc quoq; diſtant oꝛbis medius & mitior plaga a circuniectis: quat um illis feritas faeit ro⸗
poris: tantũ nobis hic ſuccus. Lactis potus oſſa alit: Fr ugum neruos: aque carnes. Ideo mi/
nus ruboris eſt in corporibus illis &Q nunus roboris: contraq; labores pacientiæ. Vino mo/

Adico nerui iuuãtur: copioſiore ledutur: ſic & oculi, Stomachus recreatur. Appetentia cibo

rum inuitatur. Triſi fitiæ cura hebetatur. Vrina & langor expellitur. Sönus conciliatur. præ

terea uomitionẽ ſiſt it. Collectiones extra lams humidis impoſitis mitigat. Aſclepiades uti
litatrin uini æquari uix deorum potentia poſſe pronunciauit. Vetus copioſiore aqua mi⸗

ſcetur. Magis nouum urinam expellit: minus ſiti reſiſtit. Dulce minus inebriat: ſed ſtoma⸗

nus infeſtat neruos quod uetuſtate 4 ulceſcit. Stomacho minus utile eſt pingue nigrum
ſed corpora magis alit: tenue & auſterum minus alit: magis ſtomachum uutrit. Celerius
per urinam tranſit: tantoq; magis capita tentat. Hoc & in omni alio ſucco ſemel dictũ ſit.
Vinum ſi ſit fumo mueteratũ inſaluberrimum eſt. Mangones iſta in apotecis excogitaue
re. Iam & patreſfamilias ætate ademere iis: quæ per ſe cariẽ traxere. Quo certe uocabulo ſa
tis conſilii debere priſci: quoniam & in materiis cariem fumus erodit. At nos e diuerſo fu

mi amaritudine uetuſtatẽ indui perſuaſum habemus. Quæ ſunt admodum cxalbida hæc

uetüſtate inſalubria fiunt. Quo generoſius uinum eſt: hoc magis uætuſtate craſſeſcit: & in
ainaritudinem corpori minime utilẽ coit. Condite eo aliud minus annoſum inſalubre eſt.
SZua cuiq; uino ſaliua innocentiſſima. Sua cuiq; ætas gratiſſima hoc eſt media. Corpus aus

gere uol ntibus aut mollire aluum conducit inter cibos bibere. Contra min uentibus: al⸗

numcq; cohibentibus ſitire in edendo: poſtea parũ bibere. Vinũ ieiunos bibere uouitio in/
uento: inutiliſſimũ eſt. Curas uigorẽq; animi impedit ad procinthum tendentibus. Somno
uero acomodatum ac ſecuritatibus. lamq; dudum hoc fuit: quod homerica illa ielena an
te cibum miniſtrauit. Sic quocq; in prouerbium ceſſit: ſapientiam uino obũbrari. Vinoſos
dicimus homines: qui ſoli animalium non ſentientes bibimns. Aquæ potũ interponere uti

„

liſſimum. Itemq; iugi ſuper bibere ebriecati quã quidem frigidæ potus exemplo diſcutit.

Mleracis potionibus per uiginti dies ante canis ortum totideq; poſtea ſuadet. Hieſiodus
uti.Merũ qui de remedio eſt contra cicutas: coriandrum a:conita: uſſcum: meconium ar⸗

geotum uiuum: apes: ueſpas: crabrones: phalangia: ſerpentum: ſcorpionũq; ictus. contrac;

omnia quæ refrigerando nocent. Priuatim contra hemorroidas: preſteras: fungos. lté con

tra inſlã nationes roſioneſq; præcordiorum: & quorum ſtomachus in uomitiones effundũ
rur. Et ſi uenter aut interanea rhematiſmũ ſentiant. Dyſentericis: ſudatoribus: in lõga ruß

ſi: in epiphoris meracum. At uero cardacis in mima leua merum in ſpongia imponi pdeſt
Ad omnia autem maxime album inueteraſcens. Vtiliter etiam fouetur uino calido utili-
tas iumtis:quo etiam infuſo cornu laſſitudinẽ auferri aiunt. Simias quadrupedeſq; Ahus
digyti ſunt: negant creſcere aſſuetas meri potu. Nũc circa ægritudines ſermo de uimis erir
Saluberi imum liberaliter genitis campaniæ quodcũ; tenuiſmũ. Vulgo uero quod quẽ
q; maxime iuuerit ualidum. Vtiliſſimũ omnibus ſacco uiribus fractis- Meminerimus iace
cum eſſe qui ferudo uires e muſto ſibi fecerit. Miſceri plura genera omnibus inutile. Sa
luberrimũ cui nihil in muſto additum eſt:meliuſq; ſi in uaſis pix affuit. Marmore enim &
gyplo aut calce condita quis non etiam ualidus expaueriteln primis igitur uinum marina
aqua factum inutilę eſt ſtomacho: neruis ueſicæ. Reſina condita frigis ſtomachis utilia et

exiſtimatur: Non expedire uomitionibu s: ſicut neꝙ muſtũ: neq; ſaꝑa: neq; paſſum. Noui⸗

ftelwztu
Iullentibt
ſbos n boc
eſhcid
enus uimnc
ſcbreliuen
bustulean
le nturkl
leniet.Que
Uinünpenl
neshubennt
hetbushec
xceſſion⸗
notig dolo
ciotvenn
olneſth
Cori cönit
ile eueniet.
fungolune
aueſcentib
let Cuntin
ceſtonecent
lemotborjo
Clienlope
wlengiun
Uelenentin
len Kiil
Ococuinus
pitordo

ü utieel

üin iuni
onittat Er
tle ictiri
Poleſtſto⸗
unlszerti
Snumauxit
Reranconon
Crern gu
nmnentr
liſonacho
noͤſänben
nitbuncan
Tllent
anzdie
Uiidn Ing
chema
adentizſe
fülhbekn
holleret N
dar ſun.
0 tolunt
luninani
8 hon l

tinir tenſ
nöneion
ner zialddis
tumektoben,
1r Anmmi
Cuuunm Kn,

Whn ineſio

tuneſoincben
Emimukhen
ne conkuakin
Clolg oninn
sfentakakn⸗
Crnes eeoni
mir Vnome
Appetemiucho

olinne
dre
inwetelatoo)l
khugre nen
oloncldau ſi.
Kntenggene
neuochuoln
Wediwetot
e Calelerdͤn
di Cann
ninuencbs
derelunf,
N
öinnowen
Imo n
. sco

Biugoele
teinNn
uiwonl,
vcldon
uelegan
roce inn

—
ER

=
= –☛

SSer—
—

S-
=☛

tiũ reſinatum nulli conducit. Capitis dolorem & uertigines facit: ab hoc dicta crapula eſt.
Tuſſientibus & in rheuatiſmo nominata proſunt. Item cæliacis & dyſentericis mulierũ mẽ
ſibus.In hoc genere rubrum nigrũ ue magis conſtcingit: magiſq; cale fcacit. Innocetius pi⸗
ce ſola cõditum. Sed & picẽ meminiſſe debemus nõ aliud eſſe ꝗᷓ cõbuſtæ reſinæ fluxũ. Eoc
genus uini calefacit: concoquit: purgat: pectori: uentri utile. Item uuluarum dolori ſi ſine
febre ſit ueteri rheumatiſmo: exulcerationi: ruptis: cõuuliis: ner uorũ infirmitati: inflationi

bus:tuſſi:anhelationibus:luxatis in ſuccida lana iĩpoſitũ. Ad oĩa hæc utilius id quod ſpon

te naturæ ſiue picẽ recipit: picatũq; appellat᷑. Hieleniatro quoq; tamẽ nimio caput tetari cõ
ueniet. Quod ad febriũ ualitudines attinet: certũ ẽ nõ dandũ infebre:niſi ueteribus ægris
uinũ:nec niſi declinante morbo. In acutis uero periculis nullis niſi qui manifeſtas remſſio „
nes habeant: & has noctu potius. Dimidia eni pars periculi eſt noctu: hoc eſt ſpe ſomni bi⸗
bẽtibus: nec a partu abortu ue:nec ahbidine ægrotãtibus: nec ĩ capitis doloribus: nec 0
rũ acceſſiones cum frigore extremitatum fiant:nec in febri tuſſientibus:nec irremore ner
uorũq; doloribus: uel faucium: aut ſi uis morbi circa illa intelligatur: nec in duritia præcor
diorũ: uenarũ uehemẽtia: neq; in opiſtothonio: retano: & ſinguſtietibus: nec ſi cũ febre dyi

ponoea ſit. Minime uero oculis rigentibus: & genis ſtantibus aut defectis grauibuſq;: nec

quorũ cõniuentium plucebunt oeuli:neu palpebris nõ coeũtibus. Vel ſi dormiẽtibus hoc
idẽ eueniet.Aut ſicruore ſuffundunf oculi: uel ſi lachrymæ in oculis erũt. Minime ligua
fungoſa:nec graui: & ſubinde impfecta loquetibus:nec ſi urina difficile reddetur. Neq; ex
paueſcentibus repente. Nec ſpaticis: aut rurſus torpentibus nec ſiꝑ ſomnos genitura effun
det᷑. Cardiacorũ morbo unica ſpẽ hanc in uino eſſe certũ ẽ. Sed id dandũ quidã nõ niſi ĩ ac
ceſſione cenſent alii in remiſſione Illi ut ſudorẽ coerceant. Hi quia tutius putat minuente
ſe morbo:qᷓplurimũ ſentẽtiã eſſe uideo.Dari utiq; nõ niſi in cibo debet:nec a ſomno:nec p
cedẽte alio potu:hoc ẽ utiq; ſitienti: nec niſi indeſperatione ſũma. & uiro facilius ꝗᷓ fœmi⸗
næ: ſeni ꝗᷓ iuueni ꝗᷓ puero: hyeme ꝗᷓ æſtate: aſſuetibus potius ꝗᷓ exptibus. Modus dandi pro
uehementia uini: icem mixtura. Atq; uulgo ſatis gutant unũ uini cyathum duobus aquæ
miſceri. Si diſſolutio ſit ſtomachi dandũ:& ſi cibus nõ deſcendat. Inter uini genera quæ fin

gi docuimus: nec fieri ià arbitror. Eſt & ſupuacaneus eorũ uſus cum ipſis rebus ex quibus

fingitur doceamus uti: & alias modũ exceſſerat medicorũ in his oſtentatio: ueluti in apiis
uinũ utile eſſe ab armorum equitatus ue laſſitudine p̃cipientiũ: atq; ut reliqua omittamus
etiã in iunipo. Et ſiꝗs ſacius ceſeat abſinthite uino utenduũ potius ꝗᷓ abſinthio ipſo. In reliꝗſ
omittat᷑.Et palmeũ capiti noxium uentriq; tantũ molliendo & ſanguinẽ excreantibus non
utile.Fictitiũ nõ poteſt uideri:quod bion appellauimus:cũ ſit in eo ſola pro arte feſtinatio.
Prodeſt ſtomacho diſſoluto:aut cibos nõ perficiente:prægnãtibus: defectis: paralyticis: tre
mulis: uertigini:tormibus: iſchiadicis. In peſtilentia quoq; ac preregrinatiomibus uim ma⸗

gnam auxiliandi habere dicit. Vini etiã uitiũ tranſit in remedia. Aceto ſũma uis eſt in refri

gerando:non tamen minor in diſcutiendo: Ita fit ut infuſo terræ ſpumet Dictum ẽ ſæpius
diceturq; quotiẽs cum aliis proſit.Per ſe hauſtũ faſtidia diſcutit. Singultus cohiber. Ster⸗
nutamenta olfatu Vim ĩ balneis æſtus arcet cõtineat᷑ ore. Quin & cum aqua bibit᷑. Multo⸗
rũ ſtomacho utiliter gargarizat᷑. Cũ eadẽ cõualeſcẽtiũ & a ſolis ardoribꝰ. Oculis quoq; illo
mõ ſaluberrimũ.Plurimũ fotu medet᷑ poſt uredines.Itẽ lepris:furfuribus: ulceribus ma⸗
nãtibus canis morſibus:ſcorpionũq;ʒ ictibus:ſcolopendrarũ muris araneiq;. Cõtra omniũ
aculeatorũ uenena & pruritus. Item contra multipedũ morſum. Calidum in ſpongia appo
ſitũ:aut adiecto ſulphuri ſextante ſextariis tribus aceti aut hyſopi faſiculo medetur ſedis
uiis. In ſanguinis fluxione poſt exciſos calculos & omnes alias roſiones fonis in ſpõgia ĩpo
ſitũ:intus potum cyathis binis ꝗᷓ accerrime. Conglobatũ utiq; ſanguinẽ diſcutit. Contta li
chenas & bibitur & imponitur. Siſtit aluos: & rheumatiſmos interaneorum infuſũ. Itẽ pro
cidentia ſedis uuluæq;. Tuſſim ueterẽ inhibet: & gutturis rheumariſmos. Orthopnoeã de
tiũ labefationẽ. Veſicæ nocet:neruorũ ĩfirmitatibus. Neſcire medici quantũ cõtra aſpidas
polleret. Nuper ab aſpide calcata percuffus utrem aceti ferẽs: quotiens depoſuiſſet ſentie
bat ictum:alias illeſo ſimilis. Intellectum ibi remedium eſt. potuq; ſuccusſum. Neq; altero
os tolunt uenena exeuntes In totũ uomitrix uis hæc non ciborum mò ẽ: uerum & rerum
plurimarũ. Saxa rumpit infuſum. quæ nõ ruperit ignis antecedens. Cibos quidem & ſapo⸗
res non alius magis ſuccus cõmẽdat aut excitat. In quo uſu mitigatur toſto pane aut uino
2

LIBER. äs aoccus
Vel accenditur pipere ac laſere utiq; ſale compeſcitur. Non eſt prætereundum ex eo exem Gmig
plum ingens. Siquidem, M. Agrippa ſupremis ſuis anis conflictatus graui morbo pedum u gene
æũ dolorem eum perpeti nequiret: unius medicorũ portẽtoſa ſcieutia ignorãte. Diuo. Au u rnuis
guſto tanti putauit uſu pedum ſenſuq; omni cacere: dũmodo & dolore illo careret: demer zcen
ſis in acetum calidum cruribus in accerimo impetu morbi euaſit. lene ſ
De aceto ſcyllino: & oxymelle: & ſapa & face uini: aceti & ſapr. Ca. II. nlih .
Cetum ſcyllinuminueteratũ magis probatur. Prodeſtq; ſuper ea quæ diximus: aceſ –
2 centibus cibis: Guſtatum enim diſcutit pœnam eam: & iis qui ieiuni uomunt. Caliũ git
enim fauciũ facit: ac ſtomachi: odorem oris tollit: gingiuas adſtringit: dẽtes firmat fäcel .
colorẽ m liorem præſtat. Tarditatẽ quoq; aurium gargarizatione purgat: & tranſitum au nnoe
ditus aperit. Oculorum aciẽ obiter exacuit:comitialibus: melancholicis: uertiginoſis: uul⸗- non
uarum ſtrangulationibus: percuſſis: aut ræcipitatis. Et ob id ſang uine cõglobato. Neruis utenhhhl
intirmis. renum uitiis perꝗᷓ utile. Cauendũ ex ulceratis. Oxymel antiquicut Dieuces tradit) mſipun
hoc modo tẽperaban t. Mellius heminas. x. aceti ueteris heminas quinq;: ſalis marini põdo: aunlonie
thymbtræ quadrâtem: aquæ marinæ ſextarios. v. pariter coquebant decies deferueſcẽte cor monm
rina: atq; difundebant: inuererabantq;. Suſtulit totum id Aſclepiades: coarguitq;- Namẽt aͤchace
in febrib us dabant. Profuiſſe tamẽ fatentur contra ſerpentes: quos ſepas uocant: & contra uddiücelt
meconium: ac uiſum & anginas calidum: gargarizatum: & auribus: & oris gutturiſq; deſi⸗ gnnhcu
Qderiis: quæ nunc omnia oxyhalme cõtingunt: id ſale & aceto recẽte efficatius eſt. Vino co⸗ tüünulu⸗
gnata res ſapa ẽ muſto decocto:donec tertia pars ſuperſit. Ex albo hoc melius. Vſus cõtra Anancho
xancharidas bupreſtin. pinorũ erucas: quas pityocampas uocant: ſalamandras: & cõtra mor toiſchiee
dentia uenenatas. Secundas partuſq; mortuos trahit cum bulbis potũ.Fabianus auctor eſt eliuilien
uenenum eſſe ſiquis ieiunis a balneis id bibat. Conſequens horũ eſt fex uini:ſui cuiuſq; ge Dehlli⸗
neris. Ergo uini fæci tanta uis eſt: ut deſcẽdentes in cupas enecet. Experimentũ dimiſſa præ nlindl
bet lucerna idiu extinguatur deſcenſionis periculum denũtiãs: Illota miſcetur medicamẽ Let
tis. Cum iridis uero pari pondere eruptionibus pituitæ illinitur. Et ſicca uel madida cõtra d iſn
phalangias: & teſtium: màmarũq; inflãmationes: uel inquacunq; parte corporis.Itẽ cũ hor⸗ nüet⸗
deacea farina & thuris polline in uino decocta crematur: & ſiccatur. Indeq; experimẽtumẽ gvocttlae
ſegitiniæ coctæ: ut refrigerata linguã tadiu uideatur ureae. Celerime exanimat᷑ nõ incluſo miriunrg
condita. Crematio ei multũ uiriũ adiicit. Vtiliſſima ẽ ad cõpe ſcẽdas lichenas:furfureſq; cũ PMopſchiis
fico decocta: Sic & lepris & ulceribus manãtibus ĩ poni tur. Fungorũ naturæ cõtraria ẽ pota Cinele id
ſed magis cruda. Oculorum medicamẽtis cocta & lota miſcet᷑. Medetur illita & teſtibus & ibusinſti
genitalibus. In uino autéladuerſus ſtrangurias bibitur. Cũ expirauerit quoq; lauandis cor nces le
poribus & ueſtibus utilis: tuncq; uſum acaciæ habet. Fex aceti pro materia acrior ſit neſceſ ichiee bon
ſr eſt:multoq; magis exulceret. Reſiſtit ſuppurationũ incremẽtis: ſtomachum: interanea⸗ Uinchbo ſt
uenrrẽ illita adiuuat. Siſtit earum partium rheumatiſmos: & mulierum menſes. Panos diſ loenumpu
cutit nondũ exulceratos: & anginas. Sacros ignes cum cæra. Mãàmas lactis ſui impatientes ient Vrili
eadem extinguit. Vngues ſcabros aufert. E ſerpentibus contra ceraſtas ualidiſſima cũ polẽ? tlinüguer
ca. Cũ melâthio aũt còôͤtra crocodili morſus: & canis. Et hæc cremata apliat uires. Tuc addi⸗ Cüpooceſtg
ro lẽtiſcino oleo illita una nocte ruffat capillũ. Eadẽ ex qua in linteolo appoſita: uuluas pur Chidet Oen
1 . V. gat. Sapæ fæce âbuſta ſanat᷑. Meliꝰad dita lanugĩe arũdinis. Eadẽ quoc; fæce decocta pota⸗ nnburz.
„ Ve Oe, aα tuſſes ueteres. Decoquit᷑ ĩ patinis cũ ſale & adipe: ad tumorẽ quoc; maxillage & ceruicũ. hnommia
S Ran ⸗ .2 6– De oleis & foliis oleæ: & fiore & cinere: & de oliua alba & nigra: & de amucra. Ca. III. ennän
Oeré 5 8 ¾ oer Learu proxia auctoritas ĩtelligit᷑. Folia earũ uehementiſſime aſtringũt:purgant:ſi nmie,
. VAS Por — ch r S ſtunt. Itaq; mãd ucata ĩpoſita ulceribus medẽtur: & capitis doloribus illita cũ oleo. tudini ſi
10 orr ,W. Decoctů eog cũ melle iis quæ medici uſſerĩt. Gingiuagꝶ inflãmationibus: parony⸗ elel
er iſr, *αchiis ſordidiſq; ulceribus excreſcẽtibus. Cũ melle profluuiũ ſanguinoſis e neruoſis ꝑtibus rpiln
Ardbar cohibet. Succus eoꝶ carbũculantibus excreſcẽtibus circa oculos ulceribus:& puſtulis: ꝓci ec ruden
——r,. dẽtiq; pupillæ efficax: qua propter i collyria addit᷑. Nã & ueteres lachrymatiões ſanat:& ge Uritinm
Won arſ Ggrna rũ eroſiones. Exprimitur autem ſuccus tuſis: affuſo uino ex aqua cæleſti. Siccatuſq; in ticöfert n
. paſtillos digeritur. Siſtit menſes in lana admotus uuluæ. Vtilis & ſaniẽ emanantibus. Item Ueifeb 6
cdylomatis: ignibus ſacris quæq; ſerpunt ulcera: epinyctidi. Eoſdẽ & flos eaꝶ habet effe⸗ Werni
Qus. Vrunt & caullculi floreſcentes ut ſpodii uicẽ cinis præſter. Vinoq; infuſo iterũ urit᷑. nniu
Suppurationes & panos illinuc einere eo uel foliis tuſſis cum melle. Oculos uero cũ polen Nnero d

—

mmernden
Amotdo
otite Dinn,

rert d

—
= = S=—

Aurdnmne
bonumC
Bircäntim
birultunnn
Lerioinelsul
globero Neni
teucertatn
Münarmn ö
deterueleteco
Abuig Nanit
VCCEZNAConN

SJ2 = .

Euuuuiſg,el⸗

tins en Vinoo⸗
elius Vins on
hs Acötn r
bianusaudo
iniſuicinge
Nemücdimilte
ſceturwdtcni
velweickcin
vorisltecia⸗
Geintut

epe HN

ͤ
tut.
7
„ 418,

1 AE AU

ilmie
islicud⸗
ſculuu
Echecano⸗
ächumd
0
Künenl
dustlnnci
Nrkros bo
1

mẽ acrius atq; efficacius: & os quoq; colluit illo.Ad dentiũ in

XxII.

ta. Succus fruticis recentis accenſi diſtillans ſanat lichenas: furfures: manâtia ulcera. Nam
lachtymã quæ ex arbore ipſa diſtillat æthiopicæ maxime oleæ: mirari ſatis non eſt. Reperti
ſunt ꝗ dentiũ dolores illimendos cẽſerent:cõtra uenenũ eſſe prædicãtes: atq; etiã ĩ oleaſtro

quærenda. E radicæ oleæ ꝗtenerrime cortex deraſus: in melle crebro guſtatu medet᷑ ſaͤgui⸗
nẽ reiicientibus: & ſuppurata tuſſientibus. lpſius oleæ cinis cũ axungia tumores ſanat: ex⸗
trahitq; fiſtulis uitia: & ipſas ſanat. Oliuæ albæ ſtomacho utiliores: uentri minus. Præclarũ
habent anteꝗᷓ condiant᷑ uſũ: recentes per ſe cibi modo deuoratæ. Medent᷑ eni harenoſæ uri
næ:itẽ dentibus:aut attritis aut cõu ulſis. Nigra oliua ſtomacho ĩutilior: uentri facilior: ca⸗
piti & oculis nõ conuenit. Vtraq; ambuſtis prodeſt trita & illita. Sed nigra cõmanducant᷑:
& protinus ex ore impoſita puſtulas gigni prohibet. Colymbades ſordida ulcera purgant
Inutiles difficultatibus urĩæ. De amucra poteramus uideri ſatis dixiſſe Catonẽ ſecuti: ſed
reddenda quoq; medicinæ ratio eſt. Gingiuis & oris ulceribus dentium ſtabilitati efficaciſ
ſime fubuenit. itẽ ignibus ſacris infuſa: & iis quæ ſerpunt peruiombus nigræ oliuæ amur⸗
ca utilior: item infantibus fouendis. Albæ uero muherũ uuluæ in lana admouetur. Multo
autẽ omnis amurca decocta efficacior. Coquitur ĩ cupreo uaſe ad craſſitudinẽ mellis. Vſus
eius cũ aceto: aut uino uetere: aut mullo:aut quæq; cauſa exigat in curatione oris dentiũ:
auriũ: ulcerũ manãtiũ: genitaliũ: rhagadiũ. VIneribus in linteolis ĩponiã: Iuxatis in lana. In⸗
gens hic uſus: utiq; inueterato medicamẽto. Tale enim fiſtulas ſanat. Infundit᷑ ſedit geni-
taliũ: uuluæ exulcerationi. Illinitur uero podagris 'cipientibus: itẽ articularibus morbis.
Si uero cũ omphatio recoquatur ad mellis craſſitudinẽ:caſuros dentes extrahit.Itẽ iumen
torũ ſcabiẽ cũ de cocto lupiĩo & chameleõthe hærba mire ſanat. Cruda amucra podagris fo
ueri utiliſimum. S. D
De Plii etiri: 4 oenathino oleo: & coccino amygdalino & laurĩo: & myrtheo chame
myrſino: & cupreſſino: & citreo & cario. Ca.. IIII.
Leaſtri foliorum eadem natura. Spodiũq; e calculis uehementius inhibet rheuma⸗
o tiſmos. Sedat inflamationes oculorũ. Puùrgat ulcera: alienata explet:excreſcentia le
niter erodit. Siccat: & ad cicatricem perducit: cætera & in oleis. In hoc aũt peculiaxe
quod folia decoquũtur ex melle:dantq; cochlearibus ↄtra ſangufnn s excreationes. Oleũ ta
irmitatẽ imponunt folia: &
pParonychiis: & carbunculis & cõtra omné collectionẽ cũ uino. lis uero quæ purganda ſint:
cũ melle. Miſcentur oculorũ medicamẽtis & coctum foliorũ. & ſuccus oleaſtri. Ytiliter ẽt
autibus inſtillatur cũ melle: uel ſi pus effluat. Flore oleaſtri condylomata illinuntur & epi⸗-
nyctides.Itẽ cũ farina hordeacea uenter. In rheumatiſmo cũ oleo. Capitis doloribus. Cutẽ
ĩ capite ab oſſibus recedentẽ cauliculi decocti & cũ melle ĩpoſiti cõprimũt.Ex oleaſtro ma⸗

turi in cibo ſumpti ſiſtunt aluum. Toſti autẽ & cum melle triti nomas repurgant. Carbun

culos rumpũt. Olei naturã cauſaſq; abunde diximus. Ad medicinã ex olei generibus hæc
ptinent.vVtiliſſimũ eſt omphaciũ:proxime uiride. Præterea ꝗmaxime recens:niſi cum uetu⸗
ſtiſſimũ quæritur: tenue:odoratũ: quoq; nõ mordeat:e diuerſo ꝗᷓ in cibos eligitur. Ompha
ciũ prodeſt gingiuis. Si cõtineatur in ore:dolorẽ dẽtium cuſtodit magis ꝗᷓ aliud. Sudores

cohibet. Oenanthino idem eſt effectus qui roſaceo. Omni autẽ oleo mollitur corpuſiuigo

rẽ & robur accipit. Stomacho contrariũ.Auget ulcerum ĩcremẽta. Fauces exaſi perat. Et ue
nena omnia cohibet:hebetatq;. Præcipue pſimyptii & gypſi i aqua mulſa. Aut ficorũ ſicca
rũ decoctũ potum contra neconium. Ex aqua cõtra cantharidas hupreſtin ſalamâdras pityo
campas. Per ſe lotum:redditũq; uomitionibus. Cõtra oninia ſupracta la udatiſſimũ:& laſſi⸗
tudinũ pfrictionũq; refectio eſt. Tormĩa calidũ potum cyathi. vi. magiſq; ruta ſimul deco
ta pcllit. Itẽ uentris animalia. Soluit aluũ heminæ menſura cum uino & calida ↄqua potu
aut ptiſanæ ſucco. Vulnerariis emplaſtris utile. Faciem purgat. Eubus ĩfuſum per nares do
nec ructent: ĩflationẽ ſedat. Vetus aũt magis excalfacit corpora:magiſq; diſcutit ſudoris
Duritias magis diffundit. Lethargicis magis auxiliare & mmclinato morbo. Oculorũ clarita
ti cõfert alhiquid cũ pari portione mellis ac odii. Capitis doloribus remediũ eſt. Item ardori
bus ĩ febri cum aqua. Et ſi uetuſti nõ ſit occaſio: decoquitur: ut uetuſtatẽ repreſẽtet. Oleũ
coccinũ bibitur adpurgationes uentris cũ pari caldæ menſura. Priuatim dicit purgare præ
cordia. Prodeſt & articulorũ morbis:duritiis omnibus: uuluis: auribus:ambuſtis. Cũ cine⸗
re uęro muricũ ſedis ĩ flamatiõibus:itẽ ſporæ. Colerẽ cutis cõmendat:capillumq; fertili na
2 11

cura euocat. Semẽ ex quo fit: nulla animans attingit. Ellychnia ex uua fiunt claritatis p̃ci⸗
puæ. Ex oleo lumẽ obſcurũ propter ninnã pingucdine. Folia igni ſacro illinuntur ex aceto
Der ſe aũt recentia mãmis & epiphoris. Eadẽ decocta in uino ĩ flamationibus cũ polenta &
croco. Per ſe autẽ triduo ĩpoſita faciẽ purgant. Oleũ amygdalinũ purgart:mollit corpora:
cutẽ erugat: nitorem cõmendat: uaros cũ melle tollit a facie. Prodeſt & auribus cũ roſaceo
& melle & mali punici germine decoctũ. Vermic iloſq; in his necat: & grauitatẽ auditus di
ſcutit:ſonos incertos.& tinnitus: obiter capitis dolores: & oculorũ. Medetur furũculis: &
a ſole ueſtis cũ cœra. Vlcera manãtia & furfures cũ uino expurgat: condylomata cũ melilo
ro.Per ſe uero capiti illitum ſomnũ allicit. Oleũ laurinũ utilius quo recentius: quoq; uiri
dus colore. Vis eius excalfatoria: & ideo paralyticis: paticis: iſchiadicis ſuggillatis: capitis
doloribus inuereratis diſtinationibus auribus in calice punici calfactum illinitur: Similis &
myrthei olei ratio: aſtringit: indurat: medetur gingiuis dentiũ dolori: dyſẽteriæ: uuluæ ex
ulceratæ: ueſicis: ulceribus uetuſtis uel manantibus cũ ſquamma æris & cæra. Itẽ eruptio⸗
nibus: amnbuſtionibus. Attritas ſanat & furfures rhagadas condylomata articulos luxatos:
odorẽ grauẽ corporis. Aduerſat᷑ catharidi bupreſti: aliiſq; malis medicamẽtis: quæ exulce⸗
rando nocẽt. Chamemyrſinæ ſiue oxymyſinæ eadẽ natura Cupreſſinũ oleũ eoſdẽ effectus
habet quos myrteũ: Itẽ citreũ. E nuce uero iuglãdiũ quod carymũ appellauimus: alopeciis
utile ẽ & tarditati auriũ infuſũ:ltẽ capitxis doloribus illitũ. Cæterum ineris & graue ſapote
corpori. Enimuero ſi ꝗd ĩ nucleo putridi fuerit: totmodꝰ deperit. Ex gnidio grâo factũ ui
habet quãcoccinũ.Ex lentiſco factũ utiliſſimũ acopo eſt Idẽq; ꝓficerxet æque ut roſaceũ:⸗
ni durius paulo intelligeret. Vrunt᷑ eo & contra nimios ſudores: papulaſq; ſudorũ. Scabiẽ
iumẽtorũ efficaciſſime ſanat. Balaninũ oleũ repurgat uaros: furunculos lentigines: gingi“
uas. Cypros qualis eẽt: & quẽadmodũ ex ea fieret oleum: docuimus. Natura eius excalfa⸗
cit: emollit neruos. Folia ſtomacho illinũt᷑: & uuluæ concitatæ ſuccus quoq; eog appõitur
Folia recentia cõmanducata: ulceribus in capite manãatibus. Itẽ oris medent᷑ collectionibus
cõdylomatis. Decoctũ foliorũ ambuſtis & luxatis pdeſt. pſa ruffant capillum tuſa: adiecto
ſtrutei mali ſucco. Flos capitis dolores ſedat cũ acero illitus. Idẽ cõbuſtus in cruda olla no
mas ſanat: & putreſcentia ulcera per ſe uel cum melle. Odor Horis olet: ſomnũ facit.Aſtrĩ
git gleucinum & refrigerat eadem ratione qua & oenanthinũ. Balſaminũ longe precioſiſſi
muũ omniũ ut in unguentis diximus: cõtra omnes ſerpentes efficax. Oculorũ claritati pluri
mũ cõfert: caliginẽ diſcutit.lItẽ dyſponoeas collectiones omnes duritaſq; lenit. Sang uinẽ
denſari phibet. Vlcera purgat: auribus: capitis doloribus: tremulis: ſpaticis ruptis pꝗᷓ utile.
Aduerſat᷑ aconito ex lacte potũ. Febres cũ horrore uenientes perunctis leuiores facit. Vtẽ
dũ tamẽ modice: quoniã adurit: augetq; uita nõ ſeruato tẽperamẽto. Malobathri quoq; na
turã & genera expoſuimus. Vrinã cit. Oculorũ epiphoris uino expreſſũ utiliſſime ĩponitur
Itẽ frõtibus dormire uolentibus: Efficatius ſi & nares illinant᷑:aut ſi ex aqua bibantur. Oris
halitus. & ſuauitatẽ cõmẽdat linguæ ſubditũ foliũ: ſicut & ueſtium odorem inaerpoſitum

Hiyoſcyaminũ molliendo utilius eſt: neruis inutile. Porum quidẽ crebri motus facit. Ther

minũ e lupinis emollit ꝓpximũ roſaceo effectus habentes. Narciſſimũ dictũ eſt cũ ſuo flore.
Rhaphaninũ pthiriaſes longa ualitudine tollit. Scabritiaſq; cutis in facie emendat. Sefami⸗-
nũ auriũ dolores ſanat: & ulcerũ quæ ſerpunt: & quæ cacoethe uocant alcera. Lilinũ quod
& phyllinũ & ſyriũ uocauimus: renibus utiliſſimũ eſt: ſudoribuſq; euocandis: uuluæ moliẽ
dæ cõcoquendoq; intus Selgiticũ neruis utile eſſe diximus ſicut herbaceum quoq;: qd eu⸗
gubini circa flaminiam uiam uendunt. Eleomeli quod ĩ ſyria ex ipſis oleis manare diximuſ
apore melleo non ſine nauſea aluum emollit: bilem præcipue detrahit duobus cyathis in
hemina daris: qui bibere torpeſcunt: excitanturq; crebro. Pugnatores certaturi præſumũt
ex eo cyatum unũ.Picẽo oleo uſus ẽ paſſim ad quadrupedũ ſcabiẽ. Eſt autẽ uitibus oleiſq;
proxima nobilitas palmis: inebriãt recentes capitis dolorem afferunt: minus ſiccæ. Nec quã
tum uidetur utiles ſtomacho: tuſſim exaſperant: corpus augent. Succum decoctarũ antiꝗ
pro hydromelite dabant ægris ad uires recreandas: ſitim ſedandam: inquẽ uſũ præferebant
thebaicas. Sanguinem quoq; excreantibus utiles: in cibo maxime.Illinũtur catiotæ ſtoma-

cho: ueſicæ: uentri: inteſtinis. Cum cotoneis & cæra & croco ſuggillata emendant. Nuclei

palmarum cremati in fictili nouo cinere loto ſpodii uicem efficiunt:miſcenturq; collyriis:
& caliblephara faciunt addito nardo. M

o1
alt
ſonachoe
leſm ace
tusexträhi,
Vuluran
ſauuloarn

Ro⸗
m
nee
Xcenern
lelmvim
ſelind eacdea
enocotnp
Mociscppil
ſuvirneima
Cockequida
Corunlyent
Kitcis
ufkfuc
geaum fo
uinusquot
Nalaſſtruth
Ngkacirc
goadulcia
hiculata ſil
lerbisaluun
Uinobibun
cexpreſſo⸗
iltamicaten
Uhunciter⸗
Cinutilin
Uhe uinoſa
Atomachu
hinſtbüin
Centbos
oaleni
ded eo
tonenig
Ctunuci
hotma loe
lnncto cort
tur ueng
akheoe
mniponin
iur Cort
ubne
Et luu

rchritniz

unturerze
sci len

moltt cann

tduäüner
ulene Mſuc
turſaninlsg
Amtacämeltn
nos og lii
gilnci
miturIimſu
erikunln
en he enndn
ichlos lurn
iegurerln
üealteckkegn
Wima. Upeen
Agmehze
din giotain
ue unſeei.
Glucibi
emiommenei⸗
unenscxlhe
eNE änn
Ntcoleciondut
lummwſrydedo
inaucholho
Nnnüfzrt At
Poge etild
rüchnrrigui
enit. Chui
nmpuigfni
lorweNe
moSih
Mreiponicue

mm.Oris

nmnolrum
bcr Ther
clvokore.
lnr Setm/
Lilinüquos
ulve mole
1 el⸗
nmecitinli
6 Cthi
ki Perſumi
bis geiſt
ccNequ
cocai Nig
. rtuennn

XXIII.
De myrobalano palma: & de palma elata. Ca. V.
Alma quæ fert myrobalanũ probatiſſima in ægypto. Oſſa nõ habet reliquarũ mo⸗
do in balanis. Aluum & mẽſes cit in uino auſtero: & uulnera conglutiãt. Palma ela
ta ſiue ſtate medicinæ confert gramina folia corticem. Folia ĩponuntur præcordiis
ſtomacho: iocineri: ulceribus quæ ſerpunt cicatrici repugnãtia. Pſoras cortex eius tener cũ
reſina & cæra ſanat diebus. xx. Decoquitur & ad reſtiũ uitia. Capillũ denigrat ſuffitu. Par—z⸗
tus extrahit. Datur bibentibus renũ uitiis & ueſicæ: & præcordiorũ.- Capiti & nerui inimicꝰ
Vuluæ ac uentris fluctionem ſiſtit decoctum eius.Item cinis ad tormina potus in uino ab.

In uuluaxum uitis efficaciſſimus. ge
Medicinæ ex ſingulorum generum fore: folii is: cortice: ligno?
ſucco:radice:cinere. Ca. .

Roximæ uarietates generum medicinarũq; quæ mala habẽt. Ex iis uerna acerba ſio
p macho ĩiutilia ſunt. Aluũ ueſicã circunagũt.Neruos lædunt. Cocta meliora. Coto
nea cocta ſuauiora. Cruda tamẽ dumtaxat marura pſunt ſanguinem execrantibus
ac dyſentericis: cholericis: cæliacis. Non idẽé poſſunt decocta: quoniã amittunt conſtringen
tẽ illam uim ſucci.Imponuntur & pectori in febris ardoribus: & tũ decoquuntur ĩ aqua cæ
leſti: ad eadem quæ ſupraſcripta ſunt. Ad ſtomachi autem dolores cruda decocta ue cæra/
ti modo imponunrur. Lanugo eorum carbunculos ſanat: cocta ĩ uino & illata cũ cæra. Alo
peciis capillum reddunt. Quæ ex iis cruda in melle conduntur: aluum mouent. Mellis aũt
ſuauitati multum adiiciunt: ſtomachoq; id utilius. faciunt. Quæ uero in melle conduntur
cocta:quidam ad ſtomachi uitia trita cum roſaceo folis decoctis dãt pro cibo. Succus cru
dorum lyenibus: ortopnoicis: hydropicis prodeſt. Item mãâmis cõdylomatis: uaricibus. Flos
