eos qui ederint. necat frigida ui nihil aconito diſts. Quinĩmo ſi cõtacto ab eo ligno uel pe
de cruſta panis incoquat᷑ idẽ ueneficiũ eſt: uel ſi in puteũ cadat. Quippe cũ ſaliua eius quaa
cunq; parte corporis: uel in pede imo reſperſa oĩs in toto corpore ſtefluat pilus. Tamen ta
ſis & tata uis ueneni a quibuſdã animaliũ ut ſuibus mandit᷑. dominãte eadẽ illa rerũ diſſidẽ
tia. Venenũ eius extingui primũ oĩum ab iis quæ naſcãtur illa: ueriſimile eſt. Eiis uero ſi /

milia ſunt: quæ prodũtur cantharidũ potu: aut lacerta in cibo ſumpta. Cætera aduerſantia
diximus: dicemuſq; ſuis locis. Ex ipſis quæ magi tradunt cotra incédia: qm ignes ſola aĩali

um extinguat: ſi forent uera iam eſſer experta. Roma. Seſtius uenerẽ accendi cibo eaũ ſi
detractis interaneis & pedibus & capite in melle ſeruẽtur: tradit necatq; reſtingui ignẽ ab

iis, Ex uoluctibus in auxilio cõtra ſerpẽtes primũ uultur eſt. Annotãdũ quoq; minus uiriũ

eſſe nigris pennarũ. Ex iis enĩ ſi uratur: nidore fugari eas dicunt. Itẽ cor eius alitis habẽtes

tutos eſſe ab impetu nõ ſolõ ſerpentiũ: ſed etiã ferarũ & latronũ ac regũ ira. Cannibus gal⸗

linaceorũ ita ut tepebunt auulſe appoſitis uenena ſerpẽtium domantur. Itẽ cerebro in ui⸗

no poto. Parthi gallinæ malunt cerebtũ plagis ĩponere. Ius quoq; ex iis potũ præclare me
detur. & inmulcis aliis uſibus mirabile. Pitheræ leoneſq; nõ attingunt perunctos eo: præ-
cipue ſi & aliũ fuerit incoctũ. Aluum ſoluit. Validius e uetere gallinaceo. Prodeſt 8& cõtra
longinquas febres & torpẽtibus mẽebris trem ulſiſq;: & articulariis morbis: & capitis dolo
ribus: Epioris: inflmationibus: faſtidiis incipienti tenaſmo:iocineri: renibus: ueſicæ. Con⸗

tra cruditates ſuſpiria. Itaq; etiam faciendi eius extant præcepta. Efficacius enim codi cũ

olere marino: aut cibo: aut cappari: aut apio: aut hærba mercuriali: aut polypodio: aut ane⸗

tho. Vtiliſſime autem coniugis tribus aquæ ad tres heminas cum ſupradictis hærbis: & te⸗

frig eratum ſub diuo dari tempeſtiuis antecedentem uomitione. Nõ prateribo miraculũ

„

nguit
cooiumon
uocollo
fitupdinun
gummng
Seuun män
tere inpu.
uisauren
s utiq;
iccunt ca
ſſtarcüla
ling ouilt
Mo eiuse

umplun

Chitunig
Git fnarimer
ſooſtidat.
centut.Btn
unneoru
lmugnnofu
Uorigm
ſentarüsrel
zumn forcune
nino lubal⸗
he Veineſin
wollagenn
Abomtus⸗
herluct N
ſurum dolo
le lineralon

(icansenti

Endit Con-
Rnpotrlrem
tung inolen
Uieninxc
Nolcenium
taſerenel
muneſthil
ocitälitos
dordititon
riſuoo
Agenas⸗⸗
Mnnelcen
iſtellen
maunli
Aurporu
lpti 1
Ndoborer
Ctur Nõ
folniro
Uscran
nonlenn

Aborn

Dreltne d
Ninmnge
teneguin
ucor,
aconiite⸗
Nunoni
eruſerili

1 aänere. he.

frem,
üqbe iun
iguitheit
eſpieg
tis wein
innn Sonit
ecileiſen
tungütunu
les iſnum
nun le
Aroteſtui
emeciuwol
1 guklien
oRomi
öͤelle fe
nmdiun
Aſus Kuſe
eſteliondu
eobch,
teümi
mulimn,
mitttond
1Anit
lrwoule
äing
Iment
ri lid
nol/
Aetine
Glohaini
cboenul
liigne 00

5 .

is beben⸗
nbige
gebromnu
hen⸗

quanꝗ ad medicinam non pertinens. Si uero liqueſcenti gallinarummemb ra miſceantut:

conſumunt illud in ſe. Ita hoc uenenũ auri eſt. At gallinaceis ipſis circulo e ſermentis ad-
dito collo non canunt. Auxiliatur contra ſerpentes & columborũ caro recens cõſerpta &

undinum. Bubonis pedes uſti cũ pulpagine hærba. Nec omittã in hac alite
plum magicæ uanitatis. Quippe præter reliqua portentoſa mendacia. Cor b

Impo⸗=

ſitum mãme mulieris dormmentis ſiniſtræ tradunt efficere ut ommia ſecreta ronũciet.Piæ

terea in pugnam ferentes idem fortiores fieri. Ei

dad capillos remedia demoſtrant

»*

Quis autem quæſo ouũ bubonis uidere potuit: cũ tam ipſam autẽ uidiſſe prodigium ſit-
Quis utiq; experixi & præcipue in capillo? Sanguine quide pulli bubonis etiã criſpari pro
mittunt capillum. Huius generis prope uideri poſſunt quæ tradũt & ueſpertilione: quod

ſi ſit circũlatus domui uiuus & per feneſtrã inuerſo capite infigatur amulerũ eſſe. Priuia „

timq; ouilibus circunlatũ totiens & pedibus ſuſpenſum ſurſum ſuper liminare. Sang uin-

quoq; eius cũ carduo cõtra ſerpentiũ ictus inter præcipua laudãt.Phalãgiũ eſt italiæ igno

tcum & pluriũ generum. Vnum ſimile formicæ: ſed multo magis ruffo capite: reliqua parte

capitis nigra: albis intercurſantibus reſperſus guttis. Acerbior huius quâ ueſpæ ictus. Vi/
uit maxime circa furnor & mollas. In remedio eſt ſiquis ciuſdem generis alterum percuſ⸗

ſo oſtẽdat. Et ad hoc ſeruãtur cũ mortui inueniũtur. Et cortices eorum cõtriti & poti me
dentur. Et muſtelle catuli ut diximus ſupra. Aeque phalangion græci uocant inter gene/

ra araneorum: ſed diſtingunt lupi nomine. Terriũ genus eſt eodẽ phalangii noĩe araneus:

lanuginoſus grandiſſimo capite. Quo diſſecto inueniri dicuntur intus uermiculi duo: acd
alligatiq; mulieribus ceruina pelle ante ſolis orcũ præſtant ne concipiant: ut Cecili us ĩ co-

mentariis reliquit. Vis ea annua eſt: qu ſolam ex omni tacito dixiſſe fas ſit: uomã aliqua⸗
rum fœcunditas plena liberis tali uenia indiget. Vocatur & rachinno nigro ſimilis ore mi⸗
nimo ſub albo pedibus breuiſſimis tanꝗᷓ imperfectis. Dolor a morſu eius qualis a ſcorpio⸗
ne. Vrine ſimilis araneis textis. Idem erat aſiortion:niſi diſtingueretur uirgulis albis. Hui⸗
morſu genua labefactantur. Peior utroq; eſt cæruleus: lanugine nigra. caliginem cõcitant
& uomitus araneoſos: etiãnum deteriora: crabone penna tantum differens. Hic & ad maciẽ
perducit.Myrmecion formicæ ſimilis capite: aluo nigra:guttis albis di ſtinguentibus. Ve/
ſparum dolore torquet. Tetragãthii duo genera habent: peior medium caput diſtinguen
te linea alba & tranluerſam altera. Fiic oris tumorẽ facit. At cinereus poſterior parte can⸗

dicans lentior. Minime autẽ noxius eodem colore qui telas muſcis in parietibus latiſſime
pandit. Contta ommiũ morſus remediũ eſt gallinaccũ cerebrum cũ piperis exiguo portum

. .

in pota. Itrem formit e quinq; potæ. Pecudum fimi cinis illitus ex aceto. Et ipſi aranei qui⸗

vunq; in oleo putrefacti. Muris ananei morſus ſanatur coagulo agne in uino poto. æxngu

Ix arietinæ cinere cum melle.Muſtellæ catulo ut in ſerpentibus dictũ eſt. Si iunienta mo⸗

morderit: mus recens cũ ſale ĩ ponit᷑ ut fel ueſpertilionis ex aceto. Et ipſe mus araneus con

tra ſe remedio eſt diuiſus & impoſitus. Naſi prægnans momorderit: protinus diſſilit. Opti

mum eſt ſi iis imponatur qui momorderit. Sed & alios ad hunc uſus ſeruant in oleo ut lIu

to circũlitos. Eſt & cõtra morſum eius remedio terra ex orbita. Ferunt eni non tranſni ab

eo orbitã torpore quodã naturæ. Scorpionibus cõtrarius maxime inuicem ſtellio traditur

ut uiſu quoq; pauorem iis afferat: & torporẽ ligich ſudoris.lItaq; in oleo putrefaciunt eũ
& ita eo uulnera perungunt. Quidam oleo illo Ipumam argenteam decoquunt ad empla
ſtri genus: atq; illa illinunt. Hunc græci color uocant & aſcalaborem: & galeoten. In italia

non naſcitur. Eſt enim hic plenus lentigine ſtridoris acerbi. Er ueſcitur quæ omnia a no⸗

Rris ſtellionibus aliena ſunt. Prodeſt & gallinarum fimi cinis illitus. Draconis iecur. Lacer

na diuulſa. Mus diuulſus. Scorpio & ipſe ſuæ plagæ ĩpoſitus aut aſſus in cibo ſumprtus:
aut potus in meri cyathis duobus.Propriũ eſt ſcorpionũ q; manus palmã non feriunt: nec

niſi pilos attingere. Lapillus qualiſcunq; ab ea parte qua in terra erat appoſitus plagæ le⸗
nit dolorem. ltẽ teſta ſicut erat terra operta ex aliqua parte ſicut erat impoſita liberare di
citur. Nõ debẽt reſpicere qui imponunt. Et cauere ne ſol aſpiciat. Vermes terreni triti im/

poſiti proſunt. Multa & alia ex iis remedia ſunt propteiq; in melle ſeruantnr. Noctua api
bus cõtraria & ueſpis crabronibuſq; & ſanguiſugis. Pitii quoq; mari ruſtrũ ſecũ habentes

non feriuntur ab iis. Aduerſantur & locuſtarum minimæ ſine pennis: quas atelabos uocãt
Eſt & formicarum genus uenenatum. Nõ eas nouere in italia. Solifugas. Cicero appellat.

4

quoq; exem

2

(α &

„

eas ſeſtertiis. x. adiecętt⸗ erne.
n De ſeuo camelion: & cane rabido: &

LIBER.

Salfugas betica. Iis cor ueſpertilionis contrarium omnibuſq; formicis ſalamandris reſi/
ſtit. Cantharidas diximus. Sed & in iis magna quæſtio: quoniam ipſe uenena ſunt potæ ue

ſicxæ cum crutiatu præcipuo. Coſſinum equitem romanum amicitia Neronis principis no-

tum: cum iis lichene correptus eſſet: uocatus æ&gypto medicus ad hanc ualitudinem eius 2
Cæſare: cum cantharidum potum præparare uoluiſſet interemit. Verũ illitas prodeſſe nõ
dubium eſt cum ſucco taminiæ uue:& ſeuo ouis uel capræ. Ipſarum cantharidum uenenũ

in aqua parte ſit: non conſtat inter auctores.Alii in pedibus & capite exiſtimant eſſe. Alii

negant. Conuenit tantũ pennas earum auxiliari in quacunq; parte ſit uenenũ. Ipſe naſcun

tur ex uermiculo in ſpongia maxime cynhorodi: quæ fit in caulæ. Sed fœcundiſſime in
fraxino. Cæteræq; in alba roſa minus efficaces. Potentiſſime inter omnes uariæ luteis line

is quas in pennis tranſuerſas habent. Multum pingues inertiores minime latæ piloſe.Inu⸗

tiliſſimæ uero unius coloris macreq;. Conduntur in calice fictili non picato & linteo colli/

gato congeſtæ roſa matura: & ſuſpẽdunt ſuper acetũ cũ felleiferuẽs: donec linteolũ uapo
tentur: poſtea reponuntur. Vis earum adurere corpus: cruſtas obdulcere. Eadem pitycam

pis inipicea naſcentibus. Eadem bupreſti ſimiliterq; preparãtur. Efficaciſſimæ omnes ad le

pras lichenaſq; dicuntur. Menlſes cit: & urinam. Ildeo & Hippocrates hydropicis dabat. Cã

tarides obiectæ ſunt: Catoni urlcenle ei uenenum uendidiſſet in actione e

es n Perbrr oiſrCe
lãcerta: & anſeribus: & columbis: & muſtelis reme
T ſeuum autem ſtruto camelinum tunc ueniſſe ſextertis. xxx. obiter dictum ſit:
efficatioris ad omnia uiſus quã eſt adeps anſerimus. Diximus & mellis uenenati ge
nera. Contra quod utuntut melle: in quo adeps ſint mortuæ. Idem potum in uino
remedium eſt uitiorum: quæ cibo piſium gignuntur. In canis rabidi morſu tuetur a pauo
ræ quæ capitis canini cinis illitus uulneri. Oportet igne comburi omnia eodem modo-: ut
ſemẽ diximus: in uaſa fictili nouo argilla circunlito: atq; ita ut furnum indito. Idem & in
potione proficit. Quidã obid edendum dederunt. Aliqui & uermen e cadauere canino
adalligauere. Menſtruaue canis in paàno ſubdidere calici aut intus.lpſius caudæ pilos cõ/

buſtosinſuere uulneri. Cor caninum habentem fugiunt canes. Nõ latrant uero lingua ca

nina in calciamento ſubdita pollici. Aut caudam muſtellæ quæ abſciſa dimiſſa lit habétes.
Eſt limus ſaliuæ ſub lingua rabioſi canis qui datus in potu fieri hydrophonos nõ patitur.
Multo tamẽ utiliſſime iecur eius qui in rabie momorderit datur. Si. poſſit fieri crudũ mãj/
dendum. Si minus quoquomodo coctum aut ius in coctis carnibus. Eſt uermiculus in lin-
zua canum qui uocatur a græcis lytta: quo exẽpto infantibus catulis nec rabidi fiunt: nec
faſtidium ſentiunt. Ildem ter igni circulatus datur morſis a rabioſo:ne rabidi fiant. Et cæ 3
rebello gallinaceo occurritur. Sed id deuoratũ anno tameneo prodeſt. Aiunt & criſta gal
li contritam efficaciter imponi. Et anſeris adipẽ cũ melle. Saliuntur & carnes eorũ qui ra/
bidi fuerunt ad eadé remedia in cibo dandi. Quin & necãtur catuli ſtatim in aqua ad ſeru
eius qui momorderit ut iecur crud um deuoretur ex iis. Prodeſt & fimum gallnaceu⸗
caxat ruffum: ex aceto impoſitum. Et muris araneæ caudæ cinis ita ut ipſe cui acſciſſa ſit: ui
uus dimittatur. Gleba ex hirundinum nido illita ex aceto: uel pulli hirundinis combuſti.
Membrana ſiue ſenectus anguiũ uernatione exuta cum cancro maſculo trita. N ena per
ſe repoſita in arcis armariiſq; tineas necar. Tãta uis mali eſt urina quoq; calcata rabio ica⸗
nis necat:maxime ulcus habentibus. Remediũ eſt fimũ caballin um aſperſum aceto & cale
factum in fico impoſitum. Minus hoc miretur qui cogitet lapidem a cane morſum uſq;

in prouerbium diſcordiæ ueniſſe. Qui in urinam canis ſuam egeſſerit:torporem lumbotũ

dicitur ſentire. Lacerta quã hyſepa alii calcidem uocãat in uino pota morſus ſuos ſanat. Ve⸗
neficiis ex muſtella ſilueſtri factis contrariũ eſt ius gallinacei ueteris large haurum. Pecu⸗
liariter contra aconitum addi parum ſalis oportet. Gallinarum fimum Jurarat cnndidumn
in hyſopo decoctum aut mulſo: uenena fungorum boletorũq; aſtringit. Item inflimatio⸗

nes ac ſtrangulationes: quod miremur: cũ ſi aliud aial guſtauerit id fimũ torminibus & ĩ⸗

Hationib' afficiat᷑. ſanguis anſeris cõtra lepores marinos ualet: cũ olei æqua portione. Itẽ
contra medicamenta mala omnia. Aſſeruatur cum lamina rubrica & ſpinæ albæ ſucco pa⸗
ſtillorum drachmis quinq; qui in cyathis ternis aquæ bibantur. Item muſtellæ catulus ur

ſndium
olettem.
fumingan
allsuner.
lenhacoui
Cleeſtaunt
uetetata
AAAlop⸗
A glucea
Lop⸗
1 mul
guo⸗
1entrAli
.lerechara
ſelen moſc⸗
niueineles
lodeo quem
cudiſgate
ceiciniscum
ſeetmcicx
claſimp.
güullevunt
Ugubut
Nlorü dellu
Uniro lale
Clcoguunre
Fberleegali
fe nigricia
mul nigrel
noeius unr
Müt Aliga
eg cauecũ⸗
Chellebore
Muillarün
motigillitac
niuntur n
clilnitudit⸗
leuulturis 1
Clhicis cer
tnenure
gitis Muge
mmteraer
nſectüruel
ocapit a
Weridus ton
WMaris fkuka
kundine
tCE]
Kunen
and
Dror
namenic
nnſei n
ilene
el

mnr l
unr dotrr
ridehisd⸗
dinemeis,
roceſen
idumueneni
neſt Ai
ülhentan
Cundiſine in
irlueiline
Lplolelnn⸗
Alnreogrli
lmneclünnp⸗
wemopufenn
konnesadle
iscaba C
Zirquonuun
*
nuſtelsere
I.
ercicunſt
suenenande
Ctuminuno
ueturapauo
demwodon
o. laeman
lnerecnin
dr gndd
colngna
lſthebers
Glö nin
iuci ni,/
lunli⸗
tifumtee
mbio/
i goin/
unnlſi
cal ſrui
nbiſt.
Naritt
unpigl,
oi/

inueterata binis drachmis pota.

ſupra diximus præparatus. Coagulum quoq; agninum aduerſus omnia mala medicamẽts

pollet. Item ſanguis anatum ponticarum. Itaq; & ſpiſſatus ſeruatur: uĩoq; diluitur. Quidꝗ

fœminæ anatis efficaciorem putant. Simili modo contra uenena omnia ciconiarũ ucntri
culis ualet. Coagulum pecoris. Caulis ius ex carne arietum priuatim aduerſus cãtharidas-
Item lac ouium calidum: præter ꝗᷓ iis qui bupræſtin aut aconitum biberint. Columbarum
ſilueſtrium fimum priuatim contra argenti uiui potum. Contra toxica muſtella uulgatis

Ad Alopecias tollendas: & ad pilos reddendos: & ad lendes tollendas: & ad pa lpebras:
ad glaucomata: & ad oculos: & adparotidas remedia. αο ο Ca. V
Lopecias replet fimi pecudum cinis cum oleo cyprino & melle. Item ungularum
a muli uel mulæ ex oleo myrtheo. Prætereacut Varro noſter traditmurinum fimũ

AThI

quod item muſcerdas appellat. Et muſcarum capita recentia prius folio ficulneo
aſperata. Alii ſanguine muſcarum uruntur. Alii decem diebus cinerem earum illinunt cũ ⸗
uimnere chartæ uel nucum: ita ui ſit tertia pars e muſcis. Alii. lacte mulierum cum braſſica ci

nerem muſcaiũ ſubiiciunt: quidam mel tantũ. Nullũ animal minus docile exiſtimat᷑ mino
ris ue intellectus. Quo mirabilius eſt olympiæ ſacro certamine nubes earum imolato tau-
ro deo quem Myoden uocant extra territoriũ id abire. Alopecias cinis e muriũ capitibus
caudiſq; & totius muris emendat: præcipue ſi ueneficio acciderit hæc iniuria. Item herina

cei cinis cum melle aut eorium cõbuſtum cum pice liquida. Caput quidem eius uſtũ per

ſe etiam cicatricibus pilos reddit. Alopecias auté in ea curatione præparari oportet noua-

Wa

cula & ſinapi. Quidam ex aceto uti maluerunt. Qux de herinaceis dicuntur oĩa tanto ma
gis ualebunt in hyſtrice. Lacertæ quoq; ut diximus combuſtæ cũ radice recentis harundi⸗

is: quæ ut una cremari poſſit minutati fienda eſt. Itẽq; myrtheo oleo permixto cineres ca

pillorũ defluuia continent. Efficacius uirides lacertæ oĩa eaden, præſtant. Etiãnum utilius
admixto ſale & adipe urſino & cepa tuſa. Quidam denas uirides in. x. ſextariis olei ueteris
diſcoquunt contenti ſemel in meſe ungere. Pelliũ uiperinarũ cinis alopecias celerrime ex

plet.ltẽ gallinarum fimũ recens illitũ. Corui ouũ ĩ æreo uaſe permixtũ illit umq; deraſo ca

pite nigriciam capillis affert. Sed donec inareſcat: oleum ĩ ore habendum eſt: ne & demtes

ſimul nigreſcant. Idq; in umbra faciendum eſt: neq; ante triduũ albuendũ. Alii ſanguĩe cre

bro eius utuntur cũ uino nigro. Alii excoquunt ipſum: & nocte cõcubia in plãbeum uas

2dũt. Aliꝗ alopecias cãtharide trita illinũt cũ pice liꝗda nitro præparata cute. Cauſtica uis
eaꝶ cauẽdũq;: ne exulcerẽt alte. poſtea ad ulcera ita facta capita muriũ & fel muriũ & fimũ

cũ helleboro & pipere illini iubet. Lẽdes tollũtur adipe canino: uel anguibus ĩ cibo ſũptis
anguillarũ modo: aut uernatione earũ quã exuunt pota. Prurigĩes felle ouillo cũ creta cy
motia illita capiti donec ĩareſcat. Capitis doloribus remedio ſunt cochleæ eæ quæ nudæ ĩ

ueniuntur nondum peractæ ablato capite & iis lapidea duritia exempta. Eſt autem ea cal-

culi latitudine: quæ alligantur: & minutæ fronti illinuntur tritæ. Item reſipum oſſa e capi

te uulturis adalligata: aut cerebrũ cum oleo cedrĩo peruncto capite & intus naribus illitis

Cornicis cerebrũ coctum in cibo ſumptũ uel noctuæ idẽ raſizꝛ. Galſinaceuſe ſi incluſus
1

abſtineatur die ac nocte pari media eius qui doleat euulſis collo plumis circũligatiſq; uel

criſtis: Muſtellæ cinis illitus. Surculus ex nido milui puluino ſubiectus. Murina pellis cre

mata cx aceto illito cinere.Limacis inter duas orbitas inuentæ oſſiculũ per aurẽ cũ ebore

traiectũ: uel in pellicula canina adaligatum quod remediũ pluribus ſemperq; prodeſt. Fra⸗
cto capiti aranei tela ex oleo & aceto impoſita nõ niſi uulnere ſanato ab cedit. Hæc & u ul⸗
neribus tonſtrinarum ſanguinem ſiſtit. A cerebro uero profluentem anſeris ſanguis: aut

anatis ifuſus adeps ſiſtit. Adepſq; earumdem alitũ cũ roſaceo coctus. Matutĩo paſcẽtis ha
rundine caput præciſum maxiĩie luna plena lineo panno adalligant capitis doloribus licio.

2 5 ½
1
7

Per

6
.

Aut cæra alba fronti illinunt: & pilos caninos panno adalligant. Cerebrũ cornicis ĩ cibo ſũĩ9

tum palpebras gignere dicitur. Hyſopumq; cũ myrrha calidum penicillo illitũ Idem ptæ-

ſtare muſcarũ fimi quoq; murini cinerẽ æquis portionibus: ut efficaciter dimidium põdus

denarii promittitur additis duabus ſextis denartii ſextiui ut omnia hyſopo illinantur. Item

numeri catuli triti in uino uetere ad craſſirudinem acopi. Pilos in iis incõmodos euulſos

renaſci non patitur fel herinacei. Ouorum ſtellionis liquor.Salamãd ræ cinis. Cinis lacertæ
uirxidis: uel in uino albo ſole coactus ad craſſitudinẽ mellis in æxeo uaſe. Hixundinis

4

pullo⸗

. .

rũ cinis cũ lacte tytimalli ſpumaq; cochlearũ. Glaucomata dicunt magi cerebro catuli ſep⸗
tem dierũ emendari ſpecillo dem iſſo in dextrãà partem ſi dexter oculus curetur in ſiniſtram
ſi ſiniſter. Aut felle recenti axiõis. Nocturarũ eſt id genus maximũ: quibus pluma auri mõo

micat. Suffuſionẽ oculorum canino felle malebat ꝗ́ hyenæ curari. Apollonius pritaneus cũ

tatem uiſus reſtitui dicunt. Multoq; magis gliris aut muris ſilueſtris cinere: aut aquilæ ce

rebro uel felle. Cũ 11
rimũ cõòfert tibi. Quod quid ſi dicemus in metallis. Muſtellæ cinis ſuffuſionibus Itẽ lacer⸗-
tæ hirundinis ue cerebrũ. Quæ eriam tritæ coctæ ue fronti illitæ epiphoras ſedat: ſiue per
ſe ſiue cum polline ſiue cũ tnure. Sic & ſolatis id eſt ſole correptis proſũt. Viuas quoq; cre
mare: & cinere earum cum melle cretico inungi caligines utiliſſimũ eſt. Iumentorum ocu

lis mẽbrana aſpidis quã exuerit cũ adi pe eiuſdem claritatẽ inunctis facit. Viperam uiuâ in

fictili nouo comburere addito fœniculi ſucco ad cya thum unũ & thuris mamma una atq;
ita ſuffuſiones oculorum & caligines inungere utiliſſimũ eſt. Medicamentum id entheon
uocatur. Fit & collyrium uipera in olla putrefacta uermiculiſq; enatis cũ croco tritis. Exu⸗
ritur in olla cum ſale quẽ lingendo claritatem oculorũ conſequũtur: & ſtomachi totiuſq;
corporis tempeſtiuitates. Hinc etiam ſal pecori datur ſalubritatis cauſa: & in antidothũ cõ
tra ſerpentes additur & tollitur. Quidam & uiperis utunt ĩ cibis. Primũ omniũ occiſæ ſta⸗

melle. Irem albugines oculorum. Muriũ capitũ caudarumq cinere ex melle munctis clari

attico melle cinis & adeps ſoricis cõbuſti ttitus. Lachrymoſis oculis plu

tim ſalem in os addi iubent donec liqueſcat humor quattuor digytorũ m enſura utrinch.

præciſa: exemptiſq; interaneis diſcoquunt in aqua aut oleo ſale anetho & omnibus aut ſta
tim ueſcunt᷑: aut a pane colligunt ut ſpius utantur. Ius præter ſupradicta pediculos e to⸗

to copore expellit: prurituſq; etiam ſumæ cutis. Effecũ oſtẽdis & per ſe capitis uiperini ci
nis. Vtiliſſime cibos inungunt. Item adeps uiperinus. Defelle nõô audacter fſualeri quæ præ

cipiunt: quoniam ur ſuo loco docuimus: nõ aliud ẽ ſerpetiũ uenenũ. Anguiũ adeps erugi

nimixcus rüptas oculorũ partes ſanat & mẽbranas ſiue earũ ſenectus uernatiõe exuta ſiad

. fricet᷑ claritatẽ oculorum facit. Vlulæ quocq; fel prædicatur ad albugĩes ſuffuſiones caligi

nes. Adeps ſimiliter ad claritaté, Aquilæ: quam diximus pullos ad contuendum ſoléẽ expe
rrii: mixto felle cũ melle attico inunguntur nubeculæ & caligationes & ſuffuſioneſq; ocu
lorũ uis & in uulturio felle ẽ cũ porri ſucco & melle exiguo. Et itẽ in gallinacei felle alliga
ro ad argẽa: & ad albugines ex aqua diluto. Itẽ ad ſuffuſiones oxulorũ maxime candidi gal

lſinacei. Fimũ. Eadem quoq; gallinaceorũ dtaxat rubrũ luſcioſis illinendũ monſtrant.Lau

dant & galinæ fel: ſed præcipue adipem cõtra puſtulas in pupillis. Hios ſcilicet ei us rei gra

tia ſaginant. Adiuuat mirifice eruptas oculorum tuniculas ammixto chiſto & hematite la

pidibus. Fimum quoq; earũ duntaxat candidum oleo in uetere corneiſq; pyxidibus adſer/

uäããt ad pupillarum albugines. Qua in mentione ſi gnificandũ ẽ pauones fimũ ſuum reſor⸗
bpere tradt inuidentes hominum utiliratibus. Accipiter decoctus in roſaceo efficaciſſimus

ad inunctiões ominum uitiorum putatur. Icem fimi eius cinis cum attico melle. Laudatur

&& milui iecur. Fimum columbarum ex aceto ad ægilopas. Similiter &ad albugines & ci⸗
catrices,/ Fel anſerinum ſanguis anatum contuſis oculis ita ut poſtea hyſopo & melle inun

gantur. Fel perdicum cum mellis æquo pondere: per ſe uero ad claritatem Diaſcoridis &

Hlippocratis ut putant auctoritate adiicitur quod in argẽtea pyxide adſeruari iubẽt. OQua

perdicum in uaſe æreo decocta cum melle:- ulceribus oculorum & glaucomatis medẽtur co
fumbarum turturum palumbium perdicum ſanguis oculis cruore ſuffuſis eximie prodeſt.

In columbis maſculi efficatiorem putant. Vena autẽ ſub ala ad huc uſum inciditur: quoniãâ

—

ſuo colore utilior eſt. Superimponi oportet ſplenium e melle decoctum: lanamq; ſuccidã
ex oleo & uino. Earüdem auium ſanguis nyctilopas ſanat. Et iecur ouium. Atq; ut in ca“„
pris diximus efficacius fuluæ. Decocto quoq; eius oculos abluere ſuadent: & medulla do
lores humoreſq; illinunt. Bubonis oculorum cinis collyrio mixtus claritatem oculis face⸗

re promittitur. Turturis fimum albugines extenuat. Item coclearum cinis. Fimum cenchri

dis accipitrum generis hanc gæci faciunt. Argema ex melle omnibuſq; quæ ſupra ſcripta
ſunt ſanantur. Mel utiliſſimum oculis in quo ſunt apes immortuæ. Ciconiæ pu Ilum qui
ederit: negat ur annis continuis lippiturus. Item qui draconis caput habeat. Huiuſq; adipe

& melle cum oleo uetere incipientes caligines diſcuti tradunt. Fi irundinum pullos plena

ſuna excecant reſtitutaq; earũ acie capita comburuntur. Cinere cum melle utuntur d cla

.. D
4

ſtneo
cinumd
inguin
huatper d
ſubſternun

lelivrorl

tudinem u
ſnſbbulol⸗
t Muſtell
Moulis fi
hens niuad
nie nedetu
trutapuel
ernucis
gines uoh
etiinolee
Pinoepiohe
ſeuprores t
ſedarolor⸗
damadiciu
Ahuicanim
Otnniumaun
lnlolerſubcd
Cofiigidon
ſceo decocl
lenediume
Clirsder
tlunrnard
ſadainkund
Adlpe nleri
Pris auridi
illtEbich
heisetizn 9
kevermb
nſcon E
un
honurcuatu
funrinu
Uumillnun⸗
wonn omm
thlenefan
ſin nde⸗
neiſriezce
tennefkotn
Eigvonim
Cunlgnte
Gin ninot
n binor
gicur
uetmun
ne uribe
Pudend
nlun

tornlit
rinlnn
Umauni
Nunanebsch
uncrr
aut 14 lix
drsliilgen⸗
ilen
ͦ ſoge
Motumm oel
dun vinz in
m um
nicdentheon
otmitis buu⸗
cni wtinſg
nicotnid

üocie ſ⸗

ſun ummg
nibusaurſti
terloseto⸗
uipenni d
nigur der
Ueps engi
Geenunſad.
ſones ale
mlle de

lorelgaa

kiftlenen
erdiigr

Okmku

teintin
unler
umteo⸗
inus
.Laudnut
gines a
meleinn

Moonds

ecetul 6

nie gode

uroni⸗

oii

KXKXKXKINXN. ðð
ritaté & dolores: ac lippitudines & ictus. Lacertas quoq; pluribus modis ad oculorũ reme
dia aſſumũt. Alii enim uiridem includunt nouo fictili ac la pillos qui uocarur cenidia: quæ
& inguinũ tumoribus adalligari: ſolent: nouẽ ſingulos ſignis ſignantes & ſingulos detra⸗
hunt per dies. Nono emittunt lacertam. Lapillos ſeruant ad oculorum dolores, Alii terrã
ſubſternunt lacertæ uiridi excæcatæ: & una in uitreo uaſe annulos includunt ferro ſolido
uel auro: cum recepiſſe uiſum lacertam apparuerit per uitrum emiſſa ea annulis contra lipi
tudinem utuntur. Alii capitis cinere pro ſtibi ad ſcabricias. Quidam uiridem longo collo
in ſabuloſis naſcentem comburunt: & incipientem epiphoram inungũt. Et item glaucoma
ta. Muſtellæ etiam oculis punctum erutis aiunt uiſum reuerti: ead mq; quæ in lacertis &
annulis faciunt. Serpentis oculum dextrum adalligatum contra epiphoras prodeſſe ſi ſer⸗
pens uiua dimittatur. Lachrymantibus ſine fine oculis cinis ſtelliõis capitis cum ſtibio exi
mie medetur. Aranei muſcarii tela: & præcipue ſpelunca ipſa impoſita fronti ad duo tẽpo
ra: ut a puero ĩ pube & capiat᷑. & ĩponat᷑. Nec is triduo ſe oſtẽdat ei cui medeat᷑ ne uealter-

uter nudis pedibus terrà attingat his diebus mirabiliter epiphoras mederi dicũrur. Albu⸗

gines quoq; dicit᷑ tollere inunctione araneus candidus lõgiſſimis: ac tenuiſſimis pedibꝰ cꝗ⸗
tritis in oleo uetere. Sed is etiã cuius craſſiſſimũ textũ eſt ĩ cõtignatiomibus fere adalligat
pãno epiphoras ſanare tradit. Scarabei uiridis natura cõtuentiũ uiſũ exacuit. Itaq; gẽmaꝶ
ſcuptores tuitu eog agꝗeſcũt. Aures purgat fel pecudis cũ melle. Caniniq; lactis inſtilatio
ſedat dolorẽ. Grauitatem adeps cum abſinthio & oleo uetere. Item adeps anſerinus. Qui/
dam adiiciunt ſuccum cepe & alii pari modo. Vtuntur & per ſe ouis formicarum. Nanque
& huic animali eſt medicina: conſtatque urſos ægros hoc cibo ſanari. Anſerum quoque &

omnium auium adeps præparatur: exemprtiſque uenis omnibus patina noua fictiti operta

in ſole:ſubdita aqua feruenti liquatur. Siccaturque lienis ſaccis in fictili nouo repoſitus lo
co frigido minus putreſcit: addito melle. Murium cinis cum melle inſtillatus: aut cum ro
ſaceo decoctus aurium dolores ſedat. Si aliquod animal in aurem intrauerit: præci puum
remedium eſt murinum fel aceto dilutum. Si aqua intrauerit: adeps anſerinus cũ cepe ſuc
co. Gliris derracta pelle: inteſtiniſq; exemptis diſquoquitur melle ĩ uaſe nouo. Sed medici
malunt nardo decoqui uſqʒ ad tertias: atque ita aſſeruari:deinde cum opus ſit ſtrigili tepe
facta infundere. Conſtat deplorata aurium uitia eo remedio ſanari. Aut ſi terreni uermes
adipe anſeris decocti infundantur. Item ex arboribus rubi cum oleo triti exulceratis & ru
ptis auribus præclare medentur. Lacerti inueterati in os pendentium addito ſale con
tuſi & ab ictu læſas aures ſanant. Efficaciſſime autem ferrugineaa maculas habentes. Li/

neis etiam per caudam diſtincte. Millepeda: ab allis centipeda aut multipeda dicta: animal

eſt e uermibus terræ pilloſum multis pedibus arcuatim repens tractuque contrahens ſe:
oniſcon græci uocant: alii tilon. Efficaciter ſanat aurium dolores in cortice punici mali de
coctum & porri ſucco. Addunt & roſaceum & in alteram aurem infunditur. Illam auũt quæ
non arcuatur ſepa græci uocant: alii ſcolopẽdram minorem pernicioſam ;. Cochleæ quæ
ſunt in uſu cibi cum mittha aut thuris polline appoſitæ. Irem minutæ & lacte fracturis au⸗
rum illinuntur cũ melle. Senectus ſerpentiũ feruente teſta uſta inſtillatur roſaceo ãmixto
contra omnia quidem uitia efficax: ſed contra grauiolentiam præcipue. Aut ſi pu⸗
rulentæ ſunt ex aceto. Melius cum felle caprino uel bubulo aut teſtudinis marinæ. Vetu
ſtior anno eadem membrana non prodeſt: nec hymbre perfuſſa: ut aliqui putant. Item ara
nei ſanies cum roſaceo: aut per ſe in lana uel cum croco. Auribus prodeſt grillus cum ſua
terra effoſus & illitus. Magnam auctoritatem h uic animali perhibet Nigidius: maiorẽ ma
gi: quoniam retro ambulet: terramque terebrer: ſtridat noctibus. Venatur eum formicæ cir
cunligatæ capillo in cauernam eius coniectæ efflato prius puluere ne ſeſe cõdat: & ita for
micæ complexu extrahitur. Ventris gallinaceorum membrana quæ abiici ſolet inueterata
& in uino trita auribus purulentis calida infunditur. Galliarum quoque adeps. Eſt & quæ
dam pinguitudo blattæ ſi caput auellatur. Hanc tritam una cum roſaceo auribus mire pro
deſſe dicunt. Sed lanam qua incluſerint poſt paulum extrahendam. Celerrime enim id pin

gue tranſire in animal: fieri ue uermiculum. Alii binas ternas ue in oleo decoctas efficaciſ
11

ime auribus mederi ſcribunt: & tritas in linteolo imponi contuſis: Hoc quoq; animal iĩter
pudenda eſt. Sed propter ammirationem naturæ priſcorũq; curam totum in hoc loco expli
candum. Plura earum genera fecerunt. Molles quas in oleo decoctas uerrucis Ciesciter

LIBER.

illini experti ſunt. Alterum genus milochon appellauerecirca mollas fere naſcens. Has ca
pite detracto attritas lepras ſanaſſe Muſa & Picton in exemplis reliquerunt. Tertium ge⸗

nus & odoris tedio in uiſum exacuta clune cum piſſelo ſanare ulcera tradunt alias inſana-
bilia. Strumas panos diebus.xxi. impoſitas: percuiſa: contuſſa: cacoethe: ſcabiem: furuncu⸗
loſq; detractis pedibus & pennis. Nos hæc etiam auditu faſtidimus. Ad hercule Diodorus
& morbo regio & ortopnoicis reſtitiſſe tradit cum reſina & melle. Tantum poteſtatis ha⸗

bet ars ea pro medicamento danda quicquid uelit. Humaniſſimi eorum cinerem cremato

rum reſeruandum ad hos uſus ĩ cornea pyxide cenſuere. Aut tritas clyſteribus infunden⸗

das ortopnoicis aut rheumaticis. Infixa utique corpori illitas extrahere conſtat. Mel utilic
ſimũ auribus quoq; eſt in quo apes emortuæ ſunt. Parotidas cõprimi columbinum ſtercus

uel per ſe: uel cum farina hordeacea aut auenacea. Noctuæq; cerebrum uel iecur cũ oleo
infuſum auriculæ aut parotidæ. Multipeda cum reſinæ parte tertia illita. Grilli ſiue illiti:
ſiue ad alligati:At reliqua morborum genera m

dem generis ſequenti dicemus uolumine. Sðè=èU—WUMUW ŚòM
ChaAll PLVNII SECVNDlI NATVRALIS HISTORIAE LIBER. XXXNX.

. 1 5 A . .
Rer r⸗ len E le 1 .
De origine magicæ artis quando & a quibus cœperit: & a quibus celebrata fuerint: & re
ligquxæx ex animalibus medicinez. Cai... 1.

AGICAS uanitates ſæpius quidem antecedentis operis parte ubicunq;

cauſuæ: locuſq; poſcebãt. Coarguimus. Detegemus etiã nuc ĩ paucis. Taa

nsé res digna eſi de qua plura dicantur uel eo ipſo quo fraudulemtiſſima
m attium pſurimũ in toto terrarũ orbe plurimiſq; ſæculis ualuit. Auctorie⸗
atem ei maximam fuiſſe nemo miretur: quâdoquidã ſola artiũ tres alias
iomperioſiſſimas humanæ mentis cõplexa in unam ſe redegit. Natam pri⸗

mũ e medicia nemo dubitat: ac ſpecie ſalutari irrepſiſſe uelut altiorẽ: ſan

Gtiorẽq; quam medicinam ita blandiſſumis: deſideratiſſimiſq; promiſſis addidiſſet uires reli

gionis ad quas maxime etiamnum calligat humanũ genus. Atq; ut quoq; ſuggeſſerit miſ

cuiſſe artes mathematicas nullo non auido futura de ſeſe ſciendi: atq; ea e cælo ueriſſime

peti credente. Ita poſſeſſis hominum ſenſibus triplici uinc ulo in tantum faſtigii adoleuit:
ut hodieque etiam in mag

Sine dubio illic orta in perſide. a Qoroaſtre ut inter auctores conuenit. Sed utrũ unus hic

tantum fuerit: an poſtea & alius non ſatis conſtat. Eudoſus qui inter ſapientiæ ſectas clariſ

ſimaim: utiliſſimamque eam intelligi uoluit.zoroaſtem hunc ſex milibus annorũ ante Pla
tonis morte fuiſſe prodidit. Sic & Ariſtoteles. Fiermippus qui de tota ea arte diligentiſſi/

me ſcribit: & uities centum milia uerſuum: a zoroaſtre condita indicibus quoque uolumi⸗
num eius poſitis explanauit. Etiam præceptorem a quo inſtitutum diceret tradir Agona⸗

cem. Ipſum uero quinque milibus annorum ante Troianum bellum fuiſſe. Mirum hoc im
primis: duraſſe memoriam: artemq; tam longo æuo commentariis non intercedentibus:
præterea nec claris nec continuis ſuoceſſionibus cuſtoditam.Iſtos enim quiſque communi

auditu ſaltem cognitos hahet: qui ſolo cognominantur. Apud corum & zaratum medos.

Babylonuinque Marmaridum: & Arabem Hippocum: Aſſirium uero zarmocẽidam: quo

rum nulla extant monumenta maxime tamen mirum eſt in bello Troiano tantum de ea
arte ſilentium fuiſſe Fiomero: tantumque operis ex eadem in. Vlyxis erroribus adeo ut

totum opus non aliunde conſtet. Siquidem Protea & ſirenum cantus ap ud eum non ali⸗
ſtea Anam diri quonam modo ueniſſet telmeſum religioſiſſimam urbem quondam.
1

rtran

edicinalque ex iiſdem aimalibus aut eiuſ

na parre gentium præualeat: & in oriente regum regibus iperet.

nferorum euocationem ſolum hac agi. Nec po/

ſſerque ad Theiſallas urbes: quarum cognomen diu oprinuit in noſtro orbe alienæ
genus. Troiamis itaque temporibus Chironis medicinis contẽta eſt ſolo Marte fulminan
te. Miror equidem achilis populis famam eius in tantum adhæſiſſe ut. Menander quoque
litte rarum ſubtilitatibus peritus in eadem telmeſo genitus theſſallam cognominarit fabu

puenio to
