gna gigni putant. Diſſimiles anicis longiſq; ueſtiri foliis: ſpatioſius a nodo ſcandente com
plexu. eſt & obliqꝗᷓ harundo nõ ĩ excelſitatẽ naſcens ſed iuxta terram fruticis modo le ſpar
gens: ſuauiſſima in teneritate amimalibus. Vocatur a quibuſdam elegia. Eſt & in italia naſ⸗
cens adarcha nomine paluſtris ex cortice tantum. Sub ipſa coma utiliſſima dentibus: quo⸗
niã uis eadem eſt quæ ſinapi. De orchomenii lacus harũdinetis accurati us dici cogit admi
ratio antiꝗ. Charatian uocabant Craſſiorẽ firmiorẽq;. Plociam uero ſubtiliorem. Hanc ĩ in
ſulis fluitantibus natare: illani in ripis expatiantis lacus. Tertia harundo eſt tibialis calami.

„
* „»

quem auleticõ uocant. Nono hic anno naſcebatur. Nam & lacus incremẽta hoc temporis

ſpatio ſeruabat. Prodigioſus ſi quando amplitudinẽ biẽnio extendiſſet: quod notatũapud
cheroniam infauſto athenienſium prœlio. Et apud lebaida ſæpe notatur influente cephiſo.
Cum igitur anno permaſerit inundatio proficiunt in aucupatoriam quoq; amplitudinem
VYVocantur zeugitæ. Contra bombyciæ maturius reciproco graciles. Eœminarum latiore fo
lio atq; candidiore: modica lanugine: aut omnino nulla ſpadonum nomine inſignibus. Hic

erant armamenta ad incluſos cantus non ſilendos ex reliquo curæ miraculo: ut uenia ſit ar

gento iam potius rani. Cædi ſolebant tempeſtiue uſq; ad Antigenem tibicenem cũ adhuc
ſimplici muſaica uterentur ſub arcturo. Sic præparatæ aliquot poſt annos utiles eſſe incipie
bant. Tunc quoq; multa domandæ exercitationem: & canore tibiæ ipſæ educendæ: compri

mentibus ſe lingulis: quod erat illis theatrorum moribus utilius. Poſtꝗ uarietas acceſſit &
cantus quoq; luxuriantes. cædi ante ſolſtitia cœptæ: & fieri uriles in trimatu apertioribus
earum ungulis ad flectendos ſonos. Quæ inde ſunt & hodie. Sed tunc ex ſua quaq; tantum

harundine congruere perſuaſum erat: & ea quæ radicem anteceſſerat leuæ tibiæ conuenire

quæ cacumẽ dexteræ. Immenſum quantũ iis prælatis quas ipſe cephiſus abluiſſet. Nũc ſacri
ficæ tuſcorum e buxo. Ludicræ uero loto oſſibuſq; aiininis & argento fiunt. Aucupatoria
harundo a panhormo laudatiſſima. Piſcatoria ab aritana ex africa. Harũdinis italiæ uſus ad

uineas maxime. Cato ſeri eam iubet in humidis agris bipalio ſubacto prius ſolo: oculis dif⸗

oſitis interualloternorum pedum. Simul & corundam unde aſparagi fiãt:cõcordare ami⸗
citiam. Salicis uero qua nulla aquaticarum utilior. Licet populi uitibus placeant: cecubum

—

ducant. Licet alni ſæpes muniant: contraq; erũpentium amniumimpetus riparum muro in

turelis ruris excubent: in aqua ſatæ cælæq; denſius nl hærede proſint.-
ur

Alulululicis ſtatim plura genera. Nam quædã & in proceri tunt iugi
uinearum perticas Pariuntq; balteo cortice uincula. Et aliæ uirgas ſequacis ad iũ⸗
turas lentitiæ. Aliæ prætenues uiminibus texedis ſpectabililſubtilitate. Rurſus aliæ

firmiores corbibus ac plurimæ agricolarum ſupellectili cãdidiores ablato cortice: leuiq; tra

ctatu mollioribus uaſis:ꝗᷓ ut ecorio fiant: atq; etiam ſupinarum in delicias canthedrarũ ap⸗

tiſſima. Decidua ſalici fertilitas: denſiorq; tonſura ex breui pugno uerius ꝗᷓ ramo: nonut re
mur in nouiſſimis curanda arbore. Nullus quippe tutior eſt reditus minoris ue ĩpendii aut

tempeſiatis ſecurior. Tertium locum ei in æſtimatiõe ruris Cato attribuit: prioremq; ꝗᷓ oli

uetis: quãq; frumento: aut praris: nec quia deſint alia uincula. Siquidem & geniſtæ: ithaceæ
& populi & ulmi: & ſanguinei frutices: & betullæ: & harundo fiſſa: & harundinum folia: ur

in liguria & uitis ipſa: reciſiſq; aculeis rubi alligant. & intorta corylus. Mirumc; contuſo li
gno alicui:maiores ad uincula eſſe uires. Salici autem præcipua dos. Fiditur enim græca ru

bens candidiorq; amerina. ſed paulo fragilior. Ideoq; ſolido ligat nexu. In aſia tna genera

a. Fi

& derubis. Ca. XX Xxv III
tatem magnã emittunt iugis

(blerun

meſthe
eandem

ſima Ne

putnerel
rcecide
ibeli
hinrran
eſecue
tichsat
lioni
lbipale
loſe ui
Cchrenami

leeonen

glosar
Deſ.
Vr

lin
gintot
CKrwedu
lundlu
uacolor,
ra Qu
Iuntfeuch

busade⸗
Necmed

Eplurim
nibuspl

businlin
Nienelg
Maerieser

neepul
tannenſa
molbe ub
Mhnnt.
bletlignn
nnin
noaguit
.Ton
Grinusd

Eedren

lcorpon
Uenabul

ſtumng

fen ſecn
keumnt
lülri

er Uiceslen

llor canmn
nuben un
ſei Chntler

2

Colongilnii
AAönblinnt⸗
ziiotundhut
doſndeneen
ecidet
RRangun⸗
mncent
uusdächrun
lonmduriin
Dannsam.
ni ben
Gvod emüm
Menecenu
Gnplrcin
Clouunulta
immäin
osuladlentſt
uniemni
mtu pN
S

einemn

Tlaler Mrn
Bmn Aunmmn
brain
i
Cruhr
imunmn
N
miN
lt
limeu
ci
cnttei

„

—

SS

7

——
=–

=

Secc
—

le: & ignem ſacrum. Jin ine
gros atq; paruos:humoris lẽti inficiẽdo maxime capillo: ꝗ & ipſi aqua decocti manduntur.

0

XxYI. —
obſeruant. Nigrà utiliorem uiminibus. Cãdidam agricolarum uſibus. Tertiã quæ breuiſſi
ma eſt helicen uocant. Apud nos quoque multi totidem nomina imponunt. Viminea uocãar
eandem purpuream. Alteram nicelinam a colore: quæ ſit ten uior. Tertiã gallicã: quæ tenuiſ
ſima. Nec in fruticũ nec in uepriũ caulinũ ue neq; in hærbarũ: aut alio ulſo quã ſuo genere

numerentur iure ſcirpi fragiles paluſtyeſque ad tegulũ tegeteſque. E quibus detracto cor

tice cãdelæ luminibus & funebribus ſeruiunt. Firmior quibuſdaà in locis earũ rigor. Namq;

iis uelificant non in pado tãâtũ nautici: uerũ & in mari piſcator afiricus præpoſtero more ue
la intra malos ſuſpendens. Et mapalia ſua mauri tegunt. Proximeque æſtimanti hoc uideat

eſſe quod ĩ interior munda parte pari ſunt papyri uſui: ſed fruticoſigeneris ſũt. Inter aqua
ticas arbores ſunt & rubi atq; ſambuci fungoſi generis: aliter tamẽ ꝗ ferulæ. Quippe plus

ligni ac ſucci utiq; ſambuco. Ex qua magis canoram bucinã tubamq; credit paſtor ibi cæſæ

ubi gallorũ tantum frutex ille non exaudiat rubi mora ferunt & alio genere ſimilitudiem
roſæ:qui uocatur cinoſbatos. Tertium genus idæum uocant græci a loco: tenuior eſt quã
cætera minoribuſq; (vinise minus ad uncis. Flos eius conta Iippitudinem illinitur ex mel
Contra ſtomachi quoq; uitia bibitur ex aqua. Sambuci acinos habẽt ni

De ſuccis arborũ & natura materiarũ:& cedendis arboribus. Ca. XXXIX.
Vmor & corticiarborum eſt: qui ſanguis earum intelligi debet: non idem omnibuſ
h Ficis lacteus. Hiuic ad caſeos figurandos coaguli uis. Geraſis gummoſus. VImis ſa
liuoſus. Lentus ac pinguis malis. Vitibus ac pyris aquoſus. Viuatiora quibus lẽtiorx.

Atq; in totum copore arborum: ut relinquorum ammaliũ:cutis:ſanguis caro: nerui:uenæ.
oſſa:medullæ. Pro cute cortex mirum in moro medicis ſuccum quæretibus fere hora diei
ſceunda lapide inciſus manat altius fractus ſiccus uidetur. Proximi pleriſq; adi pes:Ii uocãa⸗

tur a colore alburnũ. Mollis ac peſſima pars ligni etiã ĩ robore facile putreſcens teredini ob
noxia. Quare ſemp er amputabitur. Subeſt huic caro cui oſſa: id ẽmaterie optimum. Alter
nant fructus quibus ſiccius lignum: ut olea:magiſquã quibus carnoſũ: ut ceraſus. Nec omã

bpus adeps carneſue largæ: ſicuti nec animaliũ acerrimis. Neutrũ habẽt buxus: cornus: olea.
Nec medullam: mimmuq; etiam ſanguinis. Sicuti oſſa non habent ſorba: cærnem ſambuci:
& piurimam ambæ medullã. Nec harundines maiores ex parte. In quarundam arborum car

nibus pulpæ uenæq; ſunt. Diſcrimẽ earum facile. Venæ latiores candidioreſq;. Pulpæ fiſſili

bus inſunt.Ideo fit ut aure ad capur trabis quamlibet prælongæ ad mota ictus ab altero ca

pite uel grauis ſentiatur: penetrante rectis meatibus ſono. Vnde deprehenditur an torta ſit
materies:nodiſq; conciſa. Quibuſdam ſunt tubera:ſicut ſunt in carne glandia:in iis nec ue
na nece pulpa:quodam callo carnis in ſe conuoluto. Hoc precioſiſſimum ĩ citro & acere. Cæ
rera menſarum genera fiſſis arboribus circinnantur in pulpam. Alioquin fragilis eſſet uena
in orbẽ arboris cæſa. Fagis pectines tranſuerſi in pulpa apud antiquos. Inde & uaſis honos.

Manius Curius iurauit ſe ex præda nihilattigiſſe: præter guttum ſagineum quo ſacrifica⸗

ret.Lignum in longitudinem ita fluctuat: ut quæ pars fuit ab radice ualidius ſidat. Quibuſ
dam pulpa ſine uenis mero ſtamine & cenui conſtat. Hæcq; maxime fiſſilia. Alia frangi cele
riora quà findi quibus pulpa non eſt: ut oleæ uſtes. At e contrario torum a carne corpus fi
co. Tota oſſea eit ilex:cornus:robur: cytiſus:motus:hebenos:lotos:& quæ ſine medulla eẽ
diximus. Cæteris nigricans color. Fulua cornus in uenabulis nitet ĩciſuris notata propter
decorem. Cædrus & larix & iuniperus rubent. . ð „
Deaee teredinibus larice. bpo.- ℳ Viaslarrn b. JG Capon ug N.
Arix fœminam habet: quam græci uocant ægida meltei coloris. Inuentun da picto
Irum tabellis ĩmortale: nulliſq; fiſſile rimis. Hoc lignum proximum medullæ eſt. In
Abiete leucon græci uocauere. Cædrus quoq; duriſſima: quæ medullæ proxima ut
ĩ corpore oſſa deraſo modo limo.Et ſambuci interiora mire firma traduntur. Namque qui
uenabula ex ea faciunt præferunt omnibus: Conſtat enim ex cute & oſſibus. Cædi tempe⸗
ſtiuum quæ decorticentur. Vt teretes ad templa cæderaque uſus rodundi cum germinant:

alias cortice inextricabili & carie ſubnaſcente ei materiaq; nigreſcente. Tigna & quibus au

fert ſecuris corticem a bruma ad ſauonium: a ut ſi præuenire cogamur arcturi occaſu. & an
te eum fidiculæ. Nouiſſima rationeſolſtitio. Diues ſyderum horũ reddentur ſuo Ioco: Vul
go ſatis putant obſeruare: ne quæ dedolandæ arbores ſternantur ante editos ſuos fructus.
p iiii

LIBERKRW.,.K.

Robur uere cæſum terediem ſentit. Bruma autẽ ne uitiatur:neq; finditur:alias obnoxium

etiam ut torqueat ſeſe: ſindatq; quod in fubere tempeſtiue quoq; cæſo euenit.lInfinitũ re-

fert Iunaris ratio: nec niſia uige fima in trige ſimã cædi nolunt.Inter omnes cõuenit utiliſſi
me in coitu eius ſterni: quem diem alii interlunium: alii ſilentis lunæ appellant. Sic certe Ti

bperius Cæſar cõcremato ponte naumachiario larices ad reſtitendũ cædi ex retia præfiniuit
Quidam dicunt ut in coitu & ſub terra ſit luna. Quod fieri non poteſt niſi noctu. At ſi cõ/

etant coitus in nouiſſimum diẽ bru mæ: illa æterna

uellæ aut ad materiem nec uereres utiliſſimæ. Circũciſas quoq; ad medulam alii non inu⸗
tiliter relinquũt: ut omnis humor ſtantibus defluat. Mirum apud ãtiquos prĩo punico bel⸗
lo claſſem Luilli imperatoris ab arbore exciſa ſexageſimo die nauigaſſe. Contra uero Hie

ronem regẽ ducentas. xx. naues effectas diebus. xlv. tradit. L. Piſo Secundo quoq; pũico bel

lo Scipionis claſſis. xl. die a ſecuri nauigauit. Tantũ tempeſtiuitas etiã ĩ rapida claritate pol

ler. Cato hominum ſummus in omni uſu de materiis hæc adiicit.Prælium e ſappino atra po

tiſſimum facito. Vlmeam: pineam: nuceam: hanc atq; aliam materiem omnem cum effodies:

ſuna decreſcente eximito poſt meridiem ſiue uento auſtro. Tunc erit tempeſtiua: cum ſeæz
men ſuum maturum erit. Caueto ne per rorem trahas: aut doles.Idemq; mox. Niſi in trime

ſtri lunaq; dimidiata ne tangas materiem. Tunc ne effodias aut præcidas abs terra. Diebus
quuattuor proximmis quibus luna plena fuerit optime eximitur. Omnino caueto nigram ma⸗
treriam ne doles: ne cædas: ne ue tangas niſi ſiccam: ne ue gelidam: ne ue rorulẽtam. Tiberi-
us idem uin. Capitolio condendo ſeruauit interlunia. M. Varro aduerſus defluuia præce⸗

pit obſeruandum idem a plenilũiis. Larici & magis abiectis ſucciſis humor diu defluit. Hæ

omnium arborum altiſſimæ ac rectiſſimæ. Nauium malis antemniſq; propter leuitatem præ
fertur. abies. Cõmini ab iis pino quæ aut quad ripartitos uenarũ curſus bibifidoſq; habeat:
uel omnino ſimplices. Fabrorum inteſtine operaria medulla ſectilis optima quadripartitis
materiis & mollior quam cæteræ. Intellectus in cortice protinus peritis. Abietis quæ pars a
terra fuit enodis eſt. Hacq; quam diximus ratione fiuuiata decorticatur: atc ita. Sappinus
uocatur: ſuperior pars nodoſa duriorq; fuſterna. Et i ipſis autẽ arboribus robuſtiores aqui
loĩæ ptes. Et ĩ totũ deteriores ex hũidis opaciſq;. Spiſſores ex apricis: & diuturnæ. Ideo Rõæ
iferna abies ſuꝑnati præfertur. Eſt ꝑ gẽtin quoq; regiones i iis differẽtie. Alpi
laudatiſſimæ. In gallia ciuribꝰ ac mõte uoſego: ĩ corſica:bithynia: põto:macedonia. Deterio
res eneatica & arcadica. Peſſimæ parnaſia: & euboea: quoniam xomoſæ ibi & contortæ pu/

rrecenteſq; facile. At cædrus in crera africa ſyria laudatiſſima. Cædri oleo puncta materies
nec tineã nec cariẽ ſetit. lunipo eadẽ uirtus quæ cædro. Vaſta hæc ĩ hiſpania:maximæcq; bac

cæ eis. Medulla eius ubicũq; ſollidior etiã à cædrus. Publicũ oĩ um uitiũ uocant ſpiras ubi
ſeſe cõuoluere uenæ atq; nodi.Inueniuntur ĩ ꝗbuſdãa ſicut marmore cẽtra: id ẽ duritia cla⸗

%6

uo ſimilis: inimica ſerris. Et quædãà forte accidũt in lapide comphenſo aut recepto i corpus
aut alterius aboris ramo. Megaris diu ſtetit oleaſter in foro: cui uiri fortes affixerant arma
quẽ cottice ambiente ætas longa occultauerat.Fuitq; arborilla fatalis excidio urbis præmo
nitæ oraculo cũ arbor arma Pepicr: quod ſucciſæ accidit ocreis galeiſq; ieuse ertis. Fe⸗-
runt lapides ita inuentos ad continẽdos partus eſſe remedio. vα C 7r =
— De materiis:De magnitudine arborum:& quæ cariem & ruinam non ſen
tiunt: & de perpetuitate materiarum. Ca. XLb.
MApliſſima arboge ad hoc æui exiſtiat᷑ rõæ uiſa: ꝗᷓ pp miraculũ. T. C.ĩ eodẽ põte nau
a machiario expoſuerat aduectã cũ reliqᷓ materie. durauitq; ad. N. pricipis aphiteatrũ
Fuit aũt rabes e larice lõga pedes. cxx. bipedali craſſitudĩe æꝗlis. Quo ĩrelligebatux

uix credibilis reliqᷓ altitudo faſtigiũ ac cacumẽ æſtimãtibꝰ. Fuit & mẽoria noſtra ĩ porticibꝰ

ſeptos: a. M. Ag rippa relicta æqᷓ miraculi ca: ꝗq deliberatorio ſupꝑfuerat.xx.pedibus breuior

ſex ꝗ pedali craſſitudie. Abies admiratiõis pcipuæ ĩ naui ꝗᷓ ex ægypto caii priĩcipis iuſſu obe

liſcũ ĩ uaticão citco ſtatutũ:ꝗᷓttuorq; trũcos lapidis eiuſdẽ ad fuſtinẽdũ adduxit. Qua naue
nil admirabilius uiſũ mari certũ ẽ. Cxx. modii tũc lẽtis p faburra ei fuere. Lõgitudo ſpatiũ

obtiũit magna ex pte oſtiẽſis portꝰ latere leuoĩbi na q; demerſa ẽ a Claudio prĩcipe cũ tri

bus molibꝰturriũ altitudie ĩ ea exædificaris obiter puteolãâo puluere aduectis. Quæ arbo/
ris craſſitudo quattuor hoĩum ulnas cõplectẽtiũ ĩplebat.Vlgoq; auditur.lxxx .Nnumorũ &

ſit materies:proxime cũ ſupradictis ſy⸗
deribus. Quidam & canis orrum addunt:& ſic cæſas materies in forum auguſtum. Nec no⸗

bꝰ apẽninoq;

Plonsn
1 ſrian
undecit
conele
gintahe
1us:gla
ſccllin⸗

ſorma⸗
fſyücast

doſ
goleok
cchsO
teſtuiden

ileuaut

ſeraole
Gidone⸗
orumn.Se
gicena
Uicetur

hurusrher

peritu
lonorign⸗
meconce⸗
Uiisſlus

cunchag
ſeprorin

nete ſici
atiliſ
doremt
Oreaden
cbjid car

datantur
lümateri
(ueſtris
llieuo i
Cooreſtus
Eilmel
ſuocker
incico
(öbenit
eletrad
Rriesrek
lemiror⸗

isstorun

nodiczg
Centhor

eq eleg

luerhie
Mim
epm

Auec

in li 0

luner

nion
Euemitlofnii,
nesöenit lllc
lmöten
netunni
niinodnalc
ecüſupeti⸗
uguſtun Mr
dulummümnty,

ch
s idhuning,

.

1

2 Comm eroe-

mmanmekodt
mrämanſe
AnmunDi

aeee
vam Ppnd
4

4 4 „art /
biämmmn
n wnin
rinhi⸗
,G;un
e, .
1ewic

e eͥR

eEIII
KtoUnn.
mnntenct

Kmin nſ
5 4

pluris malos ad eos uenũdari uſus. Rates uero cõnecti. xl. ſeſtertiis pleraſq;. At in ægypto
ac ſyria reges inopia abietis cedro ad claſſes feruntur uſi. Maxima ea in cypro traditur ad
undeciremẽ Demetrii ſucciſa. cxxx. pedũ longitudinis: craſſitudinis uero ad triũ hominum
complexũ.Germaniæ prædones ſiugulis arboribus cauatis nauigãt: quarũ quædam & tri/

ginta homies ferũt Spiſſiſſima ex omni materie ideo & grauiſſima iudicatur hebenus & bu
xus: graciles natura: neutra in aquis fuitat: nec ſuber ſidematur cortex: nec larix. Et reliꝗs
ſiciſſima lotos: quæ romæ ita appellatur. Deinde robur ex alburnatum: & huic nigricans co

lor:magiſq; etiam cytiſo:quæ proxime accedere hebenum uidetur. Quanꝗ non deſint qui
ſycicas terebinthos nigriores affirment. Celebratus & Tericles nomine calices ex terebin⸗
tho ſolitus facere torno. Per quam probatur materies: omnium:hæc ſola ungi uult: melior
q; oleo fit. Colos mire adulterarur iuglande ac pyro ſilueſtri tinctis atq; in medicamine de

coctis. Omnibus quæ diximus ſpiſſa firmitas. Ab his proxima eſt cornus quãquam nõ po⸗

teſt uideri mareries propter exilitatem. Sed lignum non alio pene quam ad radios totarum

utile: aut ſi quid cuneandum ſit in ligno clauis ue fingendum ceu ferreis. Ilex item & olea
ſter & olea atq; caſtanea caprinus populus. Hæc omnia & criſpa aceris modo. Si ulla materi

es idonea eſſet. Ramis ſæpe deputatis caſtraceo illis eſt: adimicq; uires. De cetero pleriſque

eorum. Sed utiq; robori tanta duritia eſt: ut terebrari niſi madefactum non queat: & ne ſic

quidem adactus auelli clauus. Et diuerſo clauum non tenet cædrus. Molliſſima tilia: eadẽ
uidetur & calidiſſima:argumentum afferunt quod citiſſime aſcias retundet. Calidæ morꝰ
laurus: hedera: & omnes quibus ignaria fiunt. Exploratorum hoc uſus in caſtris: paſtorũq;
reperit:quoniam ad excuciendum ignem nõ ſemper lapis occaſio eſt. Teritur igitur lignũ

ligno:ignemq; concipit attritu: excipiente materia aridi fomitis fongi uel foliorum facilli⸗
me conceptum. Sed nihil hædera præſtantius quæ teratur lauro: laurũq; terat. Probatur &
uitis ſilueſtris alia quã labruſca: & ipſa hedere modo arborem ſcandens. Frigidiſſima quæ⸗

cunq; aquatica. Lentiſſima autem & ideo ſcutis faciendis aptiſſima quorum plaga cõtrahit
ſe protinus: clauditq; ſuum uulnus. Et ob id contumacius tranſmittit ferum. In quo ſũt ge

nNere ſici ut ſalix: tilia: betulla:ſambucus:populus utraq;. Leuiſſime ex iis ſicut & ſalis: ideo
q utiliſſimæ. Omnes autem eriam ad ciſtas quæc unq; Hexibili crate conſtant. Habent & cãâ
dorem rigorẽq; & in ſculturis facilitatem. Eſt lentitia platano: ſed madida ſicut alno. Sicci⸗
or eadem ulmo:fraxino:moro:ceraſo:ſed ponderoſior. Rigorem fortiſſime ſeruat ulmus:
ob id cardinibus aſſamentiſq; portarum vtiickua:uoniann minime torquetur: permutan⸗

da tantum ſic: ut cacumẽ ab inferiore ſit cardine: radis ſuperior. Palam eſt mollis. Et ſube/
xis materies ſpiſſa. Et malus pyruſq; necnõ acer: ſed fragiles & quæcunq; criſpa. In ommbus
ſilueſtris & maſcula differentia cuiuſq; generis augent. Et in fœcunda firmiora fertilibus

niſi auo in genere mares ferunt:ſicut cupreſſus & cornus. Cariem uetuſtatẽq; non ſentiũt

cupreſſus:cædrus:hebẽus: lotos:buxus:taxus: iuniperus oleaſter & olea. Et ex reli quis tra/
diſſime larix: robur: ſuber: caſtanea:iuglans:Rimã E urãq; non capit ſponte cedrus: cupreſ
ſus olea.Buxũ maxime æternã putãt:hebenũ & cupreſſum: cedrũq;. Claro de oĩbus materi
is indicio in tẽplo epheſiæ Dianæ utpote tota aſia extruẽte: cũ quadrĩgẽtis anms pactũ ſit.
Cõòuenit tectũ eius eſſe cædrinis trabibꝰ. De ipſo ſimulacro deæ ambigit᷑. Cæteri ex heheno
eſſe tradũt. Mutianꝰter cõſul ex iisꝗ pxime uiſo eo ſcripſere:uitigineũ & nunꝗᷓ muratũ ſe
pties reſtituto tẽplo. Hãc materiã elegiſſe eandẽ Canetiã nomẽ artificis nũcupãs. Quod eꝗ
dẽ miror:cũ antigorẽ Mineruã nõ quoq; mõ. Libero patri uetuſtatẽ attribuat. Aducit mul
tis foraminibꝰ nardo rigari: ut medicatus humor alat: teneatq; iuncturas: quas & ipſas eſſe
modicas admodũ miror. Valuas eſſe e cupreſſo: & iã quadringẽtis ppe annis durare materiã
oẽm nouæ ſimilẽ.ld quoq; notãdũ ualuas in glutinis cõpage quadriennio fuiſſe. Cupᷣſſus in

eęe.uas electa: qm p̃ter cætera uno in genere materiæ nitor maximne ualeat æternꝰ. Nõne ſimu⸗

lacrũ iouis in arce e cup̃ᷣſſo durat a cõdita urbe ſexceteſimo ſexageſimopmo anno dicatũèe
Memorabile & uticæ tẽplũ Appolinis: ubi indicarũ cædrorũ trabes durãt ita ut poſitæ fue
re pᷣma urbis eius origine annis mil. clxxxviii. Et in hiſpanis aiũt tẽplũ a Dianæ a acyntho
aduectæ cmu conditoribus anno ducenteſimo ante excidium troræ ut auctor eſt Bocchus:
infra oppidũ ipſum id haberi. Cui pepercit religione inductus Hänibal iumiperi trabibꝰ? ett

anm nũc durãtibus. Super oĩa memorat᷑ ædes in aulidæ eiuſdẽ deæ ſæculis ante troianũ bel⸗

lum exædificata. Cuius quonia generis materiæ ſciẽtia obliterata in plenum dici nõ poteſt

LIBER.

utiq; quæ odore præcellãt: ea eternitate præſtere. A prædictis morus proxime laudat᷑: quæ

uetuſtate etiam nigreſcit. Et quædam tamen in aliis diuturniora ſunt uſibus alia. Vlmus

in præſflarxu firma. Kobur defoſum. Et in aquis quercus obruta. Eadem ſuper terram rimoſa

facit opera rorquendo ſe ſe. Larix in humore præcipua: & alnus nigra. Robur marina aqua
corrüpitut. Non ĩprobatur in aqua & fagus & iuglans. Eiæ quidem in iis quæ defodiũtur
uel principales. Irem iuniperus eadẽ & ſubdialibus aptiſſima. Fagus & cerrus celeriter mar⸗
ceſcunt. Aeſculus quoq; humoris impatiés. Econtra adacta in terrà paluſtribus al sn æter

na: oneriſq; ᷓ̃tilibet patiens. Ceſarus firma. VImus & fraxinus lentæ: ſed facile panduntut:
Hexibiles tamẽ ſtantes ad circũciſura:ſiccate fideliores. Laticẽ in maritimis nauibus obnozi

am reredini tradũt. Et oĩa præterꝗᷓ oleaſtrũ & oleã. Quædã enim in mari quædã in rerra ui-
tiis oportuniora. De teredinibus. . e CiAD.. XlIII.
NRAAr³eſtantiũ quattuor genera. Teredines capite ad portionẽ gratiſſimo rodunt de-
i tibus. Hæ tantũ mari ſentiũtur: nec aliã putant teredinẽ proprie dici. Tereſtres tine
as uocant. Culicibus uero ſimiles triphas. Quartum eſt & e uermiculorum genere:

quorũ quidẽ alii putreſcente ſucco: ipſa materie aln pariuntur: ſicut in arboribus. Ex eis

ceraſtes uocat᷑ cũ tantũ eroſerit ut circũagat ſe: generat aliũ. Hæc naſci prohibet in aliis a⸗

maritudo ut cupᷣſſo:in aliis duritia ut buxo. Tradũt & abietẽ circa germinationes decorti-
catã: ꝗᷓ diximus luna aquis nõ corrũpi. Alexâdri magni comites pdiderũt in tilo rubri ma-

ris inſula arbores eſſe: ex ꝗbus naues fieret: quas. cc.annis durãtes inuẽtas: & ſi mergeren⸗
tur ĩcorruptas. In eadẽ eſſe fruticẽ baculis tantũ idoneæ craſſitudinis: uariij xigriũ maculis:
põderoſum:& cũ in ſpiſſiora decidit:uitri modo fragilẽ. De materiis ai chitccti: & que

mareries ad quid utilis: & quæ firmior mareria in teetunm. Ca. XIII.

.—

pPDiud nos materiæ finduntur aliquæ ſpõte: ob id architecti eas fimo illitas ſiccari iu⸗
2 bent ut afflatus nõ noceant:Põdus fubſtinere ualide abies larix etiã in tranſuerſum

poſitæ. Robur olea incuruant cedutq; põderi. Ille renituntur: nec temere rumpun-

tur: priuſq; carie ꝗᷓ uiribus deficiũt.Et plana arborũ ualida in diuerſum eni curuat᷑.At po⸗

pulus cõtra oĩa inferiora panditur. Paſma ecõtrario fornicatur. Pinus & cupreſſus aduer⸗-

ſus cariẽ tineaſqʒ firmiſſimæ. Facile panditur iuglans. Fiunt enim & ex ea trabes:frangique

le prænũciat ſtrepitu. Quodm androaccidit: cum e baneis territi ſono profugerunt. Pinus

piceæ: alni ad quarum ductus in ſtobos cauantur. Obrutæ terra plurimis durant annis. Ex

dem ſi nõ integãtur: cito ſeneſcunt: miro modo fortiores ſrhumori extra quoq; ſuperſir.
Firmiſſima in tectũ abies. Eadẽ ualuarũ repagulis: & ad quæq; libeat in teſtina opera aptiſz

ſima ſiue græco ſiue câpano ſiue ſiculo fabricæ artis genere ſpectabilis: ramentorũ crinib

pampinato ſemper orbe ſe uoluens ad incitatos roncinarũ raptus. Eadẽ & curibus maxime

ſociabilis glutino in tantum: ut ſidatur ante cum ſolida eſt. gFöH‿αν⅜.

De glutinanda materia & lignis ſectilibus. Ca. XLIIII.

Agna autem & glutinatio: proptereaq; ſectilibus laminis ac in alio genere operiun
m tur. Stamineam hocuſu probant uenam: & uocãt fertileà argumento ſimilitudims:
ꝗquoniam lacunoſe criſpa. In omni genere & glutinũ abdicant quædam. & inter ſe
& cum aliis inſociabili glutino ſicut robur. Sed nec fere coherent niſi ſimilia natura: ut ſi
quis lapidem lignunq; coniungat. Cornum maxime audit ſorbus: carpinus: buxus: poſtea
tilia. Cuicuncq; operi facilia flexilia omnia quæ lenta diximus: præterꝗᷓ morus & caprificus
Durabilia ac ſectilia quæ modice humida. Arida enim R
tur:præter robur & buxum quæ pertinacius reſiſtunt: ſerrarunq; dentes pienr Xqualita
te inerti. Qua de cauſa alterna inclinatione egerunt ſcobem. Obedientiſfima quocunq;
in opere fraxinus: eademq; corylo haſtis melior: cornu leuior: ſorbo lentior. CGallica ue-

ro etiam ad currus flexibilis. Vitem æmularetur ulmus: ni pondus eſſet in culpa. Facilis &

fagus: quãquam fragilis & tenore eodem ſectilibus laminis in tenui flexibilis: capſiſq; ac

ſcriniis ſola utilis. Secatur in laminas pertenues & ilex colore quoq; non in grata: ſed maxi

me fida iis quæ teruntur: ut rotarum axibus. Ad quos lentore fraxinus utilis: ſicut duri⸗
cia ilex: & utroq; legirur ulmus. Sunt uero & parui uſus fabrilium miniſteriorum inſi=
gnes. Ideoq; prodirum terebris uaginas ex oleaſtro:buxo-illice: ulmo: fraxino utiliſſima fie
ri.Ex iiſdem malleos:maiores quoq; e pinu & illice. Et iis autem maior ad firmitatem cauſa
tẽpeſtiuæ cæſuiæ q̊ immaturæ. Quippe cũ ex oles duriſſimo lhigno cardines in foribus diu-

tioubelt
Teranno⸗
ſtor kle⸗
Cictteranm

s quam uiridia ſetris cedun⸗

im⸗
Pioinu⸗
imenco

Cittusde⸗
0t a
integla⸗
Algnib
uumor
ponenre
Hirerum
coli
leſtucne
Deab
k

a

guoniͤuel
Romolus
Ralice
Cupreſtus
Utbeinu.
Onamfui
Crtantilo
CituPui
leilicun
Uminept
elliſepi
aninnel
Cuntunci
nent
Guerne
Cubine
enün
K
vollne⸗
ſpictur
Cletben
auine
cormpun
fisdurg
cbeepl
innßs
elnrur.
Atborem
trinoni
ſubezn
ndotes
WeſtSi
Unolcit

wehntren
Nna inn
ertemmnun
ur MINNI
urdenii
duscelenem,

6

ES

maudes n
urdinen
mondn
ci Teriraun
lonmgmn
1dorut a
Mondernais

— „
EE — —
— —

ttch
WI
Bimurniuerun
Hemoretunun⸗

.„ nem ,
Sauum.
61 W
1 01 . „ 9
„v ur
mla mrun
s buun ell⸗
etc
RH

u
Baſ NIn

Poktei.
,

De arborum ætate: & quæ genera arborum minime durant. 4 Ca-.

tius ĩmorati plantæ mõ gerninauerint. Cato uectes aquifolios: laureos: ulmos:fieri iubet.
iginus manubria ruſticis carpinea: illigna: cerrea. Quæ in laminis ſecantur:quorũq; ope/
rimento ueſtiatur alia materies præci pua ſunt citrus:terebinthus: aceris genera: buxũ: pal⸗
ma aquifolium ilex: ſambuci radix: : populus: Dat & alnuscut dictum eſteuber ſectile: ſicut
citrus acerq;. Nec aliarum tubera in præcio. Mediaq; pars arborum crilſ pior:& quo propri⸗
or radici minoribus magiſq; flexibilibus maculis. Hæc prima origo luxuriæ arborem alia

in tegi & uiliores ligno pcioſiores cortce fieri: ut una arbor ſæpiꝰ ueniret. Excogitatæ ſũt
& ligni bratteæ. Nec ſatis. Cœpere tingi animaliũ cornua dentes ſecari: lignũq; ebore diſti

gui: mox operiri: placuit deinde materiem & in mari quæri. Teſtudo in hoc ſecta. Nuperq;

portentoſis ingeniis principatu. Neronis inuentum: ut pigmentis perderet ſe:pluriſq; ue⸗
nirer: imitata lignum. Sic'lactis præcia quæruntur, Sic terebinthum uinci iubent Sic citrum
præcioſius fieri. Sic acer decipi. Modo luxuria non fuerat contenta ligno. lam lignum emi

teſtudinem facit.
Ilta arborum quarundaà iĩmenſa credi poteſt ſi quis profunda mundi & ſaltus in ac/
u ceſſos cogitat. Verum ex iis quas memoria hominum cuſtodi durant in ueliterno.
Afkfrican prioris manu ſatæ oliuæ. Item myrtus eodem loco conſpicuæ magnitudi⸗

nis. Subeſtiſpecus in quo manes eius cuſtodire draco traditur. Romæ uero locos in Lucinæ
area anno qui fuit ſine magiſtratibus. ccclxix. urbis æde condita. Incertum ꝗtum ipſa uetu⸗
ſtior. Eſſe quidem uetuſtiorem nõ eſt dubiũ: cum ab eo luco Lucina nominetur. Hiæc nũc
circiter annum. cccl. habet. Antiquior enim illa eſt: ſed incerta eius ætas quæ capillata dicit᷑

quoniã ueſtalium uirginum capillus ad eam defertur. Verum altera lotos in uulcanali: qce

Romulus conſtituit ex uictoria de decimis æquæua urbi intelligitur: ut auctor eſt Maſuri
us. Radices eius in forum uſq; Cæſaris per ſtationes municiporum penetrant. Fuit cum ea

cupreſſus æqualis circa ſupræma Neronis principis prolapſa atq; neglecta. Vetuſtior aurẽé

urbe in uaticano ilex. In qua titulus æreis litteris hetruſcis religione arborem iam tunc di:
gnam fuiſſe ſignat. Tyburtes quoq; originem multo ante urbem romam habẽt. Apud eos
extantilices tres etiam Tyburno conditore eorũ uetuſtiores: apud quas inauguratus tra

ditur. Fuiſſe autem eum tradunt filium Amphiarai qui apud thebas obierit una ætate an⸗

re iliacum bellum. Sunt auctores & delphicã platanum. Agamẽenonis manu ſaram. Et alte/
ram in caphie archadiæ luco. Sunt hodie ex aduerſo ilienſium urbis iuxta heleſpontũ in pro

teſilai ſepulchro arbores:quæ omnibus ephebiis eius cum in tantum accreuere: ut iliũ aiſpi-
ciant inareſcunt:rurſuſq; adoleſcunt.luxta urbem autem quercus ili tumulo tunc ſatæ dia
cuntur: cũ cœpit iliũ uocari.Argis olea nunc etiã durare dicitur: ad quã Iouem in uaccã mu
tatem Argus illigauerit. In ponto circa heracleam aræ ſunt louis Statiui cognomini: ibiq;
quercus duæ ab Pſæœrculæ ſatæ. In eodem tractu portus Amyci eſt Bebryce rege interfecto
clarus.Eius tumulus a ſupremo die lauro tegitur: quam inſanã uocant: quoniaà ſi quid ex ea
decerptũ inferatur nauibus iurgia fiant: donec abiiciatur. Regionẽ aulocrenẽe diæximus per
quã ab apameã in phrygiam itur. Ibi platanus oſtenditur: ex qua pependit Marſia uictus ab
Apolline: quæ iam tum magnitudine electa eſt. Nec nõ palma deli ab eiuſdẽ dei ætate eon⸗
ſpicitur. Olympiæ oleaſter:ex quo primus Hercules coronatus eſt. &tũc cuſtoditur religi⸗
oſe.Athenis quoq; olea durare traditur in certamine edito A minerua. Ediuerſo breuiſſi⸗
ma uita eſt punicis:fico:malis. Ex iis p̃cocibus breuior ꝗᷓ ſerotinis:dulcibus:qᷓ acutis: & dul
cior in punicis. Item in uiribus:præcipueq; fertilioribus. Grecinus auctor eſt ſexagenis an⸗
nis duraſſe uites. Vidẽtur & aquaticæ celerius interire. Seneſcũt quidẽ uelociter: ſed e radi
cibꝰrepullulãt laurus: & mali: & punicæ. Firmiſſimæ ergo ad uiuendũ oleæ: ut quas durare
annis. cc. inter auctores conueniat. Et in ſuburbano tuſculani agri colle qui corne ap⸗
pellatur. Lucus antiqua Dianæ ſacratus a latio: uelut arte tõfili coma faginei moris. In hoc
arborẽ mori eximiã ætate noſtra adamauit Paſſienus Criſpus bis cõſul orator Arpdine ma
trimonio & Nerone priuignolclarior poſtea: oſculari cõplectiq; eâ ſolitus:nõ modo cubare
ſublea.uinũq; illi effũdere. Vicina luco eſt ilex & ipſa nobilis. xxxv. pedũ ambitu caudicis. x.
arbores metiẽs ſngulas magnitudinisaiſedæ: ſiluãq; ſola facit. Hædera necari arbores cer
tũ eſt. Simile buida & in uiſco tãetſi tardiorẽ earũ imuriã arbitrant. Naq; & hoc pᷣter frucꝰ
aꝑnoſcit᷑ nõ in nouiſſimi smirabile. Quædã.n.in terra gigni nõpñũt: & in arboribꝰ naſcũtur.

„

Nãq; cum ſuam ſedem nò habeant:in aliena uiuunt: ſicut uiſcum. Eſt & in ſyria hærba quæ

uocatur caſſitias:non tantum arbores: ſed ipſis etiam ſpinis circunuoluens ſeſe. Irem circa

templa theſſalica quæ polypodion uocatur: & quæ dolichos: ac ſerpillum. Oleaſtro quoq;
deputato quod gignitur uocãt phaunos. Quod uero in hiſparia fullonia hipophact calli-

culis inanibus foliis paruis: radice albe. cuius ſuccus ad detractiones in comitiali morbo uti
liſſimus habetur. Viſci tria genera. Nac; eſc in abiete & larice caſſitias. Stel ĩdicit euboea na
ſci. Hyphear arcadia. Viſcũ autẽ in quercu: robore:ilice: pruno ſilueſtri: terebĩtho: nec aliis

arboribus adnaſti. Pleriq; copioſiſſimũ in quercu. quod dryos hyphear uocant. In omni ar⸗
bore excepta ilex & quercu differentiã facit odor uiruſq; & foliũ nõ iucũdi odoris. Inutro⸗

q; uiſcum amarũ & lentũ. Hyphear ad ſaginanda pecora utilius. Vitia modo purgat primo

dein pinguefacit: quæ ſuffecere purgationi. Quibus fit aliqua tabes intus negant durare
ea. Edendi ratio ætatis quadragenis diebus. Adiciũt diſcrimẽ in iis quæ folia euitant: & ipſi

decidere. Contra inhærere nato in æterna fronde. Omnino autẽ ſatum nullo modo naſcit:

nec niſi per aluũ auiũ reditũ: maxime palumbis & turdis. Hæc eſt natura ut niſi maturatũ
in uentre auium nõ proueniat. Altitudo eius nõ excidit cubitalẽ ſemper fruticoſi ac uiri/

dis. Mas fertilis. Eœnina ſterilis. Aliquãdo nõ fert. Viſcũ fit ex acinis qui colliguntur meſ-

ſum tepore ĩmatuti. Nã ſi acceſſere hymbres:amplitudine quidẽ augentur: uiſco uero mar
ceſcunt. Sicantur deinde: & atidi tundutur: ac conditi in aqua putreſcũt duodenis fere die
bus. VYnuũc hocrerũ putreſcẽdo gratiã inuenit. Inde in profluente rurſus maleo tuſi amiſ⸗
ſis corticihus interior carne lenteſcunt: Hoc eſt uiſcũ pẽnis auiũ tactu ligandis. Iuglandis

oleo lubacũ c libeat i ſidias moliri. Nòô eſt omtrẽda ĩ ea re & galliarũ admiratio. Nihilha
bent druidescita ſuos appellant magos)uiſco & arbore in qua gignatur(ſi modo ſit robur)
ſacratius lam per ſeroborum eligunt lucos: nec ulla ſacra ſine ea fi onde conficiunt: ut ĩde
appellari quoc interprætatione græca poſſit druides uideri. Enimuero quicquid ad naſca
ur illis e cælo miſſum putat ſignũc eſſe electe ab ipſo deo arboris. Eſt autem id rarum adæ⸗

modum inuentu: & repertũ magna religione petirur. Eſt ante ommia ſextaluna: quæ princi
pia menſium annoruũcs iis facit & ſeculi poſt triceſimũ annum: quia iam uirium abunde ha⸗

beat nec ſit ſui dimidia. Omnia ſanantem appellantes ſuo uocabulo. Sacrificio epuliſq; rite

ſub arbore præparatis duos admouent candidi colori tauros: quorum cornua nunc primũ
uinciantur. Sacerdos candida ueſte curtus arborem ſtandit. Falcæ aurea demerit. Candido

id excipitur ſago. Tum demum uictimas ĩmolant præcantes ut ſuum donũ deus proſperũ
facias iis quibus dederit. Fœcunditatem eo peto dati cuicunq; animali ſterili arbitrantur.
