Iin aquæ mulla in ciathis tribus uel agaricum maxime in iis febribus quæ cum horrore ue

niunt. Quinquefolii folia quidam terna tertianis dedere: quaterna quaternis: plura cæte⸗

xis:aliis omnibus obolis tribus cum pipere ex aqua mulſa. Verbenaca quidem & iumentoꝶ

febribus in uino mederur. Sed in tertianis a tertio geniculo inciſa: quartanis a quarto. Bi⸗=

bitur & ſemẽ hipici utriuſq; in quartanis & horroribus betonicæ farina: quæ omnes horro
ges coercet.Item panaces adeo excalfactoria natura ut per niuem ituris bibere id: ac perun
gi eo præcipiant. Et ariſtolochia perfictionibus reſiſtit. Phreneticos ſomnus ſanat: qui cõ
tingit peucedano ex aceto capiti infuſo anagallidum: ſucco. Ediuerſo lethargicos excita

gi labor eſt. Hoc præſtat euphorbium ur perhibent)ex aceto naribus tactis peucedano ſuc

co.-Contra inſanias betonica bibitur. Carbunculos rumpit panaces. Sanat betonicæ farina
ex aut braſſica cum thure frequenti potu calidæ: uel e carbone in conſpectu extincto
fauilla digito ſublata & illita uel plaãtago tuſa. Titymallus characites hydropicos ſanat. Pa

naces: plantago in cibo: cum prius panem ſiccum cõmederint ſine potu. Beronica drachmis

duabus in tribus ciathis uini aut mulſi. Vel agaricum uel ſemen lonchitidis duabus lĩguis
ex aqua potum.Pſyllium ex uino. Anagalidum ſuccus. Cotelydonis radix ex mulſo. Ebu

li recentis radix excuſſa tantum nec colluta quantum duo digithi cõpræhẽdàt ex uini ui ⸗
teris calidi hemnia. Trifolii radix drachmis duabus ĩ uino. Tithymallũ: platyphillon cgno
mĩe.Semẽ hypici:quod charos appellat. Actæ quà quidã eſſe ebulũ putàt radice contrita in
uin cyathis tribus ſi febris abſit: uel ſemine ex uĩo nigro. Itẽ uerbenaca faſiculo manus ple
næ decocta in aqua ad dimidias: Præcipue tamẽ chameathæ ſuccus aptiſſimus credit᷑. Erup
tiones pituitaſq; emẽdat plãtago. Cyclamini radix cũ melle. Ebuli folia cõtrita & e uetere

uino ĩ poſita ẽt boã ſanãt:id ẽ rubẽtes pabulas.Purriginẽ ſi uccus ſtrichni illicus: Igni ſacro

medetr᷑ aizoum. Folia trita cicutæ. Midragoræ radix. Siccat ĩ aere ut cucumis: primoc ſuꝑ

muſtũ ſuſpendit᷑:mox ĩ fumo:dein tundit᷑ ĩ uino aut aceto. Prodeſt & uino myrteo foue⸗
re mentæ iextans uini ſulphuris unica ex aceto ſimul trita: fuligo ex aceto. Ignis ſacri plura

Iunt genera. Inter quæ mediũ hominẽ àbiens: qui zoſter appellat᷑: & enecat: ſi cinxerit. Me

6.

cotelydonis radix cũ mulſo XiobmSuccus linozoſtis ex aceto.

Ad Iuxta mẽbra: & cõtra morbũ regiũ: & cõtra furũculos & fiſtulas & inflãmationes &

de: plantago cũ creta chymgliꝗ eſtereber ſe. Radix perſolatæ. Aliis quæ ſerpunt

ãꝗbuſtionẽ: & cõtra alios morbos ad neruos & ſanguinem. Ca. Alll.

Adix pollypodii illita luxatis medet᷑. Doloreq; & tumores tollũt ſemẽ pſylii. Folia

r dplantaginis tuſa: ſale modico addito. Verbaſci ſemẽ ex uino decoctũ & ↄtritũ. Cicu
ta cũ axũgia. Folia ephemeris tuberibus: atq; tumoribus: Illiniũturq; et: dũ diſcuti

poſſint.Morbũ regiũ ĩ oculis pᷣcipue mirari ẽ tenuitatẽ illã denſitatẽq; tumcularum felle
ſubeunte. Hippocrates a ſeptĩo die ĩ febre mortiferũ ſignũ eẽ docuit. Nos ſcimus uixiſſe
aliquos etiam ab hac deſperatione. Fit uero & circa febres impugnãtutq; contaurio maio⸗
xrecut diximus)poto. Betonica agarici obolis tribus ex uini ueteris cyatho. Item uerbenacæ
foli o obolis tribus ex uini ealidi hemina quatriduo. Sed celerrime quinque foliiſuccus me

detur ttibus ciathis potus cum ſale: & melle. Cyclamini radix drahmis tribus bibitur ĩ loco
calido: & perfricationibus tuto: ſudores enim felleos mouet,. Folia tuſſilaginis ex aqua. Se

men linozoſtis utriuſqʒ inſperſum potioni:uel cum abſinthio aut cicere decoctum. Hyſo⸗/

pi baccæ cum aqua pota. Lichen hærba ſi cum ſumitur: cætero olere abſtineatur. Po lytrix ĩ
uino data. Struthion in mulſo. Paſſim & in quacũq; parte ac maximo incõniodo naſcuntux
qui furunculi uocantur: mortiferum aliquando malum cõſectis corporibus. Remedio ſũt
pignocomi folia trita cum polenta:ſi nondum caput fecerint. Diſcutiunt & folia ephecri

illita. Fiſtulæ quoq; in omni parte ſerpunt: medicorum uitio maleſectis corporibus. Auxi
lio eſt centaurium minus: collyriis cum melle decocto additis. Plataginis ſuccus infuſus.

Quinquefoliorum cum ſale & melle. Ladanum cum caſtoreo. Cotelydõ cum medulla cer

umma calefacta impoſita. Verbaſci radix medulla collyrii tenuitate in fiſtulam additur. Vel
ariſtolochiæ radix. Vel ſuccus tithimalli. Colectiones ĩflamationeſq; ſanant argemõiæ fol
lia illita. Duritias & collectiones omines uerbenaca uel quinquefolium:decoctumq; in ace
to uecbaſci folia uel radix. Hyſopum e uĩo impoſitum. Acori radix decocto eius hærbe fo
uentibus. Aizoũ.Item quæ contuſa ſint: duritiaſq; & ſinus corporis & tela omnia ĩfixa cor
pori extrahunt. Folia tuſſilaginis. Daucum. Semẽ leontopodi tritum in aqua cum polenta
Suppurationibus imponuntur pygnocõi folia trita cum polenta: uel ſemẽ. Item orchis. Vi
tia quæ ſunt in oſſibus ſatyrii radice impoſita efficaciſſime ſanari dicuntur. Nomæ & colle

ctiones omnes fuco maris priuſꝗ inareſcat. Et alcmeæ radix collectiones diſcuti t. Ambuſta
ſanantur plantagine arctio: ita ut cicatrix fallat. Folia eius ĩ aqua decocta & contrita illinũ

tur. Radices cyclamini cum aizoo. Hærba ipſa hyperici: quod coriſſum appellauimus. Ner
uis & articulis conuenit plantago trita cum ſale. Argemonia tuſa ex melle. Peucedani ſuc

co perungun tur ſpaſtici: tetaici. Neruorum quritiæ egilopi ſucco. Doloribus erigeron ex
aceto illinitur. Epythinno ſpa ſticis & opiſthotonicis perungi: ſemine hyperici. quod charos

uocatur.Idemq; bibere prodeſt. Phrimõ dicitur etiam abſciſſos ſanare neruos ſi confeſtim
imponatur trita uel manſa. Spaſticis tremulis opiſthotonicis alcmeæ radix bibitur ex aqua
mulſa. Sic & rigores excalfacit. Sanguinis profiuuium ſiſtit hærbe peoniæ ſemẽ rubrũ. Ea⸗
dem & in radice uis. Cyclaminos uero ſi ore ſanguis reiiciatur: ſine e naribus ſiue aluo flu
at. ſiue fœminarum utero. Item Ilyſimachia pota uel illita uel naribus indita. Item plantagi
nis ſemẽ. Quinquefolium potum & illitum. Cicutæ ſemẽ in nares ſi ĩde Huat tritũ ex aqua

& inditum aiozom. Aſtragaliradix ſiſtit, Et iſchemõ & achillea.

Debut
(ui
terrc-
liase
mmioret
lodem nomm
Uckueo tann
botes aſct
6 genicuht
ntieligrol
nutius huen
bistridas V
ſcekolubio⸗
Ebuscaulbou
Nopreringt
Melibibitun
Utquistecen
cubo Funge
Huenriacn
gun Beionie
den ſuccus u
givetere l⸗
Prndirtrita
conrortionibe
Potumduobe
iushorſemlis
ſprpcyrindi
Pibtureuino
ſagooſefll
ſuracorpush
mquidemin
Leer⸗
I dire
tritat
hrien Oi
pogelt Rer⸗
palgaParin
Coelhe nocan
Ulttitrueten
ulinirur⸗
Renlitucin
möllameti
gereohane
deo U an
tmäye
erpung
nonrrr,
e centi
Keserſd
ang
heiſketh

l cinrent Ne
lisgkſannn

tinnined

Niſlifo
iiü
get di dlati
mculaunke
8lamus unle
mamnonu⸗

lem verberaaz

olütbeusne
utiimilo
nan
euutpohuin
nodomonnt
5 Numtli⸗
hhngpi
Ni/
ſacuifl⸗
ummidct
ndnn
rgerid d
wanngnA
oi Aleto
mnuißn ot
un Mend
ten Uens V
rra le
iApal⸗
coNtia U
Maummus
Pecemn 1

De hærba equieſeto: & ſtephanomeli: & eriſitale: & contra uermes. Ca. XllII.
QQuuieſletum a græcis dlicta & in pratis naſcens uituperata a nobis. Eſt autem puluis
tertæ: equinæ ſetæ ſimilis: lyenis curſorum extinguit decocta fictili nouo ad ter⸗
tias quantum uas capiat. & per triduum hemims pota: unctis eſculentis ante diem
unum interdicitur. Græcorum uaria circa hanc opinio. Alii pini foliis ſimilẽ nigricantem

codem nomine appellant: uim eius ammirabilem tradentes: quod etiã ſanguinis pfluia uel

tactu eo tantũ hoĩe ſiſtat: alii hippurin: alii ephedrõ: alii anabaſmn uocant: traduntqʒ; iuxta
arbores naſci & ſcandentẽ eas dependere comis iunceis multis nigris ut eſt equorum cau⸗
da geniculatis ramis folia habere pauca:tenuia: exig ua:ſemẽ rotundum:ſimile coriandro:
radice lignoſa:naſci in ambuſtis maxime. Vis eius Killare corpora. Succus ſanguinem in

narihus fluentem incluſis ſiſtit. Item aluum. Medetur dyſentericis in uino dulci potus cya

this tribus. Vrinam cit. Tuſſim ortopnoeã ſanat. Irem rupta:& quæ ſerpũt. Inteſtinis & ue
ſicæ folia bibuntur. Enterocœlen cohibet. Faciunt & aliam hippuri breuioribus & mollio
ribus caulibus candidioribuſq;ʒ per ꝗᷓ utilem iſchiadicis: & uulneribus ex acero impoſiram
propter ſanguinẽ ſiſtendum. Et nymphea trita plagis imponitur. Peucedanum cũ ſemie cu
preſſi bibitur:ſi ſanguis per os redditus eſt:fluitq; ab infernis. Sideritis tantam uim habet
ut quis recenti gladiatoris uulneri illigata ſaguinẽ claudat. Quod facit & ferulæ cinis uel
catbo. Fungus uero etiam efficacius: qui ſecundum cadi cem eius naſcitur. Per nares autẽ
fluentci & cicutæ ſemen trirum ex aqua inditumq; efficax habetur. Item ſtephanomelis ex
aqua. Betonice farina e lacte caprino pota ſiſtit ex ubere fluentem. Platagoq; contuſa. Eiuſ
dem ſuccus uomentibus ſanguinem datur: Ad erraticum autẽ radix perſolatæ cum axun⸗
gia uerere illita: Potatur a ruptis conuulſiſq; & ex alto diectis centaurium maius. Gentia-
næ radix trita uel decocta uel ſuccus betomcæ. Et hoc amplius addo iocineris aut lateris
contortionibus: panaces: ſcordion ariſtolochia pota cum agarico. Item contuſis: & euerſis
otum duobus obolis in mulſi cyachis tribus. Aut ſi febtis ſi in aqua mulſa uerbaſcum:cu
ius Hos ſimilis auro eſt. Acori radix. Aizoum omne. Sede maiori ſuccus efficaciſſimæ. Irem
ſym phyrti radices: uel decoctum. Daucum crudum. Eryſithales eſt flore luteo foliis acã hi.
Bibicur e uino.Itẽ chamerops:& in ſcorbitiones irio uel plantago oĩbdus modis.ltẽ phit. ria
ſi:quo ſcylla Dictator cõſumptus eſt. Naſcuntur quoq; in ſanguĩe ipſo hoĩs animalis exe
ſura corpus.Reſiſtitur uuæ taminiæ ſucco: aut ueratri cum oleo perũctis corporibus. Tãi

na quidem in aceto decocta etiam u e tedio liberat.
De ulceribus:& ad plãgas: e policnemo. - Ca. Xv.
Lcera multorum ſunt generũ. ac multis modis curantur. Panacis oĩum geneꝶ ra⸗

u dirx ex uino calido illinit᷑ manãtibus. Siccat priuati quam chironiã dixrũs. Cũ melle
trita tubera apit: ulceribuſq; quæ ſerpunt. Deploratis auxilio eſt cum eris flore uĩo

temperata oĩbus modis uel flore: uel ſemĩe: uel radice.Eadẽ cũ polenta uetuſtis uulneribꝰ

prodeſt. Heracleon quoq; ſidereon. Apollinaris. Pſylium. Tragacàtha. Scordotis cũ melle
purgat: Farina eius carnes eſcreſcentes per ſe in ſpſa conſumit. Polemonia ulcera:quæ ca⸗

roethe uocant ſanant. Cenraurium maius inſpſum uel illitum. Item minoris coma decocta
uel trita uetera quoq; ulcera Surgn & per ſanat. Foliculi cimeni recentibus plagis imponũ
c

rur. Illinitur autẽ gentiana uſceribus quæ ſerpunt radice tuſa uel decocta in aqua ad mel-

lis craſſitudinem: uel ſucco uulneribus. Ex ea factum lichium. Lyſimachia recentibus pla⸗

gis medet.Plantago oĩum generũ ulceribus:peculiariter fœæminarum ſenũ & ĩfàtiũ.Igne
mollita melio:& cũ ceroto craſſa ulcerũ labra purgat Norts ſiſtit. Et tritã ſuis foliis inte
gere oportet. Suppurationes: collectiones:ſinus ulcerũ. Chelidonia quoq; ſicantur ulcera
adeo ut ẽt pro ſpodio utantur. Eadem iã deſpatis cũ axungia ĩpõitur. Dictamũ pota ſagit⸗
tas pellit: & alia tæla extrahit illita. Bibitur ex aquæ cyatho foliorũ obolo. Proxie pſeudo
dictamũ Vtraq; etiã ſuppurationes diſcutit. Ariſtolochia quoq; putrida ulcera exeſt. Sor⸗
dida expurgat cum melle: uermeſq; extrahit. Itẽq; clauos ĩ ulceribus natos. Et ĩfixa corpo
ri oĩa præcipue ſagittas & oſſa fracta cũ reſina. Caua uero ulcera explet per ſe. Et cum iri-
de recentia uulnera ex aceto. Vetera ukcera uerbenaca quiquefolium cũ ſale & melle. Ra/
dices perſolatæ uulneribus ferro illatis recentibus ĩponuntur: folia ueteribus. Cum axun
gia utraq; & ſuo folio operit᷑. Damaſomũ aũt & ĩ ſtruma. Folia uerbaſci ex aceto aut uino
Periſterios ad oĩa genera uel calloſorũ putreſcẽtiũq; ulcerum facit. Manantia nympbeæ
Z g& ii

LIBER-.
heracleæ radix ſanat. Item cyclamini radix uel per ſe: uel ex aceto: & cũ melle. Eacdlem & con
tra ſteatomata efficax: ſicut ad ulcera manontia hyſopum. Itẽ peucedanum cui ad recentia
uulnera tanta uisẽé: ut ſaniẽ oſſibus extrahat. Præſtant hoc & anagallides: cohibentq; quas
uocant nomans & theumatiſmos. Vtiles & recẽtibus plagis: ſed præcipue ſenum corpori.
Cum ceroto apoſtemara & ulcera tetra folia mandragoræ recentia. Radix uulnera cũ mel
le aut oleo. Cicuta conſiligini mixta mero. Aizoũ herpetas quoq; & nomas ac putreſcẽtia

ſicut erigeron uerminoſa. Recetia aute uulnera aſtragali radix: & uetera quoq; ulcera pur

gar hypociſthis utraq;. Leòtopodii ſemèe tritum in aqua & cum polenta illitum ſpicula ſa⸗

gittariorũ extrahit. Itẽ picnocomi: ſemẽ tytimallus. Characites ſucco grangrenas phagede
nas putria: uel decocto ramorum cũ polenta & oleo Orchis radices. Hoc amplius & cacoe

the ex aceto cum melle ſiccæ & recentes: Per ſe uulnera onothera efferentia ſeſe ſanat. Scy
tchæ uulnera ſcytice curant. Ad carcinomata argemonia ex melle efficaciſſima eſt. Vulneri

bus perſonatis aſphodeli radix decocta ut diximus: trita cum polenta & illita. Quibuſcũq;
uero apollinari s. Aſtragali radix in puluerem trita hũidis ulceribus prodeſt. Item callitrix
decocta in aqua. Priuati uero iis quæ calciamẽto facta ſint uerbenaca. Nec nõ & lyſmachia
contrita. Ac nym phea arida in fricata. Polytrix inueteratis iiſdẽ utilior. Policemon cumlæ
bubulæ ſimilis eſt ſemine pulegii ſurculoſas multis geniculis corymbo odorata acri & dul
ci odore: quæ ferro factis uulneribus cõmanducata imponitur: quinto die ſoluitur. Sym⸗
phy ton ad cicatricem elerrime perducit. Item ſyderitis. Fiæc imponitur ex melle. Verbaſ⸗
ci ſemine ac foliis ex uino decoctis ac tritis: omnia corpori in fixa extrahuntur. Item man
dragoræ foliis cum polenta. Cyclamini radicibus cum melle. Triſaginis folia in oleo cõtri
ta maxime adhibentur ulceribus: quæ ſerpunt. Et alga in melle trita. Betouica ad carcino⸗
mata. Et melandria: ac ueteres addito ſale. Verrucas tollit argemonia ex aceto uel batrachii

radix: quæ & ungues ſcabros aufert. Liozoſtidis utriuſq; folia uel ſuccus illitus. Titymal

—

ellegantia ad colorem reducit ladanum.

li omnes genera uerrucarum omnium. Item omnia pterygia: uaroſq; tollunt. Cicatrices cũ

De pluribus experimentis ad inficiendos capillos: partus eiiciendos & con
,d trerHinendos & aliarum remedia. Ca. XVI.

4

a Mulieribus morbis medetur maxime i uniuerſum peoniæ herbæ ſemẽ nigrum ex

aqua mulſa. Eadem & in radice uis. Men ſes cit. Panacis ſemen cum abſinthio men⸗

ſes & ſudores. Scordotis potu & illitu. Betonica drachma in uino cyathis tribus bibitur cṍÿ
tra omma uuluarum uitia. Aut quæ a partu fiunt. Menſes nimios ſiſtit achillea impoſita:
& decoctum eius inſidentibus. Mammis imponitur hyoſcyami ſemẽ cum uino. Loti radix
cataplaſmate. Et mammis etiam chelidonia. Secundas morantes uel partus e mortuos radi
ces panacis appoſite extrahunt. Ipſum panaci: ſemen e uino potum uuluas pargat: appoſi⸗
tũq; cum melle. Polemonia pota ex uino ſecundas pellit. Nidore purgat uuluas centaurii
minoris ſuccus: potu: fotuq; menſes cit. Item maioris radix in uuluæ doloribus iiſdem mo
dis prodeſt: Detaſa uero & appoſita extrahit partus emortuos. Plantago imponitur in la⸗
na in dolore uulux. Inſtrangulatu bibitur. Sed præcipua dictamo uis eſt. Menſes cit. Par⸗
tus emortuos uel tranſuerſos eücit. Bibicur ex aqua liotum obolo:adeo ad hæc efficax:
ut ne in cubiculum quidem prægnantium inferatur. Nec potu tantum ſed & illitu & ſuf-
fitu ualet. Proxime pſeudodictamum. Sed menſes cit cum mero decoctum pondere dena
rii. Pluribus ramen modis & ariſtolochia prodeſt: nam & menſes & ſecundas cit. Et emor⸗
tuos partus extrahit myrrha & pipere addito pota uel ſubdita. Vuluas quoc; procidentes
inhiber poru uel ſuffitu uel ſubiedu maxime tenuis. Strangulatum ab is menſiumq; diffa
cultatem agaricũ tribus obolis tritum in uini ueteris cyatho porum emẽdat. Periſteros ap
poſita in cpe ſuillo recẽti. Antirrinõ cũ roſaceo & melle. Itẽ appoſita nympheætheſaliæ

radix pota dolori medetur. In uĩo pota nigro profluuia inhibent E diuerſo ciet cyclamini

radix pota & appoſita. Et ueſicæ inſicentiũ decocto medetur. Secundus pota ciſſanthemos
pellit. Vuluam ſanat. Et xiphii radix ſuperior menlſes cit drachma ex aceto pota. Peuceda⸗

num ſtrangulatus uuluæ nidore uſtum recreat. Menſes aluoſq; pra cipue pſylliũ drachma

in cyathis tribus aquæ mulſe. Semẽ quoq; mandragore potum uuluam purgat. Menſes

eit ſuccus appoſitus:& emortuos part us. Nimia rurſus profiuuia ſiſtit ſemẽ cu uino & ſul

Rremiſiam & eleliſphacum alligata qui habet uiator: negatur laſſitudinem ſeéntire

cſure Alui
ſalinepe
Eioruale⸗
un Ane
neſecun⸗

lkſecundis

Uuluas Pohh
cumer n

polta. i

(oct Nor
lantuelung
eminarun.

Mbibuq

Chietolit
Ntuivn
gluauter
Cpteſicont
lenilenit.
achem luc
ſaruoius ob
ne puetperæ
hemospote
babentes uun

goniporufe
tummnes
hiine
Puinusunie
(urverom
cealug cut
Cucdiegr⸗
lindiremen
auurremec
guinoleod
uitsinulue⸗
Neo llitoct
Wenuee

lucbn 8.
prerlabr
ee⸗

hinnaen
üiainenn
Ddenenn
nun Coror,,
ulnenci ne
punreciin
agien ol
tumſziclhſ
tenns ongede
wpliusdcde
leſe lnnt
meſt. Vulnni
nbuſeig

Thiemcaltnn.

5 Pmha
amon cunllr
dde
uiur In⸗
tnelee eb⸗
nrur temmn
ninoleo döri
cacino⸗
ouelbartachi
lru Tignml
Cnnces
iendosAt
N
wdinemlame
wenignn
CNonen
gibusthim
nilagpeio:
Meluigin
eponmind
mprto/
Ajanumn
idimn
murnl⸗
aactb⸗
Arcton:
in ſch
tenchn
ct Lreo⸗
radenid

. eiſfee 9

Cluu ſ

XXVII. ðJM D

phure. Alui profluuia ſiſtit & contrahit batrachi on potu: uel cibo ardens⸗alias ut diximus

ccuda. Sed cocta cõmendatur ſale & oleo & cym ino. Daucum & menſes & ſecundas potũ
facillime pellit. Ladanum ſuffitu corrigit uuluas: dolori earum exulceratiſq; imponitur.
Emortua lcamonium pellit potum uel appoſitum. Menſes cit hypericum: utrunq; appoſi⸗
tum. Ante alia uero ur Hippocrati uidetur eryfimon e uino ſemine uel radice. Cortice tra
hit: & ſecundis ſuccurit & Hrangulationibus ex aqua pota. Item radix e geranio peculiari⸗
ter ſecundis inflamationibuſq; uuluarum conueniens. Purgat hippuris pota & appoſita
uuluas. Polygonas pota menſes cit. Et alcmeæ radix. Folia plantaginis pellunt.ltem agari⸗

cum ex Z⸗ mulſa. Artemiſia uuluæ medetur trita ex oleo irĩo aut fico: aut cum myrrha

appoſita. Eiuſdem radix pota in tantum purgat: ut partus enectos extrahat menſes & ſecũ
as cit. Romanorum decoctum inſidentibus: item folia pora drachma. Ad eadem oĩa pro
ſunt uel impoſica uentri immo cum farina hordeacea. Acharon quoq; utile eſt interioribꝰ
fœminarum morbis. Et cõiza utraq;. Et crẽnos. Et cantillides duæ uuluis utiliſſime. Tor⸗

minibuſq; & ſecundarum more in uino potæ. Callitrix fotu locis mederur: Albugines in

capite tollit. Capillos inficit oleo trita. Geraniõ in uino albo potum: & hypociſthis in rubro
ꝓfiuuium ſiſtunt. Hyſopum ſuffocationes laxat. Radix uerbenacæ pota ex aqua ad oĩa in
partu aut ex partu mala præſtantiſſima eſt. Pencedano quidam milſcent in nĩo nigro ſemẽ
cupreſſi contritum. Nam ſemẽ pſylii deferuefactũ in aqua cum ĩtepuerit: epiphoras onines
uteri lenit.Symphitõ tritum in uino nigro euocat menſes. Partus accellerat ſcordotis pota
qrachma ſucci in aqua mulſa cyathis quatruor. Dictami folia præclaræ dantur ex aqua. Cõ

ſtat unius oboli pondere:uel ſi mortui ſint in utero infantes: protinus reddi ſine uexatio⸗
ne puerperæ. Similiter prodeſt pſeudo dictamum ſed tardius. Cyclaminos adaligata. Ciſſa

themos pota. Item betonicæ farina ex aqua mulſa. Arſenogonõ & theligenon herbæ ſunt
habentes uuas floribus oleæ ſimiles: pallidiores tamé. Semẽ album: papaueris modo. Theli
goni potu fœminã concipi narrant. Arſenogonõ ab ea ſemine oleæ nec alio diſtat. Kuius
tu mares generari perhibentur: ſi credimus alii urrãq; ocimo ſimilẽ tradunt. Arſenogõi
emẽ autẽ geminum eſſe teſtibus ſimile. Mam marum uitiis aizoũ quod digytellum appel
lauimus unice medetur. Erizerũ ex paſſo mãmas uberiores facit. Sonchũ in farre coctum.
Quæxæ uero maſtos uocatur indita pilos mamarum e partu naſcentium & tineas autfert ĩ fa
cie.aliaq; cutis uitia emẽdat. Gentiana nymphea heraclia illita ciclamini radix maculas oẽs

Caucaliæ grana mixta cæræ liquidæ extendunt cutem in facie. erugantq;. Vitia omnia aco⸗

ti radix emendat: Capillum liſimachia flauũ facit. Denigrat hypericon:quod & oriſton uo
catur.Item ophryos hærba dẽticulato oleri ſimilis: foliis duobus. Nigritiam dat & polæme
nia in oleo decocta. Pſilothrũ nos quidem in mulieribus medicamentis tractamus:uerũ ẽt
uirxis in uſu eſt. Efficaciſſimũ autẽ haberur acheroſtis. Item Reuneſ ſucco uel in ſole cum
oleo illito crebro uel euulſis pilis. Quadrupedum ſcabiem ſanat hyſopum ex oleo fotum
Anginas peculiariter ſideritis. Verum & reliqua genera hærbarum reddamus.

CaAI PLINI SECVNDI NATVRALIS HISTORlAE LBER. XxvVII.

„ Reliquabærbarum gener. C. f.
RESCIT apud me certe tractatu ipſo admiratio niqn earſs. Quintoch
maior copia hærbarum dicenda reſtat: ranto magis adorare priſcorũ in
iiuéiendo curã intradendo benignitatẽ ſubit. Nec dubie ſuꝑata hoc mõ
cc ppogſiet uideri ẽt rerũ naturæ ipſius munificẽtia:ſi humam opis eſſet ĩuen
tio. Nũc uero deorũ fuiſſe eã apparet: aut certe diuinã ẽt cũ hõ ĩuenerit
Euandemq; omnium parentem genuiſſe hæc & oſtendiſſe: nullo uitæ mi⸗
NL2ulo maiore. ſi uerum fateri uolumus, Scyticam hærbâ a mæotidis pa
ludibus & euphorbiã e monte atlate. ultraq; Herculis coldas & ipſo rerũ naturæ defectu:
pte alia britanicãà ex oceani ĩſulis extra terras poſitis:itẽ 4 æthiopidem ab exuſto ſ yd eribus
axe: Alias prærerea aliunde ulecro citroq; hanæ ſaluti in toto orbe terrarũ portare ĩmenſa
zomanæ pacis maieſtate nõ homines mõ diuerſis jnter ſe terris gentibuſq;: uerũ etiam mô
tes & excedentia in nubibus iuga: paſtuſq; pecorũ & bærbas quoq; inuicẽ oſlenda. ter

. =
☚

–BDe aconito: & panthera: & quæ extinguit᷑ aconitttto. Cca. il.
Ed antiquorũ curã diligẽtiaq; as poſſit ſatis uenerari:cũ cõſtet oĩ um uenenorum

J re mortẽ. Hoc fuit uenenũ quo iĩterẽptas dormiẽtes a Calfurnio Beſtia uxores. M
Cexcilius accuſator obiecit. Hĩc illa atroxporatio? eius ĩ digyto ea mortuas. Fabulæ narraue
re e ſpinis Cerberi canis extrahete ab ĩ feris Hercule.ldeoq; apud heracleã põticã ubi mò⸗
ſtrat᷑ eius ad ĩ feros aditus gigni. Hoc quoq; tamẽ ĩ uſu hũanæ ſalutis uertere. Scorpionũ
Gibus aduerſari experiẽdo aconitũ datũ ĩ uino calido. Ea eſt natura ut hoĩem occidat niſi
ĩ uenerit ꝗd ĩ hoĩe pimat.Cũ eo ſolo colluctat:uelut præſctius ĩuẽto ſolo. Hæc pugna eſt
cũ uenenũ ĩ uiſceribus reppererit. Mirũq; exitialia ꝑ ſe àbo cũ fuerĩt duo uenẽa ĩ hoĩe cõò
moriũtur: ut homo ſupꝑſit. Immo uero ẽt ferarũ remedia antiꝗ pdiderũt: demõſtrãdo qũo
uenenata quoq; ipſa ſanat᷑. orpeſcũt ſcorpiões acòiti tactu: ſtupẽtq; pallẽtes: & uĩci ſe cõ
fitent. Auxiliat᷑ eis helleboꝶ albũ tactu reſoluẽte. Ceditq; acõitù duobꝰmalis ſuo & oĩum
uod ſi ꝗs illa forte ab hoĩe excogitari potuiſſe credit ĩgrate deog ĩtelligit mũera, Tan
gur carnes acôito: necãtq; guſtu earũ patheras: niſi hoc fieret repleruras illos ſitus. Ob id ꝗ
32 pꝓdalianches appellauere. At illas ſtati liberari morte excremẽtoꝑꝶ hoĩs guſtu demõẽſtta
tũ. Quod certe caſu reptũ ꝗs?& quotiẽs fiat ẽt nüc ut nouũ naſi ꝗin feris rõ & uſus ĩter ſe
cxadi nõ poſſit. Quod omnium creaturarum conditor ſit deus. Ca. III.
1 ergo caſus hic ẽ ille: qui plurima inuenit in uita deus. Hoc habet nomẽ: per quẽ
intelligitur eadem & parens rerum oinnium & magiſtra utraq; cõiectura pari: ſiue
iſta quottidie feras inuenire:ſiue ſemper ſcire iudicemus. Pudendũq; rurſus omia
animalia quæ ſint ſalutaria ipſis: noſſe ipſa præter hominẽ. Sed & maiores oculorum quoc;
medicamentis aconitum miſceri ſaluberrime promulgauere: aperta profeſſioneimalũ qui
dem nullum ſine aliquao bono dicere. Fas ergo nobis erit qui nulla diximus uenenata: nũc

ris non plura quattuor ab radice leniter hirſuta. Radicem modicam tãà maro ſimilem mari⸗
no. Quare quidam tà maron appellauere. Alii lycoctonõ ex ea qua diximus cauſa. Radix in

Ronõ appellare mallent: quoniam procul & e longinquo odore mures necat. Naſcitur in

4 quid em nutriente. Hanc aliqui rationem nominis attulere. Alii quoniam uis eadem i mor
3 te eſſet quæ cotibus ad ferri aciem dererendam ſtatimc; gqugza ue locitas ſentirerur.
a 4n Iri De æthiopide:& amaranto: & aloe: & alcea. & alpho: & 2 Nn.: & androſace: & androſemo
2 1Sαα² & ambroſia: & anconi: & anagyro: & anonymo. Ca. lii.
per lEo , Ethiopis radix folia habet phlomo ſimilia: magna & multa: & hirſuta ab radice. Cau
oa J rrr. Aur. lem quadrangulum ſcabꝶ:ſimilẽ arctio:multis concauũ.In aliis ſemẽ candidũ ge/

ut cornua poſſint uideri. Præterea in æthiopia naſcuntur: & in ida monte troadis: & mel
ſenia. Colliguntur autũno: ſiccantur in ſole aliquot diebus: ne ſitum ſentiant Medentur

quæ ex æthiopia uenit: eximia eſt: atq; illico prodeſt. Amarantõ ferulacea eſt duorum pal⸗
morum altitudine: origano ſimilis Hore: bulbis aureis. Huius uſtæ nidor urinã cit uuluaq;
purgat: tanto magis inſidentibus cauſa. Cauſa hominis non hac ſed quoniam diutiſſume
non marcefcit. Aloe ſylæ ſimilirudĩem habet maior & piguioribus folus ex obliquo ſliria
ta. Caulis eius tenuis eſt rubens medio:non diſſimilis antherico. Radice una ceu palo ĩ ter
ra dimiſſa: graui odore: guſtu amara. Laudatiſſima ex india effertur: ſed naſcitur & in aſia:
non tamen ea utuntur: miſi ad uulnera recentibus foliis: mirifice enim conglutinat: uel ſuc
co: ob id in turbinibus cadorum eam ſerunt ut aizoum maius. Quidam & caulem ante ma
turitatem ſeminis incidunt ſucci gratia: aliqui & folia. Inuenitur & per ſe lachryma ad hæ⸗
rens. Ergo pauimentandum ubi ſata ſit cenſet ut lachryma non abſorbeatur. Fuere qui tra
derent in iudæa ſuper hieroſolimam matallicam eius naturam: ſed nulla magis improba eſt
neq; alia nigrior eſt: aut tumidior. Erit ergo optima pinguis ac nitida ruffi coloris friabiis
ac iocinoris modo coada facile liqueſcens improbanda nigra & dura: harenoſa quoq qi

H 2
H

⸗ weeſt ln II-BERBäS
“ nũ ꝗquæſo deos: ſit munus iſtud. Adeo romãos uelut alterãâ lucẽ dediſſe rebꝰumanis uidef

ociſſimũ eẽ aconitũ: & tactis quoq; genitalibꝰfœminini ſexus aĩaliũ eodẽ die ifer⸗

demonſtrare quale ſit aconitum uel deprehendi gratia. Folia habet cyclamini aui cucume

curuatur paulum ſcorpionũ mõ: quare & ſcorpiõ aliqui appellauere. Nec defuere ꝗ myo⸗

udis cautibus: quas aconas uocant. Et ideo aconitum aliqui dixere nullo iuxta ne puluerẽé

minum: radices nũeroſas longas. Plenas molles glutinoſas guſtu ſicanti. Creſcùnc;

uuiu is potæ in uino albo: iſchiadicis: pleureticis: faucibus ſcabris: decocta potu dãtur. Sed

4 Ctuin
elin
(öume

odlolut

gienunl
alunat c
Doloremc
cculotum
Grlivid
Ninis excut
Netumquo
bus uellil
Nomtist
io autce
Eilicfil
Cholsera
inetiora
munludü
Aceꝛfolia
tuorfoloon
turinpine⸗
ſusconuulii
morcdenſa⸗
nimpotioe
egullimgeo
lnigitame
lis Eed in
niliiminoer
cucummiste
neledinkien
ldeen
lculosinci
Cncbmac
Drur eo
neeſſtrror
Aimoisrut
comann
enitunqg.
Gtdachm
Poodetiſch
donerdra
Uemiſarob
Ulrrbus
ulkemun
dtebelie
leuinoloeg
hland
ſolamin
magi
inpoſcade
elite lee
lehore dle
mentespe
Uſtuin⸗

ldmnite⸗
2
uenenonn
docecleifen
ſumres
ddulenunne
Wtiilbin,
le. Aotion
n icni
gn in

enigieie

höſtrico gi⸗
Aicile
luo Acin
tmüena, Ta
luns Cbid
au dewögt⸗
Aulusicre
0. l
moͤge gi
un mülue
zuluenir
Wlorung,
nondl gi

Vepenarr uc

niaun ccue
ſmmilemmu⸗
ulrRaditin
tfuereg ⸗
NcuN
menlui
ennimm
Amtme
0.
PnareC
naidige
iCkig,
isA
Meiemmt
Nuditut.
gvouun
iatvolrig
n ciueſſun⸗
Plano fin
ceu o
tur din
nibnruli
Ulemmmend
ſomudd
Fuergailh

ſigegt

XXVII.

& guſtu intelligit᷑. Gũ ni adulteratur & acacia. Natura eius ſpiſſare: dẽſare: & leuiter calfa

cere. Vſus ĩ multis: & prĩcipalis aluũ ſoluere:cũ pene ſit ſola medicamẽetorũ:q ꝑ ſe id pᷣſtãt
Cõfirmat ẽt ſtomachũ:adeo ut nõ ĩ feſtet ulla uis cõtraria:bibit᷑ drachma.Ad ſtomachi ue
xo diſſolutionẽ ĩ duobus cyathis aquæ tepidæ uel frigidæ: coclearis mẽeſura bis ter ue ĩ die
ex ĩteruallis ut res exigit.Purgatiòis ẽt cauſa plurimũ tribus drachmis. Efficatior ſi pota
cea ſumat᷑ cibus.Capillũ fluẽtẽ cõtinet cũ uino auſtero capite in ſole contra capillũ puncto.
Dolorem capitis ſedat temporibus & frõti impoſita ex aceto & roſaceo. Dilutiorq; infuſa
oculorum uitia omnia ſanari ea conuenit. Priuatim prurigines & ſcabiẽ genagꝶ. Itẽ inſigni
ta ac liuida illita cũ melle:maxime pontico. Tonſullas: gingiuas: & omnia oris ulcera. San⸗
guinis excreationes ſi modicæ ſint: drachmæ pondere ex aqua: ſi minus ex aceto pota. Vul
nerum quoq; ſanguinem & undecũq; fluentẽ ſiſtit per ſe uel ex aceto. Alias etiam ẽ uulne
xibus utiliſſima ad cicatricẽ pducens. Eadem infergitur exulceratis genitalibus uirogꝑ con
dylomatis: rimiſcq; ſedis: alias ex uino: alias ex paſſo: alias ſicca per ſe: ut exigit mitigãda cu
gatio: aut coercenda. Hemorthoidum quoq; abundãtiã leniter ſiſtit. Dyſenteriæ infundit᷑
Et ſi difficilius cõcoquantur cibi: bibit᷑ a cœna modico interuallo. Et in regio morbo tribꝰ
obolis ex aqua. Deuorantur pilulæ cũ mellis decocto aut reſina terebinthina ad purgãda
interiora. Digytorum pterygia tollit. Oculorũ medicamẽtis lauat᷑: ut quod ſit harenoſiſſi
mum ſubſidat. Aut torretur in teſta: pẽnaq; ſubinde uerſotur: ut poſſ c æqualiter torreri.
Alcea folia habet ſimilia uerbenacæ: qᷓ & periſtereon cognominatur. Caules tres aut quat-

tuor foliorum plenos: florẽ roſæ: radices albas:cũ plutimum ſexcubitales: obliquas. Naſci
gur in pingui ſolo:nec ſicco. Vſus radicis ex uino uel ex aqua dyſentericis: aluo cita: & rup
tis conuulſis. Aliphon cauliculus eſt molli capite nõ diſſimilis betæ acre guſtatu ac lentũ:

mordenſq; uehementer & accẽdens. Aluum ſoluit in aqua mulſa addito ſale modico. Mi

nima potio duarum drachmarum: media quattuor: maxima ſex: ea purgatione quibus dat

e gallinaceo.Alſine:quã quidam myoſoton appellant:naſcit᷑ in lucis:unde & alſine dicta ẽ
Incipit a media hyeme.Areſcit æſtate media cum prorepit:muſculorum aures imitatur fo

liis. Sed aliam docebimus eſſe quæ iuſtius moyſotis uocetur. Hæc eadem etar quæ alline:

niſſi minor minuſq; hirſuta eſſet. Naſcitur in hortis & maxime ĩ parietibus.cũ terit᷑:odorẽ

cucumis reddit. Vſus eius ad collectiones inflamationeſq;. Quin emendat omnia quæ alſi

ne ſed infirmius. Epiphoris peculiariter imponitur. Item uredinis: ulceribuſq; cum farina
ordeacea. Succus eius auribus infunditur. Androſaces herba eſt alba amara ſine foliis: foh
liculos in cirris habens:& in iis ſemẽ. Naſcit᷑ in maritimis iſtriæ maxime. Datur hydropicis
drachmis duabus tuſa aut decocta in aqua uel aceto uel uino. Vehementer. n. urinas cit.
Datur & podagris: illinieurq; Idem effectus ẽ & ſemini. Androſemon: ſiuecut alii appella⸗
uere)aſtyron non abſimũle e hyperico: de qua diximus cauliculis maioribus denſioribuſq;
& migis rubentibus. Folia alba rutæ figura. Semẽ papaueris nigri Comæ tritæ ſanguineo
ſucco manantes. Odores tres in uſus. Gignitur in uineis. Fere medio autũno effoditur: ſuſ
penditurq;. Vſus ad purgandam aluum tuſæ cum ſemine potæq; matutino. uel a cæna dua
Kusdraciamis in aqua mulſa uel uino uel aqua pura: totius potionis ſextario. trahit bilem
Prodeſt iſchiadicis maxime. Sed poſtera die capparis radicem reſinæ permixtam deuorare
Oportet drachmæ pondere. Iterumq; unaeric ui interuallo eadem facere.A purgatione au
cem ipſa robuſtiores uinum bibere. infirmiores aquam. Impõitur & podagris & ambuſtis αι
uulneribus cohibens ſanguinem. Ambroſia uagi nominis eſt: & circa alias hærbas fluduas
fruricem unum habens denſum ramoſum:tenuem: trium fere palmorum. Tertia parte ra
dice bre uiore: foliis rutæ:circa imum caulem in ramulis ſemen eſt uuis dependẽtibus: odo
ge uinoſo:qua de cauſa botrys a quibuſdam uocatur ab aliis artemiſia. Coronãtur illa cap
padoces. Vius eius ad ea quæ diſcuti opus ſit. Anconin quidam ononida malunt uocare: ra
moſam: ſimilem fœnogræco:niſi fruticoſior hirſutiorq; eſſet:odore iucundo.Poſt uer ſpi
noſa. Eſtur etiam muria condita. Recens uero margĩes ulcerum erodit. Radix decoquitur
in poſca dolori dentium. Eadem cum melle pota caſculos pellit. Comitialibus datur in oxy
melitæ decocta ad dimidias. Anagyros quam aliqui acoton uocant: fruticoſa ẽ: grauis odo
xe:flore oleris: ſemen in corniculis non breuibus gignit ſimile renibus: quod dureſcit pet
menſes. Folia collectionibus imponuntur difficulterq; parientibus adaligãtur: ita ut a par

tu ſtatim auferantur. Quod ſi emortuus hæreat: & ſecundæ menſeſq; morentur: drachinæ
H H Se 1iii

Pr-

7

2%.

põdere bibuntur in paſſo folia. Sic & ſuſpirioſis dantur:& in uino uetere ad phalangiorũ

morſus. Radix diſcutiendis cõcoquendiſqʒ adhibetur. Semẽ cõmanducatũ uomitiones fa⸗

cit. Anonymos a non inueniendo nomine nomen ĩuenit. Affertur eſcythia celebrata & ab
Hiceſio non paruæ auctoritatis medico. Item ariſtogeton in uulneribus præclara ex aqua

tuſa & impoſita. Pota uero mamis præcordiiſq; percuſſis. Item ſanguinem excreãtibus. Pu
rauerunt & bibendam uulneratis. Fabuloſa arbitror quæ adiiciuntur: recente ea ſi uratur:

. Serdun aur xs ferruminai. OðM —.
6 . B,eA.YAανDe aparine & arctio: & no: & aſclepiade: & aſtere: uel hubonio: & aſcyro: uel aſcyroi
d⸗ Ne a Mde: & aphace: & de alcibiox & alectorolopho.’ Fvac Ruu1 CaDADa...Zℳ vVvVv.

