mi in inferiora aquæ ferantur: & ſi hæc natura earũ confeſſa: necſquã dubitet ĩ littore ul

lo acceſſiſſe eas.quã longiſſtme deuexitas paſſa ſit:proculdubio apparere quo quid humi-
lius fit proprius a centro eſſe terræ oẽſq; lineas quæ emittantur ex eo ad proximas aqs bre
uiores fieri quã quæ ad extremũ mare a primis aꝗs. Ergo totas omniq; ex parte aquas uer⸗
gere in centrũ: ideoq; non decidere:quoniam ĩ interiora nitantur. Quod ꝗdẽ & ita formaſ
ſe artifex natura credi debet: ut cũ terra arida & ſicca conſtare per ſe:ac ſine hũore non poſ
ſet: nec rurſus ſtare aqua niſi ſuſtinente terra mutuo âplexu iungerentur: hac ſinus päden
re illa uero ꝑ meante totã intra extra ſupra:uenis ut uinculis diſcurrentibus: atq; eti ĩ ſum
mis iugis erumpente. quo ſpiritu acta & terræ pondere expreſſa ſiphonum modo emicat:

tãtumq; a periculo decidendi abeſt: ut in ſumma quæq; & altiſſima exiliat. Qua ra tiõe ma

nifeſtum eſt quare tot fluminum quottidiano acceſſu maria nõ creſcant.

NQuomodo aqua ſit tertæ innera whe-⸗3 . Ca. LxXVIII.
ęe St igitur intoto ſuo globo tellis medio ambitu præcicta circũſſluo mari: nec argu⸗
mentis hoc inueſtigandum: ſed iam experimentis cognitum.
Pe nauigatione maris & fluminum. 4 LC.oaa. LXVIIII. S⸗ 9.„
2 Gadibus coluniſq; Herculis Hiſpaniæ & galliarum circuitu totus hodie nauigat J
occidens. Septentrionalis uero oceanus maiore ex parte nauigatus ẽ auſpiciis.Di⸗

ui Augu.germaniã claſſe circunuecta ad cĩibrorum promõtoriũ: & inde immenſo mari pro
ſpecto aut fama cognito· ad ſythicà plagam & hũore nimio rigentia. Propter ꝙ minime ue⸗
riſimile eſt illic maria deficere: ubi uis humoris ſupet. Iuxta uero ab ortu ex ĩdico mari ſub

godem ſydere pars tota uergens ĩ caſpium mare pernauigata ẽmacedonũ armis Zeleucho

4.

atq; Antiocho regnantibus. quæ ſeleuchida atq; antiochida ab ipſis appellari uoluere. Cir
ca caſpium quoq; multa oceani Iitora explorata: paruoq; breuius quà totus hinc aut illine
ſeptemtrio eremigatus. Vt taimnẽ coniecturæ locum ſit quoq; nõ relinquã ingens argumen
tũ paludis mæoticæ: ſiue ea illius oceãi ſinus ẽ: ut multos aduerto credidiſſe: ſiue auguſto
ſinu diſcreti reſignatio. Alio latere Gadium ab eodẽ occidẽte magna pars meridiani ſinus
ambitu mauritaniæ nauigatur hodie. Maiorẽ quidem eius partẽ & orietis uictoriæ. Magni
Alexandri luſtrauere uſq; in arabicum ſinum. In quo res gerente. C. Cæſare QAugu. filio ſi
gnanauium ex Hiſpanieſibus naufragiis ferunt᷑ agnita. Et Piano Carthaginis potentia fio
rente circunuectis a gadidus ad enem arabiæ nauigationẽ eam prodidit ſcripto. Sicut ad
extera europæ noſcenda miſſus eode tẽpore Himilco. Præterea Nepos Cornelius auctor
z. Eudoxũ quẽdam ſua ætate cũ Latherũ regem fugeret arabico ſinu egreſſũ gades uſq; ꝑ
uectũ. Multoc ante eũ Cœlius Antipater uidiſſe 6 qui nauigaſſet ex Hiſpaia ĩ Aetiopis
cõmertii gratia- ldem Nepos de ſeptemtriõali circuitu tradit. Qu. Metello Celeri. C. Afri
cani in conſulatu collegæ ſed tum galliæ procõſuli'indos a rege ſueuorum dono datos
ex India cõmertii cauſa nauigantes tempeſtatibus eſſent in Germaniam abrepti. Sic maria
circunfuſa undiq; diuiduo globo partẽ orbis auferũt nobis: nec ĩde huc nec hic illo puio-
tractu. Quæ cõtẽplatio aptadetegendæ mortaliũ uanitati poſcere uidetur: ut totũ hoc c
quid eſt in quolſingulis nihil ſatis eſt ceu ſubiectum oculis quãtum ſit oſtendam.

ðU ”M Quæ portioò terræ habitetur.
iu, , A priniin dimidio cõputari mihi uidetur tãquã nulla portio ipſi decedat oceano
AAui toro circundatus medio & o&s cæteras fundens recipienſq; aquas: & quicqud

exit in nubes aut ſydera ipſa tot & tantæ magnitudinis paſcens: quo tandem am⸗
ſeiſo. Adde quod ex relicto (patio plus abſtulit cælum. Nam cum ſint eius quinq; par⸗
tes quas uocant onas infeſto rigore & æterno præmitur gelu omne quicquid eſt ſu
biectum duabus extremis utrinq circa uertices hunc: qui trionum ſeptem uocatur: eũq;
qui aduerſus illi auſtrinus appellatur: perperua caligo utrobiq; & alieno molliorum ſyde⸗
rum aſpectu maligno' ac pruina tantum albicans: lux uero media terrarumque ſolis or
bita eſt exuſta flamis: & cremata comminus uapore torretur. Circa quam quæ tantum in
ter exuſtam & rigentes temperantur. hæcd; iplæ interſe non per uiæ pro pter incendium ſy
derum: ita tres terræ partes abſtulit cælum: oceani rapia incerto ẽ. Sed & relicta nobis una
portio:haud ſcio.an etiam in maiore damno ſit. ldem ſiquidem oceanus infuſus: in multos
ut dicemus ſinus: adeo uicino acceſſu interna maria allatrat ut centnm quindeci millibus

dum. Addantur & lacus ſtagna iam elata in cælum & ardua aſpectu quoq; iuga iam ſiluæ

catus fuerit: ultraq; famam exegerit accolas quota terrarum parte gaudeat: uel cũ ad mẽ⸗
ſurà auaritiæ ſuæ propagauerit: quà tandem portionem eius defunctus obtineat.

e mundi terram.

m xæquinoctii paribus horis. Nam mſi in medio eſſe:æquales dies nocteſq; habere nõ
poſſe depræhenderetur: & dioptræ: quæ uel maxime ut confirmant eum æquino-
ciali tempore ex eadem linea ortus: occaſuſq; cernatur & ſolſtitalis exortus per ſuã lineò

plitudinis ſpatio terra creditur habitari ĩproba & infinita debet eſſe tam uaſtæ mollis poſ

paſſuum Arabicus ſinus Qiſtet ab Aegyptio mari. Caſpius uero. ccclxxv. millibus a ponti-⸗
co.Idem interfuſus intrat ger tot maria: quibus Affricam Europam Aſiam diſpartit quan
tum terrarum occupet. Computetur etiam nunc menſura tot fluminum & tantarum palu

ualleſq; præruptæ & ſolitudines: ac mille cauſis deſerta detrahantur. Hæ tot portiones ter
ræ: immo uero ut plures tradidere mundi pontus: neq;. n. eſt aliud terra im u niuerſo:hæc ẽ
materia gloriæ noſtræ hæc ſedes: hic honores gerimus: hic exercemus imperia: hic opes cu
pimus:hic tumultuatur humanum genus:hic inſtauramus bella etiam ciuilia: mutiuſq; cæ
dibus laxiorem faccimus terram: & ut publicos furores gentium tranſeam: hæc in qua con

Ediau eſſe mundi totius haud dubiis conſtat terram argumentis: ſed clariſſume

Prumalis occaſuſq;: quæ accidere nullo modo poſſent: niſi in centro ſita eſſet.
r SZ 4 D ſ J . . „ .
A e De ſyderum inæqualitate & de Eclipſi. Ca. LXxXII.
NeRes autem circuli fupradictis onis implexi inæqualitates temporum diſtinguc
— t Solſtitialis a parte ſigniferi excelſiſſima nobis ad ſeptemtrionalem plagam uerſuſ
X

comtra?
lsRelin
AAaqua
gagen
ſiesnonc
nogoci
ix ſub
feſto all
Tumeni
ſtunger
3lconcd
cundale
uri die
iaadu
upile
linurur
duntur.
tex:ſii.
ſifuera
tinosor
ſepius!
nproch
WMeſe
ſenrir.
cücui
Neren
Uatun

Uuoltene
hiani
Npunen
elue zuon
Augukloh
nisotenrude
Uto. Rn
ormeliurandt
ſügaag
hni nni
0enCA
mdnmdindg
drei emm
Nckicilou⸗
nurtoti e .
Tenam,

1. 4
CCCeda CNRο
.7 . .V
d gicgut
*
00 Mdem /
14 4. ſſe
dns aun .
1 .
mn voCANuI: i
1 1

4.9 ſſ
. AS
tehce CER 1

1

II.

contra ad alium polum brumalis. Item medio ambitu Signifer orbis incedens æquinoctia⸗
lis. Relinquorum quæ miramur cauſa in ipſius terræ figura eſt: quam globo ſimilem & cũ

ea aquam iiſdem itelligitur argumentis. Sic enim fit haud dubie: ut nobis ſeptemtriõalis

plagæ ſydera nunquam occidant: contra meridianæ nunquâ oriantur. Rurſuſq; hæc ab il
lis non cernãtur attollente ſe contra medios uiſus terrarum globo ſeptemtriões nõ cernũt

trogoditæ & confinis Aegyptus:nec canopum italia. & quam uocant beronices crimẽ. Irẽ

quæ ſub Diuo Auguſto cognominauere Cæſaris thronon: inſignis ibi ſtella adeoq; mani-⸗
feſto aſſurgens faſtidio incuruatur: ut canopus quartam fere partem ſigni unius ſupra ter

ram eminere. Alexandriæ intuentibus uideatur eadem a Rhodo terram quodamodo ipſã
ſtringere in ponto omnio non cernatur ubi maxinte ſublimis ſeptentrio, Idem a Rhodo
abſconditur magiſq; Alexandriæ in Arabia Nouembri menſe prima uigilia occultus. Se-

cunda ſe oſtendit in merore ſolſtitio ueſperi pauliſper apparet: pauciſq; ante exortum ar⸗

cturi diebus pariter cum diecernitur. Nauigantium hæcmaxime curſus depræ hendunt ĩ
alia aduerſo: alia paruo mari ſubitoq; conſpicuis atq; ut e freto emergentibus quæ ĩ anfra
ctu pilæ latuere ſyderibus. Neq; enimcut dixere aliquijmundus hic polo excelſiore ſe atto
lit:ut undiq; nõ cernantur hæc ſydera. Verum hæc eadẽ quibuſq; proximis ſublimiora cre
duntur: eadẽq; demerſa longinquis. Vtq; nunc ſublimis in deiectu poſicis uidetur hic uer
tex: ſic in illam terræ deuexitatem tranſgreſſis illa ſe attoliunt reſidentibus quæhic excel
ſa fuerant.quod niſi infigura pilæ accidere non poſſet.lIdeoq; defectus ſolis ac lunæ ueſp⸗
rinos orientis incolæ nõ Ilentiunt. nec matutinos ad occaſum habitantes: meridianos uero
ſæpius. Nobili apud arabiam magni Alexandri uictoria luna defeciſſe noctis ſecunda ho⸗

ra prodita eſt. Eadeq; in ſicilia exoriens. Solis defectum Vipſano & Fonteio conſ.qui fuere

ante paucos annos factum pridie cha. maias campania hora diei inter ſeptimam & octauam
ſentit. Corbuls dux in in armenia incer horam diei decimam & undecimam prodidit uiſũ
circuitu globi alia aliis detegente & occultante. Quod ſi plana eſſet terra ſimul omnia ap⸗

perent cunctis: nocteſq; nõ fierent inæquales neq; aliis quã in medio ſitis paria duodecwi ho

rarum interualla cernerentur: quæ nũc nõ in omni parte ſimili modo congruun..
Quæx ratio diurnæ lucis in terris. CAD.. LXXIII.
Deo næc nox dieſq; qᷓuis eadem toto orbi ſimul eſt oppoſitu globi noctem aut am
i bitu diẽ afferente.Multis hoc cognitum experimentis. In africa hiſpaniaq; turium
Hãnibalis. In aſia uero propter piraticos terrores ſimili ſpecularum præſidio excita
to:in quis prænunciatos ignes iſexta hora diei accenſos ſæpe cõpertũ eſt: tertia noctis a ter
go ultimis uiſos. Eiuſdem Alexandri curſor Philonides ex ſicyone ad elinmille & ducen⸗-
ta ſtadia nouem diei cõfecit horis Indeq; quauis decliui itinere tertia noctis hora remẽéſus

eſt ſæpius. Cauſa ꝙ eũti cum ſole iter erat:eundẽq; remeans obuium contrario præuerte
bat occurſu. Qua de cauſa ad occaſum nauigantes quãuis breuiſſimo die uincũt ſpatiano

LXXIIII.

ſturnæ nauigationis ut ſolem ipſum comitantes. †
Gnomica de eadem re & horologio prino. C⸗a.
Alſeq; horoſcopa nõ ubiq; eidem ſunt uſui trecentis ſtadiis aut longiſſime etiã ꝗn-
u gentis mutantibus ſemet umbris. Solis itaq; umbilici quem gnomonemappellant
umbra in ægypto meridiano tempore æquinoctii die paulo plus quã dimidià gno⸗
monis menſuram efficit. In urbe roma nona pars gnomonis deeſt umbræ. In oppido anco⸗=
na ſupereſt quinta. xxx. In parte italiæ quæ uenetia appellatur eiſdem horis umbra gnomo
ni par ſit. Vbi & quando nullæ umbiæ. Ca. LXXV.

Imdmili modo tradunt in ſyeène oppido quod eſt ſupra alexandriam quinq; milibus

Kſtadiorum ſolſtitii die medio nulſlam umbram iaci. Puteũq; eius experimenti gra⸗
tia factum totum illuminari. Ex quo apparere ſolem illi loco ſupra uerticem ęeſſe:
quod etiam in india fupra flumẽ hyſpaſin fieri tempore eodem. Oneſicritus ſcripſit. Cõſtat
q; in berenice urbe troglodytarũ & inde ſtadiis.iiii.milibus octingentis. xx. eadem gente i
ptolemadie oppido quod in margine rubri maris ad primos elephantorum uenatus cõditũ

eſt. Hoc idem ante ſolſtitium quadrigenis quinis diebus totidẽq; poſtea fieri: & poſt eos

nonaginta dies in meridiem umbras iaci Rurſus in meroe inſula quæ eſt caput getis æthi⸗
opum quinq; milibus ſtadiorum a ſyene in amne nilo habitatur bis anno abſumi umbras
ſole duodeuigeſimam tauri partem & qnartãdecimã leonis obtinente. In india gente oreũ

4

—

mons eſt maleus noĩe: iuxta ꝗquem umbræ æſtate in auſtrum hyeme ad ſeptẽtrionem iaciũ
tur. Quindecim tantum noctibus ibi apparet ſe tẽtrio. In eadem india patalis celeberrimo
portuſſol dexter oritur. Vmbræ in meridiem cadunt.Septẽtrionem ibi Alexandro moran-
te annotatum prima tanrũ noctis parte aſpici Oneſicritus dux eius ſcripſit. Quibus in lo⸗-
cis indiæ umbræ nõ ſint ſeptẽtrionem nõ cõſpici: & ea loca appellari aſcia: nec horas dinu⸗
merari ibi. Vbi bis anno umbræ & ubi in cõtrarium. Ca. LXXVI.

(Ccadere procdidit.
Vbi logiſſimus dies,⸗ ubi breuiſſmus. Ca.
ſlc fit ut uario lucis incremento Hiere longiflims dies. xii·horas æ quinoctiales
Oð &S octo partes unius horæ colligat. Alexandriæ uero. xiiii. horas. Initalia xv. In bri
tania. xv. ubi æſtate lucidæ noctes aut dubie cepromittunt id:quod cogit ratio credit. Sol⸗
ſtitialibus diebus accedente ſole propius uerticem mundi anguſto lucis ambitu ſubiecto
terræ cõtinuos dies haberi ſenis menſibus: nocteſqꝙ; e diuerſo ad brumam remoto. Quod
Z fieri in inſula tyle Pythias maſſtlienſis ſcripſit:ſex dierum nauigatione in ſeptemtrionem

ter ducentis milibus affirmant. Item de horologio. Ca. LXXVIII.

appellant ſciotericon lacedemone oſtendit.
Quomodo dies obſeruentur.
Pſum diem alii aliter obſeruauere. Babyllonii inter duos olis exortus. Atheniẽſes
i inter duos occaſus. Vmbri a meridie in meridiẽ. Vulgus omne a luce ad tenebras
Sa aacerdotes romani & qui diẽ diffiniere ciuilẽ: item ægyvptii & hipparchus a media
noꝗte in mediã. Minora autẽ interualla eſſe lucis inter ortus ſolis iuxta ſoſſtitia quã æqui⸗
noctia apparet. quia poſitio ſigniferi circa media ſui obliquior eſt:iuxta ſolſtitium uero re
. Etior Differentiæ gentium & ratio. CaAa. LXXX.
Ontexẽda ſũt his cæleſtibus nexa cauſis. Nãq; æthiopas uicini ſyderis. uapore tor⸗=
cCc reri: aduſtiſq; ſimiles gigni: barba & capillo uibrato nõ eſt dubium. Et aduerſa pla
ga mundi atq; glatiali candida cute eſſe gentes flauis ꝓmiſſas crinibus. Tiuces ue⸗
ro ex cæli rigore has & illas mobilitates habentes. Ipſorũq; crinium argumento illis in ſu/
pera ſuccũ reuocari natura uaporis. His in inferas partes depelli humore deciduo. Hiic gra
ues feras: illic uarias effigies animalium puenire & maxime alitum & in multas figuras gi
gni uolucres. Corporum autem pꝓceritatem utrobiq;: illic ignium niſu:hic humoris alime
to. Medio uero terræ ſalubris utrinq; mixtura: fertiſis ad omnes tractus: modicus corporũ
habitus. magna & in colore temperies: Ritus molles: ſenſus liquidos: ingenia fœcunda to⸗
tiuſq; naturæ capacia. liſdem imperia quæ nũquã extimeſcẽtibus fuerint: ſicut ne ille qui⸗
We. Or Knn. dem his paruerint auulſæ ac pro unitate naturæ urgentis illas ſollitarie.
ů De motu terræ. 3 — Ca. LXXXI.
N Abiloniorum placita motus terræ hiatuſq; & cætera oĩa ui ſyderum exiſtimant fie
hb ri Sed illorum triũ quibus fulmina aſſignant. Fieri aũt hæc meantiũ cũ ſole aut cõ⸗
gruẽtiũ: & maxĩe circa ꝗdrata mũdi. Præclara quædã eſſe & ĩ mortalis ĩ eo(ſi credi
mus)diuinitas phibetur Anaximãadro mileſio phyſico: quẽ ferũt lacedemoniis prædixiſſe:
ut urbem ac tacta cuſtodirent. Inſtare.n. motum terræ. Et cum urbs tota eorum corruit. Et
taygeti montis magna pꝑs ad formam puppis eminẽs abrupta cladem inſuꝑ eam ruina preſ
ſit. Perhibetur & pherecydis pythagoræ doctoris alia cõiectatio: ſed & illa diuina. Hauſtu
aquæ e puteo præſenſiſſe ac prædixiſſe ibi terræ motum. Quæ ſi uera ſunt quãtũ a deo tã-
dem uideri poſſunt tales diſtare dũ iuuant? Et hæc quidẽ arbitrio cuiuſq; exiſtimanda re/
linquantur. Ventos in cauſa eſſe nõ dubium reor. Neq; enĩ unquã intremiſcũt terræ niſi ſo
pito mari: cæloq; adeo tranquillo ut uolatus auiũ nõ pendeant ſubtracto omi ſpiritu ꝗ ue
hit: nec unꝗ niſi poſt uentos cõditos.ſ.ĩ uenas & cauernas eius occulto afflatu. Nedq; aliud

eſt in terra tremor ᷓ in nube tonitruũ. Nec hiatus aliud: quã cũ fulmẽ erũpit incluſo ſpiri

u ſius Anaximandri de quo diximus & Taletis diſcipulus: primuſq; horologiũ qꝗd
N l S ₰ 4* è

tu luctante:& ad libertatem exire nitẽte.

I in tota troglodytice umbras bis.xlii.diebus in anno Eratoſthenes in cõtrarium

c.. LxXXVI

a britania diſtante. Quidam uero innoma quæ diſtat a Camalduno britaniæ oppido circi⸗

Mbrarum hanc rationem & quam uocant gnomonicem inuenit Anaximenes mile

De terræ hiatibus. . Ca. . LXXXII⸗

N 1
ſonuse
goti⸗p
xllius g
floctuam
nechimp
gurſonk
Ulbibas
neemon
altüno⸗
ſeguati
din. Man

ceckebri⸗

tunelop

4
n 1
Prrcedi
bisinlo

1
poli

ciorũ
pariet
ſiquic
tumel
gietar
uolut⸗
mores⸗
Ktardi

mkum
fumilin

fuennt⸗

luremo
e tra

1o inene
honte atl

Dtdn Arie itaq; quatitur: & mira eduntur opera: alibi pſtratis mœnibus: alibi hiatu pro⸗
mionmn u fundo hauſtis: alibi egeſtis molibus: alibi emiſſis nibus: nõnunquã etiam igmibus
bunn, . calidlis ue forih us: alibi aduerſo fluminũ curſu. præcedit uero comitatu rq; terribilis
– Onus: auas murmur imilius mugitibus aut clamori humano artmnorum ue pulſatium fra

U gori⸗ P qualitate materiæ excipientis formac; uel cauernarum uel cuniculi :per que meat
exilius graſſate in anguſto eodẽ rauco: in recuruis reſultante: in duris feruente: ĩ humidis
Huctuante & ſtagnantibus. Itẽ feruente contra ſolida. Itaq; & ſine motu ſæpe editur ſonus
nec ſimplici modo quatitur unꝗ: ſed tremit uibratq;. Hiarus uero alias remanet oſtendens

nätnnn

un õ occulrtat ore cõpieſſo.Rurſuq; ita inducto ſolo ut nulla ueſtigia extent
anhi urbibus plerüc; deuoratis agrorüq; tractu hauſto. Maritima autem maxime quatiuntur.
münhhhu nec montoſa tali modo carent. Exploratum eſt mihi alpes apenninas ſæpius tremuiſſe. Er
tbatttoh autũno ac uere terræ crebrius mouentur: ſient fiunt fulmina. Ideo galliæ & ægyptus mini
Munſiidn me quatiuntur: quoniam hic æſtatis cauſa obſtat: illic hyemis. Item noctu ſœæpius quã inter
Immnd ot diu.Maximi autẽ futuri ſigna motus exiſtunt hi matutini ueſpertiniq;: ſed propinq ua lu
Eeumen ce crehri. Interdiu autem circa meridiẽ fiunt: & ſolis lunæq; defectu: quoniam tẽpeſtates 4 —
Tacetnchk tunc ſopiuntur. Præcipue uero cum ſequitur hymbrem æſtus hymbres ue æſtiauiumm.
. —“ Signa motus futuuir. C.. ILILIXXXIIII. ð
mmimun QAruuigantes uero ſentiunt nõ dubia coniectura: ſiue flatu intumeſcente fluctu ſuuib
orohgüͤgs n to: aut quatiente icti. Intremunt uero & in nauibus poſita æque quã ĩ ædificiis: cre
. pituq; prænunciant. Quin & uolucres non impauidæ ſedent. Eſt & in cælo ſignum
. præceditq; motu futuro aut interdiu aut paulo poſt occaſum ſereno ceu tenuis lineæ nu⸗
ts Alri bis in longum porrectæ ſpatiũ. Eſt & in puteis turbidior aqua: nec ſine odoris tedio.
uce M i Auxilia contra motus futuros. C&. LXXXIIII.
Nchusr IlIcut & iiſdẽ eſt remedium:quale cloacæ & crebri ſpecus p̃ᷣbent. Præcõceptum eni
Kirigin f6ppiritum exhalant.quod ĩ certis notatur oppidis: quæ minus quatiũtur crebris ad
elhrundert purgadã eluniẽ cuniculis cauata. Multoq; ſũt tutiora ĩ iiſdẽ illis qᷓ pẽdẽt:ſicut nea
. poli ĩ italia ĩ telligitur parte eius quæ ſolida ẽ ad tales caſus obnoxia. Tutiſſimi ſũt ædifi⸗
uuwe , ciorũ fornices: anguli quoq; parietũ:põteſq; alterno pulſu renitente. Et latere terrẽo cacti
Sumn parietes minore noxa quatiuntur. Magna differentia eſt & ĩ ipſo genere motus. Pluruibꝰ
ucIE ſiquidẽ modis querit ur. Tutiſſimum eſt cum uibrat criſpante ædificiorum crepitu: & cũ ĩ
Wih rumeſcit aſfurgens: alternoq; motu reſider ĩnoxium: & cum cõcurretia tecta cõtrario ictu DU
obrß⸗ arietant: quoniam alter motus alteri renititur. Vndantis inclinato & fluctus more quædã ð

MHores cum uentus emerſit. Sin uero dura uere:nõ ante quadragimnta d ies ſiſtũtu r.Plerũq; +— —

ton l
e de. ,

1
R Wolw! .

ANKNN & tardius: utpote cum quidam annuo & biẽnii ſpatio durauerunt õõ —
uimu Portenta terrarum ſemel niii. Caa. LXXXVYVY.
l Arctum eſt & hoc ſemel: quod equidem ĩ hetruſcæ diſciplinæ uoluminibus inuuei
anAe f Inmngens terrarũ portentũ. L. Martio. Sex. Iulio conſ. in agro mutinenſi. Nàq; mon⸗ 2OD—
Dn tes duo inter ſe concurrerunt crepitu maximo aſſultãtes recedenteſq;: iter eos fla⸗- H
unun ma fumoq; in cælum exeunte interdiu ſpectante e uia æmilia magna equitum rom anorũ H
ei. familiarũq; & uiatorum multitudine. Eo cõcurſu uillæ oẽs eliſæ. Animalia pmulta qᷓ intra
iciſen fuerant examinata ſũt ãno ante ſociale bellũ:quod haud ſcio an funeſtius ipſi terræ italiæ
lsieo fuerit quã ciuile.Nõ minus mirũ oſtentũ & noſtra cognouit ætas anno Neronis principis
Cris ranl ſupremo ſicut in rebus eius expoſuimus pratis oleiſq; intercedẽte uia publica in cõtraris
onmaann ſedes trangreſſis in agro marucĩo prædiis Vectii Marcelli equitis ro. res Neronis pcurãtis
Penun 8 WWMWMWiracula terræmotus. — ,vn CD. LxXXXVI.
uimchin IAlunt ſimul cum terræmotu & ĩundationes maris eodẽ uidelicet ſpiritu infuſi: aut
cuiütteb f reſidentis ſinu recepti. Maximus terræ memoria mortalium extit motus Tyberii
tmnhin Cæſaris prĩcipatu. xii.urbibus aſiæ una nocte proſtratis. Creberrimus punico bel
ſirnnen lo inera eun dẽ ãnũ ſepties atq; ꝗnquagies nũtiatus romã. Quo quidẽ anno ad thraſimenũ
wiſpbüng lacũ dimicantes maximũ motum neq; pœni ſenſere nec romani. Nec uero ſimplex malum
en Neg 3 aut in ipſo tantũ motu piculũ eſt. Sed par aut maius oſtentũ nunꝗ urbes roma tremuit ur 2 W.e g —
t ad non futuri euentus alicuius id prænunrium eſſe. , e
e⸗ Quibus locis maria veceſſetinn . LCLz. LXXXVI.. =ð
WAv
R U

QAdẽ naſcentiũ cauſa terrarum ẽ cũ idẽ ille ſpiritus attollendo potens ſolo nõ ualet S
eę erumpe. Naſcũtur eni: nec fluminũ tantũ ĩuectu ſicut echinades ĩſulæ ab achelco n⸗
amne ↄuectæ: wiroq; pars ægypti a nilo. In quã a pharo iſula noctis & diei curſũ fu l
iſſe Homero credimus. Nec receſſu maris ſicut idẽ circeus. uod accidiſſe & in ambraciꝰj Knilin
portu decẽ milium paſ.interuallo & athenienſiũ quinq; miliũ ad pyræeum memoratur. Er Aquc
epheſi ubi quõdã ædẽ Dianx alluebat. Herodoto quidẽ ſi credimus mare fuit ſupra men⸗ ri
⸗ phĩ uſq; ad æchiopũ mõtes. tẽq; a planis arabiæ mare circa ilium & tota theuthranie: qq½ . ulrl
ccampos intulerit meander. Ratio inſularum enaſcentium. Ca. LXXXVIII.
= nn Aſcuntur & alio modo rerræ: ac repente in aliquo mari emergunt uelut paria ſe
cum faciente natura: quæq hauſerit hiatus alia loco reddenttttte.
Qurx & quibus temporibus enatæ ſun. Ca. LXXXIXN. .
Laræ iampridem ĩſulæ delos & rhodos memoriæ produntur enatæ. Poſtea mino⸗
c res ultra melo: anaphe inter lennum & helleſpontum nea:inter lebedum & theon-.
lone: inter cycladas olympiadis. cxxxv. anno quarto thera & theraſia. inter eaſdem
poſt annos. cxxx. hiera eademq; au tomate. Et ab ea duobus ſtadiis poſt annos. cx. in noſtro lumſe
æuo. M. Iunio Syllano &. L. Balbo. conſad. viii. iudus iulii thix. mnym
uas terras interrumperint maria. Ca. LXXXX. oren
IIte nos && iuxta italiam iter æolias ĩ ſulas:itẽ iuxta cretam emerſit e mari mille ꝗn figurn
2 gtum paſſuũ una. Cũ calidis fontibus altera olympiadis. cxliii. anno tertio ĩ thuſ
co ſinu fagrans hæc uiolẽto cũ flatu. Proditur quoq; memoriæ magnã circa illam
multitudinẽ piſcium fluitantẽ cõfeſtim expiraſſe quibus ex iis cibus fuiſſet. Sic & pythecu
ſas ĩ capano ſinu ferunt ortas. Mox in iis montẽ epopon cũ repente flãma ex eo emicuiſſer
campeſtri æquatum planite. in eadem & oppidũ hauſtũ ꝓfundo: alioq; motu terræ ſtagnũ
emerſiſſe. Et alio puolutis montibus inſulam extitiſſe prochitam. Naq; & hoc modo inſu⸗ demſ
las rerum natura fecit. Auellit ſiciliam italiæ: cyprum ſyriæ: euboœam bœtiæ: euboecæ atlan ſanit
cem & macriam: belbicum bithyniæ: leucoſiam ſyrenum promontorio. dora⸗
uæ inſulæ continenti adiunctez. Ca. XCI. ſete
Vrſus abſtulit inſulas mari iunxitq; terris. Antiſſam leſbo:zephirium halicarnaſo⸗: ero
r ethuſã mindo: domiſton & pernem mileto: arthemiſã partenio pmontorio hyban Votutt
da quondam inſula ioniæ. cc. nunc a mari abeſt ſtadiis. Syritẽ epheſus ĩ mereranea tunſa
habet. Deraſidas & ſophoniã uicinã ei magneſia. Epidaurxus & oricò inſulæ eſſe deſierum. caſunt
Quæ terremotu mari permutatz. Caa. XQCI. lainal
N totum abſtulit terras primum oĩm ubi atlanticum mare e(ſi Platoni credimus)
i inmedio ſpatio. Mox interno: quæ uidemus hodie merſam acarnaniam ambracio
ſinu achaiam corinthio: europam aſiãq; propontide & ponto. Ad hoc prupit ma⸗ .
re leucada antirum: heſpontum: boſphoros duos. “ D
. . . 2 7
Quæ terræ ipſæ ſe ſorbueruut. ðMU Ca.. XQClII. mundo
TTqꝗ; ut ſinus & ſtagna præterea: ipſa ſe condens terra deuorauit. Cybotũ altiſſimũ Rurlul
a montẽ cũ oppido curite: ſyphilũ in magneſia. Et prius in eodem loco clariſſimam necite⸗
urbẽ quæ tãtalis uocabatur. Galanis & calanies urbiũ in phœnice agros & cum ipy/ Wilan
ſis phegium ætiopiæ iugum excelſiſſimum: tãquã non infida graſſarentur & littora. Oriente
e. . Qux urbes hauſte ſint amai. Cca. AXlII. zutloc
ü ⸗ E Vrrha & antiſta circa meotin põtus abſtulit. Elicen & burã ſinus corinthius: quarũ W
pbp in alto ueſtigia appent. Ex inſula ææa aâplius. xxx. milia paſſuum abrupta ſubito cũ ngens
plurimis mortalium rapuit. Et in ſicilia dimidiam tyndarida urbem ac quicquid ab une
italia deeſt. Similiter in bœtia & eleuſin.. De biaculis. . CaAce XCV. Nic
Otus enĩuero terræ ſileantur & ꝗcquid ẽ: ubi ſaltẽ buſta urbiũ extãt. Simul ut ter alu
m rxæ miracula potius dicamus quã ſcelera naturæ. Et hercule nõ cæleſtia enarratu dif⸗- n
ficiliora fuerint. Metallorum opulẽtia tam uaria:tã diues:tã fœcunda: tot ſœculis cen
ſuboriens: cũ tantũ quotidie orbe toto populentur ignes: ruinæ: naufragia: bella: fraudes: 3io n
tantũ uero luxuria & tot mortales cõterant. gẽmarum pictura tam multiplex. Lapidũ tam tE
diſcolores maculæ. Interq; eos candor alicuius præter lucem omnia excludens. Medicato 8
rum fontium uis. Igniũ tot locis emicantiũ ppetua tot ſeculis ĩcẽdia. Spiritus letales alibi ⸗
aut ſcrobibus emiſſi:aut ipſo loci ſitu mortiferi.Alibi uoluctibus tancum.ut ſoracte uici/ Are

L .
r d X
cheieutühn

—

in Wbnr
amenornturb
tuitlamn
WI.
Nuelunl

.

4 .
XPollernino⸗

„ O 5
dedum cheon.
Wos ainnoſeo

W
„„ℳ nt
Wnd derdn dl
.—
mN GN
let Vie⸗ Konrrcn
AKOi3R
eit e “ 4
1
0t de
,.

.
Asi mrennen

MAgi

.
W 8 4

Cborinini
oco Aumilum
st N
9 „
Aliron.
.

no urbi tractuAlibi præter cæteris animantibus: nõnunꝗᷓ & homini: ut in ſinueſſano agrO
& puteolano ſunt: quæ ſpiracula alii uocant.alii charoneas ſcobres mortiferum ſpiritũ ex⸗
halantes.ltem in hirpinis aſancti ac methiis eundem locum quem.qui intrauere moriũtur

Simili modo hirapoli in aſia matris magne tantum ſacerdoti innoxium. Alibi fatidici ſpe⸗
cus quor um exhalatione temulenti futura precinunt: ut delphis nobiliſſimo oraculo. Qui
bus in rebus quid poſſit aliud cauſæ afferre mortalium quiſpiam quã diffuſæ per omnẽ na
turæ ſubinde aliter: atq; aliter numen erumpens. 8ð
De terris ſemper trementibus. CAaA. XCvVI.
Vædam uero terræ ad ingreſſus tremunt ſicut in Gabinenſi agro non precul urbe
Roma iugera ferme ducenta equitantium curſu.

—ITIee inſulis ſemper fluctuantibus. ”M
Iumiliter in reatino quædã inſulæ ſemper fluctuant: ſicut in agro cecubo. & eodem
reatino mutinenſi ſtationenſi: in uadimonis lacu: & ad cutilias aquas opaca ſilua q́⸗
nunꝗᷓ die ac noctu eodem loco uiſitur. In lydia aquæ uocantur calamiĩe nõ uẽtis ſo
Ium:ſed etiam cõtis uel quolibet ĩpulſu multorum ciuium mithridatico bello ſalus. Sũt &
in nympheo paruæ ſaltares dictæ. quoniã in ſymphoniæ cantu adictus modulantium pedũ

mouentur. In tarquinenſi lacu magno italiæ duo nemora circunferuntur nunc triquetrã

figuram edentes: nũc rotundam complexu uentis impellentibus. quadratam nunquà.

Quibus in terris non pluat: & aceruata terrarum miracula & cæterorum er.n

H elementorum. CaAa XCVIII.
c Elebre fanum habet Veneri paphos: in cuius quandam aream non impluit. Itẽ in
ca oppido troadis circa ſimulachrũ Mineruæ. In eodem relicta ſacrificia nõ purreſ⸗
. cunt.Iuxta marpaſa oppidum Aſiæ cautes ſtat horrenda: uno digyto mobilis Ea⸗
dem ſitoto corpore ĩpellatur reſiſtes. In taurorun peninſula ĩ ciuitate paraſino terra ẽ qua
ſanatur omnia uulnera. Ac circa aſon troadis lapis naſcitur: quo conſumuũtur omnia cor-
pora:ſarcophagus uocatur. Duo ſunt montes iuxta Humẽ Indũ: altcri natura ẽ ut ferrũ om

ne teneat: alteri ut reſpuat.Itaq; ſi ſint claui ĩ calciamẽto ueſtigia auelli in altero nõ poſſe ĩ

altero ſiſti. Locris & crotone peſtilentiã nunquam fuiſſe nec ullo terremotu laboratum an
notatum eſt. In lycia uero ſemper a terremotu. xl. dies ſerenos eſſe. In agro harpauo frume
tum ſatu nõ naicitur. Ad aras mutias inueniente & apud tuſculanum: & in ſilua ciminia lo
ca ſunt in quibus in terram depacta nõ extrahuntur. In cruſtumino natũ fœnũ ibi noxium
extra ſalubre eſt. Et de aquarum natura complura dicta ſunt. “’L
Qua ratione æſtus maris accedant & recedant. Ca. XCIX.

Ed æſtus maris accedere & reciprocrare maxime mirum eſt. Pluribus quidem mo⸗ — —

Qlis accidit. Verum cauſa in ſole:lIunaque. Bis inter duos exortus lunæ affluunt biſ

c. ————

X 72 8*

.

4 Seye

6 .

AQqluue remeant uicenis quaterniſque ſemper horis. Et primum attollentes ſe cũ ea & N

mundo intumeſcentes. mox a meridiano cæli a faſtigio uergente in occaſum lreſidentes.
Rurſuſque ab occaſu ſubter a cæli ima & meridiano contraria accedente inũdãtes. Hiic do
nec iterum exoriantur ſe ſorbentes. Nec unquam eo dem tempore quo pridie refluit: ut
ancilante ſydere trahenteque ſecum auido hauſtu maria & aſſiduo aliũde quam pridie ex
oriente paribus tamẽ interuallis reciprocis: ſeniſq; ſemper horis non cuiuſq; diei aut noctiſ
aut loci: ſed ab æquinoctialibus: ideoque inæquales uulgarium horarum ſpatio utcunque
Haͤre: in eas aut diei aut noctis illarum:merſuræ cadunt. & equinoctio tantum pares ubiq;
ngens argumentum plerumque ucis ac uiciis etiam diuinæ hebetes eſſe qui negent ſub
rermeare ſydera: ac rurſus eadem reſurgere: ſimilemque tretris immo uero uniueriæ natu⸗
ræ & inde faciem in iiſdem ortus occaſuſq; operibus non aliter ſub terra manifeſto ſyderit
curſu alio ueefectu quã cum preter oculos noſtros feratur. MDMultiplex etiänum lunaris dif
ferentia: primumq; ſeptenis ciebus⸗ Qu ippe modici noua ad diuiduam æſtus Pleniores ab
ea exundant: plenaq; maxime feruent. Inde miteſcunt. Pares ad ſeptimam primis. Iterumq;
alio latere diuidua augentur. In coitu ſolis pares. Plane eadem aquilõia & a terris longius
recedente mitiores quã cum in auſtros digreſſa propiore uiſu uim ſuã exercet. p octonos
quoq; annos ad principia motus & paria incrementa centeſimo lunæ reuocantur ambitu:
augente ea cuncta ſolis annuis caſuis duobus æqquĩoctiis maxime timentes & autũnali am
plius quam uerno.Inanes uero bruma & magis ſolſtitio. Nec tamẽ in ipſis Juod dizr en .
biiii

9 H

LIBER.

tim ut lunam mundus oſtendat: occultet ue: aut media plaga declinet: uerum ferre dua⸗
bus horis æquinoctialibus ſerius: tardiore ſemper ad terras omnium quæ geruntur in cæ⸗
lo effectu cadente quã uiſu: ſicuti ctulguris & tonitrui & fulminum. Omnes. n. æſtus ĩ oc⸗
ceano maiora integunt ſpatia inundatq; quã in reliquo mari ſiue quia rotum in uniuerſita

tius ſentit eadem anguſtiis arcentibus. Qua de cauſa nec lacus nec amnes funiliter mouen
rur. Octogenis cubitis ſupra britaniam intumeſcere æſtus Pytheas maſſilienſis auctor eſt
„ Inmnteriora autem maria clauduntur ur portu. Quibuſdam tamen in locis ſpacioſior laxitas
dicioni patet. utpote cum plura exempla ſunt in tranquillo mari: nulloq; uelorum impul⸗
ſu tertio die ex italia peruectorum uticam æſtu feruente. Circa littora autẽ mais quã in al
to depræhenduntur himotus: quoniam & in corpore extremo pulſum uenarum. l.ſpiritus
magis ſentiunt. Vbi æſtus extra rationem. S Ca. C.

ℳ

1 N pleriſqʒ tamè æſtuariis propter diſpares ſyderũ in quoq; tractu exortus diuerſi

exiſtunt æſtus tempore nõ ratione diſcordes: ſicut in ſyrtibus. Et quorũdam tamẽ
priuata natura eſt: uelut taurominitani erupi. Sæpius & in eubœa lepties die ac no
Ge reciprocantes: Aeſtus idem triduo in menſe conſiſtit ſeptima: octaua: nonaq; luna. QGa⸗
dibus qui eſt delubro Herculis proximus fons incluſus ad puteimodum alias ſimul cum
„ oceano augetur: minuiturq; alias uero utrunq; contrariis temporibus. Eodem ĩ loco alter
. oceani montidus conſentit. In ripa bethys oppid um eſt cuius putei creſcente æſtu minun
twur: augeſcunt decedente mediis temporum immobiles. Eadẽ natura in hiſpali oppido uni
pputeo: cætaris uulgaris. Et pontus ſemper extra meat in propontidem in trorſus in pontũ
nunquam refluo mari. 1Miracula maris. CaAa, *Cl.
4 Mnia plenilunio maria ourgantur: quædam & ſtato tẽpore. Circa meſſanã & mas
o fimo ſimilia expuuntui in litus purgamenta: unde fabula ſolis boues ibi ſtabulari.
HMHl/is dede ut nihil quod equidem nouerim præteream. Ariſtoteles nullum animal
niſi æſtu recente expirare affirmat. Obſeruatum id multum in gallico oceano & dunta⸗-
xat in homine comperrunnmm. ”
= uæ poteſtas lunæ & terrena & maria. Ca. C. II.

Vo uera cõiectatio exiſtit haud fruſtra ſpiritum ſydus Iunæ exiſtimari. Et hoc eſſe
d quod terras ſaturet: accedenſq; corpora implent: abſcendenſqʒ inaniat. ldeo cũ ĩcre
mmDeento eius augeri cõchylia: & maxime ſpiritum ſentire quibus ſanguis nõ ſit. Sed
&S ſanguinem homin um. eſſet cum lumine eius augeri ac minui. Frondes quoq; ac pabulad
ut ſuo loco diceturſentire in omnia eandem penetrante ui.

ein ra s, n e. Qur ſolis qux ſalſum mnrre. d. llI.
... TLaq ſolis ardore ſiccatur liquor:& hoc eſſe maſculum ſydus accepimus torrẽs cũ
i Qsa ſorbenſqʒ;. Sic mari lacte aptenti ſaporem incoqui ſalis aut quia exhauſto inde

Tumã equorum aquam dulciorem profunda. Hanc eſſe ueriorem cauſã aſperi ſaporis: quã
quod mare terre ſudor ſit æternus: aut quia plurimum ex arido miſceatur illi uapore: at

27

1. ſus eſt ea potentia accidiſſe e prodigium ut uno die in portu dulceſceretr mare·
o AH ass àItem de natura luſpx. C(
