mimus inter arbuſta. Iuxta hanc uiduam uite naſcitur herba: quam galli rhodoram uocãt:
caulem habet uirge ficulneæ modo geniculatũ folia urtice ĩ medio exalbida:eadem proce
dente tempore tota rubentia: florem argẽteum: præcipua cõtra tumores feruoreſq; & col
lectiones. Cum axungia uero ueteri tuſa: ita ut ferro non attingatur: qui punctus eſt: ſi de
ſpuat ad ſuam dexteram ter: efficacius remediũ eſſe aiunt ſi tres quoq; trium nationũ ho⸗
mines perungant dextorſus. Herba impida uocatur in cana.toris maris aſpectu thyrſi mo
do uęſtita atq; capitata. Inde alii ramuli aſſurgunt ſua cappitella gerentes: ob id impiã ap⸗
pellauere. quoniam liberi ſuper parentem excellant. Alii potius ita ap pellatã: qd nullũ aiĩal
eã attĩgat: exiſtimauere. Hæciter duos lapides tria feruet: p̃cipuo aduerſus anginas ſucco
lacte & uĩo admixto:mirũqʒ tradit: nunꝗᷓ ab eo morbo tẽtari ꝗ guſtauerit. Itaq; & ſuib da
ri:quæq; medicamẽtũ id nouerit haurire: eo modo interire. Sũt qui & ĩ auiũ nidis ĩ ſeri ali
uid ex ea putẽt:atq; ita nõ ſtrãgulari pullos auidius deuorantes. Veneris pectinẽ appellãt
a ſimilitudine pectinũ · Cuius radix cũ malua tuſa oĩa corpori iĩfixa extrahit. Veternoſa eu
rat: quæ exedũ uocat. Nodia herba coriariorũ officinis ẽt illaris ẽ: aliis ue. Nomas curat. Ef

ficaciſſimãq; aduerſus ſcorpiones eẽ potâ ĩ uino aut poſca repio.Philantropõ hærbã græci

. .

appellant naſutẽ: quoniã ueſtibus adhereſcat. Ex hac corona ĩ poſita capitis dolores ſedant

Nã quæ canaria ardellat lappa cũ plãtagĩe & millefolio trira ex uino carcinomata ſanat: ter
Medet᷑ & ſuis hæc effoſſa ſine ferro: & addita in colluuiẽ poturis uel ex
lacte & uino. Quidã adiiciunt & fodiẽtẽ dicere opertere:hæc ẽ hærba argemõ: quã Miner⸗
ra repit ſuibus is remedium: quod illa guſtauerint. Tordylen alii mẽſilis eſſe dixerũt. Ali,/
hærbam per ſe quam & ſyreon uocauerunt. Neq; aliud de ea proditum inuenio quã in mõ
ribꝰ naſci. Cõbuſtãt potu ciere mẽſes: & pectoris excreatiòes. Efficatior ẽ ẽt nũc radice. Sug
co eius ternis obolis hauſto renes ſanari. Addi radicem eius & in malagmata. Gramẽ ipſũ
eſt inter hærbas uulgatiſſimum. Geniculatis ſerpit internodiis: crebroq; ab iis & ex cacumi
ne nouas radices ſpargit: Folia eius ĩ reliquo orbe in exilitatem faſtigiant ur. In pernaſo ta⸗-
trum hederacea ſpecie denſius ꝗ uſꝗᷓ fruticante: flore odorato candidoq;-lumẽtis hærba nõ
alia gratior ſiue uiridis ſiue ĩ feno ſiccata. Tũdit᷑ aſpſa aqua.Succũ quoq; eius ĩ ꝑpnaſo exci

nis diebus ſolurta.

ſoeucyin
cean heco
Gimatooni
enirpon⸗
in vino
Nemi uehe
unlinut⸗
Iunetüͤin
Aleguicol
nium medi
ſepreimen⸗
clucinusce
wen uoctt
cöuolatosn
mieud are
Ncoddlo
petibuszut
Uumbunguit
tgnoiunt
Alqni buce
ſooodininu
Covenikſiu
ghrodekh

etaceto Rci

nitüinnove
danofucn
Parnibenog
aligin
Wonnezen
guari oane
Ntanan
hinugun
lengzconl
Uhimeraneil
Uruiclerii
Annocelei
limopotic
lluch l
Moharoat M
lonmgtu
bchrtuͤber

A

AAmc⸗,
denſ ebinot
mupellen

äen

„In.
ceoti En
Irrimtie
ibannn
mhkiinuik
Haum alli
iotes e
erettolinReti

1onin

ulrgncd
mmc,

C. W.

minlwon

„ A,.
emind ali
ulignke
mrurnnſt

RE ienseNaten

nüeraturs
lnmmn fondun
endemenct
doram uo
Arenennme
ammonc ie
—RK
un iniiv
ſrantfnn.
tialnliil
. in ⸗
intslinn
aitepe
acncll

numerũ inuolui lana ni
eſſe qui colligat.Ita ire domũ abſentis cui medeat᷑: ſuperueniẽtiqʒ ter dicere ieiunio ieiu⸗

ſo excipi tradũt ꝓpter ubertatẽ. Dulcis eni hic eſt.In uicẽ eius in reliqua parte terratũ ſue

cedit decoctũ ad uulnerã cõglutinãda: quod & ipſa hærba tuſa præſtat. Tueturq; & ab i
cenm Oece lada: quoe . turq & ab
Hãmationibus placat. Decocto adiicit᷑ uinũ ac mel:ab aligbus lrmurts & pi peris uny trhech

tertiæ portiones. Rurſuſq; cogtur in æreo uaſe ad dẽtiũ dolores & epiphoras. Radix deco

. . „ . a%Tes „ 7 9 1 . S
cta in uino torminibus medet᷑ & urinæ difficultatib VlIceribus ueſicæ. Calculos frangit.

.

Semẽ uehemẽtius urinã impellit. Aluũ uomitiõeſq; ſiſtit. Priuatim aũt draconũ morſibus

auxiliatur. Sũt qui genicula. xi. uel unus uel e duabus tribuſue hærbis ad hunc articulorũ
gra ſuccida iubeant ad remedia ſtrumæ panorũuerleiuniũ debere

nium medicamentũ dare. Atq;ʒ ira adalligare: triduoq; id facere. Quod e graminũ genere
ſeptẽ internodia habet: efficaſſime capiti cõtra dolores adaligatur. Quidam ꝓpter ueſica
cruciatus decoctũ ex uino gramẽ ad dimidias e balneis bibi iubent. Sũt qui & aculeatũ gra
men uocãt triũ generũ cũ in cacumine aculei ſint plurimum: quod illi dictylon uocãt: hos

cõuolutos naribus ingeſerũt: extrahũtq; ſanguinis ciendi gratia: Altero quod eſt aizoo ſi

mile ad paronichia & prerygia unguiũ: & cũ caro unguibus excreuerit utũtur cũ axungia
Ideo dactilon appellates quia digytis medeat᷑. Tertiũ genus dactili ſed tenuis naſcit᷑ in pa⸗
xietibus aut tegulis. Huic cauſtica uis eſt. Siſtit ulcera quæ ſerpunt. Gramẽ ca piti circũda⸗
tum ſanguinis e naribus fluctiones ſiſtit. Camelos autẽ necare tradit᷑ in babylonis regione

id quo iuxta uias naſcit. Nec fenogræco minor auctoritas: quod telin uocãt: talii carphos.

Aliqui buceras: alii egoceras: qm corniculis ſemẽ eſt ſimile: nos ſiliciã: quod quõ ſeret ſuo
loco diximus.Vis eius ſiccare:mollire:diſoluere:Succus decocti fœminarũ pluribus malis
ſubuenit:ſiue duritia ſiue tumor:ſiue contractio ſit uuluæ:fouẽtur:inſidũt:infuſum quo
q; prodeſt. Furfures in facie exrenuat. Spleni addito nitro decoctũ & ĩpoſitũ medetur: itẽ

ex aceto.Sic iocineri decoctũ. Diocles difficile pientibus ſemẽ eius dedit acetabuli mẽſura

tritũ in nouẽ cyathis ſæpæ ad tertias partes bibere: ut qui biberint in calida lauarẽtur. Et i
balneo ſudantibus dimidiũ ex relicto iterũ dedit:mox a balneo reliquũ pro ſũmo auxilio

Farinà fenogræci cũ hordeo aut lini ſemine decoſtã aqua mulſa cõtra uuluæ cruciatꝰſubi⸗

cit. Itẽq; ĩpoſuit imo uẽtri. Lepras lẽtigines ſulphuris pari portione mixta farina curaui ni⸗
tro ante p̃parata cute ſepius die illinẽs: pũgiq; præcipiẽs. Theodorus fœuogræco miſcuit
quarta partẽ purgati naſturtii acerrimo aceto ad lepras. Damion fœnogræci ſemen acceta

buli dimidia meſura cũ ſapæ & aquæ nouẽ cyathis ad menſes ciendos dedit potu. Nec du

bitatur quin decoctũ eius utiliſſimũ ſit uuluis interaneiſq; exulceratis. ſicuti ſemẽ articu
lIis atq; p̃cordiis. Si uero cũ malua decoquat᷑: poſtea addito mulſo potus ante cætera uul/
uis inreraneiſq; laudatur. Quipꝑe cũ uapore quoq; decocti plurimũ proſit. Alarũq; etiam

grauiolẽtiã decoctũ fenogræci ſemẽ emẽedat. Farina prurigines capitis furfureſq; cũ uino
& mitro celeriter tollit. In hydromilice autẽ decocta addita axungia genitalibus medetur⸗

itẽ pano hocidupodagræicniragrearticuligzcarnibua recedunt ab oſſibus. Aceto uera
ſubacta luxatis. Il
uo purgat. Mox addito melle perſanat. Sũmitur & ſorbitio e farina ad pectus exulcerarũ

linitur & lyeni decocta in aceto & melle tm. Carcinomata ſubacta ex ui/

longam ꝙ tuſſim. Diu decoquitur: donec amaritudo deſinat. Poſtea mel additur. Nũc ip/
ſa claritas hærbarum dicetur. ðUdẽ c

Call PLVNII SECVNDI NATVRALIS HISTORIAE LIBER. XXV.
“ pPpROEMIVM.

Natura hærbarum ſponte naſcentium. CD..

èò

DSA quæ nũc dicet᷑ hærbarũ claritas mediciĩæ tãtũ gratia gignãte eas tellure
in admirationẽ cure pᷣſcoꝶ diligetiæq; animũ agit. Nihil ergo ĩtẽtatũ in exꝑ
ddd trtũq; illis fuit. Nihil deĩde occulſtatatũ qc nõ pdeſſe poſteris uellẽt. At nos ela
borata iis abſcõdere ac ſuppmere cupimꝰ: & fraudare uitã ẽt alieis bõis. ita cer
te recõdũt ꝗ pauca aliqua nouere ĩ uidẽtes aliis: & neminẽ ualere in auctorita-
tem ſcientix eſt. Tantum ab cxcogitandis nouis ac adiuuanda uira mores abſunt. Sum/

—— —
—

mumq; opus nigeriorũ diu in hoc fuit: ut intra unũquẽq; recte facta ueterum perirẽt Ad

hercule ſingula quoſdam inuenta deoꝶ numero addidere: omniũq; uità clariorem fecere

cognominibus herbarũ tã benigne gratiã memoria referẽte. Nõ æ qque hæc cura eorũ mira
eſſent in hiis quæ ſatu blãdiuntur: aut cibo inuitant ſed culmina quoq; montiũ inmna & ſo
litudines abditas oĩſq terræ fibras fcrutati inuenere: quid quæq; fadix polleret: ad quos
uſus herbarũ folia ptineret: etiã quadrupedũ pabule intacta ad ſalutis uſus uetentes.
Qui latine uſus hærbarũ ſcripſerĩt: & qñ ad romanos noticia earũ puenerit: & qui primi

græcogε de his cõpoſuerint: & de hærbarũ Iuẽtione:& antiqua medicina:& quare minus ex

erceantur ear remedia: & de cynorhodo: & de dracũculo medicinæ. Ca. II.
Inus hoc quam par erat: noſtri celebrauere oĩ um utilitatum & uirtutũ rapaciſſi/
m mi-Primuiq; & diu ſolus idé ille. M. Cato omnium bonarũ artium magiſter pau/
cis dumtaxat artigit. Bonum etiam medicamina non omiſſa poſt eum unus illuſtrũ

tentauit. C. Valgius e 1uditione ſpe ctatus: in perfecto uolumine ad Diuũ Auguſtum:in/
Choata etiam præfatione religioſa: ut omnibus malis humams illius potiſſimũ principis ſe⸗

er medicetur maieſtas. Ante condiderat ſolus apud nos: quod equidẽ inueni: Pompeius

Leneus Magni Pompeii libertus: quo primum tempore hanc ſcientiam ad noſtros perue⸗

niſſe animaduerto. Namq; Niithridates maximus ſua ætate regum: quem debellauix Pé/

peius omniũ ante ſe genitorũ diligentiſſimis uite fuiſſe argumẽétis præterꝗ ſlama intelligi-
tur. Vni ei excogitat quortidie uenenũ bibere præſumptis remedus: ut conſuetudine 1

ſa innoxium fieret. Primo inuenta genera antidoti: ex quibus unum etiam nomen eius re

tinet. Illius inuentum autumant ſanguinem ponticotũ miſcere antidotis: quoniam uene
no uiuerent. Ad illũ Aſclepiadis medendi aire dari: uolumina cõpoſita extant: cum ſollici
tatus ex urbe roma præcepta pro ſe mitteret. Illum ſolum mortalium Mithridatem. xxii-

linguis locutum tertum eſt. Nec de ſubiectis gentibus ullũ hominẽe per interprærem ap/
pellatum ab e0 annis. lvi. quibus regnauit. Is ergo in reliqua ingenii maguitudine medici⸗
næ peculiariter curioſus ab hominibus ſubiectis: qui fuere pars magna terraruũ: ſingula ex
quirens.ſcrinium cõmentationum harũ & exemplaria effectuſq; in archanis ſuis reliquit.
Pompeius autẽ omni regia præda potitus: tranſterre ea ſermone noſtro libertum ſuũ Le⸗
neum grãmaticæ artis doctiſſimum iuſſit. Vireq; ita profuit nõ minus qua reipu. uictoria il

la. Præter hos græci auctores medicine prodidcre quos ſuis locis diximus. Ex iis crateias.

Dionyſius. Metrodorus ratione blandiſſima: ſed qua nihil pene aliud quâ rei difficultas ĩ
telligatur. Pinxere nãaq; effigies herbarum: atq; ſubſcripſere effectus. Verũ & pictura falax

eſt ex coloribus tam numeroſis præſertim in emulatione naturæ multũq; degenerat tran
ſcribentium ſors uaria. Præterea parum eſt ſingulas earum ætates pingi: cum quadriparti

tis uarietatibus anni faciem mutent. Quare cæteri ſermone eas tradidere. Aliqui effigie ꝗ4
dem indicata & nudis quidem plerũq; nomiuibus defuncti: quoniam ſatis uidebatur po⸗
teſtates uimq; demõſtrare querere uolẽtibua. Nec eſt difficile cogniru. Nobis certe exce⸗-
ptis admodum paucis cõtigit reliquas cõtemplari ſcientia Antomi Caſtoris: cui ſũma au/
Ktoritas erat in ea arte noſtro æuo: uiſendo hortulo eius: in quo plurimas alebat: centeſimũ
ætatis annum excedens nullum corporis malum expertus ac ne ætate quidem memoria
aut uigore cõcuſſis. Nec aliud m rata magis antiquitas reperiretur luẽt.alampridem ratio
eſt prænuntiãs horas nõ modo dies ac noctes ſolis luneq; defectum. Durat tamen tradita
perſuaſio in magna parte uulgi ueneficiis & herbis id cogi. In eo nãaq; ſciẽtia feminarũ p̃/
ualere. Certe ꝗd nõ repleuere fabulis colchis Medea: alieq;. In primiſꝗ italica circe diis ẽt
ad ſcriptazunde arbitror natũ ut Aeſcyluse uetuſtiſſimns in poetica re referta italiã hærba
rum potẽtia proderet. Multiq; circeios agros ubi habitauit illa in magno argumento etiã
num durante in marſis a filio eius ora gente: quos eſſe domitores ſerpentium conſtat. Ho
merus quidem primus doctrinarum & antiquitatis parẽs multus alias in admirarione Cirx
ces gloriam hætcbarum ægypto tribuit: tum etiam cum rigaretur ægyptus illa nõ aũt eſſet
poſtea fluminis limo inuecta. Hærbas certe ægyptias ab regis uxore traditas ſuæ. Helenæ
plurimas narrat: ac nobile illud Nepentes obliuionem triſtitiæ ueniamq afferens: & ab he
Iena utiq; omnibus mortalibus propinandum. Primus autẽ omniũ: quos memoria nouit.
Orpheus de iis hætbis curioſius aliqua prodidit. Poſt eum Muſeus & Heſiodus prolion
hærbam in quantum mirati ſunt: diximus. Orpheus & Heſiodus ſuffitiones conmen⸗

Auerefi
tugorasc
goze⸗ in
Ctusamb
iinpfnl
otumtrd
lnpotmina
batevocart
bumecbius
n re
got enol
Puinmrü
teumnrcd
zemotbosle
onnigrad⸗
Arelts it
Akendio
ſninkru⸗
inncauſ⸗
tniderinta
ſlsalaturu
NmAuEo
ſcitinguer
icieintu
mpane Ci
eyltolo
Möltnlete
mlinling
oclinagr⸗
verſcolorden
Nepoting
cxeuntisete
ſnreranſee
lomrure nn
Rebel
derm
(na
nutolvere
tn urue
or Acrr
eunciceßl

Mintotäte

winteſer
appelriͤe
gböcenan
benurton
gerſtinetn
nbeniütur;
W
leng
ſennſ,
iehoen
eonn

um eriit A
inn —RKZL

Cundeotünin
mudinunde
reriad Pe
3betentes
ni Pin
Tunedinuser
I

tutüngpid

mglſer ,
mmumnsilut
Apultunz
nüprmei⸗
veni onpein
oftosperue⸗
Cbelamn ba,
Zummnlig⸗
Orluetuane
romm guur
cwcnumuene
MtNlii
rihem n.
eupreren
tuumenedo⸗
müſmnglher
lis ulgu
venunluül⸗

Niunan

Exis nin
ei fiun
zäzänmth
degdem
n uigni
Agitheeg
cehn ,
wane
eailna
rontind
len wenonn
rcim
mwen man
temno,
achce iis4
ni Uläben
gunenn
n ſle⸗
mitaucne .
il⸗ u
.
lur N

dauere. Homerus & alias nominatim herbas celebr at: quas ſuis locis dicemus. Ab eo Py⸗
thagoras clarus ſapientia primus uolumen de earũ effectu compoſuit: Apollini:Aeſcula⸗

piocq: & in totum diis ĩmortalibus inuentione & origine aſſignata. Compoſuit & Demo⸗

critus: ambo pagratis perſidis arabiæ æthiopiæ æ gyptiq; magis. Adeoq; adhec artonita an

tiquitas fuit: ut affirmaret etiam incredibilia dictu Xanchus hyſtoriarum auctor in prima

earum tradidit occiſum draconis catulum reuocatum ad uitam a parente herba:quam ba

lin nominant. Eademq; tillonem quẽ draco occiderat: reſtitutũ ſaluti. Et Iuba in arabia her

ba reuocatũ ad uitam hominẽ tradit. Dixit Democritus: credidit Theophraſtus eſſe hær⸗
bam:cuius contactu illatæ ab alite: quã rettulimus: exiliret cuneus a paſtoribus arborĩi ada
ctus. Qux etiam ſi fide carent: admirationẽ tamẽ implẽt: coguntq; confiteri multum eſſe
quod uero ſupſit.Inde & pleroſq; uideo exiſtimare: nihil non hærbarũ ui effici poſſe.ſed
plurimarũ uires eſſe incognitas. Quorũ numero fuit herophilus clarus in medicina: a quo

ferunt dictũ quaſdam etiã fortaſſis cacitas prodeſſe. Obſeruatũ certe eit inflamari uulnera

ac morbos ſuperuẽtu eorum qui pedibus iter cõfecerint. Hæc erat antiqua medicina: que

tota migrabat in gratiæ linguas. Sed quare nũc nõ plures noſcuutur cauſæe niſi quod eas
agreſtes litterarũ ignari experiuntur: ut pote qui ſoli inter illas uiuant.Præterea ſecuritas
gquærendi obuia medicorũ turba. Multis etiam inuẽtis nomina deſunt ſicut illi quã rettu
limus in frugũ cura:ſcimuſq; defoſſam in angulis ſegetis præſtare ne quauis intret. Tur⸗
piſſima cauſa raritatis: quod etiã qui ſciunt: demõſtrare nolũt: tanꝗᷓ ipſis periturũ ſit quod
tradiderint aliis. Accedit ratio inuẽtionis anceps. Quippe eriãà in repertis: alias inuenit co⸗-⸗
ſus: aliascut uere dixerim)deus. Inſanabilis ad hoſce annos fuir rabidi canis morſus: pa uo⸗
rem aquæ: potuſq; ommmis afferens odium. Nuper cuiuſdam militantis in prætorio mater
nidit in quiete radicẽ ſilueſtris roſæ quà cynorchodon uocant:quãq; blanditã ſibi aſpectu
pridie in fruteto mitteret folio bibendã in lacte. In luſitania rex gerebatur hiſpaniæ proxi
ma parte. Caſuq; accidit: ut milire a morſu canis incipiente aquas expaueſcere ſuperueni⸗
ret epiſtola orantis: ut pareret religioni. Seruatus quæ eſt inſperato.Et poſtea quiſquis au
xiliũ ſimile tentauit, Alias apud aucores cynorhodi una medicina erat ſpongiolæ quæ in

mediis ſpinis eius naſcitur cinere cũmelle alopertias capitis expleri. In eadem prouincia co-

gnoui in agro hoſpitis nuper ibi repertũ dracunculũ appellatũ caulẽ pollicaſi craſſitudine

uerſicoloribus uiperarũ maculis: qua ſerebant cõtra oĩum morſus eſſe remediũ. Alius eſt
quẽ nos in priori uolumine eiuſdẽ noĩs diximus:ſed huic alia figura. Aliudq; miraculun
Exeuntis e terra ad primas ſer pentiũ uernationes bipedali fere altitudine rur uſep cũ iiſdq S

in terram ſecondentis: nec oĩno occultata eo apparet ſerpens: uel hoc per ſe ſatis officio⸗-

lo naturæ munere:ſi tantum præmoneret: tempuſq; formidinis demonſtraret. M
De quodã peſtifero fõte germaniæ: & de britània: & maximis morboge doloribꝰ. Ca. III.

EkEtc beſtiarũ ſolũ ad noecẽdũ ſcelera ſunt:ſed interim aquarũ quoq; ac locorum. In

germania trans rhenũ caſtris a Germanico Cæſare promotis maritimo tractu fés
erat aquæ dulcis ſolus qua pora intra bicniũ dentes deciderent. Compageſq; in ge
nibus ſoluerentur. Stomachacẽ medici uocabãt & ſceletorben. Ei malo reperta auxilio eſf
hærba quæ uocatur britannica nõ neruis modo & oris malis ſalutaris: ſed contra anginas
quocq; & cõtra ſerpẽtes. Folia habet oblonga nigra:iracondẽ nigrã. Succus eius exprimir᷑ &
ex radice:Florẽ uibões uocãt. qui collectus priuſꝗᷓ tonitrua audiantur: & deuoratus ſecu ⸗

ros in totũ reddit. Fida in qua caſtra erant noſtris mõſtrauere illam. Miror quidẽ quæ no

minis eſſet cauſa:niſi forte cõfini oceano britãniæ ueluti ꝓpinquæ dicauere. Nõ enim inde

appellatã eã qm ibi plurima naſceretur certũ eſt. Etiã tũ britãnia libera fuit quidẽ. Nec hic

quõdam ambitus noibus ſuis eas adoptandi: ut docebimus feciſſe reges: ur res tanta de⸗

beatur:hærbã inuenire: uitã iuuare non fortaſſis creder aliquis: cũ Hæc noſtra friuola quo⸗-

q; exſtimetur: adeo deliciis ſordent etiã quæ ad ſolutem pertinenr. Auctores tamẽ quatrũ
inueniũtur in primis celebrare par eſt: effectu earũ digeſto in genera morbogꝶ. Qua quide

in reputatione miſereri ſortis humanæ ſubit: & pᷣter fortuita caſuſq; & noĩa quæ hoĩs ho/
ra excogitat ad milia morborũ ſingulis mortalibus timenda. Qui grauiſſimi ex iis ſint di⸗

ſcernere ſtuititia prope uiderĩ poteſt. cũ ſuus cuiq; ad præſens quiſq; atrociſſimus uideat᷑.

Et de hoc tamẽ iudicauere aui expimẽto aſperrimos cruciarus eſſe calculorũ a ſtilcidio ue

ſicæ. Proximũ ſtomachi tertiũ eorũ qui in capite doleant. Nõ ob aliud fere morte concita

græcis: & noxias hærbas demõſtratas miror equidem. Nec uenenorũ tantũ: quoni ea eon . iln
ditio uitæ eſt: ut mori plerũq; etiam optimi porrus ſit: tradatq; Varro Seruium Clodium “
2 equitem romanum magnitudine doloris in podagra coactum ueneno crura perunxiſſe: craven
poſiea caruiſſe ſenſu omni æque ꝗ dolore in ea parte corporis. Sed quæ fuit uenia mon . nep
. ſtrandi qua mentes ſoluerentur? Partus eliderentur: multaq; ſimilia. Ergo nec abortiua di “
co. Ac ne amatoria quidem memoro. Lucullum imperatorem clariſſimù amatorio periiſſe eſ
Nec alia magica portenta:niſi ubi cauenda ſunt aut coarguenda in primis fide eorũ dam ſtn aio
4 0 nata. Satis opera fuit abundecq; per præſtitum uite ſaluxares dixiſſe ac poſtea inuent1a. ſpnd
Ve. rt-⸗ de moly & dodecatheo: & pæoma uel pen er Nen glyciſide: & panaca uel aſclepio: uuc h⸗
o e en & heracleo panace: chironio: & panace centaureo: uel pharnaceo: & heracleo: ſyderio: & hy o⸗
. WipY 4 oſciamo: uel appolinari ſiue altercangeno. LCLCa.,. IiIi⸗ ü
,d α 6 „Audariſſima hærbarum eſt Homero teſte quam uocati ab diis putant moly. Aſt in uic
9 . a uentionem eius Mercurio aſſignat. Contraq; ſumma ueneficia demonſtrat. Naſci buſclüg
— eęeeam hodlie circa pheneum & in cyllene archadiæ tradunt. Specie illa Homerica raa chclunn
dice rotunda:nigraq; magnitudine cepæ folio ſcyllæ: effodi autem difficulter. Græci au- Fohnpxd
ctores Horem eius. Iluteũ pinxere: cum Homerus candidum ſcripſerit. Inuem e peritis hær leſubuscl
barum med icis qui & in italia naſci eam dicerert: afferriq; campania nihil aliquot diebus ef lunehere
foſam Irer difficultates ſlaxeas radicistciginta pedes longæ. Ac ne ſit quidẽ ſolide ſed ab ſaunrun
rutæ. 6-b ea maxima auctoritas hærbæ eſt: quam dodecatheon uocant: omnium deorũ ma onotckili
ieſtatem coemendantes. In aqua potam omnibus morbis mederi tradunt. Folia eius ſeptem Uiilbentd
lactucis ſimilima exeũt lutea radice. Vetuſtiſſima inuentu peonia eſt. Nomenq; auctoris ceibilro⸗
4 erkt⸗ quam quidam pentorobon appellant.alii glycyſidem. Hæc quoq; difficultas eſt⸗ Abanctmoea
4 quod eadem: aliter alibi nuncupatur. Naſcitur opacis montibus caule inter tolia digyto/ loueliune
3 rum quattuor ferente in cacumine ueluti græcas nuces quattuor aut quinc. Ineſt iis ſe⸗ Gntlnſäile
men copioſum rubrum:nigrumq;. Hæc medetur & faunorum in quiete ludibris. Præcipi hpponsſt⸗
unt eruere noctu: quouiam ſi picus martius uideat: tuendo in oculos impetum faciat. Pa⸗ ſoallendxue
4 naces ipſo nomine omnium morborum remedia promittit: numeroſum & diis in uentori/ Cuubbir
bus adſcriptum. Vnum quippe aſclepion cognominantur: quoniam is filiam panaciam ap Uabpuonio
pellauit. Succus eius eſt coctus ferulæ: qualẽ diximus. Radix eſt multi corticis & ſalſi. hac ganr Dlen⸗
euulſa ſcrobrẽ repleri uario genere frugum religi ſt: ac terræ piameétum. Vbi & quo fie holeonA
ret modo: & quale maxime probaretur inter peregrina docuimus. Id quod e macedonia (tu-Nlcla
affertur bucolicon uocant armentariis ſponte erumpente ſuccum excipientibus: hoc cele- ſutikeoge⸗
rime euaneſcit. Et in alhis autem generibus improbatur maxime nigrnmac molle. Id enim melicameto
argumentum eſt cæra adulterari. Alterum genus hæracleon uocant: & ab Hiercule inuen- Oüum uocar
tum tradunr. Alii origanum hæracleoticum ſilueſtre: quoniam eſt origano ſimile: radice nngui
inutili. De origano dximus. Tertium penaces chironeon cognominatur ab inuenrore: fo Imderotmn
lium eius lapato ſimile maius tamen & hirſutius. Flos aureus: radix parua. Naſcitur pingui thufmrei
pyvjus locis. Huius fos efficaciſſimus eoq; amplius ꝗᷓ ſupradicta prodeſt. Quartum genus inmorisn
panaces ab eodem Chirone repertum centauriũ cognominatur. Sed & pharmaceon in cõ⸗ idufelis
trouerſia inuentionis a Phatmace rege deductum. Seritur hoc longioribus quam cætera Nuncbitorn
foliis & ſerratis. Radix odorata In umbra ſiccatur: uinoq; gratiã adiicit. Huius genera duo llenb n
fecere alterũ leuioris folii: Alterũ tenuioris. Heracleon ſyderon &ipſum ab hærcule inu? Niitunn
tũ eſt: caule renui digytorũ quattor altitudine. Flore puniceo: foliis coriadri. Iuxta lacus n nüi
& amnes inuenitur. Omniaq; uulnera ferro illata efficaciſſima ſanat. Et Chironis inuentũ nne dett
ampelos quæ uocatur chironia: de qua diximus inter uites. Siccuti de hærba cuius inuen/ eEi
tio aſſignarur. Mineruæ Herculi ꝗqùoq; eam adſcribunt: quæ apollinaris apud arabas al⸗ el ndi
tercum ſiue altercangenum: apud græcos uero hyoſciamus appellatur. Plura eius genera 8 Dern B
Vnun nigro fœminæ foliis pene purpureis ſpinoſum. Talis naſcitur in galacia. Vulgare ihamen
autem canditdius eſt & fructicoſius: altius papauere. Tertii ſemen irionis ſemini ſimile: & lenuin
omnia inſamiam gignentiam: capitiſq; uertigines. Quartum genus molle:lanuginoſum du Nnde
. pinguius cæteris. Candidi ſeminis: in maritimis naſcens: hoc recepere medici. Item ruf npac
fi ſeminis non unꝗᷓ ante candidum ruffeſcit: ſi non ematuruit: improbaturq;. Et alio⸗- “
quin nullum niſi cum inaruerit legitur natura uini.lIdeoq; mentẽ caputq; inteſtans. Vſus Punkſe
ſeminis & per ſe & ſucco expræſſo. Exprimitur ſeparatim & caulibus foliiſq; utuntur: & in

guoni

uum Cdinn
ung erunnſe
kuituenanen
M
mmonodenil⸗
Tidkeani dn
Binnenn.
Anelen
olſcenda
l—
ImoAn
nonlr N
Ronena

len Cie

emeentier
igporcebuek
illikeſode⸗
Nluäuleemn
meng Wüdir
ciſhalnsch⸗
ttolu gfe
g. loſtiuh
6bri Plecii
umnkain y
uinnemon
mpmomp
tcsAlll N
1iägs⸗
de muunn
mdstucte
PBameiwen⸗
plmerutt⸗
biembeenn
Wuipui
WEN Neont
oni
um (Euera
6rreniu
erlle imn
Nilunahos
ioni üeni

idsie

d Thbs
a eiugenn
–

radice temeraria in totumcut arbitror'medicinæ. Quippe etiam foliis conſtat mẽtem cor⸗,
Et oleum fit ex ſemine ut diximus: quod ipſum auribus infuſum tentat mentem: mire q;
omnia experiendi fine: ut cogerentur etiam uenena prodeiſe. ½,
. Deligoralle garthenia hermipora ſiue potius mercuriali: & achillea: & panace heraclea õ
ſideritũmi lefolt ðð
quoniam ſumendum:& quidus non dandum:& quod mures necat. Ca. V.
I ti uocant. Eam apud nos omnes mercurialem. Duo eius genera:maſculus & fœmi⸗
bus foliis geniculis denſis: alarum cauis multis: ſemine in gemculis dependente: fœmine
copioſo:mari iuxta genicula ſtatim rariore ac breui:contortoq;. Fœminæ ſoluto & cãdido
Folia maribus nigriora: fœminis candidiora: racdix ſuperuacua:prætenuis. Naſcuntur in cã
peſtribus cultis. Mirum eſt quod de uttoq; eorum genere proditur. Vt mares gignantur
hunc facere: ut fœmioæ illam. Hioc contingere ſi a conceptu ſuccus protinus bibat in paſ⸗
ſo: edanturue folia decocta ex oleo & ſale: uel cruda ex acero. Quidam decoquunt eam in
nouo fictili cũ heliotropio: & duabus aut tribus ſpicis donec decoquatur. Decoctum da-

ri iubent: & hærbam ipſam in cibo altero die purgationi: mulieribus per triduum quarto
die a balneo coire eas. Hippocrates miris laudibus in mulierum uſu p̃dicauit illas. Eaſc;

epiphoris: ſtranguriæ & ueſicæ. Decoctum eius dedit cum myrrha & thure. Aluo quidem

dias: bibitur ſale & melle admixto: necnon cũ ungula ſuis aut gallinaceo decoctũ ſalubri/

num cubitorum ramulis exilibus triangulis: folio felicis: pediculo longo: bete ſemine: oes

obrem de omnibus eius generibus dici ſimul conuenit. Prima duo ſunt candidum ac ni⸗

nora nigrioraq;: & pluribus diuiſurus ſciſſa. Alii betæ incipientis. Hæc quoq; nigriora &

xxv.

rumpi:ſi plura quà quattuor bibantur. Etiam antiqui in uino febrem depelli arbitrabatur

„₰ * —— „ . . . 5 .
contra uenenum remedia prodidere iis: qui id bibiſſent: & ipſui pro remediis. adeo nullo 6. **„1 .
Quad

& de ſcopa regia:& hermineo teucrio ſplenio: & de melãpodio ſiue hel — An .

leboro: quod ue eorum genera: & de nigro helleboro & albo medicine: & quando detur:&
Inozoſtis ſiue parchenion a mercurio inũẽtus eſt:iõ apud græcos hermupoan mul

na quæ efficacior: caule cubitali interdum ramoſo in cacumine: ocimo anguſtiori,

ad hunc modũ adhuc medicorum nemo nouit. Ille eas uuluæ cü melle uel roſaceo uel li⸗
lino uel irino admouit: item ad ciendos menſes ſecundaſq;. Hoc idẽ præſtare potu fotuq;
dixit. Inſtillauit auribus ſurdis ſuccum inunxitq; cum umo uetere. Aluo folia impoſuit:

ſoluendæ: uel in febri decoquitur quãtum manus capiat in duobus ſextariis aquæ ad dimi

us. Purgationis cauſa putauere aliqui utranq; dandà: ſiue cũ malua decoctũ. Thoracẽ pur
gant. Bilem detrahunr: ſed ſtomachũ ledunt. Reliquos uſus dicemus ſuis Iocis. Inuenit &
achilleon. Achilles diſcipulus Chironis: qua uulneribus mederet᷑: quæ ob id achilleos uo⸗=
catur. Hac ſanaſſe Thelephum dicitur. Alii primum eruginem inueniſſe utiliſſimã empla
ſtris:ideoq; depingitur ex cuſpide decutiẽs eã gladio in uulnus Telephi. Alii utroq; uſũ
medicamẽto uolunt. Aliqui & hanc panacẽ heracleon: alii ſideriten. Hanc apud nos mille
folium uocant cubitali ſcapo ramoſam: minutioribus ꝗᷓ fœniculi foliis ueſtitã ab imo. Alii
fatentur quidem illà uulneribus utilem: ſed ueram achileon eſſe ſcapo cæruleo pedali:ſine
ramis ex omni parte ſingulis foliis rotundis eleganter ueſtitam. Alii quadratũ caule: capi/
tibus marebii folio quercus. Hac etiam præciſos neruos gluctinare faciunt. Alii ſyderitem
in maceriis naſcentem cum teritur fœdi odoris. Etiãnum aliam ſimilem huic:ſed candidio
gribus foliis & pinguioribus tenuioribus cauliculis in uineis naſcentem. Aliam uero qui/

uulneribus præcipuas. Noſtri eam quæ eſt latiſſimo folio ſcopam ragia uocant. Medetur
anginis ſuũ: inuenit & teucer eadem etate reucrion quã quidam hermoneon uocãt ſpargé
tem iuncos tenues: folia parua aſperis locis naſcentẽ: auſtero ſapore: nunꝗᷓ florentẽ. Neq;
ſemẽ gignit. Medet᷑ lyenibus. Cõſtatq; ſic inuẽtã: cũ exta ſuꝑ ea proiecta eſſent: fert adhæ
ſiſſe lyeni:eũq; ĩaniſſe. Ob id aꝗbuſda ſplenion uocat᷑.Narrat ſues qui radicẽ eius edũt ſi⸗
ne ſplene inueniri. Ramis hyſopi ſurculoſam: folio fabæ. Eodem nomine appellant: & coli⸗
gi florentem adhuc iubent adeo florere non dubitant: maximeq; ex ciliciis & pyſidiæ mõò
tibus laudant. Melampodis fama diuinationis artibus nota eſt. Ab hoc appellatur unũ
hellebori genus melampodion.Aliqui paſtorem eodem nomine inueniſſe tradunt. capras
purgari paſtore illo animaduertente datoq; lacte earum ſanaſſe porotidas furentes. Quã/

grum.FHioc radicibus tantum intelligi tradunt pleriq;. Alii folia nigri platani ſimilia & mi

canaliũ dorſo rubeſcẽtia. Vtraq; caule palmi ferulaceo bulboge tunicis cõuoluto radice fi

prata cæparum modo. Nigro equi boues ſues necantur. Itaq; cauent id cum candido ue/
ſcantur. Tempeſtiuum eſſe tradunt meſſibus. Plurimum autem naſcitur in oeta mote. Et
optimum uno eius loco circa epirum. Nigrum ubicq; prouenit:ſed melius in helicone: qui
mons & alus laudatur hærbis. Candidum probatur oeteũ. Secnndũ ponticum. Tertio lo/
co heleaticum: quod in uiribus nalci ferunt. uarto pernaſium: quod adulteratur hæroli
co ex uicino. Nigrumex iis melampodion uocant: quo & domos ſuffiunt purgantq; aſper
gentes ſe & pecora. Cum præcatione ſolẽni hoc & religioſius colligitur. Plurimũ enĩ gla/
dio circunſcribit ur. Deinde qui ſucciſſurus eſt ortum ſpectat. Et præcatur ut id liceat ſihi
concedentibus diis facere. Obſeruatq; aquilæ uolatus: fere enim ſeccantibus iter eſt. Et ſi
prope aduolauerit: moriturum illo anno qui ſuccidit auguriũ eſt. Nec album facile colli⸗
gitur: caput aggrauans maxime niſi præſumatur alium & ſubinde uinum ſorheatur: celeri
terq; fodiatur. Nigrum alii euchimon uocant: alii polyrrhyſon: purgat per inferna. Candi
dum autem uomitione. Cauſaſq; morborum extrahit. Quondam terribile. Poſtea tam pro
miſcuum ut pleriq; ſtudiorum gratia ad prouidenda acrius quæ cõmentabantur: ſæpius
ſumptitauerint. Carneadem reſponſurum zenonis libris. Druſum quoq; apud nos tribu⸗
ncrum popularium clariſſimum cui ante omnes plebs adſtans plauſit: optimates uero bel
lum marſieum imputauere: conſtat hoc medicamento liberatum comitiali morbo in anti⸗
cyra inſula. lbi enim tutiſſime ſi ummitur: quoniacur diximus)ſe ſamoides admiſcent. ltalia
ueratrum uocat. Farina eorũ per ſe & mixta radiculæ qua lana diximus lauari ſternutamẽ
tum facit. Amboq; ſomnũ. keguntur autem tenuiſſunæ radices breueſq; ac uelut decurta
tæ etiam hæ. Nam ſumma quæ eſt craſſiſſima cepis ſimilis canibus tantũ datur purgatiõis
cauſa. Antiqui radicem corticemq; carnoſiſſimum eligebant: quo tenuior eximeretur me
dulla. Hanc humidis ſpongiis opertâ turgeſcentemq; in longitudinem finiebant. Deinde
fila inumbra ſiccabant iis utentes. Nunc ramulos ipſos ab radice ſua grauiſſimi corticis Ita
dantes. Optimum quod acre guſtu: feruenſq; in frangẽdo puluerem emirttit. Durare uim
eius. xxx. annis ferunt. Nigrum medetur paraliticis inſanientibus hydropicis dũmodo ci-
cra fibrim podagris ueteribus: articulariis morbis. Trahit aluum & bilẽ pituitaſq;. Ex aqua
datur ad leniter molliendã aluũ plurimũ drachma modice guaeeuor obolis. Miſcuere ali⸗

qui & ſcamoneam: ſed tutius ſalẽ. In dulcibus datum copioſius periculum infert. Oculorũ

caliginem fotu diſcutit. Ob id quidam & innnxere. Tritũ ſpumas ſuppurata duritias con
coquit & purgat. Item fiſtulas tertio die exemptum. Verucas tollix cum ſquamis æris & ſa
daraca. Hydropicorum uentri imponitur cum farina hordeacea & uino. Pecorum & iumẽ
torum pituitas ſanat ſurculo per aurem traiacto. & poſtero die eadem hora exẽpto. Scabhi
em quadrupedum cũ thure & cæra aropice uel cum piſeleo. Album optimũ: quod celerri
me mouet ſternutamenta: ſed multum terribilius nigro præcipue ſi quis apparatum po⸗
turorum apud antiquos legat: contra horrores ſtrangulatus in tẽpeſtiuas ſomni uires ſin
gultus infinitos aut ſternutamenta ſtomachi diſſolutiones tardiores uomitus aut lõgin⸗
quiores: exiguos aut nimios. Quippe alia dare ſoliti quæ concitarent uomitiones ipſumq;
eleborum extraherent medicamentis: aut clyſteribus: ſæpe etiam ſanguine uenis emiſſo.
Iam uero & cum proſpere cedat terribilius uiſu in uariis coloribus uomitionum: & poſt
uomiriones obſeruatione alui: balnearum diſpenſatione: totius corporis cura anteceden
ce:omiĩia hæc magno terrore & fama. Nq; tradũt abſumi carnem ſi coquatur una: ſed anti
quorum uitium erat: ꝙ propter hos metus partius dabãt cum celerius erumpat: quo largi
us fumitur. Thẽiſon binas nõ lius Melure⸗ donauit ſequentes & quaternas dedere.
Claro Herophili præconio qui elleborũ fortiſſimi ducis ſimilitudini quabat. Concitatis
enim intus omnibus ipſum in primis exire. Præterea mirũ inuentũ eſt ꝙ incilum forficu/
lis ut diximus:ſcribant cortex remanet. Hoc inanito medulla cadit. Hæc in nimia purgati
one data: uomitiones ſiſtit. Cauendum eſt fœlici quoq; cura:ne nubilo detur die: quippe
impatibiles cruciatus exiſtunt. Nãà æſtate potius ꝗᷓ byeme dandũ non eſt in dubio. Corpus
ſeptẽ diebus præparandũ cibi acribus: abſtinẽtia uini: quarto & tertio deuomitionibus: pri
die cœne abſtinentia. Albũ e dulci dat: aptiſſime uero in lacte aut pulte. Nuꝑ inuenere diſ
