crinrblir
cunque co
um proco
nodoſcie
teltunch
ie Pythag
vellus qua
boere Ven
luminibus
lecepen 15
comett, I
.*
enndulcedh
mecicimm
lbus cic
ſremnnoE
tsnilious
Tudimag
lltu eius en
iugue Nap
Priori uolun
(nnllo con
pus ſiluirſa
Mnoriam N
medicorun
Aad narun
noniis: ut.
lordi ſib
vemonſtra
Iinum. Vt

Nne
enumn dr
Aminſan,
fuumn,,

edton

lnsn.

tnarenne
el nie
mnun ſtenens
cr oleo
lie ii⸗
bus uteik

e

ennre

e wbicung
Nucs Tx
Culenuichne
Ii. Mudoti
nütres
Nrmp
Ntaoein
Heruuanni
—RZ
ienchnik
nime l
Uuunſi/
evolomd⸗
it 46on⸗
tum nocin
Clentbus:
e Commun
Tuncein,
m: .
MR Eel⸗
—S
Aunemi
4
hot .

hotbe ee

te limm,

drguge⸗

iunti⸗

lam complexam ambages fœminarum detrahentium Ilunam.Orphea putarem e propiquo
primum intuliſſe ad uicinas uſque ſuperſtitiones ac medicinæ profectum: ſi non exper
ſis eſſe uis tota: inthratiamque magice dellata fuiſſet. Primus quod extet: ur eqindẽ?
inuenio commentatus de ea erat Hoſtanes: Xerſem regem perſarum bello quod in græ
ciæ intulit comitatus: ac uelut memina artis portentoſæ alperſiſſe obiter infeco qua
cunque commeauerat mundo. Diligentiores paulo ante hunc ponunt zoroaſtrem ali⸗
um proconneſium. Quod certum eſt: hic maxime Hoſthanes ad rabiem non auiditarem
modo ſcientiæ eius græcorum populos egit. Quanquam animaduertam ſummam lit
terarum claritatem gloriamque ex ea ſcientia antiquitus & pene ſemper
te Pythagoras: Empedocles: Democtitus: Plato ad hanc diſcendam nauigauere: exiliis
uerius quam peregrinationibus ſuſceptis. Hanc reuerſi prædicauere: hanc in archanis ha
buere. Democritus A ollonicen Captidenem & Dardanum phaaee naſrangn uee
luminibus Dardani e ſepulchro eius petitis: ſuis uero ex diſciplina eorum editis. Quæ
recepta ab aliis hominum atque tranſiſſe per memoriam æque ac nihil in uita miran/
dum eſt. In tantum fides iſtis faſque omne deeſt: adeo ut ũ qui cætera de uiro illo
bant hæc opera eius inficiantur eſſe eſt. Sed fruſtra. Hunc enim maxime effixiſſe animis
eam dulcecinein. conſtat. Plerunque miraculi & hoc pariter utraſque artes effloruiſſe:
medicinam dico: magicemque: eadem ætate illam Hippocrate: hane Democrito illuſtrã
tibus circa peloponneſiacum græciæ bellum: puod geſtum eſt a trecenteſimo urbis no

ſtre anno. Eſt & alia magice factio a Moſe etiamnum & lotapes iudæis pendena: ſed mul

tis milibus annorum poſt oroaſtrem. Tanto recentior eſt cipria. Non leuem & Ale/
xandri magmi temporibus auctoritatem addidit profeſſione ſecundus Hoſthanes comi
tatu eius exornatus. Planeque quod nemo dubitet orbem terrarum peragrauit. Extant
itaque & apud itales gentes ueſtigia eius in. xii. tabulis noſtris aliiſque argumentis quæ
priori uolumine expoſui. Dc. Ivii. demum anno urbis Cn. Cornelio Lentulo P. Licimio
Craſſo conſ. ſenatuſconſultum factum eſt: ne homo immolaretur: palamque in tem/
pus ſiluit ſacti prodigioſi celebratio. CGallias utique poſſedit & quidem ad noſtram me

moriam. Nãque Tiberii Cæſaris principatus ſuſtulit driudas eorum:& hoc genus uatum

medicorumque: Quid ipſe ego hanc memorem artem oceanum quoque tranſgreſſam.

& ad naturæ inane peruectam in britaniam: quæ hodie eam atronite celebrat tantis ceri⸗
moniis: ut dediſſe perſis uideri poſſit. Adeo in toto mondo conſenſere quanquam diſ⸗

cordi & ſibi ignoto. Non ſatis æſtimari poteſt: quantum Romanis debeatur: qui ſuſtule

re monſtra:in quibus hominem occidere religioſiſſimum erat: mandi uero etiam ſaluber

rximum. Vt narraui Hio Ihanes: ſpeties eius plures ſunt.
SF 4 Vituperatio Neronis Cæſaris.
MUd Capitulum. ””M Af,,,,,,,,,,,,,,,,,,fI.
Anque ea quæ a ſphæris & ex aere & ſtellis & Iucernis ac peluibus ſecuribuſ⸗
n que & multis alis modis diuina promirttit: præterea umbrarum: inferiorumque
colloquia. Quæ omnia ætate noſtra princeps Nero uana falſaque comperit .
Quippe non citharæ tragicique cantus libido illi maior fuit. Fortuna rerum huma⸗-
narum ſumma geſtiente in profundis animi uitiis: primumque imperare dis concupi⸗
uit: nec quicquam generoſius ualuit. Nemo unquam ulli artium ualidius fauit. Ad
hæc non opes illi defuere: non uires: non diſcendi ingenium aliaque non patiente mun-
do. Immenſum & indubitatum exemplum eſt falſæ artis quam cercliduit. Nero utinã
que inferos potius & quoſcunque de ſuſpitionibus ſuis deos conſuluiſ et quam lIupana⸗
tibus atque proſtitutis mandaſſet inquiſitiones eas. Nulla profecto ſacra barbari licet fe⸗
rique ritus non mitiora quam cogitationes eius fuiſſent. Seuius ſic nos: repleuit umbris.
Sunt quedam magis fugia ueluti lentiginem habentibus non obſequi numina ut cerni nõ
poſſent. Forte hoc in illo? Nihil membris defuit. Nam dies eligere certos liberum erat. De
cudes uero quibus non niſi ater colos eſſet facile. Nam hominem immore etiã gratiſſmmũ.
Magus ad eum Mithridates uenerat armeniacum de ſe triumphum afferens: & ideo
prouinciis grauis. Nauigare noluerat: quoniam expuere in maria: aliiſque mortalium ne
ceſſitatibus uiolare naturam eam fas non putant. Magos ſecum adduxerat. Magicis
etiam cœnis eum inuitauerat. Non tamen cum regnumei daret hanc ab eo accipere ar ⸗

trem ualuit. Proinde autem ita perſuaſum ſit inteſtabilem irritam inanem eſſe: habẽtem ta
men quaſdam ueritatis umbras: ſed in iis ueneficas artes pollere non magicas. Querat ali⸗
quis quæ ſim mentiti ueteres magicum adoleſcentibus nobis uiſus. Appion gramaticæ
artis prodiderit cynocephaliam herbam: quæ in ægypto uocaretur oſirites diuinam & con
tra omnia ueneficia. Sed ſi ea erueretur: ſtatim eum qui eruiſſet moru Seque euocaſſe um

bras ad percontandum. Homerus qua patria quibuſque parentibus ganitus eſſet. Non ta

men auſus profiteri quid ſibi reſpondiſſe diceret.
Pe talpis & reliquæ medicinæ per morbos digeſte in animalibus quorum genera placi⸗
9 Jn EcCuliare uanitatis ſit argumentum: quod animalium cunctorum talpas inaxime
miratur: tot modis a rerum natura damnatas cæcitatis perpetuæ tenebris etiam
num aliis defoſſas ſepultiſque ſimiles. Nullis æque credunt extis. Nullum religio-
nis capacius iudicant animal. Vt ſiquis cor eius recens palpitanſque deuorarit: diuinatio⸗-
nis & rerum efficiendarum euentus promitant. Dente talpe uiuæ exempto ſanari dentiũ
dolores ad alligato affirmant. Cætero ex eo animali placica eorũ ſuis reddemus locis. Nec
quicquam probabilius inuenietur quam muris aranei morſibus aduerſarii eos: quoniam &
rerram ut diximus orbitis depreſſam auerſatur. Cæterum dentium doloribuscut iidẽ nar⸗
rant) medetur canum qui rabiem præferunt: capitum crematorum cinis ſine carnibus inſtil
larus ex oleo cyprio per aurem cuius e parte doleant. Caninus dens ſiniſter mazimus cir/
cunſacrificato eo qui doleat aut draconis os e ſpina. Item enydtidis. Eſt autem ſerpens maſ
culus & albus. Huius maximo dente c'rcunſcarificant. At in fuperiore dolore duos ſupe⸗
riores adalligant: e diuerſo inferiores. Huius adipe punguntur qui crocodilum captant.
Dentes ſcarificant & oſſibus lacertæ e fronte luna plena exemptis: ita ne terram attingant.
Colluunt caninis dentibus decoctis in uino ad dimidias partes. Cinis eorum pueros tarde

dentiens adiuuat cum melle. Fit eodem modo & dẽtifricium e caninis dentibus. Cinis e

murino fimo inditus uel iecur lacertarum aridum. Anguinum cor ſi mordeatur aut alli⸗
gerur efficax habetur. Suntque inter eos qui murem bis in menſe iubeãt mandi: doloreſ⸗
que ita caueri. Vermes terreni decocti in oleo infuſique auciculæ: cuius e parte doleant
præſtant leuamentum.Eorundem cinis exeſis'dentibus coniectus ex facili cadere eos cogit
integros dolentes illitus iuuat. Comburi autem oportet in teſta. Proſunt & cum mori ra
dice in aceto ſcyllite decocti ita ut colluantur dentes. Is quoque uermiculus qui in hærba
quæ ueneris labrum appellatur inuenitur. cauis dentium inditus mire poteſt. Nam eru-
c&ε& braſſieæ eius contactu cadunt.Et e malua cimices infunduntur auribus cum roſaceo.
Arenulæ quæ inueniuntur in cormibus cochlearum cauis dentium inditæ ſtatim libe⸗
rant dolore. Cochlearum inanium cinis cum myrrha gingiuis prodeſt. Serpentis cum
(ile in olla exuſtæ cinis cum roſaceo in contrariam aurem infuſus. Anginæ uernatio⸗
nis niembrana cum oleo tædæque reſina calefacta & auri alterutri infuſa. Adiiciunt
aliqui: thus & roſaceum. Eademque cauis indita ut ſine moleſtia cadant præſtant Vanũ
eſſe arbitror canis ortu angues cauda membranam exuere: quoniam neutrum in italia
uiſum eſt. Nlultoque minus credibile ut tepidis regionibus in tam ſero exui.Hanc aute

uel inueteratam cum cæra celerrime dentes euellere tradunt. Et dens anguium aligatus

dolores minuir. Sunt qui & araneum animal ipſum ſiniſtra manu captum tritumque in
roſaceo: & in aurem infuſum cuius a parte doleat prodeſſe arbitrentur-Oſſiculis gallina
rum in pariete ſeruatis fiſtula ſalua adacto dente uel gingiua ſcarificata proiectoque oſſi
culo ſtatim dolorem abire tradũt. Irem fimo corui lana adalligato uel paſſerum cum oleo
calefacto & proximæ auriculæ i nfuſo pruritum quidem intolerabilem facit. Et ideo uti/
lius eſt paſſeris pullorum ſarmentis crematorum cinerem ex aceto infricare. Oris ſaporẽ
emendati affirmant murino cinere cum melle ſi fricentur dentes. Admiſcent quidam ma
rathri radices. Penna uulturis ſi ſcalpantur dentes acidum halitum faciunt. Hoc idem hy
ſtricis penna feciſſe ad firmitatem pertiner, Linguæ ulcera & labrorum hirundines in mul
ſo decotæ ſanant. Adeps anſertis aut gallinæ rimas. Eſopum cum galla araneorum telæ cà
didaæ: & quc intra bulbos paruæ texuntur. Si feruentia os intus exuſſerit: lacte canino ſta
cim ſanabirur. Maculas in facie eſopum cum melle corſico quod aſperrimum habetur

2 *

extenuat. Icem ſcobem cutis in facie cum roſaceo impoſitum uellere. Quidam & butyrũ

imn
hunones
piumfin
aacetoilk
fouetipra
orcum m
auſticis
neuappel
nuum mi
Apomen!
ſeuo liche
chameleon
aleyul
cepi tlitus
chuetane
no er aet
bolor miti
ſucco coct
cinerecun
tio diuu
ſcoanida.
guidebe
uiaſtypal
uſtgusn
Ahtenno
hoto Aui
kuncinibus
mnen etkicas
qui cuiuſc⸗
lum. Irnn
Quidzm
mitialibus
bibuntur.
teriſſumn
Centbus t
Guor: ren
iroc oe
Gatus aux
Ummenſecti
Rconnbuſt
on daf
ienzcoc
ſiinn ci
Mheroleo
udngzdl
iusn
ludent.l
Teto. T
8 Widuo
Drccidon
Utunt
cornicul
nis ſn

hennn
Qurtl⸗
Ngumatce

rNn

Lenenohc⸗
I.
luslonme
hedns erann
lumnelgie⸗
divinnto⸗,
muni denri
iloci Ne
guonimd
Aurüdehu⸗
Emnidosinſtl
imus /
lepemmm
luos lope⸗
moanm.
mnanbgn.
duetos ae
uCnu
IuraN Al,
cheolore⸗

1.ſeaene
ANN
Arte (Kal
alte uR.

mneersaß⸗
„Meonv-
t M0.
14
ſumlbe⸗
Ienn 1Y
aumt
11
Pu ue
an
kubd.
is N
Rie 5
. 4. e 6
ee⸗ .o
1 Ha/
Prideo n,
LEtMke, Ne
EE
47 41
1 glom
1 4 1
Firſli
ines e.,
n ſed
tel
te d 1
jtein
gn
luhlu
maE

addunt.Si uero uitiligines ſint:fel caninum prius acu compunctas. Liuentia & ſugillara
pulmones arietum pecudumque in tenues conſecti mebranas & calidi impoſiti uel colum
binum fimum. Curem in facie adeps anſeris uel gallinæ cuſtodit. Lichenas & murio fimo
ex aceto illinunt: & cinere herinacei ex oleo. In hac curatione prius nitro ex aceto fiaciem
foueri præcip iunt. Tollit ex facie uitia & cochlearum quæ latæ & minutæ paſſim inuemũ
tur cum melle cinis. Omnium quidem cochlearum cinis ſpiſſat calfacit ſmectica ui. Et ideò
cauſticis commiſcetur pſoriſque & lepris & lentigini illinitur. Inuenio & formicas hercula
neas appellatas quibus tritis adiecto ſale exiguo talia uitia ſanentur. Bupreſtis animal eſt
rarum in italia: ſimillimum ſcarabeo longipedi Fallit inter hxærbas bouem maxime unde
& nomen inuenit: deuocatumque tacto kchle ita inflammat: ut rumpat. Hæc cum hircino
ſeuo lichenas illira ex facie tollit ſmectica ui: ut ſupra dictum eſt. Vulturinus ſanguis cũ
chameleonis albæ: quam hærbam eſſe diximus: radice & cedria tritus contentuſque braſſi
ca lepras ſanat. Item pedes locuſtarum cum ſeuo hircino triti. Varos adeps gallinaceus cũ
cepa tritus & ſubactus. Vtiliſſimum & in facie ſæpe mel in quo apes ſint emortuæ. Præ ⸗
cipue tamen faciem purgat atque erugat cygni adeps. Stygmata delentur columbino fi
mo ex aceto. grauedinem inuenio firmi: ſiquis nare murinas oſculetur. Vua & faucium
dolor mitigatur fimo agnorum priuſquam ærbam guſtauerit in umbra arefacto. Vua
ſucco cochleæ acu tranſfoſſe illitas ut cochlea ipſa in fumo ſuſpendatur. Hirundinam
cinere cum melle. Sic & tonſillis ſuccurritur. Tonſillas & fauces lactis ouilli gargariza⸗
tio adiuuat. Multipeda trita. Fimum columbinum cum paſſo gargarizatum etiam eum
fico arida ac nitro impoſitum extra aſperitatem faucium diſtiatines leniunt. Cochleæ
coqui debent in lacte: demptoque tantum terreno conteri: & in paſſo dari potui. Sunt
qui aſtypaleicas efficaciſſunas putent: & in iis ſmegma earum. Lenit & gryllus infricatus.
aut ſiquis manibus quibus eum contriuerit: tonſillas atringat. Anginis felle anſerino cũ
elaterino & melle citiſſime ſuccurritur. Cerebio noctuæ cinere hirundinis ex aqua calida
poto. Huius medicinæ auctor eſt. Ouidius poeta. Sed efficaciores ad omnia quæ ex hi
rundinibus monſtantur: pulli ſilueſtrium. Figura nidorum eos deprehendit. Multo ta
men efficaciſſime ripariarum pulli. Ita uocant in riparum cauis nidificantes. Sunt multi
qui cuiuſcunque hirundinis pullum edendumcenſent: toto anno non meduatur id ma⸗
lum. Strangulatos cum ſanguine comburunt in uaſe: & cinerem cum pane aut potu dãt.
Quidam & muſtellæ cineres pari modo ammiſcent. Sic & ad ſtrumæ remedia. Dant & co

mitialibus quottidie potu. In ſale quoque ſeruatæ hirundines ad anßinatt una drachma

bibuntur. Cui malo & nidus earum mederi dicitur potus. Millepedam illini anginis ef
ficaciſſimum putant. Alii. xxi. tritas in aquæ mulſæ hemina dari per harundinem: quoniã
dentibus tactis nihil proſunt. Tradunt & murem cum uerbenaca excoctum ſi bibatur is
liquor: remedio eſſe. Et corrigiam caninam ter collo circundaram. Fimum columbinum
uino & oleo permixtũ. Ceruicis neruis & opyſthotono ex milui nido ſurculus uitis adal
ligatus auxiliari dicitur. Strumis exulceraris muſtellæ ſanguis. Ipſa decocta in uino: non
tamen ſectis admouetur. Aiunt & in cibo ſumprum idem efficere. Vel cineri eius larme⸗

tis combuſtæ miſcetur axungia. Lacertus uiridis ad alligatur. Poſt dies triginta oportet

alium adalligari. Quidam cor eius in argento uaſculo ſeruant. Ad fœminarum ſtrumas

uęeteres cochleæ cum teſta ſua ruſæ illinuntur: maxime quæ frutetis adhærent. Item cinis

aſpidum cum ſeuo tautino imponitur. Anguinus adeps mixtus oleo. Item anguium ci⸗
nis ex oleo illitus: uel cum cæra. Ediſſe quoque eos medios abſciſſis utrinque extremis
auribus aduerſus ſtrumas prodeſt. Vel cinerem bibiſſe in nouo fictili ita crematorum. Ef

ficacius multo inter duas orbiras occiſorum. Et grillum illinire cum ſua terra defoſſum
ſuadent. Item fimum columbarum per lſeſe: uel cum farina hordeacea: uel auenacea ex

aceto. Talpæ cinere ex melle illinire. Alii iecur eiuſdem contritum inter manus illinunt:
& triduo non abluunt. Dextrum quoque pedem eius remedio eſſe ſtrumis affirmant. Alii
præcidunt caput: & cum terra a talpis excitata tuſum digerunt in paſtillos pyxide ſtagnea
& utuntur aq omnia quæ intumeſcunt: & quæ apoſtemata uocant: quæque ĩ ceruice ſũt
Veſcique ſuilla tunc uetant. Tauri uocantur ſcarabei terreſtres hircine ſimiles: nomen
cornicula dedere. Alii pediculos tertæ uocant. Ab is quoque terram egeſtam illnũt ſtru
mis & ſimilibus uitiis & podagris. Triduo non abluunt. Prodeſtque hæc medicina in an
iiii

LIBER. ”
num. Omniaque is aſcribunt quæ nos in gryllis tetulimus. Quidam & a formicis terra
egeſta ſic utuntur. Alii uermes terrenos totidem quot iunt ſtrumæ adalligant: pariter
gque cum iis areſcunt. Alii uiperam circa canis ortum circuncidunt ut diximus Dein me⸗
dliam comburunt deinde cinerem eum dant bibendum ter ſeptenis diebus quantum præ⸗
henditur ternis digytis. Si ſtrumis medentur. Aliqui uero circunligant eas lino: quo præe
ligata infra caput uipera pependerat: donec exanimaretur. Et millipedis utunt᷑ addita re⸗
ſinæ terebinthinæ parte quarta. Quo medicamento omnia apoſtemata curari iubet. Hiu-
meri doloribus muſtellæ cinis cum cæra medetur. Ne ſint malæ hirſutæ formicarum oua
pueris infricata præſtant. Item mangonibus ut lanugo tardior ſit pubeſcentium:ſangui⸗/
ne e teſticulis agnorum qui caſtrantur. Qui euulſis pilis illirus & contra uirus proficit-
Præcordia uocamus uno nomine exta in homine: quorum in dolore cuiuſcunque partis
H catulus lactes admoueatur: apprimaturq; iis partibus: traſire ĩ eũ morbus dicitur.ldque
exenterato perfuſoque uino depræhendi uitiato uiſcere illo quod doluerit hominis: &
obrui: alias religio eſt. Ex quoque quas melolonthas uocamus: ſtomachi dolorem ſedãt
applicatæ ſæpius. ranſircque morbos ægritudine eorum intelligitur: plerumque &
morte. Pulmonum uitiis medentur & mures: maxime Africani detracta cute in oleo & ſa
le decocti: atque in cibo ſumpti. Eadem res & purulentis uel cruentis excreationibus me
detur. Precipue uero cochlearum cibus ſtomacho. In aqua eas ſubferuefieri in tacto cor⸗
pore earum oportet: mox in pruna torreri nihil addito: atque ita e uino garoque ſumi:
præcipue Afticanas Nuper hoc compertum plurimis prodeſſe. Id quoque obſeruant: ut
numero impari ſumanr. Virus tamen earum grauitatem halitus facit. Proſunt & ſangui/
nem excreantibus dempta teſta tritæ aquæ potu. Laudatiſſimæ autem ſunt Africanæ.
Ex iis olitanæ aſtypaleicæ. Siculæ modie: quoniam magnitudo duras facit: & ſucco. Ba-
learicæ quas cauaticas uocant: quoniam in ſpeluncis naſcuntur. Laudatæ & ex inſulis
caprearum. Nullæ earum autem cibis gratæ: neque ueteres recentes. Fluuiatiles & albz
uirus habent: necnon ſilueſtres: ſtomacho utiles: aluum ſoluunt. Item omnes minuræ.
Contra marinæ ſtomacho utiliores. Efficaciſſumæ tamen in dolore ſtomahi. Laudatio/
res traduntur: quæcunque iumæ cum aceto deuoratæ. Præterea ſunt quæ aceratæ uo/,
cantur late muſtifariam naſcentes: de quarum uſu ſuis dicemus locis. Gallinaceorum
uentris membrana inueterata & inſperſa potioni diſtillationes pectoris & humidam tul⸗-
ſim: uel recens coſta lenit. Cochleæ crudæ tritæ cum aquæ te idæ cyathis tribus ſi ſor
beantur: tuſſim ſedant. Diſtilariones ſedat & canina curis cuilibet digyto circundata.
Iure perdicum ſtomachus recreatur. Iocinerum doloribus medetur muſtella ſilueſtris
in cibo ſumpra uel iocinere eius. lxem uipera porcelli modo inaſſata. Suſpirioſis multi⸗/
pedæ ita ut ter ſeptenæ inattico melle diluantur: & per harundinem bibantur. Omne eni
uas earum nigreſcit contactu. Jicam torrentis ſextarium in patina donec candidæ
fiant excoquunt. Tunc mel inmi

ti binas: tertio ternas: quarto duos quinto unam. Sic & ſuſpiria emendant & uomicas.
Eſſe animal locuſtæ ſimile ſine penis: quod tryxalis græce uocatur: latinum nomè no ha
ber. Aliqui arbitrantur auctores nec pauciores hoc eſſe quod gryllus uocetur. Ex iis ui
Eire torreri iubent: ac bibi e mulſa contra ortopnoeas: ſanguinemque expuentibus.
9

ſt qui cochleis illotis quibuſdam protropum infundat: uel marinam aquam ita deco⸗
uat: & in cibo ſumat: aut ſi tritæ cum teſtis ſuis ſumantur cum protropo. Sic & tuſſi
medentur ac uomicas priuatim ſanant melle in quo apes ſint emortuæ. Sangumem ren

cientibus pulmo uulturinus uitigineis lignis combuſtus adiecto flore mali punici ecx par
te dimidia- Item. cotoneorum liliorumque iiſdem portionibus potus mane atque ue

peri e uino ſi febris abſit. Sin minus: ex aqua in qua cotonea decocta ſunt. Pecudis lyẽ?

recens magicis præceptis ſuper dolentem lyenem extenditur: dicente co qui medeatur
lyeni ſe remedium facere. Poſt hæc iubent eum in pariete dormitori eius tedo ue in„⸗
cludi & obiignari annulo ter: nouieſque carmen dici. Caninus ſi uiuenti exprimatur

in cibo ſumatur: liberat eo uitio. Quidam recenti ſuperilligant. Alii duorum deorum ca

Cent. Alii eſſe tepidam necant: & ex aqua calida da-
ri iubent. Cochleæ in cibos iis quos linquit animus: aut quorum alienatur mens: aut
uibus uertigines fiunt: ex paſſi cyathis tribus ſingulæ contritæ cum ſua teſta & cale⸗
actæ in potu datæ diebus plurimum nouem. Aliqui ſigulas prima die dedere: ſequen

zlier

ylen
un in0
. gueattin
Araeus

lerum
nioni inſp

dusinun

ges deciit
jn uinod

ſtautden

Ppella,
tüloligne
ceektoe
Dylenter
losuetur
Dflenren
Aindbo⸗
noaddit⸗
Vetackiss
mmeto. Coe
Ouie cob
ala vino
Niitautun
duntacaci
ſedecoqu
Led ueter
tanoleo
Abomins
cyſenen
lxr. lemn
pellatur)
ſſit & ce

useruie

minto Pa
liius er
ttitus Fin
ſciunrut
llelcoͤti
ſantiteo
kener⸗
Hur
ortnina
linturid
in din⸗
eins Aal
muge
haure
beracü⸗
kcienti
1 Aheorun
guo ſton
boſteen
erkiN

Nrniei te
gant:mie
us Danm,
uanrun Nr⸗
ht Kien,
iinden ,

mxIN n

mumingl
Urus Moti
tungbe n
tannſtne
thotminid
lorem ſact
kerumgnel
einoleo Al
Nonidune
innco ,
rogre li:
blerunr:
mälngu,
tAiear.
Alucco ba
Ker inols
iaA
nas Münur,
iLaudno,
xenc voj
eoun
mmamu
8 mu ſi⸗
numnn.
Wluehin
6Alaul/
. COmtn
oet nidr
clie⸗ lu⸗
u Pens At
gha ale⸗
re:leguen
4 vomicdi⸗
nin 1
⸗ Prüun⸗
uent⸗

ni ita utuntur. Alii rotidẽ. Africanas: uel latas infundunt potiu

XXXx.

tuli ex aceto ſcyllitico dant ignoranti fel: uel herinacei lyenem. Item cochlearum cineré

cuin ſemine lini & urticæ addito melle donec perſanet. Liberat & lacerta uiridis eo do lote

uiua in olla ante cubiculum dormitorii eius cui medetur ſuſpenſa: ut egrediens reuerteſ

gque attingat manu. Cinis e capite bubonis cum ngu ento. Mel ĩ quo apes ſunt e mortuæ
Araneus & maxime qui lycos uocatur. Vpupæ cor.
learum cinis in ptiſana decoctarum: quæ & per ſe illinuntur. Canis rabioſi caluariæ cinis po

n lateris doloribus laudatur & cocha

tioni inſpergitur. Lumborum dolori ſtellio tranſmarinus capite ablato & inteſtinus deco

KGtus in uino cum papaueris nigri denarii pondere dimidio eo ſucco bibitur. Lacertæ uiri⸗
Qes deciſis pedibus & capite in cibo ſumuntur. Cochleæ tres contritæ cum teſtis ſuis atque

in uino decoctæ cum piperis granis. æv. Aquilæ pedes euellunt in aduerſum aſ uffragine:

ita ut dexter dextre partis doloribus adalligerur: ſiniſter leuæ. Multi peda quoq; ꝗᷓ oniſcõ

appellauimus medetur denarii pondere ex uini cyathis duobus pota. Vermen terrenam ca
tillo ligneo ante fiſſo & ferreo unco impoſitum aqua excepta perfundere & defodere un
de effoderis magi iubent:mox aquam bibere catilo: mire id prodeſſe iſchiadicis affirmãtes

Dyſentericos recreant fœmina pecudum decocta cum lini ſemine aqua pota. Caſeus ouiſ

lus uetus. Seuum ouium decoctum in uino auſtero. Hoc & ileo medetur. Et tuſſi ueteri.
Dyſentericis ſtellio tranſmarinus ablatis ĩteſtinis & capite pedibuſque ac cute decoctuſq;
& in cibo ſumptus. Cochleæ due cum ouo utraq; cum pu amine contrita: atque ĩ uaſe no
uo addito ſale & paſſi cyathis duobus: aut palmarum ſucco & aquæ cyathis tribus ſubfer 2
uefactis & in potu datis. Proſunt & cõbuſtæ ut cinis earũ bibatur ĩ uino addito reſinæ mo
mẽto. Cochleæ nude de quibus diximus in Africa maxĩe inueniunt᷑: utiliſſimæ dyſẽtericis
Quie cõbuſtæ cum demati Bondeig dimidii acaciæ. Exque eo cinere dantur cochlearia bi⸗=
na in uino myrtite:aut quolibet auſtero cum pari modo calidæ. Quidamn omnibus A fricay
tunt S.Et ſi maior fluctio ſit ad⸗
dunt acaciam fabæ magnitudine. Senectus anguium dyſentericæ & tenaſmis ĩ ſtagneo ua

ſe decoquitur cum roſaceo. Vel ſi in alio cũ ſtagno illinitur. Ius e gallinaceo iiſdem medet

Sed ueteris gallinacei uehæmentius. Salſum ius aluum cit. Mẽbrana gallinarũ toſta & da
ta in oleo ac ſale cœliacorum dolores mulcet. Abſtinere autem frugibus ante & gallinam
& hominẽ oportet. Fimum columbinum toſtum potumq; Caro palumbi in aceto decocta
dyſentericis & cœliacis medetur. Turdus inaſſatus cũ myrthi baccis dy ſentericis. Itẽ meru
Ixæ.Item medetur mel in quo ſint immortuæ apes decoctum. Grauiſſimũ uitiũ apuleios ap
peliatur. Huic reſiſti aiunt diſcerpri ueſpertilionis ſanguine.Etiã illito uẽtri ſubuenire.Re
ſiſtit & cochlea ſicut diximus ĩ ſuſpirioſis tẽperata. Itẽ cinis eage quæ uiuæ cremate ſint po
tus ex uĩo auſtero: gallinaceorũ iecur aſſũ cũ nẽtriculi mẽbrana ꝗ abiici ſolet ĩ ueterata am
mixto papa ueris ſucco. Alii recẽtẽ torrẽt ex uĩo bibẽdã. Ius perdicũ & P ſe uẽtriculus con
tritus ex uino nigro. Itẽ palũbus ferus & e poſca decoctus. Lyen pecudis totus & in fimo
tritus. Fimũ colũbinũ cũ melle illtũ:Oſſifragi uẽter arefactus & potus iis qui cibos nõ cò
ficiunt utiliſſimus: uel ſi manu tantũ teneant capientes cibũ:Quidãq; adalligat ex hac cau
ſa ſed cõtinuare nõ debent. Maciẽ enim facit.Siſtit & anatũ maicularũ ſanguis. Inflationeæ
diſcutit cochlearum cibus. Tormina ſana lyen ouiũ toſtus: Atqʒ e uino potus. Palumbus
ferus ex poſca decoctus. Ar appodis ex uino.Cinis ibidis ſine pẽnis crematæ potus. Quod

Hrerert tradit᷑ intorminibus. Mirũ ẽ anate appoſita uẽtri tranſire morbũ: anatẽq; emori.

Tormina & melle curantur in quo ſunt apes ĩmortuæ decocto. Coli uitium efficaciſſime
ſanatur ab aue galerita aſſa in cibo ſũpta. Quidã in uaſe nouo cũ plumis exuri iubet:cõte⸗
riq; in cinerem bibiq; ex aqua coct um cochlearibus ternis per quatriduum. Quidam cor
eius adalligari fœmini. Aln recenſq;: tepenſq; adhuc deuorari. Conſularis aſprenatum do
mus ẽ: ĩ qua alter e fratribus colo liberatus eſt aue hac ĩ cibo ſumpta:& corde eius ĩ at mil
la aurea ĩcluſo:alter ſacrificio quodã facto crudis laterculis ad formã camini: atq; ut ſacrũ
peractũ erat obſtructo ſacello. Vnũ ẽ oſſifrago inteſtinũ mirabili natura oĩa deuorata con/
ficienti. Huius partem extremã adalligatã prodeſſe contra colum conſtat. Sicut oculi inte
raneorum morbi de quibus mirum proditur. Si catuli prius quam uideant applicentur tri
duo ſtomacho maxime ac pectori: & ex ore ægri ſuctum lactis accipiant: trâſire uim morbi.
Poſtremo ex animari: diſectiſq; palam fieri ægri cas. Mori & hnmari debere eos obrutos
terrã. Magi quidem ueſpertilionis ſang uine cõtacto uentre in totum annum caueri dolos⸗

rem tradunt. Aut in dolore ſiquis aquam per pedes fluentem haurire ſuſtineat. Murino
fimo contra calculos illinire uentrem prodeſt. FHerinacei carnẽ iucundam eſſe aiunt: ſi capi
te percuſſo uno ictu interficiatur prius quam in ſe urinam reddat.Eos qui carnem ederinc

ſtrangutiæ morbum contrahere minime poſſe. Hæc uero ad hunc modum occila ſtillici⸗

»*
.

dia ueſicæ emendat. Item ſufſitus ex eodem. Quod ſi urinam in ſe reddiderint: eos qui car
nem ederint: ſtranguriæ morbum contrahere traditur. Iubent & uermes terrenos bibi ex
uino aut paſſo ad cominuendos calculos: uel cochleas decoctas uti ſuſpirioſis. Eaſdem exẽ
ptis teſtis tritiſque tres in uini cyathis bini ſequenti die duas. Tertio die unam: ut ſtuli-

cidia urinæ emendent. Teſtarum uero inanium cinere ad calculos pellendos. Item hydri

iecur bibi: uel cinerem ſcorpionum aut pane ſumi. Vel ſiquis cum locuſta edit. Lapillos

qui in gallinaceorum ueſica: aut in pal umbium uentric ulo inueniantur conteri: & porioni

inipergi: Irem membraname uentriculo gallinacei aridam: uel ſi recens ſit toſtam. Fimũ
quoque palumbium in faba ſumi contra calculos & alias difficultates ueſicæ. Sinuliter plu
marum cinerem palumbinum ferorum ex aceto mulſo. Er inteſtinorum ex iis cinerem co
chlearibus tribus e nido hirundinum. Gryllum dilutrum aqua calida. Oſſifragi uentrem
arefactum: Turturis fimum in mulſo decoctum: uel ipſius decoctæ ius. Turdos quoque
ediſſe cum baccis myrti prodeſt urinæ. Cicadas toſtas in patellis. Millepedam omicon bi⸗
biſſe. Et in ueſicæ doloribus decoctum agninorum pedum. Aluum cit & gallinaceorũ de

coctum ius: & acria mollit. Cit & hirũdinum fimum adiecto melle ſubditum. Sedis uitiis

efficaciſſima ſunt æſipum. Quidam adiiciunt pompholium & roſaceum. Canini capitis ci⸗
nis ſenecta ſerpentis ex aceto ſi rhagades ſint. Cinis fimi canini candidi cum roſaceo. Aiũt
que inuentum Aeſculapii eſſe. Et eodem uerucas efficaciſſime tolli. Murini fini cinis.
deps cygni. Adeps bouis Procidentia alui. Succus cochlearum punctis euccatus irrita
depellit. Attritis mederur cinis muris ſiluatici cum melle uel herinacei uel ueſpertilionis:
Et anſerinus cum cerebro & alumine & œſipo. Fimum columbinum cum melle. Condy⸗
lomatis priuatim araneus dempto capite pedibuſque infricatus .Ne acria perurant adeps
anſerinus cum cæra punica cæruſa roſaceo. Adeps cygni. Hæc & hemorrhoidas ſanate di-
cuntur. Iſchiadicis cochleas crudas tritas cum uino amineo & pipere potu prodeſſe dicũt.
Lacertam uiridem in cibo ablatis pedibus interaneis capite. Sic & ſteſlionem adiectis huic
papaueris nigri obolis tribus Ruptis conuulſis fel ouium cum lacte mulierum. Verendo

.„

rum formicationibus uerruciſque mederur arierini pulmoniis inaſſati fanies. Cæteris ui/

tiis uellerum eius uel ſordidorum cinis ex aqua. Seuum ex omento pecudis & præcipue a
renibus ammixro cinere pumicis ex ſale. Lana ſuccida ex aqua frigida. Carnes pecudis cõ/

buſtæ ex aqua. Mulæ ungularum cinis. Dentis caballini contuſi farina in ſperſa. Teſti
bus uero farina ex oſſibus canini capitis ſine carne ruſis. Si decidat teſtium alter ſpu⸗

mam cochlearum ilitam remedio eſſe tradunt. Tetris ibi ulceribus & manantibus: au/
viliantur canini capitis recentis cineres. Cochleæ latæ paruæ contritæ ex aceto uel cinis
eius. Mel in quo apes ſunt emortuæ cum reſina. Cochleæ nudæ quas in africa gigni di/
ximus tritæ cum thuris polline & ouorum albo. xxxq;. die reſoluunt. Aliqui pro thure
bulbum ammiſcent. Hydrocelicis ſtelliones mire prodeſſe traduntur capite pedibus in
teraneiſque demptis: reliquum corpus inaſſarum. In cibo id ſæpius datur. Sicut ad uri/
næ incontinentiam. Caninum adipem cum alumine ſciſſo fabæ magnitudine. Coch⸗
leas africanas cum ſuacarne & teſta crematas poto cinere. Anſerum trium linguas in⸗
aſſatatas in cibo. Huius rei auctor eſt Anaxilaus. Panos aperit ſeuum pecudum cum
ſale toſto. Murinum fimum ammixto thuris polline: ſandaraca impoſita diſcutit. La/
certæ: cinis & ipſa diuiſa impoſita. Item multipeda conttita ammixta reſina terebinthi⸗
na ex parte tertia. Quidam & ſinopidem ammiſcent. Cochleæ contuſæ & per ſe cinis in
anium cochlearum cæræ mixtus diſcuſſoriam uim habet. Fimum columbarum per
ſæſe: uel cum farina hordeacea: aut auenacea illitum. Cantharides mixta calce panos ſcal
pelli nice auferunt. Iuginum tumorem cochleæx minutæ cum melle illitæ leniunt.
Varices ne naſcantur: lacertæ ſanguine pueris crura ieiunis a ieiuno illinuntur. Podagras
lenit ſpum cum lacte mulieris & cæruſſa. Fimum pecudum quod liquidum reddunt.
Pulmones pecudum. Fel arietis cum ſeuo muris diſſeti impoſiti. Sanguis muſtellæ cũ plã-
tagine illicus & uiua combuſtæ cinis cx aceto & roſaceo ſi penna illinat᷑. Vel ſi cæra & roſa

ceumamn
Uenmium
r Auin
berlarx.
otuitre
entifunte
cagti lben
letaro:trit
elpennis
lbusdolo⸗
ihoncuſt
nſcut .
AKäleuun
Neudomno
Ctncketa ¹
ſlunticicu
ceipveniut
glimti
Ueterutole.
mpriuntin
lecurlacert
cunm uiticis
lero omni⸗
Finumoui
lxercx uel
Cöoleo acn
ſentanea u
Corporidus
tiuskatkie⸗
tibus geni
Ainal qu
aquam
inte pauci
Ugarum
lenta dech
leloo nder
NWeicſus
elgvitR
waurms
ne.Aleo
derali derk
Ldentes
Drocedenn
ciar Uire
lees ubi
Ueiliſtin
uum uirie
les pere
dls deft
zlelane

Aunt ci
enecene
Kllſklc,
deien
encpd er
iner
Wmnrlilli,
n lunlo
en Aoni
am. Pini
Gnlier in
3cnnetemc
gi bentnen
lo guogbe
onlcondi⸗
imceorü de
Allis uinis
nicapins⸗
lxeo. At
1fni nd⸗
CCRs
elpeniiona
dle. Corg⸗
rN Nen
nned,
hceſe Ci⸗
Miectü bun
m Varnt
(vren,
Anmakr
1gecgdul/
et⸗
nie h⸗
nhis n
õ
bnd
o tue
wbuun
ut A v/
(oen⸗
lnguas n⸗
Ndomm cum
elebinhia
erſeclin
nennͤ
cemng ß
lniin

XXNX. rM M
ceum ammiſceatur fel caninum ira ne manu attingatu: ſcd penna illinat᷑. Fim gallinarũ
uermium terrenorum cinis cum melle: ita ut tertio die ſoluantur. Alii ex aqua illinire ma
lunt. Alii ipſo aceto menſura cummellis eyathis tribus pedibus ante roſaceo ꝑerũctis. Coc
hleæ latæ potæ rollere dicuntur pedum & articulorum dolores. Bibuntur auten binæ i ui
no tritæ. Eædem illinuntue cum helſcines hærbæ ſucco. Quidam ex aceto intriuiſſe con⸗
tenti ſunt ſale. Quidam ſale cum uipera crematis in olla noua & ſæpius ſumptis aiunt po
dagri liberari. Vtue eſſe & adipe uiperino pedes perungi-Et de miluo affirmant: ſi inue
cetato:txitoq; puantum tres digyti capiant ex aqua- Aut ſi pedes ſang uinem cum urtica
uel pennis eorum cum primum naſcentur tritis cum urtica. Quin & finus eorum articula
vibus doloribus illinitur. Item cinis muſtellæ aut cochlearum & cum amylo uel tragacan-
tho. Incuſſos articulos aranei telæ commodiſſime curant. Sunt qui cinere earum uti mal⸗
lint ſicut fimi columbini cinere cum polenta & uino albo. Articulis luxatis præſentaneũ

eſt & ſeuum pecudis cum cinere & capillo mulierum. Pernionibus quoque imponitur ſeũ

pecudum cum alumine. Canini capitis cinis aut fimum murin um. Quod ſi putrida ſint ul
cera cæra ad cicatricem perducunt: uel grillorum crematorum fauilla ex oleo. ltem muris
ſiluatici cum melle. Vermium quoque terrenorum cum oleo uetere. Et cochleæ quæ nu⸗
dæ inueniuntur. Icera omnia pedum ſana cinis carum quæ uiuæ conbuſtæ ſint. Fimique
gallinacei cinis exulcerationes colũbini fimi cinis ex oleo. Attritus etiam calciamétorum
ueteris ſoleæ crematæ cinis. Agninus pulmo & atietis ſanant. Dentis caballini contuſi fari
na priuatim ſub leuat. Clauos pedum urma muli mulæ ue cum luto ſuo illita. Fimũ ouiũ
