Nus cum urbe cypariſſa. lxxii. mil.paſſ. circitu. Oppida pilos:metone: lucus:elis: pmontoriũ
acritas: ſinus aſineus ab oppido aſinæ: coroneus a corona. Fimunctur tenero promontorio.
lbi regio meſſenia duodeuiginti mantium amnis pamiſus. Intus autem iplſa meſſene: itho
me: œchalia: arenæ: ptœ leon: thrion: dorion: zancleuariis temporibus claza. Huius ſinus cir

cuitus. xxx. mil. paſſ. Trâiectus uero. xxx. milia. Dehinc a tenaro ager laconicus liberægẽ

tis. Et ſinus circuitu ducentaſex milia: traiectu. xxxix. mil. Oppida tenarũ: amiclæ: pheræ:

leutra: & intus ſparta: teherane. Atq; ubi fuere cardami: lepitame: antiane: locuſtireæ: ege⸗

rania. Ms taygetus: amnis eurotas: ſinus ægilodes. Oppidũ pſammathus. Sinus cytheates
Ab oppido. Ex quo ad cretâ inſulam certiſſimus curſus. Omnia autem maleo promõtorio
includuntur. Qui ſequitur ſinus ad ſcylleu argolicus appellatur traiectu quinquaginta
milia paſſ. Idem ambitu centũ ſeptuagintaduo milia. Oppida boea epidautus liera cogno⸗
mine. arax: ciphanis portus: annes inachus: eraſinus: inter quos argos hippiũ cognomina
tum. Supra lacũ lernẽ a mari quadringẽtis milibus noueq; addiris milibus micenæ: & ubi
finſſe tyrintha tradunt: & locus mâtinea: montes artemius: apeſanthus: aſterion: parparus:
aliiq; undecĩq; numero. Fontes niobe: amymõe: pſammate. A ſcylleo ad iſthmũ. clxxvii. M.
paſſibus oppida harmione: troezene coriphaſium appellatũ: quæ alias inachiũ alias dipſiũ
argos. Portus chenitas: ſinus ſaronicus olim querno nemore redimitus. Vnde ei nomẽ ita
græcia antiqua appellite quercũ. In eo epidaurũ oppidũ Aeſculapii delubro celebre Pire⸗
um ꝓmotoriũ: portus anted us: & buxephalio: & quas ſupra dixeramus cencreæ. Iſthmi ps
altera cum delubro Neptuni quinquẽnalibus inclyto ludis. Tot ſinus peloponenſem orã
lancinant: tot maria allatrant. Siquidem a ſeprẽtrione iomium irrumpit: ab occidente ſicu⸗

lo pulſatur.a meridie cretico urgetur: ab oriente brumali ægeo: ab oriente ſolſtitiali myr

to0O quod a megarico incipiens ſinun totam atticam alluit. D
Leae Archadis. Ca. Yl . VI.

le
n m
ne⸗
urwctind

gione mne
neiceus
Prereich
demnon
puugele
tem. Hon
Mepeuin
curũca⸗
Unta lck⸗
in mote
Bi
1 tu
eln
uelurinn
renlibus.
gltudine
ſthmoc
Worore
adrit
lasxg
Pelibn
gus. N
thedon
gnotm
natale
Præten

ganipp

nter m

cophe,
horan
preleon
euboer:
nidicog
Gaopuns
luiſiech
ſuin loe
tidamre
cconiupt
go mong
eadenn th
oo rec
Mhrnidon
oppichecl
kiümmiie
Aophen
1

rnobiien
erngloſcſir
e lon ben
I / 4
Aneolocdimn,
Nitvdnenan,
Nitucineon
hglm⸗
1 qunn
rodikig
Mio romin

7
4
I1. 1 r. I
1 ranhiene
Rculii 6
Oruſonr
umiu er
ne vypt
1 n
W lnn
ſline e
Sllimmonentd
⸗ Ain⸗ 8 la⸗
HAluumd
.
t 1 83 .
1
8
2 sm.
portus Denik,
4 11.,0.
nothoe. Ing
4
um uNe
volin le
.

„ SS“
41 A
ich . Nn,

* ““
r Austn
dN „

ewetCe

FadN

*
sothendd

. „₰ noſ

NNU

0

4
So

2

6R U
o

Eſqiterranea eius archadia maxime tenet undiq; a mari remota: initio drymodis:
m mox pelaſgis appellata: Oppida ei usiprophis: mantimnea, ſtymphalũ: tegea antigo-
ea:orchomenũ: phineũ: pallantiũ unde palatiii romæ. Niegalepolis: catina: bocali⸗
um: cranõ: parrhaſiæ: theſphuſa: menala: here: phile: pallene: pincina: tehelegre: arcalie: par⸗
themũ: elee: mechy driũ: eniſphe: maciſtũ: lampadia: clitoriũ: clese. Inter quæ duo Oppida re
gio ne mea eſt chembinamia uocitata. Montes marchadia pholoe cum oppido. Item cylle

ne: lyceus.in quo lycei louis delubrũ. menalus: arthemiſius: perthemus: lapheus nonacris.
Præterc; ignobiles octo. Amnes ladon e paludibus: phineus & erimanthuse monte eiuſ-
dem nominis in alphe um defluens. Reliquæ ciuitates in achaia dicendæ: alithrei: ab ea te⸗

purgenles: pereate: paregenite: tortuni: tiphanai: triuſi: trirenſes. Vniuerſie achaiæ liberta 7
tem. Domitius Nero dedit. Pelopõneſus in latitudine a promontorio maleæ ad oppidum
rhegeum corinthiaci ſinus. clx. milibus paſſibus patet. At ad in tranſuerſum ab elide epi/
daurũ. cxxv. milibus. Ab olympia argos per archadiã. xviii. milibus. Ab eodé loco ad pkkli⸗
unta dicta menſura eſt.cl. miliũ paſſuũ. Vniuerſa autẽ uelut pẽſante equorũ incu rſus natu
ra in mõtes ſex atq; ſeptuaginta attollitur. Græcia & Attic. Ca. VII.
Biſthmi anguſtiis hellas incipit: a noſtris græcia appellata. In ea prima attica antig/
a tus atte uocata. Attingit iſthmũ parte ſui quæ appelatur megaris a colonia megara
e regione pagarũ. Duo hæc oppida excurrete pelopõneſo ſita ſunt utraq; ex parte
uelut in numeris helladis pagei.clii. mil. paſſibus & amplius egoſthenenſes cõtributi mega
renſibus. In ora autẽ hac portus ſchenos. Oppida duo crenion ſyronia ſaxa ſeptẽ milia lon
gitudine: geranea: megara: eleuſin. Fuere & enoa & probalinthos: quæ nunc non ſunt. Ab
uſthmo quinquagintaduorũ miliũ paſſuũ pyre us & pha era portus duorũ miliũ paſſuum
muro recedẽtibus athenis iuncti. Libera hæc ciuitas: nec indaga ullius præconii amplistan
ta claritas ſupefluit. In attica fontes cephiſia: larine: calliroe: nemee: crunos. Nontes brileſ
ſus: ægialus: icarius: hymetus: Iycabettus: lacus ſelinos, A pireo quadragĩtaduobus milibꝰ
paſſibus funiũ doriſcũ promõtorium. Polypoſtere: braurõ:ion quõdã oppida. Rhanos pa⸗
gus. Marathon campus. Triaſſus oppidũ: miletũ & oropus in confinio boetiæ. Cuius an 5
thedon oncheſtos: theſpie liberũ oppidũ: lebedea. Nec cedentes athenis claritate: quæ co/
gnominatur boetiæ thebæ duorũ numinũ. Liberi atq; herculis ut uoſunt)patria: & muſis
natale in nemore heliocone aſſignant. Datur & his thebis ſaltus citheron amnis iſinenius.
Præterea fontes in boetia œædipodia: pſammate: dirce: epigranea: aretuſa:hip pocrene: ag-
ganippe:gargaphie. Mtes extra prædictos micaleſus: adiliſius: acontiust Reliqua oppida
inter megarã & thebas leuthra: haliartus: plateæ: pheræ: aſi pledon:hile: tiſbe: erithre: gliſſa:
cophe.lIuxta cephiſum amnẽ lamie & anichie: medion: phligone: grephis. corone: acharo:
In ora autẽ intra thebas ocale: etheon: iolcos: ſchenos: peteon: hyrle: mycaleſſus: hyreſeon:
pteleom olyros. Tanagra liber populus. Et in ipſis faucibus euripi quẽ facit obiectu inſule

euboeæ aulis capaci nobilis portu: boetos hyantas antiquitus dixere: locri deinde pygme-

„*

nidi cognominatur olim leges appellati: per quos amnis cephiſus defertur in mare. Oppi-
da opuns: unde opontinus ſinus: ginuſæ phocidis. In littore unũ daphnus. Introrſus qautẽ
lariſſe: clatea: & in ripe cephiſicut diximusclilea delphoſq;: uerſenemis & hyampolis. Rur⸗
ſus in locrorũ ora: in qua larymna: troniũ iuxta quod boagrius amnis defertur in mare. op
pida naricum:alope:ſcarpia.Poſtea maliacus ſinus ab incolis dictus in quo o ppida halcyõe
econia:phalerna. Doris deinde in qua ſparcos:erimeũ: bolõ:pindus:cythinũ. Doridis a ter
go mons eſt oetha.Sequitur mutatis ſæpe noĩbus hemonia. Eadẽ pelaſgicũ argos. Hellas
eadem theſſalia: & dropis ſemper a regibus cognommata. Ibi gemtus rex nomie græcus a
quo græcia. Ibi Hellenes a quo hellemis. hos eoſdẽ Homerus tribus nominibus appellauit
myrmidonas & hellenas & acheos. Ex iis phthiotæ nominantur dorica accolent es. Eorum

oppida echinus in faucibus ſperchii fluminis. Termopylaru manguſtiæ. Quo argumento

iii.mili. paſſuum in heraclea trechin dicta eſt. mons ibi calidromus. Oppida celebria hellas.

halos: lamia phthia: arne.. H
H Peſſalia. CQCKdCQCa VYVYyfflf.
Nitheſſala autem amnis orcomenus minilus antea dictus. Et oppidum alimon ab
i Aliis elmon: atrax palamna fons hiperia. Oppida theræ aquarum a tergo pierus
ad macedoniam protenditur: lariſſa: gomphi: thebæ: teſſaliæ: nemus pteleon: ſi⸗

nus pagaſicus. Oppidũ pagaſadem poſtea demetrias di ctum: tricea. Pharſalici campi cum

ciuitate libera cranon iletia. Montes phrhiotidis nympheus quõdã topiario naturæ opere

ſpectabilis. Suzigeus: donaceſa: bromius dalphus: achimaron: athamas: ſtephae. In teſſalia

ſunt quattuor atq; triginta montes quorum nobiliſſimi cerceti:olimphus: pierus oſſa: cu⸗

ius ex aduerſo pindus & othris laphytarum ſedes ad occaſum uergentes. Ad ortus pelios

abdicat. Pœnales aquas diriſq; genitas

omnes theatrali modo inflexi caucatis ante eos ſeptuaginta quinq; urbibus. Flumina theſ
ſaliæ apidanus: phœnix: enipheus: onochonus: laminiſſus. Fons uexeis. Lacus bebeis: & an-

te cunctos claritate peneus ortus iuxta gomphos: interq; oſſam & olymphũ nemoroſa cò

ualle defluens quingentis ſtadiis dimidio eius ſpatio nauigabilis: in eo curſu tempe uocãâ
rur quinq; miliũ pauſſuum longitudine: & ferme ſex latitudine ultra uiſum hominis at⸗

— *

trollentibus ſe dextera leuaq; leniter couexis iugis. Intus ſua luce uiridante allabitur pe⸗
neus uiridis calculo amœnus circa ripas gramine: caronus auid concẽtu.Accipit amnẽ or/
con: nec recipit: ſed olei modo ſupernatantecut dictũ eſt ab Hiomeroybreui ſpatio portatũ

argenteis ſuis miſceri recuſat.
Mlageſia. Ca. AAXAXAX,
Heſſaliæ annexa magneſia eſt: cuius fons libetra. Oppida ormenium. pyrrhametõ:
t olizon: promontorium ſepias. Oppida caſiana: ſpalatra. promontorium eantiũ. Op
picga melibœa: rhibus: erimne hoſtium penei. oppidum omoliũ:orthei: rheſie:pelin⸗

5. .

nathocum: achre: cricon: crànon: acarne: dorion: melite: phila: ceponio: Epiri: achaiæ: Atticæ
theſſaliæ in porrectum longitudo quadringentorum octaginta miliũ paſſuũ traditur. La/

titudine.cclxxxvii.milium. GU
Macedonia. CaiNiA. X.

Acedonia poſtea. cl. populorũ duobus inclyta regibus quõdẽq; terrarum imperio:

m enmathia antea dicta. Hæc ad epiroticas gentes in ſolis occaſum recedẽs poſt terga

magneſiæ atq; theſſalia infeſtatur a dardanis. Partem eius ſeptẽtrionalem pœma ac
pelagonia protegunt a tribalis. Oppida egle: in quo mos ſepelire reges.Beroa & in regio⸗
ne quæ pieria appellatur a nemore egidiũ.In ora heracleafiumen apilas: oppida phina: olo
ros. Annis haliat modo. Intus haloritæ: allei: philacei: cyrrheſtæ: thyriſei Pella colonia. Op=-

pigdum ſtobici ciuium ro. Mox antigone europus ad axium amnem eodẽq; nomine amnis
per quod rhedias Huit: ſcydra: phordea: emiona: gorgidone. Mox in ora ichne fluuius axi“

us. Ad hunc finem dardani: treres pieres: madomia accolunt. Ab hoc amne peonie gentes:

arocei:heordenſes: halmiopi: pelagones:mygdones. Montes rhodope: ſcopius: orobellus

Dein præiacente gremo terrarũ arecuſi: antiochenſes: idomenenſes: doberienſes: trienſes:

Allatenſes: accariſtenſes:morili: garreti: lynceſtæ: enoriœni: & mancini liberi: atq; oreſtæ coj

nia: bullidenſes: edienſe xylopolitæ: cotiſei: liberi: heraclea: ſcyntiga: tymphei: coronei. In

ora ſinus macedoni Oppidum calaſtia: & intus phileros: lethe. Medioq; flexu littoris theſ

ſalonicæ liberæ conditionis. Ad hanc dirrachio: cxiiii. miliũ paſſuũ therme. In thermico ſi⸗-

nu oppida dicea: padina: dera: ſcione: promontorium chanaſtreu. Oppida palene phlegra.

Qua in regione montes hypſizorus: epitus: althione: leuomne. Oppida nifos: phryx: eleon:
meande: & hippaleſis: hiſthmo quõdam potidea: nunc caſſandria colonia: athemus: olypi=

xus ſinus metiberna. Oppida iſcella: am pelos: torone: ſoggoſtedes: fretumq;. Mons athon

quem Xerſes rex perſarum continenti abſidit in longirudine paſſuũ mille quingentorũ.
Mons ipſe a planiciæ excurrit in mare.Ixxv. milia.paſſu um. Ambitus racdicis. cl. mili.colli⸗
git. Oppidum in cacumme fuit acrocom. Nunc ſunt urnapolis: paleotrũ tyrſus:oleon.apo
lonia:cuius incole macrobii cognominãtur. Oppidũ caſſera: fauceſq; a latera iſthmi. Acan

tus: iſtria: gyraſſitonia: heraclea. Regio mygdoniæ ſubiacens. In qua recedẽtes a. mari apol

lonia: arethuſa. In ora rurſus poſidiũ: &

. ſinus cũ oppido cermoro amphipolis. Libera gens
byſalthe. Dein mac edoniæ terminus. Ammis ſtrimõ ortus in emo. Memorandũ in ſegtem
lacus eum fundi priuſꝗ dirigat curſum. Hæc eſt macedonia terratũ imperio potita duon
dam. Hæc aſiã: armeniã: iberiã: albaniã cappadociã: ſyrià: ægyptũ taurũ: caucaſ iũ trangreſſa
hæc in bactris: medis: perſis dominata toto oriente poſſeſio.hæc etiã indiæ uictrix per ue/

ſtigia. Liberi patris atq; herculis uagata. hæc cadem eſt macedonia: cuius uno die Paulus

Aemilius imperator noſter. Ixxii-urbes directas uendidit tantam differentiam ſortis præ-
ſtiſtere duo homines. Thracia. Ca. XI.

1

.

tapomin

ſeſoxinde
tispyto8
Ruſalen
guoshe⸗
Hisnunc.
deuenn
t ec
nitiſter:
Arumon
nrlc
1aliberae
ſisdirum
fer dica⸗
Lerlest⸗
Polydor
tumvig
Oppida⸗
porrecn
itrore i
polimm
buone
Wuris.
geret
Nizr
Ein
inpon
ſebri⸗
riraꝛſt
tum u
quinge
dmur
caſthen
as in .
dccrn
Annnes
duncor
Ginibus
gagin
Paſlad
up urd
Rnu.
gmli⸗
Humnn
2dueiſo
uidens
ſcüm
in front
lubr um

harſalie
haſäle cmnian
Dlario Nne
uſ ,. 8
ſtephie keleh
us ielgſt
e dottugy

ddnfiunintt
Xusbedeig,
hmphi enontg,
ulun bommn,

* 4.
Ee Arr

1

1

Dreui ore 4
Nreni ard wnn

I

N iee

ſorin
Rhnn
——= 3 3
7 rimennen 4
Rm CAIVD
. †
Heee Hofiorgs
. 1 . e
ADherkihche,⸗Nall⸗
1

Epinrr ,
2

.
NMiſfw iſente⸗
4.1 il

tdes e
õ
5

.

8
2 .*
ccece
LRNN.
4 1

„
7

G
4

e0
„* . . Den
e:lcoisCRod
* 43 4 ſe
Cdenen Tlen
9
6
GeteNN 1
C .
gors N
nMe. 1 n
echere
. IONELN1

“
enns:
. 4

4
4;

4 4
M
.
ciscl, mie
rſusk
en lthn,
6 N 1.

r 65NEA
dites

Flracia ſequitur inter ualidiſſimas europæ gentes in ſtrathageas quinq uaginta di

t uiſa. Populorum eius quos nominate non pigeat. Ammnée ſtrimoné accolũt dextero

Alltere denſelethæ & medi byſalthas uſq; ſupradictos. Leuo digeri. Beſſorũq; mul/
ta nomina ad neſtrũ amnem pangei montis ima ambientem: inter heletos: diobeſos: carbi-
leſos:inde briſas: ſa pheos: Achom tes odry ſarum gens infundit ebrũ accolentibus: carbile
tis: pyrogeris: drugetis: ceniſtis: biſalthis: benis: corpillis: botieis: edonis: Eodem ſunt in tra
ctu ſyaletæ: priate: dobangæ. thynicæ: laletæ maiores emo: minores rhodope ſubditi. Inter
quos hebrus annis: Oppidũ ſub rhodope peocropolis antea:mox a conditore philippopo-

lis:nunc a ſitu tremontiũ dicta. Emi excellitas ſex. M. paſ.ſubitur. Auerſa eius & in iſtrum

deuexa meſi: getæ: auti: gaugdæ: clariæq;. Sub iis carrei ſarmatæ: quos areates uocant. Scy⸗
tæEα ε & circa ponti littora moriſenæ: ſcitoniæ: quæ Orphei uatis genitores optinent. Ita fi⸗
nit iſter a ſeptẽtrione. Ab ortu pontus ac promõtis. A meridie ægeum mare: cuius in ora
aſtrumone: apollonia: ceſimna: neapolis: batos. Intus philippi colonia. Abſunt a dyrrachio.
cccxxv. ſcotuſa: dypiros ciuitas. Neſti amnis hoſtiũ. Nions pãgeus: heraclea: olyntos. Abde
ra libera ciuitas. Stagnum biſtonum & gens. Oppidũ fuit tyrida Diomedis equorũ ſtabu-
Iis dirum. Nunc ſunt diceæ: iſmaron: locus parthenion: phaleſina: maronea prius ortagu/

rea dicta. Mons ſerium & zonetum. locus doſicus centum uiginti milia hominũ capax. ita

Xerſes ibi dinumerauit exercitum. Os hebri. Portus tentoris. Oppidum enos liberum cũ
Polydori tumulo.Ciconum quondam regio.A dorſico incuruatur ora ad macrũticos cen
vum uigintiduorũ milia paſſuũ. Circa quem locum fluuius melas: aquo ſinus appellatur.
Oppida cipſelabis ante macrõticos dictũ qui a propõtide ad meleã ſinum inter d uo maria
porrectis muris procurrentem excludit cheröneſum. Naq; thraciæ altero latere a pontico
littore incipiens ubi iſter amms ĩmergitur: uel pulcherrimas in ea parte urbes habet iſiro⸗
polin:mileſiorum tomos.Scalatinq; quæ ante eas aceruetis uocabatur. heracleã habuit &
bizonem terræ hiatu raptam: Nuc habet dionyſiopolin crunon antea dictam. Alluit ziras
annis. Totum eum tractũ ſcyte aroteres dicti tenuere. Eorũ oppida aphrodiſias: libiſtos: zi
gere:brocobe: eumeneda: parhenopolis: gerania. Vbi pygmeorũ gens fuiſſe prodit᷑. quos
gatizos barbari uocant: creduntq; a gruibus fugatos: In ora a dionyſiopoli eſt odeſſus mi
Ieſiorum.fHumen pamiſus. Oppidum tretanarũ locus. Mons emus uaſto iugo procũbens
in pontũ. Oppidũ habuit in uertice ariſteuũ. Nunc in ora mẽſemdriam: anchialam ubi men/
ſebria fuerat.Aſticæ regio habuit oppidum anthium nunc eſt apollonia. Flumina paniſſa⸗
rira: ſtearus: oroſines: Oppida tinnias: halmideſſos: deuelcon cum ſtagno quod nunc delu
tum uocant. VlIteranorum phynopolis iuxta à boſforus. Ab iſtri oſtio ad os ponti paſſuum
quingentorum quinquagintaquinq;. milia.alii fecere. Agrippa adiecit quadraginta. Inde
ad murũ ſupradictum centũ quinquaginta:ab eo ceron eſt. cxxvi. mili,Sed a boſforo ſinus
caſthenes. Portus ſenum: & alter qui mulierum cognominatur. Promontorium thryſoce
ras in quo oppidum bizantium libere condictionis: antea lygos dictum. Abeſt a dyrrachio
d. ccxi.milia paſſuũ. Tantũ patet longitudo terrarũ inter hadriaticum mare & propontidẽ
Anmnes bythinias: pidara ſiue tidas. Oppida ſelimbria perinthus latitudine ducentorũ pe/
dum continenti anexa. intus bizia arx regum traciæ a Terei nefaſto crimine inuiſa hirun
dinibus regio: celica: colonia flauiopolis: ubi antea zela oppidum uocabatur. Et binzie ꝗn⸗
quaginta milia paſſuum. apros: colonia: quæ a phi ſppis abeſt. centũ octuagintaocto milia
Paſſ. ad in ora amnis eginus Oppidum ganos fuiſſe fertur & lyſmachia. lam in cheronne⸗
ſo.Alius namq;ʒ ibi iſthmos anguſtias ſimiles eodem nomine & pari latitudine illuſtranr:
duæ urbes utrinq; littora haud diſſimili modo tenuere.Pictiæ a propontide: cardia a mela
ne ſinu. Hæc ex facie loci nomine accepto utreq; comprehenſæ. Poſt hæc elyſmachia quin
q; mili. paſ.a longis muris. Cheronneſos a propontide habuit tyriſtaſin critonem. Sciſſam
flumini ego appoſitam. Nunc habet a colonia a propontide. uigintiduo mili. ſeſton: & ex

aduerſo coloinæ pharianæ. Et eleſpontus ſemtem ut diximus ſtadiis Europam ab Aſia di

uidens illic inter ſe contrarias urbes haber'in Europa callipolin & ſeſton: In aſia lampa⸗
ſcum & abydon. Dein promontorium cheronneſi maſtuſia aduerſum ſigeaco: cuius
in fronte obliqua cynoſema:ita appellatur Hecubæ tumulus: ſtatio acherou. Turris de
lubr um Proteſilai. Et in extrema cherõneſi frõte quæ uocatur elũ oppidũ eleus. Dein pe⸗
tenti melanem ſinum portus cœlos: & panhormus & ſupradicta cardia. Tertius europæ ſi

LIBER.
nus ad hunc modũ clauditur. Montes extra prædictos thraciæ edonus:gygemoros meri⸗
tus:melãpillus. Flumina in hebrũ cadentia bargus: ſi uemus. Macedonie chraciæ helleſpòti
longitudo ſupradicta. Quidam. d. ccxx. milia. faciunt. latitudo.ccclxxxiiii.M. eſt. Aegeo
mari nomẽ dedit ſcopulus inter tenũ & chiũ uerius ꝗᷓ inſula ex eo nomine a ſpecie capræ:

quæ ita a græcis appellatur repente in medio mari exiliens. Cernũt eum a dextra parte an

drum nauigantes ab achaia dirũ ac peſtiferũ. Aegei pars myroodatus appellatur ab inſula
parua quæ cernitur Macedoniã a gereſto petentibus haud procul euboeæ cariſto romani
omnia hæc maria duobus nominibus appellant. Macedomcum quodcuuq; macedoniam

aut thraciam attingit. Græcienſe qua græciam allunt. Nam græci & ionium diuidunt in ſi-

culum ac creticum ab inſulis. Item icariũ quod eſt ĩter ſamnũ & myconem. Cætera nomi⸗

na ſinus dedere quos diximus. Et maria quidem gẽteſq; in tertin europe ſinu ad hũc mo⸗
dum ſe habent. Inſulæ inter eas terias quas creta: euboia: cyclades: ſporades mæotis:

he lleſpontus: ponti: mæotidis: daciæ: Salmatiæ: Scythiæ. Ca. XII.

Nſulæ autem ex aduerſo theſprotiæ a butroro. xii. M. paſſibus. Eadẽ ab acrocerau

i niis quinquaginta. M. cum urbe eiuſdẽ uominis corcyra liberæ ciuitatis & oppido
caſſiope temploq; caſſii Iouis. paſ.lxxxxvii. M. in longitudine patens. Homero di/

cta ſchera & pheacia.Callimacho etiam drepane. Circa eam aliquot. Sed ad italiam uergẽs
thoronos: ad leucadiã paxoe duæ quinq;. M. diſcrete a corcyra: nec procul ab iis ante cor⸗
cyram ericuſa marathe: elaphuſa: malthace: trachie: pytiona: pthichia: taracie. Et a phalacrio
corcyre promõtorio ſcopulus in quẽ mutatã Vlixis nauẽ a ſimili ſpem fabula eſt. ante leu
cadiam ſibo.inter leucadiam autẽ & achaiâ permultæ: aquarũ teleboides eædẽq; thaphiæ ĩi

.

colis ante leucadiã appellãtur. Saphioſis: arnoxia: primeſſa. Et ante ætolià ſibora. ab inechi⸗

nades: ægialia: coromis: thiatyra: geoaris. Dionyſia: cirnus: calcis: pinara: miſtus. Ante eas in

alto cephalenia: zacintus utreq; lIibere. Ithaca: dulichium: ſamos: crocilea: paxos. Cephale⸗

nia quondã melena dicta undecim mille paſſuũ abeſt: circuitu patet.xliiii.mil. Sane diruta
a romanis adhuc tamẽ opppida tria habet. Inter hanc & achaiam cum oppido magnifica &
fertilitate præcipua zacinthis aliquãdo appellata hyrie: cephalamæ a meridiana parte xxii.
M.abeſt:mons elatus ibi nobilis. Ipſa circuitu colligit. xxxvi. mil. Ab ea ithaca. xii. mil. di/
ſtat. in qua mons neritus. Tota uero circuitu patet. xxv. mil. paſſuũ. Ab eo araxũ pelopõne

ſi promontoriũ. xii. mil. paſſ. Ante hanc in alto aſteris. Prothe ante zacinthũ.xxxv. mil. poſſ.

In eurũ uentũ ſtrophades duæ: ab aliis plotæ dictæ. Ante cephaleniãâ letoia. Ante pilũ.ii.

ſpageta: & totidẽ ante meſſeuen œnuſta. In ſinu aſineo threſtirides. In laconico teganiſa:⸗

cothon. Cythera cũ oppido antea prophyris appellata. Hæc ſita eſt a maleæ promontorio

v. mil.paſſuum ancipiti propter anguſtias ibi nauiũ ambitu. In argolica pythiuſa: irinæ: efi-

re contra hermoniũ agrum tiparenus epiropia colonis: ariſtera contra troezenũ caulauria
quinquaginta mil. paſſ. dſtans a plateis: bellina: laſia:baucidias: Contra epidaurum cetipha
los:ſytioneſos.vi.mil. paſ.abeſt a continente. Ab hac egina liberæ cõditionis. xvii. mil. paſ.

cuius. xx. mil. paſſuũ nauigatio eſt. Eadẽ autem a pyreno athenienſium portu.xXii. mil. paſſ.

abeſt ante enone uocitata. Spir o promõtorio obiacent eleuſa: dẽdros: graugiæ duæ: cetiæ

„ 6‧% 0

duxæ: ſelacoſa: dacenchris: ſaſpis ſeptẽ: & in megario ſinu ethrurides. iiii. Egila autẽ. xv. paſſ.

acythera. Eadẽéq; a crete phalaſarna oppido. xxv. mil. paſſuũ. Ipſa creta altero latere ad ſep⸗
tẽttionem inter ortum & occaſum quæ porrigitur centu urbium clara fama. Doſiades eã
a creta nimpha heſperidis filia. Anaximander a rege curetũ. Philiſtides: Malotes: Crates

primũ aeriã dictam: deinde poſteri curetin appellauere. Et macaron nõnulli a temperie cæ⸗
li appellatam exiſtimauere. Latitudine nuſꝗᷓ quinquaginta mil: paſi uum excedens: & circa

mediã ſui partem maxime patens. Longitudine implet. cclxx. mil. paſſuũ. Circuitu. d. lxxx=-
ix.flectenſq; ſe in creticũ pelagus ab ea dictum:qua longiſſima eſt ad orientem ſimonium

promontoriũ aduerſum rhodo. Ad occidentẽ criu meto von cyrenas uerſus expellit. Op/
pida eius inſignia palaſerne: clea:cyſamon:pergamon cidon: minoon- apteron: pantomatri
um:amphim ala: rhitimna: parnomiũ:cyteũ: appolonia: mathium: heraclia: miletos: ampela:

hierapicna: lebana: hierapolis. Er in mediterraneo cortina: epheſtum: gnoſum: polirenũ:my
rina:lycaſtus:rhamdus:lictus: dium:aſium: phileras: rhition: clatos: ſphere: olypiſos: laſpha:-
eleuterne: therapne: manathuſa: githiſos: & aliorum circiter. Ix. oppidorũ memoria extat.
Montes cadiſcus: idæus: dictinæus: crocus. Ipſa abeſt a promontorio ſuo quod uocat᷑ criu

metopon
neleopel
Exc jncen

denilxõ
dz Com
oſliguule
ggenghe
Amedon⸗⸗
ire
Meeump
ſtiuicen
vondmt
Oppidihat
ntonifog
fuenteeur
vergente
I M
boetienb:
heleſpo
thooreo⸗⸗
ſto⸗cretria
Cllidis
nicha
deusch
iwinbo
ior
eſtox.
tradit
beade
recta,
ſam. C.
Dæis.
riſlima⸗
ut pro
cuſſamn.
henescy/
heinüre
Anrclice
inpaſſuu
Inilmarr.
musac
tlltntenl
Gmiiore
nces Jur
plllczr
Uterrio
1 ungen
1o ben
nri etgo
Litudinis
wimi,.
thus ael
1ALin
Waſtr

SSemoros w
rui lir
lii Met, er
hece
dadennen
lunr dili
KTanſtonm
Imcedonun
mdiuidunn⸗
m. CKennon
eſtmnaubürn⸗
Porades mrote

à4 M

Nebeen

em Komed di/
Witlimee
ltine do
Ct.kraphln,
excig uyhri
ſbendürch⸗
iſtn Mresn
a C
idomrfd
idiamaen
ucai m4
aiͦ elein
ürNN
n Atelüin
onico tegnin
E onor,
tilſzintket⸗
ui auu
Mmalptu
nimi dl⸗
imi. l.
duxcetæE
ti r gall⸗
e lep⸗/
holiadesei
es: Cntes
emnpeniech
ens c
itud lu
ſſimoniun
pelli⸗ 9
Mtomatt
0s Apel
olirenüm
los,lp
oria eud⸗
. noc .

IIII.

m etopon: ut prodit Agrippaa cyrenarum promonvorio phumci; m. p. I tem cadiſto
iſte

D meleo pelopõneſi.Ixxx. A carpato inſula promontorio ſamonia. Ix. m. in fauonium uentũ
Fiæc inter eam & rhodum interiacet. Rel iqua circa eà ante pelopõneſum duæ coſicæ: toti

dem milæ & alatere ſeptẽtrionali dextera cretam habent. Contra cydoniã leuce: & duæ bu
dræ. Contra matium dria. Contra itanum promontorium omiſa leuce. Contra hierapyen
cryſa gaudos. Eodem tractu ophius ſabuto: aranus circũuectiſq; criu metopon:tres acauſa
gores appellatæ. Hæ ante ſmonium promontorium phocæ:plachiæ:ſirindes: naulocos:

armedon: zephire. Ac in hellade etiânum in æggeo lycades ſcarphia coreſa:phoca ſia:cõplu⸗
reſq; aliæ ex aduerſo atticæ ſine oppidis & ideo ignobiles. Secd cõtra clenſinn clara ſalamis
ante eam pſytalia. A ſunio uero helene. v. mil. paſ.diſtans. Dein coos ab ea totidem: quã no
ſtri quidem dixere ceam. Græci & dybruſam auulſam euboeæ: quingentis lõga ſtadiis fuit
quondam: mox quattuor fere partibus quæ ad boetiam uergebant eéodem mari deuoratis,
Oppida habet reliqua iulida: cartheia. Intercidere cereſſa. phœceſſa. Ex hac profectam dele
ctationi fœminis ueſtem auctor eſt Varro. Euboea & ipſa auulſa boetiæ & a modico inter⸗
fluente euripo ut ponte iungatur ad meridiem promontoriis duobus geraſto ad atticam
uergente & ad helleſpontum caphareo inſignis: a ſeptẽtrione ceneo nuſquã altitudine ul

ra.xl. M. paſſuum extendit nuſquã infra.xx. mil. contrahit. Sed in longitudinem uniuerſæ

boetiæ ab attica theſſaliam uſq; prætentam in. cl. mil. paſſuum. Circuitu uero.ccclxv. abeſt
ab heleſponto partecapharei. ccxxv. urbibus clara quondam pyrrha:portamo:neſſo:cerin⸗

tho:oreo:dio:edepſo:achalia:nunc calcide.Cuius ex aduerſo in continenti aulis eſt gera⸗
ſto: cretria: cariſtos: oroſtane: oritano: artemiſia cum fonte arethuſa flumine lelanto agſq;
calidis quæ elopiæ uocãtur. Caryſtus nobilis notiorq; tamẽ marmore caryſtio ante uocita

ta ẽ chalcodotis: aut macris ut Dionyſius & Ephorus tradunt. Vt ariſtides macra. Vt Calli

dẽus chalcis: ære ibi primũ repto. Vt menechinus abatias. Vt poetæ uulgo aſopis. Extra eö
mirthoo multæ: ſed maxie illuſtres glaucõeſos: & begilia & a ꝓmõtorio gereſto circa de

lũ ĩ orbẽ ſitæ. Vnde & nomen traxere cyclades. Prima earũ andrus cum oppido abema ge
reſto.x. mil. paſ. a ceo. xxxix. mil. Ipſam Myrſilus cauron deinde antandron co gnominatam
tradit. Callimacus laſſiam. Alii nonagriam: hydruſam epagrim. Patet circuitu. xciii. mil. P.
ab eadem andro paſſus mille. Et a delo. xvii. mil. Tenos cum oppido. xv. mil. paſſuum por-

recta. Quãâ propter aquarum abundãtiam Ariſtoteles hydruſam appellatã ait. aliqui phiu

ſam. Cæteræ myconẽ cum monte dimaſto a delo. xvii. mil. paſ.Scyros ſiphnus ante eropia
D acis appellata circuitu.xxviii.mil.paſ.ſeriphus.xii.præpeſinthus citanos.I pſaq; longe cla
riſſima cycladum media a templo Apollinis & mercatu celebrata delos: quæ diu fluctuatad
ut proditur)ſola motum terræ nõ ſenſit. ad. m. Varonis ætatem. Mutianus prodidit bis cõ
cuſſam. Hanc Ariſtotiles ita appellatam prodidit: quoniam repẽte apparuerit enata. Egloſt
henes cynthiam:alii ortygiam:aſteriam:Iagiã: cerha:midiam.cyneth um: pyrpilem igne ibi
primũ repto.Cingitur quinq; mil.paſſuum.aſſurgit cintho mõte. Proxima ei rherene: qui
Anticlides celaduſam uocat. Item arthemitem helladius. Scyros qnam circuitu parere. xx.
m. paſſuum prodidere ueteres. Mutianus. clx. Olearus: paros cum op pido ab delo.xxxviii.
mil.marmore nobilis quam primo plateam poſtea minoida uocarunt. Ab ea ſepties ꝗngẽta
naxus a delo.xviii.mil. cum oppido quâ ſtrogylẽ: deĩ dian moxdionyſiada a uinearum fer
tilitate: alii Sicilia minorem aut callipolin appellarunt. Patet circ uitu.lxxv.m. paſ. dimidio
qʒ maiot eſt quã paros.Et actenus quidem cycladas ſeruant. Cæteras quæ ſequuntur ſpo⸗
rades. Sunt autẽ hellena:phoſcuſa: hecaria:ſcinuſa:polegrados:& a naxodecem & ſeptem
m. paſ.icaros:quæ nomẽ mari dedit: tantũdem ipſa in longitudĩiem patens cũ oppidis duo
hbus tertio amiſſo ante uocata doliche: & maris: & icthiſuſa. Sita eſt ab exortu ſolſtitiali de⸗
lo quinquaginta.mil.paſ.Eadem a ſamo.xxxv.mil Inter euboeam & andrum. x. nul.paſ. fre
to. Ab ea greſtum. xiimil. quinquaginta paſſuum. Nec deinde ſeruari poteſt ordo. Acer-
uatĩ ergo ponentur reliquæ. Scyros a naxo.xiiii. m. paſ. Homeri ſepulchro ueneranda. Lon
gitudinis. xxv. mil. antea phœnice appellata. Odua ſatandro gyaros cum oppido circuitu.
xii.mil.p.prope.Abeſt ab andro ſexaginta duorum.m. p. Ab ea ſyrnos. Ixxx. mil.paſ. COyne⸗
thus atelos unguẽto nobilis a Callimacho agathuſa appellata. Dionyſa: pathmos circuitu.
xxx.m. paſſuũ.Caruſa lebinthus:gyrus: cynara: ſycinus ꝗᷓ ãtea œænos cheratia qꝗ onus caſos
quæ aſtragale:cimolus quæ echinuſa. Melos cũ oppido ꝗᷓ Ariſtides miblida appellat. Ari⸗

ſtoriles zephiriam. Callimachus mimallida. Heraclides ſiphnum & acitlam. Hæc ĩſuiarũ ro
tudiſſima eſt. Poſt machia: hipere quondam patage: & ut alii platage nunc amorgos polye
gas. Philetera cum primum merſit caliſte dicta. Ex ea auulſa poſtea theraſia atq; irer duas
enata. Mox autonate. Eadem hiera enata. Diſtat ios a thera.xxv. M. p. Sequuntur lea: aſca⸗
nia:canaphe hippurus: hipurtuſa: aſtipalea liberæ ciuitati circuitu. Ixxxviii. M. p. Abeſt a ca⸗
diſto crete. Cxxv. M. Ab ea platea. Ilx. M. Vnde caninia. xxxviii. M. azibinta:lamiſe: atragia:
parmacuſa: techedia: chalcia: calimna. In qua oppidum co. Coreſia olomnos. Aqua carpatũ

quæ nomen carpatio mari dedit. xxv. mil. paſſuum. Inde rhodum africo uento.l.mil.paſſuũ
A carpatio ad caſon. vii. mil. A caſſo ſãmonium cretæ promõtorium. xxx. mil. In euripo aũr

euboico primo fere introitu petaliæ. iiii.inſulæ & in exitu athlante cyciades: & ſporades.
ab oriente littoribus icariis aſiæ. Ab occidente myrtos atticæ. A ſeptemtrione ægeo mari,

A meridie cretico & carpatio incluſæ. cc.mil.paſſ.in longitudinem:& per.cc. mil.in latitudi

nem iacent. Pagaſicus ſinus ante ſe habet eutyciam: ſyrum ſupradictam. Sed cycladum &
ſporadum extima gerontiam: ſchadiram: thermeuſim: irheſiam: ſylymniam: eudemiam: neã:

. Kiinerur ſacra eſt: Athos ante ſe quattuor parethum cum oppido. quondam euonũ

ictam nouem mil. paſſ. ſciathum.xv. mil imbrum cum oppido. Ixxxviii. mil. p. Ea⸗
dem abeſt a maſtuſia cheronneſi. Ixxv. mil. paſſuum: ipſa circuitu. Ixxii. mil. p. Perfunditur
amne illiſo. Ab ea lemos. xxii. m. quæ ab atho. Ixxxvii. m. Circuitu batet. xxii. m. d. paſ. Oppi

da habet epheſtiam & myrinam: in cuius forum ſolſtitio athos eiaculatur umbram. Ab ea
thaſos libera. vi.mil. paſſuum: olim eria uel etria dicta. Inde abdera a continẽti.xxii, mil paſ

ſuum ad orthos.Ixiimil. tantundem ad inſulam ſamothracem: quæ libera ante he brum ab

imbro. xxxii. mil. a lemno. xxii. mil. d. attolitur monte ſaoce. x. mil. paſ. portuoſiſſima omniũ
Callimachus eam antiquo nomine dardaniam nominat: inter cheroneſum & ſamothracen
utrinq; fere quindecim mil. Haloneſos ultra gethone:lamponia:alpeconneſus haud pro⸗
cul a cælo. Ceronneſi portu & quædâ ignobilés: deſertis quoq; redduntur in hoc ſinu qua
rum uix inueniri potuerunt nomina. Deſticos iarnos: cyſſiros carbruſa: calathuſa: ſcylla: dia
leon dicta melantia: dracnon: arroneſus: diethuſa: ſcapos: capheris: meſatea: eantirõ: phaterũ
neos: pateria: calete: neriphus: polendos. Quartus e magnis europæ ſinus ab helleſponto ĩ
cipiens mæotis hoſtio finitur. Sed totius ponti forma breuiter am plectenda eſt: ut facilius
partes noſcantur. Vaſtum mare præcacens aſiæ ab europa porrecto cherou neſi:littore ex⸗
pulſo auguſto meatu irrumpit in terras ſeptem ſtadcut dictum eſt) interuallo europã au⸗

ferens aſiæ. primas anguſtias helleſpontum uocant. Hac XNerſes perſarum rex conſtrato in

nauibus eonte duxit exercitum. Porrigitur inde tenuis euripus. Ixxxvi. mil. paſſ. ſpatio ad

urbem priapum aſiæ: qua magnus Alexander traſcendit. Inde expatiatur æquor rurſuſq; ĩA

arctum coit laxitas Propontis appellatur. Anguſtiæ thracius boſphorus latitudine. d. paſ⸗
ſuum qua Darius pater Xerſis copias ponte tranſuexit. Tota ab helleſponto lõgitudo.cc.
mil.xxxix. mil. paſſuum. Dein uaſtum mare. pontus axeous qui quondam anneſus longe

refugientes occupat terras:magnocq; littorum flexu retrocuruatus in cornua ab iis utrĩq;

porrigitur ut ſit plane arcus ſcythici forma:Medio flexu iungitur hoſtio mæotici lacus ci-

merus boſphoros: idos uocat.ii. mil. d. paſſuum latitudine. Atĩter duos boſphoros thraciũ
& cimerium directo curſu ut auctor eſt: Polibius.d.paſſi us interſunt. Circuitu uero totius
ponti uities ſemtel milia ut auctor eſt. Varro & fere ueteres. Nepos Cornelius. ccc. m. l. adi

icit. Artemidorus uities nouies decem nouem milia facit. Agrippa. xxiii. lx. mil. Mutiaus.
xxviii. lxv. mil. Simili modo europæ latere menſuram alii quattuordecies. xxviii: mi. paſſ.

determinauere. Alii undecies. lxx. mil. M. Varro ad hunc modum metitur. Ab oſtio ponti

appolloniam.clxxxiii. mil. d. Calatin tantundem-Ad oſtium liſtri. cxxv. ad boryſtene. ccl.
mil. Cheronneſum heraclidarum oppidum. cccIxxv. mil. paſſ. Ad pãticapeum quod aliqui
boſphorum uocant: extremum in europæ. ora. cc. mil. xxii. d. quæ ſumma efficit: xiii. mil.
xxxvi. mil. d. Agrippa a bizantio ad flumẽ iſtrum. d. Ixx. Inde panticapeum. d. cxxx. Inde laz⸗
cus ipſe mæotis tanain amnẽ ex ripheis montibus defluente accipiens nouiſſimum inter eu
