tranſpadanorum agreſtibus fœminis: monmilium uice ſuccina geſtantibus maxime decoris

gratia. Sed & medicinæ: quãdo conſillis creditur reſiſtere & faucium uitiis uario genere

aquarum iuxta illos infeſtante guttura ac uicinas carnes. Centũ fere milibus paſſuũ abeſt
a carnunto littus pannoniæ: ex quo id Germaniæ inuehitnr: præcognitũ nuper. Vidit. n.
eques Romanus miſſus ad in cõparandum a luliano curante gladiatorũ munus Neroy
nis principis. Qui hæc cõmertia & littora pagrauit tanta copia inuecta ut recia coercendis

feris podiũ protegentia ſuccinis nodarentur. Arma uero & libitia totuſq; unius diei appa

tatus eſſet e ſuccino. Maximũ pondus iis glebæ attulit. xiii. hbrarũ Naici & in india certũü

eſt. Archelaus ꝗ regnauit in Capadocia illinc cortice inhærete tradit aduehi rude: poliriq;

ladcte incoctum. Liquidũ primo deſtilare argumeto ſunt quædà inrus tranſlucentia ut for

„*

nice aut culices: lacertæq; quas adhæſiſſe muſteo nõ eſt dubiũ: & inclu ſas indureſcẽti. Ge

nera eius plura. Candida odotis præſtantiſſimi. Sed nec his nec terris precium. Fuluis ma

ior auctoritas. Ex iis etiänum amplior tranſlucentibus: prrterquã ſi nimio ardore flagrent
imaginẽq; igneã ineſſe:nõ ignẽ placet. Sũma laus falernis a uimi colore dictis molli fulgo/

re perſpicuis. Sunt & in quidus decocti mellis leuitas plægat. Verum hoc quoq; tantũ fie

ri oportet quocunq; modo tingui libeat: hædorũ teno & anchuſie radice. Quippe etiã cõ-

chino inficiuntur. Cærerum attritu digitorâ agzepra ui coloris attrahunt in ſe paleas & fo

lia arida ut magnes lapis fertum. Ramæeta quoq ſuccini oleo adito fagrãt dilucidius diu⸗

tiuſq; quã lini medulla. Taxatio in deliciis tanta ut hoĩs quãuis pua effigies uiuorũ homi
nũ uigentium præcia ſuperet prorſus ut caſtigatio una nõ ſit ſatis. In corinthiis æs pla

cet auro:argentoq; mixtũ in cælatis ars & ingenia. Mutinorũ & criſtallinorũ diximus gra

riam. Vniones qd capite circunferentur: gẽmæ digytis. in omnibus denicq; aliis uitiis oſten
rtatio aut uſus placet. In ſuccinis delciarum tamẽconſcientia. Domitius Nero in cxteris ui
tæ ſuæ portentis capillos quoq; coniugis ſuæ Popeæ in hoc nomen adaptauerat quodam

etiã carmine ſuccinos appellando. Et qm nullis uitiis deſunt præcioſa nola ex eo terti? hic
quidẽ colos cœpit experi a matronis. Viſus tñ ſuccinorũ inuenitur aliꝗs ĩ medicina ſed nõ
ob hoc fœminis placent. Infantibus alligari Amuleti rõne prodeſt. Calliſtrarus & cuicũq;

ætati contra lymphationes prodeſſe tradit. Et urinæ difficulcatibus potum: alligatumq;-
Hic & differentiam nouam atrulit appellando cryſolectrũ quaſi coloris auri: & matutino

grauiſſimi aſpectus. Rapaciſſimũ igniũ: & ſi iuxta fuerit celerrime ardeſcens. Ploc collo al
ſigatum: mederi febribus & morbis: Tritũ cum melle ac roſaceo auriũ uitiis. Et ſi cũ melle
attico conteratur: oculoʒe quoq; obſcuritatibus. Stomachi etià uitiis uel per ſe farina eius
ſuiupta: uel cũ maſtice ex aqua pota. Succina etiãà gẽmis quæ ſunt rrãſlucidæ: adulterandi
curio ꝓxime dici cogitauctog ptinacia. Quippe etiã ſi nõ electrũ id eſſet lyncuriũ tñ gẽ⸗

mã eſſe contendunt. Fieri autem ex urina quidem lyncis. Sed egeſtã terra protinus beſtia
operiente eam: am inuideat hoĩum uſui. Eſſie autem qualẽ in igneis ſuccinis colorèe: ſalꝑiq;
Nec folia tmm aut ſtramẽta ad ſe ragere:ſed æris etiã ac ferri lamias qd Diocles ꝗdẽ & The
ophraſtus credidit. Ego falſum id totũ arbitror. Nec uiſam in æuo noſtro gemãâ ulli ea ap
pellatione. Et ꝗqd de medicina ſimul proditur calculos ueſicæ eo poto elidi:& morbo regio
occurri: ſi ex uino bibatur: aut ſi portetur. Et tamen nunc gẽmarum cõfeſſa dicemus allau
datiſſimis orſi. Nec uero id ſolum agemus: ſed ad maiorẽ utilitatem uitæ obiter coargue-
tur magorum infanda uanitas: quando illi uel plurima prodidere de gemmis medicinæ ex
iis ſpecies blando prodigio tranigreſſi. .
De adamantis generibus & medicinis & margaritis. Ca. V.
Aximum in rebus humanis non ſolum inter gẽmas precium habet adamas:diu nõ
niſi regibus: &iis admodum paucis cognitus: unus modo in metallis repertus: ꝑ
quã raro comes auri: nec niſi in auro naſci uidebarur. Veteres eum in æthiopum tã
tum merallis inueniti exiſtimauere: inter delubrum. Mercurii atq; inſulam meroen dixe⸗
runtq; non ampliorem cucumeris ſemine haud colore diſſimilẽ inuemti. Nũc genera eius
ſex noſcuntur. Indici non in auro naſcentis: ſed quadã cryſtalli cognatione. Siquide & co
Iore tranſlucido non diffett. Et laterum ſexangulo lepore turbinatus in mucronem: aut
duabus contrariis partibus quo magis mitemur: ut ſi duo turbines latiſſimis ſuis partibus
iungantur magnirudine uero etiã auellani nuclei. Similis eſt huic quidẽ arabicus: minor
tantum. Similiter & naſcens cæteris pallor gentis & in auro non miſi excellentiſſimo nata⸗

lis. Incudibus hi deprehenduntur: ita reſpuentes ictum ur ferrum urrinq; diſſultet. Incun

deſq; etiã ipſæ diſſiliant. Quippe duritia inenarrabilis eſt ſimulq; ignium uictrix natura: &
nunꝗᷓ incaleſcens. Vnde & momen indomita uis græca interpretatione accepit. Vnum ex
iis uocãt cenchron: qd eſt militi magnitudine.Alterum macedonicum in philipico aruo re
pertum: & hic eſt cucumũſemine par.Poſt hos cyprius uocatur in cipro reptus uergens in
æreũ colorẽ. Sed in medicina ut dicemus efficaciſſimus. Poſt hunc eſt ſiderites ferrei ſplẽ
doris: pondere ante cæreros: ſed natura diſſimilis. Nã & ictibus frangitur: & alio adamãate
pforari põt. Quod & cyprio euenit. Breuiterq; ut degeneres noĩs tantum auctoritatem ha
bent.ldq; qd totis uoluminibus his docere & mandare conati ſumus de diſcordia rerum
concordiaq;: quã antipathiã ac ſympathiam appellauere græci non aliter clarius intelligi
põt. Siquidem illa inuicta uis duarum uiolentiſſimæ naturæ rerũ ferri igniſq; contẽptrix
hircino rumpitur ſanguine: ac ne aliter ꝗᷓ recenti calidoq; macerata: & ſic quoq; multis icti
bus:tunc etiam præterquam eximias incudes malleoſq; ferreos frangens: Cuius hoc inge
nio mnuentu Qa ue caſu reprume Aut quæ fuit coniectura experiendi rem immenſi Se
creti & in fœdiſimo aĩ alium omniumeProfecto munneris talis inuentio hoĩs eſt. Nec ꝗuæ

renda in nulla parte naruræ ratio: ſed uoluntas. Vt cũ fœliciter rumpere contingit: in em

paruas frangantur cruſtas: ut cerni ui poſſint. Expetuntur a ſculptoribus: ferroq; inclu/
duntur: nulſã non duritiã ex facili cauantes. Adamas diſſidet cum magnete lapide ĩ tantũ
ut iuxta poſitus ferrum nõ patiatur abſtrahi: aut ſi admotus magnes apprehenderit: rapiar
atqʒ auferat. Adamas & uenena irrita facit: & lymphationes abigit: metuſq; natos expellit

amente obiid quidã cum anchiten uocauere. Metrodorus Sceptius in eadẽ germania ĩ ba

liſta inſula naſci ĩ aqua & ſuccinum qd eꝗdẽ legerim:ſolus dicit & præfert arabicis. Quod
falſum eſſe ꝗs dubitet? Proximum apud nos indicis arabiciſq; margaritis preciũ eſt de qui
bus in nouo diximus uolumine inter res marinass. SG
De ſinaragdi generibus:& Semis uiridibus & tranſlucidis. Ca. VI.
Ertia auctoritas ſmaragdis perhibetur plurib de cauſis: nullius coloris aſpectu iu
cundior eſt: Nã hærbas quoq; uirentes: frondeſq; haud deſpectaàus. Smaragdos ue
trxro tanto libentius: qm nihil oĩo uiridius cõparatũ illis uiret. Præterea ſoli gẽmarũ
contuitu oculos mplentnec ſaviane Quin & ab itentione alia obſcurata aſpectu ſmaragdi
recreatur acies. Scalſpentibuſq; gẽmas nõ alia gratior oculorũ refectio eſt: ita uiridi lenita-
te laſſitudinẽ mulcent. Prærerea lõginquo amplificant᷑ uiſum: inficientes circa ſe reper⸗
cuſſum aera nõ ſole mutati:nõ umbra:nõ lucernis:ſemꝑq; ſenſim radiãtes:& uiſum admit
tẽtes ad craſſicudinẽ ſui facilitate tranſlucida. Quod etiam in aquis non fit. Iidem plerũq;

& concaui ut uiſum colligant. Quapropter decreto hominum Is parcitur ſcalpi uetitis.

rigri

uero (Ool

Neropt
i abeag
bactrian
termnitet.
Terttiü

dus Rel

tinetido

imitante

Perunte

indiros
thinni⸗

wöſtrari
EigoCi
thicx au
losgiht
CEcos.
Pfmbrad
zut ineus
mnetumſa
bzractiter
mcos⸗
Ii Nilum
necpſpic.
horumett
Uirides ke
taturſen
Mläbei i
ſeledum
oll. rer
lorum a
manitu
fecerung
in caudi
6 YVenol

igeme

icor ſa
gue lab⸗
eruimech
ens gem
Thooph
lumſna
inſouis
In unea b
lmng
ercimie
cdloller
deyyhi
rikicüj .
falgor
chrylor

dänndeli
hreſhii
eae⸗
milliez
wordonge
icema Nan
le dtgre,
eakider

J

. 1.
mcduup
4 ſehenm
Anegun
Menire⸗
tgereneins
inti
Ncndnemant
ſuinndn
bicutmüot
ticmona
lultetlcun

W

Nnom er
ſpico moore
svergewin
ies ſemiß
zlio ni
Näotimat
Cordinnum
nins inlgi
3 cnin
gmnuii
zunig
inmmd
ck Nere

uninſen
ng irh/
Iunu
eurbpiat
m aneli
mmai
dc;d
ſchcegn

c. V
HP ldn 1l
“R
ſoli ginmn
uſicht/
c⸗ ſ. lgen/
fmannt
len eig
ii nein

XXXV.
Quãquã ſchythicorum ægyptiorumq; tanta durities eſt: ut nequeant uulnerari. Quorũ

uero corpus extenſum eſt: eadem qua ſpecula ratione ſupini imagines rerum reddqdunt.

Nero princeps gladiatorũ pugnãs ſpectabat ſmaragdo. CGeneta corũ. xii. nobiliſſimi ſcythi

ci ab ea gcte ĩ ꝗᷓ reperiunt᷑ appellati. Nnllis maior auctoritas: nec minꝰ uitii. Et quãrũ Ima

ragdi a gẽmis diſtant: im ſchytici a cæteris ſmaragdis. Proximà laude habet ſicut & ſedẽ

bactriani: quos ĩ cõmiſſuris ſaxorũ collegere dicuntur eteſiis flantibus. Tunc. n. tellure in

ternitẽt: quia iis:uentis maxĩe harenæ mouẽtur. Sed hos minores multo ſcythicis eẽ tradũt
Tertiũ loco Aegyptii habẽt ꝗ eruũtur circa copton oppidũ thebaidis in collibus & cauri

bus. Reliqᷓ genera in metallis ærariis inueniũtur. Quapropter principatũ ex iis æ gyprii op
tinẽt:doſq; eorũ & ut ĩ colore liꝗdo nec diluto: uerũ ex humido pinguiqʒ; quaq; reſpiciat᷑
imitante tranſlucidũ mare pariterq; traſlucet: & nitet: hocẽ colorẽ expellit & aciẽ recipit.

Ferunt & in herme inſula tumulto reguli. Hermiæ iuxta cetarias marmoreo leoni fuiſſe

indiros oculos ex ſmarag dis ita radiantibus etiâ in gurgitẽ ut territi ĩſtrumẽeta refugerẽt
thinni: diu miratibus nouitatẽ piſcatoribus: donec mutauere oculis gẽmas: ſed & uita de/

mõſtrari oportet repta. Sunt ꝗdẽ oĩum eade. Quædà tñ nationũ pecularia: ſicut in hoie.
Ergo Ciprii uarie glauci: magiſq; ac minus in eodẽ ſmaragdo aliis partibus tenorẽe illũ ſcy-

thicæ auſteritatis nõ ſemp cuſtodiunt. Ad hoc ꝗbuſdâ intercurrit umbra ſurduſq; fit co „

los ꝗ ĩprobatur etiâ dilutior. Hincq; genera diſtinguntur. Et ſunt aliq obſcuri quos uocãt
cæcos. Alii denſi nec e liꝗdo tranſlucidi. Quidà uaria nubecula iĩprobati. Aliud é hoc quâ

umbra de ꝗ diximus. Nubecula. n albicantis é uitiũ cum uiridis nõ ptranſit aſpectus led
aut intus occurrit aut excipit in fine uiſum càâdor. EHæc coloris uitia: iſta corporis capilla-

mẽtum ſal: plũbago. Ab iis æthiopici laudàtur a copto dierũ trium itinere: ut auctor ẽ Iu⸗
ba:acriter uirides: ſed nõ facile puri aut còcolores. Democritus in hoc genere poſuit her⸗

micos & pſicos. Illos extumeſcẽtes pinguiter pſicos uero nõ triaſſucidos: ſed iucundi teno

ris. Viſum ĩplere quẽ nõ admittat. Feliũ pantherarumq; oculis ſimile. Naq; & illos radiare
nec pſpici. Eoſdẽ in ſole hebetari: umbris ꝛrefulgere: & Iõgius quà cæteros nitere. Oium
horum etiãnũ uitiũ quod felis colorẽ aut aeris habent. In ſole dilucidi ꝗdẽ ac liꝗdi:ſed nõ

nirides. Fiæc uitia & atticis maxie ſentiũtur ĩ argẽtariiſ metalliſ reptiſ ĩ loco ꝗ thyricoſ uo

tatur: ſemꝑ minuſ pĩgueſ & e lõgĩquo ſpecioſioreſ.Frequẽſ & iiſ plũbago:hoc ẽ ut ĩ ſole

plübei uideãtur. Illudq; peculiare qd ꝗd ex iiſ ſeneſcunt paulati uiriditate euanida & ſo/

le læduntur. Poſt hoſ medici plurimũ uiriditatiſ habent iterdũ & e ſaphyro.Ii ſunt flucti/
oſi:& rerum imagineſ cõplexi ut uerbiſ gratia papauerum aut auium pinarunmq; uel catu
lorum aut ſimilium. Qui tñ uirideſ naicuntur: qm oleo melioreſ fiunt. Neq; eſt aliorum
magnitudo amplior. Carchedoni neſclo an in totum exoleuerint: poſtꝗᷓ metalla æris ibi de

fecerunt: & ſemp tamen uiliſſimi fuere minimiq;. Idẽ fragiles ſed colore incerti & uirentiũ

in caudis pauoꝑꝶ columbarũq; collo plumis ſimiles ad inclinatione magis aut minus luci⸗-
di. Venoſi quidẽ: ſquammoſiq;. Peculiare erat in his uitiũ ſarciõ appellatum. Hoc eſt quæ⸗

djã gẽme caro. Mox iuxra carthedonẽ in qua legebatur: ſmaragdites uocatus eſt. Iuba eſt
auctor ſmaragdũ quẽ cholan uocant: in arabia ædificiorum ornamenris includi, Et lapidẽe

quẽ alabaſtriten ægyptii uocant. Cõplures uero e proximo laconicos in taygeto monte
erui medicis ſimiles: & alios in ſicilia. Inſeritur ſmaragdis & quæ uocatur tanos: e pſis ueni
ens gẽma ingrate uiridis atq; ĩtus ſordida. Itẽ chlioſmaragdos e cypro turbida æreis uenis
Theophraſtus tradit: ægyptiorum cõmenrariis reperiri: regi eoruma rege babylonio miſ-
fum ſmaragdũ munere.iiii.cubitorum longitudine: & trium latitudine. Et fuiſſe apud eos
in Iouis delubro obeliſcũ e quattuor ſmaragdis.xl. cubitorũ lõgitudine. Latitudine uero
in una pre. ini. & in altera ptẽ duorũ. Se aũt ſcribente eẽ ĩ tyro Herculis tẽplo ſtatuàâ planà
e ſmaragdo:niſi potius pſeudo ſmaragdus ſit. Na & hoc genus reperfi g i cxpid inuentũ
ex dimidia parre ſmaragdum: ex dimidia iaſpidẽ:nõdũ humore in totũ tranſfiguiato. Ap
piõ cognominatus Pliſtonices: pauloante ſcriprũ reliꝗt: eſſe etiãnũ in labyrintho ægypti

coloſſeum Serapin e ſmaragdo.ix. cubitorum. Eadẽ multis naturã aut certe ſimilẽ habere

berylli uidentur in india originẽ hñtes: raro alibi repros. Poliũtur oẽs ſexigula figura ar—⸗
tificũ ĩ geniis:qm hebeſcũt:ni color ſurdusrepcuſſu ãguloꝶ excitet᷑.Aliter.n.politi nõ hũt

fulgorẽ eundẽ. Probatiſſimi ſunt ex iis ꝗ uiriditatẽ pori maris imitat᷑. Proximi ꝗ uocantur
chry ſoberylli & ſunt paulo pallidiores: ſed in aureum colorẽ exeunte fulgore. Vicinum

LIBER.

genus huic eſt pallidius: & a quibuſdã proprii generis exiſtimatur: uocarunq; chryſopylõö.

Quarto loco numerant᷑ hyaci thizontes. Quinto quos heroides uocant Poſt eos autẽ cer⸗-
m. Ac deinde oleagini- hoc eſt colore olei. Poſtremi chryſtallis fere ſimiles. Hi capillamen

ta habent:ſordeſqʒ:alioquin euanidi:quæ ſunt oĩum utia.Indi mire gaudẽet lõgitudine eo
rum:ſoloſq; gẽmarũ eſſe prædicant: ꝗ carere auro maliunt: & ob id pforatos elephantorũ

ſetis religant. Et alios cõuenit nõ oporterer ꝑforari: quorum ſit abſoluta bonitas umblicis

ſtatim ex auro capita cõprehendentibus. Ideoq; cylindros ex iis facere malüt quã gẽémas:
ꝗm̃ ex ſumma cõmẽdatio ĩ lõgitudine. Quidã & anguloſos putãt ſtatim naſci.& perfora
tos gratiores fieri medulla candoris exempta: additoq; auro repercuſſa aut oĩio caſtigata

cã perſpicuitatis ad craſſitudinem. Vitia prærer iam dicta eadem fere quæ in ſmaragdis &
prerygia:In noſtro orbe aliqñ ctrca potum inueniri putantur. Indi & alias quidem gemmas
cryſtallo inuento adulterare repperierunt: ſed præcipue beryllos.

De opali generibus & uitiis: & expimẽtis: & uariis gems. Ca. VII.

Inimũ:idẽq; plurimũ ꝗ ab is differunt opali: ſmaragdis tm credẽétes. India ſolũ &

m horũ ẽ mater. Atq; ideo eis precioſiſſimã gloriãà cõpoſitores gẽmarũ & maxime ine
narabilẽ difficultatẽ dederunt. Eſt. n. in iis carbũculi tenuior ignis. Eſt ametheyſti

fulgens purpura. Eſt ſmaragdi uires maſe: & cuncta pariter incredibili mixtura lucentia.
Ali ſummo fulgoris augumẽto colores pigmẽtorũ æquauere. Alii ſulphuris ardentẽ fla⸗
mã aut etiã ignis oleo accẽſi. Magnitudo nucẽ auellanãa æquat inſigni apud nos hyſtoria-
Siꝗdẽ extat hodieq; huius generis gẽma pp quã ab Antonio proſcriptus Nonius ſenator

eſt filius Strumæ Nonii eius: quẽ Catullus poeta in ſella curuli uiſũ ĩdigne tulit. Auuſq;

Seruilii Noniani quẽ cõſulẽ bis uidimus.Illeque ꝓſcriptus fugiẽs hũc e fortunis ſuis oĩbꝰ

annulũ abſtulit ſecũ Quẽ certũ ẽ ſeſtertiis.xx. milibus æſtimatũ. Sed mira Antonii feritas
atq; Iuxuria pp gẽmã proſcribentis. Nec minor Nonii cõtumacia ꝓſcriptionẽ ſuã amantis

cũ etiã feræ abroſa parte corporis relinquãt beſtiæ ꝓpter quas ſe periclitari ſciãt. Vitia opa
lIi:ſi color in flore hærbæ quæ uocatur heliotropiũ exeat aut cryſtallũ:aut grandinẽ. Si ſal
interueniat aut ſcabritia: aut cuncta oculis occurſantia:nulloſq; magis india ſimilitudine

indiſcreta uitro adulterat. Experimentũ in ſole tm. Falſis. n. cõtra radios libratis digyto a
pollice:unus:atq; idẽ tranſlucet colos in ſe cõſumptus.Verufulgor ſubinde uariat: & plus

huc:illucq; ſpargit: & fnlgor lucis in digytos funditur. Hanc gẽmã pꝓpter eximiã gratiam
pleriq; appellauere pederota. Sunt & ꝗ priuatũ eius genus faciunt: ſangenon que ab idis
uoeari dicunt. Traduntur naſci & in ægypto & ĩ arabia: & uiliſſimi in ponto.Itẽ in Galla/
ria ac rhaſo & cypro ꝗppe opali gratiâ habet. Sed mollius nitet: raro nõ ſcaber. Sũma colo
ris ex aere & purpura cõſtat. Viriditas ſmaragdi deeſt. Cõſtatq; melior ille color: cuius ful
gor uini colore fuſcatur ꝗ ꝗ diluit᷑ aqua. Hactenus de principatulcõuenit mulietũ maxĩe

ſeuatuſcõ. Minus certa ſunt de ꝗbus: & uiri indicanr. Sig ulorũ. n. libido ſingulis precia fa
cit: & præcipue regũ. Claudius Ceſar ſmaragdos induebat & ſardonicas. Primus autẽ Ro⸗

manorũ ſardonmice uſus eſt prior Africanus: ut tradit Demõſtratus. Et inde Romanis hanc

gẽmã fuiſſe celeberrimã. Quãobrẽ proximũ ei dabimus locũ. Sardonyces olim ut ex noĩje

ipſo apparet intelligebantur candore in ſarda: hoc eſt uelut carnibus ungue hoiĩs ĩpoſito

&utroq; tranſlucido. Taleſqʒ; eſſe indicas tradũt.lIſmenias. Demoſtratus Xenothemis. So⸗

tacus: Hi ꝗdẽ duo reliquas oẽs quæ rranſluceant cæcas appellantes:quæ nunc nomẽ abſtu-

lere. Nullo ſardorũ ueſtigio arabicæ ſunt. Coeperuntq; pluribus hæ gẽmæ coloribus itel

Iigi: radice nigra: aut cæruleũ imitante: & unguæ: creditũ.n. candido pingi. Nec ſine quadà

ſpetie purpuræ candore in minimũ tranſeunte. Has indis nõ habitas in honore enothe-

mis ſcribit tantæ alias magnitudinis: ut inde capulos factitarent. Etenim cõſtat ibi torrẽti/
bus detegi. Et placuiſſe in noſtro orbe initio qm ſole ꝓppe gẽmarũ ſcalptæ cærã non aufer⸗
rent. Perſuaſimus deinde & indis ut ipſi ꝗquoq; iis gauderent. Vtiturq; pforatis utiq; uul/

gus tm̃ĩ collo.Et ẽ nũc ĩdicarũ argumẽtũ.Arabicæ excellũt cãdore circuli prælucido. ar;

nò gracili:neq; receſſu gẽmæ aut ĩ deiectu renitẽte.ſed ĩ ipis umbonibꝰ nmitẽte.Præterea

ſubſtrato nigerrimi colloreis. Ex hoc indicis cæreum: aut corneum inuenitur etiam circu

li albi:quædamq; in iis cæleſtis arquus anhelatio eſt. Superficies uero locuſtarum maris
cruſtis rubentior. lam meleæ aut feculentæ (hoc enim nomen eſt uitio) improbantur

& ſi zona alba fundat ſe uon colligat.ſimilimodo ſi ex alio colore in ſe admittat aliquid

Lalab

neren
ſeruan

giante

ſiexen
cung:
fulgor
Cang
Atol

fioich
min

igne
dub
jop
Eci
exti
ignẽ

loſ

billte
plien

genen

heber

teran⸗

keria 6
ſtulis.
ſümil

ſine
ladx

caſte⸗
Arabi
genr

tlone

hoc⸗
litat
enen
limiͤ
uen
tio

nſig .
daee,

cpilluren
Enbcineen

leyhantori

ündicca

u gem.
A erien
d altige
Mngd 8
.
emgenmns

ndin ſoli 8

manime ine

zudentibiͤ⸗
wehyſtori
us ſennen
lit⸗Abn
iaſuisoib⸗
oni kenitag
immans
ir Ninon
nel
iräu
imügenn
ngrerit⸗
lie in Clln/
Gümd
lorciufll
nleni mie
Uiu gtcit
uiho
mnis in
nal wie
uivolto
emi0,
ome ſu⸗
ibin i

ſneqade

nothe⸗

bitortet
conaute

viign/
lcdonh
etel
nim

run NmGI

Pcbnnn

glrantes. Optimos uero amethyſtixõtas: hoc ẽ quog extremus i

gent aureæ guttæ: ſemper i

enormirer. Nihil. n. in ſua ſede alieno iterpellari placer. Sunt & armeniacæ: ut cæteræ ĩpro
bandæ: ſed pallida zona. Exponẽda eſt & onicis ipſius natura pp noĩs ſocietatẽ hoc in gem
ma tranſilit. & a lapide ex carmania. Sudines dicittin geẽma eẽ candoré unguis humani ſimi
litudine. Itẽ cryſolithi colorẽ & ſarde & iaſpidis Xenothemis indic re

TW. sä P . emis! onycẽ plures habere
uarietates: ignea: nigrã: cingentibus candidis uenis oculi mõ interuenientibus: quarund
oculis obliꝗs uenis. Sotacus & arabicã onycẽ tradit. Sed eam a cæreris diſtare qund inclica
igniculos habeat albis cingentibus zonis ſingulis pluribus ue: aliter quã ĩ ſardonycæ indi

ca. lllic.n.momentum eẽ hic circulũ. Arabicas onycas nigras inueniri candidis zonis. Sati⸗=
rus carnoſas eſſe indicas parte carbuncumli. parte chryſolithi & amethiſti. To
nus abdicat. Verã autẽ onycẽ plurimas: uariaſq; cõlacteis zonis habere uenas oj um in riã⸗

tumq; id ge

ſitu colore ĩuenerabili:& ĩ unũ redeunte cõcentum'ſuauitate grata. Nec ſardæ natura dif᷑
ferenda eſt: diuiduæ ex eodẽ noĩe. Quapp oĩum obiter gẽmarũ ardetiũ natura ĩdicãada.
Deigeneribus carbunculoꝑꝶ: & uirus: & experimẽtis: & gẽmis ardẽtib?. Ca. VII.
Rincipatum habẽt carbunculi: a ſimilitudine igmium appellati: cui ipſi nõ ſentiant
p ignes: ob id a ꝗbuſdã apyruſtæ uocati Horuim genera: indici & garamãtici: quos &
catchedonios uocauere: pp opulentiâ carthaginis magnæ. Adnciunt æthiopicos

&& alabandicos ĩ ortoſiaca caute naſcentes: Sed ꝗ pficiantur abandicos. Præterea i omni ge

nere maſculi appellantur acriores: at fœminæ làguidius refulgẽres: In maſculis quoq; ob⸗

ſeruant liꝗdioris alios flimæ: nigrioris alios: & quoſdã lucidius: ac mag is eæteris in ſole fla

mos uer igniculus in amethy ſti uio
lã exeat. Proximos illis quos uocant ſyrritas priuato fulgore radiantes. Inueniri autẽ ubi⸗-

cunq;: maxie ſolis repcuſſu. Satyrus ĩdicos nõ eẽ claros dici: ac plerũq; ſordidos. ac ſemper

fulgoris retorridi. Aethiopicos pingues: lucẽq; nõ emitentes: ſed ↄuoluto igne fiagrare.

Caliſtratus fulgorẽ carbunculi debere cãdidũ eſſe poſuit extremo uiſu nubiſantẽ: & ſi ita

attollat᷑: exardeſcẽtẽ: ob id a pleriſq; nunc carbunculũ candidũ uocari. Qui languidius &

liuidns ex ĩdicis lucent liuicontas appellari. Carchedonios multo minores eé. Indicos etiàâ
minus ſextatii unius menſura cauari. Archelaus carchedonios nigrioris aſpect uſ eſſe ſed

igne uel ſole & ĩclinatione acriſꝗᷓ cæteroſ excirari. Eoſdẽ umbrãte recto purpureoſ uideri

Sub cælo flmeoſ. Cõtra radioſ ſoliſ & ſcintillare. Cæraſ ſignantibuſiiſ liqueſcere quâuiſ
iĩ opaco.Multi ĩdicoſ carchedoniſ candidoriſ eẽ: & e diuerſo ĩclinatione hebertari ſcripſere
Eciãnũ in carchedoniſ maribuſ ſtellaſ intuſ ardere. Fœminaſ uniuerſum fulgorẽ fundere

extra ſe. Alabãdicoſ cæteriſ nigrioreſ eẽ ſcabroſq;. Naſcuntur & ĩthracia coſoriſ eiuſdem
ignẽ minime ſentiẽteſ. Theophraſtuſ auètor ẽ & ĩ orchomeno archadiæ ĩueniri & in chio.

lIioſ nigrioreſ:e ꝗqhuſdã ſ pecula fieri. Eſſe & troyenioſ uarioſ interueniẽtibꝰ maculiſ al
piſ.Itẽ corĩthioſ ex pallidiore càdidoſ. Maſſilia quoq; ĩportari Bocchuſ & VIyxipone ſcri

pſic magno labore ob argul ſole aduſtiſ ſaltioꝰ. Nec eſt aliud diflſicihꝰ: qᷓ diſcernere hæc

genera: tãta eſt ĩ iiſ occaſio artiſ: ſubitiſ ꝑ quæ tranſlucere cogãtur. Aiunt ab æthiopibuſ
hebetiores in aceto maceratos: xiiii. diebus niteſcere:totidẽ menſibꝰ duràte fulgore. Adul

terantur uitro ſimillimæ. Sed cotæ deprehẽédũtur: ſicut aliæ gemæ factitiæ. Meliore. n. ma

creria & fragili & cẽtroſa ſcobe deprehenduntur & pondere: qd minus ẽ uitreis: aliqñ & pu
ſtulis argenti modo relucẽtibus. Eſt & antrhacitis appellata: in teſprotia foſſilis: carbonibꝰ
ſimilis. Falſum arbitror qd & in lyguria naſci tradiderunt: niſi forte tũc naſcebãtur. Eſſe in
ſiis & præcincti cãdica uena tradtur. horũq; igneũ color ut ſuperiorũ ẽ. Peculiare ꝗqdẽ qd
lactæ uelut intermortui extinguntur. Cõtra aꝗs pfuſi exardeſcunt. Cog nata eſt huic ſan-

daſtros: quã aliqui garamantiten uocant. Naſcitur in india loco eiuſdẽ noĩs. Gignitur & in
arabia ad meridiẽ uerſa. Cõmendatio ſumma qd uelur in tranſlucido ſtellantes intus ful⸗
er in corpore: nunꝗᷓ ĩ cute. Accedit relig io narrata a ſyderũ cogna
tione ab inſpectoribus: qm̃ fere ſtellarum hyadum & numero & diſpoſitione ſtellãtur. Ob
hoc a chaldeis in cerimoniis habitæ & hic mares auſteritas diſt incta quodam uigore appo
ſita tingueſcens. Indicæ ꝗdẽ etiã hebetare uiſus dicuntur. Blandior fo mimis fſama: allici⸗
ens magis quam accendens. Sunt qui præferant arabicas indicis. Numidec; chry ſolito illas
ſimiles dicunt.lſmenias uero negat poliri ſandaſtros proprer teneritatem: & ob id magno

uenire. Sũt ꝗ ſàdaſita uocent.lnter oẽs conſtat: quãtũ n umero ſtellarũ accedat: tm̃ & præ/
tio accedere. Affert errorem aliquando ſimilitudo nominis. Sandaſer Nicãder ſandeſeriõ

ßÿMUẽÿ- LiShB.
uocauit:alii ſandarenſon: Quidã uero hanc ſandaſtrõ: illa ſandereſon: in india naſcentem
illã quoq; & loci nomen cuſtodientẽ Malicoloriã ut olei uiridis: oĩ bus. Improbatã. Ex eo-

de genere ardẽtiũ lichnites appella: a lucernarũ accẽſarum præcipua gratia.N aſcit᷑ circa

orthoſiã totaq; Carmania ac uicinis locis. Sed ꝓbatiſſimi i indis. Quà ꝗdã remiſſiorẽ cat⸗
buuculũ ce dixerunt. Secunda bonitate ſimilis eſt ionis appellara a prælatis Horibus: Et ali
as iuenio differentias. Vnã quæ purpura rad jet. Alterâ ꝗquæ cocco: a ſole excalfactas: aut di
gitorum attritu: paleas & cartharũ fila ad ſe rapere. Koc idẽ & ſcarchedonius facere dicit᷑

quanꝗᷓ multo uilior prædictis. Naſcitur apud Naſamonas ĩ mòtibus: ut incolæ putãt hym

bre diuino. Inuenitur ad repcuſſum lunæ: maxie plene Carthaginẽ quondã deportabatur.
Archelaus & ĩ ægypto circa thebas naſci tradidit: fragiles uenoſas: moriẽti carboni ſimiles

Potoria uaſa & ex hoc laꝑide & ex lichnite factitata ĩ uenio. Oĩa aũt hæc genera ſculpturæ
cõtumaciter reſiſtunt: partẽq; cæræ in ſigno tenent. E diuerſo ad hæc ſarda utiliſſima: quæ
nomen cũ ſatdonyce cõicauit. lpſa gẽma uulgaris: & pᷣmũ ſardibus repta. Sed laudatiſſima
circa Babyloniâ cũ lapidicinæ quædã aperi rentur: hærens ſaxi corde. Hſocq; mõ metallum
apud pſas defeciſſe traditur. Sed ĩueniuntur cõpluribus aliis locis: ſicut in ephire: & aſſo in
india triũ generum rubrũ. & qd demium uocãâc a piguedine: tertiũ quod argenteis bracte
is ſublinitur. Indicaq; plucẽte craſſiores ſunt arabicæ. Inueni untur & eirca leucada epiri &
circa ægyptũ quæ bractea aurea ſublimuntur. Et m his autẽ mares excitatius fulgent. Fœ
minæ pig uiores ſunt & craſſius nitẽt. Nec fuit alia gẽma apud antiquos uſu frequentior
Hiac certe apud Menãdrũ & Philomenẽ fabulæ ſupbiũt. Nec ullæ traſlucentiũ tardius ſuf
fuſo humore hebetàt᷑: oleoq; magis ꝗᷓ alio liquore.Hãnãt᷑ ex iis melleæ: & u alidiꝰ? teſtaceæ:
De generibus topacii & callaite: & de gẽmis uiridibus nõ tràlincentibus. Ca. VII.
Gregia etiãnum topacio gloria e: ſuo uirẽti genere: & cum repta ẽ prælatæ oĩbus.

e lld accidit ĩ arabiæ ĩſula: quæ chytis uocaturIn qua trogladitæ prædones: cnm diu

tius famæ & tepeſtate preſſi herbas: radiceſq; effoderẽt: eruerunt topacion. Fiæc

Archelai ſnĩa ẽ: luba topation inſulã ĩ rubro mari a cõtinẽte ſtad iis. ccc. abeſſe tradit nebu
loſam:& ideo queſitã ſæpe a nauigàtibꝰ: ex ea cà nomẽ accepiſſe. Topazin. n. trog lodirarũ

lingua ſignificationẽ habere quærendi. Ex hac pmum ĩportatã Berenicæ Reginæ: quæ fu
it mater ſequẽtis Prolemæi a Phylemone præfecto Regis ac mire placuiſſe: & inde factam
ſtatuã Arſinoe Ptolemei Philadelphi uxori.iiii. cubitorum ſacratà in delubro qd aureum
cognomiĩabat᷑. Recẽtiſſimi auctores & citca thebaidis alabaſtræ oppidũ naſci dicũt Et duo

eius genera faciũt praſoidẽ: atq; chryſopterõ ſimilẽ chryſopraſio: eius. n. tota ſimilitudo ad
ſuccũ porri dirigitur. Eſt autẽ apliſſima gẽmarũ. Eadẽ ſola nobilium limãâ ſentit. Cæteræ ſa

xO & cotæ poliuntur. Hæc & uſu atteritur. Comiratur eã ſimilitudine ꝓpior quà auctori/

tate callaiſuiride pallẽſ. Naſcitur poſt aduerſa indiæ apud inſulaſ caucaſi montiſ phicaroſ

ac aldathas amplitudine cõſpicua: ſed fiſtnloſa ac ſordiũ plena Sincerior multo præſtan-

tiorq; in carmania. Vtrobiq; aũt ĩ rupibus ĩuiis & gelidis: oculi figura extuberàs. leuiterq;
adherens: nec ut annata petris: ſed ut appoſita. Quapropter ſcàdere ad eã pigritia pedum

equeſtres populus tedet: ſimul & piculũ terret. Ergo cuntes e lõginquo iceſſunt:& cũ to⸗
to muſco excutiunt. Hoc uectigal hocq; geſtamen diutius in ceruice gratiſſimũ norunt.

Is cenſus: hæc gloria a pueritia deie torum numerum prædicantiũ. In quo uaria fortuna.

Qid ictu primo cœpere præclaras. Multi in ſecundo nullas. Et ꝗdẽ callaides tali ſectu⸗
ra formantur: alias fragiles. Optimus color ſmaragdi ut tñ apparet ex alieno ẽ quod play
ceanr. Incluſæ decorantur auro. Aurũq; nullæ magis decent. Que ſunt earum pulchriores
oleo. ungueto: & ẽt mero colorẽ depdunt. Viliores conſtâtius repreſentant: ueq; eſt mura
pilior alia aut mendatior uitri. Sunt ꝗ in arabia inueniri eas picant in nidis auium quas me

Iancholicos uocant. Viridantium & alia plura ſunt genera. Viliori ẽ turbæ praſius. Cuius

alterum genus ſanguineis puntis abhorret. Tertium uirgulis tribus diſtinctum eſt candi
dum:Prefertur his Chryſopraſius porri ſuccum & ipſa referente ſed & paulum declinãs
a topacio in aurum. Huic & amplitudo ea ẽ: ut cymbia ẽt ex ea fianr. Cylindri ꝗdẽ celerri/
me. India has generat & nilion fulgoris ſi ante habeat breuis: & cum iĩtueare fallacis. Sudi-
nes uero dicit & in ſyuero atticæ flumĩe naſci:Eſt autẽ color fumidæ topatii:aut aliqñ mel
Ix. luba ĩ æthiopia gigni tradit: & ĩ littoribus amnis quẽ nilum uocauimus:& inde nomen
trahere. Nõ tranſluceret malachites ſpiſſius uirẽs: a colore maluæ noĩe accepto: reddẽdis

WHZ

ZM

luchtal
Viet.
ntxtetun
urezina
cclntub
Eguicj
nento de
iluqux u
ſed oes in
tor coge
dachaude
nltor &.
com cxtt?
canr. Pubi
Delat⸗
C
t. pe
b
hancconea
&nubem
Kueluti!
formutan
duopan
tia. Ada
tinxic,
iſaphiri
lopurp
Aabiaer
Pto: & in
lunis afi
Fulgore
es uio
iinguen
ut carba
Uocalr:
tötertmit
ſcencit⸗
ſpedtnv
alunt
lpecie &
Pellaras.
igeinoc
Aditurig

Mleten

gikr eo⸗

lcf ant

iliore ⸗
tidushil
auc
keere a
Epotirben
dorubannn
donilenles
nſallrue

Adatiſttna
netallun
ie oin
enteübne
cahepii
filgenn Fe
ryventot
ntchiusſol
Meſtacer.
1 l.
her idus.
vercnmiu
wonher
titebo
Ngbain
rge il
Pdefdn
Gmmeum
cürbcho
miincon
1(nereſ
Uindn/
utpient.

ni rorogl
i ſorton⸗
u lebu⸗
nnolcni⸗
lg Atmd
mge⸗
lius Cun
meſ nd
uncalm
licden/
rdh,
tiine
cele nen
0. tlic⸗

ſed oes in uitio: ceruleæ aut cryſtallo ſimiles. aut myxis. Item beteriæzuſa

da claudunx: id eſt patentes nec præterꝗᷓ margines auro àâplectente.

formatamq; inde effigiem Neronis thoracatam. Reddetur &

.

laudata ſignis: & infantiurn cuſtodia quadam ĩnato contra pericula ipſorum medicamine
Viret & ſæpe tranſlucet iaſpis:etiã ſi uictus a multis antiquitas tamẽ gloriã retinens. Pluri⸗
mæ ferunt eã gentes. Smaragdo ſimilẽ indicæ. Cyprii dicum glaucũ pinguẽq;.Perſæiaeri ſi
milẽ ob id uocat᷑ ærizuſa talis. Et iaſpis ẽ cærulea circa thermodoontẽ amnẽ in phrigia pur
Purea. lin capa docia ex purpurea cærulea: atq; nõ refulgẽs. I hracia ĩdicæ ſimile mittit. Chal
cidia tutbidã. Sed minuſ refert nationes ꝗbomtates dutinguere Optima ergo q uæ purpu⸗
ræ quicꝗ́ habet ſecunda quæ roſæ: tertia quæ ſinaragdi. Singulis aũt græci nomina ex argu.
mento dedere. Quarta apud cos uocat᷑ boria cælo aurummali matutino ſimilis:& hæc exit
illa: quæ uocat᷑ ærizuſa. Similis é & ſardæ: imitata & uiolas. Non minus multe ſpẽs reliquæ

in proprio uti arbi
ẽ preſtãtiores fun⸗
Vitium eſt breuis in iis
ant᷑: quod manifeſtũ ſit
cum cxtra fulgorem ſpargum: atq; non in ſe continent: nec in diuerſa quæ ſphragidas uo⸗
cant. Publico gemmarum dominio in iis tantum dato: quoniam optime ſignent.
De laſpidum generibus. OAãQa. H IX.
Otus uero oriens pro maluetis traditur teſtari ea: quæ ex iis ſmaragdo ſimilis eſt e
t petra per tranſuerſum linea alba præcingitur: & grammatias uocatur. uæ pluri⸗
. bus polycalamos. Libet obiter uanitatem magicam hic quoq; coarg uere: quoniam
hanc concion ntibus utilem eſſe prodiderunt. Eſt & onychipuncla: quæ iaſponyx uocatur:
& nubem complexa: & niues imitata: quæ ſtellata rutilis punctis eſt: ſali megarico ſimilis:
& ueluti fumo infecta: quæ capnias uocatur. Magnitudinem iaſpidis. xi. unciarum uidimꝰ
perſe cyaneo gratia accomo⸗
dato paulo añ iaſpidis nomen: colore cæruleo. Optima ſythica: dein cy pria: poſtremoægyp
tia. &A dulteratur maxime tinctura: idq; ingloria regis ægypii adſcribitur: qui primus eam
tin xit, Diuiditur. autem hæc in mares fœminaſque. Ineſt aliquando & aureꝰ puluis nõ ꝗᷓlis
i ſaphirinis Saphirus. n. & aureis punctis collucet. Cæruleæ & ſaphiri raroq; cum purpura.

tror cognomine: uelut e multis eiuſdẽ generis cõpoſita gẽmis. Quãobr

nitor & longe ſplẽdens: & ſal: & oĩa quæ in cæteris. Et nitro adulter

OPprim apud medos: nuſquã tamen plucidæ. Preterea inuriles ſculpruræ interuenietibus
cry ſtallinis centris. Quæ uero ſunt ex ii cyanei coloris mares exiſtimantur. Alius ex hoce or
do purpureis dabitur: & abſis diſcedentibus. Princi patũ amethyſti indicæ tenent. Sed in

arabia ex ea quoq; parte quæ finitima ſyriæ petrea uocatur. & in armenia minore: & ĩ X*gy⸗

Pto: & in galatia reperiuntur: Sordidiſſime autẽ atq; uiliſſimæ in tharſo & cypro. Cãm no⸗
uunis afferunt: quod uſq; ad uini colorẽ accedens: prius quã eũ diguſtet: in uiolã deſinit.
Fulgorq; ddã in illa purpure nõ ex toto igneus: ſed in uini coloré de ficiens. Perlucẽt aũt
oẽs uiolaceo colore: ſcalpturis faciles. Indicæ abſolurum purpure coloré habent. Ad hãcq;
tinguentiũ officinæ dirigunt uota. Fundit autẽeũ aſpectu leuiterblandũ :neq; in oculos
ut carbunculi uibrat. Alterũ earũ genus deſcendit ad hyacinthos. EHiunc colorè indi ſacon
uocaut: talẽq; gẽmã ſacodion. Dilutior uero ex eodẽ ſapinos uocatur. Eadẽ & paranites in
