nua pice liquida perungantur. Lupos in agrum non accedere: ſi capti unius fedibus infra⸗
iiii

is cultroque adacto paulatim ſanguis circa fines agri ſi pargarurzatdue ipfe defodiatut ĩ gunpree

eo loco:ex quo cœperit trahi .
e. e ahi. Aut ſi uomerẽ quo pri
TI . ud rimus ſulcus eo j
excuſſum aratro focus larium quo familia conu ki eo ann inagro ductus ſi unm
aut placida non ſunt: aut fera. ”””8l nimalia ſui generis: quæz ſeninol
CAII PLINII SECVNDI NATV . ete
De medicina & inuẽroribus eius: de eiͤ
de medicina & mnueëroribus eius: de ori ine mediciæ: & quãdo primũ HSH in
nij lipxice: & de Cryi e mediciæ: & quâdo primũ clinice & quando ſenenn
rtm nrralprice NAdecGg B r: nrato: & Empiree, K aucliclec d quanda nntenosn
egei de lelee⸗ quoties rõ medicinæ mutata ſit: & ꝗ primus Romen a⸗ Teliquis illu- (cciteth
& Ad de medikis antiq Romani iudicauerit: & uitia mediciæx. a Auace ua
Ameaenataree moru atcn multitudo iſtanti ac pxtenloru lura de ip ninen
mone ↄdita ãcepſq; ac lubricũ eẽ rerũ 95 s ante hæc latio ſer Hem
n mrich gratt iͦ totlis ifi icũ eẽ rerũ omniũ nouage prĩcipiũ nec aliud n
ſim Il En 4 1eis difficultatis ĩ promẽdo. Sed quonia occuri na. cngachun
inule eſt oĩ um ꝗ hæc noſcat cogitationi quo nã mò urrere er mcarun
cinæ uſu quæ tẽperata: at pertinentia erat Mi 10 AKolenerit in media⸗ ndunru
immutari contigenehaitiauernohos n l ſnuintn duiffe iei ain nnclrpius D
& cælo dicauit. Necnon die Hor nulla. Lus primum inuentores ſ e lgipote
Kelo drui rr hd 10 multiſarin ab oraculis medicina rarte ſcrie D . . üiunc
uiſſerad uitam. Nec tamen ſutt efculapium fabulata: quoniam Tynclaridam reu 2 ku
bus a ad busamma certior aul “ aut alios reuixiſſe opera ſua clara troianis tem 3 futenvil
. 4. nulnerum dũataxat remediis. Seqꝗ eiizs mirg dicui Port:
cte dẽſiſſima latuere uſq; ad peloponneſa cinm bellum Eci quentia eius mirũ dictu in no⸗- neden
ocrates genitus in i a Prordfee e n. lum. Et tunc eam reuocauit in —id nggisſtn
roficeret excri alle dar adlien anbi eius dei. qui auxiliatus eſſet: ut ponen ſtantrudo rloun
Ktiruiſſe medici S raditur. Atq; ut Varro apud nos credit lam templo cremate 1 .“ nu A
ſtituiſſe medicinam hanæ quæ climice uocatur. Nec fuit oſtea quæſt mato is imn Pondſte⸗
Erodiene Selymbriæ natus diſcipulus eius inſticuiſſet am uovan E modus quoniam EPpublice
11 Us quoc medicorum ac medicis in eis uectigal inueniit. ior nrtaleptcen Reno⸗ nandt
enti garrulitate mutauit. Plurimumq; etiam ex Chrylippo Jiſei⸗ Rci⸗ Chryſippus in⸗ ecom
XAri eles filia Ir § -ii c anrie o diſcipulus eius Eraliitrat mns. Dro
Ari oteles filia genitus. Hiic anticho rege ſanato centum talen in eius Erafiſtracus Ehn
lemæo filio eius: ut incipiamnus & præmia artis oſtendere. Ali ntis donatus eſt a rege Pto herge
gnominans. Empiricemn cœpi- i Aralin a Crecze Enert. lia Eie ab experimentis ſe co ſunele
tate commendato.-Diſſideruntq; eæ ſcholæ. & Agrigentino mpedolcis phyſici auctori Pckeuger
edes uenarum pulſu diſcreto per ætatum gradus. Diſ Sdamngute PErolängtt iunſicos neua
neceſſe erat in ea litte ras ſcire. Mutata & guam Par ret ma⸗ & hæc ſecta eſt: quoniam ungreer
rat. Auditor eius Themiſon fuit. Seq; inter initia ſcriplit flicn Sie terulimnsinuene⸗ gereh
cita mutauit. Sed & illa Antonius muſa eiuctermanclonitare Diui Aug alttecuen fna pla an
ria medicina graui periculo exemerat. Multos præterea medicos celcbeni nalt giergiis ear .
ſios carpitanos aruncios albricios. cc.l. ſeſtertia annua merced is f errimoſq; exis caſ miiom
r Srertius imputauit Pricfpibus quo eſtertiß nnzer ie i uere apud principes. iHmen il
enim ſibi qua Finſſ. e nis annuis contentu Sex
cena enim ſibi quæſtu urbis finſſe numeratis domibus oſtendebat-Par & fr. tus eſſet. Sex Guepun
ces a Claudio Cæſare in fuſa eſt: cenſuſque quanquam exauſtis Far ratri eius maræ pein
ut hæredi ſextertia ccc.relinq ueret. quantum Athena ideſt Aunclus ſolt ol tus drin⸗ dän
acen erius en adulterio Meſſalinæ Claudii Cæſaris nobilitatus: ariterch ele Den⸗ dn
tixæ aſſectator. 3 eam potentiam nactus nouam inſtituit ſectam. Eadem ras dacn cioduen alnn
cipatu ad Theſſaum tranſluit delentem cuncta maiorum placita 8 etas Neroms ptin lerle,
rum placita & rabie quadam in om? tinoecn
br

nes æui medicos pe re Ii S .
9gæui medicos peroratem. Quali prudentia ingeniod æ timari uel uno argumento abũ

e poteſt cum monumento ſuo: quod eſt appia uia: iarronicẽ ſe iſcripſerit. N Ullius hiſtrio Nenp
. . . . . . 3 . —– . .
L ilc⸗

— .
m . ⸗ 5

ſiobin
cch
Mmlun
ZZ

W.,

eagund

Lliguisilu.

sgnite

2

igluncei⸗
clioſer
ünec id
cumerever
itinweci⸗
onumm pro
uneſepius
Ugmuit
ndande f
hunteuocn
mslempon
rinlucetip

02

nNet

4
ſeen,

.V XXIX,. ðèB HW
num par: ex quo de comitio equadrigario comitatu regreſſus in publico erat. Eum Cti/
nas maſſilienſis arte geminata ut cautior religioſiorq; ad ſyderium motus ex ephemeri-
de mathematica cibos dando: horaſq; obſeruando auctoritates eum præceſſit: nuperq; ſe-
ſtertia.c. reliquit muris patriæ menibus quod; aliis pene non minori ſumma extructis. Hi
regebant fata: cum repente ciuit atem. Charmis ex eadem maſſilia inuaſit: damnatis nõ ſo-
lum prioribus medicis: uerum & balneis. Frigidaq; etiam hybernis algoribus lauari perſu
aſit. Merſet ægros in lacus. Videbamus ſenes conſulares uſq; in oſtentationem rigentes.
Qua de re extat etiam Annei Senecæ aſtipulatio. Nec dubim eſt omnes iſtos famam no „
uitate aliqua aucupantes animas ſtatim noſtras negociati. Hinc illæ circa ægros miſeræz
ſententiarum concertationes: nullo idem cenſente ne uideatur aſſertio alterius. Hinc illa
infœ licis monu menti inſcriptio: turba ſe medicorum periſſe. Mutatur ars quottidie rori⸗
ens ĩterpollis. Etc ingeniorum grætiæ flatu impellimur. Palmaq; eſt: ut quiſquis inter iſtos

loquendo polleat: imperatorem illico uitæ noſtræ ueciſq; fieri: ceu uero non milia genti
unm ſine medicinis degant: nec tamen ſiue medicina. Sicut populus romanus ultra ſexcẽc

teſimum annum: neq; ipſe in accipiendis artibus lẽtus medicinæ uero etiam auidus donec
expertam damnauit. Et enim percenſere inſignia priſcorum in his moribus conuenit. Cafß
ſius Hemina ex antiquis auctor eſt primum e medicis ueniſſe romam peloponenſem. Ar/
chagathum Lyſaniæ filium. L. Aemilio. M Liuio conſ. anno urbis. d. xxxv. Eiq; ius quiriti
um datum & tabernam in compito acilio emptam. Ob id publice uulnerarium fuiſſe eum
tradunt uocatum. Mireq; gratum aduentum eius initio. Mox a ſeuitia ſecandi urendiq
tranſiſſe nomen in carnificem & in tedium artis. Omneſq; medicos quod clariſſime intel-

ligi poteſt ex. M. Catone: cuius auctoritas triumphus atq; cenſura etiam quanto non mi/

nimum conferunt: tanto plus in ipſo eſt. Quam obrem uerba ipſa ponemus. Dicã de iſtis
græcis ſuo loco Marce filii quid athenis exquiſitum habeam. Et quod bonum ſit iſtorä
litteras aſpicere non perdiſcere. Vincam nequiſſimum & indocile genus illorum: & hoc pu
tat uatem dixiſſe. Quandocunq; iſta gens ſuas litteras dabit: omnmia corrumpet. Tunc etii
magis:ſi medicos ſuos huc mittet. Iurarunt inter ſe barbaros necare omnes medicina. Sed
hoc ipſum mercede faciunt ut fides iis ſit: & facile diſperdãt. Nos quoq; dictitant barba,
ros & ſpurios: noſq; magis quã alios opicos appellatione fœdant. Interdicit ibi de medici-⸗
nis. Atq; hic Cato. dc. v. anno urbis noſtræ obiit octogeſimoquinto ſuo:ne quis illi defuiſ
ſe publice tempora nt priuatim uitæ ſpatia ad expediendum arbitretur. Quid ergoz dam/
natam ab eo rem utiliſſinam credimus. Minime hercule. Subiicit enim qua medicin a uſus
& ſe coniugem uſq; ad longam ſenectam perduxerit: iis ipſis ſeilicet quæ nunc nos trade
mus. Profiterurq; eſſe etiam cõmentariũ ſibi quo medeatur filio: ſeruis familiaribus quæ
nos per genera uſus ſui diſſerimus. Non rem antiqui dãnabant: ſed artẽ. Maxime uero quæ
ſtum eſſe ĩmani præcio uitæ recuſabãt. Ideo templum Aeſculapii etiam cum reciperetur
is deus: extra urbem feciſſe: iterunq; in inſula tradũtur. Et cum græcos italia pelleret: diu
etiam poſt Catonem excepiſſe medicos.Augebo prouidentiam illorum. Solam hanc arti /
um græcarum nondum exercuerat Romana grauitas. In tanto frudtu pauèiſſimi quiritiũ
attigere: & ipſi ſtatim ad græcos tranſfugæ. Immo uero auctoritas aliter quam græcæ eam
tractantibus etiam apud imperitos experteſq; linguæ non eſt. Ac minus credunt: quæ ad
ſalutem ſuam pertinent:ſi intelligunt.lItaq; hærcule in hac artium ſola euenit: ut cuicũq;
medicum ſe profitenti ſtatim credatur: cum ſit periculum in nullo mendatio maius. Non
tamen illud intuemur: adeo blanda eſt ſpirandi per ſe cuiq; dulcedo. Nulla præterea lex
quæ puniat inſcitiam capitalem. Nullũ exemplum uindictæ. Diſennt periculis noſtris. Et p
experimenta mortes agunt. Medioq; tantum hominem occidiſſe ſũma impunitas eſt. Quĩ
immo tranſit in conuitium Et intemperantia culpatur. VYtrocq; qui periere arguuntur. Sed
& decuriæ pro more cenſuris principum examinantur. Inquiſitio per parteies agitur. Et
uod nummo iudicet a gadibus columniſq;. Herculis arceſſitur. De exilio uero non niſi
dierxelv. Quinquc electis uiris datur tabella. At de iudice ipſo quales in conſilio eunt: ſta-
tim occaſuri? Merito dum nemini noſtrum libet ſcire: quod ſaluti ſuæ opus ſit. Alienis pe
dibus ambulamus oculis. Alienis agnoſcimus. Aliena memoria ſalutamus. Aliena uiuimꝰ
opera.-Perierũtq; rerũ naturæ præcia: & uitæ argumenta. Nihil aliud pro noſtro habemus
ᷓ delicias. Non deſeram Catonem tam ambitioſe axtis inuidia me obiectum: & a ſenatu

illum qui ita cenſebat. Itaq; non criminibus artis arreptis ut aliquis expectauerit. Quid
enim uenenorum feitilius: aut unde teſtamẽtorũ plures inſidiæ. Ilam uero & adulteria eti
am in principũ domibus: ut cuidens in Liuia Druſi Cæſaris. Item ualentis in qua dictũ eſt
regina. Non ſunt artis iſta ſed hominũ. Non magis hæc urbi timuit Cato ut equidem cre-
do quam reginas. Ne auaritiam quidem arguam rapaceſq; nundinas pendentibus fatis &
dolori indicaturam: ac mortis arma aut arcana præcepta. Squamam in oculis emouendam
potius quani extrahendam. Per quæ effectum eſt ut nihil magis prodeſſe uidererur quam
multitudo graſſantium. Neq; enim pudoris æmuli præcia ſummittunt. Notum eſt ab eo⸗
dem. Archamide unum ægrum ex prouintialibus ſéſtertiis ducentis conductum Archon
tio uulnerum medico ſeſtertiis centum condénato ademiſſe Claudium principem. Eideq;

in gallia exullanti & deinde reſtituto aqniſitum nõ minus intra paucos annos. Et hæc per⸗

ſonis imputentur. Ne fæcem quidem aut inſcitiam eius turbæ arguamus: ipſorum intem-
perentiam morbis aquarum calidarum diuerticulis im perioſam mediam. Et ab iiſdem de⸗
ficientibus cibo: ſœpius die ingeſto. Mille præterea pœnitentiæ modis: culinarũ etiã præ/
ceptis & unguentorum mixturis quãdo nullas omiſere uitæ illecebras. Inuehi peregrinas
merces conciliatiq; externa præcia diſplicuiſſe maioribus crediderim quidé nõ tamẽ hoc
Catonem prouidiiſe: cum danaret artem. T'yriace uocatur excogitata compoſitio luxuriæ
Fit ex rebus externis cum tot remedia dederit natura quæ ſingula ſufficerent. Mithridati
cum antidotum ex rebus. liui. imponitur. Interim nullo pondere æquali & quarundam re⸗
rum ſexageſima denarii unius imperata. Quo deorum perfidiam iſtam monſtrante? Ho/
minum enim ſubtilitas tanta eſſe non potuit. Oſtentatio artis & portentoſa ſcientiæ uen-
dicatio mamfeſta eſt. Ac ne ipſi quidam illam nouere. Comperiq; uulgo pro cinabari indi
ca in medicamenta minium addi inſcitia nominis quod eſſe ueneuum docebimus inter pi
gmenta. Verum & hæc ad ſingulorum ſalutem pertinent. Illa autem quæ timuit. Cato: at
G prouidit: innocentiora multo & parua opinatu: quæ pt oceres artis eiuſdẽ in ſemetipſis
fatentur. Illa prodidere imperii mores. Illa quæ ſani patimur lIuctatus cæromataceu, ualitu
dinis caulſa inſtituta. Balneæ ardentes quibus perſuaſere in corporibus cibos coqui: ut ne
mo non minus ualidus exiret. Obedientiſſimi uero efferrentur. Potus deinde ieiunorum
2c uomitiones: & rurſus per potiones: ac pilorum eunatio inſtituta reſinis eorum. Itemq;
pectines in fœminis quidem publicati. Ita eſt profecto: leus morum nec aliunde maior ꝗ
e medicina. Vaten prorſus quottidie facit Catonem & eius oraculum. Satis eſſe ingenia
græcorum inſpicere. Hiæc fuerint dicenda pro Senatu illo ſexcentiſq; po. roma. annis ad/
uerſus artem in qua conditione inſidioſiſſima auctoritatem peſſimis bom faciunt. Simul
contra attonitas quorumdam perſuaſiones qui pre deſſe niſi præcioſa non putant. Neq;
enim dubitauerim aliquibus faſtidio futura quæ dicentur animalia. At nõ Virgilio nefas
fuir no ninare formicas nulla neceſſitate: & gurguliones: ac lucifugis congeſta cubilia bla
tis. Non Homero inter prœlia deorum improbitatem muſcæ deſcribere. Non naturæ gi⸗
gnere iſta: cum gignat hominem. Proinde cauſas quiſq; & effectus non res æſtimet. Or⸗
diemur autem a confeſſis: hoc eſt lanis ouibuſq;. Vt obiter rebus præcipuis honos in pri-
mis habeatur. Quædam etiam ſi alienis locis: tamẽ obiter dici neceſſe erit. Nec de eſſet ma
teriæ pompa: ſic quicꝗ aliud intueri liberet: quam fidem operis. Quippe inter prima prodi
tis etiam ex cinere phœnicis nidoq; medicinis. Ceu uero id certum eſſet: atq; non fabulo⸗
ſum. Irridere eſt uitæ remedia poſt milleſimum annum reditura monſtrare.
DDe medicina lanarum. o Lra Ca. “
Anis auctoritatẽ uetetes romani etia religioſam habuere poſtes a nubẽtibus attin-
1 gi iubẽtes. Prærerq; cultũ & tutelà cõtra frigora. Succidæ plurima præſtat remedia
EerLnn oleo umnoq;: aut aceto: prout quæq; mulceri moderari opus ſit: & aſtringi laxari
ue: luxatas mẽbris dolentibuſq; neruis impoſitæ: & crebro ſuffuſæ. Quidã etiã ſalem admi
ſcent luxatis. Alii cũ lana rutam tritãà adipẽq; imponunt. Item contuſis tumentibuſq;. Hali
rus quoq; oris gratiores facere tradi tur cõfricatis dentibus atq; gingiuis admixto melle.
Prodſt & freneticis ſuffitu. Sãg umnẽ in narib ſiſtit cũ oleo roſaceo: & allio indita modico
auribꝰ obruratis ſpiſſius. Quin & ulceribꝰ uetuſtis ĩponit᷑ cũ melle. Vulnera ex uino uel ac
eto uel aqua frigida & oleo aſpſa ſanat. Arietis uellera lotu frigidoq; ex oleo madefacta in
mulieribus maſis inflamationeſq; uulue ſedant. Et ſi procidàt ſuffitu reprimunt. Succida

II.

muinpol
Polnorli
dem hicto⸗
celobmot
ſelgmm
Scamimpe
isealis
Uolneraris
GnsAdh
gainfi
i ſubi
ſicant inan
guatenite
npurga
Topumu
pusmodis
cbus oce
hinglig
Fuiruco
Tactuantl
Anunufei
inflummai
Amnlttareur
hus Vlcer
Mederur?
bureo Re
llasac fie
diuiſqh ſic
zut cetol
gluperpe
fartiſſime
elaucp⸗

AI
ea⸗
lin
nnd uie
tesvirali
Wloliig .
lſtain
Uatlun.l
ceſtkat;
beluntin
Lenti nup⸗
uulner
ioem
mollo⸗ lu
bunpiu
Uing
lur
wulicor

It Q
llten
ncicie
gicen lle,
Udas eig
emobendan
etur guam

U

neſtdebk

kum Arhen
cpenbie
hiarn
Orbminten
dülcence⸗
tüeni r,
Ueregnnn
une hoe
ioluruni⸗
Mlchrcn
Nune⸗
e; o⸗
iemuir ven⸗
chubtiindi
mus interi
Mit (no
nlemenpts
Ncenu
Cogabutte
eieiunorur
un ine
emar
ſe ipenn
1 nsa,
m tnl
mt. N

.

Ahonen

gabiudn
mrnrg'
m C
win N/
Eeſerm
mrd
o ſprlo⸗

1
ipusand,
r ſeneti
unginun
Hanmmn

lana impoſita ſubditaq; mortuos partus euocat. Siſtit etiam proſunia earum. At canis ra⸗
bioſi morſibus inculcata poſt diem ſeptimum ſoluitur. Reduuias ſanat ex aqua frigida. Ea
dem nitto ſulphure oleo aceto pice liquida feruentibus tincta ꝗᷓ calidiſſima impoſita bis
die lubmorum dolores ſedat.Sanguinemq; ſiſtit ex ariete ſuccida: articulos extremitatum
præligans. Laudatiſſima omnis e collo. Natione uero galatica: tarentina: attica:mileſia. Suc
cidam imponunt & deſquamatis: percuſſis: liuidis: contuſis: colliſis: contritis: deiectis. Capi
tis & aliis doloribus ſtomachi inflãmationi ex aceto & roſaceo. Cinis eius illinitur attritis
uulneratis ambuſtis. Et in oculorum medicamenta additur. Item in fiſtulas: a ureſq; ſuppu
ratas. Ad hæc detonſam eam alii uero euulſam deciſis lummis partibus ſiccant. Carpunt⸗
q;: & in fictili crudo componunt: ac melle perfundunt utrumq;. Alii haſtulis tedæ ſubie⸗
tis:& ſubinde interſtratis:oleo aſpeiam accendunt.Cineremq; in labellis aqua addita con
fricant manu:& conſidere patiuntur: idq; ſæpius mutantes aquam donec linguam aſtrin-
guat leniter nec mordeat. Tunc cinerem reponunt. Vis eius ſtiptica eſt: efficaciſſimeq; ge
nas purgat. Quin ipſe ſordes pecudum ſudorq; fœmininum & aliarum adherentes lamis:
æſopum uocant. Innumeros prope uſus habent. In atticis ouibus genito palma fit pluri/

bus modis. Sed probatiſſimum lana ab iis partibus recenti concepta: aut quibuſcunq; ſor/

dibus ſuccidis primum collectis: ac lento igni in æneo uaſe ſufferuefactis & refrigeratis:
ping uiq; qnod ſupernatat collecto in fictili uaſe: iterumq; decocta priore materia: quæ pi⸗
guitudo utraq; frigida aqua lauatur: & linteo ſiccatur: ac ſole torretur: donec candida fi⸗
at ac tranſlucida. Tum initagnia pyxide conditur. Probatio autem ut ſordium uirus oleat
& manu fricante ex aqua non liquetur:ſed albeſcat ut cæruſa. Oculis uriliſſim um contra
inflammationes genarumq; callum. Quidam tæſta torrendo conficiunt: ne pinguedinem
amittat: utilem talem extimantes eroſis & duris genis: angulis ſcabioſis & lachrymanti/-
bus. Vlcera nõ oculorum modo ſanat: ſed oris etiam & genitalium cum anſerino adipe.
Medetui & uulue inflammationibus: & ſedis rhagadis: & condilomatis cum meliloto ac
butyro. Reliquos uſus eius ſuo loco digerimus. Sordes quoq; caudarum concrætæ in pi/
Iulas ac ſiccatæ per ſe tuſæq; farina & illitæ dentibus mire proſunt etiam labentibus: gin/
giuiſqʒ ſi carcinomata ſerpat. Iam uero pura uellera aut per ſe impoſita cæcis doloribus:
aut aceto ſulphure & cinis eorum genitalium uitiis. Tantũqꝙ pollẽt: ut medi camẽtis quo
q; ſuperponantur. Medentur ante omnia & pecori ipſi: ſi faſtidio nõ paſcatur. QCauda eni
artiſſime præligata euulſa inde lana ſtatim naſcuntur. Traduntq; quot cxtra modum ſit
e cauda premori. Mo Snt aen. afrrf.. ,„
De ouorum natura. Ca. g - —III
Anæ habẽt & cũ ouis ſocietatem ſimul fronti ĩplitæ cõtra epiphoras. Nõ opus eſt
eas in hoc uſu rudiculis eſſe curatas. Neq; aliud ꝗqᷓ candidũ ex ouo infundi: ac pol.
linẽ thuris. Oua per ſe infuſo câdido ocuſis epiphoras cohibent: urenteſq; refrige
rant. Quidã cũ croco præferũt:& pro aqua nuſcẽt collyriisinfantibus uero cõtra lippitudi
nes uix aliud remediũ eſt butyro amixta recẽti. Eadẽ cũ oleo trita ignes ſacros leniũt: be/
tæ foliis ſupligatis. Cãdido ouoꝶe in oculis & pilis reclinãtur hãmoniaco trito: ãmixtoq;. &-
Vari in facie cũ pineis nucleis:ac melle modico.Ipſa facies illita ſole nõ adurit᷑. Ambuſta
aꝗs ſi ſtatim ouo occupẽtur:puſtilas nõ ſentiũt. Quida ammiſcẽt farinã hordeaceã: & ſalis
parum. Vlceribus uero ex ambuſto cũ candido ouorũ toſtũ hordeũ & ſuillo adipe mire p

deſt. Eadẽ curatione ad ſedis uitia uruntur. Infantibus quidẽ etiã ſiquid ibi procidat. Ad

pedum timas ouorũ candido decocto cũ ceruſæ denariorũ duorũ pondere pari ſpumæ ar.
genti myrrthæ exiguo deinde uino. Ad ignẽ ſacrum candido ouorũ trito cũ amylo. Aiunt
& uulnera cindic glutinari. Calculoſq; pelli.Lutea ouorum cocta indureſcant:admixto
croco modice.itẽ melle ex lacte mulieris illita dolores oculorũ mitigent. Vel cũ roſaceo &
mulſo lana oculis ĩ poſita: uel cum trito apii ſemine ac polẽta in mulſo illita. Prodeſt & tuſ
ſiẽtibus per ſe luteũ deuoratũ liquidũ: ita ut dentibus nõ attingat. Thoracis diſtillationi
bus. Faucium ſcabticiæ. Priuatim contra hemorroidum morſum illinitur: ſorbeturq; cru/
dum. Prodeſt & renibus: ueſicæ: roſſionibus: exulcerationibuſq; & cruenta excreantibus.
uinq; ouorum lutea in uini hemina cruda ſorbentur dyſentericis: cum iure putaminis
ſui & papaueris ſucco aut uino. Dantur celiacis cum uuæ paſſæ pinguis pari pondere: &
malicorio ꝑer ttid uum æquis portionibus. Et alio modo lutea ouorum trium lardi uete⸗

LIBER.
ris & melle quadrantibus. Vini ueteris cyathis tribus trita ad craſſitudinem mellis: & cum
opus ſit auellanæ nucis magnitudine ex aqua pota. Item ex oleo fricta terna totis ouis pri⸗
die maceratis in aceto ſic & illita lyenicis. Sanguinẽ aute reiicientibus cum tribus cyathis
mixti. Vtuntur iiſdem ad liuẽtia ſi uetuſtiora ſint: cum bulbis ac melle. Sunt & menſes mu
lierum cocta & ex uino pota. Inflationes quoq; uulue cruda cũ oleo ac uino illita. VItiora
ſunt & ceruicis doloribus cum anſerino adipe & roſaceo. Sedis etiã uitiis durata igni: ut
calore quoqʒ proſint. Et cõdilomatis cũ roſaceo. Item ambuſtis durata in aqua mox in pru
na puraminibus exuſtis tum lutea ex roſaceo illinũtur. Fiunt & torta lutea:quæ uocant ſa
tiſta: cum triduo incubata tolluntur. Stonmiachũ diſſolutũ confirmãt pulli ouorũ cũ gallæ
dimidio: ita ut ne ante duas horas alius cibus ſumatur. Dant & dyſentericis pullos in ipſo
ouo decoctos ammixta uini auſteri hemina & pari niodo olei polentæq;-Mambrana pura⸗
minis detracta ſiue crudo ſiue decocto labiorum fiſſuris menerur. Putaminis cinis in uino
potus ſanginis eruptionibus. Cõburi ſine menbrana oporter. Sic ſit & dentifririum. Idem

cinis & mulierũ menſe: cũ mitrha illitus ſiſtit. Firmitas putaminum tãta eſt: ut recta nec ui

nec pondere ullo frangaturt: nec niſi pa ululũ inflexa rotũditate. Tota oua adiuuant partũ
cum ruta. & antheo & cymino pota ex uino. Scabiẽ corporũ ac priuatũ oleo & cedria mix=
tis tollunt. Vlcera quoc; humida in capite cyclamino ammixta. Ad puris & ſanguinis ex/

creationes ouum crudnm cũ porri ſectiui ſucco: pariq; menſura mellis græci calefactũ hau
ritur. Dantur & tuſſientibus cocta & trita cũ melle & cruda cũ paſſo oleiq; pari modo. In/
fundũtut & uirlitatis uitiis ſingula cum ternis paſſi amyliq; ſemũcia a balneis. Aduerſus
ictus ſerpentium cocta tritaq; adiecto naſturtio illinũtur. Cibos quod modis iuuent no/

tum eſt cũ tranſmittat fauciũù tumorẽ calfactuq; obiter foueant. Nullus eſt alius cibus ꝗĩ
ægritudine alat: neq; oneret. Simulq; uini uſum & cibi habeat. Maceratorũ in aceto mol⸗

liri diximus putamen. Talibus cũ farina in pane ſubactis: cœliaci recreantur. Quidam ita
reſoluta in patinis torreri putãt. Quo genere nõ aluos tm̃ ſed & menſes fœminarũ ſiſtut:

aut ſi maior ſit impetus cruda cum farina ex aqua hauriuntur. Et per ſe lutea ex iis doco/
ca rurſum in aceto donec indureſcant. Iterũq; cum trito pipere torrentur ad cohibendas

aluos. Fit & dyſentericis remediũ ſingulare ouo effuſo in fictili nouo eiuſdẽq; ouimenfu
ra ut paria ſint omnia melle mixto mox aceto. Item oleo cõfuſis crebroq; permixtis. Quo

fuerint ea excellentiora: hoc præſentaneũ remediũ erit. Alii eadẽ menſura pro oleo & ace-
to reſinã adiiciunt rubentẽ uinunq;: & alio modo temperant olei tantũ menſura pari pinei

q; corticis duabus ſexageſimis denariorũ. Vua eius quod rhum diximus mellis obolis ꝗqn⸗

q; ſimul decodtis ita ut cibus alius poſt quattuor horas iumatur. Torminibus quoc; multi
medentur oua bina cũ aliis piſcis quattuor una atterendo uiniq; hemina calefaciendo at⸗
q; ita potui dando. Et ne quid deſit ouorũ gratiæ: candidũ ex iis admixtũ calci uiue gluti⸗
nat uitri fragmenta. Vis ucro tanra eſt ut lignũ perfuſum ouo nõ ardeat. Ac ne ueſtis qui
dem contacta aduratur. De gallinarũ autẽ ouis tantũ locuti ſumus: cũ & reliquarũ alitum
reſtant magnæ utilitates ſicut ſuis dicemus locis. Præterea eſt ouorũ genus in magna gal
liarũ fama omiſſum a græcis. Angues ea: numerus eſt ouorũ: cõuoluti ſaliuis fauciũ cor-
porũq; ſpumis artifici cõplexu glomerantur: anguiũ appelatur. Druidæ ſibilis id dicũt in
fublime iactari ſagoq; oporrere intercipi ne rellurẽ attingat. Profugere raptoré equo. Sex-
pentes enĩ inſequi: donec arceãtur ammis alicuius interuẽétu. Exprimétum eius eſſe ſi con/
tra aquas fluitet: uel auro cinctũ. Atq; (ut eſt magorũ ſolertia occultãdis fraudibus ſagax)
certa luna capiendũ cenſent tanꝗᷓ cõſtruere operationẽ eam ſerpentiũ humani ſit arbitruũ.
Vidi equidẽ id ouum mali orbiculati immodici magnirudine. Cruſta carthilaginis uelut
acetabulis brachiorũ polypi crebris: inſigniæ druidis. ad uictorias litiũ ac regũ adirus ma-
zime laudatur. Tantæ uanitatis ut habeté id in lire in ſinu equitẽ romanũ euccatuma Di

uo Claudio principe interemptũ nõ ob aliud ſciã Fiic tamẽ cõplexus anguiũ & efferatorũ

concordia cauſa uidetur eſſe: quare extere gentes caduceum in pacis argumentis circun/
data effigie anguium fecerint. Neq; enim criſtatos eſſe in caduceo mos eſt. De anſerũ ouis
magnæ utilitatis ipſoq; anſere ducturi hoc uolumine debemus honorem comagenorum
clariſſime rei. Fit ex adipe anſerum. Alioquin celeberrimi uſus eſt. At hoc in comage⸗

ne ſyriæ cum cynnamo caſia pipere albo hærba quæ comagine uccatur: obrutis uiue uaſis.

odore iucundo: utiliſſimum ad perfectiones: conuulſiones: cæcos ac ſubitos dolotes

Ctnine
Idiom
loicenn
utemn hy
ermlere⸗
Dummon
Umaſcenl
ſeme
anollo
4

e u
B le
holtinͦn
honitur.
danguine
talleui
pergem
litich
Utdixinu
petemuri
Uigacho⸗
ci uocant
domibus
ſademſer
percullis⸗
ſtelleetii
rite tas nu
cum amir
Pue Alpi
ie id ech
gue trad

ete ſang
QLocvlos

Wirtus,E
Gunttrac
mumco
letatgi
lehtenosi
luetene
Weuot
diurniir
ſ lorpor
Soisanin
tumgun
melacb
Ute Ahn
tuncic
Acclor
libug
nenap
olrtion
Gos no
cer

discin
duugennn
menler u
li NNon

gioni:e.

norünprn
Tuocr ,

i ii le

losinic⸗
nbrmgu
Cinisinuine
Wium en
ecanecui
unnt uti
Cranintmir⸗
nguinier,
Nehdübau
nimodoh,
3 Auenu
iuuem no/
iusbuegt
xetom’
Quicdmin
mnükſtue
cüscoco⸗
ohibenen
gobimei
ninns o
cleod
e ini,
opolsg
Nredo
inegiu⸗
Eueſßgti
ominium
nen e⸗
ci co⸗
dicitin
tle
ſe ſicon/
nuslg
ſt ubirn.
is ven⸗
Aditvsn,
Cruml
eſte Nolu
Ins N/
nluiani

omniaq; quæ a copis curantur. Vnguentumq; pariter & medicamentum eſt. Fit & in ſy/

ria alio modo. Adipe auium curato ut dicemus: additis eriſceptro xylobalſamo phœniceo

tuſo.item calamo ſingulorum põdere qui ſit adipis cymino bis aut ter fubferuefactis. Fit
autem hyeme:quoniam æſtate nõ glatiat niſi accepta cæra. Multa præterea remedia ſunt
ex anſere.quod miror æque quam in coruis. Namq; cum anſere:coruus ab æſtate in autũ⸗
num morbo conſiictari dicitur. De anſerum honorę quem meruerę gallorum in capitoli⸗-

um aſcenſu deprehenſio diximus. Ho Sa, L en ee
Remedia de cane: & ex amjmalibus u placida nõ ſunt ſed fera & ex uollicribus & cõ
tra morſus phalangiorum. neR Ca. H IIII.

Aldem de caſua ſupplicia a nmna canes pendũt inter ædem iuuentutis & Sũmanii
e uiui in furcas ſambucea arbore fixi. Sed plura de hoc animali dici cogũt pſcog mꝗ
res. Catulos lactentes adeo puros exiſtimabãt ad cibũ: ut etiã placandis numinib
hoſtiarũ uice uterentur iis. Genito mane catulo res diuina fit: & in cœnis deorũ etiãnum
ponitur. Catulina addita talibus quidẽ epulis celebres fuiſſe Plauti fabulæ ſunt indicio.
Sanguine canino cõtra toxica nihil præſtantius putatur. Vomitiones quoq; hoc aĩial mon
ſtraſſe uidetr. Et alios uſus ex eo mire laudatos referemus ſuis locis. Nũc ad ſtatutũ ordinẽ
pergemus. Aduerſus ſerpẽetiũ ictus efficacia habẽtur fimũ pecudis recens in uino decocctũ
illitũq;. Nures deſepti& ĩ poſiti quorũ natura nõ eſt ſperneda præcipue in aſcenſu ſyderũ
ut diximus cũ Iumine lunæ fibrarũ numero creſcete: atq; decreſcente. Tradũt magici ioci
nere muris dato porcis in fico ſequi dantẽ id aĩal. In hoĩe quoq; ſimiliter ualere: ſed reſol
ui cyatho olei poto. Muſtellarũ duo genera. Alterũ ſilueſtre. Diſtant magmitudine. Græ/
ci uocant ictides. Harũ fel contra aſpidas dicitur efficax: cætero uenenũ. Hæc autẽ quæ in

domibus noſtris oberrat: & catulos ſuoscut auctor eſt Cicero)quottidie tranfert mutarq

ſedem:ſerpentes proſequitur. Ex ea inueterata ſale denarii põdus in cyathis tribus datur
percuſſis aut uentriculis coriandro fartus inueteratuſq; & in uino potus. Et catulus mu/
itelle etiã efficatius. Quædã pudẽda idu tanta uctorũ aſſeueratione cõmenditur ut præte
rire fas nõ ſit. Siquidem illa cõcordia rerũ aut repugnitia medicinæ gignũtur. Veluri cimi
cum animalis fetidiſſimi. & dictuquocq; faſtidiendi natura cõtra ſerperiũ morſus & præci=⸗
pue aſpidũ ualere dicitur. Item contra uenena omnia. Argumento ꝙ dicunt gallinas quo
die id ederint nõ interfici ab aſpide. Carnes quoc; earũ peicuſſis plurimũ prodeſſe. Ex iis
quæ tradunt humaniſſimũ illinire morſibus cũ ſanguine teſſudinis. Item ſuftitu eorũ abi⸗
gere ſunguiſugas adherentes: hauſtaſq; ab animalibus reſtringere in potu datos. Quanꝗᷓ
& oculos quida iis inungunt tritis cũ ſale & lacte mulierũ. Auteſq; cũ melle & roſaceo am
mixtus. Eos qui agreſtes ſint & in malua naſcantur crematos cinere pernixto roſaceo ĩfun
dunt tradunt auribus. Cætera quæ de iis uomicæ & quartanatũ remedia: aliorũq; morbo
rum ꝗᷓꝗᷓ ouo aut cæra aut faba incluſos cenſeant deuorandos falſa nec referenda arbitror.
Lethargi tamẽ medicinæ cum argumẽto adhibent: quon ã uincatur aſpidũ ſomnifica uis
ſeptenos in cyatho aquæ dantes: puerilibus annis quaternos. Et ſtranguriæ fiſtulæq; impo
ſuere:adeo nihil illa rerũ omniũ parens ſine ingentibus cauſis genuit. Quin & adalliga/
tos leuo brachio binos lana ſubrecta paſtoribus reſiſtere nocturnis febribus prodiderunt
diurnis in roſeo panno. Rurſus ũs aduerſatur ſcolopẽdra ſuffituq; necat. Aſpides percuſ/
ſo torpore & ſomno necant: omniũ ſerpentiũ minime ſanabiles, Sed & uenenũ earũ ſi ſan⸗
guis attingit: aut recens uulnus ſtatim interimit. Inuete ratũ ulcus tardius. De cetero po-
tum quantalibet copia non noces. Non enim eſt tabifica uis: itaq; occiſa morſu earum ani
malia cibis innoxia ſunt. Contarer in preferendo ex iis remedia: niſi. M. V. ſcirem. Ixxxiii.
uitæ anno prodid iſſe aſpidũ ictus efficaciſſime curari hauſta a percuſſis ipſorum urina. Ba
ſilici quem etiam ſerpentis ipſi fugiunt alios olfactu necantẽ qui hominẽ uel ſi aſpiciat tan
tum dicitur interimere:ſanguinem magi miris laudibus celebrant coeuntem picis modo
& colore dilutum cinnabari clariorem fieri. Tribuunt ei & ſucceſſus petitionum a poteſta
tibus: & a diis etiã præcũ morborũ remedia beneficiorũ munere. Quidã id ſaturni ſangui⸗
nem appellant. Draco non hebet uenena. Caput eius limini iannuarũ ſubditũ: propitiatis
otrtione diis fortunatã domũ facere ꝓmittũt. Oculis cius ĩ ueteratis & cũ melle tritis inũ
ctos nõ paueſcere ad nocturnas imagines etiã pauides cordis. Ping ue in pelle draconũ ner
uis ceruinis adalligatũ in laceto conferre iudiciorũ uictoriâ. Primũ ſpõdilũ aditus poreſia

„ 6¾

LIBER.

tum mulcere. Dentes eius alligatos pellibus caprearũ ceruinis neruis: mites præſtare do-
minos: poteſtateſq; exorabiles. Sed ſuper ommia eſt cõpoſitio: qua inuictos faciunt mago
rum mendacia. Cauda draconis & capite ullis leonis & fronte & medulla eiuſdem equi ui

ctoris ſpuma canis unguibus adalligatis ceruino corio nermiſq; cerui alternatis & dorca/

dis. Quæ arguiſſe non minus refert quã cõtra ſerpẽtes remedia demonſtraſſe: quonià hæc

morborũ ueneficia ſunt. Draconũ adipem uenenata fugiunt. Item uirus ichneumonũ. Et
cutis cinere in aceto perunctos. Vipere caput impoſitũ uel alterius quà quæ percuſſerit ſi⸗

ne fine prodeſt. Itẽ ſiquis eà ipſam in uaporẽ baculo ſubſtineat: aiũt eũ futura pcinere. Itẽ

ſiquis exuſtæ eius cinerẽ illinat. Reuerti autem ad percuſſum ſerpentẽ neceſſitate naturæ.
Nigidius auctor eſt. Caput quidẽ diſſecant ſcytie:interq; aures eximũt lapillũ quẽ aiunt.

ab ea deuorari territa. Alii ipio toto capite utuntur. Fiunt & ex uipera paſtilli qui theriaci
uocantur a græcis: ternis digytis utrinq; amputatis: exeptiſq; interaneis & liuore ſpinæ ad
herente: reliquo corpore in patina ex aqua & anetho diſcocto: ſpiniſq; exemptis & addita
ſimilagine: atq; ita in umbra ſiccatis paſtillis: quibus ad multa medicamẽeta utũtur. Signifi

candũ uidetur e uipera tantũ hoc fieri. Quidã purgatæ ut ſupra dictũ eſt adipẽ cũ olei ſex
tario decoquũt ad dimidias. Ex eo cũ opus ſit termis ſtillis additis in oleũ perungũtur: ut
oẽs beſtiæ fugiãt eos.Præterea cõſtat cõtra omniũ ſerpẽtiũ ictus ꝗquis inſanabiles ipſarum
ſerpẽtiũ extra ĩ poſita auxiliari. Eoq; qui aliqũ uipere iecur coctum auſerint: nunꝗ poſtea
feriri a ſerpente. Neq; anguis uenenatus eſt niſi per mẽſem luna inſtigatus:ſed prodeſt ui
uus:cõptæhẽſus: & in aqua cõtuſus: ſi foueatur ita morſus. Quin & ineſſe ei remedia mul
ta credũtur ut dicemus. Et ideo Aeſculapio dicat᷑. Democritus quidẽ monſtrat quædã ex

iis cõfici ut poſſint auiũ ſermones intelligi.At qui anguis æſculapius epidauro. Romã ad-

uectus eſt: uulgoq; paſcitur & iu domibus. Ac niſi inccdiis ſemina exurerẽtur nõ eſſet fœ

cũditati eoꝶ reſiſtere. In orbe terrarũ pulcherrimũ anguiũ genus eſt quod in aqua uiuit⸗=
hydri uocãtur: nullis ſerpẽtiũ inferiores ueneno. Fiorũ iecur ſerpentiũ aduerſus pcuſſos

ab jis auxiliũ eſt. Et ſcorpio tritus ſtellionum ueneno aduerſatur. Fit enĩ & e ſtellionibus
malũ medicamentũ. Nã cũ iĩmortuus eſt in uino faciẽ eorũ qui biberint lentigine obducit.
Ob hoc in unguẽto necat eũ inſidiantes pellicũ forme.Remediũq; eſt oui luteũ & mel ac
nitrũ. Fel ſtellionũ tritũ in aqua: muſtellas cõgregare dicitur. Inter oĩa uenenata ſalaman/

Qrxæ ſcelus maximum eſt. Cætera enĩ ſingulos feriot: nec plures pariter interimũt ut omit⸗
tam:quod perire cõſcientia dicũtur hoĩe pcuſſo: neq; amplius ad mitti ad terras. Salamadra

populus pariter necare improuidos põt. Nã ſi arbori irrepſerit: oĩa poma inficit ueneno: &

