apud gangẽ naſcens danatur. In totum ozenitidis nomine uirus redolens. Adulteratur ex
pſeudo nardo hærba quæ ubiq; naſcitur raſiore atq; latiore folio: & colore lang uido ĩ can
didum uergente. Itẽ ſua radice permixta ponderis cà: & gũmi: ſpumaq; argenti aut ſtibio:
cyperi ue cortice: Sincerũ quidem leuitate deprebẽditur: & colore ruffo: odoriſq; ſuauiate
& guſtu:maxime ſiccante os ſapore iucũdo. Precium ſi picæ ĩ libras. Ilxxxx. Folia diuiſere ad
nouã ãplitudinem: qd adroſpherũ uocatur maioribus ſiclis. xxx. Quod minore folio ẽ me⸗
ſoſphærũ appellat᷑ emit᷑.lx. Laudatiſſimũ microſphærũ e minimis foliũ. Preciũq;ʒ:eius. lxxv.
odori gratia oĩbus maior recẽtibus. Nardo color ꝗ ĩueterauerit nigriori melior. In noſtro
orbe ꝓxime laudatur ſyriacũ.mox gallicũ. Tertio loco creticũ:qd alii ꝗdẽ agirõ uocãt: alii
aliphũ:folio oluſatri: caule cubitali geniculato:ĩ purpura albicãte: radice obliqua inlloſaq;
& imitante auiũ pedes.Baccaris uocatur nardus ruſticũ de quo dicemus inter flores. Sunt
aut ea omnia hærbe præter indicũ. Ex. iis gallicũ & cũ radice uellitur: abluiturq; uino. Sic⸗
catur ĩ umbra: alligatur faſciculis ĩ charta:nõ multum ab indico differens. ſyriaco tamẽ le-
uius. Precium ſiclis. xiii. In iis probatio una:ne ſint fragilia & arida potiuſꝗᷓ ſicca folia. Cum
gallico nardo ſemp naſcitur hærba: quæ hirculis uocatur a grauitate odoris & ſimilitudĩe:
qua maxime adulteratur. Diſtat ꝙ he cauliculo eſt: & quod minoribus foliis: q radieis
neq; amaræ neq; odoratæ. De aſſaro amomo & amomi & de cardamomo. Ca. XlII.
Arrgdi uim habet & aſſarum: quod & ipſum aliqui ſilueſtre nardum appellant Eſt au
n tem ederæ foliis: rotundioribus tantum mollioribuſq;: fore purpureo radice galli
ci nardi ſimile: acinoſum: ſaporis calidi:ac uenoſi.Montibus in umbroſis bis anno
fioret. Optimum in ponto:proximum in phrygia:tertium ĩ illyrico. Foditur cum folia mit
tere incipit. Et in ſole ſiccatur celeriter ſitum trahens: ac ſeneſcens: inuenta nuper & ĩ thra
cia hærba eſt cuius folia nihil ab indico nardo diſtant. Amomi uua in uſu eſt indica uite la
bruſca ut alii exiſtimauere frutice uenoſo:palmi altitudine:carpiturq; cum radice:mani pu
latim leniter componitur protinus fragile. Laudatur quãmaxime pu nici mali foliis ſimile.
nec rugoris:colore ruffo. Secunda bonitas pallido. Hærbaceum peius. Peſſumumq; candi⸗
dum:& uetuſtate euenit. Precium uuæ in libras ſicli. lxx. Friato uero amomo. xlviii. Naſci
tur & in armeniæ parte quæ uocatur ocene: & in media & in ponto. Adulteratur foliis pu⸗
nicis & gũmi liquido ut cohæreat: conuoluatq; ſe in uuæ modum. Eſt & quæ uocatur amo
mis minus uenoſa:atq; durior: ac minus odorata: a quo apparet aut aliud eſſe: aut colligi ĩẽ
maturum. Similes iis & nomine & frutice cardamomũ ſemine ob longo. MDMetitur eode mo
do & in arabia. Quactuor eius genera. Viridiſſimum ac pingue acutis angulis cõtumax fri
canti: quod maxime laudatur. Proximum eius ruffo candicans. Tertium breuius atq; nigri

us. Peius tamen uarium & facile tritu: odoriſq; parui. Quod uerius coſto uicinius eſſe de

bet. Hoc & apud medos naſcitur. Precium optimi in libras.xii. Cinamomo gentilitas proxi
ma erat nilus:ni prius arabiæ diuitias indicari conueniret: cauſaſq; quæ cognomem illi fœli
cis ac beatæ dedere. Principalia ergo in illa thus & myrrhꝗ. Hæc & cum troglodytis cõis.
De thure & arboribus thuris. νRRρ—+ e &. Ca. AlllII.
Hura præter arabiã nullis: ac ne arabiæ quidem uniuerſæ. In medio eius ſũt ſere ar
t? tramitæ pago ſabeorum capite regni Sabota: in monte excelſo: a quo octo manſio
nibus diſtat ergo eorũ thurifera. Saba appellatur. quod ſignificare græci miſteriũ
dicunt:ſpectans ortus ſolis æſtiui undiq; rupibus inuia & a dextra maris ſcopulis inacceſſa
Id ſolum e rubro lacteum traditur. Siluarum longitudo eſt ſchenorum. xx. Latitudo di-
midium eius. Schœnus pater Fratoſthenis ratione ſtadia. xl. hoc eſt paſſus quinq; milia. Ali
qui.xxii.ſtadia ſingulis ſchœnis dedere: axtolluntur colles alti:decurruntq; & in palma ar⸗
bores ſponte natæ. Terram argilloſam eſſe conuenit: raris fontibus ac nitroſis. Attingunt
& miniei pagus alius:p quos euehit᷑ uno tramite anguſto. Hi primi cõmertiũ thuris fecere

maxiĩeq; exercent Abus & minieũ didũ ẽ. Nec præterea arabũ alii thuris arbors higent

ae ne horũ quidẽ oẽs. Ferũtq;. ccc.nõ amplius eſſe familiarum: quæ ius per ſucceſſiones id
ſibi uendicent. Sacros uocari ob id: nec ullo congreſſu fœ minarũ funerũq; cũ incidant eas
arbores: aut metant pollui. Atq; ita religione merces augeri. Quidà promiſcui ius iis po⸗
pulis eẽ trad unt in ſnluis. Alii per uices annorũ diuidi. Nec arboris ipſius quæ ſit facies cõ⸗
ſtat Res in arabia geſſimus: & romana arma ĩ magnã partẽ eius penetrauere. C.etiã Cæſax
Auguſti filius inde gloriã petit: nec tamẽ ab ullo(quod equidẽ ſciã) latino arborũ eage tra⸗
dita ẽ facies. Græcorũ exẽpla uariant. Alii folio pyri minore dũtaxat & hærbidi coloris pro
didere. Alii létiſco ſimilẽ ſubrutilo folio. Quidam terebinthũ eſſe & hoc uiſum Antigon
regi allato frutice. Iuba ex iis uoluminibus ꝗ ſcripſit ad. C. Cæſarẽ Auguſti filiũ ardente
fama arabiæ tradit cõtoxti eſſe caudicis: ramis aceris maxime ponti. Succum amygdalæ mo
do emittere. aleſq; in carmania apparere: & in ægypto ſatas ſtudio ptolemæorũ regnan⸗
tium. Cortice lauri eẽ conſtat. Quidam & folium ſimile dixere. Talis certe fuit atbor ſardi

bus. Nà & aſiæ reges ſerendi curam habuerũt. Qui mea ætate legati ex arabia uenerũt: oĩa

incertiora fecerunt. Quod iure miremur uirgis etià thuris ad nos cõmeantibus quibus cre
di poteſt:matrem quoq; teretem & enodi fruticare trunco. Meti ſemel anno ſolebat mino
re occaſione uendendi: lam quæſtus aliam uiam affert.
De natura thuris & generibus. Ca. Xv.
Rior atq; naturalis uindemia circa canis ortũ Hagririſtamd æſtu incidentibus: qua
p maxime uideatur eſſe prægnãs: tenuiſſimuſq; tẽdi cortex. Laxatur bic plaga: nõ ad-
mittitur. Inde: proſilit ſpuma pĩguis. Hæc cõcreta denſatur: ubi loci natura poſcat

tergere palmea excipiente. Aliubi area circũ pauita. Purius illo modo ſed hoc ponderoſius

Quod ĩ arbore hæſit ferro depectitur: ideo corticoſum. Silua diuiſa: certis portiõibus mu
tua ĩ nocẽtia tuta ẽ.Neq; ullus.ſaucias arbores cuſtodit. Nemo furatur alteri. Ad hercule
Alexandriæ ubi thura iterpollantur: nulla ſatis cuſtodit diligẽtia officinas. Subligaria ſi⸗
gnantur opifici. Perſona adiicitur capiti: denſus ue reticulus. Nudi emittũtus: täto minus
fidei apud. Nos pœna: quà apud illos ſiluæ habent. Autuno legitur ex æſtiuo partu. Hoc
puriſſimũ candidũ.Secunda uĩdemia eſt uere:ad eã hyeme corticibus ĩciſis. Ruffũ hoc exit
nec cõparandum priori. Illud carfiatũ: hoc dathiathũ uocant. Creditur & nouellæ arboris
cãdidus eſſe: ſed ueteris odoratius. quidà & i inſulis melius putant gigni. Iuba in iſulis ne
gat naſci.Quod ex eo rotunditate guttæ pependit maſculum uocamus. cum alias nõ fere
mas uocetur: ubi nõ ſit fœæmina. Religioni tributum ne ſexu alter uſurparetur. Maſculum
aliqui putant a ſpecie teſtium dicum. Præcipua autem gratia eſt mammoſo cũ hærente la

chryma priore conſecuta alia miſcuit ſe. Singula hæc manũ implere ſolita inuenio. Cũ mi-

nori diripiendi auiditade lentius naſci liceret. Græci ſtrygoniam & atomũ tali modo apel⸗
lant:minorem autem orobiam. Micas concuſu eliſas mamã uocamus. Etiannum tamẽ iue
niuntur guttæ: quæ tertiam partem minæ: hoc c. xxxix. denarorum pondus æquent. Alexã

dro magno in puericia ſine perſimonia thura ingerenti aris pedagogus Leonides dixerat

ut illo modo cum deuiciſſet thuriferas gẽtes ſupplicaret. At ille arabia potitus thure onu
ſtam naui miſit ei. Large exortatus ut deos adoraret. Thus collectum ſabotã camelis cõue
hitur porta ad id una patente. Digredi uia capitale leges fecere. bi decimas deo: quẽ uo⸗

cant Sabin. Menſura nõ põdere ſacerdotes accipiũt. Nec ante mercari licet. Inde ĩpenſæ pu

blicæ tolerantur. Nam & benigne certo itinerũ numero deus hoſpites paſcit. Euehi nõ pot

niſi per gebbanitas. Itaq; & horũ regi penditur uectigal. Caput eorum thõma abeſt a gaza

noſtri littoris iudeæ oppido. lxxx. xxxvii. mil. paſ. Quod diuiditur in manſiones camelorũ
Ixii. Sunt & quæ ſacerdotibus dantur portiones ſcribiſq; regum certæ. Scd preter hos &
cuſtodes ſatelliteſq; & hoſtiarii & miniſtri populantur. Iam quacũq; iter eſt aliubi pro aqua
aliubi pro pabulo aut pro maſionibus uariiſq; portoriis pendunt: ut ſuptus in ſingulos ca⸗
melos denarium dc. lxxxviii. ad noſtrum littus collihat. Iterũq; impii noſtri publicanis pen
ditur. Itaq; optimi thuris libra ſiclorum. vi. Precium habet ſecunda. Xxii. tertia. xiiii. Apud
nos adulteratur reſinæ candide gẽma pꝗſimili: ſed deprehenditur quibus dictum eſt mõis.
Probatur candore:ãplitudine: fragilitate: carbõe. Vt ſtatĩ ardeat. ltẽ ne dẽtẽ reci piat potiꝰ
ꝗᷓ imicas frägartur. De myrrha & arboribus myrthæ. Ca. XVI.
FVFrrhã in iiſdẽ ſiluis permixtâ arborem naſci tradidere: aliqui plures ſeperati. Quip
m pe multis in locis arabiæ gignitur: ut apparebit in generibus. Cõuchitur & ex ſiuis

lr
li⸗

no
wir
fu
ib
di
m

lan

fert
bar
huis
ci
itus
nia.
gi⸗
tilc
i
u
cil

ciſi
limi
lenti
dano
lus
pere
(um
ideo
biaco
bum
pri
Zinnil
kens.
lole⸗
herb
ſcder
tebir
hon⸗
tig.A
nispe
Alis
luu

— .

Cetſtorat
Mitn
mii /
elitt
ü
tütn⸗
Cichmen
um Unn
mpgcrn
kor eonen
ttaborlac
Venerüc:ci

*

„
orS,

Auu Ne
tnd winn

v aen 4
( dek

Ge

ttaich

laudata:petuntq; eam ctiam a troglodytis ſabbæi tranſitu maris. Satiua quoq; puenit mul

tum ſilueſtri prælata. Gaudet raſtris & ablaquæationibus. Melior radice refrigerata. Arbo
ci Altitudo ad quinq; cubita. nec ſine ſpina:caudice duro & ĩ torto: craſſiore quam thuris
& ab radice etiam quam reliqua ſui parte. Corticem lenẽ: ſimilẽq; unedõi. Scabrum alii ſpi
noſũc dixere. Fœlium oliuæ: uerum criſpius: & aculeatum. Iuba oluſatri aliqui ſimilẽ iu
nipero ſcabriorem tantum: ſpimiſq; horridam: folio rotondiore: ſed ſapore iumperi. Necnõ

fuere qui e thuris arbore utrunq; naſci mentirentur. Inciduntur bis & ipſæ:iiſdemq; tẽpo

ribus: ſed a radice uſq; ad ramos qui ualant. Sudent autem ſponte priuſꝗ incidantur. ſtactẽ
dictam: cui nulla præfertur. Ab hac ſatiua & in ſilueſtri quoq; melior æſtiua. Non dant ex⸗

myrrha portiones deo: quoniam & apud alios naſcitur. Regi ramẽ gebbanitarum quartas

partes eius pendunt. Cetereo paſſim ac uulgo coemptam in folles confartiũt: ipſiq; ung uẽ

XVII.

tarii digerunt haud difficulter odoris atq; pinguedinis argumentis.
De generibus myrrhæ: & natura. & præcio eiunus. Ca.
Enñnera conplura. Troglodytica ſilueſtrium prima. Erythrea ſequens & i aqua ſtatea

8 GS& aſtramitica eſt gebbannitica & auſeritis gebbannitarum regno Tertia dianitis.

Quarta collatitia. Quĩta ſembracena a ciuitate regni ſabeorum mari proxima. Sex

ta quam curiſitim uocant. Eiſt & candida uno tantum loco: quæ in meſſalum oppidum con

fertur. Probatur troglodytica pinguedine: & quod aſpectu aridior eſt: ſordidaq; atq; bar⸗
bara: ſed acrior cæteris. Sembracena prædictis caret uitiis: ante alias hylaris: ſed uiribus te-

nuis. In plenum autem probatio eſt minutis glebis: nec rotundis. In concretu albicatis ſuc
ci & tabeſcẽtis: utq; cõfracta cãdidos ungues habeat: guſtu leniter amara. Secunda:bomitas
ĩtus uaria. Peſſima quæ ĩtus nigra peior ſi ſit etiam foris. Precia ex occaſione ementiũ ua-
ria. Stacteæ a. vi. ad. l. Satiuæ ſũmum ad. xxii. Erythreæ ad. xvi-hanc uolunt arabicam intelli=
gi. Troglodyticæ nucleo ad. xiii. Seæ uero quà odorariam uocant ad, xiiii. Aduleratur len
tiſci glebis & gũmi. Item cucumeris ſucco amaritudinis cauſa:ſicut ponderis ſpuma argen
ti. Reliqua uitia deprehenduntur ſapore: gũmi dente lenteſente. Facilime autem adultera

tur indica myrrha:quæ ibidem quadam æe ſpina colligitur. Fioc ſolum peius india affert fa

cili diſtinctione: tanto deterior effffft.
De maſtice:ladano:& bruta:enhemo:& ſtrobo: & de ſtyrace Ca. XVjVIII.
Rgo tranſit in maſticem quæ ex alia ſpina fit in india. Itemq; in arabia lamã uocãt.

Sed maſtice quoq; gemina eſt: quoniam & in aſia græciaq; hærba reperitur e radi-

ce folia emittens: & carduum ſimilem alo ſeminis plenum lachryma: quæ erumpit ĩ

ciſa parte ſũma uix ut dinoſci poſſit a maſtice uera. Necnon & tertia in ponto eſt bituminis

ſimilior. Laudatiſſima autẽ chia candida: cuius precium in libras. xx.- nigræ uero. xii. Chia e
lentiſco traditur gigni gũmi modo.Adulteratur ut thura reſina. Arabia etiamnum & la⸗
dano gloriatur: forte caſuq; hoc & iniuria fieri odores plures tradidere. Capras male ficiũ
alias frondibus animal: odoratorum uero fruticum: expetentius tanꝗᷓ intelligãt precia car
pere geminum caules prædulci liquore turgentes diſtillantemq; ab iis caſus mixtura ſuc

cum improbo barbarum uillo abſtergere. Hunc glomerari in puluerem: & incoqui ſole. Et

ideo in ladano caprarum pilos eſſe. Sed hoc non alibi fieri ꝗᷓ in nabathæis: qui ſunt ex ara⸗
bia contermini ſyriæ. Recenciores ex auctoribus ſtrobon hoc uocãt. Traduntq; ſiluas ara-
bum pnſtu caprarum infringi: atq; ita ſuccum uillis ĩ hereſcere. Yerum autem laudanum
cypri inſula eſſe. Vt obiter quæq; genera odorum dicantur: quãuis non terrarum ordine.
Similiter & hoc ibi fieri tradunt: & eſſe ceſyphum hyrcorum barbis genibuſq; uilloſis ĩhæ
rens. Sed ederæ flore deroſo paſtibus marutinis cum eſt rorulenta cypros. Deinde nebula
ſole diſcuſſa in puluerem mandentibns uillis adhæreſcere: atq; ita ladanum depecti. Sũt ꝗ
hærbam in cypro ex qua id fiat ladẽ appellet: & enim illi ladanum uocant: huius pingui in
ſidere.Itaq; attractis funiculis hærbam eam cõuolui: atq; ita offas fieri. Ergo in utraq; gen

te bina genera:terrenum:& factitiũ.ld quod terrenum eſt friabile: fatitium lentum. Nec⸗

non & fruticem eſſe dicunt in carmania & ſuper ægyptum per Ptolemæos tranlſlatis plan-

tis. Aut ut alii generari & id in iis ut thuris arbori colligiq; ut hũmi inciſo cortice: & capfri
nis pellibus excipi. Precia ſunt laudatiſſimo in libras aſſes xl. Adulteratur myrti baccis: &

aliis animalium ſordibus. Sinceri odor debet eſſe ferus:& quodãmodo ſolitudinem redo⸗-

lens. lpſum uiſu aridum ſtatim tactu molleſcere. Accenſũ fulgere odore iucũdo gratuitũ.

m ii

LIBER.
Myrrhata deprchenduntur: crepitantq; in igne. Præterea ſincero calculi potius e rupibus
inbxtet: pu wistlenarabi & olea dotatur lachryma qua medicamẽtũ cõficit a græcis enhe
mon dictu: ſlingulari effectu contrahendis uulnerũ cicatricibus. In maritimis eæ fluctibus
Aſtuq; operiũtur. Nec baccæ nocet᷑:cũ conſtet & in foliis ſalẽ relinqui.Fiæc ſũt peculiaria
arabiæ. Et pauca præterea alibi cõmunia dicẽda: quoniãà ĩ iis uincit: peregrinoſq; ipſa myr⸗
rhæ odores & ab exteris petit. Tanta mortalibus ſuarũ rerũ ſatietas eſt: alienarũq; auiddi⸗
tas. Petunt igitur in helimæos arboré brutã cupreſſo fuſæ ſimilẽ:ex albidis ramis: iucundi
odoris accẽſam & cũ miraculo hiſtoriis Claudii Cæſaris prædicatã. Folia eius iſpergere po

tionibus parthos tradit. Odorẽ ꝓximũ eſſe cedro: fumũq; eius contra ligna alia remedio:

Naſcitur ultra phaſin tigrinq; ĩ finibus opimis ſcythiæ ĩ monte ſcanthro. Petunt & ĩ carma
nos arborẽ ſtrobũ ad uKiru⸗ pfuſam uino palmeo accedẽtes. Huius odor redit a cameris
ad ſolũ iurũdus ſed aggrauans capita citra dolorẽ tame. Hoc ſõnũ ægris quærunt. His cõ
merciis carracẽ oppodiũ aperuere: quod ẽ illis nundinariũ. Inde gabba oẽs petere ſolebant
dierũ. xx. itinere: & paleſtinã: ſyrià. Poſtea caracẽ peti cœptũ: ac régna parthorũ ex ea cauſa
Iuba auctor eſt. Mihi & ad perſas ẽt prius iſta portaſſe:ꝗᷓ ĩ ſyriã aut ægyptũ uidentur. He-
xodoto teſte:ꝗ tradit ſingula milia taletũ thuris annua penſitaſſe arabas regibus pſarũ. Ex
ſyria reuehũt ſyracem:acri odore eius in focis abigẽtes ſuorũ faſtidiũ. Cætero nõ alia ligni
genera ſunt ĩ uſu quã odorata. Ciboſq; ſabæi coquunt thuris ligno:alii mirrhæ. Opidorũ
nicorũq; nõ alio quã ex aris fumo atq; nidore.Ad hunc ergo ſanãdũ urunt ſtiracẽ in pelli
bus hyrcinis ſufficitq; tecta.Adeo nulla eſt uoluptas: quæ aſſiduitate ſui faſtidiũ pariat. Eũ
dẽ & ad ſerpentes fugãdos urunt ĩ odoriferis ſiluis frequentiſſimas.
De fœlicitate arabiæ. ZDMã Ca. AXlIx.
On ſunt eorũ cinnamomũ aut caſia. Et tamẽ fœlix appellatur arabia falſo & ĩ grati
n cognominis.quæ hoc acceptũ ſuperis ferat:cũ plus ex eo ĩ feris debeat.Beatum illa
fecit hominẽ etiã in morte luxuria:quæ diis ĩtellexerat genita ad hibẽs urendis de
functis. Periti rerũ adſtruxerũt nò ferre tantũ annuo fœtu: quàtũ Nero princeps nouiſſi⸗
mo põpæ ſuæ die cõcremauit. Aeſtimentur poſtea toto orbe ſingulis anis tot funera: acer⸗
uatimq; congeſta honori cadauerunt: quæ diis ꝑ ſingulas micas dantur. Nec minus pꝓpi⸗
tii erant mola ſalſa ſupplicãtibus. Immo ueroc(ut palam e)placatiores. Verũ arabiæ etiã nuc
fœlicius mare. Eſt ex illo nanq; matgaritas mittit. Minimaq; cõputatione milles centena
milia ſeſtertiũ annis omnibus india & ſeres penĩſulaq; illa ĩ perio noſtro adimũt. Tanto no

bis delitiæ & fœmine conſtant. Quota. enim portio ex illis ad deos quæſo iã uti ad inferos

pertinet. De cinnamomo & xilocinnamomo & caſia. Ca. Xxx.
Innamomum & caſas fabuloſa narrauit antiquitas: princeps ue Herodotus auium
c nidis: & priuatim phœnicis: ĩ quo ſitu Liber pater educatus eſſet ex inuiis rupibus
arboribuſq; decuti carnis: quam ipſæ inferent pondere aut plumbatis ſagittis.ltem
caſſiam circa paludes propugnante unguibus diro ueſpertiionum genere:aligeriſq; ſerpe
tibus: his commentis augentes rerum precia. Commutata uero fabula eſt ad meridiani ſo
ſis repercuſſus:innenarabilem quẽdam uniuerſi halitum e tota peninſula exiſtere tot gene
rum auris ſpirante concentu. Magniq; Alexandri claſſibus arabiam odore primum nũtia⸗
tam in altum. Omnia falſa: ſiquidem cĩnamomum idẽq; cinnamum naſcitur in æthiopia

troglodytis connubio permixta. i mercantes a conterminis uehuũt per maria uaſta ratibus:

quas neq; gubernacula regant: neq; remi trahan uel impellant non uela: non ratio ulla ad-
iuuet:c um omnium inſtar ibi ſint homo tantum & audacia. Præterea hybernum mare exi-
gant circa brumam euris tum maxime Hantibus.Ii recto curſu per ſinus impellũt. acq; pro⸗
montorii ambitu argeſte deferunt empotium gebbannitarum:qui uocatur ocila. Quã ob
rem illi maxime id petunt. Produntq; uix quinto anno reuerti uegotiarores: & muſtos in
terire. Contra reuehũt uitrea: & ænea: ueſtes fibulas cum armilis ac monilibus. Ergo nego
tiatio illa feminarum maxime fide conſtat. Ipſe frutex duorum cubitorum altitudine am
pliſſimus:palmiq; minimus.iiii.digytorum craſſitudinis: ſtatima terra ſex digytis ſurculo⸗
ſus arido ſimilis. Cũ uiret non odoratus: folio origani: ſiccitate gaudens: ſterilior hymbre
ceu diræ naturæ. Gignitur quidem in planis: ſed denſiſſimis in uepribus: rubiſq;: difficilis
collectu. Meritur non niſi permiſerit deus. Iouem hunc intelligunt aliqui. Aſſabinum illi
uocant. Xliiiboum capraruq; & arietum cxtis impetratur uenia metendi. Non tamen aut

Meé
ligu
.
uig
orc
gec
nig
dic
prn

catl

utf.

ſtat.
Core
dica⸗
glo⸗
oibun
cinan
teria
lostn
Vlrra
ſurco
dror
Prot
por⸗
car
lia
0

goar
igen.
noge

tigtk
iplone
Kher
pe
mitur.
fennt
ninal⸗
gui
Muiore
muso

Mledi

rkrüt
E di
⸗ Relir
iür⸗
müg au
ileee 5
unmdt;
cnaan
Tnur di
dterſoeban
rürenaar
idenn,,
dus rü dr
wnülülen
5r.Oiitcii

üindi

OUH8
3 „ „
)
. Destunie
s mens
1 4
⸗ l 4NN
tina e
„„ Tn /
mut. ! 0

.
in

netotgene
nzno
andus
mronlGt
mmae
lütacgzhi⸗
cia Ci
mulros
Eigonen
fticuoſten
rrsſuch⸗
glio yn
ſg:ufn
ſobinun
01 mion

primis molle: aut cui albet cortex.

ante ortum ſolis:aut poſt occaſũ licet. Sarmẽta haſta diuidit ſicerdos:deoc; parté põit. Re

liquũ mercator iĩ naſſas condit. Eſt & alia fama:cũ ſole diuidi ternaſq; partes fieri. Deinde

uit guroruũ tenuiſſimis. partibus ad Iogitudine palmi.Secũda ꝓximis breuiore meſura at &

ordie. Viliſſimũ quod radicibꝰ pximũ: quoniã ibi mimimũ corticis: ĩ quo ſuma gratiæ. Qu
cde cã p̃fer unt cacumina: ubi pluribus cortex. lpſũ uero lignũ ĩ faſtidio ẽ pp origani Au⸗
niã: Xilocinnamũ uocatur. Preciũ i libras. xx. Quidã cinami duo genera rradid'ere: cidid
nigricãſq;: & quondà pferebat᷑ cãdidũ. Nũc cõtra nigrũ laudat᷑. Atq; ẽt uariũ præferunt ca

dido:certiſſima tame æſtimatione ſi ſit ſcabge: atq; ut ĩ rer ſeſe tritũ tarde feriet᷑. Danatur in
Ius eius a gebbanitarũ rege ſolo ꝓficiſcit᷑. ls edicto mer⸗
catu uendit. Precia quondã fuere i libras denariorũ mille. Auctũ id parte dimidia ẽ incẽſis(
ut ferũt)ſiluis ira barbaroru. Id acciderit ne ob iniquitatẽ præpotentiũ: an forte: nõ ſatis cõ
ſtat. Auſtros ibi tà ardenter flare: ut æſtatibus ſiluas accendant: ĩuenimus apud auctores.
Coronas ex cĩinamomo iĩterraſili auro ĩcluſas primus omniũ in templis capitolii atq; pacis
dicauit ĩperator Veſpaſianus Auguſtus. Radicẽ eius magni ponderis uidimus 7 daſiel te⸗
plo:qd fecerũt Diuo Auguſto cõiũx Auguſta aurex patere iĩpoſitã: ex ꝗᷓ guttæ editæ ãânis
oĩbus ĩ grana durabant᷑: donec Id delubrũ incendio cõſumptũ ẽ. Frutex & caſia eſt: iuxtam
cĩnami cãpos naſcit᷑: ſed ĩ montibus craſſiore ſarmẽto: tenui cute: uerius ꝗᷓ cortice: quẽ con
teri: atq; ĩ cĩnamomo leuari: & exinaniri preciũ ẽ. Amplitudo fruticis tertiũ cubitorũ. Co⸗
los triplex. Cũ primũ emicat candidus pedali menſura. Deinde rubeſcit addito ſemi pede.
Vltra nigricans. Hæc pars maxie laudat᷑:ac deinde pxia. Dãnatur uæro candida. Tũ ſecãt
ſurculos longitudine binũ cubitorũ. Mox pᷣſuũt recẽtibuscoriis quadrupedũ ob id ĩtere⸗
prorũ: ut iis putreſcentibus uermiculi lignũ erodant:& excauent corticẽ tutũ amaritudie.
Probat᷑ recens maxĩe & quæ ſit odoris molliſimi: guſtuue ꝗᷓ maxĩe feruens: potius lẽto tẽ⸗
Pore leuiter mordens: colore purpureo: quæq; plurima minimũ ponderis faciat breui tuni
carũ fiſtula & non fragili. Ladã uocant talẽ barbaro noĩe. Alia ẽ balſamodes ab odore ſimi

li appellata: ſed amara itaq; utilior medicis: ſicur nigra unguentis. Precia nulli diuerſiora.

Optimæx in libras. xl. cæteris. xv. D
De lſocinnamo:& chancamo:ac taro. Ca.. XxXlI.
Is addidere mangones:quam daphonoides uocant iſocinnamomo cognominatam
h preciumq; eius faciunt. ccc. Adulteratur ſtyrace: & propter ſimilitudinem cortice
lauxi tenuiſſimis ſurculis. Quin & in noſtro orbe ſeritur: extremocq; in margine ĩ pii
qua rhenus alluit. Vidit in alueariis apum ſata. Color abeſt. ille torridus ſole: & obid ſimul
idem odor. Ex cofinio caſiæ cinnamiq; & chancamũ actarum inuehitur: ſed per nabathæos
troglodytaſq; confines qui conſidere ex nabathæis.
De ſerichato & gaballio & de myrobalano. Ca. XXII.
O cõportat᷑ & ſerichatũ & gabaliũ:quæ intra ſe cõſumũt arabes: noſtro orbi tancũ

eęe nominibus cognita: ſed cũ cinamomo caſiaq; naſcẽtia. Peruenit tamẽ aliquãdo ſeri

chatũ: & in unguenta addit᷑ ab aligbus. Permutat᷑ i libras. vi. Myrobalanũ troglody
tis & thebaidi & arabiæ: quæ iudeã ab ægypto diſterminat cõmune eſt:naſcẽs unguêto ut
ipſo nomine apparet. Quo itẽ iudicatur & glandẽ eſſe arbor:heliotropio: quam dicemus ĩ
ter hærbas ſimili folio. Fcuctus magnitudine auellanæ nmucis. Ex iis in arabia naſcens ſiria ⸗
ca appellatur:& ẽ cãdida. Contra in thebaide nigra. Præfertur illa boni tate olei quod ex pri
mitur. Sed copia thebaica. Inter hæc troglodytica uiliſſima eſt. Sũt qui æthiopicam iis Ppr æ&
ferant glandem nigram nec pingue: nucleoq; gracili: ſed liquote qui exprimitur: odoratio
ri naſcentem in campeſtribus. Aegyptiam pinguiorem eſſe & craſſiori cortice rubentem:
& quãuis inpaluſtribus naſcatur breuiorem ſiccioremq;. E diuerſo arabicam uiridem ac te
miorem: & quoniam ſit montoſa ſpiſſiorem. Longe autem optimam petream ex quo dixi
mus oppido:nigro cortice:nucleo candido. Vnguentarii autem tantum cortices premunt
Medici nucleos tondunt affuſa eis paulatim calida aqua. s
DDe phoœnicobalano: & calamo odoratto. Ca. XxXlIII.
FVFrirhobalano ĩ unguentis ſimilem ꝓpximũc; uſũ habet palma ĩgypto quæ uoca⸗
m tur adipſos: uiridis: odore mali cotonei:nullo intus ligno. Colligitur aũt pauloãte

QAijiicipiat matureſcere. Quod relinquitur phœnicobalanus uocatur: & nigreſcitur-

m ii i

ſorte gemina diſcermi Quodqʒ ſoli ceſſerit relĩqui: ac ſponte cõflag rare. Præcipua bonitas

—

4 LIBER .* ſ
ueſcẽteſq; inebriat. Myrrhobalano pᷣciũ ĩ libras binas. Inſtitores & fecẽ unguèti hoc noiĩie e
appellãt. Calamus quoq; odoratus ẽ arabia naſcẽs cõmunis ĩdis atq; ſyriæ. eſt. In qua uĩcit d⸗
omnis a noſtro mari cẽtũ ſtadiis. Intet hibanũ mõtẽ aliũq; ignobilẽ nõ(ut ꝗdã exiſtiauere) un⸗
antilibanũ ĩ còualle modica: iuxta lacũ cuius paluſtria æſtate ſiccant᷑ tricẽis ab eo ſtadiis ca
lamus & incus odorati gignũtur Sane eni dicamus & de iũco ꝗᷓuis alio hærbis dicato uo- iſu
lumine:qm tamẽ hic unguẽtog materia tractat᷑. Nihil ergo a cæteris ſui generis differunt n
aſpe ctu: ſed calamus pᷣſtantior odore:ſtatĩ e longĩquo ĩ uitat.molior tactu:meliorq; ꝗ mi mm
nus fragilis & a ſolo ſe. potius ꝗᷓ ꝗq raphani mõ frangit Ineſt fiſtulæ araneũ qd uocant flo did
ré. Preſtatior ẽ cui numeroſius. Reliqua ꝓbatio ut niger ſit. Danatur alibi Melior quo bre di
uior & craſſior. lentuſq; ĩ frãgendo. Calamo pᷣciũ ĩ libras ideſt iunco.v. Traduntq; iuncum “ le⸗
odoratũ & ĩ. cãpama ĩueniri. Diſceſſimus a terris oceanũ ſꝑectãtibꝰ ad cõuexas ĩ noſtra ma u
ria. De ammoniaco & ſpagno. Ca. XXIIII. “”
Rgo æthiopiæ ſubiecta africa hãmoniaci lachrymã ſtillat ĩ harenis ſuis. Inde etiam 2’
e nomie Hãmonis oraculo iuxta quod Eignirur- arbor:ꝗᷓ metopion uocãt reſinæ mõ ſel
ut gũmi. Genera eius duo traſton maſculi thuris ſimilitudĩe: quod maxie ppbatur. c
Alterũ pĩgue & reſinoſũ: quod pyrama appellãt. Adulterat᷑ harenis uelut naſcẽdo apprehẽ
ſis. Igit᷑ qminimis glebis phbatur & ꝗᷓ puriſſimis. Preciũ optimi ĩ libras aſſes.xl. Sphanos in⸗ coin
ter eos ſitus ĩ Krengie pꝓuĩtia maxĩe ꝓbatur.Ahi ibriũ uocãt.Secũdũ locũ optinet cypriꝰ. hea
Tertiũ.phœniſcius. Fertur ĩ ægipto naſci. Quiĩ & ĩ galla nec dubitaueri. Sũt.enĩ hoc noſfe mn
cani arborũ uilli quales ĩ quercu maxie uideémus:ſe odore pᷣſtantes. Laus prima cãdidiſſi⸗ or
mis atq; altiſſimis Secũda rutilis. Nulla nigris. Et in ĩ ſulis petriſq; nati ĩ probãtur: omneſq; cem.
gꝗbus palmarũ atq; nõ ſuus odor ẽ. De cypero & aſphalatro: & maro. Ca. XXV. coid
Vperus in egypto.ẽ arbor ziziphi foliis:ſemine coriãdri:candido odorato. Coquit der
c hoc in oleo:premiturq; poſtea quod cyperus uocatur. Preciũ ei ĩ libras ꝗnq;. Opti⸗ ei⸗
mũ habetur e canopica ĩ ripis nili nata: ſecũdũ aſcalonæ iudææ: tertiũ cypro inſula no
odoris ſuauitate. Quidã hac eſſe dicũt arborẽ:quæ ĩ italia liguſtrũ uocet. In eodẽ tractu aſ di⸗
phalatros naſcit᷑: ſpina cãdida: magnitudine arboris modicæ flore roſæ. Radix unguẽtis erx m
petit᷑. Tradũt ĩ quocũq; frutice curuet᷑ arquus celeſtis:eandẽ quæcũq; ſit a ſpalathro ſua i⸗
uitatẽ odoris exiſtere: ſed ĩ aſphalatro inenarabilẽ quãda. Quidã eũ Eriſi ſceptrũ uocãt: alii no
ſceptrũ Eliſei. Cuius pbatio eſt ĩ colore ruffo uel igneo:tactuq; ſpiſſo:& odore caſtoreo. um.
Permutat᷑ ĩ libras.xv. In ægyvpto naſcit᷑ & maron peius ꝗᷓ lydiũ maioribus foliis ac uariis. II quo
la breuia ac minuta & odorata. J . latin
De balſamo:& opobalſamo:& xilobalſamo & ſtyrace:& galbana. Ca. XXVI.
FEa oibus odoribus p̃fertur balſamũ uni terrarũ iudææ cõceſſũ. Quòd iduobus
ſDtaãtũ hortis utroq; regio.altero iugegꝶ.xx. nõ amplius: altero pauciorũ. Oſtendere P
arbuſculã hãc urbi iperatores Veſpaſiani. Clarũq; dictu a Põpeio magno ĩ trium⸗
pho arbores quoq; duximus. Seruit nũc hæc: & tributa pẽdit cũ ſua gente. In totũ alia eſt Vero⸗
natura quàâ noſtri externiq; ꝓdideràt. Quippe uiti ſimilior ẽ quãâ myrto. Malleolis feri dici meſtl
rur iũcta ut uitis: & ĩplet colles uinearũ mõ quæ ſine a diminiculis ſe ipſæ ſuſtinẽr. Tõdet᷑ (CLtor
ſimiliter fruticãs: ac raſtris niteſcit. Pro perat neſci. Intratertiũ. annũ frutifera. Foliũ ꝓpximũ ſfſpone
tuberi: perpetua coma. Seuire ĩ eadẽ iu dæi ſicut ĩ uitã quoq; ſuã. Cõtra defẽdere romani: irS
& dimicatũ ꝓ frutice ẽ. Seritq nũc eã fiſcus:Ne unꝗᷓ fuit nunieroſior aut pcerior. Proceri Fr⸗
tas ĩtra bina cubita ſubſiſtir. Arbori tria genera. Tenui & capillacea coma: qd uocãt anthe- Wior
riceũ. Alterũ ſcabro aſpectu: incurũ: fruticoſũ:odoratius:hoc ſtracũ appellat. Tertiũ eume doo
tes: quia ẽ cæteris pcerius:leui cortice. Huic ſecũda bonitas: nouiſſima anthericeo. Semen Ci
eius ẽ uino ꝓpximũ guſtu: colore ruffũ: nec ſine pingui. Peius in grano quod leuius atq; ui lere
ridius. Ramus eraſſior myrto. Incidit uitro: lapide: oſſeis uecultellis. Ferro lædi uitalia odit A
Emoritur ꝓtinus. Eadẽ amputari ſuperuacua patiẽs. Incidẽtis manus librat᷑ artifici tẽpera⸗
mento: ne quid ultra corticẽ uiolet. Succus e plaga manat: quẽ opobalſamũ uocãt: eximiæ
ſuauitatis: ſed tenui gutta: ploratu lanis parua colligit᷑ ĩ cornua. Ex iis nouo fictili cõditur 0
craſſiori ſimilis oleo: & ĩ muſto cãdida. Rubeſcit deĩde: ſimulq; dureſcit & traãſlucida. Ale⸗ .Rr
xandro magno res ibi gerente toto die æſtiuo unã conchã ĩ pleri iuſtũ erat. Omni uero fœ EPie
cunditate e maiore horto cõgios ſenos. Minore ſingulos: & cũ duplo rependebatur argen lunn
ro. Nũc ẽt ſingularũ arborũ largior uena ter oibus pcutitur æſtatibus. Poſtea deputatur.

lkoet⸗
kgun
derltinen
deoſli
Mscicn
enis fkenn
Nnong en,
dboca,
elorguon
Uide
Vinolnn
ialnte ein
XüNi
miepbm.
äihmhet
i we
itur:Cne
W
Nno Col
,
iagno in
pairnaln
ruaci
lore atn,

„
1 Al

We
Racder
goitiun
ciü nd
eolsͤteici
Ponügpn
en u.
Nin icd
mi uin,
lemüe
ncn
Euisaig
aiuinlich
S
nocirln
cnici⸗
ucn/ .
nmur
cbatn ge
Gnnan

Er ſarmenta quoq; in merce ſunt. Deccc.amputatio ipſa ſurculuſq; uenit intra quĩtum de
mum annum. Xylobalſamum uocatur: & coquitur in unguentis. Pro ſucco ipſum ſubſti⸗
tuere officinæ. Corticis etiam ad medicamenta precium e. Præcipua autẽ gratia lachryniæ:
ſecũda ſemini:tertia cortici:minima ligno. Ex hoc buxoſum eſt optimunn: quod eſt odora-
tiſſimum: mordens guſtu: feruenſq; in ore. Adulteratur petreo hyperico quod coarguitur
magmitudine: ĩ manitate:latitudine: ſeu longitudie:odoris ignauia:ſapore piperis. Lachry

mxæ probatio ut ſit pinguis: tenuis: ac modice ruffa: & in fricando odorata. Secundus can⸗

didus colos. Peior uiridis: craſſuſq; . Peſſimus niger. Quippe ut oleum ſeneſcit. Ex omni in
ciſura maxĩe probatur quod ante ſemel fluxit. Et alias adulteratur ſemine ſuccuſuixq; ma
leficium deprehenditur guſtu amariore. Eſſe enim debet lenis: non ſubacidus: odore tan tũ
auſterus. Vitiatur & oleo roſæ: cyperi: lentiſci: balani: terebinthi: myrti: reſina:galbano: cæ-
ra cypria:prout quæcq; res fuit: Nequiſſime autem gũmi:quomam ipſum quoq; inhæreſcit
in manu inuerſa: & in aqua ſidetq;. Probatio eius gemina eſt. Debet ſincerum & inareſcere
ſed hoc & gummi addita fragili cruſta euenit. & guſtu deprehenditur. Carbòe uero quod
cxra reſinaq; adulteratum eſt nigriori flaamma. Nam melle mutatum ſtatim contrabit muſ
cas. Præterea ſinceri denſatur in tepida aqua gutta ſidẽs ad ima uaſis. Adulterata olei mo⸗
do innatat. Et ſi metopio uitiatum: eſt circulo candido cingitur. Summa probatio eſt: ut
lac coagulex:& in ueſte maculas.non faciat. Nec manifeſtior alibi fraus. uippe milibus de
nariorum ſextarii empti uendente fiſco. ccc. denariis ueneunt. In tantum expedit augere li
ꝗquorem. Xylobalſamo precium in libras ſex-Proxima ſyria iudææ ſu pra phoœnicem ſtyra⸗

cem gignit circa gabala & marathunta & caſſium ſeleuciæ montem. Arbor eſt eodem noĩe

cotoneo. malo ſimilis lachrymæ ex auſtero iucundioris: ĩtus ſimilitudo harũdinis: ſi uccocq;
prægnas. In hanc circa canis ortum aduolant pennati uermiculi erodentes: ob id ĩ ſcobe ſor
deſeit. Styrax laudatut poſt ſupradicta ex pilidia: ſidõe: cypro: cicilia: creta:minime. Ex ama
no ſyriæ medicis: ſed unguentariis magis. Colos in quacunq; natione præfertur ruffus &
pĩguiter lentus:deterior fu rfuroſus: & cano ſit Obductus. Adulteratur cedri reſina: uel gu
mi: alias melle: aut amygdalis amaris. Omniacq; ea deprehenduntur guſtu:Precium optio
xix. Exit & in pamphy lia: ſed acrior: minuſq; ſuccoſus. Dat & galbanum ſyria in eodẽ ama⸗
no monte: & ferulam quam eiuſdem nommis reſinæ modo ſtagonitim appellãt. Quod ma⸗
xime laudant cartilaginoſum:purum ad ſimilitudinem haméiaci: minimeq; lignoſum. Sic
quocq; adulteratur faba aut ſagapeno. Sincerum ſi uratur fugat nidore ſer pentes. permu⸗
tatur in libras. v. medicinæ hoc tantu.— .
;ðð Ca. Sð’’ XXVII 9

De panace:& ſpondylio:& malobathro. Ca.
Anacem & unguentis eadem gignit naſcentem & in ipſo fine arcadiæ citraq; erymã
p thi fontes:& in africa & in macedonia ferula ſui generis quĩiq; cubitorũ foliis qua
trternis: mox ſenis in terram iacentibus: ampla magnitudine rotundis: in cacumen
uero oleagineis: ſemine ĩ muſcariis de pendente ut ferulæ. Excipitur ſuccus inciſo caule
meſſibus:radice in autunno. Laudatur candor eius coacti. Sequens pallido ſtatera. Niger

color improbatur. Precium optimo. in libras bini aſſes. Ab hac ferula differt uuæ uocatur

ſpondylion: foliis tantum quia ſunt minora & :platani diuiſura. Non niſi in opacis gigni⸗
tur. Semen eodem nomine ſilis ſpeciem habet medicinæ tantum utile. Dat & maleabathẽ

ſyria arborem folio conuoluto:arido colore: ex quo exprimitur oleum ad unguenta. Fer-
