mentione concidenda ratio eſt: & difficultas rerum augenda: cũ ſydus uehemẽs orionis iiſ
dem diebus longo decebat ſpatio. Sementibus tempora plariq; præſumunt. & ab. xi. die au
tũnalis æquinotii fruges ſerunt: adueniente coronæ: axortu continuis diebus: certo prope
hymbriũ pmiſſu. Xenophon nõ autẽ quã deus ſignum dederit. Hoc cicero nouẽbris hym⸗

bre fieri interpreratus ẽ: cõ ſituera ratio nõ prius ſerendi quã folia coperint decidere. Hoc
ipſo uergiliarũ occaſu fieri putant. Aliqui ad. ii.idus nouembris ut diximus ſeruant: quo⸗

niam id ſydus etiã ueſtis inſtitoris eũ: & ẽ in cælo notatu facillimũ. Ergo ex occaſu eius de

hyeme augurantur quibus eſt cura negociatoris inſidiandi auaritiæ. Nubilo occaſu plu⸗

uioſam hyemẽ denunt'at: ſtatiq; augent lacernarum præcia. Sereno aſperam: & reliquarũ

ueſtium accendunt. Sed ille indocilis cæli agricola hoclſignũ habet inter ſuos uepres: hu
mũq; ſuà aſpiciens: cum folia uiderit decidua. Sic indicatur anni tẽperies: alibi tardius: ali

bi maturius. Ira enim ſentitur: ut cæli lociq; efficit natura. Idq; ĩ hac ratiõe præcellit quod

eadem & ĩ mundo publica eſt: & umcuiq; loco pecularis. Miretur hoc qui nonſmeminerir
ipſo brumali die pulegium ĩ carnariis florere: adeo nihil eſſe occultum natura uoluit. Ert
ſerendi igitur hoc ſignum dedit. Hæc eſt uera interpetratio argumentũ naturæ ſecũ affe⸗

rens. Quippe ſe & terra peti ſuadet: pmititq;ʒ quadam ſtercoris uicẽ: & cõtra rigores terrã:
ſatuſq; operiri a ſe nuntiat:& monet feſtinari. Varro in fabæ utiq; ſatu hanc obſeruation?

Horæ nunc in omni acceſſione æqquinoctiales nõ cu
iuſtũq; diei ſignificantur: omneſq; eæ differentiæ fiunt in octauis partibus ſingulorũ. Bru
ma capricorni ab octauo Calen. ianuarii fere. Aequinoctium uernũ arietis. Solſi itium can-⸗
cri. Aſterũq; æquinoctium libræ. Qui & ipſi dies raros nõ aliquos tem eſtatũ ſignificatus

cſtocini
en lun-
uteuete.
ſencimmig

ſefeetu.

Anonitt

a
Pperanri
olluekt
Lelyberm⸗
Rerlca
Eil
1
i
ſoenzpe
Ainso
letotuhfen
tut gvals
blleptenh
husereuen
Kmianpel
Ahignnos
ſenBaoe
tepoecet
Grtem
Cestaunto⸗
GAa
minavon
ln o
W
eiocdi⸗
hemntita
Mtnichlle
Ennteno
faurcrlira
kllhun.
eboline
Makuonie
Nücanenh
CAncaner
ilnnnalo
Ardi
lenlunn
Lerilimen
Vocantun
e r
undeſpire
operoll
ileälu
oscur
kespon
Ulinenrn
X

arhiiNn
me iene
ucorden
ntsgrtn.

mamngneſ;

Afiniran
eCun ioni
Cnldeir
mirtun Neno
dinolcinne
Jun cognit.
istertis gau
Atermsen
eſtntzip
dueni nnone
miocblen.
Cong Na1
iäcelcit.
kundotiiler
erenlcelif
tAerumseo
MWacelce
eronürur
Otenporun
umKN
Werdlahi
eitu
irroc
gnlaüihn
linman

9
V,

tpntizm
NMsgi I
aoluͤhſe
iwgien:
wnilſenn
mesorolisl

1icen

cenolohe
vebts nm⸗

Leleneie

ſnunt go/

wolueince

Nli Nl,
Alelgon
oz eples 4
reeli
mimmnn

noliti?

a , ,
Uir uͤt⸗

ateili

XVIII.
cuſtodiri præcipit. Alii plena luna ſerendam. Lentem uero a. xxv. ad. xxx. Vitiam quoq; iiſ
dem lunæ diebus. Ita demum ſine limacibus fore. Quidam pabuli cã ſic ſeri iubẽt: ſeminis
autẽ uere. Eit & alia manifeſtior ratio mirabiliore nacuræ prouidentia. In qua Ciceronis ſẽ
tentiam ipſius uerbis ſubſignabimus. lam ueroſemper uiridis: ſen perq; grauata.
Lentiſcus triplici ſolita eſt grandeſce⸗
re feætu. rßMVMB Ter fruges fundens: tria tẽpo
ra monſtrat arandi. . Fn his unum hoc erit idem & li-
no & papaueri ſerendo. Cato de papauere ira tradit. Virgas & ſarmenta quæ tibi in ſatiõe
ſuperant: in ſegete comburito. Vbi eas cõbuſſeris: ibi papauer ſerito ſilueſtre:quod in mi/
xo uſu eſt melle decoctum ad faucium remedia. Viſq; ſonnifera etiam ſatiuo. Et hactenus
de hyberna ſemente. MMM Mä
Replicatio totius culturæ: & quid quoq; mẽſe ĩ agro fieri oporteeat. Ca. XXVI.
Brum ut pariter omnis culturæ quoddã breuiarium pagatur: eodẽ tempore cõue-
u nit & arbores ſtercorare: accumulare item uineas Sufficit in iugerum opera: & ubi
patietur loci ratio arbuſta ac uineas putare: ſeminariis ſolum bipalio præparare:
foueas aperire: aquam de agro pellere: roreular lauare & recondere. A Calen. nouembris
galinis oua ſupponere nolito: donec bruma conficiatur. In eũ diẽ terna dena ſubiicito Xſta
te tota:hyeme pauciora: nõ tamẽ infra nouena. Democritus talem futuram hyemé arbitra
tur: qualis fuerit brumiæ dies: & circa eum terni. Item ſolſtitio æſtatẽ: Circa brumã pleric;
biſſeptem halcyonum fœturxa uentorũ quietẽ mollius cælum:ſed & in his & in aliis omni⸗
bus ex euentu ſignificationũ intelligi ſydera debebunt: non ad dies utiq; præfinitos ſpe⸗
ctari tempeſtatum uadimonia. Per brumã uitem ne colito. Vina tum defecari: etiam diffũ
di Higinus ſuadet a confecta ea ſeptimo die utiq; ſi ſeptĩa lũa cõpetat. Ceraſa circa bruma
ſeri.Bubꝰglãdẽ tũc aſpgi ↄueit ĩ iuga ſingula mõòis. Largior ualitudinũ ĩfeſtat:& quocũq;
tẽpore det ſi minꝰ. xxx. diebꝰ ↄtinuis data ſit: narrãt uerna ſcabie pœnitere. Materiei cædẽé

dæ tempus hoc dedimus. Reliqua opera nocturna maxime nigili conſtant: cum ſint no-

ctes tanto ampliores. Qualos: crates: fiſcinas texere. Faces incidere. Rudicas præparare ĩter
diu.xxx. palos. xl. In lucubratione ueſpertina rudicas. v. palos. x. Totidé autelucano. A bru
ma in fauonium Cæſari nobilia ſydera ſigmificant.iii. i chalẽ. ianuarii matutino: canis occi
dens. Quo die atticæ finitimis regionibus aquila ueſperi occidere traditur Pridie nonas
ſanuariũi Cæſari delphinis matutino exoritur: & poſtero die fidicula. Quo Xgypto ſagitta
ueſperi occidit. Item ad. vi. idus ianuarii eiuſdẽ delphini ueſpertino occaſu continui dies
hyemant italiæ. & cum ſol in aquarium ſentiatur traſire: quod fere. xvi. chal. februarii eue
Nit.viii.chalen.ſtella regia Venus appellata Tuberoni in pectore leomis occidit matutino.
Et pridie nonas februarii fidicula ueſperi. Huius temporis nouiſſimis diebus ubicunq; pa
rietur cæli ratio: terram ad roſarum & uineæ ſatum uertere bipalio oportet. Iu gero operæ
Ix.ſuſficiunt. Foſſas purgare aut nouas facere. Antelucanis feramẽta acuere: man ubria ap
tare. Dolia quaſſa farcire: ipſorumq; lanas ſcabendo purgare: aut nouas facere. Ante luca⸗

nis a fauonio inæqinoctium uernum Cæſari ſignificat. xvii. chalẽ. martii triduum uarie. Et

viii.chalen. hirundinis uiſu: & poſtero die arcturi exortu ueſpertino.Item.iii.nonas martii
Cæſar cancri exortu id fieri obſeruabit.Maior pars auctorum uindemiatoris emerſu. viii.
idus aquilonis piſcis exortu: & poſterodie orionis. In attica miluum apparere obſeruatur.
Cæſar & idus martias ferales ſibi amnotauit ſcorpionis occaſu.xv. uero chalen. aprilis ita/
liæ miluum oſtendit.xii.chaen. equum occidere matutino. Kioc interuallum temporis ue/
getiſſimum agricolis:maximeq; operoſum eſt.In quo præcipue falluntur. Neq; eni illo die
uocantut ad munia: quo fauonius flare debeat: ſed quo cœpit. Hoc acri intentione ſeruãdũ
eſt.Hoc illo mẽſe ſignũ deus habet obſeruatione minime fallaci aut dubia. Si quis attẽdat
unde ſpiret is uentus: quaq; parte ueniat diximus ſecundo uolumĩe:& dicemus mox pau
lo operoſius.Interĩ eo diec(quiſquis ille fuerit)quo flare cœperit:nõ utiq;.vi.idus februa⸗
xii: ſed ſiue ante quã uer præuenerit: ſiue poſtꝗᷓ hyemarit: poſt eam diẽ inquã inn umera ru⸗
ſticos cura diſtringat: & prima quæq; pagantur: quæ differri neq ueunt. Trime ſtria ſerant᷑.
Vites putentur qua diximus ratione. Oleæ curentur. Poma ſcrantur inſeranturq; . Vineæ
paſtinentur. Semina digerantur. Inſtauerunt alia. Harundines: ſalices: geniſtæ ſera ntur cæ
danturq;. Serantur uero.ulmi: populi:platani: Uti dictũ eſt: Tum & ſegetes conuenmit purz

LIBER.
gare. Sarrire hybernas fruges: maxiq; far: Lex certa in eo cum quattuor fibrarũ eſſe cœpe⸗

IIt. Eaba uero nõ anteꝗᷓ trin foliorũ. unc quoc leui ſarcuio purgare uerius à fodere.Flo
rentẽ utiq;.xv. primis diebus non attingere. Hordeũ niſi ſit ſiccum ne ſerito. Putationem
æquinoctio pactam habeto. Vineæ iugerum quaternæ operæ putant: alligatq. In arbuſto
ſingule operæ. xv. arbores. Eodem hoc rẽpore hortorũ r0 ariorũq; cura eſt: quæ ſeperatim
Pꝓximis uoluminibus dicent᷑ eodem & topiariorũ. Tuũc optimæ ſcrobes fiunt. Terra infutu
rũ proſcinditur. Virgilio maxiĩe auctore: ut glebas ſol coquat. Vtilior ſententia quæ nõ ni
ſi teperatum ſolũ ĩ medio uere arari iubet: quoniã in pingui ſtatiĩ ſulcos occupant bærbæ.
In gracili inſecuti æſtus exicant. Certũq; (uccũ futuris ſeminibus auferunt. Talea autũno
melius arari certũ eſt. Cato uerna opera ſi diffinit:ſcrobes fieri:ſcminaria propagari in lo⸗
cis craſſis & humidis: ulmos ficos: poma: oleas: prata ſtercorari luna ſiciente. Quæ rigua nõ
erunt ab aſflatu fauomii defendir: purgari hærbas. malas radicitus erui: ficus mterpurgari⸗-
ſeminaria fieri: & uetera ſarciri. Hæc anteꝗᷓ uinea fiorere incipiat. Itẽq; pyro Horente arare ĩ
cipiat macra harenoſaq;. Poſtea utiq; grauiſſimia & aquoſiſſima.Ita poſtrẽo arato. Ergo hæc
aratio has habebit notas lentiſci primũ fFructum oſtendentis ac pyri florentis. Erit & tertio ĩ
bulborũ ſatu ſcyllæ. Item in coronamentorũ narciſſi. Nãcq; & hæc ter florent.Primoq; flore
primã arationem oſtendunt:medio ſecũda:tertio nouiſſimã quando inter ſeſe alias notas
prebent.Ac non in nouiſſimis cauetur: ne fabis florentibus attingarur hedera. Id enĩ noxi
&& exitiale eſt in ei tempus. Quædam uero & ſuas habent notas ſicuti ficus. Cum folia pau
ca in cacumine acetabuli modo germinæt: tunc maxime ſerendas ficus.Aequinocti um uer
num ad. viii. chalen, aprilis peragi uid etur. Ab eo ad uergiliarum exortũ marutinũ. Cæſari
ſignificant chalen- aprilis. iii. nonas aprilis. In atita uergiliæ ueſperi occultantur. Eadem po
ſtridiei in boetia Cæſari auxem & chaldæis nonis ægypto orion: & gladius eius ĩicipiuntſab
ſcondi Cæſari. xv. idus ſignificatur hymber libræ occaſu: xiiii. chalen. maii. Aegypto ſucu
læ occidunt ueſperi. ſydus uehemens: & terra maricq; turbidum. xvi. atticæ. xv. Cæſari conti
nuocq; triduo ſignificat. Aſſyriæ autem. zui,chalen-hoc eſt uulgo appellatum ſydus palili⸗
cium: quoniam. zi. chalen. maii urbis romæ natalis quo fere ſerenitas redlditor. Claritatem
obſeruationi dedit nimborum argumento: hyadas appellantibus græcis has ſtellas. Quod
noſtri a ſimilitudine cognominis: græci propter ſues impoſitum arbitrantes imperitia ap⸗
pellauere ſuculas. Cæſari ad. viii. chalen. notatur dies. vii-chalen. Aegypto hedi exoriuntur
vi. chalẽ. Boetiæ & atticæ canis ueſperi occultatur. Fidicula mane oritur. v. chalen. Aſſyriæ
orion totus abſconditur Tertio autẽ caniſ.vi.nonas maii Cæſari ſuculæ matutino exoriũ
rur. Et. viii idus capella pluuialis. Aegypro autẽ eodẽ die canis ueſperi occultatur. Sic fere
in.vi.idus maii qui eſt uergiliarum exortus decurrunt ſydera. In hoc temporis interuallo.
xv. diebus grius agricolæ fapienda ſunt ea: quibus peragendis ante quimnoctium non ſuf⸗
fecerit. Dum ſciat inde natam exprobatione fœdã putãtiũ uites p imitationem cãtus alitis
temporarii: quẽ cuculum uocant. Dedecus enim habetur: obprobriũc; maritum: falcem ab
illa uoluere in uite deprehendi: ut ob id petulantiæ ſales etia cũ primo uere ludantur. Auſ
picio tamẽ deteſtabiles uidentur. Adeo minima quoq; in agro naturalibus trahumur argu
mentis. Extremo autẽ panici miliiq; ſatio eſt. Iuſtum e hoc ſeri maturato hordeo :atq; etiã
in eodem aruo. Eſtq;iſignum illius maturitatis: & horum ſationis comune. Lucenteſ ueſpe
re per arua cicedelæ. Ita appellant ruſtici ſtellantes uolatus Græci uero lãpyridas: incredi⸗
bili benignitatæ narurrz. e
Ne agricolæ aſpiciant ſtellas: ſed magis tẽpora ſerendæ frugis: & ortus occaſuſq; ſyde/
ris in quibuſdam hærbis: & de ſtellarum ortu & occau. Ca. XXVII.
Anm uergilias in cælo notabiles natura fecerat: non tamẽ iis contenta terreſtres fe
I¶cir alias ueluti uociferans. Cur cælum intueris agricola? Cur ſydera quæris ruſti/
ceolam te breuiore ſonno feſſum præmunt noctes. Ecce tibi inter herbas tuas ſper

go peculiares ſtellas: eaſq; ueſpere & ab opere diſ urgenti oſtedo. Ac ne poſſis præterie mi
raculo ſolicito. Vides ne ut fulgorigni ſimilis alarum cõpreſſu tegatureſecũ lucẽ habeat &

nocte⸗ Dedi ecce tibi herbas horarum indices: & ur ne ſic quidem oculos tuos a terra reuo
ces. Heliotropium ac lupinum circũaguntur cum ſole. Cur etiã nũc altius ſpectas ipſũq;
ælum ſcrutaris? Habes ante pedes tuo ecce uergilias. In certis eæ diebus proueniunt: cu-
tantqʒ fœ dere ſyderis huiuſce.Partũq; eas illius eſſe certũ eſt. Proinde ꝗſquis æſtiuos fru

Lere inalc
fginareuc⸗
Uarum pon
nucreuerit
uor ciort⸗
curuetocl
zwandi o
Clusmatu
Frinartic⸗
IiAei
Deprins
gunidun
vobngiin
Unloviner
iur Lupini
mnetturide
Denmnts
An
p hr
M
Srereporen
Meprinos
betenrot.R
quenxeann
lue:hoce
taturas Ne
itr kerenal
cale perit
ſevematur
(lmy⸗
Chlicis tant
omupropte
Malmperan
Ulliner ep
lebbabreut
nilgetun
nleng
hremmurt
ligtonih
binglaren
hulan nit
ugicgee
airii
cceſcun⸗
etnells
luuung
Preparne
elnrurzn
eleco
wonreſg
0 tamh
Amilen
Uecot

eecrze,
littel⸗
Duntionen
ln wbud
r ſepentin
Leiminfurn
taqurnön
panthetbe,
Taerantän
pagariinlo⸗
Wrigennd
Merpurga
Nemenel
no Eigolee
it tertoi
nimoq for
Ass hotas
ldenioni
umtrlapan,
aium uer
nü Cklani
Eadempo
Bicpiumt

egfro tun

(Elaico
ſdusall⸗
.Cuninen
ſelas Qot
imperinng
Hienonum
Aen M
uwaorii
nnKtere
rrualo.
onlut⸗
us aliis
lcenna
ntuu⸗N
arurargu
ncg eli
tel en

inckedi⸗

ulchhice⸗
XWI
etrelteik⸗
Etis un/
1s tu het
Ptrtete nn
cehiend
lena lel⸗
eginnec
tiuuft

&us ante illas ſeuerit: ipſe fruſtrabitur ſeſe. Hoc interuallo & apicula procedens fabã flo⸗
rere indicat: fabaq; floreſcens eà uocat. Dabitur & aliud finiti frigoris inditium. Cum ger
minare uideris morum: iniuriam poſtea frigoris timere nolito. Ergo operator. Taleas oli⸗
uarum ponere.lIpſaiq; oleas interradere. Rigare prata æquinotii diebus primis. Cum her=
ba creuerit in feſtucam: arcere aquas. Vineas pãpinare. Et huic lex ſua cum pampini quat/
tuor digyto longitudine expleuerit. Pampinat una opera iugerum. Segetes iterare. Seri⸗
rur uero diebus.xx. Ab æquinoctio ſartura nocere & uineæ & ſegeti exiſtimatur. Et oues
lauandi hoc idem cempus eſt. A uergiliarum exortu ſignificãt Cæſari poſtridie arcturi oc
caſus matutini.iii.id us maii.Fidiculæ exortus.xii. Chalen. iumi capella ueſpere occidens.
Et in attica canis.xi. Chalen. Cæſari orionis gladius. occidere incipit. iii. nonas iunii. Cæſa
xi & aſſyriæ aquila ueſperi oritur. viii idus arcturus matutio occidit italiæ. viii. &. ilii. idus.
Delphinis ueſperi exoritur. xvii. chalen. iulii gladius oriõis exoritur. Quod ĩ ægypto poſt
quatriduum. xi. chalen. eiuſdem orionis gladius Cæſari occidere incipit, viii. chalé. iulii ue
ro longiſſima dies totius anni & nox breuiſſima fſolſtitiũ conficiunt.In hoc temporis inter
uallo uineæ pãpinantur: curaturq; ut uinea uetus ſemel foſſa ſit: bis nouella. Oues tundẽ
tur. Lupini ſtercorandi cauſa uertitur. Terra proſcinditur. Vitia ĩ pabulum ſecatur. Faba
męetitur: deinde concutitur. ððð ä
De pratis & repatiõe prati: & cotibꝰ & falcibus & deſcriptio frugũ & ſydegꝛ. Ca. XXVIII
Ruaata circa chal. iunii.cæduntur: quorũ facillima agricolis cura: ac minimi impedii:
p hæc de ſe poſtulat dici. Relinqui debent in læto ſolo: uel humido: uel riguo eaq;
QAua pluuia rigari uia publica. Vciliſſimum ſimul & hærbæ arare: deinde cratire:
ſerereflorem ex fœnilibus: atq; ex præſepibus fœnodilapſũ ſpgere: priuſquam cratiatur.
Nec primo ãno rigari:nec paſci ante ſecunda fœniſecia: nec hærbæ uellãtur: obtrituq; he
betentur. Seneſcunt prata:reſtituiq; debent:faba in iis ſata: uel rapis:uel milio.Mox in ſe/
quente anno frumento:rurſuſq; in prata tertio relinqui. Præterea quotiens ſecta ſint ſici
lire: hoc ẽ quæ fœniſeces prætereunt ſiccari. Eſt enim in primis iutile enaſci hærbas ſemẽ
taturas. Herba optima in prato trifolii: proxima graminis: peſſima mimuli. Siliqua etiam
dira ferendis: inuiſa & equiſelis e: a ſimilitudine equinæ ſetæ. Secandi tps cũ ſpica defloreſ
cere cœperit: atq; roborari: ſecandũq; anteꝗᷓ inareſcat. Cato cœnum inquit nõ ſeces: priuſꝗꝙ
ſemẽ maturum ſit. Quidam pridie rigant ubi ſunt rigua. Noctibus roſcidis ſecari melius.
Quædam partes italiæ poſt meſſem ſecant.Fuit hoc quoq; maioris impendii apud priores
creticis tantum:tranſmariniſq; cotibus notis: nec niſi oleo falcis aciẽ excitantibus. Igitur

xornu propter oleum ad crus ligato fœniſeca incedebat. ltalia aquarias cotes dedit: limæ

uice imperantes ferro: Sed aquatia ptinus uirẽt. Facilium duo genera. Italicũ breuius: ac
uel inter uepres quoq; tractabile. Galliarũ latifunda maioris cõpẽdii: quippe medias cadũt
herbas: breuioreſq; pretereunt. Itali fœnũ ex una dextera manu ſecant. Iuitum eſt una ope
ra iugerum in die deſecari:alligariq; mãipulos tria milia. cc. quaternorũ pondo. Sectũ uer
ti ad ſolem:nec niſi ſiccum conſtrui oportet. Ni fuerit hoc obſeruatum diligenter: exha⸗
lare matutino nebulam quãdam:metaſq; mox ſole accendi: & conflagari certum eſt. Kur⸗
ſus rigari deſecta oportet: ut ſecetur autũnale fœnũ: quod uocant cordum. Interanæ i um
bria quater anno ſeccantur etiam non rigua. Ter uero pleriſq; in locis: & poſtea in ipſo pa
bulo nõ minus emolumentiẽ:quã a fœno. Armentorum id cura: iumentorũq; ꝓpgeneratio
ſuũ quiq; conſilium dabit. Optimum maxime quadrigarũ ꝗſtus. Solſtitiũ peragi ĩ. viii.pte

cãcri & viii. chal. iulii diximus. Magnꝰhic ani cardo: magna res mũdi. Ex hoc uſq; ad brumò

decreſcunt dies:ꝗ creuerunt ſex menſibus. At ſol ipſe ad aquilonem ſcandens aſper: ardua
emẽſus ab ea meta incipit flecti: & digredi ad auſtrũ:aucturus noctes aliis ſex menſibus ab
latuurſq; diei mẽſurã.Ex hoc deĩde cõuehendi rapiendiq; fructus alios atq; alios tẽpus: &
præparandi ſe contra ſæuam ferâq; hyemẽ: dicebatq; hoc diſcrimẽ ĩdubitatis notis ſignaſ-
ſe naturam. Quã ob rem eas manibus ipſis agricolarum ingeſſit: uertiq; iuſſit ipſa die folia
& eſſe cõfecti ſyderis ſignũ.Nec ſilueſtriũ tatum arborum remotarũq;:ne in ſaltus deuios

monteſq; eundum eſſet:quærẽtibus ſigna. Non rurſus ꝓpximarũ urbanarũq;: & quæ topia

rio tantũ uſu coluntur:quãꝗᷓ & in iis illa uiſantur. Vertit oleæ ante pedes ſatæ. Vertit tiliæ
ad mille uſus petendæ. Vertit populi albæ: etiã uitibus nuptæ. Adhuc parũ eſt ĩpuit: ulmũ
uite doratam habes. Et hui us ueterinorum pabulo uerſa folia ſtringis. Stringens ut de.
iii

LIBER.

putas: Aſpice & tenebis ſydus. Alia parte cælum reſpiciunt quâ qua ſpectauere pridiæ. Sa-⸗

lice omnia alligas. Humillima arborum ipſe toto capite altior: & huius folia circumagun
tur: quid te ruſticum quereris? Non ſtat per me quo minus cælũ intelligas: & cæleſtia tcias
Dabo & auribus ſignum Palumbium utiq; exaudi genitus. Tranſiſſe ſolſtitium cantu ne
putes:niſi cum incubancem uideris palumbem. A ſolititio uſq; ad fidiculæ occaſum. vi. cha
len.iulii Cæſari orion exoritur. Sona autem eius, iiii. nonas aſſyriæ. Aegypto uero pcyon
matutino æſtuoſus:quod ſydus apud romanos nõ habet nomen: niſi caniculam hanc ueli/

mus intelligi:hoc eſt minorem canem. Sane ut in aſtris pingitur. Eſt autẽ magno opere ꝑ
tinens ſicut mox docebimus.iii.nonas chaldæis corona occidit matutino. Atticæ orion to

tus eo die exoritur.Pridie idus iulii & ægyptiis orion deſinit exoriri. xvi. chalen. Auguſti
aſſyriæ procyon exoritur. Deinde poſtridie fere ubiq; confeſſũ inter omnes ſydus indica⸗
bis. quod canis ortum uocamus ſole primã partẽ leõis ingreſſo. Hoc fit poſt ſolſtitiũ.xxiii.
dies. Sentiunt id maria & terræ: multæ uero & feræ ut ſuis locis diximus. Neq; ẽ ei minor
ueneratio: ꝗᷓ deſcriptis in deos ſtellis. Accenditq; ſolem: & magnam æſtus optinet cauſam.
xviii.chalen. auguſtiægypto aquila occidit matutino: eteſiarũq; prodroni flatus incipiunt
quod Cæſar.x. chalen. Tentire italiam exiſtimauit, Aquila atticæ matutino occidit. iii. chalẽ.
regia in pectore leonis ſtella matutino Cæſari ĩmergitur. viii. idus auguſti. Arcturus me-
dius occidit.iii. idus fidicula occaſu ſuo autũnum incoat uitiis adnotat. Sed & uera ratio
id fieri inuenit. vi.idus eiuſdem. In hoc tẽporis interuallo res ſumma uitium agitur decre-
torio uuis ſydere illo ꝙ caicullam appellamus. Vnde carbunculate dicuntur ut quodã ure
dinis carbone exuſte: non comperantur huic malo grandinis procellæ: nec quæq; unꝗ an-
nonæ intulere caritatem. Agrorum quippe mala ſunt illa. Carbunculus autem regionun:
latepatentium: nõ difficili remedio: niſi calumniari magis naturam rerum homies quã ſibi
prodeſſe mallent. Ferunt democritum qui primus intellexit oſtenditq; cum terris cæli ſo⸗
cietatem: ſpernentibus hanc curam. eius opulentiſſimis ciuibus prouiſa olei caritate ex fu
turo uergiliarum ortu qua diximus ratione: oſtendemuſq; iã plenius. magna utilitate tec
propter ſpem oliuæ coemiſſe in toto tractu omne oleum: mirantibus qui paupertatem &

quietem doctrinarum ei ſciebant in primis cordi eſſe. Atq; ut apparuit cauſa & ingens di-
uitiarum curſus: reſtituiſſe mercedem anxiæ & auide dominorũ pœnitentiæ: cõtentus ita

probaſſe opes ſibi(cum uellet)in facili fore. Hoc Seſtius poſtea e rornanis ſapientiæ ſecta⸗
toribus athenis fecit eadem ratione. Tanta litterarum occaſio eſt. Quas equidem miſcebo
agreſtibus negotiis quã porero dilucide atq; perſpicue Pleriq; dixere rorem muſtum ſole

agri frugibus rubiginis cauſam eſſe: & carbunculi uitibus. Quod ex parte falſum eſſe ar⸗

pitror: omnemq; uredinem frigore tantum innoxio conſtare ſole. Id manifeſtum fiet attẽ
dentibus. Nam primum omnium hoc nõ euenire niſi noctibus: & ante ſolis ardorem: de =
prehenditurq;: totumq; lunari ratione conſtat. quoniam talis iniuria non fit niſi ĩter lunio:
plena ue luna: hoc eſt præualente utroq; enim habitu plena eſt: ut ſæpius diximus. Sed in⸗-

terlunio omne lumen quod a ſole accipit cælo regerit. Differetia utriuſq; habitus magna

ſed manifeſta. Namq; interlunio æſtate calidiſſima e: hyeme calida. E contrario in plenilu
nio æſtate gelidas facit noctes: hyeme tæpidas Cauſa euidens. Sed allia redditur a Fabiào
græciſq; auctoribus. Aeſtate enim interlunio neceſſe eſt ut cum ſole uobis proximo circu

lo currat: igne eius cominus recepto candens: eadem interlunio abſit bhyeme: quãdo abſce
dit & ſol. Item plenilunio æſtiuo procul abeat auerſa ſoli. Hyeme autẽ ad nos per eſtiuũ
circulum accedat. Ergo per ſe roſcida: quotiens alget: infinitum quantum illo tempore ca
dentes pruinas congelat. Ante omia autẽ duo genera cæleſtis iniuriæ meminiſſe debemus
Vnum quod tempeſtates uocamus: in quibus grandines: procellæ: cæteraq; ſimilia intelli
guntur. Quæ cũ acciderint uis maior appellatur. Hæc ab horridis ſyderibus exeun t: ut ſæ
pius diximus ueluti arturo: orione: hædis. Alia ſunt illa: quæ ſilẽte cælo ſeremſq; noctibꝰ

fiunt:nullo ſententie: niſi cum facta ſunt. Publica hæc: & magnæ differentiæ a prioribus:
tem: de his nunc dicemus: a nullo ante nos prædicta: priuſq; cauſas redemus.
De tempeſtatibus utriuſq; temporis: & remediis ſterilitatum. Ca. XXIX.

Væ ſunt præter lunarem pauciſq; cæli locis eſſe conſtat. Nãq; uergiliæ priuatim ar
A tinent ad fructus: ut quarũ exortu æſtas incipiat: occaſu hycms ſemeſtri ſpatio: ĩtra

aliis rubriginem: aliis uredinem: aliis carbunc ulum appellantibus. Omnibus uero ſterilita

lemeſe
lleusci
tuotduo
eCuis
ſscencru
rilineca
istantunn

minsaele
lhonle

oeinad.

Raduul
ſounore
Col ſi⸗

(CMo

ubigo oee
learebit tat
lidnunnun
nen: cun
erunrun
Carem
lnboegan
Vnlur
fuucknsan
Ctulepil
Ntweſe
Cninusp
faenridus
luniinſon
ſoni uap
inconas
ſichnlen⸗
1 lenge
Nedatermi
ſellinunn
Kaſerlien
ndurns e
ſobont )
Abiumdb
Ultiam on
ibus 4
un Nvo⸗
Nelr
leinelig
Ietbr Au
lenprock
Uliſeren
Jlo n
nennn
hune ali
iheten

eprid

Crrumenn
ceſtulin
tumcann ne
llmich
erd Non
hmel
grocpen
Uckoriont
Udos incic⸗
Mii iä
Pe ei mior
inet aulen.
us ihciiunr
Gtitiüchlli⸗
uchunswe,
Kvenmio
gitur deare⸗
eguoci e
u ⸗
Iogionun
iesgi ſbi
nä ld⸗
Nne Ain
uncirnetie
ingenwch
cotentus in
ſentzldv
cnmmlat
Aun lole
nelea⸗
fiet ace
remcde⸗
etlunio:
Gecin⸗
3mn⸗
nflein
1. Pabiio⸗
imocincn
o l
en eſtiuu
empore 64
debenn
gia ine
eunce
e won
tiotibus:
10 Krulin

ſronm

ſe meſſes uindenniaſq;: & omnium maturitatem complexæ. Eſt ptæterea in cælo qui uocat᷑
lacteus circulus etiam uiſu facilis. Huius defluuio uelut ex ubere aliquo ſata cuncta lateſ

cunt:duorum ſyderum obſeruatione aquilæ in ſeptentrionali parte: & in auſtrina canicu-

Iæ. Cuius mentionem ſuo loco fecimus. ipſe circulus fertur per ſagitarium & geminos: ſo
lis centrum infra æquinoctialem circulum ſecans:commiſſuras eorum optinẽte hinc aqui
la:illinc canicula. Ildeo effectus utriuſq; ad omnes frugiferas pertinet terras. Quoniam in
iis tantum locis ſolis terræq; centra congruunt. Igitur horum ſyderũ diebus ſi purus atq;
mitis aer genitalem illuũ lacteũq; ſuccum tranſmiſerit in terras læta adoleſcunt ſata. Si lu
na qua dictum eſt ratione toſcidum frigus aſperſerit: admixta amaritudo: ut in lacte:puer
perium necat. Modus ĩ terris huius iniuriæ quã fecit ĩ quacũq; cõuexitate comitatus utri
uſq; cauſæ. Et ideo non pariter in toto orbe ſentitur. ut nec dies. Aquilam diximus ĩ italia
exoriri ad. xiii. chalen. ianuarii. Nec patitur ratio naturæ quicꝗᷓ in ſatis ante eum'diem ſpei

eſſe certæ. Si uero interlunium incidat: omnes hybernos fructus & præcoces lædi neceſſe ẽ.

Rudis fuit priſcorum uita:atq; ſine litteris. Non minus tamẽ ingenioſam fuiſſe in illis ob
ſeruationem apparebit:ꝗᷓ nunc eẽ ratione. Tria naq; tẽpora fructibus metuebant: propter
quod inſtituerunt ferias:dieſq; feſtos: rubigalia: floralia: uinalia. Rubigalia Numa conſti⸗
tuit anno regni fui:xi.quæ nunc aguntur ad. vii. chalen. maii. Quoniam tunc fere ſegetes
rubigo occupat. Hoc tempus Varro determiĩat ſole tauriparte decimã optinent eſicùt te
ferebat ratio. Sed uera cauſa eſt ꝙ poſt dies undeuiginti ab æquinoctio uerno: per id qua⸗
triduum: uaria gentium obſeruatione.in.iiii. chalen. maii canis occidit: ſydus & per ſe uebe
mens:& cui præoccidere caniculam neceſſe ſit. Idem itaq; floralia. iiii. chalen. eaſdem inſti⸗
tuerunt urbis anno quingenteſimo ſextodecimo ex oraculis ſybillæ: ut omnia bene defo
reſcerent. Hunc diem Varro determinat ſole tauri partẽ quartã decimâ optinente. Ergo ſi
in hoc quatriduum inciderit ꝓplenilunium: fruges & omnia qnæ fiorebunt lædi neceſſẽe erit
Vinalia priora quæ ante hoc dies ſunt.xi. chalen. martii deguſtandis uinis inſtituta nihil ad
fructus attinent. Nec quæ adhuc diximus ad uites oleaſq;: quoniam earum conceptus ex
oOrtu uergiliarum incipit ad.vi.idus maii: ut docuimus.Aliud hoc quadrid uum eſt: qued
neq; rore ſord ere uelint. Exhorrent enim frigidum ſydus arcturi poſtridie occidẽs. & mul⸗
to minus pleniluniũ ĩcidere.iiii.nonas iunii iterum aquila exoritur ueſperi:decretorio die
Horentibus oleis uitibuſq; ſi plenilunium in eum incidat. Equidem & ſolſtitium. viii. chalẽ.
iunii in ſimili caſu dixerim: & canis ortũ poſt dies a ſolſtitio.xxiii. Sed interlunio accidente
quoniã uapore conſtat culpa aciniq; præcoquuntur in callum. Rurſus pleniluniũ nocet ad
iiii.nonas iulii cum ægypto canicula exoritur. Vel certe xvi. chalen. auguſti cum italiæ. Irẽ

iiii. chalen. auguſti cum aquila occidit: uſq; in.x. chalen. eiuſdem. Extra has cauſas ſunt uĩa

lia altera quæ aguntur ad.xii. chalen. ſeptembris. Et Varro a fidicula incipiẽte occidere ma

ne determinat q; uult initium autũni eſſe. Et hunc diem feſtum tempeſtatibus leniendis eſ

ſe ĩſtitutum. Nunc fidiculam occidere ad.vi. idus auguſti ſeruatur. Intra hæc conſtat cæ le
ſtis ſterilitas. Neq; negauerim poſſe eam ꝑmutari arbitrio legentium: Iocorum æſtimãtiũ
naturas. Sed a nobis rationem demonſtratam eſſe ſatis eſt. Reliqua obſeruatiõe cuiuſq; cõ
ſtabunt. Alterutrum quidem fore in cauſa:hoc eſt plenilunium: aut interlunium non erit
dubium.Et in hoc mirabilem admirari benignitatem naturæ ſuccurrit. Iam primum hanc
iuriam omnibus annis accidere non poſſe propter ſtatos ſyderum curſus. Nec niſi paucis
noctibus anni.Idq; quando futurum ſit facile noſci. Ac ne per omnes menſes timeretur ea
rum quoq; lege diuiſum. Aeſtate interlunia præterꝗᷓ biduo ſecura eſſe. iyeme plemlunia
Nec niſi æſtiuis breuiſſimiſq; noctibus metui.Non diebus item ualere.Præterea tam faci⸗
le intelligi:ut formica minimũ animal interlunio quieſcat.Plenilunio etiſ noctibus ope⸗
retur. Auem param oriente ſirio ipſo die non apparere:donec & occidat. Ediuerſo uirio-
rem prodire ipſo ſolſtitii die. Neutrum uero.lunæ ſtatum noxium eſſe.nec noctibus ꝗdẽ:
niſi ſerenis: & onini aura quieſcente: quoniam neq; in nube:neq; in flatu cadunt rores. Sic
quoq; non ſine remedio.Sarmenta aut palearum aceruos & euulſas hærbas frutices per ui
neas campoſq; cum timebis incendito. Fumus medebitur. Hic e paleis & cõtra nebulas au
xiliarur: ubi nebulæ nocent. Quidam tres cancros uiuos cremari iubent in arbuſtis ut car

bunculi non noceant. Alii ſiluri carnem leuiter uri a uento: & per totam uineam fumus

diſpergatur. Varro auctor eſt: ꝙ fidiculæ occaſu quod eſt initium autũni uua pic conſe⸗
iiii

rretur inter uitres minus nocere tempeſtates. Archibius ad Antiochum ſyriæ regem ferip
ſit. Si fiétili nouo obſerata obruatur rubeta rana in media ſegete non eſſe noxias tempeſta
tes. Opera ruſtica huius interualli. TLertiam iterare. Vbi æſtiua regio poſcat: accumula
re. Gerininantia niſi in ſolo luxurioſo fodienda non ſunt. Seminaria purgariſarculo. Meſ
ſem hordeaceam facere. Aeram ad meſſem creta præparare Catonis ſententia amurca tem
perata. Virgilii operoſius. Maiore ex parte æquat tantũ & fimo bubulo dilutiore illinũt.
H ſatis ad pulueris remedium uidetrrur. èYBDM
DDee meſſe & tritico & palea & frumento ſeruando. Ca. XXX.
Flſſis ipſius rõ uaria: Galliarũ latifundus ualli prægrandes dẽtibus in margine infe

m ſtis: duabus rotis per ſegetẽ impelluntur: iumento in contrarium iucto. Ita directæ

in uallũ cadunt ſpicæ. Spiculæ alibi media falce præcidunt: atq; inter duas mergi
ces ſpica deſtringitur. Alibi ab radice euelũt. Quod qui faciũt proſcindi ab ſe obiter agrũ
interpretantur: cũ extrahant ſuccũ. Differentia hæc. v bi ſtipula domo contegunt: qlongit
ſimã ſeruant. Vbi fœni inopia eſt: ſtramẽéto paleant quærunt. Panici culmo nõ tegunt. Mi⸗
lii culmum fere in urunt. Hordei ſtipulã bubus gratiſſimã ſeruãt:Panicum & miliũ pecti⸗
ne manuali ſigilatim lægunt galliæ. Meſſis ipſa alibi tribulis in area: alibi equorum greſſi-
bus exteritur: alibi perticis flagellatur. Triticum quo ſerius metitur: copioſius inuenitur.
Quo celerius uero eo ſpecioſius & robuſtius. Lex aptiſſima ante quam granum indureſ⸗
cant: & cum iam tranſerit colorem. Oraculum uero biduo celerius meſſem facere: potius
quam triduo ſerius. Siliginis & tritici etiam ratio in area horreoc;. Far quia difficulter ex
cutitur conuenit cum palea ſua condi & ſtipula tantum & ariſtis liberatur. Palea plures
gentium pro fœno utuntur. Melior ea quæ tenuior: minutiorq;: & pulueri proprior. Ideo
optima e milio.Proxima hordeo: Peſſima ex tritico: præterquã iumentis opere laboranti⸗
bus culmum ſaxoſis locis cum maruerit: baculo frangunt ſubſtractu amimalium. Si palea
deficit: & culmus teritur. Ratio hæc maturi us defectus muria diu aſpergitur. Dehinc in
manipulos ſiccatus conuoluitur atq; ita pro fœno bubus datur. Sunt qui accendunt ĩ ar⸗
uo & ſtipulas magno Virgilii præconio. Summa autẽ ratio: ut herbarum ſemẽ exurant. Ri.
tus diuerſitatem magnitudo facit meſſium: & raritas operariorum. Connexa eſt ratio fru
menti ſeruandi. Horrea operoſa: tripedali craſſitudine: pariete lateritõ exædificari iubent
aliqui. Præterea ſuperne impleri: nec afflatus admittere: aut feneſtras habere ullas. Alii ab
exortu tantum æſtiuo aut ſeptẽtrione: eaq; ſine calce conſtrui: quoniam ſit frumento ini
miciſſima. Nã quæ de amurca præceperit indicauimus.Alibi contra:ſuſpendunt granaria
lignea colummis:& perflari undiq; malunt atq; etiama fundo. Ali omnino pendunt: & ab.
afflatu extenuari granum arbitrantur: & ſi tegulis ſubiaceat: conferueſcere. Multi uenti⸗
lare quoq; uetant. Gurgulionem enim non deſcendere infra quattuor digitos: nec ampli⸗
us periclitari. Columella & fauonium uentum conferre frumento prædicit: quod miror
equidem ſicciſſimum alioquin. Sunt qui rubetam ranam in limine horrei pede eſt longio
ribus ſuſpenſam inuehere iubeant Nobis refferre plurimum tempeſtiuas condendi uidebi
tur. Nam ſi parum toſtum atq; robuſtum collectum ſit: aut calidum conditum: inimica in-
naſci neceſſe eſt. Diuturnitatis cauſæ plures Aut in ipſius grani corio: cũ eſt numeroſius.
ut milio:aut ſucci pinguidine: qui pro humore ſufficit tantum ut ſiſamæ: aut amaritudi.
ne ut lupino & cicerrulæ. In tritico maxime creſcunt animalia quoniam ſpiſſitate ſua con-
cCaleſcit: & furfure craſſo ueſtitur. Tenuior hordeo palea exilis & legumini:ideo non gene
rant. Faba craſſioribus tunicis operitur. Ob hoc efferueſcit. Quidam ipſum triticum diu/
turnitatis gratia aſpergunt amurca mille modios quadrantali. Alii calcidica aut careoti/
ca creta:aut etiam abſinthio. Eſt & olyni ac perinthi: euboeæ terra: quæ corrumpi nõ ſinat.
Nec fere condita in ſpica læduntur. Vtiliſſime tamẽ ſeruantur ĩ ſcrobibus: quos ſyrios uo:
cant ut in cappadocia: & in chracia: & hiſpania: africa. Ante omnia ut ſicco ſolo fiant cura/
tur. Mox ut palea ſuſternatur. Prærerea cum ſpica ſua conduntur. Ita frumenta ſi nullus⸗
