ſemper uiret in modũ lineæ foliis geniculatim circũdata. Topiaria hærba inopiã tamẽ flo-

rũ aliquando ſupplet. Eiæcq; a græcis camedaphne uocatur. Vita longiſſima uiolæ albæ eſt

trimatu. Ab eo tempore degenerat. Roſa & quinquenniũ perfert nõ reciſa nec aduſta. Illo

eni modo iuueneſcit. Diximus & rerrã refere plurimum. Nã in ægypto ſine odore hæc oia. 1 a.. Hrnn
₰ — . 4 .„ 3 * . . . . 2 Z . . . . . „ „,l,- .— D DW
Tãtũq; myrtis odor præcipuus. Alicubi ẽt binis mẽſibus antecedit germiatio omniũ. Ro/ v. cher ſz 6

ſaria a fauonio foſſa oportet eẽ:iterũq; ſolſtitio. Et id agẽdũ ut ĩtra id tẽꝑpus purgata & pu & 9% HW
1a ſit. De cura apũ:pabulo:& morbis earũ:& remediis. CaAaiA. XII. Pwndkadld

Erum gortis coronamẽtiſq; maxime aluearia & apes cõueniunt: res præcipui quæ⸗
u ſtus cõpendiiq; cũ fauit. Fiarũ ergo cauſa oportet ſerere thymũ: apiaſtrum roſam
Uiiolas: lyliũ: city ſum: fabã: exruilium: cunilã: papauet: conizãâ: caſia:melilotũ:meliſſo⸗
philluũ: cerinthen. Eſt autẽ cerinthe folio candido: incuruo cubitalis: capite cõcauo: mellis
ſuccũ habẽte.Horũ florũ auidiſſimæ ſunt atq; etiã ſinapis:quod miremurcũ oliuæ florẽ ab

iis nõ attingi cõſtat.ldeoq; hanc arborẽ pcul eſſe melius ſit: cum aliquas ꝗ pxime ſeri con
ueniat: quæ & euolantium examina inuitent nec lõgius abire patiantur. Cornũ quocq ar/

borẽ caueri oportet. Nam flore eius deg uſtato aluo cõcita moriuntur. Remediũ ſorbã cõ⸗
tuſam e melle præbere iis uel urinà hominũ: uel bou: aut grana punici mali amieo uino cõ
ſparſa. Ex geniitas circũſori alueariis gratiſſimũ. Mirũ eſt dignũq; memoratu de alimentis

quod cõperi. Hoſtilia uicus abluitur pado. Huius inquilim pabulo circa dificiente ĩponùr“

nauibus aluearia: noctibuſq; ad quia milia paſſuũ cõtrario amne naues ſubuehũt. Egreſſæ

nauibus plena alueria intelligantur: reuectiſq; eximuntur mella.
De uenenato melle:& de remediis mellis uenenati: & mellis inſani.

luce apes:paſtæq; ad naues quottidie remeant: mutantes locum donec põdere ipſo preſſis Gonm q., 4.

e quoq; uenenata fiant. Heracliæ in põto quibuſdam annis pernicioſiſſima exiſtunt
ab iiſdem apibus facta. Nec dixere auctores e quibus floribus ea fierent. Nos tamẽ

trademus quæ comperimus. Hærba eſt alba. Vexatio quidem iumentorũ eſt: ſed præcipue

caprarum appellata egolethron. Huius flore concipiunt noxium uirens aquoſo uere mar⸗

ceſcente.Ita fit ut non omnibus annis ſentiatur hoc malum. Venenati ſigna ſunt ꝙ omni⸗

no non denſatur: ꝙ color magis rutilius eſt: odor alienus ſternutamenta protinus mouẽs
quod ponderoſius innoxio. Qui edere abiciunt ſe humi refrigerationem quærentes. Nam
& ſudore diffluunt.Remedia ſunt multa:quæ ſuis locis dicemus. Sed quoniam ſtatim re/
præſentari aliqua in tantis inſidiis oportet: mulſum uetus e melle optimo & ruta: ſalſamen
ta etiam ſi reiiciantur ſumpta crebro. Certumcq; eſt id malum per excrementa ad canes ẽt
peruenire: ſimiliterq; torqueri eos. Mulſum tamẽ ex eo inueteratum inocuum eẽ cõſtat.
Et fœæminarum cutem uullo melius emendari cum coſto: ſugillata & aloe. Aliud genus in
eodem ponti ſitu uiget ex annona mellis:quod ab inſania quam gignit mænomenon uo⸗

cant. Id exiſtimatur contrahi flore rododendri: quo ſcatent ſiluæ. Genſq; ea cum cæram in

tributa romanis præſtet: mel quoniam exitiale eſt non uendit. Et in perſide & in maurita⸗
nia cæſarieſis gerulia cõtermina maſſylis uenenati faui gignũtur. Quidãq; a pre: quo nihil
eẽ facilius põt: niſi ꝙ liuore deprehẽdũtur. Quod ſibi uoluiſſe natura iis arbitremur ĩſidiis
ut ab iiſdẽ apibus:nec oĩbus ãnis fierẽt:aut nò totis fauis.Parũ.n. erat genuiſſe rẽ ĩ ꝗᷓ uene
nũ facillime daretur. Etiãà nec hoc ipſa ĩ melle rot animalibus dedit. Quid ſi uoluit niſi ur

DH.

& de mel Ca. AXlil. G iGal 3
T in hiſpama mulis prouehunt ſimili de cauſa. Tantũq;'pabulum refert: ut mella e t ,
(4,9

-⸗ — a-.

cautiorem minuſq; auidum facere hominem. Non enim ipſi melli ſed apibus iam cuſpi⸗
des dederat & quidem uenenatas. Remedium aduerſus has utiq; nõ differendo. Ergo mal
uæ ſucco aut foliorum hederæ perungi ſalutare eſt. Vel percuſſos eas bibere. Mirum tamẽ
eſt uenena portantes ore fingenteſq; ipſas non mori. Niſi ꝙ ilia domina rerum omniũ hàc
“ Aledrrepugtrti⸗ apibus. Sicut contra ſerpentes pſyllis: marſiſq; inter homines.
sdNr Y.

²¾ Ne- Prc De melle quod muſcæ nõ attingunt: & alueariis: & cura eorum ſi famem ſen
D — * rar tiunt apes: & quomodo cæra fiat. Ca. AlIII.
V

7 . S aud in creta miraculum mellis. Mons eſt carina nouẽ milia paſuum ambitu. Intra
t. 8 AA¾ quod ſpatiũ muſcæ non reperiuntur. Natũq; ibi mel nuſꝗᷓ attingunt. Hoc experi-
* E EDE mento ſingulare medicamentis eligitur. Aluearia orientem æ quinoctialẽ ſpectare
7 α kenatule⸗ euitent. Nec fauonium minus. Aluearia optima cortice. Secunda feru

2½

⁹

v
=

.
.

1

oadA. Tertia uimine. Multi ea & ſpeculari lapide fecere: ut operantes intus ſpectarent. Circũ
„ ini aluearia fimo bubulo utiliſſimũ. Operculum atergo eſſe ambulatoriũ: ut pperatus in
tus ſit pſper. Si magnus ſit utarus alueariis ꝓuentus aurtẽ ſterilis: ne operandi deſpatione
curã abiiciant: id paulatim reduci oportet fallente operis incremento. Aluearia hyme ſtra⸗
mento operiri crebro ſuffiri:maxime fimo bubulo. Cognatum hoc iis: & innaſcẽtes beſtio
las necat: araneos: papiliones: teredines: apeſq; ipſas excitat. Er araneorum quidẽ exitũ faci
lius ẽ. Papilionum maior peſtis. Tollitur uero cũ matureſcit malua noctu interlunio cælo
ſereno accenſis lucernis ante alueos. In eam flammam ſeſe ingerunt. Si cibus deeſſe ſentia
tur apibus: uuas paſſas ſiccas ue ficoq; tuſas ad fores earũ poſuiſſe conuẽiat. Item lanas tra
ctas madentes paſſo:aut defruto:aut aqua mulſa. Gallinarum etiam cruda carnes. Quibuſ
dam etiam æſtatibus iidem cibi præſtandi: cum ſiccitas continua florum alimenta negat. Al
ueorùm cum mele eximirur illini oportet exirus meliſophyllo aut geniſta tritis: aut medi
os alba uite præcingere: ne apes diftugiant Vaſa inellaria aut fauos. Lauari aqua præcipiũt
Hac decocta fieri ſaluberimum acetum. Cæra fit ex expreſſis fauis: ſed ante purificatis aq;:
ac triduo in tenebris ſiccatis quarto die liquatis igni in nouo fictili aqua fauos tegẽte: tũc
ſporta collatis. Rurſus in eadem olla coquitur cæra cum eadem aqua: excipiturq; alia fri⸗
gida: uaſis melle circunlitis. Optima quæ punica uocatur. Proxima quãmaxime fulua: odo
riſq; mellei pura. Natione autẽ pontica. Quam conſtare equidem miror ĩter uenenata mel
la. Peinde cretica. Plurimum enim ex propoli habet: de qua diximus in natura apum Poſt
has corſica: quoniam ex buxo fit: & habere aliquantam uim medicatninis putatur. Punica
fit hoc modo. Ventilatur ſub diuo ſæpius cæra fulua. Deinde feruet in aqua marina ex al⸗
to petita addito nitro.Inde ſingulis eligunt florem:id eſt candidiſſuma quæq;: tranſfundũ⸗
turq; in uas quod exiguum marinæ habeat frigidæ. Et rur ſus marina decoquunt ſeparati
dehinc uas ipſum refrigerant. Et cum hæc ter fecere: uinacea crate ſub diuò ſiccant ſole lu
naq;. Hoc enim candorem facit: ſi ſic ſiccatur. Et ne liquefaciant protegunt tenuit litheo.
Candidiſſima uero fit poſt inſolationem etiamnum recocta. Punica medicinis utiliſſima .
Nigreſcit cæra addito chartarum cinere. Sicunt anchuſa admixta rubet. Varieſq; ĩ colores
„ pigmentis trahitur ad reddendas ſimilitudines & innumeros mortalium uſus: parietumq;
o= r—eriam & armorum tutelam. Cætera de melle apibuſq; in natura earum dicta ſuut.Et horto

4
4

4.

v ncft⸗ Rum quidem omnis fere ratio peracta eſt. ?M
en ſeen 1De hærbis ſponte naſcentibus & aculeatis. Ca. NvV.
QWa ſ meq; ægyptus frugum fertiliſſima. Sed ut ſola iis carere poſſit: tanta eſt ciborum

ex hærbis abundantia. In italia pauciſſimas nouimus. fraga: tantum: ruſcum: babti
marinam:batin hortenſianã: quãâ aliqui aſpag um gallicum uocant. Præter has paſtinacam
pratenſem: lupum. ſalictariũ: eaq; uerius oblectamẽta ꝗᷓ cibos. In ægypto nobiliſſitna eſt co
locaſſia: quã cyamõ uocant aliqui. Hianc a nilo metunt: caule cum codtus eſt harenoſo ĩ mã
dendo. Thyrſo autẽ qui inter folia emicat: ſpectabilis foliis la tiſſimis etiam ſi arbores com
perentur: ad ſimilitudinem eorum quæ pſarta in noſtris manibus uocamus. Adeoq; nil ſui
dotibus gaudet: ut implexis colocaſſiæ foliis ĩ uariam ſpeciem uaſorum potare gratiſſimũ
habeant.Seritur iam hæc in italia. Et in ægypto proxima auctoritas cicorio ẽ:quã diximus
Itubum erraticũ. Naſcitur poſt uergilias.Floret perticulatim. Radix ei lenta: quare etiã ad
uincula uruntur illa. Antaliũ longius a flumine naſcitur meſpili magnitudine & rotundi⸗

nreiſinen
nolasaem
Uugarum
ſcungirg.
ociopiſe
ce ubinten
Nrrreerig
bogenm
ſpecies
gaicdian
lecaule
gvenn l
nuſcrlpen
nolglolir⸗
A
incalen⸗
bunproptie
Nolcturae⸗
leiuscife
Tlor Caule
tue demeo
ſenorinma
Anretiun.
hernhape
ſentototius
nCrino⸗

Adi
t gost
guich⸗

1

intos Qur

Cſishehwn
luräni
lun fun
neſeemeſe
Alemne & 1
lenbbeſtce
bitclindpr
omnduter
uls uerte
Wanſh
alllhro
Imücnlen
Emencln
eſrone
ſtymonen
60,4tinn
glgſepe
runetiän
efolarun
rücaue
Welnone⸗s

d umal⸗
endobeon
ne Mnntm
fkuncnmmni h⸗
nes,
mlitenen
WI.
menbiul
. Hocepen,
Odileſein
Kcuncn ken
cent inl
nt ppernnein
Wi delerore
muhymeſtn⸗
Alcetes deſti
Gickerittüfi
Uniockio

—
—

—
—

mer
nscerſſeſenti
umtmun
mes bul
nrnnepr 1
Nitsautmeci
Wnnernhin
epontard
Wnrgileſit
Puumi n
zimefulurost
renemmne
unpuno
Nnur Lnci
Inanmade
Puut Pun
ſcrrdel-
nur inv/,
i.
giolores
mietumcg
Lthorto

W.
cbis Ma
ſt cbortuin
curmbaobt
Ptinmen
Clmeh .
renobin⸗
Abotezlon
tognili
e gnntſni
lum
lua eeii ¹

8 otuntd

tate:ſine nucleo:ſine cortice:folio cyperi. Moandunt igni paratum. Mandũt & oetum: cui
pauca colia minimaq; uerũ radix magna. Aracinde quidem & aracos cũ habeant radices ra⸗
moſas ac multiplices: nec folium nec hærbã ullã: aut quicꝗᷓ aliud ſu pra tertã habet. Reliqua
uulgatum in cibo apud eos hærbarũ nomina: condrialia: hypocaris: & caucaris anteriſcum:
ſcandix: quæ ab allis tragopogõ foliis croco ſimillimis: pthemium: ſtrichnũ: corcorus. Et XA
noctio naſcentis aphace: achineæ: quã epithetron uocãt: quæ nũꝗᷓ floret. At c cõtrario apha
ce fubinde matceſcente Hore emittit alium tota hyeme totoq; uere uſq; in æſtatẽ.uitas
præterea ignobiles habent. Sed maxime celebrat cn icon italim ignota: ipſis aũt oleo non ci
bo gratan. Hoc faciũt ex ſemine eius. Differentia prima ſilueſtris & ſatiuæ. Silueſtriũ duæ

ſpecies.Vna mitior eſt ſimili caule tamẽ rigido:Itaq; & æolii antiqui utebantur. Exilis quẽãö

quidãà atractylida uocaut. Semien eius candidum: & grande amarũ. Altera irrſutior toroſio

re caule:& qui penèe humi ſerpat minuto ſemine. A culeatarũ hæc eſt generis.quoniã diſtã
guenda ſunt & genera. Ergo quæda hærbarum ſpinoſa ſunt quædã ſine ſpinis. Spinoſarũ
multæ ſpecies.In totum ſpina e aſperagus:ſcorpio:nullum emm folium habet. Quædã ſpi⸗
noſa foliata: ut carduus eryngion:glycyrrhiz6 & urtica: lis enĩ oĩbus foliis aculcata mor⸗
dacitas. Aliqua & ſecundũ ſpinam habẽt folin: ut tribulus & ononis. Quædã ĩ folio habẽt
& in caule ut phleos:quod aliqui ſtoeben appellauere. Hypophes ſpinis geniculatum. Tri
buta proprietas quod & fructum ſpinoſũ habet. Ex omnibus iis generibus urtica maxime

noſcitur: acetabulis in flore purꝑureà lanuginẽ fundentibus ſæpse altior quinis cubitis. Plu

res eius differentix. Silueſtris quã fœminã uocant mitior. Et in lilueſtri quæ dicitur cama
acrior. Caule quoq; mordaci fimbriatis foliis. Quæ uero etià odorẽ fundit herculanea uo
catur. Seme omnibus copioſum: nigrũ. Mirũ ſinẽ ullis ſpinarum aculeis lanuginẽ ipſam eſ
ſe noxiam: & tactu ranrum leui pruritũ puſtulaſq; cõfeſtim aduſto ſimiles exiſtere. Notũ ẽ

& remedium olei Sed mordacitas nõ protinus cũ ipſa hærba giginitur: nec niſi ſolibus ro
hporata. Incipiens quidem ipſa naſci uere nõ ĩ grato: multis etiam religioſo ĩ cibo eſt ad pel
lendos totius anni moroos. Silueſtrium quoq; radix oẽm carnẽ teneriorem facit ſimul co⸗N
cta. Quæ ĩnoxia eſt morſu carens aoniũ uocatur.De Korplone dicemus ĩter medicas.

Ca. Sð XVI.
Arduus & folio & caule ſpinoſas lanugines habet. Item acorna:leucacãthos:onopy
c gos: helxine: ſcolimos. Cameleon in foliis nõ haber aculeos. Eſt & illa differentia ꝙ
Quidam in iis multicaulia ramoſaq; ſunt: ut carduus. Vno autemcaule nec ramoſũ
tnidos. Quædam cacumine tantũ ſpinoſa ſunt: ut cringili. Quædam æſtate Horent: ut atra

ctylis: helixinos. Scolimos quoq; floret ſero & diu. Diuacrona colore tantum ruffo diſtin⸗

uitur: & pinguiore ſucco. Idem erat a tractylis quoq;: niſi cadidior eſſet:& niſi ſang uineũ
uccum funderet. Qua de cauſa phonos uocatur a quibuſdam: odore etiã grauis:ſero ma⸗
tureſcente ſemine:næec ante autũnũ:qꝗᷓꝗᷓ id de omnibus ſpinoſis dici poſſit.Verũ ommia hæc
& ſemine & radice naſci poſſunt. Scolimos carduorum generis ab iis diſtat ꝙ radix eius ue
ſcendo eſt decocta.Mirũ ꝙ ſine interuallo tota æſtate aliud floret in eo genere:aliud con⸗
cipit: aliud pturit. Aculei areſcente folio deſinunt pungere. Hielxime rara uiſu eſt: neq; in
omnibus terris eſt: radice folioſa:ex qua media ueluti malũ extuberat. Cõtacta ſuaue olet

V64

O—

Fiuius uertey ſũmus lachrymã cõtinet iucundi ſaporis acãthicẽ maſticẽ appellatã. Ectatos

quoq; in ſicilia tantũ naſcitur ſuæ proprietatis & ipſa. Cuius in terra ſerpunt caules e radi
ce emiſſi lato folio & ſpinoſo:cauleſq; uocant cactoſ.Nec faſtidiũt ĩ cibis ĩueteratos quoq;
unũ caulem rectum habẽt:quẽ uocant tenica: eiuſdem ſuauitatis: ſed uetuſtatis impatiẽtẽ.
Somen cilanuginis: quẽ pappõ uocãt: quo detracto ex cortice teneritas ſimilis cerebro pal
mæx:eſt:uocant aſcaliã. Tribulus nõ niſi in paluſtribus naſcitur.Dira res alibi. Iuxta nilũ &
ſtrymonẽ amnea excipitur in cibis. Inclinatus in uadũ: folio ad effigiem ulmi: pediculo lõ
g0At in reliquo orbe genera tria. Cicerculæ folia alteri aculeata. Hic & ſerius flore. Ma⸗
giſq; ſepta obſider uillarũ.Semen ei rotũdius: nigrũ in ſiliqua. Alteri harenaceũ. Spinoſo⸗

rum etiãnũ aliud genus ononis. In ramis eni ſpinas hẽt oppoſito folio rutæ ſimili. toto cau

le foliatum in modũ coronæ ſequitur a frugibus: aratro inimicũ: uiuaxq; præcipue. Acule
atarũ caules aliquarum per terra ſerpunt ut eius quam coropõ uocant. Et ex diuerſo ſtans
anchulſa inficiendo lIigno cæriſq; radice apta. Eſt autem mitior iis anthemis: & philanthos:
aneinone: & aphace: caule foliato eſt: & crepis & lotos. Difflerentia foliorum & hic quæ & ĩ
Xxiiii

arboribus breuitate pediculi ac lõgitudine: anguſtis ipſis foliorum: amplitudine:angulis: itllumn
inciſuris: odore. Hore: Diuturnior hic quibuſda per partes florentibus ut ĩ ocimno:heliotro ninnal
pio: aphace: oenochyte. . “VM 725 re Ghrotu
De gqdifferentia hærbarum per folia: & quæ hærbæ toto anno floreant & ha⸗ attinml
üftula regia: & piſtana: & de gladiolo. Ca— XVII. Aſtngre
Vylſtis inter hæc æterna folia: ſicut quibuſdã arborũ. In primiſq; heliotropio: ad iſato. Mls
m Arliud rurſus ſpicatarum genus: ex quo eſt ſtaminios: alopecu ros: ſelapyros quam ciorphc⸗
quidem ortygiã uocant: Alii plantaginẽ: de qua infra dicemus inter medicas. Pyra Vorumn 4
lis ex iis. Alopecuros ſpicam hẽt mollem & lanuginẽ denſã: nõ diſſimile uulpinũ caudis: un unlecch
ge ei & nomẽ. Proxima eſt ei & ſelepyros: niſi quod illa particulati floret. Cicoriõ & ſimi⸗ dumgun
lia circa terrã folia habent germinãtes ab radice poſt uergilias. Perditio quã & æoliæ gẽtes Poruti
& ægyptii edunt nomẽ dedit auis id maxĩe eruẽs. Craſſas plurimaſq; het radices. Itẽ orin⸗ eescon
thogale caule tenero: cadido ſemipedali radice bulboſa:molli tribus aut quatruor agnatii glccin
Coquitur ĩ pulte. Mirũ lotõ hærbã & egilopa nõ niſi poſt annũ e ſemĩe ſuo naſci.Mira & bienecen
anthemidis natura: qd a ſũmo flore ĩcipit: cũ cæteræ oes quæ pꝑticulati florẽt: ab ima fuit ꝑ mienge
te incipiãt. Notabile & ĩ lappa quæ adhæreſcit: quomã ĩ ipſa Hos naſcit᷑:nõ euidens:ſed ĩtus tLNai
occultus: & ĩtra ſe germinat: uelut animalia quæ ĩ ſe pariũt. lItẽ cirea opumẽ opũtia ẽ hær/ loslaus
ba ẽt hoĩ dulcis. Mirũq; e folio eius radicẽ fieri ac ſemina naſci. Laſſine unũ foliũ hẽt: ſed rdcon
ãta ĩplicatũ: ut plura uideãt. Cyndrilla amara ẽ: & acri ĩ radice ſucco.Amara & aphace: & ꝗqᷓ ghirne
pigris noĩat᷑: & ipſa toto ãno florẽs:nomẽ ei amaritudo ipoſuit. Notabilis & ſcyllæ crocic; nonurg,
natura: quæ cũ oẽs hærbæ foliũ primũ emittãt:moxq; ĩ caulẽ rotũdẽt᷑:ĩ iis caulis prioi itel irilone⸗
ligit᷑ ꝗᷓ foliũ.Et in eroco quidẽ flos ĩpellitur caule.In ſcylla uero caulis exit: deinde Hos ex CeibaskKa
eò emergit. Eademq; & florercut diximus)tria tempora ſationũ oſtendens. Bulborũ gener ſpola
quidã adnumerant & cypri hoc eſt gladioli radicẽ. Dulcis ea ẽ: & quæ decocta panẽ etiam ſoiruru
gratiorem faciat:ponderoſiorẽ ſimul ſubacta. Similis ẽ & quæ ctẽſion uocatur: guſtu aſpã. lnlunc
Cætere eiuſdẽ generis folio differunt.Alphodellus oblongum & anguſtũ het. Scylla latũ Angu
& tractabile. Gladiolo ſimile nomini. Aſphodelus mandit᷑ & ſemĩe toſto: & bulbo. Sed hoc inheec
in cinere toſto: de in ſale & oleo addito. Præterea tuſo cum ficis præcipua uoluptate ut ui Clelenen
derur Heſiodo. Traditur & ante portas uillarũ ſatum remedio eſſe còtra ueneficorũ no⸗- Kcln
xãa. Aſphodeli mentionẽ & Homerus fecit. Radix eius napis modicis ſimilis ẽ. Neq; alia nu naͤn
meroſior: octoginta ſimul aceruatis ſæpe bulbis. Theophraſtus & fere græci prĩcipeſq; Py ahnonin
thagoras caulé eius cubitalem & ſæpe duũ cubitorum foliis porri ſilueſtris antheriſcõ uo mun
cauere. Radicem uero id eſt bulbos aſphodelon: noſtri illud albucũ uocant & aſphodelum nbust,
haſtulã tegiam. Ea eſt caulis acinoſi. Eius duo genera faciunt. Albuco eſt ſcapus cubitalis⸗ dbkS
&& amplius: purus: leuis. De quo Mago præcipit exitu menſis martii & initio aprilis cũ fſo⸗ Calin
ruerit: nondum ſemine eius intumeſcente demetendũ: findendoſq; ſcapus:& quarto die ĩ itnn
ſolem proferendos. Ita ſiccatis manipulos faciendos. Item piſtanà dicit a græcis uocari quã i HD
inter uluas ſagittam appellamus. Hanc ab idibus maii uſq; ad finem octobris menſis decor n
tcicari: atq; leui ſole ſiccari iubet. Idem & gladiolum alterum quam cydiron uocant: & ipſũ “ 8
paluſtrem iulio menſe ſecari iubet ad radicem: tertioque die in ſ- ole ſiccari:donec candiduſ lleute
tiat. Quotidie autem ante ſolem occidentem in tectum referri:quoniam paluſtribus deſce gi el
Qis noctuppi gores noceant. J S . ̊ “
—„. 5 ) rt De iunco genera ſex: & de cypero: & de medicamentis earum & de cy⸗ iand
en O pro: & odoraro iundco.IWẽ Ca. „XVIII.
00.α Imilia præcipit de iunco quẽ mariſcon appellant: ad texendas tegetes:& ipſum iu⸗
,P mo menſe eximi ante iuſium medium præcipiens.Cætera de ſiccado eadem quæ I
Qe ulua ſuo loco diximus. Alterum genus iuncorum facit:quod marinũ & a græ I
S cis oxyſchoeon uocari inueni. Tria genera eius: acuti: ſterilis: quem mare & oxyn græ H
ci uocant: reliqua fœminini ferentis ſemen nigrum: quem melancranin uocãt. Craſſior hic Alccist
& fruticoſior. Magiſq; etianum tertius qui uocatur holoſchœnos. Ex is melancranis ſine aran
alis generibus naſcitur. Oxys & holoſchœnos eodem ceſpite. Vtiliſſimus ad utilia holo⸗ dreng
ſchenos: quia mollis & carnoſus eſt. Fert fructum uuarum cohærentium modo. Naſcit at hulale
1is quem marem appellamus ex ſemeti pſo:cacumine in terrà defixo. Melancranis autẽ ſuo nrli
ſemine. Alioquin omnium radices omnibus annis intermoriuntur. Vſus ad maſſas maria5 ant
lle

„7

—N—WHH utilium nexus: elegantium lucernarum lumina præcipua medullæ amplitudine. I uxta ma
6. Kd ritimas alpes tanta ut inciſo uentre impleant pene nuciarum latitudinem. In ægypto uero
RR cribrorum longitudinem non alias rnicrem Juidam eziänumn unum genus faciunt. Iun
an ci trianguli cyperum uocant. Multi enim non diſcernunt a cypiro uicinitate nominis. nos
“ HM diſtinguemus urrunq;. Cypirus eſt gladiolus ut diximus radice bulboſa: laudatiſſimus in
el koliio inſulis creta: dem naxo: & poſtea phœnice. Cretico candor odorq; uicin us nardo: naxio a⸗
hfungurn crior:phœnicio exiguum ſpirãs: nullusægyptio Nam & ibi naſcitur. Diſcutit duritias cor
nect n porum. Iam enim remedia dicemus: quomiam & fHorum odorũq; generi eſt magnus uſus
Pnücatun in medicina. Quod ad cypiron attinet. Apollodorum quidem ſequimur qui negabat bibẽ-
AMoOl⸗ dum quanꝗ profeſſus efficaciſſumum eſſe aduerſus calculoſos. Eo fœtas fœminas quidẽ
iaealsben abortus facere non dubitat. Mirumq; tradit barbaros ſuffitũ huius hærbæ excipientes ore
Miceslicip lyenes conſumere.Et non egredi domibus niſi ab hoc ſuffitu. Vegetiores enim firmioreſ⸗
munutignl q; ſic etiam fieri. Interriginum & alarum uitiis perfricationibuſq; cũ oleo illitum non du⸗
onld ad bie mederi. Cyperos iuncus eſt qualiter diximus anguloſus: iuxta terram candidus: cacu/
ehimfu mine niger: pinguiſq;. Fohia ima porraceis exihiora in cacumine minuta. inter quæ eſt ſe/
itensſeditu men. Radix oliuæ nigræ ſimilis: quà cum oblonga eſt cyperida uocant: magni in medicina
eütnelar, uſus. Laus cypeperio prima hãmoniaco: ſecunda rhodio: tertia thracio: nouiſſima gyptio
itli daſct quæ & confundit intellectum: quoniam & cypiros ibi naſcitur. Sed cypiros duriſſima: uiæ
Lbre 6 6 q; ſpirans. Cæteris odor eſt ipſam nardum imitans. Eſt & per ſe indica hærba :quæ cyperis
lr goa, nocatur: gingiberis effigie:coõmanducata croci uim reddit. Cypero uis in medicina pſilo/
mnoie chri.Illinicur ptetigiis: ulceribuſq; gemtaliũ:& quæ in humore ſunt omnib us: ſicut oris ul
deinekoser ceribus. Radix aduerſus ſerpentium ictus & ſcorpionũ præſertim remedio eſt. Vuluas ape
Mborügenen rit pota. Largiori tanta uis: expellit eas: urinã ciet & calculos: ob id utiliſſima hydropicis. Il⸗
nme kan linitur & ulceribus quæ ſerpunt: ſed iis præcipua quæ in ſtomacho ſunt ex uino uel aceto
nurgncuiſi Ulita. Iunci radix in tribus heminis aquæ decocta ad tertias tuſſi medetur. Semen toſtum
Rer ſll hi & in aqua potum ſiſtit alu um: & fœminarum menſes: ca itiſꝙ dolores facit.At qui uoca⸗
bulbo Hedhe tur holoſchœænos eius quæ proxima ſunt radicis cõmanducantur aduerſi us araneorũ mor
volvornenti ſus. Inuenio etiinum unum iunci genus: quod tropicen uocant. Huius ſemine ſoõnum alli
enetcoti o⸗ ci.Sed modum ſeruandum ne ſapor fiat. Ob id & odorati iunci medicinæ dicentur: quoni
eNAn am & in ſyria cœlecut ſuo loco rettulimus)naſcitur. Laudatiſſimus ex nabathea iuncus
grierty cognomine theucitis. Proximus babylonius. Peſſimus ex africa ac ſine odore. Eſt auté ro⸗
ei tuñndus uinoſæ mordacitatis ad linguam. Sincerus in confricãdo odorem roſæ emittit ru⸗
deelun bentibus fragmentis. Diſcutit inflationes. Ob id ſtomacho: utilis: bilẽq; & ſanguinem reii
ni⸗ cientibus. Singultus ſedat. Ructus mouet. Vrinã ciet. Veſicæ medetur. Ad muliebres uſus
nlci fo⸗ decoquitur. Opiſtothomcis cum reſina arida imponitur. Ex calfactoria uteros aſtringit:
e le refrigerat. Vſus eius diuiditur in folia & flores. Capita foliorum pa tterſq; cadide ungues
lun uocanrur. In flore autem aliud eſt ſemen: aliud capillus in capite: aliud cortex: aliud calix.
cd Folium ſiccatur: aut ttibus modis exptimitur. Per ſe cum ungnes non detrahuũcur. ibi enĩ † Uo=-
–— humoris plurimũ. Aut cũ detractis unguibus reliqua pars aut oleo aut uino maceratur ĩ
emihe ſole uaſis uitreis. Quidã & ſalẽ admiſcẽt:& anchuſam nonulli: aut aſphaltũ: aut iuncũ odo m
rnatt xatũ: quia talis maxime prodeſt uulue ac dyſentericis. Exprimũtur eadẽ folia detractis un⸗? eſ⸗ . .
ubuscdle guibus trita per lintheũ ſpiſſum in Xrei⸗3 leuic; iani ſi necus coquitur donet fiat craſſi/αa
.At hoc elegi oportet odoratiſſima quæq; folia. ᷑edicinæ: & de li/ E,
m acec Hd NeARer aA dcbaczare Wdinwe fio. Ca. XlX. , t ,
WI Inum quomodo fieret ex roſa diximus inter genera uini. Vſus ſucci ad aures oris 2 ſwladetn,
ipſuni⸗ u ulcera gingiuas: tonſillas gargarizatus. Stomachũ uuluas: ſedis uitia: capitis dolo- 5
eaden res:In febre per ſe uel cum aceto ſomnos:nauſeas. Folia utuntur in calliplepharũ.
tinudal E ſuccis fœmina aſperguntur.Epiphoras quoq; aridis leniunt. Flos ſõnũ facit.lnhibet flu⸗
Konn ge ctiones mulierũ maxime albas in poſca potus. Et ſanguinis excreationes. Scomachi quoq;
.Cuorn. dolores quãtũ in uini cyatis tribus.Semen iis optimũ crocinũ:nec anniculo uetuſtius: &
U ſe umbra ſiccatur:Nigrum mutile. Dentium dolori illinitur. Vricam ciet Stomacho imponi
utini u tur. Itẽ igni ſacro nõ ueteri. Naribus ſi ubductũ caput purgat. Capita pota uẽtrẽ & ſ angui⸗
loNid nem ſiſtũt. Vngues roſæ epiphoris ſalubres ſ unt. Vlcera eni oculorũ roſa ſordeſcũt: pᷣterꝗ
isuil in initiis epiphoræ ita ut atida cũ pane interponat᷑. Folia quidẽ uitũs: ſtomachi: roſiombus

muls uids

LIBER.
& uitiis uentris & inteſtinorũ: & præcordiis utiliſſima uel illita. Cibo quec; lapati modo
condiuntur. Cauendus quoq; in us ſitus celeriter inſidens. Ecaridis & expreſſis aliꝗs uſus
Diaplaſmata inde fiunt ad ſudores coercẽdos.ita ut a balneis inareſcãt corpora:dein frigi
gida abluantur. Silueſtris cũ adipe urſino alopecias mirifice emendat. Lilii radices multis
modis florem ſuum nobilitauere Contra ſerpentium ictus ex uino potæ contra fungorũ
uenena. Proprer clauos pedum in uino decoquũtur: triduo quæ non ſoluuntur. Cum adi
pe aut oleo decoctæ pilos quoq; aduſtis reddunt. E muſo poræ inutilem ſanguinem cum

aluo tragunt. Lyeniq; & ruptis uulſia proſunt.Et menſtruis fœæminarum in uino decoctæ

Impoſitæq; cum melle neruis præciſis medẽtur. Contra lichenas & lepras & furfures in fa
cie emendant. Erugant corpora.folia in aceto cocta uulneribus imponũtur. Si teſtiũ in mel
le cum hyoſcyamo & farina tritici. Samel illinitur igni ſacro. Flos & folia ulcerũ uetuſtati
Succus qui fliore expreſſus eſt: ab alis mel uocatur: ab aliis ſyrium ad emolliendas uuluas
ſudoreſq; faciendos & ſuppurationes coquẽdas. Narciſi duo genera in uſu medici recipi=

unt. Vnum purpureo Hore: & alterum hærbaceum. Huc ſtomacho inutilem: Et ideo uomi

torum:aluos quoq; ſoluentem: neruis inimicum: caput grauantem. Et a naree narciſũ di/
ctum non a fabuloſo puero. Vtriuſq; radis ut diximus mulſei ſaporis eſt. Ambuſtis pdeſt
cum exiguo melle. Sic & uulneribus & Iuxatis. Panis uero cum melle & auenæ farina: Sic
& infixa corpori extrahitimn polenta tritus: oleoq; contuſus. Medetur & lapide percuſſis.
Purgat uulnera permixtus farinæ. Nigras uitiligines emaculat. Ex hoc flore fir narciſinũ
oleum ad emolliendas duticias. Calefacienda quæ alſerint. Auribus eſt utihſſimus: ſed ca
pitis dolores facit. Violæ ſilueſtres ſunt & ſatiuæ. Purpureæ refrigerant. Contra inflamati
ones illinuntur ſtomacho ardenti. Imponuntur & capiti in frõte. Oculorum priuatim epi/
phoris & ſede procidente uulua ue. Et cõtra ſupurationes. Crapulã & grauedines capitis
impoſitis coronis olfatuq; diſcutiunt. Anginas ex aqua potæ. Id quod purpureum eſt ex

iis comitialibus medetur: maxime pueris in aqua potum. Semen uiolæ ſcorpionibus aduer
ſatur. Contra flos albe ſuppurata aperit: ipſa diſcutit. Et alba autem & lutea extenuant mẽ

ſtrua. Vrinam ciunt: Minor uis eſt recentibus. Ideoq; aridis poſt annum utendum. Lutea
dimidio cyato in aqua tribus menſes trahit. Radices eius cum acero illitæ ſedant lyenem.
Item podagram. Oculorum inſationes cum myrrha & croco. Folia cum melle purgant ca⸗-
pitis ulcera. Cum cera rimas ſedis. Et quæ in humidis ſunt. Ex aceto uero collectiones ſanãt
Baccar in medicinæ uſu eſt. Aliqui ex noſtris perpenſam uocant. Auxiliatur contra ſer/

pentes. Capitis dolores feruoreſq;. Item epiphoras. Mãmis tumentibus a partu & egilopis

Incipientibuſq; ignibuſq; ſacris. Odor ſomnum gignit. Radicem decoctam bibere ſpata⸗

—

cis euerſis cõuulfis ſuſpirioſis ſalutare eſt. In ruſſi uetere radices eius tres quattuorue de

coquuntur ad tertias partes. Hæcq; potio mulieres ex abortu purgat. Laterum compun⸗
Riones tollit & ueſicæ calculos. Tonditur cũ dyapaſmata. Veſtibus odoris gratia inſerit.
Combretum quod ſimile ei diximus tritum cum axungia uulnera mire:ſanat. Aſarum io⸗
cinerum uiciisſalutare eſſe traditur: uncia ſumptum in hemina mulſi mixti. Aluum pur=
at hellebori modo. hydropicis prodeſt & præcordiis uuluiſq; ac morbo regio.l n muitim
fi addatur facit uinum urinis ciendis. Effodirur cum folia emittit. Siccatur ip umbra. Sitũ

celerri i MavMWια Aras
celerrime ſentir. rdAn anen mo
rim Alieo: & de ttedicinx: croco mago: & ſiri: & ſaliunca & holochryſo⸗

& chryſocome & meliloto. LCL.... XX.
Tquoniam quidam ut diximus nardum ruſticum nominauare radicem baccaris:
æ contexemus & gallici nardi remedia in hunc locum dilata cum diſputatemus de
peregrinis arboribus. Ergo aduerſus ſerpentes d uabus drachmis in uiuo ſuccurrit
Inflationibus coli uel ex aqua uel ex uino. Item iocineris & renũ ſuffuſiſq; felle. Et hydro
eodem loco appellauimus. Radix datur potui trita uel decocta ad ſtrangulationes uel pe⸗

Ctoris dolores uel larernm. Menſes quoq; cit. Bibitur cum uino. crocum cum melle non

Coluitur: nulloq; dulci. Facillime autem uino aut aqua Vtiliſſimũ in medicina. Adſeruatur
cornea pyxide. Diſcurtit ĩflamatiões oẽs ꝗdẽ. Sed oculoge maxime ex ouo illitus. Vuluarũ
quocq; ſtrãgulatꝰ. Stõachi exulceratiões: pectoris & renũ iocinorũ:pulmonũ: ueſicarũq; pe
culiarit᷑ ĩ cfamatiõi earũ uehemeter utile.ltẽ tuſſi & pleureticis. Lollit & prurit?. Vrinã cit.

icis per ſe uel cum abſinthio. Siſtit purgationes mulierum. Impetus uero eius qua phlun

licocll
eomule
Pniſacto l
ninomed
petluasuti
Opumuma
eunorcälie
borantious
tsprrcpe
toretig:n
ſaualet.
canum nio
bis uetodt
putatnepti
Capllyge
Rercahir.
Peluerluca
codulitias
ſonatn,Om
larvelome
clienreſg
Mentonepn
erriunüpn
enmgomnl.
le Alance
Abelodus
Poliumcon
Midam lt
Cihiehubus
enonosr,
Whxrbzco
Ppurqeoin
tunſteproti
Carhi Afoli⸗
Ullueſtri.
Tungr ece
rnocule
hſoconne
Pllecolor
ſi Meic
Pbgnudent

enrüne

uſenin
IMigmatn
thonctt
lömelen
leo. lien 1
ueq bil
ahonatnl
etriko

ſal

Uinn ot
Agguln
ondein lidt
Mdcerhnict
on un li.
InturCun
nguinen oum
nuinoderod
kfurfurezn h
Ateſtünme
ceri unlt
lendas puun
wecici lecdd
Rtideo uoni
emnlüͤci/
bectspde
wenrtaimd
Vide Nrreule
eft mal
imus:lct
ontmnikird
mpriurmen,
Medinant
Ipureunktr
onburun
Menenwnmne
tendumn Lu
ſadumthenen
leynemm
leddionesnmi

turcond/H

mdglN
bin ſ
Votue de
mconpun⸗
Nuinlenit.
Aſarum io⸗
luumpurs
lamuſtnn
mbra. diti
4
wlocheyſo
V.
en baccais⸗
tatemuse
1o ſuccum
le. Ehyi
usquißhun
ones el e
n wele non

„Alerunm.
u. VlH

neſcigt⸗

ig. Varice

Qui crocum prius biberint crapulam non ſentient. Ebrietati eo reſiſtunt. Coronæ quocq
exeo mulcent ebrietatem. Sõnum facit. Caput leniter mouer. Tenerem ſtimulat. Flos eiꝰ
igni ſacto illinitur cum creta cimolia. Ipſum plurimis medicaminibus miſcetur. Collyrio
uni nomẽ dedit. Ex eo quoq; expreſſo unguẽto crocino:quod crocomigma appellãt. Ha/
ber ſuas utilitates contra ſuffuſiones oculorum. Vrinas magis excalfacit ᷓ crocum ipſum.
Optimum quod guſtatum ſaliuã denteſq; inficit. Iris ruffa melior ꝗᷓ candida. Infantibus
eam circũligari ſalutare eſt. Dentientibus præcipua eſt & tuſſientibus: tine arũue uitio la⸗
borantibus inſtillari. Cæteri effectus eius nõ multũ a melle differunt. Vlcera purgat capi⸗
tis præcipue. Suppurationes uereres. Aluum ſoluit duabus drachmis cum melle. Tuſuim
tormia: inflationes pota. Lyenes ex aceto. Contra ſerpentium & araneorum morſus expo
ſca ualet. Contra ſcorpiones duarum drachmarũ pondere in pane uel aqua ſumitur. Cõtra
canum morſus ex oleo imponitnr. Et contra perfricationes. Sic & neruorum doloribus. lũ
bis uero & coxendricibus cum reſina illinitur. Vis ei cõcalfactoria. Naribus ſubducta ſter
nutamenta mouet.Caputq; purgat. Dolori capitis cum cotoneis malis aut ſtruteis illimit᷑.
Crapulas quoq; & ortopnoeas diſcutit. Vomitiones cit duobus obolis ſumpta. Oſſa fra .
cta excrahit impoſita cum melle.Ad paronychias farina eius utũtur. Cum uino ad clauos
uel uerſucas. Iriduoq; non ſoluitur. Halitus oris cõmanducata abolet: alarũq; uitia. Suc⸗
co duritias onines emollit. Sõnus conciliat. Sed genituras conſumit. Sedis rimas & condi⸗=
lomata. Omnia q; in corpore excreſcentia ſanat. Sũt qui ſilueſtrem ſirin uocent. Strumas

hæc uel panos uel inguina diſcutit. Præcipitur ut ſiniſtra manu lecta ad hoc uſus ſeruet᷑:

colligenteſq; dicant cuius hominis utiq; cauſa eximant, celus herbariorũ aperitur in hac

mentione partem eius ſeruantiũ: & quarundã aliarum hærbarũ ſicuti plantaginis ſubſtitu

entium ſi parũ mercedis tuliſſe ſeſe arbitrantur. Rurſuſqʒ ut plus operis acquirant partem
eam quam ſeruauere eodẽ loco infodiunt. Credo ur uitia quæ ſana eriin aciam rebella-
xe. Saliuncæ radix in uino decocta ſiſtit uonitiones. Coroborat ſtomachũ. Polio Muſeus
& heſiodus perungi iubent dignationis gratia. Glorieq; auidos polium tractare colore.
Polium contra ſerpentes ſubſternitur uel portatur. Medici in uino decoquunt recẽs uel
aridum: illinun uel ſpleneticis propinant ex aceto. Morbo regio in uino. Et hydropicis
cipientibus in uino decoctum. Vulneribus quoq; ſic illinunt. Secundas mulierũ partuſqq;
emortuos repellit.Item dolores corporis. Veſicas inanit. Et epiphoris illinirur. Nec magi
alia hærba conuenit medicamẽto quod alexipharmacon uocant. Stomacho tñ inutile ſſe
Caputq; eo impleri:& abortum fieri poto. Aliqui negant ad religionem addunt ubi inuẽ⸗
