cõtermino gentis arabiæ: Quartũ genus colorẽ uini habet. Quintũ ad uicina cryſtalli de⸗=
ſcendit albicante purpure deiectu:Hoc & minime probatur: qũ præcellens deber eſſe in ſu
ſpectu uelut ex cartbunculo refulgens quidâ in purpura leuiter roſeus niror. Tales aliqui
malunt pederotas uocari. Alii anterotas. Multi Veneris gẽm: qd maxime uidetur de re &
ſpecie & colore extremo gẽme Magorũ uanitas reſiſtere ebrietati eas promittit: & ĩde ap⸗
pellatas. Et præterea ſi lunæ nomẽ ac ſolis ſcribatur in ũs atq; ita ſ uſpẽdantur collo e capil
Iis einocephali uel plumis hirundinis: reſiſtere ueneficiis. lã uero quoquomõ adeſſe reges
adituris. Crandinẽ auertere quoc; ac ſimilia proſ pere & locuſtas prædica tione addita: qui
demõſtrant. Nã e ſmaragdis quoq; ſimilia promiſere: ſiaquilæ ſcalperentur: aut ſcarabei.
Quæ quidẽ ſcripſiſſe eos nõ ſine cõrẽtu & irriſi u generis humani arbitror. Nultum ab ea
diſtat hiacinctos: tamen e uicino deſcendens. Differentia hæc: quod ille emicans in amethi
ſto fulgor uiolaceus dilurus eſt in hiacintho Primo quoq; aſpectu gratus euaneſcit anteꝗᷓ
ſatiet: adeoq; nõ implet oculos: ut pene nõ atti at: marceſcens celerius noĩs ſui flore. Flia .
cinthos Acthiopia mitit & criſolithos: aureo colore traſlucẽtes: præferũtur iis ĩdicæ. Et ſi
uarie nõ ſint: bactrianæ. Deterrime aũt arabicæ qm̃ turbide ſunt & uarie: & fulgoris inter
pellati nubillo macularũ: etiã Juæ limpidis cõtingere: ueluti ſcobe ſua refertæ. Optimæ

4

uero ſunt:quæ in colatione auium albicare quadam argenti facie cogunt. Funda includun
tur perſpicuæ: Cæteris ſubiicit auricalcù. Tamerſi iam expartes gemarũ uſu appellant aliꝗ
&S chiiſelectri in colorẽ electri declinãtes: matutinus aſpectus iucundior: ponticas deprehẽ-
dit leutias. Quædà in iis duræ ſũt ruff eq;: quædà molles & ſordidæ. Bocchus auctor é & in
Hiſpania reptas: quo in loco criſtallũ dicit ad liberamentũ aquæ puteis defoſſis inde erutã.
Et chriſolithon. xii. pondo a ſe uiſam. Fiunt & leucochryſi: inter uemiéete candida uena. Sut
in hoc genere capnie. Sunt & uitreis ſimiles: ueluti croco refulgẽtes. Vitreæ uero ĩ uiſu di
ſcerni nõ poſſint. Tactus aũt deprehẽdit tepidior in uiteis. In eodẽ genere ſunt melichriſi:
ueluri p aurũ ſincero melle tranſlucẽte: quas india mittit: qᷓquã ad miuriamy fragiles Eadẽ
S xiſtiõ parit plebeià ibi gẽmam. Candi darũ dux ẽ pederos:qᷓquã ꝑõt quæri an i colore nu
merari debeat totiens iactari p alienas pulchritudines nominis: adeo decoris progatiua in
uocabulo faca ẽ. Eſt & ſuũ genus expectatiõe tanta dignũ. Cœnunt. n. in trarſlucidà ciy/
ſtallũ uiredis ſuo mõ aer ſimulq purpura: & ꝗqdam uini aureus nitor: ſemp extremus in ui

ſu:ſed purpura coronatus madere ſingulis uidet᷑ his & pariter oĩbus. Nec gẽmarum ulla ẽ
liquido capiti iucunda [uauis & oculis. Laudatiſſima in indis: apud quos argenõ uocat.
Prozima apud ægyptios: ubi ſe enites. Tertia in arabia: ueg ſcabra. Mollius radiat põtica &
alſſiatica. Iple uero molliores ſũt Galetica: & tragica: & cyptia. Vitia eage langor: auc alienis
turbari coloribus: & quæ cœterarũ-Proxma candicantiũ eſt aſteria principatũ habens Pro
prie tate nhturziquod incluſa lucẽ pupillæ modo quadam cõtinet: tranſfundit cũ ĩclinatio
ne uelut itus abulanté ex alio atq; alio loco reddés: : eadẽq; cõtraria ſoli rege rẽs candicãtis
radios: unde & nomi accepit difficilis ad cælãdũ Indice pia f rt ĩi Carmama nara. Similiter
cãdida ẽ quæ uocat᷑ aſtrios cryſtallo ppinquãs in ĩdia naſtes: pallenes littoribꝰ ĩtus a cẽ⸗
tro: cui ſtella lucet fulgore lunæ plenæ. Quidã cà nomis reddũt: q ſt rais oppoſita fulgorẽ
rapiat: ac regerat. Optima in Carmama gig ni nullig; minꝰ obnoxià uitio. Ceraunia n. uoca
ri ꝗᷓ ſit deterior. Peſſimà lucernage lumim ſimilé. Celebrãt & aſtroiten: miraſq; laudes eius
in magicis artib“ Xoroaſtrẽ ceciniſſe. Quid diligẽtiuſ de ea pdunt. Aſtrolobon Sudines
dicit oculis piſciũ ſimilẽ eſſe & radiare cãdido ut ſolẽ. Eſt iter candidas & quæ ceraunia vo
cat fulgorẽ ſyderũ rapiens. lpſa cryſtallina ſpledoris cærulei in carmania naſcẽs. Albam eè
Nenothemis fatet᷑: ſed habere intus ſtellã cõcur ſantẽ. Fieri & hebetes ceraunias: quas nitro
& aceto pet aliquot dies maceratas cõcipere ſtella ene Gr poſt totidẽ mẽſes relagueſcat
Sortacus & alia duo genera fecit cerauniæ: nigras: rubéteſq; Ac ſiniles eas eẽ ſecuribus. Per
illas quæ nigræ ſũt & rotunde urbes expugnari & claſſes: eaſe; betulos uocari. Quæ uero
lõge ſũt ceranneas. Faciunt & aliâ rarà admodũ: & parthorũ magis quæſitã: qm̃ nõ albi in⸗
ueniatur: quâ in loco fulmine icto. Proximũ cerauniæ nomen apud eos habet: quæ appella
tur itis. Effoditur in quadã inſula rubri maris: quæ diſtat a beronice urbe. Ix. milia paſſuũ: ce
era ſui parte cryſtallus. Itaq ꝗdã radice cryſtalli eẽ dixerũt. Vocat᷑ ex argeto iris. Nà ſubte
Co pcuſſa ſole: ſpẽs & colores arquus cæ leſtis in pximos parietes eiaculat᷑: ſubinde mutans
magnaq; uarietate äãmirationẽ ſui angẽſ Sexangulãâ eẽ ut cryſtallum cõſtat. Sed eẽ aliquas
ſcabris lateribꝰ & angulis inequalibꝰ dicũt In ſole aperio piectas: radios in ſe recadentes di
ſcutere. Aliquas uero ante ſe proiecto nitore: adiacentia illu rare. Colores uero nõ niſi ex
opaco reddunt: nec ut ipſæ habeant: ſed ut repercuſſu par iẽtent illidant: optimac; quæ ma-
imos arquus facit: ſimillimoſq; cæleſtibus. Eſt & alia. iris cæræ ſimilis: & prædura-Quam
Horus crematam tuſamnq; ad ichneomonum morſus temedio eſſe. Naſci autem in perſide
tradit. Similis eſt aſpectus: ſed non eiuſdem effectus quæ uocatur zeros alba nigrac; macu
ia in tranſuerſum diſtinguente cryſtallum Expoſitis per genera colorum principalium gẽ
mis: reliquas litterarum ordine explicabimuas. ”!òꝗM
De quibuſdam gemmis per alphabeti ordinem. Ca à¶.
Chates in magna fuit auctoritate:nunc in nulla. Reperta primum in ſicilia iuxta Hu
men eiuſdem nominis: poſtea pulrimis locis: excedens amplitudine numeroſa: ua⸗
rieratibus diuerſis mutantibꝰ cognomina eius. Vocatur enim phaſpachates: cera“⸗
chates: ſardachates: hæmachates: leucachates: d endrachates: uelut arbuſcula inſignis. And
trachates cum uritur myrrham redolens. Coraloachates guttis aureis ſaphiri m6 diſtincda:
qualis copioſiſſima in creta ſacra appellata. Putãàt eâ cõtra araneoꝶ & ſ. corpionũᷣ ict? ꝓdeſſe

„

Quod ĩ ſiculis utiq; credideri:quoni primũ eiꝰ ꝓuinciæ afflatu ſcorpionõ peſtis exſtĩguit.

9

4s
1ab
Unal
Re
El
pio
mer
N
nic
ho
bal

ca
lor
ni⸗
re
ho⸗
liſ

n

nt ai
Drehe⸗,
ein
eruti⸗
da üt
Ullu
chriſt:
bade
lorenn
Niunin
liiap/
Usin ui
nulls
ocat.
öticis
t leni⸗
deſto
iclinano
ncjcitis
militer
us ace⸗
filgore
An. voce
Udes eiu
uuspülo
gulke
busper
r ven
Gabin;,
Englt
ic⸗

„
*

Niite

efrullls
igas
tes di
iſien
M/
Qum
erce
4 mnien
lonn ge

ierfu
M: N/
eceld⸗
i. A
ſiner
palle
ſgn

Et in india innentæ cõtra eadem pollent: & aliis magnis miraculis reddunt.n. ſpẽs fluminũ
hemorum & iumentorũ: etiam ederæ & ſtatunculas: & equoge ornomenta. Medici coticu/
las inde faciũt. Spectaſſe et prodeſt oculis. Sitimq; ſedãt in os additæ. Phrigiæ uiridia non
Dabét. Lhebis ægyptiis reperte carent rubẽtibus uenis: & albis. Et hæ quocq; cõtra ſerpẽtes
ualidæ. Eadéq; auctoritas & cypriis . Sunt ẽt ꝗ maxime probent uitreã perſpicuitatẽ i his.
Reperiunt᷑ & in thracia circa oethã. Et in parnoſo: & leſbo: ac maſſenæ: ſimiles illitis foribuſ
& thodo. Aliæ apud magnos differentiæ. Leoninæ pelli ſimiles potentiâ habere cõtra ſcor-
piones dicunt.In perſis uero ſuffitu eag tẽpeſtates auerti: & præterea flumina ſiſti. Argu ,
mentũ eſſe ſi in feruentes cortinas additæ refrigerẽt. Sed ut pſint leoninis iubis alligadas.
Nam hiænx pelli ſimilẽ abhominant᷑: diſcordialẽ domibꝰ Eam uero quæ uinius coloris ſit ĩ
uicta athlætis eſſe. Arg umentũ eiꝰ quod in olla plena olei cocta cũ pigmentis: & intra duas
horas ſubferuefacta: unũ colorẽ ex oĩbus facit minii. Acopis nitro ſimilis ẽ pumicoſa aure
is guttiſ ſtellata. Cum hac oleum ſubferuefactũ punctis laſſitudinẽcſi credimus)ſoluit. Ala
baſtrites naſcit᷑ in alabaſtro ægyptii: & in ſyriæ damaſo candore intercincto uariis coloribꝰ
Quæ cremata cũ foſſili ſale: ac trita grauitateſ oris & dentiũ extenuare dicit᷑. Alectoriaſ uo
cant in uẽtriculis gallinaceoge inuentas cryſtallina ſpetie:magnitudine fabæ. Quibus Mi/
lonem crotoninẽſem uſũ in certaminibus inuicũ fuiſſe: uideri uolunt. Androdamas argẽti
nitorẽ habet ut adamas: quadrata: & ſemp reſſellis ſimilis magnis: putarq; nomen ĩpoſitum
ab eo: quod impetuſ hominum & iracundias domet. Eadem ſit an alia argyromadas: aucto

res nõ explicant. Antiphates nigra cõtra lucet. Experimentü eius ſi coquat᷑ in lacte:facit.n.

hoc myrrhæ ſimile imiſfa. Eamqꝙ; cõtra effaſcinationeſ auxiliari magni uolunt. Arabica ebo
ri ſimillima eſt: & hoc uideret᷑: niſi abnueret duritia. Quãquam putant contra dolores ner/
uorum prodeſſe habentibus. Aroamticis & ipſa in arabia traditur gigni. Sed in ægypto cir
ca pi ſas ubiq; lapidoſa & myrrhæ coloris & odoris ob hoc reginis frequentata. Af beſtos in
arcadiæ montib? naſcitur: coloris ferrei. Aſpilatem Democrit in Arabia gigni tradit ignei

coloris. Eam oportere camelli fimo ſplenicis alligari Inueniriq; in nido arabicarum alirum.

Et aliam eodem nomine ibi in leucoperta naſci argentei coloris cõtra lymphatum haben⸗
dam. Atizonem in iĩdia & perſidis acidiæ monte naſci tradit argenteo nitore ſulgentam:ma
gnitudine trium digitoꝑꝶ ad lenticulæ figuram odoris iucundi: neceſſarià magis regẽ con⸗
ſtituentibuſ. Augites multis non alia uidetur eſſe quà quæ calais. Amphitane alio nomine
appellatur chryſocolla in ĩdie parte: ubi formicæ eruunt aurum: inqua inuenitur auro ſimi
lis: quadrata figura: affirmaturq; natura eius quæ magnetiſ niſi quod augere quoq; aurum
traditur. Aphrodiſiace ex candida ruffa eſt. Apiſtos ſeptenis diebus calorem tenet excalfa⸗
cta igni nigra ac ponderoſa diſtinguentibus eam uenis rubentibꝰ. Putant prodeſſe contra
frigora. Agyprillam lacchus ĩtelligit per album ſarda nigraq; uena tranſeunte. Vulgus aũt
in nigra radice cæruleam facit. Balanitæ genera duo habent ſubnirideſ: & corĩthii æris ſimi
litudine illa a copto. Hæc eſt trogloditica regione ueniunt medias ſeccante flimeam uena.
Bratracchitas mittit & coptoſ: Vnam ranæ ſimilem colore. Alteram ebori. Tertiam ruben⸗-
tis e nigro. Baptes mollis: alioquin odore excellit. Beli oculus albicans papilla pingit nigrãâ
e medio aureo fulgore lucentẽ: Eæc pp ſuam ſpetiem: ſacratiſſimo aſſiriorum deo dicat᷑.
Aliam aũt quã Bellum uocant in arbelis naſci Democritus tradit nucis iugulandis magni-
tudine uitrea ſpetie. Baroptenus: ſiue botrypes nigra:ſanguineis & albis nodis alligata dici
tur: ueluti ptentoſa. Botrytes alia nigra ẽ: alia papinea iĩcipienti uuæ ſimilis Boſtrichitẽ &o
roaſtres uocat crinibus mulierũ ſimilior. Bucardia bubulo cordi ſimilis. Babylone tm naſci
tur. Bronica capitibus teſtudinum ſimilis & tonitrua cadentia( ut aiunt )reſtingit: & ful/
mine ictu reſtinguit:ſi credim. Bole nimbo inueniunt glebe ſimilitudine. Cadmites eadẽ
eſſet quã oſtracitẽ uocant:niſi quod hac cæruleæ interdum bullæ cingunt. Calais ſaphirum

imitatur cadidior & littoroſo mari ſimilis. Chamites quibuſdã uidet᷑ ſuũ genus haberi plu

rimis ſpiris fumida: ut ſuo loco diximus. Capadocia & in phrigia naſcit᷑ ebori ſimilis. Cala⸗

miten uocant e turbido: feruntq; plures calaicas cõiunctas ſimul ĩueniri. Catochites corſi⸗/

cæ lapis eſt cæteris maior mirabilis: ſi uera traduntur: ĩpoſitam manum ueluti gũmi retinẽs
Catopyrites e cappadocia prouenit. Cepites: ſiue cepocapites candica eſt uenarũ nodis co⸗
euntibus candore imaginem regerens. Ceramites teſtæ colorem habet. Cynodiæ inueniun
tur in crebro piſcis eiuſdem nominis candidæ & ob longæ: euentuq; mirandæ: ſi mõ ẽ fides

Iii

LIBER-

præſagare eas habitum maris nubilo colore aut tranquilitate. Cærites cæræ ſimilis eſt Cir
cos piris. Corſoides caniciei hominis-Coralloacathes coroallo aureis gurtis diſtictæ Coral

lis minio gignitq; in ĩdia & ſyene. Craterites iĩter chriſolithum & electrun colorẽ habet pᷣ⸗
duræ natutæ. Crocallis cæras repreſentat. Ciſſites circa copton naſcit candida:& uidetur ĩ
tus habere partũ: qui ſentiatur ét ſi creditur. Calcophonos nigra eſt:ſed illiſa æris timitum
reddit tragœdis ut ſuadent guſtanda. Chelidoniæ duorũ ſunt generũ hirundinum colore
& alia parte purpuræ nigris Tterpellantibus maculis. Chelonia oculus eſt ĩdice teſtudinis.
uel protentoſiſſuma magorũ mendacii:melle. n. colluto ore ĩpoſitam linguæ futurorũ di⸗-
ninatione præſtare promirtunt quintadecima luna & ſilente tota tora die decreſcẽte uero
ante ſolis ortũ. Ceteris diebus a prima in ſextã horam. Sunt & chelonitides teſtudinũ ſimi
les: ex quibus ad tempeſtates ſedandas multa uaticinantur. Eamuero quæ ſit aureis guttis

cũ ſcarabeo deiectam in aquam feruentem tempeſtates tueri. Calorites herbacei coloris ẽ:

uam dicũt magni eam ĩueniri in ſyllæ apis uentre cõgenitã ei: ferroq; includi iubent adꝗᷓ
dam prodigioſa moris ſui. Coaſpides a flumine dicta ẽ uiridis fulgoris aurei. Chryſolâpis
in ætiopia naſcit᷑ pallidi coloris die: & noctu ignei.Chryſopis auꝶ uidetur eſſe. Cepionidæ
in æolide nũc ad arneum pagum quondã oppidũ naſcuntur multis coloribus trãſlucentes
alias uitreæ: alias cry ſtallinæ alias iaſpideæ. Sed & ſordidis tantus ẽ nitor: ut imagines red⸗
dz it ceu ſpecula. Daphniã oroaſtres & Orchaſtres morbis comitialibus demõſtrant. Lia⸗
dochos heryllo ſimilis é. Diphris duplex candida ac nigra:mas ac fœmina: gentile utriuſq;
ſexus diſtinguente linea. Dionyſias nigra ac dura mixtus rubentibus maculis. Quæ ex a⸗
qꝓua trita: ſaporem uini facit: & ebrietati reſiſtere putatur. Draconites ſiue dracontia e cere
pro fit draconum: ſed niſi uiuentibus abſciſo: nunquam gemmaſcit: inuidia animalis mori
ſe ſentientis: Igirur mos eſt: ut dormientibus animalibus caput amputent. Sotacus qui
uiſam eam gemmam ſibi apud regem fſcripſit: bigis uehi querentes tradit: & uiſo dracone

ſpargere omnia medicamenta: atque ita precidereé. Eſſe autem candora tranſlucido nec po⸗

ſtea poſiri: aut artem admittere. Ecardia cognominantur ecardiſte. Vna in qua nigra effi⸗
gies cordis eminet. Altera eodem nomine uiridi colore: cordis ſpetiem repreſentant. Ter⸗
tia nigruum cor oſtendit reliqua ſui parte candida. Enorchis candida eſt: diuiſaq; fragmen
tis reſti um effigiem repreſentat. Exhebenum zoroaſtres ſpetioſam & candidam tradhit: qua
QAaurifices aurum poliunt. Eriſtalis cum ſit candiq a: ad inclinationes rubeſcere ui det. Ero=
tylos eadẽ quæ mepicores & hieronne modo? Democrito laudat᷑ in arg umentis diuinatio
num. Bumetris in bactris naſcitur: ſilici ſimiliz: & capita ſuppoſita uiſa nocturna oraculimo
do reddit. Bumetrem Beli gemam ſar, iſſimi deorum ſibi aſſyrii appellant porracei colo⸗
tis ſuperſtitionibus gratam. Eunetalos quattuor coloreſ habẽt: cæruleum: igneum: minii:
mali. Eureos nucleo oliuæ ſimnilis eſt: ſtrictæ concatũ modo nõ adeo candida. Eurotias ſitu
uidertur operire nigritiam. Euſebes ex eo lapide eſt: ex quo traditur Tyri in Herculis tem
plo facta ſedes:ex qua dii facile ſurgebant. Epimelas fit: cũ in candida gẽma ſuperne nigri
cat colos. Galaxiam aliqui galactiten uocant: ſimile proxime dictis: ſed iĩtercurrentib ſan/
guineis aut cadidis uenis. Galactites ex uno colore lactis eſt. Eandem dicũt leucogageam
& leucographiam appellant: & ſynephiten lactis ſucco ac ſapore notabilẽ. In educatione nu
tricibuſ lactis fœcunditatem: ĩ fantium quoq; alligata collo ſaliuã facere dicitur. In ore aũt
liqueſcere. Eandẽ memoriam adimere dicunt. Mittit eam & achelous amniſ. Sunt qui ſmae
ragdum albis uenis circunligatũ galactiten uocent. Galaicos argyrodamanti ſimilis ẽ: pau⸗
lo ſordidior. Inueniũtur ãt binæ uel terne. Gaſidanem medi mittunt coloris olorini ueluti
floribꝰ ſparſam. Naſcitur & in arbellis. Hæc quoq; gẽma concipere dicitur: & ĩtra ſepertum
fateri cëcuſſa. Concipere autẽ trimeſtri ſpatio. Gloſoperta linguæ ſimilis humanæ magnæ
in terra non naſcitur: ſed deficiente luna cælo decidere: & lenocinanti neceſſaria creditur.
Quod ne credamꝰ promiſſi quoq; uanitas facit. Ventos enim comprimi narrant. Corgonia
nihil aliud eſt quã corallium: nominis cauſa. quod induritiã lapidis mutatur. Emollit mari
na fulminibus: & typhoni reſiſtere affirmãt Genianen eadẽ uanitate inimicorum pœna effi

cere promittunt. Heliotropium naſcitur ĩ æthiopia: africa cypro porracei coloris: ſangui

neis ueniſ diſtincta. Cauſa nominiſi qm deiecta in uas aquæ fulgorem ſolis accedentem per

cuſſa ſanguineo mutat: maxime æthiopica. Eadem extra aquam ſeculi modo ſolem acce,

pit: deprehenditque defectus ſubeuntem lunam oſtendens. Magorum impudentiæ uel

Coral
etß⸗
krorl
ltum
lore
(inis.
üci,
ewero
ſini
Cuntis
ise:
Na
ſlidi
onicxe
centes
ned⸗
Du⸗
miuſ
er⸗
ecere
zmori
uqni
neone
necpo⸗
gnck⸗
1 Ter
noren
Ghrg
inatio
culimo
li clo⸗
tusheu
lstem
xnigni
belmn/
geamn
wenu
reauͦt
iſena⸗

epau⸗

veloni
ertun
nage
ditur,
ong
cI
wou
Ale,
ze

XX XVII.

manifeſtiſſimum hoc quoq; exemplum eſt: qm mixta herba heliotropio: quibuſdã quoq;

additis precationibus gerentẽ conſpici negent. FHiepiſtithes quoq; ſpeculi naturã habet in
reddendis imaginibuſi ꝗquam rutila. Ex perimentũ eſt ſi feruentem aquã addita ſtatim re⸗-
frigeret aut ſi ĩ ſole addita aridà materiaà accendat. Naſcit in circo Hiermodochos ex argu
mento uiriditatis in candida gẽma uel nigra: & aliquãdo pallida ãbiente circulo aurei colo
ris appellat. execonthalichos in parua magnitudie multicolor: hoc ſibi nomẽ adoptauix
Reperit᷑ in trogloditica regione. Hieracites alternat tota miluinis nigricãs ueluti plumis.
Fiimmites ouiſ piſciũ ſimilis ẽ: & alia uelut nitro cõpoſita p̃dura alioqui. Hãmonis cornu ĩ
ter ſacratiſſimas æthiopiæ gẽmas aureo colore arietini cornus effigiẽ reddẽs: pꝓmittit᷑ pdi⸗
uinãs oĩa repræſentare. Hormeſion iter gratiſſimas aſpicit᷑ ex igneo colore radiãs auro por
tãte ſecũ in extremitatibꝰ candidã lucẽ. Fſieniæ ex oculis hienæ tabido in uaſe ĩ ueniri dicũ
rur: & ſi credimꝰ: linguæ hoĩs ſubdira futura p̃dicere. Hematites in æthiopia ꝗdem pncipa
lis: ſed & ĩ arabia & africa ĩuenitur ſanguineo colore: nõ admittẽda pmiſſis ad coarguedas
barbarog Iſidias zactalias babilõius in his libris quos ſcripſit ad Regẽ Mithridatẽ humana
gẽmis attribint fata: has nõ cõtentuſ oculoge & iocinerũ medicia decoraſſe. A rege ãt aliꝗd
petituris dedit: & litibꝰ iudiciiſq; ĩterpoſuit in prœliis ẽt eas ſalutares ꝓnũtiauit. Eſt & alia
eiuſdẽ generis quæ uocat henui ab ĩdis xanthoſ appellata græcis e fuluo cadicans. Ildæi dax
ili ĩ crera ferreo colore pollicẽ humanũ exprimũt lecteriaſlurido: ſimilis ideo exiſtimat
ſalubriſ cõtra regios morbos. Eſt & alia eodẽ nomine liqdior. Tertia folio uiridi ſimilis lati
or prioribꝰ pene:ſine pondere: uenis luridis. Quartum genꝰ in eodẽ colore nigriſ uenis de
ſcendentibus. louis gẽma candida ẽ: nõ põderoſa: tenera. Indica gentiũ ſuage habet nomẽ
ſubrufſfo colore:in attritu ſudorẽ pupuræũ emanat. Alia eodẽ nomine candida: puluereo
aſpectu. lon apud idos uiolacea é: ſed raro ſaturo colore lucet. Lepidotes ſquãmas piſcium
uariis coloribus imitat᷑. Leſbias leſbi patrie nomen habẽs ĩuenit᷑: & in ĩdia. Leucoptalmos
rutila alias oculi ſpetiẽ candidà nigramq; cõtinet. Leucopetalos candorẽ niuis ex auro di-
ſtinguit: Libanochros thuris ſimilitudinem oſtendit: ſed ad ſuccum mellis. Limoniates ea-⸗
dem uidetur quæ ſmaragdus De lipare hoc tm̃ traditur ſuffita ea oẽs beſtias euocari. Lyſi
machus rhodio marmori ſimilis ẽ aureis uenis: politur ex marmore: amplitudine in anguſti
as coeunte: ut inutilia exterantur. Leucochryſos fit cryſolito Iteralbicantẽ. Menõia qualis
ſit nõ tradit᷑. Media nigra ẽ a Menda illa fabuloſa ĩ uenta hẽt uenas aurei coloris: ſudorem
reddit croci: ſapoxẽ aũt uini. Meconites papauera exprimit. Mitrax a perſis accepta ẽ: & ru
bri matis montibꝰ multicolor: contra ſolem uarie refulgẽs. Meroctes porracea lacte ſudat.
Morion indica quæ nigerrimo colore tranſlucet uocarur pronnion: in qua miſcetur & car/
bunculi colos. Alexandrium ubi ſardæ. Naſcit᷑ in Cypro tyro & galatia. Nenocrates & ſub
aſperibus naſci tradit. Hæ ſum gẽmæ quæ ad ſculpturas aptantur: Myrites myrrhæ colorẽ
habet: faciemq; minime gemmæ: unguenti odorem attrita etiã nardi. Myrmedia nigra ha/
bet emiẽtias ſimiles uerrucis. Myrſinites melleum colorem habet:myrrhæ odorem Meſo

lIeucos eſt mediam gẽmam candida diſtinguente linea. Meſomelas nigra uena quelibet co

lorem ſecante per medium. Naſomonites eſt ſanguinea nigris uenis. Nebrides Libero pa⸗/
tri ſacra nomen traxit a Nebridum eius ſimilitudme. Sunt & aliæ nigræ generis eiuſdem.
Nympharena urbis & gentis perſicæ nomen habet: ſimilis hypodatæ. Orca barbari nominiſ
nigro fuluoq; ac uiridi & candido placet. Ombria quã aliqui notiani uocant ſicut eæraũia
& broninea cadere cũ hymbribꝰ& fulmĩbus dicit᷑ eundẽq; effectum habere quẽ bronea nar
ratur. Præterea in aras addita ea traditur libamẽta nõ amburi. Orites globoſa ſpẽs a ꝗbuſ/
dam & ſyderites uocat ignem nõ ſentiens. Oſtratias ſine oſtracites ẽ teſtacea durior altera
achatæ ſimilis: niſi qd achates politura pingueſcit duriori: tãtaq; ineſt uis: ut aliæ gẽmæ ſcal
pantur fragmentis eius. Oſtracidi oſtrea nomẽ & ſimilitudinẽ dedere. Opphicardelon bar
bari uocãt mgrũ colores binis lineis albis ĩcludentibus. De obſidiano lapide diximus ſupio
re libro. Inueninnt & gẽmæ eodẽ noĩe ac colore nõ ſolũ in æthiopia indiaq;: ſed ẽt in ſamo

ut aliqui putant: & in littoribus hiſpanienſis oceani. Panchros fere ex oĩbus coloribus con

ſtat. Panconus nõ longior digyto:ne cryſtallus uideat᷑: numero pluriũ anguloge canet.Pa⸗
neroſ qualis ſit 2 Metrodoro nõ dicitur: ſed carmen Limaridi reginæ in eadẽ dicatũ. Vene
ris nõ ielegans ponit: ex quo irelligitur addi tam ei fœcunditatẽ. Quidam hanc panſebaſtõ
nocant. Ponticarum plura ſunt genera. Eſt ſtellata nunc ſanguineis nunc arxris g 4 tiit quæ
iii

Inter ſacras habetur. Alia pro ſtellis eiuſdem coloris lineas habet. Alia monti um conuolli-

umq; effigies. Philoginos quẽ & chryſiten uocãt oſtreæ atticæ aſſimilata: ĩuenitur in ægy⸗
pro Phenicites ex balani ſimilitudine appellat᷑. Phrycites oliuæ. Perileucos fit ab ore gena

ad radicẽ uſq; cãdido deſcendete. Pæantides quas quid grauidas uocant pregnäates fieri:
& parere dicunt᷑: mederiq; parturiẽtibus. Natales in macedonia iuxta monumentũ Tire/

ſie ĩueniuntur: ſpẽſq; eis aquæ glaciatæ. Solis gẽma candida ẽ: & ad ſpem ſyderis in orbe
fulgẽtes ſpargit radios. Sadam chaldei adhereſcentẽ nauibus hnt: inuenitur praſini coloris

Samothratia iſula eiuſdẽ nominis Fermann dat nigram: ac ſine pondere ligno ſunilẽ. Sauri-
ine deſecti tradũt ĩ ueniri. Sarcites bubulas carnes preſẽé

ten in uentre uiridis lacerti harun li
tat, Selenites ex cãdido tranſlucet melleo fulgore: imaginẽ lunæ cõtinens: redditq; eam in

dies ſingulos creſcentis minuentiſq; numero: naſciq; putat᷑ inarabia: Syderites ferio ſimilis

& litigio illata diſcordia facit quæq; naſcitur in ethiopia. Syderopœcilos ex ea fit uarianti
bus guttis. Spongites ſpongiæ nom repreſentat. Synodontites e cerebro piſciũ eſt: quũſy-
nodores uocãtur. Syrtitæ in littore ſyrtium iãquidem lucania ĩueniuntur melleo colore cro

co refulgẽtes. Intus autẽ ſtellas cõtinet languidas. Syringites ſtipulæ ĩternodio ſimilis: per
petua ſiſtula cauatur. Lricus ex africa niger eſt: ſed tres ſuccos reddit:a radice nigrum: me

dio ſanguinẽ:ſummo cãdidum. Telirrhizos cinerei coloris aut ruffi cãdidus radicibus ſpe

ctatur Telicardios colores cordis perſas apud quos gignitur magnopere delectat. Mucula
Aappellãt thracia triũ geneꝶ eſt uiridis aut palidior tertia ſanguineis guttis. Tephrites no⸗-

ue lunæ ſpẽm habet curuatæ in cornua quãuis cinerei coloris. Telicos oleæ nucleo ſimilis
uidetur:neq; eſt gẽmæ honos:ſed lingenrium calculos frãgit: pellitq; Veneris crines niger

rimi nitoris cõtinent in ſe ſpẽm ruffi crinis- Veientana italica gẽma eſt: ueiis reperta nigram

materiã diſtĩguente limite albo. athenẽ in media naſci Democritus tradit electri colore:

& ſiquis terat ĩ uino palmeo & croco cæræ mõ lenteſcere odore magnæ ſuauitatis. &mila/

ces in euphrate naſcit᷑ pconneſo marmori ſimilis: medio colore glauco. Roronyſios in ĩdo
flumine naſcitur: magorum gemma eſſe nartatur: neq; aliud amplius de ea.
De gemmis quæ a membris hominum cognominantur: & quæ ab animalibꝰ: & de iis quæ

SFSt etiamnũ alia diſtinctio: quà qdem fecerim ſubinde uariata expoſitiõe. Siquidem

à n'bris corpog hůt nomia. Hepatites a iocinere. Stetiates ſinguloge aialiũ adipe

numeroſa: Adureneis. Vriopralmos ionice naſcit᷑ tres hoĩs ſimul oculos expmẽs: ab

aĩahbꝰcognominat᷑. Carcinias marini cãcri colore. Echites uipæ. Scorpites ſcorpiõis aut co/
lore aut effigie. Scarites ſcari piſcis Triglites muli. Aegophthalmos capno oculo. Itẽ alia ſu
illo. Et a gruis cologerãites. Hieracites acipitris. Aetites a colore aꝗlæ cãdicãte ca uda. Myt
mecites ĩnatã repẽtis formicæ effigiẽ hẽt. Scarabeoꝶ cãtharias. Lycophthalmos ttuor ẽ co
loge ex rutilo & ſãguineo ĩ medio nigrũ cãdido cĩgit᷑: ut lupoꝶ oculi: illis p on nia ſimilis.
Taos pauõi ẽ ſimilſis: itẽ aſpidi ꝗᷓ uocari timiclomiâ ĩuenio. Arenage ſimilitudo ẽ ĩ hãmocry

ſo uelut auro harãeis mixtol. Cenchrites milii grãis uelut ſpſis. Dyrites e trũcis arboꝑꝶ: hæc
ligni mõ ardet. Ciſſites ĩ cãdido collucet ederæ foliis qᷓ torâ tenẽt. Narciſſites uenis ẽt ede
ræ diſtiguit᷑. Cyamea nigra ẽ: ſed fracta ex ſe fabæ ſimilitudinẽ parit. Pyrene ab oliuæ nu/
cleo dicta ẽ. huic aliqũ ĩeſſe piſciũ ſpinæ uident. Chalazias gradinũ & colorẽ & figurã hẽt

adamãtinæ duritiæ. Narrãt ẽt ĩ ignẽ addiræ manere ſuũ frigꝰ. Pyrites nigra ꝗdã: ſed attritu

digytos adurit. Polizonos nigra multis zonis cãdicat. Aſtrapiæ ĩ cãdido aut cyaneo diſcu

rũt e medio fulmĩs radii In phlegõtide ĩtus ardere qͥdã uidet᷑ flama ꝗᷓ nõ exeat. In athraciri

de ſintillæ diſcurrere aliqñ uident᷑. Enais ſemp rotũditatis abſolutæ ĩ cadore ẽ leuis: ſed ad

motũ fluctuat ĩt? ĩ ea ueſutiĩ ouis liquor.Polytrix ĩ uiridi capilat᷑: defluuia comaꝶ facere
dicit. Sũt & a leõis pelle & pateræ nomĩatæ leõtios pardalios. Colos appellauir chryſolitũ

aureꝰ. Chryſopraſũ herbaceꝰ. Melleꝰ melichrota: qᷓuis plura eiꝰgenera ſint. Mellichros ẽ ge
mĩus pte flaus: pte melleus. Crocias a croco. Polia caniciẽ quãda ſparti ĩducit: eidem durio

zem. Nigra ſpartopolia. Rhodites a roſa eſt. Melites mali coloris. Calciter ærei. Sicites fici.

Rõ noĩum nõè in borſycite in nigro:ramoſa cãdidis aut ſanguineis frõdibus. Nec gemite
nelut in petra cãdidis mãibus int ſe cõplexis. Ananchitide in necromãtia dicõt euocari ima

gines deog. Synochide umbras inferorũ euocatas teneri. Dẽtritide alba defoſſa ſub arbore

quæ cædatur ſecuris aciẽ nõ hebertari. Et ſunt multo plures: magiſq; monſtrifice: ꝗbus bar⸗

DRj dlee nnmremt geege in gett mee
⸗ bari dedere nomina confeſſi lapides eſie. Nobis ſatis erit in his coarguiſſe dira mendatia.
4 Dee gemmis naſcentibus & factitiis: & figuris gemarum. Ca. XII.
Emæ naſcuntur repente nouæ ac ſine nominibus: ur lapſaci in merallis aurariis
g una inuenta: quæ pp pulchritudinẽ Alexadro Regi miſſa fuit: ut auctor ẽ The
, orvphraſtus. Coclides quoq; nunc uulgatiſſimæ famæ fiunt uerius quã naſcũtur
t in Arabia reptis in gẽtibus glebis. Melle excoꝗ tradunt ſeptenis diebus: noctibuſq; ſine in
Gs termiſſione. Ita omni terreno uitioſoq; puluere decuſſo purgatã glebã artificum ingenio
nn, uarie diſtribui ĩ uenas:ductuſq; macularũ quãmaxĩe nsdii rene ſearium. Qudaa tà
ae E tæ magnitudinis fecere: ut eꝗs regũ ĩ oriẽte frõtalia atq; pro phaleris penſilia facerent. Erk
nm alias oes gẽme mellis decoctu niteſcunt: præcipue corſici. In omni alio uſu acriora aboren
hi, res. Que uarie ſunt & ad nouitatẽ accedere caliditate ingeniorũ ↄtingit uunomen uſita⸗
mi tũ nõ habeãt. Phyſes appellãt uelut ipſius naturæ admirationẽ i iis uendicãtes cũ finis no-
x minũ nõ ſit:quæ pſeꝗ nõ eꝗdẽ cogito: ĩ numera ex græca uanitate oficta. Indicatis nobilibꝰ
G0l gẽmis ẽt plebeis rarorũ generũ dictu dignas diſtĩxiſſe ſatis erat. Illud mo meminiſſe ↄue
c nit ĩicreſcentibus uatie maculiſ atq; uerrucis linearũ: quæ ĩterueniũt multiplici didu & co
me lore mutata ſæpiuſ noĩa ĩ eadẽ plerũq; materia. Nũc cõiter ad oĩẽ um gẽmarũ obſeruatio⸗
e— nẽ ptinentia dicemuſ opinioneſ ſecuti auctorũ. Caue ut extuberãteſ uilioreſ uidentur æq́ᷓ
cli libus. Fignra oblõga maxĩe ꝓbatur: deinde quæ uocat᷑ lenticula: poſtea clipeidos & rotũ⸗
exH da: anguloſis minima gratia. Veras a falſis diſcernendi magna difficultas. Quippe cũ inuz?
Nlis tũ ſit ex ueris gẽmis in alterius genetis falſas traducera. Sardonices e cerauniis glutinãätur
iger gemis ita ut depræhendi ars nõ poſſit: aliunde nigro: aliunde candido: aliunde nimio ſum
un ptis:oĩbus in ſuo genere probatiſſimis. Quinĩmo ẽt extãt cõmẽtarii audorũ: quos nõ equi
dẽ demõſtrari in ꝗpus modis ex cryſtallo cing antur ſmaragdi: aliæq; tranſlucentes. Sardo-
nh/ nix e ſarda. Itẽ cæteræ ex aliis. Neq; eſt ulla fraus uitæ lucroſiorx. ll
nieo Dek ratione probandarum gemarium. CtCa.. XAuuljlll.
Os cõtra rõem deprehẽdẽedi falſas demõſtrabimus:qñũ etià luxuriã aduerſus fraudẽ
e n muniri decet. Præter illa quæ i principalibus ꝗbuſq; generibus priuatim diximus.
4 T ranſlucẽtes matutino pꝓbari cẽſent: aut ſi neceſſe ẽ ĩ quartã horã: poſtea uetat. Ex
dan perimẽta pluribus mõis oſtãt:Primũ põdere:ſi grauiores ſenti untur: poſt hæc corpore.Fi/
de ctitiis puſtule ĩ pfundo apparẽt. Scabritia in cute. In capillamẽto frigoris in cõſtãtia: prius
r, quã ad oculos pueniat deſinẽs nitor. Decuſſi fragmẽti paulũ quod in lamia ferrea teratur
„ efficaciſſimum experimẽto excuſant magones gẽmarũ. Recuſant ſimiliter & limæ probay
AD tionẽ. Obſidiare fragmẽta ueras gẽmas nõ ſcarificãt. Fictitiæ ſcarificatiõis cãdicãtiã fug iũt
. Y. Tãtaq; differentia ẽ: ut aliæ ferro ſcalpi nõ poſſint: aliæ nõ niſi retuſo: uerũ oẽs adamãte:
: N Plurimũ aũt in his terebrarũꝓficit feruor. Gẽmiferi amnes ſunt aoaxis: mater gages. Ter
8 rarũ aũt oĩum maxĩe ĩdia. Et iã pactis oĩbꝰ naturæ operib: diſcrimẽ quoddâ rerũ ipᷣarũ fa
H cere cõueniat. Ergo ĩ toto orbe & ĩ qcunq; cæli cõuexitas uergit: pulcherrima ẽ oĩum rebꝰ
meritoq; prĩcipatũ naturæ optinées italia rectrix parẽſq; mũdi altera: uiris: fœminis: dueibꝰ
c militibꝰ: ſeruitiis: artiũ præſtatia ĩgeniorũ claritatibus. I ſiru ac ſalubritate cæli atq; tẽpe/
ei⸗ rie: acceſſu cũctarũ gẽtiũ facili: littoribus portuoſis:benigno uẽtorũ afflatu. Eteni otingi
ſn recurrẽtis poſitio ĩ partẽ utiliſſimã: & inter ortus occaſuſq; medià aqtũ copia:nemorũ ſa/
ibe⸗ lubritate:mõtiũ articulis:ferorũ aĩaliũ innocentia: ſoli fertilitate:pabuli ubertate. Quicꝗd
u eſt quo carere uita nõ debeat: nuſꝗ ẽ præſtãtius: fruges: uinũ: olea: uellera:lina:ueſtes iunẽ
ſſe ci: Ne equos ꝗdẽ intricariis præferri ullis uernaculis aiaduerto. Metallis auri: argenti: æris
ini ferri: quadiu libuit exercere:nullis ceſſit.Et iis nũc ĩ ſe grauida ꝓp omni dote uarios ſ uccog
. . 8 frug uiu pomoruq; ſpores fundit: An ea excepris indiæ fabuloſis proxime quidem di/
e rim hiſpaniam quacuncq; ambitur mari- .”MB
lti Renm nlp dl m 85 G H LAVS DEDOO
im CAII PLNII Secũdi Natutalis hyſtoriæ Liber trigeſimus ſeptimus & ultimus Finit. Ve⸗
bei netiis impreſſus opera & impenſa Thomæ de blauis de Alexâdria. Anno Natiuitatis DO
nii mini. M. CCCC. LXXXXI. Die. III. Menſis Nouembris. Regnàte Auguſtino Barbadico
u inclito Venetorum Principe. ”MB Mdẽ
H
4 ,.

CORRECTIONES.

mòte albano ſoliti accipe Po. Albaneſes: ĩ ſpectatæ fidei Iibris nõ carmẽ ſcriptũ eſt: ſed car
mẽ: & ita ip̃e emedaui ſecutus hiſtoriã. Nq; ĩ albano mõre latinis po. uiſcerationẽ quot an
nmis Rõani dabat. M. Varronis ad hãac rẽ ptinentia uerba ſubieci. Latinæ feriæ dies coceptus
dictus a latims po. ꝗbus ex albano mõte ex ſacris carmẽ petere fuit ius cũ Romanis. Liui-
uoq; libro. xxxiii. idẽ demõſtrat his uerbis. Feriæ latine põtificũ decreto inſtauratæ ſunt
qd legati ab Ardea quæſti in Senatu erant ſibi in monte Albano larinis carmen: ut aſſolet:
datam non eſſe. Nõ ne hi duo celeberrimi ſcriptotes apte monent carne apud plyniũ legẽ

duũ ee nõ carmè. Eodẽ Seruius quoq; gramaticus locuplex auctor accedit: i pin cthta⸗
rio ſic ſcriptũ reliꝗt.Viſcera nõ tm̃ iteſtina dicimus:ſed ꝗcꝗd ſub corio ẽ: ut ĩ albano latiniſ

uiſceratio dabat᷑: ideſt caro. & in. vii.ſup Virgilianũ illud populiq; latini: ait qui interrerat
Albani mõtis uiſcerationi. E r

2

In v. locus ꝑ ſyllabæ adiectionẽ deprauatus ẽ oppidũ tachabrachia ciuiũ Ro. cũ tabracha le

di ſit:& tπcor: i Iuuenalis teſtionio: 4 locu oſiédes muilis frequeté ĩqt. Quales um/
Priferos ubi pâdit tabracha ſaltus: i uerula ſcalpit iã mater ſimia bucca. Naq; ĩ atricæ ubi ta
bracha é ſaltibꝰ: & latifundiis maximã ſimiatũ eẽ multirudinẽ. Solinꝰ & Strabo tradũt. Poſ
ſidonius quoq; refert ſe ĩ lybiæ orà delatũ ſiluà uidiſſe ſimiis plenã: quarũ aliæ ſup arbori
bus:alii ĩ terra.ſederẽt. Nõnullæ catulos haberẽt & uerba depedentia: riſiſſe: itaq; cum eas
uberibꝰ graues cerneret: nõnullas caluas: ꝗſdã ẽt hernioſas. Tabrachæ meminit Põponius

Mela. Tabracã Siluis Italicus tyriũ opus appellat.

