celehrata porticu ac nemore. Quam & uocabat. M. Cicero academiam ab exemplo Phena

fice natura ne in illis quidem ceſſante: & per undas fuctuſq; ac recipro⸗

AVvR W5 rga

U 9
A— N,. Jr
& Sr .

e A . Mers

D
S

LIBER.
rum:ibi compoſitis uoluminibus:In qua & monumentum ſibi inſtatuerat. Ceu uero non
& in toto terrarum orbe feciſſet. Huius ĩ parte prima exiguo poſt ebitum ipſius. Antiſtio
uetere poſſidente eruperunt fontes calidi perquam ſalubres oculis celebrari carmiĩe. Lau⸗
reæ Tulii qui fuit e libertis eius. Vt protinus noſcatur etiam miniſterium eius auſtũ ex il
la maieſtate. Donam enim ipſum carmẽ dignum ubiq; & non ibi tantum legi.
Quod tua romanæ uindex clariſſime linguæ.
Silua loco melius ſurgere iuſſa uiret. .
Atque academiæ celebratam nomine uillam. —— S
Nunc reparat cultu ſub potiore uetus.
Piinc etiam apparent lymphæ non ante repertæ.
Languida quæ infuſo lumina rore leuant. èôä
Nimirum locus ipſe ſui Ciceronis honori. òôèMDã
Hoc dedit:hac fontes cum patefecit ope. ðD—U
Vt quoniam totum legitur ſine fine per orbem.
Sint plures oculis quæ medeantur aquæ.
In eadem campaniæ regione ſinueſſanæ aquæ ſteriliratem fœminarum & uirorum i ſania
abolere produntur. In enaria inſula calculoſis mederi. Et quæ uocatur acidula ab teano ſi
dicino quattuor milibus paſſuum frigida. Item in ſtabiano quæ dimidia uocatur. & in ue-
nafrano ex fonte acidulo. Item contingit in uelino lacu potantibus. Item in Syriæ fõte iux
ta taurum montem. Auctor eſt. M. Varro. Et in phrygiæ galloſflumine Gallimacus. Sed ibi
in potando neceſſarius modus:ne lymphatos agat. Quod in Aethiopia accidere iis qui in
fonte rubro biberint Creſias ſcribit. Iuxta Romam albulæ aquæ uulneribus medentur-
Prægelidæ eæ. Sed ſubcutilæ in Sabinis gelidiſſmmæ luctu quodam corpora inuadunt: ur
prope morſus uideri poſſit. Aptiſſime ſtomacho: neruis uniuerſo corpori. Theſpieorũ fõs
conceptus mulieribus repræſentat. Irem in Arcadia flumen elatum. Cuſtodit autem par⸗
tum linus fons in eadem Arcadia abortus. fieri non patitur. E diuerſo in pyrrhea flumen
quod aphrodiſium uocatur: ſteriles facit. Lacus Amphion uitiligines tollit. Varro auctor
E Titium quenda præture fũctum marmorei ſigni faciem habuiſſe propter id uitium. Cid
nus ciliciæ amnis podagricis medetur: ſicut apparet in epiſtola Caſſii Parmẽſis ad. M. An
tonium. Cõtra aquarum culpa in Troezene omnium pedes uitia ſentiunt: Tungri ciui⸗
tas galliæ fontem habet inſignem plurimis bullis ſtillanté: ferruginei ſaporis quod ipſũnõ
niſi in fine potus intelligitur. Purgat hic corpora Tertianas febres diſcutit: calculorumq;
uicia. Eadem aqua igne admoru turbida fit. Ad poſtremũ rubeſcit. Leucogei fõtes ĩter pu
teolos & neapolĩ oculis & uulneribus medentur. Cicero in adnuirandis poſuit reatinis tan
trum paludibus ungulas iumentorũ indurari. Eudicus in heſtia eutiche fontes duos tradit
eſſe: ceronẽ: ex quo bibẽtes oues nigras fieri: mellem ex quo albas: ex utroq; autem uarias-
Theophraſtus in thuriis crathin candorẽ facere: ſybarĩ nigriciã bobus ac pecoribus. Quin
& homines ſẽtire differetià eam. Nã qui ſybari bibant:nigriores eſſe :durioreſq; & criſpo
capillo. Qui ex cratide candidos:mollioreſq; ac porrecta coma. Itẽ in macedonia quæ uelĩt
ſibi cãdida naſci ad haliamonẽ ducere. Quæ nigra aut fuſca ad axium. Idẽ omia fuſca qui
puſdã in locis tradit naſci:& fruges quoq;: ſicut in meſſapiis. At in leucis arcadiæ quodam
fonte mures terreſtres bibere & cõuerſari. Erythris aleos amnis pilos gignit in corporibus
In boetia ad trophonium deũ iuxta flumẽ erynũ duo ſunt fontes:quorum alter memoriã:
alter obliuionẽ affert: inde nominibus inuæztis. In cilicia apud opidũ iuſgũ riuus fluit unus:
ex quo bibentium ſubtiliores ſenſus fieri. Varro tradit. In cea inſula fontem eſſe qui hebe
tes facit. amæ in africa ex quo canoras uoces. Vinum tedio uenire iis qui ex clitorio lacu
biberint. At Eudoxus & Theopompus inebriari fontibus iis quos diximus aſſerunt. Mu/
timnus andriæ fonte. Liberi patris ſtatis diebus ſeptenis eiuſdem dei uinum fluere.Si aufe
ratur e complectu templi ſapore in aquam tran ſeunte. Polyclytus explere olei uicem iuxta
ſolos ciliciæ fontem. Theophraſtus hoc idem fieri in æthiopia eiuſdem uirtutis fonte. Ly⸗
cos in indiæ terris fontem eſſe: cuius aqua lucernæ ardeant: Idẽ ecbathanis traditur Theo
pompus in ſcottis lacum eſſe dicit: qui uulneribus medetur. Iuba in troglodytis lacum in
fanum maleficaui appellatum: ter die fieri amarum ſalſumq;: ac deinde dulcem: totiẽſq; ẽt
noctu ſcatentem albis ſerpentibus uicenum cubitorum. Idem in arabia quoq; fontem exi

7

ſitnn

glorra
cnorel
lenquiin
lemania

cunice

lenaturen

(elustr⸗
fisapudn

tminakiica
thinurapp

ſletinloc

policbis

DyvorA

gupite pe

gulio hab⸗
De-Singul
cun ſitilli
leuolentib

lnindez in
ſclbit ellet
büierortun⸗
Unleoqn
Iumttadun

Mininus.

ogenere

dicilyons

temcoius
guequrge
etinn blan⸗
neſel har

lercirca Tl

lunerrodi

elindici

nlbifor

fbntalter
lilemfact
Aüirudinee

ckingvol
nealum
nisconci
Kderein
Whodeine
egen
V
me

i
miecl

er

Ceuunnn
NimAniſt⸗
ncmieln,
eusaüeni

l

Uraoni ſani
lunchrno
ocu Ainue⸗

.

1Gniefüieme

4

immcus Ndhn
ereii giin
us mecemn.
1 inadon
Theſpicniit
Nirammen⸗
Aplbei funn
.Vmo un
duirumd
AA MAN
Tuogion⸗
i goc ün
Clolmmg

„ 1
RNE
el bonahn

. 4
itumd m

õ
um nii⸗

giniagen
irgnn
hnanpid
Metmeman
usbonn⸗
nlleginns
Achno
erunt 4
Guern⸗
iuoaniu
is ſont’⸗
wdinlt
s Ncunn
wuna

—.—
—

=

—

XxXXI.

Hire tanta ui ut nullum non pondus impactum reſpuat. Teophraſtus marſyæ fontem in
phrigia ad celenarum oppidum ſaxa egerere. Non proc ul ab eo duo ſunt fontes cyllon &

gyllon: ab effectu græcorum nominum dicti Cyzice fons cupidinis uocatur ex quo potã-
tes amorem deponere Mutianus credit. Granno ne eſt fons calidus citra ſummum feruo

rem qui in uinum additus triduo calorem potionis cuſtodit in uaſis. Sunt & mattiaci in

gremania fontes calidi trans rhenum: quorum hauſtus triduo feruet. Circa margines ue

ro punicem faciunt aquæ. Quod ſiquis fide carere es iis aliqua arbitrat᷑: diſcat in nulla par
ve nature maiora eſſe miracula: quanquam inter initia operis abunde multa rettulim us.

Cteſias tradit ſideri uocari ſtagnum in indis in quo nihil innaret: ſed omnia mergãtur. Ce
lius apud nos in auerno ait etiam folia ſubſidere. Varro aues quæ euolauerint emori. Con
rra in africæ lacu apuſcidamo omnia fluitant:nihil immergirur. Item in ſiciliæ fonte phin⸗

chia: ut appion tradit. Et in medorũ lacu puteoque Saturni. Neprunni fons linire tranſire

ſolet in loca uicina portendens aliquid. Mirum quoque eſt quod cum piſcibus tranſit. Reſ

ponſa ab iis petunt incole cibo:quem rapiunt annuentes: Si uero euetum negent: caudis

abigunt. Amnis olachas in bitynia Brietum alluitchoc eſt & templo & deo nomen:) cuius
8urgite periuri necantur parthi uelut flamma urente. In cantabria fontes tamarici in au p

Surio habentur. Tres ſunt octonis pedibus diſtantes. In un um alueum coheunt uaſto am
ne. Singulis ſiccantur duodeciens diebus: al iquando uicies citra ſuſpitionem ullam aquæ

cum ſit illis uicinus fons ſine intermiſſione largus. Dirumque eſt non profluere eos aſpice

re uolentibus: ſicut proxime Lartio Licinio legato poſt preturam poſt ſeptem dies accidit

In iudea riuus ſabbatis omnibus ſiccatur. E diuerſo miracula alia dira Cteſias in armenia

ſcribit eſſe fontem: ex quo nigros piſces illico mortem afferre in cibis. Quod & citra danu

bii exortum audiui: donec ueniatur adfontem aluio appoſitum: ubi fimtur id genus piſci
um. lIdeoque ibi caput eius amnis intelligi fama. Hoc idem & in lydia in ſtagno nympha/

xum tradunt. In Achacia ad pheneum aqua profluit e ſaxis ſtyx appellata:quæ ilico necat:

ut diximus. Sed eſſe piſces paruos in ea tradit Theopraſtus lœtales & ipſos: quod non in

alio genere mortiferorum fõtium. Necare aquas Theopompus in Thracia apud cychros

dicit. Lycus in Leontinis tertio die ſi quiſquam biberit. Varro ad ſoractem ſcripſit eſſe fon
tem. cuius ſit latitudo quattuor pedum: ſole oriente eum exundare feruẽti ſimilem: aueſ

que quæ guſtauerint: iuxta mortuas iacere. Nãque & hæc inſidioſa conditio quod quædã

Eetiam blandiuntur aſpectu: ut ad nonacrin archadiæ. Omnino enim nulla dererrent quali
rate:ſed hanc putant nimio frigore eſſe noxiam utpote cum proffuens ipſa lapideſcat. Ali

ter circa Theſſalica tempe quoniam uiſus omnibus terrori eſt. Traduntque etiã æs ac fer
xum errodi illa aqua. Profluit ur indicauimus breui ſpacio. Mirumque ſiliqua ſilueſtris am

decidere in quibuſdam ſpeluncis utroq; modo columnas faciunt: ut in phauſia cherſõneſi

plecti radicibus fontem eum dicitur ſemper florens purpura. Et quedam ſui generis herba

in labris fontis uiret. In Macedonia non procul ab Euripidis poetæ ſepulchro duo riui cõ

Huant: alter ſaluberimi potus: alter mortiferi. In perperenis fons eſt qui quãcũque rigar la⸗

pideam facit terram. Item calidæ aquæ in Euboea. Lebeonemque alluit riuus in quo ſaxa ẽ
altitudine creſcunt. In eurimenis deiecte coronæ in fontem lapides fiunt. In coloſſis flumẽ
eſt: in quo lateres coniecti lapides extrahuntur. In ſcyretico metallo arbores quæcunq; flu
mine alluntur ſaxa fiunt cum ramis. Diſtillantes quoq; guttæ in lapides dureſcunt.lIn an/

tris coryciis namioze. In Macedonia etiam pendentes in ipſis cameris. At in corintho cum

vhodo in antro magno etiam diſcol ori aſpectu. Et hactenus contenti ſimus exemplis.
De qualitate aquage in ſaluberitate uel cõmoditate earum Ca. III.
Væritur inter medicos cuius generis aquæ ſint utiliſſimæ. Stagnantes: pigraſque
merito damnant: utiliores quæ profluunt exiſtimantes. Curſu enim percutſuque
ipſo extenuari: atque proficere. Eoque miror ciſternarum ab aliquibus maxime p⸗

bari. Sed ii rationem afferrunt quoniam leuiſſima ſit hymbrium aqua ut quæ ſubire potu

erit ac pendere in aere. Ideoque & niues præſerunt nubibus: niuibuſque etiam glaties ue⸗
lur ad ifinitum coacta ſubtilitate. Leuiora enim hæc eſſe & glatiem mulro Ieuiorem aqua

Horum ſententiam refellere intereſt uitæ. In primis. n. leuitas illa depræhendi aliter quam

ſenſu uix poteſt: nullo pene momento ponderis aquis inter ſe diſtantibus. Nec leuitatis ĩ
pluuia aqua argumenrum eſt ſuhiſſe eam in cælum cum etiam lapides ſubire appareat: ſca

Dii

—

=M LIBER.
denſque inficiatur halitu terræ. Quo fit ut pluuiæ aquæ ſordidum ineſſe plurimum ſenti
at: citiſſimeque ideo calefiat pluuia aqua. Niuem quidem glaciemque ſubtiliſſimum ele⸗
menti eius uideri miror: appolito grandinum argumento e quibus peſtilentiſſimum potũ
eſſe conuenit. Nec uero pauci inter ipſos e contrario: ex gelu ac niuibus inſaluberrimos

potus prædicant: quoniam exactum ſit inde: quod tenuiſſimum fuerit. Minui certe liquo

rem omnem congelatione depgræhenditur: & rore nimio ſcabiem fieri. Pruina uredinem
cognatis & niuis cauſis. Pluuias quidem aquas celerime putreſcere conuenit: minimeque
durare in nauigatione. Epigenes autem aquam quæ ſepties putrefacta purgata ſit perhi/
bet amplius non putreſcerẽé. Nam ciſternas etiam medici confitentur inutiles aluo duriti⸗
as facientes faucibuſque etiam limi non aliis ineſſe plus: aut animalium quæ amplius faci⸗
unt tedium confitendum habent. Nec ſtatim amnium utiliſſimas eſſe: ſicuti nec torrentiũ
ullius: lacuſque plurimos ſalubres maxime. Quædã igit & huius generis aptiſſimæ alie ali⸗
bi. Parthorum reges ex coaſpe & euleo tantum bibunt. Exæ qnanuis in longinqua comitta-
tur illos. Et horum placere potum non quia ſint amnes apparet: quoniam nec e tigri nec
euphrate nec e multis aliis bibunt. Limus aquarum uitium eſt: ſi tamen idem amnis angu⸗
illis ſcateat ſal ubritatis indicium habetur. Sicuti frigoris tineas in fonte gigni. Ante om/
nia damnantur amaræ: & quæ ſcrod em ſtatim implent: quod euenit troezene. Nam nitro/-
ſas atque ſalmacidas & fæculentas in deſertis rubrum mare perentes addita polenta utiles
intra duas horas faciunt: ipſaque ueſcuntur polenta. Damnantur in primis fontes qui cœ
num faciunt: quique malum colorem bibentibus referunt: & ſiuaſa ære inficiunt: aut ſi le
gumina tarde percoquunt. Si liquate leniter terram relinquunt: decoctæque craſſis obdu/
cunt uaſa cruſtis. Eſt etiamnum uitium non fetide modo uerum omnino quicquam recipi
entis iucundum ſit illud licet gratumque: & ut ſæpe ad uicina lactis accedens. Aquam ſalu
brem aeri quam ſimilimam eſſe oporter. Vnus in toto orbe traditur fons aquæ iucũde olẽ

tis in meſapotamia cabille. Fabulæ rationem afferunt: quoniam eo luno perfula ſit. De cæ:

tero aquarũ ſalubrium ſapor odor ue nullus eſſe debet. Quidam ſtatena iudicant de ſalu⸗
britate. fruſtrante digentiaaunando perrarum eſt ut leuior ſit aliqua. Cercior ſubtilitas ĩ
ter pares meliorem eſſe quæ calefiat refrigereturque celerius. Quin exauſtam uaſis ne ma
nus pendeant depoſitiſque in humum tepeſcere affirmant. Ex quoniam ergo genere maxi
me probabilis contingit?Puteis nimirum ut in oppidis conſtare uideo. Sed iüs quibus ex⸗

ercitationis ratio crebro hauſtu contingit. & illa tenuitas colante terra. Salubritati hæc ſa⸗

tis ſunt. Frigori & opacitas neceſſaria. Vtque cælum uideant ſuper omnia obſeruatio una

Eadem & ad pereunitatem pertinet: ut illa uado exiliat uena non e lateribꝰ. Nam ur tactu.
gelida ſit: etiam arte cõtingit. Si etiam expræſſa in alrum: aut e ſublimi deiecta uerberatu
cortipiat aera. In narando quidem ſpiritum continentibus frigidor ſentitur eadem Nero=
nis principis inuentum eſt decoquere aquam: nitroque demiſſam in niues refrigerare. Ita
uoluptas frigoris contingit ſine uitiis niuis. Omnẽ utique decoctam utiliorem eſſe conue-
nit. Item calefactam magis refrigerare ſubtiliſſimo inuento. Vitioſæ aquæ remedium eſt ſi
decoquatur ad dimidias partes. Aqua frigida iniecta ſiſtitur ſanguis. Aeſtus in balneis ar/
cetur ſi quis ore teneat. Quæ ſunt hauſtu frigidiſſime: non perinde & tactu eſſe alrernante
hoc bono multi familiari exemplo colligunt. Clariſſima aquarum omnium toto orbe frigo
ris ſalubritatiſque palma præconio urbis martia eſt: inter reliqua deum munera urbi tribu
ta. Vocabatur hæc quondam aufeia. Fons autem ipſe piconia. Oritur in ultimis montibus
pelignorum. Tranſit marſos & fucinum lacum Romã non dubie petenes. Mox ſpecu mer
ſa in tyburtina ſe aperit nouem millibus paſſuum fornicibus inſtructis per indutõ. Primus
eam in urbem ducere auſpicatus eſt Ancus Martius unus e regibus. Poſtea. Q..Martius
rex ĩ prætura. Rurſuſq; reſtituit. M. Agrippa. Idem & uirgenem adduxit ab octaui hpidis

diuerticulo duo milia paſſuum preneſtina. uia. luxta eſt herculaneus riu?: quem refugiens

uirginis nomen optinuit. Horum amnium comparatione differentia ſupradicta deprehen
ditur cum quantum uirgo tactu præſtat: tantum præſtet martia hauſtu. Quanquam utri⸗
uſque iampridem urbi perit uoluptas ambitione auaritiaque in uillas ac ſuburbana deco/
quentibis publicam ſalutem. Non abre ſit quærendi aquas iunxiſſe rationem. Reperiũtur
in conuallibus maxime: & quodam conuexitatis cardine aut montiũ radicibus. Multi d
tentrionales ubique partes aquoſas exiſtimauere. Qua in re uarietatem naturæ aperuille

conent.
nun ute
t Malcu
heclen ſoo
bus gehue
gius intue
Lpeculinr
horisarden
nidioreſti
loleſenr.
ceecekoſſe
Tdeme con
Lnſadorv
mmenondul
1eaſorum
Colotislon
ſee Neen.
chn
lunDalces
mittitClare
lcereasſtat
ſuole lu
ſonleregle
Noſgoccuttr

uſexing.

niorem ülu
an adde⸗
fus lurgir
hon inalte
Macedoni
loltrisedei
hottus: &
Tipure?
Auaru
.
4

,B 4
Wndmare
mterre.
Ccero⸗
Cored N
Perqvam
keperiun
Cuntur,
exente
1i Naen
In hemo B
dannoft
leta. Rt
Erte in

mrinunken
älnumet,
lmon doti
dunecn
Dmurrinen
1 mininenne
nſten
Aoduni⸗
kamplinfri⸗
nc tonati

neleh

Nuacominri⸗
necetignine⸗
mnis ng⸗
ni Aneon
de Nuria⸗
dolenn utlen
vmergui ce
zumt aurſile
crllsoba
goumnecpi
gumſdu,
r inicke l
iulaln. Dece⸗
ianmn tell⸗
coriobeliui
monisen
o gerem
Aüigibin
lubninin
Cbiemmu
„Nonndür.
echupnd
renen ee
tignen
encſeune
mttün
ubanrta
euemm
ootbefngo
munitib
ni mornbos
ouſhecoet
Aoröem
10 Mun
caityin
ehogen
nen en
cni
d
nlibhi
7* NMu

u

XXXI.
conuenit. In hyrcanis montibus a meridiano latere non pluit. Ideo ſiluigeri ab aquilòis tã
tum parte ſunt: At olympus oſſa parnaſus apennin us alpes undiq; ueſtiuntur amnibuſq;
perfunduntur. Aliqui ab auſtro ſicur in creta albi montes. Nihil ergo in iis perpetuæ obſer
uatioms indiicabitur. Aquarum ſunt notæ iuncus aut harundo: aut hærba de qua dictum
eſt. M ultumque alicui loco pectore incubans rana. Salix eni erratica & alnus aut uitex aut
hedera ſponte proueniunt & corriuatione aquæ pluuiæ in locum humiliorem e ſuperiori⸗

bus defluentis augurio fallaci. Certior multo nebuloſa exhalatio eſt ante ortum ſolis lon

gius intuentibus. Quod ex edito quidam ſpeculantur proni terram mento attingente. Eſt
& peculiaris æſtimatio peritis tantum nota quam feruentiſſimo æſtu ſequuntur dieique
horis ardentiſſimis: qualis ex quoque loco repercuſſus ſplendeat. Nam ſi terra ſitiente hu
midior eſt ille: ind ubitata ſpes promittitur. Sed tanta intentione oculorum opus eſt ut in
doleſcant. Quod fugientes ad alia experimenta decurrunt loco in altitudine pedum quin
que defoſſo. Olliſq; e figulino opere crudis:aut peruncta pelui ærea cooperto lucernaque
ardente concamerata frondibus: de in terra. Si figulinum humidum ruptum ue: aut ſi in
ære ſudor uel lucerna ſine defectu olei reſtincta: aut etiam uellus lanæ madidum reperia
tur: non dubie promittunt aquas. Quidam & igne prius excollunt locum: tanto efficatio/
re uaſorum argumento. Terra uero ipſa promittit candicantibus maculis: aut tota glauci
coloris. In nigra enim ſcaturigines non fere ſunt perennes. Figularis certa ſemper adimit
ſpes. Nec amplius puteum fodiunt coria terræ obſeruantes: ut a nigra deſcendat ordo ſu
pradictus. Aqua ſemper dulcis in argilloſa terra frigidior in topho. Nanque & hic proba-
tur. Dulces enim leueſque facit: & colando continet ſordes. Sabulum exiles limoſaſq; pre
mittit. Glarea in certas uenas: ſed boni ſaporis. Sabulum maſculinum & harena carbunculo
ſa certas ſtabileſque & ſalubres. Rubra ſaxa optimas ſpeique certiſſimæ. Radices montium
ſaxoſæ: & ſilex hoc amplius rigentes. Oportet autem Pdientibns humidiores aſſidue reſ⸗
pondere glebas: faciliuſque ferramẽta deſcendere. Depreſſis puteis ſulphurata uel alumi/
noſa occurrentia putearios necant. Exprimentum huius periculi eſt demiſſa ardens lucer/
na ſi extinguatur. Tunc ſecũdum puteum dextra ac ſiniſtra fodiuntur æſtuaria: quæ gra⸗
uiorem illum halitum recipiant. Fit & ſine his uitiis altitudine ipſa grauior aer quam emèẽ
dant aſſiduo linteorum iactatu euentilando donec ad aquom uentum eſt. Sine harena to/
fus ſurgit: ne uenæ obſtruantur. Quædam aquæ uere ſtatim incipiente frigidiores ſũt: qrũ
non in altum origo eſt: hybernis enim conſtant hymbribus. Quædam canis ortu ſicut in
Macedonia apparet. Vtrunq; ante oppid um pellam Incipiente enim æſtate frigida eſt pa/
luſtris:dein maximo æſtu in excelſioribꝰ oppidi. riget. Hoc & in chio euenit ſimili ratione
portus:& oppidi. Athenis & neachronos nyboſa æſtatefri gidioreſt. Deinde maximo æſtu
qui puteꝰ in. Iouis orto.At ille ſiccttatibus riger.
Aquarũ ſubito naſcentiũ aut deſinentiũ. Cap. IIII.
Axima autem putei circa arcturum. Nam ipſa æſtate deficiunt omneſq; qua tri⸗
duo eo ſubſidunt. Iam uero multi hyeme tota ut circa olympum uere primum a
quis redeuntibus. In Sicilia quidem circa meſſanam:& mylas hyeme in totum in/
areſcant fontes. Aeſtate ex-indant amnemque faciunt. Apolloniæ in ponto fons
iuxta mare æſtate tantum ſuperfluit: & maxime canis ortu partius ſi frigidior ſit æſtas. Que
dam terræ hymbribus ſicciores fiunt uelut in narnienſi agro quod admirandis ſuis inſeruit
M. Cicero: ſiccitate lutum fieri prodens hymbra autem puluerem Omnis aqua hyeme dul
cior eſt. Aeſtate autem minus. Autumno minime. Minuſq; per ſiccitates. Neq; æqualis am
nium plerunque guſtus eſt. Magna aluei differentia. Quippe tales ſunt aquæ qualis terra
per quam Huunt Oualeſ ue hærbarum quas lauant ſucci. Ergo iidem amnes parte aliqua
reperiuntur inſalubres. Murant ſaporem & influuentes riui ut boryſthenem uictique di⸗
luuntur. Aliqui uero & bhymbre mutantur. Ter accidit in boſphorono: ut ſalſi deciderent
neearentq; frumenta. Totiens & nilirigua pluuiæ amara fecere:magna peſtilentia Aegyp⸗
ti. Naſcuntur fontes deciſis plerunque ſiluis: quos arborum alimenta conſumebant. Sicut
in hemo obſidente gallos. Caſſandro: cum ualli gratia ſiluas cecidiſſent. Plerunque uero
damnoſi torrentes corriuantur detracta collibus ſilua continere nymbos ac digerere con
ſueta. Et coli mouerique terram callumq; ſummæ cutis ſolui aquarum intereſt. Proditur
cgerte in creta expugnato oppido quod uocabatur arcadia:ceſſaſſe fontes:amneſque qui ĩ

2 2

D iii

LIBER.
eo ſiu multi erant. Rurſus cõdito poſt ſex ãnos emerſiſſe utiquæc cœpiſſent partes coli.
Obſeruatio hyſtorica.
S Capitulum quintum. L
Erræ quoq; motus profundunt ſorbentq; aquas: ſicut circa phenũ arcadiæ quin
t? quies accidiſſe conſtat. Sicut & in corico monte amnis erupit:poſteaquam cœp⸗
ptus eſt coli.llla mutatio mirtabilis nulla euidente cauſa apparet: ſicut in magne
ſaa calidas factas frigidas alias non mutato ſapore.Et in caria ubi Neptuni teplũ
eſt amnis qui fuerat ante dulcis mutatus in ſalem. Eſt & illa miraculi plena arethuſam iyra

cuſis fimum redolete propter olympia: uerique ſimile: quoniam alpheus in ea inſula ſub
ima maria permeet. Rhodiorum fons in cheronneſo nono anno purgamenta egerit. Mu/
tantur & colores aquarum: ſicut Babyloniæ lacus æſtate rubras habet diebus ondecim „Pr.

boryſthenes æſtatis temporibus cæruleus fertur: quanqui omnium aquarum tenuiſſimus.
Ideoque innatans hypani. In quo & illud mirabile. Auſtris flantibus ſuperiorem hypanim
fieri. Sed tenuitatis arg umentum& aliud eſt: quod nullum halitum non modo nebulam
emittit. Qui uolunt diligentes circa hoc uideri: dicũt aquas grauiores poſt brumam fieri.
Ratio aquæ ducendæ: & quomodo medicaris utẽdum:& quid proſit nauigatio:& me⸗
dicinæ aquæ marinæ. Ca. E . V.
Aeterum a fonte duci fictilibus tubis utiliſſimum eſt: craſſitudine binum digy⸗
torum commiſſuris pixidatis ita ut ſuperior intret calce uiua ex oleo leuigatis.
Libramentum aquæ in centenos pedes ſurſum elici: minimum erit ſi uno cunicu

lo ueniet in binos actus:laminæ eſſe debebunt per quas ſurgere in ſublime opus

fuerit e plumbo: ſubit altitudinem exortus ſui: ut ſi longiore tractu ueniat ſubeat crebra:
deſcendatq; libramenta ne pereant. Fiſtulas denum pedum longitudinis eſſe legitimum ẽ
Et ſi quinariæ erunt ſexagena pondo pendere. Si octonariæ centena Si denariæ centena ui
tena. Ac deinde ad has portiones Denaria appellatur cuius laminæ latitudo antequam cu
ruetur digytorum decem eſt dimidioque eius quinaria. In omni anfractu enim collis qui⸗-
nariã fieri ubi dometur impetus: neceſſarium eſt. Item caſtella prout res exiget.Piomerlin
calidorum fontium mentionem non feciſſe demiror: cum alioquin lauari calida frequen⸗
ter indiceret: uidelicet quia medicina tunc non erat hæc: quæ nunc aquarum perfugio uti
tur. Eſt autem utilis ſulphurata neruis. Aluminata paralyticis: aut ſimili morbo ſolutis. Bi
tuminata aut nitroſa qualis cutilia utilis eſt bibendo:atque purgationibus. Plerique in 810
ria ducunt: plunmis horis perpeti calorẽ earum: quod eſt inimiciſſimum. Nanq; paulo diu
rius quam balneis uti oportet. Ac poſtea frigida dulci nec ſine oleo diſcedentibus: quod

uulgus alienum arbitratur. Idcirco non alibicorporibus magis obnoxiis. Quippe & uaſti-

tate odoris capita replentur: & frigore infeſtantur ſudantia: reliqua corporum parte merſa

Similis error quo quidam plurimo potu gloriantur. Vidique iam turgidos bibendo: in tãà
tum ut annuli integerentur cute cum reddi non poſſet hauſta multitudo aquæ. Nec hoc
ergo fieri conuenit ſine crebro ſalis guſtu. Vtũtur & cœno fontium ipſorum utiliter: ſcd
ita ſi illitum ſole inareſcat. Nec uero omnes quæ ſint calidæ: medicatis eſſe credendum ſi⸗
cut in ſegeſta ſiciliæ: latiſſa: troade: magneſcia: melo: lipars. Nec decolor ſpecies æris argen
ti ue(ut multi exiſtimauereymedicaminum argumentum eſt. Quando nihil eorum in pata

uinis fontibus ne odoris quidem differentia aliqua deprehenditur. Medendi modus liem

rruminata & fracturas oſſaq; cõ
tuſa. Idem ad corpora ſiccanda. Qua de cauſa & frigido mari utunt᷑. Præterea eſt alius uſus
multiplezx. Principalis uero nauigandi pthiſi affectis ut diximus: aut ſang uinem egerentibꝰ
ſicuti proxime Anneum Galleonem feciſſe poſt conſulatum meminimus. Neque enim
Aegyptus propter ſe petitur: ſed propter louginquitarem naui gandi. Quin & uomitiones
ipſæ inſtabili uolutatione commotæ pluribus morbis capitis oculorum pectoris medentur
Omnibuſque propter quæ helleborum bibitur. Aquam uero macis per ſeſe efficatorem
diſcutiendis tumoribus putant medici ſi illa decoquatur hord eacea farina ad parotidas.
Emplaſtris eriammaxima albis: & malag matis miſcent. Prodeſt & infuſa cr ebro ictu. Bibi

& in marinis erit: quæ calefaciunt ad neruorum dolores fe

tur quoque quanuis non ſine iniuria ſtomachi ad purganda corpora: bilemque atram aut

ſanguinem concretum reddendum alterutra parte. Quidam & in quartanis dedere eam

bibendam. Et in tenaſmis articularibuſque morbis aſſeruatam: & in hoc uetuſtate uirus de⸗

oventen.
ſene Qui
nocent.
i Kuende
zibuspſo⸗
Etliuenn
cofouereß
gorumal
lut eadem
nibus ſeden
cem corpor
uentium u
ſcbiemſan⸗
iolle. V.
Cerlllud
gruruinei
nnüis lalalle
ur nenla
nonenzpen⸗
hniset ato⸗d
Gnionesnnan
ehymnden
Lgrsueun
Neiilcemu⸗
ſoblciacen
Pushunord
innnzobrun⸗

1

(hrndrlce

lgoanfu
ur ionor
lu in un
Hunague
llolbus c⸗
mninosle
nnrliguis⸗
deener
4
in
1
n Alin
Euürurſpu
eRaiote
ariudl
lnin
lenlantn
minn 4
eſſe er:
hiäkllen
Nera ex
Midiin

datezcoli

mirdnin
Wumce⸗
ummpgre
rniteii
hulmn
Ainlulrid
gerir Mo,
Undecin, Et
nniſlmns.
mhyphnin
lonedulamn
vmumn ſen,
Rne
V.
binmg,
oleugans,
uno cnieu
blneoes
en ebr.
Lcntemau
Merunnc

mcols⸗

zuriimſe
griäagen
fumin un
nodlu hen
moſd⸗

aluslus

vegnlni
Netzein,
ioniiune
ismull
Alcruin
rtitcr
o enh
Lenmmin
oderen

5
hee ingl⸗

=☛

ponentem. Aliqui decoctam: omnes ex alto hauſtam nullaq; dulcium mixturam corrup⸗
tam. In quo uſu præcedere uomitum uolunt. Tunc quoque acetum aut uinum aqua mi
ſcent. Qui puram dedere raphanos ſuper mandi ex mulſo aceto iubent: ut at uomitiòes re

uocent. Clyſteribus quoque marinam infundunt tepefadam Teſtium quidem tumo

ri fouendo non aliud præferunt. Item pernionum utio ante ulcera. Simili modo pru

ritibus: pſoris & lichenum curationi. Lendes quoque & terra capitis animalia hac curanrur
Et liuentia reducit eadem ad colorem. In quibus curationibus poſt mariam aceto cali⸗

do fouere plurimum prodeſt. Quin & ad ictus uenenatos ſalutaris intelligitur ut phalin⸗
giorum & ſcorpionum & phthiade aſpide reſperſis. Calida autem in iis aſſumitur. Suffici⸗

rur eadem cum aceto capitis doloribus. Tormina quoq; & cochleram calida infuſa clyſte⸗
ribus ſedeant. Difficilius perfrigeſcunt marina calefacta. Mammas rigentes præcordia: ma⸗
ciem corporis piſcinæ maris corrigunt. Aurium dolores capitis grauitates cum aceto fe

tuentium uapor. Rubiginem ferro marinæ cellerime exterunt. Peccorum quoque

ſcabiem ſanant:lanalque emolliunt. Nec ignoro hæc mediterraneis ſuperuacanea uide-
ri poſſe. Verum & hæc cura præuidit inuenra ratione qua ſibi quiſque aquam maris fa-

ceret.Illud in ea ratiõe mirum ſi pluſquam ſextarij ſalis cum quattuor aquæ ſextariis mer
gacur: uinci aquam: ſalemqne non liquari. Cætero ſextariis ſalis cum quattuor aquæ ſex⸗

tariis ſalſiſſimi maris uim & naturam implet. Moderatiſſimam autem putant ſupradictam

aquæ menſuram octonis cyathis ſalis temperari: quoniam ita & neruos cale faciat: & corpus
non exaſperet. Inueterat᷑ quod uocatur thelaſſomeli æquis portionibus maris: mellis hym

bris ex alto: & ad hunc uſum aduchunt: fictilique uaſe & picato condunt: Prodeſt ad pur
gationes maxime ſine ſtomachi uexatione & ſapore grato & odore. Hydromeli quoque
ex hymbre puro cum melle temperabatur quoniam: quod daretur appetentibus uinum

ægris ueluti innocentiore potu. Damnatum iam multis annis iiſdem uitis quibus uinum
nec iiſdem utilitatibus. Quia ſæpe nauigantes defectu aquæ dulcis laborant. Hæc quoque
ſubſidia demonſtrabimus. Expanſa circa nauim uellera madeſcunt acepto halitu maris qui
bus humor dulcis exprimitur. Item demiſſæ reticulis in mari concauæ e cæra pilæ: uel uaſa
inania obturata dulcem intra ſe colligunt humorem nam in terra marina aqua argilla per
colata:dulceſtit. Luxata hominum corpora & quadrupedum natando in cuiuſlibet gene⸗
ris aquam facilime in artus redeunt. Eſt & in metu peregrinantium: ut tentent ualitudinẽ
aquæ ignotæ. Hæc cauẽt a balneis egreſſi ſtatim frigidam ſuſpectam hauriendo. Muſcus
qui in aqua fuerit podagris illirus prodeſt. Item oleò admixto talorum dolori: tumorique

Spumaque aquæ africtu uerrucas tollir. Necnon harena littorum maris: præeipue tenuis

& ſolibus candens in medicina eſt ſiccandis corporibus coopertis hydropicorum aut rheu
matiſmos ſentientium. Et hactenus de aquis. Nunc & de aquatilibus. Ordiemur autem ur
in reliquis a principalibus eorum: quæ ſunt ſal & ſpongia.
De generibus ſalis:& confecturis:& medicinis & obſeruationibus. Ca. VII.
Al omnis fit: aut gignitur. Vtrumque pluribus modis: ſed cauſa gemina coacto
hnmore uel ſiccato.Siccatur in lacu terentino æſtiuis ſolibus: totumque ſtagnũ
in ſalem abit modicum alioquin altitudine genua non excedens. Itetn in ſicilia ĩ
lacu qui cocamicus uocatur:& alio iuxta gelam. Horum extremitates tãtum ina
reſcunt:ſicut in phrygia capadocia. Aſpendi: ubi largius coquitur & uſq; ad medium la/
cum. Aliud etiam in eo mirabile: quod tantumdem noctu ſubuenit: quantum die auferas
Omnis eſt alius ſal minurus:atque non gleba eſt. Aliud genus ex aquis maris ſponte gi⸗
gnitur ſpuma in extremis littoribus ac ſcopulis relicta. Hæc enim omnis rore denſatur. Et
eſt acrior quæ in ſcopulis inuenitur. Sunt etiamnum naturales diff erentiæ tres. Nanq; in
bactris duo lacus uaſti: alter ad ſcythas uerſus:alter ad darios ſale æſtuant. Sicut ad ſtyti⸗
um in cypro & circa memphin extrahunt lacu dein ſole ſiccant. Sed & ſumme fluminum
denſantur in ſale: amne reliquo ueluti ſub gelu fluente ut apud caſpias portas: quæ ſalis
flumina appellantur. Item circa mardos & armenios. Præterea apud bactros amnis ochus &
xerſes ex appoſitis montibus deferunt ſalis ramenta. Sunc & in Africa lac? & quidem tur
bidi ſalem ferentes. Ferunt quidem & calidi fontes ſicut pegaſei. Et hadenus habent ſe ge
nera ex aquis ſponte prouenientia. Sunt & montes natiui ſalis: ut in indis oromenꝰ: in quo
lapidicinarum modo cæditur renaſcens:maiuſque regum uectigal ex eo eſt quam ex auro

V Gelr

Ve s

ImBER.

atque margaritis. Effoditur & e terra: ut palam eſt humore denſato in capadocia Ibi quidẽ

bili pondere ingraueſcat. Sed cauſa euidens cumiculorũ ſpiritu madido ſic adiuuãte aquæ
Adulteratur ſiculo: quem cocanicum appellauimus: necnon & cyprio mire ſimili.In hiſ⸗
pania quoque citerior egelæſte cæditur glebis pene tranſlucentibus. Cui iampridem pal/

cæditur ſpecularium lapidum modo.DPondus magnum glebis: quas micas uulgus appellat

Carrhis arabiæ oppido muros domoſque maſſis ſalis faciunt: aqua ferruminantes. Inue⸗

nit & iuxta peluſium. Prolemæus rex cum caſtra faeeret. Quo exemplo poſtea inter ægyp

tum & arabiam etiam ſqualentibus locis cœptus eſt inueniri detractis harenis. Qualiter &
Per Africæ deſerta uſque ad Hammonis oraculum. Is quidem creſcens cum luna nocti/
bus. Nã cyrenaici tractꝰ nobilitatꝰ hàmoniaco & ipſo quia ſub harenis ĩ ueniatur appellato

Similis eſt colore alumini: quod ſchiſton uocant: longis glebis: neque perlucidis ingratus

ſapore. ſed medicinæ utilis Probatur quanmaxima perſpicuus rectis ſciſſuris inſigne. De
quo proditur: quod leuiſſimus intra ſpecus ſuos in lucem uniuerſam prolatus: uix credi⸗

ma a pletiſque medicis inter omnia ſalis genera perhibetur. Onnis locus in quo reperitux

*

reddat. Alibi corylus laudatur. Ita in

ſaul ſterilis eſt: nihilque gignit: & in totum ſponte naſcens. Inter hæc ſũt factitii uaria gene

ra. Vulgaris plurimuſque in ſalinis mari adfuſo:non ſine aquæ dulcis riguis: ſed hymbre
maxime iuuante: ac ſuper omnia ſole multo: non aliter inareſcens. Africa circa uticam con

ſtruit aceruos ſalis ad collium ſpeciem. Qui uero ſole lunaq; induruere: nullo humore li⸗

ucum uirgue etiam ferro cæduntur. Fit tamen & in creta ſine riguis in ſalinas mare in
undentibus. Et citca ægyptum ipſo mari influente in ſolum ut crebro nilo ſuccoſum. Fit

& e puteis in ſalinas ingeſtis. Prima denſatio babyloniæ in bitumẽ liquidum cogitur: oleo

ſimile: quo & in lucernis utuntur hoc. Detracto ſubeſt ſal. Et in capadociæ puteis ac fonte
quem in ſalinas ingerunt. Inchaonia excoquunt aquam ex fonte tefrigerandoque ſalem
faciunt teretem nec candidum. Galliæ Germaniæque ardentibus lignis aquam ſalſam infũ
dunt.(Hiſpaniæ quadam ſui parte puteis hauri unt muriam appellantes.) Er illi quidem
etiam lignum referre arbitrantur. Quereus optima ut quæ per ſe cinere ſincero uim ſalis
