Iuus contra triorchin. Quin & affectus indicia ſunt etiam in ſerpentibus immitiſſimo ani/

malium genere. Dicta ſunt quæ arcadia narrat de domino a dracone ſeruato: & agnito uo

ce hominis. De aſpide miraculum a Philarcho traditur. Is enim auctor eſt. Cum ad menſam

cuiuſdam ueniens in ægyprto aleretur aſſidue enixam catulos: quorum ab uuo filium hoſ-

pitis interemptum.lllam reuerſam ad conſuetudinem cibi intellexiſſe culpam: & necem in-
culliſſe catulſo: nec poſtea in tectum id reuerſam.
ne Mng,nn- De ſomno animalium. Ca. LXXV.

QOmni quæſtio non obſcuram coniectatiõem habet. In terreſtribus omnia quæ cor

habent dormire manifeſtum eſt. Aquatilium quoq; exiguum quidam qui de cæte⸗
ris dubitant: dormire tamen exiſtimant: non occullornm argumento: quia nõ ha

bent genas: uerum ipſa quiete cernuntur placida ceu ſoporata:neq; alia quã caudis mouen
tia: & ad tumulum aliquem expauentia. De thynnis confidentius affirmatur. Iuxta ripas. h.

aut petras dormunt. Plani autẽ piſcium in uado: ut manu ſæpe tollantur. Nam & delphini

balneæq; ſtertẽtes etiam audiuntur. Inſecta quoq; dormire ſilentio apparer: quia nec lum⸗
nibus quidem admotis excitentur. Homo genitus premitur ſomno per aliquot menſes.
Deinde longior indies uigilia. Somniat ſtatim infans. Nam & pauore expergiſcitur: & ſu⸗
ctum imitatur. Quidam uero nunquã: quibus mortiferum fuiſſe ſignum contra conſuetu⸗
dinem ſomniorum inuenimus exempla. Magnus hic inuitat locus: & diuerſis refertus do/
cumentis: utrum ne ſint aliqua præſcita animi quieſcentis. Qua fiant ratione an fortuita re
ſit ut pleraq; 'Et ſi exemplis agatur: profecto paria fiant. Auino & a cibis proxima atq; ĩ re

dormitione uana eſſe uiſa prope conuenit. Eſt autem ſomnus nihil aliud quã animi ĩ mediũ
ſeſe receſſus.Præter homĩem ſommiare equos: canes: boues: pecora: capras palã eſt. Ob hoc

creditur & in omnibus quæ animal pariunt. De iis quæ oua gignunt incertum eſt. Sed dor

mire ea certum. Verum & ad inſecta trãſeamus. Hæc naãque reſtãt ĩmẽſæ ſubtilitatis aĩalia.

CAlI PLVNII SECVNDI NATVRALIS HVSTORIAE LBER. Xl.

De inſectis animalibus: ut ſunt apes: forimcæ: & huiuſmodi.

tbus corc

gunſel

ſenatu

io.

guſtutd
herauit.

culauit
ut focie
atobon

Ioseleph

Pinlec
ler queſo
cuninco⸗

N

1 n

lp

ſeies exo

lalisqu.
ieclibilea

eua P
ilies
Uentia H
Uenonſinm

Kmnmeri

Wennone

Mobupr

N
lg
.

D. 4 We

Cpuenin

certis ſre

heckore
inl

unſnneh
Dereumntut
Bſtigi
Olnohruun

W.
Pprret iteni
dulgheorülun
ucen omer
ices Anochn

ceee nin

menmmoder 6
chnter onie
auenileſchb
nemäan⸗
Imlet
npens:un
Cbilicktitco
uinildcine
Puimemeorun

Wer Nn

lono,

in

immitinon,
Amir N
õ
. Ge!
Nomelnwn,
4

N
GoNn
. .
Sngi

nenſin

re nature rerum artificio. V

AXjI.
EsSTANT. IMMENSAE SVBTILITATIS ANIMALIA. Quan

t Qo aliqui ea neqq; ſ[pirare & ſinc ſanguine eſſe etiam prodiderunt.

De inſectorum genere. Ca. IJ.
m VlIta hæc multigena terreſtium uolucrumq; uita. Alia pennata
Ut apes. Alia utroq; modo ut formicæ. Aliqua & pénis & pedibus

carentia. Et iure omnia inſecta appellata ab inciſi uris: quæ nuc cer

uicum loco: nunc pectorum atq; alui præcincta ſeperãt membra tenui mo
do fiſtula coherentia. Aliquibus uero non tota inciſura ceas ambiente ru⸗-

gas: ſed in aluo aut ſuperne tantum imbricatis flexilium uer cebris nuſquam alibi ſpectatio

DDe ſuübrilitate natuz C.oa. .
N magnis ſiquidem corporibus aut certe maioribus facilis officina ſequaci mate/
ria fuit. In his uero tã paruis atq; tà nullis quæ ratio quãtauis tam inextricabilis pfe

Riio. Vbi tot ſeſuscollocauit ĩ culieeæEt ſũt alia dictu miora. Sed ubi uiſũ ĩ ea pᷣtendite Ybi
guſtatũ applicauiteubi odoratũ iĩſeruite Vbi uero truculẽéta illã & portiõe maximã uocẽ ĩ ge

nerauit. Qua ſuptilitate pẽnas adnexuite Prælõgauit pedũ crura?æ Diſpoſuit ieiunã cauã uti

aluũ?e Auidã ſãguinis & potiſſimũ hũani ſiti accẽdit? Tælũ uero pfodiedo tergori quo ſpi

culauit ingenio? Atq; ut incampaci cũ cerni nõ poſſit exilitas: ita reciproca generauit arte

.

tibus corde aut iecore. Sic nec ſpirare ea quibus pulmo deſit. Vnde numeroſa quæſtionum

„.

ut fodiendo acuminatum pariter ſorbendoq; fiſtuloſum eſſet: Quos terredini ad perforã⸗

da robora:cum ſono teſte dentes affixitepotiſſimumq; e ligno cmbatum fecitæ Sed turiige⸗-
ros elephantorum miramur humeros: taurorũq; colla: & truces in ſublime iactus: tigrium
apinas: leonum iubas: cum rerum natura nuſquãà magis quã in minimis tota ſint.
rer quæſo ne noſtra legentes(quoniam ex iis Ipernuntur multa)etiam relata faſtidio danẽet
cum in contempla tione naturæ nihil poſſit uideri ſu peruacuum.

Vtrum ſpirent:an habeant ſanguinem. Ca. „III.
Nſecta multi negarunt ſpirare id ratione perſuadentes: quoniam uiſceri ĩteriori ne
i xus ſpirabilis non ineſſet. Itaq; uiuere ut fruges arborelq;. Sed plurimum itereſſe
ſpiret aliquid an uiuat. Eadem de cauſa nec ſanguinem iis eſſe: qui ſit nullis caren⸗

ſeries exoritur. Idem enim & uocem eſſe iis negat in tãto murmure apum: cicadarum ſono

& aliis quæ ſuis æſtimabuntur locis. Nam mihi contuenti ſemper ſuaſit rerum natura nihil
incredibile exiſtimare de ea. Nec uideo cur magis non poſſint trahere animam talia & ui⸗

uere: quã ſpirare ſine uiſceribus. Quod etiam in marinis docuimus: quãuis arcente ſpiritũ

denſitate & altitudine humoris. Volare quidem aliqua & animatu carere in ipſo ſpiritu ui⸗

uentia. Habere ſenſum uictus generationis atq; operis & de futuro etiam curam. Et quam
uis non ſint membra:quæ uelut carinas ſenſus inuehãt: eſſe tamẽ iis auditum: olfatum: gu

ſtatum: eximia præterea naturæ dona: ſolertia: animum: artem: quis facile credideritesagui
nem non eſſe iis fateor: ſicut ne terreſtribus quidem cunctis inter ſe ſimlem quidem: ut ſæ
pixæ in mari ſanguinis uires atramentum optincat: purpurarum generi infectos ille ſuccus.
inſectis quiſquis eſt uitalis humor hic erit ſanguimis loco. Sed exiſtimatio ſua cuiq; ſit.

Nobis propoſitum eſt naturas rerum manifeſtas indicare: nõ cauſas iudicare dubias.
Doee corpore eorum. CaDa. IIII.
Nſecta ut intelligi poſſit nõ uidẽtur neruos habere: nec oſſa: nec ſpinas: nec carthi⸗
laginem:nec pinguia: nec carnes: nec cruſtam quidem fragile m: ut quædam maria:

Nec iure dicetur cutis: ſed mediæ: cuiuſdam inter omnia hæc naturæ corpus arenti
ſimile neruo mollius: in reliquis partibus ſiccius uerius quã durius. Et hoc ſolum iĩis ẽ: nec

præterea aliud. Nihil ĩtus niſi admodum paucis inteſtinum implicatum. Itacg diuulſis præ

tum: aliqua & odoratum. pauca & auditum.

cipue uiuacitas: & partium ſingularum palpitatio. Quia quæcũq; eſt ratio uitalis: illa non

certis ineſt mẽbris: ſed toto in corpore: minime tamen capite. Solũq; nõ mouetur niſi cum

pectore auulſum. In nullo genere plures ſũt pedes. Et quibus ex iis plurim: diutius unuũt
diuulſa: ut in ſcolopendris uidemus. Habent autẽ oculos: præterq; ſenſus tactum & guſta

De Apibus. c.—c.-.c C. 1
Ed inter omnia prĩcipatus apibus & iure præcipua admiratio. Solis ex eo generel 0

V,.

G
JN

„

E

minum cauſa gemitis. Mella contrahunt ſuccũq; dulciſſimum atq; Iubtiliſſimũ ac ſaluber/ gld i
rimum. Fauos confingunt & cæras. Illæ ad uſus uitæ laborem tollerant. Opera conficiunt. ſruom.
– Republicam habent: conſilia priuatim: ac duces gregatim: & quod maxime mirum ſit mo⸗ zuerloa
oc rt res habent. Præterea cum ſit neq; mãſueti generis neq; feri: tamẽ tanta eſt matura rerũ ux benſispe
K ppe ex umbra minimi animalis incõperabilé effecerit quiddã. Quos efficaciæ induſtriq; ta- Etann
tT cõparemus neruosequas uires? quos rõe mediuſfidius uiros? rioc certe p̃ſtãtioribꝰ quo inettiam
nihil nouene niſi cõmune. Non ſit de anima quæſtio. Conſtet & deſanguine quãtulũ tamæ nullq
eẽ in tatulis poteſt. Aeſtimemus poſtea ĩigeniũ. Qui ordo naturæ in eis. Ca. VI. danrun
Veme cõdũtur. Vnde enim ad pruinas niueſq; & aquilenũ flatus pferẽdos uires?è Sa ueo ſtre
ne & inſecta oĩa:ſed minus diu. Quæ parietibus noſtris occultata nature tepefiunr tenc
Circa apes aut tẽporũ locorũ ue rõ mutata ẽ: aut errauerunt priores. Conduntura beiser?
uergiliariũ occaſu:ſed latent ultra exortũ. Adeo nõ ad ueris initiũ ut dixere: nec ut quiſꝗᷓ “
in italiade alueis exiſtimat. Ante fabas forẽtes nõ exeunt ad opeta & labores: nulluſq; (cum .
per cælũ licuit) ocio perit dies. Primũ itaq; fauos cõſtruunt: cæra fingũt:hoc ẽ domos cel⸗
laſq; faciunt. Deinde ſobolẽ: poſtea mella. cærã ex floribus. Melliginæe a lachrymis arborum Cviobre
quæ glutinũ pariunt ſalicis: ulmi:arundinis ſucco:gũmi reſina.lis primũ alueũ ipſũ ĩtus to opetetan
tum ut quodã tectorio illinũt: & aliis amarioribus ſuccis cõtra aliarũ beſtiolarũ auiditates. corüͤfuer
Id ſe facturas cõſciæ quid cõcupiſi poſſit lis deinde fores quoq; latiores circonſtruun. a2bigüͦt er
De uocabulis operis. Ca. VII. idemptis
Rima fũdamẽta operis metyn uocãt periti: ſecũda piſſocæron: tertiappolin. Inter co lealueien
ria cæralq; magni ad medicamina uſus. Metys cruſta eſt prima ſaporis amari. Piſſo nögionun
cxæros ſup eã uenit picãtiũ mõ ceu dilutior cæræ initiũ populorũq; mitiore gummi. totepor
Propolis craſſioris ià materiæ additis floribus nũdũ tñ cæra:ſed fauorũ ſtabilimẽtũ ꝗᷓ omeſ teblen.
frigoris aut iiuriæ aditus obſtruũtur: odore et nũc graui: ut qua pleriq; p galbono utãtur Enn
Præter hæc cõôuchetur rhithace: quã alii ſadracã: alii cærinthũ uocat. Hic erit apũ dũ operã⸗ bec
tur cibus:ꝗ ſæpe ĩuenit᷑ ĩ fauorũ inanitatibus ſepoſitus: & ipſe amari ſaporis: ſed plenus hu Ab
moris cibus. Cignit᷑ aũt rote uerno:& arborũ ſucco gũmi mõ:africi mĩor:auſtri flatu nigri kuelles:e
or:aquilõibꝰ melior & rubẽs. Plurimũ ĩ græcis nucibꝰ Menecrates florẽ ait eẽ futuræ: meſ⸗ luſluep
ſis indiciũ.ſed nemo præter eũ. Ex ꝗbus floribus opa fiant. Ca. VIII. flieprime
Aeras ex omniũ arboꝶ ſatorũq; Horibꝰcõfingũt: excepta rumice & chẽopode. FHer ltnintect
barũ hæc genera. Falſo excipit᷑ ſpartũ. Quippe cũ hiſpania multa in ſpartariis mella wunt Ac
heærbãâ eà ſapiũt. Falſo & oleas excipi arbitror. Quippe oliuæ puetu pluria examina Elisnatu
gigni certũ c̃.Fructibꝰ nullis nocẽt.Mortuis ne floribus ꝗdẽ nõ mõ corporibꝰ ĩſidũt. Ope Zig
rãtur intra.Ix.paſſus. Et ſubiĩde cõſũptis ĩ pximo floribus ſpeculatores ad pabula ulteriora lh
mirttunt. Noctu deprehenſæ in expeditione excubant ſupinæ: ut alas rore protegant. S
De amatoribus earum. nr rrnr CQCQ.. IX. Mrnun
E quis miretur amor earum captos Ariſtomachum ſolonenſi duodeſexaginta ãnis di egue
nihil aliud egiſſe. Hyliſcum uero thaſium in deſertis apes colentem Agriũ cogno
minatũ:ꝗ ambo ſcripſere de iis. Ratio operis. Ca... AX.. nn
Artio operis interdiu ſtatio ad portas more caſtrorũ. Noctu quies in matutinum do
nec una excicet omnes gemino aut triplici bombo: ut buccino aliquo. LTunc uni?⸗ Eiunle
uerſæ prouolant: ſi dies nuttis futurus eſt. Prædiuinant enim uentos hymbreſq;: & Ken
tunc ſe continent tectis. Itaq; temperie cælichanc enim inter præſcita habent) cum agmẽ ad Zen e
opera proceſſit: aliæ flores aggerunt pedibus: aliæ aquam ore gutaſq; lanugine totius cor⸗ ui
poris. Quarum adoleſcentiores ad opera exeunt: & ſupradicta conuehũt. Seniores ĩtus ope Aunn
rantur. Quæ fleres comportant prioribus pedibus femora onerant: pp id natura ſcabra pe⸗ lk r
des driores roſtro: totæq; onuſtæ remeãt ſarcina pãdatæ.Excipiũt eas ternæ.quaternæ exo⸗ Wn
nerant.Sunt enim intus quoq; officia diuiſa. Aliæ ſtruunt. Aliæ poliunt. Aliæ ſuggerunt. naddi
Aliæ cibum compant ex eo quod allatum eſt. Neq; emm ſeparatim ueſcuntur: ne inæquali teſ ſd
tas opeęris aut cibi fiat & temporis. Struuntrurſus ea orſa concameratione alui: textũq; uel l te
uſq; ad ſũma tecta deducunt: limitibus bimis circa ſingulos actus: ut aliis intrent.aliis exeãt u uchti
Faui ſuperiore parte affixi: & paululum etià lateribus ſimul hærent: & pendent una. Aluen peſtin
non contingunt: nunc obliqui: nunc rotundi qualiter poſcit alueus: aliquando & duorum canc be
geuenrm:c duo examinacõcordibus populis diſſimiles habuere ritus. Ruẽetes cæra fuluũ al

benconhan

.
4

= —

Eeninmſtn
Emmmaii
NkiNdllt
esſtdncer
imtmetetinn
Voll lurn
boceconos ce,
. 1. . . ...
MOln d
Sninotegum

ℳ “

5 4 Pe
“
l etg
abch en

1 .

☛

„*

1

—

6
1

.

ergemän
1 N—

=-

Temè e
1 N I.
0. N ,N
„ 6
AO,. .
m.
bent Md.
„ r 1
nuge wune

pilarũ ĩſtar ĩterius a ſolo fornicatis: ut ſit auditus ad farcidũ Primi fere tres uerſus inanes

ſtruuntur: ne promptum ſit quod ĩuitet ſurantem. Nouiſſimi maxime iĩplétur melle: ideoq;
auerſo alueo fam eximuntur. Gerule fecundos Hatus captãt. Si cooriatur procella: appre/

henſis peduſculo lapillis ſe librant. Quidam in humeros eum imponi tradunt. Iuxta uero

terram uolantur in aduerſo flatu uepribus hebetato. Mira obſeruatio operis. Ceflanrium
inertiam notant: caſtigant: mox & puniunt morte. Mira munditia. Amohiuntur oĩa e medio
nullæq; inter opera ſpurcitiæ iacent. Quin & ex crementa operantiũ intus ne longius rece
dant unũ congeſta in locũ turbidis diebus & operis ocio egerunt. Cũ adueſperaſcit in al⸗
ueo ſtrepunt nunus ac minus: donec una circũuolet eodẽ quo excitauit bombo:ceu quie/⸗

De fucis. von NrrE..

tem capere ĩperãs. Et hoc caſtrorũ more. Tunc repente oẽs conticeſcunt. Domos primũ ple

beis exædificant: deinde regibus. Ca. E.

I ſperantur largior prouẽtus: adiiciuntur cũtuberina & fucis. Hæc celarũ minime-
s ſed ipſi maiores apibusSunt autè fuci ſine aculeo uelut inperfectæ apes: nouiſſi-

meq; a feſſis & iam emeritis inchoatæ: ſetotinus fœtus & quaſi ſeruitia uerarũ apũ.
Quãobrem ĩperat iis:primoſq; in opera expellunt: cardãtes ſinæ clæmentia puniũt. Neq; in

opere tantũ:ſed in fœtu adiuuant eas multũ ad calorẽ conferẽte turba. Certe quo maior

eorũ fuerit multitudo. eo maior fiet examinũ prouẽtus cum mella cepetint matureſcere:
abigũt eos. Multæ ſingulos aggreſſe trucidant. Nec id genus iuſi uere cõſpicitur. Fucus
ademptis alis in alueæ reiectus ipſæ cæteris adimit. Regias ĩperatoribus futuris in una par
te aluei extruũt amplas: magnificas ſeparatas: tuberculo eminentes. Quos ſi exprimatur

nõ gignuntur ſoboles. Sexangulæ oẽs cellæ: a ſingulorũ eæ pedũ opere. Nihil horum ſta⸗
tuto tẽpore:ſed rapiũt diebus ſerenis munia. Et melle uno altero ue ad ſũmum die cellas

Quænaturamellis. * Ca. XIfI.
Enit hoc ex aere:& maxime ſyderũ exortu:præcipueq; in ipſo ſyrio explendere fit:
u nec oĩino prius uergiliarũ exortu ſub lucanis tẽporibus. Itaq; cũ prima aurora folia
Arborũ melle roſcida inueniuntur. At ſi qui matutino ſub diuo fuere: unctas liquo
re ueſtes:capilunq concretum ſentiunt. Siue ille eſt cæli ſudor: ſiue quædam ſyderum ſa⸗
liua:ſiue purgãtis ſe aeris ſuccus:ſiue aquæ eſt & purus ac liꝗgdus & ſuæ naturæ: qualis de⸗=

replent.

uit primo. Nũc uero & tata cadẽs altitudine multũq dũ uenit ſordeſcẽs: & obuio terræ ha
lituinfectus. Præterea a frõde ac pabulis potu: & in uterculos cõgeſtus apũ. Ore enim uo⸗

munt.Ad hæc ſucco florũ corruptus & alueis: mace ratus: totiẽq; mutatus. Nagnã tamẽ ce 1 ,

leſtis naturæ uoluptatẽ affert. Quxoptima mella. — Ca. Alll.
Bi optimus ſemper: ubi optimorũ doliolis florũ cõditur. Atticæ regionis hic & ſicu
i læ hymero & hybla ab locis:mox callinne inſula. Eſt autẽ initio mel ut aqua dilutũ:
primis diebus feruet ut muſta: ſe purgat. Viceſimo die craſſeſcit. Mox obduci
tur tenui mẽbrana: qua feruoris ipſius ſpuma cõcreſcit. Sorbet᷑ optimũ & minime fronde ĩ⸗
feſtũ e quærcus tiliæ arũdinũ folũs. Quæ genera mellis in ſingulis. Ca. XllIII.
Vemma quidem bonitatis natio conſtatcut ſupradiximus)pluribus modis Aliubi enĩ
8 faui cæra ſpectabiles gignũtur: ut in pelignis: ſicilia. Aliubi mellis copia: ut in creta:
cypro africa. Aliubi magnitudine: ut in ſeptẽtrionalibus: uiſo iam in germania octo

pedum longitudinis fauo: in caua parte nigro.In quocun ꝙ tamen tractu terna ſunt mellis
genera. Vernum ex floribus cõſtructo fauo: quod ideo uocatur anthinũ. Hoc quidã attin-

gi uetant: ut largo alimento ualida exeat ſoboles. Alii ex nullo minus apibus relinquunt:
quoniam magna ſequatur ubertas magnorũ ſyd erum exortu. Præterea ſolſtitio cũ thymis
& una florere incipiunt præcipua cellarum materia. Eſt autem in eximendis fauis neceſſaria
diſpenſatio:quoniam inopia cibi deſperant:moriuntur aut effugiunt. Contra copia igna

uiam affert. Maciem melle nõ rhithace paſcunt. Qui autem ſunt diligentiores ex hac uinde

mia duodecim partem apibus relinquunt. Dieſq; ſtatutus inchoandi ut quadam lege natu
re:ſi ſcire aut obſeruare homines uelint:triceſimus ab educto examine: fereq; maio menſe
includitur hæc uindemia. Alterum genus eſt mellis æſtiui: quod ideo uocatur horeum a
tempeſtiuitate præcipua ipſo ſyrio explendeſcentes poſt ſolſtitium diebus.xxx. fere. Immẽ
ſa circa hoc ſubtilitas naturæ mortalibus patefacta eſt: niſi fraus hominum cuncta pernice
corrumperet. Namq; ab exortu ſyderis cuiuſcunq; ſed nobilium naxime aut celeſtis arcus
ſi non ſequanrur hymbres:ſed ros tepeſcat ſolis radiis. Medicamenta non mella gignũtur

—

.
4

LIBER.

oculis ulceribus. interniſq; uiſceribus dona cæleſtia. Quod ſi ſeruetur hoc ſyrio exoriente

caſuq; congruat in eundem diem: ut ſæpe. Veneris aut iouis Mercuriiue exortus non alia

ſuauitatis: uſuſq; mortalium malis a morte uocandis ꝗᷓ diuini nectaris fiat.

” FIl plemlumo uberius capitur: ſerena die pinguius. In omni melle quod per ſe fluxit
mnmn utrt mutum oleũq;: appellaturq tacitum: maxime laudabile eſt. Aeſtiuum omne ru⸗
tulum: ut diebus confeſtum ſiccioribus. Aptiſſimũ in æſtimatione e thymo coloris

aurei: ſaporis gratiſſimi: eum ſit palam doliolis pinguæ: marino érore ſpiſſum. Quod con/

creſcit autẽ hoc minime laudat. Thymoſum non coit: & tactu prætenuia filia mittuit. Quod

Hamum SraultarserRumeytuu eſt: abrumpi ſtatim & reſilire guttas: uilitatis indiciũ ha/

etur. Sequens probatio ut ſit edoratum & ex dulce reglutinoſum perlucidũ. Aeſtiua mel
latione decimam partem thaſio. Dionyſio apibus relinqui placet: ſi pleni fuerint aluei. Si

Oeminus pro rata portione:aut ſi inanes:omniuo nou attingi:Hunc uendemiæ attici ſignum
, debere initium caprificialem diem uulcano ſacruiim.
6 2 S

2

t poſt primos autumni hymbres cum erica ſola floret in ſiluis. Ob id harenoſo ſimile.
Gignitur id maxime arcturi exortu a pridie idus ſeptembris. Quidam æſtiuã mella
tionem ad arcturi exortum proferũt: quoniam ad equinoctium autũm ab eo ſuperſunt di⸗
es.xiiii.& ab eqinoctio ad uergiliarũ occaſum diebus. xlviii: Plurimi ſyderitem: athenienſes
tetradicem appellant: euboea ſiſarum: putantq; apibus eſſe gratiſſimam fortaſſis quia tunc

nulla alia ſit copia. Hæc ergo mellatio fine uindemiæ & uergillarum occaſu idibus nouem-⸗

pris fere includitur. Relinqui ex ea duas partes apibus ratio perſuadet:& e ſmper eas partes
fauorum quæ habeant rithacem. Abruma ad arturi exortum diebus. Ix. ſono aluntur ſ ine
ullo cibo. adarcturi exortum ab æquinoctiouerno tepidiore tractu iam uigilant.Sed er am
. tunc alueo ſe cõtinent: ſeruatoſq; in id tempus cibos repetunt. In italia uero hoc idẽ a uer⸗
giliarum exortu faciunt: & in eum dormiunt. Alueos quidam in eximedo melle expendut;
ia dirimentes quantum relinquant. Aequitas etiam in eis obſtringitur: feruntq; ſocietate
fraudata alueos mori. In primis præcipitur ut lauti purique eximãat mella. Furem & malie-
rum menſes odere. Cum eximuntur mella apes abigi fumo utiliſſimum: ne iraſcantur: aut
ipſæ auidæ uorẽt. Fumo crebriore etiam ignauia earum excitatur ad opera. Nam ubi incu⸗
pauere fauos liuidos faciunt. Rurſus nimio fumo inficiuntur. quarum iniuriam celerrime
ſentiunt mella: uel minimo cõtactu roris aceſcẽtia. Et ob id inter genera ſeruatur quod acar
non uocant. Album mel non fit quod bitymũ eſt: ſed oculis & ulceribus aptiſſimũ Fœtus
quo nam modo progenerarent: magna inter eruditos & ſubtilis quæſtio fuit. Apum enim
colitus uiſus eſt nunquam. Plures extimauere oportere cõfici floribus compoſitis apte atq;
utiliter. Aliqui coitu unius: qui rex in quoq; appellatur examine. Hunc eſſe ſolum marem
præcipua magnitudine: ne fatiſcat. Ideo fœtum ſine eo non edi: apeſq; reliquas tanꝗᷓ marẽ:
ft minas comirtari: nõ tanꝗᷓ ducem. Quam probabilem alias ſententiam fucorum euẽtus co⸗
arguit: Quæ emm ratio ut idem coitus alios perfectos imper fectos generet alios? Proprior
uero prior exiſtimatio fieret: mi rurſus alia difſicultas occ urreret. Quippe naſcũt ur aliquà⸗
do in extremis fauis apes grãdiores quæ cæteras fugant. Oeſtrus uocatur hoc malum: quo
nam modo naſcens:ſi ipſæ ſe fingunt. Quod certum eſt gallinarũ modo incubant.Id quod
excluſum eſt primum uermiculus uidetur candidus: iacens tranſuerſus: adhærenſqʒ ita: ut
palcere uideatur. Rex ſtatim mellei coloris ut electo flore ex omni copia factus neq; uerm
culus: ſed ſtatim penniger. Cætera turba cum formã capere cœpit nymphæ uocantur ut fu
ci:ſirenes:atq; cephenes. Si quis alteriutris capita demat: priuſqᷓ pẽnas habeant. pro gratiſſi/
mo ſunt pabulo matribus. Tempore procedente inſtillant cibos: atq; incubãt tum maxime
murmurantes caloris ut putant Keiendi gratia neceſſarii excludendis pullis: donec ruptis
membranis quæ ſingulos cingunt: ouorum modo uniuerſum agmen emergat. Sepctatum
hoc romæ conſularis cuiuſdam ſuburbano alueis cornu laternæ tranſlucido factis. Fœtus
intra. xlv. diem peragitur. Fit in fauis quibuſdam qui uocatur clerus amaræ duricia cæræ:
cum fœtum inde non eduxere morbo aut ignauia: aut in fœcũditate naturali. FHiic eſt abor
tus apum. Protinus autem educti operantur quadam diſciplina cum matribus. Regemq;

De tertio genere mellis: & quomodo apes probentur. Ca. XvVI.
Ertium genus mellis minime probatu ſilueſtre: quod ericeum uocant. Cõuehitur

iuuenẽ
jescnin
auten
Ccrenis
gemate

6
Lanrun
ſtatimp
Totum
tecung
cleum
nigratun
panatus i
mmen Cun
hunneris
elrauiceoe
nfriunt
euentibus
Porrengen
Abalonen
Kemper d
ueng ſine
numdor
dubitari
lasſed m
cosinrert
Humido
Perum im
Utalterut
ſbenla
hueron⸗
Clcutitur

dex
¹ lb
“
Winker
odlonter

Mdtemt

wucnlerr
lellente
ezintekr

iv dwrie
onus nonde

W
Aſ
d erſec
A erlehur
Ime als.
eldmo colen⸗
.7
1
v
s nchenn

iraalgunn

am lene
PINZNe
* * †
.
rweor 9
temeatbenenle
EeARKI—5E 6
—
—RRMãffeeermneeee
Snidin donenn⸗
lWoy Wo
02 * N
eimoete
I. ,
E WAA
Rwo N Kihh
.
W .
fornne H.
lelliech,
r amer „
Pmrena o

.R
de) Ul.

S

abripiant. Nec ſentire ictus apũ ranæ rra

iuuenẽ æqualis turba comitatur. Reges plures incohantur nec deſunt. Poſtea ex iis ſobo-
les cnm adulta eſſe cœpit concordi ſuffragio territimos necant:ne diſtrahant agmina. Duo
autem genera eorum: melior niger uariuiq;. Omnibus forma ſemper egregia: & duploquã
cxteris maior. Pẽne breuiores: crura recta: ingreſſus celſior. In fronte macula quodam dia⸗
demate candicans: Multum etiam nitore a uulgo differunt.
HH AAQAQQQuiiæ regiminis rattiio. CQCa. XVII.
Værat nũc aliquis unus ne Hercules fuerit: & quod liberi patris ſepulehrum & re⸗
q liqua ueruſtatis ſitu obruta? Ecce in re parua uilliſq; noſtris annexa cuiꝰ aſſidua co
pia eſt non conſtat inter auctores. Rex nullum ne ſolus habeat aculeum maieſtate
tantum armaturam dederit eum quidẽ natura: ſed uſum eſſe tantum negauerit. Illud con?
ſtat imperatorem aculeo non uti. Mira pleben circa eum obedientia:cum procedit una eſt.
Totum examen circa eum conglobatur: cingit: protegit: cerni non patitur. Reliquo tepo
te cum populus in labore eſt:ipſe opera intus circuit ſimilis ex ortanti: ſolus ĩmumis. Cir-
ca eum ſatellites quidam lictoreſqʒ aſſidua cuſtodientes aucteritate:Procedit foras nõ niſi
migraturo examine. Id multo intelligitur ante aliquot diebus murmure intus ſtrepẽte apè
paratus indicio diem tempeſtiuum eligentium. Si quis alam ei detruncet: non fugiet exa-
men.Cum proceſſere ſe quæq; proximam illi cupit eſſe:& in officio conſpici gæudct. Feſſũ
humeris ſubleuant. Validius fatigatum ex toto pottant. Si qua laſſata deficit: aut forte ab⸗
errauit:odore proſequitur. Vbicunq; ille conſedit ibi cunctarum caſtra ſunt. Tunc oſten⸗
ta faciunt priuata ac publica tua dependente in domibus templis ue ſæpe expiata magnis
euentibus. Sedere in ore infantis Platonis: tunc etiam ſuauitatem illam prædulcis eloqui
portendentes. Sedere in caſtris ducis Druſi imperatoris cum proſperrime pugnatum apud
arbalonem eſt: haud quaꝗᷓ perpetua aruſpicum coniectura: qui dirum id oſtemũ exiſtimãt.

Semper duce prehenſo totum tenetur agmen. Amiſſo dilabitur: migrantq; ad alios. Eſſe

uti ſine rege non poſſunt.lnuitæ autem interimunt eos cum plures fuere:potius ꝗ́ᷓ naſcẽ
rium domos dirimunt. Si prouentus deſperatur: tunc & fucos abigũt. Quanꝗᷓ de iis uideo
dubitari: proprium iis genus eſſe aliquos exiſtimare. Sicut furibus grandiſſimis inter il-
las: ſed nigris.lataq; aluo.Ita appellatis ui furtim deuorẽt mella. Certũ eſt ab apibus fu⸗
cos interfici. Vtiq; regem non habẽt. Sed quomodo ſine aculeo naſcãtur in quæſtione eſt.
Humido uere melior fœtus: ſicco mel copioſius. Quod ſi defecerit alicuius aluei cibns: im
petum improximas faciũt rapinæ propoſito. At illẽ contra dirigunt aciem: & ſi cuſtos ad-
ſit alterutra pars quem ſuis fauere ſentit non appetit eum. Et alus quoq; ſæpe dimicãt cau⸗
ſis eaſq; acies contrarias duo imperatores inſtruunt. Maxima rixa & in conuehendis flori-
bus exorta & ſuos quibuſꝙ euocantibus. Quæ dimicatio iniectu pluribus aut fumo tota

diſcutitur. Reconciliantur uero lacte uel aqua mulſa.

De genere apũ.& quæ inimica apibus. Ca. XVIII.
Pes ſunt & ruſticæ ſilueeſtreſq;: horidæ aſpectu: multo iracondiores: ſed opere ac
à labore præſtantes. Vrbanarum duo genera. Optimæ breues: uatiæq;: & in rorundi=
tatem compactiles. Deteriores longæ: & quibus ſimilitudo ueſparum: etiamnun de
terimæ ex iis piloſæ. In ponto ſunt quædam albæ: quæ bis in menſe mella faciunt. Circa ter⸗

modontem autem fluuium duo genera. Aliarum que in arboribus mellificant. Aliarũ quæ
ſub terra:triplici cærarum ordinæ uberrimi prouentus. Aculeum apibus natura dedit uen⸗-

tri conſertum: ad unum ictum hoc infixo. Quidam eas ſtatim emoui putant. Aliqui non
niſi in tantum adacto: ut inteſtinum ſæpe aſſequatur. Sed fucos poſtea eſſe:nec mella face⸗

re uelut caſtratis uiribus. Pariterq; & nocere & prodeſſe de indeſinere. Eſt in exẽplis equos
ab iis occiſos. Odere fœdos odores: procul fugiunt: ſed & infectus. Itaq unguenta redole
tes infeſtant. Ipſe plurimorum animalium iniuriis obnoxiæ. Impugnant eas nature eiuſde

degeneres ueſpæ ar crabrones: & eculicum genere qui uocantur muliones. Populantur
hirundines & quædam alie aues: inſidiantur aquatibus tantæ: quæ maxima earum eſt ope-
ratio: tum cum ſobolem faciunt. Nec eæ tantum quæ ſtagna riuoſqʒ obſident: uerũ & rube
tæ ueniunt nirro: arrepenteſq; floribus opertas ſufflant ab hoc ſpatio prouolant: cõfeſtinc;
duntur. himica & oues:difficile ſe e lanis earũ ex⸗
plicantibus. Cancrorũ etiã odore ſi quis iuxta coquat exanimãtur. Quin & morbos ſuapte
natura ſentiunt.Index eorum triſtitia torpens. Et cum ante fores in teporem ſolis promo/

LIBER.

tis aliæ cibos miniſtrant. Eum defunctas progerere. Funerantiumq; more comitantur exe-—

quias. Rege hac peſie conſumpto meæret plebes ignauo dolore-Non cibos conuehunt. Nõ
procedunt. Triſti tantum murmure glomerantur circa corpus eius. Subtrahitur itaq; de⸗
ducta multitudine: alias ſpectantes exanimẽ luctum non minuunt. Tunc quoq; ni ſubuenia
atur: fame moriuntur. Hylarirate igitur & nitore ſanitas æſtima tur.
DDe morbis apum. Ven, 9 Hne A ca. d, . - AXXlX.
Vnt & operis morbi cum fauos non explent: cleron uocant. Idem blapſigoniã ſi fœ
tũ non peragant. Inimica & echo eſt reſultanti ſono:qui pauidas alterno pulſat ictu
Inimica & nebula. Aranei quocq; uel maxime hoſtiles cum præualuere ut intexant:
enecant alueos. Papilio etiam ignauus & inhonoratus luminibus accenſis aduolans peſti/
fer: nec uno modo. Nam & ipſe ceras depaſcitur: & relinquit ex crementa quibus teredines
gignantur. Filis etiam uraneus quacunq; inceſſerit alarum maxime lanugines obtexit. Na
ſcuntur & in iplo ligno teredines quæ ceras præcipuæ appetunt Infeſtat & auiditas paſtus
nimia florum ſacietate: uerno maxime tempore aluo cita: Oleo quidem non apes tant: um
ſed omnia inſecta exanimantur: præcipue ſi capite uncto in ſole ponantur.aliquando & ip/
ſæ contrahunt mortis ſibi cauſas conſenſere eximi mella auide uorãtes. Cætero preparcæ:
& quæ alioquin prodigas atq; edaces nõ ſecus ac pigras & ignauas perturbent. Nocent &
ſua mella ipſis: illitæq; ab aduerſa parte moriuntur: tot hoſtibus: tot caſibus: & quota por⸗

locis. Nunc enim ſermo natura eſft— .
Decontinendis apibus: & quomodo reparentur. Ca. XzxX.
Audæét plaulſu atq; tinnitu æris: eoque conuocantur. Quo manifeſtum eſt auditus
g quoq; in eſſe ſenſum. Effecto opere educto fœtu functæ munere omni exercitatio⸗
neum tamen ſolenem hæbent. Spatianturq; in aperto & in altũ datæ gyris uolatu edi
tis tum demũ ad cibũ redeũt. Vita eis longiſſima: ut proſpere inimica: ac fortuita cedant: ſe
ptenis annis umuerſa. Alueos nunꝗᷓ ultra pecẽ annos duraſſe proditur. Sunt æui mortuas
Ii intra tectum hyeme ſerueutur: deinde ſole uerno toreantur ac ficulneo cinere toto die
foueantur: putent reuiuiſcere. In tortum uero amiſſas repari uentribus bubulis recentibus
cum fimo obruptis. Virgilius iuuencorum corpore examinato ſicut equor um ueſpas atq;

crabrones: ſicut aſinorum ſcarabeos mutante natura ex aliis quædam in alia. Sed horũ om/

rnium coirus cernuntur: & tamen in fœtu eadem prope natura quæ apibus.
. Dae uei pis & crabronibus. Ca. XxlI.
Eſpæ in ſublimi e luto nidos faciunt & in iis cæras. Crabrones cauernis ac ſubterra.
u Et horũ oĩum ſex angulæ cellæ: & cætera autẽ cortice. Araneis fœtus & ipſennæqua
iss ut barbarus: alius euolat: alius infantia eſt: alius in uermiculo. Et autũno nõ inue
nio oĩa ea.Plenilunio maxime creſcũt. Veſpæ quæ ichneumones uocantur(ſunt autem mi
nores ꝗᷓ aliæ) unũ genus ex araneis perimũt phalangiũ appellatum: & in nidos ſuos ferunt.
deinde illinunt. Et ex iis incubando ſuũ genus procreãt. Præterea omnes carne ueſcuntur

cõòtra ꝗ apes: quæ nullũ corpus attingunt. Sed ueſpæ muſcas grandiores uenâtur & ampu-

tato iis capitè reliquũ cotpus auferunt. Crabronũ ſilueſtres in arborum cauernis degunt.
Hyeme ut cætera inſeckaconduntur. Vita bimatũ nõ tranſit. Ictus eorũ aut temere ſine fe⸗

bri nõ eſt. Auctores ſunt ternouenis punctis interfici hominẽ. Aliorum qui mitiores uidẽe

tur duo genera. Opifices minores corpore: qui moriuntur hyeme. Matres quæ biẽnio du⸗

rant ii & clementes. Nidos uere faciunt fere quadrifores in quibus opifices generentur. Ilis

educatis alios deinde nidos maiores fingunt: in quibus matres futuras producant. Iam tũc

opifices fungũtur. Et his ſunt ſui fuci. Quidam opinantnr omnibus his ad hymem decide/
re aculeos. Nec crabronum autem nec uel parum generi reges aut examina. Sed ſubinde re

nouatur muliitudo ſobo0ole. D Hnbicibiis: & Dombyli: & necyclalo: & quis pri/
mus bombycinam ueſtem nouerit. - e GBae XXII.

Vartum inter hæc genus eſt bombicum in aſſiria proueniens magis quam ſupradi
q ccta. Nidos lutofingunt ſalis ſpecie aplicatos lapidi: tanta duritia: ut ſpiculis perfo⸗
rari uix poſſint.ln ſis & cæras largius quam apes faciunt: deinde maiorem uermi-
culum. Et alia horum origo. Fa grandiore uermiculo gemina protendens ſui generis

cornua. Hi erucæ ſunt. Fit deinde quod uocatur bombylis: ex ea ne cydalus. Ex hos in

tione eorüm com memorata: tam mumficum animal expoſitum eſt. Remedia dicemus ſuis

. ſerme

ppell

e

je den

diqu

corpo
elcan
leroc
Veſtes

ſceſſen

.4 1

teneor

nbuslu

Prkpund
tiqopen
mMocrico
flo t⸗
olbe lul
exangr
„ 24d capie
telr.

ſpueng
que dif

ua con.

Aliudq, .
mnitisu

inrerqu⸗

erra pe
Nincldit.

hrriceexe

Ntiens. N
Mmlabr.
Lexeo au
wonöter
legurten
bunpatin
ſedrum
MWemittn
tereun

Onanen

oEurhumt
mui H

Gäilhueni

— K.
smühte
aunopulrün
Reurimrernr
Anrlwb e

gudusterecine

ONent N .

Auidn Au⸗
mestmon
Demtoä,
õ
sAcn
1 U
CNnienec

1
o

oCMe
4
WoS MMel
„ N *
2* .

oin ho
Dorauenm

slutenn,
4 e Ueicuntt
cniaräm

—

ſexm eſibus bõbices. Telas ara neorũ modo texũt ad ueſtẽ lu xüc fomin ri quæ bõbicina
appellatur. Prima eas retorqueri. rurſuſq; texere inuenit in eo mulier Pamphile Platis filia
non fraudenda gloria excogitatæ rationis: ut denudet fœnnnaâ ueſtis bombicinn.

— e borbice co. Ca. XäXälII.
Iin co inſula naſci tradutur cupreſſi:terebinthi: fraxini. Quercus forem hymbri⸗

e bus decuſſum: terræ halitu animante. Fieri autẽ primo papuones paruos nudoſq;.
Mox fricorum ĩpatietia uillis inhorreſcere: & aduerſus hyemẽ tunicas ſibi inſtaura

te denſas pedum aſperitate radẽte filiorũ lanuginẽ in uellera. Hanc ab his quoq; cogi ſubi
giq; unguiũ carminatione. Mox trahi inter ramos tenuari ceu pectine Poſtea apprehéſam
corpori inuolui nido uolubili. Tũc ab homine tolli: fictilibuſq; uaſis tẽpore & furſurium
eſca nutriri, Atq; ita ſubnaſci ſui generis plumas quibus ueſtitos ad alia péſa dimitti. Quæ
lero capta ſit lanificia humore leteſcere: mox in fila tenuari iunceo fuſo. Nec puduit has

ueſtes etiã uiros leuitate uſurperare propter onera æſtiua in tantuma locica gerenda die

fſceſſere moresut oneri ſint etia ueſtes. Aſſyria tamẽ bombice adhuc fœnmunis cedimus. ²⁸

CcMaca. XXIIII.

