comitialibus mederi. Conceptum fœminarum adiuuare: ſi omnino ſecum habeant. VIcera
cõmanducatu ipoſituq; efficaciffime ſanari. Roboris pilulæ ex adipe urſino alopetias ca/
pillo replet. Certi folia & cortex & glãs ſiccar collectiones ſuppurationeſq;: Huitioes ſiſtit.

LIBER.

candis aſtringendis ue partibus. Radix cerri aduerſatur ſcorpionibus.Suberis cortex tritꝰ
ex aqua calida & potus ſanguinem fluentem ex utralibet parte ſiſtit. Eiuſdem cinis ex ui/
jno calido ſanguinem excreantibus magnopere laudatur. YJDU—
4 Van aoonn De fago & cupreſſo: & cædro magnæ: & de cædride: galbano. Ca. V.
3 na. „1Agi folia mãducantur in gingiumũ labioruq; uitiis. Calculis glandis faginæ cinis
(C* Bar eléilmirin. Ite cũ melle alopeciis. Cupreſſi tolia trita ſerpentiũ ictibus imponuntur:
. & capiti cũ polenta ſi a ſole doleat.Item ramici. Qua de cauſa & bibunmtur. Teſtiũ
quoq; tumori cum cærato illinũtur. Capillũ denigrant ex aceto. Eadem trita cum duabus
partibus panis mollis & e uino amineo ſubacta pedum ac neruorũ dolores ſanant. Pilulæ
aduerſus ſerpentium ictus bibuntur. Aut ſi eiiciatur ſanguis collectionibus illinũrur. Ra
mici quoq; teneræ tuſæ cum axungia & Iomẽto proſunt. bibuntur ex eadem cauſa. Paroti
di & ſtrumæ cũ farina ĩponũtur. Exprimitur ſuccus tuſis cũ ſeminæ: qui mixto oleo caligi
nẽ oculoꝶ auferrt. Itẽ uictoriati põdere in uino potus illituſq; cũ fico ſicca pingui exẽptis
granis uitia teſtiũ ſanat. Tumores diſcutit: & cũ fermẽto ſtrumas.Radix cũ foliis trita po⸗
raq; ueſicæ & ſtranguriæ mederur: & cõtra phalangias. Rameta pota menſes ciunt. Scorpi
onum ictibus aduerſantut. Cædrus magna quã cædrelaten uocant dat picẽ quæcædria uo
catur dentiũ doloribus utiliſſimã. Frangit enĩ eos: & extrahit: dolores ſedat. Cædri ſuccus
ex ea quomodo fierer diximus. Magni ad lumina uſus: ni capitis dolorem inferret. Defun
cta corpora cõſeruat. Viuentia corrumpit mira differentia: cum uitam auferat ſpirantibus⸗
defunctiſq; pro uita ſit. Veſtes quoq; corrumpit: & animalia necat. Ob id non cenſeã in an
ginis hoc remedio utendum: neq; in cruditatibus: quod ſuaſere aliqui. Guſtu dentes quo⸗
q; colluere ex aceto in dolore timuerim uel grauitati aut uermibus auriũ inſtillare. Portẽ
tum eſt quod tradunt: abortiuũ fieri in uenere ante perfuſa uirilitate. Phthiriaſes perun-
gere eo non dubitauerim. itẽq; purigines. Suadent & contra uenenum leporis marini bibe
re in paſſo. Facilius in elephantia: ſi illinãtur & ulcera ſordida & excreſcentia in iis. Aucto⸗
res quidam & oculorum albugines caligineſq; inunxere eo. & cõtra pulmonis ulcere cya⸗
tum eius ſorbere iuſſerũt. Itẽ aduerſus tineas. Fit & ex ea oleũ:quod piſſelecn uocant: ue/
hementiores ad oĩa eadem uſus. Cædri ſcobe ſerpentes fugari eertum eſt. Item baccis tritis
cum oleo ſi qui perungãtur. Cædrides hoc eſt frutices cædri tuſſim ſanant: urinam ciun. al
uum ſiſtunt: utiles ruptis cõuulſis: ſpaſticis: ſtranguriæ: uuluis admoti. Contra lepores ma
rinos eadem quæ collectionibus ſupra inflãmationibuſq;. De galbano diximus neq; humi
dum nceq; aridum probatur: ſed quale docuimus. Per ſe bibitur ad tuſſim ueterem: ſuſpi/
ria rupta conuulſa. Imponitur iſchiadicis: lateris doloribus: panis: furunculis corpori ab ol
ſibus accedenti. Strumis: articulorum nodis: dentium quo doloribus. Illinitur & enm mel

alibus ſubuenit: & uulue in ſtrangulatu: & ſtomachi defectu. Abortus non exeuntes tray
hit appoſitu uel ſuffitu. Item ramis hellebori circunlitum atq; ſubiectum. Serpentes nido
re urentium fugari diximus. Fugiũt & perũctos galbano. Medetur & a ſcorpione percul⸗
ſis. Bibitur & in difficili partu fauæ magmitudine in uini cyaro: uuluas conuer ſas corrigit-
In mirrha autem & in uino mortuos partus extrahit. Aduerſatur & uenenis maxime toxi
cis cum mirrha & uino. Serpentes oleo & ſpondilio mixt tactu necat. Nocere urinæ exi⸗

& reſinis: & picea: & lentiſco. n n VI.
Imilis hamoniaci natura atq; lachrymæ probandæ ut diximus mullit: calefacit: di/
( — ſ qſcutit: diſſoluit. Claritati uiſus In collirũs conuenit. Puritum: cicatrices: albugines
* oculorum tollit: Dentium dolores ſedat: efficatius accenſum. Prodeſt diſpnoi⸗
CsSrv 1 pe- cis: pleureticis: pulmonibus ueſicis: urinæ cruentæ: lyeni iſchiaticis potũ. Sic & aluũ ſoluit.
L. Rπ bor vrliculis & podagræ cũ pari pondere picis aut cæræ & roſaceo coctum. Maturat panos: ex
. . αR trahic clauos cũ melle. Sic & duricias emollir. Lyeni cũ aceto & cæra cypria uel roſaceo ef⸗
MWe:= — ficaciſſime ĩpomit. Laſſitudines pungi cũ aceto & oleo exiguoq; nitro utile. Et ſtyracis na/

ℳ

„

tura in pegrinis arboribꝰ diximꝰ. Placet p̃ter illa quæ diximꝰ: maxime pinguis: purus: albi⸗
cantibus fragmẽtis. Medet tuſſi:faucibꝰpectori: uitiis: uuluæ:præcluſæ duritiaue laborati

„

Torpentes membrorũ partes corroborat decoctum eius fotu. Cui & mſidere expedit ſic⸗

le capitis ulceribus. Purulentis iufunditur auribus cum roſaceo aut nardo. Odore comiti

De hamoniaco ſtyrace: & ſpondylio: & ſphano: &t Sõ chamepite: & bityuſ

Ctmena
ecötten
Iut uenens:
Chiibuoght
PbirurAn⸗
ec ibus
unouspura
ieezpperieu
Auabus
UiioLuulu⸗
ingelinun
forbuumin
ſeccerue.
Circolecion
Zebbitueinun
Perulrii
gniaamd⸗
Muain Liocin
grünnme
guuruireslur
ſckishrrbido⸗
Nerdbortusa
ſncurux ſinilt
Gotalitotis
hemnois nöd
Ucotoneis.
mnrdſkcult
ppolt
Palanterte
Ungvop dol
ocochpo⸗
lliintigm
Pulrumn pera
ocecocti

mtüickus&

gener
tnſicndli

ld Nide⸗
Weninpinoy
etiſen
am

4
Ereergeitid

eus (orter i

dutgirct
simponunnn
dumnr ii
incun dubu
inm.

Usillnäin N

4

mcIHEDN

imocheocl
uppuienign
Utolistrin
Ganm Nd

igurcrtin

voncetlänn
lucened
ſtileſ
hinespenn
Nismannibede
ninis Auce
miönlcere,
voNRN
ten acuind
unhvo
õ
nernnl,,
orid
mmiomnt!
Cerond
tenra
e lice
Nennscnh
nonmenn
eemmken

XXIIII.

Cit menſes potu: appoſituq; aluũ mollit. Inuenio potu modico triſtitiã animi reſolui: lar⸗
giore cõtrahi. Sonitus aurium emendat infuſu: ſtrumas illitu neruorũq; nodos. Aduerſa⸗

tur uenenis: quæ frigore nocent: ideo & cicutæ. Spondylion una deméſtratũ. Infunditur
capitibus phreneticorum: & lethargicorum. Item capiti doloribus longis. Cũ uetere oleo
biditur & in iocinerũ uitiis: morbo regio: comitialibus: ortopnoicis. uuluarũ ſtrangulatio⸗

ne:quibus & ſuffitu prodeſt. Aluum mollit. Illinitur ulceribus ſerpentibus cum ruta. Flos

auribus purulentis efficaciter infunditur. Sed ſuccus cum exprimitur: integendus eſi: qm

mire appetitur a muſcis & ſimllibus. Radix deraſa & in fiſtulas contecta callum earũ dero

dit.Aucibus quoq; inſtillatur cũ ſucco. Datur & ipſa contra morbum regiũ: ut in iocineris
uitio & uuluarũ. Capillos criſpos facit peruncto capite. Spagnos ſiue ſphacos ſiue bryon:
& in gallia: ut indicauimus naſcitur uuluis incidentũ utilis. Item genibus & fœminum tu
moribus mixtus naſturtio & aqua ſalſa tritus. Cum uino aut reſina ſuccus potus urinã pel

lit celerrime. Hydropicos inanit cũ uino & iunipero tritus & potus. Terebinthi folia & ra⸗

dix collectionibus imponuntur. Decoctũ eorum ſtomachũ firmat. Semen in capitis dolo⸗
re b bitur in uino:& contra difficultatem urinæ. Ventrem leniter emollit. Venerẽ excidat.
Piceæ & laricis folia trita & decocta in aceto dentium dolori proſunt. Cinis corticum ĩter
trigini & ambuſtis. Potus aluum ſiſtit. urina mouet. Suffitu uuluas corrigit. Piceæ folia p
uatim & iocineri utilia ſunt drachne pondere in aqua mulſa pota. Siluas eas dũtaxat quæ

picis reſineq; gratia ra duntur utiliſſimas eſſe phthiſicis: aut qui lõga ægritndine nõ recoli

gunt uires ſatis conſtat.Et illũ cæli aera plus ita quã nauigationẽ ægyptiã proficere plus ᷓ
lactis hærbidos per montiũ æſtiua potus Chamepiris latine a iuga appellatur: diciturq; ꝓ/
pter abortus abaliis rhus terræ. Cubitalibus ramis: fiore pinus & odore. Altera breuior &
in curuæ ſi nilis. Tertia eodẽ odore:& ideo nomine quoq; paruula collicula craſſirudine
dygitali: foliis ſcabris: exilibus: albis: in petris naſcẽs. Omnes hærbæ: ſed propter cognatio⸗
nem noĩs nõ diffetendæ. Proſunt aduerſus ſcorpionũ ictus. Item iocineri illitæ cũ palmis:
aut cotoneis. Renibus & ueſicæ decoctũ earũcũ farina hordeacea. Morbo quoq; regio &
urinæ difficultatibus & ex aqua decoctæ bibũtur. Nouiſſima cõtra ſerpentes ualet cuù mel-
le. Sic & appoſita uuluas purgat. Sanguinẽ denſatũ extrahit pota. Sudores facit punctis ea
Peculiariter renibus utilis eſt. Fiũt ex ea & hydropicis pilulæ cũ ficu aluũ trahẽtes. Lũbo/
rum quoq; dolorẽ uictoriati põdere in uino finit: & tuſſim recentem. Mortuos partus ex
aceto cocta potaq; eiicere ꝓptinus dicitur. Cũ honore & pityuſa ſimili decauſa dicetur: quã
quida in titymali genere numerãt. Frutex eſt ſimilis piceæ flore paruo purpureo. Bilem &
pituitam per aluum detrahit: Radix decocti hemina aut ſeminis lingua in balanis. Folia in
aceto decocta furfures cutis emẽdãt. Mãmas quoq; mixto rutæ decocto & tormina: & ſer⸗
pentiũ ictus:& in totũ collectiones incipientes.Reſinã e ſupradictis arboribus gigni docui
mus: & genera eius & nationes in ratione uini ac poſtea in arboribus. Cuius ſũme ſpecies
duæ ſitca & liquida. Sicca quæ e pinu & picea fit. Liquida e terebintho: laricæ: lentiſco: cu
preſſo. Nã & eæ ferũt in aſia & ſyria. Falluntur qui eandẽ putant eſſe e picea atq; larice. Pi
cea enim pinguem:& ſuccoſam fundir. Larix gracilẽ ac mellei liquoris uirus redolentem.
Kiedici liquida raro utuntur & in ouo fere: Larice propter tuſſim ulceraq; uiſcerum. Nec
pinea magnopere in uſu. Cæteris non niſi coctis. Et coquendi genera ſatis demonſtraui/
mus.In arborũ differentia placet terebinthina odoratiſſima atq; leuiſſima nationũ cypria:
& ſyriaca utraq;ʒ mellis attici colore.Sed cypria carnoſior:ſicciorq;. In ſicco genere quærũt
ut ſit candida: pura:perlucida. Im omni autem ur montana potius ꝗᷓ cãpeſtris. Item aquilo
nia ꝗᷓ ab alio uento. Reſoluit᷑ reſina ad uulnerũ uſus & malagmata oleo in potiones amyg
dalis amaris. Naturæ in medẽdo contrahere uulnera:purgare: diſtutere collectiones: item
pectoris uitia. Terebinthina illimtur & eadẽ callida mẽbrorũ doloribus ſpaſticiſq; illinit
in ſole:totiſq; corporibus.Mangonũ maxime cura ad gracilitatẽ emendandã ſpatiis ita la⸗
xantiũ cutẽ per ſingula membra: capacioraq; ciborum facienda corpora. Proximũ locum
optinet e lẽtiſco. Ineſt ei uis:aſtringendi.Mouet & ante cæteras urinam. Reliquæ uentrẽ
emolliunt. Cruda concoquũt. Tuſim ueterẽ ſedant. Vuluæ onere extrahunt eriã ſuffitæ.
Priuatim aduerſantur ui 90. Panos & ſimilia cũ ſeuo taurino & melle ſanãt. Palpebras len
tiſcina cõmodiſſime replicat. Factis quoq; utiliſſima & auribus purulentis: item in pruritu
genitalium. Pinea capitis uulneribus optime medetur. rJ ð

.

4 4° . eh, LIBER. „ ¶K5*wçr s
De pice ſpiſſa & liqda: & palĩpiſſa: & piſſaſphalcos: & zZopiſſa: & tæda: & lẽtiſco. Ca. VI.
P Ix quoq; unde & ꝗbus cõficeretur modis indicauimus. Et eius duo genera. Spiſſũ
ſ „S p liquidũq;. Spiſſaiũ utiliſſima medicinæ eſt brutia: quonia pinguiſſima & reſinoſiſ-
„do ſima utraq; præbet utilitates. Ob id magis rutila ꝗ́ cæteræ. Id enĩ quod in hoc adii

N — ciunt ex maſcula arbore meliorem eſſe: nõ arbitor poſſe ĩtelligi.Picis natura excalfacit: ex
ARATL pler. Aduerſatur priuatim ceraſte morſus cũ polenta-Item anguinæ cũ melle. Liſtillationi
us ex ſternutamentis. Pituitis auriũ infunditur cũ roſaceo.llinitur cũ cæra. Sanat liche⸗
S oeN * Hens. Aluum ſoluit. Excreationes pectoris adiuuat eligmate aut illita. Tſillis cum melle.
X er r Foc & ulcera purgat. Explet cũ uua paſſa & axungia Carbunculos purgat: & putreſcentia
hsaα 9ulcera. Quæ uero ſerpunt cum pineo cortice aut ſulphure. Phthiſicis etià cyathi menſura
quidam dederunt: & contra ueteram tuſſim. Rhagadas ſedis & pedum: panoſq; & ungues
ſtabros emendat. Vulue duritias & conuerſiones odore.Itẽ lethargicos: ſtrumas Item cum
farina hordeacea & pueri impubis urina decocta ad ſuppurationem perducit: Et ad alope⸗
cias ſicca pice utuntur. Ad mulierum mãmas brutia ex uino ſubferuefacta cum poline far
raceo ᷓ calidiſſimis impoſitis. Liquida pix eleunq; quod piſſeleon uocãt quẽadmodum fie
ret diximus. Quidam iterũ decoquunt. & uocant palimpiſſa. Liquida anginæ perungunf
intus & uua. Ad auriũ dolores: claritatẽ oculoge: oris circũlitiones ſuſpirioſas: uuluas: tuſ⸗
ſim ueterem. Et crebras excreationes pectoris: ſpaſmos tremores: opiſtothonos: paralyſes:
neruorũ dolores præſtantiſſimũ. Ad canũ & iumentorum ſcabié. Eſt & piſſaſphaltos mixta
bitumini pice: naturaliter ex pollonatarũ agro. Quidaâ autẽ ipſi miſcent præcipuũ ad ſca/
biem pecorũ remediũ. Aut ſi fœtus mãmas læſerit. Maturũ optimũ ex eo quod cum fer⸗
uet:innatat.xopiſſam e radi nauibus diximus cæra marino ſale macerata. Optima hæc a ty
roginio nauiũ. Additur autem in malagmata ad diſcutiendas collectiones. Tædæ decoctæ
in aceto dentiũ dolores efficaciter collunt. Lentiſci & arbores & ſemen & cortex & lachry
ma urinam ciunt: aluum ſiſtunt. Decoctũ eng ulceribus quæ ſerpunt foru. Illinitur in hu/
midis & igni ſacro: gingiuas colluit. Folia dentibus in dolore atteruntur. Mobiles deco⸗
cto colluntur. Capillum tingunt: Lachrymas ſedis uitũs prodeſt: cũ quid ſiccari excalfieri
ue opus ſit. Decoctũ & e lachryma ſtomacho utile ructum & urinam mouens: quod & ca⸗
pitis dolori cum polenta illinitur. Folia uero tenera oculis inflamaris illinuntur. Item ma⸗
ſtice lentiſci replicandis palpebtris: & ad exterendam cutem in facie & ſmegmata. Adhiber᷑

partibus ſine oleo e ſemine eius facto cæræq; mixto. ſiue foliis ex oleo decoctis: ſiue deco-
ctis: ſiue cum aqua utilia foueantur. Scio Democritum medicum in ualitudine conſidiæ.
M. ſeruili conſularis filiæ? omnem curationem auſteram: recuſantis diu efficaciter uſum la
cte caprarum: quas lentiſco paſcebat. De platano & fraxino & acere & alba populo &
2 ulmo & tilia & ſambuco &iuniperr. Ca. „ VjIII.
₰ 34 I . „ . * . .. „ 1 .
S — aduerſantur ueſpertilionibus. Pilulæ earũ in uino potæ. xiiii. põdere omni/
* 6 p bus ſerpentiũ & ſcorpionũ uenenis medentur. Item ambuſtis tuſæ aut cum aceto
acti magiſqʒ ſcyllitino ſanguinẽ omnẽ ſiſtunt: & lentiginẽ & carcinomata. Melan/
drias quoq; ueteres addito melle emendant. Folia & cortex ilſinũtur collectionibus & ſup
purationibus:& decoctũ corũ. Corticis autem in aceto dentium remediũ eſt. Folia eorũ te
nerrima in uino albo decocta oculorũ. Lanugo folioge & auribus & oculis inutilis. Cinis
pilularum ſanat ambuſta igni uel frigore. Cortex ex uino ſcorpionũ ictus reſtinguit. Fra⸗

xinus quã uim aduerſus ſcorpiones haberet indicauimus. Semen foliis eius ineſt quæ me/

7„

onem:ita ut puero quinq; folia tribus cyathis dentur. Robuſtioribus ſeptem folia quinq;
cyatis uini. Non omittendum ramenta eius & ſcobema quibuſdam cauenda prædici.Ace
ris radix contuſa iocineris doloribus utiliſſime imponitnr. Populi albæ uuarum in ungũ-
tis uſum expoſuimus. Cortex potus iſchiadicis & ſtranguriæ prode ſt. Foliorum ſuccus ea
liqus aurium dolori. Virgam populi in manu renentibus tertrigo non metuatur. Popu/

le. Fundit illa & reſinam exiguam: qua utuntur ad malagmata. Folia prodagris in aceto de⸗
cocta imponuntur. Humor e cauis populi nigræ efiuens uerrucas papulaſq; ex attritu

ſanguinem reiicientibus: tnſſi ueteri: & ad omnia quæ hãmoniaci uis. Medetur & attritis

dẽtur iocineris & lateris doloribus in uino. A quã quæ ſubit cutẽ extrahunt. Corpus obeſ
ſum leuant honere ſenſim ad maciẽ reducenda: iſdem foliis cum uino tritis ad uiriũ porti

lus nigra efficaciſſima habetur: quæ increta naſcitur. Comirialibus ſemen ex aceto uti-

gorrustol
Norpropol

Cortcö
Utinttäht.
leepoodet,
ſetn Pir in
lienpreſit
latrinaqua

(Wensoll

ſeutlszelte

decoct

etungenun
Vinſgdeco⸗
ſoncto inut
tbanbatti ⸗
Ne giuntimg

üinſtkr

eloleo & ale⸗

diciseiusin

Afolorum le
Cune Keliſtun
U roluntcan

Aurdol lorn

oalanbucit⸗

unierusuel

—

Arern naiora

(Clorbusurl
es ſſticlen

dorszeryponi.
Euluigilenindi
Gllakpenunn

Alcsh
(centd
tacuri
Wriglleruc
Ronümonit

Ccnlig unni⸗

Chernmotüz⸗

uſince,

waendiso⸗
Crn por
Imeinenion
llceuttüͤ
Bnoeuoenkal
ſtoclenit il
Nuor Min

unurde

Vcamsd.

denninini
üini m⸗
cnctähe
Knulire

dd
oogenen Fll
ümninl,
nqvodintweni
tunercifite
neleDillnen
n nnlchn
U⸗ Cummele,
u: Apurrelerre
nichi gerlan
mnolgämen,
firumpheemcan
tucinbtaion
Kacumpolnetn
tqinanodunte
ngrr ermolnt
inolsunlunstd
thonos miite
illloratos mun
tprkciül
eo guod ant⸗
1aOhpcirabong
hes. TEdrdecd
Aconera l
idſccni enlin
vens atd

e

R

ednuu
l.
e,trann .
Emo N
cn , .
E 4 C
is bs, mnn

„

, sit e

unt Colluch⸗

aquæ propol s ex aqua remediũ quã e
ſpiſſindi & uulnera cõtrahẽdi. Corticis utiq; interior tilia lepras ſedat & folia ex aceto illi⸗

odoratus tollit.Populi ertut in liis gurta:cx qua apes propolin faciunt. Gutta quoque
lcax eft. VImi & folia & cortex & rami uim habent

ta/Corticis denarii põdus potũ in hemina aquæ frigidæ aluũ purgat.Pituitaſq; & aqua p/
uatim trahit. Imponitur & collectionibus lachryma & uulneribus ambuſtiſq decocto fo/

uere prodeſt. Tiumor in folliculis arboris huius naſcens curi nitorẽ ind ucit: faciẽq; gratio

Igem præſtãt & tilæ cortices. Multi corticẽ cõmanducatũ uulneribus uriliſſimũ putãt. Fo
lia trita aqua aſperſa pedũ tumori. Humor quoq; e medulla uti diximus caſtratæ arboris
effluens: capillũ edidit capiti illitus: defluenteſq; continet. Arbor tilia leniter tuſa ad eadẽ

rem præ tat. Cauliculi foliorũ primi uino decocti tumores ſanant: extrahũtq; per fiſtulas

fere utilis eſt: atq; oleaſter. Folia autẽ tantũ in uſu:& ad infantiũ ulcera in ore & cõmẽdu

cata & decocta urinã ciunt: menſes ſiſtunt illita: ſanguinẽ pota detrahunt. Sãbucus habet
altetum genus magis ſilueſtris: quod græci chameacten: alii hellõ uocant mulro breuius.
Vtrinſq; decoctum in uino ueteri foliorum uel ſeminis uel radicis ad cyatos binos potũ
ſtomacho inutile eſt: aluo detrahens aquã. Refrigerat etiam inflamationem. maxime recen
tis ambuſti. Et canis morſum cũ polenta molliſſimis foliorũ illitis. Succus cerebri collectio

nes ptiuatim ; mẽbranæ: quæ circa cerebrum eſt:lenit infuſus. Acini eius infirmiores quã

reliqua tingunc capillum poti acceptabuli menſura. Vrinam mouent. Foliorũ molliſſima

ex oleo & ſale eduntur ad pituitam bilemq; detrahendã. Ad omnia efficatior quæ minor

Radicis eius in uino decocti duo cyathi poti hydropicos exinaniũt. Vuluas emolliunt: has

& foliorum decocto inſidentium. Caules teneri minoris ſambuci in patinis cocti aluũ ſol
uunt. Reſiſtunt folia & ſerpẽtium ictus in uino pota. Podagris cũ ſeuo hircino uehemen⸗
ter proſunt cauliculi illiti. Idẽq; in aqua macerantur ut ea ſparſa pulices necẽtur. Foliorum
decocto ſi locus ſpargatur: muſcæ necãtur. Boa appellatur morbos papulatũ cũ rubent cor

pora ſa nbuci ramos uerberatur. Cortex interior tritus ex uino albo potus aluuũ ſoluit.

perus uel ante cætera omnia excalfacit: extenuat: cædro aſſimilis. Et eius duo genera

Altera maior: alcera minor. Vcraq; accenſa ſerpẽtes fugar. Semen ſtomachi pectoris lateris

Qdoloribus utile. Infli nationes algoreſq; diſcutit. Tuſſes cõcoquit & duritias. Ilium tumo
res ſiſtit.ltem aluũ: baccis ex uino nigro potis. Itẽ uentris tumores illitis. Miſcetur & anti⸗
dotis: exyporis. Vrinas cit. illinitur & oculis in epihoris. Datur cõuulſis: ruptis torminibus

uuluis: iſcuiad icis cum uino albo potũ pilulis quaternis aut decoctis uiginti in uino. Sũt

gqui & perungant corpus eius in ſerpentium meeu.

—

MDe ſalice: & amerina: & uitilibu π eriſtrtoo Ca. VlIII.
Arulicis fructus ante maturitatẽ in araneã abit. Sed ſi prius colligatur ſanguinẽ reii
cientibus prodeſt. Corticis e ramis primis cinis clauũ & callũ aqua mixta ſanat. Vi⸗
tia cutis in facie emẽdat: magis admixto ſucco ſuo. Eſt autem trium generũ. Vnũ

arbor ipſa exudat gũmi modo. Alterũ manat in plaga cum flore exciſo cortice trium di⸗

gytorũ magnitudine. Hic ad purgandi quæ obſtẽt oculis. Itẽ ad ſpiſſanda quæ opus ſunt

ciendãq; urinà: & ad omnes collectiones intus extrahendas. Tertius ſuccus eſt detruncari

one ramorũa falce diſtillans. Ex iis ergo aliquis cũ roſaceo in calice punico calfactus auri⸗

bus infundit᷑. Vel folia cocta cũ & cæra trita ĩponũtur.itẽ podagricis. Cortice & foliis in ui
no decodtis foueri neruos uriliſſimũ. Flos tritus cum foliis furfures purgat in facie. Folia
cõtrita & pota intẽperantiã libidinis coercent: Atq; in totũ auferũt uſum ſæpius ſumpta.

Amerinæ nigræ ſemẽ cũ ſpuma argẽti pari põdere a balneo illitũ pſilothrũ eſt. Nõ multũ

a ſalice uitiliũ uſu diſtat uitex: foliorũ quoq; aſpectu:niſi odore gratior eſſet. Sed græci li
gno: uocant: alii agnon:quoniam matronæ in theſmophoriis athenienſium caſtitatem cu⸗
ſtodiens iis foliis cubitus ſibi ſternnnt. Duo genera eius. Maior in arborem ſalicis modo
aſſurgit.Minor ramoſa foliis candidioiibus lanuginoſis prima arborum florem mittit cũ
parkue quæ candida uocatur. Nigra quæ tantum purpureum. Naſcuntur in paluſtri/

us campis.Semẽ potũ uini quẽdam ſaporẽ habet. & dicitur febres ſoluere. Et cũ ungãtur

oleo admixtũ ſudorẽ facere: ſic & laſſirudines diſſoluere. Vrinam ciunt menſes. Capur tẽ

cant uini modo:nam & odor ſimilis eſt. Inflationes pellunt in inferiora. Aluum ſiſtunt. hy

Adropicis & lyenibus per quà utiles. Lactis nbertatem faciunt. Aduerſantur uenenis ſerpẽ-

tiũ maxime quæ frigus inferunt Minor efficacior ad ſerpentes. Bibit᷑ ſeminis drachma in

W.

VWo

Mo. vor⸗ 8
,7 24

. 4

.

LIBER.
uino uel poſca:aut duabus foliorum teneirimorum. Illinũtur & utreq; aduerſus araneoꝶe

morſus ucl perunctis tm. Suffitu quoq; aut ſubſtratu fugant uenenata. At uenereæ& rei i-

petus inhibent. Eoq; maxime phalangiis aduerſantur: quorũ morſus genitale excirat. Ca⸗
pitis dolorem ex ebrietate ſedant cum roſaceo flos teneriq; ca uliculi.Seminis decoctũ ue⸗
hementiorem capitis dolorem diſſoluit fotu: & uuluã etiam ſuffitu uel appoſitu. Purgar
aluum cum pulegio & melle potum. Vomicas panoſq; difficile concoquentes cum farina
pordeacea mollit. Lichenas & lentigines cum aphronitro & acero ſemen ſanat: & oris ulce
ra & eruptiones cum melle. Ieſtium cum butyro & foliis uiri um. Rhagadas ſedis cũ aqua
illitum. Luxatis cum ſale & nitro & cæra: & ſemine & folio. Additur in malagmata ueruo
rum & podagras. Semen inſtillatur in oleo decoctum capiti in lethargia & phreneſi. Virgã

qui in manu habeant aut cinctu: negantur inter triginem ſentire. Ericẽ græci uocant fru⸗
ricem non multũ ab ilice differentem colore roris marini: & pene folio. Fioc adueaſari ſer⸗

pentibus tradunt. Geniſta quoq; uinculi uſum præſtat. Flores apibus gratiſſimi. Dubito
an hæc ſit quã græci auctores ſparton appellauere: cum ex ea lina piſcatoria apud eos facti
tari docuerim. Et nunquid hãc deſignauerit Homerus cum dixit. Nauiũ ſparta diſſoluta⸗
Nõdum euim fuiſſe africanum ue hiſpanum ſpartũ in uſu certum eſt. Et cum ſutiles fie

rent naues: lino tamen non ſparto nunꝗ ſutas. Semen eius quod græci eodẽ nomine appel
lant:in folliculis paſſiolorum modo naſcens purgat hellebori uice dragma & dimidia po⸗
ta in aquæ mulſæ cyatis quattuor ieiunis. Ramis ſimiliter fronde in aceto maceratis pluri

bus diebus & tuſis ſuccum dant iſchiadicis utilem cyathi unius potu. Quidà marina aqua
macerare malunt: & infundere clyſtere. Perungõtur eodem ſucco iſchiadici addito oleo.
Quidam & ſtranguriam utuntur ſemine. Geniita tuſa cum axungia genua dolentia ſanat.
Nyricẽ quã & ramaricem uocat. Leneus ſimilem ſcopis amerinis. Sanari dicit ea carcino/
mata in uino decoda tritaq; cum melle illita. Arbitrantur quidã hanc eſſe tamaricam. Sed

ad lyenem præcipua eſt: ſi ſuccus eius expreſſus in uino bibatur. Adeocq; mirabilẽ eius auz⸗

tipathiam contra ſolum hoc uiſcerum faciunt: ut affirment: ſi ex ea alueis factis bibant ſu⸗
es ſine lyene inueniti. Et ideo homiui ſplenetico cibum potumq; dant in uaſis ex ea factis.
Granis autem auctor in medicina uirgam ex eadẽ fractam: ut neq; terrã neq; ferum aitin⸗
geret: ſedare uentris dolores aſſeuerauit impoſitam: ita ut tunmica cinctuq; copori apprime
retur. Vulgus infœlicem eam arborem appellat: ut diximus: quoniam nihil ferat: nec fera⸗
tur unꝗᷓ. Corinthus & quæ circa eſt regio: brianeam uocat. Eiuſq; duo genera facit. Silue/
ſtrem plane ſterilem: alteram mitiorem. Hæc fert in ægypto ſyriacq; etiam abundanter li/
gnoſum fructum: maiorem galla: aſperum guſtu: quo medici utuntur uicæ gallæ: & in co/
oſitionibus quas antheras uocant. Lignũ autẽ & flos & folia & cortex in eoſdẽ uſus adhi
bentur ꝗꝗᷓ remiſſiora. Datur ſanguinem reiicientibus cortex tritus: & cõtra profluuia fœ
minarum:cœliacis quoq;.Idem tuſus ĩ poſituſq; collectioneſq; omnes inhibet. Foliis expri
mitur ſuccus-Ad hæc eadem in uino potum uel impoſitum cũ roſaceo & cæra ſedat. Sic

& epinyctidas ſanãt. Ad dẽtium dolorẽ auriũq; decoctum eorum ſalutate eſt: radix ad ea

dem: ſimiliter folia. Hæc amplius ad ea quæ ſerpunt: imponuntur cum polenta. Semèe dra-
chme pondere aduerſus phalangias & araneos bibitur. Cum eltiliũ uero pingui furuncu

lis imponitur. Efficax & contra ſerpentium ictus: præterꝗᷓ aſpidum. Necnon morbo regio:

phthriaſi.lendibuſq; decoctum infuſum prodeſt. Abundatiãq; mulierum ſiſtir. Cinis arbo

ris ad omnia eadem prodeſt: ſi bouis caſtrati urinæ ĩmiſceatur: uel in potu: uel in cibo ue⸗

„₰ .

at: accẽdere reſoluitur. Magi & id ęx

nerem finiri. Carboq; ex eo genere ea inſtinctus in nmbra conditur. Idem cum libe⸗

no: & chamnciſſo: & milace: & de clemnatida, Ca. X.

”ð FHc uirga ſanguinea fœlicior habetur. Cortex eius interior cicatrices quæ præſana
n uere aperit. Sileris folia illita fronti capitis dolores ſedant. Eiuſdem ſemen tritum

in eleo phthiriaces coercet. Serpentes & hunc fruticem refugiunt: baculũq; ruſtici
Ob id ex eo gerunt. Lig uſtrum eadem arbor eſt:que in oriẽte cypros:ſuos in europa uſus
habet. Succus eius neruis articulis algoribus: folia ubiq; ueteri ulceri cũ ſalis mica: & oris

exulcerationi proſunt. Acini contra phthiriaſin: item contra intertrigines: foliaue. Sanant

& gallinaceorum pituitas acini. Folia alni ex feruenti aqua certiſſimo remedio lunt tumo

is fieri urinam tradiderunt.
De uirga ſanguinea: & ſilere: & ſiguſtro& halno & hedera: & cyſtho: & ciſſo: & erithra-

edeng
oun pur⸗
Unuagure
ſcirprkop⸗
xetoltola
Coeorütous
abortorest
ihenenſan.
lungrzueol
EEccusnce
bnsgnog
ſrunigzatbi
rhungnc
Nlmnbrc
lecure ube
ſetatolginc⸗
ubenrorrlun
ſhorameskie
Cochin vinoo
iſinptollir
rinuinoauf
InbikRadicis
neticos bibent
Ninspetfulaa

lmngegtran

acero utlich
mmioimote
ſonrcſſenteni

abiͤcepoto

remſciturbe

uullimtlishedh

Dobinenn uri
Ultheccont
Urgnog.
(oriereot⸗

Ennmmlacs

ütbogaemnor
Utmdbulepe

gieninullin

mlenhie⸗
Aaeivslepr⸗
nlirn
eianmi
birn he
Midn
h Guo!

nerſas Ne
tuenenn .
D enin,

lm in
mäscum hunn
Inn Korlle
leistün
Angnan eruo

tbrerliſid

itocanr.
Neennſe⸗
tilmi Dobin

Aulens tcd
uchlolan

tumn lutlerfe
enonine e
nAdinicn⸗

mcemisun

idiminn
ic Mid e⸗
zdolenuinn.
dicitenani
tummc

rabile einse

mais bibunl

ulsexenun

egteuummaid
CoNan
Itenrterctn
entfrr /
Dunnmn/
erainiort
Ahminfe⸗
Mlolsen
ndtre
AEiit de
endet/
ani tumt
nnotbon⸗
inCötn

—
—

nelincbol

Gencunlt

in

3)
brlinli
lis ni. .
ſluuc
dolum

Gu

XXIIII.
ri. Hederæ genera. xx. demõſtrauimus. Natura omniũ in medicina anceps. Mentem turbat

& caput purgat largius pota. Neruis intus nocet. Iiſdé neruis adhibita foris prode ſt. Eadẽ

natura quæ & aceto ei ẽ. Omnia genera eius refrigerant. Vrinaciunt potu. Capitis dolorẽ
ſedãt: præcipue crebro: cõtinentiq; cerebrum mẽbrane utiliter mollibus ĩpoſitis foliis cum
aceto & roſaceo tritis & decoctis addito poſtea roſaceo oleo.Illinũtur autẽ franti & deco⸗
Cto eorũ fouetur os:caputq; erungitur. Lyeni & pota & illita proſunt. Decoquũtur & cõ
tra horrores febriũ: eruptiõeſq; pituitæ: aut in uino teruntur. Corymbi quoq; poti uel illi-
ti lyenem ſanant: iocinerant autẽ illiti. Trahunt & meſes appoſiti. Succus hederæ tedia na

rium graueolentiamq; emendat: præcipue albæ ſatiuæ. Idé infuſus naribus caput purgat.

Efficacius addito nitro infũditur etiam purulẽetis auribus:aut dolentibus cũ oleo. Cicãtri-
cibus quoq; decorem lacit: ad lyenes efficacior albæ eſt ferro calefact us. Satiſq; eſt acinos
ſex uini cyathis duobus ſumi. Acini quoch ex eadẽ alba terni in aceto mulſo poti tĩeas pel
lunt. In aqua curatione uentri quoq; Ipoſuiſſe eos utile eſt. Hederæ: quã chriſolarion ap⸗
pellamus baccis aurei coloris uiginti in uini ſextario tritis ita ut terni cyathi potẽtur: aquà
quæ cutẽ.ſuberit:per urinam educit. Eraſiſtratus eiuſdẽ acinos. v. tritos in roſaceo oleo: ca
lefactoſq; in cortice punico inſtilauit dentiũ dolori a cõtraria aure. Acini qui croci ſuccum
habent:præſumpti potu a crapula tutos præſtant. Item ſanguinẽ excreãtes aut torminibus
laborantes. Hederæ nigræ candidiores corymbi poti ſteriles etiam uiros faciũt. Illinitur de

cocta in uino omniũ ulcerũ generi: etiã ſi cacoetæ ſint. Lachrima hederæ pſilothrũ ẽ: phthi

riaſinq; tollit. Elos cuiuſcũq; generis tritũ digytorũ carptu dyſentericos & aluũ citã emen
dat in uino auſtero bis die potus. Et ambuſtis illinit᷑ utilicer cũ cæra. Denigrant capillũ co⸗
rymbi. Radicis ſuccus in aceto porus cõtra phalâgias prodeſt. Huius quoq; ligni uaſe ſi ble
neticos bibentes ſanari ĩuenio.Et acinos terunt: moxq; cũburunt & ita illinùtur anmbuſta
prius perfuſa aqua calida. Sunt ꝗ & incidant ſucci gratia: eoq; utantur ad dentes eroſos:
frangicq; tradunt proximis cæra munitis: ne ledantur. Gũmi etiam in hedera quærũt: quod
ex aceto utiliſſimũ dentibus promittunt. Græci uicino uocabulo ciſton appellant fruticé
maiorẽ tymo foliis ocini. Duo eius genera. Flos maſculo roſaceus: fœæmiĩæ albet. Ambo pro
ſunt dyſentericis & ſolutionibus uentris in uino auſtero trinis digytis flore capto:& ſimili
ter bis die poto. VIceribus ueteribus & àbuſtis cũ cæra: & per ſe oris ulceribus. Sub his ma
xime naſcitur hypociſtos. quam inter hederas diximus. Ciſſos erythranos ab iiſdem appella
rur ſimilis hæderæ: coxendicibus utilis e uino potus: irem lbis tantâq; uim accipiunt: ut
ſanguinem urina detrahant. Item chameciſſon appellant hederem nõ attollentem ſe a ter⸗
ra. Et hæc contuſa in uino acerabuli menſura lynei medet. Folia ambuſtis cũ axungia. Mi⸗
lax quoq;: ꝗ & autophoros cognominatur: ſimilitudinẽ hederæ habet: tenuioribus foliis.
Coronã ex eo factam ĩpari foliorum numero aiunt capitis doloribus mederi. Quidam duo
genera milacis. Alterũ ĩmortalibus proximũ conuallibus opoacis candentem. Alrerum co
mãtibus acinorũ corymbis contra uenena omnia efficaciſſimis in tantũ ut acinorum ſucco
infantibus ſepe ſtillato nulla poſtea uenena nocitura ſint. Alterum genus culta amare: & ĩ
iis gigni nullius effectus.Illam eſſe milacem priorem: cuius lignũ ad aures ſonare diximus
Similem huic aliqui clematida appellauerunt repente per arbores geniculatam & ipſam.
Folia eius lepram purgant: Semen alluum ſoluit acetabuli mẽſura ĩ aquæ hem ĩa aut aqua
mulſa. Datur ex eadem c l decoctum eius.
De harundine: & S=ðB &hebeno. & hrododendro: de ruſen: & hydro: & canchry & ſa⸗
bina: & ſelagine: & ſamuloò: & gummi medicinis. Ca. XI.
Aruüũdinis genera. xxix. demõſtrauimus nõ aliter euidẽtiore illa natura quã ↄtinuis
h iis uoluminibus tractamus. Siquidẽ harũdinis radix cõtra & ĩpoſita filicis ſtirpem
corpore extrahit. Itẽ harũdinẽ filicis radix. Ex quo plura genera fecimus. Illa quæ ĩ
iudæa ſyriaq; naſcitorũ odorum unguentorũq; cauſa urinam mouet cũ gramine aur apii
ſemine decocta. Cit & menſtrua admotu. Medetur cõuulſus duobus obolis pota iocineri:
renibus:hydropi: tuſſi etiã ſuffitu:magiſq; cũ reſina. Furfuribus ulceribuſq; manãtibus cũ
myrrha radix decocta. Excipitur & ſuccus eius: fitq; elaterio ſimilis. Efficaciſſima autẽ in oĩ
harundin quæ proxima radici. Efficacia & genicula. Harundo cypria quæ donax uocatur
cortice cinere alopecias emendat. Item putreſcentia ulcera. Foliis eius ad extrahendos acu
leos utuntur. Efficacius & contra ignes ſacros: collectioneſq; omnes. Vulgaris harundo ex

1

LIBER.

tractoriam u' habet: & recens tuſa: nõ in radice tantũ. Multũ enim & ipſam harundinẽ ua⸗

lere tradut. Medetur & luxatis: & ſpinæ doloribus radix in aceto illita. Eadé recens tria & ĩ
uino pota uenerem concitat. Harundinum lanugo illita auribus obrundit auditũ. Cogni

ta res eſt in &gypto de harundine. Papyro præcipuæg utilitates cum inaruerit: ad laxandas

ſiccandaſq; fiſtalas: & intumeſcenda ad introitũ medicamentorũ aperiendas. Charta qnæ
fit ex ea cremara inter cauſtica eſt. Cinis eius ex uino potus ſomnum facit. lpſa ex aqua im
poſita callum ſanat. Ne in ægypto quidẽ naſcitur hebenus ut docuimus. Nec tractamus in
medicina alienos orbes. Non omittetur tamẽ propter miraculum. Scobẽ eius oculis unice
mederi dicunt. Lignoc; ad cotem trito cum paſſo caliginem diſcutit. Ex aqua uero & radi
ce albugines oculorum. Item tuſſim pari modo dracunculi radicis cum adiecto melle. He
benum medici & inter erodentia aſſumunt. Rhododendros ne nomen quidem apud nos

inuenit latinum. Rhododaphenen uocant aut nerium. Mirum folia eius quadrupedũ ue-

nenum eſſe. Homini uero contra ſerpentes præſidium: ruta addita & e uino pota. Pecus ẽt
