leporis tertia parte denarii cum terra ſamia & uino myrteo potum ſanat.Eiuſdem fimi ci⸗
nis in uino ueſperi potus:nocturnas tuſſis.Pili quoq; leporis ſuffiti extragunt pulmonibus
difficiles excreationes. Purulentas autem exucerationes pecturis: pulmoniſq; & a pulmo⸗
ne graueolentiam halitus butyrum efficaciſſime iuuat cum pari modo mellius attici de⸗
coctum donec ruffeſcat: & matutinis ſummptum ad menſuram linguæ. Quidam pro melle
laricis reſinam addere maluerunt. Si ſanguis reiiciatur: efficacem tradunt bubulum ſangui
nem modice & cum aceto ſumptum. Nam de taurino credere temerariũ eſt. Sed glutinum
taurinũ tribus obolis cũ calida aqᷓ bibitur ĩ uẽtre ſanguinis excreatione. Stomachũ exulce
ratum lactis aſinini potus reficit. Item bubuli. Roſiones eius caro bubula admixto aceto &
uino cocta. Rheumatiſmos cornus ceruini cinis. Sanguinis excreationes hædinus ſanguis
recens ac cyathos ternos cum aceto acri pari modo feruens potus. Coagulum tertia parte
ex aceto potum. Iocineris dolores lupi iecur aridum ex mulſo. Aininum iecur arid um cũ
petroſelini ꝑartibus duabus ac nucibus tribus ac melle tritum & in cibo ſumptum. Saguis
hircus cibo aptatus. Suſpirioſis ante omnia efficax eſt potus equiferorum ſanguis. Proxi⸗
me lactis aſini tepidi cum bulbis decocti: ita ut ſerum ex eo bibatur: addito in tres heminas
cyatho naſturtii albi per fuſi aqua:deinde melle diluti. lecur quoq; uulpinum aut pulmo ĩ
uino nigro:aut fel urſinum in aqua laxat meatus ſpirãdi. Lumborum dolores & quæcũq;
alia molliore opus ſit: urſino adipe perfricari conuenit. Cinerem aprini aut ſuilli fimi inue
terati aſpergi potione uini. Afferunt & magi fua commenta. Primum omnium rabianhir

coruniſi mulceatur barba mitigari. Eadem præciſa non abire eos in alienum gregẽ. Hui

admiſcent fimum caprinum: & i ubdito linteolo uncto caua manu quantum pati poſſit fer
uens:ſuſtineri iubent: ita ut ſi leua pars doleat. Hæc medicina in dextra manu fiat:aut ecoò
trario. Fimum quoq; ad eum uſum acus æreæ ponctis tolli iubent. Modus curationis eſt:

donec uapor ad lumbos ſentiatur peruenire. Poſtea uero manum porro tuſo illinunt. ltẽE

lumbos ipſo fimo cum melle. Suadentq; in eodem dolore & teſtes leporis deuorare. Iſchia
dicis fimum bubulum imponunt calfactum in foliis cinere feruenti. In renum dolore lepo
ris tenes curdos deuorari iubent: aut certe coctos ita ne dente contingantur. Ventris qui⸗-
dem dolore tentari negant talum leporis habentes. Lyenem ſedat fel apri uel ſuis porum
uel ceruini cornus cinis in aceto. Efficaciſſime tamen ĩueteratus lyen aſini: ita ut ĩ triduo
ſentiatur utilitas. Aſinini pulli fimum quod primum edidit: polean uocant ſyci:datur ĩ ace

to mulſo. Datur & equi lingua inueterata ex uino præſentaneo medicamento: ut didiciſſe

ſe ex barbaris Cecilius & Bion tradidit.Et lyen bubulus ſimili modo. Recens autem aſſus
uel elixus in cibo- In ueſica quoq; bouis alii capita. xx. tuſa cum aceti ſextario imponunturx

ad lyenis dolorem. Eadem ex cauſa emi lyenem uituli quanti indicatus ſit: iubẽt magi nul
la precii contatione: quoniam hoc quoq; religioſe pertineat. Diuiſumq; per longitudinem

annecti tunicæ utrinq; & induentem pati recidere ad pedes. Dein collectum in umbra ate
facere. Cum hoc fiat ſimul reſidere lyenem ægri uitiatum: liberariq; cum morbo dicitur.
Prodeſt & pulmo uulpium cinere ſiccatus atq; in aqua potus.Item hædorum lyen impoſi

cus. Aluum ſiſtit ceruinus ſanguis. Item cornus cinis. Iecur aprinum ex uino potum citra
ſalem: recenſq;.Item aſſum: uel ſuillum uel hircinum decoctum in uini hemina. Coagulũ
leporis ĩ uino ciceris magnitudinis. Aut ſi febris ſit ex aqua. Aliqui & gallam adiciũt. Alii

perſe leporis ſanguine contenti ſunt lacte cocto. Equini fimi cinis in aqua potus. Taurini
cornus uereris e parte iam cinis inſperſus potioni aquæ. Sanguis hircinus in carbone deco
NRus. Corium caprinum cum ſuo pilo decoctum ſucco epoto. Coagulum equi & ſanguis
caprinum uel medulla uel iecur alum ſoluit. Fel lupi. cum elaterio umbilico illigatum: uel
lactis equini potus. Icem caprini cum ſale & melle.Capræ fel cum cyclamini ſucco & alu⸗

minis modico. Aliqui & nitrum & aquam adieciſſe malunt. Fel tauri cum abſinthio trirum

ac ſubditum paſtillo. Butyrum largius ſumptum cæliacis & dyſẽtericis medetur. Iecur uac

cinum. Cornus ceruini cinis tribus digytis captus in potione aquæ. Coagulum leporis ſu⸗

bactum in pane. Si uero ſanguinem detrahunt in polenta. Aprini uel ſuilli uel leporini fi⸗

mi cinis inſperſus potioni tepidi uini. Vituli quoq; ius uulgariter datum inter auxilia coꝛ

liacorum & dyſentericorum traduntur. Lactis aſinini potus utilior addito melle. Nec mia⸗
nus efficax fimi cinis ex uino utriq; uitio. Item polea ſupradicta. Equi coagulum quod ali
ui hippacen uocant etiam ſi ſanguinem detrahant: uel fimi cinis: dentiumq; eiuſdem tu
rum farina ſalutaris dicitur: & bubuli lactis decocti potus. Dyſentericis addi mellis exi⸗

guumi præcipiunt. Et ſi tormina ſint cornus ceruini: aut fel taurinum cymino mixtum · Et

cucurbitæ carnes umbilico imponete. Caſeus recens uacinus immittitur ad utrumque
uitium. Item butyrum heminis quattuor cum reſinæ trrebinthinæ ſextante: aut cum mal

ua decocta: aut roſaceo. Datur & ſeuum uitulmum aut bubuluin. Item medullæ excoquũ

tur cum farina & cæra exiguoq; oleo: ut ſorberi poſſint. Medulla & in pane ſubigitur. Lac
caprinum ad dimidias partes decoctum. Si ſint & tormina: additur protropum. Tormini/
bus ſatis eſſe remedii in leporis coagulo poro e uino repido uel ſemel arbitrantur aliqui-
Cauciores & ſanguine caprino cum farina ordeacea & reſina uentrem illinunt. Ad om⸗
nes epiphoras uentri illini caſeum mollem ſuadent. Vererum autem in farina tritum cœ⸗
liacis & dyſetericis dari cyatho caſei in uini cyathis tribus. Sang uis caprinus decoctus cum
medulla dyſentericis. Iecur aſſum capræ cœliacis ſubuenit:magiſq;:etiam hirci cum uino
auſtero decoctum: porumq;: uel ex oleo myrteo umbilico impoſitum. Quidam uero deco
quunt a tribus ſextariis aquæ ad hæmniam addita ruta. Vtuntur & lyene aſſo capræ hirci
ue & ſeuo hirci ĩ pane qui cinete coctus ſit:capræ a renibus maxie ut per ſe hauriatur: pro
tinuſq; modice frigidam ſorberi iubent. Aliqui & in aqua decoctum ſeuum admixta polẽ
ta & cymino & aneto acetoq;. llinunt & uentrem cœliacis fimo cum melle decocto. Vtun
tur ad utrunq; uitium & coag ulo hædi in uino myrte magnitudine fabæ poto: & ſanguine

eiuſdem in cibum formato: quem ſangiculum uocant.Infundunt dyſentericis & glutinũ

orinun
ocumh
lebelaqy:
giinipotu
lunens
ſrurfag
lopotisc
mmuerinr1
brn Ainan
ahelltce

Uumvonat

eprocelt
Cornusce
ſcecdeue
iufun
oueniunt
ganſieigu
melteuen
lepon
Umnuquo
ſerodati
busl ro
kcatiusſll
ſoisſangn

iunipenli

C Muiaa

Mannntir
l tubich ſc
ſebutprun
eto dece
elſuisci

(crebrum
lene Ren
cenonſtr⸗

niinſuoct

itorrcl
booceſt
folespe
incem nl
edeturſ

aum ex

nus Nidus
Ierkinr
tugsfeenin
Nee ex mm
Leg Uin
boluri ten
m mele
ſ och
iicheguir
buſ Ur
knun

tuntle

lege,e
hoſttker
autecz
Gonis et
linur i
ornrellchi

inele

entin i⸗
uhotun
ui ido
ichnuir
rcicicl
en Mu
nponumant
aminll
Püudiven
unon ze
dick⸗
henimgl
otun cin
n,Coli
Alciür Ai
us Tumn
Nbone de⸗
ilngri
ignum
coa
chio kin
uulecu
nlymuln
llyinh⸗
Mn⸗
Gdotii
euſcenn
neli eni⸗
niuN.½
unungue
ucum ml
1 NOu
gtuca
1 oemimm/
ur Miqun⸗
1,Mon,
tritom
couucht

—

taurinum aqua calida reſolutum. Inflationes autem diſcutit uitulinum fimum in uino de
coctum. Inteſtinorum uitis magnoopere prodeſt coagulum ceruorum decoctum cum lẽ

te betaq;: atquæ ita in cibo ſump um.Leporis pilorum cinis cum melle decoctus. Lactis ca

prini potus decoctus cum malua exiguo ſale addito.Et ſi coagulũ addat᷑ maioribus emo⸗-
lumentis fiet. Eademque uis eſt & in ſeuo caprino & in ſorbitione aliqua uti protinus hau
riatur frigida aqua. Item fœminum hædi cinis rupta inteſtina ſarcire mire traditur. Fimmm

leporis cu melle decoctum & quottidiæ fabæ magnitudine ſumptum ita ut deploratos ſa

nauerint. Laudant & caprini capitis cum ſuis pilis decoctus ſuccum. Tenaſmos:ideſt cre⸗

bra & inanis uoluntas egerendi tollitur poto lacte aſinino. Item bubulo. Tinearum gene⸗

Ia pellit ceruini cornus cinis potus. Quæ in excrementis lupi diximus inueniri. oſſaſi ter⸗
ram non attigerint: collo medentur adalligata brachio. Polea quoq; ſupradicta magnoope
re prodeſt in ſapa decocta. Item ſuilli fimi farina addito cymino in aqua rutæ decoctonæ.
Cornus ceruini teneris cinis cocleis africanis cum reſtis fuis tuſis mixtus in uino pote Ve

ſicæ calculorũq; cruciatibus auxiliatur urina apri: & ipſa ueſica pro cibo ſi umpta. Efficacius
ſi prius fumo maceratur utrunq;. Veſicam elixam mandi oportet & a muliere fœminæ ſuiſ

Inueniuntur & in iocineribus eorum lapilli aut duritie lapillis ſiniles candidi ſicuti ĩ uul⸗
gari ſue: quibus contritis atq; potis in uino pelli calculos aiũt. Ipſi apro tam grauis ſua uri

na eſt: ut niſi egeſta fugæ non ſufficiat: ac uelut deuinctus opprimatur. Exuri illa tradunt
eos. Le poris renes inueterati in uino poti calculos pellunt. In perna ſuum articulos eſſe di
ximus: quorum decoctum ius facit urinæ. utilius, Aſinini renes inueterati tritiq; & in uino
mero dati ueſicæ medentur. Calculos expellunt lyenis equini ex uino aut mulſo poti die⸗
bus. xl. Prodeſt & ungulæ aquæ cinis in uino aut aqua. Item fimum caprarum in mulſo:ef

ficatius ſilueſtrium. Pili quoq; caprini cinis. Verendorum carbunculis crebrum apri uel

ſuis ſanguiſq;. Vitia uero quæ in eadem parte ſerpunt: iecur eorum combuſtum: maxime

iuniperi ligno cum charta armeniaca ſanat. Fimi cinis uel bubulum cum alumine xgyptio
ac muria ad craſſitudinem mellis ſubactum Inuper bera ex uio cocta impoſita:caro quoq;
Manantia uero ulcera ſeuum cum medulla uituli in uino decoctum. uel caprinum cũ mel
le rubiq; ſucco.Vel ſi ſerpant fimum etiam Ptoͦ e cum melle dicunt aut cũ aceto: & per
ſe butyrum. Teſtium tumor cum ſeuo uituli

dutyrum. ei addito nitro cohibetur. Vel fimo eiuſdem ex
aceto decocto. Vrinæ incontinentiã cohibet ueſica aprina ſi aſſa mandatur. Vngularũ apri

uel ſuis cinis potioni inſpſus. Veſica fœminæ ſuis combuſta ac pota. Item hædi uel pulmo.
Cerebrum leporis in uino. Eiuſdem teſticuli toſti uel coagulum cum anſerino adipe ĩ po
lenta. Renes aſinim in mero triti potiq;. Magi uerrini genitalis cinere poto ex uino dulci

demonſtrant urinam facere in canis cubiculo ac uerba adiicere ne ipſe urinam facit ut ca⸗
ni in ſuo cubiculo. Rurſus ciet urinam ueſica ſuis: in terram attigerit: impoſita pubi. Sedis
uitiispræclare prodeſt fel urſinum cum adipe. Quidam adiiciunt ſpũgam argenti acthus

Prodeſt & butyrum cum adipe aſerino ac roſaceo. Modum ipſe res ſtatuunt :-ut ſint illitu

faciles. Præclare medetur & taurinum fel in linteolis concerptis. Rimaſqʒ perducit ad cica
tricem. Inflamationibus in ea parte ſeuum uituli maxime an inguinibus cum ruta. Cæteriſ
medetur ſanguis caprinus cum polenta. Item fel caprinum cõdylomatis per ſe. Item fel lu
pinum ex uino:Panos & apoſtemata in quacunq; parte ſanguis urſinis diſcutit. Item raur i
nus aridus tritus. Præcipuum tamen remedium traditur in calculo onagri: quem dicũt cũ

interficiatur reddere urinam liquidiorem in initio: ſed in terra ſpiſſantem ſe. Hic adalliga
tus fœmini omnes impetus diſcutit omniq; ſuppuratione liberat. Eſt autem rarus inuentu
nee ex omni onagro: ſed celebri remedio. Prodeſt & urina aſini cum melanthio. Et ungu⸗-
læ equinæ cinis cum oleo & aqua illitus. Sanguis equi præcipue admiſſarii. Et ſang uis bu⸗-
bulus: irem fel. Caro quoq; eoſdem effectua habet calida ĩ poſita. Et ungulæ cinis ex aqua
aut melle. Vrina caprarum. Flircorumq; carnes in aqua decoctæ. Aut fimum ex iis cũ mel⸗
le decoctum. Fel urſinum ſiue uerrinum. Vrina ſuum in lana impoſita. Fœmina atteri adu

riq; equitatu notum eſt. Vtiliſſimum eſt ad omnes inde cauſas ſpumam equi ex ore ingui
buſq; illinire. Inguina & ex ulcerum cauſa intumeſcunt. Remedio ſunt equi ſetæ tres toti

dem nodis & ceſtros herba adalligatæ intra ulcus Podagris medet urſinus adeps: tauriũq;

ſeuum pari pondere & cæræ. Addunt quidam hippociſtidem & gallam. Alii hircinum præ
ferunt ſeuum cum fimo capræ & croco & ſinapi cum caulibus ederæ tritis ac perdicio uel

B ii

LIBER

Hore eueumeris ſilueſtris. Item bouis fimum cũ aceti fece. Magnificant & uituli qui non⸗

dum herbam guſtauerit fimum. Aut per ſe ſanguinem tauri. Vulpem decoctam uiuã do-/

nec oſſa tantum reſtent. Lupum ue uiuum oleo cærati modo incoctum. Seuum hircinũ cũ
elſines parte æqua: ſinapis tertia. Fimi caprini cinirem cum axũgia. Quin & iſchiadicos uri
ſub pollicibus pedum eo fimo feruente utiliſſime tradũt. Articulorumq; uitiis fel urſinũ

utuluſimum eſſe & leporis pedes adalligatos. Podagras quidam mitigari pede leporis uiuz

tis abſciſo ſiquis ſecum aſſidue habeat. Perniones urſinus adeps:rimaſq; pedum omnes ar⸗
cet. Efficacius alumine addito. Seuum caprinum. Dentium equi farina. Aprinum uel full

fel. Cum adipe pulmo impoſitus. Et ſi ſubrriti ſint contuſi ue:offenſione. Si uero aduſti

frigore: leporini pilis cinis. Eiuſdem pulmo contu ſis diſſectus:aut pulmonis cinis. Sole adu

ſta ſeuo aiinino aptiſſune curantur. Irem bubulo cum roſaceo. Clauos & rimas calliq; uitia

fimum apri uel ſuis recens illitum ac tertio die ſolutum ſanat. Talorum cinis pulmo apri⸗
nus aut ſuillus: aut ceruinus. Attritus calciamentorum urina aſini cum Iuto ſuo illita. Cla
uos ſeuum bubulum cum thuris polline. Perniones uero corium combuſtum. Melius ſi
ex uetere calciamento. Iniurias a calcitu ex oleo corii caprini cinis. Varicum dolores ſedat
fimi uitulini cinis cum lilii bulbis decoctis addito melle modico. Itemq; omnia i fammata
ac ſnppurationes minantia. Eadé res & podagricis prodeſt & articularis morbis e maribus
præcipue uitulis. Articulorum artritis fel aprorum uel ſuum linteo calefacto impoſitum.
Vituliq; qui nondum herbam guſtauerint fimum. Item caprinum cum melle & aceto de⸗
coctum. Vng uens ſcabros ſeuum uituli emendat. Item caprinum admixta ſandaraca. Ver
rucas uero aufert uitulini fimi cinis ex aceto. Aſini urinæ lutum. Comitiali morbo teſtes

urſinos ediſſe prodeſt: uel aprinos bibiſſe ex lacte equino aut ex aqua. Item aprinam urinãa

ex aceto mulſo. Efficacius quæ inaruerit in ueſica ſua. Dantur & ſuum teſticuli inuetera
ti tritiq; in ſuis lacte præcedente uini abſtinentia & ſequente continuis diebus. Dantur &
leporis ſale cuſtodiri pulmones cum thuris tertia parte in uĩo albo per dies.xxx. Item coa
gula. Eiuſdem aſini cerebrum ex aqua mulſa in fumatum prius in foliis ſemuncia per dies.
Vel ungularum eius cinis cochlearibus binis toto mẽſe potus.Item teſtes ſale aſſeruati &
aſperſi potioni in aſinarum maxime lacte uel ex aqua. Membrana partus earum præcipue
ſi marẽ pe perint: o facta accedente morbo comitialium reſſtit. Sunt qui e mare nigroq; co
medendum cum pane ſub diuo prima aut ſecunda luna præcipiant. Alii carmen: aliqui ſan
guinem aceto dilutum per dies. xl. Bibendum. Quidam urinam equi aquæ ferrariæ cx offi
cinis miſcent. Eadem potione & lymphaticis medęetur. Comitialibus datur & lactis equini
potus licheneq; in aceto mulſo bibendum. Dantur & carnes caprinæ in rogo hominis to⸗
ſtæ ut uolunt inagi. Seuum earum cum felle taurino pari pondere decoctum & in follicu
lIo fellis reconditum: ita ne terram attingat. Potum uero ſublime ex aqua. Morbum ipſum
depræhendit caprini cornus uel ceruini uſti nidor. Sideratis urina pulli aſinini nardo ad⸗
mixto per coniunctionem prodeſſe dicitur. Regio morbo cornus ceruini cinis. Sang uis aſi
nini pulli ex uino. Item fimum aſinini pulli: quod primum edidit a partu datum fabæ ina⸗
gnitudine e uino medetur intra diem tertium. Eadẽ & ex equino pullo: ſimlitercq uis eſt.
Fractis oſſibus præſentaneus maxllarum apri cinis uel ſuis. Item lardum elixũ: atqꝙ; circun⸗

=–

ligatum mira celeritate ſolidat. Coſtis quidem factis laudatur unice caprinum fimum ex

uino uetere: aperit: extrahit: perſanat. Febres arcet ceruorum caroc(ur diximus) Eas quidem
uæ certe dierum numero redeũt oculos lupi dexter ſalſus adalligatuſq;: ſi credimus ma
gis. Eſt genus febrium ꝙ epemerinum uocant. Hoc liberari tradũt: ſiquis e uena auris aſi
ni tres guttas ſanguinis in duabus heminis aquæ hauſerit. Quartanis magi excremẽta fel
lis cũ digyto bubonis adalligari iubet & ne recedant: nõ remoueri ſepteno circuitu. Quis
hoc quæio inuenire potuit? Quæ eſt iſta mixtura? Cur digytus bubonis potiſſin ũ electus
eſt. Modeſtiores iecur fellis decreſcente luna occiſæ inueteratum ſale ex uino bibendum
ante acceſſiones quartanæ dixere. ITdem magi fimi bubuli cinere conſperſo puerorum uri
naillinunt digytos pedum: manibuſq; leporis cor adalligant. Coagulum ante acceſſionẽ
propinant. Datur & caſeus caprinus recens cum melle diligenter ſero impreſſo. Melancoli
cis fimum uituli in uino decoctum in medio eſt. Lethargicos excitat aſini lyen naribus illi

tus ex aceto. Caprini cornus nidor aut pilorum:iecur aprinum. Itaq; & ueternoſis datur.

Pthyſicis medetur iecur lupi ex uino: Macræ ſuis fœminæ herbis paſtæ lardum. Carnes aſi

Nrlunpt
ii Ko
Nem Auuſ
Pulehe
Githuma
nelhaisg
Agiſuu,
Noisſccat
catinpo
Abubuli
ſtemua
culcarunet
toneerui
cohlmm.
lecensuelt
punceexa
Niuiceuü
loinbalnei
Ursrecen⸗
fmum ap
ſacaetaa
luinis
ucaprin⸗
ſcoloreſ
deſturlue
crize pen
ina Felta
Prrſtantiſc
Abuſtis,
Gecos R
canseo
mumdaeos
Aperculu
Corrotz UI
Uidcorn
euetſis er⸗
ANeronen
neleror
lenlepon
illtus.
wöilie⸗
Dricornu
gerbin⸗
cun Mi bo
Colgulam
nſunt
cuntehinn
chrinumne
Uin ciner
fſſllsz
cotledon
umn uino,

ligion
munico,
nrniͤdi
hüciesu
fäluſri
eoris ius
mornezr,
mmullulld
Uero Muſt
nis dlendn
aliqg uin
hulnomnd⸗
☚
n. Meliu
nifanmm
senanbis
i 8 olitun.
Lxeroce⸗
mn Ver
oldo leſte
Bonm wond
liinveren⸗
1Demu
nrhem
Nca perde,
leaſiuun
um Moe
eNgr
eralguin
mmtuoli
ustaumi
mnis to⸗
in ſolial
bumipſun
ardo u
guii
nfbr w⸗
g us eni
q Cul/
Umum 11
Eunicen
edimvs m
Mnauns
gemin
.nO
iciin
linuckan

„

, Uetol U n
ee elo⸗
6 Tch⸗ .
. .

ols .
Cmi

XXVIII.
næ ſumptæ. Hoc genere maxime in achia curant id malum. Fimi quoq; aridi:ſed pabulo ui
ridi paſto boue fumum arundine hauſtum prodeſſe tradunt:Bubuli quoq; cornus mucro
nem exuſtum duorum cochlearium menſura addito melle pillulis deuoratis. Capræ ſeuo
in pulte halicacia & ptiſim & tuſim ſanari. Vel recenti cum mulſo liquefacto:ita ut uncia in
cyathum addatur. rutæq; ramo permiſceatur: non pauci trad unt. Lupi & capræ ſeui cyatho
uel lactis pari menſura deploratum phthiſicum conualuiſſe certus auctor affirmat. Sunt
& qui ſuum. fimi cinerem profuiſſe ſcripſerint in paſſo. Et cerui pulmonem:maxime ſubul
nois.ſiccatum in fumo tritum in uino, Hydropicis auxiliatur urina ueſicæ apri paulatim
data in potus. Efficacius quæ inaruerit cum ueſica ſua. Fimi taurini maxĩie ſubulonus: ſed
& bubuli: de armentinis loquor. Quidam bolbiton uocant. Cinis cocleariorum triũ ĩ mul
ſi hemina bouis fœminæ in mulieribus: & ex altero ſeu in uiris: quod ueluti miſterium oc
cultarunt magi. Fimi uituli maſculi illitum. Fimi uituli cinis cũ en ĩe ſtaphylii æqua por⸗
tione ex uino. Sang uis caprinus cum med ulla. Efficaciorem putat hyrcorum utiq; ſi lentiſ
co paſcantur. Igni ſacro urſinus adeps illinitur: maxime qui eſt ad renes. Vitulinum fimũ
recens uel bubulum. Caſeus caprinus ſuccus cum porto. Ramenta pellis ceruinæ deſecta
punice cx aceto trita.Ruborem cum prutigine equi ſpuma aut ungulæ cinis. Eruptiõibus
picuitæ aſinini fimi cinis cum butyro.Dapulis nigris caſeus caprinus ſiccus ex melle & ace⸗
to in bhalneis oleo remoto. Puſtulis ſuilli fimi cinis aqua i llitus: uel cornus ceruini cinis. Lu
xatis recens fimuin aprinum uel ſuillum. Item uitulinum. Verris ſ puma recens cum aceto
fimum caprinum:cum melle. Bubula caro impoſita tumorem ſanat. Fimum ſuillum in te/
ſta calefactum tritum ; cum oleo duritias corporum omnes tollit optime. Adeps e lupis il
licus in iis quæ rumpere opus eſt plurimunm proficit. Fimum bubulum in cinere cale actu
aut caprinum in uino uel acero decoctum. In furunculis ſeuum bubulum cum ſale. Aut
ſi dolor eſt:inunctum oleo liquefactum ſine ſale.Similiſq; modo caprinum in aàbuſtis. Pro
deſt rurſus adeps cum lilii radicibus. Aprinum aut ſuillum fimum inueterarum. Setarum
cx iis e penicillis tectoriis cinis cum adipe tritus. Tali bubuli cinis cum cæra & medula cer
uina.Fel tauri.Fimum leporis. Sed caprarum fimum ſinc cicatrice ſanare dicitur. Glutinũ
præſtantiſſimum fit ex auribus taurorum & genitalibus. Nec quicquam efficacius prodeſt
ambuſtis. Sed adulteratur nihil æque quibus uis pellibus inueteratis calciamentis quæ ẽt
decoctis. Rhodiacum uero fideliſſimum. Eoq; pictores medici utuntur. Id quoq; quo can
didus: eo probatius. Nigrum & lignoſum damnatur. Neruorum doloribus fimum capri⸗
num daeoctunn in aceto cum melle utiliſſimum putant: uel putreſcente nerue. Spaſmata
& percuſu uitiata fimo aprino curant uero collecto, & arefacto. Sic & quadri gis agẽdis tra
ctos: rota ue uulneratos. Et quoquo modo ſanguine contuſo: uel ſi recens illinarur. Sunt
qui id coxiſſe aceto utilius putent. Quin & in potu farinam eam ruptis con uulneratiſq; &
euerſis ex aceto ſalutarem promittunt. Reuerentiores cĩerem eius ex aqua bibũt. Ferũtq;
& Neronem principem hac potione recreari ſolitum: cum ſic quoq; ſe trigario approbare
uellet. Proximam ſuillo fimo uim putant. Sanguinem ſiſtit coagulum ceruinum ex acecto
Item leporis. Huius quidem & pilorum cinis. Item ex fimo aſinino cinis. Et ilorum quidẽ
cinis illitus. Efficatior uis e maribus aceto admixto. Et in lana ad omne proſluuium impoſi
to. Similiter ex equino capite & fœminæ. Aut fimi uitulorum cinis illitus ex aceto. Item ca
prini cornus uel fimi ex aceto.FHircini uero iocineris diſſecti ſanies efficacior. Et cinis utri
uſq; ex uino potus:uel naribus ex aceto illitus. Hircini quoq; utris uinarii duntaxat cinis
cum pari pondere reſinæ. Quo genere ſiſtitur ſiguis & uulnus glutiatur. Hædinũ quoq;

coagulum ex aceto:& fœminum eius combuſtorum cinis ſimiliter pollere tradunt. VIce⸗

ra ſanat in tibis cruribuſq; adeps urſinus admixta rubrica. Quæ uero ſerpunt fel aprinũ
cum reſina & cæruſa. Maxillarum apri uel ſuum cinis. Fimum ſuum illirum ſiccum. Item
caprinum ex aceto ſub feruefactum. Cætera purgantur & explentur butyro. Cornus cer⸗
ui in cinere. Vel medulla cerui. Fel taurino cum cyprino oleo. Aut fimo aprino. Aut hirci
no. Fimum recens ſuum. Vel inueterati farina illinitur unlneribus fero factis. Phagedenis
& fiſtulis immittitur fel tauri cum ſucco porri aut lacte mulierum. Vel ſanguis aridus cũ
cotyledone hærba. Carcinomata curat coagulũ leporis cum pari pondere capparis aſperſũ
cum uino.Grangrenas urſinum fel pennaillitum. Aſini ungularum cinis ea quæ ſerpunt

ulcera inſperſus. Sanguis equi adrodit carnes ſtiptica ui. Item fimi equini inueterati falli-

B iii

ua. Ea uero quæ phagedenas uocant in ulcerum g enere corii bubuli cinis cum melle. Ca⸗
ro uituli recentia uulnera non parit intumeſcere Fimũ bubulũ cũ melle. Fœminũ uiruli
einis ſordida ulcera: & quæ cacoethe uocant e lacte mulieris ſanat. Recẽtes uero plagas fer
ro illatas glutinum taurinum liquefactum rertio die ſolutum. Caſeus caprinus ſiccus ex
aceto ac melle purgat ulcera. Quæ uero ſerpũt cohibet ſeuum cæra. Item addita pice ac lul
phure procurat. Similiter proficit ad cacoeche hædi fœminum cinis e lacte mulieris. Et ad
nerſus carbunculos ſuis fœmĩæ cerebrum toſtum illitumq;. Scabiem hominis aſimnæ me
dullæ maxime abolent. Vrinæ eiuſdem cum ſuo luto illitæ. Butyrum etiam quod in iumẽ
tis proficit cum reſina calida. Glutinum taurinum in aceto liquefactum addita calce. Fel
caprinum cum aluminis cinere. Boas fimum bubulum: unde & nomen traxere Canum ſca

bies ſanatur bubulo ſanguine recentiIterũq; cum inareſcat illito: & poſtero die abluto ci

nere lixiuio. Spinæ ac ſimilia corpori extrahuntur fellis excrementis. Item capræ ex uino.
coagulo quocunq;: ſed maxime leporis cum thure polline & oleo: aut cum muſci pari põ
dere: aut cum propoli. Cicatrices nigras ſeuum aſininum reducit ad colorem. Fel uituli
extenuat calefactum. Medici adiiciunt myrrham & mel & crocum: æreaq; pyxide condunt
Aliqui & florem æris miſcent. M ulierum purgationes adiuuat fel taurinum lana ſuccida
appoſitum. Olympias thebana addidit hyſopum & nitrum. Cornus ceruini cinis potus.Itẽ
uuluæ laboranti. Hitum quoc; & fel taurinum cum opio appoſitum obolis binis. Vuluas
& pilo ceruino ſuffiri prodeſt. Tradunt ceruas: cum ſenſerint ſe grauidas: lapillum deuo/

rare: quem in excrementis repertum aut in uulua (nam & ibi inuenitur cuſtodire partus
adalligatum. Inueniuntur & oſſicula in corde & uulua:per quam utilia grauidis parturien
tibuſq;. Nam de punice qui in uaccuarum utero ſimili modo reperitur:diximus in natura

bouum. Lupi adeps illitus uuluas mollit. Dolores earum iecur Carneſq; lupi ediſſe pari⸗

turis prodeſt. Aut ſi incipientibus parturire ſit iuxta quiederit. Adeo ut etiam contra illi-

ta noxia ualeat. Eundẽ uero ſuperuenire pernitioſum é. Magnus & leporis uſus mulieri⸗

pus. Vuluas adiuuat pulmo atidus potus. Profluuia iecur cum ſamina terra ex aqua potũ
Secũdas coagulũ. Cauentur pridiana halnea Illitum quoq; cũ croco & porri ſucco:uellere
appoſitum abortus mortuos expellit. Si uuluæ leporũ in cibis ſumantur: mares concipi pu
tant. Hoc & teſticulis eorũ a coagulo profici. Conceptum leporis uero exemptum iis quæ
parere deſierint:: reſtibilem fœcũditatem afferre: Sed & pro conceptu leporis ſani eſt & ui
ro magi propinant. Item uirgini noueè grana fimi ut ſtent perperuo màmæ. Coagulo quocq;

Ob id cum melle linunt ſanguinem ubi euulſos pilos renaſci nolũt. Inflationi uuluæ fimũ

aprinũ ſuillũue cum oleo iluini prodeſt. Efficacius ſiſtit farina aridi aut ſpargatur potioni:
uel ſi grauidæ aut puerperæ torqueantur. Lactis ſuis poto cum mulſo adiuuantur partus
mulierum.Per ſe uero potum deficientia ubera puerperarum replet. Eadem circunlita ſan
guĩe fœminæ ſuis minus creſcunt. Si dolẽt lactis aſinini poru mulcẽtur. Quocd addito mel
le ſumptum & purgationes earum adiuuat. Sanat & uuluarum exulcerationes eiuſde ani
malis ſeuum inueteratum: & in uellere appoſitum duriciam uuluarum emollit. Per ſe ue⸗

ro recens uel inueteratum ex aqua illitum pfilothri uim oprinet. Eiuſdem animalis lyen in

ueteratus ex aqua llitus mamis abundantiam facit. Vuluas ſuffitu corrigit. Vngulæ aſini

næ ſuffitæ partum maturant: ut uel abortus euocetur: nec alixer adbibetur: quoniam uiue

trem partum necat. Eiuſdem animalis fimum ſi recens imponatur: profluuia ſanguinis mi⸗
rec ſedare dicitur. Necnon & cinis eiuſdem fimi: qui & uuluæ prodeſt ipoſitus. Et qui ſpu

ma illita per dies. xl. priuſꝗᷓ naſcantur primum pili reſt ringũtur. Item cornus ceruini deco
Ro. Melſus ſi recentia ſunt cornua. Lacte equino iuuantur uuluæ collutæ. Quod ſi mor⸗
tuus partus ſentiatur: lyen ex aqua dulci potus eiicit. Item ungulæ ſuffitu aut fimum ari
dum. Vuluas procidentes butyrum infuſum ſiſtit. Induratam uuluam aperit fel bubulũ
rolaceo admiæto: foris uellere cum reſina terebenthina impoſito. Aiunt & ſu ffitu fimi in
mare boue procidentes uuluas reprimi Hartu3 adiuuari. Conceptus uero uaccini lactis po
tu. Sterilitatem ob partus uexationem jeri certum eſt. Hanc emendari Olympias theba/
na affirmat felle taurino & adipe ſerpentium & erugine addito melle medicamentis locis
ante coitus. Virulinum quoq; fel ſi in purgationibus fuerit ſub coitu aſperſu uuluæ etia
duritiam uentris emollit: & perfluuium minuit umbilico peruncto atq; ĩ totum uuluæ pro
deſt. Modum ſtatuũt fellis pondere denari ad apii tertiam ammixto amygdalino oleo qua

uuneleſt
tunleruun
mrespann
Bluncum
Ocum
cumm gaim
Arpurgar
nun.r
IAmumil
uino:lecun.
ſacongula
unnerun
Hlammio
Pinnini
orespronn
nulleqoi
Uicoubere
cotnitiulbe
miniecin
Preſtmmin
tut Krillini
Cockus teirn
Gunprius
ſorbos. C
lu.Ladec
kenilepore
uolo guien
capræ ci
doresinhi
Uummilliu
tolllitum
tioniinleri
lbiocden.
Lentlle ine
ceenex
tfmoilu

ny
m ole
gu
egucsquin
elleinin
eſgen
turecete
Curnnf
mus Ani
funcgence
onmniha
mordis
ſudenn
o contt
nugicen

nmelle,,
Eminäuiel
10 Mn ler
n lecus er
aerlul
Neri. R
8Almme me
uodin iume
adle. Pel
(mnunſe
dienbluoc
rrex uin,
lcimi
1 Fel itll
ideconaun
lim ſuccc
ispotos i
nis, Vulnas
Ulumceno⸗
lie unu
partunen
Binur
lemi⸗
condail
us molieni
uuni
nccoruelen
Aconcii
tumi
rickani
Gug
ur in

*“ ms

m

uliaſn

wotv

tum eſſe ſatis appareat hoc inuellere imponunt. Maſtuli fel uituli cum mellis dimidio tti
tum ſeruatur ad uuluas. Carnem uituli ſi cum ariſtolochia inaſſatam edant circa coneptũ:
m ires paritura promittit. Medulla uituli in uino & ex aqua decocta ſeuo exulceratiõibus
uuluarum prodeſt.Icem leps uulpium:excrementumq; felium cum reſina & roſaceo im
poſicum. Caprino cornu ſuffiti uuluam utiliſſimum putant. Silueſtrium caprarum ſãguis
cum palm marina pilos decrahit. Cæterarum uero lcallun uuluarum e mollit ſperſum
& a purgatione coceptus ficit. Sic quoq; pſilothri uis efficitur euulſis pilis: triduo ſeruatũ
illinunt. Profluuium quanuis immenſum urina capræ pota ſiſti obſtetrices promittunt:&
ſi fimum illinatum. Membrana caprarum in aqua partu edito inueterata potuq; ſumpta ĩ
uino:ſecundas pellit. Hædorum pilis ſuffiri uuluas utile putant.Et in profluuio ſangui/
nis coagulum bibi aut hyoſciami iemen imponi. E boue ſilueſtti nigro ſi ſanguine hircini

lumi perungantur mulieri tedium ueneris fieri dicit. Eſchines. ldem amoris pota hirci uri

na am mixto propter faſtigium nardo. Infantibus nihil butyro utilius per ſe & cum melle:

priuatim & in dentione & ad gingiuas. & ad oris ulcera. Dens lupi adalligatus infantiũ pa

uores prohibet: dẽcientiq; morbos. Quod & pellis lupina præſtat. Dentes quidem eorum

maxili equis quo ad alligati infatigabilem curſum præſtare dicuntur. Leporum coagulo

illico ubere ſutitur infantium aluus. Iecur aſini ammixta modice panace inſtilatum in os a
comitialibus motbis & aliis infantes tuetur. Hoc. xl. diebus fieri præcipiunt. Et pel lis aſini
nma iniecta impauidos infantes facit. Dentes qui equis primum cadunt: facilem detitionem
pPræſtant infantibus adalligari. Efficacids ſi terram non attigere. Lyen bubulus ĩ melle edi⸗
tur. Et illinitur ad lyenis dolores. Ad ulcera manantia cum melle. Lyen uitulini in uino de
coctus trituſq; & illitus ulcuſcula oris. Cerebrum capræ magi per annulum aureum traie⸗
ctum prius quam lac detur infantibus inſtillatur contra comitiales:cæterorumq; infantium
morbos. Caprinum fimum inquietos infantes adalligatum panno cohibet: maxime puel⸗
las. Lacte cuprio uel cerebro leporum perunctæ gingiuæ faciles dentiones faciũt. Somnos
fieri lepore ſumpto in cibis Cato arbitratur. Vujſgus & gratiam corpori in nouem ddies fri⸗

☛

uolo quiem loco. Cui tamen aliqua debeat ſubeſſe cauſa in tanta perſuaſione. Magi felle

capræ iacrificatæ dumtaxat illito oculis uel ſub puluino poſito ſonmum allici dicunt. Su⸗

dores inhibet cornus caprini cinis e myrteo oleo perunctis. Coitus autem ſtimulat fel apri
uum illitum. Item medullæ ſuum hauſtæ. Seuum aſininum anſeris maſculi adipe permix⸗
to illitum. Item a coitu equi Virgilio quoque deſcriptum uirus: & teſticuli equini ari di po
tioni inſeri poſſint: dexter ue aſini teſtis in uino potus proportione: uel adalligatus brachia
li.Eiuſdem a coitu ſpuma collecta roſeo panno & incluſa argento ut Eſchines tradit. Salpæ
genitale in oleum feruens mergi iubet epties: eoque perungi pertinentes partes. Bialcon
cinetem ex eodem bibi uel tauri coitu urinam: lutoque ipſo illini pubem. At ed iuerſo mu
ris fimo illito cohibetur uirorum uenus. Ebrietatem arcet pulmo apri aut ſuis aſſus a ieiu

nio cibo præſumptus eo die. Item hædinus:. OSlagert „
H Mlira de animalibus. Vo- a ,Y e Ca. A RSe. XI.
Ira præterea traduntur in iſdem animalibus. Veſtigium equi excuſſ um ungula (ut

m ſolet plerum cſiquis collectum reponat: ſingulare remedium eſſe recordantibus
quo nam loco id repoſuerint. lecur luporum'equinæ ungulæ ſimile eſſe. Et rumpi
equos qui ueſtigia leporum ſub equite ſequantur. Taliſque ſuum diſcordia uim quadam
ineſſe in incenduss ſi fimi aliquid egeratur e ſtabulis facilius extrahi. Nec recurere oues bo
ueſque. Hircorum carnes uirus non recipere: ſi panem hordeaceum eo die quo interfician
tur ederent: laſer ue dilutum biberint: nullas uero teredinem ſentire luna decreſcente in⸗
duratas fale. Adeoque nihil omiſſum eſt: ut leporem ſurdum celerius pingueſcere reperia
mus. Animalium uero medicina. Si ſanguis profluat iumentis: ſuillum fimum ex uino in-
fundendum. Bouni autem morbis ſeuum ſulphur uiuum: alium ſilueſtre: ouum coctum.
omnia hæc trita in uino danda: aut uulpis adipem. Carnem caballinain diſcoctam potu ſuũ

morbis mederi. Omnium uero quadrupedum morbis capram ſolidam cum corio & ranã

rubetam diſcoctas. Gallinaceos non attingi a uulpibus qui iccur animalis eius aridum ede
rint. Vel ſi pellicula ex eo collo indura galli intererit. Similia in felle muſtellæ. Boues in cy
pro contra tormina honinum excrementis ſibi mederi, Inſuper pedes boum ſi prius cor⸗
