AXIMVM hinc opus naturæ ordiemur & cibos ſuos homini narrabi/
mus:fateriq; cogemus ignota eſſe per quæ uiuat. Nemo id paruum ac mo
im dicum exiſtimauerit nominum uilitate decepreus-Cax ſecum in iis aut hel⸗
H lum natutæ dicetur: odia amicitiæq; rerum ſurdarũ ac ſenſu carentium. Et

quo magis miremur omnia ea hominum cauſa quod græci ſimpathiam ap
pellauere. quibus cuncta cõſtant: ignes aquis reſtinguẽetibus: quã ſole deuo

rante: luna pariete altero alterius iniuria deficiãtẽ ſydere. Atq; ut a ſublimioribus receda/

mus:ferrũ ad ſe trahẽte magnete lapide: & allio rurſus abigẽte a ſeſe. Adamãtẽ opũ gaudi

um infragilẽ omni cætera ui & inuictũ ſanguine hircino rũpente: Quæq; alia in ſuis dice⸗
mus locis paria uel maiora mira. Tantum uenia ſit a minimis: ſed a ſalutaribus'ordiemur.
De cucumere ſilueſtri & elaterio. Ca. I.

Primũq ab hortẽſibus.

c. Vecumim ſilueſtrẽ eſſe diximus multo ĩfra ma gnitudinem ſatiui. Ex eo fit medica

mentũ quod uocat᷑ elateriũ ſucco expreſſo e ſemine. Cuius cauſa niſi matur us incidatur:⸗

ſemen exilit oculorũ etiã piculo. Seruatur autẽ decerꝑtus unæ nocte. Poſtero die inciditur
haruũdine. Semen quoq cinere con ſpergitur ad cohercendà ſucci abundantiãa. Qui expreſ

ſus ſuſcipitur aqua celeſti: atq; ſubſideét. Demnde in ſole cogitur in paſtillos ad magnos
mortaliũ uſus. Obſcuritates & uitia oculotũ ſana.:genarũq; ulcera. Iradũt hoc ſucco ta-
ctis radicibus uitiũ nõ attingi uuas ab auibus. Radix aute ex aceto cocta pocdagris illinit᷑.
ſuccoq; dentiũ dolori medet.arida cũ reſina impetiginẽ & ſcabiẽ quã pſora & lichenas uo/
cant Parotidas & panos ſanat. Et cicatricibus colore reddit. & foliorù ſuccus auribus ſur
Adis cũ aceto inſtillatur Elateriũ tempeſtiuũeſt autũno. Nec ullũ ex medicamẽtis longiore
æuo durat. Incipit a trimatu.ſi quis recentiore uti uellit: paſtillos in nouo fictili igne lẽto
in aceto domet.lIdq; melius quo uetuſtius erit. Quẽ iam ducétis annis ſeruatũ eſſe auctor
eiſt Theophraſtus. & uſq; ab quinquageſimum lucernarum lumina extinguit. Hoc enim
ueri experimentum eſt: ſi ad motum priuſꝗ extinguat ſintillare ſurſum ac deorſum co/
gat.Pallidum ac leue hærbaceo: ac ſcabro melius. ac leniter amarũ. Putãt conceptus ad al=
Iigato ſemine adiuuari:ſi terram non attigerit. Partus uero ſi in arietis lana alligatũ inſcie
tis lumbis fuerit: ita ut protinus ab ea eximatur: & rapiatur extra domum ipſam. Cucumi
qui magm ficant naſci præcipuũ in arabia:: mox cineris: alii in archadia tradũt ſimik helio⸗

tropo:Cuius inter folia & ramos prouenire magnitudine nucis iuglãdis ſemen. Eſſe autẽ

ad ſpeciẽ ſcorpionis cauda reflexa: ſed candida. Aliqui ctià ab eo Corpionũ cucumim uo/

cant: efficaciſſmum còtra ſcorpionum ictus: & ſemine & elaterio. & ad purgandum uterũ
aluoſq;. Modus portõône uirium ab dimidio obolo ad ſolitum. Copioſius necat.Sic & con

tra phthiriaſin bibitur. & hydropiſes illitum. Anginas & arterias cum melle & oleo uetere
ſanat. Deanguino cucumere ſiue erratico:& deſatiuo:& de pepone. Ca. II.

VIti hunc eſſe apud nos qui anguinus uocatur: ab aliis erraticus arbitrantur. Quo
m decocto ſperſa mures de eius medicina nõ attingunt. Idem podagris cum articulo
rum morbis decoctum in aceto i linũt præſentaneo remedio. Lumborum uero do

lori ſemine ſole ſiccato dein trito.xxx. denariorum pondere in hemina dato aquæ. Sanat
& humores ſubitos illitum cum lacte mulierum. Purgat eas elaterium: ſed grauidis abor-⸗

txum facit. ſuſpirioſ is prodeſt. Morbo uero regio in nares coniectum. Lentigines & macu⸗
las e facie tollit in ſole illitum. Multi e idem omnia ſatiuis attribuunt. Magnum etiam in
eis momẽti. Nãq; & eorũ ſemẽ ꝗtũ tres digyti apprehẽderint cũ cumno triũ potũq; in ui⸗
no tuſſietibꝰ auxiliat.Sed & phrenericis in lade mulieris: & deſinthericisacetabili mẽſura.

Purulenta aũt expuẽtibus cũ cumino pari põdere. Et iocineris uitũs in aqua mulſa. Vrinã
mouet ex uino dulci. & in renũ dolore clyſteribus ſimul cum cumino iĩfunditur. Pepones

refrigerant maxime in cibo: & emolliũt aluũ. Caro corũ epiphoris oculorum aut dolorib?

imponitur. Radix ſanat ulcera concreta in modum faui quem cæreon uocant. Eadem con

tra uomitiones ſiccatur in farina tuſa. Datur quattuor obolis in qua mulſa:ita ut qui bibe

rit quingentos poſtea paſſus ambulet. Hæc farina & in ſinegmata adiicitur. Cortex quoc
uomitionem mouet: faciẽ purgat. Hoc & folia cuiuſcũq; ſatiui illita.Fadẽ cum melle epi⸗
guctidas ſanãt. Cũ uino canis morſus. Itẽ multipedẽ:ipa græci uocãt: oblõgam: piloſis pedi
bus:pecori præcipue noci uãâ. Morſum tumor inſequitur & putreſcit locus ipſe. Cucumis
odore defectũ amimi. Coctos deraſo cortice ex oleo aceto & melle iucũdiores eẽ certũ eſt.
— De cucurbita ſilueſtri & rapo. Ca.,, llIi.
Vcurbita ſilueſtris quoq; inuenit᷑ ſomphos a grecis appellata inanis: unde & nomè
c digyrali craſſitudine: nõ niſi ſaxoſis naſcens. Huius cõmãducatæ ſuccus ſtomacho
admodum prodeſt. Colocinthis uocatut alia: ipſa iern fed minor ꝗ́ᷓ ſatiua. Vrilior
pallida: quado eius ſunt medicinæ: herbacea arefacta per ſe inanit aluũ: inſuſa quoq; cly/
Keribus inteſtinorũ oĩum uitiis medet᷑ & renũ: & lũborum: & paraliſi ciecto ſemine. Aqua
mullſa in ea coquit᷑ ad dinndias:ſic tuſſiẽti infunditur obolis quattuor. Prodeſt & ſtoma /
cho farinæ aridæ pilulis cum decocto melle ſumptis. In morbo uero regio utiliter ſemina
eius inſumuntur & protinus aqua mulſa. Carnes eius cum abſinthio & ſale dentium dolo
rem tollut. Succus uero cũ aceto calefactus mobiles ſiſtit.ltẽ ſpinæ & lũborũ ac coxarum
dolores:cũ oleo ſi infricet. Præterea mirũ dictu. Semina eius ſi fuerint pari numero adali⸗
gata febribus ſanare dicuntur: quas græci perihodicas uocant. Satiue quoq; raſæ ſuccus

elau⸗
orgreel
osimhbet⸗
coundi⸗
Necno am
Etgreiſie

ceo aeet

meckcu
eniuel
ſiguelit
ſuncunk
tneeleno
ei baicaun
ſiobeopec
colonciad
Cupomzon.
upmitnert

Denpon

Apon
1 letes
coci
clcreczath
Clappelant
üturilo.R
Utlioruimr
geneosd
HaAnnorar
iuntcaleu
ſieumsnphn
liseiusde
gutle locd
rig tolt
Coniondin
Pno corp
Unädertt
Gleus en
halͤdolori
ſiſscite
tümellee
1ieto
Uundenthen
ſintaen
Cafublier⸗
Täcantci
nocritun
ſlücue
nünedlcn
lccü rot
in
umede
Niibn
Uonn uoe
une
mtun

tuu iwilun
Odleiin
2 Cage
AaCmnn
noluccot,
Mgriollnit
Thchenas o/
1saundos ſor
derälongian
äliigmlin
tüeſſezuche
1.. Hocenim
SS
Neptis A,
Mignrü nls
nen Meaus
nndis Do⸗
inesämn,
N Vini
epones
demcon
en guocg
lols bedt
Cucums
cettü el.
etone
ſtomacho
n Nir
ine, Mu
talonn
ter inni
tiumcb
cconnuin
gero
Aeſuun

6

tepefactus auribus medet. Caro eiusliterior ſine ſemine clauis dedũ & ſuppurationibus:
quæ græci uocãt apoſtemata. Decoctæ autẽ uniuerſæ ſuccus dentiũ motus ſtabilit. Dolo-
tes inhibet. Vinũ cũ ea feruefactũ oculorũ etiã ĩpetus. Folia eius etiã cũ recẽtibus cupreſſi
cõtuſa & ĩpoſita.lpſa quoq; toſta in argila ac trita cũ adipe anxeris uulneribus medet ur.

Nec nõ ramẽtis corticis recẽtes podagras refrigerat: & ardores capitis: & maxime infantũ

Et ignes ſacros de ſtrigmæetis uelis ĩpoſitis uel ſeminibꝰ. S uccus ex ſtrigmẽtis illitus cũ roæ⸗
ſaceo & aceto febriũ ardores refrigerat. Aridæ cinis ĩpoſitus mire cõbuſta ſanat. Chryſip⸗
pus medicus dãnabat eas in cibis. Sed oĩum cõſenſu ſtomacho utiliſſime iudicant: & ĩtera
neorũq; ueſcatũq;exulcerationibꝰ. Eſt & rapo uis medica.permes feruẽs ĩ poſitũ ſanat.itẽ
frigus pellit e pedibꝰ aqua decoctus. Et ius fernẽs podagris etiã frigidis medet. & crudũ tu
ſum cum ſale cuicũꝙ; uitio pedũ.Semẽ illitũ & potũ in uino cõtra ſerpentes & toxica ſalu
tare eſſe prodit. A multis uero antidoti uim habere in uino & oleo. Vemocritus in totum
eũ abdicauit in cibis ppter inflationes. Diocles magnis laudibus extulit: etiã uenerẽ ſtimu
lari ab eo profeſſus.Item Dionyſius. Magiſqʒ ſi eruca cõdiretur. Toſta quoq; articulorum
dolori cũ adipe pdeſt.Silueſtre rapũ in aruis maxime naſcit᷑: fructicoſum: ſemine cãdido:
duplo maiore ꝗᷓ papaueris. Hoc ad albicandã cutẽ in facie totoq; corpore utunt mixta uri
na pari menſura. Nãcut ſupra diximus)erui: hordei & tritici & lupini radix ad oĩa inutilis.
De naporũ differentiis: & raphano ſilueſtri: & raphano'ſatiuo: & paſtinaca. Ca. IIII.
Aporãũ duas differẽtias & in medicina græci ſeruãt. Anguloſis foliorũ caulibꝰ flo⸗
n rẽtes: & quod bunion uocãt: purgationibus fœminarũ & ueſicæ. & urinæ utile de⸗
codũ potũ ex aqua mulſa: uel ſucci drachma. Semẽ dyſentericis toſtũ tritũ in aqua
calida e cyathis quattuor. Sed urinã inhibet: fi nõ lini ſemen una bibat᷑. alterũ genus bunia
da appellant: & raphano & rapo ſimile. Semiuis præclari contra uenena: ob id & antidotis
utũtur illo. Raphanũ & ſilueſtre eſſe diximus.Laudatiſſimũ in archadia: ꝗᷓꝗᷓ & alibi naſcit᷑:
utilior urinæ dũtaxat eiiciẽdæ. Cæctero bilẽ detrahit. Præterea cortices in uino. Præterea-
q; crca eos dicta ſunt ſtomachũ purgãt.pituitã extenuãt: urmã cõcitãt. Eſt æſtiuoſus in ita
lia & armoratiã uocãat ſatiuã. Satiui uero decocti mane poti ad ternos cyathos cõminuũt &
eiciunt calculos.Idẽ in poſca decocti cõtra ſerpẽtiũ morſus illinũtur. Ad tuſſim etià mane
ieiunis raphanus pdeſt cũ melle.Semẽ eorũ toſtũ ipſũq; cõmãducatũ ad lagarapomõ.lIn aqᷓ
foliis eius decoctis bibere uel ſuccũ ipſius cyathis binis. Cõtra phlegmoni ipſos illinere tu
ſos utile. Inchoantibus uero recẽtẽ corticẽ cũ melle. Veternoſis aũt ꝗᷓ acerrimos mandare.
Semẽqʒ toſtũ dein cõtritũ cũ melle ſuſpirioſis.idẽ & cõtra uenena ꝓſunt. Cetetũ ceraſtis
ſcorpionibus aduerſat᷑: uel ipſo ſemine infectis manibus impune tractabrlibus. impoſito ra
phano ſcorpionibus moriũtur. Salutares & cõtra fungorũ aut hyſtriomine uenena Xque
ut nicãder tradit. Et cõtra uiſcũ quoq; dari Appolodori duo iubẽt ſcyllætis & tarentinus.
Scylleus ſemeu ex aqua tritũ: tarentinus ſuccũ Lyenẽ itẽ extenuat. Iocineri proſunt: & lũ
borũ doloribus. Hidropicis quoq; ex aceto aut ſinapi ſumpti & lethargicis. Praxagoras &
tlioſis dãdos cenſet. Pliſtomces & colicis. Inteſtinorũ ulcera ſanãt at purulẽta p̃cordiorum
ſi cũ melle dane QQuid ad hæc coquere eos in luto illitos malũt. Sic & fœminas purgari.
Ex aceto & melle ſumpti inteſtinorũ aĩalia detrahũt. Ire ad tertias decocto eorũ poto cũ

uino entherocleis proſunt. Sanguinẽ quoq; inutilem ſic extrahunt. Medius ad hæc & ſan

suinẽ excreãtibus coctos dari iubet.& puerpis ad lactis copiã augẽdã. Hippocrates capil-
Psmuliert defluos fricari raphanis: & ſuꝑ umbilicũ iĩponi cõtra toriuẽta uuluæ. Reducũr
& cicatricẽ ad colorẽ. Semẽ quoq; ex aqua ĩpoſitũ ſiſtit ulcera:quæ phagedenas uocãt. de
mocritus uenerẽ hoc cibo ſtimulari putat. Ob id fortaſſis uoci nocere aliqui tradiderunt.
Folia quæ in oblõgis tantũ naſcũtur excirare ocdlorũ aciẽ dicũtur. Vbi uero acrior rapha
ni medicina admota ſit.hyſopũ dari ptinus imperãt.hæc anthipathia eſt. & auriũ grauitati
ſuccũ raphani inſtillat. Nã uomituris ſmo cibo eſſe eos utiliſſimũ eſt. Paſtinacæ Umile hi-
biſcũ:quod molochẽ agriã uocãt:& aliqui pliſtolochiã. Vlceribus chartilagini oſſibus fra⸗
Ctis medet᷑.Folia eius ex aqua pota aluum ſoluũt:ſerpẽtes abigũt.Apũ:ueſparum:crabro⸗
nũ: ictibus illita medent᷑. radicẽ eius ante ſolis ortũ erutã inuolnũt lana coloris quẽ nati/
uum uocãt. Præterea ouis quæ fœminã peperit. Strumiſq; uel ſuppuratis alligãt. Quidã
ad hunc uſum auro effodiendã cẽſent. Cauendũq; ne terrã attingat. Celſus podagris quæ

ſine tumore funt radicem eius in uino decoctam imponi iubet.

De ſtaphylino fiue paſtinaca & gigidho & ſiſere & ſeſili & inula & de cepe ſilueſtri. Ca. V.

Lterũ genus eſt ſtaphylinos:quod paſtinacã erraticã uocãt. Eius ſemẽ cõtritũ & in

a uino potũ tumentẽ:aluũ & ſuffocationes mulierũ doloreſq; lenit: in tantũ ut uul
uas corrigat.Illitũ quoq; paſſionibus uẽtris earũ prodeſt. Viris uero prodeſt cũ pa

nis portione æqua tritũ. Ex uino potũ cõtra uẽtris dolores:Pellit & urinà: & phagedenas

ulcerũ ſiſtit recẽs cũ melle impoſitũ. uel aridæ farinæ inſperſam radicẽ eius. Dieuces cõtra

iocineris ac lyeuis:iliũ:lũborũ:& renũ uitia ex aqua mulſa dari iubet. Cleophantus & dyſẽ
tericis ueteribus. Philiſton in lacte coquit: & ad itranguriã dat radicis uncias quartuor. Ex
aqua hydropicis: ſimiliter & opiſtotonicis: & pleureticis: & comitialib?. Habẽtes eã feriri a
ſerpẽtibus negãtur. Aut qui ante guſtauerint non di. Percuſſis ĩ ponit᷑ cũ axungia. Folia
cõtra cruditates mãduntur. Orpheus amatoriũ ineſſe ſtaphylino dixit: fortaſſis quonià uz-
nerẽ ſtimulari hoc cibo certũ eſt. Ideo cõceptus adiuuarè aliqui prodiderunt. Ad reliqua
& ſatiua pollet.efficacior tamẽ ſilueſttis magiſq; impetroſis nata.Semẽ ſatiuæ quoq; con-
tra ſcorpionũ ictus ex uino aut poſca ſalutare eſt. Radice eius circũſcalpi dentes dolore li-

berantur. Syria in hortis operoſiſſima. Inde quoq; eſt ꝓpuerbiũ græcis. Multa ſyrorũ olera
Simillimã ſtaphylino herba ſerit: quà alii gigidion uocant: tenuius tñ & amarius: eiuſdẽq;
effectus eſt. Coctũ crudũq; ſtomachi magna utilitate. Siccat enĩ ex alto oẽs humores eius
Siſer araticũ ſatiuo ſimile eſt & effectu. S tomachũ excitat. Faſtigiũ auſtergit. Ex aceto le⸗
ſerpitiato ſumptũ: aut ex pipere & mulſo:uel ex garo urinã ciet(ut Opinion credit) & ue
nerẽ.In eadẽ ſentẽtia eſt Diocles.Præterea cordi cõuenire coualeſcẽtiũ. Aut poſt multas
uomitiões per quã utile. Heraclides cõtra argẽtũ uiuũ dedit. Et ueneri ſubinde offenſan/

tem ægriſq; ſe recolligẽtibus.hũc Heſius ideo ſtomacho utile uideri dixit: qm nemo tres

ſiſeres edendo cõtinuaret. Eſſe tñ utile cõualaſcẽtibus & ad uitã trãſeuntibus. ſatiui priua
tim ſuccus cũ lacte caprino potus ſiſtit aluũ. Et qm pleroſq; ſimilitudo nominũ grecorum

cõfundit: cõteximus & de ſeſili. ſed hoc eſt uulgaris noticiæ. Optimũ maſilienſe. Lato eni

grano & fuluo eſt: ſecũdũ æthiopicũ nigrius. Creticũ odoratiſſ mũ omniũ. Radix iucũdi
odoris eſt. ſemen eius eſſe & uultures dicũtur. Prodeſt hommi ad tuſſim ueterẽ. Rupta:

cõuulſa:& in uino albo potũ.ltẽ opiſtothonicis: & iocinerũ uitiis & tormimbus: & ſtrangu
riæ: duarũ aut triũ lig ularũ menſura:ſunt folia utilia: ut quæ partus adiuuẽt etiã quadru

pedũ:Hioc maxime paſci dicũtur ceruæ perituræ. Illinit᷑ & igni ſacro. Multũ in ſumo cibo

cõcoctionibus cõfert uel folio uel ſemine. Quadrupedũ quoq; aluũ ſiſtit: ſiue tritũ potui

infuſum:ſiue mandendo cõmãducatũ e ſale. Boum morbis medetur: uel ſi cõtritũ infundi

tur.lnula quoq; a ieiunis cõmanducata dentes confirmat.Si ut eructa eſt terrã non attin⸗
git. Condita tuſſim emundat. Radicis uero decoctæ ſuccus tineas pellit. Siccata autem in
umbra farina tuſa & conuulſis & inflationibus & arteriis medetur. Venatorũ morſus abii,/
git. Folia ex uino lumborũ dolori illinuntur. Cepæ ſilueſtres nõ ſatiue olfatu ipſo & dela

chrimationi & caligini medẽrur. Magis uero ſucci inunctione. Sõnum etiam facere tradũ
tur. & ulcera oris lanare cõmanducate cũ pane. & canis morſus uirides ex aceto illitæ aut
ſiccæ cũ melle & uino: ita ut poſt diẽ tertiũ ſoluãtur. ſic & tritæ ſonãt. Lotãà in cinerẽ epi/

ari multi impoſuere cũ farina hordeacea. Et genitaliũ ulceribus. ſucco & ſicatrices ocu
orum & albugines & argemas inunxere: & ſerpẽtium morſus & oĩa ulcera cũ melle.Irem

auricularum cum lacte mulierũ. & in iſdem ſomtũ ac grauitatẽ emendãtes cum adipe an⸗
ſerino aut cum melle ſtillauere: Et ex aqua bibendũ dederunt repente obmuteſcentibus.

In dolore quoq; ad detes colluẽdos inſpillauere: & plagis beſtiarum omniũ priuatim ſcor-

pionum. Alopecias fricuere & pſoras tuſcis cepis. Coctas dyſentericis ueſcendas dedere.

t contra lũbornm dolores. Purgamẽta queq; earum cremata in cinerem illinẽnes ex ace/

to lerpentiũ morſibus. In ipſas quoq; multipedes ex aceto. Reliqua inter medicos mira di

uerſitas. Proximi inutilia eſſe præcordiis & cõcoctioni. Inflationẽq; & ſitim facere dixerũt.
Aſclepiadis ſchola ad ualidũ quoq; colorẽ profici in cibo.& ſi ſuccũ ieiunii quottidie dant
firmitatẽ ualitudinis cuſtodiri. Stomacho utilia eſſe: ac ſpiritus agitationi. Ventrẽ mollire
Hiæmorrhoidas pellere ſubditas pro balanis ſuccum cũ ſucco fœniculi cõôtra incipientes
hy dropiſes mire proficere. Item contra anginas rutæ & melle. Excitari iiſdem lethargicos
Varro quæ ſale aut aceto piſa eſt arefactaq; uermculis non infeſtari auctor eſft.
De porro fectiuo & capitato: & de allio. Ca.. VYVI.

mis
Uet
locemnon
Falbeſtiar
ſendores
Cbus uccic
cumeiod:
ſaraiſtln
csbtadt
uspuloa,
nule⸗in

ſclleuet
tatente

Pippores
tüifominn
onacsspul
fultnepane
leilonogn
(urerdecoe

igvorücib

Cderenbelt
CKpdeſt Cu
ſetemeemur⸗
Nisnorusln.
Crilteexol
lleoſecüdos
fnnnrinſani
Cicenurexa
nnenopotü⸗
inlt
hntcnudi
Daiüdlore
ncilumi
uugines
ltübennixt
fonein tot
Uuuniliin
corbugili
Wmbelcä!
Unpotum
Retundres,
cum liele⸗
Guroilirn
crecli cn
ercutere d.
helan Bu,
rnen reſt
re oma
. Caln

cini ain

entmmänn

doproceti
Ahuugelenn

engcit,

Phmmmä
ſbang güteii⸗
anungibain
dm Anein
aue voqco⸗

emezcloel⸗

Ulnſerwclen
Nib iſcig
Aunrα
r re
Nondeni die
gutpoſt moln
binde ofelt
bqnheonn
nolaiui n
minügreromn
Clienle aven
i.Radin ii

nueten Ren

imbusakuun
nnätti gunn
Aüniitan
e:ſvenniwn
mimmi
Konmmenn.

——

Eeniſoace
mlauriii
ceto u
einchriieh⸗
ſctc
cimelelen
cunaihenn
Nteſenthut
gäiunin n
encs cele⸗
=
necicos min
fretennl,
ſeminz
i.
mnbingi

Orro ſectiuo profluuia ſanguinis ſiſti in uarribus contrito eo obturatis: uel gallæ
p mixto: aut mentæ. Item ex abortu ꝓfluuia poto ſucco cũ lacte mulierũ. Tuſſi etiã
lulueteri: ac pectoris & pulmonis etià uitiis medetur. illitis foliis ſanãtur ambuſtæ epi
nyctides:ita uocat: ulcus acie hebetãs: & in angulo oculi pꝑpetim humor emanans. Quidam
eodem noie appellãt puſtulas liuctes: ac noctibus ingetates. Et alia ulcera cum melle trito
Vel beſtiarũ morſus ex aceto.liẽ ſerpẽtiũ aliorũ uitia cũ felle caprino uel pari mẽſura mul
ſi.Stridores cũ lacte mulieris. Capitis dolores.ſi in nares fundat᷑ dormituris ue in aurẽ du
obus ſucci coclearibus: uno mellis. Succus & ad ſerpẽtiũ ſcorpionũq; ictus in potum bibit᷑
cũ mero:& ad lũborũ dolores cũ uino hemyna potus. Sanguinẽ uero excreãtibus & phthi
ſcis diſtillationibus lõgis uel ſuccis: uel ex ipſo cibo prodeſt. Ita morbo regio uel hydro/
picis.Et ad renũ dolores cũ ptiſanæ ſucco acceptabuli menſura. ldem modus cũ melle uuji
uas purgat. Totus uero edit᷑ & cõtra fungorũ uenena. Imponit & uulneribus Venerẽ ſti

mulat. Sitim ſedat. Ebrietates diſcurrit. Sed oculorũ aciẽ hebetare tradit.inflationẽ quoq;

facere:quæ tñ ſtomacho nõ noceat: uetreq; molliat. Voci ſplẽdorẽ affert. Ca pitato maior
eſt ad eadẽ effectus. Sanguinẽ reiicietibus ſuccus cũ caule aut thuris farina uelacatia da?’

Hippocrates & ſine alia mixtura dari iubet. Vuluaſq; cõtractas apiri putat. Fœcũditatem

etia fœminarũ hoc cibo augeri. Cõtritum ex melle ulcera purgare. Tuſſi & diſtillatione
thoracis. Pulmonis & artheriæ ſanat uitia datũ in ſorbitione priſanæ. Vel crudũ præter cs

pita ſine pane ita ut alternis diebus ſũmatur.uel ſi purulẽta excreãtur. Sic & uoci uel ue-⸗

neri ſõnoq; multũ cõfert. Capita bis aqua mutata cocta aluũ ſiſtũt: & inflationes ueteres⸗
Cortex decoctus illituſq; inficit canos. Allio magna uis: magnæ etiã utilitates cõtra aqua

rũ & quoruũlibet locorũ mutationes ſerpẽtes abigit & ſcorpiones odore. atq; ut aliqui tra

didere ad beſtiarũ oĩum ictibus medet.Potu ueſ cibo uel illitu priuatiĩ cõtra hemorrhoi⸗

das pdeſt. Cũ uino reddit uomitũ. At nẽ cõtra araneorũ aut mnriũ uenenatũ morſum ua

iere miremur: aconitũ quoe alio noĩe pardaliãches uocat᷑ depellit. Itẽ hyoſcyamũ cõtra ca
nis morſus.lInq; uuinera cũ melle ĩponit᷑.Ad ſerpẽtiũ ꝗdẽ ictus potũ cũ reſtibus ſuis. Effi⸗
caciſſime ex oleo illinit. Attritiſq; corporũ partibꝰ. uel ſi ueſica intumuerit. Quin & ſuffi⸗

tu eo ſecũdos partus euocari exiſtimauit Fippocrates: cinere eorũ cũ oleo capitis ulcera

manantia ſanitati reſtituẽs. Suſpirioſis coctum aliqui crudũ id dedere. Diocles hydropicis
cũ cẽtaurea aut in fico duplici ad euacuãdã uu Quod efficatius pᷣſtat uiridi cũ coriãdro

in mero poe duſ pirioſis aliqui & tritũ in lacte dederũt. Praxagoras & cõtra morbũ regiũ

uino ui
dabant crudũ. Diocles phreneticis elixũ Cõtra anginas tritũ ĩponi & gargarizare prodeſt
Dẽtiũ dolorẽ tribus capitibus in aceto tritis ĩminuit.Vel ſi decocta aqua colluantur: adda
turq; ipſum in caua dentiũ. Auribus etiã inſtillatus ſuccus cũ adipe anſerino. Phthiriaſes
& purrigines potũ. Tuſum itẽ cũ aceto & nitro. Cõpeſcit diſtillationes cũ lacte coctũ uel

uit. Et cõtra ileũ in oleo & pulte ſic illinẽs. Strumis quoq;. Antiqui & inſaniãtibꝰ

rritũ permixtũue caleo molli. Quo genere & raucitatẽ extenuat. Vel phthiſin in fabæ ſor⸗
bitione.in totũ autẽ coctũ utilius eſt crudo:elixũq; roſto.ſic & uoci cõfert. Tineas & reli

qua aĩalia interaneorũ pellit in acero mulſo coctũ. Tenaſmo in pulte medet᷑. Temporum
doloribus illitũ elixũ & puſtulis coctũ cũ melle deinde tritũ. Tuſſi cũ adipe uetuſto deco
ctum uel cũ lacte:aut ſi ſanguis etiã execretur: uel purulenta ſint. Et pituitæ ſub pruna co
ctum potum & cũ mellis pari modo ſumptũ. Cõuulſis & rupais cũ ſale & oleo. Nã cũ adi/
pe tumores ſuſpectos ſanat. Extrahit fiſtulis uitia cũ ſulphure & reſina etiam harundines
cum pice.Lepras:lichenas:lentigenes exulcerat: ſanatq; cum origano: uel cinis eius ex eleo
& garo illitus.ſic & ſacros ignes.Sugillata aut liuẽtia ad co'orẽ reducit. Cõbuſtũ ex melle
credũt & comitialẽ morbũ ſanare:ſi quis eo in cibo utatur ac potione. Quartanas quocʒ
excutere potum caput unũ cum laſer itii obolo.In uino auſtero tuſſi: & alio modo acce/
ptum. Suppurationes quãt aſlibet ſanat:fractæ in coctũ fabæ atq; in cibo ſumptũ donec ſa⸗
nitatem reſtituat. Facit & ſõnos atq; in totũ rubicundiora corpora. Venerẽ quoq; ſtimu/
lat cum coriandro uiridi tritũ potũq; e mero.Vitia eius ſunt ꝙ oculos hebetat: inſationes
facit: ſtomachum ledit copioſius ſumptũ.ſitim gignit. Cærerum contra pituitam & galli
næ & gallinaceis prodeſt. Kfierum farre in cibo iumentis urinam reddere: atq; nõ torqueri
uradunt ſi eo trito natura tangatur.

De laccuca ſiluatica ſiue caprina: & eſopo: & ilati: & lactuca lilueſtri. C. VIl.

LBER.
Alctucæ ſponte naſcentis primum eſt genus eius quà caprinam uocant Qux pifre⸗

1in mare deiecta protinus necantur qui ſunt in proximo.

læ & foliis contuſis aſperſo ſale nerui inciſi ſanantur. Eadẽ trita ex aceto colluta matutinis

bis e meſe dolorẽ dẽtiũ prohibet. Alterũ eſt genus quod græti eſopon uocãt. Huius folia

trita & cum polenta illita ulceribus medentur. hæc in aruis naſcitur. Tertium genus eſt in
ſiluis naſcens iſatin uocant. huius folia trita cum polenta uulneribus proſunt. Quarto infe
Rores lanarũ utuntur: quod ſiluaticum uocant. Simile erat lapato foliis niſi ꝙ plura haber
& nigriora. Sanguinẽ ſiſtit. Phagedenas & putreſcenta ulcera quæ ſerpunt ſanat.Item tu⸗
morẽes ante ſuppurationẽ. Contraignẽ ſacrum radice uel foliis prodeit uel ad lienes pota.

hæc propria ſingulis. Cõmunia autem ſponte naſcentibus: candor caulis: inrerdum cubita

li ſongitudine: tyrſo & foliis ſcabricia. Ex his rotunda folia & breuia habentẽ ſunt qui hie
raciã uocent: quoniã accipitres ſcalpendo eã: ſuccoq; oculos ungendo obſcuritatem cũ ſen

ſere diſcutiant. Succus oĩbus candidus: uitibus quoq; papaueri ſimilis Carpitur per men/

ſes inciſo caule. Conditur in fictili nouo ad mulra præclarus. Sanat omnia oculorum uitia
cum lacte mulierum: arcet nubeculas: cicatrices aduſtioneſq; omnes præcipue calligines.
Imponitur etiam oculis in lana contra epiphorras. Item ſi uccus aluum purgat in poſca po/
tus ad duos obolos. Serpẽtiũ ictibus medetur in uino potus. Et folia toſta thyrſulq; triti ex
aceto bibũtur. Vulneri illinuntur maxime contra ſcorpionũ ictus. Verũ contra longia cõ⸗
mixto uino ex aceto. Alis quoq; uenenis reſiſtunt: exceptis quæ ſtrangulando necit: aur
iis quæ ueſice nacent: item pſymithio excepto. imponuntur & uẽtri ex melle atq; aceto ad
dettahenda uitia alui. Vrinæ difficultates ſuccus emendat. Crarenas eum & hydropicis o/
bolis duobus in aceto cyatho uini dari iubet. Quidam & e ſatiuis colligunt ſucco minus
efficaci. Peculiares earum uires partim iam dictæ ſunt. Sõnum faciendi: ueneremq; inhibẽ

di: æſtum refrigerandi: ſtomachum purgandi: ſanguiuem augendi. Nunc non pauce reſtät

quoniam & inflationes diſcutiunt: ructuſq; lenes faciunt. Concoctiones adiuuant. Crudi-
tatem ipſe nequaquã faciunt: nec nulla res maiorem in cibis auiditatem incitat inhibetq;.
Eadem in cauſa alterutrinq; modus eſt. Sic & aluũ copioſiores ſoluunt. Modicæ ſiſtũt. Lé
ticiam pituite digerunt. Atqʒ ut aliqui tradiderunt: ſenſum purgant. Stomachos diſſolu/
tos utiliſſime adiuuant. Vrine nſus adiuuãt: & oxyporoboli aſperitatem addito dulci acre
mentum aceti temperantes. Si craſſior pituita ſit: ſcyllite aut uino abſinthite. Si & tuſſis ſẽ
tiatur hyſopite admixto. Dantur cœliacis cum intubo erratico: & ad duricxiam præcordio
rum. Dantur & melancholicis candidæ copioſiores: & ad ueſicæ uitia. Praxagoras & dyſen
vericis dedit. Ambuſtis quoq; proſunt recentibus prius ꝗᷓ puſtulæ fiant cũ ſalæ illitæ. VI⸗
cera etiam quæ ſerpunt coercent initio cum aſſo nitro. Mox in uino tritæ. igni ſacro illinũ
tur. Conuulſa & luxata caulibus tritis cõ polenta & aqua frigida leniunt. Eruptiones pa-
pularum ex uino & polenta. In colera qnoq; coctas patellis dederunt Ad quod utiliſſime
ꝗmaxime caule ſed amaræ. Quidam lacte infundũt. Deferuefecti ii caules & ſtomacho uti
liſſimi traduntur. Sicut ſoniio & ſatiua maxime lactuca & amara lactenſq;:quã miconidem
uocauimus. Hoc lac & oculorum claritati cũ muliebri lacte utiliſſimũ eſſe præcipitur: dũ
tempeſtiue capiti inungũtur. Oculorũ quoq; uitis quæ frigore in iis facta ſunt. Miras &
alias inuenio laudes. I horacis etiã uitis prodeſſe nõ ſecus ꝗ ambrotouũ cũ melle attico.
Purgari & fœminas hoc cibo. Semen ſatiuarũ cõtra ſcorpiones dari. Semine trito ex uino
poto & libidinũ imaginationes in ſõno cõpeſcit. Tentãtes aquas nõ nocere lactucam edẽe⸗
tibꝰ. Quidam tamẽ frequentiores in cibo officere c aritati oculorum tradiderunt.
De generibus betꝰ ᷣ ESchubis & cichorio & ſeri genera duo. Ca. VIIk.
Eec beta ſine rendio eſt utraq;. Siue candide ſiue mgre radix recens & madefacta
n ſuſpenſa funiculo cõtra ſerpentiũ morſus efficax eſſe dicitur. Candida beta cocta
cum alio crudo ſumptacõtra tineas. Nigræ radices ita in aqua coctæ pruriginẽ tol
lunt.Atqʒ in totũ efficatior eſſe traditur nigra. Succus eius capitis dolores ueteres & uer
tigines. Item ſonitũ aurium ſedat infuſus iis. Ciet urinã. Medetur dyſentericis iniecta &
morbo regio. Dolores quoq; dentiũ ſedat illitus ſuccus. Et contra ſerpentium ictus ualer
ſed huic radici dũtaxat cypreſſus.Ipſa uero decocta pnionibus occurris. Albæ ſuccus epi⸗
phoras ſedat frõte illita. Aluminis paruo admixto ignẽ ſacrũ. Sine oleo trita licet aduſtis

uius lac expiſſatum mox
in aceto pondere obolorum duum adiecto aquæ uno cyato hydropicis datur Cau

veierurh
getisctu
Pocpun 90
Niopes it0
üminorb
ſis utllia
Cenaculn
Guccuseon
ſcrenin
Vocan qgoo
lecbül
AKonache
etnlool

o goce

fuorcbies!
Cureſonapg
Nochücſo
Nuptnaco
Gelsiplal,

bemrc⸗

loincibo ret
Ukes ſtom.
oOndesh
Nano dieru
Aae
eice
temß⸗
leſlquipe
lem Ereci

Uitomach
Midus.Vne

Meppellar
Clmn Cne
ahits
areto n
1oTanrum
Innlotbena
lcumure
ligmieir
llismech
(nlucln
lieciri
mopolen
MotrQuin
heruisem
1 hues ile
neiner
mtat gur
mletnil
ltone

.

nule
nnor
g⸗ GrCn
lunmnni
uttl
mmorduneſt,
nnine
lennbe
tlam unt
dlenes,
verdum abi
telüm guih⸗
untueemcäſa
Detur Permen
Nhlorung uti
Pe cligne,
l

Nln

nnlongndi
landomentre
lengen
Ahzckminn
tfuou
on aendiä
diummn Cd⸗
Lin inbeg
oclcke linle
hos CMal,
cdicoclie
eKunſl
im nnto
Goruäcſn
Nilcvilii
“
iliee
mnacho⸗ i
nicoidenn
igru: d
..Mirn&
ellettico⸗
to er uind
tucamec
me
bendn
Ntenes Alit
gsinehet
nsuit
ſucauen/

icetiuti

ZMW

„

xNx

medetur. Et contra eruptiones pa pularũ cocta. Eadẽ contra ulcera quæ ſerpũt. Hlinit᷑ & alo

petiis cruda. Et ulceribus quæ in capite manant. Succus eius cu melle naribus inditus ca-
put purgat. Coquitur & cũ lenticula addito aceto: ut uẽtrẽ molliat. Validius cocta fluctu
ationes ĩtomachis ſiſtit & uẽtris. Eſt & beta ſilueſtris quà limoniõ uocãt. Alii neurodé: mul
tũ minoribus tenuioribuſq; ac denſioribus foliis. Vndeci ſæpe cauliũ. KHuius folia ambu-
ſtis utilia. g uttantia aſtringũt ſemẽ acetabuli mẽſurdyſentearicis pꝓdeſt. Aquæ e rad ice co
æ maculas ueſtium eluere dicũtur: itẽ; mebranarũ. Intubi quoq; nõ extra remedia ſunt.
Succus eorũ cũ roſaceo & acero capitis dolores lenit. Ideq; cu uino potus iocicribus & ue
ſicæ & epiphoris ĩpõit Erraticũ apud nos quida ambugia appellauere. In ægypto cichoriũ
uocan quod ſiluenre ſit. Satiũ autẽ ſerin quod eſt minus &uenoſius. Cichoriu refrigerat.
Inde cibũ ſumptũ & illitum collectiones: ſuccuſq; decocti uentxrẽ ſoluit. Iocineri & renibꝰ
& ſtomacho prodeſt. Itẽ ſi in aceto decoquarur: urinæ tormina diſcutit. Ite morbũ regium
e mullſo ſi ſine febre ſit.Veſicã adiuuant. Mulierũ purgationibus quidẽ decoctũ in aqua
adeo prodeſt: ut emortuos partus trahat. Adiiciunt magi ſucco totius cum oleo perũctos
fauorabiles fieri: & quæ uelint facilius ipetrare. Quod quidé ꝑp ſingularé ſalubritaté aliꝗ
chreſton appellant: alii pacracion. Et ſilueſtre genus alii edypnioda uocEπ- latioris folii. Sto
machũ diſſolutũ aſtringit cocta. Crudaq; ſiſtit aluũ Et dyſentericis ꝓdeſt magis cũ lente,
Rupta & conuulſa utroq; genere iuuant. Item quibus genitura ualitudinis morbo effluar

eris & ipſa latucæ ſimillima duũ generũ é. Silueſtris melior. Nigra iſta & æſtiua. Deterior 4†
hy ber na: & candidior Vtracq; tamẽ ſtomacho utiliſſima:pᷣcipue que humor uexat. Cũ ace⸗ Ua.
to in cibo refrigeran uel illicæ: diſcutiuntq; & alios qu ſtomachi. Cum polenta ſilueſtiriũ (ce l..

radices ſtomachi cauſa ſorbentur. Er cardiacis illinuntur ſuper ſiniſtram mamam & ex ace⸗
to. Omnes hæ & podagricis utiles & ſang uinem reiicientibus. Item quibus genitura fluit
alterno dierum potu.Petronius Diodotus qui antilegomena ſcripſit in totũ danauit: ſe-
riam multis modis arguens. Sed aliorum omniũ opinio reſiſtitt
Drah 1 — apſana: & de braſſica marina G& ſcy la & de bi bis 8 bulbine. Ca. IX.
Raſſicæ laudes longũ eſt exequi: cum & Chryſippus medicus priuatim uolumen

b ei dicauerit per ſingula membra hominis digeſtum & Dieuches. Ante omnes au⸗
tem Pythagoras & Cato nõ parcius celebrarint. Cuius ſententià uel eo diligentius

perſeſequi par eſt: ut noſcatur qua medicina uſus ſit annis ſexcentis. In tres ſpecies diuiſe

re eam græci antiquiſſ mi: Criſpam: quam ſelinada uocauerunt a ſimilitudine apii folio/
xum:ſtomacho utilem: aluum modice mollientem. Alteram elean latis foliis e caule exe⸗

untidus. Vnde cauloden quidam uocauere: nullius in medicina momenti. Tertia eſt proz

prie appellata carambe: tenuioribus foliis: & ſinplicibus: denſiſſimiſq; amarior: ſed eftica⸗
ciſſuma Cato criſpam maxime probat: dein lenẽ: gradibus foliis: caule magno. Prodeſſe tra
dit capitis doloribus oculorum caligini: ſintilationibuſq;: uel ſtomachi præcordiis. Cruda
ex aceto & melle coriadro: ruta: menta. Laſeris radicula ſumpta acetabulis duobus matuti
no. Tantamq; eſſe uim: ut qui terant hæc ualidiores fieri ſe ſentiant. Ergo uel cũ uino tri-
tam ſorbendam uel ex olei intinctu ſummendam. Podagræ autẽ morbiſq; articulariis illi
ni cum rutæ coriandri & ſalis mica hordei farina. Aqua quoq; eius decocta neruos articu⸗
loſq; mire iuuari. Si foueantur uulnera & recentia & uetera. Etiam carcinomata quæ nul
lis aliis medicametis ſanari poſſint. Foueri prius aꝗᷓ calida iubet: & bis die tritã ĩponi. Sic et
fiſtulas eluxatas & tũores reuocari: qq; diſcuti op?ſit. Inſõia ẽt uigilias qᷓ tollere decctã ſi ie
iuni edãt ꝗᷓ plurimã ex oleo & ſale. Tormia ſi decocta iteg decoquataddito oleo & ſale cu

mio polẽta.Si ita ſumatur ſine pane magis profuturã. Inter reliqbilẽ detrahit p uinu nigrũ

pota.Quin & urinam eius in braſſicam potandam æſtimauerit: aſſeruari iubet calefactaq;

neruis cemedio eſſe. Verba ipſius ſubiiciam ad exprimendam ſententiam. Pueros pulillos
ſi laues illa urina: nunquã debiles fieri. Auribus quoq; ex uno ſuccum braſſicæ tepidum in
ſtilari ſuadet.Idq; etiam tarditati audientium prodeſſe aſſeuerat. Et impetigines eadem ſa
nare ſine ulcere. Græcorum quoq; opiniones iam & Catonis cauſa poni cõuenit in.iii. dun

taxat quæ ille pertermiſſit. Biles detrahere non præcoctam putant. Item aluum ſoluere ea

dẽ ; bis coctam ſiſtere. Vino aduerſari: ut inimicam uiribus: Antecedente qui cibis caueri

ebrietatẽ.Poſtea ſumpta crapulandiſcuti. Hunc cibum & oculorũ claritati cõferre multũ:
Succo uero crudæ angulis uel tantum tactis cum attico melle plurimũ. Facillime concoꝗ:

e S

Ideo paralyticis & tremulis dari iubet. & ſanguinẽ ex creantibus. Hippocrates cœliacis dy
ſentericis bis coctà cum ſale. Itẽ ad tenaſmon & renũ cas. Lactis quoq; ubertatẽ puerperis
hoc cibo fieri iudicans. Et purgationẽ fœminis. Crudus quidé caulis ſi edat᷑: ptus quoq;
emortuos pelli. Apollodorus aduerſus fungorũ uenena ſemẽ aut ſuccũ bibẽdũ cẽſet. Phi
Iiſtiõ opiſtotonicis ſuccũ ex lacte caprino cũ ſale & melle. Inuenio & a podagra liberatus
edendo eã: decoctæq; ius bibẽdo. Hoc & cardiacis datũ & comitialibus morbis addito ſale
