tum ſit:protinus adaligandum contra orulorum ſuffuſionem. Cauendũq; ne terram atti/
gat.hi & folia eius thymo ſimilia tradunt:niſi ꝙ molliora ſunt:& lanatiore caniciæ. Cũ ru⸗
ta ſilueſtri & ſi teratut ex aqua cæleſti aſpidas mitigare dicitur. At non ſecus atq; cynamꝰ
aſtringit & cohibet uulnera: prohibetq; ſerpere. holochryſos mederur ſtrangurie in uino
pota:& oculorum epiphoris illita. Cum fece uero uim cremata in polenta ſichenas emẽdat
Chryſocomæ radix calfacit & ſtringit. Datur potui ad iocinerum uitia. Item pulmonum
Vulue dolores in aqua mulſa decocta. Ciet menſtrua. Et ſi cruda det᷑: hydropicorum aqu.
ſiſtit. Melliſſophyllo ſiue melitena ſi perungãtur aluearia nõ fugiẽt apes. Nullo enim ma-
gis gaudent flore. Copia iſtius examina facillime cõtinentur. Itẽ præſentiſſimũ eſt contra
ictus earũ: ueſparũq; & araneorũ.Itẽ ſcorpionũ.lItem cõtra uuluarũ ſtrãgulationes addito
mtro. Cõtra tormina e uino. Folia eius ſtrumis illinũtur: & ſedis uitiis cũ ſale decocta. Suc
cus fœminas purgat: & inflationes diſcutit: & ulcera ſanat. Articularios morbos ſedat. Ca

niſq; morſus. Prodeſt dyſentericis ueteribus & cœliacis: & ortopnoicis lyenibus: ulcerib*

rhoracis. Caligines oculorũ ſucco cũ melle inungi eximiũ haberur. Melilotos quoq; ocu⸗-
lis medetur cũ lacte:aut cũ lini ſemine. Maxilarũ quoq; dolores lenit. Et capitis cum roſa

ceo.ltem aurium e paſſo.Quæq; in manibus inrumeſcũt uel erũpũt. Stomachi dolores in

uino decocta uel cruda tritaq;. Idẽ effectus eſt ad uuluas. Teſtes uero & ſedem prociduã:
quæq; ibi ſunt uitia: recens ex aqua decocta uel ex paſſo. Adiecto raſaceo illinũtur ad car
cinomata. Deferueſcit in uino dulci. Pecu iariter & contra meliceridas efficsss.
De rrifolio & tymo & hemorocalle: & de helenio: & ambrorono Ca. XXI.
Riiboliũ ſcio credi præualere contra ſerpẽtium ictus & ſcorpionũ ex uino aut poæ⸗
t ſca ſeminis granis uiginti potis. Vel foliis: & toto hærba decocta. Serpẽteſq; nunᷓ

m trifolio aſpici. Præterea celebratis auctoribus contra omnia uenena pro antidoto ſuffi.

mediis eius aſcribi. ed me contra ſententias eorum grauiſſim uiri auctoritas mouet. So⸗
phocles enim poeta uenenatum id dicit. Sunus quoq; medicus decocti aut contriti ſuccũ
infuſum corpori eaſdem uredines facere quaſi percuſſis a ſerpente imponatur. Ergo non

traria ſit natura: ſicut multis aliis. Item animaduerto ſemẽ eius cuius minima ſint folia uti
le eiſt ad cuſtodiendum muhierum cutis gratiam in facie illitum. Thymum colligi opor⸗
tet in Hore: & in umbra ſiccari. Duo autem ſunt genera eius. Candid um: radice lignoſa: in
collibus naſcens: quod & præfertur. Alterum nigrius floriſq; nigri. Vtraq; oculorum clari
tati multum conferre exiſtimantur. Et in cibo & in medicamentis. Item diutinæ tuſſi elig-
mare faciles execrationes facere cum aceto & ſale. Sanguinem concre ſcere non patitur e
melle. Lõgas faucium diſtillationas extra illita cum ſinapi extenuare. Item ſtumachi & uẽ

lor ſit: aut inter ſcapulas aut in thoracæ. Præcordiis medetur ex aceto cum melle. Quæ po
tio datur & in alienatione mentit ac melancholicis. Datur & comitialibus: quos correpros
olfatus excitat thymi. Aiunt & dormire eos oportere in miolli thymo.Prodeſt & ortopnor
cis & anhelationi. Mulierũq; menſibus retardatis. Vel ſi emortui ſint in utero partus de/
coctum in aqua ad tertias. Viris uero cõtra inflationes cum melle & aceto. Et ſi ucter tut⸗
geat. Teſteſue aut ueſicæ dolor exigat. E uino tumores & impetus tollit impoſitum. Co⸗

Chis aceti & mellis. Et in faſtidio tritum cum ſale. Hiemorocalles pallidum e uiridi & molle

æ in uino eumq; quem habuerit Nepenthes illud prædicatũ ab homero ꝙ ea triſtitia oĩs
aboleatur. Eſt autẽ ſucci prædulcis. Prodeſt & ortopnoicis. Traditio radicis eius in aqua
prodeſt ieiunii. Eſt autem candidusintus & dulcis. Bibirur & contia ſerpentium ictus ex
uino. Mures quoq; contrita dicitur necare. Ambrotonum duorum traditur generum. Cã
peuſtre ac montranum. Hoc fœminam: illud marem intelligi uolumus. Amaritudo abſin⸗
. thii in utroq;. Siculum laudatiſſimum. dein gallaticum. Vſus eſt & foliis. Sed maior ſemi/

guſtiis Datur bibendum manualibus faſciculis decoctis ad tertias parces. Ex iis quaternis
cyathis bibitur. Datur & ſemen tuſum in aqua drachme pondere. Prodeſt & uulue. Coqui
tur panis cum farina hordeacea: & oculorum infamationibus illinirur. Cotoneo malocõ⸗
cocto ſerpentes fugat. Contra ictus earum bibitut cum uino:illiniturq;. Efficaciſſimum cõ
tra ea quorum ueneno tremores & frigus accidunt: ut orpic unr & phalãgiorum: & cõ⸗
tra uenena alia pota. Prodeſt & quoquomodo algentibus. c ad extrabenda ea quæ inhæ/

4WVo . ec" ſtimulati aiunt. Efficaciſſimàq; eſſe hærbã contra omnia ueneficia quibus coitus inhibeat.
(Qrv He A, ,„9 — Ex leucanthemo & ſanſuco medicinæ. Ca: XXII.
V MMτ1ο Arus Eucanthemum ſuſpirioſis medetur dnabus partibus aceti permxtum. Sanſucum
4 „ IÄiue amaracum in cipro laudatiſſimum & odoratiſſimum. Scorpiõibus aduerſatur

tit. Et urinis & hydropicis utile. Mouer & narium ſternutamenta. Fit ex eo oleũ quod ſan
fucinum uocarur aut amaracinum ad excalfaciendos emodiendoſq; neruos: & uuluas ca⸗
.Nefacit. Et folia ſugillatis cum melle & luxatis cum cæra proſunt. ͦYDUW
, — De anemona medicinæz. Ca. AXjxllIi.
4 o wee Nemonas coronarias tantum diximus. Nunc reddemus & medicas. Sunt qui phre
1. a mion uocent. Duo eius genera. Silueſtris prima. Altera in cultis naſcens. Vtraque

cere. xxv. grana eius: quod minianthos ex eo ap pellauimus tradi. multa alia præterea in re/

aliter utendum eo quã contra uenena conſuerunt. Fortaſſis enim & iis uenenis inter ſe cõ

tris uitia. Modice tamen utendum eſt Condylomata excalfaciunt:ꝗqᷓuis ſiſtunt aluũ: quæ
ſi exulcerata ſit denarii põdus in ſextarium aceti & mellis addi oportet.Item ſi lateralis do

xendicibus imponitur cum articularibus morbis trium obolorum poudere in tribus cya⸗

foliumſmhabet: radice odoratam atq; bulboſam. Quæ cum melle imp oſita uentri aquam pel
lit: & ſanguinem etiam inutilem. Folia epiphoris oculorum: maàmarucß poſt partum dolori
bus illinuntur. Helenium ab Helenæ lachrymis diximus natum. Fauere creditur formæ.
Cutem mulierũ in facie reliquoq; corpore nutrire incorruptam. Præterea putat uſu cius
quãdam datam gratiam iis:uenerẽq; conciliari. Attribuunt & hylaritatis effectum ei dẽ po

ne ad calfaciendnm. Ideo neruis utile: tuſſi ortopnoicis conuulſis: ruptis lumbis: urinæ. au

rent corporibus. Pellit & interraneorum mala. Ramo eius ſi ſubiciatur puluino uenerem

ex aceto & ſale illitum. Menſtruis quoq; multum confert inpoſitum. Nlinor eſt.
eidẽ proto uis. Cohibet & oculorum epiphoras cum polẽta. Succus decocti tormina diſcu⸗

rnid dn

ſpilols
lmeſtaln
Aoiudine
4 nowen?
jecucian⸗
ſincioma
liceshube
Ceaibusvu
Pelreh
Mhorwun
gcoligie
Aerunni
Culqy in
ubetue
un
dis
Puupmm Tn

lloca
h Gran
Eeel
loentſline⸗
aenlal
Enemiune

ſunitcnnm
No MoNekr

lor
h cenn
Cxd
ſrpelit Cun
Cuirlionu⸗
Uteuivoſer
hlenetcaeig
Marr Kadie

Tuin
e penkon
uſie
lintisdero⸗
Cuebtn ad
Corbsmile
Culicllseinn

Memen

menlad
o
M
1 quj.
todi

er rolice

miidoto lc⸗
Drrrerezinre
s Pober ,
cocnnni ſuci
Aur Eigo
hemisimerlecs
müinfalau
Mielenolnn
Oclorun
Neinrtuliche
Eonparie
1ſtumachiare
mlhrerasco
AckKonapne
purit uluciu
geaniiii
ugeleumd
munh Un
ulr a
gunems
Ube Coqui
eo Mlo,
clumum
orum&co⸗
qur inne,
10 lenetem
1s inhiber⸗
W.
.. Canlucnn
Auellill.
Merck

legneln

N uulus

.
unt g .

tens⸗ Vu

purgant. Tuſſim e melle tollunt. urinam cient. Radix & ueſicæuitiis medetux.

nudlu.

fabuloſis. Huiuſque plures ſpecies. Aut enim phœniceum florem habet: quæ & copiofiſ⸗
ſima eſt:aut purpureum:aut lacteũ: FHiarum triu folia apio ſimiha. Nec remere ſemipedale
alrctitudinem excedunt: cacumine aſparagi. Flos nunquã ſe aperit niſi uento ſpiranté: unde
& nomen accepit. Silueſtri amplitudo maior latioribuſq; foliis:fore phœniceo. Hanc erro

re ducti argemonem putant multi. Alii rurſus papauer: quod rhian appellauimus. Sed di⸗

ſtinctio magna: ꝙ utraq; hæc poſtea floret. Nec aut ſuccum illarum anemonæ reddũt: aut

calices habent: nec niſi aſperagi cacumen. Proſunt a nemonæ capiti doloribus: & inflãmati

onibus: uuluis mulierum lacti quoq;. Et menſtrua cient cum ptiſana ſumptæ: aut uellere
appoſitæ. Radix cõmãducata pituitam trahit. Dentes ſanat. Lecocta oculorum epiphoras

Magi multum quidem iis iribuere. Quamprimum aſpiciatur eo anno tolli iubentes: dici⸗
q; colligi eas tertianis & quaterms remedio. Poſtea alligari florem pano roſeo: & in umbra
aſſeruati: ita cum opus ſit alligari. Quæ ex iis phœniceum florem habet: radice cõtrita: cui
cunq; animalium impoſita ulcerum facit & pticam uim.Et ideo expurgandis ulceribus ad
hibetur. Ex xenanthe medicinnæz. CLC.. XxXIIII.
Enanthe hærba naſcitur in pettis: folio paſtinacæ: radicæ magna: numerolſa. Caulis

o einus & folia cum melle ac uino nigro pota facilitatẽ pariendi præſtant: ſecundaſq;

De heliochryſo medicinæ. No⸗= a*α Ca. M. 1 r.⸗ . XXV.
Eliochryſon quod alii chry ſanthon uocant ramulos habet candidos: folia ſubalbi/
h da: ambfotono ſimilia ad ſolis repercuſſum aureæ lucis in orbem ueluti corimbis
dependentibus. qui nunꝗᷓ marceſcunt. Qua de cauſa deos coronant illo. Quod di⸗

ligentiſſime obſeruauit Prolemeus rex ægypti. Naſcitur in frutetis. Ciet urinas é uino po
ta & menſes. Duricias & infamariones diſcutit. Ambuſtis cum melle imponitur. Contra

ſerpentium ictus & lumborum uitia bibicur. Sang innem concretum uétris ac ueſcicæ ab-
ſumit cum mulſo. Folia eius trium obolorum pondere ſiſtunt profluuia mulierum in ui⸗

no albo. Veſtes tuetur odore non melegannt. „ ,„ Nͤü/,/ „
Ex hyacinto medicinæz. Vex Yv Ca. P- ege, XXVI. rr-,

lacynthus in gallia eximie prouenit. Fſoc ibi loco hiſginum tingit. Radix eſt bulba
h cea mangomcis uenalicis pulchre nota. Quæ in uiuo dulci illita pubertatem coher
Cer: & nõ patitur erumpete. Torminibus & araneorum morlibus reſiſtit. Vrinam
impellit. Contra ſerpentes & ſcorpiones morbumq; regium ſemen eius cum ambrotono
datur. Lignis quoq; fliammea illa aduerſus ſerpentes: ſcorpiones: crabrones: ſimiliaq; bibi=
tur e uino ſemine trito. Silueſtris eadem ſtomacho inutilis. Aluum ſoluit. Ad detrahendãà
bulem efficaciſſima duabus drachmis. Scorpionibus adeo contraria ut omnino uiſa ea tor/
peſcant.Radicem eius aſiani boliten uocant. Qua alligato occulo albugines tolli dicũtur.
Ex uinca peruinca mediciam. Ca. AXxXVII.
T uincaperuinca ſiue camedaphne arida tuſa hydropicis datur in aqua cocleari
eg menlura. Celerrimeque reddunt aquam. Eadem decocta in cinere ſparſa nino tumo
res ſiccat.Auribus ſucco medetur: Aluinis impoſita multum prodeſſe dicitur. ru

ſci radis decocta bibitur alternis diebus in calculorum ualitudine: & toruſione urina: uel

cruenta. Radicem pridie erui oportet: poſtero mane decoqui. Ex eo ſextario uini cyathis
duobus miſceri. Sunt qui & crudam radicem tritam ex aqua bibant: & in totum ad urilia
cauliculis eius in uino & aceto tritis nihil utilius putant. Bactis quoq; aluum molit. Illini/
tur podagricis toſta & contuſa. Ancinonen & coronarut cauſa & ciborum ægyptii ſerũt

Eademq; erat quæ ocimum: niſi hirſurior ramis ac foliis eſſet: & admodum odorata. Cier

menſes & urinas. aBoernn
ꝗM es medicinx. M Ca. KXXVIII.
ęæg Olocaſia Glaucias acria corporis lenire putauit: ſtomachum iuuari.
Exanthalo medicinæ. Nen ae hé ae Ca. XAxlIX,
Ntchalii quod ægiptii edunt nullũ eliũ repperi uſem. Et hæc eſt hærba. Anthillium
a quã alii anticelliũ uocât duorũ generũ: folus & ramis lenticulæ ſimilis: palmæ alti/
tudine: ſabuloſis apricis naſcens ſub ſalſa guſtanti. Altera chamepithyos ſimilis
breuior& hirſutior: purpurei floris: odore grauis: in ſaxoſis naſcẽs. Prior uuluis aptiſſima.
Et ex roſaceo & lacte impoſita etiam uulneribus. Bibitur in ſtranguria renũq; doloribus

*

tribus drachmis. Altera bibitur in duritia uuluarum & in rorminibus & in comitiali mor
6, C „d bo cum melle & aceto quattuor drachmis.
R MWe ꝑarthenio medicinx.

c num & muralium. Naſcitur in hortorũ ſepibus: flore albo: odore mali: ſapore ama
ro. Ad inſedendum decoctum in duritia uuluarum: & inflammationibus. Siccatum
cum melle & aceto poſirum bilem trahit atram. Ob hoc contra uertigines utilis: & calcu/
loſis. Illinitur & ſacio igni. Irem ſtrumis cum axungia inueterata. N lagi contra tertianas ſi

NV acrſged ſtrentur: quos inuitat hedere foliorum ſimilitudo in duobus eius generibus. Quoꝶ
. alterum: cui accini coccinei: granoſi: follicu i. Halliccabum uocant & haliccalion.
Noſtri autem ueſicariam: quomam ueſicæ & calculis prodẽſt. Frutex eſt ſurculoſus ueri⸗
ꝗᷓ hærba: folliculis magnis latiſq; & turbinatis: grandi intus acino: qui matureſcit nouem⸗
bri menſe. Tertio folia ſunt ocimi minime diligenter demõſtrenda. Remedia enim nõ ue-
nena tractamus. Quippe inſaniam facit paruo quoq; ſucco: quàquam & græci auctores in

gineſqʒ conſpicuas obſeruari demonſtrantes. Duplicarum hunc modum legittimam inſa
iam acers. Quicqu d uero adiiciatur ponderi repreſentari mortem. Hoc eſt uenenũ qqd
innocentiſſfimi auctores ſimpliciter dorion appellauere. Ab eo quod cuſpides in præliis tĩ
gerentur illo:paſſim naſcente: quo partius ſpectabatur. Magi cognominauere qui nequi⸗-
ter occultabãt crytron: aut neurita: ut nõnulli periſone cauendi ẽquidem cauſa curiolſius
dicendum. Quin & alterum genus quod haliccacabon uocant: ſoporiferum eſt: atq; etiam
opio uel ocius ad mortem: ab aliis morion: ab aliis moly appellatum. Laudatum uero a lo⸗
cro ad fruendũ & trimariſto. Quidam etiam carmine minore obliuione inducentes. Quipã
e præſentaneum remedium ad dentium mobiles firmandos ſi colluerentur. Hialiccaca⸗
beo um exceptionem addidere: ne diutius id fieret. Delirationé enim gigni eo. Nec demon
ſtranda remedia: quorum medicina maioris mali periculum afferat. Cõômendatur enim ci⸗
bis tertium: licet præferatur hortenſis ſaporibus. Et nihil ſit corporis malorum cui non ſa
lurare ſit ſtrychnos Xenocrates prædicet. Non tamen auxilia eorum tanti ſunt: ut uel p⸗
.ê num.HFiaccacabi radicem bibunt qui ſunt uaticinanti callentes ꝙ fuere ad confirmãdas ſu
perſtitiones aſpici ſe uoluunt.Remedio eſt(id enim libẽtius rettulerimaqua copioſa mul
ſa calida potui data. Nec illud præreribo aſpidum naturæ haliccacabum in tantũ aduerſam
ut radice eius propius admota ſoporetur: illas ſoporetur: illas ſopore enecans uis earũ. Er/

Vo-⸗ ſerrv⸗80 trita ex oleo percuſſis auxiliatur. aro. CKCc. Xxxll.
₰ Orcorum alexandrim cibi hærba eſt conuolutis foliis ad ſimilitudinem mori præ
— c cordiis-ut ferunt utilis alopetiiſq; & lentigim. Boum quoq; ſcabiem celerrime ſa

nari ea inuenio. apnd Nicandrum quidem & ſerpentium morſus anteꝗᷓ florear. nec
de cnico ſiue a trallide uerboſius diſputetur. Aegypria hærba eſt: & magnum contra ue⸗
nenata animalia præbet auxilium. Item aduerſus fungos. Cõſtat a ſcorpione percuſſos ꝗ⸗
diu teneant eam herbam non ſentire cruciatum.

Tperſolutam ægyptus in hortis ſerit coronarum gratia. Duo genera eius: fœmi
EęEę Ina ac mas. Vtraq; ſubdita uenerem inhiberi uirorum maxime tradunt,
4 Ner pe. De menlſuris & ponderibus. CaAa. XXXIII.
AEEρα. quoniam in menſuris quoq ac ponderibus crebro grecis nominibus utendum
4 6 je eſt inrerprætationem eorum ſemel in loco ponemus. Drachma artiea fere enim at
iica obſeruatione medici utuntur: denarii argentei habet pondus. Eadẽq; ſex obo
los pondere efficit. Obolus decem caltos. Cyathus pendet per ſe drachmas decem. Cũ ace
tabuli mẽſura dicitur ſignificat heminæ quartam partem:ideſt
noſtri minam uocant pendet drachmas atticas centum.

Hαα Ontra parthenium alii leucathen: alii thannacum uocant. Celſus apud nos pellici-

niſtta manu euelli eam iubent:dicitq; cuius cauſa uellatur: nec reſpicere. Dein eius foliũ

gri linguæ ſubiicere: ut mox in cyatho aquæ deuoretur. “
6 εα Frychne quam quidem ſtyrchnum ſcripſere: utinam nec coronarii in Xgypto ute

iocum uertere. Drachme enim pondere luſum pudoris gigni dixerunt: ſpecies uanas ima

futura non de iis cõmemorare nefas putem:Præſertim tanta capia innoxiorum medicami

drachmas. xv. Hemina quã

Ou
ium

barb⸗

Phephncag

Creui
A
i neg
z.

obicietes

ninper uos
ctytqoo
Norntus Ne
lirecncilen
Citnentoon
Gtkuqure
Morestn
dehemm
miegenle
Sniciabol
benumios voc⸗
Don

milg

fu
Uligccesi
leni
4 juiii
dſern
Himincn
clicr hono

uenenſti

ehrnne
Uctkenrt

„Onn

Udtis

Tlker Tib

Ahonori

logegej 1

lchleprl⸗

hune

Chüill n

Nulgi
minyoren
Duidis icrn
unlisgclan,
onntemmnpl
Demneiu hil⸗

N

füin Ngywoue
eendis u
n Ahalidor,
luculoſus nen
uneſcit nouem⸗
Wachimröe⸗
Nriaudores n
erin Un in
Algininnn in.
ckennig
Piningräi
weglirlii
nnCuRC
umckagein
Crunuerozl
Nnemtes i
ntul, Fuic

ieo Netcenan

echturenin
ortuncunm
iſoruuſp⸗
tumtrckam
tmidn ſi,
Gupil wu
imuerſan
uiseai Et/
MNI.
mmoci e
celetniweli
Koren. nee
contta le⸗
gacuſſoig

V

l
1ſere enina
ligu o,

lecen 4

gati cũ ad hoſtes clarigatũq; mitterẽtur uſi: ideſt res raptas clare repetitum unus utiq; uer
benatius uocabatur. De corona granmnniaaa. 22.

,Pemin 4

.
.

CAII PLYNII SECVNDI NATVRALISHISTORIAELIBERXXII.

. OMPLESSE poterant miraculũ ſui uatura: atq; tellus reputantiũ uel pri⸗
r oris tantum uoluminis dotes: rotq; genera herbarum utilitatibus hominũ
C aut uolupratibus genita. Sed quanto plura reſtant: tanto quoq; mirabilio⸗

ra inuentu.Illa enim maiore parte cibi: aut odoris: decoriſue coõmend atione
ac numeroſa experimenta duxit. Reliquorum potentia approbat nihil rege
natura ſiue aliqua ocultiore cauſa gigir.
I.

De gẽtibus hærbis formæ gratia utentibus- Ca
Quidem & formæ gratia rituſq; prepetui in corporibꝰ ſuis aliquas exterarum gen
tium uti hærbis quibuſdã aduerto animo. Ilinunt certe aliis aliæ faciem in populis
barbarorũ fœmina: Mareſq; etiam apud dacos & ſamata corporaſua inſcribut. Si⸗-

mile plantagini glaſtum in gallia uocatur. Britonnorum coniuges nuruſq; toto corpore

oblitæ quibuſdam in ſacris unde incedunt æthiopum colorem imitantes.

Quod hærbis ueſtes inficiantur. C.a. II.
Anm uero infici ueſtes ſcimus admirabili ſucco. Atq; ſileamus galatiæ: africæ luſita
i nixæ granis coccũ Imperatoriis dicatũ paludanictis: tranſalpina gallia hærbis tyrium
atq; cõchyliò tingit: omniſq; alios colores. Nec quærit in profundis inurices: ſeſeq;

Obiiciẽtes dũ præripiunt eſcam beluis marinis: intacta etià anchoris ſcrutatur uada: ut ĩue
niat per quod facilius matrona adultero placeat corruptor inſidierur nuptæ. Stãs & in ſic
co carpit quo frugi mũdos exculpat uſu alioquin fulgẽtis. Inſtrui poterac luxuria certa ĩs⸗
nocentius. Nũc propoſitũ iſta conſectari: nec omittemus: ut ſubüciedo utiliora luxuriã ui⸗

litate circũſcribamus dicturi & ahis hærbis tingi lapides parieteſq;. Nec tingẽdi nec ꝑpingẽ
di tamẽ rationẽ omiſiſſemus:ſi unquã ea liberaliũ artiũ fuiſiet. Interim fortius augetur au

QGoritas quæ quãta debeat etiãà ſurdis: hoc eſt ignobilibus hærbis perhibebitur. Si quidem
auctores imperii romani cõditoreſ; imenſum quidam & hinc ſumpſere: quoniã no aliun-
de lagmina in remediis publicis fuere: & in acris legationibus: ꝗ uerbenæ. Certe utcroq; no
mine idem ſignificatur. Hoc eſt grame ex arce cum ſua terra euulſum. Hiac ſemper & le/

Ca. III.
Orona quidẽ nulla fuit gramĩiea nobilior in maieſtate populi terrarũ principis praæ
c miiſq; gloriægẽmatæ: & aureæ: uallares: mulares: roſtratæ: ciuicæ: triũphales poſt
hãc fuere. Suntq;ʒ cunctæ magno interuallo:magnaq; differentia. Cæteras oẽs ſin/

ꝑuli & duces ipſi imperatoreſq; militibus aut aliquãdo collegiis debere.

e raritate eius. CQL n 22. IIII.
Ecreuit in triumphis ſenatus cura belli ſolutus & populus ocioſus gramineam un
d a niſi in ſuprema deſperatione. Contingitq; nulli niſi ab uniuerſo exercitu ſerua⸗
tIeo ſeruatori decreta Cæteras imperatores dedere. PHanc ſolam miles imperatori.
FEadem uocatur obſidionalis: liberatis obſidione abominandoq; exitio totis caſtris. Quod
ſi ciuicæ honos uno aliquo ac uel humiilimo ciue ſeruato pclarus ſacerq; habetur. Quid

randem exiſtimari debet unius uirture ſeruatus uniuerſus exercituse Dabatur hæc inridi

e gramine decerpto inde ubi obſeſſos ſeruaſſet aliquis. Nãq; ſummũ apud anticos ſignũ
uictoriæ erat hærbam porrigere uictos: hoc eſt terra & altrice ipſa humo & humatione eti

am cedere. Quem morem etiam nunc durare apud germanos ſcio.
. — Quui ſoli corona ea donati. CaiAi. V.
Onatus eſt ea. L. Sicimus Dentatus ſemel: cum ciuicas quattuordecim meruiſſet.
d depugnaſſetq;. cxx. prœliis ſemper uictor. Tanto rarius eſt ſeruatorem unũ a ſer/
uatis donari. Quida imperatores & ſepius donati ſunt: ueluti. P. Decius primus ui
delicet Tribunus militũ ab exercitu. Altera ab iis qui in præſidio obſeſſi fuerãt. quãta eẽt
eius honoris auctoritas cõfeiſus regione ſiqdẽ donatus bouẽ albũ Marti ĩmolauit & cẽtũ

fuluos: q ei uirtutis cauſa dati fuerât ſimul ab obſeſſis. Hic Decius poſtea conſul & ĩperio

& collegæ ſe p uictoria deuonit.data eſt a ſenatu populoq; ro.qua claritate nihil equidẽ in

tebus humars ſublimius duco. Fabio illi quirem omnem romanam reſtituit nõ pugnado

anisin

LIBER.

Nec data cum magiſtrum equitum & exercitum eius ſeruaſſet. Tunc ſatius fuit nomine
nouo coronari appellatum pariem ab iis quos ſeruauerat. Sed quo dictum eſt cõſenſu ho

noratus eſt. Hanimnbale ex italia pulſo. Quæ corona adhuc ſola ipſius imperii manibus ĩpo
ſita eſt.Et quod peculiare ei eſt: ſola a tota italia data. ’DWMU

KReret hos contigit eius coronæ honos. NM, Calphutnio Flamme Tribuno militum
p in ſicilia. Centurioni uero uni ad hoc tepus. Cn. Petreio Atinati cimbrico bello: p⸗
mum pilum is capeſſens ſub Catulo excluſam ab hoc legionem ſuam hortatus tri

isdvelul
Aunas:⸗

toſtena⸗

ſgienniun
olunei

bunum ſuum dubitantem per caſtra hoſtium erumpere interfecit: legionẽq; eduxit. Inue 1
nio apud auctores eundem præter hunc honorem aſtãtibus Mario & Catulo conſulibus (
prætextatum imolaſſe ad tibicinem foculo poſito. Scripſit & ſcylla dictator ebexercitu ſe lennektf
quoq; donatum apud nolam legatũ bello marſico. Idꝙ; in uilla ſua tuſculana: quæ fuit po metiut
ſtea Ciceronis pinxit. Quod ſi uerum eſt: hoc execrabiliorẽ eum dixerim: quandoquide eã niſetli
capiti ſuo proſcriptione detraxit. lpſe tanto paucioribus ciuium ſeruatis: quam poſtea oc nifllon
ciſis. Addat etiam nunc huic gloriæ ſuperbum cognomen fœlicem. Ipſe tamẽ obſeſſus in vulneli
toto orbe proſcriptus. Hæc corona ſertorio etiam ceſſit. Aemilianum quoq; Scipionẽ Var Uits amt
ro auctor eſt donatum obſidionali in africa. Mamlio conſule cohortibus ſeruatis totidẽq; Cheni iucd
adſeruandas eas eductis. Quod & ſtatiuæ eius in foro ſuo DiuuꝰAuguſtus ſcripſit. Ipin Eheeinel
Auguſtum cum. M Cicerone filio conſulem idibus ſeptembribus ſenatus obſidionali do nisſnn
nauit. Adeo ciuicanon ſatis uidebatur. Nec præterea quenꝗ hac inuenimus donatũ. Nul/ Emmpotuiin
iIæ ergo hærbe fuere certe in hoc honore: ſed quæcũq; fuerat in periculi ſede quãuis igno ulnzuinen
biles ignotæq; honorem nobilem ſaciebant. Quod latere apud nos minus quidem miror:
cernens negligi ea quoq; quæ ad ualitudinem conſeruãdam: cruciatuſq; corporis propul⸗ Nd⸗
ſandos:& mortemarcendam pertinét. Sed quis non mores iure caſtiget? Addidere uiuen 1 n
di præcia deliciæ luxuſ. Nunꝗ fuit cupido uitæ maior: nec nunor cura. Aliorum hac ope
ram eſſe credimus: ac ne mandaro quidem noſtro alios id agere: mediciſq; prouiſum eſſe Caetloztan

Proh bonis ipſi fruimur uoluptatis. Et quo mhil equidem probroſius duco. Viumus alie-

7

na fiducia. Immo uero pleriſq; ultro etiam in riſu ſumus iſta comentates atq; friuoli ope⸗

zis arguimus. Magna quanꝗ i nenſe laboris ſolatia ſperni cum rerum natura: quâ certe nõ

unt panek⸗
IMus enſenl

defuiiſe nobis docebimus: & inuiſis quoc; hærbis inſeruiſſe remedia. Quippè cũ medicias T
dederit etiam aculeatis. Hæc eni proxime reſtãt ex iis quas priore libro nominauimus: in 4 8
bus ipſius prouidentia naturæ ſatis admirari amplectiq; non eſt. Dederat & quas dix-imus e
molles: cibiſq; gratas Pinxerat & remedia floribus: uiſuq; ipſos animos inuitauerat: etiam
deliciis auxilia permiſcens. Inde excogitauit aliquas aſpectu hiſpidas: tactu truces: ut can Mon
tum non uocen ipſius fingentis illas: rationẽq; reddentis exaudire uideamur: ne ſe depa G
ſcat auida quadrupes: nec procaces manus capiant: nec neglectu ueſtigia obterãt: ne inii/- ntii
dens ales infringat. Has munmiedo aculeis tæliſq; armando remechis ut tuta ac ſalua ſint. cklie
Ita quoq; quod in iis odimus hominum cauſa excogitatum eſt. Vilchen⸗
Medicinxæ ex reliquis ornamentis & erynnge. Ca. VII. Elrhn,
clara in primis aculeatarum erynge eſt ſiue eryngion contra ſerpentes & uenena ininn
ęæ ta omnia naſcens. Aduerſus ictus morſuſq; radix eius bibitur drachmæ pédere in gtin
uino. Aut ſi plerũꝙ tales iniurias comitatur & febris ex aqua. Illimtur glagis pecu 1
liariter efficas contra chryſodos ac ranas. Omnibus uero cõtra toxica & aconica efficatiorẽé Nic
Hieraclides medicus in iure anxeris decoctam arbitratur. Appollodorus aduerſus toxica a
cum rana decoquit: cæteri in aqua: Ipſa dura:fruticoſa:ſpinoſis foliis: caule geniculato: cu un
bitali & maiore aliquãdo. Alia albicans alia nigra radice odorata. Et ſatiua quidem eſt: ſed niöltemnn
& ſponte naſcitur in aſperis & ſaxoſis & in litoribus maris: durior: nigriorq; folio apii. Arllpin
De heærba quam centücapita uocant. Ca. VIII. eeſgtatt
AX is candidam noſtri centücapita uocant. Omnes eiuſdem effectus caule & radice Unemtnt
e in cibos græcorum receptis uttoq; modo ſiue coquere libeat ſiue cruda ueſci.por kentu
terntoſum eſt quod de ea traditur-Radicem eius alterutrius ſexus ſimilitudine re⸗ ulln
ferre rara inuentu. Et ſi mris contigerit mas: etiam amabiles fieri. Ob hoc & Phaonem leſ- Cakunn

bium dilectum a Sappho. Multeq; circa hanc non magorum ſolum uanitates: ſed etiã py*
thagoricorum. Sed in medico uſu preter ſupradicta auxiliatur inflationibus: torminibus-

Nimfuir honin
n e colen
denidund i⸗

Tibe
Atömofilon
cirbundlo
lumhonnu
Megetun ln
Aulo conſllbu
Vorederenin,
Uumnefui
Pandogſtei
Eun oſten
Nme obleſu
None
lerumgtoniig
us lunlieh
tusobtdlonic⸗
nusriN/
lecke ginnin
Is ucennn
corPord⸗
Aaicereuin
Auadt
g Noullunet
imh
g finllic⸗
tunzgicen
Mppecintnn
ormureH
unerau
umsuC
nn elecen
cenin eili.
un XlNN

i 1
munmzaliit

Eimg illl

nun igs el
nic eſhc
Uberlus tonn
l enolne
nqnidenhl
g lorn

1

* cordis uitiis: ſtomacho: iocineri: præcordiis in aqua mulſa. Lyeni in poſca. Itẽ ex mulſa reni
bus: ſtranguriæ: opifſtothonicis: ſpaſmis: umbis: hydropicis. cõitialibus: mulierum menſi⸗
dus ſiue ſubdant ſiue abundent: uuluarũ omnibus uitiis. Extrahit infixa corpori cũ melle:
ſtrumas: parotidas: panos. Recedentes ab oſſibus carnes ſanat cum ax ungia ſalſa & cæra⸗
to:item fracturas. Crapulam præſumpta arcet: aluum ſiſti t. Aliqui e noſtris ſub ſolſtitio eo

nes lanare adalligatam tradiderunn

— AXxlI.

ligi eani iuſſere. Ex aqua cæleſtis im poni omnibuss ceruicis uitiis. Occulorum quoc; albugi

Deee achano & glycyrthiza & ſtomachic.

De Ca. IX

.

Vnt qui & achanon eryngio aſcribant ſpinoſam brenéc ac latzâhærbã ſpiniſq; lati

ſ oribus. Panc impoſità ſanguinẽ mire ſiſtere. Alii eryingen falſo eãdẽ putauerũt

eſſe & glycyrrhizam: quare ſubiungi eã protinus refert.Et ipſe ſine dubio ĩter acu

leatas eſt: foliis echinatis: pinguibus: tactuq; gũmoſis: fruticoſa:binorũ cubitorũ altitudie
QNore hiacynthi: fructus pi

lularũ platani magmitudinis. Præſtãtiſſima in cilicia: põto ſecũda

radicè dubłci. Et hæc tantũ in uſu. Capiturq; ea uergiliarũ occaſu Iõga ceu uitiũ: coloris bu
— xei. Meliorq; nig ra:quãq; len ta: quã quæ fragilis. Vſus in ſubitis de coca ad tertias: ceæte ⸗

ro0 ad mellis craſſitudine: aliquado: & tuſa. Equo genere & uulneribus ĩponitur & fauciũ

uitiis omnibus.ltẽ uoci utiliſſimo ſucco ſic ut ſpiſſatus eſt:linguæ ſubuito. Itẽ thoraci io⸗

cineri. Hac diximus ſitim famẽq; ſedari. Ob id quidẽ adipſon appellauere eã: & hydropicis
Qdegdere: ne ſicirent. Ideo & cõmanducata ſtomachica ẽ: & ulceribus oris inſble ſæpe & pte⸗

maas.Semẽ alligatũ uaricũ dolores ſedat. Tritũ uero & in aquam ſparſũ pulices necar.

ta ſanguinem ſiſtit. Sunt qui & calculos ea pelli tradiderunt.

ſit atq; aliis ab horis: dieſq; nullus prope fine præſdiis reperiatur.

ricis. ſanat & ueſicæ ſcabies: rerum dolores cõdiloma ta: ulcera genitalium.

4

edere eâ qui⸗
am porui in quarernis drachmarum duarũ pondere & pipere.hemina aquæ. Cõmanduca

Me rribulo & generibus eius: & medicinis. Ca. X.
Ribuli unũ genus I hortis naſcitur: alterũ fluminibus tãtũ. Succus ex is colligit

tr doculorũ medicinas. Eſt. n. refrigerantis naturæ: & i utilis cõtra ĩflamatiées col⸗
lectioneſq;. Vlcera p ſe erũpẽtia & pᷣcipue ĩ ore cũ melle ſanat:Itẽ tonſillas. Potus
calculos frangit. Thraces ꝗ ſtrymona habitant foliis tribuli equos ſaginat.Ipſi nucleo ui⸗
uunt pané faciẽtes prædulcẽ: & qui ↄtrahat uẽtrẽ. Radix caſte pureq; collecta diſcutit ſtru

LPe ſtoebe & medicimis eiuus Ca., Arr.r.
Toebe quam aliqui peon uocant:decocta in uino præcipue a uribus purulẽtis me
detur. Item oculis ictu cruentatis. FHemorrhoiæ quoq; & dyſenteriæ infuſa,
De hippophye & medicinis eiunuus. C&a. AXAXAlI.,

4

Ippophyes in ſabule ſis maritimiſq; naſcitur: ſpinis albis. Hederæ mõ racemoſa: eſt

dh candidis & ex parte rubentibus acinis. Radix ſucco madet: ꝗ aut per ſe cõditur aut

paſtilis farinæ. iæc bilem detrahit obolo ponderis ſaluberrime cum mulſo. Altera
hippope ſine caule: ſine fiore: foliis tantũ minutis. Fuius quoq; ſuccus hydropicis mire p-⸗
deſt. DHebent accumodatæ eſſe equorum naturæ: neq; ex aliis cauſis nom accepiſſe. Quip⸗

pe quædam animaliũ remediis naſcuntur: locupleti diuinitati ad gerenda pᷣſidia. ut nonſit
mirari ſatis ingenium eius diſponentis auxilia in genera: in cauſas in tempora. ut aliis pro⸗

De urtica & medicimis eius. Ca.õ XlII.

Rtiica quid eſſe inuiſus poteſt? At illa ter oleum quod ĩ ægypto ex ea fieri diximꝰ

u. uel plurimis ſcatet remediis Semen eius cicutæ contrarium eſſe Nicãder affirmat
Iitenm fungis in argento uino. Apollodorus & ſalamàdris cum iure decoctæ teſtudi
nis. Item aduerſari hyoſcyamo: & ſerpetibus. & ſcorpionibus. Qui illa ipſa amaritudo mor-

dax uuas in ore procidenteſq; uuluas & infantium ſedes tactu reſilire cogit. Lethargicos

expergiſcit tactis crutibus:magiſq; fronte. Eadem canis morſibus addito ſale medetùr. Sà

guinem rrita naribus indita ſiſtit & magis radice. Carciomata & ſordida ulcera ſale admix

to.Item luxata. Sanat & panos: parotidas: car neſq; ab oſſibus recedentes. Semen potum cũ
ſappa uuluas ſtrangulantes aperit. Et profluuia narium ſiſtit impoſitũ. Vomitiones ĩ aqua
mulſa ſumptum a cœna faciles præſtat duobus obolis. Vno autem in uino poto laſſ irudi⸗
nes recreat. Vuluæ uitiis toſtum acetabuli menſura. Potum in ſapa reſiſtit ſtomachi ĩ flatio
nibus. Ortopnoicis prodeſt cum melle & thoracem purgat eodem eligmate. Et lateri me
V

—

—

LIBER.

trem toſtum cibo emollit. Eiippocrates uuluam purgari poto eo pronunciat. Dolores le⸗
uari toſto acetabuli menſura dulci poto: & impoſito cũ ſucco maluæ. Inteſtinorũ animalia
repellit cum hydromelite & ſale. Defluuia capitis ſemine illito cohoneſtari. Articularibus
mordbis & podagricis plurimi cũ oleo uetere: aur folia cum urſino adipe trita imponunt.

utiliſſimam cibis coctam conditam ue profeſſus: artericæ: tuiſi: uentris diſtilationi: ſtoma⸗
Cho: panis parotidis: pernionibus cum oleo. Sudorem coctà cum conchyliis ciere. Aluũ cũ

cus quocq; in u eſt. Expreſ us illituſq; fronti ſanguinem narium ſiſtit. Potus urinam ciet.
Calculos erumpit. Vuam gargarizatus reprimit. Semen colligi meſſibus oportet. Alexan⸗
drinum maxime laudatur ad omnia hæc. Et minores quidem reneræq; efficaces. Sed præci
pue ſilueſtrias illa. Et amplius lepras e facie tollit in uino pota. Si quadrupedes fœtũ nõ ad
mittant: urtica naturã fricàdã mõſtrat. †L ĩ& & medicinis ei

A nunc quoq; quam lamium inter genera earum appellauimus: mitiſſima & foliis

medetur. Quidam e noſtris tempore diſcreuere genera. Autumnalis urticæ radicem

& quorum folio eximatur: liberari morbo tradiderunt. Hoc idem & contra quartanas pol
lere. Idem urticæ radice addito ſale in fixa corpori extrahi. Foliis cum axungia ſtrumas diſ
cutit. Ve ſi ſuppurauerint erodi complerid.
l De ſcorpione: generibuſq; ac medicinis eius. Ca. XvV.

dem nominis effectuſq; eius: ſine foliis: aſparagi caule: in cacumina aculeum habens.

T inde nomen leuocacanthia: quam alii phiniom: alii iſchada: ali polygonatõ apel⸗

flumborum: ut Hiceſius tradit ſemine poto drachmis octo: aut ſucco. Eademque
Pon 5 Au qio Mupis conuulſiſque medertu. ”l

WPe helxine: perdicio: parthenio: ſyderite: & medecinis eius. Ca. XVII.

9
4

Perdicium ſiue parthenium (nam ſyderitis alia eſtha noſtris hærba urceolatis uocatiir: ab

detur cum mica ſalis trita iiſdem omnibus quibus lamium: & eodem modo. ltem uonmncæ
calefacto ſucco pota. Et contra ulcera rupta: lapſumq;: & præcipitia: aut uehiculorum euer
ſiones ſingularis. Vernula carus Pericli athenienſium principi cum is in arce templum ædi

4 wöoſtrata Pericli ſomno a Minerua. Quare partheium uocari cœpta e: aſſignaturcq ei deæ
