arbethuſios: berœneſos: epiphanenſes: ad orientẽ laodicenos: qui ad libanũ cognominan/
tur: leucadios lariſſeos: præter terrarchias in regna deſcriptas barbaris nominib? decem &
ſeptem. .

Euphrates. CaAâ.. AXXIIII.
T de euphrate hoc in loco dixiſſe aptiſſimũ fuerit. Oritur in ꝑræfactura armemæ
e maioris caranitide. Vt prodidere ex iis qui proxime uideruut Domitius Corbulo

in monte aga. Licinius Mutianus ſub radicibus montis quẽ capotẽ appellant: ſu

pra cymirã.xii.mil.paſ.initio pyxirates nominatus. Fluit derzenen primũ: mox anexiã arme

niæ regiones a cappadocia excludẽs. Daſcuſa abeſt a zimara. lxxxv. mil. paſſ. inde nauigat

paſtona quinquaginta mil.paſ. Melitenen cappadociæ. xxvii. mil. paſſ. Elegeam armenie.x.

mil.paſſ. acceptis Hluminibus lyco: arſania: arſano: Apud eligeam occurrir ei taurus mons.

Nec reſiſtit ꝗꝗ.xii.mil.paſſ.latitudine perforata præualens otunia uocant irrumpentem.
Mox ubi cornu perfregit euphraten. VItra quoq; ſaxoſum ac uiolentum arabiam. Inde le
ua merorum dictam regionem tricena menſnra dextraq; com agenem diſterminat. Pontis
tamen etiam ubi taurũ expugnat patiens. Apud claudiopolim cappadociæ curſum ad oc/

caſum ſolis agit. Primo hunc illi impugnatus curſum taurus aufert: uictuſq; & abſciſſus

ſibimet alio modo uincit:ac fractum expellit in meridiem. Ita naturæ dimicatio illa æquat

hoc eunte quo uult: illo prohibẽte ire qua uelit. A cataractis iterũ nauigatur quadragiuta

mil.pal.inde comagenes apud ſamoſata. Arabia præter ſi upradicta habet oppida edeſam:

quæ quõdam antiochia dicebatur: callirhoen a fonte nominatã: caras clade Craſſi nobiles
Iungitur præfectura meſopotamiæ originema ſyris tradẽs in qua ante muſia & incepho

riumi oppida. Mox arabes qui rhetaui uocantur. Fiorum caput ſyngara. A ſamoſatis autẽ

latere ſyriæ martias amnis influit. Gingla comagenem finit. Merorum ciuitas incipit. Op⸗
pida alluuntur epiphania & antiochia: quæ ad euphraten uocantur. Item zeugma. lxxxii.m.
paſſuum a ſamoſatis tranſitu euphrati: nobilis. Ex aduerſo apameâ Seleucus. Idem utriuſ

ꝙ; condito ponte iunxerat. Qui cohærent meſopot amiæ rhoali uocautur. At in ſyria oppi
da europum tapſacum quõdam nunc aphipolis. Arabes ſhœnitæ. ita feruntur uſq; urã lo⸗
cum:in quo conuerſus ad orientem relinquit ſirie palmirenas ſolitudines quæ uſq; ad pe⸗
tram urbem & regionem arabiæ fœlicis appellate pertinent. M XX V

Palmiras. ”ñ Ca. 2 .
Almira urbs nobilis ſitu diuitiis ſoli & aquis amœnis: uaſto undiq; ambitu harenis

p includit agros: ac uelut terris exempta a rerũ natura priuata ſorte inter duo impe
riiea ſumma romanorũ parthorũq;. Et prima in diſcordia cuius ſemper utrinq; cura
Abeſt a celeutia parthorũq; uocatur ad trigin quingentis trigintaſeptẽ mil. paſ. A proxi⸗
mo uero ſyriæ littore ducentis quiquagintaduobus mil. Et a damaſco uigintiſeptẽ mil. p.
H Hierapolis. CCa. XxvVi.
Ropius infra palmiræ ſolitudines ſtellendena regio eſt. dictaq; iam hierapolis ac
p berœa & chalcis. VItra palmirã quoq; ex ſolitudinibus iis aliquit optinet emeſa re
melanũ dimidio propior petræ ꝗᷓ damaſcus. Arura huic proxima eſt:Philiſcum op⸗
idum parthorum ad euphratẽ: ab eo ſcleuciã dierum decẽ nauigatio:totidẽq; fere baby
Pae Schmdie euphrates a zeumate.Ixxxiiii.mil.paſ.circa uicũ maſſicen.Et parte leua iu me
ſopotamiam uadit per ipſam ſeleuciam: circaq; eam præfluenti infuſus tigri. Dexteriore
autem alueo babylonè quõdam caldeæ caput petit:mediãq; permeans. Item qua orrin uo
cant: diſtrahitur in paludes. Increſcit autẽ & ipſe nili modo ſtatis diebus paulum differens
ac meſopotamiam inundat ſole obtinente uiceſimam partẽ cancri.Minui incipit in uirgi⸗
ne & leone tranſgreſſo.In totum uero remeat in. xxix. parte uirgin1nis.
. . Cilicia & adiuncte gentes. pamphilia: iſauria:homanadum: piſidia: Ilycao

fo
ſco.
pic
nus⸗porla⸗
noplos libe
ſum lbetar
umloloe 4
jonn luxta⸗
cadous.Prc
isaquo pr
npultani
Clcadnum
wina loaris
geba genn
Uutemad n
luere igno
Cxrer caſ
ſolymi appe
lcludit lyca
tymoriani:
tix contert
balaintan
Hamvenn

Pol⸗

Warant
ſgencu
eimare
laoniop
Ito laten
ſumtenqd
eigo ad ſ
ludide æ
traq; moe
ſus euadit
quocunq;
badeszoha
petat cauca
usiterum
tate ſibi uen
us ekugi
trahyrcanu
tusIn unia
menamone
Oppidume
Hmiracu
aetie Nz
XANtus wa
wonmelydin
ciamfinitt
elebertin.
berlluente

d⸗ Abein
magogfbi
dodld r
rmnnn zn
Sinaae
Aituredtit
Apelror
n r
phrnne dten
ucdsnoninn
inbeenz
W.
Eun mmen
KuiuCabu
mpelutiſ
ormerime
Aiemg
em mne
ünuns wons
rinumenen
m el
mm Ponts
2müma/
nuht
e Cmündin

ſawolacsae

us inci0
Ualtem mit
Nnſnen
eirp

M.
gbinhuenis
dvoiN
aumm dun
Am. gong
ntlee ng
M.
hienpols
et e 11 .
Philomno⸗
izte bu
eleoniume
1 Denetione
naoinin vo
un ffenin
it i⸗ nige

cppic RAn.

monte ſydinia. Dromontorium gragus. VItra par ſinus prioribus

. nia taurus mons. lycia. La.. KXxXvVII.
FäFFlaqd redeamus ad oram ſyriæ cui proxima eſt cilicia. Flumen diaphanes: mons cro
ſ cogdilus parte amani montis. Flumina andracus: pynarus:lycus: ſinus iſſicus. Op⸗
pidum iſſos: idem alexandria. Humen chlorus: oppidum aege liberum amnis pyra⸗
mus:portæ ciliciæ: oppida mallos: magirſos: & intus tharſos. Campi alei: oppida caſſiponis:
mopſos liberum pyramo impoſitum: thynos: zephyrium: ſacile. Amnes ſaros: cygnus: thar
ſum libetam urbem procul à mari ſecans. Religio celendiritis cum oppido. Locus nymphe
um:ſoloe ciliciæ: nunc pompeiopolis. Adara cybira: pynare: pedalie: hales: arſinoe:tabe: do⸗
rion. Iuxtaq; mare coricos:eodem nomine oppidum & portus & ſpecus. Mox flumen cali

cadnus. Promontorium ſarpedon: horrida horme. Mili promontorium & oppidum Vene

ris a quò proxime cyprus inſula. Sed & in continente oppida myanda: anemurium: corace-
ſium: finiſq; antiquus ciliciæ: melas amnis. Intus autem dicendi anazerbini:qui nunc cæſa
rag uſtani: caſtaba la: epiphania quæ antea eniandos: eleuſa: icomium. Seleucia ſupra amnen
calicadnum tracheotis cognomine a mari relata: ubi uocabatur hormia. Præterea intus flu
mina liparis:bombos: paradiſius. Mons imbarus. Ciliciæ pamphiliam omnes iunxere ne-
glecta gente iſauriuca. Oppida eius intus iſaurca: clybanus: lalaſis fluuius decurrit. Hic
autem ad mare a nemuriæ regione ſupradicta. Simili modo ommbus qui eadem compo
ſuere ignorata eſt contermina illi gens homanadum: quorum intus oppidum hom ana.

. %„

Cætera caſtella. xliiii, inter aſperas conualles latent Inſident uerticem piſidiæ quondam
ſolymi appellati:quorum colonia cæſarea: eidem antiochia. Oppida orõda: a galeſos. Hos
ĩcludit lycaonia in aſiaticam iuriſdictionem uerſa:cum qua conueniunt philomeliſenſes:
tymbriani: leucolithi: peltheni: tyrienſes. Datur & tetrarchia ex lycaonia qua part egala⸗
tiæ contermina eſt ciuitatum. xiiii. urbe celeberrima iconio.- Ipſius lycaoniæcelebrãtur the
baſa in tauro: idæa in confinio galaciæ atq; cappadociæ. A latere autem eius ſuper pamphi
liam uemunt chracum ſoboles nyliæ. Quorum aricanda oppidum: pamphilia aàte moſopia
appellata. Mare pamphilium cilicio iungitur. Oppida eius ſydæ: & in monte aſpendum:
plantaniſtum perga. Promontorium leucolla. Mons ſatdemiſus: amnis eurimedon iuxta
aſqendum Huens caractes: iuxta quem lyrneſus & olbia. VItimaq; eius oræ phaſelis: iunctũ
ei mare lyciũ ẽ genſq; lycia:unde uaſtus ſimos. Taurus mõs ab eois ueniens littoribus che
lidonio promontorio diſterminatur. Immenſus ipſe:& innumerarum gentium arbiter: de-
xtro latere ſeptentrion alis:ubi primum ab indico mari exurgit: leuo meridianus: & occa⸗
ſum tendens:mediamq; diſtrahens aſiam niſi opprimenti terras occurrerent maria. Reſilit
ergo ad ſeptemtriones:flexuſq; immenſum iter quærit: uelut de induſtria rerum natura
ſubide æquora opponente:hinc phœnicum: hinc ponticum: illinc caſpium & hyrcanu m: cõ
traq; mæœotium lacum torquetur. Itaq; colliſus inter hæc clauſtra: & tamen uictor flexuo⸗-
ſus euadit uſque ad cognita ripheorum montium iuga numeroſis nominibus: & nouis
quocunq; incedit in ſignis. Imaus prima parte dictus:mox edigis: paropaniſus: circius: cam

Pades:pharphariades choatras: oreges: oroandes. nyphates: taurus. Atq; ubi ſe quoq; exu⸗

perat caucaſus: ubi brachia emittit ſubinde tentanti maria ſimilis ſarpedon: coraceſius: gar
gus:iterum q; taurus etiam ubi dehiſcit:ſèq; populis apperit:portarum tamen nomine uni⸗
tatẽ ſibi uendicans:quæ alibi armenicæ: alibi caſpiæ: alibi ciliciæ uocantur. Quinetiã confra
ctus effugiens quoq; maria plurimis ſe gentium nominibus hinc & illinc implet: & a dex⸗
tra hyrcanus caſpius: a leua pariedrus moſchius: amazonicus: coraxicus. ſcythicus appella⸗
tus.In uniuerſum uero græce ceraunius. In libya igitur a promontorio eius oppidu m ſe⸗
mena:mons chimera noctibus flagrans: epheſtium ciuitas: & ipſa ſæpe flagranti us iugis.
Oppidum olympus ibi fuit: nunc ſunt montana gage corydalla rhodiopol is: Iuxta mare li
mira cum amne: in quem aricandus influit: & mons maſicitus: andria ciuitas mira: oppida

aperie & antipellos: quæ quondam habeſſus atq; in receſſu pellus. Deinde phyrra. Itemq;

xantus a mari.xv. mil. paſ.ſlumen eodem nomine. Deinde patara: qur prius pataros: & in
Abi pyrama:& in quæ ly⸗
ciam finit termeſus. Lycia quondam ſeptuaginta oppida habuit: nunc trigintaſex . EPx his
celeberrima præter ſupradicta canas: candima: ubi Iaudatur oenium nemus. Pedalia coma
præfjuente. Edeſa cyane: aſcandialis: amelas: noſcopium: troa: telendus. Comprehendit & i

d

“ LIBER.
mediterraneis cabaliam: cuius tres urbes:oemanda:balbura. bubona Telmeſo. Aſiaticum
mare ſiue carpatium: & quæ proprie uocatur aſia in duas eam partes Agrippa diuiſit. Vnã
incluſit ab oriente phrygia & lycaonia: ab occidente ægæo mari: a meridie ægiptio: a ſeptẽ
rrione paphlagonia. Huius longitudinem. cccclxx. mil. paſſ. Latitudinem. ccc. mil. fecit. Al
teram determmauit ab oriente armenia minore. Ab occidente phrygia lycaonia pamphy⸗
lia. A ſeptemtrione prouintia pontica. A meridie mari pam phylio. Longa.d. lxxv. mil. paſſ-
Lata. cccxxv. mi. In proxima ora caria eſt: mox ionia. Vltra eam æolis: media doride.

Circunfunditut mari utroq; latere ambiente. In ea promontorium pedalium. Amnis glau

cus deferens temedum. Oppidum dedala cyria fugitiuorum. Flumen axon: oppidũ calida.
Innngdus fluuius. “ Ca. XXVIII.
Mnis nidus cybiratarum iugis ortus recipit. Ix. perennes fluuios torrẽtes uero am
2 plius centum. Oppidum caunos liberum:dein pyrnos.Portus creſſa a quo rhodus
inſula paſ.xx. mil. Lacus lorima. Oppida thyſanuſa: paridion: larimna. Sinus tym-

nias. Promõtorium aphrodiſias. Oppidum lydas. Sinus ſchœnus. Regio bubaſus. Oppidũ

fuit acanatus: alio nomine dulopolis. Eſt in promontorio gnidos libera: triopia. Deinde
peguſa eſt ſtadia appellata. Ab ea doris incipit: ſed prius teſga. Et mediterrãeas iuriſdictio
nes indicaſſe conueniat. Vna appellatur cybiratica. Ipſum oppidũ phrigiæ eſt Conueniũt
EO.xxv.ciuitates- UVBGU
Laogicea: apamea: ionia. CA.. XXIX.
Eleberrima urbs laodicea impoſita eſt lyco flumini latera alluentibus aſopo & ca⸗
c pro: appellata primo dioſpolis: dein rhoas. Reliqui in eo conuentu quos nomina⸗
re non pigeat. hydrelitæ: timiſiones: hieropolitæ. Alter conuentus a ſinnade acci⸗
pĩt nomẽ. Conueniunt lycaones:appiani:corpeni: dorilei:mudei:iulienſes:& reliqui igno⸗
biles populi. xv. Tertius apameam uadit ante appellatam celenas. dein ciboton. Sita eſt in
radice montis ſigniæ circunfuſa:marſia obrima obra fluminibus in mæandrum cadentibus
Marſyas ibi creditur ortus: ac paulo mox conditus: ubi certauit tibiarum cantũ cum Apol
line: Auloctenes ita uocatur conuallis. x mil. paſſ.phrygiam ab a pamea petentibus. Ex hoc
còõuentu deceat nominare metropolitas: dionyſiopolitas: euphorbenos: ac moneſos: pelte

nos: ſiluiãos. Reliqui ignobiles. ix. Doridis ſinu leucopolis: amaxitos: eleuſis: & eutene. De

inde cariæ oppida piacium: eutane: halycarnaſus. Sex oppida contributa ei ſunt a magno
Alexandro thagele: aſideni: ednaſſa: euranium: pedaſum:telmeſſum. Habitatur iter quos
ſinus ceraunicum & iaſium Inde mindos: & ubi fuit palemĩdus:nariandus: neapolis: aran⸗
da termera libera: bargila & a quo ſinus iaſius oppidum iaſus. Caria interiorum nominum
fama prænitet. Quippe ubi ſũt oppida milaſa libera:ãtiochia: ubi fuere ſeminethos & chra
naos oppida:nunc cam circunfluunt meander & moſſinus. Fuit in eo tractu & mæandro⸗

polis. Eſt eumenia cludro fumini appoſita. Glaucus amnis. lyſias oppidum: & othruſa: be/

xecintæius tractus: niſa: trallis: eandem euantia & ſeleucia & antiochia dicta. Alluitur eudo
ne amneperfunditur thebaide. Quidam ibi pigmæos habitaſſe rradunt. Præterea ſũt thy
donos- pyrrha: eurome: heraclea: myſon: alabanda libera: quæ conuentum eum cognomina
uit. Stratonic e: alibra libera. hynidos. ceramus: throcene: phorontis. Longinquiores eodem
diſceptant foro orthronienſes: halydienſes: ſeu hippini: xiſtrani: hydienſes: appillõiatæ: tra
pezopolitæ: aphrodienſes liberi. Præter hæc coſinus: harpaſa appoſita fluuio harpaſo: quo
& trallicõ cum fuit alluebatur. Lydia autem perfuſa flexuoſi amnis mæandri recurſibus ſu
per inoiam procedit: phrygiæ ab exortu ſolis uicinia: ad ſeptemtrionem myſiæ: merioiana

parte catiani amplectens: meonia ante appellata. Celebratur maxime ſardibus ĩ latere timo
li montis: qui ante temolus appellabatur uitibus conſitus: ex quo profluente pactoln eo⸗

demq; chryſorhoa ac fonte tarne a meoniis ciuitas ipſa lyde mide uocitata ẽ: clara ſtagno

gygeo. Sardiana appellarur nũc ea iuriſdictio. Conueniuntq; in eam extra prædictos ma

cedones: cadueni: loreni. philadelpheni: & ipſi ĩ radice tĩoli cogamo flumim appoſiti. Meo

nii:tripolitani.lidem & antoniopolitæ mæandro alluuntur. Apolloniheritæ. myſotmolitæ
& alii ĩgnobiles. Ionia ab iaſio ſinu incipiens numeroſo ambitu littorum flectitur. In eã pri
mus ſinus baſilicus. Roſſideum promontorium & oppidum: oraculnm brãcidarum appel-

latum.Nunc didymei Apolinis a littore ſtadiis.xx.mil.Et inde.clxxx. mil. miletus 0 niæ ca

——

purl
nictlvne
mennder
bus ceb
tul tegie
otmneiqh
liloden
CoMictt
Prurge
iscoba
gheſan
Trallou
Iiſcas i
hippan c
tanomini
micogno
bansiug
enpellit/
Alecit..
Dunres.A
lnde Apo
monsmin
gous Al
lungere
losdor
Nie:d.
nenri⸗
baturc
ime.
Iituta
nobiliſſt
dialbust
ſmyrna!
ciuitaten
diſtermit
oppidum
hidum g
ciceturtr
wephelun
ileniores

Bo
¹ex
00.
Keiitzg⸗
Ophidam
Innre,
Nenctos
looſolleh
Mrpöin
Iminauitg,
Alhaſtros
1osedon

Aläon
iuilr i⸗
lferit A
ſpamohp⸗
hmil pall.
coride,
wnisghe
Küglich,
WI.
ero an
wothodn
10 idi
n. Deinde
iunſch,
Comumi

po& ce
pomin⸗
exei⸗
lniigno⸗
iuckn
Mnnben
cn AM
Nubi
Nio⸗ N
euueneDe
tamgn
iter gui
lin
nominum
osd
udo⸗
ulabe/
r eud
ſüt thy
vomina
toden
cE:da
0: qvo

lbus ſu
ioiana⸗
letimo
mneo⸗
ſtagno⸗
Aos mma
ti Meo
lnei n

nappe

onidt

put. Lelegeis antea & phitiuſa: & anactoria nolata: ſuper. xxx. urbium per cuncta maria ge
nitrix: nec fraudanda ciue Cadmo qui primus proſaicam orationẽ condere iſtituit. Amnis

meander ortus eſt lacu in mõte aulocrene plurimiſqʒ affuſus oppidis: & repletus flumini
bus:crebris ita ſinuoſus flexibus: ut ſæꝑe credatur reuer ti. Apamenam primum peruaga⸗

tur regionem: mox eumeneticam: ac dein hircaleticos campos poſtremo cariam placidus:

omneiq; eos agros fertiliſſimo rigans limo. Ad decimũ a mileto ſtadium lenis illabitur ma

ri. Inde mons latinus. Oppida heraclea. Montis eius cognominis cariæ minus: quod primo

condidiſſe iones narrantur: athenis profecti naulocum prienne. In ora quæ trogela appel-⸗

latur geſſus ammis. Regio omnibus ionibus ſacra:& ideo panionia appellata.Iuxta fugiti-
uis conditumcuti nomen inditio eſt) phygela fuit & maratheſium oppidum. Supra hæc ma
gneſia meandri cognonune inſignis a theſſalica magneſia orta. Abeſt ab epheſo. xv. m. p.
Trallibus eo amplius. ccc. mil. antea theſſaloce & adtolitia nominata & littori appoſita. De
raſidas inſulas ſecum abſtulit mare. Intus & tyana alluitur: & lyco pelopea: aliquãdo & eu
hippia cognominata. In ora autem mathium: epheſus amazonum opus multis ante expeti
ta nominibus. Alopes cũ pugnatũ apud troiã e: mox orty gia & morges uocara eſt & Imyr
na cognomine thracia & hemonion && ptele. Attollitur monte pione. Aluitur caſtro in cyl

bianis iugis orto:multoſqʒ amnes deferente & ſtagnum pegaſeum: quod phyrites amnis
expellit. Ab iis multitudo limi eſt: qua terras propagat. mediiſq; iam cam pis ſyrien inſulas
adiecit. Fons in utbe callippia templum Dianæ complexa. E diuerſis regionibus duo ſeli⸗-
nuntes. Ab epheſo mathium aliud colophoniorum. & intus ipſa colophon: haleſo affluẽte
Inde A pollimis clarii fanum lenedos fuit.& noti um oppidum. Promõtorium cyreneum:
mons minas. ccl. mil. paſ.excurrens: atq; in continentibus campis reſidens. Quo in loco ma

gnus Alexander intercidi planiciem eam iuſſerat. vii. mil. d. paſ.longitudie:ut duos ſinus

lungeret: erythraſq; cum minante circunfunderet. Iuxta eos fuerunt oppidap teleon:he⸗

los:doryon:nunc eſt aleõ. Fluuius corineon. Minãtis promontorium: clazomenæ: perthe

niæ: & epiothophoria appellatæ cum inſulæ eſſent. Alexander idem per duo ſtadia conti⸗
nenti adnexuit. Interiere intus daphnus & hermeſia: & ſyphilum quod ante tenealis uoca
batur caput mæoniæ: ubi nunc eſt ſtagnum ſalocobite & tharceopolis ſubſtituta ſyphilo:
& inde.iliicolpe & hinc libade regredientibus. Inde abeſt. xii. mil.ab amozone condita: re .
ſtituta ab Alexandro. Inora ſmyrna amne melere gaudens non procul orto. Montes afiæ
nobiliſſimi in hoc tractu fere explicant ſe: maſtuſia a tergo ſinyrnæ & thermetis olympi ra
dicibus iunctus.Is in dracone deſinit: draco in timolo:tumolus in cadmo:ille in tauro. A
ſmyrna hermus amnis campos facit: & noĩ ſuo adoptat. Oritur iuxta adorila um phrygiæ
ciuitatem: multoſq; colligit fluuios: inter quos phrigem: qui nomine genti dato a caria eã
diſterminat: hyllum & cryõ & ipſos phrygiæ: meſiæ: lydiæ anibus repletos. Fuit in ora eius
oppidum temnos: nunc in excremo ſinu ſmyme ceſſeopoli promontorium. Leuce dein op
pidum quod inſula fuit:finiſq; ioniæ. Smyrneum conuẽtum magna pars æoliæ quæ mox
dicetur frequentat: præterq; macedones hyrcani cognominati & magnetes. Aſyphilo ue⸗
xo epheſum alterum lumẽ aſiæ remotiores conueniunt cæſarienſès: metropolitæ: cilbiani:
ĩferiores & ſuperiores myſii:macedones:metaurẽſes:bruilitæ: hibepeni:dioſieritæ
. Epheſus: æolis: troas: pergamus. Co. XXX,
Eolis proxima eſt quondam miſia appellata: & quæ helleſponto adiacet troas. Ab
a ea phocea:aſcanius portus:dein fuerat lariſſa & cume mirina: quæ ſabaſtopoli ſe
uotcat. & intus ægea italiæ poſſidea: nenaticos/ temnos. In ora autem titanus amnis
& ciuitas ab eo cognominata. Fuit & grinia: nunc tantum portus ſolis inſula apprehenſa.
Oppidum elea: & ex myſia ueniens caicus amnis. Oppida pithane canaiuſam. Intercidere cã
clyſi:macea:atarnea:carene:ciſtene:cylla:cocylle:thebe:aſtyre:chriſa: palapſcepſis:gergetha

noendros: nunc eſt perperẽne ciuitas Heracleotes tractus. Coriphas oppidum. Amnis 8 v

lioſolius. Regio aphrodiſias: quæ ante politiceorgas. R egio ſcepſis.fiumen euenum: cuius
in ripis intercidere lyrneſos & mileros. In hoc tractu ida mons.Et in ora quæ ſinum cogno
minauit & conuentum adramiteos olim pedaſus dicta. Flumina aſtron: cormalos: cryanos:
alahaſtros ex ida. Intus mons gargara eodemq; nomine oppid um. Rurſe us in littore antan
dros edonis prius uocatum: deinde cymeriſſos:eadem apollonia. Fuit & oppidum. Promõ

9 il

——

LiIBEIRK.

torium letum diſlerminans æolida & troada. Fuit & polymedia ciuitas & chriſſa: & lariſſa

alia: ſmintium templum durat: Intus colonia interdicit deportans adramiteũ negocia apol

loniatzæ arhidaco amne ereſi milepolite pemanetii:macedones aſchylacæ polycnei: pioni ⸗
tæ: cilices: mandagandeni: miſani: abreteni: & helleſ pontii appellati. & alii ignobiles. Troa⸗
dis primus locus amaxicus: dein crebenia. Ipſaq; troas antigonia dicta nunc alexandria co
loma romana. Oppidum nee. Scamander amnis nauigabilis: & in promontorio quondam
ſigæum oppidum. Dein portus acheorum: in quem influit xantus ſimeonti iunctus ſta-
gnumq prius faciens. Palæſcamàder. Cæteri Homero celebrati rheſus: heptaphorus: acre⸗
fus rhodius ueſtigia non habent. Granicus diuerſo tractu in propontida fluit.Eſt tamen &
nunc ſcamandria ciuitas parua. Ac mille quingentis paſſibus remotum a portu ilium imu
ne: unde ominis rerum claritas. Extra ſimum ſunt rhetea littora rheteo & dardanio & ariſ⸗
be oppidis habitata. Fuit & achilleon oppidum iuxta tumulum Achillis conditum a myti
lenxis: & inox athenienſibus: ubi claſſis eius ſteterat. In ſigæo fuit & æantion rhodus conz
ditum:in altero cornu Aiace ibi ſepulto. xxx. ſtadiorum interuailo a ſigæo & ipſo in ſta-⸗
tione claſſis ſuæ. Supra æ:lida & partem troadis in mediterraneo eſt quæ uocatur teutra
nia:quam myſii antiquitus tenuere. Ibi caicus annis iam dictus oritur. Gens ampla per ſe
etiamcũ rotum myſia appellaretur. In ea epionie: andera: dale: ſtabulum: coniſium: tegium
balcetiare: teutranie: ſarnaca: halyſerne: lycide: parthenium: cambre:oxyopum:lygdanum:

appollonia: longeq; clariſſimum aſiæ pergamum: quod intermeat ſilẽus: præfluit titius pro

fuſus pindaſo monte. Abeſt haud procul.elea quam in litrore diximus. Pergamea uoca⸗

tur eius tractus iuriſdictio. Ad eam conueniunt thiatireni: migdones: moſſini: bregmen⸗

teni: hierecõitæ: ppereni: tyarẽi: hiropoliẽſes: hermacopolitæ: attalẽſes: pa aces: ſapollodoniẽ

ſes:aliæq; in honore ciuitates. A rheteo dardanium oppidum paruum abeſt ſtadia. lxx. mil.
inde.xviii.promontorium trapeze. Vnde primum concitat ſe heleſpontus. Ex aſia interiſ⸗

ſe gentes tradit Eratoſthenes ſolimorum: lelegum bebricum: colycantiorum. trepfedorũ.
Iſidorus arienos: & caprætas: ubi ſit apamea condita a Seleuco rege inter cilitiam cappado

ciã cataoniã armeniã. Et quoniã ferociſſimas gẽtes domuiſſet initio dameã uocatam.

Inſulæ ante aſiam: pamphilium mare rhodus ſamus chius. Ca. XXX.
Nſularum ante aſiam prima eſt in canopico hoſtio nili a Canopo Menelai guber
i natorecut ferunt)dicta. Altera iuncta põte alexa ndriæ colonia Cæſaris dictatoris

pharus quondam diei nauigatione diſtans ab ægypto: nunc e turri nocturnis igni
bus curſum nauiũ regens. Namq; fallacibus uadis alexandria tribus omnino aditur alueis
maris: teg amo:poſſidonio: tauro.In phœniceo deinde mari eſt ante ioppe paria. Tota op⸗
pidum in qua obiectambeluæ Andromedam ferunt: & iam dicta arados. Inter quam & co⸗
tinentem.l. cubita alto maricut auctor eſt Mutianus)e ſonte dulcis aqua tuba coriis facta
uſq; ad uadum trahitur. Pamphylium mare ignobiles inſulas habet. Cilicium ex quiq; ma

ximis cyprum ad ortum occaſũq; ciliciæ ac ſyriæ obiectam: quondam nouẽ regnorum ſedẽ

Huius circuitum Timoſthenes. ccccxxix. mil. d. prodidit Iſidorus. ccclxxv. mil. Longitudi-
nem inter duo promonctoria dinareta & acamata quod eſt ad occaſum. Artemidorus. clxii.
d. Timoſthenes. cc. uocatam antea acamantida. Philonides ceraſtin. Aenagoras & aſpeliã &

amathuſã & macarã Aſtymõus criptõ & coliniâ Oppida ĩ ea. xv. paphos: palepaphos: curiaſ

cithium: corinæum: ſalamina: amatus: lamphetos: aloe: amaſos:epidarum: cytri arſinoe:car
phaſium: colee. Fuere & ibi cynidia:maleum:idaliũ. Abeſt ab emurio ciliciæ. I. p. Mare qd
prætenditur uocant aulona cilicium. In eodem ſitu eleuſa inſula eſt & quattuor ante pro⸗

montoria.Ex aduerſo ſyriæ clydes rurſuſq; ab altero capite ſtiria. Còtra meâphaum hierie

& cephia. Contrã ſalaminam ſalaminæ. In ſigeo autẽ mari illyris: telendos: attæ: leboſa. Cy/

priæ tres ſteriles: & dioniſia prius caretha cficta. Deinde contra tauti promontorium peſti⸗

feræ nauigantibus chelidoniæ totidem Ab iis cum oppido leucolla: pactia: eliſia: nympha
lis:meris:megiſta cuius ciuitas interiit. Multæ deinde ignobiles. Sed contra chimeram do
lichiſtæ: chirogylium:crambis:arogæ:enagora. viii. mil. paſſ.dædaleon duæ cypriæ tres ſtro
gylæ: & contra ſidima antiochia claueũq; uerſus amnẽ lacuſa macris didyme: hellos: cope:
aſpis: & in qua oppidum interiit telandria: proximaq; caunardoſa. Sed pulcherrima & libe-
sa rhodos circuitu. cxxv. mil. paſſ. Aut ſi potius Iſidoro credimus. ciii. habitata urbibus lyn

gorcanyte

iaroſten

ttinactia:
ſe carpau
hyris l
niic Por
diabetee⸗
mherio:ach
us Incan
ineo ſinu
1ra,Chea
Abruptan
culab haliea
lumſeem
nocara eſt
Hbet R ic
guot Dilc
mö liberan
rittocilee
gpariun
tes eucarte
litate ade
co norin
crin Ap
ur verer
Wn
eseur
myonn
coe:
Peledr
les Clar.
ſnyrnen
Ahtetro
celelg
giaegira:
mari⸗Arit.
Arxxxp.
tilene ann
mil Mont
tinente abe

cliclo g⸗

Aiacerten
geo.xii mi
eleſpe
A
1. do
gog,
coeoppid
ſtummel
cilartnn
dolion

Norun

lrin

negocunn
ſchei poon,
dier Tnn
lernndinc
quancen

unan ſ⸗

Phorusre⸗
R Umend
ullinimn
nonh
inmamti
hocis e
nſ⸗
Crut run
me
lumtgin
Poommm.
innris
mea vocz
Nlegmen⸗
Ploctoni
mnln nit
Na mnerh⸗
uenldoi⸗
uncyr
C,
(. W.

e

ris and
non
ni fac
ig nn
Clumete
longtuti
orus i.
igeli
hos Cun
ſwetn
, Mrecd
me .
gun Hiene
boln C,/

gium geſ⸗

1: oynhn⸗
merina⸗
elesſi
elosce
n
tbbeihe

. do:canyro:ialy ſo:nũc rhodo.Diſtat ab alexãdria ægypti. d. lxxviii mil. ut Iſidorus tradit. Vt

Eratoſtenes.cccclxix.mil.ut mutiãus. d.a cypro.clxvi. Vocitata ẽ ãtea ophiuſa: aſteria: edria
trinacria: combira: petoeſſa: artabiria ab rege. Deinde macria & olœſa Rhodiorum inſu⸗
læ carpatus quæ mari nomẽ dedit. Caros ac neelinia ſcyros diſtans ab gnido.xii. mil. d. por
phyris antea dicta. Et eodem tractu media inter rhodum gnidũq; ſime. Cingitur. xxxvii.

mil. d. Portus begninem præter octo. Præter has citra rhodum cyclops tergamõ: cordylus:

adiabetæ. iiii. Hyineos calche cum oppido ſeutluſa: dymaſtos: progne:& a gnido ciſeruſa:
therioò: arhia: galigne: cũ tribꝰoppidis nououiſtiro: medetero & marconeſo. O ppidũ cerany

us In cariæ oria quæ uocantur argiæ numero. xx. ethecuſa: lepſia: hireos. Nobiliſſima uero

in eo ſinu eo ab halycarnaſo. xv. paſſ. diſtans circuitu. c, mil. ut plures exiſtimant merope uo
cata. Chea ut Staphylus: meropis ut Dionyſius:dein nymphea. Mons ibi prion & nyſirion
Abruptam illi puttant quæ porphyri ſantea dicta eſt. Hinc cariãdra cum oppido. Nec pro
cul ab halicarnaſo pidoſus: In ceramico autem ſinu priaponneſos:hipponneſos.pſere: mya
lampſa: emindus: paſſala: cruſa:pyrthe:ſephiuſa:melanum:paulũq; a continente diſtãs: quæ
uocata eſt cynedopolis probroſis ibi relictis a rege Alexandro. Ioniæ ora egeas & corleas
habet & icaron: de qua dictum eſt. Ladẽ quæ prius late uocabatur: atq; inter ignobiles ali
quot. Diſcumelitas mileros: Ilucinas: mycalem: trogylias: treſpylion: argẽnõ: ſcandalion: ſa⸗
mõ liberam circuicu. Ixxxvii. mil. d. Aut ut Iſidorus. c. partheniam primum appellatam. Vt
Ariſtotiles tradit: poſtea adriiſam:dein antemuſam. Ariſtocritus adiicit melanphilum: deĩ
cypariſiam. Ab parthenio aruſam: ſtephanem. Amnes in ea imbraſus: cheſius: iberthes. Foõ-
tes eucarto: leucothea. Mons gergecius. Adiacent inſulæ rhipara: nyphea. Achillea par cla
ritate ab ea diſtat. xciii. milia paſſuum cum oppido. Chios libera quam etaliã Ephorus priſ
co nomine aꝑpellat. Metrodorus & Cleobolus chiam a Chiõe nympha: aliqui a niue. & ma.

crin & pytiuſam. Montem habet pillineum. Marmorchium circuitu. cxxv. mil. paſſ.colligic

ut ueteres tradidere.Iſidorus. ix. mil. adiicit. Poſita eſt inter ſamum & leſb um. Ex aduerſo-
maxime erythrarum. Finitimæ ſunt thelluſa. quam alii dapnuſam ſcribunt. Oenus. ela phi⸗=

tes: eurianaſſa: arginuſa cum oppido. Iam hæ circa epheſum: & quæ Piſiſtrati uocant atinæ:

myonneſos: clareuſa. In utraq; oppida intercidere. Poroſelene cum oppido. cercie: halene:
cõmõe: illetia: lepria: & rheſperia: procuſe: bolbule: pheate: priapos: ſyce: melane: enareſidus:
apele: dremuſa: ambydros: ſtopelos: ſicuſa:marathuſa: phyle: perhireau (a:multæq; ignobi⸗
Ies. Clara uæro in alto theos cum oppido a chio. Ixxi. mil. d. Tantundem ab erythris- Iuxta

ſimyrneam ſunt periſterides. Careria alopece. ele uſa: bachina: pyſtira: comionneſos:megale.

Ante troada aſcaniæ: plateæ tres. Dein lamiæ plitaniæ duæ: platæ: ſcopelos: getone: arteidõ
celæ:laguſæ: didyme. Clariſſima autem leſ bos a chio.lxv. mil. paſſ. Hermete: & laſia: pelaſ⸗
gia egira:æthiopiæ mcaria appellata fuit nouem oppidis inclyta. Ex iis pyrrha hauſta eſt
mari.Ariſ be terrarum motu ſuberſa.Antiſſam methymna traxit in ſe iplam octo urbibus
aſiæ. xxxyvii. mil. paſſ. uicina. Et agamede obiit & hiera-Reſtant ereſon: pyrrha: & libera my =

tilenæ annibus. l.potens. Tota inſula circuitur(ut iſidorus) clxvii. mil. paſſ.Vt ueteres.cxcv.

mil. Montes habet lepethymnum: ordimum: macyſtum: creonem: olypum. A proxima con
tinente abeſt. vii. mil. d. paſſ.Inſulæ appoſitæ ſcandalion: leucæ. v. Ex his cydonea cum fonte

calido. Argẽmiſe.iiii.paſſ.d. dein pheluſa pedna. Extra helleſpontum aduerſa ſigeo littori

adiacer tenendus: leucophris dicta: & phœnice & lyrneſos. Abeſt a leſbo. Ivi. mil. paſſ. Aſi⸗
S Pjeieſpentus: myſia: phrygia: galatia: nicea: bythinia: boſphorus. Ca. XXXII.
Mpertum deinde ſumit helleſpontus:& mare incumbit uorticibus limitẽ fodiens
i donec aſiam abrumpat europæ. Promontorium id quod a pellauimus trapezâ ab
eo.x.mil.paſſ.ad abydum oppidum: ubi anguſtiæ ſeptem: adiorum. Deinde per=
cote oppidum: lampſacum antea pyttiuſſa dictum. Parium colonia euam Hiomerus ac ra⸗
ſtiam appellauit. Oppidum priapos: Amnis abſepus: zelia propontis: ita appellatur ubi ſe
dilatat mare. Flumẽe granicum: artage portus: ubi oppidum fuit ultra inſulam quam conti-
nenti iũxit Alexander.In qua oppidum mileſiorum cizicum antea uocitatum archõneſi uSs
& dolionis & didymis: cuius a uertice mons didymus. Mox oppida placia. ariacos: cylace :
quoruma tergo mons olympus myſus dictus. Ciuitas olympeta Alines horidus- thyn⸗

LIBER.
dacus: ante lycus uocatus. Oritur in ſtagno artinia iuxta miletopolim. Recipit mageſion
& pleroſq; alios. Aſiam bithyniãq; diſterminans. Ea appellata eſt cronia: dein cheſſalis: dein

de malianda: & ſtrymonis. Hos FHomerus halizonas dixit: quando præcingitnr gens maxi

Vrbs fuit ĩmenſa attuſa nomine:nunc ſunt.xv.ciuitates inter quas gordiocõe:quæ iulio⸗

olis uocatur. & in ora daſtylos. Deinde flumẽ gebes: & intus elgas: oppidum quæ germa⸗

nicopolis: alio nomine booſcœte. ſicut apamea quæ nunc myrina Colophoniorum flumẽ

ethecanticus troadis finis. & myſiæ initium. Poſtea finis in quo flumẽ aſcanium: oppidum
brialion: ãnes gylas: & chios cũ oppido eiuſdẽ nominis: quot fuit ẽporiũ nõ pcul accolẽtis

phrygiæ a mileſiis ꝗdẽ oditũ.In loco tñ ꝗ aſcãiæ phrygiæ uocabat᷑. Quappt᷑ nõ alibi aptiꝰ de
ea dicit᷑. Phrygia troadi ſupiecta populiſq; apmrorio lecto ad flumè celeũ prædictis ſeptẽ

trionali ſui ꝑte galatiæ cõterninameridiana lycaõiæ: pyſidæ: mygdõiæ: ab oriente cappado
tiam attingit. Oppida ibi celeberrima præter iam dicta mangyra: andria: celene: coloſie: ca⸗
rina:cotton.cerane.iconium:mydium.Sunt auctores traſiſſe ex europa Myſas & Phrygos

& Thinos a quibus appellanturmyſi phryges bityni: Dicendum ſimul uidetur & de gala
tia quæ ſuperpoſita agros maiori ex parte phrygia- tenet: Caputq; quõdã eius gordiũ.Qui
partem eam inſedere gallorum toloſtobagi & uoturi & ambiani uocantur: qui meoniæ &
paphlagoniæ regionem Troginæ. prætenditur cappadocia a ſeptentrione & ſolis ortu: cu
lius uberrimam partem occupauere tectoſages & teutobodiaci. Et gentes quidem hæ. Po
uli uero ac tetrarchiæ omnes numero. cxcv. oppida tectoſagum anquira: troginorum ta/
uinum: teloſtobagorum piſimius. Præter hos celebres attalenſes: alaſenſes: comenſes: didyẽ
ſes: hieronenſes: lyſtrenæ: neapolitani, œandenſes: ſeleucenſes: ſebaſteni: timoniacenſes: the

biſeni. Attingit galatiam & pamphiliam gabaliam & milyas: qui circa barin ſunt: & cyllanti

cum & oronticum pyſidiæ tractum. Item lycaoniæ partem obigenen. Flumina ſunt in ea

præter iam dicta ſangarium: & gallus: a quo nomen traxere matris deum ſacerdotes. Nũc

reliqua in ora ario intus & bithynia bruſia ab Hannibale ſub olympo condita. Inde nicea-
xxv. mil. paſ. interueniente aſcanio lacu. Deinde nicea in ultimo aſcanio ſinu: qua prius ol⸗
uia & pruſias. Item alrera ſub hippio monte. Fuere pythopolis: parthenopolis: gariphanta:
Sunt in ora amnes eluis: bryazon:plateneus: areus: iſiros: gendos: qui & chryſorboas. Pro⸗

montorium in quo megarice oppidum fuit. Inde cruſpedites ſinus uocabatur: quoniam
id oppidum uelut in lacinia erat. Euit & aſtacum: unde & ex eo aſtacenus idem ſinus. Fuit

& libyſia oppidum: ubi nunc Hannibalis tantum tumulus. & in itimo ſinu nicomedia bi⸗-
chyniæ præclara. Leucadas promontorium quo includitur aſtacenus ſinus a nicomedia-

xlii:mil.quingentis paſſibus. Rurſus coeuntibus terris anguſtiæ pertinentes uſq; ad boſ ⸗

5galeaden libera a nicomedia. Ixxii-quingentorum proceraſtis an⸗
0

phorum thracium. In i
ſtea cecorum oppidum quod locum eligere neſciſſent: ſeptem

te dicta.dein compuſa.

ſtadiis diſtans a bizantio tanto fœliciore omnibus modis ſede. Decætero intus in bithynia

colonia apamena:agrippenſes: iuliopolitæ: bithyniotæ. Flumina ſyrium: lapſias: pharmicas:

alces: crynis:lyleus:ſcopius:hieras qui bithyniam & galatiam diſtermmat. VItra calchedo⸗
na:deinde chryſopolis fuit. Deinde nicopolis:a qua nomẽ etianum ſinus retinet. In quo
