ESHE Ontrario ferunt lunæ fœmineum ac mole ſydus atq; nocturnum ſoluere humorẽ
d&S&' trahere nõ aufere. Id mãifeſtũ eſt qd ferarũ occiſa corpora ĩ tabẽ niſu ſuo reſol⸗
uat:ſõnoq; ſopitis torporẽ ↄtractũ ĩ caput reuocet.Gilaciẽ reſũdat: cũctaq; hũifico ſpiritu
laxet.Ita pẽſari natutæ uices: ſemꝑq; ſufficere aliis ſydeæ elemẽta cogẽtibꝰ: aliis uero fũdẽ

a Litiſſimũ mare. xv. ſtadiorũ Fabianus tradit. Alii in ponto ex aduerſo coraxorũ gẽ

G.⸗ſen⸗ Ua
— v.dè cren nnrhlrn⸗ n⸗
=ð m natura a miraculis ceſſat. Dulces mari inuehũtur leuiores haud dubie. Ideo & ma⸗

porum articulis ſed paucis poſt diebus: ſicuti neq; in plẽa aut nouifſinna ſed poſtea: nec ſta⸗

te ammoſius eſt quà ĩ parre: ſiue quia magnitudo aperta ſyderis uim laxe craſſantis effica⸗

dulci tenuiq; ꝙ facillime trahat uis ignea: omne aſperius craſſiuſq; linquatur. Ideo

quia terre natura medicatas aquas inficiat. Eſt in exemplis Dionyſio ſiciliæ tyranno cũpui

COa. C. IIII.

tibꝰ. Sed i dulcibꝰ aqs lunæ alimetũ eẽ ſicut ĩ marinis ſolis. Vbi altiſſimũ mare. Ca. CV
J

☚ er tis uocãt bathea põti: tricẽtis fere a cõtinenti ſtadiis ĩ menſã altitudie maris tradũt
, uadis nũꝗᷓ reptis. ½ Miracula aquarum fontium & fluminn. Ca. CvVI.

Irabilius id faciunt aquæ dulces iuxta mare ut fiſtulis emicantes. Nam nec aquarũ

4 ,6 . 23 “ —— r e e — J .
aſr. trinæ quarũ hatura grauior magis luecta ſuſtinẽt. Quædam uero & dulces inter ſe

ſuperme
benaco
mulror
uadxſi
ens pel
nusin
ppaler
liieni
niem
Ccusa
flutnin
Thidist
lo ultt.
1guerl
ſcuntu
mnatt⸗&
ſtus in
norüͦ2
procul
ur n⸗
Kime⸗
caula
ſims
erd
dien
feſta
hto⸗
pusfe
inſat⸗
turq.
Infal
gras,
Nantus
nigro!
turann
gonia 3
Per vin
chdix⸗
les fon
taflußt
nihllen
ſenpin
mnin⸗
di .
Ane
leie

doſterneeſg

mkene cn⸗
drunrur in ⸗

h Unluerſin
mdekie,
mliermonen

Ns drn

iohior uine
hunm iml,
mösin
umihirin
.
wnns diverlx
rüdn ane
Nesdex
mluC
ismoum
lmiood

7

C.

wellan 4
ℳ⸗ 1

Moa dun

C1.
ribrboc d
1 Meocie

. „ 4
. 40 ͦe 7
oß olo.

. „ ir

l.
Oükumto i
munu
iſpons:
li upore
Inanno cnl

e⸗

—
— —

ſupermeant alias. Vt in fucino lactu inuectus amnis: in latio addua im uerbano ticinus : in

hbenaco mintius: in ſeuino ollius: in lemãno rthogamus. Hi tranſalpes ſu periores in italiam

multorum miliũ tranſitu hoſpitales ſuas tantũ nec largiores

ꝗ̊ᷓ intulere aquas euehentes.

Proditũ hoc & in oronte amne ſyriæ multiſq; aliis. Quidam uero odio maris ipſa ſubeunt
uada:ſicut Aretuſa fons ſyracuſanus in quo reddũtur iacta in alpheũ:qui per olympiã flu
ens pelopõneſiaco lictori infunditur. Subeũt terras rurſi uſq; reddũtur. Lycus in aſia.: Eraſi

nus in argolica. Tigris in meſopotamia. Et quæ in Aeſcula pii fonte athenis ĩmerſa ſũt in
phalerico reddũtur. Et in atinate cãpo fluuius merſus poſt. xx. milia paſſ uũ erit. Et in aqui⸗
leienſi timanus. Nihil in aſphaltite iudeæ lacu qui bitumẽ gignit mergi põt. Nec in arine⸗
nix maioris arithiſſo. is quidẽ introrſus piſces alit. In ſalentino iuxta oppidũ mãdu riam la
cus ad margines plenus: neq; exhauſtis aquis minuirur: neq; infuſis augetut. In ciconum
Hiumine & in piceno: lacu uelino lignum deiectũ lapideo cortice obducitur. Et in furio col
chidis flumine adeo ut lapidẽ plerũq; durãs adhuc integat cortex. Similiter in flumine ſile
ro ultra ſurrentũ nõ uirgulta modo ĩmerſa: uerũ & folia lapideſcũt. alias ſalubris potus èei⸗
aquæ. In exitu paludis reatine ſaxũ creſcit. & in rubro mario leq; uirenteſq; frutices ena⸗
ſcuntur. Sed & fontiũ pluriniorũ natura mira eſt feruore.lIdqʒ etiã in iugis alpiũ ipſoq; in
mati: & ĩter italiã & enariã & ut in baiano ſinu & in liri fluuio multiſq; aliis. Nã dulcis hau
ſtus in mari plurimis locis ut ad chelidonias inſulas & arabũ: & in gaditano oceano. Pataui
norũ aquis calidis herbæ uirẽtes innaſcũtur: piſanorũ ranæ. Ad uetulonios in hetruria nõö
procul a mari piſces. In caſinate fluuius appellat᷑ ſcatebra frigidus abũdantior æſtate. in eo
ur in archadiæ ſtymphali enaſcũtur aquatiles muſculi. In dodone louis fons cũ ſit gelidus
& ĩmerſas faces extingat ſi extincte admoueãtur accẽdit. Idẽ meridie ſemper deficit: ꝗᷓ de
cauſa anapouomenon uoczt. Mox increſcens ad mediũ noctis exuberat. Ab eo rurſus ſen
ſim deficit. In illyriis ſupra fontẽ frigidũ expãſæ ueſtes accendũtur. louis ammonis fons
terdum frigidus noctibus feruet.Introglodytis fons ſolis appellatur dulcis: & circa meri/
diem maxime frigidus: mox paulatim tepeſcens ad noctis media feruore & amaritudine ĩ
feſtatur. Padi fons mediis diebus æſtiuis uelut interquieſcens ſemper aret. In renedo inſu
ſa fons ſempera tertia noctis hora in ſextã ab æſtiuo ſolſtitio exũdat. Et in delo inſula ĩno
pus fons eodẽ quo nilus modo:ac pariter cũ eo decreſcit augeturq;. Contra timauũ amnẽ
inſula parua in mari eſt cum fontibus calidis: qui pariter cum æſtu maris creſcuut minuũ
turqꝙ;. Iin agro pitinate tranſapẽninũ fluuius nouanus oĩbus ſolſtitis torrẽs bruma ſiccatur
In faliſco clitũni amnis aqua potata candidos boues facit. In boetia amnis melas oues ni/
Sras. Cephiſus ex eodem lacu profluens albas rurſus nigras penitus. Ruffaſq; iuxta ilium
xantus: unde & nomen amni. In ponto fluuius aſtaces irrigat campos in quibus paſtæ oues
nigro lacte æque gentes alunt. in reatino fons neminia appellatus alio atq; alio loco exori
tur annone mutationem ſignificans. Brũduſii in portu fons incorruptas præſtat aquas na
uigantibus. Lynceſtis aqua quæ uocatur acidula uini modo temulẽtos facit. ita in paphla-
gonia & in agro caleno. in andro inſula templo Liberi patris. fontem nonis ianuariis ſem/
per uini ſapore fluere Murianus ter conſ.credit dioſtedoſa uocatur, iuxta nonacrinam ar
chadiæ ſtix nec odore differens nec co ore epota illico necat. item in beroſo taurorũ colle
tres fontes ſine remedio ſine dolore mortiferi. in carrinenſi hiſpaniæ agro duo fomes iux
ta fluũt:alter oĩa reſpuẽs:alter abſorbẽs.in eadẽ gẽte alius aurei coloris oẽs oſtẽdit piſces
nihil extra illà aquã cæteris differẽtes. in cõmẽſi iuxta lariũ lacũ fons largus:horis ſingulis

ſemp intumeſcit ac reſidet. in cynonia inſula ante leſbum fons calidus latũ fluit. Lacus ſan

naus in aſia circũnaſcente abſynthio inficit᷑. Colophone in Apolinis clarii ſpecu lacuna eſt᷑
cuius poru mira reddunt᷑ oracula bibẽtiũ breuiore uita. Amnes retrofluere & noſtra uidir
ætas. Neronis principis annis ſupremis ſicut in rebus eius retulimus Iam oẽs fontes æſta⸗
te ꝗᷓ hyeme gelidiores eſſe quẽ fallit? Sicut illa permira naturæ opera æs & plumbũ in maſ
ſa mergi:diſatata tluitare.Eiuſdẽq; ponderis alia ſedere:alia inuehi. Onera in aqua facilius
nioueri. Thyre lapidem ꝗᷓuis grandem innatare:eundẽq; cõminutum mergi. Recentia ca⸗
dauera ad uadum labi: intumeſcentia attolli. Inania uaſa haud facilius ꝗᷓ plena extrahi. Plu
uia ſalinas aquas dulciores eſſe quam reliquas. Nec fieri ſalem niſi admiſtis dulcibus. Ma

rinas tardius gelare: & celerius accendi. Hyeme mare calidius eſſe: autumno ſaltius: Om/
ne oleo tranquillari. Et ob id urinantes ore ſpargere:quoniam mitiget naturam aſperam:

—
„„ „ .

õs 1De ſemper ardentibus Iocis. Ca. CQIX.

p Ræterea cum ſit huius unius elementi ratio fœcunda: ſeq; ipſa pariat: & minuscre

lucemq; deportet. Niues in alto mari non cadere. Cum omnis aqua deorſum feratur exili
re fontes: atq; etiam in ætnæ radicibus flagrantis in tantũ ut quinquagena & centena mi⸗
lia paſſuum harenas fiammarum globus erudtet.
gnium & aquarum iuucta miracula & de maltha. Ca. CvVII.
Anq; & ignium iq eſt naturæ quartum elementum reddamus aliqua miracula. ſed
i primum ex aquis. In comagene urbe ſamoſata ſtagnum eſt emittens limum malthã
nUocuant flagrantem. cum quid attingit ſolidi adhæret. Præterea tactus ſequitur fu
gientes. Sic defendere muros oppugnante Lucullo: flagrabatq; miles armis ſuis. Aquis ẽt
J. accenditur. Terra tantum reſtingui docuere experimena. —
èG Ae napth- ca. Cii.
— 1 Imilis eſt naturæ naptha: ita appellatur circa babyloniam: & in auſtagenis parthiæ

profluens byruminis liquidi modo: Huic magna cognatio ignium: tranſiliuntq; ꝓ
tcinus in eam nndecunq; uiſam. Ita ferunt a Media pelicem crematam poſtꝗᷓ ſacriſi

catur ad aras acceſſerat corona igne rapta.

FrYrrum in montiũ miraculis ardet ætna noctibus: ſemper tantoq; æuo igniũ materia
u ſuffieit. Niualis hybernis cẽporibus: egeſtũq; cinerem pruinis operiens. Nec in illo
tantũ natura ſæuit exuſtionem terris denũcians. Flagrat in gage lyciæ mons chime

ra & quidem ĩmortalis diebus ac noctibus flama. Ignem eius accendi aqua: extingui uero

terra aut fœno. Gnidius Cteſias tradit. Eadem in lycia epheſti montes tæda flamante tacti
fiagrant adeo: ut lapides quoq; riuorum & harenæ in ipſis aquis ardeãt: aliturq; ignis ille
Hia uiis: Baculo ſi quis ex iis accenſo traxerit ſulcos riuos ignium ſequi narrant. Flagrat in
actris cophanti nactibus uertex. Hagrat in medis & celſtia gente cõfinio perſidis. Suſis ꝗ⸗
dem ad turrim albam. xv. caminis maximo eorum. Et interdiu campus babyloniæ flagrat
quædã ueluti piſcina iugeri magnitudine.Item æthiopum iuxta heſperiũ montem ſtellarũ
modo campi nocte nitent. Similiter in megalipolitanorum agro tametſi internus ſit ille iu
cundus:frondẽq; denſi ſupra ſe nemoris non adurens:& iuxta gelidum fontem ſemper ar
dens. Nymphei crater dira apolloniatis ſuis portendit ut Theopompus tradidit. Augetur
bymbribus: egeritq; bitumẽ tempeèrandũ fonte illo ing uctabili: alias omni bytumine dilu⸗
tius. Sed quis hæc mireture In medio mari hiera inſulã ardet. Aeolia inſula iuxta italiã cũ
ipſo mari arſit per aliquos dies ſociali bello:& donec legatio ſenatus piauit. Maximo tamẽ
ardet in cendio theonochema dictum æthiopum iugum. Torrenteſq; ſolis ardoribus fli-

.—— mas egerit. Tot locis tot incendiis rexrum natura terras crema.

Ignium per ſe miracula. Ca. CX.
ſfIſfſccat ſintilis: quid fore putandũ eſt in tot rogis terræc Quæ eſt illa natura quæ uora
citatẽ auidiſſimã iu toto mũdo ſine dãno ſui paſcit? Addãtur ũs ſydera ĩmunera ingenſqʒ;
ſol. Addàtur humani ignes: & lapidũ quoq; inſiti naturæ: attrita inter ſe ligna: ià nubium
& origines fulminum. Excedit profecto oĩa miracula ullum diẽ funſſe: quo nõ cuncta fla⸗
grarent: cum ſpecula quoq; cõcaua aduerſa ſolis radiis facilius etiam accendantur: quã ul
lus alius ignis. Quid ꝙ; ĩnumerabiles partu: ſed naturales ſcatẽtè In nympheo exit e petra
flãma: quæ aqua accenditur. Exit & ad aquas ſcãtias. Hæc quidẽ inualida cũ traſit nec lõge
in alia durans materia. Viret & ererno hunc fontẽ igneũ contexens fraxinus. Exit in muti
nenſi agro ſtatis uulcano diebus. Reperitur apud auctores ſubiectis ariciæ aruis ſi carbo
deciderit ardere terram. In agro ſabino & ſidicino unctũ flagrare lapidem. In ſelentino op
fido natiã impoſito ligno in ſaxum quoddã ibiſſacrum protinus flamã exiſtere. In laciniæ
unonis ara ſub diuo ſita cinerem ĩmobilẽ eſſe perflãtibus undiq; procellis. Quin & repen
tinos ignes exiſtere & in aquis. Et in corporibus etiã humanis emicuiſſe. Traſimenum lacũ

arſiſſe totũ. Seruio tullio dormienti in pueritia ex capite flammam emicuiſſe. L. Martium

in hiſpania interemptis Scipionibus concionantẽ & milites ad ultion m exhortantem ar-

ſiſſe. ſimili modo Valerius Antias narrat. Plura mox & diſtinctius. Nunc enim quadã mix-

rura rerum omnium exhibentur miracula. Verum egreſſa mens interpretationem naturæ
feſtinat legentium animos per rotum orbem ueluti manu ducere. ðèMUG

Terre umuerſæ menſura longitudo & latituno. Ca. CAXI.

DZ

. 1

zuctori
nsage⸗
currith
wneh
urbem
Proxin
ſas lac̃
decim
ninqu⸗
Wind
tamli
taduo

ſiduce

den 4
Lentil
Kodo
Adoce

genti

tente
gart

ugo

gin
der
dun
m
☚
rfium
ris bi
fecen
tes, d.
tonie⸗

4 ſciint

lantes
tror. N
tudine
cuitun

iutos

dium
Mmili
Pudea
Ctſtac

1

ſae⸗
rosſer
Kintae
coͤecl
Him

sſegnin
müſiideie

Cll
ſgenimti
nemſiin)
un lile

(l.
wignünm
crmonsci
wennnguun
nmme
iung guͤ

unm un
hperſcugg
Ctemustllen-
nenſenpe
NiditApenu
Ntumine dl⸗
nium dlüd
Marmoi
ndotbuß,

rirun
ur EN
en Meig
n üllnim
de,
olo ancne⸗
Nrun quin
xoent ehenn
rintmel⸗
1. Puin
1 ui N

Ars noſtra terrarum de qua memoro ambiẽte ut dictum eſt)oceano uelut innatãs

H p longiſſime ab ortu & ab occaſu patet: hoc eſt ab india ad herculis colũnas gadibus

ſacratas oßnr⸗ quinq; milia ſexaginra octo milia paſſuũ ut Artemidoro placer
auctori. Vt uero iſodora nonaginta octo milia decem & octo. Artemidorus adiicit ampli⸗
us a gadibus circuitu ſacri promontorii ad promontorium artabrũ:quo longiſſime fons p⸗
currit hiſpaniæ octingenta milia nonagintaunum: id menſuræ duplici currit uia. A gange
anne hoſtioq; eius quo ſe m eoum oceanũ effundit per indiam parthienẽq; ad myriandrũ
urbem ſyriæ in iſſico ſinu poſiram quinquagintaquinq; milia paſſuum decẽ & noué. Inde
proxima nauigatione cyprũ inſulã patarã lyciæ rhodũ aſtypaleam in carpacio mari in inſu⸗
las laconicæ tænarũ. Lylibeũ ſiciliæ. Caraliũ ſardiniæ triginta quattuor. Deinde gades duo
decinmmilia. l. Quæ menſura uniuerſa ab eo mari efficit. lxxxxviii.milia paſſuum. Ixix. Alia
uia quæ certior itinere terreno maxime patet a gange ad euphratem amné. l. M. paſſuum.
xxi.Inde cappadociæ in mazaca. cc. milia. xliiii. Inde per phrygiã: caria: epheſum: quad ringẽ
ta mlia paſſuum. xciii.Ab epheſo per ægeũ pelagus delũ ducenta milia. Ithmum ducen-
ta duodecim milia. Deinde terra & lacomco mari & corinthiaco ſinu patrans peloponem

ſi ducenta duo milia quingenti:Leucadẽ octuaginta ſex milia quingenti. C orcyram toti/

dem. Acroceraunia centũ trigintaduo milia quingẽti. Brunduſium octogintaſex milia ꝗqn
genti.Romam. ccc.milia ſexaginta. Ad alpes uſq; calcincomacum uicũ quingenta decem
& octo milia. Per galliam ad pyreneos montes illibriũ quingenta quinquaginta ſex milia
Ad oceanũ & hiſpaniæ horam trecenta trigintaduo milia. Traiectu gadis ſeptem milia qn⸗

genti. Quæ menſura Artemidori ratione nonaginta efficit ſexaginta nouem. Latitudo au

tem terræ a meridiano ſitu ad ſeptẽtrionem dimidio fere minor colligitur: quinquaginta
quattuor milium ſexaginta duo. Quo palam fit quãtum & hinc uapor abſtulerit: & illinc
rigor. Neq; enim deeſſe arbitror terris: aut non eſſe globi formam. Sed inhabitabilia utrin
q; incõperta eſſe. Hæc mẽſura currit a lictore ætiopici. oceani: qua modo habitatur ad me
roen quingenta quinquaginta milia. Inde alexandriã duodecim milia quinquaginta. Rho
dum quingenta octogintaria Gnidum octoginta quattuor milia quingenti cum. xxv. M.
Samum.c.milia. Chium octoginta quattuor milia. Mitilenen. Ilxv. milia. Tenedon. xxix. mi
lia.Sigæum promontorium. xii. milia quingenti. Os ponti. cccxii. M. d. Carabin promoto/
rium. cccl. Os meotidis. cccxii.d. M. Oſtium tanais. cclxv. M. Qui curſus compendiis ma/
ris breuior fieri poteſt. xxxxix. Nl. Ab hoſtio tanais nihil modicum diligentiſſimi auctores
fecere.Artemidorus u teriora in compertam exiſtimauit: cum circa tanain ſarmatarum gẽ
res. degere fateretur ad ſepremtriones uerſas. Iſidorus adiecit. xii. M. L. uſq; ad tilen: quæ
coniectura diuinationis eſt. Ego non minore ꝗ́ proxime dicto ſyatio ſarmatarum fines no

fſci intelligo.Et alioquin quàtum eſſe debet quod ĩnumerabiles geẽtes ſubinde ſedem mu

tantes capiatur. Vnde ulteriorem menſuram inhabitabilis plagæ multo eſſe maiorem arbi-
tror. Nam & a germania ĩmenſas inſulas non pridem cõpertas cognitum habeo. De longi⸗
tudine & latitudine hæc ſunt quæ digna memoratu putem. Vniuerſum autem hunc cir⸗
cuitum Eratoſthenes in omnium quidem litterarum ſubtilitate: & in hoc utiq; præter cæ „
teros ſolers: quem a cunctis probari uideo ducentorum quinquaginta duorum miliũ ſta/
dium prodidit. Quæ menſura romana computatione efficit trecenties quindecies cente⸗
na milia paſſuum. Improbum auſum: uerum ita ſubtili argumentatione comprehẽſum ur
pudeat nõ credere. Hipparcus & in coarguendo eo & in reliqua omni diligẽtia mirus adii
cit ſtadiorum paulominus. xxv. milia. H
Harmonica mundi ratio. l Cca. CxlI.
Lia Dionyſiodoro fides: neq; enim ſubtraham exemplum uanitatis græce maxi/
a mum. Melius hic fuit geometrica ſcientia nobilis. Senecta diem obiit in patria. Fu
. nus duxere ei propinquæ: ad quas pertinebat hæreditas. Ex cum ſecutis diebus iu
ſta peragerent: inueniſſe dicunrur in ſepulchro epiſtolam Dionyſiodori nomine ad ſupe⸗
ros ſcriptam. Perueniſſe eum a ſepulchroad infimam terram:- eſſeq; eo ſtadiorum quadra/
gintaduo milia. Nec defuere geometræ qui ĩterprætarẽtur ſignificare epiſtolã a medio ter
rarũ orbe miſſam quo deorſũ ab ſũmo lõgiſſimum eſſe ſpatiũ: & id ẽ pilæ mediũ. Ex quo
cõſecuta cõputatio eſt: ut circuitu eſſe.cc.quinquagintaquinq; milia ſtadia pronũciarent.
FHiarmonica ratio quæ cogit rerũ naturam ſibi ipſam cõgruere:addit huic menſuræ ſtadia

ſeptem milia: terramq; nonageſimam ſextam milleſimam totius muudi parrem facit.
CaAlII PLINII SECYNDI NATVRALIS HISTORIAE LIBER TERTIVS.
ACTENVS de ſitu & miraculis terræ aquarũq;: ac ſyderum & ratione
8 uniuerſitatis atq; menſura. Nunc de partibus quanꝗ infinitum id quo⸗
ͤEDErEr ᷑ o exiſtimatur nec temere ſine aliqua reprenſione tractatum. Fiaud ullo
P W e in genere uenia iuſtior eſt: ſimodo mimme mirum eſt honunem genitũ;
òèMU i= . rn omnia humana nouiſſc. Quapropter auctorem neminem unũ ſequar.
— . Selgd ut queq; ueriſſumum in quaq; parte arbitrabor. Quoniam comun-
0α Ffeerme omnibus fuit: ut eos quiſq; diligentiſſime ſitus diſceret: in quis⸗
1 us ipſe prodebat.ldeo nec culpabo aut coarguam quemq; locorum nuda nomina & quã
a dabitur breuitat ponentur claritate cauſuq; dilatis in ſuas partes. Nunc enim ſermo

de toto eſt. Quare ſic accipi uelim: ut ſicut uidua fama ſua nomina qualia fuere primor-
dio ante ullas res geſtas nuncupentur: & ſic quædam in iis nomen datura quidem:ſed mũ
di rerumq; naturæ. Terrarum orbis uniuerſus in tres diuiditur partes: europa: aſiam afri⸗
cam. Origo ab occaſu ſolis & gaditano freto: qua irrumpens oceanus atlanticus in maria i2
teriora diffunditur. Hinc intranti dextra africa eſt: leua europa: inter has aſia eſt. Termini
amnes ranais & nilus. xii. milia paſſuum in longirudinem quas diximus fauces oceani pa⸗
tent:quinq; milium in latitudine a uico mellaria hiſpaniæ ad promontorium africæ album
auctore. Turamnio gracula iuxta genito. T. Liuius ac nepos Cornelius latitudinis tradi⸗-
derunt ubi minus. vii. M. paſſuum. Vbi uero plurimum. x. M. Iam modico ore tam immẽ⸗
ſa equorum uaſtitas proditur. Nec profunda altitudo miraculum minuit. Frequentes ꝗp
e teniæ candicantis uadi carmnas territant. Qua de cauſa linien interni maris multi eũ lo⸗
cum appellauere. Proxima auté faucibus utrinq; impoſiti montes cohercét clauſtra: abila
africæ: europeæ calpe laborũ Herculis metæ. Qua ob cauſam idigene colunas eius dei uo
cxcant:credũtq; perſoſſas excluſa antea admiſiſſe maria: & rerũ naturæ mutaſſe faciem.
DDee europaꝛa. D. 1,
Rriimum ergo de europa altrice uictoris omnium gentium populi: longeq; terrarũ
p pulchercima: quâ pleriq; merito non tertiam portionem fecere: uerum æqquam in
Auuas partes ab amne tanai ad gadiranũ fretũ uniuerſo orbe diuiſo. Oceanus hoc
quod dictum eſt ſpatio aſlanticum mare infundens: & auido meatu terras quæcunq; ueni
entem expauere demergens: reſiſtentes quoq; Hexuoſo lictarum anfractu lambit europa:
uel maxime receſſibus crebris excauans: ſed in quattuor præcipue ſinus. Quorum primus
a calpe hiſpaniæ extimocut dictum eſtmonte locobrutinum uſq; promontorium imenſo
ambitu flectitur. In eo prima hiſpania terrarum eſt ulterior appellata. Eadem bethyca. mox
a fine tirgitano citerior: eademq; terraconenſis ad pyrenea iuga⸗VIterior in duas per lon⸗
Firuclincin prouintias diuiditur. Siquidem bethycæ latere ſeptemtrionali protenditur lu
8

tania amne ana diſcreta. Ortus hic in aminitano agro citerioris hiſpaniæ: & modo ſe in ſta
na fundens: modo in anguſtias reſorbens: aut in totum cuniculis condens: & ſepius naſci
gaudens in arlanticum oceanum effunditur. Tarraconenſis autem hinc affixa pyreneo:
totoque eius a latere decurrens & ſimul ad gallicum oceanum hibero mari tranſuerſa ſe
pandens ſolorio monte: & oretanis iugis carpentaniſc; & aſturum a bethyca atque lu⸗
ſfitania diſtinguitur. Bethyca a flumine eam mediam ſecante cognominata cunctas pro⸗
uintiarum diuiti cultu: & quod in fertili ac peculiari nitore præcedit. luridici conuen⸗
tus ei quattuor. Gacditanus: Cordubenſis: Aſtiſitanus: Hiſpalenſis. Oppida omnia nume⸗
ro.clxxii. In iis coloniæ ſeptem. Municipia. xviii. latio antiquitus donata.xxix. Libertate. vi.
Fœdere.iii. Stipendiaria. cxx. Ex his digna memoratu aut latino ſermone dictu facilia.
A flumine ana littora oceani Oppidum oſſoba aſturiæ cognominatum. Interfuentes
luxia & uirium harenæ montes bethis fluuius. Litus curſenſe inflexo ſinu. Cuius ex ad/
uerſo gadis inter inſulas dicendæ. Promontorium iunonis. Portus ueſippo. Oppida be⸗
lon mellaria. Fretum ex atlantico mari. Cartheia cartheſos a græcis dicta. Mons calpe. De-

helitto
huniofak

gishetty
tematlit

10 peruen

nsaelyl
qur ger
Tharraco
quẽ trac
qmocc
mnume
pobland
oläin me
ba Ebura
guoc fan
pouxilli
mare Co
llieutgie
Gitatrane
taliumo
bethye
ſpnleat
Colodii⸗
tia Vir
te infu
loniaa.
lis in be
guſtam
gurcog
ſoqur
gieuer
næobu
lont alo

dabetn

Punr!
Colduban
Opridorr
fimiͤli
cumqur
dmenmn
lenppo⸗
Didanon
conuenr
diaco
⸗
d ͤgitn
cumtern

. 8
um Sngone
nitun teto⸗
* R .
O 4
4

eore T
Alkle. Eh,

2 f.1 :
uudenmlan
. . . 8
2 „ 1.
lneſt. Lemii
. 1

1†

5

Muanms lAA,
. Precpenkesee
RKWe 1*
1.,
ee Br e 1&1 0
ae
L
ter⸗
4 (A 1A

auscai do

9 6
eten

.
„ .
.

oreug

L
KIN udr

—-—

N.mt /
.C WS.
ANN
3000 * 1
eeNNe.
UoG c
s

4 N

, W
15 4 4

ind .
me
1. ſoſnſ
AW

vefA„
H eo

E N⸗ .
anlucnt
prNMe 1
) D 4
t,
. 4 .
R coo. .
. 1
1 invun

en

4

liben
e dian

Pnenhuin
ons *

——
—
— —

—

=

—

Ote ummmn

ð ... fll.
inde littore interno oppidum berbeſula cũ fluuio.Item ſalduba o ppidũ uel malacha cum
Hluuio fœderatorũ. Dein menoba cũ fluuio. Sexifirmũ cognomine iuliũ. Sexabdera Mur-

gis. Bethycæ finis. Orã eã uniuerſam origims pœnorũ exiſtima uit. M. Agrippa. Ab ana au
tem atlãtico oceano obuerſa baſtulorũ turdulorũq; eſt. In uniuerſam hiſpaniam. M. Var-

ro perueniſſe hiberas & perſas & pœnicas celtaſq; & ꝑœnos tradit. Luſum enim. Liberi pa⸗

tris ac ly ſam cũ eo baccantẽ nomen dediſſe luſitaniæ & pana præfectũ eius. Vniuerſa aurẽ

quæ de herculæ ac pyrenæ uel Saturno tradũtur: fabuloſa in primis ut arbitror. Bethys in
tharraconenſi prouincia nõ ut aliqui dixere mẽteſa oppido ſed tygenſi exoriẽs ſaltu: iuxta
quẽ trader fluuius qui carthaginẽſem agrũ rigat ille ocior refugit Scipionis rogũ uerſuſ/
q; in occaſum occeanũ atlanticũ prouinciã adoptans petit modicus primo:ſed multorũ flũᷣ

mimum capax: quibus ipſe famã aquaſq; aufert. Bethycæ primũ ab oſſigetania infuſus ame
no blandus alueo: crebris dextra leuaq; accollitur oppidis. Celeberrima inter hũc & oceani
orã in mediterraneo ſegeda: quæ augurina cognominat. Iulia quæ fidentia. Vrgao quæ al

ba. Ebura quæ cerialis. Siliberi quod liberini. Libida quæ clau ſa. Stici quod iulienſes. Veſci

quod fauetia: ſingilia: hegua: auia:hebdanũ: agla minor:hebura:caſtrauaria: epiſibriũ: ipho
noua:illirico: oſca: eſcua:ſuccabon: uditanũ: tauatice uetus:obuia baſtetaniæ uergentis ad
mare,Conuẽtus uero cordubẽſis circa flumẽ ipſum oſſigi quod cognominatur ſaconium

Ilitcurgi quod forum iuliũ. paſturgi quod triuphale, Sitia &. xiiii. mili. paſſ'remotũ in me⸗ H

ditarraneo Obulco quod bontificenſe appellatur. Mox ripepora fœderatorum. Sacimari
talium onuba. Et dextra corduba colonia patritia cognominata. Inde primum nauigabili

bethyæ. Oppida carbulo decumo. flumus ſingulis eodẽ bethys latere inced ens. Oppida hi

ſpalenſis conuentus: celtiaca: uacamana: acria: ilpa cognomine illa italica. Et a leua hiſi pali
colonia cognomine romuliẽſis. Ex aduerſo oppidũ oſſet:quod cognominatur iulia conſiã
tia. Virgentiũ quod Iuhi genitor. Hippo cauraſiarũ fluuius menoba & ipſe a dextro late/
re infuſus. Ac inter æſtuaria bethis oppidũ nebriſſa cognomine ueneria & colobona. Co/
lonia aſta quæ regia dicitur. Et in mediterraneo aſida: quæ cæſariana. Singulis ſi igilis fuui
us in bethyn quo dictum eſt ordine irrũpens aſtygitanam coloniam alluit cognomine au
guſtam firmam.ab ea nauigabilis. Huius cõuentus ſunt reliquæ coloniæ immunes tucci
A cognominãtur auguſta gemella. Ituci quæ uirtus iulia. Atubi quæ claritas iulia. Vry
o quæ genua urbanorũ.Inter quæ fuit nunda cũ Pompeii filio capta. Oppida libera aſty ⸗
gie uetus oſtippo.Stipendiaria: callet: calucula:caſtragemina:ilipula minor: merucra: ſucra

na: obucula: oningis. Abora prope monobã amnẽ & ipſum nauigabilem haud procul acco

lont alontigiceli:al oſtigi. Quæ autem regio a bethye ad fluuium anantendit: extra predi⸗

cta beturia appel atur in duas diuiſa partes totideq; gentes. Celicos qui luſiraniã attin,

gunt.& hiſpalenſis conuentus. Turdulos qui luſ iteniam & terraconenſem accolunt: iura
cordubam petunt. Celticos a celtiberis ex luſitania adueniſſe manifeſtũ eſt ſacris lingua
Oppidorum uocabulis ſaeriſq; cognominibus in bethyca diſtinguntur. Serica quæ dicitur
fama iulia. Vertobrige concordia iulia. Segede reſtituta iulia. contribute iulia. Vcultunia
cum:quæ & turiga nunc eſt. Lacimurge conſtantia iulia. Tereſibus fortunales: & callenſi
bus emanici. Præter hæc in celtica acimbro: arunda: arunci: turobrica: laſtigi: alpeſa: ſepone
ſerippo.Altera beruria quam diximus turdulorum & conuentus cordubenſis habent op
pida non ignobilia. Arſam:mellariam: mirobicam regiones oſinthiadis Iſeponẽ. Gaditani

conuentus ciuium romanorum. Regina latinorum regia Cariſa cognomine aurelia. Vri⸗⸗
gia cognominata caſtrũ iuliũ.Itẽ Cæſaris ſalutarienſis. Stipediaria baſaro:bellipo: barbes:

ulula: ciprobaſſis: progallet: cappagũ:olearro: icocio brana:Iiſculaſa: gũtiaſa: andoriſe. por/
ro lõgitudinẽ uniuerſa eius prodidit. M. Agrippa.cccclxv. M. p. latitudinem. cclvii. M. ſed
cum termini carthaginem uſq; procederent:quæ ca uia magnos errores cõputatione men
ſuræ ſæpius parit. Et dum alibi mutato prouintiarum modo alibi itinerum auctis aut di/
minutis paſſibus incubuere maria tã longo æuo alibi proceſſere littora. Torſere ſe & flumi
num aut correxere flexus. Præterea aliunde aliis exordium menſure eſt: & alia meatus. Ita
fit ut nulli duo concinant. òùMẽẽ
Bethycæ longitudo & latitudo. Ca. 1,.

M Ethycæ longitudo nunc a caſtulonis oppidi fine gadis. ccl. M. & a murgi mariti⸗

h ma ora. xxii. M. p.amplior. Latitudo a catteiana ora. ccxxxvi. M. p. Agrippã quidem

ſin tanta niri diligentia præterq; in hoc o bere.cura cum orbem terrarum urbi ſpectandum
proponeret cæce erraſſe quis credatur. Et cum eo Diuũ Auguſtũ. Is namq; complexã ea
porticum ex deſtinatione & cõmentariis. M. Agrippæ a ſorore eius inchoatã peregit.
Fiiſpania citerior. C.., III.
Iterioris hiſpaniæ ſicut cumplurium prouintiarum aliquantum uetus forma mu⸗
LCc tata eſt: utpore cum Pompeius magnus trophæis ſuis quæ ſtatuebat in pyreneo.
d.cccxlvi. oppida ab alpibus ad fines hiſpaniæ ulterioris in ditionem a ſe re dacta te
ſtatus ſit. Nunc umiuerſa prouintia diuiditur in cõuentus ſeptem Carthaginenſem: Tarra
conenſem. Cæſaraguſtanũ. Clumſem. Aſtrurũ. Lucrẽſem. Bracatũ. Accedũt inſule quarũ
menſione ſepoſitæ ciuitates: prouintia ipſa præter contriduta aliis. ccxciii.continet oppi⸗
da. In iis Colonias. xii. Oppida ciuium romanorum. xiii. Latinorũ ueterum, xviii. Fœderato
rum unum. Stipendiaria. cxxxii. Primi in ora baſtuli poſt eos quo dicitur ordine intus re⸗-
cedente menteſani: oretani:& ad ragum carpentani: iuxta eos uaccei: uectones: & celtiberi
atrebaci. Oppida are proxima urci. Aſcriptũq; bethycæ barea regio mauritanea: mox dei-

tania. Dein conteſtania. Carthago noua. Colonia cuius a promontario quod Saturni uoca

cur Cæſariam mauritaniæ urbem. clxxxvii. M. paſſ. traiectus. Reli qua in ora flumen tader
colomia imuni. Illici unde illicitanus ſinus in eam contribuuntur icoſitamia: Mox latinorũ
lucentium:dianium ſtipendiarium: ſucro fluuius: & quondam oppidum. Cõteſtantæ finis
regio idetania amœno prætendente ſe ſtagno ad celciberos recedens. Valentia colonia. iii.
M.paſſ.a mari remota. Flumen turrium:tantũdema mari ſaguntũ ciuium romanorũ op⸗
pid um. Vridi nobile flumen idubeda regio ilergoanum ibacus annis nauigabili cõmercio

diues ortus in cantabris haud procul oppido iuliobrica. ccccl. Mil. paſſ. fluens: nauium per

am. Regio ceſſetania flumẽ ſubi: colonia: Tarraco Scipionum opus ſicut carthago pænorũ
Regio ilergerum: oppidum ſubur:flumen rubricatum: a quo lalerani & ĩdigetes. Poſt eos
quo dicetur ordine intus recedentes radice pyrenei: auſetani: itam: lacetani. Perq; pyreneũ
ceretani. dein uaſcones. In ora autem colonia barcine cognomine fauentia. Oppida ciuiũ
remanorum beturo illuro. Flumen larnum blande fuens alba. Emporia geminum hoc ue⸗
terum incolarum & græcorum qui phocentium fuere ſoboles. Flumen ticher. Ab eo pyre
nea Venus in latere promontorii altero.xl. M. Nunc per ſingulos cõuentus reddẽtur inſi
gnia præter ſupradicta terracone diſceptãt: populi.xliiii. quorũ celeberrimi ciumũ romano⸗
rum dertuſani: hiſgargitani. Latinorum auſetani: ceretani: qui iuliani cognominantur: &
qui auguſtini:ſedetani:gerundẽſes:geſſorienſes:teari.qui iulienſes.Stipendiariorum aꝗ⸗
caldenſes:onenſes:betulonenſes:Cæſarag uſtana colonia ĩmunis amne ibero affuſa:ubi op
pidum antea uocabatur ſaldyba. regionis reditaniæ recipit populos. lii. Ex iis ciuium roma
norum bellitanos: celſenſe. Fx colonia calaturiganos: qui naſcici cognominantur. Ilerden⸗=
ſes ſudaonum gentis iuxta quos ſicoris fluuius: oſcenſes regionis ueſſetaniæ: turiaſſo

cclx. M. a uaria oppido capax quem propter uniuerſam hiſpaniam græci appellauere iberi

nenſes: Latinorum ueterum caſcantenenſes: ergauicenſes: gracchuritanos: leonicenſes: ol-⸗
ſigerdenſes. Fœderatos tarragenſes. Stipendiarios arcobrienſes: andologenſes: arocelita⸗

nos: burſaonenſes: calaguritanos: qui fabularenſes cognominantur. Complutenſes: caren
ſes: cincienſes:cortoẽſes daminitanos: larnenſes: luſenſes: ſpalenſes:ilumberitanos: laceta
nos: iubienſes. pompolonenſes: ſegiſenſes. Carthaginen conueniunt populi. xii. exceptis

inſularum incolis. Ex colonia ac citania gemelleſenſes & libiſoſona cognomine feroau-

guſtana: quibus duabus ius italiæ datum. Ex colonia ſaranienſe oppidani latii ueteris
caſtulonenſes: qui cæſariuenales appellantur. Setabitani qui auguſtani ualerienſes. Sti
pendiariorũ autẽ hi celeberrimi: albanẽſes: baſtiani: cõſaburenſes:dianẽſes:egeleſtani: lorci
tam:laminitani:mẽſani:qui & oritani:mentefani qui & baſtuli: oretani qui & germani co⸗
gnominãatur: caputq; celtiberiæ ſegobrigẽſes: carpẽtani: & toletani tago flumini impoſiti.
Dein uicienſes:uirgiliẽſes.In cõuentũ cluniẽſem uarduli ducũt populos.xiiii.ex ꝗbus la⸗
banenſes tantũ noĩare libeat. Turmodigi quattuor:in ꝗbus ſegiſamonẽſes:ſegiſamaiuliẽ⸗

ſes. In eundem conuentum carietes: & uennenſes quinq; ciuitatibus uadunt: quarum ſunt
uelienſes: eodẽ pelleodeones celtiberorũ quartuor populis: quorum numãatini fuere clari

ſicut in uacceorũ.xviii.ciuitatibus inter catiniẽſes palatini:locobtigenſes: caucenſes. Nam

in cantabris quatruor populis iuliobrica ſola memoratur. In autrigonum decem ciuitati/

pushiiti

Ribi ua.

tennes
cantabri
ſuntgnti

Lucenin
“
exv
Hiidtrd
neo⸗d
Udoibt
conting
biternis
Beryeas
guſtusi
fninant

H

torüm
werius
braO
wer
Awr
maſt
gulli.
teng⸗
toclie
Sunt:
bus. N
lpen
uumc
tum tm
chitati
Mpolss
learge
cunhe
neiten
Agro can
rüͦ,
2Datili
nathem
tunin
genlen
octio
lamni
agnn
ſicacch

neleh

unt heihnin
c camlni
dori Nengt

mrmfm
Ndrin ne
emale nae
Nginerlen
cüiliken
coniet n
memüüfeten
rordiritus
Goreriletberi
er olde⸗
ol Numim
lonkmmn ur
Wr Morhewwi
(irkme in
Aumuclnzii
lumnmmi e,
ngtücänen,
wemrmümg
Grlueni
CEGg

1

mieg
1O
Ammu bN
che beohe
nusteccirmin
Hencinonn
denokunbc⸗
röcuumN
— 4
ee .
etiles m
mmplmen.
nbentans:
erüenh
pulikri

5

pus tritiũ & uiroue ſca: Areuacis nomen dedit fluuius areua. Horum ſex oppida raguntia

& ibi xama:quæ nomina erebro aliis in locis uſurpãcur. Præterea fegouia & nona aug uſta

*

rermes: i la duuia celtiberiæ finis. Ad oceanũ reliqua uergunt uarduliq; ex prædiétis 8&

cantabri. Iungũtur iis aſturum. xii populi diuiſi in auſtanos aſturica urbe magnifica. In his

funt giri: peſici: atiẽſes zoelæ. Numerus omnis multitudinis ad. cclx. M. liberorũ capitum
Lucenſis cõuentus populorum eſt. xvi. præter celticos & leuanios ignominioſæ ac barba/
ræ appe llationis. Sed liberorũ capitũ ferme. clxvi. Simili modo bracarũ. xxiiii. ciuitates. ce
Ixxv. capitum: ex quibus præter ipſos bracaros iuballi:celerni:galleci:equeſitici: querquer

ni citra faſtidiũ nominentur. Longitudo citerioris hiſpaniæ eit ad fnem caſtulonis apyte
neo. d. cvii. M. paſ. & ora paulo amplius. Latitudo a terracone ad littus olarſonis. cccvii. Et

radicibus pyranei ubi cuneatur ang uſtiis inter duo maria paulatim deinde ſe pandẽs: qua

contingit ulteriorem hiſpaniam tantũdeu & amplius latitudinem adiicit. Metallis plum

pi: ferris: æris: argenti: auri: tota ferme hiſpania ſcatet. Citerior & ſpecularibus lapidibus
Betyea & minio.Sunt & marmoge lapidicinæ uniuerſæ hiſpaniæ. Veſpaſianus impator Au

„

