lao: Ariſtone: Nenocrate: Democrate: Dio⸗

doro:Ctyſippo philoſopho. Ori. Nicandro
Apollomo: Tyaneo. ”UVM
cinæ ex aialibus reliquæ prioris libri.
De origine magice artis quãdo & a quibus
coeperint: & a quibus celebrata
fuerit. C.. i.
Vituperatio Nerõis Cæſaris Ca. ii.

digeſtæ in annalibus: quorum genera pla
cida ſunt aut ferzz C.a. ii.
Ad muliebra mala medenda: & conceptus
maturädos Ca.iiii.
Promiſcuæ medicin?z Ca. v.
De miraculis quarundam beſti
arum QC&Q ⸗. vi.
Sũma medicinæ & obſeruatões. dccc. liiii.
.— EX AVCTORIBVS.
M. Varone: Nigido. M. Cicerone. Seſtio
Nigro qui græce ſcripſit. Licio macro.
Herodoto:Ariſtotele: Hermippo:Home⸗
xo: Appione: Orpheo: Democrito: Anaxi/
Ilao MEDICIS. .

Borrio:Appollodoro:Menãdro: Archime⸗

de: Ariſtone: Xenocrate: Diodoro: Chry⸗
ſippo:Oti:Nicandro:Apollonio: Tyaneo.

1 HBRO Trigeſimoprimo continentur
medicinæ ex aqtilibꝰ & qrũ mirabilia
Aqu arum mirabilia Ca. .

De differentia aquarum medicinis & obſer

uationibus.cc.lxvi. Ca. ii.

De qualitate aquarũ in ſalubritate uel cõ,

moditate earum Ca.iii:
Aquarum ſubito naſcentium aut deniſinẽ

Ratio aquæ ducendæ: & quomodo medica
tis utẽdum: & quid proſit nauigatio & me
dicinæ aquæ marinæ Ca. vi.
De generibus ſalis cõfecturis & medicinis

& obſeruationibus Ca. vii.
De ſcombro piſce & muria Kè
alece Ca.viii.

De narura ſalis et eius medicis Ca. ix.
De miri generibus et confecturis et medi
cinis et obſeruatiouibus Ca. x.
De ſpongiarum natura Ca. xi.

Summa medicinæ hyſtoriæ et obſeruatio⸗

bio: Sorono.

IERO trigeſimo continentur medi⸗

nes. dce cc. xxiil.

M. Varrone: Caſſio Parmenſe. Cicerone:

Mutio:Corn. Celſo: Tro go ouidio: Poly⸗
ExXTERNIjDIdñ75.
Callimacho: Cæcilio: Creſia:Lyndo: Theo
phbraſto:Eudoxo: Teopompo:Polychito:lu

ba: Pyco: Appione: Epigene:Pelope: Apely/

le:Democrito: Traſillo: Nicandro: Menâ⸗

dro comoedo: Attalo: Saluſtio: Dionyſio:
Andrea: Nicerato: Hippocrate: Anaxilo.
De talpis & reliquæ medicinæ per morbo

1 IBRO Trigeſimoſecundo continen

tur reliquæ medicinæ ex aquatilibus.
De echeneide piſce et mirabili eius proprie
rate:de torpedine et marino lepore:et mi⸗

rabilia rubri maris CLC.a. i,

De ingenis & manſuetudine quorũdam pi
ſcium: & ubi ex manu edant. & nbi reſpon-

ſa dantur ex piſcibus Ca. i.

De his quibus interris & in aquis uictus eſt

& de caſtoreis medicinæ & obſerua

tiones Ca.iii.
De teſtudine & multorum piſcium medici
næ: & obſeruationes Ca. iii.
Promiſcuæ medicinæ Ca. v.

Ad febres omnium generum:& contra di⸗

uerſas infirmitates Ca. vi.
Animalium omnium in mari niuentium c.
Ixvi.genera eſſe Cz. vii.

Summa medicinæ & hyſtoriæ & obſeruati

ones.d.cccc.xxviii.
FäEX AVCTORIBVS.

Licino macro: Trebonio Nigro. Seſtio Ni

gro qui græce ſcripſit. Quidio poeta: Cal/

ſio:Hemina:Mecenate.L. Ateio.

Iuba:Andrea:Salpe: Appione Pelope:Apel

le Thaſio:⸗Straſillo Nicandro.

IBRO trigeſimarertio continẽtur na
turæ metallorum.

Qux prima commendatio metallorum au⸗

ri & de origine annulorum aureorũ & mõ

auri apud antiquos & equeſtri ordine & de

iure annulorum aureorum Ca.i.

De decuriis iudicum & quotiens nomina
equeſtris ordinis immutata: & donis mili-
tantibus & quando primum coronan

qurea

Ca. i.

De reliquo uſu auri ĩ uiris & mulieribus &

de nũmo aureo: & qñ primum ſignaũ eſt

aes argentum et aurum: et anteꝗ ſignaret

enophon
Vd Th
nne Mil
leCnio⸗
Gro Atene
(berea ae
enveo⸗D
Eungora
tione quta
biitem.
li Dopki.
Aſclepiade
miequi
guiitem
dico⸗One⸗

1 BKR
beſtr
Gentesn
tionaliste
Debyranm
Degland
Decvica
Conadi
Degn
Dehgi
carbone.
Degbane
ebdem te
Decanch
Aluden
uarun
ern
ceqh:que
Quibus
lan cech
goidusn
Deroli
wmaeria
Defin
Deril.
De ꝛce⸗
Debru
Abuxo
de ulm
Dendo⸗
lulſio
Qbnn
Thodoc
ktengni
hon omr
nullean
ehaton
Cliorun

1e,Cenn
Odicdi⸗ loie

hwio en
Gbohchent
and Nieni⸗
dio⸗ Donſ
eAnl,

Wdocontden
1Auarilbun
lienu⸗ Rronte
eporeer y⸗
Cai
guorüdm
Apbi nſ
Ci
lvis nichuec
ſervr
(aii
ilcun mis
(ui
in
Sanmnch,
(zi⸗
(uii.
2 tlamß

Kſio Ni
n 4/
.

Hcre

elent,
odind
6
ſens Nomi
onis ni⸗
ſone⸗
Cuin
glenbus
ſgno,
4 ſgwwe

Xenophonte: Amphilocho: Ateneo: Ana⸗

xipoli Thaſio:Apollodoro Lennio:Ariſto⸗

phane Mileſio: Antigone Cymeo: Agato⸗
cle: Chio:Apollodoro pergameno: Ariſtan
dro Ateneo:Bacchio mileſio: Bione ſolenſe
Cherea ateneo: Cheriſto: Item Diodoro pri

enneo:Dione colophonio:Epigene rhodio:

Euagora Thaſio: Euphrõio ateneo: Andro
tione qui de agricultura ſcripſit: Eſchirione

qui item: Dionyſio qui magonem tranſtu⸗

lit: Diophane ꝗ ex Dionyſio epitoma fecit:
Aſclepiade medico: Eraſiſtrato item. Co⸗
miade qui de conditura uini: Ariſtomacho

qui item: Hyceſio qui item: Themiſone me
dico:Oneſicrito.Iuba rege. S

I IBRO Seytodecimo continentur ſil/
ueſtrium arboge naturæz Ca.i.
Gentes ſine arbore:& miracula in ſeʒten-
trionalis regionis arboribus Ca. ii.
De hyrciniæ ſilue magnitudine Ca. iii.
De glandiferis Qa.iiii.
De ciuica corona:& qui frondea corona
donaiit CLCa. v.
De glande genera xiii,. Ca. vi.
De faginia glande & reliquis glandibus:&
carbone & paſtu porcorum Ca. vii.

De glande & quam multa præter glandem

exdem ferant arbores Ca. vili.
De canchrye & cocco grano & agarico
& ſubere Ca. ix.
Quarum ſimt in uſu cottices Ca.xx.
De ſcandulis & pinu:pinaſtro:abiete:pi,/·
cæq;: que:larice: taeda: taxx Ca. xi.

fiat cedrum & de ſpiſſa pice quomõ fiat &
quibus modis reſina coquatur Ca. xii.
De ⁊oſippa & ſapio & quarum arborum

materia in precio Ca. xiii
De fraxino genera eius.iiii. Ca. xiiii⸗
De tilia genera duo Ca. xv.
De aceris genera decem Ca. xvi.
De bruſcho moluſcho & ſtaphilodendro
& buxo genera tria C.a. xvii.
De ulmo genera quattuor Ca. xviii.
De arborum natura per ſitus Ca. xix.
Diuiſio generum Ca. xx.
Quibus folia non decidant: & de
rhododendro QCa. xxi.

Item quibus folia non decidunt: & quibus

non omnia folia candant: & quib locis
nullæ arborum Ca.xxii.
De natura foliorum cadentium & quibus
foliorum uarii colore CLa. xxiii.

De populo tria genera:& quorum foliorum
figura mutetur Q. xxiiii.
Qux folia uerſentur omnibus anuisss
quæ foliorum eius palmis cura & uſus &
foliorum mirabilia Ca.xxv.
De ordine naturæ in ſatis:et de foore arbo
rum et conceptu et germinatiõe et partu et
quo ordine floreant Ca. xxvi.
De corno et quo tempore quæq;ʒ ferant: et
quæ fructum non ferant: et quæ infœlices
exiſtimantur: & quæ facilinie fructum per⸗
dunt: & quibus fructum antequam folium
naſcantur Ca.xxvii.
De biferis & triferis:& quæ celerrime ſene

ſcant:& de ætatibus earum Ca. xxviii.
De moro CQ(êôͤa. xxix.
De ſilueſtribus Ca,. xxx.
De buxo & faba græca ſiune ”MU
Ioto Ca.xxxi⸗
De ramis cortice & radicibus ar
borum Ca. xxxii,

De prodigioſis arboribus:& quibus modis
ſponte naſcuntut:& quod non omnia ubiq;
naſcuntur & quae non alibi naſcantur
arbores Ca.xxxiii-

De cypreſſo: & quod ex terra noua aliqua

ſæpe naſcantur quæ in ea antea non
fuerunt M Ca.xxxiiii.
De hedera Ca. xxxy.

De hedera quæ uocat᷑ ſimila Ca. xxxvi.

De aquaticis calamis & fructi⸗
cibus Ca. xxxvii.
De ſalice genera eius octo:& quæ præter

ſalicem ſint utilia ligaturis & de
Quibus modis fiant genera picis & quomõ

rubis Ca.xxxviii
De ſuccis arborum:& natura materiarum
& de cedendis arboribus Ca. xxxix⸗
De teredinibus larice Ca. xl.

De materiis: & de magnitudine arborum:

& quæ cariem & ruinam non ſentiunt: &·
de perpetuitate materiarum C.a. xli-
De teredinibus QCa. xlii.
De materiis architecti:& quæ materies ad
quid utiles: & quæ firnior materia
intectũ JJMBD Ca. xliii.
De grutinanda materia & lignis
ſectilibus Ca. xliiii.
De arborũ & ætate & qua genera arborum
minime durant Ca. xlv.
Sũma res et hiſtorie & obſeruatiões. c. xxxv.
EX AVCTORIBVS.
N:vVarrone. Feciale Nigidio. Cor. Nepore
FHiginio.Maſſurio. Catone mutiano.L. Pi/
ſone Trogo Calfurnio aſo Cremimio.
11

Sexto: Nig o OCor. Boccho: Vitruuio: Græ⸗
cino. EXIERNISs.
Alexidro polihyſtore. Fieſiodo Theophra
ſto Democrito. FHoméro Timeo Mathe 1
matico
Ie BRO ſepumodecimo conrinené ſa⸗

tiuarum ac cultarũ arborum naturz.

Arborum precia mirabilia Ca. i.
De natura cæli ad arbares & quam partem
cæli ſpectare debeant Ca.ii.
De ſocietate cæli & terre ad
arbores Ca. iii.
De qualitate regionum Ca. iiii.⸗
Genera terrarum Ca. v.
De terra quam britannia & gallia
amart Ca. vi.
De græcorum docttina Ca. vii.
De terrarũ generibus Ca. viii.

De cĩeris ulu & de fimo & quæ ſata uberio

rem terrã faciant et quæ urant Ca. ix.
De ſationes arborum et auulſione naſcun
rur arbores Ca. x.

De tranſferendis feminariis et ulmis ſeren/

dis et ſcrobibus Ca. xi.

bnis et ſtillicidiis et ubi plamtari
debeant LCa. xii.

rer et de ſabina Ca.xiii.

De ſatione arborum et inſitione ea quomo⸗
Dee iugere & actu & ebibuse cira pecora: 3e

do inuenta ſit tenera inſerendi

implaſtratio Ca. xiiii.
De uitæ inſerenda Ca. xvyv.
De emplaſtratione Ca. xvi.
Exeinplum huius rei Ca. xvii.

De cultura taleage et Jquibus temporibus in

ſitatio fiat

ſciplina oblaqueãdiet aculeäâdi Ca.xix.

De ſalicto et harundineto et cæteris caedu⸗
is ad perticaſ palos Ca. xx. 2ðD

De culturis et diſciplina excol en darum =

uinearum Xxx.
De ſulco et uineap putatione Ca.xxii. 1
Ratio arbuſtorum Ca. xxiii.
De ſeruandis uuis et morbis .
arborum Ca. xxilii.

De prodigiis ex mutatiõe: et de remediis ex
arboribꝰ et ꝗ irrigatiõe ꝓficiãt et ꝗliter riga
dũ et mirabilia de riguis Ca. xxv.
De remediis morborum arborũ Ca. xxvi.
De caprificatiõe et ſtercoratiõe Ca. xxvii.
De diuerſis medicamentis arborũ contra ue
nenata animalia et contra formicas et con/

.

Quæzæ arbores tarde creſcant et quæ celeri-

Ca. xviii.
Quæ arbores ſocietate ga udeant er de di-

tra noxia animalia

EN AVCTORIBVS.

Cor. Nepote. Catone Cenſorio. M. Vartée
Celſo: Virgilio. Higine: Sarſenis patre et fi

lio. Scropha: Calfurnio:baſſo: Trogo:Aemi

lio Macro. Græcino Columella: Attico lu-
lao:Fabiano: Sura: Mainlio: Decio: Mundo
C. Epidoco. Lu. Piſone.

EXTERNIS.

Iludoro: Theophraſto: Ariſtotele: Democri
to: Theopõpo: Hieroneo Rege Attalo Re-

ge: Archita: Nenophõte: Amhilocho ateniẽ⸗

ſe: Anaxipoli Thaſio Apollodoro: Lennio⸗
Ariſtophane Mileſio: Antigono: Cymeo:

Agatochle chio: Apollonio Pergameo: Bac

chhio Mlilleſio Bione: Cherea atheniéſe. Che
recto. Irem Liodoro priennio:Dione Colo⸗
phonio:Epig ene rhodio:Euagene. Thaſio:
EFuphronio: Atteneo: Androtione ꝗ de agri

cultuta ſeripſit. Aſchrione qui itẽ: Lyſima/

cho qui item: Dionyſio qui magonem tranſ
tulit: Diophane qui ex: Dionyſio epitoma
fecit Ariſtandro qui de portentis.
De inteualis plantandarum arborum et um

IBRO oaοdecimo continerur de

agricultura
Duod antiquis maximum ſtudium agri
culrura fuit Ca.i.
Quæ corona ptimo romæz Ca. ii.

quotiens & quibus temporibus fuit ſum:

mna utilitas annonæ: & gui niagticuitn
ra illuſtres er Ca. iiie

Ratio ad agricultura Ca. iiii.
Laus agricolarum & que obſeruidla in agro
parando eCa. v.

De nilarum poſitione: & precepta itiquorũ

De agro colendo KCa. vi.

De frugũ generibus & natura Ca. vi.
Non oĩia frumenti genera ubique naſci.&

de reliquis ĩ oriente generibꝰ Ca. viii.

De piſtoriis & molitura & fa
rina Ca. ix

De ſimilagine: liliginis: de aliis generibus

& de piſtura Ca. x.
De fermentis & panis faciencli ratio genera
& quando primum piſtores Romae & de cri

bris & alica Cx. xi.
De leguminibus Ca. xii.
De rapis & napis amiterinis Ca. xiii.
De Iupino Ca. xiiii.
De uitia & erro Ca. xv.

De foeno & faragine: & de ocimo: & de di/

”M

Ca.xxviij.
Sũma res et hyſtorie e et obleruatdes d. lxxxi

he ebore foſ
368 zliorüge
Decoralio⸗ zu⸗
Anctedei
lemiltio lp
lp ide & mec
D gio ſapi
Pen mathides
Alchiſto
De⸗ 9 Uattuor
ſalmio darat
Dehpicdibus
nolibuslapio
ſcbus Kphen
Kruturamlap
ſelſſtentibus
Deciſtemis
mixtura cald⸗
A iedoribus
De wedicinis
o
Daopauimen
(diunlibos
wöoces
edn
ſano uirr
Vitri
num i
algia
Summn m
tiones d

M. Varro
Wepote:
Eibio⸗Vet
(None (

Thephrat
iodorre⸗
re Mione
torunnere
mnidoro
emotele

BR
digo
Degemm

ria N eni⸗
ensaneet
ldgn ge
Alu:Angl,

oele Deon
ege moge,
hilocnd neni⸗
NdoroeLenni-
0no: :
) 2,.
Nigmerk
Nheniele
1Dione C
gee. Tude
donegcepn
itelſim,
Wonman.
loeniumn

Cooniveuce

Ci
ii.
n ecnne
*
iü
micingor⸗
(„*
n iignan
(u⸗
1 Caui
ar ni⸗
(vwi.
,
C*
Nisi
6 ¹
mioglen
r Acegn
(10
Caii⸗
Cauii
Ciüi
C116
s dil

De ebore foſſili & lapidibus oſſeis & palma
tis & aliorũ generibus Ca. xviii.
De corallio: uel pyrite & medicinis eius: &
oſtracite: de amanto lapide & medicinis ei
de mihitio lapide & uiribus eius de gagate
lapide & medicinis eius: & de ſpongis &
yer gio lapide & natura eius Ca. xix.
emathide & quinq; generibus eius
& ſchiſto Ca. xx.
De quattuor generibus etidis & calamo &
ſalamio & arabo & punicibus Ca. xxi.
De lapidibus marmorum medicinalium &
mollibus lapidibus & ſpeculari lapide & ſi
licibus & phengite & cotibus & reliquis ad
ſtruturam lapidibus igni & tempeſtatibus
reſiſtentibus Ca. xxii.
De ciſternis & calce & harenæ: generibns &
mixtura calcis & harenæ & uitiis ſtructuræ
& tectoribus còlumnis C.a. xxiii.
De medicinis calcis & maltha E
gypſo Ca. xxiiii.
Da pauimẽtis & quãdo primũ romæ & ſub
ſidiualibus pauimentis & græcanicis & qñ
rimũ cameræ QCQ. xxv.
De origine uitri & ratione faciẽdi & de ob
ſiano uitro & de generibus multiformibus

nitri Qa.xxvi.
Ignium miracula:& medicinæ
prodigia Ca.xxvii.

Summa medicinæ & hyſtoriæ & obſerua-
tiones. d. xxiiii.
EX AVCTORIBVS.
M. Varrõe:Celio:Galba: C. Ictio: Mutiano
Nepote:Cor.L Piſone: Tuberone:Seneca⸗
Eabio:Veſtale:Ammo Foeciale: Fabiano:
Catone Cenſorio:Vitruuio
EXTERNIS.
Thephraſto: Praxitele: Iuba rege: Nican-
dro:Sotaco:Sudine:Alexandro: Polyhiſto
re: Apione:Philiſtonico:Duride:Herodo⸗
to: Eumero: Ariſtagora: Dionyſio: Arche⸗
midoro:Bucorida: Antiſtene: Democrito:

Dewmotele: Licea.

IBRO uigeſimoſeptimo continentur
origo gemmarum. ”M
De gemma polycratis tyranni& pirehi re/

gis & qui ſculptores optimi & nobilitates
artificum & quis primus dactylothecam ro
mæ habuit. Ca. i.
De gemmis tranſlatis In triumpho Põpeii
& natura criſtalli & medicĩs: & luxuria cir/
ca eam: & quando primum inuenta myrrhy
na & luxuria circa eam & natura myrrhino
rum quæ mentiti ſunt audores de
ſuccino Ca. ii.
De ortu:& medicĩs:& generibꝰ & luxuria
ſuccinorũ & lĩcurio & medicine Ca.iii.
De adamantis generibus & medicinis &
Nargaritis Ca.iiii.
De ſmaragdi generibus:& gemmis uiridi⸗
bus tranſlucidis Ca. v.
De opali generibus & uitiis & experimen-
tis & uariis gemnnii Ca. vi.
De generibus carbunculorũ & uitiis experi
mestis &e gamis ardẽtibus Ca. vii.
generib- topatii & callaite: & de gẽmis

uiridibus nõ trallucétibus Ca. viii.
De iaſpidum generibus Ca. x.
De quibuſdam gemmis per alphabeti ordi
nem Ca. x.

De gemmis quæ a membris hominuum co
gnominãtur: & quæ ab animalibꝰ: & de his
quæ a cæteris rebus Ca. xi.
De gemmis naſcentibus & factitiis:& figu

ris gemmarum Ca. xii.
De ratione probandarum gemma⸗
rnm Ca.xiii.

Sũma res & hyſtoriæ & obſeruationes. M.

Ccc.
EX AVCTORIBVS.
M. Varõe: Acts triumphi: Moecenate: Iac⸗
cho:Cor. Boccho.
EXTERNIS.
Iuba rege: Xenocrate: Renonis. Sudine
Eſchylo:Philoxene:Erupide:Nicandro Sa/
tyro: Theophraſto: Carete: Philomene: De
mocrate:Xenotino: Netrodoro: Sotaco:Py
thea: Timeo: Siculo: Nicea: Theocreſto.
Aſaruba: Mnaſia: Theomene: Cteſia: Mie
tridate: Sophode: Archelao rege: Calliſta⸗
to:Pemocrito:Iſmenio: Olympico: Alexan
dro:Polyhiſtore: Appione: Ori: oroaſtre:
Xactalia.

OPLNN

Paturafu
ockaſoonel
iuturascr
s cete
nelemper
natur,o
erlertim
120 . neiamſun
4 „ . ℳ9 j z AeD ſiatauth

“ c ,
Iiirſ Mntordc, Launtſwi Wüp
„ EC S mek.

1E cumid

S nitus ſy
— 5 tehrusn
merg ej
oliseuf
kumarge
Innari l
Uüprobe

. „
4

i

. „ SsLH

C. PLINII SECVNODI NATVRALIS HISTORIAELIBER SECVNDVSINCI.

occaſione hinc ſumpta: aut his data innumerabiles tradidiſſe mundos: ut totidem rerum

nas: & cætera etiam in uno & im nenſa & innumerabilia ſydera: quaſi non eadem quæitio⸗

ſciat:aut homines poſſint uidere quæ mundis i eno iat.
7☚

lis ſui partibus ſentiens: nec quia ad motum quo ſubinde uerti mox apparebit: talis aptiſſi

—

AN FlNITVS SIT MVNDVS Ca. I.

Vndum & hoc quod nomine alio Cælum appellari Ilibuit: tuius cir* u“: bc, asbi
cunflexu teguntur cuncta: numen eſſe credi par eſt: æternum: immen
ſum neque genitum: neque interiturum unquam Huius extera indna
m gare: nec intereſt hominum: nec capit humanæ coniectura mentis. Sa Mumdas b mn imnt
ceer eſt: æternus immenſus: totus in toto: immo uero ipſe totum infi⸗
nitus:ac finito ſimilis. Omnium rerum certus & ſimilis incerto. Extra
intra cuncta complexus in ſe idemq; rerum naturæ opus & rerum ipſa
natura: furor eſt menſuram eius animo quoſdam agitaſe atq; prodere auſos. Alios rurſus

naturas credi oporteret. Aut ſi una omnes incubarent: totidem tamen ſoles: totidemq; lu

ne ſemper intermino cogitationis occurſura deſiderio finis alicuius. Aut ſi hæc infinitas
naturæ. omninum artifici poſſit aſſignari. Non illud idem in uno facilius ſit intelligi tanto
præſertim opere: furor eſt: profecto furor egredi ex eo. Et tanquam interna eius cũcta pla
ne iam ſunt nota ita ſcrutari extera quaſi uero menſuram illius rei poſſit agere:qui ſui ne

DE EORMAEIVS. Ne- caAa. I. Prn Terd e
Ormam eius in ſpetiem orbis abſoluti globatam eſſe nomen imprimis & conſen-⸗
ſus in eo mortalium orbem appellantium. Sed & argumenta rerum docent non
ſſolum quia talis figura omnibus ſui partibus uergit in ſe ſe: ac ſibi ipſa tolleran⸗
da:eſt ſeque includit & continent nullarum egens compagum: nee finem aut initium uI

ma eſt. Sed occulorum quoq; probatione quod conuexus mediuſque quacunq; cernatur:
cum id accidere in alia non poſſit figura,. „ ”MP
DE MOTV EIVS. Ne- e Nrver Ca. III.
Anc ergo formam eius æterno & irrequieto ambitu inenarabili cellerirate. xxiiii. Llotus l. m,
horarum ſpatio circũagi ſolis exortus & occaſus haud dubium reliquere an ſit s .—
menſus:& ideo ſenſum aurium facile excedens tantæ molis rotatæ uertigine aſli er
dua ſonitus non equidem facile dixerim: non hercle magis quam circunactorum ſimul ti .
nitus ſyderum ſuoſque uoluentium orbes. An dulcis quidam & incredibili ſuauitare con
tentus nobis qui intus agimur iuxa diebus noctibuſque tacitus lubitur mundus: eſſe innu
meras ei effigies animalium rerumq; cunctarum impreſſas. Nec ut in uolucrum notamus
ouis leuitatem continuam lubricum corpus: quod clariſſimi quidem auctores dixere: ue⸗
rum argumentis indicatur quoniam inde deciduis rerum omnium ſeminibus in numeræz
in mari præcipue: ac plerunque confuſis monſtrificæ digenerantur effigies. Præterea ui⸗
ſus probatione:alibi plauſtra: aljbi urſi tauri alibuzalibi litteræ: figura & candidiore medio
ſuper uerticem circulo. Hr = — E ren.
M CVR MVNDVS DICATVR. Ca. * IIII. NNandas 4
Quidem & conſenſu gentium moueor. Nanq; . Coſmos græci nomine ornamẽti
e abpbpellauerunt eum & nos a perfecta abſolutaq; elegantia mundum Cælum qui⸗ L, guat! &.
Qem haud dubie cælati argumento diximus: ut ĩterprætatur. M. Varro Adiuuat α.
terum ordo deſcripto circulo qui ſignifer uocatup in. xii. animalium effigies: & per illas ſo
lis curſus congruens ton ſæculis ratio. † errr MM!1Gq
D DE QVATTVOR ELEMENLIISZSs. Ca. V. (Cualuer E
Ec de elementis uideo dubitari quattuor ea eſſe. Ignitum ſummo: inde tot ſtella⸗ en
n rum collucentium illos occulos. Proximum ſpirituę. quem græci noſtricq; eodẽ dcS
uocabulo aera appellant. Vitalem hunc: & per cuncta rerum meabilem: totoq; cõ
ſertum. Cuius ui ſi uſpenſam cum quarto aquarum elemento librari medio ſpatii telluem. ri .
Ita mutuo complexu diuerſitatis ẽffici nexum:& leuia ponderibus ĩhiberi quo minus euo
lent. Contraq; grauia ne ruant ſuſpendi leuibus in ſublime tendentibus. Sic pari in Qiuer

α Xνàwo A 5klla:

h ⸗ Bv VITI.

L.-BRĩR888d8.
ia niſu ui ſua quæq; conſiſtere irrequieto mundi ipſius conſtricta circuitu: quo ſemper in

ſe currente imã atq; mediam in toto terram eadẽeq; uniuerſo cardine ſtare pendentem li-

brantem per quæ pendeat.ĩta ſolam immobilem circa eam uolubili uniuerſitate eadecq; ex
omnibus necti: eidẽq; omnia inniti. „ Z “Mc
De ſepten Planetis. o uE CaiA. VYI.
Nter hanc cælũq; eodem ſpiritu pendent certis diſcreta ſpatiis.vii.ſydera:quæ ab
inceſſu uocamus errantia:cum errent nulla minus iltis. Quorum medius ſol fertur

1el arm, rst mer,n, an pliſſima magnitud ine ac poteſtate:nec temporum mo o terrarũq;: ſed ſyderũ
= P** Sim . 4 ⸗ A4 —α☚22 1

etiam ipſorum cælique rector. KHunc mundi eſſe totius animum: acj lanius mentem. Huũc
principale naturæ regimen ac numen credere decet opera eius exiſtimantes. Hic lucem
rebus miniſtrat. aufertq; tenebras: Hic reliqua ſydera occultat. hic uices tẽporum annũq;
ſemper renaſcentem ex uſu naturæ temperat.hic cæli triſtitiam diſcutit.atq; etiam nubilia

humani animi ſerenat. hic ſuũ lumen cæteris quoq; ſyderibus fœnerat. præclarus: eximus

omnia intuens oĩa eria exaudiens ut principi litterarum Fiomero placuiſſe in uno eo ui-
deo. —.2..XDe deo. o⸗- Ser. Ca. VYVYII.
Va propter effigiem dei formaq; querere inbecillitatis humanæ reor: quiſquis eſt
deustſi modo eſt alius& quacunq; in parte totus eſt ſenſus: totus eſt uiſus totus

Dem auditus:totus animæ: totus animi: totus ſui. Innumeros quidem credere atq; etiã
ex uirtutibus uitiiſque hominum ut pudicitiam: concordiam: mẽtem: ſpem: honorem: clæ

mentiam fidem: aut(ut Democrito placuit)duos omnino pœnam & beneficium maiorem
ad ſocordiam accedit. Fragilis & laborioſa mortalitas in partes iſta digreſſit infirmitatis
ſuæ memor: ut portionibus coleret quiſq; quo maxime indigeret. Itaq; nomina alia aliis
gentibus: & numina in iiſdem innumerabilia reperimus. Inferis quoq; in genera deſcrip⸗
tis morbiſq; & multis etiam peſtibus dum eſſe placata trepido metu cupimus. Ideoq; etiã

publice febri fanum in palatio dicatum eſt. Orbonæ ad ædenlarium ara. Et malæ fortunæ
eſquiliis. Quãobrem maior cælitum populus etiam quam hominum intelligi poreſt: cum
ſinguli quõq; ex ſemetipſis totidem deos faciat Iunones genioſq; adaptando ſibi. Gentes
uero quædam animalia etiam aliqua & obſcena pro diis habent: ac multa dictu magis pu⸗

denda perfetidos cibos & alia ſimilia iurantes. Matrimonia quidem ĩter deos credi: taãtoq;
æuo ex his numiné naſci: & alios eſſe grandæuos: ſemperq; canos: alios iuuenes: atq; pue⸗
ros atricoloris: aligeros: claudos: ouo editos: & alternis diebus uiuentes morienteſq; pue-
rilium prope deliramentorum eſt. Sed ſuper omnem impudentiam adulteria inter ipſos

fingi:mox iurgia: & odia: atq; etiam furtorum eſſe & ſcelerum numina. Decus eſt mortali:

liuuare mortalem: & hæc ad æcernam gloriam uia: hac proceres iere romani: hac nunc cæle
ſti paſſu cum liberis ſuis uadit maximus omnis æui rector Veſpaſianus Auguſtus feſſis re
bus ſubueniens. Hic eſt uetuſtiſſimus referendi benemerẽtibus gratiam mos: ut tales nu

Aminibus aſcrant Quippe & omnium aliorum nomina deorum & quæ ſupra ſyderum re

tuli ex hominum nata ſunt meritis. louem quidem aut mercurium aliterue alios inter ſe
uocari: & eſſe cæleſtis nomẽe culaturæ quis non interprætatione nature fateatur? Irridẽdũ

uero agere curam rerum humanarum illud quicquid eſt ſummum. an ne tã triſti atq; mul
tiplici miniſterio non pollui credamus dubitemus ue? Vix prope eſt iudicare utrum ma⸗

gis conducat generi humano quando alis nullus eſt deorum reſpectus: aliis pudendis ex
ternis famulantur ſacris: ac digytis deos geſtant: & monſtra quoque quæ colũtdannant: &
excogitant cibos imperia dira in ipſos ne ſomno quidem quieto irrogant. Non matrimo-
nia non liberos non denique quicquam aliud niſi iubentibus ſacris diligunt. Alii ĩ ipſo ca

pitolio fallunt. ac fulminantem peierant louem: & hos iuuant ſcelera:illos ſacra ſua ponix
agunt. Inuenit tamen inter has utraſque ſẽtentias mediũ ſibi ipſa mortalitas numẽ:quomi

nus etiam plana de deo coniectatio eſſet. Toto quippe mundo & locis oĩbus omnibuſq;
orrois omnium uocibus fortũa ſola inuocatur: & una nominatur: una accuſatur: una agit᷑:
ea:una cogitatur:ſola laudatur:ſola arguitur:& cũ conuitiis colitur: uolubiliſq; a pleriſq;-

uero & ceca etiam exiſtimata: uaga:inconſtans:incerta: uaria: indignorũq; fautrix huic om
nia expenſa huic omnia feruntur accepta: & in tota ratione mortalium ſola utrãq; paginã
facit. Adeoq; obnoxiæ. ſumus ſortis: ut ſors ipſa pro deo ſit: qua deus probatur incertus.
Pars alia & hanc pellit:aſtroq; ſuo euentus aſſignat:& naſcendi legibus ſemelq; in omnes

futurosn

eiq er

ctaruln
DiuusA
1fflicuse
nibilelle
nichusce
bonls
reculin
intanta
juntabe
ſeomni⸗
tis uice
Uiritnon
obliuion
uigintin
Epoten
Uulgata

1
chͤ
leq he
bce
WN
ns
dn
peree
noſci
ne apt
Obſig
Primu
1plan:
tur.
lo.cx.
Geru
indexte
kurch in
dein br
beeeckt
inkerion
quodq
ardore
lerie
densa
nnsin
Meueni
turans
Quam
lt urd

guicen

Amnbienn
Nrane

Wo ſene;
Nacennh,

e., ſ.
Feenge
latheei
menenbi
nen iloen
eorumn mug
geumenbila
Almtenin,
kumd⸗
W.
r guſut⸗
eſt uum
Nckere ml
Kiummian
ſtinfimian
mimaa i
men delcnd⸗
us ceog eti
mir fortun⸗
dnck:
unpiͦ⸗
cntlg

N

E

unus intercalaris dies adit᷑: ut tẽporũ rõ facilius ſolis itineri cõgruat. Infra ſolẽ ambit ĩ gẽs n

futuros unquã deo decretũ. In reliquũ uero ocium datur. Sedere cepit ſententia hæc: pari

terq; & eruditũ uulgus & rude in eã curſu uadit. Ecce fulgurum monitus: oraculoruũ preſ
cita: aruſpicũ pᷣdicta atq; etiã parua dictu in auguriis ſternutamenta & offenſiones pedũ:
Diuus Auguſtus læuũ ꝓdidit ſibi calceũ p̃poſtere indutũ quo dię ſeditione militari ꝓppe
afflictus eſt. Quæ ſingula id ꝓuidam mortalitatẽ inuoluũt: ſolũ ut inter iſta uel certũ ſit
nihil eſſe certgehec miferl us quicꝗᷓ homine aut ſuperbius: Cæteris quippe animantium ſola
uictus cura eſt. In quo ſponte naturæ benignitas ſufficit: uno quidẽe uel perferenda cũctis.
bomis ꝙ de gloria:de pecunia:ambitione:ſuperq; de morte nõ cogitant. Veꝑ ĩ his deos age
re curã rerũ humanarũ credi ex uſu uitæ ẽ pœnaſq; maleficiis aliquado ſeras occu pato deoo
in tanta mole:nunꝗᷓ autẽ irritas eſſe. Nec ideo proximũ illi genitum hominem: ut uilitate
iuxta beluas eſſet.lmperfecte uero in hominẽ nature precipua ſolatia ne deum quidé poſ
ſe omnia. Nq; nec ſibi poteſt mortẽ cõſciſcere:ſi uelit: quod homini dedit:optimũ in tã⸗
tis uitæ pœnis: nec mortales æternitate donare: aut reuocare defunctos nec facere ut qui/ Pea⸗ , ur
uixit non uixerit: qui honores geſſit: nõ geſſerit. Nullumq; habere iĩ præterita ius preterqᷓ , n8.
obliuionis. Atq; ut facetis quoqʒ argumẽtis ſocietas hæc cum deo copuletur ut bis dena
uiginti non ſint:ac multa ſimiliter efficere non poſſe:per quæ declaratur haud dubie natru
ræ potentia id quoq;: eſſe quod deum uocamus.In hæc diuertiſſe nõ fuent liena propter
uulgatam aſſidue queſtionemde deo. Jo- Orr er aR., Brs e ve rn eſkuen
M De natura ſyderum errantium. — Ca. FVIII..
Inc redeamus ad reliqᷓ naturæ ſydera quæ effixa diximus mundo: non illa ut exiſti-
h mat uulgus ſingulis attributa nobis: & clara diuitibus: minora pauperibus: ob⸗
ſcura defectis: & pro ſorte cuĩuſq; lucẽtia ad munera mortalibus Quia nec cũ ſuo
queq; homine orta moriuntur: nec aliquem extingui decidua ſignificant. Non tanta coe⸗
lo ſocietas nobiſcũ eſt: ut noſtro fato morralis ſit ille quocq; ſyderum fulgor. Ila nimio ali
mento tracti humoris igneam uim habundantia reddunt: cũ decidere créduntur: ut apud:
nos quoq; id luminibus acceſis liquore olei notamus accidere. Ceterum æterna eſt cæle-
ſtibus natura intexentibus mundum intextuq; concretis. Potentia autem ad terrã magno
pere eorũ pertinens: quæ propter effectus claritatẽq; & magnitudinẽ in tanta ſubtilitate
noſci potuerunt: ſicut ſuo demoſtrabimus loco. Circulorũ quoq; cæli ratio in terræ mẽtio
ne aptius dicet: quando ad eã pertinet tota ſigniferi modulatio inuentionibus non dilatis
Obliquitatem eius intellexiſſe: hoc eſt rerũ fores appuiſſe Anaximãder Mileſius traditur
primus olimpiade. Ilviii. Signa deinde in eo cleoſtratus: & primũ arietis ac ſagitari Sphaerã
ipſam ante multo atlas. Nũc relicto ipſius mundi corpore reliqua inter cælũ terraſq; tractẽ
tur.Sũmum eſſe qc uocant ſaturni ſidus:ideoq; minimũ uideri:& maximo ambire circu⸗ —
lo.ac.xxx.anno ab breuiſſima ſedis ſuæ principia reg redi certũ t. Omniũ autẽ errantinm S 8.
ſyderum meatus interq; ea ſolis & lunæ cõtrariũ mundo agere curſũ id eſt leuũ:ſemp illo *'mapie
in dexteram pcipiti & ꝗᷓuis aſſidua conuerſione inmmẽſe celetitatis attolãtur ab eo:rapian =
turq; in occalũ: aduerſo tamẽ ire motu:per ſuos quæq; paſſus ita ferri:ne cõuolutus aer eãẽ HW
dẽ in prem æterna mũdi uertigine ignauo globo torpeat:ſed fũdatur aduerſo ſyderũ uer⸗
bere diſcretus & digeſtus. Saturni aũt ſydus gelidæ ac rigentis eſſe naruræ: multoq; ex eo erni Hal
inferiorem iouis circulum:& ideo motu celeriore duodenis circũagi annis. Lertiũ Martiſ Oc e. vEα
quod quidã. Herculis uocant:ignea ardẽtis ſolis uicinitate binis fere ãnis cò- nti. I. eo ar; ¹ bni⸗
ardore nimio & rigore Saturni interiectũ ambobus ex utroq; temperari. louẽ, ſalutaremq; malueva arol.
fieri.deũ.Inde ſolis meatũ eſſe ꝑtiũ ꝗdẽ trecentarũ.Ix. Sed ut obſeruatio umbrarũ eiu e Ae b

II um elus reé apilegs
deas ad notas qui nos annis dies adiici. ſuꝑq; quartã partẽ diei. Quam ob cãm quinto anno 5? 1

α

ſydus appellatũ. Veneris: alterno meatu uagũ: ipſiſq; cognominibus æmulũ ſolis & lunæ AWνι
preueniens ꝗppe & ante matutinũ exoriens luciferi nomẽ accepit: ut ſol alter: diemq; ma⸗-
turans. Contra ab occaſu refulgens nuncupatur ſuper ut progãs lucẽ: uicẽq; lunæ reddes. Tar Hans
Quam naturam eius pithagoras Samius primus deprehendit olympiade circiter. xlii. qui Nh
fuit urbis Romæ annus. cxlii. Largiori magnitudine extra cuncta alia ſydera: eſt claritatis
quidem tantæ ut unius huius ſtellæ radiis umbre reddantur. Itaq; & in magno nominum
ambitu ẽ. Alii enĩ Iunonis:alii Iſidis. alii martis deũ appellauere. Huius natura cuncta ge⸗—
nerant in terris. Naq;. in alrerutro exortu genitali rore conſpergẽs nõ terræ mõ cõceptus
2 ii

461

bva

LIBER.

& lee 3 Am by * ₰ „ . „ . . . . 5 „ ℳ 2M 2 . . „ „ .
Salers Pe nimplet: uerũ animatiũ quoq; omniũ ſtimulat. Signiferi aute ambitũ peragit tricẽis & duo
APva EWασιCdequiquagéis diebus: ab ſole nũquã abſiſtent ptibus ſex atq; quadraginta lõgius(ut. Ti⸗

meo placet, Simuli rõe ſed nequaquâ magnitudine ſcilicet aut ui ꝓximum illi Mercurii ſy
dus a quibuſdam appellarũ Appollinis inferiore circulo fertur. ix. diebus ociore äbitu mo
ante ſolis exortũ:modo poſt occaſũ ſplendens: nũquã ab eo.xxii.partibus remotior: ut Cre
ſias &. Soſigenes docent. Ideo: & pecularis horũ ſyderũ ſtatio ẽ: neq; cõmunis cũ ſupradi⸗
Gtis. Nãq; ea & q̃rta pte cæli a ſole abeſſe & tertiae& aduerſa ſoli ſæpe cernuntur maioreſq;
aliis habent cuncta plæne conuerſionis ambitus in magni anni tarlone Aicendos. 7
DDeLunz Natura. o- Drr . Ca. M v?g- VIIII.
Ed oĩum admirationẽ uincit nouiſſimũ ſydus terriſq; familiariſſimũ: & i tenebra
T rum remediũ ac natura repertũ lunæ. Multiformi: hæc ambage torſit ingenia cṍ
templantiũ: & ꝓpximũ ignari ſydus maxĩe indignantiũ.creſcens ſempꝑ aut ſeneſcẽs
Et modo curuata in corn ua: modo æqua: pportiõe diuiſa modo ſinuata in orbem maculo⸗
ſa. eodemq; ſubito pᷣnitens.ĩmenſa orbe pleno.ac repente nulla. alias pnox. alias ſera &. parx
te diei ſolis lucẽ adiuuans: deficiens: & in defectu tamẽ cõſpicua. Quæ mẽſis exitu latet cũ
laborare nõ credit᷑.lã uero hũilis & excelſa: & ne id quidẽ uno mõ:ſed alias admota cælo⸗
alias contigua mõtibus: nũc in aquilonẽ elata. nunc in auſtros deie ta. Quæ ſingula in eam
deprehẽdit hominũ primus Endimion. & ob id amore eius captus fama traditur. Non ſu/
mus ꝓfecto ingrati erga eos qui labore curaq; lucẽ nobis aperuere.In hac luce mira quoq
humani ingenii peſte ſanguinem & cædes condere àanalibus iuuat: ut ſcelera hominũ noſcã
cxur mundi ipſius ignaris. Proxima ergo cardini:ideoq; minimo ambitu uigenis diebus ſe⸗
cenniſq; & tertia diei pte peragit ſpatia eademqʒ ſaturni ſydus altiſſumum. xxx: ut dictum
eſt annis.de inremorata in coitu ſolis biduo cum tardiſſime a trigeſima luce rurſus ad eal⸗
dem uices exit. Haud ſcio an omnium quæ in cælo prenoſci potuerunt magiſtra in. xii.ſpa
tia menſium oportere diuidi annũ: quàdo ipſum tociens ſolẽ redeundo ad principia cõſe⸗
quitur. Solis fulgore eã ut reliqna ſydera regi: ſiquidẽ in totũ mutuata ab eo luce fulgere
qualẽ in re pcurſu aque uolitare coſpicimus. Ideo molliore & ĩperfecta ui ſoluere tantum
humorẽ atq; etiã augere. quẽ ſolis radii abſi umant. Ideo & inequali lumĩet aſpici. quia ex ad
uerſo demũ plena reliquis diebus tantũ ex ſe terris oſtendat: quãtum ex ſole ipſa cõcipiat
In coitu ꝗdẽ nõ cerni:quoniã auſtum oẽnrlucis aduerſa illo regerat. Vnde accepit. Sydera
uero haud dubie hũore terreno paſci quia orbe dimidio nõnunꝗ maculoſalcernantur ſci-
licet nondũ ſuppetente ad hauriendũ ultra iuſta ui. Maculas enĩ nõ aliud eſſe ꝗᷓ terre rapa
tas cũ hũore ſordes. De defedu Solis & Lunæ Et de nocte. Ca. X.
PFPfſectus autẽ ſuos & ſolis rẽ in tota cõtẽplatiõe naturæ maxĩe mirã & oſtẽto ſimilẽ

tu lunæ occultari: lunâq; terræ obiectu: ac uices reddi:eoſdẽ ſolis radios lũa ĩterpo

resranhe kena eorum magnitudiſlũ umbræq; indices exiſtere. Quippe mãifeſtũ e ſolem inter uẽ

*

iu na Ir rYAX ol, 4 S 7 — — . 3
