Cõtraq; uenena omnia eſſe remedio. Tanta genitium in rebus friuolis plerũq; religio eſt.

CAlI PLNII SECVNDI NATVRAIIS HVSTORIAE. LIBER. XvII.

PROEMIIVNN.
Arborum præcia mirabilia. “= C. = 1.

ATVRA ARBORVM TERRA Mariq; ſponte ſua prouenientiũ di⸗
Qa eſt. Reſtat earum quæ arte & humanis ingeniis fiunt: uerius ꝗᷓ naſcun-

tur. Sed prius mirari ſuccurrit quæ abſtulimus penuria pro indiuiſo poſ-

n ſeſſaa feris: depugnãte cũ iis homine circa caducos fructus. Circa pendẽ
tes uero & cum alitibus: in tanta deliciarum præcia ueniſſe clariſſimocut
equidem arbitror)'exemplo. L. Craſſii atq; Cn. domitii Aenobardi. Craſ-
ſiiiiis orator fuit in primis nominis romani. Comus ei magnifica: ſed aliquã
to præſtantior in eodem palatio. Q. Catuli qui cimbros cum. C. Mario fudit. Multum ue/

ro pulcherrima cõſenſu omniũ ætate ea in colle uiminali. C. Aquilii equitis romani elario⸗
ris etiã tũ ꝗᷓ iuris ciuilis ſcieutia:cũ tamen obiecta Craſſo ſuo eſt. Nobiliſſimarũ gentiũ am⸗
bo Craſſus at domitius cenſurã poſt cõſulatũ ſimul geſſere:anno cõdite urbis ſexcente⸗
ſimo ſexageſimoſecundo frequentẽ iurgiis ppter diſiimilirudine morũ.Tũc Cn. Domiti⸗

us ut erat uehemẽs natura: p̃rerea accẽſus odio: qd ex æmulatiõe auidiſſimũ eſt grauiter ĩ⸗
crepuit tãti cenſorẽ hahitare: ꝓ domo eius milia nũmorũ idẽtidẽ ꝓmittẽs. Et Crafſus ut pᷣ⸗
ſens ĩgenio ſemꝑ & faceto lepore ſolers cõcedere rñdit: exceptis ſex arboribꝰ. Ac ne uno ꝗ

dende
inguite
hihele
worun
ſaaoſte
nisprin
niprine
unr
quat
domus
tMlo
Preciun
prachn
(it Kol
Kpampi
Cautunqy
ilen
glerot⸗
Cuannu
Ciorutm
busmlce
venunco
(otcxue⸗
Leorann
Cuncar
Den⸗

K5
4

tmitar (0
Höetiam
Cepereunn
untteetut
Curunbie
(odcixi
A tigor
(eonhib
fonne
Aefrenr
Hotinee
Perinnent
1euon
Optindas
benct
Uote Arhe
elanelde
exen
Eitilan
ucciple
Unefiin
enincei
odlno

nſfintrite
wleſelenin
,Cennen
Ahioptacil
Comnilinothang
Qicäictelten
tereditnelit
oc‚aenn
diocdoralunn
—
tusegn Ann
lnentm äf
nulonodo
nuhmu
Inil ui
icügnmre,
turulowaom
1dnodnätenc
Smeond
emis lurt
Wmiratio Nn
Umodo irwh
corncimnurit
memidmunv
minavenlige
wmmumurtil
inmilnin

12 1
.
lorücen enn

enimmm.

ſi eloi
lei⸗ . 4.

N

roninid
Eneiufd⸗
mirini
sCiaſen
nleonln .
Aenobal, .
gnfalti
Gr Mim

—

— =——
=

mitati conferunt: & ſic optime germinãt.
gis etiam in florem. Nam ſi cum defloruere:protinus ſequantur bymbres: in totum poma
depereunt. Adeo ut amygdala & pyri etiam ſi omnino nubilũ fiat auſtrinus ue Hatus amit⸗

perimnentis cr ImoOIi
tes. Quoniam nemini dubia pœna eſt in fame laborantium. Ergo qui dixit hyemes ſerenas
optandas nõ pro arboribus uota fecit. Nec per ſolſtitia hymbres uitibus conducunt. Hy-
perno quidẽ puluere fieri meſſes læriores luxuriãtis ingenii fertilitate dictũ eſt. Alioquin

dem denario ſi admimerentur emptam uolẽte Domitio. Crafſus utrum ne igitur ego ſum
inquit quæſo Domitii exemplo graui & ab ipſa mea cenſura notand us: qui domo quæ mi⸗
hi hæreditate obuenit comiter habitẽean tu ſex arbores æ ſtimos? Ex fuere loti patula ra⸗
morum opacitate laſciuæ. Cecina largo e proceribus crebro in iuuenta noſtra eas in domo
ſua oſtentante. Durauerũtq; quoniam & de longiſſimo æuo arborum diximuscad Nero-
nis principis incendia: quibus cremauit urbem: annis. clxxx. Poſtea cultu uirid es inueneſq;:
ni princeps ille acceleraſſet etiam arborum mortem. Ac ne quis uilem de cætero Craſſi do⸗
mum nihilq; in ea iurgante Domitio fuiſſe dicendum præter arbores iudicet. Iam colunas
ꝗquattuor hymetii marmoris ædilitatis gratia ad ſcænam ornandam aduectas in atrio eius

domus ſtatuerat: cum in publico nondum eſſent ullæ marmoreæ. Tam recens eſt opulẽtia

tantoq; tunc plus honoris arbores domibus afferebant: ut ſine illis ne inimicitiarum quidẽ

precium ſeruauerit Domitius. Fuere ab iis & cognomina antiquis. Frunditio militi illi qui

præclara facinora uulturnũ trenſnatans fronde capiti impoſita aduerſus Hanibalem edi/

dit. Stolonum Licuuæ gentitita enim appellatur in ipſis arboribus fruticatio inutilis: unde
& pampiuatio inuento)primo ſtoloni dedit nomen. Fuit & arborum cura legibus priſcis:

cautunq; eſt.xii.tabulis ut qui iniurias cecidiſſet alienas lueret in ſingulas ſiclos ærIS. xxv.
Quid exiſtimamus?futuras ne eas cecididiſſet ad ſupradictam æſtimationem illos qui frua⸗
giferas tanti taxauerautenec minus miraculum in pomo eſt multarum circa ſuburbana fru
Gtu annuo addito binis milibus nũmum maiore ſingularum reditu: ꝗᷓ erat apud antiquos pᷣ⸗
diorum. Ob hoc inſita & arborum quoq; adulteria excogitata ſunt: ut nec poma pauperi/
bus naſcerentur. Nunc ergo dicemus quo maxime modò tantum ex ſis uectigal contingat
ueram colendi rationem abſolutãq; prodituri. Et ideo non uulgata tractabimus: nec quæ

conſtare animaduertimus: ſed incerta atq; dubia:in quibus maxime fallitur uita. Nam dili-

gentiam in ſuperuacuis affectare nõ uoſtrũ eſt. Ante omnia autem in uniuerſum & quæ ad
cuncta arborum genera pertinent in cõmune de cælo terraq; dicem usS. H
De natura cæli ad arbores:

s: & quam partem cæli fpectare debeant. Ca. II.
Quilone maxime gaudent: deſiores ab afflatu eius lætioreſq; & materiæ firmioris.
à Qua mre pleriq; fallũtur: cũ in uineis pedamenta nõ ſint a uento eo opponenda: &
id tantũ a ſeptẽtrione ſer nnclc.aini mo tempeſtiua frigora plurimũ arborũ fir⸗
lio quin ſi blandiantur auſtri defatiſcẽtes: ac ma

tant fœtus. Circa uergilias quidem pluere: inimiciſſimum uiti & oleæ quoniã tunc coitus ẽ

eęarum. Fioc eſtillud quatriduum o eis decretorium. Flic articulus auſtrinus mubiliſ purci
.quod diximus. Fruges quoq; peius matureſcunt auſtrinis diebus: ſed celerius. IHla ſunt no
xia frigora:quæ ſeptẽtrionibus aut præpoſteris fiunt horis. Hyemem quidem aquiloniam
elſſe omnibus ſatis utiliſſimũ Hymbres uero tunc expetendi euidens eauſa eſt: quoniã arbo
res fœtu einanitas: & foliorum quocq; amiſſione languidas naturale eſt auide eſurire. Cibꝰ
autem earum hymber. Quare tepidam eſſe hyemem ut abſumpto partu arborum ſequatur

prorinus conceptus: ideſt germinatio ac deinde alia fioreſcendi exinanitio: inu tiliſſimũ ex⸗
itur. Quinimo ſiplures ita continentur anni: etiam ipſe moriuntur arbo⸗

uota arborum cõia ſnnt frugũcq;: niues diutines ſedere. Cauſa nõ ſolũ quia animam terræ
euaneſcentẽ exalationem includunt & cõprimunt: retroq; agunt in uires frugum atq; ra⸗
dices: uerum ꝙ & liquorẽ ſenſim præbent: purũ præterea leuiſſimũq; quãdo nix aquarũ cæ
leſtiũ ſpuma eſt. Ergo humores iis nõ uniuerſus ĩgurgitans diluẽſq;: ſed quomodo ſititur
diſtillans uelut ex ubere alit oĩa quæ nõ inundat. Tellus quoc illo modo fermenrteſcit: &
ſucci plena: ac lacteſcemtibus ſatis nõ effœta cũ tempusaderit: tepidus aridet horis. Ita ma
xime fiumenta pingueſcunt: præterꝗ ubi calidus ſemper aer eſt: ur in ægypto. Cõtinuatio
enim & ipſa cõſuetudo idem quod modus aliubi efficit:Plurimũq; pdeſt ubicunq; nõ eſſe
quod noceat. In maiore parte orbis cũ præcoces excurrere germinationes euoeatæ ĩdulgẽ
tia cæli ſecutis frigoribus exurũtur. Quade cauſa ſerotinæ hyemes noxie ſilueſtribꝰ quoq;

r

gquæ magis etiam dolent urgente umbra ſua: nec adiuuante medicina. Quoniam ueſtire
reneras in torto ſtramento in ſilueſtribus non eſt. Ergo tempeſtiue aquis hybernis primum
hbymbrihus: deinde germinatione antecedentibus. Tertium tempus eſi cũ educant poma:
nec protinus: ſed iam ualido fœtu, Quæ fructus ſuos diutius continẽt longioreſq; deſide-
rant cibos. iis & ſerotinæ aquæ utiles: ut uiti: oleæ: pumcis. Piæ iam pluuiæ generis cuiuſq;

Arboribus diuerſo modo deſiderant᷑: aliis alio tẽpore maturatibus. Quapropter iſdem hym

bribus quæda lædi uideas: alia i. uuari. Et in eode genere ſicut in pyris. Alio die hybernaq⸗

runt pluuias: alio uero præcioſa. Vt pariter quide omnia deſideret. Fiybernũ tempus eſt an

te germinationẽ quæ aqlonẽ auſtro utiliore facit. Rõ eadẽ mediterranea maritimis pfertt

funt eni plerunq; frigidiorac& montoſa planis & nocturnos ignes diurnis. Magis fruutcur
quis ſata: nonſtatim auferentes eas ſole. Conuexa & ſitus uinearũ arbuſtorũq; ratio eſt.
quas in oras debeanr ſpectare. Virgilius ad occaſus ſeri danauit. Aliqui ſicmaluereꝗᷓ in ex
ortu. A pluribus meridié probarr aduerto. Nec arbirror perpetuũ quicꝗ in hoc præcipi poſ
ſe. Ad ſoli naturã: ad loci ingeniũ: ad cæli cuiuſq; mores dirigenda ſollertia eſt. In africa me
ridiem uineas ſpectate & ſi uiti inutile colono ſalubre eſt:quoniam ipſa meridianæ ſubia⸗

.
cæſo: cum Virgilius occaſus improbẽt. Nec de ſeptetrione relinqui dubitatio nidetur. At
qui ciſalpina italia magna ex parte uiheis ita poſitis cõpertũ eſt nullas eſſe fertiliores. Mul

tum rationis obtinẽt uenti.In narbonẽéſi prouincia atcq; liguria & parte hetruriæ contia cir

cium ſerere imperitia exiſtimatur. Eundecq; oblicum accipere prouidencia.Is emm ibi æſta⸗
rem temperat: ſed tanta plerumq uiolentia ut auferat teexc.
De ſocietate cæli & terræ ad arbores. CaaA. ,III.
Vigqa cælũ terræ parere cogunt: ut quæ ĩ ſiccis ſerantur oriẽtẽ ac ſeptentriones ſpe⸗
ꝗq dæét. Qux in humidis meridié. Nechõ ex ipſis uitibus cauſas mutuatur. In frigidis
præcoces ſerendo: ut maturitas antecedat algorem: Quæ poma. uiteſq; rores ode/
rint contra ortus: ur ſtatim auferat ſol. Quæ amẽt ad occaſus: uel etiã ad ſeptetriões ut diu
rius eo fruantur. Cæteri uero fere rationem naturæ ſecuti in aquilonem obſeruare uites
. Do qualitate regionunug. vd CAlA.. IIII.
Quilomis ſitum uentorũq; reliquorũ diximus ſecundo uolumine.Dicemuſq; pro⸗
2 zmo plura cæleſtia. Interi manifeſtũ uidetur ſalubritatis argumẽtũquoniã ĩ meri
Qdiem etiã ſpectantiũ ſemper ante decidunt folia. Similis & in maritimis cauſa. Qui⸗

☚

puſdã locis afflatus maris noxii: in plurimis idẽ utiles. Quibuſdã ſatis e longinquo aſpice⸗

re maria iucũdũ. Proprius admouere ſalis halitũ in utile. Similis & fluminũ ſtagnoruũq; ra⸗
tio. Nehulis adurunt: aut æſtuantia refrigerãt opacitate: atq; etiã rigore gaudẽet: quæ dixi⸗
mus. Quare experimæetis optime creditur a cælo proximũ ẽ terræ dixiſſe rationẽ haud feci⸗
liore tractatum. Quippe nõ eadem arboribus cõuenit & frugibus: plerunc; nec pulla qua
lem habet campania: ubiq; optima uitibus. Aut quæ teues exalat nebulas, Nec rubrica mu
tis laudata. Cretam in albenſium pompeianorumq; agro & argillam cunctis ad uineam ge
neribus anteponunt: quamquã præpingues quod accipitur in eo genere inuicem ſabulum
albũ: Inticineſi muleiſq; ĩ locis nigrũ.ltẽq; rubrũ ẽt pingui terræ pmixtũ ifœcũdũeſt.Argu
menta quoq; iudicantiũ ſæpe fallunt: Nõ utiq; ſolũ tũ eſt:in quo roceræ arbores nitent:
præterquã illis arboribus Quid. n. abiete procerius. Aut quæ uixiſſe poſſit alia in loco eo⸗
deme Nec luxurioſa pabula pinguis ſoli ſemper i udiciũ habent. Nã quid laudatius germa⸗
niæ pabulis & tamẽ ſtati ſubeſt harena ten uiſſimo ceſpitũ corio. Nec ſẽper aquoſa eſt terra
cun proceritas hærbarũ. Non hærcle magis ꝗQ pinguis adhærens digytis. Qu od in argilis ar⸗
guitur. Scrobes quidé regeſta in eos nulla coplet: ut denſa atq; rara ad hũc modũ dephedi
poſſit ferro oĩs rubiginẽ obducit. Nec grauis aut leuior iuſto deprebenditur pondere.

ſeneſcãt ſara quædã aqua. Sed neq; illa quæ laudat᷑ diu præterꝗᷓ ſalici utilis ſtitur. Inter ar-

gumẽta ſtipuſæ craſſitudo eſt tanta alioquin in leborino cãpaniæ nobili campo: ut ligni ui⸗
ce. utantur, Sed idẽ ſolũ ubicũq; arduũ opere:difficile cultu:bonis ſuis acrius pene à uitiis

cũ affligit agricolã. Et tarbũculis quæ terra ita uocatur. Emedari uitã ac terta putat᷑. Nam

tofus ſcaber natura fricabilis expetitur quoq; ab auctoribꝰ. Virgilius & quæ filicẽ ferat nõ

rplage⸗Ouabtopternbi qui in occaſum aut ſeptẽtriones conſeret optime miſcebit ſolũ
ſo:cun

UkluncNe

perkinu
Unterunt
ltheiudte
Caearegta

cälelltan

ſernin
ſulraen
mingui
gunntigonr
tattiinke
cuinnaisttt

ibetianb.

nettapun
ſareiaelel

luincostel

kga
1 oh
ſe
gomd
umilvä

Apgelluo

interctcar

(fihulo
copu

—

klinelie

Npnen
ilkſens⸗
lperen

bllonoeni

leintesno
lümirdn
nimgurun
leruek
ullsſitte

totnen
lolirn
meindien
gbbosn

Poteſtar
Umcenee
bregniſ⸗

nenen

Qunm Mli
Elhbennanin
d tiun G
X genend C
Mopteriltente

Aodiehten

=

. 4
demünthuit
eanmntmuifn

niMhnin

doltcrig mt
i lcnninnihn

4

8
jinnoennhi
naeſthnun
ameitnrhn
Nemenicht ſi
binnontenn A
ebemmronmne
üennbit

—
==

lENE,
nmtig d
minilii

M

phionlti

7

cia ſenſit amoto hebro. Et circa phili P;
ſyracuſano agro aduena cultor elapi

t1 hærbz. Frigidam auté fetortidé nata. Itẽ uliginoſam triſlia. Rubric oculi. Argi⸗
IlIloſam quæ operi difſicillima: quæq; raſtros ac uomeres ingentibus glebis oneret:
quanꝗᷓ aliquãdo nõ quod operi: hoc & fructui ſit aduerſum. Itẽ e côtrario cineraceã & ſabu
lum albu. Na ſterilis denſa callo facile deprehenditur uel uno ictu cuſpidis. Cato breuiter
atq; ex ſuo more uitia determinat. Terrà carioſam caue: ne ue plauſtro ne ue pecore impel
Ias. Quid putamushac appellatione ab eo tantopere reformidari: ut pene ueſtigiis quoq;
interdicar? Redeamus ad Iigni carié & inueniemus illa: quæ in tamuũ abominatur uitia: ari⸗-
dx: fiſtuloſæ: icabræ: caneſcentis: exeſæ pumicoſæ. Plus dixit una ſignificatione quã poſſit
ulla copia ſermonis enarrari. Eſt cni interpretatione uitiorũ quadã non ætate: quæ nulla in
xa intelligi poteſt ſed natura ſua anus terra. Et ideo infœcunda ad oĩa: atq; eria imbecilla.

impr. bat uitibus, Salſæ reræ Hltamelius eieduncur tutiora uiths innaſcentium ani,
malium. Nec colles opere undantur: ſi quis pcrite fodiat. Nec campi omnes minus foles at .

ꝙ; per fatus opus ſit accipiunt. Et quaſdam priuinis ac nebulis paſci diximus uites. Omni
um rerum ſunt quædam in alto ſecreta: & ſuo cuiꝗᷓ corde præuidenda. Quid quod murat
ſæpe iudicata quoq; ac diu comprehenſaeln theſſalia circa lariſſam emiſſo Iaeu irigididr fa⸗
cka ea regio eſt. Oleæ deſierunt quæ pxius fuerant. Irem uites aduri quodn on antea thrin
Os cultura ſiccataà regio mutauit cæli habitum. At a⸗
no agro 4 dato luto ſole prodiciit fr uges: donec Iegeſſt lapidea
In ſyria ſeuem tenui ſuko imprimunt uomerem: quia ſubeſt ſaxum exurens ætate ſemins

lam in quibuſdam locis ſimiles æſtus: imodici & frigorum effectus. Eit fertilis thracia fru-

gum rigoręe: & æſtibus africa & ægyptus. In chalchia rodiorum inſula locus quidam eſt in

tantum fœcundus: ut ſuo tempore ſatum demetant ordeum. ſublatũq; protlnus ſetant: &
cum aliis frugibus metant. Glareoſi um oleis ſolum aptiſſimum in uenefrano: pi nguiſſimũ
in betica.Punica uina in ſaxo coquuntur. Cecubæ uites in pontinis paludibus madent. Ta

ta eſt argumentorum & ſoli uarietas ac diffetentia. Cæſar uopiſeus cum cauſam apud cen⸗-
ſores ageret campos roſiæ dixit italiæ ſumẽ eſſe. in quibus perticas pridie relictas gramen

operiret. Sed non niſi ad pabulum probantur. Non tamen indociles natura noseſſe uoluit:
&N uita cõfeſſa fecit etiã ubi bona certa nõ fecerat. Quã ob rẽ prius dicamus crimina.

„Cenera terrarim. CKzKz. vyvyv.
n ſi quis probaie uelit. Demõſtrant eaâ atræ degenere

Id agrum optimũ iudicat ad radicem mõtiũ planitiæ in meridiem excurrẽte: quæ eſt totius

italiæ ſitus. Terrã uero tenerã quæ uocetur pulla. Erit igitur hæc optima & operi ſatiua. ln⸗
cxelligere modo libeat dictaà mira ſignificatione tenerà: & quicquid oprari debetin eo uoca-

bulo inueniætur.llla temperatæ ubertatis: illa mollis: faciliſq; culturæ: nec madida: nec ſiti

ens.Hia poſt uomarẽ niteſcens:qualem fous ingeniorũ.Homerus in armis ab eo celatã di/
xit: addiditq; miraculũ increſcentis. ꝗquis fieret in auro. Illa quà recentem exquirunt impro
bx alites uomerẽ comitantes: coruicq; aratorisue ſtigia ipſa rodetes. Reddãtur hoc in loco
ſuxurixæ quoq; ſentxentia & aliqua in propoſitũ. Certe Cicerolux doctrinari alrera.- Melio⸗
ra inquit unguenta funt quæ terrã: ᷓ quæ crocum ſapiunt. Hoc eni malinæ dixiſſe redo⸗
lent: Ita eſt profe cto. Illa enim eritoptima: quæ unguenta ſapiet. Quod ſi admonendi ſumꝰ

qualis ſitterræ color ille: qui quæritur: contingit ſepæ exiam quieſcente ea ſub occaſu ſolis

in quo loco arquus cæleſtis deiecerit capita ſua. Et cũ a ſiccitate continua ĩmaduerit bym⸗

bre: tunc emittit illum ſuum alitũ diuinum ex ſole conceptum: cuicumparai ſuauicas nul
la poſſit:Is eſſe odor in commota debebit: repertuſq; neminẽ᷑ fallet: ac de terræ odore opti⸗
me iudicabit. Lalis fere eſt iu noualibus cæſa uetere ſilua:quæ conſenſu laudatur. Et in fru

gibus quidem ferendis eadẽ terra utilior intelligitur: quotiens intermiſſa cultura quieuir
AJquod in uineis non fit. Eoq; diligẽtius eligenda eſt: ne uera exiſtat opinio eorũ: qui iam ita
liæ terram exiſtimauere laſſam. Operis quidẽ facultas in aliis generibus conſtat e cælo:nec
porteſt arari poſt hym bres aliqua ubertatis uitio lenteſcens. Contra in bizantio africæ il-
lum centena & quinquagena fruge fertilem campum: cũ ſiccus eſt arabile tauri: poſt hym⸗
bres nili aſello: & a patre altera iugianu uomerẽ trahente uidimnis ſcindi. Terram enim ter
ra emenparic ur aliqui præcipiot ſuper tenuẽ pingui miecta aut gracili: bibirlaq; fuper hun

mida acdinguẽ: dementiæ operarii eſt. Quid emm poteſt ſperare qui talem colit. ·

De terra quam britannia & gallia amat. Ca. . . .eNVVI.

Lia eſt ratio quã britannia & gallia inuenere alendi eam: ipſa quod uocant margã.
a Spiſſior ubertas in eam inteliigirur. Eſt aurem quidam terræ adeps: ac uelut glan
dina in corporibus ibi dẽſante ie pinguirudinis nucleo. Non omi ſere & hoc græci.
Vaegræcorü dodkrian. Ca. VII.
Vid enim intentatum illise Leucargyllion. uocant candidam argillam: qua in mega
q rico agro utuntur. Sed tatum in humida frigidac terra. illas gallias britanniaſq; lo
cuplectantis cum cura dici cõuenit. Duo genera fuerãt. Plura nuper exerceri cœp

ra proficientibus ĩ geniis. Eſt enĩ alba ruffa: columbina: argyllacea tofacea: harenacea. Natu
ra duplex: aſpera aut pĩguis. Experimẽta utriuſq; in manus uſuſq; geminus: aut ut fruges

tantum alant: aut eædem & pabulum. Fruges alit tofacea alba: quæ ſi ſit inter fontes reper
ta: eſt ad infinirum fertilis. uerumaſpera tractatu: & finimia iniecta eſt exurit ſolum. Proxi
ma eſt ruffa:quæ uocat᷑ capnumargos ĩter mixtxo lapide teriæ minutæ harenoſæ. Lapis cõ=

dquntur in ipſo cãpo: primiſq; annis ſtipula difficulter cæditur propter lapidis. Impendio tñ

minimo leuitate dimidio minoris ꝗᷓ cæteræ inuchitur. Inſpergitur rara ſale eam unſceri pu⸗

tant. Vtrunq; hoc genus ſemel iniectum in. l. annos ualer & frugũ & pabul ubertate.

. De terrarum generibus. CLCLCi.. Allk.
Ve pingues eſſe ſentiuntur: ex iis præcipue alba. Plura eius genera.Mordaciſſimũ
quod ſupra diximus. Alterũ genus albæ cretæ argentaria eſt. Peritur ex alto in cen
tenos pedes actis plerunq; puteis ore anguſtatis intus ut in metallis ſpatiẽte uena.
Hac maxime britannia utitur. Durant annis. xxxx. Neq; exemplũ ullius qui bis in uita hane
eidem iniecerit. Tertiũ genus candide gliſchromargon uocant. Eſt aute creta fullonia mix

ta pingui terra: pabuli ꝗᷓ frugum fertilior: ita ut meſſe ſublata ante ſementem. alteram lætiſ

ſimum ſecetur. Dum in fruge eſt nullum aliud gramen emirttit. Durat. xxx. annis denſior
iuſto. Cymini modo ſtrangulat ſolũ. Colum binã gallia ſuo nomine glaucopelon appellat:
glebis excitatur lapidum modo. Sola gelatione ira ſoluitur ur temuſſimas bratteas facit.
Fiæc ex æquo fertilis Harenaceam utuntur ſi alia non ſit: in uliginoſis uertici bus & ſi alia
ſit: ubi os gentium ſolos nouimus qui fertiliſſimũ agrũ collentes quacunq; terra infra tres

pedes eſtoſſa & pedali craſſitudine in iecta lætificent. Sed ea nõ diutius annis. x. pdeſt. He⸗
dui & pectiĩes calce uberimos fecere agros. quæ ſanæ & oleis & uitibꝰ utiliſſima reperit᷑. Oĩs

autem marga arato iniicienda eſt: ut medicamentũ rapiatur: & fimi deſiderat aliquãtulũ.
Quæ primo plus aſpera & quæ in hærbas non effunditur: alioquin nouitate quæcunq; fu⸗
erit ſolum lædet. Ne ſic quidem primo anno fertilis. Intereſt & quali ſolo quæratur. Sicca
enim humida melior: arido pinguis. Temperata alcerutra creta uel colũbina conuenir.
De cineris uſu: & de fimo: & quæ ſata uberiorẽ terrã faciant: & quæ urant. Ca. IX.
Ranſpadams cineris uſus a deo placet: ut anteponãt fimo iumentorũ: quod qꝗa ley
t uiſſimũ eſt:ob id exurunt. Vtroq; tamẽ pariter nõ utunt᷑ in eodẽ aruo: nec in arbu/
ſtis cinere: nec quaſdã ad fruges ut diximus. Sunt qui puluere quoc; uuas ali iudi/
cent: pubeſcenteſq; puluerẽt:& uitiũ arborũq; radicibus aſpergent. Quod certũ eſt narbo⸗

nenſi prouinciæ & uindemias certius ſic eo coqui: quia plus pulins ibiꝗ ſol cõfert. Fimi plu

res differentiæ. Ipſa res antiqua. Iam apud Homerũ regius ſenex agrũ ita ſuis mambus læ⸗
tificans reperitur. Argeus rex in græcia excogitaſſe traditur. Diuulgaſſe uero Hercules i
italia:quæ regi ſuo Stercuto Fauni filio ob hoc inuentũ iĩmortalitate tribuit. M. Varro pᷣn
cipatũ dat turdorũ fimo ex auiariis. Quod etià pabulo bouum ſuũmagniticat. Nedq; alio ci
bo celerius pingueſcere aſſeuerat. De noſtris moribus bene ſperare eſt: ſi tanta apud maio/
res fuere auiaria: ut ex iis agri ſtercorarentur. Proximũ collnmela colũbariũs:mox gallinari⸗
is facit:matantiũ alitũ danato. Cæteri auctores cõſenſu humanas dapes ad hoc in primis ad
uocant. Alii ex iis præferunt hominũ potus in cariorum officinis pilo madefacto.Aliip ſe⸗
ſe aqua iterũ largiuſq; etiam ꝗᷓ cum bibitur admixta. Quippe plus iã ibi male domandũ eſt:
cum ad uirus illud uini homo acceſſerit. Hæc ſunt certa mina quibus inuicẽ ad tellurem
quoq; alendã utuntur homines. Proxime ſpurcitias ſuum laudãt. Collumella ſolus dãnat.
Alii cuiuſcunq; quadrupedis exitioſum. Aliqui columbarum præferunt. Proximũ deinde
caprarum eſt. Ab hoc ouium. Deinde houm. Nouiſſimus iumẽtorum. Eæ fuere apud pria
ſcos differentiæ. Simulq; præcepta non inuenio re tah utendi: quando & hic uetuſtas utili=

4

eue zuu

or. Viſumq; iam eſt apud quoſdam prouintialium in tantũ habundante geniali copia pecu

Aüͤfirinr
lsacücit:
eofuren
Onnppos
liathutere
Centivust
Cllnoipt
enft⸗
herbaa
ſouconb
honaſti
cute cotn
lüt oin
Koapauere
nrl
Fünummll
gurafue
ſenlbus.
ncecreſce
Bon
1 muin
e

Podbe
nbusgene
mokemen
numur

laglag

Ceusnon
lena⸗
Cnmnommm
Alumun
ilinotoe
iglaren
ffeſtrene
lemmtok
innamn
thetgnn
inncirie
gtumrurn⸗
fiͤckte
Linagl
CoiAhun

mi
elnn 4
egn⸗
I.
unn nebr
tmig.
rence,
en Nuu
rufneet
omezledet

lumpron

lapeci
npenciot
lſen
te.
Vl
cariſemi
Moincen
diete nenn
niahme
toniamin
eram kenl
nsdentoor
napelan
nen trn
us Aln
ninfiten
deſt ie⸗
pent 0⸗
cung tu⸗
ul.Aci
1 .
waͤgaie
cinabn,
Paliiuk,
eſtnubo⸗
ſchinign
mmbusl
erula
Vop
do
gu mo/
gulinn,
hprim
linl⸗
nanci 6
dteltuen
uscimn
ni ant

XVII.

dũ farinæ uice cribris ſuperiniici: fetore aſpectuq; temporis uiribus in quandam etiã gratiNò

mutato. Nuper repertũ oleas gaudere maxie cinere & calcariis fornacibus. Varro pracep-
tis adiicit:equino quod fit leuiſſimũ ſegetes alendas. Prata uero grauiore: & quod ex hor⸗

deo fiat:multaſq; gignit hærbas. Quida etiã bubulo iumentorũ præferunt: ou lluq caprio

Omnibus uero aſininũ:quonã lentiſſime mandat. E contrario uſus aduerſus utrũq; pronũ
tiat. Inter omnes autẽ conſtat nihil eſſe utilius Iupini ſegete: priuſꝗᷓ ſiliquetur aratro uel bi

dentibus uerſa:manipulis ue circa radices arborũ uel uitiũ obrutis. Etia ubi non ſit pecus

culmo ipſo uel etiã filice ſtercorare arbitrantur: Cato ſtercus unde fiat: ſtramenta: lupinuũ:
paleas fabalia: ac frondes iligenas: quernaſq; e ſegete eullito. Epulũ cicutã & circum ſalicta
hærba auctã uuluãq; ea ſuſternito ouibus: frondẽq; putridà. Vinea ſi macrauerit: ſarmenta
ſua comburito: & itidẽ inarato. Itemq; ubi ſaturus ecis frumentũ: oues ibi delectato. Nec⸗
non & ſatis quibuſdã ipſis paſci terrã dicit.Segetẽ Stercorant fruges:lupinũ:faba: uitia.Si⸗

cut e cõtrario cicer:ꝗa uellit᷑: & qꝗa ſalſũ ẽ.hordeũ:fœnũgiæcũ:erũ.Hæc omnia ſegetẽ exu-

rũt. & oĩa ꝗᷓ uellũtur. Nucleos ĩ ſegetẽ ne ĩdideris. Virgilius & lino ſegetẽ exuri: & auena:
& papauere arbitratur. Fimeta ſub diuo concauo loco & qui humorẽ colligat:ſtramẽto ĩte
cta ne in ſole areſcant.Palo e robore depacto fieri iubet.Ita fore ne innaſcantur iis ſerpẽtes
Fimum miſcere terræ plurimũ refert fauonio flante ac luna ſitiente. Id pleriq; praue intelli
gunt a fauonii ortu faciendũ: ac februario menſe tantum: cũ id pleraq; ſata alus poſtulent
menſibus. Quocunq; tempore fiat:curandũ ut ab occaſu æquinoctiali flante uento fiat: lu
na decreſcente ac ſicca. Mirum ĩmodum rugetur ubertas affectuſq; eius obſeruatione tali
DeLee ſatione arborũ: & ꝙ; auulſione nacuntur arbores. 4 Ca. X..
Bu;ungde prædicta ratione cæli ac terræ. Nunc de his arberibus dicemus: jux cura ho
a minũ atque arte proueniunt. Nec pauciora prope ſunt genera: tam benignæ natu⸗
ræ gratia rettulimus Aut enim ſemine proueniunt: aut plantis radicis: aut propogi

ne:aut auulſione:aut ſurculo:aut inſito & conſecto arboris trunco. Nam folia palmarum

apud babylonios ſeri: atq; ita arborem prouenire. Trogum credidiſſe demror. Quædã plu
ribus generibus ſeruntur: quædam omnibus. At pleraq; ex iis natura ipſa docuit.& in pri⸗
mis ſemen ſerere:cum decidens exceptumq; terra uiuiſceret. Sed quædam non aliter proue
munt: ut caſtaneæ iuglandes cæduis duntaxat exceptis. Et ſemme autẽ quamquam diſſimi
li ea quoq; quæ & aliis modis ſeruntur: ut uites & mala atq; pyra. Namq; iis pro ſemine nu⸗
cleus: non ut ſupradictis fructus ipſe. Et meſpia ſemine naſci poſſunt.Cmnia hæc tarda pro

uentu ad degenerantia & inſito reſtituenda. Interdum etiam caſtaneæ. Quibuſdam natura

contra omnino non degenerandi quoquo modo ſerantur ut cupreſſis: palmis: lauris.ꝑ Nãq;

& laurus pluribus modis ſeritur. Genera eius diximus. Ex iis auguſta & bacalis & pinus ſi⸗
mili modo ſeruntur. Baccæ menſe ianuario aquilonis afflatu ſiccante leguntur: expandun⸗-
turq; raræ: ne calefiant aceruo. Poſtea quidam fimo ad ferendum paratas urina madefaci⸗

unt.Alii in qualo pedibus in profluente deculcant: donec auferatur cutis. Alioquin uligo
infeſtat: nec patitur naſci.In

ſeruntur uomice moris ſpinarũ circũlita. Pilas autẽ laurus & myrti inopia a trimatu tempe
ſtiuũ eſt tranſferre. Inter ea quæ ſemine ſerũtur. Mago in nucibus operoſus eſt. Amygda⸗

læx in argilla molli merediẽ ſpectanti ſeri iubentur. Gaudere eas in dura cal idaq; terra. lIn pi
gui & humida mori ac ſterileſcere. Serendas ꝗ́ maxĩe falcatas & e nouella: fimoq; diluto ma

ceratas pro triduũ: aut pridie ꝗᷓ ſerantur aqua mulſa. Mucrone defigi aciẽ lateris. In aquilo

☛

f ulco repaſtina to palmi altirudine uicenæ fereaceruatim men
ſe martio. Eædem & propagine ſeruntur. Triumphaliſq; talea tantum. Myrti genera om/
nia in campania baccis ſeruntur. Romæ propagine tarentina. Democritus & alio modo ſeri
docet grandiſſimis baccarũ tuſis leuiter ne grana frangantur: eaq; in tria reſte circumliga—⸗
ti: atq; ita ſeri: parietẽ fore denſitatis: ex quo uirgulæ differantur. Sic & ſpinas ſæpis cauſa

nẽ ſpectare:ternas ſimul ſerendas:trianguli ratione:palmo inter ſe diſtantes: denis di ebus
adaquari donec grandeſcant. Iu glandes nuces porrectæ ſeruntur comiſſuris lacentib us. Pi
neæ nucleis ſepreni fere in ollas perforatas additis: aut ut laurus quæ haccis ſeritur. Citrea
grano & propagine. Sorba ſemine & a radice planta & auu lſione prouemu nt. Sed illa in cali
dis. Sorba & in frigidis & humidis. Natura & plãtaria demõſtrauit: multarũ radicibus pulu⸗z⸗
lane ſobole denſa:& pariẽte matre quas enecet. Eius quippe umbra idigeſta premitur ut 1
lauris punicis: platanis: cera ſis: prunis. Paucorũ ĩ hoc genere rami parcũt ſoboli: ut ulmori

† Po- Hy iftar B

„GBa Sa⸗ ₰. 4

LIBETCT.

palmorũq;. nullis uero tales pulluli proueniũt: niſi aquarũ radices amore ſolis atq; hymbris uͤſti⸗
in ſũma tellure ſpatiantur. Omnia ea non ſtatim moris ẽ in ſua locari.ſed prius nutrici da iing
ri: atq; in ſeminariis adoleſcere:iterũq; migrare. Qui tranſitus mirũ in modũ mitigat etiam lbicyc
ſilueſtres:ſiue arborũ quoq; ut hominũ natura nouitatis ac pegrinationis auida ẽ: ſiue dii guls
cedentes uirus relinquut: manſueſcũtq; tractatu ceu feræ dũ radici auellit planta. Et aliud Uire
genus ſimile natura pmonſtrauit. Auulſſiq; arboribus ſtolones uixere. Quo in genere & cũ D
parui ſunt auellant᷑: parteq; aliquã e matris quoq; corpore auferũt ſecũ funbriato corpore. pllrs
Fioc mò plantant᷑ punicæ: coryli: malli: ſorbi: meſpili: fraxinis: fici. In primiſq;ʒ uites. Cotõeũ ibu.
ita ſatũ degenerat.Ex eodẽ inuctu ẽ: ſurculos abſciſos ſerere hoc prio ſæpis cauſa factũ ſia⸗ ceturen
bucis cotõeo & rubris depactis. Mox & culturæ ut populis: alnis: ſalici: quæ uel ĩ uerſo ſu fiarinu
culo ſeritur. Ia eæ ibi diſponũtur: ubi libeat eẽ eas. Quã ob rem ſeminarii curã ante cõuenit elest
dicit: ꝗᷓ tranſeat᷑ in alia genera. Nãq; & huic principioeligi ſolũ refert quoniã nutricẽ ĩidul- neſtnvon
gẽtioré eſſe ꝗᷓ matrẽ ſæpe conuenit. Sit ergo ſiccũ ſuccoſũq; bipalio ſubactum: aduenis hof tern.A
pitale: & ꝗſimillimũ terræ quã tranſferendu ſit. Ante omnia elapidatũü munitũq;ʒ ad incurſũ riplno
etiã gallinacei generis. Quaâminime rimoſũ: ne penetrans ſol exurat fibras. Interuallo ſexꝗ tituent
pedò ſeri ne ſe inter ſe contingãt: & noceat. Præter alia uitia etiã uerminoſa fiunt: ideo ſar⸗ hdinpe⸗
riri conuenit ſæpius: hærbaſq; auelli. Præterea ſemina ipſa fruticantia ſi upputare:ac falcẽ pa gmene
ti conſueſcere. Cato & furcis crates imponi iubet altitudine hominis ad ſolẽ recipiẽdũ: arcq drſ
integi culmo ad frigora arcenda. Sic pyrorũ malorũq; ſemina nutrici. Sic pineas nuces. Sic tel
cupreſſos ſemine ſatas & ipſas. Minimis id granis conſtat: ut uix perſ pici quædã poſſint. Nõ an
omittendũ naturæ miraculũ. Ex tam paruo gigni arbores: tanto maiore tritici & orde gräaa W
ne quis fabã reputet. Quid ſimile originis ſuæ habent malorũ pyrorũq; ſeminae His princi- loc
piis reſpuentẽ ſecures materiẽ naſci indomitã põderibus imeſis præla: arbo ris uelis turibus *
muriſq; impellẽdis arietibus. Hæc eſt natura eius Hæc potentia-Super omnia erit e lachry hren
ma naſci aliquid: ut ſuo loco dicemus. Ergo e cupreſſo fœminacmas enim ut diximus non ank
gignit)pilulæ collecte: quibus docui menſibus ſiccantur ſole: ruptæq; emi ttunt ſemẽ formi luiti
cis mire expetitũ: ampiato etià miraculo tartuli animalis cibo abſumi natalẽ tantarũ arbog:. ilCroi
Seritur menſe aprili area æ quata cylindris: aut uolgiolis denſũ terraq; cribris ſupercernit ſbe
pollicis craſſitudine. Contra imane pondus attollere ſe nõ ual et: retorqueturq; ſub terra. “ü
Ob hoc parcitur ueſtigiis. Leniter rigatur a ſolis occaſu in trims diebus: ut æ&qualiter bibat hub 1
donec erumpant. Differuntur poſt annũ dodrantali filio cuſtodita tem perie.uũt uiridi cxlo Whoru
ſerantur ac ſine aura. Mirũq; dictu periculũ tantum eo die eſt: ſi rorauerit tuluncũq; hym ruii
Prẽé: aut ſi afflauerit. De reliquo rutæ ſunt perperua ſecuritate. Aquaſq; poſtea odore. Et zi furpe
zifa grano ſeruntur menſe aprili. Tuberes melius inſeruntur in pruno ueſtri & malo cos umclan
toneo. Et in calabria ea eſt ſpina ſilueſtris: quæcũq; optĩe & myzxas recipit: utiliter & ſorbos nunoob
= De tranſferendis ſeminariis: & ulmis ſerendis & ſcrobibus? Ca, XI.
Lantas ex ſeminario tranſfere in aliud priuſꝗᷓ ſuo loco ponantur operoſe præcipi ar
p birror: licet tranſlatione folia latiora fieri ſj pondeant. Vmorum priuſꝗᷓ folio ueſtiã⸗ ſo
tur. Samara colligenda eſt circa martias chalen. cũ flaueſcere incipit. Deinde biduo N
in umbra ſiccata ſerenda denſa in re fracto terra ſuper minuatim cribrata craſſitudine quæ henno
in cupreſſis. Pluuiæ ſi non adiuuẽt: riganda. Deferedæ ex arearũ uenis poſt annũ ĩ ulmaria Imqni
interuallo pedali ib unam quãꝗᷓ parté. Maritas ulmos autüno ſerere utilius: quia carent ſe/ nezcenl
minęe. Nam eæ e plantis ſeruntur. In arbuſtum quinquẽnes ſub rube tranſteruntu r: aut(qui mndon
buſdã placet)quæ uicenũ pedũ eſſe cœperunt. Sulco qui nouenarius dicitur: altitudine pe⸗ Mhuin
dũ triũ:pari latitudine: & eo amplius circa pofſitas pedes terni undiq; eſolido adaggerãtur. Unbnm
Arulas iq uocant in cãpania. Interualia ex loci natura ſũmuntur. Aridiores ſerendas in cã- benntn
peſtribus conuenit. Populos & fraxinos quia feſtinãtius germinãt diſponi quoq; maturius Uiſini
côuenit. Hoc ẽ ab idibus febru. plãtis & ipſas naſcẽtes. In diſponẽdis arboribꝰ arbuſtiſq; ac tunchg
uineis quĩcũcialis ordinũ ratio uulgata & neceſſaria:nõ perflacetu modo u ulis: Verũ & aſpe Popuh
u grata quocũq; modo intueare in ordinẽ ſe porrigente uerſu. Populis eadẽ ratio ſemĩe iond
qua ulmos ſerendi: tranſferẽdi quoq; e ſeminariis eadẽ & ſiluis. Ante oĩa igitur in ſimilem eſenb
tranſferri terrã aut meliorẽ oporret. Nec e trepidis aut præcocibus in frigidos aut ſerotĩos nepar
ſitus: ut neq; ex iis in illos. Præfodere ſcrobes antecſi fieri poſſet) tanto: donec pingui ceſ⸗ –
pite obducantur. lago ãte annũ fieri iubet: ut ſolẽ pluuiaſq; cõbibãt:aut ſi cõchtio largit. Keb

ulyb⸗
önlnid,
nltgrenn
celiegf
n bealuc
lbenenei
cotpore.
nes Corii
Aulabci⸗
klinetlin
Mecöbent
nutrie icnh⸗
Aduenibo
Padlirntit
eunlolen

mrideoſc⸗

efllene
chiidin

Enuces. Ne

ihollm N
Korchgri⸗
öa,
vels ucs
entelcde⸗
lnmusm
tſanitoni
Ntmündeg
Uperemt
lub lent.
ſterbibꝛt
riccR⅓
ighymn
erbtzi
maloco
Alorvos
Prrcipia
nde didhn
ucine gle
di uhnm
ncnenkle/
