gnum adire pc»r'ic'ulum. in grefie Gefabr gexatï)?n; 8) D 3:

jtt

*

mIEgW

al

1) 36

|

at

EPiSTOLARVM b

QUs

P

f

7ul

XXVII.

fl

l

il

M. CICERO MATIÓ &

jl

gt

l

jtr.

Matiusbatte fid) Detlegt, oag ibm Cicero fduló gebe, er babe

qpo

oem Cajari bevae(timmet in etnem dewiffen Cefe&e uno 3tk

j ummea

oern Gaoaufptelen, fo Offauianus oew vevitorbenen Cefari 31

|

geuficuf

f£bven balten taffen, 2(u(talt gemadbt. 3:Daradf antwore

lmmveh

14

í

ormo OT

tráfticet.

tet bier Cicero, fo; oafi er jeneo leugner, unó otefee bee

2 ?

«eni D

Ven

ondum fàtis conftitui, 1) ioleftigene plus, an volupta-

dY TT

AU

Y

,

tis attulerit mihi Trebatius nofter, homotum plenus

2 officit, 2) tum vtriusque noftrum amantiffimus. Nam cum

F NDUE

a füdrt

;&ils)commmï!ï

inTufculanum vefperi veniffem,pottridieillé ad me, non-

jumga M :

dum fatisfirmo corpore cum effet, 3) mane venit. quem

,

|

j

eum obiurgarem,quod parüm valetudini parceret: tum il-

sinirau

l

ayfitonctn

le, nihilfibilongiusfuiffe quam vt mevideret.4) Num

p u

3 quidnam,inquam,noui ? Detulitad me querelam tuam : de

4 qua prius, quam refpondeó , pauca preponam. Quantum

spitalnt

memoriarepetere praterita poffum, s) nemo eft mihi te

um

m d

amicusantiquior. Sed vetufhas babet aliquid commune cum mul-

j

N

& tis: amer zop babet. Dilexite, quo die cognoui: meque a

g R

T

tediligriudicaui. Tuus deinde disceffus, isque diuturnus,

;

a Q

2

puuum!qil

ambitio nofira, &viteé diffimilitudo,non eftpaffa,volunta-

$ tes nofiras confuetudine conglutinarl. 6) luum taien

ITR

erga meanimumagnonui multis annis ánte bellum ciuile,

d tll

setelatufont

cumCefar effet inGallia.quod enim vehementer mihi vti-

Y

le effe putabas,nec inutile ipfi Ceefari, perfecifti, 7) vt illé

7 1mne diUgeret, coleret, haberetinfuis. 8) Multa pratereo,

Aymemtait

qua temporibo illis inter nosfamiliariffime di&ta, fcripta,

t ln um

communicata funt vgrauiora enim confecuta funt, & initio

tittthdgn

belli ciuilis cumBrundifium verfus o)ires ad Ceefarem, ve-

EO m

nifti ad mein Formiànum. 10) primum hoc ipfum quanti,

P Ri

:

8 rDpràfertim temporibusillis ? Deindeoblitum meputas

€on-

A 6dl

1) & bitt nod) nicbt mit mircind. 2) Homo plenus officii, ein bienfte

LUC

voilliaer Stenfco.

3) Nondum fatis firme corpore eft , eri(t ned) nidit

Vi fu.

sillia wicber vettituiret unD gefutb. — 4) Die Beitteàre ibri bict dit laug

JPllflng

toorben ebe ce niid) voieber geieben. — $) &50 oiel d) mic) ber eovigen Seie

|

T G

feu ecinaecm Faa

6) Voluntates ecrum confüetudine conglutinate

xut -19

T

hi

his ]

fant, fie finb fotc)egreunber ag fie ein3yers ab eineSeele baben.Metaph.

AMUBXMII

a glutiaes Gie balten feft

e sufampmem, alá gmep an einanper geleiimte

fÓreter.. 7) Oubaft bid) db

:

eraud Demtübet, unb ed babin gebrad)t. . 8)

! M (

L

h

W

|

Intimis. 9) Vid. Caf. de Bello Ciuil: lib.1. c.25. (eq. 10) Agrum, prz- .

|

"

Vi

g

dium, 1:) Fuft- 3iBas if bae für ein geidien ber Greunbtdoaft geetäeg

1

j

Qä

CICERONIS LIBER | XI.

SII

j

corlmii fermonis,humanitatis tug? quibus rebusintereffe

]

memini'Trebatium. Nec vero füm oblitus litterarum,

cum Czefari 12) obuiam veniffem in

ffb

il

quàs ad me mififti

ii

'clfGEunbm |

0, vtarbitror

r)

5

rebulàno.13) Secutumillud tempus 9

eit

?

cum me ad Pompeium proficifci fiue pudor meus coé-

I9 Cs

A t

it,fiueofficium,r4)fiue fortuna. quod officiti tuum, quod

)! ch l

udium velin abfentem me,vel in prafentes meos defuit?.

quem porro omnes mei&mihi, &fibi te amiciorem iudica- .

fl

uerunt?Veni Brundifium:15) oblitumne me putasquace-re

Til

leritate, vt primum audieris, ad me Tarento aduolaris? 16)

h Mg

ue tua füerit adfeffio, 17) oratio, confirmatio animi mei

?admc,non.

Á

r

a&i 18)communium niiferiarum metu? l'andem aliquan-rx

. um

-

doRom& effe coepimus:quid defuit noftrz familiaritati in

fe'tim

maximis rebus?quonam módo me gererem aduerfusCafa-

j N

Mi

rem, vfus tuo confilio fum.In reliquis officiis cuitutribui-31a

LU dé

fti,ro) excepto Cafare,praeter me, vt domum ventitares,

Quituri

horasq;multas, fzpe fuauiffimo fermone confumeres?tum,

f e

cum etiam,fi meminifti,vt hzc q12;7eQémee oo)fcriberem,

b -

tu meimpulifti? Poft Cefarisreditumor)quidtibi maiorif$.

j mqud

curge fuit, quam vt efíem ego illi quam familiariífimus ?

J

quod effeceras. Quorfum igitur hac oratio longior quamI4

fira

putaram ? quia fum admiratus, te, qui hecnoffe deberes,

quidquama me coíniffum , quod effet alienumnoftraami-

D (afpen

lml

citia, o2)credidiffe. nam pr&ter hzc, quee commemoraui,

Ti

quis teftata funt & illuftria, ?3) habeo multa occultiora,

V

tl

lí

ug vix verbis exfequi poffum. Omnia me tua dele&ant :1$

ed maxime maxima cum fides in amicitia, confiliii, graui-

mgtttt,

ii

T

l

tas, conftantia; tum lepos,hurmanitas, littera.

uapropter

l

j

W

redeonuncadquerelam. Egotefuffragium t

uliffein illaré

N

:

lege 24) primum non credidi: deindefi credidiffem , nun-

hremyt

uanm

m iil

(e212) Redeunti a Brundifio, vt in Hifpaniam proficifceretur.15)9(uf

ii

lefd)

bet Gabinifd)en Orense ba bie Citapt Trebula gelegen.

14) Lib. 6. ep.

u

6. lib.7. ep.3

15) 908dp ber SBberfalidien &dlad)t. 16) Yarentum

W,(IM

j

——

tvac píe Daupt«Gtabt in Galabriem. Flor. lib.r. c. 18. Aduolare ad ali-

nj

quem, (icb gefdbiminte qu vinen binbegeben

17) $iàie bit fo [auge auf

u

tneiner Cseite gefe(jeu. 18) Animus fra&us , eitt niecerge(d)lagenes Ov

ii

nu

v

(

tb. 19) $fRem baft bu eà juaefd)rieben?oo)Die philofopbifd)en Gd)r

|

an

g)«]tinui

fer, de finibus libros,

ueftionum Academicarum Tufculanarum ,

jl

alios. 21)Ex belló Africano. 22) Hoc alienum ef noftra amicitia,Dite

T.

n

fe ift unferer Sreunbfibaft gani gumibert.

53) Hecteftata funt & illu-

4

-a

ï

firia , biefes iff betannt ub offenibar. 24) ag ou ved Cafaris Gefets tuif

um *

béittem Voto gebilliget, Dtaa meinety d jey per lex de debitoribus geo

"

LL

i

i

F

5I2

EPISTOLARVM

(

17qu

amid fine aliquaiu fta cauffa ex'ift'i'marem te feciffe. Di-

[/

d

gnitas

tua facit, vtanimaduertatur,quidquid facias : male-

J

u ll 0],

volent

iaautem hominum 25) vtnonnulla durius, quama

Wï

(Wm Jl

te facta fint, proferantur. Ea fitu non audis, quid dicam,

w

st

4

1x8nefcio. Equidem fi quando audio, tam defendo, quam me

um gt n

Yofcioatecontta iniquos meos folere defendi. Defenfio au-

tem eft duplex,alis funt,quie liquido negare foleam,26) vt

gb

guidim p

: deiftoipfofu

ffragio : 27) alia, qu& defendam a te pieo8)

eofieri & humane, v

t de curatione ludorum. 20). Sed te ho-

minem do&tiffimum, non

fugit,fi Caefar rexfuerit; quod

at f r

mihi qu

idem videtur, in vtramque partem de tuo officio

y, ) M

*

m n p

dit

putari

i poffe:3o)vel in eam,qua ego vti foleo,laudandam

effe fidem

& humanitatem tüàm, qui amicum etiam mor-

|ffti m utt,

tuum diligas ; vel in cam,qua nonnulli vtuntur,libertatem

2 p m m

vitee amici anteponendam. Ex his fetmonibus, vti-

as p

e1patrie

lm i rj

pmam effe

ntdelatse adte difputationes mez.31) llla vero

duo ,quz maximafunt laudum tuarüm, quis aut Iiben-

r dl p

tius, quam ego, commemorat, aut fiepius: te &non fus-

!

r ljrjn i

fndba t

cipiendi

belli ciuilis grauiffimum au&orem fuiffe, 32)

& moderande

vi&oriz? in quo ,"qui mihi non adfenti-

tiam um Uf

goretur; inueni neminem. Quare babeo gratiam Trebatio

figijm hi

familiarl noftro, 33) qui mihi dedit cauffam harum lit-

t It ln

terarum: quibus nifi credideris, me omnisofficii & hu-

p nl m

qmanitatis expertem iudicaris, 34) quonec milii grauius

t f af

quidquam poteft effe , nec te alienius. 35)

ii mf

la, Ithurf

effett Cfar felbft etiebnét lib. 3. de B. Ciu. c.t. 25) Facit. 36)

fan ?

Liquic

lonegarequid , etmas audbrüdflid) (eugnen. — 27) n.24. 28)

Wt

Vr i

Shedtfcbaffen unb ebrerbietig. | 29) Paf bu t beren Gipaufeiclen, bie

berm ermproeter Cefari $u Cbren (oHen gebalten merben, alie 2inffa

| : igwimw

madeg.

30)In vtramque partem difputare de aliqua re,pro unb contra

v

voogon reben, etioad loben tb tabeli.

30 Sheitie 93ertbeibigitagem,

bíeid) für Did) gegen beine itiberfacber ecfübret.

34) Huius rei anctor

1 (

fuit , bierat bat et geratben.

33) Habeo tibi gratiam , d

ioeig Dit

Ptv n

Gyant. 34) Oninis o

cii & bumanitatis expertem alique

m iudicare,

jemáup für einem une

rfántlidyen ; lieblofem unb unbofficbeit Smenfden

t i lbi

lNI

]

altén.

:5) Hoc nihi

l te alieniuseffe pbteft, e8 Fa bir nicbté Mgame

lii

ij Cs

ánbiger feon, al8 piefcé.

M

[

LT

BU

XXVIII.

Ttigni lt

AUl bl

3

C MEUDIVSM. L,C.S. P D.

Mic ff

LDY)

iÉe antwoltet atf oeó- Cicerons Géreiben , uno entídulbio

M H

etfid) wioer oie fal(iben 2oefduloiguugen.

linb wir

Vs

[

Jf

J

j bf"/

fl t

ifc epifiel btgig fàt euie etc (dibnfien niit gebalfen. —

i 4gn4m

u

fti

", j

H

/

Ltf

CICERONIS LIBER XI

313

df

Ad)y fl

N E

Z

'nam volupt;ztebe" ex tuis litteris c

epi , quod, ry th läelr?-

U.

M

yram. atque optaram ,

Qd dia

babere te de me opiuienem cognouz,

J u

ele qü)z et/i 7on dubitabam

72622 $

quia maximz æ/iz'mzbam, vt

QUämm;

incorrupta maneret , laborabam.

H

li

fefpa t

" ConjGius autem mibi eram , mi-

Bil a me commiffum effe , quod. bonz euiusquam offenderet animum.

Eo minus credebam , plurimis atque optimis artibus ornato tibi te-

:amatepie,g)

mere quidquam perfuaderi potuilfe :.— prafertim in

JJ Mteho

quem mea pro-

penfa. & perpetua fuiffet. atque e[fe

et 6cneuolenti4.

2) Quod CAmL,

Vi

ii V

"vt 'volui , fce effe , refpandebo érimznibus, quibus

1 n |

:

Iu pro 9e, "vt p4r

lt ts -

erat., 3) tua fregulari bonitate

& amicitia noflra f

/pe refl'itz;/?i,

Notz egim mibi fant, que in qme poft. Cefaris marte

" contulerznt,

Imami. E

Ut lirt

4) Vitio mibi dant , qued mertem. bominis nec

elfarii $) grauiter

[

fero , atque eum , quem dilexi , perziffe indigno

».

Aiunt em'm, P^-

ID

li.

triam amicitie preponendam effe * proinde d^) ac

) lltsen

; ZAm "icerint ;

7) obitum eius reipub. fuiffe vtilem,

Sed non agam dftute. g) Fa-

$at gt |

feor , me ad iflum gradum JAp

Zentig nom

peruenzfje. azeque enim Ca-

n fs

Jerem in diffenfione ciuili fam fecutus

f amieum, re 9) quamquam

hf )

vffendebar , tamen wen deferni :

neque bellum "vnquam ciuile. aut

n t

etzam cauffam. diffenfonis probaus :

n r

qtmm etzam ZAfc entegm ex-

[j

H

M

f

ingui fumme fludii. 10) ^ Itaque im v

oria bomimis nece[fa-

j hr

vH , neque bonoris neque pecunie dulcedine fum captus :

Yf

guibus

pramiis veliqui minus apud eum, quam ego, cum polfcnt , immode-

gt |

rate funt. abufi. "Atque etbayn ves fomiliaris mea

. lege Cefaris

I) diminuta eff :

erunt z2 ciuitate,

cuius benefício 12) plerique , qUi Cefaris morte

letantur , vemaz[e

Ciuzbus villis

vt parceretur ,

gjct. )

«que 4c 13) pro mea. falute | laboraui.

-Poffum igitur , qui emnes

8

m /]

voluerzm incolumes ,

TM

eum., 4 quo id Impetratum . eff, peric[fe mon

TL

eriims idem hbomines illi

6 inuidie €$ exitio

indignari , Val prefe

greim r

fue-

D

gt 2

I) Cenfir, Quod cogno,u(iï,

n

fperaram & o

taram. 2)In eum nmea

te'habe,re deme opihi'onem iIIam', quam

TM

velentia, i(d)

$

propenía & perpetua eft bene«

itt ibrt beftánbi

9 uigetban umb gerogen- — 2) 9mie ea bil»

yt gui

Iig t9at. 4) Crimina,

Me n

icb bie £eutegelàftertbáben, $) 'Ded Ca-

g

faris , tmeines Dedjgeliebten Sre

utibed,

6) Pro perinde ac fi,

geraoe al8

voenn . fíe

fdon beutlid) usb grtublid)

ermiefem batter.

7) Pro vicerint

rationibus. 8) Agereaíture, Deingt

ücifd) unb argliftig Banbelu. 9)

Ciuili bello. 51 aleid) bemit ni

&t ufrieben mar.

10) Nafcentem

belli cauffam extinguere,

bein erften Suitber gum Sr

3

ieged - Geuer. báitre

: þ',hf(dml

)

pfeu.

:1) Oaf tnamn bie

Gu

ter tariren jo[te, 1e

€ bie Creditores

n

MOL

'

|

quncbmen folten. ep. 27. n. 24.

I2

) 3fàclcbeni Gefege ed vicle 3 Datte

jl

Éen baber, baf fiein ber Gtabt gebli

eben, Diez» — 12) €ben foroobl ; ald.

M. T. Cfceron. pyt.

[

14,

(

514

j;EP ISTöL'AæRVM'

q j 61/2 n

9 füerint. 14.) Pletleris t $) ergoy inquiunt, cumfzz&?um noffrum 16

i /fr'a'l 4l /Wtun

LT.

- « dmprobare audes,

Q faperbiam inauditam , Alios im f acinore glo-

um m !

XOrizri, r7) als me delere quidem impune liceres — At bec. etzam fer-

uis femper libera f'uerunt, 1 ) timerent, gauderent, dolerent fuo po-

1 mrimmrluz' /

li lt^ pmti L

tius, quam alterius arbitrio. 1 9) Quanuuc, vt quidem ifli didli-

m fünm

X3l1£ant , libertatis auttores , 20) metu nobis extorquere conantur... Sed

pibil agunt. — Nullius vnquam pericuis terroribus ab offcio , aut ab

g anattm tj

pumanitate de[ci[aam. 24) , muuquam enim. boneflam mortem . fu-

I

- i Ht M

Xogiendam , fepe etiam appetendam putaui. . Sed quid mibi füccenfent ,

f( id epto , vt pniteat eos fui fatli ? Cupio enim Cefaris mortem

Lal t

g at

- omnibus éffe ace(hzzm.., "At debeo pro ciuili parte 2 2) rempub. "uelle

u i, dU

feluam. | Id quidem me eupere if 6 ante adla-vita & reliqua mea

- ffess tacente me, prhob.(qt,'diccnü vincere 2 3) 2on poffulo.

Quare

/ )7 MWw///M

Xdvnadorem in modum te rego , vt Y€$ 24) potiorem oratione du-

etinii i n

j i lt

cas: mihique, fi fentis expedire reCte fleri, credas, nullam

Ascommunionem cum improbis effe.poffe.25) Àn quod ado-

M

lefcens preftiti, cum etiam errarecum excufatione pos-

lnb g

nj

. fem, 26) id nunc setate przecipitata 07) commutem , ac me

ipfe retexam ? 2g) INon faciam: neque quod difpliceat,

LX

committari : preterquam quod 2 9) bominis mibi coniuntlifumi ac

! tll

X6viri ampliffemi doleo grauem cafum.

Quod fi aliter effem anima-

| [7 p ln

tus , nunquam . quod facerem., negarem z

u- E in peccando impre-

li

zdd In-

;

j

If/'vbw ; Ef in diffmulando 30 ) timidus , nc.p"anw exiftimarer.

od

LUA

WOf

D

130 f

(

'

J

Ti

J

14) Qutttà

bt a ebort 'biþefe £eute ibnt oiel äa&f ixnb *Seinbfdfaffg;&uf ben

:x ll;

Ut

$

al$ gebradht, ja oen. ob felb

ft angetban. — 15) u . mirft gesuchtiget ,

ia

:

N

g l Xodr

e(ttatt. 16) Cedem Cafaris. 17) In facinoregloriari,

(id) ves&ichelmé

Jl

!

;1

|

í

ücE8 cüibnien.

18) Vt. ell./ 19) SRebr nad) tbren eigememn, al etnes

)(l.um

h

Xir

i

quberu oillen tsb Sivoblge

fallen. . 20) & fie bie 9Doovber beó. Cafaris

3

w

oor Snieberbringer Der Srep

beit Beftánbig ausfd)repem. | 21) Ab officio

ht

M

defcifcere , feire SDfficot unterlafien.

22)500

ber 9ficbt eites reno

timj

A g

Cgh(ää]

licen 25ürgeré.

23) Pro euincere,

$48 verlange id nicbt mit Siporten

au beroeifer. 24) Vitam astea&am. Gfi bt mebr auf mieim verigeó

25) Sfit La&erbaften feuten fan man

eben, a[8. auf oie iRerte febeft.

feine mabre Sreunbtdiaft balten.

iefer :2cibe fcreibet mit fe:bbnen

Sisorten (dbüne Gadjer. 26) 9ai

d) veniam etatis Dattey umb riteime £a

fter nod) bütten founen

tf bent. Hasev(tanbe Beniantelt werpeim.

27)

,

|

Cimt boben 9(fter, ba bad €

ebende Stap balb su €rpe gelauffet. Metaph,

2$) SBerfebren umb oerbteben, blof g

M

ebet. Metaph, gen pen Siebermn,

1 d

ii

bie etmas bidroeilen anberé toieber t

den müffen . ba. ibren bie. berige

! Gtej l

Ü

li JFPW

wbettynid)tö bivlft- ep- 14« n- 16. zsj) gtuffer De:m',baä. 30)'3:1»1';)36!?

^if

*

[

[

915

h

)

:

y

. CICERONIS LIBER XI.

fmmþm,

l

j

U mnvre(,,

"

dos , quos- Cefzris 'vi&orz'æ-aeþzr 3'11) Zdolefcens fecit , curaui. .; 2)

hs nj

Ht id ad priuatumefficium , non ad flatumreip. pertincbat. O od

M F

tamen munus . bominis amiciffimi memorte ac bonoribus pre[La-

n ;)?,' 4 h

ve etiam mortui debuz, E$ optime [pei adolefcentz, ac diligentiffemo ; T

Cefare , petenti uegare mon potui. — Veui etiam confülis dAntonii da-

i, p

at

mum fepe [alutandi cau[[a: 24)

ad quem, 3 5) qui me parum. pa-

"Mi R.

irie amantem e[fe exiffmant

, regandi quidem aliquid , aut. au-

Jerendi cau[fa frequentes venditare reperies, — Sed que bac eff. arvo-

dmiäi&cmfn:,.

p

( Mi |

&AUL TA , quod Cefar. mumquam interpellauit , 36) quim 37) quibus

H

'vellemx Aatque etzam quos zpfe !on dil,

/4

4

vb

AL , LAmen Lisvterer , éos ,

qui imibi amicum erzpuerunt . carpendo me 38) effzcere COPATÍ. nt

Éripuw; |

& m

quos "velixa , diligam? |Sed nop "vereor , ?e aut vit

ez modeffza O

7///0-' du

39) parum valitura fit in pofterum contra falfos vm

77207'65 e

Z -«

IatlOng -

As uflim. |

ne etiam ii,qui me non amant , propter meam in Qefarem conflan-

Q QO

H

E

tjam , non malint mei, quam fui, fimiles amicos babere. Mibi qui

(

dem fi eptata contingent , 40) quod reliquum eff vita , 4t) n otio

Mnonpo

Ut ic n

Rbhodi 42) degam : fim cafus aliquis interpellarit ,.43) ita ero Ro-

n

94 y "vt recte freri femper, cupiam. .. Trebatio noffro WIAgHAS Ag0 gTA-

22

i lpl

(ius, quod tuum erga me antmum femplicem 4tque amicum ape-

nf «

Fuit: 44)6 quod eum, quem femper libenter dz'lcxz', quo magrs zure..

irifmam

calefe "atque obferuare de&crem y fé62t..— Bene vale , & me. dilige.

a

d.

ficllen. 31)9er jumge CefarO&auianusAuguftus.

32) Ludos curare ,

Gdjaufpiele seranftalten. vid. Sueton. Au

if

.C.88. 32)Datiu. Ger bq

Yoerth) ift, bag er oon einem foldyen

?Bater an Sinbed (fatt aufaenommeu

ToDtben. 34) Seine 9tufmartumn

y 3tt madpet, eine 3Bifite abaulegen. | .25)

U

SS

Eos ell.36) 93ertoebret bat.27)

"

Vtnon.58) Carpere quem, einen burd)a

t

sleben. 39) Vita mea modefta.

49) JBenn e8 ntir nad) tueinem quunfd

TM

CU

9eben (olte. 41) Quod reliquum

eft vite in otio degere , feitie tibrige t«

i

M j

E

enégeit, ben 9kef feitier &in

,

43) Cafus aliquis interp

ellauit , etm din

ge intube subringer. 42) Vid. lib. q.ep.7

« a

1

gliicfé^iall bat ed verbinbert, urre

; 13' b oäü*lü

terbroden: 44) Aperire alicui faum fin

plicem animum atque amicum,

d

einem feim teblidyeó m liebreicbes G'en

ütbe offenbaren , gutbecfcn-

d

g

Wi Mi

ï ^

j

"U

XXIX..-

!

u

W

1

u

l

j mf

CICEZRO-- APPIO. S.

um

VU

ftti

l

21!9 -lvrgmnius im 2ín

3uge auf om begariffen mat, fo matdbre

yi

t

(icb. Cicero. rei

fefevtig in Griecbenlano su geben,. mosiu

t

j

ibm

"dppius 2In(cblàge gegeben.

|

rjm

/]

72Dabetoó giebet er ibm

ii

ttt,

befieblet

ibm

Ivon feinem Dorbaben ac:;b

d

eige

-

y

Ü

SI6

EPISTOLAR VM

y

T

feine Sacben,ännb rübmet oie YDobltbat

en, fo ev. þgn

ibm geno(fen.

1

d fcit Atticus nofcer) de hoc toto

h

l

bitanti mihi (quo

Dx

confilio prefettionis;

r)quodin vtramque partem im

mentem multa veniebant, m

.

«

aenum pondus accelfit ad tol-

dicium & confilium tuum.nam &

Jendam dubitationem,1u

1dtibi videre

tur: & Atticus ad me fer-

fcripfifti aperte, qu

2 monemtuum pertu

.

lit. Semper iudicauiinte &in capien-

amfummameffe, & in dandofidem:

do confilio Rrudenü

[|

qnaximeq; fum exper

tus, cum initio ciuilis belli perlitte-

ras te con

fuluiffem, quid mihi

faciendum effe cenferes,

eundumnead Pompeium, an m

anen

dum in Italia; fuafifti,

) Ex quo quid fentires, in-

KTL

3 vtconfu

j

l

lerem dignitati mee. 2

tellexi:

& fum admiratus fidem

tuam, & in confilio dando

d cum aliud malle amiciffimum tuum4)

religionem: 3) quo

tibiofficium meum 5) quam illius vo-

utares,antiquius

; fl Ma

4 luntas fuit. Equidem

&ante hoctempus tedilexi: & fem:

Wi Q

yér me a te diligi fenfi :

& cum abeffem , atque in magnis

Wi

&me abfentem,

& meos prefentesa te cul-

Mu n

xericulis effem,

$ tos & defenfose

.

ffe memini. Etpoftmeum reditum, quam

w d

familiar

itermecum vixeris,qu&eque

ego dete & fenferim,

&predicarim,omnes,qui folent

hecanima

duertere,teftes

4

imem n

dicium de mea fide, & de

tf

6. ha

bemus. Grauiffimum vero iu

conftantiafecifti , cum

poft morte

m Ceafaris totumte ad

D

7 amicitiam meam contu

lifti.6) Quod tuum iudicium ntli

.

j

;

Qudm

ni

busque meritis

hpredtril

mea fumma beneuolentia erga te, om

8 comprobaró, ipfeme hominem non put

abo.Tu, mi Appl,

du

conferuabis amorem tuum ; (etfi mo

re7)

magis hoc qui-

lo

monendum putem)meaque

L

dem fcribo, quam quo te ad

omnia tüebere,que tibineign

otaeffentAttico, mandaul :

At hrün,

ameautem, cum paullum otii n

a£ti erimus, vberiores 8)

litteras exfpe&tato. Da operam,

vt vaicas : hoc mihi gra-

a

*tius facere nihil potes.

li féun

At ()

M. TVL-

:

lus

i2 , feine Cbreumb Stenpme

ïav."r

1)In Grecia

m.. 2) Cenfulere dignitati fi

c€

7

nteniven fudjeu.

M

mee iradot nebnten, fid) beo feiner boben g

ürbe su tiiat

U w

/2) Oein Geviffea un

Dbeine Stebolicbfeit.

4) Iulium Cafarem, $

MT

Erga patrian & remp.

4

rate mentis erga Poimpe

ium lib. 6. ep.6.

ï!!luud mlum*

Gyi baft Piefes al Dober aebalten

6)'Totnm fe ad ami

citiam ali-

SÜty,

cuins conferre, (íd) günslic) 1 ein

e8 Steunb(caft begeben.

7) 9tu$

L

)

i

l

"l

|

d

, fervobnoeit- 9) Pleuiores ep. 12 h; 7-

1)9v

T t !

E

|

*s

i

EE

IS

-LIB ER XIL

T

w CICERON

31g

xn[

|

LIT

M. TVLLII CICERONIS

.'r) :

QTT

EPISTOLARV

lt paremy !

refitrto.

AD CASSIVM

A

il

mymg

!

Jdme|

]

ET ALIOS

5

h

Mp r

N

Va i

!

bether

u

ï

;

: :

I

R

dfe nb

m

T

"

:

L,

t XIL

iL ,

aEl

-

bt

Ti dundo

|

M. T. C. C. CASSIO S. P.

: o

imdnumy)

cxiitbalt.

nlv E-—

x fe

n

|

$Ev Iobet bee Polabelle Z efoen «t bat, a er bie æbren»:&äu(ä

p

oe6 Cefaris niebervrei(jen laffei, tiro ermabnet oen Cagom,

xessted

,

oaf er neb(t bem Broto bie nod) übrige Cyranney vole

lenoe auerotten , uno oóie Xe

publ. in Xube uno-Sveybeit

m qua -

oieer fepen módte.

vlbl

gtj Y

*

inem nullam facio,mihi cr&de, Ca(ïf, dete & de Bru.

tonoftro,r) id eft,de tota repub.cogitandi : 2) cuius

afb

ia i

omnis fpesin vobis eft,3) &in D. Bruto. Quam 4)

dl d-

uidem iam habeo 1pfe meliorem,repub.aDolabel-

w r

la meo przclariffime gefta. $) Manabat enim illud malum

| 1

vrbanum 6) &ita corroborabatur quotidie, 7) vtego qui-

n

!

- P

dem & vrbi & otio diffiderem vrbano: fed itacompreffum

u

eft, 9) vt videamur omne iam ad tempus ab 1llo dunta-

s n

magna

xat fordidiffimo 9) periculo tuti futuri. Reiiqua

funt,

"m

1) Of fie '*nem[icf')ymöd)ten wieber reffituiret merben. |2) Finem

nullum facere de rep. cogitandi , nid)t aufþören (üt pag Simeblfenu

T

ber 3tep. qu. forgen.

3) Omnis mea fpes in te eft, (d)

aM ahle

imeiue Sofmung auf bid) gefetet.

4) Spem.

$) $ er bie Cbreme

a;'euuh

Bd

Gàule, bie baé

&[É bent Cafari qufaericófet, nieberacriffen ,^ unb

ytul

W

pic DedfalBer S(ufrübrifd)e am Zeben gefiraft. lib. 9. ep. r4.

6; Ma-

,(

nstilud:malum vrbanum, biefed Muglücf ecbet ím ber Gtabt ittt

cium'*b'

j

Ó

j

j

a.

7) €8 nimmt pomn Gage g Qaae, inmer nrebr umb

[

j

niebt

u

*Bgrbaub-

8)Malnm comprimere, éím lle&e[ bümpfem, Dente

H

:

]

j

]

veiten qobel u beforaem

aftem.

j

J

(dbem fienei — 9) i m?r $o bem gei

3

s

-

E

518

EPISTOLARVM

funt, ac multa: fed pofita omnia funtin vobis. 10) quam-

quam primum quidque explicemus.1 1)nam,vt adhuc qui-

uT

demactum eft,non regno , 12) fed rege 13) liberati vide-

mur.. InterfeCto enimrege, regios omnes nutus tuemur

1

qgubtt V

14)neque vero id folum,fed etiam,qua ipfe ille,fi viueret,

b"'d;geibet l

non faceret, eanosquafi cogitataabillo probamus: nec

genonttl

eius quidem rei finem video. Tabule figuntur, 15) immu-

u TO

nitates dantur,r6)pecunie maxime diftribuuntur,exfules

reducuntur, fenatusconfulta falfa referuntur, 17) vttan-

!

t dut

riis,g) 1

11

tummodo odium illud hominis impuri, 18) & feruitutis

dolor depulfus effe videatur, respublica laceatin his per-

villmm us

turbationibus,in quas eam ille contecit. Hzcomnia vo-

gt

vafioundct

bis funtexpedienda, r9) nec hoc cogitandum, fatis iam

babereremp. a vobis.o0) Habet illa quidem tantum,

z

quantum nunquam mihi in mentem venit optare: fed

^Rinameum

^

&

pro magnitudine & animi & beneficii

aR

contenta non ctt,

- E

veftriavobis magna defiderat. Adhuc vlta fuas iniurias

BOR

eft per vos interitu tyranni: nihilamplius. Ornamenta

x

vero fua , que recuperauit?an

od eimortuo paret, or)

m

q?U

at OQolt

quem viuum ferre non poterat

cuius &ra refigere o2

debebamus, eius etiam chirographa 23) defendimus? At

b p

enim ita decreuimus ; fecimus id quidem temporibus ce-

um

dentes,24) qua valent in republica plurimum: fed im-

itopotutef

moderate quidem & ingrate noftra facilitate abutuntur.

rl mtr.

Verum hzc propediem, & multaalia coram.25) Interim

M tecomfdee

velim fic tibi perfuadeas, mihi cum reipubl. quam fem-

rf nm

J :

per habui cariffimam, tum amoris noftri caufíamaxime

Mntaim l

cureeffe tuam dignitatem. Da operam vt valeas.

TIT.

bertt

ü Ht

fatfert. 1a) n. 2. 11) Primuüm quidqu& explicafe , eitte8 nad) bent as

| n Mnm'm

qusfübren, atbun. 12) 93on bec &prannep, demlid) bed Antonii lib. 11.

M. ONwts

ep. 27, 13) Cafare interfedto. 1

Kegios omnes nutus tueri , fíd) nad)

bem siBinfeunb 9oillenbes fóniged ridbtent. 15) Tabulas figere, $5efeble

."wm"mf il

an(dtagen.

Geni bíefe rurben auf eberne Safelu gefdyricben n. 22.

4 10, tT

165 Vid.Cic.Orat.Philipp.2..c. 14.17) Denn Antonius toolte Die beile

At Qpv

famen 2tnftalten Dbe$ Cofaris- in8 SfyerE vichtem, unb gab vor, baf er e8 f0

» 6l M

in Pe(felben S3rieffebaften aefunber , 05 er e8 aleid) felb& evfonuen batte-

(

f

il u

Mi

18) Cefaris. 19) Expedire quid ,. ettoas in Dvbriung bringer, 20) Satis

t

ille iam habet a me, er at mír fdjon aenug su oanfen, id) babe ibnit

t

Wtitely

i

UL

fdon Sienftea

emnug aetban.21)9q Antonius alleé 05t DeSCe faris SAefefja

'nl

UET

fl

:

g

le ausgicbet, Dte

ber 9Xatb confirtitet. 22) ZErarefigere, Die O3efebleabo

h

reiffen n.15.. 22) Snubfdbtiften für atiltig aufeben , tnb barüber bale

LU

Iof

fu. 24) icxnpe»ri cedere, fid) in bie 2eit (diden. zs)chum:ganä;

z

*

z

$19

,6 tcE-RQNIS' LIBER XIL

I)

Ti

aL

Tadl

CQ

].v

[i.

M

D tuemy

st

ffv madye'c- oe9. Jdntonii Cyranmney. siemlic) berun

MTM

befcbzeibet ben elenben 3uftano oer Republic,

texl., 1&16

"

i.

hementerletor,tibi 'pi:ob ari fententiam & ozationem

"tl

Vc

meam,r)qua fi fzepius vti liceret,nihil effet negotil,2)

y

t

'

2

LAf

libertatem & rempub. recuperare. Sed homo amens &

perditus, 3) multoque nequior quamille ipfe, 4) quem tu

Htl

nequiffimum occifum effe dixifli, csedis 1nitium quserit,

"U.

nütlamquealiam ob cauffam me au&torem. fuiffe Cafaris

y lii

s

interficiendi criminatur,5)nifi vt in me veterani ó)inciten-

D n ;

tur. 7) Quod ego periculum non extimefco,modo fa&i ve-

Xare: fed

fixi gloriam cum mea laude communicet. Itanec Pifoni,

4

ERE

L'beïgefmcïl

IRIUrS

qui ineum 8) primus inueétus eft 9) nullo adfentiente, nec

imihi,quiidem tricefimo poft diefeci,nec P. Seruilio, qui

)u

re eft confecutus,tuto in fenatum venirelicet.10)Czdem

en

Oitd, n

enim gladiator 11) quserit. 12) eusque initium ad d. X1II.

r j)

kalend.OGtobr. 13) a mefefa&urum putauit. ad quam pa-

m

ratus venerat, cum in villa Metelli complures dies cofnen-

g.

tatus effet.14) Quas autem in luftris, r5)& in vino commen-

1: f jIH-.

tatio

otuit effe? Itaqueomnibus eft vifüs, vt adte antea

j

dDutonr,

Ícrip

, vomere 16)fuo more, non dicere.Quare quod fcri-

) ntrim

bis,teconfidere, au&oritate & eloquentia noftra aliquid

umf

rofici poffe: nonnihil,vt in tantis malis,eft profe&um.17)

T

Wil

quia,

intelligit enim pQP.Ron;.tzqs effe confulares,1g)qui

Y

qua,

M at

i

|

;)ï Philippicam fecundam. 2) Go teüirbe e& nid)t vic[ muibe bratte

lantie

ugnnhb I

deim.

2) Antonius,

4) Cefar.

$) Criminari quem, eitten

i

Ántonium.

yem. 6)Milites Cafaris,

7)Incitsre quem, einen . aufmoiegéIn.

8)

ser l

9) Inuehi in aliquem , fd)atf miper jemaunb Iodtiebetr, 10)

BntA (

Lib. 10. ep, r1.

11)Ger Sedyter Antenius, ber qu

fauter Gedbter

"ii

C

st feitter Ouarbe Dat. - 12) Cedem quarit, er iff

ufgierig. 13)

at

W

g 19.

(pt. b Antonius ber Statb in edem concordiz befdyieben

u

UM

bafte, unb eime SXebe toiber ber Cic. bielt, »a bie Glbaten um ibu

at

!

berunt fiurben, — S,enm nun Cic. erfcbienen máre, fo würbe ibnr ba8

mgtf'- jl

J ]

Letste 93rpb feprr aebacfen gemefen.

14) Commentari ad orstionem,

)

i

auf eine SXebe frubieremn.

15)8jm. Surene oüufern , Beo. ben Smaüref?

rwnlæüa

fen.

t6) 9nófpepen , Bbereud focdem, uemlid) Gdmáb «uub. £àffer»

ceronem ,

Wwbmr

Qborft- - 17) Proficere quid.,, ettoa8 ax;-ärild)ten—-

4

.18) Ci

Pifonem,

Qu "

Ht

J

um

]i |

N

st

t

520

L.I

|

(l

EP-LSiOLARVM d)

J

ue äe rep.bene fenferint,libere locuti funt,tutö infenatti

9 venire non poffint. Neceftpreterea, quod quidquam ex-

fpe&es.19) tuus enim neceffarius 20) adfinitate noua dele-

du

&atur.21)Itaqueiamnon eft ftudiofus Iudorum, infinito-

l

jjidt

que fratris tui plaufu dirumpitur,.22) alter item adfinis 23)

/]"W(m It

9 nouis commentariis **) Czfaxis delinitus eft. 24) Sed hzec

ugeftuus n

tolerabilia: illud non ferendum , quod eft, qui 25) veftro

qu u

anno oó)filium fuum 27)confulem futurum putet,ob eam-

aE MEA

ue cauffam fe huiclatroni 28) deferuire pree fe ferat. 29)

japamctt

1oNam L.Cotta, familiaris meus, fatali

quadam defperatio-

j«mor potis

ne, vtait, minusin fenatum venit. T.

&far, optimus &

ii m m

fortiffimus ciuis , valetudine impeditur. Ser. Sulpicius &

«fim; nudli

. fumma au&toritate, &optime fentiens,non adeft. R eliquos,

Jf

exceptis defignatis,30) ignofce mihi,fi non numero confu-

qiotl

Xrilares. HabesauGores confilii publici:31) qui numerus

sl

^

etiam bonis rebus 32) exiguus effet,quid cenfes perditis ?

';kïü

vimau

1233) Quare fpes eftomnis in vobis: qui fi idcirco abeftis, vt

Íts

W

u

fitis i tuto, ne in vobis quidem. 34) fin aliquid dignum

OR

;

veftra gloria cogitatis, velim faluis riobis. 35 fin id minus,

E

l

ol d

restamen publica per vos breui tempore 1us fuum recu-

pine, qui

X3perabit.

g0 tuis nequedefum, neque deero; quifiue

J

m d

ad me referent,fiue non, mea tibi tamen beneuolentia

I

fidesque pr&ftabitur. 36)

2105 fet

L.

mf

hi

Vumig)enp

Pifoncm,»Seruilium.

19) 951: berff bir auf nidts nbeiter Soefiung mnte

Q Mce at

d.

20)Lepidus. 21)58wil fein Gob Dtd Antonii & odyter

tatbetbatte. *) Studiofus ludorum eft; eríft eíu fiebbaber bet

ebene

tl dim

r verftebet bie ludos Apollinares meldbebie Pratores, Brutus ttrib Caf-

3

yiele.

iüms t

fius, angeftellet. 22) &t tvill fíc) gaus sevrei(fer, umb vor 98erbrug berfteur

baf bae gehteine SBolÉ. geger oei L. Caffium beinen 23ruber, f Siel $telis

ben^Seseigungen bliden láffet. — 23) 9Bielleidot ber Paullus, Dt$ Lepidi

I hii

9bruber. *)93rieffdhaften. 24) Deliniri, befanftiget téerben. G ibnt

MM

Antonius gate Gefcbente segebet.

25)Quod. 26) ^m bem yabre, 0a

AH

ibr, veratóge unferer Gtatuten, ba8 3Bürgeimei

fter » 9Umt' erlagen folo

TT

fet) nemlicb 4mey Cyabre nad) ber Pretara.

27) SOen junger Lepidum.

At (s

&$) Antonio, 29) Deferuire illi pre fe ferc, er láffet fidh, ibm elle erfintte

D TM

Iiche ;Diemfe u tbus febr angelegeu fepri.. 20) Confulibas. 21) SDas finb

IN

bie sormebmften. Statbsberren, auf beren 9tatbfcblágen bie qmoblfabrt

EUA

[

ber StepubL. berubet..— 522 Cjnt gutenum rubigem Suftanbe.

33) Rebus

l. d)

Qu

reip. bey bein verbetbten guftarbe.

4 $pes eft.

3$)1d fiec, baf toit

tiid)t eor eurer Stafünft vuiniret rerboen

j b uua bag Gei[ sollenbé übet

IQ4]

p

ben Stopf gemotfei merbe.

36)Suam benenolentiam fidemque alicui

Mf

d

fttj

l 1

UITT

prastare , einem feine £iebe unb &rtue in bet Cipat qu rrFtie geten,

If-

[

Al

Ahll y

L |

M

*

x

1

iif

PCIAP:CE-RQIJ*IIS 'LIBER" :'?.n.,-

82f

llng

du D

HLE-

ID d

M. T. C.C.

CASSIO S. P. D- -

L ineie

Ddf

t gl'eidyes Anbalte mit oer vori

gen £piftel,oa er aufbe;t

h

W

Intoniwum nod) immer (diimmer

31 fprecben i

u

Telty

uget tuus amicus r)furorem in dies.2)

grimum in fta-

:

|

A

R:'x

YUA

OPTIME

tua,3)quam pofuit in roftris, 4) inferíp

fit, PARENTI

Itl

ERITO, vt non modo ficarii, 5) fed iam

m

(j

etiam parricide iudicemini. Quiddico iudicemini? iu-

J

eä

dicemur potius. Veflri enim pulcherrimi facti 4) ille fu-

V

riofus 7) me prineipem8) dieit fuiffe. Vtinam quidemi

üntyl

o

]

fuiffem ; moleftus nobis non effet. 9) fed hoc veftrum eft:

CUA

10) quod quum preeteriit, vtinam haberem, quod darem

Bu

vobisconfilii. Sedne mihi quidé ipfi reperio, quid facien-

dum fit. quid enim eft, quod contra vim fine vi fieri pos- ?

ais !

fit?confilium autem omne hoc eftillorum,vt mortem Cz-

ts vt

iümun

faris perfequantur. r1) Itaq; ad d. VI.

non.Oétobr.12) pro-

4.:

W

du&us in concionem a Canutio, 13) turpiffime ille quidem

um r

difceffit, *) fed tamen ea dixit de conferuatoribus

patric , quz dici deberent de proditoribus. De me

10 Quf

uidem non dubitant,

J

quin omnia de meo confilio,

;vos feciffetis, & Canutius faceret. r4) . Cetera

li

