ientia confolatur : cuius ft effemus & auctoritatem ,

Ab *)

& confilium fecuti, togati potius potentiam, quam ar-

TLmonym,

mati vittoriam fubiffemus. 92) Sed hzc longiora for-19

")

taífe fuerunt, quam 1

-

i

eceffe fuit: illa; 903) qu& maiora

funt , 94) breuius exponam.

Ego habeo, cui plus ,2e

i w m |

quam tibi debeam ,

neminem

quibus

tantum

v n

debe-

TIMETIDI

yuts fs. (

74) ffvad bie riegd-Crfabrung Betrift. — 75) Robore inferior ei fum ;

fi)Crfris J

in ber Gitürfe tbueid es ibntuiditaleicb. 75) Sa(fe jebo ben Sutb,

) Qu

betoeife jeto folc)e Grofintbigleit.

77) Sen, ober Die bu bamolé

ponnir gerlangeteft. — 78) Gesbalber.

79) $vt 9tattie feitteó drepe

W[ (WWWW

gelafenen. 8o) De aliquo requirere, fid)nad) eineá aufanb erfunbie

,

t &i

eit.

$1) Vehementer follicitus eft, erift beftig beEümiert. 82) af

tf

JDtittpt

bit nicht folteft in beinen vorigen Citanb fommen, qcnn bag SXegiment

ii

tinntret.

folte beltanpig Bleiber. 85) Resp. eft perdita, ba$ ocmeine aefen iff

t n. N- &

14) Adfli&iore conditione fum, quam ceteri, €$ aebet mir

2

f) dyta

elenoer , al8 anberer.

8$) Exanimatus & fufpenfus ef, er i& voK

Gdreden. ub Sueifel, gany erftarret, al einer, oomn bent bie Geele

iil

|

audaefabremn. Goietou(tem nid)t, teie ber Svieg i Gipanien, beá Carfaris

TU

l

M |

trit oeren Pompeianern, ablauffen tvürbe. $6) Eo. - 87) Modersto

fmum, ?

animo ferre quid, ettoag aela(jen wb aepultig ertragett-

33) 9Rémlid)

(c a

qu i

u 9ftfem. $9) In hac. vrbe nata,

alta eft ratio

moderatio vit&

gt

i

gt

J

eius, er ift itt Der Gitabt gebobren, unb itt allenCugenben erioger. ab alo;

(ortt

i

n

,'-',;'

id) ernebre) siebe atof. 95) Prafidem Achaie, bet fid) tu 9ltben bie

n

meifte geit aufgieit. o1) Valde vid. lib. 1. ep. 4$4- 92) Go bütteu

"

j

j

)

i

Yoit tumé [ieber in SriebeDes Cafaris SSotbitáfiaeit untermorfen , al8

W

g

baf wir mit. Gemalt purd) feine fiegreicoe 9eaffen Daau finb. aesmurme

QH morben; benm Dber Sulpicius moiberriet im feitemr 3Sürgettitei«

!HOH ,

er2Imte. febr pad ciuile bellum, lib. 4. €

?

93) Sierbep babe idj

; il

94 Hac

p

Wm.

maiora

n

inid) eielleiot. (anger qufgebalt;n: aïsx tófbig gemeefert.

234

EPISTOLARVM :

debebs, quantum tü intelligis,eos mihi huius belli cafus

3Ufäfmis j

2Tecipuit: 95) qui fim 96) autem hoctempore, intelligo: fed

r

quia semo eft tam adfliétus, qui fi nibil aliud ffndeat, mifí id , quod

. ial

4g?t, 97 ) nan poffet nauare aliquid, 6 effcere; 98) omne meum

| psec ts

|

c a

confilium, operam,

Idium certe vel

t

im exiftimes tibi,

Jf

j

tuisqueliberis effe debitum. 99) Vale.

5

15518)01

l

j

hunts J

majera fant, biefes ift ihtiaer, bavan i(f mebr aefegen. 95)Eum belli

cafus eripuit, er i int Sriege aeblieben. — 95) Snie mir ia Sutbe fep,

]

f oxtus

- quas id) tbutr Éonne.

97) Stude id,

uod agis, tbue vad Ceinige redjt.

um tme)

,

]

98) Nauare aliquïd & efficere,

etroa8 mit- allent Gleiffe tbun ub ín8

[

SiSerÉ riditen.

99) Omne meum confilium, opera, ftudium tibi eft

debitum , id) tui

ü

t d

Ltf mit tb um tjot naä) m

wcr—,gcäglbigfggg

CBVEC

Fe? ebeit.

. ACODIT

verlít )f

lL.

fateis t

il

M.T.C A TORQVATO S.D.

VOPU

fr entíd)ulbiget fid) , bafi er fo »(pam'am de):'eibt, imb

ii

troftet ibu mit oer Goffaung befferer 5eiten.

|

T i oat

eto a te, neme putes obliuione tui 1) rarius ad tefcri-

fotim qu

E

veltm ff

bere, quam folebam ; fed aut grauitàte valetudinis: 2)

qua tamen 1am paullulum videorlevari;3) aut quod abfim

qo r

ab vrbe, 45 vt, qui ad te proficifcantur, fcire non poffim.

uare velim ita ftatutum habeas, 5) me tui memoriam

Md

cum fumma benguolentia tenere, 6) tuasque omnes res

LOT

non minori mihi curc, quam meas, effe. 7) Quod maiore

g

t

in varietate verfata eft adhuctua caufía, 8) quàm homines

AE Celtn

aut volebant, aut opinabantur, mihi crede, non eft

pro9)

N t

l

i

Ts t

malis tempornm,quod moïcj&C'*fCIEïS. 10)Neceffee

enim,

VH

aut

"a,

1) 912 roenn íd) beiner sergeffen bäite,

2) Karius ad te fcribo.

3

?"m,iidmä»

ewari videtur grauitate valetudinis, tiíd) eeucpt, bie Joeftigfeit

z at Y

ber Sranfbeit làffet. naco , er fpüret eiue Crleicbterung ub fibe

Mij

tung.

metaph,

4) 9iuf meinen ganbe Gütern.

$) SBerfidoere

LT

bid.

6) Memoriam alicuius tenere cum fumma beneuolentia, ttiif

UET

ber atbften Suneigung an einen aeben&en.

7) Tuz res non minori

!

IT

inin: cura

funt, quam mee, (d) ferge ebenfo febr vor bid) , alà vor

A060 dl

mid) felbit.

8) Magna in varietate verfata eft canffa mea, ttteite

tte 8

N

l

Gade;

bat $i

d) febr serfebret, if wounoerlid) aefpielet voorben, 9)

16) (y

* QU

Srta

D

et elenben 3Sefdoaffenbeit biefer 3eitem. . 10) Non eft, quod mo-

It 2

&

I&nm

lcfte i.(;i ff:.ras, w Dgtfü pu nic)t fo übel empfinbeny bir fo febr s 5);:;

Wg

Qug &

n

N

ACICERONI/SV LIBER VI.

255

m

vl

autarmis vrgeri rempub. fempiternis : 11) aut his pofitis,

VR

io)recreari aliquando , aut funditus interire. S1 arma

4l mþld

N

5

)Ümne

n

Ti

valebunt, 13) nec eos, aquibus reciperis, r4) vereri de-

bes:nec eos,quos adiuuifti:15) fi armis aut conditione 16)

s

ofitis, aut defatigatione abieQis, r7) aut viétoria detra-

is , 18) ciuitas refpirauerit, 19) ó

dignitate fruitibi, &

AETINT

fortunis licebit. Sin omnino interierint omnia, fueritque

is exitus

quem vir prudentiffimus M. Antonius *) iam

LTA

tum time

b

at, ** cum tantum 1nftare malorum 20) fufpi-

L TM

» ht r

cabatur, mifera eft illa quidem confolatio, tali praefertim

0 Glois

1

ciui & viro, fe

d tamen neceffaria: NIHIL, ESSE PRJE-

1

CIPVE GVI

VAM DOLENDVM IN EO

VOD

ACCIDIT VNIVERSIS, or) Qua vis infit in

h

ispaucis

verbis 22) (plura enim committenda epiftolg non erant)

fi attendes, quod facis, profetto etiam fine meis litteris

intelliges, te aliquid habere, quodfperes: 23) nihil 24)

$D

uod aut hoc, aut aliquo reipubl. ftatu timeas ; 25) omnia

DI

2

"

j interierint, cum 26) fuperftitem te effe reipubl. 27)

ne,

fi liceat, quidem velis, ferendam effe fortunam, prz-

.

al lr

fertim qua a

bfit a culpa. 28) Sed haechaGenus.29) Tu

vt

velim feribas ad mie, quid agas, & vbi futurus fis, vt, aut

aurquodakjkn

m p

qno Ícribam, aut quo veniam, fcire potfim. Vale.

M

] m

iäe" geben laffett. 11) Armis vrgeri fempiternis, be&&nbigmiegbæ

n omma o

el. 12) Ponere arma, bieSipaffen nieberleget. — 13) Arma valent,

hd

ber Serieg gebet fort.

?

14.). Vulgo recefferis,

Ct.roar fd)on fo meit

jdonms

mf bent Ca(are totc

ber ausaefóbmet, bag ev fid) in Cytaliem magen burfe

fe: toatr aber ned) nidt qu Stont mieber aufaenbmmtem.

I$) Pompe-

nd a

ianos. 16) if SÍceorD. 17) Arma detatigatione abiicere , bíe sfQaf

fen weamserfem, meil vinan berielber mübe i. — . 18) Arma vi&oria funt

ï[[g u CW;TH

[

detracta, ber Gieg bat biestihaffen aug ben. Soánben geriffen. — 19) Re-

fpirare, fid) erbolen.

*) €in berübnter S&ebner. **) Ante.ciuile bellum

L

a

Sylle atque Mari

i.

20) Tantum inftat malorum , f2 oiel tinglüct (te

»

*

" WU

n

bet uma beoor.

2l

) 9848 allerr wiberfábret , barliber barf fíd) rriemane

1

w

)M

insbefonbere für feinederfonu grütuem. Solamen miferis, focios habuiffe

H

maálorum. 22)5ftemlid) in 2er gamseu Cypiftel. Vis ineft in his verbis,

23)

: nwo!gutit

€? lieget ein Stadbb

ruc ín ben Suorten, fie baberr viel auf fídp:

m m

J/

Habeo aliquid , quod fperem , id) babe und) gute

Soefnumng. ?4) Te ha-

a

/

bere. 25) Nihil habes , quod timeas , bu Datfft D

d) vor nidjts fürdbten.

Hmhu

i

26) Confir. cum ne quidem velis fuperftitem te effe

reipublice, fi ]i-

ïe[cr !

/

/

ceat. 27) Superftitem effe elicui

, einen tiberleben.

28) Feresmda eft

(

/

:W (

J

0'4 rx

ortuns, quz abeft a culpa, bas Hitrgliic ,

barsu miam. miutbroillig Feine

j

]

|

Trfeche geaebon, mug mam gebu

Itia ertragem. 29) &ovic or piefedmal.

".

J) Epift,

-

|

256

| EPISTOLARVM

I['o

i /NlW jm / !

M; T. C. A. TORQVATIO $,D.

i P

iefev 25rief fofte aleicd) nad) oem erften (teben, uno if

inr)

z

'm/l,,','mliorm

ebenfalle eim. Croft- rief , oavinn er ibm vor(tellet

|

oie Glüdfeligfeit oerevjenigen, welde vor ben. büre

um quem

gerlicben "Ariege geftorbem , oenm oiefe- empftinoen

|

naalenm

nicte mebr von oem J&lenos.

75o(b fónten fidb oie

£ebenoen oanit troftem ,

o CO

Feine &dulo batten.

voenm (ie am oent ;;;nglüdj'

erte vt

um vact

tipef-ioribu-s litteris ) beheu-oläntïa magis addu&tus,

tbo.20)i

3

.quam quod res ita

oftularet, fui longior. NNeque

m Mil

enim confirmatione noftra egebat virtus tua: 2) neque

DO

'erat ea mea caufía atque fortuna, 3) vt, cui ipfi omnia

& deeffent, alterum .confirmarem.

Hoc idém tempore

i od

breuior effe debeo, fiue enim nihil tum opus fuit tam

fb

yíticint

multis verbis, nihilo magis nunc opus eft: fiue tum

ii pmh

opus fuit , illud fatis eft, praefertim cum accefferit nihil

Mi ht

3 noui. Nam etíi quotidie aliquid audiuimus éarum re-

RTM

rum, .quas ad te perferri exiftimo, fumma 4) tamen

w wO

eadem eft, & idem exitus: quem ego tam video animo,

Sperits T

quam ea, quee oculis cernimus. 5)nec vero

uldquam

DT

N

W

'Video, quod non idem te videre certe fcio.

am etfi,

& purte, |

quem exitum acies 6) habitura fit; diuinare nemo 7)

(tni rj

i

Ü

poteft; tamen & belli exitum vidco: &, fi id minus,

MM 2

8) hoc quidem certe, cum fit neceffealterutrum 9 vin-

cere, qualis futura fit, vel haec, velilla vittoria. Idque

'cum optime perfpexi , tale video nihil vt mali videatur

futurum,fi id velante acciderit, quod vel maximum ad

&

5 timorem proponitur.1o) ltaenimviuere, vttum I

1)

E

hit

P)Ep.r. 'lib. 6, 2) Noneget confirmatione virtus, bie Sigeno u

ttb

| Ri

SavferEeitbat feiner Gtürfung nofbig. 2) Non eft « mea cauffa atque.

:

fortuna, ttteítie a

7

dien fteben fo alàcELic) nidt. 4) er Cjnbalt, bie tDtae

|

ouiä, qu

tetie 1& eittevfep.

$) Hzc egotam video amimo, quam ea,quz oculis

N

dl f

cernimus, b8é febeid) (dou fogemifi ooraud, al8 road id) ov 9lugen febe.

|PH g

6)In Hifpania,ad Mundam breui poft commiffa,cnm Pompeii filiis.7

Diuinare id nemo poteft, ba Eammiertant oorber fagen.. $) fnenm ba8

! Nl?lf&um !

tb s menig ift. 9)Ep. . h1. n: 69. mad) ben beflet: Codd. MS8. necef-

lximl)"lfidt

10)

e eft alterütrum vincere , einer oot benbemn uf geminnett.

D eittent ba$. grbfte Gireden niad)t, nenlid) mors.

Y1) ?eie

19j

fT

lid) tt0d) De.mä;?mä'gm-vge p6 Srirges ; Dà e—m-r 30 beyben æartbmää

L

finy

D

b

L

CICERONIS . LIBER Vi.

237

$t viu endum, miferrimum eft : ser; autem zeno fZpiens i -

08

ferum duxit , m besto quidem, X9) Sed 1n ea es vrbe, 13) inqua

hac, vel plura & ornatiora parietesipíi loqui poffe vi-

]

LOT

|

deantür 14) Ego tiblhoc confirino, etfi Jeuis eff confolztzo ex

LL

l

h t f

ll

mniferiis aliorum,nihilo te nrumc maioreindiferimine effe,15)

uam quemuis,aut eorum,qui difcefierint,aut eorum, qui

u

N

N f i

remanferint : alteri dimicant, alteri vi&torem timent. Sed. $.

V0 Ug

bac confolatio leus eft ; illagrauior,qua te vti fpero, ego

certe vtor. nec enim, dum ero, 16) angar vllare, 17? cum

omni vacem culpa; 18) &,fi non ero, 19) fenfu omnino ca-

Vr ts

gcbo. 20) fed rurius yaaisa sis 94«, 21) qui ad te hzec.

Pt N

22) Niihi tu, tui

uaomnia, maxime curz funt, & dum

10: 2) lgt

viuam, erunt.

aVE

ale.

!

o

A p

oíc Dierbanb epaltex. — 12) sfoeni ed. ibur audy gleidh mobE wttb gl

Yi füt t

lict ergangen ift.

13)9u9/tben. 314) $a bu piefes mit nicbrerir umb

: f um

geiarictteren 9 orten orters mirft sortragen Doreri. profopopocia indire- ^ ,

&a, vti pro Marcello, parjeies gratas ageve glhunt. 15) Magno in

n nl

difcrimise effe , i aro(fer Gefabe (omebeu. 16) Superftes , fo latiae i

U QR «

leben iverbc.

17) Nulla re angi , fid) über nidjf$ angftigen unb befüme

m j) t

gnern 1$) Omni culpa vacat, er bat nicit bte geriugfic Gdpulb. .. x9)

Yide

Superftes. Sfieni (cb toot fepr toerbe, 20 Scnfu omnino caret , erbat

gidt bie geriugfte Cmpfinbung.

Goiefeá gebet voobL am 9$on Den feiberm

« quágin

Der S3er(terbenen , aber nid; t von ibren &eclen, — 21) No&uam Arhenas

p Npdl,

orte , id) trage iBaffer iu ben SDrunnem, tbue vergebliche 9trbeit,

*'fc.p

e

murenn 7)

etias u

berfiüfiges, benm bie Culen, ober Svause roaren bafclb(t báufig

m

ftimg V

anjutreffen. ,22) Scribo.

ii Il

IV.

gf t

al

M. T.C.A. TORQVATO S$. D

v U]

!

u

u

Sftkeinevle'y'*jnbalt mit oenen vori-gem

s at

il

oui, quod ad te feriberem, nihil erat: & tamen fi quid

ld

g

N

effet, fciebam, te a tuis certiorem fieri folere. Defutu-

i

ris autem rebus et[t feper. difficile efl dicere , tamen interdum

T

do^ j

conietiura pofis propius accedere ,' 1) eum res eff eiusmodi, cuius

s( p

MM

ur intelligere

T

exitus prouideri pgäï. 2) Nunctantum videm

non

J

WIW N

Qd

J

1) Qd fan muam bidweiem eimer Clad)e náber foammen burd)

il "u

ft,

s;W

il

wzutbnmmm.g. 2)Res eft eiusmedi, cuius exitus pronideri pete

i£

238

EPISTOLARVM

QO'ISUORI'

non diutumum bellum : 3) etfi id ipfum nonnullis videa-

turfecus.4) Equidemcumhsc fcribebam,'aliquid iam

W p"/l"m

)

attum putabam : 5) non quo,6)fed quod difficilis erat con-

ei lC

cofmml

ie&tura. 7) Nam cum emnis belli Mars communii , 8) £. cum

!Ó

^ uj

*

Jemper . incerti exitus preliorum fant. 9) tum hoc tempore ita

|

L

w,]

magna vtrimq; copie , ita paratse ad pugnandum effe di«

l

fcltd

:

jpenif,

; euntur, vtvtercumquero)vicerit, nonfit mirum futurum.

$ 11) Illa in dies fingulos magis magisque opinio hominum

f pUtaTam

confirmatur,etiamfi inter cauffas armorum aliquantum in-

y deaüxs

hiam. Pxeü

terfit,12)tamen inter vittorias noón multum interfuturum,

. Aiteros13) propemodum iam fumus experti:r4)dezitero

(; T5l

15) nemo eft, quin cogitet, cum fit 16) »eruezdus ipatus vi-

Wipotdt

. tempurti.

6 or a'matus. . Hioc loco fi videor augere dolorem tuum,

quem confolando leuare debeàm ; 17) fateor, me commu-

; femmunpi

1 I f

nium malorum confolationem nullam inuenife , pfceter

d m f

il'am ; quztamen, fi poffis eam fufcipere, 18) maxima ett,

quaque ego quotidie magis vtor: eez/Gientiam rele volun-

ag

!

Iatis makimam confalationem ejfe rerum incommedarum: t5) uec

peieonum

FUR

e[fe vilum magnum malum prater culpam , 20) aqua cumtantum

abfumus,2r) vt etiam optime fenferimus; 22) euentüsque

QUib

masgis

Ti r

bie Gadye ift fo be

s

fdaffet , baf man (dion vorber fiebet, msie eà bantit

quoprim.

ablaufen metbe. 3) Bellum non erit diuturnum , Det $tríeg toiro richt

1050

langemóbren. 4)Id mihi videtur fecus, baà Femnit mir amnberó vor.

l

5 tyd) nieinete, e roürpe fd)on etioas int Geloe $0rgegangett , eine

C«bladit geliefert. feyit.

6) Joier febieben einige bie Shortereim: ego

|d

il

injl

certo fciam , tttb beriad) baud difhicilis , toiber bie MSS. boÓb aeftebet

Vf Hf

|

Manutius felb(t) bag er uid)t evratben fonmne, ma$ Cicero Dabet toolle,

Vg

7) Difficilis eft coniectura , e$ là(fet (íd) nicbt leicbt ertatben. 8) Omais

Bbl

bt

belli Mars communis , pa$ riegde9tecbt Ean fo balo auf biefc, a[8 auf

jene Geitefalle. — 9) Incerti exitus prelierum funt, ntát fan nidt

Pt

mWi(fen, mer DeR Gieg bavor traaen toitrb , bie Cicbladht aerinnen miro.

DORDT

10) Sibeld)er 90n bepberi, Cafar pber Pompeius. 11) Non eft mirnm fa-

t

turum;, e$ foito fein avof. Siunper fepn.

It Vid. Hb. $. ep. ^K

: Wi UE

num. "O. Inter cauffas aliquantum armorum intereft, e$ if etríoet

) ul f

Mnteriipieb urter ben Hrfadben De$ Seríeged.

I3) Pempeianos. 14

Eum iam expertus fum,

id) babe ibu fdon Fenmmen lerneun.

15)

lii

Uitme

fit.

Cefare, & bea anberm Denfet jebermtani.

16) 3(nbere [ejeit quam

EY i w

17) Doelarem confoelando leuare, bety Cidynmery Dutd) trfto

hi fffimam !

lideu Suferud) inberi.

18) Cenfolationem fufcipere, &rejt 3w

MT

Senen nebmem. 190) Gin gut. Gemi(fen ij ber Defte &roft it lne-

ii

At t

glücf, ^o) €$8 ift Fein Dnaluct fo avofj, al pie

unee, voenl tuam

H

Md

woram Cxdjulb bat. 21)Abeffe a culpa, feiue Gi)ulo babenibaoon

iti

me tr

t;

i

NI

ftep (corl, — Carere, vacare culpaxþicü eé oDeil. 22) Optime fenti

et

äül

f

W blf

Jl

j

1

&

£

l

| C?I'CEP;ONIS ,LIBE.RL VI.

F

239

M

magisnoftri confili, quam confilium reprehendatur.: &

ls

cum preflitimus, quod debusmus, moderate, quod euemit , feramus,

st

; i

23) Sed hoc mihitamen non'fumo, 24) vt teconfoler de

) s

95)communibus miferlis: que ad cozfolandum maioris inge-

at

nii, *) $ ad ferendum f(ngularis virtutis ïna'z'g'eüt. 26) Illud cui-

nfb

uis facile eft docere, cur praeéipue tu dolere nihil debeas.

üforum

Eius eniim, 27) qui tardiór in teleuando 28) fuit, quàm fo-

*

M

re putaramus, non eft mihi dübiade tua falute fententia :

u

29) déaliis autem non arbitrór te exfpeGare, quid fen-

Lt

r

tiam. Reliquum elt, vtte angat, 30) quod abfisa tuis tam-

J

diu: res molefta, 31) ab iis praefertim pueris, quibus ni-

r u

hil poteft effe feftiuius. 32) fed, vt anteà ad te feripfi,

üfei ,

tempus eft huiusmodi, vt fuam quisque conditionem mi-

T m

ferrimam putet, 33) & vbiquisque fit, ibi effe minime ve-

fe, Df

lit. Equidem nos quod- Romz fumus, miferrimum effero

um

^

j

duco: non folum quód Z» malis ómnibus acerbius ef videre ,

Vil

quam audire34) fed etiam, quod ad omnes cafus fubitorum

fim tj t

periculorum magis obiecti fumus, 35) quam fi abeffemus.

A OURU

eifi meipfum, confolatoremtuum, nontantum littere, T)

)attgr

quibus femper ftudui, 36) quantum Jonginquitas tempo-

Tib

ris mitigauit. 37)

uanto fuerim dolore meminifti: intt

quo prima illa confolatio eít, vidiffe me plus$ quam cete«

TLT

Ti

ros,cum cupiebam, quamuis iniquaconditione, 38)pa-

D

cent

ii t

& bat eine (ebr reblide sfteintng. | 23) ibenm mit getban babery tva

Bf

a

Ü

1

tvit gefolt baben, (o muffen voir Dasyenige, read umé Degegnet) gebultig

vll

?

ertragen. 24) Hoc mibi non fume. Pa$ nebnieico mir. micbt beraud, ea

n

feveibe id) meinen Sràften nidt qu. — 25) 9Qeaen, in 2Infebung. — *)

DOA

W

:

Hzc miferia ad confolandurm maioris ingeniiindigert, bitfeé Clenb eve

ii

hl

forbert einen gefi

d

ic£tern Zrb(ier. 26) Hoc miferiaad ferendum fingu-

Wi

laris viftutis in

1

igete$ gebüref eine fonberbare Devibaftigleit Dagbies

mmnmm.

(es €lenb du ertraaen.

27)Cefaris. 28) Oer fb Seitaraommen bat,

y d n

bid) aus eeinem Cleibe roieoersurücf guvuffen. 29) Fius fententia

e

h p

1ua falute mihi non eft dubia, íéf yweifcle trid)t an feiter geneigtein Re-

a i

folution für Deine 9Rwblfabrt. 30) Id augit me, b48 augfttget mid)ex-

npein X |

cfuciat me,

1) Quidem eft. 52) His pueris nihil poteft cffe fefti-

m P

uius, e$ fínb febr artige, liebe Stiber. 32) Snam quisque conditionera

t

wf -

miferrimam putat, eir feber bàlt [cinen guítano vor Den. elenbeften, meie

i "

ht

net, e feo ver utglüct(eeligiie Senjd) oon per SQelt..— Stiemano if nf

t

!N

einent Gtanbe sufriebeit: 24) Ep. 1. lib. 6. 3. $. 25) 3Geil roir allertep

j

"]

gefübrlidben Gufállen mcbr unteroorfen (íno. T) Mitigarunt. 36)Lit-

*

J

IU

teris

femper ftuduir, er bat fíc) elleieit auf 008 Gitubiren gelegt; et8

i

u

üiber ben ;3udert gelegen- 37; Longinquitas temporis mitigat homie

gt

i

nes, bie geit benimmt oenen Qtenicoer mnacb geraoe OiesyraurigEeit. N uuls

249

EPISTOLARVM.

cen. quoä etfi cafu,non diuinatione mea 39

:

) fa&um eft;ta.

]

l

i

omen in hac inani prudentiz laude dele

or.40) Deinde

M

quod mihi ad confolationem commune t

r

vocer ad exitum vita

ecum eft, fi iamr

1

,4I) non ab ea repub. auellar, qua

wf ti

* earendum effe doleam

prefertim cum id fine vllo fenfu

qotiesc

i5füturum fit. 42) Adiuuat etiam as & 22 Z vita:

J

43)

d

yoti

qua eunm curfa fuo bene confetlo 44 deleftztur , tum vvetat

272 eQo

sm1)fne

1445) wzm timere,quo nos iam natura ipfa bane perduxerit. Voft.

Tiuttem pot

remo 1s vir, 46) vel etiam ii virt 47) hoc bello occide-

ceptoie

runt, vt imprudentia videatur eandem-fortunam, fi res

dertusd)

. cogat, 48) recufare. equidem mihi omnia própono :. nec

ditur il

vllum eft tantum malum, quod non putem impendere.

refunt Qu

I5sed cum lus /»n qetuendo mali fíty quam zn illo zpfo , quod time-

qentur $I

tir, *)defino: 49) preefertim cum impendeat, 55) in quo

3 ftdi, d

* nonmodo dolor nullus, verum finis etiam doloris futurus

ABhpantem de

xófit. 51) Sed haec fatis multa, vel plura potius, quam necef-

1lj, 6) 1On

fe fuit. facit autem non loquacitas mea, fed beneuolentia

um tevide

17longiores epiftolas. Seruium 52) difceififfe Athenis, mo-

n quad

leftetuli: non enim dubito,quin magne tibi leuationi fo-

litus fit effe quotidianus congreffus, 53) & fermo cum fa-

'ogtts, Qj

t1) m

zgmiliariffimi hominis, tum optimi, & prudentiffimi viri.

Tu velim te, vt debes, & foles, tua virtute fuftentes: ego

v n pof

QIOR0mm4: Y

D

qu&te velle, queque adte, & ad tuos pertinere arbitra-

: DCb

bor, omnia ftudiofe diligenterque curabo: quae cum fa-

ciam, beneuolentiam tuam erga me imitabor, merita non

TU

MU

aglquuar. 54) -Vale:

V.

280 nf

lus dolor eft &c. lib. 4.tp. $,. Dluturnitas maximos l'u&ns vetu

fta-

Te-

TRU IT

te tollit,lib. $, ep. 16.. Dies adimit egritudinem hominibus.

J 1 Cu

rem. 28) 9 iemoblptit einent wibilligen SBovfdilage, unbilliger 3seift-

39) 9ticbt, baf idb e8 oorber gefeben. 40) In inani laude prudentie de-

1) SW&IW 1

ecari, at eimer eitebi &obeaer $8

(ugbeit fíd) vergnügen, fügelt. — 41)

*ibenm id) ego aleíd) fterber folte../ 42)Ep. 3. n. 21. h. lib. 43) A&a

Mirtn

[

UM

mox vita eft, miein £eben ift balo goll6rad)t.

44) Curfum fuutn bene

Mürty v

n Wi

confecit, er at feinen £quf ob eollenbet. — 45) Exitue vita, in mor-

j n ay

tem. 46)Pompeius, 47) ClariPompeiaai. 49) Res cogit, bit )votb)

hjl

l

€rforbert ed..*) 'Die gurd)t oor.

cinem Hnglüc ift avoffer uno. flinner,

&üric(

DI

At

|

al 2a8 VingIücE feloft;

bapormtat fíd) furditet. 49) Timere, 40)Eius-

P Ptrtur

modi malum.

I)In morte

ais omnis doloris futurus eft , Der £Z0D

DZ[]DH

Mu

)

fgfll. 9'

!

iadt alle Clenbed ei £tbe.. $2) Seruins Sulpicius prefes Achaia.

43

M

ap. I.lib.6. 53) Magne mihi leuationi eit quoridianus congreffus

« d bä

) u)

eius, ber táafídpe tmaatig mit ibm aiebet ativ eiue aro(fe &tleiditerung imn

mieitee Soefünnnernig. $4) Meritatua adíequi non poffum, id) £an

UET

ü

' IMUF

M

LU

h

pit fo viel Gute? nid)t erscigen , aláou ntiv evmoiefeu Daft.

I(W" l

1) $tu-

-

CICERONIISV LIBER VI

241

iinj,

M.

) D

l

M. LC & CAE

CINL&E s. D.

1

!

£r tro(t

.

et oem Cacinam i. (einem !£lenoe, mitoer

lr

J

4/

[

l

oaf es balo be(fer mit ibm weroen £ónnte,

-6ofr(mn&;

ln f

Tl

M. 4

uotiescunque filium tuum video, (video autem fere

Q

quotidie)polliceor ei ftudium quidem meum & ope-

LT

Wvj

ram r)fine vlla exceptioneautlaboris, aut occupationis,

h

Mv'w

auttemporis:gratiam autem atqs au&toritatem,2)cum hac

DN

»

g

exceptione, quantum valeam, quantumque poffim. 3) Li-

bertuus 4) & lcttus eft, & legitur a me diligenter, & cufto-

FOX

r pend

ditur diligentiifime.R es & fortunge tue mihi maxime cu-

refunt: qu& quidé quotidie faciliores mihi& meliores vi-

, qui t

dentur, 5) multisque video magnae effe curg : quorum de

ia |

ftudio, & defua fpe filium ad te perfcripfiffe certo fcio.

Tis um

His autem de rebus , quas conie&ura confequi poffu-

Vi g

mus, 6) non mihi fumo, 7) vt plus ipfe profpiciam,

SISN

quam te videre atque intelligere mihi perfuaferim. Sed

( -

i:'ï

tamen quia fieri poteft, vttu ea perturbatiore aninio

u d-

"

cogites

8) puto-effe meum, 9) quid fentiam , expone-

WR H |

"

re.10)

E

anaturarerum eft & is temporum curfus, 11)

emiïmm T

r

ii

vt non poffit ifta tua aut tibi, aut ceteris fortuna effe

;

)

diuturna: neque herere in tam bona caufía & in tam

il

f

i

Ug C

bonis ciuibus tam acerba iniuria. 12) Quaread eam fpem,

6

quam extra ordinem 13)dete ipfo habemus, non folum

It

itl

propter dignitatem & virtutem tuam (haec enim orna-

menta funt tibi etiam cum aliis communia) accedunt tua

h

od |

pracipua 14, propter eximium ingenium fummamque

o

1

(

virtütem : cui mehercules hic, cuius in poteftate fu-

n !

Vg i

mus,

gl

I) Studium alicui fuum & operam polliceri , eínettt feitre eillige

fSDienffe unb olle &reunbfdaft oerfpred)en. 2) Eipolliceor. 3) 9amatt

T 28

jb j

nidt mebr Srepbeit bat su fagen unb àu tbum a nman teill. 4) Aduerfus

larem. vid.ep.z. Sustoa. Caf. c 75. netneted criminofifmum li-

Áim füufn i

brum. ;) Restuz faciliores & meliores funt,Beine Gadben fteben jete

jen

l u w

Wil

guf beferem Gufie, uno Eonnen leicter abgetbau merpen. 6) Hoc conie-

scoüll,w n

Ü

uraconfequi poffum , Da$ fan ic) voblerratben.

TU j

/

S;Perturbatiore animo

7) Ep.4. num. 24

W

h

ïiv',:ï

j

quid cogitare , etroas mit untubigerm Gemie

a

n

l

|

tbt überlegen. 9) Officiu

m 1:0)Quid fentias, expone . fage iiv Deitte

UFM

M

SReunig. 11)' G gebet e nit atien ingeit su ciefen Seite.— 12)

j

iB

am accrba iniuria in te h&rere non poteít, Pu fanft in einem (9

JJ

emprinoticoen lenbe nid)t bleiben, e8 fan nict au bir baften umb flee

! ?(W

J

6t 03) 950r anbern, 14) Ornamenta , beii

ii

ii

(M. r. Ciceron, Epift

? bcfoneeveþ;maæi ïmben2

,

1 u

242

E;PISTOLAR'VM

Inus, 15) multum tribuit. 1 6) Itaque ne puncium quid&m

W

j

temporis 17) inifta fortuna fuiffes, nifi eo ipfo bono tuo,

ts

J

18) quo delectatur, fe violatum putaffet. quod ipfumleni-

taquel

tur quotidie, fignificaturque nobisabiis, quifimulcum

H[u j

ï

j

eovivunt, 19) tibi hanc ipfam opinionem ingenii apud

ipfum plurimum profuturam. 20)

uapropter primum

ml

fac animo forti atque magno fis : ita enim natus, ita edu-

[

h

«iqi

catus, ita doGtus es, ita etiam cognitus, vt tibi id facien-

vatiflo

dum iznt

: deindefpem quoque habeas firmitffimam propter

)

Abitem,

eas caufías, quas fcripfi. a me vero tibi omnia liberis-

1

je tuis paratiffima effe confidas velim : 21) id enim vetu-

g ex f

Á

as noftri amoris, & mea confuetudo in meos, & tua multa

fonte the

erga me officia poftulant. Vale.

fpitbung

Qu tó

D

15) Cafaris. 16) Huic ille multum tribuit, er Bált febr oiel barauf.

N

V

Yieriuod

J

Pun&um temporis , eiri 2fugenb[icF. 18) Ingenio tue

eloquentia,

19

j

Gie táglic) mit ib umgeben. — 20) Opinio ingenii tibi apsd eum

Torlrmos

plurimum profutura eft , bie Steimung, fo ec $on Peirer STuobeit baf,

ExY

voirb bir Beg ibm febr su ftattern Eoumiemn, bid) febr vecommesbirem.

1

|

|

peatfmor

21) Ame tibi paratiffima effe omnia contidas velim, oerficbere bid)

116 hn

D

"

von mir aller £iebeuno Sreunb(d)aft, baf d) bir au blenem bereit unb mile

| &t UI

lig bim, n. 1.

| porum Yi

D

VI.

t

Qbfcuttk

M.TSC. .A CARCINAE s. D.

fl ]

fey fucbet ibrn mit oer gewitfen dofnung Xbeffeæcv Seitetn

auf3uridbten, weltbe erausoem CTaturell oes Cajans, uno

25e(daffenbeit oer 3eiren bevnimmer : uno ermabnet

Mu

lt Injrlf

ibn oarneben , bey feiner auten Gade nid)t 5u versas

UI

gen, 'fonbetu getroft su feym.

fl

MU &imh

AE N

V

jeräor, ne defideres officium meum:quod tibi pro noftra

f

&meritorum multorum, & ftudiorum, & partium 1)

WUM

QTT

coniun&tiene deeffe non debet: 2) fed tamen vereor, nelit-

Ti

terarüm a me officium requiras:3) quas tibi & fzepe & iam

BRT i

ïxmmtmx[rnä

pridem mififfem,nifi qugtidie melius exfpettans,4)8

r..a*gu-

N pQ

10-

Afl

1f f

1) O« teit sufamnien beiPompEii Parfbep gebalte. — 8) Officium

M

Mi

fol e8 bir rrid)t

W n[" II

meum tibi deeffe non debet, att meimec Dienftieiliig£eit

M

fe

3) Litterarum officium requirere, ger[angen, ag ciner fleipig

MRU

l

il

ini

n

reiben tie pffidbteu ber Greunpfebaft beobacbte.

4 Qnotidie

MAT

melius exfpectare , fid) tàglic eines be(fern GlücEe verfeben, auf;eeg;fc

ïl"lmo, l

«e *WWGI

1!'

. Dll(

j

Nj j

Hf

4

[

|

CICERONIS -L.IBER VL

243

n Qul

j

lum

l

lationem, quam confirmationem animi tui, comple&i lit-

teris maluiffem. Nunc, vtfpero, breui gratulabimur:

.inUHIleni'.

Eu

[

|

itàquein aliud tempüs id argumentum 5) epiftolz diffe-

ro. His autem litteris animum tuum, quem minime

OE

imbecillum effe & audio & fpero, etfi non fapientiffi-

A

mi, at amiciffimi hominis auGtoritate, confirmanduüm 6)

etiamatque etiam puto; nec iis quidem verbis, quibus

I

te confoler, vt adfii&tum, & iam omni fpe falutis orba-

L pl

Tiv

tum, 7) fed vt eum, de cuius incolumitate non plus

dubitem, quam te memifii dubitare de mea.g) Nam eum

Ü

me ex repub. expuliffent ii, qui illàm eadere poffe, o

GQ

ftante me, ro) non putarunt; memini me ex multis ho-

fpitibus, quiad meex Afia , in quatu eras, venerant, ati-

dire, te degloriofo 11)& celeri 12) teditu rüeo confirmare.

um

f'e!oqum»a,

Siteratio queedam Etrufee 13) difcipline, quam à patre,

li am

nobiliffimo atque optimo viro, acceperas, non fefellit;14)

ïlmbüt bdfl

necnos quidem noftra diuinatio 15) fallet, quam eum fa-

At

pientiffimorum virorum monumentis atque priceptis ,

w

-u

16 plurimóque, vt tu feis,doGtring ftudio, 17)tuüm magno

Mib

|

etiam vfutradand&relp.18) miagnaque noftrorum tem-

$

porum varietate 19) confecuti fumus. cui quidem diuina-

tioní hoc plus 20) confidimus, quod ea nosnihilin his tam

]

obfcuristebus , tamque perturbátis o1) vnquam omnino'

fefellit Dicerem, qu& antea futura dixiffem, 32) ni ve-

ftp i

ferer.

T

EEE

Beiten marten. — $) Gratulandi, bad Glüdimeünfdunass Gidreibeu. 6)

amdi

Efle. Imbecillimum animum alicuius confirmare ; eínetit ä[ginmütbia

uv

gen Sutb einfprecben, einen Stiebergefeblaaenen aufrid)tet.. — 7) Omni

fpe falutis eft erbatus, er bátalle Sofnung verlobren yur 3Se(ferutg..— 8)

Salute & incolumitate. 9) Respublica cecidit, bie Stepubl.ift ganj bete

od

Viter ae&omtier, bat ibr 9lnfeben oevlobrett.

19; Go [ange e8 um mid)

Toobl (tebem itócbte. lib. VIL. e

IH. 11) 98itberrlid) unb prácbtig feíne

w

SRieberfunft aus bpemt Cyfilis muffe demefem fepn, fan miam barau$

A

'æg'lam

erfennen, oaf Der atb uno ba8 Scontifde 2BoLÉ ibrt. entaeger gegartgetty

Vib umt caufeno greübseneaeidyen beroilifommet. vid. Orar. in Pifonem

J

W'&Wf

43 Quir. pottred.. 12) Genn ér roar nut 16. bid g. Sponate. itit

jl

€yfilío.

13) Xupere [efen vetuftae. rie aud) Tufca.

9m Befiemn aber if

un fünger es Etrufca. Goemmbie Skomer batten bie Simabrfagere Sumft

n

jj

boHn ocünn Ctrüriern $u erft geleriet.

Qaber Dbeiffen Harufpices E-

)

i

j

truici lib. 3. de Diuinat. c. 12.

1I4) H&c ratio diiciplina me nmon

j

i

[

fall:t, yiefe Svunf une 9iniffen(doaft betrieset mic nid)t, fdtàgtmir nidt

?I putit

j M(

e

1. ) $xnn er ag nitin Dem eornegmtn collegio augurum.

16)

n

Sapientiffinorum virorum mouumentis atque przceptis aliquid con-

l

ji

fequi , eripad aus gelabrter feute 93üdjern faffen. 175 Gurd) bielen leif.

18) 3 eicgrofje £vfabrung im . SXeginient.

19) Gutd) nmandyerleg

—

'ä

35

w.u'nkm. anten sorgefallene Sonbel. — 20) äl;u fo vielmebr. 21)

ieten

fm

244

EPISTOLARVM

rcrer, ne ex euentis fingere viderer.23) fed tamenplü- /

i

cimi funt teftes, me & initio

ne coniungeret fecum Cae-

j du

l;

fare, monuifie P'ompeium,

poftea , ne feiungeret. 34)

coniun&ioge frangi fenatus opes: 25) disiunClione ciur-

(inu

W

j

le bellum excitari videbam. atqude vtebar familiariffime

L

Cetare, Pompeium faciebam plurimi.

Sed erat meum

fs

j

Z

j

fpfl

]

'eonfilium cum fidele Pompeio, 26;tum falutare vtrique.

Qu praterca prouiderim , prietereo. INolo enim hunc

fiai

quaqu

dé me optime meritum exiftimare, ea me fuafiffe Pom-

(s d

peio, 27) quibus ille fi paruiffet, effet hie quidem cla-

d

rusog)in toga, 29) & princeps; fed tantas opes, 30)

9 quantas nunc habet, non haberet. Eundum in Hifpa-

Qu g

niam cenfui:31)quod fi feciffet, ciuile bellum nullum

CenteTt

p

omnino fuiffet. Rationem haberi abfentis, 32) nontam

fol

pl

" pugnaul, 33) vt liceret, quam vt, 34) quum, ipfo confu-

1 higr

wüllü

Ti

1

il

KOf

9 le pugnante , 35) populus iufferat, 36) haberetur. Cauffa

!

. belli orta eft.37) quid ego praetermifi aut monitorum, aut

gNIuR

irns, s

uerelarum ? cum "vel iniquiffimam pacem iuftiffimo

bello anteferrem? 38j vi&a eft au&toritas mea, 39) non

f

tam

TU

;

T

M

M

/bieïm beteübten unb oermorrenem geifen. — 22) SWentid) ba8 bellum

|

ll

ciuile.

23

bq

ITT

) Fingere quid ex eventis , dti$ bent, vad aefcbeben ift, meiiïa-

1:

il

j

Kj

geu mollen, voie e8 votiiDe gefd)eben fepn- — SRanfagt, euentum, i. tif

If

M

3

euentus,us. 24)Seabeo, er módpte fid) nidtmieber von ibnt trette

!

AUI0O, 4j

pen. 2s)Coniusctione opes magnz franguntur, Durd) bie gufattie

17

mienbaltung ber Wartbepen mirb eiue avoffe Stad;t aeíd)mádbet. 26)Meum

1

confilium tib' eft fidele, id) gebe bir einen treuen, moblmeinentem
