facio per Cappadociam. caftra moui 52) ab Iconio pridie

n

N

j

(i

kal.Septembres. 53 NNunctu & ex diebus, & ex ratione

]

J

"

Atineris, 54) fi putabis me effeconueniendum, conftitues ;

yi

"

J

g av |

quo loco 1d commodilfime fieri poffit, &quo die. Vale.

j od

finiger niaffen Geledcubeit bïasu gentBen. |49) timb baf bt beine Stedje

u)

nung oarnad) maden. Éonmeft , beine Gaden einvidten Formeg.

«9)

fam gt

dbnc 3Serletsung, obie 9f 6Brud) au tbum vem Oefetge bes tribuni Corne-

s od

li, $1) Seitleetbn Cyul. $2) Caftra mouere ^b vrbe, fütif bem £ager

X

t$r ber Gtabt at(b

qytele

redyet. : 5?)2611 ieeten 9nauft. — $4) 9nt8 meinet

buzdd

Squrfd3oute —

Jf

VIT,

p

iy

L

j

fidi

u

K

?

|

uj

M,.T.C. S,'D APPIO PVLCHRO. j

f Uey

YOeil fic. 4ppi«s übev oem Ciceronem befdyweret; fo seiget er ;

T as

oafi er vielmebr tir(ad) babe, über ibit 51 Elagen: 2»od)

edeqiln

ver(icbert ev ib feinee teoliben Gemütbs.

ttto9 t

lus um

luribus verbis ad te fcyibam, 1)cum plus otii na&tus e-

E

ro.9) Hcfcr

fi fubito, cum Bruti puer1 Laodiceze

9 meconueniffent,

h

feR omam properare dixiffent. Itaque

Cf

N

tAt

nullasiis, preeterquam 3. ad te, & ad;rutum dedi litteras.

ftmn

Legati Appiani mihi volumen 4) a te, plenum querele

lttin f It

iniquiffimz, 5) reddiderunt: quod eorum sedificationem

Ms d

litteris meis impediffem. 6) Eadem autem epiftola pete-

T

. bas, vt eos quamprimum, nein hiemé inciderent,7) ad fa-

It ll

cultatem. szdificandiliberarem : 8j & fimul peracute 9)

Bul

MU

querebare , quod eos tributa exigere 10) vetarem

ii

priusquam ego recognita permififfem. Genus

enim

, t j

iM

quod-

W

uT

Iu |

jj

j

1) Pluribus verbis ad aliquem fcribere, æeitlä-uftiger- am iemanb

ffffr

fibreiben. 2) Phus otii na&us, fum, (db babemebr geit. befommen. — 3)

MP

Sbuenur. 4)h.H. einen aroffen voeíttQuftigen Dirief. $) Epiftol« plena

UT

i

querelz iniquiffime, eitt :Brief 90l unred)tmáfiaer umb wibilliace It«

mem[

gen. 6) Pro.impedioiffem, Dag id) per »auverbinbert s; ba fic vtelleict

p

bert A »pio, eine Ebren « Gule babert áufrichten mollen.

7) €beper

ï(w

T

aj

SSurter beran Eüme. — $) ag id) fle mocgreifen Tieffe ; banit fie aert

!

LTA

Tif

[

um

It

39n&. iné2cr viditen, Eünten 9) Gebr fritig- 1o) Tfibm-"ig"f ;

MUU

CICERONIS LIBER II

105

emp/ofüsjæ

quoddam fuiffe impediendi, 11) cum ego cognofcére non

5 gOt

poffem, nifi cum ad hiemem 12) me ex Cilicia recepiffem.

I ill.Ciliciam

13) Ad omnia accipe, r4) & cognofce a&equitatem: 15) ex-

4

QU

poftulationis tu&. Primum cum ad me aditum effet ab

(X Tat]y

His, 16) qui dicerenta fe intolerabiliatributa exigi ; quid

nfütus.

habuit iniquitatis 17) mefcribere, ne facerent ante,quam

t Vale

ego rem cauffamque cognoffem ? Non poteram, 18) cre-

dó, antehiemem. fic enim fcribis. quafi vero ad cognof-

T.

H

cendum 19) ego adillos, non illi ad me venire debuerint.

(1 i

;

5

ftrii

'Tam longe, 20) inquis ? quid?cum dabasiis litteras, per

; lfj

:

quas mecum agebas,21):ne eos impedirem, quo minus

h

ánte hiemem zdificarent, non eos ad me venturos arbitra-

f4) Mi i

bare?tametfi id;quidem feceruntridicule. 92) Quas enim

litteras adferebant, vt opus z&ftate facere poífent, eas mi-

hi poft brumam 23)reddiderunt. fed feito, & multo plu-

res effe, qui detributis recufent; 24) quam qui exigi ve-

OM

lint, 15 & metamen, quod te velle exiftimem, effefaQu-

rum. De Appianis25) ha&tenus. 26) A Paufania Lentuli

fo gt t

liberto, accenfo 97) meo , audiui, cum diceret, tefecum

tlagen. i

Ü

"

effe queftum, 28) quod tibiobuiam non prodiflem. feili-

cet 9) contemfi te, nec poteft fieri me quidquam fuper-

8

O) ve-

vt nl

bius..Cum puer tuus ad me fe.cm?da fere yigi]ia 2

hüffet,

r Laodiot

ifent Ti

Cfof umb Steuer eititteiben. Ii) Genus quoddam foit impediendi ,

eé ift eine 2Irt-Der SSevboté unb. bet 2Berbitiberung gemefen, . e8 ift ebert

jgdiltters

(9 sicl gemefem, al menim bu e8 oerbinbert bátteft-12)

Adhiberna , ad

Wi querelæ

liemém fe recipere, inn bie Sointer«Qtartier gebett.

13) Sc. in Phry-

jhcationem

giam, 14)8c. refponfionem meam, bbre nteine 2lnttoort auf alle SDuire

4

ete umb SSefdmebrimaen. 15

) Irouice, bie lnbilljg£eit beiner Sefd)mes

--

ib

tüitg. 16) Àd meaditum eft ab iis, fie baben miidy Bberlagfett. / 17)

en d

$55 für linredot babe id) baran getbar. 18) Rem cognofcere. 19) Qie

peniott

Gade u unterfudhen.. 20) Sc,abirevis? 21)Per litte

sagereeum .

3

d fecit ridi-

10 vewqm

aliquo, ettvad feviftlid) mit benr anberm abbanbelm. 22)

23)

Genus 41

cule, bad bat er sumt qhoffen , uf eine lacberfidje sfReife getbatt. .

qUO

Sftad) bem Fürseftem&age, mtitten i miut

tí.. 24) De tributis recufare,

Fs

id) voeigern bie 2(nlage yu entrid)temn.. T)

Tributa exigere, &5d)of ttto

"TA

(Gteuereintreiben. 2$5) Legatis. 26)-Dief niag genug fepH .o0m De8 -

|

Mf !

Appii Oefanoten-

. Sgft bie aerobpnticoe Tranfitions-gorntül. — 27) Ac- .

itoh]

j

ceníus eig Citator, 9(nfroárter, t0r accire,

tocil er gerufemt tosrbe p

ä ul

ä

"

il

Toenm.et etmoad beflellem folte; aud) anbere rufen umb eitirem mue

w

ii

[

28) Gu bátteit Did) bey ibmr beflagt. . 29) Oa babe kb etroa

:

i

W

$u einer SSerad)tung getbaa , uub id) babe meine Soffa

rt auf Feine

w

iM

Sijeife aberá am. beu &ag legen fonnem.

ironice.

$t moquit£-

cxlgcf

Tributt

8

f,id)y ebenfald unb- giebet. aienulidpe Cfö't-idäc-

30) Sc. exa&a , bà fgg;

1

—

(

104

EPISTOLARVM.

(

g

J

niffet, Isque te ante lucem Iconium 31) mihi 32) ventue

m

m

rumnuntiaffet, incertumque vtra via, cum effent tuze, al-

tl

sHtüS d

f

j

&

tera Varronem tuum familiariffimum, altera

. Leptam,

& (mmm

prafettum fa rum 33) meum, tibi obuiam mifi. mandaut

s

vtrique eorum, vt ante ad me excurrerent, 34) vt tibi ob-

(

|

jtoet !

9 vuiamprodire poffem. Currens35) Lepta venit, mihique

|

hu

N

nuntiauit, tejam caftra praetergreffum effe, confeftimIco-

IOnium vent. cetera iam tibinotafunt. An ego tibi obuiam.

yim, qui

iblum

non prodirem ? primum Appio Claudio? deinde impera-

tori? deinde more maiorum? deinde, quod caput eft, 36)

iiter exit

amico? prasfertim cü inifto gehere multo etiam ambitio-

st u l

i

Y

fius facere foleam, quam honos meus & dignitas poftulat ?

du

Xife | haec hactenus. 37) Illud idem Paufania dicebat, te di-

grteno

quiad,

n

xiffe, Quidni? Appius Lentulo, Í,entulus Appio procef-

X2ftobuiam: Cicepo Appio 38) noluit.

ucefo, 39)etiame

ne tu hasineptias , homo, mea fententia,fumma pruden-

fl vt

tia, 40) multa etiam doCirina, 41) plurimo rerum vfu, 42)

tig) m

adio vrbanitate, 43) quz eft virtus, vt Stolci 44 reCtiffi-

15 u

me putant,vllam Appietatem aut i,entulitatem 45) valere

uj b

apud me 46) plus, quam ornamenta virtutis exiftimas?

f.)Sautm

num

Qu zi

ïägum cà cogfcc;lttuä nondum eramt, u funt homi

opi-

$ie teStadbt«TOade st Cube war.— Soadb unferer Sted)nung s Site

ul

!

5

fernad)t. Sie S&Kbuter fbeiltenle Stadot ig 4.. vigilias, in vefperam,

tnctit i

conticinium, gallicinium. Mb luciferum: eíne jebe batte 2. Gituirbett.

( M

31) $ine Stabt. in &ocaomen, beu tvelder Cicero banials fein £ager

PT

eufaefdblagen patte, 23j dRuf mít nuntiaffet confteu ret werben. 53)

lt t

Fabrorum, Selo«Zeuameiier, ber tüber oie Danbmertéleute ub 9fctillee

faMen h

ric3ebiente bie luffid)t batfe. — 24) Excurrere d aliquem , fid) gt«

fdyminpe su etnem biimserfügen.

3$) 9X sellen 9umnmen.. 36) Hoc ca-

Wi

ut eft. bid if ba$ "ürnebaite, ber Daubtepanct.

32) N. 26.

38)

S!;f&«i'. u

Siefetvaren bie pérígett Pro-Confules. 29) Cos/fr. quafo, etiamne ex-

ii

[

ifti ^3s,tu, homo, mea fententia - - plus valere apud mehas ineptias,

irt)

h:

vllam Aopietatem aut Lentulitatem quam ornsmenta virtutis. 40)

Oritt

Homo (amma prudsnria, eit febr Éfuger S$antt. 41) Homo multa

do«trina, eitt febraelabrter qRani-.— 42) Homo plurimo rerum vfu,

f

;

ein febr erfabruer SRadm- 42) Homo multa vrbanitare, cin ftbr bbflis.

MAULT

€herunp befdjeibeger Dtanm. — 44) Stoici tvstem Philofophi, weldje

ULO

,

&ToTÀ -o04 aporticu, UoH betit G

pü&ierganae , ba fie stt Oftbert becie

h

H';III:' Iu

yeten, ben 92anteu befoimmen.

t itrbebev if aetoefert Zeno. Cittisus ;

'

()

| PHg

W) l

ibre ebrem finbet ntai fonberli

$i

"

1bent Lipfio de philofephia Stoica,

WA

Aittgnc

41) 2et wornebite alte 9f0el bed Apoii ub Lentuli.. 46) Obid gleid)

8l$ homo nouus foldbe gieleunb berübmte 9(bgen midyt aufroeifen Fan.

Ti

!

!f

dU

Squfim

lg

47) $9 generis nobi!icsmäu; biefed tft etreas avo(fed ber muenfd)ti^e ':-

CIiC'ERO'NISA LIBER III.

[

105

ihi SQ) Venm)

opinionibus ampliffima; 47) tamen ifta veftra nomina 49)

AAE Q d

nunquam fum admiratus: viros effe, qui ea vobisreliquif-

U Lgta

l

fent, magnos arbitrabar. Poftea vero quam ita & accepit4 .

Tif

^ fügtdy

& geífi maxima imperia, 49) vt mihi nihil neque ad hono-

Mttibi

lif

rem,neque ad gloriam adquirendum putarem , fuperio-

forlu

remquideim nunquá, fed parem vobis me fperaui efie fa-

ntmie.

i

&um. Nec meherculealiter vidi exiftimare vel Cn. Pom-I8

otübiam

peium, quem omnibus , qui vriquam fuerunt; 50) vel

enigmym

ublium i.entulum, quem mihi ipfe antepono. 51) "Fufil$

EE

aliter exiftimes, 52) nihil errabis, fi paullo diligentius,

Jam ab

Cvt quid fit «ày«z, 53) quid fit nobilitas, intelligas) A-

ia poftt!

thenodorus, 54) Sandonisfilius, quid dehis rebus dicat,

cebat, d-

attenderis.

Sed vt ad rem redeam , mihitibi nonami-17

fio prodd

cum modo , verum etiam amiciffumum exiftmes ve-

,39eliam.

lim. 55)

Profet&bo ommibus meis officiis efficiam, vt

Ra prudet.

ita effe vere 56) poffis iudicare. .Tu autem fi id agis ,18

umv u)

vt 57) minus mea éauffa, dum ego abfim, debere videa-

r

zis, quam ego tualaborarim :. 58) libero te ifta cura, sj

$uesyt q94 Xho " 59) Ó xé gé TUA TÉCS udaca. 0Y n b Ts Es05.

mg) vit

s exyltms'

60) Si autem natura es qiaíieios, 61) llud non perficies,62)19.

yt homimua

6

; Vt,

quo minus tua cauffa velim: 62) hoc adfequere

quam

Qj

fing i

Ciubifbun

$

nad). 48) Oro(fe CituL, bie ibr felb(E nicht ermorben turd)

| lii yef'nerim,

eure eigne

x

apferfeit. 49) urd) pie votuebnften Cbren » 9lemiter, bie

t 1 GR

et bebienet, verftepet ev bag Suditere unb oürgermeifier -9tute.. 50)

li f t

Sc. antepono. 51) Anteponere aliquem alreri, eitten bent anberti $9re

jieben.. $2) Ego aliter exiftimo, id) bin amberer SReinumg.

$3)

at 53

um lo

Sitoblgebsbren fey.

Cj einígen. Fdic. ift -£o - nod) cingefrcboben ,

TTE

fot(cbed einen 9Rorgttg Debeutet,ba muan oorambern etmas voraus Dat.

:

$B

$4

ff&ar ein berübniter Philofophus

Stoicus stl be$ Ciceronisdtifett.

X d

35

ä

BAmiciffimum me tibiexiftimes velim

, id) Bittey bu. rontleft nrid) füe-

N

beinen allerliebiten Sreuns balten. — $6)

Ita vere eft, ed oerbalt mf) in

T

Per £bat ai(o. «7) Con/fr. vt videaris debere minus mea cauffa fc, la-

;virtüliï' Q

borare, baf bu meineft, bu bürffef Did) nieinetbalber ip meiuer 2lbwvee

90

Homo multl

feubeit nid)tfo febr Bemüber. $8) Laberare alicuius cauffa,

) penum

9h

jauan interegiren ,

bentüben. $9) Sc. eio i, fünt, bep mtir fínb qud)

j CIHW

ii

fnbcre.. 60) Dte mid)

ebrem voerben, am. mreifter ber weife Sinpitet ,

li,

ln

15 H,iæ

|ofog

"PETISOE

er eneallagen vocatiui pro nominát. Q€fe

i

w N

idiagen;

Pfr l(l)l gf.

€$ (i

ub

biefe SiBerfe au8 De$ Homeri Iliad. lib.I.

Cit!

rip

bani Agamemnoni apgtborg

et-. 61) Natura eft. QuAzévies, €r. bat voit

Mif

ht smlmf

ii

SRatur fuft su Mnluft, piejed

i fein 9Raturell um tecbteà €leament ,

nb zszí& cauffa, amicus

$?

baf er gere ganfet-. 98on Q/Aoc, amicus, t

4

Ti

uf

u

€auffarnm, litium. 62) Dabin tvir& 08 ed mi

r

il

(

$

ditbringen. gg) sbag ;æ

1

IO6

*EPIS&OLLARVM'

goquam in pártem accipias, 64) minus laborem. 65) Hs ad

;l MHIShï

quL

u

u

te fcripfi libertus, fretus confcientia officii mer, benetio-

e

xxxx

Aun

^

lentizeque

?

qïlï

66)quam a mecerto iudicio füfceptam, 67)

D

i

quoad tu. voles, 68) conferuabo. 69) Vale.

1?

"1

1

f

ntid) niditeben ( febr, míe worbim , beíne Styobltbat qu Seföröetn feite

[.

:

' N

* guigelcaen feyi [affen. 64) Quam in partem accipit? tvie bat er e$ aufe

j gtl

genetintegn? in bonam aut malam partem quid accipere, ettoad ob

g d

. Ober übel atfttebttert.. 65) Hoc minus laboro , barüber voill id) midj

míd)t arof Befümmern, mir feitte gratte

aare foacbfen laffen.

66)

,a

Sibei L ic) ntid) auf meim guted Gemiffen gerlaffe, mad) melcbent id) bit

FOU

h

alle erfinnliche £iebe um Geeunbfdyaft erseíget babe. |.67) Certo iudi-

cio fufci

mgypl

l

j

pere quid, ettoaé mit auter geiifjer Heberlegung soriebmer

ciled

M

Itl

« Über fidi

nebmem. 682) G» fange-bu milff, unb e$ bit aefállet. 69

f

U

"féd) toill auf meinee Geite bie Gteunb[da

ft treulid) balten, wert. bu

eu

Jl

E

'

; agf beiner Geite rur aud) aegen míid) rcbljcb mx?[t,gefinnet bleiben.

iij

fztigt

frctunm

VIIH.

ii

fesmltn

M. T, C. PROCOS. S. D. APPIO

Ti d

PVLCHRO,

Cs

£t beantworter bes .Z;apii ffinvürfe, uno bálr ibm vor ,

u f

oaf erentweber allsu leicbtalàubig fey, ober allau avge

liftig;, bie auf ».29. bernad) verfidert er ibn, bag ibm

maggh. d

feine &xadbricbt von oenen2fffaiven 3u 3om febr angee

prtio t

OE u

nebnt gewefen, uno . bitter ibu in feinen eigeueu 2fnaee

liil

legenbeiten oabin 3u feben, oaf er nad) vetfto(fenent

M

tl

"

jjabre aue ber Drovins wieber weggeben Fónne,. ££v

berid)tet ibm aud) oier A rieae- 2fn

dPotibur

MAT

vin5, uno verlanget óftere 25viefe.

italgen. in oer pros

LT

LLLTA

E

, quantum ex tuis litteris inteïligefepotui , Vide-

m

!

bl

am, te hanc epiftolam, cum ad vrbem r) effes, effe

!

Jetturum, refrigerato iam leuiffimo fermone2$ hominum

tontaj)

prouincialium: tamen cum tu tam.multis verbis ad me

LUH

Mi

ltttig

i pu-

* N

Qe improborum oratione ibriþü-fibs,.facielïdum mih

taui,

LT.

W

TDÀrrg

r) Üfhennbirvor ber Gitabt 9tont vefirbeft Artgefemmen fépr.. 'Denm

TU j i

bi

€ Pro-Confules gber Pro-Pretores, tyenn fie ntit Giege surüc Famer,

Ontrg.Qrd :

Al t

It

üuften oor ber GStabt fà latgeliegen bleiben , bid ffe an bent beftinimo.

Wtf

fen Sage Den riunipb batten Fonnten,

Sietauf tadite (íd) Appius

lr

sfttiug. vidi ep.X. num. 2.. 2) Se«rmp eins leuiffimus iàam refrig

Cra-'

^ W(I( Gm

uit;*

df dj

Ji

,

b

L

:)

ET

107

CICERONIS "LIEER ILO

BC

taui, vttuis litteris 3)br'eui45 refponderem. Sed 'prinia 2

TEl D.

duo capita epiftola tu:z tacita mihi quodammodo relin-

4

ij ï&m) q)

uenda funt: 5) nihilenim babent, quod aut definitum fit,

autcertum: 6) nifi me vultu & taciturnitate 7) fignificaffe

lid

Miehey

fil

tibinon efie amicum; idque pro tribunali, 8) cum ali

»

o0C

|

lg illj

ageretur, & nonnullis in conuiuiis intelliei potuiffe.'

"r d w

totum nihil efie, 9) poffum intelligere: fed cum fit nihil,

A IT

nequid dicatur, quidem intelligo. Tllud quidem fcio,

j .

meos multos, & illuftres, & ex fuperiore, 10) & ex &quo

tf

'

loco, 11) fermones habitos cum tua fumma laude, & cum

?) Cetr

;1.

magna fignificatione noftre familiaritatis , adte vere po-

1j B0tttt

ftfüllt. )

tuiffe deferri. 12) Nam quod ad legatos attinet, quida me

-

r Mf

fieri potuit aut elegantius, 13) autiuftius,quam vt fumtus

fjt.

egentiffimarum ciuitatum minuerem fine vlla imminutio-

ne dignitatis tuz, prafertim ipfis ciuitatibus poftulanti-

4

bus?nam mihi totum genus r4)legationum, tuo nomire

15) proficifcentium, notum non erat. Apames 16) cum ef-

fem,multarum ciuitatum principes 17) ad me detulerunt,

RPXO

fumtus decetni legatis nimis magnos, 18) cum foluendo

ciuitates non etfent. 19) Hic ego multafimul cogitaui. 20)

Tl-

[ribotvt

uit, feitte [eichtfümige 9tebe ift feon erfaltet , werrattd)et, vergeffem.

t al

metaph. def. a frigore, Eleínesta(jer frierem balb d. 3; Faciendurm

jj bof n

putaui, vt tuis litteris refponderem,íd) babe e8 für nbtbig eradytet, pti»

t fehrane

men Sorief su beartroorter. 4) Epiftola. $) Hec duo capita tacita mi-

"r du

hi quodammodo relinquenda funt, biefe2.pumete, niuf d) cinigermafe

feu mit Gtill(d)meigen übergeben. 6) Hoc definitum eft & certum, Dit»

l l'fïo WM ]

ony, RE

(c8 1f gang audgemadyt umb getvif. 7) Taciturnitas, Da8 Gtillfcbweigerr-

TOU

$) Protribunali, 90t Gerid)fe. 9) Hoc totum nihil eft, batatt ift. gat

nidité.

10) SíeSteben, fovor, ober i Gericbte sorgefallen finb ,

ba mau feine Guperioritát wb Serrídoaft feben là(fet. ' 1) Cj G«

Jl vitt

fterenen umb atiber gufamnien£ünftem ,. ba eiriet. mtit

bent ancetit, a[&

effes, t

tit feines aleicoen unb guten Sreutbeit corpet

fitet.

12) Deferre fer-

moném alicuius ad alterum, fettatiocó Sceben

pentanbern. binterbrima

) homf

eei- 13) ffoa8 Datfe vbl fü

ficer umb bilfiger son mir Fomremn

beobad)s

atbis 01

tfettoerben. 14) H berafei

G

ei Gefanbfcbaft mifte id) nídote. 1$ ) Dem

eà toaren einige Gefanbte nad) 9tomt ans Der provina abge

fdictt, bie

et Appium imt2Xatbe aufabe

e reconimtenbirem folter.

9itveil biefes.

numn nit vielen l1ufeiten beó

aube8 gefdoefen nifte; fo aab Cicero.

Contra-Ordre : tveldjed ben Appium tid)f tvertíg. Derbro

. '16)) Apa-

)

f

fati

cm Wi

^

mea foar eine Gecaunp Joanbelé « Gitabt in obrpgien. — 17) fDie 930te

v

m

nebutften in ber Citobt. 18) Sumtus nimis magnos decernere alicui,,

auémadyem.

19) Soluendo

i

T

jg

allsugroffe Gelb « Gummen für . jemano

$ent Gitoitbe , bdf er besableim

jimr

non eft, fc. debitopar , et ift mubt ii

"

fa. zo)Ego r&ulta fimul €ogitaui, e8 fiio

ntit oicl Oebanten auf.

ine

!

L

Y

108

.EPISTOLARVM

6 primuim te höminem non folum fapientem, verum

j

etiam, vt nunc loquimur , vrbanuüm: 21) non arbitrabar

i

q

j

g

genere ifto legationum delettari: idque me arbitror Syn-

U( mbuc

nadis 22) pro tribunali multis verbis difputauiffe : 23

primum, 24) Appium Claudium fenatui populoque Ro-.

j

[

Mi

toeret

mano non Myndenfium 25) teftimonio (1n ea enim étui-

tate mentio fa£ta eft) fed fua fponte effe laudatum: dein.

a deftpm'

4

98 de 26) meifta vidiffe multis accider

Bo

27) vt eorum

|

&obld

cauffa legationes Romam venirent, fed

hi

slegationibus

!

f p

aut ïo cum da-

1 o0

f

non meminiffe vllum tempus laudandi,

ti: 28) ítudia mihi eorum placere, quod in te bene

qitebut

« merito grati effent, confilium totum videri minimene-

O

9 ceffarium. 29) Si autem vellent declarare in eo offi-

RTE

cium fuum, laudaturum me,. fi

ui fuo fumtu 30) fun-

gtb

&us éffet o

fü

cio; conceffurum, filegitimo ; 3r) non per-

Ti

errq d

xomiffurum , fiinfinito. 32) Quid enim reprehendi poteft,

q

|

iic

nifi quod addis vifum effe quibusdam, edictum meum

gotmnund

!

- quaficonfulto ad iftas legationes impediendas effe accom-

DO

-

modatum ? 3

)

) Iam non tam mihi videntur iniuriam fa-

Tk

cere hi, qui

h

&c difputant, quam fi cuius aures ad hanc

W

ia Q

1

l

f

/ y1difputationem patent. 34) Roma compofui edictum : ni-

ïx

hil addidi, nifi quod

ublicani35) merogarunt, cumSa-

( com]

ï

mum 36)ad me veni

i

nt, vt de tuo edittototidem verbis

4is tl

:

transe

f

fmaïein efallez, 21) Vrbanus homo, ein bbffider qnenfd). — *Diefed

$Siort if sU bed Ciceronis 3eiten er aufaefontmett.

32y Gynneba

| TOi

vear eine Gtabt ín Wibrogien, b« ber bunte "Rarntelftein. aegrabem

h r

furbe. 23)Id multis verbis difputaui, bagom babe id) veitlüuftig gtv

Ti

tepet.

24) Difpnutaui.

25) Oie e8 «Ifo fdoreiben, wollen ba8 9iort

UPO

berfübre $»n ber Gtabt qynbus ín Gariet : anbere [ejen Mydxenfium

W. D

$01 Mydaeumeiner Gtabt in Dbrogien. Manutius fteinet, es oürbe nad).

f M

ber Connexion at beftet Syanadenfium Deiffen Eptrtterr. 26) Difputaui..

9t i

27) lfta multisacciderunt , bad ift vielen beaegnef, viberfabrer.28)Lo-

NT

cum dare alicui dicendi, eitten Saum niadjen, Gelegerbeit geberi, feine:

u

M us

Si&ortegoriubritgett, 295 Confilium zotum videtur minime neceffa-

F

rium , 248 gáttst

orbaben (cheinet unnbtbia st fegrt. Confilium, bitde.

Ut QO

chey barüber man fid) beratbfcblaget bat. — 20) 9luf feineeigene Matogen..

W

31) SUit billigen, mittelmagigen Stoftert.

Edictum fu&m accorsodare

32) SRit unmáfigen xe

db

dU

penfem, fc, fumtu fun&us effet officio.

UA

confulto ad impediendum aliquid,, feittert S3efebl sur SBerbinberum

j

ln

Af

einet Cade. mit Gleif unb S3eoadpt eintidten. 34) Aures eius a

MT

.

omnem difputationem patenr, erbbretger bifeiviven j, tteue Seitime

x

LT

At

lago,.

Uj

Geit, 3 $) Vid. fupra. 56) Samaus tvar tinc Snfït,auf bttit; Archipe

—

[1 0078

AA ]

! i

l

fh?h [

.CICERONIS LIBER IIf

169

1tem, W

f

1

?

«ransferremin meum.37) Diligentiffime fcriptum ca-«,

j ïï'fbiïraba

—

put eft, 38) quod

értinet ad. minuegdos fumtus ciuita-

DOrtror

]

tum, quo incapite funt qu&dam noua falutaria ciuita-

Wifïe; 23

tibus, quibus ego magnopere dele&tor. Hoc vero, ex

3 *x'

nmyeR.

quo füfpicio nataeft, me exquififfe ali

]

uid, 39 ) in quo

H G.

te offenderem , translaticium eft. 40). IN

eque enim eram

m dern

tam defipiens, vt priuatee rei cauffa legari putarem,qui

Dmm

41)&tibi42)non priuato, & pro re non priuata fua,

I

Y

BU

D

423)fed publiea, non in priuato; fed in publico orbis ter-

l

|

QT d.

^

rzconfilio, 44) 1d eftin fenatu, vt gratias agerent, 45)

dnttos

mittebantur. Neque, cum edixi, 46) ne quis 1niuffu menr

Tinmem.

proficifceretur, 47; exclufi eos, qui me in. caftra, & qui

1n eo d.

trans Taurum 49) perfequi non poffent. nam id eft maxi-

U 50) füt

Tme intuis litteris irridendum. 49)

uid enim erat, quodzs

)nonpir.

me perfequerentur in caftra, 1 aurumue tranfirent, cum

Wi potefi

ego Laodicea 5o) vsque ad Iconium 5rz) iterità fecerim, vt

A meum

ineomnium illarum dieecefium, 52) que cis laurum

eieatoom-

funt, omniumque earum ciuitatum magiftratus, legatio-

fiuam -

nesque conuenirent ? 53) nifi forte poftea cceperunt lega-

7

yres ad hu

re, quam ego Taurum transgreffusfum:quod certe non

difum: i

ita eft. Cur enim Laodicez, cum Apameg2, cum Synpa-16

dis, cum Philomeli , 54) cum Iconii effem quibusin oppi-

yt, oU a

ifem re

dis omnibus commoratus fum; omnes iam ifüus ge-

(s

Lneris

ts ber glüdifelige Polycrates regjeret bat.

*

7) De alterius libro

(0. Dl

totidem ver

bis transferre in fuum, etioad von

ort u 9oort aus[doreie

; G

Pen. 38) 9« Qunct iE mit allenrileiffe aufgeseichriet vorben. — 39)

i

xl

Exquirere aliquid , etroad mit leif berausFlauben , auffuc)en, audfote

(it

;

TO

(b 40) Hoc translaticium eft, bas ift ein fal(dbe Cpargement, Oe»

o WE

vüd)te, 2ber: esifaus beinem Coicté i mreined lberfehet: Corrad.

Mydaerlum

€$ if etivas. g gebrüud)licheg uub gembbnlid)ed. Mamer. — 41)

i

Confir. qui mittebantur,

tibi--vt gratias agerent,nonin priuatte—

E Di(vuïlhl.

un 48/ )

42) Givrqum Saefleu. 43) 9ci t rvegen ibrer eigenen, befonoern 2Ingeiee

genbeiten. —44) 3Berfammlung. — 45) af fie nemlic ibnen einen fol-

TEU

tl

en gejchicften unb portreffidben Confülem:gegeben batttn. — 46) Edi-

aim 16

cere , ein Coict publiciren.47)1niuffu meo profectus eft,er ift obretteie

dm )

jus, QU

nen S3efebl u

b sibillen foeggereifet. — 48) &atrus tar Da2 groffe Giebüre

Itg

wc

M

ge im 3tfien, mve

[cbe8 nad) Unterfcbieb ber gànber ugterfdiieplid) beuennet

i

o

téitb. 49) Oa if fonberlic) làcberlich , barüber nug mnian fíd) aur mv

( «ccom

l

ften msquirei.

so, &t GeeOtapt in 2lficir.

$1) Iconium 160 Cás

u

mel$ene berübmte Gtabt im £ocaonien , beutigeá Zages beiiiet fie

"

"Coguiin Caramania , üitec ber Z urten 22otbiapigEeit. 52) Diocccfas,

n u

!

[

a

Af

€iti Greid, gr. àuofxnc«s 00f dioxsu , Ífeorüm haábito, adminifiro.

À

duptl

llm

$3) h.

mrid) ecomplimentireten , ibre Siufmartung madten.

$4) Philegclium $p Philomelum £iue GCtapt m Phrygia m.io-

f

D

]

(

]

1IO

| AEPISTOQLARVM

(

y7neris legationes erant conftitute,

Atque hoc tamen te

a

55) me de ifto fumtu legationum aut mi-

|

i

j

Ícire volo,

g

lï

Elb

. nuendo , aut remittendo 56) decreuifíe nihil, nifi

1

u

od

. principes ciuitatum ame poftulaffent, ne in venditio-

,jliis

Í Himel

nem tributorüm, & illam acerbiffimam exaGtionem, 57)

quam tu nonignoras, capitum atque oftiorum 59) in-

p

18ducerentur fumtus minime neceffarit.

p

vf

59)Ego autem cum

gl

hoc füfcepiffem , non folum tuftitia, fed etiam mifericor-

-dia addu&tus , vt leuarem miferiis 60) perditas ciuitates,

qpo s

& perditas maxime per magiftratus fuos: non potui in

gca

yismedi

Y

,i9illo fumtu non neceffario negligens effe. T'u, cum iftius«

modi fermones ad te delati deme funt, non debuitti cre-

qam at

"ydere.

Si autem hoc genere dele&taris, vt qui tibi in

n

enus fermonis

PT

- mentem veniant, 61) alris attribuas, 62 ;

"2omducisin amicitiam minime liberale.63)Ego fi in prouin-

: o!mome;biï

'cia de tua fama detrahere64) vnquam cogitaffem , non ad

Bol

generum tuum (Lentulum) 65) neque ad libertum tuum

D gl

- 66) Brundifii, nequead prafettum fabrum 67) Corcyr&,

in t r

o1queminlocum me venire velles , 69; retuliffem.

uare

m

souttn

potes, dotliffimis hominibus au&toribus, 69) quórum

funt de amicitia gerenda 70) przclariffime fcripti libri,

plirsqua

genus hoctotum orationis71) tollere,DISP V'TABANTT;

DICE-

72) EGO. CONTRA DISSEREBAM: 73)

"0 Guf

BAN'T;

;

Muf n

ri. 5$) Hoc te fcire volo, tiffc) íd) uf bit.cicfed (direiben.. $6) Re-

M n

mittere fumtus, ett028 yon oen lafofter erlajjen. $7) Exaétio capitum,

finitum

Suopf«Oteuer. " eQAeum. ad Attic.1.s. ep.16. 58) Exadtio oftio-

Wi

rum, Giebel-Oxteuer, Gidoof. . ie(ea niemef er acerbiffimam exactio-

nem.

UFOT

QDeniienti oie Gontributioneu jur geit ber 9cetb a acmiffe

) 1

erfonen verfauft merben nuftem, fo pre

eten biefe Deenad)ntals. Dex

UR )

eutem 06s

c&

p

"

1

atf aus Den x5einen gleidfam beraue&, Damit fie basIn-

e' n Wm

zereffe bod) geinig beraug Brücbten. $9) Inducere fumtus minime ne-

ceffarios , umtbtbiae Sceftem aufbringen. 60) Leuare aliquem miferia,

Ubl

einent aus per SYcotb belfer.

Tif s

SOie faft evfeid)teri. — 61) 5ioas aué beie

tl

nent eigeitem Gebirn Fanit. 62) Atxribuere quid alicui, einem etma$

Ht

Gdlb geben, begme(jet. — 65) $o brinaeft fold)e9teben 9or, cie redote

MIUCT

feaffenen Sreunben idbt mwoblLantteben. | 64) De fama alicuius detra-

MP

here , einein oezéleinern, in9el 905 jematb tebeu. 65) Goiefer Seamefcbeio

Qul

mih'nrw

net ben Criticis perbacbrig unb euigefdobei qu fepr..|66) Phaniam.

n

lh

Jf

67) vid. fupra. 68)

j

uem in locum me veuire vis * 90 toilr bu Dafi 1d)

N

At

W

bid) (predhen joü t

69) Sitad) bent Statbe oer aelebrte(ten £eutc.

70)

i f"FWf

älï

Amicitiam gerere, Sreuno(xopatt balrei.

Wt l

b

Z1) Genus orationis; eili€

tj

liil

Gdreibe ub 3Repens» 2tvt.

72)8c,coutra te, geoacpten fie eeiuev

H9

Df

itd

mbf us beüeny 73) fo Wm;bctfpmcf) id) ibueny. unp pefenobi

tete ordje

]i u

74)

$g4

LT

CICERONIS LIBER I

11I

Ut ts l

BANT; 74 EGO NEGÁBAM. 73) Anmihi dete nihil;g

U at i

effe di&tum vnquam putas ? nehoc quidem, quod cum me*

Laodiceam venire voluiffes,'l'aurum ipfe tranfiffes? quod

It vendii,

iisdem diebus meus conüentus 76) erat Apameze, Synna- :

g

dis, Philomeli,tuus Tarfi? 77) Non dicam plura, nein quo25

D'EAER

teobiurgem, 78) id ipfum videar imitart.: Illud dicam,

MAU cum

vt fentio: fi ifta, qug alios loqui dicis,ipfe fentis, tua fum-

T.

13 culpa eft: 79) fip alii tecum heecloquuntur, tua tamen,

Ti u

quod audis, culpanonnulla eft: g0) mea ratio g1) intota

100 t

Y

amicitia noftra conftans & grauis reperietur.

uod fio

, CU

quis me aftutiorem fingit, 82) quid poteft effe callidius,

lebuilten.

quam, cum teabfentem femper defenderim: cum praefer- -

Ug DL

tim mihi vfu venturum 83) nonarbitrarer, vt ego quoque-

$ fermotis

abfensate defendendus effem;nunc committere, vttuiure

T prouj

optimo me abfentem deferere poffes ? Vnum genus exci-as

m,D014]

pio fermonis, in quo perfepe 84) aliquid dicitur, quod te

ttomtum

putem nullo dici, 85) fiaut legatorum 86) tuorum cuipi-

)rqr,

am, aut prefettorum, 87) aut tribunorummilitum 88)

male dicitur: 89) quod tamenipfumnon mehercule adhuc

Ti. Quare

j) quim

accidit me audiente, aut vtgrauius diceretur, oo)autin

jripi r

in

/TABAMT;

plur«les, quam mecumdCorcyrz Clodius eft Wlocutu*s: cum

€o

7) iC

74) Gaaten fie etroa8 950fe$ von bir: nemlid) bag bie Gefanbfdafft

DiN

besbalber máve bintertrieben, paf Du . mír meinen 9vubm mifgonnee

VN

teft.. 75) C (inb bicfe Sfoorte aus eintmt. Au&ore, ber de amicitia aez

dio capitull

fcbriebem, genommen, uno tvill Cicero bent Appio bamit $u verfieben

yadio t*

gebeart, baf er benen fa

I

fd)en

fefdnleigungen nidt bütte alauben dol

yum eriite

len, gleid)mie er (elb

f

Denenfelben fein Gebbr gebe.

76) Gerid)tés

&ag. 77) Vid. fupra. 78) Obiurgare aliquem , eínett beftrafer, repri-

( n

Wtanbiren. 79) Tua famma culpa eft, pu baff bie grbfte unb. meifte

du d

Gdulb. $9) Tua culpa nonnulla eft,bti baft einiger mafjen mit&d)ulb.

wj

81) h. 1, nteiu 3Berbalten, meine 2tuffübrumng. $2) Fingere quem attu-

s mimmf II.C'

tiorem, jenano al eiuen argli(tigen unb Deimtücfifden SRenfden abe

quti mifcrlf.

niablen uno befchreiben.

l qiw

83) Hoctibi vfu non venier, biefeg wiro bir

aM

$o gut nicbt roerben, wirft u nic)t nbtblg babem, ,84) Gebrvfte. 85)

I

Hoc te putem nolle dici, i folte meinen , Du routbeft Dicfe nid)t ger-

J

alicutus

u

Wt bóren. $6) Diefemaren De8 Pro - Confulis gefeitbe 9tütbe, bie in

Ti

i

ciuil-ürb militar - Gacd)en mit su

ilfe genonumem routber une maren

(

L

fhu

ibrer qunt menigften 3.

87) Oie Oeneralé « Sberfonen moaren entreper

a

) Phan

fber bie gamse Xrmee oovr über bie alliivten Sroupper, »ber inà. befons

il

u

bere über Die J(vtilleriee3ebiente Defteliet. 88) Tribuni militum, Dbrie

ju ul

ftei bie ficb uni alles; toa8 bep Der 2lrmee notbig mar, befünnmmern mue

por

jl

ert- 89) Male dicere alicui, einent lübe[ nad)reben, oben bieg ed : ac-

gl

iil

ittl

ii

t'rahexc-dg fgma alterius. 30, Grauius dicere in aliquem, parge füge-

rungen

q

/*W

x

(

lII2

| EPISTOLAR VM

"

eo genere or) maxime quereretur te aliorum improbitas

átt

u

26te minus felicem fuiffe. Hos ego fermones, quod & multi

[u

L

al

funt, & tuam exiftimationem, vt ego fentio,non offendunt,

[j

rnucqi

792) laceffiui 93) nunquam, fednon valde repretfi. 94) Si

»til

rinir

| 2

quis eft, qui neminem bona fide in gratiam putet redire

y

TE

ifore

poífe, 95) non noftram is perfidiam coarguit, 96) fed indi-

p

Tilll

j [

|o!

catfuam, fimulque non de me 1s peius, quam dete exifti-

'.

mat:finautem quem meainftitutain prouincianon dele«

L

j

jjo cum

ii enm

&ant, 97) & quadam diffimilitudineinftitutorum meorum

n ts

actuorum ledi fe putat, cum vterque noftrum rccte fece-

am. Dd

rit,fed non idem vterque fecutusfit; 98) hunc ego amicum

isqi

ji

eghaberenon curo. Liberalitastua, vt hominis nobiliffimi,

- Jatius in prouincia patuit: 99) noftra fianguftior, 100) &

at

"od

fidetua prolixa beneficaque natura 101) luauit 162) ali-

quid pofterior annus, propter quandam triftitiam tempo-

(ui

rum; 103) nondebent mirari homines, cum & natura

d55 0

Vg

femper ad largiendum ex alieno 104) fucrim reftriCtior,

105) & temporibus, quibus alii mouentur, 1isdem ego

Md

mouear, me effe acerbum fibi, 106) vt fim dulcis mi-

w

5ghi.

Derebus vrbanis quod me certiorem fecifti, cum

TT

107) per fe mihi gratum fuit, tum 108) quod fignifica-

uj d r

íti, tibi omnia mea mandata cure fore: 109)in quibus

Mtgtiftm

ad

t b

vnum illuq te precipue rogo, vt cures, ne quid mihi

oc

nnyjurfl

1100 D

yunges wíber jentatib axii(lo(ïen.,; 91)

GYébalber. .92) Hoc meam exi«

LURT

fimstionem offendit, Diejeó i& tteiner €

bte umb Sce»utatiou nad;tbeta

r

fermonem, eitte Skebe berau Iocfen, &elegeubeit u

lig. 93) Laceffere

i lantr

zaifonniren gebeu. 94) Reprimere fermonem , $ertecbren, ocrbinbertmg

MECET

baf etro

agnidtgerebet rerbe. — 95) Bona fide in gratiam redire cum

UL N

aliquo,

(id) cedbticbaffen niit jemanb tvieber audfobner

r

&6) Perfidiam

lt

alicuius coarguere,

jemanben eiaet Greulofigfeit u)

galfd)beit nf bre

inftituta eum nern delectant,qmeine 2Lnorpnumnaetg

fdiuibigen. o7) Mea

98) Idem fequi, einerlen 3Borfcbtift folgen , 2b

gefallen ibut iicbt.

fid)t baben. —99)

Liberalitas eius lata patet, (eine Grepgebigfeit iff

meit uno breit.

100) Liberalitas eius anguftior eit, t tj lil

LT

fe (ebr frepaebig, er.

fiebet ficb mebL für, was er ecrfioenufet.

I0K)

Prolixabeneficaque natura ,

ein febr gütiges unb feepacbigeg atite

tel.

103)

at aleidbfam. abgefeilet. unb verringett. — Lauma, Gie

triftia tempora.

104) Largiri ex alieno,

LT

Scile-

