regno:27)mequea

cuiqon freq)

tim litteras nuntiosque miffurum effe.

Cumque eo ani-16

RRU

mo veniffem, vt vtrique prouincis , fi ita tempus ferret,

8

lum

fübuenirem : tamen id, quod iam ante conftitueram, ve-

A L

I

il

hementer intereffe vtriusque

j»rouincig , pacare Áma-

num, 28) & perpetuum ho

,

em ex eo monte tollere,

Qrcopint u

difcedere ab eo monte fi-I7

Ro

agere perrexi.

Cumque me

mulaffem, & alias partes

Cilicis petere, abeffemque

trireg t

abAmano iter vnius diel,

& caftra apud Epiphaneam

ia dl

Potrauen, d

feciffem, ad. d. quartum idus OGobres, 29) cum adue-

ndttm od

fperafceret

expedito exercituita no&u iter feci, vtad d.

IiI.idus O

cefceret, 31) in Amanum

aj eelt

&obres , 30) cum lu

firitereg

adfcenderem , diftributisque co

hortibus &auxiliis, cum

aliis

u

intus frater, legatus, mecu

.

m fimul, aliis C. Pon-

Àj eommendt

$

. Anneius

& L. Tulleius legati

y) edlinté

tiniuslegatus, reliquis

preeffent: plerosque nec opina

ntes oppreffimus, qui oc-

um

interclufi

fuga. 32) | Eranam au-18.

j

i eolatd

cifi, captque funt,

at Amani

[

Mato

Ht

tem, quz fuitnon vici inffar, fed vrbis, quod er

ptebatt

!

caput; itemque Sepyram & Commorin, 33) ac

o

riter löuz

21) Nouari aliquid vult,

us

20) Comanorum, bet Dobepriefter in C omant.

;tumuämacïmtmf

er tuil aevn Stenerung madyen, fiebef fie acti-—

22) Cfquabtoreu sxeuter.

22)9cib. Guarbe. — 24) IDiesu Cpipbainea , e

ner Gtabt in Gilicien, an

bem 9tntaifeben Gebürae, ia &uaenifem [

fig.25)Exe

rcitus occidione oc-

ii

jl

j

cifus eft, bie SKrniee 1 günglid rurimitet.

26)'Dit

5«

«uptftaot in Gorien,

$0i betSeleucoNicanore er

beuet umb nad) feiniecé

m

aterd Sftamen geneite

m

"t'«f!!.al;:

n Gebürge Sriebe du

TA

itet. 27) Suo, Gallo - Graciz.2$

) $Sem Sitanifd)e

31) 93ep aabredbene

;rd)

U

^j

]j

(diafen. 29) Oen1o. Octobr. . 50

) $u 15 £ct.

pie etio

r

bent £agt. 22) Interclufus eft fuga ,

bet 9ag i& ibrm serbauer,

j

7)

l

il

u

34) Wuten u bet, Oce

l

lb j

rabe abae(onitten. — 322 linbefannte Dfräe.r;

j

g.

u

n

a

EPISTOLARVM

682

M

i

diufepugnantibus, Pontinio illam partem Amani tenen.

ul

jf

jj

te, ex antelucano tempore vsque ad horam diei decimam

j

|

jf Oi

maena multitudime hoftium occifa cepimus, caftellaque

jl d

I9fex capta,complura incendimus.His rebus ità geftis,caftra

P

Á«

Ul

j qonn

in radicibus 347A mani habuimus apud aras 35 )Alexandri

g D

quatriduum, &in reliquisAmani delendis agtisque vaftan-

qmtt

dis, qu& pars eius montis mez próuincie eft, 1d tempus

n

i

20omne confumfimus. Confe&tis his rebus ad oppidum Eles-

un

jcnoted

dec;

thberocilicum 2 «) Pindeniffum 37) exercitumadduxi: quod

cum effet altilámo & munitiffimo 1oco,ab 11sque incolere-

enH?ae.'.w

j

j

)

/

1

gt

tur, qui neregibus quidem vnquam paruiffant , cum.& fügitiuos

a t

reciperent, & Parthorum aduentum acerrime exfpetia-

jl

rent: ad exiftimationem imperii pertinere 38) arbitrátus

F

j

As

"

Yi

fum comprimere eorum audaciam , quo facilius etiam ce-

terorum animi, qui alieni effent ab 1mperio noftro, 39)

vidordit

2Ifrangerentur. Vallo & foffa cireumdedi, fex caftellis, ca-

uifiiente

j

isque maximis fepfi,aggere, 49) vincis,41) türribus 42)

oppugnaui : vfusque tormentis multis, multis fagittartis,

gt

magno labore meo, fine vlla moleftia, fumtuue fociorur,

usvb

Qinmmi

feptimo & quinquagefimo die rem confeci: vt omnibus

f

0.

partibus vrbis difturbatis 42)aut incenfis,compulf

im

veii mb

aateftatem meam peruenirent. Hiis erant finitimi pari fcelere

varteatetn

& audaciaTibarani: 44) ab his, Pindeniffo capto, obfides

diimis f

accepi.exercitü in hiberna dimifi, Q.fratrem negotio pra-

ten. Querts

pofui, 45) vt in vicisaut captis aut male pacatis exercitus

patltmsd

omfomilari

23collocaretur.46) Nunc velim tibific perfuadeas, fide his

rebo ad fenatü relatum fit,me exiftimaturum fuimam mihi

muaiudm

laudem tributam , fi tuhonorem meum fententia tua com-

ii

n

probaris.47)Idque,etfitalibus de rebus grauiffimos homi-

u

um

nes &rogarefolere & rogari fcio:tamen admonendum po«

UM V

24tius tea me, quam rogandum puto. Tu es enim is,quime

fis m

tuis

odl

bürge.

250 23€9 benen (Denfataler, bie bert. Alexandro $u €fremn vareti

Inhm qudem

aufgetidbtet voncben..— 26) Get Sreybereem vou Cilicier eom dne9«ece

liber, unbx^i£. 37) Vid. lib. 2. ep. 10.. 38) Ad exiftimationem im-

perii pertinet, e8 Dieuet qur Stenommtee eined Generald. Alieni funt ab

( r i f

t a

imperio noftro , fic mb mit unfevim SAegitent nidt uu(víebem, — 0) tPRit

LUE

$acfterieu.

41) 9t

turmeDadern. 42) 9it & bürtton, bacaué bie

Montittion.

Giabt fonnte befebo(fen mwerbet..— 43) Difturbare vrbem , eine Gtabt

J

eetonüen. 44)108 unbefannte 93blfet. — 45) d) babe ibribie Drbre

]

|

l

Bmritg

aeacbeit , ibn bain beftellet.

46) O 5ep benen nurübigen £eutet

J

DODTT

genugfome Seaanidiart einquartivef vverbe ,. fie ii Batie $u baltem-

M

z

A0 j

f

.

47) Honorem alicuius faa fententia comprobare , jij jenianbed. Cbre

l

ET

)

!

"Ug

aMc mut beotragen , Diefelbe vurd) feip votum mut beforterm.

48) Tan-

CICERONIS LIBER XV,

683

VN

Itim

tuis fententiis fzepiffime ornafti: qui oratione,qui praedica-

"

!

üdecm

tione, qui fuiiis laudibus in fenatu, in concionibus ad cz-

N

tum extulifti. Cuius ego femper tanta effe verborum pon-25

J ]

ä

hi

at

j

dera putaui, 48) vt vno verbotuo,cum mea laude coniun-

&i

Go, omniaconfequimearbitrarer. Tedenique memini,26

iBf

l

od

yh

cum cuidam clariffimo atque optimo viro fupplicationem

Usado

non decerneres,49) dicere, te decreturum,fi referreturob

l

u

easres, quas is conful in vrbegeffiffet.'Tu idem mihi fup-

itma

.:

d

b

I

plicationem decreuiflitogato, 50) non vtmultis repub.

benegefta, fed, vt nemini, repub. conferuata. 51) ' Mitto27

t m

Htirens

52) quod inuidiam, quod pericula, quod omnes meas tem-

eftates & fubieris, & multo etiam magis, fi per me licuis-

IU sf

et, a yfubire paratiffimus fueris: quod deniqueinimieum

10 at us

meum, s4)tuum inimicum putaris: cuius etiam interitum,

oero nl

)!

vt facileintelligerem, mihi quantum tribueres, Milonis

d,fer a

IN

caüffa in fenatu defendenda approbaris. A me autem haecag

-

lD) du

j

U

u

E

funt profe&ta, quse ego inbeneficii loco non pono, 55) fed

mitsfant

in veri teftimonii atqué tudicii: non vt przftantiffimas

funtois o

[

tuas virtutes tacitus admirarer(quis enim idem non facit?)

Yieq: vt om

i

l

l

;:

k

'

m

fed inomnibus orationibu

s, fententiis dicendis , cauffis a-

TU cOmpu

gendis , omnibus fcriptis,

G

rzcis, Latinis, omni denique

varietatelitterarum mearum, s6) tenon modo iis,quos vi-

t

il d

diffemus, fed ii$, de quibus audiffemus, omnibus antefer-

Mrprentg

rem. Qusres fortaffe, quidfit, 57) quod ego nefcio, quid29

at

gratulationis & honoris a fenatu tanti seftimem. Agam iam

lat fl

tecum familiariter, vt eft & officiis noftris mutuis & fum-

m i

ma amicitia dignum, 58) & neceffitudine etlam paterna. $139

anfenbitut vt

quisquam fuit vnquam remotus &natura & magis etiam,

us

vtmihi quidem fentire videor, ratione atque doGirina ab

inani laude & fermonibus vulgi, ego profecto is fum. Te-3I

slmonr?

ftis éftconfulatus meus,in quo,ficut in reliqua vita , fateor

ennit

MM

eame ftudiofe fecutum, ex quibus vera glorianafci poffet.

Xpec-

vuiropiti -

Ipfam qui:d'em gloriam per fe 59) nunquam putaui e

Cilieni

ten-

exita

j

48) Tanta eius funt verborum pondera , feine 9berte baben fo vicl unb

ero(fen Sadibrud.

49) Supplicationem decernere alicui , eittettt eiit

mtfü,ï'; mitmïgf

$oanf(eft suetfennen.

so) Qu Sriebenascitert.

$1) A Catilinaria

i

"i

eoniur&tione.

orbep, übergebe mut. Citillfioreigen.

It zbu'mml A[l

$2

[afie

$$) Inbene-

TU

$3) Benn id) e8 bátte sugeben toollem, — $4

) Clodium.

"T

u

ficii loco aliquid ponere, eftiaé

füt 'eine

SSobltbat balten.

$6)

»b J

«in nteinen untecfcoiebliden qiffenidaftet, 57) C

aufiz.

a$ Die

"T

lirfacb. fey

58) Hoc amicitia noftra

ignum ,

biefeg. if£. uuferer

T il

Il

Sreunbof

d)a?:a

aftánbigr (doiciet (i Daatt.

56.

^l

/

/

[

"

:$9) 8in unp für fæ fäl

o

j n

(

l

CIC

684.

PISTOLARVM

ii

tendam. 60) Itaque & prouinciam ornatam, 61) & fpem

"l

gf

u

32non dubiamtriumphineglexi. Sacerdotium 62) denique;

il

q

i

cum (queifiadmodum te exiftimare arbitror) non difficil-

. Qf

(

lime confequi poffem, non a

etiul.

Idem pof* iniuriam

W,,;pem

n

.

g(/tnf )

acceptam,63) quam tu reipi

calamitatem femper appel.

las, meamnonimodo non calamitatem , fed etiam gloriam,

nl

gt

ftudui quam ornatiífima fenatus populique Rom. de me

fs eui

C

dl

33iudicia intercedere.Itaque &augur polfteafieri volui,quod

anteaneglexeram: & eum honorem, qui a fenatu tribui re-

a hi

. bus bellicis folet,64) negle&tum a me olim , nunc mihi ex-

p

qun n n

J

li

34petendum puto. . Huieme voluntati, in qua ineft aliqua

m 'UHWI

vis defiderii ad fanandum vulnus iniuriae,65)vt faueas,66)

gt

adiutorquefis, quod paulloante menegaram rogaturum,

g p

3svehementer terogo

.. Sedita, finon ieiunum hoc, nefcio

j

ol

quid,quod ego gelfi, & contemnendum videbitur :

äd tale*,

il

atque tantum, vt multinequaquam paribus rebus 67) ho-

Aipeii n

|

36nores fummosa fenatu confecutifint. . Equidem ctiam mi-

gt

jiit t

d

hiillud animum aduertiffe videor (fcis enim quam attente

dl

teaudire foleani) 68) £e mom tamresgeffas , quam mores , inftz-

BRDUD:

tuta, atque vitam imperatorum

eühare folere £ babendis aut' nom

! enpatit

37babendis bonaribus.

uod fiin mea cauffa confiderabis, re-

| Qu n

eriesme exercitu imbecillo contrametum maximi belli,

irmitfimum prsefidium habuiffe , eequitatem & continen,

n

TR

$8tiam. Hisego fubfidiis ea fum confecutus; quee nullis le-

Mb fro. &l

gionibus confequi potuiffem: vt ex alienif(imis 69) fociis

amiciffimos, exinfideliffimis firmiffimos redderem: ani-

tf

mosque nouarum rerum exfpetiatione fufpenfos : 70) ad

.

(fcuw, ) Adug

eneuolentiam traducerem.Sed nimis hac

*

Guectl n d

39veterisimperii b

- w

multa de me,przéfertim ad te, a quo vno omnium fociorum

? greqiai, Q

querele audiuntur, cognofces ex iis, qui meis inftitutis fe

Mp

4orecreatos putant. Cumque omnes vno prope confenfu 71)

de meapud te ea,qus mihi optatiffima f'unt,prasdicabunt:

tum dug maxime clientele tug, 72) Cyprus Infula &Cap-

2-

é5) Gloriam expetere, mad) 9tubnt unb Core freben..- 61) Oa idj

EU

bie SDropins i guter Citanb gefeat. lib. s. ep. a.

2) Auguratum,

€3) Stcmlid) , ba id) wueeroienter fExeife in8 G[eub gebet mu&e.

64) €r serftebet ble Supplication, ober ein. folenned Dautfett-

65)

EAIT

l

Blj

X et unvedtmafiger fanbes « 2Bertvtifuig.

66) Voluntati alicuius

UET

fouere , jemanbes 93eríangen nid)t gumiper fegm. — 67) 9Da fic Ui ge«

Jn. bäbtn

vingfieu fo 6iel nidt ectbatt baben.

63) Ye. ell.. &9) Sibgencigteo

Htf lus

ficit. Suntesaeneffeg.

70) Ánuni nouarum reram exfpectatione

L

fufpenfi ,, Gemtiber, bie gadj neuen Goinger febr. begíerig ffgo, — 717

£9ut eubetliace 3uifaat

72) 8 tear büuwaló eine joc ov un-

L

7

7

L

li

J

CICERONIS LI'BER XV.

685

fd()tm

l

:

n

M

üociæ reenum tecum de me loquentur. lPuto etiam

tb

)'l

?ä

)Il

i

Ó

li

E

ll

:

li

D

l

Qs

D

egem Deiotarum , 73) qui vni tibi eft maxime neceffa-

ll

-*ius. Quafi etiam malora fünt, & z om»ibus J&culis paucio- 4X

lf

À

:

ll

|

yes "uiri reperti fünt,qui fuas cupiditates ,| quam qui boffium . co-

N

pias wincerent ; eft profetto tuum, 74) cum ad res bellicas

Xuli

(j

oft

d

hzc, qua rariora & difficiliora funt,genera virtutis adiun-

il

d

:

fc

:

xeris , ipfas etiam illas res geftas iuftiores effe & maiores

UL a fs

putare. Extremumillud eft, vtquafi diffidensrogationi49

0l

IIf 1

lts

mes, p2ilofopbiam ad teadlegem:75) qua zec mibi carior vi-

V lquigii

la vnquam ves in "vita fuit, nec bominum generi maius a diis

vounus ellum eft datum. leec igitur, quee mihi tecum commu-

LA

. mis éft focietas ftudiorum atque artium noftrarum, qui-

U f

ATU N

'busapueritia dediti ac deuintti, foli propemodum philo-

fophiamillam veram & antiquam,qua quibusdam otii ef-

gldcbitur:f'cdif;

fcacdefidie videtur,76) in forum 77) atquein rempub.

JOUStEQU )

Jyiden ean;

atque in ipfam aciem pgne deduximus,tecum agit de mea

laude, cui negari 79) a Catone fas effe non puto. -

uam

Ri um at

obrem fic tibi perfuadeas velim : fi mihi tua fententia tri-

0 um i

butus honos ex meis litteris fuerit, me exiftimaturum,

rb

eum 79) au&toritate tua, tum beneuolentia erga me, mihi,

f ultedt:

um moxym

quod maxime cupierim, 89) contigiffe. Vale,

Watem r

qev cined worncbmen SRanned su Stem prote&ion, mie mod) beutto,

us um

ec& Gaged bie Garwinale ju 9om Prote&ores goH biefen Wüb jemem

cailimi j

S&eidien fiub. . & ftanb bier Gpperm ub Gappasocien gleid)fam unter

Yorrecdatom: t

Per Sormunbfd)aftbed Catonis. 72) Tecum de me locutum effe.

Officium, 75) Adlegare quid ad aliquem, einemn ettonó qu[doictem. 76)

,

ipenfos:

Genus hoc iili orii & delidie effe videtur , $

e? (deiuet ibnt eine 3(rt

v Seltimi

$5ni uigiagange unb Gaulbeit ju fepr..— 77)

:g

at Geridote,

8) Ne-

Qrntum hd

' gare quid cui, titent etrvas abfdblagen. 79) Go wobl. 8o)

"

emlid)

bie Supplication.

^

j inüit;jip

mpedit

fynt t

V.

pnus lnfb'

k

mïää

M. CATO M. T. CICERONI IMP. s. P D.

(

j

$£v ent(nioiget fíd), oa6 ev oie Sapplication mid)t Decretivet

T^L

babe, unbo beseuget feine Sreubce, o«f eebod) geíceben

j

j

Va

fey-. "Dábey verfidyevt er, oaG ev ibn viel treflid)er ini

(

o

Xatbe berauegeftricben babe, ale O'ie-je'mgïeu,we'ldyetl)m

1".

D)

1

"

j

vr :'f

guil n

!

/

:."i. :

b*ae IDantSeft 5&42&*34&;: battem.

!

od

jj

p

r

TU

Ji

)

J

CIC

686

EPISTOLARVM

uod $ respub.me , & moffra amicitia. Jortatur » libenter. fa-

Næmüm,a)

i

Q

m d

eio, E5 tuam virtutem , innocentiam , diligentiam cognitam

yany

Ye

gtau

án maximis rebus , domi togati , armati foris , 1). pari indufiria

j

um

2 adwiniffrare gaudeam.

Itaque quod pro meo udicio facere pa-

g

j

PU

s

que

tui, "vt innocentia , con[ilioque tuo defenfatm prouinciam , ferua-

Mil

!

jpu

o

tum Ariobarzauis cum ipfo rege regnum , fociorum. reuocatam ad

'

fludium imperii nofiri vveluntatem , 2) fententia mea 65 decreto

QY Eta 111.0

|

'

af

| daudarem , fecz.

Supplicationem decretam , fi tuy qa n remihil

|

j

r

d gt

| fartuito, [ed f'mma tua ratione & continentia reipub.- proutfum eff ,

3) diis immortalibus gratulari nos , quam tibé referre acceptum 4?)

r

lts

atl

D

m1uis , gaudeo.

Quod ff triumphi praregatiuam. putas füpplica-

LHionem , y 65 zdeirco cafum potius , quam te laudarz mauis:: neque

hat

'omeis d

Jepplicationem fequitur femper triumpbus ,. 6$ triumpbo multo cla-

lnl

rius eft, fenatum xz'udicære potius man[aetudine ($ inmocentia im-

peratorís proninciam , quam. vi militum aut' benignitate. deorum

tin fpitmt

S retentam , atque conferuatam effe.

Quod ego »ReA fententia cene

a fp j

i t

Jebam , 4 ) atque bec ego ideirco ad . te contra confuetudinem meam

pluribus feripfs vt , quod maxime wvolo, exiffimes me laborare , vt

TE

tibi perfaadeam , me &£ "weluiffe de tua maiteffate 7) quod amplis-

1

lgt

ia u

femum fim arbitratus. t9. quod. tu maluiffi. fatlum. effe gaudere.

'

Vale, & nos dilige, €$ inflituto. tipere. feueritatem. diligentiam-

T amiuüm

I

DI

tfeany

que fociis ( reipub. prafta. 4&)

-| atl

1)3

ü Gricbeng-unb SriegtSeitent. $) Reuocare volun

H

fa-tem alterius

,f

ad ftudiwm alicuius rei , jéntatt

pei foieber babim lenen, baf er ber Gadyt

imsft

l

Yiplevi

geneiat bteibe.

3) Prouiderealicui, auf jemarbes $3c(ies bebadht feni-

moftun Jj

;

)Hoctibiacceptum refero , ed$

(chreibe ib bie sut, meis id) bir Dant.

xl

$) 9Benn bu mieine(t, bag bie Supplication eir gemiffer 3Borbote fep be8

|

E

Dunclmisdt

nadfolgenben Sriuy

mpbá. 6) Hocego mea fententia cenfeo , piefeé í

um inotte

taeine Sneinung.

7) Dignitate, boben SÍnfeben. 8) dabre fort, benett.

: ]

diid $u bieucm.

aQ

æll;iirten ub bgrä)ïep. nad)bré

Vl

R, n

M,T,C . M, CNXTONTI S, P. D,

tpsN

Yi

|

!l hi

ä

f£revrófnet ibm fein Deranügen, bag erj aus feinem vübmliQ

fivit

den Dortrage su Ratbbaufe, von feimer Devfon gefdopfs

ub

j

fet; verai(fer oabey nicbt, ben Catenem5u flattiven, tuno

0. Q Trimp

Wi

MRU

bittet, oaf er fíd) nur (reuen wolle über oern oecretirtem

diidig

W Cs

Criumpb,wenn er gleid) oa3umicbr bebülffich feyn wollte.

fl ww

Vrj

Lætus fum gaudarz' me ,

inquit He&tl)r,', 1) opinor apud

-

TM

; Mibf

1) QüBar bed Priami Go0n , ber (id) im bent æroianif?m gfäni:äe

MT

i

i

LA

i

M Áj

y

*

*

Y

CICERONIS LIBER XV.

627

t

Næuium', QS abs Te pater laudato-viro. Eaeff enim pr;*ofääf-; - o

Jdlqw m

WV»]»

)l

1 i

cundadaus , que ab Zs profrciféitur, qui ipfi im laude vixerunt. Ego

yero 3) vel gratulatione litterarum. tuarum , vel tefti-

^

" /4"(7»

moniis fententiee dié&te , nihil eft, quod me non adfecutum

nf

. Nj

utem. Idque mihi cum ampliffimum, 4) tum gratiffimum

Wtnji

LT

eft,telibenter amicitie dediffe, 5) quod liquido 6) verita-

) nl

7['1!

lj

ti dares, Et, finonmodo vnus, 7) verum etiam multi Ca-

8

!d t

tones effentin ciuitate noflra, 1n qua vnum exflüitiffe mira-

hi ! jf,

bile eft: quem ego currum , 8) aut quam lauream 9) cum

tlþl tl

lg Y

Althug, ;

*;-.11

tua laudatione confenrem ? 10) Nam ad meum fenfüm, 11) 4

& ad illud fincerum ac fubtile iudicium 12) nihil poteftes-

d m'm;?ua

felaudabilius, quam eatua oratio,quse eft ad me perferipta

!riampg'o ny/

*

ln

9 TOA

l-

a meis neceffartis. Sed caufíam mes voluntatis, non enim 5

dicam cupiditatis, expofui tibi fuperioribus litteris : quze

i lmign/lz!e hn

etiam, fi parumiufta tibi vifa eft , hanctamen habet ratio-

( a fs

nem,f3)non vtnimis concupifcendus honos : fed tamen fi

T conþcrudimmm

deferatur a fenatu, 14) minime adfpernendus effe videa-

i m la,

tur. Spero autem illum ordinem 15) pro meieob rempub. 6.

dtt j ml

fufceptis laboribus menonindignum honore, vfitato pre-

/

fiim tj]: K

fertim, exiftimaturum. Quod fi ita erit,tantum ex te peto,Z7

at dipiy

uod amicifíime fcribis,vt,cum tuo1udicio, quod amplis-

fimum effe arbitraris, mihi tribueris, fiid , quod maluero.

cevoluptten t

acciderit, 16) gaudeas. fic enimt eciffe te, & fenfiffe & ve-

rinfen

rius fcripfiffe video, resqueipia declarat tibi illam hono-

ff

rem noftrum füpplicationis fuiffe iucundum, quod fcri-

u d

bendoadfuifti. 17) Haecenim fenatusconfulta nonignoro 8

vj t

ab amiciffimis eius , cuius de honore agitur, 19) fcribi fo-

ia cuto, W

. Ms

lere. Ego, vtfpero, te propediem videbo, atque vtinam

rep. meliore , quam timeo.

VII

fignafifitet, ) mar ein ComicQs ; ber sorDed Cic. Seiteu chEBet. lib.. |

$-tp. I2.

2) 9haz mid) aber Detrifty f02 « 4) Hoec ampliflimum mihi

H

eft , ba$ aereid)et mir 2um gro(jeur?tubm. $) Amicitie dare quid, etras

Sreunbfd)ofts balber tbun. .6) J ffenbatlid), obne allen Bueifel. 7)

ola

[

j

n

u

Cato. $) Triamphum, (Denn Utv Imperaror tourDe aup einen elfenbei»

nj l

N ,u

nernen 3 ageg mit oter soeifen Dfevpen gefabren. — 9) Coronam. ts

jf

!aww

gleidjen bie Gieger auf bems Sooupte au tragen píteaten. ^ 10) 98et

gíete

den.

11)500

meinem Ginie, mener Seinung nad. — 12) 9

i

ad)

bererienigen Gebanfen , melde aufricbtig uD (d.rffimig von cuer

! I) OP]HUI'

Gacde urtbeifen.

13) Gs bat es vad) eiae fold)e S3ercanonig pamit.

14) Mihi.

15)Stnatorium, 16) jenn nüir Der Skatb einen & riunpb

SV

serftatten fofite, r7) Oaf u Bi(E sugegen gemefetu od ed imeceraefchrus

T

ben mvoovben.

18) Dahonore eiusagitur , 8 betrift [eiue £bre uno 9teo

Fr

uonniee , fier berubet qufxuff

.

i)Eum

(

$88

EPlstLARVM

j d

ojel

n

odl

. VI.

i

eu

RH

(10

j ,[A

. M. T. C. PROCOS. C. MARCELLO CO

qïl

fl

j f«

S.

if

DESIGN. $. P. D.

qili

!

f)?

!

u

ffv avatulivet beit Cuo Marcello 3u ber erlangtem äürþer,

mei(tev» &telle.

ii

.x(guuilfl""

[ MM

m

X Taxima fum latitia adfe&tus, cum audiui teconfulem

i

i.

E

fa£&tum effe: eumque honorem tibi deos fortunare

volo, 1) atqu

eate proo) tua parentisque tui dignitate ad-

o miniftrari.

Namcum te femper dilexi amauique, quod

"

iffimum cognouiinomni varietate rerum mea-

mei amant

rum: 35 tü

mpatris tui pluribus beneficiis, vel defenfus

VM

triftibus temporib

us, velornatus fecundis: & fumtotus

vefter , 4)

& effe debeo : cum prefertim matris tuse, gra-

tima femina,maiora erga falutem digni-

viffimg atque op

d

tatemque meam

ftudia, quam eranta muliere poftulanda,

Malu D

3

perfpexerim. Quapropteratepetoinmaiorem modum,

ITH

vt me abfentem diligas atque defendas.

t

1) Eum honorem tibi Deurà fortunare volo, id;kwiszd)e bit Gi(üd

J

unb Gecaen won G Ott s bie

« Cbrai«&telle.

2) Stady.

3) $m

aigint

nteitien GIidtae umb Wnoludi« $

&

llen.

4) Sum totus tuus , íd) but

fidumomi

prefnts o

Tlb Vi

?em gam ergebeufer DDiener.

VIIT.

Wafmiszc l

Vitc tv

C. MARCELLO COLLEGAE

plmodol

M. T. C. PROCOS.

S TE

"

Vr v

-££r gratuliret oem Dafetr 31 bem 5ürgermei(tere 2Imte feis

TR d

nes Gobnes, uno recommenoiret fíd) in feinev 2f owefenes

OTRUR

beit.

Qs

arcellum tuum confulem faQtum , teq; ea Ieetitia adfe-

WY

&um effe,quam maxime optaftimirandum in modum

At &tf

gaudeo: 1) idq; cum ipfius cauffa,tum quod te omnibus fe-

3

BULOTET

ca me fin-

V.

CUxadäifümis rebus diginifümum iudico:2)culus erg

N f

gularem

1

PO

j

o C

1 lMiraxzäill;txin m()duxi—gau.d;re, fictüiber aHle tta(fen febr freuen.

2) fOu bif wertb, baf bu med) vélganpere Glacfreligfeiten.

PTTT

T

ii

er:

i

CICERONiIS LYIBER XV.

689

larem beneuolentiam velinlabore meo,vel in honore per-

fpexi:totam denique domum veftram vel falutis vel digni-

N

tàtis meaitudiofifimam cupidiffimamque cognoui.(Quare

]

^

a

gratum mihi feceris, fi vxori tuze Iunie, grauiffime àtque

optimz femins,3) meis verbiserisgratulatus. 'Ate id,

" Uy

,

quod fuefti,4) peto,5) me abfentem diligas atq; defe/ndas*..

lebeft, 2) Grauiffima femina , eie anfebnlid)e, erbare Statrog. 4)Pro

Dd

j

|

l

con[ueuifti.

S9$8ie bu bíaber getban bafr, uad) p

iner beflánbigen &t

ii d

:

M

teobitbeit.

5) Vt ell.

Vr

D

AL UUQD v

OX

"Ut Ming

Ms vl ii

M. T. C. PROCOS. M. MARCELLO COS.

undi: d n

Y

immatr'stuæ]:

SQ P. DO

Atutemde

Tuiete lt

ffr gratuliret oem Marco Marcello , aää*fein 2ruber Cuus

D nj

Marcellus. 20üvaermeifter voroen, unoó bDittet um eineim

dis

*tad)folger i oev 3egierung oev provins.

e & pietatis r)intuos, &animi in rempub. & clariífitoi

». wl

T

TP

atque optimi confulatus , C. Marcello confulefatto ,

TYTRCNI

fru&tum cepiffe 2) vehementer gaudeo. Nondubito quid 4

prefentes fentiant. nos quidem longinqui, 3) &ate 1pfo

miffi in vltimas gentes, 4) ad ceelum mehercule te toHimus

veriffimis ac iuftiffimislaudibus.Nam ew te a pueritia tua 3

vnice 5) dilexerim , tuque me in omni genere femper am-

liffimum effe & volueris& iudicaris: 6)/w» hoc veltuo fa-

£0 CL

0 7)vel populi Rom.de teiudicio 9) multo acrius, vehe-

mentiusque diligo: maximaque lgtitia adficior, cum ab

vtv at

pin d

hominibus prudentiflimis, virisque optimis , omnibus di-

&is,fattis, ftudiis, inftitutis, vel metui fimilem effe audio

ve

i

l

l

|

t.t

d

fjf

M

1) Sver eufridtiger £iefe. — 2) Fruétum caperealicuims rei, einer

3) 9fSeit ente

Su&en mepon baben, eie Grucbt tosvon einfanmlen.

,

j

feruet. 4) Imperii Romani , i €iliciei./— $) Vnice diligere quem, eio

gen berdid) lieben. 6) !u baft ur allen Gtücfen , un? bey aller Gee

a)cuiwïä:ä;ï

legenbeitiauf allerbanb 9lrt tb Sfaeife mid) geebvet tviflem meollem, — 7)

& Qu Den C. Marcellum juut sDuraermiBece 3imte gebolfeu baft.

$) $4 cd eben Durd)

eget , — Tvnó et, vom

l

j

'M

j

M. T. Crceron. bpi/t,

piefe gaplL an oen ææ;g gel

iE

í

:

:

li

j

i

f"

/

CICE

690

E*PISTOLARV»M

]

t j

i

4

veltemei. Vnum vero fi addis ad przeclariffimas res confu.

]u

quehü

atustui,vtaut mihi fuccedat quamprimum 9) aliquis,aut

j

ii d

me quid accedat tempórisadid, quod tu mihi & fenatus-

" l ïh

renl

w](f

-eonfulto & lege 10)finifti, omnia me per te confecutum

japatt

ütabo. Cura vt valeas, & me abfentem diligas atque de-

U'*'EB

) I

ua mihi de Parthis nuntiata funt, quia non puta-

TU

:5 fendas.

:

W

)puet

bamame etiam nunc fcribenda effe publice,11)propterea

]

j*l

!

;

;omm

j

ne pro familiaritate quidem noftra volui ad te fcribere, ne

:

;

'

j

jl

"

)

jj

decen

cumad confulem fcripfiffem, publice viderer fcriptiffe.

m

f eomi

ä

*irbalte. 9) 9Gnenifid) nad) verffoffenent Cjabre, — 10) Curiata. vid. lib.

nuqäïmtmidxt í

at t ^

;

a.ep.7. 1:)la S$enatum. 3cil id) od uidjté geroiffeó Be?id)ten fa.

]

2

i

HW

l

X.

p

M- T- C. IMP. C. M

ARCELLO COS. DE.

DICS . m P IN

urel

r

qEr abbrefiret (idb bey oemODürgetmeifter, bamiter ibm 3u

bt

"

'J)ï[)ren ein foleunes 2Dant-« Se(t mxfteilen módre.

sin d

Wil

( Y uum id accidit, quod maxime mihi fuit optatum , vt

|

Q

omniumMarcellorum, Marcellinorum 1) etiam (mi-

P uintotbi

rificus enim nominis acgeneris veftri fuit erga me femper

!

[iténs o

'a3nimus) 2) quum ergo ita accidit, 3) vt omnium veftrum

Jqi foris

ftudio tuus confulatus fatisfacere poffet, in quem mee res

ini, dl 57

z

x r f

geftee,lausque & honos 4) earum potiffimum ineideret : 5)

petoate,id quod faeillimum fa&tu fit, non afpernante, vt

m t nf d

confido, fenatu, vt quam honorificentiffimum 6) fendtus-

f n Dwe

& confultum litteris meis recitatisz) faciendum cures. Si

du

mihi tecum minus effet.9) quam eftcum tuis omnibus, al-

A emptu,

diligi.

At t

legarem ad te i]qlos,ax quibus intelligis,me praecipue

j

Patris

2

dU Yal

tU C

1) 9fug Per Satttí[ie Der Marceller.

2?) Mirifiens nominis ac generis

veftri erga me eft animas, i

AU QU m

ve, münbernemürbige fiebe

br l8 vornebime fente babet eine. fonberBae

AU. Cumgl

geaen mid.

3) Og eà nuu ber geneigte

Simmet, fage idb, fo gerüget bat.

4) Oaf fíe aelobet. umb gerüpmet

DLT

voerberrtónnca.

s)Resmez geftzit

iciderunt in eius confulatum , í

babe meine Oeftene Zbafen. uuttr

feinent SBürgermeifter » 9(mte vere

]

ridytet, 6)3umeiuer

grüften 9tenon

imee.

7) SXad) 9Serlefung. mtíe

;3;1)315?5'

LUR

?

!

/

:

l

1 33itt- E dreibene.

8) Negotii. Iäæen-a id) mit eir menigern zäx::-

ämbztl.

ï

ï

i

ïïï

69t

CICERONIS LIBER XV.

j

T

)

Patristui beneficiain me funt ampliffima. neque enim faz

li

M

l

luti mez, neque honori amicior quisquam dici poteft: fra-

&fm

tertuus quanti me faciat, femperque fecerit, effe homi-

(

I

nem,qui ienoraret,arbitror neminem: domus tua denique

At

tota me fémper omnibus fummis officiis profecüta eft. 9)

«BOHPU(;

whca

n

neque vero tu in me diligendo cüiquam conceffifti ro)

ltl

A

tuorum.

)uareatepeto maioremin modum, vt me per

t

tequam ornatiffimum velis effe? 11) meamque & infuppli-

ücl i n

il

lt

cationé decernenda, & in ceteris rebus exiitimationem fa-

/

tis tibl effe commendatàm putes.

.

:

ïO)ïCurim,xï)hR

à

aLLTT

ii

gaug batte, nicbt (0te geaué Sreunbtaaf

tht sl Omaibas fdmiil

efficiis pro(equi aliquem , einent bie allergróften. Care(en. ermoeifett:

10) 5Ózad)aeaeber.

11) Qu molle

ft meitie €bre u äuïebin au( 2a$

nadbrüdtid)fte beforberm.

[

1

.

M, T, C. IMP. C. MARCE

LLO CÓS.

$& PBOD

h entt n

TRUE

l£ (tattet bey semmräememer feiiie (dbulbige Danijas

güng ab, oag ev bie Gupplication beforoert babe, un

fptrpttm

verviicbert; 088 ét fícb ebeftens einfinoen weroe.

Tj

uántie tibi eur& meus honos füerit; &quam idem ex-

La

ftiteris conful 1) in mé ornando & amplificando ;

Jl

dU

"n

mvet

2) qui fuerás femper cum parentibus tuis; & cum tota

I qunmegt

domo; etfi res ipfa loquebatur , cognoui tárnén ex meo-

ymincdurt:

rum omnium litteris. Itaque nihil eft tantüm ; quod ego

3

afyetmnto, !

non tua cauffa debeam, $) fadurusque fim cum ftu-

m fod

diofe tum libenter. , Nam weegm: intevef, cui debéas : , 4)

m Qu :

deberé autem nemini malui ; quam tibi, cui me; cum ftu-

yis m

dià communia, beneficia paterna, tuaqüe lam ante con-

iünxérdtt: tum aecédit, mea quidem feutentià; 5) maxi-

1

n

)

mum vinculum, quod ita remp. geris átque geffifti ; quià

ínihi cariusnihil eft; vt; quantum tibi omnes boni debe-

M

gl gw.m

bant, quo minus tantümdem 6) ego vhus debearnjnon re-

j

MW

ül'll [

u

m

pl

cufem. Quamobrem tibi velim hifint exitus ; quos mére-

T u

n

ris, 7) & quosforeeonfido: Ego ; fi menauigatio nónmo-

i

»

fábitur;

[A[;('H "

pl

]

-

Facere:

- 3) lo Bücier ii

5) Sidj ii drbfferei 2tnfebel d fehutio D

i

gt

4 9en nam o

bi

ieget iio verpfticbtet (eg..— 5) 9ead) ineineut

n

Mrtbeil: — .6) Gben f$ sitl. 7) Tibi V'eäl'x;m hi fint exitus ; quos im:re'rll's ;

i

d

x

WE

(

692

EPISTOLARVM |

ra*bitur, quz incurrebat in ipfas etefias, 8) propediem te,

vt fpero, videbo.

|

id münfde, bafbu mbaeft mä

9Bereienft unb Soürben aIücfid) fegn.

í

;(;flïd?cmn

$)Hosincurrit in ipfas etefias ,

biejci trift eben in pie fäwlbeöäagq;

g m

i

Q

XII.

aximemihi

'd

!

qulisd

M. T. C. L PAVLLO COS. DESIGN.

Ü

z-

filgtu m

D

G o DX

g,cpetiti0111'qlïl

gt

i£r gratuliret oent Paulle 311 0enm Zaürgermeiüevolimte,nnä

gpodud

bittet, ib über oie gewobnlide 3eit nid)t in oer Dro«

5 od

vin3 31 [a(fem.

vifestemtr. d

tfi mihi nunquam fuit dubium, quinte popülus R.pro

ii f

?

Atl

4 1)tuis fummis inren

)grttt

meritis & pro ampliffima fami-

g U

liz dignitate, 9) füummo

f

dio, cunttis fuffragiis 3) confu-

lem facturus effet : tamen incredibili leetitia fum adfettus,.

D

4) cum id mihi nunciatum eft: eumque honorem tibi deos

eyntuu Q

|

l

Gs

fortunare volo: 5)a teque ex 6) tua, maiorumque tuo-

rum dignitate adminiftrari.

Atque vtinam prazfens il-

palta v

lum diem 7) mihi optatiffimum videre potuiffem, pro-

ij Y

que tuis ampliffimis erga me ftudiis atque beneficiistibi

demus dU

fatteratecont

operam meam,ftudiumque nauare. 8) Quam mihi faculta-

tem , quum hienecopinatus, nec improuifus prouinciz

Mltisgume

cafus eripuit: tamen, vt te confulem remp. pro tua di-

|

uI

!

AR

j

Tif

gnitate gerentem videre poffim, magnopere a te peto, vt

ä

operam des, 9) efficias, nequid mihifiat iniuriz , neue

Jm. al

uid temporis ad meum annuum munus accedat.

10)

ARittrn vt

uod fi feceris, ma

Wt m t

eiümulus accedet.

gnus ad tua priftinà ergame ftudia

WEQUe o

XIIL

"t g

65 feDus

1) fieaen.

2) ff

«ge ber anfebntiden Samilie.2) 9mit eiabtlli^

ger 9abl, einmütbi

Suffragium, cig Votum 8bet

finnme beg ber

DMTOR

4) 2utfan

ä'm'

dit alauben, mie febrid) mid) gefreuet pate. — 5)

J Md

C minfde etr.alled &

lüd, unb aller Gegen iu oer erlangten brert

M nüm. 1

2iele. 6) Y 7)S50emlióy babu sunr 29ürgernieifter bift ermeblet

"16 n j

7

i, s

Worbert. 2) Ope/am fuam ftudiumque alicui nauare , einer alle fduleis

e Oa eiiqn

j

9) & ell.

t ii

a

-

10)

uf id) nid)t übrr bie gerbpntidbe

4

fbrede árip t oer Troeins Dleiben

Lutfe.

.ïji(. 10) kf ái

) $d

: VWo i il

]

a

-

"i

o

CICERONIS LIBER x;'v. i

693

o

N

XIIT.

i

ln

l

M. T, C.TMP. L, PAVLLO COS, S. P. D.

UET

Ü

!

lj

£v eviudyetoen 2Sürdermeifter, ibute eine Supplication 311 O0«

cretivem , imo

10üroe.

empfteblet iþmxim übrigen feine f£breuno

ixime mihi fuitoptatumR ome effe tecum multas ob

05 o

l

M

eauífas,fed preecipue,vt & in petendo & in gerendo

confulatu meum debitum tibi ftudtum perfpicere poffes.

Acpetitionis quidem tuz ratio mihi femper fuit explora-

ta: I) fed tamen nauare operam volebam. in eonfulatu ve-

Htvl

LU

10 cupio equidem,te minus habere negotii: fed molefte fe-

ro, me confulem, 9) tuum ftudium adolefcentis 3) perf

xiffe: te meum, cum id eetatis fim,4) perfpicere non po

äe?

Ittenpr

Sed zta, f'ato nefcéo que, contigilfe arbitroryut t£hz ad meornandum

mlj

$) femper detur f'acultas: mibi ad regunerandum nibil fuppetat, pra-

SUfturis r

1

ter. voluntatem. Ovnafti confulatum, ornafti reditum meum.

It um d

6) Inciditmeum tempus rerum gerendarum 7) in ipfum

pelonorem d

confulatum tuum. 8) Itaque cum &tua fumma amplitudo

'

l, Drunt

&dignitas,& meus magnus honos,magnaq; exiftimatio 9)

poftulare videatur, vt a te plurimis verbis contendam,

Ym vt

ft pb r

acpetam, vt quam honorificentilfime fenatusconfultum

de meis rebus geftis faciendum cures, non audeo vehe-

inie t

menter ate contendere, neaut ipfze tue perpetug confue-

hum n

uf r

tudinis erga me oblitus effe videar , autte oblitum r0) pu-

tem. Quare vtte velle arbitror,ita faciam,atq; ab eo,quem

p p

r t

Oinnes ge

ntes fciunt de me optime meritum, breuiter pe-

tam. Sialiconfules effent, ad te potiffimum, Paulle,

