et ſacuas praeſertim priſtes, ac canes ma-
rinas, quae naues ipſas conſcendere nitun-
tur. Metum noſtrum auget ſonitus ingens
maris, et quod in limo ſidere ſubito, aqua
deſiciente, naues noſtras animaduertimus.
10 lam timent milites ne, ignobili fato,
pſcibus dilaniandi, reditu negato, relin-
quantur. 1T1 um n quispiam ex alta prora Pro-
ſpetla-

— „

INTERPRETAT. FRAGM. 113
ſpesktaturus, et manibus denſum aerem
amouere conatus, quum nihil ulterius cer-
nere posſet, 15 et uix etiam reſpirans coe-
0 Pit ita ſocios alloqui: Quo ire contendi-
mus? Nos deficit ipſe dies, et ulteriora
I4 aeterna nocte obtecta uidemus. An popu-
los ſub alio coelo poſitos, atque alium or-
Gr e bem, de quo litterarum monumentis nihil
. — proditum eſt, quaerimus? 20 At Dii nos
LrIun reuocant, noluntque ultimum naturae finem
adſpici, a mortalium oculis. Quid maria
nobis minime concesſa et Numinibus ſolis
Peruĩias undas remis findimus, eorumque
quietas ſedes turbare fruſtra aggredimur?

l, Aun
Nti ntn
hebtie.
cito, 4
Iton
;
rꝛ alitl J
nitun⸗
es
. 1Gu M
rtinus⸗
fn
ax H INDEX

FELIOCITER

—
. 1

e = =

I N D E X
7EEB ORVM LoA4z.ßlnnοπ.
E7 KREKEY M

1 primam elegiam, TII alteram, II ter.

tiam, F. fragmentum, numeri barbari
uerſum ſignificant.

A

Abire in vires I5 117

Abrupta fides III, 4

Accola campi I, 231
Accumulat metum F. 8. Hoc eſt, auget nu⸗

merum eorum quae timenda ſunt, quaſi
cumulo aliquid noui addens. Sic SA BI
NVS epiſtol. Demophontis, uerſ. 64:

Non tamen excuſo reditus, licet undique

Jata

accumulent caugas, tempora arua eto.
Accujare annos ſuos I, 104
Actium, Narnaniae oppidum II, z

Actius,

Alliut,
Alie!

Alniſi
AMniy
Mie,
Aluerſa⸗
hetig,
AQLemathi

4.
non e
Praele
dermn/
Aua

10/

ren
euan

1dn
rtee
Aulzh
Aunm .
(r
en i⸗

.R Atre
4ide⸗
4Alernr
Aiena

Ueh

NN

I e.

Arbari

get

Jun

1.

Aitn

8461

IN D EX

Altius, pro Apolline II, 1

Adire Deos I, 290

Admisſis acqnis labi I, 2 50
Admisſi equi I, 320

Adſpice, pro uide, conſidera, expende 1,346

Aduerſae gentes, pro hoſtibus I, 182

Aeetis, Medea II, 110

Aemathius puluis, pro pugna Philippenſi 1,
43. Pugnae, ſcilicet, aeſtiuo tempore
non committuntur ſine ingenti puluere,
praeſertim equeſtres. Hince HORAT.
taxrm. lib. II, od. I, u. 22:
Audire magnos iam uideor duces
non indecoro puluere lordidos.
Aerem rumpere F. 13

Aeuum omne, pro uita tota I, 42. Sic

deòr, unde Latina uox, pPasſim, apus
Graecos, pro uita.
Aeuum totum, pro aeternitate I, 267.
Aeuum pudice actum I, 41
Aßigere pectus pectori 1, 91

Agere intus lacrimas I1 114
Agitare mente I, 2 5
Asgrinpae (Marci) funus I, 67

Alcyonum gqueſtus I, 107

Aliena aequora; quae hominibus ſulcare

nefas F. 21
. H2 Ali-

INDEX

Alimenta Jumfit de flamma L, a55
Almus Caeſar II, 13. Ab alendo deducunt
grammatici, et pulchrum ac iluſtrem ſigni-

ſigare docent. FESTVS: ALMA,
Jancta kue pulchra, uel alens, ab alendo,

Aloidae uicti II, 87. Fabula nota eſt ex
HOMERI O1 A, us. 304, et

APOLLO DOROI, 7, §° 1
Alpes latebrolae I, I/ W
Alpinae ualles I, 38

Alte excidit, hoc eſt, cx alto 1,1 111

Alte nata I. 379

Altior bumanis malis I: 60

Altus Caeſar I, 4‧ 3 2
Aluus communis tribus fratribus 1I,8 95

Amans pro nocturnis amoris fürtis operam 4

dante II, 29
Ambo de iis dicitur, qui uno tempore ali-
quid faciunt I, 452
Amici propter amicos III, 24

Ammnes decec ira 15 2 5 %

Andromache morte viri attonita I 319 vid.
HOMER. Tiad. X, 460

Anguſta conditio hominum II, 118
Amnimam fugientem excipere I, 97 et 158
Animi mortuorum ad maiores ire crede-

bantur I, 162 et 330, iisdem ſtudiis

de-

gele

pero
An

l

Mmni ne
MLtoniae

Dema
N4

AMytoniut

guodd

NXNIEC
Mttonij (
riur
huh ni
64hulun
pilus

Abite, 1
liu

l u

8⸗ a⸗

42 Nan
uen

lgcan
(gi .
LMA
Alencln
eſt eai
04, 4

Operan

ore I.

Argutus pro canoro II, 36

IN D EX

delectari in Elyfis campis, ac c apud Su-
peros I, 332 “
Anni aliis detracti, ut aliis optarentur
1, 413
Anni non numerandi, ſed facta 1, 447

Antoniae Druſi uxXoris laudes I, 299, ſeqꝗq.

De mutuo eorum amore, uide VALER.
M A X. Iib IIII, cap. III, ex. Kom. 3

Antonius (M.) Bacchas dici uoluit II, 57,

quod liquere posſit ex elegantisſimo 8
NECAE loco Suaſoria prima.

Antonii (M.) Latinitas II, 68

Anxius mentis Il, 398

Apolo miles in bello Actiaco II, 53
Appulum oppidum Daciae I, 388

Appulus Dacius I, 387
Aquae cadentes ad conciliandum ſomnum
11, 33

Arbiter ſortis ſuae III, 25
Arbitria inigua Fortunae I, 371

Arbores reuireſcunt, homines non item
II, 113 M
Arce ſumma locatus I, 61

Arenae uulgares II, 19

Argentata ſandalia H, 65
Argo nauis II, 107

H3 Arma

IN DEX

Arma qro copiis I, 175

Arma prolicere in rogum ducum milites
ſolebant I, 169

Arma inter et enſes I, 235

Armifera Dea I, 22
Armenius Jugax 1, 389

Attenuare Iultum I, 342

Attonita manus I, 318
Attonitus morte fraterna I, 85
Audire mortuum filium, an lenius quam ui⸗
dere I, 396

Augguſtus uiuens Deus dictus III, 33

Anuguſtus moechus Terentiae III, 12

Aaeynus lacus Campamiae qualis et unde

dictus I, 445

Anes argutae, pro poetis II, 36

Auidus Deus, Pluto I, 440
Aurea uir go; Nemeſis I1 „ 23
Aureae aetatis uiuendi ratio II, 23.

Aeure luötus accipere, lenius eſt I, 396.,

OVID. eyiſt. Deianirae, uerſ. 120:

Auus, Pro fene II, 4

D
(leri
En, uenit ad ſenſus mollis ab aure dolor: nm
(And

buer⸗
haſar
80
8A
Barba
Ben 1
Bigꝛe

dde (

Bora,
Pyutus
l,

(er

ane⸗

ee⸗

ülites

lvn i.

t r

IN DEX
B

Bacchus allegorice M. Antonius II, 57
Balſama II, 134. Vid. PlI-IN. XII h. u 25, et

SOLIN. cap XXXE, atque ad eum

Be eng in
arba intonſa in luëtu I, 86
Beg, us II, 19

Bigae Aurorae II . 125

Bis Caeſare digni iuuenes III, 29
Bona, uirtutes I, 432 79 „ 82

Brutus (M.) fregit fidem Caefari datam

III, 4. laudes eius III, §

C

Cadauera in uias proiecta I, 280

Caerulea mors I, 93
Caeruleum os fluuii I, 224

Caeſares coelo promisſi I, 245

Caeſaries intonſa in luctu I, 86

Canes aequorei F. 7
Capaueus fülmine ictus I, 322
H 4

Campus Martius Tiberi uicinus 1I, 231
Candidus II, 3

Capere

I N D E X

Capere anni dicuntur, res per cos geſtas er

1, 339 Cttra
niv capiens manus H, 82 Clate
Captiui catenis uinéti in triumpho 1, 273. Cldil
oeciſi poſt triumphum I, 278, et pro. Cland
iecti ad gemonias I, 280 Checya
Capat exſerere altius uitiis I, 46 W”UM uin
Caput Nili II, 48, hoc eſt, fons Nili. Sice (jne,
/HORAT. carm. ib. I, od. 1,,.22, fon- hne⸗
tem uocat:, aquae lene caput ſacrae. Chene
Cardo alius F. 18 1 en
LCaſtoris et Pollucis aedes I 283 et leag.
„ Vig. VALER. MAXK. lib. VE, can. 5„ 1
ex. 3 al
Catenati reges in triumpho I, 273 . lalen
Cedis, pro moreris I; 75. Cedis nimirum, hrn
e uita, quod ſrequens apud CICERO Qunae
N EM et alios. iei
Celebrare rogum I, 216 . Fige
Centum, Pro numero incerto, ſed magno Conas
1I, 437ͦ S 22
Certus, ſecurus I, 154 ⸗ (onet
Certus eras, decreueras. I „ 291 =ð Camiti
Cerius erat, decreuerat I, 228 nhle
Cerui uniuaces II, 115 Cnedr
es et Halcyones fabula I. 107 l,2

Cirom

geſts

1,27).

pto.

Lirüm
ERO

nagne

ℳ

INDEX

Gircum et ante ducem II, 46
Citra domum quamlibet I, 50
Clades I, 12
Cladibus fortior I, 12

Claudere domos in luctu ſolebant I, 183

Cleopatra poſt Actiacam cladem in Aethio-
piam fugere conata U, 48

Clymene Phaethontis mater I, III

lynienides phaethontis ſorores I, I11

Cognomina ex gentibus deuictis parta
1, 337 .
Colchidos berba II, 112 Sic et de herbis
magicis PROPER T. Iibé. III, et EII,
25. 72.
Colla dare offcio I 208

Collum liuens oatenis I., 273
Colorati Indi U, 87

Comae ſammae I, 256, Zic loquutus VA

LER. FLACC. T, 206: Protulit aun
crinem denſis lalctatus in extis Ignis.

Comas loluere in funere I, 40
Comis. cadauer amici ſpargere 1, 98
Comes impiger II, 39

Comitia qualia ſub Auguſto I., 49

Complacuisſe uirum Aurorace II, 122

Concordiae templum a Tibero inſtauratum

I, 288
H Con-

12 IN D EX

Condere lumina I, 157
Coundere, ſepelire I, 67

Condidiqe aurea aetas quos dicatur . 343

Confecta mater dolore 1, 122; 124
Congelare lacrimas I, 113
QConſociata loui, h. e. nupta I, 380
Conſolari quam facile I, 9
Conſortes neae 1, 437
Contingere ludus I. 9
Contingere ultima I. 151

Cornices uiuaces II, 117. ovin. I amor.

VI, 35:

iun et armifera cornix inuiſa Aineruaer

illa quidem ſaeclis uix moritura

decem.
Corpus inanue, cadauer I, 315
Coryciumn, pro croco II, 133

Crinis fluuii ſalico, muſco et arundine

implexus I, 223

Crinem luctus causſa ſoluere I, 436
Crocei equi Aurorae 1, 282
Croceum cubile Aurorae II, 123.
Culpa, pro delicto I, 392
Cuultus luxare II, 49
Cura, pPro re amata 1 302
Sarrus ezurseu; triumphantium I, 333

Carru

Cr
Cura

o

an

Dacin
ſtun
Dalm
Damu
Dare
Daulie
Daulis
11
din
L.5
Decol
Deculs
Deeun
Defur
Defun
II
Dene
Deti
Deur

u

8

Ar.

neſuden
griterd

Undine.

.

I1NDEX

Curra triumphantes urbem ingresſi , 26
Curnare arcum II., 55
Cuſtos urbis, eius praefectus II, 27

1

Cyanei metus II; 108

D

Dacium bellum a Tiberio, uiuo Druſo, ge-
ſtum 1, 388
Dalmata ſupplex , 389
Danubius rapax I, 387
Dare tumulo I, 71
Daulias ales, philomela I, 106
Daulis, urbs Phocidis, regnata a † hracibus
I, 106. Vide STEPHANVM Byzan-
tinum in Daulit, et ad eum animaduerfionet
LVCAE HOLSTENII.
Decolor, cuius color eſt mutatus I, 386
Decubuisſe, aegrorum fuisſe ac mortuorum
II, 136
Decurſus circa rogum I, 461
Defunctus labore, II, 69
Defunltus, pro omnibus officiis defuncto
Il, 29
Demereri Deos L, 130
Deſtitnere preces I, 198
Deus, pro Genio I, 415. Graece 2 zikon,
qua uoce aliquando Genium, cunn
or-

INDE NX

Fortunam intelligebant. vide IOAN. CLE S

RICVM arte eritica par. II ſect. be cap. 2,59
Dextera Caeſaris „II, 14.
Dii non pro arbitrio Romae culti I 24
Diij an esſent, dubitabant Romani, ſi quae

eorum cultores calamitas apprimeret „

130, 193. Adi IAN. GEV ARTI M
ad lib. I. bluarum S TATII, in ſoteria
pro Rutilio Gallico.
Dii in lustu non culti, ſed inuidioſe tra-
duéti I, 187
Diüis cultum exprobrabant, ſi qui aduerſi
cCcontingeret I, 131
Dii faticii quam abſurdi I, 245

Deorum menlae admoueri, perinde ac

Deum fieri III, 34
Deorum ſedes ĩ in ſeptemtrionali oceano E. 22
PDimidium nominis I, 2
Dijomedis equi Il, 84.
Direltus aries II, 109
Discinctas II, 2r Vid. A. GEI LIVS I
not. Attic. 1; SERVIVS ad hb. XiI
Aen. SE NECA epif. CXIIII. Alia eius-
dem generis habet Maecenatis ſui cay.
XVIIII 10. HENR. MEIBOMIVS.
Piexſare eſus II, 97
Diipen-

clt

199

goae
t ,
NM
terin

trr

nerti

F, 41

☛R —

INDEX

Dipenſata ſtamingz II, 140 Sic OVID.
epiſt. Medeae ad laſonem, 15, 3.

Disſi zmilis Jui uultas I, 987

Distendit amore, 1, 5. Sic apu LVIVYNM
Diuis auitis inßignis III, 33.
Diuturnus, qui nimis diu uiuit I, 104, 413
Dominator Olympi II, 87
Domas ingenii, Peétus 1I, 262
Domus, de ſepulcro I, 74
Dona in triumphis et funeribus geſari 10-
lita 5 61. Lege capp XXVI et XVVII.

libri de triumpho a IVL. CAES. BVI.
LINGERI fſcripti.

Donis implere I, 23
Dotalis mMerces II, 54

Dotalis ſtupri H, 54. PROPERT. IZ. HI,
el. VIIII, us. 21.
Dubitatus amor I, 84

Ducere funus 1, 27

Ducere thyrſos II, 61. Hoc eſt, ducere Pom-
Pam thyrſigerorum. Bacchantes mulieres
thyrſis armatas nemo neſcit.
Ducere tunicas Kuentes II, 77
Durare animum I, 97. i e. obfirmare. Sic
PAVLLVS IC. I. XVIII, de quaeſtione.
QVINCTIL. declamat, CCLXXVIIII.

Durior —

IN D E X
Durior iſe ferro quod geſtat II, 30
Druſus Liuiae pater, I. 146
Druſus Liuiae filius, eius dotes L. 14, 92,

eius bella cum Rhaetis I, 15, cum Sueuis
ac Sy cambris L, 17. rediens mortuus I. 31.

ab/ Auguſto educatus I, 30. conſul I, 139,

cadauer eius militibus ereptum 1I, 167,
qua pompa per Italiam delatum 1, 173, 176,
luctus Romae, eius causſa I, 181, ſeqq.
funus eius I, 202; ſeqq. ab Auguſto lau⸗

datus I, 209 prodigia, quae eius mortem
antecesſerunt l, 400, ſeqq.

E

Efingere membra mortui 1, 138

Ef undere uoces F. 15

Egelidi lacus II, 102

Elicere lacrimas L. 466
Ellipfſis uocum dicent enim, aut ſimilium 1,340

Ellipfſis uocis ſolus H. 162

Ellipfis integrae ſententiae I. 4 2
Eweritum iugum II, 99
Emerui laudari I. 466
Eous miles Antonianus I, 27
Epitheta poetarum intempeſtiua I, 433

Equi fuuio attributi I, 229. X id. VIRG.

1LL. Aden. 160 .V
Equi

Equ
Du
Lrgo
eyt

Lyym

11,

Sueuis
hzl.
l. 130,

I, 16,

73, 76,
ſeg.
to lau⸗
horten

Exſequias reddere I, 218

IND EX
Equi Fortunae caeci . 374

Equites in funere Druſi I, 202

Ergo, pro ſed, hic uim obtinet aduerſati-
uuam II, 10, 114

Ereptus mundus, id eſt, denſitas nebularum
F. 14
Er)mantbus II, 72
Xrz, Pro, haec quum ita ſint 1, 7, 46.
VIRG. I, Aen. 52; OVID. III, amor Ill, us.

Et, pro etiam l, 404
Etruſci regis genus Maecenas IlI, 13. PR O

PERT. lIib. III, eleg. VII: quam elegiam
prae oculis habuisſe uidetur r noſter ALBl
NOVYANVS.

Euadne praecipitem ſe dedit in rogum uiri

1, 321
Exemplum uene rabile morum 1, 13
Exemplum molle III,
Exercitus quas “ redderent ducibus
1, 217, ſeqq.

Exitialus caſus I, 103
Exitus, pro morte I, 454

Eworientis extr emi equi II, 56. Sic PROPERT.
lib. III, el. III, us. 49

Explere munera amisſi generi III, 32

Exſeg: iae funeris 1, 202

Extrema litora mundi F. I, 4

INDEX

Exſurgere re ſigre dolores I. 353
Extorres finibus orbis F. 2

F

Facere parentem uiui liberi dicuntur I, 147
Faciles nultus I, 260
Faſres fracti in funere magiſtratuum I., 177
Faſces nerſi, in funere I, 142

Fata irre euocabilia I, 234, quam abſurdum

ſit ſgmentum I, 237 239

Fati cum Frotuna coniunctio abſurda 1 337

Fato ueniente, pro, inſtante morte, n⸗ 1

Ferae marinae F. 10

L ercula geſtata in funeribus, ut in trium.

Pphis I. 462
Ferre quod petas I, 215

Ferre ora ad ora I, 138

Fizere arma!, 129

Flamm fera manus lonis , 403
Fletilis ; fens I,. 10

Flores ſerere et rigare circa tumulum fuit

moris antiqui II, 144. Contra optabant

iis quibhus infenſi erant PROPERT.

iis. IIII, ep. Vy teſte:
Terra

Tin

IND EX

Terra tuum ſpinis obducat, lena, ſepulerum
et tua, quod non uis; ſentiat umbra Rtinm-
Fumen, pro fluctu FP. 9
Fluminibus cur Dii Praeesſe crediti 1, 221

Flumina lacrimarum 1, 225
PFormare oculos mortui 1, 160
Fortuna incerta rota nixa 1, 52

Fortunae cum Fato ablurda coniunctio
1, 373

Fortunam uituperare qui potuerit PEDO

1, 375
Fortuna nocendi l, 47
Fouere gaudia 1, 29 37
Fouere membra frigida 1, 96
PFrangere bellum I1, 45G2
Frangere equos Diomedis, hoc eſt, cicures
eos reddere II., 84
Fratres Dii, Caſtor et Pollux 1;, 290

Frigida lingua Borienie 1, 308
Frigidus, moriens III,

Frigus currit per osſa , 153
Frons templi 1, 288

Fructus breuis, de eo, qui iuuenis moritur
1, (21

Fuga, dare terga in fagam I, 18

Fuisſe, mortui dicuntur III, 14

Fuit; Pro mortuus eſt I „ 14859 155 III. 14
1

Ful-

IN b EX

Fulmine ida aedificia, an quidduam por⸗

tendant I, 402
Fulminis ictus H II
Funeſta domus I, 474
Fungi, proprie abſoôluere l. 393
Fundtus Ppro defunctus I, 393
Fuſci equi Veſperi Il. 131

G6

4. Galea potare II. 58 poculum militis galea

eſt. PROPERT. II, ei X Exempla ui
de p'ura alia apud THOM DEM1

STERVM annot. ad ROSINI anti-
mguitt X, O SENE C. V de benef. 24.
Ganymedes II, 90 3½ 91 .
Garrulus poeta II, 36

Gemoniae ſcalae cadaueribus obſcoenae 1
280 LIV. XXXNV VIII,; Soy. VAL. MA

XIM. VI, 9 exempl. Rom. XlIII.

Generoſa forma P 259 vVvELLEIVS .

Pag. 64; S VETON. Tiberio LXVII.
Genus acré L 17

Germanici cognomen primus omnium ad⸗

eptus eſt Druſus lI, 3 7 4

Germanici Druſi filii nauigatio ſeptemtriona-

lis F. I, leqq.

Ge-

6
6
67.
6r.
Gr.
6 7°
6ra
6 7ʃ°

Hay

Hal
Her

Rer

lee⸗
Hey

t

Honot pietatis I, 133

IN DEX

Gergon ab Hercule uittus II, 85
Gloria parentis, filius I, 122
Gradiuus pater l 23
Gradus molliti doloris I, 400
Gratari et gratulari I, 3 1
Grauant gremium lacrimae l, 115
Grauis boſtis II, 44
Grauis nox, pro porcelloſa I, 403

CSCrauidae genae, lacrimae I, 116

H

Habitu in omni 103. 1, 57. HORAT. de

arte poet. 08

Halcyonum queſtus I, 107

Hera dicta Fortuna I, 376
Hederae ſerpentes circa thyrſum II, 64
Hercules combuſtus in Oeta 1, 258
Herculis deliciae II. 60, ſeqq.

Hercules hydros ſuffocauit 1181; hydram 4

triuit II, 83

Heſperius mundus F. 4
Heſperos II, 120

Hic et bic, pro, hic et ille Il, 18

Hirundo ſe condit ſeepulis II, 101. P LIN F. .
b, n. 24. M

12 Hoſti-

IN DEFMkMkr

Hſtihue hoc eueniat I, 182 2

H dri et dracones miſti II, 88
Hydri ab Hercule ſuffocati II, 81, 82 ”
1 nunc cet. IL, 363. Formula eſt ueluti irri yy,
dentis, et cuius multa exempla collegit
NIC. HEINSIVS ad Vvρνwnh*eA LL

II amor. It, 1

I8ae niues uentis et ſole I, 101
Iöätuts fluminis 1 227 luin,
4 l Ignis medius, pro dimidio curriculo Hderit R lue⸗
II, 130 2
Ignotus triumphus I, 19 “ Jỹ””M
Imagine falſa agitari , 322 M
Imagines mortuorum praelatae funeribus 5,
205. LAC. I'l ann. 75. h
linmi 15 capilli⸗ ora Iqualent 1I, 29 ⁴* S lui
Immitis Dea, Fortuna 1, 375 . huit
Impanida Minerua L, 403 4 5 n,
Imponi alto l. 349 ”́ùYƷMUẽD vA
TIanes artus , 133
Incidere ſermonem II, 8 le
II-comitatus I, 208 ”
Iudi colorati II, 57. VIRG. I georg. 172. MMj

rri
leit

VM

igeri

bas h

1

Irreligata carina II, 5

IN DEX

ndignae comae I, 40. De more ſoluenda-
rum comarum in funere, adi [OAN.

MEVRSIVM ge funere cap, XI I.

Indulgere ablolute dictum 11 105
Inertia Jata F. 10
Iußtuit dolor menti I, 305

Infragilis animas, qui frangi nequit 1. 354

Inbibere curſus eAuor un , 229. VIRG. T
den 160.

Inire urbem E 1277, 178

Iniur ia Fortunae 1, 51

Iuteger aeuo III. 5. VIR G. II. den. 638.
VII, 256.

Inuidia Diis in lutu fata I, 190 L V CAN.

II, 35; MARTIAL. lib. II, 35, de mor-
te Reguli.

Hnuidiofa bona I, S8. TAC! T T. aun. 5. HM

Inuitae genae lacrimas excipientes h 276

Iouis arx, Capitolium I, 28

Ira ſtuuiorum I, 233

„

Iargus, pro Viſurgis I, 386
Iter perbreue Pontus I, 388

Itys Threicius I, 1006
Iudicia libera ſub Auguſto l, 49

I13 angere

IND E X

1

lungere liga: II, 125. viIR6. VII dAen. 27;

VI Aen. 535.
Iupiter dictus Auguſtus I. 40
Iura filere in iuſtitio dicuntur 1 185
Ius iniuſtum I, 54
Ius matris ab uno habere I, I51

Inuenes et ſene, pro omnibus uiris 203

Iuueneſcere Ih 111

Lacrimae concretae l. 113

Lacrimas elicere Dea I, 466. PROPERT.

eleg. ultima 15 602 de Auguſto.

Lacus, ſtagna II,. 192

Lanbere Afra h 256
Lanifcae II, 78

Laudare uoce et locrimis 1, 209

Lauream deponere in Capitolio ui Rores ſo-

lebant I, 206

Laäaxare cultus II, 49

Leita oppida per titulos ſuos, in pompa fera-

li , 162

Ledus in funere, a quibus baiulatus pu-

blice!, 207

Ledaei fratre: h, 283. svVE 1. Tib. g. cep.

IRDE

Tege: dicere 1, 7
Leges mutae in iuſtitio I. 185
Legere orinem ab ore I, 224
Lenuire morſu Fla II, 77
Lentum, i. e. crudelem, uidere I, 279
Leuante galea II, 88
Leuantur nomina I. 25
Librare pondus I, 142
Libris intactus orbis F. 19
Ligna ignibus tradere II, 42
Ligui, pro lacrimari , 101
Litus, Pro ripa I, 44 †
ERN. Liuia. Eius laudes l, 41, 58
Liuia quo modo tulerit mortem Druſil, 4 18
Liuius M) et Claudius (C.) Aſdrubalis ui⸗
Sores I. 451 5
“ Locum bonoratum tueri I, 349
Locus, pro temporis ſpatio I, 340
1esſ. Lollius amicus Maece atis l', 10
Lucifero nunc equus unus, nunc plutes e equi
tribuuntur, I1, 132

1

ſer Luciferi cum Venere amores II, 129
Lucifer uias deſtituit 1, 406
D. Luctus ueri deſeriptio I, (81, ſqa.
Lumen nobile, de uiro infigni 1, 410
c.. Lumina rerum I, 347
“ 14 Lux

Luax moeſtifima nenit I, 143

INDEX

Lydia, pro Omphale Il, 75, 77

Maecenas (C. Cilnius) eius amicitia uera
III, 23. ſequutus Antonium fugientem II, 427.

bella quibus affuit II, 40, ſeq. quam can-

didus I, 3. clementer uſus Hotentia ſua

II, §; gemmarum ſtudiofus II, 10. a re⸗
gibus Etruriae oriundus II, 13. mollis ha-

ditus et uita II. 27, ſq honares ſpreuitII;

21. quando mortuus II, 1. teſtamentum,
i, 1 „ 16 „

Maecenatis ultima uerba III, I „ſag. quam de.

ſideratus Auguſto H, 17. 19
Maovii libelli, pro Homericis II, 37

Magiſtratus purpuram deponebant in luctu

publico 1, 186

Magna recuſare maius quam accipere Il, 31

Alale fortis, hoc eſt, parum fortis, aut
perperam fortis 1, 418

Manes ſancti, 253
MWanifeſtus erat moriens III,

Manus tollere, pro Deos orare I, 192

MWarcelli (Marci mors „ 65, 66

AWMarmore monumenta, Pro monumentise mar-
more 11, 37

Alars

S .

Mat

Mate
Maue
AX
ris

Aax

Aere

Meri
Aleta
Mere
Aleta
Miſe

dein

AMole
Aol
u

Mars den II, 70 Sedere eſt cellare, ſede-
mus enim tum pPotifmum, quum nihit eſt
Hquod agimus. VIRGIL I. Aen. 297.
Martis templum Tiberi uicinum 1, 231
MWater Neronum l. lula 7, 1

nen AMatres et nurus, pro omnibus matronis I,,
l o
ſ Materia ablatiuo caſu exprefla, fine Prae-
kt. pofitione II, 77
Isk. Maturus, pro ſene I, 447
ellitl Maturior annis H, 447
un Manuors templo uicinus L, 231. Vid. FAMI
ANVS. NARDINV S VI Romae uete-
ande . riz 7 “”

Maximus armig et toga „, 14
. Medicamen ſacwum, nectar II, 131
hiit Mlergi Stygia aqua l, 410
Meritum peruenit ad omnes la 12½
Metae mundi F. 4
Metus imperat uidto II, 9 5
Meta una ad quam properamus I, 359

Miſerabile carmen, ad miſericordiam mo⸗
uendam aptum I, 3

Molles oculi, faeile flentes HI., 13
. Mollius ſolito loqui II, 67
oe Monſtra immania;, piſces magni F. 5

ell 11

1

1NDEX

Mor: fbi III, 20. Videtur MARTIAI.

huuc locum imitatus lib. IIII., Oi5ranmate
FXXIII

AKorſae, piſces ſeptemtrionalis oceani r. 2

AWortales oculi F. 21
Mortis erunt cetera II, 38

Mortis pro re publica obitae titulus quam

honorificus 1, 270
Mortuos magna uoce uocare ſolcbant 1,219
WMota in nomen lingua I, 308

Moues unda lapillos, in ripis aut litore II.

20

Mulcere iubam II, 127

Multi in uno amißt 1, 79
Multorum inſtar h 471

Mundo finem fore crediderunt Pkholpi

1, 362
Mutare arietem agno II, 109 .

H Mutua cura uiro, de uxore a uiro amata ,

302

Natantia lnmina 1, 93

Nectare paſci, idem ac immortalitatem con-⸗

ſequi II, 119

Noemea II, 72

164

Nere lucem, pro uitae fatale glum nere I,
Nere 8

“ Nere
Nderui
doſtoy
Noter
Nex 1

Nexius

Mii e

Nimiu

W
MNiiiga
NVodi
Nomin

Nomin.

Ndon .

“ Ntare

Myes

Nuae

Nougs

4“D Mmer⸗

Mndt.
lber

de

nl.

GnAdt

ni P.

an

1

uhug

0re 1

Mrt

cor⸗

1e

NN

natiah

INDEX

Nere ſtumina Uitae II. 140
Nerai, uires I; 18
Neſtoris aetas II, 137

Neſtor ter canus Il. 137

Nex intenta coela cet 1, 361

Nexus aſtro lucifer Il. 130
Nili caput II. 48 =
Niliacae carinae II. 45§
Nimius, Pro magno II, 22
Niſus pugnax F. 13
Nitida bos II, 88 L
Rieitens, pro ſplendente II. 131

Nodi crebri in filo II, 75
Nomina conditorum templis praefixa 1, 288
Nomina uictoris et conſulis referre 1, 140
Non felix, pro infelici I, 1452 k. II
Notare facta I, 351
Noua uerba II, 68

Nonae terrae I, 20
Nouus orbis, Germania I, 314
Num minus II,. 27

Numeros implere principis I. 285
Nymphae canorae, pro aquis cum murmure
labentibus 33

Obhſcoenae uiae I, 2806 oſer 5

INDEXx

Obſes Caeſaris Maecenas II, 28
Ohſtruttum peftus F. 15
Oceani ſeptemtrionalis piſces F. 5, .

h, 444

Oeulos morientium claudere, uItimum pro-.
Ximorum officium 1, 157

Odores tumulis dare II, 143
Oenides Meleager I. 110
Omen auerſari I, 211
Omzniperita, Perita omnium I, IIH
Onus herferre, de dignitate, 7 . 350
Cpus, pro re U. 10
“ Ge⸗ inseniis, argumentum iis exercendis

, 268
Opas Cesfati iuuenis a Caeſare educatus
39 ½ 1 III, .

Opu: magnum magni Caeſaris III, 6
Opus KRomanae principis I, 356
Orbis ignotu „ Germania l, 457
Ore premere collum et oculos I, 3463
Orſa rumpit dolor I, 210
. Orcula ſuprema Rgere I, 95, 138
Oscula iUungere 1, 35

Palam cum ablatino conſtructum 1,442. Vid.

Pal-
5 = . . — .

COätauia immodice luxit Marcellum ſuum

Orbis Germanus l, 391

6. I. VOsSIVS I Iil de azxalog. 22

Pars N
axyg n

Palm

banmmny

bange

bar a.
dixe
cebi⸗
Darcae

Patriae
lutis

Paye
beclus

Petlus
citur
posti

kellus
ali
mlute
beyßeer
ger ,o
3 Philome!

Qunm

ad. G
Theh
Pierigen
Hignora
bigrae
hu ni

1 IOln

nhrr.

Ncetdka

llete

ſI—,MM—M—-—õ

.

Pannonii per iuga ſparf I, 390

IN DEX

Palmitera iuga II, 134
Panope matertera Achillis I, 435
Par acqzuum uirtutibus I, 83 S
Par bene compoſitum l, 307. quam re Rte hoc
dixerit PEDO de Druſo et Antonia do-
cebit VAL. M AXIM. hib. V, cap. 5
Parcae fatorum interpretes I, 143

Pars Neronum Druſus I, 1415

Pars partus bprior l, 472 8

patriae nomen perperam adhibitum in in-

juſtis bellis I, 236
Patres dieti Dii I. 23
Pectus ſedes animi 1 262
Pettus obſtrictum F. I15 Obſtrilktum pecker di-
citur, quod in Pulmoncm adinitti non
posſet crasſus aer.

Pectus pectoris III, 26

pelori piſcoſi ſaxa II, 41
Penſa ſeuera Parcarum I, 240

Percutere lyram II, 51

Perficere oficium funeris h. 70

Phaethontis fabula I, 112

Phpilomela lugens tyn, propter ſe interfe- S

Rtum L 105
Pietas matris in filios I, S. HO MER Ui-
ad. 40; X, 184; ” 770. Vid. et IJ
Theſal. II, 7. .
Pierides, Muſae II; 35
Pignora de Druſo relitta I; 324
Pigrae undae F. 5

Pius miles II, 40

Plaue

INDEX

Planctae, inſulae II. 108

Plectrum eburnum II. 51

Plumoſa pectora I. 109 .
Poetae pro arbitrio nunc aiunt, nunc ne

gant I. 460
Pollex certus Pparcarum 1, 240
Pomoſum ſolum II. 34
Poneve, ſepelire I, 1770 =
Ponere ouras II. 70
Pontus iter perbreue I, 388
Populator Achilles J, 423
Portenta quam jnepte ficta L,. 401

pPortitor auarns, Charon 7, 788
Pofitus, paratus ad ſepu'crum I., 125

Poßtus, pro ſepulto l, 69. aut Parato ad
ſepulcerum I, 2/0
Potentia non abuti, quam dithicile Il, 15

Potiri abſolute II, 02

Peotuisſe ultra mortem III, 16 “

Praecepta gaundia I, 29
Praecinkti II, 24
Praecipuum, ſingulare 1. 348
raefecti urbi munus I, 22, 28

4 ²4
Premere bydras II, 81

Prenſae naues F 7

Prego molliter ungue rapere II, 02

Pretium candoris I1, 1 35, id eſt. praemium.

Vid TEREN T. Andr. act. I Ic. I, 12;
et act. 1II, ic. V, 4.*
Pri⸗-

Premere arua, de eo, qui in iis ſepultus 1,

.

Pryin,
B.
iut
1
001
04
Prince
Princi
Pyißtit

Procun

Procun

Pyßte

fecen
R beon luer
duhliei
Puluis

lipp
don

tor;
eie

Peney

mica

kuricei
l1
kurdur.

Y Purpur

ode

Auh,

une daſ .

Pltus,

h

Pji

. Laadriiugi equi Iz 332

1 N D E xX

1

Primaeuus iunuenis, id eſt adoleſcens. Vide
BARTHIVM notis N „ MATIANI
intinerarii lib. I, et animaduerſiones ad

CI. A VDIA NI §. I de laudibus Stili⸗-

conis z. Si; et ME BOMIVM adG
CAELII A * RELIANI acutorum libe
III, capy 8.
Princeps proprie I, 285
Principes et uulgus idem non decet 1, 347
Priſtis, piſcis F. 6 nauigium ib.

Procumbo 11, 88

Procumbere in bouem II, 88

Praoffteri dolorem I, 87

Procedens dies II, 128
Proluere amnc I, 230

publicus lubtus I, 66

Puluis Aemathiu; II, 43. Caue, cre das Phi-
lippos fuiſſe in Aemathia, ſeu ea Mace-
doniae parte, quae ita proprie üuocaba-
tur; quum fuerit ea urbs in finibus Thra-
ciae ſita in ora, quam Eonidem nuncupat
PTOEEMAEVS.
Pumex pendens in cauerna I, 2 2
Punica bella frangere I, 42
Paniceus ros; quod ex rubente coelo cadit
II, 124
Purpurea nix II, 62

Purburea manus rauroras, „ ut poetis Graecis

poòdααονπορ 1I, 125
Qe-

INDEX

Querela ſumma fati 1, 76

QLuietae ledes Deorum F. 22

Quod, idem ac quoad l, 172. LIV. V T

12 ½ XXXVIIII, 4 5

Quondam ad ſignificandum quod ſolet fieri L

1, 101. plura eius loquutionis exempla

collegit NIC. HEINS. IVS ad 45. 71

epiſt. Helenae ad Paridem.
Rectum animmm contra ſaeculum tenere 1, 45
Redditus, Pro dato , 135

Referre oculor in ſe I, 364
Regalis habitus, triumphalis I, 333

Religanda ratis 11, 108

Religatus ad xem l, 319
Renere fla !, 4. 4
Rerum caput, cuſtos, lumina, Prage⸗ I, 347

X

Rer um finis F. 20

Reſpiciens equus Auroraèe 1, 128

4 Rhenus l. 385

Rigent cernua in fronte ceruorum IIL, 116
Rogare ſibi mortem 323

Beomani in alias gentes crudeles l, 280, ſq.

R

in Roſa dormire IIl, 94
KRoſeae ligae L 25
Roſtra ſtatuas habebant magnorum uirorum
„ 2609 .
Ruma rebus inpenden: I, 363 —
Ruit dies, pro deſinit F. 16.

Ee. St,

Saer
daexr.
daern
danl
dandh
Sanda
tax
BVY
deilice⸗
N Nei
llens
Egere,
Leiande
deminen

genex
derex

derti⸗
.19
die eat

VI

idera
dilera

de t
gunz

Nn

44. 71

H 6

115

2Jo, 9

girorun .

et en
elnpu

INDEX
Sacra ſibi faciebat Seianus I; 24⁵

Ssacrae aguae F. 22

Saecula annoßi Neſtoris II, 139
Sanltus 1, 253
Sanbtum cayut mortui i. 253
Sandalia II, 6 5 Sandalia, quae plantam dun-
taxat pedis ſubtegebant. Vid. ANT.
BXYNAEV S, de calceo Hebraeor cap. VIII.
Scilicet, ironica particula 1, 1. „ 55
Scylleia ſaxa II, 107
Sedens Mars, pro pace II, 50

Sedere, cesſare II, 50o

Seianus ſacra ſibi ipſe faciebat I, 245
Semineces oculi 1I; 394
Senex II, 2
Senex meritis I, 286 L
Sertis tumulum ornare fuit moris antiqui G

II, 43
Sibi moriens uiuit amicis III, 20

Sie eat, formula II, 9z. HORAT. epod,

ViII, 27, LV CAN. II, 304
Sie ſt, formula collectionis II, 93
Sidera ſero petere III, 27
Sidera coelo fugiunt!„ 405

Sigdere limo, de nauibus F. 8&

Siaus, de homine inſigni I, 405
Sigaa mala cruenti fati I, 401
Siluae, pro lignis quibusuis I, 255

Simplex et fimplicitas, in moripus II, 22

Singultus impediens uocem 1, 120

Sinus alicuius, locus in conuiuio III, 24

Notum eit ethnicos το⁹ s* deſcribere

b

IN D E X

fub imagine accubationis. pe Auguſto M

HORAT. carm oOd II, 10:
Quos inter Auguſtus recumbens
purpureo bibet ore netctar.

Sic et VIR G. I den. 83, Aeolum inducit

dicentem:
— — tu das epulis accumbere diuum.

Vii SERVIVS: Hoc eſt, Deum me

Ffacis. Dnplici enim ratione diuinos bhonores

meremur: Dearum coniugio et conuiuio Deo-

rum, nam in bucolicis legimus:

nec Deus hunc menſa, Dea nec dignata
cubili eſt.

Vide et quae notauit 1OAN CIL. E
KRICVS artis oriticae p. I, ſec. 1 cap.

X, 12. Accumbentes eos ante ſinum ſuum
ſeu infra ſe iubebant accumbere, in eo-
denm lecto, quos pro caeteris amabant, ut
liquet uel ex hiſtoria euangelica IOAN.
XIII, 23. ad quem locum adito interpretes,

et PETR. CIACONIM de triélinio,

vag. 50, ed Amſtelod. Hinc petita trans-

latione ſinus Abrabami LVC. XVI, 22, di.

citur locus, quem Lazarus in coena coe-

leſti, quae imago eſt, etiam in ſacris lit-
dtrata

teris, ſummae beatitudinis, obtinebat; ut
fignificet CHRISTVS hominem pau-
perem honeſtistimum locùm, apud condi-

torem gentis Abrahamum, posſe tenere,
hoc eſt, beatislimum esle⸗ quamuis con-
tem-

—

2;

ten

R4
Sinus
len
dolici
doluere
dolutat
dolute
dort al
Heci⸗
Hen/
Get e
Her in
e
Pirite
Gintu
Polin
Poliar
Namir,
dare c
Wtwae
Kelis

ellae

due ne

dubiie
dublir
duti,

ufͤ

indack:.

Deuft M
Vonore

io De
ignnde

CLEE

,l
Fvn ſvn

e, in e.

Abant, t, U
104

e⸗
rid,
in um.
.

* ¹ .
nete

nen 1.

ſ *

mis
lel

IN DEX ”JMM:N

termntĩsſi imus ac miſerrimus fuisſet. 60

RALLVS
Sinus, Pro uiſceribus 1, 134

So! en poſt terga relinguere F. I.

Sollicitare, prouocare l, 376 è

Soluere nota I, 21, 22

Solutae unicae il, 2 ⅝9 59
Solute uiuere II, 103

Sors altera partus I, 121

Specioſus honore tituli I, 269
Spyem penere I, 37 .
Syes combiſtae I, 263
Syes implere I, 383
Spes publica 1, 365
Spiritum dare carnifici 1, 277
iritus minax! ,„ 277

Spolia affigere aecibus ſolebant 1, 179
Spoliare amantem IVVENAL. III,

218; ELON. Werans RVI

Stamtina disepenſata II, 140
Siare dicuntur, quae immutabilia I, 444

Statuae quibus et ubi locatae Romae 1, 269

Stellis impoſita hominum nomina I1, 129
Stellae cadentes I, 405

Strata bumus II, 96

Sua uerba, h. e. conuenientia I, 1656

Subiectus, ex inferiore parte iactus I1, 256

Subiicere, pro de ſubiacere I, 256

Sublime ferre I, 341

Succi, quibus magi utuntur II, II0
K 2 Fuer

X

—

I N DE X
Suecreſtan: filii parentibus III,
Sueui fügati a Druſo I, 17. Gens nobinisſima
et fortisſicna totius Germaniae, de qua ui-

de CAESAREM IIII de B G. 1, 2, et

3 ½ TACIT. German XXXVIII
Summum uidere 1, 137
Supremus clamor I, 219
Supremi honores 1, 249

Sburdae aquae I, 1 8

Suscipere irrita uota I, 104
Suspenſo pede percutere, ſaltare in aqua re
II, 80
Suttinere ſene“, pro differre I; 292
Sycambri fngati a Druſo I, 17. Quorum no-

mmaen uarie ſeribitur. dienntur enim Sicam-
byri, Sycamhbvi. Sygambri, et Sugambri. .
Symplegades inſulae i. e. Cyaneae II, 108

Tangere ferro, laedere II, 30

Tegere freta carinis II, 45

Telus aegaa III, 15. Contra, iniqua tellu⸗ .

grauis, apud OV D. il amor XVI, 15:

Solliciti iaceant ferraque premantur iniqua

in longas orbem ui ſecuere uias.
Tellus Icuis ſit, apprecatio mortuis II, 141
Temperare lacrimas orc 1, 8
Temerarius Ios. V. CVRT III, 10
Tempora ige aa⸗ uſus Cete UI 3 97

Uiber

en
Ten
Ten.
eue
eye
Tene
Tene
Tent.
Terey

leye

Terr.
hyn
iyn/
Uber
den
Uheri

EErom

lai⸗

dH

ga te

m no⸗
Sicum⸗
yi.

I

itiſuſuu

141

1 teli⸗ .

TINDEX
Tempora moderantur aues cet. II, 97
Temporibus ſeruire II, 97

Tenebraè non concecſae F. 3

Tener, pro, deliciis diffluente II, 44
Tenere animum redtum l, 45

Tenenda fla nulla manu I, 444

Tenere lumina fixa I, 92
Tentare Parcas I, 229
Terentia, uxor Mlaecenatis III, 9
Terere hy dram II, 83
Terra leuis fit II, 141, III „ 15
Thyrſos ducere II, 61
Thyrſus gemmis ornatus et auro II, 62

Tiberis flauĩs undis 1,„ 22I. VIRG. VII
Aen. 30; TVRNEBVS FXII aduerſar. 7

Tiberinus, numen Tiberis I, 221

Tiberii in Druſum amor I, 84. Adularetur
PEDO Tiberio, ſi uerum esſet, quod
habet SVETON. in Tiberio capy 1. Odium
aduerſns necesſitudines in Druſo primmm fra-
