Ce1689c_2

N 1245 11743726 021

IIIIIIIIIu IIUII .

U8B Tübingen

dfG/BRIEL. NICUOL. RASPII IMPENSA

ELEGIAE HI

INTERPRETATI ONE

C. PpED O N I S
ALBINOVANI

HRAGNMENIA

6G M
THEODORI GORALLI

1N DICE

1DKERE4 G0EZI0O0O H

CVRANTE.

NORIM BERGAE

Ar. 8S. R 00 I CCTXXI

MVLTA ERVDITIONE SCRIPTIs
EGREGIIS ATGQVE IN REM
SACRAM MERITIS H

VENERANDO VIRO
GEORGIO GVOLFGAN
GO FRANCISCO
PANZERO
5§S0IISBACO P4ILAZYIN/O₰

PHILOSOPHIAE DOOμT U !

NORIMBERGAEB PRIMARII TEMPL
D. SEBALDO DEDICATI
SACERDOTI

F4111 07140
4raVr

XXOFTATISSIMO

I N

PIETATIS TESSERAM

V A T E M H V N C

CONSECRAT

AXNDREAS 60EZIVS

51QVE

r T P I §

OM PROSPERA

4 PKECATEE

„

11 FELICI
VENIANT

AEQVO
E T

CANDIDO IECTONI

S
F ſum perſuaſus fore non
nullos, ab odio et Praeconce-
ptis opinionibus uacuos, qui, quae

e praefatione 2 IEODORI G0
RALLI, i. e. IOANNIS CLERI

o i, PEDONIS ALBINO

7ANI elegias tres et fragmenta
4A3 com-

*) Huiu: pragfanti en: ac „ii idigßmi, inmo
rar. rarigß mi cari imique libelli eſt titulus:

s PpKRAKKFATIO

communicantiur, legant 40 appro-
bent.
Interpretationem, inquit, addi-
dimus, in qua quamnis 2 ſeripto-
ris ſententia minime recesſerimus,
breuitatemque eius imitari ſtudue-

rinus, tot dem tamen uerha re-
ei antea reddidimus. Lanm autem

«a« quibus uerba poetae, eorumque
nexus ſatis intellguntur, cur enim
quod bonis uerſivus expreſſum le-

C. PEDONIS ALBINOVANI ELE

IN TE RPRETATIONE ET NOTIS
IOE. SCALICERI, FRID. LNDEN
BRVCHII, NMC. HEINSII, THEOD
GORALILII ET 4LIORVAM. A
5S5TELAEDAMI, APVD EHENRI
Ca 5sCHELTE, & I5 CCIII, 8.

adiecimus, non ut legeretur ab iis,

. Lerunt

GIAE III ET FRAGAMENTA CM

pendere noluin ns, cuius rei ratio

PEkAꝰꝑFATIO „

gerunt „ et intælexerunt, idem fri-
cgida proſa recoctum denuo mande-
rent? Sed, ut dixi, multi ſunt,
qui, lecta demum interpretatione,
ſeriptoris mentem asſequuntur. Hoc
auxilio indigentibus ſcripta eſt, qui-
bus audtor ſim, ut paraphrafn, ſi
ita tis ideatur, prius legant, de-
inde poetam. Hinc enim fiet non
tantum, ut clarior, ſed et elegan-
tior poeta uideatur! nam praeter
numeros, quibus blande afßciuntur
aures noſtrae, ſtil umque ſguris ac
tropis diſtindt um, qualia in interpre-
tatione esſe nequeunt, interpres
alienarum cogitationum Knibus cos-
Sus, necesſario 1 prae ſeriptore
quem illuſtrat, friget, et ordinis,
ſine quo proſa uiæ ferri poteſt, gra-
tiam facere ſolemus poetis. Itaque

A A4 necesſe

8½R P RAEF ATIO

nececſe Jordere inte⸗ pretationem

collatam contextui, ac proinde ea

ſplendorem huius ac elegantiam al-
geri, quemadmodum in pidt ura ſo-
lent umbrae lucem addere coloribus.
Liusmodi interpretationibus non
quaeritur fama eloquentiat; quae
is inesſe Poteſt, ſed lectoris aut
rudior: is, aut fe ſtinantis utilitas.
Vtrique poetae IPEDON 1
nempe ac P. CORNELIO DEIE
RO, qui Aetnam deſcripſi t] addi-
di ſuos indices, ſatis, niß fallor,
pro poematum magnitudine, amplos
atque accuratos. Neque enim pro-

bo eos indices, in quibus ſunt
omnia omnino uocabula, et quidem

Jolitaria. Primum enim res ipſas

–

non complecktuntur, quae non mi-

nues lacpe Yuacruntur quam ſcri-
ptorum

=

P RAEFATIO

ptorum uoces. Deinde magni et

copioß quum uideantur, ſunt re
uera inopes ac leiuni, nam tametfi

habent particulas omnes orationis,

etiam eas, quae pasß m leguntur,

et ſolito ac frequentisſimo ſigniſiea-
tu proferuntur, carent tamen lo-
quutionibus, quae non minus fre-

guuenter, quam ſingulae dictiones,

quaeruntur. Sed utiles ſunt, in-
quies, illi indices locum quaeren-
tibus, ecuius uocem unam duntaxat

recordamur Interdum utiles non
dißiteor, ſ nimirum, uox illa ra-

rius occurrat in ſeriptore, aut,

ſola quaeratun, nec coniuncta cum

aliis: nam, ſ frequens ſit, et

dunsaxat in certo quodam ſitu in-

ueſtigetur, tum uero integrae pagi-
naec numerorum ſunt Jaepe euoluen-
dae, et id quidem interdum fruſtra;

quem laborem, quis temporis ſui

A 5 von

10 PKRAEFATIO

non prodigus ferre poßß. It9 Multo
Jatius ergo fniſſet in is indicibus
geiene 75§, LLE; IC., Lrh,
„ I&l, MVyNC, et ſimiles parti-
e, uerbum item ſubſtantiuum
cum ſuis omnibus modis ac tempo-
rihus, aliaque id genus, quibus
fruſtra totae implentur paginae, niſt
quaæ ſignificatio ſingularis eorum oc-
currat; contra uero formulas lo-
quendi omnes, quae non ſunt ni.
mium frequentes diligenter annota-
i,; quod in ſuis indicibus uiri indu-

ii, et de litteris optime meriti

MAYZ IIAGS BERRECCERLS
et OANNEN FREIN IE MILS.
OANNES HENRICLS BoE
CTLEREVS, 10AN. ANDREAGS
BosIIS, PEZRVS BVVRMAN
NdVS, G0OZYILIEB CoRYIS,
ARNOLDVS DRAkkENBOR

IIS, ToAd. ALDorsr

P RAEFATIO rI

ERNESZI, IOAN. MAY IIAS
GESNERVS, SIoBERYVYS
AYERCAMPVS, ] magna
cum laude, fecerunnd.
Aliis grauioribus ſtudia noſtra
addixeramus, neque haec, niſi ani-
mi recreandi causſa, attingimus,
ſat felices futuri, ſe modo recrea-
tionibus hisce noſtris prodesſe litte-
rarum ſtudioßs non nihil posßimus.
Nune quidem, R parodiam hano
Virgtliani Catalécki ſurpare licet:

Nos ad beatos uela mittimus portus,
ſacrum petentes docta dicta ſcriptorum,
uitamque ab iſta uindicabimus cura.
Ite hinc, Comoenae, uos quidem hinc
leucs, ite,
dulces Camoenae: nam fatebimur uerum,
dulces fuiſtis; et tamen meas chartas
reuifitote, ſcd pudenter et raro.

Hacenns meritis iminortalis 60
KALLLVI
Ad

12 PRAEFATIO
Ad G0ORALLI editionis K-
dem ALBINOVANVM, cum
eiusdem interpretatione, quae mi-
rum in modum uatem illuſtrat, et
indice, breuibus annotationibus re-
ferto, qui non ſolum grammaticis,
ſed hominibus etiam elegantioribus
non inutilis mihi uidetur, in lecto-
rum quorundam amicorum uſum
typis exſeribendum curaui Vale
ANDIDE LECZOR, et, mi-
bi fauens, rogo. Scribebam Sua.
bpaci apud Franeos, pridie calendas
Maias, anno, quam acternam ge-
neri humano ſalutem, Optimus
Servator CI. RIS2 VS compara-
— P CCLXXI

it „

1 V D 1 C 1 A
A C
7ESYIMONIA
yETERVM ET SECENTIOEPYM.
D E

C. PEDONE ALBILNOVANO

—

0rID1Y S

—

x Ponto lib. HII. cp. 10, qauae
44d 4LBINO 7 AAX 1M.

At tu non dubito, quum carmine T heſea
laudes,
matcriae titulos quin tueare tuae;
quemque refers imitere uirum; uetat ille
profecto
tranquili comitem temporis esſe fidem.
Qvi quamquam eſt fadtis ingens, et condi-
tur. a te
wir tanto, quanto debuit ore cani.

14 IVDICIA
—TLoidem c. XVI
Hiacusque MACER, ſidereusque PEDO.

L OrIoYTIIIANES
T. inſt. orat. I

BABIRIVS ac PEDO non indignie⸗ co⸗

Snitione, ſi uacct.
M 1K YI4I.
TLib. II,; ep. 77

Dilte quod ignoras, MARSI, doctique PE

DONIS
ſaepe duplex unum pagina tractat opus.
IDEM
Lih. V; eſß. 5§

Sit locus et noſtris, aliqua tibi parts, i⸗

L bellis,
qua PEDO, qua MARSVS, quaque
CAT LLVS erat.

NIDONIVSAPOLLINARIGS
carm. VIIII, zs. 256
Non GAETVLICVS hic tibi legetur,

non MARSVS, PL DO, SILIVS,
TIBVLLVS.

NIT.

ð’J”J”M

V

N 1

AC TESTIMONIA 15
LIL. GKREGORIVS GIRALDVS
hiſt. poet. dial. IHII
Erat cum his et PED ONIS ALBI
NOVANI imago, cuius, ſi uacet, ora-
tore non indignam fuisfte lectionem puta-

uit FABIVS. Reponit eum quidem inter
poetas heroicos. Eius meminit et SENE

CA., a quo et eius quaedam afferuntur

carmina, atque ea in primis quae ſunt de
GERMANICI nauigatione, quaeque
magno ſpiritu dicta fatetur. Alibi uero
idem fabulatorem fuisſe ait elegantisſimum.
Meminit huius et MARTIALIS. Exſtat
OVIDII elegia ad hunc ipſum A IL. B
NOVANVM, ex qua colligimus eum
THESCI geſta ſcripfisſe, praeter epi-
grammata. Sublimem uero et altiloquum
PEDONEM fuiſse ostendit idem O VI
DliIVS, qui propterea et alicubi ſidereum
eum appellauit. Sunt, qui putent hunc
eundem ALBINOVANVM fuisſe, ad
quem exſtat HORATII FLACCI epi-

ſftola; quod ut ego non refello, temporum

ratione: ita non comprobo, nominis et
Poeticae differentia. IIle enim CL ARVS
AL BI

16 IVDICIA
ALBINOVANVS: hic ALBINO

4

. VANVS. PEDO. Hic poeta cognolſci⸗

tur: ille ex H ORATII carmine parum

uidetur.

109. ScaLIGER

initio comment. in eleg. de mor te

MAECENAYZIS, quae in einus
editione elegia- ad EIVI. 4 M4
Junt pralcfixac.

Hoc opus epicedium ſcripfit idem, qui

et de morte DRVSI ad LIVIAM, hoc

P“

eſt, (. ALBINOVANLYS PEDO

Nam ſane nimium finiſtre quidam iudica-

runt, qui id non ab ullo illius felicisſimi
ſaeculi poeta, ſed ab alio potius, qui mul-

to poſterior aetate, exercitationis gratia,
ſcriptum esſe contendunt. Exſtiterunt et

qui LACTANTIO, propter ſtili, ſi.

Düs placct, affinitatem, attribuerunt.
Primum ego neque LACTANTII

esſe dicebam; neque uerum esſe, quoed

ipſi adſtruunt, ſtilum fimilem esſe La-

Rantiano. liter enim, ut ille ait, catuli
longe olent, aliter ſucs Deinde ſeripi um
esſe

gi
0

ica⸗
mi
nul⸗
tiin

S

Unt.
TII
ol

AC TESTIMONIA 1,

esſe bono illo ſaeculo, non obſtare humi-
lem „a Xετναν˖ X Sα non enim Pro⸗-
pterea non pure Latinam esſe conſequens

eſt. Deinde in hac elegia mülta ſünt co-

gnitu digna, quae illis ſcholaſticis Poetis
in mentem uenire non Potuisſent, certe
ſcio. Praeterea de praeſenti re loquitur;
tanquam teſtis. Nam de I, O LLIO, qui
fuit amicus H ORAT 1Tr, mentionem facit,
ut /et propter ſermones, quos de MAE
CENATE cum PEDON dALBI

NO 1. ANO ile faciebat, excitatum ſe
àd hanc elegiam faciendam teſtetur, quum
alioqui MAECENATI! ipi de facic
notus non fuiſſet. Sic enim ait: Nec mihiz

Maecenas, tecum fuit ſus amici, côt. Quid

quod huinsmodi tam exacte e- Xérats

fingi non poſſunt? Quare eo ſaeculo leri⸗

ptum eſſe dubitare non Posſumus.

Hoc SCALIGERI judicio certius

nihil esſe multo magis intelliget, qui notas

utrique elegiae ſubiectas legerit. 60
RALLVS.

B IDEM

IVDICIA
T D E NM 2Z
initio notaruu in I elegiam.
Huius quoque elegiae idem auctor, qui
et ſuperioris. Quamquam enim ſuperius
moôllem uirum MAECENATEM,;, et
discinctum pari, ac ipſe uixit; licentia;
nhoc eſt, molli ac remisſo ſtilo proſequutus
eſt; hic uero principem matronam accu-
ratiore ac grauiore dicendi genere alloqui-
tur; non tamen im omni fſui disfimilis eſt.
Quod enim hic legitur, Non nocuige ulli;
et fortunam habuisſe nocendi, aliud eſt, quam
quod ſupra dixerat:

Omnia quum pogſet tanto tum earus atnico,
te ſentit neme aelle nocere tamen: 7
Item quod hic de Fortuna:
IIa rapuit inuenes 3 Justulit illa ſenes,
idem ex tulerat de morte;

Illa rapit iuuenes; prima RKorente inuenta;
von oblita tamen et fapit Ila lenes.

. Quamquam hic „ pro ſ tulit, qui-
dam ueteres codices habent ſustinet. Vi-
detur autem NERONVM, uel po-
tius DRVSORVM familiae cliens
=Sððð fuisſe

AC TESTIMONIAA 19
fuisie C. ALB INO VANVEVOJ, nam

et is eiusdem DRVSI GERMANICGI

nauigationem i in oceano carmine conſeripfit:

cuius hodie fragmentum exſtat. Deinde

fratris DSVSI comes et feri ba fuit, ut
ex HORATIO odorati ſumus. Quod

enim O VI DIO hane elegiam attribuerunt;

fruſtrati ſunt; nihil enim disſimilius.

Quamquam uerfieulum, qui hic legitur:

Altius es uitiis 1jeruig⸗ caput;
inuenias in Faſtis:
Altius bumianis exſeruisſe caput.

Sed haec non mirabitur, qui ſcit et Ti⸗

bullianum uerficulum; in ä re⸗

periri:
AQuunm recidit fats toufel uterque pari,

et multa alia. Quare quum hancé O opinionem

ex hominum mente ſustulerimus, extor-

quenda eſt et alia quoque iis, qui Putant;
haec ſeripta esſe de morte DRVSI eius,
qui in Germania periit; fili; quum contra
ſit is DRVSVS;, qui in Germania occidit.
Nam quum LIVIA conuenit in manum

mariti AVGVS. 8TI,; erepta priori uiro

B Gꝗè5 TI

290 IVDICIA

TIBERIO NERO Ni, non mülto poſt
eum enixa eſt iam grauida ex priori uiro,
ex quo et antea TIBERIVM CLAV
DIVM NERONEM, qui poſtea re-
rum potitus eſt, primo partu ediderat;
poſtea in domo AVGV STI hunc DRV
SVM, nulla poſtea ſubole. Eſt ergo is
DRVSVS frater TIBERII, qui poſtea,
ut dixi, rerum potitus eſt. Is quum, poſt
partam de Sueuis ac Sicambris uictoriam,
conſul abſens factus esſet, morte praeuen-
tus nec triumphum, nec- honorem inire
potuit. Vide epitomen LIVII et DIO
NEM. Sunt quaedam pauca admodum
hic animaduertenda. In ceteris diutius
nobis immorandum eſſe non duximus.

GER. IOANN. VOSSTVS
de
poe tis Latinis.

Ae Valis OVIDIO PEDO
ALBINOVANLYS, quem fde-

reum uocat OVIDIVS, elegia ultima

. Ponticorum. Atque ad eundem eſt OVIDII

AC TESTIMONI A 21

eleg. X, eiusdem libri, ubi inter alia

hic uerſus:
Si roget laec aliquis cur n uarrata DZ

PEDONI.
Vnde is, qui edidit T. beſaurum Linguae, ſine
Romanum Forum, collegit Pedonem OVI
D1O bPedonium uocari: Quod ridiculum
eſt, quum PEDONI ſit dandi, non uo-
candi caſus. Theſeida ſcripfſisſe indicat
paullo poſt OVIDIVS. Sed non iniuria
multi referunt ſic fceribentem. DWZ

Qui quamquam eſt factis ingens et condi-
tio a te,

uix tanto, quanto debuit ore cani.
Videtur enim detrahere PEDONI, quaſi
dictione ſua non exprimat Theſei magni-
tudinem. Sed corruptus eſt locus, et,
quod IOSEPHO SCALIGERO eſt
obſeruatum, pro vix, legendum uir. Scri-

pſit quoque de nauigatiene GERMANICI,

quo ex opere XXIII uerſus refert M.
SENECA Suaſoria I. Etiam epigrammata
ſcripfisſe colligitur ex MARTIALIS
Li. II, epigr. 77, quod eſt in COSCO
NIVM. At fſupereſt elegia eius in mortem
DRVSI NERONIS, ad LIVIAM
Auguſtum, ſane elegantisſima et digna de-
B 3 reo

22 IVDICIA

ee poetal At aliter uidetur, de tributa
ci elegia in obitum MAECENA TIS
Qare in animum inducere non postum
esſe eiusdem poetae, licet non ignorem
Mliam fuisſe men?em 19 8EPRO SCA
de arte grammat. Lib. Ii. cap. 27
Quod poema;, ut falſo tribuatur OVI
DIO, indignum tamen eo non eſt, ob
egregia in illo ingenii lumina. Ob quae
tam facicc IOSEPHO SCALIGERO
credimus este P EDONINX A BI
NOVANI,; quam difficulter ei ſubſeri-
bimus contendenti eiusdem PEDONIG.
esſe elegiam in obitum M AECENATIS.
Nam quidquid uir ſummus dicat, tota pae-
ne languet; ut nobis quidem perſuaſisſi-
mum ſit esſe foetum ſeholiaſticĩ cuiusdam
ſequioris aeui.
Fatemur non nulla esgſe locs languidiora;
in iis elegiis, ſed Junt elegiae, pro argumento,
minus aut magis elatae; ut ſatis liquet uel ex
Propertianis, guae omnes pare; non ſunt. Nec 3
minimum bic eſt ueſtigium Jequioris aeni, ſed
purigpma Tasinßes, et allußones non modo ad

Lw-

4

AC TESTIMONIA 23

Fmmrg rerum geſtarum, ſed et ad earum cir-
cumſtantias, quales nullae in ſeholaſticis. Li-

guebit hoc ex notis noſtris. 60RALLVS.
NICOL. IEINSIVS

mnitio notarum ad elegiam in mor-

tem DRVSI.

Poematium hoc, quantiuis pretii, ct di-

gnum Genio ac maieſtate ſaeculi Naſonia-
ni, qui primus eruit e tenebris, nae

ille infignem theſaurum uſibus publicis eſt

largitu. PEDONEM ALBI

NOVANVM eius auctorem SCALI

GER aliique conſtituunt. Ego, ctſi nihil
temere affirmo, uideor tamen mihi non omni-
no falli, qui N ASO NI hunc foetum haud

esſe adſcribendum arbitrer. Inſcriptionem

eius, quam primae editiones et ſcripti co-
dices conſtanter agnoſcunt admittendam

duxi, niſi quod in iis ad OVIDIVM
auctorem haec elegia refertur, quum ad
alium potius quemuis illorum temporum
poetam debuerit. Eſt quidem carmen lon,
ge prae ſtantisfimum indignis modis acce-
ptum, per librariorum oſcitantiam; nobis

tamen uel ſie curae erit, ut aliquanto

emendatius in poſterum legatur; quamquam
in libris uetuſtis minimum præſidii fuit.

B 4 Quo-

4

24 LVDICIA
Quorum unum Romæ, apud amicum, vidi;
ſecundum Florentiae in Medicea bibliothe-

ca; tertius et quartus Penes me exſtant;

quorum altero haeredes Combiani Vene-
täis me donauerunt, altero uir amicisſimus
LVCAS LANGERMANNVS, Nea-
poli adu le to. Omnes poſt inuentam artem
VPographicam exarati, et per omnia pro-
pemodum Pritnis editionibus reſpondentes,
quas etiam religioſe conſuluimus. Interim,
dum ſubſidia maioris momenti circumſpi-
eiuntur, uideamus, ſi quid conferri a
nobis Posſit, ad detergendos naeuos, qui
ſeripto Pulcherrimo non Pauci etiamnum
adhaerent, In iis autem indagandis, quem-
admodum non omnino infeliciter uerſati
ſumus: ita conic curae interdum nobis ſunt
ſubnatae, quas SCALIGERO, LIPSIO,
RVTGERSI! O, aliis in mentem ante nos
uenisſe ſerius quum esſemus edocti, uiros ta-
men praeſtanisſimos ſua laude non fraudaui-
mus; id quod ſuis locis, ni fallor, apparebit.
Non intelligo qui uir acutisſi imus dicat ſe
eterum codicum inſeriptionem Nequi, quum
inſeripſerit hoc Poema: incerti autkonts con Nolatio,

cet. GokaLI. .

atEN .
—⸗———

C. PE

4

àA L BIN OVANI

FRAGMENT A

“

C. D Oͤ N 7 §

4LBINOVANI
E 1 E G I A TIT

LIvV IAM. Av GvSTAM

—

—

De morte D K VS vERONIS.

1

KkKlii eiuns; qui in Germania morbo
beriit A. F. C. OccXXXV, ante
aeram uulgarem VII

VISA diu felix mater modo dicta Ne-
ronum,
jam tibi dimidium nominis huius abeſt.
lam legis in Druſum miſerabile, Liuia,
carmen,
unum qui dicat, iam tibi, mater, habes.
Nec tua te pietas distendit amore duorun, 5
nec, poſito fill nomine, dicis: uter?

Fkt quisquam leges audet tibi dicere flendi!

et quisquam lacrimas temperat ore tuas!
Heu

28 C. PEDONIS ALBINOVANI
Heu mihi! quam facile eſt (quamuis hie
G contigit omnes)
10 alterius luctu, fortia uerba loqui!
Scilicet, exiguo percusſa es fulminis ictu,
fortior ut posſis cladibus esſe tuis!
Oecidit exemplum iuenis uenerabile mo-
rum,
maximus ille armis, maximus ille toga.
15 IIIe modo eripuit latebroſas hofſtibus Alpes.
et titulum belli dux, duce fratre, tulit.

IIle genus Sueuos acre, indomitosqne Sy-
cambros,

contudit, inque fugam barbara terga

dedit;

ignotumque tibi meruit, Romane, trium-

phum,
20 protulit in terras imperiumque nouas.
Soluere uota lIoui, fatornm ignara tuorum
mater, et armiferae ſoluere uota Deae;
Gradiuumque Patrem donis implere Pa-

rabas,
et quoscunque coh iusque, piumque
Deos.
25 Maternaque ſacros agitabas mente trium-
phos,

forſitan et curae iam tibi currus erat.

Funera

E LEGI A T 29

Funera pro ſacris tibi ſunt ducenda

triumphis,
et tumulus Druſum, pro louis arce,
manet.
Fingebas reducem, praeceptaque mente
fouebas

gaudia, et ante oculos iam tibi uictor
erat.
Iam ue Diet⸗ iam me gratantem turba uidebit,
iam mihi pro Druſo dona ferenda meo.

Obuia Progrediar, felixque per oppida

dicar,
collaque et hoc oculos illius Ore Pre-
Tmam.
Talis erit, ſ occurret, ſic oscula iungcet,
hoc mibi narrabit, ſic prior ipia loquar.
Gaudia uana foues, ſpem pone;, miſerri⸗
ma,; falſam,
deſine de Druſo laeta referre tuo.

Caeſaris illund opus, uoti pars altera ueſtri,

occidit: indignas, Liuia, ſolue comas.

Qvid tibi nunc mores proſunt, actumque

pudice
omne aeuum et tanto tam placuisſe uiro?
Quidane icitiae turba inuiolata bo-
orIEN,

ultims

35

40⁰

30 C. PEDONIS ALBINOVANI
ultima ſit laudes inter ut illa tuas?
Quid tenuisſe animum contra ſua ſaecula
rrectum,
altius et uitiis exſeruisſe caput?
Nec nocuisſe ulli et fortunam habuisſe no-
eendi?
nec quemquam neruos extimuisſe tuos?
Nec ures errasſe tuas, campoque, foroque;
50 quamque libet citra conſtituĩsſe comum?
Nempe, per hos etiam Fortunae iniuris
mmnmnmores .
regnat; et ineerta eſt hic quoque nixa
rota
Hic quoque fentitur; ne quid non impro-
ba carpat.
Saeuit; et iniuſtum i ius fibi ubique faeit.
55 Secilicet, immunis ſi luſtus una fuisſet
Liuia, Fortunae regna minora forent!
Quid ſi non habitu ſie ſe gesſisſet in omni,
ut ſua non esſent i inuidioſa bona? 1.
S Caeſaris adde domum, quae certe funeris
expers
60 debuit humanis altior esſe malis
Ille uigil, ſumma ſacer ille locatus in arce,
Tes hominum ex tuto cernere dignus

45

nec

l

!
lue;
n!

Urit

Ni

ELEGIATYT 31

nec fleri ipſe ſuis, nec quemquam flere
ſuorum,

78

pati.
Vidimus erepta moerentem ſtirpe Tbroris,
luctus, ut in Druſo, publicus ille fuit.
Condidit Agrippam, quo te, Marcelle,
DZ ſepulcro,
et cepit generos iam locus ille duos.
i ix poſito Agrippa; tumuli bene ianua
clausſa eſt;
perfieit officium funeris, ecce, ſoror.

Ecce, ter ante datis, iactura nouisſima

Druſus
a magno lacrimas Caeſare quartus habet.
Claudite iam, Parcae, nimium reſerata ſe-
pulera,
claudite; plus iuſto nam domusiſta patet.

L Cedis; et in casſum tua nomina, Druſe,

. leuantur-
Vltima ſit fati haec ſumma querela tui.
Ille poteſt implere dolor uel ſaecula tota,
et magni luctus obtinuisſe loeum.

Multi in te amisfi; nec, cui tot turba bo

norum,
omnis cui uirtus centigit, unus eras.

Nece

nec, quae nos patimur uulgus;, et ipſe

70

7 5

—

D

22: C. PEDONIS ALBINOVANI

Nec genetrice tua foecundior ulla parentum,

tot bona per partus quae dedit una
duos

Heu! par illud ubi eſt totidem uirtutibus

aequum?
et concors pietas; nec dubitatus amor?

85 Vidimus attonitum fraterna morte Neronem

30

ſqualida promisſa flere per ora coma,

disſimilemque ſui uultu profitente dolorem

heu mihi! quam toto luctus in ore fuit?

Tu tamen, extremo moriturum tempore;

“ fratrem
uidiſti, lacrimas uidit et ille tuas

Affigique ſuis moriens tua pectora ſenſit;
8 P P

et tenuit uultu lumina fixa tuo,

lumina caerulea iam iamque natantia morte;

lumina fraternas iam ſubitura manus.

9 At miſerancda parens ſuprema neque osc u⸗

100

la fixit,
frigida nee fouit membra, tremente ſinu.

Non animam appolito fugientem excepit

hiatu,

2 non traxit caeſas per tua membra comas.
Raptus e es abſenti, dum te fera bella mo-

rantur,
utilior Patriae, quam tibi, Druſe, tuae.
1i.

⸗

1

S

de

E LE GIA † 33

Liquitur ut quondam, zephyris et ſolibus
ictae,
ſoluuntur tenerae uere tepente niues.
Te queritur caſusque malos, atque exitiales;
accuſatque annos, ut diuturna, ſuos.
Talis, in umbroſis mitis nunc denique ſiluis, 105
deflet Threicium Daulias ales Ityn.

Halcyonum tales uentoſa per aequora

S queſtus
ad ſurdas, tenui uoce; ſonantur aquas.
Sic plumoſa nouis plangentes pectora
l pennis
Oenidem ſubitae concinuiſtis aues. 110
Sic fleuit Clymene, ſie et Clymeneides, alte
quum iuuenis patriis excidit ictus equis.
Congelat interdum lacrimas, duratque;
tenetque,
ſuspenſasque Gculus fortior intus agit.
Erumpunt, iterumque Srauant gremiumque, y 15
JòòM ſinusque
efrfuſae grauidis, uberibusque genis.
In uires abiit flendi mora; plenior unda
effluit, exigua ſi qua tetenta mora.
Tandem ubi Per lacrimas licuit, ſic flebi-
lis orſa eſt
ſngultu medios impediente ſonos. 120
C&üC+ dl Nate,

ℳ
S

34 C. PEDONIS ALBINOVANI
Nate, breuis fructus, duplicis ſors altera
partus;
gloria confectae, nate; parentis ubi es
Sed neque iam duplicis, neque iam ſors
altera pPartus,
sloria confectae nunc cuoque matris,
ubi es?
125 Heu! modo tantus ubi es? tumulo porta-
ris et igni,
haec ſunt in reditus dona paranda tuos.
Siccine dignus eras oculis occurrere matris?
Sic ego te reducem digna uidere fui?
Caeſaris uxori, ſi talia dicere fas eſt;
130 iam dubito magnos an rear esſe Deos.
Nam quid ego admiſi? quae non ego Nu-
mina cultu,
quos ego non potui demeruisſe Deos?

Hiie pietatis honos? artus amplector inanes,
P P

et uorat hos ipſos flamma rogusque ſinus.
135 Tene ego ſustineo poſitum ſcelerata uidere?
Tene meae poterunt ungere, nate,
manus?
Nunc ego te infelix ſummum teneoque,
tuorque, H
effingoqne manus, oraque ad ora fero.
Nunc primum adſpiceris conſul, uictorque
Parenti ie

BRLEGIAIYI 3

n . Sic mihi, ſic miſerae nomina tanta 140
. L refers?
Quos primum uidi faſces;, in funere uidi;
85 et uidi uerſos, indiciumque mali.
Quis credat? matri lux haec moeſtisſima
tis uenit,
qua natum in ſummo uidit honore ſuum.
⸗ lamne ego non felix? iam pars mihi rapta 14
Neronum,
. materni celeber nomine Druſus aui 2 “W
64 Juamne meus non eſt, nec me facit ille
⸗ „parentem? -

Iamne fui Druſi mater? et ipſe fuit?
Nec quum uictorem referetur adesſe Ne-

u⸗ . ronem,
dicere iam Ppotero: maior; an alter 150
1 adeſt?
Vitima contigimus: jus matris habemus
ab uno,
unius eſt munus quoòd tamen orba negor.
Me mileram! extimui, frigusque per osſa
cucurrit
, Nil ego iam posſum certa uocare meum. H
Hic meus;, ecce, fuit, iubet bic 46 fratre 15
uereri.
Omnia iam metuo, fortior ante fui.

6 2 So⸗

36 C. PEDONIS ALEINOVANI

* Soſpite te ſaltem, moriar, Nero! tu mes

condas

lumina, et excipias hanc animam ore

Pio!
Atque utinam Druſi manus altera et altera
frztris .
169 formarent oculos, , comprimerentque
S meos.
Quod leet, hoc certe tumulo ponemur
in uno,

Druſe, neque ad ueteres conditus ibis

auos.
Miſcebor cinerique cinis atque oslͤbus osla.

Hanc lucem celeri turbine Parea necat.

165 Haec et plura refert, lacrimae ſua uerba

ſequuntur;
oradie nequidquam per modo queſta
fluunt.
Quin etiam corpus matri uix, uixque re-
misſum

exſequiis caruit, Liuia;, paene tuis.
Quippe ducem arſuris exercitus omnis in
armis,
170 inter quae periit, ponere certus erat.
Abstulit inuitis corpus uenerabile frater;
et Druſum Patrhe, quod licuitque, dedit.
Fune-

D—

len
0re

tets

de

mur

lbis

la.

at.
ba

ELEGIA T „„

Funera ducuntur, Romana per oppide,
Druſi;
(heu faclnus ) per quae uictor iturus
erat:
per quae deletis Rhaetorum uenerat armis. 175
Haeu mihi! quam dispar huic fuit illud iter!
Conſul init fractis moerentem faſcĩbus
Vrbem,
quid faceret uictus, ſic ubi uictor init?

Moeſta domus Plangore ſonat, cui figere
laetus

Parta ſua dominus uouerat arma manu. .180
Vrbs gemit et uultum miſerabilis induit
unum.
Gentibus aduerfis forma ſit illa precor.
Incerti clauduntque domos, ſtrepitantque
L per Vrbem;
hic, illic pauidi, clamque palamque
dolent.

Iora ſilent, mutaeque tacent ſine uindice 185

B leges;
adſpicitur toto purpura nulla foro.

Dique latent templis, neque iniqua ad

funera uultus
praebent, nec poſcunt tura ferenda rogo.

C 3 Obſcu

38 C. PEDONIS ATBINOVANI

Obſcuros delubra tenent,; pudet ora co-⸗

lentum
190 adlpicere, inuidiae, quam meruere,
metu.
Atque aüiduis de plebe pius, pro paupere
nato⸗;
ſustulerat timidas ſidera ad alta manus.

lamque Precaturus; quid ego autem cre⸗
F dulus, inquit,
“ ſnscipiam in nullos irrita uota Deos?
19 Liuia non illos, pro Druſo, Liuia mouit.
nos erimus magno maxima cura Ioui?
Dixit et iratus uota inſuscepta reliquit,
durauitque animum, deſtituitque preces.
Obuia turba ruit, lacrimisque rigantibus or
200 conſulis erepti publica damna refert.
Omnibus idem oculi, par eſt concordia
flendi.
Funeris exſequiis adſumus omnis eques.
Omnis adeſt aetas, moerent iuuenesque,
ſenesque; H
Auſoniae matres, Auſoniaeque nurus.
205 Austorisque ſui praefertur imagine moeſta,
quac uictrix templis debita laurus erat.
Certat onus lecti generoſa ſubire iuuentus,
et ſtudet officio ſedula colla dare.
“

Et

ere,

pere⸗

nus⸗

ale:

ELEGIAT 39

Et uoce et lacrimis laudaſti Caeſar alumnum,
triſtia quum medius rumperet orſa dolor. 210
Tu letum optaſti (Diis auerſantibus omen)
par tibi, ſi ſinerent te tua fata mori.
Sed tibi debetur coelum, te fulmine pollens
accipiĩet cupidi regia magna louis.
Quod petit tulit ille, tibi ut ſua facta Pla- 215
cerent,
magnaque laudatus praemia mortis habet.
Armataeque rogum celebrant, de more,
cohortes;
et pedes exſequias reddit, equesque duci.
Te clamore, uocant, iterumque iterumque
ſupremo; .
at uox aduerfſis collibus icta redit. 220
Ipſe pater flauis Tiberinus inhorruit undis,
ſustulit et medio nubilus amne caput.
Tum ſalice implexum, muſcoque et arun-
dine crinem,
caeruleo magna legit ab ore manu,
Vberibusque oculis lacrimarum flumina miſit, 2 2 5
uix capit adiectas alueus altus aquas.
lamque rogi flammas exſtinguere fluminis
igu,
corpus et intactum tollere certus erat.

C 4 Susten-

40 C. PEDONIS ALBINOVAN

Sustentabat adquas, curſusque inhibebat
cequorum,
230 ut posſet toto proluere amne rogum.

Se4 Mauors, templo uicinus, et accola

cCampi,
tot dixit ſiccis verba nec ipſe genis:

quamquam amnes decet ira, tamen, Tibe-

rine, quieſcas;
non tibi, non ullis uincere fata datur.
23 Iſte meus periit, periit arma inter et enſes,
et dux pro patria; funere causſa latet,
Quod potui tribuisſe, dedi; victoria Parta
. eſt;
austor abit operis, ſed tamen exſtat opus
Quondam ego tentaui Clothoque dquasque
ſorores,
240 pollice quae certo penſa ſeuera trahunt,
ut Remus Iliades et frater conditor Vrbis
effugerent aliquà ſtagna profunda uia.
De tribus una mihi: partem accipe, quae
datur, inquit,
muneris, ex iſtis quod petis alter erit.
24 Hic tibi, mox Veneri Caeſar promisſus

uterque; *

hos debet ſolos Martia Roma Deos.

Sie

8

bit

ELEGIAT 41
Sic cecinere Deae, nec, tu Tiberine, re-

Pugna;
irrite; nec flammas amne morare tuo;

nec iuuenis poſiti ſupremos deſtrue honores;
uade age, admisſis labere pronus aquis. 21 70

Paret et in longum ſpatioſas explicat un-
das;
ſtructaque pendenti pumice tecta ſubit.

Flamma diu cunctata caput contingere

ſanctum,
errauit poſito lenta ſub usque toro.
Tandem ubi complexa eſt ſiluas, alimenta- 25 5
17 que ſumſit,
aethera ſubieclis lambit et aſtra comis;
qualis in Herculeae colluxit collibus Oetae,
quum ſunt impoſito membra cremata Deo.
Vritur heu! decor ille uiri generoſaque

forma,
et faciles uultus, uritür ille uigor, 260
Wmckricesquo manus, facundaque principis
. ora,
Pectoraque ingenii magna capaxque do.
mus.
Spes quoque multorum flammis utuntur in
ESsdem,

iſte rogus miſerae uiſcera matris habet.
Czs Facla

$

42 C. PEDONIS ALBINOVANI

265 Facta ducis uiuent, operoſaque gloria re-
rum;
haec manet, haec auidos etfugit una
rogos. .
Pars erit hiſtoriae, totoque legetur i in aeuo,
ſeque opus ingeniis, carminibusque
da bit.
Stabis et in roſtris tituli ſpecioſus honore;
270 causſaque dicemur nos tibi, Druſe, necis.
At tibi ius ueniae ſupereſt, Germania,
nullum,
poſtmodo tu poenas, Barbare, morte
dahis.
Adſpiciam Regum liuentia colla catenis,
duraque per ſaeuas uincula nexa ma-
nus,
275 et tandem trepidos uultus, inque illa fero-
cum
inuitis lacrimas decidere ora genis.
Spiritus ille minax, et Druſi morte ſüper.
bus,
carnifici in moeſto carcere dandus erit.
Conſiſtam, laetisque oculis, lentusque
uidebo
290 ſtrata per obſeoenas corpora nuda uias.

Hune

⸗

E L EGIAT 333

Hunc Aurera diem, ſpectacula tanta feren-

tem,
quamprimum croceis roscida portet
equis.
Adiice Ledaeos, concordia ſidera, fratres;
templaque Romano conſpicienda foro.
Quam Parue numeros impleuit principus 285
aeuo;,
in patriam meritis occubuitque ſenex!
Nec ſua conſpiciet (miſerum me! ) munera
Druſus,
nec ſina pre templi nomina fronte leget.
Sacpe Nero illacrimans ſubmisſa uoce
loquetnr,
cur lco fratres; heu, fine fratre! Deos? 299
Certus eras nunquam niſi uictor, Druſe,
reuerti.
Haec te debuerant tempora; uictor eras.

.Z Conſule nos, duce nos, duce iam uiore

7 caremus;
inuenit, en, tota moeror in urbe locum.

At comitum ſqualeht immisfis ora capillis, 295

infelx, Druſo ſed pia turba ſuo.
Quorum aliquis, tendens in te ſua brachia,
dixit:
cur fine me, cur ſic incomitatus abis?

Quid

44 C. PEDONIS ALBINOVANI

. Quid referam de te, dignisſima coniuge
““ Druſo,
300 atque eadem Druſi digna Parente nurus?
Par bene compoſitum, iuuenum fortisſi⸗
mus alter,
altera tam forti mutua cura uiro.

ne minor es magni coniuge uiſa louis.
305 Tu concesſus amor, tu ſolus et ultimus illi,
tu requies fesſo grata laboris eras.

abesſe,
et mota in nomen frigida lingua tuum eſt.
Infelix re cĩ pis non quem promiſerat ipſe,
310 nec qui misſus erat, nec tuus ille redit.
Nec tibi deletos poterit narrare Sycambros,
enſibus et Sueuos terga dedisſe ſuis.
FPluminaque et montes et nomina magna
locorum,
et ſ quid miri uidit in orbe nouo.
3 15 TP rigidus ille tibi, corpusque refertnr i inane;
quemque premat ſiue te ſternitur, ecce,
torus.
Quo raperis laniata comas, ſimilisque fu⸗
renti?
Quo ruis attonita quid petis ora manu?

Hoc

Femina tu Princeps, tu filia Caeſaris; illi

Te moriens, Per uerba nouisſima, queſtus

ge

nis
blr⸗

4

ELEGIAT 4 *½
Hoc fuit Andfomache, quum uir religatus
S ad axem
terruit admisſos ſanguinolentus equos. 320
Hoc fuit Euadne, tunc quum ferienda
eoruſeis
fulminibus Capaneus impauida ora dedit.

Quid mortem tibi moeſta rogas? amplexa-

que natos
pignoôra de Drulſo ſola relicta tenes?
Et modo per ſomnos agitaris lmagine falſa; 32 5
teque tuo Druſum quaeris habere finu?

Et fubito tentasque manu, ſperasque re-

ceptum,
quaeris et in uacui parte priori tori?
Ille pio ſ non temere haec creduntur)
in aruñQx, .
inter honoratos excipietur auos. 330
Magnaque maternis maioribus, aeua Pa-
ternis
gloria; quadriiugis aureus ibit equis;

regalique habitu, curruque ſuperbus eburno,

fronde triumphali tempora uintus erit.

Accipient iuuenem, Germanica iigna fe- 335
rentem

conſulis imperio, conſpicuumque derus.

ää

46 C. PEDONIS ALBINOVANI

Gaudebuüntque ſuae merito cognomine

V gentis,
quod: ſolus domito uictor ab hoſte tulit.
Vix credent tantum rerum cepisſe tot
annos;

magna uiri latum quaerere facta locum.
Haec iplum ſublime ferent, haec, opti-
ma mateér;
debuerant luctus attenuare tuos.
Femina digna illis, quos aurea condidit
. aeétas;
principibus natis; principe digna uiro.
34 5 Quid deceat Druſi matrem,; matremque
Neronis,
adſpicc; quo ſurgas adſpice mane toro.
Non eadem uulgusque decent et lumina
rerum,
eſt quod praecipuum debeat iſta domus.
Impoſuit te alto Fortuna, locumque tueri
iusſit honoratum, Liuia; perfer onus.
Ad te oculos auresque trahis, tua facta
notamus,
nec uox misſa poteſt Principis ore tegi.
Alta mane, ſüpraque tuas exfurge dolores.
infragilemque animum, quod potes,
usque tene.

–

3 5

An

ine

lit,
tot

didi

o,
gue

oko,
Dina

jüs,

BLEGIAT 7

An melius per te uirtutum exempla petemus, 355

quam ſi Romanae principis edis opus?

Fata manent omnes, omnes exſpectat auarus

