portitor, et turbae uix ſatis una ratis.
Tendimus hue omnes, metam properamus
ad unam;
omnia ſub leges mors uocat atra ſuas. 360

Ecce, necem intentam coelo, terraé que

fretoque;
caſurumque triplex uaticinantur opus.
I nunc et, rebus tanta impendente ruina,
in te ſolam oculos et tua damna refer.

Maximus ille quidem iuuenum et ſpes 365

4 publica uizit;
ét, qua nmatus erat, gloria ſumma domus.
Sed mortalis erat; nec tu ſecura fuiſti,
fortia progenie bella gerente tua.
Vita data eſt utenda; data eſt ſine foenore
. nobis
mutua; nec certa perſoluenda die. 370
Fortuna arbitriis tempus dispenſat iniquis,
illa rapit iuuenes, ſustinet illa ſenes.
Quaque ruit, furibunda ruit; totumque per
orbem;
fulminat et caecis caeca triumphat equis.
Regna Deae immitis parce irritare querendo, 37 5
ſo⸗

—

48 C. PEDONIS ALBINOVANI

ſolicitare animos parce potentis herae.
Quae tamen hoc uno triſtis ti bi tempore uenit;
ſaepe eadem reb us fauit amica tuis;

nata, qued en, alte es, duod foetibus aucta

duobu
380 quodque êtiam agno. conſbciata loui;

quod ſemper domito redüt tibi Caeſar a b

orbe;
gesſit et inuicta proſpera bella manu;
quod ſpes implerunt, maternaque uota Ne-
rones;

quod pulſus toties hofſtis, utroque quce. Z

38 5 Rhenus et Alpinae ualles, et ſanguine nigro
decolor; infecta teſtis ſtargus aqua,

Danubiusque rapax et Dacius orbe remoto
Appulus (huic hoſti perbreue Pontus iter)

Armeniusque fugax et tandem Dalmata
MM ſupplex,
390 ſummaque diſperſi per iuga Pannonii,
et modo Germanus Romanis cognitus orbis.
Adſpice, quot meritis culpa ſit una minor.

Adde, quod eſt abſens funtus, nec cernere

nati
ſemineces culos ſüstinuere tui.

—

4

359 Quique dolor menti lenisſimus infuit a aegrae,
acciperes luétus aure cOactα tuos.

Prae-

6,
enit,

ets

lce.

ELEGIATI 5
Praeuertitque metus, per longa pericula,
luctum, 6

tu, quibus zuitis, anxia mentis eras.

—

Non ex praecipiti dolor in tua pectora Uenit,

ſed per mollitos ante, timore, gradus. 400
lupiter ante dedit fati mala ſigna cruenti,
flammifera petiit quum tria templa manu.
Iunonisque graui nocte, impauidacque Mi-
neruae;
ſanctaque et immeriti Caeſaris icta domus.
Sidera quin etiam coelo fugisſe dicuntur, 40 5
lucifer et ſolitas deſtituisſe uias.
Lucifer in toto, nulli comparuit orbe,
et uenit, ſtella non praeeunte, dies.
Sideris hoc obitus terris inſtare monebat,
et mergi Stygia nobile lumen aqua. 410
At tu, qui ſuperes moeſtae ſolatia matri,;
comprecor illi ipfi conſpiciare ſenex.
Perque annos diuturnus eas fratrisque
tuosque,
et uiuat nato cum ſene mater anus.
Euentura precor, Deus excuſare priora 415
dum uolet, a Druſo cetera laeta dabit.
Tu tamen aulſa potes tanto indulgere dolori,
longius ut nolis, heu, male fortis! ali?

H D vVveix

50 C. PEDONIS AIBINOVANI

Vix etiam fueras Paucas uitalis in horas,

420 obtulit inuitae quum tibi Caeſar opem;

admouitquc preces et ius immiſcuit illis,
aridaque affuſa guttura tinxit aqua.

Nec minor eſt nato ſeruandae cura pPa-

rentis,

hic adhibet blandas, nec ſine jure,

preces.

4²5 Comugis et nati meritum pernenit ad

omnes,
coniugis et nati Liuia ſoſpes ope es.

Supprime iam lacrimas, non eſt reuocabi-

B uils iſtis,
quem ſemel umbrifera nauita lintre tulit.

Hectora tot fratres, tot defleuere ſorores,

43⁰ et pater et coniux Aſtyanaxque puer,

et longaeua parens; tamen ille redemtus

ad ignes;
nullaque per Stygias umbra renauit aquas.

Contigit hoc etiam T hetidi; Ppopulator Achilles

Iliaca; ambuſtis osſibus, arua premit.
43 5 IIi caeruleum Panope matertera cri nem

ſoluit, et immenſas fletibus auxit aquas.

Conſortesque Deae centum, longaeuaque
—masgni
Deeani coniux, Oceanusque pater,

et

ben;
lis⸗

el;
tus

1us
lles
it.
guas⸗
ague

et

ELEGIAT

et Thetis ante omnes; ſed nee Thetis ipfa,

neque omnes D
mutarunt anidi triſtia iura DBei. 440

priſea quid huc repeto? Mareellum Octa⸗

uia fleuit;
et fleuit populd Caeſar utrumque palam.
Sed rigidum ius eſt et ineuitabile mortis,
ſtant rata non ulla fila tenenda manu.
Ipſe tibi emisſus nebuloſi litoré Auermi, 44
ſi liceat; forti uerba tot ore ſonet:

quid numeras annos? uixi maturior annis,

acta ſenem faciunt, haec numeranda tibi.
His aeuum fuit implendum; non ſegni⸗
bus annis.
Hoſtibus eueniat longa ſenecta meis! 4 760
Hoc ataui monuere mei, Proauique Nerones.
Fregerunt ambo Punica bella duces.
Hoc domus iſta docet, per te mea; Cae-
ſaris alti,
exitus hic; mater; debuit esſe meus.
Nee meritis; quamquam illa iuuant magis 45 5
abfuit iſtis
mater, honos; titulis nomina plena nides.
Conſul et ignoti uidôr Germanicus orbis;,
(cui fuit heu! mortis publica causia)
legor.
D 2 Cuin-

5Sz C. PEDONIS ALBILnNOVANI
Cingor Apollinea uictricia tempora lauro,
460 et ſenſi exſequias funeris ipſe mei;

decurſusque uirum notos mihi, donaque
R Regum,

cunctaque per titulos. oppida lecta ſuos;

et quo me officio portauerit illa iuuentus,
quae fuit ante meum tam generoſa
“ torum.
465 Denique laudari, ſacrato Caeſaris ore,
emerui, lacrimas elicuique Deo.
Et cuiquam miſerandus ero? Iam compri-
me fletus.
Hoc e ego, qui flendi ſum tibi causſa,
rogo-
Haec ſentit Druſus, ſi quid modo ſentit
in umbra;
470 nec tu de tanto crede mjnora uiro

Eſt tibi, ſitque precor, multorum filius inſtar.

Parsque tui partus ſit tibi ſalua prior.
Eſt coniux tutela hominum, quo ſoſpite
ueſtram,

Liuia, funeſtam decedet esſe domum,

ELE

I

DE.
N

Irre

Ne

Uil

lauro⸗
ei;
omube

1 fvo
Uentue;
enerol

e,
,

vompri

calsſi⸗

ſentit

liro
lar.
brior.

blpite

fun ⸗.

L

5 3
—ꝑ er

—

IN O. ITM MACENA
71G. qui obiit A. V. C. T CcXXXXVI

ante aeram uulgarem VIIII
DEFLERA M iuuenis, triſti modo car-
mine, fata;
ſunt etiam merito carmina danda ſeni.

Vt iuuenis, deflendus enim tam candidus,

. et tam
longius annoſo uiuere dignus aeuo.
Irreligata ratis nunquam defesſa carina
it, redit, in uaſtos ſemper onuſta lacus.
Illa rapit iuuenes „pPrima florente iuuenta,
non oblita rapit, ſed tamen illa ſenes.
Nec mihi, Maecenas, tecum fuit uſus
D amici,
Lollius hoc ergo conciliauit opus.
Fidus erat uobis nam propter Caeſaris arma,

D 3 Cae-

20

30

4 C. PEDONIS A-LBINOVANI

Caefaris et ſimilem propter in arma

fidem,
Regis erat genus Etruſei, tu Caeſaris almi
dextera, Romanae tu ui gil urbis eras.
Omnia quum posſes, tanto tam carus
amico,

te ſonſit nemo uelle nocçere tamen-

Pallade cum docta Phoegbus donauerat artes;
tu decus et laudes huius et huius eras.
Vincit uulgares, uincit beryllus arenas.
litore in extremo quas ſimul unda mouet-
Quod discinctus eras, animo quoque, carpi-=
tur unum;
diluitur nimia ſimplicitate tna.
Sic illi uixere, quibus fuit aurea uirgo,
quae bene praecinéctos poſtmodo pulſa
fugit.
Inuide „ quid tandem tunicae nocuere
ſolutae?
aut tibi uentofi quid nocuere ſinus?
Num minus Vrbis erat cuſtos, aut Cae-
ſaris obſes?
Num tibi non tutas fecit in Vrbe uias?

Nocte ſub obſcura, quis te ſpoliauit
amantem?

Quis tetigit ferro, durior ipſe, latus?

li⸗

rmi

Ani

D

Cars

irtes
eras

ouet⸗
pi⸗

60
puli

ere

ELEGIAI *

Maius erat potuisſe, tamen nec uelle

triumphos; .
maior res magnis abstinuisſe fuit.

Maluit umbroſam quercum, Nymphasque

canoras,
paucaque pomoſi iugera culta ſoli.
Pieridas, Phoebumque colens in mollibus
hortis,
ſederat argutas garrulus inter aues.

35

Marmore Maeonii uincunt monumenta

libelli;
uiuitur ingenio, cetera mortis erunt.
Quid faceret? Defunctus erat, comes impi-
ger, idem
miles et Auguſti fortis et usque pius.
Illum piſcoſi uiderunt ſaxa Pelori
ignibus hoſtiles tradere ligna rates.

Puluere in Aemathio fortem uidere Phi-

lippi;
quam nunc ille tener, tam grauis hoſtis
erat.
Quum freta Niliacae texerunt lata carinae,
fortis erat circum, fortis ct ante ducem.
Militis Eoi fugientis terga ſequutus,

4 42

4 5

territus ad Nili dum fugit ille caput.

Pax erat, haec illos laxarunt otia cultus;

D 4 omnia

50

75

60

1

6 5

70

66 C. PEDONIS ALEBINOVANI

omnia nicorcs, Marte ſedente, decent.

Asëtius ipfe lyram Pple&tro percusſit eburno;

poſtquam uictrices conticuere tubae.
Hic modo miles erat, ne posſet femina

Romam
dotalem ſtupri turpis habere ſui.

Hic tela in profugos (tantum curuauerat

ArCüuII)
milit ad extremos exorientis equos

Bacche, coloratos poſtquam deuici Unus Indos,
Potaſti galea dulce leuante merum;
et tibi ſecuro tunicae fluxere ſolutae,
te puto purpureas tunc habuisſe duas.

Sum memor, et certe memini fic ducere

thyrſos
brachia purperea candidiora miue.

Et tibi thyrſus erat gemmis ornatus et auro;

ſerpentes hederae uix habuere locum.

Argentata tuos etiam ſandalia talos

uinxerunt certe, nec, puto, Bacche,

negas.

*
Mollius e es ſolito mecum tum plura loquutus,
et tibi conſulto uerba fuere noua.

Impiger Alcide, multo defuncte labore,

fic memorant curas te Poſuisſe tuas;
ſie te cum tenera laetum luſisſe puella
obli-

2

V

ELEGIAHI 7

Se. oblitum Nemeae, iamque, Erymanthe, tui.
InooG; Vltra numquid crat? Torfſiſti pollice fuſos;
4 leniſti morſu laeuia fila parum.
min Percusſit crebros te prop: er Lydia nodos, 75

te propter dura ſtamina rupta manu.
Lydia te tunicas iusſit laſciua fluentes

lelit inter lanificas ducere ſaepe ſuas.
Claua toroſa tibi pariter cum pelle iacebat:.
. quam pede ſuspenſo percutiebat amor. g0
Ndoe Quis fore credebat; premerct quum iam

OM impiger infans
hydros ingentes, uix capiente manu?
las quumue renaſcentem tereret uelociter hy-
eere dram,
frangeret immanes uel Diomedis equos?
Vel tribus aduerſis communem fratribus 8 5

NN M aluum,
„ eet ſox aduerſas ſolus in arma manus?
Fudit Aloidas poſtquam dominator Oly mpi,
ce, . Liicijtur in nitidam procubuisſe bouem; .
atque aquilam miſisſe ſuam, quae quaereret
tns ecquis H
posſet amaturo uina referre Ioui. 90
9, Valle ſub Idaea, dum te, formoſe ſacerdos,

inuenit et Ppresſo molliter ungue rapit.

SS C. PEDONIS ATBINOVANI

Sic eſt; uictor amet, uictor potiatur in
umbra,
Liector odorata dormiat i inque roſa.
95 Victorem nictus metuat, metus imperet illi,
membra nec in ſtrata ſternere diſcat humo.
T empora dispenſant uſus et tempora cultus;
haec homines, pecudes, haec moderan-
tur aues.
Lux eſt, taurus arat; nox eſt, requieſcit;
arator
100 liberat emerito feruida colla iugo.
Conglaciantur aquae, ſcepulis ſe condit
hirundo;
uerberat egelidos garrula uere lacus.
Caeſar amicus erat, poterat uizxisſe ſolute,
quum iam Caeſar idem, quod Lupieban
erat.
105 Indulſit; merito. Non eſt temerarius ille,
uicimus; Auguſto iudice, dignus erat.
Argo ſaxa pauens poſtquam Scylleia legit,

Cyaneosque metus iam religanda ratis,

uiſſcera directi mutauerat arietis agno,
IIO Aeétis ſuccis omniperita ſuis.

His te; Maecenas, juuencſcere posſe de-

cehat,
haec, utinam, nobis Colchidos herba foret!
Re ddi-

do

k in

ill,
imo,
tus;

ſeit;

Redditur arboribus florens reuirentibus
aetas;
ergo non homini quod fuit ante, redit,
uiuacesque magis ceruos decet esſe Pa- 1 .
uentes,
ſi quorum in torua cornua fronte ri-
Viuere cornices multos dicuntur in annos;
cur nos anguſta conditione ſumus?

3.

Paſeitur Aurorae TLithonus nectare coniux,

aque ita iam tremulo nulla ſeneeta nocet, 129
Vt tibi uita foret ſemper „ medicamine
. ſaero,
te uellem Aurorae complacuisſe uirum.
Illius aptus eras croceo recubare cubili,
et modo puniceo rore leuare ſitim.
Mlius aptus eras rofeas tu iungere bigas, 12 5§
tu dare purpurea lora regenda manu.
Tu mulcere iubam, quum iam torfis ſet
habenas,
procedente die, reſpicientis equi.

Quaeſiuere tori iuuenem ſic Heſperon illum,

quem nexum medio ſoluit in igne Venus; I 30
ucm nunc infuſcis, placida ſub nocte
4
nitentem,

Luciferum contra currere cernis equis.

Hic tibi corycium, caſias hic donat olentes,

hic e palmiferis balſlama misſa iugis.
135 Nunc pretium candoris habes, nunc red-
ditus umbris;
te ſumus obliti decubuisſe ſenem.
Ter Pylium fleuere ſui, ter Neſtora canum,

dicebant tamen hunc non ſatis esſe

ſenem.
Neſtoris annofi uixisſes ſaecula, ſi me
140 dispenſata tibi ſtamina nente florent.
Nunc ego quod posſum; tellus leuis osſa
teneto,
pendula librato pondus et ipſa tuum.

Semper ſerta tibi dabimus, tibi ſemper,

odores;

non unquam ſitiens, florida ſemper eris.

F†

6oο C. PEDONIS ALBINOVANI

lumn

huſa

1.

per⸗

ris,

E L E 6 314 II

Suprema MALECE NA 775
Uerba.

SIC eſt Maecenas, fato ueniente, loquutus,
frigidus, et lam iam quum moriturus erat.
Mene, inquit, iuuenis Primaeui, lupiter!

ante
abruptam Bruti non cecidisſe fidem!

Pectore maturo fuerat puer, integer aeuo,

et magnum magni Caeſaris illud opus.

Diſcidio uellemque prius (Non omnia

. dixit,
inciditque pudor quae prope dixit amor.

Sed manifeſtus erat moriens, quaerebat

amatae

coniugis amplexus, oscula, uerba, ma-

nus.)
Si tamen hoc ſatis eſt, uixi, te, Caeſar,
amico,

et

10

15

Mollibus eEX oculis aliquis tibi procidet

62 C. PDONIS ALBINOVANI
et morior, dixit; dum moriarque ſatis.

humor,
quum dicat, ſubita uoce, fuisſe, tibi.
Hoc mihi contingat, iaceam tellure ſub aequa,
nec tamen hoc ultra me potuisſe uelim.
Sed meminisſe uelim, uiuam ſermonibus; illic
ſemper ero, ſemper ſi meminisſe uoles.

Et decet, et certe uiuam tibi ſemper amicus;

nec ſibi, qui moritur, deſinit esſe tuus.
Ipſe ego quidquid ero, cineres, interque
. fauillas,

tune quoque non potero non memor esſe

tui.

Exemplum uixi, propter te, molle beate,

2 5

Et tibi ſuccreſeant iuuenes bis Caeſare digni,

30

unus Maecenas teque ego propter eram.
Arbiter ipſe fui, uolui quod contigit esſe⸗
pectus eram uere pectoris ipſe tui.
Viue diu, mi care ſenex, pete ſidera ſero,
eſt opus hoc terris, te quoque uelle decet.

et tradant porro Caeſaris omne genus.

Sit ſecura tibi quam primum Liuia coniux,

expleat amisſi munera rapta gener.

Tum, Deus in terris Diuis infignis auitis,

te Venus in patrio collocet alma ſinu.

. FrKRA

e

ae

ſati.
idet

ibi⸗
gun
in.
zllie
lolee.
ies;
tlllls.
rqile

4 63 .

FRAGMENTVM

De nauigatione 6 KR MANI 4 7
per oceanum ſeptemtrionalem
A. V. C. 5 ccXI⅜I⅓πâänerae
uulg. XVI

IAM pridem poſt terga diem, ſolemque
relictum,
iam pridem notis extorres finibus orbis,

per non concesſas audaces ire tenebras,
Heſperii metas, extremaque litora mundi.

Nunc illum pigris immania monſtra ſub
undis

qui ferat oceanum; qui ſaeuas undique

priſtes,
aequoreosque canes ratibus conſurgere
prenſis.
Accumulit fragor ipſe metus, lam ſidere
limo

2 7 X naui. .

10

15

20

turbamus ſedes?

64 C. PFDONIS ALEINOVANI

nauigia et rapido deſertam flumine clasſem

ſeque feris credunt ,‚ per inertia fata ma-

rinis;
lam non felici laniandos ſorte relinqui.

Arqae aliquis prora ſpectat ſublimis ab

alta;
aera Pugnaci luctatus rumpere niſu,

ut mnihi erepto, ualuit dignoſcere, mundo,

obſtructo tales effudit pectore uoces:
quo ferimur? Ruit ipſe dies, orbemque
relictum
ultima perpetuiĩs claudit natura tenebris.
Anne alio poſitas ultra ſub cardine gentes,

atque alium libris intactum quaerimus

orbem?

Dii reuocant, rerumque uetant cognoſcere

finem

mortales oculos; z aliena quid aeéquora remis,
et ſacras uiolamus aquas, Diuumque

quietas

Ccixs

k

Marr
tor
Mum
rbe
u
Ulner
ere.
Clamo
ieit
ore
ar

en E
2 PDOYI5
H ATYTYALBINOVANI
is d

FACETA NARRA

eni S
SENECAE
iis SW
Ep. GXXI
aünn PEDONEM ALBINOVANVM
leere narrantem audieramus, (erat enim fabula-

tor elegantigſimus,) habitasſe ſe ſupra do-
reni⸗ mum. SP. PAPIN I. Is erat ex hac .
dNe tur ba lueifugarum. Audio, inquit, circa W
haoram tertiam noclis, flagellorum ſonos;
quaero quid faciat? dicitur rationes acci-
pere. Audio, circa horan ſextam noctis,
clamorem concitatum; quaero quid ſit?
dicitur uocem exercere Quaero, circa
horam octauam noctis, qui ſit ille ſonus
rotarum? uelle geſtari dicitur. Circa lu-
E cem

66

cem discurritur, pueri uocantur, cellari,

coqui tumultuantur, quaero quid ſit? di-

citur mulſum et alicam popoſeisſe, a bal-

ueo exisſe Excedebat, inquis, coena eius

diem? minime, ualde enim frugaliter uiue-

bat, nihil conſumebat niſi noctem. Ita-
que crebro dicentibus quibusdam illum
auarum et ſordidum; uos, inquit, illum et
lychnobium dicetis.

di-

1 bal.

4Reins
Uine⸗
lta⸗
illum
lun et

60

InIEODORI GORALLI

INTERPRETATIO

C. PgDONIS ALBINOVANI

ELEGIARVMIHI

Et

FRAGMENTI

J”UMU
E EEEE
INTERPRETATIO
E L E GIAEI
In mortem DRVSI, quae conti-

git A. V. C ccXX ante aeram
uulgarem VIII

BEATA diu habita es, o Liuia, Tibe-
rii Claudii Neronis et Neronis Claudii
Druſi mater, ob duplicem hancce prolem;
at hodie alter tantum eorum ſuperſtes eſt.
Nunc in Druſi mortem moeſtam legis ele-
giam, unusque Tiberius te matris nomine
appellat 5 Non amplius maternus amor,
quo utrumque complectebaris „ in duos
filios diuidetur; nec, acceptis litteris, in
quibus fili nomen praeſcriptum ¹ idebi s,
dubitare poteris ab utro Neronum afferan-
tur. Quod quum ita fit, ecquis tam audax
eſt, ut ſustineat luctui tuo modum impo-
nere, aut uerbis lacrimas tuas coercere?
E 3 „Fa-

7 % INTERPRETATIO

Facillimum eſt aliis lugentibus (quamquam
publicas eſt hic luctus) 10 fortia conſilia dare.

Quaſi uero non fulminis, ſed exiguo ictu,

proſtrata fis, ut facile calamitatem tuam
ferre queas! Immo uero obüt iuuenis qui,

irtutibus fuis uerendus, omnibus exem-

plo esſe Potuit, quique pacis ac belli artibus
ornatiſiimus fuit „ Non ita pridem Rhae-
tos ex Alpium latibaii⸗ deturbauit, et col-

lega fratris Liberli honorem confetti belli
una cum illo retulit. ILieinde Sueucs et-
Sy cambros, bellicoſisſimas Germaniae gen-

tes, ſecundis aliquot praeliis coercuit, et
fugam in interiores filuas capesſere coegit.
Quibus rebus geſtis. effecit ut Romani de
iis hoſtibus primum triumpharent, 20 Ut-
que imperium in terras antea ignotas Pro-
ferrent. Interea dum ille abesſet; Para-
bas, o mater, neſcia eorum quae te mane-
bant, ſoluere uota pro reditu eius con-
cepta loui, et Mineruae; ac templis
Martis caeterorumque Deorum donaria,

quibus gratum erga eos animum ostende-

res, inferre. 25 lam cogitabas de filii tui
triumpho, deque triumphali curru ei pa-
rando forte ſolicita eras. At loco trium-

Pli
erat
eoim
eX
deul
tit,
Dis
cien
lize
die⸗

Reu

ls,
les
is
Lin
ſpes

tuon

llee
ue
ine
Juam
er
re
Nds
inde

ANELEGIAEfT „r

phi, ducendum tibi eſt funus . et loco

Capitolii, quod triumphans ingresſurus
erat, ſepulcrum ei ſubeundum. Animo
eum reducem tibi fingebas, gaudiumque
ex eius reditu Preacipiebas, 30 et prae
oculis tuis iam ille uer ſlabatur. Mox ade-
rit, inquiebas, meque populus Romanus
Diis gratias agentem uidebit et ſacra fa-
cientem. Obuiam illi ibo, urbesque Ita-
liae, per quas transibo, beatam me prae-
dicabunt quum in eius amplexum, atque

oscula ruam. 25 Eiusmodi erit eius uul-

tus, ſic mihi occurret, ſic me osculabitur,
res ſuas geſtas ſic mihi narrabit, hisce uer-
bis eum prior ſalutabo. Verum, o in felix
Liuia, fallax haec erat tua laetitia, inanis
ſpes animo eiicienda fuit, laetos de Druſo
tuo nuntios omittere necesſe habuiſti. Ado-
leſcens ille tanta cura ab Auguſto formatus

atque educatus, nter quem et fratrem uota He-

ſtra diuidebatis, 40 obiit; quare, o Liuia,
quamquam indigna tali calamitate, ſoluta co-
ma eum lugeto. Quid tibi proſunt ſantti mo-

resS, uitaque caſtisſime ex acta, et conſtantisfi-
mus Auguſti erga te amor? Quid pudicitiam

iuuerunt tot aliae Uirtutes; nullo unquam tur-

E 4 pi

2 .„
722 INTERNPRETATI G
pi faeto a te violatae, ita ut ne pudicitia qgee
quidem ipfa lſit inter potisſimas dotes tuas; uus
quum non obſtiterint quo minus Dii a te Augr
filium abstule int. 45 Quid tibi profuit:. cpe
in uitiorum fluètibus, quibus haec actas inunn en
datur, rectum clauum tenuistſe „ ſuperioo unn
remque omnibus eorum illecebris fuisſe? Tu
Quid te iuit clementia, qua, tametſi imm. klt⸗
Pune nocere poteras, neminem tamen un. ege
quam iniuria afficere ſustinuiſti; ita ut caus- iiſ
ſa mulla fuerit, cur quisquam potemiam o
tuam timeret? Quid emolumenti ad te re- lnmiit
diit, ob animi ciuilitatem, qui et magi: ſ.
S ſtratus à populo libere creari, et ius a prac- Mre
toribus dici, nulla ui adhibita „ FO eciues- dund
que omnes tranquille facultatibus ſuis uti a
pasſa es? Fortuna tot et tantis uirtutibus ep
aequior propterea non fuit, ostenditque, ſ.
etiam in te, incertisſima esſe ſua munera. D
Vim eius tu quoque ſenſiſti, et ne quid es- cho
ſet, quod non adimeret, in te, ablato i
filio, crudelem ſe praebuit, iniquaque o. u
mnia miſcendi facultate abuſa eſt. 55 Quaſi “M
uero, ſi una Liuia moeroris exfſors esſet,
minus regnum eius in mortales fuisſet! Quid Nan
aliud factura erat, ſi Liuia ita le in quacum- Plle

que

dicitin
tas;
a te

rofnit,

Kinun⸗
pperio⸗
fnigſe
t in⸗
en n⸗
(AUS⸗
entinm
te re⸗
magi⸗

PI. e⸗

ines⸗
ui
tibus
le,
era.
es⸗
lato
⸗
al
ſet
id
⸗
e

ELEGIAE T 3

que ſorte non gesſisſet, ut nemo eius opi-

bus inuidere posſet? Adde, quod ab
D Auguſto ducta erat, cuius domum funeris

expertem esſe 60 decebat; hominum quip-

pe malis omnibus iure ſuperiorem. Quum

humani generis ſit cuſtos, & ueluti in re-
rum humanarum arce collocatus; ex tanto

faſtigio , res humanas ab eo tuto deſpiei

aequum erat Nefas esſe debuit aut ipſum
a ſuis lugeri, aut ab eo ſuos defleri; ac,

uno uerbo ut omnia complectar, iisdem ca-

lamitatibus ac hominum uulgus, obnoxium
esſe. 65 Contraria tamen omnia uidimus,
Marcellum enim Octauiae ſororis filium,
eundemque generum ſuum, ante quindecim
amnos, luxit, et quidem tota cum eo lugente
re publica, quemadmodum nunc Druſi caus-
ſa. Deinde M⸗ Agrippam alterum generum
eodem ſepulero, quo Marcellum, duode-
cimo poſt anno condidit, adeoque duos
Auguſti generos unum idemque Mauſoleum
habuit. Anno uero poſt Agrippae mortem,
ſepulcri tertium ianua 70 reſerata eſt, ut
ei inferrentur Octauiae ſororis cineres.
Nunc autem, poſt tria carisſima capita ſe-
pulero illata, amisſus, quarto loco, Druſus

E 5§ lacri=

=

74 INTERPRETATIO
L lacrimas Auguſto elicit. Tumulum tandem, t
o Parcae, crebro nimis apertum claudite; 2
plus aequo aeterna illa patuit domus. 77
Abiſti „ Druſe, et fruſtra nomen tuum on
conſülis titulo cohoneſtatur; at haec iuſtis- “
ſima, de acerbo hoc tuo fato, querela, ul- int.
tima tandem ſit quam domus Auguſta effun- 8
dere cogatur. Luctus, quo tuam mortem, N
proſequimur, animos noſtros uel per totum .
ſaeculum occupare posſit, et quaſi recens un
per multos annos renouari. Non unum de
uirum, te defuncto, amiſimus; multorum
enim loco nobis eras, 80 cui obtigerant dir⸗
tt uirtutes, ut uel multos ornare Potuis- Din
ſent. Nulla mater foecundior haberi potuit lun
Liuia, quae bis duntaxat enixa filios tot R
uirtutibus ornatos peperit. Interiit, altera lnn
ſui parte, par illud fratrum, omni uirtu- l
tum genere parium, et fraterna pietate in- de
uicem tertantium. 8s Nidimus Piberium, 8
ob fratris mortem, ueluti ſtupentem, pro- 1r
misſaque caeſarie et ſqualida bar ba flentem. e
WVidimus conſtantisſimum illum uultum, ſum-
mum dolorem, praeter morem, praeferen-
te m, et minime fucata triſtitia totum per-
fulum. Tu tamen, o Tiberi, quod ſolari
te

ndem
blite;
8. 7
tuomn
iuſti⸗

efkun⸗
Ortenn.
totum

recea

Unun
toruumn
gerant
otis⸗
potuit
0S tot
lteri
irtu⸗
n⸗
Um,
r.
telll⸗

ELEGIAET 25

te queat, uidiſti fratrem tuum etiamnum

ſpirantem; 90 uiditque ille pariter te

ad lectum ſuum flentem. Senſit moriens
complexus tuos, teque attentis oculis ad-
ſpexit, quamuis iam uicina morte humefie-
rent, et mox esſent manibus tuis claudendi.
95 erum miſeranda mater filium ante,
quam mortem obiret, osculari non pot-
uit, nec frigida eius membra in fi-
num ſuum repoſita calefacereg. Non
excepit ultimo osculo fagie entem tu-
am animam, neque comis ſuis caeſis ca-
dauer tuum, o Druſe, ſparſit. Abſens
mortuus es, in Germania, ubi atrox ber-
lum te detinuerat, 100 atque ubi utiliorem
patriae operäâm, quam tibi, nauaſti Nunc
liqueicit illa in lacrimas, non aliter ac
cali dioribus uentis et feruêntiore ſole, uer-
no tempore, liquefiunt niues. Te queritur
repente, exitiali morbo, miſerandoque ca-
ſu raptum, uitaeqne eam, quan nimis lon-
gae, taedct. 105 Sic in denfs filuis Phi-
lomela, mitior tandem fa Ra, luget Ityn
Terei Thraciac regis fliam, ſua causſa, in-
terfectum! Sic Halcyones, dum maria per-

uolitant, etiamnum tenui cantu Ceycis nau-

fra⸗

„6 INTER PRETATIO

fragium fruſtra deplorant. Sic ſorores
Melagri, in aues mutatae, 1I0 nouarum
pennarum motu mortem fratris ſubito plan-

xerunt. Sic Clymene Phaethontis mater,

eiusque ſororcs fleuere, quum e coelo, at-
que ex curru ſolis, fulminis ictu deturba-
tus eſt, Interdum quidem coercet Liuia
lacrimas, introrſumque fſingolari animi
conſtantia repellit. 115 At mox prorum-
punt, totumque eius ſinum madefaciunt,
uberius quam prius ex tumentibus oculis
effuſze. Maiore ui quam antea, aliquam-

diu coercitae profluunt: quemadmodum

amnes plures undas, ſi uel breui tempore
retentae ſunt, deuoluunt. Denique, quum
ſiuerunt lacrimae, ſic coepit loqui, 120
ita tamen, ut frequentibus fingultibus ſer-
mo eius interrumperetur. O fili, qui in-
ſtar fructus cito matureſcentis et conta-
beſcentis, mihi raptus es; o, quem altero

partu enixa fueram; o decus matris dolo-

re confeétae, ergone ad plures abiiſti?
Non amplius numero filiorum meorum cen-
ſeris, neque, o fili, quo etiamnum glorior,
uſquam es 125 Qui non ita pridem tan-

tum uirum te praeſtabas, fatis concesſiſti ;

ge-

Feſtar

lero

ln in
r I
s mei
Menan
lrs,
Ditare
gui
ellun
Inno
n,
Hocci

(Aga l

Pled
Inis 1
Heone
Plari?
eis
1 n
ono.
MMuIN
kem .
Mort
kerri
ten

ſorores

narun.

0 Phan⸗

Matek)

elo, A⸗
etorba⸗

1in

nini
oknn-
facjont
evli
iquan⸗
nodon
mpore

un

,1
sſer⸗
i i⸗
onta⸗
ltero
golo⸗
iſti
cer⸗
rior,
tal⸗
fli;
ge.

ELEGIAET 77

geſtarisque ut in cineres redactus ſe⸗

pulcro inferaris; quae infelĩcia mune-

ra in reditum tuum paranda fuerunt.
Qua noxa commeritus eras ita obiici ocu-
lis meis, aut quo ſcelere hanc mihi ipſa
poenam contraxi? Si fas esſet uxori Cae-
ſaris, in numerum Deorum referendi, du-
bitare an ſint Dii, 130. neſcirem an ſint

qui orbem regant. Quodnam enim pia-

eulum admiſi, tanto ſupplicio dignum?

Immo uero quos Deos, religioſisſime eul-
tos, non debui mihi facere propitios?
Hoccine praemium eſt pietatis maternae

erga liberos? Membra animo uacua com-
plector; breuique haec mea uiſcera flam-

mis abſumenda tradentur. 135 At ſusti-

neone te, ad rogum compoſit um, contem-
plari? An potero te, pro more, manibus
meis inungere? VItimum, me miſeram!
te amplector, ac uideo, manus tuas com-
pono, uultumque meo premo. Nunc pri-
mum te uiſura fui et conſulem et uicto-

rem; 140 an tam magnifica nomina ad me

mortuus refers? Primum faſcas tibi prae-
ferri in funere, et quidem, praeter mo-
rem, uerſos, ut calamitatis meae commo-
ne-

78 INTERPRETATIO
neſierem, uidi. Quis crederet hunc fuisſe
matri luduoſisſimum diem, quo filium ſum-
mos honores conſequutum primum uidit?
145 Nunc demum infelix ſum, quum alter
Neronum mihi ereptus eſt, patris mei no-
mine inſignis lam meus amplius non eſt,
nec me matrem in poſterum uocitakit.
Ergone Druſi mater non ero, poſtea quam
uita fünctus eſt? Quum uictorem Nero-
nem aduentare peſthac accipiam, 150 non
erit cur quaeram maiorne ſit natu, an
minor filiorum Ad ultimam lin eam per-
ueni, nec mater dicor, niſi propter unum
Tiberium; qui ſolus, quo minus orba di-

car, obſtat. Ah, me miſeram! quum hoc

animo reputo, tota metu ac tremore con-
cutior; nec quidquam posſum, quafi Pro-
prium, mihi uindicare, 155 Poſtquam Dru-
ſus meus uiuere, deſiit, nequeo non esſe,
fratris eius causſa, anx ia Quae fortiori
animo eram, quum ambo uiuerent, nunc,
uno fſuperſtite, omnia timeo. At ſaltem,
utinam, o Tiberi, mihi ſuperſtes oculos
meos claudas, an imam que meam ore tuo
excipias! Otinam, ambo flii mei ſüperſti-

tes 160 ſimul mortuae oculos comprime-
rent!

EL EG IA E I 22

ie rent! Verum quando hoc fieri nequit,
nfün. certe uno ſepulcro omnes condiemur, 0
tidt! Drulſe; neque ſolus illine ad maiores tuos,
n itet im campis Elyfis agentes, te conferes.
heine Cineres ac osſa mea tuis miſccbuntur, at-
vonch que utinam Parcae filum uitae meae cele-
ctti riter neuerint! 165 Haec et plura alia di-
Gn Xxit Liuia, donec triſtia uerba lacrimis ſint
No. interpellata, et fruſtra per os querulum
om iterum defluxerint. Atqui, o Liuia, me-
, A morem te esle oportebat, felicitatis tuae
n de. esſe, quod cadauer integrum filii tui ui- 2
Unun dere potuiſti, et iuſta ei, more maiorum,
tbi . perſoluere. Exercitus enim, cui praefue-
hoe rat, exſequias ei faccre uoluit, 170 conie-
ge a. Ktiis in rogum armis, in quibus tractan-
Ir. dis interüt Sed Tiberius cadauer uene-
n Drv- randum fratris inuitis eripuit, et, quoad
eſ, licuit, Druſum patriae ſuae reddidit Du-
rtiori &cum eſt funus per urbes Romano imperio
gono,. parentes, per quas uictor Drufus mox Ro-
tet. mam rediturus erat. 175 Per Alpes, con-
ls fecto Rhaetico bello, ouans in Italiam re-
eo0 dierat; me miſerum! quam id iter huic
etti⸗ pompae funebri disſimile fuit! Conſul Ro-

fie. mam ingreditur, fractis faſcibus. Quo

ent! ergo

80 INTERPRETATIO

ergo habitu uictum redire oporteret, qui

uictor, honoris infignibus ruptis, in pa-

triam rediit? Domus Orufi planétu reſo-

nauit, cuius ueſtibulo, poſt uicdtoriam 180
uouerat arma, manu ſua hoſtibus detracta,
affigere. Vrbs tota, uno uuſtu, luget;

quae lugubris omnium ſpecies hoſtibus no-

ſtris ſit precor, potius quam nobis. Prae
moôerore, incertus, clauſis tabernis, Per
urbem uagatur populus Romanus, Paui-

dusque, non palam tantum, ſed clam etiam

luget. 185 Iuſtitio indicto, ius nemini

dicitur, nec ullus magiſtratus, praetexta

indutus, in foro cernitur. Ipfi ii latere,

Prae pudore: uidentur, in clauſis templis;

neque a quoquam, funeris acerbi causſa,
adeuntur; tusque, in eqrum aris alioquin
adolendum, ad rogum Druſi undique com-

portatur. In delubris abditos pudet ad-
ſpici a colentibus; O0 inuidiam, quam ſi-

bi, morte Druſi, contraxerunt, timentes.

Quin etiam fuit non nemo, ex paupercu-
la plebe, qui pro fllio uota nuncupaturus

ad louls templum ſe contu erat, atque
Deum oraturus ad coelum manus ſustulerat.
At quum iam esſet praccaturus, animum
eius

eius
labit
Ania
1es!
gliet
Drule
Di
ieri

ieen

ue
Pope
fens
c

den

bent
tel,
Ne
Lan
lat
en
Cap
tro:
ne
Gos
Ag
re

(l

in pr.
1 reſo.
n
etrale
uget;
us no⸗
int
8) Per
pun.
netian

netnin

getextt

latere, 5

nplss
.usſi
fogpin
o⸗
4 d⸗
n
entes.
erell⸗
turus
tove
erat⸗
VuI
eius

ELEGIAEFT 1

eius haec cogitatio ſubiit, ſe fruſtra, fide

habita aucoritati maiorum, ſuscipere in-8
ania uota, Ueluti audientibus Diis, quum
res humanas non curent. 1095 Nam, in-

quiebat: ſi Liuia, ſi ipſa Liuia, uotis pro

Druſo nuncupatis, eius incolumitatem
a Diis impetrare non potuit; an ego ma-

iseri curae loui esſem? Haec ubi apud ſe

reputasſet, Diis iratus uota omiſit, animo-
que obdurato precari eos defüt. Interea
Populus Romanus obuiam ibat funeri, et
flens 200 narrabat quantam, morte Druſi,

iacturam res publica fecerit. Omnes aeque
moeſti erant, lacrimisque pariter indulge-

bant. Omnes Equites funeri adfuimus;,
reliquique ciues; cuiuscunque ſint aetatis,
ne ulla quidem matrona excepta. 20 5
Laurea, quam Druſus uictoria fibi pepere-
rat, moeſtae eius imagini impoſita eſt; quum
eam ipfſe debuisſet triumphans in gremio
Capitolini louis deponere. Equites fere-
tro adſtantes certatim ſe ſe obtulerunt, ut
funebrem lectum efferrent, humerosque

ſuos ei praeſtando officio ſedulo praeberent.

Auguſtus uero Priuignum, quem ſumma
cura educauerat, in circo Flaminio lauda-
F Uit,

822 INTERPRETATIO
Qit, tanto affectu, 210 ut inchoatam ora-
tionem interrumperent lacrimae. mmo unl
uero, optaſti tibi mortem ſimilem, 0 Au- u
guſte; quod fieri tamen nequit, quoniam u
fata te immortalem esſe uoluerunt. Meri- but
tis tuis debetur coelum, teque regia ipfius iitue
louis, qui fulmen uibrat, cupide excipiet. un⸗
215 Ad Druſum quidem quod attinet, icd ſare
quod cupiebat asfequutus eſt; nempe, ut Nebe
tibi ipfius facta probarentur; ſatisque mor: Ebl
tem ſuam laudibus tuis penſatam putat. l
Milites quum praetoriani, tum alii, quicuan-. uugte
que ſub Druſo ſtipendia fecerant, armati r eun!
ad rogum concurrerunt, peditesque et ndkee
equites duci ſuo iuſta facere ſategerunt. herin
Aliquoties magna uoce ultimum uale, ut Eol
asſolet, ei dixerunt; 220 at Pro Druſi re- inn
ſponſo, quod a clauſo in aeternum ore
reddi non potuit, moeſta Echo e collibus Nn
uicinis eadem uerba retulit. Numen ipfum, up
. quod Tiberi praeeſt, in aquis ſuis, audito n
clamore, inhorruit; caputque nube tectum,
ne a mortalibus cerneretur, ex fluuio ex ;
tulit, ut pompam uideret. Igitur caeſariem un
Aulignis frondibus, muſcoque ct arundine auls
implicatam ab oculis manu amouit 222 En

con- n

1

1ort
IhlN
0 A.
onlam
Meri.

u

cipiet

et, i

e, I
Mol⸗
potzt
Gicun⸗
Armati

ppe et.

erunt⸗
le, N

Uli 1e.

010
lbus
ſom
dito⸗
Cunn
eX.
ienn
gine
25

cole

1

ELEGIAET 83

conſpectoque buſto, tantam emiſit lacrima-

rum copiam, ut eas uix alueus caperet.

Mox paratus erat, impetu aquarum in

rogum conuerſo, flammas exſlinguere, con-
ſtitueratque igne illaeſum etiamnum cadauer
undis ſuis abripere. Quod ut posſet prae-
