ſtare, aquas ſupra Martium campum fſusti-
nebat, ne effluérent, 230 toto flumine rogum
proluere cupiens. Scd Mars, qui in Cam-

po ſibi conſeerato templum habitat, Tibe-

risque riparum accola eſt, lacrimans et ipſe
eum hisce uerbis compellauit: temetſi non
indecora eſt ira fluminibus, attamen, o Ti-
berine, melius crit nihil hac in re moliri;
neque enim tibi, aut alii cuiquam Deorum
fatorum mutandorum poteſtas eſt attributa.

235 Periit Druſus meus, et quidem, ut alu-

mnum meum decebat, inter arma; dum bel-

lum pro patria gerit, quod ex funere pu-

blico, quod ei facit populus Romanus, ſatis

liquet. Quod in mea poteſtate fuit ci con-

cesſi; uictoriam de hoſtibus retulit, cuius,
quamuis auctor obierit, fructus etiamnum
colligunt Romani. Quondam ego Cloôtho-
nem, Lacheſin et Atropen flettere coônatus

ſum; 240 quae conſtantislime nent filum

F 2 uitae

255 tandem, ubi ſubiectam omnem mate-

84 INTERPRETATIO

uitae ſingulis nhominibus attributum; ut
Romulus et Remus; quos ex lia ſuscepe-
ram, aliqua ratione mortem effugerent.
Tum uero una trium ſororum; impetrabis,
inquit, partem poſtulati tui, nam Romulus,
ut optas, immortalitatis particeps fiet.

245 Hic Deorum numero adſcribendus pre-

cibus tuis e Romanis conceditur; ſed et
Veneri fata clim tribuent C. Iulium Cae-

lſarem et Auguſtum; praeter quos nulli

amplius erunt e Romanis Dii. Sic uatici-
natae ſunt Parcae, quarum dicdis ne aduer-

ſeris, o Tiberine, fruſtra enim esſes; ne-

que alluuione morare fammas, Drufi cada-
uer mox abſumturas; neque impedito quo-

minus cadaueri compoſito ultimi perſol-

uantur honores., 2570 Aquas ergo tuas, pPer
ſolitum alueum, deuoluito Martis monitis
paruit Tiberinus, atque undas ſuas, non in
campum Martium, ſed ſecundum aluei
longitudinem explicuit; ipſe uero antrum
pumice ueluti concameratum, in quo habitare

ſolet, repetiit Interea flamma rogi, quae

diu arſerat ante, quam attingeret cadauer,
et ſemper ſub lecto huc illuc errauerat;

i
epe⸗
rent.
rabi⸗

Alc

ſet⸗
Pre⸗

ſel e

Ce:
nuli
atici⸗
del⸗
⸗
cide⸗
0 gob.
peril
, Pel
Honitis
onin
el
tru
bitare
bae
gave,
hernt
ſate⸗
ſian

E L EGIA ETI 85

riam corripuit, ad coelum uſque . com-

plexa cadauer ſublata eſt. Talis fuit o-

lim, quae, in iugo montis Oetae, impoſita

rogo Herculis membra concremauit Vſta

ſunt ergo Druſi uirilis forma; 260 comis
ille uultus, quo ſe facilem omnibus prae-
bebat; uigor ille eximius totius corporis;
manus, quae tot uictorias retulerant; os
eloquentisſinum; et pectus, in quo ſum-
mum habitauerat ingenium Eadem flamma

ſpes de Druſo concepta interit et uiſcera

miſerandæ matri, comburuntur. 265 At
res ejus geſtae, gloriaque iis parta nun-
quam in hominum memoria intermorien-
tur; hæc demum aeterna eſt, ſolaque roôgi
flammis minime abſumitur. Hiſtoria facta
eius narrabit, atque aeternitati conſecrabit;
et poetae operum ſuorum argumenta inde
deſument. Statua tibi, o Druſe, in Roſtris
ponetur, cum honorifica inſcriptione, 270
in qua pro re publica occubuisſe diceris.
At, o Germania, nullo iure ueniam petere
a ducibus noſtris poteris, ſed tuorum morte

ſcelus hoc expiabitur. Videbimus colla

regum tuorum liuida grauibus catenis,
quibus onuſti et manibus reuincti in trium-

36 INTERPRETATIO

.
phum ducentur. 275. Aliquando trepida- un
bunt, et dqu lanquam feroces, lacrimis ſor⸗ i!
tem ſuam inuiti proſequi cogentur Mina- 1u.
ces illi ſpiritus et qui, propter Druſi mor- une
tem, ſuperbiebant, in carcere a carnifice aab
corporibus eorum expellentur. Quecd ünn
quum fattum exit ‚conſiſtemus ad carcerem n
et laeto einsmodi ſpectaculo otioſe fruamur; üuuürbe
2 8S dum corpora per uicinas uias, quge (diom
omninis causſaà Uitari ſolent, nuda iacebunt. exg.
◻ utinam dies tam grati ſpectaculi quam 4 gli,
primum illuceſcat! Libenter etiam vide- n
bimus aedem Caſtoris et Pollucis, in foro a lIi. me
berjo, ſuo et fratris nomine conſecrandam 285 mno
Breuisſima licet uita, principem uirum omni: e
bus numeris abſolutum expleuit Druſus, et de W
Patria ita meritus eſt, ut ſenex plura in Nn
illain merita ſua commemorare non posſit. her
At aedem Caſtoris et Pollucis, quam cum J Gn
fratre conditurus erat, non uidebit, nec “
nomen ſuüum, cum fraterno fronti templi .
“ inſculptum legere poterit. Tum uero ſaepe zi
Tiberius, non ſine lacrimis, acdem illam
uiſens, ſubmurmurabit 290 non esſe cur i
ingrediatur templum illud Deorum fratrum, P“
carisſimo fratre ipſe orbatus. Statueras, Oo is

Druſe, minime reuerti, niſi deuictis Ger-

picr⸗
ſor⸗
Minx-
mor⸗
rhiee
(N

eerenn

mbr,

ie
ebunt.
Gbalt
Fide⸗
oaI

n 7
Olnl .

etce

Ira in

cum
nee
npli
lepe
Ilam
cur
rum,

E LE GI'A E I 87
manis; debuisſes ergo nunc ad nos incolu-
mis redire, quandoquidem eos debellaue-

ras. Verum et conſule et duce uictore

et ab aliis ciuibus aeque lugetur. 2 05 Omnes
ſubmisſis capillis et ſqualido ore, fu-
nus tuum proſequuti ſunt; infelix ſane
turba, ſed quæ pium exſequiarum, offi⸗
cium prolixa voluntate tibi praeſtitit. Nex

defuerunt inter eos, qui funus celebrarunt,

qui, ad buſtum brachiis protenſis, queſti

ſunt Druſum ſine ſe in inferos ire, libenter-

que eum comitati esſent. Quid uero di-

cam de te, o Antonia, uxor uiro tuo Druſo

300 et nurus ſocru tua Liuia dignisſima ?
Non potuit par coniugum melius componi;
nam iuuenum fuit ille longe fortisſimus,
haec uero eiusmodi ut dignisſima esſet,
quam mutuo amore proſequeretur. Inter
principes matronas, O&ctauiæ quippe Au-

gauſti ſororis filia, primarium locum obtines;
nec ſane uiro minor ipſa Iunone uidebaris.

305 Legitimo ille tui amore, et quidem
ſolo, ad finem uſque uitae, flagrauit; nec
iucundius a laboribus, quam apud te, re-

quieſcebat. Moribundus aliud nihil que-
FP 4 ſtus

88 INTERPRETATIO

ſtus eſt, niſi quod abesſes, nomenque tuum
ultimum titubante lingua pronuntiauit.
Fum nunc quidem recipis, at non qualem
ſe promiſerat rediturum, 310 nec qualis
ab Auguſte misius fuerat, nec ita ut uir
tuus etiamnum esſe posſit Non poterit tibi

narrare qua ratione Sycambros fuderit, aut

qua Sueui arma Romana fugerint; non de-
ſcribere flumina, montes et loca uictoriis

inſignia; non ſi quid noui, in regionibus

Romanis antea non ſatis netis, uiderit ex-
ponere. 315 Refertur ille, tibi mortuus,
lectusque funebris, in quo fine te iaceat,
paratur. Quo te confers, comis euulfis, et
quaſi inſanires? Quo properas? Cur fa⸗

ciem tuam perturbata, laceras? Non eſt

eur ita impotenter lugeas uirum, quemad-
modum fecit Andromache, quum cadauer
Hectoris uindtum currui Achillis 320 ipfos

eius equos cruentum terruit Ilta ſe gesſit

furibunda Euadne, quum ueſanus Capaneus
fulmini caput ſuum feriendum praebuisſet,
et a loue percusſus arderet. Cur una eum
illo mori cupis, dum liberos tuos, fſola
amoris Drufi pignora, compledteris? 325
Cur in ſomnis Druſum, quaſi etiamnum
uiuum,

ewi

(icie

tui

te p
aen
parte
lle,
Eepir,

mdos

din
Quun
Lini
Peper
4pud

le e

e
et e⸗
Gr
Nieie

. terrar

creen
Phatid
isle
OpuS
EKtoll
Mutrn

on de⸗
oris

Onibu

rit er⸗
rtuus
ceth

,4
Ut fr⸗
Nnd.

gauer
iphis

geit P

nens
iet,

ELEGIAET 809

uiuum, mente agitas, et adhuc amplecti
te putas? Cur excitata fubito eum in lecto

quaeris, quan reuixisſet, et uacui tori

partem, in qua iacere ſolebat, palparis?
Ille, ſi credimus iis quae a maioribus ae-
cepimus, in campis Elyfiis, a piorum Ma-

nibus cultis, 330 cxcipietur ab auis ex Clau-

dia, Liuiaque gente, ut una cum illis uer ſletur.

Quumque magnam gloriam et maternae

Liuiorum et paternae Claudiorum familiae
Pepererit, in quadrigis apud illos, quod
apud ſuperos facere non potuit, trium-
phabit, palmataque ueſte indutus, eburno-
que curru uectus, et laurcea redimitus con-

ſpicietur 335, Libenter Liuii et Claudii
nepotem ſigna Germanis erepta ferentem,

et conſulari dignitate auctum excipient.
Gaudebunt ab familiae ſuae partum Germa-
nici eognomen; quod primus ille, ex nouis
terrarum tractibus ſubactis retulit. Vix
crederel poterunt tam paucorum annorum

ſpatio, tantas res, quantas ille gesſit, po-

tuisſe geri; 340 dicentque maiori tempore
opus fuisſe Quibus laudibus ſummopere

extolletur, tuumque proinde, o optima

matrum Liuia, luctum minui oporteret. O
F 5 fF

98 INTERPRETATIO

femina aetate aurea, uiroque et filiis, qui
ad rei publicae elauum ſedent, digna, 245

quid deceat mitrem tam fortium uirorum,

uxoremque Augaſti, reputa, Idem luctus
ignobile uulgus, et Romanae rei publicae
lumina non decet; fingularisque conſtantia
a lulia domo exſpectatur. Ad ſublimem

dignitatem te euexit Fortunz, lo cumque

oltinere uoluit 350 quo altior nullus eſt;

quare ſi quid oneris cum tam inſigni ſorte

ſit coniunctum, aequo te id animo ſusten-
tare par eſt Omnium oculos ad te con-
uertis, omnes dietis tuis aures patulas

praebent, quidquid agis diligenter obſerua-

tur; nullum principis feminac dictum aut
factum latere poteſt. Igitur ita te ſemper
gerito, ut nihil facias quod dignitatem tu-

am dedeceat, luctuque tuo ſuperior ſis, et,

quoad potes, animum tuum calamitatibus
nullis unquam frangi patiaris. 355 Quum
nobis uirtutum omnium exempla praebere
te deceat, qui melius hoc officio fungi que-
as, quam ſi conſtantiam principe Romana
dignam prae te feras? Mors omnes exſpe-
Stat, neque cuiquam ignoſcit Charon, qui
quasuis umbras, per fluuios infernos, tra-

zicit; ita ut eius cmuba tantae morientium

multi⸗

ult

.

äeoli

ſtam.
iele⸗
tumo
natur
dunt
rum
unt
iackur
aſ
Eequo
Non P
fühnn
line
Natas
iibi e⸗

Ium,

Ueln
Minibe
e

lench
Dinibe
IMOrte

8, go
4 45

rorun,

luetus
ubliene

Nſtanti

blimen
comdle
s et;
ni ſotte
ſuster⸗

e col

Patal⸗
bſerun⸗

Um t

ſenpet

enn td.

ſis, el
tatibus
Quum
gebert
lur
Omman

7

ELEGI AE T 91
maltnte ln traiiciendae uix ſatis esſe pos-
t. Eo omnium uita tendit, quaſi ad cur-

riculi ad
iculi metam ad quam frangatur propo

ſitam, 360 neque quisquam eſt qui mor
tis legibus ſolutus ſit. Nec hominibus te
. an-⸗
tan obitus eſt praeſtitutus; ſed et ipſi rerum
aturae, c
ae, Oelo, terra et mari conſtanti inten-

dunt finem, ac triforme illud opus collapſu

rum aliquando poetae et philoſophi uatici-

na
ntur. Quod quum ita ſit, in tuam unius

iacturam animum intendere indecorum eſt;
quaſi pereuntem quidem rerum nauram
aequo animo ferres, flli uero mortem ferre
non Posſes. 365 Mortuus quidem eſt for
tisſimus iuuenis, ſpes rei publicae, et a.

miliae ſuae maximum ornamentum. Sed

Rice era, ut moreretur; nec polliceri
umn en i potuiſti eum diutius uictu-
bellum Peilter g quum periculofisimum
er gereret. Vita nobis a Nu-

minibes
A enege mutua, at ſine foenore,
3 ualieneundue eam repeterent red-
a. Fortuna inique uitae tempora ho-

mutus dietriui⸗ et ſaepe iuuenes, fenum
e dilata, oceidit. Furibunda totum

terra
rrarum orbem depopulatur, quaſique

caeca

92 INTERPRETATIO

caeca ac caecis equis uecta omnes aeque
conculcat , deque omnibus promiſeue

triumphat. 375 Caue, ne crudelis Deae

nimiis quaerelis iram prouoces, tamque

potentem dominam reuerere. Nec fane eſt,

cur uſque adeo de ea queraris, hoc enim
uno tempore aduerſa tibi fuisſe uidetur;
ceteroquin enim rebus tuis propitia fauit.
Illi debes quod maioribus nobilisſimis orta
ſis; quod duos filios pepereris; 380 quod
ſis Auguſto nupta, qui inſtar Iouis rerum

habenas tenet; et quod, ex omnibus bellis,

uir tuus uictor redierit; quod duo fi ii tui,

per tot annos, ſpem de illis conceptam ex-

pleuerint; quod, utriusque ductu, populi
Romani hoſtes tam ſaepe ui icti ſint. 385

ViRoriarum enim a filiis tuis reportatarum

teſtes ſunt Rhenus, et Alpidin ualles, ac

ſanguine Germanorum cruentatus Viſurgis,
et rapidus Danubius, et Daci ad ultimos

ſeptemtriones incolentes, breuique itinere
Ponto Euxino uicinisque oris infeſti, et
fugaces Armeni, et Dalmatae tandem, poſt
acceptam a Tiberio cladem, fſupplices,

390 et Pannonii per altisſimos montes ſparſi,

ac deniqne Germani, non ita pridem Ro-
mani⸗

ud

Danis
collti
tibi D

benete

ten 0
(Fflante
r eii

1 an

mn o
. Aücimn
Gann
MuN
neeti

il er
neri⸗

Per 0

Tein
Porten

Juom

Moce
tequ
Uiti d
ſe
fiinon
1e

1elae
Milee

Deue

taune.

ne eſt

e erin

igetur;
4 fuuſt
lis ort
10 Gvod
rerun
Lbelli⸗
fii tui

tamn e.

FS
tatarunm

es,

rgis

Ulcinns

itinere
, et
n p
pliees
ſarl⸗
N.
oeni

popeni

E L E GIAET 39383

manis noti. Tot ac tantis Fortunae in te
collatis beneficiis, haec ſola, in rapiendo

tibi Druſo, culpa aequiparari, ſi rem probe

apud te reputes, non poteſt. Hoc quoque

beneficium eſt Fortunae, quod abſens mor-
tem obierit Druſus, neque eum animam
efflantem uidere necesſe habueris. 395 Do-
lor etiam hic tuus, modo omnium lenisſimo,
ad animum tuum appulit; quippe quem,
non oculis, quorum ſenſu uehementisſime
afficimur, ſed auribus, excepiſti. Ante,
quam fllium lugeres, diu ei formidoloſisſi-
mum bellum gerenti metuiſti, ſaepeque,
aeceptis periculis, quae adibat, ſolicita e⸗
ijus causſa fuiſti. Luctus hic non prorſus
inexſpectatus animo tuo oblatus eſt, 400 ſed
per uarios gradus, quibus paullatim maio-
rem metum concepiſti. lIupiter ipſe antean
portentis tibi mortem eius denuntiarat;,

quum tria templa fulmine feriisſet, una

procelloſa nocte; Iunonis nimirum, Miner-
uaeque aedes, et Auguſti quamquam imme-
riti domum. 405 Quin etiam ſtellae ferun-
tur ſereno coelo cecidisſe, et Lncifer pri-
ſtinum iter deſeruisſe. Lucifer a nemine, illa
nocte, per totum terrarum orbem, conſpe-

94 INTERPRFTATIO

etus eſt, diesque, eo praeter morem mini-

me antecedente, exortus eſt. Hoc pro-

digium lueidisſimi, apud homines, ſideris

occaſum, 4ro demergendumque lumen rei

publicae in aquam Sty giam praeſagiebat.

At te, o TLiberi, qui unicum ſolatium,

triſti parenti, ſuperes, precor ſenem ab
illa cerni; et uiuere non tuos tantum annos

ſed et eos qui fratri tuo debebantur; ta

ut mater anus cum ſene filio, diu uiuat,
415 Nec dubito quin Preces meae exaudi-
antur, Fortuna enim, ut apud uos priorem

cladem ueluti excuſet, omnia uobis poſt-

hac ſecundabit. Tu tumen, O Liuia, usque
adeo ſustinuiſti dolori tuo indulgere, ut

alimenta ſumere nolles. Intra paucas h

ras fame exſtlncta fuisſes, 420 quum te
inuitam Auguſtus ſeruauit Necesſe habuit
et precibus et imperio uiri uti, ut aliquan-

tulum aquae biberes. Quin et Tiberio

cura gerenda fuit ſalutis tuae, qui pariter

1

blandas preces adhibuit, quamuis et ipſe

pro ſuo iure, ut uiueres, poſtulare potue-

rit. 425 terque ſane optime de re publi-
ca meritus eſt, quum effecerunt, ut ſoſpes
esſe uelles. Deiine ergo Druſum deflere,
AAAuum

Ooum
osſit
(haro⸗
Caslum
Mumer
ux,e
niite
eils e⸗
Non in
d wit
tiiee
Kenie
htas
Itlinn
e p
Gons!
bur on

amg
D Pr.

ſidi

d enn
Ulkate
Menp
Uun

Ata

min⸗
Pro⸗
ſeris
en te
Fiebat

kation

enn a
lannos
Ur; in
iont
Xaudr.

ELEGIAET 95

quum lacrimis reuocari d ſuperos non
posſit quisquis ſemel ad umbras nauicula
Charontis transmisſus eſt. Hectorem in-
casſum fratres, ſorores, quamuis ingenti

numero, 430 Priamus, Andromache, Aſtya-

nax, et Hecuba luxerunt. Lacrimis ſuis
nihil effecerunt, niſi ut ab Achille redimi
eius cadauer posſet, ut combureretur; ſed
non impetrarunt, ut eius umbra, iterum

àd uiuos reditura, per flumina inferorum

traliceretur. Idem experta eſt Thetis, Achil-
les enim, qui tot urbes ac regiones depo-
pulatus erat, combuſtus eſt ac ſepultus, in
Troiano ſolo. 4 5 Fruſtra matertera Pano-
pe pasſis comis eum luxit, et marinas
aquas lacrimis ſuis auxit, una cum ſorori-
bus omnibus Nymphis marinis, Oceanique

H coniuge Amphitrite, et ipfo Oceano. Fru-
ſtra praeſertim filium Thetis matcr defle-

uit, neque enim ipſa, omnesque una ma-
rini Dii 440 Plutonis legibus inexorabili-
bus eum ſoluere potuerunt. Sed cur ue-
tuſtate obſoleta repeto fruſtra lugentium

exempla? Auguſti ſoror Octauia Marcel-

lum ſuum immodico luctu fruſtra perſe-
quuta eſt, Ausuſtusque ipſe, non aliter ac
Druſum

56 INTERPRETATIO

Druſum, lacrimis, in populi concione, co⸗
honeſtauit. Mors exorari non poteſt, nec

fatale filum, quo minus abrumpatur, reti-
neri, 445 Si Druſo ex inferis, per ſpelun-
cam lacus Auerni, redire liceret, ſic te
alloqu eretur. Quare numeras annos, qui-
eus uixi, quaſi aequo breuior fuisſet uita
mea? Senex prudentia fui, et is demum
grandaeuus eſt cenſendus, qui multa edidit
praeclara facinora, quôrum ſolorum ratio ha-
benda eſt. Rebus geſtis implendum fuit uitae
ſpatium, non otioſis annis. 450 Iners eiusmo-
di ſenectus hoſtibus meis concedatur. Liuii et
Claudii, praui materni ac paterni, qui pro re

pulica tantos labores ſubierunt, idem mihi fa-
ciendum esſe, niſi degener esſe uellem, ſatis

monuerunt, et praeſertim ambo illi duces,
qui, Adrubalc caeſo, Carthaginienſium ſpi-
ritus fregerunt. Idem etiam me docuit ulia,

familia, quae, poſtquanr Auguſto nuphſti,

mea facta eſt; adeo ut, dum pro re publi-
ca bellum gero, is Uitae exitus a me exſpe-
ctari debuerit. 455 Quamquam haec potis-

ſimum luctum tuum debent minuere, atta-
men hoc quoque ſolatio tibi ſit oportet,

quod merita mea in rem Publicam non ſine
hono-

e, (⸗
ſt, nee
t; teti⸗
ſpelor⸗
le e
08) Ill⸗
et inn
Gemmunn
4 ecicit
Matio k⸗
Uit uine
eiustno⸗
jiviiet
ui Pto le
eſl, ſtis
i auce
ſun li
it Ulig
u,ſi⸗
pubi⸗
. poti⸗
, Att
porte,
0 e⸗
Hono⸗

ELEGIAE H

honore fuerunt, quum tot titulos nomini
meo adiectos uideris. Etenim in ferculis
pompae feralis, me conſulem, et ignoto-

rum antea populo Romano tractuum de-

bellatorem, et pro re publica obiisſe

me legiſti. Imago mea lecto praelata
lauro cincta eſt; 460 nec ſine uo-

luptate ſplendidas, quae mihi fadtae
ſunt, exſequias uidi. Animaduerti
non ſemel decurſus militum, circa rogum
meum, Rhaetiaeque et Germaniae regulo-

rum dona, quae in funere meo praelata

ſunt, et urbium omnium a me captarum
imagines ac nomina. Delectatus ſum Equi-
tum Romanorum offieio, qui circa lectum
meum in funere procesſerunt, ut uicibus
eum ſubirent 465 Denique a ſacro ore
Caeſaris funebrem retuli laudationem, la-
crimasque ex diuinis eius oculis proffuen-
tes meritus ſum. Quae quum ita fint, in-
uidia, potius quam commileratione, di-
gnum omnes me iudicent necesſe eſt. Igi-
tur lacrimas tuas, o mater, compeſcito,
quum praeſertim hoc a te ipſe, cui eas
tribuis, enixe poſtulem. Haec eſt ſenten-

tia Druf, ü modo poſt mortem ullus ſu-

G per-

28 INTERPRETATIO
pereſt ſenſus; 470 nec ſane de tam forti
uiro aliter exiſtimare potes, et ſupereſt
tibi maior natu filius, qui multorum inſtar
esſe posſit; et quem diu tibi ſuperſtitem

esſe precor. Supereſt et Auguſtus, cui
humani generis commisſa eſt tutela; et,

quo incolumi, luctum esle in familia ueſtra

non deeet.

1n
Aui

A
iber

Meer

erge

dum
3 me
turni

tin

ſenp
lieit
NeS
Dent
Me⸗

fori

petet

inſar
ſtiten
cul
a; c(

Deln

INTERPH ETATIO

ELE GIAE II

2 morltem MAE cXATYIS,

qui obiit A V. C SccXXXXVI ante
aeram uulgerem XIII

ANNO quidem ſuperiore, triſti elegia
juuenis Druſi mortem luxi, nunc uero in
Maecenatis ſenis honorem, quae ſunt uiri
erga me merita, lugubre carmen ſeriben-
dum mihi eſt. Etenim dignus eſt, qui
a me defleatur tam candidus ſenex et diu-
turniore uita, ſi quis alius, dignisſimus.
5 At Charontis cymba nunquam ad ripam,
ut interea requieſcat nauta, religatur; ſed
ſemper onuſta umbris inferos fluuios tra-
jicit, aliasue iterum ueétura redit. Iuue-

nes quidcem aetate florentes, qualis fuit

Druſus, auehit, at ſenes minime relinquit.
Maecenas nulla initio amicitia mecum con-
G 2 uiuiunetus

100 INTERPRETATIO

junctus fuerat, 10 uerum Maximus Lollius

eum mihi conciliarat. Fidus enim erat

Caeſarianis partibus, pro quibus, haut ſe⸗
cus ac Maecenas, pugnauerat Ortum du-
cebas, O Maecenas;, ab antiquis Etruriae
regibus, erasque Auguſto dexterae inſtar,
quamobrem te abſens Vrbi praefecerat,
cui ſumma uigilantia praefuiſti. 15 Verum
quum tanta gratia apud Caeſarem, rerum
potitum, floreres; ea tamen in nullius per-
niciem unquam abuſus eſt. Apollo et
Mlinerua te ſumma eruditione, poeticaque
facultate donarant, ita ut utrique honori
esſes. Neque quisquam te adamatonum la-
pillorum, quaſi inſaniae, inſimulet; quis
enim dubitet, beryllum, a te tanto in pre-
tio habitum, aliasque gemmas uulgaribus
anteferendas lapillis, 20 quos in extremo
litore abluunt marinae aquae? Ne id qui-
dem iure in uita tua carpi poteſt, quod
non ueſtibus tantum discinctus, ſed et
animo mollior fuiſti; etenim ea criminatio
morum tuorum ſummo candore facile di-
luitur. Sic uixerunt olim ſaeculi aurei ho-
mines, quibuscum Aſtraea uerſabatur; quae
poſtea duriores, quippe iniuſtos, fugit. 25

Quid

Ouid

Mtiore

neomn
jo

ligilant
Suſti,
1ege

tenpor

odu,

Vrbig

Ulis de⸗
ctiumpk

it, r
Miner

hlisfi
Uet.
kont
(ealti
lut tion⸗
les pe
Nal
de⸗
entill
rnam

üeni

WA

oluus
1 ernt
AWt ſe⸗
m d⸗

truriie

inſtan⸗

kecetit.

Verum
terun
ins pel⸗
ollo e
tieacve
honori
; gs
inpre.
garidu
Ytrenn
il gi.
g⸗
ſed et
ineti⸗
ie d
reie⸗
ae
gt 3

EL E GIAETEI

101

Quid tandem, o inuidi, detrimenti ex ſo-
lutiore uita Maecenatis pasſi eſtis? Quid
incommodi, ex laxioré eius tunicae ſinu,
ad uos peruenit? An propterea minore
vigilantia Romae praefuit, aut minus Au-
guſti, apud nos, ueluti obſes fuit? Annon
aeque tuto quibusuis per Vrbem, quouis
tempore ire licuit? Qui grasſatores uos
noctu, comisſatum euntes, dum praefectus
Vrbi fuit, ſpoliare auſi ſunt? 30 Quis ab
illis occiſus eſt? Quum posſet, ex uictoriis
triumphum referre, ſuperior ea cupiditate
fuit; maioremque animum oſtendit, dum
abſtinet a magnis rebus gerendis, quam ſi
amplisſimos honores, ea de causſa, ambi⸗

visſet. Maluit uitam agere in hortis, iux-

ta fontium ſuſurros, atque pauca iugera
exculti agri posſidere, quam ſibi ex admini-
ſtratione prouinciarum et bellorum maio-
res opes comparare. 35 Dum Apollinem
et Muſas, litterarum praeſides Deos colit,
in delicatis hortis, uerſiculos fundere et
cantillare ſatius habuit. At non minus ae-
ternam ſibi famam peperit, quum ſuis, tum
alienis, in eius honorem, uerſibus; eius-
modi enim opera, qualia Homeri Poema-

6 2

tas

I021 INTERPRETATIO

ta, diuturniora ſunt marmoreis monumen-
tis. Soli foetus ingenii ſunt aeterni, reli-
qua omnia tempore abſumuntur. Ac ſane
nihil erat, quo potius tempus tereret;
omnibus enim ſidi amici officiis erga Au-
guſtum defunctus erat; comes periculoſis-
ſimorum eius expeditionum fuerat, 40 ae
militiae munera quaeuis fortiter ac fideliter
obierat Adfuerat pracçlio, cum clasſe Sex.
Pompeii, ad fretum Siculum commisſo,
ubi hoſtilibus nauibus ignem iniecerat.
Adfuerat pugnae Philippenſi, in finibus
Macedoniae, ubi quam mollem ſe hodie
praebet, tam fortem hoſtem ſe praeſtitit.
45 Adfuerat ARiaco bello, ubi Antonius
numero et magnitudine nauium mare ueluti
texit, et dum praetoriae Auguſti indefes-
ſus comes adeſt, coram illo, inſignia forti-
tudinis ſpecimina ediderat. Tum, ut per-
ſequeretur fugientes Aegyptias naues, emis-
ſus procul eas, fontem ipſum Nili, ſi po-
tuisſent, petituras, fugauit. At poſtquam
Auguſtus imperio Romano pacem armis
peperisſet, molliori cultu indutus ſine de-
decore procesſit Maecenas; 50o nam nihil
eſt, quod eos dedeceat, qui uictoriam for-
titer

Guan
trat
Anas
timu
Anton
cpe
barr

Unu

Non

res
gui
ſti⸗

Hum
kende
ulan
cire
Wen

LEGI A E I 103

NMʒ ʒ f f ,. ⸗

iter retulerunt. Aius ipſe Apollo muſi-

nen cis ludis ad eius templum celebratis liben- HM
de ter interfuit, lyraeque ſono gauiſus eſt,
in poſtquam, confecto praelio, uictorum tu-
teteh bae conticuerant. Paullo antea et ipſe
A. pVpro Auguſto pugnauerat, ne Cleopatra,
ulr. . turpisfima femina „ ab Antonio Romam, 3
en quaü munus ob matrimonium ſecum con-
k — tractum, acciperet. 55 Sagittas in Antoni-
ſde anas copias tam procul emiſerat, ut in uI-
hnit, timum orientem peruenerint. Tu uero,
“ WM Antoni, cuius amici Maecenatis mores
imdu carpunt, annon Bacchi ornatu ſumto, poſt-
loct quam Parthos uicisſe uideri uolebas,
tit⸗ uinum galea hauſtùm potauiſti? An-
Ntun non quum ſecurus in Aegypto age-
e Nelid. res discinctus fuiſti, 60 et purpureis
Neſtex quidem duabus tunicis indutus procesſi-
1 Cott⸗ ſti? Dum praeterita animo recolo, ecce,
be⸗ in memoriam redit, te duxiſſe thyrſigero-
eNi rum agmen, molli manu thyrſum praefe-
po⸗ rentem. Thyrſum geſtabas gemmis et auro .
tcuan uſque adeo ornatum, ut uix hederae ei
InG6 . circumponi posſent, ne eximia illa orna-
ne e mDaenta occultarent. 65 Cothurnis argenteis
tiri Ppedes tui fulgebant; neque haec, ut opi⸗
nhr⸗ . 6 4 nor,

gitet

10o4 INTERPRETATIO

nor, negabis. Tum uero ſolito mollius
mecum loqui coepiſti; et data opera, no-
uis uſus es uerbis. Sic quoque te, o
Hercules, poôſtquam laboribus tuis defun-
Gus fuisſes, 70 aiunt depoſitis curis, genio
indulſisſe; et cum puella leonis Nemeaei
et Erymantici apri oblitum luſitasſe. Num-
quid mollius fieri potuit, quam quod a te
factum eſt? Neuiſti, et aſperius filum den-
tibus, ut mulierculae ſolent, molliuiſti. 75
Lydia Omphale, quae penſum tibi dabat,
te, propter nimis frequentes nodos in filo
relictos, et rupta tenuia ſtamina, manu
duriore, quaſi ancillulam, uerberauit. Ea-
dem te laxa muliebri ſtola induit, et inter
ancillas nentes ſic indutum uerfſari coegit.
Interea nodoſaà illa tua claua, una cum pel-
le leonis Nemeaei, humi iacuit; 80 inque
ea pelle Amor gaudens ac de te trium-
phum agens ſaltauit Quis ſuſpicatus esſet
talia, qui te uiderat etiamnum infantem
ingentes ſerpentes, quos manibus uix ca-
piebas, elidere? el quum capita hydrae
amputares, dum lolaus celeriter, uulneri
admoto torre, ne alia ſucereſcerent impe-
diebat? Vel, quum feros Diomedis equos
do-⸗

Uine
tes
lonis
Miiit
türanm
Aman
chru
repen
ia ut
giche

lior⸗

in un
dormmi
at,
eſe
Uariis
Lultas
ſed et
Ulneet
liele
amn
Hien

2dar
m

Ollior
no⸗
le, 0

ekor

genio
megel
Nom.

d t 1
eer
I 4H

dabet,
in flo
anu
Ex
iner
depi

Ingve
rlom⸗

ntenn
X ⸗

jante .

etl
npe⸗

esſet

ELEGIAETI r:

domares? 85 Vel, quum Geryonem trici-

pitem, ſexque brachiis inſtruẽtum ſolus

uinceres? Similiter poſtquam lupiter gigan-

tes deuicerat, dicitur amore captus fuisſe
lonis, quam in uaccam mutauit. Tum etiam

miſit aquilam ſuam, loco Vulcam, quaeſi-
turam 90 formoſum pocillatorem, qui ſibi
amanti nectar porrigeret. Illa uero pul-

chrum Ganymedem, in ualle montis idae

repertum, in aerem unguibus rapuit, ſed

ita ut eum minime laederet. Ita res habet,
quidquid inuidis uideatur; aequum eſt

uicdorem animo indulgere, et amoribus ſuis
in umbra potiri. Decet eum, uel in roſa,
dormire Nictus, non uictor, ita ſe ge-
rat, ut oſtendat fibi aduerſarium terrori

esſe, nec audeat in ſtratis recubare. Pro

uariis temporibus, mutatur uitae ratio er
cultus; nec homines tantum ita ſe gerunt,
ſed etiam ipſae pecudes, et aues. Quum

illuceſeit tauri incipiunt arare, nocte re-
quieſcunt; 100 iugo collis eorum, poſt-

quam ſolitum opus perfecerunt, detraéto.

Hieme hirundines in montium cauernis ſeſe

abdunt, at uere iterum ſtagna circumuoli-
nant. Quae „ quum ita ſint Maecenas,
6 3 Cae-

106 INTERPRETATIO

Caeſare hominem ſngulari amicitia prole. S

quente, ſolutius uiuere, ſine probro potuit, A
poſtquam. Caeſar omnia quaecunque cupi- fuleſti
uerat conſequutus eſt. 105 Merito profe- no et
l pervene

8o genio indulſit, ac fine ulla temeritate, Pei
poſtquam uictoriam de Antonio retulimus; . .
dignusque erat, Auguſto judice, qui labo-
rum ſuorum hoc praemium ferret. Poſt-. urm

lectaris

quam Argo omnes ſcopulos, et periculum
Symplegadum inſularum, euaſit, ita ut iam emieſ
àa4d portum religanda esſet; tum uero ungere
Medea, ſene ariete in Uenerum agnum turrum
conuerſo, 1I10 ſuccis herbarum, ſe poste eng equ
peritia ſua ſenibus iuuentutem reddere, (ant
odſtendit. Hisce ſuccis oportuisſet, o Mae- . n s
cenas, te iuuentutem recuperare; atque Soptan
utinam herbas illas habuisſemus! Arboribus em n
ueluti conſeneſcentibus, poſtquam folia de alit
lapſa ſunt; redditur Proximo uere uirens na
ler deer

iuuenta; uerum ad homines aetas ſemel
praeterlapſa nunquam redit. 115 Pauidos n erded
ceruos natura uiuaciores esſe uoluit, edem uunike

iure quo eorum frontes cornibus inſtruxit. Azmen
Cornices etiam per aliquot ſaecula uiuere uieſen
dicuntur. Cur nos, uita breuiori ſpatĩo un
5 definita, deteriore ſumus conditione? 2 Ti-.

tho- Ven

—

droſe⸗

Ntit,
copi.
prole⸗

lmns;

elam
Ut iam
Uero
1gnud
pos
agere,
Me-

Atqae

oribS

li de⸗
Uirens
ſenel
znos

eoden
rn.

hinere
ſnti⸗
11.
ho⸗

libo⸗
DoN.

4

ELEGIAEI 107

thonus ab Aurora raptus, netctare quo

paſcitur, immortalitatem conſequutus eſt,

120 et quamuis ad ſummam ſenectutem

peruenerit, non eſt tamen cur mortem ti-

meat. Vt immortali uita fruereris, ui
nectaris tibi propinati, uellem ab Aurora

te uirum electum fuisſe. Dignus profecto

eras, qui cum illa cubares, et rore ab ea
demisſo ſitim leuares. 125 Aptus eras

iungere eius bigae equos, eique, poſtquam

currum conſcendisſet, habenas dare. Pot-
eras equos eius demuleere, quum reduces,

cxorto iam die, iterum ſta bulo claudendi

ſunt Sic uariae puellae olim ſibi uirum

exoptarunt. I30 eſperum, quem Venus,

eius amore capta, e medio curriculo ab-

docit. Eum nunc nocte fulgentem uidere

licet fuſcis equis uectum Lucifero contrarium

iter decurrere; qui Lucifer orientis plantis

in croco, caſiae, et balſamo, in montibus

palmiferis creicenti, praeeſt, earumque

augmentum curat. 135 Nunc praemium
refers candidisſimorum tuorum morum;
quum te, poſtquam ad inferos deſcendiſti,

non aliter ac iuuenem lugeamus, quaſi ſe-

nem obiüiſſe neſciremus. Sic Pylii regem
8 ſuum

108 INTERPRFTATIO

ſuum Neſtorem, tertiae jam aetatis ſpatk
decurrentem, defleuerunt, negaruntquc ad

actatem ſatis prouectam peruenisſe. Ne-

ſtoris annos tu quoque aequasſes, ſi Parca-
rum loco 140 filum uitae tuae neuisſem.

Nunc uero, quod unum posſum, Tellurem

oro, ut leuiter osſibus tuis incumbat, pon-
dusque ſuum ſustineat; atque ei polliceor

nos ſertis perpetuo eam, ad tuum tumu-

lum, exornaturos, et operam ut nunquam

humorem deſideret, perpetuoque floreat
ac uireat, daturos.

GVV
Lerba 5

et amin

dn, 6
crat, n

un kef
ii Inat
— Haud li
benicſet
t form
Rerte n

1tetie

Me zm
Au
i n

an

ge 1d

arc⸗

isſem.

loren
pon-
licert

tnmId.
gven
loren

——

INTERPRETATIO

ELEGIAE I

Au ultima uarCEMNATYIS
voerha compl. ditur.

QVVM n mors inſtaret „ haec Maeccenas

uerba proloquutus eſt, iam frigido corpore,
et animam mox efflaturus: o utinam iam

tum, quum M. Brutus etiamnum iuuenis
erat, nec adhuc fidem C. Iulio Caeſari dao

tam fefellerat, mortuus esſem! 5 A pueri-
tia maturi erat iudicii, et firmi animi,
haud aliter ac ſi ad aetatem adultam per-
uenisſet; ita ut ſatis liqucret educatum illum
et formatum a Caeſare fuisſe. Vtinam
certe ante funeſtum discidium — — Cete-
ra reticuit, puduitque eum abſoluere, quae

prae amicitia propemodum dixcrat. Sed

quum moribundus esſet, quaerebat Teren-
tiae 10 ſuae ſermones, oscula atque am-

110 INTERPRETATIO

plexus; iterumque, ſatis mihi esſe debet.

inquiebat, quod uitam te, o Auguſte,

amico exegi, et quod amicus tibi morior.
Lacrimas cohibere non poteris, quum ſubi-

tus tibi mortis meae nuntius aderit. 15

Hoc unum nunc opto, ut ſub terra leui
ijacere mihi liceat; nec uelim ultra rogum
gratia atque opibus ualere, ſed uelim te

meminisſe mei; quod ſi a te impetrauero,
in ore tuo uiuam, atque tecum ſemper ero,
ſi ſemper noſtri memor ſis. Decet te pro-

fecto amici memoriam colere, et de me,

ut amico, ſemper loqui; 20 neque enim

qui ſibi mortuus eſt, uita in amicitia tua

exacta, deſinit propterea amicorum tuorum
numero cenſeri. Ego uero, ſi quis ſit Ma-
nibus poſt mortem, in cineribus et fauillis,

ſenſus, non potero non tui recordari. Tuo
beneficio, uitam uoluptatibus difffuentem
exegi, atque inter amicos tuos unus tui

ſolius causſa me uiuere gatiſus ſum. 25 Ar-
bitratu meo potui quosuis honores conſe⸗
qui, ſed natali ſorte contentus in equeſtri
ordine manere malui; nec eo ſecius me
tibi arctisſima amicitia coniunctum esſe

noluiſti. At tu, mi care ſenex; quam diu-
tis⸗

4

tisſin.
Tua p
genus
Par eſ
et L. (
doleſe
dant,

umere

Qam
lidezt
gener tu
nten A
Dotquan
ea
leis, e

e inn

dent.

deben

Uguſte,
worior.
n ſb·

lt. i5

kra leul

toeon.
velinn te.

trabeto,

per e

te pro.

de me,

e etin

iti tuu
ttammn
ſt Mr
ſuuili⸗
ti Te

Wenten

ns tui.

4 .
conl⸗

s Ne

1 AE

ti⸗

1

ELEGIAE HH I

tisſime uiue,
“ uiue, nec coelum, niſi ſero, adit
praeſentia etiamnum indiget hum n
anum

genus, cui h
0
c a te concedi beneficium

par eſt. Interea duo M. Agrippae filii C.
ii

et I. Ca
eſares nepote⸗ tui, quos adoptaſti
l5

S

gener tuus eadem
officia tibi
aner Praetat,
nog Agrippa Praeſtabat. Tum ge dan
emum
1 diu in terris Deus habitus, fueris
iis oriuneius, te Venus, a qua

beat.

68 N-

zmoue

INTERPRETATIO .
1os ſub

De nauicatione ſͤ ſe prenprionali GER 4 ben,

Pprocli
MANICI, A. V. C cerxeunen laen
ebocan
aerae uulg. XVI i,
DVDVM relict ad tergum ſole, dum bs n
in ſeptemtriones uela damus, et noti antea Perlligs
orbis fines egresſi audemus per tenebrico. Aleias
. ſum aerem, curſu hominibus illicito, ad —
occidentis fines, extremaque orbis litora
nauigare. lam ſulcamus 5 oceanum; quiI
ſub gelidis fluctibus immanmia monſtra alit,
—

