Ce1640_qt
author: Lauter, Gottfried Christian

—v

M À——

Lautber

De Vivg ilio imilaLore

Homeri

4196

E

Ce

3

g

k

as

—

-

-

P

*«

"

caie

"

NTWT

*s

u

UPE

—

O&

dl

at d

3

ii

--

b

W

D

:

HW

|

]

W

W.

H

|

g

r ia

PEIS

«

N

"*

:

LEL

/3

p

g.

"

T

CL

x

"

t

t M

LE

:

»a

A

hm

M,m

:j

w.m,c

M

DA

W«

N

u

C

*

z

LY

i?

...w.

M

[*

PSAS.

^0

Ut

AW

ORJ

x

E

a

ww

DAX

Y-

$

( WCS

F

tN,

b*

-

Y

» 4

A

$4

m

v

R^

Y

cx

i

»m.

N

I*

I^

W.

u'n

»

u

1H«

*

:

3-

R

MH

r

$.

&

..W

-..W.

u .*

"n

^«

Vs

iM

m

v

M

R

9 o

CY

*

$X

E

(

NJA

MLC

Y

u

X

W

M

R

"

M

€

K

a -

E

[X»

1

-

er.J

*

-

d

DE

VIRGILIO IMITATORE

HOMERI

PAUCIS DISSERIT

SIMULQUE

ENINI.A

SO

ACTUS ORATORIO - PROMOTORII

GYMNASII REFORMATORUM

HEIDELBERGENSIS

Die 16. Martii Au. MDCCXCFI hora poft meridiem fecunda

CELEBRANDA

ANNUNCIA'T

GODOFREDUS CHRISTIANUS LAUTER

THEOL. DOCTOR ET GYMN

RECTOR

s w . —

N

?Lg

(t . :.'L-

—f*t!*ä*'

Typis Joannis WiesEN, Univerfitatis Typographi

x

t

" s

«

RI

-

AC

EC J

d

x

L

:

x

E

z

u

?F

Y

|

v

ZA

r

p

RT

—

Ed

NT

-

E

vere

R' irgilium, ut in Bucolicis Theocritum , in Georgicis Hefio-

duam Aratumque cum aliis fecutus eft, fic in Aeneide Ho-

meri potiffimum veftigiis ingreífüm, divinumque hunc poetam

cum in tota carminis huius oeconomia & defcriptione, tum in

fingulis eius pavtibus imitatum effe, tam clarum eft ac ma-

nifeftum, ut id quivis, utroque vate vel obiter perlecto, fta-

tim, etiamfi a nemine moneatur, intelligat, totiesque iam eft

animadverfüm a viris doctis, ut, qui id ignoret, eum litera-

rum prorfüs oporteat efle rudem,

Nec illud quenquam literaram non plane expertem po-

teft fügere, quam multis a Macrobio inde ad noftra ufque

tempora h:ec res occafionem prazebuerit Virgilii cum Homero

comparandi eiísque vel fupra modum laudandi vel immodefte

infciteque vituperandi. Quis eft, quin de collationibus Virgilii

A 2

&

— o fpe-—

4

& Homer; a Tollio, Urfino, Scaligero, Rapino aliisque in-

ftitutis, pártim operofis, pártim fterilibus & ieiunis, fi ei non

licuerit, eas infpicere ufüque cognofcere, faltem audiverit? *)

Etquid memorem Hngulareni induftriam feliciffimamque

diligentiam noviffime ab Illuftriffimo Heynio, viro de Virgilio

immortaliter merito. utrique poete-comparando trtibutam,

qua facile omnibus, qui ante eum hac in re-veríati funit, . pal-

mam przeripuit, effecitque, ut cuicunque poft eum hanc ope-

ram fuscipienti difficillimum fit, novi quidquam nec iam ab

eo preoccupatum proferre, aut non repetere, qus ab illo

prius folertiffime fint expofita doctiffimeque explanata.

Ut autem vanitatis effe videatur, rem a tanto talique viro

iam tractatam retractare, non tamen, cum tempus inftaret,

quo aliquid effet elaborandum, quod folennibus Gymnafii no-

ftri premitterem, ad fcriptionem hanc de Virgilio FHtomert imi-

tátore exarandam me accingere dubitavi, non ut novse lucis

quidquam rei accenderem,fed ut opportunitate oblata uterer;

invenibus, qui in Virgilio interpretando me habent ducem &

adintorem, & quorum vix uni alterive ea contigit felicitas, ut,

quze fümmus Heynius hac de re cum in doctiffimo in Virgilium

commentario paffim monuit, tum in difquifitione de carmine

Virgiliano accuratius differuit, confuülere poffit, aliquid trade4

Vir-

-

* De illis egeruntCl. Andr.Heinr.Scuorrinlibro: Ueber das Studiutm

des Homers inniedern und hóhern Schulen. Lipfiz. 1783 & Cel. HAn-

LEsirUS in IutroduBione in hift. ling. grac. Part. I, p. 187. Ed. alt.

9

—

p

5

rem in manus, qub-le&o recte de poetarum epicorum Roma-«

norum principe difcerent iudicare, & a. multorum temeritatel

Virgilium vel inique obtrectantium vel immodice laudantium;

cavere.

à

Duplex eft ratio, qua pocta pdetamfpoteft imitari eius«

que veftigiis infiftere. Aut enim, quetu fibi fumit imitandum,

in omnibus ac fingulis preffe anxieque fequitur, nec unquam

audet ab ea, qua ille incedit, via deflectere aliamque diverfam

inire: aut in univerfum quidem alterum exprimit, fed nec

anxie & uübique eum fequitur, nec fibi religioni habet ; que

videntur, mutare & variare ,. alia preetermittere, alia.de fuo

addere fuoque peculiari confilio accommodare & in. omnibus

ita verfari, ut adpareat, eum & fine exemplo propria ingenii

vi egregium aliquid ac przeciarum effingere potuiffe.

Prior ratio eft eorum; quos Horatius TR;.EpiRolarnm lib.

T Ep. XIX ad Mcenatem proponit deridendos honorificoque

fcilicet nomine /zrvi pecorir exornat. Hi nullo iudicio adhibito,

m i,

nullo delectu facto , mala iu&ta cum bonis, vitia zeque ac vir-

£utes eius, quem imitantur, exprimunt. Quantopere, qui in

hunc cenfum veniunt, notandi, nomineque, quo eos infigni-

vit Flaccus, digni fint, quis eft, quin videat? Pofteriorem

rationem aliquem citra crimen & offenfionem fequi poffe, non

folum res ipfa docet, fed & innumera omnium populorum in-

genii & literarum cultu florentium exempla oftendunt.

A.

3

Quid

6

— o (j

Quid Plautus, quid Terentius in comcediis; quid ipfe

Horatius in carminibus lyricis, quid ceteri Romanorum poe«

tz fecerunt aliud, nifi gr&ca exprefferunt & in. fuos ufus

converterünt? Nec quisquam fuit, qui id illis vitio daret eos-

que hoc nomine reprehenderet. Communir elus temporis fuit

opinio , ad artem qoetg: €? ad maiorem carmini fuavitatem pertineve,

f auulig: o ao cio eoepr ff vffent utl-adumbrata, *) huiusque opr-

nionis caufa fuitliz;c, quod Romaáni, per fe literarum rüudes

a grecis earum lumen acceperant, moxque hos fuos in lite-

ris doctores & magiftros adeo admirati funt, ut nullos ingeni-

orum Romanorum fetus. exemplis Greecis non metirentur;

eosque eo magis probarent, quo magis hzec referrent & ex-

primerent.

Nonne & noftratium poetarum celeberrimi & preeftantif-

fimi, alii Graecos & Romanos, alii aut Gallos aut Anglos aut

Italos funt imitati, tantumque abfuit, ut eos, qui aliorum po-

imitauda- eoruüme

pulorum ingenip.r'præclara fibi propofuerint

que cogitata & inventa-cum iudicio & delectu fua feceribt, vi-

tuperaremus, ut jd potius illis daceremus laudi eosque ob id

ipfum maghni zeftimaremus 2 Nonne omnibus, qui in hoc lite-

rarum genere ftudent excellere, cum Horatio przecipimus,

& prifca & recentiora exemplaria

Noüurna: ver[are nanu , ver[are diurna?

H

S

i

uifitionem fupra laudatam de carmiue epico P'ir-

58) de,.'ilï, Hrevwi difq

giliano, commentario in Aeneidem proemid

um, in Ed. Vir.g. inai,

JUXUMD

"'l'om, II. p. 2

44

VilI,

—ü o —

z

Si tantummodo ii, qui nil nifi nova, intacta & inufitata

£ractant, magms & prseclaris ingeniis effent accenfendi, ad

quam exiguum Rumerum ea redigenda effent, & quanta

;niuria viros ingeniofiffimos doctiffimosque, quibus patria no«

ftra gloriatur, oporteret adfici? Ne addam, fieri-non poffe,

quin, fi fint ,qui in quodam literarum genere excelluerint , il-

liusque fummum faftigium putentur adfcendiffe, quin, inquam,

qui poft eos eandem ingrediuntur viam; in illos folos inten-

dant oculos, fefeque felices predicent dumne nimis longo in-

tervallo ab illis relinquantur. *)

Ut itaque re&e de Virgilio iudicemus, nec temere quid-

quam ftatuamus, difpiciendum eft, quomodo in imitando Eio-

mero fit verfatus.

Licetinegari nequeat, Virgilium in Aeneide ubique fer

Homeri veftigiis inftitiffe, fuumque carmen partim ad Odyf-

feze, partim ad lliadis exemplum compotuitte, quisque tamen,

Homero & Virgilio fine partium ftudio inter fe comparatis,

perfpiciat neceífe eft, Homerum a Virgilio minime fervilt

imitatione aut absque iudicio & delectu effe expreffum,

Cum in Iliade exponerentor ira Achillis in. Agamemno-

nem propter Brifeidem fibi ereptam, eamque fecutze clades

KGreecorüm, donec Patroclo mf'erfe&o Achilles cum Grezecis

redu et

*j Cf.Surzeni Theoriam artium elegantiorum. £. v. Nachahmun

—— o —

8

rediret in gratiam & Hectorem occideret; m Odyff'ea autem

Ulyffis erroribus pelagi diu iactati reditus in Itálíám defcribere-

p

tür: ex utroque carmine Homerico Virgilius - concinnavit Ae-

neidem, at ita apte & intelligenter, ut aliud novum diverfum-

que carmen inde prodiret quam maxime egregium, in quo

caneretur Zeneg, ex Troia capta profugi, po[ft longos. errorer in

Latium adventur, a fatie mouflratus , -£3. condita ab 20 in. hir- locis

"Troianorum colonia novaque parata feder.

Homeri heroibus porro, uno fortaffe Hectore excepto,

qui cultioribus fuiffe videtur moribus, vel fola fortitudine vir-

tuteque bellica, vel vafritie ac calliditateconfpicuis, Virgilius

talem heroem fibi fümfit celebrandum, qui pietate in Deos,

in patrem, in uxorem, in filium & patriam effet infignis ,

ne fibi eadem, qu:s Homerus de heroibus füis iam przedi-

caffet, & de Aenea effent praedicanda, fibique preeriperet co

piam, quid propriz ingenii-vires valerent, experieudi. Si-

mul intellexit, Aeroem ruditate illa €9 belluma fortitudine, |qua

funt heroer Homerici, vix [efe Zduguflei [mculi elegautiori & . molliori

iudicio e[fe probaturum, fed aliis manfuetioribus mitioribusque

virtutibus Aeneam effe exornandum.

Sed & eum elegit-he-

roem, qui, cum putaretur conditor & auctor gentis Romanze

Romanis effet gratiffimus & acceptiffimus.

Pari iudicio & fagacitate Virgilius in imitandis ceteris Ho-

meri eft ufus.

Primo adfpecu v. c. elucet, Aeneam Virgilia-

num Anchifze patri in lib. V. Aeneldxs inferias facere ludosque

fune-

— o je—

9

fanebresinftituere ad ex&mplum Achillis Homerici, eoäem mo«

do in Iib. XXIII Iliadis in honorem interfecti Patrocli inferias

lüdosque fünebres celebrantis. At ex octo ludorum ab Achille

Homerico in Patrocli honorem inftitutorum generibus Virgili-

usnonnifi tria retinuir, carfüm, pugilatum & iactum fagittarum,

nec in lis preffe & anxie Homerum fecutus eft, In-certamen

cürfus multa ex reliquis agonibus Homericis a f& prectermiffis

apte traduxit & traníftulit, ut variaret. In exponendo & or-

dinando pugilatu, meo quidem fenfu, Homerum, fi ullibi, fu-

peravit. Qüam delectat Daretis iactantia & vanitas, quam

placet Entelli modeftia & quantopere gaudemus de Darete ab

Entello victo magnoque füo dolore ad modeftiam & pudorem

redacto! Quod in certamine arcu inftituto Aceftes amiffa pal-

ma extra ordinem praemium fert , id quidem manifefto ad imi-

tationem Neftoris Homerici fit, qui fimiliter peracto certamine

equeftri extra ordinem ab Achille praemio mactatur. At quod

fagitta Aceftis in aerem emiffa fubito exarfit Izetoque & faufto

Troianis fuit omini, totum id inventum Virgilio videtur deberi,

In Jocum certaminis curulis optime Virgilius fübftituit certa-

men navale, hominibus per tot maria iam vectis marique Ita-

liam petentibus, quoruni itaque omnis fpes & falus in navibus

perite regendis fita erat, convenientius certamipe curuli.

Quam diverfus eft Orcus Virgiliähus ab Orco Homerico:

quanquam ad hunc adumbratus! quam.commode pro heroibus

ab Homero commemoratis Platonica commenta de animabus

ante, quam hanc vitam ingreffze fint, in alio loco degentibus;

adhi-

io

...Qm

o

( —

adhibuit, ut fibi panderet viam ad Aenex pofteros & res Ro-

manas in füorum popularmm gratiam carmini füo intexendos!

Et cui hic non in mentem venit inclytus ille clypens Ae-

nez Virgilianus? qui etiamfi iure meriteque Ionge inferior iu«

dicetür clypeo Achilliis Homerico, eumque minime æqmpa-

ret pnlehritadine fuavibusque & grandibus phantafmatls, ar-

gumento tamen eft, Virgilium, quae ex Homero depromeret,

voluiffe variare, ne imitationis fervilis culpam contraheret

Dubitari non poteft; quin Virgilius Aenese clypeum zeque pulch-

rum iisdemque, quibus clypeus ille Homericus gaudet, virtuti-

bàs przeditum dare potuiffet, fi iisdem voluiffet uti, quibus iam

ufus erat Homerus, qua ideo gratiora fuünt & iucundiora,

quod ex vita communi depromta funt eiusque varia cum gau-

dia tum mala in memoriam revocant

Nec Virgilium latere

potuit, fore, ut Romiani clypeo, qui futura Aenes eiusque

pofterorum fata ad fua usque tempora resque a Romatnis a Ro-

mulo inde ad Auguftum ufque praclare geftas exhiberet, quam

maxime delectentur

Huc accedxt, quod Virgilius, quze ex Homero in füos

ufüs convertit, quoties fieri potuit & res patiebatur, multo

elegantius & ornatius extulit ac Homerus,

cuius oratio

fimplex eft omnisque lenocinii & ornatus aliunde, quam e

Nulla fere alia

rebus ipfis, quze tractantur, petiti expers

dote ea magis fefe commendat, quam grata illa pulchritudi-

ne, qui a natura, non ab arte proficifcitur.- AAccomodata

eft

—M o g&e—

II

eft priscis illis temporibus, .ubi mores hominum fuere rudes

quidem & inculti, at & integri incorruptique & nullo eorum

vitiorum, quze plerumque vita cultior & mollior fecum fert,

contaminati. lam etfi quicurique nondum dedidicit, quod fim-

plex & per fe pulchrum eft, amare, omnique, quod pulchritu-

dinem fuam mere arti debet, prseferre, fimplicitate orationis |

Homericae mirum in modum capiatur neceffe eft, minime ta-

men Virgilio ea laus, quae debetur arti & doéctrinae, quam

pra ceteris meruit, eit deneganda. Ex omnibus certe poe-

ds epicis latinis nullus eft, cuius oratio cultior, politior '&,

venuftior fit oratione |Maronis; nulls, cuius verfus & nu-

meri lectorum aures & animos maiori permulceant volupta-

te, ut, fi ornatam varium & exquifitum, fi fermonis poetici

nitorem, orationis dignitatem & gravitatem, fententiaram-

que pondus fpectes, iudice Heynio, quo profecto nemo fa-

cile his in rebus magis idoneus eft arbiter, Virgilius Home-

rüm longiffime aptecelluerit.

Denique Virgilius non folum Homerum in celebrando

Aenea eft imitatus, quanquam hunc potiffimum, fed & alios

poetas Groecos cüm epicos tum tragicos, quorum omnium

optimos pulcherrimosque flores in carmen füum tanquam in

hortum transplantavit, ut maiorem ei gratiam & amoenitatem

conciliarent.

Virgilio, qui tantum ingenií & artis in imitandis aliis ex

promíerit, non omnino defuiffe vires ad carmen proprio

B

Marte

12

— o 4

Marte pangendum, quod, etfi neminem in eo fequeretur po-

eta, minime tamen fuiffet contemnendum, nifi hominum fuze

zetatis fenfibus obfecutus, alios exprimere maluiffet, luculen-

ter oftendit liber IV Aeneidis, infelicem Didopis in Aeneam

amorem exponens, in quo, egregie monente Heynio, nihil

in Homero certe habuit, quod fequeretur, cum delicias in

amore facere aut exquifitiorem aliquem- adfe&tum füfeipere

alieniffima ab Homeri fzeculo. & moribus res fuerit.

"Tanta

huius libri eft preftantia, ut, fi quis eo perlecto non fuümma

perfundatur voluptate, nec intima in Didonem mifericordia

commoveatur, is omnem humanitatem exuiffe dicendus fit.

Quare & Illuftriffimus Heynius veriffime in animadverfione

ad illius initium de eo iudicat: fi de iis partibur carminis qugritur,

qua Virgilio proprig funt, & ex quibur eiur. ingenium €9. ars inpri-

mir fpeGari fimulque illud intelligi poffit, quantum ad cuiurque poeta

indolem etas €9 temporum, in qua incidit eiur. vita, geniur faciat ,

librum . hunc primo loco excitandum—mtbitror. )

L

S

1

*5 Non indigna funt, quee alius vir doctus in libro: CharaBere der

vornelmften Dichter aller Nationen. €?c. cui & titulus eft: Iach-

irüge zu Sulzers allgemeiner Theorie der fchoónen, Künfte, Parte Y

Se&. I pag 19 & 20. in difputatiore I quze infcripta eft: Kurzer

Abrifs. der. Gefchichte der Rómifchen. Poefie,

de Virgilio iudicat,

quz huc transfcribam, Hzec funt illius verba: Virgils Kenntniffe

waren grofs und maunichfaltig ; fein. F'erfland gebildet und tefs

nichts kam der Feinheit feines Gefchmaches gleich, — 4n Sprache una

Fersbau hat es ihm miemaud gwvorgethan, . Denn den jlxtw«;zifdtm

eie, und

Roft der alteu. Zeit, der dieu Werke des Ennius. verunflalt

feibft

—

[

(

15

Si igitur ümüs tam feveri & iniqui, ut pütemus, quicun»

que alinm quoquo modo imitetur, iure reprehendi & vitupes

rari, nec, nifi qui mera nova & intacta tractet, laude dig.

num.effe; .non poterimus non Virgilium , qui Homerum imi-

tatus fit, damnare idque ei probro ducere. Sin vero conce-

damus,

felbfi am dem erhabenen Gedichte des Lucretius haftete, [chliff er ab ,

gab dem Gebiethe der Roómifchen Sprache beffimmte Grüuzen, und

bildete fie innerhalb. deríclben zur. hóchften. V'ollkommenheit aus. So

wie für die Sprache überhaupt, fo wurden feine Werke auch für. den

Forsbau Gefeiz und Regel. Den Iohlklang zu finden, war bisher mur

dem Zufall geglückt, und das ungebildete Ohr des ómers hatte feinen

Dichtern Rauhigkeit und . Hàrie leichtlich verziehen.

ZA«:ber i Fir-

gils Werken herr[chte überall die ewig iunge Harmonie, die Schwe-

fier und. Geno[ffiun. der Grazien, deren Hauch. iedem. V'erfe. den

IV'ohlklang ,. ieder Periode deu Rhythmus verleilht, der die 4nalogie

des Gedmikehs und Ausdrucks vollendet,

Den. groffen Dichter gur F'ollendung gu bvingen , fehlte dem Vir-

gil ein hóherer Grad vou Einbildungskraft und erfinderifchem Geifte.

Die Ideen. feiner. frühern BW'erke lieh er vom Theocrit; fein [püteftes

IVerk war der Widerfchein der Bewunderung, mit der Homer. ihn

erfüllt hatte,

Dennoch ift. felbfd. die Art, wie ev lich , und der Ge-

braucth, dener von dev Beute Griechenlandes machte , Iäezwmdwngs-

würdig und gros.

Griechifcher Gefchichte und. Griechifchen Fabeln

drückte feine Hand den Stempel des Romifchen Geiftres auf;. wnd die

Thaten des Heldeu von Ithaca , einem Trojavifchen Flichtlinge zugz-

eignet , wurden wichtig für Rom. — Aber eigenthümlichen Geift zeigte

V'irgil, meines Bedünkens am meiften. in. [einem Gedichte über. die

Landwirth/chaft. Und hierin if es. fichtbar genug, dafs Reichthum

a. Keuntnifen und Groffe der Sprachfertigheit das Genie diefes

Dithters charatterifirt,

14

— o —

damus, poete licere, aliorum eorumque przftantiffimorum

probatiffimorumque veftigiis infiftere; eosque fequi, dum-

modo in fequendis aliis fefe praebeat ingeniofum & folertem

fervilisque imitationis culpam effugiat, Virgilium magis admi«

rabimur, quod Homerum tanto iudicio & delectu, tam pru-

denter& docte imitatus eft, quam eum reprehendemus, quod

alienis veftigiis inftitit, nec novam ingredi viam conatus eft.

—— m EE

9et2

æeraeicbmg /bet æecfionen

im

berfioffenen Qsmtcrt;a;benjaryte.

E U

foet erften unb avoepten. Gfaffe, -

1) Stefigion. - Cellere 9infeitung aur 9teligion : :Den at»epten &eif.

$.

2) Staturtebre.

Oie guate gemifcbte Gfaffe ber Dógel, nebft ben 2mz

pbibien unb Si(den, nad) "'Alügel.

5

QOie bier

3)- Gefcbidite.

Stad) Cdbrócb's gebrBud) ber algem. SBeftg.

erften 2eiiráume berlglten Gefcbichte, ober bon 2*am bi8 Cyrus.

4). Geograpbie. — Cpanien unb portugat , nad Gattever.

5) $8*atfematif.

QOie Grinbfáte ber Geometrie, nebft ber Cebre bon bem

finien, Sinfeln unb Siguren in 9Infepung ibrer Gfeidbpeit.

0) £ateiniftbe &prade,

2) eJuttufto foer]dyroósung Uv dutiina. D) 9fué

Yirgile Seneibe, ba8 V. unb VI. $ud.

c) 9tiigerfefene Dben aus

bem erften Sudje ber Dben beg Zoras.

d) leberfe&ungen oug bem

Seutfien in bas ateinifce,

7) Oriedifóe Oprade. 2) plutard)ä feben be8 Romulue, nad feo-

polos Plutarchi Thefeus :c. €eipyig 1789.

b) 9tu8 Somere "iabe

ben XXIIT. umb XXIV. Gefang.

c) $Bon bem Cbangelio £ucá bie

3eben erften Capitel, überfegt unb nad) Cprade unb 3nfaft er(áutert.

8) febráife &prade.

a) $ie 9Infangdarünbe nad) (üte,

b) 5fit ben

9fnfángern bad. XITI, mit ben SBeitergefommenen tbad XLIIT, XLIV.

unb XLV. Gapitel be$ erften Sucbes tliofe, überfetit umb 4ana*f!t)fïrt.

9) Sutfbe Sprade,

a) f!n!micþt berin nad) 2foelung, .b) Sp;'ucvtifcþe

lebungen,

—-—Q[DO

(

SDer. britten. unb oierterni. C(affe,

1) 9teligion.

91ab ber untcrwexfaxng 3ut (Eluc'äfchg?ut 06 Qen er(ten

Sbeit £ig. gum Dritten *Z'»de)mt:e

2) Steturtebre,

(—*öememfcf)afthcþ mit ber erften unb 3tvepten. Glaje.

3) Gefibidite

95ie in ber erften unb stepten Gfoge.

4) Gebgrapbie unb

5) fRatbemati£t

91ud) mit ber erften unb 3tenten Glaffe gemeinfeaftlich.

6) ateinifibe Gprade.

a) SOie 2fnótia be8. ïc'?na nad) ber Sraunfdom.

€népefop. ber fat. Gfajf.

b) ^uftine (?)efd)td)tc ,

bom XXXI. S5udpe

bi$ àu Cnbe.

c) Meberfegungen aud Dem SDDeutfden in8 €ateinifdbe.

*?) Griedifibe Cprade

a) QOie 9nfonggarünbe nad Crenoelenburg

b) lleberfegt murben bon ben Ouartanern aug Geoite'e Pefebucb. bie

[

€rsábfungen aug 3Celian, Qolyán, ibiogenes Zaertius , unb bon ben

Craábfungen ais bem. lutard) bie eiff erffen. Die Xertianer unb

*

tbeiter gefommenen Quartaner ü6erfegten bad IIL, Sud) au9 aeïoömnö

(äiefcþtcþtcn.

8). Detttfio Cprade

2 Unterricot in berfefGen nadb 2(5etuug , gemeinz

deft(, mit ber erften unb amepten Glajie

b) Qractifdbe Uebungen,

Ser fünften unb fedjsten. Claffe.

Y) 9feligion,

S0tad) ber linterweifung sur. Dlüc(eligteit tc, semeinfaftt.

mit ber britten unb bierten Glaffe.

2) Oefdidte. Die Gefh. ber 2fegypter, "Lifyrer, Dabylonier, Dfeoer,

Ser(er unb bónisier

3) Geograpbie

iDeutfd)lane, nad) Catterer,

4) fateinifibe Sprade.

a) 9Bieberboflung wnb Gortfetiung ber nfangd

grünbe, nad) Cdellere (ateinifd)er &pradotebre unb practife €pradp-

Bbumaen.

b) 98ocabe(n aug. Cxbellere. SB$rterbudje bom 9infange bed

SSudbftabeng H 6i$ qu €nbe be$ SSudftabenà L.

c) Ueberfett murben

g

— o (&—

«ug bem ateinifdben ing Seutfde: a) Oer brilte unb bierte 9(6enD

eug-Campens Robinfon fecundus,

2) $ie Sabeln bed bábrue pon

ber ein nb atvangiaften (Sabef be8 bierten Sudpes bid aur fecbsten beg

9inbanges.

*y) Sie 8tómifcbe Gefdbidte bed £utropius tom brepgebn-

ten. Gapitel beà fiebenten Sudoes bid gum eifften Gapitel De8 adbten

S5itdje8.

a) Unterridót in berfef&en nad) 2oefung, semeinz

$) Seutfe €prade.

(&ofifid) mit ben bier obern Glagen.

b) &iulsere S8orü6ungen 1I. Z feif

bin unb tvieoer gelefen,

SDet fiebentert unb. acbten. Gfaffe.

I) 9ieligion.

Unterridot in berfeffen nad ber exbrift: Dorbereitung sit

oem Iintervidote tn oer Xeligien :

2) Gefdicte.

Sin 9Berbinbung mit Den bepben borigen Gaffen.

3) Geograpbie. — 9(6rif bon 2ffriEa mib 3iuftralien, nad) Datterer,

4) €eteinifi$e Cprade.

a) 9nfangdgrünbe, nad) Cxeller.

b) $ie Ge-

übteren fafen in Zecere neuem fat. £efebudbe au& Originalfdriftfiellern

9(ofdn. L: r — 35. 346 — 9r. 05. 98. I03. 1IO. I16. IIT.

I2I. I92. IZ4-125,. 126,.136. I37. I149. 147. 15$..175x

171. 1884 190. I94,

1l., 8. XX. 14. 29. 44. 52 — 54. 56.

64. 28. -96. 102. 103. I1II- I23. 15I.

c) $ie Ungeübtern mit

ben erftern: Ylagemanns ebrbud) ber fat. €prade $$, 2. 4. 6. 8.

I2, 14. 16. I8. 20. 24. 26. 2T. 29. 3I. 33. 35. 39. 46.

"-

49. 5T1. 59. 61. 62.- 64. 66f 682710.716:: "78

5) Setfbe Cprade.

a) Oulsere SSorübungen 25. T. sum beife gefes

fen. b) Sormenfefre, nad) 2CSelung.

c) Ortbegrapbifdbe Ulebungen.

d) 9erfertigung feichter feoriftidber 9(uffáge.

e) ur tleóumng be8 Ges

bàdtnifeg unb beg notürlicdben 93ortrage: 9fusgemáb(te &leine €r3àb-

füngen bon Pfe(fel, Zid;twer, QDóLingP, £effing w, a.

s Stednen unb GCreiben murbe bon einem befonbern Beäm ln2

terribt. ertbeitt,

»

— o (—

fDie Seperlidfeiten bes. 9íctus

eróffnet bef 9Rtector. mít einer. fateinifben 9tebe: 1Don oem 3uftanbe ber

gelebrten &d&ulen in ipeut(d)lanó im'mittelalter.

fann treten aud ben bepben obern Gfaffen fofgenbe Sjünalinge auf,

um bie von ifnen felbft ausgearbeiteten 9teben gu Dalten:

I) Carf Srans Zertogentatb, auá oeibefSerg , gefgt, $ag tÜlicenas oen

qto&en Aubm eines Qonnere unó 2efd)iitere ber YOiffenfdjaften , ben

er erlangt bat, nid)t veroient Dabe,

fateinifc.

2) Pbilipp eter "Karbad), au$ Spfifffigbeim, enttoirft eine furje Cfisse

beg 9ebend unb Ded Gfaratterg bed engl. Sroteftorà Dlivier Croms

well. $eut(.

9(ug ber britteri Glaffe vecitiren :

ER

I) Catl. Ybilipp 3(emilius Síab, aus $eibel6erg , oie goloene 3eit,

2) Catl. Stieberid) poffelt, aud. Garíárufe, Srüblingelieo eines gnábis

gen Stóáuleins, ton Uof.

SOen S3efib(u& maden bie Sromotionen nb bie Stertoeltung ber

Srámien.

::

-

—

ucmrs

v^

M

l;

|é

"

E

ï

*

"

|

.f

2

Á

sÜ

4

"

" d

A

A

»,

x

E

".

Fsf

"A.

".

E

(

&-

-

E

i

gx-

Ne

d

L

H

*

-

^

P

,*

g

£*

[T

*

,

(v

"

*

i*

"

Lal

D.-'

$

*

D

h

2

7?

&

t

E

Eo

'4:

"

*

E

:

i

*

5

"^

1

M

4

,

m

db

-

EX

»

t

E

ÁE

-—

"

s

h

[

&

WA

il

3

p

^

1

"

*

d

|

,

F

"$f

b

Á

'i

»

S

7

".

$3

E

-

;

,

&

Fal L 1 ucE

éc

N -

»

W

)

P.,

a N

a UM s

—

Z

p

Y

T

X

DE

S

W

VIRGILIO IMITATORE

R

19

HOMERI

8

1

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

PAUCIS DISSERIT

17

16

SIMULQUE

8 E

EH

HH

15

SOLENNRNIA

FHHHHH

H

EEE

HH

H

EH

Focous O Balance Q

ENH

N

ACTUS ORATORIO - PROMOTORII

GYMNASII REFORMATORUM

M

x

HEIDELBERGENSIS

e

Die 16. Martii 4n. MDCCXCFI hora pofl meridiem fecunda

uM E

E

CELEBRANDA

ANNUNCIAT

E

LE

GODOFREDUS CHRISTIANUS LAUTER,

iHEOL, DOCTOR ET GYMN. RECTOR.

8

1

Y

6

?w

5

£

N

E7

6

ï'

t:

v

s

5

ä

4

3

Typis Joannis WiksEN, Univerfitatis Typographi.

Kx Copvright 4/1999 YxvMaster GmbH www.yxymaster.com