caicis.

ye fit :M**fï modum alios fequimini.

Moféula. Fortis & virilis ani;

pefgnià

Dilem. Stomachura, iram.

mi carminisque.

Tumultus, Veftra trepidatio,

Sed rebus do'c.Sed Aleeus meus,

& 7^ eontentio.

ideft , verfus Alcaici à me feri-

jyaiz Wïïf"

Vacuun. Locum fabaudi.

pt diffimiles funt verfibus Ar.

us

Princepy. Primus.

chilochi , quod fpe&at mate-

à, dum T

Regit Examen. Non. dubitabi:

riam & rerum difpofitionem z

n&eloqü*-"-'*g . fealiorum ducem profiteri. Me-

nonenim quzrout Archilochus

j

taph. ab apibus ducta.

focerum ; quem carminibus ma-

chnþ llhlm

i2

Parios. Inventos primüm in

ledictis infecter,

pAM ^ Grecia ab Archilocho nato in

Oblinat. Dedecoret. '

:x;nd;mæþ Infula Paro : eít ea in Agzo

Sponfe, dzc.. Nec adigit fpon-

lum

qmari.

fam necterefibilaqueum, &fe

AC

j

. Animos. Po&ticos fpivitus;

füufpendere furentem ob famo-

f :

Jgenria. Adigentia ad la

jue-1fum carmen in fe fcriptum-Neo;

ihT^ om. Vid. lib. Epod. Od. 6,

D

bula Lycambe filia Archilochi

j I

Polüs bvev

ioribus. Minore co- 1&lio defponfa, poft patrem f&

; rond : ner

&),.

"

parciàs laudandum |fufpendit. Epod. 6.

, Patss.

um verfum.

Hunc. Jaltbfc

z

JDute

484

. nomm : FLACC? ,

*

TY.

fidu enir

Vulgavi

fidicen. Juvat immemorata'feretitens

Ingenuis oculífque legi, manibü(que teneri,

l truccfþi-l

Scire velis, mea cur ingratus opufcula le&or

Dilüäz;a. E

Laudet, amétque domi, premat extra limen igiquus?

daciatorihus

Non ego ventofe plebis fuffragia verior,

&& crtami

Impenfis coenarum , & tritz muhere veftis,

A0

Non ego nobilium fcriptorum auditor & ultor,

Grammaticas ambire tribus , & pulpita- dignor.

Hinc ille lachrymz, Spiffis indigna theatrís

l

Scripta pudet recitare : & nugis addere pondus;

b

LE

!

Si dixi ; Rides; ait ; & Jovis auribus ifta

Servas : fidis enim manare Poctica mella

!

TBtümm

Te folüm, tibi pulcher. — Ad hc ego naribus utd

Sillcet

Formido, & lu&tantis acuto ne fecer ungui/;

*Mti, (law

Tamesovata , d&c.. Canentem| Pudet me recitare mea carminds

"ts oftn

verfus non anteà dic&tos à quo-|quippéindigna, qu& recitentue

ii n

uam & memoratos.

in theatro coram Ífrequenti coe

LTT

aliquis mihi dicit,

Premar. Vituperetforis, extrajrona , tunc

&t mea carmina fer«

Wl

faam domum.

H

ridere me ,

Ulzer. Dum eos vi

ciffim invi-| vare unis auribus ; Jovis, ideft»

Airwe

QT

to ad mea carmina audienda,,Augufti.

ficque ulcifcor tedium, quo me

lidis.

AConfiduis , tibi perfua«

affecerunt, cim mihi recitarent |des.

Pt

Masiare. Edere ;

eiiundere E

fua. ltaJuvenalis : Semper ego

RE

auditor tautum , Qunquamue ve-

a&ivé hic ponitur.

Aüm W

7N

Tili pulcher. 'Tuo judicio Poé-

tmm ,.

29

Suum enim cuique

Tribus. Propri? erant populi|ta bonus.

Vm fregn

Romani partes 35. quas candi-|pulchrum.

Rür, g

dati ambiebant , ad captanda!

Naribus uti.

Irridere homi«

- nem,

qui hzc mihi dicit ; parco:

& blb]lopo

fuffragia. Non prenfo & conci

!

As j

jiare mihi conor Grammaticos ;

& ne iíle criticus iratus me ur

fi mecum

J it g

ut mea probent carmina.

(guibus fuis Jaceret;

LURU ]

pugnam detrecto ,

lo-

Pulpita.Ludos litterarios, mu-|luctetur ;

.

tum|cum bunc; ideft , theatrum , in

--"æffät fOI'

£» Grammat

corum : pulpi

tï.quo l&5 |

proprié fuggeftus eft & locus|quo me

acarmina recitentur ici-

editior , cathedra docentis.

licet ,.

tanquam triftem arenam

28 dl

.

d*

Lacbvyma. MWinc illa Gram-

(in arena gladiatores pugr

&

'þ'ïfe:. Y

snhticorum. invidia & indigna-, bant) 'difplicer

e mihi clamo ;

réfpirandi fpatium acpugn

g die Wm,

W*Wdy[

smSpijis,-4.9'*'.6. Qrdo eft. Si dixi:

lationem pofco.

Dilu-

EPISTOLARUM LIB. I.

441$

Difplicet ite locus, clamo, & diludia pofco :

cntchi

Ludus enim genuit trepidum certamen , & iram;

P

teil,

lr'a'truceski—rx::micitias, & funebre bellum.

-

"

/

t&ot ^

Dilz;däa. fränt dies quidam|. Ludus, dvc. Ex lud

1;cra cone

mea d

ladiatoribus dari foliti, ut ab lu- tentione rixa frpé graviot ori-

if,

o& certamine gladiatorio va-|tur , à rixa , ira , &c.

carent, viréfque otio reficerent.

Funuebre, Funeftum,

ultot,

|pnot;

EPISTOLA XX,

js

du

Librum ipfe fuum exire eupientem compellat , $ quadam

4

Lettoribus renuncianda mandat, ;

dbl

Ertümnum , Janümque, Liber; fpe&are, viderís;

V

Scilicet ut proftes Sofiorum pumice mundus,

.gu'l Jj

Odifti, claves, & grata figilla pudico :

Paucis oftendi gemis : & communia laudas,

mermma;m.if

w

Non ita nutritus, Fuge, quó difcedere geftis :

qm

yu i

Non. erit emiffo reditus tibi, - Quid mifer egi?

igs n

Quid volui ? Dices, ubi quis telaferit. — Et (cis

(meafan

J

15, 0

[i]

Ia breve te cogi, cüm plenüs langüuet amator.

Quód fi non odio paccantis defipit augur,

l) u

Vertummm ,- do'c, Erat Ver-

Pumice.Cärtam poliebant pu-

tumni templum & ítatua , ut

j efndt

mice , & complanabant, maximà

etiam. Jani propé forum Ro-

membranam.

" j

manum , qui locus ob homi-

Pudico. Librum inta&um &

;

j

muin frequentiam cüm celebra-

g & v

nondum editum appellat Mar-

retur, ibifuas tabernas & pi-

tialis virpinem cartam.

frid i

u

las bibliopole habebant. Ver-

*

Non ita; de*c. Quamvis non ita.

tumnus

a

l

j du

vertendo dicitur ,|fuerisapud me educatus & infti-

B j

TA

quia in varias formas vertere|tutus : fum enim paucorum ho-

e["tl h "

fe Deus ille credebatur : hinclminum.

g

praerat foro & commercio ,

T

Inubreve te cog;, Complicari &

,

in quo res venditione & em-|convolvi.

puone alie aliis- commutan-

Pleuus. 'Yui fattidiofus lector,

j

fl

«t

tur.

tui fatur.

l

W*

Pv;gni

$

Proffes. Venalis exponere.

uod fr, do*c. Quód fi ego , qui

ij

Sofiorum. Sofii erant bibliopo- tibipeccanti, utaugur, fütura

& tüm inclyti.

i Puguz ü

mala denuncio-, non defipio, id

3

eít,

p

"

Q. HORATII FLACCI

Charus eris Romz , donec te deferat ztas;

jlpimis'

Contre&tatus ubi manibus fordefcere vulgi

(tporis t

Mel celet

Caperis; aut rineds páíces taciturnus inertes,

joné meu

Aut fugies Utlcarh , aut un&us mitteils ilerdam,

N quier

Ridebit monitor non exauditus ;* ut ille,

Colegaml

Qui malé patentem in. rupes detrufit afellum

Iratus,

Quis enim invitum fervare laborét ?

Dinit, &

Hoc quoque te manet , ut pucros elementa docentem

xldo, V

Occupet extremis in vicis. balba fenedus.

ol paepr

Cüm tibi Sol tepidus plures admoverit aures ;

ln C

Me libertino natum patre, & in tenui re

Tiipteten

S(»iiþumþmm

Majores pennas nido extendi(fe loquétis:

&i lx t

Ut quantüm generi demas, virtutibus addas.

ä:Mkmm

Qfareruude

eftnon fallor , odio tui, qui pec-, — Te matier. Tibi eft eventürufri

Dl EU

Flemenia, Literas.

Odioaut aliá

easgráviter, cüm exire geftis.

bt

d

car

itate prape-i- . Occuper., d?c. Ut fenex fias :

diti vera vix dicunt aut fen-lut vitam tuam ad fenectutem

'tiunt.

ufqué traducas in aliquo udo

f&tar. Javentus : donec eris literatio , docens pueros legeret

povus & récens.

Hlibri viliffimi huic Fei & officio

Tineas pafces. Exis przeda & efca' deftinantur.

tineàrum , ut rebus negles?cis:

$l zepidus. Dies in occafum

evenit.

unclinans ,

àm fe frangit C&-

*

ïf"acizfgmzm Quia nemo te lepet:

ilor.

um

18

ficolloquimur.

Anrer. Auditores: pueros lite-

H

Fugies.Mitterls Uticam, Afri- |ras difcet

1

tes, velalios, quiau«

c& urbem, Catonis morte no-|direte velint.

fam, nempe uttanquam novus

Libertíno. Yilio liberti : li-

illic legatis : vel ut merces eo|bertus eft fervus donatus liber-

miffas involvas.

tate,

i niduü !

Unttus. Involücruti pinguium

Majores , d. Ultra

mieréium fies. Legitur ctiam|pennas pmtu:iiïe:longiüs inido

viufdtur,id eit, àd

Duft

[

«

el

ali-

evoláffe , id eft., humilitarem

|

quem tegendum adhibeberis.

i

mei generis famá & opibus füpe-

E

^

llerdam. Urbs eft Hifpaniz,

ira

ffezin natali obfcuritate &. ino-

3n Catalaunia.

|pia nor conftiti

ffe.

1

de:c. Itáque com-

Monitor. Egó qui te jam ad.

|

i

Uz quaututn ,

moneo.

jpen

fabis ge jeris

mei ignobili-

iGonis & virtutis |

Mal? parentem.iYre ,quójube- tatem , erud

batur , &:.obed'ire nolentem. ämeæ "wnnnendatianke.

,P Yi«

&h

"

EPISTOLARUM LIBER. I,

497

^

Me'primis Urbis belli placuiffe, domique;

Ó

Cotporis exigui , precanum , folibus aptum,

2171

lraíci celerem , tamen ut placabilis effem.

lerdam,

Forté meum fi quis te percunctabitur ZVum,

Me quater undenos fciat impleviffe Decembres ;

Collegam Lepidum quo duxit Lollius anno.

-

xt7

Vma. docttt

Pvimis , &c. Viris clariffimis, & Lepido , qui annus incidit in

mt Àupufto, Mecoenati &c. in|ann. U. C. 733. Vixit autem plue

bello & pace probatum fuiffe.

res ab illo annos Horatius ; ut vi-

Itf ,

Precanum.Canos ante tempus|dere eft in ejus vita huic libello

trines gerentem,

prafixa , & in indice Odarum

Solibus aptum. Libenter apri-|fecundo.

cari, hoc eft, ad Solem confíi-

Lollius. Quo Marcus Lollius

at

ftere , folitum.

accepit collegam & focium

Quarter undenos.Annos 44. na-|confulatus Q.. /Emilium Lepi-

)

[2

di

! fumfuiffe , Confulibus, Lollio' dum.

ä

In

t

æ.

N

-

V

3

N

$'æö

j

j

D«

v

A

fe 1fa1»

xg,'

NU

7À

*

b

6s p*verv

N

W

y2t

7*

]

&UO

$0

2

N

ip It

/ N*»K

;d

f

!.6

j*

[

vf

)

n

&

H

J

u

u

I

Hh 4

Q.HQ:

m d

[

7X

48$

$? (o)?&

Ni;äque f

Q, HORATII FLACCI

Comperit,

Utit enim

lrftale p

EPISTOLAR UM

Preleni il

J

LIBER SECUNDUS.

NLordtum

ts b

EPISTOLAL

tnofris d

(ttt o

db Musufti laüdibus , cui [cribit bane. Epiftolam , ad

laudes Poétarum delabitar

*

*

ait Vecentiores nibil con-

Em v 8

cedere veteribus.

Grator preluxiffe Romanis $ borum

Ttyodbu

*

*

Qquedam peccata perflringit

ad exiremum borzatur

adugu[imin , hr tor fovere , «c tueri pergat , maximà

tipitadini

i, ad t

préffantiorey , qui rés pfius. preclaré geflas po[fmt

güplura a

Jeritere pro dignítare,

&iretür a

At sillam |

f ÜUm tot fuftineas & tantà négotia folus,

itfrto dy

—Res Italas'irmis tuteris, moribus ornes,

liri,,

egibus emeüdes ; in publica commoda peccem,

Porti;

Ir';lü'z,i h

Si longo fermone morer tua témpora Cafar.

3ts nafe

Roimulus & Liber patér, & cum Caftore Pollus, : 4

Menam,

Polt ingentia fa&à Deorum in templa recepti,.

lfm.pemer r

fperà bella

t Aino Y

Y

Dum terras hominumque colunt gentis, a

Cormponunt. sgros áffignant ; oppida condunt;

m Vib

U À

Ploravére fuis noh rcïpendcrä,favorcm

Yicen

H

Spetatum meritis, — Diram qui contudit hydram, /

jtt

ib ld

— Morer , i. Te octupatum] — Affignanr. Colendos;

piemii

hij

li

diftineam.

loco ; üt emeritis militi

bus: vel

W ts :

Libcr.Bácchüs, ità di&us,quia|certis limitibus fuos cuique at-

lo u Ü

Ciris animum liberat.

tribuunt.

) 113 [L

Caflore , dec.. Vidé librum 1.

Favovem. Famisin;gloriam:do-

li ün

m

Ode3.

lüerünt'non tanti fefieri ; quanti

A

1 8 [uil

Coluni.Excolünt,ornant,tuen- par effet, ac fnerebàntut.

"Küam. X

QQui. Hetrcules.

d

(:*vmpaæzuüt Finiuu-.

fuit 'inüüt'zxï?

Hydmmfer.peä

inagni-

dul

m

Nl

&

*

EPISTOLARUM LUIB, 1. '

489

Nä;äque fatali p

ortenta labore fubegit,

Competit;invidiam fupremo fine domari,

Urit enim fulgore fuo , qui pregravat artes

ÜM

Infra fe pofitas : extin&us. amabitur idem.

Przíenti tibi maturos largimur honores,

Ip

Jutandáíque tuum per nomen ponimus aral,

Nil oriturum aliàs, nil ortum tale fatentes.

Sed tuus hic populus fapiens & juftus in uno;

Te noftris ducibus, te Graiis anteferendo ;

um r

Catera nequaquam fiwili ratione ,/modóque

Eltimat ; & , nifi quz tertis femota, fuifque

1] WM (

ii t

Temporibus dcfun(þa ïvidct, faftidit , & odit;

m hn

iagnitudinis propé - Lernam pa-

tur claris hominibus, dum vi.

ïat 1 MZW

lüdem, ad urbem Argos: erant

vunt, iidem mortui laudantur:

;'e/fa! i

illi plura capita, quoruim fi unum

tibi etiam vivo deferuntur ho-

fecaretur , alia duo fabnafcebans

noresmaturi, ideft, quosjam

tur :illam tamen Hercules igne

mereris , quos habent tantüm

]5

acferro domuit. Vide Oden 3:

cazteri poft mortem : vita, ho-

llbl'l 4-,

tb

Porrénta. Monftra,

norisver , mors ejufdem quafi

autumnus eft , quo maturi re-

pccc'cm,

J'arali. Jupiter edixerat, utfi

rum przclaré geftarum fructus,

dit,

priüs nafceretur Euriftheus Rex

id eft , fama & gloria colli-

ais

Mycenarum, quàm Hercules ,

vcuntur.

j

àmperaret Herculi pro arbitrio :

Surandas,G*c.Extruimus arag,

fecit Juno, ut prior Euriftheus in

zd quas per tuum nomen jure-

[p'cr

Mi

lucem ederetur.

mus. Áram ponere, & per ejus ,

du

fTmne. Morte. Illi mortuo in-

cui pofita fit, nomen jurare.Deo-

videri defitum eft.

rüm immortalium honor eft : is

Urit, de*c. Ordo eft : Qui enim. Auguíto viv

]yärami

praegravat, id eft, deprim;t, artes Romanis.

enti delä;us eft 'ä.

infra fe pofitàs, ideft, artifices

Nil Nullum talem , qualis

i 7

[

inferiores, deteriores ; qui cz-|tu es.

teris in arte aliqua preftantior

Tuus. Romanus.

g |

eít, ilos fuo fplendore, nomi-

In une. Ineare una , quàdte

nis fuí fama uritj id eft, malé|Romanis & Grxcis ducibus ante-

f

(

habet, cruciat, accemdit ad in-lferat.

[

vidiam. Nimiá luce oculiurun-

Terris femota. Mortua , & fa&

eu

tur ac perftringuntur.

etate perfuncta, id eft,quz fuum

)

j

M

vüiätfï

Pre[enti, déc. Viventi , fa-

tempus, annos à fatis fibi aturis

n

perftiti; fententià eft : invide-

ï

butos, petegerunt,

Y

1h$

'355'9

499

Q. HORATII FLACCI

N etta t

Sic fautor veterum;

ut tabulas peccare vetantas,

"

Terimus

Quas bis quinque viri fanxerunt,, fecdera regum;

-

r

Vel Gabiis, vel cum rigidis zquata/Sabinis,

Pal

Pontificum libros, annofa volumina vatum,

$i melior

Scite veli

Di&itet Albano Mufas in monte locutas.

Si , quia Grzcorum funt antiquiffima quzque

Scripar d

Scripta, vel optima ; Romani penfantur eádem

D

:

Peedor,

5

Scriptores t;ufiqä

| non c& quód multa loquamur, ;

WIJ, a!qu(

H vis a

Sic, d9c. Tta v&äribus omni-

Rigidis.

oc

So

veris,parcis, frupi. ?

Quld ) qui

us Poétis oratoribáfque favens;

Libros.Qui artem facrificandi,

ritus augurales continent.

At s |

&t di&itet mufas ipfas compo-

fuiffe& pronunciáffe 12.tabulas,

Albánomonte. Exatillein Ita

ia &

Gc.

uc àmufis fiunt , ea per-

lia propé Albam ; q

uafi fuiffet

& eó Mu-

Hitqidem

fecta efle putantur ;

& omnibus |ille Italis Parnaflus ;

mumeris abfoluta.

fe, relidis Grzciz, montibus ;

gui wlm

Tabulas. Leges Romanorum fe

ceffiffent.

gt pen

Siquia, &c. Si Romani fcrip-

ini2. tabulis fcriptas, Anno ab

.

^

U. C. 303.miffi funt in Greci

amjtores e

g

idem penfantur trutind ;

Nilium

eodem modo zftimantur , atque

decem viri , ut 6 legibus Grzco-

Qd«

rum optima quzque excerperent |Graei , apud qu

os vel optima,

Bt; qua

funt ea

collegerunt illi certa quedam|id eft,

long? optima ;

&t ajont,

capita, quzin 12. tabulas areas fcripta,

quz fumt antiquiflimes

V s

non eft, cur pl

uribus difpute-

incifafunt , diáque jus Roma-

Tils, qui

&um illis 12. tabulis conftitit.

mus : Confitendum erit Romae

8 Quod

Beccare vetantés. Proponendo ,norum Poétarum fcripta ;

T 511/"6 '

tibus.

lquæque fant veterrima , itaefle

poenas peccan

efl:l'!!f.iuif]

Sanxerunt. Obfervandas effe

'optima : quod tamen qui dixe-

Véttum IN

rit, tam abfurd? dixerit , quàm

Ctum )

àpopulo Romano decreverunt

quod

auctoritate fuá ratas effe juíle-

qui negaverit, durum effe,

Uidis

runt.

eftintra oleam , id eft , nucleum;

Wtebne

Vel Gabiis, d. Regum Ro-

vel quod eft extráà in nuce, !

&

eft , putamen.

reci veteres

W

; l]ïä])iiej

Yt

AL

manorum fcedera zquata , id eft,

excellebantin omni artium ge-

ex equo conftituta & compofita

8lb

vel cum Gabiis ; populi e:ant

nere, recentes jacent? Romani

Püria

& urbs Ttaliz non procul Romá

olimrudes & imperiti jam ex-

Di?.c,[

in Latio : cum iis feedus ictam

cellunt, funtque Gracis prz-

ATF'GQ

eft à Tarquinio Superbo, vel

ftantiores tum in arte pingendi,

qlïis nuin

turh la&tandi & canendi : immó

cum Sabinis, quorum ager fa-

:än'ug, l

pra Latium erat ad Orientem

videmur aífecuti: fummum for-

Etrurig : urbs illorum prima-

ituhz , ideft, perfecionemome

Eoïllïmqu

"Rif

€ia, Cures.

nium artium.

b

Nil

N

^

EPISTOLARUM LIB. Iï

451

etit

l*;!ïl.' intta eft ole

am, nil extrà eft in nuce durf.

m

H

Venimus-ad fummum fortunze; pingimus, atque

lf

Píallimus, & lu&amur Achivis do&iüs undts,

ts

1

Si meliora dies , ut vina, pomata reddit,

Scite velim pretium cartis/quotus arroget annus?

que

Scripror abhinc annos centum-qui decidit, inter

dem

Perfe&os , veteréfque referii debet, an inter

qulmufo

Viles, atque novos ? Excludat jurgia finis:

D

Eft velus atque probus, centum qui perficit apnos:

J

p

Darcis,

n Km 1

(

Quid , qui deperiit minor uro menfe, vel anne

Itngrnts

Inter quos referendus erit ? Veteréíne Poctas,

xitilleinlte

án quos & prazíens, & poftera refpuet atas2

Ifte*quidem veteres interponetur honefte,

j mb

Qui vel menfe brevi vel toto eft juniot anno,

L ROfrd

m

Utor pex*miH?, caudæcluc' pilos u:]equinæ.

fantur d

Niliutvayec.Proverbii genus

Excludat , dec.. Statnamus ali-

ia

t

Qquod in eos. cadit ; qui aut ne- quem finem ac terminum , cer-

t XG]

Yti

gant, que perfpicu? vera funt,|tum nemp? annorum numo-

[

anz

aut ajunt, qug perfpicué-funt|rum ; qui lites finiat.

h

falfa : quid enim certius & cla-

[ d

Efb verws. Refponfio eft al

ifi)

us

rius, quàm id, quod intraoleam!cujus cenforis & critici; quem

qment^

eft, quod in nuce eft extrà; du- interrogare fingitur Horatius.

fipt »

rum effe * Non minüsapertum

lüequidem. Verba cenforis,

If ; f

eft , inquit Heratius , obfoleviffe

Permiffo.

Permittis ' ünum

en

i It

n

veterum Grzcorum g?m'izun;wgg; menfem aut anrium demere , id-

j quil

M

centium Romanorum florewer. ^ que nihil ref

erre ais ; accipio,

'qg[h

UntHis. Àthlete corpus oleo quod das, & ve

llo paulatim ac

Jue

ungebant ad vires firmanda

S ;,demo unum , item unum &

& hl

jiesartus faciendos , ve'f!alioäde:ïr

iceps j ut fi ex equina

(j

etiam. ut zmulis pugilibus fa

ci-lcauda pilos evellerem : donec

[

liüs

elaberentur , nudi enim|acervus ille , id eft , numerus

n

uU

pugnabant.

centum annorum , definitus ad

Dies. Diuturnitas, vetuftas,

jbonitatem poématis, exbauria-

Arroget. Àcquirat, vindicet:

6

jturaeruat, & illeeludatar, id

ft

£

quis numerus annorum fit necef-

i&

it » fd

lffatis coarpuatur , qui

farius, ur.poéma inpretio fit ,

'ad vetuftatem annorumin faftis

bonáümque-cenfeatur.

notari folitorum recurrit , Gc,

Decidit. Obiit centum abhir

ic Faíti erant libri, in. quibus no-

annis.

N

ilf-abantur nomina Confülum ini-

s atiïi

2

Q. HORATII FLACCI

: demo etiam ünum 2

Pa

ulatim vello , & demo unum

Dum cadar.elufus ratione ruentis acervi,

fieüvtas

Dicitor 4

Qui fedir ad faftos , & virtutem aftimat annis 5

Tantus 4

Miratárque nihil, nifi quod Libitina facravit,

Vincere C

Ennius & fapiens, & fortis ,- & alter Homerus;

Ut critici dicunt, leviter curare videtur,

Hos edíl

Quo promiífa cadant, & fomnia Pythagorea.

ia o

Aieoftum

— Nzvius in manibus non eft, & mentibus hzret

IT

Panérecens, adeó fanc&tüm eft verus omne Po&ma :

)

D

4

*al;lïf:c" |

]u

L

?

ii E

Amb?gitur quoties wter utro fit prior ;

pexfip

tio cujüfque anni przfixa ,

&l Trojanum extitiffe dictitabat.

l'titt tem

alia, quetoto deinde anno ge-

Navius.

Po&ta vetus Lati-

isobiit T

rerentur.

nus.fuit Ennio fenior & in-

*

fnis]

. Libitina. Mots.

cultior : vixit cca ann.

Ennius, d9v Sententia eft :

C. 520. urbe pulfusodio Me-

"x vocttu

[ ^

pon tanti faciendum elfe En-|tellorum , & aliorum Nobi-

nium , quem tamen Criticilium , quos maledicis verfi-

dl Grovi

.Auiui.Fuit]

fortem , fapientem & Home-|bus defcripferat , obiit Utice,

rum effe alterum affirmant :|Senfus eft : Nzevium non le-

Dhitere

æfüïatmor

quia ille tam negligenter &

gi , quia ejus verfus in om-

r

duré fcribit , ut parüm folli-

nium animo , quafi fcripti »

funt, ut fi effet recens : vel ;

p

citus effe videatur de fuis fom-

ticul r

niis , in quibus ,$ do&

rina|quamvis ejus opera non ex-

ob ve-

nl

Pythagorz , fibi vifus erat vi-|tarent feré ampliüs ;

ea tamen in Ome

(2 melts

dere animam Homeri fuumituftatem $

in corpus tranfmigraré , & fi- nium memoria

herere ad.

of

Afj

bi promittere ipfum fore alte-|huc.

do*. Oftendit ,

d

rum Homerum'priore non de-

Ambig'tur ,

teriorem

P

-

oblitus vi

detur ,|quanto in honore effent vete-

lllæ, Qu

itimn k

quid promiferit ac fomniave-|res Poétz ; quorum uter utri

rit; adeó alter Homerus non|praftaret , dum dubitaretur ;

Tö dj(eban;

De Ennic|Pacuvius

do&riná

excellere

D

eft, adeó illi cedit.

'Vide lib. r. Epift. 19. & Oden|diceretur ; Accius ingenil ex-

At fum t

celfitate : Afranius par effe ja-

Bb

. lib. 4.

tii

u

Er fapiens d&* forris.

Ironi-|&aretur Menandro , adeó ut

ftis alteri

convenire

Tandri d

« appellarur Enniuf fapiens ,|unius v&

| lU toog j

uia putabat Pythagoram olim!poffet. j. - plaütus Epicharmo »

? faiffe ; fortis , quia eum-|Gte-

Atiben r

"-"l'."e,q 1-(1"8

4em íe Euphorbum i

litem| ' Auferz. Obtiner.

Pa-

Lo

'(*mmdfo,

1

At oui

EPISTOLARUM LIB. Il

t !

AE

Pacuvius docti famam fenis, Accius altí :

antit;

Dicitur Afrani toga conveniffe Menandto:

"Nit,

Plautus ad exemplar Siculi properare Epicharmi:

Detlfy

Vincere Cacilius gravitate, Terentius arte,

Hos edifcit, & hos arc&to ftipata theatro

,

Spectat Roma potens ? habet hos, numerátque Po&tas,

harét

Ad noftrum tempus Livi fcriptoris ab zvo.

t Doema;

Interdum vulgus rg&um videt ; eft ubi peccat,

/

d

Pacuvius, Ennii nepos : 'Tra-

mine , quód argumenta fua

goedias fcripfit non inconciinn?,

foedis aníoribus inquinaverit ,

edïærabar. ;

ut erant. tempora , Brundufii

in quo utinam ille folus pec-

à Qs La'n!

cáffet !

:

matus obiit 'Tarenti prop$ nona-

f &2

enarius,unde ab Ho:atio doctus

d exemplar. d imitationem,

a g v

;

[

nex vocatur , Olympiadis 156.

Properare. Diligenter ac cele-

ulb J

&nno 3.

riterícribere non quzrendo di-

alioram d*

Alti.Gravis, elati in fcribendc.

verticula, utPo&tze multi facti-

vdjelis V

Acoius.FuitPacuvio junior an-

tant, M. Áccius Plautus natione

, dii U

nis 56. inter ejus fabulas infignis

Umber , patriá Sarfinas fuit.

viom n ^

ea fuit,cui nomen, Atreus: quam

Affirmabat Varro Mufas, fi la-

veruus

D

sz (

"

cum Ennio aliquando recitátfet,

tiné loquerentur, Plautino fer-

caperétque Ennius nonnulla du-

mone locuturas.

Obiit Olym-

Tetens « "

«iufcula , refpondit Accius , ea

piadis 144. anno 1. U. C. 570.

ii po &

[

fimiliaeffe pomis acerbioribus ,

tefte Cicerone.

l$ ;

D

que meliüs confervantur , ac

Epicharmi. Fuit ille Poéta

men 10

E

tempore ipfo mitefcunt.

Gracus Syracufanus.

]erer

Afrani toga. Quia 'T'ogatas co-

Cecilius, Poéta comicus Me-

moeedias fcripfit : itavocabantur

diolanenfis , zqualis fer& 'T'eren-

«, Oftndt

ille, quarum erat argumentum

tii, vixit uterque circa annum ab

e dint v

Jatinum & perfonz : Palliatz ve-

U. C. 59o. "l'erentii comedize

j i m

ró dicebanrur , quarum argu-

extant, quas ab omni obfceeni»

dgþjmrefdï !

mentum & perfonz à Grecis

tate purgavirmus.

L^

erant fumptz. ,Porró Afranius

Specfat. Fabulas ab iis compa»

u

"

fitas & in theatro exhibitas,

Y

pauló junior fuit , quàm Terer-

j p

j uv 7

n

tius, peracutus & difertus , Me-

Lioi LiviusAndronicus pri-

imus Rom:ze T

n

abulam docuit , id

uf

nandri diligens imitator, unde

[01)

VR

jlliustoga, ideft

» ftylus & ratio

eft, exhibuit comoediam , anno

D

f

fcribenäi

fabulas latinas, dicitur

antequam Ennius nafceretur , ab

conveniffe , apta effe potuiffe

UiC. 51f

Menandro, qui Grecas fcripfe-

p

Eft ubi peccar, Aliquando falli-

rat ; arguitur €0 maxime noattur,

.Vz'dzr?

E

494

Q. HORATII FLACCI

Si veteres ita miratur, laudaique Poctas;

hibula, f

Ut nihil antc ferat : nihil illis comparet ; ertat,

Cangl p

l

Si quzdam nimis antiqué, fi plezaque duré

Qug grar

Dicere credat eos, ignavé multa fatetur j

Vd qiizn

Et fapit, & mecum facit , & Jove judicat zquo,

Vd i

Non equidem infe&or, delendáque carmina Liví

dloberias d

Effe reor, memini que plagofum mihi parvo-

o are

Orbilium di&are : fed emendata. videri,

Qd nitca

Pulchráque & ex;ctis minimum diítantia, miror;

Ial tor

Inter que verbum emicuit fi forté decorum ; &

Ms ded i

Si verfus pauló concinaior unus & alter 5;

Qd n

Injufté totum ducit, venditque po&ma,

( ndbi

Indignor quidquam reprebendi,. non quia crafse

*

ttl

3

fed quia nuper:

Compofitum illepidéve putetur

od lee

Nec veniam antiquis, fed honorem, & pramia pofci,

'primum

Re&é necne crocum, floréfque perambulet At

"blb &i

Nnc la

Fidet. Judicat.

Quindio Arta. veteri Poéta fcri-

ptam

CrTCOA

ereat

r,necnein theatro re-

Atofs,

Antique. Obfoleté.

Ignaré.Humiliter,pecligenter |citari; qi

eroco fit confperfum

Fatetur.Ordo eft:it

tetur po-

&floribus; ftatim fe

!ll!,fuem ;

cv omnes

dentiffi-

pulus eos multaignavé dicete.

clamabunt me effe imp

* virifi

Facit. Sentit ; 2 me ítat.

mum , qui velim eam re*;g*el* enes

fittémiy j

JEqué. Pro ante.

i dere comceediam , inquatuerint

il

Nonequidem; do*c-.Neque verà

l actores /Efoptis & Rofcius, dua

& qum d

hseceódico, quód infe&ari de-

praftantiffimi eà tempeftate H.-

.

W n

ditá operá & carpere velim car-

ftriones

5

quafi hoc fatis argu-

LUR

g,

mina Livii Andronici.

menti foret eam effe optimam.

Piagofum. 1n plagis infligendis

Hunc Rofcium'Tullius in judicio

: Mi

giultum & immitem ludima-|defendit, extátque «jus orationis

N quiy

giftrum, Horatii pueri precepto-|parsbona. . Cumiillo contendere

XEIEHI & c

]

Cm'!

rem , qui ab eo male mulctatus, |folitum ferant;utrüm ille fzpiüs

Iliten

meminerat plagarum, ut fit.

eamdem fententiam variis gefti-

, QY

Iurerqua. Quibus in Livii car- bus exprimeret ,. an ipfe Tullius

M?m 1

minibus.

variis verbis & figuris. Eftau-

[JN !aw

Ducit. Producit, oftentat,

tem Crocus herbaodorata, qu£

Flo i

Vendir. Venditat, laudat : quijin aquamacerabatur & illi fuum

lt Vety

merces alias vendunt , eas vulgà

odorem conciliabat ; ea deinde

j

Jaudant.

aqua fpargebatur in theatrum,

Al (

Retià, de'c. Si ego dubitare, me

& in populum, inftarroris, &c.

j

) llefw

Azta, Is eam ob rem itavoca-

T

dicam comedia quadam ab J.

Ml

tus

EPISTOLARUM LIB. II

49$

]

Fabula, fi dubitem 5 clament periiffe pudorem

Cunüái pzné patres, ea cüm reprehendere conet

j t

[

Quz gravis /Efopus, qua do&us Rofcius egit ;

Vel quia nil re&um , niíi quod placuit fibi, ducunt$

e

*

£ aquo,

Vel quia turpe putant parere minoribus

&, quz

ina Ligt

Imberbes didicere, fenes perdenda fateri,

NI

Jam Saliare Numz carmen qui laudat ; & illud

Quod mecum ignorat; folus vult fcire viderl,

, fito

Ingeniis non ille favet, plaudíique fepultis;

n

Noftra fed impugnat : nos, noftiáque lividus

Aodï;.

Quód fi tam Gracis novitas invifa fuilfet,

Quàm nobis , quid nunc effet vetus ; aut quid habe-

Ti

f

i

p

iT

j

L

Quod legeret , tererétque viritim publicus ufus? -

yania H

Ut primum pofitis nugari Gracia bellis

2 AM

Capit, & in vitium fortuná labier zqua 5.-

Nanc athletarum ftudiis, nunc arfit equorum :

Marmoris; aut cboris fabros , aut aris am?vit: .

tusduerat, quód effet 4114 ; id Sepulris.Hominibus ingeniofis

eft, vitiofis pedibus; & quód|mortuis : non id facity ut fuam

extremis infifens plantis am-|veteribus dignitatem & famam

IJ O

bularet ; hoc enim ea vox fonat :'alerat, fed quia recentioribus

KOR

Q

ad quam alludit Horatius hoc|invidet.

verbo , perambulet.

Tereretque, do*c.Quod dum Ie.

x09el at

f

Dacuuz. Exiftimant , nempe|gitur publicé À fingulis , ufu ipfo

H

fenes.

celebraretur actereretur.

AMinoribus. Junioribus conce-

Nugari. Levioribus artibus

Qrati

dere, quosfe inferiores putant;

operam dare, utpicture ftatua.

f

& fateri ea effe perdenda, quz

rig, &c.

Uride orta fit Poefis,

ontand

olim didicerunt , cüm effentim-

,quàn Romz frequens , quàm

berbes.

H

utilis, docere incipit.

Fitium.Otium , luxum.

ju

Saliare. carmeu. . Qwod Salii

p

Martis facerdotes à Nüma Pom-

/Equa. Profpera.

pilo inftituti faliendo canta-

"Nunuc, dc.. Delectata eft gla-

Lant, vet

:

us erat.cantiïena & ob- [ diato

rum fpectaculis , eurnlibus

Ícleta.

!certaminibus.

Quinam' forent

Qued, dv'c. Quod equà ac athlezz , vide inváriis Odarum

990 , nefcit: eratengm valdé ob-|locis

&c Satyrarum , v. p. Oder.

curum,

lib.4.

IV

(

[

$n*

]

Q. HORATII FLACCI

496

Sufpendit pi&à vultum,

meatemque tabellà;

ln audtt,

Nunc tibicinibus , nunc eft gavifa tragoedis :

[/^

Sub nutrice puella velut fi luderet infans,

fomfttunt 1

j

nod cupidé petiit , maturé plena reliquit,

D

xlbimos f

uid placet aut odio eft, quod non mutabile

credas?

Ti exor t

Vutt j

Hoc paces habuére bonz , ventíque fecundi;

Romz dülce diu fuit & folemne, reclufa

Vnterté e

Manó domo vigilare, clienti promere jura,

Dfififl:m, |

Cautos nominibus certís expendere nummos,

M frdem

Majores audire, minorl dicere per que

Pl'?"lu : vll

Creícere res poffet, minui damnofa libido.

lt qum

Mutavit mmentem populus levis, & calet uno

N lc, ï

*

*

Sctibendi ftudio

pueri, patréfque feveri

cf t Mi

Fronde comas vin&i cenant, & carmina di&ant.

inet d

"t etfam

Ipfe ego , qui nullos me affirmo fcribere verfuss

Invenior Parthis mendacior, & priüs orto

Abtlati iv

Sole, vigil calamum, & chartas, & fcrinia pofco.

IG Rn

Ngvcm agere ignarus navis timet ; abrotonum agto

Mhüh mm!

*

$u pendii. Afpexit & mirata eft

pactionem , & g011tra&urï pere

:Oni.([T.

tineret.,

fufpenfis oculis G animis.

Notteyy

Cupidé. Vehementer, enix?.

Majores, Seniores.

Alpà,

Plena. Satiata , faftidiofa.

Minori, Junioribus : eos pr&-

"

Hoc.Varietatem illarum levio- | ceptis utilibus inftituere.

l

'y

M

)

þ/ïg

lo

rum artium.

Res. Opes.

Freude.Hederá,vel lauro,unde

u Pm;ï

i

Reclufa. Aperta.

fiebant Postis coronz.

AR &ï(l'ihg

Premere. Explicare. De clien-

tibus & patronis aliàs dicum.

Partbis, Sepé fidem Roma-

ub

ut Cral-

.

Jv

Cauros. Datos fidis debitori-|nis datam fregerant ,

fuére

4 0my

bus, & certá cautione acceptá ,|fus, & Antonius experti

iidem tüm accerrimé pugna-

Yl f

v. g. pignore aut fatisdatione.

Collocare pecuniam apud locu-

bant,cüm fugam maxim? fimula-

rent.

&& dl

pletes debitores , qui finr. fol-

|

Priás, d9c. Ante Solem or-

li

N

vendo.

]

Nominibus. Ex eo , quód fz-|tum.

vxmldc

Scriniae Capfülam ,

Ioculos;

pot j

li

meratoreseorum, quibus pecu-

« dbä

nias credebant , nomina refer-

ubi libri reponebantur.

tent in argentariorum tabulas ,

: Navi:.Navigationis,a;'tis nau-

UCH

ticz.

li

& in fuos libros , fa&um eft,

ut zominis appellatio ad omnem

Abrotouum. Herba eft medi-

* or

€d»

EPISTOLARUM LIB, IJ,

!s

Non audet, ti

edii

h qui didicit dare, — Quod medicorum

eft,

)

Promittunt rhedici vtra&ant fabrilia fabri.

ült

Scribimus indo&i, do&ique po&tmata paffim, ^——.

vabile d

Hic e:tor t

amen, & levis hzc infania, quantas ^

*

*

vatis avarus.

gndi:

Virtutes babeat, fic collige

Non temeié eft animus

veríus amat , hocftudet unum:

?

Detrimenta, fugas fervorum, incendia ridet,

I0h

Noií fraudem focio, pueróve incogirat ullam

Popillo : vivit filiquis , & pane fecundo;

0,

*

Miliiz quamquam piger, & malus

E]

utilis urbi,

i

Si das hoc, parvis ai

L

ue tebus magna juvari:

j

Os tenerum. pueri, bilbümque Potta figurat :

] ü& n

Torquet ab obíceenis jam nurc fermonibus aurem:

To

Mox etiam pe&us preceptis format amicis,

'U

Alperitatis & invidiz corre&or & irz:

g p

Re&é facta refert. : orientia tempora netis

ioum 4

In(truit exemplis : inopem folatur , & agrum,

cà. Pro quolibet ^ pharmaco &'timidus eft, idem' tamen. eft

gon[[ïmvï F

PODL'CUI'.

civitati atilis.

Nonutemeró. Non temeré , non

yoreh

87 d«s. Si concedis res parvas

vulgó.

umento maximis:

yibus : e57

Iäcogimt. Machinatur.

Oc

(litnere

:3

?prece. Scienter; G à fa.

$zliquis. Leguminibus. Sili-'crorum

ritibus compofita.

quz proprié funt olerum invo-

a

lucra &folliculi.

5

Magna. Reipubliee -admini:

«,veXXauroF-

i ftrat

19

m & dzcus& rebus par-

e.

haexn R

Y

Secundo. Cibario , craffiori, vis e!

K

cui admixtum furfür : farinz|

O.

cem & pronunciatio-

gt i l

Hps-, ab omni furfüre purgatus, nem fo.

rmat , fingitQue.

'Swertl

vl

o , vel fimilago ,. & polien!

Tor

n

VI

quet. Demrquet $ ayw

d

dicitur; ex eo fiebat panis pri- cat.

j xifi

mus, & delicatior ; fecundus!

JAfberitatir. Sevitia.

five fecundarius ex ea farina,

LA

ReQe , det,cRes à fümmis

i

quz fecundo |loco excerneba-

tur poft illum florem

tertia-

narrat.

viris benà fortitérque geftas

Gur La

rius ex alia farina minüs per-

Orieutia, Prefentia Gunafcen-

yut

'S nau,

