—ms) l][P[

Me vultu terrere

*

manum , ftomachümque teneto,;

nt. Troni

"Dum, quz Crifpini docuit me janitor, edo

Non füm meechus , ais. Neque ego heiculé fur, ubi vafa

P

Y

j

Piztereo fapiens argentea. — Tolle periclum,

d

tü

Velut ufquam. Quali eó quo: JDwci Meduci & capi lautis

voearis, invitus & ligatu: pergas;ferculis.

(

Sabinor. Àttollo nafam,

ideft,

quafi foris cznare non amares.

fi

gefferiz. S1juffert

t

nafum fübrigo adnidorem, feu

VA Qlà

Sub lumina prima.

Pauló ante fumum, & odorem opfoniorum.

erq

in

vefperam , cüm aftra primüm . $i quid vis.

Si quid praterea

E

'à

lucere oceipiunt.: & faees domi velis in. me . dicere ;

fi aliud

aceenduntur.

faliquid vis objicere.

-

m

Oleum. Unguentum. ex ole! Popine. Qu

l

i popinis gaudet,

t gl

heliuo.

QW

edorato confectum , eo delibutiiganeo ;

ecnabant.

Tà iüfe

Alere.. Quorfüm me in-

4 T0

]

Me&aberis? Quojure?

Ecquis. Servórum.

Blateras- Clamitas.

Drachmnis. Drachma , nionetz

E

« , refpondet

I//

Fugis. Domo te proripis.

genus Grazcis ufitat

*

I

Milvius.Aliquis parafitus apu

diafüibus pauló. ampli:

feptem ,

"o

i

f d

Horatium cum fcurris cenaturus. |five uni-Julio Romeno.

Difcedunt. 'Te domi non cz-

Aufer. Parce, abíiine.

$ C0

Praie

TEO.

s

?

Non furripio.

nante , triftes & imprecáti muita

lï'ïr

Sabiens. Cautus.

Ies.

mala , quz tibi narrare difpudet;

exeunt.

Periclum. Poenae pericu!üm,

W

tl

llle. Unus aliquis , quilibet.Imetum fupplicii.

, Vagat

p

SATYRARUM LIB; 1[f.

40o0x

béh

Jam vaga ptofilier frznis natuta remors,

LE vOcuW

Tanc mibi domipus , rerum impeiis ; hominámque

du

(

Tot, tantísque minor, quem ter .vindicta, quatérque

Impoíità haud unquam miferá formidine privet?

d

Adde fuprà di&is , qued nen levius valeat,

Nam

Sive vicaríus eft , qui fervo parec, uti mos

.

Ecqyis

Vefter alt, feu. confervus

.

tibi quid fumego £ Nempe

flqu

Tu mihi qui imperitas, aliis fervis. mifet, atque

rtcal

Ducetis, ut netvis alieuis mobile lignum,

Quifnam égitur liber ? Saplens. fibique imp.cric«fus:h

l

Quéneque pauperles, neque mors, neque vincula terrent,

jno,

Refponíare oupldinibus ,-contemnere honores

g, Ut

Fottis , & in íe ipfo tocus teres, arque rotundus :

jl

Externi ne quid valeat per leve morati,

In qu&ém manca ruit femper fortuna, — Potesne

*Pl*

r

u

i

Ex his, ut propriam quid nofcere ? Quínque talenta

quc ttit

Vage. Frzni ifxdeciqlis : füta-]tuusfum, tu tantürnvicarius es,

«

.

g

tU

5

lervus,.

bor, indoli obfequ:

& pauló honef

jf

Minor. Me deterior & inf&-

Servir. Obedis, pares:

Jffl

rior, quia tot res tibi, homi-

U: uerois. Ut ftatue quæääin;

1

Ls

nésque imperant.

164

G operalignea , quz nervis, id

Findida, Qui munquam erisleft, funiculis intüs latentibus

liber-à metu & ]

yon

,idt

rbatione,lita imoventur , ut fua moveri

r l

quam-tibi tuz 1

1es incu-ffpont? videantur.

"

)u

miorum.

tiunt, etfi ter, qu

uetangefis

Refpoufnve.. Refiftere.

:-w !

vindictá.

Erat il

la virgula feu

quü y

Fortrs contetitiere.Croi fatis ha-

2UE]

feftuca, quà lictor fervi liher-|ber fortitudinis ad contem:

üefi«

tate coram Prztore donandi ,|dos henores.

U

caput feriebat.

Vide Perfium

dorusreres. Inítar globi; ex

)OPim'S p

noftrurm.

omni parte in fefe colle&tus &

e

Ouod nos. Unum nihilo ez-Ipolita

:

,nulla ex parte veluti pro-

?Fof,,mmï*'-eï'

teris levius, adtuam fervitutemminens , quaeum tenere & mo-

demonfirandam.

rari vis externa fortunz poflit,

chma

Vicavi

f/.r.i

ro

"ftfervifervusalterilnihil ut ft in levi faperficie

1

fervo ob

Gire

J

utfus.

àc polhtra, ubi adhzretcere illa

$A

Uri; é

,

?

s

-Ur loqui fofetis, eum, & ungues fipere valeat, eümque

n

quià nobis confervus appellaturieurrentem rerardare.

vicarium honefliori

i,

x'ocabu;o -dMauca. Debilis, ix*aer?rï

$

nuncupantes.

4

Quiuque talesnza.

T

ntum

Hf

us /Eoyptium librisT'uronnenfibus

; pell

Quid fum * Nempeconfery

[;

ij

-

Cc

2.6-:-;?,

Q. HORATII FLACCI

A

Pozfci-t te mulil

er, vexat ; foribáíque repulfum

(rpus, )

Rurfus vocat.

Eríipe turpi

fativh m

Perfundit gelidá.

Collajugo, Liber, liber fum , dic, age. Non quis:

NUfedl:

ÜUreet enim Deminus mentem non lenis, & acres

Non honm

Subje&at laffo (timulos , verf&tque negantem,

Pontt, g

Vel cüm Paufiacá torpes infane tabellá,

]i o g

Quí peccas minus, atque ego; cum Fulvi , Rutu

bzquej

lt N

Aut Placidejani contento peplite miror-

Te mili l

Pralia rubricá picta, aut carbone : velut fi

ltl

Reverà pugnent, feriant , vlténtque moventes

*

i "PiS, E

Arma viri, Nequam, & ceffator Davus

*

at ipfe

Subtilis veterum Judex , & callidus audis.

t

Bu

Nil ego, fi ducorlibo fumante. Tibi ingens

ä , Seyy

Nirtus , atque animus conis refponfat opimis,

Obfequium ventris mihi perniciofius eft. Cur ?

Ut

ii Y

*

*

Tergo ple&er enim

quí tu impunitior , illa,

ln

Quaz parvo fumi nequeunt , cum opfonia captas?

aïü;'mm N

Y

Nempé inamarefcunt epula. fine fine petitz,

n

f'*«.;cre dv

Illufique pedes vitiofum ferre recufant, -

t fOfP(]fe d

0688.refpondet; Átticum, 2400. ,ram : tu vocaris fubtilis vete

SUnei l

hoc , fexcentisfcutatis Romanis:rum operum ártificámque JU

Ln

Ti intu

illud , fexcentis feptuaginta duo-

dex.

bus.

Nilego. Nihil fum;nihili funt,

Nj i

??f.'didpar.en

)

Non quis. Non potes.

nullius pretii.

Dominus. Amor improbus.

Ducov. 'Trahor, capior.

Pl

"t

Negantem. Nolentem fervire;

Re[ponfat. 'T'a contemnere po-

Veston, ;

& fequi.

tes coenas lautas, atque adeó es

uantivis pretii. Ironig ; nam

Atf o

*

æ:

Paufrca. Paufias, pictor no-|q

(s QE&.

bilis Grxcus, Apellis equalis.

fighificat Horatium duci quoque

Torpes. Stupes admirans.

opiparis czenis.

Pug, ü

dec. C;*lm indul-

Fulvi, Rutube , Placidejani.

Obfequium ,

'Triumgladiatorum.

eo gulz, damnum fero , nam

Conteuto poplise. Extento. Ge-|plector loris : at tu a

1 cares

cüm

ftus eft gladiatorum ;

qui cümlpeend mapis quàm ego ;

certant, alrerum pedem proji-

lauta & cara captas fercula ? Ne

ciunt, extendüntque , alterum| quaquam ; .plecte

ris enim nau-

'Tunc|íed ; cüm in fto

macho epule

retrahunt & inflectunt.

audio, id eft, dicor fervus ne-!fine modo ap

petirz fiunt acidzs

amarz ,

& pedes

quani & ceffator , id eft, piger,|indigefte ,

dubii ac vacillantes;

qui Fgmpus iniis fpectandis te|illufi ide?t,

egrum

SATYRARUM LIB. ].

ülim

493

1

Corpus, Anhicpeccat, fub no&em qui piier uvam

: t

Furdivà murat fitiglli ? Qui. przdiavendit,

t Nug

r

Nil fervile gule P;r'ens haber

H

Adde , quod idem

y &

Non horam tecum eiílfe petes

non otía redté

Q

Ponere , teque iplum vitas fugitivus, & erro

Jam vino quzrens, jam fomno fallere curam

|, Nudir

Fruftta. Nam comes atra premit ,

fequitirque fugacera

Uade mihi lapidem ? Quorfom e& opus : Unde fagitias 2

T!

Aut infanit homo , aut veifus £acit,

Ocyus hinc te

'entel

uaipt

Ni rapis , acccqas opera agro nona Sabino,

wpgrum corpus ac debile ferre|pa:

ionibus, & honeftis impen-

:

nequeunt.

dere.

Puer. Servus.

yimi,

Érro. Planus , e&rabundus.

Subuo&tezn. Nefürtum agnof-

Fallere.. Lenire.

. Qu

€atur.

Q i!l&

£

Coies. llla ipfa curá , quàm

Matar. Qui ftrigilemfurto

:

fuois.'

ablatam

donat pro uva. Eft

nia c]P'.ä.

D.I.apz'dm. Subaudi : Sumam.

idt£

firigilis inftrumentum , & ferro IH

oratius loquitur , fervi liber.

ebore arpento , quo fudorem tate

1 non ferens.

E

€ corpore detergebant , cüm

-

-—

as hi

balneis utebantur

219

uorfum. Cur lapidem pof-

X

j

item quo |cis? Inquit fervus.

är[]hcllm

difiringuntur equi.

Opera. Accedes, mitteris no-

Nil,

&&'c. Ordo eft : Qui vendit; nusad iervos o&o , qui faciunt

T

pradia

parens , id eft ,obfequens|opus in villa mea Sabina. Ill

gulz , ut pretium pradliis reda-;fervi ruffici erant deterioris &

u) Capioï'

i

cum epulis det ; nihil babet fer-

durioris conditionis , quàmur-

g od

vile , nonne facit ferviliter?

bani, & catenis conftricti tene-.

i d

Tecum efjc.

Tibi conftare , vel|bantur in ergaftulis, 'id eft, lo-.

jl

folus effe.

cis, ubiarabant , egerebant hu-,

I.,m]l d ) 1

Penere reclé. Ucilibus occu-x

a»uum, Cc.

jv

m C

OA

ROR

NIRA

g

EE

A

Fa

z

p

j

Em

j

9

0

ol

NU

AE SS

Ub

Iw

I*'/

**

Ü

i?

"

::ää;iiïfifäännïïü

D

(

j

UTR

.v.»'

i

["

SATY.

494

Q. HORATII FLACCI

(im cri:

(reuba vih

SATYRA VII.

i hens,

cui Fandawius , amicus fuus ». inte

"T

AVafidien? comam ,

'f.

Disidar nj

fuerat ,

lepifie df*þrg'äif.

funlal n

T Nafidieni juvit te ceena beati

?

uml t

di&us herl illíc

Vombi,

.)Nam mihi quarenti convivam;

De medlo potare dle. Slc , ut mibi nunquam

D

ag

Ín vita f&üerit melius. Da, fi grave non eít,

m placaverit eíca,

s to

Qus prima iratum ventre

leni fuic Auftro

Nranrnu

In primis Lucanus apet ;

Actia circum

Captus, ut aj

ebat comz patet.

Alit nan

; qualia laffum

Áuiqia

Rapula, la&ucs, radices

facula Coa.

Pervallunt ftemachum ; fifer, alec;

cernam

ült ere

His nbiíublads, puer alté cín&tus , a

Atj com

fam perterfit ,

& . alter,

Gaufape purpureo men

Hylife

Y

Sublegit quodcámque jacere

t inutile, quódque

mv

ut Attica virgo

Poffet ccenantes ofendere' :

Aiiems.

A fj

Dele&avit. Quomodo

Perecllunt. Provocant àd eden-

At u

3*1&;:':.

bellé coenavifti?dum ;

& ftimulant nová fame.

apud eum, quam

ésfer.

Genus leguminis.

hf Ifüm .

Beati. Divitis, lguti.

3l AqUä

renii, G'c, Cüm quærerem'

Alec. Vide Sat. 2. eratiax

muriz cujufdam.

) &temp

hominem, quimecum coenaret,

Fecula Coa.Fex

delicatior vini

MMG

q

uem vocarem ad ecenam , dictus

N

€s

heri illic, ideft , in domo Na-

Grzcilnfula Co: feu condimen:

Al tf

tum ex ea factum.

NH

f

dieni, &c.

Sublatis. E mer

ía, ut mevis

Demedio die.A meridie: vulgó

b T'lm

dub vefperam coenabant : con- fe

rculislocus effet.

kCEPr

Puer alre cinttus.Servus veftem

ivia lautiora folito maturius

habens altiàs przcinctam , uf

Aj

ánchoabant.

m qv

Sicut. Refpondet Fundanius :

effet expeditior.

ADD

POD]

Acertum. Ex ace

re arþore fa-

Sic mihi illa coena ben? fuit ;

ckam. Acernis menfi

S anam »

l) df

ut, &c.

fuiffe tefta-

tcu

a. Narra.

oft Citreas, gloriam

T

l

Nam gravi & ve- tur Plinius.

Leni auftro.

Gaufape.

Pàánno vilofo.

bt

hementiüsflante carnes putref-

t, abítulit.

?Sy,

cunt.

Sublegit. Collegi

bant in facris

r

Attica vivgo. Sole

[

Cone pater. Magifter, & Rex

Cereris virgines cani (L

a ferró

m

"eonvivii Nafidienus.

vults

[

,

SATYRARUM LIB. 1I.

4

Cum iacris Cereri

!.*

s, procedit fufcus Hydafpas

]

Czcuba vina ferens, Alcon, Chium maris expers, / .

/

Hic herus, Albanum, Mecanas, five Falernum

/

(f i. Te magis appofitis delectat, habemus utrümque, — /

j

Divitias miferas. Sed queis cosnantibus unà

Fundani, pulchré fuerit tibi, noffe laboro.

Summus ego, & propé me Vifcus Thurinus ; & ánfrá

wililt . Si memini, Varus ; cum Servillo Balathrome

mu| —Vibldius, quos Mecaenas addaxerat umbras,

d

Nomentanus erat fuper ipfum , Porcius infrà,

(4,

Ridlculus totas firnul abforbere placentas.

]

Nomentanus ad hoc, qui fi quid for:é lateret,

itcut

Indice monftraret digito, INam catera turba,

Nos inquam , coenamus ayes, conchylia, piíces;

ïlh CM:

iil

vulta, & greffa ad infignem mo-;Varius. In tertio lecto Nomen-

tanus, Nafidienus, & Porcius. In

f ll["o

deftiam compofito.

Hydafpes. Servus, item Alcon.|fecundo; qui mediustrium erat

Xqie

Chium;doc.ld eft,vinum,quod|ac honoratior ; in fumma parte

gO

Nafidienus, ut Chiüm appone-|Balatro, in ima Vibidius, in mee

*

*

bat , licét nunquam

e€

Grzcia|dia, que omnium honoratiffima;

gt

fuiflet mari adve&um , fed in|Mzcenas.

; i

Jtalia natum : vel maris expers,

Umbras. Ümbrz in convivie

ais

ideft , aqua marinanon condi-|vocabanturilli , qui non faono-

j 20

tum, & tremperatum : ait enim|mine privatim erant invitati,fed

: Plinius,vina Grzca fine aqua vix|amicum , aut virum nobilem co-

Ae'»jüü?f*f fuiffe, Nafidienus erga Chium|mitabantur honoris causà , ut

"

jau

u

purum, ut rem magnam appo-|umbra corpus affectatur.

nebat.

Ridiculus ab[ovbere. Tn eo vidi-

(l

Hic,'Fumitaloqui Nafidienus|culus , & facetus ; quód abfor-

Ü

Coepit,

beret uno veluti hauftu integras

n

Appofizis, Quàm Czcubum &|placentas.

" NI

Chium , quz tibi zodó jufl

Ad Lboc. Subauditur vecatus;

apponi.

appofitus à Nafidieno.

jf

Divitias , 49:c--.Hoc dicit Ho-

Siquia. Si quod ferculum ex-

ratius; atcur miferas? Quiavi- |quifitius convivas fugeret.

j ^

na ifta vulgaria erant, neque

Nos. Minüs periti ad iffasci-

magnum erat iis abundare.

borum delicias cognofcendas ,

jb

f

Sumius ego.In primo lecto;ego| coenabamus ; quodoccurrebat x

T

eraniinfümma parte, in medija pifces, aves,&c.quz tamen fercn-

"7H

4

a

Vifcus Turinus ; iniufima parte;|la erant omnia 1

poris exquifiti,

TMM

[

Ce.3

AWe6

Q. HORATII FLACCI -

(otde

Longé diffimilem noto celantia fuccum;

Mrtur !

Ut vel contínuo patuit, cüm pafferis, atque

Inguftata mihi porrexerit ilia rhombi.

h padná

Po& hoc me docuit melimela tübere , minorem

Gpa d

His mift

Ad Lunam delccta,

Quid boc interfit , ab ipío

Audtetís melius,.

'TTum Vibidius Balathroni,

Preff cd]

Nos, .niGi damrosé bibimus, moriemur inulti:

Yino quin

Et calices poícunt majores, — Vertete pallot

Bu ag

Tum parochi faciem, nil fic metuentis, ut actes

hs fupi

Potores : vel quod male.dicunt liberius , vel

Qd Ma

PITTN

Fervida quod (uübtile exurdant vina palatum,

Invertunr. Alipbanis. vinaria tota

Vab

U milgs

Vibidius , Balatbröquc ; fecudis omnibus imis,

Lf ia

&long? à vulgari & noto dis-leos effe miferos, qui inulti mo-

jun&i, ut affrmabar Nomen-]rerentur. Pefüm? nobifcum hie

Jaus Vi

Naton

tanus , Gtego tum facil? agnovi;lagetur, nihil fapimus , inquit Vi-

cüm idem. ille mihi porrexit jbidius, nifi affatim bibimus.

fünt yits

Pavocbi.Nahidienus pallere cz-

Tere,

ilia patleris , (eft pifcis quidam)

& rbhombi , qualia nunquam

|

pit. Propri? Parochi dicebautur,

Hi,

videts

anté guítaveram : vel , quae

qui hominibus aliquó public?

nemo noftrrüm attigerat : quia

miffis, ligna,. falem , &c. prz-

l5 miyt

|

bebant. Vid. Sat. 5. ]. 1.

Ti

bamus.

iftius ferculi bonitarem ignora-

E.

xfurdanr. Sardum faciunt,id

Atlteca

Melimela, Poma quzdam mel-|eft, hebetant , obtundüntque ;

j

n fj

neciborum

f

i

a

lei faporis.

porem fentiat , pef

d

Rubere. Rüborem induere.

itranslationem ab aurium fenfu

8 nf

ftum.

Miserem. Non plenam , de- adgu

lieity

erefeentem.

Invertunt. Exhauriuntvinaria

i,

Hoc.Nempe quàd colligantur, |poculis Aliphanis , fictilibus cya-

d

eüm minor eft lupa. Quid hoclthis , factis in oppido Samnii

FD i

ad ruborem illi conciliandum[ Alipha, quod eft inter Vena-

Til

conferat ,. hoc tibi meliüs quàm|frum, & Beneventum. Vinarium

j &

ego , explicabit.

eftvas majus , cenophorum. ap-

"itTemo

Fibidius. Sabaudi , dixit.

pellant. Porró Amphore cüm

ili &

Dannost. Cum damno. Nafi-'erantvacuz , invertebantur, !

QUo

dieni : larg,

eft, orein terram verfo ftatue-

TRlenr

Moviemur itíulti.Inultum mo-

bantur.

0 Kag

ti, eft ufitata locutio Latinis ,

Lui. Convivis in imo le&o

Vito

D

fignificans aliud nihil , quàm,

accumbentibus , ,Nomentano »

muferrimum effe : quia putabant|Percie.

d

Letü.

m

SATYRARUM LIB. II.

497

Ü

Convivz le&i nihilum nocuéte lagenis, *

aqu

Affertur fquillas inter murzna natantes

In patin& porrectá, Sub hochatus ; hzc gravida, inquit,

minorem

Capta eft, deterior poft partum corne futura:

, b iplo

His miftum jus eft oleo, quod prima Venafri -

Yotl,

Preffit cella garo de fuccis piícis Iberi,

y indli

Vino quinquenni, verüm circa mare nate,

.

illot

Dum cequitur

,

co&o Chium fic convenit, ut nom

» Ut

Hec magis ullum aliud , pipete albo, mon fine aceto,

y, it

Quod Methymnzam vitio mutaverat uvam.

Um,

Erucas virides, inulas ego primus amaras

Monftravi incequere : illutos Curtillus echinos,

Init,

Ut mclius' murià, quam tefta marina remittit,

ult

)

»T

Leffz'.Homratio;es,Mecoenas, primaria Lesbi infule maris

.

Varius, Vifcus.

JEocei,

Garo. Garum erat condiment&

Nazantes. In jufculo. Squille

*

[

s

fünt pifciculi

$ cancrorum ge-feu Muriz genus quoddam con-

nere.

j

fe&um ex inteftinis pifciculo-

od

His, dec. Jas illud , in quo|rum maximé Scomborum Ibe-

n

videtis natantes fquillas, hisre-|rorum, falemaceratis , & putre-

.

22

(2Uf]

bus mixtum & confe&um eft :|factis.

Primó ex oleo , quod cella feu

Erucas, inulas. Herba funt.

708

ardam ol

apotheca Venafri optima pref-

Incogquere.In jure illo coquere.

fum feu expreffum ex olivis

Illuzos. Non lotos- Curtillus

od

condidit: deinde

reti fennat:"

aro cornifecto (aliquis helluo) monftravit in

T

ex inteflinis & fucco pifcium|eodem jure coquere Echinos ad-

Hifpanicorum , (nempe fcom-lhuc in füa muria, & liquore ;

jl

r

brorum, quifrequentes capiun- quem tefta marina , quá Inclu-

us

tur ad novam Carthaginem)tum duntur, remittit, quem continet,

vino nato citra mare, iu ftalia

natantes ,ut melius, ideft, tan-

videlicet

[?l

» quod juri inditum eft, quäm hoc fit melius , fapidifls-

erm' 1

dum coq

ueretur;

nam poftquam que, Illutos, id eft,non exemptos

1

eftremotum ab i

gne & coctum, | mur

g

ia, non detersá falfugine,

j jl

jv

illi affundendum eft Chium

»|nonablutos aquá fluviatili.

quo nullum tunc aliud eft co

I-

Echinos. Pifces Echinis terre-

il

j

venientius : poftremó pipere al-, ftribus Gimiles.

Epodon Od. 5.

bo & aceto, quod ex vino Lesbio|

Tefla. Vel ipfa pifciculorum

vitato , & corrupto feu acido ,[co

j m

ncha, vel olia, in qua ma-

J

a

natum efl. Methymna efturbs|cerantur.

Au-

Cc4

Dui

498

Q. HORATII FLACCI

Interei fufpenía graves aulga ruinas

fridete

In patinam fecéce. trahentia: pulveris atrl,

Nullos

Quantirm non Aquilo Campanis excitat ogris,

Nddt

Nos majus veriti, poftquam nihil effe pericli

Queti

Seníimus, érigimur.

Rufus pofito capite , ut

"n

á

Qui

Filias immaturas ebiffet, fleie,

Quis eifet ;

Jittur

Md

Finis, ni fapiens ficNomeatanus amicum

Ined

Tellerec ?. Heu fortuna; quis eft crudelier in nos

Te Deus ? Ut fempcr gaudes illudere rebus

Mazon

Hnmanis! Varlus mappa compeícere rifum

Nettora

Vix poterat : Balatro fufpendens omnia nafo;

Tigilhn

Hec eft conditio vivendl, ajebat : eó6que

h ipt

Refroníura tuo numquam ; eft pat fama labori,

N

Tene, ut ego accipiar lauté, torquerier omni

Viltnus

N

Sollicirudine diftrictum ? Ne panis aduftus,

Ne malé conditum jus apponatur, ut omnes

Mu

Precindi re&é pueri, comptíque miniftrent ?

Va

Adde hos pretered cafus ? Aulza ruant fi-

Catidi

L]

Ut modó ; fi padlnam pade la.:pfus frangat agafoy'

Sed convivatoris, ut ducís , ingenium, res

Tidi

Adverfz nudate folent ,. celate fecundz.

bell.

Nafidienus ad hzc : tibi. Di, quecümqne precetis,

It

Commoda dent

*

*

ita vir bomus es, conviváque comis,

u) fri

Tüf Pa»«

Et foleas pofcit. "Tum in le&o quoque vidares

li

Aulea. Vela , que fupramen-

nimirüm adverfa multa incidant

ïm

fam erant fufpenfa.

Eoque. Ideóquenunquam pro

n

:

of

Campanis, Campania , [taliz

merito laudaberis, laudeim tuo

pars, ubi Roma.

labore ac merito 'femper mino-

rem feres.

Majns, Ne lacunar ipfum rueret.

Rufus.Naüidieni eftcognomes.

- Agafe. Servus hebes ac ftupi-

Plere.. Subaudi, coepit.

dus inftar agax"onis, mulionis.

Quis effet finis? Anillefnem

Convivarorir. Ejus , qu

? convi-

lendi feciffet ? Flere profectó

vas accipit.

pe

et, nifi, &c.

Tugeuium. Induftriamt eà nu-

1/'«;

eyeé

Erigeret,folatus effet.

datur , id eft, promitur in adver-

9H

en5,.€c. Omniainri-

fis, latet in fecundis rebus.

f»;T X

iens , rifum ex omnibus

Solea;. Crepidas , ut & lecto

captans. lib. 1. Sat. 6.

defcenderet

Hac, de.Sic vivuit; eá lege;ut

Letio quoque- Singulis lectis.

Fidi

e$

p

SATYRARUM LIP, IT.

409

Stridere fecreta divifos aure fafarros,

|

Nullos his mallem ludos, fpedtáffe : fed illa

r

Redde age, quz delnceps rífifti.

Vibidius dum

tici

Qaztít de pueris, num fit quoque fracta lagena;

, ul

.

Quód fibi pofcenti non dentar. pocula : dumque

/

,

Ridetur fictis rerum Balatrone fecundo:

Nafidiene redis nutate frontis, ut arte

rin o

Emeandaturas fortunam, | Detade fecuti

QUE

Mazonomo pueri magno diícerpta ferentes'

Memb:a geuis, fparfi fale multo; non fine farre;

![0;

Pingulbus & ficis paftum jecur anferis albi,

Et leperum. avu!fos, ut multó fuavius , armos,

T

Quam fi cum lumbis quis edit. Tum pectore adufto

n

Vidimus && merulas poni ; & fine clune palumbes;

5

Suavés res , fi non. caufas narraret earum, &

Naturss Dominus

»

.

ii

quem nos fic fugimus ulti,

Ut nihil omnino guftaremus : velut illis

Ecnt?

|

Canidia affláffet, pejor ferpentibus A£ris,

*

; aga(of

| Fillisverum.

d

bellis, & jocis.

Rebusþ E&is ,fa-. berrunam. Fortuitam aulæih»

inam.

Secundo. Ürgente, adjuvante,

Maxenotno. Patina fic dicta.

r

utin tragcediis, actoribus prim: -

Paflum. Saginatum.

PL SDOCUEP

äqud corià

ruün partium fübfervhint acto-

Felut,dsc. Quamfi Canidia

res , qui fecundas ferunt.

venefica illis cibis affiáifet, id

!u)cs'

MMwrata frontis. Fronte mu-|eft, flatufuo, & ore venenum

tatá hilarior.

'l prafenuttimum addidiffet.

P

j

—

d

-

u

que

SS

&

N&

H

"l n

j

i

(

j

,

TIN

p

h

j

Ge,

Q. Ho

410

" (0)dES

N popi

E m

Q. HORATII FLACCI

Solve lu

Decctt a

EPISTOLARUM.

Yuic d

LIBER PRIMUS.

Qui yà

li

EP LESTOLA L

Cotdo,

AD MOECENAT E M.

.

lat f

Se , omi[fis veïþbm Iyricis , tafum effe in Pbilo/äpbid'þeïdiþa

qisuden

Mat at

cenda , qua frenare cupiditates & ommia virtuti poft

qhm , f

Imberg docet.

4

Gnbore;

'iiims dit odbl fücim dicendé Camccni;

Btrat

T&l

Spe&atum fatis , & donatum jam tude' quaris

fodos

Mecanas; iterum antiquo me includere ludo.

remqy

tiede

Non eadem eft ztas, non mens, — Vejanius, armis

fovia

Herculis ad poftem fixis, latet abditus agro;

2

-

& Hs

lmoo

Prina Camena. Primis meis Anytiquo,lig-'c.Me ad priftinam

verfibus, in prineipio Lyricorum

artem ad. fcribendos verfus Ly-

QUrfi

Carminum.

Prima enim Ode

ricos revocare. Ludus (ut hicfu-

pefere (

AtIfI jn

libri primi Mzcenatt infcribitur,

mitur) erat locus , inquo fe ola-

diatores exercebant , & arma

M: [2

n

itemque aliz nonnullz.

tra&are docebantur. Metapho-

at

Ioente

Summá Camená. In. ultimis

Eïx'rïe'n

ameis fcriptis, in his epiftolis.

ricà fignificatur Poéfis lyrica , pa-

leftra Poética.

Ut n

Speclatum.Probatum,Gcogni-

mhm

tum, notz eruditionis, & famz.

Vejanius. Gladiator celebris.

Donatum rude.Exmeritum .Ru-

Ejus exemplo probat fibi jam

Vitarg

à Pocfi abítinendum effe. Tlle,

Ts

dis erat virga , feu bacillum

o

jam fehior,' & multis periculis

ligneum impolitum : iisgladia-

Ti

toribus dabatur, qui vacationem,

perfun&us, recté artem depofüit,

i

& quafi miffionem obtinebant

& inotium ville rufticz fe ab-

didit: cur mihi non idem conce-

!

abartelgladiatoria , poft annos

Qtora

]

certosin ea confumptos ; ficut

datur ?

adcertandum in arena cooi non

Herculis ,dec. Ad templi Mer-

Iw i

WU f

poffent. Sepé tamen in aregam

culei valvas. Qui deponebant

(l'te

revocabantur,populo poftulante.

artein aliquam , ejus inftrumenta

Diisfufpendebant, iis maxime,

n

ag

"

Quaris. Contendis, eupis.

qm

ä

P

5., EPISTOLARUM LIB. 1.4 :

411

Ne populum extremá toiies exoret. arená,

CI

Ef mihi purgatam crebró qui perfonet surem;

Solve (eneícentem maturé finus equum , ne

ÜM

Peccet ad extremutm ridendus, & ilia ducat:

ft

Nunc itáque & veríus, & cztera ludicra peno:

Quid verum, atque decens , curo ,& ro

go, & omni;;

In: hoc fum :

Condo, & compono, quz mox depromere poffim.

[

Ac ne forté roges, quo me duce, quo lire "tüter ;

Wifpuäiþ

qui ejufdäm effent prafides. Co-icurrum in circon

:

on bellé trahit;

lebant autem Gladiatores Her-

71 /J/f

fic ego,jam fenior, verficulos mi-

culem , fua olim fortitudine ,

nüs commodé ac decenter facio,

& robore inclytum.

Purgaiam.Docilem;attentam.

Exovet, d?*c. Nefiarma jam fe-

Perfonet aurem.Per auré fonet

ætfh

nior & effcetus capiat. , füpplex à

Solve. À curru

c!qnæfiï

populo vitam deprecetur in ex-Iremove.

|

: fäjunge 3586

i,

trema partearenz, in quam re-

Senus. Sifapis.

"Tv

trocedere coac&us fit, ab zmulo;

Peccet.. Corruat , tardiüseat,

fuo victus, & jam enecandus. Vel

t

Ilia: ducar. A&gre anhelitam

fü

fi Horadium comparare cum ducat;*ut

equifénes , & fatigati

f

ipnavo gladiarore pudet i nevi-

folent.

lt ZdP i

ctorfrpiüs miffionem à populo

Omritis, de*c.Id unum ftudeo,&

dgs yal

(105

petere copatur : gladiatoribus

cogito.

énim in arenam femel ingreflis

Coridedc. In animo recondo;

Inquo

f

licét emeritis , non licebat nifi

& mecum meditor ea , quibus

u p am

annuente populo difcedere.

utarinloco, ad vitam recté in-

* Mespt?

Extivemá arené.. Arena folum

ftituendam ,

ad

meos mores

fs WM »

erat, inquo oladiatores dimica-

componeridos.

Vox condendi

)d

bant, ita dicum;quiaconftratum propri? ad fru&us pertinet , qui

o L€]"

eratarena, ut farculisveríari & exiremo autumi

lii

fi

j !

renovari facilé poffet imbutum|&fervantur.

10 colligqmm* "

um &

i

fanguine gladiatorum: in extre-

Quo me duce , &*c. Quem phi-

15 Pel

um

mifGonem petituri.

mam ejus partem fecedebant|lofophiz audtorem, quam philo-

8

fophorum fe&am & quafi fami-

rah

Efl mibi, do*c. Audire mihi v

i-liam amplectar. Lar autem eft

us

deor alig

qpuem, quime noninvi-|Deus domefticus , quo nomine

tvm fic admoneat : Ó Hor

Ó

i'iappellateum, quemin philofo-

[d te

e3uus fenefcens maturé Íclven-iphia ducem fequeretur, v.g. Epi-

: (

dus eft à curru.

Sententia eft :can

H

2

m, vel, domum

t

im, Ariftippu

j)

quemadmodum equus vetulusi& familiam philofophorum, in

j m

-

£

quam

-

Q. HORATII FLACCT

Á

Xäällius addi&us

jurare in verba magiftri, ,

*

Gl Epiw

hofpäi

*r

Quó me cumqte rapi

t tempeftas . deferot

Ndit ,

Nunc agilis ; fio, & meríor civilibus andis,

Non po

Virttts verz cuftos, rigidátque fatelles;

Nos t

Nunc in Ariflippi fürtim pracepta relabor;

!Ne, a

Ét mihi res, nog me rebus, fubjungere conor.

Wi c

Ut nox longa quibus fomaum aufert eura, dicfque

H d

Longa videtur epus debentibus , u: piger annus

T ava

Pupilis, qwos dura premit cuftodia matrum $

f verb

Sic mihi xarda fluant, ingratáque tempora, qu& 'pem

ss &

Confiliumque morantur agendi gnaviter id , quod

lul am

s

äqufä pauperibus prodett , locupletibus gqué:

Ti u

quam fe afcribi vellet: Lar enimfnavigare ; ubi feditiones crebró,

proipfa domo fzepé fumirur,

tanquam procellz, otiuntur, Gc.

li,

abant: &otium acvite

émrio v

ANvlliue, d. . Nulli eerto phi-jAlii neg

f, i

lofopho, vel philofophiz dedi-|tranquiiitatem fectabantur ; ez-

tloswt

tus, & obftri&us, deferor, ad ecsjtera, prater feipfos , negligen-

accedo, non tanquam civis, autites , &itafibi, ut ajebant, res

d

| Spiste

domefticus, fed tanquám hofpes, fübjicere , non fe rebus tradere

&externus, ad quofcámque me|& fübjungere,, ab iié non.pen»,

Ts Com

Jiotm ;

aut ratio temporum, aut impetus|dere , fed eas infra fe quafi po-

am tempeffas , rapit. fitas , habere conabantur : ut

lofophie

animi tanqu

ton e[t j

Proprié milites in verbadu&ie ,

Ariftippus , Epicurus , &c.

" Vivtutir. Stoici fümmum bo«

"

m j

feu Imperatoris, jurare dicun-

num in virtute , & honeftate

*5';6, en 1

tür, cüm facramento fe obli-

oluptates , repudia«

tüm

1

1 d

ä

gant.

Porró , add:chus 7mvare. ponebant, y

n

N

M

;Ii

k

Grazco moredicitur , pro 4ddi-jbant, &c. U

nde fatellites rigi di

«

H

E

utisut reginz cujufdam hic

m

1

0;1

éfus ad juvandum. Addiéti pro-]vir

pri* dicebantur debitores , qui|vocanrur.

Wa

i

i D-e eo vide Sa-

hl

«üm damnati judicetum folvere

non poffent , creditoribus in tyr.

2

b. e. & Epiftol. 17. hu-

LUE

Bus libri , fenfim abripior mea

T im

fsrvitutem dedebantur.

n

Nunc agilis, &*c. Nunc im-ipontead Ár

iftippi effata, otium

AU

Ml

c

Ts

o

tor

E

mifteo merebus gerendis , & inj fe

,

H

negotiorum dominus

! hn

;€

H

ffe conor , non fervus.

'0,(

civum negotia me interpono.

|

6)

[vÀ

pits debentibus, Mercenariis,

i

Inrerphilofophos veteres, non-

j

4

4

nulli; utStoici , & Peripate

ci,!qui

( eertum optis

fdci.endmn

M fl

1

»1cond

&i fünt.

lii

putabant fapientem pofle Rem

r

adminiftrare', & inundis civili-j

14 quod, érc. Stadium fapiene

i

m

&us, in hoc Reip. veluti mari &iz intelligit

Y

4Rei

.

Es

[4

413

4Equé negle&ur;a*pue;is , fenibüfqu

e nocebit,

,r m

Reftat , ut his ego me ipfe regam , folérque elementis;

[5

.Non poffis oculo quantüm contendere Lynceus,

Non tamen idcircó contemhtas lippus inungi:

»4 Nec, quia defperes invidti membra Glyconis,

Qn1of,

/

w

. Nodosá corpus nolis prebibera chiragrá.

d

diqui

E& quodam prodire tecus, íi non datur ultra,.

QU

mj

Fervet avaritià, miíeroque cupidina pe&tus?

Sunt vetba, & voces , quibus hunc lenire dolorem

b

; quz F:m

44 Poffis, && magnam morbi deponere partem.

: ?uod

Laudis amore tumes ? Sunt certa piacula , que te

[i2)

Ter' puré lecto porerunt recreare libello.

" Geþïär

R(f(n*, d&c, Confe&o jam ac,ejus abfolutionem X qüafï

[

ourm é

du

decurfo propemodum virz fpa-fapicem pervenire.

tio, id unum faciendum mihi

Linceus.

Unus

Arponauta-

ii

05;

reftar; ut elementis philofophiz,|rum, qui dicitur oculos habu-

H

, &rüdibus faitem, àcobviis pra-[iffe perfpicacüïïmos

»

ita ut

Ed

m

n fs

€eptis regam vitam meam, mo-jetiam ea , qux apud Inferos

res componam. Etfi enim nonjgererentur, confpiceret.

) jl

j 10l

P

poffim attingere perfectam phi-

Nodofa. Quia in digitorum

tr

u

lofophie cognitionem , temienjarticnlis intumefcens humor

»

&

non eft inntile ejus. przceptis]quofdam quafi nodos efficit ,

animum imbuere, & excolere. [quibus eos conftringit.

ii

Sic, etfi non poflit aliquis tan-

hon fute

Foces. Intelligi rectà poffünt

tum niti & contendere oculc-jvoces magics , & cantiones ,

T

rum acie, quantum Lynceus ,[quibus morbos: putabant fanari.

il

(

o

tamen non idcircó contemnat ,jlllis philofophiz prazcepta com-

& nolit ungi aliquo collyrio ;$parat.

.

.

pv

fi lippus fit

nec nolit , id

Piacula.Erant apüd Romanos,

j 6

, & libenter yelit .ghira- eaomnia ; quibus expiabant , id

I»

7]

j

gram à manibuspellere, quam-|eft purgabant & pium ex impio

vis defperetfe habiturum mem-|reddebant hominem , vel locum

vl

bratam robufta, quàm habuitlaliquem,ut preces, facrificia, &c.

Glyco, gladiator ille robuftif-|Philofophia ftultos, & impios

finius;

vitiis & erroribus liberat.

Eft quodam , d&'c. Eft, licet

Purà, Quafi facrum etfet Phi-

ad aliquam do&ring , vittu- lofophiz ftudium: at facra omnia

tífque perfe&ionem prodire &|nonnifi à puris & integris, caft&

provehi : fi id eft , etíi non liceatlac reverenter tra&tanda.

RI

ulteriüs, rfe.mpe , ad fummam| Recreare, Sanare.

Fe-

414

Q. HORA^NI-BERGCE --

x

Invidás, Iracundus , iners, vinofus, amator;,

Vilas at

Nemo adeó ferus eft ; ut nóri mitefcere poffit,

0 dyes

*

L

Si modó culturz patientem commodet aurem.

Vittus p

Perdoce

Virtus eft. vitium fugere; & (aplcnua prima,

lvíif

Stultitià carnile,

Vides, quz maxima credis,

$ quadnn»

Effe mala ,,exiguum cenfum , turpémque repulfam,

Y ag

Quantó divites animi , capití(que labore ?

Vbrers,

Impiger extremos curtis mercaror ad Indos,

Per more pauperiem fugiens , pet faxa , per ignes,

1rde f

Ne cures ea ; quaz ftulté miraris , & optas,

N eonfo

Diícere , & audire, & meliori credere non vis?

Miia, di

L

Quis circum pdgos ; & circum comptta pugnax,

1

/

ÜcesA

Magna coronáti contemnat Olympia, cui Ípes;

H

t mpnm

Cux fit conditio dulcis:fine pulvere palma?

hvm:,

aeü

Fevus. Agriftes.ferox:fumitur

Quis, dec.Quis e(ïï,qm com fze-

Jun: f I

.ea vox & translatio à feris & bel-

pà pugnaveur in pagis & in

Jün vi T0

luis,quz mitefcunt & cicurantur

compitis, ibíque coronatus fue-

Y 20

difciplinà quádam & culturá.

rit,nolit coronari in ludis Olym-

AA

Vivtus efléc.Prima pars virtu-

picis totius Greciz celeberrimo

Vidt,

tis eft , primus quafi ad eam gra-

conventu celebrari folitis , fi fpe-

Ly,

eus eft, fuc-etevma initium 1 fà-

rateafe conditione dimicaturum,

Xd, f

pertxæ e(t, Rultm amexuere.

ut dulcem . palmam. vi&oriám-

l al

Szultitia. ineo 1)oi1*am ;J.I",IECI-

que;fine pulvere,id eft;fine labo-

bdläm [el

puédecet , fi pluus inania bona

reconfequatur ? Hujus loci Sen-

* Mm) l

tentia eft : tá leve lucrum , opes,

faciamus quam virtutem ; f1 pu-

A qufgi

temus ea ma!a effe,quie non funt.

honores , ut vilem coronam, ma-

m )l

3

Cenfum. Opes.

gno periculo quzris ; & virtu-

Repul[am.. Cüm is, qui hono-

tem , quz illis omnibus potior

mm. "

