v

Pl

Qui variare, dzc.. Qui oblecta-

inftar urceoloru:

H

I

1

p

i*

E

ingenti

ré cupit maximá & inauditá

infüitutam

rerum varietate , is interdum

WTal

aumphora : debel

l $

*

20

"

bei

1e coe-

Gel

dul

abitur ad re$'non minis ab-

ai phoram ,

Wt

ptum ad finem

que eodem

furdas , quàm fi.dephinum

üL,

"

t

irot

:

^

ftylo, velu

currente per-

piltem in fylvis ludentem de-

Vrj

du

CEY

Pv

e.

fcribuxl*et 7 G.

H

Onem

/Emim'

|

D6 dhur noRTIGA £E.

$50

tep. MEmiliufa citca ludum faber imus & ungues

hora t

Exprimet, & molles imitabitur zre capillos:

1

Infelix operis fumma,; quia ponere torum

; GL unum,

Neíciet.

Hunc ego, fi me quid componere cutem,

pure dgi

Non magis effe velim, quármg pravo vivere nafo;

10

apillo. ;

Spe&andum nigris o

scietu p

culis, nigróque c

——

5

i

üis, equam w

R—*rä'*

ISumite materíam veftris, qui fcri

j turgef:

Vitibus, & verfate diu, quid ferre recufent,

|

Ui

pmcelkg

J

Quid valeantfhumeri., €ui le&a potenter erit res,

1

)

Nec facundia deferet hunc, nec lucidus ordo.

( :

Ordinis hzc virtus erit, & Venus, aut ego fallor,.

l

Ut jam nunc dicat, jam nunc debentia dici,

eráque differats

&

Pl

refens in tempus omittat, ;

r

Hoc amet, hec fpernat-promifli carminis auctor$

a r Rec Tpertat f

tü

In verbis etíiam tenuis, cautüíque ferendis

J

Dixeris egregig , notum fi callida verbum -

(

ian

j

Reddiderit jun&ura novum. Siforté neceffe eft

Indiciis monftrare recentibus abdita rerum,

n

Y

ZEmilium , dec. Eft quidam

"Tenuir. Parcus,modeftus, fub-

i

faber zrarius, qui imam habet

tilis.

feu ultimam tabernam& ex iis,

1

,ï

D

Serendis. Novandis,fingendis,

quz funt circa ludum pladiato-J& quafi producendis , ut fruges.

n

!

([ t

rium Zmilii, (erat ille lanifta)is: fatione gignuntur.

d

(2

eleganter imitatur capillos & un-

Dixeris, ?*c. Ed voce uti pote-

gues ftatue , fed totam ftatuam riscommod? , quam nova & in-

fuis; prorata portione , conftan-geniofa, junctura reddet veluti

!

Jont

tem partibus ponere non poterit;;novam W licét conítet ? notis

imperitus & rudis in opere.con-| & antiqui vocabulis. Sic, Vel-

495 , C& alia

j & UT

fummando : ego tam illifimilis|volus , fedi - fr

eífe nolim , quàm habere turpem |id genus n

omináa

A

L

unt inventa,

nafum & pulchros oculos.

&.faca 8 dülbus vocibus apté

Poteurer. Accofnodata potefta- , junctis.

j

ti, viribus & facultati fcriptoris.

Siforto , do*c. Si fuerit neceffe

Venus. Gratia, dignitas.

verborum aliquod recens pro-

Amet, Sumat tractandum , inlcreare ad rem. aliquam | fignifi-

hoc moretur; aliud probet , aliud| candam,

rejiciat.

ludiciis. Vocabulis, quz funt

de

Iu verbis, Primum przceptumirerum figna.

Abdita rerum.. Res abditas &

elocutionem fpectans , feu verba

f |

ignotas veteribus.

& x-ferfus. ,

F.

€$18

Q. HORATII FLAC&

is non exaudita Cethegis .^

fpratum

Fingere cinctut

Ü iaf

Continget, dibitürque licentia fumpta pudenter

Prim cadü

XEt nova fi&aque nupcr halebunt verba fidem , fi

t juremum

Grzco fonte cadant, parcé detorta,

Quid autem

Débemur n

Cacilio, Plautóque dabit Romanus, ad:mtum

Virgilio Varioque ?.Ego cur acquirere pauca....

L

Terà Not

N

Si pgfiüm 4 invideor ? C

um

lingua Catonis ; &

: Enh

Nj

lr arb.

Sermonem patrium ditavetit,, & nova rerum

i

Sarfm

No'mina protuletit ? Licuit,'(cmp&rqu; licebit

D& iter

Mn ferm

fingere ,

é&c. Si eftopus fin-laliquid , quod negent Virgi*'o:

á

ere quaídam voces non audi;as,! & Vario ? (Recentes illi erant

Ms cenaf

d

|

ipnegatas pr.

ifeis Romanis etiam]T'oéte heroici , Horatii zqua

$

:

difertiffimis ,

qualis erat M. Cor-11é:2) C ur licebit'Czecifio & Plau-

Siputm,

nelius Cethegus, quem laudat tonova verba fingere, Virgilio

An p Ofer T.

Cicero in Brufo.

1 & Varionon licebit ? Cacilius

fiemnumm

Cin&luzis. Vox vetus, procin-|natione Infübét , comoediarum

Wsprefnse

&isfiveindutiscin&u 5 eratav- 'fcrjptor fuit : vocat eum Tullius

À blee

tem ille cinctus. modus quidam jmalum latinitatis auctorem: ar-

: qui

veftis cum togz laciniareje&a in; tis temen comice & componen-

"ls Teq

humerum finiftrum , inde ad|di Fabule peritum fuiffe appa-

REV

imum pe&us infra brachiumiret, quippé quem ipfe Terentius

Ttrentbor

Plura

dextrum revocabatur, & inflaricovfulefe non dubitaret.

"i Qnfe: t

cinguli

convolvebatur

circdl deil'o vide in Epift. x. hujusli-

Ieïäïtäldum.

Jumbos , pendente crürum tenüs'bri, Lucius Varius Augufto. ca-

I fetoy

rusinprimisfuit, ejífque juffu

fb ligaculo.Virg.lib.7.verf.612

A neidem emendavit

5

cim

"t omnia e

cinctus etiam fignificat acer,ftre-

eam ipfi cremandam Virgilius

f us

muus; & opponitur difeincto.

h

-

( , quon

Lt

1

L

pod. 1.

moriens commififfet.

iä Autuilo

Conzinger. Fieri hbc poterit,

Acquirere, doc.Paucis verbis au-

t porgs

Iicebituti verbis ejufmodi,factis

gere & ditare li

uam latinam.

nova voca-

Iwvideoy. Pr

x invidiavetor s

B b

continget fabricapi

Aftendo

bula.

cur moleft?feror?

T

Caromis. Dvo fu&re Catones,

iv a

Pudenter. Parcé , verecund,

XOne ol

alter fenior, five cenforius; al-

(

Habebuuz : fidem. . Valebunt. ,

Solanp ink

probabuntur; auctoritatem ob-

ter,ejus nepos. Uticenfis dictus;

lt lt

li.

tinebunt, fi 8 Grzca lingua de-

de utroque facta in Odis men-

À. 11

K

rivata fint , & modicé deflexa.

tio.

Enni. Ennius Poéta Latinus

5

ebátmr

Quid auzem, de*c. Cur Romani

dabunt & concedunt Czcilio &

vetus fuit , de quo dictum primá

Derfofs

bul laclm

Plauto veteribus Poétis comicis

hujus libri Epiftolà. -

$r-

*W'ïum (

DE ARTE POETICA LIBER.

$29

Sf natum prz

fenre nota producere nomen.,

demr

Ut fylve foliis pronos mutantur in annos, $o

Prima cadust, ita verborum vetus interit ztas.

ml |

Et juvenum ritu florent modó nata , vigén:que, ,

Q u '

tüm

Debemur morti nos, noftráque , five receptus,

[

Terrá Neptunus , claffes Aquilonibus arcet,..

i, k

Regis opusz-fterilifve diu palus , aptaque' remis

i

Vicioas urbes alit, & grave fentit aratrum;

[

Seu curfíum mutavit iniquum frugibos amnis,

Do&us iter melius,

Mortelia facta patibunt,

Nedum fermonum ftet honos, & gratia. vivax,

oDf

i hg

t

] eti

p

Multa renafccmur, qu£ jam cecidére, cadéntque,

CR

Siguarum. Recens x.zeluti cur- latus. Virgil.2.Georg.verfu 16vo.4

(Q, t

fum proferre G ufürpare , ut re-

Palus.. Pomptina palus five

2

i

centem nummum : vocem,quam| Pontina, in Latio , interfluvios

[

ufüs przfens comprobat.

Afturan & Amafenum ,

non

U: fylve, (zc. Ordo eft acfen-| procul ab Foro Appii, fic dicta

tentia : quandofylve mutantur| quafi Pometina , nimirüm ab

foliis, 'feu amittunt folia , fin-

urbe Sueffa Pometia ad fluvium

gulis annis pronis , & in finem

Afturgm fita, unde agro toti

vergentibus , id eft, Autumno

& paludi noment Éam olim ex-

——

exeunte: tunc prima folia & ve-

ficcaverat Cornelius Cethegus

tera cadunt.

Conful , tefte Plin. lib. 4. c.4.

Sise receptus, d?*c. Oftendito-| Verm cüm iterum aquis effet

biter omnia effe morti obnoxia;

oppleta, jacerétque ingens ager

etiam opera maxima & regi-

fterilis ; immó eum .remis ac

g

fica , quorum tria hic. delibat

cymbis pervius, Áuguftus ite4

ab Aueuíto profe&a. Primum

rum eamidem ficcavit.

eft portus in Lucrino lacu ab

Regis opus. Regale opus : tanti

Agrippa jubente Àugufto , factus

fumptus, ut nemo alius ideffi-

ad areendos claffibus Aquilo-|cerepotfet, nificuiregie, im-

nes, five ad naves in tura fta-

peratoriz , effent opes.

RT riÉme

tione collocandas. In finu, Pu-

Amuis. Tiberis, qui cüm fæpï*'

teolano inter Bajas & Puteolos

exundansagros vicinos,.ipfiüs-

erat lacus: Lucrinus , (lib. 2.|que urbis partem mergeret, ab

|

Od. 12.) is à Mari vicino dis-

Auguíto derivatus eft i aliam

jungebatur anguílá terrz parte,

parrem , & priorem alveum de-

ys

u

quà perfofsà, Auguftus mare|ferere coactus, molibüsque ob-

mi

in eum lacum immifit, effecit-|jectis repreffus.

Neduin. Multó certé minüs,

quev portum, qui Ju]ius eft appel-|

l

"o

|

Q."HORATII FLACCI

$36 .

Que nunc funt in

henere, vocabula, fi volet ufus *

Et,pug'd»

Quem penes arbitrlum eft, & jus, & norma loqueudi,

E joven

. J*Res geftz regómque, ducümque, & triftia bella,

Dectipt

-. Quo fcribi poffent numero , monftravit Homerus,

Cur ego,

Verfibus impariter jun&is querimonia primüm

Cur eeíc

Poft etiam incluía eft voti fententia compos,

Yelibis «

: Quis tamen cxiguds elegos emiferit autor,

hüpnatut

Grammatici certant , & adhuc fub judice lis eft,

Diis car

Archilochum proptio rabies armavit jambo,

ia qu

Hunc foccl cepére:pedem ; grandé(que cothutnl, /o

luedum z

Alternis. apfüm fermonibus & pepulares

liáqte C

Vincentem flrepitus ; & natum rebus agendis,

l tugicut

Tdephos

Mufa dedit fidibus Divos; Pucrösque Deorum;

uo. Nempe veríu heroico|pfit , ut ipfum coégerit laqueo

vitam finire.

*

' Pugin,

& grandiori , qualis vulgó hexa-

Á qii p

metur.

Hunc, d»c. Jambum pedem

üant, f

& verfum fumpsérefibi Comoe-

Ver fibus , de*c. Querele feu res

die & Tragoediz.

Socci funt

term ni

lugubres inclufz primüm funt

Qbus Ql

verfuelegiaco, mox etiam fen-

humiliores calcei, quibus ute-

bantur actores Comeediarum 5

Tih.q,

'tentia, ideft, argumentum , feu

Pritiy

reslete & profpere , quz nos

cothurni altiores, quos.'Tragoe-

BI

di induebant.

voti compotesfaciunt. Elegiam

Vier ,

porró vocat verfus impariter

Alternis , d*c. Quia mutuis

me &

junds, quiain Elegia primus

colloquiis eft idoneus, & pro-

nunciari facilé atqué audiri ob

m

verfusfex , alter quinque pedi-

& XX(XX V»Q

bus conftat.

ravitatem quamdam potelt 11

theatro , ubi ftrepitus ingens :

umm(lw

. Quis, d'c. Ordoeft : 'Tamen

tim fo.

.adhuc certant inter fe Gramma-

deriique videtur natus & factus

*lls fipe

'tii , & nondum definita hzc

ad hominum a&iones & negotia

verbis & acionibus reprefen-

QRl dio

atque dijudicata lis eft, quis pri-

*nus auctor & inventor Elegiz

tanda, quod in C omeedia & Tra-

Ts

'cedia fit.

H veree

sfuerit.

o puder

Exiguosw. Quiaftylum Elegia

Muf[a , &c. Mufe voluerunt ,

ut refzrrentur , feu canerentur

Ti

tenuem poftulat , non fublimem,

"!daoa

ut verfus heroicus.

fidibas , id elt, verfa lyrico,

Proprio. Quem invenit:&quo

Divorum laudes & Heroum ;

Trieàm Wm

rum filii, victo-

Hfui;

ufus eft in Lycamben , cujus

qui funt Deo

ludicrg juve-

filiam. Neobulen uxorem expe-

riz pugilum , curz

I..qïum fi

tebat, fedab eo repulfus, tam

num , Bacchicz can

tilenz libe-

Uv T

riores. ,

axyaros in eumdem jambos fcri-

Pugr-

Ttg

RE

DE ARTE POETICA LIBER.

i vol t

$31

Et.pugilem vi&orem , & equum certamine primu

t ld

msx

Et juvenum curas, & libera vina referte,

m

Deícriptas fervare vices, operüámque colores,

Joreni,

Cur ego, fi nequeo, ignoróque, Poéta falutor ?

imümi,

;

Cur nefcire, pudens pravé, quam diícere malos

20,

Verfibus exponi tragicis res comíca non vult,

n

Indignatur item privatis, ac propé focco 09

s ef,

Digníis carminibus natrrari caena Thyeftz.

,

Singu'la quzque locum teneant fortita decenter;

cohug

Interdum tamen: & vocem comaedia tollit,

Iratósque Chremes tumido delitigat ore:

udis

Et tragicus plerámque dolet fermone pedeftii, ".

QD

Telephus & Peleus, cüm pauper, & exul utetque.

m

| cocgell [

Pugilem. Vocabantur pupiles

ccena, qui cüm Atreifratris uxo-

ji, qui pugnis & czftibus cer-

rem affeciffet ignominiä , Àtreus

hm

tabant, feque dejicere alter al-

ili fuos liberos epulandos ap-

velit V9

terum

nitebantur in certami-

n

pofuit. Vide Senecz 'Trag. hoc

(it

nibus Olympics. Vid. Od. r.|argumento fcriptam.

;

ei, g

lib. 4-

Focem zollit. Grandiori ftylo

(s

- o

T«,*ïï

Prünim. Cateris celeriorem, & — verfibus fonantioribus utj-

quDS

incuruli certamine.

'tur.

Chremes, Senex,in Comeedia

n

Vices , d9*c. Ordo eft : fi ego'

] Quu n

i

nequeo & nefcio fervare iftam Terentiana.

g5 &

Ü

carminum varietatem ab Mufis

Delitigar. Acriter litipat, &in

llque Udm

& ufa ipfo prefcriptam, ita ut filium furit. fVide a&um s.

qun p*

unumquodáue opus& argumen- Heautontimorumeni Terent.fic,

j

RK

19

tum fuo colore adumbrem , id Zefeviz, pro valde fzvit , de-

r

s

eft, fuo exponam carmine,ecur gavrat, Gu

vanCS&F(

j

Posta dicor ?

Pedeffvi

7 Verfibus Jambicis

ypus D i

- Pudens pravé. Malt & perpe-|humilioribus .

negligentiüs

| wæd

o

ràm verecundus. Cur prepofte-|fa&is , quales à) Comicis fere

wg,xnl

ro pudore ductus malo igno-|ufürpantur. Hoc probat exern-

a

rare,quod meum erat fcire,quàm plis Telephi & Pelei.

g a

illud ab aliis difcere , & fateri

Telepbus. Rex Mafiz fuit * qui

i

meam ipnorantiam ?

cüm tranfitum Grzcis 'Trojam

$

Privatis. Nihil altam & he-[petentibus negáffet , ab Achille

ii

roicum fonantibus , fed plebeiis,| valneratus eft, regnóque pulfus,

u.iw

Wa

Gc.

mox tamen veniam à QGrzcis

, gi"jnz k

:Cagna Thyefle. Àreamentum]petens reítitatus , & rubigme,

j

|

chillis hafta. era-

:agicum , qualis eff 'Thyefte|quam: ex IA

2

ferár,

. HORATII FLACCI

?ggz

Matacüfoy

x

rojicit ampullas , & fefquipedalia vetba,

fecvidus

Si curet cor

(pe&antis tetigiffe querelà,

Mercatort

Non fatis eft palchra effe po&mata ; dulcia funto,

Colchu;

Et quocánque volent, animum auditoris aguntoy 7 7

hut faman

Ut ridentibus atrident, íta lentibus adíunt

Humani vultus.

Si vis me flerc, dolendum eft

Scripror,

npipt, i

Primüm ipli tibi : tünc tua. me infortunia ledent

Telephe . vel Peleu : malé fi mandata loquetis ,

]i nget

Triftia mocftum

j Meden

Aut dormitabo, aut tidebo,

Vultum verba decent ; iratum, plena minarum;

Peídus lx

Ludentem, lafciva. : feverum, feria di&u.

Nuris, T

Format enim natura priüs nos intus ad omnam

Fortunarum habiium

*

*

Ài femiy

juvat, aut impellit ad iram; .

|morem ,

Aut ad humum mocrore gravi deducit , & angit : //

üm, àppo

Poft effert animi motus interprete linguà.

Colchus.

Si dicentis erunt fortunis abíona dicta,

ilPontum

Romani tollent equites, peditéíque cachinnum,

&veneni f

&idem Afj

Intererit multum ,. Davüíne loquatur, an heros?

les&mlup

n [

" ferat , fanatus eft. PeleusAchil

lis! — Lefciva. Jocofa ; ludici'a;

Ub g (

ab /Eaco fuo parente o

b Format enim , &c. Oftendit »

pàáter ,

Tes & ld

fratrem in.

terfectum , exulare eft cur verba fint affe&tibus accom-

in Pelopgy

juffus.

modanda : quia , inquit ,. natura

n & i

Abjicit , non uti-

imprimit nobis affe&us fortu-

Projicit.

& re-

Afjris

tur ampullatis

&. fonantibus , nis noftris convenientés ,

Thdi, Q

longis & magi

ificis verbis, &i fpondentes conditioni noftre,

r

vult auditores ad commifera-

;

i

habitui feu. ftatui

nunc juvat

Aj Q

i At fiy

is;nos, i

deft, deleat , letitiam

n

movere.

tionem fuis ver?ibus querul

linfpirat, nunc adiram impellit,

Redämät íe ítatim

rz triftitia quafi abji-

prefogg

Aafunt.

:aut humi p

Y ]h

Q

fimiles

legunt aliqui ; adfleniis, cit: fed qui

alatent illi affectus ;

Qp

fententia eft , nos in aliorum, eos effer

t & quafi foras pro

mit

WQW &

animis fagile motum excitatu-'lingua ,

qua cüm tantüm inter-

k hnglö n

ros, quem ipfi priàs in. nobis;

presfit, debet nihi

l aliud ? nec

effecerimus.

alio modo dicere, quàm quo

LBog

ilois

» (Qr

Telcphe ,

d&c. O a&or, quileft illis : affectibus appofirum

"Teiephum reprzfentas exulem, & conveniens.

Wt*

Davásne. Servas &

Jiquis va:'

&c.

Ut

Mandata. Ympofitos tibi &,fer && perfidus.

Legünt aliqui

;*We;

mandatos ad recitandum verüls.

Divásties

1

Na-

R

DE ARTE POETICA LIBER;

$33

j

Maturüfíne fenex ; an adhuc florente juventá

Fetrvidus

.

"

an fnatrona petens , an fedula nutiix :

TET

Mercatorne vagus, cultórne virentis agelli 1

! zgunto,

Colchus ; an Aílyrius : Thebis nutritus , an Árgis,

ht

Aut famam fequere, aut fibi convenientia finge

m d

Scriptor , honoratum fi foité reponis Achillem : / 2 ?

Jedent

Impiger, iracundus, inexorabilis acer:

qucris.

]ura neget. fibi nata, nihil non.arroget armis.

lum

Sit Medea ferox, invi&táque, flebilis Ino,

nanm;

Perfidus Ixion , lo vaga, triftis O:eítes,

]

»

Itéftt

Nuivix.'Tales vocabantur mu-. . Honnm.mm. Illilfïfem , abom-

lieres fceminis principibus 'ad;nibus celebratum.

F

3*

honorem , confilium, & cufto-,

Reponis. Ab Hom

éro , à

Iiis*-

gang'u:f'

diam , appofitz.

* Qu

e dictum , exhibesiterum , in.

Colchbus: Colchis eft Afiz regio fcenam inducis.

ad Pontum Euxinum, in barbara'

ZAcbillem. Lib. 1.Od. $ /7.9.13.

& veneni ferax. — Affyrii funt In. Lib. 4. Od. 4.

innüm:

eadem Afia ad meridiem, inol-'

hh

jura

» &"c. Affinnetleges nofg

les & voluptatibus dediti. "The- (ibi effe fa&as & impofitas, fed.

baniin ea Graciz parte funt , aliis : fe legibus hominum -

a, ld

1

ubi aér craffior homines tardió- terorum folutum dicat.

iet,

O«»

res & hebetiores facit, Argivi ,|

[

Medea. Od. 3. Epod.

Rs

in Peloponnefo, generofi habe-! — I5o. Cadmifilia, Athamantis

yui, 4

bantur, & ambitiofi,

Aflyrius. Od. 4. lib. 3.

juxor fuit. Athamas in furo-

fod W

jrem actus eüim eam | perfequere-

ais V

J

Jhbebis. Od. 3. Lib. 4. ;

';tux' ac interimere tentaret , fu-

xom 7

o

. Argis. Od. 6. Lib. t.

.giens inó. cum filio Melicerta

P

Ti

- Ant famam ,dec. O feri

ptor!in mare fe przcipitem dedit

»

xdjhl

$ Poéra ! fiquam perfonat

n re- Dea fuübinde maris eft facta ,

i 2

j m

przfentas famá notam, feque-

& Leucorthea vecata

ejüsque

p

re ila, quz vulgó de ipía di- &lius Palam

on appellatus, Ovid.

j

cuntur , illam exhibe talem , |lib.

4. Metaph. noftras ibi

ii

f

;

qualem -«uiffe fama predicat

notas vide.

gt f

»

fi fingis novam perfonam , &

i

1N

Ixion. Uxoris fue patrem per

nj

ignotam, curà, ut quz deilla

fraudem interemit.

jf

fngis, conftent fibi & conve-

1

lo. Inachi primi Arpivorume

u u

niant: ne, verbigratià, primó

regisfilia , quam Jupiter in vac-

barbaram , poftea humanam ex-

cam mutáffe fertur: eadem oeftre

4j V

hibeas : utrumque hoc prace-

ql'l

ab Junone immiffo agitata mul-

j

ptum exemplis farmat,

ta$ Orbis regioneg peràágravit,

j

a&

M

$34

Q. HORATII FLACCI

& audes

L]

&

Mc fich

Si quid inexpertum fcenz commitris ,

lottunam

Peifonam formare novam ; fervetur ad imum

Qualis ab incepto procelferit , & (ibi conftet.

Quid dig

Patturien

Difficilé eft proprié communia diceretique

Reáiüs lliacum carmen deducis in a&tus,

Quanto n

Dic mili.

Quim fi proferres ignota indidtaque primus, / 20

Publica materies privati juris erit , [n

Qulmorg

Non foma

Nec circa vilem patulámque moraberis Orbem:

oplat, w

Nec verbum verbo. curabis reddere fidus

liptaren

Interpres : nec defilles imitator in arótum,

t

Unde pedem proferte pudor vetet , aut operis lex, /

ilim, quer

Atl a

ac tandem in Jpyptum venit , in vili orbe & cyclo, &c. Lam-

ubi culta eft pro Dea.

binus hic argumenta . commu-

tepater

nia dici putat, in medio pofita,

t df

Orefles. Agamemnonis £lius,

Vredi fine

matrem Clytemne(tram: intere-

nondum à quoquam occupata

& tractata, censétque ab Ho-

K ven d

mit, acfuriis agitatus eft.

ite jpfo j

Iuexpertum. Ea vox paffivam

ratio deterreri fcriptorem ; ne

ila tra&et, quia difücilé fieri

tias lm

hic fignificationem habet : inten-

'quari,

tatum ; perfonam novam, à te

propria poffunt : ardaum eftea

ornatede intepro : faciliüs au-

Sriri

primüm inventam.

*t ilo lh

Ad imum. Ufque ad finem

tem eft rractata jam ornatà Và-

riare , ininutare , &c.

Ydum Eu

poématis.

W pec

Iucepro. Initio.

Orlem.Exat apud Gracos iber

Difficile eft, dc.Hortatur po?- |iquidam ,

omnium fabularum

AlPaments

dam , ufque ad Ulyf-:

Ts fmpmf

tas ad trita & nota argumenta fevie

mquan

tra&anda : quiainquit, plus eft'fis r

editum in patriam , com-

r

paucis verbis & fine

tret, À

in iis tra&andis, ditcuitatis & |ple&ens

lorie, quàm vulgà creditur ;

iornatu.

Hunclibrum vocabant

'Hiaru. i

Cyclum , quafi orbem

Tif 1&0]

D

quis ea proprio quodam &c

i Epicum

; qul.

peculiari modo

tractare velit,jfeu circulum Poéticum ;

Atj

by

l ;m

tuque commodiüs feceris ;

*

qui-iomnia contineret argumenta »

in eo

cumque tragoediam medi

t

aris,'ex orbe illo fumenda ; ut

tf

fi tibi

fümas argumenu

E

1

l

m ex|fcripta erant, fed varlis

fictio-

Ws &

utan-

Qüotslim

Homeri Iliade Doti(Inna, quàmjnibus illuftranda, & 1mm

in-|da effe.

.

|

Tiüra jf

fi fingas aliud ignotum &

Necverbum, dec. $i quem:

1:."11-

di&um, id eft, non dicum 5l

-?Ollfis p

nen tractatum ab alüs. Porró taris, v. g: Hom

erum, hon, WU

Afüm &

exic

6

ribes omnia

"i. H

publicum & commune argu- terpretis ritu ,

mentum privari, Juris ac pro- ific , ut verbum Gr

zcum v. g. la-

1

l

tiam (dum

puum efficies, fi non hareas|tine reddes : neque e

.

illum,

&Lfïa

DE ARTE POETICA LIBER.

$35

d :'-*",

Nec fic lacipies ut fcriptor cyclicus olim :

um

Fortunam Priami cantabo, & nobile bellum,

Quid dignum tanto feret hic promiífor hiatu?

(ut,

LÀ

Parturient montes

*

naícetur ridiculus mus,

!

*

:

Quantó redius hic, qui nil molitur inepté!

]'O V

Dic mihi Mufa virum , captz poft tempora Troje,

Qui mores hominum multorum vidit, & urbes.

Non fumum ex fulgore , fed ex fumo dare lucem,

um

Cogitat , ut fpeciofa dehinc miracula promat,

Antiphaten, Scyl'áàmque, & cum Cyclope Charybdin, , :

à

x ln

illum , quem imitaris , veluti

Virusi. Ulyffem.

i, &l

totidem paffibus fequeris) de-

Non fumum; d»*c, Non id agit

ducj re patierisin aliquem angu-

Homerus, ut fplendida exordia

m d

daturus

n me

ftum difficilámque locum , unde

preponat poémati ,

rébredi fine pudore non poffis,

deindefumum , ideft, defcen-

qun d l

i

nec veró debeas , fi legem tibi

furus ad res humiles & viles nar-

à te ipfo impofitam & operis

randas ; fed ex fumo , poft exor-

l p

j (M

totiusfilum inftitutümque iter

dium obfeurum , vulgare medi-

fequaris.

tatur, & grandia & fplendida

Seriptor Cyclicus. Poéta , qui

fubtexit.

Ü i

|

ex illo libro ; quem Epicum

Antipharen. Foit. Antiphates

m Qme

Cyclum appellatum fuiffe dixi-

Leftrigonum Rex , homines vo-

,üc

"

pl

Tpous , poémátis fui fumpferat

rare folitus , quem vix effugit

jj

Ulyfles, przcifis navigii reti-

J ^

argnmentute : vel, circumfora-

Ü

neusícripror, quiincirculis fua

naculis.

Xaue [u

carmina recitaret.

Seyllam. Monftrum ?narinum,

qm

canibus

fuccin&um ,

Phorci

Feret. Afferet , producet.

xelbi*

Hiaru. 'lam magnificis pro-

filia fuiffe fertur , & à Circe, mu-

yn

miffis , exordio tam fplendido.

Mh L

tatà inferiori corporis parte in

Parzurient , djc. Nota ZEfopi

caninos rictus , fonte , quo lavari

oU

Ó

fabula ; mons quafi parturiens

folebat, venenis infe&o.

Cha-

p

" a

horrificos edebat fonitus : ho-

rybdis veró monftrum alterum

mines fereQue expecabant ,

fuitfeu vorago terra in freto Si-

quorsüm evaderent hzc mur-

*

culo é regione Scyllz.

hV

Imura , mus, exiguus

[2

radice

Cyclope. Polyphemo ; ! qui

NG

montis prodiit , & metus , omnis

tres Ulyflis focios devoravit ;

in rifum éft folutus.

& ab eo inebriatue oceoecatüf-

Hic. Homerus.

ueeft : de quo fusé Homerus

Dicguibi. Eft initium Odyt- lib. g. Odyf. Virg. lib. 3. /Eneids

1g.

um

verfu 920.1

Ll4

ANec

jl

. HORATII FLACCI

$36-

Jidert

Nec reditu

m Diomedis ab interitu Meleagri,

fivwat I

Neé geniino bellum Trojanum orditur ab ovo,

Semper, ad eventum feflinat, & in medias res

Colligi

lnberbl

Non fecüs ac notas, auditorem rapit , & , qua

/

Gaidet

Deíperet tra&ata. nitefcere poffe, relinquit,

Cereus i

Aique ita mentitur. , fic veris falía remiícet,

Primo ne medium , medio ne difícrepet imum,

Vtlitm t

Tu, quid ego & populus mecum defideret , audl,

Sibinis,

Cowerfs

Si plauforis eges aulza manentis , & uíque

Sefluri, donec cántor, vos plaudite, dicat:

Qutit o

/Etatis cujufque notandi fua tibi mores,

Commitil

Mu fen

Mobilibüfque decor naturis dandus , & annis. --

uarit, |

Nec veditum, i?c.Non accerfit

filetea , qui poliri & ornari non

t qux

-

long? poématis exordium , ut

poffunt.

Diltor,

ille Poéta, qui narraturus Dio-

Meuzitur. Ingeniosö fingit.$

medis reditum in patriam , inci-

Si plauforis,i'c. Si expetis fpe-

Dificil.

* puero

pit ab Meleagri interitu , qui

&atorem , qui plaufu tuam fabu-

frater fuit Tydei, ex quo Dio-

lam, ideft, tragoediam vel Co-

Mul

medes natus. Virg.lib. 9. verfu

meediam approbet ; qui maneat,

Redden

240.

Meleagri necem illatam|id eft, expectet au

]&a , id eft

At

ipfi

a matre Altliea vide apud |donec aulea five periftromata ;

umi Pm

OQvid. Met. lib. 6.

quibus orna

ri fcena folet ; -tol-

tem pot

lantur eá finitá ; qui eà ufque

Nec gemino, d?'c. Fingunt Poé-

Of

te Clytemneftram. & Helenam,

fedeat, non anté exfurgat ; abeát-

$.

uàm aliquis actor feu pra-

Cruiby

quz caufafuit belli Trojani , na-|que . q

co dimittens ,

tos fuiffe ex ovo uno.

fpne&atores eos

Aumpi,

Ad eventum. Ad rerum finem :j folemni

voce ac formulà com-

bis m

Plaudite.

Uno ver-

properat ad exitum , itaut , cümijpellet

für qyr

inchoat , prop? abeffe illum|bo ,

fi placere fabulam tuam

a

optas , dilige

ns eíto in notan-

Crg

à fine putes. Incipit extrema nar-

rare, vel media , quafi auditor

dis & exprimendis moribus ;

(

jam nóffetea, quz antecefsre. unicuique arati

convenientibus:

liil

hominum ,Jm-

Sic Virgilius Homerum jmita-

dta ut naturis

lk

turus ab ultimo anno , quo geniis & m

oribus , qui cum

Hä üm

s variosinLi- etate mutantur ,.&

mobilgs

JEneas poft errore

$u)

byam tempeftate delatus eft , in-!funt

, detur)fuus decor » !

P r

& occafionem dat /Enez|eft , decorus

; & aptus/fenno ,

Cüllv(

€ipit;

ft

'ud

narrandi, quz paffus fuerit to-| indoles ,

lia idonea tribuaü-

$,

tis fex ante annis.

tur.

rug;

Aulea.

ib. 2.

j

Relinqui. Omittit penitüs ac

V.id. Epiüü—

Red-

DE ARTE POETICA LIBER.

$37

ipl

Reddete qui voces jam ícit puer, & pede certo

0V0,

Signat humum , geftit paribus colludere, & iram

I6

Colligit , ae ponít temeré, & mutatar in horas, /; :

Imberbis juvenis tandem cuftode remoro*

d

D

L

Gaudet equís, canibüíque, & aprici gramine campl:

i

Cereus in vitium flecti, monitoribus afper,

Qu

Utilium tardus provifor , prodigus aiis,

^, Al

Sublimis, cupidüfque, & amara relinquete pernix.

à

]

Converüis ftudiis, ztas; animüque virilis

*

Quarit opes & amicitias

*

infervit honorl ;

i

Commifile cavet ; quod mox matare laborer,

i «

Mulia fenem circumveniunt incommoda : vel quàd

Quzrit, & invends mifer abRinet, ac timet uti, / *

ao

Vel quod res omnes timidé, gelidéque miniftrat

Dilator, fpe longus, iaéts;"avidófque futuri :

'eni

5

Difficilis , querulus , laudator temporis acti

v Oiel

i t

Se puero : ceníor caftigatórque minorum:

Multa ferunt anni venientes commoda fecum, / .*

[«

a, 0^

il

Reddeve , dc. Puer , qui jam|ris, occupationibus , confiliis,

qies

articulat? loquitur , ac fira

Caver. "Timet, fugit : cavet,

bumi ponere veftigia per xta- ne quid faciat, cujus poenitere

n

tem poteft.

ena 1

'pollit, quod. infectum & muta-

E

Cuflode. Moderatore, pzda- tum velit.

gOgO.

Querir. Sabaudi opes.

gt i

En

fayP

Cauibus. Venatione.

Miuiflvaz. Admiuiftrat , gerit,

g L

Campi. Incampo Martio fub|

Spelengus. Suas fpes , inlon-

i

-

urbis mznia juvenes exerceban-'gum ducens , raró delperans.

"

tur curíu , faltu, difco. Od. 7. Nemo eft iamíenex, inquit Ci-

lib. r,

jm

"|eero ; quinon putet fe annum

n

Cereus. Fácilis , mollis inftar adhuc poffe vivere.

cera.

Wj ulüiï'mþ. |

Se puero. ''emporis priftini,

d

Uriliwm , €c. 'Tardéprovi- quod a&um eft , ac prateritum,

Y

if

dens & comparans ea,, quzuti- quod fluxit, cüm effet ipfe puer.

lia fint ipfi futura.

Miuorum. Juniorum , quimi-

Sublimis.Elatus ,arrogans.' :norem fuá ztatem habent.

Pernix. Celer.

"

Anai venieutas. Crefcentes ,

0

Converfis. Moutatis , diifimili- juveniles : anni venire & accref-

u

bus.

cere dicuntur ufque ad annum

$tudiis. Propenfionibus, cu- 5o. inde abire ac reeedere : ju-

i

Lls

veneás

M

$39

Q. HORA&'H FLACCI

P

Multa recidentes adimunt

.

ne forié feniles ;

liciderit

Mandentur juveni partes, pueróque viriles, '

A&ors ;

Semper in adjunctis zvóque morabimur aptis,

Defendat

Au: agitur res in fcenis, aut a&a refertur.

Quod n

Segnius irrltant animos demiffa per aurem, /?:

llle boni

Quàm quz funt oculis fubje&a fidelibus , & qua

B regi

ipfe Gbi tradit fpe&ator,.Bon tamen intüs

*

Ile dpe

D

multaque tolles.

Digna geri promes in fcenam

Jllm -

Ex oculis, quz mox narret facundia prafens,

ll tegat

Nec pueros coram populo Medea trucidet :

Uedet

Aut humana palàm cequat exta nefarius Atreus ?

Tj qcn

Aut in avem Progne vertatur, Cadmus in anguem,

&il f

Quodcámque oftendis mihi fic, incredulus odi.

Neve minor, neu fit quinto produ&ior aétu

*

quadio d

siplicari

Fabula, quz pofci vult, & fpectata reponi.

Nec Deus intetfit, nifi dignus vindice nodus

; inter

05 &tted

ventus v.g:memoriam, vireä,&c Sibi rradiz, Videndo ; nonae-

fetituram (

Rtütem, (

affert, quas fenectus adimit.

cipit ab aliis, audiendo.

Q

Pavies. Perfona, mores.

Puero:. Medea filios duos ;

Qu

Adjundlis. Vicinis , appofitis. |quosex Jafone fufceperat,coram

loquiny

Auz agizur , d'c. Aliqus res & |ipfo interfecit. . Vide Senec. in

a&iones in theatro exhibentur |Med. lib. Epod. Od. 3.

Adori;

1 &Pmesz,

& aguntur,aliquz narrantur tan-

Exta. Vifcera, Vide verf. 91-

tüm geftz ab aliis, extra fcenam.

faprà, & Od. 14. lib. 1.

Ottines

! Xis lone

Plus movent illz; que videntur,| /-Progue. Que càm Ityn filium

V ww

fegniüs, que audiuntur

; non|Tereo marito fuo, à quo aiie-

^

e

fororem fuam Phi-

Gnit, q

1amen exhibendz funt a&iones|&am injuri

poftgn

quzdam terre atque immanes:|lomelam cognoverat ; comeden-

ADatmm

]

funt enim ille digniores , quz|dum appofuiffet , in hirundinem

Ü

Al

intüs, domi , clàm & poft fce-|eft mutata. Od. 11. lib. 4-

namgerantur. Erunt igitur ab

Cadmus. Senio confe&us in

Jlfdo, Y

Qu imä

aliquo a&ore inipfo cheatro di-|draconem inutatus eft. Ovid. 3.

Wt

ferté & ornaté narrandz.

Metam.

Scenis.Theatra feuillorum or-| Repoui.Iiterüm exhiberi, quam-

AQm.

hl b&ban

fhiamenta his temporibus fiebant!vis jam fpectata fuerit.

exarborum ramis , quod ifta vox

Interfit. Yn fcenam inducatur

Yocamy

Wi j

füena fonat : deinde ex aulzeis & |& per machinam aliquam Ó coe-

H

tabulis confecta funt , denique |lo defcendat.

l

tlp,

V

exinarmore, &c.

'Nifi occufrät ali-

1 '*l*"h I]'e

1

Nif, ée.

qua

DE ARTE.POETICA LIBER.

$33

ïl?: j

Inciderit : nec quarta loqui perfona laboret.

ei,

A&orls pattes chorus, officiámque virile

Defendat : neu quid medios intercinít a&tus,

Pzis.

À

Quod non propofito conducat & hareat apt&, !^

b

U

Hlle bonis faveátque, & conflietur amicis,

&qi

Ec regat lratos , & amet peccare timentes.

]

llle dapes laudet menía brevis : ille (alubrem-

oles

*

n

Juftitiam

legefque , & apertis otia portis:

hf

Ille tegat commiffa, Deó(que precetur & oret; 770

4

/

Ut redeat miferis, abeat fortuna fuperbis.

[eU$ j

Tibia non ut nunc , orichalco vin&a , tubeque

angucm.

4mula, fed tcnuis'ümpl?xque foramine pauco

i 0&*

u

qua actio difficilis , quz folvi G — Bonisfavear. Laudet homíines

1

explicari'non poflit , quin vin- probos.'

dex , interpres & quafi fervator|

[

Cenfiliezur. Det confilium.

Deus accedat : qui fabulam quafii

Peccarve , d??c.. Viros innocene

hoj O* |

perituram fervet , vindicet in li-,tes, à peccato abhorrentes.

bertatem, & 110330 & vinculo fo-

Brevis , Frugalis & parce.

endo.

luto.

fs d

Oria. tubaudi amet , laudetz

uarta. "Tres tantàm perfong|pacem commendet, quz

fecuros

r

loquantur in (ingulis fcenis.

patentibus urbium portis cives

ii

AGoris , d2*c. Chorus locum]przftat.

H

& partes unius actoris tueatur &

eí d

Tegat. Ne prodat , ne aperiat

d

obtineat , bir inftar perfonz gra-arcana fibi credita.

30

vis, honeftz. virilis & corda-

i

Fortuna, Felix nemp? & fe-

)

t? , neque inter a&us aliquid!cunda.

i qqo 1

Hy

Tybia, d*c.Nonolim erattibia,

canat, quod.toti fabule non ap-|

pofirum fit , quod alienum ftjuteft nunc, vin&a & ornata cir-

3[,[01'[15*-

1]

ab argumento.

culis quibufdam ex : orichalco

Chorus. Erat hominum moul-|fa&is, noneratingens & tube

h

q

titüdo, virorum ac mulierum, |par, fed cenuis erat ac ejafmodi,

&

n

quxe intererat fcenz ,

C

in actio- |ut afpirare , feu canere & juvare

409

nem'tragicam fe interponebat.|chorum poffet , audirique per

]

Locum enim, ubi tragoedia ex- | fedilia ;in quibus erant fpectato-

g

hibebatur , quam vulgó fcenam yves non.: nimis fpiffi & frequen-

ïiäeïh

vocamus , ftatuebant ieré Poétz tes ,átque adeó numerari faciles.

Jf

Orichbalco. Orichalcum eft eris

Graciin aliqua platea , feu vefti-

