
agitantur.

Eft autem Olympia

$Regibus ,. qui Reges Etrufco-

Grecie civitas , quam Piífam

rum numerasintuis majoribus.

quoque vocatam fuiffe aliqui

Eft autem. bic erdo profapie :

tradunt.

In vicinis huic urbi

pater, avus , proavus , atavus,

caipis , propé Alpheum flu-

gbavus,&c. Moeecenatem porró

vium ,

certamina. curulia in-

credibili

tonus. Gracie

con-

prognatum & Repibus fuiffe do-

cet etiam Propertiuslib. 3. Mc-

curfu celebrabantur, quinto quo-

:

"

cenas Eques Etrufco de fauguine

que anno 1

neunte, feu poft an-

Regum.

Neque apparet , quare

nos quatuor exactos.

Curriculo.Curriculumtaccipe,

vox Reeis hoc inloco propri:

A

accipienda non fit,

vel pro exiguo curru ;

&

-

; veloci,

Suunyquos, éc. Reperias qüof -

velpro ipfo fpatio, inquo cur-

dam, quos'delec"tat , eXcitare

rüs incitatur.

Meta-

v

Ó

Q. HORGH- FLACCI

21('ioilegi£fc juvat ,

metaque fervidis

(ndeit

Evítata rotis, palmáque nobilis

Mgtos, |

'Terrarum dominos evehit ad Deos,

Nunqua

Hunc , fi mobilium turba Quiritium,

Mytotn

Certat tergeminis tollere honoribus 5

Tudant

Illum , & proprio condidit horreo

Mitcan

Tacit

Qgicquidldc Lybicis verritur areis,

"H

Metaque, d. Feliciffimi predi-

ab inftituto vitz genere, nimi-

,

santur ab hominibus, & Diis ter-

rüm ab honoribus ambiendis , ab

il

r doininis fimillimi putantur ;

colendis agris, dimovere poteris,

Nc p

qui rotis, fummàá velocitate inci-

eisqQue perfuadere, utnauticam

tatis potuerunt ita circumfle&te-

artem plenam periculi&pravoris

IUTTES

re metam, ut ad eam non im-

exerceant, ac navi fe committane

T a.

]

pingerent , allideréntque cur-

inmari Myrtoo ; quamvis hanc

DUSIES

illis conditionem offeras, ut opes

t Vi

rum ; & palmam nobilem ita

retulerunt.

Artalicis fimiles poffüideant 5

nyies

Evitata,dec.In extremo ftadio

quamvis opes Regis Attali ipfis

Sural

fiveloco, ubi currus agitabantur;

promfttas.

üumen

erant quidam metz, feu lapidez

uivitium, Romani dicti funt

tht

columellz in acumen definentes,

Quiriles à Curibus, primaria

läefa-æ i

ad quas cüm aurigz veniffent ,

urbe Sabinorum , Sabinis in par-

Votyt,

debebant circa illas carrum fle-

Aitjj

tem regni , & urbis vocatis. Li-

&ere, &in eundem, unde currére

vius lib. t.

*Ipamj

cceperant, locum reverti.

Tergeminis.Tergeminus i dem

RE

Tt,

Rotis fervidis.Rotz prz celeri-

eft actriplex : ita Geryon;cui tria

dicuntur fuiffe corpora, tergemi-

tate f:epé ignem concipiunt.

j Tl

Evebit, ?c. Dicuntur ad Deos

nus à Virgilio vocatur. Triplices

"ls

autem honores vel funt honores

A

evehi, Coelum tangere , in Coelo

09

effe, quibus aliquid bené , ac fe*imaximi , (numerus enim terna-

r

^hNIme

liciter evenit, qui honorem exi-

rius perfectionem rei alicujus

h

) OW

mium aliquem confequuntur.

fxp? fipnificat) vel ter repetiti ,

At (

Hunc fo, dc. Si unus quifpiam

veltres maximé infignes, nem-

Fïtmä

à populo Rom. qui levis.eft ac

piJEdilitasmajor , Pratura, &&

W

l'toïv

?.I

i

parüm in fuo favore conftans: ,

Confulatus.

li

1

maximis honoribus certatim or-

Libycis. África di&a quoque eft

f

natur, & fupra citeros cives at-

Libya: frumenti ferax erat. Area

Qu

ls

tollitur : fialius aliquis frumen-

eftlocus, ubiteritur & verritur

Wt

A

ta totius pene Afrce in fuisifrümentum.

Eft autem hyper-

As

il

X

ipfius horreis condidit, dumibi[bole, cümilleagricola dicitur ,

I

Tl jitn

relictosà patreagros colere gau-t quidquid eft in Africa frumenti

b ti

lt : neutzuim illorum unquam .'fqis unius horreis condere.

Ti

D

a2-

* n

ODARUM LIBER. f.

Gaudetttem pSrios findere facculo

Agros , Attalicis conditionibus

Nunquam dimoveas, ut trabe Cypria

Myrtoum pavidus nauta fécet marei-

'Lü&antém [cattis luctibus Africum -

Meétcator mecmiens , otlum , & oppildi,

Leudat türa fui : mox reficit rates

ugaífas, indacilis pauperiem pati.

yt, Df

qui nec veteris pocula Maffici,

biendi

erepot

NFc partem folido demere de die

hat

&pravrt

Gaudestem. Refer hoc partici-

refarcirque , ut iteruä fe imar£

committat: adeó abftinere à mer-

omrittu

pium ad, z8l fr, de*c.hoc fenfu :

umv bt

illum, id eft, aiquem alium gau-

catura nequit.

yas, ULOf

dentem vitá rufticá , nunquam

Icariist. Mare Icarium eft pars

dimoveas, &c.

ofidett 5

Jgzi: in quam lcarus Dzdali

Arg i

Sarculo.Sarculum eft rufticum

filius : folutis àfole pennis, de-

cidiffe fertur.

.inftrumemum,genus ráftri, quo

(dicr

fegetes novella purgantur,atque

Africum. Vehementior rft, ac

j pimand

heroz inutiles fcalpendo eli-|procellofus ventus flans ab Afri-

duntur.

msinpl

ca, & occafu hyberno.

Airalicis. Attalus fuit Rex! Indaeciispari.Grzca eft phrafisz

us 1

Pergami in Áfia, ditiffimus, itaj qui nullis periculis ac tempefta-

ut ejusopes in proverbium abie-

fnusifem

;tibus doceri poteft, ur patiatur

rint.

paupertatem , &careat luoro ,

yyauttd

Trabe Cypria. Navi é trabibus, quod navigatione, licét pericu-

j

Aninfula Cypro fectis, facta.

T

1osà, colligit.

Myrtoum. Eft pars &igzima-

Eft qui,de'c. Alius genio & vo-

;1th€;:€-ï€ï

feni«

ris : nomen ei factum., vel à Myr-| luptatibus indulget, nec fpernit,

1 d

too ; Oenomani. Kegis Arcadiz| hoc eft , libegter porat vinum ge-

e

Hl r

auripa, quemille in hoc mare| nerofam, quale Mafficum eft;ne-

, Tefl-

przopitem dejecit, velàmulie- Que fperbit, hoc eft, nonrecufat,

re quadam Myrtone.

[partem aliquam de folido, id eft,

g

st

eor

Luiaeten, &c. At Mercator,. int

COX

o

0 die refecare, quam feili-

IIIO

yit d

(]D.i tiimet ventum Africum cumicet QPU.HS tribuat ; hunc humi

fiuctibus Icarii maris veluti cer-iftratus fub aliqua viridi arbufcu-

j A

vurritt

tantem , eosque hüc illàc impel-|a, nunc ad fontem facrum leni

p

lantem , laudat ille quidem rufti- murmure aquas fundentem.

diott »

cam vitam , & urbanam , ut otio-

Maffiti. Mafficus mons eftin

;unent

fam ac tutam , idem tamen, quia| Campania Itala;ubi vites optima

paupertatem pati non poteft, na-

Solido,de:c.Non particulam tan-

5 GM'. K

tüm diei carpere ; üt czter] : nam

ves. naufragio laceratas refxcit,l

2

Re-

-

4

QO. HORATII FLACCI ..

Spersit, nunc viridi membra fuüb arbidto

litpe o

Leboum

Stratus , nunc ad aquz lene caput facire.

Multos caftra juvant, & lítuo tube

Q

Permiftus fonitus, belláque matribus

qulimiï E

Deteftata,

Manet füb jove frigido

m

Venator , tenerg conjugis immemot 5;

ld.

Seiu vifa-elf catulis €erva fidelibus.

cfahm [

)

$eu rupit teretes Marfas aper plagas.

yetet;

«Me do"&gr/um hedéiz premia frontiüm;

Diis mifcétit Superis ; me gelidum nemus

L

A

Nympharümque leves cum Satyris. chori,

W

(

Secernunt populo ; fi neque tibias,

Th

Romani cibum : feré non fume-| plagas & retia inciderit, $ qui-

bant nififub vefperam ; fed bc-|bus ruptisfe extricaverit.

Teretes.. Retia fiunt & funicu-

naum partem de folido, &medio|

t

die capere , & diem frangere in-|lis rotundis.

$

DN

tegrum quafiduas in partes, ita

Marfus.Marfi populi funt Ita-

AT

ii

ut una detur negotis , altera|lie: Marfus aper ponitur pro

'compotationi,

quolibet apro ; fort& quia in ea

Menbra flyarus. Phrafis Gre- regione frequentiores erant.

-

ca: habens membra ftrata.

Me, d?'c. Ego mihi videor effe

Qu

Arbuto. Arburus eft quedam| ipfis Superis zqua

lis, hoc eít,

arbufcula , citro fimilis.

Á

lt

beatiffimus , fi poffum habere

Capst. Àquz caput & origo 'frontem hederá redimitam;quod

eftipfefons : facri autem erant|premium eft docorum Poéta-

fentes apud antiquos ; & Numen|rum. Hederá autem. coronaban-

Fxm fa[

aliquod iis inefle putabatur.

türPoéte : quiaerant intutela

|

(in

d

AMulres, d. Multis bellum|Bacchi , cui facra hedera.

Un

&

placet,

Sazyri.Satyri funt agrefïesDii,

Liuo.Lituus eft buccina lon-

caprinis pedibus, protervi, ae

Tt

gior& incurva , fonurm acutio-

faltationi chorífque dediti. Cho-

Ttuis

rem edens.

rus autem eft capentium ,. & fal-

[

At

tantium multitudo.

Deteflata. Ea vox patiendi

fignificationem hic habet. — Ma-

Secernutitz.. Separant à plebe ;

. Jug,

tres autem bella execrantur, quia

füpra vülgus profanum me at-

Vg p

orbantur filiis.

tollunt

,

H

reliquis hominibus

l 1l

Sub jove.Sub a&re frigido, fub praftantiorem faciunt , & ex-

:nibu

dio

Jupiterapud Poeras fumi- celfiorem,

l

as

tur pro Coelo; àére , & vento.

|- Si neque,de'c.Si quidem Enterpe

Tüadin

Seu vifa, doc.Sive canes fideles libenter patiatur me tibiis , qua-

dó eas

E

L

viderint cervam ; feu aper in tüm eft þlvei1t1*ix? uti ; mo

-

"ïläm.

mihi

p

ODARUM LIB. I

Euterpe cohibet , nec Polyhymnia -

Lesboum refugit tendere barbiton, *

Quàd fi me lyricis vatibus inferes,

Sublimi ferlam fidera vertice.

mihi non Plohlde?t modó Po-|fea barbitus ,

yre quoädam

lxhsmma Kupa etiam é Mufs, genuc

odarum & hymnorum auctor)

Infefes. Adnumeres, afï'cubäs.

non vetet, me barbiti filia con-

Sablimi , d?'v. Erofimilis $u-

tendere, eáque pulfare : id eft, peus ; beatifümum effe mear-

fimihi favecmt Mufz.

bitrabor.

Porró corflat, iftam

Ewierpe. Mufz novem vulgó|Oden fcripram non fulfï'e, nifi

recenfentur :

Callior& ; Clio ,|poft-alias multas. , quibus id.

Erato , l'haha ; Melpomene , ]EUU erat affecutus Horatius; ut

Terpfichore , Euterpe

; Poly-jinter lyricos vares numerari jure.

erit.

qu

hymnia,-& Urania.

poiïlt

TIL,

fuit autem pofita primo

Leshóum.Lesbos eft infala ma-|omnium loco ; quia dedicatie

uä Türit

ris /Eomi, ex qua oriundi Al- quædam videtür effe , quá fuos

ceus, &Sapho, ipgfies lyrico|carminum libros Macenati ef-

yi f

sarmine.

kft autem baxbwto:, fert.»

onitur pn

qma ud

ODE Il

; smnf

BU

Clades , quibus.. Romanos vexárunt. Superi , ob mecem . Cá»

fgc ]l

Jaris :

Odlavius unusef! , qui jacentem. Remp, eri-

w]]* habv"

Itamyque

gere. po[[iz.

n PM

AOIOM

Am fads tertis nivis, atdue dirz

t "lyme,a

J

Grandinis miíit Pater , & rubente

d 1[-

Dextera facras jaculatus arces,

DA

Terruit Urbcm

j (

Terruit gentes, grave fie rediret

NT

Szculum Pyrrhz , nova montha quc&æ,

l

Pater. Jupiter, hominum De

'Iermzt «ente, , d?c. Fecit, üt

pie

je df

Wmque Pater à Poétis vocatus

gentes mnexcm, ne rediret di-

Rubente dextera. Rubentibus

mmle

luvium ; quo tempore B*vnha,

&e

fulminibus armata

Deücalionisuxor, cenquefta eft

Sacrasarces, . "'empla, facra-

de prodm Ds, & mowf*ms anteà

rum zdium culmina.

inauditis, qui tum contin

cebánt

Tuerj*

1

ibus &

, q

gaculatus. Cenjecte. fulmine

V. qm,d pifc Bbhl mont

demelitus.

funamis arboribus d. ege«x.ent, &

jd0e5 *

Pro-

E

A 3

6

Q. HORATII FLACCI

Vso

Omne Cün Proteus pecus egit altos

Vifere montes :

|Midit, d

(Qw g

Pifcium & fumma genus hzfit ulmo;

hudiet j

Nota qu« .fedes fuerat coluttbis ;

hU

Ec fupsije&o pavida natarunt

Qu n

4Equore damz. ;

Vidimus llavum lemm

rctortls

Inyei i

Littore Etrufco violenter undxs,

igits l

Cut

Ite deje&tum monumenta Regis,

Ci dl

Templáque Veftz.

pler ?

Ilie dum fe nimium. qucrcntï

E

Nb cux

ja&at ultorem , vagus & fniftra

Ài

Labitur ripa Jove non probante,

. Tl

1

Proteus.MarinusDeus Neptuni Regis fecundi. Ácron exponit,

[l

filius; &m beliuas marinas ; quas domum , in qua olim Nuima

DN

Phocas Poéte vocant, pdfut.

,Pompilius babitabat , quz Regia

—svocabatur.

xtriy,

Egiz vifere, &2*c. Grzcalocutio

ideft,

duxit ad vifendos montes. f

Veftz. Vefta Deaigni przfide-

Jüfl Y

4(1"'1

Norae,éc. Qua in fed: e,qv:bus in:bas ;

perpetuus in ejus templo

Taïut m

«lmis norant, folebant ; priüs co- imvw;atm , Galebaturà V efta-

lumbz confidere. Videtur autem ;libus Virginibus.

&V

llie. Komuli mater, eadem

loqui de columbis fylveftribus,

hii [in D

h ea quoïue & Sylvia nuncupa-

UCC Q[;

quas vulgó palumbes vocamus. H

(ür

TT

Smperj

ect

ol

0. Super terras effufo ;

. Tibe

oris uxor fuiffe dicitur,

usíu

us 1j

P

VA

inlall' "Tiberi, Amulii 130. ffu füb-

Perl

velipfis n-t..nflb

,ujecio

Flewtmn. T ?ropter arenas türbi-

merfa'eft; alii proje&am in Anie-

D

navil

das, quas volvebat.

em volant. Áb ea Julius Czfar

IV

Retortis, d??c. Undas fuas retor-

duxit OU(*IHCIH , unus fcilicet

quentem ab Etrufco

hr

LU

tore,

feu

öixomv me**oubhs. Haneigitur

P

P

A

AT

n

mari 'Tyrrheno ,in quod define-

it Horatius graviter qndhm

bat, & ea

sre5infuum fon*eïn,

el1

2l

('ede Cafaris nece apud "Tibe-

Romam Vorsv*s, adverfo ffumine

rnn igvm maritum , ovu l plO-

miferat fe lDleb 111:.0['8!'1 xOle,

Cf

referentem,ut Romam de,kcmt,

:

aucus& intumefcer

18 115

1S u

UI& tum

Urbánque deftrucurum.

Ut

reflitentibus. Roma quatuor ad-

Vagus. Errans extra alveum,

I"bpo;

snodüm leucis diftat ab

Szlulh a. Exitiali, pernitiofa,

I«

jrrhe-

mo littore.

i pr optu undas extra ripam effu-

Oïlh

Ire dejettum. Dejedium, afthic fas. Adde , quód rom -:uber- cur-

A

rent

1er

ler,

atadfiniftram , ad« e5que

m

in fupino, us, ?re /ufum.

Monugienta. Regis. Sepulehrum | ab ea parte plus damni fecit.

Mi

Numz Pompllu Lomanomm

INon probauze.V olenteRomam

At

plecus

——

ODARUM LIBER, X

Uxorius amnis,

Aüdiet, cives acuiffe ferrum,

Quo graves Perfa^meliüs perirent;

Audiet pugnas, vitio parentum

Rara juventus, x

Quem vocet Divum populus ruentis

Imperí rebus ? Prece qua fatigent

Virgines fan&z minüs audientem

Carmina Veftam ?

Cui dabit partes (celus expiandi

Jupiter ? Tandem venias precamut,

Nube candentes humeros ami&us,

Augur Apollo:

plecti, non perire , & fcelus hoc

cerdotem , indipna peremptum

eypont

] Numà

ab Augufto tandem expiari: vel,

nece Cafarem Veft facerdotem

fuiffe auctor eft Ovid. 3. Faft.

ye N

non probante templa everti.

ÜUxorius. Uxori nimiüm ob-

Cui dabit, c*c. Cuinam Jupiter

yrajice

fequens.

dabit munus , & provinciam ex-

)u

Audier , é&"c. Javentus olim

piandi fcelus à Romanis füféc-

U

nafeitura; & rarior propter bella

ptum in Czfaris nece ? Expiare

civilia patrum fcelere fufcepta ;

autem fcelus , eft delere illud,

al

ii

in quibus multi viri perierant ,

ac purgare : porró expiavit ne-

audiet Romanos acutffe , & in fe

cem Cafaris Octavius , inter-

ucupe

convertiffe arma , quz meliüs ab| fe&is ejus percufforibus, &c.

iisin Perfas fuiffent verfa.

Bel-

Caudenres , d9c., Nube te&os

lum civile defcribit, quafi przci-| habens humeros candidos.

Lo-

lat

puam poenam , quz ob Cefarem|cutio Graca; ut, pulcher. vul-

interfe&tum — divinitüs impofitalsg , id eft, fecuudm vultum.

1tu

fuerit, & ingeniosé O&avio adu |Peos porró aliquá nube .obvo-

Jatur,qui Czfaris nepos &hzres.|lutos Poétz folent exhibere,cürm

uv

Graves. Bellicofi, infenfi Ro-iin terras labuntur.

ju

manis » Qquos ante annos PE!HCQS,'

H

Angur. Qui auguriis ; & divi-

Craffo czfo , deleverant , ann.

ationibus prxfides.... Augures

j ofb [

U. C. 7or.Porró Perfas pro Par-

4

|

proprié ex avium cantu, inter-

this ponit, qui Perfarum. vetus

eutri

jdum etiam & paftu & volata fa-

f

regnum tunc obtinebant.

tura predicebant , ac volunta-

Quem,-dc. Quem $ Superis

tem Deorum fcrutabantur.Apol-

m

r cur

populusimplorabit, ad fulcien-

linem primoloco implorat ; quia

dam Rempublieam ruentem ?

JEnez,ac'Trejanis, eorümque

exne

Minüs audieutem. Quia dole-|nepetibus Romanis , amicior fe-

yrant

bat Julium Czíarem , faum fa-

rebatur, MHucadde, quód Aw-

!

A 4

gaftas

JU)

As

3

Q. HORATII FLACCI

Sive tü mavis Erycina ridens,

Levus lt

Quam jocus circumvolat, & Cupidos

Nve tX

Sive negle&um genus ; & nepotes

Oqo

Á

Tola : |

Réfpicis aa&or,

p LUW

Hic omet

Heu ! nimis longo fatiate ludo. ;

Yen f

Quem juvat clamor, galezque laves

T

Acer & Mauri peditis cruentum

Vultus in hoftem,

ili g

Sive mutata juvenem figura ,

Ales in terris imitarís almz

lr

Filius Majz, patiens vocari

Caaris ultor,

Serus in Callum redeas , diüque

N

guftus Apollinis filius effe jacta- bus contra ]ugurtharh ; & Jo-

a

baim. &c. perfp

eC

AC

ta

fuerat.

]

batur. 5Suet. c. 94. Oct.

Kï

Erycina. Venus, fic dicta ab

Siveanutata , d9c. Sivetu, Ó

.

!

Érice monte Siciliz, ubl prz-|Mercuri

qui Maje Filius es;

cipu& colebarur. Fam invocatjexutà Dei figurá, quam in Olym-

ut matrem /Enez , à quo Julio-|pogeris , imirans inter

ris juve-

xum familia.

nem O&

um , hoc eff, ejus

Tun

YU

n

Sive nqg'lafium, d?c. Seu tu jhumanam

»)

ninduis, & fub

O Mars ! auctor & parens Roma- |ejus vultu nobis appares.

f

o

morum , quia pater es Romuli,

Ales. Alatus. Dantur alz five

Tétendi

unde illiorü fünt, refpicis, & cu-]ralaria Mercurio , quia Deorum

rasgenrem tuam, quam videris

nuncius eft;ac interpres. Favebat

|

neglexiffe, quippequitam diu-

ille quoque Romanis , ut olim

turno béllo civili eam vexáfli ,|'T'rojanis, &idoneus Horatio vi-

ut cruento ifto ludo poffis effe|fus eft , qui Augufti vultum in-

TY

jam fatiatus.

dueret, ob excellens ingenium

[

Quem juvat, dec. Qu

i delecta- ejufdem Augufti bonis artibus

ris clamoribus beilicis, &c.

excultum ; quarum przfes Mer-

Leves. Politz, teríz.

!curius eft

Acer, d?'c. Et qui gaudes vide-

Patiens. Volens, probans De-

Ye Maurum peditem truci vultu deratoperam Octavius, ut lex

PT

irruentem in hoftegi cruenrom, ferretur de Cefaris nece vindi-

Y

1]

Mauri funt Africe populi circalcanda ; eámque in fe provinciam

ä

lii ye

montem Atlanrein : éorum reg1o przcipué fufceperat , ab €o vide-

ledy

Mauritania

dicitur

Hifpanis|licer in familam , & nomen

t qo

eppofita. De Mauris autem hoc |adoptatus.

lïfialin'

Redea«. Mercurium . alloqui-

in locoprecipuà menimit , quo- |

ite, (

rum fortitudo in bellis recehti- cur

fub

1

; queme Coelo dglapfum

ÀÁu-

M

n

ODARUM LIB. 1.

Lztus interfis populo Quirini ;

Neve te noftris vitiis iniquum

^m

Ocyor aura

.

"Tollat

.

hic magnos poriüs trlumphos,

$

*

Hic ames dici Pater, atque Princeps

Neu finss Medos equitate inultos

Te duce, Catar.

Augufti apparere vultu fingit

Tuultos. Parthos intelfipit,quí,

üt diximus , Craffum , & Roma-

ingeniosb, & more Poético.

Tuzerfis.Diu verfetisin populo

nos paucis ante annis magná

Romano. . Quirinus nomen eft

pugná deleverant. Medi autem

Romuli.

vocantur , quia hac regio pri-

Iuiquym. Inimicum , 2gré no-

mim àMedis, deinde à Perfis,

ftra vitia ferentem.

poftremo ab ipfis Parthís occu-

Ocyor. aura. Ne citiüs avoles 5

pata fuit.

, &f

ne te repentinus aliquis turbo

Equitare. Parthi maximé ex

€ terris. i

JiXZ

AC

cclum revehat.

yvetu,

equis pugnabant.

Hic magnos, g. Àma potiüs

Te duce. 'T'e Renipub. admini-

ftrante.

hietriumphare, quàm in C«lo

Ex illis facilé poteft in-

feriàri.

telliei, quo anno. fcripta fuerit

Pazer.Auguftus pofteà Senatus

hzcOde : nimirüim pauló poft

1

I

a

Confulto Pater Patrie ap

Eu

»ella- i pugna

d

m Philippenfem, in qua,

tuseft, Invitat ipitur eum vates | cafist

ruro,& Caffio,rerum fum-

2J]

ale

It

n

adnomen hoc. dulciffimum pro- | mao

avium fpe&are videbatur,

merendum.

p

j

! Confule Indicem 11. .Odarqm.

R

- 0JIli

0

i

( DESJSZE

g

lm

11

Opw Vivgilio Atbenas. maviganti profperum. itey , e7 va-

j

cuum. periculis,. quibus infefla folet eff mavigatio : binc

imvebitur in eum , qui nauticam artem

s Ma

)

invehit. .. l-

3

If

"

SIc te diva potens Cypri,

fex

— -

!

Sicte, d

Vil

. Navim, quà Virgi-xanimo Opto, vel,utnavem , quà

J

lius vehitur, alloquitar.S7:,eft 1n | veheret, fervari vellem, &c.

vlde

hocloco, utinam; vel/fi eft parti-| | Diva porens Cy;n-;.&'emm,Cypri

cula comparativa fubaudiendum

domina. Cypruseft Infüla maris

ormen.

|

eft aliquid illi refpondens ; v. g.

mediterrmïei &regi(meCïHciæ E

fite, Ó navis

! fer

i€T

|

in ea maxhné Venus colebatur.

oqui

vent Superi,

& tegant , utego ver? iflud,xex

Naute Venerem invocabant ;

1 ['.lb

|

hi

A5

f*m a

"

-

s

I6

Q. HORATIT FLACCI

Sic fratres Helenz , lucida (ideta,

Mctlte

Ventorümque regat Darer,

(uo ma

Obitiic&tis aliis 7

eter Japyga.

Mapt ;

t Navis, qui& tibi creditum

Quem t

Debes Vtrgilium, finibus Atticis

i f

Reddas incolumem precor,

Qui dl

Et feives an!maz dimidum mez,

lulatme

llli robur, & ss tiiplex

MQUCqUa

(

Circa pectus erat, qui fragilem truci

TUden

T

L

Commifit pclf;go rarem

us f

Piimus, nec timuit przcipitem Africum

n

Dectetantem Aquilonibus,

i

quiacüm eff-té maris fpu ama , uti montem , vocat Japyga , item

H

Nl

;

fabulantut Poére

inmare

eqm.m P(,l nicem E quales erant

&

Jusquod.*ldvr udbelecreuebakur 'Apuli, lib. 1r. /Eo.

Lratres Heleua. Caftor & Pol-|

Credizum.

'Juz veluti fidei

n

lux.

1

Apparent fep? in lecis]

: connmü"um , & quafi apud te

luftribus , & in mari , qmudm depofitum.

M

BI

Deles. Debes incolumem fer-

ignes erratici, & fatui , quorum:

alu fursàm feruntur, alii deor-;vare , & refiituere, ut debitor

Iqu

W

sàm: eos Caftorem & Pollucem;pecuniam fibi creditam debet

& credebant effe reddere

1

appe1 labant ;

|

mautis falutares, fi genum fimul!

Finibus , dt'c. Virgilius Athe-

nas navigabat, ut ibi /Eneidem

apparerent.

Feutovum Pater. Jtolus.

fvam per poin et; verüm hinc re-

Obffricii. Ynclufis , & alhgams. 'du&es in naham ab Augufto, qui

E

Alluditad Homeri íabulam ; qui , Romam re edibat ex Oriente, pau-

narrat, ventos omnes datos efTe 1 póft obiit, anno atat. 51.

D!mz/ixum, d?'c. Ad. vim aimo-

Ulyfü ab JEclo , inclafos & con-j

ftrictos in umbus,prater Zephy- . ris fignificandam,dieuntur amici

rum , dquo in patriam Ulyffesjunam , & eandem habere ani-

deferretur : càm autem Socii mam, quz n duobus corporibus

Ulyülis m curiofi utres ape-]veluti dimidiata verfetur.

ruiffent, elapíos

*BQ*ZIC Ventos|

Robur.Dura quercus.Habebat

procellas co*xcn.fl,, &c.

ille pectus conflatum &ligno du-

japyga. Japyx eft s ventus ex|riifimo , aut areà lorica muni-

Apulia flans , opportunus jnavi-jtum , id eft, erat audacillimus,

bus ex Itxliain Graciam í&lyen-

!P-r

fortifiimus.

b

Jrgd

tibus.

Apulia, vel ejus ali

uai

Pracipitem.e de*c.Africus ventus

D du giï-cu.n Japygia- t Ine; eft procellofus , flans ab occafu

s

5

gilius Gargamnm , Apnixæ

Hyberko: Aquiloefiv ehemens

Mi

l

item

ODARUM LIBER. I.

Zl

Nec ttiftes Elyadas, tec rabiem Noti;

Quo non arbirer Adriz

b

Major, tollere feu ponere vult freta,

Quem mortis timuit gradam,

Qui ficcis oculis monftra. natantia,

Qui vidit mare turgldum ,. &

G*J

lnfames fcopulos. Áetqceraunia ?

Nequicquam Deus abícidit

»

Prudens Oceano diffociabil

!

Tetras, fi tamen impise

2

Non tangenda rates tranfiliunt. vada.

item ventusflans ab Septentrio-;vicinitatem 3 morti enim funt

y t

ne : illi àuo venti oppohtti decer-|proximi, qui navigant.

e1

p

i

"

atles eratt

tànt, ac remp

eiL

tes movent.

«

»

ücerautiiaSunt fcopuli qui-

Hyadas. Stelle quedam fant

dam Epiri , ob naufra

[e]

ia

qua

gt Ribl

pluviam inferentes ; vilunturin

ad eos fiebant, famofi :^ Mcros* 1

"Tauri capite. Fabulis prodirum

j pud i

Graceéfignificat , altus ; Keraa-

eft, eas Auantis fuife filias , qua

103 , fülmen. t altif&mi enim £o-

,

ymem ier-

fratris fui Hyantis à leone inter-

puli fzpé feriuntur fulmine :

fecti necem cum inconfolabiliter

hinc illis

factumnemen.

x debitt

"t

f

am det

fler

nt;

mntare funtin ftellas ;

Atb

idit. Separavit : fruftra',

quz lachrymas etiam & aquas

inquitHoratius, Deus confulto

vidéntur amare. Succulz ab La-

te

[Es

s 41m

r

| feparaverat fiqui-

L

n

tinis vocat

arur

iur ,

ab humor:

&

dem homines navibus mare qua-

yhinie

fucco , feu pluvia.

ficonjungunt terris , ac pervi-

Noti. Notuseft ventus

äl;&

um faciunt.

guflc'-!]'-ï

7

j

à Meridi

At

$5.f,

L

Aufter etiam dicitur.

A

Diffociabili. Quem decuit dis-

Quo no1u , ce. C à

iQ

o nullus eft

juneiàterris, & nullam eum iis

c

j

| 1.'(17]0*'

potentior arbiter , & dominus

veluti habere focietatem,

Sunt,

qui vocem hanc velint aciva in

r an

Adriz, feu fluctus, & procellas

r d

attollere velit, feu co

iDi

E

0

nor

ner

e,

hoc loco fignificatione pofitam.

i fedare : interdum ením ef

diffociabili, pro diffüciauze. Ocea-

poïibïï

lenis , & placidus hie ventus:

Ü

L

no feparante , & intercludente

Adria.funitur hi

pro toto finu.

gentcs alias ab aliis.

fdeDnt

Sie frigus

Ü du

& mari Adriatico : interdim

penetiabile dicitur ; id eft, pe-

fienificat urbem Italis, in fau-

netràns.

"

jni

mf

DN

Cibus ejufdem finus Adriatici.

Inpie. Qu contra Doi veti-

"Gradum. Genusi

Hs

rtis,quod

tum faciunt.

uafi

oT

nïo

um acer-

]

H

antus

aliud alio q

Vada. Maria;

ittora. Vadum

bius, & gra

us eft ;

Y

&

i

; ilcur-

ccatt.

4

4

proprié locus eff, in quo alta

m ol

ens

fionem, & impetum mor

tis5 v

edibyus

el,.non eft aquà ; quenr p

qrem

facilà

PS

K

n

12

Q. HORATII FLACCI

Audax omnla perperi

&-

Gens humana ruit per vetitum nefas,

Audax Japeti genus

*

Af 1

Ignem fraude mala gentibus intulit

*

|

7 ;;

Poft ignem ztheria domo

4

*

/J

"

Subductum , macies & nova febrium

TU

'Terris incubuit'tohors :

SO

t

Semotique priüs tarda neceffitas -

Mu

Lethi , corripuit gradum

Nicyr

L

Expertus vacuum D'zdalus acta,

W

laC

Jitdz

ïä ,i?ennis non hominf datis,

Perruplt Acheronta. Herculeus labor,

dhrmo t

Nil mortalibus arduum eft :

Yitg

Coclum iptum petimus ftultitia , neque

Per noftrum patimur fcelus

ii

lümrio

fs. Iracunda Jovem ponere fulmina.

Vi

fäcüe tranfinittas ; quale eft ma-|Aufts eft. fe committere acri ,

l] 1& iük

tis littus.

volare aliscerá compactis. Dz-

m

Perperi omnia. Adire pericula

dalus, faber & architectus inge-

j hm

]

emnia, & perferre.

niofiffmus, naves primus fabri-

Tj

Nefas. Proprié eft id,quod non

cavit , iis addidit vela , navi

W

l

licet facere , vel quod fieri non

efïugi't & Labyrintbo Cretenfi

l

t in

poteft.. Przceps fertur ad omnia

denata eft de illius pen-

l

ttdi f

Ícelerata , & difficilia.

8gcT Un

lat fabula.

u

À tf

Japeti genus.Prometheus Japeti

AMeherouta. Acheron eft In-

D

E

ferorum fluvius.Senfus eft: Her-

filius, qui cum ope MinervaCoe-

ä 1 p

lüm confcendiffet, affixa txda

cules ad ipfos ufque Inferos pe-

m

netravit, non fme labore , ut

rotis currus folaris , ig.tnem fur&-

B

tus, eum hominibus impertivit.

inde Cerberum extraheret.

Subductum. Furto füblatum.

'U.J:,ï hf!

Petimus , d?c.. Coclum oppug-

hib'.;

Nova. Antea inauditra , non-

náruntolim Gigantes ; & fupe-

fl

dum vifa.

ros impii ommes laceffunt pec-

| nj

Incubuit. Invafit, obfedit , at-

cando ,. ac provocant.

a04ram

5 Püne

que oppreffit.

l

l

Srultitia. Propter

lu (

Semoti. "Tardiüs & quafi ex

amentiam

tanta eft hominum

infania,

tïï':;a :

longinquo venientis.

(

Cerripuit gradum. Acceleravit:

|

Per uoftrum, &c. Tmpedimus

"l

ciüüs homines , quàm anteà,

noftris fceleribus, quominüs ira-

l

emorrem obiére.

tus nobis Jupiter deponat:fulmi-

I

1

id.

-

JExpertus , &c, Snbaudi, eff. na, in woftrmm caput vibranc

i

S$ol-

ODARUM LIP, I,

i

ODE

IV.

Seflium. bortatuy , ut genio indulgeat ,. propofitA. verit 4771&2-

mitate , G commtuni nece[Ttate moriendi,

«Vb V w M v

«

f

3

d

Olvitur acrish

j;cï;s är'a

t

d

vigiï?ä

is, '& Favoni ;

Trahuatque ficcas machtfi carinas ;

Ac neque jam ftsbulis gaudet pecus , aut arator lgne,

Nec ptata canis albicant pruinis.

Jam Cytherea chotos ducit Venus, imminente Luná:

Jàán&zque Nymphis Gratiz decentes

Alterno terram quatiunt pede, dum

graves ch!gpunx

Vulcanus ardens utit officinas.

Solvitur. Mitefcit , deponit

Imminente Luná. Incumben-

füum rie

orem, G acerbitatem.|te ipfarum capiti , füpra caput

Vice.ï

l'iciffitudine, reditu fta-|lucente , noctu.

to , & folemni veris.

Grarie. Charites Grzcá voce

vt a&.riu',

Favoni. Favonius ,idem eftjac|dicuntur : tres numerantur *

Zephyrus xftat ab occafu.

Aglaja, Euphrofyna, &Thalia,

Tm/mntque.

Nayves per hye-

Alterue. Nunc hoc, nunc il-

i, TR

mem in portu

quiefcunt , vel'lo ;utfit à faltantibus.

etiam in fieco

(yete

littore fedent ;

Dum graves , d'c. Dum Vul-

[AI ^ p

j

exactà hyeme, machinis & fu-

canus , qui fulmina Jovis fa-

nibus élittore in aquam trahun-

bricatur cum Cyclopibus ia

1 &l

tür, utnavigatio repetatur, Ca- /Etneis fornacibus, eorum of

rina, pars navis infima.

ficinas multo

igne fuccendit,

ilas velle vis

Gaudet , d$*c. Non ampliüslut propé utere

pecora in ftabulis continentur,

deatur ; graves vocat : id eft,

2

ut fit hyeme.

laboriofas.

'nptÜ

Erant autem , C5-

Albicaus. Albefcunt.

cdopes gigantes quidam , &

Cytherea:. Venus ; ita vocatur

|Vulcani miniftri

fic voca-

5

yit p

p

ab infüla , quz adjacet Pelo-

bantur » quia unum oculum

ponnefo , contra Cretam : ea

a.

nunc Cer.

rotundum gerebant.in media

ig0 dicitur, olim Qy-

fronte; à duplici voce Graca;

lu

n

thera

ibi Venus colebatur.

quarum una circulum , five or-

Choros. Nymphas in Orbem

bem , alrera oculum fignif-

us

faltantes ducit.

Cat.

U

f

il

mi

a

d.

Niti-

$o

14

Q. HORATII FLACCÍ

. frdomur t

(2

iNunc decet, aut viridi nitidum capaut ïxmpedire my

Von t

to,

]

glL

j

Aut flore, terrz quem ferunt folutz,

Nunc & in umbrofis Fauno decet immolare lucís, -

| (f

Seu pofcat agnam, five malit hedum.

ERN UR

Pallida n5ors zquo s6liat

P

x

! pétipérutif"tibetnas,

ï?-

Regumque turres «* 0 beate Sefti !

Jl

Vitz fumma brevis fpem nos wetat inchoare longam,

Mdb j

'Jam te prgmct nox , fabuleque Manes,

no T&f

/

hNitidz.m:.üïxguentis , &aro- ipfum, Oden videtur. feripfiffe,

matibus delibutum.

janno Urbiscondite 731. Unde

L

Impedme. |mplicare , core- in quibutdam libris legitur hic

mare.

jOdzinferiptio : 42 Seflium Con-

7 Agnp

Solute. Laxat ob vernum ca-! folarem. Confularis autem eft,

[

lorem : frigus terram conftrin-: qui Conful fuit : idcireó beatus

git, caler contrà folvit, atque;appellatur ab Horatio.

4

aperit.

Summa. Spatium , mora vitze:

C

u

Fauno.Faunus fuit rafticorum numerus brevis dierum , & an-

S

Vil

Deus ; idem fort? ac Pan.

;norum, quibus vivimus, pro-

Agnam. Legunt nonnulli , hibet nos ea fufeipere, & fpe-

Agne, & bedo, fuübaudiendo , rare; que nifi longo tempore

Seriher

jferi : feu pofvat apna , live perfici nom poffunt , ampla/ &

T0 nl

hzdo fibi fieri, hoc eft, facri- vaffa moliri confilia.

Ti

|

f

ficàri.

Jamte, d?c. Erevi te.mors

|

DI

Á

(l

JEquo, i. /Equali : dejicib que tota tenebrofa & nodü

1 itel

At

ac deturbat zqué viles paupe- fimilis eft, o

LDH

DD

rimet , ac. In-

li, ]

fnne

rbas

rum domunculas , ac

iupe

feri , qui merz funt fabule ,

AR

bef

turritésque Reeum vdes : vel vel, de quibus, tam. multz fa-

N

zqué audetingredi in ades di-

bulz narrantur. ; Manes autem

$

L tfer

vitum ac pauperum : qui enmn

funt proprié heminum animz ,

LA

w

quasad Inferos defcendere pu-

aliquam domum ineunt , folent,

maxime fi protervi audacélque

tabant , ibíque vel detrudi in

"iU

0

i

funt, pedibus & caleibus fores

'Iartarum (erat is infimus; ac

pulfare.

teterrimus Inferoram locus) cru-

Atr

0U

.

-Sefti. Ifte Seftius Brutum in

giandas

,

vel in Elifium. (qui

; af

eivili bello fecutus fuerat : il-

locus

erat

in

üfdem Interis

AT

l

lum ut Auguftus demereretur ,

amceniffimus) beandas ab&uci ;

* ämfl

[q

H

ac

Confülem fibi fubftituit

?

aliquas etian inde ad Celum

t

(n

pauló póft Horatius hanc àd

transferri, Deorum in numerum

N

(

E.

PT

repone

UT

Ti

Exi-

h*s k

m

QDARUM LIBER. 1.

i$

Et domus exilis Plutonia

*

*

quó (imul mearis,

edte ny.

on regna vini fortiere ralis,

L

E

P d

jlir. Exigua, mifera.

quem in conviviis flatuebant

|udt,

Quó fimul , c. Quamindo- velut. rezem & arbitrum con-

mum imul atque mipraveris. vivii, qui pr

rciperet, quoties

i:bgfn?;,

Poistepoftvoculam fiuzl, mon & quantum quisque biberet.

emperadduntac, vel , arqme, Hunc aure

E

i

m

j

n rege

j

4

fed omittunt fep*üs.

tur aleà imifsa.

&

foxttieban»

P.

9

l

t hgam

Nonvegna , d?*c. Non forte ,

]

"Talis. "Talorum jactu.

Vidæ

& talorum ja&u , elieeris in|lib. 2. od.

[]

5. ubi detalis & alea

|

Á

€onvivio rex

p

"

j

/?

P

vx'gi. Rom

!

ani. ali ufiusagimlr innotis.

!

£

ar fl

h)

d

" ;*g

"ml

Aqheo

(l

1

Ü nà

&

]

m

",

gt lo

dlios g

;;'ppa fäuääa. :

M

1fcorum beron

» .cclebmmro:

.Sejfiwu (

j d

«it ; [fibi argumentaltam gravia

jarc) bt

s

uenike.

"

mordvit

Ccribéris Vario fortis , & boftium .

i, Gu

i, p

) Vi&or, Maonli carminis aliti,

x & *P*

fd

gt

Scriberis d*c. Varius (erat ille|pejum | anno debellävit

)

ad:

ami*

Poéta nobilis eà tempeftate ,| A&ium , Epiri promontorium,

Horatii , & Virgilii amicus) teJecdem Agrippa przfertim ad.

( te. Is

fortem fcribet, hoc eft., laudabit| juvante.

fesà te fortiter geftas.

I

dMieouii carminis. Maonium,

Varie. .Pro , fcribéris à Vario.| carmen eft carmen o

l]

rande, &he:

uU L

Locutio eft Gr.

P

20

x futa

corum propriajroicum , quafi nfus eft Home-

ul i

Ti

U^

