Ni melius dormire putem, quám fcribere veifus ?

Nbf

Singula de nobis anni predantur euntes:

5$

t iponün

Eripuére jocos ; Venerem, convivia , ludum:

nnihur of

Tendunt extorquere po&matz,. . Quid faciam vis?

lcnemo |

Denique non omnes eadem mirantur ; anántque ;

itvilh vid

Carmine tü gaudes : hic dele&atur Jambis ;

ltrnt yl;

Ille Bioneis fermonibus, & ale nig:o.

fl calidi

Tres mihi convivz propé dilfentire videntur.

Jtt n

'.'Illl; ïbhuq

Pofcentes vatio multüm divería ,pa!ato.

At tcblofy

ftatim ut dimiffus fum pof

morem ]-ïahc.,mnbäni lectio-

lium Philippe

nífe , com

o

ï.pwræl hu

lum

rT

& orrenti

us erudité , ut fo-

immc & v

!

Qx

ad Philippos , urbem 'Theffa-

3

L.

At P[ Otün

jaratio, cuP

liz, incampis Pharfalicis ; ubi

Qu

CA

-;;-L Q;.(/»'L': Aj

'i€ cllen

victus eft. Bruti

CX vailt

exerci

nc

Quti

oreft.

tus.

A me inte

zptes, pratereun-

Deci/ïr,&:*cl Amiflà dignitate|tes

Jl ag

acultea

& opibus.

Poémata. E.

acuita

tem conden-

"Djenium,

di carminis.

Qnod nou de[i. Mabentem

& n

quod füfficiat, quod mihi deeffe

Denique.:Alia ratio ; nempé

5

U—GUS "m

nolim

.

.

Ym

quenam cicute me

faftidium hominum, qui alii alia

Iig

parvo ífrüentem , & utcámque

carmina pz'obant,?d?mr'intque.

T (ttp

A. t

locupletem , fanare poffent , Í

Carmiue. Nenip? heroico per

hn

adeó infanirem ,

ut mallem

;anton

OT

Oi

aafiam.

&

g

Sþ;

Aifi

verfus multo labore fcribere ,

Bioneis. Sermonibus,.t atyris.

i

&l

il ]no

quàm feriari, Gt genio indul-'Bion Philofophus quidam aut

n

eret

Poéta fuitmordax & maledicus :

han

1l

Cicute. Herba eft frigidiffi- | Lambinus eum Ariftop

anis pa-

D

ma, adeóque idonea ad fa

3an- ; trem facit.

MTt

M

dam phrenefim , qua ex atra

Sale migro. Salibus amaris &

fh

MTO

fep? bile & nimio calore naf

m

Q

jocis. Porró fal niger eft albo

LU

tur, Sunt, quilegant cum Lam-,acrior & amarior ;

uia den-

"I$ V

r

bino ficuje , quz vox à Gra-|fior , & magis concretus eft ; ita-

cis fumpta fignificat cucurbicam| Que pro dicacitate Jocisque afpe-

Ites &

€ vitro feu metallofactam, quá rioribus ufürpatur.

utuntur medieci ad. eliciendum

lres mibi, d£c. Videor mihi

w-v-lïfv'va;/ä,

la-

M

& carne vitiofum fanguinem atætlhabcre tres convivas diverfi p

nié

Qlïmgdai

EPISTOLARUM LIB. 1I.

$15

tl

Quid dem ? Quid non dem ? Renuis tu, quod jubet

n

altet,

L itn Quod petis, id (ane eff invifum, acidómque duobus,

k * Preter cxtera, me Romzn? pomara cenfes

* veini

Scribere poffe, inter tot curas tótque labores?

Hic íponfum wocat, hic auditum Ícripta; reli&is

lum:

Omnibus officiis. Cubat bic in colle Quirini,

un v?

Hic exttemo in Aventino ; vifeodus u'erque,

Verüm

P d

qie

Inteivalla vides humané commoda,

li

Putz fünt platee; nihil ut meditantibas obftet,

Feftiaat calidus mulis gerulifque redemptor

if,

Torquet nunc lapidem, nunc ingens machina tignum:

Triftia robuftis lu&antur funera plauftris:

Fác rabiofa fugit.canis, bác lutulenta ruit fus,

Inunc & veríus tecum mediiare csnoros,

-

Scriptorui chorus omnis amat nemus , & fugit urbes,

Rité cliens Bacchi (omno gaudentis, & umbrá,

Tu me inter ftrepitus no&urnos atque diurnos

Vis canete, & contra&a fequi veftigia vatum ?

Ingenium, fibi quod vacuas defumpfit Athenas,

ni guflus, quibus fatis facere

Puera, doesc. Ànlibere & pa-

Bu

0;

nequeam,

tentesplatez funt ?

Ncuziquam

Pratevr cetera , ds'c. RatioMane.

quarta, eurnon fcribat ; petita

Calidus. Praceps, trepidus,

nempé ab urbanis negotiis.

Gerulis. Eajulis.

Spenfum vocar. Ad refpon-Y Redemptor.Operis alicujus con-

dendum pro fe , ad fidejuben-ldu&or, qui id faciendum certo

am

dum.

pretio, in fe recipit.

Auditum , dec. Adaudienda,,./ Conrratla. Angaufla, difficilia,

i

qu:e amicisrecitat, carmina,

impreffain locis ar&tis & redu-

Cubaz bic , dec, Alius quidam:

&is, non in viis publicis , & locis

zgrotat Prccql in colle Quiri-;patentibus, ac tritis.

i.

1

nali, alius in extrema

parte

Ingeuiumn, dc.Aliquando con-

montis

Aventini.

Duo ifti

|

tnegit, ut homo ingeniofus ,

montes admodum disju-n&il

qui ut ffuderet faciliàs huma-

fant;

nioribus literis , feceffit Athe-

Humané, dzc. Bellécommo-]nas urbem vacuam & tranquil-

A, 1ronicé

» id eft, perquàm|lam , pofiquam ibi per annos

incommoda,

feptem iibris impalluit , pa-

ii

L

Tum

|

Q. HORATII FLACCI

Moy edam

ädrüudl!s antnos

feptem dedit , infenuitque

Libris, & cutis, ftatuá taciturnius exlt

(ud fera

Cadlmur.

Plerámque, & rifu populum quatit, Hic ego rerum

lento San

Flu&ibus ln mediis, & tempeftatibus urbis,

Diltede 4

Verba lyrz motura fonum connectere digner ?

Frater erat Romz confulti rhetor, ut alter

Quis, nií

Ti Mimnen

Alterius fermone meros audiret honores :

Gracchus ut hic illi foret, huic ut Mucius ille- -

1 lob

Qui«ninüs argutos vexat furor Ifte Po&as?

«m m*e

10

Carmina compono, hic elegos ; mirabile vifu

j d hgb

Calatümque novem Mufis opus ! Afpice primum

h

It

Queanto cum faftu, quanto molimine circum

Iral

* V&l

Spe&emus vacuam Romanis vatibus edem,

czu?iï, wj.

[n

rüum ramenin--otio tanto profici-

fe invicem profequuntur ac

iil

at, immo hinc redeat ftatua ta-

mulcent.

(Cedt

citürnior & infantior, populo-

irgutos. Ingeniofos , elegan-

; D

tes.

que rifum prebeat. Quonam

& Wir

igitur pacto ego inter tot fluctus

Mirabile vifu. Subaudi, ftatim

2 Inosio

curatum & negotiorum verfus

exclamant amici poétz , Opus

&tl

facerem Lyricos :

à me fcriptum effe admirabile,

l0 QY .

In[enuit.Maximacontentione& à novem Mufis elabora-

[

incubuit: operam indefeffam po- tum.

o

"

fuit. Senium fep?ufürpatur pro: . Afpice, e'c.Primum hoc argu-

ditore

moerore , cura; &c.

mentum fit illius poétarum

E

3 Aqi.'l

(

Frater 5-d&c. Rhetor quidam'arrogantiæ*, q

uód agré ferant

QU

Romz füit frater juris-confulti,!fua fcripta non reponi

in bi-

Bd

st

alter alteri fic adulabatur , ut'bliotheca Palatina , in qua tot

T

jsig

carinina

nihil audiret/ab altero , quàm Grzcorum fcilicet

aomina merum honorem figni-

diligenter & curios? fervan-

ficantia , honorificentiflima : hic

tnr , quibus nihil fe inferio-

Dunt

res

Romani illi

juris-confultus' illum — vocabat

poéte cen-

Gracchum , (orator praftantit-

fent.

D

Molimine. Faftu , ambitiofa

fimus fuerat, ille Rhetor voca-

V

bat hunc fratrem fuum Q. Mu-

indignatione.

cium Sczvolam , quia olim Mu-

Vatibus. Scrip;is Romanorum

4d

cius Scevola optimus juris-con-

poétarum.

4Edem.Apollinis Palatini;pro-

J m

fültus erat : an funt poétz fa-

|

ü

T

j

Q efto

niores ? Quinta ratio ; vatum

I

péq

vam extructa eft ab Augu-

!

*

ffe

)

ineptiz & adulatio putida , quai&o bibliotheca: eam vacuam e

-

.

^

r

"

EPISTOLARUM . LIP. Il.

$

:

Mox etlam , fj forté vacas, fequere, & procul audi '

lii

Quid ferat, & quare fibi ne&at uterqué coronam.

D]

m

Cadimur, & totidem plagis confümimus hoftem,

l egor

fbi$l

ento Samnites ad lumina príma. duello,

Diícede Alczeus pun&o illius, ille meo quis?. —

ignet ?

Quis, nifi Callimachus? Si plus adpofcere vifus,

lttt

^

Fit Mimnermus, & optivo cognomine creícit, -

:(us il«

idcircà. dolebant, quia cupiebant

D fcedo , d&'v. Tlle; unus ali-

ul

fuaineam inferri feripra.

quis Poéta ,' me fuo pun&o , 'id

TEUM

Vacas. Si otiofus es ; fi ni-|eft; f

hffï

:30

ag

io, (quiaveteres füf-

hil aliud habes , quod te de-[fragia ferebart miflis in ciftam

« primum

tineat.

(

tabellis, qua certo punctorum

;m.

Procul. Sepé voxeafignificat]mumero notate erant) vocat ,

pre oculis, cominüs.

& parem dicit- Àlezo Poétz

L

I

vrar. Dicat, quid afferatcau-|Graco lyrico nobiliffimo : At

peísqui'

Ís, cur uterqu

alteri - dignusjille quis à me appellatur ? Cer-

coroná videatur & praemio. Vi-|té Callimachus; aut fi ne iflud

ngeniolbï; 5«

debis illos Poétas omnes fimi'-|quidem nomen , ea laus , ipfi

limoseffe Samnitibus, quilen-|fatisfacit, voco illum Mimner-

to & innoxio bello fe invicemimum , & hoc illi , quod opta-

mid p

czdunt ad luminaprima, ideft;|vit, cognomen do. De Alczo

; die ii

füb no&em , cüm faces accen-|fzp? dicium in Odis, maximé

| Mif

duntur.

-

decimá lib. 2.

Samniter. S1c vocabantur ple-

Pun&o.In comitii ita fere.

vinm

diatores quidam. ad. pompam

bantur aliquando fuiïragia, ut

g pu

& voluptatem tantüm compa-

fer

unum puncdum illius, quem

| at

rati, qui fe fimulatis & com-

elipebant , nomini infcriberent.

M

u

pofitis petebant vulnerfbus : ita

Callimachus. Poéta Gracus, in-

m 1

Poéte mutuis adulationibus- fe

primiselegans : elegias & ali-

lt 9

profequuntur , & fi quid in

quot feriplit epigrammata. Flo-

]

[

a

i

iis carpunt , id molliter jacti-

ruit Ptelomzo Philadelpho re-

n

tant, vicifumque ab aliis car-

gnante, circa annum ab U. C.

[

j p

puntur leniter , & animi causá.

500.

Sdmnites autem gladiatores à

AViimntuermus. Epit. G. lib. z.

/Áe

AC

FAl

Samnitibüs , Italiz populis, , ap-

Crefcir. N

taphora fumitur ab

pellati fant. Illi poftquam à Ro-

lis ,. qui adeptantur in alienam

manis vi&ifueruht, eorum ar-

familiam, qui fuo nomini feré

i

ma & nomen iftis gladiatoribus|addebant eorum nomen , à qui-

datum eft odio Samnitium. Liv.

bus adoptabantur, eóque cref-

lib. 9.i

cebant.

ame

D

[

kag

Mul-

u

$16

Q. HORATII FLACCI |

Multa

fero, ut placem genus irritabile vatum;

x Qu piifà

Tunc fitus

Cüm ícribo, & fupplex populi fuffragia capto:

Alícifcet n

Idem finitis ftudiis & mente receptá,

Obturem patulas impuné legentibus aures.

Tehemenr,

Ridentur mala qui componunt carmina : verüm

Jundet op

dxarianta

Gaudent fcribentes ; & íe venerantur, & ultto;

d

levat i

Si taceas, laudant, quidquid fcripsere beati.

lnl fp&

At qui legitimum cupiet feciffe pocma,

Cum tabulis animum cenforis fümet honefti :

i fv

Audebit quecundue parum fplendoris habebunt,

hum |

Durmes du

Et fine pondere erunt , & honore indigna ferentut;

itliptre

Verba movere loco, quamvis invita recedant,

Et verfentur adhuc intra penetralia Veftz,

Wt crede

Obícurata diu populo, bonus eruet, atque

Proferet in lucem fpeciofa vocabula rerum :

2*"9 » 0

Tone & (

? lomanis ,

Multa,d?c. Ordoeft : quan-

Cum zabulis. In quibus poéma

do verfus facio , multa perfero, |fuum fcripfit.

3 jent ab

" pdore

audio vates patienter , cüm fua

Vofte. Vefta erat Dea . ignis

mihi recitant fcripta , ut pla-|ac foci przfes : fepé fumuitur

a amiqua

Adjci[m, h

catos habeam illos ; funt enimlpro ipfa domo , quia fuum

ad iracundiam feré proniores ,|quzQue domus focum habebat.

15 noyqbi,

Felenten;,

adulor illis, ut ipforum bene-|Rurfum 8 templo & penetrali

volentiam aucuper, egeo enimi,Veftz non licebát reos extra-

miig Amni y

Ü eü)l

illorum quoque fuffragiis, ut|here loci fanctitate munitos

populo placeant mea carmina ;|videlicet ac tutos. Ttáque fen-

Aermnic r

ls Y

verüm poftquam finem impofui,tentia effe duplex poteíl. Pri-

30 verslk

ftudiis, & me ab illa feribendi|ma , etfi adhuc Jateat domi,

verfus infania recepi ac libe-|& fi nondum editum fit poéma

JXtRUm inpa

Secunda mmtanda

As

ravi;certé obtmrabo, liceat ob-|in lucem.

turare mihi aures & occludere,|& loco füo movenda verba

Bfabir. [/;

ne illos audiam fua mihi carmi-!funt, licht placednt, neque mi-

"r

na 'recitantes. Id faciam impuné, [nüs fecura videantur , quàm fi in

J dty

.Lauqlmlï

ideft, nihil metuens ab eorum|Veftz | penetralibus templóque

A .]a;

cenfüra & iracundia.

effent : quamvis loco moveri

iïü tan

nolint.

X fimi

Gaudent. Sibi placent.

Beari. Seipfis ; & verfibus fuis

Eruer. In lucem proferet be-

$p aj

contenti.

nigné ac liberaliter prifca verba

tlor f

NG

Legithmum. Ad omnes boni|& ab ufu popularis atque quo-

poématis leges exactum , per- tidiani fermonis remota , ideó-

l'udemic ;

1

fectum.

que obfcura & obfoleta.

ti&-

um

EPISTöLARUM LIB. 1.

$17

iatün

Quz priícis memorata Catonibus , atque Cethegis,

, Nunc fitus informis premit, & deferta vetuftas.

- Capto;

| Adícifcet nova , qu& genitor produxerit ufus,

"

Vehemens, & liquidus puróque fimillimus amni,

: verdim

Fundet opes, Latíámque beabit divite lingua,

ku | Luxuriantia compefcet : nimis afpera fano

Vi

.| Lavabit cultu : virtute carentia tollet :

, Ludentis fpeciem dabit , & torquebitur : ut qui

di:

; Nunc Satyrum

nunc agrefítem Cyclopa movetut;

bebunty

! Pratulerim Ícriptor delirus, inérfque videri, —* .

Jfanu,, Dum mea dele&ent mala me, vel denidue fallant,

jl

Quàm fapere & ringi, — Fuit haud ignobilis Argis,

)

Qui fe credebat miros audire tragaedos,

quc

uf , d?c. Que cüm oäim mini paràm laboriosé fcribenti,

i

|à Catone & Cethego , nobili- negligenter fceribere videbitur,

Y

" bus Romanis , ufurparentur ,|& multum laboris tamen in-

[

Il quïnb

f

nunc jacent abdita in fitu , idifumet : ut qui movendo & fal-

ent D

et , padore , & (qualore : ipnota' tando imitantur Satyros vel Cy-

funt & antiquata.

, fäf»

|elopes , licàt motus edant in-

Adfcifcet. Frequentabit, &n-|compofitos & quafi artis exper-

0, Q

get, novabit,

tes, ineotamen operz multum

U

0 &

Vehemens. lpfe Poéta , erit ponuntac fuüdant. JMoveri Sa-

r res

fimilis amni vehementi & liqui-|zyrum , pro motu & faltatione

jao m

li

do : id eft, fe&abitur purita-| imitari.

tem fermonis & vim verborum.

Pretulerim. Malim tamen.

; r

(

Mala.

Carmina

malé . conme

xpl lh

Anapzftus pro Spondzo eft ini.,

.| tio versüs. ta Virgil. Hexa-|pofita.

( ht

,| metrum incoepit. F/uviorum rex

Fallanz.Lateant.

lit

Q m

,| Eridanus.

Sapere. Ornaté fcribere.

1

- Beabir. Ornabit, augebit.

ydt

Ringi. Vexare me , & mace-

D

Luxuriamtia. Abundantia &|rate re&? fcribam. Ringi pro-

j)i

| uberiora circumcidet.

pri? dieuntur canes , cüm irritati

jf

Levabit. Poliet , reddet l-

t

diducunt os , qua& morfuri :

[Us

via; ita tamen ut hervos & ro-

transfertur in eos, qui taciti do-

; jyo !

bur nimio illo cultu ornatu-

lent & os fcedé interdum diftor-

,ip| quenon adimat : & cultus ille

quen t.

xmr

pr

w feu color fit fanus , non faca-

tus, &c.

Fuit , de*c. Oftendit exemplo

ignofcendum effe malis Poétis,

, ii

Ludetutàs , dec. Similis e?it ho-

qui fibi ma

al I)Iagexat » quíque

K

€a-

ij

j !

N

$18

O. HORATII FLACCI

Taro pl

In vacuo !ztus. feffor , plauforQue theatro?

valnus |

Cetera qui viue fervaret münia recto

Jon feret

More, bonus fané vicinüs; amabilis hofpes,

fofclente

Comis in üxorem , polfet qui ignofcere fervis,

jen Di dor

Et figno Ixfo non infanire lagena :

Nulitlm .

Poffet qui rupem & puteum vitare patentem,

lidor &

Hic uübi cognatornm opibus , curílque refe&tus,

h f diida

Expulit elleboro motbum , bilémque meraco,

Et redit ad. fefe,

Pol me occidi(tis , amici,

ll pidum

Yi t

Nonfetváftis, ait, cui fic extorta voluptas,

"

l pptium

Et demptus per vim rmentis gratmïmus error,

Auüm (

Nimirum fapere eft abje&tis utile nugis,

NI

Et tempeftivum puetis concedere ludum,

lm frgete

Ac non verba fequi fidibus modulanda Latinis:

It Dominu

Sed verz numerófque modó(que edifcere vitz,

Quocirca mecum loquor hzc , tacitáfque recordot ;

h

ttolaiug,

Si tibi nulla fitim finiret copia lymphas,

N

Narrates , medicis, Quod^quantó plura paráfti,

Áj

kinst

i

caritü

a(

herbácurabantur amen-

ifint magná voluptate , ro. H

XRTY

fi dedoceantur.

*

yi. 3.1.2.

Facuo.

Ubi nulli actores ef-

j ites

Reditad fcfe. Sanam mentem

Plajy, D

fent.

recuperavit.

IY

A^.

ja. szicia &mui

ra.

Pol. Per Pollucem.

Tj -

Q

4f

)

2o. Pice; quà ob

2atur

Per vixj. Viribas. pharmaco-

Do-

rutm.

XPI'OþT'mm

lag

; fignum , fie

d

mini apponebatur , certa notá,

Niünirum;

C

c'c.Ordo eft:Nem-

"TE pert

Iu

&c.

Eft autem

is ordo : &

pi; nune mihi eft utile fape-

qui poffst nen infahire ; non

re , operam dare verz virtuti

.QWJ l].'[x':(

TWotmptom

iraféi fürentis in morem , l-

& fapienti? , d

jec"tis verfibus,

1o, id ef

ato 5

& ejufmod

..

1Bh

i

is, &hoc re

!

emeþan

; aperto, ref

ame

qU

ctati

EU

lagene

igno ; fi^vid

et ïv.-.;,')b*-

linqu

e

er

e pe

i

?

juorum

Brlbyer

ü;

nam à férvulis reclufam & de-

ladusifte eit tempeftivus, con-

libatam.

veniens.

i w

&

penteba

Refedlus. Curátü

[*

redtus

Seaui. Kin

3ári; componere.

Nuinecos modos.Epift-18415

DA inæd.m

morbo , quo mens illius &

j

i

a.

aantafia laborabat, dum fea

Ct

Navrates

APeri-:es,mediïrüs, E

n (1;' ]

;

l

i

:confuleres.

SpI( Opry

sibiputaretaudire , 'ubi nul

AUP

'effent.

|[ Plura payáfti.Plures,opes Gd

T

le

hmDI)m i

AMerace. Puro Gunere e.

4

bo-:i paráfti.

j Fie-

P d

EPISTOLARUM LIB. 1I.

$19

Tantó plüra cupis, nullíne faterier audes?

! Si vulnus tibi , monftratà radice , vel herbá

Non fieret levius , fugeres, radice vel herbá

LYlóy

! Proficiente nihil curarier.

Audieras, cui

&

Rem Di donarent , illi decedere pravam

Stultitlam ; & cüm fis nihilo fapientior, ex quo

2

! Plenior es, tamen utéris monitoribus í(dem ?

t

! At fi divitiz prudenrem reddere poffunt,

(UA

$

E4

lici;

'Si cupidum timidümque minus te

nempé ruberes

x

J

| Viveret in terris te fi quis avarior uno.

Si proprium eft, quod quis librà mercatur, & ete.

[üf,

Quzdam ((i éredis coníultis) mancipat ufus :

Qui te afcit ager, tuus eft : & villicus Orbi

adnis

| Dum fegetes occat, tibi mox frumenta daturus

Te Dominum fentit.

Das nummos5 accipis uvam,

L

j

i rec0to

Fiever levius. Non curaretur. j mancipio, feudominio , & juri

Fugeres, Nolles, omitteres.

primarió : fic aliquis uti &frui*

ul

I

Audieras ,d*c. Ia quippe vul-|aliquo. predio poteft , cujus

"

gusloquitur, & putat, eos, qui| Dominns non fit, quod dare ,

gb opes à fuperis accipiant , ftultitià| vendere, &c. non poflit : in-

]

liberari & fapere.

terdum fit , ut earum rerum

EEF/JHI nam

Pleutor. Ditior.

Demini cenfeamur , quibus uti-

Ruberes. "Tibi turpe putares|mur, & diuturna.polfeffo ali-

l«

effe.

quando vim juris & dominii

E

js QW

"Propriwm effl. Ad eum cen-' obtines apud — Juris- confultos.

fetur pertinere, eftejus donii- Hinc Horatius colligit, res eae;

nus.

iquibus utimur, v. g. fundum

gl

Quod quis , &'c,. Quodabali- alienum, unde fruges emimus,

quo emptum eft.

Cüm res ali- noftrumiquoque dici poffe; quia

qua emebatur , pretium illius;eofruimur, &eum quafi fingil-

D

Ífeu pecunia , quz primis tem—;latim emimus ac fenfim , quem

poribus erat zrea , non, nume- totum ipfe ejus dominus olim

rabatur , ut feré nuncfit , fed ap- / emit.

pendebatur libra, feu trutina.

Orbi. Romani alicujus divitis,

tedamic.Contrà,res quas-| qui füo fundo villicpm prafe-

dam (fi Juris-confültis credis )jcit.

ufüs propriasfacit : evadunt ufuí

Occat. Occare eft femen fpar-

ipfotuz, tanquam fieffes illa- (um terrá operire; fractis glebis,

"Te,dpc.Perinde dat illas fruges

rum Doxxlixlus. Ufusopponitur

Kk 4

tibi,

f

426

Q HORATII FLACCI

ninda C

Pullos , ova. cadum temeti,

Nempe modo ifto

Gemmas ,

Paulatim mercaris agrum , fortaffe trecentis,

Aut etiam füpra, nummotrum millibus emptum,

hrgentum,

uid refert, vivas numerato nuper, an olim?

Sunt qui u

Emptor Aricini quondam , Ve)cnns & arvi,

Cur dherft

Emptum coenat olus; quamvis aliter putat j cmpns

Nrafenit Ha

her, & in

Sub no&em gelidam lignis calef;&at atnum.

yrem d

Sed vocat ufque fuum, qua populus adáta certis

Limitibus vicina refugir jurgta, tanquam

M Ctnits .

g Deu

Sit proprium quidquam , pun&o quod mobilis horz,

Nunc prece, nunc pretio, nunc vi , nunc forte fupremá

(eitue

Permutet dominos, & cedat in alrela ;ura.

D& en

Sic quia perpetuus nulli datur ufus, & hares*

lm m

Hztredem alterius, velut unda fupervenit undam;

od 102

?

$

Quid vici profant , aut horrea

Quidve Calabris -

Saltibus adjecti Lucani, fi metit Orcus

GS "(lym ) (

.tibi, ac fi effes fandi &onnnus!pua&

ua, emptitiis hqnvs el-

n

P

DX

zque ac orbus.

lam fuam vefpere calefacit : dum

du

Temeti.Vini:itavinumappel-]Jenim arvum illud emit; emit

(!ü

C

latur, q'(.l'.ï tentat menteu1.

quoque fruges ab illo poft oritu-

Trecenris.

Seflertiis majori-jras.

ft,

Unns

bus , quz valent fepiem mil-

Sed , de:c.. Vocat arvum illud

lia &

juingenta

Ícutata Ro-

tamen füum ufque ad eam 19;11

Ti je

inan.

Librarum veró Gallic.

partem, inquaplantara inTimi-

30000.

te populus arbor, dirimit lites,

C

Quid wfesrz » d (lmd in-

qui oriri poffent de agri limiti-

has t

tereit ,

utrüun vivas é fvndg,

bus cum vicino.

Üq

Q

c€ujus. IIC'UJIIT pser

partes à te

Prece. Donatione.

numeratur

dum ejus fruces

Tauquam. Quafi veró damus

l,

l0il €

emisquotidie, an ex eo fundo,

enim rogantibus.

.

H rJ):&t

cu)us pretium olim totum

£s

iue-

Sorte fuprema. Morte.

At

rit numeratum & pexiolutum

Inaltera java. In alterius po-

VO

N

4 g

*

à domino?

teftatem & dominium.

N

dec. Quiolimemit

Q

sFu

]"mpzor

Fici. V

/ille magng , pagi toti.

arvum aliquod propé Ariciam,

alnä;u Calabria & Lucania

f

(ett opplöam in via Xþnm) qui

funt in extrema Italiz parte pFO-

hl(, POT[

propé Vejos (urbem Volfcorüm

péSieHiam ,

& pafcuis abun-

mæupuamï ceenat empta legu-

dant,

ïl[a

inina, quamvis ea putet effe pro-

Orcus. Pluto , mors.

Tno

*

TA

)

o

tien

4 ütm;,, j

SPISTOLARUM LIE., 1f.

£-

modo lib

Grandia cum parvis , non exorabilis auro ?

thti

Gemmas, iatmor, ebur, Tytrhena figilla ; tabellas,

eIDptm,

Argentum , veítes Getulo. murice tinctas,

*

- olim?

Sunt qui non habeant

.

eft q«i non curat habere,

ri

|

Cur alter fratrum ceffare. & ludere, & ungi

2 enpl .

Praferat Hetodis palmetis pinguibus ; alter

nm,

Dives, & importunus ad umb:am lucis ab ortu

fis ctrt

Sylveftrem flammis, & ferro mitiget agrum ;

Jl

Scit Genius , natale comes qui temperat aítrum,

moblli horzx

TNazuræ Deus humanz , mortalis in unum

: forefapra

Quodque caput, vultu mutabilis albus, & arter,

Jf«

Uur & cx modico , quantum res pofcet , acervo

hen?

Tollam : neé metuam, quid de me judicet hares,

itundat;

Quod non plura datis-invenerit, Et tamen idem

hie Cl -

Grafzdi;z, &?'v. Nobiles cum]palimis abundantem , ejus rex

Herodes.

ignobilibus.

Sigille. Parva figna , ftatuas

Importunns. Improbo & irre-

2

j

peret

exiguas, & elegantes, & 'Thufcia.

quieto labore fe macerans ae

jl

1(]6

Getule. Afro:

defatigans.

Ad wmbram. Ab ortu lucis,

.dbillo

Cur alter, dc. Quonam pacto

fit, ut & duobus fzpé fratribus

ufque ad no&em.

ilde fo-

t Jm

unus feriari malit,, quàm He-

Miuget. Incultum &r

7[[ edti

rodis repnum poflidere, alter

lum igne, & aratro, excolat,

miferé fit avarus, & labori de-

igne exuruntur v. g. filices &

fite

ditus ? Certé non apparet cau-

herbz fteriles.

Y oed

u

ii

fa tanti difcriminis, éftque fo?i

Genius. Od. 12.lib.3. Epift.7.

Deo genio nota , ego. neutrum

lib. x.

»

certé

illorum

fratrum imita-

o

Comes , do*c.. Qui comes nobis

bor, nom ero prodigus , nec

adjunctus & vite moderator,

,] all veroue

avárus , &c.

temperat vim noflri aftri natalis:

Pretrum. '"lerentii quedam

& fyderum influxus regit , ne

[

lr

Coimedia infcribitur Àdelphi,

nobis noceant.

?

hoc eft, Frame;.

In ea indu-

Morzalis , d?c. Qui moritur

cuntur Frstres duo moribus dif-

cum unoquoque noftrüm.

H

fimillimis , Demea, & iV

A1C.

fic

io.

Albusde*ater. Felix & adver-

1

Hue Horatius refpexit hoc lo-|fus , propitiusidem & infenfus.

cc.

Utar. Partis bonis fruar, & ex

«

Unzi. Accambebant ad men- aceryo fümam, &c.

j

famu »guentis delibuti.

Dar. À me relictis : quàd

)P iil

;plurafibi non reliquerim.

Palneti. . Judzam ngi-fi-:a*,

1

Sunk

&

$12

Q. HORATII FLACCI

Scite volam,

quantum fimplex, hilarífque nepotl

ff at

Difcrepet , & quantum difcordet parcus avaro,

Tempu dl

Ridmï D

Diftat enim , ípargas tua prodigus, an neque fumptum

Invitus facias

D

*

neque plura parare labores,

1005 , CO

Ac potiüs ,. puer ut feftis Quinquatribus, olim

Exiguo, gratóque fruaris tempore raptim.

il

Pauperies immuünda domus procul abfit, Epo utrum -

;q

Nave ferar magna , an patva ferar unus ; & idem,

Th0!

1

Non agimur tumidis velis Aquilone fecundo :

Non tamen adverfis &tatem ducimus Auftris;

€

3l5

Viribus, ingenio, fpecie, virtute, loco, re,

TO

Extremi primorum, extremis ufque priores,

Non es avatus ?. Abi. Quid ? Cetera jam fimul ifte

Cum vitio fugere ? Caret tibi pe&us inani

Ambitione ? Caret mortls formidine ; & ira?

Somnia, terrores magicos, miracula , fagas,

No&urnos Lemures portentáque Theffala rides?

Natales grató numeras ? /Ignofcis amicis?

Lenior & melior fis accedente fenecta?

uid te exemta juvat fpinis de pluribus una?

Vivere fi re&é neícis, decede peritis,

Miracula. Prodigia quadam,

Simplex. Qui candidé & fine

füco, jucundé vivit.

quibus terretur vulgus.

Ssgas. Praftigiatrices vene-

Nepori. Prodigo Epo. Od. r.

as.

Quiuquatribus. Quinquatria; |fic

Lemures. Larvas no&turnas &

five Quinquatrus, erant quinque

übras.

dies Minervz fefti, per quosjun

ueri feriabantur. Inchoabantur

Portenta. "Theffala.. Res pre-

gi fuisincan-

ifte feriz à XIV. Kal. April.

digiof;æs , quas Ma|

Ín Theffalia

Urus , d?*c/ Sive magnis

opi-| tamentis edunt.

Od. 5.

busutar, fiveexiguis, animum Magi erant frequentes.

zquum retinebo

,non extollar,| Epod.

Gvaté.

Nimirüm non dolens

nec deprimar.

Loco, Gradu &conditione.

te fenem fieri , plures à te dies

natales numerari : mortem dquo

Re. Opibus.

Notües»

&

c'r. At , inquiet mihil animo expectans.

Spinis. Vitiis,

aliquis : Ó Horati ! fatis intel-

bené

Si nefcis hila-

lägö te avarum non elfe

Vzverefv,' , de'c.

eít ; ap num cateris omhnibusiriter vivere ,

fi perztatem non

e

indulgere vo-

^ritiis eares ?

potes ampliüs

]upta-

PISTOLARUM LIB. II

$23

: tupol

Lufifti fatis ? edifti fatis, atque bibift

IAI0,

Tempus abire cibi eft

né potum largiüs zquo

que p

Rideat; & pulfet lafciva decentiüs atas

vs.

olím

Iuptatibus ;'concede, locum dd ftolas Horatii intercedit quód

tia OIAVI'"ld Tepre-

iis, quihocfeiunt & POxT'ï'lx ;in Satyris

30 Utfuli

nempe JJvembvs , decet hocjhenc

[ lf,' acr

ori Ht)'o ; inEDE

ate.

Hoc fibi]

3l

s.aoit leniüs ,

& virtutes

illos magis; qt

14

Mu

ab aïlq uo monitore dici fii

tjiere cCc

ü mendar,

In utr isque

]o:

oerfecta r

vivendi ars tra

Horatius , indéque n

jam à ch

oreis, G verli

» X

-dMditur j quz in, vitiis vitandis

1f

[f

terislud

s abftinendum." Hoc

& colendis virtutibus con-

fftit.

licrimen infér Satyras , & Epi-

d

'z

H

In

735,

udes'

uf

AE

jl

213

W

.VJ//

)VL«

7

i

z

ho

NI

,

SN

d

/'/7/32

)

.

////

j

WM 12

/, tAt

(

Z N

^

i

/rf? W

..-fx

4 ve

N

N

N

il

9

SRSS

"

S Mm*m P

dj

/

d

hz

^l,

I

e

4

"l

V

j

Ü

0j

g

10l

ln

o 9

pute "

Q HO-

n

$24

9 (o) &

fpt&katun

FLACCI

Q, HORATII

Credite,

Perfimilen

DE

Fingentur

Reddetr/

ARTE POETICA

Qdlv

Scimwi &

L'TIBE.R.

lm

MT

Ordo, & Syäopüs totius -Ope,ris.

Mntntes

lncæptis Ü

* Primó materiam , €9 partes poématis , earum inter fe-

lipueuy

11, Elo-

fe eonfenfionem. explicat , à verfn 1. ad 46,

At ?

cutionem , [eu verborum ver[uumque rationtte expen-

i proper

dit , à verfu 46. ud 119.. H. AMgit de. perfonit ,

hat Bume

qua iuducuntur. loquentes im carmine Drammatito 5

d ao

IF. De moribus etati cuilibet , 4€

4 1I9. 4d 136.

Pifn

per[ona idoneis differit ad ver(um 189 P. De Tra-

U.

&dia, €9 Comadia /feorf,t(mld(þutat à 189. ad 309.

Snes

FI, Congerit pracepta quadam artis. Poctica , €3 «d

^ letents

Poétam formandum alend&mque docet valere in primis

Cujm, (

naturam , artem , laborem , €$ accurati. Cenforis ju-

G Q'ünf.

li g'þeciebd

dicium , à ver(ía 309. ad ]?;mn.

if p

fmigis

Umano capiti cervicem pi&or equinam

w w

Jungere (i velit , & varias inducere plumas,

&t

Undique collatis membris, ut turpiter atrum

Bits prim,

(ïf:gm; ;

Definat in pifcem mulier formofa fxip?ip&-;

R

*« &m

[

Klumane , d9*c. Ordo eft : ó|corpus 11]1115eE1'e fupe

riori parte

h

mi

Af

amici ! an. rifum teneretis , fi| plumis tectum ; po

fteriori in

NY

admitteremini aliquam in do-

caudam pifcis definens.

mum , ut fpectaretis tabulam

Cellaziis. Un

dique corrogatis

bus velut com-

Jit

pictoris, in qua effet humanum & e variis animali

ij

caput impofitum cervici equi, portatis , & collectis.

ä*i lräfem'

Pife-

Ti

) 1'8«

n Txvl]mz

Mi

uv

Bo TOCMAN LIBER.

pras

Spe&atum admiffi rifum teneatis amici? ,5

Credite, Pifones, ifti cabule fore librum

Perfimilem, cujus , velut zgri fomnia, vanz

Fingentur fpecies , ut nec pes, nec coaput uni

Reddatur formz. — Pi&oribus atQue poctis

CA

Quidlibet audendi femper fuit zqua poteftas, !

Scimus , & hanosveniam petimüíque damü(que vici(:

fim :

Sed non ut placidis cocant immitia, non ut

f

Serpentes avibus geminentur , tigribus agni. -

Inceptis gravibus plerámque, & magna profeffis

u')] u fl

s

Purpureus, laté qui fplendeat, unüs, & alter

.Gu H' Elü'

Affültur pannus, cüm lucus, & ara Dianz,

i t*

Et properantis aquz per amenos ambitus agtos,

d' P"fml )

Aut lumen Rhenum , aut pluvius defcribitur arcus:

Sed nuüc non erat his locus

*

?

),Mmriti !

& fortaffe cupreffum

m

J, fu.

Pifoues. Duo filii Lucii Pifo- feris, v. £g.agni cum tipribus ,

nis , in cujus patrem Cicero aves cum anguibus.

ULUA

"

eft inve&tus ; magnz fpei ado-| Iuceptis gravibus. Toitium poé-

áitt U^ |

lefcentes:

matis eft aliquando magnifi-

m d

Cujus, &'c. Cujus partes fimi-'cum; fed poftea inanes quedam

les erunt illis monftris & figu- defcriptiones ad propofitum ni-

ris fpeciebüsque ridiculis G in- hil pertinentes attexuntur, &

(ufni

1

terfe non cohzrentibus , que

ut panni purpurei vefti affüun-

fomnianti zgroto obverfantur :

tur,

ita: ut nec pes , id eft, pars

ZAra Diauc. Exat celebris Dia-

extrema , nec caput, id eft , n arain Áticino nemore , quod

yd

I

pars prima , reddatur, id eft,|eft in Latio, cujus arx facc -

congruat, eidemformz & ima-|dos. dicebatur Rex . nemorum :

gini : eamdem formam effici-jalia fuit in "Taurica Cherfo-

ant.

nefo, ubihofpites immolaban-

"d

Pittoribus, (c. At enim, in-|tur, & adquam Orelles expian-

p

quietaliquis, pictores, utPoé- |dus fe contulit.

[

t?, facultatem habent fingendi ,

;

Rbenum. Rhenus ingens ftu-

g U

& fcribendi , quidquid libue-,vius, Galliam inter & Germa-

rit : fcie , refpondet Horatius, | niam tluit.

,gsxeþ

& fateor , hanc illis dari ve.

$

h

Arcus. Iris pluviam feré de-

niam , fed éà tamen lege, ut|nunciat , necnifirofcida in nube

ne monftra fingant , ut ne con- lac ftillante apparet,

Es fovtaffe , $*c. "Tufimilis es

jungantur animalia placida cu.ml

illis

€16

Q. HORATII FLACCI

Scáis (imulare, quid hoc, (i fra&is enatat. exfpes ?.

ÁExiltofe

Navibus , ere dato qui pingitur

$

?

Amphora capit

Biprimet,

Inftitui , currente rotà , cur urceus exit?

hídis op

Niciet,

Denique fit, quodvis. fimplex duntaxat , & unum.

L

uvenes patre digui,

Maxima pars vatum, pater, & ]

Non gj

CES

Decipimur fpecie recti : brevis elTe laboro,

ü

Spe&tandi

Obfícuru

i

10,

Sec&tantem lxvia,

ervi

Sumite m

Deficiunt, animí;ue : profeffus g

j

andia, turget:

Viribus, 8

Serpit humi rutus nimiüm, timidüfque procelflæx;

Rud valea

IN ficun

Qui variare cupit rem prodigialiter unam,

Odhis b

Delphinum Íylvis appingit, flu&ibus aprum;

Vrj qux

In vitium ducit culpz faga; fi caret arte.

Tiieue di

illis imperitis tyronibüsque pi-

Rora. Utuntur figuli rotá in

Thoamet;

Coribus, qu

i nihil aliud feiuct|fictilibus quafi torno fabrican-

1

hvelbis «

:

H

ia

dis.

pingére, quàn

"irbores: fed.qu

hoc, ideft, quid arbores. opus

Sit. quodvis. Quodlibet po&

Dixers q

Aedidei

fünt ad. defcribendum hominis

ma unum quiddam fit : ejus

partes omnes in unum Velu-.i-

lndicis m

muiiagium ? Qui tibizs, feu

v d

1

ecuniam ideo dedit, ut nau-

Coai

eícant . corpus.

Hoc prt-

mum

artis

prze

ep

en

tum.

Al-

IEnliun

fragiüm fuum depin

geres ad ex-

citand

ali

a1Y

terum fübjungit , de modo

AOGT Qrar

fpectantiuin commi-

ferationem ; ad quod cupreffus

(componendi fingulas partes ;

feu ültim;

feità & eleganter picta nihil

quem effe talem oportere do-

que font c

!

facit

cet , ut brevitati confülatur ,

lem,ïm

T

'

Simulare.

;

?ingere : pictürz

fineobfcuritate, elegantiz ner-

tbrante

Aifi

ut res eas,

vi addantur : fügiatur tumor ;

Q

Q

)

"

lausenim prima

:'jxtgl

at

&c.

D

quas pingit , fiuiles veris acvi-

Sedlantem levia. Volentem uti

vis efficiat.

j fcm

ln

Pa

oratione levi , ac polità. Qui

1m

Ampbora , de"c.

a er

Iï

ia allego-

ria : tuum poém

d cra

tinceptum

k!

nimis concinum & comptum

0

fplendid? & n

enificé , vasali-

dicendi genus confectatur , is

P

orationem plerumque inollem

D

quod magnum moliri ac finge-

pl

re videbaris ; mox abis ad mi-

& enervatam efficit.

I

nutas defcriptiones j' quz funt

