Sub galli cantum cpp(plto; qþi oftia pulíat. (

"

Saryrarum. Satyra e& cärinen 3 Däderiz, Datratio & prudentias

quoddam dieax , & falfum, car-[objicitcafas & fortuna.

pendis hominum vitiis inflitu-

Diver(a fequettes, Diverfa vi-

tum : ita dictum àSatyris , vete-|tz genera, & fuo diffimilia pro-

j

rum Diis petulantibus , ac pro-|fitentes.

tervis,

Frattus snem.

bra.Graca locurio:

Sermonum.Satyre HoratiiSer-| (abauditur przpofitio circa. Ha-

monces vocantur ; quia carmina|bens membra labore fracta.

funt, ut ipfe vocat , fermoni

Conzra, Subaudi, dicit.

& profe propiora.

mercatura,

Potior. Quàm

Qui fiz.Quid effe canfz dicam,

Quid enim ? Quidni?Cur non?

&it,&c.quonam tandem pac&tofit?

üid enim tantum in ea laboris

tur.

Seu ratio , dv*c. Sive confilio, & periculi eft?

& ratione certá, certum vitz

Coucurrirur.Pagna committi-

genus, Ginftitutum amplexus

$ub. Pauló póft, circa,

fusrit ; fivc ca(p; temer?,

|

:

caufidicum fuper

v

u

Qory'uhor-Qä

d

Q. HORATII FLACCI

Do&tot

ïlgl: ; datis vadib

us, qüi rure extractus in urbem eft,

Solos felices viventes clamat in urbe.

$du

Catera de genere hóc (adeo funt multa) loquacem

lls

Delalfare valent. Fabium,

Neque te morer , audi,

Pecc

Quó rem deducam, Si quis Deus, En ego ; dicat,

hudi

"

e

Set

jJam faciam , quod vaultis ;

:

eris tu; qui modó miles

Mercatorj tà, confultüs modó , ru(licus ; hinc vOs,

Ajttt

Pal

Vos hinc mutatls difcedite pattibus , Eja,

Quid &atís ? Nolínt. Atqut licet etfe beatis.

Ortr

Quid caulz eft, meritó quin illis Jupiter ambas,

Qm

Iratas buccas inflet neque.fe fore pofthac

Qu;

Tam facilem dicat, votis ut przbeat aurem?

Y

Praterea, ne fic, ut qui jocularia , ridens,

Qu

limo

Percurram ; quanquam ridentem dicere verum,

Quid vetat ? Ut pueris olim dant crgügla ,älandi

nttrd

lite fua confulit , confilium ab| Fabzum. Loqüaccfn hunc&gar-

doy

um

€o petit,

rulum ob:ter carpit.

Vas, vadis ;

uth

Daris vadibus,

Quo vem deducam, Quid fin-

a

eft, quifpondetalterumtin jure

gam & ponam , unde illerum

ad futurum ad diem condictam,

[UrT

appareat imprudentia : quó illos

dat

ut obseat vadimonium; ac, nifi

adigam.

phac

compareat , jubetur ipfe de fuo

Tu Confultus, »'c./Tu,qui mo-

litte

fatisfacere ; illiusloco, proquo

dó eras confultus ,. id eft , cau-

vadem fe dedit.

fidicus, eris rufticus.

liben

Sententia igi-

tur eft : rufticus quispiam , qui

Mautatis partibus, « Conditio-

fi

coac&us eftrure 1n. urbem . ve-

nibus vitz mutatis.

Sumptum

jtsi

nire , quia vadem fc obtulit , aut

videtur é theatro; & fcena; in

Ths,

fcu [

unus eft ex vadibus pro aliquo

qua dicuntur propri? actores fü-

Dh

altero datis

vel , quia ipfe: s

as agerec partcs.

l!

Nolint. Non mutabunt fuam

T

cüm, citatus à jadice , ftatim

E

injusambulare: non poffet, va-

fortem alterius conditionc.l

Illis, lllisiratus.

des dedit, qui proinitterent eum

di&á die adfatarum ; ad quam

Bucca; i&flez. Succenfest , ex-

candefcat, Minitantes, G iracun-

l!

Em

ä

diem. obeundam , ipfe poftea

i

ürbem .petit,

; di os diftorquent buceas inflant.

At

Adeo , d?*c, "Tum multafunt |^ Ne fic, &*c.Ne rem tantam de-

ejufmodi exempla .5 : tamanulti libem leviter ; ut folent facere,

xpu

Ql

exiftunt; quos fortis füz fimi- qui narrant res joculares , qui

——

liter paenitet.

joci & voluptatis causá fcribunt.

&þl

H)(

Delaffare, Defatigare.

Ur puerás , , &c. Probat utile

iMe

SATYRARUM LIP, T.

26$

w d

Do&ores, elementa velint ut difcere pilma.

Sed tamen amoto quzramus feria ludo,

Qactt]

llle gravem duro terram qui. vertit aratro, &« ó

aul,

Perfidus hic caupo , miles , nautzque, per omne

dica

Audaces mare qui currupt, hac mente laborem

(ild

Sefe ferre , Íenes ut in otia tuta recccant

10f

Ajunt ; càm fibi fint conge(ta cibaria.

Slcut

Parvula , nam exemplo e(t, magni formica laboris,

Ore trahit quodcánque pot teft ,

atque addit acetvo:

*

»

$

Quem [hult, haud ignaia ac non incauta futuri,

Qs

WE, limul inver(um contriftat Aquarius annum.

Non u(quam prorepic, & illis utitur aute

*

*

Quaftis ^patiens

cum te neque fervidus zítus

n

Dimoveatlucro , neque hyems, ignis, mare , fcrrum,m

lail

interdum effe ridendo , &JOLQD- ta

) animé magni laboris ,

do veritatem apcrire, & homi- (im ho Btüntür exemplo) ore

TM

num vitiacarpere : ira fit enim iuq i*X

ut hommines faciliüs inducantur

Mplo efl. Poteft hoc jungi

ad emendanda , G pernofcenda

cum

c-vcnnbus : elt exemplo

fua vitia. Qaemadmodmn pueri,

ina

ag

laboms id eft, exemplum

10

datis cruftulis , id eft, libis &|d

féu, documentum eft magni

L'xbcms ferendi.

yqu t

placentis, adducuntur ut prima

litterarum elementa fponte ,. ac

Oz/æ/zmzll Simul atque, ubi

t[f; a

libenter condifcant.

FIATJL im.

Ibi incipit Horatii

Queramus feria. Caufam hu-

refponfio, Utitur contra avaros,

Condit?

u)

jus inconftantiz ferió invefti ige-

illo ipfo; quod attulerant, exem

j

mus.

Oftendit effe avaunam,

plo. Laudatis formicam

benà

en

feu cupiditatem , quá fit, ut

eft : ac illaquafitis utitur, &c.

plura femper & majora opte-

vos nequaquatrn.

mus , & przfentibus nunquam

Iuverfum. Inclinatum in hye-

acquiefcamus,

memn, mutatum, AHHUC, cum

Ille greven, do'c. Aqr:cg)la.

denuó redit & i mcxpxt, dicitur

Hac sneute à

. Ordo eff :

verti , five reverti

ajunt eo confilio fe hborcm fer-

Aquarius, Signum coelefte hye-

re ; ut, cüm fenes erunt , ha-

qyfont

inale., idem atdue Amphora.

beant perfuginm foe fencc'kvn,

Hutc. $01 fu b]acet ; menfe Js-

qm

cett

G paratam quietem , nemp?

nuario exeuntc

pluvias & fri-

colle&is. per laborem opibus,

1]

[i]

gora triftia "-mrc.olct.

& provifis cibis :

ficut formi-

Nonu ufquatm ; d&c. Foras non

exit: domife continet.

bat!

ca , quz , licét parvula , eft

[

R5

Dum

266

. HORATII FLACCI

Nil obftet tibi, dum ne fit te ditior alter,

Ü

Quid juvat immenfum te argenti pondus, & aury.

Vd

uT

Furtim defofsà timidum deponere terrá ?

M

a

Quod fi comminuas, vilem redigatur ad affem.

At, ni id fit, quid babet pulchri conftru&as acervus ?

C

L

Millia frumenti tua triverit area centum ;

At

Tut

-;«*ï(i.. ,

Non tuus hoc capier ventér plas , quàm meus : ut fi

Reticulum panls , venales inter , onufto

Atb

Forté vehas humero, nihilo plàs accipias, quàm

NI

Qui nil portárit. Vel dic, quid referat intra

Ql

Naturz fines viventi, jugera centum ; aut

j

&

Mille atec ? At fuave e& ex magno tollere acervo,

d

Dum ex patvo nobis tantumdem haurire relinquas;

Sicí

Cur tua plus laudes eumeris grgpatia noftris ?

lt

Ti

vi & imbecillo corpore , ingen-

Dwum, Modà. ? '

Quodf, dvc. Refpomfio éft|tem fibi reticulum panis gc-

7«4

avari, At(inquit ille) f

( ego ini- ftandum fumpfit, ridentibus ini-

xtremurs tamen

N

nuam argenti mei pondüs & tiofociis, ade

a

fümmam, ea , utjubes , uten- |admirantibus;

cüm cum in dies

nt,

D

do brevi adaffem , ad ultiimum |onere levari animadvertere

&

Vi

nummu , illaredigetur.

pane paulatim comfumpto ;

«

efo.

A: uiidfit. At,refpondet Ho- |com

uid inter-

fl

ratiüs, nifi id facis, nifi quafitá

Quid referat, &c. Qu

[

fitilius, qui paucis contentus

pecuniá uteris.

Millia, &c. Quamv.

isareatua|eft, & naturz neceffitate, non

poí

triverit centum millia modic- avaritie libidine ,

fua vota de-

Eu

rum frumenti ; non tamen hoc, finit, ntrám arer centum , aR

id eft, propter hoc, idcircó; |m

ille jogera ?

i

tuus venter, &c.

A: fnave eft, Id objicit ava-

d

Rericulum. Seculum ad pa-|rus.

n

nem gerendum, retisin modum

Dum, dec.

Horatii refponfio.

factum.

Modà ego taptumdem ? parvo

Venales iuter.IAnter fervos.No- |acerv:

o fumam, quantum tu é

T

cur laudes ingentia tua

tum quid JEfopus olim fecerit. magno;

p

Ejus herus iteradornabat , duce- |horrea ,

piz neftris exiguis cu-

D

batque fecum familiam. Vena- |neris ?

Eft cumera vas parvum

l

vimineufm 5

aprum condendo

lesfaum quifque geftabant onus,

partem aliquam domcíticz íu-

framenio, & aliis rebus id ge-

nis.

pelledilis. Efopus ; ligàt bre-

[

D

|

K

P

SA'TYRARUM LIBER. I.

$67

Ut; tibi fi fit opus liquidi non ampliüs urná,

al

E

Vel cyatho; & dicas * Magno de flumine mallám

?

Quàm ex hoc fonticulo rantundem fumere , Eo fit,

l

Plenior ut fi quos dele&et copia juíto,

Cum ripa fimul avulíos ferat Aufidus acer,

"

À

At qui tantulo eget , quante eft opus , is neque limo

"T

[

y

Turbatam haurit aquam , neque vitam amittit in undis, v

At bona pars hominüm decepta cupidine falfo,

m

Nil fatis eft , inquit ,

quia tantl, quantum habeas , fis,

Qaid facias illi ? fubeas miferum effe , libenter

Quatenus id facit./— Ut quidasi-tnemoratur Athenis

0,

Sordidus , ac dives , populi contemnere voces

I

D

lidfy

Sic folitus

.

Populus me fibilat ; at mihi plaudo

lpíe domi , fimul ac nummos contemplor in arca,

,Inev

Tantalus à 1aþris fidens fugientia Captat L «c,

.

us f

7' Ur ribi, dfc. fxcnnpli caus&,|quarant

.

ut patet exemplo

ybutt

fiindigeresaqua urna tantüm ,|illias Athenienfis, qui tamerái

g d

autcalice ; ide(t, fiindigeres|irriderétur ob avaritiam , &

pidi

aquá tantà , quantam capere|contemneretur , ipfe fibi plau-

yutre

urna, velfcyphus poteft , ac di- |debat.

m 3

eeres : Malo fumere exingenti

Taur fi.'Tant zflimeris,

J

"u

flumine , &c, merità ridendus quantas opes habeas,

i

elfes : fic, &c.

Quid facias , d'c. Quid agas

Q

«

Liqsidi. Liquidum in neutro| cum homine fic affe&o , ita fen-

D

pofait, pro fübftantivo , liquor, ! tiente?San? omittas illum, & fi-

Tb

aqua,

nas effe miferum,fua miferia frui

um

Eo fiz,?'c. Hinc accidit, ut quii quazenus, id eft, fiquidem libea-

&mant copiam füperfluam , qui'ter i4 facit, 3pfe füá miferill delc-

jut g

éflumine aliquo copiofo & ube-| &atur, fe ipfe miferum facit.

riore malunt bibere, v. g.exAu-

Sordidus. ÀAvarus.

elvofï

u

fido , (eft Apuliz fluvius prz-

Sibilat. Explodit, irridet.

i

u

cepsac rapidus) eos, cum parte

Tauzalus, do*c. Poftquam ea,

N

ripz avulfa cadentes

[

»lumen fz-|quz ab avaris objiciuntur , refuü-

p? auferat,

hauriátque, Magna|tavit,oftendit jam eos reipsá, li-

q» a

eupiditas, nimig opes, snultis|cét fibinotüs ac domi plaudant,

a[vum

fraudi & exitio funt,

effe miferos , fimiléfque "Tan-

od

* Bena. Magna.

talo , quifitierís capere avef ac

T

Falfo. Quia fuam avaritiam|haurire flumina, ab ipfius labris

excufant gloriz cupiditate ; cüm fugientia, De "Tantalo

Ó

, Vii?-ü

reverà non gloriam;fed opes ipfxäOden peault, Epod.

-

,Qu'ri

268.

Q, HORATII FLACCI

Flumina. Quid rides ? Mutato nomine, de te

Quos

Inécl

Fabula narratur., Congeftis undique faccis bb

Indormis inhiáns ;,& tanquam parcere facris

Inc

h

Cogeris, aut pi&is tanquam gaudere tabellisZZ-71^

Den

Neícis quó valeat nummus,quem przbeat ufum?

*

"

Paj

Panis ematur , ^óolus, vini fextarius$ : addey^

v Il nntn.

Irdy

Ui

Queis humana fibi doleat natura. negatis.:

An vigilare metu exanimem; noctéfque, diéíque;

Utm

Formidare malos fures, incendia, fervos,

E

s

Non|

Ne te fómpilent fugientes, hoc juvac? Horum

if

lpre

ním,

Semper ego optárim pauperrimus efle bonó

J n

»ld

Oppr

57 At (1 condoluit tentatum frigore corpus, -

Diif

n

e

Aut alius cafus le&o, ;:e affixit

,

habes , qui

Qid,

Affidca r Pomstd Ditet,

medicum roget, ut te

UN

Su(citet, ac reddar ghistis , carifque propinquis.

Toy

Non uxor falvum te vult , non filius ; omnes * s 24

A

."f

Vicini oderunt; nod, pueri, atque puella,

K

Miraris, cümtu argento poft omnia ponas,

q

Sinemoprafter, quem non merearis; amorem?

[

^ &t i cognatos, nullo natura labore,

li

01 Quid vides ? Inducituravarus| An vigtlaredc. Àn putas eà va

p

ridens Horatium , quafi bona-|lere nummos, idcircó tibi datos,

Inj

rüm rationum inopià coactum|ut vigiles metu exanimis, &c.

Yi

ad fabulas confugere.

Compilent. Spolient.

[

Mutato nomiue, dgc. 'Tu es ille

Hucjuvat 1. Hoceine te dele-

ltm

"'Tantalus,idem ac ille facis: pone|&at? Haceine tandem eft opum

jlitas ?

tuum nomen pro illius nomine;|ut

[r

interes tota & fabula ifta con-

Atfr, d?c, Verbafunt avari :

veniet.

d

At habebo, qui mihi zgrotanti

r

s

Sacris.L'anquam àrebus facris affideat , evocet. medicum , ut

abftinere.

me le&o fufeitet , ac recreet

t

—

Quo valeat , &c. Quisnum-|morbo, Falleris, refpondet Ho-

moruimne

ffe ufus frucásque de-,ratius: nemo te falvum cupit »

ino

beat ? Iseft nemp? , ut ematur|non uxor , &c.

Qori

panis, &c.

z fi cognazos, de?c.Ord

oeft: At

fi velisretinere, nullo labore;co-

li

Sexsurius, Menfura capiens

i

iE (

cya

thos , feu calices communes|gnatos, quostibi de

dit natura,id

eft,eorum amicitiamconfervare,

Vi

1 2.. fexta pars congii.

V

Adde, d&'c. Adde res humanz|nihil agen

do, nullum fumptum

vitz & naturz neceffaria: : quas|eorum causá faeiendo ; id nun-

D

illi, i neges, meritó doleat,

quam

]

m

a

SATYRARUM LIÉ, I.

169

Quos tibi dat, retinere velis, fervaréque amicos;

*

Infclix operam Pcrdas

*

ut f quis afellum £/.

arentem turrere frenis.

n

In campo doceat

B

EO

Denique fit finis qu

£

re

n

idi

D

H

cámque habeas plus;

Pauperiem metuas minus ,, & finire laborem

tll n

Incipias, patto quo.dlïv'ä 4s : nec facias quod

Umidius quidam (non longa eft fabula) dives,

Ut metiretur nüfbmos ; ita fordidus, ut fe

Non unqyam fervo meliüs veftiret : ad ufque

"

o

Suprenium tempus, ne (2 penuriá vi&tus

v

fedes

PR A«

curi '

"

Opprimeret, metüebat : at hunc libet£/fe

Divifit medium , fortiffima Tyndaridarum.

[

Quid mí igitur fuades ? Ut vivam Mavius ? Aut fic,

Ut Nomentanus ? Pergis pugnantia fecum

Frontibus adverüs com ponere.

Non ego avarum

P UT

Cüm veto te fieri , vappam jubeo , ac nebulonem,

Eft inter Tanaim quiddam , focerümque Vifelli,

quam affequeris : quemadmo- faiflet altera Clytemneftra, T yn-

dum. nemo poteft docere afel.|darifilia; quz Agamemnenem

lum eurrere in campo frenislinteremit , fecuriim caput im.

TO

parentem , id eft , obedientem,pacta.Porró ea vox. Tyndaride,

Wdams:

Indociles vulgó afini funt &per- liberos T yndari fignificat.

i

vicaces : itáque frznari commo-

Ut vivamyd?c. Àn mihi fuadess

ut vivam inftar Mzvii , autficut

d& , &ad campeftrem decurfio-

jjle

nem fingi nequeunt,

Nomentanus ?* (Duo erant fa-

pum

Quavendi. Opes congerendi.

mofi nepotes ac prodigi.)

Cüsnque; (c, Siquidem habes

Pergis, ?'c. Refpondet Hora-

Jl

plura, cüm rebus plurimisabun.

tius:Attu pergis malé ratiocina-

vuti

des; vide , utin minore pauper-

ri; & conjugis fimul duas res pla-

m

tatis metu fis,

n? oppofitas, nempé avaritiam

rl

Parto.Siquidem comparáfti,

cum prodigalitate , luxum ifto-

o

Dives uz, dz'c.Ita dives,ut num-

rum ganeonum,cumhoncüa fru-

)

mosnon, ut fit, numeraret , fed

galitate;ad quam te hortor,dum

€orum acervos metirctur.

Vel,

ab avaritia deterreo, Componi

At

adverfis frontibus propri* .di-

qui idcircó tantüm. videbatur.

Q

efle dives, ut nummos metire-,

cuntur gladiatores pagnaturi,

r

tgr, nonutiisuteretur,

!

ii no-

Vappan. Nebulonem, he

LIIB)

Fi&us. Ciborum.

nem, Propri? eft vappa vinum

n

acefcens ac fugiens

Divifr. Eum interfecit , ac

yll

fecuitin duas partes.

Eft iuzer Tanaim de?*c. Difere-

)m

Forriffima, i?*c.Non fecüs,ac Ri

pan*

276

Q. HORATII FLACCI

Eft modus in rebus, funt certi. denique fines,

Quos ultra, citráque nequit conf(iftera rectum.

llluc, unde abii, redeo

nemon, ut avarus

Di

Se probet, ac padis laudet divería fequentes !

Qnödquc aliena capella getat diftentius uber,

M

Tabefcat, neque fe majori pauperiorum

M

Turbz comparet ; hunc atque hunc fuperare laboret !

Sic feftinanti femper locupletior obftat :

Mu

Ut, cüm carceribus miffos rapit ungula currus,

Quipp

Diuur

Inftat equis auriga, fuos vincentibus, illum

Ti

1Ipus (

Przterítum temnens extremos inter euntem.

n (

Indé fit, ut raró , qui fe vixiffe beatum .

Dicat , & exa&o contentus tempore vitz,

d

Cnnia

Cedat, uti conviva fatur, teperire queamus:

N

db

jam fatis eft : ne me Crifpioi fcrinia lippi

Mb

Compiláffe putes; verbum non ampliüs addam.

Tif

pant inter fe duo illi,quos probé|qui hominesuratac moretur.

Diye

nófti, Tanais & Vifellii foeer. Si

Carceribus. Catceres,locus ille

t

alteri fis diffimilis;non continuó

dicitur, feu repagulum , ex quo

ET

alteri fimilis eris;( laborabantilli

in Circum equi admittuntur, &

aliquo eppefito corporis velani-

currere eccipiunt.

lglll

(

mi morbo; ) v. g. alter czcus, al-

AMiffos. Emiffos.

Jl

ter cocleserat;autalter fümptuo-

Uugula. Equi ungulá prediti.

Digm

fas &lautus; alter prepareus &

IYufiat.Eos urget,à quibus vin-

Tator

fordidus , itafi avarus effe defi-

citür; eos ante vertere nititur.

Ilumjig:c. Contemnens, & noma

B]

$as , non continué fis oportet

ïbarai

effus? prodigus & ganeo.

refpiciens alios , quos praterit,

[

Nemon , é»c. Mirantis eft &1qui inextremo currunt pulvere;

li,

e

1

1

Q

indignantis

»

Qui fieri tandem

fed illostantàm quianteceduit,

N

peteft;ut avari fuá forte coutenti

l

à quibus fui equi vincuntur.

i

non fint , (quod initio dicebam)

Inde fit ,dgc.. Ordo eft : inde

l

& tabefcant,quód vicini capellz

ïüt

, ut raró queamus repcrire

hïüs, [

fuis fint pingaiores?Neque id fe-hominem; qui fe dicat, &c.

qu['a

cum reputent, quàm multis pau-

Crifpini. ÉratStoicus , Philo-

It

3i

peribus ditieres lautioréfgue fophus , & Poéta, multorum

|

m

fint ; fed quàm paucis divitibus;librorum, exiguiijudicii.

pauperiores; ? quibus huncat-

| Efmgp

Compiláffe. Scrotatum ac fu-

Mif

que hune faperare opibus labo-jratum effe. Scrinium eft cifta;

D

rent? Sie eftinantibus ditefcere|capfula , in quam abduntur

t

tl:, |

accurrit femper aliquis ditior, jchartz, &c.

$A-

p

SATYRARUM. LIB, I.

h

38 A T Y RORUUHE

Dum improbi vitia quedam fugiunt , incidunt in

, €0ritraT1A, ,

t] ocnÜ^

*

p 9

Mbubajarum. cc;i

legia , , phármiacopolaz,

Mendici,"im, balatróné$; hoc genus omne

ibore !

Mocftum ac follicitum eft cantorís morte Tigelli,

Quippe benignus erat, — Contra hic, ne prodigus effe

)

Dicatur metuens, inopi dare nolit amico,

Frigus quo durámque famem^dépellere poffit,

Hunc fi percun&eris , avi curatque, parentis,

Praclaram ingrata ftringac malus inglüvie rem,

Omnia condu&is co£mens opfonia nummis:

Sordibus atque animi quàd patvi nolit haberl, -

Refponde

i.

Jaudatur ab his, culpatur ab. tllis.

Avl

Fufidius và

ppe

famam timet ac 'nebulofiis,

yrett

Dives agris, dives pofitis in fcenore nummis,

Y

Amnbubajarum. "Tibicinarum;

Praclaramvem. Amplas opes,

H)-y EX qlïv

&Syra voee ambub , quetibiam| — Srriugat.Amputet, imminuat,

mntu

fignificat.

Legitur &,frángaz.

Collegia. Caetus, fodalitates.

Ingratá.Patriymajoribus;quo-

Pharmacopole, Ungwentarii,|rum opes, frugalitate & artibus

j rzrlili,

pigmentarii , unctores & bal-|bonis ben? partas,maliscome(fa-

j vt

neatorcs.

tionibus malé perdat: velingrza-

jtut.

Balatrones, Scurre,ac parafiti;ta, id eft, ex qua nullum capiat

Ts

à baratro , una litterala mutata|fructum ; undenil ipfis reftet.

qaterlb

di&i, quódin ventris baratrum

Conductis.Mutuà acceptis,foe-

ylvero

omnia demittant: vel, à Servilio|nori fibi datis , pro quibus mier-

vl

Balatrone, uno ex illis in primis|cedem folvere debeet.

ts

famoto, de quo fzp? Horatius,

Opfonia. Cibaria, dapes.

il

Tigells. 'Tigellius natione Sar-

Sordidus, i*c. R.efpondet id fe

ïeptm

1

dus, artis mufice peritus, & non |facere , quód nolit haberi for-

|

infacetus fcurra, gratus Augufto |didus, &c,

fuit, magnáfque collegit opes,

Fufidius,do:c. Fufidius feenera-

J

quas mal? profudit.

tor , licétagrosopimos habeat ,

Benignus.Liberalisscomumodus. |licétingentem quzftum . ponen-

Coura pic,de'c.Alias quifpiam, |dis in foenore nummis faciat ,

K fü'

| ciüil

metuens, ne dicatur effe pro-|quináfque mercedes capiti exfe-

tf

digus, &c.

cetGc. tameh paxcé vivitac du-

riter,

[

À

202

O. HORATIT FLACCI

uinas hic capïxiï métrcedes exfíecat , atque

jqii

Dum

uantó perditior quifque eít, tantó acriüs urget,

Nomina fe&atur ; modó fumptá vefte virili,

bit

Nl g

Sub patribus duris titonum, — Maxime , quis non,

]

H

amet, fimul atque audivit ? At in fe

Jupiter. , exc

Pro quzftu fumptum facit ? Hic? Vix credere poffis,

Qu

ia

uàm fibi non fit; amicus : íta ut. pater ille, Terend

luim?

Fabula quem miferum nato . vixiffe fugato

Mil

Inducit, non fe pejus cruciaverit, atque hic,

Vorts f

[

Wi

ls

tuam fumuntà foeneratore,mag-

mblu

il

riter , timens, ne vgppæ id eft,

prodigus ac mebulo hübeatur,

nà mercede promifsá.

àn,

inrerämd

Capiti. Summz integre , foe-

Nomina. Vox ea fepé fi mitur

pro 2re alieno , quia- debiteres

fïpdorat

nori date;quz fors etiam dicitur.

ill, Wt

Mercedes-Ufuras : üfara enim

nomen fuum fcribunt infyogra-

pba, in Codice Argentarii.

eft merces pecuniz mutuó datz,

& quafi fraétus.

Vefle virili. Sumcbatur anno

Exfecat....Adimit ab integra

17. quo deponebatur Przetextae

fumma,v.g. dat mutuos centum

Maxime, d?c. Ordocft : quis

nonexclamet, Ó maximé Jupi-

dlitn;

nummos, eálege, ut, exacto

ter.! fimul atque audivit hzc à

4in

menfe, quinque nummos ]uere-

tur pro mercede : acforté non

Fufidio fieri?

totos rummos centum dat, ! fed

At in fe,toc. At inquíet aliquis,

exillis deenit quinque, ac pro

ifte Fufidius , in fe; ideft, in fuo

M

vi&u,veftitu.&c. fumptum facit

foenore, in anteceffum, fuümit.

iT

pro quzftu , id eft, accom moda-

Quant, dec. Quantó quifqze

Jf

eftlüxu perditior ac profligati-

tum tanto quzftui, nemp? iu-

or,tantó acriüsillam urget Fufi-

gentem & lautum ? Hic veró

à CTlge

dius , & graviori foenore macta-

( refpondetHoratius,vel quilibet

t

alius) vix eredas, quàm parum

re properatac perdere.

m

Nomina fe&azur,i»c.Sententia

fibi indulgeat.

Patev ille. Heautontimorume-

eft

ambitac ftadet in primis

Üny

foenerari tironibus ,amat debita

nüs, five; Menedemus.

Tun 8

tironüm,id eft , adolefcentium,

Fabula quem , d'c, Qui indnci-

lii

tur in. Comoeedia "Terentiana

qui nuper fumpstre veftem vir -

äll(Hünf

lem ,. qui nondum fatis habent

feipfe diferucians, & puniens s

ï rf

experientiz ac prudentiz, ut fibi

quàd acerbitate fuá filium do-

li

1Q

àmalis feeneratorum artibus ca-

mo propuliffet, &c. Vide notas

ALE

I

lf'ïl[ t

veant ; qui funtin

i

oteftate p«-

in Terentium, qui nuper expur-

l[?

l

trüm durorum , à quibus eüm|gatus ànobis prodiit.

(tor,&c.

cen

erá.

þuifglm

nihil accipiant pecuuiz , mu-l Aique bic. Quàm bicf

Quà

Mi

"duti

( RT

SATYRARUM LIE. I.

7

Si quis nunc querar, quó res hec pertinet ? Illuc;

-

Dum vicant ftulti vitia, in contrariía currunt,

P

Pa(tillos Rufillus olet; Gorgonius hircum,

Nil medium eft,

101

n

of

Quó vés, bac, dov.. Quid mihi]olent hircum,id eft , efflant odo-

iftisvelim , quorfüm hac attu-

Teenl

lerim ?

rem terrüm ac virulehtum; quia

funt obfoleti fem

per, incompti

Paflillos, Qaidam ut Rufillus ,| & fquallidi ,

femper,in pedore

odores fempcr füaves efflantob| & fordibus.

paftilles , quos affidu? in ore

Hircum, Eft odor gfavis, qui

habent. | Paftilli funt offz quz-

toremi

fubaxillis nafcitur; ob fudorem

dam , inftar exiguorum panam, incoctum : ita dicitur ab hirco,

Vemitut

anterdum planz , aliàs rotunde, animali admodiüm olido.

]

€x odoratis fuccis confectz , &c.

Jebit

[

Nilmedium,Nefciunt confiftes

Ali, ut Gorgonius , femiper rein medio;in quo tamepy virtus,

qnno

SATYRA Il

N

[

d

ddliena pervidemusvitia, moflraisumamns, | Multa funt

4micis comiter igno[cenda, nequeomnia , ut Stoigs

d

docent , n [celerum numere ponenda,

jj

]

at

|

d)

Mnibus hoc vitium eít cantoribus, inter amlcos'

O

Ut nunquam inducant animum ca

ntare rogati 3

Tnjuffi nunquam defiftant,

Sardus habebat

H

lle Tigellius hoc. — Caar, qui cogere poffet,

j

&i peteret per amicitiam patris, atque fuam , nom

mwn

Quidquam proficeret ; (i collibujfïct ; ab ovo

i

umïm

Omuibus, drc. Incipit àcanto-

rari fe patiantur ,ut cantent,

o

yum & Tigellii cujufdam in-

Sardus.Natus in *ardinia,infu-

j

fectatione : mox velat 6 mediall

".

a prop? Ttaliam,;ad Siciliz latus.

Ter

audientium turba fibi opponit

Habebaz boc, Hoc vitio labo-

&dverfarium , quzrentem ,

anirabat,

v[!lua

ipfe , qui' alios tam liber& in-

Cefar. Auguftus.

n (

fectatur, immunis ab onini vitio

Patris. Julii Cafaris, à quo

"d

fit ? Quaex interrogatione to- |ad

fv

tius fermonis occafio belliffima

optatus fuerat.

d

$; collibuiffe, Si libido eum

n

nafcitur.

cantandi cepitfet.

Ingucatit atiugug, V elint, cxo-|

Q»ä

4b 0vo, d?'c.P'ex tetqm ceenam.

Hasc

$54

QQ. HORATII FLACCI

Uíque ad msla citaret , Io Bacche,

modó fumm$t

Mant

Vocc, modó hac , refonat quz chordis quatuor, imá,

Qu

Yerba

Nil zquale homini fuit illi : fzpe velut qui

Cutrebat fugiens hoftem ; perfzpé velut qui

Solu

Cum

Junonis facra ferret : habebat fzpé ducentos,

Szpà decem fervos : modó Reges , atque Tetrarchas,

C

Quin

Omnla magna loquens; modó, fit mihi menfa tripes &

Concha falis puri, & toga , qux defendere frigus,

Ertt

lucud

Quamviscraffa, queat. Decies centena dedifes

e

Huic parco , paucls contento

,

quínque dicbus

Nil erat in. loculis, . INo&es vigilabat ad ipfum

: B

x

Q? viti

Mané, diem toturh ftertebat * nl fuit unquam/

Sic impar fibl. Nunc aliquis dicar mibl : Quid tu?

Tigli,

i

Nullane habes vitia ? Immó alia; haud fortaffe minora,

Qi cim

"ierqte

Hanc enim ducebant ab ovis , lento & compofito paffu inee

M

finiebant in pomis & fructibus.|debat, velut qui , perinde ae

Hnteig]

Qs ss

Hinc , ab ovo aliquid niarrare ,(5 Junonis facra vafa & fercula

&

id eft, à primo initio rem re-|impofita capiti deferret in publi-

R

petere.

ca fupplicatione.

& ip

Gizaret, Clarà & altá voce ca-

Tetrarchas.Rege eft minorTe-

Tnty

dem 1

neret. Unde , recitare, eft, pa-|trarcha; etimque fonat; qui quar-

ïlberah

làm, & clar? dicere.

tamregni , aut ditionis partene

Io Bacche. Initium eft Bacchi- | obtinet.

Qie felpj

ee & potori cantilenz.

Sonans. Loquens : quafi Re

us

Summa, Acutiffima. Ima, gra-|oum illorum amicus intimws

T

vi & depreffa. Ordoeft :

modó |foret.

DN

canebar alt$ voce , modó hác

Coscba, d?*c. Salinum nitidum

N

imá, quarefonat, five, contrà|ex concha , aut conchz in mo-

Dhon

fonatac refpondet chorde ime

rem factum.

Qu

ininftrumento chordarum qua-

Decies, d. Si dediffes Ti-

ly

£uor.

Sententia eft, ''ivellium

gellio , qui modó parcimoni-

tolly

Wror

chordon erat, voce accinentemi,|centena millia feftertiorum ,

organo illi füo , quod tetra-|am tantopere laudabat , decies

p

ita temperáffe fonos , ut chor-|poft dies quinque ómnia vir il-

V

EOnex)

dz acutz vocem acutam, imu|le parcus decoxiffet , abfump-

imaín accómmodaret.

fiffet.

E*zd(

Nil equale , d?'c, Pergit in-

Loculis, Crumena.

0i

fe&ari Tigellium. Érat homo

Impar. Diffimile, difcrepans

EF r

1!

inconílantiffimus :. fzpé curre-|à feipfo;

Q

'bat velut qui fugit boftem ; fep?

Immé ,drc, Refpondet Hors-

tius ?

-

SATYRARUM LIB, T.

27

I

Maznius abfentem Nevium cüm carperec : Heüs eu!

a, tl

Quidam ait, ignoras te ? An ut ignotum dare nobis

u

Verba putas ? Egomet mi ignofco, Manius inquit,,

l

Staltus , & improbus hic amor eft, dignüsque notariz

)f

Cum tua pervideas oculis mala lippus inun&is;

Tetratiá

Cur in amicorum vitiis tam cernis acutum,

m

Quám aut aquila , aut ferpens Epidaurius? Attibi contra

Evenit, inquirant vitia dt tus turfus & illi,

'igus,

[

Itacundior eft pauló, miuaüs aptus acutis

fbus

ufi

tius k: Fateor, habeo mea quo-]tur. Idcircó autem ferpens JEfeu-

l

Que vitia, & fortaffe majora,|lapio facer eft : quiaferpens ad

u

dul

"Tigellii; quem carpo , vitiis :[multaremedia utiliseit. Adde

neque id facio quod Mznius ;|efthiftoria Romana, quód cüm

d

qui cim abfentem Nevium vi-|peftilentià Romz laboraretur ,

tuperaret , dicerétque illi non-|refponfum eftab oraculo , ita

" P"ü* n.

nemo, qui aderat : Heus tu !|falvos cives fore; fi 8 Gracia

anteignoras ? Antibi ipfi igno-|/Efculapium adveherent,

Le-

D

tus es ? An fperas nos fallere ,

ati Epidaurum cum trireme

dibit

& latere ? Psobé te novimus,

;

u

nt profe&i ; fa&ümnque eft,

d

& ipfo Nevio pejorem effe fci

ut inpens anguis ad triremem

mus

Manius refpondit fe qu

i-

]

adnaverit, feque in puppi com-

"

dem alios carpere libenter ac|pofuerit in gyrum : quem illi

rromtlvqmqï

liberaliter ; at fibi ignofcere ,|cüm JEfculapium putarent ef-

j

de feipfo tacere , fecum leniüs|fe, Romam intriumpho duxe-

ere,

runt.

y qu,*(*.þ

. Hicamor, Quonobis,ut Ma-] - Er il Ut illi , quos car-

j n

nius , omnia ignofeimus.

is, tüa quoque vitia invefli-

Norari.Reprehendi. Notabant |oent.

T nitid.

proprié Cenferes civem , quic-

Iracundioris'c.Eft aliquispaus

d n

quid deliquitfet.

ló ad iram propenfior , quim

Inuudis .Aliquo unguento &|par fit , ineptus ad congreffus

gl

collyrio delibutis, quo aciesobli-|hominum dicacium ,. quorum

Ug

jn

matur vel lippientibus.

Ícommata ferre non poteít : jure

H

i

j

4ut aquila. Aquile , & dra-|illum irrideas, quia non eft ele-

D h

cones , acerrimá Íunt oculerum] ganter & fcité tonfus, & habet

u

acie.

togam malé compofitam, & ab

TL m

ií

Epidaurius. Sacer /Efculapio, |una parte malé pendentem , &c.

medicorum.Deo prafuli : qui|Efto : at vireft bonus, ütnemo

Epidauri (eft urbs| Grevie Jinjfit eo mmelior ; at eft amicue

at

Peloponneío) przcipué coleba-|tuus ; at ingenium cukum jim

2

M

ondel HOH

g

&6

,. HORATII FLACCI

*

*

fohss

Naribus horum hominum

rideri poffit, eà quàd

Rufticiàs tonfo toga defluit; & malé laxus ^^

liburi

l

at

In,pede calceus haret, At eft bonus , ut melior vir

ï

j h jad

fNon alius quifquam j at tibi amicus :at ingenium ingens

Poftul

Inculto latet hoc füb corpere, — Dignique teipfum

Í

Pa

Concute , num quá tibi vitiorum infevetic olin

|

confuetudo, mala

*

*

Cl

Natura, aut etiam

námque

|

Negle&is urenda fil

i& Innafcitur agris,

|

Tac t

| dtgois

3Mlluc pravertamur, amatorem quód amicz

|

l

Vcerün

Turpia decipiunt cocum vitia, aut etiam ipfa hrec

Dele&ant, veluti Balbinus polypus Agnz,

|. Niicu

Aellem in amicitia fic erratemus; & ifti :

Ti

ldu

E:tori nomen virtus pofuiffet honeftum.

At, pater ut nati , fic nos debemus amici,

W)pbu

Si quod fit vitium, non faftidire, Sirabonem

T um

Appellat petum pater, & pullum , malé patvus

| &

5Si cui filius efts ut abortivus fuit olim

| hs $

* Qd

eorpore inculto gerit:: cur illi]excutere : illud potiüs confide-

4 Q

* !

non ignofcas ?

*|remus, quód amatores excufant

Iy;

Horum bominun,Qui nunc vi-| &ignorant feré vitiaamicarum;

inm,, i

vunt; velcertorum , quibus-|illóique imitemur.

Tious ap

eum verfatur.

Polypus.Narium merbus,cüm

Concute, Examina, expende. |caro intüs crefcens, & in multos

i am

Num qua , de*c, Num aliqua|ramulos divifa, nares obftruit:

(

vitia.

di&us à polypo; pifee quodam,

Infeverit, Ingeneravit , in-|quimultisfibris , tanquam pe-

| Wif

lj

tem

diderit.

dibusnititur;de quo Plin. lib. 9.

Nanque , do*c. Ferax vitiorum cap. 20.

eít natura corrupta , nifi evel-

Szrabogem.

t

Qui oeulos Qiüor-

mmmk(

lantur.

Sic fuá fponte nafcun-tos habet.

Say

rurinagris incultis filices

Patum. "Cui oculi nictantes

liuti

'&pa-

& femiclaufi funt.

Strabo eft

f mf

À UUSE [

Illuc, d»e. Yllud ante omniajoculis planà diftortis , inquit

| , p

faciamus : imitemur eos , quijPorphyrio : patus ; leviter de-

-wlmaö

amant , quique veluti coecutiunt|clinatis.

mmm

in earum vitiis, quas amant, Ita

Pullum. Pufillum.

Plaut. in. Milite : Hoc primum

Male parvus. Supra modumg

W:al

A g

preverri decer , id cft , ante cz- |parvus..

i

tera omnia fieri, Vel , fenténtia

Abortivus. Ante tempus foli-

€ft.; omittamus nunc tua vitialtum, &imperfecté matus.

Lü,.m (

5f

C

Y

SATYRARUM LIB, 1.

A

; iíyphus : hunc varum diftortis cruribus , illum

W

L]

7 Balbutit fcaurum pravis fultum malé talis

$9

Parciüs bic, yivit, frugi dicatur : ineptus ..« «

ellot vt

Et ja&tahtior 'hic pauló eft ;; concinnus amlcie

ningu

Poftulat ut videatur

um

at eft. truculéntior, atQue

!

Plus zquo liber; implex, fortísque habeatur,

Caldior eft ; acres inter numeretur. Opinor, ; «««

Mzc res & jungit, jufictos & fervat amitos, " )

At. nos virtutes ipías invertimus.5 atdue; .

Sincerum cupimus vas incruftare, . Probus quis

Y

Nobiícum vivit $ multum && demiffus homo : illk

Tardo ; cognomen pingui damus. — Hic fugit omnes.

x

j

Infdias, nullíque malo latus obdis apertum;

liffime Romanorum familiz

Sifypbus.Puer,Antonii Trium-

viri pumilio, duos pedesaltus,

Poflula: , dz*c, Videri expetit,

vafer & fubdolus , atque ideó

haberi vult urbanus in ,amicos ,

dicus Sifyphus; qui fuit /Eoli

