templa Romz ; unum in primis,

te, ufque ad Orientem , Orbc

Elif 0R

quod Janum Qairini;feu Romn-|toto.i

ET

li, vocabant, à Romulo zdifica-

Hefperiorcubili. Sol enim oc-

tum, quodflagrante bello aper-|cidéns videtur dormitum con-

]

I

AU

tum erat ; confecto , cleufum.lcedere[in,Oceanum Hefperiure,

Iilud bis Auguftus, pace abiqueli

d eftj, Hifpanum , five Atlan-

Md

fe-

conftiatá, claufit.

[SE]

ticum , ab Hefpero, f*kellar

ODARUM LIBER. IV.

11$

Quftode rerüm Ca(are, non furor

Civilis, aut vis eximet otlum;

Non ira quz procudit enfes,

Et miferas inimicat urbes:

Non; qui profundum Danubium bibunt;

Edi&a rumpent Julia ; non Getz,

Non $eres, infidive Períz,

Non Tanaim propé flumen ortí,

Nófque & profeftis lacibus & facris;

Inter jocofi munera Liberl,

Cum prole , matroniíque noftris,

Rité Deos priüs apprecati,

Virtute fun&tos more patrum duces 5

Lydis remifto carmine tibiis,

sinde

i vt

rotina ; aut ab Hefpero , Atlantis lationem pacis, &colloqnii de-

fratre, fic appellatum.

cepsum, peremerant.

cmenii'

Rerum. Orbis terrarum.

Tanaim.Dividit Tsnais Euro-

bïs

Eximet. '"Tollet , perturba-

pam , & Afiam: circa illum ha-

:

j

bit.

bitant Scythe, & Tartari, qui

Procudir, Fabricatur.

minores,five Precopenfes appel- &

n

N

Inimicat. Redditinvicem ini-

lantur.

Is

d

smicas,

Profeffis , de'c. Diebus non fa-

l yggäu )

Nen qui, ic. Germani , Da-

cris, quifeftos precedunt.

ci, &c. Porró ifte fluvius prop?

Inter, dec. Inter vina,

« W

fontem, Danubius vocatur : me-

Priüs, de'c. In fecundis menfis

j

dio incurfu;ufque ad oftia, Ifter

Deos precabantur,libabant vinss

l] Wü

&c. Vide Oden 4. hujus libri.

j

sppcllantur.

Edi&a.Leges ab Augufto latas.

Virtute funttos.Cum gloria,&c

Augaítus appellatus etiam eft|virtute mortuos ; vel virtutis of-

Julius ; quia in nomen;& fami- |ficio probé functos.

h Bmp12

liam C.Julii Czfaris adoptione

Lydis, &?'c, Mifcentes iterum

u

tranfierat.

atque iterum hymnos & car-

]U

Ge:e.Populi feroces inScythia| mina cum tibiis Lydis : alternís

an],

Europza, propé Thraciam;Daci |canentes, nunc voee, nunc tibia.

etiam dicti.

TibizLydz, feuLydig, que» -

eim

SeresPopulusOrientalisprop? Inam fint, vide Oden 14. lib. 34

m C

Indiam.

& o&avam libri Epodon. Qui-

j

ia

Infid,QuiaCraffum,per fimu-| dam fufpicantur Lydias cafdecm

LA

iku'l Ó

216

tO. HORATII FLACCI

Trojämqïzc, & Anchifen, & alms —

Progeniem Veneris canemus,

effe, ac Phrygias ob vicinitatem |rium , Neronem, Drufum , &c,

utriüsque regionis.

qui omnes, per /Encam, à Ve-

Progemiem Venuerir, — Jolium |nere ori

-

gincm ducebant.

Cæfarcxg ; Aüguftum , "Tibe

IB

i

ä&ä

,

SNM

E

A

$

dUX

9N

$

d.

hll

NN

)

II

Ü

44l

:

"

-

[

Qu

.

N

N

BN

^

i

.

I

A Es

N

VAY

T

D

N

a

R

3

2

);

(

d

än

N

N

Y

EAN

&

Àn

——

OE

I

,

4

"

'l

J

z

W

b u

[

£

u

Z

)

li,

,m

A

E

i

dj

ANT

7

j

UP S

3

d

:Nxxf

Qu

N RI

s

(

L5

)

ftlp*[

Y

"

Íni

gï

M

'S)w

$

i

lol

XXQ

Wino

l

p»M

At

[

Ver|

!

AT

Tty

Itj

hj

Q, HO-

Á

M*vc

g2 ( o) 6

217

Q, -HORATII

FLACCI

N

jl

E PODON

LIBDRIUN

ODE

I.

:;

Offert fe Mecenati ad bellum Aiacum profetlure,

f

Bis Liburnis inter alta navium,

Amice ; propugnacula,

Paratus omne Czfatis periculum

g

Subire, Mecaenas, tuo ?

Quid nos, quibus te vita fit fuperftite

|

jucunda ; h contia, gravis 2

!

Y

Utràmne y.ltü fex!cquumur otium,

Non d

dulce, ni tecum fimul ?

An hunc laborem mente laturi, decet

Epr»(laz' Eft genitivus piwu—

lericres, & ad curfam expeditz,

lis, à voce, Lpode five Epo-.

àLiburnis,

Íllyrici populis, aut

dus:i4ievocarür verfus minor,invente , aut plurimüns ufuür-

qui o»ajorifubjungitur , & quafi

p(*t"&?.

fupercanitur;id quod Graca vox

Aa ium propugnacula, "Tales

Íonat; ita ut fententia non fit|v

cat Antoniinaves , qugz ut ait

bfoluta in majori verfu , fed

Horvshb 4.Cap. 1I. turribus,

minori finiatur, quafi claufula.

& tabulatis allpv.nr , caftello-

E — 721 77

Hinc nemen huiclibro facium,

rum;& urbium fpecie, non fine

utliber Epodoruim ;fiveEpodon.

gclmtu maris , & labore vento-

diceretur; quia primz illius O-

rum, ferebantur.

de conílant alternis ejufmodi

Quid nos'Subaudi, faciemus :

verfibus b: "vvnb' s.

velrefer ad ea , qua fequuntur:

161J;L/ C.

9 Mecoenas!

Ei 'gone,6

quid nos? Utrünpine otium per-

ituruses ad b»llum ; & exiguis

fequemur?:

navibus eam vaftis illis Arttonii

& coutra.Si tu fa pexfïcs non fis,

navigiis pugnaturus ?

Utrumne , d?c.. An lentus hic,

Liburnis. Sübaudi , navibus.

& otiafus manebo, ut jubes?

L

Naves Liburnz crant naves ce-

An buuc, d. Ordo eft

an

O ;

I

d

18

Q. HORATII FLACCI

Quá ferre non molles viros:

N

Feremus

& te, vel per Alpium jugs,

Inhofpitalem & Caucaíum,

$i

Vel Occidentis ufque ad ultimum finum,

Forti fequemur pectore,

Roges, tuum laborem quid juvem meo,

imbellis, ac firmus parum :

Comes minore fum füturus in. metu,

li

[j

Qui major abfentes habet,

Ut allidens implumibus pullis avis

hf

k

Serpentium allapfus timet $

a

fit, auxilí |

Magis relidtis ; non , ut ad

Ti

Latura plus prafentibus,

——

Yd

Qür

Libenter hoc, & omne militabitur

II

Bellum, in tua fpem gratiz :

Non ut juvencis illigata pluribus

d

Atatta nitantur meis ;

[l

Pecáfve Calabris, ante fidus fervidum,

d

m

Lucana muset paícua :

q

laturi fuinus hunc belli laborem, Refpondet ? Equidem 1e parum

f

eà mente , quà ferre illum de- juvabo prafens ; at minüs tibi

bet vir minimé tisnidus ? Vide-,timebo.

[

Cemes. Si tecomiter.

lo

turjocari ; parum enirm fortis

[

habebatur.

Statim refpondet:

U: affidens , ' »c. Ordo eft :

Nos veró illum feremüs, &c.

T

quemadmodum avis, que pullis

Ing

Alpium. Alpes Galliam ab Ita-

incubat, timet illa quidem &l-

lia dirimunt.

lapfus & incurfiones ferpenti-

Qu

1magis timet ,

[

Caucafum. Eft mons Scythie :|um : ateostamet

& abfens ; fic

vocatur ZzPofpizalis , id cít, non reli&is pullis ,

habitabilis, nemp? ob glaciem|ego;

&c.

Ut

&nives, Gc.

adfe. Quanquam fit prz-

Sinum. Sinus eft pars maris , |fens; licét ineubet nido,

in terras medias excurrens

hiec

Militabitur. À me.

Intua, éc. Tug erga mebe-

fignificatur Hifpaniz littus , vel

Africe , eirca montom Atlan nevolentiz retinende Gaugen-

tem, quoterrasfiniri putabant|dz ftudio ; non pramii aut mer-

Romani;neq

ueenim aliàs ultrà| cedis confequenda fpe ductus.

norant.

PecüfveCalabriss de'c. Calabria

Roges , d»*é. Forfan à me pe-je&Ttalieregio ; magis vergens

tescui tibi füm nfui futturus, &c. in Oricntem &Meridiem, quà

ua

EPODON LIBER.

219

Nec, üt fuperni villa candens Tufculi

Circza tangat meenia,

Satis fupérque me benignitas tua

Ditavit ; haud paravete.

uod aut, avarus ut Chremes, terrà premam;

Difcin&us aut perdam ut nepos.

Lucania ; folebant autem viri

Caudens. Candido & nitenti

divites, gregum paícua 1mutare,

lapise ftructa.

& aliis uti hybernis , aliis eftivis.

Haud paravero. Noneas opes

Non ut mei greges rranfeant,

mihi quzram anxié & parabo,

ante zflatem, à Lucanis pafcuis

Chremes. Senex avarus , ab

"Terentio fezpé inductusin fce-

ih Calabria : perfidusenimfer-

vidum intelligitCaniculam;que, | nam.

càm oritur , :nagnos calores af-

Premam, Defodiam, abdans,

fert.

Difciuctus. Dillolutus, ganeo,

Nec uz,d?c, Non militabo hoc

Solebant antiqui zond veítem

:bellum , ut villam in agre Tuf-

colligere & precingere , ut ad

culane poffideam, quz exten-

agendum etfent expediti : quod

datur & conrinuetur ufque ad qui omittebant , aut. negligen-

moenia ipfius urbis Tufeuli. Vo- itiüs faciebant; ii fufpicione iner-

cat Tofculum. Cireezum ; quiaïtiælabcra!*;ant.

trüm

fuit zdificatum à T'elegono Cir-:

MNepo:. Significat ea. vox ali-

Ti

ces& Ulyflis filio : quam Ur-;quando libidinofüm hominem

bem alibivocateaniob rem Te-|& prodigues : quia pueri patre

legonijuga parricide, Cireza|mortuo , cüm in avi tutelam

"

QER

moenia poffant exponi de Urbe|veniunt , evadunt ditioluti

"

pl

inora masis Tyrrheni pofita ;jfunt enim avi patribus indul-

m

quam Circejosappellabant,àCir-'gentiores ; & à pueris metu

pl

€e condita.

paterno folutis facilé contem-

'meg;

nuntur.

Superni, In collefiti.

n

XX

u

N

N

Xxf//

a

.ä

DAT E

£

sJ

.

eN

À

NS

N

N

QU

yt

p CU

U

ä*«—

-föï

NU

LU

J

],En.

2

EEE

:j

294

qr

m

i

o

e

m

i

TRETRXTTRN

nm"sm

kl

1[06]';

)qulm

U

$*

ÓDE

21e9

Q. HORATII FLACCI

V*A

ODE

TH,

"Alphius feemer atu , qtm/i' artis fua perta[us , laudat vi-

tam vuflicamy mox tamen ad ingenium À inflitu-

tum redit,

") Eatus ille; qui procul negotiis,

Ut priíca gens mortalium,

i

Paterna. tuta bobus exercet. futs,

Solutus omni foenore ;

l

Neque excitatur claffico. miles truci $

P2

[

Neque horret iratum mare

j

Forámque vitat, & fuperba civium

Potendorum limina,

h

Ergo aut adultá virium propagine

//

D

Altas maritat. populos ;

)

Aut, in redu&a valle, mugientium

Profpeétat errantes greges;

Inutilé(que falce ramos amputans,

Feliciores inferit:

Paterua. Ávita, non pretie!

Adulta, d&c. Ramos viSum

;

conduca.,

i

jam grandiores adjungit & fo-

Ai

fm*sm'pro ciat arboribu

saltis , àquibus fu-

tj

Soluzm,&c.Qgi nec u

Prepagó, eit pro-

mutua pecunia exigita

b zlio,'nec'fïineamur.

eai cuiquam debet: qui neque'pl'i

$ vitis vetule palmes , qui

tn

gitur , id eft, fingitr

u&im-

dat foenori ,, neque accipit in;pan

Din

g

uoram altero fümma invidia mitt

iur in fcrobem , & adis

eft; in altero fumma mifeiia.

radicibus aliam

vitem producit

n

Claffico. Baccinarum ad arm

a|novam ac recenterm.

vocantium fono & figno. Claffis

Mariiat, Ulmi , populi , &

[

arbores, càüm vitem juvant

exercitum fignificat aliquande, :alig

h

tum navalem, tum etiam terre- j G fuftinent , fiu

ntquafi foecun-

tüi

ldz illius fructibus ;

quz per fe

flrem.

Tis

Forumque vitat. Etlitibus ca-

|funt fteriles,

a

ret.

Redut&la. Semota,disjancta.

D

Limina.Quz à parafitis &adu-;

Profpetiat.Procul fpectat.

[

latoribus teri folent. Non captat:

Evrrantes, Pafcentes.

Feliciorcs Fertiliores ex arbore

favorem divitum & mobilium;

h

€0s &deundo; falutando, &c.

ln'zellieri decifos,

Preffa.

H

EPODON LIBER.,

221

5 d

» « Aut pteffa putis mella condit amphoris,

'9 Aut tondet infirmas oves,

)

J

)

Vel, cüm decorum mitibus pomis caput

Autumnus arvis extulit,

"

Ut gaudet infitiva decerpens pyra,

*

Certantem & uvam purpurz,

Z25

Quá muneretur te;Priape, & te, pater

Sylvane , tutor finium !

?Libet j4cere modó fub antiqua ilice,

Modo 1n tenaci gramine,

L

x7

S

abuntur altis interim ripis aqua ;

Queruntur iu fylvis aves ;

Fonté(que lymphis obftrepunt manantibus ;

Somnos quod invitet leves.

At ,. càm tonantis annus hybernus Jovis

]

[]

D

Imbres, nivéfque comparat;

Aut trudit acres hinc & hinc multa cane-

l2*

Apros in obílantes plagas :

Áut amite lévi rara tendit retia,

Prejfa. E favis expreffa.

rum Dens; Sylvanus veró, agro-

Puris. Purgatis, finceris,

rum & fylvarum.

i

lufirmas.O ves multis fünt mor-

Finium,Limitum, quibusagri

if

«bis obnoxiz, qui ingravefcunt , |finiuntur , &ab aliis feparantur.

lil

nifitempettivé tondeantur,

Tenaci.Quia multis fibris&ra-

tü

Decorum, doc,Maturis frudi-

dicibus terrz ficmiter adharet,

qu

bus quafi coronatum ; fic enim

futerim. Dum ipfe jacet íub

II

pingebatur.

arbore, autin gramine.

d

Urgaudes ! Quantá voluptate

Queruntur. Canunt.

at

affcitur!

Oblirepunt, d?c.Strepitum edunt

In[tiva, Ex infitione nata ,|eorum aquisleniter fluentibus,

n

adeoque gratiora,quàm quz fuá

qu2 res ; qui ftrepitus, fomnos

u

: Kpontenatcuntur ; quód videan-

molles & lenes inducit, affert.

jl

tureffe przmia & fru&us labo-

Tonanzis. Procellofi.

[ f&

ris atque indu(triz.

*

Aunus bybernus. Hyems; tem-

Parpure. Eft indandi cafu

H

ipeftas hyberna.

uvamde colore contendentem

Sfovis. A&ris.

cum purpura.

Comparat. Adducit, colligit.

Qua muneretuv, Quam tibi,

Plagas. Retia denfiora , ma-

T

pro munere , offerat,

Iculis ar&ioribus diftincta.

Amire, lft ames , furca qua-

Priape. Erzft Priapus harto-—

dam,

li

(-lf

Q. HORATII FLACCI

ä?æf'urdïs edacib

us dolos,

Sb

Pavidámque leporem, & advenam laqüeo gruem,

)9

Jucunda captat przmia.

h

Quís non malatum , quas amor curas habet,

- 3Hzc inter oblivifcitur ?

Qgöd fi pudíca mulier in partem juvans

Domum, atque dulces liberos,

(Sabina qualis, aut perufta Solibus

Pernicis uxor. Appuli)

V

Sacrum vetultis extruat lignis focum,

Laffi füb adventum viri ;

Claüdénfque textis cratibus letum pecus,

Diftenta ficcet ubera;

Y

Et horna dulci vina promens dolio,

Dapes inemptas apparet :

)

Non me Lucrina juverint conchylia,

?

Magííve rhombus, aut fcari,

dem, bacillum teres & politum,

mulieres ; quia erant in primis

laboriofz & fedula.

quo retia fuftinemtur.

Rara. Laxioribus foraminibus

Sacrum. Veftasfacrum,velDiis

texta.

Penatibus, quorum ftatuz circa

Advenam. Quz exalia reg

io. |focum erant pofitz.

ne, nempé frigidiori, in calidio-

Sub adventum.Panló antequam

1

vir domum fatigatus redeat.

g

rem Italiz partem advenit:pere-

E vimine z

grinam, tranfmarinam.

Texris cratibus.

[U

feptis vimineis.

li

Sucunda premia. Appofitio;qui

hi

turdi, lepores, grues, fant dul-

Difleuta, Plena.

cia laboris & aucupii przmia.

Siccet. Mulgeat.

À

Horna. Ejuídem[anni.

li

Quis nou , &o*c. Quis imter iftas

occupationes, non oblivifcatur

Inemptas. Natas domi , non

fi

facilé malarum curarum, quas|comparatas p

ecunid.

Non me, z.

Ordo eft:non ma-

amor habet ?

?

Jupartem.Pro faa parte:hec eft

gismejuverint, me dele&ave-

rint, non mihi profectó crunt

(

autem pars & cura mulieris, 'ut

rem domeíticam procuret, in-

gratiora conchylie, id eft; pifces

terim dum virlaborat foris,

conchis inclufi, ut oftrea, &c.

fj

Lucrisa. Ideft, capta in lacu

[

. Perufla Solibus. Nigra, ob fa-

dorem colledum ruri, dum|Luctino , qui eít i

n finu Bajano;

contra Puteolos , prop

$ lacum

li

opus facit fub dio,

Peruicis.Velocisagilis,ftrenui:, A

vernutn.

Rhembus. Pifcis atus, G ma-

D

Laudat pe/rtö Sabinas & Apulas

tghi

m

EPODON LIBER:;

223

Si quos Eois intonata lu&ibus

2

,

Hyems ad hoc vertat mare:

Non Afra avis defcendat in ventrem me'umg

Non attagen Jonicus

jucundior , quàm le&a de pinguiffimis

Q;:

Oliva ramis arborum,

Aut herba lapathi prata amantis, & gravi

Malvz falubres corpori,

Vel agna feftis cxfía Terminalibus,

Vel heedus ereptus lupo.

Has inter epulas, ut juvat paftas oves

Videre properantes domum!

Videre fetfos vomerem inveríum boves

Collo trahente$ languido !

Pofitósque vernas, ditis examen domus,

Circum renidentes Lares ]

n

Hec ubi locutus,&enerator Alphius,.

jam jam futurus rufticus ;

J

gnitunc pretii ; ut &fearus,

ravi, Diftento: alvo pigrz

du

Si quos,i?*c. Si quos fcaros hy

J

g

oranti.

ems, id eft, aliqua procella, zuzo-

Teorminalibur. Erant Termi-

w4f2, id eft, càm tonitru in-nalia, fefta Dei Termini, qui

!uzm

gruens fluctibus Eois, hoc eft; limitibus agrorum przfidebat z

':M :

Orientali pelago, verzaz, impel-lcelebrabantur IX, Kal. Mar-

lat, &recipereífe ad mare Ia. |tias.

lum cogat. Nemp? fcarus,in

Inverfut», Supinum,

Afiz, Grecieque littoribus (Co-

Vertas. Servos dominatos :

lumella tefte lib. 8.) frequentif-! Pofzor, accumbentes ad men-

funus erat ; nec. inde in mare,fam, vel affidentesfoco: aut mi-

n

"Tyrrhenum fabibat, nifi tem-|niftrantes,

m

peítate propulfus.

/,);/H Va

Examen. 'Turbam.

T

Afra evis. Gallina Numidi-| " Circim, de'c, Circa domum ni-

H

€a,

j

tentem & mundam

vel, circa

j5

4itapem. Quidam "gallinam|focum , ubi erantLares. Erat

fylveftrem Afiaticam, aliiperdi-|focus in media culina; & circa

cem effe volunt.

m

ifocum erant ftatue Deorum Pe-

n

Jonicus. Ex Jonia, Afiz pro-

fngtïum; quas nitidas, id eft, ter-

vineia advectus.

fàt & prob? cultas vocat

circa

j

Lapatbi, Lapathum , five tu-|focum autem ruftici ordinc pofi-

m

mex, falubris herba,

ti vefcir folebant,

Re

T

2234

Q. HORATII FLACCI

*

Omnem relegit Idibus pecuniam

3

d

Quarit Calendis ponere,

lao

Pe

,Qy&w't, d. Oltendit, quàm

loc

Relegir.CoHegitä debitqribus

e

:lb'.

apaud quos eam magno Íoeuo:

'evi poenituerit hominem bo-

£

$e

collocaverat ; ut feilicet agros ( |ni confilii; qui , pauculis diebus

| Nec

rufticam füppellectilem cotupa- interjectis , fententiam mutave-

i

raret. Legitur etiatg, redegit.

rit& quzfierit Kalendis five ini-

Idibus. ldibus , & Kalend's|tio. fequentis menfis ; ponere,

N g

« n

id'eft, primo & medio menfe,|hoc eft , rurfum locare (oenori,

lnar

redactam ante dies quindecim,

pecuniam colligere folebant äl

debitoribus.

nempé Idibus, pecuniam.

:'ïïl:ra

ODE. ll

li

Allium deteflatur ,. quod imjrudens , vimm apud Meca-

1

.ttatem comaret , qu[tzverat.

)'ï?atur:

D) Arentis olim fi quis impià manu

iM

Bs

Senile guttur. fregerit,

L

"ent

Edat cicutis alliuro nocentius,

T,«

O dura rpcül)mm iiia !

UE SSNES

Ims) a

?

Yàtür

nid hoc'véneni ízvit in przcordiis

*

-

XCert

Num viperinus his*cruot

fï-'iïfe,')

'"Inco&us herbis me. fefellit 5 an .malas

Aerrin

l

i

"

Canidia tractavit dàpes?

lif,

ld

Ut Argonautas przter omnes candidum

IUY.

Edot. Cicuta eft herba frigi-

Ur, Poftquam.

Argouawias, Erant ili viri

A][FO

diffimifneci , adeóque peftiferi,

T

AC

»

rcules ,

Legunt aliqui, edir, pro edat, fortilitni , Tefon ,

Wi

Thefeus , &c. qui utvellus au-

RUT

antiqué,ut dzm, pro, dem.

Mefforum. Qui talicibo vef-reum exportarent & Colchide,

Fþhqü

.

H

cantur impune.

navim Árgo, a qua ncmen tra-

iuCe.

Quid boc,drc.Quid koc venenixére, eonícendcrünt. Dux to-

RI

m

Vlye

eft,quod genus veneni,quod ma-, tius expeditionis erat jafon; qui

3l

]à me habet,&unea torque vifce-| ab avanculo (uo Pelia , juvenis

(itany

ra? Quafi allium venenum effet. ( ploríam 2

? ferente, &ab' eo

W u

übi metuente , miffus fuit in

lt

Fefellir. Latuit, fugit.

"

X

Int

xæp

Canidia. Venefica.

Colchi

1

5

ut

ibi peritü-

V I

Ut

"

"Iva&avi. Ut illis a(pergeret] ^»s; Medase umcnarm-krvatus

d

virus,

€

Lj

A.

A

d

4

P t

EPODON LIBER.

22.

Medea mirata eít ducem,

Ignota tauris illigaturum juga,

Peruoxit hoc Jafonem

.

.

I

Hoc delibutis ulta donis pellicem,

)

Serpente fugit alite.. —

g;wh

v

Nec tantus unquam fiderum infedit vapgr

]

€nt

Siticulefe Apuliz

Nec munus humeris efficacis Herculis

i

p

Inarfl; z[tuofius,

D

Mirara eft , *c, Unum pre ab ferpente alito, id eft, ab alatis

czteris Árgonautis amavit.

ferpentibus, & avolavit. Non

Touvis, d9c. Aureum vellus

aliam ulcifcendz pellicis ratio-

!

à tauris duobus ignivomis fer-

nem invenit, quàm fi mitteret

vabatur:quos ut Jafon domaret,

ei veftesallio tinctas,

illum Medea certis herbisac vc-

Donis. Vefte, coroná , moni-

nenis perunxit ; quz ut vim ha.

libus, quz Creontis filiz deferri

berent majorem & prafentio-

Medea jufferat.

rem, addiditillis, ut ait Hora-

Siderum vapor. JEftus creatus

üus,allium: : eftenim hzc ejus

à vaporibus, quos Sol & alia

rnatura , ut venena efficaciora

fidera colligunt à terra. Vapor

& certiora efficiat

Ita illius d;-

idem fzpà valet, qued calor.

ritatem oftendit, fine quo, etiam

Munus. Palla, indufium,

acerrima venena languidiora

funt.

Efficacis. Laboriefi.

Eft autem hic-ordo : ut

Hervculis.

Neffus Centaurus

Medca mirata eft candidum du-

Dejaniram , Herculis uxorem,

€em , perunxit illum hoc allio,

abripere cüm vellet,euna Hercu-

ilipaturum, ideft,ut illigaret,

les fagittis interemit: ille, utne

ut imponeret juga tauris indo-

inultus periret, veftem , fuo fan-

;:.n:ii

npaitis.

guine, qui przfentiffimi veneni

Ignota juga. Aratrum , quod

erat inftar, imbutam, Dejanirz

nunquam paffi fuerant.

[j

dat ; quafi valeret hec munus ad

Hoc, i?'c, Eadem Medea , pel-

Herculis amorem ita Dejanirse

licem fafonis , nempe Creufam,

adjungendum, utnunquam ali-

five , ut alii volunt, Glaucam,

am amaturuseffet, Vix induerat

Creontis regis Corinthi filiam,

pallam hanc Hercules, cüm toto

J

0

(quam;tfpretà Medeá, Jafon aima-

corpore deflagrare ceepit ; quo

reoccoeperat) ulta donis. deli-

igne pauló poft extinctus eft.

butis, id eft, imbutis, tincdtis

Inarfg bumeris, In huineris

[

arfit,

f

hoc affio , fugic iücurru tracto

P

ODE

1]

$215

Q. HORATI FLACCI

$d

OD E. IV.

—

f

À

Menam , Pompeji Magni libertum , infetlatur,

pis & agnis quanta fortitó obtigit,

LU

Tecum mihi difcordia eft,

Ibericis perufte funibus latus;

Q

Et crura dura compede.

Licét fuperbus ambules pecunia,

Co

Fortund non mutat genus.

[

Videíne,

Sacram metiente te viam

Cum bis ter ulnarum togá,

j

Ut ora vertat huc & huc euntium

pitg

Liberrima indignatio ?

f

(

"

tb

Sortito. Fatali neceffitate , na-

à cin Eques Romanus , deinde

bitd

militum 'Fribunus creatus eft.

Jusn

turá.Quippé certas propenfione:

animalia fingula nafcendo for-

Idem tamen poftea, Octavie re-

IV

ul

tiuntur. Ádde quód fors ponitur

li&o , rediitad Pompejum

f&pb pro fato, & certa rerum

tenspore videtur hecOde fcr

li

Confule 2, Indicem Oda

fim

conftitutiorne, qu& ànobis non

endet.

AMetieute, d?*c. Ironic

Tüy

m

ge

Ilericis fuuibus.Quia ' parfum

dente compofito gradu

optimum ,ex quo fiebant funes,

Sacram, cumtoga, cu

ma

]

fünen

(id eft, cauda) fex ulnas lonum

Tj

ab Hifpania petebatur: vel;quia

Menasfuerat Ibericum manci-

eft.Sacra via ita dicta eft à maxi-

(ptm

ium.

mo Romz templo, nempe Jovis

u

Perufle, t Qui latus habes

Capitolini, quó ducebat : item

D)

peruftum, concifum loris. Servi

àfacris , fupplicationibus ; &

W l

)

enim fzpé vapulabantà domi-

triumphis ; qui per éam in Ca-

ä

KUUIW

nis : iidem compedibus vincti

pitolium deducebantur.

m

Ora vertat ,dzc. Ut cives hue

Áiny;

opusruri faciebant.

Fortuna, d9c. Non facit for-

& huc euntes , ultrà cítróque

M

commeantes , inteora conver-

-

^Xcibi

zuna felix ; & potentium gratia,

ut fervus non fueris. Ille Menas;

tant,& fuam indignationem prz

g

11

fe fer

ant

8nt z

?

* epalàm dicant-Sectus

!

n f(

poft obitum. Pompeii M

e

à quo donatus füerat lib

elldles,

flagellis, &c.

lan,

Pompejum filium feeutus eft ;

Excitatur hic ani&li

' Dïcxm'

Iudignatio.

mox ad Auguftum , belli civilis

affe&tus in éos , quibus bené eft

N

xeliquias perfequentem, defecit;

immerehtibus & indignis.

Triumn-

"

"ar

: ]

EPODON LIBER,

2fy

4

Se&us flagellis hic Triumviralibus,

PrSconis ad faftidium,

Arat. Falerni mille fundi jugera,

)

Et Appiam mannis terits

Sedilibüíque magnus in: primis Eques,

Othone contempto, fedet?

uid attinet tot ora navium gravi

Roftrata duci pondere

Contra latrones , atque fervilem. manum;

Hoc, hoc Tribuno militum?

Triumvimlz'bu;-.T riumviriCa- nes 14. five gradussinde retrà,

pitales , tres erant judices, qui fepofitierant Equitibus, eorüm-

judiciade fervis & libertis exer- que duo

primi Tribunis ; quos

cebant: Pretor autem cognofce- inter Menas numerabatur.

bat de criminibus civium alicn-

y

H

Orbone. conrempre, .. Quia L,

ücïnig

jus nominis & loei,

Rofcius Otholege fanxerat , ne

Praconis , &*v Cüm aliqüis

l

quis libertus,sut libertinus,fede-

wublie? peenam luebat, adde-retin r4. primisordinibus, Tà-

batur preco, qui füpplicii cau-/men Auguftus Menam in Eque-

fam ediceret,czteros adimoneret, ftrem ordinem cooptaverat , eí-

Tam fzpéautem Menas fe&us|que jus aureorum annulorum

flagellis publicàfuerat , ut pre-,dederat * quod Horatius diffi-

coner delafsáffet.

Iu

mulat; nifi fort hec fcripferit,

Falerni. Ubivites, &fegetesantequàm ille hune honorem

optimz , in Campania Romana. adeptus effet.

]i

Appiam. Subandi, viam, per| Quidarrinet , éc, Quid con-

m;]av:

quam in fuum predium Faler- venit tot naves , roftris zreis

t j

Ü

nun) itabat,

Huie vie Appius inftrüctas, rantà. mole duci in

)uf s

jin

(qui poftea czeus eft appellatus) latrones, & fervos, (quos Sextus

nomendedit, quàd eam lapide Peinpejus, bellum inftauransin

Ü

firaviffet. «

»Wfsrl

Sicilia, contra Auguftum arma-

Maunis.Equis parvulis, & ve- verat) fi hie, hic Menas, pira-

locibus.

a

itarüm 3ac fervernm princepse

Sedilibusque, do*c. Amphithea-

"Tribunus eft militum , & unuse

j

j

trum]locus erat, inquo fpe&a- primariis ducibus exercitüs ?

bantur Indi : ejus pars theatro Fuerat Menas pirata, Gcfervus,

proxima , Orcheftra dicebatur;|

Ova naviuin. Proras ; anterio-

& add'iäaScnato*ribus erat:ordi- respartes,

du "

Iniï *

P2

ODE

P

z2&

Q. HORATII FLACCI

| hp

ODE. V.

! n

Puer à Canidia diré interfl'&;w.'

| äïk

T ó Deorum ! quisquis in Corlo regis

Terras, & humanum genus,

EU

Quid ifte fert cumultus ? Et quid omnium

Vultus in unum rme truces?

l

Per liberos te, fi vocata partubus

Hl

M

Lucipa veris affuit :

l [

Per hoc inane purpure decus precor,

l

Per improbaturum hzc Jovem ;

Quid ut noverca me intueris ? Aut uti

[ ü

' .. Petita ferro bellua?

4

Spg

Wt hezc trementi queítus orc conftitit

hm

Infignibus raptis puer ;

At

Qu

At ó4i'c. Pueri voces. Ar,fer-| Adde, puód veneficz ille fzpà

| i

itehy

vitiracundie, &perturbationi |fimulabant partum; ut infantuli,

j « 1

fignificande. SicPriamus, ubi|quos ad vencficia domi contrie-

Yeft

filium interemptum vidit, 4;|bantaliunde abreptos;ab iis edi-

I

gibi pro. fceleve , exclamat , év'c. |ti putarentur;& ne Cenfores,aut

('Olpl

Virg. lib. 2.En. ODii/ inquit|vicini, requirerent, unde effent

dun

puer » quicámque in Coclo eítis, |illi pueri.

M.at

unde terras hoiminésque regitis,

Purpare decus,. "U'ogam pre-

Tir

xros teftor, vosappcello.

textam purpurá fignificat , hoc

Winen

Quid iffe , d»c. Quid fibi vult|eft , limbo p

rpureo infignem;

|— duj

07

tumultus ifte ? Videt veneficas|quam pueri ferebant ufque ad

D

tumultaantes puer,&in fe unum

annum 17. quo fumebant viri-

ln

irruentes.

lem. Vocatinanem &inutilem;

lü'( eün

Te precor.Canidiam alloquitur,|quia , quamvis effet nobilitatis,

Qs

utprincipem eeterarum : Oro|&innoxie atatis nota, immó

Titen

te, pro tuo erga tuos liberos|& cuftos, (ut ait Perfius Sat. $)

D

amore,ut alteríus quoque liberis|ipfum tamen à veneficarum irg-

Eu Yü)

parcas.

'manitate non ferváffet.

I

lerer

Sivocatad9c. Si veré mater es:

Perita. ferro, Percuffa : ferz

2

'*Wldal

fiquos filiosaliquando peperifti. jà venatorihus i& faviunt.

Vtrt

juno Lucina invocabaturà par-

ConfHitir. In medio pofitus'eft,

Ü

rurientibus.

Infiguibus vapris, "Toga pre-

L

| Ena

hl

Veris partubus. Legitimis,)non texta, & bulla detractis. Erat

I'*Iglf

adulterinis,& inceftis; legitimi bulla, corculum quoddam, vel

ani

enim partus magis diliguntur.Jaliud quidpiam id genus , pue-

H

ro-

R.

EPODON I,IBIgR.

219

Impübe corpus, quale poffet impia

.

.

Mollire Thracum pecora

Canidia, brevibus implicata viperis

Crines , & incomptum caput,

Jubet fepulchris caprificos erutas,

Jubet cupreffus funebres,

Et unda turpis ova ranz fanguine,

Plumámque no&urnz ftrigis,

Herbásque, quas Jolcos, atQue Iberis,

Mittit venenorum ferax,

Et offa ab ore rapta jejunz canis,

Flammis aduri Colchícis.

At expedita Sagana, per totam domum

Spargens Avernales aquas.

rerum collo sppendi folitum, ad|à veneficis maximé adhibebag.

dignitatem & amuletum. Bulla

tür.

H (zpe

dicebatur; quia figura cordis

Sirigis.Strix eft avis nocturna

ad bulle fimilitudinem intu-

inm'.'cny

& maliominis, fic dicta, quód

jenm

mefcit.

er tenebras ftrideat,

jhisete

Impubecorpus. Crai puer erat

golcos. Civitas T heffaliz.Erat

Jfortst

corpus impübe , id eft, quinon-

autem omnis Theffalia fagis, &

decfett

dum annos pubertatis , nemp

veneficiis infamis.

14. attigerat.

Ilberia, Regio propé Pontum

mm pm"

"Nobyacum.'Y hraces feritatis no-

Euxinum, in Afia, non procul

C

mine mal? audiebant.

à Colchide.

äho

lügnem;

Tumplicata , d?*c, Habens crines

jejune canis. Salive anima-

implicatos viperis , ut Furia.

lium jejunorum , maximé ca-

jfqut

at nlll

Caprificos. Caprificus eft ficus

num, ajunt ineffe virus quod-

jem

filveítris & fterilis , numquam

dam, quo imbuatur , fi quid

ore tum attrectaverint,

Qbilitatig,

florens, nunquam fru&u matu-

$j iu]]l"-a

refcens, adeóque meritó inter

Flammis,ie*c, Flammis eo ritu

NB

M

infelices arbores numerata. Hzc|paratis &accenfis , quo magi fo-

u

J Jf )

ad veneficia & incantationes utllent,quo Medea folita olim erat,

valeret, eruenda manu erat,non|apud Colchos (ubi artem magi-

" f

fecanda ferro; item ? fepulchre- |cam exercebat) calefieri & fimul

jnnte

tis erat petenda.

coneoqui.

Ex untla , &'c.Ordo eft:&ova

inuse 4

Expedita. Agilis ; aceind&a,

ga

pri

flrigis , unc&a, delibuta , merfa,

Sagana. Nomen fage G ve-

ls

jut

turpi fanguineranz. Ranz ille|neficz , comitis Canidie,

ldamx v

tubetgz & terrefires erant , que| . Z4vernales aquas, Petitas ex

uSa?

Aver.

i

256

Q. HORATII FLACCI

Hortet capillis , ut marinus , afperis;

i

fnt

Echinus, aut currens aper,

Yon

Ába&a nulla Veja confciendá,

r

Ligonibus duris humum

Exhauriebat, ingemens laboribus ;

1&

Quó polfet infoffus puer

(Qu

Longo die bis terve mutatze dapis

l

li

V d

Inemorl fpectaculo ;

[V

Cüm promineret ore, .quantüm extant aquá

Sufpenía mento corpora :

Quid

Exíu&a uti medulla, & aridum jecur

N

Amoris effet poculum $

N

[

Interminato cum femel fixz cibo-

hITR

Averno ; lacu Ytalie , in Cam-

j

quàm longus eft: toto die ? qui

lt

pania, perquem iter pateread

Íané longus famelico videbatur.

Tuemori,is'c. Emoriin fpecta-

D

Inferos credebant, ob aqua gra-

veolentiam ; & cujus aquas pla-

culo, in fpectanda dape , que

Di

candis Inferorum Diis adeó pu-

bis, térque mutata, aepponere-

l

Ve

tabant neceffarias; ut, fi deeffent

tür illiob oculos ; itatamen ut

(

verg , adhiberentur fimulatz ,

ea vefci, eam atgingere non

N

&folo nomine Avernales. Vide

poffet.

Virg. lib. 4. /Fneid.

Promineret,ie'c.Extaret & foffa;

Btna,

Horret, Horrida eft afpe&u.

quantüm natantes ex aqua ,qui

z

Afperis. Subre&tis; ut echinus

mento tenus fub eafunt. , feQue

u

a

Q [

marinus, fetas & pilos inftar

fic fufpenfos, & mento tenusex-

jaculorum erigit. Eft & echinus

tantes fuftinent.

1

terreflris , fed piles obtufiores;

Effes poculum. Serviret con-

-

quàm marinus, habet; vülgóque

ficiendo poculo, & veneficio ad

^

o

Erinaceus vocatur.

amorem excitandum.

DT

At

Abata , bc. . Veja , alia vene-

Fxfutia. Fame exficcata,

fiea, nulla fceleris tanti diritate

Tnzerminato, d?c. Vetito, pro-

Ti

lii

perculfa, &ab ince

pto abacta;

hibito : ab verbo , interminari;

id eft; déterrita.

id eft vetare, interdicere, Ordo

f

—

Exbauriebat.Utfcrobem face-

eft: cüm femel, id eft, poftquam

Wu).

ret; in quam puer mento tenüs

pupulz;

hoc eft, pupille (five

At

immitteretur.

defixe in cibo

hlfu;u

oculi) fixe cibo,

Ingemens,ic, Anhelans gravi-

interdicto, contabuiffent :

poft-

lia

ly

ter, ob laborem , quem capiebat/quàm puer fperiiffet fame , ac

inhumo egerenda.

Idefiderio cibi fzpiüs oblati, fem-

h

jj

Lougo dte, Per Diem totum , per negati.

Ne&

&ij

R

EPODON LIBER.

231

Intabuiffent pupulz.

Non defuiffe mafcule libidinis

Ariminenfem Foliam

E: otiofa credidit Neapolis,

"

Es omne vicinum oppidum

3

Quz fidera excantata voce Theffalá,

Lunaámque C«lo deripit,

Hic irrefe&tum ízvà dente livjdo

Canidia rodens pollicem ,

Quid dixit, aut quid tacuit ? O rebus meís

»

Non infideles atbitrz

Nox, & Diana ! quz filentium regis,

Arcana cüm fiunt facta,

»

Nunc , nunc adefte

5

nunc ia hoftiles dom

qd[

F)S

Iram , atque fulmen vertite,

x

Formidolofz dum latent fylvis ferg,

Dulci föporc languidz,

,q

onete

Senem (quod omnes, rideant) adulterum

nta

y

x

Latrent Suburranz 'canes,

-

[o ii

j

Non defuiffe-Cum Canidia,Sa-| Quid zacuis,d'c.Quid non dixit.

fi

gana, & Veja adfuiffe,

Rebus. Confiliis , veneficiis,

Ee10

Mafcule , dc. Suprà morem

Arbitre. 'Teftes,confciz.Ora-

j

feminarum libidinofam , ad fla-,tio Canidiz,

f

gitia audaciorem ipfis viris. Eft| — Diana, &*'c. Luna, quz filenti

st

autem hie genitivus proprieta- |nocti prafides.

tisutajunt : ficdieitur, homo, — Zrcaua , dv'c. Sacra maäica

t n

fummi ingenii,&c. Folia nomen;fignificat; quz no&u fiunt,

(Q10 4

eft veneficz.

Iu bofliles domos. n Varum ho-

d

Ariminenfem. Oriundam Ari- |ftem meum , à quo fpernor,qui

0"

mino , urbe Italiz , ad finum Imeaveneficia & maleficia ridet

Aáriaticum, Rimini.

fecurus, & potentiori venefica

[mlpl[u

Oriofa. Neapolitani otio dele-|fretus.

; []rJO

Gari ja&abantur,

Formidolofe. Formidandz,

(

Excautaía, Certis incantatio-!

i

Seuem, dv'c, Sententia eft : Fa-

T

nibus vexata & labefadtata.

n[lbo

iciteut Varum fenem libidino-

Voce Tbeffala. Magica.

" fum ,quod meritó omnes ridere

o

