quam fulmine feriatür :^ veljidocetur volare.

o

quód in altiffimos nubium tra-

»

) hi

Iu ovilia. Ad agnos rapiendos,

^

é&us evolet . ubi fülmuna pro-

Hoflem.Rüentem,hoftili more

cuduntur , & undein terras de-

G impetu.

cidunt,

Relu&autes,Pugnaces & eon-

Gauytiede; d'c. Fuit Ganyme-

tra aquilam fe acriter defenden-

ä

des, filius'Trois , Trojanorum|tes, Mutuum enim inter fe odi-

t, ànatura infitum;

Regis raptusà Jovein aquilamium exercen

M4

ng—

o

ï

A

]

|

134

Q. HORATII FLACCI

| Jord

Qualémve letis caprea pafcuis

Intenta, fulvz matris ab ubere

Jam la&e depulfum leonem,

Dente novo perítura vidit : .

fote

W

Videri Rhocti bella fub Alpibus

Drufum gerentem & Vindellci ; quibus:

Mos unde dedu&tus per omne

Tetmpus Amazonia (ecuri.

j D

Dextras obarmet , quarere diftuli ;

NNec (cire fas eft omnia,

Sed diu

| N

Latéque vi&rices catervz,

Confillis jevenis. revictz

| Qui

Sensére , quid mens ríié, quid Indoles

| Tl

n

QIM/HNW.-&I*C. Qualiseft leo,[arment dextras fecuri , quali

cüm in capream , occupatam in| Amazones olim ufz funt , negle-

m

hn

me

herbis de pafcendis , & nihilde|xi & in aliud tempus diftuli di-

bofte ac periculo copitantem, ligentiüs inveftigare, Feruntur

Dux

fertur, &c.

fecurim in

d um

Amazones primg

Fulvematvir. Lezni.

bello adhibuiffe : erant ille bel-

bl

Ab ubere, Recentem ab ubere,

licofz foeminz ,

ve-

T

quz magnam

-

E

qui non ita pridem ubera fuügeré

partem Scythiz circa Tanaint;&

defiit : quod idem eft ac,/a&e de-|Afiz circa 'Thermodoontem flu-

v

TO

$ulfum, in fequenti verficulo.

vium, occupaverunt.

lii

Denre novo.Nondum ad. przdam

Nec fcire , é&c. Videtur híc jo-

ly

& cedem exercitato, aifuefa&to.

cari Horatius ; & aliquem i rride-

IW

Rberi. In Germania fünt,ubi

re, qui fort$, cüm Drufi victorias

AU

eafdem celebraret, in'eare inve-

li

nunc Grifonas, & Tirolenfis Co-

i

mitatus, ad Alpium radices.

ftiganda multus fuerat.

N

Viclrices. Rhoetorum & Vin-

N

Drufum.Cl. Drafus, filius Ti-

berii Neronis fuit, ac Liviz Au-|delicorum;qui magnas antea cla-

D

HO

guff*ï». quz , relicto & annuentejdes Romanis intulerant, Vide

priori viro , Augufto pupfit; ac;Paterc.l 2.

tertio quàm nupferat méfe, hunc|

guvenis: Drufi.

Drufum peperit. dequo vid.Vel-,

Revitle. Viciffum vicz,quzt

Bo

l

Á

Jejtm Paterculum lib.2,c.97.98.|antea Romanos diü latéque vi-

Findelici.InfraiRhoetos,ad Da-! cerant.

nubium: Bavariz pars & Suabiz!

Mensyi

adoles. Mens confilium

nunc eft.

i& prudentiam indicat; indoles,

Li

Quibus,do*c. Qui Viudelieicur virtutenS & mores.Eft autem hic

E

, hunc mortem habeant, & unde ordo: fensére quid mens, quid

li

. deductum, id eft derivatum , ut indoles nutrita rité ; id eft fan-

X

l

cie,

ODARUM LIB. V.

1

8

$

Nutrlta fauftis fub pcngrmhbus

Poffet , quid Augufti paternus

In pueros animus Nerones.

Fortes creantur fortlbus : & bonis

Eft in juvencis , eft in equis patrum

Virtus ; nec 1mbellem feroces

Progenerant aquilz columbam,

Doáatina fed vlm promovet infiram,

Re&ique cultus pe&ora roborant :

Utcunque : defecére mores,

Dedecorant bené mata. calpe,

uid debess, 0 Roma ! Neronibus,

"Teftis Metaurum flumen, & Afdrubal

&é , &more inftitutóque majo-itis tenerzcorroborant, augentd;

, qui

j neale

rum , poffet.

métes bené natas.Sic Od.9.lib.r.

ml

Penerralibus. in Augufhdomo dixit feros cultüs hominum re-

untür

Penetrale propri? 'eíl; pars illalcétum àMercurio fuiffe formatos

m

domus , ubi coluntur Penates,

Urcumque , d&'c. Ubicümque;

feu Dii domeftici : pro tota do-|quotiefcámque mores , id eft,

ino fumitur.

bonailla inftitutio ac difciplina,

li

Iu pumor, do*c. leeuum Ne- |defecit , neghmm ; non adhi-

ronem,& Cl. Drufum privignos|betur ; ibimulta committüntur

yrenl d

j

fuos , filios Tiberii Neronis.&]vitia, quz . dedecorant & cor-

11

Livix : quorum tutor Auguftus,irumpunt bené nata;hoc eftjindo-

ipfisà parente Tiberio morientelem bonam à natura acceptam,

pime

yidorte

di&dus, &animo & benevolen-[naturz przítantiam , ae nobi-

litatem.

i

tià pater fuit:

Creanrur, Gignuntur. Vox Ifu'-

Nevonibus. Prifcos mteïhäu

Nerones , ünde orti 'Tiberjus

xT

f

Nero, lngua Sabinorum, (quo

ex populo erant oriundi C!

*11)

& Drufus.

u

yea d

u

jlid

(

fertem figriificat ; Laudat igitur

Metaurum , do'c. Fluvius eft

zf

sel

us eff,

Drufumà patre, nimirum 'J ibe-

Umbriz , apud quemi.c

rio Nerone , fed euridem laudat

anno U. C. 546. Afdrubal.frater

t

ais ab Augufïo , À quo re&t

Hannibalis , cum valida manu,

fuerat educatus.

(

je vl

quam , fratri fuppetias ferens, in

Do£hrina. Inftitutio,educatio

ltaliam duxerat, Eum Claudius

Vim,

1 i?"c. Indolem , virtutes

RI

us'[l

s cum Sali-

Ái fitl

Nero, Conful, ju

&natu

i acceptas.

natore collega copiis , adortus

dl

em

Re&i wvc"lmr- d?c. Nomina-

delevit ; ac ftatim in füa caflra,

tivus: pLu alis

? educatio-

qua.erant in

»

u-

confpectu Hanni-

n€$; di

)!

ll/l;

uraá

i

AJQ"»(IM gta- n.ulï m

L:.coma ; rediens, ante-

r z

H

(

M 5

quam

185

Q. HORATII FLACCI

Devi&us , & pulcher fugatis

! C

Ille dies latio tenebris,

Qul primus alma rifit adercá,

Dirus per urbes Afer ut Italas;

Gen

Ccu flamma per tzdas , vel Eurus

Per ficulas equitavit undas,

g ;1&:

Poft hoc fecundis ufque laboribus

d

Romana pubes crevit , & impio -

Duri

Vaftata Paenorum tümultu

Ng

Fana Deos habuére re&tos.

Dixitque tandem perfidus Hannibal $

4

quam ipfum abiiffe fenfiffet ho-,aptiffima , ex qua fieri folebanz

Nn

Yinc

ítis, caput Áfdrubalis in Hanni- |faces; qua idcircó dicte quóque

balis.caftra conjecit

quz res fuünt teda.

una maximeé faluti Rome fuit,

Equitavit. Omnia vaftando

t

Hannibalémque Iralid decédere|peragravit , inftar flammz fyl-

Crl

coögiz. Livit

as, lib: 27. 28.

vam per$olantis ; aut venti per

ldis

ristenebris.Depulfo metu|mare Siculum properantis, - Ità-

W5

& þeficulo, quod ab Hannibále|quehicordo eft : Ex quo , di-

Qu

vi&ore certiflimum imminebat,|rus Afer equitavit per urbes

Y

fi füas copias cum Aftrubalis ex- | lialas , ut flamma per t&das

Tütl

cercitu junxiffet.

aut Eurus per Siculas undas;

Quiprimus , dc. Qui dies pri- fubaudi, equitat , vel aliud ver-

fm

Ü

"i

mus infieni glorià & felicitatelbum: nam venti equitare quó-

Punï

clarüs fuit, Afdrubale quippé cz-

que.dicuntur à Poétis:

Pofl boc. Poft victoriam. CL

It

fo, Hannibal de receptu & fuga

)

aogitavit.Livius, füb fin. lib.27

Neronis.

Secundisév'c. Fortunatis przliis

Qpin

sddovea. Eft propri adoris co-

l,

pia. Ador frumentum eft: fumi-

Ufgue, Semper.

Romana puber.Romani.

t

tür pro bellica felicirate, &pleria

.

F

qualibet rei ben? gef

t

z ;quiaan-

Tumultu. Sic feré vocabant bel-

fa civilia & domeftica; item ea;

jl

tiquorum opes frumenti copiá

&

xnaximé continebantur.

qua in ipía Italia gererentur.

£

A

J

Pv ur, djc. Primus dies ille

ReGos.Quorum antea dejectz

ls

fuit aufpicatus & felix ,. poftea

jacebant ftatuz.

quam; ex quo, dirus Afer,id eft,

Perfdus. Vel , quia Poeni

Hannibal , Italiam* populabun-

,erant infignesob per£diam ; vel,

i

d

dus peragravit.

iquia primus Hannibal fcedus

i

Per tadas. Teda hic,eft azbor ' violavit ; quod , p

oft primum

, Romanos

Ihy

qguzdam ,. igni conciyiendolbellum Punicum

t

L]

juter

h

-

ODARUM LIB. /IV.

i$7

Cervi , luporum prada rapacium,

Se&amur ultro , quos opimus

Fallere & effugere ett triumphus,

Gens , quz cremato fortis ab liio,

ja&tata Tuícls zquoribus, facra,

Natófque , maturóíque patres,

Pertullt Aufonias ad urbcs,

Durís ut ilex tonfa bipennibus

Nigrz feracl frondi: in Algido,

Per damna, per czdes ; ab ipfo

Ducit opes animü:oque ferro,

Non hydta fe&o corpere fi vior

lebant

Vinci dolen:em crevit in Herculem 5

juóqe

Monftiámve fummisérce Colchji

flando

Ánter & Afros initum fuerat;

liz fuit, àquo nomen illi regio-

nf

Cervi

t'c, Eftoratio Hanni- ni factum.

balis, ad fuos milites. Ordo eft:i

-gxxti ?f*f

Uz ilex zon(a, de*c. Amputata-

]

5 s

nos poeni, inftar cervorum, fe- fenfus eft: utilex , 1d eft , quer-

1'.40

Camur, id eft, apitamus bello

cus,in Aleido feraci nigre fron-

r

Komanos, qui funt inítar lupo-

dis, id eft, feecundo denfis ar-

p du

rum rapacium , quorum przda

boribus, (Algidus eft mons pro-

qUnda

fumus.

pé Romam) í1 ejus rami aliquot

j Y*

U/rro. Qu

ia tertium belium

amputentur,& quafi inátiles ca-

t qllö'

Punicum Carthaginenfes move-

pilli;tondeantu: magis repullu-

runt, non laceffiti à K omanis.

lat, &ab ipfo vizes ferro fume-

UE

j

Opiimus. ÀAmplus, magnificus.

re videtur

*

p

Romani fuis ela-

Opima proprié fpolia diceban-

dibusfortiores&unt , &c.

gl

tur , quz dux duci hoftium de-

Ducit opes-Vires acquirit,comx-

trahebat.

parat.

Falleve, de:c. Latere, in trium-

Hydra. Serpens füit in Lerna

"

me

phi loco ducere debemus , fiéos palude, prop? Argos. Septem illi

falvi effugiamus

capita, aut etiam plura : quorum

"

J

Ges5, i?'c. Romani , à 'Troja-

1

d

unum fifecaretur , akia duo , vel

JMZ

nis oriü

H

aur.

tria, in ejus locum fuccrefce-

Satlata. Variis tempeftatibus bant ; unde-vocatur abHoratio.

lil

]l

VBL

agitata,in mari Tyrrheno. Vide'alibi, nsumerofum malum, . Eam

initium libri 5. ZEneid.

'Hercules denique licét agré.

l

u

Sacra, Religionem; faerorum |perdomuit, admoto igne, quo

i

ritus.

foecunda capita extinxit.

inos

Marttrospatres, Senes.

Cxevit. Multiplicatis capitibus

Aufonias, 1talas. Aufon Rex Ita-

Samiuisére, Quafi ex infidiis

ime

188

Q. HORATII AFLACCï

Majus , Echionizve Thebz,

Meríes profundo , pulchrior evenit :

Lu&ére , multà proruet Integrum,

Cum laude victerem , gerétque

! n

Przlia cenjugibus loquenda.|

À

Carthagini jam non egouncios

Mittam fuperbos ; occidit, occidit

Spes omnis^, & fortuna neftri

Nominls , Afdrubale interempte,

Nil Claudiz non perficlent manus j

Mau

Quas & benigao Numine Jupiter

li

j

Defendit , & cura fagaces

líta

Expediunmt per acuta belli .

nisére : & terra eduxére. Sic,nos menfare in profundum ma-

Afl

.-m'n

is dicitur à Lucr&io flores|re ; hinc evenient , id eft , emer-

fümmittere , id eft , producere; pens fortiores:fi lu&teris cum eis

IT

arbor fe fübjicere diciturà Vir-j pugnes, te, integrum hoftem,

Ti

gilio ; id eft , fe attollereab hu- i& recentibus inftrucum copiis,

£o, crefcere.

anteà victorem proruent , dele-

u

Mouftrimve. Draconem pervi-|bunt. Luctari proprié dicuntur,

gilem , tauros ignivomos figni- [qui inter fe manibus pedibüfque

Yo

t m

ficat, armatos etiam homines, [certant , uter utrum proruat ; ac

ex anguineis dentibus natos, &c. |dejiciat.

da.DeþIoranda,ob amif-

quos Jafon op» Medez protliga-| Loquen

J

vitac domuit, vid libr. Epodon, |fos maritos ; laudanda , obferva:

Tüm

tos

Od. 3. Ovid. 7: Met.

vel, quz viri uxoribus re-

(iti

Colchi. Afie populi; propé ma- [narrent ; domum reverfi.

I)

li

re Cafpium.

Nuacios. De meis in Itahfagvi-

1

üt

TYheba.Cadmus;antequam The- |ctoriis.

A

NilClaudie;dec.Jam poéta lo-

bas conderet, juffus eft ab oracu-

Dv

lo dentes ferpentis ferere : ex illis| quitur; & eft Odz totius claufula

Manus. Vires , confilia Nero-

Wuy

dentibus armati milites nati funt,

[

& inter illos Echion, qui deindelnum ; quorum vulgó prenomen

Cadmi gen&r fuit, G ejus adjuror,erat, Claudius.

Ti

in Thebisextruendissunde vocat| —S4gaces. Cum prudentia con-

eas Horatius Echioríias. Senten-|filióque juncta.

li

tia igitur eft : non majora fuére

Expediunt. Liberant , tutos

"

Yi

monítra, in Colchide, aut "T'he- [przftant ac. victores.

bis olim nata , & mirabi

P

]

iora, ]

Per acuta belli. Per bella peri-

quàm ipfa Roma fit.

culofa : fic, amara curarum, pre

: Merfes , d*c. Si c,oner.is Roma-(amarz eürz.

ODE

i

?

£.

ODARUM LIB. IV.

7529

—

ODE IV.-

"ugnfium , ut in Urbem & Galliz": eito redeat , bor-

tatur ; 9 publicam [ub eo felicitatem

2

celebrat,

Ivis orte bonis , optime Romulz

D

Cuftos gentis , abes jam nimiüm dià ;

Maturum reditum pollicitus Patrum

Sanc&to Concilio; redi,

Lucem redde tuz , dux bone, patriz :

Inftar veris enim vultus ubl tnus

m m

Affulfit populo , gratior it dies,

i,

Et foles meliás nitent,

ls Qu

Ut mater juvenem , quem Notus ínvido.

j holf'gm;

Flatu. Carpathii trans maris zquora

2

Cun&aptem fpatio longlüs annuo

Dulci detinet à domo,

Votis , omnibüfque, & ptecibus vocat ?

Divis orte. bouis, / Propitiis: niores fünt , & Sol nová luce

qui natus es fingulari Deo-|redimitus videtur.

Suveuem. Filium.

rum beneficio : vel , qui ori-

il

j

inem ducisà Diis.

Gens enim

Invido, adverfo : quafi tedi-

j

ulia per Zneam? Venere de-|tum filii invideret: parenti.

rivata erat

.

al

?

& Julius Cafar,| Notum diximus alibi effe ven-

Auguíli pater adoptione , in|tum procellofum

ial

: à meridie

Divos relatus fuerat ; unde in|flantem..

Vavf

nummis Auguftus paffim Divi| Carpazbii. Carpathus infula eft,

jNUO

filius appellatur.

inter Rbodum & Cretam.

pl

Romule, Romane , pro , Ro-| " /Equora. Vafta & aqua fpa-

mulez..

tia

Abes. Profe&us erat in Gal-

Cun&antem, ds:c.Anno diutils

lias, anno 738. rediit, anno741.| iorantem,

05

VideIndicem 2. Odarum,

Omnibufque. Capiendo iden-

Patvum. Senatorum.

&

itidem auguria , & omnia , quz

Coucilio. Senatui , ordini.

illi &lii reditum adpromittant.

peri

/pli

luflar , dvc. Poftquam tuus|Sumebantur aütem omnia in-

vultus , verno 'tempori fimi-|terdum ab avibus , interdum

"

»

lis , nobis affulfit ; dies amæ-*iä pecudibus, &c.'

Cuqr-

-T

1906

Q. HORATII FLACCI

faclem littore dimovet :

Curvo nec

Tinc &

Sic defideriis 1&a fidelibus

4

Quarit patria Cafarem.

|Te m

Tutus bos etenim rura perambulat :

|Dif

Nuttit rura Ceres, almáque Fauftitas 3

! Mifg

Pacatum volitant per mare navita

Culpari metuit fides :

Lnnga

Nullis polluitur cafta domus ftupris 5

Piefn

Mos & lex maculofum edomuit nefas ;

Sitd m

Laudantur fimili prole puerperz ;

Culpam paená premit comes.

qdus : t

Quis parthum paveat ? Quie gelidum Scythen ?

]';S, &C.

Quis,

Germania quos horrida parturit

Atj

!

Festus , inco

lumi Cefare ? Quis fera

.11'1 tequ

Bellum curet Ibeciae ?

doCat

*

. 64

Tà öi 1

Condit quifque diem collibus in fuis

*

foneba

*

Et v!z;m yiduas ducit ad*aïïbotcs

Rn ,

Ti o

-Cuv'bon Prono, devexo.

paremih"as : que ümiiit;aäo at

IDimover. Detrahir. dejicit.

guit eos fpurios non etfe.

la,

; Küla. Percuffa. commota.

Culpam. d?'c. Poenz fceleratos

citó confequuntur , & plectunt.

4' li

ää

Querir. Abfentem, requirit.

1

j

Parrbumn. Parthi funt in Adia,

butin

Nüarvit. Saturat. frumento, &

imiplet.

Perfidem eccupárunt, 'Scytha

Téquam

Áic popuii.

Vrl

FaufHitas. Felicitas ;

frugam funt Septentrionalis Á

copia.

"Ferus. Homines: olim Ger-

lari

t

Culpavi,

dv*. Fides cavet, nejmani erant procerá, & immani

culpetur , ne accufetar perfidiz, jftatura.

i

illi , Augufti adventu in

üi

oimnes fidem aliis datam fe

rvant.:

tGallias rerriti , arma pofuerant,

i L me;—&l

Mos de lex; ic "Tazpia & ob- ut Hifpani , q

üi nuper ab Ágrip-

| 'ü'ï,w

deinde

fceema flagitia domanrur , com-[pa domiti , nonnihil

rimuntur bonis moribus, id eft, turbaverant.

lberie, Hifpani

& ,ab lbero

ifcipliná & ftudio virtutis , aci

lécibus. Legem £ulit Auguf

tus;flumine,

de adulteriis & pudicitia.

Condit Sepelit,ïä eíl, rotum

Maculefum nefas — Sic vocat tranfigit.

Tta Virgilius dixit,

frequentiam adulteriorum, que dgm componi, qu

É vox etiam

buri.

dabem & maculam. clariffimis|funerum eft : Plautus com

familiis inufferant.

Ervitem, d. Jungit & ma-

|

3

Laudattur , do*c. Foerming partu

H

ritatvitemquibu fdam arb-oribqs

Herilibus , &fine illaq

ugaü vl.

jevatz laudantur ob filios fimiles l

&uis,

ODAREM iIB Iy,

&o1

Hine ad vína red

itletus $ & alteris

'Te meníis adhibet Deum :

Te multa prece,te profequitur mere

Diffaío pateris ; & latibus cuum

Mifícet Numen, uti Gizcia Caftoríis,

Et magni memor Herculis.

Lengas ó utinam ! dux bone , ferias

Preftes Heíperiz , dicimus integro

Siccl mané die ; dicimus uvidi,

Cüm Sol Oceano fubeft,

duis : tales funt ulmus , popu-|ftoris ; & EHerculis ; id eft

1u8, &C-

laudibus Deorum , & Hymnis

Alreris , de'c. In fec

ündis men-

admifcet laudes Caftoris ,. Gte.

fis, te cum cateris Divis jungit,|de Caftore videlib. 1. Ode 2

invocátque. Sublata, menfa. pri-| Sic ze Diva, dec.

ma, & majoribus ferculis , alteral| - Ferias. Otium , pacämE ferie

ponebatur ; in eáque vulgó|dies fefli , feu vacui ab opere,

poma , uve ac przfertim vi-

dicuntur ; per quos inferuntur

f

num generofius: quo Diis liba-

epulz, victimz feriuntur.

L.

]

bant , & agebant pratias.

Hefperie, Ttaliz.

Ti

Diffufo pareris.

De pateris

lutegro. Recenti, novo , ex

fufo : de. cyatho enim. funde-

d

quo -nondum -quidquam deci-

h

bantinterram aliquid vini, an-jfum , & decerptum eít ad la-

vt

tequam biberent , illádque Diis

borem , & opus; id eft, primo

li

offerebant.

mané.

Popu

Laribus. Privatis cujüfque do-

Sicci. Jejuni.

m 6

I

inüs , & familiz Diis.

Uvidi. Humidi , id eft,

i(mnu

fl

UriGraci. Ut Grecia, me-|coenati, vino iadidi.

Pod-

j

jl

N

M

mor & grata pro acceptis bene.

Ciin Sol , dgv. Vefpere ; cüne

ficiis , mifcet Diis nomen Ca-

Sol Oceano mergiture

bá

g

.

lz

"E

g

.'*X (

&

VN

7

28

N

(iib

s

jv

etiafm

x

"T

n

d

X nid

grlbus

al y

ODE

Q

92

Q. HORATII FLACCI.

! hi t

O JD.E,.Y.

! Ttoas;

1

Precatur. Zdpollinem , ut — faculare mr"mm 4 fe com«

i $d

;

pofium. probet ac. tueatur. Virgines ac pueros , ut

vità illud reciteunt , monet.

| Nelei

1 Urcrcj

Ive, quem proles Niob;:a magna

] NI) lll

Vindicem línguz ; Tityósque raptot

Yo

ibus

Senfit , & Troje propé vi&or alte

My

hu ,

Phthius Achilles,

l

Cateris major , tlbi miles impat;

Dofty.

Fillus quamvis Thetidis marinz;

| ol

l

Dardanas turres quateret ::cmcndä

Dl*lnil [

Cufpide pugnax,

!

llle , mordaci velut i&a ferro

fübtpy

Pinus , aut impulfa cupreflus Euro,

inngi

Procidit laté , pofuítque collum in

Qttfi ;

Putvere Teucro'

Mitetye

Mi

Ille non inclufus equo Minerve

Qtio n

, Divedc.O Apollo! quem filiiinter Gigantes numeratur.

tpulis n

Propé victor. Hectore nimi-

Vg

Niobes fensére vihidicem Iix'lguæ;

magnz, ideft , arrogantis, ac fü«(rüm interfecto.

Yi fj

Phib

ius. Oriundus Phthiá;urbe

Pt

perbz.Niobe, Tantali filia , uxori

Lhe

fi

ii

aliz , Paris, juvante Apok

Amphionis 'Phebarum Repi:

D I

cüm liberos 12. haberet, fex ma

ne , Achillem in ejus templo

i

or,

itrà interfecit.

DT

res, totidem puellas , Latonam iag

T

fpernere aufà erat , quz duos tan-'

"Thetidis. 'Thetis, Dea marina;

tT

tüm edidiffet.

Ulti matrem, Nerei filia.

Anmühm

Davrdauas. Pro , Dardanias ;

i

Apollo, & Diana , omnes liberos:

Niobes fagittis confecerunt: ipsà /Trojanas: & poftea Teucro, pro

Titjr

Niobe diriguit dolore , & in leucrio, id eít, Trojano. Teu-

Uftiy

faxum eft mutata. Ovid. 9. Me- cer Dux fuit Trojanorum ; de

Y

H

L

de Oden 6. libri, 1. & 13-

tamor , qui dat 1lli 14. liberos; quo vi

^j

cüm alii, tantàm 12.

Cufpide. EHaftá immani.

LWC& f

Wa

Tizyósque,. Nominativus. eft, Mordacifti ro,Securi, vel ferra.

Grecus, pro Tityus : de illo; . Equo , dzé. Equo ligneo ,

qui

D aufþ

u

vide lib. 2.Od.4& lib. 3.Od, 4. fingebatur Minervz dicarus à

Vocatur raptor ; quia latonam;Grecis ; pro reditu in. patriam,

(l

Us,ä

fe promiffum,

E D

rapere voluerat , ac temerare: equum-hunc illiá

T

quippe

J!

ODARUM. LIB. IV.

133

Sacra mentko ; malé feriatos

Troas, & letam Priami choreis

Falleret aulam ;

/( [

Sed. palám captis gravis, beu nefas! heu!

TPLA

Neício?fari pueros Achivis

Ureret flammis, etiam latentes

Matris in alvo:

Ni , tuis vi&us Venerísque grätæ

Vocibus, Divüm pater annuiffet

Rebus /Enez potiore du&tos

Alite muros.

Do&or argutz fidicen Thaliz

Phebe,; qui Xantho lavis amne crines

Daunig defende decus Camonz.

quippe pugnaci&bellatrïciDeæ,ztc.ndos olim; ut Trojani eecide-

fimulantibus.

Hine dicitur ab rant.

Ales, in ealocutione fu-

Horatio ; equus mentitus fücra mitur pró aufpicios quia aufpi-

Minerve. Vide Virg. 2. JEneid.|cia proprié ex avium cantu &

AMalé feriatés. Mal& ceffantes,|volatu petebantur; ut fezpé an-

otio intempeftivo, choreis, &jteà di&um.

epulis indulgentes.

Dotlor, d?*. O Phébe! qui

at

Fallever. Fefelliffet, latuiffet:ifidicen peritiffimus, doces Tha-

fye

non fe in equi latebras abdidif-|liam argutam , id eft , re&& ca-

fet;ut Priami aulam & proceres|nentem , fonorá voce przditam,

noctu invaderet.

'Thalia una $ Mufis eft. - 24222

i

Sed,do*c. Ordo eft: fed captis

Xauzbo amte, Duo fluvii fic 42« FH

& expugnatis palàm ac luce,fub.|vocati funt; alter in Troade;

j

Deg fjl

il

audi, Trojanis , eret eorum in-Jalter in Lycia: utra

que regio no-

fantes flammis Achivis , id eft ,|ta fuit Apollini, & amica,

fj

Grzcis, à fe accenfis.

Luavis crines. Solebant veteres

paet

n

Gravis. Durus, crudelis.

inamnibus crines lavare, ut me-

(

Neftios fari.Nondum per ata-|liàs niterent, crefceréntque.

T

tem loqui valentes.

Camene Daunie.ld eft,Mute

j

Aunuiffez,dr'c. Conceffiffet re-|Italz , five, meorum verfuum;

m

busjid eít,fatis &fortunz/Enez,erat enim ortus ex Apulia, in

mures ditos felicioribus quàm|qua regnavitolim Daunus,Tur-

.

Troja aufpiciis

.

hoc eft, an-|ni pater, S$ententia eft :^ fac,

05

nuifset, ut /Eneasuteretur fecun-lut mei verfüs placeant ; decus

dis rebus, &duceret , feu;con-[illis & gratiam apud omnes con-

m

pil

deret muros Roma non cver-[cilia.

; of

N

Leüu.

qt Ui

594

Q HORATII

FLACCT

Lzvis Agyieu,

Spiritum Phosbus mihi , Phebus arters

Npta

Carminis, noménque dedit Pocte,

ficald

Virginum primz, pueríque claris

, Mádi

j

Patribus ortl!

Dellz tutela Dez , fugaces

Lyncas , & cervos cohibentis arcu ;

: volyen

m f

Lesbium fervate pedem, meíque

Pollicis i&um:

! Zolitu

! qum $

Rité Latonz puerum canentes,

j hn i

Rité creícentém face no&tilucam,

| Tv od

| Geyn

Profperam frugum, celerémque pronos

|

| Ciptte

f»wa;,

Levis, lmberbis, qui mala

vobisrecitandam dabo, oBfervæ-

habes Izves.

te; & cantum veftrum modera-

X Gdem

|

i

At yieu. Vocativus eft Grecu

S,i

minié ftrepitu,& concentulyrz,

fignificans eum, qui viis przeft :quam pollice pereutiam, dunm

fomey

id muneris dabant Apollini; fta-;vos verba recitabitis. Vocat au-

ä

UY

| üitelim

tuásqueilliin viis, pro foribustem lyricos numeros , pedes

zdium, ponebant.

Lesbios ; quia primüm funt in-

T gj

fimiventi ab Alezo, & Sapphone,

i, Qua

Spiritum.Ingenium ad Po:

fa&um : impetum po:ticum.

qui nati erait in urbe Mitylene,;

Prime. Primariz,nobiliores.|primaria infule Lesbi.

De car-

Saculare carmen à lediffimislmine Saculari , plura vide in

ueris, puellísque 27. patrimis,

ultima Ode libri Kpodon.

Saná&? , religios?.

l.M

matrimis , id eft, quorum R.

pater, & mater effent fuperftites,

Puerum, Filium.

d

Crefcemzem face. Cujus fax,feu,

If |

canebatur; idque magno duce-

hi

banthonori parentee , quorum[lur

nen crefcit.

liberi eligerentur.

Notticulam.

Dianam, qu£

lirg

Tutela,i?*c. Id eft , vos, qui|poctu Iucet :

quia eadem eft ac

]

Vi

eftis in fide, ac tutela Dianz, Luna. Carmen autem Saculare

natz in Delo. Pueri , & puellz;lrecitabatur , càm Luna crefcere

Atl (

untegàm in matrimonium coljinciperet.

locarentur, erantin Diane fide.

Profperam frugum.

us facit,

Tite;.

utletz fint fruges, quz illarum

Q ,mdm

Delos porró eft infula Maris

|

E

AKgzi;patria Dianz,

&A pollinis.

copiam,& proventum impertit.

t: ;

Cobibenzis.Siftentis ,

& inter-INihil autem fübauditur : fed hoc

Dun [æ[a

"tter

ficientis.

adjedivum à Latinis ita cum

Lefbium,de'c. Numeros,& mo gigncndi cafu ponit

ure

"

&« Celerem in |

ïïmmu, ü

dos Odz fyriez Secularis, quam

Celeremque s

vol-

À

n

P m

ODARUM LI&. IV.

335

Volvere menfes .

Nupta jam dices ; Ego dif amicum,

Saculd feftas referente luces ,

Reddidi carmen ,. docilis modoru-m

Vatis Horati;

volvendis menfibus : Hellenif[eulare , Diang & .Apcllïni gra-

smus, feu, Grzca lecutio.. Lunaitiffimum , ab Horatio vate com-

Zodiacum diebus 27. emetitur]pofitum.

quem $ol uno tantüm anno

Secule, dvc. Exacto fzculo,

Tuftrat; id autem fit : non quiaj& reveliente dies fefles ac fo-

xeverà celerioreft Sole; fed quiallemnes , &c. Vide carmen Sz-

circulum minorem defcribit j|culare, in fine libri Epoden.

quippe terrz propior-

Reddidi. Fideliter recitavi,ce-

Prouos. Qualicitó , & fpontejcíni,

) olfetit

fuà cadentes ac definentes.

Luces.Per fex enim dies noctés-

vmodet

Nupss;coc. Tu,0 Virgo!car|que agebantur Szculares illg

sl

men meum reeitatura (unam al.]feriz.

m 0

lequitur,omnium nomine)cüm| — Docilis snodorum , dc. Poft-

, Tottt

eris olim nupta , dices, atquejquim ab eodem Horatio didici.

9, "

ita gloriaberis : Una eram ex|& nmiemoriz mandavi ejus me-

jn tl

jis, que recitabant carmen Sz-|dos, feu Oden.

T M

;'E

d

"

ODE w 2

y d

dons

L. Manlitm Torquatum adübnrt de vita brevitate,

g

fïugärc nives, redeunt. jam gtamibna campis ,

iu)llsfïïlm

Dl

Arboribásque comz :

gt

v

!

Mutat terra vices , & decrefcentia ripas

Flumina prztereunt :

:

m a L

n g5

u

Gratia cum. Nymphis , geminísque fororibus , audet

d

j qu

Vices. Mutatur,errat gratà vi-|Charites, Aglaja, Thalia, Eu-

" fmï

eiffitudinez pro hyeme ver jam|phrofine; beneficiis, & amicitize

ATT

'habet : anteà iners & frigida jiprzfunt: hinc fine veftibus pin-

U impcf('j

nunclzeta, & aperta eft,

guntur; quiafincera ; & fuci ac

"o

Pratereunr, Infra ripás folitasffimulatienis expers; debet effe

t Ü

eunt ac. defcendunt ; ar&iorilamicitia, & beneficentia: juve-

h

ntuntur alveo.

nes, quia beneficiorum memo-

od

"cfl,,';

Graria, "Tres famt Gratiz,;feulria nunquam debet confenefceres

N

N2

€a-

194

Q. HORATII FLACCI .

Ducete tüda choros,

! Cn&

Immortalla ne íperes monet annus, & almum

Quz rapit hora diem:

(im

iss ver proterit eítas

fe

Frigora mitefcunt Zephyr

i

Intetitura , fimul

!

Non

Pomifer autumnus fruges effuderit ; & mox

| M

Bruma recurret iners,

1 dnfer

Damna tamen celeres re

paranc chle&ia Lunz:

: Lb

Nos ubi decidimus,

! M

Quó plus /Eneas, quà Tullus dives & Ancus,

Pulvis & umbra fumus.

2

: LT

Quis ícit, an adjiciant hodiernz craftina fumme

UT

Tempora Di Superi ?

10 g

ynim

earum una avería pingitux; , duz|Lunam autem praecipu& nomi-

t g

&d nosconverfz;quia duplicem|nat; quiavis ejuseft maxima in.

gun

Yl

pre accepto beneficio gratiam|ea omnia,que é terra gignuntur,

referre oportet , ac beneficium|Ita Lambinus explicat. Damna

Mino

unum duobus compenfare. Ab|porró tempeftatum , Horatius

rl

accipiente gratiam duplicem re-Jappellat Cocleftia , quia Coelum

i li,

]

elm

verti decet.

progkire fzpé fumitur , & pre-

Audei. Que hyeme prodire|cipua mutatio in aére fit. Porrà

Vug

non audebat.

fingulz tempeftates aliquid vi-

C&,q

ii

Immorialia,'c.Ne rem ullam|dentur accipere, & afferre dam-

&ternam putes: ne vitam femper|ni,cüm murantur; ver enim de-

il

duraturam confidas.

finens amittit temperiem fuavif-

Ti

lls ad

Rapir,(o*c. Finitis enim horis,|imnam, eftas calerem & mefles;

dies quaque pratcrit,abfolvitur.jautumnus frages, &c.

hi() (

Prorerit.Protrudit;abigit.

Quo pius, &c. In eum locum,

üny,

Sinul. Statim atque.

in quem deciderunt ZEneas.Tul-

C

Damnasd?'c. Senfus eft: tamen|lus , & Aneus :: nemp? ad In-

Y

Luna , quz celeriter menfeslferos; "Tullus Hoftiliusfuit Rex

ily

evolvit; citó reparat damnum|Romanorum tertius:Áncus verà

inlerg

3

luminis fui Coeleftis, quod pa-|quartus.

Tcrq.

titur,cüm decrefcit; brevi enim

Hodierna fumme. . Ad nume-

hj

fit plena, & integram fuam lu.|rum & fummam annorum, quos

i

cem recipit. Vel: tamen hac|hactenus viximus, quos hodié

W]U(

|

damna temporum , & tempeft:-Inumeramus.Bene Martialis;Sera

Ti

tüm vieiffitudines ; brumz in-juimisvita eff craffina; vive bodie.

?

il mül

cCommoda;&c. reparant ac refar

Tonpora crafítia. Diem craftis

cfi*untl/,una.,Sol,& czteriPlaneta.Inam,

Cun-

ODARUM LIB. IV.

[ ]

ii

Cun&a manus svidas fugient haredis , amico

n

Que dederis animo,

Cüm femel occideris , & de te fplendida Minos

l

Fecerit arbitraría ,

Non , Torquate, genus, non te facundia, non se.

Reftituet. pietas,

Infernis neque enim tenebris Diana pudicum

:4

Liberat Hippolytum :

Nec lethza valet Theíeus abrumpere caro

u

Vincula Pyrithoo.

Jg

Cunéla ó'c. Quz anin/xo &ge-

Diatta,ioc.Quamvis vuigö di-

nio tuo dederis, ea fübtrahes

i

ceretur /Efculapius Hippolytum

prudenter heredi avaro: non ve-|revoc&ffe ab Inferis; hoctamen

Y mom-

nient in ejus manus illz opes;]Horatius irridere hic videtur:

xl

quas in epulas ; in ludum , im-

Hippolytum.Thefei filius fuit,

qgntib

penderis,

qui, cüm amores impios Phz-

; D

Mines. Jadex Inferorum notus.|drz fuz novercz refpueret, ac-

, Is

Arbitria. jadicia: vocat fplen-|cufatus ab eaeftapud Thefeumg

T u

dida, id eft, publica, fuperbajqui filio mal? precatus, Neptu-

) &P;g,

cüm dete pro arbitrio ftatuerit|num rogavit, poenas ut ab eo

j, n

Vulgà arbiter, judex privatus|fumeret. Neptunus , immiffis

T d

eít, quiex zquo & bono litem|phocisid eft, marinis monftris,

erre Uf *

irter diffidentes ortam dirimit|terruit equos , à quibus trahe-

amicé.

ennat

batur in littore deambulans Hip-

mfv

Torquaze L.Manlius Torqua- polytus ; ita ut eum excuffum

tus, ad quem Horatius hzc Ícri-curru& loris implicatum , lace-

n

bit, Confülatum geffit; eodem|raverint.

Mocum:-

anno, quo uatus eft Horatius,

Leibea, Inferorüm. vincula,

Genus. Nobilitas: originem|quibus homines ita detinentur

wl

"n ]

enim duoebat ifte Manlius, ablin Inferis, ut evadere non pof-

d

illo Manlio, qui , quód Gallumlfint.Lethe eft Inferorum fluvius,

interemptum totque fpoliiffet | — Pyrirboo. Fabulantur, Poétz

j

i

Torquati cognomen eft adeptus.idefcendiffe Thefeum ad Inferos

i qume

Reftituet Subaudi, vitz, amicis, cum Pyrithoo ,. utProferpinam

- Infernis. lpfi Dii non poffunt raperet ; utrámqtieà Dite , feu

"quuqs

; ol

€os,quos habebam cariffimos, ab;Plutone , captum 5 manfifse in

jioord

Inferis revocare: quis mortaliumi

vinculis Pyrithoum; folutoHer-

id moliri aut fperare aufit ?

(jb

culis ope ; Thefeo.

nom

(s

N 5

ODE

191

Q. HORATII FLACCI

( Gndes

1 Donart

ODE VII,

| Non

lt q

AAmico mittit Carmina , €9 muneris pretium declarat,

; Doft i

( Md

Onarem pateras, gratáque commodüs ;

Ceníorine, meis zra fodalibus ;

k Non|

Donarem tripodas , pramia fortium

? Ejllh j

; lii

Grajorum : neque tu peffima munerum

| lais

Fertes ; divite me fcilicet artium,

| d d

Quas aut Parrhafius protulit, aut Scopas,

fertd

Hic faxo, liquidis ille eolo:ibus

Solers nunc hominem ponere , nunc Deum,

d

Sed non hzc mihi vis; non tibi talium

& p

Res eít, aut animus deliciarum egens.

Tuyit

h;

Commodus. Liberalis;benignus.lrem amicis , tibi omnium Ea-

Amis q

Die

Solebant Romani Saturnalibusiriffimo largiter optima,

ad amicos munera miffitare: Ho-

Ferres. Àuferres, id eft, obti-

Nu

res , acciperes.'

E

bus

ratius pro munere mittit verfi-ine

culos,

Divite ine, 'c, Si effem dives

maí

Cajus MarciusCen-rerum , quasarte egregiá -extu-

pudi

Cenfor iue.

forinus. Confulatum geffit , an-idit Parrhafius: fi haberem ar-

Quefit

no U. C. 746. Cajum Cafaremytes, id eft, opera , figna , vafa

liini

quz protulit , id eft,

Iu

Auguftinepotem, in Orientem artefacta ,

vel

fecutus, ibi deceffit, o&avo poftlin lucem edidit; elaboravit;

W Que

Horatii obitum anno , vir omhni|palàm fpectanda propofuit, ut

lïUafl I

as

laude ornatiflimus.

-Jartifices egregii folént '; Par-

E

4Era. Leb

:

jetes, vafa, ftatüssirhafius , ( pictor celebris Ephe-

EU

«reas,

finus, zqualis Zeuxidis) aut

6t

Trvipodas. Erant ifti tripodes,Scopas, ftatuarius.

Vocd

ingentes ollz & cacabi , tribus| — Hic. Scopas: ille ,

Parrhafius.

Non

LUA

fulti pedibus: iisutebantur ad! — Solers. Peritus.

coquendas igui carnes, vel, ad| Ponere. Effingere,

imitari pin-

lu

Solers

Tino

renfz ormatum G ufüum , ad|gendo, aut fculpendo.

aquam exeipiendam , &c.

ponere, pro , felers ad ponen-

ii

Grajerum. Homerus maximé|dum ; more Graco.

s

iftis muneribus füos heroas do-

Vir. Facultas, copia, opes:

hd

mat paffim in Iliade.

Res, i»c. Sententia eft: nec tu

Tity ft(

Peffimamunerum. Peffima mu-leges iftis deliciis ; id eft,

vafis,

m 1

orná-

.

mera ; fi ejufmodi munera dona-|(ignis , tabellis delicatis ad

tum

ODARUM LIB. IV.

19

Gaüdäs carminib

us

r

3

carmina poffumus

Donare, & pretium dicere muneri,

Non inciff notis marmora publicis,

dedi,

Per quz fpiritus & vita redit bonis

Poít mortem ducibus , non celeres fuga,

Reje&zqdue retrorfum. Hannibalis minz ;

Non incendia Carthaginis impiz ,
