folens: alii tribuni militum ,

Suxa.Pars pofterior

fex inlanterior, tibia dicitur.

t?ïü (XUIH |

qui jus militi dicebant :

XT t

W

gione.

Tune;dc. Voces populi funt

unaquaque le

i aliquem»

Elkl Pm'ü;

Privaro. Qu

a minüs labora lindignantis homine

&ülos

obfcuro loco natum

, ad Confu-

ICSU,

fi privatus fores.

latum & honores evebi.

*)!.'E!Ma, (

li!

&, Stülté ambitiofus.

C,

NÀ

, (?t, Calcei Senato-

S$yri, d'c. Syras , D

ama;

g

vel ve-

ruin €x

uta nigra ; feu pelle'nomina funt, velfidia

"Üresad

p o

al!

ominum ignobi!ium: vuü

1à

4

It d

hodins, confecti erant; G adir

as nominibus

imeditim. uíque crus loris re-folebant fervi ]

Vr N ;

vinciebantur..

appellari.

N

E Sg-

p N

SATYRARUM LIR. T.

3ef

It

Dejicere é faxo cives, aut tradeie Cadmo?

At Novius collepa gradu poft me fedet uno:

Nàmqueeft ille, pater quod erat meus. Hoc tibi Paulus,

gcdiii ]

Et Meffala videiis ? At hic, ( plauftra ducenta,

f

n

quo p

Concurrantque foro tría

r

erà , magna fonabit,

Cornua quod vincátque tudá

*

*

faltem. tenet hoc nos;

bud

Nunc ad me redeo , libertino patre natum ;

QUs

Quem rodun* omnes libeitino patre natum:

Nunc quia, Mecoenas, tibi fim convi&tor; at olim, :*

J

uód mihi pareret legio Romana Tribuno,

2

Dl(ïïmilc- hoc illi et : quia non, ut forfit honotem

Veoritn:

queus

E faxo. "T'arpejo , feu Capito- eft, multis, plauftris , & à tibiis

lino: ex quo interdum przcipites [tubísque trium funerum. *

apebahtur graviprum criminum

Concm'mnt.Conveniant,iïmu!

T

rer.

confluant variis é locis.

Cad:no. Nomen eft carnificis ,

Funera,. Ea per forum deduci,

"I

ea tempeftate noti.

ubi frequens populus erat , fo-

At Novius, de*c.Refpondet illef

lebant.

("d(fo meédo

ignobilis ; Syri , aut Dame filius,

Magna fouabiz: Neutrum plu-

H

e quidem effe ignobilem , at|rale, pro adverbio : alté clamabit,

Novium tamen ; collegam fuum

Sonabir quod viuncat. Vocem

feeffe ignobiliorem uno gradu ; emittet , quz vincat, &c. -

quia nimirüm libertuseft, cüm

Tubas. Tlz in füneribus adhi-

i

ipfe fit libertinus.

bitz, cum tibiis, cantu, [e o

uod erat. Nimirüm libertus,

Tenet, do*c. Delectat , capit :

W

1d eft, fervus manumiffus.

hoc perfuadet nobis illum effe

Hoctibi , dv'e. Refpondet Ho-| Confuülatu non indignum, quam-

k

ratius, vel quilibet alius à po-lvis lgnobilem. Ridicula ratios

pulo : An hoc nomine , an id.|ex qua . populi ftoliditas intel-

pv

circà quia tuus collega ignobi.|lipitur.

lor te uno eradu eft, videris

Rodunr. Carpunt, accufant.

es p

tibi Paulusaliquis, vel Metfala?

Nuucdo*c.Senfus eft:me,quem

gintt

Paulus /Emilius ,. & Valer

ius|nunc ideó mordentomnes; cui

Nf )

Meffala, cives fuére apud Ro- generis

ignobilitatem

obji-

r

À

manos nobiliffii , &

omnes|ciunt , quia tibi fum familiaris

honores adepti.

j

& affiduus conviva, mordebant

x?]r

d bic, de*c.Saltem ifte Novius olim g quia eram 'Tribunus mi-

valet voce , quz pofíit faperare| lirum.

j P

murmur editum à ducentis,id| — Diffonile , d»c, Hoc, videlicet

uiffe

f

3

. HORATII FLACCI

ure mihi invideat quivis, ita te quodue amicum;

Inglo

Preíertim cautum dignos aflumere , prava

fnequ

Felicem dicere non hoc

Ambitlone procul,

Ob

micum:

Me poffum cafu , quàd te fortitus a

(ut me

Nulla etenim mihi te fors obtulit. — Optimus ollm

Cf

Virgilius ; poft bunc. Variuis. dixére quid elfem,

lii

Ut veni coram , fingultim pauca locutus;

Qui p

(Infans namue pudor probibebat plura profari)

Ino ll

Non ego me claro natum patre , non ego circum

Diy od

Me Saturejano vectari rura cabollo,

Mptn

Sed quod eram, narro. Reípondes, ut tuus eft mos,

L Q

Pauca : abeo, & tevocasnono poft menfe, jubésque

Mi pi

Eífs in amicorum numero. Magnum hoc ego duco

h Ti

Quód placui-tibi, qui turpi fecernis honeftum;

l IU ju

Non patre preclaro, fed vitá, & pe&tore pure,

M i

Atqui fi vitils mediocribus , ac mea paucis

Mendofa eft natura, alioqui re&ta ; (velut fí

N'ttu"o:.

Sordy

fuiffe/Tribunummilitarem ,non|cio tuo , & meis quibufdam

fts, p

eft idem atque :llud , fcilicet | meritis.

lj

tibi nunc effe familiarem & ami-| - Opzimus, vv Virgilius , Va-

Tyo

cum : quia non eff. caufa , cur'rius olim tibi renunciárunt;quid

Wétmip|

Tls]fi;

quispiam invideat mihi, & in-[effem , nempé, Poéta nom ma-

&c.

dignetur , quód tuus fim ami-|lus,

Lon

cus, quamvis forfit, ideft, for-

U: vemi coram. Übi tuum in

li,

taffe, honorem Tribunatüs mihi«confpe&tum prodii.

PO

jure poffet. invidere.

Indignis

Singultim.Amputata,& parüm

$ n

enim fzp? honores contingunt; : coharentia

e

Infaus.

Qui fari prohibet,qui

fagnf.x

artucautus es, id-eft, prudens.

LU

& confideratus , ad eos tan-|mutos reddit.

n

tün in amicitiam affumendos

Saturejano, Saturejana pafcua,

m

erant in Ápuliz & Calabriz fini-

&afcifcendos, qui eá digni fint;

:dbi

SPltnh

neque ullam in amicis eligendis bus, ad urbem Satureum

MUA

rationem dignitatis , aut favoris,equi generofi aleban

tur.

Quitibi pla-

$ [ry 1la

babes.

Non patre , dc.

f

Felicem , d. Quia felicitas|cui, non ob meum patrem no»

Att]or

fortunz effe&tus eft,' non judi-'bilem, &c.

m

lI

cii, & meriti arpgamentum. Non|

*

.

,

Arqui, doc. Meus tamen .| ille

.

Ícribo ioitur tuam amicitiam pater, quamvi

s tantum liberti-

s

"Wt

fortuite feliciau , fed judi- l!nus, pralaré me educavit, &c.

*

JW,!"S i

A f

m

SATYRARUM LIB. T.

307

drity

Egregio infperfos

reprendas corpore nzvos)

$i neque avaritiam, neque fordes , ac mala luftra

Objiciet veré quifquam mihi ; purus; & infons;

(ut me collaudem) fi & vivo carus. amicis,

*

u ol

Caufa fuit pater his

3

qui macro pauper agello;

eI,

iNoluit in Flavi ludum me mittere : magni:

Quo pueri , magnis é Centurionibus orti;:

5

Lzvo fufpenüloculos, tabulamque laceito;

Jrcutm

Ibant. o&onis referentes Idibus zta;

$

Sed pueram eft aufus Romam po:tare; docendum

p m

Artes, quas doceat quivis Equcsï atque Senator, *

'ubc'sqüe

Semet prognatos : veftem, fervóique fequentes

D duci

In magno ut populo fi quis vidiffet; avità

jIy

Ex re preberi fumptus mihi. crede:et illos;

eü D

Ipíe mihi cuftos incorruptiffimus orones

j

Navos. Maculas.

prepofite , ad Idus cujusque

Sordes. Vitam & mores incul- |menfis : id eft, parati reddere

tos, agreftes, impuros.

j g

]

mapiítro rationem & fümmam ,

Lufira. Ganeas, lupanaria.

j

quam ufura Idibus penfitata red-

firgii L

"

Ur me collaudem. Liceat heclderet; v. g. mille nummi , ufürá

noiri

meam in laudem pauca dicere.

unciarià pofiti , quantüm con-

j m

His.Iftis virtütibus & moribus |ficerent fin

tneis.

gulis Idibus. Appel-

lantur autei

1 Idus octong ; quia

bl [

- Luduim.Scholam. Docebat ifte |iriter Nonas ,

&Idus, diesoc&o

Flavius Vetufii artem numeran- |fem

per intercedebantzdies à No-

m

di, legendi, & fcribendi, &c.

nis o&ava, dies Iduum erat,

Magini. Nobiles.

Vulgó Calendis ufüra folveba-

i M

i

Centurionibus.Centuriones cen-

tur

at eam acriores feeneratores

tum peditibus prz erant in exer-

bisin menfe exigebant : primó

rewanwïf*'

citu. Sexaginta erantin fingulis

Calendis ; tum 1dibus, quein

legionibus.

Ca übrit

medium incidunt menfem. Qui-

a[.,fa.m

Levo, de*c. Ferentes loculos ,

dam /Era explicant ftipendium

& tabulam , finiflro brachio

Tulg

fufpenfam.

magiftrro debitum.

yut

Paerum., Me- videlicet adhue

Loculor. Crumenam , uübi cal-| puerum,

nyern

culi ad nu merandum.

- Seme,

T

Tabulam. In qua calculos po-|fuos lib

€ros.

z prognatos.Ex fe gen;tos,

nerent.

g b

Ur. Ádeó ut:

avit

Otouis,d»*c. Reducentesra,| — 4vizg ex v , €»c. Crederet me

M

1d eft, fummam. certam ufürz|avitas forcunas, Gopes majorum

U2

a^

3

. HORATII FLACCI

ä.:

ircüm dó&ores aderat,

Quid multas pudicum,

(

idbus

(Qui primus virtutis honos) fervavit ab omni

Non folum fa&o, verüm opprobrio quoque turpi,

Jricio.

Nolem

Nec timuit, fibi ne vitio quis verteret, olim

N n

Si przco patvas, aut, ut fuit ipfe, coa&or

ftus:ob hoc nun& hqui

Mercedes fequerer:neque ego effem qux

Et m

Laus illi debetur, & à me gratia major.

brien p

Nil me pcniteat fanum patris hujus; eoque

Mandi.

Non (ut magna dolo fa&tum negat. effe fuo pars,

leleerm

Quód non ingenuos habeat clarófque parentes) -

DT

Si me defendam, — Longé mea diícrepat iftis

(ljde

Et vox, & ratio.

Nam, fi natura juberet

. n Tib

A certis annls zevum remeare peradtum,

Atque alios legere ad faftum quofcunque parentes

t

AT

habere ma

as ; unde ifti mihi Icede operam meatm locarem $ lls

fervi , &

j

u

tz vefles fuppedi-|pretia & p

ecunias exigerem.

tarentur.

Q6 boc.

Quàd me tam íant?

m

Circim,ic. Mihi;operam dan- | inftituerit.

Mqe d

Nilme peniteae , dw*.

Si fa-

Houenq

ti Magiftris, aderat prafens.

nihileít, quod doleam,

vl Pre

Opprobrio ;

de:c. 'Turpi famá.| piam ;

Corfol

Providit, ut ne facerem ;

ut ne!talem mihi patrem obvenitlé.

audirem mal?.

Eoque. Exideo.

h, f

Nec tittiuit ,d?*c, Non ideó me

Non ut , dzc. Ordoeft : mon | tigy

tam lauté pater educavit ;

quàd|fic me excufabo ac defendam ,

üm B

timeret , neeffem, ut ipfeerat,jut magna

ars hominum :

)

fl

D

me

fuodolo, id

L

lm

praco , vel coactor , quàd me affirmant

faétum effe, qu

velletaliud infignius vitz genus culpa & vitio ,.

p

& inftitutum fequi: fed id fpecta- non. ingenuos

parentes & no»

Fle&übar

es habeant.

ho

vir probus.

bat unum, ut effem aliqumdo bil

JEvumemeare , dc. Renaíd.

Sellisw

Sinatura fineret nos ad im'tipm

ib |

Olim. Aliquando.

mam redire.

D

Preco. Iserat, qui inauctione|vitz & originem pri

Ac fi jube

res vendendas appellabat , qui

Axque alios , d'c.

lfäm SE

leges ferendas, aut edicta, in

ret natura eligere parentes , alios

| fibre

concionerecitabat , &c.

atqueillos, quos quisque

naá&us

À.

Coa£tor.Erat publicanorum ad-

eft : quicángue tandem i

I!i e£

Wi

fent ,. quos fibi quisque optaret

ly, N

minifter, qui pecunias , public?

pendij folitas , colligebat : cogo

aclegeret; ego meos non mutae

Pm [

enim,idem eft, arque colligo.

d

s

n i

dMercedes fequerer. Paxvá mex-

er.rfïd füftan, Ambitionis cau

5

tam

SATYRARUM LIE.L -

:$03

Optsret fibi quifque meís contentus, honeftos

ld'i'mm,

lt

Fafcibus & fellis nolim mihi fumere ; demens

.

»

uód

Judicio vulgi, fanus fortaffe tuo

äuc uj

n

Nollem onus, haudunquam folitus; portare moleftum ,

^

Nam mihi continuó major quzrenda foret res;

L

Atque falurandi plures

e

ducendus & unus,

;bbmm ;

Et comes alter, uti ne folus ráíve pcrcgfävc

Exirem plures calones, atque caballi

j

Nunc mihi curto

Faícendi : ducenda . petorita.

! P:",

Itelicet mulo ,velfi libet , ufque Tarentum;

1]

Mantlca cui lumbos onere ulceret, atque eques armos,

Objiciet nemo fordes mihi, quas tibi, Tulli,

Cüm Tiburte vià Prztorem quinque fequuatur

mente)

Te pueri, laí(anum portantes, cenophorumque

Hoc ego commodiüs, quàm tu , przclare Senator,

p Itl

Multis atque aliis vivo, — Qudcünque libido eft,

a

tam nobiles & claros , quàm cu-

Caloner, Viliores fervi, & me-

"

"m

jüfque faítus & ammbitio ferret. |diaftini.

B

Honeflos fafcibus. — Confolari ,

Pezorita. Qu&dam vehicula,

vel Pratoria dignitate preditos. |Gallis ufitata.

g d

Confulibus enim , & Pratori-

] abvenlï"

Curte, Qui candam habet de-

bus, fafces à lictoribus przfe-|curtatam 5 vel , malé parvo.

rebantur : his fex, illis duode-

Taventum.Urbs eft in extréma

dod t

cim. Erant fafces , virgarum, |Italia, quà Siciliam refpicit , ad

[

enit

um

feu bacillorum , fafciculus , quo

fignum cognominem.

1 010 1d Ü

iri medio fecuris extabat. Virgis

Mantica, Vidulum, pera,qu£

minora delida, íecuri graviora

equo imponitur.

pdat

ple&ebantur ; itaque fafces po-

Lumbo:, 'Terceum,humeros.

a

teftatis erant infigne.

Sorder, Avaritiam , mores,&

Sellis; Majoribus Mapiftra-

fumptuim non parem dipnitati ,

p M

tibus licebat eburneam fellam ut Tullio objicitur.

adl'm

lnmm la

in curru geíftare ; in eíque ,

Tulli. De quo egit , initio Sa-

[

«üm Senatus habebatur , con- tyrz.

fidere.

Tiburte,

uz Tibur ducit.

u

1teh

Res, Opes , füpellex ,'appa-! Lafauum, Vascomparatum a

TOUd

pas

)P

ratus.

utinam aut ventris onus excipi-

um !

I!

Rus. Saburbanam inviliam. lendutm.

Qu o

Peregré.. Procul iter longin-

Oenophorum. Vas vinarium.

niont^

Hoec.ldeo : eà re

quum fgf;epzmus.

10 g

U 3

Quas-

u

E

53

1o

HORATII FLACCI-

Ince

Ao fo

lus : percunctor, quanti olus , ac far:

ITX

Aimot

Fallcem Circum, vefpertinármque pererro

L

*

Szpé forum

[

affito divinis

*

inde domum me

Profs

Ad po:ri & ciceris refero; laganique catinum,

Ventre

Cana miniftratur puerís tribus; & lapis albus

Vita fo

His n

Pocula cum cyatho duo futtinet : adftat echinus

Vilis, cum patera guttas; Campana 'upellex.

"

Deinde eo dormitum , non follicitus mihi quód ctas

[5T

i

Surgendüm fit mane, obeundus Martya , qui fe-:

'

fga

ttqii

m

Vultum ferré negat Noviorum polfe minoris.

j

Ad quartam jaceo : poft hanc vagor, aut ego lecto,

A

J at

Aut fcripto; quod me tacitum juvet. Upgot olivo,

Gdl

Non quo;fraud*atis immundus Nattg lucernís,

i i

lï':&gio. ]

Quanti. Subaudi, vendatur. |Paterá utebantur;ut libarent Diis

Q

Circum, Cincus , erat Rome/in menfa.:

Echiuus. Vide Epod. 5.

platea ingens , in qua currus agi-

tabantur , exercitationis' G fpe-

Guztus. Vafculum, undegüt-

ctaculi

causá.

In eum locum tatim. acetum , oleumve defun-

Y

Dieril

circulatores , conje&tores , ha- ditur.

rioli, confluebaut : unde fallax

Campaua, Fictilisita dicta ; ob

appellatur.

argille. copiam ,. &; bonitatem,

Vefperiinumque, dvc. Id eft. ,in Campania Italica.

Mf

vefperi fpatior 1n foro;feu platea.

Maríya. Forum , inquo erat

H

Affifto, i. Divinos , feu ha-|ftatua Marfye ; quem Horatius

(tribi

riolos , audio ftans , cum ple-lait non tam dolere , quód ab

becula.

Apolline fibi pellis detracta fit;

hi

Lagani. L»agarium,oleris,vel quàm quód videre cogat'ur'mi-

placentz genus eft.!

norem $ fratribus Noviis, JU-

R I

Pueris. A fervulis tribus.

RUE

dicem , aut legislatorem, veb

Lapis alóbus. Nudaéíaxo, feu

ut alii malunt , fzneratorem ne-

2 ss

o fugï»

marmore, menfula , quz abaci

quiffimum.

* Cnt

vicem gerat.

Ad quartam. Ufque ad. horam

Pocula duo.Alterum vini;aque

ab Sole orto quartam.

| Dd

N

alterum.

Cyathus,. veró

erat

Letlo, fcvripto, Le&tito, fcripti-

vafeulum exipuum, quo exhis

to

| h: PHHU,

| r

ppculis » Quantum placeret, hau-

E?uvet. Delectet, deceat.

riretur.

VUugor, é'c.. Ad. vires firman-

Ia |

Echings vilisy: doc.. Vas quöd—lda

s, & valerudinem, fzpé ungue-

"hlin

dam rotundum inftar echini ; ad bantur oleo Romani,

^ytid

l

Tanus.abluendas, aut cyathos. l

Non quo ; d9'c. Non vili oleo;

-

quale

SATYRARUM LIBER. 1.

3ir

ic hr

Aft ubi me feffum Sol acrior ire lavatum

Admonuit , fugio rabiofi tempora figni. 7

d.

m m

Pranfus àon avide quantüm interpellet inani

Im,

Ventre diem durare, domefticus otior, Hac eff —

us

Vita folutorum miferá ambitione, gravïquc.

'linlls

His me confolor, vi&turus fuaviüs, ac fi

1

Quafter avus , pater atue meus , patruüsque fuiffent,

i du

quale ét d l; quod Natta (vir| — Praufus,&c Ubi prandi mode-

" f

eratquidamimobilis, at infipnis|raté & parcé , quantüm fufficit

$,

aváritiz) adbibet , & lucernis fuis|ad impediendum,quominus ina-

70 ledn

fübductum. Ofeum , quodlucer-|ni ventre per totum diem du-

nis inditur;

: ol

didum eft. *

graveolens & for-|rem , G maneam ; otiofüs domi

J

mez quiefco.

$0] acriov. ;

M

i

dianus.

Inrerpeller. Interrumpat ine-

1

*

WarentDis

Fugie. /Eftun

aniculz fugio| diam diei integrz.

(bet.

& balneis tempero.

Qyæjor.Qxi zrarii cnram ha-

SATYRA VIL

De/'c,riäitq rixam Rupilii,cognomento Regis , cum Graeulo

quodam , cui nomen Perfius.

&

Rofcripti Regis Rupilipus atque venenum

, g

I

Hybrida quo pacto fit Perfius ultus, opinor

p Af

Omnibus & lippis notum, & tonforibus effe,

d

j (

P

Profzripi. Ab Augufto clm,manà matre natus. Vocantur

olim "Triumvir effet, inter pro-

Hybride , quiex diverfz natio-

fcriptos relati.

Rupilius cüm

nis parentibus orti funt.

(2*,]'6517 Y

in Greciam fe recepiffet, ne-

Quo patlo, dy'c. Ordo eft : opi-

o

cem fugitans, ad Brutum pofteà

nor notum effe omnibuslippis ,

fe contulit , füb quo fecit fti-

& tonforibus , quo pacto Perfius

il

pendia cum Horatio

?

.

qui| Hybrida fitultus maledicentiam

nefcio , quid ab eo contume-|Rupillii.

fltim: füi?l

lz paíffus, ei par hác Satyrá

L:

Lippi funt admodum

refert.

curio

d

quantó minüs oculis,

ia

Pus atque veuenum. — Sordes,| tantó plus auribus utuntur: apud

j

T

àmprobitatem , maledicentiam.

tonfores autem convenire. homi-

fl Fem]g'd:'

Hybrida. Patre Grzco, & Ro-|nes otiofi , & gerrones folent,

&

Tta-

lüviüqm

qw

31£

Q. HORATII FLACCI

(im b

Perfus hic per magna negotia dives habebat

(2]

l.

zomeni

i

3523

;4

,

vetiam lites cum Rege moleftas,

Manex

urus, homo, atque odio qui polfet vincere Regcn?:

Ditem

onfidens, tumidüíque; adeó fermonis amari,

Comp

Àde

Sifennas, Barros, ut equis pracurreret albis,

Ad Regem redeo.

Poftquam nihil inter utrümque

Deti

Convenit (hoc etenim funt omnes jure moletti,

Coma

Inter

Solm

Quo fortes, quibus adverfis bellum incidit.

Hectora Priamidem , animofumque inter Achillem

Mppea

lillm

Ira fuit capitalis, in ultima divideret mots:

Non aliam ob caufam, ni(i quód virtus in. utreque

Summa fuit.

Duo ( diícordia vexet inertes;

&f

& A

Aut fi difparibus bellum incidat, ut Diomedi

n d

lu

/pilius, ad Brutum Pratorem, qui

Itáque res pervulgata , dicitur

viS, f

nota effe lippis, & tonforibus ;

:um Afiam obtinebat, venerunt,

Troja

quafi eos nihil fugiat.

litem eo judice fuam difcepta-

Wily

Clazomenis, Clazomene, ürbs

turi. Nam omnes molefti , id eft;

n

erat Àfie minoris, ampla , &

acres & pupnaces litigatores, hoc

r

dives, in ea parte, quz Jonia

fünt jure, hoc eft, eodem jue »

Yite

Afiatica dicebatur.

eáderm ratione fe gerunt, ac for-

&

Cum Rege, CamRupilio, qui

tes, id eft , duces magnanimxï

A

Re& cognominabatur.

qui inter fe bellum gerunt ; qui

dl

Odio. Sexmonis acerbitate;di-

alter alteri nolunt concedere.

]u

.cacitate importuna, audacia.

Sic ira, quz fuit inter Hedo-

rem , Priami filium , & Achil-

Lri ]

Sifeunas, d?c. Ubi eainre &

It

dore, longo intervallo fuperaret

lem, ita capitalis extitit , ut folá

morte ad extremum

0991

dir

imi po-

qC

moleftiflimos quofque obtrecta-

Tütese

tores, velipfos Sifennas , & Bar-

tüerit ; nemp? quia uterque bel-

Ti

licá virtute ,. & glorià prafta-

'*os , qui erant famofi convicia-

d

tores.

bat. Contrà veró , fi duo inertes

n

Equis albis, Ducitur Metapho-

& ignavi, aut cert? duo difpa-

(

ra à Circenfibus ludis : in'qui-

res , ideft, quorum alter altero

b

bus amulos ii füperabant, qui

fortiorfit, diffideant , bello cer-

po

-equis velocioribus uterentur :

tent, (quales fuére Glaucus; &

Clà

equi autem albi vulgó putaban-

Diomedes) qui amborum eft

tür omnium cclerrimi.

po

inertior, islitem & pugnam fta-

)

Pofiquam , dc. Càm lites fuas!tim. componet , miffis /ZEmulo

&XC

componere non poffent, & in-'muneribus, adeum placandum.

m (

ter íe convenire , Perfius ; &Ru-gNon fic noftri pugiles ; Rex »

"

. SATYRARUM LIB. 7,

313

t

Cum Lyclo Glauco; difcedat pigrior, ultrà

15

Munecribus miífis), Bruto Pratore tenente

Ditem Afiam, Rupili & Persi par pugnat; uti non ,

ett hnj

iti

Compofitus meliüs cum Bitho Bacchius,

In jus

f,

Acres procurrunt 5 magnum fpe&aculum uterque,

ümqut

Perfius exponit caufam ; ridetur ab omni

ili,

Conventu ; laudat Brutum , laudátque cohortem :

k f

Solem Afiz Brutum appellat; ftellatque falubres

hetllm

Appellat Comites , excepto Rege : Canem illum,

S

Invifum agricolis (idus, veniíle : rucbat,

;möqül

5

& Perfius : fed inftar He&oris Ibi càm effet , adierunt illum

i

& Achillis , pagnant, obnixi Rex & Perfius.

non cedere, Brütum adeunt , &c.

Urinon, dvc. Adeó utBithus

m

Glauco.Glaucus,juvenisigna-|& Pacchius , famofi duo g*a.

n

vus, Regis Lycie filius , cüm|diatores, non fint meliüs com-

o

?rmer

fmq

'Trojanis auxilio veniffet, com-

pofiti & commifli , magis pares.

TU

miffo przlio , in. Diomedem

Procurrunt. 'Tan

Jl

incidit , virum fortifmum ,

tores in arenam.

quam gladia-

Graecorum ducem ; cujus afpe&tu

Excepto Rege.. Qui, profcri

gia

;

«

ita territus eft , ut de pace ftatim

ptus ab Octavio , fe, Bruto - ad-

zem."f)

egerit , ac Diomedi arma fua

junxerat, & inter ejus comites

acmilites verf2batur.

Cateros

; nqu^

aurea, fumptis illiusreis ; dono

] gel'lïl]f »

dederit. V1de l. 6. Iliad..

igitur comites Bruti flellas falu-

v o

Pratore. Prztor Magiftrats

tares appellat : Regem veró ftel-

1

yer H

);Vl

erat juri dicendo prepofitus.

1

am exitjalem , nemp? Canem.

Brutus & Caflius eodem anno.

n v*

Canem illum. Subaudi , cla-

Xtitt s

quo Cefar interfe&tus eft, Pra-

mat ; dicit illum Rupilium ve-

tores erant inurbe : Brutusá Se

niffe, Cani Czlefti., Caniculg

mremueu

natu, póft pauló miffus in Mace-

doniam efít, ut

ibi Praeturá

&Sirio, aftro exitiali & agrico-

yil p

lis invifo, fimilem, ut omnia

T

fungeretur : qui enim Romz

Confules aut Prztores fuerant

perderet. Virpil. de Sirio : IJe

»|fitim morbofque fereus morzalibus

m

d duo-w-* !

finito Magiftratüs Urbani tem-[agris nafciiur.

I

pore , difcedebant in . Provin-

Ruebat,de?c. "Tantá celeritaté

cias, ut illas pro Confüle .aut perorabat, tamincondito ingpe-

gf O.JW

pro

Prxtore | adminiftrarent. |ta & acerbitate tantà ferelfatur. ,

Vlb

E Macedonia Brutus in Afiamjut flumini effethyberno, id eff,

d

mxfflï [

excurrit , ad colligendas con-|hybernis [aucto imbribus alicui

n

j PW

tra Octavium Cafarem copiag., torcenti fumilis;qui rorrens fertur

N

5

eó,

glfö

314

Q. HORATII FLACCI

Flumen ut hybernum , fertur quó rara fecuris.

Tum Preneftinus falío, multàmque fluenti

Espreffa arbufto , regerit convicia; durus

Vindemiator., . & invi&us

*

*

cui fzpé viatot

Driapy

qui

Ceffiffet, magnà compellans voce cucullum.

il

At Gracus, poftquam eft !talo perfufus aceto,

Perfius exclamat : Per meagnos, Brute , Deos te

li

Oro , qui Reges coníueris tollere, cur non

Cim

Hunc Regem jugulas ? Operum hoc, mihi crede; tto-

Milmx d

rum €it.

Mi

*

€0;, quó raró venit fecuris

5

id]fua aïieno nido imronere, Ea-

mnmyox

dem nonnifi adulto & vergente

eft, per abruptaloca, & nemora

unde

Tes j

inviaprecipitat, qua adire non

in zítatem vere canit

Y

fa&um'eft , inquit Plinius, ut

i a

poffunt frondatores cum fuis fe-

Cünfcw

cdüribus, ad arbores* exfcinden—

vinitoribus , vitem feró putan-

das.

tibus cuculli nomine iterato ; de-

Hhocw

Preneffinus. Rupilius. Prene-

fidia exprobretur.

Pa

At Gracus ,dec. AtPerfius ;

a

fte (que Urbs Italize eft) natus..

Mil

i

Salfo, ds*c. Rupilius regerir,id

homo Gracus , faltém paterno

genere, ubife amaris Rupilii ;

Tia

eft , reponit, reddit. Períio con-

Mf

vicia, eaque falfifftáma, & vino

hominis Itali, conviciis, omni

aceto acrioribus, prolutum vidit,

Dos,

fimillima ; quod exarbufto , id

fdty

eft, vite, exprimitur, fed recenti

exclamavit, &c.

G viridi vite , ac proinde ama-

Qui veges, dec. Junius Brutus;

Ju;

ro, quodque verfu poft quarto,

,Tarquinio Rege Romanorum

. (j 1

acetum vocat.

Vitis explicaba-

feptimo exacto , Conful primus

na:i;xm;

fa&us eft. Ab eo ducebat origi-

Tré

turarbuflis ; quibus niteretur 5

(-

hic. arbuf

L

:

üm pro ipfa vite fu-,nem ifte Brutus , qui

Cafarems

/rty

qmitur.

regnum affectantem ; in Senatu

FE!tiPaï

Durus , do*c. Similis vindemia-|peremerat.

u

IN

kori molefto & pertinaci , quià

Hunc Regem.Rupilium,cogno-

[

viatores conviciis appetitos, &|mento Regem.

1

l;

Hoc facinus ad

puld

alia regerentes , filere tamen

Operum , de*c.

i

H

1

victos, G abire cogit.

te quoque pertinet ; unum eit ex

Cucullum. Hacavisfertur ova |operibus tuis.

Ym

-

[|

*ock

*

Vl

Atf

$À-

*)

SATYRARUM LIE. I.

315

h

SATYRA VII,

Priapum s bortorum cuflodem Deum , €8 prafidem, inducia

quarentem de Canidza , £$ Saganaveneficis ; -& quá

ab ulis 1n horto [no intempe fH4 note fiaut , defcri-

j

bentem.

(j

Lim truncus eram ficulnus , inutile lignum ;

:d',ao'

Cüm faber incertus fcamnum faceretne Priapum

Maluit effe Deum.

Deus inde ego , furum aviümque

Maxima formido : nam fures dextra co&tcer:

p D

Aítimportunas volucres in vertice arundo

're[g 'Cntg

Terret fixa, vetárque novis con(idere in hortis,

: unde

Huc priüs anguftis eje&a cadavera cellis

u t

ypa

Confervus vili portanda locabat in arca:

r

Hoc miferz plebi flabat comimune fepulchrum,

Pantolabo fcurrz , Nomentanóque nepoti.

rPerit

j

j i]

Mille pedes in fronte, trecentes cippus in agrum

Ficuluus. Stipes ex ficu arbore.| coxerunt, ut Pantolabus ; & ne-

Maluit, do*c. Sals? videt inanes potes, feu ganeones , ut Nomen-

Deos, eorámque fimulacra : quó|tanus. Pauperum corpora fepe.

fpectare tota hzcSatyra videtur. |liebantur : divitum , cremaban-

- Deus.:Subaudi, extiti, fum.

tüur,

Dtuy

Coércer.Falcem ligneam habe-

Scurra. Suprà; Sat. V.

ynonuim

batin manibus.

| orim

JUA

Locaba: V efpilionibus portan-

erti

Terrer. Abigit;abfterret.

da,c

CL

o pretio dabat.

at ong

('olareln

Arunudo. -Ramus aliquis aut

Nepozi. Epod. Od. 1.

P

j

pertica longior.

AMille pedes , d?'c. Erat cippus,

Nevi. Nuper à Mecznatel id

efh, lapis , erectus in agri

factis ; qui partem Efquiliarum Mimite , in quo fériptum erat

maïf'ïm'

1

emit,repurpavit , & hortos. fe|mi

lle agri pedes datos effe,(nem-

]

pulchreto fecit.

pé ab aliquo cive , qui hoctepul-

j)

jl

Hus prits, dec. In hune, ubi|chrum e

geng plebi teftamento

yneP

jan fuüum , hortum , olim affe- reliquerat) in fronte, id eft, in ea

rebantur fervorum cadavera & parte apri, quzviamtangebat ;

fuis anguítis cubiculis eje&a , aliostrecentos in agrum , ideft,

&inelufa vili arcá feu feretro : inagrilongitudinem , & ampli-

erat hic locus fepulchrum plebis tudinem | camporum, extrenfos,

& hominum egentium ; quales|Ideà cippus erat pofitus, ut hzre-

funt fcurrz ,. qui patriabona de-;des hoc fepulchretum iatellige-

rent

i

6

Q. HORATII FLACCi :

Hic dabat ; heredes monumen:um ne fequereruür,

[tta

Nunc licet Efquiliis habirare falubribus, atque

Tanea

Cetet

Aggerg in aprico fpatiari ; quo modoó triftes

Albis informem fpe&abant offibus agrum ;

I

jn

Cüm mihi non tantüm furesque, fereque (uetze

Alier

Hunc vexare locum, curz funt , atque labori,

her

Quantüm , carminibus qua verfant , atque venenis

N

Humanos animos, — Has nullo perdere poffum,

$ii

Nec prohibere modo, fimul ac vaga Luna decorum

Unbr

Protulit os, quin offa legant, herbáfque nocentes,

Ut

Vidi egomet nigrá fuccin&tam vadere pallá

/

Abdifit

Canidiam, pedibus nudis , paffóque capillo,

ligio

Cum Sagana majore ululantem : pallor, utráfque

H

Fecerat horrendas afpe&u.

Scalpere terram

Nn,

Unguibus, & pullam divellere mordicüs agnam

Dift

[

L2

*

Coperunt

cruor in foíflam confufus, ut inda

Cmu

Manes elicerent, animas refponfa daturas.

h

rent ad fenon pertinere , ut effet

Cian mibi.Nunc mihi non tan-

Mi

divulfüm & exceptum abreliqua|tum negotii faceffunt fures ac

lm

hzreditate. Quando locum ali-|fere ,

affüetz in hunc locum

Tif

quein vel rem aliam public le-|venire, & illi incommodare ;

1tnáo

gabant , femper addebant hzc|quantum przbent veneficz , quz

L

verba : Hoc beredes nou fequitur ;| tuis — incantationibus homines

la

& iftis compendiáriis notis ute-|vexant ac torquent.

Mhagi

bantur: H. H. N, $.

Legant. Colligant.'

Qu

iori.

Nunc, dec. Nunc ifte locus fe-

Palla. Vefte long

rinyr

gulchretum non eft : revulfus eft| — Paffoque capillo.

Soluto , dif-

Sup

cippus : jámque ibi funt horti|fufo.

fn,

falubres & apricus collis, ubi

Majore. Forté

quia fenior;

At

deambulare licet.

Krat ea pars

Velquia major erat duarum fo-

iontis Efquilini , in qu

a hortilrorum ejufdem nominis.

t

& domus Mecoenatis.

f

cerent.

Scalpere serram. Ut fcrobeim

Qu. In quo aggere feu monte. 'fa

mISJ

ÍModo. Pauló ante , non ita

Pullam, Nigram.

üm

Confufus, 'Temer? injectus &

pridem.

u p(

Spetiabant. Cives.

raptim ; cüm humo ipfa mixtus.

:

4l

Offibus, Velfervorum; qui ibi

Manes ,. d?*c. Ànimas mortuo-

lii

; quz interrogan-

elim tumulati fuerant ; vel reo-|rum evocarent

T

rzum , qui eodem in loco füppli-|tibus veneficis

re(pfmderem ,de

b;

&io olim füerant affedcti.

futuro rerum eventu.

Ir

Panis

*g

*

SATYRARUM LI£, I.

317

i

Kanea & effigies erat, altera cerea 5 major

Ll

t

Lanea quz poenis compefceret inferiorem

*

Cerea fuppliciter ftabat , fervilibus , utque

am peritura , modis. Hecaten vocat altera ; fzvam

Ug

Alera Tifiphonem. Serpentes, atque videres

l]

Infernales errare canes : Lunamque rubentem,

Qu

Ne foret his teftis, poft magua latere fepulchra.

j

TOA

Singula quid memorem ? Quo paco, altemaloquentcs

Umb:z cum Sagana , refonarent trifte & acutum ?

entt,

Utque lupi barbam, varlz cum dente colubre

Abdiderint furtim terris; & imagine cereá,

Latgior arferit ignis ? Et ut, non teftis inultus

1!!0

Horrueiim voces Furiatum , & fada duarum

Nam , difplofa fonat quantüm vefica, pepedi

m

Diffifsà nate ficus,

At ille currere in urbem,

ii

Canidie dentes, altum. Saganz caliendrum,

Penis compefceret, Puniret,| canes Proferpinam comitari

5an-

j t

ulcifceretur , torqueret ceream

gues, "Tifiphonem.

j i»

imaginem. Solent magi & ve-

Rubentem. Quafi prz pudore

yn: j

nefici ejufmodi & cera vel lana

tot fcelerum erubefcentem.

wmmfm ;

Alzerna. Alternis.

imagines condere, & in illis

d

ea experiri omnia , quz vivis

Varie, Maculofe : cnjus pel.

, o

hominibus , quorum funt ille

lis variis coloribus diftinda,

imagines, volunt evenire: V..

Er imagine, d9*t. Etin cerea

cüm urunt ejufmodi imaginem,

uritur homo, &c.

imagine magnus ignis arferit ;

/

ut imago cerea igne fübitoab-

uf s d]f

Suppliciter. Supplicis in mo-

fumpta fuerit.

rem, ac fervili modo, nt jam

' Cereá, Duarum híc

fyllabarum

à fb

f

interficienda ab imagine lanea.

eft.

um p

Hecaten. Proferpinam. Itavo-

Furiarum.Canidie & Sacanz.

b

catur àvoce Greca , quz figni-

Difplofa.Vel difeuffa & rupta:

z ol

ficat centum : quia centum vi&i-

vel potiüs, cüm ventus, in ea

mis placeri folebat , vel quia cen-

compreffüs , per vim emittitur,

tum varia nomina, & numina,:

& exploditur.

feu poteftates habere dicebatur.

Aliera. Canidia.

j

Ficus, Ego 8 ficu factus.

fl

Currere.. Coeperunt.

'Smhomw

: Alteya. Sagana,

Denies. Emptos & appofitos,

Tifgpbouem. Una? Furiis,

m

quibus vetulz utifolent, ut re.

enty ü

Errare caues. In horto, evoca- parentamiffos.

.

e

tas ex lrzferis

- folent Infexne Cgli;z;d?um. Comas . adíciti.

f

EM

p ^

asf

318

|(€. HORAT!I FLACCI

Excidere , atque herbas, atque incantata lacertls

Ms

Vincula, cum magno risóáque jocoque videres.

Hhoc , à

lt mo

tias & alienas. — Áltum . vocat :|tür ad ftïas incantationes , ima-

Dicere

quia Romane mulieres comas|gicis carminibus infe&ta & de-

Manur

folebant poít verticem rejicere,[vota.

& ii modum turricüle , feu

Lacevzis, d. Ex earum brä-

Kdiom

racemi defientis in acumen ,|chiis cadere videres.

Girii

componere.

Vincule. Vila & fünes, quibus

NI

Incaauzata. (ääbus uteban- imapines illas fuas vinciebant.

"

]n did

Wimur

SATYRA IX,

i

Garruli cuju[dam improbam loquacitatem. faceté

Cirfumagi

Ts ]

defcribit $ €9 quàm agré fe ab illo expe-

Nb

-

dierit , narrat.

1Bam forté vla Sacra , ficut meus eft mos, .

*

i,

Neício, quid meditans nugarum, totus in illis:

.

Occurtrit quidam , notus mihi nomine tantüm:

Non

Arreptáque manu ; Quid agis dulciffime rerum ?

Ws

Suaviter ; ut nunc eít,iiquam; & cupio omniá qu& vls.

littem

Hic«

Cüm affe&azcwrf Nun?quid vis? Occupo, Atille

Tomin

vus rerüm lhïc abundat : fic dici-

i,

Via Sacra. Per qliam ibaturin

m

forum Romanum, atque inde

tur,minizé gentium.

adhortos Czfaris : prop?. quem

6

Suaviter, Subau

,di7 ago; vivO,

Inr

locum manebat Horatii amiqus

valeo.

&ger , quem invifebat. Sacra di-

: Ül

Uz siunceft. Ut quidem nunc

L

H

cebatur, quia per eam ibatur

feres habent ; in przfentia.

D

in Jovis Capito

d

1

in

1

3

!

i templum ,

]

Cupio ounia que vis. Bené tibi,

Iw

Lege Donatum lib. x . c. 12.

omnia, & ex voto cupio eve-

ï

Sicut, d?c. Refer hoc ad ea,

nire : formulafalutandi.

lg

Anty

que fequuntur, nugarum ali-

Occupo, Prior illum fic al!o-

Y o

l

2

quid meditans : utfoleo ; verfas

iquor : Nüumquid me vis? An

| li

factitans : has enim ífüas Pojte indiges aliqua mea opera ?

l

nugas voca nt.

Iítis vocibus: Nwmquid vis ?

u

