elepans & feftivus.

quondam filius, à'Dlhefeo inter-

Simplex.Qui candidé quid fen-

TU

fectus , homo vaferrimus.

j excufiüï ;

tiat, eloquitur,&fine ambagibus.

Huncvarwmn, i?c. Àlius filium

Invertzmus. lpfas virtutes in

micunm

fuum ,

ui eft diftortis feed? cru-

vitia quafi vertimus , vitia inter-

ribus, appellat varum. Eft autem

pretamur , vitiorum nomine do-

jjus d

Vaárüs;is,qui crura introrfum ver-

naimnus.

y mulios

ä

fa & arcuata habet : ficut valgus,

Sincerum,do*c, Cüm vafa erant

yrat:

qui crura extrorfam verfa, & re-

malé cocta , vel aliquid in iis erat

iuodüm,

cedentes à fe invicem furas. Va-

odoris mali , liniebantur intüs

um pe

rusautem , etfi vitiofum aliquid

oleo quodam & glutine;unde fie-

,.

figiiificat; molliustamen eft vo-

bat incruftatio quedam & tecto-

cabulum , & cognomentum mul-

riumin ipfo vafe: non veró cüm

y diflf

torum Romanorum nobilium.

erant proba & fincera , id eft; pu-

Scaurum, &c.Idem patet alium

ni&anm

ra, incorrupta. Sententia eft : nos

fuum filium , qui tales habet vi-

actiones bonas & dotes amico-

od

tios$ compactos , balbutit , id

rum inquinamus, eas vitioruim

à mqüll

€ft, balbutiendo appellat, tre-

nomine inducendo,&oblinendo.

iide

mulá & fra&äivoce dicit effe

Demiffus.Abjectus;exigui animi.

feaurum. — Scauri vocantur , qui

Pingui, dv Pinguem, & craf-

vitio , aliquo talorum laborant ,|ftm vocamus eum

nodul

quibus inflexo & inverfío taloleft tardiorac feenior.

; qui pau!ö

pedes diftorti funt ; quaex voce

IMalo. Infidiis, periculo.

n foli"

Obdis. Offert, detegit, Meta-

$

,fafïum olin cognomen ngbi-

!

b

*

,

$3

phorg

v

178 .

. HORATHI FLACCI/-".

hoc inter vitz verfetur, ubl acris .

(rvta

Cum genus

Tindei

Iüvidia, atque vigent ubi,crimina ; pro bené fano,

m

Ac non incauto, fi&tüm; aítutümque: vocamus,

|

. |Aqd

Simplicior fi quis (qualem me fzpé libenter

Obtulerim tibi, Meccnas) ut forté legentem

j Smt

j n

Aut tacitum impellat, quovis fermone moleftus;

$a

Communi fenfu plané caret, inquimus, — Eheu,

Quam temeté in nofmet legem fancimus iniquam !

Mu

r

Nam vitiis nemo fine nafcitur

optimus ille eft

Vif

Qui minimis usgetur, Amicus dulcis , ut equum cit;

Cüm mea compenfet vitiis bona, pluribus hifce,

i

Ms

$i modó plura mihi bona fuát, inclinet, amati

hn

Si volet £ hac lege intrütina ponetur eadem.

(«tn

ui ,ne tuberibus prepriis offendat amicum,

Poftulat , ignofcat verrucis illius : zquum €

VN

Peccatis veniam pofcentema , reddere rurfus.

Afcum

Á

Dcenique, quatenus cx»cirdi penitus vitium irz;

deod

phora fumitur à g!adiatoribus $

compenfet mea bona cum vitiis

qu :

qui cavent inter pugnandum, ne

meis ; fupp

leat, excufet ; vitià

virtutibus.

—— li —— —— m

eby

quis pateat in fuo corpore vul-

Iuclinez, de'c. Faveat. Amet me

Stoli

neri locus.

( dr]

Cini genus, &'c. Quia cum ho-

ab bona plura , potius quàm ode-

rit ob mala pauciora & vitia : pat

Aitrem,

minibus ejufmodi verfatur, eft

N l

ineo vitz genere & inftirutó ,

pari referam , & eddem utar in

ubi imulti funt invidi, multi de-

eum trutiná.

ts

uine, &'c. Qui cupit ; ut

Wdlm

latores, criminatores.

bus;

TWj

Qualemn, dc.Qualis fieri facile

amicus ignofeat füis tuber!

poteft, ut ad teaccefferim,ó Me-

id eft, gravioribus peccatis

ille

t

verrucis amici , hoc eft , leviori-

ha

Qs

ccnas ! importrun? me tibi ob-

-s

Ti

trudens. Libenter, in hoclocó ;

bus vitiis ignofcat.

Verrucae

li

1dem eft, ac; parüm confiderat? ;

caruncula äurior, que interdum

att

cüm voluntati plus & indoli tri-

in digitis excrefcit, vel fronte ;

li

buitur , quàm judicio & pru-

inftar tuberculi.

dentiz.

de'c. Decet eum,

At (

JEquum eft ,

fibi dari & fuis

Em,

U: fortà , d»'c. Adeó utami-

|qui pofcit veniam

m

eum , qui quid legat , qui fileat, ! peccatis ;

eam viciffi

m donare

alienis vitiis igriofcer.e.

U.

imrerpellet, eíque in omni fer-alteri , &

W

mone fit moleftus , compellan-

Quateuus, dr'c. Àd extremum»

do, & obftrependo.

figuidem ira, atque alia vitia,

t

fitio : hominibus infita » penitüs cradi-

W

Cfnn tiiea , &'c, "Transpo

€ar1

?'l

" SATYRARUM LIB. f

.

179

Catera ltem "nequeunt ftultis harentia

?

cür nen

imy

Ponderibus modulífque fuls ratio. utitur, ac res

$

Ut quzque 'eK, ita fuppliciis delicta cogicet ?

Si quis eum fervum , patínam qui tollete juffus, '

Semefos pifces, tepidámque ligurierit jus, :

'i

In ctuce fuffigat 5 Labeone infanior inter.

Sanos dicatur, Quantà hoc furiofius, atque -

J

Majus peccatum eft ? Paulüm deliquit amicus,

Quod nifi concedas , habeare infuavis ? acerbus

]

TT2

Odifti, & fugis, ut Drufonem debitor zris;

.

"

Qui nifi, cám triftes mifero venére Calenda; .

Ed

" «

Mercedem aut, nummos, unde unde extricat amaráy

W

Porre&o jugulo hiftorias , captivus ut, audit.

Cqmminxi:.[lg&umw potus , mclnf;avc. »,.ca(ilqu- :

qa,r,i nequeufxt;.&c;-COI;ciüdit äffe ob levedelictum, quod nifi eon-

partim in aliis ferenda & con-|dones,

meritó dicari; infuavis ?

donanda, partim corrigenda mo-f&c.

deratt , & pro ratione culpz ;

Drufonesm, Foeneratorem ali-

|qit v

uz alia levior , aliàs gravioriquem , eundémque peffimum

j

m

eft,non femper eadem & par, ut |hiftoricum, aut Gerronem.

Stoici volebant , contra quos,

Calende, Quia Calendisufurz

l Ameff"

hác arreptá occafione, difputat| folvebantur,

1j

mo

extrema tota Satyra.

AMercedem., Ufüram,

yitid» r

Srulris, Yta Stoici vocabant

Nurmmos. Caput , five fortem,

" gt

omnes , qui fapientes , & virtute

Uude, d?c, Aliunde parat , ex-

praditi non effent. — Vide Cice-tundítque.

-s

rulr!

D

ronem inParadoxis.

gjb

Amaras bifforias, Fabulas in-

jl

Resurquaqueeft. Utquzque|fulfas, aut hiftorias, quas ille

J

«ulpa eft ; feulevis,feugravis. |Drufo ipfi denarrabat ,

& quas

lev y

"'Tollere, E menfa.

.

gt

audire cogebatur , ut captivus

l

E

Ligurierit. Digitis/ lingendo,|porre&o jugulo, id eft, atten

; ülïefdum

aut lambendo lingua , hauferit. |tiffim?, ut fo

ent, qui fearrigunt

l d

"Labeone. M. Antiftius Labeo, |ad audiendu

m : vel, quafi ene-

juris-confültus peritus ille qui-

candus moleftá narrationum ani-

dem, at Àu

) gt

le infenfus, in|lium recitatione. Vide ultimos

darif*l;*'is

quem multa dixerat proterv?.

verfüs Ártis Poátice ; ubi mo-

donafe

uanteboc,»c. Quantó hoc|leftus recitator hominem tenere

Wmo f&'eæ'

u

j

süum factum furiofius eft, quan-|legendo & occidere dicitur.

:tyem

Vi[lat

tó graviüs peccas , quàm ille

Comminxit, 2*c. Amicus tuus,

ja

ii

$

&ominus; eüm amicum odifli ,

bene pranfus & potus , lotio

j

|

$4

Ii D

kf&um

290

/Q. HORATIT TLACCI :

ä

H

Evandri manibus ttirum de

]

ecit.: ob hatic rem, -

E

Aut pofitum ante mea quia pullum in parte catini

Su(tulit efuriens., mínüs hoc

[

| Qp?'xc'

jucundus am)i;us* - p

Neq

Sit mihi ?

uid faciam, fi fürtum £fecerit , aut [i A

Nar

C

Prodidérit commilfa fidey fpenfümve;negarit ?

C]

Queis paria elfe fere^placuit peccata, laborant;

üt

Viri

Cum ventum ad vetum eft ; fcnfus,moräFQucrePUgnanc

Atque Ipía urilitas , ju(ti/Bropé mater, & zqui.

^

Jui

Cum prorepferunt.primis. animala tertis;' *

Tfmp»

Mutum & turpé pecus ; glandem , atque cubilia propfcr

Ner

[^4

Dlh

'Unguibus » & pu

[*

nis ,. dein fü(tibus , atque ita

A

Porrö)

l

Pugnabant armis, qüz/po

(t fabricaverat ufus;

T

t

|

Donec verba 2 qujbgs voces , fensásque notarent,

Qit

tqu

le&um feedavit , in quo ad men- terreantür pænarüm graviorum

kEg

u

fam 'ac cumbebat.

imetu.

*

Ob . utilitatem

ATA

k

Evahidri , cec, Adeóque anti-

Jufiz mater.

quum , & fragilem. — Evander

enim , & ad confervandum fuum

m

4Eneam olim hofpitio excepe-

cuique jus, inventz funt leges.

E

rat. Vide V iroil.

Cum,ds'c. Paria effe peccata d-

Tur

Conmmiffa fide. " Arcana. Fide,

circb affirmabant. Stoici , quà

Tf

pro fidei, utapud Virg. die, pro

Em

; & Injt

H

u

L

im,in natura

diei, &c.

H

ipí

a fundatum effíet : qux natura

Sponfumve , dzc. Inficiatus fit

cüm eadem in omnibus homint-

j

[

d

D

aliquod. promiffüm , folemni

bus reperiretur , erat eadem quo-

formulá & ftipulatione factum.

Que dignitas jufti, & injufti gra-

Vünt

Queis placuiz , de'c. Stoici, qui

vitas. Horatius negat juftum ab

ajuntomnia peccata eífe paria ,

natura oriri, fed ab legibus ; qua-

laborant , id eft, difhcilt fe

rum originem altiüs repetit, &

(^ "nll

expediunt , opinionem fuam

ab utilitate publica , que quid

Iu

tueri commodé nequeunt, cüm

juftum , & injuftum fit, maximé

ipfarei veritas expenditur : huic

demonftravit.

N

W

enim Sroicorum placito re-

Primis. Recéns creatis. Cüm

pugnat ipfe communis homi-

Bu

in terram homines primó emer-

Cerna

num fenfus , qui aliter vulgà

ferunt.

exiftimant; mores etiam & con-

. Mutum , do:c. Homines inftar

D

fuetudo adverfantur : denique

mutarum pecudum , propter

utilitas; quiautileeft, non effe

glandem j, quà uná tum yefce-

paria peccata , neque pares omni-

bantur ,lWgpugnabant ,' primó

bus peenas irrogarii; ut homi-

pugnis, & tunguibus , deinde

mes' à gravioribus Hag.i.tiis de-

fuftibus , poftremó armis.

Ti

. Firi-

D

p

SATYRARUM LIB. f.

292

)

Nominpáque invenére : deliinc ab(iítere bello,

Wut'mi

Oppida caperunt munire , $z ponere leges ;

Ne quis fur elfet, neu latro , neü quis adulier,

il

Nam fuit ante;Hclenam mulier tétetrima belli

N

Caufa

*

»

fed igiotis perierunt .mortibus jlli,

b

Ques, Venérem inceértam rapientes diore ferátum,

Jugnzn.

Viribus editior cedebat; ut i grege taurus.

Jura inventa metu injufti fateare necelfe ett j

Tenipora fi, fato(que velis evolvere mundi]

rte 1

DIOP'CT

Nec natura porteít jufto fecerne

iv k

niquum;

1 DOrtO.

Dividit ut.bona diverfis, fugienda petendis :

Nec vincet ratio hoc , tantamdem ut peccet; idémque,

!

Qui taneros caules alieni fregerit horti,

E: qui no&turnus Divum facra legexit; ; Adüt

Yort

Kegula, peceatís que poenajitfóget zquas :

INe fcutica dignum,. horribili fe&ere Hagello ;

Nam, utferula czdás meritum majora fubire

Verbera; non vereor ; cüm dicas eífe pares res-

Furta latrociniis, & magnis parva, mineris

Fafce rcci(ur'um fimili te ,. fi tibi regnum

Viribus edie

70r. Qui poténtior

Sctiticé. Loro leviori.

u

erat: viribus füperior.

Nam ttt, d??c, Non enim ve-

Faffos. Annales , Fafti , libri

reor , ne czdas tantüm ferulà

Jem. qJü

1 012

erant ; in quibus Romani de-

eum , qui meritus fit fubire ma-

fcribebant ea , qua toto anno

jora fupplicia

,

.

Ícis te. id non

àU

fierent : p

n^nalsazn:

VAICUGL

rinitio nomen

facurum : non fuüturum adeó

Confulum.

Ea vox interdum

h

lenem ; quippe qui paria putes

QUE L"Id

pro quodam Calendarii genere

effe furta latrociniis, (furta fiunt

ponitur.

gt

clàm; latrocinia palam , & atro-

Necmatura , d?*c. Natura fola

ciüs) & mineris te recifarum , id

per fe non poteft , fine legum ad-

eft , emendatarum fimili falces

Qui

miniculo ;juftum ab injufto di

hoc efl, iifdem poenis , parva pec-

cernere :

quemadmodum . fola?cata mapnis ; id eft, squ? at-

il

per fefe dividit, & diftin

guit ea;|que magna. . Vox , idem , fimilis,

qui anima!icuic'luebc'm,&txti—(d;;gn eum dandi ceafu fepb jun-

liafunt, abiis, quz funt diver-| pitur, more Grxcorum. — Noto

jl Y

fa, id eft, mala & noxia.

Viucet. Probabit.

l'cdiei poffe , vereor, ut boc

facias, pro , ne facias, contra

L

e|

'gerit, Furatusflt;lïillcfacri- vulgarem . Grammaticorum re-

legus- :

gulam : vel, effe recurrendum ad

f

*

in-

. HORATII FLACCI

2$2

Permittant homines. Si dives. qui

faplens eft,

31

Et futor bonus, & folus formofus, & eft Rex;

ltex

Gur optas quod habes ? Non nofti quid Pater , inquiss

lyc

Chtyfippus dicat $ fapiens crepidas (ibi nunquam,

* lag

Nec foleas fecit , futor tamen eft fapiens : quó ?

P

Ut, quamvis tacet Hermogenes, cantor tamen, atqué

Optimus eft modulator

e

e

ut Alfenus faver, orpni

j

pua

Abje&o inftrumento artis , claufaque taberna,

ï

qi|

Sutor erat : fapiens operis fic optimus omnis

[5

Eít opifex folus, fic Rex. — Vellunt tibi barbam

o

Lafcivi pueri ; quos tu nifi fufte coérces,

Utrgeris. turba circum te ftante, miferQue

Rumperis, & latras, nagnorum maximé Regum,

Non longum faciam, dur tu quadrante lavatum

1$ 'eft cantor ,

ingenïofain explicationem Lam-|mogenes optim

ut Alfenus erat

bini, nempe, particulam , 4, quamyvis taceat ;

non effecum verbo, vereor, con-optimus fütor , li

cit non tracta-

D

Slq

: fedtotam illam ,|ret reipsá fubulam ;

& futrinam

Q

jungendam

m: fic&c.

p

hi

quz an

tecedit

, orationem fuo|haberet claufa

loco ,

& feparatim legendam| — Hermogenes.

Hermogenes-Ti-

li

effe , hoc modo , ?am us f*

ge,Hius erat Àu

uíli canter, di-

fus ab Tigellio Sardo, quem

yulá cedas eun — ,

4

ui majora|ver

verbera. fu

bive tnevitts

f , mon|in Satyre limine mortuum po-

Qu

vereoY

fubaudi , we i4 fa-|nit.

-

f

&ias,

Alfeuus.

Antea fütar , pofteà

CN

-Confultus Rom: clariffi-

Si dives , do*c.. Arripit exagi- Juris

p

tátque po

firemam hanc Stoicilmus,

& Conful ; Catullo, & Vir-

T

voculam ;

$i tibi regnum. per-igilio amici

ffimus,

Ár

d»c. Probat non effe

mittant bomines , fi te Regem Velluu,

hac à pueris pa-

p

creare velint : Cur id optas ;|Regem , qui

9

s

nempe Rex effe ,

6 Stoice !|tiatur.

gt

Lafcivi. Protervi , procaces.

jam Rexes , fiquidem qui fa-

Philofophi quidam , ut Cynici ;

pienseft, foluseftdives, fotor,

dibrio , etiam pueris

ifla 1

Rex.

Roma lu

Qgq

Chryfip

pu.

Zenonis auditor,|erant.

(ä

Tij

Stoice fect

z Philofophus; quam

Rumperis,

Clamando.

Merces, publieis

Nita

in multis auxit, 4 interpo-

Quadvante.

b

lavit.

balncatoribus dari folita ; qua-

Ws

Ur quatnvit , &c.

Refponfio|drans erat, ideit, quartà paxs

n*;rc

affis : exigua moneta 2168«

«;

u

W

$toici : quema oduim Her.l

Rn

SATYRARUM LIÉ. 1.

285

Rex ibis, neque te quifquam ftipator, ineptum

É

Przter Crifpinum , fe&abitur ; & mihi dulces

inqulf,

Ignofcent, fi quid peccavero ftultus, amici;

1

Inque vicem illorum patiar deli&a libenter,

Privatüíque magis vivam te Rege beatus,

.arquu

l

Sripator. Comes : propri? fti- vel fort!, quiaStoici eos omnes ;

pátores dicuntur illi imilites ,lqui

quid peccarent, ftultos vOs

qui Regum latera protegunt| cabant.

arinati.

Magis. Magis beatus/felicior

$rultus. Per imprudemiam :jte,; qu; tuo judicio Rex es,

SATYRA IV.

b

$e, primim : deinde Satyricos. Vates excnfat.

Upolis atque Cratinus , Ariftophanétque po&a,

at

E

Atque alii, quorum Comadia priíca virorum e

i

Y

qstit

m

mu&fü*

Si quis erat dignus deícribi, quàód malus, aut fur,

farmia

Quód mochus foret ; aut ficarius, aut alioqui

Famoíus , mults cum lihertate notabant. f

:eneiTï;

Hinc omnis pendet Lücilius, hofce fecutus,

ïwf , D)

) quem

Eupolis.Poéta ComicusGracus vetita legibusfuit , cautámque,

um pO'

qui populo in primis charus,&in deinceps ne quis in. Comedia

carpendis vitiis liberrimusfuit. defcriberetur , & nomine appel-

Cratinus, Athenienfis ; floruit laretur.

Huic veteri Comediz

p

du

tempore belli Peloponefiaci ; nova & modeftior füeceffit, in

&t

homo vinofus , & gulz deditus. qua , fiétis argumentis & perfo-

Ariffopbanes. Haud ita multó nis,quotidiani mores defcribun-

nl Bü'e

poft Cratinum floruit : extant tur. Vide Horat. in Arte Poéti-

i r

ejus Comedieg facetiffime : So- ca, Ordo autem hiceft : Eupo-

cratem maximé exagitavit.

ilis. Cratinus, &c. &alii Poétz,

ch.ar'es.

Comadia prifca. Olim Comoe- quorum eft prifca Comoeedia, id

(g

quh

dianil aliud erat, quàm carmen|eft , quiinea floruerunt, nota-

j

quoddam , à rufticis ; confe&albant multa cum libertate , fi

vindemia , in honorem BEacchi

;quis erat dignus defcribi , 1d e&,

Tecitarifolitum : mox inventz;'palàm carpi, & vituperari.

ao

& addite perfons ; jactata in

Famofus. Infamis.

à quæ

Obvios convicia :

notati etiam! Higc, de'v. Eos imitatur , &

n p

amaro joco certi homines, in-lquafi veftioiis fequitur.

vifi vulgo ; qu libersas cleindeL Lucilius. Primus Lating Sa-

j Sli'

üQre

284

Q. HORATII FLACCÍ

Mutatis tant

üm pedibus, numerífque, facetus

ä

IU

Emun&z' natis, duruscomponere verfus ?

Ü

Nádm fuit hoc vitiofus ; in hora fepé ducentos,

De

Ut magnum , verfus. di&abat ftans pede in uno, jo

&c

Cüm Bueret lutulentus; .erat ï]uoci 'tollére velles *

Qi

Giarrulus, atque piger fctibendi ferre laborem;

C

Scribendi re&é ; nam ut multüm , nil moror,

1)

Á

Efce

Crifpinus minimo me provocat s Accipe, fi vis,

His

Accipe jam tabulas; detur nobis locus, hora,

Ht

Cuftodes, videamus uter plus fcribere poffit.

Nds

Dií benà fecerumt, inopis me ; quódque puíilli

f

Finxerunt animi , raró & perpauica loquentis,

j

At t& concluías hirciais follibus auras,

lii

Garzulus, is"c.Ltïciiizis effutíes

tyre au&or , natus Auruncz in

Vicen

Tralia.

bat multa temer? , & componen-

Vl

Musatic pedibus, Quia fcripfit

dilakorem zgr? ferebat ; compo-

i

Hexametris ,

cüm ill Po&te

nendirecté , inquam : nam nil

Wm

Jambicis ufi fint.

moror, parum euro, ut aliquis

Emuncla nark.Prudenter falfus,

multum componat ; parvi mo-

hà

urbanus. Nafus longior, & acu-

menti eft , quantum quis fcribát;

refert autem, quàm recte G orna-

bor

tus, falfos &dicaces arguit.emun-

éus, diligentes & accuratos.

t&.Ecce Crifpinus , Poéta Lucilio

Vent

Durus,d»c. In aptandis ver-

inea re fimllinus , meuno digi-

!)

füum pedibus , concinnandífque

tulo, &minimo ad f£cribendum

Eu

provocat: Accipe: Horati, inquit,

numeris parum diligens ; ape-

:

Wij

rior & agreftior.

tabulas , &c. Pugiles & gladiato-

fio

Hoc. Ob hoc , ideó.

res, cim ad pugnam provocarent

lg

Uz magnum. Ratus fe vem ma-

adverfarium , quem quidem ipfi

Itljh

contemnerent ,eum uno özglto

gnam przfítare , difficilem , &

à

provocare s

il

tl

egregiqm.

porredto |folebant

j

t

hm

Szans, do*c. Breviffimo tempo-

,quaii hominem uno digito de-

rye : nemo enim diu pede nitiije&u

ri, & proftraturi.

tüm

Ta

bulas.in tabulis ligneis,cer&

ln

uno poteít.

!Cum flteret do'c.Et tamen illius ob

ductis, fcribebant Romani.

dum

Cuflodes, Qui obfervent , [ne

verfus erant obfoleti, atque in-

Ti

compti.Flumini fimilis erat ipfe,

aliena utamur operaferiptis,Oxc.

My.

Finxerunt. Creárunt.

u

quod lutulentas aquas volvit.

Erat quod tellere, &c. Exat ali-

At tu , i. O Crifpine ! imita-

Q

!

re, i mavis, fitibi collibet , tuis

uiddignum , quod tolleretur 35

poms

mæ:l

lectu dignum.& notatu.

verfibus turgidis & ambitiofis,

f

|

CGATYRARUM LIBER. T.

235

Ufque laborantes, dum ferrum molliat ignis;

Ut mavis, Imítare.

Beatus Fannius, ultró

Delaüs capfis, & imagine , cüm méa; nemo

10

Écripta legat ,' vulgo recitare timentis, ob hanc rem

Quód funt , quos genus hoc minimé juvat , utpoté plures

*

Culpati dignos.

Quemvis medià erue turbà

M

Ea

Aut oD avaritíam, aut mifera ambitione laborat,

*

*

Hunc capit argend fplendor

ftupet Albius zre :

Hic mutat merces furgente à fole; ad eum quo

Vefpertina.tepet regio : quin per mala praceps

Fertur, uti pulvis colle&us turbinée, ne quid

Summá deperdat metuens, aut ampliet ut fcnj.

[

folles vento diftentos, qui for-| Cum mea,do'c.Fannius,ut eapt&-

f

$fiacem a-ccendunt , donec i

gni rethominum famam , recitabat

"d

imolliatur ferrum. Árrogantiam|ac venditabat fua carmina, quod

»

Crifpini, & ejus verfuum levita-|Postis Romz tunc folemne fuit:

*em notat,

àt €go; inquit Horatius , nee

Hürciuis. Ex himdino eorio

faáis.

mea legenda przbeo, & recitare

a

illain cireulis & confeffu homi:

Labovanzes.Videntur follesa-|num non aufim , eóquód multi

borare,Ganhelarc graviter,dum funt, quos, &c.

1

ventum vchenmentius emittunt,

Geuus boc. Satyrici carminis;

Bearus Fanuius, do*c. N Fan-

i

guvar. Delectat,

mius beatus eft, eui,licót imme-

drgenti.Signorum , vaforum

im

renti, ac non petenti,Senatus de-| ex argento factorum.

jl

j

m

tulit,obtalitcapfas, id eft, apcu-

Sruper. Defixis oculis, animé-

Jas & loculos , quibus libri ejus que mitatur ;

& concupifcit.

o Jl

)

in bibliotheca; per Auguítum,,

ZEre. JEreisítatuis.

prop? templum Apollinis Pala-|

1] d

Muzar mercer, Mercaturam

CU

tiniextructa , reponerentur nnà ex

ercet ; ea olim tota erat in

cum fuaimagine.Clarorum poé- m

l

j

ercium permutatione,

$u

tarum Ícripta G imago repone-

T.

banturin ea bibliotheca : inter-

ufque in Oecidentem.

getite, do*c, Ab Oriente »

dum id honoris dabatur pefli-

Permala, Per naufragia , pe-

mis & immeritis, per ansbirio-|r

icula,

X

nem & malas artos; utilliFan-

Summna degerdas, De famma

nio, qui extorfit hoc per amicos|perdat,

de opibus jam quzfitis

&adulatores, ejusopibus & opi- imminus

t.

tamitd

Q

ot

qz , urquidam volunt , haze-

Ampliez, Aaplificet,

l'ibu 2

ügtati inhjantes,

| Remn, Opss.

at

286

Q. HORATII FLACCI

" h

M

Omnes hi metuunt verfus, odere poctas,

D

.

dummodó rifum

Fii

Fenum habet in cornu, longé fuge

Excutiat fibi , non hic.cuiquam parcet amico;

Ebr

| N

Et , quàódcámque. femel chartis illeverit, omnes

Geftict à futno redeuntes fcire, lacáque,

hu

K

Et pueros, & anus, Agedum pauca accipe contra.

(

Primüm ego me illorum, dederim , quibus effe Poctas,

Excerpam numeroj3 nequé enim concludere verfum

ï:

(uo

Dixeris effe fatis

*

.

Ülin

neque fi quis ícribat, uti nos;

Sermoni propiora, putes hunc effe po&tam,

Tcm;

Ingeniuin cui fit, cui mens divinior, atque os

Magna fonaturum, des nominis hujus honorem,

hi

Idcircó quidam, Comadia necne, pocma

Vn,

E(let, quefivére,

quàd acer fpiritus , ac vis

i

lii [

Nec verbis , nec tebus ineft ; nifi quàüd pede certo

IT

Differt fermoni fermo merus, — At pater ;rc?cuns'

"-

b

Foenum babetlo*c Homo eft vi-

ille tanfüm ornpandusv eft Poéte

lw

eandus & perniciofus : fimilis eft

nomine, qui habeat inpgenium &

Fincesitn

Yi

bovicornupetz. Sicujusequus,

mentem humana quodammodo

Wb

autbos, damnüm aut malum fe-

majorem.

qui

vére num Comoe-

ciffet , domino mul&a legibus

Necue,Quafi

d eft

p

eratindicóta ; quare, utabejuf

diaeffet poéma, necne, i

p

modi animalibus fibi caverent|utrüm non e

Ífet poéma.

pf

de*c.Neque aliud eft

homines, folebant domini ali-

Nifiquód,

&Hag

quid figni dare ; v. g. cornibus

difcrimen inter fermonem , quo

l

utitur Comoedia, & vulgarem

bovis, cornu petere foliti , foe-

fermonem ,

nifi

Yi

num illigabant , &c.

merümque

Wj

Excutiat. Moveat.

uod , nifi quantüm G quatenus;

CHarzis illeveriz.Scriptitaverit,

unus fermo ab alio differt certis

Qm

£emeré in chartam fuderit.

pedibus; nifi quàd. fermo Co.

Lacuque, Fonte. Solet autem micus

pedes certos habet , jnon

hu

us frequens effe ad furrios , item vulgaris & po

pularis.

ontes.

Objeáio eft,

&i

Ar pater, dvc.

fil

Contra. Contraillos, quibus At enim ; inquieta

liquis, ineffe

H

Tiqui

Satyra difplicet.

'vim quóque & fpi

Tl

tum Comee-

Wij

Conciudere.

terdum affur»

Certis pedibus in-|dim , eámque in

iT

um iü

'TTerentio ;

Qu

cludere..

gere; V. g. C

mfluq

Saris. Utquis Poéta fit.

Demea in fliüm

Aichinum

n

aviter & acerbi invehie

Cui fit, dc. Ordo eít : desilli |tam gr

Uudm

quód diffolutus adole-

Cenes,

L

hoxqumhuju.s no.mim's; idefl,|tur ,

-

: SATYRARUM LIB. T.

2

Seyit , quàd m

eretrice nepos infanit. amica

]

, Filius, uxorem grandi cum dote recufet,

Ebrius & (magnum quod dedectis) ambulet ante

"

No&em cum facibus. Numquid Pomponius iftis

Audiret leviora, pater fi viveret ? Ergo

J

Non fatis eft puris verfum perfcribere verbis ;

Dottd,

Quem fi diffolvas, quivis ftomachetur eodem,

Yutt

h

Quo perfonats pacto pater. His, ego que nane -

Olim quz ícripít Lucilius, eripias (i

Tempora certa, modóíque, & quod prius ordine ver:

bum eft,

1

Pofterius facias, przponens ultima primis:

Non, ut (i folvas ; Poflquam diftordia terra

Belli ferratos pofles, porta[que vefregit,

l&g eno

Invenias etiam disje&i membra pocte.

hi

Hactenüs hzc : aliàs, juftum fit, necne , pocma ;i

'.»5 d

Ícens, captus infano amore-me-

[modo filium alloqueretur ; nom

m

9

en'mm;

retricule, nolit ducere uxorem|ilevioribus eum verbis cafti

ia

;oäimW

nobilem & ben? dotatam :

»

&|ret, fi viveret , quàm Demea

quód idem |filius fuus ebrius|/Efchinum.

per urbem de die ambulet ,

Puris. Claris, bené Latinis,

v C

" jdeiï)

geftans faces accenfas

quod

Quem (; difJolvas. Quem ver-

profectó magnum eít dedecus|fum fi pedibus fuis folvas.

* ahud gü

& flagitium.

Perfonatus pater. Comicus

nam

Parer. Vel Demea , ut dixi-

actor, qui patris perfonam gerit.

3nus ; vSl Chremes in Heautont,

1 Vulgm

vel , Simo in Andria.

Tempera. Quantitatem fylla.

g ]

barum ; quarum alie funtbre-

uaænüi;

Nepos.Flagitiofus, difcin&dus.|ves ,

u breviori tempore

1&8Ft g

Cum facibus, Ante mulierum,

pronunciantur ; aliz longe , que

im v

«uas adibant , fores, ftare fole-

lonpiori.

bantcum facibus , & cantitare.

Nonut fj , dv'c. Noninvenies

n aw j an']

Nwnquid, d?c. Refponfi

o &|membra disje&i poéte , &

ju

d

felutio eft obje&ionis.

ye"

Atqui|quafi lacerati ; ut invenies, fi

ql!

jJ]

inquit Horatius ,

ater Pom-|folvas hune Ennii verfum , ple-

jl)

(gme

ponii (erat ifte ditlolutus ali-Inum Ípiritus & ardoris posticie

"E

quis adelefcens , qui patre P.

offquam difcordia, dv'c.

eænno !

Wiortuo pérdiram vitam vive-

HaSenus , doc. Sed hzc fanà

bat ; quem Horatius quafilde Satyra & Comosdia di&a

gidin

aliud

ns nominat & carpit)|fint hactenus ; de. quibus aliàs

g m

l

gs !

j

in füniliari fermone eodemn quaram diligentiàs G excu.

]

tiam

288

Q. HORATII FLACCI

Ti o

Nunc illad tantüm queram, meritóne tibi fit

Sufpe&um genus hoc Ícribendi. ^ Sulcius acer

u no

Qu e

Ambulat, & Caprius, raüci malà, cümque libellis;

*

*

lnger

Magnus utérque timor látronibus

at bené fi quis,

U

u

n

Qu

!n

Ec vivat puris manibus, contemnat utrümque.

Ut fis ca fimilis Ceel, Byrrhique latronum:

Sapti

Non ego fim Capri , neque Sulci.

Cur metuás me?

Enih

LIre

p'w Jer

i

Nulla taberna meos habeat , neque äi]a[lfi"ge!los,

Cundfrz |

Queis manus infüdet vulgi, Rermogenifque Tigelli:

Wadbi

1

Non recito cüiquam; nib amicis, idque coa&tus;

Iw

UR

ln

l

Non ubivis, corámve quibuslibet, - ín medio qui

Hj

Scripta foto recitent, funt mulii, quique lavantes,

*

*

inanes

;

Suave locus voci refonat conclufus

t pit

Hoc juvat, haud illud quarentes , num fine fen(u,

Ledere gaudes;

m

Tempore num . faciant alieno

QUP

Inquif; & hóc fudio pravus facis. Unde petitum

Hoc in me jacis ? Eft au&or qüis denique eorum,

AAfent

.

M

m

t

tiam

.

an fcilicetutráque fit le-

Pila. Poftis, vel columna, ubi

necne, Nuncid;libri venales affigi folent , aut

Satye

gitimum poéma;

Ik i,

omittam , & quzram hocunum|prop? qu

as bibliopole füas offi-

à te,an meritó Satyram oderis ?|ci

nas ponebant.

(

27

V.

Sulcius, Caprius. Acerrimi &| — Iufuder. Eos tenendg & le-

notiffimi delatores.

gendo.

3ljy

]';/

AMale, Valdé.

Locus Conclufus. Balnea undi-

Lilellit.In quibus eoram eri-

que .claufa vecem fuaviter re-

Is

mittunt. Clauduntur autem ae«

1v

snina & nomina fervabant, quos

&ceufare vellent.

curaté balnea; necalor eflluat, .

" Im

Inaues. Homines parum oc-

M

Puris. À fcelere.

Conzeinuaz, Poffit merito con-

cupatos , vacuos ; vel auram

ïw

m

)

temnere,

popularein aucupantes , levicu-

U: fis zu, d*c. Quanquam tü

los, hoc dele&at , nemp? carmi-

na fua quocümque loce ac tem-

fis Coio & Byrrhio , famofis

H

WS, Qi

Jatronibus Pene par; ob tuasira-

pore recitare

,

quia cjufmodi

tamen cgo non fum

homines parum curant, neqne

i

pinas ;

Caprit & Suleii fimilispon tam

id quzrunt, an temeré, amin-

tempefti và hoc faciant.

i

afper fimproborum & feverus

Szudio. Dedita opera.

cafligater : non proftant mei li-

n,

bri ambitiosé in,|bibliopolarum

Inme jacist Mihrobjicis ?

"

Cc.

feribus ;

Eft: autlor. , d'c. Ordo eft :

D

"1 aberua.

Officina libraris.

quis eorum ; guibufcum. vixi,

lo

CoruJma

—

SATYRARUM LIE. T.

209

Vixi cüm:quibus? Ab(entem qui rodit amicum;

l

Qui non defendit alio cu! pante ; folutos

Qui captat rifus hominum , famámque dicacis ;

libel

Fingere qui bon via poteft , commi iffa tacere

l qw»,

Qui nequit : hlc niger eft,

hunc tu ,. Romane; cayeto.

If

Szpé tribus le&is szx.as ec

narc quatemos 5

oe8r

E quibus unus avet qua

ís afrm

DN

e cunctos,

Ws

Pratec eum , qui pz*cbct aquam,poft hunc qaoquepotus,

j;

Condita cug: ggmx apcx t pracordià Liber ;

ot ll.

Hic tibii comis, & urbanus, libérque videturt,

lus

Infeíto nigris: ego ( rift; quód ineptus

Oqu

PafHlles Rufillus.olet , Gergonins bircum,

illt,

?

t

Lividus ;; & mordax vudeur tibi

Mentio fi i qua

De Capitolini fürtis inje&a Perillt

ol

ith

eorum auctor

b aous mihi ex

i

1

,

!

em fempx.r fed hunc.quo-

P"l ii

probras.

jue ,Jo('t alios carpit , fuisque fa-

! COAUM

Abfentem; dc. Offenc dit, qui libus irrorat; potus,'d eft,quando

1am fint potiüs fugendi , quàm];

t

V

üfeulum adbibitcüm factus eft

l un a,.*ï

Satyrici,

*Gmnöo hilarior; cüim Liber ve-

) jur P

Rodit. Carpit m"iiech?c]s,

x;ideft vinum veritatis amans

M

Culpaire. Accufa

nte;

f—

itanimoram abditos fenfüs,

L,lpmt vifus, ')m amat rifumi& :

à etfert

fuüdet, Hic ta-

"I

alis movere, & dicax baberi. Imé habet

irurbanus &2audatur

Ivrmew,&r. Qm poteft men-ià te; qui hominibus malé dicaei-

fulncat

1$,8

tiri, & dicers à fe vifa cffe . quaibu

C X*:H

icts

oétis , infeftus

fügyit n

non vifa í

"

u

ht,

V1

"

:

ri J.sö

ininsicus LLH'IP[CFUT

L af,m"-

Niger. Impmhm,mnu ominis i te 1::;;0*

hendor? Si per jceun

" ellits

e

ia

e

öæpe £ribusyig'e. Sententia ef:

As

tyra dixi , Rufillum

4nm [

reperitur fzpà in frequentiff

H

iX

iL

$; O*(C-

y

j a

1n o €onvivióo ; m quonontres in

*ä ,

i

[6)

ernos,In lectulis a

d men-

m

lu

fingulis lectulis ; pro mo

re feö*

r

nnon.cubabans, nifi terni; ad

m

qua uor,acedmbant, uünus a

ummu

5 ubi p;urcs erant coir-

I

at; 1d «

eft ,

f-(ha vi

J if

jl

quis, qutave

ve q/iT erni.

u "

ftó

alios in omnem pavtem accto

Qu avis dv Subaudi, via,

2 U

; [ie

,1 j

^

3

ji

& dia emsmlsaip Teerejpretei

»

H

18"1')!&5

m

j

illum tamen, qui aquam ad la

Vide Satyram

p2

5

Pn/glr/(;

1

vandum 5

Om h"l")Cu. convivis

Caprtolini. u:txih.us, coe;m-

Sn convivir

mine Capitolinus

p

prebet , qui dormits

"

; cüm accufa-

2

i

dominus eft

ül

um enim Lw,rus

f(l

setde pecalatu ; aut , Wt

jd

1aiun

t»

ac

am e fta-

j

eipitillifoli páreit, acne parei i

r-sx

!

tua

f"

jl

j

290

. HORATII FLAGCI

'Tecoram fuerit, defendas,

ut cuus eft mof$:

(in den

Me Capitolinus convictore uíus amicóque

At

Iofem:

A puero eft , causáque mea permulta rogatug

hibat,

Fecit ; & incolumis lztor quód vivit in Urbe:

Sed tamen admiror , quo pa&o judicium il!ud

Sicmidi

Tudu

Fugerit. Hic nigra fuccus loliginis, hec e€

Dun aj

AErugo mera ? quod vitium procul abfore chartis,

Atque animo prius, ut fiquid promittere de me

"hcolum

Polfum aliud, veré promitto. LiberiusWfr ,

Mebr,

Dixero quid, fi forté jocofius, hoc mihi juris

hr

Cum venia dabis, Infuevit pater optimus hoc me,

Ü fsrn

Ut fugerem , exemplis vitiorum quzque notando,

Ünmg:

t vegy

Cüm me hortaretur , parcé ; frugaliter atque

Viverem uti contentus eo, quod mi ipfe paráffec;

tb (

Nonne vides, Albi ut malé vivat filius2 Atque

h n

Aunlmat

Barrusinnops? Magnum documentum,, ne patríam rem

Perpere quis velit, A turpi meretricis amore

l Mne

tua Jovis auream dletraxiffet, ta-[corrodens; ut rubigo, ferrum,

ba?ffhm

.men , corruptis judicibus , eftiHec maledicentia , quz fimu-

abfíolutus.

latione benevolentiz tegitur;pe-

Cf

PNCfï;s [

Defeudas.. Non duito, quinjftis eft amicitie , R vitium cer-

eum lis defenfurus; quin dicastiffimum, utzrugo, zris.

te cum illo eommuni mensá| Priu. Qgämichartis abfuttie

: ()Dfpmj

ufum effe, &c.

rume

1

quu,

i

Sed zammnen,i"o. His verbis Ho-

U: fé quid , d'c. Ut promitto;

um

ratius indicat hominem , qui perjfi quid poffum , &c. tam bona

i xilll*hæc

At v

ambages & clami de alterius& certa fide promitto, quàm

fama detrahit; qui lau

dat eumiquod optima.

Wi

incipio, quem ad extremum| Infueviz.

Ea re me infuevit

mw& mm

p

lflfv.'lïum.

£cc

hfat & carpit , ut ifte Petil.|sffnefecit. Quidam legunt, n

liiamicus.

Hac, inquit Hora !fevis boc :i: eos mihi mores in-

WR

tius, homines carpendi ratiojididit,

atque ingeneravit.

Nijj

de*c. Ordo eft: at

per fimulatienem amicitiz me-

Ut fugerem ,

Teo üdn

rum eftodium , omniattramen |fugerem vitiorum quzque, ea

hs M

to & fucco loliginis ni

tius;Inotaudo exemplis.

Tcori

j

mera eft invidia.Loligo ef

pifcis

|. Malà vivar, Vitam egis fa-

Mdf

quidam,fuccum atrum ifi aquam ftentet ,

