pis, 6 Diogenes ! non vefce-

emplo . probat. -

l

reris oleribus j fi artem feires

Caupona. Clamoses inconditi,

verfandi cum Regibus , quam

rixe ,quibus Cauponz & perfo-

quia ignoras , domite cum ruis

nant, utin ürbe fit.

7 Wr/!l&

oleribus | contines,

Puit Ari-

— Ferentinum, Oppidum infre-

ftippus Philofophus | Socratis

quens Italiz, p

j

euditor, qui cüm & patria. Cy-

(j M

Nam ueque , 4&c, Nou enim

rene, urbe Libyz in Greciam

foli divites , vitam felicem & Philofophie perdifeende ftu.

511[1-

beatam degunt.

lir; !

[i L

dio proficifceretur , juffit fer-

D

n

Fefelliz, Latuit , obfeueus &|vos aurum projieere |. ut expe-

71]

ignotus fuit.

ditiores effent ad capeffendum

Benignius. Lautiüs.

iter.

Siccus, Pauper, jejunus

Audi cur , é&ve, Paere. wt te

TM

Ggs

Q

qu

V

|

476

* Q HORATII FLACCI

Mordacem cynicum fic eludebat, ut ajunt:

äQuidlihct [

"Mcürtot ego ipfe mihi 4 populo tu', re&iüs hoc, &

drlonamqi

Vr Milei

dl Splendidius multo eft$ £quus ut me portet , alat

;

,F.ex

Tiebit Cbl

F^ , Officium facio, ^ Tu pofcis vilia rerum

1

/Danté mitior ? quamvis fers te nullius egentem.

utulit

GQmnis Ariflippum decuit color, & ftatus, & r

E

d

d gt

Q Tentantem majora; feró prefentibus zQuum.

/1

Artfpt fl

Gontra, quem duplici panno patientia velat, ! «5

Hitipbu |

4 Mirabor, vitz via (i convería decebit;

Mn ainis |

D

Alter purpureum non expedabit ami&um,

K, qui (

N

j

Qui

*-J doceam,;cur fententiam Ariftippi) Color.Vitz rafio,conditio.Scn-

t diant:

anteponam Diogenis femtentiz, tentia eft

adomnem.fe fortu-

UY.

Namille fic refellebat, Dioge- na'ac vitz rationem accommoe

nem.

dabat.

Alb

Cynicum. Philofophi quidam

Res. Opes , cenfus.

Cynici vocati funt à Grica vo-

Teutantetn majera, Nitebatue

rátgu,

ce, quz canem fignificat, quia/ille quidem ad commodiffima

vefte:d

M.

d

Sifignis'erat eorum impuden-|quzaue & ampliffima , fi pof-

tia & obtrectandi libido , qua|fet

contentus idem tamen erat

LY

omnesmerdere, ut canes vide-

prafentibus, & acquiefcebatin

Mi s

bantur, In iis przcipuus Dioge-

temui fortuna , fi melior non

Afla , in

nes fuit.

adeffet.

«fobsmur.

Eludebat. R.efellebat ; ridebat.

Contra; de*c, Contrà veró ego

Laf:epfjw

Scurror. Scurram ago : rifus

mirabor , fi Diogenes decoré,

t velen

moveo; affentator fum.

cum dignitate, & fapienter tu-

Vifüm n

Mibi. In meam rem & utili-ilerit vitz conditionem conver-

(

CM

Ahfe.

tatem, nemp? ut mihi dives det|fam, id eft, diffimilem il!i, quam

"It d

inftitoit, fi, utajunt, abuneare

equum;qüo porter, dapes lau-

"h oredon

tas, quibus alar , &c.

fciat & egere.

Ptb p

Populo. Ut populo- placeas, ad

Quem , ds9c. Diogenes, qui

Poditr,

inanem plaufum captandum.

pallium, quo folo erat amictus,

MT

Officiuin facio, Fungor omni

contra frigoris vim , duplicabat.

f][)d eH)Di'»'

urbanitatis officio & munere:

Cynici quippe ut res humanas

m*üxbm

honeíté peto ea , quibus egco:|conitai

pewiderentur,pauper-

Q lo (

tu fordidé pofcis & quidem vi-|ratis ac patientim famam l-

hll

Homæ j

liffimasres; teque fie minorem |fectabant; a

deóque dupliei veíte

lll

gt y

fed unico pal-

& inferiorem preítas eo, qui,non utebat

E

DI

s

tibi dat , quamvis te feras , idilio, quod

fi.opusforet 5 dapli-

[

t

X n

eft , predices, jactites, nullius, carent.

l gy

Alter. Ariftippus.

rei egere.

Qram-

At

EPISTOLARUM LIB. I.

4xP

t

D

'

Quidlibet indutus celeberrima per loca vadet,

ho t

Períonámque feret non. incontcirnus utramque,

m ala:R:ï

Aiter Mileti textam cane pejus & angue,

*

Vitabit Chlamydem

.

morietur frigore , fi non ,

DC

Rettuleris pannum.. Refer, & fine vivat ineptus;

A

Res gerere, & captos oftendere civibus hoftes

Wil

Attitigit folium Jovis; & cceleftia tentat :

x

i, i

Frincipibus placuiffe viris, non ultima laus eft, .

Non cuivis homini contingit adire Corinthum,

Sedit , qui timuit ne non fuccederet 3 efto; "

Quid ? Qui pervenit, fecítne viriliter ? Atqui

conti

Hic eft ; aut nuíquam , quod quzrimus. Hic onus horrer

nemde Dot

Ut parvis animis , & patvo corpore majus:

Ü

( accomus

Hic fübit, & perfert, |Aut virtus nomen inanev c&, 5

Urrámque, Pauperis , tenui aditus in portum anguftior. &

cum vefte : divitis , cum purpu- periculofus.

rea.

Corintbum, Eft urbs,olim am-

Alter. Diogenes,

iplifüma, nuncexigua, in fau-

Mileti textam. Miletus Afiz cibus.

Ifthbmi Peloponnefiaci.

l

infüla , in.qua panni eximii Vide Oden r. lib. 4

i

texebantur.

. Sedit. Ceffavit, nontentavit,

|

ontt

Cane pejus, do*c. Proverbium;

j

Quitimuit, tv'c. Qui timuit ,

id eft, vehementiffiin? : canem ne non placeret viris principi-

(di

rabiofum aut iratum intellige. bus, quievit, periculum facere

(U

Resgerere, d?*c. Sententia eft: noluit.

)

,km

Simagnum eft &laude digaum;'

Pervenit. Placuit ; voti com-

res przeclaras gerere , hoftes bel- ipos factus eft.

jty

at apP

locaptos per urbem in trium-,

Hiceft, de'c.Id agitur , id qua-

pho ducere,

fi hocad Jovis fo-' ritur,

),CVCH

uter laude dignior fit isqui

tdi

lium & gloriam proximé acce-|Principum amicitiam preden-

dit,id eft,Divinum quidpiam eftlter colit, an il

le,quieam fupit.

um

& cotleftibus rebus fimillimum,!Pater certà il

lum, qui feituti vi-

certé non contemnenda , nec|risprincipibus, virilius facere &

minoreít laus & gloria , viris|fortius ; atque adeà redtà illi

principibus | placuiffe

,

"

i

eáque|premium&laudem deberi, que

IIEC

pnl

non omnibus contingit, quem-

virtuti debetur ; nifi quis virtu-

; dl

admodum paucisevenit, ut in

li

1]

tem rem inanem effe putat ac

Corinthi. portum navem inof-

nullius fru&ás, nulliusutilita [

fenfam provehant, Erat enim

»

quod certé non'ita eft,

p

254.

Es

E

«

Q. HORATII FLACCI

Aut decus, aut pretium recté petit experiens vir,

(ui queri

lt ciftam.

Coram rege fuo de paupertate tacentes,

Not refeit

&Plus poícente ferent, diftat, fumáfne pudenter,

Sapt peril

*H-&n rapias, Átqui rerum caput hoc erat, hic fons,

Indotata mihi foror eft, paupercula matet,

Nullafibs

Nec femel

Et fundus nec vendibills , nec paícere firmus,

.

.

T euie

Qui dicit

clamat ; victum date,

Succinit alter ;

"" Et mihi dividuo fiadatur munere quadra,

UM

20Sed tacitns pafci fi poffer corvus, baberet

ts

Wa

n

Plus dapis, & rixe multó minus, invidizque

at p

Brunduíüum comes, aut Surrentum d&ctus amocnum.

Cfmn. r

v

Experieus. Quirem tam diffi- apertéque pofceret victum , pe-

|

didifh, |

*5 eilem , quam difficilis eft amici-|cuniam , &c. Sed alter,qui pof-

| Na:a:efkn

tia principum , experiri G ten-

centem audit, nemp? zmulus

( n

eare audet, qui voti compos fit.

V yerdid

aliquis & competitor , fuecinit

- Rege fuo.Divite,quem colunt,

id eft; poftillum canit , clamát-

Mümmorum

Pluspofcente, ?*c. Plura obti-

Cutellom,

que, oro te, 6 Rex/ quadram,

ncbunt & auferent ab fuo rege,

id eft, dapes aut pecuniam , rem,

fitenülam(

quàm iis,qui aperté pefcat,feque

quam illi denáturus es , me-

! Poifli

pauperem effe clamitet.

cam divide.Quadra,ut hic fami-

0s fpato

Pnudeuter. Honefté & vere-

ur,eft genus quoddam placente

Ui, A

eunde,

autpanis , qui quatuor in partes

fis, ]

Rapias, Extorqueas iteportu-

leviter in extima füuperficie divi-

lt od o

nis precibus.

fus erat;vel quadrata erat forma.

] üpiüra( D

lh

Rerum caput, dec. In hoc ver-

Interdum fümitur pro difco, cui

J

Uil Cf]m

titur arsilla, de qua h!cagimus;

Japesin menfía imponitur , is

f)*'ffäqncfic

hocunum :naximé necetffarium

olim $ tritico, nunc é metallo

&tj

eftad colendas majorum amici-

fieri. folitus : pro pane & cibis

; Wi il

tias. nemp&utnihil aut puden-

quibuslibet accipitur.

ter G modicé pofcas: vel, hec

Corvus.Fingit Aifopus Corvum

eftprima & przcipua caufa co

geftientem , quàd cafeum repe-

lendi majorum amicitias, ut ali

riffet;ab avidisfapervenientibus,

uid lucri faciamus.

ortd decafeo , rixà mul&atum ;

Pafcerefivmus. Qui non faffi

& parte dapis fpoliatum fuiffe.

eitad me alendum.

Bruudufium.Urbem inCalahria

ï

Qui dicit, *c. Qui fic cum fuo

adimare : Surrentum.in Campa-

rege queritur ; habeo 3fororem

nia ad finum Puteolanum

nubilem, fed carentem dote;&c; , Comes. Qui divitem aliquerm

Ísidem. facit, ac fi clamitazet, colit, aff:&atqr, comitatur.:

a

EPISTOLARUM LIE. Í.

473

rient vt

Qui queriturfalebras, & acerbum frigus, & imbres,

]

Aut ciftam effra&am , & fubdudcta víatica plorat;.

.o p

udeattt,

Nota refert meretticis acumina, ízpé catellam

t, hic foi

Szpe periíceliden raptam(ib flends, utmox

te,

Nulla fides damnis, veií(que doloribusadít.

1

Nec femel iriifus triviis attollere: curat

*

iait aletj

Fra&o crüte planum : licét illi plurima manet

4

À

Lachryma , per fanctum juratus dicat Ofiim ?

«

Credite ;. non ludo

*

*

crudeles toilite claudum,

Quare peregrinum vicinia rauca reclamat,

iequt

Ug amont

Ciflam. Areulam.

bus, quàm alicui plano , ideft,

Subdutia, Vurto rapta.

impoftori & mendicabalo, qui

eretvi&up; l

at

Nota vefert ic.Imitairaftu- mentiatur fibi crus effe fra&um,

1 mmpä 13

tissargutz meretricis, quz mul. Gcerigife roget.

ta fe perdidiffe ait, utaliquid — Mamer, Ewnanet ; fluat.

ypttitn

im ; d

nummorum ab amatore auferat.

Ofirim. Deus fuit/Fgyptio-

Carellam. Velcaniculam , vel ram, etiam Romz cultus, cum

O Rer/ g

catenulam & monile.

Ifide uxore fua

eum implorat

; i

Pevifcelidem. 'Vaniam , qua ifte planus, quia zgris mede-

nitums tf

'adlfh*

l

crus ligatur vel ornatur,

,batur;, &calamitefis,

Uri. Adeó ut.

|

Non ludo. Non jecor, ferió

od

Mox. In pofterum , poftes. loquor.

quati ]

Tta fepé levia ifta damna & ficta

Tollite. Erigite, deportate.

naiperitt

deplorat , ut nemo illi idem

jnert U*

Peregrinum. IÀ cft, homi nem,

adhibeat, cüm aliquid veréami- cvifisignotus,quales funt hofpi-

ür o diltü

,

.;'

fit, veréque dolet,

"ypomm

|

tes & peregrini , nos enim tech-

Nec feniel , d*c. Nemo magis

nas tuas novimus , inquiunt vi-

at

credit illis querulis & petenti-lcini,

jo i M

d

l

jtir

f

4f J

(f

i eletm

f

jt

).',E

Va

d gui

WN

N

SOL

GLO

b

N

j

Ra;

Q

jl

NA(

Cn |unt

?

m

p

E

um

L

ao

Mp

4

j

.T,'l(uï 1

Gg f

19 -

474

Q HORATII FLACCI

Af hat Y

EPIS I.OLA,XYVII

[: puerum

Veddere,

"Quomodo colenda fit , maximé cum wiris prigfipi&;tl;

Mter rixan

,

AIICLLIA,

-

i

*

Propugus

I bené te novi, metues, liberdime ioüi,

3it vll 'Fiïï

]

*

N

Scurrantis fpeciem prabere , profeffus amicum,

kottre

Lt

Y

Ut matrona meretrici difpar erit; atque- 4

db q

[

Tosdifom

Difícolor, infido fcurre diftabit amicus,

j

Eft huic diveifum vido vitium prope majus, *

| us n

Afperitas agreftis , & inconcirina gravisQue;

n quam

Quz fe commendat tónsá eute — dentibus atrig;

Qïfm tthet

Dum vult libertas mera dici, veraque virtus.

r

/

(À

.....

Virtus eft medium vitioram, & utrimque ftd,,ü&um; j

f'*'*ri:

) Uï?.l!

i

Alter in obfcquium plus zquo pronus , & imi

Untum m

(j ax

Dcri*(or-l';&i',- A(lc(nu,urnrn divitis horret,

,

?

[

Metues, Cavebis.

Gravis, Molefta incommoü

t lo t

n

]

)

Liberrime. Quilibertatem in

Secommendat.Laudem.captat,

E [

vivendo & fentiendo, deamas.

Tonsá cuze. Opinione aufte-

EATY

Porró quis fuerit ifte Lollius,

ritatis, horrido íqualore toti-

Kd

vide Epift. 2. hujuslibri. Vide-

2

V5 COFDOTFIS ; cgpil!erum , den-

tur autem hzc Epiftola Tüiffe tium. Cutem forficibus tonde-

U

ad Lollium patrem ícripta , eüm bant agreftes, & parum culti :

D

mvtlüism.'

"

ille Cajo, Cefaris Augufti ne- radebant nevaculà elegames,laq-

R perlon,

poti, comes & móderator adhi- nitidi.

:ï'xvm

bitus in Ármeniam , eum eo:

Usrimque, &c. Ab utroque exe

) hmm, 1

itremo ,' defe&u & exceffu, re-

profe&urus effet.

550['6131) lg

Scurrantis, Illiberaliter adu- motum.

lantis.

| ü ï*fim'i! 4

| Aler, Qui. fetirriliter affen-

|n

Profeffus amicum. Quando te tatur,

Imiletli; Eorum , qui fant ia

alicujus amicum efíe profiteris,

ro-

Dij,

quando cumeo , ut cam areo infimislectis ad menfam, ac p

apis.

in-

iinde ignobiliores z dum eos,

fitis

Difcolor. Diffimilis,

4

I quam , ridet , carpitque , adeó

if

Huic.. Scurril

H

itati ,.G ingptæ ",39

CO

lit obfervatque religiosé divi-

bre(ïxs li

coinitati, Eft aliud vitium

inamicum , qui fummo in le-

'Flll pïæ

rili adulatione diverfum.,

*

0 tanquam in loco honoratiori

n

X x

propt majus ,( nemp? afpe

Fitas 'accumbit , ficad ejus nutum tre-

Lt u-l ql

&preftis,

ve]

pidat, fic repetit , quzcumque

&

lX6«

—

EPISTOLAR

JM LIB. L

15

Sic fterat voces, & veiba «

dentia tollit s

Ut puerum ízvo credas di&ata magiftro |

j

Reddere, vel partes miinüm tra&tàre fecundas

arigcipiäyf

Ü

Ó

,

Alter rixatur de lana fzpé captina,

*

;

B

Propugnat nugis armatus

fcilicet , ut,non

i

)

Sit mibi prima fides, & vere quód placét, ut no&

mmicam,

Acriter elatrem ? Predum ztas altera' fordet.

Ambigitur quid enim ? Caftor fciat. an. Deeifis pluæ

2

Brundufium Minuci melius via ducat, an. Appi,

'5, Lj

Quem damnoía Venus , quem praceps alea nudat,

Gloria quem fup:a vires & veftir, & ungit;:

tit;

Quem tenet argenti fitis im,puymma, faméfque;

Ó

Whf n

RU

dixerit , utaudire tecredas puc-grve;mm effe videbitur, non pa-

rum, quilectionem à magifiroitiar., quaimvis mercedis loco

At

h

dictatam repetat, &c.

[

u

1 promittatur ztas altera ,

Cadentia. Verba ex ore divi

*a

id'eft, tantum vite, quantum

quafi temerà. excidentia

5,d1ctà

hactenüsexegi. Átenim de qua

Yi

J!

4 J8c00!

fine ullo certo confilio , Tol/i;,

tandem re controverfia éít, que

I

ld eít, excipit, laudat; notari

Audelt

tantam illi. agrefti. bilem. mo-

Ji

yniont

ab aliis, ranquam egregi? & mi-

veat? Nemp? apitur ,.an Caftor

ré dicta, jubet.

"

fit eruditior, quàm Docilis, duo

Vel parzes , d. In actoribus

Boére , vel ihdimagiüri , aut

ls

comoediarum eratactor quidam

ecain gladiatores, Gc.

Minuci via, A. L.Minutie ftra-

p o

precipuus , qui primariam fa-

'I

bule perfonam agebat , alii, qui

ta & ornata. Isin feditione per

säan!l?ï)ï;

aliàs : ifti hocfervabant, cavo-

Spurium Melium excitata, uti-

bántque, ne tantá contentione

j

lemReipublieg operatn navavit:

agcrent, loqüerentürve , quan-

quam ob caufam ftatuailli po-

d

tà primus actor ; five primarum

fita fuit ante portam Trigemi-

partium.

Áier *

nam,quz ideircó etiam M mucia

Alter. Agreftis & inurbanus.

dica cft.

Potiàsitalegendum,

Delana, i?:c.. Dere nibili.

g

quàm Numici , qua in voce pe-

Propuguat. Pro nugis pugnat;

nuitima produci folet: tum nul-

d

quafi res armis ageretur.

libi fit mentio vie Numiciz : fit

(

i?

Ut u101, ó*c. Egóne , inquit , autem apud Plinium PortejMi-

odl

[

sgreftis illepatiar, ut non unilnuciz, fcu "'Trigeminz , unde

z

*

w

mihi pre ceteris - eredatur ,

milliconjunctam nomen in«

yori

quid dixero ? Utnon defendam

*

iffe, credibile cf&.

o

m

Quem. , d'c, Ordo eft, Szpà

p

acriter , quod mihi placebit , acj

M

ame.

u

AM:I

ES

476

Q. HORATII FLACCI ^

l

l

*

$

dives amicus

Quem paupertatis pudor, & fuga

lrestim

Commiffa

Sepé decem vitiis infiru&ior, odit, & horret;

M tua ]

Aut, fi non odit, regit, ac veluti pia mater

Plus, duám fe fapere, & virtutibus effe priorem

Nec, cin

Vult, & ait propé vera. Mez (contendere noli)

Grata ;

Tedi dii

Stultitiam patiuntur opes ; tibi parvula res eít?

*

Aré&a decet fanum comitem toga

*

define mecum

Coniit )

Cettare,

Eutrapelus, cuicámque nocere volebat;

Modus Ar

- Veftimenta dabat pretiofa ; beatus enim jam

lolbus i

Axlt onet

Cum pulchris tunicis fumet noya confilia ,& fpes,

Dormiet in lucem;: fcorto poftfonet honéftum

j & i

D

*

'ad imum

Officium : numimos aliénos paícec

Cns w |

Thrax erit , aut oblitoris aget mercede caballum.

Noiis 1

lisne,

amicus dives oditae fugit ami-|vera, fed feré , vera & certo

DIRNN

cum tenuiorem , quiopesdam-|quodam fenfu, Nulli quidem

lfs )

mosá & feedá libidine aut aleá|defipere fic licet, minüstamen

dilapidat , qui fupra fuas vires|pauperi, quàm diviti.

Von eft,

Conieudere | noli.

Mihi di-

Pal d

fumptum in veftes & men-

fam facit. Licét ipfe dives fit|centi crede , neque mecum

decies vitiofior & fceleratior jurgare.

Forté. nomen

me.Q

amico illo tenuiori cliepti fuo.|

Eutrapelus.

li,

Secundum hoc quafi preceptum fictum eft : eavox enim à Greca

Jnda, (

cíi ad colendam amicitiam vocederivatur fignificante ho-

tones

neceffarium, ut mempé virtu- minem facetütmn , comem , ur-

ll duj

tem celat , qui placere vult ami-

banurni.

Hoc Poéta dicit , ut

] r T

co potentiori , quamvis fcele-

oftendat veré à divite pronun-

LE

rato : quia nemo fcelus inaliis

ciatum hoc effe: Szultiziam pati-

amat.

At

uUniuv U:'PEI.

Regit. Menitis prudentibus

Beatus.Eleganter veftitus,lau»

D)

us

47

tus ac dives.

li

quafi gubernat , inflruítque ;

limy í

& quidem veris : noli- , inquit,

Pafcez. Ufuris ae foenore au-

fnecum certare famptibus, luxu,

gebit peeuniam , quamipfe füe

Witlng

MORT

rit mutuatus.

Ü

G.

Nam fas eff mihi , quia

DG)P

w

dives fum , infanos ifles füum-

Ad imum. Denique.

Wtj

Thras, Gladiator. Vid.Sat, 6.

ptus facere , ac defipere : tibi

L T0 [nf

pro tenuitate tua non licet , fi

lib. 2.

fanus es , modum tenebi

ZIget ; dc. Eritagafo :equum

of

:

f

veftibus, &c,

doi.

toris certo pretio ducendum

Air prop? vere, Non omninó, ia macellum fumet.

^il

ore

U

l

T

us

EPETOLARUM LIB. T.

408

tt am

Arcanüm neque tu fcrutaberis ullius umquam,

JOLECL j

CommiffumqQue teges , & vino tortus, & irá.

t

L]

B

Nec tua laudabis fludia, ut aliena repréades

priorem

Nec, cüm venari volet ille, Pocmata panges.

t noli)

Gratia fic frairum. geminorum , Amphionis , atque

s dH

Zethi diffiluit ; donec fufpeé&ta fevero

& IeCUrm

Conticuit lyra.

Fraternis ceffiffe putatur

Ob

]

Moribus Amphion , tu cede potentis amici

j

Lenibus imperiis : quotiéfque educet in agros

"

[f

JEtolis onerata plagis jamenta, canéíque,

.!

um

Surge, & inhumane fenium depone Camonz,

IU

Cznes ut parker pulmenta laboribus empta;

bilum.

Romsnis folemne viris opus , utile famz,

Viteque, & membris ; prefertim cüm valeas, &

w G

,Vel curfu fuperare canem, vel viribus aprum

Nl W

Poffis,

Adde, virilia quod fpeciofiüs arma

t, nius

lj

Non eít, qui tra&et,

Scis quo clamore coronz.-

yi, Mb d

Pralia fuftineas cam[?c&tia. Denique Ízvam

n 12

R

Torrus.Quamvis ebrius &ira- diftin&ta ; notaeft venatio apra

fot

[

n

£us,

; Calydonii in /Etolia , quz pars

X gt

S$rudia. Oceupationes, exer- eft. Grecie , ad Occidemtem

citationes.

fgni/fuill(c ?

Achajz, fupra Peloponnefuüm,

comem j

Ille.- Aysicus dives.

Ovid. Metamorph. lib. g.

x dicfr ,T

Panges. Facies.

Senium. 'Tedium, moleftiam,

jv p*

Gratia diffiluis. Difciffa eft|id

eft, mufas venatori odiofas,

€«oneordia & amicitia.

Pulmenia. Carnes ferinas,

i

Amphionis, Amphion, & Ze-

Solemne , i»*c-. Quod eft opus

W ycfbll- »

thus Jovisex Antiopafilii , dif-

ufitatum Rormanis : nempé coe-

fimillimus ftudiis fuére : hic

nare,pulmenta,venatica,venari.

"I

yt )

sgriculturam, ille muficam &

Virilia arma. Fertia, quibus

134

Mufas coluit,

viri mitaresutuntur.

qui

Donec, &*c. Donec lyram de-

- Speciofius. Majoricum digni-

pofuit; Amphion , quz fratri

tate & decore.

nqufv

!

jv

fevero füfpe&a G odiofa.

Clamore corone. Plaufü po-

Ceffifé. Obfecutus effe , in

puli eircumítantiis undique in,

[/ ;Um

gratiam fratris muficam inter-| Orbem.

gifu

milfiffe.

u

i

Campeftria. Exercitationes &

4Etolis plagis.Plage funt retia'ludicra certamima in

"

CLZHHPG

donfiora & arctioribus maculingartia fieri folita.

Paer-

N

473

O. HORATII FLACCI

Fau»ü W&

Militiam puer , & Cantabrica belli tali(ti

Drodnàs u

Sub duce, qui templis Parthorum figna refixit,

Et nunc , fi quid abeft, !talis adjudicat armis.

Qlid dts

tra

Ac ne te re

tia

has, & inexcufabilis abíis ;

Percundo

Quamvis nil extra numerum feciffe , modümque

N geinen

Curas , interdum nugaris rure paterno?

ÓH

t m em|

Portitur linttes exercicus,

A&ia pugna

(uity com

Te duce per pueros hoftili more refertur

lt af

*

Adverfarius eft frater

5

lacas, Adtia

$

$

donec,

Hlvr, &

Alterusrum velox vi&oria fronde coronet,

n a cu

Confentire fuis ftudiis qui crediderit te:

Vimitis n

ü:f!ifque 1

Puer. In tenera ztate.

Refertur. Yd eft, veprafenta-

t Theo

Canzabrica. Cantabri funt Hi- |tur coram te'per tuos fervos pu-

:

[ [ Pö& |

1

Odén 1 lib.2/gna commiffa inter Auguftum

fpani£ populi. Vic

i

Nntn t

Sub duce. Augulto.

& Antonium ad A&ium Epiri

!

! btpleda

Refixit. Refü Itic. Vide 2. Indi-

i

promontorium ; lintres , qui

&em Odarum ad anndm 73 4.

ifunt in ville lacu , dividun-

Abcfl. Vincendum reftat.

itür , quafi duo etffent navales

Ht il

tl

Adjudicat.Quafi

latà fententiá ]cxcrcitus, &c. Depugna A&ica

:

Romanis attribuit, & adjungit.;vide 2. Indicem Oda

rum ad

Wi

Retrabas,Ne ab amico potenti|

an. 723.

DO dicg

difcedas, te removeas, G eum

Adver farits, d'c. "Fuus frater

TY eng co

deferas venari volentem , autlu- |locum tenet adverfarii feu An-

t adyer

N

dicro alicui fpe&acule &exer- |tonii ; lacus villz feu ftagnum

Il yito

bau eJm Vi

citationi indulgere : hoc pro-|sliquod reprafentat mare Á drja-

b

fectó fi faceres, fi te retvaheresticum , cujus in extrema par-

At

mB

[

W

IN

ab.ilio, effes inexcufabilis : nam ite ad Graecig oram Auguítus

illas ludicras exercitationes ipfe

pugnavit.

PU],I

Éronde. Laureá.

privatiin domi tuz ufüurpare fo-

|

l

Mi

Co;

"

fontire, d?c. Sententia eftt

Wii! ]

!

les, quaimvis omnia prudenter

M

UT

& inloco gerastameninterdum|fi. vis 1í

tas ludicras, qua tibi pla-

m Vmïliïg'

n villa paterna. ludis, & um-jcent , exercitationes ab amico

1

TY

bratili exercitatiene animum|probari, tuillius quoqu

8 occu-

mïqm m

rclaxas.

pationes, v. g- venationem, &c.

Qu d

Extra numevum.

Metaphora|proba, neque te retrahe ab illo;

Pügnim

fumitur à faltantibus aut canen-jcüm venatur, &c.

m

tibus. Sui funt , utin his artibus,]

Suis fludiis. is, que amat »

"L &lter

Si amieus te fuis

W

l

ficin vita & prudentia numeri|qez ftudet.

ïPhg!)m

ac modi.

oble&ationibus oblect

ari & ar-

ün d

ridere

![x

|

^^ n

EPISTOLARUM LIB. T.

479

Fautïxf utroque

caum laudabir pollice ludum.

Protinüs ut moneam. (Si quid monitoris eges tu.)

à rf

u

Quid de quoque vire & cui dicas, fepé vide

OQ

*

Percunctatorem fugito

*

nam garrulus idem elt:

i

Nec yetinent patulz commilffa fidelíter aures:

),d-&mquc

Et femel emiffum volat itrevocabile verbum,

Qualem commendas etiam atque etiam adípice :ne mox

E

Incutiant aliena tibi peccata pudorem,

lotttc,

Fallimur, & quondam non dignum tradimus. Ergo

Quem íua culpa premat , deceptus omitte tueri ;

Ut penitàs notum fi tentent crimina, férves,

Tuterifque tuo fidentem prefidio

qui

QO

W t

Dente Theonino cüm circum roditur ; ccquid

0s d

Ad te póft pauló ventura peticula fentis ?

T

NNam tua res agitur, paries cüm proximus ardet:

u

D

Et negle&a folent incendia fumere vires,

] , 0

(i

[

vel humum versüs

10 G

ridere viderit , tuis quoque

vertere ,

M

applaudet.

deprimere,

Vide Juvenalem;

Dep

Pollice. Càm Romani fave-

n (

Sat. 5.

bant alicüi gladiatori generofo

! Prorinis. Pratereà, ftatim,

in arena certanti, fi accideret,

deinceps : ut monere porró te

I

ur ab adverfario füperatus veni-

verri

[ i

pcrgam.

Fetin vitz difcrimen , jube-

Percuntlatorem.,

Curiosà de

lp jet

bant eum vivere, & eum favo-

Tiare d

omnibusinterrogantem.

rem fignificabamr ambos polli-

Parula. Quz claufz non funt,

e

um A^

ces premendo, t diferté docet

ut arcanum retineant.

Plin.l.28, cap. 2. Contra veró

Commi[fa. Arcana fibi eredita :

fi/cui effent infenfi , fi quem

arcanum cumfide non fervant.

"TIradimus'Commendamus.

jlis

occidi juberent, alterum polli-

cem vertebant.

Porró pollices

Tueri. llifavere, qui reus fit,

premere nihilaliud erat, quàm

Ur pentitus , dgc. Ut alium, ,

utráque manu fublatá, pugno-

quem probé noris, accufatum

defendas.

que facto pollices ipfos intra

pugnum ar&é Vchemcnterque

I

t

Qui dente, d'c.. Qui innocens

comprimere. pollicem vertere:

enm maledico dente carpitur;

erat, alterá manu füblat$, ip-

annon videste quoque pericli-

$r

10

que pugnum pariter contractá,

i&ri, te brevi idem pericelum

pollicem àpugno reducum at-

aditurum ? "F heon

t Poera

tollere, cümque vel in gyrum

&

Tle

i

/Gz.';z-cus; famofus obtredjator

In

'489

Q. HORATII FLACCI

lt mih] n

Dulcis inexpertis cultura potentis amici :

Quót- p

Expertus metuit, Tu dum tua navis iu alto eft,

Hoc age, ne mutata retrorsüm te ferat aura.

li bona [

Oderufff hilarem triltes , triftemque jocofi,

(opht, t

Md f al

Sedatum celeres, agilem gnavümque remiffi.

Potores. bibuli media de no&e Faletni,

"

Desitam,

Oderunt porre&a negantem pocula : quanvis :

NodGurnos jures te formidare vapores.

Miten,]

*

X5 frrans v

Deme fupercilio nubem

P]

plerámque modeftus

v

Ml

t

ltüsth

Occupat obícuii fpeciem , taciturnus acerbi,

AARUSRD

B.

5

Inter cun&a leges, & petcun&abere doctos,

éun, E

Quà ratione queas traducere leniter evum:

Ne te femper inops agiter , vexéique Cupido,

Ne pavor, & rerum mediocriter-utilium Ípes :

Titg )

Virtutem doctrina paret, naturàve donet :

tf

Juid minuar curas ; quid te tibi reddat amicum;

honos, an dulce lucellum;

Quid puré tranquillet

An feereium iter, & fallentis femita vitz,

Nf

Ü

Me quoties reficit gelidus Digentia rivus,

l

ï

Nul

1

uem Mandela bibit, rugofus frigore pagus.

Qu (jb

Quid fentire putas ? Quid credis amice precari?

Merpfy

LP

In alto eft. Dum /favet tibil Imopr cupide, Avaritia, qu&

fortuna , dum fecundo vento,femper egettam ii; , qua habet,

quàm que non habet.

proveheris.

ts

' Qï'atilxn. )

Sedazum. Plaeidum , mode-

Amicum, ds'c. Quid fit, in quo

» vt

ratum.

acquieícas , placeas tibi, teque

RU dj

Bibuli. Bibaces.

ames : qnidgenio tuo &indoli

W qig

maxiimn? convenist.

TR

Media de aotie. Qui convivia

producunt ufque in mediam

"Trauquillet. '"Tranquillitatem

E

noctem.

animi fineeram tibi afferat,

Kde c,q

Secrerum iter.Id cft,vitz ratio

Vapores. Vini fumos, qui fom-

DN

Ws

W

uT

num auferunt, caput excruciant,

fecreta &ab negotiis disjunctt

tiy

r

. Nuben. 'Triftitiam,que fron

Falleuzis, lgnota , obfcurz »

l) fty

tem contrahit, remove.

latentis.

Rivulus per sgrum

ïfändum

Occupat, de'c.Qui modeftus eft

Digentia.

plüs zquo & gravis ; obtinet

Horatii ferpens

^ prop& Mande-»

:

.'*Ut ;

b'c. |

lam pagnm feprenitr!

oni exp'fi-

Em

fpeciem obfcuri , id eft , videtur

m |

obfcurus; hoc eft, tetus, aftu-

tum in co!le,unde frigus,quo ru-

tl am'

tus , morofus exiftimatur,

gofa & contracta fiunt corpor:,x;ï

m M&m

&

EPISTOLARUM LIE, 1.

E

481

Sit mihi, quod nunceft , etiam minüs

*

ut mihi vivam

ao d

Quaód-fupereft zvi, fi quid fuperetfe volunt Di ; .

dUfa,

Sit bona librorum , & provifz frugis in annum

]

Copla, .ne fluitem dubiz fpe peudulus horz,

*

Sed íatis et orare Jovem

$

qui donat & aufert,

i, ;?

Det vitam , det opes ; zquum mí animum ipfe Paraþoe

nis

Nefluitem. Incertus fim & an- przfentibus contentum.

xius fperans vitam longiorem ,

Parabo. Id veró nemofine di.

adg&ns

quz penitüsincerta eft: ne metu|vino beneficio facere poteft ,

i,

mortis anpar.

quidquid Stoici . deblater

0

ent ,

/Equum, 4Equabilem , rebus quos hic fequitur Horatius,

!

XNM

EPISTOLA XIX.

d

Poétas eó carpit , quód aliorum pravi effe imitatoreg,

i

; ais

gefHiant $ eur [ua carmita non ita gai&ujdgm

c lus

placeant ,. docet,

$,

Rifcox i credis, M«acenas do&e, Cratine,

f

& Nulla placere diu , nec vivere c

grmina poffünt,

)agus.

Quz ícribuntur aquz potoribus : &ít malé fatíós,

P;mri?

Adícripfit Liber Saryris , Fauni(que Poétas,

fuirítt, 0

Viné feré dulces oluerunt manà Camena,

j quf hübt(,

Craziuo. Fuit ille Athen:

btt.

ienfis|Bacchi comites, Sunt autem

uf int

W

Poéta , veteris comoeediz fcri-|Postz in fide Bacchi ,

quia poé-

ptor celebris : homo ebriofus,

fisinfaniz aliquid & furoris ha-

:55 tii chf

qui quód dixerit Po&étam effe

( 0. &W

betr : adde, quód comedia yetus

il

neminem poffe , nifi vinofus,

à Éacchi feftis & laudibns ini-

idem effet , putabant Horatii

|

;wqm.'.

j

tium duxerit. Vide artem po&tis

f

tempeftate omnes , qui poéti-

cam, Pretereà anriquiffimum

cam colebant , vino fibi effe

D

enus carminis füntSaryri , fic

1

[

indulgendum, Quod Horatius

dictum , quód à Poétis caneretur

!

meritó reprehendit, in eóque

&ageretur Satyrorum cultu &

0 D

imitandum Cratinum effe ne-

more indutis.

m

gat.

Caenie. Verfus dulces & bo-

ult

U. , de*c. Ex quo Baechus Pog-

ni vinum vu

lgó ma

né poratum

p

tasinfuam fidem & tutelam re-

olent , id e

:

; ab eo ícripti

yn

vepit & annumeravit inter Sa-

funt, quimatutino vino Prolu«

tus fuerit.

j V

pres & Faunos Deos agreftes ;

XJ

i

J

As

Q. HORATII FLACCI

432

Laudibüs argu

itur vini vinofus Homerus.

t

Mlerem.c

nifi

Ennius ipfe pater nunquam ,.

;

,

potus, ad arma

] imitstot

lin, l

Profiluit dicenda. — Forum, putealqué Libonis *

Mandabo ficcis , adimam cantare feveris,

P

üben ptri

i

i

K

Hoc fimul edixif; non ceffavére Pocte

Yon lt

No&urno certare mero, putere diurno.

m tl t

(lirdi Lato

Quid ? Si quis vultu totvo ferus & pede nudo,

Exiguzque toge fimulet textore Catonem ;

ld 1

Virtutémne reprafentet,, moréíque Catonis?. —

At me fol

Qlimi r

Ruüpit Hyarbitam Timagenis emula linguas" ^|-

7

Dum fítudet ubanus, tenditque difertus haberi

7

, ^

&t Arc

4

Atperat 4

Decipit exemplar vitiis/-i/mitabile. Quódf .

* 10 Cerum

tfoobfe

drguitur. Deprehenditur ,|ret, non idcircó virtutum ejus

eenvincitur effe vinofüs ; quia|compos effet.

At 690 [

vinum fzpélaudat.

Pede nudo

'.Soleba(t Cato in pu-

Enniu;, Pocta Latinus anti-| blicum prodire fine calceis , i

Sïf!- Nná

[

quiffimus , natus Rudiisin Ca-| m provincias totas obire.

labria anno U. C.514. de illo

"Textore. Pro textüra feu texta

N)(mw x

W

C

vide Oden 7. lib. 4.

L

vefte : per. fynecdochen , quà

Js fnc

W

Arma. Defcripfit eni

m bellum |artífices & auctores pro artefactis

It

S t

7

AUld0g,

Punicum 2

|&operibus ponuntur : fic dixit

-

Puseal. VideSatyr. 6. lib. 2.

Juvenalis

.

Rare fme Meniore

jï ."i'v!/;;; M

"217

Ad

Xtm aj

unàm camtare, Vetabo , ne|menfz , id eft , fine fignis äx Men-

Utf 3t0mg

cantent, verfusfaciant.

tore coelatis.

Severis. Abítemiis aque poto-

Rupi. 'Timágenes zmulus

"ihigy .

At

ribus.

Jarbite five. Hyarbite fuit in

Edixit. Cratinus videlicet :|caufa, cur Jarbitas difrumpere-

Vlïïïl.'!m.Lw

hg, D

cujus fententiami initio epi-;tur prz invidia, dum Timage-

ftole recitat , ac allatis dé fuo|nis dicacitatem & eloquentiam

, Mrugy

.

.

poteft| emulari ftudet.

Al

ducen

exemplis confirmat

)

etiam

legi

M

Edixi.

Ut in,

Timagenis. Ferune illum Ti-

i

i- magenem fuiffe Rhetorem feu

| ln

^ lg

quibufdam M. SS. Cod. leg

J d

hd

i

tur.

- |Sophiftam Alexandrinum ; Jar-

Putere. Fetere.^

:

Y

bitam ejus zmulum.

X

Pl

^

l

PHEO j Ii

as , etfi

Urbanus. Faceté eloquens.

Quid , c. Negat Poét.

exempló Cratini, Ennii & Ho-

Decipit , dv'c. Exemplar ali-

?i o

meri pótoresboni fint, effe ta-|quod , in quo funt vitia, quae

L

i

ib

men Poétas bonos , ut illifunt :,quis imitari peffit, eum infrau-

l

ficut qui vultum atrocem. Cato-|dem inducit, vitia non virtutes

Tetty

sis Uticenfis & veftem fimula- imi:antefn.

Ca-

h

mm*þär

EPISTOLARUM LIB. i.

435

j

p

Pallerem.cafü , biberent exangue cuminum,

ad um

O imitstores fervum pecus , ut mihi fapé

bonif '

Bilem , fepé jocum veítri movéce tumultus?!

"

Libera per vicüum poíui veftigía princeps ;* .

Non aliena meo preífi pede,

Qui übi fidir

Dux regit examen

Partos,ego primus jambos

ptudo,

Oftendi Latio , numeros animóíque fecutus

.1'

Atchilochi , non res; & «gentia veiba Lycamben, ..

nii?

, Ác ne me foliis ideó brevioribus ornes,

1y

Quód rimui matate modos ; & carminis artem:

hibed

; Temperat Archilochi Mufam pede amz(cula Sappho ;

Ü

Teimperat Alceus : fed zebus , & ordine difpar,

Nec focerum quzrir, quem veifibus oblinát atris ;

juums Nec fpotiíx laqueum famofo,carmine nedit,

lunc ego ron alio didum priüs ore : Latinis

yitbu C

Cafi. Non deditá operà , fed

fort?.

Tiuui. Nolui,

e li ra?.ce:s,;r;

]Modos. Pedes verfus Jambici;

050

DBiberent. Mei imitatores.

Tewperat, é7c.. ltaferipfi vez-

0 [EXF-W jl

j

Cumitium.Yierba quzdam eft, |fus Jambicos exemplo Archilo-

meaoo

cujus fuceus facit ex:n

tores p

gues & |chi ; : ut eos temperaverim ad.

pallidos.

mixtis verfibus fapphicis & AI-

ynntar d

Servum pecus.Qui feryilem in

