unde patruus pro cenfore gravi,

Ariffippus, Socratis auditor ,

& objurgatore ponitur lic, utCyrene in Lybia natus.Cyrenem

yeftamet

fzp? aliàs.

porró Greci olim cendiderant.

milam?

) damta

Hoc yidi ?. Id eo. confilio fe- Erat igitur Arifhppus Afer pá-

ciffe. Nemp? quod poítea fub-

triá, Grecus origine.

j p

Jicit , timuiffe , ne pejor videre-

Uter, do'c,. Staberius , an Ári-

tur, fi pauper moreretur : fpeia-

ftippus? Certé Staberius videtur

n

It

at

vit magnz fibi laudi opes fore ,

infanior, avarus ,prodigo: aut

ut virtute paratas , & induftriá.

uterque zque difipit. At enim

(

r

Quid ergo, d&'c. Damafippus hec

non tibi.fatisfacit hoc exem-

gun

L

dicit, Stertinium interpellans.

plum

3

quia dubitari quoque

Mähns

Quoad vixit. Refpondet Ster-| de Ariftippi fapientia in eare

"

) max

tinius.

poteft : &litem, nodum , diffi-

; jibaodi

Uno quadrauze, Quadranseft|cultatem , non folvis ; immó au-

quarta parsaffis, unciz tres,

ges»

dum vis refellere , & coar-

níaniam $taberii, exem-

yiit 5,[2* i

Hovc. Divitern effe,

guere i

4

pio

ä

U.2« n

/

366

Q.-HORATII FLACCI

*

2

nautica vela,

$i Scalpra, & formas, non futor

*

(apett

Averfaus Mercauuris

,

delirus, & amens

iqid

Undique dicatur meritó.

Quid difcrepat llhs,

Ündiqt

ui nummos; amumque recondit, neícius u /

Tnclpia

Loxnpufs:s , metuénsque velut contingere facrum?

Julanun

-

Si quis ad mgeutcm frumenti femper acervum

Cin

Trcohni

Pmre&us vigilet cum longo fufte : neQve illiac

i

Audeac eí furiens dominus contmgere granum 5

*

-

Ác ponus foliis patcus vefcatür amaris

.

1

NP fttt

Si pofiris intàs Chil , veterísque Falerni

h r

Mille cadis , mhll eft ; tercentum millibuss acre

l ton

Potet acetum

? Age, fi & flramentis mcubet, unde -

Ia

Qoginta annos natus ; cui üragula vcüls

(ün,

Nf

Blattarum ac tineasum cpulæ, puuc!cat in arca ?

Na

Nimirüm ínfanus paucis videatur, eó quód , ;:

Maxima pars hominum morbo ja&atur. codcm.

Ht

Filius j aut etam hzc libertus ut ebibat bares.

H

Dis inimice fenex, cuftodis;. ne tibi defit?

?aupc

Quantulüm enim fummz curtabit quisque dierum,

POI

Ungere í1 caules oleo meliore , capü:que

Stramenii: Paleà.

dm

ploArifüppi, quifud& 1pfe in-

fanià, & fort? gnavmu 3. labo-

Uude octogiuta Septuaginta no-

[sI/i

o

ravit.Pen? eft, inquit Sterüinius :

vem ; quali, uno dempto de

aroramcutls alüs utar & clario-

()Crogmta.

fxlcU

nbus. Aoe , quem cenferes etfe

Srragula.Quz le le&o infternitur.

illum , qui muiwæ imperitus ,

Blartarum.Dlatiz,ac tinez, ver-

miculi funt, veftem arrodentes.

En

emeret utha* as, Cxc.

Scalgra. Gladioli fant futorii,

Hacydiec. 'Tot cados. Eft autem

[Nx,

ordo: 6fenex! Dísinimice, an

WE

qmbu« eorium fcinditur.

Formas. Ligneas formas, quas

cuftodis hzc, ut à prodigo tuo

M

filio, aut liberto , confumantur:

(

futores in calceos conficiendos

jnducunt ,

C

&i

ummittunt.

Eáqu

e id mente facis; quaiï me-

f& o

ne quid tibi defit ! ? Neali-

Ti0r

Compofitis. Colle&is.

tuas,

j

ti quando egeas: ? Sed quantulüm de

Ton

,Efwmu domiuus. Quamv is fit

Qu

acervi dominus.

|fumma totnummorum , de tot

!l

rerum COpld unmrm,et unuequls-

Tiear

Foliüis. L(.gumnu bus.

Quantuló eris paupe-

Aiten

Iuzus. lncella vinaria.

que Jles

— Nibil eff. Parum eft.

rior,fi oleo n*chore ungas cau les?

|

Vil

Acetum. Vappam , vinuracor-|. Capuz, dg*c.Curabant caput oleo

;t'

A

£

ruptuin.

edorato;five unguentis.

Qm

"R

Per-

p

W

Vv CSATYRARUMLIB. II.

261

"

Caperis impexa feedum pocrigine ? Quare;

Si quidvis fatis eft , perjuras , furripïs , aufers

i*(fli;,;'

Undíque ? Tun' fanus, populum fi cedere faxis

u

Incipias, fervófíque tuos, quos zte pararis? /

hcrum)

Infanum te ómnes pueii, cfamönrquc puelle.

Il

Cüm laqueo uxorem inrerimis. matrémque venend,

iliac

Incolumi capite es ?

Aotis,

Qnd *cnilmr ? Neque tu hoc facis

D

Nec ferto, ut. demens genetr

li..cem occidit Oreftes,

£

Àn tu reiis eum occisá inlanifie parentc,

T

Ác non anté malis dementem actum Furiis, «äuäm

:, undà

Inmmatris jugulo ferrum tepefecit acutum?

;

Quin, ex quo eft habitus malé tute mentis Oreftes,

A

Nil fané fecit, quod tu reprende:e pollis:

Non Pyladen ferro violate, aufüíve fotorem

l

*

um

Ele&ram

*

tantüm maledicit uttíque ,. vocando

UM

Hanc Furiam , hunc aliud , juffit quod fplendida bil

(

Pauper Opimius argc,ut:i'?o(ïti il.l,,n.vls,f & aui 4

d

Porrigine, Eít morbus qui- ris;'immö esdementior, quàm

dam eapitis., cüm inter pilos füerit Orefles , eo tempore ;

enaícuntur fquamule quadam ;:quo palàm habitus eft infanus :

) a'emäw J

quod impexis feré accidit : fur-,Tunc enim ille nihil profe&tó

fures appellant iftas fquamulas. |fecir reprehendéndum

Pyla-

$1 quid vis, de*c.^1 tibi e:«.igtlLïx]lEcL;n amicum ferro non lefit,

o

í

quidpiam fufficitad victum.

aut fororem ; inira verborum

JErepararis. Pecunia' emeris.

|

j

contumelias furor ille conftititz

jarmode

»

Uxereya , de?c. Ut ejus dotem at tu

» nec conjugi , nec matri

S.

i

hzreditate.

poflideas : matrem, ut iruaris?parci

. Aliud. Alio nomine, alio con-

Y

"

Quid enim , dgc.

Atenim ita|vicio

coniu

te

» quod ira függefhit.

ufabis , dicéfque te hec

Splendida. Flava bilis ; qu&

non facere Árgis, in Gracia ;ifu

lrorein.e»

X

xcitat ; cüm atra me-

nonutiferro, ut Oreftes,

&c. |lancholiam moveat.

Quafi hoe veró ad rem perti-

neat? Infanivit etiam Oreftes.

1

Pauper argenti. Qgi quamvis

aurum

argentum

eintus , id

äntequäm ferro ute retur, nempe

uitionis cu

9]

eft , domi , in arca pofitum

I

iditate a&us in in-

& recondituüm haberet

. ejus

faniam : infanis tu quoqu

€ ;,tamenerat

pauper, quia illo nom

27 h

-&):ülü veneno , 9xen ferre ute-lutebatur.

Z5

Väjm-

i

362

.'Q. HORATII FLACCI

Yi

J

i

tU$ ,

Qui Vejentanum feftis potare diebus

(ontie

Campana thtUS trülla P VaPPamqueprofeüïg, ,,.,,',

Quondam fethargo grandi eft 'oppreffus- * ut hares

Yon fl

1

Jam circüm loculos, & claves, letus ovanfque

fic ag

Gdelin

Curretet.

Hunc medicus multum celer, atque

Quodl

Qd

Excitat hoc pa&o : menfam poni jubet, atque.-

Effundi faccos nummorum;5 accedere plures

1 Hir [

Ad. numerandum.. Homínem fic erigit, Addit & illud,

V d

MÁ tua. cuítodis ,"äiiidusjam hzec auferet hates.

Dpnes q

LÀ

*

Men' vivo ? .Ut vivas igitur, vigila

4

P

hoc age. .c)md

Vis'?

15 um

T

Deficient inopem venz te. ni cibus, atque.

L

p

Qu

Ingens accedat ftomacho fultura ruenti,

ii

PA QUI

Tu ceffas ?* Agedum , fume hoc ptiíanarium oryze.

fha

A pOT

Qanti emptz ? Parvo, Quantiergo ? O&o affibus;

D

3

B

lk

st

Eheu!

j

Vitfay

Quid refert, morbo, an furtis, pereamne rapinis?

« Qu

Quifnam igitur fanus ? Qui non ftultus, — Quid avarus?

Ws, gl

a

Vejentanum. Vinum vile, in

Hoc age. Ip hoc unum incum-

Ti yen

agro Etruri

* Vejentano natum. Ibe: attende quid dicam :audim ?

D A erti

"Irulla. Vafe fi&ili, facto in|'/ Quid vis ? Voces Opimii.

Thedie

D

Campania; vili parera.

Deficienr , d?c. Loquitur me-

| (,a.e[ ll

Vappam. Vinum acidum ; & dicus..

j ts N

fügiens.

Inopem. Languentem &ljeju«

[!

Tin

Lethargo. Morbus eft, quo qüi num.

DA

d

laborant , fomno. gravi & per-

Vese, In quibus fanguis , &

vires.

petuo obrüuhtur.

Leculos. Arcas, faeculos, ubi

Fuliure. Prafidium , robur.

(:Tl TY

Bu

erant Opimii nummi.

Prfanarium , do". Ptifanamy

AMenfam;d7c. Ábacum afferri,: feu pultem confectam ex oryza.

i

AUS g

autpluteum , inquo numeraret

Quanzi? Petithoc Opimius.

läb "

Afa

ftummos.

Parvo. Refpondet medicus.

(ï

if

4

Erigit. E fomno Lethargico

Ebeu , d»c. Quid refert, in-

lmmr

ilb

excitat, nummorumtinnitu. , quii Opimius, an peream furtis

Mew vino. Vexba fant Opi- & rapinis meorum hzredum, an

ncüü

mii: Meneadhuc vivente & fü- morbo , qui curandus fit tot

ä

h

perflite , meos mihi nummos fumptibus, ita ut affes oco in

nj

hzres auferet ?

|unam ptifanam abeant ?

A NT

Quifuam,ó'c-Loquitur Dama-

Figila. ngnum ex;v;!ew

1ppus

ï

m

j

SATYRARUM LIB. IT.W

363:

Stultus, & infanus,

Quid ? Si quis non fit avarus

;3

"d

Continuöï,ï(aïnuisue; Minjimé,. Cur Stoice ? Dicam,

Non eft cardíacus ; Cíaterum dixilfe putato,

rhärel :

Ut

Hic eger : redté eft igitur, furgéique ? Negabit;

ue du

Quod latus, aut renes morbo tententur acuto,

&

H

sj

".

i

Non eft perjürus , neque fordidus : immolet. zquis-

Hic porcum Laribus, — Verüm ambitiofus ,,& audag :

*

"

Naviget Anticyram

*

quid enim differt , barathrone -

poncs quidþquid habes , an.nunquam, utare paratis? -

qyy

f.'. ul

fippus cum Stertinio : Quis Dez manix :. vox enim Mania

igiturfanus eft? Is, inquit Ster- apud . Gracos infaniam fonat ;

tinius, qui non eft ftultus, & H&c Dea , quam alio nomine

T

aliquá cupiditate malà irretitus ?

L

aram dicebant , vel Larundam,

ay,

Quid porró avarus, ait Dama-.communi cum Laribus cultu

fippus ? Qualis eft ? Stultus veró colebatur,

Cur ipfis porcus

i ib

ille eft , refpondet Stertinius , immolaretur , diximus lib. 2

e

&infanus, quod ftulto gravius Odar. in notis ad Oden. li ,

lii

eft.

u

uid * $i quis non fit ava-lvezuffo, doc.

l

at

rus, eitné,inquit Damafippus ,

Audax. '"Temerarius: fortitu.

ftatim fanus & fapiens ? Mini- dinis famam apcupans.

mé veró, inquitStertinius. Cur,!

n

Naviget Anricyram, Id eft ,

m«

"]

ÓStertini ! dicam ? Finge tibi illum infanum eífe pronuncio,

medi

0H

cu

pimii

m infignem, qualis eft qui elleboro curandus fit ,

qgod

WUI' n

Craterus , dicere de aliquo &gro- in Anticyranafcitur.

tante : Non eft cardiacus, id| JBaraerbrouedos

es. In largitïo-

n5l

eft, non laborat cordis íeu' nes & alios ejufmodi fumptus

ftomachi dolore , & aliquem profundas. .Iíli enim ambitiofi

continuó' fübjicere , ben? ha- & 'Thrafones 1nagnos — facere

ngüis ) :

Is

*

bet; valet , furget

leculo ;|fümptus folent , & à parafiris

i [*OW

Craterus. negabit valere ho-|fpoliari. |Unde legit Heinfius

pl

minem j & poffe fürgere; quia|pro Bararbroue Balatroni : qui

[ ex OU":':'

lateris aut renum dolore idem|Palatro ;

famofus eà tempe-

laborat.

Q^

(tate , & fep* di&us Horatio,

Sordidus. Avarus.

parafitus erat, Porró autem ba-

pl

Immoler, do*c.Gratias a

g

gatDiisjrathrum pro gurpite ac vora-

laribus, quos propifios exper-

gine fumitur : erárque locus

n

j

ituseft .5 & ipfis porcum immo-

quidam., five carcer Athenis ,

íc tot

let.

Putabantur homines ab

ig quem dammati demitteban-

p

infanialiberari Deorum Larium

tur , fummam in altitudinem,

?wfwï

beneéfiio , & eorum matris »|depreffus.

ge

Cauus

ígP

364

), HORATII. FLACCI

Servius Oppidius Canusi duo predia, dives

h.

(atgs Y

Nadu:

Antiquo ceníu, gnatis diviffe duobus

Fertur, & hoc moriens pueris. dixilfe vocatis

Scilic

Ad le&um : Poftquam te talos 7 Aule, nucéfque

At

Fetre finulaxo; donare, & ludere vidi ;

Nuu

Mi

Te, Tiberi, numerare, cavis abícondere triftem *

"

y

Extimui, ne vos ageret veíania difcors:

b2

At

Tu Nomentanum , tu ne fequere Cicutam.

Ticte q

Quare per Divos oratus. utérque Penates,

Dii i

]u, cave ne minuas

"

?

tu , ne majus facias id;

po t

Quod fatis effe putat pater; & natura c'oärcct.

nl

Praterea ne . vos titilet gloria, jure

u

/Edilis kþuerit , vel

jurando. obftripgam, ambo ;; «uter

Va

Veftrüm Prator , ís ntefabilis, & facer efto,

Nqu

In cicere, atque faba, bona tu pcrdäiqueklupinis.

LTNE

Cauus?. In urbe Canufina :

fore ut nunquam patiamini vos

nemge

iambitione , & gloriz cupidita-

Vitem

eppidum eft Apuliz.

Anriquo. cenfa. Ávitis opibusx te

duci. ltaque uter veftrüm

Anby

ln

fignem aliquando M agiftra-

futmy

pollens,

Divi(te. Divififfe.

tum geret, is volo fit infamis

vd,

Talos.Vide Od. 4.l. x. & g.11.! ac deteftabilis.

Antu

ZEdilis, Romanus erat

Ma-

Sinu laxo. Id dicimur laxo|

tlat]

finu ferre ,. eujus nullam curam, giftrat

us, cui edium privata-

ttrim

rum & publicarum ;

]udorüm;

gerimus.

c. cara mandata.

&

Donare. Liberalem , & pro-| &

&08 Eu

Inzeftabilis.Sic appellatur ille;

QUs Q

digum effe.

E

Tiberi.

Tiberius erat alter| qui Jus non habet condendi te-

Tiimg

filiorum Servii Oppidii.

ftamenti : vel quem nemo ad-

Namerare ,

d?v. Numerare

hibere teftem poteft, ob im-

fumäw

m

nuces , ofücula , & locis oc-]p

robitatem , infaniam, &c.

m

eultis abfcondere.

Sacer. Execrandus , detefta-

at

bilis. Sumptumà victimis , qu£ ;

Diftors.. Diffimilis.

Nomentauus, Helluonem,&l cüm adhiberen

tur ad piacularia

facrificia, popu

li veluti crimi

prodigum.

pulo

Cicuzom. Avarum foenerato- jnibus onerabantur.

li,

rem.

Incicere, dec. Hec ita ex

plicá :

Áicig

Coercet.

Moderatur , certis|Tune (filiorum alterutrum allo-

Tony|

finibus definit & continet.

quitur, cui

int

erminatus eftne

cer7 [

li , aut Prator effet) bona

l

Pratereà. Pratereaego vos id'/Edi

j

Egum

tua per

das in dividendis cic.er.e,

j

'mihx' volo, ut jurati promittatis;

i

s

E

SATYRARUM ELID. tf..

368

Latus ut n Circo fpatiere, aut zneus ut ftes,

Nudus agris, nudus nummís, infane, paternis?

Scilicet ut plaufus , quos fert Agrippa, feras tu;

du

Aftuta ingemuum vulges imitata leonem ?

Nequis humátfe velit Ajacem, Atrida , vetas cur?

,

:iüem:

Rex fum, | Nil ultra quero plebejus, E(ft zquam

Rem imperito : ac, fi cui videor non juftus , inulto

Dicere quz fentit , permicto, maxime Regum,

Dii tibi dent eaptá claffam deducere Trojá;

j

Ergo coníulere, & mox refípondere licebit!

:

Coníule, . Cur Ajax, haros ab Achille fecundus,

Í

Putreícit, toties fervatis clarus Achivis ?

T.i'kh d

Gaudiat ut populus Priami , Priamáfque inhumato ;

ul

lupinii;

Per quem tot juvenes 'p?ttio caruére fepulchro.

faba, aut lupinis ; plebi ? Ut,

Nequir, é*. Doces» exemple

iij

nempe, infignem aliquam digni-

Agamemnonis , cupidos gloriz

tatem confecutus,fpatiere, id eft,

maximz bellicà , effe infanos.

D

ambules in circo latus, hoceft,

Fingit Grecum quemdam ple-

d

fummoto laté cireüm populo,

bejum, vel ipfum Stertiniuin,

hi

T

vel, cum ingenti & lata toga ?

conqueri cum ÁAgamemnone ,

Aututíleszneus, ideft, utíta-

quód Ajacem infepultum jacere

tüatibi zrea ponatur ; dumin- patiatur. Hanc etle caufam re.

i eïälï'.'

lm p*

«erim largitionibus iftis agros|fpondet Agamemnon , quód

n ]lïfiom

& nummos tibi à me patre reli- Ajaxfueritinfanus. Refpondet

ctos amittes ? Tune tibi, non Plebejus, veniam prafatus, Re-

ep ;tUr xhä

fecus atque Agrippz viro nobi-;gem non minüs infaniffe , qui

i

d

liffimo , Augufti genero, plau-

fliamfuam Iphygeniam ma&a-

p

fum à populo dari velis * Ut vul.

re voluerit,

pesZEfopica : quz, imitata vo-

(j 07

Vetas cur ?. Loquitur "Plebe-

a ,

cem leonis , feras territareczpe-|jus : Cur, ó A

äl !

rat , mox agnita ludibrio fuit ?| Atrei , vetas, &c.

*

gamemnon ' fili

T

1&11

Faba. Cicer, lupinos, fabas,

Iuulto. Impunt.

& alia legumina id genus, po-

i

Coufüulere. Interrogare , Le-

vl

pulo diftribuebant /Ediles in lu-

niori verbo utitur , quia Regem

dis, maxim? Floralibus : idem

allequitur.

faciebant vulgó candidati , ut

Gaudeat , de*c.. Cur pateriseg

populi fuffragia captarunt, Ci-

infepulto lxtari noftros hofies?

7

cer, eft , pii genus : Lupinus

Perguem, dvc. Quitot'Tvo-

legumen quoddam.

janeos interfecit ,. & infepultos

n di

g"

; Circe. Supra lib. r. Sat. 6.

putrefcere cocoit.

yh

^ Mille.

»

N

^

366 X^10

Q. HORATII FEACCI |

Mille ovium infanus morti dedit, inclyrum Ulyffem ;

Cïähï,?:i

EÉt Menelaum unà mecum fe occide:e clamaris.

tgantin

J

Tu càm pro vitula ftatüis dulcem Aulide gnatam

$i quir

u vefl

Ante aras, fpargifque molà caput , improbe, falfa,

Ym, a

R;ökum

an-imi fervas ? ng

g

Pa ]td

f: apus

L À

quid enim

Á

Ajax

D

Fecit, cüni ftravit ferro pecus ? Abftinuit vim

D

UT

Uxore, & gnatoó , mala multa precatus Atridis ;

m

Non ille aut Teucrum , aut ipfum violavit Ulyffem ?? À.

lmrgtr'cü

Verüm ego, ut hzrentes advetfo líttore naves

DUM

Miofi

Eriperem , prudens placavi fanguine Divos.

Nempe tuo, futiofe,

Meo , fed non furlofus,

I dj

Qui fpecies alias veri j fcelerisque tumulta

Nnng (

Permiftas capiet ; commotus habebitur.: atque .

t en

Stultitiane erret, nihilum diftabit , an irà.

Ht t

Ajax immeritos dum occidit, defipit, agnos?

hr

Mille ovium , de*c. Verba fant

Tofanus ,do*c. Verba funt Ple-

Pläuejus,

0b

Agamemnonis , Resita gefta eft: ben : Quid fecit gravioris fceleris

'

AJx ,

non impetratis armis Ájax infaniens? Occidit gregem;

U]ies gh

Achiliis , quze contra Ulyffem atab uxore & filio manus vio-

tamby

petebat , repulfam adeó zgré tu- lentas abítinuit, id eft;in eosnon

Atillll?/)

lit , utinamentiam & furorem fzviit)non in Teucrum,&c. Teu-

1Ifjjy

fit veríus : tuncoves multasneci cer Dux fuit Grecorum , clarus,

l

Attt, E

dedit iratus, & clamitans fe Aga- in primis & fortis, Ajacis fra-

Áutyy,

memnonem , Menelaum ejus ter: de quo vide Od. 6. lib. 1.

, M

fratrém, & Ulyffem, occidere.

Verum ego , dvc. Reiþogdet

mdiemia

Aalide. Grzcie portus fuit ;| Àgamemnon.

llln.

»

.

adquem cüm Grecorum claffis Adverfo. Inimico & infefto

Itini

ad bellum Trojanum profe&u- unde folvere naves nequibant.

Wz&k,

ra, confifteret , filentibus ven-

Prudens. Certo & pio confilio.

&ib

tis , ac iratis, Diis , refponfum

Qui [pecies , do'c. llle habebi-

| 8 g

eíteos, nifi mactatà. Iph ygeniá|tur , ille habendus eft ; commo-

| tj

placari non poffe.

Atus, id eft, commotz , pertur-

ld

Mola. Far, five hordeum eratj|batz , infanz mentis ; qui capiet

^ QUter

toftum & mixrum fale; quoveül-|fpecies, five ideas & opiniones

odl

tros & victime caput fpargebant|rerum , alias, id eft, diverfas,

Nl

remotas à veris , & cum fte-

Rectum , dvc, Subrudä, atum:

"U0

an fanus es?

llereconjundtas : ac parum in-

N' dir(

i

£

"

orfum? Quorfam hzc, in- tererit , an ifto errore ftulto pec-

4

LT

[

quit Agamemnon.—þ

-

cet, ut tu , Ó Ágamemnon ! an

u-

—

- ^ TYRARUM LIB. Il.

367

Y Ulfn;

;.,,Cüm prudens fcelus ob titulos admittis inanes.

Vr

Stásanimo ? Etpurum eftvitio tibi,cüm tumidum eft, cor?

naum U

Si quis lé&ticà "nitidam geítare amet agniam ;

t; ll

Huic veftem, ut gnate,, paret; ancillam paret , auruns,

Pufam, aut pufillam appellet, fottique marito

guidfqif».

Dettinet uxorem , interdi&o huic omne adimat jus

lt

Prator, & ad (anüs abeat tutela propinquos :

l;

Quid ? Sí quis gnatam pro muta devovet agna, 7 :

Integer' eft animi ? Ne dixeris,

Ergo ubi prava

'leffcm! !

8

. Stultitia, hic fumma eft infania : qui fceleratu

;

»

7

^

S,'

c

£t

t

Et furiofus erit ; quem .cepir vitréa £aitia,

W

Hunc circumtonuit gaüdéns Bellona ccuentis,

Nunc age lüxuriam j & Nomentanum árripe mecum $

QUi

. Vincit enim (tultos ratio in(anite nepotes. *

1

-

Hic &imul accipit patrimoni mille talenta,

0

furore & irá , ut Ajax.

Hzc dicit|piditas ; fcelus quodlibet. Qui

l

lm

l

Plebejus.

eritfceleratus , erit idem furio-

N

Qà ritulos , dec.

X eibi cim.

fus.

4

NU

cilies gloriam patrig fervate ;

Vitres. Fragilis , fplendida,

ut ambitioni fervias.

d

inftar vitri.

jp n

| enl 19

"Admittis fcelus. Jagulasfiliam] — Hunc , d& Qui ambitione

»

pl

Tumidum. Ambitiofum.

& bellice laudis glori$ captus

Paret. Emat , adhibeat.

müffl ,

eft, illum Beliona reddit atro-

Jch

Aurum. Aurea ornamenta. :

nitum; id eff , infanum

"

*

qui

bl

. Pafam.

Puflai.

Nominá|lenim fülmine aut tonitru

füunt

li

"

M

pOnü

blandientia, id eít, puellam , perculfi, ftupefiunt, & de ftatu

filiolam.

mentis

Interditlo ,. &c. €ert& caufal müm.

dejiciuntur , ut plurf-

'&mfaüi

Tta Plebejus vel Sterti-

if

,

jufta erit ,

Cur Prator infano illi| nius concludit , Agamemnonenm,

gquibit

i

eripiatjusomne , fuanimiràm)| & bellatores aliosinfanire.

d) LOR,I

bona adminiftrandi, & civilia

]

le r

Gaudens Cruenzis. Quz cruo-

y

f

ebeundi munera; & ejustute-|rem amet & cedem. Bellona

di d

F

lam demandet ipfius propinquis |Dea eft belli , Martis foror..

n(?[ü[ï )

Eft autem interdictum Pratoris

Arripe. Expende, excute.

t5

quodlibet , quo jubet aliquid ,

Vinci. Plané oftendit.

N

.

f

vel prohibet,.

NNepores, Diffolutos, prodigos,

À

Devovet. Àrz deftinat,

Hic. Nomentanus.

Ne dixeris. Certé id non dices.

piri

Mille taleuta. '"Talentum Atti.

li I'b

Prava ffultisia, Exror , cu-|cum zefpondebat librise400.

fef

f

à

gt

Id-

368

Q. HORATII FLACCI

i

Ediclt, pifcetor uti, pomarius, auceps,

D

ic ldem:

Unguentarius , ac Tufci turba impia vici,

Qu r

Cum (curris fartor,, cum Velabro omne macellum,2 2

Miti;

Mané domum veníant, Quid tum ? Venere fï:qu'entes?

dofcelarf

Nerbafacitleno. Quidquid mihi, quidquid & horum

Qudr

Cuique domi e(t, id credetuum, & vel nunc pete, velcras;.

VEdltentc

M

Accipe, quid contra juvenis refponderit equus:

|lud

uV

p

In nive Lucana dormis ocreatus, utaprum Z95 9à$-

Vg dd

p

B

tu pifces hyberno ex zquore vel'isg .

Conem ego

E

V ptrls

Segnis ego , indignus qul tantum poffideam : adfer) -

k quiäql

/Sume tibi decies, tibi tanrumdem , tibi ciplex,

nlüs

Filius Zfopi detraótam ex aure Metellz,

Ms

(Scilicet ut decies folidum exorberet) aceto

lia

Diluit infignem baccam; qui fanior, ac fi

Eicit. Palàm denunciat & mo-

Ta. Opifcator!

li i.äeïf

T

neri jubet, ut adfint poftridie

Segnis ego. Et ego interim

Qiis

A

man? apud fe piftatores , &c.

iféenis fum ,' & otiofüs, te meà

Pemarius, d'c. Qui poma, qui|causd laborante ; Nz incignus

at

unguenta vendit , &c.

füm, quifim dives, nifi largior

:&1?;0(;;1;2 [

"Tafti,dc. Cupedinarii, per- tibi.

IES, Q0ner

diti homines, qui vicum 'T

uf.

ul

Aufer. Áccipe.

l X g

Decies. Subaudi , centena fe-

cum, itadi&um ab Etrufcis ;ibi

n m

1

ftertium millia , id eft, libras

olim degentibus , habitabant.

Seurris. Scurrz,fant homines| 100000-

W üedll[,

K

dicaces & feftivi , qui rifum aliis

"Tibi. O pifcator!

g

tTt

movent , fp? illiberaliter & pu-

Tibi. Alium quempiam , v. g.

At

tidé.

Unguentarium appellat.

Fartor.Qui farcimina conficit.

Tf'.fplex.Triplum,terzium tan-

W

W

]

i

Velabro. Velabrum locus Ro-

tüm fume.

ln

iU

wmz celebris, ubi erant unguen-

Filius ZEfopi. A&oris nobilif-

lm?ä,

;

h.

fimi.

*

tarii : lege;fi plura cupis, Alexan-

g

drum Donatum , de Urbe Roma.

Decies folidum , d»c. Ut uno

Alettey f

Macellum. Locus, ubi vende-

hauftu exorberet decies centena

!

nj

;

bantur opfonia.

millia folida , id eft inteora , ple-

fining

na,feftertiorum, porró ifta ad-

Hquus. Clemens , largus &

Gtlope.

prodigus.

verbia decies centies, &c.ponurmn-

Jj

f

tur inftar nominis neutrius.

i

Lucana.

E& Lucania , regio

& lm

Ttalie extremz ,

propé Cala-

Diluir. Diffolvit , liquavit.

Baccam. Unionem.

It at

briam, ad mare inferum.

Müfhy

Dormi;. 'Tu, 6 venator!

Qui. Quomodo.

Illud

1 ür[ä.imfn

P

Y

*

SATYRARUM LIB. If.

369

lllad idem in rapidum flumen, jacerétve cloacam ?

)

Quinái progenies Árr?, par nobile fratrum,

actlmy ) -

frequant

Nequitiá, & nugis, pravorum & amore, gcmcllum,

Lufciniss foliti: impenfo prandere co&mptas,

*

d& hont

r

Quorfum abeant]fan

Í Cretá, an carbone notandi ?

ptte, vdat

/dificare cafas, plauftello adjungere muret,

u

Ludere par impar, equitare in arundine longa,

A

Si quem dele&tet baibatum , amentia vetfet.

d

h

x2

Si puerilius his ratio effe evincet, amare ;

*alfa

")

Nec quidquam differre, utüámne ln pulvere, trimus

Jj97

Quale priüs, ludas opus, an meretricis atnore

Sollicitus plores : quaro , faciásne, quod olim

Mutatus Polemon ; ponas in(iguia moirbi,

Illud idem. Eandem hanc pä-

Plauffello. Exiguo plauftro,

cuniz fummam.

Arljungcre 7hures.

Equorum

WL

Qui adi, d

À

o"c.

Ordo eft : -Q. |inftar.

ii

Arri progenies , filii , nobile

Asnenutia verfet.

Illum agitet

;!

parfratrum , ideft, fratres iuo | ftultitia : infanus

habeatur pro-

m,mh ! y-l':

famoti ; gemellum, hoceft, fimi-|fe&o.

les, obnequitiam, puerilia ftv-

x

dia, &

Srpuerilius, de'c, Sir

atio evin-

H

amorem rerum pra a-|cat , effe amoreimr

x, ,a

n

21 aliquid ma-

rum; qui erant foliti prandere:gis pueril

e , quàm has puero-

ii ell Jb

lufcinias magno pretio empras :|rum 'occu

pationes , nempé ca-

cur abeant;id eft, exiftimentur ,|fas edifica

7e , &c. nec differre

l

pratereantur]

hic tanquam fani ? quidquam , utrüm

ludum ali-

&xþiam ]

Cert& infanis adícribendi qué-|quem, qualem p

riüs m

,exl?»ï

que funt, & carbore ac turpiiIudas

emoravi,

tium

trimus,.id efl

; tres an-

tT

t

notà inurendi.

nos nà

t

:

impenfo. Subaudi ,

us , an plorescaptas tur-

e

*

id

pretio.|pi amor

3

? inquam ; Íira-

ons ?

Impenfo , antem eft.,

magno.itio tibi oftend

at ;

impeusé enim fi

quzro ,. um

gnificat , vebe-idem fis factur

us, quod olim

p U?

snenter fedulo.

Pclemon , pof

lquàm infanum

detie

Crerá , d»c. Albo lapillo no-

ejutinodi amor

€m depofüuit: am

tamus bona , mala ni

gro , &]reli&urus . f

M

carbone, lib. 1. Od. 3o.

.

1s, itidem ut ille,

p

morbi, id

o

eft, amoris infignia,

JEdificare , d*c. Ordo eft : fj nempe

tenias focalia, &c. Cep.

quis homo barbatus & prove-ltt

vereor; ut facias.

lo

Polemon..

Quor etate dele&etur junpendis

Diícipulus Xeno.

f

plauftro muribus , &c. illum|cra

tis;cui càm lafciviam, & i nfa-

certé amentia exapitet. j

fter

jj

jnos amores , aliquando magi

a

OX-

'»]

'Q. HORATII FLACCI

j

ï*'a?cïolas; eub

ital, focalia ; potus ut ille

^

V

Mila ,

Dicitur ex collo furtim carpfiffe coronas,

jefdete

Poftquam eít impranfi correptus voce magiftri,

hanité p

Porrigis irato puero cum poma , recufat:

Quid, ci

'Sume Catelle; negat, fi non des * Optat.

Amator.

Gmdt, [

Exclufus qui diftat j] Agit ubl fecum, eat, an non,25)

..Quo rediturus erat non arceffitus 4' Et haret

L

Quid? Cà

Mdlicint c

* ""Envifis foribus ?. Nec, nunc ,;cüim me vocet ultrà,

dilie, at

Accedam ? An potiüs fnediter finire dolores ?

Md pcri

Excluüt ; reyocat.: redeam? Non, fiobíecrer, — Ecce :

( f

Servus ,;ipn"þiu'lö,*"(äpïc'riäör,: O here !,qua res

Ailher lr

Nec modum habet , neque cortilium , ratíone modóque

1 mre lm

"Tradari non vult, In amore hzc funt mala : bellum;

Pax rurfum, - ch fi quis tcmþpïþe.&atis p;gpäx ritu

Tim

í

Carelle. Canicule ; vox thu

exprobráffet , iïc erubuit , ficl

mutatus eft , ut ipfi poftea Xe- , dientis.

M

nocrati fuccefferit , & Philofo-

Exclufus. Foribus rneretriois,

./ lNi!'Jiloplu

phiam Athenis docuerit , ter-; Quid diffaz , d*c. Ànnon ifti

&t

tiusà Platone.

ipuero fimiliseft ? Cüm agit fe-

q

Fafciolas.Fafcias aliquando ap- cum, id eft, deliberat, aneat ad

()

pellabant involucra crurum & illam , annoneat, quó, ideft,

[

femorum , quz jam tibialia & cujus in domum profectó redi-

U

femoralia dicuntur.

turus fuüiffet , fi non fuiffet accer«

Cubiral, Cubitorum , feu bra- |fitus , at quia accerfitus eft, he-

Drimor

Tff

jl

chiorum ornamentum , fericum|ret in ipfo limine , dubius am

mkllh«

aureum , &c.

ingrediatur. Hic locus eft ex-

fnamenta &

d

Focalia. Colà o

preffus ex Eunucho "Terentiana

Yl Wuïm

faucium , &c.

Comedia, quam vide in Te-

frentio EXPUFgGIO ; quem nuper

Pt

Ur, Quemadmodum.

n

Furtim , d*c. Polemon flori- in lucem edidimus.

' : P Tj

bus coropnatus, & ebrius in Xeno-

NNec nunc.Egóne

ü nquït phe.

| Em [

cratis fcholam ingreffüs eft, qui|dria TerentianusäunuchiA&. t

Jonisbos

tum fortà de temperantia diffe-|Scen. 1-) non accedam ad Thai-

N

l

sf

rebat : hujus oratione paulatim,dem ? Nenunc quidem cüm me

! ; Cl'wl' i]

victusadolefcens, ccepitfibi co-|ultró accerfit ?

Tl

ronas furtim detrahere , &c.

Dolores. Quosex ejus contuy

u

AT Is

Ueri b

Impranfi. Sobrii.

meliis patior.

|

Porrigis, dr'c. Docet infani-

Redeam. Anredibo.

IOqL

$& Etfi,

H.'aa

reamatores , puerorum in mo-

m

0

tem.

allq-

Ece , dv*. PF:ædfiam

que

1im&üu

i

SATVRARQM L1P, Tf.

3 &

Mobilia ,. & czcá.fluitantia foite, laboret

Reddete ceità fibis nihilo plus explicet, ac fi.

gmdo

Infanire paret certà ratione , modóque,

Aamuo

Quid, cum Picenis excerpens femina pomis

Gaudes, fi cameram. percu(ti forté, penes,te es?

At (100j

Quid ? Cüm balba feris'annofo verba palato,

w

k

ZEdificante caías qui fanior, ? Adde cruorem 7!

u

j

g

Stultitiz , atque ignemgladio fcrutare,. Modó ; inquam,

g E

Hellade percufsá ,^ Matius CÓmpracipitat fe,

Carritus fuit

ÀÁn cómmotz crimine mentís

gU

v modon

Abíolves hominem, & fceleris damnabis eundem ^

Ex more imponens cognata vocabula rebus?

h: du

d

B i

quitur Parlneno; fervus hero

Cruorem, Crudelitatem,

fanior.

|

Srulritie. Infano amori,

j m

Cecd, do*c. Incerto cafu contin-

Ilguem gladio,érc. Malum ma-

'entia.

At

lo cumula, Proverbium Grzcum

]

Nibiloplus, dz:c.Non plüs pro-

eft : Ienem &ladio mefodizo, feu

MT

ficiet, quamfi cumratione ftul-

tus effe velit.

verberato : ideft , imalum malo

? n

ne adde : hominem jam fürentem

gt 7

Qruid,de'c.Loquitur Sfertinius.

ne ftimula.

b Q,Qöiid.e:?

C Picenis , dec. Pomorum

JModo.. Nuper.

J

"

femina & pomis educta , ejacu-

Hellade, i?*c. Marius, Hellade

vuiferat

lantes primoribus digitis, fi tri-

It

jdi

(:ï qua fpernebatur) interfectá ,

clinii cameram, id eft, forni-

cim fe przcipitem & faxo dedit,

dub

cem feu lacunar attigiffent, be-

nónne infanus fuit ?

Jouus

né de fuis amoribus auguraban-

Cerritus. Pro , Cerrerius , id

; Tetl

tür;fin contrà, malé.

Peneszees? Efne mentis com-

eft, percuffus à Cerere , que

videin l

hominibus infaniam immittere

quen l

pos?

vredebatur.

Piceuis.Picenus ager eft inTIta-

»

An commore, d. An nega-

(inqt!

lia, ad oram maris Adriatici,

biseum infanum elfe, & fcele-

d

pomis bonis abundans.

igit

"fj

ratum.- tamen vocabis ex more

(*

PercufHi, Percuffifti,

^

homin

um , qui rebus duris &

T

r

uld"]r j

Cina balba, &'c. Cüm tu fenex, gravio

ibus molliora imponunt

ut mulieris gratiam captes , in-!nomina

|

? 'lTamen fceleris no-

ftar pueri balbutiente voce blan-

T jun

men eft copnatum , id eft ,

ditias loqueris, &

verbis tre- finile ; nomini infanig , idém.

mulis pal

atum tuum verberas :

vlbï)'

que fignificat 5 Qui enim fcele-

quo pacto fanicres puero cafu-

ratus eftapudStoicos, idem eft

J

las zdificante?

"ii

g

infanus.

|

Áa2

Li-

55

Q. noRATIi FLACCI

qui circüm conipita ficcus

':gellää |

Libertinus erat ;

Lautis mané fenex manibus currebat , & unum

A0ne m

ic mih

(Quid ram magnum,£ addens) unum me fupite morti

Dis etenim facilé eft, orabat

*

*

fanus utrífque,-

i d

*

Auribus, atque oculis

5

mentem , nifi litigiofus,

Dhverit j

Exciperet dominus, cüm venderet, Hos quóque vulgu-

Mp

Chryfippi ponit fecunda in gente Meneni.

hitt p

VTT

Jupiter, ingentes qui/das adimííque dolores,

Mater ait Puerl meníes jam quinque cubantis;

titfe Q

Frigida fi puerum quartana reliquerit, illo

Q C

ff

Mané die, quo tu indicis jejunia, nudus

In Tyberi ftabit.

Cafus, medicáíve levárit

lm

t ej

4Egrum ex precipiti ; mater delira qccabit

Iue

Libertinus. dec. Quidam liber- "bus aperire; ni feciffet, mulétas

TA

tinus fenex , mané ficcus , id eft, batur, Gineumerat a&io.

jejunus , obibat compita, (in;

Hos. Superftitiofos.

Qüäne

quibus Deos Penates conftitui

Vulgus Chryfippi. Stoici.

Timor

& coli jufferat Auguftus) lautis

Meneni;Meneniorum gens,feu

( r

; N

feu ablutis aquá manibus , ut,familia , fuit apud Romanos

eas puras ad Deos tenderet ; &|foecunda & numerofa: in ea qui*

Mil

orabat hoc: 6 Dii !unum me ex |dam olim laboraverant infania 3

[/7

omnibus civibus morti furripi- & ipfa vox Menenii , fimilis eft

Wa

te, addens: quid tam magnum,Jatque affinis voci Grzce , qu&

F D. A!'m,

Íanum fignificat.

vlf

quid eft in ea re tam operofum!in

j

BU

vobis, Ófuperi ! tantillam rem

Dolores. Morbos.

Wmvccml

mihi non negabitis. lMle fanus| Cubenris.Lecto affixi , & egro-

iij

à

erat auribus && oculis ; mente|tantis,

| lt

non item , ac fi fervus iterüm é

Quartana.

Febris quarto quó«

Iyj]

die recurrens.

libertino fa&us fuiffet , vendi-|que

Tantie

tusque , debuiffet dominus exci-

Qu

0 t (?*c.Quo Magiftratus,

| 5

vel Sacerdotes,jejunium impera-

Atügt

pere caput; id eft , emptorem ad-

. Jeju-

monere illum cztero corpore|bunt aliquod tuo nomine

* nlïini

fanum effe , preterquam capite[niis. publicé indictis & denurt

] mpe

& mente. Superftitiofos irridet|ciatis placare Deos moris erat 5

Wter

Stertinius, ifto exemplo.

ac feftos dies celebrare.

Ü g

Nudu», &'c. À me in Tiberim

Nifi lirigiofus. Nifi dominus

ia

litesamaret, litem intendi fibi| mergetur leviter : vel, inripa

^vit

vellet.

Venditor enim debebat'nudus conftituetur.

j

[ lui)rico

Ad

vitia omnia rei vendite, prz-| Levavir,d'c.Si paerum

8)01(

fertim — mancipiorüm [emptori- |& difficili morbo recreaverit.

L

fj

p

