& enecetur fame.

li

effondensore, neàpifcatoribus| Imops. Subaudi, fit, vel vi-

W

m

*y n

.videri & capi poffit.

vat; qug vox eft in priore

D tj

ZErugo, "labes quzdam eft zsverfa,

Dif/-

SA'TYRARUM LIB. f.

r

'l

Cüm deterreret ; SeGani diffimilis fis :

Ne (equerer moacchas, cenceísá càm Venere uci

uj

Poífem ; Deprenfi nen bella eft fama Trebont,

bt

Ajebat.

Sapiens, vitatu quidque petitu

ld

Sic melids , caufas reddet tibi: mi fatis eft , f

H

Traditum ab antiquis morem fervare, tuámque,

dul

Dum cuftodis eges, vitam famámque cueri

Ti

Incolumen poffim: (imul ac duraverit atas

Membra, animámquetuum , nabis fine cortiee, Sie me

(l

Formabat puerum di&is, & five jubcbat,

c m

Ut facerem quid , habes auctorem, quo facias hoc,

T

Unum ex judicibus fele&is objiciebat:

[j

Sive vetabat: An-hoc inhoneftum , & inutile fa&uj"

1

f

Necne fit, addubites, flagret rumore maló cüm

W

Hic atqne ille ? Avidos vicinum funus ur zgros

1

Exanimat , mortísque metu fibi parcete cogit;

;?m'mm n

u

Sic teneros animos aliena opprobria fzpé

i

-ubigo, fü?:"'

Diffimilis, Subaudi, inquie-

F

Y

poffis hoc redé atque honefit

bat.

dacere : ftatimque mihi propo-

lt 9'" "

vit

Conce[já Venere, Legitimis & nebat qjiquem ? probatiffimis

honeftis nuptiis:

Dudicibus, Cüm veró quid ve-

| p

J zrü' /

Deprenfi, In adulterio,inftu-'tabat ne facerent : Num dubi-

d

pro.

;tare potes, ajebat, an hoc inhos«

Sapiens, d?*c. Philofophus ali-ineftum & inutile fit)necue; càm

4 Ut Pïmï

quis caufas tibi & rationes da-ob eam rem mal? audiat hic, at-

bit, cur hec fapienda, illa optan-[que ille , &c.

o um

daíint: ego , qui Philofophus

pmitio p

3

Sele&iis.Quotannis ab Urbano

nonfüm, exemplis id faciam ,IP

r

"rtore diligebantur viri opti-

juxta morem nobis ab anti

geiit

traditum.

quisimi ex omnibus orditiibus ; qui

m g

judicia exercerent

ipfümque

Duraverit. Corroberaverit. adjuvarent.

m'lhi molö'-

«t

meo adminieulo , virtutem co-

Nabis fie cortice. Perte,fine] —Avidos, dosc, Fämeli&ds; & à

) largoe

Pl'.

cibovix fibi temperantes.Quem-

les, Metaphora ducitarà pueris,

admedum terrentur zgroti, du.

i

g "

qui corticis ope ac füberis, na-

l"

tare difcunt.

ditd morre vicini alicujus , &à

cibisabftinere hoc exemplo do«

qun £B

Habes auctorem, — Habes ali-|centur ; ita alienis exeiplis vie

T o

íu

quem, inquiebar meus pater jtiifqueadotefcentes À vitiis dvo»

h

cujus auctoritate & exemple;lcantur,

4 n

14

Ex

pj

-HORATII FLACCT

D

Abfterrent vitiis.

Ex hoc ego fanus ab illis

Perniciem quecánque ferunt: mediocribus, & quels

Fortaffis & iftinc

Jgnofcas, vitiis teneor,

d V

Largiter ab(tuleritlonga ztas, liber amicus,

p, f

Coníilium proprium, Neque enim càm le&tulus, aut me

Porticus excepit defum mihi : Rectius hoc eft,

dutt [

Ttit, D

?Hoc faciens, vivam meliüs t fic. dulcis amicis

Occurram: hoc quidam non bellé : nunquid ego illi

q J

L

Imptudens olim:faciam fimile? Haec ego mecum

Compreflis agito labris.: ubi quid datur otí,

illudo chartis,

Hoc eft mediocribus illis

J Gl

Ex vitiis unum , cui fi concedetre nolis,

t

Multa Po&trerum veniet manus, auxilio qux

(tetorim

Dfmm

Sit mihi, (nam multó plures fumus) ac veluti te

Ri

Judzi,. cogemus in hanc concedere turbam,

)

i

tdnt

^

Ex boc.Ex hac mei patrisimíti-]cis verfabor.

T

K $00

Non bellé, Subaudi , facit.

tutione predentifima & difci-;

jfnäico )

plina ego fanus fum, id eff, im-| . Illudo chariis, Scriptito; ludo

EXPQ&a

qmunis ab vitiis graviorïbus,quæ'iu chartis, id eft, compono ali-

peftem hominibus prefenuífi-quid, quód edam in

þvulgus 3

drir,

3am afferunt.

i:Satyras condo.

Iflinc , d?c. Plurimüm emen-j

Concedere. Ignofcere,

TE

ÁdManus. '"Turba.

Hrdify

dahir& derrahet ex his leviori-

bus meis vitiis ztatis acceffio,

Judai, irc. Judei, qui erant

Ifher, L(

LY

amici libera monitio, &c.

Romz, plurimos ad veri Numi-

Confilium;dc. Meditatio meannis cultum , & religionem fuam

lm

Pttors

& animadverfio , quá me ad-jpertrahebant. Eos vocabant ipli

U

]

1oueo jpfe, & emendo.

Profelytos , à voce Graca, quali

üte

r

Porszicus.Erant multz in Urbelperductos, nempé ad veram re-

&Hx.u

porticus , in quibus confabulari;lligioneim.

u

Doni Uy

opacum frigus captare, fpatiari

Concedere, Venire. Cogemus

mos erat.

tein noftrum numerum venire 5

f

f Ompi

Defum mibi.Me ipfe admoneoclid eft, aut Poétam effe, aut cert?

& erüdio.

Po£tis favere, non infectari pr&-

"Eifey.|

A.I;,;m

L. ZAtticis eccurram. — Cum amk-jtereà Satyricos, ut facis.

) COnfa

* E O

N

l

x*

*

jquf

*

j

Ex

SÀ-

i

—

j

SATYRARUM LIB. t

€93

[

SATYRA. V

u, d

[4

Mnnä U.C. 715.miffi ab Senatu Meconas, Coctejuh, 4 Caa

pito , fuerant Brundufium , ut M. dntonium , qui urbemr

tulus

x ell

banc obfidebat , cum. Othavto Cafare in gratiam revoca-

d

rent, Eos Horatius ajfecutus , cum ii[dem. Brundufyum

jdeqo il

s[que perrexit, Defcribit boc [num iter 5 Ó facetis

narratiunculis , ut flofculis, afpergit,

ecum.

l

Greffam magná me accepit Aricia, Romá

E

Hoípitio modico: rhetor comes Helldiorus ;

Grecorum long? do&iffimus, Inde Forum Appi

u

Differtum nautis; capponibus atque malignis,

Hoc iter ignavi divilimus, altiüs ac nos

D

Pracindis, unum. Minüs eft gravis Appia tardis,

Hic ego propter aquam, quód erat.deterrima , vettrl

u*mu&, fik':'

Indico bellum. ccnantes haud animo zquo

qp'

j

Expe&tans comites. Jam nox inducere terris

f

qon

j i

Ziricia. Oppidum, in via Ap-'cin&us , ignavuxïl & mollem

pia; per quam Romá iter eftfignificat, lib, Ep. Od. r.

volcet

Brundufium.

Unuzi, Unius diei iter, qued

. Cemes. Subaudi, erat.

uno die confici folet.

j dU

Forum Appi.ForumAppiierat Mimusgravis. Propter hofpi-

10

Oppidum , in eadem via ; quóliorum frequentiam , aut quia

st

mercatores folebant frequenteslmnitis in locis , ut nunc etiam

g ia

convenire,

eft , afpera declivisque feftinan-

, Ua

Differtumi'c, Plenum nautislibus incommodabat,

& malignis , id eft, perfidis cau-

þä gt

Appia. lta vocata eft hac vis ;

n

ponibus ;'qui viatores nummisisb Appio Claudio czco, Cen-

p

emungunt , &iniquum lucrumifore, qui eam lapide ftraverat.

m

€x omni re querunt.

Tardis. Lentiüsambulantibusg.

Hocíirer, Romá adForumAppii.

T clfw

Hic. In Appii foro.

Divifemusr. In duos dies: bi-

Veurri,dvc. Abftineo à coena;

[

quo confecimus.

Abítinere vino cogebatur, pro-

Aliius, d»'c. Tis qui altiàs füntIpter. oculorum lippitudinem 3

precincti, quàm 0s eramus,idaquam bibere non poterat, quia

€(t, qui funt mapis expeditilerat deterrima.

ï

& ftrenui: utcontràdiscin&us,

Haud animo equo. /Egxe.,

ut laxiüs demiffiüsque. pr&-| Comires.Eos,quibus cum Ferg;

$

E]

niam

194 .

G. HORATII FLACCI

Um

DP

bras , & Colo diffundere figna parabat;-

Mi t

Tum pueti nauris , pueris convicia nautz

Ingerere; Huc appelle ; trecentos inferis; ohe

Inpofi

Hucve

cm fatis eft, Dum as exigitur, dum mula ligatut ;

To:aabit hora. — Mali culices, ranzque paluftres;

Coctj

Avertunt fomnos,

Abíentem cantat amicam

li,

Hicodi

Multa prolutus vappá nauta ; atque viatoe

Cettatim, Tandem feffus dormire viator

Mttt,.

Incipits ac milTe paftum retinacula mule

Cocrcjus

Fs ho

Nauta piger faxo religat , ftertitque fupinus.

lámque dies aderat, cüm nil procedere lintrem

fidy 4

Sentimus: donec cerebrofus profilit unus;

lii

Ac mule nautzque caput, lumbó(que, filigao

iis:

Fufte dolat: quatta vix demum exponimur hora,

"'is) lavit.

Tibint:

ft; o

njam cymbsa iturus erat , utjalligatur , uteum adveifa aqua

fieri folet in. publicis lintribus.traheret.

tonie

lbatur autem per canalem , id.

Avertütit, ;:c. Nobis; lintrem

Teos

ffis.

que feré no&u ; .ut Strabo te-ingref

fis r

ftatur,

Multa,&c. Vino malo & a&f-

i n

ttis in

Signa. Stellas, figna Caleftia.jcente madidus, potus largiter.

pitlant.

Pueri, Servi,

Viaror. Vector; illi qui cyme

Ingerere, Coeperuntaffatim Guba ferebantur.

Yt pml

[//7^

largé dicere,

Ac mife , dc, Malam nauts

Hué appelle. Huc appliea cym-[folvit, eamque in proximü pra-

bamlittori adimove. Sic nautastum dimittit paftum , id eft, ut

?'::'i fi

alloquuntur fervi , à dominisherbam pafcat: mox ejus retinas

Repim

premiffi , ut locum in cymbajcula,feu fouem;quo antea füerat

.

ql'nii AHX

ipfis paulà poft venturis fervar

1

cymbz alligata, ad faxum allis

Nl

berret mula longilis,,

juberent; unde conquüerunturjgat, nea

T

de nautis, quód nimis multos

Cerebrofus. Yracundior.

As

in lintrem admittant. Erat au

Profilit, E lintre.

fülinis

tem forum Appii , ad ripam

Dolar, Verberat

ll

Pomptimazpaludis, cui fecam-

Quarta bora.

Nemp? quart&

]Upiter,

Diemn enim,ab

Yürjs

jnittebant , qui navigare, quàmipoft octum Solis;

duodecim

iter faceré terrà mallent.

ortuSolis ad occafüum;s

mf,' D

gats fatis eft. Jam fatis multi horis totim femper metieban-

lii

3 te in lintrem fünt admiffi,

tur: quz horz breviores erant

ij Impet

. £Es. Pecunis, nautis dari fo-/hyeme; zftate ;

longiores.i

u

litas neulum.

" Exponimur.In littus.

defcendis

Áj

La

Ligatur, Nautice fune; lintriþ mus € cymba.

SATYRARUM LIE. I.

Ms

d

Óra manüfque tuà lavimus, Feronia , lympha:

Millia tum pranfi tria repimus; atque fubimus

n

Impofitum faxis laté candentibus Anxur.

Huc venturus erat Meceenas optimus, atque

hgt

dullceh

Coccejus, miffi magnis de rebus uterque

Legati, averfos foliti componere amicos.

1

Hic oculis ego nigra meis collyria lippus

Illinece, Interea Mecaenas advenit , atque

Coccejus , Capitóque figul Fontejus ; ad ufiguem:

US)

Fidushomo, Antoni, nonm ut magis alter , amicus,

ol

Fundos Aufidio Luíco Pretore libenter

à

Levimur. Ea vox semporiseft] — Hic. Tune.

»'gno

prafentis; ab antiquo, lavo, la-

Colyria, Oculorum qu2dam

10f1,

vis, lavit, Fontes faeros exifti.medicamenta , quibus illinun-

mabant: itaque, religionis cau-Ktur;ad humorem ficcasdum;quo.

fa, Horatius, & comites, aqua[laborant lippi,

g d

Feronie manus laverunt & ora.

Capiráque,i'c. Et unà cum illis

Feronia. Nymphba fuit;à liber-|Fontejus Capito.

xoi t

fis precipuo in honore habita; 42 unguem fa&us, Homo fci-

'inomafoöiil*i

in cujus templo pileum, liber-itus,elegans,perfectus, ac politus,

tatis infigne, rafo capite , acci--Ducta metaphora à marmorari-

yotts

lgt

piebant.Fons illi dicatus, &fyl-is , qui marmora tam perfe&à

; if

va; prop? Terracinam erat,

jungunt , ut fuperindu&o un-

Milla tria, Subaudi , psfiguicommiffarz marmorum de-

n

fum ; fpatium funt leuce Gal-|prehendi non pofüint,

1

«

licz.

[

Nonutdec.Ut non alius effat

f"

Repimus; JEgré afcendimus ;Imagis Antonii amicus-

od

quia Ánxur monti impofitum,| Faudos, ée'c.Praterimus urbem

l] 1[1(65 L

[U

d st*

&quia nos recens pranfi.

undos (eft oppidum in via Ap-

Lar? candentibus. Quz procul'pia) in qua erat Pretor Aufidius

gl

apparent, ob cagdorem, & alti-lILufcus, id eft, fummum Magi-

m

tudinem. Anxur eft oppidum|ftratum gerebat, & jus dicebatg

It

Traliz , in monte pofitum: ubi|ridentes hominem fuperbum ,

fl

p

mrl.'

Jupiter, nomine Anxuris , fivelqui càm in eo manicipio fuifset

NT A

,f

Axuris, id eft,imberbis coleba-Ipaulà antà fcriba ( nam in ejuf-

J

"

tur: nunc Terracina dicitur.

modi oppidis fcribz feré. Pre-

li

umdl

od

4 mtm

Coccejus,Coccejus Nerva,Ner-'tores evadebant ) Praturz fug

vz Imperatoris avus, celeber-infignia oftentabat.

brmgtcs

rimus erat juris confültus,

Prator, Magiftratus , qui jus

[on

gioré

J

Averfos, Diffidentes,

icebat : ita di&us ; quód juri

j

4

l

296

Q. HORATIT FLACCI

lltc t

Linquimus; infani ridentes pramia Ícribas,

lifuee

Pratexiam , & latum clavum ; prunzque barillum;

NMaqi

In Mamurrarum latii deinde urbe manemus,

Hiuc !

Muroníi prebente demum ; Capitone culinam.

Qdæf'.

Potte:a l:x oritur multó gratíffiba: namque

Sama

Plotius, & Vacius SinuelLe ; Virgïliü(düc

Mi

Occurrunt, animz , quales neque condidiores

G

W

ul

"Derra tulit, neque queis me. fit devin&tior altet,

fument

O ! qui complexus ;! & gaudia quanta fuerunt?

NI

1

!

[

i pug

ego contulerim jucuudo-fanus amíco,

I

4

&il

lii

Proxima Campano Ponti que villula, te&um

Prabuit ; & Parochi , que debent , ligna , falemque;

fl

dicundo ; precffet, vel, quód ad incendendos odores , & fuffi-

i

Pltra

1&UCDQ]

prairet.

í

tum, penebantur.

V Seribie: Scr

Maimurravuim urbe. Formiiss

Ui necel

;

iba is eft, qui res

publicé geítas , jabenre

iVid

M«Ma

e

91

unde Man nurrz , Equites R(sm'a-

DERR

*

Q

flratu, fcribit; in concione re

ni nobil

ni, erant oriundi ?

k&,q

xitat, refertin acta.

cujus dom

forté erant : quid

Quih W

ür

Preiextam. 'Togam Praetou

inurbe Murzna, & Capito, do-

00 vo

nnu

mos videntav habuiffe.

tür

I0i

azm,c

ujc

s hmbus erat. prztex

Qw2

urae

A

Mwenaizc.L.LiciniusVarro

Yetüm c

xus purp

7À

Lazum clavim,do:c. EratlatusiMurena,fratcr Terentise, uxoris

$

V

V[eccenatis,tec

s

um prebebat;Ca-

fdn. 4

P

i

clavus tunica , cujus du partes]

ente pectus jüng

ebantor fibu-pito fumptusin coenam faciebat.

(.Ey' idm 1

lis, & erant tzniá quádam pur-j

Simueffec . 1n vrbe Sinueffajquae

j

Cs

Lirim.

UM

pureá'affütá ornatz. Inlato cla-;ieft ad luvium

vo;tenialatior erar;in angufto

Quales , &c. "Fales| homines,

t (

llos terra candi-

€lavo, anguftior, Qu

idan! glo-jqnales alios nu

ijfamplm'

Similem orationis

bulos fericos, quitanquam cla-)'iores tulit.

B lïuüllp

vijfeu clavorüm capita , proini [(tracta

ram vide lib Eped.Od. $-

merent , in vefte additos ad or- Devintfior. Amicior,obligatior,

ER

matu

rüine volünt; & hin

Nilego, d'c. Sifapiam ; nihil

TR

veftem Laticlaviam dictam , fi]jcum amico jucundo comparave-

Y ü

€ltij

il

latiores & ampliores forent glo-jrim; rebus illum omnibus ante-

buli; Anguíli claviam , fi imi-|ponam.

Tj j

bX

Manfimus dein-

3m

mores &anpufliores, Lato clavo|

Proximadee.

[

foli Senatores , & Patricii ute-

dein willula, que eft proxima

Q]

A IDpi

RU

bantur.Per prunz veró batili

aüm Campano Ponti , (eft hoc oppl«

M

tid

intelligitur vafeuluni quoddamjjdulum, in eadem Appia via.)

c-.hm

in quo prnnz , five carbones,

Parochi. Certihomines erant;

qui

p

SATVRXRUM LTB. 1

297

Hinc muli Capue clitellas tempore ponunt.

Lufumit Mecenas, dormitum ego , Virgiliü(aue ;

tilum,

Námque pilà lippis inimicum , & ludere crudis.

-

Hinc nos Cocceii recipit pleniflima villa,

illt,

Quzfuper eft Caudi cauponas. Nunc mihi paucis

-

Sa. mend fcurrz pugnam, M

E

ísique Cicerri;

Mufa veliti vemores, & quo patre natus uterque

m

Idf

Contulerit liz?s. Mefsi clarum genus Ofci;

hl

Sarmenti domina, exftat,

Ab his majoribus erti,

n

Ad pugnam venér

Prior Sarmentus : Equi te

Eífe feri imilem dico : ridemus, & ipfe

il

u

5

I

qui Legatis Populi Romani , &lobfervetur , excipiàtur bell? ,

J &U

i

Magiítratibus iter facientibus;jac remittatur.

prevebant omnia, quz hofpi.i

Pleniffnna. Locupletiffima,ubi

Fjrjïiiö;

bus necetfaria funt, ut folem laihil defit.

Torr

1]

ligna.&c. itadi&i, àverbo Grz

Que fuperefe , .do'c, Qua efb

«o , quod fignificat , prabere j/aprá cauponas Caudt, pro, Cau-

quafi pr2bitores. Capiarios La-ldii. Eft autem Caudiaimn; vicus;

&G

tino vocabulo dictos effe teftz-|quatuor ferà leucis Eenevento

tur Porphyrion; quia copiam|diltans.

$

rerum omnium fuppeditabant.

Scurra.Eftfeurra is,qui rifüm

Hinc. Ex hae villula , Pontilfalibus & di&is infulfis movet.

j7]

Carnpano proxima, muli noftri

Mufa,i*c. Faceté Mufas,quafi

J

d

Capuam ufque perrexerunt; ubilrem magnarh dicturus , invocat;

ï

u

elitellas tenipore , id eff, tem-

Conzulerit lites.

J

T M

f

-

Digladiatus

peítivé , ante noctem , depo-lcum focio Í

it , rixam inierit ac

h

fuerunt. Capua, urbs olim Ita-ipugnam.

[

1.

"

lie ampliífima, & Romze emu

Mefli , dec. Ordo eft : Ofci

Ls

yatnl

la, non procul Neapoli.

funtc

iaTr

um genus Meffii : Mef-

M

m

Námque pila , d?c, Na

)

ju

m eftius ortus eft & regione Ofco-

I

noxium pilà ludere, iisqui fto-|ram. Erat illa natio viliffima in

j

H

maachi eruditatelaborant; vehe-|Campania 1taliea ; e

jJ4:

u

&

»ens enim exercitatio ; quaïis&fcmm G mores inquinatif-

eftiu hoc ludo, nocet plurimümlfimi,

g

jf

malà cibos digerentibus. No-.

T

:

A

Domina, d?'c. Hera , cujus fust

d

xium etiam eít ludere

r

l

ia

iisfervus Sarmentus , adhuc vivit,

f p'!?nï)

lc

c

qui lippi funt : quód in co It-|Ab ea fugiens il

, ad Augu-

( ol

do potiffimüm eculis laboran-iftum fecontulerat; cujus fcurra

g opi

'["f

sum cft; & enitendum , ut puaädcinde foit.

3

Acej-

j

p uj

I!j

-

1

mgsöfi

il

ä

298

Q. HORATII FLACCI

Meffius, Acciplo: caput & mover. O / tua eornü

I

Ni foret exfe&to frons, inquit, quid faceres, cüm

r

Sic mutilus minitaris? At illi feeda cicatrix

Tesdir

Setofam lzvi frontem turpaverat oris.

Yuta

Campanum in morbum, in faciem permulta jocatus,

NT

Vi

Paftorem faltaret utí Cyclopa, rogabat:

Nil illilarva, aut Tragicis opus eífe cothurriis.

C

Multa Cicerrus ad hzc: Donáffet jamne catenam

Tun tn

Ex voto Laribus, quarebat : fcriba quód effet ,

lrpita

Deterius nihilo dominz jus effe: rogabat

(ltntm

Denique, cur unquam fugiffet: cui fatis una

Nayg

Vil i

Accipie. Accipio provocatio-illi effe fimillimum , ob oris

Ut u

mem ; paratus fam reponere : deformitatem , & corporis pre*

quod ultimum geítu. potits jceritatem , de Polyphemo con-

Qttio:

Mu

quam verbis expreffit , caputifule Virgil. lib. 1 1- &neid.

movendo: quod minitantis eft.

Cozburnis, Erant calcei altio«

O tua, d'c. HzcdicitSarmen«res, quibus utebantur actores

Turi

tus; qui , cüm videret mini-|Tragici.

Polyphemi autem

As

tantem fibi Meffium, & caputhiftoria fept in Trageediis acts

Qu

moventem, 6! inquit, quid fa-lerat.

"tis ib

ceres , nifi haberes cornu in| Denáffet,do'c. QïæmbatäSar-

&t f

fronte exfe&um, & pracifüm,;mento , num donáffet Diis La-

diür

fiquidem ita mihi capite mini-|ribus catenam, quá olim vin&us

fi0, N.

taris , lic'tfis mutilus , & exifuiffet, cüm fervus in agro, pro

rmen

fe&o cornu?

more, opus faceret: quarebat,

Montentg

Cornu. Tta voeat tubereulam|num libertatem denique adep-

ä;qm

aliquod majus, & papulam tur-|tus effet. Sic illum effe fugitivum

dl

pem, in finiftra parte frontisfervum arguebat. Solebant, qui

T

Meffi extantem inflar cornu jartem aliquam , autvitz genus

Ws

quam ille fecandà & abftergen-|deponebant , cjus inftrumenta;

) gämu

damquoquo modo curaverat. |&infignia , euipiam Dco confe-

bBeue

Serofam. Capiliis foedà hirfu-|crare. Laribusautem , Diisdo-

d 'l!

tis horrentem.

imorum cuftodibus, decebat fer»

b

Campanum. Ejnfmodi papulis|yum fuas catenas confecrare.

tqïl

& turpi morbo Campani vulgó

Scriba,de'c. Exfi effet Sarmen-

Pm) (

laborabant, ob intemperantiam.ltus fcriba ;

tamen ipfius domi-

H

Paflarem , érc. Ro

abat Mef.jnam nihil ideircó de jure fuo

[//7

fium , ut faltaret pa

i

orem Cy-amififfe, quod in ipfum , ut in

clopem ; id eft , u Polyphe-fuum fervum, haberet,

HWI

om u. 120

*il

wim faltando imitaretur ; eum| Fugiffw.R domofuz d

Yntg

Fer- 4

)

"i

p

SATYRARUM LIB. T,

199

ii

Fattis libra foret, gracili ic, támque pufille,

, d

Proríus jucundé coinam produximus illam,

Tendimus hinc re&à Beneventum, ubi fedulus hofpes,

Pené atft, macros dum turdos veríat in igne.

i

Nam vaga perveterem dilapío flamma culinam

Vulcano , fummum properabat lambere tec&tam,

"I

Convivas avidos ceenam , fervoíque timentes ,

;nzm

Tum rapere, atque omnes reftinguere velle videres,

t

Incipit ex illo montes Appulia netos

Oftentare mihi, quos torrer Atabulus , & quos

Nunquam erepíemus , nifi nos vicina Trivici

Villa recepiffet, lachrymofo non (ine fumo;

,d D]

Udos cum foliis ramos urente camino,

gpors pre

Quatuot hinc tapimur, viginti & millia, rhedis,

phemo [

Man(uri oppidulo , quod veríu dicere non eft,

ünd

ygitido

p t

Farris. Panis. Fugiebant fervil — Noros, . Quia Horatius erat

li uU

duriàs à dominis habiti , qui-jApulus.

que contenti noa erant unà far-

Arabulus. Ventns Apulie in-

atl

'ris librá in dies fingulos 5 quodifeftus & damnofus : eft enim,

uex

jl

erat fervorum diarium ; idefljrefte Plinio, lib. 17.- frigidiffi-

u

Djf'sl('

diurnum demenfüm , & por-jmus. Sic appellatur à voce Grz-

lä Oh'mwn.u

tio. Negat igitur caufam fuiffejca, que damnum fignificat. Fri-

Sarmento fügiendi ; quàd faciltigus autem adurit, teíte Virgi-

ingni

: que

contentus effe poterat farris li-lio; quiares perindeexficcat &

um

brà , quippe homo tam exiguo|macerat, ae fieffent uftz.

difipi

& gracili corpore.

Erepfemus , d'c. Erepfiffe-

sous d

Produximus.Inlongüm duxi-lmus , füperáffemus , qnafi re-

mus,extraximus,ob iftam Meffiilpendo, ni(i fnbftitidemus TTri-

gv gt

G Sarmenti litem ridicalam.

UM

vici : quod oppidum eftin fini-

n2

qu

Beneveutum. Urbs ampla Ita-bus Campaniz.

pi

liz , in Samnitibus.

[

Lachymofo. Qnia fumus la-

i^

Sedulus.Officiofus & ftrenuus,!

chrymas exprimit.

f

Ar[it. Hofpitem arfiffe dicit,' Quatuor, éo*c. E Trivici villa,

TU

jdt!

g

pro; domum hofpitis,

celeriter vecti fumius rhedis,

um

Fer[at. Id eft, ad ignem affat.|confecimüfque quatuor & vi-

j

fj

i ]'1:5

H

Veterei. Vetuftate putridam'ginti miilia paffuum.

j

& ficcam.

Oppidulo. Vocsbatur Eque.

n

Ex illo, d?c, Ex urbe Bene-itutium,

jput j

vento, ex ejus agris, apparere; Noz eff. Non licet.. Equotü:

j

r

incipiunt montcs Apulie.

diam fy]«

: tium enim, propter me

abam ;

Ae00

IORATIT ! ELACCI

Non e

Signis.perfacilà e(t,. Venit viliffima rerum

PAU

Hic aqua; fed pan

i$ i

ongé pulcherrimus z ultró

Nec,

'

Callidus ut foleat humeris portare viator.

Tute

Nam Canusi lapidofus: aqua non diítior urna5

Brun

Qui locus à forti Diomede eft conditus olim.

Klentibus hinc Varius difcedit mocftus amicis.

fl

Jn

Inde Rubos feffi pervenimus , utpote longum

77

Carpentes iter , & factum corruptius imbri,

foittram

Poftera tempeftas melior : via pejor, ad ufque

Wj

Paii monia pifcofi.— Dehinc Gnatia, lymphis

lratis exítruéta, dedit risüisque, jocóíque;

Dum flamma fine , thura liquefcere limine facte

Perfuadere cupit. Credat Judeus Apella,

lui ]

f

Jabam longam in Hexametre,

! Rulos Rubi , urbs Canufio

Ctilig

Idiftans decem admodüm leucis.

verfu locum ha*ere non poteft.

& cali fa-

Piloten (w

Siguis ic, Facile eft iladoppij Zempeffas. Dies',

.

Ttnte

dum fignis, ideft, indiciis qui-

Icies.

Bari. Pro , Barii, Eft Barium,

bufdam dicere & indicare.Nem-j

hoc eft, venditururbs Apuliz, ad mare.

p ibi venit ,

jjum eft Gnazis. Civitas inter Barium

aqua; qua rerum ormi

10

alibi viliflima , id eft , minimo,& Brundufium , ubi ma

gna eff

!

aut nullo pretio parabilis.

aquz duleis penuria ; unde ira-

Callidus , d?*c...Adeó ut viato-tis lymp

lis extructa dicitur ;

hff, [

Olln

res, qui per Equotutium it

uafi lymphe ;

id eft , aqu&

illi loco infenfz , ab eo.

habent foleant inde panes au-j&ulees ;

L[ P'

[

ferre,. & imponere humeris.

procul fugiffent.

Dum flamina, &c. Ordo eft:

Srotos

Cauuf.Canufium eft oppidum

dum. cupit nobis . perfuadere

Apuliz.

N

Lapidofus.D'uras

,mal? co&us)ithura , iu facro limine , id eft,

in templi aditu pofita, liquefce-

W R

& ítomacho gravis eft pani

X

Canufit.

re füá fponte, & flammam con-

nullo igne ad-

'SUoto.

Aquairc Noneft major aquzjcipere line igne,

do

j

copia Canufii, quàm Equotutiim

oto,

ApcBa. Nomen cujufdam Ju-

1hto, Ite

vel, non falubrior.

lr

3 Id

dei, Rome tunc nog, 1nJu-

Quilocus. Canufium.

libris leguntue

LJ'/W

Diomede. 'Tydei filio , duceldzorum porró

Grecorum fortifümo.; quijjejufmodi prodigia , d

e facrifi-

'Irojà incensá , cóm delatusieiis & viéctimis ;

ignem fuá

»IM

uli

Ll

am jifponte concipientibus , qu&

1 vl

füiffet tempeftate 1n Ap

u 1

multas urbes ibi condidit,

caufafuit , cur hoc Judais per-

u

u-

Vi

UT

-

p —

USATYRARUM LIB. f.

3ol

Non ego: hámque Deos didici fecurum agere evam;

f,^a

]tr)

Nec , fi quid. miri faciat natura;

"E

os id

'Triftes ex alto Cocli demittere tecto.

4

Brundufium longz finis chartæ;ïtxc, vizdue.-

"

&

r

à

tos hominibus,. .

,

fuaderi poffe diceret Horatius,

non fibi.

"

| Brundufium. Urbs ampla Ca«

X

Securum. Sine cura rerum hu-jlabri

z

i

&, C maritima,in extrema

ynanarum,.

!!'mlia » quà fpectat Grzeam &

"

Tr ffes. Sollicitos , 'aut ira-'Orientem.

1l

SATYRA VI

(

Laudat Mecanatem . qui nobilitatem won , s verlaur, in

fplendore generis poueret , f[ed in virtute 3 cujns beneficio

éS ,

conciliatasm [ibi ejufdem Meconatis amicttiam

Q Ia

£

]

dia-

vitatem gloriatur.. Panca fubjicit de fua per optimnm pa-

i

j*

rentem in[litutwoues ac de fruttibus privata vita,qua

» Eu

ab bonorum C oepum ambitisne disjuntla frt.

f

n

n

Ó

] On quia, Meceenas, Lydorum quidquid Ettufcos

,l

p

N

Incoluit fines, nemo generofior. eft te;

H

Nec, quód avus tibi maternus fuit ,. atque paternus;

H

Oiim qui magnis legionibus imperitárint :

[

i

gquï

0

Ut plerique lolent, nafo fufpendis adunco

J

ld

lgnotos, ut me, libertino patre patum.

) Orj&d*

Jari

I

"

[

Noxz quia. O Meccenas! non

Legionibus. Exercitibus, Le-

ilv

ideó fufpendis nafo adunco,;|egio propri? erat pars exercitus,

tT

id eft, irrides. & 'contemnislRoiBani milites comple&ens ad

al

ignotos, hoc eft, ignobiles, quialfütnmum: 6060. interdum pau-

I

unü

yi

Lydofum quicumque Etrüriamiciores, Cohortes in ea decem ,

incoluerunt, memo te gener

li

manipuli triginta, -

0j

l,w

fior, id eft, nobilior cft.

Nafo fufnendis.. Qui aliquem

f

Lyderum. Lydi, Afie mino-[irrident, folent nafum . attolle-

nt

risnario , venerunt in [taliamjre , & illo qua& hominem

duee "Tyrrheno , Herculis velijaQare. Acutus & aduncus na-

ï

flio, vel nepote; ubi variasüs fertur effe fignum | dicacis

,J

iU

Urbes , au* incoluerunt ,. andindolis.

jnj

cendiderunt,

Libertino. Libertinus eft filins

J

;o

j

Der.

;i

. HORATII FLACCI

*

361

Cüm referre negas ; qnali fit quí(que parente

hf

Natus, dum ingenuus ? perfuades hoe tibi veré;

Nimq

Ante poteftatem Tulli, atque ignobile regnum;

Quàm

Appii

Multos fzpe viros nullis majoribus ortos,

Et vixiffe probos ; amplis & bonoribus auctos:

Ydm

4

Contra , Levinum, Valeri genus, unde Superbus

Sel i

Nrgi

Tarquinius regmo pulíus fuit , unius affis

Non unquam pretio pluris licuiffe, notante

Judice, quem nófti, populo; qui ftultus honores

Á La

'

fit; x

Szpé dat indignis, & famz fervit ineptus;

t

Qui ftupet in titulis, & imaginibus: quid oportet

M y

Ulim ) fu

liberti. Libertus eft. fervus do-igno pulfus fuit, non unquam

D

natus libertate,

Iplaris eftimatum faiffs , quàm

" m

ïunius aflis pretio, ideft; nihili

Cum veferre , de'c, Quia dicis,

ilei, (

nihil intereffe , parvi effe mo-

thabitam fuiffe , etiam populi

Ti &

menti.

jodicio ; qui licàt fame fer-

G

( Dumingenuus, Modó fit inge |viat, in ea re tamen fapiens

ldeü,ï

nuus, Eftautem ingenuus inter- juftus f

lMt,

buriyf

[

Pulfusfuit. A. L. Janio Bru-

dum, qui patre libero, nou fervo

|

Vumd

natuseft; in hocloco, isqui ho-

H

to, & Tarquinio Collatino; pal-

fb

fus quidem fuit Superbus: fe

neftis & probis moribus eft.

Vtllior

Pevíuader. Habes hoc perfua jcüm abrog

ata dignitas Collati-

Quior f

fum , idque veré , antequam nofuiffer, fuffectus eft ei. P. Va-

ei&quU.

Servius Tullias Romz regna lerius Publicola ; qui ne refti-

f»finjmgü

ret, multos homines ortos ma-jtueretür Tarquinius Superbus,

id eft , nulliusin primis laboravit.

OEM, W

joribus nullis

lEmHmd:

nominis & pretii , & fuilfe

Licuiffe. Proprié licere merx

qu)Püxï('i

& maximis ornatos Ma-Jaliqua dicitur, que

venditur in

probos,

auctione;

& pluris licitanti addi-

Vb

giftratibus.

Rlgts

Ignobile vegnum.

Servius T'al-jeitur : hic fonat , valuiffe.

Nozatite, Notare,hic eft,igno-

h

Bus, ignobili & obfcuro loco

ID;, ll'a'ï

natus , ancille filius, "Tarqui-[mi

niz notam & labem inurere,

h E

nii Prifci[gener, Rex Romano-

Fame fervit. Majorttm illu-

li j

rum fextus fuit.

flrium potiüs, quàm virtutis

Uitgs m

Contra , d?c, Ordo & fenfusirationem habet.

i veteris fami-

fl p

eft, contra verà; Levinum Va-

Qui fluper, Qu

üs titulos & imagines

It Betm

lerium , Valerii genus, id eftliz alicuj

filiur P. Valerii Pablicolz, un-jcereas, quas nobiles

in atrio col-

Monod

"t

de, hoceít; àquo

Valerio Publi-ilocatas habebanr, miratur.

cóla Tarquinius Superbus re-

Quid opertet,Gc. $i populus

Dr-:io, p

e

m

m

SAT&'RARUM LIB. f.

AZonadc

95

1

Nos facere, à vulgo long2 ldtéQue remotos ?

i verE-

Námque efto , populus Lzvino mallet honorem,

iT

Quàm Decio mandare novo; Censórque moveret

Appius , ingcnuo. li non effem patre natus;

lor:

Vel meritó ,

quoniam in propria non pelle quieífem ;

upcrbus

Sed fulgente

trahit conflri&tos gloria curru

Non minis ignotos generofis, Quó tibi, Tulli,

N

hn

de Lzvino tam fapienter judi.ffa&us , bello Latino circa am.

.

!

cavit ; nónne magis nos id fa-num U. C. 5 14, cum T. Manlio

Cere decet , ac folam nobilita poftumo mu

lta preclare geffit,

opomt

tem in virtute ponere? Efto

Cenforque. &i me v. g. Senato-

p,m'm., füpponamus

populum,;jribus aferi

ptum , Áppius Cen-

; u

pro fu& incenftantia & ftolidi Ífor loco

moveret , id eft , Se-

fq'

lj;ïf)q

tate, maluiffe deferre honorem,]natu expelleret ,

ob cam cau-

d)

id eft, Confulatum, Lavinojfam unam,

quod ingento pa-

nobili & improbo, quàm P,De-ltre natus :

)0n effem : quod qui-

t

2

cio Muri, qui homo novus erat,

dem meritó faeeret , ut me

Vr

id eft, nullis majorum honori-

plecteret nimirüi

n , quód mez

bus infignis, &c.

Subaudien-liconditionis obli

p

eum eft

tus ; in altio-

L

,an idcircó deterior fuif-

rem pradum afcendere temerà

Iu

fet P. Decius? An Lzvinus ho-

voluiffem. Etfi libertinus liberti

(

neftior &fan&dior? An ego ne-

filius :

ingenuus veró , &lius

|t3

quior forem, fi Senatu motusllibertini

. Erat quidem Hora-

eifem;quia non effem ingenuus?

n*r»üw

Minimé fan&, Ex eo eoncludit

tiüs ingenuus ; at ejus pater

non item.

u

QUi

Bu

its 9]

Po?ta, populi judicium effe con-

Appiur. P. Appius Claudius

t,cmnendung.: quod tamen , in-

Zenfor infigni feveritati fuit.:

j

J P

quit;pauci faciunt : omnes

v

Jitot

& nobiles, & ignobiles,

enim,|Erat autem Cenforum inunus,

famz &]-ivitatis mores emendare,&c.

jitin [ 40

glorieferviunt

; €os gloriaquafi

vl

jle

€aptivos , & fuo currui a

Pelle. Ducitur metaphora ab

tos, trahit,

ligalifino ZEfopico ; qui cüm leo-

Nlhu

du

Quid illitam

enexinis pe

llem. induiffet , dete&us

hae ambitione

i

& gloriz cupidi.|& irri

fus eft.

M

j

tate affequuntur ? Nihil preter!

euras majores , invidiam, &c.

Trabiz, Quafi captivos, ad

quam ,

cürrum triumphalem alligatos.

quod probat exemplo Tullii.!

Hic germanus eftloci , à nemi-

'füir.

Quo tili , ó*c- Quid tibi pro-

j

tl 1b

dl

d i

ne (quod fciam

) ben? explicati » Tulli Vetus interpres'ait'Tu]-

at

fentus.

o

dium quendam à Czfare, quàd

(

100

Decio, P. Decius Mus,

ConfülPompejo faveret Senatu mo.

, $

[j

?

um

HORATII FLACCI

g

8

D

5

:

um ;

fieríque Tribunum?

Dricere

Sumere depofitum clav

Invidia

a

à

ccrevit - privato quz minor effer,

lt Noy

Nam ut auifque infanus nigris medium impediit crus '

Mimqu

Pellibus, & latum demifit pe&ore clavum;

iMf

.

P.

Conar

Aud,ä; continuó

Quis. homo hic eft , quo :Patra

natus ?

Corni.

Ut fi qui zgrotet, quo morbo Barrus, baberi

^

Nuc 4

Et cupiat f

ormofus ; eat quácumque , puellis

(utt tà

Injiciat curam quarendi fingula, quali

N qui

Sit facie , fura quali , pede , dente , capillo :

QUil m

Sic qui promittit, cives , Urbem fibi curz ,

Dl

Imperium, fore, & Italiam, & delubra Deorum:

H T

Quo patre (it natus; pum ignota matre inhonettus ,

Qmnes mortales curare & quærcre Cügit.

Ui

*EFbanmr :

Tune Syri; Dam-« , aut Dionyfii flius, audes

W

iTo

.

l,

fum cii

occifo veró Cafare,| udir. Percontantes quosli-

[ lempeüï

i priftinz reftitutum j bet ? populo.

dignitat

"n

: AtNg

& Vr

ib

unum militum fa&um| |Urféqui , d.

Quemadmo-

effe.

dum , fi quis egrotet €

cdem

ol

MU

Sumere. Recipere dignitatemmorbo ;

quo Barrus -2grotat»

, ut formofus & ele-

Witm t

Senatoriam depofitam , tibi abjeo nemp?

feft i

Cafare olim abrogatam.

.Igans haberi velit.

Far, d'c. Ordo eft : quemad-

gm'a ni,;, lt

Clavum. Latus clavus quis

Wt liber[

fit

?

vide i1n Satyra fupemodum fi q

uis, at Barms,vel.it

, Afl

xiori.

pulcher exiftimari ; injiciat » 1

"Tribunum. Al

ii erant tribuni|efl,injicere & afferre folet euram

n !] an'us

erendi, &c. quöcüm-

plebis , qui magiftratus Urba-ipuellis qu

ócámque fe conferat.

fallug] Veï

nus crat, rationibus populi Con jque eat, qu

cruris eftj

lmlü N &m

