Álegum primum inter Grzcos

quz Jupiter celebrat,

Poétam lyricum | fuiffe; fe pri-

Tefludo, Lyra primam enim

ium inter Latinos.

lyrag 8 fquanma , G dorfo teftu-

Qui ferox, de'c. Qui qnamvis

dini

?

& chordis aliquot , eom-

eamit

T

i

effet bello affuetus, quod homi-

p

M

e

fcrtur Mereurius: eftau-

nes feroces, & à Mufisalienos

tem cava hzcfquana, & fonora.

Cum

.

ïl

—

60

Q. HORATII FLACCI,

Dulcejsenimen , mihi cámque falve

e

Ple

Rité vocanti,

4

|

Cumáue , drc, Semper ; ubi-; — Mili falve, Td e[t, te véneror,

Quo brm

Quo $y

cumque.. Salve mihi, adesmihi anno te, atque a&fllector, Ef

quocumque loco , & tempore formula pené precantis.

Sca'l

(

te appellavero.

Mt,

"ETE

m

fort

Suam z'mpi/emtc;nþzv;;r::j?i;z—a:ml deteflatur,

$

Arcus Dsorum cultor, & infrequens ,

fitotqnà

Infanientis dum fapientiz

f mbl

Coníukus erro , nunc retrorfüm

Tuhà veter

Vela dare , acQue iterate curfus

qum àDe

ln q

Gogor rei&os. blámque Diefpiter ,

tbiy,

Igni corufco nubila dividcns*

CVl us

alenng

Parcus; de'c,Ego, quianteafue-

Diefpiter. Japiter, diei pater,

Yona,

Tgui, Fulmine.

D]

ram parcus, feu negligens & pa-

rum affiduus in colendisSuperis,

Nubila divideus , de'c, Jupiter,

Tüm,

düm errores Epicureorum Phi-

qui plerumque dividit nubila ,

Drua

lofophorum infanientium fe-

cüm tonat, id eft ; qui folet tona-

$, &

uerer, nunc &c? &üm Epicurei

re coclo nubilo , idem ille per

ferenum .coelum equos tonantes

ls.

negarent àDiishumana curari;

Teni;

eos negligentiüs colebant.

aliquando egit: ex quo intellexi

Deum aliquem reverà effe , &

Türüs o

Sapisuzie. Philofophis.

Quodiim

Confulzus. Peritus , & quafi inihi malum, ni refipifterem ,

'oteti

doctor ac magiffer, Vulgó, cej^|impendere.Tonat interdum cce-

ROs d

ulrus, eft vir peritusjuris, quem|lo nubilo, interdum fereno ;

A

utrumque ex eadein eaufa, nein-

jmperitiores , confilii petendi

Tij

causá conveniumt.

pàob exhalationum , & vapo-

ts

Retrersüm, &*c.. Mutare fen-|rum collifionem: qui vapores ,

tentiam ; aliam viam inire, & exhalationes;fi denfiores fant,

Déos colere. Ducta. eft. meta-|in nubes coguntur; fi fubtilio.

res & altiores, non impediunt,

:Whora àre nautica.

Cur[us. Iter, navigationem.|quominüs codlum. ferenum pu-

Relitlos, Referre me ad prifti- | rámque videatur. Porró autem

xam pietaten , quam profitebar,

quia rarius fiunt tonitrua coelo

ferene, Georum caufa eft oce

€àm Stoicos fequeger.

eul-

* (

ODARUM .LIB. f.

[41

/Pletümquc.pcr purum tonantes

Egit equos, volucrémque currum ;

Quo bruta tellus, & vaga flamina,

,teyänmr,

dur ld

Quo Styx. & invifi horrida Tenari

um

Sedes , Atlanteiíque finis

Concutitur. * Valet ima fummis

Mutare , & infigaem attenuat. Deus ,

Ob(cura promens ; hinc apicem rapax

Fortuna cum ftiidore acuto

/

Suftulit ; hic pofuiffe gaudet.

eultior, quàm illorum;quz fiunt, putabant pauló poft Mauritani-

€alo nubilo,ea tonitrua, & ful-|am, ubi eft mons Atlas,

mina veteres accipiebant tan-

Valer,Poteft, Eft omninóDehs

quam à Deo przcipnéimmiffa ,'aliquis, qui humana guobernat,

& mali aliquid portendere pu-j — Ima. Res & homines. infimos

tabant. Sic Virgilius, de bello ponere in fumntorutg loco.

civili agens : Noz aliàs eclo ce-

Aienuat. Abjicit :

tenuem

ciderunz plura feremo fulgura. &X contemptum facit.

d ptth

Homer, Odyff.lib. 19. &c.

Obfcura , dvc. Homines ob-

Peér Purum, Per coelum fere- feuros,& ignotos inluce hono-

[

num,

rum cellocat, $tenebris educit,

Hl

Bruta, Gravis , ftupida, fen-

Hinc , i'c. Ex hoc fegno , ex

nlcr

Oxi

süs, & motüs expers.

hae domo, fortuma tollit api-

lle

|ille

Szyx. Inferorum palus,

cem, id eft; opes & honores;

jU

Tenari[edes. Inferi, Eft T. que funtquafi faftigia bumana-

yInte

narus promontorium,&antrum rum rerutm eáque hic ponit /'id

d d

quoddam inLaconia, ex quo eft, in hoc regnum, in aliam

jfrem

Poétz fingebant defcendi ad In- domum transfert,

d

feros, ltaque pro ipfis Inferis

Fortuna. Videttur híc illam

fumitur.

Horatius cum Deo eonfundere.

M'fm;

fyr

Fiuis. Non totam Africam nó-

Stridere.Tumwltu , murmure

i

x p

rantveteres, fed Orbgm finiri

-

ingenti,

|

'rgpgfff J

r

ahiilo

OR MS

dianto

yn p

gt

" cæh

güOük

gl

QDE

62.

Q. RHORATII FLACCT

N

ODE XX!X

Injiriof

Stantem

Preces ad Fortunam; : pro Cefare ad bellam in

M

Angliam profeifcente,

(

Diva ! gratum qux regis Aatium,

: Tc [&'mp(

Praíens velimo tollere. de gradu

C

Mortale corpus ; vel fuperbos

64

U

Vertere funeribus ttiumphos:

u

Te pauper ambit follicità prece

Tehg; |

Rutis colonus ; te dominam equorís,

Velam pu

Quicámque Bithyna laceffit

Ü

Garpathium pelagus carina;

fin*purei

Te Dacus afper , te profugi Scythz ;

.ïl'a!ïizi.

Ol

U:béfque, gentésque , & Latium ferox,

.x [

l

Rcegümque matres barbarorum , &

'x;mas fiy

TloTemte

Antium. Urbs eft Latii ma-

Colonus. Agricola.

AT

'TIe deminam. Refer ad , ambit;

OR

ritima, ubitemplum erat For-

tungceleberrimum. Dicirar au-

velad,smeruunt, quodfequitur.

n

&tim )

tem Fortuna illud regere, hoc

Quicámque , de*c. Omnes nau-

.

tz, Bithynanavi

5 , eftnavis , vel

d Qüe p

eft , illi przeffe , ibi coli przci-

Ny;

u?.

Bithyni mercatoris vel facta in

Qu

Pm(äam,n"&"c.?menä,quæ hane|Bithynia, regione Afiz mino-

vim hàbes, i tollas, &c, que ita| ris,

Sepitus

Carpathium , dc, Eft maris

&?sai ET

es przfens in omnibus locis,

& negoriis, ut poffis tollere , ee. Medirerranei parsad /£gyptum

«f

ita dicitur ab infula

W:& [

Deos prafentes Latini vocant ,j vergens :

quivocanti ítstim adínnt, qui|Carpatho ; inter Rhodum &

1ii11[jbm

Cretam fita,

/

Nf

auxiliuim , opéimque afferunt.

Inode gvadu, Hominem ex

Dacus.

Gens bellicofa, ubi

Teforg

infmo ftatu a:tolleze. ad. füm- !nune Moldavia, 3ervia, & Bul-

Tsqui

musm.

garia.

um

Morsale corpusMiortalem ho-

Scyrbe. Populi Septentriona-

üerj k

minein

r

pars pro toto.

iles. quorum plauftra vagas rité

Bl

Vertere,dyc.NMutare in fünera. trahunt domos , ntait lib.3. Od.

Tj

YT

imbir. Ainbire

pi

ecibus, eft,/13. infua patria velut exules, &

bus t

rogare blandiendo,fuppiicando, | prefugi.

?ïüjüde

&c., nt folebant candidati , qui]

Matres. Qu liberis timere

Mifie

honores ambiebant.

folent.

K

ïïï;en

m:l:'*lvg

Pur-

ODARUM LIB.IT.

63

Purpirei metuunt Tyranni ;

Injüriofo ne pede proruas

n

Stantem. columnam , neu populus frequens

Ad arma ceffantes , ad arma

Concitet , Imperiümque franga

Te femper anteit (zva neceffitas ,

W

od

Clavos trabales, & cuneos manu

,. Geftans ahena 5 nec feverus

Uncus abeft , liquidáüm

que plumbum.

Te fpes,

& albo rara Fides colit

Velata panno , nec comitem abnegat,

Utcámque ntutatá potentes

- Pürpurei. Veftiti purpurá.

Abena. Forti , dura inftar eris,

Tyrauni.Interdum ea vox Re-

Severus. 'Tenax, premens.

ges fignificat.

Uuenis, dc. Uncus, plumbum

1 Neproruas,i»c. Metuunt, ne e-

ferviunr rebis inter fe jungen-

vertas füumImperium & Remp,

dis; & committendis. Pertinent

florentem, ac inftar columnze

h

hic,ad exprimendam neceffitatis

l

firmz (tantem. Cave pures effe

vim ac potentiam , vel 1

üs ad

rad, j

hane Horatii precationem * ea

lat

"guificandam firmirate

5 ac fta-

enim Odz extremz refervatür

bilitgtem ;quippeque imoveri,

n

éftque pre Czfare tota,

""

labcta&ari,acreägi nequit. Vi-

n

Neu populus, dr'c. Neu fiat ali-

deturhis verüibus Horatius de-

«di

ii

min&-

qua feditio, in qua populus con-

Ícribere tabulam

Vortunz pl«

pregatus cives otiofos, & quie-

€am, quz viferetur Àntii.

tos ad armaj fumenda impellat ,

- FEe fpes, do*c. Spes additur For-

u

Reges ceflantes cogat arma ca.

tunz,quia homincs in. advería

i

pere; & excutiat jugum Imperii,

fortuna folà fpe fuftententur:

u

fe in libertatem afferat.

o

"j

fides , quia veriac fideles amici ,

Neceffiras. izc precedere fem-

ne fortuná quidem reflante, de-

perFortunam dicitur ab Hora-

4 0

ferunt amicos,

n

tio, quia neceffarium credebant

Zlbo , d?v. Candidis induta

1

&

Dw

Fortunz morem gerere, neque

veftibus: fides enim pura & fim-

fieri poffe , ut aliquis ejus im-

plex debet effe.

yrto

ij IT

perium eXcuteret.

Trabales. Clavitrabales füunt,

Xara, Quia peucorum efi

0

Colit. Amat , ac fequi gau«

quibus trabes compinguntàr,ac

Comitem abuegas. "Ye cc

xu!eS, D

proinde majores , & craffiores.

temnon afpcrnätur, unàire

Cuneos. Cuneus eft ferrüm in

recufat,

s (mdt

acumen latüm definens, quo im-

Urcfanque. Quandocümqu

miffo lipuum finditür.

Mutasa, Foytuesa Felix ; 210

*

&c

pv

ä

64

Q. HORATII FLACCI

£t

Vefte domos inimica linquis ,

At vulgus infidum, & meretrix retrà

Metu D

Perjura cedir ;; diffagiunt cadis

Poperd

Cum fazce ficcatis amici z

If

Fe

240-

J

1

ügum pariter dolofi,

Serves itur

*

$

Caefarem in. ultimos

Otrbis Britannos, & juvennm recens.

Examen Eois timendum

]

juen

1

M noftto

Pertbus, Oceanóque rubro,

truit

Eheüu! cicatricum , & fceleris pudet ,

li

. D7g)

Frattámque, ' Quid nos;. dum/rcfugimus

l IU

adverfa, nigris veflibus indui- itibus copiis colle&um, ab api-

tur,

'bus ducta metaphora,

Linquis. Per Fortunam abeun-

Eoir. Orientalibus Parthos;

tem , &avolantem fignificantur & Medos intelligit , qui exerei-

Pl!fw

advería; per manentem,'ecunda, tum hunc ducendum in. 8rien-

Porenzex.Florentes,opulentas, tem eontra fe. arbitrabatur , ob

Arvulgus, dec. Fideles amici Craffum à feante annos aliquot

domus

a

*

Fortuna relictas, & interfe&um. Nonivit Auguftus

ET

-amicos infelices, non defernnt:lin Angliam ; quia legatos Angli

fed populus, quifolam utilita-/mistre ad illum. de pace. Vide

Culloi

tem fuam fpectat, &c.. difeedit, 2, Indicem , in libri limine,

Rubro. Evythrzo;Arabico.Me-

Qui,

Cadis ficcatis. Ubi vident ex-

IT

hauftos ad imam ufque fecemjditabatur enim Auguítus bel-

N

l

i

eados, nihil fupercffe quod ra-]Iuim in Arabes , quod iis. anno

piant, & liguriant.

poft tertio intulit.

N

n(

Eben,dv'c. Exeo quod Czfar

3ugum, Adverfam fortunam

ld

)PI'CITICH?C m.

ducat exercitum in barbaros , &

Doloft ferre, Dolofi in ferendo|disjunctos populos, oceafionem

Fj

jugo, &focietate Bonarum re- famit belli civilis deflendi, & ex«

li^

terni belli Jaudandi.

rum,& malarum; quia fbcii,

h".lï ïm'ï

& participes bonarum volunt

Sceleris. Belli eivilis &eleratis

TEö-u'gf

quod ante ankos 3. ortum fub

N

e(fe, non malarum.

Dr, ]

Serves.Serva igitur , Ó Fortu-

julio Czfare , vix dum bené fo-

Je

na! Cafarem:

pitum erat,

4di

Ulrimos , ?*c. Angliam, & vi-

brairiaque, In eivili bello

à fratribus occiforum.

cinasquafdam Anmglue infulas,

NI

effe Orbis finem à Septentrione

.Qyz'ci 1105 , d?'c. Quid fceleris

lia

Y

veteres putaverunt,

non fufcepimus, nos «tate hás

xhr

I

Exameu. Exercitum erecen-

nati?

duá,«& ge:opö ferreà

il ls

f"e

.INQ('QG

p —

J

ODARUM LIB. I.

4Etas ; Quid inta&um nefafti

Liquimus ; Unde manus juventus

Metu Deorum continuit ; Quibas

Pepercit aris ; O. utinam nova

Incude diffiagas retafum . in

Maffagetas, Arabásque ferrum? »

Nefaffi. Nefarii.

vel , deftruas , ut novos enfes,

Juveurus. Milites; à quo fce-] & fanáiores facias

lere noftros exercitus religio de- | Matlagetas uramur.

, quibu; in

terruit

Rezufum. Heberatos enfes in

Mery Deorüum. Pietate , ac re- | bello civili , & attritos.

ligione adversiis Deos.

Muaffageras. Sunt Scythiz po-

Diffiugas. Recudas, reformes;i pgli ; Arabesveró Afiz,

m df

na,

QO. DE:' XXx.

i5 ['«rr!!F:,

Qui

u

en

n

N

Plotio Numida felicem ex Hifpania reditum

n

gratuletnur,

ii

(s

LA

AT thure, & fidibus juv;t

k

Placare, & vitulit fanguine debito,

Cuftodes Numídz Deos ;

H

1 I:mv]i

[

Qui nunc Hefperia fofpes ab ultima

Art

Caris multa fodalibus,

Nulli plura tamen dividit ofcula,

od

Quàm dulci Lamiz , memor

7

yqu

Ad&z non alio rege puertiz,

Dar

, 000

Fidibus. Carminibuslyricis. ab Hefpero (tella, quz occidente

n

Placare. Diis fatisfacere , qui-.Sole üpparet.

hg:s facrificium vovi, fi amieus|

Sofpes. Reverfus incolumis.

rediret.

lhs Rex

l

Mulra, érc. Quamvis amicos

Deb:ze. Votivo.

"n

de ejus reditu Iztos amplectatur

WUL

Hefperia ulzima Hifpania; que

omnesífuaviflimé , ac deofcule-

appellarur ultima Hefperia , id

tur,nullim ex iistamen fuaviüs

[

,

eft , in ultimo Crbe pofita , ad;

quam Iamiam? q

nippe meminit

Occidentem ver

, ut diltingua-

Y

2u

If

fe eodem rege

P

as egi(ïe,

tur ab ]'mlia,quæ: vocatur,etiam'füb quo eam eeir Lamia.

Re

105

Hefperia ; fic autem vocatur, vel:

é

ge. M odea*ator»e , magiítro,

"

ab Hefpero Adantis filio , — vel zgube

x'natcnfea

E

D)

- Mauza:

66

Q. HORATII FLACCI

Mutatzque fimul togz .

Ortat

T

Crefsá necareat. pulchradies notá:

dutehac s

Neu promptz modus amphotz ;

Ccls avl

Neu motfem in Salium fit rcquic/s pedum ;

Neu multi Damalis meti

1

Mj

u

yu

.Baffüm Thiticia vincat amyüïcxf: !

:

Neu defint. epulis rofas,

Ünomint

Neu vivax aplum, neu breve lillum,

*

Yodo o

iptrit

Muzata. 'Togam pratextatn, :

Salizom in tmorem.Ut folent fal-

B

ideff, purpureo cinctam limbo,

tareSalii, Martis Sacerdotes; qui

exuebantanno ztatis 17. quo fu-

certis diebus faltationem quan-

Vr fi

dam exercebant in honorem

gebant virilem togam , ac mo-

N

deratores pueritie dimittebant.

Martis, ter pede terram percu-

f

b2

CrefJa. Cretenfi , hoc eft , alba.

tientes agilitate fummá,

Cres , vir Cretenfis. Creffa Cre-

Multi meri. Ebriofa mulier.

D

Ti

LU

tenfis femina; ut Phoenix; Phoe-

Baffum. Potorem egregium.

ht

niffa. Effoditur autem in Creta

flide. Amyftis poculum

At q

anfula terra candida.

eft capax; ita &i&umGracà voce;

quod fine interfpiritione hau-

Nota. Lapillo albo. "T'hraces

4j

Dl

motabantfelices dies albis calcu-

riendum erat. Sententia eft : cà-

CDE*-.F.I

ho

Jubet

ve

Bol

ffüs, neipfum vincat Da-

[is , infauftos , nigris.

x

r

igitur hanc diem Horatius albo

maiis potans amyftidem totam,

'Threiciam vocat , velqu

Q-

T

lapillo , ut fortunatam, notari.

hra-

Qu

d

H

Neu, &c. Id eft , bibatur fine

verà erat Threiffa,vel qui

Tl

ces ebri

ferebantur;

[e

l

ld

modo , faltem fine requie, larg?,

'uhiir!o-

51

ld

I

utrümque & affatim fiat.

di calices uno hauftu

ant.

Vi

l

Prompa. Qua cità & fine mo-

Apiwm. Herba diü viren' X

Aïqu

ralpetenti detur : vel,deprompte

vivens.

^

n

Breve. Citó marcefcens.

& eductz é cella vinaria.

ODE XXXL

W

(

7Mars Cleopatra, ab Auguffo vitla navali bello.

Bitm g

TOnte,

Unc eft bibendum, nunc pede libero

N

Pulfanda tellus ? nunc Sallaribus

ün

firuant Sjalii

DM,&

Pede; dc*c. Saltandum eft libe-

péapponant ,. & in

tia.

Sacerdotes ;

quibus dictum

1

r$, ac temeré.

Saliaribus dapibur. Quas nem-

eft Ode fuperiori

vel, exqui-

l

fitis

e

W

]

L

i

ODARUM LIB, T.

6

Ornare pulvinar Doorum

Tempus erat dapibus, fodales.

À

Antehac nefas daepramare Cacubum

Cellis avlds , dum Capitelio

Reg!na dementes zuinas,

dunas & Imperio parabat,-

Contaminato cum grsfa turpium

Morbo viroram, quidliber impotens

Sperare, fertunaque dulci

N

'Ebrla.

-Sed mlnuit furorem

10

g

Vix una fofpes navis ab ignibus:

Yi

in lo

J

(

r i.

fitis dapibus, qualibus ifti Salii

Capizolis.'Templum eratJovis,

i?l

folebant vefci , qui magnifice

in clivo 'Tarpejo, ita diciam ab

3l35

ür.

ni

s

& opiparéep

tuap

ant

Uf.

homi

ii

scapiteibiinvento , dum

hi m'J

"

Pulvinar. Eft faeculus plamá

fundamenta effoderentur.

&t

vel tomento fartus , qui capiti-

Türpiuem virerast. Eunucho-

PO»

bus, aut cubitis accumbentium

rum ,qui folent fcdis morbis

r2 VC(?.:

in le&ulis fnbji

Datur.

Poft

laborare, & contaminati , olen-

victoriam infignem aliquam fo-

téíque effe.

aC

lebant Romani , Diis fuis qnafi

Impotens fperare.Adeó demens

nv )

epulum przbere. Iráque menfas

& vecors , utauderet omnia fpe-

g totd

p«

1n templis ftruebant , ac dapibus

rare, etiam illa quz fieri nullà

cumulabant; circa menfes fter-

ratione poterans, v.g. Romano-

nebantlectulos cum pulvinari-

rum Imperi:

L

1

H

m delere. Impotens

k

bus, iifque Deorüm ; quafi con-

proprié eft ille, qui effrznatis

vivarum, ftatuas imponebant.

animi moribus imperare non

L

i

Tempts eraz. "Tempus eft; im-

poteft, qui frzna laxat irz , libi-

perfe&um

dini, &c. Émpotens autem Ípera-

Ipore.

pre prafenti ; Græfso

re, Grecalocutioeft : in eo im-

Antelac. Antequám vi&a, im-

potens , quod fperaret, &c. quz

mó extincta fuiffet Cleopatra,

Íe continerenon pote

Y

E

a

quin

Cacubum. Vinum generofum, fperaret quidlibet. :

'UUI

hatum in Cecube,

Campani'z;

Adiuuit, drc.Ejus potentiam&

inonte.

audaeiam frepit accepta clades

AX

Avitir.In quibus illud avi ma.l

ab Áug

[9]

; qui

AA

inam ex-

joré(que noftri condiderant.

"

ejus1

vibus ab incendio fofpi-

&

33

mfv

DnnjéecIntereà dum Reginaitom reliquit, & ejus anim

gt 9

Cleopatra dementi, & irrito co- riofum , & vino ebrium Mareo-

Dàtt pararet evertere Capito-[tico ; quod in conviviis cum An-

letr

COT

atis fep? hauferat,

n

lium, & Imperium Rom. ex-tonio ce

j

tinguere,

veris timoribus implevit , non

i

Ea

alfis,

*

L

p—

68

Q. HORATII FLACCI

Mentémque lymphatam Mareotico

hi

Redegit in veros timores

Caíar , ab lüalia volantem

Rss

Remis adurgens , accipiter velut

| us Aupd

Molles columbas , aut leporem citus

| tOmä n

Venator in campis nivalis

JEmoniz 5 daret ut catenis

p

Fatale monftrum,

Que generofiüs

1

Perire quzrens , nec muliebriter

at

T

Expavit enfem , neclatentes

4l

Claffe citá reparavit oras,

Aufa & jacentem vifere Regiam

1h

Vultu fereno fortls j & afperas

Vdam ,

Tractare ferpentes ; ut atrum

Corpore combiberet venenum,

Deliberatà morte ferogior

*

Á

Szvis Liburnis ícilicet invidens

»

falfis;ut ejus fpes erant falfz. Por-|id eft ,

fato quodam , & irá Su-

Eï((

rb Cleopatre naves , alie ftatim| perüm exortum. Exitiale,

po& Actacam victoriam funt

Generofris. Quàm in Laten;s,

Dif

à Cafarianis incenfe , aliz ab|& intriumpho.

Ml'rc :

Árabibus, qui in Erythrao finu

Nec expa.zzt enfem. Voluit fibi

!

erant. Vide 2 lndlcem Odarum|[ferro vitani adimere, neque du-

'

u

1

ad annum 722 ab U. G. 723.

Ibitavit enfes nudos fuorum. cu-

lmp

lii

Wil

Lympbatam. Furiofam. Quos

ftodum petere, qui mortem illi

canis rabiofus momordit,ii lym-

tamen Ile('ü' unt.

UE

Nec , *«*c. Noh ivit Cleopatra

phas fügiunt ; & horrent : hinc

lymphatus pro furiofo pomtux

chiïe cità, & properante in oras

AMareotico. M'areotis eft palus,

palatentes Gulrimos chm

& regio /Egypti, ubi optimum

fui fines 5 uteos rep

:

et ac mu-

P*'M

vinüm naícebatur.

niret , ab bellum inftaurandum,

s

Volanteim. Fa

ientem ab Gra-

Laientey oras.& gypti i receffus,

, u]

j

once

abeft ab|GScurbes intimas.

Whyjy

cia , que non

Ttalia.

7mmtem. Pr oihgatam,&mæ-

UT

Aduvgens

[

elerrime perfe- jrentem.

quens.

Deliberata. Quam fi fibi inferre

JEmonis. "Theffaliz , itadi&a flatuerat : ideó ferox , quia imors

eft ab Rege quodam fuo /Emone. certa.

Liburüis. Navibus anguftiori-

A«Ialzjb utti. Cleopatram furen-|

rem inftar belluz. l'atale vocat; |bus, in Liburnia , Illyrici regio-

iffo

né

?

J

obARUM LTR. T.

f9

Privata deduci fuperbo

.Non humilis mulier triumpho,

ne fa&is ; quales erant illz , qui-

ipfa que nen obfcura, & in-

bus Áuguffus in. przlio -navali

fimo loco:nata , fed nobilis,

contra Antonium ufus erat. Vide

&'Regina erat. Explicat etiam

Od, r.libri Epodon.

Lambinus , son bumilis , non

Invidem,&C.Indignata, &no-

parvo aniino , & frado. .Eft au-

Jens , ob fuperbiam, hunchono:

tem ordo : fcilicetinvidens, hanc

rem navibus Liburnis , à quibus

Cafari gloriam ; ut ipfa, tdnti

victa erat , & que ideó fevz ap-

nominis, tantz digniectis mu-

pellantur ,

!

tribuere, ut þl iis Ko-

lier, capta , & Regno fpoliata,

mam duceretur.

inftar fceminz privatz ,. in Li-

Deduci, &*c. Duci ex Egypto

burnis nawbus , tanquam ix,'.f

inltaliam , ut privata mulier,

triumpho deduceretur.

ODE . XXXII.

4dpparatum convivii frugalem , €9. minim

fumpinn[:am,

fibt. placere

m,&frääi

Etficos odi, puer , apparatus

2

H

n

j n

Difplicent nexz philyra ceronz :

Mitte fectati , rofa quo locorum

! Vohüf'iäbï

L

Sera moretur.

j ;15-.]08 [

Simplici myrto. nihil allabores

frm

moitan. Jl

Sedulus curo: néque te miniftrum

Dédecet myrtus , néque me fub. ar&ta

t

Vite bibentem,

i C0

B

T

J

"o

J

Perficos. Magnifïcos : quales ftigare , ubi nafcant

ur rofze t/a'rj

À Perfis adhibebantur ; v. g-odo- diores.

xes , unguenta ,'&c. Perfein

Simpliei , d'c. Ordo eft : guro

conviviis erant in primis fum- fedulus, utnihillaboresaddere

It

ptuofi,& multarum. deliciarum. pro convivii apparatu ad fim-

Puer. Servule.

plicem myrtum : nihilnifi co-

Pbilyra. Eftcortex interior ac ronas &myrto volo. Myrtus ad-

l iiee

tenuifimus , ex arbore tilia de- hibebatur in conviviis 5 boni

xj mors

cerptus , qui ducus in tenias, odoris caus,

quiafumos vini

nectendis fioribus fervit.

difcutere credebatur.

ftor

Mirre. Omitte , nohl inve-

Ar&a. Denfa , umbrofa.

'euto- |.

E 3

Q. HO.

*míe

79

g Co)?f

Nondiut

Jeculof

Q. HORATII FLACCI

Ti

$

5

DARUM

Dulün (

Deft tl

*5

Mo

L1B EX $ EC U.N D U-5

(

ODE-'-I

lt m

BY

| €, Afnium : Pollionem men;t , ttt omi[sà , quama fcribebat,

i |

de bello civili tragedia, vel bifforia , in Rempub. potius

D

ordisandam incutibat.. Bellum civile deplorat.

]ainc

Otum ex Metello Cotníale clvicum,

T

NT

A Bellique caufas, & vitla, & modos,

tütefofe

Ludámqse Fertune, gravééque

Aperiou

i (l

Principum amicidas, & atma

9*3;'[.&& T

Morum, d?«. Ordo eft : 6 Pol-

ja&are Kortuna videbatur.

YX o

ddust

3l

ho ! infigne meftis prafidium

Principn. Cafaris, Pompeii,

reis, Gc. tra&kas , five , fcribis

& Craffi, qui focietatem junxe-

(Cor

ThOfUm Cjvilem-, belli civilis

rant, Reipublicz füneftam. Flo«

[

N

Ilf

vários ac turbidos eventus , ex

rum 1Iege, lib. 4. c. 2. 3- & feq.

Metello Confule, id eft, ab eo

Krma , d9c. Armauncta, id

la,

tempore, quo Q. Czcilius Me-

eft; delibuta & adhuc ftillantia

Säd&?eg—Pe

m

M

M

"

3

tellus Celer fuit Conful. qui eft

civium cruore , qui nondum ex-

L^

. ^

annus ab U. C. 694. quo Czfar,

piatus eft. Propriénon expiatur

d

Craffu

S

ée»

li

8, CX K

ompejus;inter fe de

cruor, fed arma expiantur, cruo-

il

[

invadenda Republica faedus in-

re per fcelus infecta, velmiles

ierunt.

geftans hec arma. Expiare ; au-

Wt

ty

Caufas, d vit;a. Simulatem

tem eft , remaliquam , aut.per-

ortam Cefarem jnter & Pom-

fonam, ex i

nn»5i

Dpi

4, & contami-

W t

Tb

pejum , multozun

mbitionem,

nata, piam &fc

;lere folutam

ij

X

P

^

4 re

T

odia ,. libidines , ni

am ,utait

efficere , ali

qua

ligiosä. care-

bellé Florus ,. felicitatem , &c.

mionid. Ejufmodi ceremoniam

I)

l

Vide Suet.c. 2

9. & 30. in j'uliro

ufurp

nt Romani certis tem-

!

tl

Cafare.

3 m

poribus, & armiluIrium voca-

Qu

dModor.Seditiones, pugnas,de-

ban

t ; 'ei

ea

hibuit Augu-

£

liberationes parcium.

[*

n

o civili bello ,. cüm

|

i

Ludumfeoriune.Vexios cafi

25

'j

fole

i ritu condidit ;

M

quibus Romanam rem,ut pi

d1n»

pop

;lï;äi;

1 (iu e

piavit.

fs

Vl

;5

EL

ODARUM LIB. II.

7I

Nondüm expiatis un&a cruoribus,

Periculofe plenum opus aleze

Tra&as , & incedis per i

?:ïcs

Suppofitos cineri dolo

J

Paulüm fevere Mufa trago:die

Defit theatris : mox, ubi publilcas

U s

Res ordinaris , grande munus

Cecropie repetes cothurno,

Infigne moftis prafidium rels,

Et confulenti, Pollo, Curiz;

"d

Cui laurus zternos honores

W. pmiz

Dalmatico peperit triumpho,

1777

Jam nunc minasi murmure cornuum

Plenun opus, de'c. Qu tragoe-

Cecropio cotbtrito/Trapico me-

i

diaàte fufcepta, opuseftalez ,|re, ac

ylo. Cothurnus erat ge-

& periculi plenum:de multorum|nus calceamenti altioris , quo

enim fceleribus , qui jam rerum| actores tragoediarum utebantur.

potiuntur , fcribitutó &impun|Cecropius appellatur , id eft ,

,

gt

y

vix poteft. ,4/ea, eft 'proprit|Athenienfis , à Cecrope Rege

[5

T

ludustalorum, qui periculofus,| Athenarum prim9 ; quia trapve-

t j

& incertus vulgó eft : undead|diamaxime Athenis viguit, ubi

g

Mn i

fipnificandum cafum quemlibetl Sophocles ; Euripides, &c. flo-

2 &

periculofum , ea vox adhibetur.

ruerunt.

yucd

Tucedis, dz'c.Idem facisjac fiin-

Reir. Reus , illum fignificat,

i

cederes per cineres, qui tegerent

quicámque eaufam dicit , five

(i

ignem fuppofitnm : quod nemp?

fit nocens , fiveinnocens.

fine gravi periculo fieri nequit.

Curie. Senatui.

Jne

Itf u

Pauliim dr*c.Omitte paululàm

Cui laurts, c.Qui de Dalma- '

vel ffin

res adeó tragicas theatro , & fce-

tis triumpháfti. Suntautem Dal-

nz committere. Erat Pollio Poé-

?M

matz in£llyrico; quz regio eft

,1

ta optimus,tefte Virgilio ; & hoc

in ora maris Ádriatici , contra

de trageedia aliqua,

Pollione;Italiam. Dalmatisz urbs erat pri-

inchoata, rectiüs quàm de hiíto- maria Salonz,

quam Pollio cepit.

ria intelligas.

jiam nunc, do*c. Laudat Hora-

mgnlläm

Publicas , do?'c. Erat enim tum

tius carmina Pollionis de bello

Pollio Conful : enjus Magiftra-

us fe

dvili, tam graphicé, Gornaté

vt

tus münus eft erdinare? Rem-

ab eo feribi coepta, utin ils res

publicam, que bello civili erat

A

ipfa geri, ccerzni, non marrari

i0»

admodür perturbata.

&xaudiri viderentnr.

Grande iunus.. Grande opus

Corunum.PBuccinarum , quz

tragcediz faciends.

olim à cornu , pofleà ex zre factz

4

funt,

g

A72

Q. HORATII FEACCI

!

|

Perftringis aures ; jam litui ftrepunt 5

;

l

|

(mpus p

jam fulgor atimorum fugaces

Telat

H

Terret equos ; equitámque vultus;

Audire magnos jam videor Duces,

:|

us u

Non indecoro pulvere fordidos,

lt kdi

Et cuocta tertarum fuübacte,

N d

Pratar atrocem animum Catonis,

ul

[

CT

Juno , & Deorurfi quisque amiclor

Afris Inulta cefferat impotens

Go rtadi

Tellure , vi&torum nepotes

Mect

Rettullt inferias Jugurtha,

Qi

Quis non Latino faoguine pingulor

Atf

0

T

funt. Proprié cornua fünt bucci- manis fumere , illi 3À

Q

nquam , Dii

I

ngbreviores , & intorte: litui

OiDnanos

; Ane

Tet

I

Dotes

& pofteros

[

M

j

ltits

veró funt buccinz longiores &

üloruin Romanorum, à quibus

- Aulitum

parum incurva.

vi&iolim erant Afri , vicilhm

m n

iimnolárunt in bello civili ; tan-

Peïjim'iigi:*. Feris, tundis.

st

Non :decoro.Gloriofo pulvere; quam victimas placandis Jugur-

| tàed

quemfcilicet in militari campo| hx Manibus, &Af orum urbris;

| Ortens:

collegerunt.

atqueita poenas Romanis retule-

hftibus

Quucla terrarum. Cunctas ter-| runt , ac repofuerunt. Afros ulti

Gfl)g/e,

Tas. Sicalioloco dixit , amora|fanr. [uno Carthagini, & Africz

|- Dunpj,

cHrarum . pro, amaras curas, iapens? favebat. Virg. I. /En.

Yüs Rer |

Grzco more.

(

Go

lufevias. Erant inferiz facri-

-»65o

ltyrsd

S&baCla. À Cxfare domita.

iici

a,qu

euc

bant mortuis, &In-

D

.

Cazonis. Dictus eft ille Catojferorum umbris.

Solebant :au-

Mi i,

Uticenfis ab Utica urbe Africz,|tem prifeis temporibus immo-

Mib

in quam cüm fe poft pugnam |lari aliquod ? captivis hoftibus,

"d

li

l T-äa; D TE!I

pharfalicam conjeciffet , a

Ucdl-

ad placandas cezforum ducum

&

rétque appropinquare Cafarem, umbras, & ad eorum tumulos

Prg

mortem aífer re

fibi. maluit , madari.

3

quàm fe illi dedere.

Sugurtbe. Fuit Jugurtharex

Vre

* gutnodrc.Sententia hujus loci Numidiz in Africa. Is grave bel-

Ti

hzceít: juno,& ? diis alii , qui- lum geifit cum Metello primüm

cümque Afris olim faerant ami- mox cum Mario; demum à Boc-

€

cioresin bello fu

e

rthino , coa- cho Ma

t

anie Rege , ad quem

AU

&

j

-

Guque tamen

nanorum viri- confugerat ; proditus ; in Marii

bus, & fato fuerant ex Africa poteftatem venit, à quo Romam

inulta difcedere impotens , id ductus, & oftentatus in trium-

eca

ecaá

tus eft, anng

r

e€ft , quia non potuerant ulcifci pho, in carceren

W

T

.

Afrorum cladein, &pænefs äR.o.-:U. C. 648. Sallu(tium acïi

«

efía-

"

ODARUM LIEB.

16

73

Campus fepulchris impia pralia

Teftatur ; auditámque Medis

2

?

H

Helperiz fonitum ruinz

uis gurges , aut que flumina lugubris

Ignara belli Quod mare Dauniz

Non decoloravére cedes

.

3

r

Quaz caret ora cruore. noítro

Lj

Sed ne , relictis , Mufa procax , jocis,

Cez retta&es munera nznlz :

Mecum Dionzofub anito

Quzre modos leviore ple&to.

Toflntur. Oftendit, fepulchro-;

D:ouco. Venerl facro. Venus

rum mulutndine, quàm fzva dietaeft Dione: quo nomine ap-

.inquanþm

fuerintillabella, impietatis , &lpellata eft quoque Veneris ma-

l)

crudelitatis plena,nemp? civilia.;ter , Oceani, & 'T'eth yos filia.

Ill;

Auditumque Medis , d?c. Cla-

Modos. Carmina.

fl

II

W

dem & ruinam Italiz, que olim! — Leviore,d»'c. Jacofa nempear-

Hefperia magna dicta eft;tantam!gumenta levioribus modisix nu-

)

utà medis,remotiflimis videlicettineris canenda ; trápica , feve-

Orientis populis; &Romanorum|rioribus , & fortioribus.

hoftibus ; audita cum gaudiofit.| Ple&re. Inftrumento, quo fides

l

Aitos u

Gurges. Quilacus, que freta ?ll rz percutiuntur : quod nunc

ia

Dounie cedei.1taloram, Dau-lex

equinis vulgó fetis fit , aliàs,

. , A

nus Rex fuit A

Ita-lin

r pectinis , ex ebore , aut

puliz , que

g lt*

liz pars eft.

iit. Q,,ut»;o conftabat.

i

Decoloravere. Sanguine intece-

j

Hanc totam Oden eruditi qui-

Jebant d

Sed ne. de*c. Sed , i mea Mu

damita explicant, ut velint ab

noli refricare veteres illas

a

1tmo

Q

1« |tiorado invitari pollionem adab-

I(U

b

relas , relictis , quz te decent.|folv:

eucd

du

anm,

4

quam inchoárat, belli

m

amocenioribus argumentis.

civilis hiftoriam, omittendásque

, um

Procax. Audacior.

tragzdias,quas intermifsá tantis-

D

Ceeneniemunera.Nerífus lugu- Iper hiftori , fcri

pu

tabat. Hac

n

bres;qui olimà Simocnide,1 yrico

porró verba, mox ubi publicas res

d

Poéta, vel inventi, vel precipua

|

ordinayis, exponunt cum "T'urne-

Ti

cumlaude facti funt Dicunmr!bo, &ah'is,poftqvamReipublïCæ

]

joc

illi nzniz Cez; quia Simonides|hiftoriam, & bellorum civilium,

j quem

natus eff in Cee infula marisfordinaveris,digefïeris;&ordinc

i Maii

JEgei, propé Eubceam. Eft. au- confcripferis. f'avet huic expo-

Romart

tem, Neaja, carmen in funeribuszfitioni ultima parsOdz , in qua

cani folitum : interdum fumitur Pollionis fcripta laudat:non eum

; u

f am T«

propuerili caniílena.

jigitur dejerrm à fcribe

ndo.

1

]

ODE |

Z

74

Q. HORATII FLACCI

hi

QODE d

i'lus "

um ,

Coutemptul pecunia , lans. liberalitatis.

Gd ]

ib ]

Ullus argento color eft, avaris

b

"

Cuídrin

Abdité terils inimice lamnz,

ML M F

Ci*f')** l& Hxäüi,&n Íi tempetato

A

nE

j2

endeat* ufu,

u v

Co

Vivcr cx*cn*ü Proculejus evo

Nl

lttm

Notus ln frattes/animi paterni

Illum aget penn& metuente folvi

m

pÜ

NuLur, & c.Ordo eft : 6Crifpe Saluftu hiftorici ex forore ne-

Sallufti! inimice lamnz abdite: t poss de quo agit Cornelius'Ta

s Nl

inavaris terris , nullus eft argen-i citus , Annalium lib.

2

2*

I;aulo

li

i

to color , nifi uífa temgudto antemediun

: quem ab hiftorice

£ü

Cuk

fplendeat.

-

adoptatum, & maonï potentià,

f2s.n

taS, p

chritudo:

lia

Color. Digni

f.ï,mzmsque opibus modeftiffime

w

um; )uVL..t peCUhlug n

tari1s.

ufum ait.

G.

Avavis. Avaraterra dicitur ea,

Extettto &vo. Lorgo tempore

Qf(,l

inqua aro entum utïfOL itur qma

pmdu io ufque ad feram pofte-

LO'A 2l

illud celat, ut avari facurant.

ritatem : immortalis erit Pro-

F&U [

4Abdire , dz:c.. Qui es inimicus

cuLxhama

& memoria.

AR

Tij

Jaminz defoffz in terra ; qui non

Pr mu!cjm. FuitEques Roma-

armas laminam, feu aurum ,

ab-

ere:

nue, Augufto carus: eJu( fratres,

P

dere& íurtim terrz depon

SEYe $.

pio, & Murzna, cüm ob arma

J

^if

qui ab averitia es alienus. Legen-ii

in b,uo civili contra Auguftum

ef

U

d

dum potiüs, aóditz, quàm Yab

, patrimonio fuo 1pohan

I

.:

d'to,nempc aygettzo5 quae vox

fuiffent, Procu c;usbcm:l 1ia de

M

l

n f

;

eftin pnmo verficulo Odz: hac

E*L? TO .LQL]S par leuv cum xUHS

gt

enim duo verba , inimic lamne , äwu.t, in fm—pdms amantiffimi.

-

nec bonam

,

nec fat Latinam

Norzus. Nobilis, celebris.

ROW

eficiuntfentendam , fi] legan

m"-

tUl

dAnimi.propter animum Grz-

[2

2.

öubm udi

un

un

t Grzci

h,a

fola: quz laus ex

el

ít, & guis ca locutio.

inimicus laming dicatur eiTe ?

p

iil

n propter,

qu

1

n ardld

!

ipartic

[

[/

Lamue. Prolami

n

ilE.

Eft:

2^Au

atu-

illos gignendi cafum pott

|lat.

j

f

tem lamina , bractea metalli :

4;:5: Vehet, tollet.

|

JViersente

Jg.

au gar i

[

fumitur híc pro ipío argento ;

í

Joloi.

velaur 0.l

l'l»u.... d 1me

r volante , (:,x. vi-

|

Crifpe Sallufti. Fuit ifte Crifpi| igente.

üg

uper-

i

»

T d

Lj

