Deripir. Detrahit.

debent,latrent canesSuburranz,

6 i

Hic. 'Tunc.,

(fe&um,|cüm ad me properabit.

Erat

l fm

Irmefetum.Alongotemporenon Suburra , vicus Romz, in quo

No&;

tvulgà degebant.

Pollicem. Unguem pollicis,- &meretrices!

L

4

As

r

232

Q. HORATII FLACCI

M

Nardo perün&um , quale nec peife&tius

Mez laborárunt manus,

Yi

Quid accidit ? Cur dira barbarz minüs

Venena Medez valent ?

IY

Quibus fuperbam fugit ulta pellicem

]

)

Magni Creontis filiam,

Cüm palla, tabo munus imbutum , novam

Incendio nuptam abftulit?

!j

Átqui nec herba, nec latens ín afperis

Radix fefellit; me locis,

Q

Indormit un&is omnium cubilibus

Oblivione pellicum.

Suï

Ah !

L

ah ! folutus ambulat

venefice

Stä

Nardo, do*c. Ut guente odora-

Quibüsiec. Vide Oden 3. hu-

to delibutum confe&o 8 Nardi

jus libri.

Ye

fücco. Nardus five Nardum eft

Palla. Veftis , longo fyrmate.

arbufcule bené olens.Porró iftas

Tabo.Veneno;fuücco magico.

delicias fectari, turpe feni Gune-

"Tabuim proprié eft fanguis cor-

E

La

]

ritó ridendum,

ruptus,

uale, &*c... Quale Nardum.

Novam muptam.Creufam;que,

ubi veftem induit dono fibi à

n

Sententia eft : tali Nardo peran-

&um;, quale nullum perfectius

Medeadatam fubditis & extin-

mez manus laborárunt.Sic idem

Ye

gui nefciis ignibus deflagravit.

Horatius fcribit in Satyris: aui-

- Afperis locis. Montibus inac-

ceffis.

W

?ne, quales neque candidioves ter-

N

re tuli, ueque queis f me devin-

Fefellit me. Latuit, praterita

]

éHor alrey , pro, animz , qui-

& neglecta eft.

VT

bus &c. Vel, quales alias nullas,

Indormit, ie'c. Senfus eft : Va-

C.

rus dormitin cubilibus omnium

ha

T

Quid accidis, d*c,Quid in cau-

aliarum pelliceum , obliviene ;

fa cít,cur veneficia, qua ha&e-

ün&is & circumlitis aliquo fuc-

b

N

I

nüs in Varum adhibui, fuerint

co inducente & afferente illi

irrita.

oblivionem meretricum,ob cesr-

l

Cur dira, d?'c, Car mea vene-

men & incantationes alieujus

Ti

na, fimiliavenenis & fuccis ma-

veneficz potentioris, quàm ipfa

LU

fim : Vel, dormitfecurus& cucus

YX

giéis, quibus olim ufa eft Me-

dea, minis valent quàm fpera-

ab amoribus omnium pellicum;

!

bam ? Vimexpectatam non lia-

;

D

utpote folutus alterius venucficz

l

bent?Vel,cur mea venena minüs

opera.

Seluius. Expeditus vinculs -

h

j

valent venenis Medez?

ames

EPODON LIBER.

Scientioris carmíne.

Non ufitatis, Vare, potionibus,

(O multa flerurum caput! )

Ad me recurtes ? nec vocata mens tua

Maríis redibit vocibus

Majus parabo, majus ínfundam tibi

Faftidienti poculum :

Priáíque Codlum fidet inferius mari,

Tellute porre&tà fuper :

ï:[

uàm non amotre fic meo flagres, uti

Bitumen atris 1gmbus

|

Sub hzc puer, Jam non, ut ante, mollibus

Lenire verbis impias 3

Sed dubius unde rumperet fxlemmm,

"

Mifit

l;:h

hye(leas preces:

|

Venena magnum fas nefáfque, non valent,

Tmfdto

Z

amoris : nullam amans , me.Coelum & mare porrigatur , at-

fpernens.

tollatur ; & ira omnia confun-

Potioitibus. Nemp? confectis €, dantur

(l h

medulla & jecorehujus pueri

Sub bac, do'c.Poft hanc oratio-

Y

hd

) mulza fleturum!| Quàm gra-| nem Canidiz, eàm jam effet de-

reit

iln

ves mihi poenas: dabis.

foffus puer, ecepit illenon jam

t

Recurres.Canidiam olim ama- | lenibus verbis eas mollire, &c.

p n

verat,

Sed dubius, do*c. Incertus unde

INeevocatais*c,Neque ad men-|ordiretur 5 tam multa occurre-

Pfllïnm

tem faniorem recipere te poteris,|bant,quz diceret; vel, adeó erat

ac meum amorem CXUZUZGI'C,UI

perturbatus & inops animi.

4l

locarmine magico. Maríi artem

Thyeffeas. Diras , plcnas im-

iiv

igicam callere dicebagtur :

precationis & furoris ; quales

g

erantlralie populi, "Turnebus

mifit Thyefles, cüm filium illi

u

its explicat : non adhibeo fo-

fuum epulandum frater Átreus

iv

nti

lemnes Marforum

incantatio-

appofuiffet.

j*

nes, ut te vocem , acredire ad

Vegena, do'c, Venena , id eft,

x)e Cogam : majus & potentius

|

magiez artes , valent quidem

veneficium paro.

convertere, id eft, pervertere &

&

Ü i

Fuffidieuzi/Tibiqui meafper-|confundere magnum fas &ne-

naris,

fas, id eft, equum & iniquum,

!CULW

Sidet. Subfidet, defcendet in-]jus & injuriam ; poffunt om — ia

fra terras, ac mare.

efficere Ícelera 5 fed non valent

v]uC"* ]

eonver tCLC & mutare humanam

5

Tellure; ds*c. Itaut tesra füper

r

|

2$

vicem

Q. HORATII FLACCI

/Convertere humanam vicem,

-

M

D

Diris agam vos : dira deteftatio

" Nullá expiatur vidimà,

hicin

Quin, ubi perire juffus , expiravero,

[

l:

Noé&urnus occurram furor:

tesr

Petámque vultus, umbra; curvis unguibus,

g?&y

Quz vis Deorum eft Manium ;

Et inquietis a(fidens przcordiis;

|

Davore fomnos auferam.

Vos rutba vicatim hinc, & hinc faxis petens

Contundet obícoenas anus.

Poft infepulta membra different lupi,

:

3

Et Eíquilinz alites :

M

»

h

vicem, id eft,efficere, utid, quod

Petamotiltus. Involabo in ora

xm

debetur hominibus , & iis pro|veftra.

af

virtutis & vitii premio & vice

Que vis, &c. Qu

od facere Dii

flunt, nemp? excitare

reperide

ndum eft, ipfis noneve-|manes po

li

niat: non polfunt

facere ut ma-| & immitterceultrices umbras, ut

lis malé nonfit , impedire quin|i

la fceleratos perfequantur.Vel;

I

E

Tu

&remala,|quod facere mortui poff

unt.Ma-

impii, eaquz aliis intul

viciffim ipfi patiantur :

hancha-|nes fzpé fümuntur pro anima-

mianam vicem Horatius vocat.|bus mortuoru

m , &vim quan-

C

habere credcban-

Vide lib. i. Ode23.. T? maris . dam Divinam

dv terrat, do*c. ad hec verba : Fz-

'tur, maximé ut eos exagitarent,

Til

efque fuperbe , &vc. . Ait igitur à

quibus interfe&u forent.

-

;uer Canidiam , & alias venefi-

Fz inquieris, 'c.Et veftra prz-

Qu

P

n

llicans ,. non fecus ac

(tito

Ca$, II

ferabili morte,ut meren- cordia ve

illeadditus Prometheo vul;m*.

Dtilo

tur, viciffim petituras.

Dirisdec.Perfequar vos nunc

Turpa. Populus.

i L.&

Vicatim. Per fingulos vicos.

W

J

diris imprecationibus; qu& im-

recationes vim fuam obtinent;

Poft. Poftea ; ad extremum;

M

fcüm expiraveritis.

[ l

neque ullo facrifieio expiantur,

huc illuc

id eft, imped:untur , quominüs;

Different.Diffipabunt,

fl! li

bra veftra : infe-

-

d

val

eant:putabant enim eam vim|fpargent mem

-

ineft- ejufmodi imprecationibus pultz jae

ebitis;que poena cenie-

duj

fuiffent fa&e.|batur apu

d veteres effe maxima.

NO0U

fi veréc&ex animo

D

E: »oft meam necem ,ego ipfe;

Alites. Corvi , vultures, qua

um

aves convenirefolebant inEfqui-

[

UT

trillis umbra, vos agitabo, Gc.

mor-

Furor.InftarFuriz nocturne, |1ias unü

m ? feptem Romz

uT

quo fapplicium de faci-

vobis occurram , vos vexabo. klibus, in

Q-

Ti

^

-

m

(

EPODON LIBER.

23$

Neque hoc parentes (heu mihi fuperftites !)

Effugerit fpe&aculum,

facinorofis fumebatur , & ubi grave parentibus , ipfos effe ; l-

€orum jacebant cadavera.

beris pereuntibus, falvos & in-

Heu,izc.Eruntquidem paren- columes) fed hoc folatio dolo-

tes mihi faper(tites.quo nihileis rem fuum lenitent , quód vos

graviusaecidere potefl(eft enim infepultas, videbunt.

ODE. VI

Jn Cra[fum Severum , Oraterem maledicum.

Uuid immerentes hofpites vexas, canis

Ignavus adversüm lupos?

Quid huc inanes , fi potes, vertis minas,

Et me remorfurum petis ?

nott

Nam, qualisaut Moloffus, autfulvus

KLaconþi

221

Amica vis paftoribus,

i

Agam per altas aure.fublatá nives,

i

]

i

Quzcümque przcedet fera.

u

"

-

Tu, cüm timendá voce complefti nemus,

x M

Proje&um odoraris cibum.

m

Cave, cave ; nàmque in malos afperrimus

l quiü-

L

jcit

Parata tollo cornua

LÀ

rreno

Qualis Lycambz fpretus infido gener,

a

-M?fz'

Quin. buc , de*c, Quin me, ut

Cibum.Munera fignificat,qui-

cateros accufas, aut infectaris ?

bus Craffius corruptus fzp? fae-

f &

rat.

nl

De illo Caffio Severo ; vide T'a-

eit. t, Annal. & i4. Plin. lib.3 g.

Tollo coruua. Samitur à tauris

€. 12, Quintil. lib. ro.

]

!wUS-

metaphora, Ere&o fum capite,

rämumj

MolofJus , »c. Moloffia regia

& ad pugnam femper inftructe.

eft Epiri ; Laconia , ''eloponne-

Qualis, d?c, Ordo eft: fum ta-

yc

nt

i

fi; utráque bonis canibus ab-

lisin maledicos , qualis fuit Ar-

"a

undans.

chilochus in focerum fuüum Ly-

Amica vis,is*c.Qui canes amici

anc

camben. Gener (nemp? Archi-

gint

G optati fünt: paíftoribus.

Vis

lochus). fpretus infidio Lycam-

canum;, pro, canes; Virg. Er|bz , id eft , ab infido Lycamba,

Y qüz

jj

T

odora canum vis, Grzcalocutio.[Lycambes , cüm Archilocho

Agam , d. Quacumque fera' filiam füam defpondiffet , eam

æmoü'

j

przcedet;illam agam &fectabor,jalteri coilocavit.

Que fado ,

x

[10

€,

Poéta Archilochus ita exarfir,

ut

236

. HORATII FLACCI

Aut acer hoftis Bubalo,

j U

füro

An , fi quis atro dente me petiverit,

Inultus ut flebo puer ?

T«

ut carmina Jambica longà ama- eum diftrinxitftylum, & homi-

nem eó adegit , ut fibi manus

riffima fcripferitin Lycamben

—

Sic

quod Lycambes adeó zgr? tulit,

violentas afferret,

Atro. deute. Maledicis verfi-

utlaqueo fibi gulam fregerit.

t1

Aut aeer, d»c. Hipponax Poé- |bus.

ta, cümà Bubalo pictere pi&us

Inu

leus ut. "Tranfpofitio: an

&

ridiculum in morem fuiffet , in flebout inultus puer?

N

ïtpi ]

ODE VIL

J

n

L

Civile bellum , à Sexto Pompejo , Magni filio , inji&um&

-

i Q

t&,q

tum , dete[latur,

quef

àà, quó(ícelefti ruitis ? Autcur dexteris,

DT

Titgy

Aptantur enfes conditi?

hn

Parámne campis atque Neptuno íuper

Cvi

Fufum eft Latini fanguinis ?

ii

Non, ut fuperbas invidz Carthaginis

tlf

Romanus arces urercet,

[

Inta&us aut Britannus ut defcender&t

Sacrá catenatus vià ;

horum , f/uäx

Sed ut, fecundüm vota Part

Urbs hzec petiret dex

terà ?

fuit leonibus

V'al

Neque hic lupis mos , nec

m abditi,

De[cenderet. Pars vie Sacre

Condiri.In vaginasja

d

nemp? confe&is civili

b

as bellis| prior;qu ad forum Romanuna

doobus; primo; inter

Cafarem|pertinebat , decliviseratac pro-

ïm

nà : parsea quzà foro adCapito-

& Pompcejum; altero, interAu-

)

guftum & Brutum Caffiümque.

Iium ferebat, fupina & ardua.

m

Vide 2. Indicem Odarum.

Secundum , dsc. Ut maximé

Invide. Quia KRome erat

Parthi , Romanis fempgr infenfi,

cmula.

cupiunt.

i

Iuratius, Nondum Romano-

Neque bic, doc.Ord

o & fenfus

xmm

eft: neque lupis,neque leonibus

WFJI

rüm armis demitus Anglos qui-

dem Cafar tentaverat ;

fed eos

feris,fuit ufquam ifte mos, nem-

]

nullus anté Claudium

Impera- | p? fzviendi ,nifiin difpar, fub-

h

torem penitüs devicit,

audi, genus : punquam fzviunt

(!Dmcu

upi

Va

EPODON LIBEER- "

ij

Unquam, nifi in difpar , feris.

Furórne czcus , an rapit vis acrior,

Anu Culpa ? Refponfum date,

Tacent

*

*

& ora pallor albus inficit;

n

Menté(que perculfe ftupenr.

um "

Sic eft ; acerba fata Romanos agung,

yet-

Sceláfque fraternz necis ;

Ut immerentis fluxit in terram. Remi

j d

Sacer nepotibus cruor,

lupi in lapos,&c. Vel, neque lu-

Sicefl ,. d&c. Caufam rejicit

pis,neque leonibus fuit ifte mos,| & in fata, & inczdem Remi

E

E

m

nunquamferisnifiin difpar, id|cujusfceleris poenas Romanilu-

eft ,qui nur

1quam feri crudelés-

ant,

d

quefunt , nifi indifpar.animal,

Agunt. Vexant , ad civile bel-

nifi in feras diffimiles , alterius

lum inftaurandum impellunt.

naturz & fpeciei, lupi inoves,

U. Poftquam.

leonesintauros, &c. vosCives

Sacer.

Exitialis ,. funeftus.

Civibus necem intentatis.

"Remus àfratre Romulo interfs-

Visacrior. Fatalis quzdam ne- &us . eft , & Roma fratricidio

ceffitas.

quafi dedicata, VideElor, lib.1,

An culpa? Cujus poena fít ifte

civilis furor ?

lcap. le

ODE VIII,

Vitloriam Augu[Hi de ZAntonio , €9 Cleopatra celebrat,

ando repoftum Cacubum ad fcítas .dapes,

T

QU

Vi&ore lztus Caíare,

g

us PW

Tecum fub alta (Gc Jovi gratum) domo,

h iU

It

Beate Meconas, bibam,

afd 1

Sonante miftum ribiis carmen lyrà,.

p

Ti2

21j

Hac Dorium, illis Barbarum ?

Repoftum , &*c.. Servatumin, rius adhibeatur; in inflandis ti-

1

-nfus

fecretioreloco , & fepofitum ad|biis, modus Phrygius.

celebrandum diem aliquando

Combüs

. Hac. Lyra : illis , tibiis.

Dores

I

n

feflum genialibus epulis.

Dorium , Barbarum.

fib

Sonaute, i?*c.Mixtis ad canen-|babebant: certam canendi ratio-

j

g

pj

um cum]lyratibiis ; itatamen,jnem; Phryges.quos Greci Dar-

lpl

utin lyra. pulfanda modus Do- |barosappellabant ; fuam etiam

cer»

231

Q. HORATII FLACCI

Ut nuper, actus cüm freto Neptunius

of

Dax fugit uftis navibus,

Minatus Urbi vincla, qua detraxerat

91

Servis amicus perfidis.

|

Romanus (eheu / pofteri negabitis)

Emancipatus fceminz,

hi

Fert vallum 5.& arma miles ,& fpadonibus

D

Servire rugofis poteft !

"

Intérque figna (turpe?) militaría,

Sol afpicit conopeum!

t

u)

4

fAd hunc frementes verterunr bis mille equos

2 T

lod

S

Eertatn : Dorius modus erat gra-

tonium. Ergóne ,inquit, miles

Anyfe

lt

!

vior,& lentior; Phrygius ex acu-

Romanus(fub duceAntonio, in

^Yl

ejuscaftris)emancipatus, quod

nj

to& gravi mixtuá, ac proinde

latior pauló, & fonantior, tem-

idem eft, ac maucipatus , id eft,

Á

addictus ; obnoxius, redactusin

Velte

deratustamen; itaut duz , qua

J

hic adhibentur abHoratio tibiz,

poteftatem foeminz (Cleopatrze

]

t

fert vallum,&c.nam mancipium

l

Ten

non obruant lyram ; fed cum ea

veteres dicebant jus ipfum do-

Caf

graviàs lentiüfque pulfata belle

concinnant.

Prater duosillos

miniámque , feu proprietatem

mill

reithine mancipare/five emanci-

tonj

modos , tertius crat ''yrius, five

Sarranus, plané acutus & vivi:

pare , pro, mancipio dare, in

I6s]

alterius 'manum ac poteftatem

Tema

dus; quo utebantur, cüm res

tradere. Dicinon incommode

lümn

plus hilarítatis poftulabat, Vide

Oden 14. libri 5.

poteft, hoc effe initium canti-

pulr

leng; quam fidibus , ac tibià ca-

Urnuper. Subaudi, tecum bi-

mmþi;

bi, tecum epulatus fum.

nendam pauló anrié dixit.

n

Vallum.Vallus;eft palus,feu fti-

Ti .f(e

Atkus freto. Pulfus mariSiculo;

]

Dux Neptunius. Sextus Pom-

pes,quo utuntür ad munienda

erm i

caftraz vallum, eftipfa muuitio.

DI

pejus; qui ab Auguíto navali

Spadoribis, Eonuchis Cleopae

H

pugná victus, & oppreffus eft,

infreto Siculo. IsNeptuni filium

trz comitibus, & adminiftris.

( D

C06710

ÜCima

peum. Mulebre . tento-

—

lwm n

appellari fe voluit; quia Pom-

pejus magnus ípfius pater impe-

rium ,feu

C

lum oppanfum le-

hfg]

jlicesarcendos ; quos

fe eÍ

rium maris tenuerat ; vel, quia &uio, ad ct

cenopasGre

ci vocant. Hoc ute-

ipfe preliis aliquot maririmis*j

b

fecundis 'uifüs fuerat.

vr Cleopatra, & /Egytiz vul-

Ó mulieres.

lii

l

Sersir. Pompejus filius exer-19

)

citum $ fervis conflaverat.

^Ad hune, Contra. Antonium.

I[i[et

Romanuss d?'c. Redit ad An-

Sic. Virgi

i, A*

l

^

Aneid.. Clypesf-

que

ER

EPODON LIBER.

[*

j

Calli , canentes

Cefarem. :

Hoftiliümque navium in portu latent

Puppes finiftrorfum citz,

Io triumphe ; tu moraris aureos.

Currus, & inta&kas boves?.

Io triumphes rec Jugurthino parem

Bello reportáfti ducem :

Ngquc Africano ; cui fuper Carthaginem

gzue ad tela [iiflris profeGii obji-iditas ad fugam ita. compofuerae

ciunt, id eft, adversüs contra poft naves bellicas , ut puppes

la. Vel,ad hunc Cefarem , id portum, prorz pelagas, & 4gy-

eft,ad exercitum & copias Ca- ptum fpectarent.

; miles

faris fe fuófque equos verterunt.

Cie. Veloces & expeditz ad

jnio in

Vel, adbunc frementes ; ad An- fugam finiftrro mari capiendam:

Ü qæï

tonii afpe&um indignantes & o Trumpbo. Triumphum

jl tlb

frementes, equos ad Cafaremquafi perfonam alloquitur. Pro-

verterunt.

pera, Triumphe, expedi currus

W

Verterunz, Converteruntfre-laureos , profer vi&imas : quid

mentes equos, nemp? ab eo ad|tamdiu retardas, & moraris tuos

Cafarem transfugientes, Duo|illosaureos cufrus? &c. Eft cau-

p

n

millia Gallorum , $ pedeftri An-|fa tibi jufta feftinandi : neque

1

tonii exercitu, qui erat inlitto-|enim in bello Jugurthino pa-

i emäüf

)dsffi y

ze, ad Czfarem defciverunt:quelrem augufto Imperatorem R,o-

res maximum ad Augufli victo- mam revexifli, &e,

Wg&axcgï

yorum

riam momentum attulit, Porró!

Inzactas boves.Nondum

1

gratro

:

;,

penultima in voce;-verzerunt, fabditas juvencas,

Corripitur.

x t

I Ducem. Nempe Marium ; qui

j

J

74

Canentes Cefarem,Cefaris no- de Jugurtha triumphavit. Vide

Pl

men iterantes feftis voeibus; ut Oden r. lib

aM

Ji5

(

folent, qui Regem adeunt : 77-|

Neque, i?*. Nequeex Africa-

"

u

vat Cefar.

AU

o bello ducem parem Augufto

ln

n

Hoftiliumque, &c. Et in Actia- reportáfti ;'illum feilicet, cui

Co portu latent puppes hofti- virtus, &c.

Inteliigit Africanum

Ü

lium navium , fitz ad finiftram,

minorem; qui, eversá Cartha-

idefl, refpicientes ZEgyptum,

[2

gine, videturinejus ruinis fe-

0$

quz eft ad íiniftram. portus

pülehrüm omni monumento

1

Ád&iaei, ut Italia ad dextram,

f at

gloriofius inveniffe. Quod Poz-

Cleopatra , pauló antequam An-

ticé dicitur hoc in loco

non

PAU

tonius navalem pugnam . com:|enim obiit reverà Scipio Car-

nto

IN"

pul-

mitteret, navesícxaginta expes thagine, autin ejusruinis fe

ts

. CV,» ul

I4

fi

24

. HORATII FLACCI

im condidit.

9Virtus fepulchz:

Terrá maríque victus hoftis , Pun»?c/o

Lugubrc mutavit

fagum.

bilem Cretam urbibus;

Aut ille centum no

Ventis itucus non fuis,

Exercitatas aut petit Syrtes Noto.

Y

Aut fertur incerto matl,

U

Capaciores affer huc, puer, fcyphos,

5

*

li

Es Chia vina, aut Lesbia

Nim

Vel, quod fluentem naufeam coerceat,

F[aw

Metire nobis cecubum,

lnmrg

Curam merümque Cafaris rerum juvat

T

Dulcdi Lyzo folvere.

Neí

Q

tus eft ; fed Romz in majorum,

Non fuis, Non faventibusjint-

ia

fepulchro con

dirus : conveniat;micis.

Q

illudforté meliüs Africano ma-

Cretam.

Infuülam $ regione

Cüm

jori , qu

i domità Carthagine; maris Zigai.

In

Romá pulfus,

obiirin exilio.

Exercitatas. Vexatas.

'Terreftrem | Antonii

Syrtes. Littoris Lybici vada

Q

Terra.

-

exercitum ducebat

Canidius : isjde quibus vide lib. 2. ,

Fertur. Ferrabundus.

ad Cafarem , feptimo poft fü-

Chia , Lesbia. Ex infulis Chio;

L

am Antonii die;detfecit.

Lesbo, in &gzo mari.

EU,

Punico ,drc. Eft hypallage :

iij

hoftis victus muta

vit punicenm,,

Vol quod,éc. Vel, affer Czcu-

bum, quod impediat naufeam,

r

feu, pürpureum

& coccineum

id eft, vomitum, feu ciborum

Vehter

nigro, Xc. de-

fagum, lugubri ;

ludamentum,;

faftidium:quia nempé Czcubum

UT

ofuit/militare p8

"4

erat acre vinum &auftcrius.

l

Itj

veftem Impcrat

oriam, (quz co-

five ad dignita-

Cuyam, dy'c. Qu nos anteà fo-

T

loris rubri erat ;

licitos habuit, cüm in metu effe-

*

tem , fivequ

ia fie

faciliüs agno-

) ut fumeret fu-

.

imus , ob incertum belli exitum,

(

ícebatur eminüs

l& Cafaris falutem fortunámque

Q

neflam. & pullatam ;

qualis in

il

periculofo loco pofitam,

fs

lu&u fumebatur.

07167,

* Qo

d

il

li

zj

Y

CL

lts

M

M

—

MY

MT

at

Ui

ODE

Em

] EPö*)öN LIBER.

24

ODE IX.

Mævic; Poéta tempeflatem , ac naufragium

UBprecatur.

À foluta navis exit alite,

MA!

Ferens olentem Mzvitim.

Ut botridis utrámque verberes latus,

Auffer memento fluctibus,

Niget rudentes Eutus inverfos mari,

Fra&ósque temos differar.

Infurgat Aquilo , quantas altis montibus

Frangit rrementes ilices.

Nec fidus atrá nocte amicum appateat .

Quá triftis Orion. cadic:

st

Quietiore nec feratur zquore,

Quám , Graja victorum manus:

i [egfane

Cüm Pallas ufto vertit iram ab ilio

.In impiam Ajacis tatem.

»

j

O ! quagtus inflar navitis füdor tuisj

Tibíque pallor luteus ,

':llsl

rþh'sfbia'

Malá alf)e-. Malis omnibus.

infülam;ae preter czteros; À-

Exir. E portu , folutis ra-

jax Oilei. filias, quem Pallas

g. dentibus,

folmine percuffit , irata quà

iD. Íüo

gt

Oleutem. Foetidum , grave

templo - Caifandram

ciborum.

olentem.

ille temeráffet,

Larus. Navis,

ob

Uffo ab ilio , *c, Irata erat

u

Iuver(o. Susque deque ver-

'Trojanis ob judicinm Paridiss

fo & agitato.

-;m[üiïf'

itaque , Trojá. deleiá,. ülciíca

g o

t. Differar. Dimpet;ji&et,

Ájecem cogirayit , cui priva-

Quantus, 'Tam vehemens,

um erat infen(a ; licetupnivers&

l egitüml

quàut effe- folet

aoj

» Cüm frangit

Gr:ecis faviret

contra "Troja-

aMices.

fl

nos. Reliquias ire , quà exar-

Orion. Signum procellofum j

ferat in Trojam; convertit in

de quo ízp? anteà. Vide Od, i.

Ajacem. De illo vide Oden 13.

lib. 3.

z

lib. 1.

Quàm Grajaé'c. Grci,cüm

Impium vazem, Pro impii

-& bello Trojano vi&ores patri-

Ajaeis ratein.

am repeterent, fzvá tempefta.

Luteus.Flavus,Qavos efficiens;

No

ade jactati fünt, propà Eüboram

Q.

9

242

Q. HORATII FLACCf'Z

Et illa gon viriis. ejulatio ;

Preces & averfum ad Jovem :

| hd

onius udo cüm temugiens finus

Noto carinam ruperit]

5

Cat

Opima quód fi przda , curvo littore

Porre&ta, mergos juveris

Libidinofus immolabitur capet ,

Paf

Et agna Tempeftaribus.

Opina,6'c. Quàd fi evehïnt,

Non virilis, Faeminea : ignavi

& cadever

Mi

gemitus, «uos medig i

n tem-|ut naufragio pereas,

peítate mittes.

rüum , in littore porrectum ,

Averfum. Tibi infenfum,

mergis & pifcibus opima, &

pon auditürum.

lauta przda fiat; ego caprum

Itn;

Mare Jonium|fortidum ;

ac fimiletibi animal,

BEEgon DN SEHONO

Sfonius finus.

alluit Greciam

ab Occafu,inter|bonis Tenmipeftatibus ; pro re

Siciliam, & Cretam. Sinus. No-

tagn feliciter gofta , mactabo.

Üde

to remogiens, id eft, mare pso-|Merge funt aves

quedam

cellofum , & à ventis sgitatum. |marinz.

NT

lit H,Q

ODE X

Peti

t

"A4d amicos , 'ut per b]nmh genio indulgeant.

plics

àno|

trida tempeftas Coslum contrazit , & imbres,

hsbm

Nivésque deducunt Jovem :

Nunc mare, nunc fylüz

lm (

invgjm

Threicio Aquilone fenant. Rapiamus; amioi

h

Occafionem de die:

Q ,

"Ulltem

Dümque virent genua,

Celum contraxit. Frigus om-|gitur , c

üm ningit , &e.

PEPET GFR

niacontrahit, ac deformat. Ita

Siláe.

Trifyllabumeft hocin

Vi

Contrao| verfu , & Anapaftum facit,

Moul

de apibus Virgilius:

Wo, v

frigorepigna. Nubes igitur ,

&| Occafsonem.. Comeflandi,

P)e/

asr denfantur , & quafi contra-

De die. Hoc ipfo die oblaram:

--

m

buntur przfrigore,

lnce palàm rapiamus, & ip

-l

Deducutit. In terram trahunt,|diei extorqueamus.

0?714

jovem, aérem Pluvie enim

m

Virenz geuua.Dusn va

.

letudo,&

Hm[ff

nihil aliud funt , quàm a?r con-/2tas]

*

avenilis favet. /Egrotis, &

n

lii

]Un

eretus,

& contractus; qui , cüm; fenibus , tremunt; sclabant ge-

pluitfolvitur; denfatur, & co-!nuajftant vig

éptque valenti ::-ug.

Mlpe

"Me

*MI

"m

EPODON .LIBER. .

$43

Et decet, obdu&á folvatur fronte fene&us;

Tu vina Totquato move

N

Coníule preila meo :

Cateta mitte. loqui.

Deus hze forta(fe

b&nïgnfi

Keducet in fedem vice.

Nunc & Achzemenia

Perfündi nardo juvat ; & ide Cylleneá

Levare diris pz&ora

Sollicitadinibus :

T

at

Nobilis ut grandi cecinit Centautus alumno:

«dum

Invide mortalis , Deá

jf É

Nati puec Thetide.

gt

Te manec Aflaradi tellus , quam frigida parvi

gnitty

1

' Findunt Scamindi £flumina ,

pro r

Lubricus & Simois; ^

aubo,

Unde ubi redimgx certo (ubrengiunc Parce

Pzdam

Seuetlus.Pro moecore & tri(li.

tiahie fumitur, nt. fepe, Sic

XH&C. Dsmna Reipüblfþæ.

ufedem,1n priftinum ftatam,

PerfiusSat, r. E

fi

M

pallor fenium-

que!

Sententia eít

:

*Füht£gh ex-

Loqüignr de Republica: quge

tum fofle , cüm hz. fcriberet ,

]

plicemus, removearus t

2

r,i:ü.þfi-' reliquiis bellorum civ

ilium la-

am obdudá fronte d eít

»quz|borabat.

L

"

hd

habet frontem obda&am , téc-

* Acbemenia. Perfica: Acha-

tam , & nübeacteWebris velut

tBenes I

in volutars, Vel, folvg

$

x Petfárum fuir-

^

inns., &| *Ejge. T.

. Fides,fidis;proprià

removeamas tri(titiam

affngnte,

nervus

xfeu chofda lyra,

quam obducit, id e(t, tegit ; 6

llenea, Mertariali ; quia in-

frontem exporrigamus,

venitlyram , & ejis primusar-

Tu. Unum

alique

m

*

amicis compellat,

i h

ex grifex fnit Mercurius in

Cyllene,

d!

|monte Árcadie, natns!

H

Move , i*t. Deripe ex hor-

Grandi Alumuo, Achilli-

| f

Fe0 , vel apotheca,

Cenzaurus,

xügudL

Chiron, ejus pre-

Preffa. Expreffa ex nvis, ceptor & mo

derator.

J

o

fufa in amphoras,

Te mauer, é*c, Itnras es. ali-

"n

' Torquato Confule meo.

A

Sub quo| quando

7ojam ; in qua regua-

nempe fum natus, anno U. C.|vitolim A

fTarac.s.

T

€89. Vide Horatii vitam , in

rout

Scamauder , Simois. "Troadis

libri hojus fronte pofitam.

flumina,

j

p

- Mirte, Omitte fermones mo-

awwhüh

Certo fubremine, Cetto filo;

,

leftos de aliis rebus;

;quàm de|quod fecare decreverunt; priüs.

ü

vino & hilaritate.j

2

quam

44

Q. HORATII FLACCI

Rupere,jnec mater domum

|

Carula te revehet.

K;xä

Illic omne malum vino cantüque levato;

N«

Deformis'egrimoniz

Dulcibus alloquiis.

ln

quàmredeas. Proprie fubte-

dulcia alloquia , id eft , folatis,

:

D

deformis egrimoniz, hoc eft ;

É

amen ; five fübtegmen,eít filum

triftinm cursrum , ZAllocurzio ,

in tela, quod ftamini ; feu filis

Qu

longioribus, hinc atque inde

pro confolatione apud Latinos

(

iüferitnr ope radii; hic ufürpa-

interdum fomitur; al/oqai, pro

gur proeo filo, quod àcolu tra-

confolari , Varrone tefte, & Ca-

tullo. Vel:Illic omne malum;

titi

here (inguntur Parcz.

omneincommodum deformis

trds

Mazer Cerala. "T hetis,

w

lii

Jllic. Ad Trojam in caftris,

egrimonie , levato, cantu, vi-

Dulcibus, i?c. Eft oppofitio.

no , & dulcibus amicorum col-

D

quod vinum;qui cantus , funt

loquis.

DO

h,

p

ODE XI,

[

b

Romanes bortatur , :ä';?amam ». bellisscivilibus femter

tht

ní

affiuantem , relinquant , €$ in. in[ulas Fortunatas

cawr(zigrant.

Vit

j

' A Ltera jam teritur bellis civilibus ætasä

A

[

Suis & ipfa.

a vitibus ruit, .^

4l

Quam néque finitithi valugrunt perdere Marfi,

b

l

Minacis: aut E;fu(ca Por(íenz^manus,

bij

I

Altera!dt;a.f.ïpri ma civilium

4

mam , quam neque Marfi, &c,

q

belloram etas dicipoteft ea ,

«Marfr.Italiz popali fuére:qui

m

quz Marium,Syllam;&c.tulit:

cüm jus civitatis fibi promif-

W

fum obtinere non poffent, ad-

&

altera, que Pompejum, ejus fi-

Jios&Antoenium,&c, Porró -

jun&is fibi finitimis Romz po-

li

tatem proarnorüm eirciter3o

pulis,bellum fociale, five Mar-

Tüi

fpatio pofuit , ut vulgó vox ea

ficum , conflaverunt, Ode. 1o,

DT

fumitur licet annos interdum

libri 3.

Tün

plures paucioresve fignificet,

Perfona.Porfena RexEtrufco-

buil

Teritur. Confumitur, tra-

rum, conabatur Tarquinium

Vi

ducitur.

Suberbam,eje&umR omá tefti-

li

Quam neque de*c.Pendet hoc

tuere: verüm Romanorum for-

li

|

titü-

à vexíu 9, Nos perdemus RF):

fs

EPODON LIBER

241

4Emula nec virtus Capuz , nec Sparracus acet ,

Novísque rebus infidelis Allobrox ,

Nec fera czruleá domuit Germania pube,.

Parentibusque abominatas Hannibal ;

Impia perdemus devoti fanguinis ztas:

Ferisque rurfus occupabitur folum.,

folttit

Batbarus, heu! cineres infifter vi&tor, & Urbem

N

hocell,

Eques fonante verberabit ungulá:

Jnouto y

Quaque carent ventis & Solibus ofla Quirini

[atinos

qai,pm

( Nefas videre;) diffipabit infolens.

u& C

titudine, ac MutiiSeevola fac-

Germaeia.

milm,

Penà Romam

to deterritus, in coepto deflitit.

deleverunt Cimbri & "Teuto-

vormis

Vide Flor. lib. 1. cap. 16.

liNWVi'

nes , eos Marius profligavit.

JEmula, d?'c. Capua Urbs erat

Pube. Juventute, militibus,

w

nobiliffima inCampaniaRoma-

Caruleos feré oculos habebane

na, Romz prop? par, In eam ,

Germani , Tacito tefte.

ipsá Romá captá & eversá , fe.

Abominatus, Invifas , de.

dem , Imperii Orbis terrarum

teftabilis,

transferre Hannibal meditaba-

Parentibur. Quorum libe*

j [Mffr »

tur ;quá fpe Capuanes fibi mi-

rO0s tam multos interemit.

rific? devinxerat.

Impia atas. Nos impii, G

u

Spartacus.Servile bellum mo-

impio fzculo nati; quorum

vit. Leze Oden r1o.lib, 3.Her-

fanguis facer ac devotus, id eft,

eulcs vitu, &c.

morti deftinatus videtur effe ,

*

Allobrox. Allobroges populi

propter majoram fcelera,

Galliz, qui nunc Sabaudi &

Rur[us, cgc.'Yellarem hanc,

Delphinates vocantur, rebus

utante Romam conditam,fera

novis & Catiling favebant: itá-

habitabunt.

TL

que meritó inter hoftes gravis-

Barbarus, df'c, Barbari , poft

fimos Romanz Reip. numeran-

victorism de nobis partam;in-

k

rom

turquamvis pofteà detecti Ci-

cenfz Urb s eineres calcabunt,

ceronis vigilantiá eui conjura-

Quaque,i'c.EtRomuli tumu-

LA

ona

L

tionem omnem ultro patefece-

lam,;tectum,& clanfum, aperi-

runt;relictis Catiling partibus,

et:cineresejusin ventos dividet,

j

in officio ac Reip. fide manfe-

Off' 0.

Nefas videre. Qus of(a nefas

runteunde infideles novis . re-

eft, id et,nonlicet videre. Re-

busdicuntur,quia fidem datam

gt

ligio erat,Japud veteres, tumu-

uinium

Civibus,novaram rerum,id eff,

loseffodere,offa fcrutari & dis-

Reipublice mutande, aut po-

"1 lii

fipare, Vel , quod fgectaculum

tiüs, everteadz cupidis, non

trifle vifa , ac nefarium erit,

um ht

fervárunt.

Far-

jl

3

;46'

'Q. HORATII FLACCI

Forté quid cxpediat , com.-.uniter aut. melior pars

VW

Malis careie quzritis laboribus ?

N

Nulla (t hac potiot feptentia: ( Phoczorum

)

Velut profaeit execrata civitas

ln

[*

a

Agtos , atque Leres patrios, habitandáque

Apris reliqait , & rapacibus lupts )

Mir

Ite; pedes quocunque ferent, quacunque per ue

À

Notus vocabit ; aut. protersus, Africus.

C«

Sic placet ? Án meliüs quis habet füadere ? 5ecunda

[

Ratem occupare quid mmoramur alite?

l,

Sed juremus in hzc : Simul imis faxa renárint

hi

DT

Fort quidde'c. Fortà queritis, & imprecationibusufesvel, La-

li

Ocives! conimuiiter, id eft;om-

;res & agros fuos deteftata ; pro-

V,

nesunivers?, aot melior, feu,

'fugit

E

grijor pars veftri , quid expedi-

Fana. Templa:ea deferuit,

at,quid opus facto fit, cirere, id

À f& is incclends.

&ft,ad carendum mslis labori-

Dj

! Ire, pedes, d»'c. Redi ad quat-

(

bus, ut careris bellis civilibus?

tum ieiró verfom: nulla it íen-

il

Qtis

Vteinfinitivus àGczcisita poni-

tentia potior hac ;5nempe , ite,

euridiquó nes pedes ferent,&c,

á

Lig

türprogerundio cum przpo-

-

Rn

fiiene Leguut aiüiqui : forte

Rhocaorum exemplo,

flüs

(quod expediat) commuiter

Suadere. Quod fvadeat,

lii

i&c.& fie ordinant:forte queri-

Secunda alite. Benis omini-

duf

tis, G cupitiscarere malislabo- bus : de voce, fecimdus, vide

AU.

xibus: quod quidem expediat , Od. 12. lib. 4.

In bac.do'ce In hzc verba. Ita

quod oprimum eft factu: quis!

W

enim rcmedium calamitati non ?juramemum concipiamus; ni-

]lb) I

quarat?. Vel, quaritis comsu-mirum ne fit nefas redire,ic cít,

dl[pa[

niter & omnes fimul(quod qui- os juramente folutum i,

Vlis

dem expediret,ec optimum ef- incfas nemini fere dare lintea

Mi

fet) aut, fi id non poteft , mejor domum converfe , hoc eft, vela

D

pars f»ltem queritis carere?&c. facereac in parriam reverti, fi-

'tí

Pboceortm. Phoczs civitas]o- |mul acfaxa , que fupt ima in

u

ni£ fuit ; quam cüm obfiderept | mari , renaverint?, emerferint

[

Perfe Gracis infefli , cives na- |imis vadisid eftflu&ibusSimi-

le

vibus Deos & conjopes impo- ile quidpiamPhccæifa&i:ärunt:

fuüére,ac runquam reditori pro- imalfam enim plunibeam 1n ma-

D 1

llllu;g

fugerunt in eam Galliz partem, jre projiceruntfe non ante redi-

L

übi nunpc eft Maffilia.

turos conteflati) qoàm illa ?

Sml! I

Execrata.Diris execrationibus/ fundo maris fponté emerfiffet,

li

[

D

N

/,A

EPODON LIBER.

247

"

. Vadis levata , ne redire fit. nefass.

Neu convería domum pigeet dare lintea ; quando

Padus Matina laverit cacumina;

In mare feu celíus procurrerit Apenninus ,

Nováque monfítra junxerit libidine

Mirus amor , juvet ut tigres fübfidere cervis,

ij

Adulteretur & columba milvio:

Credula nec fulvos timeant armenta leonci,

1

Á

Amétque falfa levis hircas zquora.

Hzc, & que poterunt reditus abícindere duloesi

i

Eamus omnis exectata cívitas ,

]

Aut pars indocili melior grege : mollis &-exfpes

ii

Inominata perprimat cubilia.

p

Vos , quibus eft virtus , muliebrem tollite luctum ;

Ettufca prter & volate littora.

fertlt

Padus. Italiz flavius, Galliana sdhibuerimus iftas jarandi , &

jqite

Cifalpipam ab Occidente injexecrandi reditum , formulas;

TOU

Orientem tnediam fecans,inter

aliáfque confimiles, quz nosà

jl

redeundo detcsreant.

4 w

Liguriam , Ducatnm Mediola-

nenfem , & Venetam ditionem

Auz pars, d*c. Omnis civitas,

!

fluens: Matinus eft. moas Cala-

aut pars ejus-faliem fanior G

Bil,

ag

bric. Ficri autem nequit, ut Pa-| melior , coafultiorquc indecili

dus füpra illum montem attol-

grege, ideft, vulgo & blebecu-

( Vidi

latur.

]la , quz , inftar ftapidigregis;

