Ut noceant homini, credas, memor illius eícz,

—

Qnp

Qua (mplex olim dbi federit.

At fimul affis

lnv

Miícueris elixa, fimul conchylia turdis :

Vadid

Dulcia fe in bilem vertent 3 ftomiachóque tumultum

LT

Lenta feret pituita. / Vides, ut pallidus omnis,

Tadià

lnegr

Urrum. Gallopium , an Ávi-

& hofpitibus ; qui , f quid in

dienum ?

ietog

lautitiis ejufmodi menfarum ;

Hác , d?*c. Proverbium hoc in

atque apparatu , Àfervulis pecca-

—

Wuenag

eos cadit, qui fufpenfo funt ani-

retur, praviter in eos faviret.

&lum

mo , duplici periculo urgentur,

Sinplex. , &*c, Nepligens , fu-

ferut

quó fevertant, incerti : & lupi

pinus & ignavus , fordidus; qui

7

voracitas , Gallonio gulofo; for-

|

i

aquam , aut mifcendam . vino,

"f)! ll

dascanis, Avidieno ,nomänque'aut affundendam manibus, non

ipfum bellé convenit.

puram aut limpidam , ut fit , fed

id

eo

Sebat.

Muuduserit.Cenfeo ut fapienstunctam ,. & piiguem p

iy

Vs

mundo, & medio quodam, inter

Valeas. Hoc.affert commo-

Vij

Íordidum fumptuosümque , uta-Idum, ut ben? valeas.

f'ï!tra,

turviéctu ; itautin neutram par-

Nam varie, d?'c. Facile fiet; ut

h

xrim!

tem cultus, ideít, vitz rationis|credas varios cibos homini no-

lins

& vi&us fit mifer , id eft , im-|cere, fi memineris , quàmtibi

modicus , iniquus ; in neutro jaliquando facilt federit, id eft, in

e Ililm

ftomacho ben? concocta & com-

extremorurm peccet.

jj

Hic.. Sapiens.

pofita fuerit una quadam efea,

bt

1

5

»lex, & uniusmodi.

Didir, de*c. Dividit. Dum fer-|eáque fim

C

vismunera, officia , quid agere

Affis. "Voftis carnibus.

Elixa. Coctas carnes.

Saf;

quisque debeat , diftribuit ; non

erit fevus in exigendis illis mu-

Conchylia. Oftrea , psíetós

Rfäm'ï:

m

niis. Ajunt Albucium fuiffe ho-

Bilem. Pilis eft humor ficeue

iuinem anxié & infanà accura-

& calidus ; pituita, humor fri-

Wa»lïi

tum . i accipiendis convivis gidus & humidus ; unde inter fe

Y

Dros

- SATYRARUM LIB, Hl

347 ,

Cen defurga

tdubia ? Quin corpus onuftum -

pl

Hetternis vitils animum puoque pregravat und ;

ztli zagf!.

Atque alfipit humo diviax particulam aurz,

LqUe

Alter, ubi di&o cítiüs curata foporig

htris

Membra dedit, vegetus pra*fcript-a ad munia furgit.

Hic tamen ad melius poterit tranícurrere quondam :

!

D

&m

Sive diem feftum r.diens advexerit anpus ;

( magnüm

Seu recieare volet tenuatum corpus ; übique

fecim

Accedent anni, & tra&tari mollius atas

2

Imbecilla volet,

Tibi quiduam accedet ad iftam,

Quam puer & validus przfumis mollitiem , fea

]

Dura viletudo inciderit, feu tarda fenectus?

Rancidum aprum antiqui laudabant : non quia nafus

u'ï*.uktlm

lilis nullus erat ; fed, credo , hac mente, quód hofpes

1f

Tardiüs adveniens, vitiatum commodiüs, quám

P

Integrum edax dominus confumeret, Hos utinam inter

Heroas natum tellus me prima tuliffet !

n

pugnant, & tumultum , id eft,

Ad snelius , do*. Àd lautio-

bellum inteftinum ftomacho à£.|rem vi&tum.

Erit ubi vefcatur

ferunt.

benigniüs.

Cena defurgat.Surga de coena. :

Tenuatum.Labore defatigatuma

Dubie.Ubi convivz dubitant,

Ubique, &&c. Etubi , & quan-

i

quas guftent ac fümant potiffi-| do fenex erit.

j 0U

mm dapes;ita multz, & variz

Prefumis. Ànte opportunum

i 9

fant.

&idoneum tempus fumis.'

Firiis. Crapula pridiana.

Raucidum , dc. Commendat

ZAure. Id eft , partem divini

ïfmgalitatem, ab exemplo ma-

fpiritus, & ipfius Numinis por-

jorum.

tionem , ut purabant.

|

Laudabaut. Utindicium fru-

Alier, Qui parcus & frugalis galitatis : quia id erat fi

fs

eft.

e

aprum fepitis menfe appofitum

Dicto citits. Exiguo tempore,

fuiffe , Gebfruftatim , diüque

obiter, & quafiahud agendo.

comefum.

Curata, Ciborefe&a

Hac mente,

Rati.effe hone-

Soperi dedir , d*c. Somno re-

ftius illum , quamvis putentem

ereavi. Ubi fe, poft brevem

& feriefum, ab bofpite confimi,

& modicum cibum , le&ulo de-

Iquàmintegrum Grecentem ab

f

þu'f"f

dit ; ex illo vegetus & alacer ad

Domino..

ll

prafcriptas fibi ab officio, & ne-

yf i

l

Tellus prima.Pro aniiqua Gtá-

gotüs fuis, functiones furgit,

te ponitur,

nr

Dae

3

Q. HORATII FLACCI

hori

1 Das aliquid famz, quz carmine gratior aurem

a

? Grandes rhombi ,. patinzque;

(uim

Occupf£t hüumanam

Giande ferunt unà cum damno dedecus,

Adde

um

jNon e

lratum patruum, vicinos ; te tibi iniquum,

Quidy

E: früftra mortis cupidum, cüm deerit egenti

ii

JEs, laquei pretium. — Jure, inquit; Thrafius iftis

N

x

urgatur verbis ; Ego vectigalia magna,

Vi

Vi

Divitáf(que habeo tribus amplas Regibus, Ergo

"

L

h

Quod fuperat, non eft melius quo in(umere poffis?

!

Ti Q

Cur eget indignus quifquam te divite ? Quare

äo

lo

"'Templa ruunt antiqua Deum, cur improbe charg

Non aliquid patriz tante emetiris acervo ?

M

i

Uai nitnirüm re&é tibi femper erunt res?

TWaxom

O magnus poftbac inimicis rifus ! uterne .

It

il

Ad cafus dubios fidet fibi certiàs ? Hic, qui

b Áin

Pluribus affuerit mentem, corpüfque fuperbum 5

hr

An qui contentus parvo ; metucníque futuri,.

A

Aità,

ln pace, ut fapiens, aptárit idonea bello:

e

*

Accäj

Quo magis his credas

puer hunc ego parvus Ofellum

Vinbr

Das aliquid fame? Quód fivs| — Emetiris. Ex acervometiris ,

dvil

fame tuz cura tanpit ; quz omni decutis , feponis.

giprenfb

Pofibac.Cüm tibi res evenient

cantilená,& hormonià gratior,

Tue mon

ad hominum aures accidit.

adverfe ; tunc rifum przbebis.

Pm» fi

agnum i nimicis.

Iniquum.Difplicentem,&odio- m

r YT

fum.

Üzerue ? Uter tandem? Legi-

"

Quo emas la-itur etiam, zert.

&£1H.

ïc-ïeba

Id Y

Laquei pretium.

queum, ut te, confumptis opi-

Fidet, &c. Perfugium in rebus

bus, defperantem, & erumno- affiicis & :

miferis certius & pa-

ratius habebit ; confidet fe for-

D*

Ífum fufpendas.

g. Y

Thrafras. Aliquis lautus ,

&ltunz cafibus dubiis non everten-

Titen

dum.

Juxufdeditus , idemque pauper.

M*m

Surgatur.. A te

bjurgatur ;

Is qui , &c. Is qui lauté fem-

t At

4

*

Gaverit, an qui parce

—

n

s verbis reprehenditur , non| per fe tra

ego,

& du

riter , profpiciens egefta.

r G

Quod tibi fü-'rem venturam ; & in earn opes

Quod fuperaz.

Opa

perfluum eít , illud meliüàs non

-efervans, ut dux belli peritus

lt

in pace providet iis rebus , qui-

potes infümere?

Tif i

^ Fger. Eft pauper.

büs opus eft in bello ?

d'"'dgere,

: dudignus.Qui metetur non ege-

Quó magis, &c, Videtur haéte-

inuslocutus fuiffe Ofellus : jam

um

£o, qui diviuis eft dignus.

e

—

SATYRARUM LIB. 1I,

349

n

Íntegris opibus novi non latiàs ufum,

dinzq

Quàm nunc acciíis,

Videas metato Ín agello

Adàt

Cum pecore, & gnatis ,. fortem mercede colonum,

)

& Non egoj'narrantem ,stemeré edi luce profefta

i

Quídquam, prater olus , fumofz cum pede pernz,

fs l

Ac mihi cum longum poft tempus venerat *hofpes,

ive operum vacuo gratus conviva per imbres

bm

Vicinus, bené eratonon pi(t'ibus utbe pcdtis)

u Mm

Sed pullo, atjue hedo : tum penflis uva fecundas

Et aux ornabat menfas, cum duplíice ficu.

Ua

dhit

Poft hoc ludus erat culpá potare magiftra.

Horatius illi adftipulatur, ejüs-

Penfülis uva. Uvapaffa , & fic-

que axiomata confirmat.

cata.

« v

de"c

i-

6

Lati 215'-,

. Largiüssmon vixi

Secundas menfas.In quibus bel-

n

fe fümptuofiüs, cüm erat florente

laria & fructus. apponebantur.

ts

fortunà & in ampla re , quàm

Vide Oden. 4. lib. 4.

nunc in accifa, tenui, & per-

W

dita.

Duplice frru. Magna , fic Vir-

gil. 3. Geor. Duples agitur. per

Accifis. Imminutis. -Ejus agri

lumbos fpina , id eft , lata, in-

YU OH

jj

Uinbreno, veterano militi , poft

gens.

Vel, duplex ficus , eft

( 81

civile bellum , & pugnam Phi-

uorumgenerumprecox & fe-

lippenfem, attributi fuevant; eóf-

rotina ; vel, alba, & niera.

iT

que non jam ut dominus pro-

Poft boc, é»'c. Poft illas epulas

iij

prios, fed ut colonus & condu-

apreftes , & inemptas , non alius

Cor, mercede ranquam alienos

1

|

nobis ludus magis arridebat ,

[xae"l L

!l

colebat: fortis tamen , & in mala

quàm potitare , eilege , ut , qui

fortuna vir bonus, ac fibi con-

ftans.

quid inter ludendum peccaret,

is vinitcyathum haurire cepere-

Videas. Quilibet videre & au-

2

u

tur; &fuam in ludendo culpam

,m»le

dire poteft ita dicentem & nar-

quafi magiftram vini , quà bibe-

rantem :non ego temere , G.

rejuberetur, haberet. Solebant

Snm,me

Metato. Dimenfo in certa juge-

Romani;ciim potarent , aliquem

1a, ut militibus affignaretur.

qll!

bibendi arbitrtm, & ma giftrum

meré: Facilà , paffim , fine

convivii, feu Regem , ut voca-

certa & gravi caufa.

bant, conftituere, qui praferi-

Operum vacuo.' Vacanti ab la-

beret , quot quisque cyathos ,

bore ; & opere ruftico.

ä

Dené erar.. Genio videbat in-i

quo tempore , ( pacto bibe-

',JQH

ret. Ita'inhoc Iudo Ofzlli culpa

dulgere. Abund3 mihi erat ad

eujusque e

veluti magiftra

eonvivium pullus, &c.

vini, quz quoties Biberetur ,

x

edi-

)!eli

j

3$9.

Q. HORATII FLACCI

Ac venerata Ceres , ut culmo furgeret. altj

Explicuit vino contra&z feria frontis,

Saviat , aijue novos moveat Fortuna tumultus,

Mu

Quantüm híc imminuet? Quantéaut ego parcitfus aut vos$ a

O pueri nituiflis ! ut huc novus incolavenit ?

miuf

[

Nam propsiz telluris herum natura , neque illum,

Nec me, nec quemquam

ftatuit.

Nos expulit illez

?

Illlum aut.nequities , aut

m infci

tía juris;

l firi

Poftremo expellet certé vivacior hzres,

S

Mvl

Nunc ager Umbreni fub nomine, nuper Ofelli

gl

Di&us, erit nulli proprius ; fed cedet in ufum

Nunc mihi, nunc alii.

Quocirca vivire fortes:

m

Forriáque adveris opponite pectora rebus,

ch]ïjq

Cl

edicegeL

Legunt alii, cuppa

Quanioautego , &c. Sncen-

ha

j

'à.: eft autem cüppa , vas

tiaeft, &cordo: ut; id . ;

vinar

in 5 eritque hec fenten-

poftquam in hunc agrum iniles

Sf( *l

tia

nullum alium potandi ma-

venit , (Umbrenium intelligit)

db

iftrum & arbitrum, quàmip-[|quantó parciüs , an ideó ma-

qu;-[ P,(

;

um f

am cuppam, adhibere, ideft,|ligniüs, Ó fervi ! Ó liberi mei !

bibere, quantüm cuidue vide-jfüiftis nutriti , & veftiti ? Neu-

Mlim.

Horari

retur , quantüum ipfe cyathus fer- |tiquam cert?.

ret, hic nobis ludus era*.

Niruiflis. Pingues & nitidi,

May

Venerata. Culta & togata :ut|lauti fuiftis.

Qs

culmos grandiores tolleret, mef—l

Nam propria, d?c.RecCato:

us

fem opimam largiretur.

Commnorandi nobis. diverforium.

'»f»nicep

q

Explicuir, dec. Senfus eft;plenilnen babitandi locum niavura d dit,

fpe boná meílis uberioris, quam|Propriam igitur tellurem vocat;

"o

nobis venerata Ceres facere vide- |cujus fit dominus quispiam , quz

"horny

&

batur,largiüs nos invirabamqs;& fua fit.

Ninigi

curas ac negotia feria, quue fron-

Nequities. Luxuria , profufi

QUE

:iemcontrahumt, difcutiebamus

fumptus.

qui

vino ; animos exhilarabamus.

Fivacior: Digtiüs viven$,

en.

Nunc ager , d. lle ager, qui

Wsf

Hinc, d. Ex;his anguftis

[

opibus, ex bac recla, quid mihi

nonitapridem ager Ofelli dice-

CEIS

poterit auferre , qui parvo con-

batur, qui nunc füb Umbreni

"t

tentus fum ?

nomine dicitur, &c.

?lähäüï (

: u

A

x* o

!Wl!(rh

*

SA-

m 9.

SATYRARUM LIB. II

351

SATYRA

LT.

7

Ieducitur Damafppus quidam , philofophus Stoieus , H«

ls a

ratium inertiaaccu[ans ; ac datá occa[ione paradaxum

]lum,

ind Stoscorum explicattr $- Omnes propé

:]

homines infanire,

it ilel

m

ch r

E

tó (cfigis, ut toto pon quater anno,,. ,.

JMembtanam poícas , (cxiproruxng.uæcjuer.cte'xen"s,

fe

"

lracusjribi - qvód vini fomníque benignus

m

Nil éignum fermoüe canas.

Quid fiet ? Ab ipfis

(

Saturnalibus huc fugifti, o

brius/ ergo

Dic"alí

quid dignum promilis : incipe, Nil'eft;

"

X*

Sanigle

Culpantur £rattta cafami/, imiher.i;üþ,lsqïuc' latbc,:,rag:) :

?

w ib

4

ag

Sic varo fcribis. Ita in compo-

rens » quód eüni in urbe dege-

nendis verfibus neplipens es , in-

V :

res, ub vino & fomno largiüs

a

99 Ti

quit Horatio Damafippus, qui

indulgebas, nihil fcriberes di-

eum fiigitur conveniffe in vil-

gnum, quàd in publicam lucem

lulam , quó fe per Saturnalia

ederetur.

vdi

Horatius receperat.

Quid frer. Qïorfüm evadet

- Membranam, Chartam , papy- |ifta tua focordi

a?

"

rum.

Proprié tamen fiebat pa-

Sarurnalibus. Saturnalia, Sa-

!)

pyrus ex intimo & tenuiffimo

turnifefta, Decembri menfe ce-

12

cortice papyri. fruticis /Egyptia-

lebrantur : in iis genium cura-

p

ci; membrana veró $ pelle de-

bant.

fpirtf [.3

tracta membris animantium. In

Huc. Rus.

rem Yodi

ea porró membrana deferibebant

;ispiam D 4";

Fugifti. Utin otio & fobrius

Romani , quod fervatum vel-

feriberés , te ab urbe (in qua

nid» ?FUF*

lent, aüteditum in vulgus : ai

omnia perfonabant Gracantium

fi quid parum accuraté fcript;-

clamoribus) proripuifti,

tarent , utebantur palympfeftis,

Nileff. Subaudi, excu(ationis

g ov

J

id eft, tabulisligneis, ceráob-

tibi; poteff etíam hzceffe Ho-

Jl

ductis, inquibus deleri, quod

ratiirefponfio: nihil eft mihi ,

4;

er

fcriptum erat, facilé poffet , com-

jbl

quod fcribam , nihil in mentem

planatá cer.

venit : fruflrà meos calamos ac-

X

Rerexens, Delens , commu-

cufo , & immeritum tundo pa-

tans.

rietem ; nihil extando.

Irstussibi, Agrt te ipfumfe-

Culpautur , ie. " Fruftrà cala-

Inos

——

a

3?2,,

Q. HORATII FLACCI -

u

M

1 bet

lratüs natus paries Dis, atque Poétis,

Al medi

.Átqui vultus erat mu

lta. & praclara minafitis,.

houdos

j 9À vacuum tepido cäläpifïe/t"ïvïllula tecto.

Quo v

^ Quorsim petrtinuit &ipärclïïïätona Menapdi

t92 ;

;

Qu

/

Eüpolin, Archilochum , " comites educere tántos ?

Cl

Juvidiam placare páras, virtute. relictà ?

Bor;

Contemnére, milet; Vitánda elt improba Syren,

Ctm ln

Defidia, aut quidquid vità meliore paráfti . !

lpte

Ponenduif, zquo animo, Di té; Damafippe, Dezque

Verum ob Confilium donent tonífore.

Sed unde

looti

li

mos accufas , & feris parietem.

Eupolis. Quifuerit, vide Sa-

Solebant Poéte noctu in tene-

.tyram 2. lib. 1.

Mi

Avrchilochum. De

ilo vide

[

hris elicubrare carmina : ob

eam rem habebant , ad fpon-

Oden 6. lib. 5.

m

11j

dam le&i , tabulam , vel pa-

Invidiam, do'c. . Àn paras fupe-

jtprop

rire invidiam , e0s , qui' tibi

rietem cerd obductum , in quo

1

verfus, fi qui tum fierent, exa- in ident mitigare. , nihil fcri-

i

A

[^

UT

rabant.

;bendo , laborem & literas relin-

Fl

Iratus , dv*c. Infelix. paries,&,quendo? Aberras totá vià ; con-

d

quafi adverfo fato extrüctus. .Si temnent illi te, qui priüs invi

tll r

extunderent Poéte meditando ;.debant, &c.

.

gebam.

ab iis. iratis vapulabat, & pu-| Sirem. Sirenes, mari

na monQ

ciCeba[u!.

nis feriebatur

paries , pluteus ,'flra , Virgines alate , non ut

DC

*

C

Q

c. Unde Perfius , de Po:ta:vulgó pinguntur , partim foemi-

p

xegligentiüs Ícriptitante , 4ec,nz; partim pifcesin Mari Tyr-

Tone

aph

gluieum cedit , dec.

rheno pretereuntes nautas in

Ül

fcopulos pertrahebant cantüs

Atqui , ézc. 'Tamen mira que-

N fällüial

damte fcripturum promittebas.

füavitate.

T

AMinari interdum eít promit-

—

Quidquid, e'c. Fama, quam bo-

"»t*äm) j

tere.

nisartibus & ftudiis coll

egifh'.

NU

l

Facuum. Otiofum.

Ferum. Sapiens, aquum.

[ lRu;—

Srpare, dz'c. Congerere ibros

Tonfore. Quilongam iftam &

TA

Platonis & Menandri. Plato fuit

philofophicam . barbam radat.

(f

Athenienfis Philofophus, ob fs-

Scilicet barbarus eratifte Dama-

T.

V1-

|. J

pientiam & eloquentiam Di

fippus, ut Philofopbi tum feré

T

j "ibinte

ius appellatus. Menander Poéta

omnes; G

V

prater barbam nihil

habebat: homo tamen

comicus Grzcus ,

vixit anno

philofophi

f 4

L

; fed malé

Hu]llo

U. C. 461r. Hujus pleráfque; Komanus ac Senator

ü

Im

fabulas T'erentius vertit in Lati-i curiofus &t emax ; de.quo Cicero

t

num fermonem.

epift. 23. lib. 7 & aliàs,

7

m(g& qb

p

SATYRARUM LIBDER..If.

37$

-

Tam benà me nófti 2 Poftquam omnis res

»

mea janum

l

Ad medium £a

&a eit,

aMena neotía curo,

Excuflus propriis : olim nam quarere amabam

5

Quo ,vefer ille pedes lavifet Sityphus are;

antöls ]

Qui fculptum iofabre , quid. füfum duriüs effet,

Callidus huic'figdo porebam millia centum :

SyIrcn;

Hortos , egregiafque (äonms mercatier unus.

*

Cum lucto tióram "

*

ünde frequeptia Mercuriale

( Dezdt

Impofuéte mibi cognowmen compita/ Novi .

X

inde

Et morbi mirer puigatum te illius.

Aiqui —

Emovit veterem miié novus , ut (ul;*t,;in cor

jt, vie

dO.

J

P(y?qy?am 3

CL

Refpondet Da-

Ponebam, doc. Tlla eftimabans

R ib j

snalippus : ex quo fortunarum

centuin millibus feftertiám: quae

omnium jacturam feci; cüin ne-

fumma conficit decem millia li-

gotia propria jam habeam nulla,

brarum.

curo aliena,

Unde , d»c. Ideó compita fre-

| k

Jamum ad medium.. Jani tem-

quentia, ideft, mercatores, qui

ploadjunáa via. Janus vocaba-

folent . in' cómpita frequerites

tur, ibi foeneratores , árgenta-

convenire, mihi cognomen M« r-

rii, lautioréfque mercatores de-

4

i

icurialis, id eft, à Mercurio di-

gebant.

E

H

$ vielpars prima

ilecti,impofüerunt. Preeft Mer-

mati

dicebatur primüs Janus, media,

curius lucro & mercaturz.

IZ )

medius Janus.

Morbipurgatutm. Gracalocu-

Pzpnm

Jra&aefi. Ducitur à naufra-

tio :morbo reiíto purpatum,

l

n Ma

gio metaphora.

üte

4tqui, é&*c. Loquitur Dama-

s nai

Olim.,ic. Cüm floreret mea

fippus: veteri morbo expulfo no-

b

a

n v

res familiaris , veteres flatuas,

vus fucceflit, olim res meas A

&antiqua pocula, curiosé qua-

nunc alienas curo.

(

QT

rebam, &c.

Iu cor,doc. Sic aliquando mor-

Que

Si(yphbur. /Eolifilius , Corin-

bus lateris , & capitis, folet in

Dj

pl

thi Rex; homo mir? aftutus,

*

ftomachum. trajici & traduci

»

on

(rai

ZEve. Vafe xreo.

1]

1c aliquis , lethargo laborans ;

y d

17/]'22/17?. Iofüit, impolite.

jnutato morbo ,

fit interdum

Pufum durius.. Conflatum in-

TA

phreneticus , & pugilis inffar

n

eleganter & afperé. Contra, fp;-

urget medicum, 1d eft, vexet,

j0p

j

4l

rautia wolius eva , laudantur à

puügnis contundit.

Lethargus

L

Virgilio, 6. /Eneid. -

eft morbus , qui veternom &

(

ï

H

Huic figuo. Statuz alicui ; ce--Momnum peni irexpugnabilem

Qu [

tam pecuniz fummam . pro in-|afferre 4olet.

Oritür ex pituita

J

eerta & qualibet nominat.

frigidiore ,rabundante in cere-

(;»

u

/

M

,

bro :

|

334 :

/;/ Q. HORATII FLACCI

4

Traje&o lateris miferi , capitísque dolore :

] ml

um

Ut lethargicus hic cüm fit pügil ; & medicum urget;23

Dum ne quid fimile huic, efto , ut lubet, O bone ! nete

Áutamal

Fruftrere : infamis & tu, ftuliique propé omnes,

P Pj

Si quid Stertinius veri crepat $ unde ego míra

P

Migant

Deícripfi docilis przcepta hzc , tempore

dano k

quo ml

-—

Solatus juffit. fapientem paícere barbam,

Mgn:

À

AtQue à Fabricio non tríftem ponte revertl.

Til

Nam malé re geftà cüm vellem mittere operto

hi, f

Me capite in flumen 5 dexter ftetit ; & ;, Cave faxis

(ltdt fhü

Tc quidquam indignum : pudor, iriqdit, tc malus'u.rget,

NTTS

Infanos qui inter vereare infanus haberi,

filig n

Primum nam inquiram quid fit furere: hoc

f erit'in te,

!u

Solo , nil verbi , pereas quin fortiter, addam.

ln

t

bro:phrenefis veró , ex calidiore cipitarevolebam. Ponsilleà Fa-

bile.

bricio flruc&usfüit, & infulam

lie,

Mi fof

Dum ne quid, d*c, Refpondet |Tiberinam jungit, ab ea parte,

Horatius. Eftoutlibet, labora|quz meridiem , & montem Tar-

NOD n

quo libuerit morbo , quácum- pejum refpicit : ab altera veró

Qum

quelibuerit tibi phrenefi & in-|parte , que Janiculum fpectat

fivity:

íanid ; modà ne quid tibiaccidat|& campum Martium , eft Pons

(WA

fimile huic phrenetico;& pugnos |Coeftius. Pontem Fabricium vo-

à nobis tuos abftineas.

Dopup

cant nunc Itali; Quasuov capi-

&t

b

O £one , d?c. O amice! inquit|rum ; Cocftium

vero , Ponrem

|

|

At j

ii

n

Damafippus , rides , & phre-

$. Bavtbolomai.

SOE

Amiffis fortu-

Bu

iV

nefiam infaniámque mihi obji-

Malé ve geftá

h ddi

Cis, &c.

nis : mercaturá

non fucceden-

KOR U

Fruflvere. Decipias.

te

i

)

1 iSmï(a

Qmnes. Subaudi;funt, Vei, in-

.Operto. Involuto.In luctu ca-

lcnm

faniunt : ajebant enim Stoici, |put velabant , maximé fi morien-

ïMP1 u

ftultos omhes , id eft , aliquá |di confilium cepiffent ; qnafi vi-

QU

vitiosá cupiditate implicatos ,|tam & lucem perofi.

Wüia

infanire,

Dexter.. Aufpicatus, felix.

j Upta

Srertinius,

Stoicus Philofo-

Pudor tnalus. Vitiofus pudor

| Qubyy

j

ob rem mal? geftam te angit.

m

phus..

litil

Crepat. Edicit, loquitur.

Nil verbi , drc. Non te pluri-

|. l

Unde. Ex quo Stertinio.

bus verbis deterrebo , ne for-

I

- Paftere barbam, Suafit mihi, titer mortem oppetas. Ea omnia,

[mu

Philofophus ut effem.

!

iquz fequuntur , ufque ad ver-

q 5";13!«

fum : Ouone male , Stertinius

Nii

Tabricio pone. Ugde me prz-

!

ceum

m

SATYRARUM LIB, II.

357

Quem mala ftultitia, & quacunque infcidia veri

It

Cacum agit, infanum Chryfippi Porticus , & grex,

bont n

AÁutumat, Heazc populos, hac megnos formula Reges

?mu)

Excep:o fapiente, tener.

Nunc accipe, quare

[2

Deüipiant omnes, zqué ac tu, qui tibi pomen

Infano pofuére.

0 me» |

Velut fylvis, ubi paffim.

Palantes error certo de tramite pellit,

Illefiniftrorfum , hic dextrorfum abit : unus utrique

f

Ertor , fed variis illudit partibus; - Hoc te

vt lii

Crede modo infanum , nihilo : ut fapientior ille,

:a!qsgrge'»

Qui te deridet , caudam trahat.

Eft genus unum

Stultitiz nibilum metuenda timentis : ut ignes,

vt

Ut rupes, fluviófque in campo obftare queratur,

a.

Alterum & huic varium , & nihilo fapientiüs, ignes

Per medios, fluviósque ruentis. — Clamet amica

m

Mater, honefta foror, cum cognatis, pater, uxor,

T lia

Hic foffa eft ingens, híc rupes maxima : ferva;

É abü?&ïm

Non magis audierit , quàm Fufius ebrius olim,-

o

ia*

cum Damafippo locutus olim,te fit fapientior , qui te ridet ,

g

pngitur.

|&milíque ac tu ratione caudam

um

iim» M

Chzyfippi, dz'c. Stoici omnes, j trahat; id eft, infanizt , ridendus

j

quorum dux Chryfippus, Quialfit. Pueri cüm aliquem ridere

u w

ifti Philofophi difputare initio|volunt, ejus tergo: aliquid ap-

, I

folebant in ingenti porticu , ab|ponunt, inftar caudz , quó veluti

Graca voce, quz porticum figni- |pecus habeatur.

nifs *

ficat, di&i fünt Stoici.

Efb geuus , djc. Eft, inquit,

(

on hi

Hac formula , &c. Hoc axio-| unum genus ftultitie, eorum ,

maStoicefchole, & quafi Pra-|qui timent ea , qux non metuen-

J

Ti

j

torium edictum , nempe, Omnes|da fünt , qui videre fibiubique

1

improbos infanires populum Re-

ignes videntur, & rupes. Alte-

t Qp

gésque ipfos comprehendit.For-

rumhuicvarium; id eft, abillo

mula proprié fignificat ,. con-

!

diverfum , eorum eft, qui non

j

i"

cepta quzdam verba juris, ex

(iment ea, que jure funt me-

quibus lites, & actiones infti-

tuenda, quiultró in ignespre-

A['D

tuuntur.

jte

ol

N

cipitant fe fe , &c:

n D

i

Palauies, Vagantes.

- Serva. Cave , fervate.

n v

Certo. Rec&o.

0

Unus, d?*c. Errant ambo , licàt

^ Fufius, djc. A&or quidam , qui

;anmu'

cüm Ilione perfonam ageret ,

diverfis partibus, & itineribus.

eámque imitaretur dormientem,

Ple 4

Nibilo ut, dec. Adeó ut nihilo

SternH

d

ita ut , ad vocem Polydori ,

g^

Z2

ipfam

|

]

Q. HORATII FLACCI

3

?

TT

Cum I

liomam edormit Catienis mille ducemtis

l2

Mbf t

Mater te appello, clamantibus. Huic ego vulpuna

Errori. (imilem cun&um infanire docebo,

Aipit

Iofanit veteres ftatuss Damafippus emendo:

r

m tp

^

Mi

Ínteger/eft mentis Damafippi creditor? Eft: /^" ^

Altren

Accipe, quod nunquam reddas mihi , fi tibi dic

m

./

hum

Tune infanus erís, fi acceperis? An magis excors

Reje&a przda, quam prafens Mcfcqtius fe

i?

£

:l .[.7:';1, 4**'(

j ld

ipfam inclamantis , deberet ex-

mültó.provecior, tum ; quàd |

(; t

apud ipfam , non fecüs atque

pergifci , adeó praclaré ; & veré

trsiq

dormivit, quód effet ebrius, vt

ipfius filius, educaretur.

hia

excitari 6 fomno nunquam po-

Huicego ,dec. Ego docebo,:

i qn

tuerit , quamvis Catienus , qui

& demonftrabo vulgum omnem ,

Lirmome

Polydorum ajebat, iítas voces:

infanire, & errare errorem , huie

Vif

Mater te appello, tantà voce di-

errori fimilem, id eft, errere h

1j

ceret , quantá mille ducenti hc-|fimili laborare : ficdicimus, 2

0» |is

EL2

mines fimul clamantes dicere|/ere dolerem alwerius , gaudium

risinaïg

otuifferit.

gaudere.

tsbl

Iliouam. Exat Ihlona , maxi-

luregev ; dv*e. Anfanuseftis, |

! alers

j

ma filiarum Priami , uxor Po-'qui tibi ementi credit, id eft,

Tisperi

|

lymneftoris , Thracie Regis ,jqui fuam mercem, ftatuam ve-

Ydisfo

cui Priamus Polydorum filium|terem illam , dat tibi pecu-

alendum. clàm, ut amico Regi|niam promittenti , quam

n n?&

1

H

Often-

SUS IT

& affini, tradiderat; initio bellilnunquam daturus fis

L]

&l

'Trojani ,

Martis communis|dit creditores infanire, qui de: ,

m

aleam., veritus. At hunc Po-|bitoribus perfidis temeré cre: '

m

lymneftor, auri quod à Pria-|da

nt.

J

me l;

i

ro acceperat , ut Polydorum

Eflo, éc. Finge hoc à

j

educaret , ac.celaret , amore|tibi dici ; accipe ; quod nunquam

Mhrel

taptus , obtruncavit. "Tragoe-|mihi reddas ; certé non eris tu !

Man

diam , llione nomine inferip-|infanus, illudfiaccipias ; effes |

;,.

At

taim , ediderat Artius , aut|autem profectó, fi 1d recufares,

*

i

Pacuvius

5

& in ea Polydori|& lucrum rejiceres , quod tibi | .

umbram

faciebat

A

fercurius : .ego

m

DN

exiftentem |propitius offert IV

j Mür,

db Inferis, & per quietem Ilio-|potiüs infanirem , qui fic da-

nz forori fuge fefiftentem , mo-|rem tibh

Idém faciunt omnes |

£

h,n(

nentémque de illata fibi nece,|feré creditores : dant debitori-

K

ac-rogantem , ut faum cadaver|bus, quod nunquam ab iis red- .

Eu

Matrem autem illam|datur: unde multà funt illis in-

Wun]

fepeliret,

vocat, tum ., quód . effet ztate| (aniores.

i

Scri- 1

L

"SATYRARUM LIP, II.

$*

'Scribcþ decem à

*

^

Nerio : non eft fatis ; adde Cícute

ldlg ]

Nodofi tabulas centum ; mille adde catenas:

» vuïgm

Effugiet tamen hac fceleratus vincula Proteus,

Cüm rapios in jus.malis ridentem alienis ;

Fiet aper, médó avis, modó faxum, & cüm volet, atbor,

D

D

[

Si malé rem gerere, infani eft

contra , bené fani :

j d

xcon —

ï

)

?utidius multó ccrcb:umx efc, mihi crede , Perilli

D

( Scribe , dg-'c Oftendit däbito- in hac Latina locutione, eftlo-

res non reddere pecuniam ipfis|cus , ubi jus redditur

jura

fiüff ; quä!

datam, atque adeó infanire cre-

funt ipfeleges , &c. Si malà

feois ati?

ditores, à quibus eam accipiunt.

(f

diceretur, ambulare in jura , pre

Da feftertia decem alicui fump-

ambulare in jus.

Hanc vocem ,.

E;l() dod)

taà Nerio argentario, cujus in ta-

aliemus ,' eodem fenfu Valerius

ïgum [

bulis nomen tuum, & nomen

Flaceus ufurpavit in hoc verfu

ertoretts

gebitoris fcribas,

Erranré[fque gene at

que alie-

j dem

Non eft fatis, de*c.Non fufficiat| vo gaudia eultu, id

eft , gau-

:df[imü:'»- p

fcribere nomen tuum , & debito-

dia in trifti vultu & invito :

lll g.'ïfl!fm

ris in argentarii tabulis ; adde, ut

eodem Homerus, lib, 2o. Odyf.

«es tibi fit rutior , tabulas Cicutze,

ubi procos ridere ait malis alie-

nf

alterius argentarii, feu fcenerato-

nis , cüm eorum oculi effent

reit du

ris peritifimi, qui mille modis &|pleni lachry

, ln v

marum, & animus

nodisfolet debitores conftringe-|lu&u. Plato in Sym

p-àait, quod

r d gt

«e, neelabantur : facut debitor

cuique bonum . eft

» proprium

tuus fcribat in illius Cicutze li-

, qu'

It

appellari, &fuum; alienum veró,

f

bris & tabulis hoc idem debitum

quod malum.

e qll'-

& nomen:adde vincula omnium

Simale, Js'c.xPergit oftendere

mes U

legum & formulas juris : tamen

ereditores, ftultiores effe debi.

idemille debitor, inftar Protei

pecir

toribus. Nam, inquit , fiftultus

cujufdam effugiettibi, debitum

eít , qui rem domefticam malé

ánmqi

non reddet.

adminiftrat , qui fuá infeitiá &

fon erf*ï

- Malis, ée*c.Malis, five maxillis

negligentià rem perdit ; contra

WS

alienis ridere, eftintempeftiv?

Q1

veró, fi fapit ille, qui rem facit;

& nequiter ridere. AJjerus, fepé

certé multó infanior eft Peril-

g

prointempeftivo & abíurdo po-

cift

nitur.

Sic dicitur , »culis alienis

lus, ereditor tuus, qui vendit

tibi flatuas , hortos , &c. & qui

a[picere, pro , iniquis & invidis.

jubette fcribere, dictat tibi ut

dojttll

Mendosé legitur in quibufdam

fcribas, inargentarii tabulis, te

t &

codicibus, cirmm vapies in jura:non

abusme

enim Latiné dicitur, r

[/;

accepiffe fümmam , quam tu

Ji

j J

ere ali-imunquam | poffis expungere, &

[ ii

quem in jura, fed, in jus.

j

us enim|folvere , refcribendo, in iifdem

([^

3

fa-

f;

r

358

Q. HORATII FLACCI

Didantis ; qguod tu nunquam refcribere poffis,

duit,

Audire, atque togam jubee componere, Quifquis

À ab

Ambitione mala ,. aut argenti pallet amore,

biit , e

Quifquis luxuria; tri&ivc'(qpc:(ïitionc,

Dxedes

Aut alio mentis morbo calet ;^huc propiüs me,

Puperit

Dum doceo infaunire omnes y vosyordine adite.

Tose t

J

Danda eft ellébori mültà pars maxima avaris,

ll

Dl rike

Nefcio an Anticyram ráto fllis de(tinet omnem;

Jltur, f

Hatedes Staberi fummani íncidére fepulchro ;

Jl u

Ni fic teciffent, gladiatorum dare centum

Un tj

Damnati populo paria , atque epulum, arbitrio Arri,

l qiqui

Frumenti quantàm metit Afiica,

Sive ego pravé,

huj n

3

ET

tabulis , debitum à te fuiffe per-i

nefcio, an quidquid ufquam in

folutum ; eft, inquam, illemul-

ttdi Y

Anticyranafcitur ellebori ,. me-

hpm. ür

tó infanior quàm tu, qui mer-

ritó dandum fit avaris; anillo-

cem ejus accipis, & pecuniam

rum curands ftulütiz fufficiat.

N gt

promittis.

Probat hoc exemplo Staberii.

iqit v

Refcribere.Eft delere quod fcri-

Havedes.Staberius quidam;ava-

Mc i

ptumerat, Scripferat debitor in

rusinfignis , idémque ditiffimus;

lul

argentarii tabulis , fe debere cre-

juffit ab fuis hzredibus notari ;

ditori v. e. decem feftertia : ubi

tOndens,

&fcribi in marmore, quo ejus

ea folvebat , delebat id quod à fe

tumulus tegebatur , quam eo-

hi

fripreheud

fuerat fcriptum, in iisdem argen-

rum quísque fummam in hzre-

tarii tabulis.

ditate cernenda cepiffet : quó

de. a

Audire ,do?c. Stertinius hoc ,

i FVE".'erfcr

teftatum eífet pofíleris , quàm

Datry

quafi pro concione diceret , pro-|dives obiiffet.

nunciat.

M

a

Ni fic ; éc.. Cavit teftamento

4 diày

Togam componere. Scilicet de-fno , ut, nififummam illam fuo

^U

fluens topa , & foluta non decet. fepulchro fcriberent , damnarer-

lt

Y

modeftos, & atfentos auditores. |tur dare centum paria gladiato-

lt

Superflirione. Cultus eft falfüs, rum, &c.

P

, m

Utv

& füpervacaneus Numinis: pro

Paria. Par gladiatorum , duo

falfa religione fzp? ufurpatur.

"t Tày

gladiatores inter fe compofiti,

leru[e

Prop li5,i9'c. Adite me propiüs,

Arri.Alicdjus prodigi;& fum-

(

ut quofque appellabo.

|

[

pruofi hominis-, qui proinde

Al Sïef',

Danda eft , d*c. Avaros primà fumptum effet prolix? fa&urus.

infanire docet. Elleborum eftj Quamüm, de*c. Id eft , maxi-

duj

««««« ]

*

herba , quà infania purgatur :'mam vim frumenti, fubaudi,

nafcebatur in infula Gracie An- largiri populo.

L

q»if )

"n

ticyra optimum, / Sententia eft:

Sive ego , &'c. Iüducitur Sta-

be-

D )

x

.

:;

m

äAT?RARUM' LTE. If

3?9" :

Yf

Set re&& ,. hoc volui, ne fis patruus mihl, Credo

"

Hoc Sraberi prudentem animum vidiffe, Quidergo -

Slïulxh

Senfit , cüm fummam patrimoní infculpere faxo

Haredes voluit ? Quoad vixit, ctedidit ingens

[2

.

ut fi

Pauperiem vitium, & cavit nihil acrius

Àtt,

-

?

Forté minus locuples;ugo quadrante periret,

Ipfe videretur (ibi nequior." Omnis enim res, t^

nm:

Virtus , fama, decus, divina, humanäqüe'pdl'chri:ï

(

Ó

Divitiis patent : quas qui conftruxerit, ille

Clarus erit, fortis, Juftus, fapiens'etiam; & Rex,

itlo Atl

Et quidquid volet, . Hoc, veluti virtute paratum,

x

M

TAf

Speravit magnz laudi fore, — Quid (imile ifti

Grzcus Ariftippus ? Qui fervos projicere aurum

iigam

In media juffit Lybia, quia tardiüs irent

t ïfle

Proptet onus fegnes ? Uter eft infanior horum?

, ailó

Nil agit exemplum, litem quod lite refolvit,

Si quis emat citharas, emptas comportet ín unum. "

Nec ftudio citharz , nec Mufz deditus ulli;

u

beriusloquens , & teftamentum

Virtute. Frugalitate, parfimo-

jibus m

condens.

niá , fapientid.

ye, Q

Ne fit patruus mibi. Noli me

uod [imile , de*c, Subaudi ,.

, quno

reprehendere

zqui boni con-|fecit ? Aliud ftultitim proponit

n ht

füle. Patrui feré funt afperiores,| exemplum, inopum contemptu

*Phlre[ j qW

& feveriores in nepotes fuos:|parüm moderato.

ls qüïf*

