
Ejus, qui domita nomen ab Africa

Lucratus rediit, clariüs indicant

Llaudes, quàm Calabre Pierides : neque;

Si chartz áleant, quód bené feceris,

Mercedem tuletis.

Quid foret Iliz,

tum & delicias comparatis; ne-

Ejus qui , &cs Seipionis Áfzi-

que porró eas res concupifcis:cani majoris ; qui Carthaginem

abundat domus tuaejufmodire-& Africam domuit; unde ipfi

bus; & animus tuus eas nonnomen. Major dicitur, id eft fu-

m d

nimis amat.

iperior , five fenior; utdiftingua-

Dicere. Imponere , flatuere/tur ab. Africano altero, qui, cüm

Ifmà

[ €P) j

Neris. Elogiis , inferiptioni-effet Lucii Pauli filius , adopta-

bus,

Notas vocabant , litterastus fuit à filio Africani majoris ,

majufculas , aut verba, in com- & ipfe quoque Africanus dictus.

d&m(*&ä

(

[

pendium, certis notis, ut hodi&- Calabre P'ierides. Ennii verfus,

quefit, impofitis, redacta: qua-;Non ftatuz , non ruina Cartha-

p

J r "

lia in inferiptionibus vifuntur. [oinis; &c. landem tantam Afri-

j ld

,

Per qua , &'c, Qu efficiuntjeano

minori

comparárunt ,

utegregii duces poft mortem|quantam Ennii verfus Afrieano

i "

quafi revivifcant.

majori. Ita explicari poteft Ho-

DPU[WI

Rejettaque , d'c, Et Hannibaljratius , ne dicatur foed lapfus

ént

a*

1

fi Africanum

lr

Fh

àScipionefugatus ,' &ab Italialhiftoriz infeitià

xid

d

reje&tus , id cft, in Africam re-[minorem diceret laudatum ab

trocedere coacus , qui priüsiEnnio , qui, cüm Carthago eft

T

J

Romam Íe capturum, minaba-

incenfa, jam obierat , nemp? an-

tur. Liviusl.28.29.30

|

no U. C. ;86- Ennius, Posta

lucendia, Scipio Africanus;Latinusantiquus , Rudiis, in op-

'm'W'n

, Quf

minor dictus , Carthaginem cc-fpidulg Calabriz, natus; Scipio-

pit, &incendit. Impiadicitur; ni Africano majori carus fuit,

j n

qua contra fidem promiffam ejáfque res geftas fcripfit.

[j Aj

fa. dus fregerat, quod, belloPü-| Preriges, Suprà Od. 11.

picofecundo confecto, compo-

Neque fode*c. Ordo eft: neque

f

fitum fuerat.

qi

tu mercedem tuleris , fi &c. id

ff

N 4

ett,

j

il

P

Q. HORATH FLACCI

Maveriííque puec, fi taciturnitas

Obf(aret meritis itivida Romuli?

Ereptum Stygiis Hu&tibus /acum

Virtus, & favor , & lingua potentium

$us

Vatum divitibus confecrat infulis,

Diígnum laude virum Mufa vetat. mori,

—

Calo Mufa beat,

Sic Jovis intereft

l

Optaris epulis implger Hercules :

Claram Tyndaride fidus ab infimis

Quaflas eripiunt equoribus rates :

Ornatus viridi tempora pampino

N

NT

Liber voeta bonos ducit ad exitus.

l

cv*fi, nullum fructum , nullamftitie amorem , non folüm in

mercedem quifquam 8 rebüus|amposElyfios delatum, fed prz-

LR

praclaré geíftis confequetur, fipofitum etiam — mortuis judi-

libri fileant , quod recté ab illo

candis.

N«

fa&tum fuerit.

J

Bear.Facit beatos homi..es,eos

j

Puer. Romulus, fi'ius Ilig &'ad Coclum evehendo. Beare Coe-

N

Martis: Iltia eratfilia Nuümitoris.

[

lo, ut, beare munere,

Tüti

Vide Florum lib. 1.

Iutereft. Pezfens adeft,

li ,

! Sitacituruitas, ég'c. Si de illo

H

"Tysdaride, Caftor & Pollux

long

fcriptores tacerent : qu4 ! filen-/filii Ledz, cujus maritus Tyn-

megn

tiam ejus gloriz ininicum Gódarus. Lib. t. Od. 3. 4.

Volvi

invidum foret.

' Clarum fédus. Eft appofitio :

Ádriq

Tyndaridz , qui funt clarum

Ereptum. Morti, & ob)ivionil

D

ereptuin.

fidus,

Nautis favere dicuntur

ille ftellz , five erratici ignes ;

lirla

,Firtus. Poteftas, facundia,

lp

Porentium. Praftantium: quiiqui nubibus oberrant, quófque

poffunt bzcedere miracüla.

Diefcaros, feu, Caftorem & Pel-

ÁX 8

[

Divztibes infulis. CampisEly- jlacem vocant. Vide lib. 1.Od. 3.

Ya

fiissquos multi ponebanton infü-

Liber. Bacchus : fic vocatus

Yony

lis Fortunatis, in mari Atlantico.jquia curis animos liberat, Pam-

N

Confecrat. Immortelitate do-Ipinus eft folium vitis, quo Bae-

—

Ticr

nat , & quafi Numen ponit in chus coronatur.

Iu

Volunt enim!

Vota, dc. Prafto eft invo-

campis Elyfiis.

lier

Poétz /£acum , ob infignem Ja- cantibus: reos votorum facit.

liti,

Jü-."irc('

*

LL A

***

Qts «

x* x*

Qitm

*

!

ODE

À

h

LU

Zot

ODARUM E. IV.

ODE VIll. |

Suos pri:m)m verfus ,. deinde poefim universé , poffreme

Lollium , ad. quem fcribit , commendat,

E forté credas. intetituta , qu&£.,

N

Longé fonantem natus ad Aufidum,

Non anté vulgatas per artes,

Verba loquot focianda chordis,

Non , fi priores. Mzonius tenet

Sedes Homerus, Pindaricz latent,

Cexzque, & Alczi minaces,

yiüm i

Steicho.ique graves , Camanz :

[dpree

Nec, (i quid olim luüt Anacreon,

i t

Ne credas , dz'c, Noli credere! — Maeonius. Ita di&us eft Home-

?

mix.fïvfji

meos verfus morituros,

irus, vel à patre Muone vel à pa-

t

Naus ad Aufidum. Ego Ho-tria Maonia, feu Lycia, minoris

ratius. Aufidus eft £uvius Apu-lAfie regione.

l,

lir , que Horatii patria fuit.

Ceequé. Simonidis , $ Cea in-

d.

1j

Longé fonaus dicitur , quiaifula.. Perfarum bella, & Greco-

ii

magno cnmimpetu & ftrepitulrum calamitates , lugubri car-

volvitur ex Ápennino in finum|miae profecutus eft.. De Alezo

Adriaticum.

zi

izp?dicum: minaces ejus ver-

-ehni |

Ber artes,de*.Per Lyricos ver-]fus appellat: quia Tyrannosnon

ficuntt|

fuslatinos, Romanis ante mejrmis tantüm, fed verfibus eti-

gnty

ignotos, & quorum primus arti-|am acerrimis exagitavit. VideO-

ruö[iae

Íex ego fum.

den 10. lib. 2.

&

Socianda chberdis. Ad lyresm ca-

Stefichorigue, — Füit oriundus

n

nenda. Hinc ifti verfus lyricilHimera , urbe Sicilie; multa

Qottt

vocantur.

fcripfit Epieo carmine: laudat

, Pt |

Non ff, &'c. Ordo eft:Etfi Ho-'illum pluribus Quintilian. lib.r.

[IW b

mcrus primas fedes, id eft, pri-lc. 10.

mum inter Poé&tas iocum ob.

Lufit , igc.. Scriptitavit. Ana-

f

tinet; nonideo tainen Pindaruslereon , Poéta Lyricus , natus in

HO

latet, nullo in honore eft; nop Joniz urbeTeo,ufus eft carmine

idcireó jacent alii Poéte ; interiadmodum terfo & eleganti; flo-

quos ego etiam numeruim ali-ärnitPolycratis , Samiorum Ty-

quem & locum obtinebo.

iranni temporibus , circa Olyim-

62.

Eum acino uvam

Pindarice. Sapra Od, r.

pigdcm

N ;

patfa

)

202

Q. HORATII FLAGCI

Delevit stas : fpirat adhuc amor,

Mal

Vivuntque commilffi calores 715 »

/Eolie fidibus puellz.

Non íola comptos arfit. adulteri

DT

Crines, & aurum veftibus illitura

C

Mirara, Regaléfque cultus,

Et comites, Helene Laczna :

Primáófve Teucer tela Cydonio

Ij

Ditexit arcu: non femel Ilios

0l

Vexata : non pugnavit ingens

Idomeneus, Stheneluíve folus ;

*

.

non ferox

Dicenda Mufis przlia

Yin

Hedor, vel acer Deiphobus gtaves; '

Du

Excepit i&us pro pudicis

Conjugibus puerifque primus.

Vixére fortes ante Agamemnona

paffe ftrangulatam obiiffe Pli-

Lacena. Lacedzmoi

Vwia.

dp

"Teucer.. Hunec Homerus ait in

X

pius tradit, cap. 1,3.lib. 7.

Spirat, i.

Amor Eoliz puel-|torquendis arcu fapittis peritiffi-

[o)

lus talis

la, id eft, Sapph:s( qua natajmum furffe. Non ille fi

E

Yl

erat Mitylenz , quz urbs inter

fuit, inquit Horatius. De Teu-

fEolias urbes numerabatur , ut

cro,vide Oden 6. & 15. lib. 1.

Id

Cydosio.Cretenfi. Cydon urbs

ante paffim dictum ) adhuc fpirat

POR MUU E

& quafi vivus extat in ejus verfr-

Crete fuit, ad quam optima

bus amatoriis.

fapittis faciendis nafcebantur

ln

undines,

Calores, Amore Sapphus, fiveiar

tfn

amatoric qucx'clæ

, quas illa

Vexata, Obfefsa, oppugnata.

DT

G

icredidit füis|Trojam primó Hercules obfe-

commifit, & qua

qu

carminibus, De Sap

pho , vide dit, deinde Ámazones, demum

Ts

Od, 10.1. 2.

iGrecl.

Wt

Idomeneus , Stbenelufve. Due

ä

Non fola , d*c. Non folaHe-

Yi

lena Paridem amavit,

ces Grecorum forcffimi ; de qui-

ü

de-bus fzp? Homerus meminir.

Arfit crines. Pvo, amavit

perii. Vel: nonfolaarfitamore

Dicenda MMufts, . A vatibus ce-

lm

Paridis , mirata ejus comites.|lebra

v« 6.

I

bobus. Frater Hectoris ,

comptos crines & cultum , hod

Deip

eft, veítes pretiofas : ornatum|Priarzi filius.

Vide Virgil, 6.

ili

ZEncid.

!

eorporis.

Aurumyigc. Aurum intextum

Pro pudicis, dec. Pro civibus

Iv

pro conjuge: & filiis.

W

opere Phrygio, veftes acu pi |fuis,

Dax fuit pre-

H

ftas , & auro illufas.

Agamermmuonte

(U 1

E

- ODARUM LIB. IV.

203

Multí 5 fed omnes illachrymabiles

Urgentur ,. ignotique longa

Ne&te ,carent quia vate facro,

Paulüm fepulte diftat.inertiz

Celata virtus.

Non ego te meis.

Chartis inornatum filebo ;

&

Totve tuos patiar labores

Impuné, Lolli, carpere lividas ///

Obliviones.

Eít animus tibi

Rerümque prudens, & fecundis

Temporibus dubii(que re&tus,

Vindex avarz fraudis , & ab(tioens

Ducentis ad fe cun&a pecuniz ;

ConíulqQue non unius anni,

Sed quoties bonus atQue f*ïdgs

lt

cipuus *Græcsmm ad Trojam, ge(feratin 'Thrasia, & Galatia:

qu

Il

Kex Myeenarum.

iemcl à Germanis fufus (que

Illacbrysabiles, Indefleti.

clades Lolliana di&a eft) eos

l]

j

Urgentur, Obruuntur eternaj(zpiüs profligavit: ab Auguftg

] e

morte , fepeliuntur oblivionishnodera'or. & cuftos adhibitus

p

tenebris.

eft fno nepoti Cajo Cafari. Vide

D]

j

Sepulre, Ignorate & latentiJVallejum, lib. 2.

p

. Juertie , &c. Pro ab inertia.

Impuné. Mcnon prehibente.

li

BPo:ite enim dativum crebróiPorró hic eft ordo fententiz:

epati !

ufürpant pro ablativo cum prz-[non patiar , utlivide obliviones

pofitione.

V]g")!.

Sic Horatius idemlearpant;obfcurentque, impuné,

5 [

fcripfitin fuis Satyris, 4iflaz fer-inemine injuriam vindicante,tot

demil

10ni feymoerus , pro, àfermo jegregios tuos labores.

ne diftat,

Sententia eft, inter

Rerum prudeus. Tn rebus pro-

viros fortes & ignavos parumffpiciendis, in tractandis negotiis.

, D

D

eíTe diferiminis , &i de utrifque

Dubiis, Adverfis, duxis.

perinde fileatur

.

.

virtus nullisj V'index,de*c.Solitus eos graviter

litteris. illuftrata , | incognita ; fpunire, qui fraudes moliuntur;

parum differt ab ignavia ignots| at avaritiz fuz fitim expleant.

I5

& mortua ; parum intereft ab

E* abflinens , de'c. Qui poteft

Jll, [

alius vixerit ignavus & mo»|fe abítinere à pecunia , que

tuus fit; alius fortis & genero-|omnia ad fe ducit trahitque. |

füs, fi non laudetur hic, fiille] | Coufulque, &?c. Tuus non eft

W lbnïs

]o

non vituperetur,

uniusanni Confulatus ; id eftjtu

non tantüm ,Confulatum unius

]j

anni

g

Labores.Lollius maxima bellai

$64

. HORATÍI FLACCI

u

C

dex honeftum ptatulit utlli, &

;

ejecit alto dona nocentium

T

Mv

Vultus & per obftantes catervas

Di

Explicuit fua. victor arma.

Non polífidentem 'multa vocaveris

Q

Y

Re&é beatum: rediüs Occupat

Nomen beati , qui Deorum

Munetikus (apienter uti ,

15

Durámque callet pauperiem pati ;

Qi0

Pejífque letbo fagitium timnet :

Non ille pro caris amicis,

)

10

1ior

Aut parrià timidus. perite.

1ig

anni fpatio definitum geris , utjneribus corrampere.

[

Per obflantes , dec.. Adulatio-

Wt

cateri ; fed toties es Conful, &

iftius Magiftratus. officium ac|nes , munera , largitiones; qui

Ál

muinusgeris, quoties tuusani-Ifunt judicum hoftes.

Yi

Wle

mus, bonus & fidus judex , id| Armae. /Equitatem , conftan-

eft, inftar zqui judicis , lone-tiam , fidem : his enim pugnat

ftum bonum prafert utili; altojudex, his vincit. Explicuit ar-

vultu, &c, Fuit autem Lolliussma , id eft , viam fibi armatus

N

Conful. 2nno U. C. 733.

aperuit , fine clade.

Álrovultu, Erecto vultu,ocu-

Nen,dec, Non re&é vocaveris

lj

lo irretorto.

beatum,qui multa poflidet.

Noceutism. Reorum : qui Pejüslerbo.Magis morte:mori

tuam integritatem ftudent mu- mavult , quàm peccare.

1

—

o6pDE x

P

VLz;gurinum adamaonet , ejus pulchrimdinem brevi

Mi

effe perituram.

:

N

j Formofus adhuc! & Veneris muneribus potens;

D

Infperata tux cüm veniet pluma fuperbiz,

O Formofus' érc. O Ligurine! igitur eft : quando tua faperbia,

Vm

qui adhucformofuses, & feroxitive tua illa forma, quz tefu-

ht

ob Veneris munera, nemp? pul.Iperbum facit, abierit , te defe-

ruerit, &c. Vel, per plumam,

lii

chritüdinem, gratiam , &c.

LY

Cion veniet , &?c. lMis rebusicanos, aut, barbam intellige ;

!

ilu

dicuntur plumz venire , quzquibus forma deteritur ; Gílos

J!

&volant ac fugiunt. Sci)fa/s;æcatis obfcuratur,

ï

h

Deci-

ODARUM LIE. IV.

iej

Et, quz nunc humeris involitant, deciderint comz,;

Nunc, & qui color eft punicea flore prior roíz ,

Mutatus Ligurinum in faciem verterit hifpidam ;

Dices heu! (quoties cein fpeculo videris alterum

Quz mens efthodie, cur eadem non puero fuit 9

Velcur hisanimis incolumes.non redeunt genz ?

Decideriut, S'em'o ayulfz; feeadem non füit mihi puer

nes vulgó funt calvi.

mens,quz eft hodie mihi feni

Nunc,i&'c. Ordo'eft: quando|Cur voluptates & cztera ludicra

color tui vultus , qai eft nunc[non fügiebam tunc , ut modóà

prior, id eft, potior ; pulchrior.[fugio ?

:

flore pugicez;hoe eft; purpurez|

Vel car,év'c Vel quare non re

roíe, mutatus, te in aliam faci-|dit mihi ferma priftina, & inte-

em, nemp? hifpidam, & pulehrajeger florénfque vultus, mihi, in-

mutaverit.

Yi«

quam, his animis predite , nem-

;qi

Alrerui. Ita mutatum ab illo]pé , probitatem amanti » Con-

qui fuéras olim, ut alterum tepc-jtemnenti volaptates ?. Caftos

nà effe credas.

enim ornat forma,

at

que impro-

Que men; , dec. Diees : Curibos dedecorat,

] pugmf

[

!

m

ODE X.

/

at

",

Pbyllidem imvitat , ad watalem Meconatis, domi fst ;

«umor

feflis epulis celebrandum.

St mihi nonum fuperantis annnm

E

Plenus Albani cadus ; eft in horto;

Phylli , ne&eodis apiium coronis,

Eft hedere vis

*

j

Multa , quá crines. religata fulges,

Ridet argento domus

ara caftis

af

Vin&a verbenis avet immolato

Albani. Vini generofi , quod'dcbant ad difcutiendos vjni fu-

W[b]'&,

in montibus propé Albam nafce-Imos , & arcendam ebrietatem z

:N lr

batur,

funtenim herbe ille humidiores.

qde

Hedere vis.Copia multa: eft mi-

Ridet,do?*c.. Vafis argenteis or-

nam

hi vis hedera;qua hedera erinem|[aata fplendet.

ligey

habens coronatü fulges, qua ca.

Caflis. Puris, religicfis , ex

&ot

put foles coronare cum dignita-Imore facrorum pofitis.

se.Apium & hederam valere cre

Verbenis, Verbena eft herba

quam

u

206

Q. HORATH FLACCI

Spargier agno :

N

Cun&a feftinat manus; huc & illue

(

Nic

Curfitant mi(te pueris puelles

Sordidum flammz trepidant rotantes

]f

Vettíce fümum.

K

Ut tamen. noris, quibus advoceris

Gaudiis; Idus tibi funt agendz ,

Di

Qui dies menfem Veneris marinz

/£

(

!

bi

Findit Aprilem:

Jure folemnis. mihi, fan&iorque

Pené natali proprio ; quàd ex hac

Mi

Luce Mecoenas meus afiluemtes

Ordinat annos,

4

lire

«

aperit 5 ac

lir,

quam circüm aras fpargebantipeftas terre finum

facrificaturi ; quà coronabant frugibus rebüfque

cateris ' gi-

friri

Vocat mri-

MWit

aras ipías.

ignendis favet.

D

Aver, d. Imbui & refperginam Venerem ;

quia Venus à

T

fanguine agni immolati cupit , po.tis dicitur nata 6 maris

uma.

mit

geítit.

AT

Th

Manuus. Famulorum turba.

Findi. In duas partes propé

Puelle.Ancillz.

Tl

equales dividit. Idus enim in-

Thl

Sordidumis*. Flammz cumjcidunt in diem menfis cujusli-

bet 15. vel 1 j.

Veli

ümpetu evolant in caminum ,

&lt;

rotantes fordidum & pinguem

jure, éc. Eft ille dies mihi

— Ó—

lb ]

fümum in tedi vertice. Indicat]meritó folemnis ;

& propé fan-

&ior meo die natali ; quiaex iilo

L

lautam culinam,

Wi

Quibus,do*c. Quod feftum tan-|d

ie Mecoenas ordinat, numerat

Mb

or

dine fuos annos, affluentes , id

q

to gaudio celebratura fis

EE

Men[ein Veneris. Menfe

m Ve-ieft, alies aliis accedantes : quia

"

Atiy

neri facrum.,

Eft autem Aprt

lisInimirüm eft dies ejus natalis , à

ls

Vencri faeer ; quia verna tem-quo anni inchoantur.

T

O.DE XL

Pirgilium ad Conam vocat,

hjb

t

Am vetis comites ; que mare temperant »

Impellunt animz lintea Thracie :

i

red'.dunt.

Mare temperant, Mitis , & frigore procellis;

»

sptum navigationi, fugatiscum, — 4uima Thracie,

Ven-ti mol-

101€$5

ODARUM LIB. IV.

2O7

jam nec prata rigent, nec fluvii firepunt

Hybernà nüive turgidi,

Nidum ponit Ityn flebiliter gemens;

Infelix avis , & Cecropiz domus

fÉtrernum . opprobrium ; quod malé barbaras

Regum eft ulta libidines.

Dicunt, in tenero gramine, pinguium

Cufítodes ovium carmina fiftulà ;

Deledántque Deum., cui pecus, & nigri :

Colles Arcadiz placent,

*

Adduxére fitim tempora , Virgili

.

liores, quiab Orienteflant, ebifThraciz. Ille cüm Philomela ,

eít Thracia ,. ut Italiz opponi-forori Prognes, vim attuliffet ,

tur,

Anima fep? pro-flatu &jiPregne íuum $ Tereo filium

at

ii D*

fpiritu ponitur ; unde, vegrorum|ltyn epulandum ipfi Tereo ap-

anime. Sin autem velis Zephy-|pofuit : quo cognuito , "Tereus

i f

ja?

ros hic fignificari , *quia ferécüm ítrido ferro in uxorem

flant verne tempore , ac füntinvolaret, illa converfa eft in

P n

mitiflimi ; dicentur Zephyrihirundinem.

Thracii,refpectu Orientalis ma-;. Cecropie domus.Athenienfium

d

ris, cujus ad Occidentem eft Reg

n

iz familiz:quia Cecrops fait

"Ehracia ;

Zephyri enim funtRex Athenienfium primus,

T d

venti Occidentales ;; & fenfus — Mal? ulza. Filium füum ene-

s mb

erit : Zephyri, ab "Thraciaflan- cando :

molli5s ulcifci potuit.;

tes, impellunt naves fibi oppofi-

Regum. "Terei,

o fü*

j

tas, nemp? in Ponto v, g. Euxi-

Deumscui,dec. Pan

a,Faunum.

no,mari Cafpio, & Carpathio ;jArcadia regio eít

pume

Graciz j| in

cne

quz maria Thraciam Occiden-|Peloponnefo ;

€X qua in Ita-

talem habent. Qauid fi legamusl'iam venire P

an , Februario

6

.y.m

anime Tbrofcie * Eft enim "Thra-menfe,

sicebatur.

nmüi !

i

Vide Oden

Ícias, ventus Occidentalis , &i14. lib. 5,

Favonio vicinus.

Nioeri colles, Utbrofi,

Liutea. Navium vela.

Tempora. "'empeftas jam cali-

Rigent. Gelu & frigore obfita.

dior. Ver, in Italia, interdum

Turgidi,ioc.Non funt ampliüs

calore vehementi eft infeftum,

hybernisnivibus turgidi; quare

Vel, tempusconz, tempus fe-

non ftrepunt.

rotinum, cüm per diem totum

Tufelix avis-Hirundo, Progn?;abund? collecta fitis cft.

filia' Pandionis .Athenienfium

Virgili.

Í

Po.tarum princeps"

n

Regis, nupferat Teree , Regilfuit, 1

À.

oratii amicus,

CalHi-

u $

WCS)

HORATII FLACCI

[

us ducere Liberum.

;:: pfc[ï um Calib

?

Nprot

Si geítis, juvenum nobilium cliens ,

| Milce-

Nardo vina merebere:

1

Nardi parvus onyx eliciet cadum,

tlque

Qui nunc Sulpitiis accubat. horreis,

Wur(

Spes donare novas largus, amaaráque

ïfi I)

Curatum eluere efficax. — ——

eu

Ad quz fi properas paudia, cum tua

Velox merce vení,

'J(fmm

Non ego te mels

Jj

lmmunem meditor tingere poculis ,

Plená dives ut in. domo ;

Tij

Verüm pone moras, & Qudium lucri ;

Apothecis,:

Calibus.Cales;urbs Campan'g;] ^ Sulpitiis borreis.

eujus ager vitibusfelix: hine vi-|quas Sulpitius Galba extruxerat,

.UZ 4

aum Calenum.

& locabat.publicà; ubi merca-

Pl

Ducere. E patera: haurire. |tores condebant vina, merces,

!

Suveuum , &c.Drufi, & Tibe-&c,

rii, Liviz filiorum, & Marcelli,

Accubar. Quiefcit, fervatur,

ex Augufti forore geniti, qui| Spes, ée'c. Qui poteft prolixé

ere

j lul

ejufdem Augufti poftea filiusdare fpes n«vas , & curas eluete.

adoptione fuit, caterorámque| .4mare curarum. Pro, amares

|

nobilium & doctorum; qui Ko';curas.

m frequentes erant, adolefcen /

d

qua , dec.. Si i eupiditas

u

f/'vini mei & epularum tangit.

tum ;'à quibus unguenta ej

" Q"Mn

modi, muneris loco , data ef

ls

7l

"Tua merce.Onyche tuo & nar-

"t

«jdo, que vinum meum quahà

facilé Virgilio poterant.

0 qu

Cliens.Qui te illis dedifti,quo?

emere debes, ,

ï*l&ïünfera

obfervas, colis, &c.

£

v PEmmunem. Nihil afferentem,

lig

fl

A'.'.guü

Nardo ,d?*c. Id eft, dabo

fv,i, nil contribuentem. Non dabo

Tülire

num, fitunardom, boceftun |vina, nifitu quid etiam des.

m

uentum énardo confe&um, af£| "Tingere.Made facere;proluere,

"r hj

feras.

Solebant enim , - ut fzpe

Pleta, Locuplete ; lautiffimas.

Pittty

diximus, undi.& delibuti ac-

Lucri. Virgilius non contem-

//I,r,

cumbere.

nendas opes fuis verfibus colle-

&t

]lurn ad feriben-

Merelere.Emes,obtinebis à me.|gerat ; quz res i

['(II)

Onyx. Vafculum ex onyche,

dum acuebat.

Adde,quod ftu-

^f,

ldinm & bonz artes eruditorum

RUT

lapide pretiofe factum.

nen ea

tj

Elicies. Adducet; perfuadebitllucra dici poffant. Ta:

? l&

mihi, ut addüci jubeam eadumivox oceafionem quibufda

m de-

L

QU

Md

oölm

jntegrum, &c.

dit fufpicandi Virgilium hunc,

L

1 qm

ODARUM LIBER. IV.

209

Nigrorümque memor , dum licet, ignium,

Mifce ftultitiam confiliis brevem :

Dulce eft defipere in leco.

ad quem fcribit Horatius,non ef-!

Srultiriam. Yta vocat hilarita-

feMaronemPoéram fatis notum,!tem folutionem:

7

» & liberiores,

fed unguentarium quemdam, ut fit in vino, jocos.

z

£

ejusdem, atque virgilium ; no-!

[7) "J 1

7üs. Prud;ntiæ, rebus fe.

minis.

iriis gravioribus oceupationibus,

Tgnium, Rogi; mortis. Nigros| ' In 7oco. "Tempeflive , oppor-

vocat ignes;id eftfuneftos,triftes tuné.

»

A

OD'T' XX

-

Tiberii de Rhatis villoriam celebrar , &$ Aurufli anfpiciss

at felicitati acceptam vefert,

;orhew

(lb

Uz cura Pattum,; queve Quiritium,

m

Plenis honorum muzeribus, tuas

sU

Augufte, vietutes in zvum

Per ütulos, memorésque faftos,

ii

if

4Eternet ? O ! quà Sol habitabiles

J(is :!uä-*'

lllu(rat oras, maximé Principum,

nem legis expertes Latinz

f0 mlimi

Vindelici dédicére nuper,

; Cupiäiüï

Quecura , &c. Sententia eft: fingulis annis geftarum conti-

ænt:ih

Senatum , propulámque Roma-;nent.

g

num , quantumvis curz ftudii-] ZEreraer.In confequentia fzcu-

; "I th

queconferat, ad meritos hono-:la propaget ; aternitate denet,

res Auguíto decernendos, id

uem.dsgc.Cujus fortitudinem

Wem»

, 60

prazítare tamen pro dignitatel in bello , & felicitatem fensére

nunquam poffe.

vindeiie? "Eft autem iífta fyn-

T

Petvum. Senstorum.

taxis Gracajnam Grzci v.g. pro

| TOWN'

Quiritium.Caterorum civium.

feio ; quengn fit illa urbs, di-

mdæmh

g

I'Ienis, &c. Statuis,triumphis,| cunt;fcio illam urbem, quanam

fl

titulis, & faftis; quiomnia ple-

fit; pro, didicére hoftes, quid

!

J al

na fünt honoris ac dignitatis.

Auguítus Marte poffer, ejunt,

Jj

p

f

i

3

u

Tirulos,, Elogia, infcriptiones|didicére Auguftum, quid poffet.

ibferiptas flatuis , pilis lapi-

Legis. Imperii, dominationis,

o

deis, &c.

"

na

Vindelici, Vide Oden 3. bujus

Faftos, Suntcommentarii, feu

lib£i.

f v

Con-

22

codices , qui inemoriam rerum

Nupeg Anno U. C. 77 8.

Íule

[

aTO

. HORATH FLAöCI

Snd.

Quid Maite peffes : milite nam tuo

Y

Druíus Genaunos, implacidum genus,

Brennóíque veloces, & arces

Alpibus impofitas tremendis,

Sic t

Qui

Dejecit acer, plus vice Gimplici ;

Major Neronum mox grave pralium

Commifit , immanésque Rhetos

ä

Aufpiciis pepulit fecundis,

Uf

Fera

Spe&andus in certamine Martio,

Devota morti pe&ora liberz

Quantis fatigaret ruinis ;

Ttto

(Indomitas propé qualis undas

Tula

Exercet Aufter Plejadum chqro

[

lo

fulez. Indicem Odarum , qui

Rietos. Nune Grifones, & vi-

eft Chronologicus.

cinos quosdam populos , Helve-

D

tiis & Bavaris finitimos,

Tntor ;

Drvfus.Multa de Tiberio hic,

Witef

ypaucula de Drufo refert , quem

Aufpiciis. Deillis di&um an-

Ode 3. pluribus laudárat, Hzc|t

eà, Ode 12. lib. 2.

an agit

£ota pen? vi&oria Drufifuerat;

Secundis. Filicibus. Res profpe-

j Utem

rz dicuntur fecundz , quafi quz

] 'ühtg

qui contra Vindelicos & . Rhe-

| Jühenr

tos cum exercitu ab Auguftolfe

quantur conatus noftros , qu£

aniffus , anno ab U, C. 73 9. bel-

nobis obfequantur.

di; &l'

Spe&andu: , &'c. Dignus qui

Bs

lojam prop? confecto, adjuto-

Af

gem fratrem Tiberium , & glo-

fpectaretur. Juvabat,operz pre-

xie fecium acceperat: isautem tium erat,

fpe&are illum inacri

?

N P(ï():

ne fe przteritum doleret; modó

pugna , qui

bus ruinis, quantá

Nündis

Jaudatur.

iftrage, fatigerat , vexaret , de-

U'Jiberi

Genautos,

Brennos, Vicini erant bellaret, pectora devota , id eft,

i fe devoverant

lg ig,,

Vindelicis, fub Alpibus.

homines , qu

'T*NJOS iqu

"Tremendi. Vel propter hofti-

morti liberz , hoceft, qui vove-

Aüty f

,deliberatum habebant, po-

Ti

lil

um ; quiarces illasobtinebant, |rant

feritatem 5 vel propter m

onti- tiüs mori retinendo libertatem »

nf

um altitudinem.

vàm illà perd

itá,vivere; hoftes,

fsfhmi

Plus viee fenplici, Plus quàm qui

fe morti devoviffe vid

eban-

Ri

tur,

modó ea effet libera ; modó

[

RU

femel, fepiüs; multis praliis.

Qu

Major Nerouum. Cl Tiberiusine

fervirent.

uoh

Nero, qui Drufo fratre major

Exercet. Vexat, agitat.

an

t

erat,annisferé quatuor, De Ne-

Aufler. Ventus Meridior . ..

dT

ronibus, acde iftis duobus pre-[& fevus.

nam,m

cipu?, di&umanté eft, Ode 3.

Plejadum , d.

Plejades ïum

ÓDARUM LIBER. Iy.

2x1

Scindente nubis:) impiger hoftium

Verlare turmas, & frementem

Mittere equum medios per ignes, —

Sic tauriformis volvitur Aufidus,

Qui regna Dauni przfluit Appuli,

Càm fevit , horrendámque cultis

Dilaviem meditatur agris: amém^ Y

Ut Darbarorum Claudius agmina

Ferrata vafto diruit impetu ;

Primósque & extremos metendo,

Stravit humum fine clade victor$

Te copias, te confilium, & tuos

Prabente Divos,

Nam tibi , quo die

(0[155!&":*-

flellz feptem inter Arietem , & |altera pars Peucetia dicitur. Su-

ls ,Hfhï

aurum; alid voce Vergiliz di-

prà Od.4.

«untur , & Atlantides.

Ita dit-

J

Prafluit, Ideft, przterfluit.

du d

pofite funt in orbem ; utchore-

Uz barbavorum , d?c. . Eftal-

m agitare videantur. Procellas|tera pars comparationis : fic

i.Rü?[.u(F )

autem & imbres terris inpor-|velvitur Aufidus, ut Claudius

tant, càm oriuntur, & occidunt. | Tiberius Nero Barbaros diruit ,

h th p

hincnubesab illis dicantur fcin- |&c.

^

10[)[05101:: E

di, & rumpi , càm nempà . in,

Perrata. Quibus erat lorica,

plavias folvuntur,

jpit

& galea à ferro.

operd p

Impiger vexare, Eft Hellenif-] Merendo/Trucidando.SicVirg.

junint

mus, pro , impiger , ftrenuus, in| Prexzma queque tetit gladio.

in qüi ;

wexandis hoílium turmis.

De

Szravir, Hoftinm cadaveribus

Cl. Tiberio Nerone loquitur.

texit,

3

x w

yotd» i

Per igues. Quo hoftes in Ro-

Siueclade. Suorum militum z

Tanos jeulabantur ; pugnabant)impun?.

jerrtii

) qlllh'aïe'

enim fzp? telis igne armatis ac

Tuosdec. Auxilium Deoranm

miffilibus,

tibifavenium prebentem. Ine-

gb l

j

Tauriformis.Comparantur tau-| perstores Legatisfuis Deos pre-

ol

[i,v,

)

ris flumina;ob impetum & quafi| bere dicebantur ; quia bellum

li

i f/yv

mugitam fluctuum : itaque cum non gerebatur aufpiciis Legati,

j m

pl

taurinis cornibus pinguntur;for- |ied Itmperatoris , feu, Ducisab-

té quia olim Achelous

b tauri |fentis.

l

ytite

forma eum Hercule'pü

gavit.

Nam tibi, do*. Probat rem

Regna Dautii, Apuliz partem]à Tiberio ben& geftam aufpiciis

Q

unam,in qua regnavit Daunus :| Augufti , & Numine Deorum

i

P

Q a

illi

lg

hi

N

212

Q. HORATII FLACCI

Tf

Portus Alexandria fupplex,

Nlisc

Et vacuam patefecit aulam,

1

Fortuna luftro profpera tertio

Belli fecundos reddidit exitus,

4 Ten

Laudémque, & optatum peractis

H

Imperiis decus atrogavit.

f; Dural

i

Te Caiiber nón anté domabilis,

Medáísque , & !ndus, te profugus Scythes

Miratur, ó tutela przfens

ii |

Italie ! dominzque Romz.

]

1

Duos

DI

couceffit Tiberio optatum de-

1 Gl'rabup

slli faventium ; quia eodem die,

quo ante annos 1 $-ingreffus era:

cus , quibellis graviffimis Dux

Nils

Anguílus Alexandriam , victi:

ab Augufto conftitutus, &à mi-

[ fiem

tny,

Antonie & Cleopatrá , eodem

litibuslanperator de more appel-

"Jiberius felici bello. Rhoetos

latüs , tandem fummum trium-

Mf

Tiirimg

profligavit ; adeó uriidem Dii

phi honorem adeptus eft.. Im-

huic duplici vi&orie prefuiffe

peria eniin eo fenfujpoffunt ac-

tv

smeritó viderentur.

cipi, nempe pro bellis fummo

ftáy

Quo die.

Anno U.C. 71 ;,.pri"-

cum imperio adminiftratis.

ttiongy

Cantabev. . Hifpaniz populus.

Tur

di? Kal. Sept.

[

1

J

Vatuain. Mortuo Ántonio;vi-

Vide Oden 8.lib. 2, & ». Indi-

CritO

cem Odarum, adannum 728.

Àij

& Cleopatrá,

Luftro tertio. Anno poft deci-

Eandem füb Augufto felicitatem

htis

mo quinto, id eft, U, C. 75 8. Lu-

publicam pradicat, Ode 4.hujus

ftteny,

libri.

firum , eft fpstium annorum

03,7)'9

quinque:quo fpatio exacto,Cen-

Nonanutàó , de?'c. Quià nullo;

Dftgg

ante Cafarem; vinci potuerat,

fni

foresluftrabant , & recenfebant

Urbem.

Medusque. Parihis quorum

| 'ïnig&l

Rex Phraates Romana fipna:,

Reddidit. Quaficádem & con-

dictá die reprzfentavit Tibetio,

Craffo quondam erepta, Augufto

reddiderat, anno U. C. 734.

&tque]adcó tibi, victoriau dc

Rhoetis.

Indus.Porus, Iludorum Rex;

Laudemque,doc. Et arrogavit,

Augufti & Romanorum amicis

id e(t, attribuit, afcripfit , con-

tiam, pacémque «er legatos ex-

ceffit, laudem G optatuim decus,

petierat, anno U. C.734.

H

hoc eft, vi&toriam; triumphum,

S;yzh:.r,&*opulusEuropæScp?cn-

Yi

dmperiis peractis ,. id eft, Ti-

trionalisincola. Scythe; Daci,

Sarmatz, Geloni , alique rulti

berio, qui tü

mperia & juffs

populi Barbari , partim Augufli

[

fcliciïc.r peregerat: vel, Fortuna

ln

äl'mlf

m

ODARUM LIBER. IV.

113

Te fontium qui celat origines

EE

*

Nilásque , & Ifter

3

te rapidus Tigiis,

Te belluofus qui remotís

Obttrepit Oceanus Dritannis;

Te non paventis funera Galliz,

*

H

Durzque tellus audit. ]

beriz ;

!

Te czde gaudente

s, Sicambi,

Compofiis venerantur armis,

armis fuerax;t domiti, partim tanniam promitterent, Remoti

legatos illi miferant de

pac

nao

. appellantur ; quia Orbem Ocea-

Protugos vocatScythas , ideít;]no Britannico finiri à Septentri-

aunt

errabundos.

one Veteres putabant,

Gallie, Gali ab omni 2vo

fimis Dit

Nilus, Fontes Nilidiu igno-

IS,&;"R:

ti fuerunt, & adhuc forte la-|periculi & necis contemptores

tent,

fuére.

o

ymttinm

. Ifler. Alio nomine Danubius,

Zudit. Veneratur, paret,

máximus eft Germaniz fluvius,

^erie, Hifpaniz ,fic didie ab

1 gü. lu

ofont t

&b Occidente in Ortum fluens :|Ibero flumine. Duram vocat,id

erat Auguíti tempeftate, Septen-left , patientem laboris, vinci

Jis n

t )

trionalislimes Romani Imperii.|difficilem,

Tigris. Armenie fluvius , ab| — Sicambri.Germaniz populi;ad

ippa

celeritate fic di&us.

T

Rheni oftia. Illi Augufti in Gal-

Belluofus. Belluis ; id eft, ba-|liam: adventu, & virtutis ejas

p "

j

lenis , & aliis id £enus monftris,|fama territi, arma pofücre , &

Ícatens.

s

gä.hu;ü

pacis leges ab eoaccepére, Vide

Obffrepir. Aluit cum ftrepitu.| 2,Indicem Odarum.

l!i æ n»;hï'

Briraunis. Angli ultrà ad Au-

Compofizis, Simul & uno con-

guífum legatos misére ; qui ejus

fenfu abje&is: vel ; uno inloco

youneth

; o

in fide & poteftate futuram Bri.

|

pofitis, tranquillis & feriatis,

u Lg"f

;m,A'ASL""""

ODE XIII,

j

Ti*

nlb

4Ausufli pacifici lawfe.r.

Hobus volentem przlia me ldqui,

P

p

Vié&tas & urbes, lucrepuit lyrá,

pr

Ne parva Tyrrhenum per equor

e If

que

j

Iucrepuit, d*c. Leviter percu-

Ne parva, dv'c. Ne res meis vi-

,

tiendo melyra, monuit ne ,- &c.|ribus impares aggrederer ; ne

3

lR.

214

Q. HORATII FLACCI

^

-

: ib

Veladatem, Tua, Caefar, atas

Cl

Fruges & agris rettulit uberes;

Et figna noftro reftituit [ovi,

Derepta Parthorum fuperbis

WNot

Poftibus : & vacuum duellis

J i

Tanum Quirintelaufit : & ordinem

Re&um, & vaganti frzna licentiz

Injecit , emovitque culpas,

Et veteres revocavit artes,

L

| |ntr

Per quas Latinum nomen, & Itale

Cievére vires , famáque, & [mperi

Porre&a majeítas ad ortum

Vitty

Solis, ab Hefperio cubili,

l

3

Ex ordiuein, dec.Mores in de-

(inftar nautz,quiexiguá fcaphá

OU

procellofo mari, quale eft Tyr-

terius lapfos, & ab recta virtu-

rhenum feu Tufcum , fecom-

tis via velut aberrantes emenda-

hi

i

xuitteret) prxlia triumphósque

vit; ordinimque recum rebus

.

Es

Cefar, tuos canerem; fed poti-

omanibus induxit

*,

eámque li-

lit,

Qs ca, qug pace confecifti , felici-

centiz, velut frznum , injecit.

Ph

tatem, quam tua ztas omnibus

LegitLambinus,evagnuzi, &ex-

lu

attulit, &c.

plicat , extra vaganti j licentiz,

Wucas,

Noffroovi. Capitolino;cujus |extra ordinem recum vaganti,

dinem non fervanti,

N

f

in templo vexilla hac repofuit|or

H &C.

Caíiar.

Enovit. Expulit. Sic Virgil.

A

IT

Derepta, Detracta.Vide Indi-l6. Zneid. 'Arma omnia reüis

loitq

cem Odarum Chrónologicum, emover ; id eft, fübducit, aufgrt.

ad an.731.

Aries. Frugalitatem , jufti-

*Püglfan

li,

Peflibus, 'Tem pliä.

tiam, Fidem.

Daellis. Bellis : quafi bellain

Ingeri. Pro, Imperii,

u

Produda, ampli&-

Jty

eo templo lhabitarent ; quibus| —Porre&a.

LU

pulfis pax fuccederet.

cata,

*

Ad ortum, i?c. Ab Occiden-

ttnf

gamn, dec.Erantmülta. Jani

[

