Couti at. Afftuat, fuppetat.

faiíti,

Mun 15viftus. Ratio vivendi,

Supy'em

Dederutit. Ita mulu legunt, | & vefcuidi frugalis, nec tamen

j

]. Man

penuftimämque , utinejuífmodi

fordida.

) r

prateritis fzpé fit corripiunt.

Rideve. Comelfari genio in'g.

li R

Artem früeut&Sapientiam,fine

dulgere.

j ol

Epicuri. Summum bonum in

qua inutiles divitiz funt, immó

Ts

noxiz.

voluptate. pofuiffe dicitur 5 five

|US M

Voveai.Precetur & vetisoptet

ille corporis voluptatem diceret,

pl

In te funt omnia, quz optare

ifiveanimi , que in vacatione

Ait

alumno cariffimo nutrix poteft. i& dolore & cura confiftit, ut

Vinüm

-Quam fapere , &c.. Quàm . fa- ^ multi fentiurit ; five utrumque,

Liri

pientiam, & eloquentiam, illa! quod eft probabilius. Homines

Wütetr

Ip.

facit , ut re&? fentiamus, hac|voluptarii porci Epicuri, appel-

u

l

ilantus.

utbené dic.armusT

Yi

db

ä;

A

BPISTOLA V

Ri

Yeiten

Torquatum ad canam imvitat , guam;/ frugalem fäe di-

*

It 1

Cit

*

utendum opibus, genio tantisper indulgm--

NY

ij

dum e[fe monet.

]

L"l*f

iT

'T potes archaicis cbnviva fecumbere ;lq&fs,

ht

Mi

Nec modicá canare times olus omne patellà,

t

&t

Archaicis. Parum elegantibus:

Recnmbere. Ad menfam accþm-

$

veítuto more & artificio factis.

bere.

ds.

Cunare olus. Vefci legumini-

MOJG

Eft Grzca vox , fignificans ; anti-

-

quis & rudibus. & A af st

al

|

bus,

W '

$u-

edds.

RE

43.

EPISTOLARUM. LIBER. l,

formum

Süpreme te Sole domi, Torquate , manebo, .

i

Vina bibes iterum Tauro díffufa ; paluftres

Inter Mintursas , Sipueffanóümque Petrinum.

&

Sin melius quid habes arceffe, vel imperium fer, /./

Jam dudum fplendet fecus, & tibi mundaà fupellex,:

Mitte leves fpes , & certamina divitiatum,

!

Et Mofchi caufam.

Cras nato Cafate feftus .

Dat veniam, fomnómque dies : impuné licebit

n

[1,

4 ltivam fermene benigno tendere nodtem,

llf

Quó mihi fortunas, fi non conceditur uii?

Patcus ob haredis curam, nimiümque feverus,

.

*

AHine.ti infano

potare & v(pargcrc flores

d.

r

1yenl

Suprenzä. Inocca'üm vergente. | neficii aceafátum ,, def'enfu&.m

( taffiell

dManebo. Expectabo.

à Torquatoa? 7f. Joll/ene ^

Tauro iterum. Subaudi , con-

Cras. Nono Kalend. Octobris.

" g&ïl'«ü D

füle. Fufa in amphoras fecundo qui eft dies 23. Septembris.

Y

eonfülatu 'Tauri, anno U.C.729.

Nato Ce[are. Natalis dies C-

m Donum

il

IR y

"T. Statilius "Taurus Augufto ca-|faris ; qui.cras recurret , dat no-

rus fuit, ob res inAfrica benlbis facultatem fomni longioris

m

geftas triámphavit

jf Y

emea?yujfitáque no&em poft epulas ten-

Jüter,d?*c.. Non optimez notz|dere , id eft, protrahere, licebit

(

du

vinum fuum efte oftendit, quia| fuavibus colloquiis ufque in lu-

natum erat in agro Miuturnenfil cem, & matutinis horis ihdulge-x

Honina

autPetrino, propé Sinueffam an-

refomno.

;uri BPP*

tiqui Latii oppidum, ubi erant

Veniati. Copiam; poteftatem.

vinadeteriora.

Veniam & fomnum pofuit , pro-

Arceffe, Jube illud afferri te-

venia fomni.

eum;vel meo arbitrio & legibus

A flivam. Calidiorem : ut in-

vefcere, & moret mihi gere

E

terdum fit Septemibri menfe.

utere meo vino, vel tnum 1he-

i fm [j

Nonnulli ob .eam vocem pu-

ij

lius affer.

tant HQr&tiUfH loqui de na:ali,

(Ml ,

Imperium.Proprià : nam coenze

die Caji-Cefaris-.—n

aepe:

: tis .(;X.L'(-.

Rex, dominus. pater, appella-

g

-f

ia-Jelia,—Agrrp-

Vuüi ex-eju

batur is , qui alios accipiebat.

pa-uxose , qui natus eft anno

Mitte. Omitte fpes ; quas con-

734. füb finem aftatis , ut ex,

At

J

)

cipis, litesquas füfcipis, & con-

Diene collieunt.

tentiones ad divitias compa-

Quo wibi , d?c. Quorfzm mihi

j i

randas.

éxpetam fortunás, id eft, opes,

Mofcbi. A jant illum faiffsRhe- |

& alia fortunz bona'

hg

terem ; Patrid Pergamenum, ve-!. Parcus, dv'c. Qui parce vivitáe

u-

M

*

410

Q. HORATII FLACCI

/. | T quot

/

Incipiam, patlárque vel incon ultus haberi,

H

2

Operta recludit,

Átra fer

/ Quid non.ebrtetas de(ignat

Spes jubet effe ratas ,. in prelia trudit inermem:

;deü,;od(

. Sollicitis animis onus eximit, addocet artes.

?x;i W cclgl

-Fozcundi calices quem non fecére difertum ?

5 11 &((le

Q? Conttátà quem non in paupertate folutum ?

Hzc ego procurate & idoneus imperor ; & non

cInvitus , né turpe toral , ne fordida mappa.

[*

a

3

ür

Corruget nares

ne non & cantharus & lanx:

Oftendat tibi te; ne fidos inter amicos

4

j

Sit, qui di&a foras eliminet, — Ut co&at par,

Mi

e»

Jungatárque pari, Brutum tibi , Septimiámque,

Et nifi czna prior, potior conviva, Sabinum

.

"

Detinet, affüumam

locus eft & pluribus umbris ;

[imfs

Sed: nimis at&x premunt olidz convivia capre,

l

duriter ; ut hzredi fuo magnas patine nitide fint, ade ut in

ET

opes relinquat, ille affidet, id|iis te tanquam in fpeculo con-

]

ol

eft , fimilis eff , non longd abeft| templari poffis , ut pares convivi

S

ab infano.

cum pari

accumbant.

j Huncj

Definar. Audet , fufcipit, de*

Didla.

9v

1 convivio , quz feré

funt liberiora.

£ltipor

ftinat & defignat animo.

Tour

Eliminet. Efferat extra limen,

Spes, de'c. Facit ut omninó fpe-

Qd n

res eventura, cuptrs.

aliisrenunciet:

Onus. Curas.

Uz coéat. Ut autem convivz,

lii q

Fæcunr!z.Eloqucntesverborum pares cum pgribus jungamur ;

.OQKO fpg&;

Copiam, & ubertatem afferentes.| vocabo Brutum; &c.

Coutrattá. 'Vrifti.

Et uifr, dv'c. Invitabo etiam

Solutum. Hilarem. ac remif-|Sabinum , nifi priüs invitatus

| Nh' Mmj;

j ld

fum.

ad comnam ab aliquo fuerit ,

| Bilnin

Hiec ego, d?*c.. Tdoneusfümad|aut potiorem ac potentiorem

[

ea, quz dicturus fum , procuran-|nobis convivam domi fuz acci-

W i

da : hzc mihi provincia, hacjpiat.

Bo

vulgó cura imponitur: quam li-

Umbri:. Convivis non invi-

i 7!1»1,'0

benterin me recipio, ; nempe ut |tatis , fedinvitatos fequentibus

1&

.K'umicja

"

toralia, id eft, veftes, quibus|honoris , amicitie ; dapis causá;

l

d

Ditricj

"

thori feu. lec teguntur , fintiut umbra corpus fequitur. De

WütioT

munda , ut mappa fordida non|illis vide lib. 2. Satyr. Sat. ulti-

] (!i!äs,],

fit; quod naufeam convivis af|má.

1j

h

fert, facitque, ut pre faftidio

Sed nimnis,

de*c. Noli plures te-

vll

nàres corrugent : ut cyathi ut cum adducere, quia olida capra»

Ttge a

a

P.

li«:

EPISTOLARUM UB. T.

[

451

Tu quotus effe velis, re(cribe, & rebus omiflis,

30

;dir,

Atría vfcxyantcm poftico falle clientem.

!

[Imem;

ideft, odor gravis axillarum ;|

Arria.Domus veftibulum , ai:

»

qui ex calore naftitur, cüm plu- lam in limine.

1

1

?

res in eo

&em

P

oco funt flipati,|

Servantem.Qui te ibi expectat,.

)?

premit convivia ; id eft, íen. tecum acturus de fua lite.

Y not

titüf maxim? in convivils , in!

Poflico. Per coetas & remotas",

quibus arctiüs accumbirur.Odor in extrema domo fores egrede-

!

teter füb axillis, hifeus, feucaper re, & illum effuge.

E

appellatur, quia hircus eftani-!

Clieutem. Vel Mofcam, vel

malin primis fztidum.

alium quemlibet, cujus caufam

n

Rebus. Negotiis,

l

patronus defendis.

"

nque,

EPISTOLÀAÀ

ul

VI,

um

Eum effe beatum dicit , qui nibil optet , mibil metaat : Fe-.

gaplæ.

licitatem $n fola virtute colleeatam eje.

int; Ü

u

" ad&xirari p'mp& res eft una , Numici,

*

[

(I

N

Soláque , quz poffit facere , & fetvare beatum..

p

Hunc Solem , & ftellas , & decedentia céttis

amba

u qu

Tempora momentis, funt qui formidine nulla -

Imbuti fpectent : quid ceníes muneta terrz ?

$

stextalim

Quid maris extremos Arabas ditantis & Indos?

rem (

m*'iVE

Ludrica quid ? Plaufus, & amici dona Quiritis,

Quo fpe&anda modo, quo fenía credis, & ore?

$

jmw,oc-amïf?

Q

Niladmirari, Nulliusrei pra-|cedentes , id eft , finem accipien-

aviabo £P

-

.

và cupiditate percelli

ex eo,|tes, aliis füccedentibus , & quafi

jns J

quód enim aliquid ut magnum,,

abeuntes, certis menfibus, ac mo-

|iqoo

utile, aut neceffarium admira-

( Pote

mentis,qui hzc,inquam,fpectent

mur, fit, t illud cupiamus , acjimbuti , id eft , perculfi , affecti

domj j

profequamur.

nullà formidine, id eft, admira-

Numici.. Amicu$ erat Horatii

ione, perturbatione & religiofo.

j

y» D j

Numicia gens Romse nobili

netu,(fidera enim quafi quedam

(

Jj

& patricia-fuit ; à Numico feullnumina habebantur) quid cen-

,; 0

Numicio Latii fluvio, dicta.

f jtth

j

esQuomodo fpectandas credis?

$ U

Hunc Solem; de:c.Sententia eft: Quo vultu & animo defpicien-

ng

Íi reperiuntur , quires czlefles,

das res multó illis celeftibus in-

(

Solem, ftellas & tempora , id eft,

feriores , verbi pratià , terrz mu-

yuipl

46

20

À

quatuor anni tempeítates ; de-|nera & maris, eX quo gemmas ,

412

Q. HORATIT.FLACCI .

a5

A

L

1

Mucum i

.,,: Qui dmet bhis adveifa , feré miratur eodem

*

*

fic bl l

271

Quo cüpiens ; pácto

pavor eft utrique moleftus:

Improviía fimul Ípecies exterret utrümque.

Qudid:

Gaudest, an doleat, cuplat, metuárve, quid ad rem2 — ojr;

Si, quidquid vidit melius ; pejfve fua fpe,

fs j

N

1

j .Pvl!

i

Defixis oculis, animóque & corpore torpet- ;

D t

/ $ Iníani (apiens nomen ferat , aquus iniqui,

13 l, a

Ultirá quàm fatis éfE, virrutem hi petat ipfam, /

dU ts

I nunc, argentum, & marmor veius ; eraque & arté . ii fs

Sufpice ; cum gemmis Tyiios mirste colores;

a d

Gaude, quód fpe&tant oculi te mille loquentem :

L fs

Gnavus mané forum, & veípertinus-pere tc&unþ

T

d

j

X

! Ne plus frumenti dotalibus emetat agrif

r

ft

t

l

!

!

A

U.

!

& purpuram colligunt Aràbes| .IF;V',('ZF,'i.dS-"'C..Id efbtäntux-n.abcf?,

1

ia

Uin

& Indi, (Afie popi

udaos| Ul' rerum

iditate

&ltq que

in. circo & theatro edi igliros,?p&rturbari débeamius , st neipía

"m

plaufus , & honores p

Ro-|quidem virtus aumis optari-GC fj

mani fuffragijs Cx

ore par- perty.rbat&, debeat; iníanüfque

Pjirihy,

tos.

dicih

mo fapientiffimus , & ini-

Mingy;

His adwer[a. Contraria his ,|;uus haberi homio zquiffumus — mew i

pe h

»)

us dixi , nem

k)u ii

anoribus n

t, nifi moderat? , & intra

m

Z fj

Plauügus. (lf;.j dedecus , 1'epu],« ;certos limites virtutem col«t.

- fam tiimét.

I uunc. Quód Ífi virtus ipfa

» Qui

Mivatur. Pertarbatur. Qui ti- nifi moderaté & animo à per-

Tnet, ai

Ncitur eodem'modo . ac|turbátiorie vacuo appetenddá non

il

e

W

ille qui cupit: pavetuterque , is e.l'L-- quid cenfendum de illis;

*

W

Á

[-

o

veteri

quitunet, neeveniant, qu£ ti-|qi

gentum , ftatuas

Wt

IQ

M

met : isquicupit, nec non eve-! marmoréautzrefactas, mirap-

niant , qu: cupit : fic utrobique

tur, optant ? &c.

Artes. Praftantium artificum

pavor eft moleftus : fpecies im-

provifa, ideít, cogitatio, vel

Operda.:

MUU

ír

28

licà dicenïerä

eventus non 1

pe

ratus , & prz-

Loquentem, Pub

j

inconcione.

Y

vifus, terret tam rimidum, quàm

Gaavss. Acer, fedulus.

eupidum; ned 'e ir.:creä'igwdio,ï

1

H

N

a

an dolore ; cuj

ditate, an metiü

Pere ze&tum. Domum te tuam

.,Oqï,e

"recipe. Omnem curam ;ac ftu-

aliquis perturbetur, &c.

d

l

dj

S:quid ,&

Ce&

Sitorpet,fi hiretídium impende , ne Mucius te

4

idt.

.TRT qu

n

attonitus, fi commovetur , v.pid-?dpibus antecec

A f

Dozalibus.

Quos indotem ac-

"

40j

Pi

quid melius aut. pejus viderit

/1

Id

fuà expectatione.

lcepit, cüm uxorem duceret.

9-

thi "

L

, s *

LÀ

EPISTOLARUM LIB, I.

pX

433

m

Mucium indignum ,. quód

it

pejoribus ortus;

Á

L

d

m Hic cibi (t pcjtäüs . quàm tu mirabilis illi ?.

J

7

Quidquid fub terra.eft ,. in apricum proferet zt

"

uldd Defodiet; condétque níténtia, füm behé notum- ZX

»

v

P

Porticus Agrippe , & via te confpexerit Appi,

"

lre tamen teftat; Numa quó- devenit:

d

5 n(:u;.

-

l

Si latus, aut renes morbo tentanutuüur. acuto,

Am,

*

*

Quzre füugam. morbi

vis recté vivere ? Quis non?

v

ügtk $i virtüs hoc una poteft dare ; fortis. omiffis && )

X65

Hoc age deliciis,

Virtutem verba putas,

yentett s

Lucum ligna ? Cave ne portus occupet altet,

G&UUB

Ne Cibyratica ; ne Bithyna negotia perdas.

R

.

7

j

l

Indiguum. Quod indignum Ap iüm coecum , & munita füít.

z

fan? eflet. — Grzca locutio , quá|

£uo , dec. Ad tumulum, . ad

neutra quadam

"

rticipia po-,

n

3S.

Se

i

N

nuntur in recto catü pro ablati-

2, Aticus, Reges Romani

vis abfolutis.

g

$;

11, &c.Cun

ug-

Pejoribtu. Tonobilioribus. '

Y^

iris timorbo rer

n

:-laDOras

Mrrabilis. invide

ii

nd

us.

1

311

malis cuüpiditatibus, mifer es. :

l

cine ut mireris ,

LY

ac fi

iCIDI

$ qu

H

pouus, q

m faciet.

zre vigþggem&ä?ææn& te bea-

n ille.te ? Fac , ut tu

N

invideattibi poti?

1$ Mutius, ut|

Quis uon. Sub

ucls

d

hocvult.

p

ditiori , quàm &u illi , ut pau-

] Focage. Stude virtutitinhocto-

perior.

anif

(tusefto : operi manum admove.

et

Quidquid, éec. Quz latent , in,

Verba putüs. An veró. putas

m

.lucem proferentur , qu

& emi- virtutem effe in verbis pofitam?

nent, erunt obícura.

Novum Satis effe ad virtutem

du C

» fi quis de

3f&€ï&5) j

argumentum , quo cupiditates illa re&é. & fanas

logüatur ?

frznandas docet ; Àreru

m huma- |Hoc fi putas; omitte fan?. virtu-

s

;n!iu-"'* ;

i

45j narum.brevitate & mutabilitate

tis ftudiv

H

m, & inopesquaren-

petitum.

|

i

das incumbe, cave, &c.

Agrippa. Agriþpa in

primis& — Lucum ligua. Virtusnon funt

d)

ofus, Jovi & Diis

Augq&o grati

iverba,

l

fieut lucum ; ideft, fyl-

exgpihüs.infgne templum . po-

ivam Diis confecratam ífole ar-

fuit, quod Pa

j

n

[i)

ntheon appellavit :

!

ores.non faciunt , fed. addita

ante illud ingentem porticum,

U

Religio loco .

&c. Eiï*enim la-

& aream extrüxit , ubi C

lyes us fylva facra.

boneftiflimi fp&trabantur.

ao lil

".

Occupet. Prior ad portum ap-

Jac

Viaappi. Áppia viaftrata lapi- pellat.

d

Aeff' urbe

m

TOU

li

€; Romá Brundüfium ufque peri Cäþ.üyrgtifg' Cibyra

1

*

[ Tl

$ Phiy

2

"

-

.&

.434

* Q. HORATII FLACCI

Jetcemu

Mi

lle talenta retundentur , totidem altera 5 porró

""Teitia luccedant, & quz par$ quadret acervum,

( fodia

Scilicec oxorem cum dote, fidemque, & amicos

lordoere

Ergenus, & formar regina pecunia donat;

WCuiliba 1

1 Cul volt

Ac bené nümmatutn decorat Suadcla , Venüíque,

1UE citue

Manciplis Iocuples , eget eris Cappadocum rex :

Ne fueris hic tu

L

.

lbné qu

chlamydes Lucullus , ut ajunt,

$1 poffet centum fcenz prebere., rogatus,

Q d

Q;ï

m tot? Áit , tamen & quzram , & quot habebo, :

M

Mit

Y

y»

(ttO

pauló fcribit, fibi millia quinque

Effe do

mi c

Nwitg,

N

$

lamydum, partem, vel tolleret omnes,;

Exilis domus e(t, ubi noa & multa fuperfunt,

E

;ü

Et dominum fallunt, & profunt futibus, Erge

Con

Si res fola poteft facere; & fetvare beatum,

j

Hoc primus reperas opus , hoc poftremus omittas,

qomi:

T—Za&ea X

Si fortunatum £pecies & gratia praftat,

-

M

Teent do

Phrygiz , wig

inti & amplius ci- ipnoraret. Cappadocia- mínoris

Rendator

vitatum conventus, nundinisque . Afie regio : unde multa man-

Tulis

celebris.

ithynia eft pars Afie cipia Romam . deportari folita. |

leviterl

aminoris

ag

:Lucullus vixit zvó Ciceronis ;

lat MNom.

Mille zalenta. Vide Sat. 7. à quolaudatur pluribus in Orat.

'&Cf)mitss

W

lib. IT

j pro leg..Manil.

Ti

Rorundentur.Coacerventur.Ro-

Sccme. Commodare ad exhi.

l li

tunditas perfectionem fignificat, bendam aliquam in fcenacemo-

& cumulum: quiafigurarotun- diam. Scena vox Grzca eft : fig-

"

l

n

da eft omnium perfectiffima.

äniücat umbraculum tentorium,

äxï«rmzs:.g-,;,

Et que gars,ezc.

Excaltera quar- quia olim theatrorum ornamen-

n,apaa

xtà pars : unum adhuc, mille , ut'taerant mera ,

é fylvarum fron-

i

O

ant quatuor millia.

idibus, umbracula.

Püm

Kl

Ouw, .

Quomodo poffum

Ti

Suadela. Eloquentiæl prafes

li

Dea.

tot chlamydes prabere ? Tot ha-

Venus. Pulchritudo.

bereme non puto.

f'ï?.wïäs

i

quig9- ! uj

Mancipiis , d»c. Non uná re|

"Tolleret.. Acciperet is

M.

Q

tantüm eíto dives , ut mancipiis moediam edebatJf4-

?t

"t

Falluut. Latent , 1gnorantur.

üt]

abundat rex Cappadocum in-

digens pecuniz. Sed omnibus

Res. Pecunia.

li

AT.

rebus fac, ut locuples fis, zré,

V

x Hoc pofiremus ; &'c. In hocla-

I den

mancipiis, &c. Imitare Lucal*

^

[o)

f&* colligendarum opum pri-

ln

lum; cujus domus tot rebus af- lmus efto.

li

fluebat, ut earum ipfenumerum

Species.

Forma, dignitates.-

T

Ne1

f»

T at d.

EM

ED

ISTOLARUM LIB [.

415

t m

Mercemur fervom , qui di&et nomina , lzvum

&

AC

Qui fodiat latus ,

C

COng trans pondera dcxrram

& amicy

Porügere ; hic multum in. Fabia valet, ille Velina,

lonat

Cuilibet hic fafces dabit, eripictque curule

»

Venilout,

Cui volet importunus ebur

B

frater, pater, adde,

Qu ICC ?

Ut cuiQue eft etas, ira quemque facerus adopta.

B

117

Si bené qui ccnat , bené vivit

H

lucet 5 eamus;

E

"

Quoó ducit gula

*

pifcemur, venemur ; ut olim

"

&qucthab

"

Gargilius, qui mané plagas, venabula , (ervos,.

quiagit

*

tret of

Nomina.Solebant Romani ad|à lacu Velino , feu Velia Z:x:be

erfitt

€aptandam populi gratiam &|ltelim. e-

—— .

fuitragia , obvium quemáue füoj

, Bge

tor

:

aro *

Fofczes, Confülatum aut pra-

nonune comi

vCTrT od

p

»ell

arc .

injturam,

QUthy

Confulibus lictor prz.

eam rem mercebantür fervos ;| ferebat fa

fces 12. Pratoribus 6.

7u omf(ü!,

qui omnium feré tenerent nomi-|fafcis porró iíte e

T^

rat virgarum

a, G ea , cüm opus ei]

et, i

fug gcf fafc'culus, a

nediam , & ex

g

PCI1-

rerent dominis : illi fervi

E

Nc

xC-

tení cufpide , fecurim . obvol-

dir n

menclatores dicebantur.

p

vens: vireis leviora faci

norapu-

Di

Fodiat lasus. Admoneat. tacto niebantur , fecuri ;

graviora.

depot

leviter latere finiltro; quod tepe-

Bo Bbur eurale. Magiftratus ma-

gv

bat Nomenclator,

Servi enim jores.

Iilis enim jus erat fellam

& comites à lx

p

UT

/a parte ibant , geflandi e

burneam in fuo cürru;

utpote minüs honor.

ata : fodere ,in eáque confidendi , càóm fena-

)

y d

latus eft latina locutio,

pro mo-[tus habebatur.

u

Ui

n x

nere, incuffo, ejus, q

Tnonetuür,

Imporzunus.Homo acer,a&uo-

Grea ei

láteri leviter, üt fit, cubito.

m

fus , pertinax , qui non antécon-

þw

m

Transpondera. "Transrhedas, jquiefce

"

Ü

5

quàm candidatum

a

fupra plaufira oneribus, &fax

[

il

" ijbi invifum honore fperato de-

iM

onufta.

; jecerit.

li

Porrigere. Ut foïeät, qui fa-

Facetus. Comiter, lepid&,

UP

Tutant , blandiuntur.

j

Adepte. Vocando filium fra.

Hic, dgc.. V evba fant Nomen-

trem, qui alienus forte , igno-

«lstoris dominum admonentis,

tásque fit.

utaliquem falutet , quia naultum

Laucet. Dies eft ; eamus fum-

/

T

1

auctoritatis habetintribu Fa'sa,m

Ó man?.

[

Ji»

aut Velina.

u

Gargilius. Oflentator nefcio

labia. Populus Romanus inlqu

is G nepos.

7

tribus feu paftes55 »divifus fuit.

Plagas. Sunt petia denfiora ;

»

fl

Farum una di&aeft'Fabia À Fa- venab

!

ula, tela venatoria , ha.

bi.f.si nobili' familia ; alia Velina;| fti]ia,

u

ts A

(i

(il)

Lbe2

Dif

N

i

D

q

436

Q. HORATII FLACCI

Differtum tran

fire forum , populámque jubebat

Unus ut é multis populo fpe&amte . referret

Emptum mulus aprum : crudi, tumidíque lavemut,

hefun ft

.. Quid deceat, quid non, obliti : Cerite cerá

inj

Digni, remigium vitiofum Ithacenfis Ulyffei 5

Uinga

Cai potlor patriá fuít interdi&a voluptas.

À

dntil

Si , Mimnermus uti cenfet, fine amore jocisque

Ame viren

Nil.eft jacundum 3 vivas in amore, jocisque,

tim nihi

Vive, vale : fi quid novifti re&ius iftis,

lestas ve

, Candidus imperti ; fi non, his utere mecum,

*

Dimort

Jm pj

E--mulrh veufitfiho.. Non ve-,tur. Porrócera, in hocprover-

nando captum: vel unus mulus|bio , fignificat tabellam ligneam

Afcsaau

At f

e multis vacuis.

cerá obductam , in qua fcribe-

Credi. Nondum digefto cibo. |bantur illi, qui privabantur v. g.

Wi (b

Lavemur. In balneis.

fuffragio , &c.

ln 4

IDecear. Honeftum fit.

Remigium.

Sumus remigium-,

Lanradhií

Cerite cerá digni. Digni qui[id eft, fimiles fumus remigibus

hotemurignominid,utili, qui|Ulyfs , & fociis, qui foedam

Vi Is

Caritum in tabulas referuntur. |& vetitam voluptatem pratule-

MoXtl,

Care fine Czrere , olim Agylla,|runt patriz : &apud Circen me-

Bo k

urbs Etruriz fuit, cujus incole|nere ejus blanditiis capti & pr£-

Sextilis

Manio, à

ob veítales virgines in bello|ftigiis , - quam domum repetere

Gallico benigné receptas , jus|m

aluerunt.

ln

Ulyfféi. A re&o cafa Ulyffeus.

ï.DïEm) AEU !

Romanzcivitatis erant adepti

fed cüm à Romanis poftea defe-| Vide fup. Ep. &. & Sat. 5. lib. .

Jf o

ciffent, e$ mulctati fuére poená.

Mitinermus.Poéta Gracus fex-

"n

centis admódum annis ante Hc-

utíuffragii ferendi Jure priva-

zi

rentur. Hinc factum eftpoítea.

ratium fcripferat , fectà & mori-

m o

bus Epicureus.

ut Ceritum cera pro notà igno-

.

"'imll f

fninie ufurpata fuerit, & qui

Impertj. Partici

pem» me fac,

pvefn.

tribu movebantur , qui priva-

communica.

mamre(w

Sinon. Si nibil habes melius.

bantur jure füffragii , &c. in

Dj

Caritum tabulas referri diceren-

His, Sapientiz praceptis.

X o

| tlj Q

L:

Bhatore;

-UOK

| ütor, ]

*****

fifing

t

X efi)m.d

*

hrj

JLPx'toribm

venM í«e t -

L À

A Y

*

] d5

h

P

Es

w

EPISTOLARUM LIB. 1.

437

hb

?

It

EPISTOLA. VIL

lu Eycufat fe Mecenati, quid ab Urbe tamdiu abf z. ejna

Cerà

in [e beneficia €$ liberalitatem commendat.

(;

h

Uinque dies tibi pollicitus, me rure futurum,

X. Sextilem totum mendax defidéror : atqui

pijs

Si me vivere vis fanum, re&téque valentem

(ut

Quam mihi das zgro, dabis egrotare cimenti

E

.

II

Macenas veniam

dum ficus prima , calórque

Defignatorem decorat li&oribus atris:

um pueris omnis pater, & matercula pallet,

jp lcprore

dlem lat

.Officiosáque fedulitas; & opella forenfis

g qua hr

"Abducit febres, & teftamenta refignat,

jmmj Quód (1 bruma nives Albanis illinc£ agris,

Ad mare defcendet; vates tuus, & fibi parcet,

ml

j

n

y

Contra&tüfque leget $ te dulcis amice revifet

R

x

f ; gui

uve. In mea villa, ao jris tanquam alicu

jus publäci

xaten f

Sexrilem. Abfüm per totum |Magi(tratüs.

menfem Auguftum : dictus eff

Pallet. Metuit, deillorum va-

*Pud (

[ gapu'x

l

Sextilis: quia fextus erat à men'e| letudine trepidat.

m F

W

Martio, à quo annum Romani

Sedulitas. Diligentia in prz-

ducebant : pofteà in Augufti ho-|ftandis amicitiz officiis , v. p.

a Ut

norem, Auguftus eft appellatus. lin amicis vifendis , procurandis

&t $ hb:

Quam, ce"c. Verüm dabis mihi |eorum negotiis , opera in foro

joreas

j

bane veniam & facultatem rufti- [navanda , &c.

[

candi nune; eum ægrotare rimeo,

Refignat. Aperit: quod fit mor-

yis at

( d

, quam concedis , cüm eger fum. |te obità,

Prima ficus, JEftatis calor in-| Quod Jf &c. Tmmó, ubi Ilj;ems

p m 5

maturefcunt.

gravefcens , quo ficus primüm |advenerit , nondum tamen redi.

bo Romam , fed in aliquam civi.

Defignazorem,é*c.Dum caloris'tatem maritimam , ubi erit aörw

i5 mf':b""

& coeli gravitas multosé medio!temperatior & b

enipnior , me

u

tollit, quorum fünera per defi- recipiam ,

ego vates tibi deditus

gnatores & eorum mini(troscu-

| hi labori parciüs incumbens, fa-

rantur. Eft autem defignatoris , .giam ea; quz valetudinem debi.

qui funebrem pompam defignat,

id eft;/ordinat, componit.

litare poffunt ; ut , qui navigant,

& procellam timent, contradis

Lictoribus. Vefpillonibus;pol- | velis leount littus.

Nonnulli fic

-

linctoribus,

J

przficis,quos omnes lexplicant illas voces , cerradgg;

- faceté vocat lictores defignato-

€

legez , multá vefte contra fri

Boris

od

Ee 3

n

ff'?yk i þ—)»æ&a s

vim

€;

PO N

—

-

—

w

: 38

:O. HORATII FLACCI

f temtt i

Cupo Zephyris, fi concedes, & hirundine primá.

Non, que more pyris vefci Calaber jubet ho

Jigum gt

f pcs?

Tu me fecitti lccupletem : vefcare fodes :

Qd lm

n

Jam fatis eft : at tu qaantam vis tolle

*

b&nigné?

lo lu

Non !nvifa feres pgeris niunufcula patvis?

Neddas di

'Tam teneor donó; /q'uam fi dimittar onuftus -

ho ptra

Myltzci

Ut libet, hec porcis hodie comedenda relinques.

m

RRiR 5

& odit,

Tehyaylt

Prodigus, & ftultus donat , quz Ípet

Hec feges ingratos tullt, & feret omuibus annis.

u multa

LT

Vir bonus , & fapiens dignis ait elle paratum,

"

Df

cus

1ls

Mchmmo

vim coopertrs, & collec

infe- mala femente eonfitus j ingrarbs

fe , lectioni tz

um operam dabit plurimos hactenuseffecit, ac in

MT MA

i

Cum Zephyris. Verepr

&

10.

ipofterum efficiet

& Oi

lta enim

tto X liber

CC

dem .

Si

m

T

Non quo,

C

Va

nfalta liberalitas gratiam.

jgdfïä Y

modum confulam

wo h

3inonineretur.

( qi

pere me id

cus

181 ,

mi

Vi bo1

acfapien-

artati

tente ac volei

Ie. .

,4.,..-x

h u pmb-i

intil

1

j

1

toam,

nihii e

tes a

! £ eru

at i ajun

ipa-

mez libertati detrac

LU

um

Du

euo

s, id eft ,

fc

: libe-

!s ]

2

voluifti , quàmvis

m

m

axim

s

G

meirale

xre tantu

ninéos, qui fuá

| tereney

beneficiis ornaveris , neque. ita fint libera

tate

nectemerà

!

Bj

fuerisin me liberalis ,. ut hefpes, omnia profundunt in quoslibet,

Tebome

1l pan

aliquis rufticus , in Calabriaimagnum inter munera difcri-

fros

(ex

uT

mz pars Italiz e

ia

iLaci

imeri-inien ponunt, nÓr

int, quid mi-

TUbnisajr

dieim) liberalis effe folet ia ho-nuta & vilia diffent à magnis

i p;:;cären

1]

fpitem fuum , cui fructus & pyra ut àlupinis ara: talises ,ó Moe-

offert. Sume, inquit,amabot?, cenas !

tal

Lal

etnte erga me prali-

i

hecpyra, hisvefcere. Jam fum-itifti : ego quoque aduitar,ut pre-

iv

pfi refpondet alter;fatis eftzurgetiftemi me dignum laude prome-

EM

à

rentis,id eft, ut videar tua mune-

bofpes;tolle,abde in peram, quot

| t

volueri. Bené eft , amote de 1'a

raeffe promeritus , ut digno data

TM

At

benignitate & liberalitate tua

effe , & merenti videantur.

Tl

non id mihi tamen imponant

diïäou

Trhileftopus. Si tibi opus non

"" 7 eft, reponit Calaber , at pueris

oneris, ut femper tecum Rom£

J

tuis illa da

bis : tam gratum eft

fim,à tenunquam difcedam; non

3 die

eftenim eadem ztas mihi ( va-

Drome

donutm, quod Offers, quàm fi py-

"is onuftus abirem. F.

acies, quöd letudo , que olimerat. : quódfi

li

1

ioenp

Ibeb

it: fedea pyrafinon fümis;Inolis meà te récedere, nifi red-

T anr

die

i&ldamtil

[

)

porcis dabuntur. Sicpro

e1E

i omnia, quibus me di-

li

ernunt.

Tente

infani donant ea , quz fp

IIMH, more ae modo /Efopice

Hec'inconfulta liberalitas , ut

vulpeculz , ego veró paratus fum

At

feges mal? fata, id eft, ut ager

eilfi

W&e[e

|

tibi omnia r&?imere z ngqu

et

-- a us

^

ag Vs

db -

H

EPISTOLARUM LIB, T.

439

Jine i,

Nec tamen ignorat , quid diftent era lupinis,

bt ls.

Dignum przftabo me etiam pro laüde merentis,

lert

Quód fi me noles u(quam diícedere, reddes

btnipr

Forté latus ,. nigros anguftà fromte c

apillos,

*

m

KReddes duläcloqui : reddes ridere decorum.

ulus :

Forté per anguftam tenuis ; vulpecula rimam

Repferat in. cumeram frumenti, paftáque rursüs

telnques

t &odit

Ite foras;pleno tendebat corpore fruftrá:

Qus atl

Cui muftela procul : fi vis, ait, effugere iftinc,

2LUy

Macta cavüm repetes ar&um , quem macra fubifti:

Hic ego fi compellar imagine , cuncta refigno ;

Agfá

Nec fomnum plebis laudo fatur antilium, nee

dy *

j gt

OEiO & libertati antepono: adde,

Cumeram. Vas Vimineum,

quód Rome amplitudinem &

Pafla. Erumento faturata.

lucem aulz

tennitati mege ac

Feras. E vafe exire.

Obfcuritati parüm convenire in«

Frufira.Quia oscumerz angu-

telbgam. Hac fententia partium

ftum erat,ipía

iaf

fat

ura, & diftenta.

totius Epiftole, bicillarum in-

Muflela. Animal muri fimile,

ter fe nexus eft,

oblongum , colore livido.

Effe. paratum. lmperfonale

Cavum.Locum anguftum, ca-

verbumeft. Siquid efeapud fe,

Vemulam tuam , undencume-

"d

id paratum & promptum effe

ram prorepfifti.

dignisait: illisa feuitró datum

]

Hácego, dv'c. Siego ad iftum

iri profitetur.

modum inftar iftius vulpeculz

6

4Era lupinir. Lupinus eft ge-:cogar reddere dona , quibus à te

nusleguminis, cujus folia num-

'velut expletus fum , reflituam

omnia.

1

mis aureisfimilia fünt , & quibus

actores

comici utebantur

in,

Conpellar.Malim, compellor,

yos

Scenà provera pecunia & ere,|ideft, admoneor ; fi hecfimili-

Íeu auro.

tudo & fabula confertur in me,

Pro laude, de*:. Eft Emefis feu

j

malo pauper & liber effe, quàm

divifio vocis unius in duas : /aud:

dives & fervus: Dehac voce ve-

promerentis, Faciam , utà te

ftguo , vide Oden -penultimam

lauder tanquam tua beneficia lib. 3

*

promerens.

! Nec fomnos,de'c.Nec laudo bea-

Reddes. Reddere mihi debe-:tàm hoininum infimorum tran-

res annos juveniles.

quillitatem & fecuritatem , poft-

Ridere , d?c, Ráfus & jocos.quam divesac plenusfum ; fed

decentes : ztati convenientes. ver? atque ex animo ; idem pu-

Infinitivus ridere : famitur Grz- taturug, fi pauper effem.

so1ore pro fubftantivo, rifus.|

Aurilium. Antilia funt ea, que

*

Ee -4

dgtm'

i

tl

440

Q. HORATIT FLACCI

Otía divitiis Árabum l!iberrima muro.

Citelo pt

*

Szpé vececundum laudáfti

*

Dimeri (p

Réxque , Patérque

Audifi coram, nec veibo parcits.abfens :

Acigitu)

Infpice, (i. poffum donata reponere latus.

Cups f

Haud mal? Telemachus proles patientis Ulyffei.

CUM

Taconem,

Non eft sptus equis Ithacz locus; ut neque planis

Porre&us fpatiis , nec multz prodigus heiba :

T goptur

Goudenttm

Atride, magis apta tibi tua dona relinquam,

Patvut parva decent. — Mihi jam non regia Roma,

Ddds,

Sed vacuum Tibur placet, aut imbelle Tarentum,

&itri lib

Strenuus, & fortit, caufis

que Phillppus agendis

Alcenim

Clarus, ab officiis octavam circirer horam

Mitgi fec

Dum redit , .atque foro nimiüm di(tare Carinas

Nionde

Jam grandis natu quaritur; confpexit, ut ajunt;

Nl

Adtraíum quendam vacua toníoris.in umbra

Vlià vec

domi faginantur, & diligentiis|& liberalitate Moecenatis carere

Occuyat

aluntur pifces, aves, fera.

poteft, pro fua tenuitate; at liber-

Arabiig. Arabes ditiffimi cre-|tate carerenon vult, nec poteft. *

Veyam

ii Men

debantur ób latrocinia & lon-

JIthaca. Sat. 5. lib. 2.

gam pacem.

Atride, Menelae fili Atrei.

Yac ho

CODvent

Ferecundum.Modeftüm in pe- Ti[mï.ääf)t.I.Od.I6.lib.2.0d-4-

tendo. paucis contentum.

Taventum. -Urbs Italie, otio

Pu,

4udifli. À me appellatus es ,& deliciis affluens,in firffteu cog-

Nyj

U.

Rex , propter liberalitatem &jnómini, 6 regione Brundufii.

munifieentiam 5 Pater, propter

Philippus. Orator nobilis, Craf-

& ï'e'mix'ia

ij

Ó

bef)exfolentiamu :

fo & Antonio eloquentià proxi-

?

* Coram. Prefens.

mus, confülaris & cenforius, de

MYb

INecverbo, de:c.Non parciüs de

quo Cic. lib. 2. off. & Qgilïtïl-

teverba feciabíéns, non alium

Ab efficiis.Foren fibasnimirüm

A E

Ti

n

NG

te abfentem appellavi , quàm

O&avam. Secundam poft me-

prafentem.

ridiem. Diemenim in 12. horas

Tl

AT

Tvlemaebus. Filius fuit Ulyf-

femper dividebant, & fextain

fis: adierat Menelaum refciturus,

meridiem femper incidebat.

(

Cavinas.

Carinz vicus Rome

quid de p

atre fuo fa&um effet. ,

,,,,,

quid

m

longo,. poft expug-

quidam erat , fic dictusà navium

&il

E

aatem

(

l

0Jam , teumpofe non

carinis, ideft, fundo &infimá

redibat : ei Menelaus preter cze-

parte, quia fingule domus ad

(u

€

4

tera munera equos dono dabat:

cá

rinarum fimilitudinem erant

recufavit 'T'elemachus;cüm dice-

zdificata.

ret, Ithacam equis alédis illpn effe

Adrafum. Leviter tonfum.

idoneam. Sic Horatiusbeneficiis

Umbra. Pergula ; officina.

a-

a ',('5,»('

*

B

1

*

1

*-äd' « (4A MM

EPISTOLARUM LIB. 1.

441

Cultello proprios purgantem Tleniter ungues,

Pazärqus

'

Demettri (puer hic non leve juffa Philippi

D

Acciplebat) abi, quare, & refer , unde domo, quis,

f

Cujus fortunz , quo fit patre, quóve patrono.

ü[yfki.

lt, redit, & narrat , Vulteium, nomine Menam,

que plaj

Preconem, tenui ceníu, fine crimlne notum,

elbe ;

Et properare loco, & ceffzee, & quzrere, & uti

a,

Gaudentem parviscjuc fcdalibus, & Lare cetto,

;gia. Mj

Et ludis, & , poft decifa negotia , campo,

TC

Scitari liber ex ipfo quodcümque refers, dic:

agendi

Ad cenàim veníat.

Non í(ané credere Mena,

3

Mirari fecum tacitus 2 quid multa

H

Denigné

"ia

Refpondet. Negat ille mihi ? Negat improbus , & te

ijunt

Negligit ,' aut horret,

Vultejum mané Philippus

u

Vilia vendentem tunicato fcruta popello

u

Occupat , & falvare jubet prior ; ille Philippo

Vacuam vocat , vel quia folus

Campo.Nemp? Martio, in quo

ibi Menas erat , . vel quia folent|fpatiabatur & exercebatur.

huc homiftes vacui & otiofi

Credeve.Subaudi poterat, rniem-

convenir

'æ-

D

pé fead coenam vocatum.

Puer.

:

ervus.

J

Benigné , d?c, Mabeo gratiam,

