, ut vulpes

in ejus teftamento , illi fubfti-

fuum captatorem

cui

æmiSGl'e,

JEfopica

delufit corvum »

134 Vid

tuaris , aut fi quo cafu fuerit

cafeum fruftra hianti ;

farripuit$

extin&dus puer, tu in vátuam

n 0j

hareditatem primus jam & folus

ita Nafica deludetur à Corano

J

Sülgm (

hares fuccedas.

fene , quem captabat ; illíque

. Alea. Ludus ; caþtatio »fraus.] jocos dabit.

if

Seri-

* ag

PTR

L

SATYRARUM. EIB. II.

D

387

I

Scriba ex quitique viro corvum deludet hfantem:

Captatórque dabir rifus Nafica Corano.

4;;I '

Num furis ? An prudens ludis ine , obfcuta canendo?

f

m

O La&rtiade ! quidquid dicam, aur erit ; aut non £

j

Divinare etenim Magnus mihi donat Apollo;

J

Quid tamen iíta velit fibi fabula, filicet, ede,

ll

*

Tempore quo JuvenisParthis horrendus, ab alte

ndit

Demiffüm" genus /Eneà, tellare; marique

Dio.

Magnus erit & forti nubet procera Corano

icunde

Filia Naficz , métüentis reddere foldum..

Tum gedbr hoc faciet

tábulas foceto dabit , atque

*

.

)u

Ut legat, orabit

multum Nafica negatas

Acci

ietta&dems , &.tacitug leget, inveniétque

hn

t

Nil fibi legatum ,

prater ploraré, fuifque.

P

4

lllud ad hzc jubeo

H

7

E

m

mulier.fi £orté. dolofa,^-:

"

WL

^ Scribd. Qui a& publica Ma-| filiam fuam . Corano nuptui da-

iftratuum edicta , fenatufcon-

bit, metuens , ideft, nolens red-

i

ulta, fcribit.

]

dere foldum, id eft folidum , feu

Qu

du

Quiuque viro. Erant Quinqve

£s alienum, quod debebat , forté

QAü

viricerti homines publicé dele-

ipi Corano , cui filiam füam

&i ad aliquod munus publicum

nuptui dederat, fperans, aut con-

I

levioris momenti adminiítran-

donandum & remittendum fibi

T

yc p

dum, maximé in munic ipiis.

€s alienum , aut maenas certé

ll

) pitio ö' j

Furis. Furore divino afllatuslopes & teftamento & hzreditate

M

& Numineloqueris : verba fünt|Corani.ad fe ventüras.

Cora-

1

u

lyfis.

nus moriturus hoc faciet ; vo-

Prudens, Sciens ac volens;

cabit Naficam , tabulas tefta-

ut evit, d'c. Si quid ajo, erit,

7[71155 Y

menti fui legendas illi |dabit.

fiquidne

*0, DOn erit.

NonnullilNafica fe

hzredem , fcriptum

expm

hzc joco di&a effe volunt.

1

qnao»

effenon dubitans, recufabit le-

juvenis,ic. Auguftus Par- gere

; leget! tandem , inveniet

di

this metuendus. Augufti famá laliur

m hzredem inftitutum fuif-

perculfi '"Parthi fipna militaria,

fe à Corano nullam fui facam

fil

quz Craffo eripuerant,, Romamleffe mentionem.

loc Horatii

[é

remistre, anno Romse conditz|tem

pore contigit. "Tirefias quafi

734. Vide Indicem | Chronolo-

divinans, illud ipfum prenun-

gicum Odis prefixum.

ciare fmgimn

Pl I

Forti , d;c. Narrat , quo pacto

j ora

Soldun.Integrum ss alierïw.ïm,

Naficam captatorem Coranus'ita'Cicero , pro Rab. folidum

MW, i

o

decepturusfit. Nafica heredita-| füum, i quit, cuique folvatrr,

n

Prazer plorare. Grzcalocutio,

tis locupletis obtinende fpe'

Bb 25

quá

H

38f

. HORATII FLACCI

lum

Libertufve fenem del

irum temperet , illís

( t

Accedas focius * laudes , lauderis ut abfens.

um

Me fene, quod dicam, fa&um eft , anusimproba Thebis

Y

hs d

Ex teftamento fic eft elata : cadaver

m

Unc&tum oleo-largo nudis bumeris tulit hzres,

Nn

P

À

D

*

"Tib

|

Scilicet elabí i poffet mortua

credo,

aod nimiüm inftiterat viventi.

Cautus adito :

Gul t

y

ndes.

4

[?

Mor

Neu. deíis operz , neve imrmodefatus abu

Difficilem & morofum offendef garrulus ; Ultré ?

t

D

hi colg

Non etiam f(ileas,

Davus fic comicus, atque .

li p

Stes capite.obftipo $ m.ultlim fimilis; metüenti.

CUT

Obfequio graffare, " mone, f increbuit aura;

[

[

Cautus nti velet carum capur, ; :extrahe turbá

K

1

Oppofhitis humeris , aurem f(bftringe loquaci.

.

l':rem: |

Importumus amat laudari - Donec ohe jam

*

D

&

&insfid

Ad czlum manibus fublatis dixerit, urge

A

ln

Átir,

l:

,quà plorare jubentur, qui mi-

tare, qui dum fua; in comordia

R

NS Nïv*

artes agit ; timidé , ac reverenter

h &t

feri, qui decepti funt.

"Temperet. Regat, gubernet.

cum héro loquitur.

Rintm

! "Thebir. In Urbe Bxotiaz.

Davus. Nomen vulgare fervi

aiers

comici.

Ex teffamenzo. "T e(tamento ca-

humentg

verat ; ut fic ad rogum efferretur.

Obflipo. Inalterum humeram

^uts fj

inflexo ; vel in terram prono.

Scilicet , d?'c. Opinor, illam

b

anum, ideó jufüffe , ut heres

Graffare.In animum, & bene:

«

ts HEI

volentiam irripe.

fuusmoleítus captator fuum ca-

ED '&C.

daver un&um oleo ferret ad

Iucrebuis aura. Ventas vehe-

mentiorin gruit.

Ut

rogum : quo indicaret homi-

a,

nem Í[ibi vive moleftiffimum

Subflringe. Suftolle, & manu

fuiffe, ac velle faltem fe mor-

fuppofitd quafi collige :- fic ve-

lg

"

tuam illi elabi, quz,viva ejcs

ftis fübftrinoi dicditur, quz at-

Mintis

tollitur , & accingitur ; fic auris

artes & infidias effugere nonpo-

E

D)

tuerat.

Athlete corpus ungue-

appofita manu imunitur, mne

]m)& l

bant oleo , utab adverfariis non

fonus effiuat.

Càm loquitur ;

Nt, E

tam facilécapi poflent,ut iis ela-| aures arrige, accinge te ad aw-

Anis TiX

berentur. Tueíto cautior, fac nà| diendum.

ili;

tua diligentia defideretur, at vi-, Dmpertunus. Intempeftiv?,con.

Toqpy

de etiam, nenimio ftudio pecces. |tra jus fafque: vel , amat laudari

hjj

Ulzro. Non filere juffus: fine'wfquead importunitatem.

gravi caufa.

;

Obe. Satis laudum eft.

^Davus;

[5

Mavwibus fublatis. Pra gaudio.

*-c.Davuiln ilium imi- 1

4

Urrem.

-

2

m

EX

*

GSATYRARUM LIB. n

*

399

,?äf,:(ïrefcemcm tumi

dis infla fermonibus urrem,

'M

Ó

3

.

Cüm te fervitio longo, curàque levárito

l

obiThdj

$

e

VEt certum vigilans, quarte (it partis Ulyffes,

C

,

D 2

Audieris,haies

eigo nlunc Dama fodalis 7

E ;);H",;i

j

, Nuíquam eft? Unde mihi tam fortem, tamque fideleme.

"'Spatgé fubinde, & (i paulüm potes , illachryrüzre .c&

;

Gaudia prodéntem vultum celare ,. fepulchrum

'

Commillum aibitrio finé fordibus ex(rue.: Funus

$

li

"Egregie factüm lduder vicinla, 6 quis

Forté cohzredum fénior malé tuffiet; huic tu

Lic, é pztte tua, fcu fundi , five domus fit

Emptor , gaudentem nummo te addicere, fed me

I»n-wgïri-gvfa/n--ghit,lfxokrpina. * Vive, valéque,

l

Urrem. Hominum vanum &| — Mal? zuffiet. Tta at brevi mor

laudibus fictis infiari docilem.

riturus effe judicetur.

L

Levárir. Morte fu5 : tunc enim

Haüictu , doc. Dic iili cohere-

liberatus eris fervilibus illis ob-|di tuo , five fit emptor fundi ,

m

fequiis, quibus vivum captabas.|id eft , five przdium aliquod

crevtd

Er cerrum. Cüm tu mon per|velit emere , fivedomum , qua

D

fomnium , fed certó vigilans ,|reperiatur in ea parte haredita-

audieris clar& hzc verba in te-|tis , qus tibi obtipit, te pauden-

N

ftamento fenis fcripta: Ulytfes tem , te libenter hanc. domum;

dhomeram

heres fit quartz partis meo-|hunc fundum illi addicere , id

Yrono.

rum bonorum ; tunc erumpes|eft, vendere & dare nummo , id

.

, &oete

inhos fletus : Ergo periit Da-|eft, vili pretio

.

nempé ut hác

ma, &e.

liberalit&e tuà delinitus. hzre-

ts ïeiïf'

- Unde. Mihi parabo;ubi talem|dem te faum ícribat , & quod

igveniam.

*

illi dederis , ad te cum feenore

& m :

Sparge, Hac verba identidem|redeat.

fe

repete, & quafifparge : velfilo-

Nummo.Seltertio,qui refpon-

resin tumulum Íparge.

det duobus affibus &:onetz Gal-

r,ite

Efl. Licet; intereít, juvat ce-

lz : &quartz parti Julii Ro-

h ,

|

(

lare,& tegere vultum,qui prode-

mani , pro vili quolibet pretie

ret, aperire poffer , gaudia de

l

hic ronitur.

fenis morte füfcepta.

|

Trabi. Alióme abripit, me

Arbitrio. "Tuz curz , & arbi-à te divellit Proferpina umbra-

! ooft

trio commiffum.

dani

rum domina; nmperiofa, qu£ im-

Serdiéus, Avaritia.

perium in mortuos obtineat.

ggudlo

Bb 3

$À.

TEU

U

?

329

Q. HORATII. FLACCI -

TTE

SATYUTRA V.

(ud priu

V mala

lum

Orii laudes , $. vita ruflica,

Manutint

Oc erat in. votis : rnodus agri non ita magnus,

Vnde n

Hortus ubi ; & te&o vicinus jugis aquz fons

Mtut,

Et paulàm íylva fuper his foret.— Au&ius , atque

tipm,

Di melius fecéie, bené eft, Nihil amplius oro,

]

Majà nate; nifi ut propria hzc mibi munera faxis;

Af Nis

Si neque:majorem feci ratione malà rem;

um

Nec fum fa&urus vitio. culpave minorem :

1$ CU

Si veneror ftultus nibil horum : O (i angelus ille

M J (.76 !

M

ib

b

Proximus accedat , qui nunc denormat agellum,

& el

O fi urnam argenti fors qua mihi monftrer ; ut illi,

Zidis,

Thefauro invento , qui mercenarius agrum

i

t

Illum ipfum me:catus arzvit, dives amico

du &

Beircule. Si quod adeít, gratum juvat ; hàc precete oro,

.

Tlb

Pingue pecus domino facias , & catera , prater

Ingcnium

Dj

*

ütque foles, cuftos mihi maximus adfis.

liv s

s l gravi:

Hoc erat; dzc. Id unum optave- omninó , & ad normam quadra-

: Lt

ram , utaagellum exiguum.ha- tus fit.

f:a!rimUm

berem, ubi foret hortus, fons

Fors. Fortuna felix.

& pratereà fylvula.

Qua. Alicubi, aliqua in parte.

r

Ur illi. Ordo eft : Utilli mer-

ITert

J'ugis. Perennis.

M

Diimnelius. Plura his & melio-!

cenario fortuna monftravit, qui

E

Thnrt

ramihi, quàm optabam , Superi;

poftquam thefaurum invenitfet

dederunt.

inagro ,ubiopusfaciebat , cüm

r

effect Mercenarius ,. illum ipfum

Maje uate; Mercuri : eft enim

F*km!m

W

^i

li

Mercurius vatum Deus przfes ,

agrum emit , & ad fe jam per-

&

^ d

idémque divitiis & lucro preett.

tinentem aravit ; totóque thefau-

À

m

Propria. Perpetua & (tabilia.

ro potitus eft.

Rem. Opes.

Hevcule.Favere credebaturHer-

i d

E* W*m*

Venueror. VenerabundusàDiis

cules ejufimodi lucris infperatis.

peto.

Siquod dc. Si me juvat;id eft,

hb-lS,

uf

bhx, I

HorumQue dicturus eft, quz|delectat, .fi eo. contentus fum,

"

avari Gv cupidi optare folent

,

quod adeft, quod poffideo.

"ia

UE

nempe Ó utinam angulumhhunc

Domuo. Mihi.

& particulam fundi vicini poffi-

Prazer. ingenium. Nam inge-

9 q

derem, que agellum meum inz-jnium pingue, hebes & tardum

D Wün l

ualem reddit. Qxæ ixnpedit, ne lfignificat.

Ar-

m

SATYRARUM LIB. II.AI

39t

Erge ubi me in montes, & in arcem ex urbe removi,

Quid príus illuftrem Satyris, Musáque pedettii ?

Nec mala me ambitio perdit, nec plumbeus, Aufter,

Autumnüsque gravis, Libitinz quaftus acerbe,

Iagri,

Matutine pater, feu Jane libentinus audis,

Unde homines operum primos, vitaque labores

qe [005

Inftituunt, (fic Dís placitum) tu carminis efto

a

IQ

Prncipium, Romz Íponforem me rapis : eja,

Ti

Arcem. Rus meum in editoyTullius lib. 9. de nat. Deot,

locopofitum , ubi velut inarce]Janus enim nihil aliud erat ;

ab urbanis curis tutus fum.

quàm Sol, veltempus: atnihil

$4

lle

Quid , d»c. Quid potiüs agére|eft celerius , & mebilius tem-

mepareft, quàm fcribere faty-|pore, & pars przcipua temporisy

Ift),

üt IHL

ras, & elaborare in iis verfibus] feu diei, eft matutina. Eum utro-

illuftrandis, ideft, poliendis ,|que nomine appellat Horatius,

& accuraté componendis , qui|Curautem eum invocat ? Quia

pedeftri & folut& orationi fimi-,vitecivilis, & urbanz actiones

les funt ?

At 0t0,

omnes à prima luce ad vefperam

Plumbeus.Qui graviacorpora, | defcribereincipit : Janus autem

W

tardos homines efficit : infalu.| diei dominus &quafi prefes co-

ii adhï.'

bris , gravis,

lebatur ,

à cujus invocatione

um p

Libitine , d»c. Quo tempore|diem aufpicari folebant, immóà

plurimum faciunt quaeftum ii,

&czteras preces ordiri, quafa

h3

qui curant funera , quià Libitina

uainpf

qui aperiret, clauderétque uni-

Dea fünerum Libitinarii dice-

verfa; preterita, & prefentia

Uil

bantur : adde , quód in Libitine

moderaretur , dc videret,

mub5? ^templomortuorum nomina re-

Unde, À quo.

jnvenidie

ferebanturin librum , & pro fin-

Carminis, Defcriptionis urba-

WC[M.' j (*lïlïï

gulis nummus pendebatur.

narum occupationum , & mo-

lum p

Matutine pater, dec. ' O Jane!

leftiarum.

m p

.Íeu mavis appellari Matutinus,

Rome , (e'c.. Cüm Rome funa,

,quexhefau-

eu Janus.

Cüm Deos invoca-

& Jane! vocasme & exire domo

.bant, id cavebantin primis, ut

cogis , ut pro aliquo cive fim

iebaïUfHeIF

eós variis appellarent ac plu-

fponfor, id eft, prima diei actio »

; 1f

g

t

ribus, fi qua haberent, nomi-

j

/,

cui tu prxfides , 6 Jane ! hzc

n

nibus, incerti , quodnam ipfis

eft; rapior ab aliquo, Gevocor,

n

effetgratius. Janus autem vo-

|

;

ut pro ipfo fpondeam , & fide-

cabatur Matutinus à Matura

jubeam, ideít; promittam me

Dea, quz aurora eft; vocaba- ejus nomine, & meo, fi defit,

m 1

mnoe-

runa

du

tür etäam Janus ab eunäo, utait periculo ac, damno , folutu

L

4

fer«

Ár

39*

Q. HORA'NI FLACCI

Ne prior officio quifquam refpondeat, urge *

Vctos -t

Sive aquilo radit terras, íeu bruma nivslem

De te com

^

Interiore diem gyro trahit, ire nece(fe et

Orabant |

Poftmodó , quod mi ob(t, claié; certámquüe locuto;

lmprimgl

Lu&andum in turba, Facienda iniuria tar

*

Dixerii p

Quid vis irfane, & qua res agis ?th-npro-bz-':s urget

Stpünus o

Iratis precibus,

Tu pulfes one, quod obftat,

Er quo M«

Ad Mecanatem memori fi mertce recurras.

lynume :

Hoc juvat, & melli eft , non mentior.

At fimul atfas

N

Alv

!

t lr

Ventum eft Efquillas, aliena negotia cenrum

Wecgens :

Per caput & circa faliunc latus.

Ante fecundam

.anmlinzpa.-g

L u r

xertam pecunie, quam debet ,j Praetorem fp»')fpohdi þz*o&miw

M toum |

ac licuidó fum locutus,

fuümmam. Fortaffc etiam fe ä']a:[ x clai

ad

^horapidieit, quiainforo, vi

:neam Interponen-

-erant foener

d

if

Óres , G argei

ri, dàc

x, Drc

&O , 1Y

us 10CO»

t x

apud quod

»onfores fidejube- fi äfeh—t.,f latu:

B

u (quod milii

X t

tir

Q elt ;

Qq

ainrema gnum

A b h

bant, vifebatur ftatüa Jani.Videlo

le

,-f

^

Sat. T.

je

n

1

pe

i€

m. nereverà

t boron

O 101

ne iffa mihz

d. $

Eja urge. O

Horati P

Jamas|pro i

onuniafferat : redeo

quis; qrg

loqui üngitur) urge & feftina,ï?e;fponäïc dan

iste prior officio ifto amicit

jomum,ategré : nam ]uctan-

ib Hou

k

urbanitatis fungatur : cave;:di

n inturba, tardiores impel-

& t& Com

me quis te fitofficiotior. L

egunt, lendi non fine cohvicio &inju-

fe d r

:ö

aliqui, urpes. Urgesime

Jane! |ria aliquis improbus, id eft,

qunm

l

A ftimulas, ne; &c.

limportunus , morz£ impatiens ac

Tatii

!

1

L

Jt

Radis terras. V ellicat;fpolrat:ef

|

injuriz, me ürget ac profequitur

lr

enim ventus fripidus , & noxius.

iratis imprecationibus tquó tan-

m.i obf

G

Jureriore gyro. Circulo bre-|tum properas, Ó infane Horati!

V, Qb

Wk:&l

viore. Dieseniminbruma fünt;quid tibivis ? "Tune tam pro-

breviffimi : & Sol, qui cireater-|tervé pulfes atque iinpellas. ,

Adügfffl

h

fam, utcentrum & metam vol-! quidquid obftat ; rrodó ad'tuum

witur, propior eít, ut apparet, glillu;n Meconatem redeas pro-

Glongfh

"utque "aftronomi qnidam cen-lperà, quem unum cogitas , unum

Wa

dent; terris hyeme, quàm ftate: memori mente verfas * San? ifte

Pllïeq

*irculi verà quó funt interiores,'preces jucundz mihi fumt , ac

tej ük

hoceít, quó magis ad centrum|merum mel. Ironia.

Cl

accedunt, eó funt breviores (| 4;ras. Ob ignes buftorum,qua

Quo. [

aminores.

MYI]

'dbi erant plurma : in Efquiliis

- Jdre. Ad fpondendum pro amico | Meccenas habitabat.

x[',(("

&e

-:Pa,'ä modo, &.Poftqüam ante| ^ Anze, &c- Ordo efï;.O'(ärin'v

[j 0

Q-

homþ

Leememem,

9

SATVRARUM LIB. IL

393

wpe

Rofcius orabst (ibi adetfss ad Puteal cras,

?

De re commüni fcribz magná atque nová te .

D

T

Orabant bodie meminiffes , Quin&e , reverti,

2qt

0U

Itnptimat bis

cura, Mecanas figna tabellis,

ttdis,

n

Dixeris experiar ; (i vis, potes, addit, & inftat,

ob

[

Septimus o&tavo propior jam fugerit anpnus,

oblit,

Ex quo Mecanss me cepit habere fuorum

.

[s,

In numero

.

duntaxat ad hoc, quem tollere rhedá -

Mtfimiid

Vellet ,. iter faciens,

Et cui coucredere nugas

H

f'um

Hoc genus

N

horaquota eft ? Thrax eft Gallina Syro pac?

um

Matutina parüm cautos jam frigora mordent,

.

Et , quz rímosá bené deponentur in aure,

Per totum hoc tempus, fubje&iorindiem : & horam

Horati ! inquitaliquis, memi- inflauraverat, Puteal, Libonis

neris te oratum à Kofcio fuiffe, appellatur

alibi

ab

Hora«

Vá.

ut fibi hodie adefies ad Putealitio : propà eum locum erant

ante horam ab Sole orto fecu

n-[argentariorum menfz ,. nec non

dam. Scribe , inquiralter aii-|Pratoris triburial , qui de' cau-

quis, oraverunt te , ut redire

fs ad eos fpectantibus cognofce-

!

àb Efquiliis a&urus cum ip

ibat.

BU

de te communi, hoc eft, fpec"tan-ä

Tollere Rheda. In Rhedam fu-

J

te ad Scribarum collegium , é'am admittere, ad iter colloquie

(s

quorum numero erat etam Ho- levandum.

ratius ; alius :'da Operam, ut

x

x jnprtie

Hoc genus. Ejyufmodi :

V

,l

g.

f

iftas tabellas & libellum fuppli-lut peteretà me , quota efthora ?

C P)Ule

9 v

cem obfignet Meceenas ; fidixe-| - "fhrax, de. Àn gladiator ille,

t

inel

ro, conabor ; adjicitille, pores, qui Gallina dicitur

». (nomen

pu

(

Ífi vis , & me urcet.

.eft proprium) quique 'Thra-

g

Adeffes. Advocatus ad litem

cem , feu Retiar

iüm agit , par

ejus, & caufam tu& prafentid eft Syro , alteri

[e

o

c

eladiato

ri,qui

cohoneftandam , autteftimoriioleft Mirmillo ,

&c. Retiarii ap-

; [

"J

confirmandam.

pellabantnr Tbraces , quia par-

Vs

Puzeal. Ea vox fïgl"ifïcat pu-

tei operculum

E

*

mas, (&recurvos gladies gefta-

;

erat locus fic|bant more "Thracum : Mirmil-

di&us Romz pro

]

pé curiam , in;lones veró Galli, guia Gallicis

quE

quo defoffa olim fuerat Atii'armiserant induti.

Vide Juve-

j

n2

d

Nzvii Auguris eos ac nova- nal.Sàt. g.

cula, & impofitum tegmen cum| | am f'agerit. Pen? eft elapfus.

n

v

arulacoronata, quam quia Scri-

Subj e&ior.

fagis indies ex-

Qu

boniusLibo vel ornaverat, vel|pofitus fai invidiz.

Bb s5

Nes

-

; HORATH. ELACCI

ïnvidïæ.

-Nofter ludos fpectaverat unà;

hdtar Y

Lu(erat in. campo , Fortunz filius, omnes,

|Orus ! q

JNunc vet

Frigidus à Roftris manet per compita rumot.

iDucere ol

Quicánque obvius eft, me confulit, O bone' (nam t&

Scire, Dcos quoniam propius contingis , oportet)

O qundo

*

*

ut tü

Vnda la

Num quid de Dacis audifti ? Nil cquidcm

Q m |

Semper etis derifor. ! at omones Dii exagitent me,

lote luem

Si quidquam. . Quid ? Militibus promtifa, Triquetra

Przdia Caíar, an eft Italà tellure daturus 2

M aj

Jurantem me fcire nihil mirantur, ut unum

Va inæq

Scilicet egregii mortalem ; altique filenti,

lus n

Id (

, Nofler , dec. Sententia eft :

O bone. O amice! Ó mi Horati!

f ottt

Dmnes inter fe de me immur-

Deas.Augu&um, Macenatent.

N

murant: nofter ifte Horatius, ho-

Dacis. Daci, iifdem qui Getz,

Pt[iine[ ;

mo noftriloci & ordinis, &no-

populiScythie , illi bellum me-

ftri fimilimus , nunc fortunzx

ditari dicebantur eo tempore.

Ditis

filhus & beatulus , alim nobif-

Ur ru. Semper ne finges te

Qxü'ldvc ;

cum unà fpectabar ludos omnes,;

nihil fcire, nófque illudes.

hqu

$i quidquam. Subaudi , fcio

plebi permixtus , & omnes ludos

Cenlus

ludebat in campo Martio : füb-

audivi.

audi , nunc nobilium eft amicus,

Quid,ir'c.Ordo eft:Quid(alius

| Ef

&plebem fuam nófque: negligit.

interropat)án Cefr in Sicilia;an

ii Päl'hj'num

Vel: ifte Horatius unà cum Me-

vero in Italia divifurus eft, pra-

| UTI., que|

coenate ludos fpe&avit ,

unà

dià : id eft , agros militibus pro-

] ts

cum eo in campo lufit boc, illo,

miffos ? Poft Philippenfe bellum

Itj

ividis Bruto & Caffio , dedit

M

die : nz beatus eít , qui fummis

| &lsotm à

viris utatur adeó familiariter. Ita

agros militibus emeritis Aqgu-

i

(tus : multis eodem quo pralium

invidi omnes,

r

Frigidus , *c, Siquis rumor

iftud contigit,aut fequenti anno;

tity i

nonnullis , qui nondum legiti-

frigidus , ideft ; parum aufpica-

3 m

tus, àroftris & curia primum

mum tempus ftipendiorum con-

hi& a

fecerant; ifto quo hacSatyra fuit

Sitranf

ortus , in compita & populum

Ípargitur. Roftra erant exhedrz

fcripta , nempeU. C.720. odo

i

Dyy

admodàm annis poftquam Ho-

Oltehpy

quaedam & fügoeftus ,. unde po-

pulum alloqui magiftratus & alii

ratiusà Moecenate in familiares

£11)

adfcriptus fuit.

V diy

folebant : ejusaliqua parslignea

etrum idem

ad fex vel o&o pedes extans,

Triquetra, 'Triqu

Mf!þ

atque eminens ,

confecta erat

:eü actriangulare : dicta eft Si-

Afey,

noftris navium Antiatium. V

ide cilia Triquetra ficut & Trina-

E7

Livium lib. 6.

3»

lii

(eria» ob tria ejus promontori

d-

Q:r ; üh

SATYR äRUM LTB. H.

393

Perditur hzc inter mifero lux, non (ine votis;

"

Orus ! quando ego te aíplciam ? Quandóque licebit

nf«

Nunc veterum libris, nunc fomno & inertibus horis,

ne ftun

Ducete follicite jucunda oblivia vitz?

oper)

O quando faba Pythagorz cognata, fimülque

j Ut t

Uncta fatis pingui ponentur olufcula latdo ?

ent Itl

O nodes | cenzque Deum : quibus ipfe, meíque

; ]i

l

Ante larem proprium vefcor

» vernáíque procaces

Páíco libatis dapibus.

Prout cuiqge libido' eft,

]

Siccat inzqaales calices conviva, folutus

Legibus infanis : feu quis capit acria forris

Pocula, feu modicis humefcit lztius, | Ergo

m ort

Sermo oritur, non de vilis domibüfve alienis

Macenat

*

Nec malé necne Lepos faltet

*

gita

Ííed qued magis ad nos

l

Il

1b [

Tie

Pertinet, & nefcite malum eft, agitamus : Utrüámne

gt

Divitiis homines, an fint virtute beati :

g hs

Quídve ad amicitias, ufüs, rectümve trahat nos,

jj

3ubï&€1 ,

Et quz fit natura boni, fummümque quid ejus,

Cervius hzc inter vicinus

garrit aniles

Ex re fabellas.

f Qu

Nam Íi quis laudat. Arelli

rin

Pachynum , Pelorum , Lil

ybz-|quarum primitias Diis libavi;

'mzsglh p

um, quzfuntin tribusej

usan-jid eft, confecravi & dedicavi ,

ijis *

gulis.

obtuli.

aj ln

Hac iuzer, In his nugis & mo-

S:ccat. Haurit.

ffo ; d

z

T

leftis occupationibus.

Inequales.Alias majores, alius

XIUS

A

li

Votir. Kuftice vitz defi

deriis. | minores.

Ducere oblivia. Oblivifci.

quo

Legibus,do*c. Exat in conviviis

Faba, éc.. Quiain fabis puta-

bat animas hominum fue fimi-

Rom. magifter quidam & rex

convivii, qui

quoties & quantzum

dirtm

les & Coenatas reperiri ,

& in quifq

i

ue biberet,

I

eas tranfmiprare.

Acria. Magna.

pracipiebat.

(v

Pyrbageras. Od. 23. lib. x.

Humefcit.Yeri gatur, madefcit.

Pouentur. Àpponentur in menfz.

J

Lepos, Saltator eà tempeftate

j )

!

Deum.ld eft , tranquille, fua-

celebris.

ves, divinz.

Ufus. Utilitas.

Meique. Sexvi.

P

Re&um. Virtus, offcium.

eltul

Larem. Deos domefticos.

Vernas. Servos domi natos.

Summumnque, éec.Qua fit bohi

Trgote

fumma, fummtum bonum.

gatatio

Lübazis. À me deguftatis : meo-

Exre. Prore neta: in loco,

rum dborum reliquiis, vel

Arelli. Avaricujuídam.

Afpers

z;

T

6

.Q. HORATII FLACCI

Sollicitas ignarus opes , fic incipit : olim

ipem

Rufticus urbanum murem mus paupere feértur

lnbo gt

Acccpi[ïc cavo, veterem vetus bofpes amíicum :

Menta

Nox med

Alper, & attentus quaftis, ur tamen ar&um -

]n locupt

Soiveret hofpitiis animum, — Quid multa? Neque illi —

Tinda lp

Sepofiii cicerls , nec longe Invidit avenz $

Aridum & ore ferens acinum, femefaque lardi

Mliuec

Fruftra dedit, cupiens vari 3 faftidia coená

Qu poa

«

Vincere , tangentis malà (ingula dente fuperbo:

lp ii j

Càm patet ipfe domus, paled porredtus in horná-

Adtn ;

Effet ador loliumque, dapis meliora relinquens,

Cuns'muätq

Tandem urbanus ad hunc.. Quid te juvat, inquit, amice;

Tj o

Przrupti nemoris patientem vivere dorfo ?

ll alban

Nbts agl

Vis tu homines utbémque feris preponere fylvis?

Vlucans

Carpe viam, mihi crede, comes , terreftria quando

Mottales animas vivunt fortita , neque ulla eft,

Cuere

Aut magno, aüt parvo lethi fuga

Quo bone circa;

Duime

Dum licet; in rebus jucundis vive beatus.

*

Pcr[snui

Vive memor , quàm fis evi brevis, Hac ubi dicta

ä Upus

Afper. Erat ille quidem mus dem anno colle&a & recenfi, 'Tulus ,

rufticus minim? délicatus, im- effet; id eft, comederet , non

zuó .avarus , & attenté cufto- laridum, nan cicer, fedador ,

( p

diens quazfitas res; ita fe tamen id eft , triticum , & lolium ,.

d

'ideft, avenam deteriorem , re-

geffit, ut animum parcum & ava-

l4

i

Jf g

rum laxaret ; ad hofpitem benig-

n

inquens dapes meliores hofpiti

Bo

né accipiendum.

fuoepulandas.

"

3tnii

Sepofri. Servati in aliquo re-

ffes adov. Comederet fru-« ,

(ine

€onditiori cavo.

menti grana, &c.

l lhe;am j

Cicerir. Greca locutio-: pro;

Derfo, Clivo , cavo.

f

nonilli invidit circer & avenam;

Feris. Agreftibus.

Is [

illi hzc large ac liberaliter appo-

* Quando, . Quaridoquidem

Jore,

fuit,

animalia terreftria morti funt

Vti!m

Acinum. Grantm racemi.

obnoxia, nec eam fummis im-

& mj

Cupieus. Cupiens ferculorum

fimisve licet effugere.

Vndne

varietate vincere naufeam mu-

Quo , bone , circa. Quocirca,

Pf

risurbani, quiea leviter guíta-

quare ; Ó bone! 6 mi hofpes*

Vr t

bat primoribus dentibus & con-

Hacubi, d9c. Poftquam ha.acx

ïïdpjt, [

temptim. Cüm ipfe interim|oratio, hac voces pepulére, 1

rufticus mus , herus & parer—ge&, eïpuguaväre agreüem mmu-

à

familias , flratus in palea eo-irem.

Goecos

p m

SATYRARUM LIB. H.

39

n

Agreftem pepulére ; domo levis . exilit.

Indé

ttür

Ambo propofituro peragunt iter, Utbis aventes

Ácim:

M«nia nocturni fübrepere

*

E

jamque tenebat

lum

Nox medium cali fpatium, cüm ponit utérque

'Ncq'ueil'»l

In locuplete damo vefligia rubro ubi cocco

!

Tincta fuper le&os canderet veftis eburnos,

d

Muliáque de magná fupereffent fercula caena,

!

.Que procul exftru&is inerant hefterna canifttis,

trbo;

Ergo ubi purpureá porrectum in velte locavit

y horta

Agreftem ; veluti fuccin&us curfitat hofpes,

DA

Continuátque dapes, necnon vernaliter ipfis

*

qill atit,

Jubgitur officiis, prelambens omne, quod offert

llle cabans gaudet mutatá forte, bonifque

P

Rebus agit letum convivam

*

dj

cum fubitó ingens

ia qud

Valvarum ftrepitus le&is excuffit utrámque,

i di

Currere per cotum pavidi conclave , magi[que

*

Exanimes trepidare

*

; bt d

fimul domus alta moloffis

7

Períonuit canibus

Tum rufticus : Haud mihi vitá

L

ub d

Eft opus hac ait ; & valeas

*

me fylva,

cavüfque

Tutus ab infidiis tenui folabitur ervo.

l &

Jmede,*m

Cocco. Purpura, eftro.

(gr, P

Cg;ztinuat-. ; Facit, ut alíz alise

hi

Canderer. Niteret. ,

füccedant.

Veflis.' Str.

eterore

fternuntur.

agula , qu& Llecf"ti

Feraalizer. Ut vernz folent.

o[joren 10

Prelambens. Praguftans.

Extru&is. Inaltum congeftis,

Caniílra funt

Bonifque , &'c. . Et fortuna fe.

me&äï

u ffï'ü

erdine difpofitis.

lici fruens , przbetfe hilarem.

€orbes;in quibus panes & fercula

LeGis In quibus ad menfam

ponuntur.

10

accumbebant , coépit exilire,

(5

Perretlum. Stratum toto cor-

Carrere , trepidare. Subaudi

ore.

ceperunt.

g

Veluti fuccinttus. Yoftar fervi

m

Simul. Statim atque.

ad miniflrandum expeditus &

Moloffi. Canibus natis in

1

accinctus.

:'*

[l

Molofüa ,. Epiri parte.

"]

Hofpes. Mus urbanus. Hofpes

Valeas, Abeontis , & repus

dicitur tum deeo , qui aliquem di

antis aliquid , ea vox eft.

accipit, tum de eo; qui accipitur.

Ervo. Genus eft leguminis.

!

* x*

ab*e

*

fl?-,'

SA-

398

Q. HORATII FLACCI

Elbu w

S.A EY BoA « -.VH.

Mandior

Jim i

Inducitur. Horatti fer?bm » ipfum , pofl. acceptam dicendi

Vivere, ]

factltatem grapbicé ac faeeté objurgans,

! Sar V

Condit.

Am dudüm aufculto, & cupiens tibi dicere fervus,

Mieerin

J

Pauca, refotmido, Davuíne ? Ira. Davus, amicum

Condutdun

Mancipium domino, & frugi , quod fit (atis : hoc eft,

Ut vit:le putes,

Age, libeitate Decembri

lrdtity t

(Quando ita majores voluerunt) utere , narra,

Qijm o

Nodes

Pars hominum vitiis gaudet conftanter, & urget

.

*

us

Propofitum

pars multa natat , modó re&ta capefcens

T

Interdum pravis obnoxia.

Szpé notatus

Cum tiribus-annellis , modo levá Prifcus inani

N qis ad

ht qiia

Vixit inzqualis, clavum ut mutatet in horas 5

hi qui

Aufculto.Jam pridem te audib, batloqui & vivere. liberiüs, &

Neic

O here (nempe Horatiusfingituriquoddam quafi imperium in

fervum vel caftigare verbis, vel| Dominos exercebant.

velis Ín

docere.

yendam

Narra Loquere.

Reformido, Impedior. metu

Vitüs, dvc. Conftans eft in

Uud,

& reverentiá , ne te viciflim |fcelere.

l]'»'ä,x &('

alloquar, ne malam in-partem

Narat.Huc illuc

Hu&uat,nunc

Mejy,

vitio, nunc virtute gaudens.

V,

accipias, quz fum dicturus.

Davusue.'Tu me loqueris üDa-

Noratus. Vifus , deprehen-

tbf

s eft.

D

ve ? Ego ipfe tuus fervus tibi fü

amicus ( gratus, fidelis & frugi, t Tribus. Annulos plures gefïäf-

ten?.ifciue 1

quod fatis eft , ut me vitalem , id feluxui, & arrogantiz datum.

nec

eft, vitá dignum; &fervandum, — Iauj. Sine annulis.

Tequdey

tibi putes. Vel,qui tantum habeo!

" Inequalis. Inconffans.

MU

Clavum.Veftis erat Senatorum

probitatis, quantum eft fatis ad

t di

ratuum quorumdam

t d

hoc, ut fim fuperftes diu, lïägue & magiít

Vide Sat. 6. ib.

p2

2

immaturà mortetibi przripiar:

propria.

Prity,

viros enim infigniter probc:

Zquefter ordo à plebe per an-

Jaborare

ules diftinguebatur : Senato-

vitaleseffe, feu. diu faperftites,

'eu

T.

non credebant : itáque fe non

riusab Equeftri per tunicam í

Tiettera

clavum

5

nimis probum effe fignificat , fed

quem Senatores la-

Til

intra modum.

tum , equites , anguílum ge-

, P)'"gm,

rebant.

Matabat autem cla-

Deceiübri; Hoc menfe ageban-

AT LE:

&ur Saturnalia : tunc fervis lice-

vum Prifcus, ut a14ias fubinde

i

ye-

SATYRARUM LIB. II

399

A£dibus ex magnis fubitó fe conderet, und8**

Mundior exirec vix libertinus honefté;

Jam mecchus Romz, jam mallet do&us Athenis

veptum i

Vivere, Vertumnis, quótque funt , natus i

niqui

urgam.

Scurra Volanerius , poftquam illi jufta chiragra — -

?8&

dicere lt

Contudit. a:ticulos, qui pro fe tolleret , atque

Mitteret in pyrgum talos, mercede diurná

)ovus, ii

Condu&um pavit.

Quantó. conflantior idem

fatis; l

lt

In vitiis, tantó levius mifer : ac prior illz,

ALfÀ,

Qui jam contento, jam laxo fune laborat.

t uget

Non dices hodie quoríum hec tam putida tendant,

Furcifer ? Adte, inquam. Quo pacto peffime? Laudas

dj optctt

*

Fortunam , & mores antiquz plebis

*

& idem,

d

Si quis ad illa Deus fubitó te agat , üfque recufes :

TO

Aut quia non fentis, quod clamas, rectius effe :

Aut'quia non firmus re&um defendis, & hares,

Voro.

Ls

j

Nequicquam ccno cupiens evellere. plantam,

1 m

3

at

veites indueret, v. p. lacernam,

Mercede ,. dvc. Certo pretie

penulam, &e.

I

j

in dies perfoluto conduxit ali-

(mfars

Unde, In exiguam cafam. ex quem & nutrivit.

qua;, &c.

"Tanuzó, dec. Tantó minüs mi-

eflidos

. Moechus. Adulter.

fer quàm ille prior, nempe

T

Vertumnis ,. d?*c. Id-eft, ho-|Prifcus, qui vitiis modó laxabat

| 1 dpde

mo inconftantiflimus. | Vertum- ingentes habenas ,. modó contra-

nus Deus erat mutandis ver- h'ebat.

xpl

tendífque rebus prepofitus, &

Non dices. Verba Horatii ,

commercii przfes : unus erat|O Dave!quid tibi vis , quó per-

l

t

illequidem , fed qui ob varias tinet iftainfedatio ? Quem iftis

formas, quibus pinggbaïur, mul- jobjurgas.

LO"r

Vv

(

M

tiplex dici poffet : iniquus au-

Ad.te. . Subaudi tendunt , fpe-

tem dicitur fuiffe Vertumnus

&ant.

j 0

Prifco, qui pravà inconítantià

g.l

Anique plebis. Homines anti-

laboraret.

qui erant ferà frugales parci.

Jufta. Quam ob.flapitia pro

Ad illa. Ad mores antiquos,

i

meruerat, quá jufté mulétabatur. | & vi&um parcioreim te adigat.

Tullevet.. Ex alveo luforio.

)*

Non fentis. Non habes perfua-

Qt

Pyrgum. Fritillum ; turricu-|füm penitus, & certuim.

lam.

Leguntaliqui ; Pbimum,

Hares.Nempe in vitiorum cz-

jb

quz vox idem forat , acpyrgus.|no, fruftra cupiens emergere.

[2

Velut.

N

*

460

Q. HORATII FEACCI

Roms mes-optas.: abífentem rufticus Utbem

hm vigip

Tollis ad aftra levis.. — Si nufquam es forté vocatus

snc mili

Ad canam , laudas fecurum olus, ac; velutufquam

Tut; tanis

Vi

us eas, íta re felicem dicis, amáfque

Ingulti ht

*

t

Qjödïäufquam tibi fir porandum

;jüfferit ad. fe

Adtt r

Maecenas ferum (ub lumina prima venire

Sire vicli

Convivam, Nemon' oleum feret ocyus ? Ecquis

Vl d. f

Audit ? Cum magno blateras clamore, fugiíque:

Toedi qdi

Milvius, & fcürrz tibi non referenda precati

Uhïnis) L't l

Diícedunt.

Etenim fateor me dixerit ille

i

&«4

a iph

Duci ventre levem; naíum nidore fupinor,

|qte p

Imbecillus, inerss fi quid vis, adde, popino.

"

Mttire

Tu, cum fis quod ego , & fortaffis nequior , ultro,

i, ln

r

Infe&ere ,. velut. melior2 Verbisque decoris.

Atj Q6 q

Obvolvas vitium? Quid, fi me ftultior ipto

*

10 ma

*

aufer

Quingentis empto drachmis deprehenderis

*

