res petit ; repellitur.

eít, & inftar coronz Olympice

N Md'

Per igues. Jftuofas plagas;vel

non quaris , quamvis eam facilé

üt ïwem

metaphoric?, permedia pericula.

obtinere poffis.Cur vitia & cupi-

At

Necuresea, d'c.Ordo eft, non

ditates malasnonfugis ?

uód

flgcn

vis difcere , G audire

finépülvere, id eft, /acil? eri

e praceptz

Fehiüs

philofophie , quibus docearis

poref'c ; excolendo mentem phi-

MPIOV

e€a non curare »- ea 11eohoe1e ?

lofophiz przceptis.

h, g

qui optas : fugls ; &al ces omni

Coronari Olympia. Grzca lo-

*"Umer

conata inopiam , repulfam c;

cutio : ideft, perOlympia, in-

»Gdam R(

3gnorantiam veró, ftultitiam ,

ter Olympica . cer tamina: quz-

Wü'lka

&c. non fugls . non emendas

nam hzc eifent, Vide I. Oden.

n Gmm

1iudio phxlo[opluæ. i

lib, 1. & alias paffum.

ei-

m

EPISTOLARUM LIE. f

41$

Iof,

Vilius argentum eft auro , virtutibus aurum,

*

vf

O cives ! cives ! quarenda pecunia primum aft

?

(2

Virtus poft nummos : hzc Jauus fummus ab imo

Ü

14;

Perdocet, hzc recipunt Juvenes di&ata fenefque

-di,

Lzvo fafpen( loculos tabulámque lacerto,

iulay

Si quadripngentis fex , feptem millia deíunt,

Eft animus cibi ,

funt mores, & lingua , fidéfque,

]

)

Plebs eris. — At pueri lndentes, Rex eris, a

qu,-

Si recté facies,

Hic murus zneus efto,

ripes *

2

Nil confcire fibi, nullà pallefcere culpá.

1 u

Roícia, dic, fodes, melior lex an puerórum

ä

Qf

Oci-ve.f.Vngivdx:ita loquen- détque decem millibus fcutato-

tem populum Horatius inducit. rum Romanorum) & fi animo ,

ïes,

!Firius, d$c. Subaudi, qua-,id eft, fortitudine , & morum

zenda eft.

|probitate, eloquentiá , fide nom

Sanus fummus. . Qui funt in;careas, tamen . in plebe femper

lg

Janni vico. VideSatyr.3.lib.2. jacebis , & inordine éivium in-

Recinum. Szpé canunt.

fimo, Quod quàm fit iniqué

Ditama. Precepta , nznias,

inl

'effata.

comparatum , vel ipfi pueri do-

z

cent ; qui , cüm ludunt , ita

Levo , de*c. Habentesloculos,|füos focios alloquuntur : Rex

m

id eft, facculum , in quo funt|eris, id'eft

omnium primus ,

caleuli ad numerandum ,. & ta-

;f omnium optimà luferis.

nv

elile

h

bulam , feu alveum , plagulam

Hic murus, &'c. Omiffa pecu-

ligneam

; inquanumerent, velinix congerende .cura, unam

jus o d

qun, 09

in qua fcripferint nomina debi-|virtutem fe&are: in hacuna Te

torum , foeneratitiam pecuni-

jrona m

am , &c. füfpenfam brachio fi-

totius vite tuz prefidium pone,

ut nullius flapitii tibi fis. con-

niftro. Sat. 6. lib. 1.

fcius : hzc tua fit arx, hocpro-

m*' p M

$i quadringeuzis , de'c. Si fex

20l

pugnaculum contéa omnes for-

s ealfi

aut feptem millia feftertium de-

tunz impetus, ut nullam fcele-

j*

funt tibi , quominus habeas qua-

vitid o

ris ullius confcientiam fufcipias,

1s

dringenta millia feüei'tium,(qui

nihil admittas , quo meritó eru-

(

ceníus Equitum erat, feu pecu-

befcas , & palleas.

nià proventus annui , illis necef-

Rof[cia , d?*e. Aamabo te ; an lex

lläeh:e.h F*'

faria, qui Romanos inter Equi-

Rofcia , que aditum in Eque-

"

[ h

tes numerari vellent , ab Othone|ftrem ordinem illi aperit, cui

quodam Rofcio 'Tribuno plebis|fint quadringenta , melior eft

p n

definita : quz fumma eít libra- quàm illa puerorum ludentium

"anti-

xelto"p'

rum Gallicarum; 40000. refpon- ngnja , id eft ? formula, &«

lena,

D

i

"

ATÓ.

Q. HORATII FLACCI

hr bomitt

Nanía,;

que regnum re&é facientibus offert,

^ulis, &j

Et matibus Cudis; & decautara Camillis ?

lcplqi

líns tibi meliusfuadet, qui ut rem facías , rem,

*

Molis oam]

Si poffis re&té

L

i non, quocámque modo remy

dito dl

Ut propius fpe&es lacrymofa po?mata Puppi ;

Mhnedm

An qui fortunz te refponfare füperbze

ulsiror

?

»

liberum, & ere&tum prefens hortarur, & gptat

A dat d

Quod fi me populus Remanus forté roget; cur

llj àe

Non , ut porticibus, fic judiciis fruar lildem;

quolc

Nec fequar aut fugiam., qua diligit ipfe, vel odit;

In

t fabr

h

Olim quod vulpes egroto cauta leoni

^

N

!P

d

T

Reípondit, referam :

quia me veftigia terrent,

Omnia te adverfum fpectantie, nulla zetrorfum.

"hitére

Bellua multorum es capitum: nam quid fequar aut quem?

àVe

D

lena , quz Reges eos fore claimi-

Przqï,fmm.Dexter;opppoz*:unlus.

!

À

nut,dc. Cur nona

iis in

l

ij zcäis.

tat, qui rect? fecerint , olimn à

C du*

wgitur etig

Curiis illis & Camili ufur-

locis, quàm ille, fpatier

bulem ; at alio ;

quàm ille ;

i

o font

pata,qui dignitates, & impe

?ia

tpedir ,R

optimis, deterebant.

modo judicem de rebus : cür

Á

iiflem utar porticibus

*

non

"fit

Tif

Mavibus. Generolis.

Curiis, Vide lib. 1. O. 1.

iifdem judiciis?

D)

Qmnia , dc, Ferarum ; qu&

Camillis. Vide Od. 11. lib. 1.

$dC

Den facias, Opes colligas.

adtuam fpeluncam yeniunt, vi-

deo veftigia , & pedum notas.

(

qu

Retlà. Honeftis artibus.

Ur proprius ,. && Ut » cüm

ita inaratas terrz , ut illas qui-

l,

dem ad te iiffe, nullas reditfe

ä

[nli

ditior fa&us fueris , in primis

levoratz.

fubfelliis locum, habeas.

Sena-

appareat,quia funtàte c

ütem

4

idinnuitHoratius , nullum fibt

m

DEU

torés , & Equites , in primis

"T heatri ordinibus fedebant.

forb à vitiis; quibus laborat po-

Lacyymo[a, do*c. "Tragoedias ;

pulus , regreffum & reditum , d

à Puppo compofitas.

"Tragee-

femel tritam illam & corruptam

tiendi-

W

die ad ciendam feré commi-

vivendi cum populo fen

ferationem & lacrymas compa-

que viam ingreffus fuerit : hanc

effe caufam , ait, cur à populo

l(;,,

ratz fünt. :

As EE a,

diffentiat.

An qui , &c. Àn

Bellua, de*c. 'Tues inftar bel-

&iüs fuadet , qui te hortatur

fortunz cafus erecto animo to-

las multis capitibus preditg :

ll

tot fententiz, opiniones ac ftu-

lerare , &c.

ä

Refpoufare. Refiftere.

diafunt , q

uot homires.

l

amplecar.

9tt-

W Iu

Erecfin-m. Fortem, generofum.| —Sequar. Probem,;

Ed

EPISTOLARUM LTB. I.

417

Ib

- Pars bominüm geftit conducere publica; funt qui

B

"Cruftis, & poam viduas venentur avaras,

Iefy

Excipmntquc fenes , quos in vivaria mittant,

: Multis occulto crduc res faenore,

Verüm

) [£I]y

Efto aliis alios rebus Jtudiífque teneri :

)Pi

lidem eadem poflunt horam durare probantes?

Nullus intorbe (inus Bajis prelucet amanis,

fiptat

Si dixit dives

*

2

locus, & mare fentit amotem

j t

a

m

Feitinanrs heri, cui fi vitiofa lubido

u

Fécertit aufb cium : cras ferramenta Theanum

vel odl

Telletis fsbn : le&tus genia alis in aula cü*.?

N:l ait effe priàüs , melius nil czlibe vità t

Dn

!

wuduære pubzzor. 01)cra pu*

iju preelucez. Lræfe rendus

lica

[ait

quem

-R A g- P()l tes faciendos ,. co:-lefl

Pämpu ad edificandam do-

a.)d

memh va-ug(.u,, certo pretic

? , urbseft C(...]Pal i,

conl*ltvzo ; m Íe recipere.

v

'dibu

ad finum Puteolanum : propé

Crufhis.

l11b

us munuftulis.]hanc eft lacus Luc rmu&

Cruftula

Legm*x etramj vufiis,

Senzit, doc

CE

lit; & gauder

porró funt dulciaria quaz zlibet., Ífpe magnificze dotás in littore

;(

cupediz , &c.

extruendz.

;

o T

Fenentur. Earom Bzreditatem

Cui ft do'c. r*tfïl 1erüs 1116, Vi^

JCI0US. «

aucupentur.

tiofam libidinem & inconflan.

Excipittutqae , d&c. Verbum ! tiam fuan

iconfulens, ex ea fu-

"

ld

(

If

in

j

n

Y

eft infidiis accommodatum Sen imat au

fpiciu m

; üt ex awum

re

qoids

tenuaeft qufe 1es orbos callidé | can tu & volatu duci fo L.L, eá

que

Y)

fic deliniant;

ut eos compofi nshl*f

1ud

1123

at alibi (OII um zdi-

obfequiis capiant , ac

eoruini

ificare : cv

s,inquiet, Ó fabri !

Qu5

hæ)ecutz.tcm certis artibus con-

Í

l

NI

5j

iUv

D

$

c. tranfportate

M

fequantur, qvemam 10d

Si

a

t

n pif-]

crumehfta '] ïvea-«

ces hamo LaPl'Ul'Fl DIS 'X. in vivz einum

» (Urbs eft Campaniz , à lit-

ria (laa fervandis ;

UDFS caá-

tore

rem

otior) Deaufpiciis aliás

PtlS lþ-Jlïecx/ Hïhthl*.t AL , ita ut d!hu*'ld&'.

ii

enugue nequeant.

Lectus

; Uxo

[2

orem duxit ?

u

Res. Pecunia.

Le&us geni ahs ledus. erat nu-

ii

11

Feriim,09*.Sed efto fan? ,a Imd|pri

$3 iu:m avla, id eft, domo;

[i

aliis p.sþeat non id minor in tan

-|vel. in

ea

4

BR

dom üs p9ltu ,Qquz

bol

taho

in

inum mnultitüdine, tanta|atrium dicebatur ,

fterni Cx po«

i

varietate ftudiorum ac volunta- 11

H

Genio xunfüevt,fat ; quia

tum : Sed a

quis credát eundem

enius nativitàáti

il

hon

Or

o dv

n

ninum l)i"?.*

ïl;

homin iem in horas mutari , & iuk, bat.

N

modóhoc, modó illud probare.

Celibe.

neuxore,

Dd

us M.

Benà

S

418

Q. HORATII FLACCI

Si non eft

; jurat bené folis effe maritis,

AL fümem

liber hoi

Quo teneam , vultus mutantem Protea , nodo?

4

Quid pauper? Ride

*

mutat cenacula le&os,

ttedpue

.

»

Balnea, tonfores

condu&e naviglo zqué

Naufeat, ac locuples, quem ducit priva criremis,

ibretore;

Si curtatus Ínzquali tonfore capillos

, rpropi

Aifimi

Occurii, rides ; (i forte fubucula pexe

tmm, i

Trita fubeft cunice, vel fi toga diffidet impar,

t vl

Rides, Quid, mea cüm pugnat fententia f(ecum

dl

iibl

Quod petiit , fpernit, repetit, quod nupetr omifit,

Puazipuä.ï;

3 a

AEftuat, & vltz difconvenit ordine toto,

Ts m

Diruit, zdificat ,. mutat quadrata rotundis,

Infanire putas folemria me , neque rides,

W Qor

l;

Nec medici credis , nec curatoris egere

DRtem

A pratore datl, rerum tutela mearum

Cüm fis, & pravé fectum ftomacheris ob unguem

&

^"

De te pendentis , te refpicientis amici.

Beue , d?*t.. Sólos matl'inloxïi o inzquali, id eft , qui eos inzqua-

Tmeris

junctos, beatos effe.

liter & per fülcos totonderit ; oc-

fitdin

Pvotea. Próteus Deus marinus|curram tibi,rifüm movebo, &c.

fuit, & neptuni Paftor, omnes

Subtcula. Veftis intimajindu-

Roj;

formas jinduere, & in ignem,|fium.

aquam, rupem verti pro arbitrio

Pexe. Recenti, villofz.

Du

"Tunice. Eft veftis exterior: to-'

folitus. . Vide Virgil. 4. Georg.

'à veftis extima.

.qii

uid, d;*c. Quid agunt paupe-

zes? Anfuntconfítantiores divi-

Diffidet. Non fedet zqualiter

| Em P

tibus ?

in huümeris, plüs hinc pendet,

Tnj

Ride. Illorum levitatem.

quàm illinc.

tl

Cenacula. Coenaculum Roma-

Affuaz.Fluctuat,jactatur huc;

4l Ql

40

At

nis erat fuperior edium conti- illuc ut zftus maris.

enatio, quamferé pauperes in-

Difcenvenit. Non convenit ,

l

"ll ev &

colebant : ita dica, quiáin ea|non conftat fibi in tota vitz ra-

T

N

olim coenabant etiam ipfi divi-

tione.

Solemuie,dec.Solemniter com-

i

tes, ad auram ferotinam & frigi-

MT

diorem captandam.

muni hominum more: communi

lul

Naufeat, doc. /que faftidit,

melaborare morbo putas ; ideó-

Wtj

ac mutat navim condu&am 3

que non rides , nec reprehendis.

(

&c.

Solemne eft, quod certis anni

3Q

temporibus folet fier : pro con-

i

W

A

Priva. Propria & fua.

Sicuvtatus, d??c.Si ego,habens fuü

eto accipitür.

W g

capillos tonfos breviüs à tonfore

Curazoris.Dabatur ille infánis

àPrz-

R.

EPISTOLARUM LIE. T.

19

Ad fummam, fapiens uno minor eft Jove, dives,

odoi

Liber honoratus, pulcher, Rex denique Regum,

10f

É

Pracipué fanus ; nifi cüm pítuita molefta eft,

tríttti

àPretore , ut eorum curaret bo-(& crutiatibus fanum ac valen-

na , fi propinquis carerent.

tem effe : negat hoc Horatius

4d fummam. Denique, ad ex-|jocando : concedítque . animi

14

tremum.. Hoc veluti axiomate|bona recté tribui fapienti, non

procepta philofophiz, Quztra-Hitem corporis , que nonfunt in

ecum

didit hác Epiftolà, concludit.

noftra poteftate. Pituita eft hu-

otiílt

Pracipue.Egregit, pre cateris. mor frigidus.

Sanus.Sanitate fummá prazdi-i

Pituna. líta vox eft trium

tus, animi quidem femper , at

fyllabarum : quafi piruita: fta-

|

non item CO['POl'iS.

re aliter quippé non poteft in

Nifi cum, dec. Stoici dicebant

verfü , cüm

fit.

prima fyllaba longa

fapientem in graviffimis morbis

ungit

EPISIOLMA.TII,L

*

jienit

Homernm. Päilofopbi; anttponit, — Hortatur ad fapientia

oronde

/zludiumi eique à teneris operam dandam e[fe monet.

(i)

AE

sintin

'Rojani belli Icri:ptorem', mexime Lolli,

;;7101ä'

Dum tu declamas Romz , Pranefte relegi

gt

Qui, quid fit pulchrum , quid turpe, quíd utile , quid non,

Plenius ac meliüs Chryfippo & Ciantore dicit.

a æqm!i;:f

i p

Trojani, i?*c. Hómerum.

vox qmaxine , fignificat amþlifïï«

M

Lolli. Quis Lollius fuerit, vide me, cariffime

; aut plures libe-

j

lib. 4. Odar. Od.

8. Apparet feri- ros habuit Lollius, quorum ifte

ptam etfe hanc Epiftolam ad ali-' effet natu naximus.

! Loha]b

quem ex ejus filiis, quem tan-

Declamas. Verfüs aut oratio-

gt

quam juvenem Horatius hiclnesrecitas,

memoriz & eloquen-

alloquitur

ífi quidem Lollius

ti excolendz causd.

20

yqutt

j

pater, ad quem Ode fcriptaeft ,

W Preuefle, Urbs eft in Latio.

Conful füit , cüm Horatius an-

Pulchrum. Honeftum.

U

]i

num zetatis ageret 44.ac proinde Chryfippo de Cyantore.Tlle inter

r

aut zqualis.erat Horatii., autStoicos celeberrimus; bicinter

J5 &

etiam eo fenior.

Quód autem

Academicos Philofophus , de

P[()COI.

híc diuat. imaxime Lolli , aut ea

|

quibus fiepé dictum anteà. — Aca-

eimi-

L

pda

( mfdl] h

i

-

àto

Q. HORATII FLACCI

Cur ita ctediderim , ni(i quid te detinet, audi,

. Jcosr lnt

Fabula, quà Paridis propter narratur amorem

: As qu

Grazcla Barbatiz lento collifa duello,

h ptor

Stultorum Regum, & populorum continet zftus,

'*-g'l dorm

Antener cenfet belll precidere caufam,

? morts

Quid Paris ? Ur falvus regnet, vivátque beatus,

T

LT

Cogi poffe negat.

Neftor componere lítes

Inter Peliden feftinat, & inter Atriden:

Átim o

*

kunc amor

*

ira quidem communiter urit utrumque $

(ucim

Quidquid delirant Reges ; plectüntür Achlvi.

ii

Seditione,. dolis; fcelere, atque libldine, & irà.

ï;iiilïcx ani

Phumen

demicorum erát nulli rei affenti-

AEflus. Tram , feditiones Aga-

ri. Ciceronem videlib. de Finib.

D D

memnongrzecipué cum Aclille

Nifr, ic. Si vacat sibi audire :

jurgavit: adi librum r. Tliad.

Anzenor, de:c.Unus Priami filio-

l

Ts T

nifi te grayior àlia moratur oc-

cupatio.

rum , idémque prudentiffimus,

lm db

Fabulá , quá , de*c, ilias Po^ma

icenfet precidendam effe belli

fT Trois

caufam

L

reddendam Gracis

compofitum ab Homero de Ilii

- Uf

feu 'l'rojeexcidio.

Porró Epo- Helenam.

85 a

poje, Comodig & Tragedig: — Quid Paris?Subaudi,cenfet,re-

ligms jqi

vocantur fabulz, quód perfonz fpondet. Lege Oden 13.libri r.

j ('äiljend;

fabulantes, id eft, colloquentes ;

Regnier. ldeft; ut votorum fit

RJI;'//M,

iniis inducantur , five. quod compos.

If

multainillis fingere, & adór-

Cogi. Subaudi fe.

tf

i

Neffor, Grzcus fenex fapfen-

aandam actionem primariam ,

!

lh(m [

Vrf

quze Poématis argumentum &

tiffimus.

AT.

l,

caput eft, addere de fuo Poéta

l

|

Peliden. .Achillem , Pelei

As

jlh

poflit : eftque fabula proprié|filium, & Thetidis.

lC

compofitio

& coagmentatio,

Atridem. Agamemnonem ;

CUM

IGIC

epifodiorum peripetiarum, &c. |filium Atrei.

ü

Barbarie. Phrygiz, 'Troadi.

Hutnc. Acamemnonem.

k B

m

Grzci ceteros populos, maxi-i

Amor.Brifeidis captivie, quam

D

W

m Phrygas , appellare Barbaros quia eripuerat Achilli , magna

s

i

folebant.

, Veft inter ambos orta diffenfio ;

Áf E,

Collifa , d?*c. Oppofita;. cótn-) Achilles à bello abíftinuít ; multe

d, Qu

miffa cuim ea bello.Contrita bel- cjades illatz Grzcis, &c.

uiesn

]Ih

lo decennali , & conflictata.

Communirer.Ex æquæ,pariter,

a

Duello. Bello. Dicebantolim

Urrinaque.. Achillem &Ag:a-

l

veteres Duis, probis : bellum

memnonem,.

I

li

autem five. duellum duas inter

g

i

Delivaut. Peccant , agunt per-

At

dl

oppefitas partes peragitur.

peràm.

n

KMia-

n "

4

a

EPISTOLARUM LIB. 1.

421

TR

Iliscos intra muros peccatur, & extra.

e

Rursüs quid virtws, & quid fapientia poffit,.

. Urile propofuit nobis excmplar Ulyffem:

7

t

t

,

?L

t ehu,

Qui dormitor Troje, multorum providus , wrbes,

I/Et mores hominum infpexit, latimque pet zquer.

w ' Dum Gbi, dum fociis reditum parat, afpera multa

r

$

. Pertulit, adver(üis rerum immerfabilis undis, siasiMn d

«

,

-

Sirenum voces; & Circes pocula nólti :

m Quz fi cum foclis ftultus, cupidüfque bibiffet;

l

?*Sub domina meretrice fuiffet turpls & excots; «««

&ïrä.

Vixiffet canis immundus ; vel amíca luto fus,

Nosnumerus fumus, & fruges confumere natl,

plirontt

b an Adi

$ponfi Penelopes , nebulones, Alcänoiqqc, j

Lf

Iliacos; 'Yrojanos, Troja dicta

f

ll

j

fab ea' in porcos mutati fuére,

1j

eftllimnabllo, Rege' Trojanc-|Per Circen & Sirenes Homerus

anenm

rum, Trois filio.

u

fcedas voluptates adumbravit.

Ulyffem. Fait Ichaez Infüle| Excovs. Ámens, fine corde.

g Ut

Rex, fagacitate ae prudentiá in-

Numerus. '"Turba inutilis , fo-

ba

fignis; qui momentum ingensilo numero & nomine cenfendi,

ad capiendam Trojam attulit,

non virtute, aut re aliquá ben&

Redirum.E. Phrygia inIthacam! eeftá.

:q;;'älwmi

infulam fuam. Vide Odyffeam.

Nati,dc. Qui idcircö vivere

Immevfabilis, Invictus,infupe-| videmur tantüm , . ut edamus &

n

rabilis adverfis rebus.

bibamus.

fenex f

Sireuum.. Sat. 3.lib. 2. Voce

$ponfi, ?*c. Proci.Erat Pene

l

em:P'

blandá &infidiofo cantu prate- lope, uxor Ulyfüis, caftiffima :

I

reuntes deliniebant ; & infcopu-.cüm , bello "Trojano confectà

pat

los pertrahebant. Idpericulom domum Ulyffes non rediret; non

as

mermn

utvitaret Ulyffes, obftruxit au- |leviserat fufpicio , eum naufra-

res fuorum feciorum cerá, ne Si- gio periiffe. Qüare multi ex

hu

mondt

renum vocesaudirent: ipfeveró [thace proceribus Penelopen

fead malum navisalligari juffit. fibi uxorem expetebant; & Ulyf-

xmh] ]

o d

Circes.Eràt Circe famoía vene-ifis bona hoe nomine turpiter

fia, quz certis potionibus ho-|dilapidabant.

jlimt

mines in belluas vertere diceba-

Alcinoique, de'c. Sumus juven-

.

,

J V

"o :

tur Ejus infidias & poculafa-|tus Alcinoi, id eft, fimiles po-

j (

j

piens Ulyffes refpuit; cüm ad pulo Alcinoi: qui Rex erat.Phza-

jl

ejus infülam , in ora maritima cum,in infula Corcyra uni gulae

Ttalie fitam; delatus fuiffet tem- & otio deditus, perinde ac ca-

I

1 guanii

h

peftate : noa item ejus focii , qui|tegi Phæacesp.

i

Oge;

7

"

4211

Q. HORA'ILII FLACCI

In cute curanda plüs zquo operata juventus,

ft lp

s

Cui pulchrum fuit in medios dormire dies, &

Auticula

*

4

Ad ftrepitum citharz ceffatum duceré 'cüram.

Lesz inctrun

Ut jugulent homines furgunt de no&c latrones:7

a |ttmt v

e

Mmptcar

Ut te ipfum ferves , mon expfetgifccris ? Atqui. ^

Si noles fanus , cutres hydropicus , & , ni

1b d

Pofces ante diem librum cum lumine , fi non

lod

Intendes animum ftudiis, & rebus honeftis;

Mjttor

Nam cur,;

hn

Invidià, vel amore vigil torquebere.

Quz lzdunt oculos, feftinas demere ; fj quid -

?

Bu pen

Eft animum , differs curandi tempus in annum

H

T o

Dimidium fa&i, qui copit, habet ; fapere aude:

liptg,

Incipe ; vivendi qui redé prorogat horam,

Rufticus expectat dum defluat amnis ; At ille

Eï;fïläte pR

Labitur, & labetur in omne volubilis zvum.

A m

tbf

Quaritur argehtum, puerííque beata creandis .

qum pa

Uxor, & inculte pacantur vomere fylva.

f at [; £L

qui üppu

Quod fatis eft , cui contigerit, nihil ampliüs optet.-:

Tetqnim

Non domus, & fundus, non zrls acervus , & auri*

qumiig

JEgroto domini deduxit corpore febres,

ADoremy

Ados,

Nen animo curas : valeàt poffeffor oportet,

Togg;

Si comportatis rebus bené cogitat utl,

n Md

"ii

Qui cupit, aut metuit, juvat illum fic domus, auttres,

Operata. Occupata ; dans ópe- jfuxiffet ; itaqui procraftinat in

"tl

ram.

Ylcet

dies ftudium -fapientiz , novos

Inmedies, de'c. &d

otidié'obices inveniet.

J

fneridiem qu

n

qügr in

ufque.

Beata. Foecunda.

|

Ceffatum,de*c.Dominum. Curas

Pacantur. Excoluntur, aran-

TM

fopire, & velut in le&ulo compo-;tur, mánfuefcunt : terra enim

N

nere ad citharam,-cantu lirz.

filvis confita, fera quodammo-

Tütrum T

Cuvres. Ad medicum.

dó eft & horrida.

ERE

Ef auimum.Macerat;exedit.

Quod fatis , d. Qui habet,

t O

quy

Sapere atde.Aude accingete ad | quod ad vitam fufficit.

capeffendam vitz fapientis viam

Deduxit.Depulit.Morbi;curz

* eg

Prorogat. Dffert.

"W

(opibus non fanantur & arcentur.

Rufiicus, d»c. Inftar ruftici. fa-1

Valeat. Sanus animo &. cor-

iml, &(

Ut

cit, qui cüm ad fluminis ripam pore fit.

objectam eunti conftitiffet, ex- Cgmpo;»m;i;,Coqge&is,quæütis.

hum

pecabat, dum gnmis totus ef-

Quicupit, d. Qui aliquá cu-

ïïxhe T

pidi-

p

EPISTOLARUM LIE. 1.

423

us

Ut lippum pi&z tabulz, fomenta podagtam;

*S,&

Auticulas clthare colle&á forde dolentes,

a»^"^ Sincerum eft nifi vas, quodcámque infundis, acefcic,

*

t^ £P Sperne voluptates

*

nocet empta dolore voluptas,

hii Semperavarus eget : certum voto pete finem.

[

' Invidus alterius. macreícit rebus opimis,

(101

Invidià Siculi non invenére tyranni

!

Majus tormentum,

Qui non moderabitur irz,

)CUFI

Infe&um volet effe ,

dólor quod fuaferit, & mens,

T

Dum panas odio per vim feftinat inulto.

um ?

Ita furot brevis eft : apimum rege, qui niíi patet,

: aude:

Imperat, hunc frenis, hunc tu compefce catená,

lt

* piditate pravá vel metu vexatur, Jtatem habendi finias, ultraquang

ille non magis juvatur, gaudet|nolis ditefcere.

If

magnificd domo vel pecuniá ,

Siculi zyranti, Phalaris ; Dio-.

ndii

quàm pictz tabule juventeum, nyfius nullum tormentum cru-

.qui lippus fit, & oculis labo-|ciandis hominibus / invenére,

lr p

ret;quàm fomenta podapricum ;|quod comparari cum invidia

ET.

? quàm'ithara illum , cujus aures poffit. Notus Phalaridis taurus

laborent , ob colledas in

]

iis|zneus ; notus Dionyfii enfis, Da- -

fordes.

moclis cervicibus imminens ,

t

Fomena. Remedia funt, qui-|De Dionyfio & Damocle vide

bus podagrze quidem dolorfove-!Oden 1. lib. 3. Phalaris veró

,aj füur& mitigatur, at morbi caufa;cüm, exquifita hominibus eru-

Ton tollitur,

ciandis fupplicia quareret, Pe-

lii

yiz, ?

Sincerum,dz'c.Nifi vas aliquod rillus quidam faber ferrarius ex-

mundum eft , acefcet,

fiet acidus|cogitavit zneum taurum, in quo

enet

liquor

i

in illud fufus. Ira nifilinclufi fübjedtis ignibus diré

qmens vacat cupiditatibus, quz-[torquerentur: placuit inventuin

ln f

cümque ufürpabit gaudia, ealPhalaridi ; at auctori nocuit :

Ms

corrumpet , ac vitiabit ;

acida illi & infuavia.

fent]juffit enim tyrannus. Perillum

i *]uodamï""

primum ommium in illum tau-

Sperne, do'c.

Enumerat vitialrum conjici ; & vivum exurj.

& cupiditates , quibus animus

"

Infz&ium.Irritum,non facturn.

i[- ('lm hgäf.'o

1

eft' expurgandus

P

voluptatem

Volet non accidiffe.

li

nempé, avaritiam, invidiam ,

)

'Wr.enfl

Dolor de* mens.. Mens dologe

iram , &c.

incenfa.

j

Certum voto , ?c. Certam tibi

Dum ,de'c. Dum odium fuum

j

füummam pecunis defini & prz-|inultum effe dolens , properat

e!llï)qu

yji

Íuibe; quá tua vota & cupidi-

penas acceptz injurig per vim

Vi 31111

jl

4

414

Q. HORATIT FLACCI

PA h

[

tf

Fingit equum tenérà docilem: cervice , magxücr

N frea

Ire viam; quam monftrat eques: venaticus, ex quo

n l

o 1

Tr'mnuw cervinam pd!em latravit in. aula;

M

Ívl

Lyi

T

u

M:lvtat in

vis catulus : nunc adbibe puro

N

Pe&ore verba puer , nunc te melioribus offer,

LUML.

Quo femel eft imbuta receas , fervhbit odorem

A Bl us

'Te(ta didà.

Quód fi-cefas, ai

1ut

f

enus

'ïxf)s,

ü

il Ehlw

Nec tatdum opperior; nec pra

entibus infto.

findadi

at |

&nefa

€

Dunm 1inju

C vv'n m ragriawnno,& imbibe.

elo

e1

il

U wit;

ll

tum properat u.

;ro. Nondum . vitiis inquie

T

fo( i 'M

x/d' e.

Q

h'oar.gs

17'471- .G

.wf eal 17"a ï«w,

t

uüvenem Lodu*m allo-

hh

maturé funt

Y.

n«

t Orrer

s cenfef oratio«

di.& u-m-

QquAt

^

tuendi 5fic homines, &c.

Hem

u

javei

utern co

nverti, .

Titacoy

Ireviam. Utviam eat

ititer

M

lioribus. Sapientioribus te

r

ab

iimperatum facil

offer docend

dum.«

RBquie

Tbr

carpat.

Ceffas. Ignavior es ac.tardior.

CQ

QAUe Q

/'(]IIO d5*c, Poft

u—. u

am. catu-

O*;pb ^ior. Expecto.

üottus,

us venaticus latravitina

ulacer-

Infio. Non urgeo celeriores;

Af

vumaliquem fictum , feu pei' n

nonconor eosantevertere, Ego

|

gh um

Cervi tomento fartam P difcit

1huoæ*3ï i& fhudere pergam fi

Tüntey']

veros cervos in fylvis apitare- ;|neinvidia & fepnmd, fivetu in

1135 ür

& acriter.cum illis X)U()Dd"z

eo ítudio diligentior me, feu

&ib ydi

Adbibe. . "T

"Tanquam fadu*aremxtamlor & remifhior fis.

r di

eyor

EPISTOLA

IIf.

Mf

1

fulmm Elorum de Claudio Nerone €$ quibufdam [nis ami-

b

]

€1s interrogat 1 Eumdem ad. fapientia fludium G8 ad

[

redeundum cum fratre in ämrmm bortatur.

N

A^

W

; ï

Ult Flore

cmbus terrarum miixret oris

m

l

cire laboro:

7

( 1

j

Claudius Augalti privignus, f

4

.

H 7(')1?.

Ainieus er

Hora-

l rlgam

reftitueret

quó in

me

e€s5.

t ?

[0)

itinere fecütus eft eum Florus

F

Clauditis.

Cl

'lTiberiis Ne-

ifte.

ln

f0 , natus Livia , qu& pofteà

Privigaus. Eftflius maritiex ,

QX'Jl(

nupfir

.

.

Auügüufto

is protectus

ala conjuge : vel conJu'us X j ha

à

eftin Arméniam , ut xe;,numlaho 1narito.

[bi [2

AR

EPISTOLARUM LIB. I --

425

/

pife

Thracane vos Hcbrüfque ni

H

ili. cómpede vin&tus,

$t

ÀÁn

freta. vicinas

1

£t

It

)^

n

CE currentia turres,

A n

P in

gueg Al campi , coJl

j

tque morantur 2

(

H

r

4

C

itd frudtofá cohors ope

i (truit ? Hzc quoque curo

as £

A

H

1

*

;ft

i

t

1

ffer,

Quis fibi res g

.-.

crbere fümit ?

R

TeIm

Beila quis ,

C

paces longum diffundit ln zvum?

u

5

Quid Thius, Romana brevli venturus ia ora?

tufto

Piadarici fonris qui non expalluit hauftus;

Faftidite lzcus; & rivos aufus apertos,

T

00

Ut valet ? Ut memihit nofiri? Fidibusne Latinis

VItUS

"T hebanos

c«.;« .

Ant

are modos, ítuder, aufpice Musá ?

/

d.

An tragicà defzvit, & ampuliatut in arte ?

iet

'erm COT

Thracane ,* de:c.. Àn vos tenet

Qvid Titius , dzc.. Poétalyri-

"T hracia?

cus, brevi

ob fua fcripta , inquit;

Hebrus. '"Thracie fluvius, fepé

celebrandus apud Romanos : qui

re ao

(l

placie conftrictus , ac nivibus

non dubitavit, nontimuit bau-

r

obfitus,

rire aquam ex illo fonte recon-

M

eg C

An freta , drc. Àn mare an-

dito, exquo Pindarus hauferat:

Fl

guftum interjacens inter vicinas|id eft, qui Pindarum aufus eft

turres? Hel!

cfpontus nempé inter

^

imitari contempto vulpari Poé-

Ii;

duas, urbes, five arces, Seftum

feos genere, quz omnibus pa-^

" .'gï

,'f.fr n

& Abydum, fluens , exiguo illo

téns & obvia eft, inftar fontis

lj

mari divifas, & Europam ab

publici.

Afia feparans.

"Thebanos , ds*c. Vevfus Gracos

AMorantur. 'Tenent.

Pindari (qui oriundus "'Thebis)

Srudiofa.Eradita,Sub Augufto

accommodáre ad lyram Lati-

;

littere & litterati florebant ; ita-

nam , id eft , Latinis verfibus

i WN

"

'Que in comitatü Neronis multi

Pindarum imitari :

M

de Pindaro

TM

viri decti numerabantur.

I

vide Oden 1. libri 4.

r

us

us

quid rerum agant , Horati

Aufpice Musé, Mufarum ope

roeat.

uep

& aufpicio

DHa'c quoque , dec. Id quod

Ib

7

t, Acri & vebhementi

D

l

u

aboro fcite, quis veftrüm fumat iftylo "ut

3

itur. "Tragici Poétz fu-

fib

ovinciam , & munus fcri-|v

D

nte

& erudeles interdum per-

bei

lt

( (IU

TU

n rerum ab Augufto

1

,

€

ibeut ,. iísque ftylum

I

geïu ru

*

Aq Il

i

u

l &(L'CO;I'UT;OC'

are, adeóque ipfi fu-

&l

Leoug

& in ko

1ti; ('c. Scriptis mandat;ärere, ac bacchari quodammodó

iil

níequentes gtates pro- debent.

jl

n

lwn j2

pagat,

Ampullarur. Udn

x

ar verbis f(;.

0i

2'.

Dds

nan;l ]

fii

L

. HORATII FLACCI

426

Quantäz ,1

Quid mihi Celfus agit? Monitus,Multámque monendus,

Privatas ut querat opes , & tangere vitet

Qruda

$e calic

Scripta, Palatinus quecümque recepit Apollo.

Indomit

Ne, fi forté fuas repetitum venerit olim

Vivits, |

Grex avium pluimas , moveat cornicula rifam

Furrivis nudata coloribus. Ipfe quid audes ?

: Ddf

;|

Quz circumvolitas agilis thyma ? Non tibi patvum

jj m

Ingenium, non incultum eft? nec turpiter hirtum,

!

"

1 COR

*f

Seu linguam caufis acuis, feu civica jura

Yb r

Woüreri

Reípondere. ,pa'ras » Íeu condis amabile carmen;

*

i?

Prima feres hederz vi&tricis premia

*

( o

quód fi

Frigida cürarum fomenta relinquere pofíes ;

| C:!idus[a

| hr Kim

Quó te coeleftis fapientia duceret, ires 24

1

kioc opus, hoc ftudium patvi properemus.

& ampli:

Si patriz volumus, fi nobis vivere cari.

Debes hoc etiam refcribere , (i tibi ouzz,

lada:

aantioribus , grandioribus , &| G irrifus eft. Caveat igitur Cel-

quafi infiatis, inftar ampullarum,| fus, ne fimile quidpiam ipfi con-

qua funt vafa turgico ventre, aut

tingat.

bullz vento tumentes, & in aqua

Quid audes? Quid fcribismo-

fumma extantes.

liris?

Stiber

Ceifus. Nomen Poétz,ad quem

Thyma. Po&tz apibus compa-

4n dj

fcribit

in hoc eodem libro,

rantur.Quos circum flores volas,

(tigt

utex iis füccum legas melli con-

Epift. 9.

Opes. Ut verfüs edat marte

ficiendo? Id eft , c;uæ condis car-

| Al

mina?

fuo, neQuealiorum fcripta fu£-

| [imist

feretur ac füblegat , quz rece-

Hirtum. Hirfütum, hifpidum.

| 'ültcarm

pit bibliotheca propé templum

Canfis. Forenfibus.

|

| tie

Apollinis Palatini ab Auguíto

* Seu Civict, d?'c. Sive refpondes

Sun,

extructa ; ideft, quzinea fer-

civibuste confulentibus dejure

| "r

vantur. Ibi enim przftantiffimo-

civili.

3 Bo

rumPoétarum fcripta cum eo-

Hedere. Quà Poéte corona-

* qui

rum imagine , honoris ergo ,

bantur, hedera quippe femper

"lüni -

publicé reponebantur.

viret: verfus autem aternitateim

merentur & donant.

| U o

Ne fr, de'c. Pro cornicula grac-

| O Dun

culum vulgà habent fabulz, qui

Fomenta. Nutrimenta : fie di-

Wnis

cüm collectis

avium aliarum

vitias , & ambitionem vocat.

1

|

Verficoloribus. pennis fuperbus

Ampli. Locupletes, nobiles.

Cure. Àn tant tibi curz eft

fs

ambularet : iis dfftra&is agnatus,

frater

1 «'Hüdi Sitv

z

nj

P N

D

EPISTOLARUM LHIB .5

41?

Ttotehdts

Quantz conveniat, Munatius : an malé farta.

Gratla nequicquam coit, & refcinditur ? At vos

lo

Seu calidus fanguis, feu rerum inícitia vexat

Indomitàá cetvice feros, óbicümque locorum

Vivitis , indigni fraternum rumpere' fecdus :

Paícitur in veftrum réditum voriva juvenca,

AUE

frater tuus Munatius , quantz

Indigni. Digni, qui inter vos

etle tibi convenit ?

hinum,' i

inunquam diffideatis : meliores

Malà [arta | gratia. Ámicitia|& honeftiores, quàm quos dif-

ronfinceré inftaurata.

fociári, & à fe invicem divelli

l

Coi;. Coalefcit , conjungitur. |deceat.

Calidus fauiguis. Juvenilis ar-

Votiva.Ex votoà me ilnräola11-*

do*:», & impotentia.

'da, cüm redieritis incolumes.

jl

EPISTOLA IV,

Laudat Albium Tibullum , €4 ut vivat , quafi äuotidie

TAT EEHT H aaimone:,

iif

jait d

rdl

j Lbi, noftrorum Sermonum candide judex,

xX

Quid nunc te dicam facere in regione Pedana?

Scribere quod Caffi Parmenfis opuícula vincat ?

n

1

Au tacitum fylvas inter reptare falubres

jl

Hore;';[ïi'»

Curantem guidquid dignum fapiente , bonóque eft?

: mcjjifcf'

condis i

Albi.AlbiusTibullus Po&ta in-

bidapa. Prope Peddpe Wil

j

primis terfus& latinus , cujus ex-

oppidum in Latio , ubi villam

jigir

tant carmina cum Catulli & Pro-lhabebat "Tibullus , quem ibi

pertii verfibus vulgó excufa,

verfantem , & certis de caufis,

2 rgfpü]?d'

Sermonum.Satyrarum,G&Epi-|quas Horatius non explicat ,

s &^

üglarum ; in quibus carmina| moeftam confolatur.

proximé accedunt ad fermónem

Scribere , d&c. An dicam , an

d

«

quotidianum, & colloquia fami- putem te fcribere aliquod car-

liarià : multi autem hoc fcriben-,men » quod füperet opera Cafli

j E

g

di genis non probabant, five!Parmentis, Poétz nobilis , à Par-

ob bumilitatem quamdam ora-lma civitate ltaliz, in Longo-

j

tionis ; quod etiam nunc, im-|bardia, ejus]

.

b

e

itadicti. Sup-

jl

perii faciumt

*

five ob male-l plicio eft aff.

/

iugufti 3affu. ,

dicendi licentiam , quzin ejuf- quód unus fuiffec & Caefaris, per-

dl

modi Satyris extat.

eufforibus. ,.

fyg[,ä!

niter

Candide. Sincere , aque. 4^ -Räþäw.*läeämbulare le

iïärm

d

V

428

Q. HORATII FLACCI

Dí tibi formam

Non tu corpus eras fine pe&ore.

Sipren

Dí ribi divitias dederunt, artémque fruendi,

Vina !

Quid voveat dulci nutricula majus alumno,

luer)

Quàm fapere, & faii ut poffit, quz fentiat , & cui

Sin m

Giatia,,.& fama,valetudo eontingat abunde.

IT

Et muindüs victus, non deficiente crumená ?

^^

Y Mi l

Inter [pem , cuiámque , timores inter & iras,/7" *

l

,

j

W

Omnem crede diem tibi diluxiffe fupremum :

Dt t

G:sta fuperveniet, quz non fperabitur , hora,

Flv

Me pinguem, & nitidum bené curatá cute viíes,

( nj

Cüm ridere voles Epicuri de grege parcum.

|

lia

! Amnctki

Eras. Proes, vel; nunquam

