tes negligentie eſt: ſi ſelentes t temeritatis Nend umetiã F excuſatione

Se s
aduerſus eos quos inute⸗ offendas quacbchpoſſte is Eucri dfeceris
α—1 . „we A Boert R

neceſſe fuerit: nee alterfaceree potueris. Certiſc;oß tiszoffic ccſeerte erit 8 MD
. õ —eE P: 2 Arr e J5 . 5 . ee Re ☚. N e
erA r —2„ 7 F ateſs 4 „ERNeARS& „½ .A½ GH
violatum eſt compenſandum. Brrss Md ne e. X
4 offets ketie locupletipieferedue eſt. Pe⸗ FPan re (Dicn
LCA — Fe 4 e c

8: aut moꝛes beetqriautfoitua he e S
”

i oloquunt ſeſe in bene E

„ E nten Srct

) ſoleat dictu quidẽ eſt peliue Itach
„ Der= . ſe leats iceng ſip r g, †* . 5 90 S / .
ſic Feollocandis moꝛe oꝛes hominß: nõ foꝛtunã ſequi. Honeſta oꝛatio eſt. S. ſt
₰α cAE FS N, O₰ s 1. . a õ —

guire K egnd emqui ino Bis? optifir ini eanſe non anteponat in opa dai⸗

csELG
R„α P X/ n

de Keatlagz Prunge et eufise: Ime erpedit i Sfeleniorre emu er
AOE E

/ a

— .—

agrares Se e ₰

coha ere. G Slatzegen quir ireddiderit aberen nihabeas verhli 2
1E

iber Setund

QNRNer

—

E

2 rum meggtetes

t Narkprtwribit obligari Bererde.

v 1 S“ 1r2

e erint eue ecij gK eA
gec Sa. ee A — Sa ar ſi⸗ 6 el 5

rochnig vo ſe vlos aut el entes appel, Re e puter⸗ Si

Patrocinio vᷣo ſe vlos aux cien teo abbele me eEE
AAXα E ͤ/ 6, T
abfactu uns foꝛtt ns puta 5 ll qn
* 1.

Kegs is cĩ 7. ſeſe ſegar
„ E 62 3 wiE G Necra. id 5
9expe e tem mult ratũ *vi eri ſtudet.
õ expe bectat; ge 68

— P.* De LAs , õäs / rreE —/ vae v34 7 1

r ven disahe:ſes omg ſ ari foꝛte fungit: ß Krentaz

1

A½ 1.

e opulentum netnacde
iberis ei? manet lekae Sir
pintſs
non impꝛobi nmaileß que mal agna in
impe Bncr

de end ris in i vnd: autin

N. νααα 7

. 1. Sl

vide Anambentfheffßsapuo onos

E, ve

pera⸗ ſivt ömnnigene, eli atiffscer

NNOQ / „0 ReS
2— — K

nter ionem vanſeen mir Themiſtocles eſt an

—

„

.

bono teree

— eſennt AE‚

eretur vtru
LC.

a 85 are E pechiget at:
beto d loln e na vi pechi

iit ngd dit R
1 — — P⸗ AD QenM&
que viro⸗ Eerußi ncre ebtnnihſ⸗ miratide diuitiax: qua

K. A W/ Per-

Atn vnn nẽe ne Akrrrunte t illũ KfeaaſfinA.
anef ioꝛ ?

1e en

„r
Smodo? tetiã bonus erit virne Edia Rediicted no minus iuue
Fode Nueggler rkewirn kgrede Epenedtmiktegzoni,

“ H renn delene⸗

diuuent.

ſitcq; ome iudiciũ no q⸗

„e/ X. Qaαα αε
Wrendabßerpen indſßteiß oPechdrdaeſ eſt. ne Ei dtra eq tatẽ otẽ
AWιπι⅓ LPR

Caur

ſine qua nihil põt eſſe laudabile. ¶ Beneſicia qjad vniuerſos ꝑtinẽt

4

Das. ne ad õ Rreeneomedardis ⁊fame eſt iuſticiaa

.
., 4
lſe
ſ
R

P S. rmns rſ W

N aeren 2*. re: D — . e 0 Fret .

E. 2 MW. C. O RRe Seer . E „. * re — .W.². .

.

. S ₰

4
7

: A * * 4

miniſerab

3/a. 8 N A Paee „ „

Olut ioꝛu

4 / tatun α . 2 „

1 Kanea arb, 4

ingge au = tis t.

abit:

= eq;de be ispiinseo aub ice di

CIx * 0 0 /,* Sey Sn

riã ferret:

quam nta ntiquari 16 eſt ? T in es “ emẽte Eeene

ans . , pbe ys/

prehnic:ſvean i nagedomuͤlta pop u lei

a Sminggiten Pebate

ãc em̃ ob cai 5

B,

ntur reſp. eiuitate Pes itute unt. v du

PFe AteB8 r6

A X een

leanhartn
ce natura cong Fnre tamen ſpe cuſtodie rerum akvih
A νπια e . ◻ verE

=ð

pieſidia querebãt: danda etiam Paeſtne e(quodapud maloꝛeo
„ * Gar, Pr ſAX
beßepgrp Sepeereren ererart ira

E&,
ſüontrerigbelr) dtribut ſie coſe
e

huius muneris alicui reip · obuenerit mals em̃ alteri
oe l Tp Gle 2
nechem D Woſtrazg de omni rep. diſpucg) ee opa. vt oẽs

Per G 2= — LE

intelligant (ſi ſalui eſſe velint) neceſſitati eſſe parendũ Atch eti⸗ mnes
C ν5 a-A e 4 t
catrem mp. gub ernabunt! nſalere bebebunt. vt earum rerum Ppa⸗ ſit 5

—— JX .

— R

— S

„ Jen Nese

ks Hhps abe

C0. dbes

endus uit.

* -k. Sl
„VS s. *½ —4

crE 4¾ Pemad 20

een multa Eeteli e
AWat Ote;

rſtanmidem in illo tã
*U. ert AG AX d dM.

eli dlſr its po sA

e

tulerit 1 toꝝ.

6 O & b ℳKQR
D K Vr. erS
Aphiilan? nihil locupletioꝛ carthagie euer.·
D/ α

ν „ 7 * cνM.bn.

Qrtese ,
kolle WeEakeſur WMueius; n⸗ did S “
leltnd, let? Ital ido:nare nam do⸗ ..
„O. 1† * 6 ar⸗

n ° 4
Et 0 Gicſßt wwementhiemect. 4
eito vt eo⸗ vnde egreſſa e reſerat ſe oꝛn o) aus

N S wazinan,

———

De. * a
GX., een

H “
2
8 ) . 7
»
DLl
4

H . W 7 „ S.
.. e Lcla eſſe pexicurg ꝛid vid turns ſoli laced demorms =

.*
4 8 Ger .

— „ Gin en
= 90 unt ») qui re .

H
, pub pꝛreſu 1: q; abſtinenti⸗ *W½ Stine .

NX AA
Kee * . = ;

S ERE
m tetant l eer M

debisgihug ondege ₰
5*

400

Ea. .

eſſe non poteſt:

—ERO Ergfeie are
mi A ommnis: ſi

nſoͤlli lra ſue rei c :
— pʒ= ſE/ . , 1 *4†½
haſeds e ner nee⸗ ne lam Ed Ehrdewecnene

Fe Ae n 5. Be;
iſſe: 1 maxkine in pecunijs creditis occulrat ſuũ Sude

— Per-X ſ1 . crE E Gana PtAX 8 L.8

Pere a
um. ne videatur rnonfuiſſe: ſeluendo. At vero ille qui iaccipit iniurig: eNt

— rrrrrrrenn 8, 62/ v-Se/ N — e E 8ͤ 2rrrr,te 3 7
W HN 1
meminit: 7 Mgan doloꝛem ꝛFngimzhpueesG; qr ibus impꝛobe ⸗ ατ iα — 2

CN C E E R

abeeinthmgeflu- emoni !

„ CRe. 1.

B. E — rbnkenen ter

. 5. 0 —— £

Iaee er,α — — 4
5 9. Apho⸗ Epaterit. Nin Kegem qd nun an ſnrennpud eose aeidetarne. X
La, tempgre tante diſcoꝛdie ſecute ineve t Gantaierer , e es

ermtniüetmnefme, js pfecte manarũut la

— LEe⸗ R.

8
22 „ W g

ig rin mai erannese

Wcsate BO

aſfirgenerein vibe eſt po itz. Cu

CcE—S V

oppꝛeſſiſſe .

thrãnis teneret
t fmtmethover impꝛoniſo

ktectos erules: qui fuerat eius eiuitatis locupletiſſimi ref

o eere! Pere h e ..en Rorrs
it: remaqs publica aduentu ſuo liberauit. Sede !
Scr d /P S ee GRoerr AR/ StreE —0 N Ao

a.K6

3 inbonto apoſſeſſiöid⸗ difficultate gae

bona alij poſ ederat) egreinahuiſſimg arbetrabaker ker inequa inta⸗
EErr —
en voſſe — mouerenon nimis enmmm putabat. Piopterea qs rã
P: NH W. . 6 38 22— —„G
Longo SS ulta hereditatibus: multa nibus: 3 multa dotib de

7 2 7 E t , py a⸗ ; er f. A 2

1 Webe mmeigiurta udicauitned illis⸗ Kdimi: nech bis ns atiſ ierige gu

snn ill. 4 uuheem. oporkere. Cum ig Eſuaiiſ us 4 ſe End eam rem cõ ſti⸗

Nerrente Nα. — EArNX5 ,

NWemumſbum hoſpirem venie⸗

õ ρ e ſ NE

Keeſſ I J Paaleritera 5 † d⸗

qur ti regnabat Lalter poſtaleridig ESditaz: cui e erpoſuiſſet patriam ſe

* — r/ V

liberare evelkecffem h docuiſſet a regeo nto: vir ſummus fa aeile impe

2 EAX caL X PeE 1J l Nteb. A

ä
B tEausevegrandi pecunia adiuuaretur. Qud eñtn Reyonem

poa NX,

hibuieſt ſit in conſiliz. rv. pt ncipese uacerktfn reop qm

/ Aαα .. „ §. eras 1 Een

aliena detinebae Sihn i ſua amiſerãt:
EE õ 4 *
nibus: 2 vt perſuaderent alijs vt iam aleipe malle i⸗
E E⸗ en e, 4 LR

ſs vt cõmodius putarent numer gri ſibi quod tanti neſſet qu⸗

—/ wrrKA * A ; LeG G

neos conſtituta concoꝛdia ſine quere

2 GHar EaAr
2S n .
= 3 1U A *

9
èðð

Gaatenge 2
N Siep xeſ agere cñ ciuibus no vrbis iam vidimushaſtant 1 abs pdnes
D QO cesee 35 eS kea

C. ex. —— — = h⸗ ecs W

r .

“ = er bona ciniß voci ſubig ere vꝛeconis. A

õ viri omnibus ngevnſulendum putauit. ¶

— fie Gor⸗ „ EE

RRE ere e Sars er,, 3
2 A „ fum gümett⸗ — Se K — 68 .„e. .⸗
Q„ RR D- △

7
— LELH/ 1

— — .S U
A/ B Fe LeH

** ee 2.

2

rkr-od

e an-

cquidẽ Aagnktphinunei

Er a
3 R

Dagammſechme elieg naneg iadi e ntur egratia
arpenis nn⸗
epta⸗ Efiiſtepertkra hiſi, 4 itu
curat arkrene aamr,l mo phi ozopho eul apitrg a q G658
4 E D
R mmatie cap ret: que ves. delle deſſe ſo ãtantobe krrzeing
ctu omni tu co eis 2 a :*£ ꝛetermittedis vol Mgeid⸗
. p lart ebeg —

ia: i emeti tebus augeri WR poiſſun⸗ Fewbeſe el T Z S
nrubeſb into libe Peron⸗ leus inſ⸗ ubikfies no; ſeaſe . 8

re etate cum eſſemus qua es tn en nune. .

/tio p rrmiſw, hpesſs eeſſaiia. am corpis comoda
„*
na cũ copi iga ai inter ſe —☚ r erterna⸗ cũ errerſue es J

=

p purasiſtee Capinrtnnseel corpis hoemodo eopan a aere

cor tanrndne firaranrer
—

tijs Uiber Tertius Intinit. . Er

4 U,.

79, =

Liber Tertius

oͤ/ ARανα t. 4 7
cerrimis mun neri Loccten ibi ſumebat aliquãdo: eta cetu hominũfre⸗

— ei 2 equieſeendl ſindis e eſtitutũ eſt.

4 . %
ſenatudeletiſq; iudtcijs.
α

erſce

RE nmihia affere naceſlita⸗ aear: uan Faphaä.
canus miio:enn laudem. vai meo iudicio aſſequebati tur: n ꝛmulla tameneius

Fy
in geuij mom Aanumkesnadalal ta litteris: Lefuli S=S mu
. eigt egillumt mentis agitatione inueſti tione 6 =
9 X☛ 44 r. MNαο 7 E=

nulerih t Erꝗq

q; earum rey quas co ieande Aegurbe ur:

Wαπααα Elgs ,

litudine abſtrahamur. N ſeribend et j en adiganac⸗
uertimus. Itaq; plura bieui tempor ꝛe: euerſa qu multis annis

Eereripſim⸗. SEE hilsʒophi phia mi Ci. frugifera fr

„ 1PenA o
SE 1 pars eius mnelra ac deſerta Raſeng ſit tamen nullus feratioꝛ in ea locus eſt: nee

vbarto⸗dd aſde N enerenſiche viuẽdi Precepta dmeng, ae

Pe reeng a Cratip noſtpꝛincipe h Andephltevophonn
cea an ire rresperfasintrn ase ibe gu —
atmasholtmsvmpe zakedſin limereasſifaetpoſſitamiegaldoeo,õ

F 3.
qui yitam ho ingredi cogi⸗

W ☛ daeranat

—

2 *1 =
d iſi ceuertamur⸗ irs

de officijs aefurhiſſime diſputauit
chon E imñ Eentt⸗

ſengec dubitetent areſtn um ne Peede ane agererurag tur Pes⸗

beſe eeioſw. id qð Seſit pugnaret

9 „H dalnedſe
cũ eo qð vtile vidererẽ quomẽ ea diſe dnt pporteret; de dn⸗ bus generib 34

4 ☚☚aI NENX e K
bꝛimis rtribuglheigerplie⸗ git. Detere Sautẽ genere de ſeps ſe ſeripſit
Pniſeee usdtomes mmartdumalen, Nr.

ixiſſe Panetium poſtq; eos
5 ſidonio breuiter eſſe trac

KB )

datn lũeſſe lo um in tota hh

ſS msgudh- derenke rijs. pꝛe
loſophia⸗ amnece ereſ ſſentio: his qui negãt eum lgeres
ſſ ane RX

W—

C

Bar e a npankett⸗ er Koſ lictu⸗ ENNNerend ßiſſ.

emadhibendu nef Benns din eanſß
bete dubita tionem hrrdi lonfe. .
necij terciũ jeſtanplancomitrendu bitari wnehtle H 5
S Ses tio ſeſ. eklegderkheg i 4

E in extt m li iij d ac
policetur ſe deinceps aſſedieruryng Acced ite 5 enelmben es poſſido e /
A
ius dui eniamaſe arertev. uf um icere ſo⸗
ler nipachetinmandi err⸗ ot nemo pi Hreſſet. innen us qui Ve neris Sa
MWO
eam par SAſabb appelles ine ho⸗
oreliqut o coꝛ
ar.

E e e ne⸗ Qua Panecij dubitari no poteſt. Becte au
XaR ee. e
A Iραt tem hac tercis partemad exrquirendi 5 gogfteis adiunxerit: an ſecus de eo

225

foꝛtaſſe dubi ri ripoteſt iueh neſtü. olum bonum eſt: ve e 4ð

ita ſummi –— bachen
XαD—

G. WV “
videk vte mabiihi altera pte collocata vir minimi m⸗ eri efer

8. agen G 9
A e lee beant dur ũns eſt. quin nunq poſt ſe vri itas cũ

H D e.
Pere x Jenp. Rerehins

er .

tur. liceret ei ebekntt aliggandoc cũ övtilicai⸗ pugnare. Seð cum

ntts ut id ſols e lndictt qð hoͤneſiũ ſi e 1 .

quada vtilitais eor nechacceſſi⸗ onehiel vita enmediſſeſſſhepelois.

aAl A gere ſi ea virenel ins repugnarẽt.

9
non videtur huiuſmodi debi
vtile Evide kemn guod hone
☚ ini⸗ 7
bonũ a ſtoicis dicikenenisternature E id
egreiz eß pirtute eencre ſemp. C mna

pe recte non eſſe introductã. necomn
ð oneſtu: q .
= millud qui
gtreybnke nes ne

dicitur: 1

A - e

quenq poteſt. Cu
quen p k. umant aliquit
tnx fdefflate Eedeteſſ e⸗
frofen u erta⸗ ert

NV

miſſem. in picturis wenii aliſchcom
, —☚ Wefe⸗
pluribu cce yelans
A
edo cauſam q ale S. quod apie

in vna quahzre vleefneque HHõ ſint tage
emags vna quahre vichnequeã —

– Snsſafi ſplentum mode pꝛo
piaſede uni minũ gence cõmunia. itaq; hi ommnesin guibuseſt

aut Ariſtides in snominatur)

gee Fahzt 9
is ar

wams Garebte le canch ſapient 3. q
7

epmrnctta s

gnãtia cõpari: nec id qð cõmu Sruaer- appellamno
mken b his qr == Evolnfecems

Amma ne emolumentis et e dis.
mmeſahmae boni. ZR ant om mil agerage ztns

KR
neq ea 2

ere re in hac co aratione dabirare „,
Fe .

irerit ſolere nStnonetamapote ñ ne mop urie
AH.α. „

purare ded veh vtile videaĩ. quod honeſtü:
42 re. re rurpiſſyys eſt. Oi ide⸗ K r . 9 nonu ini ad die
bitationẽ afferre ſoleat: derandu
neh Ekeeſ er hadeak⸗Ed
ae Ali lnen Sepe em̃ tpe fit

2

videa Sredolte nande dub .
lvidear. Gedoſ mmando

minẽ: ꝛd etiam – gre He cidere. Num igitur Cobſtrinxit ſceler ſils

rctigt⸗
iarẽ Pepuis üthem romano e

cti⸗ e er aayiſe, rr en d um
Pineceſſe eſt eamnue i time eſt künater naturã humani generis ſocietate
modq; mem biß ſen Blhun RSd vrpe Ehnesrer vale

. bebilitari
e ꝛoximi imembit Halirud liudime adſetrad . uitari interire to
PP Ji

Uiber T. Tertiius
4 ſ G ; cõmoda⸗ ior 4
eum coꝛp⸗ ee ſkeaſie vnnſliſ enoſterani n r. .* O

. .
ͤemolumẽ gratia ſocietas hom

taſq; euertat neceſſe eſt. Nã ſibi vt quiſq; m ie ¶qð ad vſum vite pti⸗

uz eſen nrununn Ara Allud qdem
A

natura nõ patit vt alioꝛũ ſpolij eno

ljo⸗ inculis dãno coercẽt ien hee fäloiffeis gis iſigir ipſe nature rõ: qᷓ
eſt lex diuina et humana: cui ziparere ge oẽs añt ꝑpebũt qui ſm na

ent vinere ) nunq; cõmi et vt a enum a etat /e
3 ñ vol t ge Inunq; cõmitt ie pp atet id g alteri

60.
detrarerit ſitaſſama. Etem̃ młtomagis ẽ ſjm naturã celſitas animi ee

— nwoosd zn
magnitudo iemq;e hiuſt itig Kprraltezgiih cß vol pec: xtra:
NF 5

q̃ diuitie. Que qui Reontenetbet p, ilo o uere compamanls ann Rra

vtilitate omũi: SS animi et excelſi ẽ: detrahert añt alteri ſui 2modi

Pa—.
cᷓ: magis ẽ ↄtra na 8 oloꝛ: quã cetera generis einſoẽ. Itẽq;
magis eſt ſm naturã p omnibus generi us (ſt fieri ri poſſit) cõſeruandis

„

aut inuandis: E Bnaatbea⸗ mbleſtia iaſq; ſuſcipere (imitãtes

illũ: quẽ vomeg famabeneficioꝛ memoꝛin Serlio celeſtis collocauit)
6 vin ere in blitudine non modo ſine vllis meleſtie edertamn war
Gate—
imis nannmeahinsariühin aau ti kalchn
dine 7 circaop no guiſq; ſple ter
et virib⸗ *²+ goptimo guiſchſi didiſſmoc ing enio longe

5

ic; vitã huic anteponit. Exq gotf icithominem nature obedientẽ: ho0

D

Of̃cicꝛum Tullij li
D
mini nocere nõ poſſe. Deind een commodi

sanatunenpiſkeſi ur l 8 afurg 5 facgreien ut magis ſugiende
— amiſtn ꝛet ce⸗

ri in hominibus violandis: guid ei
NNND . X6 XCG OQ
hoĩe tollat⸗ Ein fugiendũ amibe een Nei ee et mults illg paton .

paupertaze: Aes Dolorganrat teataua wllutnau coꝛp oꝛis: . aut efoꝛtunev vi

☚ O

homine ex

tiũ amne⸗ vitijs Grarupe imat. Ergo vnn debz . omnib⸗ ppo ir:

vt eadẽ ſit vtilitas vniuſcuiuſc; vniuerſox: iat iſ
keuäkufnrnaeransere
bluetur E. nie u ang con nſoꝛtio. Aechl a P
fA . 2 6 4
homo homini irhe, Rũj .

ti velir: neceſſe eſt hm e⸗ meandezʒ nzruri oim KslenTermmaatart S& rr
CCX h* . W )S.
lacſtvnacStinemur eet et eadez lege nature wrec Jochin ſieſt: cereis
—— ₰,
532„ 5 ——— . £ — 2% „ .—
lare alterũ: lege nature eemur. Verhattndni erſ igunrer rtre⸗
mũ. rnſber ꝛdum eſt. qĩ quida dicht parenti ſe aut fratri
nihil detract ros con Rifttenuſß: aiamiaisk eſkeiuigeleme
Ee WPu
liquoꝛum hi ſibi nihi iliurise tnullam ſociet⸗ ateme 8 mæeõmunis vrilite is cau

R:ſtarudkaſſt mun ciuibus que ſententia omnem ſocietatem di ahie
rlinn HENH
habendam erternoꝛũ ne⸗

—— ge .R ſ. geratcuaſtbtreikenfher 8
tiær ubxtaritzs: boexatuſt inealle g, uecnizrliknies
uerſus deos znotegler impij i H ſunr⸗ Abhi conſtitutaz inter
honles s ſocietatẽ egeregerrutagſoctetat 8 arcti RReng eſt. magis

Prd
grbirrat eſſe uganucmudpamiahaniii didshen ſr cõmodi ſ

pis: vele etiamt en

miquevdeſt ihſiitia deeent virm Eunns eſt do n regin 7 D
Forꝛſitan q. iſbi direrit: non ne igĩ ſa bie

EIm aſarbi re: vele

RNoαι αα 4=— bo⸗ lerit cib err hominiad nullaz rem vtil WMin
s .
— Woh e eſt vita mea vtilio:: *
— Brs a gpe—Her⸗ 2:
.,„ Peer Mer greeit hibenn. audelemtyrannſet immanẽ /vir non S
miipſeſigreiſiti veſſiu ſpoliare poſſit: hn efaei t.
candũ ſant efealinaruh dun abhor nE venit 2 ,
tis cauſa detrareris inhuman efecerisorrach nature legẽ in autem is Waipi 5 *
ſis:qui multã vtilitatẽ reip. E ominũ ſocietati iſtin vitareganeas 4 — —,
afferre poſſis: ſiquid h eã eauſaz alteri ri de eris: ne⸗ in nonſit :ehenen
du. Sinaũt idnõ Liuſinode unũ cuiq; incõmodum ferendum eſt e
5
eya ed
aiss Pdeahentus e5node ſubtrahendũ. Noni igit magis eſte contran na⸗ s
1— 60
em t egeſtas aut quid huiuſin Nicibeerhcridaagappetiet. f
R
. —
TE alieni. Sed m ſwis vklie uis der elictio cotra na turã eſt eſt em iniuſta.
14 . X Jertr ipſe mrugtnee- vtilt at taeshotmaſſruat et veinet) decernit p .
P⸗ αι α⁰
— X. 4 ente: bonu: foꝛ
Kn ⸗ ectovt ab holt inerti atqh inutili iadſege temq; vin traſ⸗
Pc aI— frank res ad viuend neceſſarie. Eutſtos oceider it multũ de ↄmuni vtili
zo &
tate detrarerit ims hoc itaſaiat: vt neipſi deſt bene criſmans :ſe ſech
fo e α

diligẽs hactauſis habeat ad iniuriã. Itaq; ſemp officio fungatur: vti
litati conſulens hoĩmet ei quam ipſe cõmemoꝛo humane ſocietati. Naʒ
b ad phalarimateiner p ſaelle iditiß eſt. Nulla eſt eñ ſoctetas nobie
P uüäſmmos Pol cũtyrãnis: ſed po tinus ſumma diſkraccio⸗ eſt. meqh eſt contra namramm ſpo

“ liare eumſi poſſis: quẽ honeſt eſt necare Atq; hoc omne genus peſtifex

Offitioꝛum Tullij lij

S ir e
D . atq; impiũ erhominñ vmunitate erterminandi A. Etem vt membia

quedã amputant᷑: ſiet ipſa ſanguine: et tanq ſpiritu carere ceperunt; 2
ocent reliquis partib? co o Eis. Sic iſta infi igura hom nis ſeritas et in
manitas belue a comuni ran humanitatee foꝛꝑ is bis ſegregandsel eſt. Huius

. , y. &11
rren

W my Ferlan ** pEr— „
d generis ſuntquueſtis eehe in guih⸗ ex temꝑe officiiz erqulritur iuſmodi Ara 7 ., .e 8
er . igitẽ Gsbardapameafͦperſecuesſeicſeme alius eſns⸗ er eupario fer
e ſiliũñ eius peremiſſet: rad quas ipſas pſas as pſultatides e erſupertoꝛib⸗ libꝛis ſee . =
R Pr er x2 ◻ r- 4
PoHrr t ce H
D multa pcepta ſunt: quib ꝑſpici poſſit quid ſit pꝛopter turpitudi mnefagi e⸗ S I. r. gr
PN dA endũ: quid ſit id quod idcirco fugiendũ non ſit: quia omnino eche non
3 5 eſt. Sed quonia operi in incharo ppe tamen ebſelarotancß faeiis im 1. .
Weri/ . A —2 — ðð
ponim: vr geometre ſolentnon ola docere: ſe d paſtul⸗ are vt quedaz ſibi
WMefas c ven

pcedantur: c quo fa acilius que velint explicent Sic ego a a te poſtulo mi ci;⸗
Srr. ,„ Ler cero vt mihi ↄcedas: ſi potes: nihil pꝛeter idqð hoͤneſtum ſit eſſe pꝛop:⸗

x SEE ter ſe er Apered Sluhoͤr n licz ppter Cra ratippũ at illud certe dabig qd

houeſtũſit: ide ſſ

caA —. v.- E vE E

tendn. ihi vtruuis ſatis eſt:
et i hoc: tumillad pbobilins videtur: ne nec pꝛeterea quicq; cꝓbabile. Ac Ecre — .

puimu panetius in hoelibꝛo deſendend eſt quod nõ vtilia cũ honeſtis pu E S 577 7
gnare dixerit aliquãdo poſſe. neq; em̃ ei fas erat: ſed ea que vident vtilia H
nihil vero vtile quod nõ idez honeſtum: nechoneſtũ qð no idẽ vtile ſit ſe
pe teſtat᷑: negatq; vllam peſtẽ maioꝛẽ in vita hominũ inuaſiſſe: quã eoꝝ
opinionem: qui iſta diſtrarerint Itaq; (non vt aliquando anteponere

mus vtilia honeſtis: ſed vt ea ſine erroꝛe düudicaremus ſi quãdo incidiß
ſent) induxit eaz qi enð que eſſet repugnãtiã. Hãc igit pt S

8. — 21 1.
4 aar y. Wrnrre.

relictã erplebim?: nullig a adminuculis: ſe vt dleit me. maͤrte noſtro. Neq;

—

Liber Tercius
enlmquicqᷓ ide haepartepoſtpanetium erplicatum Ardidaämihk paila

ꝛeturdehis que inm⸗ in manus noſtras venerunt.

¶ rihil eſt vetlegs abi miaſtite malitia pfiiſeik.

RX rzee erE .2 Vm Grahamaßechsveihfe is riedikeſß, Blhlane

Sse )

Ae V K. .
RAE&. „g7* S E S S ceſſe eſt. Sed ſi cñ̃ an es enderis: ki marpiendind videas adiũ
T e 2 DI
ore Aez

. r ſa * Fert Siy — mad „A
ã ei re: que ſpeciẽ vtilitatis attulerit. tunc vtilitas non requirenda eſt⸗

ſed intelligendij :vbt turpitudo ſit ibi vtilitatẽ eſſe no poſſe.n Auodſint e-s We⸗

— Re⸗ rrrnE

hileſt eſt tam contra rnaruraͤiͤß mptesbocmerzenhendentemtakesſted ntig

narnr⸗ deſid derat aſpernaturq; Sarts yll e q; amßimn. naanaih q vtili :5
F. S£ .α

tas certe in eademre vtili: turpitudo eſſe non poteſt. henen S090 3.
t ..a

AYa.
ſtatẽ nati ſumus: eachaut ſola epetkda eſt vt zenont eſt viſum ) aut cer⸗
te omni pondere grauioꝛ eſt habẽda quã Zelig ua ua oĩa quod Ailſeeltple

KGans
cet. neceſſe eſt qd honeſtum Nerdeſtantſenm aurſumd e

—õ

— „W nas. aee
autem bonũi id certe vtile. Jiaqur qitcqoid honeſtuz id ul Auare erto: 1
fo ſr 9 F-Se AH
dytile viſum eſt arripuitid conri⸗
7 ee ſe ne — .. 36.
nue ſecernit b honeſeo: Vineſice. hine venena: rhine falſa teſtamẽta n& S
Te 2e er, - ELe E e,:s a
1 tioneſch ſocioꝛũ et

ſcunt imeſirtaibinepecnltns
r-r AK à&en. enro E
ciuiũ. . Sincahummmiari patenti⸗ non ferende⸗ P oſtremo etiã in libe

ris is eiuitgtib⸗ eriſtunt regnandi di cupiditates . e. ihi mec
Faly mrei . —.
fedius excogitaꝛi poteſt Enolummenta em̃ rex fällacibus iudicĩs viden⸗ 8

hominũ nonpe bo⸗ 6

Ja

—2 eson— vr
H s ſepeß berruͤpoͤͦſed ipſi⸗ turpit. itudinis: ꝛque acer⸗
* 2JG vVhE
7 2 S. er
ti ſamg ſtns Svident⸗ berantiũ genus pella

ture medio ken pkan ſielerseh er et im ion: ui delber iertei aſſe⸗

— N αι A ZLeE

quant qð pomeſtgl eſſe videant: anſe ſcientes ſcelere cSeanine JIn ipſa

PeE

.
n
Sedgh .

ſir. lo⸗

Mftidꝛum Tullij

ci
em̃ dubitartone fact⸗ nus ineſt: etia ſt ad id non Peruenerit. Ergo ea deli

deliberatio. Achetng in
6 S .2 C&*& e
omtdennetagistealembe et ocleandi ſpes obin dar remonende eſt. Sa
, Eke

8 90 A& . 1 ci)eſnaſum eſſ debet
ſi omes deos homieſq; Hecntepoſſimme:mihiltamkaugre,n ꝛmihil iniuſte: J Lom 2 E:

— — an rSer ͤ

B *
nihil libidinoſe: nihil incontinerer Eege Fiendo. Hinc ille Gyges indu
1 — e pPnα

Pa =
eita plarone: rartenasterzdiſeeſiſfe negnie quibuſdam imbiibus: in nee d 6 r
illũ hiatũ deſcenditeneq; am ve ferh fabale Bls ammadcherticte :cuius

in laterib⸗ hn foꝛe es En: ieni vidit cdepus magnitu
ort „

1 r.
neinuftats: ealciamrri ind giro: ue or derraririß⸗ rafit iße

mndrtzerde
Se e nde 96 egHE
añt regius opaſtor⸗ Xatneseifampeſioumt ſe worpl⸗ zibiaummalcaine.
„W — , S
anuli ad ad palmamn cõuerterat: anullo videbatẽ: ipſe añt omnia videbat.

„* α☛ιπ n *
Nẽ rurſus videbat: cum i in loeum anulũ inuerterat. Itaq; hac eo tus⸗
nitate anuli vſus regine ſtupꝛum intulisſeac; adiuttie aegem bomind
— =fen- Eacf6

bergos mino non ſunt: in quibꝰ eſt turpis isſpſe

—Ar1 F6

interemit. ſuſtulicq; quos obſtare arbitrabat. ne nee inhia gutſang eum fa ð
5.

einoꝛibꝰ potuit videre: ſic repem penteanult benefeio rex. in⸗ eſt libte ð E N WG
A, r „α vuᷣE Rs:
iens ni i⸗ lꝰ ſibi lice es .
iit ißmanulum ſi habeat f haben ſapien ns ni ihi⸗ pla ſi ep Peccare: ex
ſinõ haberet. Honeſta em bonis viris nd ieultn Lduetuntgzgti hoe loc entr ere e
EEE 9.0 , — 5***¾

Philoſophiquidaãmi mnme mali illi illi quidem: .

=a Cr- E a n
ↄmentitiã fabols di dicũt piolarſap Platone. q aut factum Faßa 270, : *
„en 2 —En

id eſſe: aut ueſieipor botuiſſe defendat. Heceſt vis hui⸗ anuli et huid exep exepli:
P r

net Rρ . S

K aiss ſeienmus: ne nemo ve ſuſpicaturus quide ſit ehe⸗ aliquid diuitiarum
Pans „. — Gre Sy —°S0 0 WrwE

ſii id di hominibuſchfutux

tduan poiſto ant. —

potẽtie domiatisis libidinis cauſa feceris.

F ttas e »

G it ſe ignotuz. ſis ne Kanr negant id ſieripoſſe

—AErr —

Wher? Tertiug

* 2 —ſ-r

ſpsſſet quid s facerent? Vꝛgent

ND Wa Tr. *½ n.
ſſe, mneo eo perſtant, Hoe verbũ quid valeat nõ

ſint Alate quid keerur⸗ ſint: nẽ Fauerim:: vo

Wrr
npnieatz ppoſita facturoe q Serpebiatrſ, g

cA HXαπαπ α

. 42
sii dimniukſiüſe ieda eſſe —– nen e Seſ-

ti cbaͤt aios⸗ vtilitatis ſpẽ: non ci

fe 2 4*0 O
orer vtilitatt magnitudind. a S 65
ED KAeAE . . „ — . D. /
X„ 4 Lorn quidẽ impꝛobũ e e ile videat fieri nõ tutpiter
= texeſ * . — ganh — e ate: — Fa SFae
.——————õ o C collatino tarqunioc Sege mne imperiũ abꝛogabat: poterat videre
CabO * ben

õ .
facere id iniuſte. fnera

* .

hoc pꝛincipes cepiſ Entcognationem ſuperbi⸗

n nomenq; Tarquini rat vtile patrie
.
oↄſulere reeer etiõ ieſe⸗ Collatino Nkararede deberet: Nrec g.
— E — P . . . 43 4** .—

„25 6% 2

vtilitas valuit ꝓpter honeſtatẽ
5 . d E z—

bẽ odidit nõ ita.

en il etsn cl rrr rrange.

Fve
Eviſizeſſer i ſolũ ſe: quã cũ naltere regnare: frattẽ interemit. Vnt

„—

7 hũanitatẽ vtid qð vtile egße
Loee et Lele earz

oppo uit eciẽh oneſt atis: nec ghabilꝛnec E.
ace vel quirint ver Komuli direrim. Ne Mec ta⸗

TToSE en noſtre nobis vrilitates omittẽde ſuntaliſztradde⸗ Ahi ñhis eirſi egea
mus;: ß ſue eu :
ßſue icz vtilirati : A g ſine al aleriwoherig fiat Erntendd eſt at:
te Chi iſippus vt leg, iũ inqui rterie: emici æconcenders

S S en aN E Ar

radt, debe debet: q marime poſſit: Mümchr pplantaeeä⸗ qui cum certet aut ma

)

alu⸗

„ Ofñtidꝛum Tullij

nu depelter nullo modo debet.
ad vſum nõ ini niquu?: ð
e ibr erno tri 8
D
ſe eegiber ☚ Sofheimn eſt. ð pie
nen h. Aure, aent E e

generis eiuſ dẽ: hec amicitie enun; anteponendaſi ſmne Aeneg Ptre .

. Ar 4142 2£ — 6*⁸

(MrV 0 Aene Cepe Sac“ peern F
eh d imſturgbuae fie idẽ: am 5 ui cauſa: ron ciet⸗ nge ſtirderd

(. — * .

dẽ erit deꝛpſo amico. Ponit⸗ em nplona gmi ireumt

—,—— π kened

dabie amickeie: vt verai amiel ernſemeſſenalen v andeli 6/
rhen G9½ ae en⸗

9—

quo adꝑ leges! liceat accom derd .

minerit deñſſt abhibert e tem; idel
homini dedit t ipſe deu deus dininus. Itaq; Helaga mgioni accepim? mo

fn —4 —W

rem rogandi ind eis ſi euz euz tenerem?: que ſalua Iuen deſſtrbee Ir. a. e
* — 2
gatio ad ea Eeiner que paulo antedixi oneſt amnic anwie⸗ poſſe con X pAr

cdi. ſi ñafcienba ſint ue amelvel int: non amicitie tales. ſed
r r

diurationes memdefin. Aaatdib de omunibus amicigijs nam: in re SCrE

— —

q PCE

1 ſapientibꝰ viris aep e ꝑfectis nihil poteſt eſſe tawenitinitn SH.

=
VS. n, n, Bi- 2

2 —
arbitoꝛ mentem nſuaz. quan nihil 4

Sr rr Paig. . o)

ꝛe t hoc animo inter ſe fuiſſe: vt ei s⸗
molone XNe ,6 Re. i gusma — B 05 —
rãnꝰ diẽ necis t er is quimortiabtian eſſſe pancos
esamenda dor uoꝛñ̃ cauſa voſ lauiſ ae actus. ter eius ſi ſiſten
di: vt ſi ille non reuertiſſet: moꝛiendũ eſſet ſibiſpſi g ni cha geßte 8
piſſet. admiratus eoꝛũ fidem tyrãnus petiuit vt ſe in amicitiß tercium
vICE C
aſeſberent C igien igitur i r idqn nod vtile vider: in amicitia cũ eo quod hone ag S

ſtum eſt htrtratilmtakvtllkhdc hecke raer Bengſarme Se z

te A cα☛
ſtulabun oſtulabunt. relie igio ibes an es ante ponantẽ

H5„- Ae — 2

guirnogdeleene⸗ officij. Sed vtilita⸗

arthserlß genkenſeoqu igerche vt eeginetioni nicaſer vahhzt⸗ pol

EO I. /E vr ⸗c .
lices pieciderent. hoe viſum eſt vtile. Nimis em iminebar ppter ꝓpinq̊
tatẽ Enapyrro: Sed nihile ele vtile. Eſt keſfhonfnstmre:
brvzrra 4 . .
quam ſequid debemus maxime inimica crudelitas. Ma etiam qui pere
grinos vrbibws vti phibene: eoſ. c⸗ erterminãt: vt Pene ius apud patree
ſteos· Papiu⸗ nupern qui ciuis nõ 5 ſit rectum eſt nõ u e R
9 „E —ay MWhenrr ſe
gtuler ientiſſimi Eoſules. Craſms⸗ 7 Sevolurſt e .
. freerz l
vero vꝛbis gnos 1 grin 4
buspublieer vtilieatis edtop. Baneſtate ontenitur, Pleng exemploꝝ e

Xlls punteo ſegho: que eenen
4 habviec vnẽ̃ rebus ſtctdis ruil,
„¾— PiS
mentio pagasge⸗ tanta vis erere vt ſpeciẽ

ſuſtinere: ſatuerkechptibe tlidtaoiugin- rliberist trezene depoſtrisna

ues ſeenderentꝛ bertareq hrrete lſſe defenderẽt: Cirſilũ quendã ſua
dentẽ vti in vꝛbe manerẽt. Xerrech reciperent: lapidib obꝛuer .

— LBr. S
leſequi vtilitatẽ videbat. Sed ca nulla arrepugnane⸗ honeſtate. Zes
B.. E r *a. P r è . — –

ſehabe ☚ e.

Rniſtocles poſt victoꝛi eiug belliad 65 perſisf

— „

. 6 re vnllihre⸗ reipu. ſalutare nntiick
74. r — 27. eAr

artdenonios: que ſebduera eſſet ad ythemnalen incendi poſſe qua

FAe 2

2

quã ne audiuert quidẽ autoꝛe Ariſtide repudiauerũt.

Oftioꝛun Tullij lv

fo —6 „ανRR Tiv

Fy
uad Themiſtocles afftrret: ſib minime honeſium Niav pent. icm
quod honeſtum non eſſet. io ne vttle uidem putarüt; tobemmqz eann

*
†* X d W☚5° 24

—☛☚1

rven e. e en P 9 *να 60
qui Pyrata simmunes es ſocios vectigales habemus. emateho heh- rn pee „ — F

Ba
turpe ſit tetionungeſſe vrileneti autde:cvmib as vtile eſſe putes adipi Por

Pac 8 — . F,.
= a ⏑IÜ—0σια

ſuz eſt. S S incidut l
4 Serſt M. R TK 2.3
Epugnare vtilitas honeſtati videat: vt anzde Far o Co6 g

H
Cde . rr
ð er n ſſi⸗ ſta ziungi SAe,
. ris he ſunt queſtiões. Si 1grati
„3 *
70 g 3 bo⸗ gneft umer ied

ſummah re caritate. St ideʒ ſciat cplures m coplures mercatoꝛes ab Alexan⸗

dꝛia dlt l onu etentes R odũ viderit:
eſatt ſ na ulſtssper⸗ h
ieri n eſit id Kho usanſi uñ̃ Liunch Vendienens; vient et bo cc&ναρ
nũ virũ ſogimus: de Auusdelt, iberatid eetconſultatiõe que rimus: u Ce⸗
Err SS E„. a. 4 FrE, 55-— —0 Fe ,. rg
Reane

id d eurpe iudicet: ſe ſed dubiter an turpe non ſit.

= abylonio videri ſo msGe kaui S.⸗ S S Ss
erteneneg Foz. *
ſtolco: aliud dapeiparrot diſcipulo eius homĩ acutiſſimo. aherße Im ⸗ 1 t

H 5
a: vt ne quid oĩno / quod venditoꝛ noꝛit: empto one⸗ rrcn TyT -P 2
ſend en vr91

iogeni venditoꝛẽ 2iureciuili E Ktirnt ſee direre vitia opoꝛte

6SRME L

re cetera ſine inſbiſoa agere :2 quoniã vendat: ella Koprime vẽdere ad
B C

c Ery
neni: epoſii. ve Poſut. ven do meum n nopluris oeteri: niacum

— e⸗
1. — 4 —– e Gaten „*W ra

„. EEH .
maio: eſt copia: cui ſit iniuria: Exoꝛiĩ Muparr ratio ex altera p Parte. Lr Zn . heccn⸗y 7

Liber Tertius

t ve — 9O .
aiß ani, euteezhouses conſulere debegs za ſeruire humane ſocietati

J79Nor ebτν.

WM. 4 aſe⸗ TS Vendat

Ve GaX 7

70

eaq; mamnsſ t Yäbens pꝛincipia nacureauibepareser das ſtme

ſequid debeas vt Galitismmaen nuuis! vrlitare ſit: vieiſſinchen cõmunis

E
v litas tua ſie t ee cimtspore: iidhie adſ ſ 1cSmoditaris 1 copie. Re⸗

of⸗ A.α

y B ☛ πν E QOD

tura memiſti coniunct ſocietatẽ.

cietas talis eſt: vt nihilſ⸗ moentuſch ſit Aushſiitaeſtua undendi qui:

dem quicq; eſt: ſed donandũ. Vides atione: non illud

dici nis hac turpe ſit: tamen quoniã ſeypedir faciam. Sed ita expedire

T oIE
vt turpe ꝛexaltera aũt parte ea re: quia 4 endi
turpe non ſit S iatgrheſi ſit non eſſe faci ndũ

—

pter alie ua vicia: que i iße noꝛit: cete ceterii iignoꝛẽt:
P qu que ipe 8

——- —

eſtilirea intahabeani ſalubꝛes: ignotet in ommnib cubilibus apparere

„r E..

ſerpẽtes nemo ſciat que

deſc; vendiderit pluris mul⸗

ro iſ vedienr hunatitr nü id iuſte aut impꝛobe fecerit. Ille vero inquit
Antipater impꝛobe facit. Quid em̃ eſt aliud erranti viõ non monſtrare:

guod Ahenis⸗ execratidibus publicis ſancitũ eſt: ſi hocenõ Feſtemptoem

MD
pati teveraaTpererronfim natpmezfe Eerdem incurrere. tse etiam q̃ r y
viã enon monſtrare Hamgiſtütslaarrätnakrihin inducere. Dio:

Rmes coõtra: numtẽ emere coegit qui ne hoꝛtatus quidẽ eſt Aleauobns.
placebat ꝓſeripſit: tu quod placebat emiſiſti. Luod ſi qui ꝓſeribũt vil⸗

pde lir elare. aliud eſt tacere: ne R
AGS. AA. deſteacere Go-
ceclõ ſi tibi n nsdlevquemarna deor ſit: Auiaſirfäuk retineneri ir s⸗

Ga 2N

4 y
mmg

1

A zaan

fſtioenn T Tullyh lui

— LSet
lam bonã beneq; edifieneznon exiſtimanẽ fefelliſſe. etiam ſt illa nec bona

arBoee
urqut domñ non laudarunt:

PG 224 X.
vbi enim iudiciũ emptoꝛis eſt ibi fraus vẽditoꝛis que poteſt eſſe Sinau ro6.
tem dictũ non omne pꝛeſtandum eſt quod dictumn neſt id pꝛeſtandũ pu

tas: Quid vero eſt ſtultius ?ꝛi; venditoꝛem eius rei quam vendat vitia

Z
narrare Quid autẽ tã abſoꝛdũ ꝛ qᷓ; ſi domini iuſſu ita pꝛeco pꝛedicet: do⸗

mum peſtilentem vendo. Sic ergo in quibn nſdam cauſis dubijs er altera S rSI, — *

SecEX& 4 Cr
parte defendifurho⸗ honeſtas: zex alterai ra itg de vtilitate dicit: vt id qor vrile 4. r e To

S ⸗:
videaẽ nõ modo honeſtũ facere elaakmuin fecere turpi. SHeceſtils ere Are

laque vider vrilium ftert elt honeſtis ſepe diſſenſio: zane dijudicanda ſunt⸗
ren Veqaerexem expoſuimꝰ: ſed vt eplicsremus 1. Non igitur vider W
—r 0

eſt nec edificata ratione: m

GN 2 veXα

PEYEE-. L

— — — —

— — — =—
2 nec nec frumẽtariꝰ ille rhodis: nec hic ediũ venditoꝛ: celare emptoꝛes des debniſ

rrZ * 3
ii 2 3: e. neq; em̃ id celare: nie Preciceag: Foa gaeden igs: ias: id ignoꝛare/ emo⸗
lumẽti tui icauſa velis eos: quor interſit id ſke ocanrectdeer au⸗ , Se

le ſit z⁊ cuius hoĩs: quis nõ videt: Cetten aper. aperti: nõ ſimplicis eſt: non

ingenij: ꝛnõ iuſti: nõ viri boni verſuti poti nti poti?: obſcuri: aſtuti fall acis mali

cioſi callidi veteratoꝛis vafri. Hec tot ⁊ alia plura: nõne inutile eſt vitio

rum ſabire noĩa. Quod ſi vituperandi ſunt qui reticuerũt: quid de his S P on
X.

Ta a ν *

exiſtimãdũ eſt qui oꝛatiõis vanitatẽ adhibuerũt. C. Cãnius eques Ko⸗

manus homo nec infacet? ſatis litteratus eñ ſyracuſas ociandi cauſa nõ 77 W D⸗
ſ.

negociãdi (vt ipſe dicere ſolebat ) otuliſſet: ictabat ſe hoꝛtolos aliquos XL

velle emere: quo inuitare amicos⸗ vbi ſe oblectare ſine interpellatoꝛib⸗

poſſet. Oð cũ perexepuiſſet Pytheus ei quidaqui argentariã faceret ſy

racuſis: dixit venales quidẽ ſe hoꝛtos nõ haberer ſed licere vti Cannio ſi
Köãij

Liber Tercius
velle. tvt ſuis: ſimul ad cenam inuitauit in poſterũ diem. Cum ille pꝛo
miſiſſet: k pythius vt argentarius qui arius qui eſſet apud oẽs oꝛdines gratioſus
piſcatoꝛes ad ſe cuocauit: ⁊ ab his petiuit: vtañ ſuos hoꝛt ꝛtulos poſtera

die piſcarent dixitq; quid eos facere vellet. Ad cena tpe venit Cannius
opipare paratũ erat conuiuiũ. Cymbarũſj ante veulos multitudo pro ſe⸗

quiſch qð ceperat afferebat ante pedes Pythij piſces vabküebanrari. Tum

fn 6

Cannius queſo inqnit: ud eſto Pyrhi itantus ne piſcium: tantum ne

eymbar. Et ll Quid mirũ inquit : hoc loco Syracuſis quicquidem
eſt piſciũ hic aquatio: hac villa iſti carere nõ poſſunt. Iñ ncenſus Canni⸗
us cupiditate cõtendit a pytheo: vt venderet grauate ille pꝛimo. qd mul

ta. impetrat: emit homo cupid? locuples tñti . quãti Pytheus voluit/

2 emit inſtructos: nomĩa facit: negociñ conficit. Inuitat Cannius po

ſtera die familiares ſuos venit ipſẽ mature: ſcalmũ nulluz videt querit er

primo vicino: mm ferie quedam piſcatoꝛ eſſent: quod eos nullus vide

P. Frne
