ſcordia ipſos Thyſſaphernẽq; & Aſtyochum ſupuenit ex lacedæmõe: ſucceſſor
Aſtyochi Mindarus nauarchiæq; ſuceſpit Impium & Aſtyochus abſceſſit. Cum

quo Thyſiaphernes Gauletẽ quẽdã ex iis quos ſecũ habebat noĩe cara legatum

mulit: utriuſq; liguæ gnage: tũ ad ſimuldu Mileſioge ſactũ circa caſtellu: tu ad ſe
purgadu ſcies ſui ſucclamadi grã pᷣeipue illuc Mileſios ire. & cũ eis hermocratẽ
Qqui aſſeruaret ipm cũ Alcibiade res Pelopõnẽſes deſtruere l mpartibus uacilatẽ.

5

Erat. n. illius ĩ huc ppetua ſimultas pp ſtipẽdii ſolutionẽ. Quẽ ad en remũ iam
Syracuſanis extorrem: cũ alii duces Syracuſanoꝶ naniũ Potamis Miſcon& De
marchus Miletũ ueniſiet: ĩſectatus ẽ Thiſſaphernes multo acrius ac crimini de
dit cũ alia:tũ uero ꝙ quia pecuniam poſtulatã aliquando nõ ipetraſſet: inimici⸗
tias ſecũ gereret. lgitur aſtyochus Mileſiiq; & hermocrates a Mileto Lacedæmo
nẽ petierut. & Alcibiades rurſus a Thiſſapherne Samu: ubi dũ adeſt: legati ex De
lo adueniunt quadringenti quos uiri mirtebãt: ad demulcendos eos: 9A Sami erat

& coacto cõcilio conates eos loqui nolebant initio auſcultare milites: ijed ſuccla

mantes iubebant interfici: qui ſtatũ populatem fuſtuliſient. Mox tamé uix reti-
ceſcentes exaudierunt illico memorare nõ excidii Publici ſed ſalutis ca nec ur

ciuitas hoſtibus ꝓderetur factũ eè ſtatus imutationem. licuiſſe. n. cum hoſtis ad

urbẽ ſubuſtet ſibi id facere: ꝗ ciuitati præeſſent aliiſq; quiq; milibus: quonmiam

manere: G& cũ alia multa cõmemorarẽt noluerũt eos ulcerius exaudire ꝗq aderãt
Qqueniam ægre ferebãt & alii aliam ſententia dicebant: ſed ĩ primis de nauigado
in Pyreuũ: ibi alcibiades primuũ uidet᷑ de pria unde fuiſſe: meritus & ut nemo ma

oẽs aliquatenus pricipes eſſent: neq; domeſticos eoꝶe aut iniuria uẽadmodum
Chærea ĩuidioſe retuliſſet:aut illo damno affici: ſed in ſuis quenq; locis paſtim

gis: ꝓperantibus. n. athenienſibus e Samo aduerſus athenienſes nauigare: ex quo

planiſſime fuiſſent: hoſtes protius lonia & Helleſpõti potituri ĩterceſſit:quo tẽé⸗/
pore nemo alius cõpeſcendæ multicudini idoneus eſſet extitiſſet: ille & publice
cupidus a nauigãdo cohibuit: & priuatim iraſcẽtes legatis ne cõiurarẽtur inhi-

buit: & legatos ipſos remiſit per ie redito relpõſo: ſe quinq; milia qdem aguber

ſitũ eſſet:

uoꝶe legati pollicẽtes factõi populari ꝗ erat illic auxilio futuros. Quos alcibia

des collaudatos & cũ ꝗs eos uocaret ut adeſſent rogatos: ita dimiit. Venerant
aũt cũ Paralis ꝗbus tuc ĩuictũ fuerat a quadrigẽtis uiris ut naui militari Eubo

iam luſtrarẽt: & legates a quadringẽtis miſſos leipondiã & Ariſtophonté æ Me
leſiã deducerẽt lacedæmonẽ. At iſii ubi Argos appullerũt cõp̃henlos eos argiuis

natione noò ꝓhibere. quadringẽtos aut ut amouerẽt iubere: conſiliũq; rentitue-
rent:quẽadmõm prius fuiſſet quingentoꝶ porro quidẽ aleuãdos inopes ie po⸗
quo magis ſtipendiuũ militibus iuppeteret: ſe magnopere ꝓbare & alia
ut hortaret iuſſit ne ue ſe hoſti dederẽt. Na Ciuirate ĩ columi multa ſpem eẽ :ẽt
inter ſe cõöueniendi:ſi uero ſemel alterutri ſuccũberẽt: aut iſti ꝗ Sami aur illi ꝗ
athenis eẽnt: meminem iã fore p quẽ ĩmutuã gram redirẽt. Aderat aut & Argi-

tradiderũt: ueluti e numero illorũ in primis ſtatũ popularem antic naſſẽt. Nec;
iſti poſthac Athenas rediere: ſed hoc ex agro legatos Samũ quã hẽbant triremi
aduxere. Eadẽé æſtate atq; hoc rp̃re I yRaphernes quo pcipue ĩuiſus Pelopõnẽ-
ſibus erat: cũ propter alia: tũ uero pp Alcibiadẽ reſtituto: taꝗ plane cũ Atheniẽ-
ſibus ſentiẽs huius iuidiæ abolendæ grã ut uidebat: apparabat ꝓfectionẽ ad claſ
ſem Phœnicẽ: ꝗᷓ ad aſpẽdiũ ſtabat:iubẽs ſecũ ire Lichã ſubſtituto Tamo ut dice
bat ſuo pᷣfecto:ꝗq quoad ipſe abeſſet exercitui ſtipendiũ pᷣberet. fert nõ ea grã ab
iſſe nec facile cognitu ẽ: quo conſilio abierit ĩ Aſpẽdũ cũ illic claſſẽ nõ apporta
rit. Quippe cẽtũ ꝗqdragĩta naues Phœnicũ Aſpẽdotẽus uẽiſſe cõſtat: cur aüt nõ
puenerũt multifariã hoĩes ĩteptãt: Alii ut res Peloponnẽſiũ quẽadmodũ cõſti-
tuerat deſtineret abſceſſu ſuo.ldeoq; nihilo melius ſtipẽdiũ Tamus cui ĩpera-
tũ fuerat: ſed deterius pᷣbuit. Alii ut: pductos ad Aſpẽdù Phœnices exacta pecu
nia miſſos ſaceret: utpote quibus nihil admodũ uſurus eẽt. Alii uitandæ ĩuidiæ
qᷓ apud Lacedæmoné flagrabat hoc eſſe factũ: ut nõ iniurius eẽ uideret: ſed pla-

₰

ne ad claſſẽ ſe contuliſſe uere armatã. Mihi uero euiditiſſimũ uidet cã memorâ
di diſtinẽdiq; grecoꝶ negotia claſſẽ nõ deportaſſe: ut ꝗᷓdiu abeſſet illic & cũcta-
retur:ad exitiu illa dedueererurch dũ neutro accedit neutros reddẽdo p̃ualidos
atroſq; exæq̃ret. Qui ſi uoluiſſet utiq; aptũ geri bellũ nõ ãceps ꝓfecto ut credibi
le ẽ Lacedæmoniis. Nã ad eos ſe cõtuliſſet mictoriâ tradidiſſẽt: ꝗppe cũ p ſe quo-
q; magispari ꝗᷓ ĩferiori claſſe cõtra hoſtes ſteterĩt. Et.n. maxi e euidẽtis tergiuerſa
tiõisfuit: ꝙ cãbat᷑ cur naues nõ apportaſſet: ꝙ uidelicet pauciores ꝗ iuſiſſet Rex
naues eẽnt cõtractæ. Sed ipſe maiorẽ apud Regẽ grariã inire ſtudebat: ſi nõ ma-
gno ſũptu pecuniæ Regiæ: ſed paruo tamẽ eadẽ cõfeciſſet. Quodcũq; igit ꝓpo
ro Tyſſaphernes Aſpedũ petierit: Peloponnẽſes illo iubẽte tanꝗᷓ ad naues miie
rũt Philippũ hoĩem Lacedæmoniũ duabus cũ triremibus: & ipe cũ Phoœnici-
bus cõgreſlus ẽ. Quẽ Alcibiades ubi ſenſit ĩ Aſpẽdũ nauigare:& ipſe ſũptis tre-
deci nauibus eodẽ cõtẽdit: pollicẽs iis ꝗ Sami eſſent tutũ atq; amplũ beneficiũ
ſe collatug: quoniã Phœnicẽ claſſẽ aut ad Athemienſes afferret: aut ad Pelopon
nẽéles afſerri ꝓhiberer: gnarus ut cõſentaneũ ẽ ex longa cõſuetudiĩe Thyſilapher
nis ꝓpoſiti: q illã nõ eſſet adducturus:aĩo ẽt ꝗ maxime obnoxiũ criminibus eũ
faciedi apud Pelopõnẽſes ĩ ſuũ & Atheniẽſiũ fauorẽ: ut eo magis ille cogeret: p
hoc ipſũ ad Atheniẽſes accedere, Et hic ꝗdẽ continuo ꝓpfectus ſuperiora Pha
ſelidis & Cauni tenebat. legati aut a quadringẽtis uiris miſſi ubi e Samo puene
re Athenas: Alcibiadis mãdata iubere illũ ut hoſti reſtiterẽt: nec quiqᷓ cõcederẽt-
here. n. plurimũ ſpei & recõciliadi eis exercitũ & Pelopõnenſes ſuperãdi. Hæc:
uerba multo uehæmẽtius cor roborauere multos: ꝗ tà pridẽ grauabãtur cõſor-
tium collegaꝶ ĩ ſtatu paucoꝶe: & ꝗ libenter ſe illic dũ tamẽ tuto explicarẽt. Ii iã
tũc uno quodã cõſenſu negotia carpere hẽntes ĩ hoc duces lõge principes illius
ſtatus atq; magnatũ: Theramenẽ Agnõis:& Ariſtooratẽ Sicellii: & alios ꝗ iter
primos ꝗdẽ reꝶ participes erãt: ſed ut aiebãr meruentes exercitũ Samiũ atq; Al
cibiadẽ: legatos mature ſane Lacedæmonẽ miſerãt: ne ꝗd Ciuitatẽ Athẽienſes ſi
ne maiori parte offẽderẽt. Ita.n. unari poſſe ne res ad paucos admedũ deuẽiret:
Sed quiĩq; milia re nõ noĩe declarare oportere: & rẽ. p. ĩ altege ſtatũ traſferri. Præ
tẽdebãt aũt mẽtionẽ rei.p.cũ ramẽ pleriq; eoꝶ priuata ad hoc ambitiõe ĩcũbe
rẽt. Qua rõne Feue aboleret ſtatus paucoꝶ e populari effectus. Cũcti nãq; ſuo
quiſq; die ĩ orbẽ pᷣerãt: nõ ut pares eẽnt:ſed ut ſinguli cæteris lõge pᷣeſſẽt. hi ſta
tu auũt populari ĩ quo magiſtratus p electionẽ fiũt:facilius ferat ea ꝗq euem

unttii n
hos ertul

lim igil

fni tetta
Aiquico⸗
jipnideſt
& prius
corpore!
iloco qu
eſamo e,
mutatos
quoquon
ret Aqil
Cuius ent

lje amo

nens velle
a eamſt
ſus muro⸗
Alterä por
ſas Nint
Pporucun
poderen
Tberar-
mone
nielitan
neſo du
Tarento
nicæA
ut ciceb⸗
nömihiln
coße Ciu
Arbittio
tetur⸗
Weirent,
cebant
tumiſtd
D
ſwenin
(Ohlare
tumci
gelexr
baife
entna

ler Mei
inttrièrem

Delopöne⸗
Atheni⸗
Dne ad chal
wo urcice
egriad
appont
ur aut nõ
tui ipera⸗
cta pecu
X iuidiæ
led pla⸗
nemori
cücta⸗
nalidos
crchbi
e goo⸗
gierſa
EN Neͦ
inöma⸗
git ppo
bes mit
hnici
iue⸗
eſci
opon
Pher
us ei
nelip
1 Pha
ene⸗
er
Hæc
coſor⸗
itü
illius
iter
q;Al
nlesſt
eiret:
ræ
a
aſuo
Ple
euen

umt: taꝗᷓ nõ repulſus a paribus. Et ꝓculdubio ualidæ res Alcibiadis apd Samũ
hos extulerut: Paucoge ſtatus iplis haud ſtabilis ſuturus eé uide bat. Certa-
tim igit ãnitebat unuſquiſq; ut ipe portiſſimũ in populo priceps exiſteret. Huic

rõni refragsbant maxime & quadringẽtis uiris ꝗ primores erat Phrynichus:

aliquãdo dũù apd Samũ dux eẽt ab Alcihiade diſcedir. Et Ariſtarchus iĩ primis ac
iã pridẽ ſtatui populari & aduerſus & Piſander & Antiphõ & alii potẽtiſſimi. EHi

& prius cũ rẽ rapidiſſime cõſtituiſſent: & poſteaꝗᷓ ea ĩ Samo iĩmutata é: legatos e
corpore ſuo Lacedæmanẽ miſerũt: & ſtarui paucoꝶ ꝓppẽſius uacabãt: & muge

ĩ loco quẽ uacãt Eetiõeã: multo ẽt ꝗᷓ ãnea magis excitabãt. Et poſt reditũ ſuoꝶ
e ſamo legatog aĩaduertẽtes cõplures ẽt e ſuis: ꝗ prius ꝓ fidis hiti fuiſſẽtiẽt eẽ ĩi
mutatos: miſerũt ꝓpere Antiphontẽ & Phrynicũ decẽq; alior cum mandatis: ut
quoquomõ dũ tolerabili cõditõe tranſigerent cũ lacedæmõiis: ꝙ ſcilicet time
ret & ꝗ illic fierẽt & quæ ĩ Samo & eo ſtudioſius muꝶ ĩ Eetionea extruebant.
Cuius extruẽdi hoc cõſiliũ fuit: ut aiebat Theramenes & qui cũ eo erãt:nõ ut il
li e Samo ſi ifeſti uenirent nõ reciperent iam i piræũ: ſed ut potius hoſtiũ quo-

tiens uellent & claſſis & peditatus reciperet. Forceps. n. piræi eſt Eetionea: & iu-

xta eam ſtat naul ingre ſlus. Hic igit ſic cũ eo extruebãaãt: qui atea erar terrã uer
ſus muro. Vt illic pauci ĩſidentes itroitus nauiũ arbitri eſſient: quoniã ad ipſam
alterã portus cuius os anguſtũ eſt: turri termiatur: ut ätiquus murus terram uer

.

ſus & interior nouus mare uerſus: ꝓxime huc ſtati itra piræum ædificauerũt: &

porticum maximã cuius ipſi potiebant: i quã cogebant ſuũ quenq; frumentũ ſe

ponere:qdqʒ itra Vrbẽ eſſet: ꝗdẽq; mari adueheret: & illic pꝓmẽtes uenundare.
Theramenes iſta & iã pridem tumultuãs denuciauit: & poſtea ꝗᷓ legati e lacedæ-
mone ꝓrſus ĩfecta pactiõe cũ uniuerſis rediere: aiebat fore ut ob hc muꝶ pe-
riclitaret ĩcolumitas Ciuitatis. Nã ſub hoc idem tpᷣus affuerũt pariter ex Pelopõ
neſo duæ & quadragita naues eogꝑꝶ: ꝗq Euboi cognomiant: quaꝶ& nõ nulle erãt e
Tarento & locris Italicæ & Sicilientes: & quæda iã ſtatõe hita ad lan oræ laco-
nicæ: & ĩſtructæ ad traſiendũ ĩ Euboia: p̃fecto Agiſandrida Agitandri Spartiata
ut dicebat Theramenes nõ tã ĩ Euboiã euntes: ꝗᷓ ad extructores Eetiõea muri:
& niſi ꝗs iã cuſtodia ageret furti exitio allaruræ. Erat aut eoge qrephedebatur
nõ nihil ueri: nec oĩo detrahẽdi ſtudio dictu. Tã poptabãt illi maxie in ſtatu pau
coꝶ Ciuitatis:ac ſociorũ priceps eſle. Si mius certe hẽntes claſſem & muros ſub
arbirrio uiuere: hoc quoq; excluſſi ne a populo rurſus reſtituto: ip̃i ate oẽs euer
tẽtur: uolebãt. ſed introducendo hoſtes abſq; muris & nauibus paciſci cũ eis: qᷓ⸗
lẽcũq; Ciuitatis ſtatũ:dummõ de corporibus ſuis ſecuri eſſent.ldeoq; hũc muꝶ
ac portulas ſeruabãt: irroituſq; & receptacula hoſtiũ ſtudioſe ædificabat: ne p-
uẽirent abſoluere ꝓperãtes. Et a prĩcipio ꝗdẽ ĩter paucos hec ac furti potius di
cebantur. At ubi reuerſus Phrynichus e lacedæmôe legatus: a quodã excubato-
rum iſidiis: freqnti ĩforo uulneratus eſt: nec ita poſt e curia abiens cõtinuo diſceſ
ſit: & pcuſſore eius elapſo:adiutor tamẽ eius hõ Argiuus a quadrigẽtis uiris cõ-
phenſus: ac tortus: nullius nomẽ a quo iuſſus eſſet ꝓtulit.nihilq; aliud ꝗᷓ ſcire ſe
cõplures hoĩes i Peripoliarchi: atq; alias ædes cõuenire ſoliros: t uero nihil fac
tum cũ eſſet: ex hoc noui Theramenes iã audentius Ariſtocrateſq;: & alii ꝗcũq;
uel ex ipſis quadrigentis: uel extra hos eiuldem ſniæ erat negotia capeſſerũt. Na
ſup hæc claſſis a La: iã circũuecta ad Epidaug ſtationẽ hens Egina excurſioni-
bus ĩfeſtabat. Quo magis negare Theramenes credibile eſſe: ſi in Euboia tende

rent naues ĩ ſinum Aeginæ fuiſſe deflexuras: & rurſus ĩ Epidauꝑe ſe recepturas:

I 1I

niſi uenirent exhortandũ ad ea pagenda: ꝗᷓ iple ſẽper accuſaſſet:eocq; nõ p offe le
ulterius qeſcere. Ad poſtremũ muſtis & ſeditio ſis ſuſpitioſiſq; ſermomibus hitis
iã opere aggrediẽdã rẽ eẽ cõſ neuerur: iſde hoies grauis armaturæ: ꝗ in Piræo
mug Eetioneæ extruebãt: i ꝗbus & Arutocrates erat p̃fectus: certa ei delegata
cuſtodia: cõphẽdũt Alexiclẽ ĩtercollegas ſtatus paucog pcipua dignitate pditu:
& domũ adductũ cohibent. Cõphendut itẽ cũ alios quoſda:tũ uero Hermoné
pfectũ uigilũ ꝗ apd Munychum excubabãt: & ex uoluntate maxie armatog Par
tis. Quod ſimul ac renutiatũ eſt: quadrigentis uiris cõſidebãt aut ĩ curia præter
eos ꝗbus iſta nõ placebãt: parato alo erat ire ad arma: ac Therameni & iis qui cu
eo erant nuntiabant. Theramenes purgans ſe dicere ptum eſſe iã ire cũ iplos ad
illos rapiendos. Et ſumpto ſecu uno e ducibus ſic uoluntaris pgit ad Piræuũ: ad-
iuuabat eum Ariſtarchus & equitũ iuuecus. Erat aũt tumultus igens atq; horri
bilis. Nã & qui ĩ Vrbe degebant Piræa iã captũ: euq; qui cõphenlus eſſet morte
affectũ eſſe. & qui ĩ Piræù rãtũ nõ adeſſe contra ſe Vrbicos ſtati ſuſpicabantur:
uixq; ſenioribus iſtes ne ad ferenda arma diſcurrerẽt ꝓhibentibus: & Thucydi-
de Pharſalio qui tũc aderat hoſpes publicus offitioſe apud ſingulos ĩtercedente:
atq; exclamãte: ne priam hoſte ipiis iſidiate pderent: reſedit ĩpetus: & ĩ diuerſa di
greſſi ſant. Theramenes ut uẽit i Piræu: erat aut & ipſe magratus iraà ĩ hoĩes gra-
uis armaturæ ĩtra uociferationẽ ille quidẽ exeruit. Ariſtarchus aũt & qui aduer-
ſarii erãt re uera excanduerut: Nihilomius illi ĩ ope faciẽdo pgere: nec facti pœ-
nitere: ĩterogare tatũ Theramenéẽ nũquid ei uideret ex utilitate extrui mugꝶ an
ſatius foret dirui.Atq; hoc reſpondente ſi ipſis placeret dirui ſibi quoq; placere.
Hinc e ueſtigio cõſcendũt muꝶ:& alii multi eoꝶ qui erat ĩ Piræo eũq; demoliũ
tur: Vulgus exhortantes his uerbis. Quicũq;ʒ ualet quĩq; milia ꝗᷓ qdrĩgentos p̃eſ
ſe Ciuitati eum debere ad id opus accedere. Occultabãt. n. rẽ adhuc ſub noie ꝗn-
q; miliũ: ne quis eoꝶ qui peſſe uellẽt ꝓpala ſtatũ popularẽ nuncuparet metu;
ne quid aliquis cũ alio loqns per ĩſcitiã lapſus ꝓ tali utiq; haberet. & iccirco qua
drigenti uiri neq; eſie uolebãt illos quĩquies mille: neq; ꝙ nõ eſſẽt: mamfeſtum
eſſe exiſtimãtes: ſi tor numero uiri pticipes gubernatiois fierẽt: haud dubie ſtatũ
eẽ popularẽ. Hoc aũt occultatũ mutuo terrorẽ p̃ᷣbebat. Poſtera die quadringenti

uiri & ſi aĩo fluctuantes ĩ curia tamẽ congregantur. Itẽ apud Piræum armati cũ

Alexiclẽ quẽ cõp̃hẽderat miſſũ feciſſent: ac murũ demoliti eſſent conceſiere ad
Theatrũ diõyſiacũ: qd ante Mũychiũ ẽ ĩtra Piræũ & poſitis armis cociliũ habu

erũt: & ex placito oĩum ꝓpere petẽtes Vrbẽ: arma ĩſtationẽ depoſuerũt: ad quos

uenerũt quidã a quadringẽtis & alloqntes uiritim ut quẽq; uidebãat eſſe mitti ro
gabãt: ſuadebatq; ut & ipſi ꝗeſcerent: & alios getos efficerẽt: dicẽtes ut ꝗneꝑ mi
lia hoĩum nũcuparent: & ĩ eoꝶ ptem qtenus illoꝶ uolũtas ferret:ipſos qdringẽ
tos ne quomõ Ciuitatẽ pderent: ne ue hoſtibus obiectarẽt. His uerbis ꝗq & mulita

& multis iculcabãtur multitudo armatoꝶe placatior ꝗᷓ fuerat eflecta eſt: maxieqg

extimeſcens ꝓ uniuerſa re. p. cõſenſit: ut ad certã diẽ conciliũ hẽretur ĩ æde dio
nyſii hoc eſt Bacchi de cõcordia. Vbi uero ad ædẽ Bacchi uentũ eſt: tantq; nõ
convio coacta erat: nũtiat duas & qdraginta naues ĩ Agiſandridam a Megaris in
Salaminem curlſum tenere: quod nemo hoc ex turba hoc ipſum exiſtimauit ec᷑:
quod olim a Theramene & ab iis qui cum eo erat dicebatur claſſem ad murum
iter habere: eoq; utiliter eſſe dirutum. Agiſandridas autem forſitan quidem ex
compoſito iuxta Epidaurum ratq; illa circa loca uerſabatur: tamẽ credibile eſt:

etiam propter præſentem Atheniẽſium ſeditiõem affluente ſpe: ſi ofleretur oc-

—

caſo il
inbir
gvum
lus de
ſisbelot
zppol
cto qu
occunte
Thyno
gintan
le Nam.
bVrbe
eniretc.
rator
Cntimer
en
Kidie
lere
vecti
fupamu
enlemr
veroin
um qu
genma
troph
poler⸗
ſuerũ
diem
ens
ſen
dibos
qua
pere
pter
naui
ſi au
ſedit
claſt.
uerſa
nial
Ven
um!
Tibo
Aliit
koer
me!
lere

öpofſlele
bus hii
in birzo
celegn
depatti;
lermone
roe par
aprater
qun cü
plosad
ræüadh⸗
homi
twone
dantur:
ucydi⸗
dente:
erſa ci
Sgra⸗
aduer⸗
ipee,
uan
emoliüä
nos el
ojegn⸗
metu.
0904
Num
ſtat

ab

calio illic eum ſubſtitiſſe. Athenienſes eà re ipſis nuntiata: citato curſu uniuerſi

in Piræum contenderunt: tanꝗᷓ bellum domeſticum maius:ꝗ hoſtile: nec lõgin-
quum ſed ante portum eſſet. Itaq; eoꝶ alii naues quæ aderant ingrediuntur: alii

.

alias deducunt:

alias deducunt: alii ĩ muros quiꝓ faucibus portus ſunt ſuppetias ferunt. At claſ-
ſis Pelopõnenſiũ aduentãs ſuperato ſunio tenuir inter Thorycum & Praſia:mox

appulſa eſt ad Oropum Athenienſes raptim & qui ad manus erãt nautis uti co
acto qualia contingunt in Ciuitate ſeditionibus laborãte: ac magno diſcrimini
occurrere feſtinante. Nam Euboiam eis omnia erat inter cluſis Attica mittunt
Thymocarem ducem cum claſſe in Eretriam: quæ claſſis ubi peruenit: ſex & tri

ginta nauium cum iis quæ prius in Euboia erant: coacta eſt protinus dimica-
re. Nam Agiſandridas iam prãſus ab Oropo claſſem ducebat. Abeſt aũt Oropus
Vrbe Eretrienſi ſtadiis fere ſexaginta tractu maris. Dum itaque illa infeſta
ueniret claſie Athenienſes propere ſuas naues cõſcendunt: opinantes ſibi milites

iuxta futuros. At illi cibaria ĩ prandium mercabantur non ex foro: ſed domeſti
catim ex ultima Vrbis parte. Nam ne quid in foro uenderetur Ererrienſes pro-
ſpexerant: Vt dũ cũctãter naues ĩgrediũt ab hoſte pᷣuenirẽt.Et ita dũ ille ĩgru

it iſti dũ cũq; ĩpletas naues educere cogerẽt. Et ſignũ ex Eretria hoſti ad Oropũ

ſuſtulere:quãdo mouere cõtra Atheniẽſes debere. Tali atheniẽſes apparatu ꝓ⸗

uecti: pugna ſupra portũ Eretriẽſẽ cõmiſia:tamẽ aliquãtiſp reſtitere.Deĩde in
fugam uerſos uſq; ad litus ĩſecutus eſt hoſtis. Quoꝶ quicũq; ad Vrbem Eretri
enſem ut amicam confugerunt:indigniſſime ab Eritrienſibus ĩterfecti ſũt. Qui
uero in munitiones quas iĩpſi in Eretria tenebant incolumes fuere: Itemq; naui-

um quæcũque in Chalcidem peruenerunt: Earum duabus & uiginti cum remi
ge:multæq; captis Pelopõnenles: & captiuoꝶ aliis interfectis: aliis conſeruatis:
trophæum ſtatuerunt. Neq; multo poſt omnem Euboiam ad defectionem cõ⸗
pulerunt:preter oreum: quod Athenienſes ipſi tenebant:& alia circa loca cõpo-
ſuerũt, Poſtꝗᷓ hæc ad Euboiam geſta Athenis nuntiata ſunt: pauor eos ad illam

diem maximus circunſtetit. Neq; enim accepta in Sicilia calamitas & ſi tunc in-

gens uiſa neq; aliud unꝗᷓ tanto terrori ſuit: ut pote cum exercitus apud Samum
abeſt: neq; alia adeſſet claſſis neq; qui illas conſcenderent ipſis ſeditioſe diſſidẽ/
tibus:& incertum quando inter ſe conuenturis tantum eis calamitatis ĩciderat:
qua cum & claſſis & Euboia eſſet amiſſa. Vnde pluſꝗᷓ ex Atticae molimẽri pci

peretur:quonammodo non forent conſternati: & eo quidem uæhemtius pro-
pter ſummam loci uicinitatem: ne continuo uictoria feroces ad uacuum
nauium Piræum appelleret: quos tantum non adeſſe ſuſpicabantur id quod illi

ſi audatiores fuiſſent facile feciſſent. Ex quo auensirzlentcr urhemn magis in
bſediſſent: cogentes ab lonia

ſeditionem concitaſſent ciuitatem: aut manendo obſec ogentes⸗
claſi m & ſi aduerſariam ſtatui paucorum:tamẽ ſuis rebus domeſticis atq; uni

uerſæ ciuitati ſuccurere. Atq; interea & Helleſpontus & lonia & Inſulæ & om-

nia Euboia tenus: & ut ſic dicam omne Atheniẽſium imperium ipſos celiſſet.

Verum non in hoc tantum bello Lacedæmonii ſed in aliis etiam multis omni
um hoſtium Athenienſibus utiliſiimi extitere: qui quod plurimum ĩiter ſe mo

ribus differentes eſſent: Alii properi: Alii conctabundi & alii manu prompti:
Alii formidoloſi: præcipue ĩ gubernanda claſſe plurimum Athenienſibus pro
fuere:quod maxime declarauere Syracuſani: qui concordes inter ſe præclariſſi

½

me belligerauerunt. Ad hunc nuntium Athenienſes uiginti tamen naues arma-

uere: contionemq; cogere ſemel ſtatim: tum primum in locum quem nocant
r iii

Pyncen: ubi etiam alias conſueuere: in qua contione quadringentis uiris ammo

ris decreuerunt adminiſtrationẽ rerum quinq; Milibus tradendam eſſe autem
ex eo numero: quicunq; arma geſtarent: neq; ullo pro magiſtraru mercedem ac
cipere. Si ſecus ſeciſſent execrabiles eſſe. Aliæ quoq; deinceps crebræ ſunt habi

tæ contiones: in quibus & legum Lationes: & alia e Pale pertinentia

conſtituerunt. Atq; inter imitia uidentur mihi Athenienſes non parum commo

de rem publicam adminiſtraſſe: iter utranq; factionem paucorum: & multitudi
nis in unum redactam egregio remperamento. Quæ res ex improbis factis quæ

fiebant prima ſuſtinuit ciuitatem decreuerunt preterea Alcibiadem cæteroſq;
qui cum eo eſſent reuocandos in patriam: & ad eũ milites que qui in Samo eẽnt

mittendum:iubentes ut adminiſtrandam rem publicam accederet. Inter hac ſfta

tim rerum mutationem Pilander Alexicleſq; cum ſuis: & qui præcipui fuerant:
e ſtatu paucorum ſe in Deceleam ſubduxerut. Solus ex eis Ariſtarchus: erat eni
dux ſumptis repente aliquot ſagittariis: qui eftent barbariſſimi: ad Oenoem per
git murum Athenienſium in Boetiæ confiniis: quem Corinthii propter ſuorũ

a Decelea ſe recipientium cædes que factæ fuerant ex Oenoe obſidebant uolũ⸗

tarii quiq; Boetianis accitis: cum his habito colloquio Ariſtarchus ſeduxit eos
qui erant apad Oenoem : quod diceret quando quidem populares ſui ĩtra ur
bem de cæteris rebus cum Lacedæmoniis tranſegiſſent: debere & ipſos eum lo
pe qui omnium rerum ignari ꝙ obielii eilet: iub pactione abierum. Hunc imo
dum & Boetiani relictam Oenoem receperunt: & Athemis ſtatus paucorum Se
ditiocq; ceſſauit. Per eadem huius æſtatis tempora: Peloponeſes apud Milerum:

cum nemo eis ſtipendium numeraret illorum quibus a Lyſiapherne mandatũ
erat: dum contulit ſe in Aſpendum: neq; claſiis Phœnicum: ac ne ipſe quide Iyſ

ſaphernes uẽiret: & qui cum eo miſſus erat Philiippus ad Mindarum nauarchũ

ſcriberet claſſem non eſſe uenturam: idq; iplum Fiippocrates uir ſpartiata: qui
apud pPharſelidem agebat ſignificaret: tunc intellexerunt ſe prorſus decipi a Iyſ

ſapherne. Itaq; ſolicitante eos Pharnabazo: qui optabat conducta ea claile reli-
quas prouintiæ ſuæ urbres compellere ad deficiendum ab Achenienſibus: que-
admodum Tyſſaphernes: Mindarius ſpe aliquid plus ab iſto optinẽdi: multa di-

ligenna p̃ᷣſentiq; edicto ut lateret hoſtem: qui erat in Samo: ſoluẽs e Mileto tri

bus & ſeptuaginra nauibus petiit Helleſpomum: quo prius per hanc eandẽ æſta
tem duodecim aliæ naues conceſſerant: & partem quandam curſionmibus infe-
ſtauerant. Sed Cheroneſi tempeſtate uius ad lcarum coactus eſt appellere. Vbi
propter difficultatem nauigandi quinq; ſexue moratus dies peruenit Chium:
quem a Mileto ſoluiſſe certior factus Thraſylus: apud Samum & ipſe cum qui
q; & miaginta nauibus proficiſcitur: approperans ne ille preueniret in Helle
ſpõtum. Cærerum cogniro apud Chium eſie hoſtem: ratuſq; illic ſubleſlurum:
ſpeculatores quidẽ collocat ĩ Leſbo:& i cõtinẽte oppoſita:ne ſe lateret ille ſi ꝗd

noueret : ip̃e cũ reliqᷓ claſſe Mechymna ꝓfectus: farinã ordeaciã atq; alia oppor
tuna apparari iubet: taꝗᷓ e leibo Chiũ petiturus: ſi diutius illic moraret hoſtis.

4 Et ſimul uolebat ĩ Ereſum nauigare: defecerat enim Ereſus a leibo recepturus
eam ſi poſſet. Nam Methymnæi exules non e poſtremis: ſumptis e cuma qui
quaginta ferme armatis actiſſima fanuiliaritate coniunctis: & e continente alus
mercede conductis ad trecentos: cuncti Anaxarcho Thebano ob cognatione

duce delecto: primum adorti fuerant Merbymnam. quod irritum fuit inceptũ:
. propter præſidium Athemienſe: quod e Myrtilena adueniens commiſſa pugna:
rurlus eos extra urbem eiecerat. Verum recepti per noctem Ereſum ad defe-

Cionem compulerant. Aduerſus hanc igitur cum tota claſſe aduentus Thraſy-
lus-de aggredienda cogitabat ed eodem anteuerterat Thraſybulus cum quin-
q; nauibus e Samo dum ei de hoc exulum traiectu allatum eſſet. Poſt quẽ Thra
ſylus cum appulliſiet ad Ereſum ſtationẽ habebat. Acceſſere præterea duæ na-
ues ex Helleſponto domum remeantes. Itaq; tam Methymnææ ꝗ cæteræ na

D ues aderant numero ſeptem & ſeptuaginta. Quarum nauales copiæ & machias
& omnis generis oppugnationes preparabant ad Ereſum expugnandam ſi poſ⸗
ſent. Interea Mindarus cum claſſe Peloponnenſi biduo re frumentaria compas
rata ex Chio: ac datis a populo Chio ternis & quadraginta numis Chiis i ſingu
los: tertio die illinc uela in altum dedere: ne in naues quæ ad Ereſum ſtabat in
cidecent: & a ſimſtra Leſbum habentes per pelagus in continentem peruenere:
aac ſubeuntes portum qui eſt in Carteriis terræ Phocaidis: ubi poſtꝗᷓ pranſi ſlunt
preteruecti oram Cumanam Cœnauere in Arginuſſis: quæ ſunt in continente
aduerſus Mitylenem. Vnde multa nocte proficiſcentes: cum ueniſſent in Harx
matuntemquæ eſt eregione Mirymne in continente: ſumpto raptim prandio
præte reuntes lectum & lariſlam & Amaxitum & alia circa loca perueniunt in
Rheteum: quod iam elſt Helleſponti: Media nocte iĩ diluculũ declinante: quage
nonnullæ tenuerunt ad Sigæum: atq; ad alia circa littora. Athenienſes qui apud
Seſtum erant duodeuigiati nanes ubi conſpexere: & exſpeculis ignes qui ipſis
pro ſigno fiebant: & frequentes in hoſtico Pyras repente collucere: intellexerũt
ingreſſos eſſe Peloponnenſes: & hac ipſa nocte quantum maturare potuerun:
1 . ſubeuntes Cherroneſum nauigarunt in Eleuntem: uolentes hoſtilem claſiem
in apertum mare uitare. Et ſexdecim quidem naues quæ ad Abydum erant la-
tuere: quis premonitas a ſocia:quæ adueniebat claſſe: ut exitum Athenienſium
nauium obſeruarent. Cæterum ſub iplum ſtarim diluculũ ĩ conſpectũ uenerũt
claſſes Midari & e ueitigio ſugæ ſe mãdarũt: neq; tamẽ oẽs:fugã occupararunt:
ſed ꝗ plures erãt ĩ cõtinentẽ: & Lemnũ eſſugerunt: ttuor in curſu poſtremæ
prope Elæutẽ circũuẽtæ ſuũt: una cũ ipſis ꝓpugnatoribus :ipacta iuxta delubrũ
pProreſilai : duæ ſine ꝓpugnatoribus: una uacua ante imbrũ cõbuſta. Poſt hæc
coniuctis ex Abido aliiſq; nauibus ſex & Octoginta uniueſæihoc ipfo die oppu
gnauere Elæuntem: quæ cum ad deditionem compellinõ poſſet:petierũt Aby-
dum. Athenienſes clam ſe non diſceſſuram hoſtium claſſem opmantes per otiu
HFFEEririeli mœnia oppugnabant: ſed ubi cognouere ſpeculatores fuiſſe fruſtratos: re
licta protinus oppugnatione in Helleſpontum ſuppetias iere: duaſq; Pelopõne-
ſium naues quæ perlequendi ferorius: hoſtibus in pelagus euecta inciderat: in
eos exceperint. Poſtero cde in Eleuntem peruenere: ubi ſtationem habentes
quæcune ex imbro diffugerant naues receperunt: Et quinq; dies ĩ apparatu pu
gnæ naualis conſumpſerunt. Poſt quos dies hunc in modum pugnatũ ẽ. Athe-
nienſis Claſſis inſtructa in cornua ſeſtum uerſus terram legebat. Eius aduentu
precepto Peloponnenſis claſſis: & ip̃a obuiã ex Abydo procedit.Atq; ubi ala
r 1

uerterunt ad pugnandum iri: utriq; cornua exportexere: Lacedæmonii duidem

ab Abydo uſq; ad dardanum nauibus octo & ſexaginta: quarum dextrum cor-

nu tenebant Syracuſannalterum ubi erant uelociſſimæ quæq; naues ipſe Min
darus Athenienſes autem Cherroneſum uerſus ab ldaco uſq; ad Arriana naui
bus ſex & octoginta: quorum ſiniſtrum cornu Thraſylus regebat: Dextrũ Thra
ſibulus: cæteri duces aſſignato quiſq; loco. Et maturauere Peloponnẽſes prio⸗
res confligere: ut ſiniſtro ſuo dextrum Athenienſium cornu intercluderent: eos
facultate extrinlecus prodeundi ſi poſſẽt:medium uero ad terram repellere nõ
procul diſtantem. Quo animaduerſo Athenienſes qua parte ſtaruerant ipſos i
tercludere aduerſarii eadem parte perrumpere: euectiq; nauigatione præſtabät.
Siniſtrum autem cornu iam promontorium exceſſerat: quod uocant canis ſle-
pulcrum. Quo facto medium claſſis inualidis ac diſſipatis nauibus cõſtabat: &
preterea minus plenit locuſq; circa ſepulcrum canis habebat acutum & angu
larem ambitum ita ut ea quæ ſupra illum fiebant extra conſpectum horũ eẽnt.

Huc igitur Peloponnenſes inuecti propellunt uſq; in Sicum Athenienſes: & cũ

forent prælio ſuperiores in tetram deſiliunt. neq; uero huic mediæ claſſi ſuccur
rere poterant: aut a dextro qui cum Thraſybulo erant propter multitudinẽ na-
uium in ipſos ingruẽtium: aut a ſiniſtro qui cum Thraſyllo propter promonto
rium canis ſepulehrum., quo interiecto hæc res illorũ occulis ſubiecta nõ erat:
qui pre ſertim ab acie Syracuſanarum aliarumq; non pauciorum nauium urge-
bantur: donec Peloponnenſes uictoria freti ſecure alibi: aliam in ſequendo nauẽ
cœperunt: quadam ſui parte ordiens ſoluere. Quod animaduertentes Thralibu
lus cum ſuis ommiſſa iam contentione circum agendi cornu:conuerſi protinus
in eas a quibus cohibebantur repellunt: atq; in fugam uertũt. nactiq; partẽ claſ
ſis hoſtilis quæ uicerat palatam feriunt: & earum pleriſq; etià ſine pugna terroré
inferrunt.Syracuſani quoq; qui & ipſi iam cedebant iis:qui cum Thraſyllo erãat
en magis dedere ſe in fugam: ubi alios etiam fugere uiderunt. Poſtꝗᷓ terga data
ſunt: & Peloponnenſes fugerunt præcipue ad flumen Pydium: deinde Abydum
paucas quidem cepere naues Athenienſes: quoniam anguſtiæ Helleſponti bre-
ue hoſtibus effugia præbebant. Sed opportuniſſimam hanc naualis prælii opti-

nuere uictoriam. Quippe extimeſcentes tunc Peloponnenſium claſſem propter

calamitates : cum proximam tum illam in Sicilia acceptam: deſierunt & ſe ipſos

obiurgare: & hoſtes iam in re nautica magnificare. De quibus has naues cepere

Chiorum octo:Corinthiorum quinqʒ;ʒ: Ampraciotarum & Baetianorum binas:
leucadiorum & Lacedæmoniorum & Syracuſanorum & bPellenẽſium ſingulas.
Ex ſuis autem quindecim amiſerunt. Ac poſito ſuper promontorium ubi canis
ſepulchrum eſt trophæo: attractiſq; nautragis & mortuis ex ſœdere hoſti red-

ditis nũtiũ Athenas uictoriæ triremi miſcrur uæ nauis ubi puẽit: audita illi
fœlicitate ſibi inſperata:pp clades quæ & circa

v
uboiam & per ſeditionem iam
contigerant: uæhementer animo conſfirmati ſunt: arbitrantes poſſe res ſuas &.
ſi impigre anniterẽtur euadere ſuperiores. Quarto autem quam pugnatum elt
die: retectis properanter apud Seſtum nauibus: Athenienſes ĩ Cyzicù, cum naui
gabant que abipſis defecerat Comſpicatique ad harpagiũ & Priapirocto profec
tas e Byz antio ag greſſi ſũt: ac ſupatis prælio ꝗ ĩ terra erant illas ite rcepere. &
platis Cyzicum muris carente itege receperũt: illincq; pecunias exegerunt. Pelo
põnenſes ĩterea profecti ex abydo in Elæuntẽ: ex ſuis nauibus captiuis quencũ
que integre erant acceperũt. Nam cæteras Elæuntii cõcremarant: & in Euboiã

—

— „ — —

hfhdh — — —— — — — —

☚

SS— — — — — — — — —M

—f —— — —

.?

M

„

—

—

Hippocratem & Epielem ad æferendas illie alias miſerunt. Per hæc eadẽ tem⸗
pora Alcibiades tredecim cum nauibus e cauno & Phaſelide Samũ remeauit:
nuntiatum ſe naues Phœnicum auertiſie: ne ad Peloponnenſes irent: & feciſſe

Tyſſaphernem in Athenienſiũ beniuolentiam propenſiorem quam fuiſſet: &

ĩſtructis præter eat quas habebat nouẽ nauibus ab ali carnaſſ: eis ĩgentẽ pecuniã
exegit:& Conmuro concluſit. Quo præfecto magiſtratibuſq; illic conſti tutis

Samũ iam ſub Autũnum rediit. Et Tyſſaphernes cognito claſſem pelopõnẽſem
e Mileto in Helleſpontum profectã: ſoluens ex Aſpendo properauit in loniam

Dumq; Peloponenles apud Helleſpontũ agitant: Antandrii: ſut adt Aeloes aflũ-

ptos ex Abydo armatos terreſtri per Idi montem itinere introduxerũt in Vr-
bem: ꝙ ſcilicet iniuria afficerentur ab Arſaco Perſa Tyſſaphernis præfecto.
Qui Delioſ quoq; qui ab Athenienſibus Delũ per cauſã luſtrationis illic eiecti ĩ

Adramyttũ cõmigrarãt: diſſimulato oculto odio cu optimatibus eoꝶ amicitiæ

ac ſocietatis ſpecie expeditionẽ ĩduxiſſet: eduxerat: & obſeruato:dũ illi prãderẽt
circũdata ſuogse manu iaculis eos cõfixerat. Qua de re Antandrii üllũ formidan
tes:ne quid in ſe aliquãdo ſæuiretur: & aliaquin ꝓꝙ alia quæ ab eodẽ iponebarur
ferre nõ poſſet: pᷣſidium eius eiecere ex arce. Quo ẽt Pelopõnenſium facto Tyſ-
uphernes rer ſia ĩ Mileto & in gnido unde et fuerant deiecta p̃ᷣſidia eius exi
ſtimans: inſigni ſe affectũ eſſe contumelia: ac ueritus ne quid amplius læderec᷑.
ad hæc ægre ferens ſi Pharnabazus minore & ſumptu & rempore magis pro
ficeret aduerſus Athenienſes: conductis Pelopõnenſibus ſtatuit ad eos ire ĩ Hel
leſpontum:darurus crimini quæ geſſiſſent apud Antandrum: & crimina ſaa cũ
alia tum uero de nauibus Phœnicu ꝗᷓ acõmodatiſſime purgaturus Et cũ Ephe
ſum primum ueniſſet: Dianæ ſacriſficium fecit: Dum hyems Aeſtatem hac ile
cuta finiet: Primus quoq; ac Viceſimus annus finert.

THVCYDIDIS ATHENIENSIS HISTORIGCI GRAVISSINAI LBERD
OCTAVVS ET VLTIMVS, l

4
4. 2

BaAaRIHOLOMAEVS PARTHENIVSBENACENSISFRANCISCO
THRONO LVDOVICLEF. VENETIEXNERCIIVS PROVORI. 8.
Apud flauium Philoſtratum: Dirionem Sardenſem Dionyſio Mileſio ſciſcita- D
.Ireſponchie Esuur pecuhare uiri ſapientis eie ſe ipm noſcere & alio non.

ignorare: curis ſapientiflimũ uiri reſponſum: & ſi aquoq; grauiſſimo amplec
A trendum: nobis ẽt hoc quidem tempore non aſperandum: quo & T hucydi- “
dis recognitoô aicis uel urgentibus fuit demãdata: quæ res & ſi nom admodũ
ardua erat attamen mihi uel occupatiſſimo pdificilis ob iuris ciuilis ſapiẽtiã
pdiicendam: quæ totum hois ingenium peſtulat & ex quirit. Veꝶ quonia .

amicoge precibus obtéperare pleruq; opereprecium eſt: malui hac in re ru
dis potiuſꝗᷓ dificilis iudicari. Prouintiacq; hac nobis iniunctã aggreſſi ſumus

exemplari græco adhibito: ſine quo labores noſtri caſſi iritiq; proculdubio
fuiſient. Namipleraq; locoꝶe noia librarioge uitio adeo deprauata erant:ur
abicq; græcoge fontis ueritate uix ad nos uera puenire potuiſſent: & non hi-
ſte dũtaxat ſed & in cæteris non mediocrem curam adhibuimus: Laurenti-
