amantut ret detenſionem. Vbi uero ab Athenienſibus diu opera conſumpta: mihil impe-
ntehon⸗ trant: ſed naues quæ in Macedoniam itemq; in ipos mittebãatur: profectæ ſunt:
Npims : ſimulq; quæſtores Lacedæmoniorum polliciti: ſi Arhenienles aduerſus Potideeã .
uigreli irent: ſe in Atticam inuaſuros: tunc demum defecerunt cum Chalcidenſibus ac
navige⸗ Botieis cõmuniter coniurati. Perdiccas quoq; Chalcidẽſibus perſuaſit: ut relictis
ndiſent mDaritimis urbibus atq; exciſis migrarent olyntnum: unamq; hanc urbem uali-
Pd ⸗ dam facerent. Atq; his qui ſuam terram relinquebãt: Migdoniam quæ circa Bol .
ANusa bem paludem eſt dedit in colendam quoad foret cum athenienſibus debellatu.
recüͦern Et illi quid ſuas urbes demoliti migrauerunt ad bellumq; ſe ſe parauerũt. At ubi
ivictore triginta athenienſiũ naues in Thraciã uenientes acceperunt Potideam aliaſq; ci-
Anodr uitates defeciſſe. Duces nõ exiſtimantes ſe pᷣſentibus cum copiis poſſe gerere bel
WGZ lum aduerſus perdicam:& ciuitates quæ defeciſſent in macedonmiã quo primum

ſaromm⸗ miſſi fuerãt cõuertuntur: congreſſiq; cum hoſtibus a philippi & fratrum Derdi

eniembu par tibus ſtabant: qui ex montanis cu exercitu ſupuenerant. Interea cu corinthii
hicln Potidea deſciuiſſet: & Atticæ naues circa Macedoniã agerẽt: timentes illi oppido
Gbusol ac domeſticũ exiſtimantes periculũ: mittunt ex ſuis uoluntarios: & ex aliis pelo-
W ponnẽſibus mercede adductos mille ſexcẽtos: cum uiſtis omnes armis: & quadri
Anpn gentos leuiter armatos Duce Ariſtheo Adimanti filio: cuius ꝓpter gratiã nõ pa-
. ſis rũ multi ex Corintho milites ultro cõmitatũ p̃ᷣſtiterũt. Fuerat. n. ſemp Potideen-
uei 1 ſium ſtudioſus. Peruenerũtq; in Thraciã ſeptuageſimo die ꝗᷓ ptitidea defecerat.
ilen tin Affert autẽ repente atheniẽſibus nũcius de ciuitatũ defectione: qui ut cognoue-
Grle runt etiã alios cũ Ariſtheo acceſſiſſe:mittunt eo ex ſuis duo milia peditũ: ac na-
lier ues quadragĩta: duce Callia Calliadi filio cum quattuor collegis. Qui ꝓfecti Ma
4

cedoniã oflendunt mille priores iam therma potitos:Pydnãq; oppugnates. Eam

₰

& ipſi obſidentes oppugnauerunt: Sed poſtea pacificati cum perdicca & neceſſa-
ria ſocietate inita: ꝙ eos urgeret potidea & Ariſthei aduentus ſoluerunt ex Mace
donia: cunque Berriam ueniſſent: & id oppidũ conati prius expugnare neꝗſſent:
illinc itinere terreſtri Potideam perrexerunt: tria milia peditum ſui corporis præ
ter multos ſociorum equiteſq; Macedonũ ſexcentos: cũ philippo Pauſaniaq;: ac
nauibus ſeptuaginta terrã legentibus paulũq; peuntibus: tertio die Gigronuũ per
uenerunt: caſtraq; poſuerunt. Potideenſes & qui cum Ariſtheo erant Peloponnẽ
ſes aduentum Athenienſiũ expectantes caſtra habebãt ante olynthu in iſthmo:
mercatũq; extra urbẽ agebant. Itaq; ſocii Ariſtheum cũcti peditatus ducẽ delege
runt: Perdiccam equitatus. Nã prorinus defecit iteꝶ ab Athenienſibus: atq; apo/-
tideenſibus ſtetit Iolao ꝓ ſe duce ſubſtituto. Erat autẽ Ariſthei cõſilium cu exer
citu quẽ ſecum habebat: excipere athenienſes ſi aggrederentur. Chalcidenſes ue-
ro & ſocios ꝗ extra iſthmũ equiteſq; ducẽtes qui cum perdicca erant: intra olyn
thum manere: & cũ in eu tenderent athenieſes auxilio uenire a tergo hoſtis: eum
in medio clauſuros. Callias athemenſium dux ac collegæ: macedonũ equites pau
coſq; ſocioꝶ olynthũ mittuntuillinc auxiliũ ferri ꝓhibituros. Ipſi motis caſtris
potideam tendut: ꝓgreſſiq; uſq; ad iſthmũ ubi uidẽt hoſtem ſe ſe ad bellũ paran
tem: ex aduerſo aciẽ & ip̃i iſtruũt: nec multo poſt cõfligũt: & ipᷣm quidẽ Ariſthei
cornu: & quicuũq; circa illũ erãt ex corinthiis Cæteriſq; bellatores auerterut op-

poſitũ cornu:p̃rumpentes quæ longe pſequti ſunt. Reliquus exercitus Potiden-

ſiũ Peloponneſiũq; ab arhenienſibus ſupatus é: & uſq; ad muros fugatus. Rediẽs
Ariſtheus a pſecutione ur uidit alterũ exercitũ uictu heſitabat: ultro tendens pi-
clitaret Olynthũu ne an Potideã. Viſum eſt igit coactis qui ſecũ erãt: potidea utr ĩ
ꝓpinquiſſimũ oppidũ curſu cõtendere:perq; mare ĩter muros & ſaxa quæ ad ar-
cẽdas undas mari obiecta erãt: multis miſſilibus iactis ægre euaſit: paucis amiſſis

pleriſq; ſaluis. Atq ex olyntho auxiliares potideenſiũ erant: abeſt aut olynthus ſe

xaginta ferme ſtadiis ſita: edito in loco ubi pugna cõmiſſa eſt: Et ſigna ſublata:
paululũ ꝓgreſſi ſunt ut opẽ laturi & macedones eꝗtes aciẽ oppoſuere tanꝗ inhi
bituri. At poſtꝗᷓ repente uictoria penes atheniéſes fuit: ſignaq; re uulia: rurſus ad
muros ſe ſe recæperũt: & macedones ad athenienſes: ita eꝗtes neutris affuerunr.
Poſt pugnã atheniẽſes trophæũuũ ſtatuerũr mortuoſq; ex iure Potideænſibus red-

diderunt: cecidit. ex potidenſibus ſociiſq; paulominus trecẽtis. Ex athemenſibus

centũ quinquaginta: & Callias dux. Moxq; athenienſes muge qui ſpectat iſthmũ
uallo cinxerũtiubi & pᷣſidiũ impoſuerũt. Nã palenẽ uerſus murus nõ erat. Nõ. n.
ſe ſuffecturos arbitrabat tueri iſihmũ & ad palenẽ traſgreſſos mug ducere: ue-
rẽtes ne ſe diductos inuaderẽt Potideenſes ac ſocii. Cũq; accepiſſent qui athenis
erãt palenẽ nõ eſſe muro circũdatam: Poſt aliquàtũ temporis mittũt ex ſuis mil-
le ſexcẽtos pedites duce Phormiõe aſopii filio: ꝗ palenẽ petẽs ex Aphyce egreſtus
admouebat exercitũ Potidee: Paulatim ꝓcedens ſimulq; agros uaſtans: tademq;
nemine ꝓdeunte in pugnâ muro palenẽ cinxit: Atq; ita potidea iam utriĩq; uehe-
menter oppugnabat nec nõ amar ĩfeſtabat nauibus urbe uallata. Ariſtheus nul
lã ſpem ſalutis habẽs niſi qd ex peloponneſo aut aliud inopinatũ cõtingeret ſua-
debat ut p̃ter quinquaginta quoꝶe ipſe unus uolebat eſſe:cæteri obſeruato uẽto
nauibus abirent: quo diutius ſuppeteret res frumẽtaria. Vbi nõ pſuadet ut quæ ĩ
rem erãt appararet: utq; exterius negotia optime haberent enauigauit: deceptis
athenienſiũ cuſtodibus: Manẽſq; apud Chalcidenſes illis ſociis cũ alia p'lia ſecit:
tũ p multos ſermylioꝑ locatis ãte urbõ inſidiis occidit. Etiãà tũ peloponnẽſibus

el⸗
ſecel
ſtella
ſhul
nenl
gal
lnic.
men
gue
en
poum⸗
damt
Liuns
uisa
üer
uuci
ſumi
Mius

tes li

g

khima
Ani
dor⸗
Uleic
norr
faul
kcire

ex Mace
eglent:
rispra
Miac:a
Nonüper
Aoponn
eiſthwo;
ce eleg⸗
arqapo,
ncüexer
enles ve,
nraolyn
oltiseum
gunes al
olis caltris
ellüparan
le Arſhei
meruüro;,
Lboticen
s, Kedi
encens p⸗
bticeiri
æada,⸗
Samillis
nthusſe
ſublata:
Anq hi
rsad
Kuoeroor⸗
ſwos rech
emenlbi⸗
tat ihm
erat N
docere
gvi Ahnn
rſuis i
e egeli⸗
tacem
nig vehe
beusnul
geet ſun
nato velo
uge
ceceßth
glaken
onrelbus

egit ut aliquid ſubſidii mitteret. Poſt potideam muro circũdatã phormio mille
ſexcentos habens Chalcidicã plagam botieãq; oppugnauit: Quædam etiam ca-
ſtella cepit. Atq; hæ ſuberãt caulæ mutuo ſuccẽſendi Athenieuibus Peloponnen
ſibuſq; Corinthiis quidẽ ꝙ potideã ipſoꝶ coloniã corinthioſq; uiros ac pelopo-
nenſes ꝗ in ea erãt oppugnarẽt. Atheniẽſi bus autẽ ꝙ ciuitatẽ ſociam ſibiq; uecti
galẽ ad defiectionẽ induxiſſent: & ex ꝓfuſo uenientes ꝓ potideenſibus cũ 1pis di

micaſſent: Nondũ tamen bellũ uſq; quaq; cõflatum erat: ſed habebat ali ꝗd laxa-

menti: Separatim enim hæc corinthii egerãt. lidẽ cum oppugnaret potidea nuꝗᷓ
quierũt:cũ de ciuibus ſuis: tum de oppido ſoliciti:orarũt ſocios ut Lacedæmoõia
irent: & ipi ueniẽtes contra atheniẽſes uociferabant: ꝙ fœdeꝶ ruptores & i Pelo
ponneſum iniurii eſſent. Aeginetæ quoq; nõ illi quidem pala legatiõe miſſa: ſecd
clam non minimũ cũ iſtis admouendum belluũ incumbebãt: dicentes nõ eſſe ſui

ſe iuris ex ſœdere Lacedæmonii coacto concilio: cohortati ſi ꝗs ſociorũ alius ue

quis accepiſſet ab Arhenienſibus iniuriã ex more dicere iuſſerunt. Et ꝓcedentes
alii fere oẽs:itẽq; Megarenſes accuſatiõibus uſi ſunt: Demonſtrantes cũ alia non
pauca quæ ſucceſſerent:tũ uero ꝙ ſibi pᷣter fœdera interdictũ eſſet ſub athenien
ſium impio:portubus & terræ Atticæ mercato. Nouiſſimi corinthii pmiſſis aliis
prius acuere lacedæmonios proceſſerunt: atq; ita uerba fecerunt.

Oratio Corinthiorum apud Lacedæmonios.

ldes ueſtra Lacedæmonii quã inter uos publice priuatĩq; ſeruatis fa-
cit: ut nobis alii ſi ꝗd in uos dixerimus fidẽ nõ habeant. Et in quo uo
bis ſapitis in eo circa res exteriores magis diſipitis: ꝗppe qui nobis ſlæ
penumero pᷣdicentibus ac p̃dicantibus apud uos quomodo nos læſu
r. forent atheniéſes: nũꝗᷓ tamẽ auſcultare uoluiſtis quæ docebamus:
ſed potius ea dici ſuſpicabamini pp priuatas quæ nobiſcũ erãt cu illis ſimultates.
lIdeoq; nõ prius ꝗᷓ læderemur: ſed poſtꝗᷓ læſi ſumus ſocios uocãdos putaſtis: apud
quos æquũ eſt quo plus criminũ habemus quæ obiiciamus & ab athemenſibus
læſi & a uobis neglecti eo plus uerboꝶ faciamus. Quod ſi aliqua ratione nõ ma
nifeſtarii forent ii qui græciã uexant: opus erat ut planũ faceremus apud netcien

tes. Nunc ꝗd attinet longa uti oratione cũ cernatis ab Athenienſibus alios i ſer⸗

uitutẽ redactos: aliis inſidias tendi: & pcipue iis qui noſtri ſũt ſocii: & olim ia ad
bellũ ſi quãdo bellũ ſibi inferet: illos ſe inſtruere. Nõ.n. corcyra preptã nobis te-
nerent neq; potideã oppugnarent: quaꝶ urbiuũ altera accõmocdatiſſima eſt ad ꝓ/
uinciã Thraciã optinenda: Altera maximam peloponnenſibus claſſem pſtabat.
Cuius rei culpa penes uos eſt: qui tunc primum pmiſiſtis eos poſt bellũ medicũ
reficere urbẽ: mox etiã longos muros extruerella inde ad hanc diẽ aſſidue priua-

res libertate nõ modo ſocios ſuos. ſed iam etiam noſtros. Tam &ſi nõ tam is qui

redigit alium in ſeruitutẽ ꝗᷓ is qui cũ poſſit hoc ꝓhibere contemnit: id facere exi
ſtimandus eſt utiq; ſi præclarũ p ſe ferat titulum græciæ in libertatẽ aſſerendæ.
At nũc uix tandẽ cõgregati ſumus:ac ne ſi quidẽ iſta ꝓ manifeſtis habẽtes quos
oportebat non an iniuriam acceperimus diicutere amplius: ſed quo pacto illam
ulciſceremur. Nam athenienſes ad iniuriam faciẽdam non inconſulto aduerſus
nos nondum iſta intelligentes nec tardi ueniunt: Nec non fallit qua uia ĩ nos illi
paulatim progrediuntur ulterius:arbitrantes ſe latere ne uos id ſentiatis: minus
iccirco audent: enixius auſuri:ubi uos hoc ſentientes tamen negligere cognoue-
IiI.

„

rint. Soli enim uos græcorum Lacedæmonii tenetis otium: nõ uim ui ab aliquo

ſed carditate repellentes: ſoliq; uires hoſtium non cum incipiunt ſed cum dupli
catæ ſunt perditum itis: Et dicebatis uos eſſe in tuto fortius loquentes ꝗᷓ pro rei
ueritate. Nam & ipᷣi ſcimus Medium ab extremo terraꝑe prius i peloponneſum
perueniſſe ꝗᷓ a uobis pro dignitate occurreret: & nunc athenienſes non longin-
quos ut ille erar: ſed uicinos negligitis: & inuadẽtibus reſiſtere mauultis ꝗᷓ iuade
re. Et cum multo qui antea fortioribus dimicando incerta fortunæ ſubire: Cum
ſciatis & barbaꝶ ipm magis aduerſis caſibus: & athenienſes dum nobiſcum bel
ligerarunt potius crebris erroribus ſuis ꝗᷓ noſtra ultione fuiſſe ſuperatos: eoque
non nullos aliquando quod imparati eſſent: ſpe ueſtri frætos in exitũ deueniſſe.

Neque aliquis ueſtrum hæc dici a nobis exiſtimet odio magis ꝗᷓ quærela. Nam
quærela quidem eſt amicorum de amicis officio nõ fungentibus: Acculatio aut
eſt de hoſtibus qui iniuria affecerunt. Et ſane ſi qui alii iunt qui uobis dedecori

ſunt indefenſi: nos ut arbitramur ii ſumus: qui p̃iertim de magnis adeo rebus di
micemus: Quarum nullum uos ſenſum nobis habere uidemini: nec unꝗ cõnde-

rare quibus nam cum hominibus res eſt. Athenienſibus eiſdem prorius aduerſa-

riis ueſtris ac nouarum reꝶ ſtudioſis: & tum ad excogitandum: tũ ad ea quæ ſen
tiunt exequenda: uelocibus. At uos ea quæ poſſidetis conſeruare contenti: nihil
admodum ad excogitandum ac ne ad neceſſaria quidem exequeda iufficitis. Ad
hæc illis quidem adeſt maior ꝗᷓ pro uiribus audacia: maiora hominum opinione
pericula ſubeuntibus etiam inter aſperrima quæq; bene ſperantibus. Vos autem

& ad agendum infra uires animoſi tutis etiam conſilis dimdentes & duſicultati
bus nunquã uos ereptum iri arbitramim. Præterea illi impigri: vos pigruilli per

gere degentes: VOs domi deſides: opinantur enim ſe lucrifacere abſentiam iuam
Vos dum alios inuaditis res domeſticas abſumi puratis: Illi ſuperato hoite longi

us progrediuntur: ſuperati uel nimiũ animo conſieruantur. Quinetiã in defen-

denda urbe miniſterio alieniſſimog quoq; utuntur: ſed cõſilio tamen intimorũ
niſi cogitata confecerint de rebus domeſticis deperire: & quæ iĩuadendo optinue
runt parua p illis eſſe quæ animo agitant: exiſtimantes & ſi quid irrita ſpe tenta-
uerint noua rurſus ſpe amiſſa reparantes. Soli enim omniũ pariter habent ac ſpe
rant ea quæ deſtinauerut: Tanta eſt eoge in aggrediendis quæ animo cõſtituerũt
celeritas: Atq; in omnibus his per labores atq; pericula æuũ omne conterunt: re
bus partis uel minmiũ fruentes: ſtudio aſſidue acquirendi nõ dies feſtos eſſe non
aliud ꝗppiam purtantes niſi conficere quæ expediunt: nec minus dam noſam eſſe
ꝗquietem deſidem quã operam laborioſam. Vſq; adeo(ut breui cõplecta )ſi ꝗs di-
cat illos hoc ingenio natos eſſe:ut neq; ip̃i queant: neq; alios ſinãt quieſcere is re-
cte dixerit. Hac itaq; tali ciuitate uobis aduerſaria Lacedæmonii cunctamini: cẽ-
ſetiſq; iis demum hominibus plerunq; quietem ſufficere qui quæ ad apparatum
pertinent probe exequuntur: præ ſe ferentes eo ſe animo eſſe: Vt ſi quis laceſſe-
rit ceſſuri non ſint: ita uos ut non lædere alios: ſic ne ip̃i lædamini uim propulia
re in hoc coliris æquitatem. Quod uix conſequeremimi uel ſi ſimilis uobis uici-
na Ciuitas eſſet: Nunc autem id quod iam etiam oſtendimus priſcis moribus agi

tis aduerſus athenienſes: Atqui neceſſarium eſt aſſidue ueluti artis alicunus utr re

centiſſima quæque euincant: & ciuitati tranquillæ optimum non immurtar' iſti
tuta. At ea quæ ab alia urgetur: ad multa ſe confere deber: & multa artificia ma-
chinari: ldeoque Athenienles propter multam experiẽtiam multo quam nos ma
gis ſtudent rebus innouandis. Hactenus ueſtra tarditas progreſſa finem faciat &

„

und

ſime

catis
rem
eix
dir⸗
pr
gun
nilu⸗
1apet
Lac
cumh
leuh
ſomne
inauin
nanl
elent
Abell
tulne
ſepeo

tuiadzü⸗
edcum Cnl

een

Aopondelun
donſongnn⸗
Ulns gincce
Lludireun
dobiſcumde
eratondo
nücevenile
nerela. Nan
Acculatiozit
odis cedecot
ro edusc
ecund colce⸗
orig adoerte⸗
Adengurlen
ctentt uihl
A Ctctts 44
umolNiore
Gsauen
A Cudculeari
nullher
Lentam lont
o holte loos
ciüäin ceten⸗
en imtimori
nco optinue
n he lena⸗
udent ahe
0 (öſtwuent
(onterunnſ
ehoselemn
ammind
Nirſit
elerbid
uochmmnd,
AAagpunun
lcus elt

wof ech
cvins ulle
vmotalt l
uca
vanm in
en ha

ad Salminẽ pugna nauali cõffiximus, Quæ res præſtitit ne ille peloponneſum pᷣ
nauigado oppidatim expugnaret: Cũ nõ poſſẽt ciuitates ueſtræ cõrra ĩgẽtẽ claſſẽ

iam cum aliis tum uero potideatis quẽadmodum recepiſtis: opem feratis: matur

1 ime atticam inuadentes: ne uiros uobis amicos atque cognatos inimiciſſinus ꝓ
datis: ne ue nos Cæteros cogatis præ deſperatione ad aliam nos aliquam ſocieta-⸗
tem cõuertere: nihil profecto iniuſte acturos: aut erga deos quos iurauimus: aut

erga homines qui iſta ſentient. Non enim qui deſtituti ad alios ſe conferunt ſœ-

ditragi ſunt: ſied qui coniuratis ſuis auxilia denegant: ad quæ auxilia præbenda

ſi prompro fuetitis animo permanebimus. Alioquin ſceleſte faceremus: nec alios

quam uos eſtis magis propenſos inueniremus. De his uos probe conſuletis: de-
tiſque operam ne peloponneſo cum minori dignitate præſideatis quam cũ quan
ta patres eam uobis tradiderunt. Et hæc quidem corinthii dixerunt. Aderat aur
Lacedæmone iam antea Athenienſium legatio aliorum negotiorum cauſa. Qui

cum hæc uerba cognouiſſent uiſum é eis e digmitate ſua eſie Lacedæmonios adi
re: nihil purgaturos eorum quæ ciuitates crimini darent: ſed oſtenſuros ĩ uniuer

ſum non ẽè illis feſtinato decernenduũ: ſed impenſius conſiderandum: nec non ſe

riam ſeni bus quæ noſſent: tum commemorando iunioribus quorum inexperti
eſſent: ſperantes fore ut cum audiſſent propenſiores eſſent ad quieſcendum quã
ad bellum mouendum. Aditis igitur Lacedæmoniuis dixerunt uelle ſe ad multi-
tudinem eorum habere orationem niſi quid prohiberet. Illis iubentibus athenié

in animo habere quantũ ſua ciuitas polleret ſignificare: tum redigẽdo in memo-

ſes proceſſerunt atq; in hunc modum loquuti ſunt.

AQuigdem nonad diſceptandum nos cum ſociis noſtris legati ueni-
mmus: led ad alia tranſigenda a ciuitate miſii. Verum cognita non exi-
gSua aduerſus noſtram aliarum ciuitatum quærela pceſmumus: nõ cri-
minibus reſponſuri. Neque enim iudices uos aut noſtri aut ſtorum
eſtis apud quos habeatur oratio: ſed ne uos ad ſocus credendum faci-

les de rebus magnis deterius conſulatis: ſimul quia uolumus de rationibus no-

ſtris omnibus quo pacto ſe habeant uos facere certiores. Neq; ea quæ tenemus
improbe obtenta & noſtram ciuitatem magni pretii eſſe: Et peruetuſta quidem

illa quid attinet reppetere: quorum magis fama teſtis eſt apud audientes: quam

aſpectus. At geſta bello medico: & quæcunque ip̃i nouiſtis: & ſi propter uulgus

magis ſunt aſſidue predicanda: tamen cõmemorari neceſſe eſt. Quæ dum gelſi-

mus ſi cum periculo:& ex utilitate communi geſſimus: cuius uos participes exti
tiſtis: non eſt ab eorum prorſus mentione ceſſlandum. Quæ non magis purgan-

di nos gratia dicentur: quam teſtificandi demonſtrandique aduerſus quaum ci-

uitatem non bene uobis conſulendo uos bellum ſuſcipiatis. Et enim præ nobis

tferimus nos ſolos in Marathone aduerſus barbarum periculis obuiam iſſe. Cui
rurſus reuerſo cũ ĩpares terreſtri certamine eſſemus conſcenſis unmiuerſi nauibus

—

ſibi mutuo auxilio eẽ: Atq; huius rei barbarus ipe maximuũ teſtimoniu phibuit:

Acclaſſe uictus: taqᷓ nũꝗᷓ amplius futura ſibi pari potẽtia ꝓpato cu maiore copziꝶe

pte abſceſiit: Ex quo tali facto cũ patuiſſet plane: res græciæ claſſe conſtare. Tria

*

—

nos in id utiliſſima contulimus: plurimum nauium numerum: ducem ſolertiſfti ?. ( mim
mum uirum:exertiſlimam animi alacritatem naues quidem ad quadringentas: Ano
paulominus duas totius claſſis partes. Ducem uero Themiſtoclem ꝗq præcipuus cunde
auctor extitit ut pugna naualis fieret inter anguſtias: res proculdubio ſtatum græz 6por⸗
ciæ ſalutifera quo nomine uos eum ſingulari honore proſecuti eſtis: p externis kdi
omnibus qui ad uos ueniſſent.alacritatem autem eamq; præſtantiſſimam decla lapar
rauimus: qui cum terra iuuaremur a nemine: iam cæteris ad nos uſque redactis quar
in ſeruitutem ſtatuimus: urbem eſſe deſerendam: rem familiarem deſtruendam: i
non ſicut cæteri ſocu ſocietatem deſerentes:neque diſperii: qui nullo ſocis uſui is
fuiſſemus:ſed conſcenſis nauibus diſcrimina adeuntes: nec uobis ꝙ antea non tu leven
liſſetis opem ſucceſſentes. Itaque profitemur non minus eſſe de uobis nos meri· bunt
ros: ꝗᷓ ut hoc a uobis impetremus. Nam uos quidem exhabitatis urbibus profici ennſ
ſcentes: Poſtꝗ timere cepiſtis ut eas impoſterum habitaretis: pro uobis multo ficor
plus ꝗᷓ pro nobis auxilio ueniſtis dcod cum iam ſalui fuimus amplius nõ affui leman
ſtis. Nos autem ab urbe ubi nulla iam Ciuitas erat profecti: pro hac ip̃a quæ exi- ſiͤcet
gua ſpe erat periculis nos committentes & uobis experte & nobis ſaluti fuimus. non c
Qui i ad medium tranſiſſemus metu ſubacti quẽadmodum terræ ſuæ timẽtes Ae
aut non auſi poſtea fuiſſemus claſſem conſcendere: tanquam deplorati: mihil ſa- ebos
ne oportuiſſet: iam uos non ſatis nauium habentes claſſe pugnare: reſq́; ſine cer bentes
tamine ad uotum hoſti ceſſiſſet. Quapropter digni ſumus Lacedæmomii illius priaſge
noſtræ & generoſitatis & prudentiæ gratia. Qui principatu quem habemus po- ſonun
tiamur: non ita multum græcis inuidioſo quippe quem nõ ui ſumus adepti. ſed mage
tum uobis reliquias bar bari perſequi recuſantibus: tum ſocuis qui nos adierunt Qu⸗
precantibus ut ſibi præeſlemus. Quo ex facto coacti primum ſumus illum huc- tione
uſque propagare: præcipue timoris. Deinde honoris poſtremo utilitatis gratia. vozet
Neq; amplius uidetur tutum nobis eſſe:i ut cum multis ſimus inuiſi: nõ nulloiq; ſoder
qui iam defecerant ſubegerimus: uobis quoq; non perinde amicis ſed in ſuſpitio Acon
nem adductis ac diſcordantibus intermiſſa induſtria periclitemur. Namq; qui a Propen
nobis ii ad uos deſicerent: nec inuidioſum eſt aliquem qui in ſmum periculum GSN
deducatur conſulere utilitatibus ſuis. Quoniam uos quoq; Lacedæmonu ciuita
tibus quæ ſunt in Peloponneſo: ad ueſtram utilitatem conſtitutis præ eſtis: Eni ſenrt
uero ſi imperio quod oprinuiſtis hactenus perſeueraſſetis: fuiſſetis nuiſi: quéad- agen
modum nos: utpote quod probe ſcimus non minus ꝗᷓ nos in ſocios ſeuericoge cam

reminiq;ʒ: aut imperioſe damnari: aut ueſtri periculum adire. Ita nec nos in iram
fecimus rem: neq; a moribus humanis abhorrété: ſi traditũ nobis imperiũ ſuſce-
pimus: nec id deponimus maximis rebus coacti dignitate Metu utilitate talis fa-
cti nequaꝗᷓ primi auctores quod ſemp factitatũ eſt: ut imbecilior a potẽtiore co 1
erceret. qd q; ut nos faciamus & noſtra opiniõe digni ſfumus & uobis uidemur:
eatenus ſectati utilitatẽ quatenus iuſticie ratio pnuſit. Quaà rationẽ nemo unꝗ
ita utilitati ppoſuit: ut oblatã ſibi occaſionẽ plus aliꝗd ui adipiſcẽdi ptermitteret
Digniq; illi ſunt laude ꝗ humana natura uſi:ad alus imperandu bemgmiores exti

terut. ꝗ ipᷣm imperiũ tulit. In quo ꝗᷓ modeſte nos geramus: illi ut arbitramur ma Wn⸗
xime oſtenderét ſi ꝗ hoc impiũ accipent. Quãꝗ ex noſtra lemtate quod indignuũ can
E plus dedecoris aſſeqmur ꝗ laudis. Si ꝗqdem ꝙ in rebus contrahendhs & in iudi- cul
ciis æquo iure nos atque illi utuntur quod nobis conrumelioſum eſt tamen liti- dre
gioſi putamur. Neque eorum quiſpiam conſiderat alios quoſcunque qui rerum in
potiuntur. Quorum ut quiique ie minime Lenem præbet erga ſubiectos: ita leen .

lerit,
Inpentas:
Iaclpuus
keruge
Penernis
nam dech
eredactis
muendam:
Ocits uſui
canontu
1os meri⸗
s profici
s multo
no aflui
uæ exi⸗
wimos,
imetes
ihüſa⸗
ne cel⸗
uus
po⸗
.
Alerua
lum huc⸗
gratn
nullo
ſulpirio
nq⸗ gan 4
enculum
du
elns Eri
lgent⸗
even ye
osIU
Neniiſu,
neilͤl
hteliolel
Uidemot:
Nemo ung
mitlelet
lores extl
Amur m
indigu
n idi⸗
mwen in⸗
nl etum
lonii⸗

minime ab illis uitupatur. Vi enim cum obnoxiis nõ iudicio ſibi agendũ putãt-
At noſtri ſocii conſuetudine nobiſcum ex æquo agendi: ſi quid uel quantulum
cunque ſibi detractum eſt uerbo factoue propter rationem imperii: ꝙ opinione

iporum detractum non oportuitmon habent gratiam de pluri non erepto ſibi:

ied illud modicum deeſſe grauius ferunt: ꝗ ſi ab initio ſecum non iure: ſed apte
rapaciter egiſſemus. Tunc enim iſti hiſcere quidem contra nos auſi fuiſſent tan-
quam fas non foret imbecilliori detractare imperia ſuperioris. Atq; ii homines
indignari potius ſolent: quibus iniuria infertur: Si ip̃is credimus quam quibus
uis. Nam fraudare quidem alium ſignificat illic eſſe iuris æquabilitatem. Coge-
re uero illic eſſe ſuperiorem. Eoque cum atrociora ſub Medo paterentur tollera
bant eildem: nunc noſtrum imperium durum uidetur neque immerito. Semper

enim ſubditi præſens grauãtur imperium. Quin uos ſi euerſo dominatu noſtro

ipi domi naremini: lam beniuolentia quam metu noſtri contraxiſtis in maliuo-
lentiam mutaretur. Et quæ tunc ad breue tempus cum aduerſus Medos præfui-
ſtis declaraſtis: eiſdem ſimilia agnoſceretis. Veſtra enim inſtituta ac leges cũ aliis
non cõmunicatis. Præterea quiquis a uobis dux mittitur is neque eiidem ꝗbus

antea moribus: neque quibus reliqua græcia utitur. Qua propter tanquam de
rebus nõ exiguis diu deliberate: neq; alienis cõſiliis criminationibuſq; fidem ha

bentes domeſticum laborem præligatis: atque huius belli incertum quãtum ſit:
priuſquam ingrediamini conſiderate. Belli enim diuturnitas ſolet pleraſque res
fortuitis obiicere. A quibus fortuitis utrique æqualiter abſumus incertum utri
magis in periculo futuri. Qui cupide bella ineunt prius in negotiis uerſantur:

Qux poſteriora conlſiliis eſſe debeant. lidem cum aduenit calamitas tunc ad ra-
tionem ſe ſe conferunt. Cui culpæ cum neque nos ullo pacto affines ſimus: neq;

uos eſſe uideamus prædicimus dum integrum utriſque eſt bene conſultare: ne
ſfœdera rumpatis: neque iuſiurandum præuaricenum: ſed controuerſias noſtras
ex conuentis dirimamus. Alioquin deos quoque iurauimus teſtamur: nos bellũ
propulſaturos eatenus quatenus uos eius auctores ꝓuocaueritis. Hæc Atheniẽ-
ſes poſtquam audierunt Lacedæmonii ſociorum quærelas aduerſus Athenien-
ſes: & quæ Athenienſes dixerunt: ſũmotis omnibus apud ſe ipſos de rebus præ-
ſentibus conſultauerunt: & plurimum in idem conuenere ſententiæ: iam imuſte
agere Athenienſes & quam primum bello ulciſcendos. Procedens autem Archi-
damus eorum Rex & ſolers habitus & modeſtus ita uerba facit.

Oratio Archidami Regis apud Lacedæmonios.

WVItorum iam bellorum Lacedæmonii & ip̃e ſum expertus: & tales eẽ
ſcio ex uobis qui ætatis eiuſdem ſunt: ut neque per imperitiam quis

liid quod multis contingit bellum concupiſcat: neque ipſum expedire

asc tutum eſſe exiſtimet. Hoc autem quo de nunc agimus: ſi quis ſaga
citer ratiocinetur non inter minima habendum eſſe comperietis.
Nam aduerlſus quidem Peloponnenſes atque finitimos noſtræ uires pares ſunt
cum poſſimus contra ſingulos arma circunferre., Aduerſus autem uiros qui pro
cul incolunt: quique rei maritimæ ſunt expertiſſimi ac cæteris rebus ommbus
præclariſſimæ muniti diuiciis & priuatis & publicis: Claſſe equitatu: armis ho-
minum copia quanta in græcia inuſquam eſt alibi dumtaxat uno in loco. Præ-
terea ſociis multis tributariis quo tandem modo bellum debemus ſummere.

Et qua freti re. Cum ſimus imparati illos inuadere? An claſſe: at ea inferiores ſu

mus: Cui inſtruende ſi operam impendamus: ut pares ſimus tempore opus eſt.
An pecunia at iſta multo etiam ſumus inferiores: Quam neque in publico habe

mus: neque unde prompte ex priuato conferamus. Confidat forſitan aliquis

& armis eos & hominum multitudine antecellimus: ut terram eorum peragran
tes uaſtare poſſimus. At qui reliquum terræ quod habent permultum eſt & qui
bus indigebunt ea mari importabunt. Quod ſi eorum ſocios ad defectionem ſo
licitabimus: oportebit nos illis claſſe ferre auxilium maiore ex parte iniulanis.

Itaque quod nam erit noſtrum bellum:qui niſi aut nauibus ſuperauerimus aut

prouentus unde claſſem alunt præripuerimus plura de noſtris ſimus deſtructu-
ri. Quanquam ne deponere quidem bellum poſtea fuerit decorum: præſertim ſi
illius nos mouendi potius auctores fuiſſe uideantur. Neque uero ſpe illa ſubleue

mur cito debellandi: ſRi agrum eorum peruaſtemus: cum timeam magis ne bellũ

liberis noſtris relinquamus. Neque credibile eſt: Athenienſes eos ſpiritus habẽt:
ut aut propter agrum uaſtatum inducantur ad ſeruiendum: aut bello præterca-
tur tanquam inexperti bellandi. Neque rurſus ita deſipio: ut uos iubeam ſinere
ab illis lædi ſocios ueſtros: nec caſtigare inſidiantes: ſed nondum ad arma pro-
rumpere: uerum mittere ad eos expoſtulatum: neque bellum ualde oſtendentes:
neque tãquam ſine bello talia permiſſuri: Et interea noſtra iporum apparare ſo⸗
ciorum prouentu: tum græcorum tum barbarorum: ſicunde uirium aliquid: uel
ad claſſem uel ad rem pecuniariam aſciſcemus. Extra inuidiam eſt: quibuſcunq;

tenduntur inſidiæ quemadmodum nobis ab Athenienſibus eos aſcilcendis non
=S modo: uerum etiam barbaris ſaluti ſuæ conſulere. Et tamen e noſtris re-

us copiæ ſuppeditabuntur. Quod ſi legatos noſtros exaudierint optimum fue
rit. Sin minus duorum trium ue annorum ſpacio: nos iam melius muniti bellũ
illis inſeremus. Qui cernentes iam noſtrum apparatum eumque congruere cuũ
uerbis quibus iſta ſignificauimus: magis cõcedant: utique illelum adhuc agrum
habentes: & de bonis præſentibus nondum ab hoſte corruptis deliberantes. Ni-
hil enim aliud ipſorum agrum putetis eſſe: quam obſidem: cum eum optinent:
atque eo magis quo melius excolitur: Cui quam plurimum parcere debemus:
nec ad deſperationem compulſos illos inexpugnabiles reddere. Si enim nondũ
apparati ſociorum accuſationibus inducti eum uaſtemus: Videte ne deformius

arque damnoſius Peloponneſo conſulamus: quoniam accuſationes & publice &

priuate extingui poſſunt: bellum autem quod priuatorum cauſa ſumitur ab uni
uerſis: incertum quonam ſit euaſurum: non facile deponitur cum decore. Quod
ne cui uideatur ignauiæ dandum. Multas urbes aduerſus unam non commuo
ſuſcipere: Sunt & illis ſui ſocii non pauciores quam nobis & i ſtipendiarii: & bel
lum fere non magis ſtat ope armorum quam ſumptibus: per quos utilia ſunt ar⸗

ma: præſertim hominibus mediterraneis aduerſus maritimos. Quare demus

operam prius ut ſuppetant ſumptus: non ſociorum uerbis efferamur: qui certe
ut plus cauſe in utram partem res cadet habebimus: ita per quietem utro ſit res
caſura prouidebimus. Nec uos tarditatis atque cunctationis quam in nobis ma-
xime reprehendunt pudeat: Nam & properando ad bellum ſerius illud finietis:

quod imparati adieritis: & ꝗa noſtra Ciuitas ſemp extitit libera & glorioſiſſima:

põt iſta cũctatio pᷣcipue uideri germana noſtræ grauitatis. ꝓpter hãc. n. ſoli nos
neq; ꝓſpis ſupbimus & aduerſis minus ꝗᷓ cæteri cõſternamur: neq; laudibus nos
incitantiũ ad difficiliora: ꝗᷓ nobis uideãt capeſſẽda erigimur uoluptate neq; ſi 9s

.

cul
Celtint
gupar
(iſur
tate dl
valde
bellur
homi
tione

ſempe⸗

glem⸗

jmerhe
quiinn
ſteima
unus.
lonce
ilagn
Athenin
ſociiai
kos tand
lumap
terruer
locod
Laced

ſimi
biman
hond
hauiu
camun
buͤlen
tos inin
Ciacon
ſput
nobis
Her
ceden
lutg

itenorerſe
dreopogzelt,
dlicohube
un hengran
um en & goi
ſechonemt
veinlolann,
Werimus aut
s eſtruchu⸗
Prelertimſ
eil ſubleve
ude belli
initus haber
Hopræterti⸗
nbeam ünete
darmapo
Oſtendentes
nappatnel⸗
maliquce
guubulang
icendenan
e nolttole
otimum fe
umitn beli
ngruere ci
uc agrum
ntes Ni⸗
opinent.
debemus.
min nonii
Celormis
Apblies
ure
anl
0 CON
lmnüb
aloma⸗
uate demm
gui lenle
utroſittes
nobi ma⸗
d ſiniens:
rioliſlima.
n. ſoli nos
Ndibosno⸗

ebeglig

4

accuſationibus exacuit: iccirco magis ad aſſentiendum inducimur propter mo-

deſtiam bellaces: & iidem circunſpecti bellaces quidem: quia modeſtiæ uerecun
dia particeps eſt. uerecundiæ rurſus præſtantia animi: circunſpecti uero ꝙ edo-

cti ſumus in doctiorum eſſe leges contemnere: modeſtiuſque uel cum difficul-
tate illis obtemperare: quam ſine hac non obtemperare. Neque in hoc ſumus
ualde ſolertes ut apparatum hoſtilẽ ſpetioſa ſed inutili oratione uituperemus: &
bellum mox non perinde ipſo opere ineamus: ſed ut ſentiamus cogitationem

hominum non longinquorum proximas eſſe noſtris: nec fortuitos caius ſub ora

tionem uenire. Tanquam aduerſus hoſtem recto conſilio utentem: nos factis
ſemper inſtruamur nequaquam ſpẽ habentes ex illo tanquam peccaturo: ſed

quemadmodum ipſi nos diligenter ſibi prouiſuro. Neque debemus arbitrari

inter hominem & hominem magnopere differre: ſed illum eſſe præſtantiſſimũ
qui in rebus neceſſariis maxime eruditur. Hæc igitur inſtitura quæ nobis no-
ſtri maiores tradiderunt:quæque ipſi tenentes perpetuo profecimus ne ommit-

tamus: neue breui momento temporis adducamur ad conſultandum de mulro

rum capitibus: de multis pecuniis: de multis urbibus: de gloria ſed per orium
id agamus quod nobis propter potentiam præter cæter os agere licet: Mittite ad
Athenienſes de Potidæa: Mittite de aliis expoſtulatum quibus illatam iniuriam

ſocii aiunt: eo quidem magis ꝙ iuditio ſe offerunt: Quod u faciunt aduerſus
t nihilominus bel-

eos tanquam iniuriam inferentes ire legittimum non eit.
lum apparate. Hæc facientes & præclariſſime conſulueritis & hoſtem maxime
terrueritis. Et Archidamus quidem ita loquutus eſt procedens autem ultimo
loco Sthenelaidas qui tunc unus erat ex ephoris:hoc eſt tribunis plebis: ſic apud
Lacedæmonios inquit. JJ

Oratio Sthenelaide ephori apud Lacedæmonios.

Erba quæ Athenienſes multa fecerunt equidem non intelligo: Nã
ſe ipſos maiorem in modum iactauerunt: nihil ſane refellentes ſe
non intuliſſe iniuriam ſocus noſtris atque Peloponneſo. Qui & ſi
contra Medos tunc boni fuerunt: nunc ꝙ erga nos mali ſunt: du-
plici ſunt digni ſupplicio: mali ex bonis effecti. Nos autem noſtri
ſimiles quales tunc tales nunc ſumus. Qui ſi ſapimus ſocios noſtros non habe
bimus contemprui affectos iniuria: nec eos ultum ire differemus: cum ipſorum
non differatur iniuria. Nam aliis quidem ſuppeditat multitudo pecuniarum
nauium equorum: At nobis ſtrenui ſocii haud digni quos Athenienſibus pro-
damus:nec quorum cauſa iudiciis diſcutiatur: & uerbis cum non ſunt ipſi uer-
bis læſi: ſed uindicetur mature atque omni conatu. Neque nos quiſquam laceſſi
tos iniuria doceat: quonammodo conſultare conueniat: Eis conuenit potius
diu conſultare: qui ſunt illaturi iniuriam. Qua de re Lacedæmonii e dignitate
ſpartana bellum decernite: nec Athenienſes ſinatis effici maiores: nec ſocios a
nobis proditos eſſe: ſed diis ducibus bellum inferamus iniuriam inferentibus.

Hæc locutus cum eſſet ephorus: rem ad ſuffragia retulir in contionem La-

cedæmoniorum: ac negauit: clamore enim non calculis dant Lacedæmonii

ſufragia: dignoſcere ſe clamor uter maior eſſet: ſed uolens eos aperte ſenten-

.

tiam declarantes: ad ſũmendum bellum proniores eſſe inquiticui ueſtrum uidẽ ſehe
tur Lace dæmonii rupta fœdera: & Athenienſes iniurii eſſe: ſurgat in locum il bnm
