aſpere reſpõſo reddito legatos remiſerint: Cũ eſſent huiuſmõi difſidiũ inter lace
dæmonios atq; Atheniẽſes: ii qui Athenis ſoluta fœdera cupiebãt: ꝓptinus hoc ef
ficere inſtiterunt: cum alii non nulli: tũ uero Alcibiades Cliniæ filius per adole-
ſcentiam ille quidẽ: in qua adhuc erat quis in alia Ciuitate: comendatione aut ꝓ

enitoꝶ ſane honorarus: cui placebat ut ſacius uidebat ad Argiuos potius acce
ere:neq; ob id modo ꝙ ſacius uidebatur: ueg ẽt ferocitate Sps fœderibus erar
infeſtus quæ per Niciã & Lachetem: cõtẽpta ſua adoleſcẽtia lacedæmõii feciſſẽt:

nec habito ſibi honore uetuſti iure hoſpitiiqd ab auo repudiatũ: ipſe renouatũ

curauerat: officiis quibus captiuos ex inſula fuerat pſecutus. Ex quo ꝓrſus ſibi
detractum interpretans ab initio lacedæmoniis uerbo aduerſabatur: affirmans

illos inualidos efſe: & ea cauſa cũ Athenienſibus fſœdera percuſſis ſe: ut per hæc

ab eis Argiuos abducerent: & rurſus Athenienſes deſtitutos adorirentur. At ubi

diſcorcdia extitit: tunc uero ſine mora ad argiuos priuatim mittit: iubens ꝗᷓ celer
rime ad ſocietatem prouocati uenirent cum matineis & Eleis: tãꝗᷓ oportuno tẽ-

pore ut ſe maxime annixuro. Quo nuntio audito Argiui ſimulq; cognitio non
iniſſe cum boetiis Athenienſes ſocietatem: ſed a lacedæmoniis uæhementer diſ
ſidere: õmiſſis ſuis legatis: fœdera apud lacedæmonẽ tractatibus: ad Atheniẽſes
potius mentem aduerterũt: reputãtes Ciuitatem olim iam ſibi amicã & quæ ſub
ſtatu populari regerẽtur:quẽadmõm ipſi ac magnæ potenciæ præſidio futuram
a mari ſi ipſis bellum moueretur: Mittunt itaq; confeſtim ad Athenienſes de ſo

cietate legatos: cõmitantibus Eleoꝶ ac Mantineoꝶg legatis: Venit autẽ propere

& lacedæmonioꝶ legatio philocharidas Leõ & Endius: qui uidebantur ſtudioſi
eſſe Athenienſium. Timebatur enim ne per iracundiam facerent Athenienſes cũ

Argiuis ſocietatem ad repoſcendam Pylum: in locum Panacti: & ad excuſandam

ſocietatem cũ Boetiis: non ſe id malo Athenienſiũ feciſſe, Ili apd conſiliũde his
rebus cum dicerent: ſeq; ueniſſe cum poteſtate ſumma de omnibus controuer-
ſiis tranſigendi: Alcibiadem reformidabant: ne ſi ad populum eadem dicerent

inducerẽt uulgus: & reſpueretur ſocietas Argiuoge. Veꝑg alcibiades aduerſus hos

huiuſmõi rem machinatur. Suadet lacedæmoniis ne palã faciant populo ſe cum

HWM ſũma poteſtate ueniſſe: data eis fide hoc faciant ſe pylum illis reſtituꝶ: perſua

ſis aũt a ſe quẽadmõm iterum nup ad eorũdem legatis contradicendum: & ĩ cæ
veris utroſque reconciliaturum. Hæc Alcibiades ideo age bar: ut illos a Nicia alie
naret: & ad populum ĩſectando: tanꝗᷓ nihil unꝗᷓ nec ſinceri cogitãtes: nec ueri de
his rebus loqntes. Athẽiẽſibus argiuos & Mãätineos & Eleos redderet ſocios: p/
ut & cõtigit. Nã legati tũ ad populũ ꝓceſſiſſẽt: & ĩterrogati negaſſẽt ſe id qd ĩ ſe
natu dixerat: cũ abſoluta poteſtate uẽiſſe: tũ uero athẽiẽſes nõ aplius ſuſtinuerũt

N

ſed Alcibiadem multo ꝗᷓ antea uehementius in lacedæmõios uociferantem au-

dierunt. Animati ꝓprinus Argiuis introductis: & illog comitibus inire cum eis

ſocietatem. Vege facto terremotu: priuſꝗᷓ aliquid cõſtitueretur concilium dilatũ
eſt. Poſtero die coacto cõcilio Nicias cũ lacedæmôiis deceptis: de nõ cõfidendo

ſe ueniſſe preditos poreſtate: & ipſe deceptus affirmabat oportere: nihilominus

Athenienies fieri ſocios lacedæmõioge potius: & differendo ꝗᷓ ad Argiuam ſocie
tatem pertinerent: itege ad lacedæmõios mittere ac cognoſcere quid cõſilii habe
rent: dicens honorificam ipſis deformem illis eſſe belli dilationem. Cum ipfſis. n.

gquando quidem res eoꝶe bene hab agi pr.
licitatem. Illoꝶ uero quoꝶ aduerſæ res eſſent intereſſe ut inuenirent ꝗᷓ primũ

quonãmõ periclitarentur: Suaſitq; ut illuc legatos: & ſe inter illos mitterent: iuſ-
ſuꝶ lacedæmõiis ſiquid æqui cogitarent: Panactũ incolume redderent: Amphi
polimq; & Boetioꝶ ſocietatem miſſam facerent: miſi ita pepigiſſent quemadmo
dũ dictũ eſt: ut neutri ſine alteris cũ ullo paciſcerẽtur. item denuntiatuꝶ:ſi perge
rent iniurii eſſe: ſe quoq; iam Argiuos in ſocietatem recepiſſe: & huius rei gratia
adeſſe.Si ꝗqd aliud ſup hæc ſucceſebãt: Athenienſes:id omne obiecturos legatos:
cum Nicia miſerunt. Legati ubi peruenerunt & poſt alia cum ad extremũ dice
rent:miſi ſocietatem lacedæmõii Boetioꝶ dirimerent: qui ſœderibus nõ cõtine
rentur: ſe quoq; in ſocietatem Argiuos & qui cum eis eſſent recepturos: illi nega
bant ſe Boetioꝶ ſocietatem dirempturos: ut ita reſpõderent euincente facõe xe-
naris Ephori. lus tamen iuranduũ Nicia flagirante renouarũt. Verebatur.n. Nici-
as ne omi ꝓrſus ĩ fecto negotio diſcederet:iſimulareturque: id quod & contigit
ꝙ auctor ſœdeꝶ cũ lacedæmõiis fuiſſe uideret: ſub cuius reditũ audiẽtes Athe

nienſes nihil acti e lacedæmõe refferri: ſubito indignati & ſe iniuria aſtici putã-

his uerbis

tes (cũ Argiuis aderant. n. illijfœdera ac ſocietatem auctore Alcibiade fecerunt

Fœdera Athenienſium cum Argiuis Mantineiſq; & Eleis ad ãnos centũ

terra ꝗᷓ mari: ne liceat arma inferre detrimenti cauſa: neque Argiuos:

Mantineos Eleos: eoꝶeq; ſocios Athenienſibus: neq; rurſus Athenienſes eogeq;
ſocios Argiuis: Eleis: Mantineis: illog ue ſociis ulla uel arte uel Machinatione.
Ex hac formula ſocietas ſit Athenienſibus Argiuis Eleis & Maãtineis annos cen
tum: ſi hoſtes terram Athenienſium intrauerint: eo ueniant Argiui auxilio &

Elei & Mantinei ſimul: ac palã eis factum erit ab Athemenſibus ꝓ ſuis uiribus
ꝗᷓ ualidiſſime poterunt. Si iidem hoſtes eandem terram depopulati abierint:

ꝓ hoſtili ſit ea Ciuitas Argiuis: Mantineis Eleis Athenienſibus: maloq; afficiatur
a cunctis his Ciuitatibus: nulliq; ipiaꝶe fas ſit bellum quod erit aduerſus illam

Ciuitatem:ſoluere niſi id omnibus uideatur. Itemq; Athenienſes auxilium ferãt

Argos: Mantineam: Elim: li hoſtis inuaſerit terram Argiuoꝶ Eleoꝶ. Mantine-

orum. ſimul ac palam eis factum etit ab his Ciuitatibus: pro ſuis uiribus ꝗᷓ ua-
lidiſſime poterunt: ſi hoſtis terram depopulatus abſteſlerit: ea Ciuitas ꝓ hoſtili
ſit Athenienſibus: Argiuis: Mantineis: & Eleis:ab hiſq; oĩbus Ciuitatibus malo

afficiatur: nec fas ſit ſoluere bellum aduerſus eam Ciuitatem: niſi id omnibus

ipſis uideatut: neq; ſinere per ſuam terram ſocioꝶ ue quibus ſinguli præſunt:

haberet: præclariſſime agi præſentem tuendo foe

.“ Oedera fecere Athenienſes ĩ annos Centũ Argiuiq; & Mantinei atq;
Elei:ꝓſe proq; ſociis quibus utriq; pᷣſunt: ſine dolo ac ſine noxa tam

peln
fum Ciu
(vvitus

(oine⸗

tiosut
iningul
goluh⸗
ſunent!
euodum
ls roq
eslurem
ugultui

nociſenten
cs initecun
Conclliunclri
ere ihilomimm

Atginmer

qbid cöſllihne⸗
em Cumppinn
mem tendote
veninemd önin
os mitterntil
öerend 4An
Hentqurmadn
Imtiatuglipen⸗
Ehuinsnign

echuros em.

4 exrtremüche
enidus no cötne
Epturozili ten

meeme ſacdex-

nebatur n Mi⸗
vod contgt
tiwdetes 4e
iuniaz affil puti

cibiace ecerun

inos ceni

lamuvei atc
jne nona damn
ienles eogg
Machinatone,
neisanns en
tpini unſi 4
piuinn
pulti iennn
og aicun
Auttlus ln
Aumiliunm ln
eop Mante
biribus u
iatbos mi
Iid onnbu

gui Pelun

aut per mare armatos tranſire in ferendi belli gratia:nili communi decreto ha
rum Ciuitatum: Athenienies Argiuæ mantineæ Eleæ detranſeundo. Quletiam
Ciuitas quæ arceſſierit:opẽ ferentibus comeatũ prẽt ad dies triginta: ex eo die
quo in eam urbem auxilia accerſita intrauerint: & item abeutibus. Eadem Ii di-
utius uti exercitu accito uelit: ſtipẽdium det ternos quottidie obolos æginæos
in ſingulis: grauis ac leuis armaturæ milites at ſagittarios, Equiti autem iſin-
gulas Drachinas æginæas: ipſaq; imperiũ ſuper exercitum teneat: ꝗdiu illic bel
lum erit:ſi quo tamen uniuerſis Ciuitatibus uidearur cõmunmiter expeditionẽ
eundum: participet imperium eis omnibus. Hæc fœdera Atheniéſes pro ſe ip-
ſis proq; iociis iurẽt Argiui & Mantiei & Elei & eorũ ſocii p ſuas quiq; Ciuita/
tes. Iurent autem proprium quiq; iuſiurandum quod maximum eſt apud rẽpla

auguſta i hæc uerba.

ℳ

Tabo in ſocietate ſecundum conuenta iuſte & innocenter & ſimpli⸗
QCLiter: neq tranſgrediar ulla neq; arte: neq; machinatione. Ilurent item
Arlthenis Senatus ac tribum plebis: idq; iuſiurandu cõfirment: Quæ
ſtores apud Argos iurent Senatus & octoginta uiri. apud Mantineam iurẽt opi-
fices Senatuſq;: ac cæteri magiſtratus: confirment uares at belli duces. In Elide
opifices Quæſtoreſq; ærarii & ſexaginta uiri confirment opitices legumq; cu-
ſtodes. Renouent quoq; quotannis iuſiurandum Athenienſes quidem eundo i
Elim Mantineam Argos triginta diebus ante Olympia. Argiui uero Mantinei
Elei eundo Athenas decem diebus ante magna Panathenæa Deſeribant quoq;
placita hæc ſœderalia ac ſocialia: cum iureiurando Lapideo titulo: Athenienies
quidem in urbe: Argiui uero in foro apud delubrum Apollinis. Mãtinei autem
in foro: item & apud louis delubrum. Cõmuniter uero ponat ludis Olvmpiacis
æneum titulũ iis ꝗ nunc ſunt Olympiis. Quod ſi quid uideatur eſſe ſacius his

Ciuitatibus addi ad conuenta quicꝗd cunctis cõmuniter uidebitur: id rarũ ſit.

Et fœdera quidẽ atq; ſocietates hunc ĩ modũ ſunt initæ: neq; tamen quæ ĩter
Lacedæmõios atq; Athemenſes erat: ob has abolitæ iunt: neq; ob alias. Cæteꝶe
Corithii Argiuoruũ ſocii eas admictere noluerunt: ac ne ratà quidem iureiurado
habere: iã iniram cum Eleis & Argiuis & Mantineis ſocietatẽ: dehellãdo deq;
paci ficando cum eiſdem hoſtibus ꝙ dicerent ſufficere ſibi ſupiorem cõuentio
nem de auxilio ĩuicem pᷣſtando: laceſſitis bello: non aut bello laceſſentibus. Ita

Corithii a ſocietate receſſerũt: rurſus cu Lacedæmõiis ſenſerunt: atq; hac æſta-
te Olympia extiterũt: In quibus Androſthenes Arcas in Pancracii certamie pri-

mã palmã retulit: & Lacedæmoniis Elei ĩterdixere tẽplo ne ſacrificarẽt: certarẽt
ue:nec intẽdentes crimẽ illis per iudicium: ut ius Olympiacũ poſtulauit eos cõ
demnarunt:dicentes arma illos i Phyrcũ murũ inferre: & armatos i ſuũ lepreũ
dum Olympiacu fœdus eſſet dimittere. Multa autẽ erãt duo milia mnarum: in
ſingulos armatorũ binæ quẽadmodum lege continetur. His Lacedæmõii miſſa
legatione contradicebant: negantes iuſte ſe codẽnatos: nondũ palam facto apd
Lacedæmonẽ fœdere: quãdo ipſi in Lepræum miſſerũt armaros. Elei inducias
dicere iã apd ipſos eſſe:quippe qui ipſis primi denuũciaſſẽt: & ſe & quieſcẽtibus:
nec id expectantibus: illi iniurià faciendo ſub ſœderibus Latuiſſent. Et cũ Lace-
dæmonii exciperent denũtiatum oportuiſſe etiã Lacedæmone ſi ſibi fieri ſut pi

carentur iniuriã: non aut pro ut ip̃i ſuſpicarent id agi. neq; arma ẽet ullo pacto

dal arym h Em Xe di

X

aament conſor Ao
. fieri debeant illa

ſenkKl
inferri. Illi eadẽ ratiõe reſpondere non ſe iniurios eſſe:ſibi nõ ſit creditum cæ te tiagru⸗
rum ii ſibi reſtituere: Le preu illi uellent: ira demũ partẽ ſe mulctæ miſſuros: & Cladele
eã pecuniã cuilibet deo pro eis oblaruros. Illis hæc nõỹ audiẽtibus rurſus poſtu esegelul
lare lepreũ quidẽ: ſi nollent nõ reſtituerẽt: uerum aſcenderẽt ad louis Olympii . enlracu
ara: quãdo quidẽ tẽplo uti exoptarent: ut cora græcis iuſiurãdũ præſtarẽt: poſt⸗ as Corin
modu utiq; mulcta ſoluturos ne hanc quidẽ cõditiõem accipiẽtes Lacedæmo lgerebp
mi ꝓhibiti ſunt ab immolatice apud teẽplũ atq; a certaminibus domiq; ſacrifi tereetgo
carunrt. Ludos ſpectauere cæreri græci præter Lepreatas: ueriti tamen Elin deucei
ui Lacedæemõii tacrificarét: armata iuueëtute excubias habuere. Ad quos acceſſe zerut bt
runt Argim pariter & Matinei. Ex utriſq; milleni & Atheniẽſium eꝗtes: qui apd slenn
Argos diẽ fœſtũ pᷣſtolabatur. Omnẽ autẽ ill frequẽtiam ingẽs pculit terror: ne uCN
Lacedæmõii cũ Armatis uẽirent: p̃ᷣiertim poſteaꝗᷓ Lichas Arceſſiiai Lacedæzmo iiterti
nius uirgis a Lictoribus cæius in Ioeo certaminis: qa cũ eius biga uiciſſet: decla- emlear
rato uictore Boetioge Tribuno plebis: ipſe ꝓgreſſus in locũ ludoꝶ Lacedæmo emeri
niis interdictũ coronaſſet auguria: auidus indicãdi ſuũ currũ fuiſſe. Quo magis mWede
pterriti ſunt oẽs ſuſpicatiq; aliquid noui fore: Lacedæmonii tamé quieuere atq; humg
ita eis ludorũ die ſucceſſit. Secudu Olympia Argiui atq; ſocii Corithũu perrexe- iiAhen
re: oratum illos: ut ad ſe tranitrent. Aderant aut Lacedæmonioꝶe legati: & cum udurn
mulri ſermões hiti eſſèt: ad poſtremũ mhul eſt actũ: ied facto terremotu digreſ/ Lxeder
ſum ĩ ſuam cuiuſq; urbẽ:Aeſtaſq; exceſſit. ln eunte hyeme pugnauere Heracliẽ- Diriainb
ſes qui ſũt ĩ Thrachine cũ Aeniẽibus & dolopibus & Melienſibus: atq; aliquot Piditin
Theſſalis. Na hæ circa gentes illis hoſtes erãt: ꝙ nõ aduerſus alias ꝗᷓ aduerſus ſe Uduc
ea urbs condita eſſer. Ildeoq; ſtatim ab ipſa cõdita inieſtæ ei fuerũt quoad pote- Augnu
rant ad pniciem illius incũ bentes: & in ea tuc pugna ſuperiores extitere cũ aliis incurlie
Herachenſibus:tu uero Xenare cnidio Lacedæmomio illoge duce interfecto. Et hemts
hyems piter duodecimus belli ãnus exiit. Principio ſtati inſeqntis æſtatis Hera- cnipr
cleam poſt pliũ grauiter affectã accepere Boetii: Hegeſippida Lacedæmonio ta- ue/ Y
ꝗᷓ nõ bene gubernãte: eiecto: ueritine Lacedæmoõns iĩ Peloponneio tumulruan Epidur
tibus occuparẽt Athenien es locũ. Qua ex re Lacedæmõii in illos irati erat. Ea- gln
dẽ æſtare Alcibiades Climiæ filius Athenienſiũ dux: adiutoribus Argiuis ac ſo⸗ aen
ciis: ꝓfectus ĩ Pelopõneſum cũ paucis Atheniẽſiũ armatis ac ſagittariis: & quos Nithe
illinc ſumpſerãt ſociis: eoq; exercitu Pelopõneſũ ptraſiẽs cum alia quæ ad ſocie Ri
tatẽ pertinẽt: cõſtituit. tũ muri Patreæ adimare demolirẽt perſuatit: habens ip gedin
ſe ĩ aĩo alios extruere ĩ iugo Achaico: ſed accurrẽtibus Corirhiis Sicyõiiſ ꝗbus hnn
offuturi erãt illi extructi ꝓhibitus eſt. Eadẽ æſtate bellũ extitit iter Epi aurios cuiuia
atq; Argiuos titulo ꝗdẽ hoſtiæ: quã ad Appolliem Pythium Epidauri cum ad⸗ *“
ducere debuiſſent: paſcuoge noĩe non miſerat: cuius templi maximũ arbitrium Ulin
erat penes Argiuos. Verũtamen nulla ſubſiſtente cauſa uiſlum ipſis atq; Alcibia Grn
di: Epidaurũ ſi poſſent occupare:tũ ut a Corintho ſecuri eſſent: tum ut ab Aegi Erori⸗
na breuior ad auxiliũ traiectus foret: quà ex Athẽis Scellæo circuito. Itaq; Argi Ani⸗
ui ie ſe pparabant tanꝗᷓ ipli aduerſus Epidauꝑ ad exigendã hoſtiã exituri. Edu- *
xerunt aur p eadẽ tempora & Lacedemõii omnẽ populũ in leuctra: quæ ſunt in “
eoꝶ conſiniis aduerſus lycæum: duce Agidæ Archidami filio rege ſuo:nemine la
quo tenderẽt ſciente: ne ipſis quidẽ Ciuitatibus unde uiri ĩ militia mittebatur. nö
Sed quia ſacrificantes ꝓ tranſitu litare non potuerunt: domũ rediere: edicẽtes ſo bi⸗

ciis : ut poſt in equẽtem mẽſerm: erat aũt tuũ Maius in quo ſtara ſacra apud do- cd
res ſuntiſe ppararent tanꝗᷓ in militiam exituri. Illis digreſſis Argiui ante quartiI gkale

it Credtun
lde minn
Ade urto do
dlounin
üreſtrerge
Pietes Lacetenn
s Comicg ll⸗
tawen
e AAue⸗ *
tumeqterguigt
Ponlitkenorne
eſlilu Lacecen
iga wicllercecl
ndo laeden
uifeQrone
mequieeran
Corithupener⸗
. egaman
enemotucgr
mver Hench
beneang agn
lm belſu
erütooc oe⸗
ermereci din
xrinterteclobt
nsaſas en,
ceronloti⸗
o umuleumn
irietite
Aglut cſo⸗
amns gs
aiirabensi
oilggn
ier picamg
emi n
uwa abimin
leng glin
tum Utab
amtolg ,1l
ijentut. 5i-
Naqve iuln
geſvonenm
i mmttini
eie taicll⸗

ſct⸗ l 4

nimte

diem Klarum Iunii egreſſi: & eo die quãtus fuit itinere facto:ĩgreſſi ſũt Epidau
ui agrũ ac depopulati. ſpſiſq; Epidauriis ſociis iplorantibus: parrim illoꝶ non⸗-
du adeſſe menſem cauſabãtur:partim uſq; ad confinia Epidauriæ progreſſi qui

etẽ egerũt. Atq; quoad Argiui ĩ Epidauro fuerunt: legationes ſocioꝶe Mantineã
en tarunt: ab Athenienſibus excitæ: & cum in colloquiũ uentũ eſt Euphami-
as Corinthius negare: congruere uerba cum rebus. Nâ ipfos quidẽ de pace trã

ſigere: Epidaurios autem ac ſocios cũ armis aduerſus Argiuos i acie ſtare opor

tere: ergo primũ miſſos facere exercitus: ꝗ utrinq; uenerũt: atq; ita rurſus loqui

de pace id probantes Achenienſiũ legati abierũt: Argiuoſq; ex Epidauria abdu-
xerũt. Er cu poſtmodum reuerſi eodẽ conuenire non poſſent: reditũ eſt ab Argi

i⸗ eum i Epidauriam: populatiocq; facta exierut quoq; Lacedæmonii aduer
us Caryas. Et cum ne hic quidẽ de progreſſu ſacrificantes litarent: rediere Argi

ui tertia fere Epidauriæ parre uaſtata: domũ regreſſi ſũt. Quibus pᷣſidio fuerat

miulle armari Athenienſium: Alcibiade duce cognito Lacedæmonios ĩ expediti-
onem exiſſe. Hæc manus ubi ea opus amplius nõ fuit diſceſſit: atq; ita æſtas ex-
acta eſt. lnitio hyemis Lacedæmomi clã Athenienſibus pᷣſidium trecẽtorum mi

litum: Ageſippida præfecto ad Epidaurũ mari ſummiſerũt: propter quod Argi-
ui Athenas ueneruũt expoſtulatum: ꝙ cum ĩ fœderibus ſcriptũ eſſet: ut neutri
ea quæ ſuæ ditionis eſſet: ſineret tranſire hoſtem: Athemſes ſuo mari ſi iuſiſſet
Lacedæmonios tranſire: dixeruntq; niſi Athenienſes uiciſſim Meflenios ac ſer

uitia in Pylum tranſportarẽt: inurios fore. Illi auctore Alcibiade: & laconico la

pidi titulari ſubſcripſere: Lacedæmõios peieraſſe: & ſeruitia e craniis ad latroci

nandum in Pylum tranſportauere: cætera quieſcẽtes. Per hãc hyemem cũ inter

Argiuos atq; Epidaurios bellaretur: nullum iuſtum præliũ extitit:ſed ex: ĩſidiis
incurſiones ubi ex alterutris pro ut: contigebat: nõ nulli cadebãt. Atq; extremo
hyemis iam uergentis ĩ uer: Argiui ſumptis ſcalis tendũt Epidaurum: tanꝗ; de-
ſerta propter bellum expugnaturi:ſed infecto rediere negotio:hyemſqʒ & terti⸗
uſdecimus annus belli exceſſit. Inſequentis æſtatis medio Lacedæmomi cum

Epidauri ſocii uexarentur: & in peloponneſo alia a ſe loca deſicerent: alia male
Ccogitarent: opinantes niſi poccuparent protinus rem indeterius progreſſuram.
Vmuerlii aduerſus Argos eunt:lpſi atq; ſeruitia duce Rege ſuo Aigide Archida-

mi filio: comitatibus eos Tegeatis:& quicũq;ʒ alii Archades erant Lacedæmõi-
oru ſocii. Nã ex cætera Peloponne lo ſocii & qui extra illam erãt ad Philũtẽ co⸗
gebatur: Boetioge quinq; milia cum iuſtis armis: totidẽ leuis armaturæ: & quĩ⸗

genti equites ac totidẽ:ſine equis Corinthioꝶ duo milia armata: alioge pro ſua
cuiuſq; copia numerus. Philiaſioge uero quia ipſoꝶ agro exercitus erat: quã-

tacũq; fun manus Argiui:tunc primũ præſcito Lacẽdæmoniorũ apparatu: cum

illi in Philuntem tenderẽt: ad ſe cum aliis coniũgendũ:tunc ipſi cũ exercitu p-

diere: accedentibus auxilio Mantineis: ſocios ſuos habentibus: & tribus milibus
Eleorũ armatis: & progreſſi Lacedæmõiis occurrũt apud Methydriũ Archadiæ
& utriſq; collẽ acceptis: Argiui ꝗdẽ ad pugnã ſe ſe præparabant: tãꝗᷓ deſtituto ſo

ciis hoſte. Agis aũt ſub noctẽ mouens clam in Philũtẽ cõtendit ad ſocios: Quo

Argiui cognito ipſo ſtatĩ diluculo abeunte: primũ Argos mox ubi expectabant
Lacedæmonios cum ſoctis in uiam quæ fert ĩ Nemeam deſcenſuros. Vege agis
nõ id ubi iſti expectabant iter tẽuit: ſed aliud aſperius denũtiata re Lacedæmo
niis & Archadibus Epidauruſq;:& i campũ Argiuoge deſcendit. Corinthii quo-

qꝙq Pallẽſeſceꝑ ac phliaſii diuerſo itinere matutini prexere. Boetüs aut Megariiſq;

1 ä

ac Sicyoniis p̃ceptũ erat: ut uia qua ducit ad Nemeas deſcenderent: qua Argiui
inſidebant: ut ſi illi ad arcẽdam uim Lacedæmonioge in plana properarent: ipſi
eos inſecuti equitatu uterentur. lta inſtructa re ingreſſus plana: Agis Samithũ
ac cætera populabatur. Quo Argiui cognito iam luce ad ſubuemedum ſuis re-
bus: e Nemea pergũt: & nacti phliaſiorum Corinthiorũq; exercitum aliquot ex
phlialiis optruncant. Sed ex ipſis haud multo plures a Corinthiis optruncatur:
Et Boetii Megariiq; ac Sicyõii perrexerut: ut erat ſibi præcept ad Nemea: nec
iam Argiuos adepti iunt.llli ubi deſcenderat con picati ſua uaſtari ad pugnam
ſe ſe expediebat: & inuicem e regioe Lacedæmonii. Cæterum Argiui circuuenti
erat Lacedæmoniis: & qui cum ipſis erant: eos ex pte campogꝶe ſecludẽtibus ab
urbe: e ſupiore pte Corithiis phliaſiis ac pellẽſibus: ex Nemea Boetiis Sicyõiis:
ac Megariis. Eꝗ aut Argiuis pᷣſto nõ erãt oli naq; ex ſocis Athẽiẽeſes nõduũ ad-
uencrat. Nech uero Argiuis ſocialiſq; exercitus ta atrocẽ ſibi cõdictidem adeſſe
opinabatur:ſed Lacedæmôios a ſe i ſua terra & ante iuam urbẽ deprehelos:eoq;
ſe pugnam pulchre comiſſuꝶ. Iamq; utroq; exercitu tantũ non cocurrente: pro
greſſi duo ex Argiuis: Thraſylus e quiq; ducibus unus: & Alciphron hoſpes La
cedæmonioꝶ cum Agide colloquuti ſunt: ne prælium fieret. Paratos enim Ar-
giuos iudicio ſtare ſi quid ĩ iimultatibus Lacedæmonus dederent: & illi inuicẽ
ipuis & i poſterum ictis ſœderibus pacem acturox. Hæc ex ſe ipſis Argiui iſti in
iuſſu mul titudinis cum dixiſſent: aquielcens Agis: ne ipe quidem irequentia
ſuorum ĩ conſiliũ adhibita: ſed uno tätum Quæſtore: qui in ea ſibi comes ex-
peditiõe erat: pepigir quattuor menſes intra quos deberẽt ea conficere que dixiſ
ſent: exercitumq; cõteſtim abduxit: cu nullo aliorum ſocioꝶ locutus.Eum La-
cedæmonii iociiq;ʒ pro ut ducebat: ſecuti illi quidem ſũt legis cauſa: ſed ĩter ſe ta
men magnopere incuſabant: ꝙ cum oportune cecidiſſet: ut poſſent cũ hoſte cõ
fligere: undu concluſo ab equitatu peditatuq; diſcederẽt, nulla geſta re illo ap-
paratau digna: Et enim pulcherrimus ad eam diem ille græcorum exercitus con
uenerat: miaxime cõſpicuus: quoad ĩ Nemea habuit: ſtatim ubi oẽs Lacedæmõi
orum copiæ affuerunt: & Archades & Boetii & Corinthii & Sicyonii & Pallẽſes
& phliaſii & Megarii: & hi ĩter ſuos quiq; ellecti iudicatiq; pares: nõ modo ad pu
gnandũ cũ Argiuis eorũq; ſociis: ſed eria cum altero tanto ſi accederet copiaru.
Qui exercitus ita ſuccenſẽs Argidi abiit: in ſuam: Vno quoq; domũ dilapio: Sed
multo ſuccenſebant magis Argiui iis: qui in uiſu ſuo pepigerant: rati nuꝗ a ſe cõ
modiorem Lacedæmonis pbitam effugiẽdi oportunitatem: quoniã ipſi cũ mul
tis atq; Egregiis ſociis ante urbem eſſent cõtra illos dimicaturi. Iraq; reuerſi apd
Charadrum: quo in loco anteꝗᷓ e militia Vrbẽ introeant de cauſis militaribus
iudicãt: Thraſylum lapidare cœperunt. Is ad aram confugiens mortem deuita-
uit: Eius tamen pecuniam publicauerunt. Poſtea ſuperueniẽtibus mille armatis
Athenieniium:ac trecentis Equitibus Lachere ac Nicoſtrato ducibus ut abirẽt
iuſſerunt. Pacta enim cũ Lacedæmoniis qualiacũq; tamen ſoluere pigebat: nec
eos ad populum re pondere uolentes produxerunt: priuſꝗᷓ Mantinei & Elei. Na

ii adhuc aderãt id precibus extorſerũt. Introducti illi apud Argiuos ac ſocios co

ram Alcibiade legato hæc dixere: Non recte fœdera ſine ſocns cæteris ne nunc
quidem fieri: ſe enim tempore preſto eſſe: imiri oportere bellum. Deniq; cum ſo
cios oratione perſuaſiſſent: confeſtim aduerſus Orchomenum Arcadicum oẽs
contenderũt. præter Argiuos. Nam ii & ſi perſuaſi: tamẽ relicti ſunt: mox deide
& ipſi cõtenderũt. Vniuerſiq; obſidentes Orchomenũ oppugnabãt:ac machias

————

D ——

Admoro
peog
Uati un.
ſentur9
e luoru
Recepto
oprteret
ubusar
m iretu
am Kur
vatuns
jnius in
jemor.
anund
taletoe
ouehe

Koport

uelle
turuma
rogand
weitigio
olo⸗
teanun
Argiu
Auxllu
untcc
ckperui
berliven
ad tes .
hadm
IN
AWrem

ſemaie

terchoc
qui ade
ſtnisan-

X ſocil

Qubus
cul act⸗
nens iuo

onitci

trenui
Hiceme
g⸗
Uinel &
Cerit, V
beretac

HZ

ropernen
1: g Anliti
Reniedum ſugne
ſaltumalnore
uns Optruncinn
ad Nemein
Amalim
Arpiui arollen
2 kcludendurd
oetin igin
theiees ocid
ocichemn ele
ecehrehelnen
ncocummnenn
phron hohel.
Daratos enin 4-
tent Kill ud
ls Argiuiihn
idem tecventn
caſibicomes th
Ontceteqgel,
ocutus bum 2
caulaſeditet en
hlent ci holrdi
grla Nop
meienatus con
s Lacdan
omi & Nales
nocoa
Ceret cohiatu.
nügodel
rainigalec
rüihlicänn
lrag leuerlir
Gls mitnhl
wonencenin
ume amun
chilläi
tmabeel

ſvosa ſocl

rtoe

1Denig an
Arcacdicum
untno

bitr

ad muros quatiẽdos faciebãt: cupidi expugnandæ urbis: cum proprer alia: tum
uero ꝙ ibi obſides ex Archadia erat a Lacedæmo mus politi „Orchomenun flagi

tati muroru diffiſi utiq; aduerſus cor hoſtium copias ueritiine prius expugna

rentur: ꝗ ſibi ſubueniretur pepigere cum hoſtibus ſocietatem t datis obſidibus
ex ſuorum numero: Mantineins ac traditis quos ibi Lacedæmonii depoſuiſient.
Recepto iam Orchomeno deliberabant ſoci:quorſum deinceps poriſſimu ire
oprteret. Elei iubebant iri in lepreum Mantinei in Tegeam & ad has acceden-
tibus argiuis arq; Athemenſibus: inaignati Elei ꝙ nõ decretum eſſet ut ĩ Lepre
um iretur: domum rediere. Cerern ſocu apud Mantineam tanꝗᷓ aduerius Tegæ-
am turi ſe pparabat: euocati a quibuidam ex ipſa urbe Tegeatibus operam na
uaturis: ad iplam urbem dedendam. Lacedæmonu: poſteaꝗ ab argo regreſſi füt:
initis in quattuor menſes fœderibus: Agidem uæhementer iculpabant: ꝙ ſecũ
rem non cõmunicaſſet in tanta cum Argiuis oporrunitate bene pugnandi: qua-
ta nunꝗᷓ antea: & moiore ipſorum opinione. Non enim facile factu eſſe tot ac
taleſ ſocios contrahere. V bi autem de Orchomeno capto allatus e nuncius: mul

to uæhementius indignati protinus p iracundia dehiberabãt iĩſueta ſubauia qua

ſi oporteret: & domum eius diruere: & ipſum Cẽtum milibus drachmaru mul
ctare. Ille deprecari eos: ne id rei agerẽt: bono enim ſe opere delicta ſua repugna
turum: aut ducendo exercitu: aut faciendo tunc erga illos quid uellent. Ili ab ir
roganda quidem mulcta atq; a diruédis ædibus a bſtinuerunt. Legem tamem e
ueitigio quæ nunꝗ antea fuiſſet: rulerunt. Decem nanq; uiros ſpartiatos ei con-
ſularios Allegerunt: ſine quibus ipſi non liceret educere ex urbe exercitum. Inte

rea nuntius ex Tegea a neceſſariis affertur: niſi celeriter aſſit Tegeam ab ipſis ad

Argiuos eorumq; ſocis defecturam: tantũq; non defeciſſe. Ibi Lacedæmonioꝶe
auxilia liberi omnes pariter & ſerui: quanra nunꝗ cum feſtinatione comparata

ſunt contuleruntq; ie indreſtium Menaliæ: & ſuarum partium Arcadibus præ-

ceperunt: ut in Tegeam per ſua ueſtigia frequentes irent. lpii cum in dreſtiũ uni
uerſi ueniſſent: remiſſa illinc quinta ſui parte domum ubi ſenes ac pueri erant:
ad res domeſticas tuendas reliquo cum exercitu in Tegeam preueniunt: & cum

haud multo poſt ſocii ex Archadia affuiſſent: miſſerunt Corinthum & ad Boe-

tios & phocenſes: & locros: iubentes ut propere in Mantineã ſuccurrerent. Erãt
autem quibus e propinquo ueniendum eſſet: ſed non facile niſi frequentibus &

ſe inuicem præitolantibus ad: hoſtilem terram tranſeundam: nam ea media in-

tercludebantur: nihilo tamen minus ire properabant: Lacedæmonii aſſumptis

qui aderant Archadibus ſociis in Agrum Mantinicum incurrerunt: eumq; ca-

ſtris ante Herculis templum poſitis depopulabantur. Hos ubi reſciuere Argiui
ac ſocii loco mũito: & acceſſu difficili occupato: ueluti ad pugnã ſe ſe iſtruxerũt.

Quibus ſine mora obuiam a Lacedæmoniis itum eſt: & cum ad lapides aut ia-

culi iactum proceſſum eſſet: ibi e ſenioribus quidam ad Agidem exclamat: cer-

nens ſuos aduerſus locum arduum tẽdentes. Agis malum malo ſanare cogitat:
ſignificãs uidelicet illũ uelle culpatã ex argo reuerſionẽ: preſerti, haud oportuna

ſtrenuitate emendare. Ille ſiue ob id conuitium: ſiue ꝙ ſibi aliud uideretur: ſiue

ꝙ idem e ueſtigio copias rurſus priuſꝗ manus cõſererẽt: celeriter abduxit: & ubi
ad Tegeam perueuit: aquam in agrum Mantinicum diuertit: de qua aqua Man-

tinei & Tegeatæ inter ſe belligerantur: ut pleraq; uaſtante :in utros agros inci-
derit. Volebant autem Argiuos ac ſocios rebus luis ſubuenientes e colle abdu-

cereiad emiſſarium aquæ: ubi hoſtem eſſe audiſſent: & i plano præhium facere:

, 1I mi

Ahlei

atq; in emittenda aqua eum illic diem præſtitit. Argiui uero ac ſocii primo ſtu⸗ o⸗
peracti repẽtina illorum e propinquo Abiuõe non habebant quid coniectarẽt. e
Deinde poſteaꝗᷓ iidem digreſſi ſe ie abdiderunt: & ipſi non inſequẽdo eos quie- ibee
uerunt: tunc ꝓtinus duces ſuos inſimulabant: ꝙ & prius oportunme deprehẽſos 4 hi
asnte Argos dimiliſſent Lacedæmonios: & nunc fugæ ſe dantes netno eiſet inſe- Aulert
rtutus: ſed p otium illi liberati ipi proditi forent. Qua inſectatione duces primo nlee
twurbati ſunt: mox abductis a tumulo copiñis: progreſſiq; in planum caſtra poſu- gebern
erunt: tanꝗ in hoſtẽ ituri: ac poſtero die aciem inſtruunt: ueluti pugnaturi cum enun
hoſte: ſi eum adipiſcerentur. Hos Lacedæmõii ab aqua rurſus ad Hierculis tẽpluũ Alecon
in eadem caſtra redeuntes conſpiciunt ex aduerſo uniuerſos: iam cominus e Tu lncun
mulo progreſſos. Ex qua re tãto ſunt timore proculſi: quàto nunꝗᷓ ex omm me- Au
moria fuere. Quippe quibus breue momẽérum dabatur ad ſe iſtruẽdos : ſed ſta- vercit
rim accellerando in ſuo quiſq; loco conſtiterunt. Agidæ oĩa ducis munera obe- manime
unte: ut lex iubet. Rege. n. duce cũcta eius ĩperio ſubſũt: & ſecũdis a ſe ducibu boln
q fieri oporteret mandãte: & illis deiceps tribunis: tribuniſq; cẽruriõibus rurſus (A(Aum
Centurionibus Decanis: atq; hunc in modum ſi quid deſideratur mandari cele- multon
riter denuntiatur: fere enim in toto Lacedemomorum exercitu exceptis paucis relinit
duces ducũ fut: & rerum agendarum dihgentia multis in cumbit. Tunc autem Manine
in ſiniſtro cornu Sciritæ ſua ſponte conſtiterunt: hunc ordinem ſemper omniũ aduan
Lacedæmonii inter ſe ipſos ſeruant: luxta hos e Thracia reuerſi milites Braſidai bospra
cunq; iis qui proxime Ciuitati donati fuerant: ſecũdũ hos iam ipſi Lacedæmoii (ih
gracdatim p agmina: iuxta ees Arcades heræes. Poſt hos Mænalin: in dextro cor- tfuNS.
nu Tegeatæ: paucis Lacedæmoniog extrema tenentibus: & procornibus egta- une
tuatq; hoc ordine Lacedæmonu inſtructi erant: hoſtium cornu dextrum Man Aip
rinei tenebant: quia in ipſogꝶe terra res agebatur. Iluxta hos erat ex Arcadia ſocii: euna
Tum mille ex Argiuis delecti: quibus ob diuturnum rei militaris uſum: Ciuitas euie:
e publico ſtipendium præbebat: prope hos cæteri Argiui. Poſt eos ſui ſocii Cleo Eshecl
næi: & Orneate. Poſtea Athenier ſes ultimi ſiniſtrũ cornu tenebant cũ Equitatu s
Qdoymeſtico. Atqʒ hic ordo & hæ copiæ utrorũq; erãt: Sed Lacedæmôiog exerci mands
ttaus ſpecie maior. Verum quantus numerus horum & it illoꝶ: uel quamtus uni il
uerſorum extiterit: ſeribere equidem nequeo: Nam Lacedæmonioge numery A
proptet domeſticũ ſilenti iſtirutum ignorabatur. Horũ autem propter ſtrepitũ ““
ſua cuiuſq; iactantiũ agmina credibilis non erat: Hinc tamen raciocinãdo Lace Phar
dæmonioꝶ ꝗ tunc aduenit numerum licet inire: ꝙ agmia ſeptem pug nauerut: “”“”
preter ſciriotes ꝗ fuere ſexcẽti: ſingula ex quinis centuriis & ſingulæ cẽturiæ ex EEyu
binis manipulis. Cuius in prima parte quaterni uiri pugnabant. Neq; ubiq; den ekEei
iſitas collocatorum in acie perequa erat: ſed ꝓ arbitrio cuiuſq; in ſuo agmine p- tenl.
ſfecti: Octonis fere ubiq; hominibus denſa acie: in longũ aut fronte pretẽ ſa:pre Win
rer Sciritas quadringentis: & duo deꝗnquagita. Atq; ubi iam confligendũ erat: Men
ibi apud ſingulos populos a proprus ducibus exhortariones fiebant: Apd Man un
tintos quidem rem eẽ pro patria: pro feruitute ne illa experirẽtur amphus pro lhen
imperio: ut id inexpertum ſibi preriperent hoſtibus. Apud Argiuos autẽ ꝓ pri Uhin
ſtino principatu & æquali in Peloponneſo dignitate: ne ſe perpetuo priuatos: ne iIn
ne inultas iniurias: quas ſpe ab inimicis eiſdemq; uicims accepiſſent ferrẽt. Apd Ddo
Acthenienſes uero pulchrum eſiſe inter frequẽtes atq; Egregios ſocios pugnãdo a
nullis exiſtere inferieres: ſi Lacedæmonios in Peloponneſo uincerent: ſau impi Loe⸗

um & ſtabilius & maius habituros: ut terram ſuâ nunꝗᷓ quiſpiam alius ĩuaderet.

ſir⸗
d nien
necdenn
dur deprehine
edoeſer n⸗
ddecctt in
uum tiſtn n
pueommionm
NMreulsti
mcominel
nges omme⸗
twecs ſen
s munetcbe
tisaſe duche
Munöibus utis
ur wancar ce,
1elcepeis o
bit, Tuncauen
ſerperomni
miirs Braldi
l Lxrdemii
nin cenno c
Notibus eg⸗
cengum M
Atcadir t
um,Ciui
ſuiſociC
ci ouitzun
iop trent
goamos wmn
nuerd
Mer ſtrepinn
ornicolar
pug naverut
keimma
Ng biq;
lvozgmie
te etelifn
ſigenci ennt
At⸗Apd Mn
Apluus
osaute
0 vatos
neni
cios ſgnin
entilonimn
licsziunctie

Et Argiuis quidem atq; eorũſociis ralia proponebantur. Lacedæmõii aũt per ſe

ipos & ex militari diſciplina cum eent ſtrenui: recolentes animo quæ norant ſe
exhortabantur: gnari diutinam operum medirationem magis ſalutiferam eſſe:

ꝗ breuem uerborum benedictorum ex hortationem. atq; poſt hæc concurſum
eſt Argiuis ſociiſq; uæ-hementer & irate tendentibus. Lacedæmoniis autem cu⸗
ctanter & ad cantum tibiicinum qui inter iplos multi ex lege interpoſiti erant

non rei diuinæ gratia: ſed ut ſedatæ per modulationem incendent: ne ue ſi pro
grederentur agminis ordo perturberetur. id quod in cõcurſum magnorum ex

*

ercituum ſolet accidere. Cum adhuc in congreſſum pergeretur. Agis rex id fa-
cere conſtituerat quod in omni acie factitatur. Quotiens duæ confligunt acies
dextrum utriuſq; cornu magis exporrigitur: & oppoſito ſibi ſiniſtro ſe circum-
agit: quia dum timet quiſq; nudas ſui partes ꝓferre: plerunq; ſcuto illius admo
uet: qui ſibi dexter eſt: exiſtimans ad præcludendum hoſtis tranſirum denſitatẽ
maxime tutam eſſe. Cuius rei caput eſt is qui primus ĩ dextro ſtat cornu aſſidue
Laborans nudam ſui partem ab hoſte ſubducere. Atq; eodem timore cæteri le-
quuntur. Et tunc quidem Mantinei multum ſciriatarum cornu ſuperabãt: ſed

multo magis Lacedæmonii atq; Tegeatæ: Athenienſium quo plures erant. Agis

ne liniſtrum ſuorum cornu concluderetur metuens ratus multo ſuperiores eẽ

