te redarguebant: ꝙ uidelicet illa uera eſſe nollent. At poſtꝗᷓ dimiſſia illuc legatõe
non perſuaſere ut Mitylenæi frequentia ciuitatis ex cætera inſula & apparatum
diſſoluerent: timentes iam anteuertere uoluerunt: miſſis confeſtim quadraginta
nauibus: quæ forte ut Peloponneſum obirent inexpedito erãt ſub Cleippide Ho
dinii filio ex tribus ducibus primo. Renuntiatum. n. ei erat futurum Apollinis
Maloentis feſtum extra urbem quod omni Mitylenæorum frequétia celebra
retur: ſpemq; eſſe ut repentino aduentu adorirentur. Quod ſi conatus ꝓcederer
recte res ſe haberet: ſin minus Mitilenæis edicerẽt ut naues tradãt: muros demo
liantur non optemperantibus bellum inferrent. Et naues quidem profectæ ſunt.
Decem autem triremes Mitvylenæorum auxiliares q ex œdere tunc aderãt: retẽ
tæ ſunt: & uiri qui in eis erant in carcerem coniecti. Quidam tamen Athenis pro
fectus in Euboiam atq; illinc terreſtri itrinere cum Gereſton perueniſſet: nactus
ibi onerariam nauium ſecũda nauigatione uſus triduo ꝗᷓ Athenis diſceſſit Mity
lenem delatus: nuntiauit eis naues in ſe Athenienſium uemre. Illi neq; ad maloé
tem exierunt: & cætera murorum atq; portuum ubi ſemiſarcta erant ſarcientes
cuſtodias egerunt. Nec ita multo poſt Atheniẽſes cũ appuliſſent uidiſſerq; hæc
denuntiant duces madata illis non audientibus: dico ad pugnã ſe inſtruut. Oppi

dani imparati & e repentino coacti pugnare: progreſſi ſunt nauibus aliquatulum

ante portum tanꝗᷓ ad prælium. Deinde inſequẽte Atheniẽſium claſſe fugiẽtes:
in colloquium ducũ uenerũt: uoletes ſi qua miti cõdictione traſigi poſſet e ueſti

gio naues dimittere. Idq; Athemienſes duces admiſerũt: & ipſi timẽtes ne nõ ſa-

tis eſſent ad oẽm leſbum debellandãa. Factis induciis mittũt Athenas Mitylenæi
cum alios: tum uero unum ex iis qui detulerant indicium quẽ iam facti pœnite
bat:ſi forte perſuadcant ut naues ab ipſis abſcedant tanꝗᷓ nihil regꝶ nouaꝶ mo
lientbus. Et interea legatos quoq; cum triremi lacedeæmonem mittunt cla Athe
nienſium claſſe: quæ ad ſeptentrionalem urbis partem in Malæa ſtationem ha-
bebat, Non. n. fidem habebant iis quæ ab Atheniẽſibus oflerebatur. Atq; hi qui
dem legari aſperima nauigatione uii in pelago: delati lacedæmonia agebat cum
illis ut aliquid ueniret auxilii. Vbi uero alii legati Athenis re infecta redierũt: ad
bellũ ſe accingebat & mitylene & cærera leſbos præter Merthymnaà, Na hæc Athe

nienſibus fauebat & imbri & lemnii & ex aliis inſulis aliquantuluũ ſociorũ. Er cũ

eruptionem quandã rotius populi in caſtra athenien ſium feciſſent cõmiſſaq; pu
gna nõ inferiores extitiſſẽt: tamẽ regreſſi ſũt ꝙ ſibi ipſis fidẽ non haberent ibi p
noctare non auſi. Ac deinceps quieuerũt uolẽtes ſi quid expelopõneſo: & ex alio
apparatu proueniat periculu facere. Et enim ſupuenerũt Meleas: Lacon: & Her-
meondas Thebanus miſſi illi quidẽ ante defectionẽ: ſed qui aduentũ Atheniẽſiũ
præuertere cũ neꝗſſent: poſtea cõmiſſa iã pugna clanculũ triremi aduecti ſũt: hor

tatiq; ut ſecũ alia triremẽ cũ legatis mitterẽt: ꝓ ut & miſerut. Horu gete aucti

aĩo atheniẽſes: accerſitiſq; ſociis ꝗ nihil roboris uidẽtes eẽ apd leſbios ocius aftau
erũt:circũdato ad auſtralẽ urbᷣ partẽ exercitu: bia hic atq; hic caſtra muro cĩgũt

4*

& in utroq; portu ĩgreſſum nauibus muniunt prohibito Mitylenæis uſu maris.
Nam cætera terra oppidani aliiq; leſbii qui iam auxilio uenerât potiebantur:

& nauium ſtatio & mercatus eſſet. Atq; ita ad Mitvlenem bellum gerebatur. per
idem huius æſtatis tempus Athenienſes circa Pelopõneſum triginta naues dimi
ſerunt: duce Aſopio Phormionis: iuſſi ab acarnanibus aliquẽ ſibi uel filium: uel

timæ laconiæ loca diripuit. dehinc eaꝶ pleriſq; domum remiſſis ipſe cum duo
arma oeniadib us Acheleum nauibus inuectus: pedeſtri exercitu regionẽ popu-
ſuſq; in Noricũ dum ſe recepit ab hominibus loci mutuo ſibi auxiliantibus: pau

ceſſa hoſtibus uictoria ex ſœdere receptis mortuis abierunt Mitylenæi aut lega-
ti qui prima cũ naui miſſi fuerant quẽadmõm ipſis lacedæmonii dixerant ut ad
olympia adeſſent: quo cæteri quoque ſocii eis auditis conſultarent ad olympiam
præſto fuerunt. Quo ĩ loco olympias feſtũ fiebas Dorico Rhodio iteꝶ uictore.
Atq; ubi ſolemnibus celebratis incolloquiũ uentum eſt ita uerba fecerunt.

Oratio Mitylenæoꝶ apud Lacedæmonios

Ciuimus quidem uiri lacedæmonii ſociiq; hoc receptum apud græcos
as iuſtum eſſe: ut quoſcunq; belli tp̃r apriſtina ſocietate deficientes in
lfluam accipiunt eos tantis per indeliciis habeant dum illis utiles ſunt.
Sed cum exiſtiment ſuperioꝶ amicoꝶ ꝓditores fuiſſe eoſdem peiores fore utiq;
cenſent:neq; id iniuria: ſi tamen æquales interſe eſſent qui deficiũt & qui deſerũ
tur. Cum.n. aliqui pares ſunt conſilio ac beniuolentia: ſi idem æquales ſint appa
ratu & uiribus nulla ſubeſt æqua cauſa defectionis quod in nobis Atheniſibuſ
que non fuit: ne cui peiores fore uideamur: ſi a quibus in pace honeſtati ſumus
ab iis inter aduerſa deſciſcimus. De iuſticia nanq; ac uirtute cũ præſertim ſocie
tatem pᷣcemur uerba faciemus: ſcientes neq; amicitiã inter priuatos initam eſſe
ſtabilem: neq; conſortium inter Ciuitates aliquid polere: niſi mutua opinio iter
cedat uirtutis: & circa cætera moꝶe uitæq; c61
tibus differentia conſiſtit actionum. Enim uero inter nos Atheniẽſeſq; ſocietas
incœpta eſt: cum uos ab armis poſt medicũ bellum diſceſſiſtis: & illi reliquias ea
rum reꝶ perſequebatur. Quã nos ſocietatem non contraximus ad ſubigendos
Athenienſibus græcos: ſed a Medoꝶe ſeruitute eximẽdos: & eo uſq; illos ſumus
ꝓmpto animo ſecuti:quo ad æquo iure præfuerunt. Vbi animaduertimus ſum
moto Medos hoſte tendentes ad iponendã ſociis ſeruitutẽ jam nõ ſine timore
fuimus. Sed quia non licuit ad uim ꝓpulſandã ſociis in unum cõuenire propter
multitudinem cõſultantiũ: omnes p̃ᷣter nos & chios in ſeruitutẽ redacti ſũt. Nos
cum noſtri iuris eſſemus & liberi nomine dumtaxat cũ Athenienſibus militaui
mus: nequaꝗᷓ ꝓ fidelibus eos ducibus habentes: ſumpto ex ſuperioribus factis ex
emplo. Neq;. n. credibile erat cum illos ſubegiſſent: qauibus cum fœdus una no-
biſcum inierant: non idem eoslin cæteros fœderatos ſi quãdo facultas afforet eẽ
facturos. Quod ſi noſtri adhuc iuris eſſemus omnes plus eis fidei haberemuse
ne nihil noui molirentur. Cum uero pleroſq; ſociog ſubegerint: indignius eos

non multum Athenienſibus circum caſtra tenentibus. Cum Malæa potius eis

conſanguineum Phormionis mitti pro duce - His nauibus Aſopius ꝓfectus mari
decim Naupactũ ſe contulit. Poſt hæc euocato omni Acarnanũ populot intulir

lante. ſed cũ hoſtis non cõcederet miſſo peditato ipſe in leucadiã nauigauit: egrei

ciſq; nonnullis præſidiariis cum exercitus parte interfectus eſt. Poſt ea cæteri cõ

enſio. Quippe diſcordibus in men

aecbi
dum ,
poten
mm
4 ko in
niſtut
ſtehone
ſaliqui
os quii.

resadue

maquæ!
bus adhun
epiſent,
ACta Kau
eoztumt.
conftatun
plo Qu⸗
nionem
Apos lli
bie fidun
Kutrisc
fifoerur
Oprior⸗
cerentii
clasuici
Perpede
nemant
Ceteciem
Anr
weer
Enride
exiſtin
clio⸗
fligam
ſactae
lerime
ſubus
worbo
dramve
ADdundan

(tzſec

geellun
Cumad
Eepropin
ſcili
tus ſo
uee

enrisnüne
poneedenn

lalaori 6

m geredann
Anta nanezdir
divelfliumn
ins pteckenn
lispleuman
upopulorimi
dutepione on,
Auniozteer
Wnillantibuspen
boſteaceenc
Nenzizitleg,
miditeramutal
nt Molwpin
tonteg uice
Aſecerun.

mapud orred⸗
eceficentesin
Iis uriles unt.
ores olt vig
icelen
les itappa
thennboſ
Atatiſumus
ſertim ſocke
iriramn ede
noinid er

dibosin wen

eelqg ſociens
Ulireliunnse⸗
44 ſubigencot
g ios ſumas
Auertimusſun
no lie timor
uenireptoptel
ecact iüt N
Nubusmiltun
oribos ackbe⸗
œdusumme,
vltas Kotete
ei haberenu

credibile eſt eſſe laturos: Sibi nos in rebus agendis æquari lamq; in hoc admo-
dum ꝓceſſerunt: cũ ſoli nos ia ſecũ ex æquo uerſemur: præcipueq; ꝙ quãto ipſi
potentiores: tanto nos deſertiores efficimur. Ad ſocietatẽ nil alind fidelem facit
ꝗ mutuus metus. Nam qui preuaricari quippiã uult: niſi alteri uiribus præſtet
ab eo inuadendo dererretur. Et nos nulla alia cauſa liberi ab illis relicti ſumus:
niſi ut quæcũq; ad parandam potentiam moliebantur: non tam re uera ꝗᷓ ut iu

fte honeſte: probe ſumpſiſſe uiderẽtur: ſimulq; ut hoc teſtimonio uterentur: ni-

ſi aliquid peccaſſent ii contra quos arma ferrent: non fuiſſe militaturos una ſoci
os qui idem haberent auctoritatis. Vnde factum eſt ut & maximas primum ui-

res aduerſus infirmiſſimum quenq; colligerent: ac paulatim ſublatis aliis extre-
ma quæ relinquebantur redolerent infirmiora. Quod ſi a nobis cepiſſent: omni

bus adhuc ſuas uires & ubi conſiſtere oporteret hahentibus haud ſimiliter ſub
egiſſent. Quibus nõ nihil etiam timoris incutiebat claſſisenoſtra ne in unũ co-
acta:& aut uobis:aut alicui alteri:ſe applicans periculũ eis crearet. Euaſimus aũt
eos tum rem publicam ipſogꝶg:tum quoſq; magiſtratus deleniendo profecto niſi

conflatum eſſet:hoc bellum non multum duraturiut uidere licet ex alioꝑ exẽé

plo. Quæ nam igitur hæc amicitia extitit: aut quæ fida libertas: ubi præter opi-
nionem utriq; alteris ſumus ſuſpecti illi nobis in bello præ timore blandientes:
& nos illis uiciſſim rebus pacatis: quodq; aliis beniuolentia: id nobis timor ſta-
bile fidum firmum præſtitit. Ita metu magiſꝗᷓ amicitia in ſocietate præſtitimus
& utris citius ſecuritas ſui prebuiſſet audatiã ii priores ad preuaricandum futu-
ri fuerunt. Quod ſi cui uidemur iniurii propter eoꝶ innocendo cũctationem
ꝙ priores defecimus: non præſtolantes ad plane cognoſcendum: ſi quid illi no-
cerent:is non recte conſiderat. Nam ſi ex æquo ualuiſſemus & tendere illis inſi-
dias:uiciſſim: & cũctari quid attinebat nos eis pares ſub ipis eſſe. Cum uero ſem-
per penes illos facultas hæc eſſet temptãdi penes nos hoc eẽ decuit: ut defenſio

neni anticiparemus. Has nos cũhaberemus Lacedæmonii ac ſocii ratiões cãſq;

defecimus & apertas audientibus ad cognoſcendum nos recte feciſſe: & ualidas
ad nos perterrendos: ut ad aliquod præſidium conuerteremur. Hoc nos olim iã
facere uolentes etiâ in pace miſtis ad uosqui defectione agerent: tũc uobis reſpu
entibus facere prohibiti: nunc Boetiis prouocãtibus confeſti oprtempaummus:
exiſtimantes duplicem hanc eẽ defectionem: unã ne ſtantes ab Athẽiẽſibus græ-
ciã opprimamus: ſed eã i libertatẽ aſſeramus. Alteram ne ip̃i poſterũ ab illis p-
Higamur: ſed ĩcolũnitati noſtræ cõſulamus. Et præpropere quidem ac pᷣmature
facta eſt hæc noſtra defectio. Quo magis oportet uos ſocios receptis nobis ꝗᷓ ce
lerrime ſubuẽire: ut declaretis uos eodẽ tẽpore & eos tutari quos debetis & ho-
ſtibus obeſfe. Ad quod adeſt oportunitas tanta quãta nõdum ulla. Si quidem &
morbo conſumpti ſunt Athenienſes & ſumptibus: naueſq; eorum partim circa
oram ueſtram agitant: partim aduerſus nos inſtruuntur. Vt credibile non ſit eos
abundaturos claſſe ſi uos æſtate hac nauibus pariter ac peditatu rurſus eos iua-
datis: ſed aut non futuros pares uobis maria obeũtibus: aut utriſq; uobis nobiſ-
q; ceſſuros. Neq; uero quiſpiam exiſtimet pro peregrina ſe terra debere domeſti
cum adire periculum. Cui enim procul abeſſe uidet Leſbos huic illa utilitatẽ
e propinquo pᷣſtabit. Nam non in Attica bellum erit queadmodũ aliquis purat:
ſed illic unde Attica ſummit emolumentum. Eſt autem illi pecuniarum prouẽ-
tus a ſociis:eritq; etiam maior ſi nos in poteſtatem redegerit. Quoniam neq; ali
us deficiet & noſtra illorum fiẽt: Nos quoq; duriora patiemur ꝗ qui iam pridd

ſeruierunt. Quod ſi nobis impigre uos auxilium tuleritis: tum Ciuitatem acei⸗
pietis præditam magna claſſe: cuius in primis uos indigetis: tum Athenienſes fa
cilius deſtruetis ſuptractis eorum ſociis: cum quiſq; ſit audacius deſciturus: tum
eam ꝗ uos premit effagietis inuidiam: non opitulandi iis qui ad uos deſciſcunt.
Si autem uos illorum liberatores oſtenderitis uires belli firmiores habebitis.
Erubeſcentes igitur fruſtrari græcoꝶ de uobis ſpes: erubeſcentes. Iouem Olym-
pium cuius in templo æquales uobis ſuppliceſq; ſedemus: protegite Mitylenæ-
os inita cum eis ſocietate: nec prodere uelitis priuato quidem corporum pericu
lo expoſitos: ſed cõmunẽ omnibus ſi recte ſuccedat utilitatẽ allaturos: cõmu-
nioremq; perniciem ſi recte non ſuccedet uobis fruſtra tẽptatis. Eſtote uiri qua
les & græci uos cenſent eſſe: & noſtra neceſſitas deſiderat. Talia Mitylenæi dixe
ruũt. Quæ cum audiſſient Lacedæmôii ac ſocii approbaſſentq; Leſbios i ſocieta
tem recipiendos cenſuerunt. Et Lacedæmonii tanꝗᷓ in Atticam expeditionem
ſumpturi edicũt ſociis ꝗ aderant: ut primo quoq; tpe cũ duabus partibus p̃ᷣſio
eſſent & ipſi in primus profecti:phalangas nauium apud iſthmum comparabãt:
ueluti illas e Choriĩtho ſubuecturi ad mare quod Athenas ſpectat: ut hoſtẽ claſ-

ſe pariter ac peditatu inuaderent. Et hi quidem hæc ſtrenue confecerunt. Cæte-

ri quoq; ſocii lente conuenerunt: tum occuparione fructuũ legendorum:tũ tæ-
deo militandi. Eos cum intelligerent Athenienſes per contentum hoſtilis ĩbecil
litatis ſe inſtruere: centum naues armauerunt: uolentes declarare non recte illos
ſentire: ſeq; præterꝗᷓ ꝙ claſſem mouerunt: uel quæ ad Leſbum uel quæ circa Pe-
lopõneſum eſſet:facile poſſe reſiſtere.Ingreſſi eas tam ipſi præter equeſtris & ſe-
cundi ordinis homines: ꝗᷓ peregrini præteruecti iſthmum ſe ſe oſtentabant: &
in Peloponnenſe ſolum quacũq; eis uidebatur egrediebantur. Hanc Lacedæmo
nii claſſem longe maiorem opinione cernentes: arbitrati & falſa eẽ quæ a Mity-
lenæis referebantur: & ſibi rẽ arduam cum neq; ſocii adeſſent: & triginta naues
Atheniẽſium: quæ circa Peloponneſum erãt uicina urbis ipſorum uaſtare nun-
tiarentur: domum redierunt. Poſt hæc ædificata claſſe quà in Leſbũ dimitteret
gquadragita naues p Ciuitates edixerunt: delecto alcida nauarcho qui illuc ſe cõ
ferret. Athenienſes ubi illos abiere ſenſerunt: & ipſi cũ centũ nauibus abierunt.
Per hoc tempus quo ꝓfectæ ſũt hæ naues Athenienſium longæ & inſtructiſſi
ma & ornatiſſima claſſis fuit: & ſi circa belli iitia tot nũero & uel plures naues

extiterũt: cẽtũ. n. Atticãà Euboiã ſalaminẽ cuſtodiebãt: totidẽ circa Pelopõneſũ

uolitabat, præter illas quæ ad Potidæã & alibi erãt. Vt in ſũma fuerint una æſta
te ducentæ quinquaginta. Quæ res p̃cipue pecuniã exhauſit & illa Potidæana.
Si quidem ꝗ Potidæam defenſarunt milites fuerũt autem principio tria milia:
nec pauciores ꝗ obſederunt: tum mille & ſexcenti. qui prius cum Phormiõe abi
erunt bias dragmas ſingulis diebus acceperunt: alteram ſuo alterã famuli noĩe:
eãdem & uniuerſæ naues mercedem. Atq; ita pecuniæ primum conſumptæ ſũt
& tot tantæq; naues expletæ. Per idẽ tempus Mitylenæi quo Lacedæmonii apd
iſthmum agebãt: Methvmne tanꝗᷓ proditionem molienti bellum a terra intule
runt: adiunctis auxiliariis temptataq; urbe: cum res non procederet qua pte ex-
pectabant in Antiſſam & Pyram & Ereſſum abierunt. Quarum Ciuitatũ cũ
& res ſtabiliſſent & muros firmiores feciſſent: feſtinabundi domum reuerſi ſũt
Eis reuerſis Merhymnæi cum copis antiſſam inuadunt. Sed ab Antiſieis auxi
liariiſq; quibuſdam qui ſuperuenerant perculſi multis amiſſis cæteri trepide re
ceſſerunt. FHæc ubi Athenienſes reſcierunt ac Mitylenæos terra potiri: nec illis

ohiben
mpr 6
ici M
ſellaexa
ngebar
pecumnan
legendæ
gis duct
Meandn
iſg inu⸗
emmabe
luboraren
geretur ce
ſparo hot
uro uatic
parte in
in Kiaen⸗
lumptaill
(tans tece
honnolli
Uim ſepin
dit lubie⸗
Cine luren
muriſtnn
teriorerſt
taculacul
Uideretur
murus cr
Circated
dospare
Dlarzert
wiaRu
Ctores
cedtn
nec exa
hearma
leuiter a

terturrin

gſcalas tn
matiuce
Mtang, ſi
IAaiacal

cumprope

cuſtocezt
corroul
Clernum

lcnimin

Cinitnen N⸗
m Ahenenlst
sdelciturnenn
duosceſclen
moorez dedin
Erlovem O
tegite NMidlen,
corporunperan
Aaturos cönn
Eſtoreuti,
ia Minlenzidir
Lelbios ſocen
Amn erpeditoten
s anibus ifn
numcormpandi
tat urholechh
onltecemumn (er⸗
Corumcitz
litin
nenontedte i
nelquraibe⸗
eregeſnsll

eollentabant:

Einclacdem
er gues MMi,
mgina

–

muaaepun-

biͦ ainitert
uillcckch
us Weront,
2Athmdi
Grabachini
Aivetimna
Kihkitn.
Gneiiorunl
wum Phommhe 4
lterihmni doe
n coninnri
12 ced AoNI
uma enint
geretquye/
um Ciumnid
mum tentl
bAnluͤn
cæien nn
potiine

Clrenin

prohibendis pares eſſe milites ſuos: mittũt ĩ eunte Autũno Pachetẽ Epicuri fi
lium produce cũ mille ſui corporis militibus: ꝗ in nauibus officio remigum fu-
cti cũ Mitylenem appuliſſent eam ſimplici muro cingunt ac ualidis in locis ca-
ſtella excitat. Et Mitylene quidẽ utrinq; iam & a mari & a terra uehemẽtiſſime
urgebatur hyeniſq; appetebat. Cæterum Athenienſes ad obſidionem deficiẽte
pecunia: tunc primum ipſi tributum contulerunt ducenta talenta: & ad ſocios

legendæ pecuniæ gratia duodecim naues miſerunt Lyſicle cum quattuor colle-

gus duce. Is cum alia loca circum uectus illinc pecuniam exegiſſet: ex Meunte ꝑp
Meandrium campum tranſgreſtus Cariam ad collẽ uſq; Sandium a Cariis Anei
tiſq; inuaſus & cum multis iuorum cæſus eſt. Eadem hveme Platæenſes adhuc
enim a Peloponnẽſibus & Boetiis obſidebãtur: cum & penuria rei frumentariæ
laborarent: neq; in Athenienſibus ulla ſpes defenſionis eſſet.neq; alia ſalus oſtẽ

deretur conſilium leunt ipᷣi: & qui una circunſidebantur. Athemenſes primũ ut

ſpato hoſtiũ muro oẽs exirẽt: ſi ui cõſeꝗ poſſẽt auctoribus Theeneto Tolmidi
uiro uaticino & Eupolpida daumachi tilio: qui ipſis præerãt: deinde dimidia
parte ꝙ ingens exiſtimaret periculum reformidante: ad ducentos fere ac uiginti
in Snia exeundi permanſere ir: hunc moduũ calas ad altitudinem muri fecerũt
ſumpta illius meſura ex Laterculorũ coagmẽetatiõe: qua parte murus ad eos ſpe-
ctans tectorio carebat. Numerabant aũt ꝑ multi pariter coagmẽta lapidũ: quog
non nulli erant aberraturi: ſed a pluribus uera rõcinatiõe coniectabatur:cũ p̃ᷣier

tim ſæpius numerarent: & cum non lõge abeẽnt:facile murus in id quod uole-
bãt ſubiectus oculis erat. Itaq; hũc ĩ modum proceritatem ſcalarum ex craſſitu
dine laterum coniectantes inſtar muri cæperunt. Erat autem Peloponnenſium

muri ſtructura huiuſmõi. Habebat is duos ãbitus alteꝶ platæas uerſus alteꝶe ex

teriorẽ: ſi ꝗs Athẽis adoriret ſexdeci ĩter ſe peduũ ſpatio diſtates. Quo ĩ ſpacio hi

tacula cuſtoduũ ædificata erat: diſticta ꝗdẽ ſed cõtiua:ita ut unus ſolidus murus
uideretur utriq; pinas habens: & ad decima quaq; pinna ingetes turres: eiuſde qᷓ
murus craſſitudinis: & ad eius frõtes ĩtriſecus extriſeculſq; tẽdẽtes: ne tranſitus
circa: ſed p eas eẽt. Noctibus quotiẽs ĩ ber erat illi relictis pinis cuſtodias e turri
bus parum remotis ac ſuperne tectis agebãt. Huiuſcemodi quem obſeruabant
Platæenſes murus erat. Qui poſtea ꝗᷓ re inſtruxerat: obſeruata nocte quæ & plu
uia & uẽto turbida eſſet: & pterea ſine luna exierũt ducibus eiſdẽ ꝗ conatus au
ctores erãt. Et primum foſſas quæ ipſos ambibat tranſeunt. Deinde muro ſuc-
cedũt ignaris hoſtiũ cuſtodibus: ut pote non proſpiciẽtibus propter tenebras:
nec exaudientibus accedentiũ ſtrepitum uento obſtrepente. Et nihilominus iſti

ne arma inuicem offenſa ſenſũ pberent: multum inter ſe diſtamtes ibãt. Erat aur

leuiter armati ſiniſtro tantum pede calceato ne in luto laberentur, Igitur qua in

ter turrim erat pinnis ſubeunt: ſcientes illas eſſe deſertas : primiq; conſcendunt

ꝗ ſcalas tulerant admouerantq;. Deinde duodecim pugione ſolũ ac thorace ar-

mari: duce Ammea Corebi filio ꝗ & primus aſcendit. Hunc ſex qui ſequebãtur
utranq; ſuperant turrim: Poſt quos deinde ſuccedunt alii cum eadem armatu-

ra ac iaculis a tergo horum quos facilius procederent:aliis ſcuta geſtantibus: &

.

cum prope hoſtes uentum eſſet tradituris. Vbi maiore ex parte muros eua ſerat
cuſtodes turrium ſenſere. Nam quidam Platæenſium apprehenſam in aſcẽden/

do tegulam e pinnis eiecit: quæ cadens ſonitum fecit: ſtatimq; a cuſtodibus uo-
ciferatum eſt. Exercitus quoq; ad muros contendit non enin ſciebat quidnam

diſcriminis foret: nocte obſcura & procelloſa & alio quin qurreliq erat ĩ urbe

f u

”ð

platæenſes egreſſi Peloponnenſium murũ diuerſa ꝗᷓ qua ſui conſcẽderant par-
te inuadunt: ur ꝗᷓ minimum illis mentẽ hoſtis auerterẽt Tumultuabantur itaq;
Peioponnenſes in loco manentes:nemo tamen eorum ex cuſtodia opẽ ferre au-
debant: ſed inanticipi erãt quidnam accidiſſet coniectantes. Eorum trecẽti illi
quibus datum negotium erat ut ſi quid opus eſſet ſubſidio forent e muro ad
uociferationẽ proceſſerũt. Faceſq; hoſtilis aduẽtus indices Thebas uerſus ſub-
latæ ſunt.Platæenſes & ipſi ex ſuo muro cõplures excitãt faces: prius ad hoc ipᷣm
præparatas ut hoſtis quid ſibi lumina uellent: incertus & aliud aliquid conti-

giſſe ꝗᷓ ꝙ erat exiſtimãs opem non ferret dum ſocii ſui qui exierãt fugam ac tu-

ta capelſerent. Interea Plaræenſium quicũq; primi conſcenderãt: utraq; turri cu
ſtodibus occiſis potiti earum tranſitus: nequis illac ſubſidio ueniret tutabãtur:
& admouentes e muro turribus ſcalas pleroſq; in ſuperiora recipiebant: iis qui

pro turribus ſtabant miſſilibus eos qui ueniebant auxilio ſuperius iĩferiuſq; ar-

centibus. Eoq; plures interea ſcalas ipli iam plures admouebat ſimulq; deiectis
pinis per inrerturrium aſcendebant. & ſubinde qui recipiebantur crepidini foſ-
iæ iminens ſagittis ülinc atq; iaculis inceſſebat:ſi quiænoſtiũ auxilio ueniret ad
prohibendum tẽporum tranſitum foſſæ. Vbi omnes tranſierut murũ ſed ægre
& nouiſſime qui de turribus deſcenderunt ad foſſam tendũt. Ibiq; ex aduerſo ſe
offeruũt trecenti illi Lumma geſtantes. Quibus eo magis conſpectis Platæenſes
eadem cauſa minus ipſi conipiciendi: præter ꝗ in obſcuro erant ꝓ crepedine
foſiæ ſtantes nuda corporũ miſſibilibus feriebat: Ita poſtremi quoq; foſſam trãſ
miſerut dificulter tamẽ & operoſe. Nã eius aqua nõ ita ĩſolidã cõcreuerat glaciẽ
ut permeari poſſet: ſed aquoſa glacies erat: qualis ſub ſolatio potiuſꝗᷓ Aquilone
flante ſub ſole eẽt: & eo uento nox illa pluuioſa foſſæ aquà uæheméter adauxe
rat: ꝗᷓ uix extates tranſierũt & ip̃i magnitudinem tẽpeſtatis potiſſimũ ad fugam

elegerant. Illinc digrefſi uiam quæ Thebas fert ire confercti pergt ad dexterã

habentes lunonis delubrum ab Androcrate conditũ: quod uidelicet exiſtima-
rẽt minime creditum iri ĩ id ſe iter deflexiſſe quod ad hoſtes ferret: & ſimul cõ/
ſpiciãtur Pelopõnẽſes cum luminibus perſequẽtes uiam ꝗ per Citheronẽ & ca-
pita quercus Athẽas ducit. Vbi ſex ſeptem ue ſtadia Thebas uerſus perrexerũt:
diuertentes uia quæ per montem ad Erythras & Nyſias fert abierunt: adeptiq;
montes Athenas perfugerunt numero ducenti duodecim ex pluribus. Si quidẽ
non nulli eorum anteꝗ murũ conſcenderẽt in urbẽ reuerterũt: unus ſagittari-
us in exteriori foſſa captus eſt. Peloponnenſes poſtꝗᷓ aferẽdo ſubſidio deſtiterũt:

in ſua quiſq; ſtatione manſerũt. At Platæẽſes ex urbe nullus eorum quæ contin

gerat gnari cæteris qui redierãt: neminẽ ſupereſſe renũtiatibus: ubi illuxit cadu
ceatorem miſerunt de mortuis recipiendis: ſed re cõperta deſtiterut. Atq; hũc
imodũ Platæenſes munitiones tranſgreſſi ſalutem ſibi pepererũt. Sub extremũ
eiuſdem hyemis ex urbe Lacedæmone miſſus eſt cũ triremi Mitylenem Salæ-
thus Lacedæmonius qui uectus in pyrrã pedeſtri illic itinere: p alueũ quendam
torrentis: qua munitiones trãſiri poterat: occulte ingreſſus eſt Mitvlenem: retu
litq; primoribus expe ditionem in Atticam fore: & quadraginta naues quæ auxi
lio ire debebant pariter affuturas: ſeq; cũ haꝶ rerumtũ aliarum curandaꝶ gra

tia præmiſſum. Vnde Mitylenæi ſumpta fiducia minus ad Athenienſes animo

inclinabantur ut cum eis conuenirent. Atq; hæc hyems ꝗrtuſq; annus belli ex
ceſſit quod Thucydides conſcripſit. In ſequentis æſtatis principio Peloponnen-
ſes poſtꝗᷓ Alcidam qui eorũ erat nauarchus cum quadragita nauibus cũq; mã-

rsni
ns pole
gorege
jni i
ſoperior!
bll
perſuam
Pleragr
inluiqa
ponnelo
bus adach
poplum
eulturus,
lhlche
mantesal
gtezadn
ſlapoclio
Mienſibus
ctercitum
Alaredire
Ptigumd
niis tract.
ſedapud
ſieret tea
quoqgm
tiner pre
ſubitoui
teranaut
ſesoa
Wortin⸗

N

Prone
curcs

hoſesur
ia venit

umor

Pentino
ſuciole
ibello
Gin holt

Alcidi h

nlicdenn n
kudemn
dinodefenn
rum meren
Nememane
edas veriuſd
rinsadweiin
alignid enn
it em n
ALwtrituniet
enirer unadin
cpiedum:ü
Mins ifenilg,
ſimulg ckrn
nur enicinit
Nlio eniet
ür marüttge
lbigerantot
Hechs Drzens
ermn patpedn-
gvogflmti
cöcevent alce
riniq Aenlon⸗
Nemeter Mulle
Mimiadfpen
ür aAcentei
eleer eutim⸗
erd ſmul ci⸗
hennihlca⸗
1s enerni.
ſerunn. enig

S uc⸗

ons Gina
pGcho ceſtem
orum qu nn
obinmit D
Dirnit. AMc
cerüt ob eutenn
Mirſleren M
palige⸗
Minenmtn
ti nave n
umcuvNenß
heniene⸗ nn
iſ mut,
pio Nechun,
uibos iq⸗

datis miſerũt npſi ac ſocii Atticã inuaſerunt: ut Athenienſes utriq; diſtricti mi

nus poſſent nauiũ Mitylenem mittere ac rerum gerere. Præerat huic expeditioi

pro rege Pauſania Pliſtoa nactis filio adhuc pupillo Cleomenes patruus: popu-
lati autẽ ſunt ex Attica um ea quæ prius & ſi quid refruticauerat: tum ea quæ
ſuperioribus expeditiõibus intacta relinquerãt . Quæ expeditio poſt ſecudam
acerbiſſima omniũ Athenienſibus extitit: Quonia noſtis aliquid actũ in Leibo
per ſuam claſſem: quaſi iam appullam: ut audiret expectans paſſim diſcurredo
pleraq; uaſtabat. Sed cum nihil ex iẽtentia eueniret: & res frumẽtaria deſeciſiet:
in ſuã quiſq; Ciuitatem dilſceſſit. Mirylenæi interim cum tandiu naues ex Pelo-
ponneſo non uenirent frumento iam defecti ad tranſigẽdum cum Athenienſi-
bas adacti ſunt: idq; ob hanc cauiam Saletus ne ip̃e quidem iam naues expectas
populum prius lcuiter armatum ad ſe armandum inducit: tanꝗᷓ in Athenienies
exiturus. Vbi arma ſumpſerunt oppidani iam nõ magrãtibus obrtemperabant

factiſq; agminibus uidebant proceres: exibere frumenta: ac uiriti diuidere. affir-

mantes alioquin ſe urbem Athenienſibus prodituros. Quod ubi cognoueruant
ꝗres adminiſtrabant: cũ neq; ad prohibendum pares eẽnt: & in periculo futuri
ſi a pactione excluderẽtur comuniter pacti ſũt cũ Pachete atq; exercitu ut Athe

nienſibus liceret de Mitylenæis conſultare: quànam uellét ſariſfactionẽ: utq; ipi

exercitum intra urbẽ reciperent: & Legationẽ ꝓ ſe Athenas mitterent: & dum
illa rediret Paches neminẽ Mitylenæorum neq; occideret neq; alligaret neq; ca
ptiuum duceret. Et hæc quidẽ conuentio fuit. At ii ꝗ præcipue cũ Lacedæmo⸗-
niis tractauerãt: ſibi timentes ad ingreſſum exercitus expectare non ſuſtinuerut
ſed apud aras pariter conſidebãt. Quos illinc excitatos Paches ne quid iniuriæ
fieret tranſmiſit in Tenedũ: quouſq; Atheniẽſibus aliquid uideretur. Antiſſlam
quoq; miſſis eo triremibus in poteſtatẽ redegit: & cætera quod ad exercitũ at-
tinet pro ſuo arbitrio conſtituit: Peloponnenſium uero quadragita naues quas
ſubito ueniſſe oportebat in circueunda Peloponneſo tempus triuere: & in cæ-
tera nauigatione otioſe uenientes latuerunt quidem qui ex urbe erant Athemé
ſes quo ad delum tenuerũt. Hlinc digreſſi apud clarum & Myconũ primum acci
piunt in deditionẽ ueniſte Mitylenem. Cæterũ uolẽtes ré exploratam habere ad
Embatum Erythreæ ſe conferunt ſeptimo ferme a capta Mitylene die ibi com-
pto negario erebus præſentibus deliberabat. Quibus Teutiaplus Heleus ita lo-
cutuas eit. 3

Oratio Teutiapli

Lcida cæteriq; collegæ mei qui adeſtis Pelopõnenſiũ duces: mihi ui-
detur nobis Mitylenem eẽ nauigãdũ.priuſꝗ; palam fit quẽęadmoduũ
apud nos agatur. Offendemus. n. ut credibile ẽ pleraq; ĩ cuſtodia apd
hoĩes urbe recens potitos:p̃cipueq; a mari qua ex parte nec ipſi hoſtium quem
piã uenite ſuſpicantur. & nos maxime ualidi ſumus. Crechibile quoq; ẽ eoꝶ pedi
tatum ut in uictoria negligẽtius agẽtem: & per hoſpitia diſpſum. In quos ſi & re
pentino & noctu irruamus: ſpero fore ut cũ iis ꝗ intus ſunt:ſi ꝗs ſupereſt noſtri
ſtudioſus optata cõſequamur. Neq; nos periculi pigeat exiſtimantes nihil aliud
i bello ꝗᷓ ex huiuſmoi rebus accidere nouitatis. Hoc ſi quis dux & ĩtra ſe ſeruet
& in hoite:obſeruãs illum adoriat pleruũq; cõpos ẽ uoti. Hæc demũu locutus ille
Alcida nõ pſuaſit.Alii non nulli ex ionia exules & Leſ bii ꝗ una nauigabat hor-
iii

tabãtur: ut quãdo qdem piculũ metueret aliquã ĩ lonia urbẽ:aut Cumã ĩ Qeoli
de occuparet ex qua urbe ꝓdeuntes loniam ad defectionem ĩducerẽt. ſpẽ.n. eſſe
nullis ſe inuitis uenturos: & hc maximus eẽt Athemienſibus ꝓpuentũ nõ modo

erepturos: ſed ẽt prepturos ſi inuaderẽt. Arbitrari ſe quoq; dicebat pluaſum iri

Piſſuthnẽ ad belli ſocieratẽ: Alcidas ne his quidẽ acquieuit: ſicæq; Sctẽtiæ plu
rimos e conſilio ſocios habuit: ut quoniã eũ Mitylene fruſtrata eẽt: rurſus in Pe
loponneſum ꝗᷓ primũ reuerteretur. Itaq; cũ Embato ſoluẽs appuliſſet ad Myõ⸗
neiũ ꝗᷓ ẽ inſula Teiorum ꝑ multos captiuos quos nauigado ĩterceperat trucida-
uit. Et cũ Epheſum ſubiſſet adierut eũ Anæoꝶ Samiogꝶ legati: negantes pſum
recte aſſerere græciã in libertatẽ ſi illos necaret: qui neq; arma coõtra tuliſſẽt: ne/
q; hoſtes eẽnt.ſed tatũ Athenienſiũ neceſſario ſocii forent:ut niſi deſineret pau-
cos ex hoſtibus ſibi conciliatug: plureſq; amicorũ ꝓ hoſtibus hiturũ. Quibus
pſuaſis Alcidas quoſcũq;ʒ iam hẽbat Chioꝑꝶ & ex alis aliquot miſios fecit. Nam
hoiĩes cõſpectis nauibus nõ refugiebãat: ſed potius tãꝗᷓ ad Atticas accedebat: mi-
nime timentes ne Atheniẽſibus maria tenentibus naues Pelopõnéſiũ Ioniã un-
ꝗᷓ traãſmitterent. Alcidas auũt ex Epheſo rapti abiit fugq; fecit. Cõſpectus n. fue-
rãt a nauibus Salaminiã & Parala cũ adhuc ad Clarõ ancoris eẽt: quæ naues ab
Athenis curſũ tenebat: quæ ne ſe pſequerẽtur: ille ueritus alto ferebat urra nuſ
ꝗᷓ a terra ſua ſponte niſi ad Pelopoôneſũ applicaturus. Pacheti Atheniẽſibuſq; cũ
undiq;:tũ uero exerythræa huius rei nũtius affertur. Quippe cum lIoniæ urbes
muris careãt ĩigẽs metus ſubibat: ne Pelopõnẽſes cũ claſſie prætereutes: & ſi non

hẽrent ĩ aĩo manere:tamẽ diriperẽt ut ĩ qſqʒ ĩciderẽt urbes. Salaminia quoq; na

uis ac Paralus ſe ſe hoſtẽ ad Clarõ uidiſſe refferebat. Eum Paches enixe pſecutus
uſq; ad Latmon ĩſulã: poſtꝗᷓ adipiſcẽdi ſpes abfuit retro tedii t: exiſtimas ſe lucri
feciſſe ꝙ illas ĩ alto nuſꝗᷓ adeptus eẽt: ne caſtra munire & cuſtodias agere. & ipos

aggredi neceſſe fuiſſet. Cũ redit Notiõ urbẽ Colophõioꝶ tẽuit qua Colophõii

icollebãt eius arce ab ita me & barbaris irrũpẽtibus: p domeſtica illoꝑ ſeditio-
nẽ capta: eodẽ fere tp̃re quo Pelopõnẽſes iteꝶe Atticã ſunt ĩgreſſi. Rurſus in no
tio inter eos ꝗ illuc cõfugerãt & priſtinos oppidaos ſeditiõe orta alteri accerſita
a piſſuthne & ab acadibus ac barbaris auxilia in muris urbẽ interſepiẽtibus hẽ-
baãt: & ꝗ ĩ arce Medis fauebãt recepti pariter rẽ.p. adminiſtrabãt. Alteri cũ ſe fu
ga ſubduxiſſent exules Pachetẽ accerſieruũt. Hic hippiã eoꝶ ꝗ intra muros illos
erãt ducẽ: ad colloqum euocauitiut ſi nihil qd placeret illi dixiſſet rurſus eũ in
muros ſaluũ ſanũq; reſtituerer. Et ille ad huc ꝓceſſit. Hic eo ĩ cuſtodia ſine uin

culis hẽri iuſſo:muitiões repente adortus nihil tale expectãtes archades capit: ac

barbaros ꝗcũq; ĩtus erãt occidit. De hic Hippiã ſicuti pepigerat introductũ cõ-

phẽdit ſagittiſq; cõficit. Collophõiis Notiõ reſtituit pᷣter eos ꝗ cũ Mechis ſenſi!

ſent. Eo poſtea Atheniẽſes coactis oĩbus ſi ꝗs uſꝗ erat: collophõiis ſecũdũ ipo

rũ leges colonos ad hitãdũ Notiõ miſerũt. Et Paches Miaylenẽ reuerſus Pyrxãa

& Ereſſõ ĩdeditiõem redegit: caprũq; Salætũ Lacedæmôiũ iĩ urbe latitatẽ Athe-
nas miſit: Pariter & eos Mitylenæos quos apd Tenedõ depoſuerat: & ſi ꝗs alius
ei uiſus ẽ extitiſſe ſeditiõis actor. Dimiſſaq; maiore exercnus pte cum reliꝗs re-

mãlit: ad cõſtituenda arbitrio ſuo negotia Mitylenes ac cæteri Leibi. Vbi Athe

nas ii ꝗ a pachete miſſi fuerãt puenere: Athẽienſes Salæthu uita prinarunt licet
pollicentem: cũ alia qndã tũ uero a platæis adhuc. n. obſide batur ſe Pelopõnen-
ſes abductuꝶ. De reliqs aur cũ ad cõſiliũ relatũ eſſet præ iĩidignatiõe cenſuerũt
nõ mõ ꝗ adeſſent:ſed omnes etiã ꝗ puberes eſſent Milenæorũ iĩterſficiendos:

Habert
cinoe
Aope
bunt de
guN
latio ul
uckort⸗
Acheni
ſertete
ſe eade⸗
Clõ (
omnlun
tatis pro

i ge
titisid
ires ide
Pereren
witidos
bus eſt
ls agic
utiliore
miſtranr⸗
icderit
Nriawm
Cdärn
oresd
taor
culta
mus!
de Mi
Namſ
centiſſt
Venine
disri
Etaur
nolten
–
lero ne
ilacen
leckane
nonide

Comii gerl
crit henel⸗
Eentüno moe
ANPivalum ,
) Nrilir
etturſis
vliſeta Nhi⸗
ceperat tuoce
nepamtes phn
Otra tuliſerne,
icelineret on
niuni, Qube
Wostect Nn

Acedebitn .

ödehülomiäun
pectus nf⸗
n gur nueit
Nebaortii nul
deiini
um lomz urbe
geütesad non
mimanocn
genitepkecung
iſtimisehun
ggere 5
u Colophäi

og luii⸗

Norlus inno
en acerlic
hietibos he⸗
teri ci Eelu
1wor Dos
turtwsei in
Roda ine un
chndescaitr
ci Melslnſ⸗
ois lecicuͦſhe
jeverius
e huiti Ae
rl in
ecumteliet⸗

ipuberes uero ac fœmiĩas ĩ feruitutẽ redigẽdos: dantes crimini:tũ ꝙ deſciſſent:
cũ nõ ea cõditiõe: ꝗᷓ Cæteri ſub ĩperio foret: tũ uel magis ꝙ naues Pelopõnẽſiurn
ad opẽ eis fereédam auſæ eẽnt ĩ loniã cũ periculo ire: nõ: n. ſubito conſilio uide-

bant deſeciſſe. Mittũt igitur ꝓpere triremẽ nuntiatũ decreta pacheti ĩperatum-

q; ut Mityleneos necaret. Poſtero die ſubit eos pœnitẽtia quædà & facti repu-
tatio uiſũq; ſeuũ ac uehemẽs decretũ totam necare Ciuitatem: potiuſꝗᷓ eos qui
auctores mali fuiſſent. Quod ubi ſenſerut Mityleneoꝶ legati: & ꝗ eis ſtudebar.
Atheniẽſes aditis primoribus: haud ægre plualerũt ut de vo iteꝶ ad cõſiliũ re-
