derũt ano qᷓdrageſimo ꝗnto poſt Syracuſas habitari ceptas: ĩpoſito a flumĩe Gela
urbi noĩe:cũ locus ubi nũc urbs ſita eſt: quiq; munitus ãtea muxro erat. Lindii uo

cãtur: uiribus doricis huic Ciuitati ĩpoſitis. Annoq; ꝓpe cẽteſimo Octauo a ſuæ
Vrbis initio: Geloi Agragãtẽ incoluerũt. Vrbẽ a fluuio Agragãte appellãtes: dele
ctis ſibi auctoribus Ariſtono & Pyſtilo:datis quoq;ʒ ſuislegibus. Zacla uero inter
initia a latrõibus e Cumis quæ è ĩ opica Chalcidica Vrbs ꝓfectis hĩtata ẽ. Sed po

ſtea coĩter a multitudie quæ a chalcide atq; a cætera Euboia quæ ĩ eã regionẽ lſlu
puẽit:cuius colõiæ deductores extitere Perieres atq; Cratæmenes: alter e Cumis:
alter e Chalcide, Vocabat aũt prius ea Vrbs a Siculis Zãcla a ſpecie falcis. Si q-
dẽ falcẽ Siculi Zãclã appellant. lidem poſtmodũ a Samiis eiecti ſunt: & aliis qbuſ-
dam ionibus: qui medos fugientes ad Siciliam appulerunt. Nec ita multo poſt
Anaxilas Rheginoꝶ tyrãnus: exxerminatis Samiis Vrbẽ pmiſcuis hominibus

ẽ

frequentẽ reddidit: & a ſua quondam patria Meſſenam apellauit. Hemera quo-

dque & Zanclanis habitata é: deductis ab Euclyde Simo & Sacone: in quaà colo-

niam uenerunt plurimi Chalcidenies cũ quibus habitauerunt: & Syracuſani ex-
ules a contraria factione ſuperati qui Myletadæ nominaâtur. Atq; apud hos op
tinuit uox quædam inter Chalcidicam & doricam media: ſed leges Chalciden
ſes optinuerunt. Acræ at & Caimenæ a Syracuſanis ſunt inhabitatæ. Acræ qui
dem ſeptuaginta annis poſt Syracuſas: Caimenæ uero circiter Vigiti anos poſt
Acras: & prius ferme Centum a Triginta quinq; anos a conditis Syracuſis Ca⸗
marina: per ipios Syracuſanos: auctoribus colõiæ daſcone & Menecole: eiectoſ-
ue aliquato poſt Camarinæos ob defectionẽa Syracuſanis. Mox Hippocrates
Gelæ tyrãnus accepit pro-redemptione Syracuſanoꝶ quos habebat captiuos:
atq; ipſe eflectus coloniæ deductor: eos in terra Camerina collocauit: & cũ rur-
ſus a Gelone ſedibus amoti fuiſſent: tertio lũr ab eodem Gelone collocati. Tot
igitur gentes partim græcæ partim barbaræ incoluere Siciliam: quæ cum tanta
eſſet Athenienſes eã ſibi inuadendam putauerũt: cupiditate proculdubio totius
inſulæ potiudæ: ſed uoluntate quoq; honeſte ferẽdi auxilii Chalcidẽſibus ſuis
cognatis ac priſtinis ſociis: præcipueq; Egeſtanis quoꝶ legati aderant: a quibus
inducti ſunt: ut illuc tenderent: enixe flagitanubus opem. quippe Selinũtiis ob
quædam ſponſalia & controuerſiam de Agro: finitimis ſuis bell intulerant. II
li accitis Syracuſanis ſociis bello eos prohibebat terra & mar. Itaq; Egeſtani re
petita memoria ſocietatis ſibi cum lachere initæ: & ſuperioris belli leontinoꝶe:
obſecrabant Athenienſies ut ſe miſſa Claſſe tutarentur: cum alia permulra alle
gantes: tum uero ꝙ caput erat Syracuſanos ſi impune feret: ut expellerent leon
tinos: mox cæteris eoꝶ ſociis profligatis: omnẽ Siciliam ad ſuum imperium re
dacturos. Vnde periculum foret ne quando dores magna cum manu ꝓpter co
gnationem doribus Pelopõnenſibus: a quibus ipſi in colonias miſſi eſſient: auxi
lio euntes una deſtruerent Athenienſium potentiam; eoq; prudentium eſſe cũ
reliquis adhuc ſociis obuiam ire Syracuſanis: ſe præſertim collocaturis ſatis pe
cumæ ad bellũ. Quæ & ĩ contiombus: & i colloquiis ſlæpenumero dicẽétes Ese
ſtanos cum audirent: Athenienies decreuerunt primum nuttendos Egeſtan
gatox ad exploranda: tum pecuniam ſi tanta foret quanta iactabatur: & in æra
rio & in templis: tum rem bellicam: ac Selinuntioꝶ quoq; ut quæ illic eſſet con
ditio referent. & legati quidem Athemenſium ĩ Siciliam miſſi ſunt. Lacedæmo
mii autem eadem hyeme cum ſociis propter Corinthios armati: Agrum Argiu
um ingreſſi ſunt: euque non magna ex parte populati: frumenta & aliquot boũ
paria aſportarunt, & Argiuoꝶ exulibus in Orneas tranſcriptis: atq; illic paucis
e reliquo exercitu relictis initiſq; fœderibus: ad certum tempus intra qd Ornea
tæ atq; Argiui ſe inuicem non lederent dum cum exercitu rediere. Nec ita mul
to poſt Athenienſes triginta nauibus: ſexcenti armati cum ueniſſent: & Argiuo
rum ommis populus qui per ætatem ferre arma poterat: cum illis egreſi unum
diem Orneas oppugnaue runt: noctu his procul caſtra habentibus ii qui intra

Vrbem erat profugere. Quod ubi ſenſere poſtero die Argiui Orneas diruerũt:
reuerſiq; ſunt domum: & mox item Athenienſes. lidem apud Metbhonem quæ

finitima Macedõiæ eſt aſſumptis ex ora maritima tum ſuis: tum Macedõibus:

qui apud ipſos exulabant equitibus terrã Perdiccæ infeſtabãt. Vege lacedæmo

mi miſſis ad Chalcidenſes qui ſunt in Thratia iubebant eos Perdiccæ adeſſe ĩ
bello. Quod illi facere recuſarunt quibus induciæ cum Aahenienſibus erant

H

lecede⸗
cönipl
Acüis
lerapiti

cuniame

ſeragint
eCini
cottade
caetata

(ito!

celerime

t del
decorio

leuocate

.

ſedusa

Eqſerr
nüme
ſuispl
ſopen.
optiae
lcerap
neczte
isboc
ndur
erad
eir
Gnl
nobi
ceſli⸗
is h
Ciſtim
Iaquie
finich
Aqu⸗
detne
demine
ſtadilio
le ido
ſirno
.lmd

ne inwinſ⸗

1epoc hoe .

gncCht
cnr ſonll
igiine
Fraclls ,
necole eec,
or ippot

Nebat catinen

CauitAcü⸗

ecoloc n.
uuldudioin
Aciceliberſe

krantacub

e Elinünisd

üimulerane,

Bgrſtanne
kontin

derwoln de

elerert en
impenume

unu ppeerdo
Veſentauni
numeſteci
nns ſaus be

cite hie

Egean
AKin ara
icelercon
Lacedæmo

um ANn

Aiqvotbol

zi cs

1 Ome
Mectamul
tArgivo
eliumm
quiinni
dirvenut

nem q?
Cecin⸗

Praculn

decẽ dierũ. Et hyems exiit ac Decimus ſextus ãqnus huius belli qd Thucydides
cõſcriplit. In lequẽeti æſtate ĩ eunte ſtatĩ uere Atheniẽſiũ legati e Sicilia rediere:

& c iis Egeſtai: ferẽtes ſexaginta Talẽta nö ſignati argẽti: taꝗqᷓ mẽſtruũ ſtipediuù

ſexagita nauiũ:q ut mitterẽt᷑ erãt oraturi. Arheniẽ ſes aduocata cõtiõe auditiſq;

8&. geſtãis & ſuis legatis cũ alia dicẽtibus ad pluadẽdũ appoſita:tũ uero de pe-
cunia métiẽtibus taꝗ parata & multa: t apud tẽpla:tũ apd Aerariũ: decreuerũt
fexaginta naues ĩ Siciliã eẽ mittẽdas: cũ ducibus ſũma poteſtate pditis: Alcibia-
de Cliniæ: Nicia Nicerati: Lamacho Xenophanis filio: ꝗ opẽ ꝗde Egeſtãais ferrẽt
cõtra Selinutios. Leõtinos aut ſi ꝗd pſpere ĩ bello cõtingeret oẽs iĩ ſua ſede collo

carẽt: atq; alia trãſigerẽt apud Sicilia: ur maxĩie expedire rei.p. ſuæ cognoſcerẽt.

Quito poſt hæc die cõtio rurſus aduocat quẽadmodũ oporteret hãc claſſem qᷓ

celerime fieri: decẽq; ſi qua re ducibus ad ꝓfectionẽ opus eẽt. Nicias ꝗ ĩ uitus fu

erat delectus: haud recte Ciuitatẽ decreuiſſe exiſtimãs: ſed exigua de cã & ſpecie
decori omnem Siciliã opus arduũ affectaſſe: procedens: Athenienſes a propoſito

teuocare uoluit: hunc madum de hortatus.
Oratio Niciæ apud Athenienles
QAec ꝗdẽ cõtio ob noſtrã claſſẽ iſtruẽdã coactaẽ: p inde ac ſi ĩ Siciliã

nauigare oporteat: mihi aut uidet de hoc ipo quoq; cõſyderari oper-
tere: utrũ ſatius ſit mirtere claſſẽ nec ne:nec ita breui cõſultarione de

rebus arduis credẽdo uiris alienigenis bellũ ſũmere: quod ad nos nihil prineat.
Eqdem qdad me artinet ego ex hac re honore afſicior: & meo ip̃ius corpori mi
mime oium timeo. Sed cũ exiſtimẽ bonũ Ciuẽ eẽ cũ eũ ꝗ & corpori & fortunis

ſuis ꝓſpicit: tũ eũ multo magis qui uult ſua opera rem. p. ꝓipera eſſe. Ego ſicuri

ſuperiori tpre nũꝗᷓ ampliãdæ dignitatis graria dixi ſecus atq; ſẽtieba:ita nunc qᷓ
optia eẽ ſentio dica,
lIcerta periclitãdũ: Infirma ꝗdẽ apud affectus ueſtros fuerit oratio mea. Quod at
neq; tẽpeſtiua ẽ properatio ueſtra: neq; facilia ſũr ad opcinenduũ ea ad q cotendi/-
tis hoc planũ faciã. Et. n. arbitror uos illuc traiiciendo cũ mnltos hic hoſtes re
linquatis: cupe ut plures etiã huc hoſtes cõtrahatis. Et inopinamini apd illos fœ

ui ſi ſuadea uobis ea ꝗ aſſut tuẽda nec iis q certa ſut pp

dera ꝗ nobiicũ inierũt aliqd forſã firmitatis hitura. Illa uero geſcentibus nobis
erũt fœdera dũ taxat noĩe. Sic. n. ꝗqdam e noſtris atq; ex aduerſariis rẽ traſegerut.

Sicubi ãt exercitus nofſter plus cũ cladis accipiat ſine mora maus hoſtilis: gruet

nobis primũ quia nobiſcũ pacti ſunt non uolũtate: ſed iniꝗtare ſortunæ & ne-

ceſſitate ac maiore ꝗᷓ nos turpitudine. Deĩde ꝙ p hæc fœdera cõplures cõtenti-

õis habuimus. Super hæc ſũt qui has pactioner ne utiꝗᷓ admiſerũt: neq; ii uali-

diſſimi & eoge alii ꝓfeſſi hoſtes: alii quia Lacedæmõii ꝓpter decem dieꝶ fœde

ra quieicũt ad huc:& ip̃i ab ĩuadendo cohibent᷑: qui forſitã ſi noſtras copias bi-

fariã diuiſas eſſe: acceperir: id quod nuc facere feſtinamus nos ꝓrſus adorirent:

& quidem una cũ Sicilienſibus quos iã pridem putãt operepciũ eſſe excire ĩ ſo-
cietatem. Ex quo aiduertere debemus qualia ſint hæc: neq; ſupra modũ Ciuita-

tem indiſcrimen addueere: & alienũ iĩperiũ aflectare: priuſꝗᷓ id quod habemus

ſtabilierimus. Quod ſi & Chalcidenſes qui ſut ĩ Thracia tot annos nobis rebel-

les ĩporeſtatem nondũ redacti: & incõtinente alii nõ nulli ut fertur male pacati
ſũt: nos Egeſtanis etiã ſociis tanꝗᷓ læſis propere ſuccurrimus:& a quibus quod

olim defecerũt a nobis iniuriã accepimus: eos ne etiã ab iniuria uindicabimus?

m i

& ſi hos uincendo retinebimus:illis certe quod ꝓcul abſunt q per multi ſuͦt

æxzgre imperabimus Amentia igitur iit eos inuadere quos neq; uictor quis i offi
cio teneat: & niſi re feliciter gefta: nequeat æqque ac prius adoriri. Sicilienſes mi-
hi uidetur ut nunc ſe res habent: & ſi imperio potiantur Syracuſani minus ife-

ſti in nos forei quo nomine præcipue terrorem nobis ancuriunt Egeſtani, Nam
ſi forte nunc illi ueniant cuncti gratificandi Lacedæmoniis gratia: certe ere-
dibile non eſt eoidem pro alieno imperio coôtra alrerius imperium militaturos:

cum ipli imperium habeant. Quomam quo ipſi modo cum Peloponnenſibus
noſtrum imperium euertiſſent eodem credere debent ſuum ab eildem eueritum

iri. Porro græci qui illic ſunt primum nos magnopere extimeſcent ſi illuc non

tranſmiterimas. Dehic etia ii oſtentatis per nos copuis paulo poſt diſceflerimus.

Quod ſi quid detrimenti acceperimus continuo per côtemptu noſtri cum aliis
hinc græcis nos adorirentur. Cum ſciamus: ut quæq; remotiſſima ſut ita eẽ wa
xime admirabilia: & ut maxime experta ſunt: ita mnimimum dignitatis præ ſe fer
re:id quod nunc uobis Athenienies erga Lacedæmonios ergaq; ſocios ufu ue-
nit. Qui quoniam preter opimonem circa ea quæ meruebatis antea ſuperiores
extitiitis: iam pre cotemptau illorum Siciliã aflectatis. Neq; uero oporrtet ad for-
tunam aduerſariorum extoliere animos: ſed animox ipſos cohibendo confidere:
ſentireq; nihil ahud Lacedæmonmios ſpeculari propter ignominiam acceptam:
quam quo pacto uel nunc quoq; ſi poſtint decipiendo uos emendent turpitudi-
nem ſuam:idq; tanto magis quanto maiore & amore & ſtucho gloriam uirtutis
amplectuntur, Itaq; non de Egeſtanis in Sicilia uiris barbaris eſt nobis certamẽ
ſſi iapimus: ſed ut rem publicam noſtræ Ciuitatis ab inſidiis uolentium induce-
re ſtatum paucorum cito tueamur: debtaâes memoria tenere nos recens ab ingẽ
ti morbo ac bello paululum quiddam Laxamenti accepiſie. Vt æquum ſit nos
augeri numero & pecuniarum & hoium: & hæc ꝓ'nobis ipſis. hic ipẽdi non ꝓ ui

rris deſertoribus iſtis auxilia obſacratibus: ꝗbus & pulchre métii urilẽ ẽ: & uici

norum periculo. cum nihi ipſi niſiuerba tantum impendant: aut meritam gra-
tiam nobis habere rebus proſpere euntibus: aut ſi quid ſecus accidat anncos ſe
cum in perniciem trahere. Quod ſi quis ad hanc prefecturam Libens delectus
hortatut uos ad nauigandum ſuarum tantum rerum rationem habens: præſer-
rim iunior ꝗᷓ ut imperio fungatar quæ ſit admirabilior in apparatu equorum
quos alir ex multis quos habet prouentibus quoq; magiſtratum hunc lucrifaci-
at: nechuic quidem concederunt debitis ut priuatim ſplendeat periculo Cjuita
tis: ſed exiſtimare ab huiuſcemodi hominibus res quidem publicas ledi priuatas
autem profligari. Præterea hoc negotium grãde eſie: nec de quo adoleſcentulis
conſultare quodq; repente temtare debeat. Cui uiro nunc hic aſſidentes ab ip-
Do cotrogatos cum uideam timeo: & ob id e diuerſo ſeniores hortor: ne eos pu-
deat ſi ab alhquo iſtorum admoueantur nilſi bellum ſuaſerint: ne ignaui eſſe ne
ue quod ipiorum uitium eſt abſentium praui armarores eſſe uideantur: cum
ſcia as affectatiõi pꝗᷓ raro proſpere euenire circũſpectioni: plerumq; & de priæ
piculo ꝓpulſando in qd deducta eſt quodq; maius ſupioribus ẽ ireꝶ creare du
ces ac decernere. Sicilienſes quantũ ad nos ptinet: ꝗbus nuũc finibus utut nõ ab-
uti nec lõico ſinu ſi ꝗs rerrã legst: neq; Siciliẽſi ſi ꝗs aliũ teneat: ſuaq; p ſe colen/
tes atilitati uacare. Egeſtanis aut ſeperarim reſpondendum: quando quidem ſi-
ne Athẽéiẽſibus a pricipio bellũ cũ Selinũtiis cõtraxerũt: ut id ip̃i ꝑp ſe diſſoluãt.
Nec polit hac ſocietatem quẽadmodũ conſueuimus faciamus ꝗ calamitoſis ꝗdẽ

5

D

ſobldium
Gveſert
gemegro
enslegen
laſeequet
cpienco
meruit 1
g füme
nala eh⸗
pem Act
Aacira
chuegi⸗
leſtatemt
nactüi⸗
ſacuktarun
noexmit

cius ſopt⸗

bus ſonit
publcen
eiusoler
iaghproe

bar aen
le vite
Lmeri
ven
in
bror
net⸗
busn
guoſe
lux ſo
mus ſ.
leai ſe
ritade
güg
lunk
gvice
ſiſed
ſſtapr
maxin

ebermilge

urcltſ

n Sclielan
Magi min ſe.

8 ElinN
Karia cene,
um wilittar
Ncloponhenitg
edem Euerin
dent ſtüluc nn
Ntchleleinn

noſtn uni

imnlürinei
ultarsprk eſ
1 Caos aſuie
Antea ſupenon
hopontet ſo
endo conſcer⸗
num Xcepten
enttunpnudi
Boram uiruns

hodes cenane

entinm into⸗
8necen abiſt

Equmſt imua

ſpechronpri

jorieAiad

neniamga
tanico e
ens delecus
berwprriei⸗
V eqooruch
unclucritach
enicolo Cjun
ledipriuats
Auoleſcenußs
gibentebi⸗
orne eos p⸗
pmulele ne
Cemtur:cun
4 Ace pri⸗
e eneh
wut notd
ſe en

o glitenh

le ſobvi.
mneols

ſubſidium ferimus: ipſi uero deſiderantes ſubſidium non inuenimus. Tu quoq;
Queſtor ſi & te dignum ducis gerere curam Ciuitatis: & bonus Cimis exiſtere
de integro conſulito Atheniẽſes de his: & ad ſuffragia reuocato: dum ſcias ſi ue
reris legem diſſoluere: rogandis iterũ ſniis non in curſurum te crimen eſſe ĩ tã⸗
ta frequẽtia teſtium: ſed eu Ciuitatis male conſultæ medicũ eſle: hoc eſt recte ĩ
cipiendo quiſquis de illa cum ſit illius pria optime: aut certe uolens nihil male
meruit. Hæc Nicias poſt hunc proceſſere alii ſubinde Athenienſes: quoꝶ pleri-
qʒ ad ſũmendã expeditionẽ hortabantur: nec reuocanda quæ decreta eſſent nõ
nulla dehortabantur. Omnium aut acerrime urgebat ad ineundam expeditio-
nem Alcibiades Cliniæ filius auidus repugnandi Niciæ cui erat inſeſtus: cũ ob
alia circa rei.p. adminiſtrationẽ & ꝙ ſui mentionẽ ĩuidioſe ille feciſſet: tũ præ-
cipue ꝙ imperator eſſe cuperet: ſperans ſe Siciliã pariter atq; Charthaginẽ ipo-
teſtatem räacurumae Priuauin ſe ſi rem proſpere gereret pecũia ſimul & glo
ria actũ iri. Nam cum eſſer apud Ciuitates in honore ambitioſius ꝗ pro modo
ſacultatum uiue bat circa alimenta equoge alioſq; lumptus: id quod poſtmodũ
nõ ex minima parte Ciuitatem Atheniéſmũ euertit. Multi enim cũ intuerentur

bus ſpiritus magnitudinẽ tanꝗᷓ tyranidẽ aflectantis hoſtes ei extiterunt: & licet
publicæ res bellicas preclariſſime adminiſtraret: ſinguli tamen priuatim ſtudiis
eius infenſi: & alius alium cõmendantes non diu poſt Ciuitatem ſeduxerũt. Hic
itaq; procedẽs Athenienſes hunc in modũ cohortatus eſt.

eius ſupra modum in cultu uictuq; Lautitiam: & quibuſcũq; uerſabatur in re-

Oratio Alcibiadis apud Athenienſes

Myperatorem eſſe me Athenienſes magilꝗᷓ alium quenꝗᷓ decet. Hinc
enim exhordiri neceſſe habeo cum me Nicias pupugerit & dignum
arbitror. Nam pp quæ inter hoĩes celebror ea afferũt cũ meis maiori
bus ac mihi ipſi gloriã tum uero patriæ emolumentũ: Quippe meo hoc ſpledo⸗
re uitæ apud Olympiã ſpectatores greci ualidiorẽ ſuis uiribus noſtram Ciuita-

tem exiſtimant: quã prius debellatà eſſe credebãt: ꝙ ego illuc cũ ſeptẽ curribus

adii: cum quot priuatus ãtea nemo ꝙq; uictor extiti & ſecũdus & quartus ac ce
tera ꝗ ad aſſequẽdã uictoriã faciũt pparaui ꝗ iure hanorifica ſunt queq; dũ fiũt

afferũt etiã potẽtiæ opinionẽ. Hec magnificẽtiæ opa aliaue ꝗbus ĩ Ciuitate cele

bror natura ſut illa qdẽ Conciuibus luidioſa: apd hoſpites uero exteroſq; potẽ
tiæ ſpecimẽ. Neq; uero incõmodu ẽ hoc hominis propoſitũ quiſꝗs ſuis ſumpti
bus nõ de ſe ipſo tantũ:ſed ẽt de ſua patria bene meretur. Neq; ĩprobũu de ſe ali-
quẽ ſentientem: nolle eſſe cæteris parem: quia neq; inſelix ullum hẽt calamitatis
ſuæ ſocium: ſed quẽadmodum calamitoſi ſumus ab aliis cõtemnimur:ita dũ ſu
mus felices feramur ab eiſdẽ ꝙ ſe contẽnamus: parẽ uicẽ dũ erũt parem adepti
ſtatũ ſi uolent repẽſuris. Nec me fugit huius generis hoĩes & quicunq; alia di⸗
gnitate præcellunt inuiſos fuiſſe maxime quod paribus: ſed non nihil aliiſquo⸗
ꝙq; cũ quibus una uixerunt: id tamen ſuo dum taxat æuo eoſdẽ id ꝓſperitati re-
liquifie: ut multi ſe horum cognatos eẽ: & non nulli ꝗ non eſſent gloriarentur
quidẽ ex eadẽ prĩa: unde illi ortũ duxiſſent. pfecto non taꝗᷓ alieni atq; facinoro-
ſi: ſed tãꝗᷓ depopularibus ſuis ac de pria benemeriti. Quorũ ego æmulus & ob
iſta priuatim illuſtris aiaduertite ſi quo alio Ciue deterius in re. p. uerſor. Etenĩi
maxima quaq; Peloponnenſi potentia per me contracta ſine ueſtro magno aur
m i

8ðð

periculo aut ſũptu cõpuli Lacedæmonios uno die apd Mantineã de oĩ ſtatu ſuo
dimicare. Quo ex prælio licet uictores diſceſſerĩt: tamen ne nũc quidẽ ſatus au/
daciæ habẽt. Et hæc mea adoleſcentia meaq; iſcitia quæ pᷣter naturã uidebatur
poſſe contra potẽtiã Peloponnéſiũ efficit appoſite loquendo: atq; fidẽ uĩdictæ
faciẽdo perſuaſit: ut neq; nũc de hac ætate pertimeſcat. Veꝶ quandiu p hac au-
Cctoritatẽ in ætatẽ itegra adoleſco: & Nicias rem. p. bene gerere uidetur: urimini

utroq; prout comodius é: neq; profectionẽ in Siciliam reuocandã putetis: tanq

aduerſus multas gẽtes ſuturã. Nãq; urbes illic ſunt ꝓmiſcuis hominibus freque
tes facileſq; ad ſtatus mutãdos atq; uariãdos: neq; ꝗſpiã illic raꝗᷓ ꝓ pria aut ꝓ iis
quæ ad corpus luũ pertinẽt arma ſũmit neq; cõſuetos loci appatus. Et unuſꝗſ-
q; qa opinatur ſe aut per ſuaſuꝶ quæ dicit: aut ſeditiõe orta ſi ſe fruſtret ſpes cũ
aliquo peculatu ſolũ eẽ uerſurum ad hoc ipſũ ſe accingit. Ex quo ueriſimile eſt
huiuſcemodi turbam necq; uno aio uerba orantis exauditurã: neq; coĩter ad res

agendas ſe collocaturã. Quæ ſi quid ad uolupratẽ refert eo ſe feſtinãter cõfert:

pᷣlertim ſi quẽadmoduũ audimus ſeditione laborauerit: neq; ĩ bello armati ſint:
neg ror numers quot fama ferũtur: cũ ne alios quidẽ grægos tot fuiſſie cõper-
tũ ſit:quor ſuos eẽ illorum quiq; iactabant. ſed ꝙ maxime ĩ augẽdo numero ſo
lita ſit græcia mẽtiri: fere hoc bello oſtẽdit: ĩ quo uix ſatis fuit armata. Tales igi
tur ibi res quantum ſentio ex is quæ audiui atq; adeo faciliores erũt. Nam et
barbaros multos nobis cũ habebimus ꝗ Syracuſanis ſibi inuiſis una iĩferrẽt bel
Ium:neq; iſta erũt ĩpedimentô negotus noſtris ſi recte cõſuleritis. Si ꝗdẽ noſtri
ꝓgenitores cum eoidem quos nunc aiunt eſſe hoſtes qui certe nos nauigare p-
mittũt:et præterea Medu hoſtẽ haberẽt hoc imperium cõparauerũt nullo alio:
niſi ꝙ magnitudine claſſis pollebant: nec aliam obrem Pelopõnẽſes & ſi prepo-
rentes ſint: magis deſpera uerunt nos debellare poſſe. Nam ꝙ ĩ terram noſtram
ingrediantur id uero etiã ſi nauigare ſupſedeamus facere poſſũt:claſſe nobis ob-
eſſe non poſſũt:quoniã reliquũ noſtrag nauium par illis eſt. lraq; eos aliquid di
cere credibile eſt: aut ꝙ ire nos piget: aut ꝙ tergiuerſamur ferre ſociis qui illic
ſunt opem quam ferre debemus: cum id nos facturos illis iureiurando pmiſeri-
mus: non autem pretendere contra eos: ꝙ nec ipſi nobis tulerint opem. Necq;
enim nos illis iccirco p̃lidium ibi præſtamus ut idẽ uiciſim hic ipſi nobis pᷣſtẽr:
ſed ut hoſtibus illic noſtris infeſti ꝓhibeãt eoſdem huc contra nos uenire. Arq;
hunc ĩ mõm ĩperiũ parauimus er nos et ꝗcunq; alii reꝶ potiti ſũt ĩpigre ſuccur

rẽdo ſemper a quibus iplorabamur: ſiue barbaris ſiue græcis. Nã ſi ſupſedeamus

opitulari aut inter genera hominũ quibuſnam opitulari oporteat delectũ ha-
beamus: paululũ quiddam imperii per hoc acquirẽtes ipſo imperio magis hac
ipſa re periclirabimur. Eu. n. qui præualet nõ mõ ĩuadẽtẽ arces ſed ẽt p̃occupes
ne quando iuadat. Neq; uero nobis Licet ærariũ repelere ulq; dũ imperare vo
Iuerimus:ſed neceſſe eſt quoniã ĩperiũ hẽmus aliis inſidias tendere: alios ĩſidiari
non ſinere quia ĩ diſcrimen adducimur: cũ illi ab aliis ſubigãtur niſi ipſi aliis im-
pere nus. Neq; eadem de cauſa nobis hẽnda eſt rõ quietis ac cæteris: niſi ĩ eadem
I quæ illi ſtudia imcubamus. Conſiderãtes magis hic a nobis ꝓficiſci nauigantes
illuc tendamus: ut et aĩos ꝓſternamus Peloponẽſiũ: ſi ꝑ cõtẽptũ ipſoꝶ ĩ Siciliã

traiicere uidebimur;: non gaudentes huius quiete tẽporis: et rebus illic bene ge

rẽédis totius græciæ ut credibile ẽ iperiũ nãciſcemur:aut certe ꝙ ĩ noſtrã piter
et ſocioge rem ſit malo afficiemus Syracuſanos. ſine noxa aũt et manẽdi ſiquid
ꝓficiemus et abeũdi facultatẽ naues præſtabũt. Nam penes nosarbitriũ erit ẽt

coledo
nno
hoiesg

gint

ziuniont
nihle⸗

enuuleru
toteſene

nore le,

dos,
l Ahe

ingele

zurſte
recot
murat

Nud

ice diſtmuin
4 guch lie 1
Nuri wiebnnl

gfcki

Mdin Phicz,
idetun unnit
Pltetidetung
minidugfent
Dbraa⸗
dus Etumld,
lulkrt hact
veniſimieck
coiterii
Riniter chn⸗
loarmaite
t tuile cie⸗
conumem 0
mann. Tikri,
8erüt Nam e
milenet de
Digce nolti
Nauiente,
rürnollozion
al Pepo⸗
amnoſtran
ſe nobiob⸗
alidd
cis guitlic
opmiſeri
em. Nec
obislter
nine q
igre ſoccut
pedeama
delectühe-
0 wag lne
etpocans
peran elo
ſosiſcteni
Phalis im⸗
iliſeadem
Bauigante,
Ei dli
liberege
oltri glet
iaun
müete

oſã in otiũ mutata: cõfeſti meo iudicio deſtrui: ac tutiſi
hoites: ꝗ pᷣſentibus moribus ac legibus ẽt ſi minus bona ſint urentes : eodem te-

M

omniũ Sicilienſiũ. Neq; uero uos Niciæ inepta & ad ſeditionẽ cõcitandã ptinẽs
a iunioribus ad ſeniores traducat oratio: ſed pulchro iſtituto & maioge noſtrog

exẽplo: apud quos iuuenes cũ ſenibus cõſultantes rẽ Athenienſẽ ĩ hunc ſtatum
extulerũt. Quẽ ſtatũ nuc eadẽ ratione uos ꝓferre eæperiamini: exiſtimãtes iuuẽ

tutẽ ſenectuteq; nihil altera ſine altera ualere: ſimulq; & ĩbecillũ & mediocre:&

quod plane abſolutũ ẽ maxime pollere:cuũ ſint ꝓmiſcuaiac Ciuitatẽ ſi ſit ĩ ouo
in ſe ac p ſe ipſã cõteri: more aliage rerũ & omnéẽ apud nos dilciplinã conſene-

ſcere: & per certamia aſſidue ꝓficere experimẽto: & tutãdi ſciam ſe nõ loquẽ-
do: ſed operibus potius aſlueicẽdo cõparari.Ad ſumã ſic ſentio Ciuitarẽ negoti

imos iter oẽs degere eas

nore re. p. adminiſtrant. Hæc Alcibiade locuto Egeſtaniſq; ac Leõtinoge exuli-
bus ꝗ ꝓceſſere pᷣcatibus: & admonẽdi iuſiuradi ſupplicacibus: ut ſibi ferrẽt auxi
liũ Atheniẽſes: multo ſtudioſius ꝗᷓ antea expeditionẽ ire ſtaruebat. Quos Nicias

aiĩaduertens nilul iane reuocaros eé ſua ratiõe:ſed fſortaſſe reuocato iri ii magnu

ingẽtẽq; apparatũ p̃ciperet: rurlus ꝓcedẽs hũc ĩ modũõ apd eoſdẽ locutus eſt.

Oratio Niciæ apud Athenienſes

Voniã uos ad hãc militiã obeũdã Athenienſes prorſus aĩaduerſos ui
W deo:opepᷣciũ eſt cõſyderare quẽadmodũ hoc exeꝗ uelimus. Ego quæ

in pᷣentiase mihi ĩ mẽtẽ uenit indicabo. Etenim aduerius Ciuitates

quaãtũ audiẽdo didici magnas ituri ſumus:ne aliã alii opteperantes: neq; tales ꝗᷓ

aut ſtatus mutationẽ deſiderent: illi optabilẽ quæ uioleta e ſeruitute in facrlio-

rẽ condictionẽ trãnret: aut ueriſimiliter ſeruitiũ noſtri ſint cũ ſua libertate cõ⸗

mutaturæ: itẽq; aduerſus pmultas: ut in una inſula græcas Ciuitates. Nam pter
Naxũ & Catinã quas pp Leontinoꝶ cognationẽ ſpero ad nos cõceſſuras: aliæ

ſũt numero ſeptẽ Ciuitates omnibus rebus inſtructæ: ꝗbus noſter exercitus eo-

dẽq; mõ & pcipue illæ aduerſus quas tendimus Selymis & Syraculæ: Vbi pter

ꝗᷓ mulrti ſũt & armati & ſagittari & iaculatores: ubi quoc; permultũ ẽ nauiũù ac
multirudinis ad illas impldas: ſuppeditate pecuia uel priuata uel qᷓ in tẽplis eſt.
Nã pᷣter hanc ꝗ Selinuũtiis etia eſt: xributa quoq; Siracuſanis pendutur a barba⸗
ris qbuſdã. Et quo nobis pcipue pᷣſtant equoꝶ copia p̃ᷣditi ſunt:nec aduectitio

fruméto ututur: ſed uernaculo. aduerſus hac itaq; potentiã opus é nõ cl aſſe mõ

& imbecilli exercitu: ſed ut peditatus quoq; multus una trauciat: ſi quid dignuũ

cogitatis agere uolumus: nec eꝗtatu hoſtiu arceri a terra: pᷣſerti ſi metu noſtri

eõſpicerẽt inter ſe Ciuitates: & miul nobis inuicẽ pſtẽt ulli alii ex amicis: pter ꝗᷓ
Egeſtã quo pacto eqraru ire ſiſtemus. Deſorme ẽ aut reiectos nos abire: aur in-
cõſulte prius rẽ aggreſſos: itegꝑ poſtea accerſi. Satius qᷓ iam nuc c iuſto appara-
tu ĩ hoſté cõtendere: gnaros & longe nos a domo nauigaturos: nec equo i loco

caſtra habituros: nec p aliqua jubditoꝶ noſtroge loca tranſituros. Vnde facile

ire liceat ad fũmẽeda ꝗ opus fuerit ex rerra amicoge: ſed omne iter emenſuros 9
iperiũ alienũ: ut uix illinc quattuor hibernis menſibus pueniar nuntius. Qua
Propter mihi uidetur debere uos ducere magnàã uim armatoge: tũ noſtratu tũ
ſocioꝶ:tum ſubditoꝶ: & ſi quem ex Peloponneſo poſſumus:aut ſuadendo aut
mercede iducere:ad hæc ſagittarios multos & fúditores: ut hoſtili Eqtatuiob
ſiſtat. pterea abudare nauibus quæ ad ſubuehenda nexeſſaria facile ſi uppeditẽt:
m iii

onerariiſq; quæ rẽ frumẽtariã hinc portẽt: Triticũ & Ordeũ pᷣtoridũ: ac piſtores

quog pars molere cogatur: ut ſicubi dephendamur nauigare ꝓhibiti: hẽat exer
citus neceſſaria: cuius ẽt ꝓpter multitudinẽ: nec tota urbs una erit capax: deniq;

cætera oĩa qd fieri poteſt pparare: neq; extraneis initi & ĩ primis pecuniã huic ¶
plurimã ferre. Nã quæ ab Egeſtanis pdicat: illic ĩ pmptu eẽ: eã putate uerbo ma

xime ee ĩ pꝓmptu. Etenim ſi ꝓficitcamur hiĩc non mõ iuſtis armis iuſtoq; exerci
tu pter Egeſtanoge milirũ manum: ſed etiã rebus oibus præpollentes: ſic quoq;
uix ualidi ſatis erimus ad hos ꝓtegẽdos illos ſuperãdos: cũ debeat Ciuitas cõſy⸗

derare nos pergere apd peregrinos apudq; hoſtes hĩtatũ: & quo primũ die ĩ Sici-

liã appulerimux: eodẽ protinus oportere capere terrâ: aut ſi hoc deficiamur pro

certo hẽre oĩa nobis hoſtilia fore, Quod ego extimeſcẽs atq; intelligens: debere

nos et atq; ẽt bene cõſultare: ac multo magis ſœlices eẽ qd arduũ eſt: cum ſimus
hoĩes: uolo proficiſci ꝗᷓ minimũ memet fortunæ comittẽs opo rtuniſq; rebus ĩ-

ſtructus ac munitus. Hæc. n. reor & cunctæ Ciuitati tutiſſima fore: & nobis ĩpe-
ratoribus ſalutaria. Quod ſi cui uidet ſecus huic ego magiſtratũ cedo. Hæc Ni-
cias ĩquit ratus ſe aut mole negotiog Atheniẽſes a ſentẽtia reiecturũ: aut ſi exx
peditionẽ ire cogeret tuto ſaltẽ hoc mõ proſectug. At illi a cupiditate nauigi⸗

di non deſtiteruũr ne in difficultate ꝗdã ĩſtruẽdi apparatus: ſed multo ſtudioſi-
us ꝓperauerũt: ita penes Niciã cõtra ac uolebat uictoria ſtetit. Na & ip̃e bene ſu
adere uiſus é & res eo pacto futura admodũ tuta Adde cupido nauigadi oĩbus
pariter inceſſit ſenibu: qdẽ: tanꝗᷓ aut redacturis iditionẽ ea ad quæ pgerent: aut
magnas uires ſi nihil aduerſi cõtingeret adepturis. Florentibus aut ætate quod
auebant pegrinã terram ſubucere oculis ac uiſere ſibi: pmittẽtes ſe incolume=

fore: illi uero numeroſæ multitudini ac militari ꝓppter pᷣſentẽ mercedẽ: & ſpẽ

apliandi ĩperii: unde ip̃is pperuũ ſuppeteret ſtipẽdiũ. Ex quo pꝑp ĩgẽtẽ pluriũ cu
piditatẽ:ſi cui forte res mius placebat is metuẽs ne refragado Enrar male ſẽti
re uideret ſilêtiũ agebat. Tade ꝗda Atheniéſis adiẽs Niciã hortatus ẽ ĩquiẽs: nõ
debere tergiuerſari atq; cunctari led ĩ omniũ cõſpectu iã proloꝗ:quanã ſibi claſ-
ſem uellet ab Athenienſibus decerni. Ille inuitus ſe ꝗdẽ inquit cũ collegis ꝑ otiũ
magis rõſultaturũ: tamẽ quãtũ ſibi uideret: nõ paucioribus ꝗᷓ cẽtũ Triremibus
nauigãdu: & iis atticis quæcuq; uiderentur: qbus ip̃i Athenieſes armati portarẽ
tur: alias quoq; ſociales accerſendas: in quibus oĩbus tã Athenienſiũ ꝗᷓ ſociorum

nõ minus eet: ꝗᷓ quiq; milia armatoge: & plus etiã ſi poſſet: alias pᷣterea copias'ex

formula: qnet lagittarios & illic & ex Creta funditoreſq; ducẽdos: & ſi ꝗd aliud

oportunũ uideret p̃pararẽt. Quibus auditis Athẽiẽles e ueſtigio ſũmã iperato

ribus poteſtatẽ tribuerũt: tũ circa numeꝶ copiaꝶ: tũ circa omnẽ nauigãdi rõ-

nẽ: ꝓ ut eis maxime futuꝶ ex uſu rei Atheniẽſis uideret. Poſtq; hæc apparatus

effectus ẽ: & ad ſocios miſſũ & apud eos recenſiti Ciues. lam enim ſe Ciuitas & a
morbo & ab aſſiduo bello recreauerat: aucto ẽt numero tũ muuẽtutis tũ pecũiæ
pp inducias. Ex quo facilius oia ſũt ſũminiſtrata. Et iſti quidẽ iã ĩ ꝓcinctu erãt.
Verũ interea quicũq; Lapidei Herme intra urbẽ erat: Sut aut Herme ex dome-
ſtica cõſuetudine opus Quadratu: & ii permulti tã in priuataꝶ ædiũ ueſtibulis
qꝗ ĩ ſacraꝶ:eadẽ nocte circũciſi ſunt: ex maxima pte circa ora. Cuius rei auctores

nemo ſciit: &ſi magnis ꝓ iudicio ꝓpoſitis pᷣmiis publice qrerent: decretũq; eſ-

ſet ut ſi quod aliud quis admiſſũ piaculũ ſciret ultro indicaret: nullo timore ſi-

ue Ciuis: ſiue hoſpes: ſiue ſeruus: Pluriſꝗᷓ/ ꝓ qualitate hoc factum exiſtimabatur.

Quippe quod uidebatur eſſe & ꝓfectionis augurium: & coniurationis de rebus

õ

cvidld

mulosi
Aoleie
geſeret

Mabi

loplune
ngered⸗
ni, d
lar
nil
ctit
monere.
arerpr
kenpi⸗
enarent
hüc A
tilüri
Clequic
voletes
c coad
ti cllc⸗
Alis na
räß⸗
lptai
loraa
omni
cogeal
ſpe qu
Cne
mu
Wd
n
ün
lis
mit
mer
arm
gint.
ilan
bos
ſüpti
goot
dort
hedi
in⸗
g
naui
lele

idüaeiln
diühenen
ncahuncen

Necuniiic

1ate verbonn
inſo enen
nes:lieq
Circi,
imüdteig⸗
eüidamur
ligenacthen
eſtcum mng
uniſg redur⸗
Anobine
Edo Hxch⸗
Unüaurſt er
iine mungi
ulto ſtocho⸗
Kißebenein
ngiciobur
eernrant
aine vod
e inoolomer
cce: e
eonii
nimale ſei
iones:hõ
ilbich,
poiii
temibas
iponat
ociorum
copiase
idalil
gi ſperat⸗
uigic ſ⸗
pparatos
iuitas &²
upecii⸗
ch erat⸗
Ydome⸗
Cort
eügel
woſe 1
labatun⸗
lenbu⸗

N
9

ouãdis: & diſſoluendi ſtatus popularis. Indicatũ tamẽ eſt p incolas quoſdã ac fa
mulos nihil quidẽ de Hernus: ſed de aliis ſimulacris nõ nihil iã pridẽ cõciſis ab

Adoleſcẽtibus ꝑ puerilitatẽ ac temulẽtiã ſimulq; de myſteruũs ꝗ ĩtra domos fe-
de fierẽt: quage rege r Alcibiadẽ iſimulabãt: admuttẽtibus delationis pcipue

AAlcibiadi erat ĩſenſi: quod ipſis hic ſoret nõ nihil ipedimẽto: quomiĩus popu-

lo plane p̃eſſent: ꝗ arbitrates utiq; ſe primores futuros ſi hominẽ eiſicerẽt: rẽ ex
aggerabat uociferabãturq;: quaſi ad euertẽdã rẽ. p. ptinerẽt myſteria & Herma
ru Laceratio: colligentes ex ſtudiis cæteræ uitæ ſine 1po nihil hoꝑe actũineq; id
Populare nefas eẽ. Ille in pᷣſens indicia cõtra ſe reffellebat: patus ẽt ſi ꝗd eaꝶ rege⸗
admiſiſſet iudicio ſtare: uel anteꝗᷓ pficiſceret dà. n. q ad paratuũ ſpectabat collata
erãt:& ſi ꝗd cõmiſiſiſe Suincerct: wrini dare:ſin ablalueret fũgi ſuo ĩperatorio
munere. obteſtas ne de ſe abſente reciperẽt crimia: ſed iã ſi deliqſſet morte mul
ctarẽt. prudentius. n. ec ne talis ſe crimimis reũ: priuſꝗᷓ cauſa cognoſcerẽt mitte
rent,p iperatore tati exercitus: Veriti eius inimici ne ſi cõtendere iſiſterẽt abali/
enarent ab eo militũ aĩos: ne ue plebs: ꝗ illi obſequebat relãgueſceret: ꝗqa ppter
huc Argiui comites erãt expeditionis: & nõ nulli ex Mantineis id fieti dehorta
ti ſũt: ſumiſſis quoq; aliis Oraroribus ad ꝓfectionẽ maturãdã ꝗ dixerũt: tun
ille quidé nauigarer ne diſtineretur abitio: ſed reuerſos ad diẽ iudicio ſiſteretur
uolẽtes atrociore eũ ĩuidia p̃mere: quã ĩ abſentẽ facilius cõflaturi erãt reuocatũ
ac coactũ iudicio conrẽdere. Ita uilũ ẽ Alcibiadẽ abire. Poſt hec medio iam æſta
tis diſceſſũ e i Siciliã & pleriiſq; ſocioꝶ ſtẽq;ʒ onerariis frumẽta portantibus: atq;

alus nauibus: & quicũq; p̃ᷣterea apparatus cõmitabatur: pce ptũ prius uti ad Cor

cyrà pᷣſto eẽnt: quo frequẽtes ad lapigia ꝓmontoriũ trainmutteret lonium mare.
Ipᷣi aur Athenieſes & ſi qui aderãt iocioge ad Piræa deſcendentes prima ſtatĩ au-

rora ad dictã diem naues ĩpleuere: tãaꝗᷓ rũc uella facturi: cũ quibus una deſcendit

omnis ꝓpe dixerĩ turba: q ĩ urbe erat tũ Ciuiũ:ũ iĩcolag.hi domeſticos illi ami
cos: alii cognatos alu filios ſuos: quiiq; deducentes cu ſpe piter ac lamentatione
ſpe quidem taꝗᷓ lucraturos. Lamentariõe aut ꝙ reputabãt nũ quãdo aplius aſpe
cturi eſſent: qui ĩ tã lõgĩquã a patria nauigatiõem dimitterentur: & ĩ pientiaꝶe ꝙ;
mutuo ſe relicturi ĩ piculo forent: tc magis triſtis cogitatio ſubibat: ꝗᷓ cũ naui
gandũ eſſe cenſuiſſet: aſpectu tamen pᷣſentis potentiæ ta grãdis exercitus fiduciä
capiehãt. Quietiã pegrini ac cætera multitudo ad Spectaculũ prexit: tãꝗᷓ dignu
uiſu & opiniõe maius. Hæc.n. claſſis uriq; umus græcæ urbis uiribus oium ad il
lã diem prima exiit ĩſtructiſſima ac ſũptuoſiſſima. mmuero claſſis q cũ pericle
miſſa eſtũ Epidaurũ iremq; cũ Agnone ĩ Poridæã: fuit illa ꝗdem nõ iierior nu-
mero: cũ nauiũ tũ armatoge: quippe ꝗ cõſtitit & quattuor nulibus Athenienſiũ
armatis: Trecentiſq; eꝗtibus: Triremibus Centũ: Leſbiorũq; atq; Chioꝶe qnqua
ginta:multo quoq; ſociorum comitatu: ſed breui curſu ac tenui apparatu, At
iſta utq; diuturnã expeditiõem erat itura: & ad utrũq; ꝓ ut uſus exigeret naui-
bus ſimul ac peditatu fuit ĩſtructa:p magno cõſtitit: tu quando ex ædificata eſt
ſũptibus & Trierarchoge & Ciuitatisit lingulas Drachmas ĩ ſingulos nautas
quottidie cõferrente re. p. & nauibus uelocibus uacuis ſexaginta: & qᷓ armatos
portarẽt qdragita: & hage adminiſtris ꝗqᷓ optimæ oium erãt:qbus trierarchæ ue
hebãtur cuù thranitibus: qui lõgiores remos trahũt: quibus ab ipſis Trierarchis

