deſes eſt iis confeſtim deſidiæ ſuæ iocunditate ꝓpter quã ſegnis eſt: priuatur ſi wetun
quieuerit: & ꝗ frequẽti ſucceſſu belloꝶ utitur: hic infida ferocia ĩ flatus quæ ſũt guino
cogitanda non cogitat. Multa. n. male conſulta hoſtibus inconſultius agentibus tbuen
emendata ſunt. Quinẽt plura quæ bene conſulta uidebantnr turpiter incontra- AAcai
rium ceciderunt. Quia nemo tali opere rem exequitux quali credulitate delibe- m
rat: ſed cũ fidutia certa defuturis ſentimus: c timore aut inactione dencimus. Atrebe
At nunc iniuriam paſſi nos. & multa habentes in Athenienſes crimina bellum teritu
conflamus: ubi iſtos ulti fuerimus in tempore finituri. Inquo nos uictores fore 5blodul
multis decaĩus credibie eſt. Primum quod hoĩnũ numero & rei militaris peritia ſarnos
præcellimus. Deinde ꝙ omnes per eque ad ea quæ ſunt imperata properamus. ſecige
Claſſem aũt qua illi pitant ſupplebimus. tum priuatis facultatibus prorata par- lwal
te tum expecunia quæ indelphis eſt: atq; olympiis. Mutuati nanq; pecuniam poſ tertiktt
ſumus: peregrinos illog nautas maiori mercede conducere. Mercenariæ eni ma tes N
gis quã uernaculæ ſunt Athenienſium copiæ: quod minus in nobiscõtingit n —Aecbe
plus corporibus quã pecuniis pollemus. Quod ſi uel una nauali pugna ſuperen nute
de ipſis actum eſt: ut credere oportet: ſin reſiſtant & nos diutius rem nautica me Nert
ditabimur ſuperiores illis futuri animi preſtantia ubi eo peritiæ peruenerimus. nunr
Quod.n. nos natura optinemus hoc illis nequaꝗᷓ doctrina contingat. At quo illi ener
præſtant ſiencia. id nobis eſt exercitatione conſequendum. Pecunias quoq; quæ Fan
huic rei ſuppetant cõferemus. An uero duꝶ nobis hoc fuerit ut cum illoꝶ ſocii den
pro ſua ipſoge ſeruitute conferre non recuſent. Nos pro inimicoꝶ ultione: ac ꝓ u
noſtra ſalute pecunias erogemus. & certe ne is per illos ereptis ob eas ipſas male inrer
mulctemur. Aſſunt preterea nobis aliæ quoq; belli gerendi uiæ: & imprimis ſoli uss
. “ citatio ſocioꝶ ad defectionem: res quæ illis adimat prouentus quibus ppolent: DZ
tum regionis illoꝶ mædificatio: & alia quæ non dum quis proſpiciat. Perraro mehe
bellum eo quo euaſuꝶe predicatur euadit. Multa ipſum per ſe ſe præter ea quæ piru
aſſunt comuniſcitur. Inquo quis quis erecto uerſatur animo tutior exiſtit: quis vobrt
irato non minus labi conſueuit. Cogitemus aũt ſi forent ſingulis noſtrũ defini- Nos
bus ac limitibus con aduerſariis lites id debere tolerari. Nunc aũt Athenienſes srede
cum umuerſos nos tum adoppidatim ſubigendos ualidi ſũt: ita ut niſi & frequẽ cepti
tes & per regiones ac Ciuitates ſingulas unoq; conſilio eis obſtiterimus: haud di n
ficulter ſint nos ſeperatim agentes oppreſſuri. Quoꝶ uictoriam de nobis: & ſi Ne
auditu quoq; triſte eſt: tamem qui audit ſciat nihil plane aliud afferre quâ ſerui⸗ de
tutem. Quod uel oratõne agitare fœdum eſt. Peloponneſo: ne dum re tot urbes D
. ab una infeſtari. In quo uidemur aut merito eſle: aut metu pacientes degeneran- “
tes amaiorutu gloria qui grætiam liberauerunt ꝙ ne ad tutandam quidem no- ti
ſtram libertatem ſufficiamus: ſinamusque Ciuitatem ſe efficere ryränum cum ĩ gen

1771 ry = . . „ — .
una ciuitate tyrannus ut tolatur poſtulare ſoleamus: ignari quonã modo ab his Pon

—

ceptionenh,
mminiſtrarzde⸗
dertinennt l
nitateadſeer
uns eosodorte
lumeſt: ſon
tbelomua
benitateenol⸗
r uoluptnem
e priuaur
karus queſit
us agentibus
er incontra
tate elͤbe⸗
deficimus,
ina bellum
ctores fore
nis peritia
den⸗ dmus.
orata par⸗
mmiampol
atei
cörngd
n letent
nnauncime
ruenerimus,
1.A gvoili
voca
m os. ſoci
whrione a)
eas iglas
Limprimutt
ibagzpbeen
Pcin. Penmin
prerete⸗ e
norenſin gs
5 nolri Gehi⸗
it Achenene
gtoin trcſe
rnmns hil
ncerwob⸗ l
fetteq⸗ ſni
om ſe lotur 6
nrezcegeteſn⸗
macennl
rinon
aimathil

tribus maximis incõmodis eximamur. Vecordia ignauia: Secordia. Neq; tamen:
ut iſta nomina fugiatis excuſacionem ptendatis: ꝙ temeritatem deuitaueritis:
pieriq; pernitioſam: quæ exculatio quia maltos decepit contrario nomine ſui
accuiatio cognominatur. Quanquã quid attinet quæ hacte nus geſta ſunt. lon-
gius quà quattenus. Nunc expedit reprehendere. expedit aut iis qui poſt moduũ
mala palluri ſunt auxilium nos ferre: Quoniã patriũ uobis eit per labores aſieꝗ
uirtutes: nec mores imutare uos decet: & ſi nõ diuirus illos aliquantũ atq; po-
tentia ſuperatis: tamen iniquum ſit quod paupertate partum eſt: id perdiuitias
perdere: decet cum multis decaĩus fidenter uos ire ad bellum: tum dei reipon-
ſio: qui ſe quoq; adiutorem fore pollicetur: adiutrice ẽt cætera græcia: partim ob
metum: partim ob utilitatem, Nec ideo fœdera priores rumpetis: quæ deus ipe
qui nos iubet bellare cenſer illos eſſe præuaricatos: ſed auxilium potius fœde-
ribus ruptis feretis: Rumperunt enim fœdera non qui reſiſtunt inuadentibus:
ſed qui priores inuadunt. Exqno undiq; nobiſcum bene agitur ſibellum ſuſcipi-
mus. Quod ſi hæc quæ nos incommune exhortandi gratia dicimus certiſſimu
eſt rebus & publicis & priuatis conducere. Nolite cunetari cum alioꝶ libertatẽ
tueri: tum uero Potidæatis opitulari qui ſunt dores: & quod olim contrariũ erat

ab ionibus obſidentur. quoniã res non patitur amplius expectationem ne palam
fiat nos partim iam lædi cæteros ne idem paulo poſt patiamur conuẽtum quidẽ

feciſſe ſe ulciſci non audere. Vege uiri ſocii uos ad hanc neceſſitatem deueniſſe:
ſimulq; a nobis quæ optima ſũt dici exiſtimantes bellu decernite: haud quãꝗᷓ de
territi ſubita illius aſperitate: ſed pacem quæ ex eo diuturna ſequetur exoptan-

tes. Nam pax magis confirmatur exbello. At exotio non perinde periculo cares:
nebello laceſſaris exiſtimantes item Ciuitatẽ quæ ſe ingræciam tyrânum cõſti-

tuit: æqualiter conſtitui in omnes ita ut iam alnis dominetur: alis donunari deſti
net. Hanc ſi inuadimus ſubigemus: & ipſi impoſte g tuti habitaturi: & græcos ꝗ
nunc ſeruiunt inlibertatem uindicaturi. Et hæc quide Corinthi dixerut. Lace-
dæmoni uero auditis oium ſententiis: calculos cuctis qui aderat intulerunt ſcus
gtadatim maxima ad minimam quanq; Ciuitatem. & illæ frequentes debello iu
mendo dedere ſuffragia. Cætera non erat improcinctu exequi quod decreuiſſẽr
ut pote imparatis. Qua propter uiſum eſt ſingulos conferre quæ expedirent nec
intercedere dilationem. Inquo neceſſariage reꝶe apparatu non eſt annus inſump-
tus: & ſi paulominus: donec ſumpto palam bello atticam inuaderent. Hoc interiĩ
tempore legatos ad Athenienſes mittunt crimina obiicientes: ut quã excuſatiſſi
me bellum illis inferentur: niſi dicto audientes eſſent. primum iubendo tolli dei
piaculum. Quod quidem tale erat. Cylon quidam Athenienſis fuir uir ueruſtate
nobilitatis ac potens: & qui olympia uiciſſet. Huic inmrimonium acœpta Thea-
genis Megarenſis filia: tum Megarẽſium tyramni: apud delphos oraculum de-
us reddidit: quando maximum foret feſtum. Iouis occuparet arcem Athenaꝑ.Is
acceptis a Theagene copus perſuaſiſq; amicis: ubi ad uenere inPelopõneſo olvm
pia arcẽ urbis occupauit: taꝗᷓ tyramnum acturus:illud eẽ maximum iouis feſtũ
interpretatus: & ſibi qui uiciſſet Olympia non nihil conuenire. An uero in attica
an uſpiam alibi maximum fœſtum diceretur: nec dum ille cõſiderauerat nec ora
culum declarauerat. Siquidem ſunt apud Athenienſes quoq; dialia maximus di-
es feſtus quæ iouis Milichi uocantur extra urbem: ubi totius populi cõuẽtu ple
rique non ueras uictimas immolant: ſed commode aſlimulatas Credens itac;

Cylon le recte ſentire opus agreſſus eſt. Quo cognito Athenienſes ex agris ad

Cc iiii.

hos coercendos: uniuerſi concurrunt: obſeſſoſq; oppugnant. Sed diutina obſi-
dione aflecti magna exparte diſceſſere: delegata nouem principibus cuſtodia: &
per miſſum quod optimum cenſerent eſſe agendi arbitrio. Tunc hi nouem prin
cipes multa ſane ad rem. p. pertinentia ad miniſtrarunt. At ii qui cum Cylone ob
ſidebantur: miſere habebãt cibo & aqua defecti. Et ipſe quidem Cvlon eiuſq; fra
ter fecerunt clam fugam. Cæteri uero fame conſumpti non nullis iam extinctis
ſupplices: ad aram quæ eſt inarce ſederunt. Quos ſurgere iuſſos ii quibus pre
miſſa cuſtodia erat: cum uiderunt expirantes intemplo: ne quid in eo ſceleris ad
mitterent abductos interemerũt: quoſdam etiam ipſo tranſiru: & apud precipu-
os deoꝶ atq; adaltaria ſedentes. Vnde impii ac prophani & illi & abeis progeni-
ti ſunt appellati: in ſuper & ab Athenienſibus in exilium acti: nec non a Cleome

ne Lacedæmone: Poſtea cum Athenienſibus ſeditione laboratibus: nonmodo ui

ui expulſi: ſed etiam ſublata defunctoꝶ oſſa ſunt abiecte: Nihil tamen minus po
ſtea reuerterunt genuſq; illog adhuc in Ciuitate perſtat. Quod piaculum lacedæ
monii exterminari iubebant utiq; ante omnia deoge uicem ulciſcentes. Sed ſciẽ-
tes Periclea Xantippi filium huic piaculo affinem eſſe materno ex genere: crede-
bant eo deiecto facilius ſibi de Athemenſi ſucceſug. Non tamẽ tanta ſpe ut hoc
ille pateretur: quanta ut hoc ipſum ei apud populum conflaret inuidia: quod ex
magna parte hoc exiſteret bellum ne ille damno afficeretur, Et enim cum eſſet
ut illis temporibus potentiſſimus Ciuitatis & rei Publice ad miniſtratur: uſque
ꝗqq; lacedæmoniis aduerſabat: nec ſinebat Atheniẽſes ſuccumbere: ſed adbellum
excitabat.Iuſerunt itaq; uiciſſim Athenienſes Lacedæmoniis: ut & ipſi piaculum
ex Tenaro tollerent. Siquidem lacedæmonii aliquando ætemplo Neptium a TIæ
naro excitatos abductoſq; fugitiuog ſupplices obtruncarunt. Quamobrem ſibi
ipſis opinant᷑ igẽtẽ terræ tremorem apud Spartam extitiſſe. Iuilerũt præterea eoſ
den tollere piaculum Palladis Chalcidoniæ ꝙ hunc in modum contingit. Poſt
gquã bauſanias aſpartiatis primum reuocatus ab imperio prouinciæ in Helleſpo-
to criminibus abſolutus eſt: Publice non amplius eſt dimiſſus: ſed ipſe priuanm
ſumpta triremi hermionide ſine lacedæmomiis abiit in Helleſpontu: Verbo qui-
dem ad græcum bellum: re autem cũ rege tranigredi negocii: gratia quod incho-
auerat: aflectans græciæ principatum. Atq; hinc primum libertatem erga regem
inſtituens: totius rei principium fecit. Cum primo aduẽtu poſtredirũ eCypro Bi-
zantium quod Medi neceſlariiq; Regis atq; cognati tenebant: cepiſſet: & eos qui
intus erant remiſſit ad regem captiuos clam: ſociis: iactata illog fuga. Acdliutore
inhac re Congylo eretrienſi: cui curam Bizantii captiuoꝶeq; mandauerat.Eique
Congylo dedit ad Regem Epiſtolam in hæc uerba ut poſtea compertum elſt.

Epiſtola Pauſaniæ ad Regem

miſſos facio:habeoque inanimo ſi tua uoluntas fert filiam tuã imma
trimonium ducere: ac tibi Spartam: cum reliqua græciæ obnogiam
. reddere. Cui rei par eſſe mihi uideor commumicaus tecum conſiliis.
Hloc igitur ſi tibi eſt cordi fidelem mittito admare quempiam qui cum cætera
colloquar. Hæc demum ſignificabat Epiſtola. Ex qua Xerxes uoluptatem cum
cepiſſet miſſit Arthabanzum pharnaci filium in oram maritimam iuſſu acci-

Auſanias Spartæ dux: lſſtos tibi quos armis cepi conciliandi tui gratia

eſe
luu
cerer
ſime
Pyit

ſumpt
Eyre⸗
Cgon
bsim
maor⸗
ccocl
muitad⸗
poter⸗
hꝛcd
Gia
caven
veru
tusel
in no
ſicere

ceator
lles
eeſh
inca
inde
voe
Cui
telam
baror
Alios
quand
(run
eret
Momen
Erpſe
co
meeh
ro
ledon

diutimodl⸗
Scultocia:8
inobemprn
m Cloneob
lon eiulg fn
lamerunch
iquibus re
eo ſcelerisal
pud precp⸗
eis propeni/
na Ckowe
onmoco vi
n winus po
lum hcedæ
es Ec ſcle⸗
nerercrece⸗
ſpe uthoc
i:quodex
cum eſſet
ur: uſque
Abellom
ApaCa
Müm
modtemſi
preteteneol
onnngitol
rinhellepo⸗
ſplepriuanm
iVerdo go⸗
1 odicho⸗
en
üiͦenob,
ller eorll
tugn. Ait
caveralitt
vpertum 8

m twitmm
ciæ obnotin
Eeun coniii⸗
na 1

pere prouinciam diaſcylitem Megabata qui præfuerat: reuocato: dataq; ei Epi

ſtola ad Dauſaniã: Vt eam Byzantium ꝗᷓ celerime mitteret: illiq; ſigillum oſten-
deret: & ſi quid Pauſanias de iis ipſis negotis mandaret: ꝗᷓ rectiſſime & ꝗᷓ fideliſ-
ſime cõficeret. Ille ubi uenit cum alia quẽadmodum diccũ é. cõfecit: tum uero

Epiſtolã miſit in hæc uerba reſpondentem.

Epiſtola Regis Pauſaniæ Reſpondẽtis

I.

T. Inquit, Rex Xerxes pauſãiæ & ob uiros quos mihi trãſmare ex

Bizanrio ſaluos eiſſe uoluiſti habetur tibi gratia: nunꝗᷓ domi noſtræ

delenda: & uerbis tuis gaudeo: Neq; nox te neq; dies remouet ꝗn ſe-
dulo agas quod mihi ſpopondiſti nullis retardatur neq; auri argẽtiq;

ſumptibus: neq; copiis ſicubi preſto illas eſſe oporteat. Veꝶe cum artabazo uiro
Egregio: quem ad te miſi trãſige nihil diffifus: Vnde & meæ & tue res ex àboꝶ
dignitate: atq; utilitate optime habebũt. His pauſanias litteris acceptis: cum pri-

us ĩ magna fuiſſet apud græcos ueneracõne propter imperii magnitudinẽ: tunc

maiorem i mõum animos ſuſtulit: non ſuſtinens modeſto more uiuere: ſed Me
dico cultu e Bizantio ꝓdiit: euntemq; p Thraciã Medi atq; Egyptii Satellites cõ
mitabant᷑: Menſa quoq; ei Medica appõebatur. Deniq; cogitationẽ cohibere nõ

poterat paucis actibus prodens: quæ nã aĩo in poſterũ maiora eſſet acturus: Ad

hæc difficilem aditu ſe pbebat: tanꝗᷓ acerba in omnes æqualiter utebatur iracu-
dia ut nemo poſſet accedere: Ea ꝓpter uel maxime ſe ad Atheniẽſes ſocii appli-

cauerunt. Quibus rebus cognitis Lacedæmonii eũ obhæc ipſa primum reuoca

uerũt. Poſtꝗ rurſus Hermionide naui m uſſu eog profectus eandem agere nota-
tus eſt: & Bizantio expugnantibus Atheniéſibus eiectus ſpartem non recdhiit: ied
in troachs quibuſdam pagis ſe tenens tractare cum barbaris: nec ſincere mora
facere delatus eſt. Ita non iam cunctandu ſibi amplius putauerut: miſſoq; Cadu-
ceatore cũ bacillo ephori ideſt tribuni plebis Edicut hommi a Caduceatore ne
diſcederet: Alioquin Spartiatas bellum indicere. Ille uolens ꝗq minimu ſuipectus
eẽ: ſperãſq; pecunia ie criminibus abſolutum iri. iterum redit Spartẽ Ante oĩaq;
in carcerem ab Ephoris comiicitur. Licet. n. hoc Ephoris i regem agere. Mox de
inde per quoſda quos corruperat Exiuit: exhibuitq; in iudiciuũ ſe ſe in ſimulare
uolentibus. Et ſignũ quidẽ euidẽs nullum partiatæ habebat: neq; inimici neq;
Ciuitas omnis:quo ſtantes Libere mulctarent: uirum utiq; tũ regu generis tũ i

preſentiag præditũ dignitate. Nà regis Pliſtarchi Leonidæ filii ad huc pueri tu-

telam patruus. geſſerat. Multum tamen ſuſpitionis dabat uitæ in ſolentia & bar
barorum æmulatione: ne illis ſe ſimilem eſſe. apud ſuos affectaret. Cuius cum

alios actus ſicubi Leges atq; inſtiruta tranſgreſſus eſſet coniiderabat: tum ꝙ ali

quando tantum ſibi tribuiſſet: ut intripode quem apud delphos græci. Ex Me-
dorum manibus primicias conſecrauerant: priuatim hoc elegium carmen inſcri
bperet., Poſtꝗᷓ græcorum dux agmina Medica fudit: Phæbo pauſanias hæc mo-
numenta dedit. Quod carmen Lacedæmonii protinus e triipode deluerunt: in-
ſcripſeruntq; Ciuitates nominatim quæcuq; ſimul barbarum euerterunt. Hoc

quoq; Pauſaniæ crimini dabatur: ꝙ in ipſo reatu uel multo magis abnorrere a
mẽte hominis rei uidebatur. Quippe audiebant quiddam eum agitare cum ſer
uis prout & erat. Spondebat eni illis & Libertatem & Ciuitatẽ ſi ſecum inſurge

re & omnia Exequi uellent. Verum ne ſic quidem nec ſeruorum indiciis fas eſſe

ducebãt: noui quicꝗᷓ in eum ſtatuere: utentes quo cõſueuerãt more erga ſe oꝛr.
ne celeres eſſent ad aliquid de uiro Spartiata quod ĩ emendabile ſit: ſine ĩidubita
tis iudiciis decernendum. Priuſꝗᷓ hoc fieret quidam (ut fertur) qui poſtremas ad

Regem ſcriptas Epiſtolas erat ad Artabazum p Laturus. Vir Argilius & aliquà

do ipſius Amaſius idemq; illi fideliſſimus: ad eos indiciũ detulit: territus ex qua
dã ai cogitatiõe ꝙ nemo ꝓrſus rediret ſuperioꝑ nũcioꝶ aſſimulatoq; Sigillo: ne
ſi deceptus eſſet opinione: aut ſi quid ille reſcribi poſtularet agnoſceret: ſoluit
Epiſtolas inquibus ꝓut ſuſpicabatur ad aliquid tale mittebatur: luenitq; ſcriptũ
ut ipſe occideretur. His Litteris per huc oſtenſis Ephori uehementius illi quidẽ
credideruũt: ſuis tamen auribus ipᷣm Pauſaniã audire uoluerũt: noc homims ma-
chinamẽto ut ſpecie ſupplicis ad Tænarum ueniret: cõſtructoq; Latibulo dupli-
ci ſpe diſcluſo:quoſdam ex Ephoris abſcondit. Qui cũ ad hominẽ Pauſanias ue
niſſet cãmq; obſecrationis ſcitaretur: plane omnia cognouerunt: illo tũ incuſan
te quæ de ſe ſcripta eſſẽt:tũ referẽte ſingula & ſe quẽ nũꝗᷓ miniſteriis quæ ad Re
gem ptinerẽt adhibitum uoluiſſet: tamen hoc honore præ cæteris dignum pu-
tauerit: ut quem admodũ priores miniſtri periret: & iſto hæc ipia confitente &
impreſẽtiarum non ſinẽte iraſci: ſed fidem p ipſum templum dante future ſalu-
tis: Oranteq; ut ꝗᷓ uelociſſime pergeret: ne quæ agẽda eſient ĩpediret. Hæc quom
diligenter audiſſent. Ephori abierunt: Planeq; rem compertam babentes com-
prehendendũ Pauſaniam ĩ Vrbe curauerut. Qui cũ iã cõprehẽdẽedus eſſet: con-
ſpecto in uia unius Ephorog uultu: fertur intellexiſſe qua graria ueniret: Alte-
riuſq; id tacito nutu ob beniuolentiã ſignificantis:in templum Palladis Chalci-
doniæ ſe ꝓripuiſſe: curſuq; cæteros præueniſſe. Erat aut inuicino fanuman cu
ius ædiculã ingreſſus ne ſubdio agens affligeretur quieuit. Statimq; qui iſeque-
batur affuerunt. Tum denudato. tecto ædiculæ obſtructiſq; ianuis illum incus
agentem & interius reductum cuſtodiẽtes ab atq; obſidentes fame expugnaue

runt. Eum quom iam efflaturus aiam eſſet: ꝓ ut ſe habebat in Edicula ubi co

gnouerũt e fano educunt ad huc ſpiràtem: qui eductus cũtinuo Expirauit. Eun
dem in foſſatum ĩquod noxii ſolẽt deiecturi erãt. Poſtea uiſum alicubi ipropin-
quo defodere. Sed deus qui eſt apud delphos oraculũ poſt ea redidit Lacedemo
niis ſepulcꝶ eo traſferent ubi deceſſiſſet. Et nunc ſitus eſt ante fanũ ut lapides

Litteris inciſi declarant. Ac tanꝗᷓ piaculũ admiſiſſent duo ꝓ uno corpora Palla

di Chalcidoniæ redderent: quod & fecerũt duabus ex ære ſtatuis pro Pauiaia cṍ
ſecratis. Athenienſes igit tanꝗᷓ deus quoq; piaculũ iudicaſſet: uiciſſim exegerut
a Lacedæmoniis illud ãmoueri. At illi miſſis ad Athenienſes legatis: Thenuſto-
clẽ eiuſdẽ cuius Pauſaniã perditionis in ſimulãt: quod cũ Medo lenſerit ut com
pererũt ex ſactis circa Pauſaniãâ ꝓpbationibus: poſtulantq; eildem eum affici ſup-
pliciis.Iſti fidem uerbis habentes: erat aut Themiſtocles extorris apud aregos ui
tam agens & per cæterã Peloponneſum cõmeare ſolitus: mittunt una cù lacæ
demoniis ad illum ſimul pſequendum: paratis quoſdã cũ mandatis ut ducerent
ubicunq; eum adipiſcerent. Themiſtocles rem pfentãs ex peloponnenſo i Cor
cyrã quo de populo benemeritus erat ꝓfugit: llis uereri ſe dicentibus tanꝗ La
cædemõios Athenienſeſq; ſi eũ tenerẽt hoſtes habituris. Deductus ab eis ẽ ĩopp
oſitã continentem: & pſequentibus iis quibus hoc mandatuũ erat ad rumorẽ: q/
nã iret cõpulſus ẽ: præicerto cõſilii ad metù Mollofloꝶ regé nõ ſibi beiuolũ d,
uertere: tuc forte domo ab ſentẽ ſed ab uxore eius cui ſupplicẽ ie pbuerat: edo,
ctis ut eog ſũpto filio apd lares ſederet: nõita multo poſt reuerſo Admeto oſt.

—

arguis
Cenſere
lxdiq
conelk
ſeadue
mine
Ulumt
monis
AAkege
dilbin
lituselt
aeritqe
vetaitle
reconet
turutn,
ſeniern
eltiene
cungu.
zen ced

ſciü deb
Dontan
n
Cün
uenio.
quom
cit Ex
tus ner
quam
lers uic

Ccaret &

Optecene
Hifurure
Gxadm
in rebos
Gnnom

Ulfimus

ué⸗

Pobond

tur N

oot inie

ergiſe in
dſine icubee
doſtremaad
Hius & ari
mituser ua
bq glloche
lceret: oluit
nitg ndti
lus illi guice
homims m⸗
lbulo dupl⸗
auſanias ue
tii incuſan
quæ ad Re
gnum po,
nfitente
ture ſalu⸗
cqvom
nes com⸗
ellen con⸗
imer Ale⸗
dd⸗
AnurTN C1
coi ilegve⸗
Slom inrcus
e epognabe
Cicula ubt
ptraun Eun
Cubi ipropin⸗
an Lacedeno
niͦ vr p
dcooni
Po Dandud
aſlimeryn
ns: Trnid
enlemuton
eumn Mal
Podenghl
nt na cube?
nisutlennt
Obus ne l
1s abeßeiy
34 umnole
ſbibiogi
. bvennec,
Aameole

dit quis eſſet: nec ſi quid ipſe illi Atheniẽſium ſupplici cõtradixiſſet æquũ eſſe
cenſeret: ſũmere pœnas de profugo:ſe enim nunc multo imbecilliorem ab illo

lædi:ꝗᷓ ille tũc fuiſſet cũ læſus eſt & generoſum eſſe pares a paribus expetere ul-

cionẽ: Præterea ſe quidem illi pro comodo quodã non pro ſalute laboranti fuiſ
ſe aduerſatum: ipſũ uero ſi iis qui perſequerentur & obeam cauſam traderet ho
minẽ ſalutem animæ priuaturum. His auditis Admetus eum cum ſuo filio: ut
illum tenens ſedebat erexit. Eſt. n. hoc maximum ſupplicandi genus nec lacedæ
moniis Athenienſibuſq; multa memorantibus tradidit. Sed dimiſit uolentem
ad Regem pergere itinere pedeſtri ad alteꝶ mare uſq; pydnam: quæ erat Alexã
dri. Ibi nauigium nactus quod in omnia iter hẽbat eo conſcenſo tempeſtate de
latus eſt in exercitũ Athenienſem: qui naxũ obſidebat. Ac territus gubernatori

aperit quis eſſet. Nam ignotus iis qui in naui erat: ꝙ q; fugeret & niſi ipfum ſer

uet ait ſe ductrurum ab illo duci pecunia perſuaſo remedium eſſe: ut nemo an-
te confectam nauigationem nauĩ exeat: ſi aquiefcat dignam ſe ei gratiam reddi
turum. Atq; ita ferit gubernator: & cum diem ac noctem in lalo ſupra exercitũ

ſtetiſſet: poſtea Epheſum tenuit. Quem temiſtocles Liberali pecũia proſecutus

eſt: Venerunt.n. ei poſt modum & Athenis ab amicis & argo ꝗq ſuperauerat. Et
cum quodã maritimoꝑ.perſarum ĩmediterrania proſectus. Litteras: ad Artaxer
xem dedit Xerxis filium nuper regnare incipientem in hanc ſententiam.

Epiſtola Themiſtoclis Ad Artaxerxem.

Themiſtocles ad te uenio: qui domum quidẽ ueſtrã uſq; eo phibui
multas inferre græciæ calamitates: quo ad patrẽ tuũ nos iuadentem
coacctus ſum ꝓpulſare: Sed multo plura bona contuli. Poſtꝗᷓ mihi ĩ-
tegro fuit: Et ille ꝙ ĩ periculo poſitus iteꝶ reuerfus ẽ: hoc mihi bene

ficiũ debet. Scripſerat aũt ex ſalamine Themiſtocles illi ut occuparet reditũ: &
Pontium quam tunc falſo futuram propter eũ ſimulauerat ſolutionem: Et nũc
magno tibi emolumento futurus ad ſum: pſequentibus me græcis ut tibi ami-

cum. Conſtitui aut annum hic ſubſidere: ut ea tibi demonſtrem quorum gratia
uenio. Rex admiratus ut aiunt illius ꝓpoſitum ita agere iuſſit. Hic mtra annum
quo moratus eſt: quicquid diſci potuit & lingue & conſuetudinis perſicæ didi-

cit. Ex actoq; anno ad regem ſe contulit: effectuſq; ẽ apud eum magnus & quan
tus nemo unꝗᷓ græcoꝶ: tũ propter priſtinã hominis dignitatẽ: tum propter ſpẽé
quam proponebat ei græciam ſubiiciendi: maximeq; ꝙ ſpecimẽ ſui dabat ut ſo
lers uideretur. Fuit nanq; Themiſtocles qui uim ingenii ſui uadiſſime ſignifi-
caret & in hoc multo magiſꝗᷓ quiuis alius admiratione dignus: natura ſolers ne-
qꝙ precedẽte ulla: neq; accidente doctrina ad ſubditos caſus præſentiſſimi conſi-

Iii futurorum optimus plerunq; coniector eorumq; inter manus haberet: effi-

cax adminiſtrator: quoꝶg eſſet inexpertus ab iis cõmode iudicandis nõ alienus
in rebus ad huc ambiguis: quid melius peius ue foret præcipue prouidens: deni-
q; in omnibus dicendis: tum naturæ beneficio: tum conſilii celeritate præſtan--
tiſſimus hic eoꝶ q oporteret explicator extitit. Morbo aũt correptus uita defũ

ctus ẽ. Quidã aiũt eũ ſpõte ẽt ueneno deceſſiſſe: de ſepãtẽ poſſe pᷣſtare quæ Regi

ſpoponcdiſſet;: Itaq; monumentum eius apud Magneſiam aſiæ in foro oſten

ditur Nam huic regioni pfuit A rege ſibi datæ Magneſiæ quidem obpanẽ quæ

quot ãnis quĩquagena pendebat talenta. Lampſaco autem obuinum: putabatur

enim tunc ea uini ubertate preſtare:Myunti uero propter obſonium Oſſa eius
dentur apropiquiis domũ reportata ipſius iuſſu: Clãq; athẽiẽſibus ĩ attica fuiſſe
humata. Nec. n. fas erat: pditionis reu ſepeliri. Nunc exitum habuerũt Pauſani
as Lacedæmonius & Themiſtocles Athenienſis apud ſuos uterq; græcoꝶ nobi
liſſimi: Lacedæmonii cum in prima legatione iſta iuſſiſient: inuicẽq; iufſi eſſent
de piaculis tolledis iterũ aditis Athẽienibus iubẽt reſtitui Potidæatas: & Egmia
ſuis ſini uiuere legibus &ſup oĩa negat aptiſſime bellũ fore: ſi decretude Mega
rẽſibus illi reuocet: quo Megaréſibus ĩterdictũ erat portibus:i Athẽiẽſiũ ditiõe
& foro in Attica Achenienſes cũ in cæteris: tum uero indecreto reuocando nõ
parendu eſſe cenſuerũt. Dantes crimini Megarenſibus ꝙ exercerent ſacrum ſo-
lum & inde finitum: ꝙ q; fugitiuos receptarent: Ad extremum uenerunt Lace-
dæmone legati Rhaphius Maleſippus & ageſandrus nihilq; ex conſuetis dixe-
runt niſi hæc. Lacedæmoni pacem uolunt eſſe: fuerit aũt ſi grægos liberos di-
mittatis. Conuocato concilio Athenienſes: factaq; ĩ mediũ conſulendi poteſtate
uiſum eſt ſemel de omnibus reſpondendum. Et alii multi procedentes in utrãq;
partem diſſerebant uel opotere ſummi bellum uel non oportere:nec illo decre
to impediri Pacem ſed eſſe reuocandum. Tum procedens pericles Xantippi fili-
us uir ut illis temporibus primus ac in dicendo & agendo preſtãtiſſimus hanc
ſententiam dixit

Oratio Periclis Apud Athenienſes.

T Si non me fallit Viri Athenienſes non eodem ardore bellũ hoĩes
erere quo ad id inducuntur: ſed exeuntis mutare ſetentia: ego tamẽ

fſemper in eadem pmaneo non cedendi Peloponnenſibus. v ideoq;

iüimilia ac proxima iis quæ primus mihi eſſe conſulẽda: æquũ eſie exi
ſtimans: eos qui ex uobis meæ Sétẽtie aſſentiẽt ſi ꝗd preter cõmunẽ opinionem
aduerſi contingeritullic ſuccurere: ſi hoc non contingat prudentiam ſibi uendi

care. Solent: n. calamitates accidere nõminus temere ꝗᷓ per hominuùm cogitatio

nes: Eoq; quotiens aliquid inopinatũ accidit conſueuimus incuſare fortuna: La
cedæmonios cum ate hac iſidiatos fuiſſe nobis: tum uero nũc inſidiari palam ẽ.
Quippe qui ex conuentis ubi dicitur utroſq; de rebus controuerſis offerre inui
cem: & admittere iudicium obtinentes que tenebant: neque ipſi poſtularunt iu
dicium neq; nos dantes receperũt: ꝙ uidelicet bello malunt dilui crimia ꝗᷓ uer-
bis. Nec iam ad poſtulandum: ſed ad imperandum præſto ſunt: iubẽtes ut a Po

tidæa decedamus: Eginam liberam ſinamus eſſe decrerum in Megarenſes anti

quemus. Hi poſtremi ꝗ uenerũt pᷣcipiũt ut græcos ſuis legibus dinittamus. Ne
quis tamẽ ueſtrum de exigua re bellum fore arbitretur: ſi decrerũ nõ ad ãtiqua
uerimus de Megarẽſibus quod illi maxime prætendunt ſi antiquetur bellũ nõ
fore. Ne uos quidem cõmittatis ut quaſi exiguam ob rem bellũ ſuſceperitis. Nã

hoc exiguũ oĩum continet firmitate noſtre ſpecimenq; Sẽtentiæ: ꝙ ſi illis. cõceſ

ſeritis: ptinus aliqd aliud maius imperabitur tanꝗᷓ ad obſequedũ metu ad actis.
At ſi ſemel eis acriter abnueritis: redditis illi faciliores ad loquendum ex æquo
uobiſcũ. Atq; hoc reputate uobis aut ob tẽperãdu illis aãteꝗᷓ aliqd cladis accipia
tis:aut quod mihi ſatius uidet bellãdũ: nullo ſeu magno ſeu puo prextu cedęeri
bus: nec cũ metu q acꝗſiuimus poſſeſſuris. Nã ſimili rõne poſſẽt merito pximis

gubul
na eon
non peln
tesann
uatin!
inopia
jepoll
Piter
tales e
gumco
fusauret
diuturnu
cll muno
cletintn
lepentep
uulgco

ne uol

concliuͤ
joretem
lwamun
Cumnlin⸗
lebosle
Cumta
lomur⸗
ſt vala

nobis li

impoluen

hominan

Rrkarmt

Canmg
gblie⸗
cEgnn

conlec

eaaſti.
allcuius
ſua mul
tesid ſa⸗
quens é
hog ſuce

Cedlenain

hobis eſtea
cllimüe
IesAmer

icuct de

minore

ſiaht

nium 0 n
habderut kalri
eng Nrecog do
ucegg uufl elen
rarg Abeni
lceretücel⸗
i Aherlüͤcti⸗
10 euocando d
remt lcrum 0
n benerumt ace⸗
AConlbers Ce⸗
rTpos lberds l
nlulencioreſan
Edeme nmig
erenerllockee
ichs Lnngnti⸗
Alitnimg im

ore belli hois
ntii co tam⸗
lbus, Ieo
Eqvi eſleexi
e opimonem
acn übi vendi
num cogind
le ſortunil/
nickari n’
erſis oſerin
hictinnd
iubetes i11 h
Meprenſes i
tmeaamus Ne
i pöad atig
Gem belu nl
ilegen
e l ocl
ͦ neiladitc
Andumer An
0 prenn .

tmenopiün

quibuſq; eandem ſeruitutem inducere ante iudicium ſiue grauiſſima ſiue leuiſ-

uma eog imperata: Si uero bellũ extiterit ſaluis ſuis utriuſq; partis uiribus: cur

non peiore condictione futuris ſimuscognolſcite ergo ſigillatim omnia audiẽ-
tes. lam primuũ PeloPonenſes operarii holes ſuut pecunià neq; publice neq; pri-
uatim habẽétes. Deide belloge diutinoge maritimoꝑeq iperiti: quia exiguu præ
inopia in medium conferũt Atq; huius cemõi homies nõ ſæpe aut naues imple-
re poſſunt aut pedeſtres exercitus emittere: ꝙ abere famulari ſuut abſentes pa-
riter & ab ſumentes. Adde ſi mari intercludantur cũ bella magis ſuſtineat: facul
tates & copiæ ꝗᷓ uiolente collationes: operarii homines ꝓntiores ſunt ad bellan
dum corporibus ꝗᷓ pecumiis: pro certo habentes illa quidem e periculis euaſura:
nas autem quominus ante finem belli errogent non poſſe recuſare. Preſertim ſi
diuturnus opinione ſua ut credibile eſt fuerit bellum. Nãq;: Peloponnẽſes & ſo-
cu muno quidem prælio pares fuerũt omnibus grecis: i bello autem ipares iiſꝗ
eſſet inſtructiores: quia non uno concilio utẽtes extẽplo quod agendum eſt ac
repente peragũt: & cum inſuffragiis dandis ſint omnes equales: gẽte diſparesſuo
quiſq; comodo uacant: ex quo nihil ꝓfecti efficit ſueuit: aliis puniri quẽpiã ma⸗
xime uolentibus aliis abſũmi rem domeſticam maxime nolentibus. Et cum in
conciliũ cunctanter coeãt: breui momento de rebus cãmunibus deliberãt: ma-
iore temporis parte rem familiar adminiſtrant nemine opinate rem publicam

ſuam umius negligentia ledi:ſed pro ſe cuipiã alteri cure fore iſta ꝓſpicere. Hoc

cum ſinguli opinentur Latet eos cõmune bonũ ab oĩbus perdi. At quotiens his
rebus ſedulam curam adhibere uolunt: id facere ꝓhibentur pecuniage penuria:
Cum tamen belli tempora hoc dum fiat non expectenet. Neque eſt quod ual-
lo murali illorum aut claſſe tereamur. Nam muro quidem urbem quanta hæc

eſt uallare uel in paccato arduum ſit ne dum in hoſtico: tam & ſi non minus &
nobis licet uiciſſim muros extruere in illorum ſolo. Quod ſi muro illi pſidium

impoſuerint nocebitur qnidẽ nobis: tũ excurſiombus in aliquã partẽ agri: tum

hominum ad illos traſfugiis non tamen ſuflicient ad nos ꝓphibẽdos qum in ſuã
terram tranſgreſſi illic ædificemus: & quo genere antecellemus. Claſſe nos defẽ-

damus. Qui certe exuſu rei naualis plus peritie habemus ad pugnam terreſtrem
ꝗ ipſi exulu militiæ terreſtris ad pugnam naualem. Nec facile eſt illis rei nauti-
c gnaros euadere. Nacum nos a bello medico id exercentes: non tamen cito
conſecuti ſumus: quo tandem modo uiri tellurs. non maris cultores: Et prete
rea aſſidue claſtis incurſionibus in hoc aſſueſſere. phibendi conficiant quippiã
alicuius momenti: Atq; aduerſus paucorum impetum quis imperiti: tamen freti
ſua multitudine periculum fortaſſe capeſſerent aduerſus multas undiq; ingruẽé
tes id facere ſuperſedebũt: ac ipa deſuetudine imperitiores futuri & quod cõſei
quens ẽ. in ertiores. Genus artis eſt ut quidlibet aliud res nautica nec que tem-
Poꝶ ſucciliuis cõtingat:ſed potius ĩ qua exercenda nihil ſucciſiui tpis relinqua-

tur. Quod ſi ãmota Olympiacoꝶ aut e Delphis pecunia ſolicitent maiore mer-
cede nautas pegrios a nobis cõductos: id uero ægre facerẽt ẽt ſi ip̃i neq; hoſtes

nobis eſſent: & cum ſuis incolis nauigarent. Nũc aut hoſtes ſumus: quodq; uali-

diſſimũ eſt gubernatores habemus noſtros populares alioſq; adminiſtros: & plu

res & meliores quam reliqua omnis græcia: Neq; quiſquam hoc in animum

ĩiducat periculu ſubeſſe ne noſtri mercenarii milites hinc ad illos tranſtugiant

minore cũ ſpe: ut pote ob maius quidem ſtipendium: ſed ad paucos dies: Et hæc
ſũt & his ſimilia que mihi de peloponnenſibus uidentur dicendanſta de nobis

nos eorum quæ illis obiicimus ĩmunes & alia egregia habere quæ illi nõ habẽt:
Qui ſi noſtram terram inuaſerint nos illorum uiciſſim cum claſſe inuademus:
non ex æquo futura iactura nobis partem peloponneſi uaſtantibus: & illis oium
Atticam: quoniam non alia ſupereſt illis regio bello libera: ut nobis qui multum
præterea terræ & inſulis & incontinente optinemus. Magna enim res eſt maris
imperium. In quo animaduertite. Si enim inſulani in aliqui eſſemus: eſſemus in-
expugnabiles. Cui rei nunc animo proxime accedentes debemus terram cu ſub

urbanis pro relicta habere: maris autem ac urbis cuſtodiam agere: nec cum pelo

ponnenſibus ob ſuos agros uaſtatos iraſcentibus qui multo ſunt plures conſere
re pugnam. Qui ſuperiores ſi euaſerimus: rurſus ab inferioribus non oppugna-
bimur, Si quam autem in pugna cladem acceperimus: ſubſidia ex ſociis unde no
ſtrum robur exiſtit perierint. Neque enim ſocii noſtri quieſcent iam nobis ad ſe
cum exercitu inuadendos inualidis. Nec uillas & agros qui amittũtur decet nos
deplorare ſed corpora. Non enim poſſeſſiones uiros: ſed uiri poſſeſſiones nanci-

ſcuntur. Adeo ſi crederem me uos perſuaſurum ſuadente ut ipi ad illas uaſtãdas

proceſſeritis: oſtenderitiſq; Peloponnenſibus uos eis ob iſtas non eſſe obtempe-
raturos. Alia inſuper multa habeo quibus uictoriæ uobis ſpem faciam ſi uolue-

ritis: & propagandi imperii ſi huic non bello pariter & aliis quæ debemus ultro

ſuſcipere uacauerimus. Nà magis uereor domeſtica noſtrorum peccata ꝗᷓ aduer-
ſariorum cogitata. Verum iſta quæ ſint alia oratione cum tempus rerum ageda
rum aderit a me explicabuntur, Nunc autem legatos cum hoc reſponſo dimitta
mus. Megarenſibus nos non interdicere foro & portubus dum & Lacedæmonii
non interdicãt uſu urbis ſuæ peregrinis: ut nobis ſociiſq; noſtris: quia ſicut illud
quod ipᷣi faciunt:ita quod nos impedimento non eſt ſœderibus ſeruandis. Ciui
tates quoq; liberas ſinere: ſi modo hberas cum fœdera inita ſunt habuimus. Et

ſi illis ciuitatibus ſuis reddant ut ſic liberæ ſint: ne in re publica admimiſtrada La

conica inſtituta ſectentur: ſed ſuis legibus uiuant & pro ſuo quæque arburatu.
Quineriam uelle nos ex conuentisnudiciorum adire complexu nec bellum mo
