ches penes quem ſumma poteſtas nauium erat cum ſociis profectus eſt Mylas
Melaniorum: ubi erant præſidio duæ cohortes illorum quæ cum inſidias quaſl-
dam claſſicis tetendiſſent: ab Athenienſibus ac ſociis in fugam uerſi multos e
ſuis amiſerũt. Er admortis admunitionem copiis:pactionern facere coacti ſunt:
ut & arcem dederent: & aduerſus Meſſanam una militarent. Et mox Mamerti⸗-
ni progredientibus Athenienſibus ſociiſq; deditionem & ipſi fecerunt: datis ob
ſidibus & quecunq; ad fidei tutelam pertinent præſtitis: eadem æſtate Athenien

ſes triginta quidem circum Peloponneſum naues dimiſerunt. Quibus præerãt

Demoſthenes Alciſthenis & Procles Theodori filius. Sexaginta uero in Melum
cum duobus milibus armatorũ: quibus præerat Nicias Nicerati filius. Melios
enim cum eſſent inſulani ꝙ dico audientes eſſe nollẽt & militiæ ſocieratem ab
nuerent ſubigere uolebant. Vbi uaſtato agro nihil minus illi ad paciicédum de
ſcendunt. Athenienſes in Oropõ quod eſt e regione traiiciunt. Cunq; per noctẽ
quieuiſſent protinus armati e nauibus itinere pedeſtri in Tanagram Boetiæ ire
pergunt. Et ex Athenis cunctus populus ducibus Hipponico S

alliæ & Euryme
donte Thuclis filio: dato ſigno eodem loci per terram occurrunt. Communitiſ-
q; caſtris huc diem commorati in Tanagra populationem fecerunt. Ac poſtri
die ſuperatis prælio qui progreſſi inuaſerant Tanagræis: & aliquor qui auxilio

uenerant Thebanis: detractis armis trophæo poſito abierũt: hi ad urbem: illi ad
naues. Cum quibus nauibus profectus Nicias ubi locridis oram populatus ẽ do

mum rediit. Per idem tempus Lacedæmonii Heracleam in Thrachinia coloni-
am poſuerunt hac de cauſa: Milienſes in tres uniuerſi partes diſtinguntur Para-

lios Hieres & Thrachinios. Ex his Thrachini c ab oetæis finitimis bello uexa-

rentur: habuerunt in animo a principio Athenienſes aſciſcere: ſed illorum diffi-

ſi fidei Lacedæmonẽ mittunt Tiſamenum prolegato: cum quo ad idem rogan-
dum perexerunt dores: quæ eſt Lacedæmoniorum metropolis: & ipſi ab Oetæ-
is uexati.Hos cum audiſſent Lacedæmonii cœpere conſilium mittendæ colo-
piæitum ad Thrachinios doreſq; protegendos: tum quia bello Athenienſi com
mwoge ſibi Vrbs ſita ſore idebatur. Quippe ad inſtruendas cõtra Euboiam na

ues exiguum traiectum eſſe: & in Thraciam euntes oportunum diuerticulũ ha-
bituros. Itaq; omni ope ad condendum oppidum incumbunt; conſulto Primù

apud delphos deo. Quo annuente colonos milſerũt: tum ſuorum: tum cirea po-
puloꝶ aliorumq; græcoꝶe uolũtario quoq; ſeqꝗ iuſſo:præter lones: & Achæos:

& aliquot alias gentes: tribus Lacedæmoniis ponendæ coloniæ ducibus Leon-
te Alcida damagonte. Hi collocatis colonis urbem ex itegro muris cingut: quæ
nunc Heraclea nominatur: tractu fere quadraginta ſtadiorum a Thermophylis:
dimidio a mari diſtãs. Naualia quoq; & p̃parauerũt & ceperũt facere iuxta Ther

mophylas: atq; ipſas anguſtias ad tutelam rerũ ſuarum. Hac urbe ĩſtituta Athe-
nienſes a principio timere ccœperunt ac ſentire aduerſus Euboiam: præcipue il-
lam conditam eſſe: ꝙ breuis illic eſſet ad Cenæum Euboiæ traiectus. Sed eis po

ſtea prærer opinioné quia nihil inde calamitatis euenit idq; ob hanc cauſam ꝙ

& Theſſali qui ibi rerum potiebantur: & ii quorum in ſolo urbs cõdita erat: ue-
riti ne præpotentes accolas haberét infeſtarunt: aſſidue bello nouos colonos

Laceſſierunt: donec ad pauciſſimos redigerent: cum fuiſſent initio permulti au
dacter uno quoq; illuc eunte tanꝗᷓ ſtabil futura Ciuitate: Cuius auctores Lace-

dæmonii eſſent. Tam & ſi Lacedæmonii principes illuc trancientes: uel ipſi ma-

xime & ſtatum deſtruxerunt: & homines ad paucitatem redegerunt: tum deter-
rendo plurimos: tum non nullus in rebus aſpere imperando. Ex quo facilius fi-
nitimi eos ſuperauerunt. Eadem æſtate & eodẽ tempore quo apud Melon Athe

mienſes tenebantur: triginta eorũdem naues quæ Peloponneſum luſtrabant: pri

mum apud ellomenum leucadiæ inſidiis potis quoſdam ex præſidiis intercepe

runt. Deinde ampliore cum claſſe Leucadem petiuerunt commitantibus cun

cCctis populariter Acarnanibus: præter Oeniades Zacynthiiſq; & Cephalenſibus

ac Corcyrenlium quindecim nauibus. Qua tanta hoſtium manu oppreſſi Leu

cadii:cum ipſorum ager tam extra ꝗᷓ intra: ubi Leucas ipſa ſita eſt: & Apollinis
templum uaſtaretur quieſcebant. Et quidem Acarnanes agebant cum Demo
ſthene Athenienſium duce: ut eos muro intercluderet: Exiſtimantes tum eam
Ciuitatem facilem fore ad expugnandum: tum ſe illa ſemper ipſis hoſte liberan
dos. Cæterum ille tunc a Meſſeniis ſuadebatur: tanꝗᷓ honeſtum eſſet tanto exer

citu coacto arma Aetolis inferre ꝙ & Naupactojhoſtes eſſent: & ſi hos ſuperaf

ſent facile his copiis cæteram Epirum in poteſtatem Atheniẽſium redacturos.
Nam & ſi gens Aetolorum grandis eſſet & bellicoſa: tamen cum uicos muris ca
rentes: & hos inter ſe ualde diſtantes habitaret: & leui armatura uteretur: aiebãt
non difliculter eam ſubigi poſſe anteꝗᷓ ſuccurretur: iubebantq; ut primum inua
derent Apodotos dehinc ophioneos poſt hos Eurytanes: quæ maxima eſt pars
Aetolorum: lingua ignoriſſimos & quemadmodum dicuntur omophagi hoc
eſt cruda carne ueiſcentes. His enim captis facile cæteros cõceſſuros: Demoſthe

nes qua erant apud eum Meſſenii gratia his uerbis adductus eſt: cum præſertim

arbitraretur ſe ſine Athenienſium copiis tantum Epiroticis ſociis cum Aetolis

poſſe itinere terreſtri aduerſus Boetios ire: per locros ozolas ad Cytonium do

ricum quod Parnaſſum ad dexteram habet: uſq; dum ad Phocenſes deſcẽdatur:
uos ſperabat propertua. cum Arthenienſibus amicitia ſtudioſe cõmilitiũ præ
ſtituros: aut certe coactos. Et phocenſibus contermina Boetia eſt. Igitur ſoluẽs
a leucade cum omnibus copiis nauigauit in ſolion Acarnanibus inuitis. Cum
bus ſuum. conſilium cum communmcaſſet: neq; id illi amiſiſſent ꝙ leucadem nõ
ĩtercludiſſet:ipſe cum reliquo exercitu Cephallænenſium Meſſeniorum tercẽ-

torumqu
9bierant
Orole f
miexercit
rummm
xiliaftore
tenplon
ſerlein
git hept
ſubliden⸗
poleltate
ſechlkentte
primume
ingentin
ſtnum pe⸗
Gumgval
utipain
leletobla
tuna frer⸗
Præſtolat

epjtiuma

OPidon
wginnal

Mulis de

ens Athe
duue
oteseran
pere ſuo
dun
WW
duigne
lnor
reOr
hom
inlulas
mortis
dOen.
ſociis
1 er
benirqu
or uos
MuntDer
oben gu
gehine
ſhane

Imtuntir,
ducibe Leon
nunisngig
Nennn
hcerimn
tde iſtiruen At⸗
üͤmpracbe
rectas Kitt
ob hu canlng
be cöcin em ie
fo nos olone
nitio permulti n
lus zuctore a
entesvelipüm⸗

Nrunttun deee

E o ailinsſt D
PPod Melon Ae
reſciz mercepe
wmitnubus un
Cehenibzn
nn oprelt Len
ct:s 4polinn
ant cum Dem
Mees tum cn
eſertunto enet
hos ſoher
omtedaros
wicos woris
Weterot:ziedi
urprimam inn
— n
—
Coros Denolh
tcumrrenmn
ocis cum hen
Cytonium
6 eleim
lecomiini e
nelt lgo,
us inwinsC/X
Oleucckn .

ſupant: ac pipolion capiũt qd oppi

torumque ex ſuis claſſiaris Athenienſium: nam quindecim corcyrenſium naues

abierant bellum intulit Aetolis: profectus ex oeneone locridis. Erant autem hi

Ozolæ fœderati cum locris debebantque Athenienſibus præſto eſſe cum om
m exercitu in Mediterraneis. Quippe cum finitimi ſint Aetolis & genere armo
rum ſimiles: ad hæc & pugnæ iliorum & locorum periti magno uiui eorum au
xilia fore uidehantur. Et cum ſtariua in templo Nemei louis habuiſſet : quo in
templo ferrur Heſiodus Poeta ab incolis interemptus: cum oraculum accepiſ-

ſet ſe in Hiemea hoc eſſe paſſurum: ſub auroram motis caſtris in Aetoliam per
git: Ac primo die Potidaniam expugnat ſequenti Crocylion: tertio Tichiõ. V bi
ſubſidens prædam in Eupolion locridis ulitchahen⸗ in animo cum cætera in

poteſtatem redigiſſet:ſic aduerſus ophiones: miſi ſe dederẽt: poſtquà Naupactũ

redifſet:tendere. ded non latuit Aerolos hic apparatus : ac ne tum quidem cum

Primum cœpit conlilium inuadendi. Poſtꝗᷓ omnis exercitus introgreſſus eſt: tũ
ingenti manu omnes auxilio uenere etiam ab ultima ophionia: qui ad Maliacũ

ſinum pertingunt. Bomienſes Callienſeſque. Ibi Demoſthenem Meſſenii tale qd

dam quale prius admonendum faciles eile Aetolos ad bellandum hortabantur

ut ꝗ primum irer ad uicos: nec expectaret dum uniuerſi confercta acie occur

reret: oblatam ſemper occaſione raperet. Quibus ille uerbis acquieſcens ac for-
tuna fretus: nihil dum aduerſi expertus locros qui uenturi ſibi auxilio erant:nõ

Præſtolatus cũ præcipue iaculatoribus leuis armaturæ egeret: cotẽdit aduerſus
egitium aggreſſuſque expugnat. Nam oppidani fuga dillapſi erant. & colles qui

oppido imminent inſidebant. Eſt enim ſitum exceliis in locis remotum ſere oc

toginta ſtadiis a mari. Ibi Aetoli iam enim ad auxilium uenerant: alu ex aliis tu-
mulis decurrentes Athenienſes ſocioſque inuadunt miſſilia ingerunt: & quati-
ens Athenienſium exercirus inſtat pedem referunt: referentibus pedem initant:
diuque huiuſmodi fuit pugna alterutra in ſecutione ac fuga & in utraque inferi

ores erant Athemenſes. Itaque quoad ſuppeditarunt ſagittariis tela: licuitq; mu

nere ſuo uti reſtiterunt. Nam Aetoli ur pote leuiter armari dum ſagittis peterẽ

tur ſe ſubducebant. At ubi ſagittariorum præfectus occubuit:cæteri diſſipan-

tur multo iam continnentique labore defleſſi: & Aetolis urgentibus iaculanti-

buſque ſic in fugam terga uertunt:atque incidentes in rupes in uias ac loca ſibi
ignota. Si quidem eorum: dux itinerum Chronon Meſſenius occiderat interie

re. Quorum cum multos in ipla fuga aſſecuti cominus Aetoli iaculis occiderüůr

homies ueloces ac leuiter armati mum uero plures uiis aberrantes: tum delatos

inſulas: per inuias immiſſo igne concremarunt. Vt nullum non genus fugæ ac
mortis in Athenienſi exercitu uiſceretur: ægreque qui ſuperfuerunt ad mare &

ad Oeneonẽ locridis unde profecti fuerant euaderent. Perierunt autem cum ex

ſocis multi: tum Athenienſium Armatorum circiter centum uiginti: hi tot ui

ri & Aetate florẽtes: & ĩ hoc bello ex populo Atheniẽli p̃ſtantiſſimi amiſſi ſũt.

Periit quoque alter ex ducibus Procles. Victi uictoribus conceſſa uictoria wor
tuos ſuos recuperarunt: & in Naupactum ſe de hinc Athenas nauibus recepe

runt. Demoſthene apud Naupactum & eadem circa loca relicto: ꝙ Athenienies

ob ea quæ geſſiſſet timeret per eadem rempora Athenien es qui circa Siciliam
agebãat: cũ in locridẽ nauigaſſẽt: iagreſſu quodã locros ꝗ loco auxiliũ ferebant
du ſitu ẽ ad flumẽ halecẽ. Eadẽ æſtate ætoli iã

9

3 ntea miſtis Corynthum ac lacedæmona legatis lepho Ophionenſi & Boriade
Eurytane ac TLiſandro Apodoto: ſuadent ut iibi aduerſus Naupactum mittan

tur auxilia propter Athenienſium ingreſſum. Et miſerunt lacedæmonii tria mi-

lia grauis armaturæ ex ſociis: quog fuere quingenti ex Vrbe Heraclea: tunc re-
cens apud Trachiniam cõdita duce Eurylocho comitibus eius Macario & Me

nedato omibus Spartiatis. Coacto apd delphos exercitu Eurylochus locris ozo
lis ut ſibi præſto eſſent edixit.Illac enim in Naupactum iter erat: & ſimul eos ab
Athenienſibus abducere uolebat: habens præcipue ſui ſtudioſos Amphiſſes: qui
propter odium phocenſium timentes & primi dederunt oblides: & alios ad dan
dum induxerunt: aduentu exercitus territos: & ante omnes ſibi finitimos Myo-

nes qua parte locris in acceſſa eſt maxime. Deinde Ipnenſes: Meſſapios: Tritanes:

Chalæos: Tholophonios: Heſſæos: & Oeanthenſes qui omnes militiam ſecuti
funt. Nam olpæi ſequi noluerunt tantum obſides dederunt. Hyæi ne obſides ꝗ-
dem dederint priuſꝗ eoꝶ uicus captus eſt: nom ine Polis. Vbi cuncta inexpedi-
to fuere & obſides in dorico Cytinio depoſiti aduerſus Naupactum per locros
cũ exercitu cõtedit. Inq; ipio itinere faciédo Oeneonẽ de locris capit & Eupoliõ.
Naã imperata facere recuſauerant. Cum i Naupactiã uentum eſt: & Aetoli uenere

auxilio regionem populantur: & ſub Vrbana murisiactantia capiunt. Profectiq;
Molytion Corinthiog coloniam: ſed Athenienſiũ ditionis expugnãt. Demoſthe

nes aũt Atheniéſis. Nam adhuc poſt redirum ab ætolica, clade circa Naupactũ

agebar: pſcita hoſtium aduentu ab Vrbe ſolicitus: adiens Acarnanes perſuadet
& ſi ægre propter diſceſſũ a Leucade ut Naupacto ſubueniant: A quibus miſſi cũ
eo mille arinati nauibus ingreſſi Vrbem tutati ſũt. Metus enim uæhemẽs erat:

cum muri magni eſenu Ppugnarores pauci ne paꝶ ad deflenſionẽ ſufficerent.
Eurvlochus & qui cu eo erat:ubi cognouerũt ingreſſis copiis oppidũ ex pugna

ri nõ poſſe abierũt: nõ in Pelopõneſum ſed in Aeolidẽ qͥ nũc Calydon uocatur &
Pleuronẽ: aliaq; circa loca nec nõ ĩ Proſchion Aetoliæ. Nã eos ambracii adierãt

ſuadẽtes:ut ſecũ Argos Amphilochicũ cæterã q; amphilochia: p̃terea Acarnaniã
ſubigerẽt: Affirmantes ſi potiãtur iis fore ut totam Epiroticam gentem ĩ lacedæ
moniog ſocietatẽ adducerẽt. His pfuaſus Eurylochus omiſſis etolis p illa loca

cõgꝗeuit. dũ Ambracis auxilio ueniẽtibus aduerſus argos eundũ eſſer. Aeſtaſq;
exceſſit. Sub hyeme aut ꝗ in Sicilia agebat Atheniẽſes cũ ſociis græcis. Et quicũ
que Siculox nelabivio ractſenos ad ip̃os defecerãt uel reꝶ ſocii erant : ag
greſſi ſũt Niſam Siciliæ oppidũ: cuius arcẽ Syracuſani tenebãt. Quã cũ expugna
re nequiſſent abierũt. Sed in abeũtes ipetu dato illi ex arce poſtremos athenien

ſiũ ſocios ĩ fugã uertũt: nec paucos occidũt.Poſt hæc laches & athenienſes egreſſi

e nauibus nõ nulla ĩ loca locridis: iuxta Caicinũ amnẽ locrẽſes ad arcend à uim
occurẽtes cũ ꝓxeno Capatonis filio circiter trecẽros ceperũt: detractiſq; armis

abierũt. Eadẽ quoq; hyeme delũ expiauere atheniẽſes exoraculo quodã. Nam &
Piſiſtratus tyranus eà prius expiauerat. ſed nõ oẽm: uege eatenus: qtenus a tẽplo
ꝓſpectus patehat. Tuc aut ois expiata eſt idq; ad hũc mõm. Que cũq; ĩ delo de fů

ctoꝶe extitere monumẽta: oia ſuſtulerũt & ipoſtege edixerũt: ne ꝗs ĩ inſula: neq;

moreretur: neq; naſceretur: ſed morituri iã ac periture ĩ Rheniã trãſporrarétur i

fula: ita paꝶ a delo diſtatẽ: utr Polycrates Saioge tyrãnus cũ aliquãdo & claſſe pol
leret & aliis iſulis ipitaret: capta Kheniã catena annecteret delo: delioq; apollini

cõſecraret, Tunc quoq; primũ poſt luſtrationẽ Athenienles luſtralia fœſta ideſt
Anto quoq; anno fecerũt. Fuerat auũt alias priſca memoria ĩ gẽs apud delon cele-

4

ritulot
heckiban
nicummt

Primis H

Junc ib
Cum nat

lones in
(Celtibus
Oblectan

Qodan

ſdus nch

Cansitar
Verume

Vos etiat

Et meme
Venenit
Qus oi
Pedorap

Vosuno

Vioile
kishoer
Acoi
terapten
certame
bmüpt
Amphil
Cuminc
blicoind
Warid
Gie!
n Nr
lereat
ellen
Præer
erit a.
ſcetes
ſbien
lenlenĩ
ila
mn iter
linnri
togTh
Olpater
cal

eadid

nenſi & Bonn

uackum minn
Henckennen,
tochus ſocigen
1r ſimul od
0 Ampfülengt
nalsad
ifiniimo, Mho⸗

eſlapios tüane.

militam kerun
Aum der lordg
cait & Eupoli⸗
A Aetoli vener
piunt blotecti
nonit Demolthe
CNca Naupadi
manes erſuate
qubus miſil
zuxhemes ennt
one ſutkcerent
dii er pogni
don vocaturd”
brai erit
ea Aamani?
nemilacede
Dlspülalocn
ei Mlaſq-
Ecis Etdoici
ſoci eram
hui cüengn
lemoz athenier
venienlsegt
urnt. 8
enacligg um
qwoci und
ieng 11i
ciqg ioer en
ciponril
60 4 leſ

lliogg Polit

laſefi
. Geloncer

/
7

hritasilonũ & ex circumiectis inſulis hominum: qui cum coniugibus ac liberis

ſpectabant: ut nunc ad Epheſia feſta lones confluunt fiebatque certamen gym
nicum muſicumque & Ciuitates Choros ducebanr. Quæ ita fuiſſe declarat in

primis Homerus his uerſibus:quæ ſunt ex pronomio Apollinii.
Tunc tibi magnopere indelo mens geſtit Apollo.

Cum natis quotiens cum coniugibuſq; frequentes·

lones influxa celebrant tua compita ueſtæ.
Ceſtibus & uariis certamina ſacra choræis. MM!e
Oblectant referunte; tuas modulamine laudes. ”MVä

Quod auũt & muſicis certamĩe propoſito: illuc ſe certaturi cõſerebant in his uer

ſibus indicat qui ſunt exodem Hæ mio Siquidem deliacũ ſœminage Chog: lau

dans. ita uerſus eius laudationis finit:in quibus & ſui ipſius meminit.
Verum age dum nobis aſſis cum phoebe dianaaas:

Vos etiam cunctæ me diſcedente ualete.

Et memores eſtote mei poſt hac homo ſi quis:
Venerit huc alius peregre dicatq; puellæ.

Quis uir in his uerſans unꝗᷓ lepidiſſimus oris.

Pectora præcipue demulſit ueſtra canendo:

Vos uno aſſenſu ſic reſpondete fauentes.

Vir qui luminibus captus chion incolit altam. .. ſ
His hoẽruslſignificauit iã olĩ apd delũ magnũ cõuẽrũ ac ſeſtũ cõſueſſe celebrari.

Ad quã poſtea & ĩſulai & Athẽeieſes choros cũ ſacris miſſitarũt. Sed certaĩa & cæ

tera pleraque aduerſis caſibus ur credibile eſt exoluerunt: primiq; Athenienſes
Crtamẽ inſtituerunt: & curſus equorũ qd ante non fuerat. Eadem hveme Am-

bracii prout ſpoponderant Eurylocho cum exercitu pᷣſto fuerũt: pfecticq; argos

Amphilochicũ cũ tribus milibus armatoꝶe atq; argiã ingreſſi Olpas capiũt: uali
dum in colle muꝶe mari ĩminentẽ: quo Acarnanes eius auctores aliquãdo ꝓ pu-

blico iudicii loco utebãtur: diſtãtem fere quĩq; & uiginti ſtadiis ab argiuoge quæ

maritima eſt Vrbe. At uero Acarnanes partim argos ſuppetias gerut: partĩ utiqꝗ
qui ex Amphilochia erãt ne ſe lateret Pelopõnenũũ qui cũ Eurylocho uenie bât

in Ambratios trãſitus cuſtodias eo loci agebãt qui fontes uocãtur. Mittunt præ

terea tum in Aetoliã ad Demoſthenem qui fuerat Athenienſium dux: ut ſibi p-
eſſet: tum ad uiginti quæ circa Pelopõneſum erant naues Athenienſium: quibus

Præerat Ariſtoteles Timocratis & Hierophon Atimneſti filius.qui apud Olpas

erãt, ambracii mittũt & ipſi ad Vrbem: ut ſibi ueniat oĩs populus auxilio extime

ſcẽtes ne Eurylochus cũ iis quos habebat Acarnanes ptranſire nan poſſet:ne ue
ſibi deſtitutis aut pᷣliandũ foret:aut redire uolẽtibus miniĩe tutũ. Hos ubi ueniſie
ſenſerũt Eurylochus ac Pelopõnẽſes:mortis e ꝓſchio caſtris cõfeſtĩ ad ferẽda eis
auxilia ꝓficiſcũt: Ac rithils Acheloo ꝑ Acarnaniã obmiſſa argos pᷣſidia uacu/

am iter faciut: ad dextrã hẽntes & urbẽ & p̃ᷣſidiũ Stratõgꝑe:ad Siſtra reliquã Acar
naniã. Et cũ illog agge ptrãſiſſẽt ꝑ Sphytiã & rurſus ꝑ Medeonis extrẽa: dehĩc ꝓp
limnæã ad Agræogꝶ regionẽ: qᷓ nò Acarnaniæ iã ſed ip̃is amica erat pgut: occupa

tocq; Thyão monte ĩ culto ac ſupato ĩ Argiã iã nocte deueiũt.Atqʒ illic ĩter urbẽ

Argioꝶ & Acarnanũ ad fontes cuſtodiam furtim itinere ſacto cũ ãbraciis q apd

olpas erãt miſcẽt: ac ſimul illuxit cõfercti ãte urbẽ quoest metropolis cõſiſtũt

caſtraq; metãt. Nec ita multo poſt hic naues uigĩti Athẽiẽſiũ argiis auxiliũ latu

ræ ad abracicũ afluerũt. illic Dẽoſthẽs cũ ducẽtis meſſeĩoge armatis & Athẽiẽſiũ

ſagittariis ſexaginta. Et claſſiari quidem milites nauibus egrefli tumulum cx
ca Olpas inuaſerunt. Acarnanes autem & Amphilocorum aliquot (nam eoꝶe ple
rique ab Ambraciis deſtinebantur) cum iam argos conueniſſent ſe præparabar:

tanꝗᷓ cum aduerſariis pugnaturi:delecto duce ſocialis exercitus Demoſthene cũ
iplorum prætoribus. Hic promotis copiis prope Olpas caſtra poſuit: dirimente
utroſque ingent rupe:& dies quinque ceſſatum eſt. Sexto ad pugnãdum ſe utri-
que inſtruebant: Sed maior erat ac ſuperat Pelopõnenſium acies: Ex quo Demo

ſthenes ne circũneniretur metuens in quadã caua & dumoſa uia collocat tam ex

armatis ꝗᷓ ex leui armatura ad quadringentos: ut cum hoſtis numero ſuperior eſ

ſet:in ipſo congreſſu ſurgẽtes ex inſidiis eum a tergo geecererur. Vbi utrinq;
un henes: alterũ cum mei-
ſeniis & paucis Athenienſibus tenebat: Acarnanes ut quiq; erant inſtructi: & ꝗ

inſtructum ad manus itum eſt. Dextrum cornu Demol

aderant Amphilocoge iaculatores Pelopõnenſes & Ambracii inſtructi promi-

ſcue erant: præter Mantinæos. Hi enim i leuo potius nec eo extremo confercti
ſtabant. Nam eius extremum tenebat Eurylochus cum ſuis contra Meſſenios
Demoſthenẽq;. Cum iam manus conſererentur Pelopõnenſeſq; circũuemirent ſi
niſtro ſuo dextrum aduerſarioꝶge cornu atq; concluderent: ſuperueniunt his ater
go ex inſidiis Acarnanes: datoq; impetu hoſtem auertuntaita ur uirtutis imme-

mor non reſiſteret: ſed territus maiorem exercitus partem ad fugiendum induce
ret. Quippe:ubi uidit Eurylochi cornu: qd erat ualidius cedi multo maiori me-
tu perculſus eſt. Et ab ea parte Meſſenii cum demoſthene rem conficere anni-
tuntur. Sed Ambracii & qui in dextro cornu erant a ſua parte uicerunt: hoſtéq;

ad argos uſq; ſunt perſecuti. Nam illoꝶ circa populoꝶ pugnaciſſimi ſunt.li cũ

reuertuntur ad ſuos eoſq; maxima ex parte ſuperatos & in ſe tendentes cæteros
Acarnanes conſpicantur: ægre ad Olpas ſalutẽ ſibi peperere: multis eoꝶ interfe-

ctis:dum incompoſiti & nullo ordine inuadunt: præter ꝗᷓ Mantinæoꝶ qui ex

omni exercitu maxime cõpoſite ſe ſe receperunt: Ceſſauitq; ſub ueſpeg pugna.

Poſtero die Menedæus defuncto Eurylocho ac Macario ſuſcipiẽs ipſe imperiũ

ob acceptã ingentem calamitatem dubius: quonãmodo aut remanẽs ferret ob
ſidionem terra ac mari obſeptus:aut tuto diſcederer mentionem facit apud De

moſthenem duceſq; Acarnanum de diſceſiu pactiſcendo recipiendiſq; cæſis: Illi

cæſos quidem reddiderunt ac ſuogꝶ fere trecẽtis receptis trophæum ſtartuerũt.
Abeundi uero facultatem non palam indulxere omnibus. ſed clam & Marinæis
tantũ cũ Menedæo ac cæteris Pelopoõönenſium ducibus: & quicũq; ex eis erant

præcipue dignitatis uolentes cum Ambraciis & Peregrinum milité mercede cõ
ductum deſertos eſſe: tum uero lacedæmoniis ac Pelopõnenſibus apud græcos

illos conflare inuidiam tanꝗᷓ proditoribus: qui ſuæ ipioꝶ non ſocioꝶ ſaluti cõ

ſuluiſſent. Hi receptos mortuos ſuosfeſtinabundi ꝓ præſenti copia ſepelierũt:

& de abeundo ii quibus data facultas erat clanculũ deliberabant. Ibi Demoſthe
nes cum Acarnanibus certior fit. Ambracios primo illo ex olpis nuntio excitos
uenire auxilio: ac uelle per Amphilochos iis qui in olpis eſſent ſe commiſcere:
nihil admodum eorum quæ geſta eſſent ſcientes. Itaq; protinus partem quand
copiaꝑ mittit ad obſidẽdas inſidiis uias ac tutiſſima quæq; loca occupãda. Cæ-
teras copias ad ferendas iis auxilia inſtruit, Interea Mantinæi & i cum quibus
tranſactum erat per cauſam: legendi olera ac ſermenta paulatim egredientes a-
bibãt: & cũ legendo ea quorum gratia exierat: iam ꝓcullab olpa erãt progreſſi
tunc ſe otius proripiebant. Quos abire Ambracii ubi ſenſere: & cæteri qui ſic

ſegvente⸗
ſocios o
nenesine
centes dat
omidis N
lentio &
cenroscel
vs Agræo
hos itet
muliquo
ſifuerante
tes acend⸗
cum cætel
michoper
cios adhu
tius iſtose
juſteratac
non cerne
lactuselt
lugr lem
Amatis
inlocaa
Kcume
dedava
Lebata
eranu
Hune
ruͦt. A.
poſten
petita
aa
ſpoli
ſcier
4b i
uote
ma hæ
lerurſu
dit unn
guit ille.
hos vere
entidus,
eiitoge
dienee
inuin
lemqvo
hanezar
cawore

ſi tomulam
wotnam cox
mſehrehriti
sDemoltherei,
bolin Ennnen
Ugnidum einn
Esro
nacollockune
umero ſoperint
Kerm. Phiummg
Salterücun e⸗
ermnr nlinckig
extremo conlattt
contra Meſene
GCrrüenrnt
derweniunrisze
u uimuns imme
tngencominene
multo mxorit
ncondceremnn
euicenne hoſtig
mcilimiſun d
rncentes cErenn
Ulrscoimert⸗
nmneox gu er
urpeg gng
e inpeni
manes kenet
nhctahdd e
Z
vum Naruerit
cum & Mianet
cögereisenn
niine metee
lbus pitil,
alocoAiN
tichuſferein
mtlbienoſr
5nunto eicſc
rle conmin
5 partengun
cin/
Aii amid
n etecrn
paeri⸗ mne
careng

1
7 r”õ

frequentes eo ſe contulerant: & ipſi prodeunt capeſſuntq; curſus uolẽtes aſſequi

ſocios. Eos arbitrati Acarnanes initio oẽs æqualiter ſine pactiõe abire Pelopon

nenſes inſequi cœpere & fuere: qui in quoſdam e ducibus inſequi uerantes ac di

centes data fide illos abire: iaculum emiſerint exiſtimantes ſe proditos eẽ: TIunc

omiſſis Mantinæis ac Pelopõnẽſibus Ambracios trucidabant: eratq; igens & cõ-
tentio & error: quiſnam Ambracius quis ue Pelopõnenſis eſſet: & ex eis ad du-

centos celis: cæteri in agridem quæ contermina erat diffugiunt. Quos Salynthi-
us Agræorum Rex ut pote amicus excepit. Inter hæc Ambracii qui ex Vrbe ad

hos iter habebant ad Idomenem perueniunt. Sunt auũt Ildomene duo excelſi tu

muli: quoge eum qui maior eſt occupauerũt qui e caſtris a Demoſthene præmiſ
ſi fuerant:i cum hoſtem in ueniendo ac præueniendo latuiſſent. Minorẽ illi prio

res aſcenderant atq; inſidebant. Demoſthenes a cœna ac primo crepuiculo ſtati
cum cætero exercitu uiam ingreditur: dimidium eius ſecum habens altero di /
micho per amphilochicos mõtes eunte: ac ſubexortum auroræ inuadit Ambra

cios adhuc iacentes: nec dum aliquid reꝶ geſtage gnaros: quinimo opinantes po

tius iſtos ex ſuis eſſe. Nam aſtute Demoſthenes primos omnium Meſſenios ire

iuſſeratiac dorice alloqui ad faciendam primis excubatoribus fidem: præſertim

non cernentibus cum adhuc nox eſſet. Vbi igitur cum omnibus copiis impertus
Hactus eſtin fugam uertuntur multi ibidem cæduntur: cæteri in montes uerſus

Iugæ ſe mãdant. Vege occupatis iam itineribus: ad hæc amphilochis tum leuiter
armatis: tum regiomis peritis aduerſus armis graues: & quo ſe uerterẽt ignaros: &
in loca aut prærupta aut ab inſidiantibus iam inſeſia incidentes trucidabantur:

& cum omne fugæ temptarent genus: non nulli ad mare non ita diſtans conten
debãt:ac conſpectis quæ terrã legebant atticis nauibus ad eas: ita rei condictõ ur
gebat annatabant:exiſtimantes præſenti in metu ſatius eſſe ab iis qui in nauibus
erant:ſi oporteat interfici ſe:ꝗᷓ aut a barbaris aut ab inimiciſſimis Amphilochis.
Hunc itaq; inmodum Ambracus profligatis e multis pauci in Vrbem euaſe-

rũt. Acarnanes ſpoliatis cadaueribus: crophæiſq; erectis argos rediere. Et ad eos

poſtero die Caduceator uenit ab iis: Ambraciis: qui ex olpa ad Agræos fugerant

petiturus eoꝶ corpora:qui poſt primã pugnam ceſi fuerat: dum nulla ſide accep
ta cum mantinæis & aliis qui fidem acceperant ſimul exiſſent. Cætege intuens
ſpolia Ambracioꝶ qui ex Vrbe prodierant admira batur numegmeq; enim re-

ſcierat cladem: ſed ea ſocioꝑe ſuorum eſſe arbitrabatur: & eum quidam opinatus
ab iis uenire qui apud ldomenem eſſent: quidnam admiraretur interrogat: &

quot ex ipſis periſſent. Circiter ducentos inquit ille. Atqui non ducentorum ar

ma hæc ſunt: excepit qui interrogabat: ſed plus quam mille interfectorum. Et il
le rurſus. Non ergo ſunt eorum qui nobiſcum in atie ſteterunt. Cui idem reſpõ-
dit. Sunt ſane ueſtrorum: ſi quidem uos heri in ldomene pugnaltis. At qui nos in
quit ille heri cum nemĩe pugnauimus. ſed nudius tertius cum abiremus. Et hic
nos uero ait cum iftis heri certauimus ex Vrbe Ambraciorum auxilio ueni-
entibus. Quo audito Caduceator intelligens auxiliorum Vrbanorum ſtragem
edito gemitu re infecta continuo abiit attonitus præſentiũ malorum magnitu-
die:nec ulterius cæſos repetiit. Hæc. n. clades hoc bello maxia extitit: utiq; una

in Ciuitate & intra tam paucos dies. Nec numerum cæſorum ſcripſi ut ĩcredibi

lem: quoniam maior eẽ fertur quam pro magnitudine ciuitatis. Hoc ſcio Acar-
nanes atque Amphilochos: ſi Athenienſes ac Demoſthenẽ audire uoluiſſet ipᷣo
clamore Ambraciã fuiſſe expugnaturos. Nũc pertimuerũt ne tenẽres illã Athe-

nienſes: grauiores ipſis accolæ forent. Poſt hæc tertia ſpoliorum parte Athenien
ſibus in iortem dataireliquum iter Ciuitates diuiſerunt. Et quæ Athemienſibus

ceſſerunt: pleraque fuere intercepta. Nam quæ in templis aflixæ uiſuntur trecẽé

tæ ſolidæ armaturæ: ææ& peculiariter demoſtheni datæ & ab eo nauibus appor

tatæ ſunt: Cui ob hac res geſtas tutior in prĩiam poſt calamitatẽ in ætolia accep-
tam reditus fuit. Vbi uiginti Athenienſium naues Naupactũ rediere: & Atheni-

enſes ac demoſthenes abiere: acarnanes & Amphilochi publica fide interpoſitra

ueniam dedere Ambraciis: atque Pelopõnẽſes qui ad Salynthium & agræos cõ-

fugerant: ex Iniadis abeundi Aditoq; Salynthio cum Ambraciis i poſterum ad

centum annos fide data ſocietatem coierunt: his legibus ut neq; cum Acarnani

bus Ambracii Pelopõnenſibus arma ĩ ferrent: neque cum Ambraciis Acarnanes

Acthenienſibus: ſed mutuo ſibi auxilio forent: redderentq; Ambracii Acarnani-

bus quicquid aut oppidorum aut finium de Amphilochis tenerẽt: nec opẽ Ana-

ctorus ferrent Acarnanum hoſtibus. His conuentis bellum ſoluerunt. poſt hæc

Corinthii præſidium ex ſuis ad trecẽtos armatos in Ambraciam miſerunt cum

duce Xenoclide Euthyclis filio qui ægre itinere per epirum facto peruenerunt.

Ita ſe habent res ad Ambraciam geſtæ. Eadem hyeme qui apud Siciliam erant

Athenienſes: cum egreſſi e nauibus inhimeræam eſſent Sicilienſibus una ſuper-
ne inuadentibus extrema Himerææ: cunq; ad æoli inſulas nauigaſtent in Khe-

—

gium ſe recæperunt. Vbi pytho dorum Iſolochi filium Arheméſiũ ducẽ offẽdũt.
Succeſſorem lachetis in nauium præfectura. Nam Sicilienſes ſocii aditis Atheni
enſibus perſuaſerant: ut ſe maiore claſſe adiuuarent. Quippe Syracuſani cum
terra forent illis ſuperiores: & mari paucis nauibus impedirentur talem claſſem

inſtruxerat: ut poſt hac cõtẽni nõ poſſẽt. Itaq; ſexagita naues expleuerũt Atheniẽ

ſes: tanꝗᷓ ſociis mittẽdas: & tamẽ tũ exiſtimabãt citius ibi bellũ finitũ irutũ uole

bat fieri nauiũ experimentũ. Igitur unũ e ducibus pythodorũ cum paucis naui

bus miſerunt: miſſuri cum pluribus Sophoclem Soſtratide filium & Eurimedõ

tem Thuclei. Pythodorus accepta iam lachetis præfectura profectus eſt ſub ex

tremum hyemis ad prætidium locrorum: quod ceperat laches & uictus a locris

i pugna ailceſſit. Per idem uer proluuium ignis ex ætna monte omnium Siciliæ
maximo emanauit: quemadmodum alias: & aliquantulum ſoli Catinenſium cor

rupit ſub ætna incolentium Fertur autem proluuium hoc quinquageſimo a ſup

iore emanaſſe ãno: & ad ſũmũ ter extitiſſe: Ex quo Sicilia a græcis icolitur. Hæc
per eam hyemem geſta ſunt & ſextus exiit annus huius belli quod Thucydi-

des conſcripſit.

THVCYDIDIS HISTORIARVM PELOPONNENSIVM
"LIBER QuARTVS.

demq; locrenſium Meſſanam in Siciliam ceperunt
ab ipſis oppidanis acciti. Deſecit autem ab Athe

cuſanorum qui cernentes ad oppidum inuadẽdæ
Siciliæ oportunum: metuebant ne ſe maioribus
copiis aggrederentur: illinc proſecti Atheniẽſes tũ

Neunte Aeſtate Quom frumenta iam extant in
ſpicis profectæ decem Syracuſanorum naues: toti

nienſibus ea Ciuitas præcipue opera: cum Syra

ocenu
gumcu
molinddu
ſoitöbe
nngrueba
zad Ne
Ulincbel
ſociiatti⸗a
ſtatiuaq
ginta nar
tec vopl

daruntq

jenvexer
tabelopo
tesremt
Demoſth
Ut his na
Prerervel
Iymedon
nes auten
in Corey
Na
len Ea
adeſle
nng
ldem
toriaden
nihlai⸗
Wen
PeN
udes
Ana⸗
clude
catere

APpmer

ut id a⸗
ſertiso
munitis
tumma
ſorteel
eecn
Tcitus
ciehoe⸗
(um n
Lunt,
Propere
lbbi erin

1pane Abenin
e Akhenenlinn
e uluntur ner
naudos cppon
in anolin rn,
cdiere R Ahen
fide imenoh
m & agrei⸗
ipolterum z
6 cum Acamnt
raciis Aane
bracii Acana⸗
ermerpe A,
venmnt. oſt her
im mrunt cum
1o dervenemmn,
1d Kcllum erm

nübas una ſupe.

igrlenrin Rhe⸗
li duce oftedu

Nciiadins Ahenn

„

Fraculni aun
urtalem caſen
leuerut Atheni
mititivol⸗
m Nα uui
Purimecᷓ
tus et ub er
cusa locrs
mmium dclie
Enenſum cot
Ggümdal
8icohürur kin

oa Ihgi⸗
WN

umenmn .

locrenſium qui Rheginos ſibi inuiſos uoiebant utrinq; oppugnari. Itaq; ĩ eorũ
agrum cum omni exercitu inuadũt: ſimul ne Ma mertinis illi ferrent auxilia ſi-
mul inducti ab Reginis qui apud ipſos erãt exulibus. Nà Regiũ p multo tẽpore

ſeditiõibus agitabatur: nec impreſenti poterãt locrẽſes arcere: quo etiaà magis illi

ingruebant: qui poſtea 'ꝗᷓ agrum populati ſunt rediere cum peditatu: nam nau

es ad Meſſanam in præſidio erant: eodemq; aliæ quæ inſtruebatur uẽturæ: atq;

illinc bellum geſturæ. Per idem uer nondum adultis frumentis: Peloponeéſes ac
ſocii atticam ingreſti ſunt:duce Agide Archidami filio lacedæmoniorum rege:
ſtatiuaq; habentes eam populabantur: Athenienſes uero ut inſtruxerunt quadra
ginta naues in Siciliam miſerunt: cum iis qui erant reliqui ducibus Eurvmedon
te ac Sophocle. Nam Pythodorus ex iis ducibus tertius iam eodem abierat: Man

daruntq; ut corcyræorum quoq; qui intra urbem erant curam in tranſitu habe

rent: exercentibus in eos latrocinia exulibus: qui in montibus agebant: & ſexagi
ta Peloponenſium nauibus: quæ ad ulciſcendos illuc eos aduenerant. Exiſtiman-
tes rem facile confectum iri: Ciuitate al modum fame laborante: mandarunt itẽ
Demoſtheni qui priuatã a reditu ex acarnania uitã degebat hoc ipſum flagitãti
ut his nauibus circa Pelopõneſum ſi uellet ureretur. Hi cum oram laconicam

præterueherentur accepiſſentq; ad Corcyram iam eſſe Pelopönenſiũ naues: Eu

rymedon quidem ac oophocles in Corcyram tendere properabant. Demosthe
nes autem ut prius in Pylon & cum loco potiti eẽnt: & quæ oporteret egiſient
in Corcyram tenderent: iubere illis contradicentibus: oportune ramen exorta tẽ
peſtas cum claſſem deruliſſet Pylon poſtulare: ut confeſtim muro locum muni-
rent. Ea enim re ſimul ſe nauigaſſe adhoc oſtendere aflatim mareriæ ac lapidis

adeſſe: & ſitu locum munitum deſertumq; ac magno circa tractu deſertũ. Abeſt

nanc; Pylos a ſparte ſtadia circiter quadringenta: ſita oli in agro Meſſenio: quẽ
lacedæmonii uocant Coryphaſion. Illi dicere multa eſſe in Pelopõneſo promon
toria deſerta ſi libeat in iis occupandis exhaurire ciuitatem. Cæterum huic non
nihil aliquo libet alio diferre uidebatur hic locus: ꝙ adiaceret ei portus: quodq;
Meſſemii quondam incole illinc prodeuntes plurimũ infeſti lacedæmoniis pp li
guæ cõmertium futuri eſſent: fideleſq; loci cuſtodes. Vbi neq; ducibus neq; mi-
litibus perſuadet etiã poſtea cum præiectis re cõmunicata quieuit nonduũ apto
ad nauigandum mari: donec ipſis militibus otium agentibus cupido inceſſit: cõ-
