Duichemeli arrre haud quaꝗᷓ poſtulaſſemus: ſi iſti & breuiter ad
ſe ipios præter Ren ent: nec in nos conuerſi crimina obieciſſẽt:nec
n tum excuſaſſent nemie accuſante tum laudaſſẽt:

nullo detrahe unc aũ
ipſis & ſua nennnrrdau beoter en nos Partim negare: Partim coarguere: ne
ra proſit inertia. Vos uero auditis utriſq; quid ueri ſit

iudicabitis. Iam primũ ii
am primũ cur hog aduerſarii facti ſumus hinc extitit: ꝙ cũ Platæã

ex omni Boeti nã Ji E
minatis Gortiapoſtrem acondidiſſzmus allac; cũ hoc oppida ꝗᷓ conuenis exter
tutum dedignabantu r loli ge imperium quẽadmõm a principio fuerat conſti
Roclleca cum cnsetemud i im Boerioꝑꝶ trangreſſi priæ inſtituta. Ad quæ cu-
Quris allecene: ese nn thenienſes defecere: cunq; illis nos per multis ia
unt ſe ſolos ex Boetiis non õ perũt. At poſtꝗᷓ barbarus græciã inuaſit ai-
nobis coiriant, don ge ſen iſſe cũ Medis: & in hoc pᷣcipue tum ſe iactãt: tum
ſes. Veꝑꝶe cũ eacern ratione ede ur eos nõ ſenſiſſe cũ Medis quia nec Athenien
ſolos ex Boeriisab aceneſih erent Athenienſes aduerſus græcos: dicimus uos
ſiderate. Noſtra quidem . us ſtetiſſe. Atq; id quo pacto utriq; fecerimus cõ⸗
parummncee e e tuitas ea tempeſtate neq; per legitimum paucoꝶge prin
ſuas laculratezs fundan d enne⸗ ad tyrannidem accedit: potentia paucogꝶ qui
barumindurennnt Qn e⸗ I Mecdus reꝶe potiretur ui plebem coercentés bar-
ut dignum ſit exprobare certe ciuitas uniuerſa non fecit ne tunc ſui arbitrii
diſeſſum leges recepit co ſid non ſaluis legibus peccauerit, Ar ubi poſt Medi
græciam: & luæ dinoni noſt erare oportet: cum poſtea Athenienſes inuaderent
Dtetlinas dilcordias pena em ſubiicere conarentur: eiuſ; proprer
næã cõmiſſa uictores B ein partcm ſubieciſſent. nũquid nos pugnã aut Chero-
raũs:ttu equoꝶge copia erlz Aberamius: & nuc libẽter aliã græcia cũ cæteris libe
do crimie qd cũ m di Nb ates: q tũ nulli ſocioꝶe. Atq; hæc hactẽus de purgã
qd cu medis ſẽſiũs. Quod ãt uos magis græciã læſeritis ac digniores

Htis omni ſupplitioꝛtemptabimus oſtendere. Extitiſtis ut dicitis ad nos ulciſcen
dos Athenienlium ſocii atq; conciues. Oportebat ergo uos dumtaxat aduerſum
nos non etiã aduerſus alios illis præſtare comitarũ: cum præſertim ſi quo ab eis
inuiti ducebamini: præſto lacedæmonii eſſent ſocierate uobis cum iſtis iam ide
contra Medũ contracta quãâ ipli tantopere allegatis: quæ ſatis erat ad nos arcen

dos ab inſerenda eo iniuria: & ad ueſtræ prorſus ſecuritati conſulendu. Sed nimi

rum uolentes non coacti iam partes Athenienſium elegiſtis. Et poſtea dicitis de
forme futuꝶ tuiſſe prodere benemeritos: imo deformius fuiſſet uniuerſos pro-

dere græcos: cum quibus coniuraſtis quà ſolos Athenienſes & græcia liberan-
tes: qua in ſeruitutem redigentes quibus non æquã uos gratiã retuliſtis nec a de-
decore alienam. Quippe iniuria laceſſiti ut dicitis illos aſciuiſtis: & eiſdem in fa-
cienda alnis iniuria uos ſocios præſtitiſtis. Et ſane minus turpe eſt ſimilem grariã
non reddeęre: quã eam quæ cum iuſticia debetur per iniuſtitiam reddere. Ex quo
declaraſtis uos ſolos ex Boetiis non græcoge cauſa non ſtetiſie a Medis: ſed nec
quia nec Athenienſes ſteterunt eadem quæ illi facere uolentes contraria quæ cæ
teri græci. Et nunc ab iis contra quos pro aliis ſtrenui extitiſtis: exigitis ut uobis
proſint. Vegꝶ nequaꝗᷓ eſt æquũ ſed queadmõm Atheniẽſes elegiſtis: ſic ab eis ad-
iuuemini: nec allegetis illius temporis conmiurationem tanꝗᷓ nunc ob illã uos li-
berari oporteat: cuius deſertores: præuaricatoreſq; fuiſtis: ad dcginea potius d&
aliquot alioꝶ qui coniurauerãt ſubigendos qua iubigi ꝓhibuiſtis: Et hæc necq;
inuiti ut pote ſaluis legibus: quas in huc diem hẽtis: neq; ſicuti nos ab aliquo co
acti. Nouiſſimãquoq; anteꝗᷓ muro cõcluderemini exhortationem ne eſietis in
partibus ſed in otio admittere recuſaſtis. Quinam igitur ſunt apud omnes græ
cos uobis odio digniores?qui in illoꝶe pernitiẽ ſtrenui maluiſtis eſſe: ꝓfecto nũc
ea in quibus aliquado boni extitiſtis: ut fertis nequaquã uobis natura conuenire
indicantes: Nam ea demũ ꝓbata ſunt niti ueritate quæ natura perpetuo uoluit.
Veluti noc ꝙ cũ Athenienſibus iniquum ingredientibus iter perrexiſtis. Placte-

nus quæ pertinebat ad hoſtendendũ & nos inuitos a Medis: & uos ab Athenien

ſibus uoluntarios ſtetiſſe. Quod aut ad extremum dicitis uobis iniuriã factam

ꝙ netarie nos ſtatibus fœderibus: & die ſolemni ad Vrbem ueſtram acceſſimus:

ne in hoc quidem nos magis quã uos delinquere exiſtimamus. Nam ſi dum ad
Vrbem ueitram uenimus oppugnaſſemus uos: agrũq; hoſtili more uaſtaſſemus:
iniurii nimige fuiſſemus. Sin uero quidam ex uobis tum opibus: tum genere pri
mores: uellent uos ab externa ſocietate deſinere & ad cõia Boetioꝶ oium redi
re iura nos ultro accerſierunt. Quid tädem iniuriæ facimus. Qui enim ducut

potius quã qui ſequuntur delinquunt. Quanꝗᷓ nec nos nec illi ut noſtra fert opi

nio delinquunt. Quippe ciues ut uos & qui pluribus: quã uos rebus periclitaba-
tur: ſuas ipſog portas aperuerunt: & in ſuam Vrbem intromittentes amice nos

non hoſtiliter uolebant eos qui ex uobis peiores eiſent: non amplius malos eſſe:

& qui boni quæ merentur optinerent: moderatores ipſi ueſtraʒe mentium non
corpoꝶe exterminatores e patria: ſed redintegrates in priſtinã neceſſitudinẽ: nec
ulli uos hoſtes eſſe: ſed cũ oĩbus æqliter fœderatos reddere uolentes. Cuius rei
ſignum eſt ꝙ neque hoſtiliter egimus ſi quidem nemini: uis illata a nobis eſt: &

ediximus ut quiſquis ſecũdum cõmunes Boetiæ ritus degere uellet ad nos tra-
ſiret. Vos quoque libenter trãſiſtis ac pactione inita initio quieuiſtis. Sed poſtea

cum nos paucos eſſe cognouiſſetis: non paria nobis: ſi: quid inhumane uidebat᷑

egiſſe reddidiſtis: qui cum multitudinem ingreſſi non oratione nos inducendo:

Nteytemus
ſibrvol
dumid paſt
alſts nobis
ſarium imr
tum uiros
jemus me
pni denß
gnos ob
caulſa cõme

Knosierpe

cora ſi qua
eeplæſicio.
nüam nulla
ſicantuͤlo⸗

multo mniti

Cuiuspatres
hartiminſer
oblecrantu
ncordiugu
digniſonde
Relerni
türmagse
bunt Nam
res leier
giqui ſtip
am edlie
ramms Aech
Maſ don
Olermode
Mnücde
laretalig
menſtatt
pore Plat
Eauſanix
eſtentori⸗
luptatem⸗⸗
lo rati ur
Lardemo
Vrfecerunt
iddoctien
guis Dlarxe
entemece
eNrurerür
cliss lura
auto e

Güadnorulcſen
mt Aberin
Scumisumie
etatad nosan
Ninlendi eltn
Et poſteadhenut
iſet uninetind
2A rrcii en
enliſtis weczi
uſteReiſtennh
peekkfimlemgn
mrddere br
dea Meiis: ſedn
es Contnmnaqet
Mhwengitsnron
egltuſcabenn
mmcob ili uoth
Aeprets ti
tbuits:thercx-
Cun nosDallo
wonen neektenn,
utedomneg
ulpelerpkdoni⸗
m⸗ ami
Iepetuo volui
nnnſk uck⸗
Luosab Aente n
Cbötminründemn
Aramacehimid,
u. Nmddn 4
Umoeudtheng
Gcesun ern
1 Boetiox Olomt
,Orienmn d

Res ſi bonæ fuerit breui cõmemoratiõe contentæ ſunt. Compti a
q; ſermones peccatis uelamẽta prætendũt. Quod ſi illi penes quos arbitriũ eſt
ut nũc penes uos cõtractis ĩſumas dubiis cuctos ſemel iterrogarent: minus cap-
taret aliꝗs in turpibus rebus pulchros ſermones. Hæc Thebani: Lacedæmii ta
men ſtatuerũt ſuã ſibi interrogationem recte proceſſurã: nũquid de ipſis belli tẽ

„*

ut exiremus a nouitate operis ſuperſediſtis: ſed cõtra pactionẽ in nos cũcti irrui
ſtis. Et quoſꝗdẽ pugnãtes occidiſtis eos haud ita ſane deſidetamus N iure quo

dam id paſſi ſũt. At quos & uiuos & manus ꝓtendentes cæpiſtis quoiq; ſpopon-

diſtis nobis nequaꝗᷓ uos interfecturos: eos nefarie inter emiſtis. Opus quid ni ne
farium immane & ter iniquũ: idq; breue intra ſ paciũ turm ſoluendo pactionem
tum uiros poſtea occidendo:tũ illos nõ iri occiſum: ſi nihil agros ueſtros læde-
remus mẽdaciter pollicendo. Et tamen dicitis nos præter ius agere & uos eſſle q

Pœnãà detis indignos. Indignos pœna profecto ſi nõ recte iſti iudicabũt: imo di-

gnos ꝗ ob iſta oia pœnas detis. Atq; hæc nos Lacedæmonii & ueſtra & noſtra
cauſa cõmemorauimus: ueſtra quod ut ꝗ cõdemnaturi hos eſtis: iuſte ſentiatis:
& nos ĩ expetenda ultione tanto magis ſimus inſõtes. Neq; uero priſca iſtoge de-
cora ſi qua extiterũt audientes uos fragãt: que iniuriã quidẽ patientibus debẽt
eẽ præſidio:iis uero ꝗ aliquid turpitudinis admiſerunt duplicare ſuppliciũ: quo-
niam nulla rationabili cauſa peccauerũt. Neq; lamentis aliꝗd ac miſeratiõe pro-

—

ficiant: ĩplotates patrũ ueſtrorum ſepulcra & ſuã ſolitudinem deplorates. Nam

multo triſtiora nos paſſam oſtẽdimus noſtrã iuuentutẽ: q ab iſtis trucidata eſt:
cuius patres partim in coronia cũ ad uos Boetiam ducerentimortem ꝙ petierut

partim in ſenio filiis orbati apud deſolatas domos: lõge iuſtioribus uos precibus
obſecrant:ut de iſtis ſumatis ſupplicium: quia ex ommibus ii digniſſimi ſũt miſe
ricordia: qui ĩdignũ aliquid paſſi ſunt: & econtrario il a quibus indignitas uẽit:

digni ſunt: quog calamitatibus gaudeamus: quales hi ſunt ſua ipſoge nunc cul-

pa deſerti. qui meliores ſocios libenter repudiauerũt quiq; mihil a nobis læſi leſe
rut magis odio ꝗᷓ cauſa iudicantes. Adeo minores ꝗᷓ pro merito nunc pœnas da

bunt: Nam legitime punientur. Neq; uero ut aiunt manus in pugna protenden-

tes: ſed ex pacto ſe ſe in iudiciũ tradiderũt. Quæ cũ ita ſint Lacedæmonii & le-

gi quã iſti puaricati ſunt: ſubueniente: & nobis ꝗ paſſi ſumus in iuſta : iuſtã grati

am reddite eoge que grauiter geſſimus: neq; iſtoꝶ uerbis apud uos repulſam fe-
ramus Aedite græcis exemplum nõ uerboge uos: ſed rerũ proponere certamia.
t modulati-

pore Platæenſes benemeruiſſent: quoniã prope equũ cenſebant illos ex uetuſtis

Pauſaniæ legibus reliquo tp̃re ꝗeuiſſe: uſq; dum oblata eſt condictio ut ĩ medio
eſſent priuſꝗ muro uallarentur. At ubi repudiata cõdictio ẽ tũ uero ob ſuã uo-

luntatem: æquam ſe iam nullo cum illis fœdere teneri: deq; ſe male meruiſſe il-

los rati rurſus eodem mõ productos ſingulos pcontati ſuũt: nũquid eo bello de
Lacedæmoniis ſociiſq; benemeriti eſſent:Cum nihil dicerẽt illinc abductos in
terfecerunt excepto nemine Platæenſium quidem non pauciores ducẽtis. Athe
nienſium uero qui una obſeſſi fuerãt quinq; & uiginti fœminis ĩ captiuitatem
abductis: urbem aũt Megarenſibus propter ſeditionem domo profugis: & reli-
quis Platæenſibus qui cum illis ſenſerant Thebani incolendam dederũt: Anno
uertente demoliti illam ad ſolum a fundamentis totam prope Ilunonis templũ
extruxerũt:diuerſorium quoquo uerſus ducenum pedum circundatum domi-

cliis ſupra infraq; ſumptis: ad hunc laquearibus ac lanuis Platæẽſiũ aliiſq; quæ

exauro & ferro muros prætexuerant: atq; id lectis conſtructis lunoni dedicaue
2

—

rũt: eidemq; templũ ex lapidib us centum pedũ ædiſicauerũt A grũ publicatum
ad decem annos locatũ coluere Thebani nõ nihil & prope moduũ omio Lacedæ
monii Thebanoru gratia: ſi auerſi’a Platæenſibus fuere exiſtimates bello quod

iam tũ excitatũ erat peruriles illos fore. Hunc finem habuerũt quæ geſta ſunt

ad Platæã nonageſimo tertio anno ꝗᷓ Platæenſes inierũt cum Athenienſibus ſo-
cietatẽ. Quadraginta autẽ Pel oponnẽſium naues quæ leſbo uenerant auxilio:
poſtꝗ;ᷓ p pelagus pliequentẽ Athenienſiũ claſſem fugientes prope Cretã tẽpeſta-

te iactatæ illic pallates Pelopõneſũ téuerut offéduũt apd Cyllené triremes tredeci

Leucadioꝶz Ambraciorumq; cũ Blaſida Tellidis filio Alcidæ Conſiliario ꝗ il-

Iuc ſuperuenerat. Habebat enim in animo Lacedæmõii: quõiã eos Leſbos fefel-

Iiſſet adauct elaſſem mittere ĩ Corcyram ſeditione laborantem: cum duodeci

omio naues Athenienſiũ ad Naupactum eſſent. Vtq; id prius ꝗ Athenis plures

ſubuenirent Braſidas & Alcidas occuparent inſtructi erãt. Erenim Corcyrẽſes
inteſtinis agitabantur diſcordiis: Ex quo ii qui Pug nauali ad Epidamnu’ca-

pti domum a Corinthiis remiſſi fuerant: uerbo ꝗ ẽ ob octingenta Talẽta: quæ
Corcyrenſiũ hoſpites ꝓ ipis fideiuſierat re autem ut Corithis Corcyrã ab eis

perſuaſi ſubiicerent. Et ſolicitantes iſti ſingulos Ciues nitebantur ab athemenſi
um ſocietate abducere: Cũq; Attica nauis & item Corinthia ueniſſet: utraq; cuũu
legatis ac uentũ incolloqum eſſet: cenſure Corcyrenſes Athenienſes quidem ex

conuentis ſocios eſſe: Peloponnenſes uero quéadmodum prius amicos. Si quidẽ
Pithias ꝗ præerat Ciuitati uolutarius erat Athenienſium hoſpes. Eu uiri iſti in
iudicium uocãt: ponentes in crimine ꝙ Corcvram ſubigeret Athemẽſibus abſo
lutus hi inuicem reos facit quinq; ex eis maxime locupletes: diceret illos pci-
dere uallos e louis Phano & Alcina quoꝶ pro ſingulis ſinguli ſtateres erat pœ-⸗
na conſtituta: (Quam pœnaâ c ſoluere deberent ob eius magnitudinem apd tẽ
pla ſederẽr ſupphices: ut mulcta ſoluẽda modificaretur Pithias ſuadebat aliis ad
hec enim princeps Senatus erat ut lege uterentur illi: quando quidẽ lege cõpel-
lebantur & ſimui audiebant Pithiã quo ad ſenaror eët: multitudini ſuaſuꝶ ut
eoſdem amicos hoſteſq; duceret quos Athenienſes facta manu arreptiſq; pugio
nibus repente in Senatum: irrunpunt ac Pithiam obtruncant:& aliorum tam
Genatorum ꝗᷓ priuatorum ad Sexaginta. Pauci eorum ꝗ cum Pithia ſenſerant ad
Atticam tritemem quæ ad huc aderat effugiunt: hac illi re ppetrata conuoca
tis Corcyrenlibus inquiunt: optime ſic habere ſe rem & minime redigi iam eos
ab Atheniẽſibus in ſeruitutem: qd reliquum ẽ neutros niſi paciſici: cum ſingu-
lis ueniant nauibus repiendos: ſi cum pluribus ꝓ hoſte habendos. Vbi ea hæc
dixerũt & ad ea decernẽda adegere populũ ſtatim legatos Athenas mittunt: qui
& rem geſtam doceant: taꝗᷓ ita juerit opus facto: & eis qui illuc cõfugiſſent plu
agdeant ut nihil inconueniens agerent ne quid turbaretur. Hi cum Athenas per
ueniſſent tanꝗᷓ res nouas molientes: Et ii quoſcunq; perſualerant ab Atheniẽ
ſibus comprehenii ſunt: Et apud Aeginam i cuſtodiam habiti. Interea Corcyrẽ
ſium optimates ſub aduentum Corinthiæ triremis legationiſq; Lacedæmonio-
rum populum adorti ſunt :ac pugna cõmiſſa uicerunt: noctiſq; interuentu in ar
cem populus atq; urbis ſuperiora confugit: ibiq; frequẽtes cõmunito loco por

tum hyllaicum tenebant. Victores forum cæperunt ubi permulti ipſorum hi-

tabant: & portum qui in forum & in continentem ſpectat. Poſtero die nõ nihil
inter eos miſſilibus ertatum elt ⸗ ab utriſq; in agros miſium ad ſolicitanda
ſeruitia ſponſione libertatis. Sed ad ſocietatẽ potius populi multitudo ſeruitioꝶ

Econult/
erecto con
nero uperi
ſinentes tun
ſogtueritl 0
garet leo
letipreſtioi
negotiatotu⸗
Uentus fäm
queen nocke
celina ilce⸗
erit ote⸗
Chemfetenc
is Arq goo
1 ad conde
iuchtiumnor
enſibus fede
egllet abitun
esipſisrelig
epleſlent cu
Lebant dei
ſtoris Edede
acmtione
Gommibusill
let uti ni.
templo une
hobateturu
noniselttran
GrdeNe
ſumeczle
Acünae
tum do⸗
magnotu
aduentun

ſum hoſtj

cum omm
ne fueriſt
Preliabante
honnenles
run dux er⸗
compoltecea
lummultit
lumueer
lem cenen
bitur, o⸗
d Npecn
neene⸗ ig

Ngrü publrn

Ndiiioline

matesz belo gul

üt qur gaſn
Athenieniibuth

enerant Iin
ohe Creti ih

ne tmiremestnete
& (oolliario 8

äeos Leibozſee

ntemcum (voc

1 Atbenuginn

Etenin Corqnit

iad Epcdamni

ingenn Tilnudn
thns Corcmichah
MNtIra) dhenen
miaueniſerungcl
enienſes cene

amicN dd

hobes Füuniin
er Ahenelbotehi
gciett Mie
Uiueresenat o

Mudiem 1 n

1 Cackbatalisl

dccegcie⸗

udni ul ur
mmeprlq;po
nr Aorum
Malriammi
Vemncohi
Gime Kiginis
Hpef anhe⸗
bendos. Tdi
Athenpmim
ac cngle
Picun Atten ,
aenmte⸗ .

☛☚

*

Atu

iulmeu 1
Ldene

5
9 imememi

ſe contulit. Ad alteros uero octingenti e continente auxiliares. Atq; uno die in-

teriecto cõmiſila iterum pugna populus uicit: tum locorũ ui: tum hominum nu

mero ſuperior: fœminis quoq; eu adiuuantibus: quæ audacter & ſupra ſexum ſa
ſtinentes tumulrum tegulis hoſtem e domibus feriebant. Facta ſub crepuiculũ
fugaueriti optimates ne ſublato clamore ipſo impetu aduerſari naualia occu-

parẽt: & ſe occiderent: circũiectas foro domos & illis contiguas: ne qua in eos fie

ret ĩpreſſio incendunt: neq; ſuis neq; alienis parcẽtes. Adeo ingentis pecũiæ res
negotiatorum ſunt cõcrematæ: ueniſſerq; in periculũ urbis ne abſumeretur: ſi
uentus flamæ urben uerſus ingruiſſet. Vbi a pugna tanꝗ utrinq; ceſſatum eſt

quieti noctem in cuſtodia egerunt: & quia populus uicerat nauis Corinthia cläã

deſtina diſceſſit: itemq; auxiliariũ pleriq; latentes hoſtem ſe incontinente recæ-
perũt. Poſtea luce Nicoſtratus diotrephis Athenienſium dux ex Naupacto ad
opem ferendam uenit cum nauibus duodecim: quingentiſq; Meſſeniogꝶ arma-
tis. Atq; quo inconcordiam reducat periuadet ut ĩuicem cocederent: decem ui-

ros ad condemnationem qui precipui malorum auctores extitiſſent. Qui tamẽ

iuditium non expectarunt: cæteri urbem habitarent icto inter ſe & cum Athẽi-

enſibus fœdere ut eoſdem ꝓ amicis eoſdem pro hoſtibus haberent. Hæc cũ trãſ

egiſſet abituruſq; eſſet: egerunt cum eo primores populi: ut quinq; ex ſuis na-
ues ipſis reliqueret: quo minus altera ſe factio mouere poſſet: totidem ex eis ꝗqs
expleſſent cum illo mitterent. Quo acquieſcente ſuos aduerſarios in naues deli
gebant. Sed lli extimeſcetes ne Athenas oblegarentur: i templo Pollucis & Ca-
ſtoris ſedebant: Nicoſtrato excitante eos ac conſolate:ſed fruſtra. Vnde populus
hac ratione tanꝗᷓ nihil ſani cogitarent: diffiſi cum Nicoſtrato nauigare omnia e
domibus illorum arma:ſummouet: & non nullos ut quiq; incidebat optruncaſ-

ſet utiq; niſi Nicoſtratus prohibuiſſet. Quod fieri cernentes alii conſederunt in
templo lunonis ſupplices nõ pauciores quadringentis. Cæterũ ne quid ab iis 14⸗

nouaretur ueritus populus perſuaſos erexit: & in inſulã que e regione templi lu
nonis eſt tranſportauit: quæq; ad ulum uitæ erant mittebat. Cum i hoc ſtatu ſe
ditio eſſet quarto quinto ue a tranſportatione in inſulam die naues Peloponnẽ

ſium excyllene ueniunt ſtatione illic habita. poſt reditum ex lonia numero tres

& quinquaginta duce Alcida: ut prius ſocio conſiliorum Braſida igreſſæq; por⸗

tum Sybota: qui eſt incontinente ſub exortum auroræ in Corcyra tendunt: hic

magno tumultu trepidantes oppidani tum circa res urbanas: tum circa hoſtiũ
aduentum ſexaginta pariter inſtruunt naues: & ut quanq; expleuerant in occur
ſum hoſtium mittunt. Athenienſibus ut ſe priores exire ſinerent illiq; poſtea
cum omni claſſe ſuccederent hortantibus. Vbi ſparſim euntes hoſtibus uici-
ne fuerũt duæ protius ad illos trãſeũt. In cæteris hi ꝗ erant Corcyrenſes inter ſe
præliabantur nullo ordine: ſed omnia tumultuoſe agentes. Conſpicati id Pelo-
ponnenſes duodecim in hos naues dirigunt: reliquas in duodecim Atticas: qua-
rum duæ erat Salaminia & Parala. Et Grevrenis quidem & mẽbratim & in-
compoſite concurrentes a ſeipſis pfligabantur. Arhenienſes uero timentes ho
ſtium multitudinem:ne ue circuuenirentur non inconferctas: neq; in earũ me
dium quæ ex aduerſo inſtructæ erant incurrunt: ſed in cornu impactæ una na-
uem demergunt: deinde in orbem diggeſtæ hoſtilem circũeundo turbare cona-
bãtur. Quo cognito qui aduerſus Corcyrenſes erant timore pculſi:ne idẽ quod
ad Naupactum contingeret auxilio ueniunt: addenſatæq; omnes pariter i Athe
nienſes dirigunt curſum,llli iam ceſſim euntes ſe ſubducebant: uolentes eſſe dũ

g£ ii

1.

ꝓpli lente retrocedunt & hoſtes ex aduerſo inſtructi ſunt tunc maxime fugã oc/

cupare Corcyrenſes. Taliſq; pugna ĩ ſolis occaſum extracta eſt: Corcyrenſes ſu⸗

ſpicati in ſe urbem ue hoſtem ut uictorem uenturum: aut ex in ſula uiros recep
turum: aut aliud quippiam noui moliturum: ſumptos illos ex iniula reportant
iterum in delubrũ lunonis urbemq; cuſtodiũt. Hoſtis quanꝗᷓ uictor tamẽé non

auſus urbem petere: cum tredecim quas ceperat Corcyrenſium nambus incon-

rinnentem unde profectus fuerat conceſſit: nihiloq; magis poſtero die auſus: &
ſi perturbata uæhiementer ac trepida Ciuitate: quis braſida ut fertur Alcidã ad-

hortante cum numero Sniarum eſſet inferior egreſſus eſt ĩ Leucymnã promõo
torium agroſq; uaſtabit. Interea iſtius aduentum meruens populus Corcyrẽſis
uenerat in colloquium cum ſupplicibus aliiſq; de conſeruanda Ciuitate: & eorũ
non nullos ut naues conſcenderent perluaſerat. Nam ut cũq; triginta expleue-
rant & hoſtium opperiebantur aduentum. Ar illi ad meridiem uſq; terrã popu/
lIati nuella fecerunt: per noctem autem lunnna eis ſignificauerunt ſexaxinta Athe

nienlium naues proficiſcentes a leucade. Quas Atheniẽſes facti certiores de Cor

cvrenſium ſeditione deq; claſſe quæ illuc cum Alcida erat: itura miſerant duce
Eurymedonte Thucleis filio: taq; eadem nocte feſtinabundi domum ſe itinere
terreſti receperunt: nauibus ne incircueũdo conſpicerentur per leucadium Iſth-
mum incõtrarium littus traductis. Harum diſceſſum & Atticas aduentãâte ubi
ſenſere Corcyrenſes in urbem Meſſenios qui prius extra erant introducunt: na
uibuſq; quas expleuerant iuſſis hyllaicum adire portum: dum circumueheũtur
ſi quem hoſtium nanciſcerentur occiderunt. Et quoſcunq; adconſcendẽdas na
ues induxerant eiectis abierũr. Et ad delubrum lunonis profecti: cum ex ſuppli
cibus circiter triginta ad ſubeundum iuditium perſuaſiſſẽt: omnes morte dam-
nauerunt. Quod cernentes qui periuaii non fuerant: ibidem in tẽplo ſe mutuo
interemerũt: quidam ex arboribus ſe ipſos laqqueis ſuſpenderunt omnes ut cui-

qʒ licuit ſibi mortem cõſciuerunt: ſeptemq; intra dies quibus Eurvmedõ cũ ſex
aginta nauibus manſit: Corcyrenſes eos qui ipiorum uidebantur inimici morte

mulctarunt: crimini illis dantes ꝙ ſtatũ populi diſſoluerent. Occiſi ſunt etiam

quidam priuatæ ſimultatis cauſai quidã & pecuniarum creditarum ab ipſis debi
roribus. Omnis deniq; mortis ſpẽs uiſebatur: nihilq; non contigit quod in huiſ
modi caſu fieri ſolet atq; etiam amplius. Et enim pater filium uita priuauit ho-
mines a templis ad necem abſtrahebantur: atq; adeo intra ipſa necabantur. Alii
obſtructo bacchi delubro ui mortui ſunt. Eo uſq; proceſſit cruẽta ſeditio: ob id
quoq; uiſa maior ꝙ prima hæc apud eos extitit. Nam poſtea in omni probe græ
cia graſſata ẽ: ubiq; factionibus exortis cum primores populi accerſerent Athe-
nienſes optimates Lacedæmonios hac in pace non habentes cauſa pariter & oc-
caſionem: quam in bello ur alterutris in ſocietatem accitis: ſui corporis homi-

nibus prodeflent & diuerli nocerent. Quibus illecebris cupidi rerum nouarũ

ucile inducti ſunt: multaq; per ſeditionem Ciuitatibus & acerba acciderunt: &
accident ſemper quoad eadem natura hominum erit uel atrociora: uel mitiora
uel aliis modis uaria pro ut quæq; mutationes fortuitorum cõtingẽt. Si quidẽ
in pace ac rebus ſecundis tum publice tum priuatim melius homines ſentiunt:
ꝙ in odioſas neceſſitates non incidunt. Bellum uero copiam rerum ſubtrahẽs
quotidiani uictus uiolentus magiſter eſt: & ad præſentem cõdictionem impe/-
tum multorum accommodat. Agitati ſunt itaq; ſeditionibus ſtatus Ciuitatũ:
& quicquid alicubi actum audiebatur aliorum animos ad id poſtea ſuperandũ

clebate
etisterum
tumſtuci⸗
Niævelam
tio uillita
et sden
ſuccedeban
Hiciebarn
nino qut
te exhorta
zudendum
geͤlnao
mugi ube

decicebann

Wtülirarem
uliurandun
tancuuae
Cendoalter
us idei fich
ee de
Clius noo
Kinhoc
Oronirn
umſtach
popolan
præten
modor
poenas
Pero
kragua⸗
tatoone
hendo⸗
busme
one oec
immun
Plieltasg
woq con
larozenin
ciad ciſh
nid calan
henores
tlamimel
teingeni
Præhoru
6preci
nüchmult⸗
ielgui⸗

nanire ie,
Coreyrenian
nlulg uiros
mntule nponn
uickortame n
nmaubos inen
ero die uinid
lenur Aacir,
eymni prond
blus Corqril
(iitatecli
mginta erpen,
Gqgterri pod⸗
tſexaginna Abe
cernorez ce Cor
a milerant due⸗
Mwum ſe innere
leucadium Ih,
aduentäte udi
introducunen
incumueheüut
onſcendeduni
cum er uppl
es monte dam/
eplo ſe munuo

omones ut cui⸗

nmecoci ſer
nimici monte
lont etuam
nidid edi
npriumiho
Ecadamtot Ai
znſeairohi
oemniprobene
ceeteeren ,i⸗
li gertera
cororb /
earectll
corauel min
omines enlin
telom lbuii
ickoennnt

acuebat: uel rerum nouitate: uel conatus ſolertia uel ultionis inſolentia: conſu
etis rerum uocabulis inexcuſationem iĩmutatis. Temeritas, n. fortitudo: amico⸗
rum ſtudioſa uocabatur: conſiderata cũctatio honeſta fornudo: modeſtia igna-
uiæ uela mentum:in omnibus ſolertia in omnibus ſegnicies: præceps indigna-
tio uirilitati aſſeri bebatur: tuto conſultare excuſata tergiuerſatio eratiꝗ exeitua
ret is fidelis ſemper:qui huic contradiceret is ſuſpectus habebatur: Cui inſidiæ
ſuccedebant hic erat aſtutus: & eo aſtutior ſi alterius inſidias prouidiſſet: qui ꝓ⸗
ſpiciebat ne foret in partibus amicitiæ diſſolutor & aduerſariorũ timens. Om-
nino qui in nocendo alterum præueniſſet: laudabatur: & qui ad hoc non cogita
tẽ exhortatus eſſet. Quinetiam ex alienis ꝗᷓ ex propinquis ſodaliciu potius ꝙ ad
audendum ſine excuiatiõe paratuis erat. Non enim huiuſmodi conuentus ꝑ le-
ges latas ob utilitatem: ſed contra leges ob auaritiam fiebant. Nec fidem iter ſe
magis habebant iure diuino ꝗᷓ aliquo in re. p. ſcelere. Ea quæ ab aduerſariis pro
be dicebantur: non animi generoſitate admittebant obſeruabantq;: ſed ſi ad ſuã
utilitatem redundarent pluris faciebant talionem reddere ꝗᷓ nihil iniuriæ pati.
Iuſiurandum ſi quando inuicem interponeretur de fide prælentis recõciliatiõis:
tandiu ualebat qdiu nihil aliunde uirum accedebat. Quantulacũq; ĩ re quis au
dendo alterum occupaſſet: quẽ ſecurum uidiſſet hoc iibi iocũdius propter illi
us fidei fiduciam ducebat ꝗᷓ ſi ex profeſſo id faceret. Quoniam id & tutum fa-
ctu eẽ & quia malitia uicerat certamen extitiſſe prudentiæ arbitrabatur: cum fa
cilius nocentes quæ magna multitudo eſt: uocentur induſtrii ꝗ imperiti boni:
& in hoc quidem homines erubeſcant:in illo quidem glorientur. Quarum reg
omnium cauſa eſt auaritia & honorum appetitus: & ubi de illis certamen: eſt pti
um ſtudia. Nam qui in Ciuitatibus præerant honeſto utriq; nomine: alteri ſtatũ
popularem æqualitatẽ Ciuilemalteri paucorũ regimen optimatum appellätes
præferebãt: & uerbo quidem rem. Pp.fouentes certabãt: ſed hoc iter eos quoquo
modo uincendi erat certamen: tum atrociſſima quæq; audendo: tũ atrociores
poœnas irrogando: non illas ex modo iuſtitiæ aut ex utilitate Ciuitatis: ſed ſua ſẽé
per uoluptate metientes: ꝗᷓ utriq; de alteris urcũq; capiebat: ſiue per iniqua ſuf
fragia condemnatis: ſiue ui oppreſſis expediti ad implendam ſtatum animi cõci-
tationem. Adeo neutri deorum religionem ullius momenti ſaciebant in contra
hendo: ſed qui aliquid commodius tranſegiſſent colore uerborum ii ab omni-
bus melius audiebant. Quiſquis ciuium in partibus non erat:iis ab utraq; facti
one octidebatur: uel ꝙ ab illa non ſtabat: uel propter inuidiam ꝙ maloru erat
immunis. Ita propter ieditiones omne facinoris genus in græcia extitit. Et ſim-
Plicitas quæ pcipue generoſitatis eſt particeps: cum de riſu exterminabatur mu
tuoq; conſilia cũ perfidia intercipere res excellens exiſtimabatur. Inter reconci-
liatos enim nullus ſermo robur habebat: nullum iuſiuradum timori erat:& cũ⸗
cti ad diffidendũ ꝗᷓ ad fidendum ꝓniori cogitatione malebant ſibi ꝓſpicere ne

„—

quid calamitatis acciperent ꝗᷓ credere. Infirmiores quocq; conſilii hoĩes plerũq;
Iuperiores erãt. Quippe qui & ſui ſibi defectus conſcii & aduerſariorum prudẽ
tiam intelligentes: ueriti ne eorum & diſertæ orationi eſſent impares: & agilita
te ingenii præuenirentur ad rem agendam temerarii deſcendebant. At illi tum
Præ horum contemptu ꝙ longius prouiderent: tum quia non oportebat facto
aggredi quæ conſilio agere licet incauti magis opprimebantur. Apud Corcyrã
itaq; multa huuſmodi audatiæ exempla ſunt ædita: & item quæcũq; facerent
uel qui ſe aduerſus ulrores dani iniuria dati potiuſꝗ iure rurſus ulciſcerentur:

uel qui ex diuturna inopia eximi uellent: uel qui uicinorũ bona affectâtes quæ
maxima cauſa fuit: contra uis aſſequi ſe illa conſiderent: uel qui nõ auaritia ſed
indignatione ducti propter inſcitiam ꝙ id æquum præcipue cenſerent leue & iĩ-
effrenate inuaderent. Perturbata quæ tunc uita in ciuitate uictrix legum ſolita
hominis natura: oſtendit illas libenter ſe præuaricari impotenti ira imbecillior:
iure potentior: plura poſſidentis inimica: uindictam ſanctitati: lucrum innocen-
tiæ p̃ponens: potentiæ nihil ipſi nocituræ inuidens: & cões de his leges ĩ quibus
repoſita eſt omnibus ſpes ſalutis ĩter aduerſa diſſoluens expetenda ali'orum ulti
one:nec aliquid ſibi relinquens: ſi quando ipſa in diſcrimen adducta:e geat aliqᷓ
illarum. Eiuſmodi igitur iras ante omnia inter ſe Corcyrenſes in urbe exercu-
erunt & Eurymedõ Athenienſeſq; cum claſſe profecti ſunt. Poſt hæc ii qui pro
fugerant Corcyrenſlium ad quingentos enim eis euaſerãt: captis muris quæ ĩicõ⸗
tinnente erant ſua potiti ſunt terra: atq; illinc egreſſi pdas abigebant ex ĩſula ho

minibus loci magnã cladem inferentes: Ex quo ingens fames ciuitatem ĩuaſit.

lidem miſſa lacedæmonem Corinthumq; legatione de reditu ſuotcum nihil-
profeciſſet aliquanto poſt tempore comparatis nauibus auxiliaribuſq; mili-
tibusan inſulam tranſierunt: numero omnes circiter Sexcenti: atq; incenſis na-
uibus ne qua alia ꝗᷓ potiendæ terræ ſpes foret: montem Hiſtonem conſcẽderũt:
ac muro ibi extructo eos qui intra urbem erant uexabant terra potiti. Extremo
huius æſtatis Athenienſes uiginti naues in Siciliam dimiſerunt ducibus Lache-
te Melanopi & Chariapha Euphileti filio. Syrracuſani nanq; cum leontinis bel-
lum gerebant: erant autem Syracuſanorum ſociæ præter Camerinam cæteræ
dorides ciuitates: quæ cum Lacedæmoniis ante cœptũ bellum ſocietatem con-
traxerant: Leontinorum uero Chalcidice camerinaq;. Ex italia locri Syracuſa-
nis: Rhegini ut pote cognati ęontinis ſtudebant. Miſerunt itaq; ſocii Leõtino
rum Athenas qui pro uetuſta ſocietate: & quia lonet eſſent: pluaderẽt illis ut na
ues ſibi traiiecerent: prohiberi. n. ſe a Syrracuſanis & terræ uſu & maris. Et tra-
iecerunt Athenienſes per ſpẽm neceſſitudinis: eo tamen conſilio: ut neq; illinc
frumentum exportaretur ĩ Peloponneſum: & temptarent nũquid poſſent ſicu/
las res ſibi ſubiicere.lgitur cum rhegium appuliſſent additis ſociis bellum gere
bant Et æſtas exceſlit. Hyeme ineunte morbus iterum corripuit Athenmienſes:
nunꝗᷓ ille quidem oĩo quietus ſed aliquàtulum tamen interquieſcens: tc uero
imoratus non minus ſolido anno: prius autẽ etiã biennio: & nihil magis Athe-
mienſium uires afflixerit. Neq;ʒ enim pauciores quattuor milibus & quadringen
tis ordinariorum militum: trecentorumq; equitum extincti ſunt. Nam alterius
turbæ numerus iniri non põt. Extiterunt præterea tremores terræ frequẽétes &
Athenis & in Euboia & cum in cætera Boetia: tum uero in orchomeno. Eadem
hyeme qui in Sicilia erant Athenienſes ac rhegini cum triginta nauibus inuale-
runt: Aeoli ut uocant inſulas: æſtate turas ab hoſtibus aquæ penuria. Colunt au
tem liparæi Cnideorum coloni: ſed ex iis unam incolunt non grãdem nomine
liparam: & ex hac tranſeuntes uiri alias ſerunt: didymam ſtrongylam & Hierã:
reduntq; in hiera uulcanũ exercere ærariã ꝙ ea noctibus cernit p multũ ignẽ:
diebus fumum reddere. Sunt autem ſitæ ææ inſulæ ſiculum uerſus ac Meſſanũ
agrum:ſociæ tunc Syracuſanorum uaſtata horum terraicum dedere ſe ſe recu-
Darent: Rhegium rediere Athenienſes hvemiq; & quintus annus exiit huius bel-
li ꝙ Thucydides conſcripſit. Appetente æſtate Peloponnenſes ac ſocii ſumpta ĩ

Attica expeditione ad Iſthmum uſq; uenerunt: duce Agide Archidami filio La-

cerentretn

nnibus⸗
fartenq
OINIUfN
mnreelt
Athenien

ducte er
Alooione

mos Cui
ititillinc

luuionem
Aſtate ali
ſzinterſe
aut hi con

donem
chespenes
Melaniort
cdm claſli

luis amnlen

Uarcer

niRoge

ſidibas 8

ſestrigin
Demoſt
cumduo
enim cun
nuerent it

endont.

Jeuice
Mrpon
dome!
Gcalt
che ſup
Uenerz
naues, G
mum te
n poſa
loe Hier
Tenturche
lifceila

(unper
Kexni

diktun.
woce ſ

mmae,
Ururosl

nöanth f
nlerme,
nnlegmn ſn
iralmdecllin
pon innoen
legsi gae
che n i
6uchregen i
inurdbeenet
Ktheriqui
muni guꝛ ic
ebamter id⸗
cinituem ivin.

1 ocum mD

tilanboſg i
atginenſin
—
1poci Enreme
lu lache⸗
um Lontins bel
verim caei
ſoctertemcon⸗
boan SFracni
. oci leönm⸗
ertitils oem
wans Erna
urneg Ine
polent icn⸗
belum e
NMiberienes
ens: de den
nuwags Ai

A gvntren

m N duͦ
anens
enr ͤ
wibostvd
nunliint
nit pnntuͤe
rina M
Paerkbin
genit hiN
x ſoci inſi
kibniſlil

cedæmoniorum Rege:ſed cum crebri terremotus fierent: priuſꝗᷓ Atticam inua
Aerent retro ſe recœperunt. Per hæc tempora tremoribus terræ Euboiam agi⸗
tantibus apud orobias: mare ab ea quæ tunc erat tellus cum æſtu ſupergreſlum
partem quandam urbis reſtagnauit: eamqʒ alibi deſeruit: alibi diluit: cum nece
omnium qui excelſa curſu ſuperare nequierunt: & quod ãtea tellus fuerat: nuc
mare eſt. Simillima huic alluuio extitit circa Atalantam inſulam apud locros: &
Athenienſium tum caſtellumex parte ſubruit: tum duarumnauium quæ ſub⸗
ductæ erant alteram diffregit. Er ĩ peparerho reſtagnatiò quædam citra tamen
alluuionem & terremotus non nihil muri dirruit: atq; orreũ & alias aliquot do-
citit:illinc expulit mare & cum rurius illud uiolentior repente retrahit fecit al-

lIuuionem. Sine terremotu autem nõ uidetur mihi contingere: ut hoc fiat. Eadẽ

Eæſtate alii quoq; in Sicilia ut quibuſque cõtigit: belligerauerunt & ipſi Siciliẽ
ſes inter ſe: alii aliis arma inferentes: & Athenienſes ſociis iunctis. Quæ autem

aut hi contra hos illi geſſerunt: maxime digna memoratu: horum habebo men-

tionem. Etenim Chariada Athenienſium duce occiſo a Syvracuſanis in bello: La

