mes duas. Quæ c accepiſſent uenerunt Thuriã ubi deprehendunt aduerſarios
Athenienſiu ꝓxime per ſeditionẽ exactos. Atq; illic contractis oĩbus copiis uo
le ntes recognolſcere ſi quis rehctus eſſet: & ſimul ĩducere Tharinos ad capeſſen
dã ꝗqhbentiſiime ſocieratem militiæ & quãdo eo fortũæ ueniſſẽt ad eoſdem ꝓ
hoſtibus ꝓ q; amicis habẽdos quos haberẽt Athentenſes ſubſederũt atq; iſta cõ
fecerũt. Circa hoc idem tpᷣus Pelopõnenſes & Claſſiarii ꝗnq; illage & uigiti na
uiũ quæ onerariaꝶe gratia in Sicilia tendentiũ e reg. õe Naupacti ad Ancoras ſta
bant contra Atticas: tanꝗᷓ ad pugnã naualem ſe in ruebant: ĩpletiſq; aliis ad huc
nauibus: Adeo ur paulo eſſent pauciores Atticis: ſtationem habuerunt iuxta eri
neũ Achaiæ ĩ Rhypica loco ĩ ſpeciem lunæ curuato: quoꝶe ad p̃ᷣſidium ĩ eminẽ
tibus promũtoriis peditatus utrinq; diſpoſitus erat: t Chorinthiorũ: tũ indige
nagꝑe ipſis nauibus inter ſe ſtipatis mediu tenentibus: duce eage Polyanthe Corĩ
thio. In has e Naupacto tres & Triginta Atticæ duce diphilo cõtenderũt: Et Co
rinthii principio ꝗdem quieuere. poſtea uero quã ipſis ſignũ Iublatũ eſt: & tp̃us
adeſſe uiſum obuiam Atheniẽſibus euũt: ac pugnã cõmitrũt: in qua pdiu ab utriſ
q; repugnatũ eſt: & Corinthioꝶ tres naues corruptæ Athenieliũ: nulla quidẽ de

preſ:a pſus:i cæterũ ſeptẽ iutiles ad agendu factæ in curſu a prora Corinthiarũ
craſliora habẽtium toſtra laceratiſq; remigiorũ frõtibus. Certatũ ẽ aũt ancipiti

Marte: adeo ut ſibi utriq; uictorià uendicarẽt Atheniẽſes tamen naufragiis poti
ti ſunt: ied ꝓpellente ĩ alrũ uento: nec ĩ ſtantibus ultra Corinthiis utriq; dirẽpti
ne utriq; alteros ĩſecuti: nec ulli ex alterutris capti: quia Corinthii ac Pelopennẽ
ſes beneficio terræ ppe qua dimicarant liberati ſunt: & Athenienſium nulla de
preſſa ẽ nauis. Quibus in Naupactũ abeuntibus continuo trophæũ erexere: Co
rinthii ceu uictores: ꝙ plures hoſtiliũ nauium inutiles ad curſum reddidiſſẽt ĩ-
terp̃rantes ob id ſe non fuiſſe ſuperatos ꝙ neutri uiciſſent. Nã & Corinthii uic-
rores le eſſe cenſebat ſi non admodũ uicti eẽnt: & Athenienſes ſe uictos niſi ad-
modũ uiciſſent. Diſceſſu Pelopõnenſiuũ dilapſoq; Peditatu Atheniẽies erexerũt
& ipſi trophæũ in Achaia: ueluti uictores cũ abeſſent ab Eurineo ubi Corinthii
claſſem hẽbant uiginti ferme ſtadiis. Atq; huc exitum habuit pugna naualis. De
moſthenes autẽ atq;̊ Eurymedon poſteaꝗ Thurini ad ſocietatẽ militiæ ſe expedi
erunt ſeptingenti armati trecẽti iaculatores iubent Claſſiem ĩ orã tendere Croto
niatam:lpſi recenſitũ prius peditatũ ad fluuium Sybari ducut p agrum Thuri-
nũ:qui cũ ad Amnẽ Hyliam pueniſſent: pᷣmiſiſſentq; ad eos Crotoniatæ ꝗ dice-
rent nolle ſe per ſuam terrã meare exercitũ: deſcenderũt ad mare: ubi Hylias in
illud excurrit: caſtra habuere. Vbi naues eis ob id p̃ᷣſto fuerunt: Quibus poſteta
die conicenſis abiere ſubinde adeundo Ciuitates pterꝗᷓ Locrenſiũ: donec ad pe
trã puenere agri Rhegini. Hos ĩterea Syracuſani cogmito uenire anteꝗᷓ puẽéirent
uoluere fortunã naualem rurſus experiri: atq; terreſtrẽ alio peditatu: quẽ ob id
iplſũ cõparauerãt. Inſtruxerut aũt tũc & altera Claſſẽ tanꝗᷓ ſuperaruri ꝙ e ſuperi-
ori pugna plus aliqd ĩſpexiſſẽr: decurtatilq; ꝓris roſtra ĩpoſuereab us ſablicas
pꝓtenderũt aàte muge: ſenoꝶe fere itriſecus cubitorũ: quo ſcilicet mõ Corithii ad
nerius Aheniẽles ad Naupactũ naues iſtructi e proris pugnauerũt. Quippe pu
tabãt Syracuſãi aduerſus atricas nõ ut ſuas ædiſicatas a ꝓra: ſed graciles: ut qᷓͥ nõ

4 4

mune

2OU — l . H W ” ð

on etl

umm ſacere⸗

ſsae li
ſacultaelt
perepugna
hollen pl
ſatia luog
lemanie lu
ſwriaz ep,
dnilipere
ſinthoſtes

Acdactæ de

paualbos
wnodom 9
mareeuade
ſoiplsin⸗

unpitiufu

1pgreciun⸗
prius extta
Vrbemen
Uis armnat
naues ſoc
bamtun)
partimit
procedun
piod ab
Etubign
citerocto
teptallent
N
Aangz⸗
ante
Fitusne
ag
defini

mnauis a

Apparare
Kulania
Athepien
cͤſtiuiſſe
Fraculin
Ftbeſe
biri
dece A
wercari

luore biel
1cü Anaein
ltalixicnn,
rer N e⸗
nradvertni
das cohiid
NKaA caelen
eolcen
tnaggilch
NAuziin
d Ancorzi
Galis b
unriunmer
inmiemde
oritü ne
Myantheco,
Nderürgt
rielt &ter

Dcin abun.

llaquicec
(ouinthurd
eaüt anchin
ulragispot
un ditint
X Peloponni
jum pullade
jerer Co
ecchcteti⸗
rinthuiuc-⸗
los nillach
setexerin
navalns De
nir leengell

ndere Ctoo

rumm Thn,
niatzgaic⸗
bi hylun
lbuspolten
=
ei peiten
tni
ge luen⸗
is ſoblic;
Corichi 1
nipen

è

tam aduerſa forte ꝗᷓ ex circunductu incurrent non minus ualituras ſuas: & in
magno portu pugnam multaꝶe nauium non magnuũ intra ſparium futuram ſe
cum fſacere:ꝗ aduerſis ꝓris eiſdemq; æratis incurrétes diffracturi eſſẽt ſuis cral
ſis ac ſolidis roſtris: uacuas Athenieliũ ac fragiles pras nulla ipſis Athemẽubus
facultate: ſuas naues aut circũagendi aut educendi propter anguſtias: quo ge-
nere pugnandi maxime illi confiderent: quoꝶ alteꝶe ne illi elaberentur quo ad
poſſent ipli: alteꝶ ne naues iidem circuagerẽt anguſtia loci præſtaret. Iraq; qd iĩ
ſcitia ſuoꝶ gubernatoꝶ prius contigiſſe uidebatur: ut proris confligerẽt ex hoc
ſe maxĩe ſuperiores fore: non. n. liciturum Athemenſibus nauibus iectu aduer-
ſariag repulſis remigare retrorſũ: ad iectum iterandu alio miſi terrà uerſus: nec
id niſi per exiguũ & in exiguum tractu: iuxta ſua ip̃oꝑꝶ caſtra cum cætero portu
ſint hoſtes potituri: & luis ſicubi ſuccumberent auxilio futuri. illæ uero in arctu

redactæ oẽës & in eundem locum icidentes inuicem ſe turbaturæ: id qd in oibus

naualibus pugnis plurimũ Athenienſibus obfuit: quibus non licebat quemad-
mocdum Syracuſanis in omnẽ portum retrocedere: nec circũſxu in apertum
mare euadere: cum illi a pelago ingreſſum renerent: nec relilire præſertim furu-
ro ipſis infeſto Plẽmyrio: & non iatis amplo portus iĩgreſſu. Talia Syracuſani ex
ſua pitia ſuiſq; uiribus cõmentati: ſimulq; iam pᷣ ſuperiori prælio ferociores rem
aggrediuntur: peditatu pariter & claſſe. Et pediratum quidem Gyhppus paulo
prius extra Vrbẽ eductũ ad muꝶ Athenienſium: eatenus a dmouet unde ſibi iĩ
Vrbem eſſet profpectus. Item qui apud olvmpium erãt armati atq; equites: & le
uis armatura Syracuſanoꝶ utrinq; muge & ipſi ſubeunt. Mox deide Syracuianæ
naues ſocialeſq; procedut Athemẽéſes qui a principio petiſſe ſolo pechtatu opina
bantur: Vbi naues quoq; cernunt exaduerio tendenres ſubito perturbatur. Iſti
partim in muros ptim ante muros contra accedentes ĩ acie ſteteruũt. At illog alii
procedunt in equices qui multi erant:iaculatoreſq; properato ueniẽtes ab olym
pio & ab iis qui exterius erant:alii naues cõſcendut alii in littus auxilium ferut.
Et ubi ꝗnq; & ſeptuagita impleræ ſur naues: obuia iiur hoſti cuius naues erat cir
citer octoginta. Hæ claſſes cù diu inuicem eo die incurriſient: reſiſient multa
tẽptaſſent & neutri poſſent ꝗppiam alteris eripere dumtaxat memoratu dignu:
niſi ꝙ Syracuſani unà aut alteram Athenienſiũ naué depreſſerũt: diremptæ ſut:
Simulq; a muris peditatus abſceſſit. Poſtero die Syracuſani qeuere: neuriq; ſigni
ficantes ꝗdnam eẽnt acturi. Nicias uero cernẽs pari euentu fuiſſe pugnatum. ue
ritus ne rurſus idem conaretur hoſtis adigit trierarchas ad naues initruendas: ſi
qua ꝗppiam laboraſſet: onerariaſq; protrahit e uallo: qd inuicem portus concluſi
defixũ erat: in mari reliquas onerarias binũ iugeruũ ſpacio inter ſe diſtinxit: ut ſi qᷓ
nauis ab hoſte lupetur: tutum ei effugiũ foret: & rurius p otium egreſſio. In hoc

apparatu totũ diem ad noctẽ uſq; conſumpſere Achenieſes. die i niequẽti Syra⸗

Cuſani aliquãto maturius: ſed eodem conaru & peditatus & claſſis cõtixere cum

Athenienſibus: & cũ eodem quo nudius tertius mõ ad multũ chei claſſes obnixe

cõſtitiſſent: inuicẽ laceſſentes: Ariſton Corinthius Pyrrichi hilius: oĩium qui cum
Syracuſãis erãt optimus gubernator: ſuadec prius ſuæ claſſis ducibus mittant ĩ
Vrbẽ ſedulos aliquos:ꝗ iubeãt extẽplo omẽs ꝗ in Vrbe eẽnt: ꝙ qſq; eſculentum
hẽret cõferread mare: exhibereq; foꝶ reꝶ uenaliu: & ad ucdendũ adigi: ut egreſ
ſi nautæ mercatiq; ſtati ad naues prâderet: ac ſubide alii atq; alii idẽ ftacerẽt: & eo
dẽ die Atheniẽies aggredirẽt iopinatos. Huic obtéperates duces nuciu mittunt
mercatũ apparat.Syracuſani ſine mora ceſſim euũtes ad Vrbe reueheunt egreſti

propere ibidem prandent. Hos rati Atheniẽles tanꝗᷓ ſuperatos ceſſim ire in Vr
bemapfi per otiu egreſſi cu ad alia: tum uero ad prandiũ expediendũ ſe cõferũt:
ut qui nõ crederent amplius eo die futurã pugna naualem. Cum rurſus repente
Syracuſani cõſcenſis nauibus iueheũtur. Qua de re Athẽéiẽſes magno tumultu
ac pleriq; jeiuni nullo ordie naues aſcaàdut: atq; ægre obuiã tendunt. Et cũ aliqn
diu utriq; ſe mutuo obſeruãtes diſiuncti fuiſſent: non cõmittendũ ſibi putauere
Acthenienſes: ut differendo a ſe ipſis labore ſuperarentur: ſed ꝗᷓ primũ cum hoſte
decernendũ. Itaq; dato ſigno ingruentes pugnam cient: Eos Syracuſani excipie-
tes aduerſis proris: quemadmodum excogitauerant ornauerantq; ære: lacerant
illoge magna ex parte remigiog frontes: & ex tabulatis iaculares uæheméter eoſ

dem infeſtabant. ſed longe magis qui exilibus nauigiis circũuecti: nunc ima ſub
euntes: nunc latera prætereuntes: miſſilia illinc in nautas Athenienſium iacebat.
Tandem hunc in modum Syracuſani oibus aduocatis uiribus dimicantes ſupe-

rant. Athenienſes terga uertentes per onerariaꝶ nauiũ effugium in ſuã ſtationẽ
penetrãt: hoſte uſq; ad illas infeqnte: ulterius ire ꝓhibito pp antennas oneraria-

rum altius ꝗᷓ ut ingreſlũ impedirẽt leuatis unde plumbei delphines ad demer-

gendas ſubeutes naues pendqebãàt: a quibus duæ Syraculanæ uictoria feroces ſuc
cedere auſæ corruptæ ſunt: & alia cũ pſis defenſoribus capta: Syracuſani ſeptem
nauibus Athenienſium depreſſis: multis laceratis multiſq; uiris tum captis tum

occiſis rediere: ac trophæa utriuſq; pugnæ naualis erexere: ſibi pro certo iam ſua

dentes ſe claſſe multu Athenienſibus antecellere: peditatu uero inferiores eſſe.
Er hi quidem tanꝗᷓ rurſus hoſtem utrinq; aggreſſuri:iſe ſe pparabant. Demoſthe
nes aut interea atq; Eurymedon c auxiliis quæ acceperant ab Acheméſibus ad
uenerunt nauibus tribus ferme & ſeptuaginta: præter mercede coductas cũ qui
que milibus fere armaroge tam popularium ꝗᷓ ſocialium: cũq; non paucis iacu-
latoribus & barbaris & græcis. Nec non funditoribus ſagittariiſq; & huiuſmôi
genus hoium magna ui, Ex quo ſtatim Syracuſanos non paruus perculſit pauor:
dinrfidentes ullum Iibi exicum eſſe poſſe periculi deuirandi: cum uiderent circum
uallata decelea: nihilo tamen minus alium exercitum limiẽ paremq; priori ſu-
perueniſſe: & undiq; eximias Athenienſium uires oſtendi. ꝙ ſuperiori exercitui
tanꝗᷓ ex imbellibus confecto robur quoddam acceſſiſſet. Demoſthenes quonã-
modo res ſe haberent animaduertentes cenſebat non eſſe terrendum tẽpus: nec
cõmittendum ſibi quod Nicias cõmiſiſſet: qui cũ in ipſo principio terribilis ap-

4

puliſſet:quia non protinus Syracuſas adortus eſt: ſed apud Catinâ hibernauit: &

in cõtemptũ ueniſſet: & a Gylippo e Pelopõneſo copias aflerente pᷣuentus eſſet:

quas copias ne accerſiſſent quidem Syracuſani: ſi confeſtim eos Nicias iuaſiſſet:
&& quia ſe paces hoſti rebantur eſſe ubi uidiſſent ſe impares eẽ atq; circũnallatos:
non perinde ẽt li accerſiſſent copias adiuuari potuiſſent. Hæc itaq; conſyderans
Demoſthenes ſcienſq; ſe tunc primo ſtatim die maxime horribilẽ eſſe hoſtibus:
uolebat ocius uti in illos pᷣ enti exercitus ſui terrore. Et cum cerneret directum

Syracuſanog muge quo ſe ab Athenienſibus circũuallari prohibuerant: ſimpli-
ceunm eſſe & ad expugnandũ facilem: ſiquis aſcenſum Epipolaꝶ occuparet : & itẽ
quæ illic erãt caſtra: quippe nullis uim Athenienſium laturis properabat: inuaſi-

onem experiri ſpe intra breue momentum bello defungendi. Fore. n. ur aut ꝓ-
ſpere pugnàdo potiretur: Syracuſis: aut illic copias abduceret poriuſꝗᷓ in caſlum
ueyxaret omẽs: & qui in militia & qui domi erant Athenienſes. Igit egreſſi Athe-
niẽſes primũ Syracuſanoge agg circa Anapum depopulant: potiti regione quẽ-

—

Anodam
Cere.yra
Demoſthe
is admot⸗
giechverl
las opol
ſunſite

cdicitigit

ſummi
ceſlaria lu
ſumptiso
loco prop
1alarere

Tum capiu

terna que
lienlium.
Centis ills
Hos prori
ſtrenue tel
ſenitmpe
Mmas mu
Pinnasd
Pognacu
turatto⸗
tur dech
bosu
Perene
Primiom
Athenien
eraad hi
Wahur
Gece⸗
lerma⸗
bar gu
ſpecke⸗
ti exur
Ppriore⸗
aut alce⸗
ent. Na
cü erit
witigre
edint,
Perete
alaitern
comba
ligerent
oltes in

minn)
tſus edene
no wumulen
Etci Ain
diputer
1cum hoßte
nierchi⸗
e: kennt
hemeterel
cimab
ium ſacebi
amtes ice⸗
luäſtatone
Wonerana-
S ad demer⸗
ferocez ſhe
lni ſeptem
captis tum
eno iam ſon
noles elle,
1Demoltbe
emellbusal
cas ci gvi
paucis nci⸗
A huutmoi
nlürpavor:
ent alcom
non ſ⸗
exerciwi
godri⸗
lepan dee
Trbisa)⸗
dernauir
entus elet
ias iualtſen
Cöalanos
conſyenans
ſe hoſtbos⸗
et ditcum
m ünpi,⸗
uet Ae
atinwal/
1, wraut *
in caſlum
goneq⸗

diere. Syracuſani præter equites atque iaculatores ex olympio: Deinde uitum
Demoſtheni munimenta hoſtium machinis temptanda Sed cum illæ munimé⸗
tis admotæ a Syracuſanis ſuperne defenſantibus incenderentur: & reliquæ co-
piæ diuerſis in locis ſubeuntes reppellerentur: non amplius tempus cernẽdum:
ſed Epipolas inuadendas, Quod ita faciendum Niciæ & aliiſ Collegis luis per-
ſuaſit. Cæterum non poſſe fieri ut accedentes aſcendentes hoſtemque lacerent.
Edicit igitur quinque dierum Cibaria eoſque qui lapides legerent: ac ſtructores
ſummit: & cæterum miſſilium appararum cum omnibus quæ extruentibus ne
ceſſaria ſunt:ſi loco potirentur.lpie a primo ſomno & Eurymedon & Menãder
ſumptis omnibus copiis ad Epipolas cõtendit: Nicia ad muros relicto. Vbi iam
loco propinquabant prope Euryleum: qua parte iterum prior exercitus aſcende
rat latuere cuſtodias Syracuſanorum: & hoſtilem qui ibidem erat ſubeũtes mu

admodam prius pedeſtribus copiis pariter & Claſſe aduerſus neutros enim pro

rum capiunt: non nullos cuſtodum occidunt pluribus elapſis: qui propere apud

terna quæ in Epipolis erant caſtra Syracuſanorum una: Altera cæterorum Sici
lienſium. Tertia aliorum ſociorum nuntiant hoſtes introiſſe: ſed præcipue iex-
centis illis Syracuſanis qui primi apud hanc partem Epipolarum excubabant.
Hos protinus ſubſidio uenientes nacti Demoſthenes atque Athenienſes: & ſi

ſtrenue reſiſtentes: tamen in fugam uertunt: ac porro celeriter pergunt: ne præ-

ſenti impetu penetrandi cuius rei gratia uenerant ſegnius uterentur. Cæteri pro
ximas munitiones Syracuſanorum non ualentibus reſiſtere cuſtodhbus capiunt:

pinnas detrahunt. At Syracuſani & ſocii: & Gylippus cum ſuis ſubſidio e pro-
pugnaculis eunt: & quando per noctem in expectata hoſtium audacia premeban

tur:attoniti cum Athenieniſibus congrediuntur: & repulſi inter initia ſuperan-
tur. Sed progredientibus iam longius nullo ordine Athenienſibus quaſi uictori
bus:ꝙ uellent omnino nondum expugnata loca hoſtium ꝗᷓ uelociſlime perrum
Pere: ne ſe impreſſionem remittentibus illi rurſus conglobarentur obſiſtere:
primi omnium Thebam & congreſſi eos fundunt fugantque. Hic ingens iam
Athenienſium perturbatio oritur atque difficultas quam agnoſcere haud facile
erat ab his: neque ab illis quonammodo ſingula contigerunt. Nam quæ ĩterdiu
geſta ſunt certius illa quidem: ſed neque omnia nouere qui affuerunt. Vix quiſ-
que quæ circa ip̃m acta ſunt nouit:In nocturna pugna hac quæ ſola eo bello in-
ter magno exercitus facta eſt: qua ratione quippiam aperte quis nouerit? Fulge-

bat quidem luna: ſed ita ſe inuicem conſpitiebant: Vt conſpici ad lunã per licet

ſpeciẽ corporis cernebãt: familiarẽ ab aliẽo nõ diſcernebãt: Anguſto ĩ loco arma
ti ex utriſq; nõ pauci uerſabant. Ex Atheniẽſibus cum alii iam uincerenrur: alii
priore adhuc impreſſione inuicti pergebant: ad quos ex reliquo exercitu pleriq;
aut aſcenderant iam aut aduentabant: adeo ut neſcirent quonam tendere debe-
rent. Nam facta iam a primis fuga omnia perturbata ac difficilia ad dignoſcen-
dũ erat. Siquidem & Syracuſai ſociique uĩcẽtes nõ paruo clamore i iubẽdo ute
bat:ꝙ neq hãt aliter ꝑ noctẽ qd uellẽt:ſignificare: & eos ꝗ ſe ferebãt obuiã excipi
ebãat. Et Athẽiẽſes ſuos ꝗqᷓritabãt: & ꝗcũq; occurrerẽt ẽt ſi aĩci eẽnt:utiq; cũ iã re
fugerẽt eos hoſtes eẽ ſuſpicabãt:cũq; ſignũ teſſeræ pcõtarẽt:idẽtidẽ ꝙ nulla re
alia ĩternoſci poterãt:ſibi ip̃is ĩgẽtẽ pturbationẽ pᷣbebat: ꝙ & oẽs & ſimul idẽ p/
contabantur id ſignum hoſtibus prodendo: cum eoge ip̃i inuicem non ita intel
ligerent: quia uincentes illi nec diſſipati minus agnoſce bantur. Itaque ſi qui
hoſtes in hos incidebant: & ſi magis ualidos tamen diffugiebant ꝙ iſtorum teſ-

ſeram norint: ꝙ ſi ipſ( non ſimulabant trucidabantur. Cæterum ꝙ eis præcipue
nocuit fuit modulatio pæonis: qui cum ſimilis utrorunque eſſet animos confũ

debant. Nam ut hoſtes ita: Argiui & Corciræi & quicquid doricæ gentis cum

Athenienſibus erat: lpſos Athenienſes perterrefaciebat: quotiẽs pæané citaſſent.
Adeo quidem ut ad poſtremum cum lemel perturbati eẽnt ĩter ſeipſos paſſim
in curſantes amici in amicos: populares in populares non modo mecũ mutuo
facerent: ſed ẽt ad maus uenirent pene ad internitionẽ: quoꝶ multi aliis inſeqn
tibus pꝑ abrupta le ſe pcipitantes iterire: c artus foret ex Epipolas ad regrediedũ
deſcenſus: & poſtꝗᷓ in plana ꝗ incolumes inuaſerãt: ex arduis locis deſcenderant
eoge pleriq; utiq; ꝗ erant ex priore exercitu: præcipue locorũ noticia in caſtra
perfugere: eodéq; alii poſterius puenere: nõ nullos uia deceptos errabundoſq; ac

palates: ubi illuxit Syracuſanoruũ circufuſus eꝗtatus optrũcauit-Poſtero die Sy-

racuſani duo trophæa ſtatuerũt apud Epipolas: unũ q intratũ eſt. alterũ ubi pri
mum Boetii reſtuerũt. Atheniéſes ſe uictos cõſeſſi mortuos receperunt: quoru

non exiguus numerus ſuit tam ipſorũ ꝗᷓ ſociorũ. Plura tamẽ arma ꝗᷓ pro numero

cæſog capta. Nã ꝗ ad deliliẽdũ ex abruptis cõpulſi ſũt: abiectis ſcutis inermes
ptim piere ptim euaſere. Poſt hæc Syracuſât ꝓſpero ex re ĩopinata ſucceſſu uelu
ti in priſtina audacia reſtituti: mittut Agrigentu qd ſeditiõibus agitabatur Sica-
nuũ ꝗqndecim ců nauibus ad occupanda ii poſſet ea Ciuitatẽ. Gylippus quoq; ter-
relſtri irinere Siciheſes Vrbes adiit: rurſus alias copias adducturus: ut ꝗ ſpem eẽt
igre ſſus:quã do ꝗdẽ res ita apd Epipolas cõtigiſſet ui muros Athẽiẽſiu expugnã
di. Interea Athẽieſiũ duces tu ex calaitate accepta: tũ ex pᷣſẽti cũctis ĩ rebus exerci
tus ibecillitate coõiultabat: cernẽtes neq; ſucceſſu habuiſſe conatus ſuas: & nuili
tes peroſos eẽ màlionẽ: ut pote morbo ĩpliciros duci cã & pp ãani tẽpus: nã id erat
quo pᷣcipue ægrotatur: & ꝓpter loci ſitũ ubi erant caſtra paluſtrẽ atq; aſpeꝶe: cũ
et aliunde nulla ſpes oſtenderetur. Igitur Demoſtheni non placebat ulterius ma-
nere:ſed cum conſtituiſſer apud Epipolas periclitandum & eum fruſtratus euen

tus eſſet: decedere potiuſꝗᷓ immorari: dum mare foret idoneum ad tranſtreran-

dum: ipſi poſſent iam claſſis acceſſione hoſtium caſtra ſuperare. Eſſe.n. cõdu-
cibilius priæ cũ iis bellare qui ĩ ipioꝶ regione hoſtiles extruerent muros: ꝗᷓ cum
Syracuſanis quos iam expugnare arduum erat:eſſet neq; conuemẽs illi Vrbi in-
gentem pecuniam abimentes in caſſum aſſidere. Ex Demoſtheni quidẽ ita pla
cebat. Nicias aũt & ipſe male rem habere ſentiebat: nolebat tamẽ id oratione cõ
fiteri:ne palam facto ipſorum placito de diſcedendo rumor ad hoſtes emanaret:
& iccirco multo difficilius cum uellent latere hoſtem poſſent. Ad hæc non nihil
ſpei Nicias habebat: quippe qui res hoſtium magis ꝗᷓ collegæ intelligebat: quod

credere deterius actù iri cum illis ꝗᷓ ſecum: ſi in obſidione perſeueraretur: exhau

ſturoſque ſe pecunia illos cum præiertim mari iam latius recenti claſſe potiren-
tur.Et erant Syracuſani non nulli qui rem Athenienſium fouerent. & ad ipſum
mitterent certos nec abire ſinerent. Quæ ille intelligens res in ancipiti tenebat:
circumipectanſque diflerebat. Propalam tamen negauit ſe exercitum illinc eſſe
abducturum. Probe enim ſe ſcire hoc ſi feciſſient: non eſſe ratũ habituros Athe-
nienſes: iniuſſu ſuo de prouincia decedere exercitum: nec eoſdem de ipſis iudi-
caturos: qui rebus agendlis interfuiſſent: quemadmodum Commiſitones: nec ita

ſenſuros de ipſis plectendis Vt ab alus audiſſent: ſed fidem habituros crimi-

nibus quæ ꝗx appoſite loqndo obieciſiet. Quinẽt multos ĩmo adeo pleroſq; cõ

militonũ ꝗ tũc uociferaret: taꝗᷓ dura ĩ cõdictiõe poſiti: cu illic rediſſent diuerſa

nockeratun
ſed Achenu
iſuns neb⸗
4opatiet!
Ium inopl⸗

mulrorü e

elenel⸗

xus inipi
(cuninqut
certo hens
petratas u
ſetücmag

do.Crtex
(icebat ho⸗
pecitaufn
Hotinocet
inliberom
Necielihe
lbiplaere

(ciſci Huie

qurdia
(MRn
ſeecan
Aerige⸗
ingran
lopone
nante!
dediſe
Peritis
Carta⸗
Geran
crant
tang
eraitu
meliut
penit
lamen
ſimeab
basub
dola heᷣ⸗
cia goi
quid col
mumc
hoepen
Au
bant en

eurece
Umos conſi
gentiscun

ne tlertt.
mecümund

regrecticti
deſcencern
lciin caln
ancolgr

lenündii.

rum gvori

pro numero
Is inernes

cceſlovel
batur Sic,
5 qoq; ler⸗
lem eit
tiiexpugni
redasererel
lvor N mult

Usnaidet

alpenci
Nlenusma⸗
tmauseven
aulketun⸗
en od⸗
s cum
Vdiin⸗

ide adan

Nratonec
gemanatet
ec non .
ggebarn
u elhe
eponien⸗
A pn
mmitenehtt
lneele
Gos Ahe⸗
eipis iN⸗
nesne 1
5 d .
laoc
lu

uociferaturos quaſi duces pecunia corrupti diſceflerint. Nolle itaq; ſequi nos:
ſed Athenienſium ingenia ob turpem caâm: atq; imique mulctari ab illis potiuſꝗᷓ
ab hoſtibus:ſi opus eẽt priuato piculo hoc ip̃m pati. Etiã deteriore condictione
ꝗ ſuas aiebat eẽ res Syracuſanoꝶe: ꝙ ſumptũ facerẽt ĩ mercenariis militibus alé-

dispariter & nauticis tantæ claſſis: idq; ia annu ĩtutadis circa oppidis: & aliaꝶe re
rum inopia tolerare: aliage nulla inire rõéem duocq; Talentoge milia errogaſie &
multorũ ẽt eſſe debitores: & ſi uel quãtulũcũceg annumerado militibus ſtipẽdio
ceſlarent: res eoꝶ pituras: Vt que magis auxiliari: exercitu ſtarẽt ꝗᷓ neceſſitate qd
ſecus in ipis eſſet: & ideo debere in obſidẽda Vrbe pſtare: nec tanꝗᷓ iferiores pe-

cunia:qui multo ſupeniores eẽnt: abſcedere. Hæc Nicias dicendo aſſleuerabat: p⸗

certo hẽns & inopiã pecuniaꝶ eſſe: Syracuſis: & quoſdã qui res Athenienſiũ p-
petrxatas cuprent: a quibus mandata accipiebat ne diſcederet. Sup hæc fretus clal
ſee tũc magis ꝗᷓ antea cũ uictus eſt: Ei Demoſthenes neutiꝗ aſſentiebat de pᷣſtan-
do. Cæteꝶ ſi non foret iniuſſu Ciuitatis abducẽdus exercitus: ſed præſtandum
dicebat hoc facienduũ: ut aut in Thapſum mouerzẽr caſtra: aut in Catinã: unde &
peditatu frequẽter i hoſticũ incurſantes: illudq; expugnates ſe alerent pariter &
hoſti nocerent: & non intra anguſtias: quæ pro hoſtibus magis eẽnt: ut nup ſed
in libero mari decertarent: ubi ſua ipis peritia prodeſſet: ubi & recipiendi ſe & ag
grediẽdi hoſtẽ nõ ex breui & ex pᷣſcripto ſacultatẽ hrent. In ſũma nulla ratione

ſibi placere ipos ibidẽ ulterius manere: ſed ꝗᷓ uelociſſime iã ac nihil differre ꝓfi⸗-
ciſci. Huius orationẽ cõprobabat Eurymedon: ſed cõtradicente Nicia ſegnicies
quædã atq; cũctatio exiſtebat: & p̃terea ſuſpitio ne ꝓpter aliquid Nicias qd præ

cæteris noſſet ita p̃ᷣſtaret. Hũc in mõm negligẽtiores facti Atheniẽſes ĩ loco pmã
ſere cũ iterim Gyſippus arq;ʒ Sycanus remeauere Syraculas Sycanus quidẽ ĩfecto
Agrigẽti negotio. Nã cũ apud Gelam adhuc agerer ſeditioſa illa pp Syracuſanos
in gram rediit. Gylippus aut afferẽs ſecũ & ex Sicilia magnã uim militũ: & ex Pe

loponeſo eos armatos ꝗ onerariis nauibus illic miſſi p Ver in Selinuntẽ appule

rant e libya trãſmittẽtes. Nã delati ĩ libyã cũ eſſent: & eis Crerẽſes duas triremes
dediſſent:iac faciẽdæ nauigationis duces tulerũt: dũ p̃terueherẽtur auxiliũ Eueſ

peritis qui a libyis opugnabãtur: ipiſq; libyis ſupatis: & illic ꝓfecti nouâ ad Vrbẽ
Cartaginenſe Emporiu: unde in Siciliã breuiſſimus eſt traiectus duoge omnino
dierum & unius noctis nauigarione: & illinc traiicientes in Selinuntem applicu.

erant. Qui poſtꝗᷓ aduenerunt tum uero Syracuſani confeſtim ſe ſe ex pediebant:

tanꝗᷓ hoitem interim utrinq; agreſluri Claſſe ac pedeſtribus copiis. Eundem ex⸗

ercitum intuentes Athenienſium duces acceſſiſie: & res ſuas quottidie non in

melius proficere: ſed ex omni parte in peius præcipue homibus morbo affectis:
pœnitebat eos ꝙ nõ atea diſceſſiſſent: & Nicia ium non adeo contradicente: ſed
tamen poſtulante ne palam decerneret: edixerunt omiĩbus ꝗᷓ potuerunt occultiſ

ſime abicionem: utq; expediti forent cum quis ſignum dediſſet lta expeditus re
bus ubi erãt proſecturi luna defecit: Erat enim pleniluniam: Eam rem pro Omi
noſa hẽntes: cũ Athenienſiũ pleriq; ad ſubſiſtendũ duces hortabant:tũ uero Ni

cias qui miraculis atq; huiuſmõi rebus uæhemẽter deditus erat: negabat ſibi ali

quid cõſtitutũ eẽ ante ternouẽ dies:ꝗbus Vates manẽdũ pᷣdicaſſent: ut tunc pri⸗
mum caſtra mouerent. Quare Athenienſiũ ais refrigeratis maſũ eſt. Syracuſani
hoc percepto & ipſi tanto promptiores efficiebãtur ad illorum fugam prohiben
dam:tanꝗᷓ gnoſcentium iam ſe non eſſe præſtantiores Syracuſanis uel Claſſe
uel peditatu: non enim aliter furtiuam molituros abitionem, Et ſimul nole-

bant eoſdem illinc profectos alicubi in Sicilia conſidere; unde infeſtiores

7

cõmodũ eſſet. ltaq; naues iĩplent: & aliquot dies qui ſatis eſie uiſi Iũt cõquieſcũt.

hoſtes eſſent: Sed primo quoq; t̃re cogi ad dimicand pugna nauali: ubi ip̃is in

Vbi tpᷣus iſtat primo die ad muros Atheniẽſiũ ſucceduũt: ĩ quos cũ pars qdam nõ
tamẽ magna armatoge equitũq; Atheniéſiũ per qᷓſdã portas egreſſa iperuũ dediſ-
ſet: aliquot ex armatis capti ſũt a Syracuſãis: atq; in fugà uerſi: & cũ igreſſus eẽt ar
ctus ſeptuagita equites amiſere: & nõ nullos ex aliis. Atq; hoc quide die ſe recepe
re Syracuſai. Inſeqndo aur cũ claſſe ꝓdiere ſex & ſeptuaginta nauium: & ſimul ad
muros hoſtiũ cũ peditatu prexere. Aduerſus quoꝶ claſſem Atheniẽſes ſuã edu-
xere: ſex & octogita naues cõfligenteſq; plium coſeruere. Dextrũ coge cornu te-
nebat Eurymedon. Hũc aduerſarias naues circũdare conantẽ & ĩ eas laxiori duce

tu tendentẽ ꝓpius terra: Syracuſâi ac ſocii eo facilius medla Atheniẽſiũ claſſe ſa

pata primũ & ipm adipiſcunt᷑ apd cõcluſa atq; ꝓfunda portus: eq; cũ ſua naui
ac Cæteris quæ coõmitabat cõficiunt. deinde & rehiquã claſſem iſequutur ad terra
uſq; urgentes. Ea iã ſupari exttaq lignea ſepta eſt ſua caſtra pferri: cũ cerneret
Gylippus auidus occidẽdi egrediẽtes ĩ terra: & facilitatis pbendæ Syracuſanis ad
retrahendas hoſtiũ naues: ꝙ ab amicis terra teneret pergit cũ parte quadã copi-

arum ad ſauces portus ſuis auxilii laturus. Hos uiciſſim cernẽtes Tyrreni illic.n.

præſidio pro Atheniẽſibus ſtabat incõpoſite cõtendentes:ad ſuccurrendũ ueni-
unt:in primos irruut: eoſq; ĩ fugam uertunt: & ĩ Paludẽ cui nomen eſt Lyſimelis
deturbat, mox ingruẽte ia maiore Sycuſanoꝶ ac ſocioꝶ manu:ipſi quoq; Athe
nienſes ꝗ de nauibus ſoliciri erant luppetias ferũt: ac congreſſi ſuperant atq; ple-
quũrtur occiſis armatoꝶe nõ ita multis: nauiũq; iuagꝶe pleraſq; rutari in caſtra re-
tulerũt. Quagꝶ e duodeuigiti cæpere Syracuiani ac iocii eaꝶ defenloribus cæſis:
& cupiẽtes cõcremare cæteras oneraria quadã uetuſta malleolis tædiiſq; cũ refer
ſiſſent : ſiecto igni(erat aut uẽtus ĩ Atheniẽſes ſecũdus) dimiſere Aduerſus hanc.
Atheniẽſes de ſua claſſe anxii machinamẽta ad ignẽ reſtinguendu adfubueruũt:

eaq ꝓpius accedere phibira: reſtictaq; flãma piculũ deuitarut. Scdm hæc utriq;

trophæa ſtatuerunt, oyracuſãi ꝗdẽ naualis uictoriæ piter & iterceptoꝶe prius ate
muros hoſtiles armatoge milirũ atq; adeo egtum: Atheniẽſes aut tum peditatu
prius a Tyrrenis ĩ paludé: tum cæterog a ſe reliquis deide repulioꝶ parata iã in
uigni uictoria nauali p Syracuſaãos qui prius reformidarat claſſem q cum Demo-
ſthene ſupueniſſet. Athẽienles exaiati ꝓrſus erãt lõge ſecus atq; opinati fuerant
euenerar: ied exercitũ multo magis pœnitere cœpit: eis demu Qluitatibus bel
lum eẽt illatũ:qᷓ eiſdẽ ĩſtitutis & ſub ſtaru populari degerẽt ut ip̃ᷣi:quæq; claſſem
G egqtatũ & potẽtiã hẽrent: & illatũ eſſet a ie qui nõ poſſent neq; iducere diuer
ſam factionẽ ſpetie mutãdæ aliqᷓ ĩ parte admiſtratõis rei. p. neq; ſubigere maiori
bus ꝗᷓ illa hẽret copiis. Ita & plerac; ſpe decepti de ſtatu reꝶ ſuaꝶe anxii erant. Et
poſteaꝗᷓ id qd minĩe opinabãt claſſe ſupati ſunt:multo uæhemẽtius cõſternato
aio expaueſcebant. At Syracuſani illico portũ p̃uecti fauces eius p̃cludere ſtatue
bant:ne poſſet ãplius ẽt ſi uellet latere ĩ exeundo hoſtis. Neq;.n. iam eis de ſalure
ſua tuẽda curæ erat: ſed de hoſtihi ꝓ hibẽda: arbitrantibus ex p̃ᷣſenti rege fide id
qd erat melius agi ſecũ ꝗᷓ cũ Athemẽſibus: quos una cũ ſociis ſi mari piter & ter
ra ſuperare potuiſſet: ſplendidum ſibi certamẽ hoc apud græcos uiſum iri. quo-
niam mox cætera græcia partim ſeruitute: partim ſeruitutis metu liberaretur.
Non. n. fore reliquà Atheniẽſium potentiam poſt hac ualidam ad ſuſtinendum
bellum quod inferretur. Cuius facti ſe auctores magnæ admirationi fururos tũ
apud pᷣſentes:tum apud poſteros. Et cũ ppea opereprecium erat in id certamen

„.

icubere:tũ uero ꝙ nõ modo Athẽiẽſiũ ueꝑ: ẽt multoꝶe ſocioꝶe uictores exiſte-

lceserind
ſicentſor
Peutesad hi
Uelad Athen
Seliamvel
chesſoent
unesbeliu
llirauterm
in icilaume

mnulanisg

Logzinlhn
ctrt
panlimſoci.
gereſtpen
ſlisaut Cen
zum iwonen
guelitlone
nur lti Nu!
lomiplosſe
Tenedii at

(OnNditore

Boetis
wenCyr
cumm Gy
tra a
ſanis ur
Wuhde
ſeq co
D
ergaA
Meſen
Megan
Wuerli
glui ſoc

n ulil

ig alii⸗
irerüc lu
bus heh
UmcüR!
cahacetet
kbenuge⸗
ce ian
Veneratſen
carinee
ngvog

o comur,
Vlnond
eſüͤclen
geüſunn
Wmradti
u cenere
Nllill
gnci on
mendü dend
Al)ümen

guoAe

ma .

in al.

ilggci retet
werſus hane⸗
zduboerün

hecgg

ligit
aiin
mDemo⸗
n kuerand
idas del

galem
nctre dider
gere waol

wienam
cöſteman
ncere ame
Aceſaut
ſueid
gerttt
miiquo⸗
heratetot⸗

tinendun

rent. Neq; ip̃i tantũ Syracuſani iſta cogitabãt: ſed ii. quocq; ꝗ auxiliarium copia

duces erat: Corinthiage ac lacedæmõtiage: ꝙ ĩ primis iuas Ciuitates piculo expo-

ſuiſſent ſuppeditata pcæteris magna Claſſis parte & egregie nauata opera. Eteni

gentes ad hac unã Vrbem cõfluxerant plurimæ. ſecunduù eas quæ per hoc bellu
uel ad Athenienſem uel ad lacedæmõioꝶg Vrbẽ cõuenerat. Tot nac; uel contra
Siciliam uel pro Sicilia ſe illuc contulerunt eog: alii ut ſubactæ regionis parti
cipes forent: alii ut ſua pariter tutarentur: aut hic aut illinc ſteterunt non ſecuti
partes uel iuditio aliquo uel cognationis gratia: potiuſꝗᷓ prout cuiuſq; caſus
tulit:aut emolumẽtum aut neceſſitas. Quorum hæc nomia ſũt. Qui uenerunt
in Siciliam cum Arhenienſibus: Athenienies quidem cum ipiſi eſſent Ilones Sy⸗

tacuſanis ꝗ funt dores bellum intulerunt ultro: cũq; iis eadem lingua & eildem

quoq; inſtitutis utentes Lẽnii Imbrii æginetæ qui tüc æginà tenebãt. Præter ea
Heſtiænies coloni qui eſtiæam in Euboia icolunt. Super hos alii partim ſubditi

partim ſocii ſuis uiuẽtes legibus: ptim tributarii. Ex ſubditis quidẽ Tributaruiſ-

que ac ſtipendiarns: ab Euboia. Eretreenies. Chalcidéſes. Stryreſes Caryſtii. ab i⸗
ſulis aũt Cei.Andrii.Teii.ab lonia uero Mileſii. Samii. Chii.quoꝶ Cli tributo-
rum imunes ſunt tantũ nauibus pᷣſtandis obnoxii:cætera liberi: quoꝶ ẽt pleri-
que ſũt lones & factiõis Athenienſiũ:p̃ter caryfſtios qui inter dryopes numera-
tur.lſti &ſi lones:tamẽ aduerſus dores ab Athenienſibus quibus parebant coac i
ſunt ipſos ſeꝗ.præter hos: Aeoles quoge Metymoæi naues nõ tributũ pendebat:

Tenedii atq; Aenii uectigales erat. r ii Boetiis ꝗ Aeoles ut & ipi ſũt: atq; ẽt eorũ

conditores cũ Syracuſãais neceſſitate hoſtes fuerũt. Itẽ Platæé ſes ex Boetiis ſoli:
Boetiis iure imimicitiaꝶ hoſtes. Rhodii quoq; atq; Cytherii: dores utricq;. led ta-

men Cytherii lacedæmoioge coloni pro Arhenieniibus contra lacedæmonios: 4

cum Gyvlippo erat tulerant arma & Rhodi dores ut pote ab Argiuis oriũdi co
tra Syraculaos:qui dores ſũt: item cõtra Gelooſ coloniã ſuã militates cũ Syracu
ſanis utriq; neceſiario:Inſulaꝶ quoq; circa Pelopõneſũ Cephallẽéles atq; Zacyn
thii liberi illi ꝗqde: tamé ꝙ eẽnt Inſulani: Athenienſes potius qui:mari potiebant
ſeꝗ cogitabatur. At Corcyræi nõ mõ dores ſed Corinthu plane: Corinthiis atq;
Syracuſanis cũ hoꝶ coloni illoꝶe cognati eẽnt:tamẽ hoſtes erat tũ officii gratia
erga Atheniẽ ſes: quibus parebat: tũ libẽter pp odium Coriĩthioꝶ: Etiã qui nunc
Mieſſenii uocitant e Naupacto ex pylo quæ tũc ab Athenienſibus tenebat. Item
Megarenſiũ exules nõ multi numero: Megarẽſibus ꝗ Selinutini ſũt aduerſi erãt
aduerlitate fortunæ: cæteroꝶ ſociorũ magis uolũtariũ cõmilitiũ fuit. Nam Ar-
giui ſocietatis grã potiuſꝗᷓ inimicitiarũ cũ lacedæmoniis: & ſuæ cuiuſq; ad præ-

iens utilitatis dores aduerſus dores ſecuti ſũt Atheniéſes ꝗ ſunt lones Matinxi

atq; alli Archades mercede cõducti: aduerſus aptos ppetuoſqʒ ſibi hoſtes affueti
ire:tũc lucri gratia nihilominus eos Archades ꝗ cũ Corinthiis uenerãt pro hoſti
bus hẽbãt. Nec nõ cretes & ætoli Stipẽdio & ipſi adducti. Contigitq; ut cretes
una cũ Rhodiis Gelã cõdidiſſent: nõ ꝓ colonis ſtarẽt: ſed cõtra illos ultro ſtipe-
dia facerẽt: Acarnanũ quoq; nõ nulli cũ lucri tũ multo magis demerẽdi Demo⸗-
ſthenis gra: & erga Atheniẽſes beniuolẽtia ſocia arma ĩ auxiliũ cõtulerũt. Et hi
