Mantineos: ſignum dedit Sciritis ac Braſidanis: ut ſe exporrigendo longius a ſu

is æquarent Mantineis: & ſimul nuntiat duabus e dextro cornu cohortibus: g⸗
bus præerãt Hipponoides & Ariſtocles tribuni ut illuc accedant: & cõgreſſi ua-

cua illa loca expleant: opinans: & dextrum ſuorum cornu ſic quoq; abundatu-

rum: & ſiniſtrum Mantineis oppoſitum firmis perſtiturum. Cõtigit autem ut
tum ex ipſo concurſu tum ex breui momento exequendi præcepti: Ariſtocles
& Hipponeides adire noluerunt. Quo nonune poſtea ex Sparta eiecti ſunt pro
Ignauis habiti: Vtq; hoſtes ſe illis applicare occuparint & Sciritæ: Agide eos iu-
bente: quando quidem cohortes non accederent: ut rurſus coirentad iam face-

re nequierint: nec hoſtem concludere. Sed uidelicet tunc Lacedæmonii ĩ omni-

bus cum rei militaris perttia: tum uirtute inferiores ſe oſtenderũt. Nam ubri ad

manus cum hoſte uenerunt Mantinei quoad erat dextrum cornu in fugam uer

rtitullarum Sciritas ac Braſidianos ſidemq; cum ſociis & Argiuorum mille dele
ctis peruacua & non cõmiſſa ordinum prærũpentes: cecidere: Lacedæmõios cõ

cluſoſq; uerterũr in fugam: & repullſis ad plauſtra uſq;: ibi aliquot ſeniorum ꝓ

plauſtris inſtructos interemerunt. Atqʒ hac in parte ſuperati ſunt Lacedæmõii.
At in alia & præcipue in medio ubi agebat Agis rex: & circa eum trecenti ꝗ eꝗ-

tes uocantur: impreſſiòe facta in ſeniores Argiuorum: & eos que quicũq; cohor

tes nominantur: & in Cleonæas & in Orneatas. & qui in ordinibus erant Athe-

nienſes loco pellunt pleroſq;:ne ſuſtinentes quidem conſerere maus: ſed ſtatim

ad impetum Lacedæmoniorum cedentes: quoſdam ẽt conculcãdo: ne fuga ela-
berenrur. Poſteaꝗᷓ hinc ab Argiuis ac ſociis data ſunt terga: tunc uero eoru acies
utrinq; perfracta eſt: &ſimul dextrum Lacedæmoniorum cornu ac Tegeataru:
Iuperante copia ſuorum circuibat. Athenienſes ancipiti circunuentos periculo
ꝙ hinc concludebantur: illinc iam uincebantur. Et ad ſũmam ibi peruẽtum eẽt
perniciem: niſi& equites qui aderant ipſis auxilio fuiſſent: & contigit ut Agis co

gnito ſiniſtrum ſuorum cornu laborare: ꝙ erat Mantineis & mille Argiuorũ de

lectis oppoſitum: præcipere uniuerſis copiis tẽdere ad cornu quod uincebatur.
& hoc facto Athenienſes interea abſeſſu declinantis a ſe hoſtis: per otium cum

ſis Argiuis qui una uicti erant euaderent: Mantineis & Argiuoꝶe mille delectis:
non aplius inerat aĩus inſtadi ſibi oppoſitis: ſed cernẽtes & ſuos ꝓfligatos: & La-
cedæmonios in ſe ĩgruẽtes fugã capeſſunt. Ex ꝗbus mantineoꝶ plures cæſi ſũt:
Argiuoge electorũ pleriq; euaſere: & ſi fuga abitione neq; efuſa admodũ neq;
tinaci. Si qdem Lacedæmôii diu atq; acriter pugnant dũ hoſtẽ in fugꝗ uertat.
Rugaros autẽ breui & nõ uſq; pſequunt. Et tale extitit hoc p̃ᷣliũ: tũ ꝗa locus ui-
ciniſſimus iis qui pugnauerum erat: tũ ꝗa diuturnũ: tũ quia maximũ ĩter græ-
cahtũ qa inter potẽtiſſimas Ciuitates geſtũ. Lacedæmõu cadauera hoſtiũ primũ
quidẽ armis: Ex ꝗbus trophæũ ſtatuerunt: deinde cætero ornatu ſpoliauere po
ſtremo repetentibus ex fœdere reddidere: ſuorũ uero re cepta ĩ Tegeã cõporta-
uere: ibiq; humauere: Occubuerũt autẽ ex Argiuis & Orneatis & Cleonæis ſep-
tingenti. Ex Mätineis ducenti totidẽ ex Atheniẽſibus cũ Aegĩetis & eorũ uter-
q; dux. Lacedæmôioge ſocu haud ira multũ accepere cladis: ut memoratu ſit di
gnũ ex ipſis quot deſiderati fint arduũ eſt uerũ diſcere: eos tamẽ circiter trecen
tos dicebat fuiſſe. Cum in eo res eſſet ut pugna iã foret cõmittenda: Pliſtoanax
Regũ aiter: ducens ſeniores auxilio adeloicenteſq; ueniebat: ſed Tegea tẽus ꝓ-
greiſus: audita illic uictoria rerro redir. lidẽ auxilia e Corintho & ab aliis extra
ſithmũ ſociis ueniẽtia per nutios remiſerũt. dimiſſis itẽq; ſociis reuerſi aderãt.n.
eis Carnea diẽ feſtũ egerũt Ita in famiã quæ tunc p græcos paſſim ferebat: ut de
ignauis propter calamitatẽ ĩ ĩſula accepra: & alias ut de ĩcõſultis ac ſegmbus hoc
uno facto diluerũt: exiſtimatiq; ſunt fortunæ iniquitati afflicti: cũ aio iidẽ eſſiẽt.
Contigit aut ut pridie ꝗᷓ preliũ fieret ut Epidaurii cũ oĩ mãu iuoꝶ ĩ Agrũ Argi
uum tanꝗᷓ deſertũ Icurrerẽt: ꝗa cõplures Argiuoge qui reliꝗ erãt pᷣſidarii egrel-
ſos occiderẽt. Tria quoq; Eleoꝶ milia q auxilio Mantineis ſupuenerũt: geſto iã
plio & Atheniẽſiũ pter a lios priores ſine mora pariter oẽs hi ſocii aduerſus Epi

daurum contenderũt: dum Lacedæmonii Carnea celebrarẽt: Expugnatamq; ur

bem muro excinxerunt. Et ubi alii qujeuerũt Athenienſes: ut iuſſi erant confe-
ſtim arcem iunonis tẽplum extruxerunt. Atq; in hoc muro communiter relicto
preſidio in ſuam urbẽ abierunt: Aeſtaſq; exceſſit. Initio ſtarim ĩ ſequẽtis hyemis
Lacedæmonii poſteaꝗᷓ Carnea peregerant in expeditionẽ exierunt: & in Tegeã
cum ueniſſent ultro milſerunt Argos: qui ſermonem inſtituerẽt de paciſcendo.
Erant autem apud Argos iam pridem non nulli & illorum neceſſarii & ſtudioſi
ſtatũ popularem abolendi: & poſt geſtum prælium multo ualidiores ad inducen
dum plures in ſententiam ſuam. Hi uolebant fœdera ꝗq cũ lacedæmõôiis inierãt
inire rurſus: & m ox etiã focietaté: atq; ita iã populũ aggredi. Miſſus ẽ aũt eo ꝙ
hoſpes eoꝶ eet Lichas Arceliali filius duo pcontarturus. Vnũ quonã mõ bellu:
ſi belſũ: alterũ quonã mõ pacẽ ſi pacẽ uellẽt. Et cum magna extitiſſer altercatio
Aderat namq; Alcibiades ) (ii ꝗ Lacedæmonioꝶe ſtudioii erat)iã libera audatia
ꝓſuaſerũt Argiuis:ut mentionẽ cõuẽtiomis admitterẽt. Cuius uer ba hec fut.

Conuenta inter Lacedæmonios & Argiuos

dãt Argiui Orchomẽiis liberos: & eos ꝗ ſut ĩ Matiei Lacedæmoôiis:
Utcq; ex Epidauro p̃ᷣſidium educãt: & muꝑ excidãt: & miſi illic deceſſe
rit. Athẽiẽſes ꝓ hoſtibus ſint: tà Argiuiſ ꝗᷓ Lacedæmõôis. & utrorũq; ſocus: & ſi
quẽ puerũ Lacedæmoôii penes ſe habẽt eũ ſue Ciuitati reſtituãt: ꝗ exigũt ab Epi

l

Lacet in hũc modũ cõcilio Lacedæmõioꝶ: paciſci cũ Argiuis: ut red

orkiu
(itates
G exi⸗

lonubit

emoto⸗
opuneni⸗
bit aal
cedem
urlustid
lopo

bereds

comelti
o eiſd
Karglan
Cemoio
wapelo
Gerech
qux
huiutn
amaut
slam
recipt
ſcerente
GAEd
W
borg
leetu
ſerit
Illice
Imier
certa⸗
chu
rürel⸗
una ſi
e
Perp
monii
merun
hyen
geltee

pfignNl,.
Dlore⸗ Alſie

aadi
enfgfen
u galoeng ,
Wimä ſergn
nholtiüpyi
holnner
sKeorüme⸗
vewonltd
ecärciterneen
ndh Piſtoumn
ITegentiu)
Kadalisenn
kverſiaweritn
nkerebet urce
X epniber h
zioickel⸗
Ni Agri A
Püchn enr,
enerüngetoii
Uadbertsyt
Mptamg
Hemmtconk
unier richo
es hyem
n legei
Nciſcendo.
ti AKudiodi
dindncen
miis iner
los e auͦ eo
oni mo belin
MMetalercato
ben anti
baheſi

visotel
umi
Eliccecl
1 ſocid

dauris iuſiurãdum id exigãt p ſemelem: & ĩuicẽ ip̃i iuſiurandum illis præbeant.
Ciuitates itra P elopone lum paruæ magnæue libere ſint: utentes patriis iſtitutis.
Si ꝗs exterog terrã Pelopõneéſẽ ĩgreſſus ſit nocẽdi ergo ſuccuratur pariter cõſi⸗-
lio habito ꝗᷓ æquiſſime Pelopõnẽſiũ iudicio. Quiq; extra Pelopõneſiũ ſocii lace⸗
dæmôiαRWhιι⅝1οοgεσQe ſit quo & lacedæmöloge &argiuoge ſocii ſuũ territoriũ
optinentes. Vt prerea cum ſociis ubi hæc oſtẽſa fuerit una pugnet: ſi illis uide
bit: ſin aliter domũ redeat. Hãc primã cõdirionẽ admittẽtibus argiuis: exercitus
lacedæmõôiog a tegea domũ abiit. Nõ ita multo poſt cõmertio ſe mutuo abeũdi
rurius iidé illi uiri itenie traãſegerũr: ut Argiui relicta Mãti neog & Atcheniẽſiũ &

Eleoꝑꝶe ſocietate cu lacedxæmonuss ſœdera ac ſocietatẽ inirẽt in hæc nerba.

*

Societas Argiuorum & lacedæmonſorum.

hũc mõm lacedæmõiis & Argiuiis placitũ ẽ ĩter ſe fœdera atq; ſoci
etate eẽ ĩ qnos qnꝗᷓgita æquo & pari iure dare penas pris moribus:
& cuũ alus ĩ Pelopõneſo ciuiratibus fœdus hoc & ſocierarem eſſe quæ
libere & ſuæ auctoritatis ſut Ciuitates ſuũ territoriũ tenere pœnas ſumere fitu
domeſtico ac dare pares Imileſq;. Quicũq; extra pelopõneſũ ſocii ſũt lacedæmõ

10 & eiſde cõdictõibus erũt ꝗbus lacedæmõii: & Argiuogꝶge ſocii:eodẽq; iure quo

& argiun ſuũ territoriũ optietes Sicubi opus ſuerit cõi exercitu cõlultare lace-
dæmoôios & argiuos quonã mõ iuſtiſſie deſociis iudicẽt. Si cui ciuitati uel eaßte ꝗ ĩ
tra pelopõneſu: uel eage ꝗᷓ extra ſut cõtrouerſia fuerit: aut de finibus aut ali alia
de re diiceptent. Si qua ſocialis Ciuitas cũ alia diſtideat ad aliquã Ciuitatẽ eatur
quæ æqua iis quæ diſſidebunt uidebitur. Inter amicas patrio ritu iudicetur. Et
huiuſmodi quidem fœdera ac ſocietas inira ſunt per quæ quacũq; belli materi
am:aut ſi quid aliud ſimultatis inuicem habebãt id oẽ abolirum é ed confec-
ꝗ recipiendam: niſi relictis muris Pelopõneſo excederent: nec cum ullo aut paci
ſcerentur aut bellum gererenrt niſi cõmuniter. Intendebant aũt aĩum cum in alia
quædam tum uero in prouinciã Thraciæ. Eoq; utriq; ad Perdiccam miſere lega
tos: ut ſec coniuraret ſuidentes. Qui-tamẽ no protinus deſciuit ab Athemienſi
bus: ſed deliberabat ad Argiuos intuens: a quibus ipſe oriundus erat. Super hæc
uetuſtũ cum Chalcidenſibus iuſiurandum renouauerũt & ahud adcdiderũt. Mi-
ſerũt & ad Athenienſes Argiuii legatos iuſſum ut Epidauri murum reliquerẽt.
Iili cernentes ad cæteri Præſidii comperatione ſuos eſſe paucos: Demoſthenem
miſerunt ad eos educendos. Is ubi peruenit ſimulate ſe gymnicum extra muros
certamen inter præſidiarios uelle edere. Egreſſiſque reliquis præſidiariis portas
clauſit: ac poſtmodum renouato cum Epidauriis fœdere Athenienſes ipſis mu-
rũ reſtiruerũt. Poſt argivoge a ſocietate defectõnẽ Mãärinei primo reluctati: mox
quia ſine Argiuis impares eſſent: & ipſi cum lacedæmoniis pepigerunt:imperiũ
que oppidorum reliquerunt. Et lacedæmomii Argiuiq; cũ millenis utriq; ſum
pta expeditione ſtatum in Sicyone ad paucoꝶ redegerunt: ipii potius lacedæ
moni illuc euntes. Et poſt illa utraq; iam ſtatum popularem apud Argos ade-

tix iam inter ſe rebus decreuerũt Caduceatorem Atheniẽſium & legationẽ: neuti

merunt: & paucoge cõſtituerũt lacedæmõiis congruentẽ. Et hæc ſub extremũ

hyemis geſta ſũt: ia uere apperẽte. Quartuſq; deciũs belli annus exceſſir Iaſeꝗnti
Aeſtate & Dictydienſes ꝗ Achon iĩcolũt: ab Aheniẽſibus deſciuerut ad Chalcidẽ

ſes: & lacedæmõii ĩ Achaia res quæ prius ex ſnĩa nõ erãt conſtituerunt: & Argiua ms!
plebs paulati reſipiſcẽs: reſũptaq; audacia ĩ paucos illos p̃potẽtes imheri facit: cebun

obſeruato tp̃re quo lacedæmõii ſe ĩ nudo certamĩe exercẽt:& cõmiſſa ĩtra urbẽ atare
pugna uictrix aduerſarioꝑ alios ĩterimit alios relegat. Lacedæmõii dũ a ſociis ac iigu
cerlerent aliquãdiu ire ſupſederũt. Mox tamẽ dilato nudoꝶe certamie ſuccurrẽ- .
tes cũ apd Tegeã accepiſſet uictũ ſtatũ paucoꝶ ꝓgredi ulterius abnuerũt: orãti- in
hBüs iis q eflugerat: regreſſiq; domũ nudoꝶ certamẽ peregerũt: & cũ poſtmõm le V en

gati uemſſet: ta ab iis ꝗ ĩ urbe erãt ꝗᷓ ab exulãtibus Argiuis: adeſſẽtq;ʒ ſocii & mul ars
ta uricg dicta eẽnt: ꝓnũtiarũt ĩiurios eos ꝗ ĩtra Vrbẽ erãt illucq; ſibi cũ exrcitu E

eundũ.Sed his cũctantibus ac ſegnius agẽtibus metu ipſoꝶ populus Argiuus re- idan
ſarcta rurſus cũ Atheniẽſibus ſocietate: quos ſibi arbitrabãtur maxĩo uſui futu- lu⸗ 1
ros excitauit longos ad mare uſqʒ muros: ut ſi terra ꝓhiberent mare cõmeatus
ope Athenienſiũ inueherẽtur. Cuius rei faciendæ fuerint conſciæ non nullæ in neume
Pelopõneſo Ciuitates: & in ea facienda occupatũ fuit ꝗcquid Argis hoĩum erat: Mlul
Viri:mulieres: Serui ex Athenis eo tranſmifſſis: ſtructoribus lapidariiſq; & æſtas ððð
abiit. Inſeqᷓnte hyeme Ilacedæmõii cognita Argiuoge extructione: bellũ illis ĩtu . Neguer
lere ipſi atq; ſocii præter Coriĩthios. Rege ſuo duce Agide Archidami filio. Erat En
aut eis quiddam reꝶ Argiuagꝶe illic tranſigendũ: ut ipſis uidebatur quod tamen uqn
ex Snĩa nõ ſucceſſit. Cætege muros cũ adhuc extruerẽtur: ui cæperũt atq; dirue- Mlar
runt: itẽq; Hyſias agri Argiui oppidũ:ac ingenuis omĩbus quos ceperãt interfec leid
tis abierũt inſuã quiſq; Ciuitatẽ. Poſt hæc Argiui aduerſus phliaſiũ copias eduũ- (lapd
erunt: & depopulati regionẽ abierũt: quia ſuos exules receperat: quoge pleriſq; AAdun
illic domiciliũ abebat. tadeé hyeme diſtercluſerũt Atheniẽſes a Macedõia Per Mohh
diccã crimi dãtes:ꝙ cũ Argiuis atq; lacedæmõiis cõiuraſſet: exercitu ab ipſis ppa lohere.
rato quẽ ducerẽt aduerſus Chalcidẽſes in Thratia atq; ãphipolim: Nicia Nicerati cknien
duce fruſtratus eẽt ſocietatẽ. Quo detrectãte expeditio p̃cipue diſſoluta eẽt.Eo Al.b
que nomie Athenienſiũ e rat hoſtis:& hyems hæc ãnuſq; belli quintus decimus 7
exceſſit. Pricipio Aeſtatis Alcibiades cũ uigĩti nauibus Argos traiicẽs trecentos hoem
Argiuos ꝗ ſuſpecti erãt: & cũ lacedæmoniis ſentire uide batur: cõprehẽdit. quos hemnini
apud circuũiectas quibus dominabatur inſulas depoſuere Atheniéſes. Iidẽ aduer Mil
ſus Melũ inſulã nauigauerũt trigĩta nauibus ſuage cũ mille & ducentis. armatis: lNN
ſagittariis trecẽtis: equitibus ſagſttariis ꝗ hippotoxontæ dicuntur uiginti Chio
rũ ſex: Leſbioꝶ duabus: cũ manu ſociali atq; inſulana ferme mille & Quingẽto- Rhe
rũ armatoꝶ. Sũt aũt Melii lacedæmõioꝶ coloni illi ꝗdẽ: ſed quẽadmõm cæteri zit
iſulani ĩpium Atheniẽſiũ abnuebãt. Veꝶ cũ ĩter initia ĩ ptibus non fuiſſẽt: mox ſalur
ab Atheniẽſibus coacti regionẽ uaſtãtibus ĩ aptũ bellũ ꝓdierũt. Huc poſteaꝗᷓ cũ ſtüi
iis copiis trãmiſere cleomedes lycomedis & Tiſias Tiſimachi duces: priuſꝗᷓ aliꝗd oötn
regiõi noceret miſere legatos ad habẽda calloga⸗ Quo legatos Melii admultitu lG0.
dinẽ non ĩtromiſere: ſed apd magrãtus ea dicere iuſſere quoꝶe gratia ueniſſent. Ccccdo
Illi inhunc modum locuti ſunt bugue
Athenienſium legatoꝶ Verba. Rde
Voniã nos non apud multitudinem uerba facimus ſed apud paucos ünt
àa quos ideo nos introduxiſtis: itelligimus enim uos hoc ſẽtire: ne n
nob ppetua oratione utentibus: quæ probabilia ſunt atque firma LELdil
ſemel audiens multitudo inducatur ĩ errorem agendum: facite ẽt iſtuc uehemẽ ELeillis

rſtal

enuntg Aui
impeiüt⸗
Omillaimann

Gücütorie

amieſucann;
idrueritvii
Lcüpoſtwn,
eig ſociAm
lbicäenen
alus Agiugr⸗
manio uiolton⸗
marecömen

inon mulen

tgs hoiomen
Carii A
nerbellüilisin
chami tiobn

tur qvodunn

derütangain⸗
ceheritinertt
Aiii onin ed⸗
itgnog deri
1 Macecö ben
cimabiloß
NMcis Moennt
ilolorneet o
tnmsckcim
icis necento
hecht os
8. ligeaer
ntisarmaris:
Giginni Cio
Wpeo⸗
mmom celel
on uiſernol
Aucpolenj
eliadmulan
uvenilent

d Nnn
tarcpe n

ſtuc 0

tius & ppetua orõe: ne ipli quidé utamini: ſed ad ſingula quæ per nos ab re dici
uidqdebuntur ꝓtinus excipientes iudicate & ante oĩa ſi placet uobis ut loquamur

indicate. MELIORVM VERBA. Ad hæc primores Melioꝶe reſpondẽtes. Equi
tas inquiunt p quietem mutuo docẽdi haud eſt illa quidem uituperanda: ed ab

hac re nõ nihil uidetur abhorrere: ꝙ bellu a uobis non futurum: ſed iã pem eẽ

cõſtat. Cernimus. n. uos eorum q dicentur iudices ueniſſe:et ur fides eſt ch⸗
nem ex hoc colloquio futurũ: ut ſi iure ſuperiores uobis fuerimus: er ob hoc ſi

dicto nõ audientes: bellum nobis inferatis: ſeruitutẽ ſi dicto audiéres fuecimus.

ATHENIENSIVM Enim uero ſi ad ſuſpitiones futurorum captandas: aut ad
aliud quippiam cõueniſtis: ꝗᷓ ut ex uerbis preſẽtibus & quas cernitis ſaluti Qiui-
tatis conſulatis ſileamus: ſin ad hoc ueniſtis loquamur. MELIORVM Cöſenra
neum eſt ac dignum uenia homines in tali cõditione poſitos multa dicere: & ad
multa uideri ſe mutare. Et ſane cõgreſſus hic de ſalure noſtra inſtitutus ẽ: itacq;
coloquium fiat eo pacto quo nos ipſi ꝓuocaſtis ſi placet ATHENIENSIVM.
Neque nobis utẽdum arbitramur aut ambitu nominum:tanꝗᷓ iure imperiũ pe-

nes nos ſit:qui Medum exterminauimus:aut lõgitudine uerborũ parũ ꝓbabili

tanꝗ iniuria Laceſſiti bellum inferamus: neq; a uobis allegẽdum aut colonos eẽ
uos Lacædemoniorũ: aut nihil leſiſſe nos tanꝗᷓ hæc dicẽtes ſitis nobis pſuaſuri:
ſed ea dicẽda ab urriſq; opinemar inter nos utiq; traſigi poſſe:cũ ſciatis uos Io-
quiapud intelligentes: ea quidẽ uos humana ratione iudicare iuſta eſſe: quæ ex

v&qua neceſſitate ꝓficiſcuntur. poſſibilia uero quæ ſuperiores cxtorquent: ab ĩfir
muioribus annuurur. MELIORVM., Quando quidem Vos ita de iure Loqui
ſuperſedẽtes inſtituitis facere mentionem commodi: equidem nos operepᷣcium

cenſemus: nam ita agere neceſſarium eſt: non diſſoluere: quod publicũ cõmodũ
eſt Libertatem: ſed homini ꝗ aſſiduò periculo uerſetur: decorũ arq; æquũ eſſe:

ut ſi quod alicui itra Limictes diligẽtiæ ſuadet emolumẽrum id aſſequatur. Neq;

hoc minu ueſtrã refert qui quo maiores cæteris eſtis: eo maiori exẽplo ſi La-
bemini eritis pœnarum magnitudine ATHENIENSI VM. Nos uero finẽ impii

noſtri ſi forte abolearur nõ expaueſcimus. Neq;. n. qui aliis dominantur ueluti

Lacædemonii: iſſti ĩ eos ſeui ſunt quos uicerũt: ſed ii qui ſubditi fuerũt ſi quãdo
rebellates ſuperauerũt eos quibus ſerui erãt: Qua de cauſa liceat nobis piclitari
ne hoc tiat: quoniã aduerſus Lacedæmonior no eſt nobit tale cerrame n. Quod
aut ꝓ amplitudine ĩperii noſtri cuius gratia uenerimus: ꝓq; ueſtræ Ciuitatis eẽ
ſalute Loquamur: id uero planũ faciemus uolẽtes & præeſſe uobis citra mole
ſtiã: & uos e ueſtro ac noſtro uſu pariter ſaluos eſſe. MELIORVM Qui fieri
Põt ut ita ex uſu ſit nos ſeruire ut uobis dominari.ATHENIENSIVM. Nepe?
ut uos ꝗdẽ porius ĩperata faciatis: ꝗᷓ extrema õnia patiamini: nos uero nõ ĩterfi-
ciẽdo uos lucrifaciamus. MELIORVM. Quid ut getem agẽtes remoti a parti-
bus uos ꝓhoſtibus aĩcos hẽamus nõ erit s cõtẽti? ATHENIENSIVM. Minie ne
que.n. tatopere nopᷣ detrimẽtoſũ ẽ: uos eẽ nopᷣ hoſtes:quãtũ eẽ aĩcos. Nã aĩcitia
ueſtra ĩ becillitatis odiũ potẽtiæ noſtre ꝗ p̃ſumus argumẽtũẽ. MELIORVM.
Hoccine ſentiũt ꝗ ſup iĩpio ueſtro ſũt: ut ĩ eadẽ cõditõe ponãt eos:q ad ueſtrũ ĩ-
piũ nihil artinẽt. & colõias urãs ꝗᷓ multæ ſũt: aliæue urbes ſi poſtꝗᷓ deiciuerit ſubi
gãtut? ATHENIENSIVM. Quid ni?nã neutros iuris reſpectu deſinere exiſtiĩant
ſed illos quidem cum uires nacti ſunt: ſuperiores eẽ: nos aũt præ meru nõ inſfer
re illis arma. Itaq; pᷣterꝗᷓ ꝙ in plures imperium tenebimus: ſi uos ſubegerimus

preſtabitis: ſubacti ipſũ noſtrũ imperiũ ſtabilius: cũ pᷣſerrim ſitis ĩſulani & inter

eos qui claſſe pollent ibeci lliſſimi niſi uĩcatis. MELIORVM. Quid uos nõ ne in

eo ueſtra rutela reponitis. Debéus. n. quéadmõm uos a mẽtione iuſtitiæ reiciédo
nos ſuadetis: ut cõmodo ueſtro pereamus: ſc nos docẽdo uos noſtrũ comodũ ſi
hoc cõtingat conari pſuadere idé: & uobis cõmodũu eẽ. Na quid ni uobis redde-
tis hoſtes quicũq neutras hoc bello ptes ſequutur. ꝗppe qui intuétes in iſta quæ

agitis ſuſpicabũtur in ſe quoq; aliquando uos ituros. Quod quid aliud eſt ꝗᷓ eos
qui uobis ſũt hoſtes augere: & eos qui haud quaꝗᷓ tales futuri erat ipellere: ut ſit
hoſtes. ATHENIENSIVM. Haud ita eſt Neq;. n. ſuſpicamur uobis fore accerbi

ores iſtos ꝗ cõtinentẽ ubi ius incolũt:ꝗᷓ iſulanos qui alicubi ſut nullius imperio

ſubiecti: qles uos eſtis: quiq; ĩperio ſubiecti ſũt: ob eà neceſtitatẽ aĩo exacerba⸗-
to. Illi. n. libertate qua degut: multo ſut iegmiores ad ſe cuſtodiendos a nobis. Iſti
plerũq; ĩconſultis aectibus idulgentes: & ſe ipos & nos in apertũ piculũ ducut.

MELIORVM. Si igitur & uobis ne periũ amittatis: & iis qui ſub impio degut

ut aſeruitio eximãt tantũ diſcrimẽ adeudu é: ꝓfecto nobis quoq; ꝗ adhuc liberi
degimus magno flagitio det atq; ignauiæ: niii prius oia expiamur ꝗ ieruiamus.
ATHENIENSIVM. Vos uero nõ prudéter iſtomõ cõſuleritis: ꝗbus nõ ex æquo

nobᷣcũ ẽ de ſtremuitate certamẽ: ut cedere pudere uos debeat: ſed de lalute potius

cõſultatio: ne multo pᷣſtatioribus reſiſtatis. MELIORVM. Sed nõ fugit nos ſæpi

us fortuna belli eẽ conem: ꝗᷓ ſociã illius ptis q multitudie hoium abudat: Præxte

1ea eiꝗ ſe dediderit nullã ſpẽ ſup eſſe ei ꝗ ſe exercet ẽt ſtãdi ſpem eſie. ATHENI

ENSIVM. Spes periculi ſolatiu ẽt ſi dano afficit: nõ tamẽ euertit eos ꝗ illa exx-.
budãati utũtur: ſed illos qui omia in eam eiecerit rem natura pernicioſam: quæ ſi

mul atq; deceperit agnoſcitur: a qua quilꝗs ſe cuſtodierit ĩ eo ĩquo illã cognouit

is nõ labetur. Quod uos qui ibecilles eſtis & ĩ hoc reꝶ articulo poſiti nolite pa
ti: neq; ſimiles pleriſq; eẽ quicũq; aſſit eis facultas euadẽdi: poſtea deſtituti omj

aperta ſpe ſatagetes ſe cõferũt ad incertas : diuinationem 'oracula & ꝗcũq; talia
p ſpẽ hoiem pdunt. MELIORVM. Arduũ quidé nobis eſſe id qd probe uos in
telhgitis ipſi quoq; arbitramur ueſtris copus nos ac fortunæ reſiſtere: quia non
erit ex æquo certaméẽ. Nihilo tamẽ minus ipſi fortunæ cõfidimus diuinitus nos
non inferiores futuros: quippe qui inſontes uobiſcum haud iuſte inuadentibus
conſiſtimus: & quatenus copia militum deficimur acceſſuram illam exſocieta-
te quæ nobis cum lacedæmoniis eſt. neceſſe habitãtibus ſuccurrerem ſi non ob
aliud certe cũ ſimus cognati ob pudorem Ex quo non uſq; quaq; præter ratio

nem ſumus audaces. A THENIENSIVM. Ne nos quidem diuinã nobis benigni

tatem arbitramur defutura: ut qui mhil ducimus iuſtũ agimusue præter homi
num opinioné: aut de diis aut de ipſoꝶ hoĩum erga ſe dehberatõne. Nam quod
ad numina pertinet de illis qd opinione receptum eſt ſentimus: de hominibuæ

aũüt ita naturæ neceſſitate cõparatum: ut haud dubie quis ſemper dominet quẽ

ſupauerit. Quam legem neq; tulimus ipſi:neq; nouam primi oĩium uſurpamus:
ſed quæ iam recepta erat ſuſcepimus uſurpamuſq;ʒ: relicturi ẽt pperuo futuram

ac pro comperto habentes: uos quoq; ac cæteros ſi eadem qua nos facultate præ

diti eẽtis idem eſſe facturos. Ex quo qd ad eos attinet merito nõ extimeſcimus:

nos uobis inferiores fore. Nam qd pertinet ad ueſtrã de lacedæmoniis opinonẽ

quos ur creditis pudebit non ſuccurrere: gratulamur quidem uobis malorum
inexpertis inepriam tamen iſtam non probamus. Lacedæmonii enim inter ſe
quidem ipſos: & circa domeſtica iſtiruta plerunque uirtute utuntur; erga alios
aut quales ſe pſtent multa ꝗs cõmemorare poſſet: ſed ſũmatim potius ſignifica-

Uettid
utis q
1o null
ne no
tügre
jeeeſtt
monni
lamagi
adtes⸗
ores.
eog go
moüpl
lez cor
marete
moiige
bas ali
tutil⸗
lqviſe
tnnente⸗
contige
un⸗
lan ta
rrit ſe
led bl
magen
tjus⸗
4perts
ſpitin
wenip
incice
Cn
u
dern
noe
ger⸗
vob⸗
Athe
cötra⸗
dliud
dreuj
Cüali
hortr
inness
Tun⸗
ENI
ccati

ldorö
uſtine reſced
Atrücöndci
nluobis eit⸗
ettsiniſa
aluceltge
Arpellereuſ
dis tore wonn
nulnustmpenn
taio erarrd
(osa dodel
ubmpo gin
gadnelbe,
N Eeruum

dus noen DN

ce alue onin
fugt nos g
nabücenbire

eſe AHEN

reos gili en
ncomgel
ollli cognoun
Nolni nolneß⸗
1ceſtiwni on
Acci nli
iwrobe vosin
eruu
Uumitusno
naadenddos
n Ner⸗
mabon 05
zter tatio
nodisdenig
epreterhonl
e Nunq
cehommbl⸗
Commer ge
mulnpuns
envo foluan
. culene
mumelcim
onis ninon
bss naofun
enimime
rchuͤin
—DE

uerit id qd nos ſcimus ꝓculdubio eos ꝓ honeſtis hẽre: quæ ſũt uoluptuoſa: ꝓ
iuſtis quæ ſũt utilia: ꝗꝗᷓ nõ eſt illis itiulmõi cogitatõ ꝓ ueſtra ſalute cuius nuc

rõ nulla ẽ. MELIORVM. Nos uero hoc ipᷣm pcipue credimus ob ſuã illos utili
tatẽ nõ còmiſſuros: ut Melii colõia ipoꝑꝶ ab eis ꝓditi efficiamur infidi ſuaꝶ par

tiũ græcis: utiles aduerlſariis. A THENIENSIVM. Ergo ſẽétitis ita demũ qd uti
le ee ſi fuerit tutũ: iuſte aũt atq; honeſte fieri cũ periculo:qd minie oium lacedæ

monii plerũq; audent. MELIORVM. Immo uero arbitramur illos noſtri cau-

ſa magis picula addituros: & ſe arbitrari p nos ꝗᷓ p cæteros eẽ firmiores: quanto

ad res gerẽdas ſumus Pelopõnelo uiciniores: quatoq; ipſis Sniæ cognacôe fideli
ores ꝗᷓ cæteri. A THENIENSIVM. Præſidiũ erga eos ꝗ inuocãt nõ declaratur:
eoge qui opitulari debẽt beniuolẽtia: ſed qd niulto ſatius ẽ: opibus: id qd lacedæ
moòii plus cæteris quodãmõ aĩaduertuũt: ut ꝗ diffidẽtia domeſticaꝶ copiage: ſoci
ales copias ẽt aduerſus finitios acceriũt. Ex quo credibile nõ ẽ noſtris nauibus

mare tenẽtibus eos ĩ iſulã traiecturos. MELIORVM. At qui alios habẽt lacedæ

mõii quos mittãt: & ingens eſt creticũ pelagus: in quo difficilius eſt illud tenẽti-

bus alios excipere:ꝗᷓ illis latere uolentibus le ſubducere. Et ſi hæc eos rõ deſti-

tuat illa non deerit: ie conuertẽdi aduerſus terrã ueſtram & ad ueſtros ſocios re
liqui ſunt: quos Braſidas non adiit. Vt uobis res ſit non de terra nihil ad uos per
tinente: ſed de ueſtra ipſoge. ATHENIENSIVM. ſſtud uero uobis nec iĩ expertis

contiget: nec ignaris a nulla unꝗᷓ obſidione Athemiẽles alioꝶ timore diſceſſiſſe.

Quanꝗᷓ uos ut aĩaduertimus cũ de ſalure ueſtra dixeritis uos conſultaturos: nul

lam tamen eius rei in tanto ſermone feciſtis mentionem: qua freti homines arbi

trãt ſe iri: liberatu. Cæteꝶ ea quæ uos uæhemétiſſime ſperatis fututi tpris ſũt:
ſed pᷣſens tp̃us breue uobis ẽ: ad uos tutandos ab iis quæ iam urgẽt. Qua ꝓpter
magnam declaratis amẽtiã niſi nobis iteg ſemotis aliquid aliud ꝗᷓ hæc pruden-

tius decernatis. Nam ſic nequaꝗᷓ uos ad uerecundiam quæ homnibus in fœdis &

apertis periculis extitit: plerunq; pernicioſa conuertetis. Cum enim permulta ꝓ-
ſpitiamus adhuc atq; tendatur id quod turpe appellatur ui nominis ĩiducente ta
men ipſa ui nomĩs excuſſa:elligitur potius ꝗᷓ ſponte in cladem inemendabilem
incidatur: & turpius dedecus accipiatur per inſipientiam ꝗᷓ per fortunam. Quod
uos ſi recte conſulueritis cauebitis: nec indecoꝶ uobis cenſeatis: cedere maxĩe
Ciuitati a uobis æqua poſtulanti ut ſocii ſui efficiamini ueſtra terra potiẽtes ſub
tributo: ne ue cũ detur uobis oprio belli & ſecuritatis per animi contẽtionẽ op
tetis ptẽ deteriorẽ: ſed illis ſimiles litis ꝗbus plerũq; ꝓſpere ſuccedit: ꝗ paribus
nõ cedẽtes honeſte: cedũt potẽtioribus erga iferiores moderate ſe gerunt. Cõſi-
derate itaq; ſeorſũ a nobis & cogitate ẽt atq; etiã uos deliberare de prĩa: quæ una
uobis eſt: quãq; ſcitis uno hoc cõſilio uel fœlicem fore uel ĩ œlicem. Poſt hæc
Atheniẽſibus a colloꝗo digreſſis Melii ĩter ſe ipᷣos collocuti ſũt: cũq; ſimili mõ
cõtradicendũ uideret᷑:reſponderũt. MELIORVM. Nobis uero Atheniẽles neq;
aliud ꝗᷓ paulo ãte uiſũ eſt uidet: neq; libertas ſeptingẽtoꝶ ab Vrbe cõdita ãnoꝶ
breui tpre amittẽda. Sed fortuna quæ nos adhãc diẽ diuinitus tutatalẽ: & ope

cũ alioꝶ hoĩum: tũ uero lacedæmonioꝶe freti conabimur hãc Vrbẽ cõſeruare:

hortati tamen uos prius: ut liceat nobis aĩcos eſſie uobis neutris hoſtes: uoſque

initis ſœderibus quæ ex utriuſq; partis utilitate uidebũt e noſtro ſolo excedatis

Talia, Meln quom reſpõdiſſẽt Atheniẽſes iã e colloꝗo digreſſi dixere.ATHENI
ENSI VM. Eni uero uos ſoli oium ut nobis uidemi ex ueſtris cõſiliis certiora iu

dicatis eſſe quæ ſũt euẽtura: ꝗᷓ quæ cernunt: & quæ oculta ſũt ĩ cõſulẽdo tãꝗᷓ ea

7

quæ fiũt creditis iã uos intu eri utiq;: quo plus & lacedæmõiis & fortunæ & ſpei
pmittentes uos atq; fidẽtes eo plus ꝓlapiuri. Et legati ꝗqdẽ ad caſtra redire. Duces
aut quonià Meln nullo pacto obedire uolebar ad bellũ cõtinuo ſe cõuerterũr:
& p Vrbes diſtributi Melios muro cõcluſerũt. Poſt hæc p̃ᷣſidio tũ ex ſuis tũ ex
ſocialibus copiis & a mari & aterra relictoicũ maiori exercitus pte reuerſi ſũt:cæ

teris ꝗ remanſerur locũ oppugnatibus. Sub iidẽ tp̃s Argiui phliaſiũ agge ĩgreſſi:

ab ip̃is phliaſuis & ab exuuibus ſuis excepti iſidiis: circiter octogita amiſere: &
qui ĩ pylo Arheniéies erat: ex Vrbe lacedæmõôioge p̃dã auerterunt. Neq; tamẽ ob
id lacedæmoii fœderibus abiectis: i eos bellũ mouerũt. Cæteꝶ edixerũt ꝗſꝗs
uellet ſuoge abigeret p̃das ex Atheniéſibus. Corĩthii tamẽ ꝗeſcẽtibus reliꝗs Pelo
Pideniibus priuatage ꝗrundãa diſſentionũ cã: bellũ cum Athenienſibus gerebãt.
Melu quoq; Achenienſiũ muri ambitũ agreſſi nocte cæperũt: qua parte foꝶ ille
ſpectabat: nõ nulloſq; iĩterfecerũt: & frumẽto aliiſq; que ex uſu forẽt ꝗᷓ plurima
potuereportatis cũ ſe recepiſſent geuere: Athenienſibus ĩ poſtegꝑ ad cõmodius
excubandu diligentibus eflectis: arq; æſtas exceſſit. Inſeqn tis hyemis initio lace-
dæmôii ad fines agri Argiui illũ cu exercitu mãſuri: ꝗa litare nõ poruere domũ
rediere. Per quog expectatõnẽ Argiuoꝑꝶ ꝗ ĩ Vrbe erãt: ꝗqdã ab iis quibus ſuſpecti
eent còprehenſi: ꝗdam ſua ſpõte exiliũ abierũt. Sub idẽ quoq; tp̃s Melii ab alia

parce muge quo obſidebant᷑ cœperut. Paucis ex Atheniſi p̃ſidio ibi p̃ſentibus
Et mox ubi hæc geſta ſũt: ꝓfecto ex Athenis alio exercitu duce philocrate Eu-

demi filio c i omiĩ ope oppugnarent: facta quaciã iter ipſos ꝓditione ſe ſe dedi
dere Atheniẽſibus: liberũ illis arbirriũ de ſe pnuittẽtes. Atheniẽſes Meliog quoſ
cũq; nacti ſũt pubere: ĩteremerũt. Pueros ac fœmiĩas ĩ ſeruitutẽ acceperũt:domũ
que aſportarut: locũ ip̃ᷣi icoluerũt:mifſis eo poſtmõm quingentis colonis

TiVCYDIDIS ATHENIENSIS HSTORICI BELLI PELOPONNENSLA
— AAIISERSEXTVyWOWs.

Algem hyeme Atheniẽ ſes decreuere rurſus ĩ Siciliã ma

iori ꝗᷓ cũ lachere & Eurymedonte apparatu trãſmitte-
rece ad eã ſubigẽdã ſi poſſent: ignari pleriq; & magnitudi
nẽé iſulæ & multitudis icolentiu: tu græcoꝶe tu barba
roꝶge: ac ſe ſuſcipere bellũ haud multo minus quodam

biriuitus nõ ita multo minor ꝗᷓ octo dieg circũnauigatõe
onerariæ nauis: & cũ tãta ſit uigiti ferme ſtadioꝶe ĩter

aapedie ꝓhibetf ne ſit cõtinẽs. Incoluerũt aũt eã ab ini
tio atq; tenuerũt pmultæ gẽtes: Quaꝶe ferũtur antiꝗſſinii ĩ quadã dũtaxat inſu

læ pte hĩtaãtes Cyclopes atq; læſtrygões: Quoꝶ ego neq; genus: neq; ũde uenerit

neq; quo abietit dicere hẽo. Sufficiat & a Poetis memoratũ eſt: & apd ſe ꝗſq; de

illis agnoſcit. Poſt hos. Sicam prĩ demõſtrãt ĩcoluiſſe: atq; ut ip̃i pdicãt oĩum prĩ
ꝗppe cũ ſint illius terræ idigenæ. ſed ueritas arguit eos hiberos eẽ oriũdos a flu
mie Sicano:qd ẽ ĩ hiberia a liguis eiectos: & ab his tũc dictã Sicaniã iniulà prius
Trinacriã noĩata: ꝗ adhuc loca ĩſulæ ad occaſũ uergẽtia ĩcolũt. Cæteꝶ capto llio
Agam troianog dum fugiũt Achæos: nauibus i Siciliã applicuerũt. & collocatis
Secdibus in finibus Sicanoꝶe uniuerſi ſunt Elymi appellati. Vrbes eoꝶ Etyx &
Egeſta, His acolæ acceſſecunt non nulli phocenſes : eoꝶꝑe qui e Troia tunc in li

mòô ꝗᷓ illd erat aduerſus Peloponẽſes. Eſt. n. Siciliæ am

lyen ii⸗
Aleale
aecbi
Kaltert
am Arcr
an ind⸗
ſebhan 1
locaincol
lamadoe
Cpinent
ſeptomo
permnlin
entemn
com BEipr
ſtanror
rumaütg
1e Colon⸗
Pbenan
mum lac
nculasin
ncircüfl
laael
mo poc⸗
(ainan
tempar
Pantacy
poſten
ſbouster
Oumuit.
RnR
N
hudi
gandb
mur⸗
derüt
urbim
citure
Vrbis
s ſibi
initia
lkeaco,
preite
Aterer
ceſfale
dam io

unl

ſanmeg
rtir Dung
Werſo lün
leuer ſitee
ueggigrel
na milete,g
Neg umich
durrelgde
lbusgerdi⸗
paneigie
oretolonn
1 cömocdi
nis inito le
votvereconi

widusſaledd

Meli dbaun

ldi ſemdan

hlerne b
oneleleckl
Menop qvol

Verürconi
wlons

MNEMI

Gellina

tränmine,
magnitddi
übande
5 Jvodam
nScliaan
cünanini⸗
ſaciopin
züteiabit
ünur

ceenet

deghc⸗
toiump
jicosa n
gtoli n

catoo

byam tẽpeſtate delati primũ: deinde ex libya in Siciliam tranimiſere. Siculi aũt
ex Italia ibi nãq; habitauere fugientes Opicos in eandẽ inſulam traiecerunt: ut
& credibile eſt & fama fertur ratibus obſeruato cũ uẽtus poſuiſſet: freto forte
& aliter tranluecti. Et ſane adhuc extant ĩ Italia Siculi:ipſaq; regio ab iralo quo
dam Archaduũ Rege hoc habente nomẽ ſic eſt cognominata. Hi magno cũ exer
ciru in Siciliam traſeuntes uictis pᷣlio ſicanis: & in partes quæ meridiẽ occaſũq;
ſpectant remiſſis fecerut: ut pro Sicania Sicilia uocaretur: & eius optima quæq;
loca incoluerunt:ãnis ex quo traſierunt prope trecentis ante græcorum in Sici-
liam aduentum: & nunc quoq; mediterranea eius atq; ad Aquilonem uergentia
optinent phœnices: præterea per eandem paſſim habitauerut occupatis ad ma
re promõroriis: & paruis circa inſulis negociandi cum Siculis gratia. At poſtꝗᷓ
permulti græcogꝶe illuc cũ nauibus traiecerunt õmiſſa nauigatione: Morya Solo
entem & panormũ ſinitima Elymis oppida: ſedibus ibi poſitis ĩcoluerunt: freti

cum Elymoge ſocietate: tum quia exiguo illinc in Carthaginem traiectu Siciha

diſtat: tot igitur numero barbari:atq; in hunc mõm habitauere Siciliam. Græco

rum aut primi Chalcidenſes ex Euboia tranſeuntes cum Theocle illius deducto

re Coloniæ Naxum incoluerunt: & Atam Apollinis Archegeti quæ nunc extra
Vrbem uiſitur extruxerunt. V bi quoriens e Sicilia ſoluunt oracula petituri pri-
mum ſacriticant. In ſequente anno Archias ab hercule oriundus e Corintho Si-
racuſas incoluit: expulſis prius exinſula Siculis intra quà inſulam nondum ma
ri circũfiuam ſita eſt Vrbs. Nam ea quæ extra inſulam eſt diu poſt addito muro
facta eſt: populo frequens. Vege Theocles atq; Chalcidenſes e Naxo ꝓfecti: ſepri
mo poſt inhabitatas Syracuſas anno leontinos eiectis Sicuiis incolunt: & de hic
Catinam cum ipſi Catinenies Euarchum feciſſent coloniæ auctorem. Per idem
tempurx & lampis coloniam deducens e Megaris in Siciliã uẽit: & ſuper flumẽ
Pantacyum loco quodam cui nomen eſt Trogilum incolas collocauit: & illinc
poſtea digreſſus cum aliquantulo tempore apud Leontinos: una cum Chalcidẽ

ſibus rem. p. adminiſtraſiſet ab eiſdem exactus eſt: collocatiſq; in Thapſo incolis

cum uita deceſſiſſet: cæteri e Thapſo migrauerunt: & Hyblone Rege Siculo qui
reg ionem prodiderat: duce. Megareas ĩcoluerũt qui Hyblæi ſunt dicti:& poſt du
centos ac quadragit: ta quinq; annos ꝗᷓ habitare cepiſſẽt a Gelone Syracuſanoꝶ
Rege:ex Vrbe & agro expulſi ſunt. Sed an rea ꝗᷓ expellerentur centum poſtꝗᷓ illic

habitare ceperant annis. Helinũtem miſſo iliuc Pammilo condiderunt. Is e Me-

garibus ipſogꝶ metropoli ſuperueniens pariter habitauit. Gelam aut Antiphe-
mus e Rhodo & Entimus e creta: ſuam uterq; coloniam ducentes: pariter condi-

