cludendi munitionibus locum. Itaq; rem aggreſſi moliuntur: & cum lapidariis
carerent feramentis: collectos paſſim lapides ferebat: & ubi quiſq; quadrabat co

agmentabant lutum ſicubi opus illo eſſet uaſorũ penuria humeris cõportantes

ut id cõmodiſſime illic maneret incurui ne ue defluere manibus poſt tergũ con
ſertis oĩq; ratione ãnitentes: opportuniſſimis ꝗqbus quẽ oppugnatõi partibus cõ
munitis anteuenire ſucurſũ lacedæmoniorũ. Nã plerunq; loci ſuopte ſitu muni
tum muro non indiget. Lacedæmonii cum hoc accepiſſent: agebant autem tuc
forte feſtum quoddam ſolemne contempſerunt: tanꝗᷓ dũ exiſtent:aur hoſte non
expectaturo aur ſe oppidum paruo negotio recepturis. Non nihil etiam eos exe

rcitus qui ad Athenas erat remoratus eſt: Athenienſes communito intra ſex

dies loco terram uerſus: ubi maxime oportebat ad tutellam eius Demoſthenem

cum quinq; nauibus relinquunt: cum cæteris in Corcyram ac Siciliam ire per
gunt. At Peloponnenſes qui in Attica erant ur Pylum captam acceperunt
propere domum rediere. Quippe cum Lacedæmonii Agiſq; rex domeſticum

libi exiſtimarent ad Pylon bellum: & quia præmature fuerant e greſſi adhuc

ammntl

uiridi frumento permulti commeatu deficerentur. ad hæc cæli tem peſtas ma⸗-⸗ u
ior quã pro amni tempore uexauerat exercitum: adeo ut quod ſepe alias cõtige 41 e
rit: eos otius diſcedere: & in hac expeditione ꝗᷓ breuiſſime imorari. Nam quinde au/

cim dies in attica manſerunt. Per idem tempus Simonides Athenienſiũ dux co-
acta paucorum Athenienſiũ qui in præſidiis erant: & magna illic ſociorum ma
nu. Aeona q eſt in Thracia mẽdorum coloniam: ſed tunc hoſtem per prodition-
cæpit illicoq; chalcidenſibus ac Bottiæis ſuppetias ferentibus expulſus eſt: ac mu
ltos milites amiſit. Regreſſis ex Athica Pelopõnenſibus ſpartiatæ quidem ipſi &
finitimorum proximus quiſq; properanter ad ferenda auxilia Pylõ iere. Cætero

rum uero lacedæmoniorum tardior profectio extitit modo reuerſorum ex alia rincoli
expeditione. Edixerunt autem per Pelopõneſum ut primo quoq; tempore Pylo auaamumm
ſubueniretur & ad ſuas ſexaginta naues ꝗqᷓ apud Corcyram erant miſerunt. Quæ oere i
tranſportatæ perileucadium iſthmũ cum Atticam claſſem ꝗ ad zacynthum ertt dnudel
latuiſſent pylum preuenerunt: cum iam p̃ſto eſſet pedeſter exercitus. Demoſthe Wradiut
nes ad huc eo curſum tenentibus Peloponenſium nauibus occupat duas ex ſuis auumeß
ſũmittere ad nũciãdum Eurymedontii aliiſq; qui apud zacyntum cũ claſſe erät gaeilian
Athemenſibus ut p̃ſto eſſent: tanꝗᷓ loco in diſcrimen adducto. Et illi quidẽe po elſn
ut demoſthenes mandarat feſtinanter affuerunt. Lacedæmonii uero uelut oppp (hlbet!
gnaturi a terra & a mari locum ſe inſtruebant: ſperantes facile exp ugnaturos ſe Wod eſo
opus quod & a properantibus eẽt extructum: & a paucis teneretur. Cæterum cũ rexloci
Atticarum nauium e Zacyutho auxilia expectarent: in animo habebat: niſi pri auocohun
us expugnaſſent obſtruerc fauces portus: ne illum ſubire fas eſſet Atheniẽſibus dunut
nauibus. Inſula enim nomine Sfacteria portui prætẽta atq; uicina efficit: & por Wosene
tum tutum & introitus anguſtos: ut hinc qua uergit ad Athemenſium munttio mnmmmpetul
nes: & Pylum bina nauigia illinc qua uergit ad reliquà continentẽ: octona node tmadil
naue tranſeant: ſilueſtris tota propter ſolitudinem inuia: quindecim ferme ſtadci lels. i
orum magnitudine. Introitum igitur intercludere ſtatuerunt nauibus cõfercti AElente a0
foras ſpectantibus. Quiĩetiam in ipſam inſulam timentes ne ſibi ex ea bellum ſi (DMuition
eret: armatos tranſportarunt aliis incontinente collocatis. Ita nãq; Athẽienſbusi Wad
&S& inſulam fore hoftilem & continentem ut quæ egreſſum illis nõ præberet. NaAa Munn
cætera circa Pylon: extra hos introitus pelagus ſpectantia importuoſa ſũt: nec a oonsal
L lia unde illi proficiſcerentnr ad ſuos adiuuandos. Se uero. circa pugnã naualem ae
citraq; periculuũ: ut credibile erat locum expugnaturos ĩ quo cõmeatus nõ eſſet goos
niſi ad breue tempus ſũptus. Vbi hæc eis proſpecta ſunt: & milites inſulam tri uoif
portati exoĩbus ſortiti cohortibus: aliiq; ſubide atq; alii periuices traiecti poſtrii mudan
qui illic relicti trecenti ac uiginti fuerunt preter eorũ ſeruicia duce Epitada Fo uauul⸗
mDolobri filio. Demoſthenes cernens lacedæmonios peditatu pariter & claſſe ag ifionn
greſſuros & ipſe ſe inſtruit: ac triremes quæ ſibi reliquæ erãt ſubducit ad muni- uß ua
tiones clatriſq; prefigit: earum nautas ſcutis inualidis armat & ſalignis pleriſc. d aun
Neq; enim poterant inculto in loco ſuppeditare arma. Qui hæc ipia cæperant e Auna
triremi meſſeniorum actuarioq; nauigio cum forte illuc apuliſſent. Meſſemii nu AAAhonn

mero fere quadraginta: quibus una cu aliis Demoſthenes uſus eſt-Is igitur cum WKũjRH
multos & inermium & armatorum ſuper tuta ip̃o ſitu: ſed præcipue ſuper extru ninm
cta qua parte incontinentem uergũt diſpoſuiſſet: præcipit ut pediratum ſi agre mmſon
diatur arceant, lpſe delectis ſibi ex omnibus ſexaginta armatis: & aliquot ſagitta maid
riis muros egreditur mare uerſus: qua maxie parte illos deſcendere conaturos 4ihn
in loca aſpera petroſaq; ad mare uerſa: & qua murus ipſorum fragilliſſimus erat Fülll

crliterpelign,
ebe lag dine

orari Nandune
hentenſidlnen
dillic ſoctonunn

kemper woclini

erpulluseltarn
atæ qvidemipil
liere (zen
reverſorumerze
1og tenpote
mt mierunt
MdzjNthutneni
ercitus Demolth
CCNpat duaserlur
nrum cüchalteri
Ptiliqouide
Wveroveloropn
eenpugnmutott
Letur (atewumcl
o habebit nii
ſet Athenienbi
cinaeftcit a
Vendium munide
nueockona nol
rin krme ci
uubus cerchi
aabelum ſ
Ahernibit
6 Nrederet
mola rdert
pogni naudten
meats no ce
lites inlolan i
8 aiech oei
auel nuuthl
aierachlei⸗
bcetad mun⸗
lliens gerig
l ennne
Zent Mekenin
A’ENan
pve ſoen um
Graum
.anvot
ler conm

gliſinucn

eum reuellere auſuros ſuſpicabatur. Muge. n. fragilem fecerat ꝙ putabat nuũꝗ;ᷓ lo-

re: ur nauibus ſuperior eſſet hoſtis: & ſi luperior eẽt ad egredieduũ in terram op-

pidum captum iri. Itaq; ad maritimam partẽ profectus: illic armatos diſpoſuit

ad arcendũ quoad poſſet hoſtem: eoſq; his uerbis eſt adhortatus.

Oratio Demoſthenis Ad Milites

ceſſitate uideri intelligẽs: reputãdo omnes quæ nos circũſtant difti⸗-
cultates: potiuſꝗᷓ ſecure & bona cum ſpe audacter hoſtes inuadere:ex
eis incolumis euaſurus. Quæcũq; enim ut hæciipſa in neceſſitatéẽ deuenerunt:
ea minimà rationẽ celerrimũ periculum deſiderat. Quanꝗ ego plura nobiſcum

X Iri qui mecum hoc ſubiſtis periculũ nemo ueſtrum malit in hac ne-
6
6

facere uideo:ſi & maere: nec ea quæ potiora nobis aſſunt prodere uolumus mul

titudine illog deterriti. Et enim partem loci quà tenemus inacceſſibilem arbi
tror: adiutricẽq; fieri nobis præſtantibus: recedentibus uero & ſi difficilẽ acceſ-
ſu tamè facilem fore nullo prohibente. Hoſtẽ quoq; ex hoc acriorẽ habebimus:
ꝙ ei ſi a nobis urgeatur: non facilis rurſus ſit ſui receptio, Narn & dum in naui-
bus eſt facillime illi reſiſtitur: & dum egreditur iã æquo in loco ipſius multitu
do ꝗlibet magna: inexiguo enim dimicatur: non ualde timenda eſt ob littoris ĩ
quod deſcenditur iniquitatem. Neq; exercitus ille in terrã eſt utiq futurus ma-
ior ex loci æqualitate: ſed e nauibus pugnat ĩ mari: ubi neceſſe ẽ periculoſa mul-

ta contingere. Adeo ſuas illis difficultates exiſtimo inſtar eẽ: qualis noſtra eſt ho-⸗

minum paucitas. Super hæc uos oblecro cũ ſitis Athenienſes: & experientia in
alios e nauibus deſiliendi gnari: ſi quis pſtet nec terrore illiſorum fluctuu & cũ
impetu incurentium nauium ſummoueatur:hũc nũꝗ ui ſummoueri ut manea
tis: ad ipſas littoris ſalebras arcẽdo hoſtem: uoſq; ipſos pariter ac locum conlſer-

uetis. His tantum exhortato Demoſthene Athenienſes alacriores eflecti deſcen
dentes ad mare ſe ſe diſpoſuerunt: Lacedæmonii uero ꝓgreſſi caſtris peditatu

munitiones nauibus ꝗ tres & quadragita erant: Thraſymelida Crateſidis Sparti
ata nauarcho: partem qua Demoſthenes operiebatur inuadunt. Athenienles &

ipſi utrinq; a terra & a mari reſiſtebãt. Illi delectis aliquot nauibus quoniã plur-

bus adiri non poterat:per uices aliis quieſcẽtibus adnauigabant: omni audatia
atq; exhortatione utentes: ſi quo pacto reiectis hoſtibus loco potirentur, Inter
quos maxime extabat Braſidas unus e triearchis: qui cum cerneret locũ accel-
ſu difticilem ſed ſiccubi accedi poſſe uidebatur: triearchios gubernatoreſq; for-
midantes ac nauibus cauentes ne colliderentur uociferabatur dicens:probũu eẽ
cum lignis parcunt ſpectare illic hoſtẽ ubi muros extruxiſſet: iubebat ut illiſis
littori nauibus ui in terram deſcenderent: ne ue pigeret ſocios in præſentiaꝶ na
ues ſuas pro acceptis magnis beneficiis Lacedæmôns impendere: ſed illis in pa-
ctis quacunq; ratione ĩ littus egreſſos & uiris & loco potiri. Talibus uerbis Bra
ſidas alios inſtigãs: gubernatorem ſuũ ad applicandum nauem adegit: pergenſq;

ad pontem conatus deſcendere: ab Atheméſibus percutit: & cũ multis uulneri-

bus ſauciatus eſſet: linquente aĩo in remigium collabitur: Clipeuſq; eius deflu-
xit in mare & ad terrã appulſus eſt: quo recepto Athenienſes poſtea ad trophæ

um ſunt uſi: quod de hac aggreſſione ſtatuerunt. Aliis item Lacedæmoôiis ade

rat quidem aĩus ad egrediendum: ſed facultas deerat tum locoꝶ aſperitate: tũ
Athenienſium nihil cedétiũ pſeueratia. Atq; eo fortuna puenit ut Athenienſes

—

M

e terra & ea laconica Lacedæmonios applicare phiberent. Ili aduerſus hos in
terrã ſuã tunc hoſtilẽ deſcendere conarentur. Na fere eo tempore de utriſq; ta-
lis opinio erat: ut hi Mediterranei pedeſtribus copiis longe præſtatiſſimi eſſent:
illi iter maritimos plurimũ re nauali præcellerent. Atq; hoc die ac parte ĩ ſequẽ
tis aliquotiẽs aggreſſi deſtiterunt. Tertio die aliquot naues: ad materiã machia-
rum in Aſina dimiſerũt: ſperantes ſe muꝶ qui portum ſpectabat: altũ quidem:
ſed egreſſioni pcipue opportunũ machinis expugnaturos. Hoc interim tẽpore
naues Athenienſiu ſexaginta ex Zacyntho affuerunt. Nã acceſſerũt eis auxilio
aliquot pᷣſidiariæ ex Naupacto: & quattuor Chiæ. Hæ ubi uident & continnen-
tem & inſulã armatis referctam: & naues quæ in portu erãt nõ ꝓdire ãbigebar
quonã intenderent. Ceteꝶ tũc quod contenderunt in primâ inſulã & deſertam

nec ita diſtantẽibiq; ſtationẽ habuerunt. Poſtero die uelut ad nauale prælium

inſtru cti ꝓcedunt: li uoluntas hoſtiũ ferret in apertum mare obuiã ire: ſin mius
in portũ ipſi ĩgreſſuri.Illi neq; obuiã iere: neq; quẽadmodũ cõſtituerãt aditũ ob-
ſtrux ete: Sed ꝗeti in terranaues explebat & ſe pparabãt: tanꝗᷓ in portu ꝗ non par
uus eſt: ſi quis ingrederetur pugnari. Quo cognito Athenienſes ab utrocq; igreſ-
ſu in illos tendunt: inuectiq; i eas quæ plures & iã exterriores ĩfeſtis proris erat
naues in fugã uertũt: ac pſecuti ut ĩ breui ſpacio multis laceratis: quĩq; capiũt &
eaꝶ unã cum ipſis uiris. cæteras ꝗᷓ in terrã refugerãt iuadunt quaꝶ quæ ad huc
plenæ erat priuſꝗᷓ ſubducerentur feriunt quaſda: unde uiri fuga fecerãt alligan-
tes uacuas trahũt, Quæ conſpicientes Lacedæmonii & eam iacturã ægre feren-
tes. ꝙ qui apd inſula eſſent intercipiẽdi forẽt:ad auxiliũ ueniũt: ut que erant ar-
mati mare ingreſſi: apprehenſas e contrario naues retrahut: exiſtimantes p ſe ꝗſ-
q;: id opus ĩpediri cuicũq; ipſe nõ adeſſet: eratq; ingẽs tumultus cõmultata am-
borũ ad naues forma dimicãdi. Quippe Lacedæmonii præ ſtudio atq; formidie
nihil aliud ꝗᷓ ut ſic dicà a terra nauale præliũ: Athenienies uero uicentis ac p̃ſẽ
ti fortuna ꝗᷓ plurimũ ꝓcedere uolentes de nauibus pedeſtre præliũ gerebãt mul
toq; labore ac multis inuicẽ uulneribus acceptis dirẽpti ſunt: & a Lacedæmõiis
uacuæ naues præter eas quæ pricipio captæ fuerat: ſeruatæ. Regreſfſis ĩ ſua utriſ
q; caſtra: Athenienſes erecto trophæo reſtitutis mortuis: potiti naufragiis: ꝓti
nus inſulã circũueniunt nauibus: cuſtodiũtq;: taꝗᷓ uiris ꝗ in ea eſſẽt captiuis. Pe
loponnenſes autem ꝗ iã ex omni Mediterranea regione auxilio uenerat:e diuer
ſo circa Pylum ſtationem hẽbant. Poſtꝗᷓ Spartæ quæ ad Pvlũ geſta ſunt renũcia
ta: Placuit eis uelut ſuper ingẽti clade magiſtratus ad caſtra ſe cõferre: cõſultatu
ros re inſpecta ꝗᷓ primũ quidnã agendũ uideretur. Illi ubi aiaduerterũt nulla ra
tione poſſe ſuis ſuccurri:nec periclitandũ putarẽt: ut illi uel fame aliꝗd pateren
tur: uel a multitudine opprimerentur: caperentur ue: uiſum eſt cum Atbenienſi
ũ ducibus agendũ: ut cum induciæ belli ad Pylũ ſi uellent factæ eſſent: legatio
Athenas de cõuẽtionibus mitteretur: Quo ſua primo quoq; tp̃re conarẽtur re
cu perare. Accepta ꝑ duces Athenienſium condictiõe ita cõuenit. Lacedæmonii
gqgdem naues quibus pugnaſſent: & quæcunq; ĩ laconica ora longe eẽ contractas
ad Pylum traderent Athenienſibus: nec arma inferrent munitioibus: neq; a ter
ra neq; a mari Athenienſes ſinerent illos e continnẽtẽ cõportare ſuis in inlulam
certum moliti frumenti modum binas chinicas Atticas: & totidem cotylas uini

& Dcarnem airitim: dimidium ſeruis: idq; Athenienſibus inſpectantibus: ne ue

ullum illuc nauigium furtim iret: & nihilominus inſulam cuſtodirent: ne qua il
li abirent: ne ue arma Lacedæmoniorum caſtris inferrentur: uel terra uel mari.

licgoidan
linsee
nrquos A
ocurum tef
nodi ſeſtitu⸗
ſupinta

gorenßter
tütnonon
Atinpums
tangihetint
tos euiſtiman
cvosi ueſte
uici tciit
litne ſperin
tacineꝛ coti
Avelre iu
iteſhicie
Wiavimnos
usno el
ſed moren
nuopone
Opinan tor
ſipceno

geritmn

Käeng
L
noerhre
Gdadoe
ſerütten
guere
oflerent
his rpot
liechleri
Püüturtti
Parlaltera
hinszln
1id coacte
(olen
tunacope
I Ppoſi
Coprecl

. Miadherſg bo

wppore cennie

1

—

Draſtitilimnieier
cheeneii
S
d materün
cader dlii uit
Hoc interin ihe
ccelletit en i
uident& conimn
1 n gair idkt
äinlolid delenn
tadnaule pzimn
ne buii einnin
Ciſtmweritadtich
Ginponngmonn
enler adotrogi
ts ielisrors ei
eransuiqg caiitl
ntqu qur ad
lvpi rrrit Align
nnchmiagre tenen
nütun gve enmt 1
enſtinamespkegy
mscömoltaden
ucioat ſormidt
m nleenns r hl
xlij gerebirmul
Aa Lacczmũ
elbiſunnl
ſnautragis: Ri
Alet crins de
odeerae Ce
Gaſunttenic,
eCölenecliimn
oenerüt pol⸗ 1
ſawealigd mun
Acum Abenell
drelen:kynti
iörcminkt

S Se

=☛n

enit) Atenonn

ſogeticinil
minoboeeg
me sininun
icem coholn
dectummblgdet
ſocitentnein
eltemi ulu

Quicquid autem horum uel quatũlibet alterutri tranſgrederentur ibi induciæ
ꝓ ialutis eſſent. ææ autem durarent dum Arthenis Lacedæmöiorum legati redii
ient: quos Athenienſes portarent trireme atq; reportarent: ſub eorum reditũ in
duciarum tẽpus exiret: utq; has naues cuiuſmodi accepiſſent: Atheniẽſes: eiuſ
modi reſtituerent. Ad hunc modũ iduciæ pactæ ſunt: naueſq; traditæ circiter
ſexaginta ac legati miſſi:ꝗ cum Athenas perueniſſent calibus diſeruerunr.

Oratio Lacedæmoniorum Apud Athenienſes

† Acedæmonii nos miſerunt huc Athenienſes ad trãſigendũ de iis qui
in inſula ſunt uiris: ſuadentes ꝗcquid uobis emolumétũ idem nobis:
ut in hoc calamitoſo caſuidignitatẽ p̃cipue allaturum. Neq; uero lõ⸗
giorem pᷣter conſuetudinẽ hẽmus orationẽ:ſed noſtri inſtituti ẽ ut pauca ſuppe
tũt:non uti multis:rurſus uti pluribus quotiẽs poſtulat tẽpus nos docere uerbis
ꝗd in primis opereprecium ſit facere. Quæ uos nolite hoſtili aio accipere: neq
tanꝗᷓ iperiti doceamini: apud quos mẽtionẽ de bene cõſulendo ſacimus: ꝙ peri-
tos exiſtimamus. Et enim licet uobis pſentẽ ꝓſperitatẽ recte collocare: pro iis
quos ĩ ueſtra poteſtate hẽtis: accipiẽdo honore & gloriã: nec admittẽdo id quod
quidã faciũt adepti aliꝗd iĩ experti bõi:qui ſẽper pp preſentẽ ex inopinato ꝓſpe-
ritatẽ ſperãtes: maiora cõcupiſcũt. At ii ꝗbus crebræ alternãtis: fortunæ uiciſli-
tudines cõtigerũt iuſti ſunt ac minime creduli ꝓſperitatibus:id quod præcipue
& ueſtre Ciuitati ob experimẽtũ & noſtræ merito cõueniat: quod licet ĩtelliga-
tis reſpiciẽtes ad noſtros caſus: ꝗ cũ ſimus ſũme apd græcos dignitatis: tamẽ uos
adiuuimus ad ea poſtulada:quæ dare ante hac ipſi ut credimus potẽtiores erxa-
mus:nõ delapſi in hoc ifortuniũ aut inopia militũ: aut copia inſolenter habita:
ſed more reꝑ humanag opiniõe decepti: ubi oĩum æqua cõdictio eſt. Quo mi⸗
nus oportet uos preſenti Ciuitatis ueſtræ robore & acceſſiõe aliaꝶ rege fretos:
opinari fortunã uobiſcũ ppetuo futurã: cũ ſit prouidioge hominuũ fœlicitatem
ſuã ꝓ certo habere ĩ ĩcerto poſità eſſe: ut ferendis accidentibus ſint ĩſtructiores:
neq; exiſtimare ꝗtenus uoluerit quis aggredi bellũ: eatenus ei facultatem adeſie:
ſed ꝗtenus fortuita ſua ducent. Huiuſmõi hoĩes ꝗa aĩos nõ tollũr ſua ꝓſperita-
te coſiſi minimũ labãtur i ſumma felicitate maxime trepidi. Quod ſi erga nos
hoc tpre facietis Athenienſes: bene uobiſcũ agitur: Sin nos reſpuatis: & poſtea
ꝗqd aduerſi patiamini qlia multa cõtĩgũt: nõ eſt ut putetis uos ea quæ nũc ſuccelſ
ſerũt retenturos: cũ poſſitis nullo cũ piculo famã & potentie & prudentiæ relin
quere ad poſteritatem. Lacedæmôii uos ad fœdera ad finiendũ bellũ puocant:
offerentes: pacem ſocietatem & alia ĩ poſtege quãcũq; amicitiã: familiaritatẽq; p
his repoſcentes eos ꝗ in iſulã ſũt uiros: ſatiuſq; utriſq; fore exiſtimãtes: tũ nõ adi
ere diſcrimen: an illi fugiãt oblata aliqᷓ ſalutis occaſiõe:an ſi expugnati potius ca
piãtur: tũ uæhementes inimicitias ita demũ uſq; quaq diſſolui:nò ſi dimicando
parſ altera iĩ bello ià multo ſupior alterã ad. iuſiuradũ a digat: neq; ex æquo paci
ſcat:ſed ſi dũ tp̃s adeſt idem faciendi tamen uictrix occaſiois pulchrius atq; mo
deſtius alterius expectatiõe recõcilietur. Nã ille ii obnoxius non ad obſiſtendũ
tãꝗᷓ coactus: ſed ob uerecũdiã ad referendã gratiam ꝓpenſior ſtabit conuentis.
Quod citius faciũt hoĩes erga maiores ꝗᷓ erga medhocres aduerſarios: cũ ſit na-
tura cõparãtũ ut ſpõte cedẽtibus libenter idulgeamus: iſolẽtibus etiã cõtra ani
mi ꝓpoſitũ cũ piculo aduerſemur. Nobiſcũ uero utriſq; ſi unꝗᷓ alias nũc ꝓfe-
cto præclare agitur ſi ĩ gratiâ redeamus: priuſꝗᷓ aliqd idignu nos iterea pari cõti
W ii

gat: ex quo neceſſe ſit nos æternum erga ues gerere odium publice priuatimq;:

& uO eag rerum imtttatis arbitriũ quas nuc fagitamus. Sed quoniã adhuc an-
ceps euẽtuæ eſt recõciliemur uos cũ gloria noſtraq; benemuolétia nos cu medi

ocri tolerabiliq; iactura deuitato dedecore. Et ꝗa ipſi ꝓ bello pacẽ elegimus: ni

mirũ cæteris græcis finẽ malorum pᷣſtabimus: quorum culpa potius in uos illi
refundẽt:miſi hoc cõceſſeritis. Na hactenus bellũ gerunt neſciẽtes utri auctores
belli extiterint. Facta uero recõciliatione cuius nũc penes uos waior poteſtas ẽ:

gratias uobis hẽbunt: dũ ſciatis facultatẽ uobis adeſſe: ut Lacedæmõios firmos

uobis amicos efficiatis: a quibus ad hoc ꝓuocamini:ſi de ipis bene potius ꝗ ma⸗
le: meriti fueritis. In quo quot bona ĩeſſe credibile ſit conſiderate. Na hæc nob
uobiſcq; tractãtibus cætera græcia ut ſcitis ĩferior dignitate cõprobabit. Hæc de
mũ Laeedæmonii dixerut rati Atheniẽſes cupidos ꝗdem fœdeꝶe priſtinoge: ſed
p ipios ꝓhiberi oblatã uero pacẽ libenter accepturos: ac reddituros quos herent
At illi qa hos hẽbat arbitrates quotiens uellẽt ſecum ad faciẽdũ fœdus paratos
eẽ Lacedæmonios maiora affectabat: præſertim urgẽte Cleone Cleoneti filio ui-

ro populari ea tempeſtate: & idicendo multitudini acceptiſſimo. Is pſuaſit reipõ

dendu oporrtere: prius eos qui in iſula eſſent & armis & ſe ipis traditis Athenas
portari: ſecundo ioco ubi reddidiſſent Lacedæmonii Niſæam & pegas & troeze
na & Achaiã quæ bello nõ cepiſſent: ſed Atheniẽſes ex ſuperiore pactione cladi-
bus affecti conceſſiſient: tum uero aliquãto decentius paciſcẽtes recipere ſuos
ac fœdera inire tã diuturna quãtũ utriſq; placuiſſet. Ad hoc reſpõſum Lacedæ-
mii nihil cõtradixerũt: iuſſerũt tamen eligi ſibi diſceptatores apud quos quie-
te ſingula exponendo audiendoq; cõueniretur ĩ iis ꝗᷓ alteri alteris perſuaſiſſet.
Tunc Cleon uehementer inſtare dicendo agnoſcere eos etiã ante nihil fuiſſe in
quo uis haberent: & nũc eſſe manifeſtos ꝗ nihil dicere apd multitudiné uellent:
ſed apd cõcilium paucoꝶ ſi quid ſani cogitarent: iubere ut apud uniuerſos loq-
retur. Illi cernentes neq; ſibi ſas eſie ad populũ loqui:& ſi quid calamitate addu-
cti concedendũ illis putaret: apud ſocios inuidioſu fore: re orata & nõ exorata:
neq; Athenienies moderate ſe geſturos ĩ iis ad quæ puocarentur ĩſecto negorio
Achenis Giſceſſerũt. Quibus ꝓfectis induciæ cõfeſtim ad Pylũ factæ ſolute ſũt:
& repetentibus naues excõuento Athenienſes reddere recuſarunt: dantes crimi
ni ꝙ cõtra cõuentũ munitiõibus incurriſſent: aliaq; quæ nõ exigua uidebantur
hac ratiõe nitentes: quod ĩ cõuentis dicebatur: ea ſoluta fore ſi quid eſſer quan
tulibet trãſgre ſſum: cõtradicentibus illis & hoc iprobe agi clamãtibus diſceſſũ
eſt:itũq; ad bellum parãdum & oĩ ope ad Pylum ab utriſq; decertatum eſt: binis
nauibus e regione ſemp iterdiu inſulã obeutibus: noctu oĩbus deiceps iſtatione
manentibus: pter eas quæ ad pelagus quotiens uentus eſſet excubabat:ad quas
acceſierunt ex Arhenis ob eandem cauſam uigiti: ita ut uniuerſæ nüero eſſent
ſeptuagita. At Peloponnenſes a terra caſtra habentes ſubiĩde muros adoriebant:
obſeruabãatq; ſi qua occaſio offeretur ſuos liberandi. Interea apd Sicilia Syracu⸗
ſani ac ſocii ſumpra cætera claſſe quam cõſtruxerant bellum ex urbe Meſſana
aduerſus p̃ᷣſidiarias intra urbem naues gerebant: ſolici tati maxime a locrenſibus
ob inimiticias Rhegioge: iam & ip̃i in hog agrum cum oĩ manu egreſſis: uole-
bantq; naualem expiri pugnam: ꝙ uidelicet cerneret paucas ad eſſe Athenienſiũ
naues: ſed pluras affuturas cum inſulam illi oppugnari audiſſent. Spabant. n. ſi
claſſe uiciſſent terra mariq; aggreſſos ſe rhegio potituros: ac res ſuas lam poten
tiores futuras: & cum in ꝓpiquo ſint rhegium Italiæ promõtorium: & Meſſana
ĩ Sicilia nõ ꝓmiſſuros: ut ingrediantux Athemẽſes fretumq; optineant. Eſt aũt

acito aio!

ſitern
otnete bl
ſreuüttimart
1o rauſa
gnuecum
gvod ila⸗ cu
ſraua qoa
cinoxprel
kaculanopel
ſubienunel
rlin
lgreſlis oyra
lsch
culani iſ⸗
ſane lecepe
PMchii

muibos adu

itra muros
ne Aeline⸗
ſerendi Nar
rxos ſoc⸗
hawd
moltostr
Urbe rem
tam oppo
ſa Atili
ium relqch
mverrüt
om keront
Kholo tre
ſelne kthen
weneſta

npilisa

nil unngir
iecredlidi
muibusſta
hebantalia
woraatere
ur aucis
nge e
letodeellg
Cenice
anchmitte
eaminlal
9 (U·N ſ.
nutum no

pudlice Drurin
edqvoni hrn
lvoſeti noscüme
llopac degnnen
apotinsnug
dretes uini uden
vos waior ork
Aedxmdios um

s dene otiin
Cerue, Nihermi

cöprobabit ire
deyuſtnget
Giruros Nshen
edüfeds un
ne Cleonenilionn
ino Eplult eii
Bistradits Aben
m Apegasde
nore padiodeclin
Ccetes cder in
eſpölum Lerte
Nne ad goorgi⸗

Aens eſſtulla.

inte nini kilen
nulatuchne velen
pud umiuertos l⸗
Gcalumitateadd
1 & o erra
ur ieclo neponio
ſade olvte tir.
mnechntes cnmi
gus widedantunt
zwawdos cehi
Certrum rbin
seiceps inin
vcvbabitag din
tſe nürn dlen
wbrosth
a veli gun
ner ube Nln
mimeaennid
mnnegtel l⸗
dele Atrenrnn
lent, Pbannl
8 bus an .ull
otium A
punen i⸗

„RKW

fretũ iter Rhegiũ atq; Meſſanam mare: qua breuiſlimo ĩter uallo Sicilia ditat
a cõtinẽte:& hoc appellatur Charybdis qua fertur Vlyſſes ptrãſiſſe: haud ab re
ſic exiſtimatũ ꝙ cadat rabide p anguſtias pelagi tyrreni ac Siculi. In hoc igit me
dio Syracuſanoꝶ ſocioꝶq; paulo pluſꝗᷓ trigita naues coactæ ſũt ſi ub ſeꝶ diei pu
gnare:cum Athenienſiũ duode uigiti & Rhegioꝶ octo nauibus circa nauigiũ
quod illac curſũ tenebãt cõcurrentes: ac uicti ab Atheniéſibus celeriter ĩ ſua ca-
ſtratqua quæcũq; ſors tulit cõtẽderũt una ad Meſſanã & ad Rhegiũ naui amiſſa
cũ nox prælio interceſſiſſet. Poſtea locrenſes e Rhegĩoge agro diſceſſerũt: & Sv-
racuſanoꝶe ſociorũq; ĩ unũ coactæ naues orã Peloridẽ: quæ ẽ agri Mamertini
ſubierũt: eiſq; affuit peditatus. Quas ĩtuiti uacuas Atheniẽſes atq; Rhegini ag-
greſſi: intecta ferrea manu unã ex ſuis pdiderũt uiris natãdo elapſis. Mox eaſdem
igreſſis Syracuſamis & fune trahẽtibus Meſſanã uerſus: rurſus Atheniẽſes occur
rut. & illis dato ſigno prius iuadẽtibus alterã nauim amiſerũt. Hũc ĩmodu Syra
cuſani & ĩfaciẽda nauigatiõe & ĩ nauali certamie non ĩferiores in portũ ſe Meſ-
ſanæ recæperut. Atheniéſes uero in Camarinã quã ꝓdi Syracuſanis acceperant:
P Archiã & ꝗ eum ſequebãtur. Mamertinoge ĩterea oĩs populus a terra piter &

nauibus aduerſus Naxuũ Chalcidicã quæ ĩ fimibus ſita ẽ ꝓficiſcitur: ac primo die

iĩtra muros repulſis Naxiis agrũ populabatur. Poſtero cu claſſe pnauigãs ad Am
nẽ Aceſinẽ agrũ uaſtat peditatu oppidũ oppugnãté. Atq; interĩ Siculi mõtãi ad
ferendã Naxiis opẽ frequẽtes ĩ Mamertinos deſcẽdũt. Quos ut cõſpexere Naſii

adcdito aĩo ſe ipos mutuo ad horratur: tanꝗᷓ ſibi ueniãt auxilio Leontini cũ aliis

græcis ſociis: & ſubiro ex urbe erũpentes ĩ Mamertinos irruũt iĩfugã uertunt: ac
ſupra mille occidut cæteris ægre domũ elapſis. Nam barbari inuiis aggreſſi per
multos trucidauerũt: & naues quæ Meſſanam tenuerant: mox i ſuam quæque

urbẽ remearũt. Statiq; leõtini ac ſocii cũ Atheniẽſibus Meſſanam ut cõquaſla-

tam oppugnatũ cõtẽdũt. Aheniẽſes ꝗdem a portu cũ claſſe: peditatus uero a ter
ra. At illi & ex locrenſibus aliquot: cum Demotele poſt cladem acceptam ad pſi
dium relictis repentina eruptiõe inuadentes exercitum leõtinoꝶe: pleruq; intu-
gam uertut ac multos occidũt. Quo inſpecto Athenienſes egreſſi: nauibus auxi
lium ferunt rurſuſq; Mamertinos pſecuti ſũt ad urbem uſqʒ pturbatis inſtanteſ
ac poſito trophæo Rhegium reuerterunt-Poſt hæc græci ꝗ in Sicilia ſunt inter
ſe ſine Arhenienſibus ali alios bello ĩfeſtabant. At a Pylum Lacedæmõiis incõ
tinnente ſtatiua habentibus ſui ad huc obſidebant in inſula ab Athenienſibus-
eratq; illis ad modũ laborioſa cuſtodia: tũ cibi & aquæ inopia. Hullus n. erar
niſi unus ĩ uertice pyli fons: & is nõ magnus. Sed efioſſo pleriq; ad mare ſabulo
qle credibile eſt aquam portabant: tũ loci anguſtia:ĩ quo poſita erant caſtra: &
nauibus ſtatiõem nõ habentibus. Quage aliæ p uices e terra frumentum cõue-
hebant:aliæ exterius excubabant: tum ſummo aĩ angore quẽ lõgior expectatiõe
mora afferebat: opinantibus eos ꝗ in iuſula deſerta eſſent ſalſaq; aqua ureren-
tur paucis diebus expugnandos. Cuius rei cauſa erant Lacedæmõn ꝗ edixerũt
ut ꝗs ꝗs uellet illuc frumẽtũ molitũ: uium caſeũ & ſi quid aliud eſculẽtum eſ-

ſet obſeſſis utile cõportaret: ĩgenti id pcio taxantes ſeruis quoq; libertatem ſpõ

dentes idem facientibus: ita cum alii tum uero ſerui adito piculo cõportabant:
tranſmitrentes a Pelopõneſo quæcunq; poterant: & noctu quoq; tendentes ad
eam inſulæ ptem: quæ pelagus ſpectat: obſeruato maxime uento illuc ferente:

qa cum flatus a põto erat facilius latebant cuſtodiarn triremium: quibus tunc

tutum nõ eſſet circum ĩſulam habere ſtatiõem: & illi nauigia ſua litrori impin-

gerent ſecuri: tũ taxato p illis p̃cio:tũ armatis ſociis q ĩ ĩſula erãt ad deſcẽſus ĩ ĩ-

lula nauium cuſtodiẽtibus. Quicũq; tamẽ trãquillo periculũ fecerũt intercepti

ſũt: Cõmeabat ẽt illuc per portũ natãtes uriatores foiculo trahẽtes ĩ utribus pa-
paueris mellitũ ſemẽ & lini pinſitũ. Quibus cũ a prĩcipio latuiſſent cuſtodes ap
poſiti ſũr: oĩq; ratiõe pro ſe utriq; cõminiſcebãtur illi: ut cibaria tranſmitterent:
hi ne celarentur. Atheniéſes qui ĩ urbe erãt ubi reſcierunt cũ exercitu ſuo miſe⸗
re agi & frumẽtũ ĩ ĩſulã traſportari ĩopes cõſilii erãt: uerebaturq; ne cuſtodiæ ſu
oꝶe hyems intercederet: cernẽtes neq; neceſſaria illis circa Pelopõneſũ poſſe ſũ-
mi utiq; ĩ loco i culto. neq; per æſtatẽ ſufſiciẽtia trãſmitti: neq; ſtationẽ ſuis fo-
re locis ĩportuoſiſ et illos qui forẽt i inſula ſi cuſtodia ĩtermitteret futuros ĩco/-
lumes :aut eiſdem nauibus quo frumétũ ipſis attuliſſẽt obſeruata tẽpeſtate abi
turos: & quod ãte omĩa timebãt: exiſtimãtes aliquãtulũ iã meliore cõditiõe La-
cedæmõôios Caduceatorẽ nõ miſſuros ad ipſos de pacificatiõe: Adeo pœnitebat
eos fſœdera nõ admiliſſe. Quæ ne fierẽt ſe ĩpedimẽto fuiſſe. Cleon ĩtelligẽs illos
ſuſpicari: negabat ueꝶ dicere qui ea nũtiarẽt: cũq; ii qui ĩde aduenerãt hortaren
tur. ut ſi ipſis fidẽ nõ hẽrent aliquos ſpeculatũ mitterẽt: ipſe pro ſpeculatore ab
Achẽiẽſibus cũ Theogene é delectus. Sed aĩaduertẽtes fore neceſſario: ut aut ea
dẽ diceret quæ illi ꝗbus detraxerat: aut cõrraria dicendo mendax agnoſceretur:
ſuadet Athenienſibus quos cernebat aĩatos ad pluſculũ copiarũ ꝗᷓ cõſtuuerant
mittendũ: non expedire mitti ſpeculatores: neq; tempus omittendo expectare:

ſed ſi uera uidentur quæ renũtiabantur illuc claſſem ire. Significa bat autem Ni

cia Nicerati filiũ cui erat inimicus: tũc ducem exprobãs facile eſſe apparata claſ
ſe ꝓficiſcentes: ſi uni eſſent imperatores capere eos qui ĩ inſula forent: idq; fa-
Ctuꝶ ſe ſi eſſet imperator. At Nicias uidens tum Athenienſes nõ nihul ſucceſ-
ſentes Cleõi ꝙ ne nuc ꝗdem ſi facile ſibi umdererur nauigaret: rũ illũ ipſi expro
brãtẽ iuſſit eũ ut ſumptis copiis ſi qs uellent offitio ipiius fungererur. Hic uero
a prĩcipio ratus uerbo dũ taxat eũ ſua iura cedere cupientem agnouit: tergiuerſa
batur iduien- nõ ſe ſed illũ eſſe ĩperartorem: Videlicet uerebatur iã: cũ no exiſti
maſſet ſi bi illũ cedere auſuge. Rurſus Nicias idem iubens prætura aduerſus Py
lũ ſulcepta: abiit Athenienſes Teſtatus: Illi quo magis Cleon ſubterfugiebat na
uigatiõem ac tergiuerſabatur: eo magis qlia uulgus facere gaudet iubere Niciæ
ut traderet magiſtratũ: & cõuiciari Cleõi ut iret. Iile ubi nihil habuit quo a di-
ctis ſuis ſe exmeret munus ſuſcepit: ꝓcedenſqʒ ĩquit.nõ ſe timere Lacedæmõi-
os: nauigatuꝑq; nullo e Ciuibus ſũpto: ſed lẽniis atq; ĩbriis armatis ꝗ aderãt: &
peltatis ꝗ ex Aeno auxilio uenerãt: & aliunde ſagittariis qdringentis Hos ſuper
eos ꝗ ad Pylum eſſent habentẽ ſe ait ĩtra uigĩti dies: aut Lacedæmõios uiuos ad
ductuꝶ: aut ibi mortem oppetituꝶ. Cuius ſermõis leuitas Athenienſibus &ſi
riſum mouit: tamen iucunda extitit. Prudentibus altege duoꝶ bonoꝶ fore cõſi
derãtibus: aut ſe liberatũ iri ĩportunitate Cleõis: quod magis ſpabant: aut ſi opi-
niòôe fallerentur Lacedæmôios iĩ ipſoꝶ maus uenturos: pfectis oibus ĩ cõctiõe
rebus Cleõ delegata ſibip ſuffragia Pylo prouicia uo ſibi delecto Demoſthene:
ex iis ĩperatoribus ꝗ ad Pylum erãt eueſtigio ꝓficiſcitur. Delegit autem Demo
ſthenem ꝙ audiret & ip̃m ĩ aĩo habere in inſulã deſcendendi. Et. n. milites loco
rum difficultate male accepti: & obſeſſi potiuꝗᷓ obſidentes: ad piclitãdum aĩati
erãt: & huic addebat aĩum ĩſula iã cremara. Nã cum prius eſſet pleraq; ſiluaris
& inuia: pp perpetuã deſola tiõem reformidabat Demoſthenes: idq; magis el-

le ꝓ hoſtibus arhitrabatur: ꝙ ſibi cum magnis copiis egreſſo in terra: illi ex ab-

locſs
ir oacuh
Um manus
o lenore
cabat Hudͤ⸗
teret mure
bithech

dsmavim

elttemaſt
Autcißnl
turttamel.
niosigba
osife
euocatis e
adventunm
oimniadh
Uosaniub
eruidos
cceptacd⸗
esipoite
lgd Aap
uaplini
clterarm.
ci Epitac
Nrten
ſin kectis
Cogerennn
Mriaſtati⸗
erec
NW
pdi
tanisoe
circab-
lerſed
nibus u
diniere
1eos qu⸗
ncug
lunt ſi⸗
dounnci⸗
MinEn
innlhen
exrtrania
nequienn
terarma

eitadtäi

u kecerüt inenn
mahete umntun
atuiſtent aſto
nng meniniten
exerein ſo
rur neclſtocr
elopöneſi dole ;
neqg ſtarione ,
mineret fmunmin
Neruana deelti
weliore cödtiel,
e: Adeo anitt
Ckoninlige
adbenerit honun
epro hecllnolet
peceſiaiontae
endan agnoſcenn
puni cöſtnem
nittenco ee
gnüfetdat atend
Ue eleppannl
ln oenn ⸗
nſas nönihul ſucc-
enri li dlepn
err Hcve
Pnolun te glenn
uriiai eul
uraaduertus /
btetfugebat ni
et udere Nicie
idan noad
ee Laætdæn
ats qadein
Eems Hoin
Cemios inc
Atheneniblil
Ebonor oeci,
bmtanll
1 olbos li
ahenaſtnn
egitauen en
kinmina ,n
ſelticun1
geiig n
nezid
in a

E

=☛

lago & a portu octigenti ferme armati curſu tendũt aduerſus primũ ho

ditis locis adorti nocere poſſent: ipſe uero non item illorum: aut errores: aut co

pias ſubter ſiluã agnoſcere cũ ſui exercitus peccata omnia ĩ aperto eſſent: adeo

ut quacũq; hoſtis ueller ex ĩprouiſo ĩpetum dare poſſet:penes quẽ ſoret arbitri

um manus cõſerẽdi: & ſi hoſtem ĩ locũ arboribus dẽſum cõpelleret & ſi nume
ro ĩferiorẽ: tamen quia loci exptus eẽt ſuperiorem multitudinẽ inexperta iudi
cabat. Suũ quoq; exercitũ cũ multus eſſet ignoratuꝶe ſicubi laborãtibus: opor-
teret mutuo fere auxilia: quia nullus foret ĩ ſaltu proſpectus. Et cũ per ſe moue
bãt hæc Demoſthenẽ: tũ uero poſtꝗᷓ apud Aetolià male pugnauerat: cuius ei cla
dis maxima pars extitit ſilua. Cum aùt milites anguſtia ſilaæ cogerentur: dũ ad
extrema ſiluæ propĩquãtiper prima quæq; excubiaꝶe loca prãdii parãdi gratia:
quidã paulati ſilua ĩcendit ĩuitus:& mox exorto uento:cũ multũ ex ea cremare
tur: tamẽ id hoſtẽ fallebat.lta Demoſthenes apertius ĩtuẽs plures eẽ Lacedæmo
nios ꝗᷓ ꝗbus fuerat ſuſpicatus mitti frumẽtũ & maius oprepᷣtium Atheniẽſes fa-
cturos ſi feſtinarẽt:ſſulã quoq; faciliorẽ deſcendẽdũ: accingebat ſe ad ĩuadẽdum
euocatis e uicio ſocialibus copiis ac cætera p̃parãs. Ad hũc Cleon pᷣmiſſo de luo
aduentu nũtio: cũ iis quas flagitauerat copiis:uẽit ad Pylũ congreſſiq; ãbo: ante
omnia ad hoſtiũ caſtra quæ erãt ĩcontĩnẽte Caduceatorem dimittũt: prouocatũ
illos an iubere uelit ſine periculo eos ꝗ ĩ ĩſula eſſent & arma & ſe ipios dedere:
aſſeruãdos tolerabili cuſtodia: donec aliquid de ſũma rerũ fuiſſet trãſactũ:non
accepta cõdictiõe unũ diem ſupſederũt. Poſtridie armatis oĩbus ĩ pauculas na-
