umq; Thucydidis interprerem non minus integrũ ꝗᷓ uege reddidimus Hoc .

. unum legentibus non in iocundum fore duximus: fi ranti hiſtorici uitam a
græcis ſcriptam: latinis legendam traderemus: quã non inuito quoad fieri p
nos po tuit abſoluimus: nominiq; tuo dicauimus. Neq;. n. quiſꝗᷓ hoc tẽpore
te idoneior ſe ſe nobis occurrit: cui de rebus bellicis belloge tempore aptius „.
haæc omnia demandarentur: quippe qui rebus urgentibus militiæ aſſidue in

pugnacula iuxta padi deltam muro ordine initructa adeo integre moderaris
atc; gubernas: ut te uno prouiſore ſtationaru illi milites: cæteriq; qdotquot
ſunt miꝶ in mõm & gratulentur: & te ſũmo amore honoreq; pꝓlequantur
Non ea recenieo quæ ĩ foro iulii per te bellicis temporibus ſtrenue geſta ſũt:
Quodq; gradiſcam Ciuitatem barbaroꝶ excurſionibus oppolitam: quâ ue-
neti tui optimates ad ſonti amnis ripam condidere ata uallo aggeremoœ

nibus ponteque ac turribus munitam reddideris: ut illoꝶ ꝓpileatas acies am

plius nõ horteſcere poſtint. Quibns oĩbus fit ut arbitratus ſim hac. pcipue
tempeſtate huiuſce Hiſtorici grauiſſimi lectione te plurimũ oblectari poſſe
quippe ꝗ Stratagẽmata pleracq; & acies iſtructas: adeo miro ordine cõſci ibai
ut ante occulos ponere uideat. Contionibuſq; in aumeris utitur: ꝗbus gt
dis admõm aſſurgiz eitq; in his breuis denſus: & ſibi inſtas ut ſ⸗ bius &
ro meminere: neutroq; pro ſœmino ſæpenuero urtit ut Suidas refert. Yerũ
ſi qſppia plura de huiuſce Pintorici obſeruatone ſcire affecet: Dionyſii Flaly
carnaſei libge quẽ de ilius idiomate conpoſuit pcurrat. Floruit aũt olympi
ade octuageſima ſeptima pauloante platonis ortum: ut Euſebius in chroni-

cis & Suidas pariter meminit: Refertq; idem Suidas in adoleſcentia Herodo “”

—

1
7

tum audiuiſſe: cuius ingenii uim cũ Herodotus admiraretur genitori hæc
retuliſie Beatum facio te olore: quàdoquidẽ filium genuifti cqius ingenium
ad bonage artium diſciplinas capelcẽdas narura compatum elt: genuit & ip
ſe filium Timothem nomine. In ætate uero Senili conſtitutus Gorgi leon
tino Contionante plurimum oblectabatur: ut philoſtratus in gorgiæ uita
meminit.ſed quoniam æquius eſt Marcellinum de huiuſce Hiſtorici uita diſ
ſerentem copioſius audire: pleraqg quæ impræſentiarum recenleri potuiſ⸗
ient conſulto omiſſimus Vale. MU

2

— —

☛ ͦꝛ

d5

14

—

ſtituta: & m multas calaĩtates ĩcidi
Thacydides autẽ ĩter Athenienies clariſlimos unus fuit: cũq; grauis inicri-

— „.
X

EX MARCELLINOGRAECO THMVCYODDISATHENNENSIS VITA
Thucydidæ Athenienſi Olori filio Threitium genus fuit: nam pater eius olorus
ex Thracia nomẽ accepit: fuit autem ex affimibus Miltiade: Vnde & ubi Mu-

tiades apud Cœlam ibi & Thucydides ſepultuſ eſt. Miltiades Hegeſipylen
Thracum regis filiam ĩ uxoren duxit fuitq; diſeipulus Antiphõtis Rnamnuſii
qui indicendo grauis: in iudiciis ſ uſpectus habitus eſt propter: quod cũ ipſũ

orantem non facile iudicia tollerarent: orationes ſcribere agreſſus eit: & qui

Drus eo opus erat exhibuit: de quo Tucydides diſcipulus teſtimoniũ phibuit:
gquod cuicunque cõtiliũ dediſiettille ĩ iudicio uictor euadebat. Sed Antiphõ
iprobus eſt exiſtimatus: & circa finẽ belli peloponeſiaci proditõnis acuiatus
eſt: quippe qui Lacedæmoniis optima legatiorus tempore: Athenienſibus ue
r inutiliflima conſuluiſſe deprehenſus eſt: ſimulque cu eo Archeptolemus

S& Onomacles corupti fuere: quorũ domus funditus euerſe ſũt: & eoꝶ genus

partim abolirum: partim honore priuatum: cum autẽ Thucydides i iĩpatoria

Qignitate conſtitutus: negligentior factus eſſet: aceptaq; fide de metallis quæ
cCirca Thaſium erant diues & potens factus eſt. Bello uero Peloponeſiaco ꝓ-
ditionis accuſatus eſt ob tarditatẽ & negligentiam. Forte emi Bralidas cepit

urbes Athenienſium in Thracia ab Atheaienſibus deficiẽs ad Lacedæmoni
2 Eo que cum oporteret celeritus nauigare: & ſeruare eiona prope poſitarn:

& Vendicare amphipoli Athenienſibus precipua:eiona quidem præueniens
ſeruare potuit: amphipolim perdidit. Atqui Cleon ſuppetias ferens urbibus
Thraciæ: nauigauit inaphipolim: ſed lamen cõmiſſa pugna a Braſida Lace-
AQdæmonise uictus eſt: periirque a Myrcinio peltato uulneratus. Verum tamen

& Braſidas uictoriam adepeus morruus eſt: & aphipolis ab Athenienſibus
ad Lacedæmõios deſciuit: ubi & agnonia ædificia cũ diruiſſent aphipolitæ
Braſidia apellauerumt: coloniam atticam odio habentes: & Laconum partes
etiam in hoc fouentes. atque honorem i Lacedæmona tran ſterentes. Thucy

dides uero cum exularet belli peloponeſiaci Hiſtoriam ſcripſit: & propter
haoc Lacedæmonis plurimum gratificari uiderur: Atheniẽſiũ auũt tyranidẽ
auaritiam acuſare: cũ alia contra eos ſcribendi nõ preſtaretur oportunitas
Corithis accuſãtibus.: Lacedæmonmiis ſucen ſentibus: & Mityleneis culpa-
cibus: grandis in Athenienſiũ crimina ĩ ſurgebat:laconicasq; uictorias oratõe
cextollens.: & atticas calamitates augẽs:eas præcipue: qnæ in ſicilia aceptæ fue-
rfuiũt. Hiſtoriam autem clauſit ibello nauali quod geſtum eſt circa cynoſſema
hoc eſt circa Helleſpontum ubi uidentur & Athenienſes uictoriã Cõparaſſe
Que uero ſecuta fuerũt aliis ſcribẽda reliꝗt xenophonti uidelicet & Theo-
poopo Nam plura prelia poſtea cõmiſia ſunt. Neq;. n. complexus eſt ſecũdãa
pugnã naualem circa cynoſſema quam Theopompus ſcripſit neque eã quæ
circa cyzicũ cõmiſſa ẽ: iᷓ Thraſſibulus Theramenes & alcibiades uictoriã re
tulerut: nec;qᷓ i arginuſis fcà ẽ ubi Athẽiẽſes lacedæmôios ſuparũt:neq; qᷓ ca

put atticoge maloꝶe fuit: geſta influuiis Capræ: ubi & naues ſpẽ deiceꝑs pdi

Qderut Acheniẽſes. Tuc eni murus eorũ euerſuseſt: & tyranis. xxx. uiroꝶe con-

₰☛

cidit ciuitas quas diligentis ſcripſit. Theopõpus

bendo uideatur: prius quã ſcriberer rebus p̃ᷣfuit Primã autẽ grauitatis in di
cẽdo demõſtrationẽ hãc ſecit. Pyrilipes.n. ꝗdã ex ciuibus uirum amicum &

ℳ m

.

deſyderatũ: domeſtici cuiuſdam nimio amore interfecit. Hac autem cauſa in
Ariopago mota:ꝗᷓ longe ſapiens eſſet oſtendirt: nam cum pro pyrilampe cauſam
ageret: & pericles accuſaret obtinuit: unde imperator ab Athenienſibus delectus
ptinceps populi fuit: Blatus autem in rebus factus: tanꝗᷓ auaritia detenrus: iccir-
co non paſſi eum amplius pᷣeſſe populo. Primum enim a xenocrito ad Sybarim
peregre profectus: cum athenas reuerſus eſſet: perturbationem iudicii fugiẽs ca
ptus eſt: Poſtea uero in exilium miſſus per decennium: fugiens autem in ægina
cõmoratur: & illic dicitur hiſtorias compoſuiſſe. Tucq; cupiditatem ſuam ma-
xime admiratus patefieri: omnes æginetas ſœnore opprimens exhauſit Poſt ab
ſolutum hiſtoriam proœmiũ ab auctore ordinatum fuiſſe referunt: quoniam
de his quæ in bello geſta ſunt in eo meminit: ut de Deli purgatione quam circa
ſeptimnm annumab Euthyno præſecto factam fuiſſe dicunt. Mentionem quo
que in eo fecit de ſine belli:dicens: i finem huius belli. Sed & ĩ initio dicit motus
enim hic maximus græcis fuit: & parti cuidam barbaroge: & ut ita dicam maxi
me parti hominum. Cum autem octauam hiſtoriam abſoluiſſet morbo extictus
eſt. Falluntur enim qui dicunt non Thucydide eſſe octauam: ſed alterius hiſtori
ci. mortuus autem athenis ſepultus eſt inxta portas Miltiadage: in loco atticæ
regiõis qui appellatur Cœla: ſeu cum rediiſler Athenas ab exilio: complero tem
pore præſeripro: & in ppria patria occubuiſſet: ſeu traſſatis eius oſſibus ex T hra⸗
cia: c illic deceſſiſſer : in utranq; enim partem dicitur: & columna quædam in
al eredd eſt hoc monoſticho inſignita. Thucydides Olori iacet hoc Alimu
ius antroę- .

ẽ.
*.
2„ „
1—-—G .
„ ʒ—
õ ₰ *
.
—
„.
*„
2
1
.
3
„ —

.

wulain
auam
lechus
liccir,
barim
ie
Egin
mm.
oſtab
NRiianmn D
cr
quo
ticz * ðJMBUwWG H

.
2 4
.
.
1 5 .
*
2
*
1
7 4
.
.
2*
4
¹
. * . 1
.

4
Laurentii
Thucydidis
Quia
b

& ante
ſoluunt
prima
egit

Cc
ſubigere
turim
quattuor
tribus
JAQ
ſocietatem
oratio
re die
creditux
& priuatim
deditione
perterreſecerãt
non ferebãt

credidbile eſt
prohibendis
datis
i puberes

ut exiremus
ſe contulit
acuebat
cedæmonioꝶe

eum reuellere
quicquid
tretum
ditis locis
1.
anteꝗᷓ
eſſlet

uenire
futurum
kK

omnes

xerunt
athenienſium
dum dãni
1
aut per
diem
ad muros

& argiuis

m
decem
ſubſidium
omnium
nouandis
n
itemq;
ſed ſine
e pᷣlio
neſibus
0
uadit
tionem
ubi multa
rant cõciderũt

nõ minus

tiens alicubi
ut repletis
uobis fortibus

S
egreſii ip̃oꝶ
cederet
hit urbem
coꝶ non
r.

cum clamore

unt tanꝗᷓ
caſio ilhic
et ſimul

ê

. 28
.
–
.
.
5
7
—
.
2
68
5. —
8 .
. .
27
.
—
. —
.
.
—
7 4* .
4 .ł 5
. .
. — — — —— . — 3 — s — * *
—„ — ☛

— — - . ——

3
“ 2 4 S ——

LAVRENTII VALLENSIS AD SANCTISSIMVM NICOLAVMQ VIN
TVM PONTIFICEM MAXI MVMIN THVCYDIDIS HISTCORICTRA-
NSLATIONEM.

PROOEMIVM.
VOD Aeneas apud Virgilium Nicolae Quinte Summe Põ

cantare. luuat euaſiſſe tot Vrbes Argolicas: medioſque uiam
tenuiſſe per hoſtes. Nam ex argolicis urbibus atq; ex mediis
hoſtibus euaſiſſe mihi uideor militia iam quam mihi impe-
traueras perfunctus. Et enim quẽadmodum Romani olim
imperatores qualis Auguſtus Antonius aliiq; permulti tua
dignitas facit: ut hac utar comparatione: Romæ confidẽetes
ac per ſe ſe Vrbana negotia procurartes bella præſertim peregrina ducibus demã

tifex: ld ego nunc poſſum dicere: Et quia carmen é etiam de-

dabant:ita tu cum ſacra: religionem:chuina atq; humana iura: pacem: amplitudi

nem ſalutẽ latini orbis per te ipium cures: mandaſti cum alia alis:tum uero no-
bis quaſi tuis præfectis tribums ducibus utriuſque linguæ peritis: ut omnem
quoad poſſemus gratiam tuæ ditiõi ſubiiceremus id eſt ut græcos tibi libros in
latinum traduceremus. Propoſitum ſane Magnificum ſingulare & uere ſummo
Pontifice ſapiente dignum. Nam quid utilius. Quid uberius? quid etiam magis
neceſiar ium librorum interpretationet Vt hæc mihi mercâtura quæ dam opti-
marum artium eſſe uideatur. Magnæ rei eam comparo cum mercaturæ compa
ro. Quid enimi illa in rebus humanis cõducibilius quæ omnia ad metum ad cul
tum ad præſidium ad ornamentum ad delitias deniq; uitæ pertinentia compor-
tat:ut nihil uiquam deſit: omnia ubiq; abundent. & quod in aureo ſæculo fuiſſe
fertur:ſint cunctorum quodammodo cuncta cõmunia. Idem fit in tranſlatione
linguarum ſed tanto præclarius quanto potiora ſunt bona mentis corporis bo-
nis. Siquidem ex rebus quas iſta tranſſerendi negotiatio nobis apportat animi
aluũtur ueſtiuntur roborantùr ornatur delectantur ac prope diuiniores efſiciun-
tur. Nam quid ſuauius ſalubrius amabilius & ut uno completar uerbo melius ꝗᷓ
Iibri qui uel e græca uel ex hebræa uel ex Chaldaica pumica ue lingua in noſtra
traducuntur? Siue hiſtoricorũ ſiue Oratorum ſiue Poetarum ſiue Philoſopho-
rum ſiue medicorũ ſiue theologorum. Adeo nullum cũ deonos Latini cõmer-
tium haberemus niſi teſtamẽtum uetus ex hebræo & nouum e græco tforet tra
ductum. Longiore opus eſſet oratione qui ut huic tempori conueniret ad om-
nes interpretationis laudes exequendas. Sed ut ommiſia aliarum linguarum mẽ
tione ad fuperiorem redeam militiæ comparationem. N& minus tibi glorioſum
ẽ Romane Pontifex libros græcos ꝗ reliqui ſunt traſlerendos curare ꝗ aut Aſiã
aut Macedomam aut cæteram græciam Romano adiicere imperio. Verum eni
uero quæ mihi uel forte optigit uel conſulto data eſt prouincia ita dura ita aſpe
ra eſt ut uix ulla ex omnibus magis. Octo nanq; ut ſcias mi imperator ſi forte ne
ſcis quæ expugnanda mihi madalſti oppida in editiſſimis ſita ſunt: ac ſaxeis mon-
tibus quæ neq; telis tormentis ue ledi nedq; ſcalis aſcendi neq; uallo cingi ac uix
cuniculis oppugnari poſſint. Neq; hoc uelim magis imbecillitati meæ atribuas
quæ rei difficultati. Nam omnium confeſſione arduus eſt ſaxeuſq; Thucydides
cum cæteris in locis tum uero in orat iõibus quibus octo eius refercti ſunt libri

—————M
—28 „
ððèðM r
6 . .
RE

15

10

Is

BR

Balance Q

e

N Focus

10

Copyright 471999 VxVMaster GmbH uww.yXkymaster. cCom

VierfarbSelector Standard“ -Euroskala Offset