lum oſtendens ei certum locum: cui non uidentur in alterum. li tranſeuntes uteos
cum altrinſeeus ſteterunt: multo plures fuere quibus fœdera rupta uiderentrr. fechl
Accitiſque ſociis dixerunt: ſibi quidem uidere iniuſte agere Athemienſes: uelle ta Hobr
men hortari ſocios omnes ad danda ſuffragia: ut communi conſilio bellam ſi ui ralt
deatur geratur. Et illi quidem confectis his domum abire: & poſt eos legati arke elel
nienſes cum reſponſum retuliſſent de iis quorum gratia uenerant: Hoc autem em
plebiſſicitum fœdera eſſe rupta factum eſt quartodecimo anno quam tricemnna non
lia ſunt inita fœdera Euboitum bellum ſecuta: Enimuero decreuerunt Lacecx kiin
monii fſœdera rupra eſſe: & bello uindicanda non tam inducti ſociorum uerbis uic
gquam meru: ne Athenienſes potentiores fierent: quibus cernerent iam plurimli ulum
græciæ ſubiectum eſſe. Nam Athenienſes hunc inmodum ad eas res uenerunt ſarea
in quibus aucti ſunt. Poſtea quam medi ex Europa deceſſerunt: nauali pariter ac Patelid
pedeſtri pugna a græcis uicti: & eorum qui mari eflugerunt apud mycalem ab- Mur
ſumpti lunt: Leotychides Lacedæmoniorum rex græcorum: qui apud M ycalem . Utabi
erant dux abiit domum:habens qui ex peloponneſo erant ſocios: Athenienſes rban
uero ſociique ex lonia & helleſponto qui iam ab rege defecerant: perſtando ſe- gelel
ſtum a Medis inſeſſam oppugnarunt ibique hibernantes ceperunt barbaris di- KFKFoniun
lapſis. Poſt quod omnes fere in urbes redierunt nauigantes ex helleſpõto athe cönun
nienſes ſimul ac eis barbari ex regione ceſſerunt publice ubi depoſuerant: reci- moten
piunt liberos: uxores & quæ ſupererat: rem familiarem urbemque excitare edifi Mn
ciis parant:i ac muris. Ambitus enim parum extabat domus pleræque concide- U
rant: paucæ in quibus manſerant primores perſarum incolumes erant. Quod fu A
turum imelligentes Lacedæmonii uenere legati quibus quædam uoluptati fſfe up
runt cernentibus: neque ſe neque alium quenquam muros habentem: hoc autẽ nonce
moleſtum utique ſocus exacuentibus timerent: tum nauium copiam quanta ermor
non antea fuiſſet: tum auctam in bello medico audaciam: Poſtularunt iraque ab Aid
eis ne muros reficerent: ſed potius omnium extra Peloponneſum urbium qua- ““
rumcunque ſtarent ambitus demolirentur. Quid uellent ac ſuſpicarentur: nõ Ron
patefacientes illi quidem Athenienſibus: prætendentes tamen ne barbarus ſi rur Kr
ſus rediret haberet unde ex tuto: ſicut modo ex Thebis procederet: Peloponne go
ſum omnibus receptaculum idoneum ac tutamen eſſe. Athenienſes talia locu- *
tos: Lacedæmonios confeſtim dimittunt: cum ſe miſſuroslilluc de hac re legatos mn
reſpondiſſent: Themiſtoclis conſilio is iuſſit: ut ſe quam primum lacedæmonia dc
mitterent legatum ſocios: qui eligendi eſſent non ſubdito: ſed eos tandiu retine- gin
rent: uſque dum muros ad iuſtam altirudinem excitaſſent: unde commode ſa -/ a⸗
tem pugnari poſſet omnibus prorſus: qui in urbe eſſent adiuuantibus. & ipis & midio
uxoribus & liberis nulli parcentes: neque priuato neque publico ædificio unde c
. aliqua in id opus utilitas forer: ſed omnia diruentes. Hæc cum docuiſſet fri iuinnbec
ficaſſetque alia quæ illic eſſet acturus diſceſſit. Cunque Lacedæmonia ueniſſet Nntſe
non abiit magiſtratus: ſed multa prætendebat ac cauſabatur quotienſque ali⸗- na
quis quæſtorum interrogaret cur in Senarum non procederet: Expectationem ſhen
ſociorum excuſabat: occupatione enim eos aliqua diſtineri ſperare ſe tamen pro dusr
pe diẽ: uẽturos & mirari nondũ adeſſe. Quæ audientes ei ꝑp amicitiã ageſcebãt. ind
Euũ autẽ alii uentitarẽt aꝑteq; coarguerẽt muros fieri: atq; adeo iã ſublimes eẽ nõ d
habebãt: unde nõ crederẽt. Quod ſẽtiẽs Themiſtocles iubet eos potius ꝗᷓ uerbis

uſkmmnet
Ninlocuml!
litmnnleunte
nicerentur,
enlenvellen
o delanſiun
sleoriache
: Hocamtem
im ticemna⸗
runt Lacede
prum verbis
am plurimäi
es venerunt
Ulparttera
ycalem ab⸗
1Mycalem
themienſes
ſtango ſe⸗
baris di⸗
döto athe
ant: rea⸗
crneeclſi
CNrd,
Qood
olopean toe
m. hocaute
am qlant⸗
tiraque ab
bium gva⸗
gentor: no
varusſitwt
Pèoponne
es alia lo⸗
nc te led⸗
acecænoni
ndio leire⸗
ommoc’ 6
bos Aißi⸗
iſctollte
cuiſet ſgni
nia venilet
Cenlaue al⸗
ecationem
emen hie
iageleit
hlimestend
iusquerbi

ſeducantur: certos ex ſe ipſis mittere qui rem fideliter exploratam renuntient: il
lis mittentibus quoidam e ſuis & iple clam per nuntium Athenienſes admonet:
ut eos qui mitterentur a Lacedæmomiis retineant: idque quam minime aperte
nec prius dimittant quam ſe iterum receperint. Et iam colegæ eius uenerant
Hobronichus: Lynichis & Ariſtides Lyſmachi filius: nunciantes iam iuſtam habe
re altitudinem murum: Timuerat enim ne non a Lacedæmoniis ubi rem plane
reſciſſent amplius dimitterent. Athenienſes ut juſſi ert legatos retinẽt. Et The
miſtocles tunc demum adiens Lacedæmonios. Palam inquit urbem luam iam
muris preditam eſſe:ita ut idonea ſit ad eos qui incolunt tutãdos. Quod ſi illuc

uelint Lacedæmonii ſocii ue legationem mittere: miſſuros in poſteꝶ taàꝗᷓ ad eos

qui dignoſcant quæ ſibi conducant: quæque e re.p. ſint. Nam quom antiquius
uiſum fuit ipſis urbem deſerere: naueique conſcendere: oſtendiſie ſe ſine eis, noc
ſcire audere. Et quæcunque cum eiſdem cõſultare: ea nullo poſtea decreto fuiſſe
pate facta.Hunc autem uideri ſibi antiquius urbem ſuam muros habere: idq; &
priuatim Ciuibaus & uniuerlſis ſociis conducibilius fore: Neque enim fieri poile
ut ab inæquali facultate æqualiter ac ſimiliter in medium coſulatur. aq; opor
tere aut omnes Ciuitates confœderatas carere muris; aut eos ſentire hos quo/
que recte factos eſſe. His auditis Lacedæmonii indignationem in Athenienies
non illi quidem præ ſe tulerunt. Non ehim ut uetarent: ſed ut quodammodo in
cõmune conſilium darent legationem miilerant: præſertim adhuc propenii in
amorem Athenienſium propter ſingulare illorum aduerſus Medos ſtudium. Ta
men ꝙ hæc eos ſpes frulſtrata eſſet tacite infenſi erant: Ita utrorum legati citra i-
cuſationem domum reuerterunt. Atque hunc inmodum Athenienies Vrbé exi
guum intra tempus muro cinxerunt. Et inditio eſt etiam nunc ipaque ſtructu
ra properato fuiiſſe factam. Nam fundamenta plurifariorum lapidum: & alicubi
non coagmentatorum iacta ſunt: atque ut quæque offerebantur ſaxa multa etia

ex monumentis laborataque ſunt congeſta; maior enim murus quam pro ma-

gnitudine Ciuitatis ducebatur: eaque propter ommia mouentes labori pariter in
cumbebant.perſuaſit præterea Thenuſtocles: reliqua pirei ambiri iam antea in-
choata quo anno ipie Athenienſibus pfuiſſet: exutimans tum ipſum locum cõ-/
modiore fore: tres ſuapte natura portus habentem: tum ciues fieri nauticos ma-
gnopere proficere ad potentiam ampliandam. Quippe primus auſus eſt dicere
mari reſiſti poſſe:ſtatimque moliri cepit. Cuius coniſilio athenienſes extruxere
murum circum pirea:qui nunc quoque demonſtratur eius latitudinis: ut per euũ
duo plauſtra lapides comportancia e regione præterirent. Inter neque fruſtra la-

pidum inerant: neque lutum: ſed ſaxa grandia ad normam inciſa coagmentataq;

& quæ exteriora erant ferro inuicem plumboque ferruminata. Alritudo fere di-
midiotenus abioluta eſt: eius quod ille deſtinauerat. Deſtinauerat enim ur celſi-

tudo iplſa latitudoque arceret hoſtiles incurſus paucorum hominum eorumque

imbecilliſſimorum ſufſfectura cuſtodia: cæteri autem naues conicedere. Nà in rẽ
nauticam præcipue incumbebat: intelligens ut mea fert opinio regiarum copia
rum aduentum: mari quam terra uehemétiorem futurum: ac pirea magis quam
ſuperiorem urbem expedire. Adeo ſæpenumero athenienſes ẽ adhortatus ii quãâ
do a terra urgerentur ut in huc deſcẽderent oĩbuſqʒ re nauali reſiſterẽt. Et athe-
nienſes quidem ad hunc modum cum alia munierut: tũ muros extruxerũt. Stati
a diſceſſu medorũ:Pauſanias nãq; Lacedæmonius Cleombroti filius: græcorum

dux cu.xx. nauibus ex pelopõneſo dimiſſus ẽ: quẽ comitatæ ſũt.xxx. Atheniẽſiũ

naues & aliæ ſociorum per multæ: ingreſſiq; hoſtiliter Cyprum multa eius oppi
da ſubegerunt. Deinde profecti Bizantium a Medis occupatum obſederũt hoc
duce. Quo iam facto imperioſiore cum alii græci tum præcipue lones ac qcũq;
recens regio dominatu liberati erant offendebantur. Itaq; aditis Athenienſibus
poſtulauerunt ut pro neceſſitudine quæ inter eos eſſet ſe duces ipſis præberent:
nec Pauſaniam uiolenter agere ſinerent. Athenienſes hæc uerba approbantes ꝓ-
ſpiciebant: tanꝗᷓ uoluntatem eorũ non neglecturi: ubi cætera conſtituiſſent quẽ-

admodum ſibi optime uideretur. Interea Lacedæmonii Pauſaniam accerſunt de

iis cognituri quæ audiſſent. Et enim multa eius in iuſtitia a græcis aduenienti-

—

bus deferebatur: potius ꝗᷓ eum uideri tyrannum agere ꝗᷓ ducem. Euenit ut eodẽ

tempore ille accerſeretur: & ipſius odio ſocii ad Athenienſes tranſirent: præter 1
ex peloponneſo milites. Reuerſus Lacedæmona non nullarum priuatim iniuria

rum conuincebatur: maximis autem criminibus abſoluebatur. In ſimulatus eſt

autem non impoſtremis: ꝙ cum Medis ſentiret: & uidebatur manifeſtiſſimũ eẽ:
nec ob id eum amplius pro duce milerunt: ſed Dorcen. Cunq; eo alios quoſdam
non magnum exercitum habentes qui cum ad ipſos ſolitum non deferrent im-
perium: ſocii re cognita abierunt. Poſtꝗᷓ eos Lacedæmonii nullos ſibi mittendos
eſſe cenſuerunt: ueriti ne ii quos mitterent ſibi deteriores fierent: id quod in Pau
ſania perſpexerãt. Eo quidem magis ꝙ & defungi medico bello cuperent & exi-
ſtimarent Atheniẽſes: tum ſatis idoneos duces eſſe: tum ſibi ut illo tempore ami
cos:accepto hac ratione Athenienſes principatu: libentibus propter odium Pau-
ſaniæ ſociis ſtatuerunt: quas pecunias quaſq; naues æquum eſſet præbere Ciuita
tes ad regium bellum per ſpetiem reddendæ calamntatis: quam paſſi erant ue-

xandis inuicem bello regis prouintiis. Tunc primum græciæ rarii profecti ſunt:

inſtituti ab Athenienſibus ui tributum reciperent. Sic enim appellata eſt pecu-
marum collatio. Primũq; tributum conſtitutum quadringentorum ſexaginta ta

lentorum: ærarium eorum fuitq; delos: quo in templo cætus fiebant ac duces i

ter initia ex ſociis erant: qui ſuis legibus uiuerent: & ex publicis conciliis con-
ſultarent. Hucuſq; peruentum eſt bello & gerendarum rerum ſtudio: ĩter hoc &
medicum bellum quæ ipli geſſerunt cum barbaro: cunq; ſociis nouas res moliẽ
tibus: & eos peloponnenſes qui in omni re ſemper intercedebant. Scripſi autem
ea ab inſtituto ſermõe egreſſus: ob id quod ab omnibus qui ante me fuerunt lo-

cus:hic prætermiſſus eſt: ſcribentibus autem res inde medicum bellũ geſtas aut

ipſum bellum medicum. Quorum Hellanicus qui iſta attigit in Attica hiſtoria
& breuiter meminit: neq; diggeſtis ſane tẽporibus: Præterea ꝙ pricipatus Athe-
nienſium quemadmodum ſit conſtitutus demonſtratur. Primum quidé Eionẽ
quæ eſt ad ſtrymonem medis tenẽtibus expugnauerunt diripueruntq; duce Ci-

mone miltiadis filio. De hinc Scyrum in Aegeo inſulam: quam incolebant do/
lopes diripuerunt ip̃iq; coluerunt. Fuit eis & cum Caryſtiis ſine aliis Euboiis bel

lum tandemque in deditionem redegerunt. Poſt hæc cum Haxiis qui defece-
rant bellum geſſerunt oppugnandoque eos ſubegerunt. Prima hæc ſociarum ci
uitatum præter conſtitutum in ſeruitutem redacta eſt. Mox & ahæ ut quæque
contingebat. Defectionis autem cauſæ cum aliæ fuerunt: tum uel præcipue tri-
burorum ut cauſabantur penuria nauiumque & ſi quis in militia deſertor exti-
tiſſet. Nam exacte agebant Athenienſes erantque a cerbi in adigẽdis hominibus
Erumnarum inſuetis eaq; recuſantibus & alioquin nõ iam ea quæ conſueuerãt
comitate imperabant: neque ex æquo mulitabant: quippe qui facile poſſent eos

4

ſublgere
milnang
tione pe
aochel
(ömie
menk
gace(
trirem
gunon
metuli⸗
Cetunti
gecemm

ppiacn

loquic⸗
guibugin
ſont inter
loczueru
Uicdama
(oter
Erantau
lemuc
meeran
Anno.A
Prælent
lelichnen
erant lehe
nienlesp⸗
Ume euo
OdcionZ
eprin
eſtl.
Mienſun

ud en

iſolosh
les eillo
caula miſ
mismerit
cetatem
camcam⸗
tſesns,
Welleme
Clmexper
elenſ
NiSornen
kos una
Perunt,
lunt lle⸗

nult kingo.

odleceri hoe
lodes gi
Atbenienüben
Düßs praberenn
Pprodante ,
Atiruiſten ge⸗
m acerſont e
Cis adoenient,
Evenituteoci
Uemprærer i
nuatim iniuna
hümblatuset
mieltimüͤee⸗
Dalosdoldan
nckeſenemm⸗
8lbi minendos
tidqvodinbau
Cperent Neu⸗
loenpoteami
erodum bav-
Nrrbee Cuuin
hllerantve⸗
rokechn
elotzeſt peav⸗
nEengu
antacctzi
conalis con⸗
literhoc.
1eswo
Anpauten
weſwerunth⸗
dehiü glun
Muca Unn
icnunnn t⸗
um qucib⸗
erumqC
incolebami⸗
is buboipd.
isgoi efe⸗
c ſociaumd
he u qual⸗
elprrapvettl
elenot eig⸗
isbominlbus
conſvebent
Hepoſene⸗

7

ſubigere qui defeciſſent: Cuius rei cauſa illi ip̃i extiterant ſocii. Nã propter hãc
militandi pigritiam: pleriq; ne domo abeſſent conſtituerunt nauium loco ꝓꝑ por
tione pecuniam ſoluere. Ex qua ſolutione Athenienſium quidem res naualis ad
aucta eſt. Ipi uero cum deſciſcebant bellum & imparati & inopes ſuſcipie bant.
Cõmilſerunt poſt hæc Athenienſes ſociiq; cum medis prælium & pedeſtre ad flu
men Eurymedontem in Pamphilia & nauale atq; in utroq; & eodem die uicerũt
duce Cimone Miltiadis filio captis corruptiſq; omnibus ad ducentas phœnicuũ
triremibus: aliquantoq; poſt tempore contigit ut ab eis deficerent. Thaſii indi⸗
gnatione contracta ob emporia quæ in aduerſa Thracia cum aliarum rerum: tũ
metalli ab illis fiebant: Athenienles eo nauibus profecti thaſios pugna naua li ui
cerunt: in terramq; deſcenderunt: miſſis quoque ſub idem tempus ad ſtrymona
decem milibus colonorum: tum ſuorum: tum ſocialium tanꝗ uolentes habitare
oppidum quod Edoni tenebant: tunc decem uias nunc amphipolim appellatũ
illo quidem potiti ſunt. Sed progreſſi ĩ mediterranea Thraciæ ab ipis thracibus
quibus infeſtum erat id oppidum ſi incoleretur apud draniſcum edonicum oẽs

ſunt interempti. Thaſii uero prælio uicti & abſeſſi Lacedæmonios in auxilium

uocauerunt: hortantes ut ad ſe tutandos atticam inuaderent. Quod ſe facturos
illi clam athenienſibus receperunt: ac feciſſent niſi prohibiti fuiſient terremotu.
Quo tempore & mancipia ex finitimis Thuriatæ Etheeſq; Ithomẽ aufugerunt.
Erant autem mancipiorum pleraq; ab antiquis illis Meſieniis tunc in captiuita
tem ductis oriunda: eoq; Meſſenii omnes uocabãtur. Itaq; aduerſus eos qui Itho
mæ erant bellum ſuſcepere Lacedæmonii: Thaſii tertio ꝗ oppugnari cœpti ſunt
anno. Athenienſibus ſe ſe dediderunt muris dirutis: nauibus traditis pecuniis in

præſentiarum quidem quanti pendi debebant: ſolui iuſſis in poſterum reliquis:

relicta eis continente ac metallo Lacedæmonii bello quod gerebant cum iis qui
erant Ithomæ in longum eunte euocauerunt cum alios ſocios: tum uero Athe-
nienſes pro ut & ierunt: Cimone duce non exiguis cum copiis: ob id autem ma-
xime euocati ꝙ præcipui uidebantur: in pugna marali ꝙq conſtabat diutina in
obſidione iſta re opus eſſe atq; ita ui oppidum capi poſſe: ꝙ & fuiſſet. Verum ex

hac primum expeditione inter Lacedæmonios Athenienieſq; diſſenſio palam fa

cta eſt. Lacedæmonii enim quom oppidum ui non caperent reformidarũt Athe
nienſium tum audaciam: tum ad res nouandas animum: ſimulq; ſuſpicantes ne
quid peregrini ſi permanerent ab iis qui Ithomæ erant ſolicitati molirentur no-
ui ſolos hominum ſociorum dimiſerunt ſuſpicione diſſimulata tantum negan-
tes ſe illorum opera amplius egere Athenienſes haud neſcientes non ſe meliore

caulſa miſſos fieri ſed ſuſpitione aliqua grauiter acceperũt: nec ita de Lacedæmo

niis meritos ſe eſſe exiſtimantes ut iſta paterenrur cum primum reuerſi ſunt ſo-
cietatem ſoluerunt cum Lacedæmoniis medico bello contractam: inieruntque
eam cum argiuis illorum hoſtibus: & ĩter utroſq; aduerſus theſſalos quoq; ictũ
eſt fœdus. Porro ii qui intra Ithomẽ erant decimo demum anno cum iam impa
res eſſent oppugnantibus acceperunt a Lacedæmoniis oblatam cõditionem: ne
eum ex peloponneſo fide publica exceſſiſſent: ipſis ulterius regreſſus
eſſet:ſi ꝗs dep̃henderet᷑ ſeruus fieret capientis. Erat autem redditũ Lacedæmo-
niis oraculum quoddam pythium anteꝗ ſupplex Iouis lIthomita abeat. Exeuntes
eos una cum liberis & uxoribus athenienſes odio iam Lacedæmoniorum exce-
perunt:& in naupacto quam nuper inſeſſam a locris ozolis ceperant: collocaue-
runt Megarẽſes quoq; a Lacedæmoniis ad athenienſes defecerũt: ꝙ a Corinthiis
c

de terminis contendentes bello uicti eſſent. Tenueruntq; Atheniẽſes Megara &

fontes ingenteſque extruxerunt Megarenſibus muros ab urbe ad Niſeam eoſq;

ip̃i tuebantur. Vnde primum Corinthiis non mediocre in Athenienſes odium
conflitum eſt. Inarus autem libyus pſammitichi fihus libyorum rex qui ſunt
ægypto tiniti ni ex urbe Maria: quæ eſt ſuper pharum profectus: effecit ut ad ſe

pleraque Aegyptus ab rege Artaxerxe deficeret. Moxque athenienſes ad belli ſo-

cietatem aſciuit: tunc forte apud Cyprum in expeditione agentes ducentis cum
nauibus tum ſuis tum ſociorum. llli relicta Cypro ſe illuc contulerunt & a mari

in Nilum nauigãtes flumine ipo: & duabus Memphidis partibus potiti ſunt: ad

tertiam quæ uocatur albus murus cum iis bellabant: qui intus erant Medis per
ſiſque qui eo fugerant. Et ægyptiis qui cum aliis non rebellauerant. Iiem egreſſi
nauibus athenienies in Haliam cum corinthiis Epidauriiſque cõmiſſa pugna a

corinthiis uicti ſunt. Poſteaq; Cecryphaleam nauali cum peloponnenſibus præ⸗

lio uicerunt. Moto autem poſt hæc aduerſus Aeginetas bello igens inter hos ad

Aeginam extitit pugna naualis cum ſuis utroſque ſociis: uictoriaque penes Athe
nienſes fuit captis hoſtium ſeptuaginta nauibus: qui egreſſi in terram urbem op

pugnare cœperunt: duce leocrate 8tribi filio: Peloponeſes de hinc Aeginetas aſie

rere uolentes trecentis primum armatis: corinthioruni epidautiorumq; Aegina

auxilio tranſnuſſis promontoria Geraneæ occupant. Necnon corinthii cum ſo/
ciis in agrum Megaricum deſeendunt: exiſtimantes non futuros pares Athenien
ſes tutandis Megarenſibus abſente tum apud Aeginam: tum apud Aegyptũ exer
citu: & ſi hos tutari uelint: ab Aegina deceſſuros. Acheniéſes exercitum quidem
ab ægina abduxerunt: ſed ꝗ reliqui erant ex ciuitate uel prouectioris: uel in eun-
tis ætatis duce Myronida Megaram profecti ſunt: pugnaque cõmiſſa cum corin

thiis æquo marte diſſiceſſum eit: utriſque in ea re nõ peius actum eſſe ſecum exi

ſtimantibus. Athemienſes tamen ut qui uiciſſent: magis abeuntibus corinthiis
trophæum ſtatuerunt. Corinthii male accepti a ſenioribus ſuis: qui in urbe erat:
poſt duodecim ferme dies inſtructi uenerunt:e regioneque trophæum & 1pi ſta

tuerunt tanꝗᷓ uictores. At uero athenienſes e megara cum uociferatione procur-

rentes:eos quidem qui trophæum ſiſtebant interemerunt. Cum cæteris autem
congreſſi ſuperaruntuilli ſuperati abierunt. Quorum pars quædam non exigua
rapide fugiens cum itinere deerraret icidit ĩ priuati cuiuſdam prædium magna
foſſa intercedente imperium. Quo cognito Athenienſes oppoſitis afronte arma
tis eos abire prohibuerunt: circundataque leui armatura: omnes qui introierant
lapidauerunt. Quæ plaga corinthiis ingens fuit: Cætera turba expeditionis do-

mum eis reuerſa eſt. Circa illa tempora & Athenienſes orſi erant longos ad ma
re muros extruere: Alterum phalerum alterum Piræa uerſus. Et phocenſes in

expeditione agebant contra dores Lacedæmoniorum metropolim Bion: Cytu-
rion: Erineon. Cumque unum ex his oppidis cepiſſent Lacedæmonii duce. Nico
mede Cleobroti filio pro Pliſtynacte Pauſaniæ Regis filio adhuc puero auxiliũ
doribus tulerunt cum mille quingentis armatis ſui corporis: ſociorumque de-
cem milibus urbeque in deditionem a phocenſibus recepta: reuertebantur quos
mari ſi conſilium eis eſſet per ſinum criſſæum tranſmittere Athenienſes præter

nauigantes prohibituri erant. Nam per geraniam haud tutum ſibi tranſitum pu

tabant: tenentibus Megara & fontes athenienſibus difficilem alioquin ad tran-

ſeundum: & ſemper athenienſium præſidio inſeſſam & qua ſenſerant ſe ab illis ꝓ
hibitum iri: Viſum eſt itaq; eis apud Boetios ſubſiſtendo diſpicere quonämodo

eilin
Heribi
bantur.
tum m
holtem
cratiæ
lli tan
Boetiæ
Etlcea
piam”
ce evere
lios uicet
molici
Peruntit
ſecedin
buro,4
ſol ae
Ceperun
gepyptu
bellacon
Laeden
Cumane
nbipar
Törlusi
gehtien⸗
mempnn

omor

Mdezi
eaa
cigoe⸗
2lun
ſtnbo
runt.
Inarus
tionen
ugoin
ceſiom
hen
lba ret
tumexp
Nepemfl
lbalg
hotkte⸗
egeit
cummih
negoti
Kölcenſe

ieles len
Nenm .
enienlez oclin
umtrquin
Wenleza del 6
en Guermin
htukenumrd 1n
dpoltiſmna
ea Me⸗ 1
etan hen Grl
cümlapn
Fn nerhoral
ue rna it
rmmutene-
X Miruale
”
Mänkhücunt,
e Meidn
den
Herchuncguten
Horsvelnnen⸗
mniſacum con
nelle ſecunei
bus cotinthi⸗
minurbe eran
rum Gßilt
tione procu-⸗
(Keris auten
lam non en
xdium me
tis akronteann
igvi imroem
enpecttindc⸗
mr longdaln
Etphocnen
lin bion i⸗
Poni dte)i
c puero inl .
ocotumgde
entebantcl
heniene⸗ Nert
ſbi randung
lioquinaen
erantle bli⸗

cerequoin

tutiſſimi tranſirent:non nallis etiam Athenienſium ip̃os clam inducẽtibus: qun
Iperabant democratiain ideſt ſtatum popularem tolli poſſe: & muros qui edifica
bantur. Aduerſus hos prodierunt omnes cuiuſcũq; ætat is athenienſes & argiuo
rum mille: exq; omnibus fere aliis ſociis numero quattuordecim nulia: tum rati
hoſtem neicire qua abiret: tum ſuſpicati illum tendere ad ſubuerſionem demo-
cratiæ: Acceſſerunt quoq; ad athenienſes ex iure Commilitii equites theſtalorũ
qui tamen in re gerenda ad lacedæ monios tranſierunt. Cõmiſſo apud tanagram
Boetiæ prælio: Lacedæmonii ſociiq; uicerũt: & utrinq; ingens facta eſt ſtrages.
Et lacedæmonii agrum Megarenſem ingreſſi: cæſiſq; arboribus retro per CGera-
mam & iſthmum domum redierunt. Athenienſes altero G& ſexageſimo a pugna
die exercitum ĩ Boetios duxerũt duce Myronida & prælio in arbuſtis inito Doe
tios uicerunt: Boetiaq; plaga ac phocide potiti ſunt: muroſq; Tanagrenſium de-
moliti & Locreniium opuntiorum locupletiſſimos centum uiros obſides acce-

perunt: ſuoſq; ip̃orum longos muros abſoluerunt. Poſt hæc æginetæ ad athenien

ſes deditionem fecerunt deiectis muris: traditis nauibus impoſito in poſteruũ tri
buto. Ad hæc circũuecti Peloponneſum Athemienſes: duce Tolmida Tolmei fi-
lio Lacedæmoniorum naualia incenderunt. Chalcidem corithiorum oppidum
cœperunt. Sicyonios in ipo in terram egreſſu congreſſi uicerunt. Adhuc apud
Aegyptum manentibus achenienſibus illis atq; ſociis: quibus & ip̃is multitaria
bella contigerunt. Iam primum ubi potiti ſunt Aegypto Athenienles: miſit Rex
Lacedæmona cum pecuniis Megabazum genere perſam: ut Peloponnéſibus pe
cunia perſuaſis Atticam inuadentibus ſũmoueret ab ægypto Atheniẽſes. Quod
ubi parum procedit fruſtraq; pecunia abſumpta quod reliquũ erat Megabazus
rurſus in aſiam retulit: mittit Megabazum Zopyri filium: uirum perſani cum in
genti exercitu:qui tereſtri profectus itinere ægyptios ac ſocios prælio uincit: ex
memphide græcos eiicit ad extremum in pro opide inſula concludit: i bique an
num ſolidum ac dimidiatum obſidet: uſq; dum auerſa alio aqua: ſiccatiſq; alueis
naues in ſicco ſederent: & ex magna parte inſulam faceret cõtinentem: quam cu
peditatu tranſgreſſus cepit. Ita rex græcorum ſex annis bello geſto perierũt: pau-
cique ex multis peragrata libya Cyrenem peruenientes i columes fuere: pleriſc;
ablumptis atq; iterum ægyprus regis ditioni conceſſit. Præter amyrteum i palu
ſtribus regnantem. Hunc propter uaſtitatem ſaltus paluſtris expugnare nequie-
runt. Cum præſertim Aegyptiorum pugnaciſſimi ſunt ſaltum illum incolentes.
Inarus tamen lybiorum rex harum ommium in ægypto rerum auctor: per prodi
tionem captus in crucem actus eſt. Athemſiumq; atq; aliorum ſociorum: quin-

quaginta triremes: quæ ſucceſſnræ in Aegyptũ nauigabant: appulſæ ſunt ad mẽ
deſium unum e Nili cornibus ignare prorius rerum geſtarum. Quas a terra ag⸗
greſſus peditatus & a mari phœnicum claſſis: pleraſq; abſumpſerut: paucioribus
fuga retro elapſis. Hunc fecit exitus ingens illa Athenienſium ſociorũq; in ægyp

tum expeditio. Ex theſſalia ab oreſte item echec ratide filio ex theſſalia Theſialii

regem fugiente perſuaſi athenienſes: ut ipᷣm reducerent aſſumptis Boetiis phocẽ
ſibuſq; ſociis expeditionem aduerſus phaſſalum Theſſaliæ ierunt: G& terra quidẽ
potiti eatenus tenebant: quatenus non multum procedendo ſub armis erant. Nꝗ
ab equitatu theſſalorum prohibebantur urbem tamen non expugnauerunt. Et
cum nihil ex iis quorum gratia expeditionem ſumpſerant: ſucceſſiſient eis ifecto
negotio reuerſi ſunt oreſtem ſecũ habentes. Nec diu poſt hæc mille Athemenles

coſcenſis nauibus quæ ad fontes erãt: tenebat auũt ipi fontes in ſycionẽ nauigaue
c ii

runt: duce Peride Xantippi filio:egreſſiq; interrã: eos qui cõgreſſi ſunt ſicyonum
pugna ſuperauerũt. Statimq; aſſumptis achæis traſanſſa acarnama ad emadas in
expeditonem ierüt. Obſeſſoq; ſed nõ expugnato oppido domũ redierũt, Poſtea
quom trienalia fœdera traliflent inita ſum inter Pelopönenſes ateniéſeſq; quin-
quenalia: & quom græc' bellu ſuſtinuerũt athenienſes Cypro tamẽ arma itule
ruut: cũ ducentu ſuis tũ ſocioꝶ nauibus duce cimone. Exquibus inægyptu ſexa
ginta ꝓfectæ ſũt: uocatu anurtei ſaltuũ regis. Cæteræ cittiu obſidebant. Veꝶe ci⸗-
mone uita defocto fameq; exorta ꝓfecta acittio: tenẽteſq; curſũ ſup ſalaminem
quæ eſt ĩ cypro cũ phœnmicibus accilicibus & nauali & pedeſtri pugna certarut:
& utrobiq; uictores domu ſüt reuerſi: una c iis ex quæ ex hac claiie abægypto
redierat. Lacedemoni poſt hæc bellũ quod ſacrũ appellat ſumpſerũt potitiq; tem
plo qc; apud delphos delpis tradiderũt. Poſt quoꝶ diſceſſũ Atenieſes iteꝶ cũ
exercitu ꝓfecti delphos potitiq; tradidere phocẽeſibus. interiecto deinde tepore
cum boetii deſciuiiſient bellũ Atenièſes orchomeno cheroneæq; & aliis quibuſ-
dam boecia oppidis ꝗᷓ rebellaſſent itulerũt cũ mille exſuo numero armatis: aliiſ-
que ſinguloꝑ ſocioꝶ: duce Tholmida Tholmei filio. captaq; cheronia & ĩpoſito
ea pſidio cũ reuerterẽt fecerũt ĩeos impetũ ex orchomeno Boetioꝶ: cunq; his
Euboioꝶe exules ac locri & ꝗcunq; ea runojé partiũ erat: uictoreſq; Atenienſiũ
alios interfecerũt alios uiuos ceperut. Cum quibus Atheniées traniegerut recu
peratis captiuis omnẽ boetiã miſſa fecere: in quà remigantes boetioꝑ ꝓfugi cæ⸗
teriq; omnes ſui itege iuris eſſecti ſunt. Neq; multo poit hæc eubola ab athemé-
ſes defecit. Ad quã pericli cũ athenienſiũ copiis iam tranſgreſio nuciatur mega-
ra deſciuiſſe pſidia athenienſiũ: amegarenſibus eſie cæſa preter eos qui in hueã
confugiſſet: defecerant aut megarenſes aſcitis corinthiis: Sicyoniſq; & epidauris
Peloponenſes quoq; atticam inuaſuros: ille confeſtim ex euboia copias reduxit
& pelopõnenſes atticam ingreſſi eleuſinã uſq; ac trizone depopulati ſunt: duce:
Pliſtoanacte Pauſanie. Regis filio lacedemonioꝶ duce: nec ulterius ꝓgreſii do-
mum rediere: & atheniéſes iteꝶ pericle duce trãigreſſi: euboiã omne iubegerur
eamq; pactionibus compoſuerunt preter quã heſtieas: unde eiectis ĩicolis ipii eã
ſibi terram habuerunt. Reuerlii in euboia non multo poſt ſœdera culacedemo-
niis ſociiſq; tricennalia percuſſerunt: redditis piſea fontibus troize achala. Liæc
enim de peloponẽſibus tenebant Athenienſes: ſexto aut anno cũ excitatũ eſſet ĩ
ter ſamios ob pirænẽ & mileſios bellum cum iam forent impares bello: Mileſii
Athenas profecti in ſamios inuecti ſnnt. cũ aſſenſu quorunda ex pſa ſamo priua
toꝶ hominuũ nouaꝶe rege in re. p. cupidoge exquo profecti ſamũ Athenienſes cũ
quadraginta nauibus ſtatũ popularẽ cõſtituerut. ſumptis obſidibus Quinquagi
ta ſamioꝶe. liberis: totidẽq; uiris quos apud lennum depoſuerũt: & præſidio im-
poſito abierunt. Exſamis aut aliquot. n. fuerũt qui nõ pſtiterant: ſed incõtinẽtẽ
profugerãt excompoſito compotentiſſimis ciuitatis & ſocietate inita cum piſſu
thne hiſtapli filio qui ſardibus tunc præerat: coactis ſeptingentis auxiliariis no-
ctu in ſamum traãſmiſerunt. Et primum aggreſſi populũ multitudinis uictores
extiterunt deinde obſidibus ſuis exlenno ſubteractis rebellarunt. Athenienſium
præſidium ac principes quos penes ſe habebãt piſſuthno donauerunt: expediti-
onem etiam in miletum confeſtim parenẽtes bizãtiis quoque rebellionis ſociis
Quod ubi acceperunt Athemienſes cum ſexaginta nauibus aduerſus ſamum na-
uigarunt. Quarum ſexdecimi uſi nõ ſunt: partim incariam adimpediendas phæ
nicum naues partim inchium acleſbum ad euocanda auxilia inter habentibus

Oun
zmiula
Kn⸗
wenu⸗
grel
ama
inc⸗
tene
pher
munmt
Ulam
bus qu⸗
conclut
neph
tlii l
goeop
tsoblie
lutur,
hincant
ſuqg⸗
velad
cela Ne
runt
tamen.
nequaj
inteſtin
tomſoc
Windcdh
Ederte
dhon
bus
placut
Satih
nqg 4
tim ſin
tidxze

abuer

Ahene
un ſe

iuneſigonm
Aademiadknn
lerüt, oltn
enielelgquin
imearmaltue
inægyprüſen
dant Vep,
1p lalamuen
Igna Certarun
lleabegypto
tpotitich ten
neles egci
einde tepore
aliis qulbal⸗
rmatisaliſ⸗
a ipolito
: cunqhis
Atenienſil
erüit 1ecu
ptugicx⸗
dahenle⸗
ue⸗
rnmn i
Aeidaus
Cptas Iecu
u unt:duce
nne udegerd
icolis lei
Ccülacedemo⸗
e achau. t
excitanielt
pabwoin
Athententezel
dus unucl
a mwöunei
nin annhi
1 IKliatis 00.
ains ucs
.Ahenenüün
eruoreihen
cbelons acß
eſos mumd
npedtenaßh
ertuben

uemſſent auxilio Athenis quadraginta exchio
greſſi interram pugnacq; pedeſtri uictores urbem obſederunt: triplici muro etiã

—

Quattuor & quadraginta nauibus pericle duce:cum nouem collegis ad Tragieã
iniulam cum Samioꝶ& Septuaginta nauibus: inquage uiginti milites uehebantaur
& quæ cunctæ proficiſebantur a Mileto pugnarũt uicerun tq;. Et cum poſtea eis
& leſbo uigintiquinq; naues eg-

amari.Pericles ſumpris ex iis qui ſuper uenerant ſexaginta nauibus: quã celerime
in caunũ & cariã contendit: accepto illinc nuncio naues phœnicu in ipoſ curſũ
tenere. Abierat. n. ex ſamo quoq; ſteſagoras cum quinq; nauibus & alu aduerſus
phœnicum Claſſem. Interea Sami repentina erupcione nauigantes caſtra nullis
munitionibus predicta inuadũt: ſpeculatorias naues corrũpunt: cæteras quæ ob
uiam uenere ſuperant: totoq; circa mari potiuntur. Quattuordecim ferine die-
bus quæcunq; libuit importantes exportãteſq;. Reuerio Pericle nauibus iterum
concluſi ſũt: & athenis poſt hæc ſubſidio naues ad uenere cũ Thucydide Agno-
ne & phormione. Quadraginta cũ Tlepolemoquoq; & Anticle uiginti: ex chio

etiã & leſbo triginta. Cũ quibus Samii breue quodam pᷣlium nauale fecerunt: cũ

que oppugnatibus impares eſſent: nono ſe ſe menſe dediderũt. diectis muris da
tis obſidibus: traditis nauibus pecunias quæ impenſe eẽnt certis temporibus ſo-
luturi. Conuenerunt & Bizanti ut ſicut prius imperata facerent: Non multis iã
hinc annis poſterius geſta: quæ ſuperius cõmemorata ſunt.:Corcyrenſia Potideẽ
ſiaq;: & quecunq; belli huius extitere materia uniuerſa bæc quæ græci uel iterſe

uel ad uerſus barbage geſſeruntiintra quinquaginta ferme annos geſta ſut: adiſ-

ceſu Xerxis adhuius imitium belli. Intraquos ſuum Atheniétes imperium ꝓpaga
runt & in multum porentie proceſſerunt. Quod intelligentes Lacedæmonii no
tamen impedimento fuerunt: niſi ad breue tempus & itege pleruq; qui euenerut

nequaꝗ celeres ante hac adbellum capeſſendũ nec niſi coacti. Non mihil etiam

inteſtinis prohibiti bellis priuſꝗᷓ Athenienſium potentia aperte augeſceret: & eo-
rum ſocietatem experti fuiſſent. Tum non ulterius tolerandi duxerunt:ſed om-
ni incubendum ſtudio in hoc bellum quod ſumerent ad illog ſi poſient potétiã
euertendam. Igitur ubi ſtatuerunt fœderi fragos atq; iniurias eſſe Athenienſes
delphos ad deu cõſulendum miſerunt: nunquid preſtaret bellum gerere. Qui-
bus ille ut aiunt oraculu reddidit penes bellates ꝓuiribus uictoria fore:ſec; in
quid & uocatũ & inuocatũ auxlio futuge. Rurſus accitis ſociis rem ad cõſilium

Placuit referri: inquid bellum ſumere expediret: nec ne: & cũ ueniſſent ſocioꝶ le-

gati: habereturq; conciliu: cæteri quidem quæ uoluere dixerunt: accuſantes ple-
riq; Athenienſes & ut bellũ fieret poſtulãtes. Corinthii uero & ãtea pcati ſepara
tim ſingulas ciuitates ut ſuffragia darent debello mouẽdo uerentes: ne prius po
tidæa euerteretur: & tuc præientes ultimoq; loco procedentes hanc orationem

habuerunt
Oratio Corinthiorum Apud Lacedæmonios
“ Acedæmonios uiri ſocii tanꝗᷓ nec ipli decreuerint: bellum gerendũ iaã
deſinamus ĩcuſare:cũ nos ad hoc ipſũ cõgregandos purauerir. Debẽt

n. ii ꝗ præſũut ſicut ĩ cæteris honore cũckos antecellunt: ſic res priua

tas æquabiliter diſtribuentes in commune proſpicere. Nos autem quicunq; ab
Athenienſibus diſfſociati ſumus: non neceſſe habemus admoneri: ut ab eis caue

amus:ſed ii pocius qui mediterranea nec ab emporia incolunt:ut intelligant niſi
. c iii

ba
inferiora incolentibus opem ferant:dificiliorem ſe ſructuum perceptionem ha- iuiurii

bituros: & item dificiliora ſubſidia quæ mare mediteraneis ſubminiſtrat: nec eri
debere: eoꝑ quæ dentur praui iudices eſſe tanꝗᷓ hæc adipſos non pertineant ſed cuſ
expectare: ſi res inferius colentium neglexerint: aliquando calamitatẽ ad ſe per- gius
lenturam: nec de ſe nunc minus quã de alus conſultari. Quominus eos oportet mA
eſſe iegnes adbellum ꝓpace ſumendum. Nam grauiũ quidem hoĩum eſt: ſi non wirrn
laceſantur iiuria quieſcere. Egregioꝶe aũt ſi laciſſiti fuerint pacem bello murare lent.
eoſdem re bene geſta rurſus inconcordiã redire: neq; bellorum ꝓſperitate extol- here
li: neq; exocio pacis uoluptate captos pati iniuriam. Nam qui ꝓpter uoluptatem ſoga
