ꝗdẽ ĩtra fines Jonii ſinus.Ex Italicis aũt Thurini & Metapõtini ꝗ eo neceſſitatis
uenerat ſeditõis rei.p.tp̃ribus:ut cõites militiæ aſſlumerẽt.Ex Siciliẽſibus Naxii
& catinẽies. Barbaroꝶe ægeſtai ꝗ belli auctores extiterãt: & pleriq; Siculoge. Ex-
tra quoq; diciliã nõ nulli Tyrrenorũ ꝙ Syracuſãis aduerſarii eẽnt & lapyges mer
Cẽnarii. Tot adeo gẽtes Athemẽſiũ ſunt auſpitia ſecuti. E diuerio aũt Syr acuſãis

*

auxilio fuere Camarinenſes illoge finitimi & qui ꝑpoſt hos incolunt Geloi. NAa
Agrigentini quogꝑe Vrbs ordine proxima eſt a partibus aberant. Secundum hos
Slimütiul Syracuſanas partes ſectati ſunt: & qui eam Siciliæ partẽ incolürt
quæ in libyam uergit. Ex ea aut quæ ĩ mare Tyrrenum: Himærei qui ſoli ouum
e græcis illinc habitant: ſeliq; illinc auxilio uenerũt. Atq; ii demũ ex Sicilia græę
cæ nationis. Fuerunt auxilio & dores & qui ſui iuris erãt: & ex barbaris ſoli dicu

ſiti

li quicũq; non tranſierant ad Athemienſes. Ex iis qui extra Siciliam ſunt græcis

lacedæmonii ducem Spartiatam præſtiterũt: cæteros cum mãcipiis libertim nu
per in Ciuitatẽ aſcripti a lacedæmoniis libertate donati Coriĩthii ſoli & claſſem
& peditatũ: leucachi quoq; ꝑp cognationẽ: à braciiq; uenerunt: ex Arcadia mer-
cẽnarii a Corithiis: & ſicyõi nece fſlitate militãtes: ex iis ꝗq extra Pelopõneſu ſũt
Boetii:ſuper has aduẽticias copias: ipſi ſiciliẽſes magnæ utiq; ciuirates ĩgentẽ p

inde ui oĩs generis hoium ſuppeditauerũt. Sigdẽ & armatos ſane multos & na-
ues &⁸& equitatum & alià innumerà multirudinem contraxerũt. Vege p oibur(ut
ſic dicam)aliis Syracuſani ipſi plus copiaꝶze præſtiterunt: tum pro Ciuitatis tum
pro periculi magnitudine in quo erant. Atq; hæc utrorũq; contracta auxilia fue
re:ac tunc præſto utrinq; parti ſua neutriq; alia ulla poſtmõm ſuperuenere. Igi-
tut᷑ non immerito Syracuſani ac ſocii pta nauali uictoria pulchꝶe ſibi certamen
arbitrabantur: debellãdo omi Athemenſiũ qui tantus eſſet exercitus: utraq; par
te illum mari terraq; effugere prohibentes. Præcludunt itaq; continuo maioris
portus os octo ferme ſtadioge tranſuerſis triremibus onerariis aliiiq; nauigiis ea

ancoris ſtabilientes: cæteraq; ſi adhuc Atheniẽſes pugnare conẽetur expediurt: ni-

hil ẽt paruũ paruifacientes a quibus Athenienſes ſe inrercludi cernentes: & geli
qua quæ iidem deſtinauerãt intelligentes cõſultandum ſibi putauerunt: congre
gatiq; duces ac pfecti cũ propter alias difficultates: tum p̃cipue ꝓpter inopiã cõ⸗
meatus: quẽ nec nullum in præſens habebant: quia p̃ᷣmiſſis Catina nuntiis tanꝗᷓ
profecturi ne quid ad ſe deueherẽtur madarat: nec in poſteꝶ hituri erãt: niſi claſ
ie ſuperarent.cenſuerunt ſuperiores muros eſſe deſerendos occupatumq; ãte na

ues locum ꝗᷓ minimo poſſent muro concludendum: utenſilium atq; ægrotorũ

capacem & hunc præſidio cuſtodiendũ: cætero peditatu cũctas naues implẽdas
quæcũq; & idoneæ & nõ idoneæ ad curſum forent omibus rebus in eas conge-
is:ac prælium nauale cõmittendum:ut ſi ex eo uictores diſcederent Catina ſe
reciperent. ſin ſecus incenla claſſe pedeſtri itinere: atq; agmĩe abirent qua parte

breuiſſime locum aliquẽ ſeu barbaricũ ſeu græcum qui aĩcus eẽt adipiſcerẽtur.

Quæ poſteaꝗᷓ agi placuit illico acta ſunt. Nam e ſuperioribus muris ad lirtus de
ſcenderunt: naueſq; uniuerſas cõpleuerunt cunctis ingredi: exactis quinq; p æta

tem quoquomõ idoneus eſſet. Vniuerſæ aut fuere ad centum ac decem. In quas

impoſiti ſunt complures ſagittarii atq; iaculatores Acarnanum alioꝶq; mili-
tum peregrinoꝑ: ac cætera quæcũq; ab hoibus eius necefſitatis eiuſq; cognatio
nis imponi licebat. Hæc cum pleraq; iam in expedito forent: Nicias intuens mi-
lites conſternato eſſe aĩo: qd præter ſolitũ in pugna nauali longe inferiores fuiſ
ſent: ꝙq; p̃ inopia cõmeatus ſũmæ reꝶe ſine mora facturi eſſent conuocauit pri-
us omnesiexhortatuſque eſt in hunc modum oratione habita:
Oraio Niciæ ad Milites

7

Uites et qui Athenienſes & qui ſocii eſtis certamen quidem quod no
bn inſtat præcipue omnibus cõmune eſt: ubi de ſua ꝗſq; ſalute ac prĩia

fon winuſ
znmoele
lismaleſu
ed uos gun
nienſuum p⸗
ncipitema
Pparae qu
betis Nige
znguſbass
pognaculil
toribus ex
ſacalatore⸗
e in lber

Ahjmentoe

emus. Excea
aduerlus ci
obtait ett

Hibeantil

denaando
teſiarmnn

d Eer

denene⸗
ſam p⸗
matos
vos er
ſuper!
cere.l
ſitisol
naner
os.
pere⸗
Agræci
ad cõn
bali⸗
ludcan
os parit
eo5 Pro⸗
mtecelle
uhenien
luneg:
gnad
iertlc⸗
Voge⸗
te Geni
cünode
Unean

untCei
NeduNduNba

edanteinit

iguilolicinn
der Aülage

f ᷑ ꝝ —=

tbansfoldn
Wmluntgecen
ülbenn
ſoiacen

Arcadi ner,
elopönelii

rates igenti)
emulto: A,

epeßibn

(iuitarstun

aauiiufe
dewwenetel ⸗

lbi enanen

Usutrdg
inuo maiort
tenpedlin ;.

nentes A H.⅞⅝⅞

eruntcopgre
terinopiic⸗

nuntis tn
critniſichi

umgyilem
gprototi
implica
ens conge⸗
a (ainaſe

n qdaatte

dipllceretn

8adlirruede
Aingen

emh

logg
Hnn

inwensni⸗

enorts ful

vocauite-

uteach

non minuſꝗᷓ hoſtes noſtri laboramus: qui ſi uincimus nunc in hac pugna naua-

Iii licebit nobis ſuam cuiq; Ciuitatem reuiſere. Verum non debetis abiecto
animo eſſe: neq; id pati quod inmexpertiſſlimi hominũ ſolent:qui ſi primis in præ
liis male ſucceſſit nũꝗᷓ deinceps ipem habẽt: ſemper timentes ſimilẽ calamitatẽ.

Sed uos quicunq; adeſtis Athenienſes P multa ia bella experti: uoſq; ſocii Athe

nienſium perpetui cõmilitones: mementote inopinatos bellorum eſſe euentus:
ancipitemq; fortunã. & ſi eam a nobis ſtare ſperabamus: Eoq; uos ad pugnanduũ
p̃parare quéadmodum pugnare par eſt: tantam ueſtrum m titudinem quã ui-
detis. Na quod ad nox attiet quæcũq; ipſi utilia fore aĩaduertimus circa portus
anguſtias: & futurũ nauium tumultũ: contraq; illoe ꝓ contabulationibus pro

pugnaculiſq; apparatũ unde nobhis ante hac nocitũ eſt: ea oĩa nos cum guberna

toribus ex pienti copia prouidimus cõparauimuſq;. Nam ſagittarii pmulti alq
iaculatores in naues aſcendent: & tanta hominũ multitudo quanta pugnãtes ꝗq⸗
dẽ in libero mari non uteremur: quomiã ad exercendã diſciplinã rei naualis ĩpe

dimento eſt onus nauiũ: ſed hic futura utilis ubi e nauibus p̃lium pedeſtre faci

emus. Excogitauimus p̃ᷣterea cũ alia quæ in nauibus ædificanda fuerũt: tũ uero
aduerſus craſſitudinem Lignoerum: qᷓ prominet e proris illorum: ꝙ pᷣcipue nohᷣ
obfuit ferreas manus: ꝗqᷓ nauem hoſtile cũ ſimul incurrerit: retro ſe recipere pro
hibeant.ſi modo ꝗ ſuperſtabũt hoc opus exequantur. Huc enĩ redacti ſumus ut
de nauibus pedeſtre plium geramus: & prout cõſtat nobis expediat: ut neq; ipſi
reſiliamus a cõplexu claſſis aduerſæ: neq; illã a nobis reſilire pmittamus: pſerti
cum terra furura ſit hoſtilis prer eam ubi noſter peditatus exinſiſtet. Quæ uos
tenentes memoria pugnare debetis: quoad ſuppetunt uires: nec ſinere uos ad ter
ram ꝓpelli: & cum nauis ĩ nauẽ ĩpegerit non prius eas dirumendas putare:ꝗᷓ ar-

matos qui ꝓ tabulato hoſtili ſtant detruſeritis. Atq; in hæc non minus ꝗᷓ nautas

uos exhortor: qui iuſta arma geritis: ſed uel magis quanto eoꝶ hoc opus ẽ:q de
ſuper pugnant: & ueſtra intereſt ſicut ales: ita nunc/quoq;ʒ pleraq; pedeſtri acie ui
cere.ln quo ipſo uos eriam nautæ hortor atq; obſecro ne admodũ percuſſo aio
ſitis ob acceptas calamitates: cum & meliorẽ e tabulatis habeatis apparatum: &

nanes plures. Quĩetiam illam animo concipite uoluptatem dignum uobis eẽ: ut

uos periculo eximatis: & qui Athenienſes nũcupamini & qui nõ eſtis: tamen ꝓp⸗

pter cõmertium linguæ: ac propter æmulationẽ noſtroge inſtitutoge:apud oẽm
græciam ĩincliti extitiſtis conſortes etiam imperii noſtri: eatenus certe quatenus

ad cõmodum ueſtrum ſpectabat: ut cum terrori eẽtis ſubditis ueſtris: tum uero
ab aliis lædi nequiretis. Iraq; cũ ſoli libere ſocu ſitis ĩperii noſtri:merito nũc il-

lud cauete ne prodatis. Sed cõtemnentes quos ſæpenumero ſuperaſtis Corithi-

os pariter ac Sicilienſes: quoge nemo ꝗdiu noſtra claſſis uiguit reſiſtere auſus ẽ:
eos propulſate oſtẽditeq; ueſtram peritiam etiam ægrotãtium atq; afflictorum
antecellere : alieno robori uel expta fœlicitate ſubmxo. Rurſus iis qui irer uos

Athenienſes ſunt hæc ĩ memoriã redigo. neq; naues alias his ſimiles apud naua
la: neq; aliam armatoꝶe iuuentutem uobis reliquam eſſe: & ſiquid aliud contin
at uobis: niſi uincere: protius hoſtem illic huc nauigaturum aduerſus noſtros:
nic relictos qui iualidi erũt ad eos qui illic fuerint: & qui ſuperuenerit tutãdos.
Voſq; continuo ptim in Syracuſanoꝶ uenietis poteſtatẽ: contra quos qua men
te ueniſtis ipſi uobis conſcii eſtis: parti in Lacedæmõioꝶ qui illic ſtant. Quare
cũ uobis de his duabus rebus certamen ſit conſtitutũ: ii unꝗᷓ ante hac nũc ma-
xime annitamini memores & ſinguli & uniuerſi: Claſiem hac quæ nunc pugna

4

DZ

tura eſt: eam demum eſſe Athenienſium: & peditatum & naues & urbem & Ci-
uitatem reliquam: deniq; magnum nomẽ Athenage: pro quibus ſiqua à re aliũ

alii pſtat: aut peritia aliqua: aut animi p̃ſtãtiais nũꝗᷓ oportũius ꝗ hodie ſe oſtẽ

tauerit: ne ſi bi ipſi utilis & cæteris ſalutaris futurus. His Nicias ſuos ex horta-
tus:e ueſtigio iuſſit ut naues conſcenderent: quod Gylippo atq; Syracuſanis 1*
promptu erat ſentire: qppe illos qui ſe ſe ad pugnandũ pparare cõſpicerẽt: fac-
ti eriam certiores de manibus ferreis: quas ĩ ipioge naues iniecturi eẽnt Athẽi

enſes. Ideoq; ſicut aduerſus alia: ira aduerſus hoc remedia adhibuerunt. Proras

enim & bona ex parte ſuperiora nauiũ coriis contexerunt: ut in his nihil habe-
ret manus iniecta qd phederet: ſed laberet. Quæ poſtꝗꝙᷓ pparata ſũt ola iide ꝗ
hæc militibus pparauert: duces eoꝶe ac Gylippus talia apd illos uerba fecere.

Oratio Gylippi ac Syracuſanorum ad Milites
Vod preclare ſe habeãt ᷓ hactenus geſſimus: q; de pclaris i poſtege
rebus certamen nobis futuꝶ ſit Syracuſãi atq; ſocii ut uidemini ple
riq; cognoſcitis. Non eni tam prõpte prælia adiſſetis: Siquis ramé id

non pinde ac debet ſentit: hunc e docebimus. Athenienſes huc ſe loci cõtuliſſe
primum ad Siciliam ſubigendi: Deinde ſi ceptis bene ceſſiſſet ad ſubigẽdã Pelo
poönelum cæteraq; græcia, Hos maximo imperio præcditos cuctorum & ſuperio
res & noſtræ memoriæ græcorũ uos primi oium reſiſtentes claſſe: qua illi cun-
cta optinebant aliquotiens iuperaſtis: & nũc ut fides ẽ ſuperabitis. Nam ꝗ bellũ

iferunt iis ꝗbus præeſſe ſe dignos putant:ſi ſæpe decepti & ſua qua pſumpſerat
opinione infirmiores ſuccumbãt:hoꝶ mox animus ſicut antea lupra uires: ita

poſtmõm infra uires eſt: id quod nunc Athẽiẽſibus accidere credibile eſt. At uo
bis ꝗq cum adhuc imperiti ekk
fectis accedente perſuaſione ueſtræ ſtrenuitatis eximiæ: ꝙ ſtrenuiſſimos ſupera
ſtis daplex adeẽ ſingulis ſpes debet: una & ea maxima: q perinde maxima fiduciã
pbbet: ꝙ multa a nobis ad audiendum cõparata ſunt: altera ꝙ hæc ipſia ab illis mu

etis ramen obſiſtere auſi eſtis: nuc ualidioribus ef-

tuati lumus; non nmihil noſtro more: noſtraq; cõſuetudine facientes: per ꝙ nõ ĩ-
cõpoſiti aduerſus ſingulas eorũ naues erimus. At illic cũ ſolito frequẽtiores ar-
mati rabulatis ſuperſteterint ex magna parte: ut ſi dica terreſtres laculatores ue/
luti Acarnanes:aliiq; id genus hoium: ꝗ ne ſedentes ꝗqdem inuenient quomodo
tela emirtere debeãt: qui ni ſtantes ĩ nauibus aberrabunt a noſtris hoibus feriẽ
dis: & inter ſe ip̃os alius alio modo titubãtes tumultuabant:quibus ne multitu
uidẽ nauiu proderit. Eas & ſi plures ꝗᷓ noſtræ ſunt ne quis ueſtrũ reformi⸗-

do quidẽ r
det. lllæ. n. cum multæ lint tardiores erüt ad id exequẽdum quod gubernatores
uolenv: oportuniſſime aũt machinamentis q ad eas affligendas comparauimus:

qd ueriſſimum eẽ cognolſcatis licet ex iis: q uos arbitramur aperte audiſſe:ingẽ

tibus. Iſti malis euictu& pᷣſenti reꝶe penuria urgẽte ad deſperationẽ redacti fũt:
nec tam apparatui ſuo confidũt: ꝗ id quod poſſunt temeritati fortunæ: ut aut p-

rumpentes claſſem noſtram elabatur: & in altum uela faciant: aut ſi hoc neque-
ant terreſtrem ꝓfectionẽ moliant. numerũ ut in hoc reꝶ ſtatu nõ dereriora ſe-
cuturi. Cũ iſtis igit᷑ tam cõfuſis hominibus: & quos fortuna ſua tradidit infeſtiſ-

ſimog hoſtiũ aio pugnam conſeramus: exiſtimantes equiſſimũ eẽ fſimul de ad-

uerſariis qui ad nos uexandos uenerunt ſummere ultionẽ: & ſaturare animi ira-
cundiã: ſimul inimicos propulſare: rem nobis maxime uoluptati futuram: quo-

enaubi
nolettgn!

ſentnoz uir
meoti
moreltken
gottro Nal
ſceed de

colatione 2
chrumnob

ſafortuna!

nop Cucet
mularA
nitus ce⸗

uuuni elen
Huil dumta

Zllrin tr

veliquoz⸗
literaret 5
tarumin
pohube
n &

mnn
inorch
deller
mugit

fine

iretur
Yrac
Ws
guo
nus
nent
toge
Sed m
tantun
perion
cleran⸗
uocatio
enne
lo ſd
eſpre
(rten
dlle!
lerfuei
Mo 6

rdens
lga ineali
hodie ſ Nle

oeden
culani⸗ 9

hicritri
8nihil D
tiai⸗
etdaſeen

aroioſte
videmnie
gis tament
i cötuliſe
bigeci belo
nKluopeno
gda Ulidun,
lamg beli
Plumpeeri
ra uies: i
eeſt Atvo
onbos et⸗
ſos ſoper⸗
1ſcucii
lisma
rcnö,
ores A⸗
nores ue⸗
gvomod

olbus ſene

ne wolunn
i retomm⸗
bernatolds
Mrauimus
cleunge
achi t
eutaut⸗
c neque⸗
enoraſe⸗
tinſeſti⸗
ulde
nümnii,
n o,

tiens alicubi narrabitur. Nam ꝙ inimici atq; inimiciſ:imi nobis ſint iſti oẽs co⸗
gnoſcitis:ꝗ huc ad nos ĩ ſeruitutem redigendos traiiecerũt:ſi proſpere pugnaſ⸗

ſent nos uiros ſlummo ſupplicio noſtros liberos atq; uxores extrema deformi⸗-

tate: totã deniq; Ciuitatem maxima ignominia affecturi. Quibus de cauſis ne-

mo ueſtg molli aio eẽ debebit: neq; P lucro ducere: ꝙ illi abeant nullo piculo
noſtro. Nã ſine periculo noſtro abibut ẽt ſi uicerint: Si uero id effecerimus qd
facere id debemus & uolumus: ut iſtos puniamus cunctæq; Siciliæ priſtinã agri

colationẽ ac libertatẽ reſtituemus etiã certiorem'ꝗᷓ antea fuerat: profecto pul-
chrum nobis hoc certamen ẽ: & rariſſima taliũ periculog occaſio: ut ex aduer-

ſa fortuna minimum damni fiat: ex proſpa plurimuũ lucri. Eis uerbis Syracuſa-

noꝶ duces ac Gylippus ſuos & ipſi milites adhortati iuicem naues implent:li
mul ac Atheniẽſes idem facere ſenſerũt. At Nicias pᷣſenti rerum conditione atto

nitus: ꝙ cerneret quale periculum eſſet ꝗq; uicinu: cum tantum non iam ꝓceſ-

luri eſſent: reputanſq; qualia ĩ atrocibus præliis cõtingere ſolẽt: exiſtimabat ni
hil dum ſatis præparati apd ſuos eſſe: ne ſe ſatis eoſdẽ alloquutũ. Rurſus iſtaq; ſi

gillatim trierarchas uocat eos honorifice & patrũ & tribuũ & propriis noibus

appellans: oratq; ꝓut ĩ quoq; aliquid decoris erat ne dignitatem ſaam ꝓdat: ne
ue ii quogꝶ egregia maioꝶe facinora extabant domeſtica uirtutem ac gloriã ob
literarẽt Admonebat eoſdẽ pria quæ oĩum liberrima eſſet: & ſuase cunuſq; facul

tatum in illa aduictũ repoſitage. Alia præterea comemorans quæ tali tpre tam

poſiti hoĩes dicerent: non ꝗ caprarẽt: uideri cuiq; priſcoꝶe uti oratiõe referedo:

guæ de ſingulis cõuenientia ſut dici: de uxoribus de liberis de diis patriis: ſed q
in pᷣſenti pauore utilia dictu putantes exclamant. Hæc Nicias non tam ſuflicie-

tia ꝗᷓ neceſiaria ſe locutũ ratus digreditur: ab is: ac peditarum ducit ad mare: &
in ordines ꝗᷓ plurimũ poteſt collocat: ut iis qui in nauibus forent ꝗᷓ maxime pro

deſiet ad fiduciam pſumendam: Demoſthenes autẽ & Menander & Euthyde-
mus: ii. n. duces in naues Athenienſium aſcenderant mouentes a loco caſtrorũ:

ſine mora nauigarunt ad fauces portus iam poccupatas præcluſaſq; nec illac ex

iretur: habentes in aĩio perrumpere inexteriora. In quos ut undiq; ingruerent

Syracuſani ac ſocii: totidem fere nauibus prius mouentes eage parte exitum por
tus: parte reliquũ portũ in orbem rutabãarur peditatu pariter eis auxiliũ ferete:
quocũq; in loco naues ſubſtitiſſent. Præerant autẽ claſſi apud Syracuſanos Syca
nus & Agathar chus ĩ ſuo cornu uterq; mediũ: Pythẽ & Corrathii tenebat: Athe
nienſes poſtea ꝗᷓ ad obſectas fauces ſubiere primo ĩpetu congreſſi ſunt: colloca-
toq; ex aduerſo nauiũ agmẽ ſuperauere: illarumc; retĩacula ſoluere temptabãat.
Sed mox inuectis in eos undiq; Syracuſanis ac ſociis: non ia pro anguſtus exitus
tantum:ſed etiam intra portum plium gerebatur: exatq; atrox quale nullum ſu
periorum multa ẽt ferocia utriſq;ʒ:ad alteros incurſandos per nautas quãdo uo-
ciferans echortatio exiſtebar: multa quoq; inter aduerſos gubernatores artis ad
uocatio atq; contentio:epibatis ſubſeruientibus quotiens nauis nauem incurre
ret:ne ꝗ tabulatis inſiſtebãt aliorum deſtiruti artificio deficerent. Vnuſquiſq; ĩ
loco ſibi aſſignato nitebatur prius extare, Cætege confligentibus tot in tã bre-
ue ſpacium muibus & eaꝶ pleriſq; in anguſtiſſimo: exiguũ. n. ſpacii reliquebat
dacetes naues: rari excurius fiebant: nulla facultate aut retrocẽdẽdi aut excedẽ

di: ſed frequẽtiores implicationes: ꝓut quæq; nauis ĩ alteram incidiſſet. ſiue in-

ter fugiẽdũ ſiue inter alteri occurſanduũ. Et ꝗqdiu alia nauis ĩuadebar: tandiu ii
pro tabulatis erant abunde miſſilibus utebant iaculis ſagittis ſaxis,. Cum uero
. p i

conſerebant Epibatæ ad manus ueniebant conantes utriq; in aliena tranſ⸗ gredi
nauem. Contingebatq; multis in locis cum i arcto ſtipatæ naues eẽnt: ut hi in il-
lorum illi ĩ hoge naues tranſiliret: & alicubi ſingulas binæ aut plures neceſlario

coartarent & gubernatores aliarum tutela: aliarum iſidiæ: neq; id per uices: ſed

pariter undiq; circuſiſterent: ingenſq; multarũ inter ſe concurſantiũ nauum ſo
nitus & pauoré præbebat: & auditu eogt qᷓ uidebat adimebat. Multa eni utriq;

adhortatio præpoſitoge ac uociferatio exiſtebat: tum ex arte gubernatoria: tum

ex pᷣſenti contentione uicendi Athenienſiũ quidem ſuis ut prumperent excla-
mantium: utq; ſi quando alias nunc promptius eniterentur pro ſalute ſua: ꝓq;
in priam reditu Syracuſanog autem ac ſocioge ꝙ eis pulchrum uidebat ut ꝓhi
berent eos effugere: & ſuã ꝗiq; priam gloria uicendo augerẽt. Duces quoq; utri
uſq; elaſſis hoc amplius ſicubi aliquà animi aduertiſſent: non neceſſaria cà naui
ceſſim ire accitum nominati eius Trierarcham pcontabantur. Athenienſes ꝗ-
dem nuũ cederet quia terram ia hoſtiliſſima magis hoſpitale ꝗᷓ mare non exiguo
labore optentũ arbitraretur. Syracuſani uero non quos plane ſciret in aio habe
rve: quoquo modo effugiendi hos fugientes ipſe fugeret? Cum apud hos ancipiti
Marte dimicatur utroruq; peditatum ingens certamen & animoꝶ cõtentio tẽ
debat Syracuſanũ de maiori ꝗᷓ parauerat decore ſibi cõparãdo Athenienſis: ne ſe
cum peiuſꝗᷓ cum Claſſiariis ageretur. Nam cum omnes facultates Athenienſiũ
in naues impoſitæ eẽnt: inerant ei futuri metus. Vr nemini tãtus & eo uehemẽ
tior ꝙ ſuperne ex edito loco pugnã naualem ſpectare cogebatur. Na cũ eèet e ui-
cino ſpectaculũ & oẽs pariter eodem intuerent: ſiqui ſuos alicubi uĩcentes aſpe
xiſſent aios attolebãt: & ad inuocandos deos ne ſe ſalute fraudarent cõuerte bat᷑.
Qul aut ſuos uinci ii planctu atq; uociferatiõe utebantur. Adeo magi aĩo fran-

gebatur ex iis qᷓ fieri uidebant: ꝗᷓ ii qui in ipſo opere uerſabant. Nõ nulli ſicubi

anceps certamen cernerét: ꝙ acre & pertinax eẽt ipſis corporibus: pro ut animo

affecti erant: præ metu ĩnuebant: geſtuſq; agebant tanꝗᷓ & ipſi pugnarent: & ĩ ea-

dẽ qua illi erumna uerſabantur. Aſſidue naq; exiguũ intra ſpaciũ aut fugiebãat
aut trucidabantur. Apud eüdem athemenſium exercitum ꝗdiu claſies cominus
dimicabant licebat omia pariter audhre lamenta: Clamores uincentes ſuccubẽ-
tes: & alia quæcũq; magno ĩ diſcrimine exercitus ædere plurifariam cogitur: his
æqualia patie bãtur & i qui ĩ nauibus erãt. Cæteruũ Syracuſani ac ſocũ cũᷣ p diu
opſtinante pugnatũ eſſet Claſſẽ Athenienſiũ in fugà uertunt: & inuecti ſtrenue
cũ magno Clamore atq; exhortatione terrã uerſus perſequutur. Tunc nauticus
e xercitus alia atq; alia parte quicũq;ʒ exteriores capti non erant: Citato curſiu ca
ſtra ſubierũt: ne peditatus ꝗqdẽ aplius ĩ abiguo eẽé: ſed uniuerſi ploratu gemituq;
miſerantes: ea qᷓ fiebant uno iĩpetu prti ad iubueniendũ nauibus tenduũt:partĩ ad
reliquã partẽ murorũ tuẽdã alii:quæ maxima portio erat:iã ꝓ ſeipſis qua ſibi ſa
lutẽ parerẽt circũſpectaret. Fuit aut eo momẽto pauor tantus ut nullus ex ſupio
ribus extiterit maior. Ac tale quiddã paſſi ſũt quale ipſi fecerũt ad Pylũ ubi La-
cedæmonii amiſſa claſſe perierũt: & illi Inſula tranſgreſſi ita in terra nũc Ache
nienſes: niſi quid inopinatũ accideret ſaluos ſe fore deſperabãt. Poſt geſtã accer-

rime pugnã naualẽ: in qua multæ naues ac multi Viri perierunt: Syracuſani arq;

ſocii uictoria potiti naufragiis etiã ac cæſorũ corporibus potiti ſut: reuectiq ad
Vrbẽ trophæũ ſtatuerur. Athenienſes aũt præ magnirudine præſentiũ malorũ:
ne cogitauerunt quidẽ de mortuis ac naufragiis repetendis: ſed conſultabãt de

abeundo protinus per noctẽ & Demoſthenes Niciam adiens cenlſebat faciẽduũ:

lanustarn
cubi lubl
oportere
hant Hech
capende⸗
Hermoc
muine rea
ſtus inta
diopleri
polleqn
üenſti
Aheniel
perleci
ſcuraiar
Ktodioni
ars ce
nodbli
wiſtic
liſtent
demo
cõmodd
terqj is
Wupri
d
W
Mhe
9 A
biqu
tisip⸗
baoi
ſcrim
ſenſue
neceſl
oma
rga
guce
clam
nalii
lesme
bitur.

Soren

unanſerei
Ntuthini,⸗
Enecelino
ber biekſſe
Uhamum.
lueni uni
krent erch,
teſua
kedat
Squoqun
lariacdni
henienſe
honeyno
in aio lbe
hosanchii
cötennot
nenſiseſe
Athemienſi
eo veheme
icentes ape
coventhil⸗
n dio fan⸗
ulni ſcabi

otanimO

entdier-
figebit
cominos
laccubè⸗
Zon dis

1cüpun

iſrenve
nautics
0 cotlul
. gemimg
inpertin
uuſbi 1
ger upio
obila
üc Arhe
ti accer⸗
llaniarq;
ectig
maloru:
nabitce
ſaciidi:

ut repletis reliquiis nauium ſub auroram erumperent portu:ſi poſſent ꝙ dice
rent plures adhue ipſis utiles naues ſupeſſe ꝗᷓ hoſtibus. Superãt. n. eis naues cir-
citer ſexaginta: hoſtibus minus quinquaginta. Cui conſilio cũ Nicias aſſentire-
tur uellentq; naues implere: nautæ introite abnuebat: ut ꝗ perculſi aĩo erant: ,
male pugnaſſent nec credebat ſe poſt hac eẽ ſupiores. Ita cuncti diſcedenduũ a
terreſtri itinere aĩium adiecerũt, Hoꝶ conſilii iuſpicatus Hermocrates Syracu-
ſanus ratuſq; atrocẽ rem fore: li tantus exercitus irxinere pedeſtri proficiſcẽs ali
cubi ſubſideret. Vnde rurſus cõtra ipſos faceret bellũ adit magiſtratus: negatq;
oportere cõtẽni nocturnã hoſtiũ ꝓfectionẽ: cõomemoras hæc & alia q ipſi uide
bant.Sed potius egredi oẽs Syracuſanos pariter & ſocios ad obſtruẽdas uias oc

cupandaq; locoꝶ anguſta atq; cuſtodienda. Hoc alii nihilo illi ꝗqdem minus ꝗ

Hermocrates ĩtelligebat: & eſſe faciendũ putabant: ied homines ab ingẽti certa
mine reuerſos libentius iam ꝗeruros: & eo ægrius imperata facturos: ꝙ dies fœ-
ſtus inſtaret. inſtabat. n. eo die ſacrificia Herculis ĩ quo præ igenti uictoriæ gau
dio pleriq; ſe conuerterẽt ad potandũ: oĩa deniq; ſeperada: citius illis perſuaderi

poſſe ꝗᷓ ut in pᷣlens ſũmerent arma ad exeundu. Talia reputantes ac difficilia fa
ctũ exiſtimantes magiſtratus cũ iducere non poſſer Hermocrates: uereturq; ne

Atheniéſes per ſilentiũ noctis tranſeuntes ardua maxime loca occuparent: hoc
per ſe cõmẽtus ẽ. Quoſda e comitibus ſuis equeſtres mittit ad hoſtiũ caſtra ob
ſcura iam nocte:ꝗ eo uſq; pᷣuecti unde ꝗs exaudiri poſſet:quaſi eẽt Athenienſiũ
ſtudioſi qᷓles quidã ĩ urbe erãt: Niciã de rebus urbanis certiorẽ facere ſoliti: euo
catis certis iuberent referri Niciæ: ne mouerent ea nocte tanꝗᷓ Syracuſanis itine
ra obſidentibus: id potitus poſtridie p otiũ inſtructo agmine faceret. Hæc cum

miſſi dixiſſent diſceſſere: cũq; eadẽ ii qui aucherãt ducibus Athenienſibus retu-

liſtent duces ipſi ob eũ nũtiuũ hac nocte cunctandũ: cenſuerut nullà ſubeſſe frau
dem: opinati & quia non ſtati ꝓdiſſent ẽt die in ſequẽri: ut ſe milites ꝓ facultate
cõmodiſſime inſtruerẽt manenduũ: ac relictis cæteris rebus oibus abeudũ: præ
terꝗᷓ iis quæ ad uſum corporis ptinerẽt. Syracuſani interea ac Gylippus cũ pedi
tatu priores egreſſii itinera paſiim quibus illos tranſituros credibile erat obſtru
Xerũt: & ad riuog ac fluminũ uada poſuere præſidia: & ad alia oportuna excipiẽ

da hoſti loca: qua uiſum ẽ ut illũ tranſitu accerent. Sup hæc ĩuecti claſſe naues

Atheniẽſiũ ab littore abſtraxerũt: quage aliquot cõcrematis qd facere ipſis quo⸗-
q; Atheniẽſibus ĩ aĩo fuerat: cæteras per otiu inhibente nemine: ut quæq; alicu

bi quaſſata religatas portauerũt ĩ urbe. Poſt hæc Nicias ac Demoſthenes ubi ſa

tis ipſis uiſum eſt luos inſtruxiſſe: vertio a pugna nauali die mouerũt. Res acer-
ba oĩbus nõ eo ſolũ noĩe ꝙ oĩ claſſe amiſſa decederent:e magna ſpe redacti ĩ di-
ſcrimẽ & ſuũ & Ciuitatis: uerũ ꝙ relinquere caſtra eẽt cũctis triſte Spectaculũ:
ſenſuq; & cogitatione miſege. Na cũ mortui inſepulti eẽnt: quotiẽs quis aliquẽ
neceſſarioꝶ iacentem cõſpexerat mœrore pariter & metu afficiebatur: ſed mul
to mœſtiores reddebatur erga uulneratos atq; ægrotos: tanꝗ defunctis miſerio
res quos reliquebant. Nã ad cõplorationẽ ſe atq; eiulatũ conuertentes illi miſeri
quid agerẽt neſciebant ut ſe ſocii abducerent obſecrabat nominati. Vnuũ quẽq;

iclamantes: & ſicubi quis uidiſſet ullum aut Sodaliũ aut famuliariũ aut cõtuber

naliũ iã abeuntẽ: pẽdentes ab eis & quoad poterat inſequẽtes: & ſi quos prius ui
res membroꝶ deſeciſſlent: non ſine multis obteſtationibus ac ploratibus deſere
bãtur. Protſus ut omnis exercitus lachrymis cõpleretur: & præ huiuſcemodi an
gore non facile diſcederetur: Juis ex hoſtico & maiore ꝗᷓ quẽ lachrymis oſten-
bp i

ℳ

debamt: mœrore tũ ex iis quæ iam paſſi erant:ꝛtum ex is quæ intra ſe ne paterẽ

tur formidabãt. Nec mœſti tantum ſed ẽt ſibipſis ad modum ſuccẽſentes. Ni-

hil. n. aliud ꝗ expugnatæ Ciuitati & quidẽ non exiguæ quæ ꝓfugeret ſimiles ui
debant᷑. Quippe uniuerla multitudo ſimul ꝓpficiſcentiũ non erat infra numege

quadraginta miliũ: Quoꝶ cæteri oẽs ut quiſq; poterat ſibi utilia. Pedites autẽ

Eaquiteiq; pter conſuetucdinẽ ſua ipioꝶ cibaria iub armis ferebat: aln inopia co
mutũ aln diſtidentia: traſfugerant. n. ſerui cum antea multirũ uero pxime plu-
rimi: nee; hæc quæ ferebãat ſuſſicientia erãt. Nam rei frumentariæ in caſtris iã

nihil ſuperat. Cum interi huiuimodi erumna quæ alias ob hoc ꝙ æXlis & cõ-
munis eſt cũ multis habet aliquid leuamẽti: núc nihilo magis eis tolerabilis ui-

debarur: pertim cogitâtibus quanto & ſplendore priſtinæ dignitatis ĩ quẽ exi

tum mileriãq; recidiſſent. Etenim hæc maxima nouitas exercitui græco conti-

girt:ut ad quos ſubigendos ueniſſet ipie metu ne porius ab illis ſubigeret abſce-

deret: & qut cũ uotis & caticis in expeditione exiſſẽt: rurſus ab expeditiõe diuer
ſa uoce ac cõtrario ſono reuerterẽt: ex nauticis facti pedeſtres: & armato agmini
magis ꝗᷓ claſſi uacantes: tamẽ ipſis hæc oĩa toleranda uidebant᷑ propter ipendẽ
tis lam periculi magnitudinẽ. Quos Nicias cernens tâà affectos aio eſſe & uæhe
menter ab alienatos adiens exhortabat ex reꝶe conditioe: cõſolabaturq; clamo
re ẽt utẽs magis ꝗᷓ uoce ut ad quoſq; accedebar: ut illorum aĩos excitatet: & cũ
uelet ut qui plurimũ noſſer prodeſſe eis ex pſenti quoq; rerũ fſiaau.

Oratio Niciæ ad Milites

Thenienſes inquit ac ſocii cũ non nulli iã ex aſperiori ꝗ noſtra eſt cõ

ditione icolumes euaſerint: debetis habere ipe: neq; ſupra modũ uo

bis metipſis ſuccenſere: aut propter iacturas quas feciſtis: aut propter

indignitatẽ quæ nunc ſuſtinetis. Ego quoq; nihilo meliore ꝗᷓ uos cõditiõée ſum

non uiribus: na quomõ ex ualitudine affectus ſũ cernitis non fortunis: ꝗbus cũᷣ

ad unictũ tũ ad alia pertinétibus: nulli aliquando inſerior cũ ſueri: nunc tamen ĩ
pari periculo inter miſerimos cõſpicior: quãꝗᷓ multo cultu deos: multa iuſtitia

ac bonitate hoĩes ꝓſecutus ſu: propter quæ futuroge ſpes audax illa quidè eſt.

ſed certe uos clades acceptæ iã magis ꝗᷓ pro magnirudine prerrent: q forſità alle

uientur. Nã & ſatis fœliciter cũ hoſtibus actu eſt: & ſi cui deog inuiſi huc mili-

tauimus ſatis ii dedimus abundeq; pœnage. Et. n. alii quoq; non nulli aliquãdo

iã bellũ alis intulerũt: qui cũ more hominũu egiſlent: tame tolerabilia paſſi ſũt.
Vos quoq; cu ſperare debetis deũ mitius nobiicũ eſſe actug: quippe qui digni-
ores ſumus miſericordia numinũ ꝗᷓ odio: tũ non ualde extimeicere: cũ ĩtueami
ni uoſipios qualis armacura ueſtra ſit: & quantus numerus pergentis agminis.
Quiatiã illud cogitare ubicũq; cõſyderetis ibi prorinus uoſipſos uobis eſſe Ci

uſtatẽ Vrbeq;:neq; ab ulla alia Sicilienſi Ciuitate: aut uenientes facile receptũ:
aut alicubi collocatos facile expulſũ iri. Iter aũt ut tuto & ordine fiat ipſi obſer

uabitis:nmihil aliud ſuo quis aĩo uerſantes:niſi quocũq; loco quis ueſtrũ pugnare
cogetur: ſe eum optinendo & priam & moœnia ſua optentugꝶe, ꝙ ſter opprope-
rabimus cõtinẽti nocte ac die quoniã exiguũ hẽmus cõmeatũ.Et ſi pueniemus
ad aliquod amicũ oppidũ Siculoꝶ: hi. n. ob metũ Syracuſanoꝶe in 2 pſtat:tũc
demũ ſentite tuto uos in loco conlſiſtere. Ad quos pᷣmittite qui iubeat eos nopᷣ
occurrere patiter: & cõmeatũ afferre. In ſũma hoc ſentite cõmilitões neceſſariũ

cobis ot
islaluiee
feuilere ca
ſoamtel
us ahot
crclnaal
ummiti
fesibantl
maarmit.
ſtrucki
Feeliünun
lc ie c
(Mocdl
geciſo⸗
ihrede
ͤ
ulenore
peepponn
localida
Odeqarr
Gdar
dddi
um
ſcura
rüͤci
decp
tua
und
gelc
Kere
aj

iaam
Deme
tumn
fimis
(rra
nunm
holta
tue
een⸗
lord

kedezntt
Clente Ni⸗
Etſimüezui
numes
nesae

olkneltc
1Fodi u
rpropter
roe un
gbuci
claneni
aiuciri
orti de

Ruc Ni-

ialiguic
apall ſi⸗
i ani
imem
0.
6
R
iobler
D
PMrope⸗
niemd
ſtintie
s no⸗

Mi

uobis fortibux viris eẽ ut quibus nullus uicinus locus ein quo ſi ignaue egeri
tis ſalui eẽ poſſitis:& ſi hoſtẽ euaſe

ritis cæteros quidẽ e uobis cõlecururos: quæ

reuiſere concupiſ. citis: Athenienſes aut magnã Ciuitatis ueſtræ potẽtiã & ſi col
lapſam reſuſcitaturos: Viri.n, non mœnia & naues ſine uiris ciuitas ſũt. Elis Ni⸗-

cias adhortantibus milites adibat: ſicubi cernebat eos aut non continẽti aut nõ

Orginata ſerie pgentes: cogendo atq; diſponẽdo: nihilomĩus Demoſthenes hac
aut ſimilia apud ſuos dicebat qᷓdrato agmine euntes: Niciæ copiæ ſub ipio prio
res ibani: ſuæ ſub Demoſthene ſequebatur: impedimentis & turba plurima in-
tra armatos recepta. Qui poſteaꝗᷓ ad uada puentu eſt Anapi amnis offẽdũt illic

iſtructa Syracuſanog ac ſocioꝶ manũ: Ea lummota ac tranſitu potiti ultro p-

grediutur. Syracuſano eqtatu aſſulrante: leuiq; armatura iaculis ceſſente. Atq;ʒ
hac die cõfectis quadraginta ferme ſtadiis tumulũ quẽdã iſederur. Poſteri die
diluculo iter igreſſi cũ uigiti circiter ſtadia ꝓceſſiiſſent: deſcenderũt ĩ capeſtrẽ

quẽdã locũ: lbiq; caſtra poſuerunt. Volentes ſumere cũ aliquid eſculentũ e ſuis
ſq; rebus: tum hitabat.n. locus rum aquã illic quã ſecum ferrẽt: quoniã multa

P ſtadia qua perrecturi erãt nihil ad modũ aquæ eẽt.Interea Syracuſani trãſitũ
ulteriorẽ poccupates ĩædificarũt. Erat aut tumulus arduus & utrinq; rupibus
pPceps: cuius uertex uocat᷑ lepas. Poſtero die iter ĩgreſſi Atheniẽſes a Syracuſanis

ſocialibuſqʒ equitibus ac iaculatoribus:quorum magnus erat numerus: utrinq;

obequitatibus atq; iaculatibus pgere ꝓhibeãtur. & cũ diu dimicaſſent tade i ea
dẽ rurſus caſtra rediere: iã non ide eis ſuppetẽte cõmeatu: ꝗqbus digredi p̃̊ hołtiũ
equitatu non liceret. Mane tamẽ mouétes rurſus ire pgunt: & ui peruadunt ad

enimulu: ſed cũ iuẽiũt muro pᷣcluſũ & muro ſupſtatẽ pedeſtrẽ aciẽ ex magna pte

ſcutata. Erat aut arctus locus quẽ ſubeũtes Atheniẽſes expugnare nitebant: ue-

rũ c a tot uiris e loco eminenti ferirẽtur: facilius eni ſuperne tela uibrabantur

nec poſſent prumpeie rerro ſe recepere atq; quieuere: cù pᷣſerti exiſterent toni-
trua pariter & imbres: quales ani tpre in autunũ iam uergente fieri conſueuere:

undce exterriti ſũt & eo uæhemétius ꝙ exiſtimaret i ſuu exitiũ iſta oĩa fieri. His
gefſcẽribus Gylippus atq; Syracuſani partẽ quãdã copiarũ mittũt ad hos muro
itercludédos: a tergo qua uenerat: qd tamẽ fieri & iſti miſſis e diuerſo ꝗbuſdam
ſuoꝶe ꝓhibuere. Mox cũ omni mãau regreſſi ꝓpius campũ cõſedere. Poſtero die

cũ ꝓgrederẽt eos undiq; circũfuli Syracuſami adoriũtur: multos ſauciant: retro-

. 5ſcl in ipſos ipetũ Athemẽlſes facerẽt ſubducebat. Cum abirent igruebãt po-
kre

emis quibuſq; pcipue infeſti: ſi forte mẽbrati illos terrirando totu aginẽ auer

terẽt: & diu hũc ĩ modu reſiſtere Athemẽſes dehinc ꝓgreſſi quĩq; ſex ue ſtadia
ĩ campo cõquieuere:ab eiſq; ĩ ſua caſtra rediere. Syracuſani ſub noctẽ Niciæ ac

Demoſtheni placitũ eſt quoniã male ſecũ ageret:tũ generali iã inopia cõmeatus
tum multirudine uulneratoꝶ ab hoſtibus identidẽ aſiultantibus accẽſis ꝗᷓ plu-
rimis ignibus abducere exercitũ: non tamẽ eadẽ ãplius qua cõſtituerãt uia:ſed e

ccontrario ꝗᷓ Syracuſani cuſtodiebat mare uerſus. Ferebat aut hæc uia non in ca-
tinam: ſed in aduerſã ꝓrſus diciliæ orã:in Camarinæalin Gelã ĩ alias circa urbes
uel græcas uel barbaras. Accenſis igit plurifariã pyris per noctẽ ꝓficiſcũtur: ſed
dd oĩbus acèidere exercitibus ſolet: pſertim maximis & noctu pgentibus: & p
holſticũ & hoſte quẽ timerẽt non ꝓcul agete: ĩceſſit eis trepidatio pauor: tumul
tus: & copiæ quidé Nicianæ quẽadmodu erar duces ĩ ordine pititerunt longeq;

pceſſerur, At Demoſthenicarũ dimidiũ pene ac maior pars iterrupta ẽ ac ſolu-

tioribus ordinibus pgebat. prima tamen luce peruenere ad mare: & ingreſii uiã

nomine Elorinam incedeb: g. . .. J
ipfum Elorinam inceue bant ut cum ad Cyparĩ fluuium deueniſſent: ſecundũ
Ni illac Siculos Et ber operiora & mediterranea tenerent. Sperabant enim ſi-
