ad petenda oracula eo miſſus hæc plerũq; reſponderet. Ioue ſati ſemidei pro-
lem ex alieno ſolo in ſuum reducere: alioquin argenteo arare uomere: Eandem
quoq; aliquanto poſt tempore: ut Lacedæmonios hortaretur: ad ſe reducendã
ĩ Lyceo exulantem: propter ſuſpitionem acceptorum munerum:ob reditum il
lum ex Attica & dimidiatas ædes templi louis metu Lacedæmoniorum tunc ĩ- J
habitantem: unde uiceſimo regni ſui ãno ad ſe ãteꝗᷓ reducendum:eiuſmõi Cho-
ris atq; ſacrificiis quibus proſequi reges inſtituerunt: cum primum Lacedæmo
na condidere. Hac igitur offenſus criminatione Pliſtoanax: limulq; ꝙ exiſtima⸗
bat cũ nihil in pace aduerſi contingere:ubi Lacedæmonmii ſuos recepiſſent: haud
quamꝗᷓ ſe inimicorum inuidiæ obnoxium fore: cui ſemper obnoxii ſint neceſ-
ſe ẽ principes in Ciuitate belli tempore: propter eius detrimenta: cõuentionem
Præoptabat. Eamq; per hyemẽ in colloquium irum eſt: & iam ĩ ſtante Vere ap⸗-
Paratus a Lacedæmoniis palam agitabatur per Ciuitates denunciantibus tanꝗᷓ
admunitiones faciendas: quo magis exaudirent Athenienſes. Et ubi in conciliis
multa ſur utrinq; iura allata: Ita conuentum eſt: ut pax fieret utriſq;ʒ ea quæ bel
lo eſſent parata reddentibus : ſed Athenienſibus Niſæam retinentibus. Nam cũ

Platæam repeterent Arhenienſes: & eam ſe ui cepiſſe Thebãi negarent: nec Op-
pidanis prodentibus ſed dedentibus. ldem de Niſæa & illum dicebant. Tunc ad-
uocatis Lacedæmomii ſociis p̃ter Boetios atq; Corinthios e leoſq; & alios Me-
garenſes: his enim quæ fiebant haud placebant decretoq; facto de bello finien
dotfœdus inirent: percuſſerũtq; rũ Atheniẽſibus quod Athenienſes apud illos
iurando comprobarunt: Fœdera fecere Athemiẽſes ac Lacedæmonii cum ſociis H

hæc uerbaiper Ciuitates rata iureiurãdo ſũt habita.
Fœdera inter Lacedæmonios & Athenienſes

g Vod ad templa publica pertinet Licere quicunq; uelit tuto ire cõſu
Iklere cõſultores mittere more maiorum terra & mari:Phanum uero
„ac templum Apollinis quod eſt apud Delphos: ipſos urti ſuis legibus
uectigalibus iudiciis: ſua deniq; terra more prĩo: Eſſe porro ſœdera annos an⸗
quaginta Atheniẽ ſibus ac Lacedæmõiis & utrorũq; ſociis pura & inoxia vel ter
ra uel mari. Nec licere arma ĩferre detrimẽti cauſa: neq; Lacedæmõiis neq; Atkhe
nienſibus eorũ ue ſociis: ulla uel arte uel machinatiõe: ſi quid inter eos contro
uerſiæ exiſtat iure agant: & iureiurando de quibuſcunq; conuentum eſt: redden
uibus Lacedæmõiis ac ſociis Amphipolim Athenienſibus: litteræ tamẽ Ciuitati
bus quaſcũq; Lacedæmonii tradiderit Atheniẽſibus abire: quo libeat ſuis cũ fa
cultatibus, Eas uero quas Ariſtides tributarias fecit liberas eẽ: ltẽ nõ licere Athe
niẽſibus atq; ſociis nocendi gratia illuc ferre arma:ſi tributum pendãt poſt icta

fœdera. Sunt autẽ hæ Argilus,. Stagirus. Acanthus. Scolus. Olynthus. Spartolus-

k tiii

Nec ſocias eẽ alterutris: aut Lacedæmõiis: aut Atheniẽſibus Auo ſi eas ĩduxe

rĩt Atheniẽles ut uelit eẽ lociæ licere ſocias facere. Nõ tamẽ Cyuernæos: & Sa-
næos: & Singæos ſuas ipſoꝑꝶ urbes icolere: quẽadmoduũ Olynthii & Acathii. La-
cedæmõiis ac ſociis: Panactũù Athéiéſibus: & iuicẽ Athẽiẽies Coryphaſiũ: illis &
Cythera: & Methoné: & ptele: & Atalatã: & quoſcũq; Lacedæmõôioꝶ captiuos
in carceribus: uel apd Athenas uel alibi itra ſuã ditionẽ haberẽt reddetibus: nec
nõ eos quos expugnatiõe Sciõe cepiſſẽt: Peloponnẽſiũ & ꝗcũq; ex ſociis Lacedæ
mõioge apd Sciona eent: & quoſcũq; Braſidas eo miſiſſet: ſi quis deniq; Lacedæ-
môiorũ ſocius Athenis uel alibi ut iperiu teneant in carceribus eſſet: miſſos fa
cientibus Lacedæmonmiis præterea ac ſocis reddentibus: quoſcunq; haberent:
hunc inmodum Athenienſium ſociorum ue. Quod autem ad Sciones atrinet &
Toronæos & Sermylios & ſi quam aliam Ciuitatem haberent Athenienſes: con
ſultaturos deq; aliis Cimitatibus quicquid ſibi uideretur. Eoſdem iuſiurandum
apud Lacedæmonios eorume; ſocios per Ciuitates iuraturos: & utroſq; alteris
domeſticũ iuſiurandum quod apud utranꝗ Ciuitatem maximum eſt: quod qui
dem hoc ſit. Sto his pactionibus & his ſœderibus iuſte & pure. Sit Lacedæmo-

nuis ac ſocus in hunc modum er Athemienſes iuſiurandum, Id aurem quor
os

annis renouari ab utriſq; & Titulos Lapideos erigi ĩ Olympiis in Pythiis: i Iſth-
mo & Athenis intra urbem: & Lacedæmone in Amycleo: ſi quid autem alteru-

tris in mentem non uenit & ſi quid ratiõibus diſcuſſum æquum utriſq; uiſum

ſitihoc commutari quacunq; in parte urriſq; uideatur Athemienſibus ac Lace-
dæmonus. Sub tempus fœcderum præſidebat Epphorus Pliſtolas: menſis Arte-
milii quarto ante finem die- Athenis præſidebat Alcæus menſis Elapheuoho-

nis ſexto: ante finem die. lurarunt autem & fœdus percuſſerunt. ex Lacedæmo-

miis Pliſtolax. Domageſtus. Chiomis. Metagenes. Acanthus. Daithus. lichagoras.
Philocharidas. Zeuxidas. Antippus. Tellis. Alcinidas. Empedias. Menas. Laphi
lIus, E&X Athenieniibus Lampon. Iſthrmionicus. Nicias. Laches. Euthymedus. Pro
cles. Pythodorus. Agnon. Myrtilus. Thraſicles. Theogenes. Ariſtocartes. Iolcius.
Timocrates. Leon. Lamachus. Demoſthenes. Hæc fœdera icta ſunt fub extre-
mum hyemis umul & initium Veris: ſtatim ab ur bicis diõyſiis decẽ ſolidis an-

nis: & pauculis diebus a prima in Articam incurſione: & ab huius belli princi-

pio. Velim autem quis mihi conſideret ad finem habendam tẽpora potiuſꝗᷓ aur
quoſlibet õ aur recenſionem aliquorum. ex aliqua dignitate
nominum res geſtas ſignificantium. Non eni exacta res eſt exponere quibuſnã
uel ieuntibus: uel gerentibus magiſtrarum ur ꝗcq; geſtum eſt: ſed per æſtates &
hyemes diſtiguere quẽadmodum feci. Vnde comperiret uim anni in duo me
dia diuides decẽ æſtates & totidẽ hvemes habuiſie ſuperius bellũ. Lacedæmõii
captiuos ꝓtinus qui penes ſe erat miſſos fecerũt: nam ſortiti priorẽ locũ erãt:

reddẽdiq; hẽrent: miſſeruũtq; i Thraciã ad ſuã prouñ ciã legatos Iichagorã & Me
nam & philocharidã: ut Amphipoli traderẽt Atheniẽſibus: atq; alii fœdera quẽ

admõm cõuenerat de ſingulis rata hẽrent. Quod tamẽ illi facere abnuerũut arbi
trãtes ea nequaꝗᷓ ſibi utilia eé. Ne Clearidas ꝗd urbẽ tradidit gratificari uolẽs

Chalcidẽſibus: ꝙ negaret ſe poſſe tradere iſtis iuitis. Veꝶ ꝓpere ipe cũ legatis il

lic ĩ Lacedæmonẽ ueitiad ſe purgãdũ ſi accuſaret ab iis: ꝗ cũ Iſchagora fuerant

ꝙ; nõ puiſſlet: & pᷣterea ad cognoſcẽdũ:ſi qd poſſet fœdus ĩmutari. Sed cũ cõpiſ-

iet id cõprobatù eë: celerit redit mittetibus cũ lacedæmõiis: atq; iubẽtibus p̃⸗
cipue ut urbẽ traderet: ſin mius ꝗcũq; ibi foret Pelopõnẽſes educeret. Cæteg la

s caulaſe
lezimilen
Aelci
lecetet⸗
Cluram.
Atioceti⸗

4

55
UAltaverun
goe dburn,
julle Aünn
norumgte
pollunt ⸗
Ubusaffer
gve iſ fan

Opitulentun

ſuperiorau
tidus ab
Geſaneo
10 aem
Iit Laecd.
uicgdut
rauerurb
nuelſchage

Mlemns la

Dymedus.
Kneslocl
Nonmuk
ſe Ned
ſtachage
hio⸗ 41

10,&Al

Ceterun
cuſerun
et lacecx⸗
Daimob
ceq meſes

dehe

linpere
Tnucpcid
5 Leliate
d löos

Aile n⸗
Vverdacrdd
iAätil,
ullhütt
1 1.
riinn
gerſitlan
tudenig lant,
buellermilath
ſcung kabeen
Niones aninel
Athentenſeroon
dem iuſiunncun
Aurrogalent
mumelkuoigt
re it Laedend
n. amen q
Bin Dythigili⸗
nid mem alten
um wnicq vilun
mendbusac La
Olmenlis Atte
nis Ehpbeuobo
nt er acedeno
ichoslichapors⸗
. Menas Lipl
rhymrcne
octrs oC,
Unt ub enme⸗
Ece ſolcisa⸗
u bell princi⸗
14 oriuſg a
gva ignirnt
nere galduſni
4 per Aaes
Pnlin dlo ne
hi. acedemũi
tiore ſoci enit
lchggidhe
i ceradh
eabinefitt
ntihcu u
de cülegan!
Sana
ci cen
ded ci cn
benbopß

cedæmõii cũ apd eos ſocii eẽnt: & iuſſi rata hẽre ſœdera negarẽt eadẽ qua pri
us caula ſe illa habituros rata: niſi aliquatenus æquiora fierent: hos non audien
tes dimiſerunt. ipſi cũ Athenienſibus ſocietatẽ fecerũt: rati Argiuos qui miſſis
Ampelda & licho fœdus inire recuſaſſent: nõ acres hoſtes ſine Athenienſibus fo
re: & cæteram fere Pelopõneſum quieturam: alioquin ſi liceret ad Athenieſes ac
ceſſuram. Præſẽtibus igitur Athemienſiũ legatis habitiſq; colloquiis cõöuentum
eſt: ſocietaſq; cum iureiurando inita hæc his legibus.

Societas inita inter lacedæmonios & Athenienſes:

Otii erunt lacedæmõii annos quinquaginta: ꝙ ſi ꝗ hoſtes agg inua-
feerint lacedæmoniog eiſq; noxam fecerint: opem ferant. Athemen-
ſes quocũq; modo & quantà maximam poterũt: ſi iidem hoſtes agꝑe
uaſtauerunt: pro hoſte ſit illa Cinitas lacedæmoniis & Athenienſibus: afficiat-

que ab utriſq; damno: & ab utriſq;. pariter hoc bellum deponatur: atq; iſta fiant

iuſte & impigre & pure. Item ſi qui hoſtes terram Athenienſium ingrediantur:
noxamq; fecerint lacedæmonii opem ferant quocũq; mõ: & quanta maximam
poſſunt.Si agꝶ ndẽ uaſtauerit pro hoſte ſit illa Ciuitas lacedæmõiis & Atheniẽ
ſibus.afficiaturq; ab urriſq; dãno & ab utriſq;: pariter hoc bellum deponatur. At
que iſta fiant iuſte & impigre & pure. Quod ſi ſeruitus impendeat lacedæmõôiis:
opitulentur Athenmienies omn' ui quoad poterunt. Hæc autẽ fœdera iidem qui
ſuperiora utrinq; iurauerunt quorãnis renouanda. Lacedæmoniis Athenas eun-
tibus ſub dionyſia Athemienſibus lacedæmõôe ſub hyacinthia. Erecto apd utroſ
que ſaxeo titulo. Vno quidem lacedæmone: iuxta Apollinem in Amyclæo. Alte
ro autem Athenis intra Vtbem : iuxta Mineruam. Quod ſi quid uiſum fue-
rit Lacedæmonũs & Athenienſibus adiiciendum tollendum ue circa ſocietatẽ:
quicꝗd utriſq; uiſum fuerit id æquũ ſit. Hoc iuſiurandũ e lacedæmoniis iſti ju-
rauerur Pliſtoanax. Agis: Phitolas. Damagertus. Chiõis. Metagenes. Acãthus. Dai-
tus. Iichagoras. Philocaridas. Zeuxidas. A ntippus. Alcinadas. Tellis. Empecdlias.
Menas. Laphilus. Ex Athenienſibus. Lampon. ſithmionicus. Laches. Nicias. Eu-

thymedas. procles. Pythodorus. Agnon. Mirtylus. Thraſycles. Theagenes. Ariſto

crates loclius. Timocrates. Leon. Lamachus. Demoſthenes. Hæc ſocietas imita GE
non multo poſt fœdera: & captiuos ex inſula reddidere lacedæmoniis Athenien-
ſes. Aeſtaſq; decimi ani cepit. Quæ per decem continenter ãnos primo bello ge-
ſta:hactenus: conſcripta ſunt. Boſt fœdera uero & ſocietatem inter lacedæzmo-
nios atq; Athenienſes decẽne Poſt bellũ initam ſub Pliſtola lacedæmõioge epho
ro: & Alcæo Athenis præſidente. Pax fuit dũtaxat apud eos qui illa adminiſtrãt.
Cæterum Corinthii & quædam in Pelopõneſo Ciuitates quæ acta fuerant cõ⸗
cuſſerunt:protinuſq; alia perturbatio extitit ſociog: aduerſus lacedæmõios: ꝗqn-
ẽt lacedæmonii ipſi progreſſu temporis in ſuſpitionem uenere Athenienſibus.
Partim ob quædam quæ ex uerbis pactionis executi non ſũt atq; ad ſex ãnos de
cẽq; mẽſes temperatu eſt: quominus utrinq; mutuo terrà inuaderẽt: extra illam
uero uæhemẽtiſtime inuicẽ ſe læſerũt: p induciaꝶ nõ ſincerã getem. Mox coac-
ti rupere illa poſt decem annos fœdera:rurſus ĩ apertum iere bellu. Hæc aut idẽ
Thacydides Atheniẽſis gradatĩ cõſcripſit: quẽadmõm ſingula quæq; geſta ſũt:
p Aeſtates & hyemes eo uſq; dũ Atheniẽſiũ ĩpiũ lacedæmõii cũ ſociis euerterũt:
ac lõgos muros & Piræa ceperũt:ad qd tp[s ani belli oẽs extiterũt ſeptẽ & Vigĩti:

Quod ſi quis pactionem ꝗᷓ interceſſit ſpacio belli aſcribendam non putabit: is
haud recte putabit. Si. n. ex rebus geſtis id exiſtimabit inueniet non eſſe conſen-
taneũ eam iudicari pacem: in qua neq; tradita neq; recepta ſunt omnia de ꝗbus

conuenerat. Et præter hæc in Màtinico & Epidauro atq; in aliis bellis utrinq;

accepte. Et nihilominue in Thratia qui ſocii fuerant hoſtes extiterunt: & Boetii
decẽdiales ĩducias agebãt. Itaq; & ex ſuperioris belli decẽnio: & ex ſuſpectis poſt
illud iduciis: & ex ĩſecuto has poſteriori bello. Si quis tot ãnos ſupputabit per tẽ

pora: & aliquot dieꝶ acceſſionem hoc ſolum inuẽiet exitu comprobatum: ex iis

quæ futura eſſe ex oraculis affirmabantur. Et enim memoria teneo ab incepto
uſq; ad finitum bellum a cõpluribus prædicari ſolitum ter nouenis annis bellũ
geri oportere. Quo omi tp̃re cũ per ætatem res ego iam itelligerem: & aium ad
uerterẽ ut aliquid diligenter cognoſcerẽ: contigit: ut cũ prĩa exularẽ ànos uigin-
ti:poſtꝗᷓ in Amphipolim traieciſſem dux Claſſis: cunq; rebus agendis interfueri
apud utroſq;:nec minus ꝓpter exilium apud Pelopõnenſes per ocium aliꝗd eo⸗
rum reꝶe impenſius noſſem. Igitur controuerſiam quæ poſt decẽ annos extitit: &
ſœdeꝶ perturbationem & deinceps quẽadmodũ bellatum eſt exequar. Nam po
ſteaꝗᷓ quiquaginta annoꝶ fœdera ſũt inita: & mox ſocietates legatiõeſq; quæ ex

Pelopõnelo ad hæc accitæ fuerãt: & lacedæmone dilſceſſere & alii domũ abiere.

Corinthii ad Argos cõuerſi primũ uerba fecerůt cũ quibuſdã principibus Argi-
uope:quãdo ꝗdem lacedæmõii fœdera ſocietatẽq; cũ Atheniẽſibus feciſſent an-

tea ſibi inimiciſſimis:nõ ob utilitatẽ Pelopõneſi ſed ob ſeruitutẽ: oportere Argi

uos cõſiderare ur ſalua ſit res Pelopõnẽſis: atq; decernere quæcũq; græca ciuitas
ſuis legibus pari iure æquis condictionibus uiuens: uelit cũ Argiuis ſocietatẽ fa
cere licere: ut una quæq; ad alterius terram mutua ferat auxilia: deligere aliquot
homines penes quos fit imperii ſumma: ne res foras emanet: ne ue fiat ad po-

pulum mentio ſi ille non ſit aſſenſurus. Multos enim aiebat ad Argiuos odio la

cedæmoniorum ſe collocaturos. Hæc cum demonſtraſſent Corinthii domum
reuerterunt. Quæ Argiui illi cum audiſſent: & ad magiſtratus atque ad populũ
retuliſſent. facto decteto Argiui duodecim Viros delegerunt: cum quibus lice
ret ſocietatem facere:quiſquis uellet græcorum præter Athenienſes ac lacedæ

monios: cum horum neutris id liceret in iuſſu populi Argiui: Admiſerunt autẽ

hoc Argiui eo impenſius: tum quod cernerent bellum ſibi cum lacedæmoniis
futurum: quoniam fœdera cum illis in exitu erant. tum ꝙ ſperarent ſe principes
fore Peloponneſi. Si quidẽ per id tempus præcipue lacedzæmonium imperiun
male audiebat: & propter acceptas clades Contemptui erant: & inter omnes op

time Argiui ſe habebãt:qui nõ ſumpto cũ cæteris Attico bello: ꝙ cũ utriſq; ſeu⅔ö

derati eſſent rem Ampliauerant. Hunc itaque in modum Argiui græcorum uo
luntarios in ſocietatem recipiebant. ad quos primi Mantinæi cum ſociis tranſie
rant:lacedæmonios ueriti a quibus dum adhuc bellum cũ Atheniẽſibus gerut.
Partẽ quãdã Archadiæ illoꝶ ditiõis auertiſſẽt:quoſq; nõ credebat neglecturos:
ꝙ ea Mantinæi potirẽt.lta dũ illi cũctãt libẽter ad Argivos ſe cõtulerũt: Ciuita
tem magnã conſiderantes & cũ lacedæmoniis uſque certamẽ: & ſtatũ popularẽ
quẽadmodũ ipſi hẽntẽ Scdm hoꝶ deſectionẽ reliqᷓ Pelopõneſus gliſcere cepit:
tanꝗᷓ ipſi foret idem faciendum: rara plus quiddam cognouiſſe Mantineos ꝙ ad
Argiuos acceſſiſient: & ſimul ſucceſens Lacedæmõiis cũ ob alia: tũ uero ꝙ ĩ fœ
deribus Atticis aſcriptũ eẽt: piuriũ eẽ ꝗcꝗᷓ adiicere tollere ue ei qd utriq; Ciuita

ti uiſũ eſt Lacedæmoniæ & Atheniẽſi. Nec. n. particula Pbelopõnenſes præcipue

rbzuſt
niciAn
ci cnbe
ozlico
ntnol
(orinchu
locios lei
mnuͤc
inisidu⸗
nüͤipedin
caverit
ppalame
fielibus
tantüſe
peiuatim
Alepios
ſocetaten
ſelorel
Kucen!
hactenus
cumamie
ganidomm
tes ſodeen
lo. AMʒ
Lmde
ſecit In
leprea⸗⸗
midino
tis gul
licumac
bellom.
Wbcaal
eprene
llberos
matum
cilletl
Attico
optiner⸗
ceruntit
quoque
ur tamer
wrurum
aden n
ubpden
Menöl
puc del
kunn .

nnod utiht
1noneſee cte
n ommnet

alüsbelle unn

Wirnume

Lerſuteih
sppondtei
mprobanmneri
utened:dinegn
owenigannbeli
igerem Aeinma
Aullue inoenien
Aenatz imetfii
. ocium ig
eannozentii
tenequa. Nnn
Aanidomuabeen
iprinciidi n
eübu ſeciſtenen
mmeopontere 4
ciqg grca anin
puun ſockrnti
iacdelgerezliho
rme ue tut ao⸗
Agjvozociol
orinthidomum
uea opnl
n lbs li
nlesac beete
mitewnt amt
aedeæmonis
m e princies
jom imperiom
jmer ome0
gcü umiggli
vi græcorom
um ſocis mmn⸗
enielibus gerui
bar egledllg
celenitinn
Aſtni oplin
s glicere coyr⸗
Mantineos 9
ntüuerogii
Aurnig un
enles MeC

turbauit: & ad ſuſpicandum induxit: ne ſe uellent ĩ ſeruitutẽ redigere Iacedæmo
nii cũ Atheniẽſibus.æquũ nanq; futuꝶ fuiſſe: ut ea tranſmutatio Vniuerſis ſo-
ciis aſcriberetur. Ex quo perterriti multi ad Argiuos traſierunt: ut eog ſocietatẽ
ſinguli coiret: Lacedæmôii hũc tumulũ gliſcere in Pelopõneſo ſentietes: & Co⸗/
rinthios illog magiſtros fuiſſe: ac fœdus & ipos cũ Argiuis pcuſluros: mitrunt

Corinthũ legatione uolentes qd futuꝶ erat præuenire expoſtulatũ: ꝙ illi eent
tocius rei caput periuri et futuri: ſi ab iploꝶ ad Argiuoꝶe ſocietatẽ deficeren.

lam nũc quoq; iniurii qui fœdera c Athenienſibus nõ cõprobarent: cũ dicatur
in iis id ualere quicꝗd maior ſocioꝑ pars decreuerit. niſi qd uel deoge'uel homi-
nũ ipedimentum interceſſerxir. Corinthii uero adhibitis ſociis prius. n. eos aduo
cauerãt: quicũq; & ipſi fœdera nõ admiſiſſent: cõtradicere lacedæmõiis nõ tamẽ
ꝓpalam oſtendẽtes: ubi ſibi facta eſſet iniuria: quia neq; ipſis recupaſſẽt ab Athe
niẽſibus: Selliu neq; Anctoriũ: & ſi quid aliud arbitrabaâtur amiſiſſe: prætendere
tantũ ſe deſerturos nõ eſſe eos qui forent in Thratia: jure enim iurando ſuã illis
priuatim fidem dediſſe ſemel: cum primũ Vna cum Potidæatibus rebellarunt:
& ſæpius poſtea negare itaq; ſe fœderi fragos eis eſſe: ſi ipſog cũ Athenienſibus
ſocietatem reſpuerent: Cum. n. deog fidem iurauerinrt illis in Thracia periuros
ſe fore:ſi prodant:dictum aũt illic eſſe: niſi dii aut heroes ſorent impedimento:
& uideri ſibi hoc diuinum impedimentum eſſe: & de ueteri quidem iureiurado

hactenus reſponderunt. Quod aut ad Argiuam ſocietatem attineret ſe habito

cum amicis conſilio quicquid iuſti fuerit facturos: & lacedæmonii quidem Le-
gati domum abierunt. Corinthii uero Argiuog legatis qui etiã aderant: iuben-
tes ſocietatem inire: ipſos nec differe edicunr: ut ibi præſto ſint proximo conci
lio.Aduenitquoq;ʒ mox Eleog legatio: & primum imit cum Corinthiis ſocieta-
tem: Deinde illic Argos petentes quẽadmõm per edictum eſt: cum Argiuis idem
fecit. Infenſi nanque Elei lacedæmoniis erãt propter lepreum. Nam bello quod
lepreatæ cum Arcadibus geſſerunt: acciti a lepreatis Elei auxilium mercede di-
midiatorum fructuum terræ: cum bellum ſoluiſſent : impoſuerant ipſis leprea-
tis qui ſolum tollerent annuum talentum Olympio loui pendendum Quod iI
li cum ad bellum uſque Atticum pependiſſent Poſtmodum deſtierunt cauſati
bellum: & dum ab Bets cogerentur ad lacedæmonios recurrerunt. Commiſſa
Ulis cauſa ſuſpicati Elei non equos futuros iudices: omiſſa diſcepratione ſolum
Iepreatarum depopulati ſunt. Nihilo tamen minus Lacedæmonii pronuntisrũt
liberos eſſe lepreatas & Eleos agere iniuſte: & quia Elei iudicio non ſtabant ar-
matum præſidium in lepreum miſerunt. Iſti exiſtimantes Vrbem quæ a ſe defe-
ciſſet lacedæmonios recepiſſe: prolata pactione qua dicebatur que quis moto
Attico bello teneret: eadem retinendo prodiret in bellum: tanꝗᷓ ipii ius ſuum nõ
optinerent ad Argiuos deficiunt: ſocietatemque ſicuti prædictum eſt faciũt. Fe-
cerunt item ſtatim poſt Corinthii & qui in Thracia ſunt Chalcidenſes Idem
quoque allegantes Boetii ac Megarenſes cum a lacedæmoniis contemneren
tur tamen quieuerunt:ꝙ cenſerent popularem Argiuoꝶ ſtatum minus ſibi pro
futurum ſub dominatu paucorum ꝗᷓ degentibus :ꝗᷓ rem. p. lacedæmonioꝶ. Per
eadem huius æſtatis tempora Athenienſes expugnata Sciona puberes interfece

rũt: pueros: ac mulieres i ſeruiturẽ redegerũt: agꝶ platæẽ ſibus colẽdũ dederũt.
Nec nõ De lios rurſus ĩ delũ reduxerũt: reputates & prælioꝶ detrimenta & dei
apud delphos oracula. Quinetiam Phocenles ac locrenſes inter ſe bellare cepe-
runt: Corinthii inſuper atque Argiui iam ſocii Tegeam ueniunt: ut ab lace-

dæmonuis deducerent: cernentes ſecũ eſſe ex magna parte Peloponelũù: & ſi hic

locus accideret totã ſuturã. Vbi Tegeatæ negant le lacedæmoniis aduerſaturos.
Corinthii qui grauiter hactenus egerãt animos demiſerunr: ueriti ne quis alius
ad ſe poſt hac accederet. Tamen Boetios ipli adeudos putauerunt: orandoſq; ut
ſui atq; Argiuoge ſocii iorent. cæteraq; comuüiter adminiſtrarét. ad hæc ut fœ-
dera decẽ diege quæ illis eràt cũ Athemenſibus: non longe poſt alia quadraginta

ãnoꝶ ſe Athenas ſecuti: ſibi quoq; optinerent. Corinthii iubebat ut Athenienſi

um ſi hoc abnuerent inducias renutiarent: nec cũ eiſdem ĩpoſteꝶ niſi ſe adhibi
tis fœdera facerẽt. Boetii rogantibus Corinthiis qd ad ſocietatẽ Argiuoꝶ perti
neret expectare iuſſerũt: ꝓfectiq; cũ eiſdẽ Athenas decẽ diegꝑ fœdera nõ inueni-
erũt. Cæteꝶ: Atheniẽſes Corithus reſpõderut ſibi cũ illis tœdera: ſi lacedæmoni
orũ ii ſocii iorent.Itaq; Boetii poſtulatibus Corinthus atq; flagitantibus ut ſecũ
paciſcerent: noluerũt tamẽ decẽ dieg ſœderxibus renutiare. lpiis aur Corinthiis
induciæ citra fœdus extitere cũ Athenienſibus. Eadem æſtate lacedæmonii po

pulariter duce Pliſtoanacte Pauſaniæ Rege ſuo ĩ expeditionẽ ierũt aduerſus Par

raſios in Archadia Matineis obnoxios: acciti ab eis ſeditiõe laboratibus: exciſu-
ri p̃ᷣterea ſi poſſent muge ĩ Cypſelis quẽ Martinei extruxerũt: ſuogeq; pᷣſidio tene-

bat: ĩ Agro Parraſio poĩtum ſup Sciritiũ qui eſt ĩ laconica. Et lacedæmõii quidẽ

regionè Parraſiã depopulabant. Matinei aùt tradita Argiuis cuſtodia Vrbis: p-

ſi ſocietatẽ tutabãtur: ſed cũ neqrent & muꝶe ĩ Cypſelis & ĩ Parraiuis Vrbes de

fẽqere abiere. Lacedæmôii ubi ex Parraſios i libertatẽ aſſeruerũt & muge excide

rũt domũ reuerſi ſũt. lidem p eãdẽ æſtatẽ iã reuerſis e Thracia militibus ꝗq com
Braſida ꝓfecti fuerant:quos poſt inita fſœdera Clearidas reportauerat: decreue-

ruũt ſeruos ꝗ ſub Braſida fuiſſent i plio liberos eẽ: hẽntes ubicũq; liberer hitan
di poteſtatẽ eoſq; nõ ita poſt cũ iis quos recenter ĩ Ciuitatẽ aſcripſerãt i lepreo:

eos quos in iſula traditis armis captos receperant: & hoge non nullos iam magi

ſtratibus fungẽtes ignominia notauerunt: ueriti ne propter calamitatem accep

tam illi opinantes ſuam iminutam eſſe condictionem: aliquid molirentur reꝶe
nouarum ſi honoribus uterentur. Notauerunt autem hac ignominia ne geren
di magiſtratus: ne ue mercandi uendidandiue aliquid ius haberent. Aliquanto
tamen poſt ad dignitatem ſunt reſtituti. Eadem æſtate Thyſſon quæ eſt i Atho
Athenienſium ſociam Ciuitatem dictydienſes cæperunt. Qua omnmi æſtate inter
Athenienſes ac Peloponnenſes commertium fuit: ſed inter ſe ſuſpecti erant
Atheniẽſes & lacedæmonii uſque ab initis fœderibus: ꝙ neutri loca alteris red
derent. Nam lacedæmoni quorum priores in reddendo partes erant: nec Am
phipolim cæteraque loca reddiderant: nec ſocios in Thratia ad recipienda
fœdera adegerant: ac ne Boetios quidem: arque Corinthios: aſſidue dicentes le
illos ſi fœdera recipere nollent: una cũ Athemenſibus coacturos. Præſtituta die
citra tamen ſyngrapham: intra quam diem qui fœdera rata non haberent utriſ

que eſſent pro hoſtibus. Hag rerũ nullã confici ab illis Athenienſibus cũ uide

rẽt: ſuſpicabant nihil æquũ lacedæmonios aĩo agitare. Ex quo Pylũ repetẽtibus
reddere ſuperſederunt. 4
reddidiſſe poœniteret: Etiã loca cætera tenere pſeuerauerunt: pᷣſtolares dum illi qᷓ
ſpopõdiſſẽt pficerẽt.Lacedæmõii uero dixere ſi ꝗᷓ poterãt feciſſe: quos. n. i uiculis
huiſſeẽt Atheiẽſibus reddidiſſe: milites ꝗq ĩ Thracia & ſi ꝗs alius in ipoꝶ arbitrio
ſuiſſet abdaxiſſe: Amphipolim ur reſtituerent: non eſſe in ſua poteſtate. Boetios

ſocil ,

deo ut captiuos quoq; ex iſula quos ĩ viculig habuerãt

ea Cor
ledceren
modumi
kent. pe
Atheruen
elaconic⸗
lgit ſtn
weüme
ex adu
etis Cor.
tumeltd

bantiſe

ſecte eart

ſoreut
wonios;
cosatl⸗
ſpeclam:
lumextra
lcedeme
dienſtdus
Amlcis
weunre
cum eis
quiadm
leuiame
coõmonic

erun.

iüumner⸗
WRarm
rdan
erner
la lacee
multo
probat
ſocieta.
e Thtat
que non
etioe Me⸗

megiuſt

Neſün
eci
Ueritine
cöiorare
di Ceod⸗
chpotn

Honefi Eli
isadnerimmn
IIinequsai
m: orincl
Aa her e
Auquangi
NN Ahenen
g mlileadh
e Acnug e
Ederanö inni
tuilkedenan
rantibosurtel
ait Corinni
Atdenni i
it adveriar h
orinban encl⸗
og öldonn⸗
rcæmoii gui
Mocin Vbitp
rns Vbeze
nitAmgercc
müinbes gcun
teri: ceclene
ig Den biun
npeertilren
ſcers Mærr
nulosun mg
miem ac;
volnenture
ninia be gelen
Nt,Aiqummto
ecki Aho⸗
nni aNarinter
loched ernn
locasleeront
tant: det Al
nad kecpen
lardunmt
. rlun te

m bbennt Gnl

Mlimeitie

nialt net
olircuni
osb
nißoß iin
l ben

atq; Corinthios ut in ſœdera adducerent operam daturos: utq; Panactum reci-
perent. Et ſi quis Athenienſis apud Boetios captiuus eſſet. Pylum auté ut ſibi
redderent poſtulare: ſin minus Meſſenios illinc ac ſeruitia abducerent: quemad
modum ipſi ex Thracia feciſſent. Athenienſes per ſe ſi uellent locum cuſtodi⸗
rent. ſæpe itaq; ex multis habitis ſermonibus: per hanc æſtatem permouerunt
Athenienſes adducendos e Pylo Meſſenios: ac cæteros tum ſeruos tum eos 4
e laconica ad ipſos tranſierant: quos in uerticibus Cephalleniæ collocauerant.
lgit æſtate hac ab utriſq; otiũ fuit: & ab utroſq; inuicẽ uentitatũ. Inſequenti hye
me iam enim alii ephori: nec ii ſub quibus inita fœdera erãt: & eoꝶe quidem fœ-
dege aduer ſarii: cum legati a ſocietate ueniſſent: præſentibus Athenienſibus Bo
etiis Corinthiis & multa ultro citroq; dicerentur. nec quicꝗᷓ conueniret: ut redi
tum eſt domũ, Cleobulus & xenares ii eni præcipue ex ephoris fœdera ſolui uo-
lebant: ſermones habuere ſeperatim cũ Boetiis arq; Corinthis hortantes: ut per
fecte earum rerum condictionem cognoſcerent: utq; Boetii qui priores fuiſſẽt
ſocii Argiuotum: rurſus ſe cum Argiuis facerent ſocios lacedæmoniorum:ſic.n.
fore ut Boetii ad accipienda Attica fœdera minime cogerentur. Nam lacedæ-
monios ãte iimicitias Athenienſiũ ac ruptionem ſœderum præoptaſſe ſibi ami
cos atq; ſocios eſſe Argiuos. Si quidem ſemper Argiuorum fidem habuerant ſu-
ſpectam: cupientes ſibi ſincere amicum Argos eſſẽe ꝙ uidelicet exiſtimarent bel-
lum extra Pelopõneſum ũc facilius fore: Enim uero obſecrare Boerios: Danac
lacedæmoniis traderẽt: ut pro hoc recepta poſſint Pylo:ſi expeditius ĩferãt Athe
nienſibus bellum. Ita edocti Boetii atq; Corinthii a xenare Cleobuloq;: & a ſuis
amicis qui e lacedæmoniis aderãt: ut ad ſuos publice referẽt utriq; abiere. Quos
abeuntes duo e ſummo magiſtratu Argiui inter uiã obſeruauerunt: congreſiique
cum eis in colloquium deuenerunt: ſi quo pacto Boeti ipſis ſocii fieri poſſent:
quẽadmõm Corinthn & Elei & Mantinæi: exiſtimare. n. hac re procedente faci-
le uiam eos: & belligerari & paciſci ẽt cum lacedæmoniis ſi uellent: re inter ip̃os
cõmunicata: & ſi quibus cum aliis oporteret. Hæc Boetiis legatis audita placu-
erunt. Quippe oportune iſta rogabantur: quæ amici quoq; e lacedæmone ipſis
iniunxerant. Ea ſentiẽtes ab his admitti: Argiui illi miſſuros ſe in Boetiam lega-
tos cum dixiſſlent digreſſi ſunt: Reuerſi Boetii detulere ad magiſtratus: quæq; ex
lacedæmone: quæq; ex Argiuis ĩ congreſſu audifſent Magiſtratus: ꝙ res placita
erat erectiore animo eſſe: Nam ipſis cum utraq; parte cõueniebat:& eorum ope-
ra lacedæmoniorum amici indigebant: & Argiui ad ſimilia properabant. Neque
multo poſt cum legati Argiuorum ueniſſent ob ea tranſigenda quæ dixiſſent:
probata ipſorum oratione eos remilerunt: promittentes le legationẽ Argos de-
ſocietate miſſuros. Interea uiſum eſt eis Corinthiiſq; ac Megarenſibus & legatis:
e Thratia inter ſe coniurare: deferendo inuicem auxilio: ut quiſque ĩdigeret. De-
que non gerendo cum aliquibus bello haciſcendoq; niſi communiter: & ita Bo-

etios Megarẽſeſq;: nã idem ii ĩter ſe ipſi fecerãt ſœdera facere iã cũ Argiuis. Veꝶ

ateꝗᷓ iuſiurãdũ p̃ſtaret idẽ Boetioge magiſtratus rẽ ad quog cõſilia Boetioꝶe pe-
nes ꝗ fũma poreſtas eſt: retulerũt ſuadẽtes: ut ex ulu rei Boetiæ cũ iis ciuitatibus:
quæcũq; hoc uellẽt cõiurarẽt. Hoc illi ꝗ ĩ cõſiliis erãt nõ admittẽdũ cenſuerũt:
ueriti ne lacedæmoniis aduerſarentur: ſi cum Corinthiis qui ab illis defecerant
cõiurarẽt. Neq;. n. eos certiores fecerant ſui magiſtratus: de iis q ex lacedæmõe ſi
bi Cleobulus & xenares ephori ſuaſiſſẽt: ut prius Argiuoge: Corithio ꝶecq; ſocii fa
cti: poſtmõm fierẽt lacedæmõiopꝑe: rati ẽt ſi ip̃i non dicerẽt: tamẽ non aliud illos

?ę conlſilio decreturos: ꝗᷓ ꝙ eis ipli præcognitum ſuaſiſſent. Vbi autẽ res incon a
rrarium ceſſit: Corinthii quidem & e Thratia legati infecto negotio abierunt.

.
Boetii uero magiſtratus prius expectantes ut eadem perſuaderent: utq; experir enc
tur facere cũ Argiuis ſocietatem: nec de Argiuis ad conſilia retulerunt: nec Ar önoverl⸗
gos quã promiſſerant legationẽ miſerunt: in curia quadã & omniũ occupatioo t
ne. Hac eadem hyeme Mecybernam ubi erat athenienſium præſidiũ: Olynthii utken
ſubito adorti ceperũt. Poſt hæc lacedæmonii: nam inter eos atq; athenienſes aſ- i s
ſidua colloquia habebantur de reddendis: quæ inuicem tenebant: ſperãtes ſi Pa
nactum a Boetiis Athenienſes recepiſſent: fore ut ipſi reciperent Pylum adierũt: “
per legationẽ Boetios obſacraueruntq; ut ſibi Panactum & qui ĩ uinculis eẽnt . be
Athenienſes traderentur: ut pro iis ipſi Pylum reciperent. Illi negare ſe redditu ſ⸗
ros:niſi ſecũ quẽadmoõm cũ Athenienſibus hi ſocietatem ſepatim coirent. Lace 1 1 1
dæmonii intelligentes hi quidem ſe iiurios fore in Athenienſes: cum dictum ſit ſer
neq; fœdus iniri neq; bellum niſi cõmuniter: cupidi tamen Panacti recipiẽdi: — aner
pro eo Pylum recuperandi: cum pᷣſertim qui properabant turbare ſœdera ꝓppen Rl
ſiores in Boetios eſſent: ſocietatẽ fecerũt hyeme iam extrema: & ſub Vere ſtatim Racdhmi
Panact exciſum eſt: Et undecimus belli annus exiit: Ineüre ſtati Vere inſeqntis
æſtatis Argiui: quado neq; legati Boetiog quos illi miſſuros ſe dixerant uenie- kxlemeg
bant: & eoidem Panactum excidiſſe acceperunt: ſeperatimq; ſocieratem cum la uſli
cedæmoniis coiſſe excimuerunt: ne ſoli relinquerẽt: cæteris ſociis ad lacedæmo nekbin
nios tranſeuntibus: opinantes a lacedæmoniis Boetios iductos: & Panactum ex (uraetat
cidiſſe: & in Athenienſium ſocietatem conceſiſſie: ipſis Athenienſibus hage regz Eemn
conſciis:cũ quibus quoq; iam ſibi ſocietatem facere integrũ non eſſet: cũ antea ozinn
ſperaſſent per cãm diſſenſionẽ ſibi hos ſocios fore: ſi fœdera quæ Atheniẽſibus dekh
eſſent cum lacedæmoniis non manerent. Itaq; incerti ob hæc conſilii ac timore ſord
perculſi: ne ſibi bellandum foret cum lacedæmõiis pariter & Tegeatis & Boetiis nnea
& Athenienſibus: ut qui prius fœdera lacedemonioꝶ nõ accepiſient: ſed animũ aebt
Peloponneſo imperandi habuiſſent: miſere ꝗᷓ primum potuere in lacedæmoniã niſe cn
legatos:Euſtrophum & Aeſonem: qui illis amiciſſimi uidebantur: arbitrantes ſe icereön
ubi confœderati cum lacedæmonũis eſſent: quocũq; res caderent: pro condicti- MNtiuun
one prælentium temporum optime quietem acturos. Eoꝶ legati cum lacedæ- amdo⸗
monem ueniſſent ſermonem habuerunt: quonãmodo fœdera facienda eſſent: A
poſtulantibus ante omia Argiuis: aut Ciuitati cuipiam: aut priuato delegari cau S Gerue
ſam ſuam de terra Cynuria: de qua ſemper diſceptaretur in finibus poſita quæ Ahber
Thyream continet & Vrbem Athenam: coliturq; a lacedæmoniis. Sed uetanttiꝭ elleA
bus mox Lacedæmoniis fieri de illa menxionem: cæteꝑꝶe ſi uellent hi ex priſtia Atſpiun
formula fœdus facere ſe ad id paratos eſſe dicentibus. I egati hoc ſibi utiq; con- ſoclet
cedi inſtabant in præſentiarum fœdus ſieri annorum quinquaginta. Et tamen kbus
lege ut liceret utriſlibet alteros prouocare ad prælium: dummodo neque mor fis tran
bo neque bello implicitos: & de hac terra decernere: quemadmodum iteꝶ quõ Mdacer
dam factum eſt: cum ſe utrique Victores diſſceſſiſſe putauerunt: ſed non inſe- Mnuiulm
gai ulterius: ꝗᷓ ad huius uel illius Vrbis terminos., Hæc a principio lacedæmõôiis ümbo
uideri ſtolida. Deinde quia cuperent amicum omnino habere Argos: quæ poſtu fͦszü
labantur indulſere: & inſcriptum retulere: iubentes ramen priuſꝗᷓ aliquid confi Erisu
ceretur. llos redire Argos: ad hæc demonſtranda plebi: & ſi ei placita eẽnt uẽire mrerd
ad hyacinthia iuſiurandũ præſtituros. Et legati quidem abiere. Interea autem Mhorebe
dum Argiui iſta tractarent: Lacedzæmoniorum legati Andromecdes: phædi- nuc
natudin

ℳ

ate e in

Sotio Men

enrunggegeni
crum. Nec
nniä ccudeto⸗
Lücki⸗ Ohneni
Ganhenten,,
merite

tylunacerir

iiinculs den
nepagte erdacn
im coinnt, Lae⸗
cumdidunſt
ndkinecpidid
e fcer en
b Vereſerin
iVereinlein
cherant venie⸗
Cemem aumh
is ad hcedemo
Abmacumer
lbas hulex
mellencüenten
1 Ahemeliba⸗
nlili ctinote
Eansd hoeii
ented anim
cecæwoui
rbirantesl
1o conclcti⸗
tum lacedæ,
enda elent:
delegaricau
polira qe
dec wetanti
hierptiſtin
ſbi vei con⸗
nta. Ettamen
do negoe wol
lum itee
ednonnne⸗
lacedæmols
s qc: boll
iqnic l
itaeentuen⸗
nteten Men

mus & antimenidas: quibus datum erat negotium recipiendi a Boetis Pana-
ctum ac captiuos: Athenienſibuſque reddendi offendunt Panactum ab ipſis

Boetiis dirutum: Cauſantibus quoddã olim inter ſe atq; Athenienſes ex quadam
cõtrouerſia iuſiurãdũ interceſſiſſe: ne alterutri locũ illũ incolerẽt:ſed utriq;. Cæ
teꝶ quos illi hẽbant captiuos receperũt: Athenienſibuſq; reddiderũt referentes
Panacti exciſionẽ:ibiq; nullũ amplius Athenienſiũ hoſtem hitatuꝶge. Per hoc ex

iſtimantes & Panactũ ſe tradere. Hæc cũ dicerentur grauiter ſane tulere Athe-

nienſes: iniuriam ſibi fieri putãtes a lacedæmõôiis: tũ ob exciſum Panactũ quod
ſtans traditũ oportuit: tum ꝙ audiebat eos cũ Boetiis quoq; ſocietatẽ feciſſe:cũ

antea dicerẽt ſe cõmuniter ad acturos: & confederationẽ qui recuſarẽt. Hæc arq;

alia cõſyderantes quæ ex pacto ſeruata non eſſent deceptos ſe exiſtimabant: Vr

