cadii Av
Anbracooß
ent, Etgad
NRcAN
elacflmi he
ocß: Ailß
õ
rmiſiab din
eretca u⸗
rdernin
anscun
game con
zumilitl
laſogn
uevenmi

nanes nli

nõ ferebàt: ſed eminus fundis cum periculo laceſſebat: quo genere Acarnanes
excellere exiſtimantur. Non enim eis loco moueri ſine armis jas erat. Vbi noæx
aduenit Cnemus cum exercitu regreſſus trepide ad Amnem Anapum Octogi-
ta ſtadiis Strato diſtantem. Poitero die cæſos recepit ex fœdere: & cũ Oeniades
interueniſſent pro amicitia ad eos conceſſit: priuiꝗ undiq; auxilia coirent: atq;

illinc omnes domum diſceſſerũt: Stratii Trophæum ſtatuerunt prælii cum bar

baris geſti. Claſſis autem quam ex Corintho & ab aliis ſociis ex ſinu Criſlæo ad
Cnemum profectam oportuit: ne mari ſuperiores Acarnanes opem ferrent non
uenit: ſed coacta eſt per ipiſos dies prælii ad Stratum commiſſi pugnare cum na
uibus uigintuquibus Phormio ad tutelam Naupacti præerat. Na eas Phormio
extra ſinum cũ tenderent obleruabat.conſilio inaperto mari inuadendi. Corin-

thii uero ſociiq; non tanꝗ ad nauale prælium: ſed ad terreſtre militariter inſtru-

ctuin Acarnaniam nauigabant: nihil minus opinantes ꝗ contra ſuas ſeptem &
quadragita Athenienſes: cum uiginti nauibus auſuros conſerere pugnam. Eos
poſtꝗᷓ uiderunt e regione uenientes iuxta ipſorum terrã ſumptis ex patris Acha
iæ iis qui inoppoſitam continentem ad Acarnaniam tranſibant: nouerũt Athe-
nienſes eſſe ex chalcide Eueno flunio in feſtis proris euntes :G& licet noctu pro
greſſi non tamen latuere hoſtem. Ita neceſſe fuit ĩ medio freto prælium tfacere.
Duces iidẽ ꝗ in ſingulis ciuitatibus conſtituti fuerant: Corinthiorum aure Ma⸗-
chaon & Iſocrates & Agatharchidas. Et Peloponnenſes quidem i orbem naues:
diſpoſuere qua latiſſimum poterant exitum hoſtium intercludentes:proris ex-
tra puppibus introuerſis: minoribus nauigiis in medium receptis: ſimulq; qui-
q; nauibus omnium uelociſſimis: ut exiguo ex interuallo ſi qua hoſtis incurre-
ret proſilientes adeſſent. Athenienſes uero ſuas inſeriem lingulas circuagebant:
ſpeciem prebentes iam iam inuadendi: ac pene radentes curiu quos circuibant
inanguſtum redigebant: uetiti a Phormione prius inuadere ꝗ ipie ſignum dedii
ſet. Quippe qui ſperaret fore ut ordo ille non perſtarer ſicut in pugna peditu: ut-
naues ſe inuicem compingerent ac nauigia turbamentum præberent. Ad hæc
aturum e ſinu uentum ſub exortum auroræ fieri conſuetum:ille obnauigan-
do præſto labaturnexiſtimans tunc nec illos aliquo momento futuros ſtabiles:
& ſe ſuo arbitratu aggredi poſſe ob maiorem nauium ſuarum uelocitatem idc;
uento ſpirante præcipue. Qui ubi flare cœpit & iam inarctum naues redactæ:
tum uento ſeuia nauigia propelente: tum mediis cum exterioribus ſe compigé-
tibus utrequæ alteras turbare: mox alia in aliam incidere: uiri contis inuicé ali-
enam nauem a ſua repellere: uociferatiq;: & dum ie ab aliis tutantur mutuoq; cõ
uiciantur: nulla neq; præcepta neq; iuſſa exaudire: & quia remos inundoſo ma-
ri referre non potuerant: quippe homines imperiti præbere naues minus guber
natoribus obſequentes. lbi Phormio tali in tempore ſuis ſignum dat. Illi inuecti
primum unam ex pretoriis nauibus deprimunt: deinde cæteras qualcunq; ador
ti corrumpuntiadeo tumultuoſe agentes: ut neminem hboſtium animum recipe
re permitterent: fugientes itaq; Patras uerſus & dymen Achaiæ perſequuti duo
decim naues cæperunt: ac plurimis eorum hominibus occiſis in Molyclium na
uigarunt:poſitoq; in promontorio Trophæo & naui Neptuno conſecratas in
Naupactum reuerterunt. Peloponnẽſes quoq; confeſtim cum reliquis nauibus
exch/mẽ & Patris ad Cyllenem quæ ſunt Eliorum naualia abiere. Quo etia Cne
mus e leucade naueſq; quas cum his mixtas oportuit: poſt prælium ad Straton
geſtum uenerũt. Huc præterea mittunt Lacedæmonii Cnemo Timocraté Bra-
e Uii

ſidam & lycophronem: Quorum confilio ille in re nautica uteretur; iubentes

aliud prælium nauale commodius iſtrui: nec a paucis nauibus mare prohiberi.
Videbatur enim cum proprer alia. tum uero ꝙ runc primum præliũ nauale tẽ
ptauerantillud ſane præter rationem fuiſſe commiſium: nec tantopere claſſem
ſuam imparem: ſed ignauiam quandam potius extitiile. Non reputantes quantũ

diſtaret ab ipſoꝶ rei nauticæ tirocinio: iã ueterana Atheniéſiũ exercitatio. Itaq

cũ indignatione iſtos miſerũt. Qui cũ ad Cnemum peruenerunt edicunt certas

Ciuitatibus naues quæ iam aderant: reficiunt ex utilirate pugnæ naualis. Phor-

mio & ipie Athenas cum nuntio uictoriæ mittit qui de hoſtium apparatu edo-
ceat: iubent naues & quam plurimas & quam maturime ſibi mitti prope diem
prælium expectati. Achemenles et uiginti naues mittunt: mandantq; ut ſimul il-
las accepiſſet in Cretam ante omnia nauigaret. Nicias enim Cretenlis Gortyni-
us Athenienſium amicus auctor eis erat in Cydomiam traiiciendi: ꝙ diceret ſe
eam illorum hoſtem i porteſtatem redacturum. ſed hoc Polichnitas Cydoniata-
rum finitimos demereri ſtudebat. His nauibus acceptis Phormio adiit Cretam

ac iunctis Polichnitis agrum Cydoniorum uaſtauir. Vbi uentis & difficultate

nauigandi retentis non exiguum triuit tempus. Peloponnéſes interea omnibus
quæ ad pugnam naualem pertinent inſtructis in Panormum Achaicum nauiga

uerunt: ubi iterea Peloponnenſis exercitus præſto erat eis auxilio futurus. Phor

mio cum eiſdem uiginti quibus pugnauerat nauibus profectus: ĩ promontoriũ
Molycritum exteriora tenuit: Erat autem hoc promontorium partium Athe-

nienſium. Nam alrxerum eſt e regione in Peloponneſo ſeptem fere ſtadiorũ ma-
ris interuallo: Criſſæi ſinas os: lpſi quoq; Peloponnẽſes Achaicum promontori

um haud ita multum a Panormo diſtans: ubi aderat eis peditatus ſubierũt cũ
ſeptem & ſeptuaginta nauibus. Ilidem ubi conſpexere Atheméſes utriq; altrinſe
cus in ſtatione manſerunt: meditantes præparateſq; pugnâ ſingulis diebus: ſex
ſeptẽue eo conſilio ꝙ neq; illi egredi e promontoriis in liberum mare uolebat:
ſuperiori clade conterriti: neq; hi ingredi anguſtias rati pro illis eſſe in arcto pu-
gnare. Cæterum Cnemus & Braſidas & ex Peloponnenſibus alii duces: uolétes
primo quoq; rempore pugnam comittere:priuſꝗᷓ aliqd auxiliorũ ab Athenien-
ſibus ſupuẽéiret: Cõtionẽ primũ militũ aduocauerũt. Quoꝶ multos priore cala
mitate perterritos cũ aiaduerteret: ad eos excitädos hùc ĩi modũ uerba fecerũt.

Oratio Peloponnenſium Ducum Ad Milites

IQuis Veſtrum uiri Peloponnenſes propter ſuperiorem pugnam fu
turam reformidat: is non recte ſibi timendum iterpretatur: Nam &
apparatus tunc opportunus defuit: ut ſcitis: nec ad prælium nauale
nos magis quam ad. exercirum nauigabamus. Acciderunt autem aduerſa nõ mo
dica & fortune temeritate: Et in primis pugnæ naualis inſcitia non nihil obfu-

it: itaq; neq; noſtra culpa euenit ut ſuperaremur: neq; conuenit cum non uſq; a-

deo ſis uictus conſilio: habeaſq; aliquas apud te in contrarium rationes: ob id
quod accidit animo conſternari: ſed exiſtimare ut homines fſortuitis fallãtur u-
ſu uenire: cum eiſdem tamẽ bene agi ſi fortes ſint: ſemꝑ ſuo cõſilio freti:nec ex-
cuſantes imperitiã cũ adeſt animi uigor: uſꝗᷓ iſtrẽui fiant. Et ſane uobis nequaꝗᷓ
ita deeſt peritia: ut ſupereſt audatia. At iſtorum quam præcipue extimetcitis ſci
entia:ſi quidem fuerit fortitudine prædita memor erit inter aſpera exequi quæ

dici
tit,⸗
jori e
guoc
inſert⸗
lius int
1t
ſtanli
non gel
guces
nusQ
Virtate⸗
mauerun
gacden
luitcon.
Anteaqu
tinonto
ſumpſer⸗
clalli cee
tos ſtare

necexa
dospare
o
ſceien
Winl
rum
laced
nuitea
ita ſun
wenti
eyſtin
hoſtese
cunr.
i inge
eerri
iord
leroce
cüſcij
cotr
hoc ey
erir ke

eretur inbente
mare Mohben
Drahiü morei

operechſen
Putantesqbunt
retitnoln

Necdicuntcenmg

X mualis Dhor
mapparatneco⸗
wituprope den
kumn urümli
ctenſis Corn
ndig Ceet
nitas Cydonina
nio adit Cenm
is & cifhcular
Merea ommbun
chaicum mug
1ofururvs. Dher
i romomnl
partium t⸗
re ſtachorii nn
impromontol
ns ubierut i
urnig Ann’.
debos/Eer
me uolebir
marco pu⸗
cesvolete
D Nherden⸗
Poleci
cerda ecenun

5

tempogpam
tetuun Nn
Aliumaude

, Adernönd

nonnih, orf⸗
um ponul
tionestobi
nitss limun⸗
iofretinet,
pobi heli⸗
eniwelti
a ereglici⸗

didicit:ſin minus nullum tunc artificium ualet. Timor enim, memoriam excu

tit: & ars citra präntiam animi inter pericula nihil prodeſt. Ergo illorum ma-
iori experientiæ maiorem opponite audatiam: timori quia uicti eſtis opponite
quod imparati fuiſtis. Ad hæc iuppeditat uobis copia:tum nauium tum militũ:
in rerra & noſtra & uicina ad pugnam naualem accinctorum. Plures enim ac me
lius inſtructi fere præualent. Itaq; ne unum quidem reperimus: quod uos defici
at: & quæcunq; prius peccauimus:hæc eadem ipo experimento nos edocẽt. Præ
ſtanti igitur animo & gubernatores & nautæ ſuum quiſq; munus exequamini.
non de lerentes locum cuiq; aſſignatum. Quibus non priorem qua ſuperiores
duces fecerunt cõmoditatem pugnandi præitabimus: nec cauſam ulli ut ſit ĩſtre
nuis. Quod ſi quis talis eſſe uoluerit: is pro merito plectetur: ſtrenui uero dignis
uirtute præmiis ornabuntur. Huiuſmodi uerbis duces Pelopoõnenſium ſuos ani
mauerunt. Phormio autem timens & ipſe militum pauorem & animaduertens

ꝙ addenſatis inter ſe nauibus maltitudinem claſſis hoſtilis formidabant: uo

luit conuocatos eos animare pariter: & ĩ præſens tempus admonere. Nam ſemp
præpararet: negauerat ullam tantam claſſem cui inuadé

antea quo animos illoꝶ
ti non foret ab eis reſiſtenduũ. Et ipſi milites iam pridẽ hanc intra ſe fiducia præ⸗
ſumpſerat: ut quia Athenienles eſſent: nulli quẽlibet numeroſe Peloponenſium
claſſi cederent. Tunc ramen eos cernens præienti reæ aipectu animo debilita-

tos ſtatuit audaciæ cõmone faciendos. Conuocatiſq; illis hoc modo deſſeruit.

Oratio Phormionis Athenienſis ad Milites

Vm uos animaduertã Viri mliites pertimelcere multitudinem hoſti
um:conuocandos cenſuiiquod abſurdum duco: eorum quæ horren-
qQd non ſunt horrore præſtringi- Nam iſti primum iccirco tot naues
nec ex æ&qquo comparauerunt: ꝙ prius ſuperati & ſibi conſcii ſunt non eſſe ſe no
bis pares. Deinde ideo ueniunt canꝗᷓ in quo præcipue confidunt: eos doceat ani-
moſos eſſe: nulla de re alia audaces: niſi ꝙ in pedeitri acie plerunq; uictores di-
ſcedunt: rati ide m ie in re nautica facturos. Qux facultas ſi qua eis in illo mul
to iuſtius nobis in iſto adeſt. Quoniam ex ipa animolſitate nihil antecellunt. Ve
rum hoc quod utriq; in ſuo quiſq; loco expertiores ſumus: nos audatiores facit:
lacedæmonii præterea ꝙ ſociorum principes ſunt: ſuæ gloriæ gratia multos
inuitos ĩ periculum ducunt: alioquin nunquã temptaturi rurſus pugnam in qua
ita ſuperati ſunt. Eorum uos nequaꝗᷓ extimelſcatis audatiam: quibus ipſi uæhe-
mentiorem ut credibile eſt incutitis metum: tum quia iam uicti ſunt: tum quia
exiſtimant nos ita obſtituros: ut non nihil Egregie dignum nobis agamus. Atq;

hoſtes quidem qui numero præſtant: ut iſti magis uiribus quã conſilio freti iua-
dunt. Qui uero pauciores ſunt nec pugnare cogunturui confirmato ex cõſcien

tia ingenii animo audacter obuiam eũt. Quod iſti repurantes merito nõ magis

exterriti ſunt ob id: ꝗᷓ ob tatulũ nauiũ apparatũ: Multi ià exercitus p in peritia a

mioribus ꝗqdã ẽt ꝑ ignauiã ꝓfligati ſũt: qꝑꝶ reꝶ urriuſq; nos ſumus exptes. Nec;

uero cõmittã ue ꝗtu ĩ me erit:aut ĩtra ſinũ certamẽ ĩeamus jaut ĩ eu penetrẽus

cu ſciã ãguſtias loci nõ cõpetere paucis nauibus agiliorn bus ſubpitis rectoribus
cõtra multas ab ipitis iſeſſas. Non. n. aliquis niſi ex lõgo proſpectu hoſtium ſi
hoc expediat in eos inuehebatur: neq; cum perichtabitur quotiens oportu-
erit ſe ſubducere queat nullique ſibi elapſus: nulli receptus quæ agiliorum &

nauium & nautage opera ſunt: ſed neceſſe fuerit pro nauali pedeſtre certamen
fieri:melioremq; in eo condictionẽ plurimum nauium. Sed haꝶe ego reꝶ quo-
ad potero curã hẽbo. Vos uero apd naues in ſuo ꝗſq; ordine manẽtes: e ueſtigio
pceptis obtẽperate: cũ præſertim breui momẽto ĩuadendi cõſtet occaſio: & in/
ter agendũ plurimi exiſtimate ornatũ: & ſilentiũ quæ cũ aliis in rebus bellicis cõ
ducut: tum p̃cipue ĩi naualibus. Propulſate igitur iſtos ꝓ dignitate eoge quæ geſ
ſiſtis magna uobis re in hoc certamie ꝓpoſita: utꝶ ſpem Pelopõnenſibus eripia
tis cũ claſſe nauigãdi:an Athemẽſibus metũ maris ꝓpiorẽ afferatis. Illud quoq;
uobis ĩ memoria redigo:nos ſuperaſſe eoge p multos. Viroꝶꝑq; qui ſupati ſũt mẽ
tes neſcire:in eiſdẽ periculis ſibi conſtare: Talibus & ſuos phormion adhortatus
eſt. At Pelopõnenſes quãdo quidẽ ab iſtis nõ ꝓcedebatur intra ſinũ atq; anguſti-
as uolẽtes itroducere inuitos: ſub exortũ auroræ ꝓfecti: qdrato agmie uela faci-
unt intra ſinũ ſuã terrã uerſus: dextro cornu ꝓcedente ſicut ĩ ſtatione ſteterant:
ubi uigiti naues maxie celeres cõſtituerũt: ut ſi ipſos Naupactũ uerſus tendere:
ratus Phormion ad ferendà opemidem iter intendat: nõ effugiat exterius ueliſi
cantis cornu incurſum: ſed ab eo intercludatur. Phormion qd illi captabãt ueri-
tus pro oppido præſidiis carenti: ut ꝓficiſcẽtes inſpexit inuitus feſtinabũduſq;
impoſitis in naues militibus Terrà legit: ſimulq; peditatus Meſſenioꝑꝶ p̃ᷣſto erat
auxilio fururus. Hos ut uiderũt Peloponenſes nauẽ naui ſequẽte iam itra ſinum
ac ꝓpe terrã nauigãtes:id quod maxie uolebat uno repente ſigno conuerſis na-
uibus dirigunt: curlum in Athenienſes: ut quiſque celerrime poterat ſperan-/
tes omnẽ hoſtium claſſem a ſe captum iri. Cæteg hac conuerſionẽ & dextrũ cor
nu ſupterfugerũt in apertũ mare undecim naues quæ præcedebãt. Cæteras fuga
petentes terram pelopönenſes circũuenire: premere corumpere homines ꝗcuq;

enatare nõ poterãt: cõficere quaſdã quas depreſſerãt naues inanes trahere. Nam

unam demũ cũ ipſis Viris cæperũt. Quaſdã Meſſenii ſubſidiũ ferentes cũ armis
mare ingreſſi cum conſcendiſſent: ꝓ tabulatis pugnado eripuerũt iam trahi icipi
entes. Hunc in möm ſuperauere Pelopõnenſes: corrupereq; Atticas naues, Eoꝶe
uigiti quæ ꝓ cor nu dextro locatæ fueraãt: üdeci illas Atheniéſiũ iſequebãt: ꝗqᷓ de
cliata ĩ altũ fuga elapſæ pᷣuerterãt hoſtẽ: præter una: applicãtelq; Naupactuũ portũ

adeptæ ꝓpe Apolinis tẽplũ cõuerſis proris: ſe le ad defenſionẽ accigebãt: ſi cõtra

ipos ĩi terrã hoſtes nanigarét: illi poſterius uenientes inter nauigãdum peoana ca
nebant: tanꝗᷓ uictores. Haꝑꝶ longe prima leucadia nauis unam quæ reliqua erat
Atticage inſequebatur. Forte nauis oneraria aliquantũ procul a littore ad ancho
ras ſtabat: quà Attica nauis cum occupaſſet: eiq; ſe circumegiſſet: mediã leucadiã
incurrit: demergitq;. Quæ res ex improuiſo & inopinato cum accidiſſet Pelopõ
nenſes terrore concuſſir. Ad hæc incompoſiti ut in uictoria ſequẽtes: partim de
miſſis rerms curſum inhibuerant: rem inutilem ſibiutilem Athenienſibus ad ſe
ex breui ſpatio inuadendos: cum uolunt aduentum plurium opperiri: partim im
peritia locorum in breuia impegerant. Quod fieri uidentes Athenienſes ſubit
audatia: unaque ſe uociferatione adhortantes in eos tendũt. Illi propter ea quæ
peccauerant: & quod incompoſiti erat pauliſper modo ſuſtinuere. Tum dantes

terga inſtationem unde diſceſſerant tendunt. Quoꝶe tamen ſex naues quæ ma-

xime propinquæ fuerant Athenienſes inſecuti ceperunt: & ſuas quas illi corrup
tas tunc primum ad terram religauerant: abſtulerunt hoſtium aliis occiſis: aliis
quos cæperant reſeruatis. Nam TLimocrates lacedæmonius in naui leucadia
nauigans: quæ circa onerariã eſt depreſſa: ubi ea fracta eſt gladio ſe tranſegit

i pot
tecli⸗
ſuhol
puie
runt iu⸗
vediren
ompnes
eunn
zppollæ⸗
naſe
gerenb
neq cut
le nauali
basquss
Athenas!
ſüt ilog
Ubinequn
Prociio
ſentirent⸗
ſent Ana
Hicolm

ttiom

cuſtodi⸗
Hociln
nemex
ignesA
Animos!
umhoc
wmcr
Weo
Win!
diſen
ſenter
tis ho
mujg⸗
mæ er.
Quos⸗
Piræun
Perider

Reren

dem&l
ſcerealt
Uebusen
Teconcj
ueſoo
cumber

eleclit

deſtre cenmnen

ego leg o,
nereze weſtgn
tetocciſogin
eduns dellchih
eeoqleg
Chenlibukenni
Nis. Iud l
uiſopatiſütne
hionadhonin
iniag anglli
Pgmie vel tn⸗
mone ſtetenant
erlos tencere
tenenius velil
Hicaprabitven⸗
8teſtinabüchig
enioköloer
am itra ſnon
o conueris w
voterat enn⸗
e Aenmnico
1Crterz tun
omines geu
ahere Nim
nes ci armis
n nahiicpi
aues, Fo
bebitqce
Naipord
hiriic
n Peoanac
eteligon era
oread ncho
vecii lucati
digerelopo
es atince
nienibiua
rirmupatintm
enienles vbi
roptertaqu
Tum Cam
zues quæ
us ill cornc
is occiſeali
navi leuxt
0 ſe ranlent

in portũq; Naupactũ decidit Reuerſi Athenienſes Trophæũ ibi ſtatuert unde
ꝓfecti uicerũt: mortuoſq; ac naufragia quæcũq; apd ora ipſoꝶe erãt legerunt: &
ſua hoſtibus ex fœdere reddierunt. Pelopõnenies aũt & ipſi trophæũ ſtatuerunt

ꝓ uictoribus agentes: obfugatas ad terrâ quas corruperunt naues: & eâ quã cepe
runt iuxta trophæu: in Achaico ꝓmontorio cõſecrarũt. Poſt hæc ueriti ne ſuper
uenirent ab Atheniéſibus auxilia noctu uela fecerũt inſinũ Criſſæũ Corinthuq;
omnes præter leucadios. Nec ita poſt ab eoꝶ digreſſu atheniẽſes e Creta uiginti
cum nauibus: quas ante pugna ad Phormioné adductas oportuit Naupactum
appulſæ ſunt. Aeſtaſq; exacta: prius ramen quã claſſis Corinthũ inſinũq; Criſiæ⸗

um diſcederet Cnemus & Braſidas & alii Peloponenſiũ principes edocti A Me-

garenſibus ineunte hveme uoluerũt temptare piræũ Atheméiium portum: qui

neq; cuſtodiret neq; clauderetur haud ab re. Quomiã multo cæteris antecellerẽr
re nauali Atheniẽſes: Placitũ aut ſingulos nautas cu ſingulis remis ſcalmis pelli-
bus: quas remiges ſibi ĩ remigãdo ſubſteterũt: Corintho pedibus ire ad mare qd

Athenas ſpectat. Atq; illic ꝗᷓ celerrie condere Megarã: deductiſq; ex Niſæa quæ
ſũt illog naualia qdraginta nauibus quæ illic erat: nauigare cõfeſtim in Piræum

ubi neque ullæ naues ad cuſtodiã eſſent: neque expectatio ulla hoſtium ex im

prouiſo unquam innauigantium: ſiue ex apto & ꝑ otium: ſiue ex iſidiis quĩ præ
ſentirentur. Vbi uero hoc eis agere placuit ſtatim abierunt:i cunq; noctu pueniſ-
ſent & naues ex Niſæa deduxiſſent in Piræũ contendebat: nõ ẽt ut crediti ſüt pe⸗

riculũ metuentes: & quidã ẽt uentus dicitur eis impedimẽto fuiſie. Supra pymo-⸗
torium quod Salaminem reſpicit. Megaram uerſus præſidiũ erat: iuxta tres ach
cuſtodiam naues: ne quid inueheretur Megarenſibus: ne ue quid illinc eueheret

Hoc illi præſidium ſunt aggreſſi triremes uacuas deduxerunt: cæteram Salami-

nem ex improuiſo adorti diripuerunt. ſed ab iis qui eapughabantur leuati ſunt:
Ex quo tantus peruaſit
animos terror: ut nullus fuerit maior eo bello. Nam qui in Vrbe erant iam Piræ
um hoſtes inuectos arbitrabantur. & qui in biræo Salaminem eſſe captam: tan

ignes Athenas uerſus ad uentum hoſtium ſignificantes.

tumq; non in ſe ueniri: quod ſane facile illi feciſſent: ſi & cunctari uoluiſſent nec
uento interpellari fuiſſent. Athenienſes igitur prima luce populariter ſuccurren
tes in Piræurn naues deduxerunt: feſtinanterque ac multo tumultu cum aſcen-

diſſent: in Salaminẽ uella fecerunt peditatu ad tutelam Piræi relicto. Quos ubi
ſenſere Peloponnenſes auxilio ſenire magna ex parte Salaminem peruagaticap/

tis hominibus præda & tribus ex Budoro caſtello nauibus propere in Niſeam re
nauigarunt:diffiſi nauibus quæ ad tempus deductæ nec mari ferendo ſatis fir
mæ erant. Profectique Megaram iterum Corinthum pedeſtri itinere redierunt.
Quos apud Salaminem nõ adepti Athenienſes: & ipſi reuerſi ſunt: atq; ex eo die
Piræum impenſius cuſtodierunt: tum clauſtris portuum:tum alia diligenria.

Per idem tẽpus circa initia huius hvemis: Sitalces Odryſes Terei filius Thracũ
Reyx expeditionem ſumpſit aduerſus Perdiccam alexandri filiũ Macedoniæ re

gem: & Chalcidẽſes qui ſũt ĩ Thratia:ob duo pmiſſa: quoꝶ alteꝶ uolebat repo
ſcere: altege Athenienſibus ipſe perſoluere. Na & ei Perdiccas principio belli cũ

rebus eius ad pniciẽ ſpectãtibus ſponſionẽ feciſſet:ſi ipᷣm Sitalces Athemenſibus
reconciliaſſet: nec philippum fratrem eundemq; hoſtem reſtitueret in regnum:

quæ ſpoponderat non exoluit. Et ipſe athenienſibus receperat ubi ſocieratem

cum bPerdicca miſſet cõpoſitoꝶ ſe in Thratia Chalcidicũ bellũ. Vtraq; igitur ca
expeditionem ſuſcepit & Amyntam Philippi filium in regnũ Macedonũ duce-

bat cũ legatis Athenienſiũ: qui huius rei cauſa aderãt: Agnone duce. Oportebat
ennn Achenienſes quocq; cũ claſſe & peditatu aduerſus Chalcideſes præſto eſſe.
Igitur ab Odryſis ingrelſus: accerſit primũ Thraces quibuſcũq; iperitabat: intra
Aemu montẽ & Rhodopéẽ ponto Euxino tenus & helleſpõto. Deinde ſuperato
Aemo getas & quecũq; aliæ Cis Iſtrũ fluuiũ magis ad pontũ Euxinũ uergetes in

colũt populi: qui ſũt geræ & Scithage finitimi: ac ſimiles cultu: oẽs ex eꝗs ſagitta

rii quos hippotoxotas dicimus. Præterea euocauit mõtãoꝶ thracũ p multos: ge
nus libege & machæris accinctũ ꝗ dii uocãtur. Rhodopem pleroſq; icolẽtes par
tim mercede inductos: parti ſtudio ſecutos. Accerſit & Agrianes & lææos & cæ,
teras gẽtes pæonias impii ſui ultimos: uſq; ad graæos & lææos pœnas & Strym
mone Amnèẽ: qui fluit e Scomio mõte per graæos ac lææos: ubi imperii eſt term
nus:hic ad pœnas ſui iam iuris illic qua ſpectat Triballos qui & ipſi ſui iuris fũt

Treribus ac Tilatæis terminantibus qui Scomium montem incolunt ad Septen

triones continenter ad Solem occide ntem uſq; ad oſcium flumen: ex eodẽ quo
Neſtus & Ebrus oriens monte inculto & ſane Rhodope uicino. Fuit aut Oary⸗-
ſoꝶ imperium magnitudine ad mare uſq; pertingens ab Vrbe abderoꝶ ad pon

tum Euxinum uſque ad flumen lſtrum: ea ora ubi minimum ſpacii habet poteſt

ambiri nauigando:ſi uentus a puppi ſemper inſpiret naui rotunda: quattuor che-
bus ac totidẽ noctibus. ſtem itinere terreſtri ubi breuiſſimũ ab Abderis ad Iſtru
uir expeditus undecim intra dies traſmittat. Et tanta quidem fuit ad mare lon-

gitudo. Per Mediterranea uero a Bizãtio ad lææos & ſup Strymmoné: hac hinc.

n. Ilongiſſimus eſt a mari tractus: homini expedito tredecim intra dies peragrabi
tur. Tributum quoq; quod ex barbaris gentibus græciſqee exigebatur ſub Se-
utho ꝗ poſt Sitalcẽ regno potitus maxie id auxit quadringentoꝶ fere talentoꝶe:
ſuit uis ſumma auri argentiq;: Nec inferiora his quæ afferebantur ex auro & ar-
gento munera. Præter res textiles: uel milloſas uel leues & aliã ſuppellectilẽ: quæ
non modo ipſi: ſed ẽt proceribus nobilibuſq; Odryſoꝶ ſtata erant: longe alio ꝗ
apud regnum perſage inſtit uto: & quãâ apud alios Thraces accipiendi citius qua
dandi. Deformius. n, erat eum qui poſceretur nõ dare quã eum qui poſceret nõ

imperrare. Tam & ſi hoc inſtituto plerunq; imperioſe utebantur: quomiã nihl

donanti nihil tranſigere licebat. Ita regnũ eo potentiæ peruenit. Quippe omniũ

qui in Europa ſunt inter ioniũ ſinum & pontum Euxinum:hoc maximũ extitit

prouentu pecuniaꝶ: & cæteris opibus: ſed robore certandi & exercitus magnitu
dine multo eſt Sycthage gente inferius. Nam ſcythis non modo quæ ĩ Europa:
ſed etiam quæ in Aſia ſunt nationes æquari nequeant: ut ſingulæ illis omnibus
inter ſe concordibus reſiſtant: ne in alia quidem ſolertia ac prudentia ex præſen-
ti utilitate uiuendi. Sitalces igitur tam ingenti plage imperans: ubi cõparato exer
citu oĩa inexpedito fuerũt: ꝓfectus ĩ Macedonia eſt primũ p ſuũ regnũ: deinde
per Cercinã montẽ hitatoribus uacuũ ꝗ Sintos Pæoneſq; comittit éadẽ uia: quã
e prin ĩ expeditõe aduerſus Pæones fecerat ſucciſa ſilua. Eũ mõtẽ trãſeũtes ad
dexterà hébant pæones: ad Sin iſtrã Sintos & Medos. Quẽ emenſi puenerũt ĩ do
beꝶ. Pæonia nihil in eo ſupando paſſi niſi aliqd morbo. Nâ morbus ĩcidit. Si ꝗ-
dẽ thracũ ſine ĩperio nõ paꝶe multi ultro ſeq bant p̃dæ gratia. Itaq; fert oĩs mul
titudo nõ mior cẽtũ ꝗnquagita milibus extitiſſe: & hæc maxia ex pte pedeſtris

ex tertia ãt ferme eqſtris. Qui eqtatus exodryſis p̃cipue cõſtabat: ſcům hos ex Ge.
tis ex peditatu machæriferi: ꝗqe Rhodope deſcenderũr: gens ſuiiuris bellaciſſimi

erãt. Cæteꝶ uero uulgus ipa terribiliſſimu multitudie promiſcuum ſequebat᷑ in

lqui⸗

Aoberun
nrinle
Hnceſ
lhisu.
Timenich
epti lunt.
ſobpang
nuncqu
10 quæn
In Pæon
edm
appellatun
cos uoßz
uber. Ne
Macedon
ſox Mae
Aexandr
ſstamm
portarun
polte A

faperior
Primniͦ
10 & 9
ius phi
ncinre
His ite
munteè
alocii⸗
cur
Rl
lper
itale
claſte⸗
Piaxi
bar. V
ercitux
Thraces
ſeigoi
Pogoiän
Camn&B
coͤleciſe
urdeut
liecſe⸗

ür
exere

Erbel oberum ubi coierunt: quæ in rem fuerãt p̃pararunt ut e montis iugo inuade-
enuſinn rent inferiorem Macedonii quæ Perdiccæ parebat. Nam inter Macedonas ſunt
Denden & lynceſtæ & Elmiotæ: & aliæ in ſuperioribus gentes ſociæ illis atq; obnoxiæ.
Weluhern In his quæ Perdiccas regnũ habebat. Nam eius pater Alexander ac progenitores
Lunuelenn Timenidæ olim ab argo oriundi eã quæ nũc maritima eſt Macedonia primi ad
Nseregs un epti ſunt: in eque regnarunt bello: expulſis ex Pieria quidẽ pieribus qui poſtea
Gcüp mulog ſub pangeo trans Strymmonẽ incoluerunt. Phagretẽ aliaq; item oppida. Vnde
roſgicoletn nunc quoq; ſub Pangæo plaga uergensad mare uocatur ſinus piericus, Ex ea ue
& kxce, ro quæ nomiĩiatur Bottia Bottiæis: qui nunc Chalcidenſiũ ſunt cõfines. Quinẽt
NenAStn in Pæonia iuxta Axium Amnẽ occuparunt: Stenẽtinem a mõtanis ad pellam uſ-
limperielttn que & mare pertingentẽ: ac trans Axiũ Strymmone tenus eam quæ Mygdoma
Nipti tui iuns appellatur eiectis hedonibus eiecerunt & ex Eordia ita nanq; nũúc uocatur Eor-
Colunt A eten dos: quoꝶ per multi dele ti ſũt aliquãtulũ quæ adhuc ex iis circa phyſtam ſedes
nem ereoce habet. Nec non ex Almopia. Almopes: Alias in ſuper gẽtes ĩ poteſtatẽ redegerũt
o. Eurait⸗ Macedones hi quibus nũc ẽt imperant: Anthemũtem Greſtonia: Biſaltiam: & ip
1dceo A ſoꝶe Macedonũ pollam. Quæ omia Macedonia uocãtur: quæq; regis Perdiccæ
gacüiubet iek Alexandri filii erãt: quo tempore Sitalces inuaſit: Atq; hi quidẽ Macedones igreſ
agunor ⸗ ſis tam multis copiis reſiſtere cum non poſſent quæcunq; in regione erant con-
Abcenbad llii portarunt in loca munita ac muros habentia: tum non admõm multa. Nam
uitad nue labx poſtea Archelaus Perdiccæ filius regno potitus: ea quæ ibi uiſuntur extruxit: am
Wonès NIN plaſq; uias muniuit: ac cætera ex uſu belli equis armis alioq; apparatu melius ꝗ
dn fuperiores octo reges adornauit. Exercitus autẽ Thracũ ubi ex dobero mouit:
gebel bde primũ ingreſſus ea ꝗ prius Philippi fuerãt: ui cæpit Emdomenẽ Gortyniam ue
ſere tuennpg 1rO & Athalantã & alia qdam oppida accepit in fidem ob amicitiià Amyntæ cu
teraulo ius philippus filius aderat. Europũ aut cũ tẽptaſſet expugnare nõ potuit. De hi-
elechie,9 nc in reliquã ꝓgreſſus eſt Macedonia: quæ uel ad dextera Pellæ iacer & cyrri.
llonge alo 4 His ĩteriora non adiit Bottiæam & Pieria: ſed Mygdoniam Greſtoniam Anthe
as u muntẽ populatus eſt. Macedones cũ ſe pares peditatu fore diffiderut: accitis egs
wlentni a ſociis ſuperiora habitantibus. pauci contra multos adorti ſunt. exercitũ Thra
iuhl cum: & qua iĩpreſſione fecerũt: nemo ſuſtinuit utiq; eꝗqtes egregios ac loricatos:
on nii ſed multitudie circũfuſa longe numerioſiore ancipiti marte pliabantur. Cunq;
nded erid ſuperatum ſe iri a pluribus ajaduerterenr pugnã ad extremum inhibuerunt. Et
Wimü . Sitalces apd Perdiccã uerba fecit: ꝗobrẽ arma ituliſſet. Et quoniã Atheniẽſes caõö
äns ucgen claſſe nõ aderãt ꝗppe nõ ituꝶ credẽtes dona ad eũ legatoſq; miſerant: partẽ co⸗
eibun 4 piage in Chalcidẽeies Bottiæoſq; dimittit: atq; caſtellis extructis regionem uaſta-
A ilisomnn 29 bat. Vbi dum ſtatiua habet Theſſali qui ad auſtꝶ ſpectant & Magnetes & cæteri
enneikteen ſub ĩperio Theſſalogꝑe Thermopylaꝶq; tenus græci metu pculſine ipios iret ex
bicn wor ercitus in armis erãt. Trepidabat itẽ trans Strymmoné uergentes ad aquilonem
i egnüͤtcen . Thraces quicũq; campeſtria incolunt. Panæi inſuper & odomanti & droi & der
rit e nungt ſæi qui oẽs ſuis legibus uiuũt. Sitalces aũt cũ græcis Athenienſiũ hoſtibus icol-
zi niin⸗ loquiũ uẽit:ſe illoꝶ ĩductũ nequaꝗᷓ iure ſocietatis inuicẽ ĩuaſuros.lpſe Chalcidi
Ppvenenitl cam & Botticã & item Macedoniam infeſtus uaſtabat. Cuin tandẽ cũ nihil eoꝶ
bigical cõfeciſſet quoꝑ gratia uenerat: & comeatu careret exercitus atq; hyeme uexare
gfer Giscn tur Seuthes Spardoci filius ip̃i & patruellis ꝗ potẽtia ſecũdus ſuadet: utiꝗᷓ celer-
pee peleln rie diſcedat. Seuthẽ aũt pdiccas clã ſibi cõciliauerat: pollicitus ſororẽ ſe illi cũ pe
cdm hwelle Clia datuꝶ. Ita Sitalces pſuaſus trigita diebus & hog apd chalcidẽ octo cõſuũptis
ri belaal cu exercitu domũ ꝗ celerrime reuerſus eſt. Et perdiccas ſororem Stratonicem

uti ſpoponderat Seuthe in mrimoniũ dedit. Atq; ita circa Sitalcis expeditionẽ
res geltæ ſunt: li aut qui apud Naupactum agebant Athenienſes eadem hveme
poſtꝗᷓ claſſis Pelopõnẽſium diſſoluta erat:duce phormione ſub armis ad aſtactũ
nauigarunt. Progreſſiq; in mediterranea Acarnaniæ cum quadrigentis ſuorum
claſſiariogꝑe armatis ac Meſſeniis totidem: eos qui dubiæ in partes fidei uiſi ſut:
ex ſtrato & corõtis aliiſq; oppidis eiecerunt. Et cynete theo lyti filio in Corõtem
deducto iteꝶ ſe ad naues receperunt: non auſi propter anni tẽpus: Oeniades ſo-
los oiĩium Acarnanum aſſiduos hoſtes laceſſere. Nam Achelous amnis ex pindo
monte deuolutus: per dolopiam Agraos: Amphilocos perq; Acarnanicum cam
pum ſuperne Straron Vrbem Oenmiadaſq; interfluens mari miſcetur: reſtagnato
que hog oppido intolerabilẽ utiq; hyeme proprter alluuiones militiã præſtat. Ia

cent auùt pleræq; echinadum inſulaꝶ e regione Oeniadum ab eluuionibus Ache

loi nihil admõm diſtantes. Qag non nullæ quoties torrens fluuius humum
aggeſſit cũ cõtinẽte iungũtur. Crediturq; fore non ita multo poſt tẽpore ut hoc
non patiantur ille. Nam & æſtus eſt ingens multus ſabuloſus & ĩſulæ crebræ &
limi aggeſtu interſepiente cõmiſſe: nec gradatim ne ui fiuminis diſſiparẽtur: ſed

ita ut non rectum aquis in pelagus exitum præbeant. præterea icultæ & paruæ.

2 THV

. 7
— 1
*
+

Fertur aüt Alcmæoni Amphiarai filio poſt mrẽm necatam errabundo apol-
lo terram hanc habitandam oraculo ſignificaſſe reſpondens: non prius illum ter
roribus liberatum iri: quã in ea regione locum ad habitandum reperiſſet. qui ne
que dum a ſole conſpectus neq; terra eſſet quàdo mrẽm necauit: ut omni alia ter
ra ab ipio ob paricidium ꝓphanata. Ille ut aiunt incertus conſilii uix tandem ĩ
tellexit Alluuionem Acheloi eũ eſſe: Satiſq; ſoli illud ad uſum corporis uiſum
eſt: Poſtꝗᷓ occiſa matre non exiguo tẽpore pererraſſet incolenſq; circa Oeniades
loca renauigauit: & a filio Acarnane cognomẽ regioni reliquit. Et de alcmæone
quidẽ quæ accepimus eiuſmõi referimus. Atheniẽ ſes aut cù Phormione ex Acar
nania in Naupactũ profecti:primo uere athen as nauigarunt: ſecum portantes li
bera capita in p̃liis naualibus capta. Quoꝶ ſingula ſingulis redempta ſũt: itẽq;
naues quas cæperant. Et nhyems hæc finita eſt: ac tertius belli annus quod Thu-
cydides conſcripſir. ð

CYDIDEHISTORIARVMPELOPONNENSIVM. L. TERTIVS.
= EVNTE AESTATE adulto iam Frumento pelopon-

Renſes ac ſocii duce archidamo Zeuxidami filio lacedæ-
monioꝶe Rege ingreſſi ſunt atticam: ſtatiuaq; hẽntes regi

armatoꝶe plurima turbã phibẽtibus: ne ꝓpgreſſa cũ armis

ſuppedirtauit reuerſi ſũt ĩ ſuã quiq; ciuitatem. Sub ipſoꝶ ta
mẽé ĩ Atticã ĩgreſſum ꝓtinus oĩs leſbos pᷣter Merhymnãab
2 atheniéſibus defecit: cũ id iã ĩide äte motũ bellũ uoluiſſer:
led lacedæmôii eà recipe noluerũt. Cætege opiniõe ſua marturius deficere coacta
. Quippe obſtruẽdis portubus: extruẽdis muris: ædificãdis nauibus ꝓrſus occu-
pati fuerat: utq; e põto ꝗcũq; oportebat ſagittarii frumẽtũ & q accerſierãt uẽirẽt
Si dẽ tenedii cũ ꝗbus inimicitias exercebat & methymnæi priuati quoq;ʒ ipᷣoꝶ

=ð
„

onẽ populabatur: excurſioneſq; faciebant ut conſueuerat
athenienſibus Equitibus quacuq; dabatur occaſio leuiter

læderet loca Vrbi uicina. Cõmorati aũt quoad comeatus

Mttenze
hoſpitium
ogiac N
enlgco⸗
Ios Athen
exſtimare
gris virbb
ieledangu
nonpetlu
cillolveren

muuibuse.

(imii ilioe⸗
Maoentis
jeturtpemne
jecereste
limturnon
Decem aur
teſunt &n
ſectusin E
ſbionerari
lenendel
emexiern
coltodias
Cenuntiar
Ganiimpe
te portl
1n colloqu
gomades
Welenta

Orn düos

daraſr
lienrdas
nienſiur
bebat,
dem 9
ilis utal
belläͤſea⸗

nienſtbus
ruptione

Sna noin
noctzene
Purtu
meondag

Prevertere

ngut
4o athen
elutciroi

tdcgereitin
hler cadem Mene
lbarmisa Neci

Mngentt n

Mrtes fckiulii
ifhnoinoi
epus: Oenucgh⸗
usamnizend
Acarmamcumen

lcetunnetgn
8mihiniprzit

elumiomibes/-
fluuins hnun

doſtteporenthae

ilule rhre
i iliparemntt
taicuhæ Aane
errabuncdo o
wn prlivsilomte
ntepenlerguinr
turomialatet
livir neeni

ncotporslun

cica Oenims
Ptealanzo-.
moneer Act
mpormunrsl
pta lüt: e
Squod Thu⸗

TENTNS

enmto Pelopon
i hlio bcecæ
heoreseg
ur conlveen
occalo leune
reſt ci am
oad comend⸗
nSub ſoxt
elii uoluſſe
geficere co⸗
s rinscl
Nivo

Mitilenæoge quidã: quibus propter factionẽ publicum erat cum Atſtenienſibus
hoſpitium inditium detulerunt omnes leibios ad conmigrandum Mitylenem

cogi:iac Mitylenæos omnmi apparatu ad defectionem ſpectare: lacedæmoniis Bo
etiiiq; cognatis eoꝶ adminiitris: & niſi occuparent Athenienſes lelbum amiſſu-
ros Athenieéſes: ut qui & morbo iam uexarẽtur: & bello eoq; acerrimo. Præterea
exiſtimarent magni negocii eſſe lelbum bello remprare: & naues habentem inte
gris uiribus non acceperunt ab initio dilationé: ſed ipſos deferentes maiori expar
