Cd4826_fol
author: Thucydides

ü

S 22 4

.
— .

E — P. “

. * * *

06‿ν 116

2
N12511997501 021
UIIHIIIEuIIIIIIIIIIII —
U8 Tübinger
. . TT X 29) 0 .D D 0 COQ (Ac )

2ð —
*

Carl Pflick, Buchbinder.

— ee
rrrr— R

—

=—

.
. .
N
1
„ 7
*
4
.
.
.
–
.
. 1
—
* —
*
.
. . .
7
*
1
2
.
.
.
„
4 „
.
„ *
2
. 7
⸗ 8 4
. .
.
4 .
.
*
2–
. .

leor –=

„

ð

„ *

LAVRENTIIVALLENSIS AD SANCTISSIMVMNICOLAVMQ VIN
TVM PONTIFICEM MAXI MVMIN TKHV CYDIDIS HISTORICITRA-
NSLATIONEM. D

PROOEMIVM.

VOD Aeneas apud Virgilium Nicolae Quinte Summe Põ
tifex: ld ego nunc poſſum dicere: Et quia carmen ẽ etiam de-
cantare. luuat euaſiſſe tot Vrbes Argolicas: medioſque uiam
— tenuiſſe per hoſtes. Nam ex argolicis urbibus atq; ex mediis
hoſtibus euaſiſſe mihi uideor militia iam quam mihi impe-
traueras perfunctus. Et enim quẽadmodum Romanmi olimm
imperatores qualis Auguſtus Antonius aliiq; permulti tua
dignitas facit: ut hac utar comparatione: Romæ confidẽtes
ac per ſe ſe Vrbana negotia procurãtes bella præſertim peregrina ducibus demã .
dabant: ita tu cum ſacra: religionem: ciuina atq; humana iura: pacem: amplitudci
nem ſalutẽ latini orbis per te ipſum cures: mandaſti cum alia aliis: tum uero no-
bis quaſi tuis præfectis tribums ducibus utriuſque linguæ peritis: ut omnem
quoad poſſemus gratiam tuæ ditiõi ſubiiceremus id eſt ut græcos tibi libros in
latinum traduceremus. Propoſitum ſane Magnificum ſingulare & uere ſummo
Pontifice ſapiente dignum. Nam quid utilius: Quid uberius?quid etiam magis
neceſiar ium librorum interpretationet Vt hæc mihi mercãtura quædam opri-
marum artium eſſe uideatur. Magnæ rei eam comparo cum mercaturæ compa
ro. Quid enini illa in rebus humanis cõducibilius quæ ommia ad uctum ad cul
tum ad præſidium ad ornamentum ad delitias deniq; uitæ pertinentia compor-
tat: ut nihil uiquam deſit: omnia ubiq; abundent. & quod in aureo ſæculo fuiſſe!
fertur: ſint cunctorum quodammodo cuncta cõmunia. Idem fit in tranſlatione-—
linguarum ſed tanto præclarius quanto potiora ſunt bona mentis corporis bo-
nis. Siquidem ex rebus quas iſta tranſſerendi negotiatio nobis apportat animi
aluũtur ueſtiuntur roborantur ofnatur delectantur ac prope diuiniores efliciun-
tur. Nam quid ſuauius ſalubrius amabilius & ut uno completar uerbo melius ꝗᷓ
Iibri qui uel e græca uel ex hebræa uel ex Chaldaica punica ue lingua in noſtra
traducuntur: Siue hiſtoricorũ ſiue Oratorum ſiue Poetatum ſiue Philoſopho-
rum ſiue medicorũ ſiue theologorum. Adeo nullum cuũ deo nos Latini cõmer-
tium haberemus niſi teſtamẽrum uetus ex hebræo & nouum e græco toret tra
ductum. Longiore opus eſſet oratione qui ut huic tempori conueniret ad om-
nes interpretationis laudes exequendas. Sed ut ommiſia aliarum linguarum mẽ
tione ad fuperiorem redeam militiæ comparationem. N minus tibi glorioſam
ẽ Romane Pontifex libros græcos ꝗ reliqui ſunt traſlerendos curare ꝗ aut Aſiã
aut Macedomam aut cæteram græciam Romano adiicere imperio. Verum eni
uero quæ mihi uel forte optigit uel conſulto data eſt prouincia ita dura ita aſpe
ra eſt ut uix ulla ex omnibus magis. Octo nanq; ut ſcias mi imperator ſi forte ne
ſcis quæ expugnanda mihi mâdalti oppida in editiſſimis ſita ſunt: ac ſaxeis mon-
tibus quæ neq; telis tormentis ue ledi neq; ſcalis aſcendi neq; uallo cingi ac uix
cuniculis oppugnari poſſint. Neq; hoc uelim magis imbecillitati meæ atribuas
quæ rei difficultati. Nam omnium confeſſione arduus eſt ſaxeuſq; Thucydides
cum cæteris in locis tum uero in orat iõibus quibus octo eius reiercti ſunt libri

zO Hoοoν% r, iF
iè .7/ / mc 7. ℳ „ Lo,

. .
4
—RP “ äl 7 1 r
LO rAEeliei 1A&DTO.

co DWi 11 4 „ 12 “ “ . „ S

* 6
5 —

WLcDT 1 7 ur, wKZ ooen,
e Wm* eu-. r, 1N = Ww 20
/ / „ .—

572 c0 1PE prcssn ur.

n 2112 IE, 208 AIr1o
um wrDX‿—mꝙ »vanm,, m',
22 .
2

28

Wme, man Pozzo nee
7 4

7

4

Vt Ciceronis quem græcum ſuæ ætatis homines appellabant uerbis conſtat di-

centis in oratore. ipſæ illæ contiones ita multas habent abditaſque ſententias
uix ut intelligantur. At cur ſumpſiſti hoc opus quidã inquiunt Ego uero non
ſumpſi ſed accepi nihil minus ꝗᷓ mea ſponte ſumpturus. At cur accepiſti? Nempe
ꝙ impatoris mei detractare impia ſanctiſſimi alioꝗn & ſapientiſſimi uiri nefas

eſſe ducebã: & cum ille tantũ mihi honoris habuiſſet. ita enim interpretabar ut
prouintiam a nemine unꝗᷓ bello tentatã mihi debellandam cõmitteret imori ſa
cius ipſi operi ꝗᷓ aut contumaciter aut ignauiter deſiſtere. Decepit me tamẽ una

„

qua nitebar ſpes: Biſſarion Cardinalis Hicenus: cuius ut opinor ſuaſu tranſieren

dũ tu mihi Thucydidẽ iniunxiſti uir ne cæteras eius laudes attingã cõſenſu eru

ditoꝶ ĩter græcos latiniſimus: inter latinos græciſſimus. Is. n. qui pcipue me &
potuiſſet adiuuare & uoluiſſet ſtatim poſt mandatã hanc mihi ꝓuinciam abs te

Bononiã legatus eſt miſſus. Quo magis deſperationẽ uictoriæ præſumebam ꝙ

meo mihi marte agendũ eſſet nemineq; haberẽ qui aut poſſet: aut uellet auxilio
eſſe.ltaq; quantũ laboris exhauſerim aut potius exanclauerim quãtũ Erumnaꝶe
periculorũq; pertulerim uel hinc eſtima: ꝙ ſi mihi ob hoc quẽadmodum erga
multos feciſti triumphũ decreueris nõ tam ipſo triumpho gauiſurus ſim ꝗᷓ labo
ris fine gaudeo. Quociens. n. mihi uidebar inſuffodiendis cuniculis uerſari aut ĩ
profundis lapidicinis aut inſcrutandis auri uenis intra uiſcera montium abditis
unde nec ſuſpicere nec proſpicere nec reſpicere poſſem ſine ullo laboris meſ aut
ſocio aut cõſcio. Quare ſi his cuniculis oppida expugnaui ſi lapides hos porphy
reticos excidi ſi hoc auge effodi ut ſpero nimiꝑe caula eſt cur fine labog meorũ
hoc eſt effectu gaudeã. Et enĩ Thucydides ut iam de laudibus eius dicã. Talis eſt

inter hyſtoricos græcos quale aut inter marmora porphyriticũ aut iter metalla
außge tanta in eo grauitas tanta ius tanta ſine ulla(ut ſic dicã)ſcoria fides quod eſt

in hiſtoria pcipuũ ut iſta qui legunt uera prorſus fuiſſe nõ dubitent & ſcriptorẽ
rebus agendis nõ tantum interfuiſſe ſed etiã prefuiſſe pro ut interfuit multis &

præfuit ut ex ipſo quoq; opere apparebit. Tam&ſi exiſtimatur eſt ſerius ueniſſe
cum claſſe ad afferendam Antipoli opem & obid imiuſte exilio mulctatus. Quo
in exilio hanc ſcripſit hiſtoriam: nec eam ut ſtatuerat abſoluere potuit morte p⸗
uentus. Hic igitur ſine controuerſia atq; herodotus ita ĩter græcos hiſtoricos ex
titere princeps ut inter noſtros Saluſtius ac Liuius. Quod teſtatur tum Cicero
alter. n. ſine ullis ſalebris quaſi ſedatus amnis fluit alter incitacior fertur & de bei

licis rebus canit etiam quodãmodo bellicũ: tum Quintilianus hiſtoriam multi
ſcripſere præclare ſed nemo dubitat longe duos cæteris p̃ferendos quoge diuer-

ſa uirtus laudem pene eſt parem conſequurta denſus & breuis & ſemper inſtans
ſibi Thucydides: dulcis & cãdidus & fuſus Herodotus: ille cõcitatis hic remiſſis

affectibus: melior ille contionibus hic ſermonibus ille ui hic uoluptate. Habes
itaq; Sũme Pontifex qualis ſit græce Thucydides quem ſi a me traductum cen-
ſebis eandem ſeruare dignitatem: omnis mei laboris obliuiſcar. Strenuus enim
miles nihil pluris facit ꝗ a ſuo ꝙ pᷣſtantiſſimus ſit imperatore laudari. lam tuum
meuq; Thucydidem: hoc nanq; tecum cõmune habebo ſi opus meum probabis

agnoſcas.

—,

r.

THVCYDIDIS HISTORIARVM PELOPONNENSIVM LIBER PRI

MVS.

„ HVCYDIDES Atheniéſis bellum pelopõnenſium Athe

ſtatim ab eo moto: ſperans etiam fore tum magnum: tum
ſuperioribus memorabilius certis hinc ſignis: ꝙ; & utrique
Hlort bat omni ad bellum apparatu: & cætera græcia e ſuis
finibus ad alterutros acceſſit:alii quidem protinus: alii ue
rò poſt conſultationem. Et enim maximus hinc græco-
rum motus extitit: & quadam ex parte barbarorum ac ꝓp-
Pe dixerim plurimorum hominum. Siquidem quæ ante
nos natos: quæque uetuſtiora adhuc fuerunt plane com-

perta eſſe propter longitudinem æui non quierunt. Sed ex coniecturis per quas
longiſſime repetenti mihi contingit credere non magna ſane extitiſſe exiſtimo:
neque bellicis neque cæteris in rebus. Nam conſtat eà quæ nunc græcia uoca-
tur haud quaquam ſtabiliter olim fuiſſe habitatam: crebroque illinc migratũ
ꝓꝙ facile ſua quique relinquebant. ab aliquorum maiore numero coacti. Quip-
pe nulla dum negotiatione: nullo inter ſe citra formidinem commertio: uel ter-
ra uel mari ſua quiſque ea tenus colentes:quatenus ſuppeteret uictui non pecu-
niæ copiam habentes: nec humum arboribus conſerentes: utpote incertam: quo

tiens quis alius ſuperueniens auferret abiis præſertim ꝗ muris carerent: & exiſti

mantes ſe neceſſarium quottidie uictum ubique adepturos haud ægre pelleban

tur.Ideoque neque magnitudine ciuitatum ualidi erant: neque alio bellico appa

ratu: Adeo quaque tellus præcipue paciebatur aſſiduas incolarum migrationes
Ueluti ea quæ nunc theſſalia uocatur. & Boetia & pleraque peloponnenſus præ-
ter Archadiam: quæque alia terrarum uberrima erar. Nam propter bonitatem
ſoli maiores aliquorum iam uires effectæ: tum ſeditiones excitabãt: tum uel ma-
gis alienigenarum inſidiis obnoxii erant. Itaque magis Atticam obſterilitatis

ſegetis longo æuo pacatam iidem ſemper iĩcoluere homines. Cuius rei non mi-
nimum indicium eſt propter colonias quas dimiſit non in cæteris per æque ad-

auctam fuiſſe. Nam ex reliqua græcia qui aut bello aut ſeditione exciderant ad
athenienſes tanquam ad ſtabiles potentiſſimi quique ſe recepere. Confeſtimq;
ciues eflecti:iam inde a uetuſtate maiorem etiam hominum frequentia Ciuita-

tem fecere:ita ut poſtea non ſufficiente iam attica colonias ioniam quoque dimi
ſerint. Facit autem apud me fidem priſcæ imbecillitatis hoc quoque non mini-

mum: ꝙ ante troianum bellum conſtat græciam Helladem nihil communiter

egiſſe ne ipſum quidem hoc nomen tota utique mihi uidetur habuiſſe. Sed quæ
dam loca ante Hellenem Deucalionis filium: nec uſque quaque hoc fuiſſe co-

ghomen:ſed tum ſuum: cuiuſque gentis proprium tum pelaſgicum a ſe ipſis co/

gnomen impoſitum. Hellene autem eiuſque liberis in phthiotia rerum potitis
& eas gentes ẽmolumenti gratia in alias Ciuitates adducentibus: ſingulos iam
maxime propter linguæ commertium Hellenes id eſt græcos eſſe uocitatos.

Quæ res longo tempore non potuit optineri quod indicat præcipue Homerus

qui diu poſt troianum bellum natus:nequaquam cuntos ſic uocauit: nec alios ꝗᷓ

nienſiumque quod inter ſe geſſerunt conſcripſit:. Exorſus

We

Ul mos

ð e . ssü s .. =

4

qui cum Achille ex phthiotide qui & primi Hellenes fuerunt: Danaos uero &
Argiuos & Achæos in carminibus predicat: nec tamen appellabat barbaros: ea

re quod nec dum hellenes id eſt græci in unum nomen barbaro ut mihi uide-

tur oppoſitum conceſſiſſent. Qui igitur tanquam græci eſſent omnes & inter

quorum Ciunates commertium eiuidem linguæ erat. Poſtea uno uocati no-

mine nihil prorſus ante troiana tempora propter inopiam & in permixtum ui-
tæ genus frequentes egerunt. Sed in hanc expeditionem ꝙ mari iam pleruncq;
uſi eſſent exierunt. Nam Minos eorum quos auditu cognovimus antiquiſſi-
mus, claſſem comparauit: maximam partem maris quod græcum nunc dicitur

tenuit: & inlularum Cycladum dominus primus in earum pleriſq; colonias po-
ſuit: cari bus eiectis filioſque ſuos conſtituit principes. Inſuper quoad potuit La
trones e mari ut credibile eſt ſuſtulit potius ut ſibi redditus obuenirent. Nam/
& græci olim & barbarorum quique incontinente maritimi erant quique iniu-
las incolebant ubi cœperunt crebrius alii ad alios nauibus tranſire: Ad latroci-

nmium conuerlſi ſunt ducibus non tenuiſſimis tum ſui quæſtus: tum pauperum

uictus gratia. Atque adorti Ciuitates muro uacantes uicatimque habitantes di
ripiebant ac maximam uictus partem hinc comparabant: nullo ob id pudore

non nihil potius ſibi glorioſum. Quod declarant cum quidem etiam nunc in-
continnente quibus decori eſt hoc egregie exercere: tu uetuſtiſſimi Poetæ apud
quos illi ultro citroque nauigantes in terrogaàntur nuquid latrõôes ſint: tanquam

non inficiaturos opus ut turpe quod ſcire ſtuderent. Et inmediteraneis etiam
homines mutuo prædantur: & adhuc pleraque in græcia Vetuſtus mos cohrur:
utique apud Locros: qui uocantur Ozolæ & Aetolos & Acarnanas & hac ipam
continnentem. Quin etiam arma ferre apud hos ex uetete latrocinio perman

ſit. Omnmis enim græcia arma geſtabat: quod uidelicet nec penates mumtioni-

bus cincti: nec dinticiles mutuo incurſiones eſſent: uitamque aſſidue ſub armis

agebant ritu barbarorum. Cuius rei ſignum eſt ex gentibus græcia adhuc na
uiuentibus: publica hac inter omnes aliquando uiuendi conſuetudine, Inter
quos primi Athenienſes ferrum depoſuerunt & ex illo ſoluto uitæ generenn lau
cius tranſierunt: Nec multum tempus eſt ex quo ſeniores eorum utique beati
ferre deſierunt Lineas tunicas: cicadaſque in ſeriem aureas ac cincinos in ple-

—

xilem modum concinnatos. Vnde apud ionium quoque ſeniores propter co-
gnationem uiguit hic cultus: Modica autem ueſte ad præſentes uſque mores

uſi ſunt. Primi Lacedæmonii & cum cæteris rebus tum præcipue in uictu locu-

pletiores uulgo ſunt ſimiles: lidem primi corpora certaturi nudauerunt propa-
lam ſe exuẽtes oleoque unxerunt: cum olim etiã in olympiaco certamine athle-
tæ ſubligacula circum uerenda habentes pugnarent. Nec ita multi anni ex quo
illa haberi ſunt deſita: quæ adhuc uiuũtur apud barbaros cum alios tum uero
Alſianos a quibus prænua pugilibus ac luctatoribus proponuntur: bracatis hoc

agentibus Multis præterea ex aliis oſtenderet quis græcam antiquitatem cum

barbarorum qui nunc ſunt moribus congruentem. A ciuitatibus autem quæ
nouiſſime ſunt contractæ præſertim quæ pecuniis abundarent hominibus iam
rei maritimæ ſcientioribus ad ipſa littora urbes conditæ ſunt: occupatis iſthmis

ideſt terrarum inter diuerſa maria anguſtiis: tum negotiationis cauſa: tum tute-
læ aduerſus ſuos quæque finitimos. At uetuſtæ Vrbes propter aſſiduam latro
num infeſtationem procul a mari ſunt ſitæ: ſiue in inſulis ſiue incontinente.

Quia quæ deorſum ad mare Ciuitates erant ignaræ rei maritimæ mutuo ſe ſe
ſpoliabant & adhuc muris carent. Nec minus latrocinabantur qui ex inſulis
erant Cares phæniceſque. Nam hi inſularum plurimas incolebant. Quod pro
batur teſtimonio. Siquidem cum expiaretur ab Athenienſibus hoc beilo delus
deſtructis ſepulcris eorum quicunque in ea inſula deceſſiſſent ſupra dimidium
cares agniti ſunt: Tum genere armorum cum quibus ſepulti erant; tum ipſo
more quo nunc quoque ſepeliuntur. Minoe autem re nautica potito: Liberius
ultro citroque nauigatum eſt ſublatis ab eo iniularum prædonibus in earumq;
pleraſque deductis ab eodem coloniis maritimi homines iam magis conficien-
dæ pecuniæ dediti tutius habitauerut: & inter eos quidam ut ditiores effecti mu
ris ciuitatem circundederunt. Er enim cupiditate lucrandi & qui tenuiores erãt
ſuſtinuerunt ſeruire potioribus: & qui potentiores cum facultates haberent: mi-
nores ciuitates ſibi obſequentes reddiderunt. Atque hunc in modum magis cũ
profeciſſent in ſecutis temporibus ad Troiam cum exercitu profecti ſunt. Ex
quibus mihi uidetur Agamemnon tunc uiribus antecelluiſſe: nec tantum claſ-
ſem coegiſſe qui duceret Helenæ procos iureiurando Tindari adactos. Et enim
ferunt qui exploratiſſime Peloponnenſium geſta a maioribus natu per manus
tradita cognouerunt: Pelopem primum ui pecuniarum quam portans ex Aſia
ad parandam ſibi inter inopes potentiam uenit: & ſi peregrinus erat tamẽ cogno
men regionis optinuiſſe & — ip̃ius poſteris Arreo Agamemnone plus pe
cuniæ fuiſſe cumulatum Euriſtheo per Aeacidas in Attica iterfecto: cuius Atre-
us erat auunculus. Huic Euryſtheus patrem fugienti propter Chryſippi necem
cum ipſe in expeditione ageret Mycenarum & regni curam propter propinqui-
tatem delegauerat. Vbi non rediit Euryſtheus amplius Atreum uolentibus My
cenæis æacidarum metu ſimulque quod ſtrenuus uideretur eſſe & multitudinis
ſtudioſus cum adeſſet regno potitum eſſe Mycenarum & quibuſcunque ſororis
filius imperitauerat: maioreſque pelopidas quam perſidas extitiſſe. Quæ Aga-
memnon ut mea fert opinio accipiens & præterea re nautica longe cæteris præ-
ſtans exrcitum comparauit non pluribus gratia quam metu adductis. Conſtar
enim eum & pluribus cum nauibus profectum eſſe quam quẽquam aliorum &
eas archadibus præbuiſſe: ut Homerus teſtatus eſt ſatis quoq; ſigni fuerit inſcep
tri traditione. Ait illum compluribus inſulis & omni agro imperitare. Quas
inſulas præter quam uicinas. Ne autem non multæ fuiſſent nemo qui foret in
continnente tenuiſſet niſi aliquid claſſis habuiſſet. Quod coniectemus licet ex
hoc quoque exercitu quales prius extiterunt: quodque Mycenæ exiguum oppi-
dum fuit aut ſi quid tunc oppidum pro magno habebatur: nunc non tale uidea
tur. Nec parum certo ſigno quis utatur ad non credẽdum tantam claſſem fuiſ
niorum deſoletur relictis fanis & publicorum operum pauimentis multam opi
nor congreſſu ætatis defuturam potentiæ fidem quod gloriæ apud poſteros ce-
dat. Tam&ſi ex quinque peloponneſi partibus duas colunt & totius ditionem
teneant multorumque extra eam ſociorum & tamen ſi ea urbs non frequens po
pulo eſſet: neque templis atque ſumptuoſis operibus prædita pagatimque uetu
ſto more græciæ habitaretur: manifeſtum eſt inferiorem uiſum iri. Ac ſi athe
nienſibus hoc idem contingeret coniectare licet ex euidenti Vrbis aſpectum du

6 4

plum uirium eſſe quam ſit. Itaque debemus non prorſus ſidem habere nec mia

gis urbium ſpeciem conſiderare quam uires: exiſtimareque illum maiorem qui-
dem fuperioribus fuiſſe: ſed iis qui nunc ſunt ĩferiorem ſi quid hic Homeri poe-

ſi credere conuenit quem ueriſimile eſt ut pote Poetam in maius eum ornando

extuliſſe: quanquam ſic quoque inferiorem eſſe manifeſtum eſt. Ex mille naq;

ac ducentis nauibus fecit Boetiorum quidem ſingulas centenum ac uicenum ui

rorum philoctetæ autem quinquagenum demoſtrãs ut mihi uidetur maximas

minimaſque cum magnitudinis cæterarum in nauium recenſione non memine

rit. Nam ꝙ omnes eſſent in naui bus philoctetæ remiges & iidem bellatores ap

peruit. Quippe ſagittarios ſecit cunctos & remigantes. Neque credbile eſt mul-

tos ſuperaſſe in nauigando exceptis regibus ac præfectis cum præſertim traſtre

tatur: eſſent cum bellico apparatu: nec Catafractas ideſt tectas naues haberent:
ſed ueteri ac magis prædonum more conſtructas. Ex quo inter maximas ac mi
nimas medium tenenti non ita multi conueniſſe uidentur: ut a cuncta græcia
communiter miſſi. Cuius rei cauſam non tam extitit hominum quam pecunia
rum penuria. Commeatus enim defectu minore duxere exercitum tantumq;
modo quantum ſperabant ibidem belligerando alitum iri. Poſtquam autem ap
pulerunt prælio optinuiſſe clarum eſt. Non enim muris exercitum ac caſtra cin-
xiſſent ne hic quidem copiis omnibus uſos eſſe conſtat ſed ad agriculturam che
rõneſi ſe conuertiſſe ad Latrocinium commęgtu non ſuppetente quo magis tro
ianis diſperſis eis decem annos ui reltiterunt kontatnrs aſſidue cum is demum
qui reliqui eſſent: atque eis pares. Quod ſi ſuppeditante illi commeatu troiam
adiſſent & conferti citra latrocinium agriculturãque continenter bellum geſſiſ-
ſent: Facile in prælio ſuperiores eam euertiſſent euerſuri minori & tempore &
labore ſi non in frequentes ea tantumque aderat parte repugnaſſent ſed omnes
in obſidione mâſiſſent. Verum ob exiguitatem pecuniæ & quæ troianum bel

lum geſta ſunt in ualida fuere & hoc ipſum ꝙ illis celebratius fuit datur intelli-

gi ex openbus minus fuiſſe fama ac ſermone qui de eo propter poetas iualuit.
Quonim etiam poſt troiana tempora græci & e ſedibus ſuis expulſi ſunt & alio
ſe habitatum contulerunt ne per ocium eis liceret augeſcere. Nam ipſorum ab
lIlio reditu tam ſero & multe res nouæ & in pleriſque Ciuitatibus ſeditiones ex-

tierunt. Vnde qui exciderant urbes condiderunt. Siquidem Boetii qui nunc

ſunt ſexageſimo ab euerſione ilii anno ex arma eiecti a theſſalis incoluerunt ter
ram quæ nunc Boetia prius cadmea uocabatur: in qua pars eorum quõdam fue-
rat unde profecti ſunt in Ilium cum exercitu. Dores quoque ſeptuageſimo &
ipſi anno peloponneſum tenuere. Aegre autem longo tempore plane pacata græ
cia nec ultra ſedibus ſuis eiecta colomam emiſit. ES iones quidem ac pleroſque
ex inſulis Athenienſes collocarunt. lalia uero Siciliamque maxima ex parte pe-
loponnenſes & quædam reliquæ græciæ oppida. Omnia hæc poſt bellum tro-
lanum ſunt condita:robuſtiore autem græcia effecta & ui pecuniarum ĩ dies ma
iore paſſim tyrannides in ciuitatibus ſunt conſtitutæ auctis iam prouentibus.

Regna enim prius hereditaria erant certis cum uiribus & nauticæ rei incumbe/

1

,
bpbprrtac tantum mari græcia operam dabat. Corinthii primi fer- jtaſſe re ar,
t ac græcia operam dabat. Corinthii primi feruntur excogitaſſe O A
⸗ naues: quæ ad eam quæ nunc in uſu eſt formam proxime accederent. Er Co⸗- e wgrin. eri
10 rinthii primum ex omni græcia triremes ædificatæ ſunt. Conſtat autem Ami--·
noclem Corinthium naupegum Samiis etiam quattuor naues compegiſſe .—
Suntque ex quo hic eo ſe contulit anni ad perfectum hoc bellum ferme trecen-
ti uetuſtiſſimumque omnium quæ nouimus nauale prælium extitit: Corinthio
rum cum corcyrenſibus: & ipſum ducentos ad ſumum ac ſexaginta ad hoc tem-
re pus annos. Et enim cum urbem incolant corithii ad iſthmum ſitam emporiũ
1 fere ſemper habuerunt græcis quondam terra magis quam mari negotiantibus
l⸗ Kca intra quique extra peloponneſum incolunt per illorum terram inter ſe cõ
1e mertium habentibus: pecunia quoque præpotentes erant ut etiam ab antiquis
2 Poetis demoſtratur Locuples oppidum cognominantibus. poſtea uero quam a
nl græcis ſtudioſius nauigari ceprum: comparatiſque nauibus Latrocinium ſum-
1 motum eſt utrobique emporium præbentes ualidam pecuniarum prouentu: ur
1 bem habuerunt. Ac multo poſt penes iones res naualis fuit. Aetate cyri primi
9 perſarum regis eiuſque filii cambyſis qui aliquandiu cum cyro pugnantes ſuo
9 mari potiti ſunt. Polycrates quoque qui Sami tyrannidem tenuit ſub Cambyſe
1 claſſe præpotens cum alias inſulas in ſuam poteſtatem redegit: tum Rheniam
e quam ſubactam Apollini Delio conſecrauit. Iam uero phocenſes hii qui Maſſi
liam incolunt carthaginenſes pugna nauali uicerunt. Nam ualidiſſimæ omni⸗-
n um hæ res fuerunt. Dus conſtat multis poſt troica tempora ætatibus exritiſ-
n ſe: exiguo triremium uſu: ſed adhuc illo uetuſto more duinquagellum remigi-
, um nauiumque longarum: Pauloque poſt medicum bellum & Darii mortem:
qui ſecundum Cambyſem regnauit in perſis:triremium copia fuit tum penes ty
5 rannos circa Siciliam: tum penes corcyrenſes. Hæ nanque poſtremæ ante Xer⸗
xis regis exercirum dignæ memoratu res nauticæ in græcia extiterunt. Aegi-
. netæ enim athenienleique & ſi qui alii paruam uim nauium habuerunt: & ha-
rum ex magna parte quinquagenum remigum ac ſero utique: Ex quo Themi-
S ſtocles Athenienſes cum Aeginetis bellum gerentes: ſimulque aduentum barba
8 ri expectantes perſuaſit: Vt facerent naues quibus & pugnauerunt: quæ nec ipſæ
cataſtromata totæ habuerunt. Et tales quidem græcorum res nauales fuerunt:

tum uetuſtæ: tum ſequentium temporum. Non minimam tamen qui illis ſtu⸗-
duerunt:ſibi uim com parauerũt uel pecuniarum reditu uel aliorum dominatio
ne. Quippe nauigando inſulas ſubegerunt & ii præcipue qui regionem non
omnia ſuppeditantem habebant. Nam in terra bellum unde potentia aliqua
procederet: nullum excitatum eſt: ſed quæcunque fuerunt ea contra ſuos qui-
buſque finitimos geſta ſunt græcis in peregrinas expeditiones longe a domo ad
alios ſubigendos non exeuntibus. Neque enim aduerſus Ciuitates maximas
ſubditi conſurgebant: neque ipſi ex quo communiter exercitum comparabant
inter ſe potius finitimi ut ſemper fit belligerabãt: Præcipue uſque ad uetus illud
ꝙ inter Chalcidenſes & eretri eos geſtum eſt bellum. reliqua græcia alterutris ad
inuuandis diuiſa: Mox alis aliunde ne augeſcerent impedimenta contigerunt.

Nam ionibus in magnitudinem rerum proficientibus: Cyrus & perſicum re-
gnum crœſo profligato omnia fluuio Haly Halytenus ad mare uſque circumfe-
rens arma cepit: & Vrbes quæ incontinnentæ ſunt in ſeruitutem redegit.
Darius dehinc phœnicum claſſe inſulam ſubegit. Tyranni autem quicunque
in græcis Vrbibus erant ſuis tantum rebus proſpicientes: & corpori pſarumn
domui amplificandæ tutelæ gratia quod poterant in ipſis urbibus plurimum
tenebant. A quibus nullum opus memoria dignum actum eſt niſi aliquod ad
uerſus ſuos quibuſque uicinos. Nam qui apud diciliam erant in multum porẽ-
tiæ euaſerunt. Ita undique græcia longo ſane tempore prohibita eſt: tum com-
muniter quippiam agere illuſtre: rum per ſingulas ciuitates audatia uri. Poſtea

uero tyranni & Athenienſium & cæteræ fere græciæ & ante hanc tyrannis ſub-

ditam: Plerique ac poſtremi præterquam ſiculorum deiecti ſunt a Lacedæmo-
niis. Nam Lacedæmon poſt acceſſionem doricorum qui nunc eam incolunt
per diu quantum accepimus ſeditionibus agitata: tamen iam inde ex ultima ue
tuſtate & bonis legibus prædita: & Libera tyrannis fuit. Sunt enim anni circi-
ter trecẽtos e paulo plures ad finitum hoc bellum ex quo Lacedæmonii eadem

rei Publicæ adminiſtratione utuntur. Eaque re poſſunt illam in aliis quoque

conſtiruere Ciuitatibus. Ab exactis autem e græcia tyrannis non ita poſt mul-
tos annos in marathone Medi cum Athenieniibus pugnauerunt. Decimoque
poſt hanc pugnam anno rurſus ad ſubigendam græciam cum iĩmenſa claſſe bar
barus uenit: & rebus in ſummum diſcrimen adductis Lacedæmonii græciæ cõ-
muniter bellum gerentis: duces extiterunt: ut qui eſſent præcipui in uiribus.
Et athenienſes aduentantibus medis cum decreuiſſent deſerere urbem: conſcen
ſis quas inſtruxerant nauibus effecti ſunt nautici. Neque multo poſtquam pa-
riter barbarum repulerunt diuiſi ſunt ab Athenienſes ac Lacedæmonios: tam ii
qui ab rege deſciuerant græci: quam qui contra illum cæteris pugnauerant.

Enim uero conſtabat maximas illis duobus adeſſe uires alteris terra: alteris claſ-

ſe præualentibus & exiguo quidem tempore concordia bellandi manſit. Poſtea
uero diſſociati Lacedæmonii Athenienſeſque bellum ceperunt: cum ſuis utriq;
ſociis: Cæterique græci ſi quſpiam diſſidebant ad alterutros profecti ſunt.
Itaque a Mecdico ad hoc bellum aſſidue nunc pactionibus pacificati nunc bellũ
gerentes: aut inter ſe aut aduerſus ſocios ab eis deficientes: probe quæ ad bellum
opus ſunt inſtruxerunt: & expertiores euaſerunt: uſu in periculis facto. Et La-
cedæmonii quidem non habebant imperii ſui ſocios tributarios atque hoc ſo-
lum ſtudebant ut illi pariter ſub paucorum principatu quæ Holigarchia dicitur

res publicas adminiſtrarent. Athenienſes autem quas ipio tempore ex hoſtibus

ceperant nauibus præerant præter chiorum Leſ biorumq; iuſſis ſociis certas pe-
cunias pen dere: extititque eorum ſeparatim ad bellum apparatus maior quam

quantus unquam maximus uiguit: dum ſincera ſocietas fuit. Equidem uetera

talia eſſe comperi ut difficilia ſint ad credendum per omnia gradatim inditia.
Homines enim famam rerum ante ipſos geſtarum: & ſi domeſticæ ſint nulla
prorſus examinatione mutuo admittunt. Siquidem Athenienſes uulgo opinant
Hipparchum ab Harmodio & Ariſtogitone ꝙ tyrannus eſſet ĩterfectum: neſciẽ
tes Hippiam piſiſtrati filiorũ natu maximũ tunc impaſſe: cuius fratres erãt Hip⸗-
parchus & theſſalus: Arq; eo die Harmodium & Ariſtogitonẽ aliquid ſuſpican-

te, tes a ſuis conſciis eſſe pate factum Hippiæ ab hoc quidem tanquam præſciente
, abſtinuiſſe. Verum priuſquam comprehenderentur uolentes quippiam agendo
ve periculum facere: nactos Hipparchum ad fanum quod Leocorium uocatur in

h Panathenaica pompa ornanda occupatum obtruncaſſe. Alia quoque multa
. quæ adhuc extant nec dum propter tempus memoria exciderunt: cæteri græci
non recte opinantur ueluti Lacedæmoniorum reges non ſingulos quenque cal-

culos immittere ſed binos: Et pitanatem cohortem eſſe apud eos:quod reor nũ-
ſn quam fuit. Ita ſegnis apud multos eſt ueritatis ueſtigatio: ad ea ſe potius quæ
l impromptu ſunt: conuertentes. Verum éx iis quæ dixi neceſſariis ſignis talia *
. quis æſtimans potiſſimum quæ narraui non errauerit: neq credet magis aut
HY poetis quid de iis predicant in maius: extollentes aut logographis qui conſueue
runt: quod ſuauius auditu eſt quam uerius dicere: & multa eorum cum nullis ni
tantur argumentis ſpatio temporis ſine fide fabuloſitatem profeciſſe: ſentierqdaue =ð
ſ compertum eſſe manifeſtiſſimis ſignis ita ſe uetera habuiſſe. Et licet homines ,
præſens bellum in quo uerſantur ſemper maximum iudicent: eoque finito uete
n ra ex ipſis operibus uehementius admirentur: tamen hoc bellum oſtenderur ani
e UM maduertentibus extitiſſe maius illis. Atqui omnia quæ dixere ſinguli uel geſtu
1 bellum uel iam gerentes difſicile fuerit exacte referre: ſiue a me ipio audita: ſiue
r aliunde ab aliis mihi enarrata. Verum ut quiſque ſemper de rebus præſentibus
maxime conſentanea dicere mihi uidebatur: & communi opinione proxime ad
ueritatem accedere: ſic a me commemorata ſunt. At uero res in bello geſtas n⸗
quas a quocunque audiui dignas duxi quas ſcriberem: neque ut mihi uideban-
ffFur: ſed eas quibus ipſe interfui quaſque ſigillarim ab aliis ꝗᷓ potui diligentiſſime
. inueſtigaui. Quod ramen difficillime eruere potui. Quoniam qui iingulis ge-
rendis rebus effuerant: non eandem de ipfſis dicebant, ſed pro ut quis aut in alter „ .
utros amore propenſior erat: aut reminiſcebatur. Verum quia non fabuloſæ 5 eſw.
, ſunt: minus erunt fortaſſis auditu ſuaues: ramen quicunque uolent rerum geſta- .
2 2 rum ſinceritatem intueri & cum aliquando talia iterum ſimiliaque ut ſunt res
humanæ, uentura ſint diſcernere utilia abunde poterit. Nam emolumentum
B potius imperpetuum, quam ludicrum ad tempus audiendi componitur. Er ſu
B periorum quidem operum maximum geſtum eſt. cum medis & id tamen duo-

bus naualibus præliis: & totidem pedeſtribus celeriter finitum eſt. Ar uero hu-
ius belli tum longitudo in immenſium proceſſit: tum detrimenta cunctæ græ-
ciæ contigerunt: qualia dumtaxat intra tantumdem temporis alias nulla. Nam
neque tot Vrbes uacuæ factæ ſunt: aliæ a barbaris: aliæ ab ipis græcis mutuo ex
pugnatæ. Aliæ fugatis oppidanis nouis in colis ceſſere: neque tot fugæ hominũ
ac mortes: hæ ex ipſo bello illæ ex ſeditionibus. Atque ſuperiora illa quæ fama
memorat re ipᷣa minus ſolida fidem acceperunt: uel terremotuum qui hoc bello
in pleriſque orbis terrarum partibus & iidem uehementiſſimi præſtiterunt: uel
ſolis defectionum quæ crebriores ꝗᷓ unquam fando cognitæ ſunt contigerunt:
uel æſtus immenſi ex quibus fames ingens & qui non minime graſſatus partem
qnandam abſumpſit peſtilens morbus. Omma enim iſta una cum bello hoc ac
ciderunt. Cuius auctores fuerunt Athemenſes Peloponnenſeſque ruptis quæ
poſt Euboiam captam inierant fœderibus tricennalibus. Cur autem ruperint
cauſas primum ac diſſenſiones ſcribendas ſtatui. Ne qui requirant aliquando
unde conflatum eſt tantum inter græcos bellum. Nam ueriſſimam quidem ſed

————=

minime ſermone celebratam arbitror extitiſſe cauſam athenienſes magnos ef-
fectos & lacedæmoniis formidoloſos neceſſitatem impoſuiſſe bellandi. Quæ
autem propalam ferebantur utrinque cauſæ propter quas ruptis fœderibus itũ
eit in bellum iſtæ fuerunt. M S

.

Narratio.

piergamnus eſt urbs ad dexteram ſita nauigantibus ioniũ ſinum uer
ſus:cui finitimi ſunt Tablantii barbari gens hillyrica. Hanc habita- 4
12 tum uenerunt corcyrenſes coloni a phalio Corinthio deducti: qui
erat ab Hercule oriundus. Eratoclide filius exmetropoli ſecundum
ueterem legem accerſito. Nonnulli etiam rorinthii & alii præterea
doricæ gentis ex colonis fuerunt. Progreſſu temporis res Epidamnenſis maio-
rem immodum profecit & fortums & populo. Sed cum multos iam annos ſedi
tiomibus laborarentc(ut fertur)ex bello quodam cum finitimis barbaris & ſe &
uires ex magna parte attriuerunt. Nouiſſima uero ante hoc bellum ſeditione
plebs eorum principes eiecit. Ar illi cum barbargs ad quos confugerant eos qui
in urbe erant terra marique prædabantur Hi autem qui intus erant cum liie ue-
xarentur Legatos corcyram ut ad metropolim mittunt orantes ne ſe perditum ſ
iri ſinerent: ſed reconciliarent profugos ſecum & bellum barbarorum compone
rent. Hæc ſupplices in iunonis templo ſedentes precabantur: Corcyrenſes non
admiſſis precibus illos inſecto negotio remiſerunt. Epidamnenſes nullam ſibi
uidentes a corcyrenſibus iniuriæ propuliationem ambigebant: quid in re præ-
ſenti agerent: mittentes itaque delphos deum conſuluerunt. Nunquid Corin-
ran le thiis dederent Ciuitatem ut coloniæ deductoribus: & num aliquod conarentur
abiis exigere præſidium. Ille reſpondit ut dederent duceſque facerent. Profe-
Ltii Corinthum ex oraculo Epidamnenſes dedunt coloniam: demonſtrãtes tum
deductorem coloniæ fuiſſe corinthium, tum dei oraculum: precanturque ne ſe
perditum iri ſinerent ſed tutarentur. Corinthi tum quia iuſtum eſſet ultionem
promilerunt: exiſtimantes non minus eſſe ſuam coloniam quam corcyrenſium:
tum odio in ipſos corcyrenenles a quibus contẽnerentur. Nam cum ſit corin-
thiorum colonia tamen neque in publicis ſolemnitatibus Legittimos honores
reddebant: neque in ſuis ſacris uirum corinthium præ ficiebant. ut cæteræ colo
