ſtra ponũt. Cũq; pedites collẽ e regiõe ſuũ utrinq; hẽrent: & campũ qꝗ interiace-
bat eꝗtes ꝓcurſa rent: pugna ĩter eos primũ eqſtris cõmiſſa eſt. Deĩde Braſidas &

Perdiccas cũ lynceſte pedites cũ eꝗtibus e colle priores ꝓceſſiſſent:parati ad præ
liũ ediuerſo ꝓPductis & ipſi copiis cõflixerũt.lynceſtæ ĩ fugã uerſi ſũt:multi iter⸗
empti: cæteri fugiedo altiora adepti: qeuerũt. Poſt hæc trophæo erecto biduum

triduuũq; ſubſtiterut: opperietes hillyrios ꝗ apdicca mercede cõducti uẽturi erat.
Veꝶe Perdiccas nõ iubſidere ãplius uolebat: ſed aduerſus Arribæi oppida ꝓgredi.

Braſidas aut reſpiciẽs ad Mendã ne ꝗd pateretur: ſi prius appellerẽt Atheniéſes:
&& ꝙ hillyrii nõ aderaãt non ad ꝓgrediendũ: ſed ad regrediendũ potius animatus

erat: & cum ii inter ſe altercarẽtur: nunciatum eſt Hillyrios Perdicca prodito cũ

Arribæo eẽ: Ex quo utriq; uidebatur obilloꝶeꝛ metum hoĩum bellicoſoꝶ eſſe ab

eunduũ. Cuq; propter contentionem nihil eſſet conſtitutũ quonã tendere oporte
ret: interueniente nocte macedones barbarogeq; multitudo: ſubito timore per⸗
culſi: id qd in magnis exercitibus fieri conſueuit: in certis cauſis ꝙ putarent plu-

res aduentare ꝗᷓ ueniebant: tantũq; nondũ adeſſe in repentinam fugam ſe dantes

domum reuerterunt: & Perdiccam a principio ignaꝶ rei ut reſciuit coegerũt: an
teꝗᷓ Braſidã iſpiceret: ꝓcul. n. ſane alter ab altero caſira hẽbant: illic diſcedere Bra
ſidas primo diluculo poſtꝗᷓ accepit:& abiſſe Macedones & Hillyrios atq; Arribæ
um ĩuaſuros:quadrato ipᷣe agmie leui armatura ĩ mediũ accepta cõſtituerat abſce
dere: diſpoſitiſq; ſiqua ĩuadaretur iunioribus excurſoribus:cũ delecta ipſe trecẽ-
tog manu ĩ aio hẽbat: ut poſtrẽus diſcederet reſiſtẽdo primis ꝗbuſq; hoſtiũ ſe ſe
offerẽtibus: & priuſꝗᷓ illi aduentarent: ut ĩ breui milites ſuos adhorratus eſt.

Oratio Braſidæ ad Milites.

Iſi ego ſuſpicarer Viri Pelopõnẽſes terrore pculſos:qd derelictus ſum:
AQAQdqq; barbari & ii permulti in nos tendũt: non ica uos borta rer pari-
4 ter ac docerem. Nũc qd ad deſertionẽ noſtroꝶ & ad hoſtium multi-
tudinẽ attinet: quæ maxima ſunt uos breui admonitione & hortatione pſuadere
conabor. Conuenit.n. uobis ĩ rebus bellicis ſtrenuos eſſe:non pp pᷣſentiam ſocio

rum ſemp: ſed uirtutis ꝓprie cauſa: neq; alioꝶe multitudine terreri. Quippe qui
nõ ex eiuſmodi re.p. ortum ducitis:in quibus nõ præſũt paucis multi: ſed potius

pluribus pauci: nullo alio adepti potentiã ꝗᷓ uĩcendo ĩ præliis. Barbaros aut quos

nũc inexperti formidatis ſcire debetis: & ex illis contra quos pro Macedonibus
pugnauiſtis: ex iis quæ ego partim cõiectura: partim fama intelligo: nõ aſperos
fore. Quæcũq;. n. re uera ſũt ĩbecilla: ſed putãtur ualida:cũ de ipᷣis documẽtũ ue/

ritatis acceſſerit: audaciores aduerſarios zeddũt. Quibus autem aliquod utiq;
bonum adeſt:ſi quis id non præuiderit hic in eos ferocior fertur,. Iſti uero quod
tardi fũt ĩ ueniẽdo terrori ſũt hoĩbus ĩpitis: ut pote aſpectu multitudis horrendi:
& uociſeratõis magnitudine terribiles: & inanis illa elaroꝑ armoꝶ crepitatio

—

ſpeciem minaꝑꝶ habet:ſed iidem in conſerendis manibus aduerſus eos qui iſta
ſuſtinent non tales exiſtunt: Neq;. n. pudet eos quẽadmõm nos lacedæmomos:
cum ordinem nullũ habeant locum deſerere dum ſuperantur: quoꝶe fuga eãdẽ
quã aggreſſio honeſtis gloriã haber: ac pro irreprehẽſibili re ac forti exiſtimatur:
& cum pugna reꝑ domina ſit: præcipueq; ſi cui præbeat cũ decore cäm conſer-
uandæ ſalutis: tutius ducunt citra ſuũ periculũ terretacere nos: ꝗᷓ nobiſcum ue-
nire ad manus: id qd ante ꝗᷓ nunc factitauerũt. A quibus quicꝗd aſperitatis im-
pendeat. Cernitis re quidẽ modicum: aſpectu aur & auditu ferox. Eos cum jĩfeſti

uenient uos ſuſtinẽtes:& cum tempus erit cum decore & ordine: rurſus uos ſub-

ducentes intutũ propere abibitis: cognituri in reliquũ tempus huiuſmõi turbas:
iis qui primum impetum exceperit oſtentare robur: minabundas eminus ac cũ-
ctabundas eaſdem:ſi acceſteris cominuſq; conſtiteris ſtrenuitatẽ celeriter id ut
tuti ſint demonſtrare. Talibus horrarus Bisſickn, copias ſubducebat. Quo uiſo
Barbari multa uociferatione ac tumultu ingruebant: eum fugere opinates præ-
uentuq; ſe interfecturos. Sed cum excurſores quacũq; illi incidebant obſiſterẽt:
& iple cum delecta manu inuadentes ſuſtineret: ita præter opinionem aduerſus

primum impetum reſiſterunt: & deinceps excipiendo eos propulſarunt: ſe ſe cũ

ab illis ceſſaretur ſubtrahentes. Ac cum in ſpatioſum uentum eſt locum a græcis
qui cum Braſida erant iam procul aberant barbari: quæ pars relicta erat: ut hos
in ſecuta cũ ipſis cõſereret manus. Nam cæteri curſu cõtenderant infugiẽtes Ma
cedones:quog ut in quẽq; incidebãt trucidauerũt. lidem anguſto in regionem
Arribæi inter duos colles ingre ſſu occupato: ſciẽtes non aliam eſſe Braſidæ ad
redeundũ uiã iam aduẽtantem illũ ad ambiguũ uiæ circũſiſtunt tanꝗᷓ capturi. At

iſte re cognita pcipit iis qui ſecũ erant rrecentis: ut in eũ quẽ magis ſuſpicabatur

captum iri collẽ tendẽetes ꝗᷓ poſſent: ꝓ le qſq; celerrimo curſu ſine ordine conarẽ
tur extrudere barbaros iam cõtra uemiẽtes: priuſꝗᷓ maiori illoꝑ accedente mul-
titudie ibi cõcluderetur. Ita Braſidiani eos qui in colle erant aggreſſi impetu ſu-

— „ - . α . . . —w „
perant: & reliquus exercitus eodem facilius conceſſit. Nam barbari facta illic ſu

Oꝑꝶe fuga deterriti: & ꝙ hos ad fines eſſe ſãq; euaſiſſe arbitrarẽtur:nõ ſũt ulterius
perſecuti. Braſidas aut ubi editiora adeptus eſt: tutius iter faciẽr peruenit eodem
die Arniſſam primũ quæ erat ditionis Perdiccæ: Vbi milites Macedonibus ꝙ
priores abiſſent irati: ut in queq; incidebat inter eundũ: uel iuga boum uel Vala
quæ Macedonibus deciderat: qualia credhibile eſt ĩ nocturno & trepido diſceſſu
coõtingere: iuga quidẽ ſoluentes conciderunt: uaſa uero ſibi uendicarunt. Atque
hinc primum Perdiccas Braſidam ſibi hoſtem eſſe exiſtimauit: & poſtea iudicio
Pelopõneniium in Atheniẽſes nõ conluetũ odium geſſit: ſed cum e grauiſſimis
calamitatibus emerſiſſet: dedit qperam ut quoquomodo ꝗᷓ primum cum Athe
niéſibus conueniret: & a lacedæmoniis diſſociaretur. Braſidas ex Macedomiaa re-
uerſus Toronam offendit: Athenienſes iam Mendam tenentes: & quia inualidũ
ſe ad expellendos iam hoſtes ſi in pallenam traſiret arbitrabatur:ibi ſubſedit ad
Vrbis præſidium. Nam per id tempus Athenienſes exierant auxilio iis: qui apud

lyncum erant contra Mendam & Scionamiquemadmodum inſtructi erant ꝗn-

quaginta cum nauibus:quarum decem erant Chiæ ferentibus mille armatos ſu

orum populariũ: ſagittarios ſexcẽtos Thracum mercenariorum mille: alioſq; il-
linc ſociorum peltatos: Nicia Nicerati & Nicoſtrato diitrephis ducibus. Cum
qua Claſſe ex Potidæa profecti: cum iuxta neptuni tẽplum tenuiſſent aduerſus

Mendenſes iere, Illi & Scionioꝶ auxiliares recenti cum pelopõnẽſium præſidio:

—

ommnes armni
buntſapturt
ſubens ſecu
ectos era
Nicoltta⸗
ooppurbatio
cũ eo die
metatiſüta
nienlesoti
popylatt ſi⸗
pũ nocet
poreſius ad
bemobſedi
te Menden
ſkruebatt
traciceret
traccebatn
ptisarmiste
ppetucato v⸗
bus portef

pmöntoriſ

lü ande⸗
demſtaden
Jutulſe
darent.Po
perſe ſup
qui in axc
ere plidin
pdeuntes
duntqe
ſesſrenn
ſtarvunt
tentura
ſtochbus
um ior
enlium d
llati remt
kumprime
iquid iſis
luirgjoen
Uunceerci
ſecimenti
langorg⸗
ſiad tilp
Tunt Ampk
le heben

cror Bos anm
cinenuſigmorſh
us huinfmö dr
undseminurc,
imecklentriiln
Cuceba, Qouie
Ugere pinaet ,
acebantobllte
Pimonem adverns
topullarunttkd
neklocumage

elich erar uhe

enant infegiete
Nguſto inteponen
melle Bialcen
um tnq in
magis to ceban
IRneordine conne
Naccecente
Geliinpriul
lch lie
nno füt ultenus
dementeocen
Hlacedomdos
boom vel Nah
epido icel
NGicarumt. Auqn
polkeaiucin
comegraufim
rimomam Atre
er Maceconane
uninuind
nuribi lblectn
Gxilio isgoiahn

Gltrudhi ctam,

mlemn
. nleii
is dvabos .
muiſſen Nil
nehomrelt

omnes armati numero ſeptigenti Polydamida duce extra urbem caſtra habe

bant ſuꝑ tutũ collem. Eo Nicias tramitibus quibuſdã euadere cum temptaſſet:
habens ſecũ Methõenſiũ leuiter armatos centũ uigiti: Athenienſiũ armatorũ

delectos ſexagita cũ oĩbus ſagitariis: illos ab ipis uulneratus ſũmouere nõ potu-
it. Nicoſtratus alio lõgiore itiere cũ oĩ reliquo exercitu aggreſſus ĩ puiũ collem:
eo pturbatiõis uenit: ut paꝑ abfuerit quĩ totus Athenientiũ exercitus uiceret.

Et cũ eo die mendenſes ſociiq; dedere: recuſarent: digreſſi Athenienſes caſtra

metati ſũt: atq; ĩſecuta nocte Mendenſes ĩ urbem cõceſſerũt. Poſtero die Athe-
nienſes orã Sciõe præteruecti eius ſuburbana ceperũt: & agrũ quãta ea fuit die
populati ſũt nemĩe obuiã ꝓdeũte.Erat.n.nõ nihil ſeditiõis intra urbem: Et cũ
ꝓxĩa nocte trecẽti illi ſciõii domũ abiſiẽt. Poſtridie Nicias cũ dimidio copiaꝶe

ꝓgreſſus ad fines Scionioge regionẽ uaſtauit: & Nicoſtratus piter cũ reliquis ur
bem obſedit a ſuperioribus portis: qua itur Potidæã. Polydamidas ab hac. n. par
te Mendenſibus auxiliaribuſq; ĩtra murũ arma poſita erat: eos tanꝗᷓ ad pugnã in
ſtruebat: Et cũ ad exeundũ Mẽédenles hortaret: eiq; e populo quidã ſedirioſe cõ
tradiceret & ſe exiturũ negaret: neq; belligerare oportere: & ipſe homiem ut cõ
tradicebat manu abripuiſſet: atq; perturbaſſet: ĩidignatus e ueſtigio populus ſu-
ptis armis tendit ĩ Pelopõnenſes: & i eos qui cũ illis populo aduerſati eſſent: &

ĩpetu dato uertit ĩ fugã: tũ ob repentinũ certamen:tũ ob metũ Athenienſiũ qui
bus portæ fuere præfractæ. Quippe Peloponnẽſes ſuſpicabãtur illos ab aliquo

pmõitos ĩ ſe eſſe uẽturos Ita ꝗcueʒ nõ ſtati e optrũcati ſũt i arcẽ cõfugerũt: quã

ipſi i antea tenebat. Athenienſes autem iam enim Nicias erat reuerſus ãte ur-
bem ſtabat cum oĩbus copiis: irrũpentes ueluti ui captã: ur quæ nõ ex conuento

apta fuiſſet diripiunt: ut uix eos cohibere potuerit duces ne & homines truci-

darent.Poſt hæc iuſſere Mẽdenſes priſtino ritu rem. p. adminiſtrarent: ut de iis
per ſe ſuppliciũ ſũmerent: quos eſſe ſeditionis auctores cenſuiſſent. Eos autem
qui in arce erãt concluſerunt muro utriq; ad mare pertingenti: & in eo impoſa

ere pᷣſidium: potiti iis quæ circa Mendã ſunt aduerſus ſcionã tendunt. Obuiam
ꝓdeuntes oppidani cum Pelopõnenſibus in difficili ante urbem tumulo conſi-

dunt: que mſi caperet hoſtis urbem circũuallare non poterat. Eum Athenien-

ſes ſtrenue aggreſii detruſiſq; pugna qui occurrerunt caſtra ponunt trophæum

ſtatuunt: oppidum cõcludere parant. Nec multo poſt cum ĩ eo iam ope occupa-

rentur auxilia: quæ in arce Mendæ obſidebantur: ſuperatis ꝗ erant ad mare cu

ſtodibus noctu abierunt. Quoꝶe pleriq; fugientes p hoſtium caſtra obſidenti-

um Scionam intrauerunt. Ea circũuallata pdiccas p Caduceatores cum Atheni

enſium ducibus ſœdus iniit odio Braſidæ cõtracto: ob reditum ex lynco iam tũ

ſtatĩ rem tranſigere orſus. Eteni cõparata apud Theſſalos externoge manu: quo

rum primoribus ſemp fuerat uſus ſimul Nicia. Poſtꝗᷓ iter eos cõuenit iubent ut

aliquid ĩſigne ꝓ Athenienſium tutela faceret ſimul ſua ſpõte: ꝙ nollet amplius ĩ
ſuã regiõem uenire Pelopõnenſes: ꝓhibuit Iſchagoram Lacedæmôium: is naãg;
tunc exercitum ertelln itinere deducturus ad Braſidam erat: ne cum copiis

ĩpedimentiſq; tranſiret: ita ut ne Theſſalos quidem illi temptarent. I pſe tamen
Iſchagoras & Amenias & Ariſteus ad Braſidam puenerunt a Lacedæmõiis miſ
ſi:ad res ĩſpiciundas:e ductis e Sparta ſecum adoloſcentulis cum leges id ueta-

rent: qui Ciuitatibus præficerent᷑: ne ea res quibuſcunq; cõmitteretur. Et p̃fece-

runt Amphipoli Clearidam Cleoymi: I orone Telidam Hegeſandri. Eade æſta
te Thebani muros Theſpienſium crimini dantes: q; ſentirent cũ Athenienſibus

—

—

4
S Qirderũt id q ſemp qdẽ uoluerãt: ſed tc facilius fuit quonii ĩ pugna cũ Atl kinmiin
7 4 itrer i qã ſemp qdẽ uoluerãt: ſed tũc facilius fuit quoniã ĩ pugna cũ Athe/ iturerepte
lmplu , non a CI⸗nié ibus cõmiſſa omnis eoꝶ iuuentutis flos erat extinctus: Teplũ quoq; iunõis 1 etigelos
m. k eke . eadẽ æſtate apud argos deflagrauit: Chryſide ſacerdote cũ ardetẽ quãdã Lucer- ngren
i nτι⁸MaoXαι νανοννρa corôis appoſuiſſet:illic ita ſope ut oia: rdete dusda L-ucer luincsſe
ro il immẽ⁊w quod Argiuos uerita ptinus ĩ philuntẽ nocte cõfugit. Argiui ex lege quæ apad
ß”ä Eos ẽ ꝓmul gata: aliam iſtituere ſacerdotẽ noĩe phaenidẽ: cũ octo anos huius bel ecnu
li. Chryſis pfuiſſet & dimidiatũ quãdo ꝓfugit. Et Sciõa iã extremo æſtatis un- ibin
diq; muris cõcluſa ẽ. ꝗbus ĩpoſito Atheniẽ es pᷣſidio: cũ cætero exercitu abierũt n an de⸗
Intequẽs hvemis apd Atheniẽſes atq; Lacedæmõios ꝗeta mãſit: pp iducias. Mãti dain
næi uero ac Tegeatæ cũ ſuis utriq; ſociis apd laodicũ terre Oreitidis cõflixerũt: grkeu
ãcepſq; uictoria extitit. Nã altero utriq; cornu ĩ fuga uerſo trophæa fixerũt:ad OWä nen
delphos ſpolia miſerüur cũ multis utrĩq; ceſis adhuc dubio Marte pugnãtes nox kenzan
diremiſet, e gentae illic ꝑ noctãtes ſtatĩ trophæũ excitarũt: Mantiæi cũ ĩ Buco wnnul
honẽ diſceſſiſſent idẽ poſterius e regiõe fecerũt: Exitu eiuſdẽ hyemis appetente waer,
Der e B raſidas potidæa tẽptauit. Noctu.n. adiẽs ſcalas admouit: hactenuſq; hoſtẽ —
latuit. Nã tĩtinabulo allato: ſic icaſſũ ante ipſius ꝓditoris reditũ dmoræ ſut ſca Mihlit
e:& cũ ſtati ſeſiſſet hoſtis Braſidas priuſꝗꝗ accederet: rapti retro reduxit exerci- Pſil
tũ: Luce nõ expectata. Et hyẽs exiuit ãnuſq; nõus belli ꝙ I hucydides cõſcripſit uund
THVCYDDIS ATHENIENSIS HSTORICILIBER Q VARIVS rieri
FrFrFrINIT EIVSDEM Q VINTVS NCEHOAT windl
N SEQ ENTII æſtate fœderũ nua dies qᷓ ad Pyrhia uſ- Tiruan
q ꝓcellerat exiit Per quas iducias Atheniéſese Delo de- ncho
lios ſũmouerũt: rati illos ex uetuſta quadã ca nõ eſſe ca- Neuſil
ſtos ad ſacra faciẽda:& hoc ſibi reſtare expiatiõis de qua ſu Hheld
perius a me cõmemoratũ ẽ: quaſi ſublatis defuũctoꝶ mo-⸗ nttünol
D numẽtis id rite faciẽtes. Delii uero ad ramytteũ ĩ Aſia ut Er ci uͤ
— quiſq; adhibar eis locũ date Pharnace ĩcoluerunt. Cleon kxttün
—— poſt exactas inducias cũ trigita nauibus ducens peditum tebi
urbanoꝶ mille & ducentos armatos: cũ equitibus trecentis ac ſocioꝶ pluribus Wmedbo⸗
ĩ ꝓuinciã Thraciæ cũ ad hoc Atheniẽſes iduxiſſet traiecit. Et cũ Scioniã primũ bam
tẽuiſſet 1 expugnata: ſumptis illinc pᷣſidiariis armatis ĩ portũ Colophonioꝶ na uuſock
uigauit: nõ ad modum ab urbe Toronæa diſtãtẽ. Vbi certior factus a tranſſu- Lemgg
2gis nech Braſidã intus eẽ: & qui eſſẽt impares fore: ad reſiſtendu terreſtri irine⸗ . echif
re ad urbẽ tẽdit. & decẽ nauibus ad circueũdo portũ dimiſſis: ante oĩa pgit ad gilorüͤ
munimęeta: quæ Braſidas urbi circũdederat uolens icludere ſuburbana: & diru- Eedanu
to ueteri muro una efficere urbẽ: adortis ea Athenienſibus: Paſitelidas Lacedæ- ſroclenee
monius du xcũ eo quod aderat pᷣſidio ſuccurrẽs reliſtebat. Sed cum repelleretur ſisneen
& p̃terea timeret ne ue naues quæ circũmiſſæ erãt circuito portu deſertã urbẽ Cornlle⸗
occuparẽt ne ue in muro Jerpuoznabatuße caperet: Eo relicto ad urbem curſu benhlyre
contẽdit. Verũ & Athemẽſes ( laſſici nauibus egreſſi:urbem priores receperũt: nllenſim
&& ĩſecutus c uociferatiõe peditatus qua ſubrutus uetus murus erat: irrupit. ac goamhe
Lacedæmõioꝶ Toronæopeq; alios grerusnabit ſnni- iteremerũt: alios uiuos alckend
ceperũt ĩter quos & Paſitelidã ducẽ. raſidas aut Turonũ ille ꝗdẽ ad ſuccurren bedebuft
dũ ꝓfectus ẽ: ed ĩ uia certior de expugnatiõe factus rediit puẽturus hoſtem: niſi zunkimhe
. quadragita ferme ſtadiis ſerior fuiſſet: Cleon atq; Athenieles trophæa duo ere- Criruin⸗

i Pwonaci K⸗
keplüogini
Dð
Krarianö ſentirn
ier egeelr
ocko inos hhini
enremoaſtansn
ero exereiwuadtti
dälitppicdcin i
Oreſtidiscifinnir
mophea fnenitt
Mane popnirg
tMantialcäibn
dehyemiszen
Githactenulg hi
Aditi dmotriiſ
Ietrotedumtent-
Ihcpcidescäti

RQVAB
M

cesqd tun
uhenetge Nod⸗
i cih elet

enunoͤsk i

us üctox

awyrruiAu
Colemmn Cern
dvcens editum
tcog Purd
1ci Nonüonm
Cophoriokt
hns alnan

edtenelni e

same oun
e luborbenn chh
piiriis itl
Elam welett
vponuceen
oadubench
m rinesleche
umzentini⸗
Cemerütiili
leccen ſumn
, heN

xerũt: unũ ãte portũ alterũ ãte muros: uxoribuſq; ac liberis Toronæoꝶ in ſer
uitutẽ areptis: ipos atq; Lacedæmõôios: & ſi ꝗs alius Chalcidẽſiũ aderat: cũctos

ad ſeptigẽtos numero Athenas miſerũt. Quoꝶ Lacedæmôii ex ſœderibus po-

ſtea initis remiſſi ſũt: cæteri ab Olyntiis accepti:totidẽ uiris pmutati. Per ide tẽ
pus & Boetii panactũ murũ in cõfiniis ꝗ erat Atheniẽſium ꝓditione ceperunt.
Et Cleon ĩpoſito præſidio Toronæ ꝓfectus Athon ꝓpe ad Amphipolim uſq;
pᷣnauigauit:& pheax eraſiſterati filius cũ duobus collegis ab Atheniẽſibus ꝓ le
gato miſſus in Italiã atq; Siciliã duabus cũsnauibus tranſmiſit. Naà Leõtini Athe
menſibus e Sicilia reuerſis: poſt cõuentionẽ cũ multos ĩ Ciuitatẽ aſſcripſiſſent
& plebs agrũ uiritim diuidere hẽret in aĩo: id ſentientes ii qui potẽtes erãt Syra
cuſanis accitis plebẽ eiecere: & ea paſſim errabũda dedentes ſie Syracuſanis ur-
bemqʒ deſerentes ac deſolantes hĩtacula Syracuſas ut Ciues cõmigrarũt. Quog
non nulli diſplicente ſibi facto:relictis Syracuſis locũ quẽdã urbis ſuæ noĩe pho
ces cæpere: & aldon ĩ Leontino agro ualidum noĩe Bricinias ad quos permulti

exulãtis plebis ſe cõtulerũt. Et ꝓ muris ſtates belli gerebãtur: Hoc cũ audiſſent

Atheniẽſes phæacẽ miſerũt:ſi quo mõ pluaſis luis ꝗ ibi erat ſociis: & aliis ſi poſ
ſet Sicilienſibus cõmuniter tãqꝗᷓ aduerſus ꝓficiſcẽtẽ Syracuſanoꝶ potẽtiã ſũptis
armis liberarẽt populũ Leõtinũ: pheax ubi aduẽéit iductis Camariæis atq; Acra
gantinis quia apud Gelam res ei e contrario eueniebat ad ceteros nõ perrexit: i-
telligens haud quaꝗᷓ ſe illos perſuaſurum: ſed rediens per Siculos Catinam & in
trãſitu Bricinias ueniẽs adhortatuſqʒ diſceſſit.Is tamẽ & cũ ĩ Siciliam trãſmiſit:
& rurſus cũ rediit apud Italiã cum non nullis Ciuitatibus de amicitia Athenien
ſiũ ſermonẽ habuit: atq; cum Mamertinis apud locros agentibus quo relegati
erãt:cum poſt Siciliẽſium pacificationẽ orta inter Mamertinos leditiõe: ab ad-
uerſa factiõe accitis locrẽſibus eiecti eſſẽt:factaq; aliquãdiu Meſſana locrenſiũ.
Hos itaq; phæax illuc receptus nihil læſit: quia cum locrẽſibus trãſegerat Athe
nienſiũ nole Soli.n. omniũ ſocioꝶg in reconciliatiõe Sicilienſium fœdus abnue
rãt cũ Athenienſibus : ne tũ quidem amiſſuri:niſi bello aduerſus Itones & Me⸗-
læos occupati fuiſſent: finitimos ſuos atq; coloniã. Et phæax quidem aliquãto
poſterius Athenas redit. Cleon aut ſoluẽs a Torona Amphipolim uerſus Stagi
rum ab Eone ꝓfectus inuadit Andrioꝑ: & Galepſum Thaſiorũ colomã: ſed il-
la nõ expugnata hanc expugnat:miſſiſq; ad Perdiccam legatis: ut cum copiis ex

iure ſocietaris ad ie ueniret: miſſis itẽ aliis in Thraciã ad Pollem adomãtoꝶ Re-

gem:ꝗ ꝗᷓ plurima Thraces mercede cõduxerat: ipſe apud Eonẽ ſubſedit hos ex-
pectãs. Hæc Braſidas cũ accepiſſet & ipſe iſedit e regione Cerdyliũ ꝗ ẽ locus Ar
giliorũ tranſflumen editus: haud ſane diſtàas ab Amphipoli: Vnde omnia ſubii-

ciebantur oculis: adeo ut ne lateret quidem: Cleon id quod facturus expectabat

prodiens cum exercitu: ut aduerſus Amphipolim aſcẽderet: hoſtiles copias præ
ſuis præſentibus contemnens:ĩſtruxerat auũt Braſidas Thracum mercede cõdu-
ctos mille quigentos:& Edones quos omnes euocarat peltatos atq; Equites ha
bens Murcinioꝶ & Chalcidenſiũ: præter eos quos apud Amphipolim peltatos
mille in ſumma ad duo milia peditum armata & Equites græcoge trecentos.

Hios cum hẽret cerdylium cũ mille quĩgentis inſedit: cæteris intra Amphipoli

cũ Clearida inſtructis. Cleon tantiſper ocium: tenuit dum id quod Braſidas ex-
pectabat facere coactus eſt. Nam ægre Milites ferebãt manſionem: reputabatq;
quãtæ imperitiæ atq; ignauiæ duci ſuo eſſet cum Braſida tantæ peritiæ atq; au
daciæ uiro, Ad hæc inuiti domo cum eo uenerãt. Hanc muſationé gliſcere cũ
K ii

—

aiaduertere Cleon: nolens ipſos ꝙ in eodem deſiderẽt loco: grauari contractos

educit: uſus eadem ratione qua apud pylum quæ quia ꝓſpere ceſſerat aliquid ſe
ſapere opinabatur. Et enim neminem ſperabat ad pugnã dumſſibi obuiam exi-
turum quiĩ potius ad inſpiciendũ locum ſe ſe dixit aſcendere: maiorẽ tamen ap-
paratum expectabat: non ut tuto ſi ad hoc cogeretur pugnaturus ſuperatu-

ruſqʒ:ſed ut circ undato exercitu urbem expugnaturus. Cũ uenifſet: & ualido in

collæ ante Amphipoli exercitum collocaſſet ipſe contẽplabatur Strymmõis re

ſtagnationẽ: & urbis ſitũ Thraciam uerſus quẽadmodum ſe haberet: exiſtimans

ſibi quãdocũq; liberet abicedere licere: abſq; certamine. Et enim nemo neqʒ ſup
muros conſpiciebatur: neq; egredi portis quæ & clauſæ oẽs erant. Adeo ſibi pec
caſſe uidebatur quod etiam cum machinis non ueniſiet poſſe.n. urbem ꝙ deler

ta eſſet capi. Braſidas ſimulac Athenienſes mouiſſe cognouit: & ipſe deicendẽs
ecerdylio Amphipolim itrat: nullaq; exuptionem nullaq; inſtruẽdi agmimis ad-

uerſus Atheniéſes ſignificationẽ facit: diffiſus copiis ſuis quas impares hoſti pu

tabat: non numero: nam ꝓpe modũ pares erant: ſed ornatu. Nam ĩ ea expeditio-

ne militabat Athẽiẽſium flos: & lemnioꝶ Imbrioꝶq; robur: Itaq; artem aggreſ
ſurus adhibet: ꝙ uidelicet ſi numerũ ſuoꝶ & quãtum neceſſarium erat armato
rum oſtendiflet:haud arbitratur magis ꝓficere: ꝗᷓ ſi improuiſus eſſet ac uere cõ-
temptus. Igitur delectis ibi armatis centum ꝗnquagita: ac traditis Clearidæ cete

ris: cõſtituit adoriri priuſꝗᷓ abirẽt Atheniẽſes: ratus non perinde illos ſi diſcluſi

fuiſſent recepturos: ſi qua ſibi tupuenirẽt auxilia. Verũ milites adhortari cõſili-
umq; ſuũ apire uolens: aduocatis oĩbus in hunc modum diſſeruit.

Oratio Braſidæ ad Milites.
tttrrri Peloponnẽſes quoniam ex ea terra profecti uos quæ pp Feneraſi
tatẽ libera ſẽper extitit: & quia Dores cũ Ioniis dimicaturi eſtis: quo-
frum ſuperiores eſſe coſueuiſtis: ſatis erit paucis rem aperire. Docebo
uos quonãmodo irruptionem facere deſtino: ne ꝙ cum paucis: nõ cum uniuer
ſis mihi piclitandum duco: uobis imbecillitatem uiriũ interpretatibus formidi

nem præſtet. Hoſtis enim quãtum coniicio contemptu noſtri: quos nõ putari

ſe ad pugnam ꝓgreſſuros: locũ conſcendit: & nũc ad ſpectaculum cõuerſus nul-
lo ordine ſecurus agit. Quæ peccata hoſtiũ quiſq; optime aĩaduerterit: & pro ſu
is etiã uiribus aggreditur: nõ id faciens ex aperto & ĩſtructo contra agmine ma

giſꝗᷓ ex præſenti oportũitate huic plerũq; fœliciter ſuccedit. Atq; hæc belli fur-

ta, honeſtiſſimã gloriam optinet :per quæ præcipue quis hoſtem fallens ſümo
amicos afficiat cmodo. Ergo dũ imparati adhuc confidũt dumq; abeundi po-
tiuſꝗᷓ manendi quãtũ mihi uidẽtur aĩ um habenti hoc eorum ancipiti conſilio

priuſꝗᷓ ſententiam componant. Ego cũ his quos habeo occupabo ĩ medio eoꝶe

agmen ſi potero ĩcurrẽs & irruẽs. Tu Clearida mox ubi me iam ĩſiliiſſe cõſpexe

ris atq; terrẽtẽ illos coniicies: tũc uero patefactis repente portis ꝓdeas cũ iſtis ꝙ

tecum ſunt Amphipolitanis ac ſociis annitereq; ꝗᷓ feſtinatiſſime te ĩmiſcere. Sic
enim ſpero præcipue eos territum iri: quoniam terribiliores ſunt hoſti qui ĩter-
uemũüt pugnæ ꝗᷓ ipſi pugnantes. Et quod ad te attinet: ut ſpartiatã decet uirum
te egregium preſta: & cum uos ſocii ſtrenue ſequamini: exiſtimantes id demum
elle bene bellare ur uelis: ut erubeſcas ut ducibus pareas: atq; hodierno die fo
xe: ut aut liberi exiſtatis ſi ſtrenue geſſeritis ſocii Lacedæmõiog uocitemini: aut

thenieli
benhi in
ccehoſtii
ezo oſten
minos ager
ziosciie
coſpicua
conſpechus
lumquia6
tis veltigin
ſeteo pene
cet nolletp
ſeame capen
ceret ad o
deyrocorn
(as ubiopo

qguirqui e⸗
cgpiti iho

guis mihup
mas Jud h⸗
erant mor
eanwdos
Lerridos
ptüerate
inopinat
cornue
um fogi
cum Atb
tarun.
nonexp
etiecta
bistere
ienſit
cos uer⸗
tibus ui⸗
ſerütant
cumeum
quicem 1
cum Cea⸗
dock hec 1
Udemant
Crcunſtan
Wnieral
niadlti
orem ſ

leolen

Pruumioonn
h
Celerrüigli

müidi M A

moeen⸗
Snaturu ſern
eniſſer ulth
ur Irnmi
hubereteritnnn
mm demo neg
erant Aceo ſb
endengte
t:peecelenc
kmidl mint
minpanahaſin
Nmiereneinn
nlaganemu
Emium eratamt
lus ellet ac elec̃
Asleanidrat
nncde los ſidlcl
SSadhottati cöli
Lemuit

gve pgenti⸗
crunen1
ꝓenir. Douiv
po auw umiuer
ticbusformici
Jos nöputat
mcöverſus vul⸗
enent Apron
hutraagmminem
checbelitn
ſem allens und
õ
Penapin conii
4o j recho
nüſe coſen
b pcen ciſi
ete iwieend
nrholtiqulid⸗
i decet uin
antes id cehin
hodtemm
voctenmin

Atheniẽſiũ ſerui:duriore ẽt ꝗᷓ pertuliſtis ſeruitute. cæteriſq; græcis quo minus li

beri fiit impedimento ſitis. ſi etiã optime rem geſſeritis ſine captiuis tamen ac

cede hoſtiũ. Sed neq; uos inſtrenui ſitis: cũ ſciatis quantis de rebus certamẽ eſt:
& ego oſtenda me non magis poſſe alios adhortari eminus: ꝗᷓ grauiter ipſe co-
minus agere. Hactenus locutus Braſidas: tum ſe ſe ad exercitum præparauit:tũ
alios cũ Clearida ad portas quæ ĩ Thraces uocantur: & quẽadmodũ dictum eſt

erumperẽt collocauit. Verum quia a Cerdylio deſcendens fuerat & ĩ urbe quo
q; cõſpicua rem diuinam faciens atq; immolas extra urbé circa templũ palladis
conſpectus: hoc Cleoni nuntiatum eſt. proceſſerat autem tunc Cleõ ad ſpectacu

lum: quia & omnis hoſtilis exercitus itra urbem ſubiiciebatur oculis: & ſub por
tis ueſtigia multa equoꝶ atq; hominum exeuntium notabantur. Hæc cũ audiſ-
ſet eo perrexit: atq; ubi rem agnouit : iubet colligi uaſa ad proficiſcendũ: ꝙ ſcili⸗

cet nollet pugna decernere: priuſꝗ ſibi uenirent auxilia. ꝙq arbitraretur fugam

ſe ante capere poſſe:edicitq; abeuntibus ad ſiniſtrũ cornu:taꝗ agere id ſolu li-

ceret ad Eonem ſe ſubducerẽt. Verum ubi hoc lente agi uilum eſt: cõuerſo ipſe
dextro cornu & nuda hoſtibus præbens abducebat exercitũ. Cum iterim Brati-
das ubi oportunitatem adeſſe cognouit: & Athenienſiũ moueri caſtra ad eos i-
quir qui ſecum erãt alioſq;.lſti nos non expectãat: indicio eſt motus lancease atq;
capitu ĩ hoc quicunq; agunt ii haud conſuerũt expectare iuadentes. Sed nuc ali-

quis mihi portas quas dictum eſt patefaciat: & pſtanti animo ꝗᷓ celerrime irrua-
mus. Sub hæc per portas & eas quæ ſunt ſuper uallum perq; primas longi qui tũ
erant muri egreſſus curſu contendit: recta uia ubi nuc per maxime ardua loci
euntibus trophæum uiſitur. Atq; circa medium agmen adhortus: Atheniẽ ſes iã
territos & ſua cõfuſione luadentes: audacia in fugam uertit: & Clearidas ubi pce
ptũ erat cum exercitu Thracibus egreſſus portis inferrur. Ex quo cõtigit ut ex
inopinato ac repentino Athemienies utrinq; perturbarẽtur: utq; ſiniſtrũ eorum
cornu Eonem uerſus: ſicuti progreſſum erat diſſipatum fugam faceret: & hoc
iam fugiente. Braſidas cum in dextrum ingruit uulneraretur quem cadentem:
cum Athenienſes non animaduertiſſẽt: ſui qui proximi ſtabant fublatum aſpor
tarunt. Eoq; magis dextrum Athenienſium cornu perſtitit. Cleon ut primum
non expectadaum ſibi conſtituit ſtatim in fuga exceptus ẽ: a Myrcinio peltato i-
terfectus. Jui uero cum eo fuerant armati conuerii in hoſtem ſuper tumulum
bis ter ue aſſilienti Clearidæ reſtiterunt: mec prius ceſſerunt ꝗᷓ Myrciniorũ Chal
cidenſiũq; equitatus ac peltati circunſiſtentes: atq; iaculis inceſſentes in fugam
eos uertũt. Ita umiuerſus Athenienſiũ exercitus ia diflugiens ægre uarias ĩ mõ-
tibus uias intendit: & quicunq; cæſi non ſunt: aut a principio dum manus con-
ſerũt: aut ab equitatu Calcidenſium atq; peltatis Eõem ſe receperunt. Braſidas
cum eum ſui e prælio ſubtraxiſſent in urbem perlatus adhuc ſpirans cognouit
quidem ſuos ille uiciſſe. ſed multo poſt deficiens expirauit. Reliquus exercitus
cum Clearida perſecutus hoſtem ubi rediit cæſos ſpoliauit trophæumq; erexit.
Poſt hæc uniuerſi ſocii Braſidam fſub arm s comitati publice iepelierunt intra

urbem ante forum quod nunc eſt. Deinde Amphipolitani monumentum eius

circunſtantes: tanꝗ heroi fanum dedicarunt: honores tribuerunt: certamina &
anniuerſalia ſacriticia: coloniã quoq;ʒ uelut deductori aſcripſerũt: deiectis Agno
nis ædificiis: & ſi que ædes in illius memoriam futuræ erant: ftum Braſidam Iibe
ratorem ſuum extitiſſe arbitrantes: tum ob præſentem Athenienſium metum:
Lacedæmoniorum ſocietatem demerentes. Nam eoſde honores habere Agno

1 nem: neq; ita ex utilitate ipſorum erat: neq; ita iocundum propter hoſtilitatem In
Athenienſium: quibus tamen mortuos reddiderunt: quorũ numerus ad ſexcen ancer
tos fuit: hoſtium autem ſeptem: quoniam nõ iuſtum plium extitit: ſed potius muure
ex huiuſmodi caſu: & incuſſo prius metu ſublatis mortuts illi domum nauiga- iete⸗
uerunt: qui cũ Clearida erant rẽ Amphipolitanam cõſtabilierunt. Per eadem tec- mummba
pora fub extremum æſtatis Rhamphias & Autocharidas & Epicylidas Lacedæ- 4 Anca
moniiin prouinciam quæ erat i Thracia tranſportarut nongentos i ſupplemẽ- lenu:
tum armatos: & cum Heracleam quæ eſt in Thrachine perueniſſem: quæcunq; um An
non probe ſe habere uiſa ſunt eis conſtiterunr. Quibus ibidem agencibus præ- AVbetend
lium hoc geſtum eſt: æſtaiſq; exceſſit. Initio aut ſtatrim hyemis ii qui cum Rhã- len erali
phia erant: ad Pyerium uſq; qui eſt Theſſaliæ mõs progreſſi ſunt: ſed inhibiti och i
Aà Cheſſalis & præterea morte Braſidæ ad quem copias ducebant domum reuer llceo e
terunt. putantes haud quaꝗᷓ iam tempus eſſe: cum & Athenienſes uicti abiſſent: umert
nerc ipii donei forent qui aliquid eorum cõſicerent: quæ Braſidas animo agitaſ- bbltente
ſet: cũ præſerti ſcirent quãdo domo exiſſent: Lacedæmôios finſie propenſiores ntangh
ad pacem: etiam contigit ut ſecundum pugnam quæ ad Amphipolim gelta eſt: nacondi
& Amphie e Lheſſalia regreſlum neutri Amplius quippiam belli attingerẽt: ad icän
peacem rmagis ſpectantes Athenienſes quidem: ꝙ calamitatem acceperant apud quamg
Daehium: & paulo poſt rurſus ad Amphipolim neq; iam firmam uirium ſpem ha ſeehril
bentes: ut Atea qua cum fœdera expectarant: meliori ſe futuros condictiõe præ- Preoptid⸗
ſenti proſperitate confiſi. Præterea & reformidabant ſocios: ne propter ipſorun Paratusal
clades elati citius deficerẽt: & pœnitebat eos: ꝙ poſt rem hene geſtam ad Pylum Admnuniti
non pacificauiſſent. Lace dæmonii uero ꝙ ſecus atq; opinat fuiſſent ſibi ĩ bel- Molta ſüt
lo ſucceſſerat: cuius paucos intra annos putarant porentiam ſe Athenienſiũ de- ſellenr
lecturos: ſi terram iliorum depopularentur. accepta aurẽ ad Pylum clade qualis urim
nulla prius in Sparta: & is qui e Pylo ac Cytheris prodibant: regionem Latroci⸗- pidnis
inteſtantlnas: eruid ad holſtetn tranſeutibus: & iis qui ſuper erant aſſidue Pocatis
ſuſpectis: ne quid. noui ſicut prius molirentur ſolicitati ad præſentem ſtatum ab gaenles
iis qui fugiſſent. Huc accedebat ꝙ fœdera tricennalia cum Argiuis percuſſa in coted
exitu erant:nt alia uolebanrt illi ferire: niſi terra Cynoſuria ſibi reſtituererur. Vt uiIando
putarent Argiuis ſe & Athenieniibus pariter impares ad belligerandum. Eo qui (irte
dem magis ꝙ non nullas habebant iuſpectas in Peloponneſo Ciuitates: ne defi-
cerent ad Argiuos: prout & factum eſt. Hæc igitur utriſq; animo uerſantibus ui
ſum eſt de pactionibus agendum: nec Lacedæmoniis minus deſiderio recipien-
di captiuos ex inſula: quippe qui erant cum Spartiatæ atq; primores tũ uero ip-
ſorum propinqui Eocq; iam inde ex quo capti fuerant tranſigi cœptum eſt. ded
Athenienſes elati animo nondum uolebant æquis condictiombus finire bellũ.
Eoſdem apud Delium clade aflectos gnari Lacedæmonii tunc id magis admiſ- eeech⸗
ſuros: confeſtim annuas facere inducias: quibus eos oporrebat coire de ampliori ogoint
tempore conſultaturos. Poſtea uero ꝗ ad Amphipolim ab Athenienſibus male nnelm.
pugnatum eſt: & Cleon atq; Braſidas mortem oppetiere: qui præcipue e diuer/ſo quunſb
paci aduerſabantur. Braſidas quidem ꝙ proſpere bellaret & ob id honores aſſe vellirer
quererur: Cleon autem ꝙ in quiete Ciuitatis credebat ſe in celeribus commit- Udula
rendis manifſeſtiorem fore: & minus habiturum fidei in obtrectàdo: multo ma bugo
gis hoc exoptabant: & ante omnes duo in ſua utriq; Ciuitate ad principatũ pro chltrb
perantes Piiſtoanax Pauſaniæ Lacedæmoniorum Rex: & Nicias Nicerati in re niilde:
militari eorũ qui runc erat longe elatiſſimus: hic quidem quod ĩ eo: in quo nihil Tcer

ſopeer oſtln
mnenk ern
erritt:ſed
Uidomum ue,
wunt Perewen⸗
Biglinlann
Ennosi ſophlen⸗
Cnltlem.: qourdnn
eenagentdien
msiqui cunh
Ulunt ſed mhbit
dant domumen
enlez uidiabilen
õ
Dnſepropenian
phipolimgglrch
bellanngent
m ckherin a
am umnun pemk
nos conddcoe r⸗
nepropeeripſorun
vegeſma Prian
nkudent ibii de⸗
le Ahenentiic,
lumchace guin
Itgionemlano
Operenuntalid-
Emem ſummin
gus erulliii
elttuererui V
Endum Loci
uiraterde del⸗
0 dethantidull
Ccerio kechot⸗
norestüveroß
ccptuwelt⸗ 1
. fnirbenn
id negtani
coreckanylol

henenbunit

chteeciui⸗
obic Porore i
elenbus commp-
Adidonlon
A princprli,⸗
cas Ncendt nn
jieoinqon

dum damni feciſſent uolebat: opereq; precium putabat tueri fœlicitatem: & cũ

cæteros Ciues: tum uero ſe laboribus in p̃ſentiarum uacare: & nomen poſteri-
tati relinquere ꝙ nuſꝗᷓ de re.p. male merirus eſſet:ꝙ ita demum arbitratur con
tingere: ſi nihil periculi foret: & ſi quis ſe ꝗᷓ minimum fortunæ committeret: &
fugam periculi pace prãri. Ille autem ꝙ ab inimicis inſimulabatur de reuerſione
ex Attica: & quaſi ob hãc culpam iſta contingerent: quotiens aliquid cladis acci
piebant a Lacedæmoniis ei ſemper inuidia fiebat. Et enim inſimulabatur quod
cum Ariſtocle fratre uatem quæ ad Delphos erat perſuaſiſſet:ut Lacedæmõus
