turos: ſed motũ nobis propulſaturos. Hæc enim ſunt iuſta parner & decora huic
ciuitati quæ reſpondeantur. Simulq; nos intelligere oporter tum neceſſe eſſe bel
lum geri:quod ſi uoluntarii potius iuſceperimus minus infeſtum hoſtem babe⸗-
bimus tum e maximis quibuſq; periculis: maxima perinde opere pretia & publi
ce & priuatim ſecutura iraqueparres noſtri Medis obuiam euntes: non ex tanto
quanto nos ſumus præditi imperio:iĩmo rehctis rebus quas poſſidebant & con-
ſilio potius ꝗᷓ fortuna: & præſtãtia maiore ꝗᷓ uiribus bar barum repulerut: & huc
uſque imperii progreſſi ſunt. Quod nequaꝗᷓ delſerere. debemus: ſed omm ope &
hoſtibus reſiſtcre: & conari ut hoc poſteris non imbecillius tradamus. Pericles ꝗ
dem hæc locutus eſt. Quem Athenienſes optime cõſuluiſſe exiſtimãtes: in ipius

ſententiam decretum fecerunt: & ex eius oratione Lacedæmoniis reſponderunr

ſigillatim ut ille docuerat: in ſũma nihil ex iis quæ iuberentur ſe eſſe facturosipa

ratos tamen in iuditio æquabili atque cõmuni diluere obiecta. Et illi quidẽ do-
mum redire nulla poſtea legatione miſſa. Hæ autem cauſæ diſcordiæque inter

utroſq; ante bellum extiterunt: incœpte ſtatim ab iis quæ in Epidamno & Cor-
cyra ſunt acta. Nihil tamen minus inter has diſcordias cõmercia inter ſe habe-
bant:ſeq; mutuo adibant: citra caduceatores quidem: ſed non citra ſuſpicionem.
Nam e a quæ fiebant perturbatio ſœderum erat ac belli materia.

tienlbos
lelheben
Dyrhanzen
moinprel
funtücemm
terampr
Gendi The
Wrennc
Prerm
Qote⸗
loarms⸗
inimico⸗

(itiamg
cclurun

liccier
odac
(en
quieue
madue
poleeſ
1a jtun
ellenten
berain
nequicg
nocteet⸗
Uadunten
bugſeen
Cllotes
Opinione
emtie
fuminun
Humule:
enedrieg

Nz ilinöhber
ſſe nuncen
dunc Ulisoiun
bis guinulun
im tezeſtman
nus: eſtemugin⸗
sterram cü ſo
e hec cum de
plures conler
non opppgnn
Hociis undeno
um obis adte

Ütur decet nos

ſtiones nanci-
ſe ob tempe⸗
m ſi volue⸗
demus ultro
tn ader⸗
erum agea
did cimitt4
Wdo
Wano Wa
erwuandts. Cti
habuimus. bt
Crminiltrada la
cue abnratn.
necbellum wo
Cecora hur
npecebeelede
m holſtem hat⸗
re pera fobl
nteshonerun
ſudebent d
epoleninän
sled omnd
damdseitel
ſtiwäres nihn
Cüstehponctnn
ſeeſte c c,
Ptiicu
Hcorcizcle 4
Epidamno
rcir mer
cina lapiconm

I.

TEIVCYDIDIS HISTORIARVM PELOPONNENSIVM LIBER. II.

NNCiam initium ſumit inter Athenienſes Peloponnen-
ſeſque & utrorunique ſocios: bellum quod & nullo iui-
cem cömercio citra Caduceatorem & nulla ex quo cœ-
pit intermiſſione geſtum eſt ordine ſcriptum: ur ſingula
qiæcq æſtate atque hyeme ſunt acta. Nam quattuorde-
cicm quidem annos tricennalia fœdera quæ poſt debella
tam Euboiam inita fuerant durauerũt.] Quintodecimo
AQautem anno ſub Chrylſide tunc apud Argos duodequin-
gquageſimum ſacerdotii annum agente: & Eneſio apud
Spartam ephoro & Pythodoro iam altee menſem Athe
nienſibus præſidente: Sexto menſe a pugna apud Potidæam cõmiſſa ineunte ue-

re: Thebanorum quidam paule plures trecẽtis ducibus Boetiorum primoribus:
Pythangelo Phy lide: & diemporo onetoride ſilio: Primum circa ſomnum cu ar-

mis ingreſſi ſunt Platæam Boetiæ Athenienſium ſociam. Quibus portas aperue
runt iidem qui eos induxerant uiri Platæenſes. Nauclides & qui cum eo uolunta

rii erant priuatæ potentiæ gratia: Ciueſque ſibi inimicos deſtruẽdi & urbem tra

dendi Thebanis. Egerunt autem hæc per Eurymachum Leontiade Thebanoru

potentiſſimum. Et etiam Thebani prouidentes utique bellum fore: ſtatuerunt

Platæam ſemper ipis infeſtam in pace nondum moto palam bello intercipere:
Quo facilius iſti ingreſſi nulla dum poſita cuſtodia latuerunt: poſitiſque in to-
ro armis non crediderunt iis qui ſe deduxerant: ut rẽ exequerentur & ad domos
immicorum tenderent. ſed decreuerunt mitibus uti edictis: & ĩ cõcordiam ami-

citiamqne adducere. Ciuitatem ſperantes hunc in modum facile populum con-

ceſſurum. Itaque Præco edixit:ſi quis uelit patrio Boeriorũ inſtituto eſſe in bel
li tocietate poneret apud ipos arma Platæenſes ubi ſenſerunt intus eſſe Theba-
nosiac repente captam urbem ſuſpicantes: timẽteſque ne multo plures ueniſſèet:
(nò enim per noctem uidebant) condictionem acceperũtihabitiſque colloquiis
quicuerunt: præſertim cum nmihil in quempiam noui tentaretur. His actis ani-
maduerterunt non multos eſſe Thebanos: ne magno negotio ſi inuaderentur
poſſe ſuperari. Nam populus Platæenſis ab Athenienſibus deficiebat inuitus. Vi
ia igitur eis eſt res eſſe temtanda. Sufſoſſiſque cõmunibus parietibus ut peruii

bera in uiis ſtatuunt: ut uicem muri præſtarent: itemque cætera conſtruunt pro
ut quicq; in utilitate præſenti fore uidebatur. Cum pro facultate parata ſunt oĩa
nocte etiam in cuſtodiis acta: lamque ipo aduentante diluculo e domibus in eos
uadunt: ne in luce cum ferocioribus conſererent manus: & ex æquo dimicanti-
bus ſed cum iis qui per noctem timidiores: ut in urbe ĩ experta eſſent ipis imbe-
cilliores. Ita repente irrumpentes ſtatim ad manus ueniunt. Illi ut cognouerunt
opinione decepri in ſe ipos conglobabant: & ſi qua erumpere poſſent impreſſio
nem faciebant. Cumq; bis terue repellerentur: tum uero multo ſtrepitu & ipio-
rum inuadentium & mulierum domeſticorumque pariter a domibus claman-
tium ulu antium: & lapides ac tegulas iacentium: ad hæc pluuia quæ multa no-
cte illa fuerat terrebantur: ac dantes terga per urbem fugiebant: pleriſque ut in
tenebris & in ceno ignaris quæ uiæ peruiæ forent qua ſeruari ſe oporteret.

eſſent: ne per uias cõmeantes ſe proderent congregantur:ac plauſtra iumentis li-

4

Nam tunc in fine erat menſis & quominus poſſent eflugere gnaros perſecuto-/

res habentibus: Ex quo per multi conficiebantur: Et quidam Platæenſium por-

tas per quas intrarant: quæ ſolo petebant ſpiculo pro uecte in ſeram traiecto ob
ſerauit. Vt ne illac quidem exitus foret. Eorum qui per urbem agebantur qui-
dam conſcenſis muris ſe ipos foras deiecerunt: quorum pleriq; extincti ſunt:qui
dam apud deſertas portas data a muliere ſecuri: Latitàtes diſtracta ſera exiere nec
ii multi. Nam cito reſcitum eſt: Alii alibi per urbem paſſim trucidabãtur. Maxi-
ma tamen pars præcipueq; qui confercti erant irrumpunt in grande ædificium
muris contiguum: cuius fores erant forte aptæ: opinati ianuas eſſe portas: & pla
ne illam uiam extra ferre. Eos ut Platæenſes uidere compræhenſos deliberabant
utrum ita ut erant incenſo ædificio concremarent: an alio pœrnæ genere uteren
tur. Tandem & hi & cæteri Thebanorum qui ſupererant per urbem Palati dedi-
derunt ſeſe Platæenſibus: & arma arbitratu ſuo uſuris: & ii quidem qui apud pla-
tæam erant ita egerunt. Cæteri autem Thebani quos iam per noctem cum om-
nibus copiis ueniſſe oportuerat. Si quid minus procederet ingreſſis accepto in
uiam rei geſtæ nuntio ſuppetias ierunt. Abeſt autẽ platæa a Thebis ſtadia ſeptua
inta: & aqua eius noctis fuerat remorata uenientes. Si quidẽ Aſopus amnis flue

at multus nec tranſitu facilis erat. Itaq; faciemtes iter in pluuia: & uix tranſmiſſo
flumine ſero uenerunt: iam ſuorum ahis interfectis aliis captis. Re comperta cõö

ſultabant de inuadendis iis: qui extra urbem agebant Platæenſibus. Erant nanq;
in agris & homines & utenſilia qualia in pace cum nulla eſt calamitatis expecta/
tio. Eo conſilio ut ſi quem caperent ĩis eſſet pro iis qui intra urbem:ſi qui modo
uiui ſupererant. Adhuc his deliberantibus: ſuſpicati Platæenſes aliquid huiuſmo
di futurum: ſolicitiq; pro iis qui foris eſſent: Caduceatorem ad Thebanos miſe-
runt: qui diceret non ſancte illos facere: qui ſtante ſœdere conati ſint iporum oc

cupare urbem: quod ſupereſt nihil exterius lædat alioquin ſe interẽpturos quos

uiuos haberent: reddituros autem illis eoſdem: ſi ex iporum agro recederẽt. Hæc
illos Thebani aiunt iureiurando confirmaſſe. Platæenſes pernegant ſe ſpopon-
diſſe plane reddituros continuo captiuos: & habito prius cum Thebanis collo-
quio iuſiurandum non interpoſuiſſe. Igitur thebani ex illorum fimbus nulla cũ

oflenſione reuerſi ſunt: Platæenſes ſimul ac ex agris raptim omnia comportarüt:

uiros interemerunt. Erant autem Captiui numero Centum Octoginta & ex iis

unus Eurymachus apud quem rem tranſegerant proditores. Hæc ubi egerunt
& nuntium Athenas mittunt: & mortuos ex more reſtituũt thebanis: & urbem

qua eis uiſum eſt apud præſentes uſus muniunt. Athenienſes cum mature eis re-

nunciatum eſſet quæ a Platæenſibus eſſent geſta Boetiis protinus quicunque in
Attica erant comprehenſis: præconem Platæeam miſerunt denunciatum ne ꝗd
noui in Thebanos quos cepiſſent ageretur: prius ꝗᷓ ip̃i de iis aliquid cõſtituiſſẽt:
nondum enim nunciatum erat ꝙ periſſent. Quippe ad ipſum ſtatim ingreſſum
Thebanorum nuntius primus exierat, ſecundus iam uictis ac captis. VIra quæ
nihil reſcierant Athenienſes: ita rem neſcientes præconem miſerunt: ille ut uéit

uiros comperit interemptos. Secundum hæc Athenienſes cum exercitu Platæeã

profecti frumentum importarunt: relictoq; præſidio inutiliſſimos quoſq; cum
fœminis ac pueris eduxerunt. Hac apud Platæas geſta re ſœderibuſq; aperte rup-
tis: Athenienſes ſe comparabant tanꝗᷓ bellum geſturi. Comparabant ſe item La-
cedæmonii eorumq; ſocii utriq; legatiões ad Regem & ad alios barbaros miſſu-
ri: ſi quod alicunde præſidium ſe adepturos ſperarent: utque conciliarent ſibi in

etat.
quas
naues 00
gent nun

muuidun

jecogno
Ad Corc
mmicitia
tabitani
jmerinit
1a Atheni
lera greci
Oraulate
jinceter
Nlecon
liqoaala
toinamot
amin Lib⸗
tum erme
ini
Zuat aii⸗
odligin
bdlama
Atpios
partibos⸗
Phocenle
buerunt,
Ecitaon
Worioran
nNn
naeel
lonah
ſolemd
Mihaue
ſoii a

e

(io habe
Pkectione
inch te
n
Minngdi

os derſen⸗
Lenliumdot,
im iedocd
Ledantur ln
Unckiſunnt
lenenietehe⸗
dabäur Man⸗

e Tdiſicqan

leports An
ddelideraen
Lgederewtenn
em Daaiced;
mquia
Gemamon⸗
eſſis cpon
bisſtad enn

Opusamnsfe

Xu mandd

Reconpems

dus Ermtung
witati entd⸗

entida

lguicdhuuſne
hebanos mie
int pommo
iytuos s
ccerel /ac
nle hepon⸗
edmnllo⸗,
Nus MWaG
1coNddrar
Lonmnäti⸗
let Pdi Ggelun

enis Atben

m mimtesnb
1s guingen
Gncatun N⸗
u iuni
Inm mnl
Hevte

”Mä D
ll

ſocietatem Ciuitates extra ipſoꝶ ĩperia poſitas. Et Lacedæmonii quidẽ præter
eas quas habebant negotium dederunt iis: qui ex Italia & Sicilia ĩ partibus erãt
naues conficerẽt ꝓ magnitudine Ciuitatũ: ad quingẽtas omnino: & certum ar-
genti numerum pararent: cæteris intermiſſis nec reciperẽt Atheniéſes niſi una
naui:dum hæc omnia eſſent comparata: Arhenienſes uero tum ſocias Ciuitates
recognoſcunt: tum uel magis ad loca circũ Pelopöneſum Legationes mitrunt
Ad Corcyram ad Cephaleniam: ad acarnanas ad Zacynthum: cernentes ſi hæc ĩ
amicitia ſint. tutius ſe circum Pelopõneſum bellaturos. Nihil paruũ utriq; agi
tabãt animo: nec humilius ꝗᷓ pro ſua dignitate bellum capeſſebant. Omnes eniĩ
inter initia flagrantius ſe tuentur. Et mulra quæ runc erat in Peloponneſo: mul
ta Athenis iuuentus bellum nõ in uita ſequebatur: ut pote non experta. Et cæ-
tera græcia erecta animo erat primis Cimtatum concurrentibus: Multa quoq;
Oracula ferebantur: Vates canebant: tam ĩ his Ciuitatibus quæ pugnaturæ erat
ꝗ in cæteris. Nec non delus pag ate hæc tremuit: prius ſemper imota: dũtaxat
græcoꝶ memoria. Dicebantur credebanturq; ea ꝗ facie nda erãt ſignificari: &
ii qua alia huiuſmodi ſieri contingit omnia requirebantur. At uero hoĩes mul-
ro in amorẽ Lacedæmonioꝶ ꝓpenſiores erant: preſertim predicâtium ſe græci
am in Libertatem aſſerturos. Properabatq; pro ſe quiſq; & priuatim & publice:
tum ſermone tum opera ad auxilium illis preſtandum: Exiſtimans eatenus im-
pediri negotia quatenus ipſe non adeſſet. Ea pleroſq; tenebat ĩ athenienſes indi
gnatõ alios:ꝙ cu perẽt imperiũ tolli:alios ꝙ ne ſibi iperaretur timerent: huiuſ-
modi igitur & apparatu & animo mouebatur. Vtriſq; aut hæ ſociæ Ciuitates ad
bellum aderãt. Lacedæmoniis quidẽ omnes itra lſthmũ: Peloponnenſes præter
Argios & Achæos: Erãt. n. & his & illis amici. Soli ex Achæis Pellẽſes fuerunt in
partibus ab initio mox deinde etiam cæteri. Extra Peloponneſum Megaréles
Phocenſes. Locri Boetii. Ambraciotæ: Leucadii Anactorii. Ex quibus clallẽ pre
buerunt. Corinthii. Megarẽſes: Sicyonii. Pellenẽſes. Elii Ambraciotæ. Leucacdhii
Equitatum: Boetii Phocẽſes Locri: Peditatum cæteræ Ciuitates: Hæc Lacedæ-
moniorum ſocietas. Atheniẽſes uero Chii Leſbii Platæenſes: Meſſenii qui ſunt
in Naupacto. Acarnanum pleriq; Corcvrenſes Zacynthii & aliæ tributariæ Ci

uitates :in his tot natiõibus Caria quæ ad mare ſita eſt: dores Caribus finitimi:

lonia Helleſpontus. Thraciæ loca inſulæ quæcũq; Pelopõneſum & Cretam ad
ſolem Orientem uergt: Cycladum exceptis Melo & Thera cæteræ omnes. Ex
his naues prebuerunt Chii: Leſbii: Corcyrenſes cæteri peditatum pecuniãq;. Hi
ſocii atq; hic apparatus utrorũq; ad bellum fuit. Lacedæmonii poſt illa q apud
Platæas geſta ſunt edixerunt ſociis intra atq; extra Peloponneſum: ut in expe-
dito haberent in Vrbibus copias cum iis neceſſariis qualia deceret in externam
ꝓfectionem habere tanꝗᷓ Atticam inuadentes. Quod ubi ad p̃ᷣſtitutam diem fa-
ctum eſt eodem tempore duæ partes ex ſingulis Ciuitatibus ad iſthmũ conten-
derunt. Quo poſtea ꝗᷓ omnis coactus eſt exercitus. Rex Lacedæmonioꝶe Archi-
damus huius dux expeditionis conuocatis omnium Ciuitatum pᷣtoribus: & in
primis ꝗ dignitate præditi forẽt maximeq; digni ꝗ adeſſẽt hũc ĩmodũ diſſeruit

Oratio Archidami Regis

Iri Peloponnenles ac ſocii & noſtri maiores multas expeditiones tũ
in ipia Peloponneſo: tum extra eam ſumpſerunt. Et ii qui ex nobi

. ipſis ſunt prouectiore ætate: haud inexperti ſane ſunt rei bellicæ: nũꝗᷓ tamẽ ma-
iorem habentes apparatum belli ꝓceſſimus. Verum nũc aduerſus ualidiſſimam
pergimus Ciuitatem: & ipſi optimi in re militari & plurimi. Quo magis par eſt
nos apparare tales: qui neq; a maiorũneq; a natura ipſorũ gloria degeneremus G
Omms enim græcia ad hunc motum animo erecta eſt: & attẽta uotaq; facit p
Athenienſium odium: ut nobis ex ſententia ueniat. Itaq; non eſt faciendum rr (ition⸗
ſi cui uidemur per multi in hoſtem ire: ac magna fſiducia eſſe:ne ille ꝓdeat ad cõö pectosel
ſerendum nobiſcum prælium:iccirco aliquid de apparatu belli remittatur: ſed ingrelios
unuſquiſq; & dux ſuæ Ciuitatis & miles ſemper expecter: in aliquod ſibi diſcri⸗- ſociorum
men per ſe ſe eſſe ueniendum. Anceps enim condictio bellorum & ex paruo ſũt XMEgna
multa & cum indignatione confligitur. & e minor manus dum metuit: maiio rkrlunpl.
= C * rem præcoôtemptu parum inſtructam profligauit. Oportet autem in hoſtili ter datopkc
eir176) H —rri præparare. Ita naq; & ad inuadendum hoſtem ꝓmptiores fuerint: & ad congredi ertticent
o)r): o ,. s/ ſ. 2 2721 endum tutiores. Neq; uero adnerſus Ciuitatem nos tendimus ita iualidam ad iideam fa
hbjoyrt Pe Mnil. a neν ſe ulciſcendam: ſed omnibus ꝗᷓ maxime rebus inſtructam: ut oĩo credendum ſit ce ve te
eos in certamen eſſe uenturos ſi minus nunc cum nondum ſub aſpectum ueni dolinbin
mus:at certe cum uenerimus agentes hoſtiliter ĩ ipſorum terra: ac cuncta ua- un. Adde
ſtantes. Omnes enim qui ante ſuos oculos ſubito inſolitum quippiam patiũtur Aftommie
iracundia ſubit: & qui ratione minimum utuntur ii plerunq; ad agendum furo- Pectumill
re proſiliut. Quod athenienſes maxime omnium credibile eſt eſſe facturos: qui Aote rei
ſe dignum cenſẽt & aliis imperare: &uicinorum terram uaſtare potius ſuJum Aacg han
ab aliis uaſtari cernere, Igitur tanꝗᷓ aduerſus tantam Ciuiratem expeditionem è
molientes: ac ſũmam gloriam tam pro genitoribus noſtris: ꝗᷓ pro nobis ipſis a- Ppfſececi
laturi ad utrũq; pro ut res feret ſequimini: quacũq; uos aliquis duxerit memo- Wtorumt
res omni i re ornatus atq; cuſtodiæ & celeriter iuſſa exequentes. Nam pulcherri cen p
mum hot tutiſſimumq; cum multi ſint: cunctos tamẽ eodem ornaru preditos ilean
cerni.-Hæc tantum locutus Archidamus ſoluto concilio: Meleſippũ diacriti fili Neclhtoc
um uirum ſpartiatam ante omnia Athenas dimittit: ſi quid iam humilius ſenti nlſ
ant Athenienſes cũ iã eos in itinere uideãt. Illi hominẽ neq; in Senatu neq; ĩi Vr Arntl
bẽ admittetes: optinuerat eni Periclis ſentẽtia neq; caduceatorẽ neq; legatũ ad- D
mitti Lacedæmonioꝶ ſi i expeditionẽ exiſſent in auditum remiſerunt: iuſſum ſente
eodem diẽ finibus excedere: & hæc renunviare ſi quid in poſterum uellent: re- funtur
greſſi prius in ſua legationes mitterent. Addunt ẽt huic qui eum deducerent ut WRK
cum nemine colloquium ſereret. Is ubi ad fines uenit iam iam dimittendus ha- ſpeno
Cctenus Locutus abiceſſit hic dies ingentium græcis malorum, erit initium Me- dortn
leſippo ad caſtra reuerſo Archidamus ubi cognouit Atheniẽſes nihilomiĩus ani- Cineben

mos dimirttere: ita demum mouit caſtra progreſſuſq; eſt cum exercitu in hoſtiũ

—„ — 2. . . . . —— — ⸗ „- —„ Uæ
terram. Boetii cum reliquis copiis nam partem equitatũq; cõmilitio Peloponnẽ Glrde

ſium dederant uenientes Plaræam agrum populabanturinondum Pelopônentſti”« R ck
bus ad iſthmum coactis: ſed iam iter facientibus priuſꝗᷓ Atticam iuuaderent. Pe e
ricles Xantippi filius Athenienſium dux decimus: ut cognouit hoſtium aduẽtũ 2 duh
fore ſuſpicatus Archidamum quia hoſpes eius erat: aut ſua ſponte ut amico gra ehrnn
ti ficaretur aut lacedæmoniorum iuſſu ad conflandam ei inuidiam ſicut eiuſdẽ dunch
cauſa iuſſerãt tolli piacula:relicturũ ſubide agros ipius ĩtactos predixit ĩ cõtiõe. Ne
Collocn
Uoibag

ni dmenn
us al lcillimn
Wo magisprr
Cegeneremg
wot ict .
tfciendnm u
ile denrzt,
remiktarur:ſ-
guoc ſbi ciſe⸗
nKerpanoſi
nmetuit mao⸗
emin hollitr
n cummen
.KRadcongri
imainalidam 4l
edendum i
5aeckum den
1ar cuncta
Ppiam patünur
Vendumforo⸗
ehacuros: ui
potins qlvam
expecitionen
obis ls ,
ent mero⸗
mpucheni
u precios
ciacniifli
mlivsſenti
neqgit
Pleyeni W⸗
um:iudomn
vellent: te⸗
leducerentot
ninendus hy
tinihum Me⸗
Püomiusabl⸗
citu in holti
ropelopotne
Pelopören
iuuccerem
ſtium Aenl
ut amico N
ſeur eilck

„

niti cni⸗

Oratio Periclis obliqua

Voniam ſibi hoſtes aliquando eſſet archidamus non fore tamen id
malo QCiuitatis: ſeq; fundos ac uillas ſuas ii non ut cæterorum uaiten
tur ab hoſtibus ſinere rei publicæ eſſe: nec uocandum ob idi aliquã
ſuſpitionem. Et quod ad præſẽtia attinet hortatus eſt quéadmodũ prius: & ex-
peditos eſſe ad bellum & ex agris omnia comporrtare: nec prodire in pugna. ſed
ingreſſos urbem tutari: & rem nauticam qua pollerent diligenter aptare: & res
ſociorum ſub manu tenere.ex hoc enim pecuniarum prouentu futuras ei uires

ac magna ex parte bellum uinci conſilio & pecume ui: iubens præterea confide-
re runc prouentu ſexcentorum talentorum: quæ quotannis fere a ſociis pro tri-

buto penderentur Ciuitati præter alios prouetus: tum ſignato argẽto quod eet
in arce ſex milium talentorum. Nam cum plurima decem milia talentorum fu
ere tricentis minus. Ex quibus & in propylea areis aliaſq; ſubitructiones & ĩ Po
tidæam fuerat erogatum. Præter aurum argentũq; non lignatum: Priuatim pu-
blice ue repoſitunupterq; ſacra uaſa uel pomparum uel certaminum ac medica
ſpolia: Et ſi quid aliud huiuſmodi non inferioris ſũmæ quingentorum talento-
rum. Addebat etiam ex aliiſquoq; tẽplis non exiguas pecunias: quibus uteretur:
& ſi omnia ꝓhiberentur: etiam auro quo dea eſt ipſa circundata: affirmans ſinu
lacrum illud quadraginta pondo talentorum habere auri ex coiti: totumq; pro
ſalute rei publicæ tollendum iterum: tamen: non minore menſura reiarciendu.
Atq; hunc inmodum pecuniis eos cõfidere: hortabatur eſſe præterea tredecim
milia armatorum:iis exceptis qui in preſidus aut in propugnaculis eſſent nume
ro ſedecim nulibus: Tot enim excubabat circa initia aduentus hoſtium: cum ſe
nmiorum tum adoleſcentulorum: tum peregrinorum quicunq; armari erant. Si ꝗ

dem & phalericus murus erat quinq; & triginta ſtadiorum ad urbis ambirum:

& ipſe ambitus quatenus cuſtodiebatur trium & quadraginta: Nam pars eius ſi
ne cuſtodia etat: inter longum murum & pharicum media: Longi uero muri ad
piræa uſq; ad quadraginta ſtadia habebant: quorum exteriora cuitodiebatur &
piræos uicina. Omnis autem ambitus iexaginta erat ſtadioru cuius dinnichu cu-
ſtodiebatur: Ad hæc mille ducentos hippotoxotas:triremes quoq; quæ agi poſ
ſent trecentas. Hæc enim Athenienſibus fuerunt omnia nihil inferiora ꝗ refe-
runtur:quo tempore ingreſſuri ipoꝝꝶ fines erant: Peloponnenſes ſe bellum ac-
cingentes. Alia quoq; pericles qualia conſueuerat diſſeruit: ad demonſtrandum
ſuperiores ſe bello ſuturos. Quibus auditis ꝓſuaſi atheniẽſes omnia ex agris cõ-
portant:Liberos:Coiuges:ſuppellectilem utenſilia ligna deniq; ædificioꝶe que
diruebant:pecora quoq; ac iumẽta ĩ Euboiam circuiectaſq; inſulas dinuttunt.
Quæ demigratio fuit eis ſane moleſta: propter ĩueteratam pleriſq; cõſuetudinẽ
ſẽper agẽdi ĩ agris:iã ĩde ab ultimo initio pᷣter cæteros athenienſibus uſurpatã

Si qd ẽ ſub cecrope illiſq; priſcis uſq; ad Theſea regibus: attica oppidati hĩtabat

Curias habẽs & magiſtratus hoĩbus haud quaꝗᷓ ſolitis: cũ nihil timerent adire
regẽ gratia cõſultãdi:qbuſdã ẽt bella gerẽtibus:ueluti eleuimiis ſũcto eumopho
cũ erectho: Theſeus uero poſteaꝗᷓ regno potitus ẽ: uir potẽs & pinde ſolers: cum
alia regiõis eius excoluit: tũ uero illud ꝙ cæteroꝶ oppidoꝶ & conciliabula &
magratus aboleuit: & ĩ ea qᷓ nũc ẽ urbe uno iſtituto cõcilio & una curia cũctos

collocauit: coegitq; ſua quẽq; ut prius colẽtes: una: tamẽ hac urbe uti qua ĩgẽtẽ
iã oĩbus ĩ ea ordinatis eflecta ſucceſſoribus ꝑ manus tradidit. Cuius cõgregatio

d ii

M

*

nis Athenienſes ẽt nũc diem ſolemnem deæ honorẽ publice agunt. Nam ante
Theſea quæ nũc ſũma urbs eſt tũc urbs fuit: & id præcipue quod ſub ea ſpectar
aglonem. ut teſtãtur quæ ibi ſũt delubra ẽt aliog deoꝑꝶ: & quæ extra illud ſunt
ab hac pᷣcipue pre extructa delubra uiſuntur louis Olympii: Telluris: Bacchi in
limnis:cui uetuſtiora bacchanalia fiunt decimo menſis Antheſteriõis die: quẽ-
admodum nũc quoq; iones ab atheniẽſibus oriũdi exiſtimãt. Necnõ alia huius

generis extructa fut uetuſta templa: Et fonte qui nunc poſteaꝗᷓ tyrani cõcinarür
nouem fiſtulæ nominatur: olim aũt callirroe cũ fontes extarent ꝗa uicinus erat

utebaãtur ĩ maximis ꝗbuſqʒ rebus ut hodie quoq; ex uetuſtate duret opinio ãte
cõiugalia: & in alia quæ ſacrorum ſuũtiilla aqua eſſe utendum. Et nuc etiã ꝓpter
uetuſtam hac habitationẽ ſũma pars urbis uocatur ab athenienſibus urbs. Igi-

tur ſuo fere arbitratu athenienſes paſſim domicilia habẽtes: poſtꝗᷓ una ĩ moenia

coiere: tamẽ ob morẽ in agris agendi cum ommi familia lerien & priorũ & po⸗
ſterioꝶ uſq; ad hoc bellum non facile migrabãt: & eo difficilius ꝙ nup poſt bel
lum Medicum ſuppelectilẽ reportauerant. Grauabãtur ẽt & ægre ferebat :ꝙ de-
ſerturi eſſẽt penates ac tẽpla:quæ ipſis ob uetuſtum ppetuo ritũ patria erãt: de-
ſerturi quoq; uitæ conſuetudinẽ: deniq; nil aliud ꝗᷓ ſi ſuã quiſq; urbẽ deſereret.
Vbi ĩ urbẽ migratum ẽ: paucis ꝗbuſdà domus fueruũt: non nullis apud amicos
neceſſarioſq; efflugiũ.Aliqui quæ magna portio fuit:ĩ frequẽtia urbis loca ad ha

bitandũ cepere: templaq; ac baſilicas omnes: præter ꝗᷓ ſfũmæ urbis & Eleuſinæ:
& ſi quod aliud robuſte erat obſeratũ. Nec nõ pelaſicũ quod uocatur ſũme ur-

bi ſubiectũ:quodq; inhiĩtare nephas erat: ꝓut & phythici oraculi fine uerſus ue

tabatur: dicente:ſati uſq; pelaſgicõ otia ſeruet. Ob ipſã tamẽ repentinã neceſſita

tatẽ præſtitit uſũ domus. Cæteꝶ ut mihi uidẽtur oraculũ iĩcontrariũ cecidit ꝗᷓ
expectabatur. Nõ. n. propter ꝓphanatũ habitatiõe templũ: Calamitates ciuita-
ti cõtigerũt: ſed ꝓpter bellũ ihabitãdi neceſſitas. Nec noĩatur tẽplũ hoc ab ora
culo prænotatũ e: aliquãdo ĩfauſte habitãdũ eẽ. In turribus quoq; murorũ mul

ti ſibi hĩtacula conſtruxerũt:deniq; ubi quiſqʒ poterat. Quippe nõ ꝓhibebat ci

uitas hoc agere: tot una imigrantes Sed poſtea depoſiti i iongis muris & ma-
na parte piræi hitarũt. lã uero in ẽt quæ ad bellũ ſpectabãt præſtrigebatur: tum
ocioꝶ auxilia cogẽtes tũ centũ nauibus quæ exituræ ĩ pelopõneſũ erãt apparã
dis itenti. Et atheniẽſes quidem ĩ hoc erãt occupationis. Pelopõnenſiũ aut exer
citus ĩ atticà tendens peruenit primũ ad Oenoẽë qua atticã ĩgreſſurus erat. Vbi
quom ſub lſediſſent: tormenta machinaſq; quibus muros qterent parabãt. Nam
Oenone muris pᷣdita eſt: atticã ab Euboia diſterminãs: ꝗqᷓ athenienſes quotiẽs bel
lũ icidit ꝓꝑ munimento utũtur circa hãc pelopõnenſes cũ ĩ pparãdis machinis tẽ
poris ſatis triuerit: tũ uero ꝓpter archidamũ quem nõ paꝶ iſimulabãt quod ui-
deretur & ĩ euocãdis auxiliiſ lentior: & quod atheniẽſiũ ſtudioſus eẽt nequaꝗᷓ ue
hemens hortator ad bellũ, Contractis aut iam copiis dabãtur crimini & ſtatiua
apud iſthmũ habita: & ĩ cætero itinere faciẽdo cũctatio & ſup oĩa ad eonoem ſe
gnicies. Quæ hoĩs negligentia ſi nõ extitiſſet uidebatur ſibi pelopõnenlſes cele-
r aduentu oia quæ extra urbem'haberent. Athenienſes nã iterim hæc illo ĩtro
portauerãt occupaturi fuiſſe. Hac itaq; ĩuidia pᷣmebãtur archidamus ĩ obſidiõe

Oenoes: quã ut fertur iõ tolerabat: ꝙ expectaret ut athenienſes nondu uiolata

ipᷣoꝶ terra aliquid de tumore remitterent: nõ paſſuri ate ſuos eã oculos uaſtari
t poſtꝗᷓ Oenoem adorti oĩq; ope conati expugnare nequerũt nullumq; athe-
nienſes caduceatorem mittebant.lta demum caſtris illinc motis octogeſimo fe-

vech
turs
ce
ſocae
bente
oppid
reka
exerc
ſero
lumu
ſtanp⸗
ſtatuit
tluis o
miliaa
inpex
pollen
nöita,
tus ſor

Akhen

nullic
pauſan
lopon

funn

ſcete
conlp
luu
edob
zmine
VN
NN
ſo
!
ille
ſtim
præ
e bat
cicio
uitate
cinos
ltint⸗
hon in
Mium
gaos t
UW pe
ne
Dhereæ
Er

nt Nina
nbeaſein
a Ülud ſn
is Bacchin
sceni⸗
ö ala in
Wni chcinari

Aicinnseet

ttopinio i
Ucetii oie

s ub

umimoenn

nuppoſt de

kredit ge⸗

nria erince⸗
de Gelerere,
Ppud amicx
bis loczadh
& Elendine.
wur ſüme u⸗
ne verlos ue
ni neckſin
ii ccict
tes aiuia⸗
oc aboſa
worumu
lbebat c
Kima⸗
arurrum
n n
iain der
sera N
Tibit Nam
guodis de
machungste
bitqrodli
tequgre
ni& Kan
leowent
enles e
2cilo ind
i oblci
du viohn
glos vitr
umqgalfe
ozeino

re die ab iis quæ apud platæã thebanis ingreſſis acta ſũt: æſtate frumentiſq; ma⸗

turis atticam iuaſerũt duce Archidamo Zeuxidami filio ſuo rege: ac ſubiiden-
tes depopulati ſunt: primum eleuſina campuq; Thriaſiu fugatis aliquatulũ circa
loca ꝗ dentur Rhiti athenienſibus equitibus. Deinde progreſtii ad dexteram ha
bentes ægaleõ montem ꝑ cecopriãà ad acharnas uſq; puenerunt: maximũ oium
oppidoꝶ qui atticæ populi uocantur: poſitiſq; in obiidione caltris diu illic hue
re ſtatiua populationibus occupati. Fertur archidamus circum acharnas cum
exercitu taꝗ ad pugnã inſtructo manſiſſe: nec illa expeditione i plana deſcendiſ-
ſe: eo conſilio quod ſuſpicatur. Atheniẽſes multa iuuentute florentes & ad bel-
lum ut nunꝗ..alios inſtructos ĩ occurſum prodituros: nec in oculis iuis agrũ ua
ſtari paſſuros. Vbi neq; ad eleuſina neq; ad campu Thriaſiũ occurrerũt: experiri
ſtatuit dum acharnas obſidet: an occurrere auderent: ſimul ꝙ locus habẽédis ſta
tiuis oportunus uidebatur: ſimul ꝙ acharnes ꝗ magna pars ciultatis quippe tria
milia armaroge erat non credebantur: ꝙ ſua corruperentur neglecturi: ſed oés
in prælium exituri: ſi non exirent. tunc athenienſes minore iam metu iĩ poſteꝑe
poſſe uaſtari campum:& ad ipſã urbem accedi. Acharnes enim ſuis rebus exutos
nõ ita ꝓmptos: ad ſubeundu pro alieno agro diſcrimen: ideoq; diſcordes ſenten-
tias fore. Et hac quidem cogitatiõe cum Acharnas obſideret archidamus erat:

Arthenienſes uero quoad hotſtis circa eleuſina & càpũ Thriaſiũ ſubledit: ſpẽ nõ

nullã cõceperãt non eſſe propius progreſſuꝑ: memoria tenentes. Pliſtoanactem
pauſaniæ filiũ lacedæmonioge Regem: quattuordeci ãte hoc bellu annis c pe-
loponnẽſi exercitu: dũ Atticã ĩuaſiliet ad eleuſina & Thrioze nec ultra progre
ſum reddiſſe: eoq; ex ſparta relegatus eſt creditus id feciſſe pecunia. Vt aut cireu
ſidẽtẽ Acharnas exercitũ cognouerũt: ſexaginta ſtadiis ab urbe diſtãtem: cum ĩ
conſpectu ut credibile eſt regio uaſtaretur: quod nũꝗᷓ præterꝗᷓ medico bello: ne-
iuuenes neq; ſenes aſpexerat: id uero acerbù ſane: nec ia negagẽduũ tolerãduq;:
ed obuiã prodeuũdũ cũ aliis tũ præcipue iuuentuti uiſu eſt. Coacto cõcilio ma-
gna ĩter eos alrercatio erat: aliis exire iubentibus: aliis ꝗqbuſdam non ſinentibus.
Vates quoq; multifaria uaticinia referebant: ad quos audiendos undiq; corbat.
Acharnes quod putarent apud ſe nõ minimam portionem athenienſiu eẽ: ꝙ ipp-
ſorum terra uaſtaretur: ad exeundũ præcipue urgebant: atq; omni ex parte ciui-
tas tumultuabatur: & pericli iraſcebantur: prorius immemores eog quæ prius
ille ſuaſiſſet: conuiciabantur etiam ꝙ cum eſſet dux non tamen eos educeret. exi

ſtimantes ipſum omnmium quæ paterentur auctorem: Quos pericles uidens ex

Præſenti conditiõe afflictari: ut poie non recte ſencientes de exeũdo ut ipe faci
ebat concionem non aduocauit:nullumq; habuit cœrum: ne quid ira magiiꝗᷓ iu
dicio peccarent cõgregati. Itaq; urbem cuſtodit & ꝗᷓ maxime poteſt quietam ci-
uitatem tenet. Equites tamen emittit ne ii qui ab exercitu excurrerent: urbi ui-
cinos agros adorti prædas agerent: pugnaq; equeſtris parua in phrigis cõmiſſa
eſt inter una atheniẽſiũ turma adiunctis theſialis & Boetioꝶ equitatum. In qua
non inferiores erant athenienſes & theſſali: donec Boetiis equitibus pedites au-
xihium tulerũt. Tunc facta fuga athenienſiũ theſſalorũq; aliquot deſiderati ſũt:
quos tamen ipſo die præterꝗᷓ ꝙ hoſtem rogarent receperũt: poſtero die trophæ
um peloponnenſes ſtatuerunt. Hæc autem theſſalorum auxilia ex uetuſta ſocie-
tate atheniẽſibus affueunt. Lariſſæi pharſalii: paraſui: Cranonii:piraſii:gyrtonii:
pheræi ducibus ex lariſſa quidem polymede & ariſtono ex ſua utroq; faclione.
Ex Pharſalo autem Menone: & deiceps cæteris ſuoge ciuiũ ducibus pelopon-
d iii

nenſes ubi athenienſes ſe obuiam non ferunt:in pugnam ex acharnis mouerunt

populatiq; ſunt alios quoſdam ex populis: ſitos inter parnethum: & brileſſũ mõ
tes. Dum hi in attica agunt: athenienies centum naues quas inſtruxerant cũ mil
le armatis quadrigentiſq; ſagittariis circum peloponneſum milſerunt: ducibus
carcino: Nenotimi: Protea epiclis: & Socrate antigenis filio. Qui cum hoc appa-
ratu ſoluentes e portu uela fecerũt: Peloponeniſes tandiu in attica morati quo
ad cõmeatas ſuppeditauit: per Boetiã ꝗᷓ non inuaſerunt funt reuerſi. Prætereũ-
teſq; oropum regionem nomine piraicem: quam oropii atheniẽſibus ſubditi co
lunt:populati ſunt ac regreſſi in peloponneſum ĩ ſuas quiq; urbes diſceſſerũt.

Poſt quorum abitum athenienſes terra mariq; cuſtodias collocauerunt: quẽad/

modum p omne bellum cuſtodias acturi erant. Nec non mille talẽta ex iis quæ
in ſũma urbe eſſent: placuit ipſis qui præclare fecerant ſe ponere: nec erogare
ſed ex aliis ſũmere inuſum belli. Quod ſi quis aut referat aut ferendis ſuffragiis
optineat mouendam pecuniã hanc alios inuſus: niſi ſi hoſtes claſſe adoriãtur ur
bem: propulſariq; oporteat poœrnâ morte ſanxerũt. Ex hac pecunia cẽtum extra
ordinem formoliſſimas triremes: quotannis fecerunt cum ſuis prefectis. Qua⸗
rũ nulla fas erat in aliud quidꝗᷓ uti:niſi cũ eadem pecunia ob idem periculum ſi
opus foret. His centum in nauibus qui erant Athemienſes cum quinquagiĩta cor
cyrenſium quæ uenerant auxilio prænauigantes: peloponneſum cum aliis non
nullis illinc ſociis: præter alias clades quas imulerunt: egreſſi ĩ terram methonẽ
gquæ eſt in Laconica adorti fũt: tum muris inualidam tum hominibus uacuam
forte in iis circa locis erat cum præſidio braſſidas tellidis filius uir Spartiates.
Hic recognita cum centum armatis auxilio iis qui intus erãt aduenit: perq; me,
dium athenienſium exercitum huc illucq; palatum: & ad muros conuerſum in

urbem irrupit aliquot ſociorum in ipſa impreſſione amiſſis: eamq; tutatus eſt½

propter quam ſtrenuitatem ante omnes qui bellum adminiſtrarunt apud Spar-
tam collaudatus eſt. Athenienſes inde ſoluentes abierunt & cum phià Elidem te

nuiſſent biduo populati ſunt: & ad prohibendam uim uenientes. ex cõuallibus
elidis trecentos egregios uiros: & ex finitimis illinc eliorum alios pugna inita
uicerunt. Cæterũ exorto iĩgenti uẽto cum tempeſtate iactarentur: in loco portu
carente: multi conſcenſis nauibus præteruecti: promontorium quod dicitur pi-
ſcis in portũ ꝗ eſt ĩphia uenerunt.interim meſſenii & alii nõ nulli ꝗ cõſcendere
naues nequierat: terreſtri profecti itinere phiam expugnarunt Poſteaq; ĩ naues
quæ circuibãt recepti ſunt: Atq; illinc relicta phia multa enim iam manus elio
rum ueniebant auxilio: nauigantes athenienſes alia circa loca populabãtur. Per
idem tempus Athenienſes triginta naues miſerunt ut obirent locridem ſimulq;
Euboiam tutarentur duce Cleopompo Cliniæ filio: qui egreſſus in terram non
nulla maritima loca uaſtat: thranium capit: obſides illinc accipit apud alopem ꝗ
ex locris auxilium ferebat cõmiſſo certamine ſuperat. Hac eadem æſtate. ægine-
tas cum liberis uxoribuſq; e ſedibus ſuis eiecerunt Atheniẽſes exprobata uel pᷣ-
cipue eis belli culpa cum præſertim tutius fore uideretur: æginam utiq; pelopõ
neſo obnoſiam teneri: ſuorum colonia illuc miſſa: pro ut nõ ita multo poſt miſ
ſa ẽ. Illis eiectis peloponnẽſes tum athenienſium odio: tum de ſe benemeritis &
terremotus tempore: & ſeruili bello thyream incolendam: & eius agrum colen/
