dunt Ülie quoc cant s: quos accerſillent: ubi ad flumen eſt uentum offen-
q; cuſtodias quaſdam Syracuſanorum: oblepientes uada munitio

nibus ac uallo.Sed illis ui ſur 1 i
Sed illis ui ſummotis fluuium tranſmiiere: perrexereq; rurſus ad

alium nomine Eri
Srineum. Hac enim ductores iri iuſſerat. Interea Syracuſani ac

ſocii ubi illuxit ſenſeruntq; abi
nſeruntq; abiſie Athenienſes: pleric; Gylippum inſimulabant:

ifficile noſſet adipiſcuntur eos ſub horam prandii incidentes in Demoſthe

nicos: & tardius & i inatius:
& inordinatius: ut qui noctu perturbati fuiſſent ſter facientes

repente prælium cient:circund-
Pbrlatlamdt dic ricireundaroc equitatu cos in idem loci urgent: eo facili
s Tlam Naias oune l ane Nicianis illinc centũ quinquaginta ſtadia ꝓgreſ
e 1os ducebat exiſtimàs minime ſalurtare eſſe tali in tẽpo

re cunctari ultr imicare: ſed ꝗᷓ uelociſſime f
oac dimicare: ſed ꝗᷓ uelociſſime fugere eatenus pugnando quate

nus cogeretur. —
Parttrich po Hõ autem multiplic frequenti magis labore implica
Syracinanos non u ſle § Mior ab hoſtibus urgeretur: & tunc gnarus nlequi
cunctatus ab hoſte ci progrediebatur ꝗᷓ ad pugnandum ſe inſtruebat: donec ita
e circunueniretur: & magna perturbatione ipᷣe pariter ac mi⸗-

lites eius afſicere
ere jintra
tentur. Quippe deprehenſi intra locum qui munitiombus circũ-

datus eſſet: & in ui
q; miſſilibus zrrellaPantun eiemwal a Endaſtata dlens ereriennd,
. odi autem aſſultibus non pugna ſtatari
gna ſtataria

non ab re utebantur S ani R
tur Syraculani. Nam ſumma rerũ periclitari aduerſus hoĩes ſa

lute deſperantes:iam .
miheil õ tam ipſorum intererat Athenienſium: ſimulq; non
m proculdubio proſpere geſtis aliqd interuenirent:ar

ſilibus eum undiq; i r
nis: iubent ndicn ncchentes aicherii iam:exhauſtum uulneribus atq; aliis erũ
ſiquis ad ſe tranſire Inſul ylippus Syracuſaniq; ac ſocii denuntiare primum:
tamen multæ ciuitates Morx deine uellet hperum fore. tranſieruntc aliquor no
ablag ooncriaeli rec. Mox deinde ommbus aliis qui cam Demoſthene erant
ſentatn: aurin n eridkerem arma neminem eorum mortem obiturum: aut uio
didere ſe ipos euncti nu ut inopia rerum ad uictum neceſſariarum. Atq; ita de-
bebam eſtanlentegs emero ſex milia omnẽq; pecuniam depoiſuere: quam ha-
q; in urbem a Syracuſanis reſupinataz ex ea quattuor ſcuta repleuere: ſtatim-
men Erineum præuener ill n ſunt. Ar Nicia: hoc ipio diecum ſuns ad fiu-
Eum poſtero die adepti Syr Wrchitnctalc Aus i cdito quodam loro cõſcderat.
qui ipſum idem ſcene ne racuſani inquit Demoſthenicos ſe ſe, dediſſe: jubẽt
Aerplorancdumm. Vbicdezre habita iſtis fide paciſcitur: ot equitem mirrerent
cias per Ca cgatOre feuerla; retulir Demoſthemicos ſe ſe dedidiſſe: Ni⸗-
ſigere Athenienſium no V yracuſaniſq; reſpondet ſe paratum eſſe tran-
lusn Syracuſani feciſten mine:ſi eum exercitu dimittatur: quos ſumptus in bel⸗
pecunia ſoluerentur ſi t eos oẽs reſtiturum datis obſidibus: Athenienſibus: dũ
ntur ſingulis talentis in ſingula obſidum capita taxatis: Ea an

ditione non⸗ Goſir
e non accepta Gylippus atq; Syracuſani agreſii undiq; telipetiuere ad ue

ſperum uſq;. Ili & ſi m⸗
q;. li & ſi male accepti mnopia commeatus aliorumq; neceſſariorum:

tamen hab in animo diſceder
entes in animo diſcedere: ſeruato ſilentio noctis arma ſumpſerũt: ſed

intelligẽtes ſe non nam iülle
gẽtes ſe non latere hoſtem: nam ille rem ſentiens peanem canebat: rur-

n eien
gupolct
centem
ſentez iact
eque m
opmmnante
mileriven
Mimus 0
bar Nam
ciig
ge on
conlicer
tutbaros
bebauur
lislope
ſgieft
lacul
atbirrio
intertic
tlaürk
od
haud
el
lielle
UIma.
funt.
Aram
dosin
M
XN
e⸗

n⸗
cx

beo
ro5
Uitn
ne 8
dene

dſecant
tenim ſi⸗
umofen,
Amunnio
turſus
Kulani
molabene
Nellohu⸗
Dewotthe
rlaceme
deo ſacl
in ppr
Ainte
ndoqunt
te implie
ns nego
donec in
erac mi⸗
us arcü⸗
Circunc⸗
a ſtaaraa
Khoier
ug non
enirentu
che mi⸗
aliseri
num:
vot nõ
eerant
vio
e⸗
nam ba⸗
eſtanm
s ad fio⸗
ſecenn
ſer iubet
nitreren
ſeN
ſena⸗
inbel⸗
bug:i
Ea con
leadve
jorum
rintel
1telol

ſus ea depoſuere Præter trecentos fere qui ui peruadentes hoſtilem cuſtodia
qua potuere per noctem contenderunt. Niciam poſteaꝗꝙ dies illuxit agmen du
centem Syracuſani ſociique inuadunt: eodem quo pridie modo undique laceſ-

ſentes iaculis ſagittiſq; Inter quæ ex omni parte ferientia equitatu pariter cun
ctaque multitudine urgente: illi tamen ad amnem aſſinarum feſtinabãt: tum
opinantes fore ut eo tralico aliquãto facilius haberent: tũ potandi deſiderio quo
miſeri tenebãtur. Vbi peruenere nullo iam ordine in illũ irrũpunt: ꝓ ſe quiſque
primus oĩum trãſire properantes. Sed hoſtis ingruens difficilẽ eis tranſitu redde
bat. Nam cũ confercti ire cogerẽtur alius ĩ aliũ incidentes inuicem cõculcabant᷑
teliſq; & armis: quoge alii ſtati pibant: ahi inter ſe ĩpliciti defluebãt. Hos ex utra-
que flumis parte Syracuſani ſuperſtantes(erat ãt ripa præceps) deſup miſſilibus
conficiebant. Mulros ẽt auide potantes & inter ſe utiq; iĩcauo flumis Alueo per-

turbatos. Sed Peloponenſes pcipue illuc deſcendẽtes trucidarũt: eos qui i fluuio

eraut. Vnde ſubito aqua corrupta eſt. Ex qua nihilominus cenoſa & cruenta bi
bebatur: deq; ea inter multos certabatur. Tandem permultis iam cadaueribus
alis ſuper alia iacentibus: profligatoque exercitu: partim apud amnem: partim
ſiqui effugerant ab equitibus: Nicias Gylippo ſe ſe dedidit: plus ei habens fidei ꝗᷓ

Syraculanis: permittenſque ſui poteſtatem tum illius tum alioꝶ lacedæmôioꝶe

arbitrio a cæde cæteroge militum abſtineri iuſſit. Poſt hæc Gylippus ĩperat non
interfici Athemienſes ſed uiuox capi. lta cæteri quicuq; occultati non eſſent (mul
ti aũt hi erant) uiui ſunt capti. nec non miſſis qui perſequerentur trecenti illi: qui
noctu per cuſtodias euaſerant comprehenſi. Verum ii omnes in unum contracti
haud multi fuerunt: multi tamẽ qui ſupprimebantur ex quibus rota Sicilia refer
cta eſt: ut qui non ex pactione quemadmodum illi qui cum Demoſthene cap-
ti eſſent. Quædam tamen eorum pars neq; hæc exigua interiit. Veꝶ hæc ma-
xXima ſtrages extitit: & nulla minor ex omnibus: quæ in Sicilia hoc bello extite-
runt. Nec pauci in itinere faciendo dum ſubinde inuaderentnr abſumpti ſunt:
atramen multi elapſi: quidam ſtatim quidam poſtea cum ſeruiſent ſuga inita: ꝗ-
bus in Catinã erat receptus. At Syracuſani & ſocii acceptis ꝗᷓ plurimis poterant
captiuis ac ſpoliis frequentes in Vrbem redierũt. Er cæteros quidẽ Atheniẽſiũ
ac ſocioꝶ quoſcũq; cæperant in lithotomias demiſerunt: tutiſiimam exiſtiman-
tes eam eſſe cuſtodiam. Niciam uero ac Demoſthenem necauerunt inuito Gy⸗-
lIippo.Is enim ſpecioſum ſibi ducebat præter cætera ex eo bello portare ad lace
dæmonios etia iplos hoſtium duces: quoꝶ alter extitiſſer eoꝶ hoſtis acerrimus
propter illa quæ ad Pylum geſſiſſet: alter ob eadem ſtudioſiſlimus, Nam illos ui-
ros apud inſulam captos: Nicias præcipuo aflectu proſecutus dimittendos cura
uit:inductis Athenienſibus ad facienda cum lacedæmoniis ſœdera. Quo nomi-
ne & lacedæmonii erant in eius amorem propenſi: & ip̃e plurimum Gylippo cre
dens ſe dediderat. Sed quia cum illos homines uulgo 5
dam Syracuſanoꝶe ut ferebatur: ne ob id tormentis interrogatus tumultum ip-
ſis excitaret ĩ rebus ꝓſperis:tũ alii & præcipue Corithii: ne corruptis aliquibus
pecunia ꝙ locuples erat effugeret: aliqd ĩ ipſos iteg& rezz nouaꝶ molitũ pſuaſis
adhuc ſocis hominem ĩiteremerunt. Et Nicias quidem ob hanc cauſam aut hu-
ic proximam morte affectus eſt: uir omnium mea ætate græcoꝶ minie dignus
q eo deueniret infœlicitatis ob ſtudiũ uirtutis qd oẽ in illam conferebat. Cap-
tiuos autem qui apud Lithotomias erant Syracuſani duriter ſane tractauerunt

Z . . ..
.

oquebantur:ueriti tum ꝗ-

inter initia. Si quidẽ cum eſſent in loco depreſſo & arcto: tot & ſubſidio prius ĩ u
tole & æſtu deſiciebat: dehinc ſuperueniente autünalium noctium gelunpſa mu bi .
tatione contrarioge ualirudiné contrahebãt. prælſertim ꝙ ꝓpter loci anguſtiaam lb .
omia ibidem faciebant: ꝙ cadauera promiſcue coaceruata erant: tam eoꝶ qui nrgi
ex uulneribus ꝗᷓ eog qui ex mutatione & huiuſmòi cauſis deceſſerãt: irolerabi- e ſe
li inſuper uexati odore: fame ér ac ſiti. Namq; per octo menſes data ſunt ſingu- nad
lis aquæ ſingula acetabula panis bina. Demq; mihil non maloꝶe paſſi ſũt eoꝶ ꝗ eul
pati credibile eſt in hoc loco homĩes ꝗ illuc iciderunt, In qua uitæ conditione nin
ieptuaginta dies ſtipati traduxerunt. Poſt hæc præter Atheniẽſes & ſiqui Sicili-
enſes ltalici ue cũ illis militauerant: cæteri omnes ſunt diuenditi. Quor aut cap lesſ e
ti fuerint & ſi omnes capti: exacte dicere arduum eſt: tamen non intra ſeptẽ mi- Auheni⸗
lia fuerunt. Quod factũ huius belli tẽpore maximum in græcia contigit: & qua- ſiehnn
tum nihil uidetur oium græcog factoꝶe⸗ maximum: quæ Mobis fando ſũt cogni kuci 4
ta idem uictoribus ſplendidulimũ'& uictis calamitoſiſſim: qui in totũ & ex ol lmrüͤde
parte ſuperati: nec ulla in re tenuiter afflicti funditus ut dicitar eu rſi ſũt pedita ei e
tu:claſie nullo deniq; non amiſſo pauculis e mulis domum reuerſis. Hactenus Telan
quæ apud Siciliam iunt geſta. ”M li⸗
THVCYDIODIS ATHENIENSIS BELLI PELOPO ſbiarq,
5 NNARANSsIACI LBER OCIAVVVIYI. Mcaan
Thenis poſtea ꝙ nũtiata res ẽ:diu fide caruit: ne militi ſeand
bras qde creditum: qui illinc euaſerant plane quæ gelſta mute
eſſẽet referẽtibus. ita undiq; oia funditus eẽ eueria: Sed turem
ubi factũ agnouerũt ibi exeſtuare Athenien es aduer- tutis8
ſus Oratores: qui pricipes hortatores extiterat ĩ Sicilia primi⸗
trãſmittdi: tanꝗᷓ nõ hoc ipſi decreuiſſent: iraſci inſup innice
Ariolis atq; uaticinis deniq; oibus qui tũc aliqd iplis AN
” per ſacra côſulentibus: ſuaſiſſẽt ꝓfectionẽ tanꝗ Siciliã i
G ſubacturis. Vndiq; itaq; oĩbus in rebus mœſtos ob ea Fihe⸗
. Jquæ acciderat: circunſtebat ẽt ĩgens metus cõſternatõ- lber
que. Exuti. n. & priuati & publice multo peditatu: egtatunuuétute ꝗlem ſupeſſe i
Aailterà non uidebãart afflictabatur. Simulq; nec nauiu iatis in naualibus: nec pecu ag
mæ ĩ Aerario: nec miſterioꝶ ad nauticos uſus cũ cernerẽt: deſperabãt i pᷣlens de ess
ſua ſalute: arbirrates in piræaaduerſus ſe: ſtatim appulſuros claſiem e Sicilia ho achn
ſtes: pᷣſertim tanta illic uictoria ſubnixos: & iã omi conatu cum uires duplicatas Ape
haberent: una cũ ſociis qui ad ipſos ab Atheniẽſibus defeciſſent: terra mariq; op rine
pugnaturos. Non tamẽ uiſum eſt eis ſuccubere ſe debere: ſed ex plentibus facul woti
tatibus naues undecũq; poſſent cõparare: collata ad illax ædificadas materia at- Di
que pecunia: ad hæc oppida ſocioꝶe ſtabilire: & p̃cipue Euboiã: & ĩ Vrbe non ni- ten
hil caſtigare uitæ ſuptus: & quẽdàâ magratũ deligere ſenioge ꝗ de ſtatu pᷣlenti cũ reifi
trIpaus afioret pᷣ cæteris cõſultarẽt. déiq; terrore circũſtareiid qd facefe uulgus ſo- nbe
let:ad oĩa recte diſponẽda accicti erãt: & qᷓ agẽda uilſa executi ſũt: atq; hæc æſtas bun
exceſſit. In ſeqnti hyeme ob res ĩ Sicilia ab Athẽienſibus adeo male geſtas uniuer git
ſi ꝓtinus græci aios erexerat. Eniĩ uero ꝗ neutroꝶ ſocii erat: nõ debere ſe aplius “
abeẽ a bello uel ſi a nemie errogarẽt cẽiebãt: ſed ultro aduerlſus athẽeienſes ire ꝙ

Miusi

ulnnn
co⸗
Clerabi,
ingn⸗
neog
in
Ni Sicll⸗
taitce
e m⸗
tKdi⸗
ircogni
Ceroi
t pechtn
actenun

1000

e miit
e gelt
I Kel
Acber⸗
Nilĩ
inſop
icii
den
rnatd/

ſopele

eceen

lense
Clliuho
lcns
ng
hl
a,
onm⸗
ni c
ſo⸗
Aias
miver
Pplus
leg

accer
Sthene laidæ filiũ & Melanthũ: Eoq; ttanſirũ pᷣmuniente illi uenerũt trecẽtis cũ
libertinis. Leſbii ĩterea cupidi & ipſi rebellãdi uenerũt: a quibus iĩiductus eſt Agis
utiq; Boetianis adiutoribus: ut ipioꝑ defectioni opam daret. intermiſſla Euboi-

uvidelicet putarent ſinguli in ſe illos fuiſſe uenturos: ſi in Siciliam rem proſper
geſſifſent: & ſimul reliquum belli breue futurum: eiuſq; ſe fieri participes fore

ſibi ſpecioſum. Qui ſocii erant lacedæmoniog ꝓperabant ipenſius ꝗᷓ hactenuæ

fecerãt: eximi ſe protinus multa erũna. Qui Arheniẽſiũ ĩperio parebat: ii præci
pue & ſupra uires ꝓmpto aio erãt ad rebellandu: auidirate rei diſcutiẽdæ: & nul
lam rõem pᷣtermittendi: ꝗa ĩ ſequenti æſtate poſſent euadere uictores. Quibus

omibus lacedæ mõia Ciuitas fiduciã capiebat: & eo maiorem ꝙ credibile erat e

Sicilia ſocios pp acceſlionẽ claſſis neceſſario iam cũ magnis copiis ſub initio VNe
ris pᷣſto futuros.Ita undiq; aflulgẽte ſpe ſtatuerũt:nõ detrectare bellũ ratiocinz

tes:ſi debellatũ foret ſe tũ liberatos ĩpoſtege tali piculo:quale ipſis ĩpendebax ab
Atheniẽſibus:li Siciliã ſubegiſſent:cũ illis euerſis ſine cõtrouerſia rotius iã græ
ciæ principes fore. lgitur eoge Rex Agis cõfeſti p eadẽ hyemẽ ꝓfectus ex dece-
lea:cũ aliquãto exercitu:pecuniã exegit a ſocũs ad Claſſem cõparandã: & ad Me
lineũ defleétens ſinum: ingentẽ Oetoge p̃dam egit: ob uetuſtas inimicitias: &
ex ea pecuniã redegit. Achæos quoq; phthiotes & alios circa
Theſſaloge ſibi ſuſpectos:ipſos ẽt Teſſalos ĩuitis pecuniã dare: & aliquãtulum

obſidũ:quos apud Corinthũ depoſuit:cũ temptaſiet eos in ſocietatẽ abducere.
Lacedæmõii porro centũ naues: ædificãdas Ciuitatibus diſtribuerut: ita taxãtes

ſibi atq; Boetianis qnas & uicenas. Phocenſibus ac locris: Itẽ Corithiis ꝗndenas
Arcadibus & pelenẽſibus & Sicyõiis: irẽ Megarẽſibus & Troezẽiis & Epidauriis
& Hermionẽſibus denas. Alia iſuper cõparabant: tanꝗᷓ circa Ver protinus initu
ri bellum. Per hanc ipſam hyemẽ Atheniẽſes & ipſi quẽadmõm cõſtituerat: ædi
ficandis nauibus operam dedere: pro ſe quiſq; materiã ſuppeditãtes: & Sumum
mure præcluſerũtiut naues quæ cõmeatũ ipſis ſubueherent tuto p̃ᷣterueheren-
tur:munitiõibus quas in laconica extruxerat: cũ in Siciliã trãſmiſerũt.tũc deſti-
tutis & ſicubi ꝗd ſumptus nõ expedire uidebatur in parſimoniã cõtracto:ſed in
primis ne ſocii ædificarẽt ꝓſpiciebant. Dum hæc ab utriſq; fiut nihil aliud quã
inuicẽ ſe ĩ apparatu helli puenire maturãtibus. primi oĩum Euboi p hac hyemẽ
ad An legatos de ſua ad eum defectione miſerũt. Quoꝶ orõne admiſſa Agis
iuit e lacedæmone:tãꝗᷓ ĩ Euboiã miſſurus duos e primoribus Alcamenem

ca Alcamene ꝗ ĩ Euboiã iturus erat: dato p̃fecto cum uiginti nauibus: quarum
Agis & Boeriani denas pollicebant: atq; hæc ignara Ciuitate lacedæmõia tranſ-

acta ſũt.Et.n. penes Axidẽ fuit uis & copias mittẽdi:ſi quo uellet & cõtrahendi
& pecunias exigendi: ꝗᷓdiu apud deceleam egit: quo tẽpore uel magis propedixe-

rim ei ſocii optemperabant:ꝗᷓ lacedzmoniæ Ciuitati. Quippe habẽs exercitum
protinus ubicũq; libebat imperioſus aderat. Et hic quidem cum leſbuis traſegit.
Chii autem & eryrhræi qui & ipſi defectionem parabant: non cum Agide trac-
tauerunt ſed cum Ciuitate: quibus cum uenit legatus Tiſſaphernis: qui regis da-
rei filii Arctaxerxis:prætor ĩferioris puĩciæ erat. Is.n. ad hoc Peloponnenſes inci
tabat pollicehs ſe affatim ſtipendii præ biturum: quoniam nuper e græcis Ciuita
tibus prouinciæ ſuæ pro Rege tributa exegerat: quæ per Athenmienſes antea lu

cri facere nequiſſet. Ea ſe tributa magis præceprurum oppugnandis Athenienſi
bus arbitrabatur: & ſimul lacecæmonios regi ſocios redditurum: atque Armo

gem Piſſuthni filium nothum Regis: per fugam circa Qariam prout ei Rex

pulos ditionis

ipſe negociũ dederat: aut exceptuge uiuum aut interiectuꝶ. Itaq; Chii atq; Tiſſa
phernes cõmũuiter eandẽ rẽ tranſigebãt. Sub idẽ aur tp̃us Calligetus Laophõtis
Megarẽſis: & Timagoras Athẽagoræ Cyzicenus ſua uterq; pria extorris: a phar-
nabazo pharnaci filio: cuius homires erãt lacedæmonẽ uenerũt ad accipiẽdas in

Jelleſpotũ naues: eadẽ & ipo quæ Tiſſaphernes cupiẽte cõficere ſi poſſet Ciuna

tes:ꝗᷓ ĩ prouincia ſua eẽnt: ab Atheniẽſibus abducere: & ĩter Regẽ ſuũ ac lacedæ-⸗
momos cõtrahere ſocietatẽ. Hæc cũ ſeperati uttiq; agerẽt ꝗ a pharnabazo: &
a Tiſſapherne uenerãt: igens ĩter lacedæmõios cõcertatio extitit: his ut lonia &
Chium: illis ut in Helletpontũ prius Claſſis mitteret pſuadere nitẽtibus. Tandẽ
Chioꝶ & Tiſſaphernis poſtulata multo magis admiſſa fũt: ut pote Alcibiade co-
adiutore: ꝗ Endio tuc ephoro ideſt Tribuno plebis erat ĩ primis hoſpes:ẽt pater
nus. Vnde pp hoſpiciũ nomẽ laconic ei familiæ inditum eſt. Endius. n. Alcibi
ades cognomiabatur. Prius tamẽ in Chiũ lacedæmõii phryne uicinu illis homi-
nẽ miierunt exploratũ: nũquid tãra Claſſis eoꝶ foret: quãtã dicerẽt: alia quæ ad-
eſſent famæ Vrbis reſpõdentia. Hoc renũtiãte ueritaté fame reſpõdere: ex tem/
plo Chios & Erythræos i ſocietatẽ acceperũt: & quadragita illuc nauer mitten-

das decreuerũt. Cu circa ſe Chii dicerẽt eſſe nõ nunus ſexagita. Ex quibus qua-

draginta primũ miſſuri erãt. Decem cũ Melachrida Nauarcho: ſed cu terremo-
tus extitiſſer ꝓ Melachrida Chalciden milerut: & ꝓ decẽ nauibus quinq; ĩ laco-
nica armaueruũt: & hyems exceſſit atq; unde uiceſimus huius belli anus ꝙ Thucy
dides cõſcripſit. Ineũte ſtati Vere ĩiſeqnucis Aeſtatis Chiis ut naues ſibi mitrerent:
inſtatibus ꝙ timerer ne agitata reſcucerẽt Athemẽſes. Nà oẽs clam illis ierant le
gationes: miſerüt Corinthũ lacedæmõu: Viros Spartiatas tris: qui iuberẽt Corin
thios ꝗᷓ celerrie ab altero mari: ĩ id qd Achenas uergit traſuectis p lithmũ oiĩbus
nauibus: tã iis ꝗs in lelbũ Agis armaſſer ꝗᷓ cæteris traſmittere i Chiũ. Erãr aur il-
lic ſociales naues numero Vnde quadragita. Huius claſſis in Chiu ꝓficiſcẽtis cũ
nollet eſſe pricipes Calligitus & Timagoras: Pharnabazi legati pecuniã nõ dede
rũt: quã attulerar Claſſis noĩe. Quiq;ʒ & uigĩti talenta: led poſtea p ſe alia cõpor-
tata Claſſe cõſtituerũt nauigare. Agis ut uidit lacedæmonios in Chiu traiicere:
ante oĩa deſtinaſſe: ne ipſe ꝗdẽ cẽſuit aliud iã agenduũ. Sed ſocii apd Corinthũ cõ/
cilio atq; cõſilio hito decreuerũt: ĩ Chiũ ſibi primũ eſſe nauigadu: duce Chalci-
deo ꝗ in laconica qnq; naues armauerãt. Deĩde ĩ leſbum duce Alcamene quẽ ẽt
Agis deſtinabat. Poſtremo ĩ Helleſpontũ duce Clearcho Raphii filio. Veg prius
nauiũ dimidiũ trãſportari p Iſthmu: idq; ſtati traiicere ne Atheniẽſes tã i eas ani
mũ aduerterẽt: quæ ꝓficiſcerent: ꝗᷓ in eas ꝗ poſterius traiportarent.Nãq; ab hac
ora ꝓ palãà naues ſoluebãt: cõtempta Atheniẽſiũ ĩ becillitate: quoꝶ nulla admo-
dũ claſſis uſqᷓ uiſebat᷑. Vbi id placuit unã & uigiti naues cõtinuo traduxerunt: ꝗ
& ſi ſtimulabãt Corithios ad ſecũ nauigãdũ: ramẽ illis cordi nõ fuit ate Iſthuua

quæ tũc ĩſtabãt celebrata. Et cũ Agis uellet indulgẽdo ne ſœdera lſthmica ſol-

uerent᷑ ſuã ipſius Claſſẽ facere: Corinthiiq; abnuerũt ac tpusterrerẽt Athemien
ſes:acta Chioꝶ certius ſenſere: ac miſſo illuc uno e magratibus Ariſtocrate:inſi-
mularũt Chios eoſq; pnegãtes iuſſerũt ex formula naues mittere. Atq; ita miſ-
ſæ ſunt ſeptem: quarum mittẽdaꝶe fuere auctores tum multi rerum agitatarum
neſcii: tum pauci qui ſibi actorum erant conſciinolentes plebẽ prius hoſtilem
habere ꝗᷓ tutele aliquid accepiſſent: cum Peloponnenſes qui tandiu non uenirẽt
non amplius uenturi expeétarentur. Interea ludi Iſthmici ædebantur. Jur⸗
bus ſpectaculis cum intereſſent Athenienſes(ĩdicta. n. fuerãt fœdera diege felto-

/

heo
ju cote
lunt i
cum te
nono
jn eon
kolen
houiſl
1ocon
nauibe
vesp
amilli
locaus

Ac

lopon
timmi.
ancipi
eamk
ketake
koer⸗
cum
Neo

Qduc⸗

cce
co
eſſe
bun
(la

tea

wöi⸗
N
do
hi⸗
h
bel
era
dia⸗
aden
eret.
al
Nauj
eler
cibi
io⸗

GTin
opnöti
aphu,,
ſedun
Cu
lacede,
nog
lonii
,Td
iadeco⸗
etpater
Accbi
shomè
guea,
extem⸗
mitten⸗
s ua,
nemo⸗
Ilco⸗
Thucy
nerent;
cranr e
1Corin
doibus
rauti⸗
ensc

ſlee

Por⸗
tete:
uc⸗
nalci⸗
gee
Prlus
eis ani
abha
AAna⸗
Nunle
hona
1lol
emen
eunli⸗
mil⸗
aru
ſtien
enitet

cladem acceptà Chii ſen- cil nel
tes ad defectionẽ ĩiductuge: comemorãdo & Athenienſiũ imbecillitatẽ & lacedæ
mõiog ſtudia: nã p̃ter cæteros ſi apud illos fidẽ eẽ: lpᷣi aut Endio ſeperati dicere

rũ) eo magis deprehenderũt Chios ſpectare ad defectionẽ. Atq; ubi diſceſſũ eſt
ita cõfeſti ie ſe ppararũt: ne cla ip̃is naues a Cenchris pficiſcerent. Proſectæ ât
ſunt illic poſt ludos cõfectos una & uiginti naues Alcamene pfecto: Ad quas
tcum totidẽ obuiã euntes Atheniẽſes primũ ĩ pelagus hoſtẽ lubducebãt: ubi illæ
non lõgo ſpatio ſecutæ ſe auerterũt: ipſi quoq; rediere. Quippe leptẽ Chiis quas
in eo numero ſecũ habebat: diffide bat᷑. Sed poſtea ipletis aliis ſeptem & triginta
eoſdem ꝓficiſcentes pſecuti ſut: ad pyræũ agri Corithiis: qꝗ eſt portus deſertus &
nouiſſimus: ad cõfinia terræ Epidauricæ. Intra qué Peloponnenſes:una quæ i al
to curſum tenebat amiſſa: cõtractis cæteris ſe cõtiebãat. Eis Atheniẽſes & a mari
nauibus adorti: & ĩ terrã egreſſi tumultũ ingentẽ pturbationẽq; pbuerunt: ac na
ues pleraſq; lacerauerũt e terra: atq; Alcamenẽ interfecerũt: aliquot tamẽ ſuoꝶ⸗

amiſſis. Vbi dirempti fuere: naues quæ fatis uiſæ ſũt aduerſus hoſtiles illic col-

locauere cum reliqs ad paruulã inſulã non ad mõm diſtantẽ: in ſtatione ſubiere

S caſtra poſuere: miſſo Athenas nuntie ſubſidia accerſitũ. Nam poſtero die Pe

loponneſium Claſſi auxiliares Corinthii affuerunt: nec ita multo poſt alii fini/
rimi. Qui cum cernerent cuſtodiam deſerto in loco ſibi per ꝗᷓ laborioſam fore:
ancipiti cõſilio erant: deq; incendẽda claſſe cogitabant. Satius deinde uiſum eſt
eam ſubducere circũdatoq; peditatu tutari: dum aliqua cõmode effugiẽdi offer-
retur occaſio. Vege Agis his cognitis miſit ad eos Viꝶ Spartiatã Thermonem.
Fuerant aũt & lacedæmõii certiores iã antea facti de diſceſſu nauiũ ab Iſthmo:
cum pcepiſſet Tribuni plebis Alcameni ut cũ id fieret nuntium ad ſe mitteret.
Ideoc; maturæ quas apud lſe hẽbant naues quĩq; mirtẽdas cenſuerũt Chalcideo
duce una cũ Alcibiade. Deinde cũ hi pficiſcerẽt nuntiũq; de fuga ſuog ĩ piræũ
accepiſſent: aĩo ſũt cõſternati: ꝙ ĩ bello lonico auſpicando inaupſicate cecidiſſet:
eoq; ſtatuerat non amplius e ſua terra claſſem dimittere: imo adeo quæ dimiſſa
eſſet reuocare. Quod aĩaduertẽtes Alcibiades rurſus ſuadet Endio: atq; aliis Tri
bunis plebis: ne relangueſcerẽt a claſie mittẽda in Chiu: prius. n. illa puentura: ꝗᷓ
Sntirent, ſe ſi Ionià adeat facile ſocias Atheme ſiũ Ciuita

ſpecioſũ illi fore ſi ꝑ eũ & Ionia deficeret: & Rex ſocius fieret lacedemõioge: neq;

hoc Agidis opus eẽt. Erat naq; ipe Agidi aduerſarius. Ita Endio arq; aliis Tribu-
nis plebis perſuaſis abiit cum Chalcideo lacedæmõio: & celeriter curlum cum

quinque nauibus confecerunt. Per hoc idem tempus recipiebant ſe ex Sici-
lia ſexdecim Peloponneſium naues: duce Gylippo poſt geſtum illic cõmuniter

bellũ: quæ dep̃henſæ atq; uexatæ a ſeptẽ & uiginti Atticis nauibus: quibus præ-
erat Hippocles Menippi: claſſis e Sicilia redetis reditũ obſeruãtibus circa leuca-

diam tamẽ p̃ᷣter unã effugerũt. Corinthũq; tenuerùt: At Chalcideus atq; Alcibi
ades & in quaſque incidebant naues: cõprehendebant: ne ipſoꝶ nauigatio palã fi.
eret. Quas ãtea miſſas fecerunt ꝗᷓ Corycũ ꝗᷓ ẽ ĩcõtinẽte tenuiſſẽt: & cõgreſſi cũ
aliquot Chioꝑꝶ ꝗbus cũ res agitabant: iuſſiq; ab eis cũ nemiĩe collocuti ad. Vrbẽ
nauigarẽt:illic ex ĩprouiſo affuerũr. Et cũ pleriq; Chioꝶ admirabudi attonitiq;
eſſem: per paucos data eſt opera ur concilium cogeretur. Vbi Chalcideo atq; Al-
cibiade dicentibus alias quoque permultas uenite naues: nulla de nauium obſi
dione apud Piræum mentione habita: defecerunt Chii ab Athenienſibus & mox
Erythræi. Atque illinc idem profecti cum tribus nauibus Clazomenas ad defe
ctionem induxerunt. Et cunctati Clazomenii tranigreſſi incontinentem illic

fugã introduxerunt. Qui expectato aliꝗ lecu IUE
ſium:nec dum reuertente muros demolitus eſt: quos Athenienſes extruxeraut

oppidul condiderũt: ut ſiquid timoris in inſula foret: quã incolebant: eſſet quo
reflugerunt. Et oẽs quidẽ qui rebellauerãt ĩ mœnibus munlendis atq; in appa

ratu belli erant occupati. Athenienſes aut accepto ꝓpere de Chiog defectione

nuntio rebatur: magnũ circũſtare ie maifeſtũq; periculũ: ne cæteri iocii poſt ma

ximæ Vrbis rebellioné nollent quieſcere. Itaq; mille talenta p omẽ belli tem-

pus intacta eſſe cupierãt: de quibus tangẽdis: ſiquis: aut retuliſſet aut luffragiũ
taliſſet: ꝓpoſitis pœnis ſanxerat: tũc ex præſenti pauore legibus ab rogatis: mo

uenda decreuerut. Ex quibus naues inſiruxere nõ paucas: & nauium quæ pkæuũ

obſederant: octo iam tunc mittẽdas quæ inſecutæ claſſem qua uehebatur Chal

cideus: nec aſlecutæ: duce Strombichide diotimi: omiſſa obſeruatõne redierant

nec multo poſt alias ſubſidiarias duodecim Thraſſide præfecto: quæ & ipſæ omi

ſerant obſidionẽ. Nam ſeptẽ Chiis quæ ſociæ fuerant oppugnatdis apud Piræu

reductis: ſeruos qui in eis erãt libertate donarut:liberis aur uincula indiderunt.

Alias item in locum reuerſage raptim armaras:miſerunt contra aduentum claſ-
ſis Pelopõnenſis: habentes in aio & alias triginta armare. In uibus conficiendis
tãtũ ſtudii adhibuerunt: ut ne rantulũ quide ſecerint niſi ꝗq ad ſuccurrendum

Chio ptineret: Interea Strombichides octo cũ nauibus traiecit ĩ Samum: & illic

ſumpta una Samia in Teũ: iĩcolaiq; loci ut quieſcerent exorauit. Eodẽ & Chalci-

deus ex Chio cũ tribus & uiginti nauibus traiiciebat: aderatq; ei Clazomenioꝶe:

atq; Erythræoꝶe peditatus. Fiuius aduentũ præſentiẽs Strombichides abſceſtit:

& ubi in altũ euectus ꝓſpexit multas a Chio naues: fugã in Samũ intendit:illis in

ſequentibus. Tei pediatũ cum a principio excipere uoluiſſent: poſt Athenienſiũ

22

diu Chalcideo ab inſecutione Athenie-

Vrbis ITeæ qua parte reſpicitr continẽtem:adiuuantibus eum aliquot qui ſuper-

uenere barbaris: duce Stage Tiſſa phernis pro prætore. Chalcideus atc; Alcibia
Qdes Samotenus inſecuti Strombichidem: apud Chium armauerunt nauim Pelo
põneſium: nautax ibiq; pᷣſidio reliquerũt: ſubſtitutis in eoge locũ Chijs & aliis ui

ginti nauibus inſtructis petiuerunt Miletum: tanꝗᷓ a ſe defecturã. Nam Alcibia-

des cui erat cum primoribus Mileſioꝶ neceſſitudo: uolebat in illis inducẽdis pᷣ-
teruertere naues e Pelopõneſo uenturas: & tũ Chiis tũ ſibi cum Chalcideo tum
a quo miſſus erat Endio addere hoc decus quẽadmõm vopodiſleng plurimas

Ciuitates copiis Chioge cũ Chalcideo ad defeétionẽ induxiſſet. raq; occulte ple-

raq; nauigatlõe facta: nec ita multũ præuenientes Strombichidẽ & Thralyclea:

qui tunc ex Athenis cũ duodeci nauibus aderat: illũ ſecutus Miletũ ad deſectio
nẽ idaxerũt. Hoge ueſtigia pſecuti Atheniẽſes: cũ ũde uigiti nauibus cũ a Mile

ſiis nõ recipent᷑ ad ladã Inſulã Mileto: piacentẽ ſubierũt. Et poſtea Mileſiope de

fectionẽ ſtatim prima ſocietas inter Regẽ ac lacedæmonios per Tiſſaphernem
atque Chalcideum inita eſt hunc inmodum.

Societas inter Regem & Lacedæmonios.

NVyer his ſocietatem cum Rege ac Tiſſapherne lacedæmonii ſociiq;
fecere. Quancunque regionem & quancunque Vrbem Rex habet:
eeiluſue progenirores habuere ea regis eſto. Et ex his Vrbibus quic-
quid pecuniaꝑe aliudue Athenienſibus pẽdebat: Rex cõmuniter ac lacedæmo-
nii ſocciique prohibento:ne quid pecuniarum Athenienſes aliudue quippiam

cphunth
muniter ge
videnurkR
ſtes ſunto
holes tn⸗
e ecem⸗
(iuitates
pian terre
Vude plp
polt Thr⸗
ſomn cum
bos interea
Teiam tet
buscontt
Erupock
por Vig
inpireun
goatrot
in Chiur
Pedegt
ſGhern

Mon
oste
lſeci
busa⸗
lemes
nis&n
manſur
nbor
Wabil
An in
Kerant
ſeban!
letbum
duome
qou
cuiust

iiß hic

endam
ode ſr
d
Rcn
aE
mnali
kodt
tpt⸗

e

accipiant. Item dellumn cum Athenienſibus Rex & lacedæmonii ſociique com-
tlechane een . Kronto. ellumcq; cũ Athenienſibus diſſoluere ne liceat: niſi utriſque
n Sarur desi ac lacedæmoniis ſociiſq;. Quod ſi qui ab Rege deſecerint hi ho-
en ei unto cedæmoniis ac ſociis.Si qui uero a lacedæmonmis ſociilque ii Regis
Räni 0 ſe⸗ unto. In hãc formã ſocietas inita eſt. Secundũ hæc Ghii ſtatim adorna-
S ecem aliis nauibus ad Anæa ſe cõtulerunt: aĩo tum audiẽdi de Milero tum
kn iuitates ad defectionẽ ſolicitãdi:ſed accepto nũtio a chalcideo: ut rediret. quo-
rl . niam terreſtri irinere Amorges cum exercitu afforet nauigarunt ad louis replu
Qld Vnde pꝓſpexere ſexdecim naues Athenienſiũ uenientex. Quibus perat Diomedo
tdtenn poſt Thraſyclem Athenis Zictclus:(quibur cognitis Chii cunt una naui Ephe-
hlrant aſaDunm cum reliquis in oram Teiam diffugerut. Sed eage quattuor ab Athemenii-
biri brvus interceptæ ſunt: uacuæ tamen homibus prius in rerrã elapſis: cæteræ Vr de
ldeuo n. Teiam tenuerũt: & Atheniẽſes quidẽ in Samu nauigarut. Chii aũt reliquis naui-
unch⸗ hbus contractis: adiuncto ſibi peditatu labedũ ad deĩectionẽ induxerunt: & tem .
ſcem FEras.poſt qd & naues & pedites ac ſuas utriq; domos ſe receperut. Circa eadẽ tẽé
tendun pora Viginti naues Pelopõnenſium quas totidẽ Athenienſes inſecutæ fuerat: &*☛
1rr in piræum ingreflas obſidebãt: in repentinã erumpentes pugna Atricas ſuperàt:
CncH quatruorq; eatꝶ capiunt. atq; illinc petitis Chencris: deintegro adornat claſiem
enIoe.::“ in Chium atqʒ in loniã naui gaturi:miſſo eis ex lacedæmoõe nauarcho Aſtyocho:
lceſlin D penes quẽ iam eſſet ſũma rei naualis. Digreſſo peditatu ex Teo aduenit ipſe Til-
dülsin uüaphernes: & ſiquid muri reliquũ erat demolitus abſceſſit. Nec mulro poſt eius
enald abitum Diomedon cũ decem Atheniẽſiũ nauibus applicãs pepigit cu Teiis ſle &
ichene, illos receptuge. Et illic ꝓfectus Eras cum urbẽ adortus expugnare nõ poſſet uel
nerar la fecit.Per idẽ tẽpus apd Samũ Vulgus una cũ Atheniẽéũbus qui tribus c naui
Iüoper, bus aderãt aduerſus primores arma ſuplerũt: & eoge ad ducentos qui maxie po-⸗
AcO tentes erant interfecere: quadringentos exilio mulctauere prædiis illog & VrbA
1o nis & ruſticis inter ſe diſtributis: & Athenienſium decreta tanꝗ; i fide poſt hac p/
s ai manſuris ĩdulcta libertate per ſe poſtea munia Ciuitatis obiere. Vrbemq; ſociis
b⸗ diſtributiõis cõmunicauerũt: interdicta facultate iam ulli epopulo aliquid aliud
duß⸗ aut ab illis aut illis e locandi cõducendiq;. Poſt hæc eadem æſtate Chi quẽadmo
Dtumn dum inſtituerant nihil ſedulitatis prætermittẽtes: exiã abſq; Pelopõnéubus quæ
rimas aderant copiis Ciuitates ad defectionẽ ſolicitabant: cũ ob alia: t uero quod uo-
hepe⸗ . lebant ſecũ q̃ plurimos piclitari. Itac; ĩ expeditiõem cũ tribus nauibus aduerius M
lan leſbum tendunt: quẽadmodum a lacedæmoniis erat prædictum: ſecudo loco eũ —
oh dum eſie in Leſbum & inde ĩ Helleſpontum. Nam peditatus & Pelopõnenſiuum
Me⸗ qui aderant & indigenarum circa ſociorum in Clazomenas & Cumam abierat:
n cujius præfectus erat Eualas Spartiates. Nauium uero diniadas ex finitimis ſubdi
Aen tts: Quibus nauibus Chii primũ Methymnã quo prius peruenere: deinde relic-
tis hic quattuor nauibus Mitylenẽ quo cum cæteris nauibus uenerut ad defici
endum ĩpulere. At Aſtyochus Latedæmonius nauarchus e Cenchriis ubi i ſtati
one fuerat cum rribus nauibus traiecit in Chium & tertio ꝗᷓ aduenerat die: qui-
q; & Viginti Attice naues Leſbum appulerunt: ducibus Leonte & Diomedote.
Siquidem Len poſterior cum decem nambus in auxilium ex Athenis aduene-
cg rat. Eodem Aſlvochus eadem die iam adueſperaſcente: iductus eſt: ut fũpta una
c/ naui Chia ſe cõferret: ſiquid poſſe profuturus. & cum ueniſlet ĩ Pyrram: & pofte
A/ ro die ĩ Freſſum ubi certior fuit Mitylenem ab Athemienſibus ipſo impetu eſſe
n captam. Nam Athenienſes ut uenerant ex ĩprouiſo cũ portu optinuiſiẽt naues

Chias ſuperauere: & egreſi in terrâ iis qui obſtiterant prælio uictis Vrbe poti-

ti erant. Quibus cogmitis Aſtyochus cũ nauibus ereſſinis & tribus chiis quæ cũ
Eubolo ex Methymna ſuperant: ei ab Athenienſibus cõprehenſæ: ſed cum Mity

lene caperetur elapſæ: una. n. ab Athenienſibus fuerat intercepta non putauit ſi-

bi amplius Mitylenem eundum. ſed erxeſſo per defectionem recepta ac cõmuni
ta:quos habebat in nauibus armatos itinere terreſtri trãſmiſit ĩ Antiſſam & Me
thymnam: præpoſito illis eteonico: ip̃e quoq; eodem cum nauibus ſuis ac tribus
Chiis uela fecit: ſperans conſpectu ſui Methymnæos fiduciam capturos ad per
manendum in rebellione. Sed cum ei omia apud leſbum in contrarium cederẽt:
reſumptis ſuis copiis traiecit in Chium: Vbi rurſus oppidatim receptus eſt pedi
tatus: ſocioge itẽq; Claſſiarius ꝗ erat iturus in Helleſpontũ. Ad quos ẽr poſtea ue

nerant e claſſe ſociali Pelopõneſium: quæ ad cenchream ſtabant naues ſex. Arhe

menlies aũt rebus apud leſbum de inregro conſtitutis: profecti illic caſtꝑe Clazo
menioꝶ incontinente extructum diruerut: & Clazomenios iteꝶ in Vrbẽ quæ
in inſua eit reportarunt: præter defectionis auctores: qui in daphnuntẽ abſceſſe
rant. Et denuo Claz omene in ditionem Athenienſium cõceſſere. Eadem Aeſta-

te Athenienſes qui in Mileto apud ladam cum uiginti nauibus in ſtatione erant:

cum agreſſi eſſent expoſitis in terrà copiis Panormum qd eſt oræ Mileſiæ Chal-
cideum lacedzmonmium ducem iĩterfecerunt occurrentẽ cum paucis ad uim ar-
cendam: & tertio poſt die abierunt: erxrecto trophæo quad Mileſu ſümouerunt
tanꝗᷓ erectum ab iis qui ui eum locũ nõ oprtinuiſſẽt. At leon & Diomedon cum
nauibus quibus præerant Athenienſium ex leſibo & ex oeniſſis inſulis Chio præ
iacẽtibus:ex Siduſſa quoq; & ex ptelio:quos muros ĩ Eryrhræa hẽbãt diruerũt:
atq; e leſbo tranſmittentes in Chium de nauibus cum Chiis præliabantur. Ha-
bebãt aũt epibatas e numero armatoꝶ quos ex formula extorſerant: Et ad Car-
damylam expoſitis in terram copiis & ad Booliſſum fuſis acie qui ſe obuiam tu
lerant Chus: ac multis cæſis: omnia circa oppida in offitio tenuerũt: & altero ad
