ues ĩpoſitis noctu diſcedũt:& cũ ſub aurorã ĩ ĩſulam EKenaifentunict a pe
iu i in
ſula pᷣſidiũ.lta nanq; diſpoſiti erãt. Excubabãt aũt ĩ ea prima ſtacione trigĩta cir
citer armati. Nã media & plãiſſima quæq; & aquis circũiecta tenebat: pleraq; ps
cũ Epitada duce: aliquot alii extremũ iſulæ Pylon uerſus quod præceps ĩ mare
atq; a terra minimũ expugnabile erat: pp caſtellũ illic quoddã uetuſtũ:ſaxis paſ-
ſim lectis cõſtructũ quod ſibi ꝓfutuge arbitrabãtur: ſi qua maiore ui retro ire
cogerentur. Atqʒ ita quidem illi diſpoſiti erãt: Athenienſes uero quos ĩuaſere in
pria ſtatiõe cuſtodes:illico trucidauere:nacti eos ĩ cubilibus & adhuc arma capi

entes: quippe quos deſcenſus hoſtiũ latuiſſet: opinãtes ex cõſuetudie naues no-

lu ad ſtationem cõmeaſſe: Exorta ſtatim aurora reliquus exercitus nauiũ pau

lopluſꝗᷓ ſeptuagita p̃ter Thelamias ſupuenit: ut quiſq; erat ĩſtructus cum ſagit-

tariis octiĩgentis nec paucioribus peltatis: Meſſeniiſq; auxiliaribus & aliis ꝗcuq;
circa Pylõ tenebãt: pterꝗᷓ munitionum cuſtodes. Hi a Demoſthene diſpoſiti in-
ter ſe diſtabant duceni & eo plures alicubi pauciores occupatis locorũ cacumi-
nibus ut ꝗᷓ plurimũ hoſtes angerentur undiq; cõcluſi: nec habentes quorſum ſe
dirigerent: ſed ip̃a multitudie ancipites eſſent feriendi ab iis ꝗ in frõte ſtabãt: ſi
ĩ eos qui a tergo erãt tenderent ab iis utriſq;:ſi in trãſuerſos aſſidue ĩ terga eoge
quacũq; cederent: heſuris leuiter armatis & ꝗ nõ cõminus: ſed eminus ſtrenui
ſunt ſagittis: iaculis: lapidibus: fundis:ĩ quos iuadere nõ, licebat: ꝗppe cũ fugien
do uincãt & inſtent cedentibus. Hoc ꝗdem cõſilio Demoſthenes & in ingreſſu
prius: & in re gerenda poſtea eſt uſus. llli uero ꝗ circa Epitadã quæ maxima in
inſula eoge portio erat: ut uiderũt & primũ præſidiũ ꝓfligatum: & in ſe uaden-
tem exercitum aciem iſtruunt: & ĩ Athenienſes armatos: ii. n. ex aduerſo ſtabant
ex tranſuerſo & a rergo leuis armatura tendunt uolentes uenire ad manus: ſed
nequieruntzmanus cõſerere neq; ſua militari ſcia uti prohibentibus utriq; leui-
ter armatis. Ita ĩ occurſũ non iere ſed quieti ſtetere: niſi ꝙ qua maie parte

iip̃os ĩpetum dabat leuiæ armatura ꝓgreſſi eã fugabãt.llli tamẽ ĩter tugiẽdũ ſe
ſe defenſabãt: ut pote homines expediti: & facile fugâ occupãtes per loca aſpe-
ra: & ob priſtinã ſalitudinẽ ſalebroſa: Lacedæmoniis ꝗ arma geſtarent perſequi
nõ ualentibus. Sic aliquãtiſper iĩter eos leui certamine actũ eſt. Et cũ Lacedæmo

mii iã nõ poſſent celeriter erũpere qua laceſſebãtur: eoſq; iam tardiores effectos

aĩaduerteret leuis armarura: & ipſa plus audaciæ ſummere ac præ ſe ferre: ꝙ plu
res multo ipſi eſſent: ꝙq; aſſueti iã minus terribiles illos putare:a quibus nõ ſta
tim qualia ſuſpicabãtur paſſi fuiſſent cũ primũ ĩ terram egreſſi ſunt: tanꝗᷓ capti-
ui futuri. Itaq; ꝙ ĩ Lacedæmõios irent parui facientes: ſublato clamore cõfertim
tendut: miſſilibuſq; inceſſunt lapidibus: ſagittis: iaculis: ꝓ ut aliꝗd quiſq; hẽbat
ag manũ. Hoc clamore ædito atq; ipetu: terror incuſſus eſt hoibus huiuſmodi
pugnæ inſuetis: & cũ puluis ſiluæ nuper incenſæ inſublime ferreretur: arduũ

erat proſpicere ſibi aduerſus multorum hominum ſagittas ſaxaq; quæ una cũü

puluere ferebantur. lbi res indigna Lacedæmôiis uiſa eſt: quorum neq; pilei eos
a ſagittis protegebant: & haſtæ dum emitterentur frägebantur. Quiq; non pro
ſpicere circũſepti non exaudire quæ ipſis pciperentur poterant: magis ac magis
uociferante hoſte: nullã undiq; circũſiſtente periculo ſpem habentes quonã mo

do ſe tutantes oporteret euadere. Poſtremo multis iam ſauciis cum aſſidue eo-

dem in loco uerſarentur conſerti euadunt in extremæ inſulæ caſtellũ haud ita
diſtans & ad ſummum ibidem præſidium. Quo ubi conceſſere tunc uero leui-

ter armati maiore & clamore & audacia inſtare: & quoſcunq; ex Lacedæmoniis
a ſuis digreſſos excepiſſent trucidare. Sed pleriq; ad munitiones elapſi cum illa-

rum cuſtodibus ſe ſe inſtruebant: tanꝗᷓ defẽſuri locum: qua parte oppugnabilis
erat. Athenienſes uero eos inſecuti cum ſe circunfundere & locum concludere
ſitus difficultate non poſſent: agreſſi aduerſa fronte propelere conabantur: Diu-
q; ac maxime diei parte utriq; enecti pugna ſiti lole. tam obnitebantur hi quidẽ
ut illos e loco ſuperiore detruderent:Illi uero ne truderẽtur quod facere ꝗᷓ atea
eis ut facilius erat: quia neq; circuiri iam poterat neq; a lateribus iuadi. Sed cum
nullum res haberet exitum dux Meſſeniorum Cleonem atq; Demoſthenẽ adi-
ens inquit:in caſſum eos laborare:ſi uero ſibi aliquantulum ſagittariorum ac le
uis armaturæ uellent dare: circũuenturum ſe illos a tergo quacunq; uiam inue
niret: qua putaret ſe poſſe peruadere. Idem quæ depopoſcerat acceptis clanculũ
ne conſpiceretur digreſſus aſſidue ſecundũ prærupta inſulæ pergens ad eã par-
tem quam Ladæmonii loci ſitu freti non cuſtodiebant: ægre ac uix circuens il-
los latuit: atq; ex improuiſo & repente in loco ſuperiore a tergo hoſtium cõſpe-
ctus hos metu conſternauit: ſuos quod expectaueranr cernentes multo magis
erexit. Ita lacedæmonii cum utrinq; cederentur eo fortunæ deuenerant qualis
ut parua magnis comparentur apud Thermopylas fuit. Illi enim inſemita cir-

cunuenti a Perſis interempti ſunt At iſtis cum undiq; cederentur non amplius

reliſtebant ſed pauci cum multis dimicantes languidis media corporibus cede-
bant: & iam Athenienſes potitierant acceſſibus. Quoſquo magis cedebant eo
magis interfectum iri animaduertentes: Cleon atq; Demoſthenes pugnam ſe-
darunt in hibitis ſuis: uolente adduci uiuos illos ad Athenienſes: ſi forte uoce
Caduceatoris audita frangerentur animo ad arma tradenda & præſenti caſu
uincerentur. Denunciat Caduceator nunquid uelint arma & ſe ipſos dedere
Arthenienſibus ad decernendum quicquid illis uideatur. Hoc cum audiſſent

.

Mnp

cots pl

gem. Fa
ge ey
lueratoc.
ncente ta
zandome
nuntiare
teret o
zunt.Ete

cx conti

latisenihu
tunt atqh
Athemen

AAcuſtoc

tmos tedt
numeros
tum uigi
Nonnpe
1pugmn
biere ee⸗
lechande
direlige
Eegoide
Conlecun
AAmode
eog
Bae⸗
Cimicant
cere
iex!
WMiR
Whir
cum!
Carc
enaup
Meſte⸗
turis a
demon
ſononn⸗
Mindibr
ccrino⸗
runt. Et
Ahenie
mmatog⸗
kos eſoe

mwiitrtnfi
der 1
eltarent derſen
Etci lann
ntürdioftz efen
CPræ ſeſeneg
Mea guidr
iunttni
ochmorechinn
ralig gulg hi
hoibig hunlinn
e femenent:ui
ſnng guelmn i
orum neq leie
tur,Qucwnn
tannmagarn
ubenes wonin
õ
le allüuaudn

leretune vero len⸗

ger Laxdenoni
nez ehpli un iln
ne pplguudit
locumconclucer
ecombantunD
irbuntur iuic⸗
ogſaene it
iumdi aim
moſthene all⸗
inmonm l
Cunqamit
Cenis Candli
Rens dti u⸗
Xiicicund
Pohoſtumn ⸗
nez wolio
ernn ſun
enimn iemi ,
mturnon

corponbu⸗
gskunl

tens ini
. gi e
1 pnnl
Ee hln
cCum dlia

ſcutis plerique poſitis manus excuriebant ſignificantes ſe accipere condictio

nem. Factis de hinc indiciis in colloquium ueniunt. Cleon demoſtheneſ-

que & ex illis Styphon pharacus Epitada qui primus ex prioribus ducibus

fuerat: occiſo & Hippagreto qui ſecundus ab illo fuerat electus inter mortuos
liacente tanquã defuncto: tamen adhuc uiuo ipſe tertio loco ſuffectus ad impe-

randum ex lege ſi quid. Illis accidiſſet. Is ait & ii qui cum eo erant uelle id ſe de-

nuntiare iis qui incontinente eſſent lacedæmoniis quid nam ipſos facere opor

teret. Hoc non permittentes Athenienſes ipſi e continente Caduceatores euoca
runt. Et cum bis terue interrogatum eſſet poſtremus qui e lacedæmoniis ad eos
ex continente nauigauit renuntiat: lacedæ monii iubent uti de uobis ipli conſu

latis: nihil tamen turpiter facientes. Illi inter ſe conſilio imto arma feq; dedide-
runt atq; in cuſtodiam habita diem illum noctemqʒ; inſequentem. Poſtero die
Athenienſes erecto ĩ ĩſala trophæo cætera ad nauigationem apparabãt: captiuis

ad cuſtodia ꝑ trierarchos diſtributis & lacedæmoniis miſſo Caduceatore mor

tuos red diderũt: Tot aũt ĩ iſula aut cæſi ſũt aut uiui capti. Quadringẽti ac uigĩiti
numero traſierant armati. Hog trecẽti minus octo uiui capti ſũt:quoꝶ ad cen-
tum uiginti Spartiatæ erãt: cæteri cæſi. Ex Athenienſibus non multi deſiderati.
Non.n. pugna ſtataria fuit: Tempus aũt uniuerſum quo illi in ĩiſula obſeſſi ſunt
a pugna nauali ad hanc duo & Septuaginta dies fuere & eorum uiginti quibus
abiere legati fœderum gratia frumentum illis præbitum eſt: reliquo tempo
re clandeitinis nauigationibus aliti ſunt. Et erãt frumenti atq; alioꝶ eſculẽtoꝶ
ibi reliquiæ. Si qdẽ Epitadas dux partius illa ꝗᷓ pro copia præbebat. Et Athenien

ſes quidem ac Pelopõnenſes e pylo cum exercitu utriq; domum abierunt eflectũ

conſecuta eſt: & ſi ueſana Cleonis repromiſſione. Nam intra uiginti dies quem/
admodum pollicitus eſt hoſtem adduxit præter opinionem cum alioꝶ: tum ue-
T0O eρα græcog qui bello affuerũt. Non, n, de lacedæmomiis ita cenſebãt: ut nul-

la fame nulla neceſſitate adacti traderẽt arma: ſed illa retinentes & quoad poſſẽt

dimicantes occumberent: & ſuis qui mortem oppetiſſent ſimiles nequaꝗᷓ ſe de-

derẽt. Quoꝶ captiuoge ꝗqda cũ eũ poſt ea aliquado p contumelia ĩterrogaret ali
quis ex Athenienſiũ ſociis:nũꝗd ii qui occubuiſſent ex eis boni atq; honeſti fuiſ

ſent: xeſpõdit magni ꝓfecto faciendũ eſſe fuſũ ſagittam:uidelicet ĩtelligens ſi bo
nos ĩternoſceret ſignificans ut quiſq; in lapides ac ſagittas incidiſſet:occubuiſſe.
Vbi aur eos accepere Athenienſes decreuere iĩ uinculis aſſeruandos donec aliꝗd
cum Pelopõnenſibus conueniſſet:ſi prius illi in agrum ipioꝑꝶ iĩtraſſent: eductos
e carcere occidendos. In Pylo autẽ cum iidem præſidium collocaſſent: Meſſenii
enaupacto miſſis eodẽ nõ nullis ſuoꝶ oportuniſſimis tanꝗᷓ in priam. eſt. n. Pylus
Meſſenii quãdo Meſſana fuit ſoli latrociniis laconicã infeſtabat: maximiſq; ſiac⸗-
turis afficiebant: cum eiuſdem linguæ eſſem: Huiuſmodj belli antea inſueti lace-
dæmonii & quod ſerui ſui ad hoſtem fugiebant ueriti ne quid ulterius apud ip-
ſos nouaretur:non facile ferebant & quaquam id occultum eſſe uolebant: Athe

nienſibus tamen ad eos legationem mi ſerunt: remptantes & Pylum recipere &

captiuos. At illi maiora affectantes identidem reuerſos legatos re infecta remiſe
runt. Et hæc quidem circa pylum geſta. Eadem æſtare ſtatim ſecundum hæc
Athenienſes ĩagrũ Corinthiũ profecti ſunt cũ nauibus ſeptuaginta: duo milia ar
matoꝶ nomis Attici cũq;. hippaginibus ducẽtos eqtes ferẽtibus. Cõmitabãtur
cos e ſociis Mileſii Andrii caryſtii: Præerat huic claſti Nicias Nicerati filius cum

——

ð

duobus collegis. Subexortum auroræ inter cherroneſum ac Rhitum tenuerunt euntes
littus loci ſuper quem Solygius collis eſt: quo colle dores quòdam communito ſeze
cum Corinthiis qui æoles intra Vrbem eſſent belligerauerunt: eſtq; nunc ca⸗ Cholti
ſtellum noĩe Solygia a qua littus qd naues tenebant diſtat ſtaduis duodecim ab ieniip
Vrbe corintho circiter ſexagita: ab Iſthmo uigiti corinthii ex argo cerciores fa- es tran
cti de uẽturo Athenienſiũ exercitu oẽs ad Iſthmũ pᷣter eos qui extra Iſthmũ Cco⸗ ceßhen
lũt diu ãte ſuccurrerãt:quoꝶe ſexcẽti ĩ ambraciã & leucadiã pᷣſidii gratia abierant. Athenie
Cæteri ſine delectu obſeruabat: ad quã partẽ Athenienſes appellerẽt. Sed cũ eos Gümirti
illi noctu p̃ᷣteruecti latuiſſent: & ſigna de hoſtiũ aduentu ip̃is erecta eſſent: relicta iyrimii
ſuoꝶ dimidia parte apud Cenchreãà ſi forte aduerſus Crommyonẽ Athenienſes zrno
irent ꝓpere auxliũ tulerũt. Et Battus alter e ducibus duo nãq; p̃lio affuerut: ac⸗ nigiüm
cepto agmĩe pgit ad Solygiã tutandãa caſtellũ muris non pᷣditũ: cũ reliquis lycho (Crnyre
phrõ cù hoſte cõfligit: Corinthiis a principio ĩ dextrũ Athenienſiũ cornu qd ſta onsad!
tim ãte cheroneſũ ꝓceſſerat: illatis deinde cæteris copiis: eratq; aſpeꝶe & totũ in lämus
manibus prælium. Et dextrum quod Athenienſium cornu cu Cariſtiis: hi enim aulba
poſtremi in acie erant corinthios excepit atq; ægre repulit. Illi cũ ad maceriã uſ- cunco
que ceſſiſſent: totus enim erat locus accliuis ſuperne lapidibus hoſtem inferius ſintn⸗
poſitum inceſſabant cunq; peana ceciniſſent: rurſus inuaſere & excipiẽtibus eos ciaſtn
Athenienſibus itesze pugna ĩ maibus erat. Cæteꝶe cohors qdam corinthioꝶe ſini trcisi
ſtro ſuoꝶ cornu ſuppetias ferens dextrum Athenienſium in tugã uertit & ad ma Cruan .
re perſecuta eſt. Hanc rurſus Athenienſes atq; Caryſtii a nauibus fugãt. Reliquus (an
aũt exercitus cõtinenter utrinq; dimicabat: pcipue dextrũ Corinthioꝶe cornu: in Werer
quo ſtans lycophrõ ſiniſtro Athenienſiũ reſiſtebat: ſuſpicabãtur.n. eos Solygiam 8. duemi
caſtellũ temptaturos. ita diu neutri cedentes alteris obnixi pſtabant. Tandẽ Cori en
thii ab eꝗtatu:qui Athenienſibus aderat: ip̃i.n. equos nõ hẽbant ĩ fugã uerſi ſunt: ulst⸗
& in collẽ ſe recipiẽtes depoſitiſq; armis nõ ãplius deſcendẽtes quieuere:ĩ hac fu .
ga plurimi eoꝶe ĩ dextro cornu ĩterire ĩ iis lycophrõ dux. Reliqua exercitus pars Menten
neq; hoſte uæhemẽter Iſeqnte: neq; effuſa fuga poſtꝗᷓ ſupata eſt ad altiora ſuc- D
cẽdẽs loco ſe tutabat. Atheniẽſes ubi iã nihil laceſſũtur hoſtiũ cadauera ſpoliãt: H init
ſuoꝶ tollũt trophæũ cõtinuo ſtatuũt. Porro dimidiæ parti Corinthiogꝶ quæ in e
Cenchera ſubſederat cuſtos:ne hoſtis ĩ crõmyonẽ nauigaret:nõ erat apertũ ſub QNN
Oneo mõte ſpectaculũ pugnæ ſed puluis. Quo uiſo ac re cognita confeſti auxi- R
lio uẽit. Veniũt itẽ auxilo ex Vrbe coriĩthii ſenes ubi qd gereretur ſẽſere. Quos 4
uniuerios cõſpicati Atheniẽſes ĩ ſe tẽdẽtes rati ĩuadi ſe a uicinis circa Peloponẽſi luſ⸗
bus ppere ad naues receſſere: hntes ſpolia & ſuoge cadauera: præterꝗᷓ duoge
quæ cu repire neꝗſſent reliquerũt. Atq; cõſẽſis nauibus ad circũiectas ĩſulas trãſ M
fretarũt. Vnde miſſo Caduceatore quos relinqrãt mortuos e fœdere receperũt. kr⸗
Interfecti aũt ſũt Corinthioꝶ in prima pugna ducenti duodecim: athenienſuum ug
paulominus quinquaginta. Profecti ex inſulis cum ĩ Crommyonem qui eſt agri K.
Corinthii centum & uiginti ſtadiis ab Vrbe diſtantem eodem die: ueniſſẽt athe e
nienſes ingreſſi regionem populati ſunt noctemque immorati:Poſtero die naui- ſn
gantes primum in Epidaurum agrum: non nihilque eggreſſi in Merhonem ue- 2ð?
niunt quæ inter Epidaurum ac Troezenem ſita eſt Ithmumque Cherroneſi drfüͤn
ubi Merthone eſt capiũt muro circũdãt ipoſitoq; pᷣſidio qd longo poſtea tp̃re in nulie
Agro Troezenio & Haliẽſi & Epidaurio latrocinia exercuit domũ redierũt. Per Pln
idem tp̃s quo hæc geſta ſũt,. Eurymedõ ac Sophocles cũ claſſe Atheniẽſiũ e pylo eman
ĩ Sicilia ꝓficiſcẽtes cũ ueniſſẽt ĩ corcyrã: ꝓdierũt ĩ aciẽ additis ſibi iis ꝗ oppidũ gebe⸗

Würum ledvenn
Scdamcommunn
n: nuneg,

din dtein

1argo cerciorez,
leura hm an
gnti Diern⸗
Alerit, Elcien

rcheſlenenich
Pone Atheneng

Dlio rrir
cirelinisheho
enliü conni
galex Attin
i Caritishienin
iciaAnaeri,
s hoſeminterin
Kercppenbusen
m corinhiot in

Uinenit Aad

fgit Religun

imtmo cornuin
uneos wiz
bant, TLande Coti
tifhpiveri ium
eneri kr fi
eenatur a
adanorz ic-
aven polin
hiog nan
nd mwerrd d
1conbedi n
urſelene. Qun
Grca beloponil
eckuillun
er eagenil
–
memoulelta
Ee uſunn

. Chennt
Ple e 4
ihemiliſeß,
iisg Ani

incolebaut: aduerlus eos Corcyrenſes qui mõte inſeſſo Iſtone poſt ſeditõem trãſ
euntes regionem ſuæ ditõis fecerant uehementerq; uexabant. Iſti adorti muni
tões expugnant. Illi fugam agmie uno itendentes ĩ locũ quendã editõrem pacti
cũ hoſtibus ſunt ut auxiliares ꝗdem traderẽt:de ſe uero poſt tradita arma Arhe
nienſi populo cognoſci p mitrerent. Ita eos in inſulam ptychiam data fide du-
ces tranſportant aſſeruandos: donec Athenas mittantur: ita tamẽ ut ſi ꝗs fugiẽs
depᷣhenſus ſit ꝓſoluta ſit oĩbus fides. Veg prĩores populi Corcyrẽſes uerẽtes ne
Athenienſes illuc ꝓfectos iſtos nõ morte:afficerent: huiulcemõi ré machinãtur
Sũmittũt ad quoſdã ꝗ apd ptychiã erãt aliquot aicoꝶ ut eos ſubornent docẽtes
optimuũ factu eſſet: ut primo quoq; tpre illic fugam capeſſiant: nauigio aliquo
pᷣparato.tradituros.n. duces Atheniẽſiũ ipſos populo Corcyrenſi.Vbi pſuaſi na-
uigiũ machinati ꝓfecti itercepti ſunt: Pactio ſoluta eſtitraditiq; uniuerſi populo
Corcyrenſi:Aſſenſerũt huic comẽto ĩprimis Athenienſiũ duces: quo plus occaſi
onis ad fugã ac minus timoris ad cõmiſcendũ eſſet præ ſe ferentes: quoniã ĩ Sici
lia nauigarent nolle illos uiros iĩ alioge poteſtatẽ uenire: ſed præmi loco ĩ iſto-

a quibus ipſi acciti eſſent: Hos cum accepiſſent Corcyrenſes intra grande ædifi

cium cohibuerũt. Productos de hinc uicenos gemino armatoꝶ ordine utrinc;
ſtipatos atq; interſe colligatos deducebant:Pungentibus percuciẽtibuſq; qui cix
ca inſtructi ibant-Si quidem inimicum ſuum quis aſpexiſſet ac littoribus eos
tardius incederent prætereundo urgentibus, Atq; hunc in modũ eductos truci-

darunt ad ſexagita ignaris rei iis qui in ædifitio luperant:quippe opinantibus ſo

cios alio traduci. Vt aũt reſcierunt a quodã edocti:tuuc inuocare Athenienſes ac

iubere ut ſe ſi uoluntas eoꝶe ferret:ipii occiderent: negare ſe aut exituros aut ali-
quem introire quoad poſient permiſſuros. Corcyrẽies uero ne ipſi quidem uim
afferendã foribus exiſtimauerunt ſed cõſenſo ædificii tecto:reuulſocq; lacunari te
gulis ſagittiſq; infra poſitis peteban. Illi ut poterant ſe protegebant ipſorumq;
multi mortem ſibi conſciſcebant: partim ſagittas ab hoſte millas iugulis impri-
mentes: partim cubilium ſuoge qui illic inerant funibus:partim reſtibus quæ fe-
cerant ex ueſtibus ſtrangulantes. Omni deniq; ratione plerunq; noctis (nox enim
ĩteruenit: tũ ſibi manus iĩferẽtes tũ aſupne feriẽtibns ab ſũpti ſũt. Quos orta lu-
ce Corcvrẽſes ĩplauſtra aceruatim coniectos extra urbẽ portarũt: eogeq; Vxores

gquæcũq; intra ædificium captæ ſũt: ĩſeruitutẽ redegerũt. Tali morte Corcyren-

les qui montẽ inſederãt a populo ſũt affecti: atq; ſediuo quæ multa extiterat huũc
finẽ huũit: quatenus ad hoc bellũ pertinet: Neq;. n. de aliis quicꝗᷓ iam reliquũ erat
ſuſpicione dignũ: Athenienſes in Siciliam quo primũ inſtituerant ꝓſecti adiunc
tis illic ſociis bellũ gerebãt. Extremacq; æſtate ꝗ apd Naupactũ erat Arhenienſes
atq; Acarnanes cũ exercitu eũtes anactoriũ Corinthioꝶ oppidũ ĩ ore ſinus Am
bracii ſita. p ꝓditionẽ ceperũt: idq; eiectis undiq;ʒ Corithiis Acarnanes ipſi tenue
rũt: Atq; æitas exit. Ineunte hyeme ariſtides Archippi unus educibus claſſis ad
ſocios ob pecuniã cogendã miſſos apd eionẽ ꝗ eſt ſup ſtrynmonẽ:cepir artapher
nem Viꝶ Perſã ab rege miſſũ lacedæmona. Quo Athenienſes pducto Epiſtolas
legerũt ex aſſvriis Irĩs traductas: quage cũ alia multa ſcriberẽtur ad lacedæmoni-
os: ſũma hæc erat. Neicire ſe ꝗd lacedæmõii uellẽt: n cum multi legati uenirent

nullũ eadẽ dicere ſi uellent apte loqui p hunc perſã ad ſe mitterent Artaphernẽ.

poſtea Athenienſes una cũ legatis triremi dimiſerunt epheſũ. Vbi quõ accepiſ

ſentartaxerxẽ xerxis filiũ ꝓxĩe exceſſiſſe de uita p id.n. tps deceſſerat domũ. redi

ere. Eadẽ hyeme chii nouũ mug Athenieniium iuſſu de moliti ſunt: ſuſpicãtium

ipſos nouis rebus ſtudere & ſi fidẽ ſecerant & quoad porerant ſatis dabant ſe ni
ihil aduerſus illos noui cogitaturos & hyems ex ut ſeptiuſq; änus huius belli qd
Thucydides cõſcriplit. Initio ſtati ĩſeqntis æſtatis circa noui luniũ ſol ex parte
defecit eodẽq; mẽſe extitit terremotus & mitylenæi aliiq; leſbii exules per mulri
cõtiĩnẽtẽ ꝓfecte: coacta illic manu & auxiliis ex pelopõneſo mercede cõductis rhe
teũ occupãt: & acceptis duobus phocaicog ſtategꝶe milibus rurſus rediderũt ꝓr
ſus illeſũ. Mox ad antãdg trãſeũtes urbẽ iterueniẽte ꝓditõe capiũt quoꝶ ꝓpoſi
tũ erat cũ alias ciuitates q Actææ uocãtur ꝗſq; prius icolẽtibus mitylenæis athe
nienſes tenebãt ĩ libertatẽ uĩdicãdi: tũ uero Antãdꝑꝶ & cũ ea potiti eẽnt qppe in
qua erat magna oportuiĩtas faciendage nauiũ ob materiã: & illinc & ex lda lupra-
poſita atq; ob aliũ apparatũ. Facili illic traſitu ĩfeſtãdi leſbũ adeo uicinã & occu-
pãdi æolicos uicos iĩ cõtinente. Et hi ꝗqdẽ hæc facere cõſtituerãt. Eadẽ uero æſta
te atheniẽ ſes cũ nauibus ſexagita duo milia armatoꝶ & aliquot eꝗtes: ducentes
ex ſociis mileſios & alios nõmullos duce Hicia hicerati Hiſcoſtrapho diotrephis
& autocle Tolmæi filio bellũ ĩtulerũr cytheris: q ĩſula lacõicæ appoĩta oræ: ma
leà uerſus ꝗ lacedæmôiis circũiectis hĩtat & ad ꝗ magratus ad ius dicẽdũ quota-
nis ex.ſpta traſibat:armatũq; pᷣſidiũ ſemp mittebat & eius ĩgẽs alacedæmõiis cu-
ra gere batur. Quoniã ip̃is erat ex ægypto & libya nauigioꝶ receptus & mius la-
trocines a mari qua tãtũ poterat parte graſſari lacõica orã uexabant: ut pote to-
tam Siculo ac cretico pelago obnoxiã. Cũ igitur appuliſſẽt Athenieſes cũ exerci
tu denũ nauiũ & duũ miliũ Mileſioꝶe armatoꝶ. Vrbẽ maritimã capiũt noie Scã
deã. Reliquo cũ exercitu abeũtes ab iſula ĩ loca Maleam ſpectantia: tẽdũt ad ma
ri timũ oppidũ cytheroꝶ oppida noſq; reperiut oẽs ſub armis ſtantes. Cõmiſia
pugna cytherei cũ pauliſp ſuſtinuiſſẽt terga dantes ad urbẽ ſupiorẽ refugiũt. Po
ſtea cũ Hicia atq; collegis tranſegerũt: ut ſe ſe Athenienſibus pmitterẽt citra ta-
men mortẽ. Fuerant aut prius hiti ſermões ĩter Hiciã & quoiſda cytheroꝶ quo
feſtinantis aptiuſq; ꝗqᷓ ad cõuentionẽ & ĩ: pCᷣſentiatꝶe & ĩpoſteꝶ ptinebant cõfecta
ſũt. Si ꝗdẽ Athenienies cythereos tranſtulerũt: t ꝗa lacedæmõii erant: tũ ꝗa eo
rũ ĩſula adeo eſt lacõicæ oræ obiecta. Poſt cõöuentionẽ Athenienſes accepta Scan
dea oppido ſup portũ ſito: & cytheris ĩpoſito p̃ᷣſidio nauigarũt ĩ aſinã ĩ Helos &
ĩ pluria ad mare loca:ĩ ꝗbus egreſſi ĩterrã cõſidentes ubicũq; opportunũ erat ter
ram populabanturicirciter ſeptẽ dies: lacedæmõôii cernentes ab athenienſibus te
neri cythera:cũ expectarent ſuamquoq; terram ſimiliter iuaſuꝶ iri: nuſꝗᷓ illi ꝗdẽ
cũ multis copiis putarũt occurrendu: ſed p regionẽ eas diſtribuendas ꝓ ut ꝗſq;
locus pᷣſidiũ poſtulabat. Alia ꝗqnẽt cuſtodiebant timentes ne ꝗd ſibi nouæ ſeditõ
nis oriretur: cũ & ĩ iſula ĩ opinata & ĩgens calãitas accepta eſſet: & Pylus ac cythe
ra amiſſa bellũq; ipᷣos ũdiq; circũſtaret repentinũ & ĩ ꝓpuiſſũ: Adeo ut pᷣter cõſue
tudinem eqtes quadriĩgentos ac ſagittarios cõpararent. Et admilitadũ ſi ꝗdo ali
as: tfũ maxie ſegnes redderẽt cõtrahẽtes hæc ĩ ſpẽ apparatus quẽ habebãt ad naua
le certamẽudq; cõtra atheniẽſes ꝗ quotiẽs aliqd nõ agrediebatur iõ nõ agredibã

tur qd ſibi nõ id effecturi nõ uidebãtur. pᷣterea fortuia multa ꝗ ipis pter rõéem

acciderant Summũ metum incuciebant. neꝗ̃do calamitas aliqua rurſus qualis ad
Pylum eis contingeret. Ea pp erant ad pugnandum timidiores exiſtimantes quic
quid molirentur id ifauſtum fore decepti opinione quod inſoliti ante hac fue-
rant: adueriæ fortunæ Athenieniibus autem oram maritimam uaſtantibus
ipſi plerunque quieti eranttut aduerſus ſingula præſidia illis deſcendendum
eſſet: cenſentes & numero eos & in ea re inferiores futuros. Vna autem cohors

e Hdi
ltenetecl
Ng armis
morui
ci ſterm

ittüob

Gathenie
heniellb
colebirun
moniox4
noluinne
pares ſeat
li tenente⸗
Tginetas
osfuerar
tercythe
Akheniele⸗
1apeceret
Titaliaut
iglii iter
gatöſingl
tur Ercur
irlarditral

ae eoda

Vladi⸗
nane
Maihe
Quoch
ſeol
a
dem
cbiqy re⸗
tumẽet c
Athenien
mgee gu
(sexerc
ſocketats
Nüſbe
delum!
cognoſc

nln⸗ cabentlee

ushuinbelitl

uniü ſol er e

Mienuezpernl
Nece cöccin
urfus waicerit,
aPiürqpag
s mitylenxszr
doritieent goven
line der 8
Gicini Kocc
rit Eaceueroel-
egten dente

Crapfocione

Xeppoitaorem
lins cicidi gonii
alacedemöiuc
eceptusdd miush
adantpoteto⸗
themelsscienend
mi cmnuͤtdoie
kannatiditad n
8ltamtez (mii
port rfugit
mirvererctra;
therox
nebunt coech
ennttui gaco
9Acept, Ni
nii Helos&
nuni etat tet
benienſdus e
uſ ig
endes Porgh
divove ſecli
APylus xat
Leo urpter cli
limtül co
bebitadna
r p noegte⸗
iön hetttben
urſus uſs
ſtimmtdsi⸗
tiant kr ii
m Uiſtambi
geſeencenon
autem coul

Aquxæ p̃ſidio erat cotyræ & aphrodiſiæ turbã leuis armaturæ palatã repẽte aggreſ

la terrefecit, ſed excepta a graui armatura rurſus ſe recepit ãmiſſis aliquot ſuoꝶe
atq; armis. Athenieſes erecto trophæo icythera abierũt:atq; ĩde ĩ Epidaug limie

rꝗ: mox uaſtata ſoli parte ĩ Thyreã terræ ꝗ uocãt Cynuria: ag& argiũ atq; laconi

cu diſterminatis: quã lacedæmoni colẽtes Xginetis priam eiectis i colenda dede

rãt:tũ ob libertateẽ ꝗ i ipſos uſi illi fuerãt: & terremotus tp̃re reſtitutis macipis:tũ
ꝙ atheniẽſibus ſubditi: tamẽ ꝓ eis aſſidue ſenſerãt: Aduentatibus igit cuũ claſſe
atheniẽſibus Aeginetæ: relicto quẽ ad mare extruxerãt muro ad ſuperiorẽ qua i
colebãt urbẽ reibgerürdres fere amari ſtadia diſtãtẽ: cũq; eis una cohors laceda
monioꝶ data: ad pſidiũ loci ꝗᷓ extruẽdo muro ſocia ſuerat: tamẽ muros igredi
noluit: ne pcantibus qdem æginetis rata piculoſũ ſibi fore muris icludi:Sed cũ ĩ
pares ſe ad pugnã exiſtimarẽt nacti loca editiora geuerũt. Interea atheniẽſes ter-

—

ra tenentes ad motis oĩbus copis thyreã capiũt diripiut: cedũt:athenaſq; redeũt

.

æginetas ꝗcũq; ĩ certamine nõ occubuerãt & tãtalũ portãtes Pacoclis filiũ ꝗ apd

illos fuerar ꝓp lacedæmoniis dux. Vnius. n. cũ uulneratus eſſet captus eſt. aliquot
Et ex cytheris ꝗ tutelæ grã uili ſũt traſterendi: & hos ꝗqdem ex Cvrereis cenſuerũt

Artheniẽ ſes ĩ iſulas trãicribẽdos: alios qui illic reliquerent tributũ ꝗterna talen

ta pẽderetur. Aeginetas uero pp ppetuã ſimulratẽ oẽs ꝗcũq; capti eſſent necado
Tatalu aut ſapra cæteros lacedæmonios apd ĩſulã captos alligadu, Eadẽ æſtate i
Sicyliã iter camarinæos atq; Geloos ĩducie prim initæ ſũt. Mox cæreri Siculi le
gatis ſingulage Ciuitatũ ad Gelã coactis ĩter ſe tractabãt:ſi quo pacto recõciliarẽ

tuir. Et cu multæ ultro citroq; ſnĩæ dicerentur diſſentientiũ & ꝓ ut ꝗſq; ſe lelum

iri arbitrabatur expoſtulatiũ: Heumocrates hermõis filius Syracuſanus qui pci-
pue eos ad cõe bonum hortabatur huiuſcemodi habuit oratio nem.

Oratio hermocratis ad Sicilienſes.

IOn ex ea ciuitate Viri Sicilienſes ꝗᷓ at minia ſit: aut maxie bello labo
ret’ego ortus uerba facturus ſũ: Sed ut apiam ꝗᷓ mihi ſnia optia uidea-
. tur i ce totius Siciliæ bonũ. Arq; ꝗᷓ ſit triſtis res: gerere bellũ: & uni-
uerſa q ĩ eo ſolent cõtigere. quiſnã lõga apd ſcientes orõne exequatur? Nemo.
n. aut reꝶ ĩperitia ad hoc agendũ cõpellitur: aut ab hoc agendo ſi quid aplius adi
piſci ſperat: terrore: cohercætur. VIu tamen uenit ut his maiora uideãtur lucra fo

re ꝗᷓ difficultates. Illi. n. malit ſubire picula ꝗ uel aliꝗ iacturã ĩ præſentia facere.

Quoch ſi hæc neutri ipᷣa niſi tp̃ris benefitio facere qunt:nimiꝶ exhortatio dere
cociliatõe cõducit:id qd nobis hoc tpᷣre ſi acquieſimus inpris operepreciũ erit.
Nãqʒ ãteaq; ut ſuis quiiq; rebus bene coſuleret bellũ ſucepimus: ut nuc iuicem
altercãtes tenptemus ĩpriſtinã redire grãm rurſũ reuerſuri ad bellũ niſi ſuũ ius
cuiq; reddatur. Et. n. noſſe uos oportet nõ depriuatis mõ rebus ſi ſapimus coac
tum ẽt cõcilium: Sed nũquid etiã uniuerſã Siciliã ab ĩſidiãtibus ut ego arbitror
athenienſibus poſſimus eximere: atq; huius rei exiſtimare ipſos athenienſes uel
magis quã uerba mea pacis ſequeſtros eſſe neceſſarios: qui maxim ĩter oẽs græ-
cos exercitũ ad obſeruãda delicta nra p̃ſto ſũt cũ paucis nauibus: res quidẽ noĩe
ſocietatis legitĩa. ſed natura hoſtilis quippecũ ad emolumetum ſuum ĩtenti ſint.
Nã/ ſi bellum elegerimus & hos uiros accerſierimus: qui etiã non accerſentibus
bellum iferut: ubi nos mutuo uexauerimus domeſticis ſptibus: cũ pfectu i⸗
pii iſtoge: credible ẽ eos aliꝗdo cũ maiori claſſe uẽturos:ac nrã oĩa quos aflectos

cognoſcẽt ĩ ſaã põtatẽ redigere cõaturos & certe ſi ſapius ſacius ẽ unicuiq; aliẽa

iuadẽdo ꝗᷓ ea quæ poſſidet deſtruẽdo ſocios accire.ac pericula ſuſ. cipere exiſtimãa

lem ſeditiones maxie pnitioſas eſſe Ciuitatibus atq; Siciliæ ꝗ nobis icolentibus
Vniuertſis: tendutur iſidiæ dũ noſtræ Ciuitates alia cũ alia cõtendut. Quæ nos
aĩ aduertẽtes debemus: priuatus cũ priuato & Ciuitas cũ Ciuitate redire in gram
cõmuniter dare operã: ut omnẽ Sicilia liberemus: nec ĩmentẽ uenire cuipiâ opor
tet noſtrates quidem dores Atheniéſibus eẽ hoſtes: Calcidẽ ſes aũt pp loniũ co⸗-
gnatõnẽ fideles. Neq; .n. Atheniẽſes inferũt bellũ gentibus noſtris ptiũ odio: ſed
fortunarũ auiditate quas cũcti inSiciliã poſſidemus: id quod ĩpartibus Chalcidẽ
ſiũ declararũt ab illis acciti. Nã a quibus nũꝗᷓ exfœdere ſocietatis adiuti fuerant:
iis ipſi libetius ius cõfederationis pſtirerũt. Et Atheniẽſibus quidẽ hæc ꝓſpiciẽti
bus ac ꝓficere uolẽtibus nimirũ ueniã do: nec impiũ affectates uitupero: ſed ꝓ-
niores ad impata facieda. Humani naq; igenii natura cõparatũ ẽ ut ſũmittemti le
p̃dis caueat abiuadẽte.Hæc quiſꝗs noſtruũ cognoſcit: nili ꝓbe ꝓſpiciat atq; hoc à
tiquiſſiũ iudicet: cõẽëm motũ eſſie cõem oĩum ſalutẽ fallitur. Hoc metu ſt iuicem
cõueniamus ꝗprimũ liberabimur. Neq;. n. ex ſua nos terra Athenienſes iuadut
ſed ex eorũ a ꝗbus acciti ſũt. Atq; ira nõ bellũ belle: ſed diſcordia pace ſedabitur
nullo negotio. Et ꝗ accerſiti uenerũt honeſte iauſti iure optimo abibunt itecta re
Et hoc qdem quaàtũ ad Athenienſes attinet bene cõſulentibus bonũ eſſe cõpie-
tur. Pacem uero quã cũcti optimũ eſſe cõtitentur quonàmodo nõ oporteat inter
nos fieri? Nuũquid exiſtimatis ſi cui boni ꝗd adeſt aur ſi cui ꝗqd ecõtrario eſt non

potiorem ei quietem eſſe ꝗᷓ bellũtut ab armis diicedentes utrinq; noſtra p quie

tem cõſeruemus: fruamurq; p pacem ſine piculo honoribus dignitatibus a liiſq;
quæcũq; ꝗs orõne lõga exequatur: quemadmodũ ecõtrario de icommocdis belli.

Quæ uos cõſyderãtes debetis nõ uerba mea ꝓnihilo habere: ſed ſuã borius s H
ete

ſalurem ex iis ꝓuidere: & ſi ꝗs arbitrabitur ſe aut iure aut iiuria aliquid utiq; effe
cturũ: ne ſpe fruſtrante grauiter labatur: cũ ſciat pleriſq; cõtigiſie: ia ut cũ uel ad-
ulciſcẽdas iiurias uel ſolicitante ſpe: utiq; freti aliqua potentia ad apliadas faculta

tes tendut neutri qd uellent effecerit ſed ecõtrario hi ſaluté: illi res ſuas amiſerit.

VItio.n. nõ quia ĩiuſte cuipiã fit ꝓtinus iuſtã ꝓſperitatem nãciſcitur. Neq; uires
ſtabilis res eſt ꝗa bene ſperur & plerũq; futuri temeritas præualer. ꝗqᷓ quũ ſit oĩum
rexũ fallaciſſia tamen utiliſſima uidere. Ar cũ tantundem timoris adeſt circun-
ſpectus alius alium iuadimus. Ita nũc nos futuri ꝙ obſcurũ iĩexploratum eſt: tũ
Athenienſium qui formidoloſi iam aſſut: metu qd ſupeſt exiſtumemus: ꝗᷓ quiſq;

noſtrũ ſe acturũ arbitrabatur ea ꝓrſus ꝓhiberi hiſce ĩpedimentis: & hoſte hu-

ic regioni ĩiminentem miſſũ facjamus: & ate omiĩa ipſi iter nos æternũ foœdus ĩe
amus. ſinminus certe ĩ lõgiſſimũ tempus induciis factis priuatas i aliud tempus
diſcordias differamus: ſcientes ĩſũma ſi mihi aſſenſũ ſit ſuã cuiq; futurã libera Ci
uitatem unde habeamus arbitriũ bene male ue agenti: ꝓ merito ac iure uicem re
ddendi:ſĩ aſſenſũ mihi nõ ſit: & alios audiamus nõ de ulciſcendo nobis aliquo
res erit: ſed ſi ad uotum ꝓſpere cedet neceſſario efficiemur amici ꝗdem iis ꝗ ſuũt
maxĩe hoſtes:adue rſarii uero iis quibus nos eſſe nõ cõuenit. Etego quemadm

odũ initio dixi ex ea Ciuitate cum ſi:quæ & maxia eſt & bellum magit infert G
repellit: hortor ut ipoſtege ꝓſpicientes iter nos cõueniãus: neue ſic aduerſarios

mulctemus: ut nos ipſos uæhementius lædãus. neue cõtentiões iĩſaĩia arbitratuꝶ

dominos eſſe nos & proprii conſilii & cuius nequaꝗᷓ dominamur fortunæ: ſed q

tenus par eſt aut nos aut alios iure ſuperari: eatenus nobis p nos faciendũ nõ ab
hoſtibus paciendu. Necq;. n. deforme é dorẽ aliquẽ a dore: aut Chalcidẽſẽ a ſuo
gentili ſuperari: cũ oẽs iuicẽ cõfines ſius: & incolæ unius terræ eiuſdẽq; inſulæ: &

RK

ſenſorti
Nete ur
lenetes
Mnverlpe
uod ſaci
Acheneenl
Aoge quo
ſei icſ
Iet Modo
vocii vera
ſote cume
vese Ncili
duos pytoe
ſuclet dich
prolpeni,
qvefel
eratqux
1u Ladem
ploy cum
nem molt
venerütt⸗
timellig
Wiulmo
jerädism
pocrate⸗
tati exil
tüeſtorin
bead Nil
Obeios V
Erernt
w
drdi⸗
exrtrwe
jncoli
chiay co
Iet ci
huiuſce
tuari
ie luce
1coccn
ugci
doito.
Ccbdar
tur Aon
tastruci

lubitzn

inen Y

Guituperatſl
ieu lüminem
Upicin ng i
toc wein linien
themienia imnit
a aeſechbinn
oabibuntilecun
boniͤ elecine
n ohoei
ünnt m
ng noltan en
—
Kommodidel⸗
aſi nnh
aliguidvn
uurcitel
igicfru
anmieni:
iun Ne uirs
qnuſtoium
el Ghcun,
GauNSN
vemadi guſg
is boke
Rernii tenn!
gial 4

idem ſortiti nomen Sicilienſes:qui ꝗqdem bellũ geremus ut opiner quãdo cõue
niet & rurſus ĩ mutuã redibimus gram hito cõi colloquio. Alienigenas aut huc
ueniẽtes ſi ſapimus ſemp coniuncti ꝓpulſabimus et: ii quibus leperati uis afferat
uniuerſi pericliramur. Nec ſocios unꝗ poſt hac accerſamus neq; reconciliatores.
Quod faciẽtes Siciliã & ĩ p̃ſẽtiag: & duobus bonis nõ fraudabimus: ut eam & ab
Athenienſibus ĩteſtinoq; bello liberemus & ĩ poſteꝶe p nos libera poſſidebimus
alioꝶ quoq; ĩſidiis mius obnoxiã. Talia locuto Hermocrate pſuaſi Siciliẽſes iter
ſe ĩ nãc ſnĩiam cõuenerũt: ut ab armis diſcederet :optinẽtibus ꝗbuſq; quæ optine

rẽt: Modo foret Morgãtina Camarinæoꝶ certã Svracuſanis pecumiã reddentiu.

Socii uero atheniẽſiũ accitis illoꝶe primoribus aiut: fœdera quæ ineunda eſſent
fore cum eis cõmunia. lis probantibus pacificati ſunt. Poſt qd Athenienſium na
ues e Sicilia deceſſerũt: Eage duces domũ reuerſos Ciuitas mulctauit: exilio ꝗdẽ
duos pytodoꝑꝶ & Sophoclem: pecunia uero tertiũ Eurymedotem qſi penes eos
fuiſſet Sicilam ſubigere:ueꝑe perſuaſi m uneribus abſceſſiſſent: Adeo freti preſen
ti proſperitate dignũ ducebat: ut nihil ſibi obſiſteret utq difficillima peræque
