ſuꝑ publicã nautaꝶe mercedem alia cõtribuebatur. Præter ea alio ſüptu ĩſigniũ
atq; ornamẽtoꝶ quibus urebãtur pciolis: uno quoq; ĩ lõgiſſimũ pparare: ut ſua

nauis ĩter cæteras & cõciĩnitate pcelleret & curſu. Et peditatus qui cũ diligentia
delectus erat: & armatura corporis cultu ĩter ſe magnope certabat. Accedebat

37

inſup hoc quoq; æmulatiõis quis cui p̃poneretur ut potius eſſet oſtentatio ui-

riũ atq; potetiæ apd cæteros græcos: ꝗᷓ hoſtẽ appatus. Si ꝗs enim rõem imiret

ſũptuu Ciuitatis: & priuatoge cuiuſq; ĩ ſe militis Ciuitatis ꝗquidẽ quos feciticum
duces ſua portantes miſit: priuatorum autem uel quos quiſq; in corporis cul-
tum: uel quos trierarchus in nauem fecitiquoſq; facturus erat:preter eos quos

citra publicam mercedẽ credibile eſt pleroſq; feciſie in uiaticum quod ad diu

turnã militiã pparabat: p̃terq; ea quæ mutadi gratia ꝗs uel miles uei negotia-
tor ſecũ rulit: cõperiet pmulta taleta ĩeciſſe & ex urbe uniuerſa aſportata. Neq

uero mius ob audaciæ miraculũ: & culus ſplẽderẽ:ꝗᷓ magnirudie claſſis celeber
extitit exercitus apud eos aduerſũ quos nauigabatur: pᷣſertĩ tã pcul a domo ac
maiori conatu atq; ſpe ꝓpoſita ꝗᷓ ꝓ uiribus. Vbi naues ipletæ ſũt uiris ĩpoſitaq;
oĩa ꝗᷓ ſecũ ferre debebat: tuba ſilentiũ ĩdictum ẽ: tũ legitima ãte ꝓſectionẽ uota
nũcuparũt nõ ꝑ ſingulas naues:ſed uniuerſi p pconẽ: miſcẽteſq; p omnẽ exerci-
tũ ĩ aureis argeteiſq; poculis ꝓpinabãt uectores: duceſq; libabãt: uota ſimul faci
ente e terra Ciuiũcætera turba: & ſi ꝗs alius eis bẽiuolus aderat. Cũ pæana ceci-
niſſent libaminaq; pgiſſẽt abierũt: & cũ abinitio ĩ ſpecie cornu irẽt iã certatim

uſq; ad Eginã curſu tenuerũt. Illic ĩ Corcyrã quo cætera mãus ſocioꝶ cogebat

cõtederũt. At Syracuſis & ſi ſepe numero den ũciabat᷑ aduerſũlſe uẽire claſſẽ:diu
tamẽ nihil e creditũtſed coacta cõtiõe orõnes hiĩtæ ſũt: aliæ ab iis qui aduẽtum
Athenieſis exercitus credebat: aliæ ab iis ꝗq nõ credebant. Quoꝶ Hermocrates

hortando uerba fecit.

Fermonis filius procedens: tanꝗ plane ſcire ſe illa confiſus: hunc in modum co-

Oratio Hermocratis apud Syracuſanos

Necredibilia Quidẽ quẽadmodũ alii nõ nulli uidebor & ego forſitã
apd uos dicere:claſſe cõtra nos utiq; uẽire. Nec me pterit q ſupra fi-

dẽ ſũt: qui ea narrãt nutiant ue: eos nõ mõ nõ perſuadere: uesꝑe ẽt ui-
dere dementes. Sed nõ. deterritus iccirco deſinã cui rei p. periculũ iĩpẽdeat: ꝙ per
ſuaſũ habeo aliquid me exploratius afferre ꝗᷓ quemuis aliũ. Atheniẽſes. n. ĩ nos
id quod væheméter admiramini: cu igenti exercitu ueniut: t nauali tũ pedeſtri
p̃textuiquid Egeſtanoge ſocioꝶ ac Leontinos domũ reducẽdi:re autẽ uera dici
liæ auiditate: & ĩ primis urbis noſtræ: exiſtimantes ſi hac urbe potiant facile ſe
cæteris potituros. Itaq; eis tanꝗᷓ ꝓpediem applicaruris cõſiderate quenadmodũ
ex pᷣſentibus copiis pulcherrime reſiſtamus. Nec uelitis cõtemnendo hoſtẽ ĩpre
parati dephendi: nec rem nõ credendo oĩa ducere ommittenda. Quod ſi eui nõ
incredibilia uident hæc: is noli neq; audatiam eoge: neq; copias reformidet. Ne-
q; enĩ magis lædere nos ꝗᷓ ledi a nobis poterũt: iq; ꝙ magna cũ Claſſe ueniunt
non imatile nobis eſt: imo adeo utilius multoq; melius & erga alios Sicilienſes:
quippe qui metu illoge malent a nobis ſtare: & ꝙ ſiue ſuperauerimus iſtos: ſiue

infecto quod optat negotio reiecerimus non enim uereor ne cõſequanf quod

expectãt: pclariſſime nobiſcũ aget: id quod ut mea fert opinio ſperare debemus
Etenim paucis claſſibus ſeu græcoꝶ ſeu barbaroꝶe utiq; magis ꝓcul a domo ꝓ-
fectis recte ſucceſſit. Nã neq; numero ſperãt urbana ſuburbanãq; turbam cõtra
quam ueniut undiq; ĩ unũ ſe pᷣ timore cõgregantem: & ſi penuria reꝶ neceſſari
arũ ĩ alieno ſolo male rẽ gerant: quanꝗᷓ id defectu reꝶ cõtiĩgat: tamen uictoriæ
famam reliquũt iis quibus arma iruleranrt iĩſidiatiq; fuerant: ꝗqᷓ rõe iſti ip̃i Athe
nienſes ceiebres facti ſt: cũ Mediis tanꝗᷓ cõtra Athenas iſſet plerũq; iniquitate

frtue m
ſeddamos
modoeg
eſeneq
henielesn

ſce hoce

xheeles

arpelam

nüͤctexp
cetera re⸗
mittät au
Abſrtort
ſesulbben
wenluͤc
emöſte
hockco
ſenige⸗
jzücli⸗
hobis ue
Celleräch
echen
guoc⸗
ſador⸗
Cereli
trüt
ſedau
ihyem

bocui

waünu
Wnd
Rv.
⸗
nos
mo
exi
opt
tine
ſdue
parat
Cend
Hee
Gii
tar.
nifi
dop
droe

olentioh
ntbem inn
n5 Kinoun
corpotiz al
ereotcu
Krin n
nſe
chlliscekder
Nladoro

onedor
wne eretc⸗
uſimulk
1ale⸗
tii cennin

r en
iecklec

giadhen
Neroctae
l o⸗

o Horlti

lpra

euc H
rger

mi nos
pedekrii
era Nci
ſacleſe
mdmodi
hoſte ipre

dſicninö

nider Ne⸗
eveniunt

cienes

ſos ſie
nt gvod
gebems
lomo/
mcon
vecklall
hickone
guiut

fortũæ male pugnaret. Cui ſimile qddã nobis euentu nõ eſt deſpandũ. Quo
magis & ꝗ hic opus ſũt ĩpigre Ppemus: & ad Siculos mittẽdo:tũ alios firmiores

reddamus: tũ aliorum ſocietatẽ amicitiãq; contrahere tenemus: neq; ad Siculos
modo: ueꝶ& ad cæteros quoq; Siciliẽſes mittẽdo legatos oſtẽdãus cõe hoc piculũ
eſſe:neq; ad hos tatũ ſed ẽt ĩ Italiã:ut aut nob ibelſo ſocii ſit: aut ne recipiat At-
heniẽſes: neq; eo ſolũ led chartaginẽ uel potuis mihi uidet eẽ mitẽdũ. Nõ.n.ſie

fide hoc erit apd illos:aſſiduo i metu agẽtes: nequãdo aduerius urbẽ ſuã ueniant

athẽiẽſes. Itaq; adhuũc nũtiu fortaſſe ſe quoq; ĩ diſcrĩe eẽ exiſtimãtet uolẽt aut clã

aut palam: aut alio quo pacto nobᷣ opitulari. Et certe poſſũt uel maxie oĩium qui

nũc reg potiũt ſi uelit:ꝗqppe q plurimũ auri argẽtiq; poſſideãt. Vnde & bellũ &

cætera recte ꝓceduũut. Mittedũ pᷣterea lacedæmòa ac corĩthũ oratũ ut huc ꝓpere
mittat auxilia: & illic ĩ Athẽiẽles bellũ moueãt. Quodq; ego ĩ primis oportunũ

arbitror: & ſi uos iq pridẽ deſides minie acqꝗeſcitis: tame a me dicet p nos Siciliẽ

ſes ſi libet uluerſos:ſin mius pleroſq; nobᷣ cũ deductis cũctis nauibus:cũ duoge

menſiũ cibariis occurẽdũ atheniẽſibus ad tarẽrũ & ad Iapigiã ꝓmontoriũ: eiſq;

demõſtradũ nõ ſibi de Sicilia prius fore certamẽ: ſed de Iõio mari trãſeundo. Ex
hoc ſcõ nimige eos maxĩ ope deterrebius: & ad cogitãdũ ẽt atq; ẽt reuoca bĩus p̃ᷣ
ſerti ꝙ e ſociali terra obuià ut nram tueãur pficiſceur. Excipiet. n. nos tarentũ &
ipis cu ĩgẽs pelagus ſit trãſeudũ difficile ẽ oiĩ claſſi irãto trãſitu ſeruare ordinem:

nobis uero facile factu: ut breui ſpatio & ordie euẽtibus iuadere. Quod ſi ad ac

celleradũ curſũ exoneratis nanibus addẽſatiſq; uẽiẽt: idq; remigãdo defleſſos 93
grediéur: ſin hoc nõ placebit agere licebit nes ſubducere tarentu. lidẽ ſi cũ exi-

guo cõmitatu q̃ſi ad nauale p̃liũ mare tranſierit: certe apd deſerra loca penuria
laborabũut. & aut manendo debellabunt᷑: aut: ſi abire conabunt cætegꝶ apparatũ

derelinꝗnt: & rũ ĩexploratũ habeãt: an a Ciuitaribus recipiant: ſolicito tamẽ aĩo
erũt, Eoq; ip̃e hac rõe adducor eos hic excluſos ne ſoluturos ꝗdẽ eẽ a Corcyra:
ſed aut cõſulrado illic ſpeculatoreſq; mittẽdo quot numero ſumus:& quo ĩ loco

ĩ hyemis ĩportũitatẽ extrahẽdos: aut pculſos ĩopiata re a pgrediendo deſtituros.

Eo quidẽ magis ꝙ quãtũ ego audio pitiſſimus Iter duceſ eoꝶe ĩuitus accepit hoc

munus libẽter caturus: ſi mõ ꝗd a nobis pꝓ nrã dignitate ædat. Prodear de nobis

rumor ĩ maius ut certũ hẽo euaſurus: nà & rumoribus ſtant hoĩum ſniĩæ: & ma-
gis terrorẽ icurit ut ĩuadere uolẽéti prior occurras: ꝗᷓ ut te repugnatuꝶ ſignitices
c ſe ille pari ĩ diſcrimẽ ſic tore exiſtimet: id qd nũc atheniẽſibus uſu ueniet:qui ĩ
nos tendut pinde ac nõ repugnaturos. Neq; imerito id ſentiũt ꝙ ſe iũcti lacedæ
mõiis bello nõ uexauerimus. lidẽ ſi pᷣter opinionẽ ſuã audere nos uiderint magnm

ex ipa re ĩopiata terrebũt: ꝗᷓ quãta erit re uera nrã potẽtia. Credite itaq; mihi qd
optimũ ẽ:ut hoc qd dixi audeatis:ſin mĩus: ut primo quoq; tp̃re quæ ad bellũ p⸗

tinẽt p̃paretis:hoc uobis ĩ aĩum ĩducentes cõtẽnere quidẽ hoſtẽ: aquo ĩuadaris.
id uero ita demũ declarari ſi fcis ualeas: ip̃a uero fcã declarare ſi iã tutiſſios ap⸗-
paratus cũ metu cõpares: exiſtimans hoc utiliſtimũ fore: ſi tanꝗᷓ periculo impen
dente facias: nã hoſtes cũ claſſe ueniũt: atq; adeo iã aduẽtant: tantũq; nõ aſſunt-

Hæc hermocrates. At ĩpopulo Syracuſano magnaĩter ſe altercatio erat: alüs ne-

gãtibus ullo mõ uenire Atheniẽſes: nec uera ẽ ꝗ Hermocrates dicerert:aliis ẽt ſi
uenirẽt ꝗd ſibi facturi eẽnt Atheniẽſes: dicẽtibus ut nõ inuicem plura pateren-

tur aliis cõtemnendo ꝓrſus rem in deriſum cõuertẽtibus. Paucis oĩo Hermocra

ti fidem habentibus: furugeque timentibus. Tunc Athenagoras qui primarius i
populo erat. & ut illis temporib

procedens huiuſcemodi habuit orationem.

us Vir ad per ſuadẽdam plebem appoſitiſſimus

Oratio Athenagoræ apud Syracuſanos

Vis quis negat Atheniẽſes:ſi huc ueniant:dementes elle: & nobis ob⸗
noxios fore: is ꝓfecto aur fornmuidoloſus eſt: aut de re. p.nõ bene ſen-
mnens. Quod qui ad nos deterrendos nutiar hoꝶ non temeritatẽ demi
ror: ſed inſipientia: niſi ſi patere ſe nõ arburabatur. Et erum qui priuatim ſibi ali
quid timent ii captant Ciuitatem perterreſacere: ut publico metu ſuũ occultẽt.
Et huc iſti nũc rumores tendut haud quaꝗᷓ ſua ſponte conſci: Sed ab hoĩbus ꝗ
ſemper talia moliũtur. Quod ii uos recte coſuleritis nõ ex iis quæ iſti nuntiant
coniectado ratiocinari debetis quid credibile lit: ſed ex iis quæ perſpicaces uiri
& mulraꝶe reg expti: quales ego Atheniẽſes reor agerent. Non eſt credibile hos
relictis Peloponenſibus & bello nondũ illic plane finito: ad altege bellũ nõ infe
rius illo ultro uenire: quos ego arbitror putare bene ſecũ agi: in ſe nos non tẽ-
damus: tot Ciuitates atq; tam magnæ. Quinẽt ſi ueniãt ut fertur ad eoſdẽ debel
landos Siciliã uel magis luffectura ꝗᷓ Peloponeſum: quàto magis ad oĩa eſt iſtru-
ctior: ĩmo adeo nrãm ip̃am Ciuitatẽ ualidiorem eſſe hoc: qui nũc dicitur ueni/
re exercitu: atq; ẽt bis tanto: quippe cũ nullus ſequatur eqtatus qd ſcio neqʒ hĩc
ſuppeditaturus ſit:niſi paucoꝶ aliquot Egeſtanoꝶ: & eoge numerus armatoru
nequaꝗᷓ noſtro cõparandus. Arduu naq; ſit uel uacuis exercitu nauibus curſum
huc tenere: cæteꝶ apparatũ ferenribus quantù ſupperere oporret: aduerſus tan/

tam Ciuitatẽ quæ certe exigua noõ eſt: adeo quidẽ ab iſta ego op inione diſſentio:
ut ſi Atheniẽſes Vrbẽ alia tantã quatæ ſũt Syracuſæ coloniã ſuã nobis finitiimãa

hẽntes illic bellũ mouerent: uix fieri poſſe rear quin ꝓfligarẽtur: ne du nunc cũ

omis ſit eis Sicilia hoſtis. Cõtinebũt .n. caſtris ex claſſe comunitis: atq; extaber⸗

naculis neceſſarioq; apparatu: nõ laxe tendẽtes: ut pote a noſtro equitatu exire

ꝓhibiti. Prorſus ur ne terra quidẽ eos potituros cred adeo nrãs ꝗ illoge copias

cẽſeo p̃ᷣſtantiores. Quod ĩtelligentes quẽadmõm Atheniẽ ſes ſua ipioꝶ ut certũ

hẽo côſeruant. Sed quidã ex hac Vrbe hoĩes: ea quæ neq; ſũt:neq; fiut dictitant:

quos ego nõ nunc primũ deprehendi: ſed olim huiuſcemõi rumoribus: & nõ nũů⸗

ꝗ malignioribus: iterdũ ut factis uelle ĩperite multitudini iniicere timorẽ: ut ipſi
juitatis pociãtur ĩperio:qd ſæpenumero conãates ne quãdo cõſequãt: uereor ne
ue nos ſegnes anteꝗᷓ opprimamur ab iſtis nõ caueamus: & cum itelligamus hoc
nõ tamen obuiã eis eamus. His. n. de cauſis raro ꝗeſcit nrâ Ciuitas pmultis ſedi
tionibus agitata: pmultiſq; certamĩbus: ac pluribus ſecũ ipſa ꝗᷓ cũ hoſtibus: non
nũꝗᷓ ẽt tyrani de iniquoq; domiatu: a quibus ego ſi uos ſeqꝗ uoletis: ut ne qd un-
plectẽdo nõ mõ dep̃henſos. Arduũ. n. fuerit dep̃hendere: ſed ẽt ob ea ꝗͥ & ſi non
potuerũt tamẽ uoluerũt efticere. Aduerſus. n. inimicũ nõ mõ ex eis ꝗ agit ſumẽ-⸗

da defenſio: ueꝑe ẽt ex iis ꝗᷓ cogitar pᷣſumẽda Sau niſi ꝗs ſibi pᷣcauerit prior

detrimẽtũ accipiet. Nã ſic mihi pcipue uideor iſtos Oligarchiæ ſtudẽtes a male-
fitio reuocare:ſi eoꝶ fcã partim coarguã: ptim caueã: pti doceã. Eniuero ſæpe
mecũ cõſideraui qd nã uopᷣ uelitis adoleſcẽtes. Vt& ne iã nũc ĩpia optinere:? Ad

iſtuc legitimũ nõ ẽ. Na lex iccirco lara ẽ ne uos geratis ĩpia: qa nõ poteſtis ea ge-
rere nõ ut cõtumeliã faceret uobis ad geréda idoneis an nõ eẽ pari iure cũ cæte-
ris. At iſtuc quo pacto iuſtum eſt eoſdem homiĩes non eiſdem honoribus afficit
Dicat aliquis popularem ſtatum rem eſſe neque conſultam neque æquabilem:

ſed qui locupletes ſint eoſdem optimos eſſe ad præclariſſime iperãdum. Ego ue-

ꝗ caueas eſſicere:tẽptabo tũ nadsdo pleroſq; ueſtrũ: tũ eos qui iſta machinant

—

ſtnbuiine
zütnonm
lcethoct
na Cuuit.
aut ſpiui
Veaut.
Augeatist
tucine
Parte pri
liaatsN
glenodt
ſpiconve
vos bie
lachi
ſed erca
camem
ſple aud

tendan
egoord
Wra
Wad
ſan
0es
led
teyi
ſup
rege⸗
qux
leren
ar
Amd
20.
NNa
erit
Giun
giuo
gue⸗

e Arodih
menitneen
Tumnimſbtäl
Aſoi ocrute,
dad hoibur
Liimmint

erſpccn.

tardiblehn
bellüpo ſte
lenos nont⸗
Weolgecehe
doizeſtiſtuu
cdictur ven⸗
iſconeghi⸗
us unmori
unbus wrtun
MMerius tan⸗

ecilenti.
Obis fntii
dünune ci

ugenede⸗
Uuraru eine
ox ia
tc
cichtan
* nõ hüͤ,
Nrenutili
wereor ne⸗
amus hoc
H
multislecl
bus non
ane cun⸗
machinnn
1gr ſum⸗
venitpriot
tes4 mole⸗
lero ſee
inere⸗4
ſtisee
ecucel/
osaſfl
ublen
.Egou

☛

ro primũ reſpondeo popularis ſtatus noĩe intelligi omẽm Ciuitatẽ:paucoꝶ ue
ro partẽ Ciuitatis. Deinde cuſtodes quidem pecuniage optimos eſſe locupleres.
Ad cõſuledum aut præclariſſime eos qui pollent itelligetia. Cæteꝶ uero poſtꝗj
audierit res optime iudicare: & hæc it ſiue per ptes ſiue uniueriũ æquahiter di-
ſtribui in democratia. At paucoꝑe ſtatus picula ꝗdem multis ĩpartit: cõmodorũ
aut non mõ plus: ueg ẽt totũ ſibi uendicat erepta ab aliis ſua portione. Quæ ſci
licet hoc tẽpore qui ſut potentes iidemq; iuuenes affectat rem ĩpoſſibilem ĩG ma
gna Ciuitate. Sed adnuc oium dementiſiimi: miſi diſcitis qui ad malũ ꝓperatis:
aut iĩpitiſſimi eſtis oĩum quos noui græcoꝶ: aut ĩiuſtiſſimi ſi hoc audetis ſciẽtes
Vegꝶ aut a me edocti aut ipſi reſipiſcetes:qd ad totius Ciuitatis bonũ pertinet id
augeatis: exiſtimetiſq; hoc æquũ & ſacius eiſe: qui bõi ex uobis ſũt hoc ẽ multi-
tudinẽ Ciuitatis reꝑ eẽ pticipem. Quod ſi ſecus uolueritis piculum aditis ne oĩ
parte priuemnni: reucite itaq; nuntios iſtos tanꝗ pᷣcognitos:nec aliquid ꝓficere
ſinatis. Nam ẽt ut ueniat Athemẽſes hæc Ciuitas ꝓ ſua dignitate ꝓpulſabit:ſũt⸗

que nobis magratus qui iſta ꝓuidebunt qd ſi nihi hogꝑ ueri fuerit ꝓput ego ſu-

ſpicor: nequaꝗ uris rumoribus ex pauefacta Ciuitas ſua ſpõte ſeruitutẽ ſuſcipier:
uos ſibi duces eligendo: ed ipia per ſe ſe rimata ueritatẽ de uerbis urĩs: tanꝗ idẽ
qd ſacta pollentibus iudicabit: & præ ſentem libertatẽ nõ ex rumoribus amitter:

ſed ex cautione res agẽdas cõmittendi tueri conabitur. Hæc Athenagoras. lbi q

dam e magiſtratibus conſurgens ali ad dicendum procedere permiſit nemine:

ipſe autem quod ad præſens attinebat ita inquit.

Alter ex magiſtratibus Syracuſanis

Brrectationes quidem uel inuicem dici: uel ab audientibus admitti

nequaꝗ prudentiæ eſt: ſed potius ad ea quæ nutiantur reſpicere: quo
G&G&GN priuatim & publice iſtruamus nos probe ad eos arcẽdos: qui ĩ nox
tendunt. & ſi forre nihil opus fuerir: nihil dani fiet ex publico apparatu armorũ

equorũq; ac cæteroꝶ quibus bellũ gaudet. Nobis aut curæ erit de hoſtibus ex-
plorare mitrẽdo ad Ciuitates: atq; ſpeculãdo ſi ꝗd aliud expedire uidebitur. Hæc
lam nos curauimus & ꝗcꝗd ienterimus id ad uos referemus. Hæc locuto magi-
ſtratu Syracuſani e cõcilio abierũt: Athenienſes interea ſociiq; iã apd Corcyram
oẽs aderat: Et primmũ recẽſito duces exercitu cõſtituerũt quo ordie curſũ cõfice
re deberẽt: & caſtra ponere totaq; claſſe trifariã diſtributa ſingulas ſortiri ſũt par
tes: ne ſi pariter nauigarent neq; aꝗᷓ neq; portus: neq; res inſtatõmbus neceſſarie
ſuppeterẽt: utq; cũ ĩ cæteris rebus eẽnt copiæ ornatiores: tum uero faciliores ad
regẽdũ ſub ſuo quæq;ʒ duce iĩſtructæ. dehinc pᷣmiſerũt ĩ Italiã Siciliãq; naues tris
quæ referrẽt: Quæ nã Ciuitates eẽnt ipſos excepturæ dato eis pcepto ut occur-
rerent claſſi:quo ſcirent ipſi quorſũ nauigarent. Poſt hæc Atheniẽſes cum tanto
apparatu ſoluentes e Corcyra in Siciliam tranſfretarũt: triremibus numero Cen
tum triginta quartuor ac duabus Rhodiis biremibus: quage triremiũ erant atti
cæ Centũ & haꝑ ueloces ſexaginta: cæteræ quæ milites ferrẽt reliqua claſſe chi-
oꝑꝶ atq; ſocioꝶ.In ꝗqbus ad ſũmãa uehebãtur armarog: qnqʒ milia ac cẽtũ: quoꝶ
erãt ex formula Atheniẽſes mille quĩgẽtiq; cũ ſeprigẽtis famuiis ad mĩſteriũ na-
uium: cæterorum uero ſociorum commilitium partim ſubditorum: partim Ar-
giuorum quingenti.Mantinæorum autem ac mercennariorum ducenti quin-
quagita Sagittarii omĩo Quadrĩgẽti octogita: quoꝶe Cretẽſes fuere octoginta: &

funditores Rhodiorum ſeptingenti: Megarenſiumq; exulum leuiter armatoꝶe
Centum uiginti cum una hippagine triginta equites portante. His copiis a prin
cipio claſſis in bellũ profecta eſt: cũ Trigita onerariis nauibus quæ exercitui ne-
ceiſaria ferrent cõmeatum piſtores: tectores cũ miſtris oĩa ad extructionẽ mu-
roꝶe iſtrumẽta. Cũq; centũ nauigiis quæ onerarias neceſſario cõmitabãtur. Aliæ
Pprerea permultæ naues ptim onerariæ: prtim nõ onerariæ ultro exercitum ſeque
bantur negociadi gratia: quæ oẽs tunc pirer e Corcyra ſinũ loniũ trãſmiſerunt.
At huius claſſis alia pars ꝓmontorium lapigiã: alia Tarentũ: alia alio put cuiq;
cõmodũ fuit in Italiam appuleruüt: a nulla Ciuiratũ recepti: neq; in mercatũ neq;
in Vrbem aquarione tantũ eis & ſtatione cõceſſa: ac ne his quidẽ conceſiis a Ta-
rentinis atq; locrenſibus: donec uentũ eſt Rhegiũ ltaliæ ꝓmontorium. Vbi con
tractis iam copiis extra Vrbem quoniã extra muros nõ recipiebatur caſtra com
munierant ad Diane delubrũ: ubi foꝶ uenaliũ eis pr æbitũ eſt: ſubductiſq; nam-
bus otium tenuere: & apd Rheginos uerba facere: ut illi quonia Chalcidenſes eſ-
ſent: Leontinis qui & ipſi eẽnt Chalcidẽſes auxiliũ ferrent: Rhegini negare ſe al-
terutris afluturos: ſed quicqd italis cæteris cõmuniter placeret id eſſe facturos.
Iſti tamen ad res Siculas aium iĩtendẽtes quonàmõ optime appellerẽt pᷣcurſorias
ab Egeſta naues p̃ᷣſtolabantur: icire cupientes de re numinaria nũquid ea eſſent
gquæ Athemis legati Egeſtani pdicaſſent. Interea Syracuſanis cũ aliunde ſæpenu-
mero rũ uero a Speculatoribus nuntiabatur: plane naues ad Rhegiũ ſtare. Iraque
nõ amplius incredibiii omni ſtudio ad apparatũ ſe accingebam: circũmittere ad
Siculos ad hos piidia: ad illos legationes: cõtrahere ad tutela ex omi circa regio-
ne nauigia quæq; intra Vrbẽ eẽnt: recenſere arma atq; equos ſiqua ĩ publico eſ-
ſent. cætera comparare tanꝗᷓ ĩminenti bello tantũq; nõ plenti. Arheméẽſibus aũt
tres ille p̃curſoriæ naues ab egeſta ad Rhegiũ pᷣſto fuere remũtiarũtq; nullã aliã
illic eẽ pecuniã quã ſpopõdiſſent: eà uero uideri tantũ triginta Talẽta. Qua ex re
duces ſubito abicere aĩos ꝙ eos ipᷣa ſtatim prĩcipia fruſtrarent: ꝙρ Rhegini una
mulirare recuſarent: quos primos iducere tẽptaſſent: & ſduci poſſe maxie credi-
bile erat. quippe qui & leontinoge cognati forẽt: & ipſoꝶ ſempꝑ ſtudioſi fuiſient.
Ert Niciæ quidẽ hæc ꝓut expectauerat ab Egeſtanis contigerũt: duobus autem
reliquis ducibus præter opinioné: &. n. tale fuit Egeſtanoge cõmentũ: cũ priwũ
eos adire legati Achemienſes ad explorandas ipſoꝶ pecunias adductis illis ĩfanũ
ueneris: qd e ineryce ſacraria donariaq; oſtendere. phyalas: trullas: turibula: cæte
rãq; non tenuem ſuppellectilem: quæ cum forent argẽtea multo maiorem pecu
niæ ſpeciem præbuerunt quod paruæ Ciuitatis erat. Quinetiam priuati excep
tis hoſpitio Trierarchis collecta ex omni Egeſta & ex omnibus circa Oppidis:
el phœnicum uel græcorum corrogata pocula tum aurea: tum argentea incõ-
uiuns exhibuere: tanꝗᷓ ſuam quiſque domeſticam ſuppellectilẽ: cum ſinguli con
uiuatores eodem fere inſtrumento ſuppellectilis: uteretur & cum multa ubique
naſa conſpicerentur magno afficiebantur ſtupore Atheniẽſes: illi ex triremibus

ut reuerſi Athenas diuulgarint ingentem ſe pecuniæ nim conſpexiſſe. Per quos ĩ
errorem inductos cum & alii tunc inducti fuiſſent: ubi palam factum eſt non eſ-

ſe in Egeſta pecunias: res in magna inuidia apud milites erat: duces autẽ de præ
ſenti reꝶ ſtatu deliberabãt, Et Niciæ ꝗdẽ cõſiliũ erat cũ omiĩbus copiis nauiga
re in Schnuntem: quo præcipue miſſi eſſent: & ſi Egeſtai mercedẽ toti exercitui
numerarent : ibi de rebus agendis cõſultare: ſin minus ab eiſdem poſtulare: ut ſex
aginta nauibus quot ipſi petiſſent cibaria præſtarent atque ibi permanendo

Elnͤtiil
lbi uites 9
chralentch

nispolent

nes ore
tamanupe⸗
(luitatesp

d electio

ſacereunl

cos neeß⸗
citulqg cap
cetnecdott
rentitile⸗
gmmci ele⸗
pantiele
lerrificum
Gacihock
poincice
Komme⸗
tumexpe
pugare⸗
ſommpran
ſeot no-

ent
gisſoc
*
ficere
tuslan
ſua na
ſuaden
ditur
ſomp

Rbenp
non⸗
flume
corun
eunte⸗
lamal
priam
ngeren
Urunt
teme
lunoc
del
ſuon
Vr
ſorep

in uumg

schinen
Ganms

6
miudi d
iinienm
alo p ang
nmerati
concelit
Crium Vhcen
Aurcaſtncan
auchig Mull⸗
Mdkne 4
mmideggelei,
dele kan
entanndin
uides ellen

ng en

ükrelae

wümttere G

nichantgo⸗
iubnicoe⸗
milidizzi
ig nullitli
1Quern

bepimium

ne aec⸗
dus zWenn
cü pnimii
ilissitand
ſdolrcete
orem pecl
luni erce
1Oppids
entealncs
ungulicon
Nua ubige
miremubun
Per quos!
eſtnonel
necen
is Naſe
cxeraitul

gret
muend

Selinũtios illis uel ui uel patione recõciliare: & ita ad allas Ciuitates ꝓficiſcẽdo:

ubi uires Atheniẽſis populi oſtentaſſent & in amicos ac ſocios fidem ipigre de-
claraſſent domũ rediere: niſi quid Breui tẽpore aut exopinato prodeſſe Leonti-
nis poſſent: aut aliquã aliaꝶ 6
tates pro re. p. cõſumẽtes ipio rei.p. ſtatu piclitarẽtur. Alcibiades negare cu tan
taà manu profectos debere turpiter ifecto negotio abicedere: ſed potius apd oẽs
Ciuitates pter Selinũtẽ ac Syracuſas denũtiare: miſſo p̃cone aduentum ſuũ eaſq;
ad defectionẽ ſolicitare: Siculos quoq; prim a Syracuſanis abducere: ptim aicos

iuitatũ in ſocietatẽ adducere: ne iuas quiſq; facul

facere: ut illinc frumentũ ſuppeditaret: & copiæ & ãte oĩa iducere Mamertinos:
eos. n e p̃cipue ĩ trãſitu ac traiectu Siciliæ: & illic portũ atq; ſtationẽ claſſis exer
cituſq; capaciſſimã: atq; in ſocietatẽ Ciuitates euocãdo: & quaꝶ quæ partiũ eẽnt
cernẽdo: tũc agredi Syracuſas ac Selinuntẽ: ſaltem ut illi cum egeſtanis conueni

rent: iſti leontinos habitare promitterent. Lamachus haud dubie affirmare naui

gandũ eſſe Syracuſas: & ante Vrbem primo quoq; tp̃re pᷣliandũ:cum adhuc im-

parati eſient: ac maxime perterriti: omẽm. n. exercitum in pricipio maxime eſſe
terrificum. Si diflerret anteꝗᷓ in conſpectum uenirent reſumpta p cõſilium au-

dacia hoſtem eos cum uiderit magis contemptui habiturum. Sin autem repenti
no inciderent cum adhuc horribiles expectarentur maxime ſuperiores futuros:
& omni ex parte terrorem iniecturos: tum aſpectu plurimos enim nunc uideri:

tum expectariõe Cladium quas accepturus ille eſſet: præſertim periculo ſubitæ

pugaæ eo quidem magis ꝙ credibile eſſet poſſe permultos ĩ agas excipi: cum p̃-
ſumptum habeanrt clalſlem neutiquã eſſe uenturam:qui ſi ſe in Vrbem recepiſ-
ſent non defuturam exercitui rem pecuniariam: ſi uictores ante Vrbem conſe-
diſſent. præterea reliquos Sicilienſes ſic iam & Syracuſanoꝶ minus & ipſoge ma

gis ſocietatem petituros: idq; incũctãter cũ aĩaduertiſſẽt utti ſupiores exiſterẽt.
tationẽ in ſup nauiũ dicebat ſiue ſe reciperẽt tiue inuaderẽt oportere Megara

facere quæ deſerta eſſent: neq; pcul a Syracuſanis aut mari aut terra. Nec locu
tus lamachus ſentẽtiæ tamẽ Alcibiadis accedebat. Poſt hæc Alci biades Meſſanã
ſua naui trãſuectus apd Mamertinos de ſocierate ĩeſda uerba fecit. Vbi nõ per-

ſuadet reſpõdẽtibus illis ĩ urbẽ ꝗdẽ ſe nequaꝗᷓ recepturos foꝶ tamẽ uenaliũ præ

bituros traiecit Rhegium. Et conſeſtim impletis ſexagita ex oĩ numero nauibus
ſumptiſq; neceſſariis duces ĩ Naxũ trãſmiſerũt: uno ex eis cum cætera claſſe ad

Rhegium relicto a Naxiis Itra urbẽ recepti Catinã nauigãt: ſed cũ a Carinẽéſibus

non reciperentur: aderãt. n. illic quidam Syracuſanoꝶ ſtudioſi ſubierũt Teriam
flumen ubi ſtationem eo die cum habauiſſen tiinſequẽti Syracuſas nauigarunt in

coruna claſſe digeſta: ac pᷣmiſerunt decem naues in portum magnum quæ ſub⸗-

euntes explorarent ſiquid nauium ab hoſte deductũ eſſet: & ex eis egreſſi ĩ ter-
ram aliqui denuntiarent Syracuſanis: Athenienſes uenire ad reducendos in ſuam
Priam Leontinos iure ſocietatis atq; cognationis: ideoq; leontini qui Syracuſis
agerent intrepide tranſirent ad amicos ac benemeritos Atheniẽſes. Vbi denun-
tiarunt ſitumq; Vrbis ac portuum & omẽm circa regionem rõtẽplati ſunt: un-
de appellentibus ſibi oporrunitas foret oppugnandi rurſus reditum eſt Catinã.
Inito concilio Catinenlſes abnuere exercitum excipere:ingredi ramen duces & ſi
ꝗqd uellẽt dicere iuſſere. Apd quos hẽnte orõnẽ Alcibiade & ĩ illa cõtionẽ cõuer
ſis oppidãis: milires porrulã quâdã male cõſtructã ſubruerũt: ĩgreſſiq; mercabãt
p Vrbẽ.Hos ubi ĩgreſſos ujdere:ꝗ cũ Syracuſanis ſentiebãt catinẽſes ſubito ter⸗
rore pcufſi clã ꝓfugerũt: nõ adeo multi cæteri decreuere faciẽdã cũ Athẽiẽſibus

4

ſocietatem :iubentes reliquum exercitum acciri a Rhegio. Quo poſtea reuerſi
Athenienſes iam cũ õni manu mouentes inde: ubi Catinã appulerunt caſtra cõ/
muniũt. Atq; illic eis affert e camaria ſi ſe cõferant eo ad ipſos defecturã meã Ci-
uitatem: ſimulq; Syracuſanos claſſem inſtruere. Cũ omni igitur exercitu ac Claſ
ſe proficiſcũtur aduerſus Syracuſas primũ. ubi cũ nihil nauiũ iſtrui cõperiſſent:
retro ſe ĩ Camarinã receperũt: appulſiq; ad littus præconis uoce ſe ueniſſe nun-
tiant: nec tamẽ recepti ſũt dicẽtibus il lis iuſiurandũ ĩterceſſiſſe ut cum una de⸗
mum applicãtes Atheniẽſes reciperẽt: niſi ſi plures naues ipſi ab Athenienſibus
accerſiſſent. Ita infecto negotio diſceſſum eſt. Cũq; in locũ quẽdã agri dyracuſa
ni e nauibus deſcendiſſent: p̃daſq; egiſſent occurẽtibus Syracuſanis equitibus &
per eos palatis nõ nullis ex leui armatura interfectis Catina reditũ eſt:Vbi offen

mearet ad reſpondendũ crimĩbus: quoꝶ publice ĩſimulabatur aduerſus: tũ alios
quoſdã milites: de quibus delatũ indiciũ erat tanꝗᷓ ſodalibus illius ptim ĩpolluẽ
dis impie myſteriis: ptim inuiolãdis Hermis, Eteni Atheniẽſes poſt abitũ claſſis
quæſtionẽ nihilominus peregerũt de iis: quæ circa Myſteria circaq; Hermaſ acta
erãt: nec ꝓbatis indicibus ſed ſuſpitionibus oĩa rimãtes habita facinoriſſimis ꝗ-
buſqʒ fide longe oĩum modeſtiſſimos ciues cõprehenderũt: & ĩ uĩcula cõiecerũt

—

dut nauẽ Salaminiã Athenis miſſã: tũ aduerſus Alcibiadem cui iubebatur ut re

cõducibilius ee arbitrãtes ſcrutari rẽ & iuenire ꝗᷓ p facinus iĩdicis aliquẽ ĩtegre

exiſtimatõis delatũ elabi niſi nõ cõuictũ. Nãq; is populus auditu cognitũ habẽs

tyrãnidẽ Piſiſtrati ac filioge acerbã circa finẽ extitiſſe: eãq; pᷣterea neq;a ſe neq; ab
Harmodio deſtructã: ſed a lacedæmõiis timebat aſſidue & oĩa ĩpeiorẽ ptẽ accipie
bat quãꝗᷓ conatus Ariſtogitonis & Harmodii pp amatoriũ cõſorciũ ſumpſit au-
daciam: Quã ego rem pluribus cõmemorando oſtendam: neq; alios græcos neq;
Atheniẽſes ipſos de ſuis tyrãnis aut de re geſta aliquid comptũ loqui.Et.n.cũ Pi
ſiſtratus Senio ĩ tyrãnide deceſſiſſet: nõ Hipparchus ut pleriq; opinãtur ſed Hip
pias qui erat natus maximus optinuit principatũ. Erat at Harmodius quidam
Hore ætatis cõſpicuus: quẽ Hariſtogiton medie inter Ciues cõdictionis uir ada
mabat habebatq;:ls Harmodius ab Hipparco Piſiſtrati filio appellatus: deſtupro
nõ modo expugnatus: ſed ẽt querelã ad Ariſtogitonẽ detulit. Hic amatorio dolo
re affectus extimeſcenſq; Hipparchi potentiã ne ui adoleſcentẽ ſibi auferret: ꝓ/
tinus inſidias tendit ad deſtruendã pro ſua facultate tyraãnidem. Interea Hippar
chus cũ rurſus ſolicitãädo Harmodium nihilo magis induceret: ſtatuerat tamen

ui nihil agere ſed in loco aliquo occulto. Cũq; ne ſic ꝗdẽ ꝓficeret accĩge bat ſe ad

eum contumelia proſe quendũ. Hactenus. n. licebat nec ulteriorem dnãtum in-
ſuos populares induxerat iſti tyrãni: neq; inuidioſum reddiderant qui plurimã
Virtuti atq; prudentiæ operam dabant: uiceſſimã quoq; tantũ ex prouẽtibus exi
gebant ab Alhenienſibus & Vrbẽ ſuam egregie exornarunt: ac bella tolerauerũt
apud delubra ẽt ſacrificauerunt cætera ex ſuperioribus legibus uſurpante Ciui
tatem præterꝗᷓ ꝙ in hoc incũbebant: ut ſemper aliquis ex eis erat magiſtratus.
Et alii apud Athenienſes ex ipſis annuum imperiũ tenuerũt. Et piſiſtratus Hip
piæ ſilius illius qui tyrãnus ſuit aui referẽs nomen dũ ĩperaret ara duodecĩ deoꝶ
ĩforo dedicauit: atq; Appollinis Pythii. Sed epigrãma areæ quæ ĩ foro poſita erat
deleuit:poſtea populus cum eam aram Augalkus exedificauit. Nam illud Pythii
adhuc extat ꝗᷓuis obſcuris litteris ramen uel nunc quoq; apertum in hæc uerba
EPYGRAMMA DISTICHON. In Pythii phœbi Piſiſtratus æde locauit: Impe
rii Hippiades hæc monumenta ſui mperaſle aũt Hippiam ꝙ eſſet intex fratres

W

4

zaummimt
gau. Ven⸗

rino d

(usſettyrl,

5

enchnie
lle Vroren
tor.Nec non
denuwmera

fHum tetent

de pancp⸗

ſe Ginter
pertiumtetn
(emexerct

Ueturted
mockompe
Phurmodi!
perſoosa
eer
runt omm
Cicütor m
Lompawn
Tulari aun
Occultar
(sfacin⸗
ſosparit
loco qui
gula inp
nldusacl

larnerl

War
Weram
Wofe
parch
iracan
EtA
nis po
occob
ſentem
e enin
Uocumn
gcid
(de
toKh
Sunliö
wocte⸗

oſent

run caln cjN

Echui deil,
Kreitn ae (
i cöperilenn
eweniſee nan⸗
ncumunce⸗
Athenenidr
1agni rrl
iseqvindar
denbVbiocen
debaur ne
verſustüziet
Primipol⸗
ſtabirücin
,Hermalad-
nonſimisg,
la cojecerin
ligve itene
ognitüde⸗

alenegd

Neprearche
fiſumplt
,grecosnen
ui Eracili
iur eu p
lus guicum
nis uirach
ceſtupo
totio dolo
ulenen ⸗
ſea Pipdet
nern umen
igeber eer
dnätom n
i puin
enbbien
nolenuent
ame Ciu
ngilrau⸗
arus p
ceciceg⸗
polne
hxcbettt
cuitlry
er anes

natu maximus: non modo aſſleuerare poſſlum quia famam diligentius cæteris ĩ
dagaui: Veꝑe etia ex hoc ipſo quis licer agnoicat: ꝙ ſolum hunc ex frattibus le-

gitimis Cõttat fihos ſuſtuliſſe quéadmm teſtatur & ara & lapideus Titulus de

tryränoge ſcelere i arce Athenienli erectus: in quo nullus Theſſali aut Hipparchi
fihus icriptus eſt: led quiq; Hippiæ libri quos ille ſuſcepit ex Mirina Calliæ Hip
perchide filia. Et ſane conſentaneũ eſt maximum natu inter fratres primu du-
xXiſſie Vxorem: qui ét in ipſo titulari lapide ſedm partem primos inicriptus legi
tur. Nec non illud non nullã ndem facit ꝙ pris legatus ire & eiuſdem in tyrani-
de numera obire conſueuerat: Neq; uero mnhi uidetur unꝗᷓ Hippias ſtatim ipe-
rium retenturus facile fuiſſe: ſi Hipparchus in principatu periſlet: nec eodẽ ipſe
dle principarus munia executurus: ſed ꝙ dia iam inter populares iuos imperio-
ſe & inter auxiliares diligenter ſe geſſerat: ideo nullo prorſus cum periculo im-
periam retinuiſie neq; ſicuti frater iunior feciſſet trepidaſſe: cum ĩ ea re iam pri
Qdem exerciatus eſſet. Ve& ex aduerio rei euentu contigit Hipparcho ut nobili
taretur credereturq; apoſteris tyranidem accepiſſe. Hic igitur cũ ſohcitãdo Har
moclium pellicere non poſſet conrumelia huiuſcemodi proſecutus eſt: Sororem
Fiarmodi puellan numiatam uenire in pompa quadam ad geſtandum caniſtrũ
per ſuos a miniſterio ſũmouit: dicentes nõ pmurtere id magratum quia indigna

*

eét. Quod ægræ ferés harmochus ob eum multo ægrius Ariſtogiton: cõparaue
runt omma que ad conſpirationem pertinebant: operiebantur tamen feſta quæ
dicùtur magna Panathenæa quo tantũ die extra ſuſpitionem erat Ciues eos qui
Pompam miiiſſent: in arnus frequẽtes eſie: & debebant ippi quidem aggredi opi
tulari aut ſine mora ii qui erant inter haſtaros Fuerunt aut non multi coniurati
occultandæ rei gratia: & quia ſperabant eos ẽt qui conſci non erant ꝗhber pau
cis facinus audentibus: ramẽ ex repentina re: cum arma haberent libenter ſe ip-
ſos pariter in libertatem aſſerturos. Vbi dies fœſtus aduenit Hippias exterius in
loco qui ceramicus dicitur cum haſtatis exornabat quẽadmodu oportebat ſin-
gula in pompa procedere. Harmodius aũt arq; Ariſtogiton ſumptis iam pugio⸗
nibus ad opus prodiſſent: conſpicientes quẽédam de cõiuratis cum Hippia fami
liariter loquentem: exat aut facilis omnibus ad Hippiam aditus extimueruũt: ar-
bitrati rem palà fcàm eſle tanrũq; non ſe iam comprehẽſum iri. Itaq; eum aquo
fuerant dolore aflecti: & per quem omn ſtatu periclitabantur uoluerunt primũ
ulciſci: ſi poſſent atq; quo erant habitu uadentes introeunt portas: nactiq; Hip-

parchum in loco qui uocatur leocorum: ſtatim adoriunt ur inconſuſte:ac per
iracundiam præcipue alter ob amaſium alter ob dedecus feriunt occiduntque

Et Ariſtogiton quidem haſtatos a principio deuirauit: uege cõcurſu multitudi

nis poſtea cõprehenſus non leuiter mulctatus eſt. Harmodius aur e ueſtigio illic

occubuit. Quo Hippias per nuntium cognito apud Ceramicu non in rem præ
ſentem: ſed ad pompaticos armatos priuſꝗᷓ rem ſentirent ſine mora cõtendit. Lõ
ge enim prius abierant: & compoſito ad ſimulationem Cladis uultunubet eos ĩ
locum quendam quẽ monſtrauit ſine armis abire: quod illi fecerunt rati illum
aliquid dicere.lſte Satellitibus admonitis ut arma ſutraherent ſecreuit protinus
eos de quinbus ſuſpicabatur: & ſi quis cum pugione deprehenlſus eſt: nam cũ ſcu
to & haſta conſueuerat agere pompas hunc in modum: propter amatoriam idi
gnatiõẽ pricpiũ iſidiage & icõſuita ob repẽtiã timoris cãm audacia extitit. Har
mogdio atq; ariſtogitoi: Et poſt hoc tp̃is ſeruior ĩ Athẽiẽſes tyramis ẽ ĩſtituta: qd

ren

Hippias iam ſibi uæhementius metuens complures Athenienſium interemit: &
