tũ ad Ioci cuſtodiã ſi ꝗs illũ tẽptaret: tum ut occaſiõe obſeruata pugnæ adeſſent
Boetii diſpoſitis ꝗ hos ꝓpulſarẽt: ubi cætera recte hẽbant ſupato colle apparẽt:
tenentes arma atq; iſtructi quẽadmodu erãt pugnaruri: ſeptẽ milia fere grauis ar
maturæ. Leuis uero ſupra decẽ milia. Eꝗtes mille peltati qngenti dextru cornu
tenebãt: Thebani cũ ſociis: Medii erãt: haliartii & Corõæi & Copænſes aliiq; ſta-
gni accolæ. Siniſtrũ tenebat Theſpienſes anageæiq; & Orchomenii. In urroq;
aũt cornu equites erat ac leuis armatura Thebanoꝶge: ſingulis ſcutatis ꝗqni & ui-
ceni applicati erãt. Cæteri ut cuiq; contigerat. Huc iĩmodũu iſtructi Boetii fuere
atq; ornati. Athenien ſiũ acies graui armarura par hoſtili rota octonis denſa ui-
ris eꝗtes p cornibus erãt. Leuis armatura ex appatu iſtructa:neq; tuc aderat ne-
qʒ ĩ urbe erat. Nã ꝗq una ĩ expeditionẽ exierat plures hoſtibus fuerunt: & iermes

multi ſecuti: ut pote pmiſcuo ex hoſtibus q aderàt Oppidaniſq; exerciru: Qui

ut primũ domum iere ceperunt nò affuerũrt niſi pauci. Cum autem ĩ acie ſtarent
iam iam concurſuri Hippocrates dux ſuperueniens Achenienſium exercitum
his uerbis adhortatus eeet. MMdUv
Eñzxhortatio Hippocratis ad Milites Athenienſes
Reuis quidẽ Atheniẽſes adhortatio fit apd præſtãtes uiros: ſed tãtũ-
dem pᷣſtat magis ĩ memoriã redigẽs ꝗᷓ ubẽs. Neminiſaũt noſtrũ ĩ mẽ

nẽles iſtog eꝗtatu carẽtes. Vno at pᷣlio cũ iſta acquiritis tu uel magis illã libe
ratis. Pergite igit ĩ eos uti dignũ ẽ & patriã ꝗᷓ unuſquiſq; ueſtrũ ĩter græcas prĩ

cipẽ hẽre ſe gloriat: & ueſtris maioribus ꝗ duce Myrõida iſtis apd Oenophvta
ſupatis:Boetiã aliquãdo tẽuerũt. Talibus ortabũdus Hippocrates ad mediũ uſe;
peruenerat exercitus: nec dũ maiorẽ Rs aelcralict Boetii adhortãâtẽ eos hic
e colle ĩfeſti ferũtur:& ĩ eos e diuer
ſo Athenieſes curſuq; cõfligũt: extremis tamẽ utroꝶq; ad maus nõ uéientibus:
ſed idẽ tamen patientibus ob riuos quibuſ interpellabaât. Cæteri acri certamie
umbõibus ſe ppellentes cõſiſtebãt. Et ſiniſtg qdem Boetioꝶ cornu ad mediũ

quoq; Pagõda: per paucis peana modulai

uſe; uictũ eſt ab Athenienſibus:ĩ alios iã & præcipue ĩ Theſpienſes recta tendẽ
tibus. Nà cum ii qui cõtra ſtererãt cæderent & i anguſto ab Atheniẽſibus circuũ
darent iterſiciebat. Theſpienſiũ ꝗ ſe defendẽdo maus cõſeruerunt feriebantur:
& Athenienſiũ nõ nulli ĩ cõcludendo hoſte perturbati dumq; nõ iternoſcunt ſe
mutuo ĩterimebãt. Ab hac igit parte Boetii ſuperati ſũt: & ad eã quæ pugnabat
cõfugerũt ĩ dextro cornu ubi Thebai ſtabat: juperat Athenienſes quos illi pau-
1 111

ttD⁊?t᷑t? ueniat: tàꝗ iprobũ ſit nos hoc tatũ piculũ uelle ĩ aliena terra ꝓpul
ſare. Nã ĩ hoꝶ terra certamẽ erit ꝓ noſtra: qᷓ ſi uicerimus nũqꝗᷓ iuadẽt Pelopon

latĩ repulſos primũ ĩſeqbãt. Cõtigit aùt ut duæ eqtũturmæ a Pagõda miſiæ: cũ
ſiniſtrũ eoꝶe cornu laboraret: circaito furtĩ tumulo: repẽte ĩcõſpectũ ſe dderũt.

& Athenieſiũ cornu qd uicebãt terre fecerũt: exiſtimatiũ ſupuenire aliũ exerci-

tũ.lta cũ utriq; abiis & a Thebanis pſeqntibus urgẽt: totius Atheniẽſiũ exerci
rus fuga facta e:aliis ad deliũ & mare: aliis ĩ Oropũ aliis ad Parnethẽ mõté: aliis
ut cuiuſq; ſpes aliqᷓ tulit tẽdẽtibus:quos Boetii ĩ ſeqntes trucidabãt: & pᷣcipue
Egꝗtes tũ ipoge tũ locrẽſiũ: ꝗ re ià ĩ fugã uerſa auxilio uenerãt. Cæteꝶ noctis iter
uẽtu facilius fugiẽtiũ turba ſalurẽ ſibi pepit. Poſtero die ꝗ apd Oropũ & Deliũ
erãt relicto ibi plidio: adhuc. n.illud tenebãt: ꝓp domũ ſe ſecũdũ mare receperũt.
Er Bòetii trophæo poſito cadaueribuſq; iuoꝶ ꝗdẽ ſũptis: hoſtiuũ uero ſpoliatis
relictoq; pᷣſidio reuerſi ſũt i Tanagra ĩſidiantes delio taꝗᷓ aggreſſuri. Quoꝶe Ca-
duceatori Atheniẽſi Caduceator ad mortuos petẽdos iter faciẽs:obuius fit: ab

eocq; reuocat: ꝙ dicerer illu nihil actuꝶ priuiq; ip̃e reuertiſſet. Idẽ cũ ãte Athẽiẽ
ſes ſtetiſiet ecpoſuit màdata Boetioꝶ haud iuſte fecifle eos: ꝗ iura græcoꝶe traſ
geſſi eẽnt: ꝗbus cõſtitutuũ ſit eos ꝗ alienã terrã iuaderet a tẽplis ꝗ illic ſint abſtie

re. Atheniẽſes aut Deliũ muro circũdecdiſſe: iĩcolere: & quæcũq; ab hoĩbus ĩ pro-
phão füt ea i illo phao facere: aquã quã nefas ip̃is eẽt tãgere:niſi ad abluẽdas in

ſacriticiũ maus ĩ alios uſus haurire. Ideoq; Boetios tũ dei tũ ſua uice iuocãtes

loci pᷣſides dæmões atq; hbolline e dicere illis ut e tẽplo excedãt ſua ſecum ab
ſportãtes. Hæc cũ Cadu
ceatore: negãat ſe ꝗppiã ĩ tẽplũ iniuria feciſſe: aut ĩ poſteꝶ ſua ſpõte eẽ facturos.

Necq;.n. ea le grã ab initio uẽiſſe:ſed ut illic eos ꝗ ſibi potius iniuria iferrẽt ꝓpul

ſarẽt.Eſſie at apd græcos legẽ:penes quos ĩperiũ ſit cuiuſcũq; regiõis:ſeu magnæ
ſeu puæ: ut penes eoſdẽ ſint ſẽper & tẽpla: ubi eiſdẽ cerimõiis fiãt ſacra ꝗbus cõ
ſuetũ eẽt quoad fieri põt. Etenĩ Boetios alioſq; p multos ꝗcuũq;ʒ terrã M ui
cultoribus eiectis ipi icolũt: tẽpla ꝗᷓ prius aliena erãt occupãtes ꝓ iuis poſſidere:
& eos ſi pᷣualerẽt & ip̃oꝶe terra potirẽt hoc iuris hituros. Nũc aut ĩ ꝗᷓ pre ſũt li-
bẽter eẽ: & taꝗᷓ ex ſuo nõ abſcedere: Aquã quoq; ſe ĩ neceſſirate mouiſſe: nec per
cõtumeliaã appoſuiſſe:ſed cũ illos ulciunt ꝗĩ ſuã terrã irruperũt ad utẽdũ cõ⸗/
pulſos eẽ. Oia uero licere bello & aduerſitate aliqᷓ circũuentis ueniã eẽ quada ẽt
apd deu. Etenĩ delictis: nõ uolũtariis refugiũ eẽ aras: ſceluſq; eoꝶ uocari ꝗ nulla
neceſſitate ſũt mali:nõ eoꝶe ꝗ pp aduerſa aliꝗqd audent: Qui ẽt illos ĩpie multo

magis facere: ꝗ ꝓ tẽplis mortuos reddi dignũ cẽſerẽt: quã ꝗ ĩuiti: ꝗ cõſentean
ſũt tẽplis accipiuũt. Plane aũt iubebãrt illis dici ſe nõ recedere ex agro Boetio: nõ

enĩ iã ĩ eo ſe ee quẽ ui optiuiſſẽt: ſed ex ritu maioꝶ poſtulare: ut mortuos tolle⸗
re liceret Boetii reſpõdẽt: ſi ꝗdẽ ĩ Boetia eẽnt excedentes e terra ſua aſportarent
ſua:ſin ĩ illog ip̃i itelligerẽt ꝗd foret faciẽdũ exiſtimã: es Oropiã ubi cõtigit il-
los occubere comiſſa iĩ eius cõfiniis pugna: ditiõis Atheniẽſiũ eẽ: quos cæſos ip̃i

nõ tenerẽt illis ĩuitis Neq; ad eos reddedos ſe obligatos eẽ: ſed illos ex ſua terra

abeũtes cõſẽtãeũ eẽ: ea qͥ repetũt recipe. Hos Atẽiẽſiũ Caduceator cũ audiſſet i-
ſecta re abiit. Et Boetii tũ accerſitis ꝓptius ex ſinu Maliaco iaculatoribus fũdi-

toribuſq;ʒ: tũ duobus milibus grauis armaturæ Coriĩthioꝶe: ꝗᷓ ſecũdũ pugnã auxi

lio uenerũt: tu pᷣſidiariis Pelopõnenſibus: ꝗ ex Niſæa una cũ Megaréſibus ꝓfecti
erãt: aduer ſus deliũ caſtra mouẽt: aggreſſiq; mũimẽta cũ aliis oppugnadi generi
bus: tũ uero machĩia admota und & Iocus expugnatus ẽ. Ad hũc mõom fcam An
tẽnã ĩ gẽtẽ cũ geminas ĩ ptes ſerrauiſſent oẽm excauãt: eãq; rurſus ueluti tibiã
a fabre cõpigũt: & ĩ ip̃ius ſũmo lebetẽ catenis appẽdũt:aduco ſupꝑ illud ferreo

*

ator dixiſſet. Athẽienſes miſſo ad Boetios ſuo Cadu-

otrorad
icmachi
earligni
ſaheclib
Epice y
gibusifos

Pi fütalia

ſepioape
ſus cu ben
fürautip
teimpatot
Poſthicy
mnetieacl
ſusei agrt
nietereos
Noycepern
gblsa40
haliggbus
Uerat Thr⸗
isquosi!
mone fiu
Milelius
das ol
irevelle
Alheiel⸗
Vrbeca
tmari
Prbeq
woneci
Giner
N
dolde
(o
eratil
Alh
lüiip⸗
afuir⸗
miniſtt
ercitü
murisc⸗
hepotio
lco do⸗
Picüha
rikler;
tumol
ozad⸗
tüate
glruzen

enoblrin
erlee ciir aihe
giura grecogti
dilcſn 1
gab hoibarin⸗
iadablvidu
iſun ue ioi
cdlir ſun ſecum
Boenios uoC
1 höte ee Mn
miurti ifeni
rgis ſeu mgr
nit hera gbwa
ig Eeni aigtil
a mde
ire itl
roullenmecher
1 wleli ⸗
niet gricie
Wosipie muln
iend
gro Boetoitd
t worwo
1 apotu
nii hicüngtl/
tegpo⸗ e ſ
4iarſuten

õ

ulronbuu ſil
rili niui

egri hl il

0 di Nn
8 “
risvelniimn
ſop octen⸗

4

roſtro: ad iſufflãdũ qd ad ipſa Antẽna ꝓcedebat eius ligno magna ex pte ſerrato.
Hãc machinã lõgo ſpatio carris aduectã: muro admouet qua maxie pte uitibus
erat ligniſq; cõſtructus: ubi admota ẽ grãdibus follibus ei capiti atẽnæ qd ad ip-
ſos ſpectabat applicitis flatũ ciẽt:i ꝗ flarus acriter actus ĩ ahenũ prunas & ſulphur
& picẽ habẽs ĩ getẽ flamã excitauit: murũq; ĩcẽdit:ita ut nemĩe ſup eũ pſtate: ſed
oibus ĩ fugã ſe datibus muimẽta caperẽt. pſidiarioge alii occubuerũt: Ducẽti ca-

pti fũt: alia multitudo cõſcẽſis nauibus recepit ſe domũ: Recepto Delio decimo

ſeptio a pugna die: Caduceator Athẽiẽſiũ rei geſtæ ꝓrſus ignarus nõ ita poſt: rur
ſus cũ uẽiſlet cæſoꝶ gratia eos boetii reddiderũt nõ âplius eadẽ reſpõdẽtes: Pie⸗
rũt aũt ĩ pugna boetioꝶ ꝗdẽ paulominus ꝗᷓ ꝗngẽti: Athẽiẽſiũ uero cũ Hippocra
te impatore paulomius ꝗᷓ mille: p̃ter leuis armaturæ atq; lixate magnũ numerũ.
Poſt hãc pugnã Demoſthenes ubi nauigãti ſibi ad Siphas ꝓditio nõ ꝓceſſit: cum

hirẽt ĩ ea claſſe Acarnanũ & Agræoꝶ & Athẽiẽſiũ ad quadrigẽtos armatos egreſ

ſus ẽtĩ agrũ Sicyoniũ: & priuſꝗ omnes appellerẽt naues: Sicyoni ad ſua tutãda ue
nietes eos ꝗ egreſſi fuerat fugãt ad naues: qᷓ uſq; pſecuti alios ĩteremeruũt: alios ui

uos ceperuũt: ac trophæo erecto cæſos ſuis petentibus reddiderũt. Per eoſdẽ dies

ꝗbus ad Deliũ res geſta ẽ: Sytalces odryloꝶ Rex uita exceſſit: uictus ĩ pᷣlio a tri-
balis ꝗbus intulerat arma: Cui ſucceſſit ĩ regno odryſoꝶ: ac cæteræ cui hic ĩpa-
uerat Thraciæ Seathes Sparadoci germãi Sitalcis filius. Eidẽ byeme Braſidas cuũ
iis quos ĩ Thracia hẽbat ſociis: bellũ itulit ãphipoli athẽiẽſiũ coloniæ ad Scrym⸗
moné fiuui. Fiuc loc ubi nũc ſita ẽ urbs primus téptauit iĩcolere Ariſtagoras
Mileſius cu Regẽ Dariũ fugeret: ſed ab Hedõibus eiectus ẽ. Deĩde Athẽiẽſes du-
obus poſt & trigita anis eo miſſis decẽ milibus ſcolaꝶ: tũ ſuogꝶe tũ alioꝶ qcunq;
ire uellẽt q a Thracibus apud Draueſcũ ſunt ĩterẽpta. Rurſus ũde triceſimo ãno
Athẽiẽſes reuenſi Agnone Niciæ filio coloniã deducẽte: expulſis Hedõibus hanc

Vrbẽ cõdiderũt: quæ prius nouẽ uiæ uocabãtur. Profecti at fuere ex Eiõe quã

ip̃ᷣi maritimũ Emporiũ ĩ hoſtibus fluuii habebãt: qnq; & uigĩti ſtadiis diſtãtẽ ab

Vrbe:qᷓ nũc eſt quã Agnõ ideo Amphipoli appellauit ꝙ p̃ter fluẽte utrĩq; Strym
mone cigeretur: ductoq; a flumĩe ad flumẽ lõgo muro: cõſpicuã mare uerſus &

cõtĩnẽtẽ collocauit coloniã. Aduerſus hãc igitur Bralidas ex arnis agri Chalcidẽ
ſis cũ exercitu ꝓfectus: circa ſolis occaſũ puẽit ĩ Aulonẽ & Bromiicuù: qua ſtagnũ
bolbæ mariæ ifũditur: Cenatuſq; noctu ire pgit. Erat aũt tẽpeſtas ubuigeb ch
Quo libẽtius irer faciebat uolẽs latere ꝗ ĩtra Amphipoli eſſẽt p̃ᷣter ꝓditores.Nã
erat ibi tũ nõ nulli Argilioge: ꝗ ſũt Andrioꝶ coloni: illic domiciliũ habẽtes: tum
alii huius rei participes parti a pdicca: ptĩ a Chalcidẽſibus pſuaſi: pcipueq; Argi-
lii ꝓxĩo habitates. Atheniẽſibus ſuſpecti ſẽꝑ & oppido ĩſidiãtes. Hi ubi & tẽpus
affuit: & Braſidas cũnã pridẽ detraheda urbe cõpoſuiſſẽt: cũ ſuis ꝗ mũia rei.p.ad
miniſtrabãt:tũc eũ ĩ urbe receperũt.eadẽq; nocte ab Atheniẽ ſibus deficiẽtes ex⸗
ercitũ ad põtem flũinis ꝓmoueruũt: unde magiſꝗᷓ a trãſitu oppidũ abeſt nõdum
muris cictũ:uti nũc ẽ.Præſidiũ aũt quoddã modicũ qd ibi collocatũ erat:paruo
negotio Braſidas ui ſũmouẽs:tũ ꝓditiõis tũ tẽpeſtatis: tũ repẽtini aduẽtus: bene
ſicio põtẽ trãſit: cõtinuoq; eoꝶ potitus eſt: q Amphipollitãoꝶ paſſim extra Op⸗
pidũ habitãtiũ erat. Hoc repẽtĩo eius trãſitu aduetſus Ciuitatẽ facto:& eo ꝗex
tra fuerãt multis captis: aliis ad urbẽ fuga elapſis: Amphipolitani maiorẽ ĩmodũ

tumulctuabatur. p̃ᷣſertĩ mutuo ſuſpecti:cteditũq; ẽ(ut rBraſidã niſi maluiſſet ſu

os ad p̃dã ꝗᷓ ad urbem ſubito conuertere: eã fuiſſe captuꝶ. Nunc ſiſtens exerci-
tũ ad ea quæ extra Vrbem ſũt dirripienda diſcurrit: deſtitit tamen cum per eos
ꝗ ĩtus erãt nihil eis ſuccederet. Cæterũ aduerſarii multitudie proditoribus præ-

pollentes :ne ſtatim portæ aperirentur mittũt cũ Eucleo duce qui aderat eis ad
plidiũ loci ꝓ Atheniẽſibus ad alteg ducẽ Thraciæ pᷣſidẽ Thucydidẽ Olori filiũ
qui hæc cõſcripſit agentẽ circa Thaſon Parioꝶ colonia: quæ eſt iſula diſtans ab
Amphipoli fere dimidiati diei nauigatõe: iubetes ut ſibi ueniret auxilio. Quod
ſimul ac ille audiuit cũ ſeptẽ nauibus:quæ forte aderãt ꝓficiſcitur: uolẽs ille ꝗqdẽ
Betbue ãteꝗᷓ Amphipolis dederetur occurrere: ſin minus eiona occupare. Interea

Braſidas metuẽs tũ e Thaſo auxilia nauiũ: tò ꝙ audiebat Thucydidẽ i omni circa
Thracia officinis aurariis peſſe: & per ſe ad mom poſſe apd primores icõtinnẽte

ãnixus eſt Vrbẽ ſi poſſet ate capere.ne ſi ille ueniret plebs Amphipolitana ſperãs
eũ & claſſe & ſocioꝶ auxiliis ex Thracia coactis urbẽ defenſugeiiã ſe ſe dedere re
culetur. Atq; ita æquabilẽ cõuentionẽ iniit hoc edicto ꝑp præconẽ denũtiato: am

phipolitanog atq; Athenienſiũ ꝗ intra Vrbẽe eſſent: quiꝗꝗs uellet pari ſimilique
iure uti: eum manere apd ſua bona:ꝗ nollet eũ abire exportatis ſuis facultatibus
ꝗnq;ʒ intra dies. Hoc audito pleriq; alterius uolũtatis effe cti ſũt: Præſertim cum
per paucos Atheniẽ ſes res. p. admiſtraretur: cæteri Vulgus ꝓmiſcuũ: & eoꝶg ma-
gna exparte ꝓpinqui eſſent: qui foris fuerat capti: & p̊ metu æquũ eſſe edictũù exi

ſtimartes: Atheniẽſes ꝗqdẽ ꝙ libenter exirent nõ idem libi iĩpendere piculum quod
aliis rati: ꝙqεo nõ celeré ſuccurſũ exſpectarent, cætera uero mulcitudo ꝙ neq; æqᷓ
bili ciuitatis iure priuarẽtur: & pᷣter opinionẽ piculo laborarentur. Itaq; iis ꝗq cũ
Braſida cõpoſuerat ĩ apto iã edictũ iuſtũ aſſerentibus ꝙ cernerẽt uulgus quoq;

mutaſſie Sniam: nec aplius exauchre eũ ꝗ aderat Athenienſiũ ducẽ accepta cõduõ
eſt: initaq; cõuentio. Atq; hũc ĩimõm Vrbs tradita. Eodé die circa ueſpũ Thu-
cydides cũ nauibus ad Eiona appalſus eſt. Amphipolĩ tenente iam Braſida: & no
cte Eionẽ accepit ſtati ſub aurora:niſi naues celeriter auxilio ueniſſent occupan
dã. Secundũ hæc Thucydides ꝗqdem res apd Eionẽ ordinabat: ut & ſtati ſi Braſi

das iuaderet: & mox eos qui de ſupioribus traſire ex ſœdere uellent tuto poſſent

excipere.llle aut repente multis cũ nauigiis ſecundo flumĩe ad Eionem uectus:
ſi forte ꝓmõtorio qd a muris excurrit occupato: flumis hoſtiis potiretur. Qui ẽt
a terra Eionem cũ temptaſſet utriq; pariter eſt repulſus: ob idq; ad res Amphi-
politanas ordinàdas ſe tulit: & ad eũ defecit Myrcinus Ciuitas Hedonenſis pit-
taco Hedonoꝶe Rege a liberis zoaxis & uxore Brauræ iterfecto. Nec multo poſt
Gapſelus & Oeſyna quæ ſũt Thaſioꝶ colõiæ pdicca hæc traligẽte. cũ ſtati poſt
captã urbẽ affuiſſet: Amiſſa athenieniſes äphipoli ĩgenti metu renebatur: pᷣſerti

ꝙ hæc ciuitas eis putilis erat:tũ ꝓuẽtu materiæ quæ ad ædificadas naues cxpor

tabatur pecuniæq;ʒ:tũ ꝙ aduerſus ſocios ſuos ad Strymonem uſq; deducentibus
Theſſalis traſitus lacedæmõiis erat. Quibus niſi potentẽ tenentibus pp igens ſa
ne fluis ĩ ſupioribus ſtagnũ: haud quaꝗ liceret accedere triremibus Arthenienſi-
bus ad Eionẽ excubãtibus. Tũc aũt Athenienſes hæc facilia factu exiſtimatibus
& ne deficerẽt ſocii uerebatur. Nã Braſidas cũ ĩ cæteris modeſtum ſe pᷣbebat:tũ

uero ubiq; pᷣdicabat ſe ad liberad græciã eſſe miſſũ. Quod audiẽtes quæ Athe

nienſibus parebant ciuitates & ãphipoli ab eo captã: & qlem ſe qq; mitem exhi-
beret aæhementiſſime ad res nouandas incitabantur atq; ad eum clam miſſis

Caduceatoribus accedere iubebant:pro ſe quiq; ad illum primi deficere uolen/

tes:quippe rati nõ timendum ſibi tandiu deſtituris Athenienſiũ ſubſidio:quãtũ
poſtea conſtitit plus affectione ceca iudicantes quam certa prouidentia aſſueti
homines quod maxime affectant: id ſpei inconſideratæ pmittere qd nõ affectãt
id principi rationi committere, Augebatur præterea eis fiducia neminem

Auerlu
Epllen
ſsopuc
pebirg
operam
4 hyt
ultllete
celem
inlolar⸗
geſpls
lamam
gviaſo
ugternn
wareen
Ackluse
cdenub
lueritt
pkereg
Gusſtuei
Citaduen
gbaͤſcan
ſedit ad
Acheni
erant
Odleru
tesarn
dlnon
ſiac fu,
eratop
qoanto
oica
mür
Pror
ut&
dem
been
quod
Uint,.
ticem.
tas cid
batura
beupi
Curtit.
patichp
teri⸗
iner W
R ad d
ccupat

ui Wernet
aͤde Olan
Ktilalclin
det Aulio. ⸗
uur wolerilel
Ncice onmiche
morezicöniner
Phpoltuſri⸗

Küſekeceleet

One denütatoen

leran imle

sloisheulund
inDræieninoun
Sõ
eſe ecickien
eculum qunl
mcog neg
u lagins gan
eruulos qu
t * aan
ucavelpi Th-⸗
m Bralds A
nillent occupn
1lariſi bin
nr mo poſten

onem vectus

netur. Qu
res Amph'
dovenſispit⸗
cmolto dol
ecültrio
cdätun pleni
naves eret
dedocentbas
busppignnl
1s Ahenient⸗
antnin
mlebebant
ſeen * Ahe
q mitemen-
Seh niſ⸗
fern voln
ubſiciotgin
dentaalue
nõ fi
c pemunen

aduerſus ipſos auxilio uẽêtug: ꝙ recentem in Boetia Atheniẽſes Calamitatẽ ac-
cepiſſient. Braſida quoq; alliciẽte nec uera feferére nõ eſſe auſos cõgredi Achemẽ
ſes apud Niſæa ſecũ ſoluis exercitũ hente, ldeo ante oĩa Voluptaté ĩ pᷣſentiagꝶe ca
piebãt: & quia tũc primũ lacedæmõn cõſtituerat: ea loca tẽptare ipſi nauare illis
operam omi r6e parati erat. Quæ ſentientes Athenienſes pᷣſidia ut in tp̃re & bre
ui & hyberno in urbes dimiſerũt. At Braſidas e lacedæmôe mitti ſibi exercitũ cũ
iuſiſſet:ipſe ſup Strymmonẽ ad cõpingẽdas naues ie accingebat. Veꝶ hæc ei a la
cedæmõiis ſuppeditata nõ ſunt: partim iuidia primogeiptim ꝙ malebãt ſuos ex
inſula recuperare atq; bellu finire., Eadé hyeme Megarenſes maiorẽ muꝶ quẽ

de ipfſis tenuerar Athenienſes recuperat euerterur ad ſolũ. Et Braſidas poſt cap

tam amphipolim iĩ ſocioꝶ exercitû quẽ hẽbat duxit aduerſus locũ noĩe actam:
qui a foſia regia itrorlum ꝓminet: cuiuſq; athos mons excelſus ad ægæum pela-
Sus terminatur: V bi cotinentur Vrbes ſana Andrioꝶ colonia ad ip̃am foſſam:
mare uerſus qd Euboià ſpectat: & Thyſus & Cleone: & Acrothous: & Holofixus:

S& dius quæ pnniſeuis getibus habitatur barbaris bilinguibus & aliquãtulũ chal

cidenſibus: ed pcipue pelaſgicis tyrrenis qui lemnũ aliquaãdo Athenaſq; inco-
lueruũt: & biſaliico & Greſtonico & Hedonibus uiculatim habitantibus. Harum
Pleræcg ad Braſidà deiciuere. Vege ſama & dius qꝗa obſtiterũt eage regionẽ Braſi-
das ſtatiua illic habẽs populatus eſt. & cũ iperata nõ facerẽt cõminuo caſtra mo-
uit aduerſus Torona Chalcidicä: quä Athenienſes tenebant ſolicitatus a paucis
ꝗbuſdam Vrbé tradere paratis. Et pfectus nocte iã circa diluculũ cũ exercitu cõ
ſedit ad templu Caſtoris & pollucisiqd ab Vrbe tribus fere ſtadiis diſtat: gnaris

Atheniẽſibus qui ibi pſidio erancæteriſq; oppidanis:pter eos qui cũ illo rranſe-

gerant ac uentuge nouerant: quog aliquot qui eũ clam adierant aduenrtũ ipſius
obſeruabant. Qui ubr illũ adeſſe ſenſerut admiſerũt as ſe ſeptẽ Viros nih:l habẽ
tes armoge nili gladios: tot. n. demu ex uiginti quibus negotiũ datum erat ingre
di non timuere duce lyſiſtrato Olynthio. Ii per muꝶ ad mare uergentẽ inrrogreſ
ſi ac furtim conſcenſa altiſſima arce t uibis ad collem poſitæ pᷣſidium quod illic
erat optruncant: & portulam Caneſtræum uerſus perr um punt. Braſidas aũt ali-
quantulum progreſſus cũ cætero exercitu quieſcebat: præmiſſis centum peltatis:
qui cum portæ aliquæ aperirentur: & ſignum quod conuenerat tolleretur pri-
mi irruperent. Et i quidem aduentante tẽpore mirabundi ad Vrbem paulatim

apropinquabant. Intus aut Toronæi illi qui cum iis qui ĩtroierant præparabãat:

ut & Vrbem occuparent: & porte apud foge difracto uecte ipſis aperirentur. li-
dem primum circunductos quoſdam per portulam introducunt: ut eos ꝗq in Vr
be eſſẽt nihil ſcientes: & a tergo & ab uxroq; latere repente terrerẽt. Deinde ignẽ
quod ſignum condictũ erat proferunt: & p portas fori pelratos iã cæreros accipi
unt. & Braſidas cõſpecto qd cõuenerat ſigno: excitatis ſuis curfu cõtendir:iden-
tidem uociferatibus ad incutiendũ iis qui itus erãt metũ. Quoꝶ alii ꝓtinus ĩpor
tas icideriit: alii ĩ trabes ꝗqdrãgulares: quæ ad tollenda ſaxa muri collapſi ꝗ reficie
batur ate illũ poitæ erat. Braſidas igitur cũ multitudie cõfeſti ſurſũ uerſus ad ur
bis ſupiora cõuertitur: Volẽs eã a ſumo ac ꝓrſus occupare. Cætera itẽ paſſim diſ
currit. In hac ciuitaris expugnatione pleriq; ois rei ignari ſatagebant. Qui uero
participes fuerat & qbus res place bat ſubito itroeũtibus ſe aſſociãt. Atheniẽſes
aũtñ(erat.n. armati circiter qnquagitaĩ foro dormiẽtes) ubi ſéſerũt aliquot eoge
inter manus Hlorum optruncati ſunt: reliqui fuga elapſi: pars itinere pedeſtri:
ps ad duas naues quæ cuſtodias agebãt euaſerũt:ĩ lecythũ pᷣſidiũ qd ip̃i tenebãt:
occupata arce urbis maritimæ ĩ anguſtiis Iſthmi poſitæ ad quos et cõfugeruut

—

g

Toronæoꝶ: ꝗcũq; erãt ſtudioſi oꝑe. Luce orta & Vrbe ꝓrſus E Braſidas iis

Toronæis ꝗcũq; Atheniẽſibus ꝓfugerãt: p caduceatorẽ edicit. Quiſꝗs exire ue/
lir eũ tuto ad ſua reuerſũ muns ciuitatis fũctug. Atheniẽſes uero iubet abire le
cytho ut quæ ſit Chalcidenſiũ data ĩ hoc fide eos & ip̃oꝶ facultates incolumes
fore.Illi negãt ꝗqdẽ ſe locũ relicturos: ſpõderi tamẽ ſibi poſtulant diei ſpatium ad
morrtuos tollẽdos. Hic fide publica dies duos iduliit. Quibus & ipe uicina ædifi
cia firmauit: & Atheniẽſes ſua: lnſupꝑ cõcilio Toronæoꝶe coacto talia qdà locu-
tus eſt. qualia apud illos qui erant in Acantho.

Oraciũcula Braſidæ ad Toronæos obliqua.

OISrun eẽ æquũ exiſtimari q ſecũ de tradẽda urbe traſegiſſent cæteris de
U teriores aut ꝓditores eſſe: ꝗppe qui neq; pecunia pſuaſi hoc egiſſent:
nnnec; ſeruitutis ſed libertatis & publici comodi gratia: aut eos qui hu

fus facti participes nõ extitiſſent rebus ſuis frui nõ debere. e. n. ueniſſe no ad ci
uitatẽ pdendã aliquẽ ue priuatũ: & iccirco edictũ feciſſe iis ꝗ ad athenienſes re-
fugiſſent: ꝙ nihilo deteriores cenſeret ob amicitiã ꝗ illis fuiſſet cũ Atheniẽſibus:
neq; lacedæmõioge amicitiâà eis cũ expti fuerit miſũ iri minorẽ: ed eo ꝓpenſiores

ad ipog beniuolentiã fore: quato ii futuri forent iuſtiores nuc qd iexpti eſſenr

fuiſe dererritos. Eos ſe hortari oẽs ad ſe pparãduũ taꝗᷓ fideles futuros ſocios: eoſ-
dẽ poſt hac ſi iã peccauerit ſõtes tore:na ate hac iiuſtos nõ fuiſſe. ſed illos pocius

ꝗbus fortioribus paruiſſẽt: & ſi ꝗd adueriati fuiſſent uenia dandã. Hæc dicendo

illos hortabatur. Vbi tp̃s ſpõſiõis exiit lecythũ aggreditur. Athenienſes ꝓ muris
paꝶ ualidis & ꝓ ædificiis pinas hentibus ſe ſe detenſabãt: unuq; diẽ ui arcuerut.
Poſtero aũt cũ machinã hoſtis admoturus eſſet: ex qᷓ ignẽ ilignea ꝓpugnacula ia
cularetur: turrĩ ligneã ſup ædificiũ opponut: ad eã ptẽ ad qua ià tendebart exerci-
tus:quæq; maxie eeptura machinã putabatur: & pcipuc expugnabilis erat. Huc
multas ãphoras aquæ atq; urnalia & ſaxa cõportãt multiq; mortales cõſcẽdunr.
Quo onere maiore ꝗᷓ ut ferre poſſet ædificiũ repẽte diſciſſũ eſt: æchtoq; ingenti
fragore: eox Athenienſes. ꝗ comĩus ſpectabat maiore dolore aflecit ꝗᷓ metu. At ii
qui emĩus & pᷣſertĩ remotiſſimi quiq;ʒ exiſtimãtes captũ iã illic oppiduũ fugam ad
mare & ad naues capeſſũt. Quos Braſidas ut uidit deſeruiſſe ꝓpugnacula: & q

acciderat aſpexitiaggreſſus cu exercitu oppidũ capit: & quoſcuq; ibi nadtus eſt i-

terficit. Ita athenienſes relicto loco nauibus ac nauigiis i palleneé ſe receperunt.
Denũtiauerat aũt uoce p̃cõis cũ oppugnaturus lecythum eet Braſidas: datuꝶe ſe

trigita minas argenti ei qui prius muꝶ cõſcendiſſet. Veꝶ ratus nõ humanitus
ſed alter expugnatõem extitiſſe eã pecuniã palladi (Eſt. n. illic eius deæ tẽplum)
donauit: & ubi lecythum euertit reparauitq;: oẽ ad ſolũ dedicauit. At reliquum
Rabiliendo tũ alienis iſidiando. Qua
hyeme exacta octauus belli ãnus exceſſit. Ineunte aũt ſtati uere ſeqntis æſtatis
lacedæmõii atq; Athenienſes ãnuas iducias fecere: cenſerent Athenienſes qui-
dem Braſidã nihil ãplius de ip̃is defectionẽ tractug: priuſꝗᷓ p quietẽ reficerẽtur:
ſimulq; ut ſi eis bene cederet ulterior cõuentõ fieret. Lacedæmõii uero hæc ipſa
ꝓut erat Athenienſes extieſcere: & laxamẽto maloꝶ ac laboꝶ futuros ſua ſpõte

2

hyemis cõſumpſit :tum ea loca ꝗ habebat

auidiores ad agendum de recõtiliacõe redditiſq; captiuis ad paſciſcendum ĩ lõgi

us tp̃s. Nãq; ſuos recuperare pluri faciebãt: & eo magis quo Braſidas magis ꝓfici
ebat: remq; augebat : hẽntes ĩ aio alios cõfirmare: alios qui ex equo reſiſterẽt tẽp/

ſe Boetis
gaac pee
ex maio
taſeruint
aunhei tt
niosgeeit
neutrorci.
leeſlet 6
ploaut
ſcidere ui
llero arro
egbul
aſun po
longn ſed

k CaAduc

ria con
wrriqz

Anod

maiog.
ta ſunt.
cedæem
vel ſoc⸗
ditis.
tampr
Qos
ſocind
toeci
ceaton⸗
bosim
modo⸗
ceregpn
cltaſüͤti
monios
nis Taur
ninhüsa
Usonuſin
Gaunie
3 Ncer
logi le 1
Aleni

In hnir⸗
erd iuderabir,
lertsineoiun
r deiſoanumnz
Aienicnndii

gen crrennc⸗
un hor eylen
amn eos gihn
nveniſend A
i ubenienlend⸗
ci Achenieldan
edeo Ppenlon
d epnelen
turos oon e⸗
e Edilos oein
Ni Hxcdcene,
miens pmu
a pognuclki
lencebarenenc⸗
ubilsent
le in,,
Arog pen
rinenn Ai
üfyne
nai
dimduchi
ſe leceſeln
ücsdange
gno homamm
ucer ihin
t Aelguum
. Gnpeſin
hentnſe,gl
gi kiginn
iunn etht
turos luſit
Cendum! 1
s magis/
eleit,

tare ac uincere. Igitur ab his & eorum ſociis induciæ pactæ ſunt: in hæc uerba

Induciæ inter Athenienſes & Lacedæmonios.

ANAacedæmonii ꝓbaueruũt hæc quæ eoꝶq; ꝗ aderant ſocii: atq; c;xerut
ſe Boetiis hoc atq; phocenſibus quoad poſſent miſto Caducearore pſuaſuros:

qd ad pecuniã dei attinet curæ fore ut ſontes deprehendamus: & in eos iure &

ex maiogꝶe legi bus aĩaduertamus: nos uoſq; & ꝗbuſcũq; aliis libuerit prĩa inſtitu
ta ſeruatibus, De his igit placuit lacedæmoniis & eoꝶ ſociis(li mõ fœdera fi-
ant) cũ Athenieſibus utroſq; ĩ ſua rerra manere cõtẽtos iisq; habẽus. Lacedæmo
rmios ꝗdẽ ĩ Coryphaſio itra bufradẽ & Tomeũ manẽtes. Atheniẽſes autcythereis

neutros c alteris ſocietate miſceri: neq; nos cũ ipis neq; ipos nobcũ: Eos ꝗq ĩ Ni-
ſæa eſiẽt & ĩ Minoa nõ trãſire iter qd ẽ a Pylis:pter Niſũ ad Neptũi delubrũ. Ab
ipſo aut delubro ſtati ad pontẽ Minoã uerſus: Megarẽſes quoq; ac ſocios nõ tran
ſcẽdere uiã hanc: & inlula hẽntes quã Athenienſes cœperũut: neutroſq; cũ alteros
ultro citroq; cõmerriũ habere. Item eis uti licere quæcũq; nũc ĩ Troezene habẽt:
& de ꝗbuſcuq; cũ Atheniẽſibus cõuenerit: nec nõ uti mari quocuq; placuerit: uel

ad ſua ip̃oꝑe uel ad ſocioge ire. Itẽ lacedæmõiis licere & ſociis nauigare naui nõ
longa: ied alio nauigio qd remis agataur: ſitq; põdo uecturæ duũ miliũ talentoꝶ.
Itẽ Caduceatori atq; legaxis comiribuſq; quãatiſcũq;:ſi placuerit diſoluẽdh belh gra
tia & cõtrouerſiage in Pelopoõneſum Arhenas ue euntibus: ac redeuntibus terra

mariq; fœde ra eſſe: Traſfugas iĩterea nõ recipi libeꝶ ſeruũ ue: neq; a uobis necg
a nobis. Itẽ uos cãm dicere nobis deferentibus: & nos uobis ſecundum inſtituta
maioꝑ ĩ litigado litẽ ſolui iudicio citra bellũ: Lacedæmoniis hæc ac ſociis placi
ta ſunt. Quod ſi quid is aut honeſtius. aut iuſtius eſſe: uobis uidetur: euntes ĩ la

cedæmonia docetote. N ihil. n. qd modo iuſtũ dixeritis abnuẽt uel lacedæmonii
uel ſocii. ii: qui ibũt id ſpati arbitriiq; in eundo hiĩturis: quatenus uos nobis uide
bitis. Fœdera hæc ad änum erũt. Placuerũt populo. Acamãtibus tribus magiſtra
tum prytaneũ gerebat. Phænippus ſcriba fuit. Niciades p̃fuit: Laches recitauit.

Quod fauſtũ Atheniẽſibus ſit ĩducias fieri: put cõceſſerunt lacedæmonii eoꝑch
ſocii:& ſpopõderuũt ĩ populo ĩducias eſſe ãnuas :quæ hodierno die incipiãt. Quar

todecimo Helaphebolionis mẽſis. Hoc ĩterim tp̃re utrorũq; legatos atq; Cadu-
ceatores inuicẽ adeuntes tractare qua rõe bellũ diſoluatur: cõtionem aduocanti

bus imperatoribus ac prætoribus. Primũ de pace conſultare Athenienlſes: quonã

modo adeat legatio de bello ſoluendo: & per quã ſubito legatos qui aderũt ſpõ⸗/
dere apud populum: ſe placitis ſtaturos ad annũ uertentem. Hæc con genta ac pla
cita ſũt ĩter lacedæmõios Athemienſeſq; & utrorũq; ſocios. Geraſtii apud lacedæ-

monios menſis die duodecimo: Cõuentorum auctores exſtiterũt ex lacedæmo
niis Taurus Echetimidæ: Athenæus Periclide, Philocharidas Eryxidaidæ: Ex co
rinthis æneas Ocyte Euphamidas Arvſtonymi. Ex Sicvonis damotinus Naucra
tis: onaſinus Megadis: ex Megarẽſibus Nicaſus cecali:menecrates ãphidori ex epi
dauriis àphias Epeidæ: ex atheniẽſibus magiſtratus Nicoſtratus diotrophis Nici-
as Nicerati autocles Tolmæi. Atq; hæ ꝗqdẽ iduciæ pactæ ſũt: & p eas aſſidue icol
loqu de reg maiorũ fœderibus uétitabat Veꝑꝶ p hos dies cũ hæc fiũt Sciona ap d
Pallenã ciuitas ab Athẽiẽſibus ad Braſidã deſecit. Aiũt aũt ſcionæi ſe Pallenẽſes eẽ

₰
v.

Vog ad templum atq; oraculum Apollinis Pythii attinet: placet no-
bris: ut qui uelint nullo dolo nulloq; metu cõſulãt ad prium ꝗtiq; ritũ:

*

ex pelopõneſo oriundos: fuoſq; maiores cum a Troia nauigarent tempeſtate qua

Achiui uſi ſunt in eum locũ appulſos ibi conſediſſe. Quos cũ deteci ſſent noctu
Braſidas adiit præeuntẽ officii gratia rriremé: ſequẽs ipſe eminus actuario naui-
gio:ut ſi quod ĩ nauigio ſuo maius incidiſſet triremis opem ei ferret. Si uero ĩ aliã
æque magnã trireméeé non exiſtimabat illa ĩminus nauigiũ directurã: ſed in nauẽ.
& ſe interea ſaluũ fore cum trãſfretaſſet: coacto Sicionioꝶ concilio: in eã Sniam
locutus eſt: in quã apud Acanthũ ac Toronã. & hoc amplius eẽ iſtos p̃cipua lau-

de dignox: qui cũ pallene in Iſthmo ſitã ab Athenienſibus occupetur Potidæam

tenẽtibus: cũq; nihil ſint aliud ꝗᷓ inſulani: tamẽ ad libertatẽ ultro trãſierint: non

expectans ignauiter ut ſibi neceſſitas exprimeretur: agnoſcẽdi domeſtici boni&
eſſe id ſignu eos aliquid aliud reg: maximaꝶe pᷣſtanti animo ſubdituros. Quod li

ex Snia contigeret haud dubie fideliſſimos lacedæmoniis amicos exiſtimatum
iri:atq; aliis in rebus honoratum. Quibus uerbis erecto animo ſcyonæi: & omẽs

pariter auditiores effecti: etiã illi quibus antea res acta diſplicuerat cõſtituerunt
renue bellum ferre. Et Braſidam cum in cæterit honeſte acceperunt: tum uero
& publice aurea corona redimerunt tanꝗᷓ græciæ liberatorẽ: & priuatim teniis

coronauerunt: ac ueluti Athletam frequentaruut, IIle confeſtim relicto eis ali-

quanto prælidio retro abiit. Nec multo poſt eodem cum maiore exercitu tranſ-
fretauit: uolens Mendam atq; Potidæam temptare: ac prius occupare: ꝗᷓ ꝙ ſuſpi-

cabat᷑. Athenienſes taꝗᷓ iſulæ ſuccurrerẽt. Et cũ nõ nihil de pditione traſegiſſet:

cũ his Ciuitatibus iã re eſſet exerciturus: interĩ ad eũ ueniũrt cũ trirẽi ꝗ ĩducias re

nũciarẽt. ex Atheniẽſibus Ariſtonymus. ex lacedæmõiis Athenæus. Ita exercitus

rurſus Toronẽ reverſus eſt: & legati renunciat Braſidæ cõuẽta. Quæ quidẽ uni

uerſii Thracia ſocii approbauerũt ariſtonymus aũt cætera ãnuere: Scyonios tamẽ
negare in ſœderibus fore: quos ex diege

fœdera pᷣuaricari: & ſe pro Ciuitate interceſſuros fidem Braſidæ habentes:para-

toſq; iudicio diſceptare. Illi nolle iudicio periclitari: ſed primo quoq; tempore
cum exercitu abire irati: ſi qui in inſulis iam ſunt ab ipſis deſciſcendu cenſeant:
in utili ſibi lacedæmonioꝶg terreſtri potentia confiſi. Conſtabat tamẽ re nera de
fectionem fuiſſe qua ius ſuum tutabantur Athenienles. Quippe duobus diebus
poſterius a Scyomiis deſcitum eſt. Itaq; facto in Snĩam Cleonis decreto de Scyo-

niis capiendis interimendiſq;: cætera omittentes ad hoc ſe ſe præparabant. Atq;

ĩterea ab eis Menda defecit: Ciuitas ĩ pallena Eritreoꝶ colonia: quà & ipſam Bra
ſidas recepit:non exiſtimans ſe iniuſte agere quia per inducias aperte defeciſſẽt.
Nam erât quæ inuicem Athenienſibus crimini daret & fœderum ruptoribus.
Quo magis Mendenſes fuere audaces: tum cognita Braſidæ propenſa Snia:tum

ſumpta ex Scyoniis co niectura: quos non prodidiſſet: tum ꝙ eis pauci cum adeſ-

ſent conſcii: & ii tunc cunctarentur non tamen ommiſſiſſent: ſed cum ſibi ipſis
timerent ne pate ferent: tamen eos qui multi erant præter opini onem ſuperauiſ
lent. Hæc cum protinus Athenienſes acceperunt multo magis irritati ſe aduerſus

utrunque Ciuitatem inſtruebant: quorum claſſis aduentum expectans: Braſidas

Iiberos Vxoreſque Scyoniorum ac Mendenſium ſubduxit in Chalcidicam Olyn

thum: cum præſicho quingentorum beloponnenſium totidemque peltatorum:

Chalcidenſium profecto omnium Polydamida. Et iſti quidem tanꝗ propediem

upputacõe ſciebat poſt initas inducias
defeciſſe. Braſidas cõtra multis uerbis affirmare ãtea defeciſſe: nec ſe urbem uel-
le tradere. Quæ ubi ariſtonymus Athenis retulit: ptinus Athenienſes inexpedi-
to fuerunt Scyone bellum inferendi. Sed lacedæmonii miſſa legatione dicere eos

genturi
mautinre
nicquushel
Peloponenl
ltuciein
5edond
melitegi
ſtraponut,
bareqtes p⸗
Perdiccasc.
lüederio
enpeicatel
tridoucg tut
Vexberdie
Braidasai
AGhüh⸗
era Acun
Ambeoee
kund Cu
let mnlerun
culltrid
lesaduent
domumr
i Drade
ſiaspein
Uum juat⸗
cerer ci

1o man

ofeereuba

tuclinẽ
conabo
mm ſen
noexeii
Ponbas
nücſhen
Pugnauik
loru⸗
Titatis a
bonam
tarciſüͤr
voeit

n- lempeltre
us acunnon
err Aleii⸗
Würaedinnan,
nellonneigri
Eiſos Peipualn

npetur boten

ro Uiſeninnn
ommeſticibonig

dditund Oodt

icoseriſtimmun
lgonei Kon
erat cöltiwenun
Perundtumven
priuntim teni⸗
im elido ee
eexverciutnt
reg . luß⸗
ntore nitgile
Tmiigicdgcinn
Zvs luaexercitus
Qrcucei
eoniosun⸗
initzs indoct
Xleurbemu⸗
enles eypec⸗
re dœreeos
bemes palz
g lenpore
du cenleam.

veteverade

nodus diedus
neio de ⸗
rabant A
Aimbe
ene Celealle
n wyrorbun
enla iatun
cicumace⸗
aum ſbiipi
em upenl
riſendterin
lans Brden
icicamO
pelenormn
. rordin

uenturis Athenienſibus: recte ſane inter ſe cõmuniter res admiſtrabant. Braſi-
das aut interea pariter ac perdiccas rurſus aduerſus Arribæũ tendunt ĩ lyncium
hic quas hẽbat copias ducens Macedonum & incolaꝶe græcoꝑg. Ille præter luas
Pelopõnenſium reliqas: Chalcidenſes Acanthios: & ex alis populis ꝓ cuiuſq; ma
Snitudie in ſũma græcoꝶ armatoꝶe fere Tria milia eꝗqtes omnes qui ſequebant:
Macedonu cum Chalcidenſibus circiter mille alia barbaroꝑ manus permulta.
Ingreſſi regionẽ Arribæi cũ lynceſtas ex aduerſo caſtra metatos ĩuẽiſſet: & ipſi ca
