artat: & eo ſepto faciliorẽ fore receptũ cëmeatus ac reꝶ neceſſariagse. Et propin
quiori.n.ſe ſpatio ante portũ Syracuſanoꝶ ingreſſurus: non quẽadmõm tũc lõ-
ginqua portus parte ſe ſe recepturos ſi quid hoſtes claſſe molirẽtur. Et iam cum
intẽdebat aium magis ad nauale bellũ cernens: minus ſperandũ ſibie mediterra
neis locis poſt Gylippi aduentum: Inſtructa itaq; atq; ornata claſſe exercitu: tria

præſidia muro cõmuniuit: ubi & pleraq; uaſa repoſita ſũn& naues magnæ pari-
ter ueloces & iam in ſtationẽ agebant. Proprter quod tum primũ nonexminima

parte facta eſt iactura hoĩunnquippe penuria aquæ ꝙ longius aquarẽtur labora-

bant. Et quotiens lignatum nautæ prodibãt ab equitatu dyracuſano terram op

tinente pleriq; conficiebatur. Nam tertiam equitũ partem Syracuſani apud opi-
dum quod eſt in Olimpio collocarãt: ne ii qui apud plẽmyrium erant ad ipſos le
dendos exirent. Cognito in ſuper Nicias cæteras corinthiog naues aduetare ad
eas intercipiendas mittit uiginti ſuas: oum mandato ut illas in Siciliam traſmit⸗

tentes circa locros & Rhegium & ꝓminentia Siciliæ loca captaret: Gylippus &

ipſe muꝶe inter Epipolas extruit: uius iis lapidibus quos Athenienſes in uſum ſu
um aggreſſerant: ſimulq; Syracuſanos ac ſocios in aciem extra mumtiões ꝓduce

bat aſſidue atheniẽſibus e diuerſo ſuã aciem inſtruẽtibus. Cui poſteaꝗᷓ tẽpus ad-

eſie uiſũ eſt hoſtẽ inuadendi princeps ipie inuadẽdi extitit: & cũ ad manus uẽtũ
eſt cortabatur aũt Syracuſani Equitatus atq; ſocioge. Itaq; inter utroruq; muni-
tiones ibi nullus uſus ſuit uicere Atheniẽſes: uictiiq; mortuos reddidere at tro-
phæum erexere.

Oratio Gylippi obliqua.

T Gylippus conuocatis copiis negat illage culpam eſſe ſed ſuam qui
uſum equitũ iaculatogeq; eripuiſſet inſtructa intra muroge inter ca-
pecinem acie: nunc aũt ſe rurſus illos eductuge eẽ: iubereq; eos ut id
cogitarent: cũ nõ minorẽ hẽant ꝗᷓ hoſtes exercitũ:nõ comittendũ ſibi qui Pelo
ponnẽſes & dores eẽnt: quin lonios & inſulanos & cõuenas hoĩes uinceret: & ere
giõe depellerẽt. poſt hæc ubi tpus fuit: iteꝶ eoſdẽ eduxit: Nicias ãt atq; Atheniẽ

ſes cenie bat ẽt ſi illi nollẽt priores in aciẽ ꝓdire: tamẽ ſibi neceſſariũ fore nõ cõ/
tẽnere murũ hoſtilẽ: ꝗ iuxta ſuũ excitabat᷑:iãq; tantũ nõ ad exrremitatẽ ſui acceſ

ſerat: qui ſi acceſiſſet faceret ut Syracuſani nõ iam oppugnarent: ſed oppugnarẽt
planeq; uicerẽt ac debellarẽt. ꝓdierũt igirur ĩ aciẽ aduerſus Syracuſanos ac con-
fixerũt. Gylippus aũt lõgius amuris ꝗᷓ nup armaros ꝓduxerat & egtes atq; iacu

latores ĩ loco ſpatioſo ubi muralia utrorũq; opera deſinũt trãſuerſos hoſti collo

carat: Cõmiſſa pugna hic egꝗtatus ſiniſtge Atheniẽſiũ cornu:q ĩ ipᷣm urgebat in

Girngit
rin ali

Iut mmuru ſi

cificando:
thiog
bus pera
zaluit
pus urbe di⸗

durmadtoln

no abhorn
milli Lacec
ſiue onerat

gholeg
Ncias aiad
Aipleicen
pralennire
Careotaut.
ci xultas:
tetet Epiſt
ſent Acher
baacen
rele ca⸗
em Ne
lumitt
Liburn
ciſcens.
benere⸗
ſtoläree

ſanoxa
musitr:
lopõnela
cüdaabe
Unc ica
mag Non
uiſtni
Uerüdur
Mpnetl
ſcemnn
Peerezit
1atebell
chiufi

inphcenen

wplimhele,
onög
ilelcirt

Nttaciden
letrnbi,

Emtl⸗
iumdorii
tuce einso
.bipinn
dmöm tieß⸗
Etüman
biemeaiem
ecrerctutn
zmagneſn,
lonermimm
Netur laborn
notenan
mizpudop⸗
Madiplosle
SAnitne

Uiamträcni⸗

Cylipue
sinoum
nmoes clce
Fliyuea⸗
manus veri
rigwani⸗
dere n to⸗

ſed ſuaml
no inlte,
req; tos t!
ſbigui Peo
g Aheni
ifote noco/
tneſiarte
loppogna
nosac
les anq un
bi
nugebun

ðð

uadit: atq; ĩ fugã uertit. Ex quo factũ ẽ ut reliquus exercitus a Syracuſanis ſupa

ret᷑: ad diſſipatos in ſua munumenta redigeret. Nocte ĩ ſequenti uictores pduxe
rut muru iud uſq; ad hoſtilé: ita ut nõ poſſent amplias ab illis neq; ꝓhiberi ab-

ædificando: neq; muro: ne auicentibus ꝗdẽ circuuallari. Appulere poſt hæc Co-
rithioge & Ambraciog & leucadog quæ reliquæ erãt naues numero duodeci:
ꝗbus perat Thraſonides Corinthius: fruſtratæ Atheniẽ ſiũ nauiũ cuſtodiã a qui
bus adiuti ſunt Syracuſani ĩ reliqno muro ſtruendo uſq; ad ſimplicẽ. Et Gylip-

„

pus urbe digreſſus cæteram Sicilià obiuit ad claſſẽ pedeſtrẽq; exercitũᷣ comparia
dumiad ſolicitandas ẽt ĩ ſocietatẽ Ciuitates: ſi quæ aut nõ propẽeſe ĩ bellũ aut oĩ-

no abhorrentes a bello eẽnt. Alii quoq; Syracuſanoꝶ Corinthioꝶeq; legari ſut
miſii Lacedæmonẽ & Corithũ ut plus copiaꝶ traiiceretur: quoquomõ poſſet:
fiue onerariis nauibus: ſiue nauigiis: ſiue aliter dũ peruenirẽt. Præterea tanqᷓ ab
Atheniẽſibus ẽt copiæ accerſerẽt: Syracuſani claſſem explẽt: & qſi nauibus quo⸗
ꝙq; hoſtẽ aggreſſuri: huic rei operãà dant: & ĩ alia quoq; uæheméter icũbũt Quæ
Nicias aĩaduertens illorum uires augeſcere magis ĩ dies ſuaſq; decreſceretmittir
& ipſe identidẽ Athenas ꝗ referrẽt cum de aliis ſingulis quæ gererẽt: tũ uero de
præſenti rerũ ſtatu quẽ ancipitẽ arbitrabat: & de illo actu eſſe: niſi aur ipſi reuo
carent: aut alii non pauci mitterent. Veritus tamẽ ne eos ꝗ mitrebaãtur aut dicẽ
di facultas: aut memoria madatoꝑꝶ deticeret: aut uolũtas populo aſſentãdi auer
teret: Epiſtolam ſcripſit: ratus ſententiã ſuã:nihil a nutio ſuppreſſlam: cũ didicil-
ſent Athenienfes pcipue ex uero conlultaruros. Quibus litteris illi quos mitte-

bat acceptis ac mandatis quæ ipſi expoſituri erat abiere. Inrerea Niciæ rem ca
ſtrẽſẽ cuſtodire maiori iã curæ erat ꝗᷓ uolũraria picula adire. Sub extremũ eiuſ-

dem Aeſtatis Euetion Athenienſiũ dux cũ Perdicca pmultiſq; Thracibus bel-
lum ittulit Amphipoli: & cũ eã nõ expugnaſſet adductis in Strymmonẽ Amnẽ
Liburnicis nauibus ab ipſo Strymmone urhem oppugnabat ex Himeræo ꝓfi-
ciſcens. Atq; hæc Aeſtas exceſſit. Ineunte hyeme ꝗ miſſi a Nicia erãt Athẽas p-
uenere: & ꝗᷓ madata erãt uerbis expoſuere: & ſi ꝗd pcontabat reſpõdetre:atq; Epi
ſtolã reddidere. Quã ꝓcedẽs ſcriba Ciuitatis Atheieſibus recitauit ĩ hæc uerba

Epiſtola Niciæ ad Athenienſes

Væ ante hac geſta ſũt ex ſupioribus Epiſtolis noſtris Athẽiẽſes. Nũc
tp̃s ẽ uos cognito q ĩ cõditiõe ſimus nihilomius cõſultare. Cũ Syracu
ſanos aduerſus quos miſſi ſumus aliquot pᷣlus ſupaſſemus: muroſq; exrruxiſſe-⸗
mus itra quos nuc agitamus. Aduẽit Gylippus Lacedæmõius cũ exercitu ex Pbe
lopõneſo:& ex quibuſdã Sicilienſiũ Ciuitatũ quẽ prima ĩ pugna uicimus. In ſe⸗-
cuda ab eꝗtatu frequẽti atq; iaculatoribus coacti iumus ĩtra muros nos recipe.
Nunc ĩicaq; p̃termiſſa circũuallatiõe muroꝑꝶ pp hoſtiũ multitudinem otiũ tene
mus. Non.n. poſſumus oẽs ĩ aciẽ copias educere:cũ pte armatoꝶ opus ſit ad agẽ
das ĩ ſtatiõibus muroꝶ excubias. Et hoſtes muge ſimplicẽ iuxta noſtrũ excita-
uerũt: ut iã eos circũuallare neqamus: niſi ꝗs illũ multo cũ exercitu adortus ex
pugnet. Euẽite; ut ꝗ alios obſidere uidemur: ipſ potius qᷓtẽus ad terrã ptiet ob
ſideamur. Quippe ꝗ haud multũ pp hoſtiũ eꝗtatũ e loco ꝓgredimur. Miſerũt
p̃ᷣterea ĩ Peloponneſũ legationẽ accerſitũ alias copias: & ad urbes Siciliæ ĩ ſocie
tatẽ belli ſolicitãdas:qᷓ nunc ĩ ptibas nõ ſunt Gylippũ illic pedeſtres naualeſq;
copias ſi poterit adducturum. Conſtituũt enim qnantum audio pariter adoriri
. .
D

noſtras munitiones: peditatu a terra: claſſe a mari. Neq; cuiꝗᷓ ueſtrũ hoc arduũ
eẽ uideat ꝙ ẽt a mari. Nã noſtra claſſis ut illi quoq; cognitũ hẽnt: inter initia ex
colluit: tu ccitate nauiũ rũ hoium ĩ columitate. Nũc & naues tandiu ſubſidio
agentes: & i mari putrefactæ & uiri afſũpti ſũt. Nec licet illas nobis ad reficien-
du ſubducere: ob id ꝙ aduerſariæ noſtris numero pares ſũt: atq; etiã plures: quæ
nos ſe iuaſuras aſſidue ſignificãt: qd pala illos eè tacturos cum penes eos ſit: &
laceſiere pugna: & ſuas naues exiccare cõmodius: ut ꝗ obſident alienas naues: ꝙ
uix nobis licuit tata claſie abudãtibus: nec dum coeactis quẽadmõm nũc: oĩ nos
claſie tutariꝗ ſiꝗd uel modicũ e tutela noſtra remiſerimus: cõmeatũ nullũ hẽ
bimus quẽ nũc quoq; urbẽ illoge p̃ᷣteruehentes ægre iportamus. Qua de re nau
tici hoĩes: cũ antea amiſſi ſũt: tũ uero nuũc amittut᷑:cu lignatũ: cũ aqtu: cũ aliꝗd
pdatu lõgius eut:ab hoſtili egtatu cõfecti: ſeruitus quoq; cũ ad pugnãdũ cõſti-
timus traſiugietibus pegrinog: quoq; milirũ ꝗ cõſcẽdere naues adacti fuerunt:
cõtinuo ĩ urbes dilabut: q uero magnitudie mercechs allecti uenerat: ratiq; ſe q-
ſtũ facturos potiuſꝗᷓ dimicaturos: ubi pter opinionẽ ex aduerſo claſſẽ: & alia ho
ſtilia uideruripti ꝑ occaſionẽ ad hoſte trãſeut: pti ut cuiq; facultras ẽ abeut(ſpa-
tioſa. n. Sicilia é). Quida ẽt macipia hyccarica mercati piuaſis Trierarchis ut il-
la ꝓ ſe ſubſtiuat diciplina rei naualis euerrut. Nà itelligeribus auũt ſcribo: breue

ad tpᷣus ẽ ille claſſiariæ multirudinis flos pauciq; agẽdi nauẽ ad moderaãdi piti.

Atq; iter hæc oĩa ad me maximũ ſolicitũ facit: ꝙ mihi duci nõ licer iſta phibe-
re. Nã & ingeia ueſtra Achẽeiẽſes difficilia ſũt ad cohercẽduũ: nec unde expleamus

naues hẽmus:id qd hoſti multis ex locis licer: ſed neceſſe eſt nobis illic ſümere:

ĩ ſocietate Ciuitates ĩualidæ iut Naxus & Catia.

unde quãdo huc ueimus: & q abſupta ſut: ſopin ſũpſimus. Siquidẽ ꝗ pftãt
dat ut oppida Italiæ ꝗbus alimur cognito ĩ qᷓ cõdictiõe ſumus: & ꝙ a uobis nõ

mittũt auxilia ad ülos deficiat: ꝓfecto ſine plio debellatũ ẽ: noſq; ab iſtis expu-

gnati. His ego iocũdiora uobis ſcribere poterã: ſed nõ tamẽ uriliora. ſi mõ decet
uos rebus noſtris apte cognitis deliberare: cũ p̃ſerti hẽam ura ſgi ꝓbe nota: ꝗ
iocũdiſſima ꝗdẽ uultis audire. Sed ſiꝗd ex iis non peride ſacceſſerint poſtmodu

accuſatis. Tutius duxi uese ꝓmere. Et nuc iis ad ꝗᷓ nos a pricipio miſiſtis ita ſẽ

tite: ninil uos neqʒ militibus neq; ducibus ſuccẽſere poſſe. Veꝶ cũ ois Sicilia cõ

ſpiret: & alius a Pelopõneſo exerxcitus expectet: decernatis aut nos reuocados eẽ:
qui ne pᷣetibus quidẽ hoſtibus pares ſumus:aut aliũ huc exercitũ mittẽdũ: nec

peditatu mĩorẽ nec Claſſe: nec cũ exigua pecũia: & mihi quoq; ſucceſſorẽ: ut po
te ad permanẽdũ ĩualido ex renibus laborãti. qd ut ĩpetrè mereor: quia cũ recte

ualerẽ ĩ adminiſtrãdis magiſtratibus crebro, de uobis benemeritus ſũ. Quicꝗd
aut facturi eſtis id ĩ eũte ſtati uere neutiꝗᷓ differẽdo facitote: taꝗᷓ hoſtibus res Si-
ciliẽſes paulati ſibi cõciliatibus. Nã qd ad Pelopõneſes res attinet cunctatius ille
quidẽ fiẽt: tamẽ niſi aium aduertitis: ptĩ quẽadmodũ antea uos latebũt: pti p̃oc
cubabut. Flæc Niciæ narrabat epiſtola: quibus Athẽiẽſes auditis. Niciã quidem
magiſtratu nõ ãmouerũt: ſed donec illis collegas mitterẽt duos eoꝶ: qui cũ eo-
de erãt delegerũt. Menãdrũ & Euthydemũu: ne ſolus & idẽ æger moleſtia cõfice
ret. Aliũ quoc; exercitũ cẽſuere mittẽdũ nauticaꝶ pedeſtriũq; eopiaꝶe tã ſocia
liũ ꝗꝙᷓ ſuoge: ex ſormula delectis Niciæ collegis Demoſthene Alciſthenis & Eury
medõte Thuclis filo. Quẽ Eurymedõtẽ ſtati circa ſolſticiũ hybernũ ĩ Siciliam
dmiilere cũ nauibus dece: Cũq; cẽtũ uigĩti Talentis argẽti qui ẽt nuntiaret illis
nẽtura ipſis auxilia: curaq; eoge Ciuitati fore Demoſthenes ad apparãdũ ꝓiec-

uod ſi hoc unũ hoſtibus acce

—

———

Kone temat
tüaccoper⸗
cabelopon⸗
icereti dich
ccicle te
fiſe cale⸗
innauidus
P copiun
typenirent?
ſue trilite
tueritexrper
urlliab/
teträ loße
endi ee dec
nio aios
Kicilienlest
bello leid
KLcünpno
litipliadhe
ſatontunzu
ſser Axo
Aalocaual
QEmoniis
dinüdere
iadbelk
extruchöe
mittedopr
türkiyem
Enn init
educe
Ten
Ne Ne
hlron
m wi
muxi/
(la mit
ſanputi
noe / N
Pſecialt
thopptier
Corſthis
UnCorith
butin
one
ilnn ,

tencenn
liigiu
M eck

ühocarit,
mer inter
diu fablcio
sad eicen
Rhurencl
enez eos irs
mmumng
mnücoino
aü nrllih;
Aucermn
Aniü dg

Ggniͤciceſ⸗

nchi fvennn
rirratig
eNAnhe
e abeiit
erarchisuri⸗
ſcnborbreve
4 ia plube⸗
deenpleamns
dlic ümer
nideii
hoſtubas acct
gavob hö
b iſelpo⸗
rocecet
pbenorig
poſtmoci
iilrsiaſ.
is diclla
WoCadse
minedin ne
ceKoreiut
uucüncr
wſi ugt
oläbogtted⸗
menui⸗
rbünpti pos
Mcäiquiden
quicu eb⸗

Clekuncöht e

i ti ſoc
e Eum
mül Aclin

uanuetil

wäün

tionẽ remanſit: tanꝗᷓ primo ſtatimaere profecturus: ad indicẽdũq; ſociis delec-
tũ: ac cõperãdas illic pecunias: naues & armatos. Sup hæc Athenie tet mitrũt cir
ca Pelopõneſũ naues uiginti ad cuſtodiẽdũ:ne ꝗs e Coriĩtho ac Pelopõneſo tra-
iiceret ĩ Sicilia. Nã Corinthn poſteaꝗᷓ ad eos uenere legati: & res ĩ Sicilia meliore
cõdictiõe eẽ nũtiauere: multo magis aio cõfirmabãt: exiſtimãtes nõ ĩ tẽpeſtiuã
fuiſie claſſẽ:qua prius miſiſſẽt. ltaq; admittẽdas eodẽ armatoꝶe copias onerariis
in nauibus ſe ſe accingebãt: eodẽ mõ ex cætera Pelopõneſo Lacrdæmõſi ſuas &

ipſi copias miſſuri. Et Corithii quiq; & uiginti naues ĩpleuere: ut pugnã naualẽ
experirent aduerſus ſpecularias illas ᷓ ſtabant ad Naupactũ:ne ab iis Onerariæ

ſuæ trãſire ꝓhiberẽt:oppoſituri triremiũ pᷣſidiu. Lacedæmõii uero ꝓut conſti
tuerat expeditionẽ apparabat: urgẽtibus Syracuſanis atq; Corithiis. cũ audiſſẽét

auxilia ab Athenienſibus ĩ Sicilia mitti: ut ipſa miſſio ꝓhiberet: Lacedæmoniis

terra illoge ĩgreſſis Alcibiade quoq; ꝗ iis aderat admonẽte deceleã muro obſepi
endã eẽ nec bellũ õmittẽdũ.Et᷑ cũ hæc tũ pcipue illud cõfirmadat Lacedæmo-

nioꝶe aĩos quod arbitrabãt᷑ Atheniéſes duplex gerẽtes bellũ cõtra ipos cõtrac

Sicilienſes: facilius opprimi poſe: & eoſdẽ prius fœdera rupiſie. Nã ĩ ſuperiore

bello ſe id potius admiſiſſe. Quoniã Thebani ſaluis fœderibus platæã iuaſiſſẽt:
& cũ in prioribus pactionibus diceret᷑: ne arma inferrẽt᷑ iis ꝗ iudicio ſtare uel-
lłẽt: ipli ad hoc ab Athẽiẽſibus e uocati ſtare noluiſſent: & ob id merito ſe aduer

ſa fortuna uſos: cũ ĩ alus tũ uero ĩ illa apuꝗ Pylũ calamitate. At poſtꝗᷓ Atheniẽ-

ſes ex Agro ꝓfecti cũ nauibus Trigita quãdã Epidaurici agri partẽ Praſiogeq;: &

alia loca uaſtauerũt: atq; e Pylo latrocinia agitabat. & quotiẽs ex fœdere a Lace-
dæmoniis repetebãtur: res exeptæ & i iudiciũ uocabatur diſceptationẽ abnue-

bãt: tũ uero arbitrati ſũt priſtinã culpã ſuã ĩ Athenienſes reſuſa eſſe. Ideoq; ala-
cri ad bellũ aĩo edixerũt eadem hyeme ſociis ut illi feramenta duũ ip̃i cætera ad
extructiõem murog iſtrumenta ppararent, Simulq; tãꝗᷓ ſupplememo ĩ Siciliã
mittẽdo pecũiã & ipi cõtulerũt: & cæteros Pelopõnenſes ad cõferendũ adege-

rũt. Hyemſqʒ exiit ac duodeuiceſſimus hujus ãnus belli qd Thucydides cõſcrip
ſit. Sub initiũ ſtati ĩſeqntis ueris Lacedæmõii ſociiq; maturrie Atricà ĩ curſave

re: duce Agide Archidami ſilio Lacedæmõioge rege: & primũ q piacẽt capeſtria
uaſtauere. Deide muro deceleã iĩterſepire cœperunt: diſtributo per Ciuitates eo

ope.Abeſt aũt decelea ab Athẽis circiter centũ ac uigĩiti ſtadiis: tãcũdem aut nõ

mulcto plus a Boetia. Extruebhat aut murus tũ apd capeſtria tum apd oporrunii

ſima ad ĩſeſtãdum loca:ẽt Athẽas uſq; cõſpicuus. Et Pelopõneſes ꝗdem ac ſocii
musꝶe ĩ Attica ædiſicabãt. Interea uero ꝗ ĩ Pelopõneſo erat armatoꝶ copias ĩ S1

cilia miſerunt Onerariis nauibus Lacedæmoõii lectiſlſimum qncq; ſeruoꝶe atq; a-
ſcriptitioge nũero ſexcentos duce Eccrito Sptiata: Boerii trecentos ducibus Ne
nòôe & Nicõe Thebãis Hegeſãdroq; Theſpieo. Hi iter primos a Tænaro lacõicæ
Ppfecti altum tenuere. Nec multo poſt hos Corithii ꝗn gentos: ptĩ ex ipſa Cori-
cho:pti ex archadibus mercede cõductis: p̃ᷣfecto eis Alexarcho Corithio: Cunq;

Corithiis Sicyõii ducentos:qbus pᷣerat Sargeus Sicyõius. Illæ aurem quiq; & ui

giti Corithioge naues ĩſtructæ atq; ornatæ per hyemem e regiõe uigiti ttica-
rum nauium q ad Naupactum ſtabãt ĩ ſtatiõe fuerunt: dum illæ qᷓ armatos e Pe

lopõneſo portabãt: onerariæ tam tranſirẽt: quaꝶe cã triremes ip̃æ prius fuerãt
ſſſtructæ. ne Athenienſes aduerſus onerarias poriuſqᷓ aduerſus triremes aium in

tenderent. Inter initia ueris dum decelea muro iĩtercludebat Athẽiẽſes dimiſe-
re Trigita circa Pelopõneſũ naues duce Charide Appolodori: cui mãdatũ erat:

It ꝓfectus Argos ex iure ſocietatis hortaret Argiuos ad explẽdas naues arma-

4

tis. Dimiſerũt itẽ quẽadmodũ deſtinarat ĩ Siciliã Demoſthenẽ ſexagĩta cũ naui/

pus Athẽiẽſiũ & ꝗnq; Chyoꝶe: ferẽtibus ex iormula mille & ducẽtos Atheiẽſiũ

armatos: Inſulãoꝶq; qplurimos undiq; cõtrahere potuerut: & e aliis ſuæ diti-

onis iociis ſicubi aliquos opportunos ad rẽ milnarẽ hẽbat. Cui pceptũ eſt: ut iũ

Cta cũ Charide claſſe circũuecti lacõicã ora ifeſtarẽt. Er Demoſthenes ꝗdẽ ĩ Egi
nam traiecit ibiq; ſi ꝗ ſuoꝶ reliq erãt: & dũ Charicleus Argiuos aſſũmeret opi-

ebat. In Sicilia uero p eadẽ ueris tpra Gylppus rediit Syracuias agẽs e Ciuitati-
bus ꝗ́s pſuaſerat ꝗᷓ potuerat maximũ udiq; exercitũ cõuocatiſq; Syracuſais ĩꝗt.
Operepreciu eſſe eos ꝗᷓ plurimas poſſent naues armare ac pugnam experiri na-
ualem. Sperare. n. ſe aliquod periculum dignum facinus ĩ eo bello edh turũ: Ad
quod illos etiam Hermocrates hortabartur in primis negans recuſandum Claſ⸗
ſe cofligere cù Atheméſibus: non. n. illos heredirariã aut perpetuã here peritiam
rei naualis: ſed mediterrãeos eẽ magiſꝗᷓ Syracuſaos: & cogẽtibus Medis nauticos
ſactos Cæteꝶe audacibus uiris ꝗqles ſut Athèéiéſes eos uideri aſpimos: ꝗ & ipſi ex
aduerſo audaciã ferãt. Nà ꝙ fimitios ſuos ĩ poteſtatẽ redegerũt: id uero nõ tribu
ẽdũ eẽ eoguiribus: ſed audaciæ iuadendieocq; idẽ terroris ab aduerſariis pati de
bere. Seq; dicebat ꝓpbe noſſe Syracuiaos ex ipa audatia obuiã eudi Claſſi Athẽi
cẽſiũ: & ex hac re illis opinata terrorẽ icutiẽdo magis ꝓfecturos ꝗᷓ Atheniẽſes ex
ſua peritia Syraculãoge ĩperitiæ rei naualis offuturos. Capeſieret igit rẽ nauticã
eos iubebat: nec pigeret experiri. Eiis & Gylippi & iermocratis & ſi cuius alte-
rius exhortatiõibus iĩducti Syracuſãi ad pugnâ naualẽ ſe expediut: naueſq; ĩplẽt.
Quod ubi factũ é Gylippus tota nocte cũctũ pedeſtre agmẽ duxit: ur eodẽ mo-
mæeto iple a terra ad muros ꝗ ſũt ĩ Plẽmyrio ſubiret: & naues a mari. ltaq; ex cõ-
polito triremes Syracuſãoge portu magno ꝗnq; & trigiĩta ĩ aduerſũ tẽdũt e por
tu miori: ubi naualia eoge erat: ꝗnq; & Quadragita circũ agunt:eo cõſilio ut cũ
iis ꝗᷓ irus erãr milcerent᷑: & nihilomius Plemmyriũ adorirent: quo Athenienſes
utriĩq; ĩuaſi tumulruarẽt᷑. At illi ꝓpere ſexagita e dquerſo nauibus ipletis ꝗnq; ex

iis & uigiti:certamẽ iniere: c Syracuſaoꝶ qnq; & Trigita ĩtra portũ magnũ cæ

teris tẽdũt aduerlus eas ꝗᷓ e naua ibus circũ agebat: cù ꝗbus ſtati in ore magni
portus conflixere. diuq; iuicẽ obſtirutũ his conaribus penetrare: illis penerrare
pꝓhibẽtibus. Interĩ dũ Atheniẽſes ꝗ erat apd Plemmyriũ ad mare deſcendiſſient
& ad ſpectaculũ pugnæ naualis itenti eſient: Gylippus prima luce repente mu-
ros adorit᷑: & primu e tri bus maxium capit: deide de alios minores nõ reſiſtenti
bus cuſtodibus cũ uiderent primũ tã facile captũ. In quo ꝗ fuerãt ægre ĩ naues
& qſdã onerarias effugerũt: & i caſtra ſe receperũt. Inſeqnti eos una ueloci trire
me Syracuſãoꝶe ꝗ iã itra portũ magnũ uictoria nauali potiebarur. Vbi uero &
duo reliꝗ capti ſũt muri ibi Syracuſanoꝶe haud dubie uictoria erat. Cæteꝶe ui-
ctoriæ facile fugã capeſlierũt. Nã Svracuſanæ illæ ꝗᷓ ꝓ faucibus portus decerta-
bãt: cũ prupiſſenr obſtãtes nullo ſũt ordie ĩgreſſæ: ied ſe ĩuicem pturbantes ho
ſti pbuere uictoriam. Siqdem Claſſis Athenienſis ĩ iſtas ĩ fugam dedit: & illas a
ꝗbus ipia ĩtra portũ ſupata fuerat, Quage decẽ depᷣſſit ac per multos ĩ illis mor
tales iterfecit pterꝗᷓ ex tribus quos uiuos cepit: tres quoq; ip̃ius naues corruptæ
ſũt. Athenienſes extractis hoſtilibus naufragiis ac poſito Trophæo parua in In
ſula ꝗ plemmyria piacet: ĩ ſua caſtra rediere. Atq; hũc ĩmodũ Sxracuſani rẽ gel
ſerũt i pugna nauali apud Plemmyriũ: tamẽ tribus muris potiti: totidẽ trophæa
ſtazuerut:& e duobus maris poſterius captis alrerũ chruerunt. reliquos pᷣſidio ĩ-
poſito tuebantur. In ꝗbus muris expugnadis & perierũt multi: & capti fũt. cap⸗
ta inſuꝑ ꝗ ingen; erat: oĩs pecunia: quoniã illis uelut ærario utebat Atheniẽſes:

ubt molti
Qrpene
luoactee

allecit:
Phibentes
mndinbus
cicipfect
cocecaq⸗
ſbigelench
ma onuſt

ptecorug
concremar

Kullicilt

hebantal

bas eos 4A.
niplutesn
keulcenan
ſplog an⸗
Aloncxi
ennuiculs

cCuſais inſt

Aheiee⸗

Ldend n

Lenumic
ſohciran
ones in
excogit
tebat.
dæmot
vinſbu
reiut
cirü en
lacgt
Mlunc
uit, Cha
almatis
ſunt Der
h nihil
Qemo⸗
Calber
Eur demn
hit 4
charohhe
hetriſmi
lemittere
ſane licde

gintünn
s Ahekii
lais lur dt⸗
ceprüeki
enepgceibe
lümeretope
Kreläi⸗
raedlitig⸗
m experirinn
loedhtmi ,
llundum⸗
iherepenin
Medis nanin
nong Aher
dveronönnh
erlanis it

CAN Arad

Athenieſszen
pit te muni
Aſicuinsalte⸗
meſg ilen
inmteoce mo⸗
i kager
lütedͤt eho
. collloutci
oAthemenis
persgrgen
nu magnu ce
1ore magni
is bedetlate
eſcendtſtent
tepeme mo,
nö reienti
tegeinmuus
na veloci mt
. Nbi neol
1n. Czty-
vonus Ceona
vrbameh⸗
cecirAilu
osi ils not
wes cortupſt
opanuain
ulanite
rie nopren
gves Pcii
hüſin ,

ubi multa ſerat pecunia n- Sotiatoꝑ: & res frumẽtaria multa etiã trierarchorũ.

Quippe relicta illic erat Quadragita triremiũ uela: atq; alia inſtrumẽta & res q
ſubducte erat triremes: Quæ Plemyrii cxpugnatio Artheniẽ ler maxio detrimen
to affecit: & ĩ primis qd nõ tuto iã neceſiaria iĩportabant: ied cũᷣ Plio iportari

Phibente Sytacuſanog nauiũ occurſu. Quæ res cũ timorẽ ad cætera exeqnda

muitibus : t lãguoré aĩ afferebat. Secũduù hæc miſerũt Syracuiani naues duode
ci: c pfecto Agarharcho Syracuſano: q;e una legatos ĩ Pelopõneſũ ferret:ad e-
doceda ꝗᷓ apud ipſos geſta eſſẽt: & ſe in ipẽ ĩgreſſos ſimulq; ad acuẽdes ut bello
ibi gerendo magis icuberent. reliquæ Italia peterẽt: qd rumor erat naues pecu-

nia onuſtas ad Athẽiẽſes curſũ tenere. Eas naues Syracuſanæ nactæ magna ex
pte corruperut: & materiã ad ædificãdas naues idoneã in ora maritima Caulõiis

concremarũt: ꝗᷓ Atheniẽſibus erat p̃parata. Eadẽ undeci cũ locros hit abiſſent:

& illic ĩ ſtatiõe eſſent: nauis una e Pelopõneſo Oneraria ĩ qua Theſpii armati ue
hebant aduenit: ꝗbus ĩ ſuas naues receptis Syracuſani domũ redibãt: obſeruãti

bus eos Atheniẽſibus cũ uigiti nauibus ate Megara: a ꝗbus una oĩo ĩtercepra ẽ:

nã plures nõ potuerũt. cæteræ Syracuſas elapſæ. In ipſo quoq; portu pugnatũ eſt
leui certamie ſub uallũ: qà i mari ate uetera naualia Syracuſai ieceràt: itra quod

ipſoꝶ naues ſtationẽ hẽrent. Huc Athenieſes nauẽ decẽ miliũ ſarcinaꝶe turritã
& loricata: ne in aggrediendo ſibi noceret admouent: ualloſq; in mari depactos
e nauiculis illa queat: machinamẽtiſq; cõuellũr: quoſdã ẽt notãdo educũt Syra-

cuſais ĩ iſtos ex naualibus iſtis ex oneraria ĩ illos miſſilia iaciẽtibus.Ad extremũ

Acthẽiẽſes multũ euulſere ualoꝑꝶe. Erãt. n. eis cũ cæteri ĩfeſti: tů maxime ꝗ occul-

tabant nõ extates ab aqua de iduſtria ſic depacti: ut accedẽtes naues piculũ adi

rent: niſi ꝓuidiſſent ne ueluti ĩ pedicã ĩduerent Hos tamẽ urinatores mercede
ſolicitati reſixerũt: Sed alios rurſus Syracuſani pägebãt multæ pterea machĩati
ones iĩuicẽ qles ĩter uicinos exercitus & oppoſita caſtra hẽntes fieri credibile eſt

excogitabant: leuiaq; cõſerebat certamia: nullũ deniq; gẽus experimẽti pᷣtermit
tebat᷑. Miſerũt aũt Syracuſani legatiões Ciuitatẽ Corithioge Am bracioꝶ Lace-

dæmonioꝶ nũtiatũ de Plemyrio recepto: deq; pugna nauali ĩ qua non tã hoſti

uiribus ꝗᷓ lua pturbatiõe ſupati eẽnt: & qd reliquũ erat ſe bene ſpare ac poſtula⸗

re:ut ſibi forẽt auxilio Claſſe pirer ac peditatu: ut pote Atheniéſibus aliũ exer-
citũ expectatibus: ate cuius exercitus aduẽétũ ſi illi ꝓfligarẽt: ſit debellatũ. Atq;

hæc ꝗ ĩ Sicilia erant egeruũt. Demoſthenes aũt ubi copias coegit cũ ꝗbus ad au-

xviliandũ ſuis ĩ Siciliã erat: trãſmiſſurus: Soluẽs ex Aegina in Pelopõneſũ nauiga-

uit. Charicliq; ꝗ cu triginta uauibus erat cõuictus ẽ ac ſũptis ĩ naues Argiuoꝶ

armatis Lacõicam petiuerũt. Et primũ ptẽ Limeræ agri Epidaurici depopulati
ſunt. Deĩde appulſi ĩ agrũ Laconicũ e regiõe cytheroꝶ ubi ẽ Apollinis templũ

n nihil terræ uaſtauerũt: & locũ quenda Iſthmo ſimilem muro cluſerũr: quo

träſfugerent Lacedæmõioge ſeruitia: & unde latrões ſicut ex Pylo p̃datũ irent.

Quem locũ ſimul accepit Demoſthenes traiecit ĩ Corcyrã: ut illic quocq; ſũptis

ſocialibus copiis ex templo ĩ Siciliã nauigaret: Charicle dũ murus loco circũda
retur permanente: qui ĩpoſito illic pᷣſidio mox & ipſe Trigita cũ nauibus ſe re-

cepit: & Argiui: pariter. Hac eadem æſtate uenerunt Athenas e Thracibus ma-

chærophoris à diaco oriundis Mille ac Trecenti peltati ĩ Siciliã cum Demoſthe
ne trãſmiſſuri. Hos quia ſeruis uenerãt Athemenſes ĩ Thraciam unde ueniſſent

remittere cõſtituerùr. Nâ tenere eos ad bellũ qd ex decelea gerebatur fùptuoſũ
ſane uide batur, Nãq; hoꝶe ſinguli quotcidie ſingulas Drachmas accipiebãt. Et

O iii

.
,⸗ 5

.

decelea poſteaꝗᷓ hac æſtate primũ ab uniuerſis hoſtiũ copis muro concluſa eſt:
nã poſtea certo tpoꝶ ſpacio pᷣſidiis Ciuitatũ inuicẽ ſuccedent ibus inſeſſa ẽ: ma
gna iacturã fecere res Athenienſes: & in primis pecuiage atq; hominũ amiſtide.
Naã ante hac cũ ad breue tempus fierent ĩcurſationes: non ꝓhibebant reliqua
pte anni frui ſuis Agris Athemiẽſes. Nũc aũt hoſtibus perpetuo obſidẽtibus: 8
non nanꝗᷓ maiore cũ manu inuadentibus: aliquãdo etiã ex neceſſitate ſuæ cu-
iuſq; uicis cuſtodiã ac prædas agendi: utiq; Agide præſeme Lacedæmoniorum
Rege:nec ſegnem militiã ſinente uæhementiſſime uexabãtur. omniq; circa re-
giõe exuti ſunt: & ipſoge ſeruitia aplius uiginti milibus ad hoſtẽ tranſierũt: eaq;
mãuarias artes magna ex parte factitantia. Oues quoq; uniuerſæ amiſſæ ſũt ac
boues. Nec non Equi quottidiana agiratione equitũ: t ad deceleâ recurrentiũ:
tũ omnẽ circa regionè tutantium: partim claudi fiebant arido in ſolo & aſſidua
erumna: prim ſauciebantur. Etiam cõmeatus ꝗ prius ex Euboia per deceleã bre

uiore uia ſubuehebatur: nũc circũnauigãte Suio ſumptuoſa reddebat: Adeo oĩ

re aduectitia Ciuitas indigebat: & ex urbe pᷣſidium factum erat Ciuibus ĩterdiu
per uices ad pinnas mur og excubantibus: noctu omnibus p̃ter equites. lta alii
ſub armis alii ſuper muros: Aeſtate pariter & hyeme pſeuerantes conficiebãt: &
eo quidẽ triſtius: ꝙ duo ſimul bella ſuſtinebant: atqʒ; eo puicatiæ uenerãt quam
nemo ſi audiſſet antea fuerit crediturus. ios muro a Pelopõnẽéſibus circumleſ-
ſos:tamẽ ne ſic quidẽ e Sicilia decedere: ſed illic uiciſſim eodẽ modo obſidere Sy
raculſas Ciuitatem: nihilo p ſe ꝗᷓ ipſas Athenas inferiorẽ dantes ſpecimen ſuæ tũ
potentiæ:tũ audaciæ: maius opiniõe græcog: ꝗᷓ ab initio belli cõceperãt. Nã alii
annũ alii Biẽniũ alii trienniũ: nemo diutius eos bellũ toleraturos putauerat:ſi
ip̃orũ regionẽ Pelopõnẽſes ĩtroiſſẽt. At ꝗ a primo hoꝶe ĩgreſſu annus ſeptimuſ
ecimus agebatur: cũ ĩ Siciliã tranſmiſerũt: iaà eodẽ bello exhauſti & alterũ bel-
lũ ſumpſerũt: nihilo ĩferius priore qd cũ Pelopõnẽſibus gerebaãt. Vnde & dece-
lea tũc uæhementer afficta: & incidentibus magis aliis ſuper alios fptibus: ad
tenuitatem rei pecũiariæ redacti ſũt: & in locũ tributi ꝑ id tp̃s uiceſimam exege
rũt ab iis:quibus impabãat maritimis populis: rati plus ſibi hac rõne pecũiæ ob-
uẽturum. Nà & impenſæ nõ quales prius: ſed tãto maiores fiebãt quanto maius
exiſtebat bellũ & obuentiones erant extinctæ. Igitur Thraces ꝗ poſt diſceſſum
Demolthenis uenerãt ex tẽplo inopia rei pecũiariæ miſſos fecerunt: dato nego
tio diitrephieos accipiendi: & in prænauigando: tranſibant enim per Eurypum
ſi ꝗqd poſient hoſtibus nocẽdi. Nos ille ĩ Tanagrã cũ eduxiſſet: & rapti nõ mihil
prædæ egiſſet ſub ueſperũ e Chalcide Euboiæ traiecit Eurypũ: & expoſitos in
Boetiam duxit aduerſus Mycaleſſum & per noctem occultus ſubſedit ãte Mer-
curii fanum: quod a Mycaleſſo diſtat ſexdeci circiter ſtadia: ac prima ſtati luce
urbi ſuccedit: eamq; & ſi magnam tamen in cuſtodiam nactus & mihil minus ꝗᷓ
aliquos unꝗᷓ a mari tantũ facinus auſuros ſuſpicantem capit: qua parte murus
ĩiualidus erat: & alicubi collapſus: Alicubi humiliter ſtructus: ſecuritate ĩſidiarũ
etiam portis apartis. Irrũpentes itaq; in eam Thraces & priuatas & ſacras ædes
dirripiũt: Oppidanos trucidant: nõ ſenili nõ iuuenili ætati parcentes: ſed oẽs ut
in quenq; incide bant: pueroſe; ac ſœminas-quinetiam iumenta & quaſcunq;
animãtes uidebat interimentes. Etenim Thracum genus barbarico proximum
ubicunq; non timetabi ſæuiſſimum ſe præbet. Et tunc alia non exigua exti-
tit perturbatio: & paſſim funeſtum Spectaculum. irruentes enim in Ludum

puerorum qui Ülic maximus erat: eos ommes (lam emm ſcholam introie-

heoncide
nullaalteri
ſos vo tame
AA mare ubi

CLenduntne

galenhe

(Enon inc⸗a

liſuerit e
lum pancie

Eln fümanr
zit alist

hbanouno e
(oius Ciuit

le eoruiſl

olocunit
neadeptus
üiindicllan

in Zacynth
Ker Nap⸗
Ecitin A
haclocaa
ckum por
einde
Naopad
tra Nau
keigite

u hoti
donerx!

decidat
Catuse
muüſe

lon
Lguec

litade
Alcy⸗
catug.
tjab Ath

epete ine
(mintkun
cietad

Uecenti ac
G egtezc

anc

Ctnan

deit

eCorr

S”“

coneugek⸗
inleſ ena
nü amndi⸗
tdant rlin
dlcenbrg
ltne IWz
oniorun
nig citcae,
nnſriten
milleſitr
Atecutrentin
olo AaKd
erceceleide
Ebat Aceoci
ibusiterci
gites ha i
vnhiciebit
ederit quum
citcumel⸗
vobidere
cimen ſoeti
Perit. Niali
sPuraerat
nusſeptinol
Xalteri bel
nce eck⸗
liynbos: a
mamelepe
ecüirob⸗
Amt miins
ceu
dano deg
Euppum
Pünd nhin

expoſtt n

ſect ite Me⸗
iraſtaiſoe
hil mirus
pene munns
tate icimd
Alcta 106
esſed oes u

Aquaſcun

9 proximum
nin Locon

in inde⸗

rãt) conciderũt: quæ clades: adeo inopinata: adeo acerba toti Ciuitati incidit: ut
nulla alteri magis. Cognita re Thebai ſuppetias eut adeptiq; Thraces iã digreſ-

ſos (nõ tamẽ longe)præda exuũt: perterritoſq; perſequũtur ad Euripum uſq;: &

ad mare ubi naues quibus aduccti fuerat ſtabant: plurimos eorũ dum naues cõ-

lcendunt nec notandi gnaros occidunt: cum illi qui in nauibus erant uiſa ſuorũ
fuga retraherent: naues extra ictum ſagittage. At poſteaꝗᷓ iterũ ſe recepere Thra
ces non incompoſite & aduerſus equitatum Thebanorum a quo primum inua
ſi fuerãt ꝓcurrerunt: conglobatiq; & ut tempus ferebat ordĩiati ſe ſe deſẽſabãt:
tum pauci eog periere nõ nulli ẽt intra urbem illic iter prædandum deprehen
ſi. In ſũmam ex mille trecẽtis ducenti omnino & quinquaginta: ex Thebanorũ
uaut & aliis'ꝗ ſuppetias iere circiter uiginti eꝗqtes armatiq; una cũ Striphõda The
bano uno ex Boetiis magiſtratibus: Et Mycaleſſiorum pars quædam recepta é:
Cuius Ciuitatis calamitate nullam alterius ut in tam diuticio bello miſerabilio
rẽ reor fuiſſe. Adeo atrox ea fuit. Demoſthenes aũr e laconica poſt munitũ mu
ro locum iĩ Corcyram traniciens nauẽ onerariam in Phia qꝗ eſt agri Elei in ſtatio
ne adeptus corrupit. Qui uero in ea erãt elapſi ſunt: uiri Corĩthii iidemq; arma
ti in Siciliam tranſmiſſuri: & ꝗ mox alia ſumpta oneraria tranſmiſere. Poſt hæc
in Zacynthum ꝓfectus Demoſthenes: & in Cephalleniã ſumpſit illinc armatos:
& ex Naupacto Meſſenios accer ſiuit: atq; inoppoſitã Acarnaniæ continentẽ tra
itecit: in Alyziam quoq; & Anactorium qd ab Athenienſibus tenebat. Cui circa

hæc loca agitanti occurrit Eurymedon e Sicilia remeãs: quo cũ pecũia ad exer-
citum portãda per eam hyemẽ fuerat miſſus. Is nũtiat cum alia tũ uero ſe au-
diſſe inter nauigationẽ Plẽmyrium eẽ a Syracuſanis receptú: Conon ĩſuper qui
Naupacto pᷣerat ad hos: uenit nũtiatũ ꝗnq; & uiginti Corinthioꝶ naues ꝗq con-

tra Naupactũ in ſtatione eẽnt non deſinere bellũù gerere pugnandi cupidas. Iube
re igit eos mittere ad ſe naues ꝙ ſuæ duo de uiginti iĩpares eẽnt ad cõfligendum
cũ hoſtiũ quinq; & uiginti. Itaq; mittunt cũ Conone Demoſthenes & Euryme-
don ex iis ꝗs ipſi hẽbat uelociſſimas decẽ ad illas ꝗᷓ erãt ad Naupactum. Quibus
miſſis ad delectũ agendũ ſe conferũt: Eurymedõ ꝗdem in Corcyrã ꝓfectus qu

deci naues ab illis expleri iuſſit: & armatos delegit. Nã collega Deinoſtheni iam

datus erat ubi rediit quẽadmoduũ dictũ eſt. Demoſthenes aũt ex iis ꝗᷓ circa Acar
naniã ſunt locis quoſcũq; potuit: fuditores ac iaculatores coegit. At legati Syra-
cuſãoge ꝗ poſt expugnatũ Plẽmyriũ adierãt Ciuitates cũ illas orõne piuaſiſſẽte
& quẽ coparauerant exercitu adducturi eẽnt: & hac re certior factus Nicias mit
tit ad eos Siculos qᷓ tranſiturus erat hoſtis: & ad ſocios cũ alios tũ Centoripinos
S Alcyæos: ne illũ traſire pmittãt: ſed cõgregati ꝓhibeãt. Non. n. alia uia traſire

cõatug. Nã Agrigentini p ſuũ agrũ iter denegabãt. Itaq; Siculi quẽadmodũ ora

ti ab Atheniẽſibus erãt: Siciliẽſibus iã iter ĩgreſſis ĩſidias tendũt tribus ĩ locis:ac
repẽte incautos aggreſſi ad octigentos ferme occiderũt: oẽſq; legatos p̃ter unũ
Corinthiũ. Hic eos qrelapſi ſũt ad mille & ꝗngentos pduxit Syracuſas. Per eoſ-
Qẽꝗ dies ad Syracuſanos auxilio uenerũt Camarinæi armati ꝗngenti: iaculatores
trecenti ac totidẽ ſagittarii:Miſerũt & Geloi naues quĩq; iaculatores qdrigen

tos eꝗtes ducẽtos.la. n. oĩs ꝓpe modũ Sicilia p̃ter Agrigẽtĩos ꝗ ĩ ptibus nõ erãat:
cæteri cõſpiratione facta cũ hactenus circũſpectaſiet auxilia ferebãt Syracuſãis

Coöotra Atheniẽſes. Accepta ramẽ apd Siculos clade Syracuſani cohibebãat ab in
uadẽdis ꝓtĩus Athẽiẽſibus:cũ Demoſthenes & Eurymedõ cõparato iã exercitu
x? Corcyra atq; e cõtinẽte trãſmiſſo mari lõio tẽuerũt lapygià pꝓmõtoriũ: & illic

, 2 „

0O%5% Mii

W

Choeradas lapygiæ iĩſulas: & lapygum Centum quinquaginta iaculatores Meſ⸗-
fapiæ gentis ĩ poſuere in naues: & renouata uetuſta quada amicitia cũ Arta eius
loci principe qui iaculatores indullerat appulerũt ad Metapontiũ Italiæ:ĩduxe-
rũtq; Metapontinos admittendos iure ſocietatis trecẽtos iaculatores: & trire-
