phanas pᷣlio: ac tertio ad leucomiũ uictores:cum contra eos Chii amplius nõ pro
dirent regionẽ egregie exornatam & a Medoꝶe tpribus ab illa uſq; illeſſam ua-
ſtauerunt. Et. n. Chi ſoli oĩum quos ego cognouerim: ſcdm lacedæmonios bea-
ti & idem modeſti extiterunt: qui quo magis Ciuitas proficiebat: eo magis ei in
ſtruendæ atq; ornandæ operam dederunt: neq; prius ipſam defectionen moliri:
ſi minus tuto molituri auſi fuiſſent: ꝗqᷓ una cum multis ſe & egregiis ſociis peri-
cliraturos cõpertum habuiſſent: & niſi intellexiſſent: ne ipſos quidem Atheniẽ-
ſes iam negare poſt acceptam in Sicilia calamitatẽ: quin de imperio ſuo actum
eſſet. Et ſi quid opinione elapſi ſũt: prout hoĩum uita contingere ſolet: tamẽ cũ
multos lapſi ſunt:quibus fore uidebatur: ut ſtatus Athenienſium prope diem
euerteretur. Itaq; cum & a mari coercerẽt & a terra oppugnarẽtur: conatiſũt ꝗ/
dam eoge Vrbem Athenieniſibus tradere: quo principes comperto:ipſi quidem
quieuere.ſed ſumpto ex Erythris Aſtyocho nauarcho: cum quattuor quas habe
bat nauibus:inſpexerunt ut inſidiax aut obſidibus accipiendis: aut quo alio mõ
quã moderatiſſime cohiberent. Et Chii quidem talia egerunt. Atheniẽſium aut
ub eiuſdem Aeſtatis extremum mille & quinquaginta armati: Amiuorũq; mil-

le:quog dimidiam partem leuiter armatam: Athenienſes iuſtis armis inſtruxe-

rant: & ſocioge totidem cum nauibus duodequinquaginta quaꝶ aliquot erant
ad armatos portandos: ducibus Phrynicho & Onomocle & Sciromida ex Athe-
nis traimiierunt in Samu: & trãſeuntes ĩ Miletũ caſtra poſuerũt: Aduerlus quos

agreli 1,
Peloponer
tqy eiust
contempt
1Mleus
1princip
ci Mlein
cäaliud ſe
cilpolver⸗
nienles q
trecto ſe
ſtimantes
eren lub
ſopondel
mis auce
mszuigin
quxarm.
möio :d
ſain.
Sinlain
in Lich
Mcidia
Wöec
bus a
hlohe
duxud
leadde
inil
coantu
Wdi
N
moͤc
Ximd
4pa
moc
chtate
ſenru
ds in
ſet keen
dozali
hienles
glui od
mooet
die u
rede
ped
piſläͤth

epoti⸗
uaci
n M
tauitſi⸗
cömunt
ne

ctmibun

ad der
ecerer
Aeci
ſteave

.Ahe

(Chꝛo
bee
bfceſte
Aeſta⸗
crant
Chal
mar⸗
eruht
ncum
doN
werin
ur. H
14 ,
num u
oaN
pro
moa,
ben⸗
seimn
woliri:
s peri⸗
cheniè/
Aum
me ci
echem
tlürg⸗
nidem
habe
iomo
züͤt
gmi⸗
ime⸗
terant
Athe⸗
guo

egreſſi ipſorum Mileſiorum octingenti armati: & qui cum Chalcideo uenerãt

Pelopõnenſes: ac mercenaria Tiſſaphernis auxilia cum ipſo etiam Tiſſapherne:
atq; eius equitatu plium conſeruere. Et Argiui latius ex porfecto ſuo cornu p-
contemptu:tanꝗ ipetũ ſuum lonibus non laturis: cum inordinatius pergerent
a Mileſus ſuperantur: & paulominus trecentis ex ipſis occubuere. Atheméſes cũ
a principio uiciſſent Pelopõnenſes & barbaros cæterãq; turbam propuliſſent:
cũ Mileſiis non ſũt congreſſi. Nã Mileſii fugatis Argiuis ad urbem ſeceſſerãat:
cũ aliud ſuorum cornu iuperatum uidiſſent: & ꝓ mœnibus iam uictores arma
diſpoſuerant. Qua ĩ pugna cõtigit ut Ilones utriq; dorũ uictores exiſterẽt. Athe
nienſes quidẽ Peloponneſium. Mileſii aut Argiuorũ. Hinc trophæo Atheniéles
erecto ſe ſe ad circunuallanda urbem (eſt enim locus peninſula) accigebãat: exi-
ſtimantes ſi Milerũ reciperent: facile ſibi cætera oppida ideditionẽ uentura. In-
terea ſub occaſum iam ſero: nutius eis affertur quiq; & quiquaginta naues e Pe
loponneſo atq;ʒ e Sicilia:tantũ non adeſſe.Siquide Hermocrate Syracuſano ĩ pri
mis auctore apud Sicilienſes ferendi auxilium ad reliquas Atheniẽſiũ euerten-
das: uiginti naues Syracuſanorũ & duæ Selinuntioꝶe ueniebãt: & Peloponnẽſiũ
quæ armabantur iam partæ erat. Hæ claſſes dato negotio Theramem Lacedæ-
mõio ad Aſtyochũ nauarchum utraſq; deducendi primũ ĩ Eleũ traiecerunt in-
ſulam: ꝗ ante Miletũ iacer: mox illinc cum accepiſſent in Mileto agere: Atheniẽ
ſes in laiicum ſinu: prius aĩo noſcendi quid rei apud Miletum ageretur. deinde
in Tichuſam q eſt oræ Mileſiæ: ubi ſtationẽ habẽres de prælio facto docent ab
Alcibiade: qui illuc equo aduectus eſt: quiq; pᷣlio gerendo interfuerat: ſtans pro
Mileſus atq; Tiſlapherne: & ab eo admonẽtur ſi nolint de lonia & de cæteris re
bus actũ eſſe:marurarẽt ocius Mileto ſuccurrere: ne ue circunuallari eam ꝓ ni-
hilo haberent. Ita illi prima luce ſuccurrere ſtatuerũt:Phyrnichus Atheniẽſium
dux: ubi de claſſe hoſtium ex derro certior factus ẽ: cum uellẽt college expecta-

re ad decertãduũ: negabat id ie aut comiſiurũ: aut quoad poſſet illis alteri ue cui

ꝗ̃ pmiſſurũ. Quoties licere poftea planius noſſe aduerſus quot hoſtium naues:

quantum ipſe nauiũ ſatis heas: & per otium inſtruere ad pugnandũ: ne utiꝗᷓ tur

pitudini atq; dedecori dandu eſſe ſi nolis: ſubiere nulla ratione periculum: neq;

deforme Atheniéſibus cũ claſſe cedere ad tẽpus: ſed uel deformius eſſe: quoquo

mõ cõmittere ut uĩcerent: & ciuitas nõ modo ĩ dedecus: ſed ẽt in diſcrimẽ ma
ximũ adduceret. Quæ cũ uix deberet præ cladibus acceptis, ꝗᷓ poſſet turiſſimo

apparatu: aut aliqua ꝓrius antecedente neceſſitare: hoſte laceſſere: quo tandem

mõ debeat nõ coacta: ſed ultro adire picula. ltaq; iubere illos ſumptis ſautiis pe-
ditatuq; & inſtrumẽtis duntaxat quæ attuliſſent: cæteris quæ ex hoſtico cæpiſ
ſent ut naues leuarent relictis ꝗᷓ ociſſime uela facere ĩ Samu: & illinc iã contrac-
tis inunũ oĩbus nauibus ſicubi foret oportunũlhoſtes adoriti. Hæc cũ perſuaſii
ſet feciſſetq; phrynicus non magiſꝗᷓ in pᷣſens in poſtesꝶ: neq; ĩ hoc tantu: ſed ĩ oĩ
bus aliis negotiis quæ ipᷣi delegarent circũſpectus eſt hirus. Hunc ĩ modũ Athe
nienſes impfecta uictoria ſtati ſub ueſperã a Mileto abierũt. Et mox e Samo Ar
giui ob irà cladis acceptæ domũ reuecti ſunt. Peloponnenſes ipſo ſtati diluculo
mouẽtes e Tichiuſſa in hoſtẽ rẽdebat: & cũ unũ in hoc diẽ conſũpſiſſent: poſtri
die aſũptis nauibus Chiis q́s cũ Chalcideo ante fuerat ĩſecutus hoſtis ſtatuerunt
redire ĩ Tichiuſſã gratia l'boꝶ quos ſubtraxerant. Quo ut puenerũt eos adiẽs
cũ peditatu Tiſſaphernes: pſuadet ut ad laſũ nauigarẽt: ubi ſe tenebat Amorges
piſſũthi filius nothus regis a quo rebellaret hoſtis. Ita laſũ repente aggreſſi non

opinantibus: ülis hoſtilis: ſed Atticas naues eſſe expugnant. In quo opere præ-

cipua extitit laus Syracuſanoge Peloponnẽſes Amorgẽ quẽ uiuũ cæpant Tiſſa
pherni tradiderunt perducendũ: ſi ei liberet ad Regẽ queadmodũ abfuerat illo
iuſſus laſum ipſã milites diripuere: magnãq; ad mõm pecuniæ uĩ abſportauere.
Erat.n. oppidum iã iĩde a priſcis tẽporibus locuples: Cæterũ auxilia quæ circa ſe
Amorges habuerat ſine noxa recepere ad ſe Pelopõneſes interq; ordies ſuos re
degere ꝙ pleriq; illoge eẽnt ex Pelopõnelo. Hinc tradito Tiſſapherni oppido cũ
omonibus captiuis tã liberis ꝗᷓ ſeruis: pacti in ſingula capita ſingulos ſtateres dari
cos ſibi ſoluendos redierunt Miletum. Vnde pedaretum Leontis filium quem
Lacedæmôii magiſtratũ i Chiũ legauerũt mittunt itinere pedeſtri uſq; ad Ery
unt Aeſtaſq; confecta eſt. Inſequẽte hyeme Tiſſaphernes poſteaꝗᷓ laſum pᷣudio
muniuit aduenit Miletũ: & quẽadmodum Lacedæmõe ſpopõderat: mẽſtruũ ſti
pendium nauibus numerauit ſingulas uiriti drachmas Articas: uolens ĩ reliquũ
tp̃s ſoluere ternos obolos:donec Regẽ conſuluiſſet: ſoluturus ut dicebar ſi ille
iuſſſiſſet integras drachmas. Verũ contradicente Hermocrate Syracuſanoꝶ du-
ce: Theramenes. n. cũ non eſſet ipie nauarchus: ſed ad tradendã Aſtyocho claſſẽ
cũ illis nauigaret: ſegnior erat circa rõnẽ ſtipendii: conuẽtũ eſt inter eos: ut p̃ter
quĩq; naues pluſꝗ terni oboli uiriti ſoluerent. Nã quĩq; & quiquagita nauibus
terna talenta i ſingulos mẽſes dabat cæteris nauibus: q ultra hůc numeꝶe eẽnt:

thra: cũ iis copis quæ auxiliares Amorgis fuerãat: atq; illic Mileto Philippu i

ad hãc ipſa rönem ſoluebat. Eadẽ hyeme ꝗ apud Samù agebat Athenienſes cũ

adueniſſet illuc:e domo alia claſſis quĩq; & trigĩta nauiũ ducibus Charmino &
Strombichide: & Euctemõe cõtractis: & a Chio & alide nauibus ſtatuerũüt iter
ſe ſortiti ĩuadere naualibus copiis Miletũ: & claſſẽ atq; peditatũ mittere ĩ Chi⸗-
um:quod & fecerũt. Nã Ströbichides & onomacles: atq; Euctemõ cũ trigita na
uibus & parte armatog ꝗ uenerat ĩ Miletũ: actuariis nauigiis aduecti ĩ Ehium

quã ſortiti fuerãt. Mox eoꝶ collegæ apd Samũ remanẽtes cũ quatruor ac ſeptu

agita nauibus ac mare optinẽtes aduerſus Milet tendũt. Aſtvochus aut ur erat
id tp̃ris apud Chiũ obſides deligẽs ꝓditionis meru: marurabat eã rẽ proficere:
ſed poſteaꝗᷓ ſenſit Theramené cũ claſſe ueniſſe & negotia ſocietatis ĩ melius p-

ficere: acceptis decẽ Pelopõnẽſibus nauibus: & totide Chiis abiit. & tẽptata fru

ſtra Ptelei expugnatiõe trãſmiſit Clazomenas: Ibi eos ꝗ cũ Atheniẽſibus ſentie
bant iuſtit ad ſe deditionẽ ſacerẽt: & migrarent in daphnũtẽ: qd item iubebat &
Tamus loniæ ptor: Illis facere impata recuſantibus: adortus urbẽ muris carẽrẽ:
tamẽ expugnare cũ non poſiet abiit: & igenti uento uſus: ipſe ꝗqdem Phoceã &
Cumã tenuit: naues aũt cæteræ Inſulas Clazomenis obiacẽtes: Marathuſã: Pelã:
drymiſſã & qcũq; circa loca Clazomenis obnoxia erant. Octo dies ꝓpter tẽpe-
ſtatẽ iĩmoratæ: cũ parti diripuiſſent exhauſiſſente;: partĩ oppugnaſiẽt ĩ Phocæ-
am & Cumã ad Aſtyochũ remearũt. Is dũ ibi agit a legatis leſbioꝶ aditus eſt de
Inſula illi tradenda: & ab eis ꝗqdem pſuaſus. Veꝶe cũ Coriĩthii atq; alii ſocii prop
ter ſupiorẽ cladẽ minus libẽter illuc ire uellẽt ꝓpficiſcit᷑ ĩ Chiu. Sed tẽpeſtate diſ
iectæ naues eodẽ tãdẽ oẽs alia aliunde puenerunt. Quo poſtea pedaritus ꝗ fue-

rat apud Erythras: tũc pedibus iter faciens e Mileto trãſmiſit cũiis copiis quas

hẽbat: habebat aũt ĩ iis ad ꝗngẽtos milites: ꝗ relicti cum armis fuerant ex quĩq;
Chalcideis nauibus. Ibi cũ ꝗdã leſbioꝶe ſe defecturos pollicerent: Aſtyochus re

tulit rem ad pedaritũ atq; ad Chios: taꝗᷓ expediret ire cũ claſſe ad Leſbũ recipiẽ

dã: fore.n. ut aut plus ſociorũ cõpararẽt: aut certe Atheniẽſibus ſi ꝗd mĩus ſuc-

cecerett
ſeüliper
leßterl
minatus
Coryche
tu Chid̃
eruntut
dam Ey-
enteplo
ebedar
woliniu

furm: ab

tereacha
Chioge
tuͦ Ce
monlb⸗
portüh
Admun
ci dece
Cuabos
qüal
Werd
Onet⸗
monte
tia
Mora
let ol/
ſbitran
rearp⸗
Ezas
dud
Cie
pdh
tam,
in ha

Ihasne
ci neg
Neuici
cios eat
verit re
d Aeri

dre,
T
ilo
tabere,
cicaſe
os de
icoci
esdani
dem
AE
i Ki
Plcio
kuüͤſti
Migui
ile
d⸗
cuſe
öter
*
ent:
4
N
nier
iC
gin na

Thium

leptu
t erat
cere:
s p;
Ka
ſenne
edat &
carere⸗
cei
läbeli:
r tipe⸗
ocæ⸗
eſtce
irop
nte dil
gtue⸗
is
qoig
hus te
feapie
usluc⸗

cederet nocerẽt.Sed cũ hoc illi audire nollẽt: negaretq; pedaritus naues Chioꝶe
ſe ülli pmiſſuge. lpſe ſũptis quĩq;ʒ Coriĩthiis & ſexta Megaride & una Hermioni-
de p̃ter ſuas laconicas cũ quibus uenerat: Miletũ abiit ad ſuã nauarchiã: ſane ꝙ

minatus Chiis ſe ne utiꝗᷓ illis opitulatuge: ſi qua ope iĩdigerent. Et appellens ad
Corycũ oræ Erythrææ illic ſtarionẽ habebat. Atheniẽſes aut e Samo cũ exerci

tu Chiũ petierunt: & ad alteꝶ tumuli latus quo dirimebatur ita ſtationẽ habu

erunt: ut utriq; alteris occulti eẽnt. Aſtyochus accepta e pedarito Epiſtola quoſ
dam Erythræos captiuos e Samo miſſos ueniſſe Erythras ad moliẽdã ꝓditionẽ
extẽplo reuectus eſt: iteꝶe Erythras ac paꝶ abfuit: qn incideret ĩ Atheniéſes. Is
ac Pedaritus ꝗ ipſe quoq; illuc ad eũ traiecerat: queſtiõe hĩta de iis qui ꝓditionẽ
moliri uiderent: ubi cõpererũt id totũ ob ſalutẽ ciuitatis e Samo fuiſie confic-
tum: abſolutis illis redierunt: alter in Chiũ alter ĩ Miletũ: quo deſtinauerat. In-

terea claſſis Arheniẽſis e Coryco pᷣteruehens Arginũ:ĩcidit in tris naues longas

Chioꝶe:eaſq; ſimul ac conſpexit iĩſecuta ẽ: & exorta ingẽti tẽpeſtate ægræ ĩ por-
tũ Chie retugerũt. Athenienſiũ aũt tres q p cæteris initruerat: perierũt impaétæ
mœnibus Chioꝶe. Viriq; parti capti ſũt: ptim iĩterfecti: cæteræ fugã intẽderũt in
portũ Mimãti ſubiectũ noĩe Phœnicũte. Vnde poſtea ĩ leſbũ ꝓfecti Atheniẽſes
ad munitiões excitãdas ſe p̃parabãt. Eadem hyeme Hippocrates Lacedæmõius
cũ decẽ nauibus Thurinoꝶ: ꝗbus pᷣerat Dorieus Diagoræ unus e tribus: cunq;
duabus aliis: Laconica altera: altera Syracuſana: ex Pelopõneſo traiecit ĩ Gnidu:

q iã a Tiſſapherne defecerat: Cuius claſſis aduẽtũ ubi ſenſere q apd Mileru erat:

iuſſerũt dimidiũ claſſis Gnidi eẽ pᷣſidio:naues q ad Tiropium ſtabãt ſuccurrere
Onerariis qᷓ ab Aegypto tranſmitrerẽt. Eſt aũt Triopiũ ꝓminẽs oræ Gnidiæ ꝓ
montoriũ: ubi ſitũ e Apollinis tẽplũ. Eius rei certiores facti Athenienſes ꝓfec-
ti & Samo ſex naues ad Triopiũ pſidiarias ĩtercepere:claſſiariis ĩ terram elapiis.
Mox appellẽtes Gnidũ eãq; adorti urbẽ muris carentẽ: paꝶ abfuit qui expugna
rẽt. Poſtero die rurſus ſubeũtes:cũ ꝑ noctẽ oppidãi melius urbẽ obſepiſiẽt: & ii
ſubitraſſent ꝗ ad Triopiũ e nauibus diffugerat: nõ iã pinde ĩ oppugnado nocue
re: ac puaſtato illoge agro ĩ Samũu rediere. Per idẽ tp̃s cũ ĩ Miletũ ueniſſet aſtyo
chus ad claſſẽ oĩa adhuc ꝗᷓ exercitũ ſpectat ſuppeditabat Pelopõnẽſibus: ut qui
bus & ſtipendiũ abunde ſolueret: & res ex laſio direptæ a militibus magnæ pe-
cũiæ ſupeſſẽt: & Mileſii ĩpigre onera belli ſuſtinerẽt. Cæteꝶ cũ ſupiora fœdera
p Chalcideũ & Tiſſiphernẽ inita Lacedæmõiis uiderent ꝗbuſdã rebus maca:nec
tam ꝓ ſua facere ꝗᷓ ꝓ altera parte: placuit de integro inire Theramene adhibito
in hæc uerba. .—

Pactiones Secũdæ ĩter Lacedæmonios & Regem Dareum.

Actiões inter Lacedæmõios ſocioſq; & Regẽ Dareũ eiuſq; filios ac
Tiſſaphernẽ ut fœdera ſint & amicitia ĩ hãc formulã. Quæcunq; p-
uĩtia atq; urbs Regis eſt Darei ſiue ææ patris fuerũt: ſiue ꝓgenitoꝶ
ĩ has ne eãt:aut belli aut quoquo mõ nocẽdi ergo uel Lacedæmõii uel eoꝶ ſo-
cii neq; tributa ex his urbibus exigãt:aut Lacedæmõũñ aut Lacedæmõioꝶ ſocii:
Ne uiciſſim Rex aliꝗſ ue eoꝶ ꝗbus Rex peſt: aduerſus Lacedæmõtios eoꝶe ue ſo
cios eat:belli ergo aut quoquo mõ ledẽdi. Siꝗd aut Lacedæmõii ſocii ue roga
uerit regẽ: aut Rex Lacedæmõios ſocioſ ue ꝗcꝗd alterutri pſuaſerit bene fieri
id alteri faciat. Bellũ aũt qd cũ Atheniẽſibus illoʒeq; ſociis gerit᷑:id ab utriſq;
.

ðð

comuniter ger
n ratur. Quod ſi id di
Nec nõ qua ur. Quod ſi id diſſoluere placuerit cõ
nõ quantus exercitus fuerit ĩ re p cuerit cõmunit j gi .
ſoluat ſtpediu,Si a fafrg 5 Regis ꝓuincia ab ipſo mierntrie; hetule⸗
uaſerit: cæteri ꝓphibeam tũ cũ Rege cõfœdera itus Rege: tatcn Tex
i1 Reoi eant & Regi que œderataꝑꝶe ꝓuĩtiaꝶ Regis aliquã
Kegis: aut qcun ef poterũt opitulent. in
mmluoge toctosrue,Dhibcatitans daesdg Erwr fgafern rcont latsdd
. Rex: & quoad põt opitulet. Poſt ne vaclſoes The-

rimenes traditi
cho nauibus celoce ꝓfectus E luce abiit. Atheniẽſes aute

leſoo iã Chiũ a
ãà Chiũ appulſi: tei .
qn & a terra mamuti:,8 pos ac mar potiti delphinũ muro eluſerunt: loc alie
ecdnOREEH anꝗᷓ cũ Athenienſibus modũ bene animati Sed'?
reliq ciuitate enienſibus ſentirent: iã e animati Sed Ty-
„T neceſſario ĩ exiguũ redact: tirent: iã a Pedarito mo Ais &
iſtos neq; eos ꝗ cũ pe exiguũ redacta ꝗeſcebã orte affectis &
ſtos neq; eos ꝗ cũ pedarit ta geſcebãt mutuo ſuſpecti: & ob i. —
tũ itaq; mittũt edarito erant auxiliares idoneos eCti: & id necq;
itaq; mittũt ad Aſtyochũ: ut ad ſer lares 1 oneos ad pugnã pi bã
te:ſcribit de eo IL. yochũ: ut ad ſe tutandos v eos ad pugna Puta at: in Mile
t de eo Laced 5 os ueniat:& ĩ illo mã — Rer
Atheniẽſes res ſi æmonẽ pedarit en r5 o mãdata nõ audiẽ-
eniéſes res ſuas cõſtituerũ itus tanꝗᷓ lædente rẽ. p. Ha E ee
eas ꝗᷓ ad Milerũ Rabst et rten naues éoß. eream ernnrn6 hin
mümeductæ geucte Perciade unt: & cũ hoſt . maduerſus
reductæ ꝗeuere. Per eãdẽ hyemẽ es pugnã detractarent: j
Megaremẽ qeuere. Per eãdẽ hyemẽ tranſ. rent: rurſus in Sa
Megareniẽ & Timagorã Cyzicenũ n ranſacto Pharnabazi negoci us in Sa
ti e Peloponnẽ 280raà Cyzicenu naues a La ſH gSocio p Calligetũ
Ie Sſo ciræa ſolſtiti ĩ loni acedæmõiis armatæ ſeprẽ & uigin
undecĩ ſpartiati iti ĩ loniã traiecerũt: duce Antiſth æ ſeprẽ & uigin
urtiatis quos Lacedæmõiia rũt:duce Antiſthene Sparti
ret᷑: quoge unus fuit Li cedæmöii ad Aſtyochũ mitteba partiata: cu
unus fuit Lichas Archelilæ d⸗ yochũ mittebãt: ut õ
res:ſiue pauciores ĩ etera ꝗᷓ optime hẽrent. tũò io: ut poitꝗ NMuctu pueniſ⸗
ſiue pauciores ĩ Helleſpõtũ a rent. t uero has naues ſiue tot: ſiue pli
phiip̃fecto ꝗ ĩ eadẽ cl⸗ põtũ ad Pharnabazũ ſi uideret mitterẽ tot:ſiue plu
uarchia: Antiſthenẽq; dbnenee⸗ EA ch ſi eiſdẽ placeret auertr
en. iti Aſtyochũ ſuſpectũ
u

hẽbãt.Igit hæ t
hẽbat. Igit hæ naues a Malea altũ
cem Atheniẽ ſiũ alea altũ tenenentes ad 1
m Atheniẽ ſiũ uaues: quaꝶe t tes ad Meleũ a ulſ. 5
tarionẽ hẽntibus Cretã pet 1 t contigit notũ facerẽ OX
— retã petũt:& tnotu faceret Atheniẽſibus Sami
erũt ad Caunũ Cariæ. :& pleraq; nauigatio rEr s Sami
Tur a⸗ Car P ne p cuſtod tenu
ad Miletũ vu ariæ. Inde tanꝗᷓ ex tut 5r odiã confecta: tenu
. ut ab ea exci ex tuto nnntiũ mittũt ad claſſem: quæ ſtab
tẽ: nihilo tamen mi perent. Interea Chii & Pedari aſſem: quæ ſtabat
7 amen min edaritus Aſt & fi cunctan
curreret: nec marximnd. huntis orabant : ut ſibi obſeſſis Reld cuncan
mari ĩtercluſã & a terra rroci ſociis In lonia urbibus ꝓ erelicta .R ⸗
i una urbe nuſꝗᷓ p̃ᷣterꝗᷓ iniis oppreſſã. Et 1s p derelicta haberet: 2
ina urde terꝗᷓ Laced- EF .Etenim. ſeruitia cu .
ctis ꝗᷓ alibi ꝗ p̃terꝗ Lacedæmone: & ob tanta tot eſſent quot
tis ꝗᷓ alibi caſtigaret: ubi . & ob tantã multitudinẽ ſeuerius i uc
tiones collocaſſe iu lubi exercitus Athenienſi ine Kuecrms in deli-
„ e iuſſus é: ad eũ thenienſis tuto ſe loco
Cültal⸗ ſe detrimẽta Waaenen Pp multa tranſfugerũt: & ertnl-
cultaſq; eẽt muri apd delphind ih diebai Chii debere Aſtyochũ Fü pla-
citu ac nauibus ãpliorxi ihibendi: auxiliũ i Pes fa
Ccieu ſc bus apliori caſtro hoſtiũ tauxiliũ ipuis ferre circũuallantẽ
irerminatus alit ro hoſtiũ caſtrũ: Aſtvoch e c allantẽ exer
er ſtatuerat: . ‚Aſtyochus quẽéad tu
Katuit. Ineeri erat: tamen ut nidit ſoci quẽadmodũ tũc fuerat
Interĩ accepto nuntie uidit ſocios ad hoc ĩcubẽ
aduentu:cæteia omni ntio ex Cauno de uigiti ſeptẽ bẽtes inccurrere
iduentu: cætera omnia poſt hab uigiti ſeptẽ nauiũ & vonlſiliariorũ
naues per quas mari potii enda exiſtimauit:ſati onſiliariorũ
uas mari potiretur: 8 L it: ſatiuſq; eſſe Sn
ſent tuto nari potiretur: & Laced ““ ut reciperet tot
ſent tuto tranſmitterent. Igitur omi æmonii qui a 1e
zauit in nana iiene, omiſſa naui atiene ctam nenmor uenig
:Conq; Meropidem:expoſitisz in terri copeinutich eb Prerue⸗

41
*

mnunmnmenm 3s

it urbe⸗
guos me
Hdas abe
nocte ab
ſus igin
milus un
tinauiü
Müetoc
eas oblen
no accep
ſitorte c
ßbuiten⸗
Gibus ſin
lideert⸗
leente
Allas lae
bus unch
ſolicü⸗

oluit,
oler
Algdi

Keck
The,
aüte
jalio⸗
hiei

Mie

0N
1 ni,
xci
ce⸗
ine
mi
enu
za

eloc⸗
&
gvot
gel⸗
uni⸗

ſi
er
erat
rere
orü
tot

en

aul⸗
e⸗

hit᷑ urbẽ diripuit: & carentẽ muris & terremotu collapſã:qui m aximus omniũ

quos memimimus illic cõtigit: & oppidanis ĩ mõtana dilaplis aggꝶ diſcurſantes:
p̃ᷣdas abegerũt pᷣterꝗᷓ liberorũ hoĩium. hos. n. dimi ttebãt: pfectus ex co ĩ Gnidũ
nocte ab exponédis i terra nautis reuocatus ẽ a Gnidiis: ut pgeret ptinus aduer
ſus uiginti nau es Athenienſiũ: hortatibus quẽadmõm res ie hébat: ꝗbus Char
milus unus e ducibus ꝗ agebat apd Samũ perat: ad Speculãdũ hage ſeptẽ & uigĩ
ti nauiũ tranſitũ ex Peloponeſo ad ꝗs Aſtyochus ip̃e nauigabat.Et. n. ĩ Samo ex
Mileto certiores facti Arheniẽſes de hoꝶ aduẽtu negotiũ Charmilo dederãt: ut
eas obſeruaret circa Symã & Chalcẽ & Rhodũ & lyciã. Quippe iã eſſe ſe ĩ Cau-
no acceperãt. Inſtat itaq; famã nauigatioõis ſuæ puertere Atyochus tẽdẽs ĩ Symã
ſi forte claſſẽ hoſtilẽ ĩ alto aſpiceret. Sed pluuia ĩ nubilũ cælũ perturbationẽ ei
pᷣbuit:ne claſſem ꝑ tenebras moderari poſſet: adeo ut ſub diluculũ diſiectis na-

uibus ſiniſtg cornu uenirer ĩ cõſpectũ Atheniẽſiũ: cũ dextrũ adhuc circũ Inſu-

lã deerraret. Has eẽ naues ꝗqs obſeruarẽt e Cauno rati Charmilus atq; Atheniẽ-
ſes extẽplo pꝓuecti eas adoriunt: ꝗᷓ erat pautiores uigiti: illageq; tris deprimũr: &
alias lacerat iã p̃lio uictores: donec plures opinione ip̃orũ naues apparuerũt: a ꝗ

bus undiq; circuuenti fugæ ſe madant: ac ſeptẽ amiſſis nauibus ĩ Teuglufſã In-

ſulã: cũ cæreris & illic in Alicarnaſſũ cõtẽderũt. His geſtis Pelopõnẽſes ĩ Gnidũ
claſſẽ appulerũt: adiũctiſq; ſibi uigiti ſeptẽ ex Cauno nauibus uniuerſa cũ claſſe

petierũt Symã: ibiq; trophæo poſito rurſus ĩ Gnidũ redierũt. Cognita pugna na
uali Atheniẽſes cũ oibus nauibus e Samo ĩ Symãꝗ ꝓficiſcũt: & cũ neq; inuaderẽt
ipſi claſſem ꝗ ad Gnidũ ſtabat:neq; ab ea ĩuaderent: ſumptis naualibus uaſis qᷓ
etãt apud Symã & lorymis ĩ cöõtinete oppugnatis redierùt Samũ. Pelopõnenſes

coacta ad Gnidũ oĩ claſſe: iiꝗd deerat apparabat & ex eis undeci uiri cum Tiſſa
pherne: ꝗ illac aduenerat colloquiũ habuerũt de rebus iã tranſactis: ſi qua illarũ

eis diſꝑliceret: deq; bello futuro qua rõne optime & ex utrorũq; utilitate maxie

erẽdũ eet: & ante oẽs Lichas ꝗᷓ tralacta eẽnt: cõſyderãs negare fſœdera Bene ini

ta tã a Chalcideo ꝗᷓ a Therimene ec: idignu. n. ſane ſicuicũq; puinciæ Rex atq;
eius ꝓgenitores impaſſẽt: eã Rex nuc ſibi uẽdicaret: oportere. n. rurſus & Iniu-

las ocs & Theſialiã & locros & deĩceps Boetia tẽus ĩ ſeruitutẽ redigere: ac Lace⸗

dæmõôios ꝓ libertate impiũ Medog græciæ iduere. Itaq; iubere alias iniri pacti

ones: aut iſtis ſtari nõ oportere: nec ob eas ullo ſtipẽdio opus eſſe. Hac de re ſto-

—

machatus Tiſſaphernes intecto negotio acß ſe indignationẽ ferẽs inde abſcei⸗

ſit.Illi a prioribus Rhodioꝶepublice accerſi

ti cõſtituerũt illuc ire: ſpantes & In

ſulã tli nauticis tũ hoĩbus pedeſtribus polẽtẽ: ſe receptos: & ſocietatis huius be

neficio: pᷣterꝗᷓ a Tiſlapherne pecũiã poſcerẽt poſſe alere exercitũ. Profecti igit

ꝓtinus ꝑ eadẽ hyemẽ ex Gnido cũad Camig oræ Rhodiæ prim appuliſlent:

nauibus quattuor & nõaginta: pmultis terrorẽ interiecerunt ignaris rege quæ

rtractarent: ita ut ab urbe ꝓfugerent mœnibus p̃ſerti ee. hibue poſtea La

cedæmõii cõuocatis & duabus itẽ Ciuitaunbus Lido & Eliſſo: ſuaſerũt Rhodiis
ut ab Athẽiẽſibus deficerẽt. Atq; ita Rhodus ad Pelopõnẽſes defecit. ld cũ ſen

ſiſſent Athenjẽ es ſub idẽ tp̃s e Samo ſoluerũt: rẽ ateuertere cupientes: ſed cũ al

tum tenerẽt in hoſtiũ cõipectum uenerunt:ſed iã tardiuſculi.lIdeoq; cõfeſtim in
Chalcèẽ abiere: & illinc rurſus i Samũ. Tamẽ poſtea & ex Chalce & ex co & ex Sa

mo traiicientes in Rhodu cũ illis belligerabãt. Ibi Pelopõnenſes ſubductis naui
bus cætera geti p dies octoginta ab Rhodiis duo & triginta talenta coegerũt.
Interea & ià inde ateꝗᷓ Rhodũ ad deficiẽdũ induxiſſent: dũ hæc ſunt geſta Alci-

q iii

GM

—RN—

diades poſt Chalcidei necẽ: & pugnã apud Miletũ ſuſpitionẽ pelopõnelibus ue
nit : & de eo ĩterimendo ex Lacedæmõe ad Aſtyochũ Epiſtola miſſa eſt. Erat. n.

Agidi iniancus & alioqui infidus habebat. Ob hunc ille met a pricipio ad Tiſ

ſaphernẽ ſeceſſit: mox apud eũ ꝗᷓ maxime potuit negociis Pelopõnenſiũ nocuit

& edocendis oĩibus quomõ ſe haberẽt rebus auctor fuit iminuẽdi ſtipẽdii ut
ꝓ ſingulis Drachmis aAtticis terni Oboli nec i aſſidue ſoluerent iubens Tiſſa

pherné illis dicere: Atheniẽſes qur uetuſtiores eſſẽt peritia rei naualis ternos du

taxat obolos Claſſiariis ſuis numerare: nec tã ꝓpter pauptatẽ: ꝗᷓ ne illi affluẽtia

ſtipedii abuterẽt: pti corpora ſua reddẽdo deteriora: dũ ülud in ea demũ ipẽdũt
unde ĩbecillitas cotigit: ptim claſſẽ deſerẽdo dũ ptẽ ſtipẽdii ſibi debità nõ relin
quunt obſidẽ ſui. ltre edocuit ut Trierarchos & Ciuitatè duces data eis pecunia
ad hãc rẽ ſibi cõcedẽdã iĩquceret p̃ᷣter Syracuſanos: quoꝶ dux Hermocrates ſo-
lus oĩum aduerlabat᷑ ſocialis claſiis noĩe. Ciuitatis quoq; ꝗᷓ pecunias poſtularẽt
cõfutabat ipie Tiſſiaphernis uice: ꝙ diceret Chios qdẽ iĩpediẽtes eẽ: ꝗ cũ ſint oĩ⸗
um græcog ditiſſimi & auxiliarus illoge ĩcolumes efſecti: poſtularẽt ꝓ ſua liber

tate alios piclitari & corporibus & pecũiis. Alias aut Ciuitates iiuſte agere: ꝓ

Atheniẽſibus ateꝗᷓ ab eis deficerẽt ſptis facere ſolitæ nollẽt: nũc ꝓ ſeipſis täatũů⸗
dẽ aut ẽt plus cõferre. Et Tiſſaphernè nõ ab re nũc bellũ gerẽtẽ ſuis pecuniis p⸗
cere reddituge illis ſolidũ ſtipèdiũ: ſi quàdo id ab Rege nurteret᷑: & Ciunatibus
ꝓ cuiuſq; merito ꝓfutuꝑ Ad hæc Tiſſaphernẽ admõôebat: ne admodũ ĩcũbe-
ret bello finiẽdo: ne ue aut accitis quas iſtruxerat phœnicũ nauibus: aut maiori
græcoge claſſe cõducta: tradere Lacedæmõnis rerræ ac maris impiũ uellet: ſed ſi-

neret utroſq; biſariã here potẽtiã. Fore. n. ut ſemp Regi liceret i ess a ꝗbus ofiẽ

deret ĩducere alteros: li uero ad alterutros deueniret: maris ac terræ iperiũ non
hiturũ eũ adiuctores: ꝗbus opprimeret eos: ꝗ rerum porirent: niſi uelle ipſe ali

quãdo p ſe cũ ĩgenti & ĩpẽſa & piculo adire certamẽ. Satius aũt eẽ ſi aliquantula

ipenſa cũ hage reꝶ difficultate decideret: & ſi rebus ſuis ſaluis: græcos ĩter ſe col

liderer. Addebat ẽt cõmodiores illi fore ſocios impii Acheniẽſes: ꝗppe ꝗq minus

terra dominari optarẽt: & rõnẽ ſimul atq; opam belladi utiliorem Regi hẽrẽt:

qd ſi forẽt eius ſocii ĩ ſeruitutẽ redigerẽt: libi ꝗdem ipſis maris prem. Regi aut

græcos oẽs ꝗ ꝓuincias illius iĩcollerent. Lacedæmõios uero ĩcõtrariũ tendere ad
reſtituendã libercatẽ: quos ne utiꝗᷓ credibile ſit: cũ græcos nũc a græcis ipis libe
rent: nõ liberaruros eſſe a barbaris eoſdẽ: ſi quos ãrea ab illis nõ liberaſſent. lube
bat ergo illuũ prius utroſq; cõteri ſinere: & cu pᷣciſũ eſſet ꝗᷓ plurimũ ex Athenien

ſiũ uiribus cũ demũ Pelopõnenſes e ꝓuicia depellerer. Atq; ita ſe rẽ habere Tiſ--

ſaphernes fere HenachatiGdiri ex iis ꝗᷓ fiebãt colligere licebat. Alcibiadi.n. ob

hæc taꝗ bene admonenti fidẽ habens: pcius Pelopõnenſibus ſtipendium dabat
nec eos bellum gerere permirtebar iſed dicẽdo tum naues phonicum uẽt uras:
tũ illos ſupramõm auidos eſſe certãdi res euertit: & claſſẽ eã qᷓ fuerat lõge ual:
diſſima deſlorauit.ĩ cæteris quoq; aperrius agens ꝗᷓ occultaret ſe: nõ libenter ili
lis ſociis gerere bellũ. Atq; hæc Alcibiades ſimul ꝙ optima factu arbitrabat Tiſ
ſapherni pariter & Regi corã ſuaſit: ſimul ꝙ ſuũ ĩ prĩarm reditũ cugabat: cuius ĩ-

petrãdi ſi eã nõ euerteret: ſciebat ſibi aliquãdo fore facultatem. Euq; ex hac re
p̃cipue exiſtimabat iĩpetratum iri:ſi Tiſſaphernẽ cõſtaret ipſi eẽ familiarẽ quod
& cõtigit. Nà poſteaꝗᷓ eũ apud Tiſlaphernẽ pollere ſenſerunt: Milites Athenien

lies ꝗ ĩ Samo erãt & ipe ãtea ad porentiſſimos mãdara dederat: ut apud optimũ
quẽeq; ſui reſtituendi mentionẽ hẽrent: uelle. n. ſe in prĩam redire ſub ſtatu pau-

5

oxnd⸗

ſsunaa

Ttierart
fütadſtt
urbepit

ete rec

ſe no tu.
ſapandt
ſeredi
tudine

tuto ac

gebati
popoln
ſocaliu

uicdebi

lomg

Aliud c
eretic

ANexgs

nömi⸗
rüäͤſ
wis
ſern
ſech
tur⸗
Qu
lare
lplic
Peenc
N
je
A
co.
amt
gnn
cich
Uite
Ci⸗
kum
die
chn
ta
libe
con
lti⸗
tur

s de
tn.

T
cuit
iiu
Fiſ
Cu
Neti⸗
duͤ
inia
ſo⸗
et
0i⸗

oſie
non
eali

col

lde⸗
lube
nien

T
ob
bt
al
fii
Til

gi⸗

eie
od
ien
mu
40/

Co&: id qdẽ pernitioſe: ſed ne ſub ſtatu populari a quo eſſet eiectus: & cũn
lis una admimiftrare rẽ.p. ꝗbus amicũ redderet Tiſſaphernẽé. Tuin uero plericq;

Trierarchoꝶ Atheniẽſiũ ꝗ crãt apd Samũ & potẽtiſſimi ꝗq; ſua ſpõte ĩ clinaue
rũt ad ſtatũ popularẽ atiquãdũ. Quæ res iĩ exercitu primù agitata: mox illinc ad

urbẽ pſuaſit: ut e Samo nõ nulli ad Alcibiadẽ colloquẽdi gra uẽiebãt. Et illo ipo
Qeẽte reddituge ſe illis amicũ: Tiſſaphernẽ primuũ. Deide Regẽ ſi mõ ſtatũ popula
ré nõ tutarent.ſic.n. Regẽ magis cõfiſurũ: magnã ſane ſpẽ cõcipiebãr: cũ hoſtem
ſupandi: tũ uero ipſi primores Ciuitatis ꝗ affligebãtur: maxie ad ſe negotia traſ-

ferẽdi. Hi cũ Samũ rediſſẽt: re cũ idoneis trãſacta cõiurauerũt ꝓpalã apd multi
tudinẽ dicẽtes: Regẽ eis amicũ fore: & pecuniã p̃ᷣbituꝑ dutaxat Alcibiade reſti-
tuto ac ſtatu popuſlari ſublato. Vulgus & ſi nõ mhn iis ꝗᷓ tractabat ĩ pᷣſentiaꝶ an
ge bat: camẽ affligẽte ſtipẽdii ab Rege ſubpeditãdi ſpe geſcebat. At illi ꝗ ſtatum
popularẽ agitabat: poſteaꝗᷓ uulgo rè cõm unicauerũt: rurſus & ſibi ipſis & pleriq;
fodaliũ ꝗᷓ forẽt ab Alcibiade ꝓipiciebãt. Et aliis ꝗqdẽ hæc tu ampla: tũ explorata
uidebãtur. Phrynico auũt ꝗ adhuc dux erat: nihil admom hog placebat: & nihi-

lo magis ſtatũ paucoꝶe Alcibiades put erat ꝗᷓ popularẽ deſiderare uidebat: neq;

aliud captare niſi quoquo mõ diſciplina Ciuitatis imutata accitu ſodaliũ reuer

teret: ſibi aut cæteris hoc nõ negligẽdũ: p̃ſertim: ne editiões exiſterẽt: quĩetiã ne
Regis quidẽ itereẽtut Pelopõnẽſibus ia æque ĩ mari uerſatibus: & ĩ illius impio

nõ minimas urbes optinẽtibus: accederet ad Atheniẽſes: ꝗbus difſideret & nego
tiũ ſibi faceſſeret:cui liceret Pelopõnenies a ꝗdus nihil duù mali paſius ẽ efſicere
ſihi amicos. Præterea le ꝓbe ſcire aiebat ſocias Ciuitates cũ denũtiatum eis fo-

ret hos ſtatũ paucoꝶ nõ popularẽ uiuere: & ita ipſis eẽ uiuẽdũ ꝓfecto:nec q de-

feciſſẽt ad impiũ redituras: nec qᷓ nõ defeeiſſẽt ſtabiles pꝑmãſuras. Neq;. n. popta-
turas i paucoꝶ aut populi ſtatu ſeruitutẽ ꝗᷓ ĩ utrorũq; naciſci poſſent libertaté.

Quietia eos ꝗ optimates uocarẽtur opinaturos nõ minus negocii ſibi ꝗᷓ p popu
lare ſtatũ ꝑ eos exibẽdũ: ꝗ largitiõibus uterẽt: & duces maloꝶ eent: unde plura

ipli cõmoda cõſequãt: & ſub illis ĩaudita cã:hoĩes atq; ĩmanius ad necẽ eſſe ra

piendos. popularẽ uero ſtatũ & effugiũ luũ & illo coercitorẽ eſſe: & hæc ita ſen-
tire ciuitates ex ipſis operibus edoctas: plae le ſcire Phrynichus alebat:ideoq; ni
hil eoge ſibi ꝗᷓ i pᷣſentiage ab Alcibiade agerent placere. li tamen ꝗ cõgregati ĩ ſo
cietate belli erãt: ſicut a prĩcipio placuerãt hæciita nuc admiſerut ac legatos qui
Athenas mitterent cũ alios: tũ uero Piſãdrũ parauerũt: ut de Alcibiade reducẽ
do ac ſtatu populari atiquado: deq; cõtrahenda Athenienſibus cũ T iſſapherne

amicitia tractarent. At Phrynichus habendæ orönis de Alcibiade reducendo

gnarus & eius ab Athẽienſibus admittẽdæ: ueritus ne ob ea quæ a ſe ĩ cõtrariũ
dicta eſſent: male ſecũ ageret: ſi ĩ arbitriũ illius deuenirer ad tale genus ſe cõuer
tit: Mittit ad Aſtyochũ Lacedæmõioꝶ nauarchũ circa Milet adhuc agentem
Clãdeſtias Epiſtolas: i ꝗbus cũ alia ſimpliciter ſcribebat: tũ uero Alcibiadẽ illo
rum negotia corrüpere: ꝗ Tiſſaphernẽ Athenienſibus cõtiliaret. Sibi ueniã dãâ-

dã eſſe: ꝗ aliqd cõſuleret ĩ ꝑpniciem hoſtis: uel cũ dedecore ſuæ ciuitatis. Aſtyo-

chus de Alcibiade demulctàdo pter ꝗᷓ ꝙ ãplius ille nõ ueniebat ĩ manus: ne cu

rauit quidẽ: ſed reuerſus ad eũ ĩ Magneſiã apud Tiſſaphernẽ: retulit äbobus: q
ſibi ſcripta eſſent e Samo: ĩdex ipie rei factus & ut ferebat: tũ his tũ aliis rebus

cõmuicadis Tiſſapherni ſe ſe applicãs priuati lucri gratia: eoq; libentius ferens:
ſtipendiũ nõ eſſe perſolutũ. Alcibiades nõ cũctatus lirreras ĩ Samũ ad magiſtra

tus mittit: de iis q a Phrynicho agerent: peſtulãs ut eũ mortem mulctarent.
q uii

Ob id exeſtuans Phrynichus: ut qui ob indicũ eſſet ĩ ſummum omniĩo adduc-
tus: rurſus ad Aſtyochum ſcribit: infimulans illum ſuperioris facti: quod haud
ꝓbe occultaſſet: & nũc ſe paratum efle tradere omnem Athenieſium exercitu:
qui eſſet apud Samum illis ad internitionem expoſitis ſigilati omnibus mois:
cum Samus maris careret: quibus modis iſta exequeretur: neq; iuidioſum ſibi
iam eiſe cum propter ĩimiciſſimos capite periclitetur ſi hoc & aliud quocuncq;
potius agerer. ꝗᷓ ut ab illis trucidaretur. Hæc quocq; Aſtyochus ad Alcibiadem
detulit:cuius iniquitarem p̃ſentiens Phrynichus tantumq; nõ ab Alcibiade de
his rebus Epiſtolam adefle: poccupat ipie ad exercitum indicium efferre inqui
ens: haſtes ĩ animo habere cum Samus careat muris: nec omnes claſſis itus ha-
beat ſtationem caſtra inuadere: & quãdo quidem ipie pro comperto habeat: de
bere Samũ illos ꝗᷓ celerrime muro concludere: & in cæteris cuſtodias agere. At-
q; ipie eos pro impio quo erat ad hæc faciẽda adegir. Et iſti quidem parti ad ex
truendox muros res præparare: partim celeriter extruere non ſolum ex hac cau/
ſatſed etiam tanꝗᷓ ſic Samus eſlet duratura. At non ita multo poſt litteræ ab Al-

cibiade: ueniunt exercitum a Phrynicho proditum iri: & hoſtes eum inuaſuros-

Ex hoc Alcibiades non ex ſide ſed ex odio dicere exiſtimatus: & phrynicho tãqᷓ

cum hoſtibus ſentienti opponere: quæ ipſe facienda ab hoſtibus præuidiſſet: ni

hil obiuit immo teitimomum eo iuditio perhibuit Item poſt Tiſſaphernem al

liciendo induxit: ut amicus Athenienſibus forer timentem quidem Pelopõnen-
Erig maiori cum c laſie ꝗᷓ Athenienies ade ſlent: cupientem tamen ſi quo pacto

poſſet ſibi haberi fidem: prelertim poſteaꝗᷓ ſenſit eorum apud Gnidum diſſen-
ſionem de fœderibus per Therimenem initis, Nam id temporis cum illi apud
Rhodum eſſent iam diſſenſio extiterat. lnquam poſt Alcibiadis ſermonem cum
Tiſſapherne habitum: Lacedæmonios ire aſſertum cunctas Ciuitates in liber-
tatem: ſuperuenit Lichas negauitq; tolerandam eſie pactionem: ut Rex optine-

rer Cimtates: quibus prius aliquando: aut ipſe progenitores eius imperaſſent.

Et Alcibiades quidem utpote ad magna conmitens offitioſe Tiſſlaphernem de-
merebatur. Legati autem Athenienium qui cum Piſandro e Samo miſſi erant:
ubi Athenas peruenerunt uerba apud populum fecere altius repetentes: & ante

omnia: litere illis & Regem ſocium habere: & Peloponnenſes uincere: ſi Alcibi-

adem reſtituerenti nec eodem modo degerent ſub ſtatu populari. Contradicen-
tibus multis: partim pro ſtatu populari partim propter inimicitias Alcibiadis:
ac reclamantibus indignum facinus eſſe: ſi is rediret qui leges erupiſſet:i quem
