Eumolpides præconeiq; de myſticis teſtumomum dixiſſent: quo nomine exili-
um ſibi ille conſciſſet: quem deniq; ſi reuocarent ſele deuouiſſent. Piſander ubi
plurimum concextatioms erat ac quærellæ: achens ac prehenſans ſingulos con

tradicentium percontabatur: nunꝗᷓ ſpem lalutis publicæ haberent: Peſ[oponnen

ſibus nec in mari pauciores ꝗᷓ ipſi naues roſtratas habentibus: & ſocias Ciuita
tes plures ſluppeditante illis Rege ac Tiſſapherne pecunias quæ ipſis mille reli-
quæ eſſent: niii quis ad eos Regem traduceret. Et cum interogarent nullam ali
am eſſe dicerent tunc palam ſubuciebat eis. Atqui hoc ut conficiamus fas non
eſt: mſi rem publicam prouidentius adminiſtremus: & ad paucorùm regimẽ de
feramus: ut nobis Rex habeat fidem: ne plus de adminiſtratione rei. p. in p̃ſen-

riaꝑe ꝗᷓ de ſalute conſulamus: habituri facultatem poſtmodu ſi diſplicebũt iſta
mutadi Alcibiadẽq; ꝗ hoc unus nũc efficere poteſt reducamus Hæc audiẽs po-
pulus ægre ꝗdẽ a principio lerebat mentionẽ ſtatus paucoge: ſed Piſandro plane

bocehte
fetur an
tranſig⸗a
P orer

Ejron

ſem mi
&Amo
getrali
Ciciis a
ſactior

Alum

decem
ſem
pönel
occote
Gind
licis:
ſe A⸗
venir
am

Lios
ON

⸗
a
In
4e.
bi⸗
ſop
T
e

di
le⸗

dc.

naud
rüͤ
noßs:
ſbj
un
ſo⸗
de
ngui

noe
At⸗
er
au⸗

AH

er⸗
Ne/

e⸗
m
ne
en⸗
dis:

zili⸗
ubi

en
1t3
li⸗
di
0n

en⸗

ſta

0,
e⸗

docente nullam aliam ſalutem eſle inter metum & ſpemut ſtatus rei.p. ĩmuta
retur annuit: factumque decretum eſt: ut Piſander cum decem collegis irent ad
tranſigendum cum Tyſſapherne atq; Alcibiade quoquomodo ſibi maxie e re.
P. fore uideretur: & criminante Piſadro Phrynichus a præfectura cũ ſuo collega
Scironide ammotus eſt: ſubrogatique ĩ eogꝶ locum Diomedon & leon & ad c'ai
ſem miſſi: dedit aũt crimini Piſander Phrynico ꝙ diceret eum prodidiſſe laſſũ
& Amorgem: Videlicet arbitrabatur eum non idoneum fore iiſque ab Alcibia-
de traſigerentur. Ita Piſander ubi coniurationes omnes quæ prius fuerant de iu-
diciis ac magiſtratibus in Ciuitate recitando ſtatum popularem abrogando per

factionis ſuæ homines: & qui publice conſulerent: cæteraq; quæ ad præſentem

uſum pertinerent curauit: ne qd more intercederet ad Tyſiaphernem ipſe cum
decem collegis nauigauit. Et leò ac Diomedon per eãdem hyemem cum ad claſ
ſem Athenienſium perueniſſent Rhodum petierunt. Vbi nacti ſubductas Pelo
põneſium naues in quendam locum egreſſi ſunt: ac Rhodiis qui ad arcendã uim
occuterãt prælio ſupatis:ĩ Chalcẽ ſe recepe. & illic bellũ acrius ex Co gerebat:
ꝙ inde cõmodius obſeruarent:ſi ꝗᷓ traucerent Pelopõnenſiũ naues. Nenophan-
tidas aut lachon e Chio ĩ Rhodum uenit a Pedarito nuntiarũ iã ad finem puẽiſ
ſe Athenienſiũ muge. Et miſi oĩ claſſis ſubueniat actũ eẽ de Chio. Et iſti ꝗdẽ ſub
vemire ſtatuerũt. Attamẽ Pedaritus interea & ꝗ cum eo auxiliares erãt: arq; Cni
admotis oibus copiis munitiones Athenienſium circũdatas claſſi oppugnat: &
eius parte expugnata aliquot nauibus quæ ſubductæ erãât potiũtur. Sed eo ſuc-
currẽtibus Athenienſibus primi in fugam uerſi ſunt Chii:mox Pedaritus ipfe re
liquis circa fuſis occubuit:ac multi Chioꝶ pluraq; arma capta poſt hæc malto
ꝗᷓ antea Chii arctius obſidebãt: & a terra & amari er fame inuadelſcente. piſander
aut legatiq; collegæ ubi ad Tyſſaphernẽ uentũ eſt: uerba fecerũt de pactiombus
ineundis. Ille quomiã magis extimeſceret Pelopõnenſes & quẽadmõm ab Alcibi
ade erat edoctus uellet utroſq; adhuc uæhemẽtius cõteri nõ ſe certũ oĩo Alci-
biadi p̃bebat. Ea de re ille ad tale genus ſe conuertit: ut inter Atheniẽſes & Tyſ
ſaphernem tanꝗᷓ nimia poſtulantem nõ conueniret. Quod ut inuiderur etiam
Tyſſaphernes uolebat ipſe quidem propter metum. Alcibiades aut ꝙ ubi aiad-
uertit illum ut uidebatur non affectare conuentönem: nolebat uideri Athenien
ſibus inualidis ad hoc ei perſuadendum: ſed iam perſuaſo & uolenti ad Atheni-
enſes ſe conferre ipſos: Athenienſes non idonea oflerre. Poſtulauit enim Alcibi-
ades coram Tyſſapherne cuius uice ipie in loquendo fungebatur: adeo quem-

modum ſupergrederentur: ut per Athenienſes & ſi ingentibus ſane poſtulatis

acquieſcerent:ſtarent quominus comuemiretur: Nam poſtulauit omnem Ioniam
tradi rurſuſque Inſulas loniæ adiacentesquæ cum non abnuerent Achenienſes:
tandem ĩ tertie congreſſu ne plane deprehenderetur: partim pollere petiit ut ſi

nerent Regem ædificare naues: & iis terram ipſorum obire quot & quotiens li-

buiſſet.Ad hæc poſtulata nihil tam amplius aſſenſere Athenienſes: ſed ea intole

rabilia arbitrantes: & ſe ab Alcibiade eſſe deceptos: cum iracundia digreſſi ſe Sa

mum receperunt: poſt hæc rurſus Tyſſaphernes eadem hyeme contulit ſe ĩ Cau
num animo keloponnenſes iterum reuocandi Miletum: initiſque alus quibuſ-
cũque poſſet pactionibus ſtipendium ſoluere: ne prorſus ſibi hoſtes redderer: ti
mens tu ne aut coacti pugnare cum Athenienſibus claſſe exmagna parte ſtipẽ-
dio fraudata ſuccumberent: aut ea exarmata ad uotum ſine ſe Athemẽſibus ſuc
cederet: tum uel magis ne illi ſtipendii parãdi gratia continentem peruaſtarent.

Hapꝶe igitur reg oĩum reſpectu atq; ꝓuidentia ut quẽadmõm optabat græcosi

ter ſe coeq̃re accitis Peloponenſibus ſtipendiũ numerat: fœderaq; cum eis tertio
init in hæc uerrraaaaaaa. JMẽ

ℳ„—

Pactiones Tertiæ inter lacedæmonios & Regem ſocietatis.

Ertio decimo Regni darei ãno Alexippida apd lacedæmonem Tribu
no Plebis pactiões initæ ſunt apud Mæandri capum iter lacedæmo
mios ſocioſq; ac tyſſaphernẽ: & Hieramenẽ Pharnaciq; liberos de Re
gis deq; lacedæmoiorũ & ſocioꝶ negotiis. Quæcunq; Plaga, Regis i Aſia eſt: Re
gis eſto: deq; ſua ꝓuiĩcia Rex deliberato ꝓ ſuo arbirrio lacedæmôii ſocii ue ꝓpuin
rià Regis ne adeunto nocendi ergo. Ne ue Rex lacedæmôioge ſocioꝶe ue regio
nenm adito ullius mali ergo. Quod ſiquis lacedæmôlorũ aut ſociorũ nocend er
g.Regionẽ lacedæmõii ſocuq; ꝓhibento. Et ſiquis e ditõe Regis adierit lace-
cedæméôios ſocioſue nocendi ergo Rex ꝓhibeto Nauibus quæ nunc aſſut Tyſ-
ſaphernes ſtipẽdiuũ pᷣſtato ex pacto dũ naues Regis adueniat: qᷓ ubi aduenerit lace
dæmòii ſociiq; ſuà claſſem ſi uolent aluto. Si a Tyſſlapherne alii uolẽt Tyſſapher
nes ſtipẽdiũ pᷣpeto. Eã pecunia finito bello quâta acceperit lucedæmõii ſocuque
Tyſſapherni redduũto. Poſtꝗᷓ claſſis Regia uenerit & illa & lacedæmõioꝶge & ſocia
lis cõmuniter bellũ gerũto: qtenus Tyſſiapherni uidet lacedæmoniiſq; ac ſociis.

Quod ſi ſocietarẽ belli cõtra Athenieſes diſſociare libuerit: ex æquo diſſociato.

Altq; hæ pactiones initæ fuerũt. poſt quas Tyſſaphernes opã dedit ut naues phœ
nices queadmõm dictũ eſt adduceret: atq; alia q ſpopõderat aio ẽt oſtẽtãdi ſe q
ad ip̃m ptinerẽc apparare. Sub extremũ ia hyemis Boetiai Oropũ iterceput: ꝓdi-
to Atheienlſiũ qd ibi erat pſicho opa ẽt nõ nulloꝶ Eretryẽſiũ: & ipoꝶ Oropioꝶ
captates Euboia ad defectionẽ iducere. Nam cũ id oppidũ ſit ſitù i Eretrya qd

Achẽienſes cenebãt fieri nõ poterat: ꝗn magna iactura afficeret. & Eretria & cæ⸗

tera Euboia. Pociti igit iã Oropo Ererrieniles ĩ Rhodũ uenerũt accitũ Pelopõne
ſes ĩ Euboiã. Illi Chio potius q uexabat ſu ccurrẽdũ cum ſtatviſſent: & e Rhodo
ſoluetes oĩ cũ claſſe circa Triopiũ nauigarẽt: ꝓſpiciũt Athenienſiũ naues a Chal
ce altũ tenẽtes: & cũ neutri ĩ alteros tenderẽt abierũt. Athenienſes ꝗdẽ in Samũ
Pelopõnẽles aut ĩ Miletũ cerné tes nõ poſſe ſe Chio ſuccurrere ſine certamĩe: Hy
ems hæc cõfca eſt: & uiceſimus hunus belli àänus qd Thucydides cõſcripſit. Ineute
ſtatĩ ꝓxie Aeſtatis uere Dercylidas Vir Spartiata haud magna cũ mau miſſus eſt
itinere pedeſtri ĩ Helleſpõtẽ: ſolicitatũ ad defectionẽ Abydu: ꝗqᷓ eſt Mileſioꝶ co
lonia. Chii quoq; quadiu Aſtyochus deferendo auxilio ãbigit: obſidione urgente
ad cõfligendũ ĩpulſi ſũt nauali certamine, Accepant aũt poſt mortẽ Pedariti Aſty

ocho adhuc apd Rhodũ agente leontẽ e Mileto Vigꝶ Sparciatà ꝓduce: ꝗ cũ An-

tiſthene uenera t Epibata: & duodeci naues Mileti pidiarias: qꝑe Thurinæ erat
ꝗncq;: Syracuſãæ qᷓtruor: & Aneita & Mileſia & leõtis ſingulæ. Egreſſi iraq; popu-
lariter Chii & tuto quodã loco occupato una cũ ſex & trigita ſuis nauibus agreſ
ſi ſũr Atheniẽſiũ duas & trigĩta & cũ atrox eẽt pugna naualis neq; ĩ ea Chii atq;
ſocii forẽt ĩferiores:tamẽ iã.n.etat ueſp ĩ urbẽ redierũt.Scdum hab
pedeſtri itinere ad Helleſpontũ puẽ iſke
ſecit: & duos poſt dies lapſacus. Hoc cognito Strombichides e chio repẽte ſuppe

tias uẽit: nauibus qᷓctuor & uigĩti atheniẽſiũ: irer ꝗ;s erat milirares qᷓ portabant ar
matos: & pᷣlio ſupatis lapſacenis ꝗ obuiã ꝓdierãt ipo ĩpetu lãpſacũ muris carentẽ

cũ dercvlidas
t: ſtatĩ ad eũ & ad pharnabazũ abydus de

/
G8 capit: ac homines uaſa abripit: ac reſtitutis in eam liberis hoĩbus ad Abydum
acceſſit. Sed cum Abyde nos neq; ad deditionẽ ĩpellere: neq; oppugnatõe tẽmp-
tata expugnare poſſet ad Seſtum traſfretauit Vrbẽ: in Cheroneſo e regione Aby»y
di ſitã: qua Medi aliquãdo tenuerãt. ibiq; pᷣſidium ipoſuit ac totius Helleſponti
tutelã. Interea & Chii cõpotes macis effecti ſunt: magis & qui ad Miletum erat.
he atq; Aſtyochus tum audita puga nauali: tum diſceſſu Strombichidis audaciores.
No Ilitaq; omnino duabus nauibus in Chium ꝓfectus Aſtyochus ſupſit: q illic erant
. naues & tota iã claſſe cõtendit in Samũ. Er cum hoſtes nõ exirent obuiã ꝙ mu⸗-
tuo ſuſpecti erãt rurſus rediit Miletũ. Na p hoc tpus atq; ẽt prius Athenis anti
“ quatus erar ſtatus popularis. Siquidẽ poſtꝗ Piſander cum collegis ac Tyſſapher-

h ne redierũt Samũ rẽ illic caſtrenſem ad ſuum magis arbitriũ tranſtulerunt: & Sa
mii ipſi hortabantur optimates ad capeſſendũ ſecum ſtatum paucoꝶ: & ſi inter
ſe ad ſeditionem cõcitati ne ſub ſtaru paucoꝶ degeretur. Quinet Athenienſi-

buſ qui illic erant cum & ipſi inter ſe contuliſſent: placuit Alcibiadem quãdo qui
dem hoc ei nõ eſſet cordi miſſũ facere. Non. n. aplius idoneum fore: ſi ueniret ſta
tui paucoge: ſed ſe iã quoꝶe de piculo ageret per ſe deſpicere oportere: quonamo
& res iſta non remitteret: & bellica ſuſtineret: uno quoq; ex ſua re familiari im-
k pigre pecuniã: & ſi qua re alia opus eẽt cõferente: ut qui nõ aliis iã ſed ſibi ipſis
4 laborarẽt. Talia tüc exhortati cõrinuo Piſandrũ & dimidiũ legatoꝑ domũ dimi *
M ſerũt ad res ibi traſigẽdas:dato ĩſupꝑ eis negotio: ut ĩ quaſcũq; ſaubditog: Ciuita⸗-
tes poſſlent:ſtatũ paucoꝶ iſtruerent. Altege dimidiũ ĩ alia item ſubditoꝶ oppida:
alio aliũ: nec nõ diotrephem ad prouincià ſibi mãdatã in Thracia admiſtrandam:
e4 tũc agentẽ circa Chiu. Is Thaſſũù ꝓfectus ſtatũ ibi popularẽ aboleuit. A cuius di-
ccH ſceſſu Thaſſii altero fere mẽſe Vrbi muge circũderũt: tãꝗᷓ nihilo iã ĩidigẽtes cum
c Arlrheniẽſibus ſtatu optimatũ: ſed libertatẽ a lacedæmõiis prope diẽ expectaâtes.
9 Nã eoge exules ꝗ nõ penes Athemenſes ſed apud lacedæmõios erant: cũ ſuis qui
intra Vrbẽ erãt neceſſariis: oĩ ope ãnixi ſunt: ut & naues reciperẽtur & Ciuitas re
e bellaret. Itaq; ipſis quidẽ euenit ex ſnĩa ut & Ciuitas citra piculũ ſeruitio exDime/
retur: & populus ꝗ fuerat refragaturus admiſtratõe ſũmoueret᷑: cæteris aũt Athe
41 nienſiũ ſtudioſis e cõtrario ꝗ ſtatũ paucoꝶ illic cõſtituerãt: Neq; id ĩ Thaſo tãtũ
ni⸗ ut mihi uidet: ſed in aliis quoq; multis ſubditoꝶ Ciuitatibus: quæ reſipiſentes
a nullo metu eoꝶq; tractabatur: illaq; fallaci ſub Atheniẽſibus legitime uiuẽdi
dee cõditione poſt hĩta: ad eam q ꝓculdubio erãt libertatẽ trãſierũt. At Piſander cũ.
elk Collegis ꝓfecti ſtatũ popularẽ ut ipſi uidebatur ex Vrbibus ſuſtulerũt: & ex ali-
o. quot eaꝶ armatis ĩ ſocios ſũptis Athẽas reuerterũt: ubi cõperiũt iã pleraq; a ſoda
e libus ppetrata. Et.n. Androclẽ quẽdã ĩ ſtatu populari longe pricipe & ꝗ inter pri
G mos extiterat auctor Alcibiadis expellẽdi nõ nulli iunioꝶ cõſpirati clã optrunca
, rant duplici cã: tũ ꝙ erat maxie apud populũ auctoritatis: tũ uel magis aliquãto
i alcibiadis demerẽdi: tanꝗᷓ reuerſur: & Thyſſaphernẽ eis amicũ reddituri: alioſq;
N non nullos tanꝗᷓ non oportanos eodẽ elã mõ ſuſtulerant. Oratioq; ab eis ex cõ⸗
tel poſito ꝓpalã hiĩta eſt:neq; mercedẽ aliis dari debere:niſi militatibus neq; plures
eſſe pticipes reꝶ Ereca ꝗ quiq; milia: & eos pᷣcipue ꝗ & pecũiis & corporibus
das prodeſie poſſent. Erxat aut hæc res decora apud pleroſq; ut ꝗ adminiſtrationem
de Ciuitatis ĩmutaſſent: iidem Ciuitatem adminiſtrarent. Adhuc nanq; & populus
&c concilium ex cõſuetudie congregabatur: ita tamen ut nihil conſultaretur: niſi
4 . quod conſpiratis probaretur. Ex quoꝶ ẽt numero erant qui cõtinabãtur: penſa-
te uis prius ĩter ſe ꝗ forẽt dicẽda: nemĩe ia aliogꝑe cõtradicẽte:præ metu: cũ tantam

cerneret cõſpiratoge manũ. Quod ſiquis cõtra hiſceret cõfeſtim aliquo idoneo
mõ necabatur: neq; de percunoribus iꝗrebarur: aut ſiꝗ ſuſpecti erat ſuppliciũ ſũ
mebatur: ſed itra iilentiũ populus ſe tenebat adeo pterrefactus: ut raciturnitatẽ

ſuã lucrifacere ſe putaret: i mihil uiolẽtiæ pateret: & cũ multo pluriũ ꝗ erat con

ſpirationẽ ſuſpicaret: aio ſuccũbebat. Nec id licebat explorare tũ ꝓpter magni-

tudinẽ Ciuitatis: tũ pp mutua ignorationẽ. Neq; uero fas erat ob hoc ipiũ cuiꝗq
apd alium miterari ac lamétari uicẽ ſuã: qſi de ulciſcẽdo ſecreta cõſilia agitatet.
Siue.n. notũ ſiue ignotũ nactus eſſes quẽ alloqris infidus uidebatur: ſingulis e-
populo ſuſpitiole iuicẽ ſe adeutibus: ueluti pticipes forẽt eoꝶq; agerent: quoniã
ex eo paucoꝶ numero erat: quidã quos nemo unꝗᷓ ſuſpicatus eẽt ad eâ ſe factio-
nem cõuerluros: qui pcipue & apud multitudinẽ ut fides nõ haberet eflecerat:
& apud ſtatũ paucoge ut multu firmaméti eſſet uel hoc jpſo ꝙ populares ad mu

tuam diffidetia idugebat. Sub hoc igitur tẽpus Piſander collegæq; uenietes ſtati

cxztera peregerũt: & ame oia coacto populo Iniam dixere de decẽ ſcribis deligẽ-
dis: penes quos liberũ iĩperiu eſſer qui cõſcriptã rogatõnẽ certa die ad populũ fer

rent: qua rôe Ciuitas oprime degeret: ubi dies dcà aduenit aduocata contione in

æditum locu ubi teplu Neprui eſt ſitum: decẽ ferme ex Vrbẽ ſtadiis ꝓmulgarũt
decem Viri ülunthil alud ꝗ hoc demũ licere: quocuq; ꝗs uelit Athenienſiu de-

cretum refellere:refelléteq;: ſiꝗs aurt ſcriplerit aduerſus leges facere: aut quoquo
alomô Iæierit igentibus poœnis ſanxerut. Hic uero clare locuti ſũt: nullu ia pri-

ſtino iſtituto magratũ ualere: neq; ſtipendiũ numerari: ſed ꝗqnq; deligi pfides: a
quibus rurius centũ Viri del igant: ꝗ linguli ternos ſibi cooptet penes quos nue
ro quadrigentos: c ĩ curia uenexrit ipium ſit exeqndiq optia factu eſſe lenſerir:

& quiĩq; milia Ciuiũ quotiens eis uideret cõgregare. Fuit ꝗdem ꝗ hãc rogatio⸗
nẽ tulit: Piſander ꝗ ur i cæteris ita ĩ hoc ſtatu popularéè libentiſſime ꝓpala abro-

gabat., Qui uero totu negotiũ coõpoſuit:ꝗq rõe ad hoc deueiret: ià pride id pᷣmedi

tatus fuit Antiphon Vir Athenieéſiũ ſui tpris nulli ſcdus uirtute: ateq; ide pſtatiſ

ſimus ĩ cõminiſcendo: & ĩ iis ꝗ ſentiret ꝓmendis: qui neq; ad populum neq; plla
incõtentionẽ uqluntarius ꝓdibat: ſed ſuſpectus uulgo pp opinionẽ facultatis in

dicẽdo:ceſſaret ab agẽdo: tamẽ hic unus ut cuiq; ahqd aut ĩ iuditio aut apd popu
lum agenti cõſulebat: plurimũ poſſe ꝓdeſſe exitimabat. Et qui poſtmõm cũu ſta

tu qdrigentoge collapio: acta illoge populus ultum iret: ipſeq; in iuditiũ uocate

tur: tanꝗ unus ex iſtaꝶ reꝶzvw auctoribus: uidet mihi optime oium ad meã uſque
memoriã: cãm capitis dixiſſe. Præſtabat aut ſe ſe & Phrynicus pꝗᷓ ſtudioſũ circa
ſtatum paucog Alcibiadis metuquẽ intelligebat cuncta apud
tu reuerſum. Et aduerſus atrocia quia iis non ſuccubuerat plurimum de ſua uir
tute ſpopondiſie uidebatur. Theramenes quoq; Agnomis fihus inter primos eo
rum extitit: qui ſtatũ popularẽ diſſoluerut: uir neq; ad dicẽdũ neq; ad intelligẽdũ
jIualidus. Icaq; opus a uiris & multis & circunſpectis agitatũ & ſi arduum tamen
nò immerito ꝓceiiit. Arduũ n. fuit populũ Athenieniem centeſimo fere ab ex-
actis tyranis ano libertate priuare: ne e mò nullius impio ſubiecti: ſed pluſꝗ hu
ius tpris dimidio ipm aliis impare aſſuerũ. Vbi at cõtio nemine refragate; ſed
rata hẽnte q ꝓmulgabatur ſolura eſt: aliquanto poſt in Curiam inrroducti ſunt:
quadrigenti hunc inmõm. Erant Athenienſes aſſidue ſub armis propter hoſtes
apud decele agentes: parti in muris parti in ſtatiõibus ſuo quiſq; loco. Igit illo
die eos qui conicii non erant ex conſuetudine abue permittunt: dato præcepta

Aſtyocho tractara reiciuiiie ratus ut credibile erat eum nũꝗᷓ ſub paucorum ſta

cciora
letur
guibe
& Te
Ache⸗
commi
lorur
eiſq
dem!
inwe
busa
lese
vup⸗
tla n⸗
oq
los
den
rein
hon
neec⸗
Oe⸗
K
X

tosl
nie

— —

⏑ —

cõiuratis: ut permanerent non apud arma: ſed ſearſum. & ſiquis ad res quæ age-
retur notandas reſtitiſſet hũc ſumptis armis id facere ꝓhiberent. Fuerut auũt ii
quibus id negotiũ datum eſt quæ ad hoc ipſum uenerant cum ſuis armis Andrii
& Tenii & Caryſtioꝶ trecenti: & æginetæ incolæ quos illuc habitatum milerãt
Athenẽiſes. Flis itaq; diſpoſitis quadrigenti uiri oculto quiſq; pugione ueniẽtes
comitantibus centum uiginti adoleſcentibus: quibus urebantur icubi manu il
lorum opus erat circũſiſtunt intra Curiam Senatorcs quiq; magis eligebantur:
eiſq; præcipiunt ut ſumptus e mercede egrederentur. Attulerant aut ipſi merce-
dem illis totius reliqui temporis & eam egredientibus perioluerunt. Iraque huũc
in modum Senatus nihil retragatus e curia proreplit: nec cæteris quidem Ciui-
bus aliquid innouantibus: ſed quieſcentibus. Tunc illi ingrefli Curiam: quæſto
res e ſuo corpore ſortiti ſunt quibuſcũq; uotis atq; hoſtiis magiſtratus ineunt.
uſi poſtea ualde immutati ritu ſtatus pPopularis: præterꝗ ꝙ exules Alcibiadis gra

tia non reftituerunt: in cæteris imperioſe gerebant: & non nullos licet aut mul

to ꝗᷓ uidebatur idonei qui in locum ipſoꝶ ſubſtituerentur: interemerũt nõ nul-
los in carcerẽ coniecerunt: quoſdã relegauerunt. ad Agidem quoq; regem lace-
dæmonioge Erat apud Deceleam)miſere Caduceatoré: qui diceret uelle ſe redi-
re in gram: & conſentaneũ eſſe ut ille ipſis potiuiꝗᷓ infido populo qui amplius
non excitaret aſſentiretur. At iſte non quieto animo Ciuitatem eſſe exiſtimans:
neq; ſibi populum ſubito uetuſta libertatẽ tradituge nec quietug: ſi magnum
exercitum conſpexiſſet: ideo non tantum fidei hẽns illis in præſens quin crede-
ret ẽt turbari poſſe nihil deconuẽtõne reſpõdit:ii ꝗ a qᷓ dringentis aduenerat: ſed

accito e Pelopõneſo ĩgẽti exercitu:haud multo polt ipſe cũ iis copiis & his quæ

ad Deceleã excubabãt deſcẽdit ad ipſa mœnia athemenſium: ſperans eo magis
turbatos athenienſes in ſaum arbitrium puẽturos: aut uoluntarios aut ipſo im-
petu ppter tumultũ: intra extraq; eredibiliter futug ꝗ neq;. n. defore quin mu-
ros maiores pp illoꝶ ſolitudines occuparent. Cum ergo copias ꝓpius mœnia
admouiſſet Athenienſes ne tantulum quidé intra Vrbem mouerent.ſed e miſ-
ſo equitatu: ac pte quadam grauis & leuis armaturæ ſagittariogpe depulerũt eos
qui ꝓpius ſubuſſent: armilq; atq; corporibus quorũda interfectoꝶe potiti ſunt.
lta re Agis cognita rurſus eduxit exercitum. & ipſe quidem & qui cũ eo fuerant
illic apud Deceleæ loca manſeũt. Eos aũt qui ſuperuenerant: poſtꝗᷓ illic aliquos
dies fuerant cõmorati domum remiſit. Secundum hæc quadriĩgenti uiri ad eum
legationem miſiſſent: & hic nihilominus etiam magis cuctaretur & ad'noc ip̃os
hortaretur lacedæmonem mittunt ad pauciſcendum legaros cupidi pacificandi
Mittũt item in Samũ decem Viros adleniẽdos milites docẽdoſq; cũ alia quæ di
cere oporteret: tũ uero illud non perniciem Ciuitatis conſtitum eſie ſtatu pau-
coꝶe ſed in ſalute eſſe omnium: & quinq; milia hominum eſſe non quadringẽ
tox ſolum qui negotia adminiſtrarent: Nec unꝗᷓ ad eam diem propter expediti
ones & pereginas occupationes ad ullam rem conſultandam quatumlibet ar-
duam plures quinqne milibus conueniſſe. Nos tamen ſtatim ab ipſa ſtatus ſui
cõſtitutõe miierũt: ueriti ne id qd euenit nautica multitudo nollet ſub eo ſtatu
mãere: & illic tcohato malo ip̃is mouerẽt. Et. n. iã apd Samũ circa ſtatũ paucoꝶ
res talis erat ĩnouata eaꝗᷓ p ipᷣm tpᷣs cõtigit quo qdrigẽti ſũt cõſtituti. Nã Saãioge
ꝗtũc aduerſus ꝓceres ſurexerãt: cũ ãtea fuieẽt ſtatus popularis: ſd imutati rurſus
pluaſionẽ Piſandri dũ uẽit & athẽiẽſiũ ĩ São cõſpicuoꝶ fcã cõiuratõe:ad qdrigẽ
toshoĩes ſtatuerãt aggredi cæteros taãꝗᷓ illi populus foxẽt: & Hipbolũ qᷓnda athe
miẽſem hoĩem nefariũ exulatẽ nõ potẽtiæ dignitatilue metu: ſed ꝓpter ſcelera

& dedecus Ciuiratis interemerũt: una cũ Charmĩo uno e ducibus & ꝗbus ſecũ
Atheniẽſibus quibus fidẽ hẽbant, Et cũ iis alia huiuſmõi ppetrarũt alati & plu
res ĩuadere. Hc rẽ qui ſenſerant futurã nudauerũt tũ e ducibus Leontini ac Di
omedonti. Hi. n. ꝙ a populo honore affecti eſſent & inuiti ſtatum paucoꝶe fere
bant. Tunc Traiſibulo ac Thraſſilbo queꝶe alter erat Trierarchus: alter arma
tis perat. Itẽcq; cæteris ꝗ pᷣcipue uidebant illi cõſpirationi ſempꝑ aduerſi: obſecra
runtq; ne ſe ipſos morti deſtinatos ne Samũ ab Atheniẽſibus alienatã: pp quam
una magrãtus ĩ id tpris pmanlſifſet contenerent. Hoc illi audito ſingulos milites
adeut orãtq; ne quo mõ id pmittat: & ĩ prinus eos ꝗ dicunt parali hoĩes Atheni
enſes atq; liberos oẽs ꝗ ĩ ea naui uehebant ſtatui paucoꝶ nec du pſenti ſemp in-
fœſti. Quibus Leon ac diomedõ quotiẽs aliquo nauigabat: ſoliti erart aliqd naui
um cuſtodiendũ relinqre: adeo cũ trecẽti illi i Samios iĩpetũ feciſſẽtuſti oẽs ĩter-
uentu ſuo pleroſq; Samioge piculo exemerũt: & trigita e nuũero trecẽtoꝶ optrũ-
carunt: & eoge tres maxie nocentes exilio mulctarũt: cæteris ignoſ cẽtes reſtituto
populari ſtatu ĩ poſtege: cõmũiter rẽ. p. admiſtrarũt. Hanc itaq; nauẽ paraloꝶ cũ
ipſoge piecto Chærea: ꝗ ſtatu mutato nauauerat opam: ꝓperant᷑ Sami atq; mili-
tes Athenas mittũt: ad ea qᷓ acta eẽnt nũtiãda: nõdũ. n. reiciuerãt quadxigẽtos ui-
ros ĩperio potitos. Cũ Athéas nauis pueniſſet: ea ꝓtinus quadrigeti ablata Para-
loꝶ aliquot duobus tribuſ ue uincla ididerunt: reliquos ĩ aliã milirarẽ nauẽ ĩpo/
ſitos: madarũt per Euboiã cuſtodiẽdos. Chærea ſimulac ea q agerent aladuertit:
ut cũq; latitas rurſus ĩ Samũ reuerſus retulit militibus ꝗq fierent Athenis mia in
maius ui orõis exaſperãs: uniuerſos ab iis ꝗ rẽ.p. admiſtraxent uerberibus aflici:

nec contra eos ꝗcꝗᷣ hiſcere licere. ꝗnetiã hoꝶ uxoribus liberiſq; ui afferri ſedem
quoq; ſtatuiſie oium qui ĩ Samo militarẽt: qui ab ipſoꝑ ſniam diſcreparẽt: ꝓpin

quos cõprehẽdere atq; coercere: nili ſibi optẽperatuꝶe ſit eos ĩt erfecturi. Alia ẽt
permulta mẽtiẽdo adiecit. Quæ audiẽtes milites nõ mõ eos qui ſtatũ paucoꝶ ĩ-
vroduxerãt: ſed ẽt eos qui pricipes erãt ſtatuerũt a pricipio occidere. Deide ab iis
qui ſe iterpoſuere ꝓhibiti atq; edocti ne hoſtibus ĩfeſta claſſe uenientibus rem
Arhenieniem pderent: abſiſterũt, Ac poſtea uolentes iã aperte rẽ Samiã ad ſtatũ
popularẽ reuocare: Thraſſibulus lyci ac Thraſſillus iſti. n. pcipui auctores exti-

terãt ſtatus inouãdi: adegerũt ad maximũ iuſiurãdũ: cũ cæteros milites:t uero

eos qui erant e ſtatu paucoꝶ capeſſituros ſe rẽ.p. popularẽ:idemq; qd ipſi ſenſu
ros bellũ aduerſus Pelopõnenſes ĩpigre geſturos: trecentos uiros ꝓ hoſtibus ha-
bicuros: ac nihil admõm cũ illis per Caduceaterẽ traſacturos ĩ eadem uerba iu-
rauerunt. Ex Samiis oẽs qui per ætatem ferre arma poterãt: cũ quibus oĩa nego-
tia & ꝗ ex periculis euẽtura forẽt: milixes ſibi cõmũia eẽ uoluerũt:arxbittãtes neq;
ſibi neq; illis ullã reliquã ſalutem fore: ſed utriſq; pereundũ ſiue quagrigenti ui
ri uicerent: ſiue hoſtes e Mileto atq; hoc tp̃us percõcertatõe omne cõſumptũ eſt:
miliribus Athenas ad popularẽ ſtatũ ullis hos ad paucoꝶ cõpellentibus, ded mi⸗-
lites coacta ꝓtinus cõtiõe ſuperiores duces: & ſiquẽ Trierarchũ ſuſpectũ hẽbant
magrãtu amouerũt, Alioſq; ſuffecerũt Trierarchos duceſq;: quoge extitere I hraſ
ſibulus Thraſſilluſq; qui ad dicedũ ſurgẽtes cæteros exhortati ſut: cũ aliis ratio-

nibus nõ debere ipſos aĩo labare: ꝙ Ciuitas ſua defeciſſet: tũ uero his ꝙ a ſe ꝗ &

plures eſſent & oĩbus magis abũdarent illa ſeceſſiſſet. Na cũ ipᷣi oẽm claſſẽ hẽant

poſſe ſe Ciuitates ꝗbus pᷣeſſent adigere ad pecuniã ꝓ uiribus dãdãa: ſi illic abirent

Samũ ſupereẽ: Vrbẽ non inualidã: led quatenus maritimum robur Atheniẽſiũ:
ꝙ ioli optinere contenderãt: eo ĩ becillitatis recidiſſet: ſatis ualidam ad hoſtes &

„

eade
eodq
ſidelt
elle⸗
Ilis,.
he ab
titpe
ererca
ſaluti
cenle
curit⸗a
xime
ſeced
mure
rabi⸗
inpo
leg
gve!
acti

ſesin

g*

u

Di

ee
Wa
tà
dm
les
eni

ha⸗
i⸗
go⸗
jui
1/
nt
1al
jo⸗

ant

ent

ſlu:
36

—

eadem loco arcendos: unde itege arcuiſſent: & ſe propter claſſem potentiores E
eos qui in Vrbe eẽnt: ad comperandũ comeatũ: cũ ẽt ipoꝶ beneficio ꝙ Samo pᷣ⸗
ſideret: hactenus licuiſſet illis in Piræũ applicare: ꝙ non liceret ĩ reliquũ ſi rẽ.p.
eiſdem reſtituere recuſarent. ltaq; magis ſe poſſe illos prohibere uſu maris q̃ ab
illis ꝓhiberi. Nam illud exiguũ ꝗddam eẽ & nullius momẽti faciendũ: illos Vr-
bẽ ab hoſte eripere: ſi hoc ipis utile ſit & eoſdẽ nihil amiſiſſe: fuã hẽant quã mit
tat pecuũia: ſed eã milites ip̃i erogẽr: ſed ſenatũ conſtituiſſe & eius grã ciuitas hẽat
exercitus:imo ĩ hoc ẽt eos reliqſſe ꝙ prĩas leges reſciderit. Si uero debere & ſuæ
ſaluti cõſulere: & tẽptare ut illos ad officiũ retraherent: nec deteriores illis eoſdẽ
cenſendos ꝗ aliꝗd melius cõſultarent: Alcibiadẽe quoq; ꝓpoſita ſibi per ip̃os ſe-

curitate atq; reſtitutõe ſocietatẽ iter eos ac regẽ cupide conciliaturum. ꝙq; ma-

ximum ſit ſi cætera fruſtrarent certe cũ tanta claſſem hẽant:hoc non deeſſe ut
ſecedãt aliquo ex multis locis: ubi & Vrbes & agros ĩueniãt: talibus ſe ſe aloqꝗis
murtuo ĩ cõtiõe horrati ſũt: & nihilo ſegnius ea q ad bellu gerẽdũ ptĩebat appa
rabãt. Quæ ſentiẽtes decẽ legati a qᷓdringẽtis uiris in Samù miſli erant: cum iã
in populo uerſarent᷑ ibidem ſiluere. Per hoc tẽpus Claſſiarii Pelopõnenſiũ mili-

tes qui erant Mileti inter ſe ſucclamabant tanꝗᷓ negotia ab Aſtyocho pariter at-

que Thy ſſapherne pderent: ab Aſtyocho quidẽ: neq; prius pugnare noluerit:
ꝗdiu ipoge claſſis ppotens Athenienſiũ tenuis fuit:neq; nũc uelit eũ Athenien/
ſes inter ſe diſſidere dicãtur: nec eoge naues eodẽ in loco eẽ: ſed tp̃us terat opiẽ-
do phœnices a Thyſſapherne naues noĩe nõ re piculũ certamiĩs facturas: a Thyſ
ſapherne aũt ꝙ has naues nõ accierit: qc neq; iolidũ neq; aſſiduũ ſtipendiũ ſol-
uendo claſſem Pelopõnenſẽ deſtruat. Itaq; negabat ulterius expectare oportere:
ſed pugna nauali decernere ad qd p̃cipue Syracuſani inſtabãt. hoc murmur gli⸗
ſcere ſentiẽtes ſocii: atq; Aſtyochus: cõcilio hĩto cenſuere decertandũ: quãdoqui
dem ſeditionẽ apd Samũ eẽ nuntiabat᷑. Ergo cũ oĩbus nauibus numero Centũ
ac duodecim Micale ꝓficiſctur: iuſſis eo Mileſiis adeſſe pedeſtri itinere:ĩ Glau
cis aut Micales ſtationẽ Atheniẽſes hẽbant duo & octoginta naues e Samo ꝓfe-
ctæ. Diſtat auũt paululũ a cõtinẽte Samus: qua parte Micalẽ ſpectat. Qui quom
proſpexiſſent pelopõnenſiacas naues ex aduerſo ueniẽtes ſeceſſerũt in Samuũ:ſu
as non ſatis eſſe ad ſubeundũ de fũma reg piculũ & ſimul expectante: p̃ſcierant
enĩ hoſtem e Mileto uenire cupidam pugnãdi Strombichidem in Helleſponto
ſuccuriugꝑe cũ ea claſſe qua ſe e chio Abydum cõtulerat: ad quẽ pᷣmiſerant nũci-
um cũ ſe in Samũ Atheniẽſes ſubduxiſſent pelopõnẽſes ad Micalẽ claſſe appul-
la: il lic caſtra poſuere. Et cũ eis Mileſiog peditatus atq; accolaꝶ. Poſtero die cũ
aduerſus Samũ nauigare ſtatuiſſent accepto nũtio Strombichide ab Helleſpon-
to rediere:illico Miletũ reuecti ſũt: aduerſus quã uiciſſĩ Atheniẽſes poſt acceſſio
nem alterius claſſis cõtendũt: Centũ atq; octo nauibus ppoſito decerrandi Sed
nemie obuiã ſe dante:rurſus ĩ Samũ reuertũt. Stati ſecũdũ hæc eadẽ Pelopõnen
ſes tã nu meroſa claſſe: tamẽ nõ idõeos ſe arbitrãtes ad p̃liũ cõſerendũ: ĩopes cõ
ſilii unde tot nauibus pecũia ſupperteret:pᷣlertĩ Thyſſapherne male ſoluẽte mit-
tunt ad pharnabazũ: qd iam ĩde ex Pelopõneſo p̃ceptũ erat Clearchũ Rhãphii
filiũ quadragĩea nauiũ pᷣfectũ. Euocauerat.n. eos pharnabazus præbere ſtipen-
diũ:paratus pactuſq; p legatum ſe illis Byzantium ad deſectionẽ iĩpulſuge. Ira na
ues Pelopõnẽſes datis velis altũ petentes: ut ĩ curſu ſaciendo hoſtem laterent: co

horta tempeſtate iactatæ ſunt: & earum aliæ quæ Delum tenuerũt plures erant

quibus Clearchus uehebatur: poſterius miletum reuerſæ ſunt. Sed rurſus easx

recepit Clearchus i. Hellelpontũ pedibus itinere conſecto. Vege ææ q in rielle-

ſpontum euaſerant cum Helixo Megaræi decem naues Byzantiũ traxere ad de-
fectionem: qd poſtea cum reſciſſent Athenienſes qui ad Samũ ſtatiua habebant:
miſerunt auxilio atq; præſidio loci claſſem in Helleſpontum: & breuis quædam
pugna cõmiſſa eſt ante Byzantium inter Octonas utrinq; nauesunter eoſdẽ ũi ꝗ
rebus præerant: & ante omnes Thraſſybullus cum ſemper alias: tum uero poſtꝗ
ſtatum immutauerat: in eadem ſnia fuit ut Alcibyadem reuocaret: ac tandẽ fre-
quenti Militũ contione ad hoc perſuaſa: factoq; de creto reducendum dõata ue-
nia Alcibyadem ad Thyſſaphernem nauigauit: Alcibyademq; deduxit in Samũ:
una ſpem fore exiſtimans: ii ille Thyſſaphernem a Peloponenſibus ad ipſos trãſ

ferret. Alcibyades coacta contione iacturas exilii ſui queſtus eſt: & deplorauit:
multaq; loquutus de re. p. non in paruam ſpem futuroge ad audientes adduxit:
ſupra modum amplificando ſuam apud Thyſſaphernem gratiam: ut ii qui Ho

ligarchiam domi gerebant ipſum extimeſcerent: tum uel magis cõiurationes diſ D
ſoluerentur: ſimulque ut ab iis qui Sami erant plus fiduciæ caperetur; ac pluris

ipſe fieret. Atq; hoites Thyſſaphernem ꝗᷓ maxime optrectarent: & a ſpe in qua

erant deciderent. Emum uero aſleuerabat ampliſſimis uerbis ſibi recepiſſe Thyſ-

ſaphernem nunꝗ ceſſatuge dare ſtipendiũ Atheniẽſibus: ſi modo eis cõfideret:
quoad ipli quippiam reliquum forer: ne ſi oporteret quidem ſe ad extremum ue

nundare torum ſuum. Naues quoque Phœnicum quæ iam in Aſpendo eſſent

ad Athenienſes non ad Peloponneles adducturum. a demum ſe Atheniẽſibus
habiturum idem: ii ipſum ad eos reuerſum excepiſſent. hæc illi aliaque multa ſi

mul atq; audiere in collegium ſuperiorũ Imperatoge cooptauere: uiſq; rete om-

nium permiſere: tantã ſubito ſpem ſinguli præſumentes: ut nihil minus quæ de
ſua ſalute deq; ſupplitio Quadringentoge dubitarent: parati et iam tum ꝓpter ea
quæ ille dixerat contẽptis qui aderant hoſtibus nauigauere in Piræũ: ad qd faci

endum cum multi inſtarent: ille uæhementer abnuit: negans õmiſſo qui propius

eſſet hoſte in piræũ eſle nauigandum: & quãdo quidẽ ipſe delectus eſſet Impera
tor: ſe rationes belli anre omia curatuge adito Thyſiapherne: atq; tẽplo ex ea cõ-

tione abiit: uideri uolens uniuerſa cum illo cõmunicare: & maioris apd illũ preæz

cii eſſe: oſtentando ſe ꝙ Imperator iam delectus eflet illi: que prodeſſe poſſet &
obeile. Atq; huic contigit ut per Thyſſaphernem terrefaceret Atheniẽles inui-
cem per Athenmienſes Thyſlaphernes. Pelopõneſes qui Mileti erant audito Alci-
byadis reditu:cum iam antea Thyſſaphernem pro infido haberent. multo iã ma
gis optrectabar: delatum. n. multis e locis ad eos fuerat: quia recuſaſſent prodiere
obuiam claſſi Atheniẽſi ad Mileti uſq; ultro laceſſenti: Thyſſaphernem multo

languidiori effectum eſſe ad mercedem ſoluendam: & iam antea Alcibyadẽ ope

ram datam ut idem ipſis inuiſis eſſet. Itaq; inter ſe milites alius aliam conueniẽ
tes:quẽadmodum prius fecerant: conſpirauerunt & alii quidam auctoritatis ho-

mines:non ſolum ꝙ neqʒ ſolidum unꝗ ſtipendium acciperent: & id breuis tp̃ris
atq; intermiſſum niſi quis eos aut in prælium duceret: aut aliquo abducerec un

de alerentur deſerere naues: culpam omnẽ ĩ Aſtyochum refundẽtes: qui priuati
lucri gratia Thy ſſapherni indulgeret. Cum auùt in huiuſmodi compiratione iſti
eſlſent: Conflatus eſt quidam Aſtyochum tumultus hunc in modũ Syracuſãoꝶe
a naute Turinoꝶcq; quo liberior multitudo erat: licẽtius ingruentes ſtipendium
repopoſcere. Quibus ꝓteruius quoddã reſpõſũ reddidit: intermiatuſq; eſt ĩ Her
mocratẽ:nautis ſuis aſtipulãtẽ leuauit fuſtẽ. hoc cernẽtes cõmilitões utiq; nautæ

cumchame

Auum dudn

A Mieluh

uuat eiecert

nẽ ciplia

qobleg

fenturAh
mordo hun

rluſß
Mhoch

militiotrin

etidil

(olalerui

marnüln

ncblan
murchus

iIncäaln

in lei
Mipene
Weer
Acon
munt
celcer
Ciuita
Urbe
Cher⸗
Wer
en
In
1u
Phan
pore
copi
buit
natio
lente
lnüel
uhon
imer

er

ere ad de,
dabebant
qbachm
kolce j
er Poſta
tande ſte—
(öatae⸗

in damü

ilos tril
plorauit:
Aduxit:
qui Ho
nones diſ
pluris
ein qua
e Thy
fiderer
nom ve
deſſent
niälbus
laſi
leko⸗
s quece
Ppere
c hecj
oropius
npera
laco⸗
üpte
ſer
inui⸗
Aci⸗
üm
vodien
woleo

venni
sho⸗
iüns
el un
tiuati
e ii
ſiog
um
te
Utæ

ee

4

.5

cum clamore Aſtyochum ut ferirent impetum faciunt. Quod ille præuidens ad

aram quandã cõtugit: atq; ita pcuſſus nõ eſt. Sed illic ĩ diuer ſo diſceſiũ cæperũt

& Mileſii furtim adorti Caſtellum Tyſſaphernis illic extructũ & pᷣſidiũ qd ibi
erat eiecerunt. Quæ res ꝓbata eſt cũ aliis ſociis tũ pᷣcipue Syracuſanis: Lichæ ta
mẽ diſplicuit aturmãti debere Mileſios alioſq; qui iub ditõe regis eẽnt iteruire:

atq; obſeꝗ Thyſlapherni in iis qᷓ moderata eẽnt: donec rões belli recte di ſpone-

rentur. Atc Mileſii ob hæc illi & alia huiuimõi ſucceſſentes: mox detunctum hii
morbo humari ꝓhibuerũt eo loco: ꝗ aderãt lacedæmõii uolebat p hanc reꝑ di
