dum dederunt. Qui ager argiuum ac laconicum diuidit ad mare uſq; pertingẽs
Vbi ad hoc tempus eorum'non nulli habitant: cæteri per græciam diſſipati ſũt
Eadem quoq; æſtate kalendis lunaribus: hoc ẽ inter lunio quo ſolum tempore

ô

—

gech
lbus

venmd

tums
gu⸗
aute
milB
ui
. TI
incoll
patrau
ſi cel
propte
ſaai
musa
lesder
Nynp
ſecitne
perſu
.C
ciccas

sl

cedoꝛ
(ume
oppid
dumt
conſci
Wzel
Un
a
Xu
Pel⸗
tun
eſle⸗
tarat
bun
Potid
winus
banh
kunt⸗
munce
lante
opand
Jantes
kkati

laaet

8morenn
brieſtüm;
rantci mil
und ducibes
m hoc r
morati go
li. Præteri⸗
us ſubaitic
ilelerit,
eruntind
neriis qur
ner erogae
hais uffrgi⸗
Aonäturu
cetum enn
elechis Qur⸗
pencolomſi
nquupitacor
umaliis non
m wethone
bus uacvam
1 Partines
itperg we,
iin 1
tutarus eſk
u ar⸗
Eloemte
Gvalibus
n jnita
NOoNN
Go
cScendere
eqinans⸗
mmnmelo
bitur et
cemſmug
Nterampon
Gdalopeng
Eſtane & e⸗
robata velß⸗
vniq beo⸗
lto hoſt
newerid
mum colen

2

um lempon⸗

tinges

creditur poſſe contingere:ſol deſecit ſecundum meridiem nõ nullis intermittẽ

tibus ſtellis: rurſunq; e curua in ſolidam ſpeciẽ repletus eſt. Per eandẽ quoq; æſta

tem Nymphodorum abderirem pythei filum: magnæ apud Sitalcè ſororis ui
rum auctoritatis: quẽ pro hoſte prius habuerant ſibi conciliauerũt: accerſeruũt-

qʒ uolentes per ſitalcem cõtrahere cum Tereo Thracum rege ſocietatem. Eiic

autẽ Teres ſitalcis pater magnum odriſarum regnum primus reliqua Thracia
maius reddidit. Nam bona pars thracum ipſius iuris et: nihilq; Tereo illi attier:
qui Procnem Pandionis filiam ex athenis duxit uxorem: neq; ex eandem am
bo Thracia extitere. S quidem Tereus daulià quæ nuc terræ phocidis uocatur
incoluit: tunc athracibus habitare. Qua interea fœmiæ facinus illud circa ltym
patrauerũt: & a multis poetarum in comemorãda philoméa tlulcinia auis dau
lias celebratur. Et credibile eſt pandionem tantulo diſtätem aflinitatem ex filia
propter auxilium mutuum maluiſſe: ꝗᷓ eam que tot dierum uiam uſq; ad odry-
ſas diſtaret. At Teres ne nomen quidem habens idem regnum odryiarum ui pri
mus adeptus eſt: cuius filiũ Sitalcem Athenienſes in ſocietatẽ aſciuerunt. Cupiẽ-
tes per hunc ſibi & loca in thracia & perdiccam comparare. Cum uenit athenas
Nymphodorus & ſocietatem Sitalcis mãdato iniit: & filium Ciuem Athenienſe

fecit nomine Sadocum: & bellum quod eſſet in thracia diſſoluturum ie recepit

perſuaſo ſitalce: admittendas atheniéſibus copias thracũ Equitum clipeatoge-
q;. Cõciliauit eis etiam perdiccam inductis ad thermé illi reddendam. Vnde p-
diccas protinus athenienſibus ac formioni iunctus. Arma intulit chalcidenii-
bus. lta ſitalces & perdiccas ille Terei: hic Alexadri filius: alter thracũ:: alter ma
cedonum: Rex Fœdus cum athenienſibus percuſſerunt. Athenienſes autem ꝗ
cum centum adhuc nauibus peloponneſo obſeruabãtur: Solion Corinthiorum
oppidum poſtꝗ diripueruntad cum agro ſolis Acarnanum palerenſibus colen-
dum tradiderunt. Ait actumq; ui captam Euarcho tyrano eiecto in ſocietatem
conſciuerunt: & ĩ Cephalleniam inſulam uelificantes: citra certamẽ ea potiti ſüt
Sita eſt autem Cephallenia Acarnaiam uerſus: & leucadem: quattuor habens ci-
uitates: Palenſes: Cranios: Samæos: pronnæos. Nec multo poit reueriæ ſunt athe
nas naues: ſub huius æſtatis Autumnum Athenienſes cum incolis: duce Pericle
Xantippi filio populariter incurſionem fecerunt in agrum megaricum: & ii qu
FPeloponneſum cum cenrxum nauibus præteruehebantur: apud æginam autemi
tunc erant domum repetentes ut acceperunt omnem ciuitatem in expeditione
eſſe: ad Megaram decreto illuc curſu commixti ſunt: qui maximus extitit dum-
taxat coactus Athenienſium exercitus: ut pote florenti ciuitare nec dum mor-
bum paſſa: Fuerunt enim atheniẽſium ſub armis decem milia: præter tria apud
Potidæam: præter incolarum qui una in expeditionem armati prodierunt: non
minus ꝗᷓ totidẽ milia præter etiam aliam leuiter armatorum non exiguam tur-
bam. Hi magna in parre terræ:illius hoſtiliter cum egiſſent ſe ſe recœperunt. Fu
erunt aliæ quoq; Athenienſium quotannis in agrum megarenſem incurſiones:
nunc equitatu nunc cum exercitu: donec piſæam exciderunt. A quibus etià ata-
lante in arcem eſt muris firmata: & iam extrema æſtate hac inſula iuxta locros
opuntios prius deſerta ne predones exopunte: & aliis locrorum oppidis naui-
gantes Euboiam prædarentur Eieſta ſüt aũt iſta æſtate hac poſt peioponenſiũ
ex attica diſceſſum. Ineute hyeme Euarchus acarnã uolens ĩ aſtactu reuerti: per
ſuadet Corithiis ut cũ quĩquagiĩta nauibus mille quigẽtos armatos ferẽtibus ſe
d iii

reducerent. Ipſe quoq; non nihil auxilioge cõducit. Præerãt aũt his copis eupha-
midas Ariſtonymi: Timoxenus Timocratis: & Eumachus Chryſidis filius. Qui

illuc nauigantes hominem reduxerunt: & cæteræ Acarnaniæ non nulla ad mare
oppida ſubigere uolentes: id fruſtra conati domum reuertebantur. Et cum præ
ter nauigantes. Cephalleniam tenuiſſent: exiſſentq; in craniorum oram: ſpecie
deditionmis ab illis decepti ex inopinato inuadentibus partem ſuorum amilſerũt:
& cum acrius urgerentur domũ ſe receperunt. Eadem hyeme Athenienſes uete

re inſtituto buſtum publice fecerunt iis: qui primum hoc in bello mortem op-

petiſſent hunc in modum. Facto ante triduum tabernaculo mortuorũ oſſa pro
ponuntur: & ſuorum quiſqʒ reliquiis ſi quid libeat imponit. Cum efferunrur ſi-

gularum tribuum ſingulas arcas ſuæ quanq; tribus oſſa continentes uehicula

portant. Vnus item thorus inanis fertur: conſtratus eorum qui non extant: ꝗ

—

interceſos non fueret comperti. Efferunt aurem promiſcue uolũtarii quiq; uel
Ciues: uel hoſpites fœminis propinquitate coniũctis ad ſepulcrum eiulantibus
Conduntqʒ in publico monumento quod eſt iuxta monumentũ Calliſti apud
ſub urbana. Vbi ſemper eos ſepeliunt qui in bello ceciderunt præterꝗᷓ qui ĩ ma
rathone. Quorum ſingularem fuiſſe uirtutem exiſtimantes: eodem in loco ſe-
pulcrum fecerũt. Poſtea uero ꝗᷓ eos humauerint aliquis ab ipa ciuitate delectus:
uir haud quaꝗᷓ pro inconſulto habitus: & qui ꝓ dignitate cõôueniat ſup eos ora-
tionem haber qualem decet de illorum laudibus: qua habita diſceditur. Hoc ꝗ/

dem more ſepeliunt quo per omne belli tempus quotiẽs id eis accidit legitimo

utuntur. Vt aũt ad hos qui primi mortẽ oppetiere laudandos: Pericles Xantippi
filius dilectus eſt. & tẽpus affuit a ſepulcro ĩ excelſum ſuggeſtum: quo a pleracq;
frequentia exaudiretur procedens ita diſſeruit.

Oratio Periclis Funebris.

VlIti Quidẽ eoꝑ ꝗ ex hoc hactenus loco uerba fecerũt: hũc legibus
mainſtitutu morem in contiõe dicendi: ad exequeas defunctoꝶ i bello:
uut pulchrum laudãt. Mihi uero ſatis eẽ uiſum eſt: uiroꝑ factis præ
ſtantium factis honores declarare: qualia circa buſtum hoc publice inſtructa cõ
ſpicitis uec in uno uiro multorũ uirtutes periclitari debere: & ſiue bene ſiue ma
le is dicat haberi fidem Arduum enim in dicendo ſeruare temperamentum ĩ ea

xein qua uix etiã ueritatis opinio aſſeri poteſt. Nam auditor qui & rẽ agnoſcit

7

3

& hominẽ diligit: aliquid fere & opinione & uoluntate ſua inferius dictũ exiſti-
mat. Qui uero inexpertus eſt:iis propter inuidiam quicquid ſuprã ſuam uim au-
dit: ait ſupergreſſum eſſe ueritatem. Eatenuſq; tolerandæ alienæ laudes uident:
quarenus ſe ĩpſum quiſq; parem arbitratur alicui illag aſſequẽdæ: quibus uero

imparẽ iis inuidet fidemq; non habet. Verum quãdo qdẽ ita olim iã probatũ ẽ

hæc recte fieri: oportet me quoq; legi obſequẽtem ad ueſtram ſinguloꝶ & uolũ

tatem & opinionẽ ꝗᷓ plurimum potero accõmodare oratiõem: fſumpto a proge
nitoribus initio. Aequũ .n. ſimul ac decoꝶ ẽ ex hoc loco eis honorẽ huc memo
riæ reddere: qui Regioné iſtam ipſi ſemper incolentes poſteris ad hoc tempus
liberam ſua uirtute tradiderunt. Et cum illi laude digni ſunt: tum uel magis pa

tres noſtri qui ad ea quæ acceperant hoc quantumcunq; habemus ĩperium adi-

cientes non ſine labore partum: nobis qui nunc ſumus reliquerunt. Que uero

Ukeahn
pri
musate
bis vel
cia ül
Rqaa
cumd
tempo
in e
turCi
AApauc
pricati
cimene
Poper
eeſe
noge
nolapt
enogen
winim
oleg⸗
euiͤen
Ones
Appan
huc
utne
diisa
bas
Care
Na
ſor⸗
ine
ren
ſig
ſtr⸗
ſuz
gua
lein.
mus,
ofese
ſept⸗
8 .

liern

copisephu

keflnd ultra hoc ſunt ipli nos qui aſſumus præcipue perfecta ætare propagauimus:

& priam omnibus quæ uel ad pacem uel ad bellum pertinent inſtruxi-

lul mus atque ornauimus. Vbi uero res bellicas quibus parta ſunt omnia uela no
vaniſen bis uel a patribus noſtris ſtrẽue geſtas ĩ propulſandis bellis a barbaro uel a græ
umanici, cia illatis omitto: nolens longus eſſe apud ſcientes. At quo ſtudio huc euaſimus
enin & qua rei publicæ adminiſtratione: quibus ue artibus propagatum imperium é;
Guer cum demonſtraro ad hos laudandos accedam: exiſtimans nec alienum eſſe hoc
rkm tempore iſta memorari: nec inutile ab omni cetu ciuium pariter hoſpitũq; au-
dorüoſudn diri. Fungimur.n. ea rei publicæ adminiſtratione quæ uicinag leges non Tcte
efeummſ⸗ tur Ciuitatum: ipſi potius alteri quã aliena imitantes: nomenq; habemus non ꝙ
nes vehioll ad paucos ſed quod ad multos pertinent democratia. Idem iuris quantumlibet
onenanng priuatim interſe diflerentibus: omnibus eſt honores pro ut quiſq; aliqd ſui ſpe-
üigrige cimen dederit: neq; iis qui ex certa parte ciuium ſunt potius quàâ ex uirtute: neq;
einlannber propter paupertatem quis quominus publico munere nõ fgatur: dummõ priæ
Calitiaput ꝓdeſſe poſſit pro uirili parte ꝓhibetur. Ingenue & in re. p. & in mutua quottidia
eng gin noꝶ opeꝶ ſuſpitione uerſamur: non ſucceſentes: ſi uis uicinoꝶ populog cum
nin hoo le uoluptate aliquid agat: ac p̃ferentes inoxiã quidem: ſed triſtem quandam in ali-
e deleclu⸗ eno gaudio ſeueritatẽ. Priuata alacriter cõmunicamus: quæ ad rem p. ſpectant
ip eozor, minime præuaricamur propter metum: tum eoꝶꝑ qui ſunt in magratu: tum ue
iur Hoc ro legum eaꝶq; præcipue: quæ uel in auxilium læſoꝶ latæ uel quæ latæ nõ ſfut
li egtimo euidentem ignominiam irrogantes. lam uero laboribus plurimas animi remiſſi
es Lannippi ones indulgemus: ſacra certamina anniuerſariacq; ſacrificia cũ decenti priuatoꝶ
waeg apparatu ĩterponentes: quoꝶe quottidiana declaratõ triſtitiã diſcutit. Imporratur
huc propter magnitudinem ciuitatis ex omnibus terris omnia: euenitq; nobis
ut nõ magis hinc natiuis bonis fruamur: ꝗᷓ iis quæ ſũt apud alios homines. In ſtu
diis aũt rei bellicæ hinc quoq; differimus ab hoſtibus: quod hanc Vrbem omni
bus exhibemus: nullis expleſſionibus hoſpitum quempiam uel diſcere uel ſpe-
lybis ctare prohibemus: qſi hæc non occultata ſint profutura hoſti ſi uiderit. Neq; ma
ibelo. gis aut apparatui belloꝶ aut fraudibus confidimus: ꝗᷓ id quod ipſi præſtare poſ
dsre ſumus ad res agendas: animi præſtantia apud quoſdam indiſciplinis iuuenes ab
Nrncc 1ineuüte ſtati ætate uirile robur: pertinaci exercitatione nanciſcutur. Nos at qui iã
veſent remiſſius uiuimus: nihilo tamen ſegnius hoſtilia difcrimina adimus. Cuius rei
miomit ſignum eſt ꝙ neque lacedæmonii per ſe tantum: ſed cum ommbus terram no-
mnle ſtram inualerunt: & ipſi per noſmet finitimorum fines ingreſſi: eos qui domi
it enſt ſua tuebantur haud difficulter plerunque ſubegimus. Adeo nemo hoſtium un-
eum quam aduerſus omnium noſtram uim ferre ſe auſus eſt: tum propter noſtrum
m er⸗ rei nauticæ ſtudium: tum propter copias quas in diuerſa terrarum loca dimitri-
ie⸗ eeo mus.In quorum ſi quo conſerta pugna cum aliquibus noſtrum illi fuere ſuperi-
v ii ores:cunctos nos ſuperaſſe gloriantur: & cum uicti ſunt ab uniuerſis uictos eſſe
iprodt . ſe prædicant. quanquã ſi quiete potius quã laborum aſſiduitate:nec legibus ma-
gnn gis quam generoſis moribus periclitari uelimus. Satius eſt nobis non defatiga-
oabich ri erumnis antequã ueniant. Et cum tps eſt illas ſubeundi uideri ſubire non mi
hüc wan nnus ſtrenue ꝗᷓ ii ꝗ ſp in erumnis agũt. Lieet hic quoq; Ciuitatẽ iſtã admiratione
oc tenn dignã ſicut ĩ cæteris cognoſcere: ꝙ ſpecioſa qdẽ ſocia mediocritate cõplectimur.
] – Philoſophamur ãt.i.ĩ opiã toleramus: citra aĩ eneruationẽ diuitiiſq; utimur poti
erium aH us ĩ reꝶe oportũitate ꝗᷓ cũ uerboꝑꝶ iactantia. Egeſtatẽ ſuã nulli fateri: de forme ẽ:

(veue

—

de forme ut eam deuitet non anniti. Adeſt præterea eiſdem hominibus ſuarũ ſi-
mul & cõmunium rege cura: & iis qui rebus agendis incumbunt non minor de

rei.-p. ſtatu noticia. Soli. n. nos eum qui nihil rarionis cum re. P. habet non Ci-
uem ocioſum: ſed inutilem arbitramur. Idem ſi quas res recte iudicamus conci-

pimus ue: non exiſtimamus orationem iis rebus officere: ſed potius non doceri
prius illas ſicut oportet ꝗᷓ exequaris. Nam hoc quoq; præſtãtius habemus: quod

iidem præcipue in iis quæ aggredimur & audatia utimur: & ratione cum aliis:
ſcitia fiduciam. ratio cuctationem aflerat. Præſtantiſſimo quique animo æquiſſi
me iudicant: qui & dura ſimul apertiſſime ac iocunda cognoſcunt: & ob id ape
riculis ſe nõ ſubtrahũt. Idem erga multos ultro uirtutis officiis fügimur. Quip
pe qui non accipiendis: ſed dandis beneficiis: amicos comparamus. Quonia me
liore conditione eſt qui benefacit: peiore cui beneſit: cum ille quod fecit tueri
debeat beniuolẽtia: hic ſciat ſe indando nõ gratificatuꝶ ſed gratiam reddiruꝶ:

lidem ſoli emolumenti magis quã liberalitatis fideliter exercendæ ratione habi
ta. Aliis magnifice gratificamur. Atq; ut ſemel dicam uidetur mihi hæc Ciuitas:
tum in totum eſſe græciæ magiſterium: tum per ſingulos Viros corpus ad pluri-

ma rege genera idoneum exhibere: c gratia præcipue: & Venuſtate. Et quia hæc

in pᷣſentiaꝶe nõ orõis iactatõe magis ꝗ reꝶ ueritate niruntur: hæc Vrbis potẽtia

quã his artibus parauimus eſt documento. Quæ ſola omnium eaꝶ quæ nunc
ſunt fama ſui ut experimento cõſtat maior elt: ſola q nec hoſti occurrẽs raſcit
ob acceptã ab illo cladem: neq; a ſubiectis male audit tanꝗᷓ indigna quæ domine
tur. Neq; nullis potentiam noſtra: ſed uel maximis teſtificamur indiciis: futuri p
ſentibus uenturiſq; miraculo: nec deſiderantes aut homeꝶ præconem: aut qui-
quis in prælens Carminibus mulceat. Opinionem reꝶe ueritas delet. Sed omnia
maria omneſq; terras noſtra audacia per uias fecimus: ubiq; bonoꝶ maloꝶeq; ſe
peratim monumenta collocantes. Pro hac igitur Ciuitate & iſti quid indignum
ducerent eam euerti: præliantes generoſe occubuerunt: & reliquoꝑꝶ decet unũ

quenque uelle anniti. Quæ cauia mihi fuit ut prolixius de Ciuitate loquens: tũ

docerem non de pari re nobis eſſe certamen: & quibus mihil ſimile adeſt: tũ pla-
nam facerem probatiomibus horũ laudem de quibus nunc a me habetur oratio.

Cuius laud ea quæ maxima iam dicta ſunt. Nam quæ ego Ciuitatis decora præ

dicaui:ea nimirum iſtorum atque eorum ſimilium uirtuti debentur. Qualis nõ
in multis græcorum de fuis operibus ratio conſtet. Atque mihi uidetur uirtutẽ
uiri ut nunc iſtog uita ſignificare: mors plane declarare. Et enim iuſtum eſt eos
qui præſtare alia nequeũt: certe ĩ bellis priæ fortitudinem animo ꝓponere. Cum

mehus publice de Ciuitate: quam peius priuatim meruerunt: hoc malum illo

bono obruentes Veluti iſti quorum nemo neque diuitiis mollitus eſt præop-
tans illis in poſterum frui: neque ſpe paupertatis in diuitias commutandæ a ſub-
eundis aſperis retentus eſt: hoſtilis pene qui ſalutis ſuæ cupidiores. Simulq; hoc
omnium pulcherrimum periculum exiſtimantes: uoluerunt ex ultione hoſtium
ad hæc peruenire: freti ſpe id quod non uiderunt conſequendi:dignum ẽt opus
ex iis quæ iam uiderant ducentes cui ſe crederent: ſatiuſq; eſſe in propulſanda
ui pati ꝗ ĩicedẽdo ĩcolumes fieri. Et cũ dedecus ĩfamæ fugiũt rẽ corpore pertule
ut: & breuiſſimũ ĩtra tps cũ fortuna potius p ſũmã gloriã: ꝗᷓ cũ timore traſigere.
Ei iſti ꝗdẽ ꝗles par erat tales ĩ priã extitere. Reliꝗ uero ãbẽt mius ꝗqdẽ obnoxiũ
caſibus optare: ſed nequaꝗᷓ mius audacẽ poſtulare ihoſtes: ut héat animuũ con-

P

Sderan
coo cos
ſoſt
kentiam
eſecog
jtzcon
Uirture
qu⸗ (0
ſiwol?
Piterna
jebrmea
jadome
entes
u
Pbertan
Negn.
gvog
prucen⸗
de enle
gcic
darsßße
Werd
cenſe⸗
ben
exul
tur.“
anch
rum
Nor
103
dor
(u
na⸗
ta
ide
mon
niee
ſubla
lebri
niter
weltro
Etin
ſace

Poblio

mube
poltgn

iulno

wbusſinri
udernonh
lcannsco
us hon eer
bemnkan

Onecum A

Aninoll
m:Kobiten
aimut, Qul
.
Nvodtecit er,
medii
emonehli
hihec (intn
tordasad lo⸗
e btuher
cbu poretn
eg qur nunr
Xcurtesnat
e domine
Gciufutmn
em aur guu
e. Eomma
mag
innorum
ckreruni
locgedi
ecͤpa⸗
dewur oratio,
is ecorapee
tut Quulunᷓ
iderur urm
uhmtin
ppoeneCu
—
usel ec⸗
utancrilb
Kmnifo
noneholiun
umit

tporehen

ore ilgel⸗
ce obnonin

ſiderantes non ſola oratione conſtare profectum: quẽ apud uos: non minus quã

tentiam Ciuitatis: efficiamini illius amatores: & cum ea uobis magna uideatur
eſſe:cogiteris uiros magnanimos qui ius faſq; intelligerent in operibus pudẽtes:

iſta comparaſſe: & qui quotiens eis ex ſentẽtia non ceſſiſſet: non ſtatuerunt ſua

uirtute fraudandã eſſe ciuitatem: ſpecioſiſſima eam collecta donãtes. Publice nã

quæ corpora impenderunt: priuatim laudem quæ nunquaâ ſeneſceret:acceperũr

ſimul & honorificentiſſimã ſepulturam: in qua non magis ipſi ſunt ſiti quà ſem
piterna eorũ gloria: ut ſe ſe quocq; offerret tempus uel narrandi uel imitandi ce
lebranda relinquitur. Quippe illuſtrium Viroꝶ omnis terra ſepulchrum: neq;
id domeſticoꝶ tantum ſaxoꝶ teſtatur inſcriptio: ſed etiã ſine ſcripto in exteras

Enr egreſſa memoria: magis apud animum cuiuſq; quã apud urnas hoſpitaf.

uos ipli nunc ad imitandum uobis ꝓponentes & felicitatem exiſtimates eſlie

ego cognitum habentes ampliaret quiſpiam: comemorando quantũ boni ineſt⸗
in hoſtibus propulſandis: ſed uel magis ſi cõtemplantes quortidie ex operibus po

liberratemtrurſus libertatem eſſe felicitatẽé: Nolite bellica recuſare diſcrimina.

Neq;.n. calamtoſi: quibus ſpes boni non adeſt: iuſtius uitæ non parcant: quã ii
quoꝶe diuerſa uitæ cõdictio & præſertiĩ optima periclitatur. Triſtiorq; eſt uiro
prudentia prædito cõtumelia comes ignauiæ: quàâ per robur & publica ſpem ſi⸗
ne ſenſu futura mors. Ideoq; parẽtes iſtoꝶ nuũc quicũq; adeſtiſ non magis defieo
quã cõſolor. Cum.n. multiplicibus dum educãtur ut ſcimus ſubiaceãt accidenti
bus:p̃clare cum illis agitur quã præclariſſimũ ſortiuntur: ut nunc iſti obitũ uos
moœrorem: & quibuſcunq; datum eſt ut eoge uita fſœliciter acta pariter &finita
cenſeatur. Nec me fallit arduum cſſe pſuafu:ne mœſticiãà ſentiatis quotiens uo-
bis iſtogꝶ memoria refricabitur: in alioꝶ rebus ſecundis quibus & ipſi aliquado

exultaſtis: & ex iis bonis non quibus nunꝗᷓ potituri: ſed quibus diu potiti priuã

tur. Tolerare tamen oportet ſe alioꝶ liberoꝶ eos qui in ætate adhuc ſunt ꝓcre-
andi. Si quidem futura ſoboles & quibuſdam erit particularis obliuio defuncto
rum: & rei publicæ bis proderit ꝙ eam nec delolatà patietur & tutam præſtabit
Non.n. poſſunt aut par aut iuſtum cõſilium dare ii qui exponunt periculis libe

ros: iſtoꝑ more & qui non exponũt. Vos uero qui in ætate proceſſiſtis: quo diu-
turniorẽ uitam fœliciter traduxiſtis: eo plus lucri uos feciſſe exiſtimetis: & hoc

quod ſuper eſt uitæ breue futuꝑ. quod utiq; ob iſtoꝶ gloriam leuius fiet. Sola
nanq; magnanimitas non ſeneſcit: nec magis in aflecta iam ætate lucrari dele-
ctat: ut quidã aiunt quã honorari. Filii aur hoꝶ: ac fratres qui adeſtis magnum

uideo uobis ꝓpoſitum eſſe certamen. Nam eius qui facto functus eſt uirtutẽ ne

mo non ſolet proſequi laude: ac fere ſupra modum. At uos non pares iudicami-
mi:ſed aliquãtulo inferiores eſſe. Quippe uiuẽtium inter æmulos liuor eſt Quo
ſublato uirtus cum beniuolo celebratur aſſenſu. Si quid aũt me oportet de mu-
liebri quoqʒ; Virtute cõmemorare: earum quæ nunc erunt uiduitate breui om-
nia exhortatione complectar. Et enim ingenti uobis eſt gloriæ nõ eſſe uos ſexu
ueſtro infirmiores: hoc eſt pudicas eſſe: Cuius rei decus dedecus ue nimium ca-
dit in uiros. In hac ego oratione legibus iiuncta retuli quecunq; hũi utilia: & re
ipſa qui ſepeliebantur ornati ſunt. Quorum liberos Ciuitas hinc ad pubertatem

publice alet: utilẽ ꝓfecto & iſtis & futuris ꝓponẽs laureã taliũ certaminũ. Quæ

,n. uberrima uirtutis ꝓpoſita ſũt p̃mia: ad ea optĩo ꝗſq; ĩ rem.p. aĩo cõtẽdit.lam
. 8 2 — . 4 )
poſtquam ſuos quiſque neceſſarios deploraſtis abſcedite. Actum eſt autem hu-
iuſmodi funus hyeme: tum qua primus annus belli finitus eſt. Ineuũte æſtate.

Peloponnenſes ſociiq; ex duabus quẽadmõm ſuperiore anno ptibus Atticam in

Ere iſunt: duce Archidamo aeuxidami filio lcedæmonioꝶge Rege:caſtriſq; po-
itis regione populabã tur. Vbi cũ nõ multos dies fuiſſent: morbus primũ apud

Athenieſes cepit: Priu quidem ut aiunt:alibi quoq; & circa lemnum: & aliis mul
tis in locis graſſatus. Cætege neq; tantum peſtilentiæ neq; tantum funeꝶe uſꝗᷓ fuiſ

ſe memoratur. Nam huic nec medici pares erant ignoto eis inter initia: ĩmo ip-

ſoꝶ plurimi extinguebantur: ut maxime illos adibant: nec alia ulla hoium ars:

nec quæ in templis expoſcebantur: nec diuinationes & quæ ſuntid genus quibus
utebantur: omnia deniq; fruſtra fuerunt. Eaq; homi nes malo ipio euicti cũ mo⸗
rentur relinquerunt. Incepit aut ut fertur primum ex æthiopia quæ ẽ ſuper ægy-

ptum. Deinde in ægyptum. Ilybiamc; deſcendit: & in regis magna exparte regionẽ

confeſtiq; Athenasiuaſit. Principio ĩ piræo c õtagionis facto:ita ut ab eis chceret
uenena in puteos(nõdum. n. illic fontes erant)a Peloponẽſibus eſſe deiecta. Mox

& in ſuperiorem urbem procefli t multoq; magis iam mors ingruebar. Reflera-

tur Fit hoc ut cogno ſcat quiſq; uel peritus medicinæ: uel imperitus unde credi
bile ſit id extitiſſe quaſue ſatis idoneas exiſtimet cauſaſiquæ ad tantã mutationẽ
uim haberẽt. Ego uero que potero referam: & quæ ſibi quiſq; proponẽs ſi quãdo
hoc rurſus incidat: iam predoctus habeat aliqd præcipue unde nõ ignoret aperia:
& ipᷣe paſſus huc morbũ & alios patiẽtes ĩtuirus. Eni uero ãnus ille ut cõfeſſiõe
fere oĩum cõſtat maxie ĩmuiĩsfuit alioꝶ morboꝶ. Quod ſi quo ꝗs alio priuſ labo
rabat:ſi morbus ĩ hũc oĩo cõuertebat. Cæteriſquocq; ſalubri corpore repẽte nul
la ex cauſa corripiebãt: ante omia capitis acres feruores oculoꝶe ſuffuſio ruboris
aduſtioq;. Introrſum uero ſtatim ſingua cum faucibus ſanguinolenta uiſebatur:
ſpiritus arcte & cũ grauiolentia mea bat. Deinde ex iis ſternutatio raucitaſq; exi

ſtebat: nec diu poſt labor in pectus cũ uehementi tuſſi deſcendebat: & cum ad

precordia heſerat illa uexabat: ſequebãtur cũctæ fellis & humoris quæ a medicis

nominatur apocatharſes: & ipſe cũ ingenti cruciatu: & pleriſq; inanis incidebat

ſingultus: acrem ciens ſpaſmum: qui in quibuſdam protinus in quibuſdam ſeri
us ſedebatur. Et corpus quidem exterius non admodum feruens tactu erat neq;
pallidum: ſed ſubrubrum fuſcum minutis puſtulis ac papulis ſcarenseinterius at
ita ardebat: ut neque per quam tenuia ueſtimenta aut ſindones initii neq; aliud
quippiam niſi nuditatem ſuſtineret. Iocundiſſimum erat ingelidam ſe ip̃os aquã
abiicere: id quod in puteis multi eog quibus cuſtos deerat fecerunt in exhau⸗
ſta ſiti adacti. Quãꝗᷓ perinde erat nimis ac miũs bibere. Accedebat huc ĩqes mẽ
broꝑe perpetuaq; uigilia. Neq; uero corpus quoad morbus augeb atur flacceſce-
bat: ſed opi nione hominũ fortius peſti reluctabatur., Adeo plurimi ĩtra nouum

& feptimum diem ab ardore urente uitalia necabantur: adhuc aliquid roboris

habẽtes:aut ſi hoc tẽpus exiſſent: tamẽdeſidente ad uteꝶ morbo atq; illũ acriter

cõuellente: kic- cũ aſſiduo profluuio multi quoq; poſt mõm debilitate ipa pi-

bãt. Peruagabat᷑.n. oẽm corporis ſupficiẽ:ĩ capite primuũ coalita lues. Ex q uriq;
pnicioſiſſima ſi ꝗs cõualeſcebat eius uiolencia ſignificabãt extrẽa mẽbroꝑꝶ. Si ꝗ-
dem aduerẽda & ad ſůũmas manus ſũmoſq; pedes ꝓrupebat: ꝗqbus nõ nulli amni-
ſis liberabãtur: ꝗdã amiſſis & oculis. Sũt ẽt quos ſimul ac ſurexerũt oĩum pariter
cepit obliuio neceſſariog quoq; ac ſui ipſorum. Nam genus morbi iniſingulis
extitit: & maius quam ut exprimi & acerbius: quam ut humana natura toletari
poſſit: in hoc declarans præcipue aliquid aliud fuiſſe præter conſueta. quod
cum multa hominum cadauera iacerent inſepulta alites quadrupedeſque

—

aei
en 5
ppert
togene
busfun
ſeebat
dec ge
Alterip
ſbecille
nppeebat
bicolci
nechang
uIum m
rreme
bitur&
Ienoadl
cöplora
ranteme
ſecuri.
lüs be⸗
bannn

—

Aüer
Uieteg
ſachſe
fi.
muros
Quin⸗

ecaltrige ,
Csprimäi
Im Aalis
nezuſfi
Woinmm
igenusqube
harte eioi

abei dce

eckerecha Mor

vebanReſen.

tus uncde tec
mämutaoe
odezliglicr
Snoretapenin
le ut cotelli⸗
Mioprüuſſabo
Nerepetenl
Huſio ubont
1a uilebatur
ucitalgeri
,AuNad
ramecs
incidebat
ſcam len
erntneq
meriasit
echald
ihosag

in exmd/

mciges we

urflaccel⸗

ita novum
vi obors
gilücni
nnne ipal⸗
Exquu

ro
nulilan .
jum parnet

lininguin
a toleiari
eta quo
tupelee

ea uel nõ adierũt: uel quæcũq; guſtarũt attigerũtq; pire. Quibus ex auibus eui-
dens fiebat cõiectura ꝙ neq; circa cadauera neq; ahibi uiſebatur. Canes magis

ꝓpte r hois cõſuetudiem mali ſignificationẽ dabãt. Veꝶ ut alia multa calamita

tis genera pter ea: quæ ſingulis acciderũt aliis ꝗᷓ aliis aſperius eiuſmõi ĩ totũ mor

bus fuit. Cũ aliud quidã inſolens acceſſit: quod tũc aĩos aflligeret: quod quicꝗd

fiebat proficiebat in morbuũ: peribatq; alii per icuriã: alii per multa curationem:

nec de ulla medicina cõſtabat: quãa quis diceret utilem fore ſi offeret. Quod. n.
alteri proderat: id officiebat alteri. Corpus integrũ erat nullũ p̃ ſe ferẽs roboris
ibecillitatis ue diſcrimẽ: idq; & ipſi quaralibet obſeruatione curaretur a peſte cor
ripiebat. Teterrimũ tamẽ totius male fuit aĩ defectio: quotiẽs quis languoris ſi-
bi cõſcius: ꝓtinus anticipata deſperatione ſui multo ſe ipſos magis deſtituebant:
nec languori reſiſtebat. Et quia alius ob alterius curationẽ plus lædebat ritu ob-
uium moriebãtur: quæ pᷣcipua mortiu cauſa extitit. Nã ſiue pᷣmetu luicem non-

aairent deſtituti peribat. Vnde multæ domus uacuæ factæ ſut: ſiue adirent ificie

bãtur:& p̃cipue qui officii gratia diligẽtius aliꝗqd ad miniſtraſſent: ut pote pudo-/
re nõ adeundi aĩcos ipſi ſibi nõ parcẽtes. Poſtꝗᷓ domeſtici eos qui uita exceſſerãt:
cõplorauerãt deficiebãt luis uehemẽtia ſuperati. Veꝶ ii pcipue moriẽtem labo
rantemq; miſerebãtur: qui ipſi euaterant. Quippe id iam antea experti ac de ſe

ſecuri. Neq;. n. bis eundẽ morbus corripiebatdutaxat ut extiguerer. Qui ꝗdẽ ab

alis beati cẽſebt: & ſua ip̃i ſpõte ob ſuæ ſoſpitatis læticiã ſpem i poſteꝶ pſume
bant: ne quado a lio morbo abſumerẽtur. Angebar aũt eos pter ĩgruentem peſtẽ

cõportatio rege ex agris in urbem iis qui exagris migrauerãt grauior. Quippe do

mogꝶge penuria iĩ cauernis utiq; t̃re Eſtiuo aĩiam ſtragulantibus agitabant. Ita nõ

mo ſine ulla dignitate expirabãt: ſed alii alis ĩ mortui mutuo iacebant: ſemuani

meſq; in uiis & circa fontes omnes aquæ deſiderio uolutabantur. Quin ipa tem
pla in quibus tabernacula fecerant: refercta erant illic mortuoꝶ hominibus uio
lentia mali quid agerent non habentibus ab alienatiſq; a cognitione ſacroꝶe ſan-
Ctoꝶ&q perturbatis pariter omnibus ſepulcroge uiribus: quibus antea utebantur

cum ſepelirent quiſq; ut poterant. Multi quoque crebra iam familarium ſtrage
quia idonea deerant: ad pudenda conuertebantur ſepulcra. Nam alii occupatis

quos alieni extruxerãt. Pyris mortuũ ſuũ ĩponebãt: ignemq; ſubiiciebant alii cu
alter arderet ſuperiecto quem ferebant abibant. Vnde primum incepit in Ciuita
te uicium hoc ĩ maius euaſurum. Facilius enim quis audeat ea quæ prius occul-
ta uoluiſſet: ne comperata forent inimicis uoluptati. Videntes tam iri promtu
furtunæ cõmutationem beatos repente morientes: modo inopes repente illorũ

bona conſequentes operæ p̃cinm putauerunt: ad ſubita gaudia uoluprateſq; trã
ſire diurnam arbitrantes & uitam & pecuniam. Nemoque per honeſtatem quã

cernebat animum induxit: ad inferendas ſibi erumnas: inexploratum habẽs: pri-

us quã ad illa pueniret occũberet nec ne. Quod aũt ĩ præſentia erat iocunduũ &

undiq; ad ſe alum pelliciẽs:id & honeſtũ cõſtituebat: & utile deoꝶ metu aut ho

minũ legibus nequaꝗᷓ coercitus: cũ & in æquo poneret piũ uel ĩpiũ eẽ uidentes
ææqliter cuctos oportere mortẽ: nec timerẽt eo uſq; uindictæ ueniẽdũ: ut delicta

uiuẽtes luerẽt:multoq; maiorẽ illius iudicii poenam iminere:ĩquo tuliſſent iam
facta ſententiam quæ antequã decidat conſentaneum eſſe ſe aliquantulum uita
frui. Tali igitur clade Athenienſes circunuenti uexabantur. hominibus intra
muros mortem obeuntibus & extra hoſtibus agrum ferro igniq; uaſtantibus.
Quã in calamitate cũ alia repetebãtux memoria qualia credibile ẽ: tũ uero hoc

carmen quod ſenes aiebant iam pridem decãtari. Doriacũ uẽiet Limo comitãte
duellũ. De quo altercatio erat num Limos.i.peſtilentia in hoc carmie ab atiquis
nominaretur: an Limos. i. fames. Sed euicit in p̃ᷣſentiaꝶ merito peſtilentiæ interpᷣ
tatõ. Ad ea. n. quæ patiebantur hoĩes oraculum retorquebãt. Equidem exiſtimo
ſi aliud poſt hoc aliquãdo contigit doricum bellũ itidem ex reꝶ fide famẽ cã-
taturos. Memorabant præterea qui norant oraculum lacedæmonioꝶ cum illis

deus conſulentibus: an oporteret bellum mouere: Reſpõdit penes omni conatu

bellantes uictoriam fore ſe quoq; ipᷣm auxilio. Itaq; ſimilia circa hoc quoq; futu
ra augurabaãtur. Morbus aũt primo ſtatim Pelopõnenſiũ ingreſſu cepit nec ipſã
Pelopõneſum inuaſit ut dignum relatu ſit. Athenis p̃cipue graſſabatur. Secũdo
loca aliis oppidis: ut quotq; frequẽtiſſimũ populo erat.Et hæc quidẽ quæ circa
morbum extitere: Pelopõnenſes uero ubi campeſtria populati fũt in partẽ: quæ
maritima uocatur proceſſerunt uſq; ad lauriũ ubi ſũt argentea metalla Atheniẽ
ſibus: & hanc primum quæ Pelopõneſum ſpectat. Deinde quæ ad Euboiã & an-

drum uergit uaſtauerunt. Pericles aũt tunc quoq; dux in eadem perſtabat ſentẽ

tia:ſicut ſuperiore expeditione fecerat ne Athenienſes exirent. Qui cum hoſtes
adhuc in campo agitarent: prius quã in maritimas copias promouerent: centum
naues ad inuadendum Pelopõneſum inſtruebat: quas omibus præparatis ſoluit
ducens in iis Athenienſium armatoꝶ quattuor milia trecentos Equires in hip-
paginibus. Quas tunc primum ex uetuſtis nauigiis fecerant: Comitãtibus Chiis
& leſbiis cum nauibus quĩquaginta. Dum ſolueret Pericles cũ exercitu Pelopon
nenſes ad maritima atticæ agentes reliquit: Vbi peruentum eſt Epidauge ꝗ eſt ĩ
pelopõneſo magna agri partem populati ſunt: adortiq; urbem ĩ ſpem uenerant
expugnandi:ſed non ſucceſſit. Recipientes ſe illinc idem fecerunt in ora Troize-
nidæ & halide & hermiõide. Quæ loca in pelopõneſo ſunt ad mare omnia. Pro
fecti illinc in Praſias quod eſt ĩ ora maritima laconicum oppidũ uaſtato agro ip

ſum ceperunt diripuerũtq;. His actis domũ rediere nec nacti ſunt apd atticãà Pe-

loponnenſes iam domum reuerſos. Quãdiu Pelopõnenſes ĩ attica erant: & Arhe
niẽſes cũ Claſſe nauigahãt: tãdiu morbus Atheniẽſes domi foriſq; uexabat. Ex
quo ferebat Pelopõneſes metu morbi: quẽ detrãſfugis diſcebãt in Ciuitate ſerui
re: & ſimul ſepeliri mortuos ſẽtiebãt rapti ex finibus exceſſiſſe. Hac ãt expediti
one Pelopõnẽſes cũ diutiſſie mãſiſſent: uniuerſã regionẽ ferro populati ſũt.qua/
dragita ferme diebus illic cõſũptis. Eadẽ æſtate agnon. Hiciæ & Cleopõpus Cli
niæ filius collegæ ĩ p̃ᷣtura Periclis: ſumptas eaſdem quibus ille uſus fuerat copias
feſtinato duxerũt: aduerſus eos qui ſunt ĩ Thracia Chalcidẽſes Potidæãq; adhuc
obſeſſã cũ pueniſſent: machinas urbi admouẽt:oĩq; ope illã expugnare conãatur.

Sed nedq; conatus hic neq; apparatus alius ꝓceſſit ĩterueniẽte morbo: ꝗ ꝓrſus ĩ

Atheniẽſiũ exercitu graſſabat:ita ut eo prior exercitus:ob hũc ꝗ cũ Agnone ſupꝑ
uenerat læderet: cũ hactenus ꝓſpera ualitudie uſus eẽt. Nã phormio cum mille
ſexcentis apud chalcidẽſes ãplius nõ erat. Itaq; agnõ mille ꝗqnquagĩta militibus
uadragita circiter intra dies morbo amiſſis Athenas renauigauit relictis pri-
inis in potidæe obſidione militibus. Poſt alteram uero Peloponnenſium
iuaſionem athenienſes cum & ager ipſorum iterum ferro uaſtaretur: & morbo
pariter ac bello Hmeret mutata uolũtate Periclẽ ĩſimulabãt:tqꝗᷓ auctorẽ ip̃is bel
li gerẽdi eiq; calamitates referebãt acceptas. Igit᷑ adcedẽdũ lacedæmoniis aĩo ĩcli
nat.Sed miſſi aliquot legati re ifecta redierũt. Tũc ũdiq; cõſilii ĩopes iĩ piclẽ iue-

/
7

hebãat.Ille cernẽſ eos pᷣſetẽ ſtatũ ægre ferẽtes oĩaq; agẽtes:q ip̃e puiderat aduoca

ticotion
s lace

cumbiti
nata ſir
euertitur.
aürmalei
Pattialua⸗
Conuenuat

Ntoitos t

Clium ech
goiut teo
conelins

Lipub
ktiam aſ
queſim
logeren
cosui
eſt din
belli ad
ego qui
Coültar
elran
guiſh
ne ſad
Viſtis,
accide
Tamei
ſmuse
amplitu
culſaree
Pcontid
deüs ſaln
relltetes
lulpiton
AllirDe .
ere,j
kun
Maqtennn
Pelatere,

linochriin
tmieab iüin
entix intei
Wdemenſting
2 feefmitz
Diogetuml
es omni conan
doe gvocfun
ucepir ee p
1arur. Kcüc
cenran
rinpene qr
netallg Aheni⸗
derſtadrt ſente
Wicum hoſts
verent centun
TDMarssſolun
guirezin hip
mrindos Chin
itu belopon
icang geſti
pem venerant
nora Troze⸗
omnia o
ro
Hamncie-,
nr Athe
aba. Ex
virne erdi
zt enpediti
lan f ⸗
eohöpull
werat copia⸗
iari Ahu
mre conaſul⸗
bo:g piz
1Agroreſh
iocummie
gi wilibu⸗
t telichs

nnenſun

un Awoſe

Gorißh
voniisalol.
Gipicleine
Gentald

*

ta cõtione: adhuc. n.prætor exercitus erat exhortatus & eos ad bene ſpãdũ reuo
