ſimul ad extrema auxilia reſpexit: ſi ꝗd tutelæ aliquãdo ſoret: ſtatu mutato. Ideo
que poſt hæc Hippõclo Eantidæ lampſacẽi tyrãni filio Archedicẽ ſili ſuam col
locauit Athenis lampſaceno ꝙ ſciret illos multũ apd Dareum Regẽ poſſe: cuius
ſœminæ monumentũ lapſaci hoc hẽt Epigrãma. Propugnatoris graui ꝗs pᷣfint
Hippiæ. Hac in humo ꝓles cõditur Archedice. Quæ parre germaniſq; uiro gna

tiſq; tyranis. In nuilu ramé eſt facta ſuperba nefas. Hippias cui tres deinceps anos

tyranidé apud Atheniẽſes tenuiſſet quarto ãno p lacedæmõios & Alcmæonidas
exules abrogato ſibi inperio abiit ex placito ĩ Sigeũ & lãpſacũ ad æantidẽ & illic
ad dareũ Regé. Vnde poſtmêm ano uiceſimo iam ſenex in Marathona c Me-

dis in expecditionem uenit. Quæ repurãs populus Atheniẽſis: ac memoria repe-

tentes quàta de illis cognouerat fama. exulcerato tũc aĩo erat: ac ſuſpicans eos ꝗ
de Fiermis atq; myſteriis in ſimulabãtur: ut oĩa quæ egiſſent uiderẽrur ei ſpe cta

re ad cõiurationé ſtatus paucoge atq; tyrãnidis: & tanꝗ ob hanc rem iraſceretur

multos & eos ſplẽdidos uiros iam in carceré cõiecerat: neq; dũ tamẽ uidebatur
eſſe cõtentus ĩ dies magis ac magis proficiebat ſæuitia cõprehendẽdi aliquos. In
terea quendi ex iis qui etat cõiecti incarcerẽ qui nocentiflimus eſſe putabatur:
PFeriuaſit unus ex is: qui una uincti erãt: ut rem iĩdicaret ſiue uera illa ſiue nõ ue-
ra eſſet. In ambas. n. ptes argumẽta ſũt: & liquidã eſſe nemo aut tũc aut poſtea di
cere potuit. Peruaſit aut ꝙ diceret oportere eũ uel ſi nihil admiſiſſet depoſito:
metu & ſe ipᷣm & ciuitat ſuſpitie liberare: cerriorẽ. n. ipſi ſalutẽ fore ĩgẽue cõ

ſitenti ꝗᷓ p̃neganti ĩ ſubeundo iudicio. lta hic & contra ſe & cõtra alios conieſius

elt rem actam de Hermis. Quod populus libenter accipiens ur opinabatur ma-

nifeſtu atroci facto uſus: ne prius iſidiatores ſuos ad plebẽ ferret idicem ſine mo
ra miſſum fecit: ac cæteros quos ille non detuliſſet. reliquoꝶ aut qui delari erãt

peracto iudicio alios occidit: quos uidelicet cõprehendit: alios juga elapſos mor
te damnauit propoſita mercede iis qui illos occiderent: cum interim non conſta
ret ii qui ſupplicio aflecti erant: uteꝑ iuſto ſupplicio aflecti eſſẽt nec ne. Et cæte
ra quidem Ciuitas hoc plane in præſentiaꝶe lucrifecit. de Alcibiade aut inimicis
deferẽtibus iſdem iis qui prius ꝗᷓ proſiciſceret ingruerat grouiter accepit: & ubi
de Hermis pro comperto habuit: tunc ei multo magis ille myſtica de quibus ĩſi-
mulabatur: una confecto coniurationis in populum uiſus eſt admiſiſle. Et emm
exercitus quidam lacedæmõioꝶ non ſane magnus: per hoc tẽpus quo circa hæc
Achenis turbatio extitit ad Iſthmuũ uſq; progreſſus eſt: ad neſcio quid cũ Boeriis
tranſigendu: quẽ iſtius opera non Boetioꝶ cauſa creditum eſt excompoſito ue-
niſſe: & niſi præoccupaſſent ipſi cõprehendere illos inditio delatos fore ut Ciui
tas proderetur. Vnde unam quanda noctem apud Theſei templũ qd in urbe eſt
ſub armis pᷣnoctarũt. Quinẽt apd Argos Alcibiadis hoſpites ſub idem tempus ĩ

ſuſpitionem uenerũt: ne ĩ plebem graſiarentur: & ob id Argiuis ſuoꝶ tũc poteſta

tem fecere Athenienſes: quos pro hoſpitibus acceptos in inſulis depoſuerant: de
niq; circũſtabant undiq; Alcibiadem ſuſpitiones. Itaq; ii qui adductum eum ad
iudicium uolebant ii morte mulctarent: mittunt ad ipſum in Siciliam: & ad a-
lios de quibus mentio habita eratr nauem Salaminiam: iuſſis nuntiis præcipere
hommini ut ad cauſam dicendam frequenter ſe non tamen comprehendere ha
bita ratione tum ſuorum in Sicilia militum atq; hoſtium ne quid turbaretur:

tum uel magis Mantinæorum atq; Argiuorum quos ab Alcibiade inductos ad
ſocietatem expeditionis uolebant permanere. Hic igitur habens ſuam nauem

femq ü

Othenus it
amegmil

euntes pe

pönelam i
pite conde
elcitſ
cognoſetn
10 1es⸗
ſus Pro
Flimeram

Necienit
Egeſanss

equltatus
iq Canin
lnus bgel
Aexercite
Taentall
pias mirde
gux era
iRarm
Fracula
edatio
mos ſun
heclier⸗
nebannp
linanda
ad ſecr
herede
ſenia
ſumnan
ſollind
umca⸗
deſcen⸗
turxa⸗
d pen
geabe
demuli
neOy
ſan⸗
uz
leiqud
ſen KLee
Uurbeme
pſore
Elnen

inenni

ummnunle,

e khäſomar
ebepoſtecin

Sräriötn

aniicguiden
seideenkine

AAcmxcbin
aantidegle

nhoraci Ne
Wewona e⸗
lupicn eug
knemreihtl
tmitatten
we uideban
Ceci digvon
ele punaban
ila lvenöve
icarolſteidl
e cepoſt⸗
ebrigeec
Wos conſeſtun
inabatun wa⸗
cicem iheno
guicehnieri
eheplosno
non conſt
cne btcte
üt immias
cepirdobi
egubugzili⸗
Ke Etenm
no cnca hat
id ci Boenis
ommpono e⸗
ſoret Ciu
dinube 4
ſemtenposl
oleuinnce
wum euma
jam: * da
precipene
hendeteh
urbaretun
paldtui.
n uvem

itemq; ii qui una inſimulabant᷑ profecti ſunt ex Sicilia cum naui Salaminia tãꝗᷓ

Athenas ituri. Iidẽ cum in Thuriis fuere nõ amplius ſũt ſecuti:neq; poſt, hac cõ
ſpecti. Siquidẽ e naui abierũt metu calumniæ nolentes ſe illuc co erre. Quos

tamẽ ꝗ miſſi erãt cum naui Salamina ueſtigantes ubi nuſꝗᷓ inueſtigant curiũ re

deuntes peregerũt. Nec perĩde poſt ex Thuria Alcibiades naui tranſmiſit ĩ Pelo
põneſum iã exul. Quem Athemiẽſes & eos qui cum illo erant deſerro iuditio ca
pite condénarũt. Poſt hæc rehiqui duces Athenienſiũ in Siciliã bifariã diuiſo ex
ercitu ac ſortito impantes: cũ oĩbus copiis ĩ Selinuntẽ nauigant: atq; Egeſtã ad
cognoſcendũ ꝗdem daturi ne forẽt pecuniã Egeſtani an nonſed ad exploradas

Juod; res Selinuntioge diſcendãq; controuerſiam quæ inter illos eſſet & Sege

anos Profecti: ac Siciliã a ſiniſtra habentes qua pte uergit ad ſinum tyrenum:
Himeram tenuerut ꝗᷓ una eſt græca urbs ex oi illa Siciliæ ora: Vbi non recepti

redieruũt: & cũ preteruehuntur cæpere Hyccara uicum ſicaicũ quid ſed hoſtilẽ

Egeſtanis: Erat autẽ maritimus quem ubi diripuere Egeſtais tradidere. Quoꝶe
equitatus iam aderat:ipſi rurſus cum peditatu per Siculos peragrãdo peruenere

uiq; Catinam nauibus: quæ p̃dam portabãt circueũtibus. Nicias ex Hyccaris p/
tinus Egeſtam delatus: ibiq; cũ alia pecuma: tum uero triginta Talentis acceptis

ad exercitum rediit. Præda quoq; deuendita eſt: confectaq; ex ea centum uiginti

Talenta.llluc circunuecti Siculorum qui ſocii erant oram: iubebant eos ſi uas co

pias mirxtere. Cũq; dimidia exercitus parte ad Hyblam uenerũr in agro Gelatio
quæ erat hoſtilis. Quam tamen non expugnauerunt: Aeſtaſq; exceſſit. Inſequẽ-
ti ſtarim hyeme Athenienies ad inuadendas Syracuſas ſe apparabãt: Viciſſimq;
Syracuſani & ipſi tanꝗᷓ in illos iruri. Qui quoniam ad primum terrorem atq; ex
pectationem non protinus inuaſerant: Atheniéles quottidie magis ac magis ãi-
mos ſummebant: & quia dum orã illam Præterueherentur longe ab iplſis ire eõ
ſpecti erant: & profecti Hyblam expugnare nequiuerant eo dehementius contẽ
nebant: poſtulabantq; a ducibus pto ut ſolet præſerocia uul gus facereiurt ſe Ca-

tinam ducerent: quando hoſtis in ipſos non iret. Quinetiam Equites Syracuſãi

ad ſpeculandum aſſidue ad caſtra uſq; Athenieuſium prouecti:cũ alia probra
ingerebant: tum uero illud nunquid potius ad habitatæiũ ſecum i aliena ueniſ
ſent ꝗᷓ ad Leontinos in propria ſede collocandox. Quæ cognoſcentes Atheniẽ-
ſium duces uolebant ramen illos uniuerſos ꝗ longiſſime ab urbe abducere: ut
ĩIpſi interea ſub noctem cum claſſe præteruecti locum caſtris idoneum per oti-
um caperxẽt: gnari non perinde ſe ualituros:ſi aut e Claſſe aduerſus præparatos
deſcenderent: aur itinere terreſtri euntes cognoſcerentur: ſuæ enim leui arma-
turæ ac multudini cui nihil dum equitum adeſſer ab equitatu Syracuſanorum

qui permultus eſſer magnopere noceri.At illo modo ſe occupaturos locũ un-

de ab equitatu nihil ad madum Læderentur. Et locum quidem quem caperẽet
ab exulibus Syracuſanis qui ipſos ſequebantur edocti ſunt :quem & ceperunt
ante Olympia, ſpli autem ut hoc quod uolebãr efficerẽt hoc cõmentum machi
nati ſunt: Mitcunt quendam probatæ ſibi fidei eundemq; ut purabatur duci-
bus Syracuſanis ad quos mitrehatur: non minus familiarem: qui diceret ſe ueni
re a quibuſdam Catinenſibus. erat autem ipſe Catinenſis:quorũ nomina illi noſ
ſent & eos adhuc ſupereſſe ſuæ factionis ſtudioſos. Is inquit Athenienſes intra

urbem depoſitis agitare armis: Si uelint illi certa die prima aurora cucto cũ bo⸗
pulo uenire adueriſus Athenienſem exercitũ: ſed huc exclufuros ab urbe claſiẽ/

ꝙ incenſuros. Syraculanos autem facile Atheniẽſes adortos exercitũ deleturos.

ð

pPermultos fore Catinẽlium ad rem agendam adiutores ac iam paratos eſſe: a 4
bus ipſe uemiret: huic Syracuſanoꝶ duces ut qui erant alloqui audatiores: & ha
bebant iua ſponte animum eundi cu apparatu aduerſus Catinam: multo incon
ſideratius fidem habuerunt:mec cuctati conſtituta die qua ad Catinam adeſſẽt
hominem remilſerunt: populoq; omni edixerunt: ià enim Selinuntii & alii non
nulli ex ſociis aderant: ut ſe nullo delectu ad exeundum expediret. Vbi omnia
quæ ad apparatum prinent in expedito fuere: & dies qua conſtituerant uenire
aduentabat: profecti Catinam uerſus caſtra poſuere ad Symethum flumen in

agro Leontino. Quos ubi aduenientes ſenſere Athenienſes:umptis omnibus

copiis & iuoge & ſiculorum: & ſi quis alius illuc acceſſerat: eiſq; in naues ac na
uigia impoſitos de nocte tendunt Syracuſas: & ſub ortum auroræ egrediuntur
in magnum portum ante Olympium: tanꝗᷓ illic caſtrametaturi. Syracuſani in
terim Equites primi Carinam perlati cognito oẽm claſſem uela feciſſe: regreſſi
nuntiant peditatui. Qua de re cuncti iam reuerſi ſunt ad ferendas urbi ſuppe-
tias: & ꝗa longũ ipiis irer faciendũ erat. Athenienſes interea p ociũ copias collo
cauerant oportuno in loco: Vnde pro ſuo arbitrio pᷣlium inire poſſẽt: nec ab e
taru Syracuſanorum admodũ infeſtari uel ante opus uel in opere faciendo: qd
murales muitiones atq; ædificia prohibeant: ſuper hec arbores & ſtagnum &
loca abrupta. Ipſi quoc; cælis circa arboribus & ad mare comportatis cancella-
timq; confixis naues ptexuerunt. Quietiam quæ pars caſtroꝑꝶ depreſſior erat:
quæ q; aditu facillima hoſtibus eam electis ſaxis ac lignis arduam feſtinabundi
reddidere. Prætera ponté per quem remeatur a nauibus ſoluerunt: qd opus dũ
fieret nemo ex urbe progreſfſus interpellauit. Primi Syracuſaoꝶ equites ad opẽ
ferendam ꝓcurrerũt: mox ide umuerſus peditatus conuenit. Et primũ ad exer
citum Athenienſes acceſſere ꝓpius. Dehinc cum ab aliis no ꝓdiretur obuiam
regreiſiiac uia Helorinam tranimiſſa caſtra poſuerunt. Inſequenti die Athenien
ſes ac ſociiie inſtruxerũt tanꝗᷓ ad plium atq; ita ſteterunt. Dextrũ cornu Argiui
tenebant & Mantinei: alterũ cæteri ſocii: Athenienies medium. Et dimidium ꝗ4
dem copiarum in fronte octonis ordinibus iſtructum erar: dimidiũ uero quod
ad tentoria erat: & ipſum octonis quadrato agmine ordinibus: cui preceptum &
quancũq; maxime partem exercitus cerneret laborantem ad eã ſe conferret. In-
tra hos ita inſtructos poſuere Lixas caloneſq;: Syracuſai auũt eos qui iuſtis armis
prediti erant inſtruxere denoſſenos: omné uidelicet populũ & quicũq; aderãt ſo
ciorũ. Nam in primis auxilio uenerant Selinuntii: mox Geloi equites ad ducen-
tos & Camarinei ad uiginti: ſagittariiq; circiter Quinquaginta: quos equites nõ
minus mille ac ducentos ĩ dextro collocare cornu: hos iuxta iaculatores.lbi cũ
Athenienſes eſſent priores inituri prælium Nicias ſingulas gẽtes ut quanq; adi

Niciæ uerba ad Milites

VlIta apud uos uiri me uti exhortatione qd opus eſt: Vt certetis ꝗ ad
hoc ipſũ faciendũ adeſtis. Talis. n. apparatus uidet mihi per ſe effica-
tior eſſe ad pbẽdam audaciã: ꝗᷓ uerba alicuius probe dicta: ſi imbecil-
lius ſit apparatus. Nã ubi lumus Argiui & Mantinei & Atheiẽſes & primo Res
iniulanoꝑ: quo nã pacto oporteat nos inter tãtos ac tales ſocios non hẽre ĩgen

tem uictoriæ ſpem? Præſertim aduerſus hoies non delectos: quales nos lumus:

—

alnec
nectamee
Ueniatin!
uos nilip⸗
beſcio ho
non lceb
lerti. Der
memotes
itarem 4
in yracu
omquo
ſeſtinaban
guiſhpe
neqauc⸗
bositerea
gebit t
lile coge
velſücs!
ſice ut
tumelle
ſani gois
wertae
neveill
nienuibe
reuiere
ſente l⸗

malge

Liclliafua
inderico
AreN
kecor
Ani
jedur
Kpol
prüpn
enſese
hoſtes
kercti
Fracul
Preſidi
Miener
Dunil
e Ro⸗
humer
hienlin
mul:
Eluo⸗

arnorele
S
tmumultoinnn

ttuerm ienie
tum umen
mpts omnb
Bin me n
Nr egreciwdan
Kinii 6
kciflereget
n iic
Nii copincol⸗
poſſernecede
err hacendo⸗
5 A ſagnumd
vonans cancel⸗

cepreſtot aan
n kKtindunch

nndduc
eguntz do⸗
Stprimüaden
Ciretur obrin
iche Athenien
icamd Agiui
tcinidung
Müiveno gnod
iprecepeae
econierrenln⸗
wiulis ms
ncicgateri
wiresa uen
gvosegolte .
Nulroleslil
Sur gng 0

tonetsg

ͤperle en⸗

interi contigit ut fulgura & tonitrua aliquot ſimul & pluuia iĩgẽes exiſteret. Qua

ſed ſine delectu uenientes ad reſiſtẽdũ: & eos ꝗdẽ Sicilienſes ꝗ & nos cõtemnũt᷑:
nec tamẽ expectat quia minus peritiæ ꝗᷓ audaciæ habent. Ild uelim cuiq; ueſtrũ
ueniat in mentẽ: nos procul a noſtra in haud beniuola terra abeſſe: quà nequaꝗd
uos nili pugnando optinebitis. Volo quoq; diuerſa ratione quã ſe ipſos ur ꝓp/
be ſcio hoſtes adhortantur uos admonere. Illi enĩ ꝙ pro pria ſibi res eſt ego ꝙ
non licebit poſtea niſi uincimus prĩia frui. Aut certe non facile hinc ĩ priam re-

uerti. Permulti nanq; Egꝗtes nobis ingruẽt. Vos igitur ueſtræ ipſoꝶe dignitatis

memores inuadere ſtrenue hoſtem: exiſtimates preſentẽ difficultatẽ atq; neceſ-
ſitatem ꝗᷓ aduerſarios eſſe terribiliorẽ. Hæc locutus Nicias cõtinuo copias egit

in Syracuſanos: non expectantes quidem illos eo tẽpore rãꝗᷓ iã ſibi fore t dimicã

dum: quorum etiam non nulli in urbem utpote uicinam abierant. Qui tamen
ſeſtinabundi ſuos adinuarent currentes: tardius illi quidem præuenere: ſed ut
quiſq; peruenie bat:ibi miſcens ſe pluribus conſiſtebat. Nam eis neq; alacritas:

ℳ

neq; audatia defuit: aut hac pgna aur in cæteris nec aĩ præſtantia Athenienſi-

bus ĩferiores erãt: ꝗtẽus ĩtelligetia ſuppetebat qᷓtẽus nõ ſuppetebar ĩuito aĩo ce-
debãt. Et tamen qd nõ opĩiabant ĩ ſe uẽturos Athẽiẽſes priores ꝙq; ꝓpere tuta-
ri ſe cogebant: ſũptis rapti armis occurrerunt. Et primũ exutriſq; ꝗ uel de mau

uel fũdis lapides iaciũt: & ſagittarii leue certamẽ cõmiſerũt fugiendo fugãdoq;

iuicẽ ut ĩ leui armarura factũ eſſe credibile eſt. Deinde & auriſpices bene lita-
tum eſſe palã fecerunt: & claſſico canẽte armati coierũt ꝓceſſeruntq;. Et Syracu
ſani quidẽ pᷣliũ inibant ꝓ pria:proq; ſua quiſq; & in preſens ſaluxe & in poſteꝶ

libertate & hoſtibus aũt Athenienſes quidẽ pro aliena terra: ſed ut ſuã optinerẽt

ne ue illã uicti perderent. Argiui uero & qui ex ſociis liberi erat ut una cũ Athe-
nienſibus pararent illis ea quoꝶ gratia uenerant: utq; ſuã quiſq; priam uictores
reuiſerent. Socii aũt qui alterius Impio parebant alacri aio erant: pcipue ob pre-
ſentẽ ſalutẽ quã mili uincerent deſperabant: ſecundo loco ſi non aliud certe ut

indulgentiores haberent illos: quibus parebant ꝙ eoge adiutores in ſubigenda

Sicilia fuiſſent. Vbi pugna ad manus uenit pdiu inuicem utriq; abſiſterunt: cũ

ex re Syracuſani ꝗdẽ qui tũc primũ pugnabant minime experti belloge: terro-

re correpti ſũt. Athenienſes aũt ꝗ expertiores erãt purarunt ea ꝗᷓ fiebant ꝓpter

anni tps fieri: & eos ꝗ huic rei nõ cederẽt multo maiorẽ terrorem aduerſaris ĩ-
iecturos. Primi tamen oĩium Argiui ĩpreſſiõe facta: & leuũ Syracuſanoꝶ cornu:
& poſt Argiuos in oppoſitã ſibi ptẽ Athenienſes reliquas iã Syracuſanoꝶ copias
prũpunt: atq; in fugã uertunt. Verũ non longo illos ſpacio perſecuti ſũt Atheni
enſes eꝗtatu hoſtili:qui permultus atq; inuictus erat inhibiti. Is enĩ in armatos
hoſtes ſi quos longius inſequẽtes cerneret inuectus cõpeſcebat.llli tamen con-
fercti quoad turo potuere perſecuti retro ſe recæperuut: Tropheuq; ſtatuerunt
Syraculani in uiã Helorina cõgregati:& ut poterãt e preſenti rege ſtatu depoſiti
præſidiũ tamen ad Olympieũù: quod ad huc ipſog erat miſerũt: ueriti ne Athe-
nienſes q illic erant pecunias ãmouerent. Cæteri rediere in urbẽ Athenienſes tẽ
plum illi ꝗdem non adiere:ſed receptis ſuoꝶ cadaueribus: ac pyræ ĩpoſitis ibi-

dẽ pnoctarũt. Poſtero die Syracuſais uictoriã cõcedẽtibus mortuos reddidere:

numero tamẽ Ciuiu ꝗᷓ ſocioge ducentos ſexagĩta. Suoꝶ aũt tũ ſocioꝶ tũ Athe-
nienſiũ quiquaginta oĩo amiſere: quoꝶ oſſibus & hoſtiũ ſpoliis lectis Catinam
nauigauere. Erat. n. hyẽs neq; bellũ Ülic ãplius uidebat᷑ geri poſſe: priuſꝗᷓ eꝗtes

& ſuos ex Athẽis accerſerẽt: & ſociales illinc cõtraherẽr: ne ꝓrſus equeſtri certa-

n i

mine ſuperarent: utq; res pecuniaria ex eiſdẽ locis conſiceret: & ab Athẽeis affe

retur. Quĩetiam aliquas ad defectionẽ Ciuitates ſolicitarent: quas poſt pugnam
ſperabant ad ſe pronius defecturas: & cũ cætera tũ uero rẽ frumẽtariam: & quæ
opus erant p̃pararent tàq ſubuernum tps Syracuſas temptaturi. Et nhoc quidẽ

conſilio ad hybernandũ in Naxũ & Catinam diſceflere. Syracuſani aũt ſepultis
ſuis mortuis contionẽ coegerũt. lbi procedẽs Hermocrates Hexmòis filius cũ i
cæteris rebus prudẽter agedis nulli ſecũdus: tũ in bellicis expertæ ſtruitatis cõ
ſpicuæq; fortitudinis exhartabatur eos: nec ſinebat fortunæ ſuccumbere. Non
enim ipſoꝶe cõlilium fuiſſe ſupe ratum ſed ꝙ ordine caruiſſẽt hoc eis nocuiſſe:
non' tamen perinde inferiores fuiſſe: ut crederent᷑ pᷣſertim rudes cũ eruditiſſi-
mis græcoꝶ & ꝓpe modum operariis belloꝶ dimicantes. Væhemẽéter etiã offi
cere ducum multitudinẽ & imperantiũ turbã: perant. n. eis quinq; duces & ĩor
dlinatam ré eſſe per uices pluriu m principaru. Quod ſi pauci forent Imperato-/
res & ii Bit ares Eer eã hyemẽ armatoꝶ uim compararent: ſũminiſtrantes qui
bus deeſlent armaiut eſſet ꝗᷓ maxima uis armatoge: & hos ad cæteras belli me
dirationes adigeret affirmabat: quantũ credibile eẽt eos aduerſariis ſuperiores
fore: dũ ad pᷣſtantiã aĩorum: quæ illis adeſſet ordo rege agendage accederet. nam
haæc ãbo inuicem adiuuare & ordinẽ quidẽ periculoꝶe meditatione: p̃ſtantiam
nero aiĩ fiducia ſui per periciam aſſidue ꝓficere. Quin ipſos ĩiperatores ut pau/⸗
cis ita ſumma poreſtate preditos delegi oportere: quibus iuſiurãdũ pᷣſtetur: præ
mittendum illis ut quatenus libuerit eatenus imperio ſuo fungantur. Sic enim
quæ celari oporteret: magis celatũ iri: & cætera ꝓ cõmoditate pparari nullo ter-
giuerſante. Hermocratem cum audiſſem Syracuſani in eiux Tlremiam Ola de-
creueruntiipſumq; impatorem delegerunt: & Heraclidem Lyſimachi & Sicanu
Execeſti filiũ hos tris atq; legatos Corithũ Lacedæmonẽq; miſerũt ad ſocietatẽ
cõtrahẽdũ: ac Lacedæmonios perſuadendos: ut pro ſe bellũ Athenienſes admi-
niſtrarent fortins ex profeſſo: aut abducendo ex Sicilia Athenienſes: aut aliqd

pſidium ad illa Sicilienſẽ manũ ꝗq ĩbecilior eſſer: mit:ꝛendo. Ar claſſis Athẽiẽ 18

q ad Catinã erat continuo Meſſanã ſe cõtulit: taꝗᷓ receptura eã urbẽ ꝑ proditio
nem. Sed ꝗ rractabant᷑ non ſucceſſere. Si quidẽ Alcibiades abrogato ſibi magi⸗
ſtratu cũ reuocaret gnarus ſe exulẽ fore detulit ĩdiciũ rei: cuius agendæ cõſcius
erat amicis Syracuſanoꝶ qui Meſſanæ agebant. Ili delatos ꝓditionis cũ ate oĩa
iteremiſſent: & mox orta ſeditione ĩ armis eſſẽt optiuere id qd uolebãt: ne reci
perent Athenienſes. Iſti ſtatiuis illic tredeci circiter dies habitis: ubi äni tp̃re ue
xari cœperũt: & neceſſaria deeſſe nec aliꝗd ſuccedebat: rediere ĩ Naxũ: & Thra
ces & illic circundato caſtris uallo hybernauerũt: miſſa Athenas trireme pecũi-

arum & equitatũ gratia: ut ea primo ſtati uere adeſſent: præter eã hvemẽ Syra-

cuſani muge ãte urbẽ quãcũq; parte ſpectat epipolas incluſo ĩtra fano excitaue-
ruũtine ſi forte male pugnaſſenrt ꝗᷓ parte fragilior erat urbs circũuallari poſſent.
Apud Megara quoq; iteq; apud Olympieũ aliud p̃ſidiũ poſuerũt: quinẽt ꝗᷓcũ
cx pte deſcendi a mari ĩ terrã poterat cãcellato Vallo pcluſerũt: & cũ ſcirẽt a
Naxu Athemenſes hybernare cũ oĩ uulgo: aduerſus Catinã ĩ expeditionẽ ierũt:
agroc; eoꝶe uaſtato & caſtris Athenienſiũ rabernaculiſq; icenſis: domũ rediere.
Sup hoc cognito ab Atheniẽſibus Camarinã miſſis legatos ꝓ iure ſocietatis ini
tæ ſub lachete ſi quo pacto ad ſe illos inducerẽt: & ip̃i e diuerſo miſere legatio-
nẽ. Erant nãq; ip̃is ſuſpecti Camarinéſes: ꝙ ſegnius ea ꝗᷓ miſerãt ad ſupiorem pu

gnã miſiſſent: ne deĩceps opẽ ferre recuſarẽt: ne ue ad Atheniẽſes quos cernebat

elio ſoper
4 giuri
cetens Her-
inimulnet

P
ſoboptent⸗
lut honad
(edoꝛ Neqy
ie hiclum
(halceles
tineteltag
liseentrid
lois ſociien
ſe belligeran
aut Atherel
ut ſibi no
giͤſe pe⸗
ſlä Cimita
raos
Pagrac⸗
iplosne
tutiotz
oltecere
autqvelit
pititesth
odoe⸗
ſecl
ur
motion
turipo
Aculan
Cp
use uert
ſivelle
Urmate,
Obnovit
tlopee
Pollüthe
elhecian
mensdol
culufu
ut lui

Achi
lrrn
aramdig
Ethorqi⸗
Miaütleht⸗
wööflizci
Elreninc,
Kumdere Nn
eis nocnile

Scüeruchnd

eteretül
9 or
tem lmperno⸗
iniſtantadt
Aerasdellme
riis ſopenom
ederet un
oneſtannan
Norezut pan⸗
üßſeronpr
intur dc enim
Marinolloter⸗
entiam diace⸗
chid Kemi
itad ſocetni
menksacmi
leraut ald
Atherels
epprochtio
ſbi wag⸗
ndæ coſclos
is cü ite in
edir nelt
diini rer⸗

NüI

rireme end
hyeme I⸗
anoelcita⸗
luniolent
guinet i⸗
ciſciretah
tione iennn
mü tedien⸗
ſocelatns n
lere egnt⸗
Gpiorem N
oscenebi

e pᷣlio fuperiores deceſſiſſe ab illis pſuaſi ex ueteris amicitia accederent:profe-

ctis igitur illuc ex Syracuſis Hermocrate cũ aliis: Athenienſiũ ant Euphemo ceũ
cæteris Hermocrates aduocato concilio Camarinenſiuũ quoc Athenienſes pala

inſimularet: hanc habuir orationem.

Oratio Hermocratis apud Camarinenſes

On ideo ad uos legaci miſſi ſumus uiri Camarinæi ꝙ timeamus ne

plienti Athẽiẽtiũ exercitu tereamini: ſed potius ne prius ꝗa nobᷣ ꝗp-

piã aduertitis:illoge qᷓ facturi ſunt uerbis iducamini: uemunt ĩ Siciliã

ſub optentu ꝗdẽ quẽ audiſtis: aio autem quoniã oẽs ſuſpicamur & ut mihi uidẽ
tur non ad leontinos i ſedẽ ſuã reducẽdos: ſed ad nos potius a ſede noſtra abdu
cẽdox. Neq;. n. cõſẽtãeũ ẽ: illos eas ꝗ illic Ciuitares ſut ex urbibus ablegare: q au
tẽ hic ſunt ĩ urbibus collocare: & Leontinoꝶe curã gerere ꝗſi cognatorum: qa
Chalcidẽſes ſint: ip̃os aurem Chalcidenies a ꝗbus iſti oriundi ſũt ĩ ſerauitute cõ

4

tinere.Itaq; quo pᷣtextu illa optinẽt eodẽ nũc iſta optiere conant. Nã c a uolũta

riis eẽnt taꝗᷓ ad ulciſcẽdũ Medum duces cõſtituti: loniis cæteriſq; ꝗ ex ipſogpe co
lõiis ſocii erãt:eos ĩ poreſtatẽ ſuã redegerũt:pti ꝗſi deſertores fuiſſer:prĩ ꝙ inter

ſe belligerarẽt:pti ob aliã ut ĩ quoſq; oportunã hẽbãt cãm obiectãtes. Neq; uero

aut Athẽẽſes ꝓ græcoꝶ aut græci p fua ipioꝶ libertate Medo reſtiterũr: ſed ip̃i

ut ſibi nõ Medo ſeruireturuſii ad dommnu cõmutarẽet nõ ꝓ eo ꝗs mĩus eũ ꝗ ma
gis ſed ꝓ eo ꝗ peius eũ ꝗ melius ſetiret. Verum et ſi facile rephe ſibilis ẽ Arhẽiẽ
ſiũ Ciuitas:nõ tamẽ ad eã repræhẽdẽdã nuc uéimus: apud homĩes plane ſciẽtes
ꝗta illius exiſtat iiuria: ſed uel multo magis ad rephẽdedos uos: q cu héatis exé-

pla græcarũ Vrbiũ ꝗ illic ĩ ſeruituté redactæ ſutinõ tamen defeéditis nos met-
ipſos: nec ꝗᷓ nũc ad uos afferũt ſophiſmata ꝓpuliatis leontinog cognaroꝶe reſti

tutiões Egeſtãog ſociogꝑ opitulationé: qbus neꝗꝗᷓ acqeilcẽtes libetius uolumus
oſtẽdere nõ eẽ nos Iões:neq; Helleſpõtios neq; Iniulaos ꝗq dommũ aut Medum

aut quẽlibet aliũ cõmutãtes ſeruiũt: ſed dores Libos:e libera Pelloponeſo Siciliä

hiĩtãtes: hitaturoſq; donec oẽs oppidati capiamur: cũ ſciamus ac una uia capi

nos poſſe:& ipos ad hac uiã ſe cõuerciſſe ut alios ſuis rebus diſſociẽt a nopᷣ:alios
ſub ſpecie ſocietatis ſuæ adiuicẽ belladuũ ĩpellat: alios ꝓ cuiuſq; cõditionẽ iocũ
dum aliꝗd dicẽdo quoad poſſut detrimẽto afficiãt. Et arbitrat aliqs noſtrũ re-
motiore uicino iã ſubuerſo nõ deuentura in ſe quoq; calamitaté: ſed ĩ eo ſubſti-
turã potius ꝗ prior paſſus ẽ. Quod ſi ꝗs ſtaruit nõ ſe hoſtẽ eẽ Athenié ſi:ſed Sy⸗

racuſanũ & durũ ſibi ꝓ mea pria piclitariis cogitet nõ magis ꝓ mea ſe ſed piter
ac p æqueꝓ ſua: lpſius pugnare du pugnat ĩ mea. Et qdẽ tato citius ꝙ me nõ pri
us e uerſo ſed ſibi ſocio nõ deſtitutus ſuſcepit bellu: cogitet itẽ Atheiẽſẽ nõ ulci
ſci uelle inimicitia Syracuſãoꝶ: ſed hoc colore ſuã nõ mius uobiſcũ amicitiã cõ-
firmare. Veꝶ& ſi ꝗs aut iuidet nob aut nos metuit: iuidiæ. n. ac timori i becillioꝶ

obnoxii ſũt potetiores:& ob id uult Syracuſas quo ſimus modeſiiores dano afli

ci:lupeẽ tamẽ quo ipᷣe tutius degat:hic nõ humanæ poteſtatis aio ſpat. Nec. n.
poſſut hoĩes ĩ ſuo arbitrio ꝑ æque hẽre uotu piter & fortunã. Nam li alter atq;

expectauit eueniat tunc calamitatis ſuæ tædio forſitã uelit rurſus ut prius bõis

meis poſſe inuidere: qd iã ĩpoſſibile eſt delerrori: & ꝗ recuſauit eadẽ ſuſcipe pi/-
cula: ſuſcipe inquã non uerbo ſed re. Qui.n. nos tuet᷑ noĩie ꝗdẽ ſtatũ noſtrũ ope
aũt ſuã ipius lalutẽ tuet᷑: & ſane decebat uos pcipue ꝗ finitimi eſtis Camariæos
n ni

quiq; ſecũdũlnos piclitamini iſta ꝓſpicere: neq; ſegnes ſicut hactenus p̃bere uos
iocios: ſed ueſtra potius ſponte uéientes ad nos exhibere hortatores ne animo
ſuccũberemus: nunc eadé nobis allegado ꝗ allegaſiſetis ope noſtra ĩdigentes: ſi
cõtra uos prius Atheiẽſes uẽéiſſét, Sed neq; uos mic neq; alii ulli ad hoc agendũ

acceſſerũt. Verũtamẽ meru ius & erga nos & erga hoſtes noſtros ſeruauiſtis: ca

ti uobis eſſe cũ Athẽieſibus ſocietate: ꝗ ꝓfecto uos nõ cõtra amicos cõtraxiſtis:

ſed cõtra hoſtes:ſi ꝗ uos inuaderẽt. utq; Athẽiẽſibus eẽtis auxilio quotiẽs eis fie

ret ab aliis ĩiuria:nõ cũ ĩpi quẽadmodũu nũc uicinis ueſtris iniuriã ſacerent: qa ne
Rhegini ꝗdẽ & ſi Chal.ueéſes ſut uolut reſtituere Leõtinos ꝗ ſunt Chalcidéſes.
Et certe idignũ elſt ſi illi hoc opus pulch& iuſtũq; nulla ratiõe ſuſpectũ habẽtes

modelſte ſe gerũt: uos ratioabili cãà uultis is ꝗ natura ſũt hoſtes ꝓdeſſe: eos autẽ
quos naturæ cognatiõe cõtingũt pdere hoſtibus iũcti. Sed iniuriũ ẽ ut adiuue-

tEs potiuſꝗᷓ extimelſcatis iſtoge apparatũ: ꝗ non foret ptimeſcẽdus: ſi ĩter nos oẽs
cõuẽiet: ſed ſi e cõtrario nõ cõueiet id qd iſti eflicere laborãt ꝗ nõ aduerſus nos

ſolos uenerũt; neq; n. ea ꝗᷓ optabat: & ſi plio uictores extitere pegerũt: ueꝶ pro

unus abierũt. Vt credibile ſit eos pp paucitatẽ ſuã ſibi diffidere & ob id tanto-
pere uelle cũ aliis inire ſocietatẽ: pſerti uẽturos huc e Pelopõneſo auxiliis ꝗ ho
mies ſut iſtis in re bellica lõge: pitatiores. Neq; illud circũſpectũ uobis eẽ uide-

at: ꝙ nobis quidẽ æquu: uobis aut tutũ ſit nolle alterutris auxilio eẽ: tanꝗᷓ utro-

rũq; ſociis. Non. n. ut iure iſtud ita facto par ẽ. Nã ſi ꝓpterea qd uos abeſtis a p-
tibus ii ꝗqbus bellũ ſuccũbent: & alii uictores exiſtẽt: quid aliud niſi hoꝶ ſalutẽ
non deffeditis: illos ne mali fiãt nõ ꝓhibetis? At qui ſatius fuerit iniuriã patienti
bus & iis quidẽ cognatis adeẽ commune Siciliæ cõmodũ tuẽdo: & Atheniẽſes
ut aiunt amicos nõ ſinere peccare. Atq; ur ſemel oĩa contẽplamur nos Syracuſa

ni:tũ dicimus nullius negotii eẽ plane docere: aut uos aut alios ea qᷓ nihilomius

ipſi cognoſcitis: tũ uero pcamur piter & opteſtamur niſi uerbis noſtris aquieſci
tis: iſidias nobis ab lonibus tendi ppetuis hoſtibus: & a uobis prodi doribus do
res. Qui ſi ab Atheniẽſibus ſupemur: pp ueſtra quidẽ cõſilia ſuperabimur: ſed ui
ctoriæ Laus penes illos erit: nullũ aliud pᷣmiũ accepturos ꝗᷓ eũ ipſũ qui uictori-
anm ſũminiſtrauit. At ſi uictoria penes nos fuerit pœnã luetis: ꝙ auctores extite-
ritis periculoꝶ noſtroꝶ. Quare cõſyderate atq; ia nũc eligite: aut p̃ſentẽ ſine pe
riculo ſeruitutẽ: aut hoc ut ſi uiceritis nobiſcũ ne turpiter iſtos dominos ſuſci⸗
pieatis: & inimicitiam noſtram non breuem deuitetis, Hæc Hermocrate locuto
Euphemus Athenienſium legatus ita excepit.

””M Oratio Euphemi Athenienſiũ legari apud Camarienſes

FFPFryneramus quidé ad renouandam p̃Oſtinam ĩter nos & uos Camarĩæi
fſfſocietatéẽ. Sed quoniã Syracuſanus nos ĩceſſit: neceſſariũ ẽ etiã de ĩpe
rtr noſtro uerba facere: ꝗ ratiõe illud meriro optineamus. Atq; hu-
ius rei uel maxie iſte teſtimoiũ peribet: qui dixit lIões ſẽper doribus extitiſie ho-
ſtes: ſed ita res ſe habet. Nos. n. cũ ſimus lões Pelopõneſes autẽ dores iidemq; &
plures nobis & accolæ: dedimus operã ut illis ꝗᷓ minimum obediremus: & poſt
Medicu bellũ cu claſſẽ hẽremus a Lacedæmõôioꝶ Impio ac ductu exemimus:

arbitrãtes nihilo magis cõuéire: ut illi nobis ꝗᷓ ut nos illis ĩperaremus: niſi ꝗᷓ diu

plus ipi ꝗᷓ nos ualuerut: lidẽ nos oĩum græcoꝶ qui prius Regi paruerar princi-
pes coſtituti:noſtra iĩcolimus: exiſtimantes ſic minime oportere nos Pelopon-

elbuuot
purnoin
oz noltro
ſus nos tnt
ſerutmus
ſeproptel
ſinevllate
bas Meco
galterins
baräel,
mnos kag
ratiaade
nos Nicr
greigett
1colbus!
ihenüten
feshietun
turut oh
cumſcut

müdteren

os ne

Aetim

wide fl
Potis d
Pwe
eN
neisr
ulb
iacet
utilir.
uobis
inern
Qoc
Pluep
licuin
Küalin
Ane
emur
Aſun
bilci⸗
dade

emidern
Oreznemnin, Neſibus obnoxios eſſe: habentes uim qᷓ uim ꝓpulſemus. Atqʒ ut ingẽue loqua-
cgmnt mar nò iniuria i noſtrã redigimus poreſtaté Ies atq; Iniulaes: quos & ſi cogna-
Anoc Reei tos noſtros: tamẽ ſeruire nobis aiut Syracuſãi. Quippe uenerat cũ Medo aduer
enunnitic; ſus nos metropoli ſuam nõ auſi amittere res domeſticas: ſicut nos qui urbé de-
Eoscöttnimg ſeruimus: ſed deficiẽtes a nobis maluerut & ipli ſerume: & nobis lerutu iduce-
uotizent re: Propter qꝗ digni ſumus qui impemus: & ꝙ plus nauiũ ꝗᷓ cætere plulſq; aiorũ
ſrenntgnn ſine ulla tergiuerſatiõe p̃ᷣſtitimus pro græcia: q; ab iitis hoc idẽ enixe pſtanti-
dt Chalacdeke bus Medo læſi fuimus. Et lup hæc cu uires aduerſus Pelopõnéles optemus: ne-
Pecülbean G alterius auſpitia ſequi iure optimo iperamus: ut qui uel ſoli ꝓfligauimus bar
Neſleenrzni barũ: uel ꝓ libertate cũ alioge rum p̃cipue iſtoꝑ: ac noſtra iplioꝶ pericula adiui
tüentadhe, mus. Itaq; decet & ſine ĩuidia & nos & cuiq; ſaiutẽ pbere: & nuc tutelæ noſtræ
Slliter aoe gratia adeſſe: cernẽtes hæc uobis quoq; ului eẽ: planuũq; facere: quid ſit unde &
Padvetſis nos iſti criminant: & uos p̃cipue uobis timendu ſuipicamini: ꝗ tamẽ ſcitis eos ꝗ
Rrütvepd pre iĩgẽti metu ſuiſpicãrur aliquid: ſolere ĩ pſeẽtiaꝶe oromis ſuauitate mulcere eos
Kobidno a quibus ſuſpicant᷑:ĩ exequẽdo aut poſtea id agere q ſibi cõducãt. Eteniĩ nos illic
oaunlisg iperiũ tenere ob metu memorauimus: & eade de cauſa ueniſſe huc ut cũ amicis
nobistilt · res hic tuto cõſtituamus: non ut ĩ ſeruitut redigamus: imo potius ne hor pariã
eetnäun tur ut pꝓhibeamus. Neq; opiet quiipia nos ea ꝗ qii mhil ad nos attineat curxare:
osebeliga⸗ cum ſciat ſtatu ueſtro incolumi duũ non eſtis ad reiiſtẽdũ Syracuſanis iĩpares mi⸗
iikeluin nus nocere nobis poſſe a Peloponẽſibus: ad quos minus copiage Syracuſam fu-
Näke mitterent. Et ipſi ob hoc p̃cipue nos cõprobaltis uod æquu foret reſtitui Leõ
A Mhennks tios: nec ſubditos eẽ quales ſur eoꝶ cõſaguinei ap Eubola: ſed ꝗᷓ potetiſſimos
rno eanmn ut iſtis uice noſtra finitimis iuis ifeſti eſient & ſua terra. Nã bello domeſtico ꝓp

inram nos ipfi luficimus ad hoſtẽ ꝓpulſandũ. Et Chalcidétes quor qa lubegimus: Syra
olrsed Luſanus hic ait abſurde nos uelle eos q hic für aflerere i libertaté: utiles nobis
GiCondoso erut imunes militia tãtũ pecunià pẽdentes. Vrtiles Itẽ 4 apd dicilia ſlunt Leõtini
KinurMe ac cæteri amici ꝗ plurimi potuerut a nobis aſſeri i libertatẽ. Et lane uiro tyran-

uiidor-⸗ nidé & Ciuitari pricipatũ optinẽti nihil nõ honeſtũ qd utue e: nihil propriũ qd
. . nò idé fiduũ ſit. Atq; oĩbus in rebus uel amic uel aduerlariũ fieri oportet ex tẽ-
ergen poris cõmoditate: & nobis comodu eſt hoc loco nõ ut amicis noceamus ſed ut
en⸗ li Pamicoꝶe potentiã iualidi reddatur inimici. Quod nõ debet apud uos carere fi
binc de: Nã ſocus illic noſtris ita iperamus ꝓ ut qiq; nobis utilis. Chiis & Methym
cme eun næis ut Claſſẽ pᷣbeat:cetera ut liberi unt: multis utr maiorẽ pecuniâ ſoluant ahis
ut liberi oĩo ſocii ſint: tam et ii Inſulani ut p̃ᷣdæ oportum quia i Pelopõneſo ad-
J iacẽt ĩ locis ad occaſionẽ expoſitis:Ex quo crechbile é qd tacimus hic quoq; ad
arienle⸗ utilitatẽ ſpectare. Atq; hoc qd dicimus ptiet ad inferédu terrorẽ Syracuſanis: 4
V uobis dominari aflectant imo toti Siciliæ: idq; optiere aut ui aur ueſtra ſolitu-
1 Camii dine: ſi nos re ĩfecta redierimus: a quibus illi uos tanꝗᷓ ſuſpectis abducere uolũt.
jeeniteß Quod euenire neceſſe eſt: ſi uos ad eos traſeritis. Nã neq; nobis facultas erxit am
1. 4t; plius parãdi tantũ copiaꝑe: neq; iſti ualidi contra uos erũt nobis abſẽtibus. Hoc
ertinſſeo ſi cui nõ uideatur res ipia arguit. Si ꝗdẽ cũ primũ nos adiſtis hortatiq; eſtis: nul
gicemgG lũ aliũ metũ allegaſtis: niſi fore ut li neglexiſſemus uos in Syracuſãoge uenire po
mus: o teſtatẽ ipſi piculu adiremus. Quominus decet nũc qua rõe poſtulaſtis: ut iduce-
evemimus remur eade uds iduci nolle: & hoc quod aduerſus iſtorũ ui ualidiore cum claſſe
ugnilin adſumus inſuſpitionẽ uocare:cũ potius de iſtis diffidere debeatis. Nos niii uo-
erit prine⸗ biſcũ ne manere ꝗdẽ hic poſſumus: ſi mali effecti res nobis ſubiiceremus: iuali
s DPelopon⸗ diad eas retinẽdas tũ longitudie nauigatiõis tũ diflicultate cuſtodiẽdi urbes &

n In

magnas alioqn & mediterraneis copiis ſubnixas. At iſti non exercitu ſed qd ma
ias noſtro exercitu eſt ſuo populo cũ ſinr finitimi ueſtri iſidiatur uobis aſſidue:

ga alios t uero erga Leontinos: & nunc declarãt cum audent cõtra nos a qui-

BSus hæc facere phibentur: & Sicilia hucuſq; ſubigere uos hortari uelut amen-

tes. At nos e contrario ad multo ueriorẽ ſalutẽ exhortamur: orantes: ne mutuã

