ex utriſq; noſtrum utilitatẽ prodatis: ſed exiſtimetis ſẽper iſtis ĩ uos ẽt citra ſo⸗

ciorum auxilia: ppter populi multitudinẽ eſſe uiam expeditam: uobis uero nõ
ſepe fuerà facultatẽ cu tot auxiliaribus copiis eos arcẽdiſ: qs ſi aut ob ſuſpitionẽ
iſecto negotio aur acepta calamitate ſinetis abſedere: optabitis ꝓfecto aliquãdo

ẽt cernere maiores: du non erit aplius huc uéiench copia: Sed ne crimiĩationibus

iſtoge aut uos Camarinæi aut alii fidẽ hant ex poſita ꝑ nos oĩ cur ſuſpecti ſi-

.—
..

maus ueritate. Quibus ſümati in memoriã ueſtra redactis oramus ut acqꝗeſcatis.

Non. n. negamus nos quidẽ aliquot circa populis impitare: ne nobis alius impi-
tet: ſed tamée adeſſe ad Sicilienſes ſeruitio eximẽdos: ne quid ab eis lædamur &

dqao plura cuſtodiẽda hẽémus: eos ad plura faciẽda cogi: & ſocios tũ ãtea tũ uero
nunc ueniſſie iis qui ex uobis inferebatur iniuria non ſponte noſtra ſed uocatu
uelſtro. Quos nequaꝗᷓ uos tanꝗᷓ facti iudices: aut cenſores reg a nobis geſtarum
quod iãà difſicile factu ẽ: renouare tempretis. Sed quatenus ſtudiũ noſtrũ uobis

actioneſq; conducunt: earenus in uſũ ueſtrum aſſummatis: exiſtimetiſq; non oĩ

bus per æque iſta officere: ſed etiam prodeſie multo pluribus græcoge non mõ
non offic ere: ſed etiam prodeſſe In omni loco ẽt ubi non imperamus coguntur

homines propter arma noſtra & ad ſuccurẽdum & adulciſcendũ: parata: & qui

inſidias tendũt ab inferenda iniuria temperare: ut qui ſibi iniuriam fieri putãt
nullo negotio incolumes fieri. Quare eodem quo cæteri modo facientes iun-
cti nobiicũ reddite uices Svyracuianis: & ne ſemper ab eis caueatis aliquãdo uos
iplis inſidias tendite. Hæc Euphemus. Ar Camarinæoge ita ſe habebat affectus
Athenienſibus quidem bene uolebat: niſi quatenus eos affectare imperium Si-
ciliæ ſuſpicabantur:a Syracuſamis autem quibus contermini ſunt aſſidue deſide
bat: tamen propter hac ipſam uicinitatem ne ſine ſe illi uincerent: miſerunt ad
eos tunc primum aliquot equites: ac deinceps putauerunt eiſdem potius inſer-
niendum ſed opera quâ poſſent modeſtiſſima: Verũ ĩ preſentiarum ne minores
facere uiderent Athenienſes: ꝗq ĩ pugnã uictores extiterant: æ quale utriſq; reſpõ
fſũ ediderunt: c inter ſe conſulaſſent hůc ĩimodũ. Quonia bellu inter eos gere-

rret q iplis ſocii eẽnt uideri ſibi e iureiurãdo eſſe: neutris contra alteros in pſẽti
Qàauxi ia ferenda. Quo reddito reſponſo utriq; legati abierunt. Et Syracuſani ꝗdẽ
aad belluũ ſe le oi ope accingebat: Achenienſes aut apd Naxũ ſtatiua habentes: qd

àad Siculos ptinebat: us eoge ꝗᷓ plurimi ad ſe ttaſirent operã dabat. Quog Sicu-
loge complures pcipue ꝗ plana incolétes Syracuſanis parebat defecerunt: qui ue
ro meditęrrãea tenebat: & quoꝶe. Vrbes ert liberæ ac fuerat libera ſemꝑ antea
domicilia: ꝓtinus pter paucos Atheniéſibus ſe applicauerũt: cõmeatũq; ad exer

citũ cõportarunt. non nulli & pecumiã. Qui deficere a Syracuſanis recuſabant:

eos admotis Atheniẽſes copiis parti ad deditionẽ cõpulerũt: ptĩ ne miſſa a Syra

cuſanis auxilia poſſẽt adire ꝓhibuerunt lidẽ p hyemẽ mouẽtes e Naxo Catinã

uenerũt. Vbi caſtra ſua a Syracuſãis ĩcẽſa rurius excitauerũt: atq; ibidẽ hyberna

uerũt. Vnde ẽt Carthaginẽ cõciliadæ amicitiæ grã ſi ꝗd ꝓfſicete poſſẽt triremẽ
mileruũt: & ad maritimas Ciuitates tyrreni maris: quarũ nõ nullæ ultro ſe belli

quãcũq iibi oblatam occaſionem non omiſſere id quod iam declararũt cum er

ſocias ſon
eules
jesferru⸗
Arlegan
coitalica
hlenlibos

ſtolamtes

ciom de
funtiut!
Aigoicda
Alcbiacd
er Thurt
moiisac
neis tran
raol
lceden
enlibos
celtA

tärepr
Chde
lecoci
mimi⸗
angr
ſcedate
dele
edi
ſeni
nos
bif
erat
beie
mus!
eade
noipe
udic⸗
kemar
e
Goshr
müt

Iuden
Proce

luupr

itu ſedein
vobigalicte⸗
Ermiütann 4
anota
Muelutanen,
nnesene mori
oset citnſ⸗
Vobis leot
todſuleiicn⸗
kedoilrin
Timiatonber

Stacgelri,
bisahus inn⸗

slxdamut A

iitea tüinn
tealed vocnn
obisgeſtanm
noſtru poi
elſg nondi
cog non m

muscogu

Parnn A l
m henpunt
laciemes iun⸗
Aquico
ebut cfectus
npenum 5
lgue ceice
nikerum d
Orios ler⸗
ne minote
vrnſqgreſpo

ver eos gel

erozinßi
acllen
hubentes
ex in
cumnui
lempante
niq 4 exel
ſeculaban
wiſſan
oCai
ſdhyben
ſet tien.

uwetl

ſocias fore ſpoponderũt. Circũ miſerunt item ad Siculos atq; Egeſtã iubẽtes ut
equites ſibi ꝗᷓ poſſẽt pluri mitterent. Cæteraq; quæ ad muꝶ circuducendu: late
res: ferru: & quæcũq; rẽ erãt pparauerũt: tanꝗ ineunte ſtati Vere bellu inituri.
At legati Syracuſanog ꝗ Corinthũ ac lacedæma miſii fuerãt:iin præteruché-
do italicas Ciuitates pſuadere conati ſut: nõ eſſe illis conténenda quæ ab Athe-
nienſibus fierẽt: tanꝗ in eis pariter inſidioſa. Appulſi Corinthũ uerba fecerut po

ſtulantes ut ipli ꝓ iure cognatõis ſubuenirẽt. Quibus extẽplo Corinthii primi

oĩum decreuerut o' ſtudio ſubuenienduũ: c eis legatos ad lacedæmôios maſe-
runt: ut illos quoq; inducerẽt: & ad bellũ aptius gerendu c Atheméſibus: & ad
aliquid auxilioge in Sicilià mittendu. Hi legati lacedæmone uenerunt eodéq; &
Alcibiades cu iis qui una cxules erât naui oneraria paulopoſt aduectus primum

ex Thuria in Cyllenéẽ ꝗ eſt agri elei: mox deinde in lacedæmonẽ ab iplſis lacedæ

mõiis accitus data ei fide:quoniã illuc accedere uerebatur: pp ea que cu Manti-
neis tranſegerat. Contigitq; ut apd conciliũ lacedæmõioꝶ eadéẽ & Corinthii &

Syracuſani & Alcibiades ſuadendo precarent. Et cũ Ephori atq; alii magrãtus

lacedæmõioꝶ in aio haberent mitrere Syracuſas legationẽ: que illos cũ Atheni

enſibus paciici ꝓhiberet: nõ tamẽ ad ferenda auxilia prompto animo eſſent pro

ceſſit Alcibiades eoſq; huiuſcemodi uerbis excitauit atq; exacuit.
Oratio Alcibiadis apud lacedæmonios. O

Eceſiarium'mihi eſt ante omnia de mea crimiatione apud uos uerba
facere:ne ſuſpectã hẽntes me cũ de re. p. Ioquor nõ liberer audiatis.
Cum mei ꝓ genitores pp accuſationẽ qnand hoſpiti ueſtræ Ciuſta
tis repudiaſſẽt: ip̃e rurſus illd iſtauraui: coluiq; uos curialiis rebus:tũ uero circa
Cladẽ quã ad Pylũ accepiſtis: atq; in hoc erga uos affectu cũ ego pſeuerarem: uos
recõcilati cũ Athemiéſibus per eos inimicis quidẽ meis potétia: mihi uero igno
minia attuliſtis. Propter quæ ad partes Mantinæoꝶ Argiuogeq; non immerito
tran greſſus atq; hoſtis factus uobis quoquo modo nocui. Quod ſi quis tuc ira
ſcebatur mihi cum nocebam:iis certe nunc ſi uere coniyderet acquieſcere de
bet. Item ſiquis ꝙ factiõem popularem ſectatus ſum potius de me peius ſentiat:
ne hic quidem recte putabit mihi ſucceſlendum. Semper enim tyrãnis fuimus ĩ

feſti. Quod aùt imperitanti aduerſatur id populus nominatur: atq; hinc penes

nos popularis auctoritas permanſit: & ſtatu populari uigente plerũq; neceſſe no
bis fuit rebus præſentibus obſequi. Tamen licentia quæ circa rẽ. p. intẽperãtiæ
erat tẽperare uti ſumus conati cũ nõ defuiſſẽt tã ſupiore ꝗᷓ nrã memoria: Able-
bẽ ĩ deteriora deducerẽt ꝗ & me eiecerũt. Nos aũt oĩ tpᷣre quo pfuius ita ptui-
mus ut iuſtũ ſentirẽus: ꝗqᷓ cõditõe florẽtẽ maxie ac libera Ciuitate ꝗs accepiſſet ĩ
eadẽ cõſeruarẽt. Na popularẽ ſtatũ cũ oẽs ꝗ aliꝗd ſapius cognitũ hẽmus:tũ ue-

ro ipᷣe quo maiore iſuria affectus fũ: eo magis uirupio ne ꝗd de cõſeſia eius amẽ

tia dicat, Hũc aũt ſtatũ nõ uidebat᷑ tutũ nob imutare: dũ a uob hoſtibus obſide
remur. Hactenus de iis quæ mihi iuidiam conflauerumt. Nunc quid ad ea per
tinet de quibus uobis deliberandum & ſü quid quod magis ego compertum ꝗᷓ
uos hẽam cõmemorãdũ ẽ cognoſcite: ĩ Siciliã eo aĩo traiecimus ut Siciliéſes pri
mũ: ſi poſſemus ĩ nrãm poteſtatẽ redigeremus. Mox deinde Italicos: t ur cartha
ginenſium ſociis: atq; iplis eria Carthaginenſibus imperare temtaremus: Quæ ſi

procederent aut ommia aut pleraque: tum uero Peloponneſum aggredicremur
ſumptis illinc Vniuerſis græcoge copiis: multiſq; barbaroꝶ mercede conductis

)

& hiberis & aliis: qui ſine cũctoꝶ controuerſia illic barbaroꝶe nũc ſunt pugna
ciſlimu: ædificatis et permultis triremibus præter noſtras affatim materie habẽ
te ltalia: quibus Pelopõneſum circũſideremus peditatu pariter a terra inuaden
tes Vrbium: alias ui expugnando alias circõuallando: ſperantes facile nos debel
laturos: & mox omnis græciæ imperio potituros: pecuniam & rem frumentaria
ad hæc cõmodius tranugenda: eildem illis oppidis ſuppeditantibus præter eos
conuentus qui hic exigerentur, Quæ ad Claſiem quæ mõ proſfecta eſt pertinẽt
audiſtis ex homie. qui que cogitaueramus exploratiſſima hẽt: quæ & ſi diſceſſi
i llic tamẽ a reliquis impatoribus cõficient ſi poterunt. Cui rei niſi occurratis ni
hil ibi obſtituge eẽ iã diicite. Et. n. Siciliẽſes hoĩes imparores illi quidem ſunt rei
militaris tame ii conueniant frequenteſq; bellũ ĩ eant nũcquocq; ſupiores fuerit
Veꝶe ſoli Syracuſani qui uniuerſi quodã & ĩ acie uicti ſunt: & a nauigando cohi

bentur impares erunt exercitui: ꝗ no eſt illic Atheniẽſiũ. Quæ Vrbs ſi capiatur

reliqua quoq; Sicilia occupabitur: mox & l talia: Atq; hoc qd prædixi uobis im-
pendere periculum non diu abierit: quin in uos decidat. Ex quo nemo ſentiat de
Sicilia ſolum conſulari ueꝶ ẽt de Pelopõnelo:niſi propere hæc executi fueritis:
talemq; illuc claſſem dimiſeritis ur idem remiges ſint & milites: & qd ipſo hoc
exercitu magis expedire opinor:uig Spartratam pro imperatore qui & p̃ᷣſentes in
ofticio teneat: & recuſantes adeſie copellat. Sic. n. & qui uobis amici ſunt plus fi
duciæ habebũt: & qui animo murant minus timide accedẽt. Et quod adhæc Io
ca pertinet debetis apertius bellum Achenienſibus inferre: ut Syracuſani ſentien
tes curam nos ſui gerere: reſiſtant uæhemétius: & Athenienſes ſegnius alia auxi-
lia ſuis mittant. Quinẽt deceleam ab Attica muro interſepire:i quod Atheniẽſes
ſemper pcipue formidãt: ꝙq; ſolum rentur in hoc bello nõ eſle tẽptatum. Et ſa-

ne ꝗs ita maximo dãno hottes afſicit: i quæ illi maxime reformidat: hæc ipe ubi
plae explorarit inferat. Credi bile. n. eſt unũquẽq; quæ ſibi periculoſa fũt ea & ſci

re pcipue & timere. Quatopere aũt ex hac muri extructõe: uob utiles aduerſariis
ĩ utilei eritis:& multa omittã: quæ maxia ſũt ſũmatim dicã. Interſepto Athẽiẽſiũ
agro pleraq; oppida ueſtræ ditionis erũt parti capta: parti ad uos ultro deficiẽtia:
ꝓuentus quocq; ex argẽtifodinis laurii: & quæcuq; illis nüc e terra arq; e iuchciis
cõmoda ſuggerũtur ſtatim ceſſabũt: pjertĩq; quæ a ſociis obueniut minus obuẽ/
tura ip̃is ſocus iã Athenienſes paruifaciẽtibus ſi intellexerĩt uos omĩ ope bellum
adminiſtrare. Quaꝶ reg ut mature aliqd & impigre fiat in uobiſq; ſitum eſt lace
dæmonii. Nam & hoc fieri poſie nec me falli opinione ꝓrſus cõfido. Neq; uero

debeo aut cuiꝗᷓ ueſtrũ uideri deterrior: li qui inter infeſtiſſimos uobis hoſtes ali-

quido publicola habitus ſum: idem nũc contra rem. p. meam acerrime tẽdo aut
in ſuſpitionẽ ueniret: qſi emerẽdi exilio fauoris gratia loquar. Exulo quidem ſed
a peruerſitate illope qui me eiecerunt: nõ aũt a ueſtra ſi mihi crederitis utilitate.
Neq; mihi pro hoſtibus magis habendi uos qui: aliquãdo hoſtes nobis nocuiſtis
ꝗᷓ qui ut amici fierẽt hoſtes mihi coegerũt mihi rũc publicolæ nõ nũc cũ imuri
am patior :ſed cu tuto in rẽ. p. uerſabar. Quæ cũ amplius mihi pria nõ ſit: nõ re-
or me aduerſus priam ire: ſed ad eà multo potius ꝗᷓ nulla ẽ recupandã. Atq; is rec
te armatorpriæ e: nõ ꝗ ſuà ce ĩiuſte amiſerit nõ iuadit: ſed q eam quoquomòõ põt
ob illius deſyderiũ recuperare conat. Ex quo ego dignũ me arbritror lacedæmo
nii: quos & ĩ piculis & ĩ laboribus oĩbus ĩtrepide utaini: cum ſciatis huc ſermonẽ
uulgo prouerbiũ: uẽiſſe: ꝗ dũ hoſtis: eẽt uæhementer nocuit: eũdem ſi amicus ſit
ſatis profuturu: eo quidem magis ꝙ res Athenienſes cognitas habeo: &ueſtras

ðð

conieckora

pe pigeate

ceences Pan
plelemem
æciæ no⸗
one lacece
zdhucaliq
Uiexriſtima
ſetltachad
aurilio
ſiliünolen
marime
adſeiame
naſlennge
utise ho
ces milen⸗
udiſlent.
hyemsene

tlneqoe

leze Cauin
cum Celo
Wracuſan
Mifunt.
Lnadent
Tuntitran
Grxuſ⸗
electo tt
Piis prot⸗
intraſten
iCatina
Woramn
WV
Gemor
ſador
bicon
dita el
ſienſi
Theſpi
Aeſtzte
foturo⸗
imminen
lentur
Mn ali
lunce
enin l
Inprarn
Perium

irſn⸗
nmaterie u
terna innnden

Alle noscdeld

mfrumenni
dus retereg

Gheſtenma
12 Aſ Aen

Hioccurtnpn

Pnidenſurn

lopiorez woet

AWigand

jrds icanin
dini vodisn⸗
emo ſentute
Aecutifveniie
Agapot⸗

i Aeran

icilontplui

godadheel⸗

Aculani entien

ns Aiaaun -

0d Ahenie
raun bih
ithcipenh

a üres Ad

s adveratis

to Atcheteii

ocelciiti
geiucheis
inus odos⸗
oedellom
tumelh
Nechver⸗
dis at⸗ 1
fimetedod
itis ullinc⸗
obis poculn
no ſun le
Acün
vonm o
tlacedrm
ic erman⸗
0:ubelun

coniectura colligo. Poſtuloq; ut cũ de maximi momẽti rebus cõſultari ſentiatis

ne pigeat expeditionem uos in Siciliam arq; in Atticam ſuſcipere: ut illuc traii/-

cCientes parua manu:res ſibi maximas conſeruetis: & Athenienſium potentiam

Prælentem piter & futuram euerratis: ipſi in poſtero tuto habitaturi & cunctæ
Sræcciæ non coacte ſed uoluntarie imperio potituri.Hæc Alcibiades. Qua rati⸗-
one lacedæmonii cum iam antea & ipli cogitarent bellum Athemis inferre: ſed
adhuc aliquid circũſpectantes cunctarentur: multo tamen magis ſunt confirma
ti: exiſtimantes ſe audiſſe: arq; edoctos eſle omnia ab eo qui hæc plaiſſime noſ-
ſet. Itaq; ad intercludendam iam deceleam aium intenderunt: & ſtatim aliquid
auxilioge in Siciliam mittere: præficienteſq; Syracuſanis Gylippum Cleandriæ

filiũ: iuſſerunt eũ habito cum illis & cum Corithiis conſilio curare: ut ꝗᷓ poſſet

maxime ac maturirme illuc aliquid præſidii iret. Ille Corinthios ut in Aflinem

ad ſe iam duas naues mitterent iubet'cæteras appararent quaſcũq; mittere deſti

naſſent: quæ cum tempus adeſſet ad nauigandum in expedito forent. His conſti
tutis e lacedæmone diſceſſum eſt. E Sicilia aũt triremis Athenienſinm quã du-
ces miſerant pecuniage atq; equitum gratia Athenas uenit: Cuius poſtulata cum

audiſſent Athenienſes decreuere & cômeatum mittendum & equitatum. Atq;

hyems exceſſit ac decimus ſeptimus huius belli ãnus quod Thucydides cõſcrip

ſfit. Inſequente Aeſtate initio ſtatim ueris Athenienſes qui in Sicilia eran:: mouẽ-
tes e Catina nauigauerunt aduerſus Megara: quæ eſt Sicilia: unde exterminatis

cum Gelone tyrãno oppidanis quemadmodum prius a me comemoratum eſt:
Syracufani agrum poſſidebant. Hunc agrum egreſſi nauibus Athenienſes popu
lati ſunt: & progreſſi ad caſtellum quoddam Syracuſanorum cum id non expu-
gnaſſent rurſus tam pedeſtri itinere ꝗᷓ Dauigarione ad flumen ſe Teriam recepe
runt: tranſgreſſiq; campeſtria uaſtauerunt: fjrumentum q; incenderũt: & aliquor
Syracuſanoꝶ in quos non ramen multos inciderant interfecerunt: atq; ad naues
erecto trophæo rediere: reuerſiq; Catinam & illic frumenrari cum omnibus co-
piis profecti ſunt in Centorippa oppidum Siculum. Quo cum ex conuentione
intraſſent incenſis ſegetibus Teineſſæoꝶ ſimul & hyblæoge diſceſſere: ac reuec-
ti Catinam offendunt equires ducentos quinquaginta ſine ipſis equis: ſed cum
illorum ornatu tanqua Sicilia equos: ſub peditatura: & equeſtres ſagittarios
triginta: nec non argenti Talenta trecenta Athenis aduecta. Eodem uere lace

—

dæmonii ſumpta aduerſus Argos expeditione cum Cleonarum tenus ueniſſent:

facto terremotu rediere. Poſt quog diſceſſum Argiui in Agrum Thyreenſem ſi
bi conterminum ingreſſi: magnam ex lacedæmomis prædam egerunt: quæ diuẽ

dita eſt talentis amplius Vigintiquinq;. Neq; ita poſt eadẽ æſtate populus The-
ſpienſis impetũ fecit in magiſtratus: ſed res fruſt ra fuit: ſuccurſuq; Athenienſiũ
Theſpienſes partim cõprehenſi ſunt: partim Athenas effugerunt. Per eandem
Aeſtatem Syracuſani præcepto equitum aduentu ad Athenienſes: & in ſe iam iã

futuro arbitrantes: ſi hoſtis non occuparet: Epipolas locum præruprum Vrbi

imminentem ſe non facile poſſe circumuallari muro:ne ſi prælio quidem uince
rentur conſtituerunt loci aditus obſeruare: ne latenter illuc hoſtis aſcenderet.

nòô. n. alia pte cõſcẽdi poſſe ꝗa cæteræ arduæ eẽnt. Hic aũt Vrbe tenus aliquatu-

lum decliuis & ĩtrorſũ oĩo patẽs locus:ideoq; a Syracuſanis Epipole uocatus: ꝗa
enim plurimũ alii loco. Itaq; prima ſtati luce omnix populus Vrbe egreſſus eſt
in pratum iuxta Anapem amnẽ ductu eorum qui una cum Hemocrate iam im
perium acceperat: ibiq; recenſitus atq; recognitus. Ex quo delecti ſunt ſexcenti

eeee e e e

armati ante omĩia profecto eis Diomilio Andrio exule qui præſidio eſſent Epi-
polis: Et ſiquid aliud accideret eueſtigio conuenientes adeſſent. Ea nocte cu di-
luceſceret Athenienſes recenſitis copis cum iis omnibus e Catina profecti ad
locum nomine leonem: ab Epipolis ſex ſemptemue ſtadiis diſtantem: clam ho-
ſtem peditarum in terram expoluerunt: & cum Claſſe Thaſſum ſublerunt: quæ
auguſto terræ limite in mare prominens peni inſula eſt: non procul a Syracuſis
ſiue terra: ſiue marieam terræ anguſtiam cancellato uallo cum obſepiſſent nau
tici milites quieu ere. At peditatus ex templo ad Epipolas curſu contendit: con-
ſcendẽſq; ab Euryclo locum occupat: priuſiᷓ Svracuſani e prato poſt recenſionẽ
cogmita re adleſient. Affuerunt autem auxilio cum alii ut quiſq; celerrime pote

rat: tum uero illi ſexcento quibus præfectus erat Diomilius. Ineriacebat autem

a prato uiq; ad locum ubi hoſtibus occurrerunt non minus quinq; ac uigiĩti ſta
diis. Hunc itaque in modum in illos Syracuſani incidentes ac uicti prælio apud
Epipolas in Vrbẽ rediere: amiſio Diomilio & alis fere trecẽtis. Qusbus Athe-
nienies reditis hoſti uictoriam concedenti trophæoque erecto deicenderunt.

Poſtero die aduerſus Vrbem: & cum nemo obuiam prodiret regreſii caſtellũ

apud labdalum excitant in ſũma crepidine Epipolarũ: qua parte uergunt ad Me
gara: ut eſlet illud apotheca uaſorum atq; pecuniage: quotiens aut ad pugnandũ
aut ad muꝶ extruédum ipi prochrenr. Hæc na multo poſt ſuperuenerut eis ex
Egeſta equites trecenti & Siculorum Naxiorumq; & aliorum quorundam circi
ter Centum: cum ipſorum eflet ducenti quinquaginta qui ſibi equos partim ab
Egeltanis Catinenſibuſq; ſumpſerunt: partim mercati ſunt quorum equitũ ſum
ma exiitit ſexcentorum quinquaginta. Impoſito itaq; apud labdalũ præſidio ad-
uerſus Sycam profecti ſunt: quam obſidentes cum propere muro concluſiſſent
pauorem Syracuſanis: ipſa feſiinatione præ buerunt. Ili tamen ne rẽ negligerent
egreſſi ſunt animo pugnand: led eos cum utrinq; iam acies inſtuerentur: uidétes

ſui duces diſſipatos eſſe: ne facile in ordinem redigi in Vrbem reduxerunt: pter

quandam equitatus qᷓ remanſit ad impediendos Athenienſes: quominus & lapi⸗
des legerent & longius uagarentur. Eam una Cohors Atheniẽſium armata arq;

omnmis pariter equitatus adorti in fugam reuerterunt: nõnulloſq; occiderunt. Cu

ius equæſtris uictoriæ Trophæum itatueruũt: Poſtero die pars murum aquilonẽ
uerſus extribuebat. pars lapides atq; materiam comportabat apud locum cui no
men trogylũ: depones ſemper qua parte breuiſiimus murus fiebat e magno por-

tu ad alterum mare. At Syracuſanis non placuit amplius rotius populi uiribus ĩ

prælio periclitari: pcipueq; ductu Hermocratis: ſed ꝙ ſatius eſſet murũ ſubſtrue
re qua parte illi ſuum ducturi erant: & ſi indiſcludendo hoſtem præuenirent: ſi-
mulq; ii ibidem præſidium poſuiſſent: mittere aliquam partem copiarum ad oc-
cupandos aditus atq; inter ſepiendos. Hoſtem emim ſi opus abſoluerit omnes po
palos ad ſe aſciturum. Egreſſi itaq; murum excitant ducto ab urbe ipla exordio

ſubter ambitum muri Achemienſium: ex tranſuerſo exciſis olæis phai ex quibus

turres ligneas erexerunt. Adhuc enim ipſi maritima optinebant: nondum Athe-
nienſium claſſe in magnum portum circunducta e Thapſo unde illi terreſtri iti
nere neceſſaria afferebant. Vbi ſatis habere & uallum & ſubſtructionẽ muri ui-

ſũ ẽ:nũꝗᷓ iterpellatibus eos Athẽ:ẽſibus:qd & ipſi ſuas mũitiões abloluere ꝓpe/-

rabãt.;q; timebat ſi bifariã agitarẽt: ne facilius oppugnarent: urbẽ rediere una
cohorre ĩ præſidiũ opis relicta. At uero Athẽiẽéſes tũ fiſtulas aqueductus q aqua
ad potãdu in Vrbẽ ferebãt ĩterciderũt: tũ ſpeculati alios Syracuſãorũ ꝑ meridiẽ

ſhtra tetton

eicubantes
mmnqveee⸗

hiunttolu
tataaltera e⸗
centi illi a
ligentbus
1Gacular
e Cie d̃
portantes 4

murocime

bilimuzen⸗
tum Hoeit

tb Vbe
ſet Athenee

numegere,

Impocir

lanumpen
gſeh
lumprerer
raculio⸗
flume kio
e coreden
hos trece
tüſpetü
nu uccue
ſus eſete
Comitibu
inlocumt
Welern
Nämdn
Memg
lenum
pugnar
kumnit
lickuel
cengere⸗

tüpoſte

terincen.
Ceorſum
ſontcc
dritdyra
ſtunnrer
wonngz
tuolbe
uſceme⸗
ercſe

i⸗ Alenb⸗
Anodecic⸗
na otecial
temcclam ho⸗
demmger
ula Fral
blepilemm
Nmendit on
Rrecenſort
clemwee
iccebatauen
ugiil
Aprznozpn
ceendenunt,
greſſtcaſtli,
erport ad⸗
aApugnuncl
enenuteßs el
undam dnc
orpartim

meqvitüſn

iprelcoa⸗
conclollien
eneglgelen

entur uldele
nemunt lttt

ninusai.
Amata al
ſtemunt C
n godone
Cumm
wagnoſo,
olivindoe!
wrüſubſine
weniemm-
urumadd,
etit omnnes
eiphienod
uien Uibos

Pdun Aeh,
temelſtnam.

ppemuniu
oluene
Ieciere
vdus u
ipmreude

intra tentoria ſe tenentes: alios in Vrbem regreſſos: alios pro Vallo ſegniter
excubantes conſtituũt: ut Trecẽti ex ſuis armati & itẽ ex leui armatura aliquot:

utrique electi repente incurreret in ſubiectas hoſtium munitiões. cæteræ copiæ
bipartito ſub ſuo quæq; duce contenderent: altera ad Vrbem ſi illic ſueccurrere
tur:altera ad uallum qua uicinum Pyramidæ portulæ erat aggreſti Vallum tre

centi illi capiunt: cuſtodibus id deferentibus & ad muꝶ tempio circundatum re

fugientibus: quo pariter irrumpentes qui perſequebantur atq; ingreſſi ui rurſus

a Syracuſanis eiecti ſunt: ibiq; aliquot Argiuoꝶ atq; Athenienſium occiſi: cæte-
ræ copiæ diruto muro reuulſoq; Vallo: reuerterunt: uallos ſecum pro ſe quiſq;

portantes ac trophæum erexerunt. Poſtero die locum arduũ paludi ĩminẽtem

muro cinxerũt. Vnde ex Epipolis ĩ magnum porrum proſpectus eſt: & qua bre

uiſſimus eis muri ambitus: foret deſcendentibus per planũ & paludem in por-
tum. Ho interim ſpatio Syracuſani egreſſi rurſus & ipi Vallũ reparant: incoha
tũ ab Vrbe per mediam paludem: foſſamq; pariter & aggerem ducunt: ne lice-
ret Athenienſibus muꝶ ad mare uſq; pro gre Iiprofecto ſuperius opere ite
rum aggredi ſtatuunt. Syracuſanoꝶ foſſam & uallum: itaq; iubent Claſſem ex
Thapſo circũagi in porium magnũ:ipſi circa aurorã ab Epipolis deſcendentes ĩ
planum per paludem: qua limola erat & minime dumolſa: ſubſtractis foribus la-
tiſq; aſſeribus: ac de ſuper incendentes ſub ipᷣm diluculum foſſam capiũt: & ual-

lum præter exiguam partẽ: mox & id qd reliquũ er lock ibiconn iſſo uincũr

Syracuſãos: quoge q ĩ dextero cornu ſteterãt: ad urbẽ fugerũt: q aũt ĩ ſiniſtro ad
fiumẽ. Hoꝶe traſitũ uolẽtes ĩtercludere trecẽti illi delecti Athẽiẽſiũ curſu ad põ

tẽ cõtẽderũt. Quod ueriti Syracuſani: aderãt aut eis pleriq; equiteũt pariter in

hos trecẽtos eoſq; ĩ fugã uertũt: & dextrũ Atheniẽſiũ cornu aggreſſi ſũt: ad quo
rũ iĩpetũ prima cohorſ eius cornu pterrita ẽ: id ĩtuẽs Lamachus a ſuo ſiniſtro cor
nu luccurrit:cũ nõ multis ſagittariis aſũptis ẽt Argiuis: & cũ foſſã quãdã trãſgreſ
ſus eſſet:deſtitutus cũ paucis qui una traſgreſſi fuerant:ioccubuit cũ qnq; ſexue
Comitibus. Hos ſtatim Syracuſani arreptos properauerunt portare tranſflumẽ
in lIocum tutum: ante alterius manus hoſtium aduentum: ſed illa iam inſtante
abſceſſerunt. Hæc interea fieri uidentes ii qui inter initia fugerant ad Vrbem &
ipſi rurſus adito animo aciem inſtruũt: aduerſus ſibi oppoſitos Athenienſes: &

partem quandã ſuoge ad ambitum qui obiectus erat Epipolis mittunt: rati ſe de

ſertum illum intercepturos. Et qui miſſi ſunt occuparunt:illi quidem atque ex
pugnarunt exteriores munitiones decem iugerutn: expugnaturi etiam ambi-
tum:niſi a Nicia prohibiti fuiſſent: qui illic propter malam ualitudinem erat re
lictus. Is enim machinas & omnem quæ ante murum erat abiecta materiam in

cenderent miſtris ſuis imperauit: non uidens alio pacto locum in opia defenio⸗
rũ poſſe leruari. Atque ita contigit ut ſeruaretur. Nam Syraculani non auſi prop

ter incendium ſubire propius rurſus rediere: quoniam Athenienſes qui hoſtem
deorſum fuerat inſecutus: iam ad auxilium aduentabat: & naues pariter a Thap
ſo ut dictum eſt ad portum magnũ appellabãt. Quod cernentes illi qui ſuperius
erãt Syracuiani propere abſceſſere: reliquiſq; omnis exercitus ad Vrbem ꝙ exi-

ſtimarẽt:non ſatis ſibi iam uiriam adeſſe ad prohibendum quominus ab hoſte

murus ad mare duceretur. Secundum hæcAtheniéſes trophæum erexere: mor

tuoſque Syracuſanis Victoriam concedentibus reddidere: & lamachum in-

uicem cum iis qui una perierat recepere. Et cum iam præſto eſſet omnisr ex-

ercitus naualis pariter & pedeſtris: concluſere duplici muro Syracuſas: per-

ducto ab Epipolis rupibuſq; ad mare. At quos & cõmeatus undiq; cõportaban-
tur ex Italia: & accedebant permulti ſocii Siculorum: quod antea facere contẽp
ſerunt: & ex ora tyreni maris naues biremes tres: Deniq; omnia ita procedebãt:
ut uictoriam ſpe præſũmerent: quia Syracuſanis nec fiducia iam erat bello ſupe
randi:qd ſibi nihil dũ e Peloponneſo auxiliorum ueniret. Itaq; colloquia depa-
ciſcendo & inter ſe ipſos & cum Nicia habuere. Is enim iã ſolus ĩperator erat de
functo Lamacho: nihil tamen uſquequaq; tranſactum eſt: multa tantum qualia
credibile eſt agitari inter hoĩes conſilio nutantes: & arctius ꝗᷓ antea obſeſſios di-
cta ſunt: cũ apud Niciam: tum uero intra Vrbẽ. Quippe mutuo ſibi ex præſenti

☛

bus malis nõ nihil ſuſpecti erãt. lpſos ẽt duces ſub quibus iſta contigerant eis ab

dicauerũt: tanꝗᷓ clades eflet accepta: illoge aut infœlicitate: aut ꝓditione: & in eo
rum locum alios delegerunt. Heraclidem & Euclea & Telliam. Interea Gylippus
lacedæmonius & naues a Corintho iam circa leucadem erant aiĩo ꝗ celerrime au

xilia in Siciliam ferendi. Quibus cum atroces nuntii aflerentur: omnes in idem

mendacium congruẽres: ia ꝓrſus circũuallatas eſſe Syracuſas: omẽm ſpem Gy-
lippus Siciliæ abiecit: cupiens tamen Italiam tutari cum duabus laconicis naui-
bus: & una pythen Cor inthius cum totidem Corinthiis quelociſſime tranſmiſ

ſo lonio Tarẽtum p eruenere: dum Corinthii præter ſiuas decem naues duabus
leucadiis & tribus ambratiotis inſtructis poſterius nauigare conſtituerẽt. E Ta-

rento Gylippus in Thuriam primum prolegato ꝓfectus renouata pris memo⸗/-
ria in adminiſtrãda re. p. ut ad defectionem adduceret: cũ nihil proficeret abiit:
cum preterueherentur Italiam arreptuſq; uentis inlinu Terinæo: qui obnoxius
aquiloni uehementer ſpirat auferetur in pelagus: rurſus tempeſtate acerrima ia-
ctatus Tarentum ſubiit: ac naues quæcunq; tempeſtate quaſſatæ erant ſubduxit
refecitq;. Hunc Nicias curſum Syracuſas tenentem cum audiſſet p̃ᷣnauium pau-
citate contempſit: id quod & Thurini fecerant: exiſtimans eum potius prædonũ
ritu nauigare: eoq; nullam adhibendam eſſe cuſtodiam. Per eadem huius æſtatis
tempora lacedæmonii cum ſociis aduerſus Argos arma ſumpſeruntimagnãque
Argiui Agri partẽ depopulati ſunt. Contra quos triginta naues Argiuis auxilio:
miſere Athenienſes: per quos fœdera quæ ipſis erãt cum lacedæmôiis aperte fũt
rupta. Nam ad eam diem latrociniis e Pylo & circa Pelopõneſum potius egerãat:
ꝗ in laconicam cum Argiuis & Mantinæis ingreſſi bellum geſſerant: & hortan-
tibus crebro Argiuis ut laconicum cum armis eatenus peragrantes: quatenus ip

ſi tenerent: & quantulumcunque partem populati ſecum abirent: nunꝗᷓ id face-

re in aium induxerant: tunc uero præfectis Pythodoro Dæſpodioq; ac Demara

to in epidauge egreſſi limeram & Praſſias: & alia quædã eius regionis loca popu

lati ſunt. Ex quo factum eſt ut lacedæmonii multo exculſatius ſe contra Atheni
enſes tuerẽt. Reuerſis ex agro cũ claſie Atheniẽſibus & itẽ lacedæmõiis Argiui
phliaſiã ĩcurſauere: ac pte agri uaſtata non nulliſq; ĩterẽptis domũ reuerſi ſunt.

PONESIACILIBERSEPIIMVS

YLIPPVS aut ac pythẽ Poſteaq; naues inſtruxere
aaꝛd locroſ qui ad occaſum uergunt e Tarento profe

cti ſũt.& ſacti certiores nõdum circunuallatas eſſe
undiq; Syracuſas., ſed adhuc licere uenientibus cũ

teteitupe
xnclom
Etcopatata
Etcooſtin
uot Attig
aoselent
lentes cl
merz0s ¹

“ gidosce

jen iuſere
unn

Ccloi

guiapud.
Auheruenl
Prisiti
lingentos
tumm Selin
Culisadm
cum leliq
clatlisunn
mus appn
Gorard
Acce
moniis
enimad
erellier
prælium
enſespri
DAhe
Wan!
Uwa
Kopo
ſe ce
tuant.
poſite
gles Sj
uifacie
que ve
Gracut
ee Ne,
Corn
Cem no
Wnu⸗
Amill
mit Ne
Tirem

cöporaden
cere conte
1Rocecedir
bello
lonnnch⸗
enor etate

mrum qunn

nodleſor
bierprelen
igermnepeb
jnone Ninen
ena Gpin
Acklemien
nesiiten
n lpem
Konicis,

limetranin

mues uabet
4drismemo⸗
lceretabiin
gmiobnonin
aerrimai
mt ſubchuin
in an,
s ræcdoni
ninsaltan;
nmnile
is unlid
dene ün
dinsegerit
Rhonan⸗
quatenduß
Gngjic ſic
g Demm
islocapohl
nna A
öis A

dveniunt.
IlöEO

inltrmer
enogloe

lrz d
keunbusch

exercitu per Epipolas introire: deliberabant utrum dexteriora Siciliæ tenentes
periculum facerent intrandi: an ad leuam nauigantes Himeram peterent primo
Et cõparata tũ ex illis t ex alis quos ĩduxiſſent manu pgerent itinere terreſtri.
Et conſtituerũt ad Himeram nauigandu: p̃ᷣſertim nondu Rhegiũ appulſis quat-
tuor Atticis nauibus: quas tamen miſerat Nicias: cognito ꝙ iſti adhuc apud lo-
cros eſſent. Hage aduentũ Gylippus & pythen pᷣuertentes: ac per fretũ tranſmit-
tentes cũ Rhegiũ ac Meſanã tenuiſient: ad Himerã perueniũt: ibi cũ eſſent Hi-
meræos ad belli ſocietatẽ & ad ſe ſequendũ & ad præbenda ſuaꝶ nauiũ nautis

qquibus deerãt arma iduxerũ t: Naues. n. ibidem ſubduxerãt: Selinuntios præte-

rea iuſſere miſſis quibuſdã ad certũ locum ſibi occurrere cũ omibus copiis ali-
quantulũ aũt: non tamen multũ copiaꝶ miſſuros ſe ad iſtos ſpoponderunt: &
eloi & Siculoꝶ nõnulli multo tũc ad tranſeundũ aĩoſiores: ꝙ & Archonides
qui apud quoſdã id loci Siculos regna ſſet nuper uita exceſſerat: non inualidus
Athenienſiũ Amicus: & Gylippus impigre uenire e lacedæmone uidebatur. Sum
ptis itaq; Gylippus e ſuoge nautaꝶ epibatagꝶq; numero quos armauerat ad ſe

tingentos: & Himeræoge mille tam leuis ꝗᷓ non leuis armaturæ. & equitibus ce-

tum Selinuntioge aliquot leuiter armatis atq; equitibus: & Geloog paucis ac Si
culis ad mille omnino pergit Syracuſas. Nec non corinthii e leucade mouentes

cum reliquis nauibus ꝗᷓ potuere maturrime auxilio uenerunt. Cuius Corinthiæ

claſſis unus e ducibus Gongylus qui poſtremus una cũ naui profectus erat pri-
mus appulit Syracuſas paulo ante Gylippum: qui nactus Ciuitatem depacificã-
do rum hoſtibus concilium habituram id fieri inhibuit: arque eam exhortatus
eſt: ꝙ diceret & alias in curſu eſie naues: & Gylippũ Cleandri pro duce a lacedæ
moniis miſſum. Qua ex re Syracuſani animo cõſirmati Gylippo prorinus ciam
enim aduentare eum acceperant) tanꝗᷓ obuiam iruri cum omnibus copiis prodi-
ere.Ille in ipſo itinere Igetis Siculorum muro expugnato acie inſtructa tanq ad
prælium contendit ad Epipolas: conſcendenſque ab Euryclo qua parte Atheni
enſes primum aſcenderant: perrexit cum Syracuſanis aduerſus Athenienſiũ mu

nitiones. Arque id temporis quo iſte uenit ſeptem octoue ſtadioge murus erat
ab Athenienſibus ad portum magnum profectus: & iis duplex præter aliquan-

tulum ſpacii uerſus mare quod adhuc ædhficabatur. Nam ex altera & quidẽ ma
xima ambitus patte Trogilum uerſus lapides maritenus iam coportati iacebãt:
& opus alibi perfectum alibi ſemiperfectum erat relictum. Eo periculi Syracu-
ſæ deuenerant: Atheniẽſes repẽtino Gylippi ac Syracuſanorum aggreſſu tumul
tuantes quidem a principio: tamen e diuerſo ſe ſe inſtruxere: Ad quos Gvlippus
poſitis iuxta armis Caduceatorem præmittit: qui diceret ſi uelint intra quinque
dies Sicilia decedere ſumptis rebus ſuis paratum ſe fœdera cum eis inire. lli par

uifacientes hæc nullo reddito reſponſo Caduceatorem remiſere: moxq; ab utriſ
que ueluti ad pugnam acies inſtructa. Cæterum Gylippus perturbatos cernens

Syracuſanos:ægreque in ordines ire:ſatius duxit eos in locum patẽtiorem redu
cere. Nec ſuos Nicias in hoſtem egit: ſed quietos lub muro caſtrorum tenebar.

Quos ubi non inuadentes ſe Gylippus animaduerteret: abduxit copias in uerti

cem nomine [emenitem ibique ſtatiua poſuit. Poſtero die cum maiore ſuorum
manu acies admouit admuros Athenienſium. ne illi inuicem ſibi ſuccurrerent?

ac miſſa copia pte caſtellũ labdalũ cepit.& oẽ qd ibi nactus eſt præſidium ĩtere/

mit. Non enim cõſpiciebatur a reliquis Arhenieniibus locus: Eorundem quocq;

triremis eodem die a Syracuſanis excepta eſt: dum portum magnum ſubirent.

Extruxere quoq; ſecundum hæc Syracuſani & ſocii muꝶ ab Vrbe incipientes
per Epipolas Surſum uerſus ducentes ad illum altege obliquũ & ſimplicem; ur
Athenienſes ſi hoc non impedire: ne Vrbem quidẽ cirtũuallare amplius poſſẽt.

Veꝶe illi abſoluto ad mare muro iã ſe inſuperiora receperãt: ſed eius portõ quæ

dam fragillis erat: ad quã Gyleppus noctu ſumpto exercitu cõtendit. ſed cũ athe
nienſes (Extra uallum. n. ſtationẽé hébant)ſenſiſſent obuiãà ſe ferrent tacito agmi
ne rediit. Hoc demũ muro athenienſes ſublimius excitatoꝛillic per ſe excubias a-
gebant. Nam ſocios iam reliquis in partibus ubi quiſq; excubare dehrret collo-
carant Niciæ quoq; uidebatur muro ſepiẽdus locus:quẽ Plẽmyrium uocãt: qd
eſt promuntoriũ e regione Vrbis: quodq; ꝓminẽs portui magno fauces eius co-
