cans iracũdiã ad lenitatẽ & metũ ad fiduciã ꝓcedẽs: atq; huc ĩ modũ locutus ẽ.

Oratio periclis

† „ .14 . .„ 1 . R . ⸗
Eẽ“:–:;.âI'ättc in expectata mihi ueſtra in me indignatio fuit: intelligo. n. eius cau

hendam: ſi quid uos haud recte uel mihi ſi uccenſetis uel aduerſis ſuc

las & eam ob rem coegi concihum: ut in memoriã redigam ac repre

cumbitis. Eſgo. n. exiſtimo. melius agi cũ Ciuibus priuatim: ſi tota Ciuitas fortu

nata ſit: ꝗᷓ iĩ per ſingulos ciues fœ lix ſit. Publice uero Labeſactetur. Nam quom
euertitur patria: is cui priuatim bene eſt: nihil tamẽ minus & ipſe euertitur. Cui
aut male is in illa proſpere agente multo magis in columis eſt. Quotiens igitur
patria ſuas ipſius poteſt tolerare clades: quas nemo unus poſſit: quo pacto non
conueniat uniuerſos illi opitulari: neq; id quod nunc agitis domeſticis iacturis
attoõitos ræi pubhice ſalutem pro derelicta habere: incuſantes me qui bellandi cõ

ſilium dedi:atq; adeo uos ipſos qui id comprobaſtis. Er mihi tali uiro iraſcimini

qui ut reor ſum nulli ſcds uel in cognoſcendo ꝗq opus lacto ſunt: uel in explican-
do: uel in amanda Ciuitare: uel in uicenda pecunia. Nam qui nouit neq; id quod

„
—

fſentit explicat perinde eſt ac ſi neſciret. Qui uero utrunq; habet niſi ſtudioſus

rei publicæ fuerit is per æque nihil ex utilitate Ciuitatis loquetur. Cui aut hoc è
etiam affuerit:ſi idem pecunia uincatur pro hac una habe bit cuncta uenalia. Ita

que ſi mihi hæc omnia mediocriter præter cæteros adeſſe uos iuchicates de bel-
lo gerendo fidem habuiſtis: nunc haud probe eidem crimen imponitis. Et enim
eos qui proſpera ſortuna utuntur bellum poptare quã pacem: magna uecordia

belli adire diſcrimen: profecto qui cedunt iis ꝗ reiiſtunt uiruperari digniores. Et
ego quidem idem qui antea ſum nec a ſentẽtia diſcedo. Vos aut uacillatis: quos
conſtat integra re mihi aquieſcere accepta calamitate pœnitere: & rönem meã
ueſtra infirmitate metientes non rectã iudicatis. Quia ſenſum moleſtiage unus

eſt. Sin uero neceſſe ſit: aut finitimis cedentes imperata facere: aut pro uictoria

quiſq; hactenus habuit: cõmunis aut utilitas nondum patet. Ma naq; mutatio.

ne facta & hac ex leui momẽto mẽs ueſtra langueſcit: ad ea pferenda quæ decre-
uiſtis. Rapiunt. n. conſilium repentina & inexpectata & longe præter opimonẽ
accidentia: id qd nobis cum circa alia: tum uel maxime circa morbum uſu uéit.
Tamen cum urbem Ciuitatemq; magnã hẽamuſ: & perinde Egregiis inſtitutis
ſimus educati: decet ne maximis quidem nos incõmodis uelle ſuccumbere nec
amplitudinem noſtram labefactare. Nam æ qqui iuris eſſe homines cenſent: & ac-
cuſare eum qui per ignauiam gloriæ quã optinet deſertor eſt: & odiſſe eum qui
P confidẽtiã gloriã ad ſe nõ pertinẽtẽ affectat: ſepoſitoq; priuataꝑꝶere ꝑ dolorede
deũs ſalutẽ publicaà uindicare:huic belli labori ne magnus ſit: ne ue alid cõtigat
reſiſtẽtes. Et ſatis quidẽ illa ſint ĩ ꝗbus alias ſæpe demõſtraui: menõ iure uobis ĩ
ſuſpitionẽ uenire. Aperiã aũt & hoc qd neq; ipi uidemini unꝗcogitaſſe: cũ uobᷣ
aſſit: De magnitudie loquor ĩperu: neq; ege ĩ priſtinisorõibus ulurpaui: ne nuc
ꝗdẽ me moraturus: ut pote ſpẽ ipᷣa iactantiuſculũ:niſi uos pterrõem attõitos ui
derẽ. Ipi ꝗdẽ exiſtimatis ſocios tãtũ uos tenere ĩperiũ. Ego uero ꝓnũcio ex dua
bus ptibus quæ ĩ uſũ patẽt terra & mari: uos alrerius ĩſolidũ porẽtiſſios eẽ duta-
xatꝗtenus obire cõſueſtis: & ſi plus obire uelletis potẽtiſſio fore. Neq; ẽ hac tẽ
peſtate rex ꝗſpia: aut aliqᷓ gens ꝗͥ uos ĩſtructa ꝗ nũc ad ẽ claſſe nauigãtes ꝓhibere

—
—
——

=è

poſhit. Qu ex potentia ut apparet ne iis quidem caremus: quæ uos magniſacitis
ad domeiticum & terræ uſum pertinentia. Itaq; non eſt conſentaneum iniquo
uos ea ferre animo: & non potius æquo atq; ſedato: exiſtimantes ornamentũ di-
uitiasꝝe apud potentiaà eſſe: & libertate per nos ĩcolumi facile hæc iri recuperatũ.
Quæq; ſine ſeruiamus imminui libenti animo patimur:ĩ neutro degenerare nos
a patribus noſtris iudicãdos: ꝗ hæc nõ ab aliis acceperũt: ſed laboribus ſuis par-
ta atq; cuſtodita nobis tradiderunt. Nam turpius eſt quã conatu potiẽdi fruſtra-
ri ex ui potientem. Conuenitq; aduerſus hoſtem ire nos:non modo confidentes
ſed etiã fidentes. Si quidem confidentia ex improuiſa quoq; proſperitate ignauũ

etiam aliquem cadit: fiducia uero prebet ei qui ſe conſilio credit ut hoſti pᷣualeat

id quod uobis accidit: & ĩ pari condictione fortunæ ſolertia ex altitudine mentis
tutiorem reddit audatiam: ſpei cuius uis in lubrico eſt:minus fidei habens: quã
ex præſentibus copiis conſilio cuius exploratior prouidentia eſt: Decet irem uos
publice ob imperium dignitati qua cuncti:lætamini conſulere nullum recuſan-
tes laborem: miſi & honores recuſetis: neq; exiſtimare de libertate tantũ amittẽ-
da rem eſſe. Sed de amittendoq; imperio periculumq; ſubeundũ: ob eas quas in
ĩperio contraxiſtis offenſas. A quo diſcedere uos iam integg nõ eſt: Ne quis hoc

in præſentiage ueritus exiſtimet ſe nullo negotio liberaliter degere. Quippe im-
perium iam ueluti tvranidem adminiſtratis: quod ſummere quidem uidetf eſſe

7

ℳ S
A omma ieſe wM.

—

iniurium: deponere autẽ periculoſum. Nã huiuſmodi homines qui bellũ timẽt
perſuadendo:alios protinus & Ciuitatem perderẽt & ſi quibus ip̃i præeſſent eos
liberos eſſe ſinerent. Enim uero otium neq; poteſt eẽ ĩ colume niſi negotio mo-
dificatum neq;ʒ ĩ principe Ciuitate conducit:ſed in ea quæ bona fide tolerat ſerui
tutem. Vos uero neq; huiuſcemõi ciuibus ſeducamini: neq; mihi ſuccẽſeatis cui
de bello gerendo fuiltis aſſenſi. Quod ſi hoſtilis aduentus ea fecit quæ factuꝶ eſ
ſe credibile erat:uobis ſibi obedire nolẽtibus: & ſi acceſſit pᷣter expectationẽ hic
morbus: res ſola oĩum ſpe noſtra potẽtior. Vnde ſcio me magna ex parte magis
iuiſum eſſe: proſfecto iniuſte me peroſi eſtis:niſi & quotiens uobis proſpere præ-
ter opinionem euenit: eam mihi fœlicitatem referatis acceptã. Oportet. n. qᷓ diui
nitus neceſſario quæ ab hoſtibus ꝓficiſcuntur fortiter ferre: Quæ cum fuerint

olim in more huius Ciuitatis cauete: ne nunc diſſoluantur in uobis. Cum pſer-

tim ſciatis eam apud omnes hoĩes ideo maximum habere nomen: ꝙ non cedat
aduerſis: ꝙq; plurimos labores ac plurima corpora in bello cõſumpierit: & ſuma
ad hanc diem ſit potita potentia. Cuius apud poſteros in æternũ ſi quando nũc

cædamus: Natura n comperatum eſt ut oĩa decreſcant: memoria deſeretur: atq;
adeo græcoꝶ quoĩam græci nos latifſimũ tenuimus imperm & maxia toleraui-

mus bella: tum aduerſus uniuerſos: tum aduerſus ſingulos:ciuitatemq; opulẽtiſ-
ſimã & frequentiſſimã habuimus. Quanquã qui ſegnis eſt iſta haud dubie untu-
perabit ſed rege gerendaꝶe ſtudioſus æmulabitur. Guoc ſiꝗs opes non adeptus
ſit inuidebit: Cæteꝶ odiſſe & mœſtum eſie omnibus quidem ĩ ſuo tempore cõ-
tĩgit: quicunq; ſe dignos exiſtimarunt ut aliis imperarent. Quiſquis in maximis
re bus inuidiam ſuſcipit recte is conſulit: nam odiũ non ad modum reſiſtit. Ve-

rum ſplendor ĩ præſens & perpetua ĩ poſtege gloria celebranda reliquitur. Quæ

duo uos proſpicientes decus futuꝶ: & dedecus p̃ᷣſens: alacri iam aĩo decus cape-
ſcite:ac dedecus deuitate: nullũ ad lacedzmonios Caduceatorem mittẽdo:ſigni-
ficantes uos præſentibus erumnis opprimi: tanquã ii qui quoĩam inter acciden-
ta & minimum aflictantur animo & re quã maxime reluctantur: ſunt omĩum

Aprur
lueiſe
ucele
ſs legats
goia qua
Prædlan
lü haben
rurlul
permiſl
isabiec.
tiſlimũ iu

miinittrau

Viresut lie
beo mot
demum ui
jum cope
niaecotra
ambitione
1pheree
Cumuerc
ius rei can
udio in
mitemq
voluptat
tracliceb⸗
conites o
ſctcii ern
arüä vir
Gulqgloen
Neois
Crun
ptereoda
quos mid
Pinapar
Lllij iſte
Ubeman
buſieu,
lepis flius
Uſuccuba

tdit dene

1. Ddlopon
burarmilt
mnquser
Miendbo
A cectcion
remaltar
Whrathoe

tor ugnlintt
naneam inin
ormmemi,
cimicuperni
degenenen
nbusſuigr,
1potieciftlinn,
Odo conſcen
lpeninteiguni
uhoſtidanen
lutuctine nen
eiuden i
tDecerienun
nullumtecven⸗
e tantüimini
nobens gun i

elt Nequshen

ere, Qippein⸗
idem uicet el⸗

Sgibelüͤtum

prxeſlenten
iiͦ vegotiomd
etolent kenn
ſoccelati cli
gur hcluxel
eckatone hie
pane mags
oherepfæ,
netn diui
Cur Wene
3,Com ſer⸗
gnoncecn
pleir Aund
4 Jvando ni
celeretaran
maniatoſeta
temq opnlet̃
auc cobie Uir,
es hon eyin
vo tempoec
uis in auis
um rellkire⸗
iqvinn
jo decus e

mitticolgn
inter acii

us: Prathodemus: ac Timagoras Tegeates: & ſuo nomine pollis Argius iter ha-

& priuatim & publice præſtãtiſſimi. Talibus pericles dictis temptauit: tum mi
tigare ĩ ſe conceptam Athenienſium iram: tum animos a præſentibus malis ab-
ducere. Cui publice quidem acquieuerũt: nulliſq; amplius ad lacedæmõios miſ
ſis legatis ĩpenſi ĩcubuere ĩ bellu: priuati tamẽ ditticultates ægre ferrebaãt: plebi
Juia quas tenues habebat facultates exhauriebatur: proceres ꝙ eximia in agris
prædia uillaſq; ſũptuoſe magnificeq; edificatas amiſ erat p pace maximũ oëi bel
lũ habentes. Nec priuſꝗᷓ gerebat ldignatiõem poſuere:ꝗᷓ cũ pecũia mulctarüt:
rurſuſq; nõ multo poſt id quod fieri uulgus amat: ducẽ delegerũt oium ei rerũ
permiſio arbitrio: quẽ & ſi iuam quiſq; uicem dolentes obiacturam rei familia-
ris abiectiori iam aio erant: tamen iiſ quæ ad rẽ.p.ſpectabãt longe omniuũ pran-
tiſſimũ iudicabant. Quandiu enim rei publicæ Præfuit in pace moderate eà ad

miniſtrauit integre tutatus ẽ ampliſſima reddidit: illatoq; poſtea bello Ciuitatis

uires ut liquet præuidit. Cuius poſt obitum prouidentia in bellum: duos enim
ab eo moto annos & dimidiatum uixit uel magis cognita é. Nam is dicebat ita
demum uictores euaſuros:ſi bello abſtinerent rem nauticam: curantes neq; imp
ium capeſſerent bello: neq; ciuitatem in periculum uocarent-illi uero hæcom-⸗
nia e cõtrario ægerut: & cætera quæ extra bellum eſſe uidebantur ex ſua quiſq;
ambitione atq; priuato quæſtu in ſua ſociogeq; perniciẽ adminiſtrauerũt. Quæ
ſi ꝓſpere ceſſiſſẽt fructuoſa priuatis homimbus: & honorificata potius fuiliet.
Cum uero improſpere ceſſerint pernicioſa in bellum rei publicæ extiterũt: Cu
ius rei caula fuit ꝙ cum ille polleret dignitate atq; conſilio: & pecunia procul-
dubio incorruptus eſſet: libere multitudinem continebat. Nec magis illi ſe co
mitem ꝗᷓ ducem præbebat. Nec enim adeptus per illicita potentiam aliquid ad
uoluptatem loquebatur: ſed unde moueret indignationem cum auctoritate cõ
tradicebat. Quotiens itaq; intelligebat eos quippiam in tempeſtiue ferociterq
conates orationis acrimonia deterrebat. Quotiens ab re formidantes rurſus ad
fiduciã erigebat. Deniq; uerbo quidem popularis ſtatus re autem ipᷣa penes pri
mariuũ uiru pricipatus erat. Nã ꝗ ſucceſſerũt cũ potius ĩter ſe pares forẽt primũ
quiſq; locum affectates ad demulcedum uoluptatibus populũ ſe conuerterunt
negotiis relaxatis. Vnde cum alia multa ut ĩ magna ciuitate : tum uero illud pec
carunt ꝙ in ſicilia nauigauerunt: magnum ĩprudentiæ flagitium: non tam pro-
pter eos aduerſus quos ierunt: ꝗᷓ propter eos qui miſerunt non proſpicientes iis
quos mittebant. Nam dum domi inuicem prurbãtur: mutuiſq; criminibus de
principatu contendunt: ſtatum poſtea exercitus conquaſſarunt. Re autem apud
Siciliã ĩfeliciter geſta: alioq; apparatu amiſſo: cum claſſis maiore parte: & intra
urbem iam ſeditione laborantes: tamẽ tres annos reſtiterũt: & prioribus hoſti-

bus & ſiculis ad hos adiũctis cum iam plerrq; ſociorũ defeciſſet: & mox Cyrus

regis filius eſſet in partibus pecunia ad claſſem Peloponnenſibus data. Neq; pri

us ſuccubuerũt ꝗᷓ ipſi priuatis inter ſe diſcordiis colliſi defecerũt. Adeo ſuppedi

tabãt pericli quæ ipſe præuiderat: & quidem facile ſane ad reſiſtendum ĩ eo bel
lo Peloponnenſibus: Lacedæmonii autem ſociiq; eadem æſtate centum cũ naui
bus ac militibus mille: Cnemo ſpartiata nauarcho profecti ſũt: in Zacynthũ ĩſu
lam: quæ eregione elidis iacet: achæorum qui ſunt in Pelopõneſo coloniã Athe
nienſibus belli ſociã: Egreſſiq; in terram multa hoſtiliter egerunt: & cum illos
ad. dedicionem non poſſent compellere: domum ſe receperunt. Eadem iam ex-
trema æſtate Ariſteus Corinthius: Lacedæmoniogq; legati Aneriſtus: Nicola

E

*

pentes ad Regem in Aſiam: ſi qua ratiõe perſuaderent illũ: ut pecuniã daret bel-
liq; ſocietate iniret. Adierunt prius in thracia Sitalcem Therei filium uoletes:

ſi poſſent eum inducere ad cõmutandã cum ipſis quam haberet cum Athemen
ſibus ſocietatem: ſimulq; cũ copiis eundum Potidæam qua exercitus athenien

—

ſium obſideret. Cuũq; per regnũ ſitalce iter ingreſſi eſſent tranſituri Helleſpõtũ:
ad pharnacem pharnabazi filium: a quo eranr ad Regem deducendi: ſorte legati
Athenienſes cum apud Sitalcem eſſent Learchus Callimachi: & Amẽiades Phi-

lemonis ſuadent Sadoco Sitalce filio: qui factus erat Athenienſis: ut ipiis illos i-
terciperent: ne ciuitatem eius per quam ad regem pergebant aliqu ex parte læ-
dereat. Is autem perſuaſus miſſis aliquot cũ Learcho & Ameniade eos ia Thra
ciam eme nios: anteꝗᷓ nauem cõſcenderẽt Helleſpontu trãſituri cõprehendit: iuſ
ſitq; his dari eos traditos lidẽ Athenas portaueruũt. Vbi peruẽtũ è ueriti Athe-

mienſesine quid Ariſteus rurſus adhuc in ipos graſſaretur: ſi euaſiſſet quẽ ãtea

oĩumque apud Potidæam & Thraciã acciderat auctorẽ fuiſſe conſtabat:cũctos

eodem die interemerunt indemnatos: & quedà dicere uolentes atq; infoſſas de-

iecerũt: arbitrati ſe iuſte ſuis ſocioꝶq; negotiatoribus parentare: quos circa Pe-

loponneſum onerariss nauibus curſum tenentes: nacti Lacedæmoii trucidarãt
intoſſaſq; abiecerat ipii ininiuria priores Quippe initio belli quoſcũq; mari ce-

piſſẽt: omnes uelut hoſtes uita priuabat: ſiue Atheniéſiũ partes ſecutos ſiue neu⸗
trorũ: circa extremum eiuſdẽ æſtatis Ampraciore aſcitis in ſocietatẽ multis bar

barorum expeditionẽ ſumpſerut aduerſus Argos Amphilochicũ: cæterãq; Am-

phulochiã exorta hinc primũ ſimultate. Amphilochus amphiarai filius poſt bel

lũ troianum cum domũu repeteret: exoſus argi domiciliũ cõdidit in ſinu ambra-
cico urbem:quã nomiĩe primæ ſuæ appellauit argos: cognomie Amphilochicũ

cum cætera amphilochia quæq; fuit in omni ambracia maxima potentiſſimos

habens populares. li multis poſtea ætatibus agitati cladibus Ambraciotas ſibi

finitimos inconſorcium accerſierũt: linguamq; tunc primũ ex ambraciotis una
habitantibus græcã effecerunt. Nam cæteri Amphilochi barbari ſut. Progreſ-
ſu itaq; tẽporis Ambraciotæ urbe argiuis expulſis ipi potiuntur. Qua de re Am
philochi ſe ſe acharnanibus dedunt: & utriq; in auxilium uocant Athenienſes.

Abis phormio dux cum triginta nauibus ad eos miſſus: ubi peruenit ui argos
capiunt: Ambraciotas diripiunt: cõmunier ipſi urbem icolunt. Atq; his geſtis

primum iter Athenienſes inita eſt Acarnanelq; ſocietas: & Ambraciotis orta

aduerſus Argiuos propter ſuorum captiuitatem ſimultas. Poſtea uero belli tem

pore coacta manu & ipſoge & chaonũ & alioꝑe quorũdam ex finitimis barbaro/

rum argos ſe contulerũt: & regione occupata: cũ urbem aggreſii expugnare ne-

quiſtent: domum in ſua quiq; loca redierunt. Hactenus æſtate geſtum eſt: ineun

te byeme Athenienſes uiginti quidem circa Peloponneſũ naues dimiſere Phor-
mione duce. Qui ꝓfectus ex Naupacto obſeruabat nequa nauis Corithũ ſinũq;

Criſſæũ aut intraret aut exiret. Alias autem ſex in Cariam Iyciãc; duce Meleſa-
dro illinc pecuniã exacturas & oneraria nauigia ex phaſelide & phœnice:atq; ex

illa continente ꝓpficiſcentia phibituras a latrõibus ex Pelopõneſo ifeſtari.Egreſ-

ſus in lvciam Meleſander eductis in aciem Athenienſiũ ſocialiũq; nauiũ copiis
ſuperatus occiſuſq; eſt amiſſa ſuoꝶ pte. Eadem hyeme Potidæate cũ ia obſiden
tibus ĩpares eſſent: & Pelopõnẽſiũ expeditiões ĩ atticam nihil magis ſummouiiſ

ſent ab obſidiõe Athenienſes re frumẽtaria deficiente: Adeo ut ia præter alia ꝗ

acciderũt penuria cibi: quidã mutuo ſe depaſti eſſent: ita demũ incolloquiũ de

—

elrĩ
ophon-
Quic⸗
Acuvon
tevie
cunqc⸗
Chiſcd
rum col
turos
perhyen
put, neu
cxercitut
(Aü

Mü ia

X

borwine
Gümsin
n blar⸗
minand
futuros.
rüt nobt
gecos ne
Ptios &
Gunsner

Mulani

ens
Kuod
rosali
Athen

Landu

es quæ
amaisn
ublatee

rüridofi
Mard

Aihenie
Uetelpoc
wöltrare

ibbverit,

Kcunii nerde⸗
eifllium wolen
etcum Ahenen
Nercnrusathenen
ituri Heleon
Nendhſoneten
& Ameèideslti
ſisutipls Mor,
Aqurerpareh
eniade eosi n
nicöpreheminil
Netüe venin he
evalſſet gi ir
Conſtabarcüche
Sagintoliuc
e goosita ly
emoii nudert
gvolcig mnt⸗
lecutos ſivepe⸗
eiate mulus bu
cücerrig An⸗
lai fluspolk be
rin inuambrr⸗
Anphochci
potenilin

rciotzs Abi

bracons un⸗
lüt ogre⸗
uce eAn
Wherienlss,
eridvi A0
AMgi n
dtaciotss oni
Aberobellten
nimmmis barbato/
i enpgnge te
ceſttumettinenn
. imiere Nn
5 (orichnͤſng
q doce Meei⸗
periceahe
oifeſani

deditiõe uenerunt cum Athenienſiũ ducibus quibus ea cura mandata erat Xe⸗
nophonte: Euripidis Heſtiodoro: Ariſtoclide & Phenomacho Callimachi filio.
Qui ideo condictionẽ acceperũt ꝙ uidebant exercitus erumnã ĩ loco hyberno:
& duo nnlia talentoꝶg in obſidione per parriam eſſe conſumpta. Conuemt itacq;
ut exirent ipſi & liberi & auxiliares cum ſingulis ueſtimentis: feæminæ cu binis
cunq; certa ſinguli ad uiaticum pecunia: Et hi quidé interpoſita fide in regioné
Chalcidis abieruũt quo quiiq; potuit. Athenienies uero duces ſuos ꝙ i iuſſu ipo⸗
rum conueniſſent incuſauerunt: exiſtimantes hos ſi uoluiſſent Vrbe expugna-
turos fuiſſe. Eam poſteacolõis ex ſuo copore illuc miſſis habitauerũt atq; næc
per hyemem geſta ſunt ſecunduſq; belli annus finitus quod Thucydides colcri-
plit. Ineunte æſtate Peloponnéẽſes ſociiq; nõ in atticam ied aduerius Platæam cũ
exercitu uenerunt duce Archidamo Zeuxidami filio lacedæmoniorũ rege: qué

caltra iã metatum cum regione uaſtaturum; miſſa ꝓtinus Platæenlium legatio

adiit: itaq; ĩquit.
Oratio Legatorum Platæenſium

QRrcchidame ac Lacedæmonii neq; iuſte neq; edignitate ueiſtra patrũ-
qa uelſtroge ſacitis: ꝙ agrum Platæenſem hoſtiliter inſidet S. Nà Pauſa
nias Lacedæmonius Cleõbroti filius ꝗ græciã Medorũ dominatu la
borauit:cum iis græcis ꝗ pugnæ apud nos commiiſiæ ultro ſubire diſcrimen: ui-
ctimis in foro Platæẽſi ĩmolatis loui liberatori: cõuocatiſq; oĩbus ſociis: reddi-
dit Platæenſis: & agrum & urbẽ ubi ſuis legibus uiuerẽt ne quis iniuſte ne ue do
minandi cauſalillis arma inferret. Alioqui eos ꝗ aderat ſocios ꝓ uiribus auxilio

futuros. Hæc patres ueſtri uirtutis ergo qua fuerũt in illis piculis pſtantia dede

rũt nobis. At uos econtrario agitis ꝗ cu Thebanis inimicilimis noſtris ad redi-
gẽdos nos ĩ ſeruitutẽ ueniſtis. taq; & eos qui iuruurado tuc affuerũt & ueſtros
prios & noſtros indigeas deos teſtati dicimus: uobis ne agrum Platæeniem læ

datis ne ue iuſiurandũ uioletis: ſed noſtro nos iure uiuere ſinatis queadmodum

Pauſanias ſtatuit. Hæc tatu locutis Platæenſibus excepit Archidamus recte ine
ens. Dicitis uiri Platæenſes ſi uerbis facta reſpõdeãt: Quẽadmodũ emim bPauſai-
as uobis præſtitit: ut ipi ueſtro iure uiuatis p̃ſtate uos quoq; ꝓ uelſtra uirili libe-
ros alios quicũq; & piculoꝶ & iuuurandi uobis ea quæ tẽpeitate parricipes nũc
Acthenienſibus ſeruiũt: quorũq; in libertatẽ aſſerẽdoge gratia tatus apparatus ſit
tantũq; belluũ. Cuius liberationis ut maxime adiutores fueritis: ita maxime muiiu
randũ ſeruaueritis. Sin minus eadẽ quæ iam àtea hortamur otium agite: colen-
tes quæ ueſtta ipſoꝶe ſũt: nec ſitis in partibus apud alterutros & tame utriſq; pro
amicis recipite: hæc ſat uobis eruũt. Nõ plura Archidamus. Quæ cũ audiſſet lega
ti Platæenſes ingreſſiq; urbem ad multitudiem retuliſſent: Archidamo reſpode

rũt:ĩpoſſibilia ſibi factũ eſſe quæ ſuaderẽt ſine Athemienſibus: apud quos liberi

ipoge atq; uxores eẽnt:timere quoq; ſe toti Ciuitati ne cilicet aut illis digreſſis
Atheniẽies uenirẽt iſta nõ pmiſſuri:aut Thebani ut pote in iureiurãdo cõtenti:
du utraq; ps recipitur: rurius urbẽ occupare conerẽtur. Ille bene eos iubẽs ſpa⸗
re reſpodit. Yos uero urbẽ ac domos nobis Lacedæmoniis tradite: fines agri de

mõſtrate: arbores & qcꝗd aliud põt ſub numeg cadere numerate. lp̃i quocũq

ibuerit abſcedite: quouiq; fuerit bellũ: V bi deſierit reddituri uobis quæcũq; ac
ceperimus habẽtes ea ĩteri ĩdepoſito colẽteſq; ac fructũ reddetes qui uobis ad
H e— i

uſũ ſuppetat uitæ. Eo audito legati ĩgreſſi iteꝶ hiĩto cũ multitudie cõſilio: di
xerut ea quæ ſuaderent uelle ſe prius comũicare cũ Atheniẽſibus accepturolq;
cõditionè ſi illos pſuaſerit. Interea loci iuſſerũt ſibi fidẽ dari ĩ ipoꝶ regiõe nihil

eos hoſtiliter acturos. Atq; ita ĩterpoſita fide: itra quot dies credibile fuit accep-

tũ iri reſpõſũ a regiõis uaſtatiõe tẽperarũt. Aditis Atheniẽſibus legati Platæen-
ſes agitatoq; cũ eis cõſilio reuerli hæc ciuitati renuũciãt. Neq; ĩ ſuperiori tpre iu-
xi Pbreenles ex quo ſocietatem iniuimus iquiũt Athenienles ſe pmiſiſſe uobis
iniuria fieri: neq; nuc eſſe neglecturos. ſed ꝓ iuribus adiuturos. Admonẽtq; uos
iuriſiurãdi quo ueſtri ſe patres obſtruxere. Nihil noui ſe circa ſocietatem actu-
ros. Hæc cũ legati renütiaſſent Platæenſes docuerũt nõ ꝓdere Athenienſes: ſed
reliſtere: & ſi oporteat uel ate ipſoꝶ oculos uaſtari agros: & ꝗcꝗd aliud cõtigere
poſſet pati neminemq; emittere: ſed de muro reſpondere impoſſibilia ſibi eſſe
ꝗquæ Lacedæmonii ſuaderét. Qui cũ reſpõdiſſent tc uero Archidamus Rex ſte
tit cõteſtãs deos atq; heroes indigẽas his uerbis. Dii quicũq; terrã Platæẽſem te
netis: heroeſq; cõſcii eſte: iureiurado prius ab iſtis uiolato nõ ĩcipere a nobis iiu
riã ꝙ ĩ hãc terrã uenimus: ĩ qua patres noſtri uoris apd uos nuũcupatis: Medos ſu
perauerut: quãq; uos ꝓpicii ad iutricẽ græcis ĩ plio præſtitiſtis: neq; nuũc nos ſi
quid faciemus iniuſtos fore. Quoniã adhortati eos qui multis iuſtiſq; rõibus

nihul ꝓficimus. Itaq; cõcedite ut & ii qui ceperũt iniurià facere: pœnas dẽt: & ꝗq

merito pdire parãt pœnas ſumãt. His deos pcatus militi bellu pruittit. Et primu
urbẽ ne ꝗs iã egrederetur ex populatis arboribus cacellato uallo, circũdat. Deĩde
aggerẽ ate urbẽ iaciũt ſperates ꝓpe di ſe expugnaturos tata mau i ope occupa-

ta. Itaq; cæſam e citherone materiã utrinq; muris opponétes ſupra urbis æXadfi-

cia extruũt imodũ cãiſtroꝶ iĩtextà: ne copioſus agger difflueret. In quẽ ét cõge-
ruüũt ac ſuperiaciũt ligna lapides humu: & ſi quid aliud ad excitãdã magmitudiné
facit. Quo ĩ opere dies noctibus nulla ĩtermiſſiõe iuctos ſeptuagita cõſumplſe-
ruũt. uicibus qeſcẽtes. Nã cũ alteri cõgerebat: alteri ſomnuũ cibuq; capiebant: præ
politis operi Lacedæmomis: ꝗ peregrini ſingulaꝶ ciuitatũ militibus duces erat
atq; urgetibus. Hũc aggeréẽ Platæéſes extolli cernẽtes muꝑe ligneũ & ipi compo
nit: que ubi ſtatuerũt ꝗᷓ pte muri hoſtis aggerẽ excitabat: lædiſicãt laterculis ui
cinaꝶ domoge ꝗs diruebat: lignis eos iternectẽtibus: ne ſuccreſcẽs ædificiũ mi-
nus ſe ſuſtineret: ptexentibuſq; ad tutelam id coriis ac palliis ne & ipi ĩ ope & li
gna miſſilibus igniferis ferirentur. Atq; ita murus ĩ multũ altitudinis ꝓceſlit.
Nihil tamen mius agger evaduerſo ſurgebat. At Platæenſes tale ꝗdã commenti
funt. Interciſo muro: ꝗqᷓ uineæ aggeriſ admotæ erãt illag humuũ egerebant. Ea re
Pelopõneſes cõperta ſubactu cœnũ caniſtris arũdiaceis: eo ubi ſubtracta humuſ
erat iniecerũt: ne ſicut humus diffluens efferetur. A quo excluſi Platæenſes id
gquidem tulerũt: ſed ſub terra actis ab urbe ad aggerem cũnculis p certa ueſtigia:
rurſus humũ ad ſe ſubducebãt: diuq; eos qui erat foris latuerũt: ita ut illis etiam
atq; etiã aggerentibus minus: ramẽ moles creſceret: ſubducto deorſum aggere
& aſſidue ĩ locũ uacue factũ deicidente. Cæteꝶ ueriti ne pauci p multis eſſent ĩ

pares hoc quoq; excogitauerunt. Omiſſa magni ædificii cõtra uineas ſubſtructi

one ab utroq; eius latere: q muro humiliori comittebatur ĩtra urbem luari ſpe-
cie muge ducut: ut ſi magnus caperetur his hic hoſtes itercluderet: cogeretq; ite
rũ agere uĩieas & ꝓcedendo duplicem laborem ſubire: magis etiã ĩ ancipiti futu-
ros. Promouerãt auũt utbi machias ab aggere Pelopõnenſes una: iuxta uineas cõ-
tra ſubſtructionem oppidanoꝶge: ꝗᷓ ſubſtructiõe uæhementer ꝗſſata aĩos illorũ

rtenrt
figebit
abos luſ
trarerit.
tsceni
ſcid
eniſtimi
ſe cigi
ci ſpacic
de coõfice
s itenac
rütquitu
inici ſu
moonq
netscoll
cüigenee
wereteri
lauerito⸗
uim nu
movie.
ſaude
ewerial
telidir⸗
cierüt⸗
busar
clone
ſoeminis
öſron
AWderi⸗
Wſ
dü i
meto
Tuper
opas
runt,
Chac
Pulerun
matis
ſto i P
er ar⸗

e ſul

dunrll
uig
teſered⸗
bor A

tuont ſot

ſerert

ietiloch
8 cetnno
0Neplöe ditl

ddiletuit Aetn

legntihuren
Perioritrein
epmmiſikeuodi
Admonetg
Nietatem ach
Athemenlert
daliud cötiger
Hibia ſbi e
ichmusherle
ilrrien t
eteanobis in
ppatis Mecosta
deg nuc nosl
iuſtülg tün
Nenas Cerd
int Etprimi
circuda Deice
niope ocop⸗
n orbis Auͤ⸗
ngue et cige
magmitucine
1a columple⸗
meban gæ
cuces eat
ißiconpo
atercolss vi
Aaliciüdi⸗
iiche Al
Bans peelit
di commentl
eredant Lare
Pmndkihunt
Paarxrnlesid

certaveſtiga 7

Nurilsenum
cotlum agen
mules elen!
hens bli
cogeleg
nchhilin/
nta uinenc,
ta ios

perterrefecerant :alias alibi cõtra murũ. Qu is oppidani tũ circũdatis laqueis re
friĩgebãt: tũ hac ratiõe Trabes igentes: quas ferreis lõgiſq; Catenis utriq; a capi-

tibus ſuſpenderãt: trã ſuerſas a binis atennis ſupra muꝶ iclinatis: porrectiiq; cõ⸗-
traxerat. & quotiens datura ictũ machina erat promine ntem eius parte iaxa-

tis catenis atq; emanu remiſſis pcipiti icuſſiõe decurtabat. Po ſt hæc Pelopõnen
ſes cũ & nihil ꝓficerent: machinæ & aduerſus uleas ãte mural e excitatum eſiet:
exiſtimãtes arduũ eſſe ĩter tot ĩpedimenta capere urbem a d circũdadã muro eã
ſe accigũt. Prius tamen igni temptãdũ rati ſi poſſent igru ente uento icendere:
cũ ſpacioſa nõ eſſet. Oia.n.ſecũ uerſabãt ſi qᷓ rõne rẽ ſine ſumptu:& ſine obſidi⸗
e cõficerẽt. Allatos itaq; materiæ faſces ab Aggere ĩ id foſſatũ: ꝗq d ad muꝑꝶ pri
us ĩteriacebat coniitiũt. Quo ꝓtius ut pote a tata hoĩum manu ĩpleto ꝓce ſie-
rũt: quãtũ plurimũ alterius urbis occupare e loco ſuperiore potuerũt. Iniectoq;
igni cũ ſulphure ac pice materiã ĩcenderũt. Vnde tatũ flamæ excitatũ ẽ: ꝗᷓtũ ne-
mo unꝗᷓ ad iß⸗ illud ĩſpexit: dũtaxat de manu factũ iduſtria factũ. Na ahquãdo
uẽtis colliſa ſecũ ſilua ĩ mõtibus ſua ſpõte ignẽ edidit: & ex eo flamã. Hoc ĩcẽdiũ
cũ ĩgens extitit: tũ uero parũ abfuit: quin oppidanos ꝗ alia mala effugerãt ablu⸗-
merẽt exiguo urbis tractu relicto quo nõ prigeret. Quod ſi uentus ut hoſtes ſpe
rauerãt còmodus affuiſſet actu de illis erat. Nuc illua et fertur cõtigiſſe magna
uim aquæ de cælo cũ tonitruis effuſam icendiũ extinxiſſe atq; ira piculum ium
mouiſie. Hoc quoq; fruſtrati Pelopõnẽſes retẽta qdã exercitus pte cætera remiſ
ſa urbẽ muro circudãt: certo aſſignato ſingulis ciuitatibus loco ducta interius
exteriuſqʒ foſſa ex ꝗᷓ lateres effecerũt. Eo pfecto ſub exortũ arcturi relicto ad tu
tela dimidii muri præſidio nã alterũ dimidiu Boetii cuſtodiebat: cũ exercitu re
dierũt ad ſuas quiq; urbes digreſſi. At Platæéſes cũ liberos & uxores cũ ſemori-
bus atq; hoĩum nullius uſus multitudiem iã ãte exportaſſentipi reliqui ꝗ obii⸗-
dionẽ ſuſtẽtabãt qᷓdrigẽti numero erãt: & Atheniẽſiũ octogita cu cẽtũ ac decem
fœminis quæ panẽ facerẽt. Tot oĩno fuerũt cũcti ꝗ ad toleradã obſidionẽ ſunt
cõſtituti:nemĩe alio ĩtra muros nec ſeruo nec libero. Huiuicemõi fuit Platæëiiũ
aduerſus oppugnaãtes p̃paratio. Eadem æſtate obſidiõis pricipio: cũ duobus mili
bus ſui corporis armatoge ducẽtiſq; Equitibus duce Xéophõte Euripidis filo:
cũ aliis duobus ducibus arma ituleruũt: i Thracia Chalcideſibus & Bortieis fur-
mẽto maturo. Et cũ Spartolo quæ ẽ ĩ Bottica copias admouiſſẽt frumẽtum cor
ruperunt. Videbatur at ea ciuitas ad Athenttes defectura quorundã q itus erat
opa. Sed uocatu eoꝶ ꝗ hæc nolebãt ex olyntho armatæ copiæ præſidio uene-
runt. Cum ꝗbus Sptolo ꝓgreſſis Atheniéſes ate ip̃am urbẽ cõſeruerunt pugna:

Chalcidẽſiumq; peditatum cum nõ nullis auxiliaribus ſuparunt: ad urbeq; cõ-

pulerunt: ſed peditatus ac leuis armatura a chalcidẽſibus eꝗtibus ac leuiter ar-
matis fupatus eſt. habentibus aliquot ſcutatos e regiõe quæ dicit᷑ Cruſidis. Ge-
ſto iã prælio ſupueniunt alii ex olyntho ſcutati auxilio futuri. Quos ut uiderũt
ex Spartolo leuiter armati addito aĩo: tum acceſſiõe ſocioꝶ: tum ꝙ ãtea nõ ĩteri
ores ſuiſſent: iteze cum Chalcidenſium Egqtatu ac ſubſidiariis Athemenſes iua-
dunt.llli uero ſe ſe ad duas cohorres recipiunt: qs cum ipedimentis reliquerat.
Qui quoties ĩfeſtis armis ſe ĩferebat toties ab hoſte fuga fiebat: Cum rurſus ſe
referebãat iſtabatur miſſiliaq; ĩigerebãtur: Ad eꝗtatibus Chalcidenſibus Equiri-
bus & qua uidebatur adorientibus. Deniq; nõò mediocriter iã pcluſos 'fuga uer
tunt:longoq; tractu pſequuntur. Athenienſes Potidæam fuga plati receptis: po-

ſtea ex fœdere interfectis. Athenas cum reliquiis exercitus reuerterunt. Ex quo

E Iii

=

deſiderati lũt quadrigenti ac trigita cũ oĩbus ducibus. Chalcidenſes ac Battiæi
ubi Trophæũu ſtatuerut: mortuoſq;ʒ ſuos legerũt:in ſuas quiq; urbes diiceſſere.
Eadem æſtate nõ multo poſt hæc ambraciotæ Chaoneſq; auidi oẽm Acarnaia
uexadi: & ab Atheniẽſibus alienadi Lacedæmoniis ſuadẽt claſſem ex ſocialibus
urbibus parare:armatos mille ĩ Acarnaniã mittere: ꝙ dicerét ſi ſecũ illi cũ naui
bus ſimul ac peditatu irẽt: quãdo qdẽ Acarnanes mari nequeat mutuo ſibi eſſe
auxilio: facile ĩ poteſtatẽ redacta Acarnania Zacyntho & Cephallenia eſſe poti-
turos: nec Atheniéſes itidẽ ut nup Pelopõneſum pᷣnauigaturos. pẽ quoq; Nau-
pacti capiẽdæ fore. His pſuaſi Lacedæmonii Cnemũ adhuc nauarchu & milites
cu aliquot nauibus eueſtigio mittut: iuſſum iſtructa ꝗ primu claſſie nauigare ĩ
Leucada. Studebãt aũt pcipue Corithii Ambraciotis ut pote ſuis colõis. Et claſ-
ſis quidẽ Corinthioꝶe licyoniogeq; & circa oppidoge iſtruebatur. Na Leucadio-
rum Anactoriorũ Ambraciotage ia profecta apud Leucada præſtolabatur. Cne-
mus & mille cu eo milites ubi traſfetarũt ignaro Phormione: ꝗ4 decẽe circa Nau⸗
pactum præſidiariis Atheniéſiũ nauibus præerat: ĩ terra cõfeſtim copias educit
in aciẽ :eiq; pſto fuerut ex græcis Ambraciotæ: Leucadii:, Anactoti præter eos
nulle Peloponnenies quos ipe adduxerat barbaroꝶ Chaones ꝗqnoô ſub regibus
ſed ſub annuis ex principali genere magiſtratibus uiuũt: mille phocio & mcano
re ducibus Adiunctis Theſprotis & ip̃is ſine rege agentibus: Molloſſioꝑ & Ati⸗
tanũ doxerat Sabylintus Tharypis regis adhuc pupilli tutelam gerés. Paraueorũ
Oridus Rex adiucto cõmilitio mille Oreſtage Anthiochi regis eorũ præmiſſu.
Miſit & pdiccas Clam Atheniéſibus mille Macedões ꝗ poſtea ſupuenerũt.Hoc
exercitu Cnemus nolẽs e Corĩtho oppiri claſiem ꝓfectus eſt: perq; Argiu Argrũ
iter facientes: cũ uicũ Limnæã ſine muris diripuiiſent: Strat peruencrut maxi-

mã Acarnaniæ urbẽé: rati ſi hanc primà cepiſſent: cæteras haud ægre i deditionz

uenturas. Acarnanes ubi cognouerunt terra multam manũ adueiſie & mari ho
ſtes cu claſſe affuturos non miſerũt muruo auxilia: ſua enim quiq; cuſtodie bãt:
ſed Phormionẽ accerſierut iubentes ire ſupperias. Ille reſpõdet id fieri no poſſe:
ut cũ claſtis e Corintho ſolutura ſit: Naupactũ ſine præſidio relinquat. Pelopo-
nenſes ĩ tres diſptiti acies ad urbẽ Stratioꝶ& iter ĩtẽdũt: eo cõſilio ut caſtris quo-
minus poſitis niſi uerbis iduxerit oppidanos re oppidũ temptẽt. Et mediuũ qui
de locu ipergendo tenebat: Chaones & barbari alii dexterâ uero Leucadii Ana-
ctoriiq; & ꝗ cũ eis erat. Siniſtrã aut Cnemus cũ Peloponnéſibus & Ambraciotis
magno iuicé interuallo. Adeo ut aliquãdo a mutuo ꝓſpectu abeſſent. Et græci
ſeruatis ordinibus: exploratiſq; irineribus pgebat: dũ idoneo ĩ loco caſtra comu
nirẽt: Chaones aut ſuis uiribus freti: ut qui oĩ

aur iins iridus ui oĩum illius cõtinétis bellaciſſimi ha
berentur: non fuſtinuerũr caſtris deligere locũ: ſed rubore ipo feroces: additis
aliis mutuo auxilio barbaris: urbẽ ſe ipo clamore expugnaturos ſperabant ſuu⸗

ꝙ; id opus ſore. Quos propius accedere Stratu aĩaduertẽtes arbitrati ſi ab aliis

ſe iunctos ſuperaſſent fore: ut nequaꝗᷓ poſtea græci ſimiliter accederét circa ur-
bẽ inſidias collocant.Illoſq; cũ ꝓpiores facti eſlent ex urbe pariter & ex inſidiis
pꝓlilientes circũueniũt rimore perculſos: multiſq; Chaonum trucidatis: cum alii
barbari hos cædẽtes uiderũt: ne ip̃i quidẽ iam ſufſtinuere: ſed in fugam ſe conie
ſcere: neutro græcorum agminum ſentiente hanc pugnam: ira multum illi pceſ
ſerant: ſed opinante diligendis caſtris occupatos. Quos poſtꝗᷓ effuſa fuga fere-
bantur:ad ſe receperunt: contractiſq; agminibus ibidem per diem quieuerunt.
Stratiis non uenientibus cum ipis ad manum ꝙ uidelicer alii Acarnanes auxilia

hoͦleren
eleellet
Abenit
laſtadi⸗
interven
Ulinc o
barisge
Cnemu
veninte
libus ul
ertra ün

tiivero

iin Ac
guucrgi
voſtiuu
jeisgu
Nienles
gellino
Daces ii
chaon 8
Clolue
Wapop
Ghaun
jetpro
ſeaen
langul
ſet Quu
nade⸗
ware
N
Aled
Uente
tum
tibos
enam
llician
lireter
natorit
Pprimur
Uicorre
Ue pern
cecim
Uioar
Naupn
ercyn
Wuse

Leltum

mlesaii
rdes alcrlin
10em Acani
wer denlbe
leci illici n
mutuo übiele
Aenaelei
Regnog N
archi& iie
taſe mugn
colös bichl
. Nileucado⸗
ſohbarur ne⸗
cece cna Nn
n Copins tabct
konunprrtereor
no ſobtepben
hocio Anco
loſlox & Ai/
eris aateni
orü præmin
pvenerütlhe
enenüt man⸗

eicecitone

est maniho
ltociebii:
nno pole:
. Pelopo⸗
clris guo⸗
tmeduͤi
