niæ. Contemnebant autem illos & ui pecuniarum q iam tunc habebant quan/-
tam ditiſſimi quique græcorum & ualidiore bellꝗ apparatu freti. Et enim elati
erant & propter rem naualem, qua aliquando multo præſtantiores fuerant: &
propter pheacum qui prius corcyram incoluerant nauticam gloriam. Quo ma
gis parandæ claſſi incumbebant nec erat parum ualidi. Quippe centum eis ac
uiginti naues fuerunt cum bellum incepere. Ob hæc omnia Corinthii corcyren
ſibus ſuccenſentes epidamnum præſida miſerunt præter ſua am brachiotarum
Leucadiorumque facta: qui uellent illuc ha bitatum eundi poteſtate. Profectum
eſt autem præſidium Appoloniam quæ erat Corinthiorum colonia pedeſtri iti-
nere Corcyrenſiũ metu ne ab illis mare trãſeũtes ĩhiberent᷑ Corcyrẽſes ubi colo
nos ac pᷣſidia Epidanũ pueniſſe nouerũt Coloniãq; corĩthus deditã ægre accepũt

—

—

Statimque illuc quinque & uiginti cum nauibus profecti deinde reliqua cum

8 Z elaſſe iubent pro ſua auctoritate ſimul recipere exules: uenerunt enim exules
„ Epidãnenſes corcyram:ac ſepulcra cognationemq; demoſtrantes atque allegan-
H tes obſecrauerant ur & ipſi reſtituerentur & præ ſidia colonique a corinthiis miſ

ſi expellerentur.Illos haud quanꝗᷓ imperata facientes infeſto exercitu aggrediun
tur quadraginta nauium cum exulibus tanquam eos reſtituturi hillyriis in ſo-
cietatem acceptis: obſidentes urbem denũtiant licere cuilibet Epidamnenſium
hoſpitum ue impune abire alioquin illum pro hoſte ſe habituros. Vbi non pare
tur: urbem corycenſes Eſt autem locus ille iſthmos oppugnãt. Corinthii poſtꝗᷓ
eis allatum eſt ex iis qui intus erant ᷓpidamnum oppugnari exercitum compa-
rant: ſimulque deducendam Epidamnum colomam edicunt: æquas uirileſque

b partes fore ire uolentibus: ſi quis protinus cum cæteris nauigare uelit & tamen
particeps fieri coloniæ numeratis quinꝗuagenis dragmis corinthio populo lice
MB re manere. Fuerunt autem permulti & qui nauigarunt & qui pecuniam numera
n uerunt. Ad hæc rogarunt Megarenſes ut ſuis nauibus comitatum præſtarent:
ad ſi forte a corcyrenſibus interpellarentur. Illi inſtructas eis comodarunt octo'&
o. pales urbs cephalenorum quattuor. Rogati quoque Epidaurii præbuerunt qui-
edl que: Hermiões unam: Troezenii duas: Leucadii decem: Ampractocæ octo. Athe
banis pecunias petierunt & aphliaſiis ab Helæis naues uacuas pecuniaſque. pſo-
ne rum uero corinthiorum fuerunt inſtructæ naues triginta & tria milia peditum
dſi Hunc apparatum corcyrenſes ubi acceperunt corinthum profecti cum lacedæ-
e moniis ſicyoniſque legatis: Quos adhibitos uolebant iuſſerunt corinthios de-
im Qucere præſidia colonoſque Epidamno ranꝗᷓ ad eos nihil pertinente. Quod ſi “
ne quid aduerſus eos facerent uelle ſe ſubire iudicium in peloponneſo apudi las ci
on uitates de quibus inter utroſq; conueniret: & utris adiudicata colonia foret eos
bi optineri: quinetiam rem ad delphicum relegare Oraculum: nec bellum fieri per
2* mittere: alioquin neceſſarium fore aiebant ſi ſibi iùs fieret amicos facere quos
in⸗ nolet exlalterutris eorum qui nunc præpotentes eſſent tutelæ gratia. Corinthii/
u reſpondent ſi naues & barbaros Epidamno abducant ſe conſultaturos. Nam
prius non bene habere cum illi oppugnentur ipſos iuditio contendere. E con-
m trario corcyrenſes dicere ſi & illi eos qui intra Epidamnum eſſent abducerent
ſ ſe iſta facturos paratoſque eſſe & ſcẽ promittere. Dum id per utroſque fiat ſe⸗
cedere donec de cauſa foret pronuntiatum: Corinthii nihil horum audientes
: q uando iam & naues eis plene & ſocii præſto erant: C aduceatore præmiſſo
qui corcyrenſibus bellum indiceret: ſoluentes e portu cum quinque & ſep-
3 tuaginta nauibus duobuſque millibus militum Epidamnum uerſus nauigaue-
4 runt cum corcyrenſibus pugnaturi. Præerat nauibus Ariſtheus pellichæ. Cal⸗

licrates calliæ Thimanor Thimantis filius peditibus autem Archetimus & Iſar
chidas Iſarchi filius Vt uentum in actum terræ anactoriæ: ubi templum Apol-
linis eſt in faucibus ſinus Ambrachii: Corcyrenſes caduceatorem eis præmit-
tunt actuario nauigio: qui aduerſus ſe ueraret illos nauigare: ſimulque naues
complent uetuſtas ut nauigationi ſint utiles innectunt alias expediunt. Poſtꝗᷓ
caduceator nihil a corinthiis pacatum renuntiat: & naues ipſorum expletæ
ſunt numero Octoginta: nam Epidamnum quinquaginta oppugnabant ob⸗
uiam itur pugnaque nauali cõmiſſa, corcyrenſes egregie uincunt: ac quindecim
Corinthiorum naues corrumpunt. Eodem die contigit ut ii qui intra Epidam-
num oppugnabantur deditionem facerẽt hac lege:ut externi quidẽ uenderent:

corinthii autem in uinclis haberentur dum aliud quippiam uictoribus uideret.

decundum pugnam corcyrenles trophæum in Leuca na corcyræ promonto-

rio ſtatuerunt. Cæteriique captiuis necatis corinthios uinctos aſſeruarunt. Poſt
hæc cum corinthu ſocuq; nauali prælio uicti domu rechſient. corcyrenies omni
circa mari potiti ſunt. Nauigameſq; in Leucada corinthiorũ coloniam agg eius
populati iunt: & cyllenẽ ubi erat naualia hielienſium incederut quot naues pecu
maſq; corinthus præbuiſient. Ac plurimo a pugna nauali ten pore mare tenue-
runt. Corinthiorũq; ſociis ad nauigando calamitates inferebant. Donec circun
acta iam æſtate corinthii cum ſocu ipſorum laborarent nauibus atque exercitu
miſſo: caſtra in Actio poſuerunt: & circa chimerium Theſprocidos Leucadis tu
tandæ cauſa: aliarumque Ciuitatum quæcunque ſuarum partium erant. Caſtra
metati ſunt autem e regione corcyrenſes in Leucimna nauibus peditatuque. Ac
neutris in alteros nauigatibus ſed alſtrinſecus ſedentibus hæc æſtas extracta eſt:
appetenteque iam hyeme domum utrique reuerterunt. Toto eo poſt pugnam &
in ſequenti anno Corinthii indigne ferentes ad bellum cum corcyrenuibus na-

ues compegerunt: & robuſtiſſimas quaique ad claſſem inſtruxerunt: cogentes

ex peloponneio remiges & ex reliqua græcia ſolicitantes mercede. Quem appa-
ratum audientes corcyrenſes extimeiceébant: quippe qui non elient cum alhquo

græcorum confederati ꝙ ſe non aſcripſiſien neque Athenenuun- neꝗ Lacedæ

momorum fœderibus. Viſum itaque eis eit ut athenas rent cõtrahendam ſocie
tatem temptadumq; aliquid ab ülis impetrare ſubudn. His compertis corinthii
mittunt & ipii athenas legationem quæ diceret ne ſibi claſſis attica ad corcyre-

ſem adiecta impedimẽro eilet quominus bellu gererét arbitrio iuo. ltaq; coacta

contione i diceptatione uenerunt: & corcyren es quidẽ in hunc modu dixere.
Oratio Corcyrenſium.
Ar eſt uiri athenienſes ut qui externos adeunt: ut quẽadmodum nũe
nos imploratum auxilia fi neq; magna ipſorum beneficentia neq; ſo

cietas intercedat: demonſtrent primum quo maximum eſt ea quæ po
ſcunt fore illis utilia a quibus poſcunt: Sin minus certe non dan no-

ſa. Deinde firmam ſe eis gratiam habituros. Horun ſi nihil demonſtrauerint ne

iraſcantur ſi non imperrauerint. Iſta probaturos ſe ſperantes uobis Corcyrenſes
ad poſcendam nos ſocietatem miſerunt. Conſilium noſtrum uiri athenienſes an
te hac incõſultum imj reſentiarum eſt uobis fructuoſum nobis ipſis dammoſũ.
Quippe nunꝗ hactenus cuiuſpiam ſocii uoluntarii cum uerimus nunc ea de cã
deiolati in bello quod cum corinthiis gerimus ad orandam aliorum ſocietatem
uemmus Ex quo accidit ut quod uidebatur prius eſſe prudentiæ nolle cum ex
teris ſocietate imita periclitari: id nunc imprudentiæ & infirmitati detur. Itaque
corinthiorum claſſem nobis bellum iferentem ipſi per nosmet compeſcuim us.
At ubi maiori apparatu & a peloponneſo & a feliqua græcia ſtatuit hoſtis ĩ nos

uenife cernentes eſſe noſtras rantum uires illi impates: & ſin ul magnum pericu

lum fore ſi ei ſubiciiamur: neceſſe haberemus nos quoque aliunde au ilia unde

cunq; implorare: utiq; uenia digni ſi quod antea non prauitate ſed opiniomis er-

rore pocius inepte non fecimus:id nunc e contrario audeamus. Quod ſi audieri
tis honeſta & uobis bõa exiſtet iſta ſocietas noſtræ neceſſit is multis de cauſis.
Primium ꝙ imiuriam accipientibus non facientibus opem feretis. Deinde ꝙ eos

3 4

ü

n0⸗
loſt
nt
eios
ecu
hue,
kcun
rtu
istu
Altra
.A
elt:
n &
na⸗
ntes
Pa⸗
quo
ecdæ
ce
thi
pre⸗
aca
ere

. 4 Wwen
.*

qui maximarum rerum diſcrimen adducumur recipiendo optime beneficium

collocatis æterno apud nos teſtimonio. Et cum claſſem ſecũdum ueſtram poſſi-
deamus maximam: Conſiderate quæ nam rarior occaſio ueſtræ ꝓſperitatis:quæ
ue hoſtibus triſtior eſie poſſit: ꝗᷓ hoc quam potentiam uos magnæ pecuniæ ac
gratiæ loco æſtimaretis: eam ultro uobis adeſſe atq; offerri cura pericula citrac

ſumptus afferentem. præterea tum apud pleroſq; laudem: tum apud eos quos ꝓ

texeritis gratiam: tum ipſis uobis uires quæ cũcta per paucis ex omm memoria
pariter contigerunt. Pauciq; extiterunt qui a quibus ſocietatem belli peteret eiſ
dem ipſi præitarent non minus præſidii & ornamenti ꝗᷓ acciperent. Quod ſiquis
bellum uobis in hoc autem utiles eſſe poſſumus,non iĩminere opinatur: is profe
cto fallitur opinione nec intelligit & Lacedæmonios metu ueſtri ſpectare ad bel
lIum: & Corinthios cum per ſe ualidis tum uobis inimicos præoccupando nos af
fectare uiam ad uos in uadendos: ne nos cõmuni in ipſos odio mutuo præſidio
ſimus: ne ue eos alterutra ſpe fruſtemur aut nocendi nobis aut ſe ipſos corrobo

randi. Quos præuenire & nos in ſocietatem recipere hoc poſcentes & ĩſidias an

ticipare: potiuſꝗᷓ inſidiantibus contra inſidiari ueſtræ ſunt partes. Quod ſi negẽt
æquum eſſe ſuos colonos recipi a uobis: diſcant coloniam omnem ĩitaq; honore
proſequi metropolim ſuam ſi ſibi ab ea benefiat: Sin uero male ab illa ſecedere.
Neq; enim ea re coloniæ emittuntur ut ſeruiant iis qui reliquuntur ſed ut ſint
pares. Nam iſtos iniurios eſſe in nos hoc uero palam eſt. Quippe cittati in iudi-
tium de Epidamno tamen bello maluerunt obiecta refellere ꝗᷓ iure. Atque hæc
quæ in nos agunt cognatos ſuos inditio uobis quodam modoſſint ad non erran
dum quominus ab ipſis ſecedatis & nobis ſupplicibus protinus ſubueniatis.
Quifqus enim gratificando hoſtibus minime ſibi pœnitẽda comittit: is ſane tu
tiſſime degit: neq; uero fœderaq; uobiſcum Lacedæmoniis ſunt frangentis reci-
piendis nobis qui neutrorum ſocii ſumus cum in illis dicatur: ſi qua græcarum
Ciuitatum & ſocialibus non ſit:licere eis ad utros libuerit accedere. Et certe in-

dignum prorſus eſt: ſi iſtis fas eſt ex ſocialibus hominibus cum reliquæ græciæ:

tum uero ueſtrorum ſubditoꝶ ſuas naues armare uobis interdici ſocietate quæ
offertur & alia undiq; utilitate: & poſtea criminis loco poni:ſi ea nobis quæ ora-
mus indulſeritis multo maiorem cauſam uos in ſimulandi ſimus habituri. Nam
ſi nos repelletis homines & periclitantes nec uobis inimicos repelletis: & iſtos ꝗ
ueſtri ſunt inimici atq; hoſtes non ſolum non arcebitis: ſed etiam præxeptores
ueſtrarum uirium eſſe negligentis: quas nequaꝗᷓ debetis pripi ſinere: uerum pro
hibere ullos e ueſtra ditione
cunq; cordi fuerit uobis auxiliorum tranſmittere ad nos aperte tranſmittere p-
palam nobis in ſocietatem receptis. Ex qua re multæ quẽadmodum initio attigi
mus cõmoditates oſtenduntur: & ante omnia ꝙ ut manifeſtiſſima fides eſt: iſti

& hoſtes nobis fuerunt & nunc ualidi ſunt ad rebelles ſuos cohercendos. Et cũ

uobis offeratur claſſis non mediterraneis ſociis armata: ſed talis ut nihil uobis
damnoſius ſit:ꝗᷓ eam amittere decet: uos ſi poteſtis quod præcipuum eſt neminẽ
pati alium claſſe pollere:ſi minus tutiſſimum quenq; uobis pro ſocio habere.
Verum enim uero cui iſta quæ dicimus uidentur utilia quidem eſſe: ſed timen-
dum ne ea ſectantes rumpatis fœdera: hic intelligat diffidere fœderibus ualidio
rem eſſe rem ad hoſtes deterendos & contra illis confidere: & ob id nos in ſocie-
tatem non recipere:rem infirmam fore & minus tutam ꝙ hoſtes ob id reddit ro

tributarios illorum fieri debetis: quinimo qtum-

buſtiores. Præterea cum nõ magis de Corcyra ꝗᷓ de Athenis cõſultetur: nõ ꝓſpi-
cit hic quæ præcipue ſunt e dignitate atq; ex utilitate athenarum: & cum cernat
bellum non futurum ſed tantum non iam præſens eſſe de recipienda in ſocieta
te noſtra Ciuita te heſitatque ad maxima temporum momenta uel ſocia uel ho
ſtis eſt. Sita eſt enim oportune ſane adtraiectum in Italiam atq; in Siciliam: uel
ad prohibendam illinc ire claſſem in peloponneſum: uel ad eandem illuc aliaue
in loca tranſmittendam. atq; ut uniuerſa & ſingula breuiſſime in ſũmam contra
ham: ſic habete: ut ſciatis nõ debere nos deſeri: tres apud græcos claſſes eſſe ma
gnificiendas ueſtram noſtram corinthiorum. Harum duas ſi in unum coire con
tem pleritis: &F Corinthii nos occuparint: bellum nauale cum corcyrenſibus pari
ter ac peloponnenſibus geretis. At nobis receptis plus nauium habebitis quibus
cũ hoſte dimicetis. Hæc quidẽ corcyrenſes poſt eos autem Corinthii hæc.

Oratio Corinthiorum.

NVoniam Corcyrenſes iſti non ſolum de ſe recipiendis uerba fecerũt
ſed etiam de nobis tanꝗᷓ inuuſte bellum ſibi intulerimus: neceſſarium

orationem deuenturi ut & noſtram poſtulationem ſincerius proſpi-
ciatis & iſtorum utihtarem non ſine ratione repudietis. Aiunt modeſtiæ ſtudio
nullius unꝗᷓ ſocietatem ſe recepiſſe: id non uirtutis ſed maleficii ſtudio fecerunt:
ꝙ uidelicet nollent ullum malefactorum ſuorum aut ſocium habere:aut teſtem
a quo uerecundiæ admonerentur. Et ſane urbs ſua ipſo ſitu appoſita ad iſtorum
conſilium reddit eos magis iniuriarum quas faciunt arbitros: ꝗᷓ ſubiicit æquo iu
ditio propter infrequentem ipſorum ad exteros cõmeationem: & frequentẽ alio

rum illuc ui appulſorum receptionem. Atq; decorum ꝙ prætendunt uoluiſſe ſe
eſſe cuiuſpiam confœderatos: non eo ſpectabat ne alienæ iniuſticiæ ſocii forent:

ſed ſine arbitris iniuriam facerent: utq; ubi præualerent aliis uim afferẽt: & cum
latuiſſent plus emolumenti adipiſcerentur: & quod adepti eſſent eius erepti pu-
dere non poſſet. Quod ſi quemadmodum prædicant forẽt uiri boni quominus
culpabiles fuerunt exteris eo magis uirtutem ſuam licebat oſtendere iuſta dan-
do & accipiendo. Verum neq; erga alios neq; erga nos tales exiſtũt qui cum ſint
coloni noſtri tamen cum ſemper antea ſeceſſerunt a nobis: tum uero nunc bel-
lum nobiſcum gerunt allegantes: non ideo ſe a nobis miſſos colonos ut accipe-
rent iniuriam quibus inuicem reſpondemus: ne nos quidem iccirco collocaſſe
e S ur ab ipſis iniuriam acciperemus & contumeliam: ſed ut præſides eorũ eſſe-
mus: & quibus in rebus conuenit honore afficeremur. Quem nobis aliæ colo-
niæ præſtant præcipua nos gçaritate complectentes. Ex quo palam eſt: ſi cætero-
rum qui plures ſunt gratia ſumus iniuria iſtis ſolis eſſe inuiſos. Necq; ab re neque
qualicunq; de re læſi bellum eis intulimus: quod etiam ſi ab re intuliſſemus de-
euerat eos noſtræ iracundiæ cedere: ſicut nos uiciſim decuiſſet modeſtiæ ipſorũ
uim affere. Sed freti diuiciis cum alia multa indigne peccauerunr in nos: tũ uero
hoc ꝙ Epidamnum quæ noſtræ ditionis eſt cum uexarerur bello non uendica-
uerunt:ſed cum uindicatum nos ueniſſemus tunc eam occuparunt uiq; tenent.
Et autem ſe priuſꝗᷓ id facerent uoluiſſe diſceptare iuditio. Cum perinde ſit ac ni
hil dicere ſi quis re occupata alterum e tuto in iudiciũ uocet:ſed ſi quis ex æquo

nobis eſt ut nos quoq; de utriuſq; mẽtionem faciamus: ſic ad reliquã

— — — — — —. — —, ——.

di⸗
rnar
cieta
A ho
nvel
liae
ontra
lema
econ
par
nibus

cerüͤt
ium
Miqvi
roſpi⸗
tudio
erunt.
elſtem
orum
gvoi
iſtele
Orent:
L
Nipo⸗
winos
adan⸗
mſut
ebe⸗
ccipe⸗
*
jeſe⸗
colo⸗
ero⸗
eqle
i
ori
vero
dica⸗
nent.
xX

egro

& ante ꝗᷓ dimicetur: res & uerba in medium afferat. At iſti non priuſꝗ oppidum
obliderent: ſed poſtea ꝗᷓ rebantur nos illud non neglecturos: tunc uero æquita
tem iuris allegauerunt atq; huc uenerunt non contenti peccaſſe illic poſtulate⸗
etiam a nobis non belli ſed iniuſticiæ ſocietatem ut ſe recipiatis hoſtes noſtros.
Qui tunc potius adire debeant uos cum procul a periculo aberant non quando
& nobis iniuria illata eſt & ipii periclitantur: nec quando uos qui nullius eorum
tunc potentiæ participes fuiſtis: nunc ipſis ueſtram utilitatem in parciatis: & qui
a peccatis eorum abfuiſtis tantumdem erga nos culpæ contrahatis. Nam ꝗ olim
cum aliis uires ſuas cõmunicaſſent ii debentq; illis cõtingunt habere cõmunia.
Vos uero ut criminibus modo iſtorum affines nõ fuiſtis: ſic neq; poſt eorudem
actiones afſines eſſe debetis. Et planum quidem fecimus eo quo oportet æquita
tis ingreſſu nos ueniſſe: & iſtos uiolentenn nos auareq; feciſie. Nunc autem uos
haud iuſte recepturos eſſe horum ſocietatem planum faciendum eſt. Nam in fœ
deribus cum dicitur licere cuilibet non aſcriptarum Ciuitatum ad utros uelit ſe
confe rre:non ita dicitur ut id fiat in pernitiem partis alterius: nec de ea quæ tu-
telam imploret aduerſus eos a quibus ſecedit: quæq; iis a quibus recipitur nõ re
cepturis ſi ſaperent bellum pro pace afferat id quod uobis nunc niſi nos audiatis
eueniet. Nanq; nõ tamen iſtis auxiliares uerum etiam profederatis hoſtes nobis
efficiemini. Neceſſe enim eſt ſi ab eis ſteteritis ut dum ip̃os tunc uos una ulciſca
mur. Qui profecto iuſte feceritis præcipue ſi non fueritis in partibus. Si minus
e contrario atq; iſti petunt ſi nobiſcum ſteteritis quibus cum fœderati eſtis ad-
uerſus hos quibus cum ne induciæ quidem unꝗᷓ uobis extiterũt: neq; legem fer-
re debetis eos qui ab altera parte defecerunt receptãdi. Quoniam neq; nos cum
a uobis Samii defeciſſent:& an illis ſuccurere oporteret indiuerſum traherent.
cæteri peloponnenſes contra uos ſententiam diximus. Itaq; aperte negamus ali-
quem a puniendis ſuis eſſe prohibendum. Nam ſi eos qui aliquid facinoris admi
lerunt receptando defenderitis: palam eſt & ueſtros qui nõ pauciores ſunt ad nos
eſſe uenturos: legemque condetis quæ in uos magis ꝗ in nos recidat. Hactenus
quæ dicere habuimus apud uos de iure noſtro quod latis eſt ſecundum græciæ
leges. Reliqua exhortãdi & flagitandi muneris gratia hoc quod petimus: nõ peti
mus ut hoſtes quo noceamus: neq; amici quo abutamur: ſed quo utamur: qdq;

uos reddere nobis debere affirmamus. Nà quom aduerſus æginetas Medico bel

lo penuria Liburnicag nauium laboraretis: uigiti naues cõmodato a corinthis
accœpiſtis: quod noſtrum beneficium & item alterũ bello Samio ꝙ propter nos
non tulere Samiis auxilia pelopon nenſes præſtitit uobis. De Aeginetis quidem
uictoriam: de Samiis autem ultionem. Atq; iis temporibus hoc factum eſt ꝗbus
homines ſtudio uincendi hoſtis inquem eunt cætera curare omittunt: habentes
pro amico quemcunq; operarn ſibi nauantem etiam ſi antea fuiſſet inimicus: rur
ſus pro hoſte quencunq; ex aduerſo ſtantem etiam ſi amicus ſit qui domeſticis
quoq; rebus male conſulunt præſentis contentionis peruicatia. Hiæc uos benefi
cia memoria tenentes & qui inter uos ſunt iuniores a ſenioribus edocti: ſentite
ſimilibus officiis eſſe remuneranda: neq; iſta quidem quæ dicuntur a nobis eſſe
iuſta:ſed ſi bellum fiat alia fore utilia. Vt quiſq;.n. aliqua in re minime peccat ita
maxima ex ea utilitas ſequitur: & bellum cuius metu uos terrẽtes ad iniuſte agẽ
dum hortantur Corcyrenſes adhuc non conſtat futurum ſit nec ne: nec dignum
uobis eſt ut propter in certa belli: certa iam & præſentanea Corinthiorum ſuſci-
piatis odia. Nam quod ad ſuſpitionem pertinet: quæ prius propter Megarenſes

ſupererat prudentiæ fuerit eam extenuare potius. Poſterius nanque beneficium
oportune collatum etiam ſi minus fuerit tantum maius crimen diluere poreſt.
Neq; uero ꝙ magnam ad ſocietatem offerunt: claſſem ob hoc policeamuni: quo
niam non aificere iniuria pares. Firmior eſt potentia ꝗᷓ præſenti rerum ſpetie ela
tos cum periculis plura acquirere. Itaque nunc aduerſa nos uſi fortuna: tamẽ po
ſtulamus id quod apud Lacedæmonem ip̃i prædiximus: licere ſuos quẽq; ſocios
plectere: ut ide m nunc a uobis impetremus: ne ue ſubleuati uos noſtro decreto
nos ueſtro lædatis: ſed æquam uicem repeédatis: memores hoc illud eſſe tempus
quo maxime & qui inſeruit amicus eſt: & qui aduerſatur inimicus. Et corcyren-
ſes hos neq; in ſocietatem recipiatis inuitis nobis neq; de nobis malemeritos de-
fendatis: quod facientes tum ex officio ueſtro egeretis: tum uobis ipis optime cõ
ſulueritis. Talia autem & corinthii dixere Athemienſes utriſq; auditis: cum bis cõ
tionem coegiſſent: in priori quidem non minus probauerunt ratiões Corinthio
rum, impoſteriori uero mutato conſilio, decreuerunt ſe confœderationem cum
corcyrenſibus non ita facere ut eoſdem hoſtes ducerent eoſdem amicos. Si enĩ
aduerſus corinthios iuberentur a corcyrenſibus ſimul nauigare ruptum iri fœ-
dera quæ ſibi eflent cum peloponnenſibus: ſubſidiariam tamẽ inire ſocietatem:
ut utriq; forent alteris auxilio: ſi quis aduerſus corcyram eat Athenas ue aut ho
rum ſocios. Nam & citra hoc rebantur bellum ſibi cum peloponnenſibus fore
nec corcyram corinthiis prodi uolebant tantum nauium habentem: ſed eos qui
maxime collidi inuicem: ut in ualidioribus effectis ſi quid opus eſſet corinthiis
aliiſq; claſſem habentibus bellum capeſcerent ſimulq; quia Italia uerſus Siciliaq;
nauigantibus cõmode ſita inſula uidebatur. Hoc Athenienſes conſilio corcyren
ſes in ſocietatem acceperunt: nec multo poſt corinthiorum diſceſſum decem na
ues illis auxilio miſerunt: ducibus Lacedæmonio Cimonis Diothimo Strombi⸗-
chi & Protea Epiclis filio: Quibus præceperunt ne cum corinthis pugnarẽt: niſi
aduerſus corcyram nauigantibus in terramq; deſcendere uolentibus aut aduer/
ſus aliquid ex illorum oppidis: ita demum pro uiribus prohiberent prouidentes
hoc præcepto ne fœdera rumperentur. Et naues quidem in corcyram profectæ
ſunt. Corinthii uero poſtꝗᷓ quæ opus erant inſtruxerunt: aduerſus eandem Vela
fecerunt cum centum quinquaginta nauibus: Quarum erant Heliorum & Leu
cadiorum denæ: Megarenſium duodecim ambratiorum uiginti ſeptem: Anacto
riorum una: ipſorum Corinthiorum nonaginta. Præfecti autem ſui ſingularum
Ciuitatum & ex Corinthiis Nenoclides Eutydis filius cum quattuor colegis. Hi

poſtꝗᷓ coierunt ad continentem quæ ſpectat corcyram uelificantes a leucade tẽ/

dunt in chimerium quod eſt ore Theſprotidis. Eſt autem portus & ſuper eum
urbs amari diſtans. In paluſtribus theſprotidos ſita nomine Ephire: iuxta hanc
exit in mare palus Acheruſia cognomen nacta a flumine acheronte: quod p theſ
protidem lapſum in eam effunditur. Fluit & Thyamis amnis: T heſprotidem Ce⸗
ſtrinẽq; diſterminans: intra quos chimerium promõtorium cohercetur: At hãc
itaq; continentem corinthii cum claſſe ſubeuntes caſtra poſuerunt. Quorũ ad-
uentu in ſe cogniro corcyrenſes expletis centum & decem nauibus: quibus præ-
erant Miryades Eſimides & Eurybatus caſtra metati ſunt in una inſularũ quæ
uocat᷑ Sybota: Aderanr eis & Atticæ decẽ: peditatuſq; in leucimna promõtorio
cum mille armatis Zamcymthiorũ auxiliaribus: Præſto erant & Corinthiis au-
xilio futuri multi ex barbaris in proxima continente: ex qua ſemper omnes ami
ci ſunt illis. Re inſtructa Coriĩthii ſumptiſq; triũ diege cibariis nocte a chimerio

ſolout
ſpicn
dcon
fueron
ſis in⸗
thios
cums⸗

nauib

comma
multa
ncula⸗
lsalpe
fuerun
1o deu
ariam
liebar
erat tu
cubiſa
menn
ceptat
kogar
ucve
nine
fand.
um
ſeyg⸗
kunt;
lt
Ciern
Wos
Nan
er
cos
Nar
mit
hau
luere
perſe⸗
ncor
1.
kenda
knant
lerec
eorin

lant/
emp

ekcium
potelt.
nin ao
detie el
ume po
Glocos
Cecreto
eiempus
orcyren⸗
itos de⸗
drime co
m bis co
orinthio
dem cum
8. Aeni
miri fo⸗
detaem:
ne aur ho
bus fore
deos qui
orinthis
ciliiq
corcyren
decem na
Krombi⸗
natetniſi
ut aduer⸗
widentes
Prolece
dem Ven
om & Len
mAnad
ngolmn
egis
luartt
em
unden.
ſtenle
. N ie
Qrind
orsa
liri
onndto
hrinhisan,
onmpesa
ichineni

ſoluunt tanquam pugnaturi:nauiganteſque prima luce corcyrenſium naues con
ſpicantur: altum tenentes: ex aduerſoque uenientes: ut muruo ſe conipexerunt
ad confligendum omnia inſtruunt: corcyrenſium: dextro in cornu atticæ naues
fuerunt:alterum ip̃i tenuerunt factis tribus nauium agminibus: quorum ſingu-
lis ſinguli preerant. Hunc in modum diſpoſiti erant corcyrenles. apud Corin-
thios dextrum cornu tenebat Megarenſes naues & Ampratienſes: medium lo-
cum alii ſocii: ut quibuſque commodum erat: leuum cornu ipſi corinthii cum

nauibus quæ uelociſſimæ erant e regione athenienſium & dextri corcyrenſium

cornu:poſtquam utrinque ſublata ſunt ſigna concurentes præliam cõmiſerunt
multos utrique habentes ſuper Caraſtromata milites multoſque ſagittarios ac
iaculatores: uetuſto adhuc more inicienter inſtructi. Erat autem pugna naua-
lis aſpera:ſed non perinde ex arte pedeſtri prælio ſimilior. Nam ubi commixti
fuerunt non facile eximebãtur præ turba & multitudine nauium: plus aliquan-
to de uictoria confidentes armatis qui ſuper caſtromata erant: pugnabantq; ſta-
tariam pugnam nauibus quietis: quibus irrumpere perrumpere erumpere non
licebat. Verum animo magis & robore quam ſcientia pugnabatur. Multis ubiq;
erat tumultus & turbulentum certamen in quo naues articæ corcyrenſibus ſic-
cubi ſatagebant præſto erant:metum quidem incutientes hoſtibus: Pugnam ta-

men nequaquam capeſcentes. Quippe uerebantur præfecti Athenienlium praz

ceptum: maxime autem dextrum corinthiorum cornu laborabat. Nam eos in

fugam uerlos diſperſoſque uiginti nauibus perſecuti corcyrenſes in continentt

uique ad eorum caſtra:eggreſſique in terram deſerta tentoria incenderunt pecu

niaſque diripuerunt. Hac in parte corinthii ſuperati corcyrenſes ſuperiores fue-

runt. At in ſiniſtro ubi ipſi corinthii erant: facile uicerunt ablentibus e minori
numero corcyrenſium uiginti nauibus in perſequendo occupatis. Athenien-
ſes quom cernerent corcyrenſes ſatgentes: iam minus diſſimulantur ſuppetias

eunt: Primum quidem temperantes ab inuadendo, At ubi fuga aperte facta
eſt & corinthii ingruebant: tunc unus quiſque operi uacat: nullo am hominum

diſcrimine: cum eo neceſſitatis uentum eſſet: ut inuicem corinthii athenienſeſiq;
conſererent manus in fugam uerſis hoſtibus: corinthii non religarunt Scaphas
nauium: quas demerſerant traxeruntque remulgo: ſed inter nauigando conuer-
terunt animum ad trucidandos homines: potius quam ad uiuos capiẽdos & ami
cos ſuos neſcii illos in dextro cornu ſuperatos per imprudentiam occidebant.
Nam cum permultæ forent utrorumque naues: & late mare occuparent: ubi ꝓ-
miſcui fuerunt:mon facile internoſcebant:qui quos uiciſſent: ſi quidem pugnæ
naualis hæc græcorum cum græcis maxima omnium extitit: quæ ad hunc diem
fuere:nauium numero: Corinthii poſtea quã corcyrenſes ad terram uſque ſunt

perſequuti:ad naufragia ſua ceſoſque reuerſi ſunt:ac pleroſque nacti ut ad dSypbo
ta comportarent: Vbi barbarorum exercitus qui erae in terra ipſis auxilia tule⸗
rat. Eſt autem deſertus Sybota portus Theſprotidis. His actis frequẽtis rurſus
tendunt in corcyrenſes:illi is nauibus quæ agi poterant: & quæcunque reliquæz-

erant una cum atticis & ip̃ᷣi contra dirigunt: timentes ne in ſuam oram deicen-
dere conarentur. Et iam ſerum diei erat: ac peana ſunt canere orſi: tanquam in
eos inuaderunt:cum corinthii repente remos inhibere cœperunt: conſpectis ui
ginti nauibus athenienſium uenientibus quas poſt decem priores ſubſidio miſe
rant Athenienſes: ueriti id quod acciderat ne corcyrẽſes ſuperarentur: ne ue de
cem naues ſuæ pauciores eſſent: quam ut eos tutarentur. His igitur proſpectis

corinthii ſuſpicatique athenis uenire:nõ quot cernebant:ſed plures ſenſim retro
abierunt. Porro corcyrenſes cum artticas naues non uiderent minus enim ipſis
erat apertus illarum aduentus: mirabãtur Corinthios ire ceſſim: donec quidam
cernentes dixerunt: naues illæ huc tendunt. Tunc & ip̃i abierunt. Ilam enim no-
ctis tenebræ erant: & corinthii abeuntes diſſociati ſunt. Ita utrique dirempti pu-

gna uſque ad noctem extracta: corcyrenſibus apud Laucimnam caſtra habenti-

bus:ip̃æ uiginti naues Athenis profectæ: quibus præerat Glaucon Leagri & An

docides Leogori filius: per occiſos & naufragia ductæ ſubierũt caſtra: Non mul-

to poſtquam conſpectæ ſunt corcyrenſibus. Erat enim nox metuentibus ne ho-
ſtiles eſſent: Poſtea cognitæ admiſſæ ſunt. Poſtero die egreſſæ triginta atticæ na
ues & corcyrenſium quæcunque nauigationi idoneæ erant uella faciunt in por-
tum: qui eſt in Sybotis ubi ſtationem corinthii habebãt: animo cognoſcendi an
nauali prælio certaturi eſſent. Illi a terra ſoluentes altumq; capeſcentes inſtructi
quieſcebant: non incepturi ſua ſponte certamen: cum uiderent acceſſiſſe naues
Athenienſium integras & ſibi multa dura accidiſſe: tum circa captiuorum cuſto
diam quos in nauibus haberent: tum penuriam inſtruendarum nauium in loco

deſerto. Itaq; magis ſpectabant: qua ſe domum reciperent: timẽtes ne rupta athe
enſes fœdera: exiſtimantes quoniam ad manum ueniſſent ſe illinc nauigare nõ

ſinerent.Igitur placitum eſt eis impoſitos in actuarium nauigium uiros ſine Ca-

duceo ad Athenienſes præmittere tentandi gratia: per quos talia dixere. Iniurii

Athenienſes eſtis: bellum incipientes fœderaq; rumpentes: qui nobis hoſtes no-

ſtros ulciſcentibus impedimeto eſtis contraferentes arma. Quod ſi uobis conſti
tutum eſt nos prohibere quo minus in corcyrenſes alioue ſi quo libeat nauige-
mus:& fœdera rumpitis: nos capite primos pro hoſtibuſq; uramini: & corinthii
quidem talia dixerunt. Corcyrenſium uero quicunq; audierunt. Exclamant ut

protinus capiantur trucidenturq;: Athenienſes autem hunc in modum reſpon-
derunt. Neque bellum incipimus Viri pelopõnenſes:neque fœdera rumpimus:
ſed iſtis ſociis corcyrenſibus auxilio uenimus. Quod ſi uſquam alio nauigare li
bet nauigetis licet. Sin aduerſus corcyrenſes aliquem ue illorum locum nauiga-

bitis non negligemus quoad poterimus. FHæc quom Athenienſes reſpondiſſent

corinthii ſe ad diſcedendum domum accinxverunt: ſimulq; trophæum apud Sy-
bota incontinente ſtatuerunt. Corcyrenſes naufragia mortuoſque: quæ æſtus ac
uentus nocte exortus paſſim diſpulerant ad ipos delata: ut quocque eiectũ erat:
ſuſtulerunt: Ac trophæum in inſula ſybotis e regione ſtatuerunt ueluti uictores:

Hac utrinq; ratione uictoriam ſibi uindicantes: corinthii quidem ꝙ ad noctem

uſq; ſuperaſſent:ita ut naufragia plurima mortuoſq; receperint: captiuorũ non
minus mille habentes: dep̃ᷣſſis nauibus circiter ſeptuaginta trophæu ſtatuerunt.
Corcyrenſes aũt ꝙ triginta ferme naues illoꝶ corrupiſſent: & ſuperuenientibus
Athenienſibus naufragia circa ſe mortuoſq; legiſſent: ꝙq; pridie corĩthii ceſſim
euntes pugnam detractaſſent: conſpectis Atticis nauibus neq; uenientibus occu
riſſent ex Sybotis: ob hæc ſtatuerunt trophæum. Ita utriq; ſe interp̃tabantur ui-
ciſſe. corinthii illinc domũ nauigantes Anactoriõ quod eſt in ore ſinus Ampra-
cii ceperũt fraude. Erat. n. illis cõmune cũ corcyrenſibus poſitiſq; in eo corĩthiis
in colis domũ reuerterũt. Et corcyrenſiũ octingẽtos qui ſerui erãt uẽdiderũt:du
centos quinquaginta aſſeruarunt uĩctos:magna adhibita cura ut ꝑ illos repertita
corcyra potirent. Quoꝶ pleriq; erãt porerifkimi ciuitatis. Sic igit corcyra bello
defuncta eſt aduerſus corinthios: Et ab ea naues athenienſiũ receſſerunt. Hæc

—

Nina
0 (0
duspe
athenn
micit
ſocio⸗
auqne
bant.
(os⸗
preli⸗
pera
mcus
ſecm
won⸗
cluvit
ſbus
hent ſe
ſe ciui
igint
Praſet
liantun
ſewi
Profe
jerde
traat
ſimual
lrenteg
Borei
Warn
dn
bemn
Eti
trig
uira⸗
lum.
miſti
pati
Potid
e don
fonne
endo⸗
mn
fluml
Aer⸗
uhte
ves u
don

mrno

g prima corinthiis extitit belli cauſa aduerſus Athenienſes: ꝙ contra ſe ſœderatos
pro corcyrenlſibus dimicaſſent. Poſt hæc ſtatim contigit uc has fieri athenienſi-

ö bus peloponnenſibuſque ſimultates ad bellum mouendum. Nam corinthiis ut
hadent, athenienſes ulciſcerentur elaborantibus: ſuſpicantes ipi athenienſes eorum ini-
Giden micitiam: Potideenſes qui ad iſthmum palenes incolunt: corinthiorum coloniã
Damne ſocios ſuoſq; uectigales: iubent murum palenem uerſus demoliri obſideſq; dare
“ atqne opiſices eiicere: nec impoſterum admittere: quos corinthii quotanis mitte
en bant. Veriti ne aperdica corinthiiſque ſolicitati dencerent: & alios in Thracia ſo
uncem cios ad defectionem traherent. Hæc athenienſes ſtatim poſt nauale ad corcyram
nmnpor⸗ prælium apud Potideenſes præpararunt. Nam & corinthii odium per ſe ferebãt
Lenci n & perdiccas Alexadri filius Macedonum Rex erat hoſtis: cum ſocius antea atq;
nltrudt amicus fuiſſet. Ideo autem hoſtis ꝙ cum philippo fratre ſuo & Derda aduerſus
lemnes ſe cõmuniter bellum gerenribus ſocietatem feciſſent. Eoq; timens miſit Lacedæ
mmcuſto mona atq; egit: ut illis bellum eſſet cum peloponnenſibus: corinthioſq; ſibi con
ninloo ciliauit:potideæ ab alienandæ gratia. Ad hæc ſermones habuit cum Chalciden-
taahe ſibus Thraciæ & Botieis de rebellando exiſtimans ſi has finitimas ciuitates ha-
igneno bent ſocios: fore ut facile cum illis gereret bellum: Quæ intelligentes athenien
line Ca/ ſes ciuitatumq; defectionem uolentes occupare: Mittebant enim in illius terrã .
e, Iniuri triginta naues ac mille peditum Archeſtrato Leucomedis filio cum decem aliis
oltesno⸗ præfecto: mandant ipis præfectis obſides apotideenſibus ſumant: murum demo
dis corſti liantur: proximarum urbium cuſtodiam gerant: ne deiciſcant. At uero Potideen
t nauige⸗ ſes miſſis ad Athenienſes legatis: ſi forte perſuadeant ne quid apud ſe noui agat:
cofinthii profecti etiam cum corinthuis Lacedæmona egerunt ut illi pararent ſi opus fo-
