ferrẽt:ꝗbus & ipſis notũ erat maiorẽ Ciuiuũ partẽ uelle p aliquos ad ſe rurſus de
re eadem referri: Coactaq; cõfeſtĩ concione aliæ dicebat a ſigulis ſententiæ. At
Cleõ Cleæneti filius cuius euicerat pridie de occidendis ſententia cuius alioꝗn
omnium uiolentiſſimus & maxime ut illa tempeſtate a pud populum auctori-
tatis proceſſit iterum atq; ita uerba fecit.

Oratio Cleonis Apud Athenienſes

Vm ſæpe alias ego ſtatũ popularẽ aĩaduerti ĩualidũ eẽ ad aliis ĩperã
duũ: tũ pᷣcipue nuc ĩ ueſtra de Mitylenæis pœnitẽtia &. n. quia ſecure
iter uos quottidie: & ſine iſidus agitis: eode mõ erga ſocios eſtis affe-
cti:& ꝗcꝗd aut illoꝶ oratiõe pſuaſi deliquitis: aut miſericordia tribuitis nõ ſen
titis: id ad ueſtrũ periculu ptinere & ad nullã eoru gratiã uos emoliri: nõ cõſide

rates ĩperiũ quod hẽtis eẽ tyranidẽ: & eos qui parẽt ad iĩſidiãdũ ĩtẽtos & inuitos

parere: neq; ob id uobis dicto audiẽtes eẽ: ꝙ læſi tamen eis uemã datis: ſed quia
uiribus ueſtris potiuſꝗ ipogꝶ heniuolẽtia ſuperatis. Pernitioſiſſimũ aùt ex omni
bus eſt: ſi apud nos nihil eog quæ decreueritis ſtabile erit: nec ĩtelligimus meli-
us agi cũ Ciuitate ꝗ malis legibus duũ cõſtanter utit᷑: ꝗᷓ cũ ea ꝗ bõis ſed ĩcõſtater:
utiliorẽq; eẽ ĩpitiã cũ modeitia:ꝗᷓ pitia cũ ĩmodeſtia ac tardioris ĩgenii hoĩes ad
miſtrare cõmodius plerũq; Ciuitates ꝗᷓ ſolertioris. Na iſti t legibus ſapiẽtiores

uideri: tũ ſemp excellere dicendo iĩ cõſultatiõe rei. p. uolunt taꝗ nulla ſit alia ma

teria maior ubi uim ingenii ſui oſtẽdãt. Vnde ĩ multas calamutates Ciuitates in-

cidũt:llli ſuæ peritiæ difflidẽtes: nõ abnuũt ſe legibus eẽ ĩperitiores: & cũ ĩualidi

ores ſint ꝗᷓ ut benedicẽtis orationẽ reffellãt. potius ex æquo ſũt iudices ꝗᷓ cõcer-
tatores: ideoq; eis plerũq; feliciter cedit. Nũc ĩ modũ decet & nos facere non fa-
cultate dicendi: & ſolertiæ cõtẽtiõe ſubnixos ueſtræ multitudini aliter ac ſenti⸗
mus ſuadere. Quod ad me attinet ĩ eadẽ ſentẽtia ſũ:eoſq; miror ꝗ iteꝶ retulerẽt
de Mitylenæis ac tẽpus teri pmittut: r illis cõmodiorẽ ꝗᷓ iniuriã fecere ꝗᷓ uobis:
Nam ſic ꝗ iniuriã accepit remiſſius irã exerceret:ꝗᷓ ille ꝗ fecit.In ulciſcẽdo cũ re-
centiſſima offenſa eſt: cũ maxime par ſuppliciũ ſũnumus. Miror quoq; eſſe gſgs
i1s erit:ꝗq cõtradicat oſtendendumq; ſibi ducat iniurias ꝗqdem Mitylenæoge no-
bis utiles eſſe detrimenta uero nõ ad ſocioꝶ calamitatem redũdare. Nunc palã
eſt aut fretum facultate dicendi cõtendere: ut quod euidens ſane eſt: id e contra-
rio oſtendat eſſe ĩ cognitum: aut lucro euocatum conari uos exculta oratiõe ſe-
ducere. Huiuſmõi ex corrouerſiis Ciuitas aliis ꝗdem emolumenta præbet: ipſa
uero indiſcrimen adducitur. Cuius rei penes uos culpa eſt qui praue inſtituiſtis
iſta certamina quiq; conſuiſtis eſſe uerborum ſpectatores: opeꝶ auditores: con-
iectantes iſta maxime poſſe fieri futura. Vt quiſq;ʒ optime dixerit & ex iã factis
non id certius exiſtimantes eſſe quod ipſi uidiſtis: quam quod nuckiſlie deleniti
liii.

ööö

cencl

pulchrorũ comendatione uerborum. Itaque faciles eſtis falli nouitate ſermõis

Er rale olio
difficiles animo ad exequendum qd ꝓbatum eſſe: ſerui ſemper ineptiage cõſu 4 ni
eta faſtidientes: & ſe potiſſimũ ſinguli cupiẽtes poſſe dicere: ſi hocnequeatis aſti⸗ 8 r
pulantes iis qui ralia dicunt: ut eoꝑe ſequendo ſententia: non uideamim illis iſe in
riores eẽ. Qui eriã alio aliquid acute dicente: proni ad id quod dicitur laudandũ Knuna
& ad ſigmiiicadũ uos anteꝗ diceretur ſenſiſſe: cũ tardi ſitis ad ea ꝓuidẽda quæ il zis
linc ſt euentura aliud quærétes ut ſic dicã: ꝗᷓ ea quibus uiuitis: ne pfẽtia ꝗqdem c⸗
ſatis intelligentes prorſus uoluptate auriũ capti: ac ſimiles ſpectaroribus ſophi⸗- no
ſtarũ ſedetibus porius ꝗᷓ de re. p. cõſultãtibus. Aꝗbus ego uos cõabor abducere 8 .
oſtẽdes una Mitylenæorũ Ciuitatẽ: p̃cipuã uobis iiuriam intuliſſe. Nã ſi quid vm
aut iĩperiũ ueſtru ferre nequeãt: aut ꝙ ab hoſtibus compellantur deſciſcũt uemia non
3 do. Si uero hi ꝗ iſula tenẽt & urbem muris p̃ditam ubi niſi amari formidoloſus uumm
nõ eſt hoſtisnoſter: & ubi ip̃i contra illũ non ſunt ĩdefenſi: iſtructa iã claſſe libe Fa⸗
ri prerea & anobᷣ ate oẽs ĩ honore hiti: hoc egerit qd aliud ꝗᷓ iĩſidiati ſũt: iferẽtes ſuhican
potius bellũ ꝗᷓ deſciſcentes a nobis:? Defectio. n. eorum eſt quibus aliqua uis in- ”
fertur. Captarũt quoq; p inimiciſſimos noſtros nos pdere: quod ĩidignius eſt:; Gq e
ſi ſuis ipoꝶ uiribus nos bello petiſſent. Quibus nec calamitates uicinoꝶ exem Auni
plo fuerũt: quicũq; iam poſt rebellionem a nobis ſuperati ſũt: mec preſens ſua fe- Aönd
licitas ſegnitiem attulit: ne ĩ pericula uenirent effectiq; ad futura audaces maio Nrnded.
re quidem ſpe: ꝗᷓ ꝓ uiribus ſed miore ꝗᷓ uolũtas fuit bellũ ſumpſerũt ãteferen- Eepeen
dã iuſticiæ potetiã rati. nulla. n. iniuria laceſſiti ob id puoſe ſuperaturos arbitra⸗ Uerimr
ti ſut. Nobis arma intulerũt. Si quidẽ ſolet uſuuenire in Ciuitatibus preſerti iis bbins
ꝗbus breui & in ſperato felicitas cõtigir: ut ad inſolẽtiã conuertãtur: & plerũq; wonee

quæ ſecũduũ rationẽ hominibus ꝓſpera euemit ſtabiliora ſint: ꝗᷓ qᷓ p̃ter opinio-
nẽ faciliuſq; ꝓpe dixerim eẽ propulſare aduerſa ꝗᷓ tusari ſecũda. Decuerat autẽ
ia olim Mitylenæos nihilo pecularius honore ꝗᷓ cæteros a nobis affici. Nam nõ
eo petulantiæ ꝓceſſiſſet & alioquin natura comparatum ẽ: ut obnoxios ſibi gſ⸗
Aq; contemnat: non obnoxios admiret. Plectãtur itaq; nunc pro magnitudie ſce- „,

leris: neq; pacis culpa iputantes populum abſoluatis. Cuncti nanq; nos pariter
l1 inuaſerunt quibus liceret nunc ſi ad nos confugiſſent rurſus ĩ urbe degere. Sed

quia exiſtimaruũt tutius piculũ eẽ: ſi p paucos res ageretur ip̃i quoq; defecerunt. ðJ?JJRMz
Reſpicite ꝗn ẽt ad ſocios: quorum ſi eaſdem pœnas infligatis & iis ꝗ coacti ab col
hoite & iis qui uoluntarii defecerunt: quem tandem fore exiſtimatis: quem non por⸗
ad deficiendũ quantulũcumq; cauſa impellatis: cum is ſi proſpere cedit liber air ut!
ſi minus nihil intollerandum patiatur. Ex quo nos in omnibus Ciuitatibus pe- perl
riculum ſubibimus: tum pecuniarum tum corporum: Et ſi Ciuitatem expugna tu.
uerimus ea profligata prouentibus p, quos uires habemus in poſterum carebi- clcer
mus :Si non expugnauerimus ipſos præter eos qui nunc ſũt: boſtes habebimus tttur
& quo tempore nos oportet aduerſus illos ſtare in bello ſociali occupabimur. . Obee
Non igitur conuenit ſpem eis proponere aut iermone perſuaſam: aut pecuniis iuſtus
eæmptam ueniæ conſequendæ tanꝗᷓ hominum more peccauerint. Non enim in- ta
uiti læſerunt: ſed ſcientes inſidiati ſunt. Quod citra uoluntatem fit: id dignum ẽ Aala
uenia ltaq; ego & tunc primum repugnaui: & nũc ne decretorum- ueſtrorũ uos Eebe
poœniteat repugno: ne ue tribus rebus imperio pernitioſiſſimis relinquatis: mi- een
ſericordia: uoluptate orationum leuitate. Nam miſericordiam quidẽ iis qui ſimi ee
les ſut tribui iuſtũ ẽ: nos iis ꝗ nec e diuerſo miſerẽtur: Et neceſſario ſe ppetuos R
cõſtituerũt hoſtes. Oratores ãt ꝗ dicẽdo oblectãt: hẽbũt alias mioribus ĩ rebus ula

idate ſeni icendi —
ineptig eene Srtamernon ubi Ciuitas paululũ oblectata faciat magnam iacturam:
cneqentgſ. 7. po õ ene accipiantur. Lenitas uero potius illis exhiberur qui im
deaminiülsſe kur. Atep ueſe SIiann qui:nihilomius hoſtes: atq; iidem futauri fũt ſi relinquã
anurlancmni Katecher 1 Ine enn dicam:ſi mihiaſſenſi fueritis quæ iuſta ſũt & utilia cir-
Pwitick een Jusen in minus neq; illis gratificabimini & uos ipſos potius cõ
rimie 4ear Q Ppe ſi recte iſti defecerũt: profecto uos non legitime imperatis
torhuſhi dan e n imc tamen cum hoc agendum uobis cenſeatis. Oportet uos
barthin nonk ce er inl utilitate de iſtis ſupplicium ſummere: aut certe ab impe-
leibaut ſe .Periculo bonoge uiroge fungi offitio. Refundatis agé-
hallcuc dum eãdem in auctores pœnam: oſtendatiſq; uo- ſie ani
ceſalciruen mo inulciſcendo licet euaſeritis: quã illi Bint & imn iſidtaido Cositamtes ana
Fimrtnien man nltc ſence a iradu⸗ illi fuerunt & in ĩſidiando. Cogitantes quæ
üccheir Perunk. Qt ainenr credendi ſunt fuiſſe facturi:qui præſertim imuria facere cæ
nnine Recet. Qi nu a Iniuria irritati ad lædendum ueniunt: ii ad perniciem tenduũt
. len uipicantes periculum quod eos manet ab hoſte quẽ relinquat: quisqꝗqs.n. aquo
– non ncn Rie lrlus eſt: acerbiorẽ ſi euaſit in illum quã iuſtũ in hoſtem. Nolite
lchoms ek S ueltri ipſoge fieri proditores: & animo quã proxime accedentes ad ea quæ
3uncinox eien paſſuri fuiſtis: prour nihil præoptaſtis: quã ut eos caperetis: nunc talionem red-
ehrlemſant⸗ datis non protinus ob præſentem ſtatum emoliti: nec cladis quæ tũc uobis im-
1Accei in pendebat obliti. Plectite iſtos promerito pariter & cæteris ſociis inſigne præbe
penit iteeren⸗ te exemplum: qquis deſcierit eũ a nobis morte mulctandum. Hoc enĩ ſi. cogno
udzdit⸗ uerint uos depoſita cura minus cum ueſtris ipſoꝶ ſociis quã c hoſtibus decer-
begreleni iͦ tabitis. Hæc Cleon poſt quẽ Diotodus eucratis filius qui maxime ĩſuperiore cõo⸗
tiunädgeig tione cõtradixerat ne Mitylenæi neccarẽt ꝓceſſit atq; ibi huiuſmõi uerba huit.
zörer opinio⸗ . J OUdUD
lr m Oratio Diotodi dicentis Snĩam Cleoni contrariam
mnmcle le⸗ EFqꝓue illos ego qui de Mitylenæis itege ad conſilium retulerunt accu
nos patiter ” ſa ndos Puto:neq; illos laudandos qui maximis de rebus ſæpius con-
cegere NA ſultari uetant. Statuoq; duo præcipue cõtraria eẽ ad bene cõſulendũ
EEircennnt. celeritatem & iram. Quoge alterum inſcite fieri amat. Alteg temere ac parum
3 äüid id ale cum qui repugnat quin res uerbis doceatur: aut amẽtem eſſe: aut
scpennan pu aie ua aliquid intereſie Amentem quidem ſi quo alio mõ cẽffet fieri poſſe:
cdnlber ut futura quæ latẽt niſi oratione patefiat. Sua aut intereſſe ſi uolens aliqd turpe
Civiranbushe⸗ ber ader nen arbitratur de eo ſe poſſe belle dicere: ſed eos qui ex aduerſo dic-
rem ehg unt rd iun ſũt deterrere criminãdo. Vege illi odioſiſſimi ſunt qui cõtra
Rerum ant⸗ Aickn ns Hiu licium alquod corruptelæ opponunt. Nam ſi imperitia obiice-
*RK dtar le c iin nia in iru n uicit ꝓ ipertiore utiq; nõ ꝓ imiuſtiore diſcederet.
occoebin. nc enen iniu cn idem ſiue eius ſnia uicit ſuſpectus fit: ſiue non uicit ĩ
õ ubunen nen non ſolum inſcitus. Exquo ẽt reſ.p. detrimento afficirur deficiẽ
Nonenm, late dicèd timore qui cõſultant qſi melius cũ ea ageret: ſi tales ciues nulla ſa-
ri lämi Varde icedi pᷣditos haberet: ꝙ ita minimũ ad peccandũ hoĩes ĩducerẽt. Porro
ſmin eber Auis bõus non abſterrere alios a cõtradicẽdo: ſed ex pi loco demõſtra
e ré ſe meliora dicere & bene morata Ciuitas nullo eũ honore afficere: q pceteris
ling. i J bene cõſuluerit:ſed nec honorẽ quẽ ille hẽt ĩmĩuere.Itẽeũ ꝗq ĩ cõſulẽdo inferior
ic iis 8 fuit nullo ddecore ne dũ ſupplitio ꝓſeq.lta.n & is cuius ſnia ꝓbata ẽ ꝗᷓ mimum
noſli⸗ uel ad gram uel alter ac ſẽtit quo plus hõris cõſeqt loqt: & is cuius ſnia ꝓbatur
0

quam minimum concupiſcet eadem ratione gratum faciendo conciliare ſibi
maltitudinẽ. Quoꝶe nos cõtraria agimus: qui ſi quis decorruptione ſuſpectusſit
etiam ſi oprime dicat: tamen inuidia lucri nondum explorati: exploratam ciui-

ratis utilitatẽ repudiamus. Nec dubium eſt ſtatim cum audiuntur nõ minus ſuſ

pecta bona eſſe quã mala. Exquo oportet ut ſimiliter & qui optima & qui peſſi-
ma Cliuitati uult perſuadere: dolo id & mẽdacio agat: nec poſſit ob has præſtigi-
as exprofeſſo quipiam illi ſoli prodeſſe: niſi decipiat. Nam qui propalam largie
tur ei aliquid is inſuſpitionem ueniet ne id clam lucri facere uelit. Enim uero
decet nos qui ex hoc loco de rebus ſummis tanti momenti ducimus longius ꝓ
ſpicere: qua uos qui ex propinquo conſyderatis cum præſertim nos rationẽ red
dere debeamus conſilii noſtri: uos non debeatis ueſtræ auſcultationis. Nam ſi is

qui perlſuaſit & is qui perſuaſus eſt æque mulctarentur profecto uos modeſtius

iudicaretis. Nunc ſi quando deſtituti ſpe eſtis unam pertuaſoris ſniam cũ iracun
dia plectitis: non ueſtras iplog qui frequẽtes una peccaſtis. Ego aũt neq; cõtra
dicturus pro Mitylenæis proceſſi: neq; quempiam accuſaturus. Non. n. de illoꝶe
facinore nobis certamen eſt ſi ſapimus ſed bene de nobis conſulendo. Neq; eis
ſi nocentes plane aſſere uero: idcirco uitã adimi iubebo: neq; ſiqua uenia dignos:
iccirco uemam dari niſi conſtiterit idem Ciuitati conducere. Quippe cum exi-
ſtimem de futuro nos magis quã de præſenti conſultare: & hoc quo Cleon præ/
cipue nititur utile eſſe ad cohibendas inpoſteꝶ rebelliones utile eſſe pœnã pro-

poni mortem:ego e contrario interpretor ac melius alter rem eſſe caſurã. Quæ

ſoq; ne præiſtius ad perſuadendum appoſita oratiõe utilitatẽ meæ reſpuatis. Naâ
eius oratio cum ſit ad iuſtitian propenſior: forſitan. apud ueſtram quæ nunc in
Mitylenæos iram eſt præponderet. Verum nunc non dhſceptamus nos iuditio

cum illis: ut de iure queri oporteat: ſed de eis deliberamus quẽadmõm nobis ſit

utiles. Eſt quidem multis ĩ Ciuitatibus conſtituta mors pœna non modo huiuſ-
cemodi criminibus:ſed etiã minoribus tamen ſpe ſolicitati homines periculum
adeũt: neq; id unꝗᷓ ad hoc aliquis acceſſit qui opinaretur nequaꝗᷓ inſidias ſibi ſuc
ceſſuras:& quæ Ciuitas unꝗᷓ non ideo deſicit: ꝙ crederet ſe maiorem habere quã
habebat apparatum uel ſuum uel ſocialem. Ingenitum natura eſt omibus & pri

uatim & publice delinquere. Nec ulla lex tanti eſt quæ iſtud prohibere poſſit: cũ

per omnia ſit itum ſupplicia: ſi quo modo his terroribns homines a facinoroſis

minus læderentur. Nec ab re olim maximis ſceleribus mitiores fuerunt poenæzæ
conſtitutæ. Harum pleræque: cum iam eas tempore præuaricamur in mortem

redactæ ſunt. Quam tamen & ipſam præuaricamur. Itaque aut aliquis iſto uehe
mentior inueniendus eſt terror: aut ne iſte quidem coercebit. Nempe huic ex ne
ceſſitate in opia præbet audatiam: illi auaritiam opes per inſolentiam ac timorẽ:
illis ali? quæ accidunt cauſæ. Impetu homines ut ſuo quiſque occupantur in
ſanabili quodam & potentiore: quam ut reprinatur in periculum deducuntur.
Præterea plurimum officiunt ſpes ac amor: hic quidem duxiilla uero comes: hic
inſidiarum uitandarum immemor:illa proſperitatem ſortunæ ſuggerẽs. Exquo
fit ut quæ incerto ſunt præmia: potentiora ſunt pœnis quæ ſubiecte ſunt oculis
Accedit his fortuna quæ nihilominus ad euocandos ammos pollet. Nam ex in
opinato oblata aliquando uel ex minoribus cauſis dicit aliquem ad periclitan-
dum: nec. minus Ciuitatem: immo tanto magis quanto de maioribus ei res eſt:
deli berate d ĩpio ꝓpagado: & ꝗſq; cæteris cũ ciuibus iuctus ĩſcite plus ꝗdã ſpei

ſibi ꝓpõit. Deniq; & ĩpoſſibile & ĩgẽtis uecordie ẽ credere: quotiẽs hũna natura

Aliiar
zaditn
ſoe con
nn
cod ela
bentem
moco
Koblia
tionem
reculant
Uitatem.
bus pare
were ln
Cumage
gumenn
lbberum
tatem iu
Pectere
teuertere
winima
turna
rem vel

tfur con

ſtockon
tis qui⸗
temtra⸗
tandot
nus had
JRdei
Gme
Won
00
canc
miler
1 lis
lucdica⸗
ſtibusi
quitem
ler ſem
A ufta
foit N
C une
linche
Hipmn
terren
Uetalir⸗

coneſline
nne ſoſpeche
Ploraran a
urhöminiſt
ima Aaiel⸗
O has Naſip,
Dropalam lge
lir. Emimven
umng ſongin
nos tatione ſel
Conis, Namis
uos moceſtun
ſnimmcüitaun

daürne cn

Monacelog
endo., Neq en
uenis gno
Muippe cumeli
gvo Ceonpræ⸗
elepeenipro⸗
le calori Qur
teipuats N
nquæ nein
nus nos incino
nom nobißlit
moohuiu’
es enculum
ſciu ſbiſir
habere qua
mibos Ad
erepoirci
Annotoli
verunt en

iguisiſto Nee

mpehvicenn
tam ümort
occupantur n
mn cedocumm
gero connehfi
agetes Pidin
ece untoal
et. Nmern
penrim
ribus eites en

Sshüni u

ad aliquid agendum concitatu impetu tendit ulla prohiberi: aut legum ui aut
alia difficultate. Quare non oportet nos neque mortis pœna tanquà fideiuſ-
ſore confiſos de Mitylenæis cõſulere dererius: neq; ad deſpationem illos qui defe
cerunt ipellere tanquã eis pœnitere non liceat:neq; breuiſſimo tempore delictũ
eoꝶ eluere. Conſiderate nanq; ſi qua nunc Ciuitas q defecerit norit non deſpe
randã ſibi a uobis ſalutem: eam de ſe dedenda condictiones acceptura: adhuc ha-
bentem unde reddat uictoribus impenſas belli impoſteꝶe tributa ſoluat. At illo
modo quã tandem putatis quæ non & melius ſe quã nunc fecit ad bellũ iĩſtruat:
& obſidionem ad extrema perferat An idem ualet diu poſt & confeſtim indedi-
tionem uenire Et nobis quomodo detrimentoſum non ſit:dum illi ſe dedere
recuſant: nos ſamptus facere in obſidendo?& ſi capimus profligatam capere Ci
uitatem: & emolumentis ex illa deinceps priuari propter quæ ſumus nos hoſti-
bus pares. Quaproprer non tanꝗᷓ iudices debemus nos exacte de nocentibus ſũ-
mere ſupplicium: ſed conſiderare quẽadmõm infutug rationem habeamus pe-
cuniaꝶ ſuppeditãdaꝶ ex ciuitatibus moderate mulatatis: nec cuſtodire eas ex le
gum ſeueritate: ſed ex opege ſedulitate. Cuius rei nuũc contrarium facius ꝗ ſi quẽ

liberum: ſed ui alterius imperio ſubditum & merito repetentẽ deficiendo liber⸗

tatem ſubegimus: truciter in eum putamus aĩaduertendum. Oportet non ualde
plectere liberos homines ꝙ rebellarunt: ſed ualde cuſtodire anteꝗᷓ rebellet: & an
teuertere ut ne ueniant quidem in huiuſmodi cogitationẽ: cunq; ceperimus ꝓp
minima culpam hanc eis imputare. Aĩaduertite præterea quãtopere ſitis pecca-
turi:ſi Cleoni aſſentiamini: Nunc quidem ſingulaꝶe Ciuitatum populus in amo

rem ueſtri propenſus eſt: & aut non deficit cum potentibus: aut ſi deficere cogi-
tur continuo defectionis auctoribus infeſtus eſt. Ita Ciuitatis illius uulgus ueſtri
ſtudioſum habentes pergirtis in bellum. Quod ſi populum Mitylenæum occidi-

tis qui & tunc defectiomis expers fuit: & ubi arbitrium armoꝶ nactus eſt Ciuita
tem tradidit: primum in benemeritos eritis iniurii. Deinde id quod maxime op
tant potentes cõſtitueris. Quippe ubi ad defectionem traxerint ciuiratem proti

nus habebũut in partibus populum propoĩita per uos eadem oĩbus pœna: tam iis

qui deliquerunt: qua iis qui non delinquerunt. qui ſi ẽt delinquiſſent diſſimulan

dum eſt: ut id quod adhuc nobis ſupereſt ſociale non fiat hoſtile: & hoc ip̃e mul
to utilius arbitror ad imperii conſeruationem: nos iniuriã accipere nõ inuitos ꝗᷓ

eos occidere: quos non debemus. Neq; id qd Cleon ait reperietur iuſtâ ulcione
eandẽqʒ utilem eſſe poſſe. Vos uero cũ intelligatis hæc meliora eſſe: nihil neq;
miſericordiæ: neq; lenitati indulgentes: quibus ne ego quidem adduci uos ſino:
ex his quæ ſuaſi:mihi ac quieſcite de iis quos Paches taquã noxios miſit p otiũ
iudicate: cæteros illic habitare permittite. Hæc. n. & in poſteꝶ bona ſunt & ho
ſtibus iam formidoloſa. Nã quiſꝗs bene conſultat: is cõtra hoſtes plus pollet: ꝗ
qui temeraria ferocitate ad facta ꝓrumpit. Talia Diotodus. His ſniis dictis in-
ter ſe maxime contrariis: tamen res incontrouerſia fuittapud Athenienſes & cũ
ad ſuffragia uentum eſt: parem utraq; ſnĩa numerum tulit: & Diodoti ſuperior
fuit. Mittũt itaq; aliam e ueſtigio triremem ne forte non aſſecuta hæc priorem
quæ uno ferme die & una nocte p̃ceſſerat: extinctam offenderer Ciuitatem. In⸗-
ſtructa eſt autem nauis a Mitylenæis legatis & uino & ordeaceo pane ipſiq; Vi-
ri ꝓmiſſis onerati ſi alteram nauẽ p̃uerterent. Qui tanto ſtudio nauigarũt ut in
ter remigandũ comederẽt panẽ uino oleoq; maceratũ: & p uices alii ſomnũcape
rẽt alii reigarẽt: nullo flatu qd fortũatũ fuit aduerſate. Huc ĩmõm ſibi ĩſtate häc

nauim: fuperior illa utiq; ad triſte miniſterium non fſeſtina: tãtiſper proceſſit:dũ
Paches decretum legeret: & ad exequenda mandara ſe præpararet. lbi poſterior
ſuperueniens ne Ciuitas perderetur prohibuit. Adeo Mitylene prope periculũ
uenit. Cæteros aut quos paches miſerat: & præcipuos defectiõis auctores ex Cle
onis Snia Athenienies morte mulctarunt numero paulo plures mille: & muros
Vrbis eorum demoliti ſunt. & naues ademerunr: nec tributum poſtea leſbiis im
poſuerunt: ſed diuiſo loco præterꝗᷓ Metymnæoge in tria milia partium diis trecẽ
tas dedicauerunt in certas colonos inter le ſortiti miſerunt uſſis leſbiis in ſingu-
las partes eis pendere quotãnis binas argenti minas: ut ipſi colerent terram Ade
merunt: præterea quecũq; tenuerant oppida incontinente Mitylenæi: Vnde po
ſtea Athenienſibus paruerunt & apud leſbum quidem ita res geſtæ ſunt. Eadem
æſtate poſt receptam leſbum Athenienſes duce Nicia nicerati filio cũ copiis ad-
uerſus Minoam inſulam ierunt: quæ ante Megara iacet quaq; Megarenſes turri
ibi extracta pro præſidio utebantur. Volebat aut Nicias Athenienſibus illic cu,
ſtodiam eſſe breuiore ſpatio: & non in budoro atq; ſalamine: ne ue Pelopõnenſes
quotiens illinc proficiſceretur laterent ipſoge triremes quale prius contigerat la
tronum excurſiombus ne ue Megarenſibus itroire nauibus unꝗᷓ liceret. lam pri
mum igitur a Niſæa duas qᷓ prominebat turres machinis e mari expugnãt: nauiũ
inter illa & inſulam acceſſum liberat: atq; id continentis qua pontem uerſus per
paluſtria mitrebantur auxilia: inſulæ non ita multũ diſtanti a continente muro
munit. Vbi hoc paucos intra dies confecit: mox relicto ĩ inſula apud muꝶ præſi
dio cum copiis rediit. Per eadem huius æſtatis tempora Platæenſes cũ iã cõmea
tum non haberent nec expugnari poſſent: cum Pelopõnenſibus tranſegerunt: ad
hũc modu Acceſſerunt: illi ad muros Vrbiſeos iſti ad propulſandũ inualidi erat
Quoꝶ& imbecillitatem intelligens lacedæmonius dux noluit Vrbem ui capere.
Quippe cui ex lacedæmone præceptum erat: ut ſiquãdo cum Atheniẽſibus cõ-
ueniret: & utriq; ad reddenda oppida bello capta conſentir ent: non eſſe Platæa
reddenda tanquã ſua ſe ſe ſponte dediſſet. Mittit aũt ad eos Caduceatorem qui
diceret nunquid ſe & Vrbem uellent ultro lacedæmoniis dedere: iudiceſq; illos

habere: de noxiis ſuppliciũ: de indemnato nemine ſumpturos. Hactenus Cadu-

ceator iſti ſe & Vrbem iam enim in ultima erant debilitate dediderunt. Quos
aliquot diebus pauere Pelopõnenſes: uſq; dum ex lacedæmone quinq; iudices ad
uenerunt. Illi ubi affuerunt nullã his accuſationẽ propoſuere: tantũ accerſitos ꝑ
contati ſunt nunquid a bello moto de lacedæmomis ac ſociis quippiam bene-
meriti eſſent. Hi reſpondentes popoſcerunt licere ſibi longius dicere Acgeptaq;
dicendi uenia: delecti ex eis aſtymachus aſopolai & lacon Aimneſti filius cui pu
blicum erat cum lacedæmomis hoſpitium progreſſi talia dixerunt.

Oratio Plartæenſium apud lacedæmonios

Quidem lacedæmonii uobis habentes fidem nos deditionenm Ci-
uitatis Vrbiſq; fecimus: non exiſtimantes tale ſubeundum nobis eſſe
iudicium: ſed ciuilis aliquod neq; apud alios iudices ut nunc eſt quã
apud uos & de iure maxime diſputandum. Nũc autem ueremur ne utraque nos
fefellerit opinio. Suſpicãur. n. meriro & certamẽ hoc nob eẽ de uita: & uos non
exæquo adiadicãdũ uẽiſſe. Cuius rei ſignũ ẽ ꝙ neq; ulla nrĩ accuſatõ ꝗᷓ debeamus

retelier
breust
Vncdi
cereatt
nöͤelt⸗
ſidichu
ſignor⸗
prolice
bisquo
ſociox
peractun
Kergan
noſtrabe
nungois
ſtesimen
ſinutan
gemn
tuncad
kerranei
gronol

ppos cun

1es eN
orche
tiame
meme
Acho
banis
juſtic⸗
ſifail
haud
verit
add
cuira
Uis
ſecuti
Aasm.
horum
Ache ,o
omnium
mulcher⸗
krexil
cardin
ccerer
ilenne
barng ſer
ſteo decc⸗

(nto miit

Procellirdi
lbipolerir
tope peniclli
Coreerd
lee AN mund
ſterlkelbigin

umdis rer.

edisin lngn
n denram ae
nei Vncepo
ſunt Pacem
ocicopisa⸗
gnenletn
nbdugillccu,
elopönente
Econtgerth
lcerethmr,
pognirnani,
tem verluspet
nnnente moro
dmprel
cüi cöme⸗
nlegenmal
öinuald eri
em u capere⸗
emebus co/
eſle Daræa
orem gui
Cicelq ilos
nus (ad,
wum. os
Gindicha
accerſno
Phum dere⸗

ere Aceah

tMins cai h
nt.

ainrm 0
jum nobs
11 nuneeſ G

ennage

refellerere Anteceſſit: ſed ipſi ut loqᷓremur popoſcimus: & interrogatio ueſtra p
breuis fuit. Ad quã uera reſponſio cãuæ noſtræ inimica eſt: falſa coargui poreſt.
Vndique itaque ancipiti in condictione conſtituti: & cogimur & tutius quã ta-
cere arbitramur aliquid dicendo periclitari. Etenim id quod dici potuit ſi dictũ
nõ eſt fodicat mentẽ eorum qui ĩ hoc caſa poſiti ſunt: tanquã ſaluti tunc futugꝑę
ſi dictum fuiſſet: & nobis præter cætera arduum eſt. ad periuadẽdũ uobis, Nam
ſi ignoti inuicem eſſemus afferendis teſtimoriis quoge eſſetis ignari haud dubie
proficeremus. Nunc apud ſcientes omnia loquemur: ueriti non quidem ne no-
bis quos antea cognitos habetis hoc crimini detis: ꝙ noſtræ uirtutes ueſtrorum
ſociog uirtutibtis inferiores ſint: ſed ne ad alioꝶ gratiã iudicium ſubeamus iam
peractum. Nihilotamen minus quid iuris & aduerſus ſimultatem Thebanorũ
& erga uos cæteroſq; græcos habemus. Exhibebimus ac pſuadere conabimur

noſtra benefacta recenſentes. Etenim qd ad breuem interrogationem pertinet

nunquid hoc bello de lacedæmoniis ſociiſq; benemeriti ſumus: dicimus ſi ut ho
ſtes interrogamur non feciſſe uobis iniuriam: ꝙ nullo uos beneficio affecimus:

ſin ut amicos noſtra ſnia uos peccaſſe potius bellum nobit inferentes. At inpace

ꝙ eam nunc nos priores non rumpimus & aduerſus Medium: ꝙ ſoli ex Boeriis
tunc ad uos acceſſimus pro græciæ libertate boni fuimus. Siquidem cum medi
terranei ſumus tamen apud Artemiſium prælio nauali pugnauimus: & dum in
agro noſtro dimicatum eſt: uobis ac Pauſaniæ affuimus: & Ii qua alia per id tem
pus cum diſcrimine ſunt a græcis geſta:eorum nos omnium participes ſupra ui

res extitimus. Vobis quoq; ſeperatim lacedemonii cum maximus Spartam ter-
ror circũſtetiſſet: poſt terremotum facta in Ithomen mancipiorum fuga: ter-
tiam ex nobis ipſis partem auxilio miſimus. Quarum rerum nefas eſt excidere

memoriam. Et talem quidem priſcis temporibus operam optimãq; nauauimus.
At hoſtes poſtea fuimus. Vos in culpa qui nos ſocietatem obſecrantes cũ a The-

banis angeremur reieciſtis: utq; ab Athenienſes tanquã uicinos confugeremus
iuſſiſtis: cum ipſi longinqui eſſetis. In bello iraq; nihil indignum a nobis neq; paſ
ſi fuiſtis neq; paſſuri. Quod ſi ab Athenienſibus ueſtro iuſſu deficere noluimus

haud iniurium eſt. Etenim cum nos illi contra Thebanos dum uos pigebat adiu
uerint:prodere eos honeſtum non erat: præſertim quos in ſocietatem præcibus

adduxiſſemus: aquibus beneficia: a quibus uis Ciuitatis accepiſſemus. Ex quo de

cuit quæcũq; nobis illi præcepiſſent: nos ſtrenue exequi. Quæ uos duces cum
ſuis utriq; ſociis egiſtis:ſi ꝗd non probe egiſtis ſacti culpa non penes illos eſt qui
ſecuti ſunt:ſed penes eos qui duces ad praue agendum extiterunt. Thebani cum

alias multas iniurias nobis intulerunt: tum uero poſtremam hanc quæ ut noſtis

horum cauſa eſt quæ patimur. Nam cum Vrbem noſtram fœderum tempore

& die ſolemni cœpiſient: merito eos ſupplicio afficimus ſecundum cõmunem

omnium legem:quæ ſanxit hoſtem mulctari licere a quo inuadaris propter quẽ

mulctatũ nunc haud recte no= plectimur. Nam ſi iuſticiam præſenti utilitate ue

ſtra exillorum cõmilitio metiemini: profecto non religioſos uos iudices eſſe de
clarabitis:& cõmõ magis ꝗᷓ honeſto ĩſeruire. Quod ſi uobis iſti nũc utiles uidet
eẽ:certe multo nos magis ac reliq græci:tũc utiles extitimus: cũ in maius eetis
diſcrimẽ adducti. Nũc. n. uobis ad alios ĩuadẽdos aĩ uireſq; aſſũt. At eo tp̃r bar
barus ſeruitutẽ oĩbus græcis ĩponebat dũ iſti cũ illo fuerũt ut iuſtũ ſit huic no-
ſtro peccato ſiꝗd peccaĩus oppõi noſtꝑꝶ:quo tũc erga uos fuiũs ſtudiũ:q ipᷣo pe

cato maius eẽ repietis: & eo maĩus ꝙ ea tẽpeſtate rari fuerũt egræcis:ꝗ uirtutem

.

obiicerent ſuam uiribus Xerxis laudatique porius ſũt qui dum inuaderẽtur nõ
habuerunt rationem utilitatis tutelæque ſuæ malentes cum periculo audere
pulcherrima: ex quibus nos fuimus & quidẽ præcipuo honore afecti. Quo noie
nunc ne pereamus ueremur: ſicuti potius Atheniẽſes iuſte quà uos aſtute. Enim
uero decet idem de eildem rebus uos ſentire pariter & declarare: nec utilitatẽ re
ulla alia metiri: quã ſociog ꝓbitate a quibus dũ firma ppetuo gratia beneficiis
hẽtur: præſens pfecto quâà aliquãdo nobis debuerũt gratia refertur. Conſidera-
te quoq nuc apleriſq; uos græcis exiſtimari probitatis eſſe uirtutiſq; exemplar.
Qui ſi de nobis iniquã tuleritis ſniam uidete nõ. n. occulte hãc cam iudicabitis:

ne factũ ueſtrũ nõ ꝓbetur: qui de nobis bonis Viris ipi meliores indecẽs aliqd

ſtatueritis. & hoium de græcia benemeritoꝶe ſpolia publicis ĩ templis reponatis.

Et ſane idignũ uideat uos lacedæmoĩios euertere Platæas quã Ciuitatẽ patres

ueſtri uirtutis ergo itripode delphico i cripſerint: & ex oĩ græcia prorſus delere
propter Thebanos. Eo nanq; calamitatis deuenimus ut & pituri ſuerimus ſi Me
di uiciſſent: & nunc apud uos prius amiciſſimos ſuperemur a Thebanis: duaſq;
difficultates maximas ſubeamus: tc quidem fame peundi: niſi nos Vrbemqʒ de
deremus: nuc aũt capitis cam dicendi: & ab omnibus Platæenſes ſumus abiecti:
delerti: ihonorati qui ſupra uires fuimus ſtudioſi græcoꝶ: neq; eoꝶ tũc ſocioꝶ
quiſꝗᷓ nobis eſt auxilio:ẽt ne uos lacedæmonii unica ſpes noſtra paꝶe firmi fitis

extimeſcimus. Quos pᷣcamur ĩi honorẽ & tũc ſocialiũ doꝶ & noſtroꝶ in græcos

oficioꝶ fectami: & ii ꝗd a Thebanis pfſuaſi eſtis: a ſẽtẽtia recedatis: repoſcatiſq;
uiciſſim illos gratia: ueſtrã de nobis occidendis: quos mmime debetis: ſpetiofam

gratiã pro turpi reddentes: nec ĩ præbenda aliis uoluptate dedecus ipſi accipiatis.
Nam ipromptu eſt uobis corpora noſtra morte mulctare: ſed arduum eius facti

infamiam abolere: ꝙ nos iniquo ſupplicio afficiatis: homines uobis amicos: non
inimicos & ſi neceſſitate hoſtes.Itaq; ſi nobis metum mortis eximetis in nocẽter
iudicaueritis:illud ante omma cogitantes in ueſtram nos poteſtatem uemſſſe uo
Iuntarios ac manibus paſſis:cuiuſmodi homines græciæ ritus occidi uetat. Præ
terea de uobis perpetuo nos eſſe benemeritos. Intueamini nanq; ſepulcra patrũ
ueſtrog quos a Medis interemptos: & ĩ noſtra terra ſitos quotãnis publice honeſ
tamus:i cum aliis inferistum uero indumẽtoꝶ apparatu: & quoſcunq; noſtrum
ſolum fert: fructuum primitiis iuſta ſoluẽtes: uiri ex amica uobis regione & bem
uoli aliquando ſocii ueſtri ac cõmilitones. Quibus uos e contrario facitis non re
Cte ſentiẽtes, Conſiderate. n. Pauſanias quide qui illos ſepellit: ſepellit taꝗᷓ in rerra
amica & apud amicos. Vos aut ſi nos occideritis agrumque Platæenſem T heba
num feceritis: quid aliud quam patres ueſtros. atque cognatos iis quibus nunc
afficiuntur honoribus: exutos delinquetis? in terra hoſtili & apud ipſos interfe-
cCtores. In ſuper ſolum in quo græci ſeruitute liberati ſunt: in ſeruitutem redige-
tis: delubra deum apud quæ conceptis uotis illi Medos ſuperarunt: deſerta pati-
emini primas aras eorum: qui hæc condiderunt ædificaruntque tolletis: rem p-
fecto lacedæmonii indignam ueſtra gloria: indignam publicis græciæ inſtitutis:
indignam pro genitorum memoria: indignam beneficiis noſtris: ut alienæ ini-
micitiæ gratia:nihil ipſi læſi nos occidatis: cum dignũ ſit: ut ueniam detis ut ani⸗-
mo frangaminiut modeſta capiamini miſericorliatconſidera ntes non ſolum
qualia: ſed quales ſimus acerba paſſauri: & ipᷣm calãitatis incertũ quãdoq; accide
re Eet imerenti. Vos itaq; ꝓut debeũs & ꝓut neceſſitas cogit oramus iplorantes
eorundẽ altariũ & græciæ & cões deos: ut nobis hæc allegãtibus aſſenciamini:

ne iniur⸗
Uoplau
le amici
gentes die
curitlima
ſtisurne
gvencifi
Vrbemnq

fimeq in

ineadem
etiiadmo
wanmbus
misinim
uindicaus
Thebania

guogotan
nateſpocl

nullod
iplis &
judical
exom
münat

tun

ſtodi⸗
cturis
unt ſe
nobis
ſolorer
ſerate,
cpatum.
tati inten
ſunfzcul
dumige
n cignur
clelam
Sractame
imeltinag
nxicön
nbstitüͦ
dimie

inuaderenrdi
fechone⸗
nos AiuteEni
eneculitrin
Narn denetcin
tutiſgerempr
cAn indicibinr
rezinceriz aig
empls eponmnd
(iitrean
cäprorſusceler
nifennuſM.
Ihebanis Cig
nos Vtbemgee
Slumus Aiedh
eop tic ſociin
nnpar frmi ſin
Alrogin grran
kris epolenig
lebens eriotan

Wipl acciga?
doum eius al

bis amicos non
nens innoccetet
em uen e uo
ich verat. Dæ
epulcra anni
uble hond⸗
cunqnodrunm
exione Aben
io cins nont
Ur tiq mten

xenlen enn

is gobus n
oudipo⸗ nute⸗
rmimmem tiß⸗
und Ceenupnn
vetolerislen/
xciæ itu
Pisuu Aenrin

umn benstN
i .or

ntes non
lido l
ausiponi

ne iuliuràdum ꝗ ”l
fupplicauimms Aoc harres ueſtri iurarunt obliuiſcamini: per quoge ſepulcra
ue amiciſſimi ueſtri inimi ſi⸗ eos uita defunctos: ne ſubiiciamur Thebanis: ne
gentes diem: quo cũ patribe uell noltris tradamur ill uobis i memorii i rede
Zuriſlimtn aucer par pern us ueſtris præclariſſime geſſimus: hodiernũ eſſe quo
fitis ur neca ſartaun inger ” quoniã homibus in hanc cõdictionẽ po-
quendi finiti mita pemelimt l en loquendi facere: quia cum fine lo
Vrbeing netrad M Urnrur. oqui ceſſantes adhuc loquimur: Ciuitatem nos
fameq; interire: ſed uobis ſid anmis. Præoptaſſemus eni quã hoc turpiſſima nece
in cadem nos unde promeni em uobis habentes. Quod niſi exoramus iuſtam eſt
eriã admonetes ne B larce imuscreſtiruros ſini quocũq; periculum deligere: hoc
manibus lacedæmonii ece mies græcoꝶ aliquado ſtudioſiſſimi ex ueſtris
mis inimicis prodamunt ue ucl ra fide: & ueſtri ſupplices Thebanis capitaliſſi-
uindicatis in libert atemn e noſtræ ſalutis auctores ſitis: ne qui cæteros græcos
Thebani aũt ueriti ne uidobher extinguatis. Et talia quidẽ dixere Platæenſes
quoc ora tioné ha berganſ ſ hæs lacedæmonii cõcederent:proceſſerunt G& ſe
nia reſpõdẽdi illis ad ĩ e dixerut: quoniã ipſogꝶ opinione longior eẽt data ue
is ad iterrogationẽ. Vbi Ioquẽedi facta poteſtas eſt ita exorſi ſunt

Oratio Thebanoge contra Platæenſes

Quidem dicẽdi
