atque facilia: & ſiue magnis copiis ſiue exiguis poſſint efficere. Cuius rei cauſa
erat quæ animos ad ſperãdum ſũminiſtrabar multiplex præter rationem fœlici
tas. Eadem æſtate Megarenſes tum bello Athenienſium bis quotãnis in agrum
ipſog cum omnibus copiis ingredientium: tum a ſuis exulibus qui per ſeditio-
nem multitudinis exacti aſſiduis latrociniis graſſabantur affecti in colloquium
uenerũt: tanꝗᷓ oporteret recipi exules: ne per utroſq; Ciuitas perderetur. ld muſſa
ri intelligentes eoꝶ qui extra erant amici poſtulare & ipſi qua antea apertius: ut
huiuſmodi colloquiũ haberet Intelligentes quoq; primores Ciuitatis plebẽ to-
lerãdis malis parẽ nõ fore: timore adacti ĩcolloqum cũ Atheniẽſiũ qucibus Hip

pocrate Ariphronis & Demoſthene Alciſthemis filio ueniũt uolẽtes dedere Ciui

tatẽ exiſtimãteſq; ſic minus ſibi piculoſũ ꝗᷓ ſi ab ipſis eiecti reuerterẽtur. Cõuen-
tũ eſt primũ ut Atheniẽſes demolirẽtur muros ãplos:octo ferme ſtadioꝶ ab ur/

be ad Niſæam eoꝶe portũ: ne ex Niſæa ſuccurrerent Peloponnenſes qui ſoli illic

ob eius Vrbis turelà pᷣſidium habebãt. Deinde temptarẽt ut arx in edito ſi at tra
deretur res futura cõceſſu facilis illo conceſſo: Vbi ab opibus atq; a colloꝗo ad
res pparandas utrinq; itum eſt. Athenienſes noctu ad Minoã Megaréſiũ inſulã
ꝓfecti cũ ſexcentis armatis:duce Hippocrate ad foſſã cõſederũt: unde lateres ad
extruendos muros nõ ita illĩc lõge faciebãt. Platæenſibus leuiter armatis aliiſq;
incolis cũ Demoſthene altero duce apud templũ Martis qd ꝓpius abeſt ad inſi
dias collocatis neĩe ſnĩe p̃ter eos quibus curæ fuit ea nocte ſentire: & cũaduenta-
ret diluculũ megarẽſes nchcione moliebãtur:iã pridẽ cõmẽti aptionẽ portarũ
huiuſcemõi rẽ fecerũt : Soliti erãt noctu ueluti latrones pſuaſo ſuo magrãtu ac
tuariũ nauigiũ carro ĩpoſitũ ꝑ foſſã ad mare traducere ac nauigare: & rurſus an
te lucẽ id ꝑ portas carro ĩmuros ĩtroferre: ut ſua Atheniẽſibus exmioa ĩſula fo
ret occulta cuſtodia cũ nullũ oĩo ĩportu nauigiũ eẽt. Et cũ ad portas iã erat cur
rus: cũ illæ ex more tanꝗᷓ ad recipiẽdã nauicuſã ſũt apte:atheniẽſes hoc uiſo ex
cõpo ĩto.n.factũ erat exiſidiis ꝓcurrũt uolẽtes priuſꝗ iteꝶ clauderentur portas
occupare atq; irrrupere dum ad huc currus in illis eſt impedimẽto ne occludã
tur: & cum ipſis pariter qui rerum erant ſocii Megarẽſes cuſtodes apd ipſas por
tas trucidant: & omnium primi qui circa Demoſthenẽ erant. Platæeſes ac circũ
habitantes irrumpunt quoque loci nunc trophæum uiſitur: confeſtimque
intra Vrbem eos Peloponnenſes qui ueniebant auxilio ſenſerunt enim qui

—

in proximo agebant Pelopõnenſes cõgreſſi ſuperant: & ſuperuenientes Athenie
ſium graui armaturæ tutas portas præſtant. Illi ut quiq; intrabat tendere ad mu
rum Pelopönenſium præſidiariorum a principio reſiſtentes pauci uim arcere nõ
nulli occumbere. Pleriq; in fugam ſe dare timentes ingruentem nocte hoſtem:
&& cum illinc pugnarent Megarenſes proditores ab omnibus ſe Megaréſibus ꝓ⸗-
diros eſſe exiſtimantes. Contigit enim ut præco Athenienſium ſuopte conſiho
denuntiaret: ꝗqſquis uult Megarẽſiũ ad Atheniẽſiũ trãſeat armis dpoſitis. Quod

ubi Pelopõnenſes audierunt reuera putantes ab utriſq; ſe oppugnari non ampli

us præſtiterunt: ſed in Niſæam fugam intenderũt. Et prima aurora iã muris cap
tis ac tumultuantibus intra Vrbem Megarenſibus: i qui fauerant Atheniẽſibus
una cũ aliis conſcia rei multitudine dicere portas aperiri oportere: & in pugna
exire: uidelicet conuenerar ut apertis portis Athtnienſes irrumperent ipſi: neue

læderentur inter noſcendi oleo eſſent inuncti. Potior tamen eis extitit ꝗᷓ ex aper

tione portarum turtela, Si quidem quartuor milia peditum grauis armaturæ &
ſexcenti equites Athenienſium noctu itinere facto ab Eleuſine ex compoſito ad
erant. Et cum illi inumcti iam ad portas eſſent: unus ex conſciis inſidias iis qui i-
ſcii erant exponit. Iſſti gonſpiratione facta frequentes ueniunt negantq; prodire

oportere. Neq; enim ſe antea hoc cum ualidiores eſſẽt auſos fuiſie neq; inaper/

tum diſcrimen Ciuitatem eſſe deducendam: ſi quis uero non pareat ipius pugnã
fore diſſimulantes ſe ſcire quid faciendum foret: ſed tanꝗᷓ ad conſultandum qd

optimum eſſet ſe roborarent: & inſuper ad cuſtodiendas portas permanebant:

Adeo non licuit inſidiatoribus cogitata perpetrare. Animaduertentes aut Athe
nienſium duces rei impedimentum interceſſiſſe: nec ſe ſatis ualidos futuros ad

Vrbem expugnandam: protinus Niſæam muro concludunt arbitrantes ſi prius

eam quã alquid ſuccurrerẽt cepiſſent: fore ut ocius Megara in deditionem uemi-
rẽt. Et cum ex Athenis propere adueniſſent ferrũ tectores aliac; nece ſſaria mu
rum extruxerunt ab eo quẽ ipſi tenebant ſumpto initio Megarenſes uerſus ab il
lo utrinq; ad mare Hiſæe utentes muris & foſſa: tum lapidibus atq; lateribus ex
ſuburbanis: tum arboribus quas cedebãt aliaq; materia & ſicubi quid deerat lo
crum clatris munientes exercitu muros ac foſſam deſtruente. Quin hæ ipſæ do-
mus ſuburbanæ acceptis pinnis erant pro caſtellis: In quod opus: totus dies inſũ

ptus eſt: & iequens uſq; ad ueſperum in id quod reſtabat ad perficiendum. VInde

meru perculſi qui in Niſæa erant: tum frumenti inopia quo exarce quæ ſuperi-
or eſt deuecto in diem uiuebant: tum deſperatione celeris Peloponnenſium au-
xilii: tum ꝙ Megarenſes hoſtes eſſe ſuſpicabantur depecti ſunt cum Athenienſi
bus: ut traditis armis certa ſinguli pecunia dimitterentur. Athenienſes autem li
ceret in Lacedæmonios eorumq; ducem & ſi quis alius intus eſſer libero uti ar-
bitrio. Ita pactione facta abierũt illi: & Athenienſes lõgis muris ab urbe Megarẽ
ſi interciſis: ac nilæa accepta ad alia ſe inſtruebant. Per hæc tempora Br aſidas La
cedæmonius Tellidis filius circa Sicionem & Corinthum agens: ad comperandũ

I Thraciam exercitũ: ut accepit de expugnatione murorum: timens Pelepönen

ſibus qui intra Niæãâ erãt neue caperentur: Megara mittit ad Boetios: iubens ꝓ-
pere eos cum omni exercitu præſto ſibi eſſe ad Tripodiſcum ꝗ eſt uicus agri Me
garici habẽs hoc nomẽ: ſitus ſub monte Gerania. Eoipſe uenit cum grauis arma
turæ Corinthiorum duobus milibus ac ſeptingentis Phliaſiorũ: quadringentis
Sicyonioꝑꝶ:ſexcentis præter eos quos iã ipſe coegerat: credens Niſæe nõdu expu

gnatæ ſe latuꝶ auxilia. Vbi rẽ. accepit noctu. n. ad Tripodiſcũ puenit: egreſſus

mritoli
grenliib
boguden
galetmun
ſerüvcrae
Cinmcis
Chiendi
uttingg to
turarq it
vbinonp
Afkuerunt!
rairertan
ni exvercitu.
Cucentisan
wsparten⸗
pos ſexmi

Uis eoriͤat

eiimpetu⸗
Pbos fubae
nus uener
erikticnard

Qos imen

1eredis
adeoind
les decu
grellus:
Ualuros
ne utroe
tlo adir
vere ce
re nil
haude
ros ut
gratia
muros.
illi .eo
cilcrime
verfuspl
Parte am
rumparn
füeubig
belopo⸗
bu⸗ doen
CiCiuitn
timbag
leuerlue⸗

enienteshe,
dattknteritn
civim aerii
em noceholen
lelegrelben

im ſoopteaniit

nis dpolnt. u

Pugpanionan

Grora ii munen

ant Atheniilun
ere:Ain
mperentiptiien

semiitet

Iauis armature d
eercompolt
s inliciuiugoi⸗
negannqg odn
iſtemeg np,
Paren iuspug
Confultuncomdl
1 penmabeben
vententesait 4Ate
uldor tutrsa
rbicrantes ſiprun
Lecnonem ven⸗
geceſanum
nle vensab
g lenbußel

iccerrto

inheigſeco,
otusdtesinli
cendumn NYn
Nce goa en⸗
dOnpeniium
Comn Ahentn
enienlenl
Derlbeoui
abrde eg
pon⸗ Pratc!
aAnofln
wers eleyn
deniosiben
Aſt wcsegl
curm il⸗
guci
Nlre nicle
pvem gl

—
S ⸗

S
— S=

—
=— = –

E

anteꝗᷓ hoſti auditus eſſet: cum delecta trecentorum manu: Acceſſit ad urbẽ Me-
garenſiu: ignaris Athenienſibus qui ad mare agebat. Niſæam temptaturus uer-
bo quidem ſed re quoq; ii poſſet quodq; pᷣcipuum erat urbem Megarenſium ii
itralſſet munituros: popoſcit aũt ut ſe reciperent ꝙ diceret ĩ ſpe eẽ Nilæâ capiẽdi.
Verũ utraq; Megareniiũ factio uerita: altera quide ne ille reductis exulibus ex-
pelleret. Altera uero ne hoc timore populus i ea impetum faceret: & ſecũ ipſa
dimicãs Ciuitas ab inſidiätibus e ppinquo Acthenienſibus perderetur: non re-
cipiendũ putauit: ſed ſibi quieſcentibus euentum expectandu., Sperabant enim
utrinq; fore ut inter Athenienſes & eos qui auxilio uenerãt prælium cõmittere-
tur: atq; ita tutius ipſi: ut quiſq; cum illis ienſiſiet adiuctores accederẽt: Braſidas
ubi non pſuadet retro ad aliũ rediit exercitum: ac pri mo ſtatim diluculo Boetii
affuerunt ĩ aio habentes: priuſꝗᷓ ad ipſos Braſidas mitteret ad ſuccurrendũ ĩ Me-
gara ire: tanꝗᷓ non alieno ab ipiis periculo. Ex cum iam in agro Platæenſi cũ om/
ni exercitu forẽt aduentu nunci animaciores: multo effecti duobus milibus ac
ducentis armatis equitibuſq; ſexcentis ad Braſidã miſſis: cũ maiori ipſi exerci-
tus parte redierũt. Cum autem iam afforent omnes copiæ armatorum: non nii
nus ſex milium: & Athenienſes in acie circa Niſæam & mare iĩſtructi eſſent: & le
uis eorũ armatura per campos palata: hanc ex ĩprouiſo Boeriorum equitatus in
eã impetu dato in fugã uertit ad mare uerſus: quippe priuſꝗᷓ alicunde Megaren-
ſibus ſubueniretur ĩuaſerat: cum quo in occurſum progreſii Athenienſes ad ma
nus uenere: ac diu equeſtre prælium fuit. In quo utriq; non inferiores ſe extitiſſe

exiſtimaruũt. Si quidem præfectũ equitũ & aliquot alios ad ipſam Nilæam pie-

ctos interemerunt ſpoliarutq;: & cũ cadauera quibus potiti erant illis ex fœde-
re reddidiſſent Trophæum ſtatuerunt. Verũ in omni pugna neutri acriter uſq;
adeo inſtarent: dirempti ſunt Boetii: ad ſuos Athenienſes ad Niſæam ſe recipie
tes. Secundum hæc Braſidas cũ exercitu propius mare atq; urbem Megara pro
greſſus: occupato idoneo loco iſtructa acie qelcebat: ratus & Athenienies ſe in-
uaſuros: & Megarenſfes ad ſpectaculũ ſtaret utrorũ ſit futura aictoria: & ſecũ be-
ne utrocũq; modo agi: ut neq; ipſi priores laceſſerẽt illos periculũq; pugnãdi ul
tro adirent: & ubi palam eſſet eos eſſe paratos ad defenſionem: ſibi tanꝗ ſine pul

uere ceſſuram merito uictoriã: itẽq; quod ad Megarenſes attinet recte continge

re: niſi enim ueniſſe uiſi eſſent a Megarẽſibus nequaꝗᷓ ſe fortunã adituros Sed
haud dubie ueluri uictores ſe ꝓtius urbe carituros. Nũc aũt hoc certe aſſecutu-
ros ut Athemienſibus pugnare uolentibus ipſi ea optineãt citra pugnam quog
gratia ueniſſẽt quod & cotigit. Si quidẽ Megarenſes ubi Aheniẽſes egreſſi apud
muros lõgos inſtructa acie quieuerũt: idem & ipſi fecerũt. Quieſcebant autem
illi ꝙ eoruù duces cenſebant:ſi a Lacedæmoniis nõ iuaderẽtur haud quaꝗᷓ par eẽ
diſcrimen ſuũ & illorũ. Nam cũ ipſis pleraq; ſucceſſiſſent: ſi priores plium ad-
uerſus plures inierẽt: aut uictores Megara capturos: aut uictos optimã copiag
partẽ amiſſuros. Illos uero quoꝶ exercitus non ex una Ciuitate: ſed ex ſingula-
rum partibus cõſtaret: cõſtaret haud ab re periculũ facere uelle. Et cũ ſatis ma-
ſũ ẽ: ubi ab alterutris nihil temptatur ab Atheniẽſibus prius ĩ Niſæã diſceſſũ:tũ
a Pelopõnenſibus eo unde ꝓce ſſerãt. Ita Megarẽſes exulũ amici taꝗᷓ Athenienſi-
bus nolentibus iã certare:addito magis aio portas apiunt Braſidæ uelut uictori
cũ Ciuitatũ primoribus: & cũ receptis in colloquiũ ueniunt:alterius factiõis ho
minibus iã timore perculſis. Mox dilapſis ĩ urbes ſuas ſociis Braſidas Corinthuũ
reuerſus exercitũ ĩ Thraciã quo antea conſtituerat cõparabat: Reuerſis quoq;

Athenienſibus domũ: Megarẽſes quicũq; pticipes maxime extiteràt reg ad hos
trahendarũ uidentes ſe eſie deprehéſos: continuo ex urbe ſe ſubduxerunt. Cæte
ri habito cũ exulum neceſſariis colloquio eos ꝗ apud Pegas agebãt reuocarunt:
interpoſita fide cũ maximo iureiurando mihil le iniuciage memores fore: ſed
optima eent Ciuitati conſulturos. lidem ubi magiſtratus eftecti ſũt dũ arma re-
cognoſcũt diſpoſitis manipulis deligũt ex imimicis ꝗ pcipue ſtudioſi Athenien
ſium fuiſſe uidebantur: ad centũ uiros & hos adacto ad feréda palã luffragia po

pulo tanꝗᷓ condẽnatos interficiut: Ciuitatẽq; fere ad holigarchià ideſt ad domi

natũ paucoꝶ redigůt: Atq; hic ſtatus ex ſeditiõe ſecutus diu ſub pauciſſimis du

rauit. Eadem æſtate cũ Antandrus a Mitylenæis quẽadmodũ conſtituerãt mu-

nienda eſſet ubi id eos moliri ſenſerunt Atheniẽſiũ duces Claſſis ad legendà pe

cuniã miſlæ: Demodocus & Ariſtides ꝗ circa Helleſpontum agebant: nã tertius
eoꝶ lamachus in pontũ cũ decem nauibus abierat: res momentoſa uiſa ẽ eis: ne

idẽ quod apud antea ĩ ſamo contingeret: ubi ſamioge exules ſe ſe cõmunientes
Pelopõnenſibus gubernatores eis mittẽdo i rẽ nauticã adiumento erat: & eos ꝗ

ĩtra urbẽ eẽnt pturbabãt: & qui excederent urbe receptabãt. Ita coacta ex ſociis

manu Antandrũ petunt: cõmiſſaq; cũ iis qui ex Antadro prodierunt: pugna ite-
vum locum recipiũt. Neq; ita poſt lamachus ꝗ pontum itrauerat: cũ fiuuiũ Ca-
lecem ꝗ per agrum Heraclecẽſem fluit ſubiſſet: naues ãmiſit ſabita ui torentium

aquarũ ſuperne deuoluta. Ipe cũ exercitu itinere pedeſtri per Bihynos Thraces

Htranſmare ĩ Aſia ſunt: Chalcedonem uenit ĩ ore põti ſitam Megarẽſiũ colõiã.

Eadem q æſtate Demoſthenes Athenienſiũ dux cũ nauibus quadragita ĩ Nau⸗-

pactũ ſe cõtulit: ſtatim adiceſſu ex agro Megarenſi. Nã & Hippocrates de rebus
Boetiis cum ꝗbuſda apud Ciuitates uiris tanlegerat: cupientibus tranfſferre ſta-
tũ illũ in popularem ut Athemiẽſiũ erat auctore præcipuo Ptiodoro exule The

bano: Atq; huc ĩ modum res p̃parauerunt. Conſtituerat ꝗda per proditionẽ tra

dere Siphas : oppidum ſoli Theſpici in ſinu Criſæo maritimũ: cum iã alii ex Or-
chomeno: quod quondã Mynieũ nunc Boetiũ nocant: Chæroneã Orchomeni
uectigalẽ dedituri eẽnt: adiutoribus præcipue Orchomenus exulibus: qui ex Pe
loponneſo hoĩes mercede conduxerat. Eſt aut Chæronea in extremis Boetiæ e
regione Phanotidis ĩ agro phocenſi: promiſcue habitatibus phocenſium nõ nul
lIis. Enim uero oportebat Athenienſes: deliũ occupare Apollinis tẽplum: ĩ Tha-
nagræa Euboiã uerſus: Et hæc ipa fieri cõdieta die ne Boetii ĩ delium frequen-
tes opem ferrent: ſed de ſuis ipſorũ rebus ſoliciti quiq; ſaragerent. Et ſi conatus
recte ceſſiſſet & deliũ muro cluſſiſſent: facile ſperabãt & ſi nõ protinus tamẽ ali
ꝗd molirirerũ nouarum apud res publicas Boetioꝑg ſe loca hæc tenentibus: &
regionẽ p latrocinia ĩfeſtatibus: & cũ ſingulis e propinquo receptus eſſet non
intra id loci rem cõſtituta: ſed tp̃re Athenienſes ad eos accedendo ꝗ defeciſſent:
Boetiis nõ ſatis copiarũ habentibus:p hæc ſibi uiã ad occaſiones muũituros: Hu-
iuſmõi igitur inſidiæ tẽdebãtur. Hippocrates ꝗ copias habebat: debebat ip̃e ꝗ/
dem cũ tẽpus afforet eas ex urbe ĩ Boetios ducere: Demoſthenẽ tamen cũ naui-
bus quadragĩta ad Naupactũ præmittit: ut coacto ex illis locis exercitu Acarna
nũ cæterogeq; ſociorum ĩ Siphas nauigaret ad proditionẽ: ſpedtãtes cũ oporte-

ret occurſurus, Et dies ĩter eos ẽ cõſtitura qua die hæc confici oporteret. Et De
moſthenes quidẽ habens tũ Oniades ac cũctis Acarnãibus ĩ ſocietatẽ Athẽiẽſiũ

adactos: tũ ſocioꝶe auxilia quæ illinc undiq; euocauerat: ꝓfectus primum ad Sa

lvnthiũ & Agræas admotis copiis: alia ſimulado ſe ſe p̃parabat: ur quãdo opus

—————

Litoccort⸗
sarouns
cninæ pla
cton edl
Uppoloch
gecucenbe
neceſlario⸗
no potelar
cisparitel
luit prope
lgii qvod
enſch
clcetent ii
elit egare
ecipiendo⸗
Akbemienil
Lacedemo
cinecuele.
Gasauthonn
cuttinprer
Fome Apid
ſalis docor
Nerüt opp
verosi
Pibendüͤ
Thracia:
Cceperen
mü vent
defeceri

fedo ho

Popden
(endü
rabit/
marim
Ccitu.Pr.
Atheni⸗
emittere
cedæmo⸗
Puas cur⸗
nuiſſimi
rum ente⸗
ug Que
benate do
Petient g
miſerunt
Lacedems
Ppar

Nditeri Nri
labinkenmtn
Beät elden
emore beet
ckiſfütcümn
eſtucol Atet
chni ideſtcn
einb auaflin
Conlſtiterinn,
lallisad kgenin
agebantni enin
emtoſamlaei
lee cönuneen
nemto erit dege
laa coacerſot
Cieruntppoi⸗
weratcäfuuni
Cbita uiwrenin
Bihynohrn
Megnili colii
acrzgin i Nn
ppoctezcerehn
tbostranltene ſ
nocorvene N
er ocnonin

müdier

ei Ochomeni
nubogquiere
rems Urtee
encomn nörl
telomi Tm,
wc necven⸗
REtRconate
NoünUil
— rnentit
Keytmsele iil
esmümmofd
ncebehußt
etawen Cnnn
8eiercin an

orenkih⸗
etnti /lii
primun⸗
n gihen

eẽt occurreret ad Siphas. Braſidas p hoe idẽ æſtatis tempus cũ mille & ſeptigen
tis armatis ad obeundas res Thraciæ pgens ubi peruẽit Heracleã: quæ eſt in tra-
chinæ præmittit ĩ pharſalũ: ad neceſſarios ſuos nuntiũ eflagitans: ut ſe atq; exer
citum deducerẽt. Qui cũ ad eum in Melitiã achaiæ ueniſſent Panætus LDorus
Hippolochidas Tocylaus & Strophacus Chalcidenſnũ hoſpes tũc ire contedit:
deducẽtibus eũ cũ aliis Theſſalis: tũ uero ex lariſſa niconida Perdiccæ filio eius
neceſſario. Etenim Theſſaliã ſemp alioquin difficilẽ traſitu: xũ ſine duce trãſire
nõ poterat utiq;: c armis ꝗa ꝓpxima quæq; ſuſpecta reddidiſſet: cũ oĩbus græ
cis pariter niſi trãſitũ exoraſſet: tũ uero Atheniẽtibus ĩ quoꝶ amorem ppetuo
fuit propẽſum Theſſaloꝶ uulgus. Itaq; nili Theſſali domĩaru potiuſꝗᷓ Aegꝗtate
legũ quod ipſoꝶ ẽ ꝓprium urerẽtur nunꝗᷓ Braſidas pertrãſiſſet. Nãq; tũc ei ire
pgenti cõtrariæ factioõis Theſſali ad fiume enipẽ occurrũ: pgere: prohibẽtes ꝙ
dicerent ĩiurios eo eſſe: quia ſine publica auctoritate trãſiret. At ii duces huius
erãt negare ſe iĩuitis illis trãſituros: ſed cũ celeriter uẽiſſent eſſentq; hoſpites eẽ
excipiendos. Ipſe quoq; Braſidas p Theſſaloꝶe terrã ſe ire: quoge amicus eſſet &
Athenienſibus ſuis hoſtibus nõ eis arma ĩferre:mec ullas ſcire irer Theſſalum &
Lacedæmoniũ eſſe inimicitias: quĩ uter alterius ſolo utatur: nũc illis ĩuitis pgre
di nec uelle nec poſſe orare tamen ne ꝓhiberetur. His illi auditis abierũt. Graſi
das aũt hortatu ductoge: anteꝗᷓ plures ad inhibendũ iter coirẽt nuſꝗᷓ ſubſiſtens
curſim prexit: & eodem quo ex Melicia profectus ẽ die Pharſalon puenit: & ad
flumẽ Apidanũ caſtra poſuit. Atq; illic ĩ Phaciũ: & ĩde ĩ parebiã: illincq; iã Theſ
ſalis ductoribus digreſſis. Peribi qui dicionis Theſſaloꝶ ſunt ad dion uſq; dedu
xerũt: oppidũ ex ĩperio Perdicæ lub olympo ſitũ. Macedoniæ monte Theſſaliã
uerſus Huc inmodũ Braſidas Theſſaliã traſcurrẽs præuenit: priuſq ſe quis ad ĩi⸗
hibendũ pparet: & ad Perdiccã & ĩ regione Chalcidis le cõtulit. Si quidẽ ii. ꝗ in
Thracia ab Atheniẽſibus defecerat: atq; pdiccas ubi res Athenienſiũ ſecũdæ eẽ
cœpere metu copias ex, Pelopõne ſo abduxerũt: Chalcidenſes ꝗdem ꝙ ĩ ſe pri-

mu uenturos ſuſpicabãtur: Athenienſes ꝙq; finitimæ eorũ Ciuitates quæ non
defecert clam ſe cõmuni cõſilio pparabat. Perdiccas uero nõ ille qdem ex pro-
feſſo hoſtis: ſed tamen, & ipſe reformidãs priſtinas cũ Athenienſibus diſcordias:
pcipueq; ꝙ Arribæũ Linceſtaꝶ Regem deiectũ uolebat. Acceſſit ad facilius edu
cendũ ex Pelopõneſo exercitũ prælens ifœlicitas Lacedæmonioꝶ ꝗdem ꝗ ſpe-
rabãt Athenienſes cũ cæteræ Peloponneſo: tũ uero ipſoꝶ regioni ĩminẽtes hoc
maxime modo auertere: ſi ꝗd ĩuicè eis doleret miſſo aduerſus eoꝶ ſocios exer-
citu.Præſerti cũ parati eſſent ꝗhunc exercitũ alerent quiq; ipſos in facienda ab
Athenienſibus defectiõe accerſerẽt. Eo qdẽ magis ꝙ p cãm hãc uolebãt ſeruitia
emittere ne quid noui ea tẽpeſtate Pylo capta molirentur. Cũ hoc feciſſient La-
cedæmonii illorũ & iuuentutẽ & turbã reformidantes: fere enim eis ĩter pci⸗
puas curas fuit ſemp ſeruitioge cuſtodia: præceperũt: un quicũq; ĩter hoſtes ſtre
nuiſſimi ſibi uiderẽtur extitiſſe: ſe cernentur tanꝗᷓ liberadi ad explorãdam illo-
rum ſentẽtiam: rati ut quiſq; primus dignũ ſe libertate duceret ita maxime ĩſidi
atug. Quoꝶ cũ a duo milia diſcreti eẽnt & templa coronati circuiſſent: tanꝗᷓ li
bertate donati non ita multo poſt de luce ſuptracti ſunt: neq; quo pacto quiſq;
Perierit quiſꝗᷓ nouit. Et tũc libenter ſeptigẽtos armatos ex ipſis cum Braſida di⸗

miſerunt. Nà cæteros hic mercede adductos ex Pelopõneſo eduxit. Eum autẽ &

Lacedemõii miſerunt maxiĩe cupidũ eũdi:& Chalcidenſes pᷣoptauerũt uirũ:& ĩ
Sparta ꝓ ĩpigro ad oĩa habitũ: & poſtꝗᷓ exiit plurimi apd Lacedæmôios effectũ.
1 ii

Et enĩ ſtati a prĩcipio iuſtũ ſe & temperâtem erga Ciuitates cũ prebet: plurima
loca ad eũ denecerut: non nulla ꝑ ꝓditionẽ ſũt capta, Ex quo lacedæmôiis eue-
nit ut eſticerẽt qd uolebãt redditionẽ locoꝶ ac receptionẽ & ĩ Pelopõneſo bel-

li Laxamẽtu. Qui etia circa bellũ ꝙ res ſiculas ĩſecutũ eſt Braſidæ uirtus atq; ſo
lertia eos qui uel experimẽto cognorãat uel ex auditu iuchcabat: Atheniéſiũ ſo-
cios præcipue cupidos Lacedæmeniog eflecit. Na cũ primus illic prodiſſent ui
ſuſq; eilet circa oĩa Egregius firmã ſpeè reliꝗt cæteros eiuſmõi eſſe. Cum igitur
ad res Thraciæ ueniſie Atheniéẽſes cu acceperũt hoſtẽ denũtiauere: Perdicca exi
ſtimates auctorẽ aduẽtus illius eẽ: & maioré de ſociis eius loci cuſtodiã egerũt.
Perdiccas aut ſumpto Braſida atq; exercitu ſuo ipſius eũ ĩ Arribæũ Bromeri fi
lium lynceſtag Macedonũ Regem ſibi finitimũ eundẽq; hoſtẽ tendit. Volẽs eũ
debellare. Is cu ad igreſſum lynci ueniſſet cũ Braſida atq; exercitu: Braſidas dice

re priuiꝗ bellu inferrerur uelle cõuenire Arribæũ oratiõe ſi poſſet ſociũ Lacedæ
moniis facturus. Et. n. Arribæus p Caduceatorẽ edixerat ſe paratũ eẽ rem Braſi
dæ iter ambos diſceptatore cõmittere: & Chalcideſiũ ꝗ una aderant legati: quo
eũ expeditiorẽ ad ſua cõficiẽda negotia hẽrent comone faciebat: ne ꝓ perdicca
difficilia ſubiret: c piertim apud Lacedæmoné: qui fuerãt a perdicca miſſi tale
ꝗddã iactaſſẽt:multa huc ex ſibi finitimis circa locis ad ſocietarem illoꝶ addu-
ctuge. Quo magis Bralidas polſtulabat ut ex publica utilitate res Arribæi traſi-
geret. Perdiccas negare ſe Braſidã adducere iudicẽ ſua & cõtrouerſiaꝶ: ſed ſuope-
potius hoſtiũ deſtructorẽ quos ip̃e denũtiaſſet: eũq; iniuriũ eẽ ſi ſe dimidiũ exet
citus alente faueat Arribæo. Braſidas tamẽ hoc iuito ac repugnate cõuẽit Arri

bæũ eiuſq; pluaſus oratione abduxit exercitũ nõdũ terrãà illius igreſſus. A quo
tpre Perdiccas tertià ꝓ dimidia ſtipẽdii partẽ dedit ſibi exiſtimans iniuriã fieri.

Eadẽ æſtate cõtinuo poſt hæc paulo ate uĩidemna Braſidas ſecũ habens Chalcidẽé

ſes bellũ itulit Acantho Andrioge coloniæ. Oppidani reciperẽt huc nec ne iter

ie illi ꝗde altercabãtur: ꝗ cũ Chalcidenſibus ſentiebat & plebs: ſed ob metũ fru-

ctuũ ꝗ adhuc foris erat pſuaſa eſt multitudo a Braſida: ut eũ ſolũ admitreret &

cũ audiſſet deliberaret: admiſſus & apud illam ſtans. non deerat aurem ei ut ho-

mini Lacedæmonio dicendi facultas: huiuſmodi orationem habuit.
Oratio Braſidæ ad acanthios

0 Vod ego atq; exercitus uiri Acanthii a Lacedæmõiis Dimiſſi huc ſu

mus: declarat uerã eſſe cam quã ĩ bello mouedo Atheniẽlibus p̃dixi-

mus: nos bellũ geſturos ob græciã Athenienſiũ ſeruitute liberãda. Si aut ſero ue

nimus decepti uidelicet ſpe: ocius debellãdi Athenienſes line ueſtro piculo: ne-
mo reprehendat: cũ nũc quãdo tpᷣs adeſt uenerimus conaturi uobiſcũ illos euer

tere. Miror tamen me porrtis excludi: & nõ libentibus uobis uenire. Et. n. nos La

cedæmôii exiſtimates prer id qd fecimus huc ad ſocios uẽire nos poſſe: hoc aur

aĩo etiam ad cupidos eſſe uenturos:hoc tantũ piculi cõtempſimus cũ alienam

terra multorũ dieg itinere pagrauimus: exhibito oĩ erga uos ſtudio. Quod ſi

uos aliud ĩ aio habetis: aut ſi ueſtræ ip̃orũ ac cæteroꝶ græcoꝶe libertati obſiſte

tistimprobũu fuerit non mõ gꝗa obſilſtitis: ueꝶ ẽt quia quos uiq; adieri mius mi
hi aliꝗs obſeqtur. Res ꝓfecto idigna ꝙ Ciuitas iſta ſane Egregia & ꝓ prudent.
hita: ad qua primũ acceſſi nõ admiſerit. Neq; huius facti ſatis idonea poſſlũ ini-
re ratiõem: niſi ꝙ uideor aut iniuſtã libertatem afferre: aut ibecillis atq; iualidi.

Uenire 41
nic ubel

fe Vt ced

ſlariie⸗
ce aduel
ciqg Uls⸗
ſaude loc
ci limos
e hcien⸗
priwat
*
lolbertat
einero.N
lbog nol
Winibos i
hic uirtut
ſitßeiti
gtiellfen

mentisadh

nem ſuma
ltetii co

obleq&

nöſtepi⸗
Pellinem
erbis pt
junaapen
Amore ve
nieniibus
enim pbe
reildere
Raowi
Wüwee
idic
bis
Ciuitan
ultro c
poſttat
hing fu
elociore
ltnöma
Pioſtati!
cucbboge
Currererß
ucäder
multoze
Dhocent⸗
cunemte,

üpreberpenin
lacedamdi,
lbeoöre de
d uiitus
Ahiſi,
llicroctfen
ieſteCunign
Were Dercicciel
icuſtochi egeni
tdei Dromen,
Etendit Volizei
dimnratcncde
letlociilacee⸗
üeeem Bul
rant legn:gn
t: e pperdica
chcca millime
emillog ad
lapeſec ſuon
Eedimidti ere
ite cöueit An
Areſſns, Aglo
s iniunäheni
bens Chici
hüc nec neitet
ſob metu fm⸗
Amiteet
eme vot ho⸗

mihieſ
neiusali⸗
z Aat kro
hroprnb:,
bilcinosehet
ne tnmul⸗
pollehocil
usci Atnan
en minn
eguc
nei l n
i i ini

uenire ad ꝓpulſadã Atheniẽſiũ uim ſi iuaſerĩt certe: & dũ ad Niſæã cũ his quas

nuc habeo copiis auxilio ueniſſẽ: Athemiſes cũ plures eẽnt:nõ ſũt auſi cõflige-

re. t credibile nõ ſit eoſdẽ huc eſſe miſſuros aduerſus uos tãtũ copiape: quarũ
claſſiarii exercitus ad Niſæã miſerũt: & ego nõ ad pmiciẽ fed ad libertatem græ
ciæ aduei: maximo iureiurado apd magiſtratus Lacedæmôioge iterpoſito: quoſ-
cũq; illis aſciuero ſocios ſuis utiq; legibus eſſe uicturos. Neq; ut uos aut ui aut
fraude ſocios hẽamus: ſed e cõtrario ut uobis ĩ ſeruitutẽ Athemẽſiũ redacti ſo-
cii ſimus ĩ bello. Quæ pp dignum me cẽſeo ꝗ neq;ʒ ſuſpectus ſin: ſũmã de hoc fi
dẽ faciens: neqʒ ĩuanidus ultor exiſtimer ad uos magis aiandos ueniſſe. Quod ſi
ꝗs priuat ob aliqua metuẽs: ne ꝗbus ego Ciuitatẽ tradã cũctatur: is ãte oes ueliĩ
cõtidat.Ego.n.neq; ad cõcitãdã ieditionẽ uenio:neq; occultã opior eẽ quãà affe-
ro libertatẽ: ſi õmiſſo patrio inſtituto:aut plebem paucis aut pauciores plebi ad-
dixero. Nã odioſius fuerit hoc ꝗᷓ externũ iperium: & nobis Lacedæmoiis gratia
laboꝶe noſtroꝶ nõ deberet᷑:ſed ꝓ honore & gloria potius accuſatio: ꝙ ꝗbus cri

mimbus ĩlectamur Athéienſes: ea ip̃i hẽre uideamur magis iuiſa ĩ nob qĩ eo ꝗ

hãc uirtutẽ nõ ꝓfitet. Fraus. n. cũ ĩ oibus feda ẽ: tũ uero i his ꝗ maiori dignitate
ſũt p̃diti fedior ẽt ꝗᷓ apta uiolentia. Nã uiolentia iure potentiæ ꝗᷓ fortũa ip̃i lar-
gita eſt: fraus aũt inſiduis iniuſti ꝓpoſiti graſſat.lta nos multã i maxiage reze mo
mentis adhibemus circũſpectiõem: nec uos maiorem pᷣter iuliurãduũ cõſirmatio
nem ſumatis: ꝗᷓ unde facta ratiõibus reſpõdentia neceilariã opinionem p̃ᷣbet:pro
ut etia cõducit ut dixi. Quod ſi me uob hæc ꝓponente tamen negatis uos poſſe
obſeq:& cũ bene nobis uelitis poſtulatis ut iine noxa ꝗeicatis: ꝙ libertas uobis
nõ ſine piculo fore uidet.iuſtuq; eẽ eã illis oflerri qui poſſit recipe. ĩuitù aut cõ⸗
pelli nemĩem. deos teſtor & heroas indigenas me bono ueſtro uenientem mihil
uerbis ꝓficere: eoq; iperiar uaſtadis agris ad hoc uos cõpellere: exiſtimãs nõ ia ĩ
iuria agere ſed iure. & duabus necceilarus ratioibus: una pp Lacedæmöios ne
amore ueſtro ſi nõ accedatis nobis illi dano afſiciat: a uobis ob pecuiã quã Athe
nieniibus penditis. Altera pp græcos ne puos eximi de ſeruitute ꝓhibeat. Neq;
enim ꝓbe fecerimus hoc ac ne debemus:nos quidem Lacedæmoi iuitos aſſere
re ĩ libertatem: niſi alicuius publici bõi neq; domiatũ affectamus. ſed alios poti-

us domiatu abdicare pperantes: eſſemuſq; iniurii ĩ pleroſq;:ſi uniuerii lua iura

reſtituẽtes ommittamus uos huic facto aduerſã tes. De his bene cõſultetis: ãmita
miniq; tũ ur pricipes ſitis apd græcos capeſſendæ libertatis: tũ ut ſempiternã uo
Pis gloriã piatis: tu ne ueſtra priuatoge boa detrimentũ accipiãt: tũ ut uniueriæ
Ciuitati hõeſtiſſimũ nomẽ ipõatis. Hactenus Braſidas. Acàthii uero muita prius

ultro citroq; altercati clã datis ſuffragiistu pp Bralidæ uerba ad pſuadedu ap/
poſita:tũ fructuũ ãmittẽdoꝶ metu:pleriq; cẽiuerũt ab Athemſibus deficiẽdu:

hitaq; fide iuriiurado qd iuratus hic a Lacedæmoiog: magiſtratibus dimiſſus
ſocios quos aſciſceret ſuis uſuros legibus: ira exercitũ admiſſerũt. Nos ſecuta
eſt nõ multo poſt Stagirus Andrioꝶ colõia. Hæc ſũt p eã æſtatem geſta. Prici⸗-
pio ſtati Iſeqntis hyemis quẽadmoduũ Hippocrati atq; Demoſthẽi Athenienfiũ
ducibus erat cõſtitutũ: circa res Boetiæ & oportebat hũc cũ claſſe ad Siphas oc
currere: illũ ad deliũ factũ ẽ errore dieg quibus debebat uterq; cuũ exercitu ire:
ut cũ Demoſthenes prior ad Siphas applicaſſet: habens ĩ nauibus Acarnanes: &
muhos ex his locis ſocioge res fruſtra eẽt: detectis per Nicomachuũ Iiidiis uirũ
phocenſẽ phanoteũ: Nã is Lacedæmõiis nütiauit & illi Boetiis: Ita oĩ Boetia ſuc
currente: cu nihil dum Hippocrates qui ĩ Mediteraneis erat læſiſſet: occupatæ

ſt Siphæ & Cherõea. Quod delictũ ubi reſcierũt q rẽ tractauerat nihil agitadu nlg ig
Eiuitatibus cenſuerut. -lippocrates aut excitato oĩ populo Athem ſi Ciuibus uimoluh
ĩ colis & qcũcq; aderat hoſpitibus poſterior cõtendit ad deliu: Boetiis i reuerſis nſeinn
a Siphis poſiciiq; caſtris delid muroicocludir Apollimis tẽplũ ad hc modũ: Folſ/ itegi⸗
ſa circ Phanũ ac delubrũ ducũt humũ egeſtã ꝓ muro aggerut: i ea uallos defi⸗ lecettamie
guũt clatratq;: Vinea ꝗᷓ circuiecta Phano erat exciſa lapides et ac lateres ex pximis eadetlus
dibus detractos innciunt: oĩ deniq; rõe muitiões excitat poſitis ubi oportu- deibtpol⸗
nũ erat ligneis turribus: nec ullo phai ædificio exiſtẽte. Na porticus quæ fuerat terkchocol
cõciderat.Itacq; tertio ad igereſſ e domo die c ĩcepiſſẽr: qrtũ & quintu ad pra- Elüerrun
dui tps ĩ ope eõluũplerũt. Deide cũ pleraq; pfeciſſẽt exercitus illic abiit decẽé fer- Pperemner
me it adiaicàꝗᷓ edies domu: ſtatiq; quæ maxima multitudo erat leuis armatura tuad ſoclcu
diſce ſit. cæteri depoſitis armis geſcebat⸗-Hippocrate relicto ad cuſtodias :&ο qd Poetii diſpo
reliquũ erar circa ꝓpugnacula opus tacto cõſtituédũ. Per hos dies ĩ Tanagram lenentesarn
Boetii cogebamur: & ubi ex oĩbus Ciuitatibus affuerũt cognouerutq; hoſtẽ ſe matare ee
domũ recipe. Cæteri Boetioge magiſtratus ꝗq undeci fut di ſiuade bat pluũ: quõiã mnnebin Yn
hoſtis ĩtra Boetiã iã nõ eſſeti cõterminis u. Oropiæ erat Athenienſes cù arma Miaole
poſuerũt. Sed Pagõdas Thebanus Aecolacdh filius unus e magiſtratibus: cu Arian uiuit cornuee
thide Lyſimachi filio penes quẽ tũc impiũ erat: cupidus ibpugnæ cõmittẽédæzę, cenlapplca
q; ſacius eẽ arbixrabat pichitari⸗horratus ſingulas cohortes ne freqntes arma e ornt,.
lIiquerẽt: ſuaſit Boetis ut irent aduerſus Athenienſes: certamenq; comitterent nueqtespce⸗

huliuicemodi Oratier. ”l eilldeen
os Militiies Apuimä
äü “

Oratio Pagondæ ad Boeti
enire ꝗ magiſtratus eſtis: erbi

Anr erat uiri Boetii nemini ueſtrũ ĩ mentẽ u

ns eé cõſentaneu ut cũ Athẽiéſibus mii eos i Boetia aſſecuri pliũ ine
uaajbomus. Nâ c i Boetia muitiones extruxeruũt: & eàâe fmitimis locis ꝓfe
cti ſint afflicturi: nimiꝶ ꝓ hoſtibus hne ſut: & quocũc i loco dephẽdunt: &
undecunq; ueiẽtes geflerunt hoſtilia. Nuc ſi cui nõ pugnare tutius uidebatur is
mutet Sétẽtiam. Neq; n. eadẽ ꝓpuidétiæ rõ hẽdaétiis quoꝶ de agro p aliu occu-
pato agitur: & iis ꝗ cũ ſua ipſoꝶ& poſſideant plura cõcupifcctes ultro aliena inua.
duũt. Et uobis certe cũ primũ étiuadẽétẽ uos pegrinũ hoſtẽ & dom & ꝓcula do- e
mo:tũ uero cõuenit multo magis Atheniẽies & ꝗdem finirimos ꝓpuliare. Nam ezi
ita demũ cuiuſq; Ciuitatis libertas parat: ir ireſiſtendo uicinis par ſit. Quod ſi isbe
iſti nõ mõ uicios :iſed ẽt lõge poſitos conant i ſeruitutẽ redigere: quo tande pa- cpehe
cto nõ ad ultimũ debeamus uẽéire certaminis habétes exempie regioe politos (punis
rrans fretũ Eubonos & cæteræ græciæ plurimũ quo mõ his ſubieciũ é: & itelli ernene
gere cæteros uicios de finibus dimicareinbis ſi uicimur unũ iĩdiicretum i toto glo
rerritorio finẽ eſſe ſtaruẽdũ. Quippe noſtra iĩgreſſi ui optiebur tanto periculo ſo Athen
ſius:ꝗᷓro cæteri iſtos accolas hémus. Et ſane còôſuenerũt ꝗ uiribus freti ut nunc lciden
Athenié ſes uicinis arma iferür aduerſus qerũ: & ĩ ſua ſe tantumõ terra deftendẽ RM
tẽ ꝓmptius id facere: ꝗᷓ facile cõtiere eũ ꝗ extra fines octurrat: & ſi occaſio We⸗ ii na
rit bellũ ĩcipiat. Cumis rei ex iſtis documenta habemus: Nam cũ eos terram no- ibar N
ſtram ſeditiõe laborantiũ tenentes Cherdeam uiciſſemus ſecuram ad mõm ad D
hoc tp̃s Boetiam præſtitimus. Quoꝶ nos memores debemus annitiq maiores &A
ꝗqdem natu ſumus ur noſtri iimiſes ſimus. Qui uero iuniores ex egregiis illis mutn
orti parẽtibus: ne domeſticas laudes dedecoremus: cofidẽteſq; deo ipma nobis ſer

ä

taneritnhi l
l Ahenil C
ü: Boenigi
fiakhic üif
Benutieabilontt
thelgin

—
—, , — S= —

pohmsubi n

orticus guei
i & gunir
s Uicabit daritn
derat keuis Tnun
Oad uſtodis:A
hosditi Img
gnonerütg haſit
Huudebi Mlugi

Athemienieiciin
gtranbegci 4in

NpugneCömtid,

netneepntesamt
Aweng Cöniltln

mpiſmmuti
mzaſerun luit
ntins i
ockihicint/4
lusudebatar
ropalii occl,
Itro aliend idua⸗
mi perlado⸗

Clare Nan
e. latl

regvo Unce
iettegueholne
brcliitin
jdnretumiton

Das riilt i.

möten⸗ cke .
AKoccal 1,
cieos enmmi
en A bini
er rgbl
deo fm 100

furuge cuius phanũ iſti ĩfando muro ſeptũ ĩcolũt: nec nõ far ſacrificiis quæ no⸗
bis ĩmolatibus pulchra ſe oſtẽdũt ĩ hos piter tẽdere ac demõſtrare eis ſi quæ cõ
cupiſcũt:nullis illa defendentibus aggreſſos optinuiſſe: ſed ab iis ꝗqbus generoſũ

ẽ & ſuà regionẽ ſemp pugnado liberare: nec alienã iniuſte ĩ ſeruitutẽ redigere: ſi-

ne certamie nõ diſceſſuros. His uerbis adhortatus Boetios Pagondas perſuaſit
ire aduerſus Athenienſes: cõfeſtiq; motis caſtris exercirũ eduxit. Ia. n. erat ſerum
diei: Et poſtꝗᷓ ꝓmouit ꝓpe hoſtẽ: ſubſtitit ĩ loco quodã unde ĩuicẽ ſe aſpicere in
teriecto colle nõ poſſẽt:ac ſuos ordiat: & tãꝗᷓ ad pliũ ĩſtruit Hippocrates: ꝗ apd

deliũ erat: ubi ei nuũciatũ ẽ ĩ feſtos ire Boetios mittit ad exercitũ: iubens ut aciẽ

p̃parent:nec multo poſt ipᷣe affuit:relictis ferme trecẽtis circa Deliũ eꝗqtatibus:
