Mülefacere q uult nufæ Π5 caufamigenít

Ξ:

Malis nufquam dcc& occa t male faciendi,

Ρ…νΒΙ|,ίΑΝΙ

η8

Müleuolus femper fua natura uefcitur.

"

Etiamfi decft premium maleficij , tamen. maleuotus

]

fruitur [μά talicia , Ο uelgratis malus est,

!

Multostímere debetquem multí timent.

Quem multi timent, bunc pauci amant . Ι5 igitur ui»

cifsim tite4t oportet à quibus timetur.

1

l

Maale ímperando fummü

mperíü amiíttit

Summum irhperium ε[ῇ bene imperare id admittitur

ψ

,

male imperando , fuie ullum imperinm tam potetis,

tur , ι tyrannice imperes.

:

quod non amitti

Nlulíer qua nu

bítmultís;multís no placet

Male audiunt uilgosque fepius mutant maritum. Aut

ΐ

infelices [unt,eut wcontinentes, aut incon[Lantes,aut

moYroje£.

nó poteft.

N

Mali confilí& eft; quod mutari

Nanquam te inuoluas buiufmodi

nodo ,

ut explicare

te ton poftis -HuncuerJum adiecimus ex Aulo Gellio,

Nihil agere femperínfelící eftoptimum.

Qui fortunatus ejLim rebus gerendis.huic optimum

:

l

eft n ocio uluere,

—— a - —

[ anímus oculíisimperet

INil peccet οο

Oculos incufamus, quafi rmi

niftrent occafionem mala

Ipa e&t , qui oculis

rum cupiditatum . At animis icu

o imperat.

,quod mutarí poffit.

INil propríum ducas

i

Nibil exiftimes uere tuum ac per petuum

,quod ροβίξ

auferri .

Z

ll

Non cíto ruína perítui

;quiruinam tímet

$

MIMI

(s

Forfaffe fic legendum, ut ft Trochaicus: ΝΟΗ cito pe

ᾷ

θὶὲ ruinasqui ruinam pratimet,id c$t,non facile oppri

mitur icommodo , qui precaret imcommodii,et nors

ficile opprimitay periculo,qui periculum ob[eruat. :

N

Nefcísad optes, aut gd fugias,ita ludit di

Iambicus eft detrametev.Ata ludit tepus 7 fortu. (εα

n ulcifitudo;ut fepe que putaris optima,fentias maxi

l,

hie nocere,C7 & contr4,

P

ν perículum , fine perículo uíncítur.

Et bic citata Gellio Audzdi eft aliquo pacte;[t cupias

effugere periculii NÀ q timct omnia,riud fefe explicabig

Nullatá bona eff fortuna.de quanil poflís

Trocbaicus e& . Felicitati femper aliquid (quri

$

4diun&wmj"t mcommodi,

Ti

Nufquam melius morímur homines, dj

ubi libenter uíxímus. -

Ibi mori optimiz,ubi iucunde Μχι'ω….τέοεΜι'Μ eft

Y

Kegandi caufaauaro npíquam deficít.:

" Ouinon dat libenter ,

jemper aliquam inuenit (ά

[at cur tion det.

T

ímíum altercando uerítas gmittitur. *

" .M oderata di[ceptatione ueritas excutitur,at immode

vattperditur, id quod prorfus accidit [ophifticis quis

!

bufdam ας vixofi

᾿

eitatur, .

s diputatoribus. Hic uerfus à Gcüig

Ο ποπαίς damnatur,quí fempgr π'…ξς

Qui fiFi con(cius fe

:

mper timet βρέ1ιΗ…,8ψσΗ&

άψπψ

PVBLIANI.

i

Qüotidie eft deteríon pofteríor dies.

Semper etas uergit in peius,hoc eSt,mores bominum

!

Wdies magis ac magis de generant,

-

*

Ridiculü eft,odí

onocetisp

dereinocetíà

l

Trochaicus eft.Stultum eft fic odi|Je peccatumsut ipw

[Ε pecces ueluti fi quis ob inpudicam uxorem ,uene^

j

Πο tollat adulteram. Ο7 fic puniat adulteriut ,ut ipe

€ fiat ueneficus.

n

ars beneficij eft;qd' petíturfibeneneges

N

᾽ Quidam ita molefte dant;,ut gratiam amittant bcnca

1]

fició . Quidam «άςο commode negant , ut uidcantur

li

dediffe.

!

Stultum efttímere q

uoduítaríno poteft.

Veluti mortem,aut aliud fátale (commodum.

Tímídusocat {ς cautum,parcí fordídus

*

nomini

Suis q(q; uitijs bláditur ,eaq; extenuat mutatis

Vetere terédo íníuríam ínuítas noud ᾿ (bu

Bt bic vefertur ab Aulo Gcllio . δὲ finas impunitum

peccatum , facis ut tter

w libeat peccare.

d qd'no habet

'am deeftauaro qd'habet,

Hunc fetavium citat Seneca m controuerfijs.

Auavus non magis utitur

[iis , quàm 4li,cni6,fmif4i

i

igitur ex &quo caret.

j

Q uíta mífero longa;felíci breuis.

tetedio.

- Btbunc vefert Sencca: tnfelices laborant ui

Felicibus mors ante diem uidetur accidere, 4

μοά …'ψ

:

t& dium non (entiant.

ΕΙΝΙ5,

G

4

ξ,ΚΑ8ΜΥ8 έΟΤΕΡ…όΌΒ MYV

lectori

$.

N ?

jptat:

D

I

δο meminieris lector.que ba&tenus legifti, Etbnis

L

corum e(Je decreta,ut

ΐ

cias cum iuidicio ε[]ε legenda

Π

Ω Ν nunc leges , ipfius Cbrifli , σσ fantte ecclefue funt

W

oracula, que tuto [cqui poftis,

imo qué [οἷα beatum pof^

int ef]icerc. Proitide fic lege

«l

]i

,u:t rem β#ι'αψ,ας ΜΙς

CHRISTIANI.HOMINIS INS TITV.

ll

tum per Era[mum Roterodamum. -

Ü

µϊ 6'ςΙ.τ. Valet in christo fides , que per 4ilg&ionen£!1f

operatur.

π

FDES.

i

Credo, prímusarticulus.

Corfiteor primum ore pio,uenerora; fideli,

D

(

Mente Deum patrem. , ucl nutu cuncta potentetw

Hunc,qui flelligeri [patiofa uolumina cocli

— —

(ψ

mnipare tellurís condidit orbem,

Et β1ξά… 0

— Etínlefum. L :

Eius item gnatum te(um cognomine Chriftum,

---

--—

µ

e

Qgem dominum nobis agnofcumus €9 ueneramuy,

. Quiconceptus. III,

V

Huhc Mar.

ia afflatu diuini numinis,aluo,

φπεερίε u

igo, peperit purifiima uirgo,

γ

''ΡαΠποίαΡ pontío. . [III.

l

Et graue fupplicium immeritus damnante pilato -

jtl

Pertulitmami fuffixus n arboremortem

V

Qgpctijg ω…14ξ… bomto est,clau[usq; βρωΙώψ

'Ι

INSTITVTVM

Interea penetrat þopu!atör ad infera άέΜ.

“Ἑεττία ἀίς.

N

Mox ubi tertia lux mocsto fe prompferat orbi,

Emer[it tumulo, fuperás vediwiuusin auras.

j

Afcendít. - VI.

71

Inde palam etbeream [candit fublimis marcem.

Ilic iam dexter patri affidet ommipot

enti,

lterum uenturus.

VII.

Idem olim rediturus,ut omnem iudicet orbem,

Ef uiuos pariter,uitaq; 9 lumine οα[[ος.

Credo ín fpírírum. * VIII.

Τε quoq; credo fide fundi [pirabile numen.

Halttu»s ajjiatws(þ Dei facer ,omnia lustrans .

Sanctamecclefíam. — XI.

Et te confiteor fanctifiüma concio;qua gens

Christigena arcano nexu coit omnis n unum.

Corpus,C9 unanimis capiti fociatur Tefu.

Hinc proprium nefcit fed babet communia cuncta,

Remiflionem peccatorum.

Φ

Hoc equidem in coctu fanctospeccata vemitti,

Credo,ucl ijs facro füerint qui fonte venati,

Vel qui diluerint ultro [μά crintina jletu.

Carnísrefurrectíonem. ς, -

Nec dubito quim examinata cadauera vur[um,

In uitam redeant,animas fortita priores.

Vitam zternam, : XII.

Vtrad; pars nostri , 'corpusq; animusq; deiticeps

:.

tunzta jimul,uitarfz ducent fine [

ΠΕ peremnem.

G

»

CHRISTIANI. HOMINI£$

[

SEPTEM. SACRAMENT A.

i

[

Hoc quoque per(aafum cst, Eccleia m»flica [eptem

Munera difpenfat.que facramenta uocantur,

Hinc uarie dotes,e9 gratia plurima menti

γ

M

Celitw inferitur,fi quis modo fumpferit apte,

Th

Ordo príimus.

Ordine nanque [acro,confertur facra potcstas,

μμ

Vt fungare miniflcrijs Cbrifto au

[þicf,[dn&fä,

INlatrímonfum.

J

Q

Mutere coniugij nati bunc prodimus in orbem,

Ν

V[que adeo pulchri,pulcberrima portio,tundi.

aptíímus, [II.

(Ι

3ρ||!1

Munere baptifmi longe felicius ijdem,

Quiam prius inte Chriftevenz[cimur,d

F

.

ψ!

onfirmatío.

Il

[qj Hou4mur,

bt

Deinde in amore Dei nos confirmatio facra

Atg

Constabilit, mentem

4: mnuicto robore durat.

!

Eucharíítía.

ï

V

Π

Moysticus ille cibus( αγαςὶ dixere [ynaxin)

*

L

o

Qui! panis uini; palat [ub imagitte, Cbriftum

Ipfum prefentem uere exhibetimtima nofti

H!:p

Vifcera,cacle[li fagitatjCT educ.t efca,

Mi

ἵπή; deo reddit ucgetos & reddit adultos,

Ponítentía.

VI.

M

δὲ quem forte Deo capitalis reddidit boftem,

lw

Noxid;continuo mictanoca medebitur illi,

Reflituet lapfum,rcfcij]äq,- focdera vurfum,

Οι|ρ

n

[ψ

"

Ξ4τα'εψβΞ%β placabit numinis iram,

Qu

ΙΝΕΤΙΤνΤΥΗΜ.

Commifii modo ραπϊτςαι, ρἱρεαίή; …εά…?

Isd; uolens perag.t pre[cripta p

lamina cidpé,

Vnctio.

VII.

Vtguinis extremi munus πο5 munit, C aymat,

J

Migrantemd; aimam per fumma périculastuto.

qranfinittit patrie,€7 fupcris commendat cundem.

Amor Dei.

H ες est ndabitata fides ,cui pectore eerto

Nixus ,amabo patrem fupey ómnia cuncti potentem.

Qui me condideritq, 7 in bunc produxerit ovbém.

Rurfus amorc pari Dominum comp'ectar lejum,

Qui ttos afferuit,pr ecioq; redemit amicos.

Spiritum item [m&um, qui me fine fine benigne

Afflatu [özcct,atq; animi penetralia ditanï?

Dotibus arcanis ,uitali recreat 4μΥ 4.

I

Atq; bic ternio (auctus,C7 omni laudc fevendus

Τοῖο cx corde mibi,tota de mente, fupxemis

Viribus ,ob(equio,meritoq; coletur bonore,

Haunc unum reuerebor,C7 boc femel omzis n uno,

Spes ttea figctur,boc omnia metiar uno.

Hic ρτορίεγ[ε[ε mihi femper amabitur um

mor ἰπί.

Ροΐ burc baud alia vatione,4c nomitte charus

Ipfe mibi fuero,nifi quatenus omnis in illum

le mei veferatur amor.fontemd; veuijat .

uga peccati.

Culpam preterea fugam pro uiribus omnem,

Precipug capitale tamen uitauevo cvimen,

Quod mcat,"ätc; animam letali wulnerat Μψ…

h

CHRISTIANU HOMINIS

M

Superbía, Inuídía, Ira.

Ne faftutumeam,ne ucl liuore maligno

1

"Torqueat;aut bili rapiar feruente cauebo

Τ

ula, Luxuría, Ῥίστία,

Ne ucl fpurca libido jucl infatiabilis aluus.

]

Imperet enitar,nec tuvpis inertia uncat.

Auatítía.

γ

ü

Ne nutquam [atuvanda fames me uexet babendi.

Plus fatis ut cupiam fallacis munera mundi.

Il

Fuga malorum homínum.

Improba peftiferi fagiam commertia coctus

l

Omnia, [ummo animi conatu, proq; uirili,

tudíum pietatis.

N

I)

Atq; buc incumbam neruis,ac pectore toto,

Vt magis atq; magis uperet mea gratia Wirtus,

Q

Auge[catq; ἰς diuina fcientia menti

M

h

Deprecatio.

Orabo ;fuperosq; precum libamine puro

ᾷ

γ

Placare adnita ,cum tempore fedulus omti,

Tum uero eximie,quoties lux fefta recurret.

u

Frugalítas uíctus.

Τη

Frugalesepule femper men[eq; placcbit.

Ti

Sobria mundicies,C7 auari nefcia luxus.

N

leiuniíum.

Ν

Seruabo veuerens, quoties iciunia ποδὺς

N

Indicit certis Ecclefta fancta diebus,

Mentís cuftodía.

N

Ν

Sancta uti [ϊω mihi [ecrem' penetralia ncntis,

i

DINSTITVTVM

Nt qüid 0 fubeat foedumue,ttocensue fludcbo.

Γίπσαα cuftodia.

Ne temere iuret,ne un-uam mendacia promat.

Turpia tte dictu dicat tmea lingua cauebo.

— Maanus cuftodía.

Á Forto cobibebo manus,nec ad. ulla minuta,

Vi[catos mittam digitos,C7 fi quid ademptum.

Cuiquam erit.id domino properabo reddereiusto,

' Reftítutio τεί forterepertze

Id quoq; reftituam, [ι quid mibi forte repertum est,

patiav prudens aliena morari,

M penes baud

Amot proximi.

Nec fecus atq; nibi fum chavus,amabitur omnis

Proximus:e& autem(ni fallor)proximus ille,

Quefquis bomo e[L,ac ficut amor veferatur artici,

15 Chriftum,uitamq; piam,uerama; falutem,

Huic igitur fuerit quoties opus;ata; nece[Jes

Sedulus officio corpusq; animusq; iuuabo,

Vt mihi [uccurri cupiam, fi for[an. egerem.

ld tamen n primis pré[tabo utriq; parenti,

Per quos corporco boc Πα[εὶ mibi contigit orbe.

Tum préceptori,qui me erudit mflituitq;

Morigerus f(üero,ac merito veuevebor bonore,

At rurfus dulciq; fchole ftudijq; fodales,

Semper (uti ραΥ eft)[yncero ample&ar amore.

Alfídua confeffío.

Si quando crimen faüero prolap[us n ullum,

Protinus enitar,pura ut confefsio lapfum

Etiz4t, ac iu[ta tergetur tnoxia poctid,

---

CHRISTLANI έόΜ΄ι…3

. Sumptío corporís Chrifti in uíta;

Àf ubi facrati me ad corporis atd; cruoris

Celefles epulas, pictacq diesq; uocabit,

ψ

lllotis manibis metucns accedere,pectus

Ante meum,quanta cura ftudcoq; liccbit ,.

Purgábo maculis,uirtutum ovnabo nitelis,

Morbus.

4

Porro ufu fitalis i

m terininus ingvuet £ui,

Extremumq; diem cum morbus ade(fe moncbit,

ρ

Nature [acramentis me avmare ftudcbo.

(Ι

τη ismumeribs qua Ecclofa fenaminirad

"0ΐ;

Cbristigenis reteget οοπ[εβὶο crimitia uite

m

Sacrifico fumam Cbrifhi uenerabile corput;

"n

Vlors.

;

µ

Ο ποᾶ Γι uicing propius ἀῑ[εγισηίμα mortis

"

Vrgebunt, Γμρρίοχ accer[am qui mihirite

Π

Oblinat,ac fienet facro ceromate corpus.

r

Atq; bis prefidijs armatus, ficuti dignum cft

Chrifticola, F.vti ας fidenti pe&ore ,uita

Dj

f

Decedam,bonitate Dei uper omnia fretus,

. Hocfac Xuíues.

p

Ν

ERASMVS ΙΕςΤΟΔΒΙ.

Vnc libellum denuo contulimus cum Ωγ.εοῖς, De^

ι

mq

H

prebendimus unam abe[fe fententiam.[ed que o

bis cffet fufpecta, tanquam nota . Adiecimus tamen addi

(u

Ν

a ποῖά,πς quis existimaret οα[μ omi[Jam,cit m uulgatis

exemplaribus babeatur,Rur[um alibi Rodolpbus wXite

n

^l

tgilfe uidetur ubi Graci codices. exeufi *:ü);w habent,

ξ΄ι΄ουοίΡΗύέ ω…ξσ*ιέ

Ἰοάππϊ Agricole [uo fratri S. D.

Á -

d

D

EX IHIL HABEO MI FR Á

2

TA

Z

2

"

(

ε

ter , quod uel ego aptius tibi pró

!

;

ἠ noftra nece[Jitudine(ut qui fratet

r

*

n«

(Χ

fim tuus )afferve pofim,ucl tu po

e»

ω

tius pro tua &tatc ( ut qui primá

«

»

[ P

z2

-

27)

luuente [ρανία wgrederis)ex ς

€3lexpectare dcbeas, quàm ut undes

cuä; poim,ea tr

4dar tibi,quibus €7 eruditione orri4^

tior,C uita tnelior euadas idq; dignum ftudijs meis,dia

gnum amore no[lro avbitror munus; ea parare tibi, quo

rum u[us tior tempore intercidat, non cafibus obnoxius

fit . Sed quemadmodum naturd perpetuo nos deuimxit

pignore , ita illa quoq; que à t accipis ;folida perimde

fint, perpetuo3; tibi adiumento fütura. ο uod fi pulchre

&pud poetam ille "τοΜι'Πε filium uidetur, φαὶ inquit;

Difce puer uirtutem ex me,uerutiq; laborem,

Fortunam ex alijs. — Et ille quidem,culus omnis οο 4έ

pendebat cx fortuna, omnis ad fortunam labor dirigeba

tur,non immerito uirtutis ego tibi bortamenta colligamy

qui uitam bactenus eis impendi $tudijs ,que uera, certifii

!

mgs ad uirtutem. ducunt uia , qu£q; n rebus bumanis

ἡῇ

quid expetendum fit,qd fugiendi;quid vecte fecusue fiat,

^

geluti in (peculo confpiciendum nobis, con[iderandumg:

ψ

proponunt. Cum fint autem pevniulta que ad uite ρεν»

γψ

tineant nstitutionemgrecis latinisq; literis

!

W—ZJ—-

n

M

EPISTOLA NVNCVPATORIÁA.

confcripta,egregia in primis €7 admirabilis 1focratis ad

Demonicum parencis. mibi uidetur . Ea enim. fuaui»

45 c$t dicendi,is ornatus, Ο (ut it4 dicam ) fculptura

orationis,tanta pr&teve4 maiestas , utilitas, decor pr£

ceptorumut [ι, quemadmodum pugrles meditatos quofa

dam ποᾶος πεχικᾷ, babent, quibus n certamina fubito,

ποῖ non cogitantes etiam utantur , itanos quoq; opor «

teat;cevta quedam C ad manum pofita uita babere pree

cepta,qux omnes nostras, uelut ad filum dirizant actio

tics , quoruma; tenax fax mentibus noflris memoria,

ή

vecti πος limitem egredi ubiq; uetet ,bic libellus 4ptus;ucl

Π

maxime ad banc vem atque accommodatus mibi uidetur,

Eum itaque n Latinum [ermonem à Gréco couerti, vem

Wq,

ΝΟ

β…ρα!ο[ am conatusut numeros quoque quorum ille fiat

γ

oljferuantifoimus , €7 [chemata ; uel ( ut Πος dicimus )

L

i

exornationes orationis , quo4d pojJem ,imitare.

ῬιΥ

μ

M

fimiliter enim. cadentia Ο definentia , Ο equata C

contrapofita;e reliquos id genus ornatm,uolultur ord-

Π

"«

tio, Ο worum ut &udlofus precipue Gorgias Lentinus

preceptor ipfius alijq; etatis illius Sopbifte faerunt , ita

"i

K

diligentior ip[e, ut fecuta ipfum; non affetata uiderenz

ο

tur Hunc ερο ἱεροπάντη tibi etiam atq; ctiam,C7 aduer^

bum quoq; cdlfcendwm cenfeo, [ emperg, uelut ante ocus

……

t

los,tanquam regulam quandam,uiteq; precriptum ba

bendm. ita fiet, ut non folum mftruat ος tuum, uerum

q

hat

animum quoq, emendet , Quemadmodum enim ad do»

rinam precipuum est ittelligere que legas , ita Μ wir

qu

"utem maxim a faccreyque intelligas,

L

4

i

Ι.

T

Á,

αι'4ξ | |

|

Μί| ! :

JSOCRATIS

-AD DEMONICVM PARAENESIS,

Ν

0Τ?Ή

per cruditifimum uirum Rodolpbum

ή

j

ï

Agricolam € Graco in Latinm

fiin

[ermonem traducta.

TU

4f

F&"J-W; Hs

DIN multis Demonice rebus multum inuentia

UX

CT

--

lÉ

mus diflantes bonorum mentes , atq; malo^

AO

rum cogitationes,multo uero maximum ae

p oA 6À

2

d

M

cipere di[crimen circa mutuam con[uetudi,

At

us

α. Hie

nim prejentes folii amicos uenerat. Alij εος

lf

quoq; qui longe ab[unt beneuolentia profequuntur . Ae

palorum quidem amicitias , tempus exiguum dijfoluit,

M! ω!! ι

ἡ[14

&t bonornm ne omnis quidem &ui tractus extinguit .Cum

Wl

putem igitur εος qui gloriam expetunt,quiq; fuos erudi^

MO

Εἰοπὶ conatus destinant;bonos C? nequaquam malos des

ecre fectari, banc orationem dono tibi mifi , iudicium

rb

ΝΝΙ

€rea te beneuolentie, fignumq; cum Bipponice familiaa

rit«tis. Decet enim liberos quemadmodum facultatum,

URT

us

&a amicitie quoq; paterna bercditatem fufcipere.Video

4iit CT occaftonem nobis conuenienté,et pre[entis πος op

du

|

At oue

portuaitate teporis adiuuáte, Tu enim erudiri cüpis,ego

erudire alios ednitor . Τμ [ap

itie

À

studio adbuc teneris,

riptumm ΐ

εβο deditos illi eta uia deduco. Quiciique at adborta-.

π)μ0ΉΜ

toriasad «micos (uos orationes cocribunt;pulcbri illi qdé

TM

opus aJumit,non tamen circa id quod eft in philofophia.

P" ψ…ΐ……άΘ Ω Ν were 4dok)?'gntibu5 prá

E

ϊ' '''

j

Μ&-ξ€ΐ4ΜξΉοή e4 ΄'ς…Έάέ ΜΒεώέΜΜ in dicendo cofis

fequantur , fed quo pacto uita moribusq; mduflrij fiant,

i

t4nto magis quám illi audientibus profunt, quantum i^

γ'

tereft quod illi ad [οἷα ipfos uerba confirmant,bi ueroip

L

forum quoque facta emendant, C uamobrem πος non ex

μ

bortationé tibi ptvantes.fed imflitutionem tibi fcribentes,

(f

pergemus noftrite confilij participem faccre J quas γες

«

oporteat adole[centes defiderave , ?. que var[us opera

γ

sitare,qualibus item bominibus fe coiungere,et quomodo

t

ftam ipforum uitam wflituere . Ο uicunque enim uite

li

cur(um boc itincre fecerunt,bi foli ad ipfam wirtutem in^

ffi

genue adire potuevunit. yua non γες honestior, non con

li

Stantior cst ulla. Pulcbritudo enim uel ualitudine perit,

qum

μεΐ tempore flaccefsit , Diuitie uitiorum funt. potius,

Uj

quàm integritatis miniftre , facultatem nempe defidie

lil

prebentes, &2 ad uoluptatem iuuenes excitantes. Robur,

Ll

prudentie coniunctum profüit, fitte illa uevo fepius eum

tii

qui id babet,offendit , Ο' corpora quidem eorum qui fe

γψ

exercent , adornat , induflriam . uevo mentis ob[curat.

Virtutis autem po[Jefio,quorum bona fide mentibus ip^

άς

[ coaluerit, fola confenejcit , diuitijs potior , utiliorq; ge«

1

ticris [plendore , queque fieri nequeunt ab alijs,tlla fuis

NI

Wiribus fubdens , &* multitudini metuenda , constana

ii

ΕΥ expectans. Defidiam dedecus laborem laudem avbi

LU

tratur. Hoc cognitu perfacile e$t, ex gloria certaminum

ψ

Herculis , operumq; à Tbefeo ge[torum . Ω uibus mos

[uut

Wi

jum µιβ4πΜ tantenm laudis n[igne ?Pf?ibm adiccit,

A

BEMdNr;vg PÁREÁNESIS

΄;ιιί'΄΄ξ>Μυτι'ε temporum po&teritas rebus , quas gejJeruns

ζ

offundere nequierint obliuionem, Scd « tu quoque me

mor patris tui uiuendi fecke , nonne babebis pulcbrum

NQ

dcdomesticum eorüm , qu£& i metibi dicentur , excm

β

plum ς' Neque enim parui uirtütem füciens , ncque [ο-

ιΙ,

j Ρ

cordie deditus egit etatem , [εἅ corpus laboribus exera

ccbat, anlino péfícula fubibat , neque extra modwumn di^

L

j

Mitias expetebat , fed pre[cntibus quidem fruebatur bos

23

25

i

πς , ueluti mortalis, gerebatque curam faturorum , uea

lutiimmortalis , Neque uero contempte uitam inftitua

l,

!j

erat , fed elegans erat Ο magnificus , furnulque expos

fitusanticis . umpenfius laudabat. officio ipfum profes

uentes,quàm generis fibi nece[itudine deuinttos. . Pers

!

Ι

u

4

À

i.

[

adebát enim multo ad amicitiam ηΈε…

orem e[Je n&^

turam lege moves geneve, electionem tteccfuitate.. Tens

J

pusin prejentia πος deftceret , fl omnes illius actiones

enumerare pe

γ

[o]

gatus , exátteq; de illis ΜΜαζίο crit

μ

loco differendum.

[^

, Nutie fignum quoddam Hiþponïri [ustulimus nature,

γ

4d quem uelut exemplav uitam formies oportet , ἱερορη-

h

qu.t tibi mores illius putes , Ο imitatorem te emulumqs

ii

if

sirtutis parterng prabeas /Turpehanque füerit pitores

Ρ ωφεπίΜ4 queque exprimere animantium, c7 liberog

!

nonimitari ndustriam parentum, Exi&times autem nul

M

lum

2

ita pugilem contra aduer[avios fuosdecere mcditari

[icut

:

te confiderare,quo pacto cum patris tui ratione ui.-

Ε ννν fs

(

— P E »ς

Μτξί

decertes ; βτι' antem rton poteji, ut animum qui[^

H

2

|

ι:οςκΔτι:λυ

quàm taliter formet,nift multis ante honc&isfp preceptis

k

fucrit expletus.Corpora nanq; moderatis laboribus, ani

ήψ

tus uero actionibus bone|tis roboratur. Experiar igitur

breuiter ca tibi exbibeve,quibus obferuandis in uita plu,

vimum mibi uidearis uirtutibus additurus , & gloriam

g?:

ft

:

.cunctos apud bomines con[equuturus,

ν

«

Rimum quidem ρς diuitta colas;non folum facri»

3

?('D

6:;2

[

p

P

ficans , uerumetiam quod iuravis prestans . illud

enim affiuentie opum,cst ;ïgnum,ch morum probitatie

[

Ώ'1άά…ο

. ]

;

Numcn uenerare

femper qui&m, prefcrtim quod οἶ

k

uitas;[tc enim fumul nideberis (acra Deo facere)legibusq;

il

obtemperarc.

i

μό

Talem te exbibeas evga parentes, quales exbibere [Ε

α

tibiuoles ex te progenitos,

:'ä';'

͵

Firma exereitationibus te οογρονὶς, ποΠ ijs qu& τοῦο.

ν

vifed que fanitati cáducunt.1d a[fequaris fi dejinae labo

ja

-

rarc,tolerando adbuc labori fufficiens , Nequeim rifum

«;

* procliuus e[fe uelis , tieq; in uerba confidens , illud enim

g, fuliefi,istud furentis . Que factu turpia [unt,ne ditu

hi

* quidem putes bonefta.

i

-R

Fac α[[με[σας non tristis ε[[ε,[εά cogitabundus . Pro^

dl

pter illud enim ferox,propter boc prouidus ε[]ε cxederis

N

«ς

Ε

Putes in primis decere te modestiam, pudorem,inftis

IT

eiam,temperantiam . Y/lis enim omnibus continere pros

f(l

bitas adole[centium uidetur.

[ f[f,q

ca — Nedlatiturumte, fi turpe quippiam fcecris, fperes,

Ν

T

*(*sut enim alios celesteipfum tame

ts eonjciutm babebis,

DEMONICVA PAR]AEN&ESIS

:

--

1

Deum time,parentes bonora,«micos veuereve,legibus. $— ,. L

l

obedi , uoluptates fectare glorie iunctas ,

oblc&atione — o o

7

enim cum bone[Late nibil ες erelius, fine illà uero tihil. d

ψι

peius.

1

Obtrectationes deuites , tametfi fuerint fa.

lfe ;ιΜι18ω ,$.

ctiim ueritatem ignorat opinionemq; potius pectat.

(f

. Stc fücito cun&a , uelut neminem celaturus , tametft

d

enim parumper occultcs,poftea tamen detegeris.

Hi

Plurimum tibi opinionis «diunges ; fi appareat εά te

ttof facere , que [ὶ faerint ab alijs facta veprehendas.

lo

Si cupide didicerismulta quoq; di[ces. C orum bas

W»

bes doctrinam, ea meditationum cu[lodias curis , atqu£

ne[cis,ea preceptis adiutige doétrinis . Aeque namq; tur-

r

peefteum qui utilem audit orationem non addi[cere 7

cui datur 4b amicis munus aliquod , non recipere.

…*

Vité ocium (Iudio pevcipiende eruditionis impende,

li

fic enim dijjiculter ab άψ inuenta , facile tibi percipere

i

contingit.

[

Puta multitudinem preceptionum multis opibus efJe

e.

T

potiorem i&

εΠ

celeriter dilabuntur, ille in omne ρεΤ

manent tempus . Sola enim rerum omnium immortalis

1

n

e5t (apientia,

.^

pl εος , qui conducibile

v

W

Νε pigeat longum facere it

j

f?«&—ü

jl

€ aliquid docere profitentur . Turpe namq; füerit mere

ll

catores tanta tran(ire maria,quo cumulatioves fuas opes ce

& B

AC

v

1

xa—

efficiantzalole(centes ucro tie terra quidem [

utitere pro^€€ Á

:-'

ΐ

G

!

m

fteifei aliquo;quatenus meliorem (uam. faciant mentem

:

i UE

Ξ

ΙΜο

ΐ

*e0 $

:

Moäb us fac ut (s cortis , uevbis ωτ….αξώιΜ

ζι8."*ι

a

---

LC O .

t^.

€ €04«

ς"

f^. -F Uf

m

[ISOCRATIS ÁD

dutem comitatis benigne οὗμίος appellare :aff«bilitatis,

Σ

ρΥι«

βιΜι[ιαγιεεν cum ipfis uerba communicare.

n

Qg —« ( Ato .Benignum te prebeas cunttis, optimis autem utaris,

b

ï

Sic Ο illis mimicus noncris,e? itis amicus fies. -

Neq; erc WMW:: cum εἷς €Μ

ῄ

de eijdem, atietas enim csk omnium,

Lka ,

Exerce [pontancis teipfum laboribus,ut adaöïos ψο…

f

µ

que perferre queas,

A quibus tupe eft antmum umci,eorum omnium tem

t

perantiam exevcc lurït,crae,uo.ttgtam,do!om Id autem

µ

(

contnoct, fi lucrum putaucris id , quo , gloriam augcd/»'

tion qu 3 ώ…αμ addas.

il

Ἵνα

lt

- Inira [ talis fis 4duerf 45 peccantes , quales dclmqumt:

tibi eje alios uclles i iucundis,fi turpe putaueris, feruis

(

te tuis imperare uoluptatibus uero feruime, m aducrþs,

h

Π' alienas vefpicias calamitates , tibiq; quod bomo β n

WX - x

memoriam [ubinde deducas.

Vr

Verborutm magis quàm pecuniarum depof' ia tueve,

ἥ

decct πάπα; uivos tureiurando fe fideliores preftare. Con

fentaneum puto perimde malis non credere, qucmadmo;

Ü

dum fidem bonis babere.

Ν

ν

Q ntolis efferri nemini ἀῑονίς ,tifitantundem ex «

pedut €a tacere Ο” tibi dicenti C2 illis qui audzerunt

t

lujmmndwm adatlum , propter duas accipitó caujde; -

uclut teipjam …ρ: erimine exoluas ; uel ut amicos tuos

L

in magnis þmcu is frmes Pecunmmm autém gratid *

gullum numca iuraueris , Videberis cn.m alis' purm,

ais pecuniarum capidusc ff :

ä

ρ

i

qpe ob

DEMONICVM PARAENESIS.

0

Α Ο -

/3

-Nullum βις amicum,nift exploraueris anteyquo pacfo

xl

prioribus fit ufus amicis .Sera nanq; ip[um erga te fatue

ψ

rum talem,qualis Ο7 evga illos füit.

Tarde [ιάς amicus, factus autcgn., da operam ut pera

taneas T antundem enim dedecoris c&, Ο nullum attt

n

€um babeve,e7 crebros [ubinde amicos mutare,

Neque cum damno amicos probes , Πεο ε expers

T

t ipforum e[fe uelis . Hoc autem facies , f er cum

f

nullius itdigeas , te fimules indigere , Ο illa que uttla

l

gari nibil vefevat, uclut occultanda concredas, deceptus

uj

enim opinione , nibil offendes , non deceptus , mores

illorum rebus fictis nó[ces . Amicos proba , C ex Wi«

l

te aduerfitate , 7- expericulorum focitate . Aurum

I

enimignc perfpicimus , anticos uero intcra co^

£itojcimu.

;

w ao

um

ς, fion ut ab

i

Amicis hoc patto uteris commodif

€is rogeris , expectes, fed pollicens ultroipfts n ΐε…ρο|.

,

te fuccurras.

Aeque putes tuvpe , O' ά

b mimicis [uperari i/kiurïj:.,

0

LU

€7 ab amicis fuperari beneficijs. tn familiaritate ρτοδά,

n folum malis tuis mdolentes,uerumetiam bonis nonik

a

uidentes myltos enim qui cicinfclicibus mozrcnh?"oü'd'f

fitatis illorum inuidia torquet.

΄

Abfentium amicorum [ῆς memin

eris apud ωήεώεε,

1

δ

Ut rationem etiam iStorum quoq; ab

fentium. babere uim

Uf

(dearis, "Veft s , |

Π

Circa uc[titum clegans non [plendidus -

j

ï

e[fe uclis . && autem elegantis quidcm magni πο ,

T

]

fblendidi µετο effe profujum., Autta vdum non ummctte: ab

|

ώοεκΑτι8 AD

[em poffeffionem, fed moderatam perfruitiotie,

lj

4

li

Contemne diuitiavum [tudco occupatos,atque ijs quee

babent , uti necientes ,Simile nang; contingit illisquod,

equum poftidentibonum C* equitari nefcienti.

Adnitere diuitias tibi, pecunias fcilicctsatq; pofJefriom.

ttes apparare.Sunt autem pecunie illorum qui ve&te ip/.

j

fis frui fciunt:poffeflones ,qui ipfis uti quunt,

(,'m

Dilige quas babes facultates, duas ob cau[as,ut et ma

µ

[

gnum aliquod damnum vefavcire, €7 aticis probis labo

rant.bus pofeis opem ferve , ad veliquumuite ufum πομ.

l

plus equo, fed moderateifta concupi[ce,

-

Amplcétere quidem prefentia quevasq; meliora, Nid

li calamitatem exprobraris,communis cnin eft fortunas

C? futurum incertum.

Bonis benefac.hone&us enim tBefaurus eft gratit que

à bono uiro debetur, δὲ malis benefacins, (imile tibi con^

titget, quod qui alienos canes pa[cane, illi enins illi danti

ficut temere accurrenti,allatrant mali quoq, εος qui pre

li

[μπέ, ficut qui wocent, fitmiliter offendune.

tl

Adulantes auer[ave perinde atq; fallentes,utriq; enims

um eis fides babetur jmiuria affciunt εος qui fibi cvedie

il

derunt.Si amplexus füeris amicos, qui ad pe(uma gratio

ficantuv, non babebis un-quam qui ε ad c« que Junt op

lt

tima fe quendum ob(itant.

hi

Cotten te prebeas cis,gbus cum conter[aris cinon

info

lentem .Superborum enim faflum uix ferui quoq; perfea

Μό

vent,at morum comitatem cuncti benigniter acceptant,

UT

Erié autem ςοωί4,[ι neq, iurgatpr fis, n iïmplxcidm,;;ï;

hij

iïi

--

DEMONICVM Ε'1ΧΙΚΑ'!Ξ…Ι*ΙΕ8Ι.9..**.

j

neq; cum omnibus contendas ieque ire corum,cunt qui

bus agis,celeritey occurras,tieq; [ι iniuste quidem fucrimt

irati, fed efferue[centibus concedas demde ἱρ[ος ubi γε

languerit ira,reprebendas neq; ὑπῖον vidicula fcrijs neeg

wter feria vidiculis gaudeas, Wntempestiuum enim ubiqs

M

eft moleftum. Neq; wgrate gratiam ineas , quod multis

ΐ

euenit,qui faciunt quidem, (ed egre tamen amicis ὑη[οτιῖ

unit. Neq; cupidus fueris uel culpandi, quia graue eft,uel

caftigatidi , quia eft acerbum , 1n primis caue tibi 4 po^

tandi con(uetudine: quod f quando tulerit tempus., ante

ebrietatem (urge,cum füerit mens uitto corrupta;patitur

idem quod currus [olent , qui fuos cffunderunt aurigas.

Π sanq; nullo ordine ( fuis defüituti rectibus )feruntur

«nimus quoq; pluvima peccat ratione fubucrfa,

Lmmoytalía fentias,magnitudinem animi pre te jeren

do , mortalia uero moderate pre[entibus perfruendo.

Ταπίο modestiam meliorem immodestia putes ,quatta

tum c& quod alia quidé omnia peruev[e fatta lucro fué

€is, qui illa admittunt, fola autem immodejha damno «fft

χΥΐ

eit eam babentes)plerunq; enim quos werbis offcniderunty

illis vebus poenas luunt.

W

Quorum cojiliare tibiamicitiam uelis, boni quippiam.

!

ε εἰς predices apud illos,qui funt reuunciaturi,

Priticipitun enim amicitit laus et, amicitie uituperium

"

um con[ulis , preterita fumas in exemplit faturorii,

ä

µβ,

[άϊεης enimex εο qu

$

Wi

ri5 cognolcere,

od apertum vf];ï,:xpedityx&mt potcf

li

Ξ

quod decreiifi:

ψΚψ4 diu,celeriter uero confice

H

;I .

ISOCRATIS -

Opttmum puta contingere nobis À. Deo pro]þer:ta*

E

RU T

(em,& nobifipfis prudentiam.

Quibus de rebus libere proloqui te pudet , uisq; cum

ï

amicis aliquibus ἀς eis communicare,uevbis uelut de alie

μ1ο ttcgotio utere,Sic enim Ο illorum fententiam no[ces;

teq; ipfum baud quaquam manifetum veddes, -

Quum fuper tuis rcbus aliquem in con[ilium tibi a[u

nes,confidera primum;quo pacto [uas ip[ vcs gefrit.

Qui enim. male administrauit fuas , nunquam t bene

con[ulet w alienis.

It4 poteris maxime ad. confulcndum excitarb; f;cala-.-

titates,quas ajfert temeritas [pettes.Sanitatis natiq; tie

precipue curam babemus, cum ualetudinis aduer[e dos

lorum recordamur.

Regum initare tmores, illoruma 4; uitevationem fe&æ

Ye;uideberis enim amplecti illos,uel emulavi. Itaque apud

multitudinem tibi maiorem continget laudem ajfcquuö'

conflantiore regum beneuolentia perfrui.

ph

Obfequere legibus;quas veges flatuunt firmifimam ta

µ

ΤΜΕΗ legem ntorcs illorum putes. Sicut enim qui rempus

blicam gubernat,opus babet populum obferuare, ita fub

l

pritcipata uiuentem ,maxime rcgem decet honorare.

Magistratu preditus nemine ad obeunda mtmftmd

Pï«

malo utere. Q ue enim ille deliquerit, corum in te culpa

Ex publicis a Iminiftvationibus abcas,non

Creferetur

d

(

opibus cumulatior. fed οἰογία boncstior. udtis enim opl

buc prefTantior e& multitudinis laus.

' ANullárem iilonefLam,neque; dictojteq; ]ä&o inucrio,

& la

&

l|

DEMONICVM Ρ…ΜξΑΕΝΕ8ω

Videberis enim ipfe talia faceres qualia facientes alios (μ

sris. Sic te compara,ut alijs [uperior e(fe pofiis.fis tamet

&quo contentus,ut Lujliciam uidearis expetere,tion prov .

pter imbecillitatem,fed ργορίεν equitatem.

?

ia

Elige iufLam potius paupertatem,quam diuitias ut

flac. T anto enim preftantior e[t opibus iusticia.ut ille [ο

lis diuitibus projit , becuero defuictis etiam gloriam,

pre[let , Ο ille pafsm ünpro

:

t

bis ω…π8ψξ » Μάς malis

prorjus fit inacceffa.

Neminem tibi iunxeris

έοκιιω,ςιιι΄ΒΜΜα&ι΄ει'ά ωεΞοζ

efl.fcd potius eos,q propter iustitiam [ευῖεἰα γος (μ

enim Ο (rnulla alia ve ΜΡςετεηε' ΜµξΈω,Ινοπεβα tamet

Η)έ ipfos antecellunt. '

*

ne

. Omnium curam gere,que ad uitam perti

Κ

1

nt;maxis

e

meas omnium prouidentiam tuijpfius exerce, maxinium

enim in minimo eft mens bonain bumano corpore.

Operatn da,ut (is corpore laborum patiens animo [4

pientieappetens,ut illo pe

*

rficcve pofis decretasboc άτςει'

ς

:

ttcre facienda.

Quicquid difturi es,prius apud animum

tuum αξ

lt

j

pende , Multorum.enim cogitationem lingua precurrit.

: puta verum bumanarum nibile[Je firmum, ita πος i

i

pro[peris letitia ge[ties ,nec in aduer fis dolore concides.

4

Duo tibi tempora ad dicendum deputa. , uel cum fint

aliquade ςΒ… explorat babeas ,ucl de quibus dicere est

γ

nece[Je.in folis enim istis potior c$t filentio fermo, ve

Ρ!

liquis melius füerit tacere quàm loqui.

.'A

}

: G ïmdc' cum tibi contigerittt boriá , ψάεΜξξΞ ξ…ο!ς…

-—á:

ί8'οςκΔπ&

wbi Mciderint. mala , neutrius tanten. animiim alijs εβ

uclis maniftstus : abfurdum ctim cst reconditas ὑν do»

eibus opcs ajJeruare .Ο cogitationem in prapatulo poe

fitam circumferre.

; Magis dedecus uites, quàm periculum, Oportet enins

malis formidalem e[fe finem uite , probis ucro uitam cum

turpitudine coniunctam,

Coniarc in primis uita m tuto collocare , quod fit4a

icn contigerit im periculum te deuocari , querein bcllo

falutem cum boncfta opinione, 7 non cum pudenda β-

t4,ttori namq; cunctis prouidentia decreuit, fed bones

fle uita decedere,id bonis tatiuir isppriii natura coccfüit.

;

Ες mirum tibi uidcatur , fi multa que diximus

(

baud quaquam pre[enti tu& conueniunt etati.

ῄ

