animal affcctibus obnoxium: Q uanquambonini-

uiros etiatm non paucos reperias,nimis in utramq;

I

partem uebementes,

V

Ad tríítem partem ftrenua fufrício.

Qui parum [unt felices,magis laborant fufpitione,

. uel fic: Su[picio plerunq; uevgit in partcm deterio

:

vem.Strenua bic citam ας propenfam fign ificat.

Ames parét Π equus eft.fi alterí;feras.

- Botium parentem ama;difficilem tolera,uel ob boc

quia pater eft,equus dixit, pro comodo ct bumano,

Apícere oportet,qd' poffís deperdere.

Seruat quod tiolis perire .Oculus autem , boc ct,

prejentia domini optimus vei cuftos,

Amiíci uítia Π feras,facís tua.

Tibiünputabitur quic

admoncas,

quid peccat …ι'εψ,ε… non

4

A

D

lena, homi íngenuo , acetba eftferuí

(tRs.

. Durum es feruire ci,qui liber fit natus,

A

4

bfentem lzdit, quí cum ebrío lít

igat.

cndum

Metis eniim ebrij non adest , cum qua loqu

e5::1t4q; perinde eft, αο[ῖ non ade[et ipfe.

Amans írgtus multa mentítur fibi.

Miulta enim conftituit n animo , que non pre[lat

— -

poftea.Ego ne illam,que me,que illum?

MIMI

j

Auarus ipfe míferíze caufa eft fuze,

j

Nam [ια [ponte & uolens pauper eft.

(

Amás αά cupíat ícít.qd fapíat;no uídet

- Amtans fine iudicio,cupit,nec expendit,falubre fit;

an pernitiofum,id quod cupit.

Amans qd'fu

fpicatur uígilasfomniat.

Quiamant, ipfi fomnia fingunt, C iani [ρε

j

f

blandiuntur.

Ad calamitatem quilibet rumorualet.

Triflia facile [parguntuy in uulgus;que recta [unt

ΟΥ bonefta;uix creduntur,

Amor extorqrínó poteft,elabí poteft,

Amor tion poteJt [ubito uiq; expelli, fed paulatim

M

:

poteft elabi.

Abamáte lachrymísredímasirácü

.

N

d.;'ä.

" Amansiratus lacbrymis placatur,

Apte cii & mala mulíer,tii demü ξ bona,

.;

Fucatum €7 fraudulentum est animal mulier,coq;

minime noxia , cum palam

:

eft mala 2 wdicat bic

nullam e[Je bonam.

Auarum facile capías,ubi non fisídem.

L

h

Auarit no poteft ferre auarus:uel,facile falles aua

viiifi fis idem quod ille efL, id efl; auerus €v ipfe.

i

Amare & fperare uíx deo concedítur.

t

?

n ΠΕ

ζ΄]ΐ.'.

l

ACit,

05

|

K

Q

PVBLIANITF,

"Aftute dum celatur,fe zetas índicat.

Senectus celari non pote[t.Nifi forte fc legendum

ü

€& . B flu crimen celatur, &tas indicat . Tempus

)

enim aperit omnid,

΄

A

uarus damno poti

us,d fapíensdolet

Sapiens non cruciatur damnis rerum , fed is qui

|

magnifacit pecuniam.

΄

Auaro quíd malí optes?ní;ut uí

uat di'u,.,

Propterea quod miferrime uiuat. Summum igitur

malum optat,qui optat diutinam uitam,

Anímo dolentí nil oportet credere.,

Quamdiu doles,ne quid tibijpfi fidas. Nibil enim

fani (uadet dolor . Expectat áonec re[idat egritu

do,tum statue quid uelis loqui aut facere.

Alienumnobís noftrü plusalijs placet.

Sug quenq; fortis poenitet, Aliena miratur,uerba

duntaxat , Ceterum [i ad rem. uentum fit , pauci

uelint cum alijs commutave.

Amare íuueni fructus eft, crímen feni.

Amor uoluptas est in iuuene , fcelus im [ene , nom

uoluptas.

Anus cum ladít,morti delítías facit.

Anum uicinam morti π decet lufus, uidetur enim

mortem delectare uelle,

facit.

Amorísuulnus ídem qui fanat,

Dejiderij uulnus [anat,ide qui fecit,fi fui copiam.

faciat,allufit autem αὰ Telepbi fabulam.

£ peenfiengS properatcto ο α

£

*

CU o

z

MIMI

M

Ke flatin

proniitics, Nam &εει'ρι'ωι'"ι'Μι'ε

j fepe

qt

! peritet,

(bàat

M

…* Á

unicos tes optímz parábaduer(x pro

Et hoc carmen deprauatum efbforte fic legendum:

Amicum γος optim paranit,triftes probant.

k

Secunda fortuna conciliat anticos, aducr[s explo^

vat,ficti juit an ueri.

Aleator quáto ín arte € melíor, táto eft

lj

Hoc e[t carmen trochaicum:tn mala ve (negor

quo ttagi5 excellis,táto (celeratior es.Veluti miles

quo tticlior est boc uir nequior,

p

Arcü íntenfio frangit , anímü remíffio.

Arcus frangitur , fi nimium tendas, Animi uires.

r

dugentur exercitatione,ocio franguntur.

Dor

ίς Ζ grati;qd'opusefb;ulwofi oiferas.

µ

Benejicium precibus extortum,maguá ovatig par/

j

tem perdidit . Quuod ultro oblatü eft, id bis ovatis,

Ν

Deneficíá dare quínefcit, íniufte petít.

ῇ

Non debet uti beneficijs aliorum , qui ipfe nemimi

[/)

" benefacit,

B/am

Donüe fugíédaafpícerealieno ín malo

Iterm Plautus : Feliciter fapit , qui alieno periculo

li

Ml

(

- fapit.Quid tibi [ε fagiendum,id difcas non tuo ma

lo,fcd ex aliorum malis exemplum [utiito.

AT

ψ

Beneficiüiaccipere,liberalitate uedere €

Fclicius e[t dave quàm accipere. Perdit cnim liber

*

ln

r

tatem,quifquis utitur alterius beneficio.

li

Boanemini hora &j ütno alicui fit malà

$

PVBLIANI.

ίψ

Nulla fortun

:

4 [ecunda eft, que hat alicuiüs ωΙσ

t

contingat.

0

{ς ΕΠ morí

eft, alteríus arbítrío mori.

"

Mortem naturalem equiore animo ferunt bottis

nes,ada/tam grauius,.

p

enefícía plura recípit,qui fcit reddere

Ingratis nemo plura committit, Ο µος experimur

έ

gratos,m bos maiora conferimus,

di

Is peccas,cüi peccátí obfegü accomos

r

n

Nam €7 illum adiuuas , €7 ἰς ciujdem ma (das

lefacti reum facis,

»onusanimus

Qu

Izfus,grauíus multo íra

h

Lenis anunus cum incandejcit,uebemen. (Ícit.

£5 commouctur,

onamors Ζ hoi uítz d extínguit mala

$

7

Miferis tmtors eft optanda quoque,ut que finem ad

. Rrat malorum,

*

li

Bnficiit dando accípít,qui dígno dedít.

zq'tT

μς uer[um nominatim citat Aulus Gellius integ

Ij

ΐ

mimos Publianos,

Blandítia,nó ímperío ΠΕ dulcís Venus

p

—

lucundum eft,cum ex animo quis redamatur,nor

cit extorquetur mulieris obfequi (cOmodat.

M

Bonusaníme nund erráti obfequiüt acz

Qui pbus ejt ipfe nund alteri peccanti ajfentitur,

(

n

Beneticíum {ς dediffe qui dícít;petít,

Comenoratio beneficij dati,est repo[cétis gratia

Coiüctioanimi, maxíma eft cognatíe,

M

"MIMI

" Arttiu düigdt.mutua beneuolentia,quam affunitas

BOII(

fanguinis.Forte uerfus bic ita legendus est.

je

eneuolus anímus maxímaé€ cognatío

t

Nam €2 boc modo carmen constat,e7 w hac litez

od

r4,nempe B,reperiebatur.

5

docere eïï rteddere

Benefícíü Cepe dare,

ἤ

Qui fepe bene merctur de aliquo , i5 prouocat ad

Τα

gratitudinem quadam pertinacia benefaciendi.

Bonitatís uerba tmiítar,maíor maliítía e,

[

Qui malus est, et bene loquitur;is plusq malus eft.

Bo

Bonaopíniohomrrti tutíor pecunía eft

Q

. Tutius est babere bonam famam;quam diuitias.

li

Bonütametfi fupprímit,no extínguit.

(

Ν

Veritas et iufitia premi potest ad tempus.fed emer

πψ

git posted.

1414

ίς πήπποίτασί

fe uíncit ín uí &orfä.

(f

Ω Ε moderate utitur uiétoria, bis umcit, primum

ήµ

boftem,demde animum.

[

Benignus etíam dandí caufam cogítat.

UM

Qu liberalis e(L10n expectat ut roget , [ed ultro

ν

quéritat occajtionem lavgiendi,

Ι

Bísínterímitur,quífuisarmís perit.

4

Μ/ε

Magis dolet nobis calamitas , cuius ipfi nrinistras

qüxm,p'!

uimus occ4fionem.Veluti ft quis bominem euebat

ad magictratum ,à quo postea fubuertatur.

if

γ

Büdormítqno fentít &j maledormíat

Cum abest fenfus malus,nihbil e$ mali. veluti μ q

ligy

li

alto fommo obrutus,no fentiat Wcomoditate ftratis

BOH&IUm

ΡΥΒΙΙΑΞΙ

df

Bonomi*n crímen eft offíciofus mifer.

i

il

- Sicalamito[us eft, qui vecte uiuit;boc imputatur uira

dj

tuti,cui dicunt aduer[ari fortunam.

Boafamaitenebrt ppríü (ρ]ξάοτξ obtinet

Qd

'' Decus recte factorum non potest obfcurari , Lucet

ii

eniim im ipfo pe&torc,fi non re[pondet opinio populi.

Á

tl

ene cogitata fiexcídunt, non íncídunt,

Quiod τεῖζε propo[ueris , etiam[i ad tempus excidit

[

li

l

animo,tamen non omnino perit

ene perdícnümos , íudícíit dat nocens.

4

ΐ

Qi corrumpit iudicem pecunia,cum [it nocens,per/

dit eatn.fed fuo botto.Proinde bene perdit.

π

t

onís nocebquífquís pepercít malís.

Fit iniuria bonis ,cum imbonitas daturv malis. Paucio

γες enim boni füturi funt, fi liceat impune malos effe,

ono fuítítíz proxíma eftfeueritas.

n

Seueritas enim eJL iufticia rigidior, €7 exactior, uere

- genstamen admnclementiam,

'

Jf

onumapuduirü cíto moritur {

ε

"

Apud malos uivos ia ἐανάϊβητς [ene[cit, apud bonos

onaturpítudo eft;d perículü idícat (cito.

Aut fic , que pericnlum wndicat., fatius e[t pudere

u

quám.pigere.Pudor utilis eft per que arcemur ab bis,

"n

ας periculofe fecevimus,.

Dona comparat prefidía miferícordía.

(ι

In alios mifericors merctuy,ut n

(

fe faucntes fint alij,

iM

fiquid inciderit

:

g

onarum rerum confuetudo peffima eft;

F

MIMI

lh

vilefeit quod confuetum ε cotperit. Bonis rebus μ

(itc

iil debet e[fe cbarius.Charü eft autem, quodvarum eft.

Ν

Beneficiii dignísubí dasomnes obligas.

la

virtuti enim datur ,tion bomini, Et tuo beneficio bo

(ι

nus in cateros omnes utitur,

l

Crudelísín re aduería eft obiurgatio.

1

-- Cófulandus eft amicus o obiurgadus in reb.affüictis .

(

Cauendínullum eít dímíttenda οςςαίο.

Nunquam [atis caueris. Aliquatdo mocendi εβ omit^

ᾖ

tenda occa[io, cauendi nunquam.

΄

(

Cuiífemp dederísubineges.rapei

mp eräs

Ü

Qxui a(fueuerit femper accipere,is putat iam fibi ἀε,

ή

t

beri quod datur,adco wt fi negaris, pavatws fit cripés

Cont

υς ui.Hoc ad principes peculiaviter attinet.,

NT

Crudelem medíci intemperát xger facít.

C

Acgroti intemperantia facit , ut medicus cogatur ad

gl

^ duriora remedia de[cendere,neme fectionenr aut ufti

!

onem C? [umilia.

ctant uititoderüt,

r

Cuíus morté amíci expe

(i

(

Eius uita fit inuifa oportct,culus amici mortem optat,

Cum ínímíco nemo ín gratíam cíto redit.

W

(

Nó eft flatim fidédit inimico. Facile diffoluit δεπεμοῖξ

. tia ,4d nà fücile [avcit : Et ira omniti tardifiime [ene^

Yi

Cítíus uenítperículá cií cotemnit (fait.

Ulþ

Magis ποσεὲ periculii bis qui negligunt ,d qui cauent

lii

πψ

Cafta ad uírit matrona parerido imperat.

Pudica uxor boc itpetrat ob[equio fuo , ut quicquid

hl

uclit fuciat maritus, C mágis impetrat,cum ob[cquie

ïf(f;

ένΒιιΑΝι

dj

. turquam cum exigit.

g

.

΄

^

ή

to ienomínía Γ

1

ςΓιιρετΒέ΄ eloría,

j

Arrogantiam

Jemper fequitur infania , &t quiimfoa

W

« lenter utitur

gloria mcidit inignominiam,

Confilío melíus uíncas , quam íracundía.

Ira preceps eflprudentia fedata . ας citius efficies

Ó

, , qUe nioles,quàm ulolentia €7 ferocitate.

fip.

Cuíus doloríremedíum eft patíentía.

Ij

Onmis dolor lenit patictia. Alia alijs malis funt veme

. dia, At patiétia comune efl malori omniiz lenimentii:

ii

« um uítia profuntpeccat qui recte facít.

Cum expedit efJe malos ,tum nocet effe bonos. Et cum

Ε

b

, Premium οἳἳ malefactistum benefactis porna e&.

ontemní eft leuíus , Gj ftultítía percuti.

Satius eft contemni ob uirtntem, d flaltum quid agere

Comesfacundus ín uía prouehículo eft.

Φ

Et bic uevíus citatur ab Aulo Gellio.Wcund

us ιήοπβ|

bulator facit, ut non

[euntias uie tedium, µΐ΄…άε μβ

γ

uchiculo porteris,

ᾖ

Cito ímproborum letaín pernicie cadüt.

Non eft diuturtta malovum felicitas,

Crím£ relínquit uítze

Xquí mortemappetít

u

Videtur accujare uitam

---

qui ttortem appetit. -

l.

Cui plus Ποος

at eft , plus uult dj lícet,

1]

Hunc uerficulum a

?

crip

[ ex aellio. Cui plus permit^

"

titur quám equum eft,

tplus jubi fumit quàm oportet,

µ8

ος conuenit in Tyrannos €9 uxores.

,

Difcipulus eft priorís pofteríor díes.

R

Ὦ

MIMI

D

cyuotidiana veri experientia reddimur prudétiores:

Dáànare eft obíurgare,cii auxilío eft opus

Cum amicus af[lictus eget auxilio,tum obiurgare nors

est officiofum, fed damuare e]t . Primum eximendus

e£t calamitati,poftca obiurgandus, quod [ua culpa i

eam inciderit,

Díu apparádi eftbelli;ut uíncas celeríus

Ω agerediendo nimium properant , aliquando

tardius conficiunt. Morain apparando non di|pendi^

un eft;ed lucrum ad negotium cito conficiendum.

Díxerís maledícta cücta , ο Τσταϊῖ hoiem

ΞΞ

Ingvatitudo omnia uitia in [ε coplectitur. (díxerís

Πι

Nullum igitur conuitium dici potest contumelioftus,

uer[us et Trochaicus.

Di

De ínímíconeloquare malum,fi cogites.

]

Si cogit4s nocere inimico,caue loqueris male,cauebit

l

enim ille Stul£um eftigitur maledicere,nam fi amicus

µ

eflinique fücis, fim mimicus , minus illi nocebis,

Delíberare utílíamora eft tutiffima.

(

Eüa

qutifimum e[Leffe lentas conultationes . Nam pres

Á

cipitata confilia plerunq; (unt inaufpicata.

Dolor decrefcít , ubíd crefcat non habet.

qua

Ri

Cum malum uenerit ad [ummwm, tum nece[Je est, ut

fiat remi[fius.

ü

Π

Dediícereflere

faocmínam,,eft mendacíü.

Id eft foemina nunquam boc dedifcet.

li

Difcordía fít charíor concordía.

Amantium irg amoris redmtegratio cft.

ψ

PVBLIANI.

:

j

!t

Deliberidá & diu,qd' ftatuendi eft femel,

A

De quo tion potes nifi [emel fratuere ,ucluti de matris

U

monio,de (4cerdotio, de Όος diu deliberandum cst;pri

j

ufquam agerediaris.

h

ífficile oportet habere aure ad crimina.

-

Νε facile credas accufanti quempiam.

1Us

D πίτα grataé,mortís codítío optíma eft

i

li

Tum optimum eft mori, cum adbuc dulce est uiucre.

1j

Damnáü appellandum eft cum mala fama.

!l

Lucrit ο iactura fame damnü ε[ι, πὸ lucr.(Tucuü

em

Ducísín cofilío,pofita eft uirtus militum.

11j

Fru[ira funt fovtes milites,ni ducis prudentia regatur

%

Τίος qd' donattímeas,cíto raptum uenít.

Quod fubito cóntingit , (ubito folet auferve fcrtuna.

)

Dímiffum quodnefcitur , onnamittitur,

j

Non est damnum,quod ποη [entis,

)

Etíam ínnocentes cogit mentírí dolor.

n tormentis fepe mentiuntur €9 innocentes , ad acti

cruciattu,

1

ftatur fides.

]

Etíam peccato recto pre

Αάξο feruanda est fides, ut etiam malis in vebus alis

quando preftanda fit.

l

Etíam celerítas ín defiderío mora eft.

/

Cupienti etiam fcftinatio uidétur mova,

Ex uítío alteríus , fapíens emendat

fuum;

Ex dlienis erratis (apiens colligit quid [1δὶ fit cauets

* dum.

Etdecft.& fpp erat míferís

cogitatío.

F

$

-

MIMI

Deest, quis non uident qud pacto pofiint mederi ωξ

H

lis; €7 [upcret ,

quiaintelligunt. quid debuerint ca/

uere , fed fero.

Etía oblíuífci quod fcís ínterdum expedit

" ^Quedam buiufmodi funt ut fint dedi[cenda, ἱερὶ pow

terat quod fis,ut fit [en[us. Expedit aliquoties memi^

tiiffe magis quid pre

fens tempus ctves pojtulet, quam

tua dienitas.

Exhomínáü

zeftu factafortuna eft dea.

. Studium lucvi facit.ut fortuna cedatur εβε dea que μ»

"

ueat ( Aut ex queftu)id ά,ςωε?ι΄…οπίψΝψ illi ime

putant, t quid acciderit aduev[i.

:ftugere cupiditate, regnum eft uíncere.

jFa

Vincere auaritiam ,aut iram,plus cst quàm vcgnumt,

ϊΞ

Exuliubí nufquam domus ε, fine fepula

chro eft tanquam mortuus.

* Opinor ita legendum: -

h

Cüínufig domuse

ες Ηέε fepulchro eft

- Adefl; Exul q nufd babet domit,pide. (mortüns.

h

eft.ut mortuus infepultus, aut cui ποη eft fepulcbrum.

Etíam qui factunt , odío habent ínífuríam.

ᾗ

Π

Nolunt fibi ficri niuriam ,nec ij, qui faciunt alijs.

Hripetetelum,;non dare frato decet.

u

n

irato nocft ddda occafio nocédi.fed potius adiméda.,

3ed denegare patríz, exilium eft ραϊί. '

ὓ

Sic enim uev ficulum bunc mutauimws ; Qyui latet O*

H

, fton πγ[αψ

-

:

N

ΤΠΑ

d

As

949

Sekismiunzu ii

L]

ε

-

L

E

Μ .

»

TOA

PVBLIANI

U

Nibil eft tam minutum,quod tion pofiit aliquid.

"

iheu df miferü eft,fierí metuendofenem.

Miferrimum eft con[ctiefcere metu trali , quod tora

j

* dumaduenerit,

Ν

Etii hofti eft zequus;g habeti cófilío fide.

'

Qsi fequitur quod dictat fides,on quod dolor,is cties

i

at bostibus erit &quus.

-

"

Excelfi

1

smulto facilíus ca

fusno α:τζ

l

Ex alto cadentibus periculofiov et ruina . 1t4 pericu)

, lofius deijciuntur ex alta fortuna.

l

Fidem quiperdit.Gfe feruetín reliquumc

Quiperdit pecuniam , babet in quod fe feruet , quamte

fidem,nibil babet cui fe fevuet,

ortuna cum blandítur , captatum uefiít.

infidiatur fortuna cum blanda eftita tum maxime ha

benda e$ [μ[ροΐξα, cum maxime profpera est.

.'ο

t'ortunam cítíus reperías quam retineas.

j

- Difficillimum eft vetinere fortunam,ne mutetur.

Et malor uirtus efLtueri parta, quám parare.

j

Formofa facíes mutacommendattio eft.

j

Fauctur enim formofis;etiamfi nibil dicant:

Frufira rogatur, químífererí non poteft.

Ω 11 nó pote[i mollefcere precibo qdopo eftbic vogave

,Mn

raus eft accipere,qd non poffis reddere.

. Dolus eft accipere beneficium à quoquam,cui non

poftis tantundem reddere,

ψ

j

Forrunanimíum quem fouet,ftultá facít

n

' &ψξ felicitatis comites [unt [tultitia €7 arrogaties

E

«

MIMI

Fatetur facínusís quí íudicíum fugit.

pi

μ

—— Oaidetredlat iudicii ϊος [ε fibi male cojcii effe.

?

elix improbitas; optímorü eft calamitas

"

Quicties fortuna fauet improbissboc fit calamitate εἲ

K

-fi4lo optimorum.

erasnon culpes quod uítarí non poteft.

Á

* Hic uer[us nominatim citatur À Gellio. Q uod mutari

corrigiq; non poteft,id µπι"εε ferendum,cjt ποῖ uitus

perandun,

µ

utura pugnant,ut fe fuperari finant.

- Sicinftant fu

prudentia,

tura mala,ut tamen uinci Μεατι΄ι΄Ξ; ροβίπε

Π

Furor fitlzefa (τορή

^

ΐ

Et hoc cariten citatur à Gcllio.Lenes

cum fepiw pro

B

Wocantur tándem iritatigrauius ira[cuntur,quia Τ”

rius Ο (erius commouentur,

h

Fícta cíto ad naturam redíerínt

fuam'.þ

- Simulata non diudurant.Et iuxta klaccum.

| R

Naturam expella: farca,tamen u[q; vecurret,

Fidem qui perdit,nil poteft ultra perdere-

Π

Οπιπία perdidit,qui fidem perdidit.

Facilítas aními ad partemftultícíz rapit.

π

Y

Facile adducitur ad uitia , qui facilis st animo , ut

Hitioille Terentianus,qui ob facilitatem fexagenari

N

Y

us nouus faftus est maritus.

Fides utaníma ,undeabijtjnunquá redit.

l

γ

Vt uita femel ami|Janutiquam veuertitur, fic tiec βα

des , luxta illud: Quui femel [curra s nunquam bonus

SAPIENTVM

ο

paterfamilias,

:

Fídé nemo undf perdít,nífi quí no habet.

* Pecuniam nà perdit ;niji qui babuit, At fidem is dici

- tur perdidiffe,qui non babuit, 14 eft,qui perfidus füit,

ortuna obeffe nullí contenta eft femel.

l

Nullum malum uenit (ine uvf alterius mali, -

li

l:

Fulme &, ubí cápoteftate habítat iracütdía

- Verfus et Trocbaicus.Potetis cum ira[cituv;fulminat

tion irafcitur,

(leícentia

Fruftra οὔ ad fenectà u&tü &.repetes αος

l

᾽ Ethic Troachicus e[t.Non licet veiuuene[cere. Proitia

Ξ

de feni tractanda [unt [enilia.

Falfum maledi&tü, maleuolit médacíü eft

Qui conuitiatur €7 mentitur , ἰς malitiofe mentitur,

cemínze naturá regere;defperare eft oim.

Omnes defperant fe ρο]]ε vegere mulieris igenium.,

Fer difficiha,utfacilialeutus feras,

Exerce te vebus difficilioribusut alia facilius feras.

Fortunanulli plus quam confilíum ualet.

Con[ilium plus efficit quàm felicitas,

'ortunauítrea eft;quz cü fpl

endet &ägg'f

Itd fplendidifima fortuha minime durabilis e[t.

.t

Vitrum cum maxime lucet;tum facillime frangitur.

V

Ferasqd'lediít, ut quod prodeft perferas.

- Vt potiare commodo fcras mcommodum,

Facít gratum fortuna, quam nemo uídet.

Kortuta ficit inuidio[umt nift lateat,ergo difiimulane

*

E

MIMI

Frugalitas mífería eft rumorís boní,

ῄ

Huncrur[um addidi ex Gellio .Ε[[ε frugalem rutor.

μ

quidem bonus ο[ε,[εὰ infelix,et parum ulgo laudatus

n

(

cui profafio magis placet. Nift mauis miferiam accipe

Τε pro penuria fuie inopia,Natm tum erit fenfus: Cymi

b

laudatur frugalis,is non laudatur. Tertius fenfusat^

μ

gutifsimus est.Frugalitas eft par

ittionis uitio, fcd fub

(t

bonefto laudatoq; nomine.

Grraue przíudicíü eft;qd' iudícíü no habet

Po3t preiudicia fequuntur iudicia i quibus excutiuts

H

tur preiudicia . At graue efLillud preiudicium , quod

É

ttoti fequitur aliud iudicium, [εὰ ip[um iudicij loco e$t,

fi

ucluti [ς princeps pr& fe ferat animum inimicii n quéo

hr

piam,nullus eft iudex,qui fecus aufit iudicare.

Μξε

Grauiffíma eft probí hominís íracundía.

[

Vir bonus ut tardior e[t ad iram;ita grauiwi

Ya[citur,

Z

r

wov

H

β uicla fit illius bonias . P* " "^ f'apies

Grrauisanimi poena eft;qué poft factit poz

!

- Magnam pornam dedit , quem pocnitet facti. (nitet.

ῃ

Girauís anímus dubíam 16 habet fentïtiä

H

Vir con[latis certa babet confilia.

lt

CGraue eft malid omne, qd' fub afpectulaz

i

Malum illud eft immedicabile;quod pretextubo (tet

bi

n vei perjonatum eft , Nam bic afpectunt uocat per«

ᾷ

onam,

ΐ

β

Giauífusnocet;qd'cunq ín εχρεῖ accidit,

Π

'' Noua mala gvauiwus dolent,

µ

Grauior inímícus, quí latet fub pectore.

i

D

PVBLIANI,

1

ξ.β*'εάΜ uitio[us tmaxime no

εο bomini, # is latet [ub.

pectore,nec poteft excuti,

l

fueiudinfs.

d

Grauiffímü eftímpertum con

Con[uetudo plane tyrannidem quandam obtinet inve

1

4

᾽ bus bumaitis , adeo ut tultiima quoq; fi femelimoles,

uerint,reuclli non pojouit,—

i

raue crímé etiá ο díctü eleuíter, nocet

u

- Veluti β qus apud Knglos,uelioco uocet aliquem prà

ditorem;non caret periculo ob odium cvimiis,

il

µ

Heu dífficile eft gloríz cuftodía.

Fartia honefta fücillime contaminatur, C difficiliw eft

;

eam tucvi quàám pavaáre,

Homo extra corpus eft fuum cíü írafcítut.

ΝΟ cst apud fe quifquis irafcitur . Refpondet cum illo

Juperiori: Abfenti loquitur, qui cum irato litigat.

ν

Ηευ ; efttímédus, quí morí tutürputat.

" Quti mortem conteninit , is nebementer e[L timeridus,

— , --

propterea quod aliene uite

*

dominus bjf;qfcifquis fue

cotitemptor est.

ä

Homo g inhoie calamitofa eft míferícors,

Inteliigit enin fibi poffe accidere, (memínit fu.

uE fit opus auxilio. Verfus eft Trocbaicus.

Efthonefta tutpítudo.pbona cauía mori

᾽ἰογία eftinfamia , uitam impendere iustitie,

Et bic Trocbaicus eft,

,

Habetiaduerfisauxilía.q ín (εος como

Et hic Trocbaicus eft. ο uicum feliciter agit, (dat..

ξ.

ξ11"; [α&ωΤεπξκ , huic alij fubueniunt in rebus ΜΜτ[%

MIMI

Heu ἅ míferü €ab ]ο Ixdí, de $ no poffís

ht

K

Et bic Trocbatcus est. Duvit eft ledi uel ab (qu'eri

- emico,uel à potente,quod quevi de altero non εἷὲ bos

li

neftum,de altero non eft tutum.

omíné experiri multa paupertas íubet.

ql

H

Paupertas ingeniofa est, C avtium repertrix, C Inz

genium mala (epe mouent ,iuxta Nafonem.

!

eu dolor,di mifer eft;quí íntormeto πο

cem non habet,

|

l

Et hic Trocbaicus et. I tormentis uerum ckqairitur.

At quidam ita torquentur,ut non aufint uerum dice^

H

l

ve/[cientes quid uelit taceri,qui torquet.

Heudponítédaíncurrüthomies uíuedo

ΐ

1n longa uita multa accidunt que nolis. Hic diu quo»

que Trocbaicu est.

m

Habetífuum uenenum blanda oratío.

γ

.. Infidiofa eft blandiloquentia,c7 melle litum uenenum

Ti

Homo totíes morítur Qtíes acmíttítfuos.

Orbitas mors quedam eft.

Π

Homo femp

l

et ín fefe aliud &π ,ialterü

alíud coogítat.

l

. ϊς ejt lambico tetrateter, Neto μ eft difimulator

V

Honeítus rumor alterü eft patrímoníü.

x

Q

monium,

Tantundem fere ualet bonefta fana, quantum patri

!l

Homo neícitfi dolore fortunam inuenít,

i

Non fentitur dolor,quo paratur aliud commodi.

N

Honefïe feruít.qui fuccumbíttempori,

PVBLIANI.

l

Honeftum οδὲ feruire tempori, G7 cedere ortuite ad

1l

]s

tempus.

Homo uítz cómodatus,non donatus eft.

t

Vita datur ad tempus , ut qui dedit , exigat [ο iure.

quandocunque uelit.

l

Hazeredemiícire,utílíus eft;quamiquzrere

Cyuidam codices babent ferre pro [cire. Satuu e[t fer^

Q

re qualecunq; beredem,quàm nullum babere.Si legas

fcire, fenfus ejt , prestat babere liberos quibus tua ve»

Ψ.

linquas, quám circiifpicere alienos.qbus tua velinquas.

/

Hzredísfletus fub períona rifus eft,

Hic quoq; uerus citatur à Gellio. Fletus beredis, εβ

rifus perjonatus , id est;difimulatus,gaudet cnim eti^

at [ fleat.

Habentlocum maledíctí crebrz nupttae

Vülgus male fentit ἀς muliere [epius nupta..

Inferior horret quícad peccat fuperíor.

"

Quod principes peccant , id vecidit in malum plebis,

Inímícü ulciící , uítam accipereeft alterá.

Iucundifma res eft kindicta , & uclut altera uita,

Primum uitam tuctuy fuam, deinde capit woluptatem

ex ultione.

Id agas;ne quístuo te meríto oderít.

J

Odium effugere ποπ pojJumus:ne quis πος merito ode

rit,id cauere po[Jumus.

l

nuítum cum retíneas,exíre íncítas.

Ω non cupit manere » Ός quo magis reiines hoc

inagis cupit abire,

ΜΤΜΙ:

Ingeüuitateimn ledís , cum indígntirogas.

f

H

Seruile eft fupplicem ε[]ε homini indtgno.Leditur igi^

, turimpgenuitas.

Μ

π

nnullumauarus bonu sín [ε ψΐΓ;΄…ιιέ.

ΝΠ benefacit auavus.fe uero etiam difcrutiat cufto^

!

ῄ

dia rerum fuavum,

Inopibeneficium bís dat,qui dat celeríter

fo

Bis gratum eft bencficium, quod jlatim prompteq; da

- tur cgenti,

|

nftructa ἱπορίᾳ 6:ίΐ,1π díuitijs cupidítas,

Cupete cum abundes ἱπορία quedam cjL, ποή expedis

Ι

- tefed inflrutae onufla , quafi dicas, diuesopia

ΐ

Inuitat culpam quí peccatum przeterít.

D

Ο π difiimulat peccatit,is inuitat ut iterum peceetur,

fna

ucundumníhil eftni(i α refícít uaríetas

QU

Nibil tam dulce quod non pariat fatictatem ,nifi uarie

ῇ

- tate condiatur. -

]

hgenuttas non recipít contumeliam,

Ι

Generojt et ὑπρεπη! animi eft, negligere contumeliqm

π

: Aut ficzGenerofus animus impatiens e[t contumelie.

K

impune peccat in eum, quí peccatraríor,

{

Forte fic legendum eft:tmpune peccat, cum quis pece.

l

α charior ,. Aut , Impune peccat , cum quis peccat

t

I

ngratus unu

5 mif&ris omnibuis ndCeï.

li

Vnius bominis imgvatitudo facit,ut nec gratis [uccur^

M

Tatur cum cgent,

In miferí uita ndlla contum

άζξ e(t

Ηεη

PVELIANI.

j

i

Hàc carthieh uarie repperi deprauatum , ΟΣ b4ud [cie

&n recte diuinavim , Non uidetur contumelia , quant

facias m bominem malum etinfelicem , nift fic mauisz

15 uitia miferi contumelia eft dicere,id cft,contumelie

;W

genus est infectari uitia bominis mifetiqui magis eget.

cori[ulatione.

(

Inopíz praua defunt;auarítize omnía.

ς”

Videtur bic uer[us deprauatus .. Nam in controuerA

fs Setieca eitat buiufmodi Publij cármen : Luxurie

de[unt multa, auavitie omnia. Q uanquam bic quoq;

fh

uer[us conftabit;fi legas defunt parua;fiue patica quod.

Á

egotalim.Multa defiderat pauper ad wite u[um, [εὰ

auarus magis eget,qui nec id babet,quod babet.

I

a amícum habeas, poffe utfierí ínímís

cumputes.

j

' Et hiccitatur à Gellio: Sic ama tanquam ofurus.

Ita confidas atico;ut fi fiat inlmicus,non multum ρο]

. fit ledere,

"

Inüídíam

ferte,aut fortis aut ΐεΙίΧ µπ€ίζ |

γ΄

Fortunati negligunt inuidiam , uir fortis cont emnit.,

namore mendax femper íracundía.

Eadem eft fententia ; quatm ante dixit ; Amans iratus

ᾖ

multa mentitur fibi.

Inuídíatacite.fed mínute íra

fdtür:

Inuidus babet iram fuam, fed ἀῑβίνη

Ι

᾿Ταπη .Πος cft,de re nibili.

ω…… ςΣ mim

Irstumbreuiter ütesinünicusm dim

MIMI

Ira [atim fubfidit,odium diuturnum et,Odit dutetm

h

quifquis εΐ initmicus, Ab boc igitur diu cauendum eft,

imo femper bocip[um admonet fapieus Hebraus , ab

boste reconfiliato cauendum.

Iníuríarum remedíum eft obliu:o.

l

vindi&ta nton medetur iiurijs tibi fattis [εὰ obliuio op

time,

Iracundi

áquíncat, hofté fuperat maxímü

ἷ

Trocbaicus e$t, Fortifsino eft iram fuam wumcere,hoc

Alexander ille magnus orbis dromitor non potuit.

ᾗ

In malísfperare bonum,nifiínnocensnes

mo (οἷςτ.

π

Ππ

Et hic Trochaicus . Borta con[cientia facit utin …Ιίξ

fperemus fuperos auxiliaturos.

A

΄

΄

Η

Ín uíndícando

crimimno

fa

eft celerítas.

Π

Quidam babent in iudicando . Ne fis preceps uel ad

b

ultionem ,uel ad iudicandum.

I«

[nímícit quauís humile αο δ eft metuere.

µ

Sapientis eft., πος contemnere boftem quantumuis

g!!

- bumilem,poteft enim per occafienem nocere,

4l

IÍncalamitoío rífusetíam íníuría eft. ..

δί

Miferi rifu etiam offenduntur, Et quibus γες funt mi

fil

tius fecund,ad fufpenfionem mali rapiunt etiam caz

ι

[µ dicta.

Iudex damnatur,cum nocens abíoluítur.

NT

CU

Cum abfoluitur nocens, tunic iudex non umocens [it.,

Färfum

oportet,

Ignofcere human

tbubipudet cui ignofciï:'l

Yupn

] ΜΕ h

"

"nf

li

)

^f

ξν΄8ίιΛ& ί.

Jly

D

Non igtojcendum efL,nifi poeniteat fici,

rebus dubíjs pluríma eft audacía.

Ü

. Forte legendum ο[} plurimum,uel plurimi.sAultum μ

- let audaciacum γες eft dubiboc e[bpericulofa

ioo;

Ille nocens fe damnat;quo peccat díe.

- Quifquis admittit fcelus,ilico fibi damnatus eft iudie

TU

c€ conjcientia;etiam[Lindex nemo pronunciet,

ta crede amíco,ne fit ínímico locus.

ln

l

- [dem dixit antea.ta amicum babeas,

l(s

Iratus etíam facínus confilíum putat

Quiirafcitur, etiam Jcelus putat indicio vctteq; fieri,

mprobe Ν

tunum accuía

li

[3

C

;,qpi íterum

naufragium

ít,

Hoc «ddidi ex Gellio. cyni femel expertus, iterum ex

à

ponit fe periculo;impudenter accu(at fortunam.

- Ejkautem Σ' bic Trocbaicus tetrametev,

Locoígnomínix eft apudidignii dígnitas

J

Ἠοπον commi[Jus indigno,non b

!

an at cut, [-ὰ ma

j

- gi$ dedecorat.

Lausubinouaorítur, etía uetus amftfitur

δὲ iterum recte facies ,cffi

!

* fidem babeant bomines,

cies, ut fuperiori de tc famá

!

Τ ίο dolorís remedíum iníimíci dolor. -

J

Suum malum minus fentit,qui poteft ulcifci.

Leuíseft fortuna,cíto repofcít,quz dedít

!]

Forbuna incostans fLatim repetit &* aufert. fi qd dedit

1 οκ uníuerfi eft, quziubetnafcí & mori.

ofrlï

Nece

it4s π

[cendi ac moriédi, ieminé non coplectit

'quorArW*rf

d p

A 2Ρ

M

v

2752

PT

-

2 ε a μο

.ς'

Ός 4

ff

PL e

— a

ρ

?

i

MIMfÍ

&

n

Lucrá fine damno alteríus fetino pote

Vnius lucrit dánit e|t altevius,at π ité in vebus animi

[

Laícíuía & lausnundj habent concordía.

intemperantia femper obnoxia c& mfamie.

egem nocensueretur,fortuná ínnoces.

):

Innocens et jL non ueretur leges,ut nocens.tame timet

fortunam,que nonnunquam opprimit inocentem,

Luxutíz defunt multa,auarítíe omnía.

Hutic ucr(um Seneca citat m controuer[ijs : Multis

eget.pfufor,auarus eget omibus. Tl rmrultis eft oput;d

multum ab[umithuic ttibil ef fatis,cü fit mfatiabilis,

Malígnos fierí maxime ín

gratí docent.

J

1ngrati faciunt , ut qui benignt

μ

erint ; οοπετα ΜΕ

Á

- donent,bos enim malignos uocat ,id eft;parcos.

N

IMultís mínatur quí unífacit ínfuríam.

Omnes expectant iniuriam ab εο qui uni fecerit.

N

'oora omnís odío eft , fed facít fapietíam

Molc$ta efl mora in omnive , tamen ea πος reddit fa«

pientes,ne quid agamus temere aut incon[ulto.

IVialacaufa eft quze reqrít miferícordíam

l

- Inttocentia non cget mifericordia, fed equum ἀε[ιάςα

ff

vat iudicem , At cum fiducia vei tot est in mifcricora

N

dia iudicis;pefsimam babet caufam.

µ

Ξ1

orí eft felicís anted; mortem ínuocet,

N

ille feliciter moritur,qui tum moritur, dum adbuciu

l

cunda efL uita,ac nondum buius tediomortem optat,

N

Quidam pro felicis babent felicius.

!

Miferum eff tacere cogí, qd' cupías loqui

PVBLIANI

?.

j

non licet loqui quod uclis. ΝΠ ἀς ml

'' to minus licebit facere qu uelis,fi loqui non [ἐοε.

Miferrima eft fortuna;qux inímiíco caret,

!

Felicitas incitat inimtcitids. Ergo cul nuidus inuidet., ἰς

l

mijerrimus fit oportet.

Mlalus eft uocádus q fua caufaeftbonus.

. Cittt beneficit commodi |ua cauja,is male facit,

Malusübibonum [ς fimulattunc eftpeffi

Difliniulata malitia pefima e$t.

(mus.

etus cü uenít, ratü habetfomnuslociü.

Timor abigit fomni, Aut π cst dormitandit inpiculo,

Morineceíle efG(ed non quotiesuoluerís

. Aliquando optánt mor:é bomines,cii mori o pofoimt,

ale gerítun.quícgd geriturfortunz fide

: Qiiod ἡ fortuna pendet,id parum cst firmum.

ortuo q míttít munus,nil datíllí, adímit

Olim folebant ferias exbibere mortuis.Hoc. (ές

, perit uiuis, c7 nibil accipit mortuus. Trochaicus eft. -

Ninus eft dj feruus domínus , quiferuos

Infr-a feruos ejt.,qui feruos [uos titiet,nempe (tímet

tmale fibi con[cius,

Magís hzres fidus nafcítur, d fcribitur.

Filius najcitur beres,beredipeta [cribitur,.

IMalo íri confilío foeminze uíncunt uíros.

- I vebus malis plus fapiunt foemine, quàm uiri.,

IMala eft uoluptas alíenis affueícere.

Dülcis cibus alien

:

us , fed forda uoluptas &'4Πωεβθ

Υς alichus,

Ω

2

ιε.Ξ*"Β--ι-ι-π=ιςι-...-.΄#

AL

. MINMI

J

- Magnocü perículo cuftodítur qd' multís

f

Trochaicus eft. Difficile eft feruare quod . (placet.

expetunt multi;sueluti pecunid, aut formo[am uxorem.

. Malaeft medicína,ubíalígd natura perit.

Medicinaque ledit naturam dura cstuclut que mem

brnm auftvt.

' Malenaturenunquá doctrina índígent

At mala uel citra doctoré [umus idonei,uirtus dijcitwr

Miferíam nefcire,eft (ine perículo uiuere.

Ω ἰ fine periculo uiuit , is feliciter uiuit , Vita tutd

quamuis bumilis,felicifima eft.

Male utuuntquí fe femperuícturos putat

Semper enim prorogaht in craftinum i quid eft μο

luptatis,aut bonz νεὶ,

Müledíctum ínterpretando faciíesacrius.

Quidam excu[ant conuitium interpretatione , atque

ita magis iritant,

'74—-—2-333-———2'

Mlale fecüagít xger , medícii g hzredem

Inuitat enim ut occidat.,

(facít.

Mínus decipitur.cui negatur celeríter.

N

Minus enim diu fperat,C frustratur leuius,

Mutat febonítas,cum írítes íníuría.

!

Boni fiunt mali, fi prouoces.

Mulíer cum fola cogítat;male cogitat. .

WMulier apud fe cogitabunda , aliquid mali uoluitim

ánimo,

