tentiflimas ciitates coepit . Ἐἰογί autem uidemus , ut

μ pauciingenio ο [apientiafummaunlgo aut igno

(μ

Εἰ aut etiam contempti fint,donec uel ipfi fiduciaqua

h

ῄ

damfuisuel fortune beneficio elati, aliqué altiorem

μ

4

gradumconfcenderint,ubifame claritate quafiillu

ah

fravifacilepofiint . Sunt autem illi gradus fere, uel

Ι

ipfum principem aliquemlocum tenereijs inrebus,

(ψ

|

quas populus admivatur ¢g- colit,uel tenentibus chas

…[ι

yum et acceptum effe, cuiufmodi [unt opes,potentids

(

Φραπῆ : QuequL confecutifunt, adeos omnium ocus

᾿'{

Π conertumur sproptered qudd benefacere multis,

ᾖ

ABSOPL

Ξ

Wee

'!

π

ο egentibas [ubuenire,laborantes ἀϊεμαγε page fa=

¢ilenideantur. Atquehoclocouenit inmentemdiver

Mies

fitatisingeniorum ὅρ nature hominumsqaorum ali

μ

immodica cupiditate glorie εἰ excellentie cuinfdam

WT:

inter alios mortales, honorumd; ambitione accenfi,

ι

s1ihil non moliuntur actentant,quo ad faftigiumma

Ιιψ

wimarumyreric . quas fibipropofuerunt , peruenire

ΓΗι

pofint. Quod ὦ quibus fit,quia duera ratione ἴγξνα

(ι

tis propofitumaberrauit . if gloriofi ac oftentatores

qi

ε [unt σ nominantur , propter pevuerfum glorie

ά

Jtudivm,uanitatemgque acialtantiamipforum. Sunt

(ε

etiamferétales fimulatores Ο' mendaces » Ο iimplia

{ir]

dentes: Cuiufmodiin fabulis Thrafoneset Pyrgopos

[

Tinicesdepinguntur,uaniloquentia fuaintolerabiles

Ι

ν odioft , dum comemoratione opumrerumaqued [ε

ν

geftarumfefe magnificant, acpreponunt alijsomng

Ν

ὅτς. Huc pertinet totailla caternauulgariidinituns

m0

« potentm,qui per omnes occafionitarticulos que

4

ψ-πέ,φμογποᾶο quiplurimis ad contemplandumpro

14

sponere opes ς; prefbantiam [μάπι pofiint. Quan=

[ψ

quambiquidem, cumuere funt diuites ac potentes,to

ι

1εγαθ[ογος uidentur fuperioribus , quiper mendds

δ

οἷά ο fickas predicationes wirtutum rerumque fude

ἵνα

yum fefeefferunt.etfiturpitudine talis fuperbianon

tids

<caret.Contrahosfunt ,quilongifime abijciunt fefe

(

quangilli Lucem [plendoremque fequuntur ¢ affe=

Μ

dantytamipfi fugiunt acdenitt, ἀεφμε[εοφμμπίων

Ώτ&

!

Ι

nunguam gloriofe aut magniﬁce, fed modice ΓεΜξ

μ

per-fepenumeroetiam humiliter,concedentesgue α

ψΜ

Lijs preeftantiam quarimcunque rerum., paruit atem

μ

fuam fatentur , neque illius pudere fe oftendunt.

oi

Quod cum fit ex confcientia infirmitatis , laudene

Π

babet integritatis;candoris acmodeftie . Sed prefe

ζ

ferunt {epehomines noninepti banc modeftiam, non

Π

ideo quod fentidt femagnisrebus indignos , fed quod

comendationé quandambacipfadetretatione μ

rant y vecufantes eaque uulgus tantopere miratur

E

Ο” inque [ε plerique auidifime ingeriit. Carebunt

ῄ

autem¢z Ρι γεβνεϊνοπ[ῖοπε ,finonincurrerint ἵη ο-

Νψ

ἡ

pinionem inanis fimulationis ; cuinfmodi fiin rebus

|

extlibus ¢r nullivs ponderis, uel β ipfa fimulatio mas

ψ

π

nifeftacft ualdefunt talesvidiculi Ο contemptibi=

Ψ

Les,qui wolunt quidem catiuideri et uafri,fed pueril

ἠῇ

βαυκο

affetatione fboliditatem fuam produnt, Quareita

''πανδργοι

etiam greca μοος nominantur, μὲ intelligatur ipfo

γ

ψι

f

rumefJe puerilé et futilemuafricié. Ceterii granibus

{

Ο” magnisin negocifs , acprofefSionibus artium atg;

m

dodtrine, nonnullam etiamtalisuel fimulata tergi=

4

uerfatio ¢r eleuatiolaudem adipifcitur . Creduntur

t

enumsquimagnasres detrectant,es illas ponderare,

¢7 [uasuires confulere,, eque oneris confyderatione

δ

ᾖ

exifteremetum. Sic uidemus ualde probari eos,qui

Ἶ

ῃ

ad magiftratus ο honores inuitariac requiri mas

i

lung

}

ΑΕΞΟΡΙ.

16

ἕ[ηε

Tunt,quamipfiillos ambire aut cipide fedtari, Simili

(es

ter probantur difiimulatores ingenij es [apienties

idon

gualem Socratem fuiffe accepimus,quibacipfa maxi

ΝΝ

merefellit ac exagitauit [uorum temporii hominesy

ν

quifal{aperfuafione fapientie tumebant. Quod qui=

kAWtk

demillum decuit,nec ineleganter faGum Ciceroniui

Mm; ψ

detursquibocreprebendentiEpicuronegat [ε affens

tiri:Et inter homines Romanositafuiffe Apbricani

g

789Wﬁ

traditur.Et bi quidem,quiad [ynceritate fiue candos

(

rerecedunt, quatnuis exiguum witium tamen [μβο-

chunt

ant.Non enim poteft cumuirtute ο' ueralaude οο

[ο5

fifterefitio οσ-[αϊϊαεία. Cuiushacin parte , ut dixi=

thus

mus,nomenceft [ynceritas,candorsetiamintegritas,

Π/2

ut opinor,quod quidé Grecos uideo requirere . Huic

{hiz

; certeaduerfatur omnis fimulatio.Sed quiinfrafunt,

[

putantur noinfulfi nequeinfacetihomines. Qui ue«

is

rofupra,omnibus modis uituperantur,ut uaniloqui

¢7 elati.inter bec autem wirtus conflituitur magni=

ifo

ibus

ficentie acmagnitudinis animi. Quarum illa ad ars

1ψ

duas ¢r illuftres actiones,ad gloviam σσ famam ex=

citat-fiduciaquadam, neque falfa profecto perfua=

1

"µ

Τοπε wirium , cumqui quod appetunt laudabile οσ-

preclarum,id deberiiudicant benignitatiacliberqa

έ

Uitati fue. Quod genushominum inuentu Ρετάμαθι,

foné

eft rarii:Heec uero wivtus, quam animi magnituding

( Ά"ί

nominauimus , robur quodda Ο firmitaté cotinet,

fi hé

μ

αος α ε Junt,itafe coparauerivt , ut now

.3

¥

VITA

1

ψςησρενεΙαΒοΜΜ…βΜ αι'βξΐΐι…έ,ςαίά dlijde

| ΉβΜ

'

fuis factis fentiant , ας contentireltihoneftique cons

[cientiasneque laudationibus capiuntur,neg terrert

ξΐ4Ρ

ΙΙ{

tur wituperatione. Huiufmodi defcribunt in fabulis

Amphiaraum,dequo apud Aefchylumlegitur,non,

df

ut veliquos duces,minarum ο pollicitorumexagge

0

᾽

α

Κ.}

εο δς rdtione,neque arnorrim fplendoreac infignibiis,no

ρ

δ

bilitatemquefiuiffe-fedtacitum ingentiac forti arii=

γ

κεμαρι

γ

ζος α

mo ad vemaggrefJuit , qudd mallet bonusefJe qhim

widert. Videtwr autem hecuirtus minus etiam, qui:m

γ

µ

ξνςω θέλ4,

dequapanloantediximus,ufitataeffe.Quotusenin

quisque inkeniritantd animi celfitudine ¢r defpici=

entiapoteft, quiinnullodifcrimine ponat , laudetsy

ne an uitupereturiCumindignari feré homines fole=

ant.fi quid geftisabipfisuel minimalaudis particula

π

dignum snon eft quafifollibus quibufdam orationis

i

inflatum. Facilisigitur ε proclivis inuitium dvir=

ῇ

tute,que mediumfemper locum obtiniet,eft dberras

γ

tio.Medium autemtangereatquetenere,diligentie

)ΡΉ

Ο fumme rationis eft opus. Quemadmodunm inme

|

ΐ

dium circulum punGumimponeresexercitationis ef

g:

artis fuerit non mediocris. Sednunc ad biftoriamde

Νψ

l

Aefoporeuertamur: Qui cum feruitutenm , inquan

|

ortundeum coniecerdt , magno animo pertulifet,

t |

confciusipfe fibi fapientic fue,neq; ultraneq; in fra

ἷ

debitum modumillam efbimans,occafioné oblatam

ῄ

-

ἤ

elaritatis ο fame nancifcendenan πέ81εκι'ι.Ατς

έ

1053

-

/

AESODPL

17

Md

éd fuit talis:Fefto die,in maxima Samiorum celebri-

' (0/μ

γοψ

tateaduolans aquila rapuit annulfipublici figni, is=

π

queinfublime auferenti elapfus ,in finf ferunl de=

cidit. Quevesterrorem Samifs incufit , wif: ag;eftad

[

uerfi aliquid portendere ciuitati acreipublice. ο ά

ν

ἠψέῃ

γε onnibus [apientibus οσ' peritiareri celebribus ας

ή

cerfitissingue primis Xantho,petiere ab illis,ut ani=

C’gu‘am

maduerterent eius quod accidiffet facti fignificatio=

nem.Fatentibus alifs, conieuram [ε nullam inueni=

φθλ

senim

ve, Xanthus poftulauit , ut aliquot [ibi dierum cogi=

foiciz

tandideremaxima baciumpreberetur . Quo impe

trato,[olicitus anxiusq; domi inter curas perpetuss

Jetir

uolutabatur , ο defberataexplicatione,magnii pre

fole=

femerorem ¢gtrifticid ferebat. Aefopus, ficut ante

Π

εἰίάπη fecerat, quid illune perturbaret, (cifcitari, ο

Honis

α

[μαπεορεναιὶ polliceri. Xanthus rem illiexponere,

Ο ἠμετῖ, actum de exiftimatione fuda,qud ut ctem=

μο

nere pofsit, metuere etiam capiti abinfano σσ irato

113

populo. Non inquit d

1ime

eferamillete,cr ut prius quo=

quefecisex hac difficultate, quanunc teneris, te eri=

:

Π 1

piam.Tumodo fdcito,ficut dicam tibi: Ac craftinus

mde

opinor dies eft ueftre refponflonidatus, attuita 4=

pud populum loquere: Nonignoro Ciues , foleread

?ιΐΞΞ',

omniun rerum famaniinalis atque alijs diwerfus o=

(μ

Ῥιπίοπες exiftere , ac feréllas fingi pro uniss cuinf=

Mam

ue ingenio Ο captu. Ita.cum aliquem [ua apiens

μμ

ᾗ

=2

[ 111125 ε

>

t

hom§nes αζαΖι΄ε,Μ πεῖδΙ apud µος alijsque «ὁ

ν

VITA

eidit,tmiflum quisque easves [cire ἃς fapeve putaf;

ι Μ16

Mb

quas ipfeforterequirit ¢y nefcit. Atquiciues aliter fe

dil

1ΝΨ

ἰψ

Υος habetsac ficut aliarum artium certe funt ρνο[εβὲ

1

l ζϊ1

ontes,ita[apientia quoque nonomnium promifcuere

µ

ΥΊΗΗ cognitionem continet, quanquamdiuinarum et

[ῖ

γΧ

ῄ

!

δ

λ

bumanari rerum eft [cientia, fed unaquedd ¢ripfa

Ν

µ

eft certe artisprofefsio. ΑΠ ίος arbitramini,fapiens

ζ

tem tonforem etid atq; cerdonéefJeoportere,quonia

ifLe res funt bumane:Quid igitur [apientiam wocdss

(

queritis ciues? diuinitatis ac bumanitatis [cientiam,

que profeGoeft arsuitz ο morit.tlaigitur naturds

Ν}

veriiueftigat,cocleftium terrenarumd; Ala pietatés

cultum,obferuationem,ufur deorit hominumd; trd

1i

|

ἠ

dit, ε[ρής ueritatis cuiufdaguafi naturalis magiftra.

ι

Neq; igiturdriolos aut uates fapientia efficit , neque

μος λ nobis buius rei [cientid exigere debetis . Proin=

18

(of

defi quaqueftio fuerit nata de Dijs, deque illorii cul=

πῇ

[

tu,de uita ὅρ’πιογιίδιις hominii,de alijs naturalibus re

ΝΠ

Ι

bus,noftram operd experimini Samij , nuncquerite

Μ µ

potius qui augurandidifcipling teneant, cuius quidé

[η

…ξι|…||'

nifi fallor perqui peritum feruulidomi babeo, quod

μ

=

10 putaui µος celare me oportere,ufq; adeo proximo

Ν

cafuperculfos:ecfi fortafJe pariifuerit decovit nobiss

γ

inmaximare & feruo admonitos coftlioque adiutos

w

¢ffe. Huiujmod ifitworationembere apud Samios ά

ῇ

bueris,miffum tefacient eitra cotumelid, feu me yod

μ

lent fiue nolent audive.Na fiforte menon refpuerinity

m

' ψ΄ςα|ε prodigio diffcrenté laus fuerit (ecuia,tua pros

σ

|

2 ε

Ξ

AESOPL

ι

ΜΕ

fetto ifla.fin contradedecus, propriumhoc meumes

Miter/2

vit. Placebat confiliumfupramodum Xantho:non es

Ν

Mifre

ninuidebar quor[umtenderet. Nec moratus, ζ il=

ζωκη[[εε in concionen afcendit, ubiiam diu frequens

1

populus οχρεξξαξαέ, ο itaut edoctus fuerdt prefas

fdjcipf '

tus,[eruum pro [einterpretem prodigij demonfrat,

]ίψ

re;qini

Atillumiclamare multitudo,quamprimum dccerfen

dun, Kanthumd; obiurgdre,qui non adduxiffet fes

m Woct

cum. Tum aduocatiss Aefopus,ubiin forumuenit,ad

entia,

74

primicconfpectit fuimaximi riftom excitauit omniit.

Atq; thialiquis éturba: Quis bunc,inquit,diuinii efa

lebatey

Jenegetsinquo bumani apparet nibilé Alius: Anubi

ψ,… trd

natuseffet,[tipites loqui confiteniffent,querebat. A¢

itra.

tlleinmedin progrefJus,hanc orationé habereinftitu

,ncque"'

it:Nondebet Samif deformitds orismeitel mibi 4uo=

α

bis cotemptii parere,uel [pemuobis precidere. Neg;

Ι(

enum formofo nitc ufus eget,neg; wenuftate corporis,

husre

fed animihabitu homirtes {apientes eftimari folents

ΡΓ

Nung ne inquinato igdolio fuauifiimizuinam recons

quidé

ditisfuiffe,aut ingratii aureo poculo propinaricpes

quad

riftisiéineelligentid et uimac perfpicacii mentisrequi

1imo

Yitis,non diriie robursaut ingés pulchrumie corpus:

gobisy

Qualequiden nteiminime effecernitis,uerit de anis

dintos

mo quiintus latet,nolite quefo priusfentencidferre;

π

ἥ illius interprete orationem audiueritis. His uerbis

Π

έ

fedato murmure,citoés,ut fiquid haberet,in comune

oty

ocutusferturs

.

yoferi'e ueletsexpererét: Tuilleital

Jpre

D2

μ

Τ

VITA

\

Μ|ϊ4"

EE πος me hac gratiadccerfiuiftis, ο ipfeed olups

”me

g

tate adfum fed cum cogito,teque medecere feruuns

detantisrebusin concione uerbafacere , neq; uobis

ν

dignumefJe aufcultare , meinfuper inomnem euens

μ'

ή

tum apud berummeum periclitaturumueftrum fus

"

ξα

erit,¢o confulere meo iimoride uerecundie,¢s conz=

qll

i

feruaredignitatem ueftram,mibique libertatem im=

qﬂlf

pertire.Nemo erat,quinequum poftulave illum iudi

1el

caret.Placuitigitur Aefopum publice liberatit ma=

U

numitti; agiturds cumXantho,ut quanti fitindicet,

iubenturque queftores pecunid perfoluere. Xanthus

:)|

cumuideret,etiaminuito [ε Aefopum liberum fuitu=

i

rum,puderetdsadeo hominemlocupletem faceremis

ή5

nimi precif mentionemsaliquam gratiam apud Sami

Μ[€Γ

osinire fFatuir.Itaq; refpondit;fe Samijs donare Ae=

hid

fopunm feruum fuum, quo pro arbitriofuo respubli=

γ

cauteretur.Queres ualde gratafuit populo Samio,

ΐ…*>ί€

fatimd; pretoriufJus eft libertate donatun Aefopie

ψ

ad ciuium numerumafcribere.Cum pr&conium effet

Ν

[

factum,populum Samium liberumefJe Οσ' ciuem wbe

ωψι

γε Acfopuin,dono deceptuma Xantho philofophos

Ν

Ν

f

ΐ

ibi tum Aefopusde prodigio inhunc modi differuit:

Nermo teftrum eft,Cines, quinefciat , regiam uolu=

ψ

crem effe aquilam.Quare quod Aquilaraptii [ς π

"

publicumdetulit in finum[erui> eaconditione homis

fi

nis;ut nibil in [ε ipfe habeat iuris, fed [ub alterius

γ

pror(us poteftate [it , quid aliud portendere welit

quAne

.

Η

AESOPL

τ9

.

[

quim aliquem potentem regem ueftram libertatent

euerfum effeiturum,[ibig; conaturum ciuitatem μος

Πμ

) WI; [lob]

frram[ubiugare. Ω µο audito,magnus Samioruma=

ΝΠς

nimos terror inuafit,deque ftatu acfalute comuni [ο

liciti,quo euafuraefJet predictio expectabant. Negs

ief

ύΜ" (ε

dinfuné poft legatid CraeforegeLydorum affuere,

(Γο

qui poftularent , ut Samijregi tributum penderent,

[

quiique.fi aliter effent animatisillis bellum denuncia=

rent.Deearecum deliberatum aliquantisper effet,

" Ν

indice,

cummaxime partis animi ad pacemet (ubiectionent

Ο

inclinarent, uifum eft Aefopumquog; cofulere:Qui

rogatusfentenciams italocutus fertur: Duds pandit

ΐ f 12mg:

ΤΟ ΙΠ[ξ

uidsfortuna mortalibus ἰ

bertatis,cuiusinitiumeft afperum.fi

ω5…;

13

βς

ram [eruitutis,qua primanibil eft mollius , extrema

nibil durius. Ad δ ε Samijcupiditateincenfivetinen

pili=

delibertatis,unanimisoce acclamarunt: Libexicum

ἠ[θν

fimussferui noftrauoluntate πηπήμανη fimus futuri.

fopi

ItalegatibelloindictodifcefJere. Re cogmtaRex δά

Ιο[εέ

πΐς

miorum audaciam ualde γεϊγανὶ, Ο bellum appara=

receepit. Vbinerointellexit,procliues ad imperiung

pro;

accipiendum Samios,unius uiri orationed fentencia

Π

μμ[ία

deftitiffe,illumcordm cernere Ο audireuelle,maxi=

me cum legati narrarétspaucifSinis illum uerbistan

fy

zhomiz

tam remeffecifJe. Petit igitur Rex d Samijs, ut Aefos

pum fibitradant,quodfifecerint,inprefentiafemes

Jfetlb

tuillos belli libgrdturtém, Cognita re A

efopus,mint=

Τ

D3

4mm

VITA

fad

ΐ

srte fibieffe contrarium ait,ad regem fe mitti,priusta

menquam proficifcatur fabulimemorare uelle:Quo,

ΓΜΒβ

tempore,inquit,brutaetiam animalia comerciofer=

MC

ά

μ

sonis utebantur,bellum ingens inter lupos ο pecu=

deseft exortum.Inquo,cii noneffent inferiores pectis

ψ

des auxilio adiute canii,legatis mifSis pacemillis luz

ft

113

pi obtulere,eaconditione, ut canesfibi traderentur.

Pecudes cupide pacis,nonintelleGafraude, baclege

"

pacefacta, deflitute canumprefidio,lupis prede di

reptionique pofteafuere.Samij,cit uiderent quorfum

|

hectenderent , negarunt feillum dimifJuroseffe: Sed

Aefopusnon paffus fe retineri,cum legatis naue con

f

ΐ

feenfaSardis ad R egem difcefSit. Quo uifo per cotem

ptumRex:En,inquituivum, per quem ftetit,quomi

;,τ4ΐί

nus Samij in poteftatemnoftram uenirent , βπιμῖαμε

jti

indignatione extimulatus,inimicis illum oculis intue

il

τι, 7 wltuminari malum. Tum Aefopus adoratoil=

:

[ο pro mare gentis:Non traditus,inquit, ciuibus me

Μ

is, nequeullaui compulfus , [εά fponte ο ucluntate

π

meahic coram teadfm, teque oroRex , πε graueris

μ

paulyber tuas aures orationt mee concedere.Capta =

d

bat laqueolis puer curruculas, capitque forte cica=

ψ

dam,quam cum iamianeffet interfecturus,orare il=

µ

α caepit,ut fibi parceret: Quemenim,inquit,ego un=

guam damno affeci,aut quem potui omnino afficere?

qu foleo bomines,ramufculis arborum ο gramini

Jflofculis infidensscantumeo exbilarare. Quid autem

| ώ7Ή0άίΜΐί6

AESOPL

-

20

ή

comoditatis poterit tibi morte mea parari?Vox enise

Με.ψ

inmeeft,neq; quicqua preterea. Ductus adolefcens

wfiﬂf of's

mifericordia,emifit cicadd.Et ego te [uppliciter ado

& ”PM;

rans R ex,obfecro,ne meinnocenté extinguas: Nibil

Maytag

enimin meeft preter fermonem,quo adufumcs dele

α

&ationem hominii uti confueui. Mouit regem [ermo=

σ

nis elegantia,fimul etiammifertus hominis,uitam illd

, Μ !ΐζξ

fetribuere αἲξ, Ό pretereagequid d fe petijffet. Tum

reded

Aefopus:Parce,inguit,R ex ciuibus meis.Quod uer=

Ι07[ΙΙ

bis Rex Aefopopromifit,iufiitq; diplomatis firmari,

[

nec parihec pietasRegi Aefopum comendauit. Que

jecon

veuer[us Samitallato nuncio recdciliationis,tantant

Dhe

Leticidexcitayit,ut ad templa Deorit totaurbe [up=

Ι071}

plicatii iretur,effentq; feftuitatibus plena omnia. I=

ul'que

pfietid Aefopotatua pofitaeft,in cuius bafi,quo me

{li’3

ritohicipfihonor babituse[Jet per(criptiilegebatur.

fols

Quanquidé ftatud deletambellorii temporibus, qui

sme

bus grauifSime illd infulam coflidtat am legimus,ueri

ΙΞ

fimile eft. Loyfippus tamen multis feculis poft, ficut fe

jers

ptem [apientit, ita Aefopi etideffigiem ereexprefits

ut teftatur Grecii epigrama , cuins hec eftfentencias

pta=

(ε

Qudm bene adbuc Lyfippe tua Sicyonis alumne

εί[α

Aefopi effigies cernitur arte,fenex?

Ω ε [eptem ante chorum [apientum iure locata cfty

wis

Ο

Ω πος etiam ingeniouicerat ille {uo:

Γ

Seria commendans figmentis-dictaiocofis,

("

Achowmines blando quqiébetqretmhens,

(Ι

Ὁ

ΥΙΤΑ

ἠἛ

Cum triftes illi monitus uiolentag; ἱμῇᾶ

In populum linguaprecipientedarent

ex

ψή

Ergo quod illorum fentencia dofta nequiuit,

Hic homines ludens ut [apevent docuit.

ψ

Ῥοβὲ hec redijt ad Croefum Aefopus,inque illius gras

Hif

ήξ€'

tiam compofuit eas fabulas,que adbuc fubipfius no=

anineferuntur . Eatempeftate Afyriovum regnum

Ι

Babylone pofsidebat Lycerus,fiue, ut apud Herodo=

{

tum lengur,Laby netus,iunctus focietate ¢o foedere

|

Crozfo,cui Ο inbello aduerfum Cyrum egregidpo=

|

fteaoperam nauaffe ferunt,neque defunt , qui Croe=

fum abhocincitatum,cum Cyro bellum fufcepiffetra

I

dant . Cum autem Aefopus incredibili teneretur de

f yderio wifendi orbisterrarum,et cuperet magnope

of

Iy

reBabylona celeberrimam magnitudine , operibus,

μ

copiys , urbem aﬂazcere, petijt d Croefo, ut RegiBd=

0ψ

byloniorum literis fe comendaret.Quofacile impe=

ih

παεο,Ργ…βΜ… illud iter ingrederetur , confFituit

γ

in Greciamtraijcere,famainuitatus feptem fapien=

ή

ῃ

a; gentium inclaruerat .

πΐ

ft

tum,quetam ubic

Po

De quibus

bhaud ab refuerit,hoc loco nonnibil memorare. Non

γ

conuemt inter Grecos fcriptores, neg; denumero ne

lulu

«ο nominibus fapientum. Plures enim ali, alif pay=

Ν

ciores quam feptcm trad tderemomtmbusque diner=

(ψ

fissab ijs que uulgo nota funt.Plato feptem nominat,

(

© quidem ufitatis appellationibus,mifi iquod Perian

π

driloco My] onem Cberenf em ponit . Credo indignic

h

wdicauit

ν ἃ

ν ω

AESOPL

21

fudicauit ‘illum [apientielaude,quiinpatria tyrans

)

nidem exercuiffet, prefertim citipfiusfcelerataali=

quotinprimisfacinoraproditaeffent. Quod uerofe

ptem adeo,iftisque nominibusill4 etate fapientesha=

δ

bitifuerint,querentimibi, hec [ε caufa potifSimum

ἠι

offert:Miletus urbs fuit maritimaCarie,colonialo=

1ey

num,ubicumdpifcatoribusquidam iatumredemif=

Ἠθίγ]ι

fent,illiq; cum pifcibus auream menfulam extraxif=

fordn

fent,ortainterpartes controuerfiafuit,cumnon ne=

ι

garent pifcatores,quicquid pifcium captum effet re=

"Cm:

demptoribus deterisfortunaquod munus addidiffet,

fetra

fuumefJeoportere. Contrailli, nulla exceptioneid=

Ιο

¢tum eosuendidiffe aiebant.Si nibil extulifJentiactu

lope

yamferendamfuiffe: Cum fortune benignitas afful=

[

ferit,iniuftiiuiderifelucrofraudari. videbatur lis,

ἠδία

ς7 Ρνορίενρ[άνι, Ο quiaprecijnonerat cotemnen

ἥψια

damagnitudo,dignaeffe, queno πεο]σεπίεν decide

έ

vetur . Permittitur iudicin Mileftis:Wicum qurd βα-

leftz

tuerent noninuenirét, Apollinem Delphicum , quid

ύ

iuberet fieri,cofulunt. Quemita γε[ροπάϊ[]ε ferunt:

Nott

Incola Miletimenfam confultus Apollo

ofie

1li dat cuius wincat (apientia cunctos.

paw:

Ωο oraculo dllato,nemo dubit auit, quin ab Apolli

iets

/

ne deftinaretur aurum Thaleti Milefio ciui, artivm -

o

γδρῶ

[άΐν

ς; doctrine facile principi.Intaliquippe fama fuit

πος θ6

~

otid!

fapientie Thales,ut fi quem Grecipofteaunqud pre

dig/ﬂ?

clarelaudareucllent,eum dlterum Thalem effedice= έ

μ

D5,

ὡ ”

VITA

id

gent. Sed non minori glovia Thales veiecit dontm,

quimadfe delatum fuerat. Neg; enim [ibi effe tantes

ν

fapientie cofcium,ut crederet oraculofibi aurum ad

udicatum: iufitque deferri Prienasin uicinamura

fop

bem,ad doctum hominem Biantem.Is eadem ufus ang

Μ΄ιετ

(5

mimoderatione,aurit in Lacedemona Chilonitranf

aifit.Chilo fimuliter i fe ad Solonem ablegauit.lllein

ψ

Rbodum ad Cleobulum. A quo tandem ad Periana

μ

drum peruenit,qui [iue ignoratione,primum omnis

um Thaletem non uoluiffe retinere,fiue etiam certo

iudiciosad Thaletemremifit. Thales autemne reces

ptumquidemferuandumduxit, Delphicog; Apolling

ππ

confecrauit,folum deum ο premio ¢r opinioefums

θ

γ [apientie dignumratus. Verumhac εχ γε horum

feptem nominain maximan celebritatem ο' admis

af

vationem omnium deuenere.Sciohanc biftoriam pan

gm

lodliter abalijs referri,qui uel Soloni confecrationé

Μ

tripodis afcribant, uel pateram auream protripode

i

(

Thaletemdedicaffe uelint. Adducentes etiaminfcria

fi

ptionem huius fere f entencies

ΞλΟ

Thales potenti mein Nulei populo duci

μ

ll

Captumbishoc uirtutis offert premium.

tempt

(µ

Sed mibi receptifiimam opinionem ndrrationeexes

µ

ςΞιιί ΡΙαςαίέ. Verum Aefopus;cuminGreciamed cus

ῇ

piditate

ν

AESOPL

22

”om

etantg

\

piditate atque propofito,quod retulimus,neniffet, r?

perit commodum Corinthiuniuerfos,undque Ana=

1111

charfidem Scytham,er multos horum fectatores ας

(Mar:

Μμ

difaipulos. Inuitarat entm Periander , fiuequodans

fapicntie ftudioincitatus,fiuebac uiaad gloriam ng

ong

tens.Necminusill libenter Aefopum uidere ,quan

Πψ

ipfeeos petierat,cumiampridem famafaltorumes

Pfffan:

fapientiebuiusin ΘαίΞ#επγώαζ [Jet. Acceptii=

OMys

gitur conuiuioextra urbemin Periandriuilla, cum

cerfy

warif,ut fit-fermones inter ipfos fererentur , Perians

reces

der devegnoiniecit mentionem, quod cum & fapienti

ling

bus fere damnaretur , tanquam perniciofum rebus

ns

bumanis , ¢sinter peftilentes adminiftrationes po=

{{{

neretur, illo Grecoruni infito fenfu,quolibertatem

hm}

amplexantes , regnationes deteftabantur ,tanquam

μ

quibus inferuitutem (ubditi adigerentur. ltague cune

έ

inregnum, [[με,μὲ Grecauoce dicitur ,tyrannidem

(ε

fapientesinucherentur , nondubitauit Aefopus ογάς

Τ

tione¢r fentenciafuaillisvefragari,neque non dictis

pungere(apientes, quafiillifuperbia animi ¢ faftu

quodam vepleti, etiamuulgi [tudium aucupantes,

Regibus effent infefti. Neque probare Solonis con=

temptum regiarii opum Creefi,neq; adeoillius fenten

cidueraeffedicere: Ante mortem beatitappellaride

(Xea

bere nemuinem.No enim.fi quidin uita profperefoelie

᾿(

άέετζ cecidiffet» indignfi uideri beatitatis nomincs

ύ

VITA

mcﬂim‘: infortuniumnocandum yes fecunddsgqailms

Mom

p Μψ

comutatis,es illamrationem beatitudinis tolli;ita ut

reftitu difcefJiaduerfarum.Nibil eniminrebus hu=

1τάαΡ&ν

β μο

smanis firmum,certumsfixums, ftabileefle. ' αμέομα

eph

fole fplendente ferenum diem, eodem tecto nubibus,

turbidum diceremus, no quidemin perpetuum,fedin

φλτπ

tele

prefentia:lta refte ν beatumes infalicem unums

queng; nitcupandumspro fortund ftatu:Nifi quis de

ϊιες

µ

leGareturilla argutiola, fortundtos effein profperi

tatibus hominessnon beatos. Hec locutit unus ex [e=

il

π

atoribus fapientum,adolefcens Bocotius,preter --

tatis decorum adortus pené contumeliofe: Tun ,in=

…:'εΈα1

quit,audebis ἵη ἵρος coetu fapientiam ο uirtutem ορὶ

ψ

Π

bus ditiitijsq; poftponere? Quod quide Acefopus quia

minimefecerat, ut illum prepoftere exultantem οο

π

herceret,hancfabulam nayrauit:Mula Lydia cofpe

|

α

&ain flunio forma fua , placere fibi caepit , ¢ caput

ή

iubasqueiatare, impleriq; animo, ο cum fremitu

Ν

Ι

ad curfuram efe parare,quafi nullis equis cefJura,ciu

fubito inter harum cogitationum [uperbiam pater=

μ

Π genus fubijtcuius humilitate percul(a,defiit ui=

Ι

deriuelle quod non effet. Atqueitaillo γε[μαῖο . fapi

πῷ

entes fefe queftionibus mutuis exercere cocperunt,

ψ

propofituma; fuit:Quid omnium maxima cum lay=

μ

deRex aut Princeps facturusmderetur ¢ TitSolon:

π

Quid enim inquit,nifi regnum cedens populari ad=

(ιψ

mi

mini/fmt-i’omfcmAefopuszAttn quinferuisetja

ι Ζ

πψ

ΑΕΞΟΡΙ

25

[ψ

Lie ( ἄογιε[ξίοιτα imperium concedis?Bids:Confer

FM γ

υ ῇχ

uans , inquit , ante omniamorum , inftitutorum , lea

Vato

gumque ufum Etid nesinquit Aefopus,Indianorum,

ubi more gentili σσ patrio parentesliberi mackant

h,

”mﬁ‘i'

γ

acepulantur? Thales:Nemo, inquit,Regem laudet,

quam [iita uiderit regnihabenas moderatum,ut an=

ἰ

Ν ά

te legutimun tempus nulla uiolentiaexcufJus fuerit.

quis

Sic ego, inquit Aefopus , gubernatoré nauis rectius

(μ

laudauero. Anacharfis:Sifolusfapiat , inquit. Ergo

μ

for wz

fubditos,inquit Aefopus,dementes omneseffeopor=

tebit. Cleobulus:Nemini fidem habédo.Nos πε Aefo=

21

piizs ἀε feerieratore,inquit,cenfes quereresPittacus:

10pi

Siita,inquit,fe ergaubiectos gerat,nemagis abillis

grad

methatur quamametur. Fac11e,znquztAef opus,indul

ἠ{4

gentia Όος efficiet » qualibericorriipuntur , ut nulla

ωΡΡε

remagis. Chil on: Si>inquit,a terrenis ad coeleftidani

Ν

mum cogitatidesque abduxerit. Facere s inquit Aefo

γ

4

pus,hoc debebit is, quiinLunareri ΡοθΙΤΙ μοϊμενιε.

5Cl

Nam hominibus omnibus profeffo hoc precipitur: θνητ-όνπ

Mortalis ες: Deos caue ultraanimo abeas.

cpl/Mar;

[[ξ

Quibus fermonibus babitis, omnes d Periandro peti μήέφρος

μ

ere,ut ο ipfe fuam fentenciamexponeret. Quifeuc yg,

ν …Γεξ

ihy

γο ς7 trifti uultu: Que dictafunt deRegislaude, εἷς θέας

μκ

ganter ¢r preclarediGtafunt,inquit,omnid,etfi non

lot:

approbanteifto,demonftrans Aefopum, Mihitamé,

| dd

qui cor habeat Rex , hanc maxime laudem [ecutu=

14

Tus wideturout Rex effedefinat, ΤΗ Acfopus ridenss

[!

VITA

{Ha

Regidm,inguit,laudem exquirentes , defolio deturs

M |

o

batis regé. Etid hic nofter Solonadmirabilis,quimoy

tuos uinis prepofuit, cimortui nifi cadauera dici nia

hilpofsint.Solon delectatus Aefopidicacitate,demut

Wm

γ

πψ

censillius mantt fua οαβα, infra [ε in fellaaccums

π

04

beret: Τιδισίέην abfurdiuidetur , inguit,fultu, fic

one

Regeminfbruereutoftendatur,preflareregnocare

Ν

ἓνδαιμοµ. Tequim fruit Maximesinquit Acfopus , ο quidé af

FoAlBo0y [entiente oraculi refponfo,quod tibivedditim acces

fo

Ἠ

ἐγὸν π ήρυς pimus:

µ

κος αΐζι€:

Ἠῖα beataerit urbs que preconem andiet unum.

ή'

Neq; bonus profectoimperatoreffe, quinictoria cas

α

ν

ίυ

rere quam frui malit , neque paftor , quem non iumet

ἠ π

curapecoris;nequequifquam quicqui rete facere po

"

4

terit rerumomnium,inuitus. His fermonibus ad Croe

fum poftmodumallatis,inenio annotatum , perpld

.

cuiffe [απὸ illifapientum dicta , [εἆ Aefopum unum

511

pretuliffe omnibus. Cumquediceret , omnes uideré

ﬁfﬁbanﬂ

Mop

mortales eximios , addidiffe: Sed inprimis Phryx:

ξ:ώ…ί…

δὲ

φουξ,

Quod prouerbio pofteaufurpari coeptumeft.ineo

Ξ-

J

conwio dicitur abhofpite breuiter quefitum etiam

ΝΝΙ

μ

µ

|

[ΐ

nonnullis derebus , de quibus quod fapientes γεβροπᾶ

µ

ΝΝ

diffent,acute correxerit Aefopus,qus huinfinodi fea

retradittur:Quiduetufbiffimi eft:Quid nifi tempus?

Ι

ψ {I

d'l

\)

ᾖ

!

inquiunt illi. At Acfopus:Immo quid nifi Deus , qui

inicio caret?Quud maximums Mundus. Immo locus,

ΜΡΏ

qui ipfumetiam mundunmincludit , Quid pulcherri=

mung

ΑΚΕΞΟΡΙ

ε4

ρ

! …!?ΜοΜ

dim 2 LA% . Tmmd mundus , quo quicquid [ρεδάω

bileeft comprebenditur . Quid fapientiRimumeVes

ν

'

vitas : mmo tempus, quo aliainuentaiam funt, alia

(μ

pofthacinuenientur. Quid communifimume Mors.

νμ

ἡηηπιὸ [ρες , qu.e fola amifiis omnibus relinquitur.

?;|€1&Ιζ,ξ;

Quud optimum 2 Deus . Immd uirtys ς absque qua

(

noneft , quid bonum pofiis dicere : Quid pefSimum?

Pided

Malafors . tmmd uicium, quod omnia peffundat ο

, σσ

foedat. Quid ualidifimums Fortunda : Immd necefs

fitas , que profeto eft inuicta . Quid facillimum?

,

Voluptas . immo quicquid naturaleeft . Atquebec

Π

inter, cum, ficut fieri afolet. pocula crebriorapofce

ma

ventur, ¢ [efebilariufcule inuitarent [apientes , ἀ

ί€Υ€Ρ0

fputaretque Andacharfis, perfectonem bibendi effe

(

ebrietatem; quifinis ¢g quod ultimum potionum uta

μ

deretur ;ita’Aefopus illos pungere coepit : Raftoress Z,

ν

1410

inquit , maltauerant ouem , Ο in tuguriolo οο

'γ"|"€>"ω*ρ"!΄ΐ.Δ=;9

»

ξξ

Ι(

meflabantur:Lupus,qui antefores ftabat, cum quod

hrye:

fiebat animaduertifjet:Ego,inquit.fi agnum deuoraf

teo

fem; quimotus futwri erant ¢ At ifti impune matré

0

comedunt.Quodictoadmirationé fui cii quadam ins

cunditateincredib.lé excitauit.Et debac fama,ipfie

fhond

oiif

us laus intota Greeciamagnopereincrebuit. Neg; dine

poft in Afiam Aefopus tratecit,¢s Babylonasut dus

άρΜ€

ἀ inftituerat,perrexit profictfci.Quo cum peruenif

ή

11

§¢t > pancos intra dies RegiacceptifSimus β&Μΐ ψ.ξ

(μ

μ

«Ε Ε --

viT4

WM

Ill}; enimtemporibus,cumocia veges agitarent , ipﬁ

(᾽

fefemutuo queftiunculis Ο fcirpis propofitis exers

Ι

ψ

Μ

cebant,qui griphid Grecis ϱ’ enigmata wocanturs

Quequiinterpretarigr diffolucre potuerat,co pre

ψ

Μτύ

ῃιδαί

miumet Laudem referebat. Eainre ualde utilisRegi -

Aefopus inuentus eft, multumdqueilli premiorumet

μο

0

exiftimationis[apientie acquifiuit acrimoniainge=

nif (ui. Ceterum cum eifortuna liberos inuidifJet , ue

10

δ

haberet quo[enectutem [uamoblectaret atq; fuften=

tavet,de regis uoluntate adoptauit adolefcentem,bo

”H

Ll

ψ

n0loco nacum,fed pauperculum,ingenio non illibe=

vali, utuidebatur. Quemtanquamexfe natus effet,

M …")€

ν

ὤμ

bonis artibus ας preceptis non deftitit inftituere,

monftrarequeet preciperequeingrediendauisef=

i

χ

ώΜ0

fet tendenti ad feelicitatemey gloriam. Verumce

lefte et flagiciofe nature nulla cultura aut fudiobo .

ΝΝΙ

neprobequeefficiuntur,nequellius prasitatemnas

Ν

turalemrecticudodifcipling emendare potuit. Τέαας

L

ΝΠ

inexpugnabilem maliciamremouendd Aefopus cen

Hiper

Juit.Quointellecto ille, ut mali cofucuere , facinore -

µ

fim

ῇ

i

(ι

facinoribus accumulare aggredicur,utque feulcifce

retur,literas confingit,quafi patre autore, quibus ui -

ΝΝΙ

cnis vegibusoperamfuam polliceretur contraLyce .

Ν

yuim:Quasliterasad R egem defert,patremqueaccys .

Ν

fat proditionisspreefatus quidem, quanto cumanimi ,

Yey

dolorefaciat. Nequeenimetaminbumanun effe,ut -

Μ……

\

quid pacribws liberisveucrankis & pudoris debea=

bitu

|

μ

(Ε -

ΑΕΞςΟΡΙ.

19

π

ν ο

turignoret, [εἆ profecto Regis patried; curamobe

Jeurare¢r repellereilla omnia. Rex nibil fufbicans

entyn

fceleris fube[Je;calumniantemita audiuit , quafises

radfferentem,inductumftudio fui. ltag; reinexplos

Ieutih'sRegi

rata Acfopumtatiminbet necari.Quibusid negocif

1

datumerat , quod perfpectam ad illud ufque tempus

ﬂowing»,-

Acfopiinnocentiambaberent,er Regij animiimpo

Ι[

tentiamnoffent, Aefopum abductum recondunt, res

μο

lato nuncio ad Regem,illum effeinterfeum. Paucis

entem

interpofitis diebus,ab AmafideR ege Aegypti Lyce

on ν

rolitere afferuntur, quibus ab οο peteret,mitti fibe

architetum,qui turrimintraterrames coelumex=

fuseff

Hitnere,

triuere,atq; und,qui ad omnidinterrogata vefponde

izefe

refciret.Lycerus inops confilij; inve fibi omnibusqp

rnce

qui Babylone effent inexplicabili , ciiiam etiamira

fuiobo

ι Acfopumtemporenonnibil refediffet, ingenti do=

Πψ ε

lore ¢r paenitentiafactirequirereillum ceepit : Nes

bags

que nonfepeprofiterisillius feuitam,fi fieripofit,re

gnifui parte redimere cupere. Quo audito,quiillune

cet

ΙΟ

utdictumeft, abfconderant , Regiuinere indicant,

wflags adducunt fentum fqualoreque obfitum. Aefoe

1 0'

μΜ…ι' :

pus ubianteR egem coftisit,egregiaoratione decla=

rauit innocentiamfuamR egis facileque diluit obies

alyee.

Cbum crimen.IbiRex ivaper citus,accufatorem ipfis

(ldch

π

Ις βεν [ummos cruciatusiubet interimi. Verum Aefo

pusimpetratauitaillius,ad ferecipere etiamnon due

meo

bitauitsnon pofJetantameJe humani anini pervers

m ΜΓβ

᾽

γ

(

ΐΙ'ΐΆ

.

μμσα

Γο fitatemratus.quetanto beneficio non [εξ]ονεῖν dé

"emenddaretur.Sperabat 1gitur, pofteafeex animifui

ψ.ιϊΜ

ἡΩΝ

Σ

.._ fentenciafiliumbabiturion.Herodotus banchiftorid

π1ἱ

ν deCambyfeCyrifilior Chafomentorat.Etrecepto

θαλ

π'

