bertus populi Samijlaudem er gloria promeruerit,

|

εοή/[εήμεπξεν expond.Forte accidit, ut Aefopus cum

alijs aliquot mancipijs Ephefum ad mercatum mite

tendus effet. Cum autem.que illuc deferri dominus

infJerat,ferui inter [¢ partirétur,ez [e quisque oneri

fuo ferundo,itaut fit,accingeret,uchementer Aefos

pus orauit,ut βδι et no ualido σσ nouicio bomini par

cere , (' aliquid cui portando [ufficeret , imponere

wellent: Quem intuiti omnes, et fortafJe miferati quo

ῇ

gue, fecere poteftatem illi, deligeret quod ipfe mint

me graue futurum fibi crederet. Tumille omniadili

genter oculis perluftrans ο manibiis tentans , ubi ui

dit inmedio collocatd fportam ingentem οἳ panibus,

ζΞ

qitamque alijduoferre deberét , petift eam fibirelin=

fi

qui.Quo facile impetratoscicomnium rifu , qui quis

ῇΙ

demillum defipere dictitarent , ultro depofcenten

μ

ᾗ

quod grauifSimum effet, cum antelaborem tantopes

γε fuiffet deprecatus , fictumiter ingrefSifunt lam

ΐ

diei dimidium abierats¢r acquie[centibus omnibus,

iubetur Acfopus meridiantibus cibum diftribuere.

µ

Quo factoraminuiaponderis und parte feminacud

|

incorbe minus geftabat .1taq; Ο multoquim privs

ambulabat expeditius, Pofterouerodie,cum quod γε

diffets

bquis farm? ά€ί,βωί1έΜ efurientibus impen

| ipfe

-

--

AESOPL

4

Yed

[ᾗ

ipfeinanem corbem affumens,longopoftfe atios ί

teruallo relinqucbat.Itademiiintellexere,¢r fefe im

lis

merito illum derififfe; et illum certafpe diuturnioris

[

comoditatis, maiorem [εά ὄγεμεπι moleftiam pers

Νψ

ferre woluiffe. Cumautem mercatusiam abiuiffet,s

'ψ

lisrebus fatis bene diftractis, manfere reliqui duo

[

puerimercatort, qguiEphefi emptorem reperire nul

onen

Tum potuerant. Horum unus carminumsalter dicens

ό

diperitus debebat effe,cumqueillis Aefopum undtra

par

bebat:1taq; fbatuit in Samunm traijcere,quoubiuent

ere

fuit in forumrerum uenalivm mancipia pro fudsia

glo

trunque Ρνο[εβίοπε exornatum conftituit, inter’quc

Ν

b.ec,quod multi tum reprehenderunt, medium Aefo

adll

pum : Sed mevcator aftute uoluerat formofos perfe

i

Μ!

pueros,hac contrarietate turpitudims fpeciofiores

nly

yeddere . Hisitaordinatis,aduenere cumalif Samij,‘

ή

tum cuius ἵ εα infuld celebre nomé ob fapientize [tua

dium erat Xanthus,ewm aliquot difcipulifuicomita

ῇ!

Ιἤ

bantur.Qui pulchritudine puerorum αἳεξξς daccef

fit propius,cr cantoré caepit percontari,quid profi=

μμ

li

teretur.Cuiille, facere quodciig; ei collibuiffet. Quo

biy

diGo,immoderate Aefopus rifit. Ti Xanthus Ο ale

π

terumde ργο[εβίοπειρίης interrogans,fimilem γες

(

fponfionem audiuit. At Acfopusquim ante aliquane

ἠ1μ4

to effufius rifit. Difcipuli qui dlud animaduerterant,

of

γ

miferequi caufamcachinnorum fcifcitarentur,quos

Acfopus cum cormicijs repulityexpectans dum 4 ma=

ῇ

|

‘Ba 4

α

giftrofuper eare compellaretur. Xantho autem Πεί

Π

tantescaim puerorumunus dendrijs ter centum, altey

ducentisindicaretur,deterritusille precij magnity=

Μ

¢

dine retroabijt tanqud difcefJurus . At difcipuli cor-

π

pereorareillum,ne prius abfcederet, quim deformé

ᾖ

etiam iftum compellaffet, Xanthus magis 10ci et ri=

Yus gratia,quam quod tantiillum putaret,morembis

gefiit. Etitaut ante fecerat , Aefopum interrogauit

quamartemfactitaret ¢ Cui ille refpondit , provfus

aullam. Cami}; inftaret Xantbus , ο caufam [cifcita

|

vetur:Quiaenin, inquit Acfopus,ifti fodales mei,fa

éuros [ε omniaprofei, non reliquere alijs quid fa=

ῄ

cerepoffent. Tum animaduertere difcipuli,hic paus

ῃ

Loanterifusilli caufam [ιάῇ]ε, ο Xanthusns parum

ψ

fi

feftinitate hominis deleGatus: Quidsinguit,fitefor=

te emero,bonus effe uoles:R efpondit Acfopus,etiane

ᾳ

finon emeris. TumXanthus, comiffiirus ne es ut aue

ῇ

fugeretentess Ti Aefopus: Vidiftituunquim anicse

qui

Lam, inquit, que.forte nacta rimuld per quam é cas

µ

tieaexire poffet, cofuleret dominum de fugazHis αμα

ἷ

|

ξΞ

ditis comprobauit quidem ingenif illius acrimoniam

Η

et promptitudinem Xanthus,fed corporis deformita

tem dixit uix laturambominum confuetudinem. 1bi

|

Acefopus nonmihil comotus:Philofophe,inquit,mene

tem intuere. Non enim cun winumtibi placuit, dolij

maculis aut lituris offendére. Xanthus iamnon fefki

#itatem buius, [εὰ [apientiam admiratus,emere fFa=

tuit

5

AESOPIL

hy

(ψ

Μι'ω&ρν…'… feifcitatus , bunc fibi piacere dixit.

Tum Mercator: Quid inquit, fterquilinioifto tibi

|

empto opus eft,utrumuis hovii adolefcenté mercare,

him:

Ο bunc quafi cumulum adijciam ut accedat mercis

π

monio hoc portentum wice auckarij. Xanthus refpon

[

ditiftumfibi placere: Proindefiuenundare cupiat,

enl

ne moreturindicare. Quid igituriinguitMercator:

ν4

Sihoc certum tibi eft, numerafuné feftertios quadra

:

ginta. Xanthus precio perfoluto Aefopiifefequiiufe

(itd

fit. Cumque perueniJet cum mancipio domum, non

ft

ignarus morumingeniique uxorisfus,facereuoluit

ut illius criminationes anteuorteret , πέμε deimpros

}᾿

uifoilli tam deformem faciem anteoculos adducee

vet.Itaq; abblandiensillimemorare cacpit tandemes

mifJefe, quod diurogatuseffet, feruulii, quouticum

uellet poffet. Cuiilla,fané bene abstefactum eft,cum

ergametam munificumte prebuifti: Sed quantiine

quit mercatus ος ΝΟ magni, inquit ille, Quinigitur,

inquitilla, produciin cofpectiviubes? Tiille: Adhuc

deitinerefoediufculus apparet.fed accerfat uliquis,

inquit ,nowitis feruum. Atilla,ut resevat, circumue

é:

nirifeuerbis ο tegimercimonii turpitudinemyataz

Profecosinquit, monftri aliquid affers,ni ualde nié

-

vandiifit fitutante cure metibieffe patiare,ut acces

ptis feruiciis mibi gratificere.Cui Xanthus: Vxor,ift

li

H

quit,quod mibi probaturequiteft no difpliceretibi,

(

rhos f ermo

fimulieremuis teperhibert probdmdnte

(

Ῥ

1

-

VITA

wes propedecefferat Aefopusquem cituita mulier,

:

merfum ab illo in uirum pleniiire ο indignationis

sulti cotorquens:Hec,inquit, funt odii erga metui

Ο” cotemptus mdmfeﬂa indicida:neque enimufpiam

ΐ

gentiumunquim tetriorem bumana fpecie beluam

extitiffecredo. Qyzd tusinquit Xantbus,uerbero,du

dum italoguasx niictam obftinate taces, ac no potius

aliquo bello dicto placas beram? Tum Aefopus paua

ἕι[ρεν ciictatus,grecum verficulum pronunciauit,in

quoty deuntunﬂmmas

GM

jammamulzer. Quoaudito illaquafi parii ante

w iratafuifJet;ita accéfa furere:Ipfe etid Xanthus pre

w ε aliquam animi ob diGtum comotionem ferre. Qua

µ

ᾷ

Μι…ι re Aefopus,ne contumeliofe locutus putaretur, ita

;

quod dixerat corrigere , ut demalis interpretares

gm

tur et werfus proferret Euripideos,quorum hec fen=

γ

tencia effet:

i

infanarabies eft undabundifreti

µ

γ

Vis fluctuumque noxia, formidabilis

Elammne furor, metuendares eft ὑμορία,.

άυ

ἷ

Suntque horribiliaper terras plurima alias

Sed nibil ita horribileeft uti mulier mala.

µ

Proinde mea,inquit, beracaue ἑ poteftate exeds, ac

ἰ

potius efficeuirtute, ut inter bonas ο laudatas foemi

aas numereris . Quo audito cum pudor ilam ad mo=

derationem quandamvedigeret, intuens Aefopum

profiteri cepit, deillius uerbis cognofcereneutiqui

homini

AESOPL

6

π

bomini mentem ingeniumgue deeffe, feque illumnon

ony

vefpuere.itaille feruituté SamiPhilofopho,quem (εα

171

pe nominauimus, feruiebat, cumilli effet 4 mandatis

fa

ospedibus σ nunciis ο aduorfationibus,poftrems

Mm

Νᾖ

etia, ut biftoriafingit Atrienfis, coquus, obfonator,

Ο” unus obiret omniaferuorum munia.

βψ

rUus ά

Accidit autem aliquado,ut prodeambulatu

ψ4…

traurbem ad mercatum oleri Xanthus fequife Acfo

(έψ

pum iuberet,curmgue olitor babitum Philofophi con

Π

fhexiffet , magnopereilliiorare cacpit , ut οογέατη ἀμ

fte

bitationem quaualde agitaretur fibi eximeret . Scea

re

nimnon [atis mirarineq; decerneve poffequifieret,

Ι4

ut queberbe [ua fponte éterra nafcerentur,tam fa

4

cilia ¢r ingentiaincrementafacerent , cumque ma

έ

gnoftudio ερ laboreinferte autfateeffent.fepents

ameronepullularent quidemneque erumperét, fedin

ipfo ortuintermorerentur , autfimaxime adoleuife

fent, tamennullomodo aliariiprogrefJus affequeren

tur.X anthus cumn inuenivet , quomodo queftione

olitorisexplicaret,itadiuinitusfierirefpodit. Quo

dictoin claros cachinnos erumpit Aefopus,itaut ine

telligeret Xanthus feirrideri. Ας comotus,quid ris

desinquit maftigia? Ο paululic fubducto Aefopus,

magiftrum ait tuum derideo,d quo huiufmodies ree

fponfiones edoctus. Quis enimnefcit,omnia que qui

deminhoc mundofiunt eafieri dininitus, fed horun

πος πο ςς Ὅο οο

ψςµι'β… caufas philofophia inmedium profert bos

γ τιτό

---

{

ΨΙΤΑ:

ψ

ψ

sminibus.Nunc igitur me producito,fimul ue que ο'Ζίξ

il

tor requirit cognofcat , ¢ nonpofSit teut indoctuns

ψ

uulgo criminari. Xanthus ad olitoremrefpiciens: Si

ul

ά

inquit αµος harumrerum exactiorem caufam nofces

Ν

we,licet ἑ puero meo cifciteris:namegopre aliis ma

gnis confyderationibus buufmodi nugis uacdre ne=

γ

μ

queo. Memiferum, inquit olitor, fiifte literatus eft,

quibus ftudiis mein etate occupauiiSed beus tu,quid

nw

caufe horum dices quod meam dubit ationé diffoluat?

Cui Aefopus :Niquamcompertumeft,refpondit, πο

uercam ed fedulitate fonere priuignos,qua matrem

liberos comple@iuidemus. Terramautem certiieft

ή

efJe[pontenafcentium quafi parentem,infitori auté

ﬂﬁl

nouercam. Quare illa ut mater alit ac uegetat , hec

µ!ιε'

ῇ

ut nouercamulto fegnius curat,ac potius quod ab bis

auerteread illapoteft,id ftudiofefacit. Tum olitor:

Profetomagnameliberafti dubitatione,inquit:0b

;

quod,ut gratii effeme intelligassquoties uoluerishine

quantitlubebit olexii fumas licebit.

Hoclocofciés

Ξ

ΐ

|

pretereo, qued Planuderecenfentur,nempe illas ni

γ nithili fabellas delenticulaet balneo,itemq; de pe

ψ

dibus fuillis,es beneuola , aliquot etiam trinialesin

ῄ

conuinioiocationes,quod ποη cite bec conficta effe

ῃ

sideantur.Neg; enim magnopere eft exquirendum,

h

quid huiufmodiin narrationibus omnino uerunms fed

quid aptiiey facetityes adutilitatem etiam aliquane

udsfa

‘andientiii compofitiifit. Κς igitur &ι'πσερς d

bellas

]

7

Ι}ς

bellas memorabo,unam de rexocatione bere, qiie d

νμ

uirodifcefferatsconfictam [ecundum Grecam hifto=

)

γίάπι., quaPaufanias exponit ἵπ Βαοῖία defcriptios

Wm,

Ππε, α[έεγατη ἀε επηρθίοΠυ ς linguarum , defumptamex

μ

Biantis facko,quod Plutarchus vecenfet in couiniofe

(μ

ptem fapientit. Evat Xanthiuxor nobilis,et quemul

h

tumdotis utro attulerat,quafreta ο' generis factios

769m

ne [uperbiens,magisipfauiromoderabatur,quamil

ι

lius ἱπερενῖο fubijciebatur.Quarees procciter fa=

"f, Ho

cere multaset [umptuofaefJe.etoffendi facile, ut eft

rem

iftarummulierummos,er uirorefponfare,et iurga

σἱ,ἀεπία, [ὶ quando effet comotior minari difcefioné

:

Ι[ς

confuenerat. Accidit igitur, ut tot cotumeliarumine

(5

patiens Xanthus saliquido acciperet eam haberetq;

πΐ

duriufcule, [perds fua feueritate illius petulantiane

ὴμ

fractum irizfed quodipfe profuturum fperauerat,in

)

damnii couertit. Obiurgata .n. acrius uxorsquod [e=

(

peinleutoribus ἀῑβίιις minatafuerat.fecit utd uiro

2)

difcederet . Xanthus quanis improbd foeminduxoré

Ἠ

amabat,et illius criminatioes metuebat, ueniebatcj; 4

ό

deodedote in ρενγίομϊΗ. Mittereigitur quotidiequidc

}

cerferent , blandiriq; per interpretesllizuerum ubi

eam π moueriintelligit,ualde grauiter cafum illune

:

ly

ferre coepit. Quoanimaduerfo Aefopus, ratione de

ἆ

mulieris reuocatione initasad herum adit,iubet bono

effe animo,effecturum fe ut ultroredeat hera. Et pea

i

euniadocepta ad forum abit, dictitans fequercreve

β

VITA

ἠψ

Ἡαξες γες neceflavids nuptiis , ᾖεφθῖθίις nd inmacells

folumpercontabatur.fed adedes etiam,cii alias tung

rm

β

ubi beve parentes habitabant , difiimulans fibinos

ῄ

taseffe,accedés , petebat mercatitauicularum ρι[ειϊς

Ο” aliarum cupediarii. Evat Aefopus non foliteain

ᾖ

(ι

ἠ

domo familiefedfere intotaurbenotusomnibus. E¢

µ

quidferuire eimaritoberilisfiliefciebat , fcifcitari

diligentius,cuirei obfonaret tilaute? Aefopus, pro

εΟ άς confiliii ceperat , vefpondit callide: Duxifle α

ϊ]ι

xorem heriifuit , pofteaqua prior difcefferit, neqs ul

lis precibus aut blandicijs retrabi potuerit,et inuitaf

β

femultos mortales, quos cupiat opipare pafcerein

µ

nuptialicouiuio,eiobrem fe coquirerequicgd gule

aptum adipifciqueat,cr nulliprecio parcereiufJuns

ψ

ε[]ε. Πος audito ancille,alia aliam prevertiftudens,

i

ad herilem filiam curfitant , exponunt que ex Aefos

fo

fil

po audierant,augentq; dicta,itaut fieri olet,mulie=

brigarrulitate ¢s peruerfo ftudio exaggerantesyei

indignitate. Tumilla,ut impotes animi mulier erat,

Έ3

mutatafubito méte , curricuload uirumregreditur,

ignarihorumomnii: Cui cit multa ο grauiaconuis

ᾖ

ciafeciffet , ο animit exonerafJet indignatione fuq

Ι

aliquantulit:NG ita,inquit tibi [οε]ῖοος evitt Dij Xan

the, ut me uina aliauxore potiri cocedatur. Xanthus

vecognitamiraricalliditatem Aefopiset reconciliis

γε [ibi obfequio iratam uxorem. Atqs ita rebus εὕρο-

Jitis poft no multos dies,cum fhudiofos aliquot ψ;΄ε;

AESOPL

8

ν

tie homines inuitafJet ad coenam Xanthas , mittit ob.

γψ

fonatum ad forki Αε[ορῆ»εἰᾷ; imperat,ut emat quod

"

quidemfit optimum ο belliRimum.. Aefopus nactus

”fag;

occafionem explicadiingeniffui, ad aftutas elufides

ΝΠ

idonei, cogitare feci ceepitsoftenfurum fe beroquid

Π

fitremmandare ἱπεργμάςπεεν, εἰ abiens nibil preter.

Π

linguas bouillas in cibii parauit.Citiam uocatiad coe

γμ

nam conine accubuiffent , menfa pofita,iubet afferri

th

dapes Xanthus, ratusinftructaomniaeffemagnifice.

(

Tum Aefopus affulas linguas fingulas binis,ut accu=

Ύ

buerant, apponit. Laudatibus conuiuis exordii ut οὔ

I”,

ueniens philofophice cene,quod linguafapientieef

γ

fetinterpres,petit Xanthus aliud epularic genus. ΔΕ

Aefopus elixas apportat linguas. Tumille aliud pofs

ό

cit: At Ρς frixas,ciids poftularet aliud ille, hic citin

feulo conditas linguasfert,deniq; omnia erat lingua

rumfercula.tbiucheméter iratus Xanthus yuerbero

ν

inquit: Quid fibiuolunt lingue per οπιπίαἲ Anmdns

᾽

data hec mea fuere , ας πὅ potius ut parares quod qui

dem effet optimum c bellifimumiCui niul exterris

tus Aefopus:Letor, inquit,dccufari me prefentibus

tot do&rina ¢o eruditione claris wiris , quos ego

Ξ,

iudices facio facti ππεὶ σ mandatevei executionis.

Π

Quid enim lingue bonitati conferendumeft: Que

[5

folaanimi optimd inuentain lucem producit,unde,

quicquid ufpiamn rebus humanis beneeft conftitus

tum, extitit σ conferuatur Et quid opwuseft multis

Ξ,

δ

ὙΨΙΤΑ

γ

uerbis audientehoc coetu? Aut cuiignotd eft hec Hee

π

fiodifentenciaiQuaetiamtacentis lingus thefaurus

optimuseffe dicitur,cum inquit:

|

Non aliaeft melior res quam cuftodialingue,

ᾖ

Gratiaquamdecorat moderate [ummaloguele.

Quid faceret Xanthus,maxime cum uideret conyiz

#as Aefopo affentiri. Ergo , inquit ,in craftiniiuoco

Μος denuo . Nd cupio uobis aliquid efce dare preter

linguas. Tuuerooftentator [apientie , abi e in cra=

Jtinam canampara,quod quidemerit pefimi ο tes

terrimit.Pofterodieredeunt conuiue,et Aefopusita

ut eiusdiei pridie epulas uniuerfas linguis inftruit.

TumXanthus. Scelus,inquit,iamne lingue pefime

=

factefunt eo teterrime , que beri tibierant optime

7 belliflime. Cui Acfopus. Here,refpondit,planii fa

Ξε

---

Ξ

cere pofSim,omniaque in hominumuita male ο fce

lerate fiunt,cedes,proditives,iniuftamuim , fraudes

=_

—

=

nefarias,cr quicquid eft malorum facinorum,id to=

ε

tum truilingue minijterio,cummala prius ¢r con=

---

---

;

---

filiaineantur et fermone comunicentur, quim ad fa=

—

YAEY ἄμν accedatur . Quid autemego aliud debeo fenti=

ποι ΤΟΡΕῦ -γε, quam quod confenfus multorum [eculorum pro=

H3 WOAIN yerbioextulit.

νο ο Ο ε, ν:

ὀρθώσοξ

Lingua quond pergisiurbemut codam σ tirbens

σα Χο πο Ut ertianm.

Ἆιμ ἀναξ Ciebanthec bilemXantho,es quiaarbitrabatur illu

werfus

SpiN σσ άςτεββί Acfopumsingentemndignativem ad

(ε

Ξ|3

νος

»'

AESOPL

ὅ

(ς

illui animo coricepit.

(ψ

ἴδ] πς é couinis: Hic,inguit,

ad infaniam aliquem facile adegerit. Οο dicto cunt

ή

fentivet AefopusKanthum cotra feinftigari:

Opor

tet tibisinquit,d rebustuis profundumeffe ociy

msqui

Νς

extimu

(ψ

liends cures;herumds irvites,inque feruum

les . AtXanthus,arrepto per occafionem dicto, 2έ

…

ν

rebat enim caufam,quamfue ire pretexeret, fiaffe

cifSet uerberibus Aefopum: Quiatibi, inguitbic uip

᾿(ψ

doctifSimus curiofus eft,tu nifi qui n fit adduxeris,

2 bes

uapulabis. Pofterodie Aefopus per urbé cogitabuns

m

dusdiuincedens querebat,quem fi mplicem ο minia

"

(/5

me curiofum probare poffet hero fuo scum uidet Υµ

icumbominemneg

ligenter cultum ac curatumfor

Ι5

te infololoco ς|]έάζ e:Eumig

itur de babitucorpos

ft

¥is ratus effe neutiquam curiofum

> familiariter apa

(

pellat,es uerbis herifui inuitat ad

coeriam. Rufticus

[

diuinitus occafionem fibiofferti ο

(ε

xiftimans , ut fine

Juodifpendio beneeffet.Jt

atim promift, nibil etians

percontatus,quid hominis berus foret,aciamne in

quitsimus$Cui Aefopus, maxime , de fermone étian

Ξ

matoremin [bens adductus

Σ

fefecompotemuoti effes

βΖ

ἕξιωπ,Ρἰαπεῆ; gratulansi

b

Linuenti effe quent ques

Jiiffet-fequere,inqust. Cum

quein coenaculum perues

o

nifJentubi letuliftratie

Ι

Jentsin ρο rufticuss

wtauterat luto et puluere foedus, incubuit. Quem ad

π

cenamueniens &…:1…ξ cofpicatus;rogat Αο[ορῆ

ψ

Ι

- -

VITA

;

Aefopus π]ξοΜίέ:έβ΄ξίπσΜΐσΞ

ἥ

ξιιι"Ξ hofpitisfit.Cui

n

foum,quen iufJus fuerit adducere Recte inquit curd=

i

Jtiset admotoore ad anrenm mulieri, predicitilli, Ρα

biturum [ς caufamuerberandi Aefopunt, quam dis

ε

ueftigarit - πιοᾶσ ipfafemorigeraminomnibus que

ψ

iufJufuerit prebeat. Acmox clarauoce:Mulier ; in=

0

quit,aquam inferto,es pedes hofpitis lauato.Ula ni=

bil morata attulit aquam infufam ini pelaim,¢o pro=

cumbens ad leGulum, in quem rufticus fefe inftrave

rat,petijt abillout pedes portigeret. Xarithus nillo

modo putabat laturum hoc rufticum, ¢ prorfusres

fh

cufaturumfernicium domine: At ille fecum:Sancmie

nus tale debuit ancille delegari, fed quid in fua quif=

gue domo inftituat,non eft meum reprebendere, ¢r°

f

protenfis pedibus:Domina,inquit,licet detractis pes

μ

vonibusii lanes.Jamerat fames mitigata difcumben

H

tibus,petit igitur poculumXanthus, ΟΤ allatumru=

(

ξὶοο dat inmanus,iubetque bibere, fperanss principi

γ

umhonoris gratia ad feremiffirii,quod exquifitum

ψ

uideripoffet,co fuppeditareuerberandi Αε[ορί cau

:

fam. Atrufticus decere facere οοβίίαπς, quod man=

ψ

daret is,qui cenam ἀαγεῖ, acceptum poculum Χ άπ

tho uacuumreddidit . Xanthus omnino cupiens Ae=

|

|

fopum refellere, Ο efficere , μ aliquid eorum; φ

faceret, hofpes curaret, utuidet forteillumualde as

θ

wide mandentem certum cibum,reprehendere eum

ctbum

»

κ

AESOPL

iQ

ε

ἡ{

εἰδήπιοαρίέ, ac dicere,infulfusneffe, μο catumaue co

Ν

cumiubere loris ibi ante menfum confcindi. Neque

dubitabat ,

Ι

quinvufticusdefenfurus effet cocum, fed

\Uis

ille tacebat, quod fua mbil intevefJe arbitrareturs

μ

quid hevusin feruam fFatueret. Ad ultivaum ci pla=

114k

cent appofite fuiffent, illisque feingurgitaret ruftis

Ἡν

cus; quippe cuidomi uxor non confueuifJet torrere;

Τ0

animaduerfaea ve Xanthus, iubet accerfi cocum , ac

|

Ἶῃ

Jeelussinquit ,itane facere teoportet, ut cibosunis

-

r re:

uerfos corvumpasiQ uid enim infipidum magis plaa

ié

centisiftis fieri potuit, quibus apparet nequemel nea

que codimentd exoticate admif: cuiffesCocus 4 fe culz

A

Ὢ

pan repellens: Licet, inquit, here irafcaris mibi, f3

placente funt crude aut adufte , ceterum fi codimen

ΙΩ

Ι

taabfunt,ego fumextra culpam,teque par eft uxori

σ

tus fuccenfere,que gequid dedit id omne mihiin pla

centas abfumptum eft Tum Xanthus:Vxoris igitus

Ι

ππε peccatumeft,ut audio,at ego deos teftor , π le=

Π

utus illam me caftigaturum , quamancillim ere meo

[5

emptam. Acconterfusad mulierem: Veftes,inquit

δς pone Sperabat enimboc [altem non paffirumru=

π

α

Jticum,eg tamindignam ininviamabinnocente mus=

Liete depulfurum, facturuma; ut irati bofpitis [ονιοὺ

[M

am uerbis minueret. Verumille apud fe: Adut,inquit,

εα

uicini meis [ε non cofueuiffe reftinguere flamman,

(

rinferamme

Π

qud tpﬁ non ΜΜτ4ήΜγ: Neg; egoigitu

C 2

“ΥΙΤΑ

μ

ῄ

ff

lienis negocijs,e Xanthii prehendens manu: Que

fosinquit

fiitauideturpaulifper mane,dum er mea

mus

amuxoremd

dducamneiftafolauapulet , fed ambe

ψ

potiuser quide

malterms plagis. Xanthusetfi feres

γ

licitatem hofpitis omnes occafiones

1i!

bat egre, fimp

yerberands Aefopumprecidiffe

Jtamene resridicu

µ

coachus fuit [αξετῖ,

adduxiffe Aefo

ἷ

Lailli uifa,eoipfe

pum bominer netiqud curtofiai.

Paucos poft dies

itur Aefopunt

eratinforoXantho negociiimittitig

exploratum,

an magnaefJet homuniit

urba apud fo=

µ

buiam habuiffet pretor Sa=

ΥΗΠΠ:Ο Η εΙ ο in hid ο

γ

siorunm , inkerroganit, φμὸ abiret? Cui Aefopusre=

Γ 3,ςΠ

fpondit:nefci

ve fequd quidem nunciret. Pretorirri

Ν(

derifeexiftimans,

liGoribusimperat,ut illum cot=

|

ducant. Tum Aefopus:

πη

ῥυεϊρεπάσπε, ο' in carcerem

Αο

Ν

cumdomoexirent,

credidiffe,me ad

Cenfen,inquit »

fi

carceremtenderedPretor

dele@atus refponfo.iufsit

bominemdimittiltaille inftitutumiter ad foriipers

grim

μπ

fecit 1bi οἵ ὑπιτπον δ

ilem multitudinem hominune

uminiusalterumrapere,

Ho

confpiceret,forteuidet un

W)!

qui pecuniamdebitam non

uellet foluere . Quidebea

bat,pretendebat inopiam fuam.daturuntanten ope

Ν

yam fe aicbat,

ut dimidium alicunde corvaderet. Cut

creditor:dimidium?

µ

fané bene,inquit , tantumddto,

ἥ

¢rresefto [ο εα Nampreflat dimi

diumretinere,.

miffosgequid

ῄ

qud

meotumamittere.Habebat .n.proa

ad iudicationes ἀεο

lutwmeffet . Acfopus cum-biecs

ῄ

ta

AESOPL

Σ

.

ἵα ) diximus, fieriuidiffet,regre(fus domtm nuncis

ἴε

atbero , uix unumhominemin foro οοπβρίοϊ. Χαπα

the

thus ve nonintelleLa, ο miratus quifieret,domod;

Να

egreffus [ενίης, ubiad forum uenit , confpectatanta

Μά

multitudine:Scelus,iftine,inquit, interea dum οε[]άα

[

mus conueneres Aefopusremilli omnéexpofuit , ¢5

Λψ

turbam quidem effeingentem cofeffius eftsfed intan=

ν

taturbafenon plus unoillo homine, quem memoraf

[ μ

fet, eognouiffe. Viders poteft hoc effitumde facto

foa

Diogenis,quew tradiit aliquando Athenisin arcem

d=

confcendiffe,er ingentinoce citaffe populii. Ad quod

ῥ2

concurrentibus undiq; plerimis , ο intentis precos

γ

nio,quod facturus ille uideretur:Ego , inquit , Ρογ

nes citaui,non [celera,quod grecidicunt καθοέρµα.

1o.Poft hec,no breui[anetempore,inuitatus ad co=

;

ᾖ

uinum Xanthus,cumibi adeffent ο alijprofefJores

difciplinarum es fapientie, αἴίον

ᾖ

ζ'

alterum poculis

grecoritkinuitaret, quod mroomrivdp illi dicunt,fiex

Ξ

bat Xanthus bilaris,quod iam plufculabibifJet. Tuns

Aefopus cernens inebrietatem procliuem ferriberii,

ut poftillum aft abat : Here, ψςιιι΄έ, Bacchiiprimum

aiunt exbilavarehominessdeindechrios,poftremo in

ῄ- anosveddere Santhus offenfus monitione: Abi, ins

quit,er Liberistuis referuabec precepta (apientie.

0y

Ἡος autem dictum-Andacharfidi Scythe-afcribunt,

quem Laertiustradit confpicdtunt inGrecia-uiteset

µιιά

μο dixiffe.fingalasuites triplices uas ferrengs

Leif;

C3

μ

VITA

$oticie altevds temulentie , Lexcids immanitatis,

Μ

' Quod pofteadictum aliqui dilatarunt. Sicigitur lo=

r

guitur quadamin graeca fabulaBacchus:

nle

μ

Tres tantum ego [άπὶς crateras mifceos

Vnun ualetudinis,es hunc primum ebibun.

[

Secundum amovris: At [oporisterciun.

4

Ω πο quifaperefolent eunt baufto domum.

f

Nam quartus haud eft amplius crater meus,

ᾗ

f

Sed contumelic,uelut buic proximus

l

Clamoris. Hunc fequitur commefJandifuror,

Γ*

[έα[ερίίγως habet μμ]πεγά, οὕάμως forum,

|

Nonusg; fromachum. Atdecimus eft infanie,

witam pedibusinfiftere amplius haud finit.

γ

ἥ

Nam plurimumuiniinditum inuds paruulyng

”m0 y

ψ

]

Sternit fing omni quent πρ!ε…εςοςίο.

'

Μψ

Atg;ita procedente poiu , wnls ex conuinis ceynens

Π

Kanthum ebrietate obrutum, uarifs queftionibus a=

Had

Ά

gitare cacpit , quibys illeut quidquein buccam uene=

ῇ

4

Ἶ

π

yat refpondendo euomebat . Quareille alter arre=

ii

M

πψ

/

ptotempore:Xanthe,inquit, Memini melegere, ar=

tefieri poffe,ut abuno hominetotum mare ebibatur,

(

Μ

guod cgo nunquam credidi, ¢ ex tefcire fudeo,an

hy

if!

ucrumeffe extftimes. Tum Xanthus,parumetiamin

ἣ ξ)]Ι|

telligens quid ebalbutivet : Maxime , inquit. Atque

ύψ

ipfeadeo facere pofSim,neque uerear uolentipighus

n

" dare

ἑ

AESOPL

Ζ

ἠ

dave domum meam ponere. Placuit hoc fti αἰέονὶ, σσ

Π:

eftimari domum petijt,er γε confecauterque anntie

lum dedit,quo obligatiofirmaretur . Atqueitatum,

namerdat multum noctis,difce[Jumeft.Cumueroiam

illuxiffet,er Xanthus , qui de leGofurrexerat , ma=

nus uellet abluere frigida, annulum, quod crederet

[ibu forte delapfum ἑ digito, vequirere coepit . Tum

Acfopus:De annulo nonbabeo,inquit, quod tibipre

tereaindicem , nifi illum domum tibituamquafi per

Ludum ire ereptum . Xantho dictum admivantinars

rat Aefopus , queinter poculapreterite notis ge=

ftafint 5 quorum prorfusille oblitus fuerat . Quare

rem expendens,que perfici non poffet,angebatur a=

#imo , noninueniens quomodo fponfionem euerte=

vet . Inque εα folicitudine , curis, hefitatione fua «ά

Acefopum,cuius monitaprius defpexerat,cogebatur

ή

recurrere , petitum opem σ confilium. Ergo illum

blandifimo fermoeappellans , iubet meminiffe,quid

2

fibi benenolentie-fideiq; pro feruicio debeat,promit

Ζ

tit etid de fuagratitudine ualde prolixe. Nec difficul

γΞ

ter πο immanfuetun hominé permouet,ut pollice=

153

retur [ecffecturum,ne fponfice factateneretur. Ν

preftari, inquit, quod fpopondifti, neutig poffe ipfe

"

uides,fed ad obligatione ἀῑβοϊνεπάσηι, neearestib

e

detrimento fit ;ac glorid pariat,niamme effe inuens

(μ

turum confido. X3 n.tempus aderit promiffaperfict,

(

ς 4

ΥΙΤΑ.

)

gt ΡΗ cave dliquid meeroris aut trifticie pre te feras:

β

ilt

Quin ipfe etiamultro littus maris lectulis Ύ pincer

nis occupdscumd; multitudo ad fhectaculum conflus

ψμν

μθἨ

xerit,tube recitari formulam fponfionis, inquaeft:

4

Μῖάγε epoturum.Nefaciat,domil [uam aut minas cen

[l

tum dare fpopondit. Quofacto, pofcephiatamin ο-

ῄ

snnium cofpectu aqua marina vepletamseamquema

γμ tenens,fic loguere: Quid effeGurumme promifes

gim.quamq; poeenamsnifecifJem, mibiipfe dixerim,

audiuiftis Samij, egoque itarem geftaeffefateor, ¢r

"1

hoc ago,ut uidetis.Ceteramnemoeft ueftrit, quen

fugiat,immenfa numero ¢ magnitudine flumind.oa

snnibus eterre partibus in mare influeve,quibus pro

: ψ

Ι

bibitis,ubi mare purumreliGum mibi fuerit , paras

Ι

¢us [um facere, quod falturum me dixi. Nam de flu=

winibus ebibendis ipfafponfionis formulaut audiui

ψ

fity

fRis, nibil mibi imponitur. Que cum omnia Xanthus

ficut edoctus fuevat peregiffet , acclamare illi tota

Ἡ

π

nultitudo,er πό oculis folum ας geftu,fed etiam con

Ν(

i

Πμ

wicijs aduerfarium petere,iubereque auertere epotu=

yomare flumina. Atis uibtum [ο fapientia Xanthi

ή

faffus,petereut vrritus cotractus effet,pacnam fe per

{4

miffurumarbitrio quorameung; Xanthus uoluiffet.

ufqu

Ignouit Xanthus [apientiam fibi concedenti,éamaque

|

γψ

febumanitate uelle accumulare dixit,itaque vemitte

ῄ

veilli ο poennam ¢o poene arbitrium. Hanc callidam

π

an=

gxcggwatioug' PlatarchusBianti attribuit. Aliqu

i

έο

Ἐ

ΑΕ6ΟΡΙ.

Ξ

ψ4ΐ

εο poft mifit Aefopum Xanthus ad obferuandaaufpi

loer

cia:Solebant enim ueteres ¢z Graci ο Latini feré

ψ:

res fuas aufpicato gerere, ἵ ος eft,fpe conceptade e=

γ

uentu,ex aliqua notatione uoldtus,uocis'quc autum,

ἀ{

π

ἡψ

aut aliayymrerumobferuatione.lubebat autem cira

cumfpicere,nuncubt par cornicitincubaret ,quod fi

ᾖ

1

quis dextyumhabuiffet,portendeve boni aliquid arex

j

bat. Aefopus forte confpicatus par cornicum,ut Xan

fim,

thusuoluerat,propere ad illumrenunciat: Qui egref

᾿Ο

fussut ¢ 1pfe contemplaretur,nonnifiunam uidet,

Ci

cuminterea altera auolaffet. Qudre tanquamirria

V0q

fus ab Aefopo,iubet illum wevberibus dilacerari: Ad

10

bhucque ueftesllo ponente,aduenit qui ad coenamina

ttaret Xanthum. Tum Aefopus : Quepofthac,ina

Ila

quit, arufpicine fides evit,com mibi,cui ex illivs pre

IW

ceptis bonum portendebatur aufpicanti, malumdes

ζ

tur, buic cut debebatur malum,bonum? Quodicto

4

XKanthomitigato.effugittic quoque Aefopus uerbe=

of

yationes.Nondiu poft , cum Xanthus ad coenam uo=

μ

caffet uiros fapientie laude οεἶοῦτγος, Aefopumiufiit

hi

prefidentemforibus neminemadmittere de populo,

γ

ΟΤ abillo fodalicio alienum. [ς ad ἰάππαπι afSidens,

Π

ut quemds ex ijs quiinuitatifuerant,itautfit, feftind

Ι

βίµς αἀμεπίγε cernebat: Quo femodo , inquit , canis

Ν

infert2Tum ille,qui hoc audierat, ratusfe per igno=

ἀΝ

miniam canem increpatum,difcedere ivatus , neque

μ

introirein edes.ta elufispenc omnibus, poftremo ad

ς5

ψ

VITA

βψ

senit reliquis unus callidior , σ»ἐρεμῖο ας ΜγιΈΜ

| (λ

j "

feftiuioribus, Quem cum Aefopus fimiliter compel=

931W

Laffet,ille:Quomodo nifi pedibuszinquit.Is igitur fo=

ή

Lusintrogre(Jus,cumiameffet diei multum , Ο con=

π

uiuarumpreterea nemo ueniret , ualde indignatus

Xanthus,poftridie cumillis expoftulationem acera

Μ

ΝΝ

rimd inftituit,devifumfequerens. Atilli,infanis,in=

quinnt ,uel tuuel nos, ο quomodo accept ¢ffent ab

b

ψ

ipfius feruo, exponunt . Prope aftabat Acfopus , ε7’

ΐε

neque accufationeifta, neque minacibus heri oculis

perteryitus:itaenim,inquit.feci, ut tu mandaras, de

ή

Ῥίεδεῖς Ο alienis 4 coetufapientum . Tum Kanthus:

ν

Verbero,inquit,ftultiigitur hitibiuidentur, quos tu

Ιψ

tanquam canes abigere aufus ? Minime tanquam ca=

nes, Aefopus inquit,fed profecto extraunumillum,

Νψ

quiapud tefuit, fic mediocriter uidentur [apere o=

Ν

mnes.Quid ἰέα uero,fcelus? inquit Ita uero , quidin=

terrogati, quomodo f ecanis ήι[εγτεέ ν Nemo eorum

µ

intelligere potuit,preter hunc optimum ¢z ἀοξλιβί-

π

5

mumuirum,qui tecum eft caenatus, qui pedibus mibi

m

HTh

refpondit . Quid facerent Philofophis fatebantur

remitafehabere , ut Aefopus dixerat , Ό fe parum

Νᾖ

ἷ

tumquidem fapientes fuifle . Poft dies [απὲ non pau=

εος, ς eambulaturus Xanthus inter monimentd , Ae=

1/Ι

€1

Jopum,ut confueuerat,affumit , ac contemplantibus

#llis infcriptiones , qae gracis epitaphia dicuntur,

Aefopus

ἃ

AESOPL

14

"

Αε[ opus animaduertit infaxo incifas liteyas Gree

(5

εάς, α, β ὃ, ο, ε, θ, Χ. Quasftatim Xan

we,

I

Ν5

thoindicat,cy iubet nofcere,quid ﬁbz uelintMe ino=

mnes partes animum 4ς cogitationem uerfans . ad

)

nullum potust illarum intellectam ρευμεπίγε. Τηνα

Ιψ

ψ

Aefopus:Ecquid erit premifsinquit,fi thefaurum bic

(3

;Ι

nunceffoderosXanthus dimidium inuenti auriet lis

ήκ

bertatem pollicetur. 1bi Aefopus ex εο locoingnofa

207

Ι ifs literis, quas diximus infigne fitum evat . di=

Πς

grefJus paflus quatuor, οὔ ποη multic terre evuiffet

Μΐ€

amphoram plenam auveumLydiorum veperit:Qua

π

berotradita,petit utfidemfuam preftet. Tum Xan=

ψ

thus:Sicdemumsinquit,fecero, fitu etiamharum li=

terarum fignificationem mibi oftenderis , quibus de

t

thefauro certior factus es, quamquidem pluris «fti=

mo,quam aurum. Acfopus nibil cunctatus ,illarum

f

fententiam grece expofuit,quetaliseft : Progredi=

tor paffus quatuor,fodito,reperies thefaurum auri.

Kanthus cumetiam boc extudiffet,illudensilli : Cum

[

hi

aurun,inguitsfcids effodere no eft animus amittere

ir

te. Tumille: Atquihere,inquit,nolo telatere, inyens

fh

tum thefaurum deberi regi Byzantiorum: bunc ες

pimillitradit fentenciaearyndem literarum: Red=

deR egi Dionyfio . quemreperfti thefaurum auri.

(

his

Quo audito Xanthus: dimidium, inquit , auridcs

ἠἠ}

ςι΄ρεΘ tace . Ita inquit ille , faciam . Quanguane

WI

VITA

5

μ

οἲδ tuguidem mibi αμνΏ Γος tribuis, fed quiillud defa

µ

dit. He litere .n.fublatum εἷρε[αντῖ iubent dinidi. E#

)Μ

Ν

poffunt quidem,itaut fecerat Aefopuis,ad has omnes

fentenciaslitere ifte accommodari. Tum Xanthus:

gol

μ''

Quin imus igitursinquit.eo ερε[αμγῖ ἱπίεν πος par=

timur. Addomum rewer[$ cum metueret loguacitas

δ'

ail

tem Aefopi,iubet compedes illiinijci : Qui cum com

prebenderetur,ingentinoce exclamare cepit:Hec=

μ

Η

cine eft philofophica fides¢ Xanthus motusinuidia

dicti,folw illumwbet ,¢zscoprimendumtibi, inquit,

{

(

iftud tuumuaniloquum oseft , filibertatem cupis α-

dipifei. At ego,inquit ille , ne fupplicesti tibi effe cen=

a

Ν

feas uelis nolis paucos intradies liber evo. Atqueita

--

deinceps easres exponemus , quibus maxime Aefo

=

μὲ

pus laudemeft eofecutus , nimirumiammanumifjus

oli

ubiinlucem prodire,es nobilis ε[]ε apud reges et Ρο

σο

oher

δ

