Cd4238_qt_1

ERN

A

m

—X

—

u

x

M

—

——

—

——

m

——

T a

x

k

ETE

*we

-

w2

—

W

w

n

-

W.

R.

*

d

*

i

«

"

-

js

»

.

um

—

À

*

«

EM

E

uu

»

[*

a.

-

"

.

-

4

v*

*X

*

ä

-

:

T

P

L

*

-

|

*

h,»

3

"

"

K

P

*

L Em

t

w

a

»

"

E

a

*

*

N

M

*

*

*

*s

v*

s w

ER

^

Y

P s

P

m

—«

*

*

E

-

»-

"

*

as

N

-

A

*s

"

r

*

-

w

*

s.

-

&

:

*

^

E

Avl

T

i

)

P

$-

I

v

«.

^*

t

N

4

AH

m

*

a

hu

Á

"

A

*

n

*

E

A

^

4

t

»

-

* o

*

s

z»a

.MM

J

T

4

n

x

.

"u

i

&

N

-

47X

*

^

g

*

^

T

i

$

:

W.

i.

x

E

Y x

d

«

-

W

*

x

m

uf

f

«

*

?

"

i

P

w.

r

p

»

o

d

D OE

$s

-

v

*

"

|

2 hn

Y^

"

M

E

w

n

*

a,

.

*

*

$-

EY

j

L s

n

d

^

$x

P

E

w

w

s ii

&

"

A

*

E

X

T

i

-

22

;

[*

Y^

g

N

" T

E

4

A

E

E

g

m

p

À

2

[

d at

:

äv

E

V

M

E

Y«

DA

ts

P

N

3

m

^.

v

£ (

nv

-

pova

k

*

4

T

CY*

boxt

"

n d

N

-

Es

i

^

Rs

f,(

$

P

t

1

Er

—

"

1y

a A

d

i

-

X

E

a

Eo3

r

*

T

iX

E

nis

:

*

dier m

z*

"p

-

E

*

Eb

i

,

EM

&

A

E

T

E i

r2

od

[ -^

€

z

»

&

»

ww

^^

M

p

-

s

À

r

i

[

*

Li

P.

i

A

i

P

»

$3

"4

E

$4

w

-

**

".

j

7

.

Es

o

"

j

T

Pt

tv

$s

:

»

W

A

L*

P&

-^

vt

£

*s

L 4

*

Mw

E.

MR

fs.

*

*

u

-

DAW Rs N

E

I

-

-

t a

X

*

r

i

^

w

L ad

-R

33

-

e 1

eí

.w—ï

Tw^

*

L

uT

i

d

i

À

-

-

X E

*s

L

Y

.

x

E

x*

U..

H

m

T

Lo8 4

*

Y

H

W.m.

M Cat

k:

*

E.

-

k:

-

M

£f*

:

A

.

emw d

p

P d

st

X

ii

*

RU

-

-—

R

«

^

M

Ed

d

d

w

t

r

E

i

s

*

l

x

R

E RT

v

AX

3-

£

o

j*

Ms

-

j

Fs

yäwæ

"

-

IN

w,.

j

p

P

i

LE

^

r*

Jise r

Éw

xm-

j

.

x

Dd

.

L

x

m

B

*

:

*

vt

"

wm..ï.

d

PL MM

o

.

-

b

ub

^

X

j2

ab

w

æmw

"

u

W

*

P

$s

OP* x

j

wer

d

*

A hs

E

lo

*

z

MC

*

p

*

t

v

h

LY

"

W

*

^

"

*2

&

L

Rs

AE

A

."u

b

p*

EA

$

*

.&.,s

.

W

us

t

—

w»

depea

*

dR

du

mx

d

M

W R^

—

24

P

*

h

PT

x-

E

*

*

n«

*

E

d

P

2

- M

i

Á

*

i

Ea

P

AOT

"

&-.

x

£

d

-

-

I

X

Y

*

a

o

n

X .

L.

^

d

*

r

1245 d-

v

*

o

EN.

*

dirs

M

o m

x

*

*

"

dv

m

m.?ä

h

-

e

s

EE

:

o

3

w

N A i. agf

"

E

A

* s

P s

w.w

P ER

4551

j

-

W

"s

x

i

a

[

A

:

— ÁASN.

m

«

s ^

X

-

ROT

»

p m

$ at

pE

N

P

ss

n

wv*

A

st

"

".

i

z

L

s

"

d at

w

Pt

L

t a

-

e

t

&

& s

d

M

;

M

taeN

"A

»

-

A

m

dN

i.

A

?

T. d

m

Ls

A

b i

d.

»-

ss

r

s

i

L

2

Pb

R,

.W.,,

VF(

w

3

A

ab

m

s

A a

EM

x

t

T

r

w)u

a Wb

& E N m T*

a

P

b

*

2 a

u

d

:

j

*

m

o

m

3

w

a

i

Es

i

*

"r

As

*

*|

*

2

E WE

Y

r

$

s

fs

-

M

x

j

s

E

x

A.

QUi

P*

$e

*

x

*

-

E

d

A

Eu

Ls

:

:

X

T

D

*

-

-

vt

x f

i

v

,.m

-

m

Pa

L

nes

--

"

""

-

x

—

"-

l

-

—

ii ER a

i.

—— ——

REU

z

MUAR

MEEERT

TEUEIUE

z

x

a,

r n

I

——

—— —

— —

—

Ài

s

EXPOSITIO ET DILVCIDATIO

AA

LIBRI QVINTI ELEMENTORVM

EVCLIDIS

wa————æä

CVIVS PARTEM PRIMAM

RECTORE FNIFERSITATIS EBERHARDIN.E CAROLINA

MAGNIFICENTISSIMO

öERENISSIMO ATQVE CLEMENTISSIMO DVCE rrT DOMINO-

DOMINO

CAROLO

DVCE WIRTEMBERGEUE

ET TECCIJE REGNANTE

.REL. REL,

$

A d

e

(;I( fi*ä( sf

PRAESIDE

CHRISTOPH

E RID. PFLEIDERER

PHYSICES ET MATHESEOS PROF.

PVBL.

ORD,

PRO RITE CONSEQVENDIS MAGISTERII PHILOSOPHICI

HONORIbBVS

DIEBPFS

AFG, MDCCLXXXII

PVBLICE

AD DISPVTANDVM

PROPONVNT

CAROLVS FELIX SEYFFER, Aefeldenfis

ï

IMMANVEL DAVID MAVCHART, Zubingenfis,

CANDIDATI MAGISTERI] PHILOSOPHICI IN ILLV$TRI STIPENDIQ

THEOLOGICO,

Qm:züw.———

TFPBINGZ 1yris SCHRAMMIANIS,

Fa

-

m

Id a i ia

—

p

^

3*

3

*

I

*

Ls

1$

23

TU

*

;:f;f

E^

T

EUR

B

ag

;M

ä;;

ä

2

ïä

/?;:

r)'F

NU

n

[

:

S.

LP

D efinitio [. Magnïtudo minor mejorem metiri dicitur; quando minor

aliquoties repetita majorem exacte producit, five majori equalem efficit ;

feu quando major minorem exacte aliquoties continet.

Etc magnitudo minor C majorum -& B communis memfura dicitur :

fi C utranque // & B metitur; hoc eft, fi magnitudo C aliquot, di-

verfis quidem, vicibus repeuita utramque 7 & B exacte producit, feu

utrique zquales eflicit.

. 2.

Definitio

II. Duabus maguitudinibus in-äzquäïibns propofitis,

quarum minor majorem metitur: major Jultiplex five Multipla minoris;

minor, Pars feu Submulipla majoris vocatur.

Ejusmodi igitur pars prodit, fi magnitudo in quotcunque partes

zquales dividitur,

Que quidem partes etiam vocantur Zf/iquotae ; & di-

ftinguuntur ab 4liquantis, magnitudinem ipfam nou metientibus, conflatis

ex fumma aliquot ejus partium aliquotarum, | Evcripgs Libro VIT. & fqq.

partes aliquotas & aliquantas ita diftin

guit, ut priores ümplicitgr Pariem ;

pofferiores , Partes appellet.

D

23

Definitio 11I.

ue magnitudines , P duafum C;, D ar-

quemultiplae feu. aeguemultiplices effe dicuntur: fi major 247 minorem C

toties exacte continet, quoties Z continet D; feu fl minor C toties prz-

cife repetenda eft, ut efficiat equalem majori 4/, quoties D repeti de-

bet, ut eífficiatur equalis magnitudini Z. — Eodem cafu magnitudines C,

D duarum 44, B portes aequealiquotae vocantur. Aequemultiplices au-

tem partüum zquealiquotarum . duarum magnitudinum vocantur magni-

tudinum harum partes aequealiquantae,

Partes xquealiquotas duarum

magnitudinum Evcripss eznmdem ilarum gartem ; zquealiquantas vero,

2asdem partes appellat.

k d- d Ixima.

Aequalium magnitudinum squemultiplices , &

partes tam zquealiquote quam zquealiquante mutuo zquales funt; in-

squalium autem , inequales; majoris nempe, majores.

Vicilfim zqua-

les funt magnitudines, quarum equemultiplices, vel partes squeali-

quote, aut zquealiquante mutuo equales funt: inequales autem, qua-

rum funt inzquales; nominatim major eft magnitudo, cujus zquemulti-

plices, vel partes æqlfealiquotæ , 8üt zquealiquante majores funt.

$. 5.

-

p2

AT

$ s Pæ;apnjitin l. (EVCUD. V,1) $i cjuotcunque magnitudines

4, B, C &c. fuerint magnitudinum homogenearum L, JJ, N , &c,

equalium numero, fingulz fingularum; zquemultiplices: quam multiplex

una Z eít unius L; tam multiplices & erunt omnes fimul 4-F- Z 4- C 4- &c.

omnium fimul L 4- M 4 N 4- &c.

Breviter fi. 4 — 7L

B: v

C—rTN

&e,

* denotante numerum integrum quemcunque: erit etiam

A 4- B 4- C - &c.

feu

rL 4- vM 4- N d- &c.

b — ( 4 M N- &e)

Dumonjir. Quippe 4f confïabic r partibus zqualibus, fingulis — L,

-

-

-

»

-

D

-

C

N;

&c.

& fi fingulis illis s partibus magni.tudinis 44 adduntur fingule vt«

artes magnitudinum 2, C &c.; elficiuntur fummz , quarum quzevis

Harum autem fümmarum, quz omnes junctz

c., tot fieri pote-

efficient fummam ipfam magnitudinum , J C

runt , quot funt partes in fingulis; hoc eft, r, ltaque

[

A4- B 4- C4- &c.

erU0LAqMAN - . &e.).

»

Fig. Y

Ex. gr. fint 242,

Bb, Cc ipfarum L, M,N aquemultipïices;

lingule — L,

hoc eft fint in Zs totidem partes /42, de, va,

quot fünt in Bb

partes Bf, fz, gb, lingule — M,

—

—

an- Ce

artes Ch, hk, kc, lfingule

?

Erunt tam

Ad 4- Bf - Ch

l

quam de

Tf s

b du M d

&

& - gb d- k )'

Bb, €; fimul fumtis funt magui-

Totidem ergo in magnitudinibus a,

E

tudinum L, JMJ, N; quot in

tudines, fingule zquales fumme magni

ualibet feorüm 44a, Bb, Cc infunt maguitudines,

fingus L, M, N

refpective equales.

Scholiom, Propofitioni huic,

quam fenfu communi facile

S. 6.

liplicandum compofitum per

affequimur, vulgaris innidtur praxis mu

Nunirum ut v, gr. Dnumerum

mulüplicatorem fimplicem. m

ultiplieandi.

e

7364 per 8 multiplicemus,

feu ut octuplun

) efficiamus numeri 7364:

o&ties fumimus primum 4 unitates,

tum 6 denarios, dein j eentenarios»

étuplorum conficimus fummam.

denique 7 millenarios; horumque o

6s

£

fu——i

s5

5

[

l

H

4o II (Evcrnm. V, y.j Pariter fumtis duarum

E

* Z/e€

: Proþoji

lum L, J zquemulüplis 4, B:

magnitudinum h

omogenearum inzqua

quam multiplex eft majo

r.4 majoris , feu minor B minoris M: tam

multiplex etiam excelfus unius t

nagnitudinis 4 fuper J erit ejus excet-

fus, quo magnitudo £ fuperat alteram M.

r fi

A———-ïL,

Brevite

& B o-trM;

« denotante rurfus numerum integrum quamcunque: er

it ätiam

p

rL —vM

feu -

Namr

(L—M) 4- r — v ( L—M - M1) per Prop.T. hï eft — rä

: Demonfir.

feu r L—M) 3- B

Igitut demta utrinque Z, fi

c r L—2M)

— — B.

Fig. 2

Seu lint a,

Bb equemultplices magnitudinum L/, JIm:

& fiat A4K tam mulüplex excelfu

s Ol, quo major Lf fuperat mino-

ipfius L/, & Zb feu Z4D ipfius /Mm

rem J/m, quam multiplex eft 442

feu LO. Erit pariter ifg? 4AÀAK, hoc eft DÉ, tàm multiplex

fummze

J

L

g -- 01, hoc eft, magnitudinis L/, quam mulüplex eft

Aa hujus :L4, (Prop. L) Ergo 44a -- DK (Ax. $. 4.): unde demta

r Ol per conftr.

utrinqne AD, etiam Da — AK; hoc eft 4a—Bb—

r (LI— Im).

. 8. Propofítio III. (Evcnup. V, 2.) Sint , B, C &c. di-

verfe multiplices quecunque ejusdem magnitudinis L; & alius cujus-

cunque

magnitudinis JJ totidem muliplices E; F, G, &c,; fingule

gquemulaplz

prioribus, nimirum 4 & E, B& F, C& G, &c. . erunt

etiam fummz

A -- B4- C 4- &c., E4- F4- G 4- &c., magttitudinum

L, M zquemultiplices, DBreviter fi 4 — vL,;

& E-—rHM,

.B:pL,

F2pM,

&c.

G :c.qM,

denotantibus : numeros

erunt -tatm

£. i

integros quoscunque :

A. BC

&c. — (r--p4.q4- &c.) L, quam E--F4-G-- &c, — (r-cp-rg &c.) M.

Demonfr.: Numerus quippe partium, fingularum — Z, quz infunt

fumme 44--B--C-4-&c. , componitur ex numeris harum partium , qua

fingulis 44, B, C &c. infunt, fimul fumtis, Pariter numerus partium,

fingularum —

M, quz infünt fumme E -- F-- G 4- &c., componitur ex

s E, F, G &c. infunt, fimul fumtis.

par;iu'm harum numeris ,. que iinggli

2

2tum

4

GR

u

Cum igiturt numeri partium — , que magnitudinibus .4, B, C &c.

feorfim infunt, iidem refpective fint (fupp.) ac finguli numeri par-

tium — J7, quz infunt magnitudinibus £, F, G &c. feorfim: fumma

quoque priorum ac pofteriorum numerorum eadem prodit.

B g.

Seholion.

Propofitioni ,

quod

TL L 4 4L4- &e.

L—

—

(r 3- p &e.) L,

innititur praxis, numerum per multiplicatorem compofitum multiplican-

di.

Nempe ut ex. gr. numerum 5728 per 634 multiplicemus: primum

quater fumimus nunierum propofitum ;728, tum tricies, dein fexcenties ;

horumque productorum partcularium. colligimus fummam.

10. . Corollarium.

S

(Evcub. V, 3.) Aequemultiplorum 4 & E

maguitudinum L & M zquemulüplices 7 & K pariter magnitudinum L & J

equemultiplices tunt.

Hoc eft fi 4 — 7L

& Ecr,

I —n4

K —wnub

atque

erit tam.. J — (nr) L quam K — (ur) M:

& r defignante

5 & r defignantibus numeros integros quoscunque ;

produéctum, quod fit ex nuniero x toties lumto, quot alter » continet

unitates,

.Quippe cum fingulis 4 totidem infint magnitudines — Z, quof

fingulis E infunt maguitudines — J/: fimul fumtis quotcunque //, ac

totidem E, hoc elt equemultiplicibus ipfarum 4 & £,

ariter magni-

tudines £ & M inerunt eodem numero. (Propof. 111.),

Breviter Corol-

is Ill ;

quo

larium propofitum fiftit cafum particularem Propofition

numeri 7 ,

p. 4 &c., adeoque magnitudines, 4, B 20&8C. E. P.G

refpective funt equal.s.

Iav M.

Scholion.

Propofitioni, Corollario precedenti contentz ,

quod n4 feu n (vL) — (ur ) L, innititur praxis multiplicandi numerum

integrum per multiplicatorem , qui folis denarüis, vel centeuariis &c.;

conitat. . Nempe ut v. gr. numerum 5728 per 30, vel per 6oo multi-

plicemus :

triplo vel fextuplo numeri ;728 unum ,. vel duo zero ad

dextram adjungimus; hoc el

i tiplum numeri 5728 decuplicamus, fex-

tuplum centup

licamus; ficque efficimus numeri *7:8 trigecuplum, fex-

centuplum.

Pariter duodecuplum: ex.;gr.

numeri alicujus eHicimps,

fumto tvipli ejus quadruplo , vel quadruphi triplo.

$. 12. - Propofitio I7. (Evctip. V, 6.) Rurfus fumtis duabus

multiplis quibuscunque diverfis 4, B. ejusdem magnicudinis 5; & alius

gque-

m

-

WE . 4*A .. ume

cujugsqe magnitudins M zquemulüplis E, F: eXceHüs,) queis

[

WE

—&æ*ä

y

multiple majores £ & E fuprerant minores J & F, vel fimul zquales

funt magnitudinibus L & M,

vel earundem funt zquemultipli-

ces

Breviter fi

A-———- W.L,

& E-rM,

B:.":pL,& F:ï)M,'

*, p denotantibus numeros integros quoseunque, quorum p

i'ior Y major

altero p: erit em 4 — B — (r—p) L, quam E—F — (r—p) M;-

fpeciatim tam 4— B — L, quam E — F— M, fi r —p-—z, feurz p z.

Demonfir. Quippe 1mofi r — p4- r, feu r—p — z:

quia ($.8.)tam L--pL 2 (; L feur.L, quam. M2--pAL — (1-p) Mfeur M

»oe eft

tam L 4 B — 4,

quam Z--P—E

5

B

fit

tam Z

—E—F.

—— A'—B,

quam 7

ade fi r— p 4- n, feu r — p-- "; denotante y numerum integrum.

quemcunque :

quia rurfus

(S. 8.) tam nL--pL-- (4-p) LfeurL, quam nJI-E-pAM — (n4-p) M feu r AT.

hoc eft

tam nL-- B — .4,

quam »M-4- F—

5

.

fit

tam nZ,

quam n.M

]

Ls BRRT

feu(r —p) Jl

T

J

*

-E—EF,

feu (r—g) L

Fig. 3, 4« Vel fint a & Ee, Bb & Ff equemultiplices refpeCtivz

magnitudinum L &Jf. Tum

- Fig. 3

mo f1- Do :Aa-—Bbef'c::L; fat EK — JV.

Quia

f Bb )

f Ff

E4

AD

2

& (L EGf zquim

ultple (fupp.) funt magnitudinum Z & J/; erunt

L

j

L

l& ra - 4 15

quoque .4D 4- (L Daf-

])a hoc eft 44 & GK magnitudi-

num L & M zquemultipiices ( Prop. I1I.). Sed quam multiplex eft 43

ipfius £, ram mulüplex (fupp.) E£e eft magnitudinis JJ. Igitur Ee & GK

equemultiplices funt ejusdem magnitudinis 47; nimirum utraque ejus eft

tam multiplex, quam .4a eft ipfius L.

Ergo Ee-— GK ($. 4.)

f EK)

Quare demta communi £EG;

eft etiam Ge feu Ee — Ff —

(LM)"

Fig. 4. 24e fi Da eft mulüplex aliqua magnitudinis L; fiat EK

( Bb

&

*

f Pf2

magnitudinis JJ equemultiplex. Quia

iADf

EGf

funt (fupp.)

zquemultiple magnitudinum £ & J/; pariterque (conttr.) Da& EK funt

earundem zquemultplices : erunt etiam 74a & GK earundem L & .M

vquemultiple (Prop. I) |Quare iterum. .Ee & GK «quemultiplices

erm;t ejüsdem magnitudinis /4; nempe

utraque illius tam multplex, quam

à

j

6

695

i

Ed

7da eft magnitudinis T Ergo Ee z2 GK (Ax. $.4.): & dämta com-

G2

muni GE; etiamïfeu

Es —f

s — EK, hoc eft, tam mulüplex ma-

Do

'la

B? ipfius L.

gnitudinis 77, quam eft 1feu

$. r3.. Defiuitio IV. — Per Rationem duarum Quantitatum, generalif-

fimo acceptam fenfu, intelligitur modus quocunque ex earum mutua

comparatione erutus , magnitudinem unius ex maguitudine alterius de-

terminandi feu inferendi: ficque conceptus Rationis ad duas quascunque

magnitudines homogeneas, v. gr. àad duas quascunque lineas, ad duas

quascunque fuperficies, ad duo quecunque folida; nec vero ultra, fci-

licet ad duas magnitudines heterogeneas feu diverfi generis , extenditur.

Concipi vero infinite multi poffunt modi diverfi magnitudinem duorum

Quantorum unam ex altera determinandi.

Horum . fimpliciffimi funt,

qui Quantitates ipfas immediate, absque ulla earum przevia mutatione,

invicem comparant; magnituüdinemque unius ex altera determinant, in-

i

dicando: vel quanto una alteram excedat, aut ab ea deficiat; vel

Pofleriorem modum

quoties una alteram contineat, aut in illa infit,

quantitates invicem comparandi, magnitudinemque unius ex magnitu-

dine alterius determinandi, accuratiffime Libro V. difcutit, atque in fe-

;

quentibus Libris ad objeéta Geometrie applicat Evcripss; nulla ufpiam

injecta mentione expreffa prioris: unde futpicari licet factum effe, tt

ejusmodi ARatones Geometricae; sltere autem priores, quz excelfu unius

magnitudinis füper alteram, feu defectu unius ab altera occupantur,

& que primarum Arithmetices opefationum fimplicium, Additionis ac

Subtractionis, objeétum conítituunt, Zrithmeticae vocari confueverint,

Ceterum neutra harum Rationum ad Arithmeticam vel ad Geometriam

ä

feorfim pertinet; verum utraque in numeris pariter & extenfis locum

li

habet; & ambz conjunctim limites fere figunt Mathefeos, quam vocant,

elementaris : generalis autem ipfarum zque ac reliquarum rationum

|

theoria proprie ad tractationem peculiarem de Quantis in genere perti-

net, quz tractationi de numeris & extenfis in fpecie premitt deberet;

uifi metuendum jure effet, ne abílracte ejusmodi meditationes animos

d

&

eorum, qui ftudiis his operam navare volunt, in ipfo limine deterre-

rent.

k

Q

$, r4. Ad folas igitur rationes, quas vocant geometricas, fpectat

& tractatio, & Definitio 4* Libri V. Evcripis; ezdemque in pofterum

It

Communiter, uti

al

intelligentur ,: cum rationum fimpliciter fiet mentio.

jam dictum $. 13, rationes hz ita explicantur, ut in illis.

dicatur difpici,

quo-

R

7

N

quoties

una magnitu(äO alteram. cöntineat,' xlzevl in altera infit.. Cum

vero quz

libet magnitudo aliam quameunque minorem ejusdem generis,

ex. gr. quxlibet linea aliam quamcunque minorem , integro quodam

numero vicium non contineat: ne idea rationis geometrice anguíliori

ehje&torum ambitu coérceatur quam notio rationis in genere (j. 13.),

fradi etiam numeri vicium in illa admittuntur; quamvis re vera tum

major magnitudo non minorem ipfam , fed aliquam tantum *jus aliquo-

tam partem aliquoties contineat.

Seu, ut genio Evcripis conformius

rem exprimamus, ratio (geometrica) duarum magnitudinum conftitui-

tur non in inveftigatione folum: quodnam mulüplum minoris zquale

fit magnirudini majori? fed generalius in determinatione: quanam

multipla duarum maguitudinum invicem fint zqualia? ta ratio (geo-

metrica) duarum magnitudinum indicari cenfetur: five major magni-

tudo minorem ex. gr. bis, five 3 vicibus continere; hoc eft, five

major duplo minoris, five tribus ejus partibus dimidiis zqualis elfe de-

prehendatur ac pronuncietur. Pofteriori autem in cafu duplum majoris

equabitur triplo minoris.

Rationis terminus prior,- ejus Zfntecedent ; pofterior, Confequens ;

& numerus integer aut fractus, hicque vel fpurius vel verus, qui indicat

quoties Antecedens contin

t

eat Coni'equentem-, Exponems Ratiomis vocari

confueverunt.

$. 15. Needum tamen notio rationis geometricz eo, quem ($.14.)

diximus, modo amplificata ad duas quascunque magnitudimnes ejusdem

generis, V.gr. ad duas quascunque lineas, extenditur. Occurrunt quippe

magnitudines ejusdem. generis, ex. gr. linez, quarum major minorem

nec ipfam , nec ullam ejus partem aliquotam , exacte aliquoties continet;

feu quarum major nec ipfa, nec ullum ejus multiplum, minoris cuipiam

mulüplo equatur. Ejusuiodi magnitudines , menfuram quippe communem

nullam habentes, ?2ncommenfurabiles. vocantur.

ÜTales effe latus & dia-

gónalem quadrati cujusvis, partes rectz in media & extrema ratione

J

fe&te, làtus pentagoni regularis ac diametrum cireuli cireumferipti ;

Evcupzs demonftrat X, 117. XlIl, 6..1. Ratonis igitur iftiusmodi

duarum magnitudinum exponens allignari exacte numeris nequit; quare

etiam rrationales appellantur: limites tamen exponentis hujus definiri

poffust, qui invicem minus differant quam da:o numero fracto quo-

cunque; feu duo aífignari poffunt multipla immediate contigua magni-

tudinis unius, quz fint limites mulüpli cujuscunque d:ti magnitudinis

alterius; hoc eft quorum unum dato hoe multiplo mnus fit, alterum

ü

majus. Sic cum quadratum diagonalis quadrati duplum fit ipfius quadrati,

II,

14

1eu

8

m

feu. qu^drati fui !äteris;

200

20 O0O0O

2000 OoOoO

vel eum quadratum diagonslis weqwipolleat

190?5 T0 Oo00 )

A————————

I000^oo0o?

pE bt i nl ( odb £

200 OOO OOO

ioo ooo' ooo?

&c. quadraü lateris; ipfa

diagonalis eft

l

-

EEE

$

d

5

c.

ï

ää ^

ï

i

à

Lateris;

!

&

:

ä

)

ï

oo2

ï

ï

B- r m

ol ol

Olm O|n

ï

olo ol«

n

C.

«

feu roplum Diagonalis eft. ——

-

-

14plo

I,S

plo

100plum

-

e-

141plo

—

142 plo

t

10ooplum

-

-

-

Lateris ;

-

-

-

7 I414plo

- r415plo

1oocoplum

e 14142plo

gäz;

«114143plo

ï:ï

[v

Ut igitur, quod communis acceptio vocis jubet, hujusmodi etiam

quandtates notione rationis complectatur; ac que deinceps demonftrat,

omnimode generalia efficiat :

EvcLipzs, fepofita wqualitate multiplo-

rum, defintionem fuam hoc folo caractere, omnibus ejusdem generis

1

maguitudinibus communi, terminat: ut multiplum aliquod unius excede-

re polfit multiplum aliquod alterius.

Qui quidem caracter eos etiam

cafus complectitur, quibus mulüplo alicui unius magnitudinis B vel

altera 44 ei commenfurabilis ipfa, vel hujus aliquod multiplum zqua-

tur. "um enim,; priori quidem in cafu duplum magnitudinis 2Z, pofte-

Í

riori mulüplum ejus immediate fuperius, dato magnitudinis J multi-

U

plo majus eft. . Generatim vero poffibilitatem proprietatis hujus magni-

ü

tudinum homogenearum, nempe datam quamlibet magnitudinem polle

D

toties multiplicari, donec aliam ejusdem generis magnitudinem datam

1

C

quamlibet excedat, Evcripzs poftulat initio X*i Libri; quo de quantis

incommenfurabilibus fpeciatim agit.

p

S. 16. Ceterum Definitio 4 Libri V, Evcrmis, de vqua fermo

tj

eft, & qua rationem inter f& magmitudimes habere dicuntur, que multi-

plicate fe invicem fuperare poffunt, non tam rationis geometrice no-

[

f

tionem ipfam explicat; quam caracterem aílignat diftinctivum magnitu-

!

dinum, quas vocant, homogenearum, & qui terminos rationis alicujus

conftituere poffunt: ita tamen ut fimul innuat, quid in illis, qua-

tenus ratio earum geometrica fpectatur , przecipue fit confiderandum.

Accuratiorem notionis evolutionem definitionibus identitatis-ac diver-

fitatis rationum (geometricarum) refervavit: quze rationum zqualitas

& inequalitas proprium funt tractationis fubfequentis objectum; quarum

ü

i

igitur notiones diftinCke explicare, & carackeres accurate definire, pro-

prie e re erat.

Cort-

g

A m

IK

—

3

(

d

*(fonfeqüitur quidem ex fuperius dictis (S ,4^ ;x $.) rationem geo-

Tetricam duarum magnitudinum aífignari, determinando ejus exponen-

tem vel limites exponentis: modoque huic illam concipiendi, quem

fenfus & ufüs loquendi communis immediate offerunc, fuperftrui fine

dubio & .convenire debent genuina theorize rationum harum fundamen-

ta & accurate accepüonis terminorum ad eas pertinenttum determina-

xiones. Tdem tamen modus geometricam duarum magnitudinum ratio-

mem exprimendi, ad numeros reítrictus, nec unicus eft; nec, quande

de incommenfurabilibus agitur, aptilfimus.

Unde patere poteft, cut

Evcupbszs

;

ab Xproponenda iplius raüonis geometricx dJinitione abfti-

Duerit,

D

Quo magis fufpicari

eum RosznTO SIxMSON ( Notis Verfioni fuze

u

Anglice Elementorum adjectis, p. 305.) licet, genuinam non elfe,

ded ab Theone aliove commentatore infertam Defimtionem 3*m ratio-

.

nis in genere: qua pec ufpiam in fequenübus Evcniprs utiturj nec

&ti, ob vagem quem effert notionem, poterat.

;

À

S. 17. Defmitio V.

In £adem vatione ( geometrica ), fou (geomt-

tric) proportionales e[fe quatuor maguitudines /4, B, C, D vulgo cen-

(2

u

fentur: fi prima 4 toties continet fecundam J, quoties tertia C con-

tinet quartam D; idque admiílis exponentbus tam integris, quam

j«

l"

fractis quibuseunque: feu quando prima 27 & tertia C, vel ipfarum

quedam squemultplices, fimul equantur zquemultiplis quibusdam fe-

[

cunde'7 & quarte D, vel ipfis magnitudinibus J ac D: ex. gr. i

prima 4 fecundam .B continet bis, vel £, vel $, vel $ vicibus,

pariterque tertia C quartam JJ bis, vel 2, vel £, vel 2 vicibus con-

]

tinet; hoc eft, f prima 4 equalis eft duplo fecunde 5, pariterque

(

terüa C zqualis duplo quarte D; vel fi gr'sm primze 27 equatur sP!e

j«

fecunde B, pariterque 3Pls» tertie C zquale eft 5?'» quarte D;. vel

]«

fi primz 4 6P*» equatur fecunde B, pariterque 6P'"" tertiz C zquale

us

eft quarte D; vel íi 7?"- primz 4 xquale eft 4P* feeunde B; pari-

d

terque 7Pls» tertie C zxquatur 4Ple quarte JJ.

i,

[«

Viciffim fi quatuor magnitudines /7, B; C, D (geometrice) pro-

portionales, feu 1n eadem ratione effe dicuntur: per vulgarem propor-

4$

tionis geometrice conceptum , prima 24 fecundam J toties continere

intelligitur , quoties tertia C quartam D; feu prima 77 & tertia C,

(

vel ipfarum quzdam equemultiplices, fimul equales effe cenfentur zque-

mulüplis .

B ac D.

quibusdam fecundg 8 ac quarte D, vel iplis maguitudinibus

o

B

B,nes;

io

æg:z:äægää

Breviter identitss. duarum rationum (geometricarum ) in identitate

exponentum illarum confütuitur. Sicque etiam Evcuipzs (Libri VII.

Defn. 20.) Numeros (integros) proportionales effe dicit: quando

primus fecundi, & tertius quarü xquemultiplex eft, vel eadem pars;

vel eedem. partes.

S

18.

Sed

ut ad niaguitudihes quoque incommenfurabiles notio

identitatis rationis feu proportionis (geometrice ) extendatur: identi-

ä

tati exponenüum rationum adjungere oportet identitatum limitum ,

qui

bus exponentes illarum continentur; eamque otmnimodam. Neque

enun in eà

dem ratione elfe magnitudines 44, B, C, I) poterunt cen-

5 B& « - B,quam tertia

feri: fi quidem tam prima 44 ex. gr. —

127

C - ?D&-3D;led dum prima 4 —

35

B&-"55B,

12

2 p, vel tertia C etiamnum

terta C tantum — *3—5(- -B &i

35

P

I28

D, & demum -

9

25

D: verum identitas rationum 24 ad Z,

35

Cad D,requirit, ut pariter C

L I po& -D fie dein-

Ceps, quicunque fumantur magnitudinum B & D partes zquealiquotz,

limites exponentium ambarum rationum conftanter ridem maneant; bre-

, quando

viter ut, quicunque figuis m & v fubftituantur numeri integri

r.'.l

e

75

D

?

A ,-;—;-B& (:"':-'-I B, femper fimul fit C.':-—,?D& «

atque etiam quando 42 —;-B & 4—?;3, pariter fimul fit C — —;- D

& g:-ä-D; nec non fi fimpliciter 4 — -:7 B, limul etiam fit C(::TD,

ita ut nec unitas, nec zero ex valoribus figni * excludatur.

Idem aliter fic effertur, Ut magnitudines incommenfurabiles 4

B, C, D fint in eade

m ratione, non fufficit, ut ex. gr. 7?l"» quidem

& «26Po fecunde , pariterque 7Pm tertiz

prime 44 fit z 25Pe

C P 25Pe & « 26Po quar

te D; dein vero dum 35P'"n primz A . 127lo

& « 128?* fecundz B,

fit 35Pi:m tertie C vel E. 1289* & demum

& jam « 127?e quarte D; fed requi-

1 ZQPXO »

vel faltim — 126Po

ritur, ut etiamnum fimul fit 3

jgrium terü& Cp- 127

Ppo & .^ rog?lo quar-

neratim ut quicunque fignis s

& v fubftituantur numeri in-

te D. ge

tegri, fimu

lfit tam wr»» prime 44 . rPe & « (rd- 1)P»

fecundz £ ,

ertig Cr» rPo& - (r4J-1)!e quarte D; utque etiam fi

quam splum t

g plum

rimz

A tantum t fimplo & 4 2?^ fecunde B, pariter sPium

tertie. C fit - fimplo

& - o quarte D; & quoque fi w'"n primg

fimul fit neum terte C — ipla quarta D.

A « ipfa fecunda B

S, 19.

EMi Hs

it

$. 19. Generatim igitur quatuor magnitudines 4, B, C, D in

,

eadem ratione (geometrica) feu (geometrice) proportionsles effe di-

centur: [i utriusque rationis idem elt exponens; vel fi exponentes am-

barum rationum 44 ad B & C ad D iisdem conflanter limitibus con-

tinentur, ad quascunque referantur partes equealiquotas magnitudinum

B ac D: feu fi primz 44 ac tertiz C equemulüplices quecunque zque-

multiplas quascunque fecunde B & quarte D vel unà adequant, vel

unà faperant, vel unà ab illis deficiunt: & viciffim.

Pofterior quidem modus diftinctivum identitatis duarum rationum

ä

caracterem enuneiandi exprelle non indicat cafum , quo exponens utrius-

que rationis idem eít numerus integer, feu quo ipfe prima 44 & tertia

'n

€ equemulüplis quibusdam fecundz B ac quartz £ equales funt: eun-

dem tamen non excludit, íed tacite complectitur; cum tuüc equemul-

tiplices quecunque prime 44 & tertiz C necelfario fimul fint equemul-

tiplis illis fecundz J ac quartz D majores, Idem intelligendum de eo

cafu, quo exponens utriusque rationis eft numerus fractus, cujus nu-

merator eft unitas; feu quo equemulüplices quedam primz 277 ac ter-

tie C ipfis magnitudinibus B & D íimsl equales funt : tum quippe

&quemultiplices ille prime 4f ac tertie C fimul funt zquemultiplis

quibuscunque fecunde J ac quarte D minores. Pariter quando termini

rationum invicem incommenfurabiles fünt; identitas limitum exponentis

earum pro quibuscunque partibus zquealiquotis fecundz Z ac quarte D

id tantum requirit, ut zquemultiplices quecunque prime 4 ac tertie C

fimul fint equemultiplis quibusdam fecunde B & quarte D majores,

earundemque squemultplis immediate fuperioribus minores: his etiam

inclufis conditionibus particularibus , ut zquemultplices prime 44 ac

tertie C fimul fint ipfis tantum magnitudinibus J & D majores, earun-

dem vero duplis minores;. pariterque ut primz 4 & tertie C zquemul-

tiplices fimulfint ipfis magnitudinibus Z ac D minores, Que quidem

omnia requifita fine dubio complectitur mentio indefinita zquemulti-

plicium tam fecunde Z ac quarte D, quam prime 44 & terüz C; fed

hoc modo plus iterum, quam przcile fufficiebat ac necelle erat, exi-

Prudepter vero ita Evcripss Definitionem fuam adornavit :

ut

git.

tam in illa enuncianda, quam przefertim applicanda, non tantum tribus,

qui, cum ad exponentes refpicitur, obtinent, cafibus generalibus, fed

& fpecialibus quos incommenfurabiles offerunt, feorfim recenfendis fu-

perledere poffet; & demonftrationes, falvo rigore, co

ceret,

4

ncinpiqres gfïi.

B 2

Quod

12

[C :

E .

sU

Quod ut exemplis, ha&enus*diöf;a" ufu. ipfo illuffrantibus, ffatim:

pateat: anrequam ad evolvendam inequalitatis rationum notionem pro-

grediamur,, fpecialem primum propofitionem, que prima eft V]IS Libri

EvcLiDis; ex utroque 1dentitatis. rationum caractere fupra expofito de-

monftrabimus; tum immediate generales Libri V* propofitiones füb-

jungemus, quz ad rationes invicem zquales pertinent, & quarum de-

monítrationes directe notionem inzqualitatis rationum haud fupp(-)nunt.,.

S

20

Propofitio F.

(Evcup. VI, r.)

Parallelogramma &

triangula ejusdem vel :zqualium altitudinum, feu inter easdemr coníti-

tuta parallelas, funt inter fe uti Dafes.

y

Demonfiratio. generatim. innititur Libri I* propofitionibus 36 & 38 ,.

earundemque Corollariis: quibus parallelogramma ac triangula ejusdem

vel eaualium altitudinumi, feu inter easdem parallelas conftituta, qux

æqualifms infiftunt bafibus , equalia ; quz vero inequalibus infiftunt ba-

*

1i

bus, inequalia; nominatim, quod majuri infiftit bafi, majus elfe

eftenditur.

J OLT Q d

Fig. s. 6. ltaque Íi r-» commenfurabiles funt Bafes 4B, EF;

& major Z4B ipfam minorem EF exacte alioquoties conüinet: majori

AB. divifa 3. partes 415 1K, KL, LB, lingulas equales minori EF;,

& per

unéta divifionum I, K, L ductis in parallelogrammo quidem

ABDCD rettis que parallelz fint lateribus 4D, .8C; in triangulo autem

f parallelogr. 445 CD)

ABC ad. verticem € duétis rectis;

itriangulum 4 DC

» in totidem

fparallelogrammo .E FGJT

dividitur

'parallelogramma

T» fíngula: zqualia

Ü

p . triangula

t

triangulo EFG

per I, 36.38. quot ba

fis AH continet partes equales bafl EF. Itaque

Í

hoc cafu (S. 17.)

parallelogr. E FGETY

l

tam parallelogr. 4BCD:

f

— A: EF.

quam : triangulum. 445 C: triaog. ETG.

Quippe fi generatim bafi 4B infunt r partes fingule — EF; etiam

fparallelogr. 448 C

N

parallelogr. £ FGH)

1

€

conftat r partibus Kühg:uli-s* -

:

k

criangulo EFG — f

i criangulum ADC

x

fi

r denotante numerum. integrunt quemcunque.

-

p

Fig. 79 8

5do

Si Bafium etiam nunc commenfurabilium major 45

M

fed ejus quampiam partem aliquotam EN,.

nop ipfam minorem £F,

I

exa(le aliquoties eontinet: utraque bafi 48 , £F divifa 1m partes fin-

rnlás — ÉA; & per punéta divilionum duéctis in. parallelogrammis qui-

AB

i

xslfm 4BCD, EFGH reétüs, . qu& -pax'allelæ fint lateribus eorum -

&

-

13

& CD, EH & FG; in triangulis autem äB'C', EFG du&s rectis sd

1

illorum vertices C, G: «

parallelogramma 48CD., EFGH

*s dividentur

triangula 4B8C, EFG

arallelogr.

4

f

rallelogr. ENVAMHBY

in totidem. rä[fpeöti've J; P

triangula

* fingula —

t

triangulo ENG

per l, 36. 38. quot bafes 4B, EF continent partes. — EN.

1taque

fi generacim bafi EF infunt & partes & .EEN; bafi autem 42 in(unt

partes eidem. EN zquales; w & r defignanübus numeros integros

hoc eft fi EW eít bafis EF

quoscunque diverfos, quorum major r

f

pars n* , & A4B — ä EF

etiam «4

parallelogr. EFGH

»

t

trianguülum EFG

3; conftat "

«

f parallelogr. 48CD

partibus, &

triangulum 458C

» conftat v partibus, fingulis -«

f parallelogr.

NMH)

(«

f

parallelogr.

ENMH)

L triangulo ENG-

23

&

.triangulum. .ENG

))

eít ',pars n

fparallelogr. EFGH] -

?T

& parallelogr. 4BCD. —— EFGE , pariter-

L

trianguli EFG

que trianguum .48C - — -:7 EFG.

Unde rurfus (S. 17.)

EFGH)

tam parallelogr. 4B8CD : .

- A4B. EF.

quam triangu;um ABC s

EFG f

Fig. 9, ro. 3:'56; Si bafes A4B, EF fünt ihcommenüxl'abiieä":* no-

minatim fi minoris EF fumta parte aliquota quacunque Z , hec repe-

