qui nihil nostrorum negotiorum intelligat et videat, nihil consideret

U: SC

praeter se ipsum et tantum delectetur in speculatione sui ipsius. Hoc

autem, etsi non est stultitiam tribuere, tamen certe est adimere scien-

'

48

tiam et constituere ignarum rerum humanarum.

Sed quid ad nos talis

In mor

deus, aut quis ejus est usus? Contra hoc scandalum monet nos spi-

rationer

ritus sanctus, cum deo tribuit nomen, quod justus sit, cui non placet

moraler

injustitia et impietas. (Ebendas.)

Arist«

Vol. XXI.

rationeı

publica

(52) Pag. 78; Aristoteles sic de anima disputat, ut diligenter et

aut leg

callide caverit ubique, ne alicubi ‚dissereret de ejus immortalitate, neque

onem I

voluit exprimere qu\od sentiret (Annotat, in ecclesiast. Salomon.)

gentilis

Vol. XXII.

limites

(538) Pag. 154: Evangelium est ceu vehiculum quoddam, per quod

blicae,

ad nos defertur Christus cum justitia sua et omnibus donis, sicut

spectar!

Aristoteles quoque dicit, cognitionem intellectivam requirere ante

mana,

sensitivam.

Necesse igitur est primo audiri verbum, quam credere

morali,

illud _ possimus et justificemur. (Scholia in Esaiam.)

(5

(54) Pag. 318: Libelli Ciceronis (officia) egregia habent ethices

Ipsimet

et morum praecepta, et in hoc genere praestantissimum est scriptum,

opus bı

multo ı

nec quidquam eo melius ad vitae honestatem, ad morum suavitatem

Aber .

.

.

.

atque humanitatem discendam proponi potest juventuti.

rectam

quid profuit Ciceroni et philosophis doctrina ista pulcherrima

item O1

cum illis non luxerit sol et: lux haec aeternae sapientiae (Christus) ?

Cicero praeclare scripsit .

de virtutibus

item et Aristo-

teles praeclare et erudite de ethicis.

Utilissimi quidem libri utriusque

(

et ad vitam hanc exigendam summe necessarii.

Sed ex eorum scrip-

Aristot:

tis quantumvis praestantibus vera tamen illa sapientia disci non potest.

rationa

Non enim docent me, quomodo liberari possim a peccatis, morte et in-

Ssua COI

feris, non possunt conscientiam anxiam serenare et pacare.

(Enarrat.

omnia

uber, cap. IX. et LIII. Esaiae.)

dum

C

deniqu

Christi.

E. Commentarii in ep. Pauli ad Galatas.

.

homini

(ed. Erl,)

:FOMLEN:

(

Clarum

(55) Pag. 337 : Res, quantum ad verba attinet, facilis est, scilicet

diversa

justitiam non esse formaliter in nobis, ut Aristoteles disputat, sed

opera,

extra nos, in sola ‚gratia et reputatione divina, et nihil formae seu jJusti-

f

intellig

tiae in nobis esse praeter illam imbecillem fidem seu primitias fidei,

telis

quod coepimus apprehendere Christum, interim tamen vere peccatum

doetrin

in nobis manere.

enim ]

(56) Pagi 3771

Aliud est facere in natura, aliud in philosophia,

Justitia

aliud in theologia. In natura primum oportet esse arborem, deinde fructum.

quae 3

pa

R

49

s talis

O8 spi-

In morali philosophia facere praerequirit bonam voluntatem et rectam

placet

rationem operandi, ibique consistunt philosophi.

Hinc theologi dicunt,

moralem philosophiam non habere in objecto et causa finali Deum, quia

Aristoteles, Sadducaeus aut homo civiliter bonus, vocat hoc rectam

rationem et bonam voluntatem, si quaerat communem utilitatem rei-

er et

publicae, tranquillitatem et honestatem. Altius non assurgit philosophus

neque

aut legislator, non cogitat per rectam rationem etc, consequi remissi-

onem peccatorum et vitam aeternam, ut sophista aut monachus. Ideo

gentilis philosophus longe melior est tali hypocrita, manet enim intra

limites suos, habens tantum rationem honestatis et tranquillitatis pU-

“ quod

blicae, non miscens humanis divina,

sicut

Contra sophista imaginatur Deum

/

a

ante

spectare suam bonam intentionem et. opera ideoque miscet divinis hu-

redere

mana, polluit nomen Dei eamque imaginationem haurit ex philosophia

morali, nisi quod ea pejus abutitur, quam homo gentilis,

(57) Pag. 387: Dan. 4,24 „Redime peccata tua eleemosynis“.

sthices

Ipsimet coguntur concedere, quia ita docent ex Aristotele, omne

iptum,

opus bonum procedere ex electione.

Si hoc verum est in philosophia,

itatem

multo magis in theologia oportet esse ante opus bonam voluntatem et

E

.

rectam rationem per fidem, hocque volunt omnia verba imperativa,

item omnia verba, quae legem docent, .

isto-

Tom. II.

usque

(58) Pag, 168: Videant ergo illi, qui ex arbore Porphyriana et

j

scrip-

Aristotelis aliorumque philosophorum doctrinis didicerunt hominem

jotest.

rationalem laudare, jactare ac amare, deinde in sua dictamina confidere,

et in-

sua consilia justificare, quam recte ad scripturae veritatem sapiant, quae

larrat.

omnia humana mendacio, vanitati et perditioni deputat ideoque lugen-

dum docet,

quoties nos homines rationales liberi arbitrii, omnium

denique operum nostrorum titulis laudari contingit, quando servum

Christi, id est veritatis, esse non posse pronuntiet Paulus, qui sibi vel

hominibus placeat.

(59) Pag. 225: (Ex operibus l'egis non justificabitur omnis caro).

cilicet

Clarum est, justitiam christianam et humanam esse prorsus non modo

sed

diversas, sed contrarias quoque, quia haec ex operibus fit, ex illa fiunt

*

opera,

Inde nihil mirum, quod theologia Paulina penitus ceciderit nec

justi-

intelligi potuerit, postquam ii coeperunt christianos docere, qui Aristo-

fidei,

°atum

telis moralia prorsus convenire mentiti sunt cum Christi Paulique

doctrina, prorsus nec Aristotelem nec Christum intelligentes, Nostra

enim justitia de coelo prospicit et ad nos descendit.

At impiü illi sua

ophia,

ctum.;

Justitia in coelum ascendere praesumserunt et veritatem illinc adducere,

quae apud nos de terra orta est.

|

r

J

0

(60) Pag. 419: (Cap. V, „Haec autem sibi invicem adversantur, ut

dicit non

non quaecumque vultis faciatis“) Negat liberum arbitrium .

posse fieri, quae volumus, cum nos voluntatem constituerimus (auctore

.

vel Aristotele) reginam et dominam omnium virium et actuum,

Si justus et sanctus sic queritur de peccato, ubi peccator et impius

apparebunt cum operibus suis de genere bonorum et moraliter bonis?

Gratia dei nondum perfecit liberum arbitrium et ipsummet se ipsum

n 7 W ]

liberum faciet? Quid insanimus?

Q

F, Anton Lauterbach’s

Tagebuch auf das Jahr 1538.

(Herausg, von J. K

Seidemann, Dresden 1872.)

(61) S. 25: Stoici omnes

notitias virtutes appellant, Peripate-

tici vero notitias virtutes aestimant ab habitibus voluntatis.

Voluntas

autem et Boulnyum apud Aristotelem est substantia, ex qua consistit

anima.

Sed secundum latinam phrasem voluntas non significat substan-

tiam, sed actiones et habitum voluntatis, ut cum oramus: Fiat vo-

luntas tua, oramus pro actionibus et habitibus, ut quilibet in sua

vocatione praestet dei beneplacitum.

(62) S. 93 f.: Quid igitur multa volumus speculari de animabus post

mortem ?

Aristoteles et Plato multa disputarunt de anima.

Plato dicit:

animam esse ideam, i. e. perfectam formulam corporis. Aristoteles vero,

animam et corpus unam esse substantiam, disputat et animam in Corpore

oriri ex traduce hac ratione, sicut naturaliter ex semine et grano oritur ra-

dix, deinde lacteus surculus, das weder holtz noch bast ist, deinde mollis

plantula, deinde magis ac magis coalescens fit cartilago durior et tan-

dem arbor et lignum durum.

Ita ex corpore et foetu adhuc massa

lactea fieri

et crescere animam.

Ideo Augustinus Aristotelem aliquo

modo secutus sentit, animam ex carne oriri et propagari, sed divinitus

conditam,

.

.

Scriptura sacra pugnat contra Aristotelem, qui

negat animam immortalem, sed dicit, animam et corpus eandem esse

substantiam. .. ... (Cicero) hat sein Ding mit ernst geschrieben, non

ita lusit et graecissavit ut Aristoteles et Plato.

(63) S. 126: Deus ecclesiam suam in medium mundum inter

infinitas externas actiones et vocationes posuit, ne christiani fierent

monachi, sed in communi societate viverent, inter homines innotescerent

nostra opera et exercitia fidei. Nam societas hominum, ut Aristoteles

inquit, non est sibi finis, sed est medietas, ultimus autem finis, docere

invicem de deo,

Ideo Aristoteles dicit:

non medicus et medicus,

T‘

E

arator

et arator _etc,

faciunt societatem.

aıtur, ut

Tria: sunt. genera ‚vitae:

cit non

Laborandum est, bellandum, gubernandum,

Ex 1illıs constat..eivitas:

auctore

(64) S. 163: Sol diversa operatur uno motu in diversis objectis,

}

.

.

10a

resolvit enim omne calidum (?*), frigidum vero constringit (?).

impius

unum est frigidum qualitate, calidum vero virtute.

Nam. duplex est

bonis?

causa, Vera et necessaria, quam Aristoteles vocat «itıov d«indwvov

; ipsum

sive to 0V Tı.

Altera causa est sine qua non, quae non est necessaria

ad negocium

5:

ipate-

'’oluntas

—0

consistit

substan-

at vo-

in sua

us post

O ditit:

@S vEero,

Corpore

ritur ra-

e mollis

et tan-

C

massa

ı aliquo

livinitus

m, - qu

em ESsSse

en, non

lmi inter

fierent

escerent

oteles

‚ docere

medicus,

Druck von Schmidt & l(lil;{llig in Kiel,

e mnmn

4062

?’)

JUU 1968

>

.

Ta

D

e

—_

A

3

€*T

““

S

4}

xr

$

F

Mr

”

e

* K A

X

4 *„

C

al

w

8

GE

*#‚g

jn

y

A $.“%

A

®

7-i

5(

A

\w

s

MX

x

n

S

®

> x

Yr

Sn

C

}

A

F

e

Nn

? Y

a

%,

C

}

-

Av

W

KGı

Y RS

D

s ®

N M

X

ÖM

E

—

y}

;'m

(a A

A

“nr

@.7

.

®

%*

A

A

F:

7

A

‚@a'

r

&S

.'»'o

M

ß

f

K

ö

©

e

C

:

> Ö1.J

M

3‘ f.kl"“

z

-"O‘

*\

f

&

:

I).‘!

—. .

'.v-u

3S

F

Ka

X

SM

%3

*#a

Ot

%

>f.«

<

3

d

24

a'h A

f‘.l

U

*V

v?“

"7

l‘.;,.‚

z

E

:;'

a._Ö &’

‘f% {

ar

S

s

\‚“

r

An

.

e

e A

X

HSN

7

'

y

‚;

£v

PE

F

i

(rl

O

.

x

€}

“ Ä

(

a *

X

.

a

n A

‚X}

}

““

Z

n

:vl

;

u n Da

*&

v E

1!A

3a

‚#

#.‚

: %

D

'»1.&

‘

ä \

<n

‚&Q

'é.,.

C

u

\V‘

K w

E

y«

314C

24 8

N

D

A

.

4

d

„

n

a

_

i

w

€

x

&.

‚

.‚'ßf

W

xr

SÖ

10

Ka

(3 K&

+

’-

41

.

ww

£

PE

A‘‚

'

:\.

D

Pr

.

'#

E

d

B

N

x

A

#

"‘*WA

w

17 ü.;/,

a

’®

W

A

N

. SO

7“

£A‚

A

A

Wr

«7

\D

“

‘

‚/5. Br

1

W

-

«&

x

%

*A

ME

d

*-

S N

%.

“ w

LO

®

35

£

u&

* Y

O

£x

V

*

a 7

V

AA

Yı

K

”

f

74 @

4 °;{

6

4"‘

P

‘\, 4

F}

U

&:

i

>ı B

3

O

-

7

. 8°

gﬂ ".

:;!,a e

x

@.

s

K r

> «x

]

}ä\

.

a

x

D

DEn

x

l

Yrnı

H‘&

4

P

N

/«P'*’

"’Ä;$ 4'|w‘%

®

H

(

x

«“

®

8“

a

O

3?64’1“3 *

n

En

SN

£

r

z

$

© @l

>

P, 8

&}

- P,

E

%a

#7 S

ä;

{&

R

T

/

A

€

i

y

?...A

:

B

G S

;

.

L

a

d

FE

d

X

Sar E

n Un

A

A

3 }

. Br

F

V

Z

Luther und Aristoteles.

U

Y

T

X

s

W

R

@

S

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Festsohrift

Zü]Tl

S

O Balance Q

S

vierhundertjährigen Geburtstage Luther’s

Focus

—

von

N

ä

S

Dr. Friedrich Nitzsch,

M

|

Professor der Theologie an der Universität Kiel,

SA

Qr

}

ET

ÖBING

S

SE

- 3

6

|

Kiel.

5

Zu haben in der. Universitäts-Buchhandlung

1883.

4

ä

3

2

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.

Y}