Cd2243_qt
author: Finckh, Christoph Eberhard

"$*

—

--

-

--

-

E

—

-

W

t

-

c.

p

2l

37,

j

u

V

*

22

á

—

L

Ó

m

z

!J

*

f

il

LC

-

"

"S

-

pE«

P

:X;-

ht

"

r

x

Q. 53

""

ltlä

T

:

iu.,.-....,w..-..-v,

n

-s

P

^

"

26 F5

f

"

"

)

4

417

"

D

»

"v

v

"

"A

A

E

j

2

A

pi"

A

»

p

"m

?

"

m

"

v

"-

*À

M

Ti

"

.

—

"m

i

-

"

J

yo^

*

4

*

?

B

&

*

i

1

i.

;

"

ov

:

"w

-

:

"

bí

-

T

*

"

"u 4

-

s4

.

4

-

2V

K

ib

«

*Z

24*

U

Ay

"

$-

»

-

"

$.

d

"

J

-

a

i«

.f

z.

"

".

at

u* y

w

.:

*

A

"

m

M

p

2

"*

La

»f

E

.V

"d

M* s

€«

£F

,Ü

g

-

Y

J

""

E

y-

p

ga

(-

L

E 4

é^

128

H

«

-*

:.

»

,

^

"

*

;

Á

m

l

"

"

i,

^.

lo

Y

zi

^

^

^

»

h

$

"P

$d

»

M

:.

*

s

"

"(

M

v

-

I

W

^

k: 4 ,

*«

L ,J

TeS

^(

i

z

v

-

*

M

o

$4

,^

P

-

.*«

24

m

á

.

Á

*«

"

[2

j

j

-

»t

';

i

«

H

.Ax

9^

,

»

x :

"1

1

z

»

iv

;

*

ï -

N

"

CT A

tUf

^

E

-

T

»

-

"

ELl

-

d

744

-

*

-

-

t

-

j«

I^

^

2

Sfre

r

ä

PL

Z

:

jN

b-

x

Vs

p

E

MC

b

WN

-,'ä

-

3

«

&

f

[

.

—:.:

At

E

Y«

[4

x

-t

N

ubl

.

s*

L

- m

ENS

3

nv

N

q

o

tv

À

Y

N12«528054864 0?1

)

d

E

N

UbTÜRINGEN

UP

A

LURT UT

3

M:

P

A

N

85

$

^

V

DIEM FESTUM

GUILIELMI,

WÜRTEMBERGIAE REGIS AUGUSTISSIMI ,

NA'TAILIEN

A. D. V. CAL. OCT.

IN

€YMNASIO HEILBRONNENSIUM CAROLINO

ORATIONE SOLEMNI CELEBRANDUM

INDICI T

CHRISTOPH. EBERH. FINCKH,

PHILOS. DR., LITT. ANTT. PROFESSOR.

Inest commentatio de auctore rhetoricae , quae dicitur ad Alemandrum , et de locis

nonnullis ejus libri vel emendandis vel illustrandis.

HEILBRONNAE

EX OFFICINA

MAURITII SCHELL.

MDCCCXLIX.

!

2

i

-^

"

*«

i

x

"

s

$«

iA

v

m

E

A:

x

*

x

A.

*

B

P

E.

N

t

a

d

5

".

T

-

r

x

j&

É

-

r

od

13 N

1

"

MUIT

A

x

x*

-

3f

h

*

B

N

:

£

A

s

æ»,

Vi

x s

jj

E

*

]

æ

À

x

T

x

É

*

"

G

-

.

:?;

D

" WEIDHUHHM

N

ä

hnüuee2 !'Fmï J

*;

w

s

X

$.

:

P

aE

äs.äï :

RAR

n

tx

R

N 4

AC

n

)i

"1

A .

-

K

*

r

*

*.

Em

Pa

35

**

ä&

D

s

*

E

ZLIOSAJ WUIZ

$

i

01RÀ

IMID

r

2

M

Pa ii RE

?

h

BEOTPRJO

ho

T

Y

z

*

?

E

Y

i

OTBINH

h

M PL

TX

A

f

x

digeo

H

8

N EU

$E .

F

M

$

x

u

z5

ts

:

*

g

AE

A

B.

ia t

n

AE

$:

s k

-

ïæ&

4

E

iur üm.sw&s E 'mtrm* *buO . ,.-»-'üw*va:

65

2"

.u&x .sz

*

!3:

h«r xibno

EIW'

$as Sepádi

Dd

N

gx Mu

sl adbirini n

at

23

h

u

o

-

e

T

Es

z

*

ET

:

S

*e

va

$*

D

P

e

s

2

d

.:li- uma Jï.vi'll

,)æ

m

E

LL!"'

«'ï"!&---!**

r

»i xxixha,g;

u

s

rR

..,3,33

'giä

.

m

i

pE

aE

t

E

A r

:

hEAC

EE

Ts

—

d

a *

:

RC

t s

D

9.

EM

:

--

MO

3

T

Bhetoricaxn, quae dicitur ad Alexandrum, Aristotelis esse negavit jam Deside-

rius Erasmus in praefatione, quam Aristotelis scriptis Basileae anno 1531 editis

praemisit; Anaximenem libri auctorem esse primus Petrus Victorius in praefatione

commenlariorum in tres libros Aristolelis de arte dicendi anno 1543 editorum et

in Varr. Lectt. 14, 2 ex Quintiliani instit. orat. 3, 4, 9 confirmavit. Cui certatim

assensi sunt Franciscus Robortellus, qui 22 Jibrum Aristolelis de arte poética ex-

plicationes Florentiae eodem anno 1548 mense Decembri edidit, Antonius Majora-

gius in praefatione edilionis Aristotelis rhetoricae anno 1572 impressae, Marcus

Antonius Muretus oratt. p. 286 ed. Thomas. (ed. Lips. 1714. p. 309), Franciscus

Patricius discuss. Peripat. T. I. lib. 3. p. 25, Aldobrandinus ad Diog. Laért. 2, 3,

Nunnesius ad Phrynich. p. 281 ed. Lobeck., Gerh. Joh. Vossius de rhet. nat. p. 63

et de histor. graec. 1,10. p. 57, Aegidius Menagius ad Diog. Laért. 3, 2, Andreas

Schottus in vi. .Aristot. et Demosíh. inter se comparat. p. 164. Johanni Alberto

Fabricio in Biblioth. Gr. III, 6, 7. p. 121 nihilominus Aristotelem auctorem tuenti

recle Quintiliani auctoritatem opposuit Joh. Matthias Gesnerus ad Quintil. 3, 4, 9,

ei Joh. Theophilum Buhlium, qui anno 1793 in Aristot. ed. DBipont. vol. IV. p. 8

librum vere Aristoleli deberi ') et p. 541 Victorii senteniiam omnino ezplodendam

esse judicaverat, Ludovicus Spaldingius ad Quintil. 3, 4, 9 meliora edocuit, quo

factum est, ut anno 1800 in praefatione vol. V. p. IV —IX et postea in Erschii et

E

1) Adjecerat ibid. haec: fac autem epistola'm ad Alezmandrum libro praeficam ab alia

manu additam esse, quod viz crediderim, esse nihilominus librum ex Theodecteis Ari-

stotelicis ezxcerptum, adeoque, si argumentum respicias, Aristotelicum illa ipsa epi-

stola testatur. Hanc sententiam secutus est Joh. Christ. "Theoph. Ernestius in Lecico

Technologiae Graecorum rhetoricae scribens praefat. p. XV: mmüihi — sensus quidam

meus persuadebat, ut librum ex Theodecteis Aristotelicis emcerptum ab incerto com-

pitatore statuerem.

—

2

—

Gruberi AUgem. Encyclop. vol. V. p. 281 contrariam Buhlius sententiam ipse

profiteretur, quam secutus est etiam Godofr. Ern. Groddeckius in ZImif. Àistoriae

Graecorum literariae 1. p. 126 et IL. p. 171. — Non igitur mirum est, quod Leon-

hardo Spengelio, viro doctissimo, cum anno 1828 in libro, qui inscriptus est cvva-

qoyü veyror sive arlium scriptores ab initiis usque ad . editos Aristotelis de rhe-

torica libros, p. 16, 110— 172, 182 — 191 denuo rhetoricam ad Alexandrum Ana-

ximenis esse pluribus docuisset,

obseculi sunt

Westermannus

Geschichte der

griech. Beredsamheit $. 69, Maerkerus de Theodectis Phaselilae vila et serip-

lis l. p. 91, Graefenhanius Geschichte der classisch. Philologie Y. p. 4965 mi-

rum vero, quod inventus est, qui ei adversaretur, Laurentius Lerschius, qui anno

1840 in libro die Sprachphilosophie der Alten lIl. p. 280— 9296 Aristotelem libri

auctorem esse denuo evincere est conatus,

Cujus argumenta quum refutasset

Spengelius Zeifschrift für die Alterthumswissensch. anno 1840 p. 1258 — 1267,

suam Lerschius sententiam defendit in KAein. Mus. anno 1842. p. 176 — 192.

Ea

re motus Spengelius cum anno 1844 Anaximenis artem rhetoricam ederet, tam in

prolegomenis p. X et XI, quam in commentario pluribus locis contra Lerschium

disputavit. Respondit Lerschius in censura ejus libri edita in ZeifscAriff für die

Alterthumsw. anno 1846. p. 919 — 940, sed respondit ita, ut, quum primo in sen-

tentia sua perstare velle visus esset, ad extremum se missum facere profiteretur

Aristotelem , et, quis verus esset libri auctor, alio loco demonstraturum. Quae cum

ita se haberent, optimo jure controversiae finem imposuit Spengelius Zeifschr. f. d-

Alterthumsiw. anno 1847. p.9—14, Anaximenem auctorem, ut antea , defendens.

Ego ut iu hoc argumento operam ponerem, causam praebuit mos receptus, so-

lemnibus verbis, quibus dies festus regis nostri Guilielmi natalis indicitur, disputa-

lionis aliquid de rebus ad literarum disciplinam pertinentibus praemittendi. Cete-

rum tum, quum, de quo commentarer, eligerem, nóndum mihi persuaseram, fieri

non posse, ut novi quidquam ea de re proferrem; nunc, quum id mihi persuasum

est, quod muliis aliis solet accidere, idem mihi accidit, ut aliam quaestionem eli-

Quid, quod, cum maxime haec scribo, praema-

gere jam mihi non sit integrum.

iura mors alterius eorum, qui novissimam controversiam agitarunt, Laurentii Ler-

schii affertur, ut, quem praecipue speraram hoc genus scriptionis lecturum esse,

non supersit? Utcunque tamen haec, id, quod inslitui, peragam, ac, mihi quid

post repetitas virorum doctorum curas videatur, exponam.

I

8

—

Aristotelis non esse rhetoricam ad Alexandrum, pro certo potest affirmari. Ne-

que enim Aristoteles ipse in iis libris, quos ab eo scriptos esse certum est, hujus

libri usquam meminit, neque ulla alia, quae quidem digna fide sit ?), literarum

memoria Aristoteli eum librum vindicat; ne ii, quidem, qui ex professo libros ab

Aristotele scriptos enumerant, Diogenes Laértius 5, 22— 27 et auctor vitae Ati-

stotelis a Menagio ad Diog. Laért. 5, 35 editae ullam rhetoricae ad Alexandrum

ab Aristotele scriptae mentionem faciunt ?). Deinde in libro ipso nihil invenias,

quo Aristotelem auclorem esse existimare cogaris; neque enim ullo loco Aristote-

lem se esse scriptor significat, neque alios libros Aristoteleos tanquam suos com-

memorat; neque senlentiis aut. verbis Aristoteli propriis utitqr ^. Immo et docendi

et dicendi ratio, quam auctor libri sequitur, ab ea, quae propria est Aristotelis,

longe abhorret. Rhetorica enim ad Alexandrum oratorum in usum composita est,

ut in utramque partem habeant quae probabiliter dicant, quo fit, ut non, quod

verum est, curet,

sed quod verisimile;

Aristoteles artem docet, in omnibus

causis, quod verum est, inveniendi et perspiciendi ^)

Exempla auctor rhe-

loricae ad Alexandrum aut ipse fingit aut ab oratoribus sumta suis fere verbis pro-

feri, oratores nunquam nominat; Aristoteles, ubi ex oratoribus exempla affert,

eos nominat plerumque ^). Vocabulis iisdem, u& zexpajptov 7), érüprpe 8), Qeyyoc 9),

alió sensu rhetoricae ad Alexandrum auctor utitur, alio Aristoteles. Res, quas iis-

dem appellant vocabulis, diversa ratione dividunt. Ignorat Aristoteles divisionem

exemplorum in ea, quae xez& Aóyov, et in ea, quae z«o& 2ójo» fiunt, c. S. p. 30,

22 1^); ignorat tripartitam divisionem sententiarum, quae exponitur c.11. p.34, 23—

'

2)

Syrianum, qui Rhet. gr. IV. p. 60 ea, quae in rhetorica ad Alexalldrurfn leguntur, Aristotelis

esse dicit, sciens praetermitto.

Y

2)

Vid. Victor. l. l., Spalding. ad Quintil. 3, 4, 9.

$

Spengel. in Zeifschr. f, d. Alterihumsw. 1840. p. 1267.

1)

Aristoteles Rhetorik an Alezander.

Uebersetzt und . eriáutert von . Dr. Heinrich Kne-

bel. Stuttg. 1840. p. 24,

Spengel. in prolegomenis

Anaximenis arti rhetoricae prae-

missis p. X.

$)

Knebel l. l. p. 214, Spengel. l. l.

dj

Victor. l.L, Buhl. ad Aristot. IV. p. 545, V. p. VI, Spalding. ad Quintil. . ., Knebel. l. l.

p. 291, Spengel. comment. p. 161. -

5j

Kuebel. l. 1. p. 292, Spengel. comment. p. 162.

3)

Knebel. l. l. p. 292.

10)

Spengel. comment. p

158.

—

A

us

p. 35, 20 !!); ignorat universam ceów zíoreov divisionem in z&e && «vróv cóv Aóyow

xoi modieor và» àrÜgomor ei ràg imiüirove c. V. p. 27, 8 —5; ipse enim eas rhe-

tor. 1, 2, 2 in ézégvove et éve£y»ove dividit, et si quis ezéyrove et émiüézove diversis

nominibus easdem esse putat, facit eas Aristoteles rhetor. 1, 15, 2 et plures (i. e.

quinque, non qualuor, ut auctor rheloricae ad Alexandrum c. . p. 27, 8 sq. c. 14.

p. 38, 8—17, p. 41, 15) et alias; omitlit enim zj» vo? A£jovrog 0ófav, addit vópove

el ovrü«ac

12).

Ignorat auctor rhetoricae ad Alexandrum c. 29. p. 55, 8 sqq.

divisionem Aristotelis rhet, 3, 14, 7 et ceterorum rhetorum, qui benevolentiam con-

ciliandam esse dicunt aut a re aut a persona, el cum tres sini personae, aut a sua

aut ab adversarii aut ab auditorum *?).

Quaedam non solum aliter praecipit Ari-

stoteles, sed vituperat etiam.

Sic, quod auctor rhetoricae ad Alexandrum narra-

tionem deliberativo generi tribuit c. 30. p. 59, 16 — 61, 16, id vituperat Aristoteles

rhetor. 3, 19, 3: v)» ? Owugovo: yeÀoíog! Oujymow j mov voU Owavtxo? uóvov Aóyov

dorír, imiDwxTIxOU OÀ wl Oqugyogueo0 m ivücyeros sivon Onjyrow olav Aéyovow, ei C-

16, 11: é» 82 Ouuyogíg ipuozo, Oujynore Éov, ónt meQi TOw pueÀÀóvrow ovÓsg Oujyyéirau,

dÀX ddwmeg Oujyyows dj — o$ vó vov cvuflovAov moisi foyor !^). Et quod Isocratem se-

cutus auctor rhetoricae ad Alexandrum narrationem debere brevem esse dicit, id

vituperat Aristoteles rhetor. 3, 16, 4: rv ài yeloíoc vjv Oujyqsív qct Óv sivou zG-

ysav ??).

Omitto haud pauca, quae melius, quam in rhetorica ad Alexandrum,

Illud addo, rhetoricae ad Alexandrum au-

exposita inveniuntur apud Aristotelem.

ciorem saepissime uli vocabulo oviizfógrv, non uti Aristotelem !*); ignotum Aristo-

teli esse vocabulum zeAoy«, quod in rhetorica ad Alexandrum saepe legitur '");

11) Spengel. comment. p. 163.

12)

Spalding. ad Quintil. l. l, Lersch. RAein. Mus. 1.1. p. 189 — 191, Spengel. cvvey. p. 16,

comment. p. 153.

»

13)

Spengel. comment. p. 200.

14)

Spengel. comment. p. 213.

15)

Omnino Aristoteles de judiciali genere loquitur, de concionali auctor rhetoricae ad Alexandrum,

id quod monet Lersch. Sprachphilos. d. Alten II. p. 288 — 290, Rhein. Mus. |.1. p. 185—

189, Zeitschr. f. d. Alterthumsw, 1846. p. 924— 930. Sed quae in concionali genere,

in quo raro invenitur narratio , praecepit auctor, eadem de judiciali, in quo solo narrationem

esse volunt alii, valere, etsi in hoc narrationis praecepta silentio transeat, recte videtur

monere Spengelius comment. p. 218 et 250 sq.

Quod autem Lerschius dicit Rhein. Mus. 1.

1. p. 189, in rhetorica ad Alexandrum semper GvvTO[iOg, Beayéos dici (h. e. non TO yéQ6),

legitur ToJf/&Coe — Ty» ö'nz"maw läqso&ou c. 38. p. 86, 20 coll. . 22.

16)

Spengel. comment. p. 110, Zeitschr. f. d. Alterthumsw. 1847. p. 11.

17)

Spengel. comment. p. 184.

T

d

5

ignotum eidem vocabulum zgoxezéAjwie , in rhetorica ad Alexandrum identidem usur-

patum; bonorum tertium genus, quod praeter animi et corporis bona numerant,

v& ixvóc dicere Aristotelem, nunquam z« £zíxzgre , ut in rhetorica ad Alexandrum

c. 1. p. 6, 23 !5); in rhetoriea ad Alexandrum jus9ó0ove plurali numero, apud Ari-

Siotelem saepissime vocabulum u£9o0oc, semper singulari, nunquam multitudinis nu-

mero legi ??), alia talia. Putabat quidem Lerschius, ut inter rhetoricam ad Alex-

andrum et inter tres libros de rhetorica tanta esset differentia, temporis spatio, quod

inter illorum librorum scriptionem intercessit, factum esse; neque enim mirum esse,

Aristotelem progrediente tempore quaedam melius et dixisse et docuisse ??). Sed

cave credas, a rhetorica ad Alexandrum edita usque ad tres libros de rhetorica

Scribi coeptos tantum temporis effluxisse. ut magna vel dicendi vel docendi diffe-

rentia posset existere; rhetoricam enim ad Alexandrum, quippe in qua mentio fiat

illius victoriae, quam Corinthii, quum Syraeusanis nevem navibus auxilio venissent,

ex Carthaginiensibus classe centum quinquaginta navium Syracusarum portus obsi-

dentibus reportarunt, prius, quam anno ante Christum natum 340 non credibile est

editam esse; tres autem de rhetorica libri inter annos 335 — 322 absoluti, cdepti

autem scribi jam aliquanto ante esse existimantur ?!),

Aristotelem igitur rhetoricae ad Alexandrum auctorem esse, non est probabife,

idque praeter eos, quos supra nominavi, et Henricus Knebelius in versione ejus libri

germanica p. 212 et Kampius in censura Anaximenis rhetoricae a Spengelio editae

(Jahn. Jahrbb. f. Phil. und Paedagog. 1846) p. 65 et Lerschius ipse in Zeitschr.

f. d. Alterthumsw. 1846. p. 940 judicavit, et jam ante eos Dan. Heinsius oratt. p.

563 et 622, quem commemorat Fabric. Bibl. gr. III, 6, 7. p. 121 sq.

Quaeritur, num rhetorica ad Alexandrum, id quod Victorius et Spengelius vo-

luerunt, Lampsaceni sit Anaximenis. Atque hujus quaestionis caput est locus Quin-

liliani inst. orat. 3, 4, 9: Anacimenes judicialem et eoncionalem generales partes

esse voluit , äeplem autem species: hortandi, dehortandi, laudandi , vituperandi,

accusandi, defendendi , ezquirendi , quod i&ezeovixór. dicunt.

Cum hoc loco con-

18) Spengel. comment. p. 109, Zeitschr. f. d. Alterthumsw. 1847. p. 10. 11.

19) Spengel. comment. p. 94.

?0) Sprachphilos. 1. 1. p. 290, Rhein. Mus. l. l. p. 176 sq. et p. 192.

?1!) vid. Max. Schmidt. commentatio de tempore, quo ab Aristotele libri de arte rhetorica

conscripti et editi sint. Halis Sazonum formis orphanotrophei MDCCCXXXVII. 4.

L

AU

——

6

ferunt rhetoricae ad Alexandrum principium oc. 1. p. 5, 4: vgíe yévg vv molwixów

&icu Aóyer, v ulv Ogpuyogtxóv , v 02 imüeriuOv, 0 O& Drxorixór, — elüi; & corow énà,

mpotpenzunóv, GztorQenviuón , £yxcprgvtuxóv, apewrtuór , xeciyogiór, àmoLoyyuxóv xoi &ecaorn-

x0»,1j «020 xx0' cvzó 1j moóg &21o. Jam, quum praeter Anaximenem, qui septem species

statuerit et septimam co &$eze«ozixór, commemorelur nemo, recte mea quidem sen-

lentia auctor rhetoricae ad Alexandrum esse existimatur Anaximenes.

Neque illud

obstat, quod in rhetorica ad Alexandrum tria genera esse dicuntur, h. e. praeter

judiciale et concionale etiam tertium, vo éziexvixór. Docuit enim Spengelius, quinto

eliam seculo, quum jam Aristotelis nomen libro inseribi coeptum esset, principium

ejus rhetoricae ita scriptum exhiberi a Syriano Rhet. gr. IV. p. 60: L4gwzozéAge 88

8ío yévi qujoi» elvou t molvwuov Aóyow, Ouemaós v& xct Onwyyoguxór, &i0y ) ímrd x.

2065

Qua in re haud alienum videtur esse admoneri, utrumque, et Quintilianum et

Syrianum, judiciale genus prius positum exhibere. Obloquitur quidem Lerschius ??):

Entweder stand schon damals der Name des Aristoteles vor jener Rhetorik, und

dann musslen auch schon die coíe yíviy darin seyn, oder der Name des Anazi-

menes und die Óóo yéry. Halte Syrianos ein. mit Aristoteles bexeichneles Eaemplar

vor sich, so konnte es unmüglich mehr die 8 o yévy enthalten, die ja gans unaris-

tolelisch waren. Omnino debuisse putes ila esse, atque si aut Lerschius librum Anaxi-

meriis Aristoteli subjecisset, aut is, qui librum Aristoteli subjecit, similis fuisset Ler-

schii, non dubito, quin tria genera statim ab initio reeepturus fuerit. Sed, non fuisse

ila, lestis est ipse Syrianus. Neque ita est concludendum: quia absurdum est, non

esí factum:; sed, quia factum est, quamvis sit absurdum, eum, qui tamen fecit,

non multum valuisse acumine ingenii Quo magis autem absurdum est, eo facilius

intelligitur, quomodo factum sit, ut, quum duo genera fuissent relicta , alii, qui,

quam id absurdum esset, sentirent, postea tria genera ponerent. Ceterum eum, qui

Aristoteli librum subjecit, duo genera non invenisse solum, sed etiam reliquisse,

id, at recte monuit Spengelius, eliam ex epistola ad Alexandrum, quam in fronte libri

positam codices exhibent, cernitur, in qua p. 4, 25 haec leguntur: z& 8& Aouzà vov-

zoig lg mv jiyoumrui meQi v& vÀY moluixG» x«i Oucruxr moguyyshudrov, OUer

mpóg éxdrepor c)rG» sUmopioetg ix cd»Ós vw» bmonvjuérowv cot yeyouupuévor, Quidquid

?2) Rhein. Mus. l. L. p. 179 sq.

—

7

Ó

enim contra dicit Lerschius ??), id ejusmodi est, ut eum, qüi epistolam scripsit,

ineptum et ridiculum hominem fuisse credas, neque vero ejusmodi, ut tria genera,

non duo eum invenisse tibi persuadeas; quid, quod me ineptüs quidem fuisse ille

et ridiculus videtur, si, ut in aliis, ita in his Isocratem secutus est, qui ita scri-

bit de permut. $. 46: yodgew 88 moogoyveew Aóyove 00 mepü vv iüío» ovpufoAaiow,

dÀ ÉApvixoUe xci moÀiutixobte xol maryyvguxote , ek Panath. $. 11: o) zegi puxpór

vj» mQou(Qecw Tow0Óueroc, ov0i meoü tOw iio» Gceufokaíor, ov0B mspi c» QAÀot vuvic

Auoovcw , dÀÀ& mépi vÀw £AAyrxGw xel BacUuxóv wod moAuzixdw mowyuéárov, quum

alibi; ut auctor epistolae ad Alexandrum ab initio epistolae, ita Isocrates judiciale

quoque genus in zoig zoAuzizoic Aóyoig numeret, ut contra Sophist. $. 20.

Unum superest, ut quaeratur, num cum principio libri etiam liber ipse consen-

liat, h. e. num etiam in libro ipso duo genera, non iria inveniantur. Quam ad

quaestionem mea quidem sententia recte respondit Spengelius ?*), in tractatione ar-

gumenti ipsa non genera explicari, ut apud Aristotelem , sed missis generibus sin-

gulas examinari species; semel c. 36. p. 2, 21 zó Ouxevuxóv» yévroo commemorari,

v0 imibewxvixó» yévog nusquam ?*); commemorari et Oywyyooíee et OwoAoyíue C. 1. p.

9, 9 sq. c. 18. p. 42, 17 —19; et c& Orujyogixt c. 29. p. 54, 14 et zà Oixomixe: €.

36. p. 78, 24, item «ó Omuryopgmxó» c. 96. p. 18, 21 et ci» Ouoweuy» mouyuarsinv €.

A. p. 22, 2 sq. ?*); et Onuyopixó, et Oixavixi mrooo(to c. 30, p. 15, 21—23;. nus-

quam neque £mütee, neque zà cmiemcu, neque sQooue imOserwud. — Conatus

est quidem Lerschius ex totius libri compositione demonstrare, auctorem tria agno-

visse genera, septem illas species in tria genera distribuens ita, ut duas pri-

mas deliberativi, duas sequentes demonstralivi, tres ultimas judicialis partes esse

generis diceret ?"). Sed errasse virum doctum, facile potest demonstrari. Primum

enim zO zgozgszzuxóv éibog et O dmozoezvwsó» mon solum é» ceie xoweis Ogupyopíoue,

sed eliam é» zei; i0/eie OjuÀcug usurpari c. 1. p. 5, 14 — 16 diserte dicit auctor;

igitur eas species non ad solum genus deliberativum refert. Deinde ubi ad vó iyxo-

?3) Rhein. Mus. l. l. p. 178 Zeitschr. f. d. Alterthumsw. 1846. p. 339.

7) Zeitschr. f. d. Alterthumsw. 1840. p. 1263, comment. p. 100.

?5) Concedunt etiam Lersehius in. Rhein. Mas. 1. 1. p. 184, Zeitschr. f. d. Álterthumsw. 1846.

p. 934 et Kampius in Jahn. Jahrbb. 1846. p. 64.

?8) Conf. Aristot. rhetor. 1, 1, 10: TijG ö'quoem?ig mQonytuxrreiaco.

? Sprachphilos. d. Alten. l. L. p. 283 —287, Rhein. Mus. l.l. p.183 — 185, Zeitschr. f.

d. Alterthumsw. 1846. p. 930 —936.

—

S

—

pueoruOv sióog el ad zó wexrixóv venit, c. 35. p. 68, 8 — 10 dicit: óe y&ào émi «

ZoÀ) vGw» votoUrev sióc» oUx dydvoc, &AX émibsEeog f»vexx Afyousv. AÀd quae verba

recle adnotat Spengelius in comment, p. 229: si, u£ Aristoteles , émóexzixóv. yévog

conslituisset, ineptus erat, sí nos eo plerumque in judicio non uti moneret, Fa-

cile quidem concedimus , quod Lerschius ?*) contendit, voce &yo» saepe non judi-

cium solum, sed quamvis actionem, et judicialem et concionalem, significari; ni-

hilominus verum est, quod Spengelius dicit; nam si is, qui librum conscripsit, has

species negat plerumque ad actiones publicas, sed zzisise causa adhiberi, dicit

profecto, eas nonnunquam eiiam in deliberativo et in judiciali genere locum ha-

bere, neque igitur magis demonstrativi alicujus generis, quam concionalis et judi-

cialis esse partes. Idque re vera ita se habere, iutelligitur ex eo, quod c. 29. p.

56, 12 de deliberativi generis exordio disputans dicit: «« zàe xoíosg wexcéov, et

c. 36. p. 13, 11 de judicialis generis exordio: zoje pv y&g püjre &U pujte xüxde Oun-

xeuuévove &vrobe uiv curróuog iémeivevéo» xwi Tobg Évartíovg u« xoALoyqcéop ??).

Idemque judicasse Isocratem testis est Quintil. 3, 4, 11: Jsocrafes in omni genere

inesse laudem el vituperationem existimavit,

Etsi autem Lerschio concedendum

est, auctorem rhetoricae ad Alexandrum loco supra allato voce ézió&u&i ita usum

esse, ut voci dyo» opposita os/entationis vim habeat, sicut apud Isocr. Panath. $.

271: cG» mgüc tàe émüe(ieg xwi vovc Gydr«ge yeyouuuWrov, e de permut. $. 1:

sb uiv Ouowc $v Ó Aóyoe 0 u&Àev &ray»ocO(ctoÜwi roig ij moóc oVe aydwras

^

M

TOE

e vüg émüeSue yuvouívog .9?),

non tamen inde sequitur, ut genus z

35) Zeitschr. f. d. Alterthumsw. 1846. p. 934 sq.

29) Conf. Quintil. 2, 1, 11: non iauws ac vituperatio certaminibus illis (in foro ) frequenter

inseritur ? Rhet. gr. II. p. 411, 19: x&i y&g &v

voig Otxxrixoig AOyoug Xostx molid-

xip Ov Éyxouíor iori», de i» vj mtQi voU

crequirov xolà iv vj mQüe Ademzivyv

xcl i» voie cvpfovÀevruxoig; ibid. p. 618, 33: 7) cuufovÀevo»reg émowwécope» vvjyOv

zÓ mpüyue vÓ0e, iq? Ó xal mporQémoutv, ij xel weriyogoUvtec GvoTiGOHÉP v Tijv

oixs(o» moibrita xcl OwieAoUuer Tj? TOU fpüyr(ov, cw TOb uiv mQorépov magdóa-

yn& Ó moviyvouxóe "Iaoxoérove Aóyog w. T. &

)

Adde, si placet, Dionys. Hal. de Isocr.jud. c. 2: vOtj(QTot 7G póv émiOe(Eete cc £v ais

mowirgscu—qégovcw cXroU oi Àóyoi, voUg O^ p &xxlagoixus xoi OuuoTnolore &yorag

o)y Vzxoué»ovci; Rhet. gr. V. p. 515, 3: 6 0 "Icoxoévig ov mpóg &yowc, &ÀÀ& moc

imübeiEw yodqumw» Aóyove; Cic. orat. c. 12, 35: in Panathenaico autem Isocrates ea

studiose consectatum fatelur ; non enim ad judiciorum certamen , sed ad voluptatem

aurium scripserat. :

L

r

9

VEU

óuxrwx0»v agnoverit, id quod Lerschius staluit ?!). Etenim £mióeteoe vis et natura

in voluntate quadam, suam facullatem ostentandi ejusque ostentatione eos, qui

auscultant, delectandi ??), non in singulari aliquo argumento posita est.

Quare recte

Quintil. 3, 4, 13 dicit: sed mhi émiünxrixó» non tam demonstrationis vim habere

quam. ostentationis videtur, et mulium ab illo yso,uovwud differre.

JNam ut con-

linet laudativum in se genus, ita non intra hoc solum consistit.

An quisquam

negaverit panegyricos émiswixovo esse? Atqui formam | suadendi habent et ple-

rumque de ulilitatibus Graeciae loquuntur. — Ut causarum. quidem | genera. sint

tria , sed ea tum in negoliis , tum in ostentalione posita

Ita fit, ut ézíüet&. zot-

sio8üc. opponatur consilio, rem, quae non sit in animis eorum, qui audiunt, sed

exira animos posita, perficiendi, ut apud Isocratem Paneg. $. 17: vó» jj uóvov éni-

Ouiw motíusvor, && x«l OwzodtocOei i fovióutrov, et Philipp. $. 17: uéiAo co

Aóyov méumcw ovx imüuiw moujcÓusvor — dAÀà metpecÓuevórv ce mQorQímow imi modec.

Id autem consilium sequuntur oí zoAizixol Aóyor sive oi àyówec. Quare fleri non po-

test, ul zó £miberkzuxó» yévog pars sit zà» zoAwixd» Aóyov, neque unquam pars eorum

fuit. Conf. Rhet. gr. V. p. 553, 27: (soc &v moAwuxQ Àóyo oix &v sbosOsi] z0 maTy-

yvgixó» slBog* 00 yàg &ycmuorixór iozur, &AX émiDerettxóp, 02 0i zreAou01 (ijropsc Tà z..

muy ovx Sygü»ro wUrQ TojrQ vj vQÓmo, Q vi» wíyonvtci, GÀA& sroGitos "Tooxoítye veoiregoy

Éygewer. £yaoutov (1l. veoveoioug Éypower s';?ucäma, vel coll. VI. p. 478, 19 —23: SvecoTéQuGE

Yedweg éy«wpun). Polius et ob moAwwxo)e Aóyove et vobe imüwwwxoe parles dicas

unius utrosque generis, w ómrogmó» Aóyov, id quod Syrianus refert nonnullos

statuisse Rhet. gr. IV. p. 60, 5: 7éroc uév elpaé gwot vijv óiropue)», &ib 0 m)rig —

8óo, moeyuottxÓv xoL imüsxrwór. Singulare argumentum zo) izüerzixo? yérove pri-

mus videtur statuisse Aristoteles rhetor. 1, 3, 3: dev $i& d»dywye w &ij cQía ém

vó» Àóyov» rÀ» ónropudw, cvuBovAsvrwÓr, Otxavixóp, imetxzixóv. — Adde Theon. Pro-

gymn. c. 1, 11: ykojunotixóv , Omep ExdLovr émBemrixó. ol zrepl. vv L dowszorélgv.,

Denique nec illud demonstrari potest, judicialis generis

partem esse eó éfeza-

oruxc» cüos. Leguntur quidem c. 36. p. 72, 19 haec verba:

Aourü» ÓÉ iovw Tuir sl

9oc vó zs xaTzyopuxv xei vÓ ümoloyyuxó» xcl vÓ ibernorwuów.

vU)TX müÀw Og i» cQ

91) Sprachphilos. 1. |. p. 286, Rhein. Mus. 1. p.' 181, Zeitschr

f. d. Alterthumsw. 184G.

i

p. 933 — 936.

9? Cic. orat. c.11, 37: ejusque totius generis, quoód graece zzbeiszvxóv dicitur, quod quasi

ad inspiciendum delectationis causa comparatum egt.

2

M

10

Buvevixg) yévet. cvvOijoousy wot rdütouer, aæ'wmw. In quibus pronomen ce?vze« putes

etiam ad v i£ezaczraóv pertinere 99).

Sed, perperam hoc sumi, intelligitur ex iis,

quae sequuntur. Per totum enim . caput 36. p. 72, 22 —81, 6 de sola accusandi

specie et de defendendi, . nusquam de exquirendi, quae z&ereozixó» sibog dicitur,

sermo est, atque ut intelligas, quid significent illa: zaüve z cx — vitouer , uÀ-

$oyus», lotum caput his verbis concluditur: éx 82 zó»w eüpguéro» &mivrow iveégvoe wai

vàe xommyoptag x4L vüc GmoAoyiac v&touev. Deinde uþi ad exquirendi speciem trans-

itur, c. 97. p. 84, ? haec legimus: vb Ob PEevaoruxó» £i0og c$rÓ uiv x« nvró ov

moÀexig ovríorerut, voig 0» dALow siüsct uiyvvtou xoi uüAioze mQóg v&g Grviioy(xg goi-

His verbis conceditur, zó éEer«ovixóv ti0oc, si non saepe, at nonnun-

ciuóv iocu.

quam per se ipsum poni, cum ceteris speciebus h. e. cum hortandi et dehortandi,

cum laudandi et vituperandi, neque golum cum accusandi et defendendi specie mis-

ceri, alque praecipue quidem, neque tamen unice z00g g dv»roy(«; utile esse,

igilur non posse judicialis. generis solius parlem esse, eliamsi ei «vzioyíc con-

troversiae forenses sive, ut Lerschius ?*)

interpretatur, gerichHiche Streitig-

keiten essent. Quod non ita esse, recte monet Spengelius in comment. p. 240.

Nam etiamsi judicialibus in causis frequentissimae sint «t 'ämloy[m,-(conf. O0

þ., 26, 16: xonouiiruzor Of &icw iv vaig womxyopiug xoi v&ig &moAoyíeig" vaUta y6Q

f)

pl

p

mÀsíovge &wwoyíag Oforrei), tamen eliam in hortandi specie inveniuntur c.

15, 13: á»cihiyorvw 0i oxomdv mQGmror piv, &i ij xonmóg Ó vópgog x. v. é et p.

16, 13: vaig uiv ow» &»cioy(aic x0i c«ij; cvwQyopícug vcig méQi TOw? Guv

i« voírow xoi vÀ» vobroig ÓpotrQómow sUmogícouev goroOoc; iem c. 33. p. 64, 11:

aír Mé don, O0 4e vü DOeonérag àrrikoyíae Quv vols m0 c00 sipqufrous

mpoxerelep[éror Suwoípne, col. p. 66, 4: o 0à mgog vàg iq ézígov eiQiut-

»ug mgotgomde &wriléyovrac. la extrema pars libri idem docet, quod jam do-

cuit prima; judicialis generis partes esse vÓ x«viyogixó» ek. có. &arokoyrmuxóv £ioc, non

33) Etiam c. 29. p. 96, 4 «vrot 8 «i OwroAoi non ïomnes 8wuoAal, quae antea com-

memoratae sunt, sed illae solae, quae primo loco sunt nominat'ae, significantur, id quod ex

p. 58, 13— 15 intelligitur. Quare Spengelius (vrGv O8 o 8Laþolai edidit. Sed bene se

habet lectio vulgata.

Solet enim is, qui hunc librum Scripsit, in primo partitionum membro

designando negligentior esse, ut, quod membrum primo loco ponendum fuerit, aut ex altero

membro aut ex brevi illa eorum, quae dicta sunt, repetitione; qua ad alterum membrum

transitus praeparatur, explicandum sit.

Vid. c. 18. p. 41, 25 coll. p. 42, 17; c. 29. p. 56,

45 coll. l. 19 sq.; c. 32. p. 62, 11 coll. p. 63, 2; c. 36. p. 79, 3 coll. l. 14; ibid. p. 78,

10 coll. 1. 14.

3 Rhein. Mus. l. l. p. 183.

—

11

d

zó PEeractmxós, €. Á. p. 22, 1: OuÀOcue» 0À mhw óuowTQómoc voUrotg TO T& xcTQyO-

QuxÓ» xol TO dzoloyvuxóv &l0og, Ó meQi ci» Otxevixiw 8OTt mrtQUypeelonT.

Verum igitur est hoc, in rhetorica ad Alexandrum genera inveniri duo, non

iria, species autem septem.

Quod vero Lerschius in AAeim. Mus. ]. l. p. 183 non

habere se dicit, quomodo septem illas species in duo genera distribuat, id leve

est. Neque enim is, qui librum scripsit, species illas in genera vult distribui.

Quare nihil agit Lerschius, si in Zeifschr. f. d. Alterthumsw. 1846. p. 933 ex c.

35. p. 68, 5 (zoocégsw. 98 mapoxoAoUuev fx ve vOv üÀÀow w iv r«ie Opwpyopícts &i-

piuévov x. z. £) Spengelium refellere conatur haec dicens: wennm Anacimenes 2

yéry und "V &j annahm, so mussle er das zy«owootixóv ttnd. das. wexvixóv. el8og

noch in das demegorische yjéros hinüber nehmen ; mithin konnte er bei dem éyx.

wund wexz. sibog micht auf die Demegorien als etwas Verschiedenes hinweisen.

Omnino ad concionale genus praeter hortandi et dehortandi species necessaria

est nulla.

Sed hae species non solum in concionali genere, verum eliam in zaiz

iBíete OpiA ; usurpantur.

Omnino laudandi species et vituperandi praecipue ad

em(oeEw aptae sunt; sed praeter has species eliam concionale genus ad éz(oeiw po-

lest adhiberi, neque oí ézierwxos Aóyor dicuntur zoArzuxo/, nisi in argumento ge-

neris deliberativi versentur; denique laudare et vituperare licet etiam in coneionali

genere el in judiciali.

Omnino genere judiciali et accusandi et defendendi species

comprehenditur; sed defendere licet etiam in concionali genere (c. 29. p. 56, 10:

Émeute. xequiouo0Ge i» ois mpooudoug GmoAÀoy5ncríor; ibid. p. 99, 11: x«i zepi zv

Ou«BoAOr vàc &mokoyíme xoi TÓe mongácstg Gvvzóucg érveyxóvesg), accusare etiam

in specie. vituperandi (c. 35. p. Y2, 2: zóv $ «vróv rgómov imi và» uoy9uoó» — ràe

xaziyooí«e cvorjcousv ; ibid. l; 15: i» 0à voic Oyore xowáe udAora xeTyyogíag

AotDopsiv ).

Quamobrem, ubi de dispositione zo? xeryoguxoU. et zoO GrmoALoynrixoU

sidove sermo est, auctor diserle addit, se de specie accusandi et defendendi in ju-

diciali genere praecipere, ut c. 36. p. 72, 20: v«)r& z&Am oc iv «Q Ouorw yévn

cvrÜaouev xcl váouer, üuhOcuer; ibid. p. Y8, 21: rüv uiv obv mGrov lóyor, iàv

xecpyopder, i» Toig Owxcwuxoie oUro. cvvOicousr xei róioue», quod, si praeter eam,

quae in judiciali genere est, nulla esset aut' accusatio aut defensio, addi þrorsus

esset supervacaneum. Denique nihilominus species superest una, qua& nulli attri-

bui possit generi, quia neque est ullum genus neque nominatur, cujus pars sil;

ubi. autem non perse ipsa ponitur, omni miscetur speciei, ergo: etiam omni generi.

L

12

—

Quod si ita est, ut est, cum principio libri, quale id fuisse ex Quintiliani et Sy-

riani locis supra allatis intelligitur, liber ipse concordat, neque est, quod nos im-

sta-

pediat, quominus Anaximenis esse rhetoricam, quae dicitur ad Alexandrum

tuamus.

Age jam de singulis quibusdam locis hujus libri, quae mihi inter legendum se

obtulerunt ab aliis aut praetermissa aut aliter, ac mihi debere videbatur

vel in-

telleeta vel emendata, apponam ?*)

C. 1. p. 8, 9: 0s 08, Omov v t yono(uov, c&vóv v& ov cyogevovro, xot TOV TOMOY

Aeufivew, sire' cÓ Üpotor vj yeygeupsro vóug. Spengelius in comment. p 115 apponit

locum auctoris ad Herenn.

13: utemur primum scriptoris eollaudatione, deinde

Vertit

düberall, wo man es brauchen kann, muss man den,

seripli recitatione

