ſoluit in fumũ qui eſt maior a rarior humiditate. Et er
go maiorẽ locũ occupat.a ſic nõ poteſt manere in teſta
ergo ipſã eleuat a facit ab igne ſaltare.ſic ↄformiter eſt

de corde. Uñ nota Cor aĩalis eſt triangularis figure ali

quo modo a partẽ minorẽ hahet vᷣſus ſiniſtrã.a maiorẽ
Sſus dextram a in parte minore ſe ↄtinue aperit a clau⸗

dit. a ſic eſt in ↄtinuo motu primus motus apud medic
vocatur Diaſtole. ſcʒ motus conſtrictionis ſiue clauſio
nis vocatur ſiſtole ex quibus duobꝰ motibus fit pulſus

in toto corꝑe quẽ medici in venis artereis ſentiunt.
¶ OQuare animalia magni cordis ſint macra. Rñdetur
quia calor cordis egrediens de corde ↄſumit humidita⸗
tem aquoſã que humiditas oportet vt ↄuertatur in pin

guedinẽ a vt frequẽter mulieres ſunt pinguiores qy viri

habet multũ de humivo a ſut humivioris cordis

4

¶ Quare caro cordis ſit cõpacta a ſpiſſa.rñoet᷑ in re
denſa a bene cõpacta calor fortiter recipitur vt etiã pa
tet in alijs. Aliter. Rñdetur ꝙ cor ſua caliditate obtem
perat frigiditatem cerebri.
¶ Mueritur Quare cor eſt calidiſſimũ in toto animali.
Riñdetur qꝛ ibi materia ſpiſſa a denſa ẽ a bene cõpacta
q calor fortiter recipitur vt patet ĩ ſilicibus.Etiã alia ra
tio.qꝛ cor ſua caliditate obtemperat frigiditatẽ cerebri.
¶ Queritur. quare cor ſit principiũ vue. Rñdetur qꝛ in
eo generatur ſpũs vitalis qui ẽ ſedes vite.vñ ſcdᷣm aölu⸗
guſtinũ in libro de differentia ſpũs a anime. Cor habet
duos ventres ſcʒ dextrũ a ſiniſtrum. dextrũ em̃ ventrem
plus habet ꝓ ſanguine q; ꝓ ſpiritu quia ſpũs generatur
ad viuificãdum totum amima.
¶ Queritur. quare cor ſit rotundũ a habet figurã pira
midalem. rñdetur ſcᷣm Areſtotilẽ ꝙ; figura rotunda nõ
habet angulos vt materia nociua corpori ibidẽ poſſit re
tineri.Aliter rñdetur ſcoõm Areſtotilẽ qꝛ figura rotunda
eſt motui apta a ideo figura rotunda ſcom reſtotilem
methaphorice agononia dicitur ab a quod eſt ſine a go
nos angulos quaſi ſine angulo. =ð
¶Dueritur Quare in ſolo corde ꝑ excellentiã fit ſan⸗
guis. Rñdetur qꝛ ſanguis eſt in eo tanq; in pprio loco.
vel tanquã in efficlente qð alij dicũt de epate.vñ Cor a
nullo mẽbro recipit ſanguinem/ſed alia membra ab eo.
NQuare aliqua aialis nõ hñt cor. rñdetur ꝙ; Licet nõ
habẽt cor tamẽ habẽt ꝓportionabile cordi vt patet de pi
ſcibus a ang woillis qui ſpinas dorſi habẽt ꝓ corde.
¶Oueritur Quare vt videmus ad ſenſũ in brutis ani
malibus vt in aucis a ĩ pullis capite ipſis amputato cor
adhuc pulſat a viuit.ac. Rñdet᷑ ꝙ ſpũs vitalis diucius

nẽbris eo ꝙ cor ẽ principiũ vite
vltimũ monẽs vt dicit Ereſtotiles in de ſenectute a iu
uẽtute.ergo cor diucius pulſat a mouetur q; alia mẽbra
¶ Quare omne animal carens corde vel pporcionabi⸗
li cordi caret ſã guine vt patet in muſcis. Rñdetur quia
cor eſt principium ſãguinis. modo deſiciente cauſa defi⸗

manet in eo iỹ in alijs m

₰

cit et effectus. 8L!
¶ Quare pulſus cordis certius iudicat᷑ iĩ dextro latere ;
m ſiniſtro. Rñdetur qꝛ calor cordis ibi facit maiorẽ abi
litatẽ ꝗ calorẽ.ergo ibi plus ſentitur qᷓ; in ſimſtro latere
¶ Quare cor aliquãdo ſincopiſat vt patet in caducis et
i1n epilenticis Rñdetur 'mn Cõſtantinũ in libro te ſtoma
cho ꝙ hoc fit ex defectu ſui ipᷣius a pelliculaꝝ quibus co
operitur. quibus tũc infectis cor ſincopiſat. a aliquãro
fit ex infectione membroꝝ vicinoꝝ.vñ qñ ex orificio ſto
machi exit humor venenoſus ille ledit cor a mẽbra ſibi
vicina a tũc illa inducũt ſincopiſationẽ cordi. Notandũ
lm Zreſt.diſpoſitio cordis maxime cognoſcitur ꝑ pulſũ
cordis/ q; pulſus velox magnus a frequẽs cognoſcitur
ſiue teſtatur ſuꝑ calivitatẽ cordis a ſuꝑ bonã cõplexio⸗
nem. Et pulſus tardus a debilis teſtatur ſuꝑ frigiditatẽ
cordis q maliciꝗ cõplexionis. vñ mulieres in quantũ ſũt
ſane hñt tardiorẽ a debiliorẽ pulſum q; viri. Et hoc etiã
patet ꝑ alias cauſas vt infra patebit ¶ De ſtomach
¶ Quare ſtomachus eſt amplus. Rñdetur ſcm Are⸗
ſtotilẽ in libro de animalibus qꝛ in eo cibus vt in olla
primo decoqtur a digeritur vt puꝝ ab in puro ſeparet᷑.
Et ergo ꝑ multitudinẽ cibi natura ampliat ſtomachum
¶ Quere ſtomachus eſt rotũdus. Rñ̃vetur ſcom Con⸗
ſtantinũ in libro de ſtomacho.qꝛ ſi haberet angulos tũc

in ulis cibus nociuus maneret a ſic hõ nunc febribus

2 N

l äl .

——

abſconduntur ꝓpter eius rotunditatem.

Quare caro ſtomachi ſit multũ neruoſa a ſenſibiliter
Rñdetur ſᷣm Areſtotilẽ a Conſtantinũ qꝛ nerui ſunt di-
latabiles a extenſibiles. a ergo ſtomachus tẽpore reßlkte
tionis dilatatur a tempore famis cõſtringitur. ergo na⸗

tura ſagax diſponit neruoſum ſtomachum

¶ Quare ſtomachus digerit. Rñdet᷑ ꝓpt calorẽ in eo ex

iſtentẽ qui calor ꝓuenit a mẽbris vicinis. ſcq; ab epate a
corde qꝛ videmus in fabrica ꝙ calor ignis ſeparat etro

genia vt ſchoriaʒ a ferro auꝝ a cupro argentũ a ſtanno
ſic etiã in digeſtione ꝑ calorẽ fit ſeparatio puri ab inpu⸗

ro. Et talis digeſtio eſt quadruplex ſcõm medicos.
¶ Quare ſtomachus amplectitur epar vt patet ad ſen⸗

ſum. Rñdetur ſcõm Lonſtantinũ vtõ.qꝛ epar eſt valde
calidum qꝛ dicitur a pir qð eſt ignis vt ergo ſua caliditta

te iuuat ad digeſtionem igitur circundat ipſum.

Ouare cõmuniter paciamur plus frigus poſt prandi
um ꝙ ante. Rñdetur quia tunc totus calor vadit ad ſto

machũ ꝓ digeſtione facienda ſic partes exteriores in⸗
frigidãtur calore priuato frigus incibbit.
¶ Duare poſt prandiũ im mediate ſit malũ ſtudere.Re
ſpondetur quia cũ calor debet laborare ꝓ imaginatione
ſtudij tũc nõ laborat ꝓ cibo digerẽdo.a ſic cibus ꝑma⸗
nebit crudus ideo 'ᷣm medicos. hõ prius debet ſpaciari

poſt prandiñ ad centũ paſſus vel m vulgares ad mille.
¶ Quare mulieresa maxime impregnate primo a tercio
menſe hñt appetitũ inoromatũ edendo argillꝗ carbones
piſces a ſic de alijs. rñdet᷑ ſm Cõſtantinũ vbi ſupra quia
quales ſunt hũores in ſtomacho illax mulieꝝ.cõſimilia

nutrimẽta appetũt. Et q;ꝛ in mulieribus impregnatis ſũt

careret qui tamen humores e euãtur oſumunt᷑ a non

⸗
de
tl

di

⸗

i

0
lb

4

Eungrmargaun ————
. 4 3

putridi a corrupti humores replentes ſtomachum ergo
appetunt ſimilia. Cü omne ſimile applaudat ſuo ſimii.

¶ OQuare ſtomachus carnes valve pingues tarve dige⸗
rit. rñdetur qꝛ tales ſunt aliene nature natãtes in ſtoma

cho. mõ optuma digeſtio fit ĩ ſtomacho ĩ pꝓfũdo vbi car⸗

nes pĩgues nõ poſiũt veĩre a ergo tales ſüt multũ ſõpno
lẽti poſt eſũ pinguiũ carniũ qꝛ in eis digeſtio retardatur.
¶ Quare ſtomacho infirmo oĩa alia mébra hñt ſe male
eo ſano melius ſũt ſingula mẽbra diſpoſita.rñdet ſcᷣm

Lonſtãtinum in principio ſui libri.qꝛ ſtomachus habet

colligantiã cũ cerebro.corde ꝗ epate qꝗᷓ ſunt mẽbra prin

cupalia ergo ipſo dolẽte oĩa dolent. Aliter.rñdetur qꝛ im
pedita prima digeſtione alie digeſtiones impediuut᷑ nã ĩ

prima digeſtione principiũ ẽ infirmitatis ſe; ĩ ſtomacho
¶ Ouare muenes citus eſuriunt qy antiqui. rñpetur vt
dicit yporas prima particula amphoriſmoꝝ J Balienus
ibidẽ in cõmento ꝙ iuuenes triplici cibo indigẽt.primo
ppt incrementũ. Scðo ꝓpter reſtaurationẽ vite.Lercio
ꝓpt ↄſeruationẽ vite.Aliter rñdetur q; iuuenes ſunt ca⸗
liviores ſembus eo ꝙ ſemũ eſt frigidũ a ſiccũ fᷣmn Areſt.
in libro de generatione aĩalium et ergo calor in iuueni⸗
bus plus digerit a ꝑ ↄſequens plus appetunt.
¶ Maure medici pᷣcipiũt q exiſtẽte appetitu cõmedendi

nõ debet tardari. rñdet᷑ ſm Ziucẽnã ꝙꝙ tollerare famem

ſtomachi eſt eũ malis 7 putridis huoriberepleri quos at
trahit ad ſe loco cibi vt patet ꝑ experientiã cũ ieiunamꝰ
in nocte appetitũ cõmedẽdi habemꝰ. Sʒ ſequente nocte
minime ergo ẽ ſignũ ꝙ ſtomachus ẽ repietꝰ malis hũo⸗

ribus a maxime orificiũ eius que repletio non eſt vera

ſeo mendax et ꝓpter hoc ſũpto modico cibo regreditur
ſtatim appetitus ergo dicut vulgares ꝙ cõmum ꝓuer

4 2

bio cp os ſit trufator quia licet fuit corruptus tamen ſũ⸗
pto primo cibo appetitus reuerttuur. “M
Muare oſiliũ medicoꝝ ẽ hõ ↄmedẽs debet ceſſare cũ
appetitu. Rndetur ſᷣm Auicẽnã qꝛ qñ ſtomachus nimiũ
repletur tũc cibus ſupernatabit in eo qð ẽ valde pericu
loſum. Yllia cauſa qꝛ ſicut ligna multa frigida ſuffocant
ignẽ. ſeu natura igneũ ſic cibaria ſuffocãt calorẽ natura
lem a ergo optima medicina ẽ vti modeſtia a tẽperamẽ
to in cibo a potu. vñ vᷣſus. Si vis eſſe ſanus ſit tibi par
a manus. pone gule metas vt ſit tibi lõga etas.
¶ Quare alio a alio tꝑe anni appetũtur alia æ alia ciba
ria vt in hyeme carnes bouine et vaccine et porcine. in
eſtate ꝑ ↄtrarium carnes ſubtiliores vt vituline agnine.

Rñdet᷑ qꝛ cõplexio variatur ſᷣm tẽpus anni vtʒ ꝑ Mber

tum in libro ſex principioꝝ Aliter. rñcet᷑ melius qꝛ hoc
eſt ꝓpter qualitatẽ ipſoꝑ tempoꝝ qꝛ frigus hyemis facit
meliorem digeſtionẽ qꝛ ventres calidiores ſũt in hyeme

ꝓpter frigus circũſtans vt dicit ppocrs prima particula

uamphoriſmoꝝ a Areſtonles primo metheoronr.
¶ Quare abus nõ debet eſſe nimis calidus vt piper ʒin
ciber. rñdet᷑ qꝛ cibus calidus addurit ſãguinẽ a diſponit
ad leprꝗ ſic ecõuerſo cib frigioꝰ mortificat ogelat ſã

guinẽ. Etiã cibus non debet eſſe acetoſus qꝛ ille cito in⸗

ducit ſenectutẽ. Itẽ cibus nõ debet eſſe nimis conditus
qꝛ ille adurit interiora a poſt cibũ oportet illum potare
multũ vt poſt alleca cruda Item cibus nõ debet eſſe ni
mis dulcis qꝛ dulcedo maxime oſtipat venrag.
¶ MQuare ſit bona ↄſuetudo caſen cõmedere poſt pran⸗
diñ a pira poſt oĩa fercula ĩmediate.
ratiõe terreſtreitatis a malicie tendit ad fundũ ſtomachi
ſic deprimit carnes et ille caibus digeru oẽs alios/ſzʒ ſe⸗

Rñdetur qꝛ caſeus

tioe
N

d

eci
miä
nan
nt

S=
0

N

be
ne.
ot
Net
ne

₰

ſam. Sint cocti vino piſces cũ petrocilino.

ipſũ cigerere nõ põt. ſic etiqᷓ dicitur de piro. Notãxũ te

caſeo CLaſeus recẽs ceteris ẽ laudabilior. ſed caſeus vetꝰ

ſiccus a ſalſus ẽ peſſimꝰ cuo facẽs dolorẽ capitis a epa
tis facit ↄſtipanonẽ.Et de quãto fuerit veterior de tãto

deterior.vñ vᷣſus Caſeus eſt nequã dirigit omnia ſe q.
¶ Quare poſt piſces ſit bonũ cõmedere nuces vt dieit
metriſta. Doſt piſces nuces poſt carnes caſeus aſſit. Re
ſpõdetur qꝛ piſces aliquã do ſũt venenoſi qꝛ ſunt diſſici
lis digeſtionis a faciliter putreſcũt a corrũpuntur a nu⸗
ces iuuãt ꝓ digeſtione qꝛ ſuũt mediocriter calide.Alia ra
tio qꝛ ſũt qñq; venenoſi vt dictũ ẽ modo nux ẽ remedin
ↄtra venenũ.ergo piſces tẽperãtur ꝑ nuces a ſic ſanum
eſt ſumere nuces poſt piſces Sed tamẽ notãda eſt regu

la de piſcibꝰqꝛ ſi piſces debẽt eſſe ↄuenientes tũc debent

eſſe de aqua clara a petroſa et nõ fetida non lutoſa nec
quieta.vn vſus Currãt ꝑ aquã mundã claramq; petro

¶ DNuare cibus nouus multũ nocet ſtomacho vt in fe⸗
ſto paſce multi ledũtur ex nouo cibo. Rñdetur qꝛ talis
cibus nimis auide cõmeditur ergo replet ſtomachũ ſed
q; ſtomachus difficulter põt digerere iſtũ cibum a ſic ex

eius iĩmoderata cõmeſtione multi moritur qꝛ ẽ regula

Balieni a ypocratis ꝙ gula interficit plures ꝙ; gladius
ideo ſumopere valet paucitas cibi potus.
¶ Qusre ſit malũ pauſare ĩ mẽſa a paulati diuerſa cihba

5

ria ↄmevere Rñdet᷑ qꝛ qñ vltimũ pᷣſentat tic prumũ inci

pit digerere a ſic ꝑtes ĩ digerẽdo nõ aſſimulantur q ab

decoctus corrüpitur a hoc bñ ꝑpendũt gallici qꝛ ad ma

uis cuo vel tria fercula cõmedut. Eſt tamen notãda re

„ . .

gula de ordine cibariorum quia ſi plura habentur fercu

la quorum quedam ſunt ſubtilia in digeſtione ſicut coro

SSõñůß

pulloꝝ edoꝝ vituloꝝ oua mollia et ſorbilia a huiuſmodi
tiũc illa ſubtilia debẽt pᷣcevere. Sʒ groſſa vt caro ſenioꝝ

vaccaꝝ porcoꝝ aſſatura porcina vel vaccina oua Dura

in patella frixata debẽt poſt cõmedi. Ratio qꝛ ſi ſubtilia
poſtponerẽtur tũc ipᷣis cito digeſtis impedirent digeſtio
nes alioꝝ a tũc ſubtilia iã digeſta violẽter retinerẽtur a
ĩ ſtomacho corrũperent᷑ ex quo ſequitur eructuatio nau
ſia faſtidum ꝗ dolor vẽtris dolor capitis J magna ſitis
¶Nuerit quid melius eſt ſtomacho potu aut cbo. Re
ſpõoetur qꝙ; potus citius digeritur ip cibusa cibus ẽ ma
gis materlalis q ꝑ ↄſequens nocilun eſt in eadem menſa
cõmedere lac ꝗa vinum qꝛ diſponut ad leporam.
¶ Quare bonũ ẽ potare ad prãdiũ.rũdet᷑ ꝙ potꝰtẽperat

cibũ reodit eũ aptũ digeſtioni qꝛ olla repleta caulibus

aut piſcibus ſi nõ hʒ hũmoitatẽ tũc ſequiur illius pul ne⸗
ti olle æſtructio. Et ſtomachus habʒ ſe ſicut olla deco
quẽg clbũ ergo a medicis ẽ ↄſoltũ inter prandia potare.
¶ NQuare bonũ ſit cenã dimittere ſerotinã.rñdet᷑ ieo
qꝛ ihbi nõ ſeqtur ſpaciũ qa mota ſic cibus nõ intrat pfun
du ſtomachi ſz remanet indigeſtus a ſic inducit nocumẽ
ta 7 bonũ ẽ facere cenã breuẽ q modicã vñ Cena leuis
cena breuis ſit ratio ꝙꝙ moleſta magna nocet medicina
docet ẽ res manifeſta. Ex magna cena ſtomacho fit ma

¶ UDuare ieiunio ſtomacho vinũ bibere ẽ valde ĩ oueni
ens.rñdet᷑ jn Auicennã qꝙ talis ſobria potatio vini dat

magnũ periculũ ĩ cerebro a qũq; inducit morbũ caducũ
Quare aquãꝗ frigidã multũ bibere

eſt valde periculoſũ rũñdetur ꝙ vnũ ↄtrarioꝝ expelllit a

ipeoit reliquũ vtʒ p Aeſt, primno de generatiõe ſeo quia

aqua eſt ſumme frigida. ergo veniens ad ſtomachũ un-⸗

14

ſe
n

(A

fa
ſ.
to⸗
nſ

(u

nnn

e⸗
)
ſ

oculos a clarificat caput A mundat cerebrum.

pedit digeſtionem a calorem digerentem.
¶Quare bibere de nouo muſto ſit valde periculoſũ ipᷣi

ſtomacho. Rñdet᷑ qꝛ ẽ indigeſtibile.ergo multum infjae

ventrẽ ſic aliqualit puocat diſſinteriã.i.ſſuxũ ventris ſã

guineũ. vñ vᷣſus Impedit vrinã muſtũ ſoluit cito vẽtrẽ.

Sʒ de vino bono bibere eſt ↄueniẽs.vñ vſus Wimũ ſit
claꝑꝝ vetꝰ ſubtile qᷓ matuꝝ.Ac bene liphatũ ſolues mode
ramine ſumptũ. CQuare ſtatim poſt prandiũ labo
rare ſit ꝓibitũ a medicis iuxta huc vſũ. Doſt menſã pau

ſa nec eas nec ſtas ſine cauſa. Rñvet᷑ ꝙ hur triplex ẽra

tio. Orima qꝙ motꝰ poſt prandiũ levit virtutẽ digeſtiuã

ſic ab' indigeſtus depellit. Scpa cauſa qꝛ motus poſt
pr andiñ ſqacit vt mẽbra crudũ attrahũt cbũ qö ſtatim ẽ
cauſa egreditudinis. Lercia cauſa qꝛ mot facit cibũ de⸗

ſcendere antecp digerit a ſi hoĩez otingeret ãbulare poſt
prandiũ tũc paulati vebet motũ incipere. Sed poſt cenã
motus ẽ bon' qꝛ poſt cenã cito ſequi ſõpnus ergo paꝝ

eſt ſpacandu vt p hoc abus mtrar pfundum ſtomacht.
¶ Ouare de mane añ prandiñ ſit bon ſpaciari Rñdet᷑
qz talis motus dat mẽbra ogrua q cõmoda ip̃i ſpaciãtt

qꝛ calorẽ naturalẽ fortificat a facit deſcendere ſuꝑfſuita
tes ſtomachi.ꝗ ergo dicit Auicèna. dimittes exercitiũ et
motũ incurrunt eticã q ille motus patet in hijs metris.

Ante cihum perge fit motus primus moterate Poſt ce

nam ſtabis aut paſſus mille meabis. A((.

¶ Quare im voctrinꝗ Auicẽne a ypocratis vomere ſit

valde ſanũ. Rñdet 'm eos qꝛ purgat ſtomachũ ab omi

ca vel viridis que ſi in ſtomacho maneret febrilia peri⸗
cula induceret. Etiam ſcdᷣm Aulcennã vomitus purgat

91

. .
5

4

NOQuare ſõpnus valde fortificat ſtomachũ a virtutem
digeſtiuã. Rñdet᷑ qꝛ ĩ ſõpno vadit calor nãlis ad intra
digeſtionẽ forticãdo a hoc fit magis in ſõpno qꝛ calor ĩ
vigilia manet circa loca ſenſuũ a in toto corꝑe diſꝑſus
¶ NQueritur Quare hõ patitur infirmitates. ita vt cibus
q potus a ſtomacho receptus in eadẽ qualitate q quãti⸗
tate ꝑ inferiora expellũtur. Rñdetur ꝙ hoc eſt ꝓpter de
bilitatẽ virtutis naturalis . ſcʒ appetitiue ſeu attrractiue
digeſtiue retentiue a expulſiue qᷓ infirmitas lienteria vo⸗
catur Nota differentiã inter lienteriã dyarream a diſſin
teriam. vñ vᷣſus Cruda lien ſimplex dien ſed ſãguine diſ
ſen. . ¶De ſangune
¶ NQuare omne animal habens ſanguinẽ/neceſſe eſt ha
bere epar. Rñdetur ſcm Areſtotilẽ ꝙ ſãguis primo ge
neratur in epate eo ꝙ epar eſt ſedes ſãguinis ſcom ali⸗
quos medicos a traditur a ſtomacho ꝑ quaſdam venas
principales a quo generatur talis ſãguus.
¶ Quare ſãguis ſit rubeus. Rñdet᷑ qꝛ aſſimilatur mem

pro in quo generatur ſcʒ; epati. qð eſt rubei caloris. Et
etiã ſã guis eſt dulcis Ratio Quia eſt digeſtus a coctus
parũ terreſtreitate avmixtus a ſic cauſat ſalſedinem.
vt patet ſcm philozophum in libro metheoro

¶ Quare mulieres hñt ſpiſſiorẽ ſãguinẽ q; viri.rñdetur

ꝓpter frigiditatẽ inſpiſſãtem. frigus em̃ ſua natura con

denſat coadunit. ↄſtringit vel congelat vt patet quarto

mwetheororum.

¶ Quare ſãguis venit ad totũ corpus ab epate vel per

quẽ modũ. rñdetur q ꝑ venas principales vt ꝑ epaticã
ſephalicã medianam venas principales. a ꝑ venas
capitales de quibus patet in libro amphoriſmoꝛę

¶De Urina (Queritur quomodo vrina

aqu que tu

venit ad veſicã cum tamen ſit clauſa.Aliqui dicũt q ſu

dando hoc nõ videtur eſſe veꝝ cũ vrina.nõ ſit morti-
ficatiua vt patet ꝑ Egidiũ ergo aliter. Rñdetur q; ſemi
pellicula que eſt in veſica aperitur a ꝑ eam intrat vrina
7 q ulla pellicula eſt duplata a ecõuerſo clauditur vt di
cit heophilus. vrina eſt nunctius nõ fallax qꝛ teſtatur
ſupra ſanitatẽ a egritudinẽ aĩalis vt dicit ypocras ĩ libro
amphoriſmorũ ꝙ hoies hnt de mane vrinã albã a ante

prandiũ rubeã a poſt prandiũ candidã a ſilr poſt cenã

Et multi ſunt colores vrine de quibus mihil ad preſens.
¶ Quare poropiſis venit ab epate. Rñdetur ſᷣm Cõſtã

tinũ ꝙ; virtus digeſtiua in epate nõ poteſt materiã groſ

ſam ↄuertere in quatuor humores. ſeo ↄuertitur ſolũ in
meſcit a inflat hominẽ a maxime ventrem.

¶ Ouare aĩalia hñt fel. Rñdetur qꝛ ibi recipitur humor

colericus qui ſuo acumine multũ iuuat viſcera ad expel
lendũ ſuꝑflua a etiam iuuat ipſum ſtomachũ ĩ digerẽdo
¶ Quare ictericia venit a felle. rñdet᷑ vt patz ad ſenſũ qꝛ
hũor fellis ẽ glaucus a croceus. igitur cñ pori fellis ob⸗

ſtruũtur tũc ille hůor nõ poteſt intrare ſacculũ fellis ſed

miſcet᷑ cũ ſãguine vadẽs ꝑ totũ corpus inficiẽdo cutem

¶ Quare equus mulus aʒinus a coruus nõ hñt fel. NHAe
ſpondetur ſᷣm Areſto.in libro de animalibus. q;uis illa

animalia ſic dicta non habẽt fel in ſacculo. hñt tamen fel
diſperſum per paruas venags. De Splene
¶ Muare ſplen eſt caro nigra vt patet ad ſenſum. Re⸗
ſpondetur ſecundum Areſtotilem loco preallegato ꝙ&
ſplen cauſatur ex materia terreſtri io eſt nigra modo effe
ctus aſſimilatur ſue cauſe. Aliter Reſpondetur ſecun⸗
dum medicos.quia ſplen eſt reſeruaculum melancolie.

2
*„ 2 8
ℳ R
„2 2

modo melaãcolia ẽ nigra nã dicitur quaſi nigra colera.
¶Queritur Quare hõ habẽs magnũ ſplenẽ ſit macer.

Rñdetur talis ſplen multũ trahit ad ſe materia q; de⸗

bet tranſire in pinguevinẽ.a ergo ꝑ oppoſitũ hoĩes par⸗

ui ſplenis pingues efficiutur

¶ Queritur Quare ſplen facit ridere vt dicit yſidorus
Gplene ridemꝰ felle iraſcimur corde ſapimꝰ iecore ama

mus a cerebro ſentimꝰ vt etiã tãgit Ebrehardus capło

de v̈bis.Cor ſapit pulmo loqtur fel cõmouet irã. Rñdef᷑
valde naliter qꝛ ſplen attrahit ad ſe melacoliã eo e eſt
ꝓprius eiꝰ locus.que melãcolia ẽ caulſa triſticie a ulla ibi
pſumitur a ſic deficiẽte cauſa deficit a effectus. melã
colia è cauſa triſticie patʒ ꝑ Areſt.in ꝓhemio de aĩa.a er

go illa oſupta ſeqtur oppoſitũ triſticie.ſcʒ riſus a gaudiũ

Et eadẽ de cauſa fel/facit iraſci qꝛ colerici ſut iracũdi qꝛ

multũ hñt de hüore felł. Et nõ ꝓ lucidiori itellectu illoꝝ

M quatuor huores ſũt in hoĩie.ſq; ſãguis.colera.ſecma
melacolia.quoꝝ quilibet habet ſpeciale reſeruaculũ a
mẽbrũ ſpeciale ĩ quo ſeruat᷑ a oſeruatur. vñ exparte ma
terie ſicce a calide generat᷑ colera qᷓ vadit ad fel vbi habʒ
locũ in aliquo ſaccło. Sʒ exparte materie frigide a ſicce
generat᷑ melãcolia ꝗᷓ vadit ad ſplenẽ tãq ad ſuũ recepta

culũ ſᷣm medicos. Sʒ ex parte materie frigide a humide

generat flecma qð vadit ad pulmonẽ tanquã ad ſuñ re⸗
ceptaculũ vł ſᷣmn medicos ad ſplenẽ.Sʒ ſanguis qᷓ eſt no
biliſſimus humor dicitur generari in epate.a ibi videtur

22– enſte ſuus locus pprius. .
. , WPequitäf e conn
uare coeunt aialia. Rnvet 'm 2uicenna

ſcðdᷣo de aĩa ſuꝑ iſtã lrãm naturaliſſimũ opep/ In viuẽti

bus ẽ generarẽ ſibi ſile in ſpecle ꝙ ſit ꝓpt pↄſeruationen

. ſpecieic qꝛ ſi coptus nõ eſſet oẽs ſpecies dudum tperiſſent 7

tet. ¶ Queritur Quid ſit coytus. Reſpõdetur q coytus eſt E r
de⸗ mutua actio maris q femine ꝑ inſtrumenta veputata ao
N⸗ ſeruandã ſpeciem. Et ideo dicunt theologi qũcunq; co⸗
S ytus non fit ꝓppter generatione D ſimilis tunc eſt ma⸗
ous Imni beccatum R 3.
nn ¶ Hueritur Quare coytus teperatus ſit ↄuemiens ſaltẽ AFrn
e. qubus licuũ eſt. Rüderur ym Auicenna Kõſtantini
nit in libro de copꝑtu q; coptus alleuiat corpus a animã ex⸗
NM hilarat. caput a ſenſum ↄfortat a auferet multas egritu
dines melã colie.qꝛ expellit fumũ ſpermatis ĩ cerebro et
NWMd expellit materiã apoſtematicã a ergo ſ'mn nncennã ter⸗
cio canonis.er dimiſſione coptus.aliqñ cauſat᷑ tenebro⸗
d ſitas oculoꝝ a vertigo capitis. vñ ſemꝑ ſperma viri vl⸗
n tra debuũ tẽpus retentum ouertitur in venenunm.
In ((MQueritur Quagre diſtẽperatus coptus q nimis aſſiu
m us ſit nociuus Rñdetur ꝙ deſtruit viſum corpus exſic⸗
lia cat. Quia dicit Areſt. ſcdᷣo de generatiõe aĩaliũ luxuria ẽ
eNdH emiſſio pure hũiditatis.a cerebꝝ oↄſumit a etiã ẽ expertũ
et M inducit febres acutas 'im Muicennam et maxime ab
ſce breuiat vitã ſcᷣm Areſtotilẽ de lõgitudine ⁊ breuitate
en vite Albertus declarat de paſſere.qꝛ Ppter nimiñ co

wre ptum tantum viuit ad tres annoo.
iin OQuare melancolicis colericis vniuerſaliter bomi
*“ nibus macris valde nocet coytus. Rñdetur q; eos mul
ur tum exſiccat cũ de ſe ſunt ſicci ipſis etiã inducit ſiccitatẽ.
ꝑ oppoſitũ flecmaticis ſã gumeis ꝓdeſt coptus vt di⸗
ait ZRuicenna. Quia in eis multũ eſt de tali materia que
2R neceſſario a natura expellenda eſt. Muis tamen Areſto
u tlles vicit ꝙ omne animal pingue ſit pauci ſpermaeis 4

un ſeminis quia materia tranſit in pinguedinem S
n d i

„

¶ Qugre femelle animaliũ brutoꝝ non appetunt coꝑtũᷣ
poſt impregnationẽ. Rñdetur ſcom Auälbertũ ꝙ tũc ma
trix femine eſt clauſa a menſtrua tunc ſunt retenta.ergo
oappetitus circa illa ceſat.
¶ Queritur Quare tũc mulieres equa poſt impregna

tionem appetunt vt dicit Areſtotiles in libro de animali

bus. Rñdetur ſcoᷣm Galienũ de muliere. Recoroatio iu
uUat ad coptũ qꝛ mulieres recordãtur ad delectationẽ in

coptu precedenti habitam. a ſic coptũ appetunt. Sed de

cxqua. Rñdetur qꝛ eſt anmal multũ cõmedens habet
in ſe multas fumoſitates diſtẽperatas. qꝛ appetũt aliud
ſperma eo ꝙ omne ſimile appetit ſuum ſimile.ac

¶ Queritur Quare repleto corge nõ eſt coeundũ. Re⸗

ſpõdetur ſᷣm Areſtotilẽ.qꝛ ꝓibet digeſtionẽ ſimiliter non
eſt bonum ventri famelico quia ille coꝑtus valde debili
tat corpus animalis.s c.
¶ Queritur Quare non ſit bonũ poſt balneũ coyre.qꝛ
tunc pori ſunt aperti a calor ꝑ totũ corpus diſperſus.er
go coptus ſequẽs balneũ maxime infrigidat ipᷣm corp'.

¶ Queritur Quare poſt vomitũ q poſt ſolutionẽ ven⸗
tris minime valet coytus. Rñdetur qꝛ eſt valde periculo
ſum facere duas purgatiões in vno die vt dicit ypocras
q Balienus. Sic eſt de coytu a ſolutione ventris.cũ re⸗
nes ꝑ coytũ purgãtur ꝗ inteſtina ꝑ vomitum.
¶ NQueritur Quare animalia agreſtia ĩ coytu ſũt valde
furibunda ꝙ; patet in ceruis qui tũc maxime clamant et
vociferant. vt etiã patet de aʒinis qui tunc ſolent inſani

re vt dicit Conſtantinus ex auctoritate Ipocratis.
Rñdetur quia tunc membra ſunt maxime incenſa ex ap

petitu venerio.quia natura laborat ad expellẽoñ ſuper⸗

okri
n
ergo

egna
meli
tion
n
ee
Nabet
Alx

.e⸗
on

nec

..

gen⸗
ſculo

ocre
te⸗

ant et

inon

ilg⸗

Nle.

e
e

*
*

poſt coptum ſunt ſtatim manſueta.

ſflua que in ſenſu diſponunt ad iram qad furorem. ergo

H ¶ Queritur Quare in coytu ſit tanta delectatio Rñdet
qquia coptus eſt opus deſpectũ in ſe a totũ malũ a valde
immũdum ita ꝙ omnia ammalia naturaliter abhorrent

ipſum et ſi non fuerit tanta delectatio nunq; fieret actus

coptus quia immundus eſt a malicioſus.a ergo natura
in tali delectatione ſe diligenter exercet vt ſpecies rerum

poſſent ſeruari.

¶ Nueritur Quare frequẽter coeuntes nõ habẽt tãtã

delectationẽ ſicut raro coeuntes. Rñdetur ꝙ hoc fit pro

pter tres rationes. MPrima.quia meatus ſeminis eſt be⸗
ne largus a amplus.ergo ſemen non facit ibi moram ex
cuius mora inducitur delectatio. Secũda cauſa.quia in
illis ſemꝑ coeuntibus ꝓpter cõtinuum coptum eſt pau⸗

citas ſeminis.a iterum nõ facit delectationẽ. Tercia cau

ſa. quia in illis aliquando loco ſemmnis emittitur ſãguis
crudus ꝗ indigeſtus vel alia materia aquoſa a quia hec
nõ eſt calida.ergo talem delectationẽ in ſe non habent.

¶ Queritur. Utrum coptus poteſt fieri ꝑ os.ſe; ꝙ ali⸗
qua animalia cõcipiunt per os. vt dicunt quidã de cor⸗
nicibus ꝙ oſculando ſe roſtro coeunt a concipiunt. Et
quidã dicunt ꝙ muſtela concipit a parit per os. Reſpõ

detur ſcm Zreſtotilẽ in libro de animalibus.ꝙ üle ſer⸗

mo eſt penitus falſus a eſt ſermo fictus.quia licet colũ⸗
be roſtriſant ſe.tamen ex hoc nõ concipiunt a ex illo co⸗
eunt. Etliã quia muſtela ſemꝑ portat fetum ſuũ de loco
aod locũ. a ergo putant ꝙ parit ꝑ os. vñ Areſtotiles ita
declarat a arguit. Quiquid intrat ꝑ os hoc digerendo
coõſumitur. Sed ſemina intrãt ꝑ os.ergo ſemina digerẽ

o cõſumuntur maior patet quia nõ eſt dabilis inſtan⸗
tia/ſeo ↄſequentia tenet in darij. Seu dviceret quio tamẽ
beata virgo concepit ꝑ aurem. ergo poſſibue eſt ꝙ alli⸗
qua concipiunt ꝑ os. Rũdetur ꝙ hoc nõ eſt naturaliter
ſed ſuꝑnaturaluer a miraculoſe.a de illo nihil ad ꝓpoſi
tum. Unde dicit Albertus magnus.quid michi de theo
logia cum phiſice loquor. .
¶QLQueritur Unde generatur ſemen viri. ibi dicitur q;
ſũt ibi opiniões oppoſite medicoꝝ a philozophoꝝa dicut
quidã q ſit humor ſuꝑfluus quarte digeſtionis. Et aliqᷓ
ꝓicunt ꝙ ſperma ſit ſãguis purus a cerebro fuſus et eſt
decoctũ ꝗq in teſticulis dealbatum. Seo alij dicunt ꝙ ſit
ſupfluum prime ſecunde et tercie digeſtionis. Ded quia
ſimilia ſunt ſudor vrina ſputum flecma colera.a ergo di
cit in de generatione animaliũ ꝙ ſperma ſemꝑ eſt ſuper⸗
fluum vltimi nutrimenti.ſq; ſãguimis per totu corpus di
ſperſi. Hed tamẽ precipue diffunditur a dimittitur a mẽ
bris principalibus.ſcʒ. a corde epate a cerebro.a huius
ſignũ eſt quia talia membra in digeſtione virtutis ſemi⸗
nalis maxime debilitantur. Et ex illo patet ꝙ coytus ſit
mimme pꝓficuus.ſed tamẽ aliqui aſſerunt ꝙ predicta ſũt
intelligenda de coptu excellenti ſeo nõ de coytu modera
to. Notãde ſunt alique virtutes que lucide patent in his
metris ſaltem quibus ſit licitus. vnde vᷣſus.Alleuiat cor
pus coptus moderamine factus. Quibus ſit licitus qui⸗
bus non eſt valde nocuuus.
¶ NQueritur Quare ſemen viri ſit album/cum tamen ſe
men mulieris ſit rubeum. Reſpõdetur q in virs eſt al⸗
bum ꝓpter magnam calioitatem q eſt magis decoctũ qꝛ

mamillarum. Seo ſemen mulieris eſt rubeum quia eſt

— —

in teſticulis dealbatur. quorũ caro eſt alba ſicut æ caro

ſupꝑfluũ ſcde digeſtionis celebratur in epate qꝛ epar ẽ
mẽbrũ rubiñ igitur. ac. Aliter Rñdet᷑ qꝛ menſtrun ẽ ſã

guis corruptus a indigeſtus ergo habet colorẽ ſãguinis
((Bequuur paragrafus Queri
tur vtrum ſperma deſcindatu·

¶ Oueritur vtrũ ſperma deſcindat a mẽbris vel bumo

ribus. Rñdetur ſm aliquos q a mẽbris ſicut dictũ ẽ. Et
hoc ſic ꝓbãt qꝛ ſenſibilit᷑ videmꝰꝙ clauvus generat filiũ
claudũn.Et pꝛ hñs cicatricẽ generat filiũ habentẽ cicatri
cem vt dicit Areſt. in libro de aialibꝰ.Et hoc nõ fieret ſi
nõ eſſet deciſio a mẽbris. Sed tñ alij dicũt cy deciſio fit

ab hũoribus qꝛ fit ab vltimo nutrimẽto mõ nutrimentũ

nõ ẽ mẽbrũ ſed hũor. Sed ad primã opinionẽ de patre

truncato. Rñdetur ꝑ Areſt.in ſcdᷣo de generatiõe aialiũ
boc fit ꝓpter imaginationẽ matris tempore coꝑtus

¶ Quare imaginatio matris de ethiope generat filiũ ni
grum a hoc ẽ veꝝ de alijs opinionibus.vñn refert Alber

tus magnus ꝙ quedã regina in coytu imaginabatur de

vno ethiope ĩi lecto depicto cũ imagine magno diſtor
to a ſic ocepit a peperit filiũ nigerrimũ.Ab hoc rñdetur

ſm Zuicennã imaginatio de caſu facit hominẽ cade⸗
acit hoĩez leproſum. Sic etiã in ppoſitd

re. Et de lepra

mare tale quale imaginatum eſt.

imaginatiua eſt ſuperior formatiua fetus a precipit for

¶ Vtrũ ſemen viri ingreditur ſubſtanni a materiã fe⸗

tus. Rñdetur vtrũq; ſemen tam mris q; pris materia
liter intrat ſubſtantiã em brionis.qꝛ vt lac coagulatũ in

trat ſubſtantiã caſei ta habet ſe ſperma vt coagulum. —

menſtruũ plenitudinẽ habet lactis. Sed illa opinio non

videtur valere. ergo Rñdetur em Areſt. a in alios philo
ʒophos ꝙ ſemẽ viri nõ intrat in ſubſtantiã fetus ꝙꝙ ꝓpba

tur ſic. q; ſic materia cauſa efficiẽs comciverẽt qo eſt

ↄtra philoʒophũ.Gʒ ↄſequẽtia tenet qꝛ ſemen viri nõ in

trat ſubſtãtiã fetus eo ꝙ ẽ principiũ efficiẽs ipᷣius pueri

ſicut domificator eſt cauſa efficiẽs a principiũ ipſius do
mus. Item ex alio ꝓbatur qꝛ eadẽ ẽ materia nutrimẽti a
generationis ſcõo de aĩa qꝛ ex eiſoẽ ſumus a nutrimur.
ideo ſperma nõ poteſt eſſe materia nutrimẽti ſm Auer⸗
roim. vñ ſcdm rei veritatẽ eſt ita ꝙ; ſemina ambo clau⸗
duntur in matrice. Et ſemen viri diſponit ſemẽ mulieris

od receptionem forme ſeu anime quo facto ↄuertitur in

rubeum a exalatur per poros matricis qdð patet quia ſo⸗
lum menſtruũ eſt materia fetus. S

¶ Quare matrix auide a cupide attrahit ſemen qꝛ nar⸗

rat Auerrois ꝙ quedã puella exiſtẽs in balneo vbi vir

ſpermatauit. Et ab attractione ſeminis illa puella ↄce⸗
pit a peperit. Rñdetur ſᷣm Auerroim ꝙ matrix a natura
ſpecifica attrahit ipᷣm ſemẽ vt adamas ferꝝ a agates ca
libem. Sic attrahit ipᷣm ad ſuã ꝑfectionẽ ꝓpriam.

¶ MQuare mulieres hñt mẽſtrua. Rñdet᷑ in medicos qꝛ
ſüt frigide reſpectu viroꝝ. ergo totũ nutrimentũ nõ põt

ↄuerti in eis in ſãguinẽ. ergo multa pars tranſit in men
ſtruũ.qꝛ om̃i ĩ menſe a qualibet muliere debite etatis a
ſana expellũtur/qꝛ ante tredecimũ annũ nõ fluũt.etiã di

co ſana qꝛ alique mulieres infirme nõ patiũtur mẽſtrua

¶ Quare mẽſtrua fluũt a mulieribꝰ. Rñdet᷑ qꝛ mẽſtruũ
ẽ materia venenoſa. nã dicit Areſto. in de generatione
aĩaliũ ꝙ mẽſtruũ recẽs a fluens ſi tãgit arborẽ vł ramũ

arboris virentẽ talis arbor areſcit a deficit. ¶ Itẽ dicit

Areſt.ſi canis guſtaretide mẽſtruo tercia die ẽ rabivusa
ſtultus. Et ſi muſce tãgunt᷑ ipᷣo die moriũtur a ergo nã
ſagax omi menſe expelli voluit a mulieribꝰ mẽſtruu tãqᷓ

inimicũ vite q trariũ.ergo retentũ in mulieribus vltra
debitũ tempus ſcm Areſtotilem inducit peſſimas infir
mitates.ſcʒ ſincopim q extaſim.
¶ Quare ante trevecimũ annũ nõ fluũt menſtrua. Re⸗
ſpõdetur q; iuuẽcule ſũt calide.jita ꝙ bene digerũt totũ
lbũ. ergo menſtruũ ĩ eis nõ generat᷑ añ illud tẽpus et ꝑ
ↄſequẽs nõ expellitur. Ethoc ẽ veꝝ niſi bonitas vel ma
licia cõplexionis ĩpediaatt. ¶ Quare mulieres poſt
quinquageſimũ annũ nõ paciũtur menſtruũ.vt patet ꝑ
Areſt.in hijs metris Adde decẽ trinis mulieꝝ menſtrua
cernis.ꝑ quinquagita durat purgatio tota. Ibi rñdet᷑
mulieres veteres ſũt ſteriles ergo nõ hñt mẽſtrua Aliter
nRñdet᷑ a melius qꝛ tũc natura eſt debilis a ſic nõ poteſt
ipᷣm expellere pᷣ nimia debilitate. ergo generant᷑ ĩ eis ma
xime quãtitates immũdicie in vna maſſa a ſic efficiũtur
ita immũde vt ſuo anhelitu inficiunt hoĩes.a ergo tũc in
eis tuſſis abundat a alia mala.a ergo ſcdᷣm ↄſiliũ medi⸗
coꝝ abſtinendũ ẽ a talibus vetlis..
¶ Queritur Quare mulieres totaliter exiſtẽtes veneno
ſe nõ inficiũt ſemetipſas. Rñdetur qꝛ venenũ nõ agit in
ſeipſũ ſed ĩ aliud ſibi obiectũ. Aliter Rñdet᷑ ⁊ melius qꝛ
mulieres ↄſuete ſũt de tali materia ergo eis nõ nocet.Re
fert em̃ Allbertus magnus de quadã puella q̃ in colonia
ad ipᷣm ducebat᷑ a cõmedit oẽs arraneas nil ei nocentes
ſed fuerũt ſibi cibus aptiſſimus a dicit Areſt. in libro de
regimmne principũ ad Alexandrũ regem a narrat ſibi de
quadã puella que in iuuẽtute fuit nutrita Uenenoa ſu
per illo dicit cõmentator ſcdo phiʒicorũ ꝙ quidã hoĩes
vſitati fuerunt cõmedere venenum ſic ꝙ erat eis cibus
cottidiannug. cc.. s
¶ Quare mulieres impregnate non patiũtur menſtrua.

7

Riñdet᷑ ꝙ tũc mẽſtruũ trãſit ĩ lac a ĩ nutrimẽtũ fetꝰ ergo
mulier ipregnata q patit᷑ mẽſtruũ hoc è ſignũ aborſiõis
¶ Quare in trib primis mẽſibꝰ mẽſtruũ mulieris ipre⸗
gnate adhuc fluit. Rñdet᷑ ppt paruitatẽ æ nouitatẽ pueri
qꝛ ad huc nõ poteſt ſumere totã materiꝗ menſtrualem.

¶ Quare femelle aĩaliũ brutoꝝ vt volucrũ piſciũ nõ pa

tiñtur mẽſtua. rñdetur ꝑ Areſt. Mbertum ꝙꝙ in brutis

greſſibilibus menſtrun tranſit in materiã piloꝝ.in piſci

bus trãſit in ſquamas.ꝗq in auib' in plumas. Et quicũq;
velit hoc oſiverare bene poteſt. qꝛ inter bruta animallia
femelle magis frequẽter ſunt irſute q; maſculi a femelle

piſciũ magis ſunt ſquamoſe. a femelle auium magis ſůt
pẽnoſe a plumoſe. Tncritur Quare mẽſtruũñ
de

motũ lune.qꝛ luna motũ ſuũ ꝑficit in viginti nouem di⸗
ebus q quatuoroecim horis mõ luna habet dominiũ ſu-

per humiũ ſchᷣo metheororũ ſeo qꝛ menſtruñ eſt humi
t de nominationẽ a menſe nam humidum

18

creſcit luna creſcente q ipa deficiente deficit.

¶ Muare quedã mulieres diucius paciũtur talẽ flurxum
quedã breuius.quedam ꝑ ſex dies, quedãꝗ ꝑ ſeptẽ.alie

vero ꝑ tres vt frequèter in omibꝰ. rnoet᷑ prime ſunt
frigwiores. ergo plus generatur in eis de menſtruo et p
ↄſequẽs longiori tꝑe expellitur a alie ſunt calidioręs.er
go pauca generãtur in eis q breui tempore expellũtur.

¶ Queritur vbi reſeruatur menſtruũ ante fluxũ dicunt

aliqui ꝙ in matrice. Sed Auerrois hoc reprobat dictt
WHmatrix eſt locus generationis.ſed tale mẽſtruũ ad ge
nerationẽ nihil facit. Reſpõdet ipe ſicut dicebat᷑ de fluru
eceemoroidaꝝ q; quedã vena circa ſpinam dorſi ia men-
ſttrua reſeruat a hui ſignu ẽ q; mulieres iſto tꝑe maxie

”l

õ l

patiuntur dolorem dorſi ꝓpter eius expulſionẽ a natura
¶ Queritur vtrũ mẽſtruũ ꝙ om̃i tꝑe expellit æa menſtruũ
