Cd2135_qt
author: Aristoteles

HM

. 6 d
(ℳ

N125 11893188 021

UIIIIIIEIIIV1IunnAu

— —
e

ara nemn

ſeo⸗

sha

narej
denun
gon
gbentl
Poſtbe
luſtp

önn

iert
wecen
da En
ſceenre
carin
nmort
wndin
na
nede
degn
noer
lgere
C
faaen

2., D 4S Saſdeta
(CIncipiunt Drobleumata Areſtotilis — A 7
NeI(E. Wones homines naturaliter ſcire deſiderãt ſcri⸗ ð
HNAbiꝛt Areſtotiles princeps philoſophoꝝ primo me
taphiſice cuius cauſa põt reddi talis. Quia omße
haturaliter appetit ſuã ꝑfectionẽ a ſiliter conatur ſe

*

n8
aſſociare primo enti diuimno a imortali inquãtum poteſt
ſeoo qꝛ ſcientia eſt de ꝑfectione intellectus humani.ergo
oss hoĩes naturaliter ſcire deſiderãt/Rurſus a alia ratio
eſt.nã qpcunq; ens naturaliter appetit bonũ vt ſe ↄſer⸗
uare pᷣt in reꝝ natura. ſed qꝛ om̃is notitia ſcientifica eſt
de numero bonorũ honorabiliũ vt patet primo de aia.
ergo naturaluer omis homo deſiderat ſcire.Et ex cõſe⸗
quenti omnis ſcientia inquãtum mntellectui humana eſt
poſſibilis eſt acqurenda. Quaquis igitur quelibet ſcieeen
tlia ſit perſcrutanda.magis tamen illa que eſt nobilior 2 7e

coõmumor alijs ſcientijs. ſed quia philoʒophia naturalis * 2V
cõrert maximas delectationes vt patet.uij ethicoꝝ.ergo
pre ceteris ſcientia philoʒophica diligentius eſt inquiren
da Etiã ꝓpter alias cauſas.nam pñs ſcientia eſt ſimilis
ſcientie naturali qꝛ ip̃a clarificat animã. ipſa facit dele⸗
ctari in hoc ſeculo.vt dicit Areſtotiles in libro de pomo
q morte qui etiã in tãtum clarificat hoĩem vt ipſũ pᷣmo
enti diumno et immortali aſſimulari laborat teſte ſeneca
in epla in talia prumpẽs vba. Hec mihi philoʒophia ꝓ⸗
mittit vt ſumopere me deo parem reddit. Liber igitur
de animalibus corporalibus pᷣſertim de corpore huma⸗
no ex pluribus artificialibus codicibus ꝓbleumata col⸗ ”M
ligere. et eſt primum tale G ☚ SS
¶ Queritur quare inter omnia animalia homo habet .

faciem verſus celum eleuatam Reſpondetur multiplici⸗ Pre = ſa⸗

N
—

ð
MM

ter. Primo Muod eſt ex voluntate ipſius creatoris et / ⸗/

—

quãuis illa reſpõſio ſit vera nõ tamẽ videtur valida in
ꝓpoſito qꝛ ſic facile eſt oĩa ſoluere. Scoo.Rñdetur qð
oĩs artifex opus ſuũ primũ facit deterius.a poſt hoc op⸗
ſuũ ſcm facit melius a ſic deus creauit bruta aĩalia pri
mo quibꝰ dedit faciẽ depreſſã ad terrã inclinatã a ſcõo
creauit hoĩeʒ vt ptʒ in Beneſi quibʒ dedit figurã honeſtã
a celũ eleuatã. Sʒ illa reſpõſio nõ videt᷑ iterũ valere
DA Giâbe a ppoſit. Erquo theolopcalis a in pᷣmo derogat bo
SSO. nitati dei. Lercio. Rñvetur ꝙ inter oĩa aialia ſolus hõ
ieſeſt ordinatus ao regna celoꝑ. a iveo habet figurã eleua
tam ad celũ qꝛ otẽptis terrenis ↄtẽplari debet celeſtia a
in diuinis. Quarto. Rñdetur ꝙ anima rationalis ẽ ſimi
lis intelligẽtie a finaliter in deum ordinata vt patet per
Aluerroim primo de aĩa ergo hʒ figurã eleuatã ſurſum.
o V.,LDuinto Rñdetur ꝙ; homo exiſtens microcoſmus.i. mi
O E oron

. bus alijs aialibus habet pᷣcipere hom̃i obediunt Sex
r- D g,to reſpondet᷑ a vltimo ꝙ naturaliter cuilibet rei a ope⸗
. CvGOa ri talis figura deputanda quo ſuo motui fiet apta vt ce

S

ETA ꝶ** lo cõpetit rotũditas. igni aũt cõpetit figura piramidalis
FY eiſen⸗ q̃ motui ſurſũ eſt apta ergo rei bipedali vt eſt homo ſi⸗
“ gura dyametralis a figura piramidalis ẽ aptiſſima a er
r Ev inter om̃ia animalia ſolus homo capite eſt eleuatus.

pili ſunt ornamenta capitisa cerebri. Et cerebrũ ꝑ gene
ratõnes piloꝝ euacuatur a ſupᷣmo vſq; ad partes inferi⸗

pilos ↄuertũtur patet. Quia in toto hoĩe nichil ſiccius ẽ
ex quo ſicciores ſũt oſſibus ꝑ Albertũ magnũ qꝛ aliqua
onimalia nutriũtur ex oſſibus vt ca nes. Seo nullũ ani
mal pᷣt digerere plumas vel pilos qꝛ indigeſta eijciũtur

9 nor mũdus ſicut vult Areſtotiles. vij. phiſicoꝝ ideo omi

¶ Muare caput eſt piloſũ. Rñdetur ſm Conſtantinũ q

ores qᷓ exeunt ꝑ poros carnis exterioris a exſiccãtur q in

Ruiñdetur ꝙ cerebrũ quatuor modis purgat᷑. Drimo ab

facilit ſũt exſiccabiles ergo ceſſat ab eis ꝓlõgatio pilorũ

¶ Quare mulieres habẽt lõgiores crines e viri. Rñde

mini annologi modo quedam cutis eſt vura quedam

Tomnino ſicci ſunt ſicut et inepti ad nutrimentũ. Scdo

aquaticis humonibus ſuꝑfluis per oculos a melancolia

ber aures a colera. per naſum a fſecmate per pilos a illa
eſt intentio medicoꝝ “”ùZÿM
Dume homes hſſt longiores crines in capite q; alia
animalia. Rñdetur pm Areſtotileʒ.ij. de generatione e

hõ inter oĩa animalia habet cerebrũ bumidiſſimũ a quo

egrevitur ſudor qui in crines longos capitis ↄuertitur.
Scdo rñdetur Oe humores in hoĩe ſunt pingues nõ cito
exſiccabiles ergo pili ꝓlongant.in alijs aialibus hüores

*

Queritur adidem quare in a ijs aialibus Imn ffrf
gtur cuti ſʒ in hoĩe ꝓfũdius radicãtur in cute. hoc patet
qꝛ plus hʒ de nutrimento.ergo etiam magis ad interiora
ꝓlongãtur. Et hec etiam eſt ratio quare pili in alijs ani
malibus variantur ad variationẽ cutis et non in homi⸗
nibus niſi aliquando in cicatrice HM 2

tur. ꝙ mulieres ſũt humidiores q; viri J magis flecmati
ce.ergo in eis plus de materia piloſũ eſt. ꝑ ↄſequens ſe⸗
quitur longitudo a cũ hoc talis materia cerebri magis
augetur a mem bris inferioribusa maxime tpe menſtrui

tũc materia aſcendit. æ gaugmẽtatur humor piloꝝ vt dicl R
Albertus. Si pilus mulieris mẽſtruoſe ponat᷑ ſu

ex iſto generatur ſerpens venoniſſimus. Dcdo rñdetur
Dꝛ mulieres nõ ſunt barbate Quia materia barbe tran —

ſit in materiã piloꝝ a ſic pili mulieꝝ plongantur ⸗ —

Mugre ahqm homines habẽt molles crines aliqu
duros. Rñdetur fᷣm Areſtonilẽ q cutis et pilus ſunt ter⸗

*

Ce

ſpiſſa quevã ſubtilis quedũ groſſa. ergo pilus qui egredi

tur ꝑ poros ſupꝑficiales groſ ſe cutis fit groſſus a qui per

poros ſubtiles fit ſ̃ ubtilis. Etiã qñ pori ſunt aperti tunc

exijt multus humor ergo duri pili generãtur. Et vbi po

ri ſunt anguſti ibi molles a ſubtiles pili generant᷑. a hoc

Vrimo. una mulieres habet mollior ſ⸗
qð ↄtingit ex eo qꝛ in eis pori ſunt clauſi ꝓpter frigidita⸗
tem. Dcvο Muia colerici ꝓut frequẽter habent durio⸗

Areſtotilis in homibus veclarat huius ſignũ habemus.
uia mulieres habet molliores crines virt

.

1

7

res a groſſiores pilos.alijs ꝓpter caliditatẽ ipſoꝝ . ĩ eis

m⸗S en
r

Dele Mvvs pori valde ſunt aperti ergo etiã barbeſcũt alias.ergo di

cit philoʒophus in phiʒonomia q; aĩalia duros pilos ha⸗

bentia ſũt audatiora. Quia tales pili ordinati ſũt ꝑ calo

rem a ꝑ colerã a colera facit ſemꝑ pugnare. Etia Are⸗

ſtotiles ponit exemplũ de vrſo a cipro. Et ꝑ oppoſitum

aĩalia molles crines habẽtia ſunt timida qꝛ frigiva vt le
pus ceruus. Item Areſtotiles dicit aliã rationẽ molli⸗
ciei a duriciei pilorũ. Quia in regione calida groſſiores

pili generãtur vt hohent ethiopes per oppoſitum eſt de
regione frigida vt verſus ſeptentrionem

¶ Duare quidã hoĩes habẽt criſpos crines a quidã pla

nos Rñdetur O cauſa criſpitudinis eſt ſuphabundãtia
caloris vt ſi in hoĩe eſt multus calor tunc generãtur pi⸗
li criſpi. Quia tũc mouẽtur ſurſũ Et huius ſignũ eſt Qñ
aliquis intrat balneũ licet habet crines planiſſimos.po⸗

ſtea tamen habet aliquos criſpos ergo balneatores ꝓut
frequẽter habẽt criſpos crines. Siliter ethiopes a cole⸗

rici. Heo cauſa planiciei eſt multa hũiditas fumi diame

traliter tendens deorſũ. Et huis ſignũ eſt. Quia mulie

res ꝓut frequenter habent planos capillos.quia ſũt mul

te bumiditatis 1 pquce caliditatis.

—

—

Nuare mulieres pubeſcũt. ſ vini iĩ pectore barbeſcũt
nõ alibi. ac. Rñdet᷑ medicinaliter ꝙ in viris a in muli

eribꝰ ẽ oↄfluentia hũ iditatis ibidẽ.a magis in mulieribꝰ.

qꝛ in viris ẽ os veſice in illo loco in quo tenet᷑ vrina.ex

vrina generant᷑ pili in pectore a circa vmbilicũ. Sʒ de
mulieribus dicit᷑ ꝙꝙ hũiditas veſice et matricis ibi ↄtungi
tur ergo multus fumus ibi reſoluitur q ẽ materia piloꝝ.

qꝛ eodem movo fit ſub humeris a in alijs locis hirſutis.
¶ Quare muliẽs nõ barbeſcũt.Rñdet᷑ qꝛ in eis ẽ defectꝰ
caliditatis.vt etiã in aliquibꝰviris effemmatis qꝗ ſũt carẽ
tes barba ꝓpt eandẽ cauſã:qꝛ hñt cõplerionẽ muliebrẽ

¶ OQueare ſuſpẽſis creſcũt crines.Rñdetur qꝙ corꝑa eoꝝ

ſũt expoſita ſeu appoſita ſoli.qui ſol ſuo calore totũ hũi

dũ reſoluit in fumũ.exquo generant᷑ crines a augmẽtan?
¶ Quare pili barbe ſũt magis groſſi alijs a quâto abra
vuntur tãto plus indureſcũt. Rñdetur ꝑ vnã regulã me
dicinalẽ quãto plus de aliquo liquore humor ſeparatur.
tanto plus ad talem locũ humor ↄtrahitur. ergo quãto

plus pili abradũtur tanto magis ibi ↄfluunt humores a
ex eis crines generãtur.Et ibidem indureſcunt.

¶ LQuare mulieres ſũt valde plane et formoſe reſpectu

viroꝝ.Rñdetur ſᷣm Areſtotilẽ.primo de generatioue ani
maliũ. Quia in mulieribus tota humiditas q ſuꝑfluitas
que eſt materia piloꝝ corporis.expellitur cũ materia mẽ
ſtruali.que manet in viris euaporaliter trã ſiens ĩ pilos.
huius ſignũ eſt ꝙ mulieres raro habent fluxum de na
ribus a apoſtemata a vlcera. Quia talis materia eupo
ratur ciũ menſtruo. Item aliud ſignũ/quia videmus ali⸗
quas vetulas barbeſcere ĩ ſenectute.ſcʒ poſt quadragin
ta annos vel quinquaginta cũ eis menſtrua ceſſãt qð pa

tet per Areſtotilem. ix. de animalibus ac.

4 „
— .

¶ Quare inter omnia aĩalia ſoli hoĩes caneſcũt vt vult
Horphirius Areſtotiles primo de generatione Rñdetr

ſm philoʒophũ ꝙ canicies cauſatur in hoĩbus Quia hõ

inter oĩa aĩalia habet calioiſimũ cor ideo natura ſagax.
ne ꝑ calorem cordis hõ ſuffocaret᷑.cor calidiſſimũ oppo
ſuit cerebro frigidiſſimo. vt caliditas cordis tẽperaretur
frrgiditate cerebri. a ecõuerſo frigiditas cerebri tẽpera⸗
ret calore cordis. ſic qdð tẽperamentũ redderet᷑ vtrobiq;
hoc patet etiã ex ſigno tali.qꝛ hõ inter om̃ia aĩalia habʒ
turpiſſimũ odoratum.ij.de ala. Etiã hõ quaſi mediũ vi
te ↄſumit dormiendo a hoc ↄtingit ex ſuꝑ habundantia
cerebri frigidi a hũidi.a ſic indiget calore naturali illuꝰ

humidũ digerẽte a ↄſumẽte Et illũ calorẽ hʒ ſufficient in

iuuentute ideo non efficitur canus.Tꝑe vero ſenectutis

deficit in calore naturali.a ſic vapores aſcendẽtes a ſto

macho manent indigeſti ꝓpter defectũ caloris naturalis
a ſic ↄſequenter putreſcũt a illam putrefactionẽ humon
xſequitur albevo que dicitur canices. Ex illo patet q ca
Rpnicies nihil aliud eſt niſi albevo criniũ exputreſcatõe hbu

moꝝ circa radices piloꝝ ex defectu caloris naturalis tꝑe
ſenectutis cauſata.Etiã canicies cauſatur ex malicia cõ

plexonis aliquãdo.a illa bene contingit in iuuentute.ali
quando etiam ex humore indigeſto. Aliquãdo ex nimio
timore vel cura vt patet de mercatoribus aq nauigatibꝰ
q raptoribus. Unde. me

ſta Eura facit canos quãuis

Kelnerk
homo non habet annos ꝛ⸗ c. —
¶ Queritur Quare crines ruffi citius albeſcunt c alij.
Rñdetur ſᷣm Areſtotilẽ qdð rubedo eſt infirmitas pilorũ

nã generat᷑ ex materia infirmaa debili.ſeilicet ex materia

menſtruali iveo cicius caneſcũt q; crines nigiia

¶ [(Queritur. Quare lupi griſeſcunt ꝓ quo nota differẽ
tiam inter caniciem a griſitiem. Qua canicies cauſatur
ex defectu caloris naturalis. Ded griſities ex voracitate
cõmeſtione vt habetur ꝑ Areſtotilẽ.ſeptimo.de aĩiali⸗
bus.ũ lupus ẽ aĩal multum vorax a multũ cõmevit a
guloſe ſine maſticatione a ſemel deuorat in tantũ qð cõ

tentatur p triouũ. Et tic ilie cibus cauſat vapores groſ
ſos in corꝑe ipſius lupi a ꝑ ↄſequẽs griſities in ipſis ge—

neratur. Item griſities a canicies. Dcdo differũt qꝛ gri

ſities fit ꝑ totũ corpus/canicies ſolũmodo in captte.

¶ Queruur. Quare equi griſeſcũt. Rñdetur.ſᷣm Zjreſto
tilẽ in hbro de animalibus.ꝙ illorũ corꝑa plurimũ ſunt
in ſole a ſcom Areſtotilem. nij.metheoroꝝ. Calor etiam
quãdoq; accidentalis facit putreſcere. ergo ex tali calo⸗
re materia pilorum putreſcit a per conſequens etiã val⸗
de cito caluannrrrtrr.e
¶ [Queritur Quare homies calueſcunt a arbores in hꝑ

c hnſe

eme defoliãtur. Rñdetur ſᷣm Areſtotilẽ vbi ſupra de ani

malibus ꝙ eavẽ de cauſa hoĩes calueſcũt a arbores de⸗

foliãtur. Quia defectus hũiditatis vtrobiq; eſt cauſa de

fectus tam pilloꝝq folioꝝ.a hoc pulcre declaratur.q; ꝑ
actum venereũ homo calueſcit.qꝛ luxuria eſt emiſſio na

turalis hũiditatis a caliditatis.a ſic ꝑ luxuriã humidum

oſumitur qð eſt nutrimentum piloꝝ.ergo ſequitur calui

cies.a hoc declaratur euivẽter de eunuchis a mulieribꝰ

que nõ calueſcunt qꝛ tale humivũ ab eis nõ ſeparatur.
vnde eunuchi habẽt cõplexionẽ femineã. Sed qñ queri
tur quare eunuchi nõ calueſcunt nec habent povagram

id eſt infirmitatẽ pedũ.vt dicit Jpocras ſexta particula

amphoriſmoꝝ.Rñdetur ſᷣin Galienũ in cõmento ibidem
qð cauſa caluiciei eſt ſiccitas.a ſiccitates nõ ſunt in eu⸗

nuchis qꝛ carẽt teſticulis qui ſupplẽt calorẽ ꝑ oĩia mem⸗

bpra a calor ipſe aperit poros quibus apertis cadũt pili.
¶ Queritur Quare mulieres nõ calueſcũt. Rñdeĩ ꝙ fri
gide a huide ſũt a hoc vtiq; operatur ꝑmanentiã pili.nã
huiditas dat nutrimẽtũ pilis a frigiditas poros ↄſtrigit.
¶ Quare calui ſunt fallaces vt dicit metrũ Si non vis
calui.ac̃ Rñdetur ꝙ caluicies atteſtat᷑ ſuꝑ cõplexionẽ co

lericã.qꝗᷓ eſt calida a ficca.et colerici naturaliter ſũt falla

ces iuxta illũ vſũ. Hirſutus fallax iraſcẽs ꝓdigus audax
ergo ſequitur a primo a vltimũ qð calui ſunt fallaces.
¶ LMueritur Quare ceci naturaliter nõ calueſcũt. Rñde
tur ?m Areſtotilẽ ꝙꝙ ocłus habet multũ humiditatis a ta
lis humiditas que trãſire deberet ꝑ ſubſtantiã oculorũ
trꝗᷓ ſit in nutrimentũ ſufficiens piloꝝ a ſic raro calueſcũt
ſpõdetur ꝙ; tꝑe timoris calor vadit ad interiora ab exte
rioribus mẽbris.volẽs ſubuenire cordi.a ſic pori ĩ qui⸗
pus plli figũtur claudũtur.ad quã clauſionem ſequitur

erectio piloꝝ a hoc maxime patet in aĩalibus brutis ſci⸗

licet in porcis a in apris a in pauonibus.
. ——— De capite
¶ Queritur Quare caput hominis eſt rotundũ. Rñde⸗
tur ꝙ hec figura eſt abtiſſima ad capiendũ in ſe aliquio
vävt patet ꝑ Areſtotilẽ primo celi.cũ ipſũ caput in ſe capit
quinq; ſenſus vt etiã declaratur in ſpera materiali.

¶ OQueritur Quare caput ſit durum Rñdetur ꝑ Areſto

quia ꝑ ipſũ cerebrũ vt ꝑ clpeũ tueatur.
¶ Mueritur Quare caput nõ eſt directe rotundum ſev
ablongum. Reſpõdetur vt in ipſo tres cellule aptius poſ

ſuut viſtingui.ſcilicet fantaſia in fronte legiſtica ſiue ra⸗

tilem quia ↄtinet in ſe humidiſſimã partem totius aĩalis

A Muare omnibus timẽtibus ↄtingit criniũ erectio Re

— 1

tionalis in media/q memoria in poſteriori cellula.

Hueritur Quare homo imaginãdo erigit caput ſur⸗

ſum ſiue verſus celum. Reſpõdetur ꝙ imaginatio eſt in

anteriori parte capitis ſiue cerebri.ideo etiã erigitur ſur
ſum vt cellule imaginatiõis aperiantur a vt ſpiritus ani
malis ↄcurrendo facere poteſt imagiustionem.
¶ Quare homo cogitans a recogitans de preteritis ca⸗
put ſuum inclinat ad terrã. Rñdetur qꝙ; ideo Quia cellu

la poſterior eſt memoratiua.ð ergo illa erigitur verſus ce

lum cũ caput inclinatur ad terrã a ſic aperitur ula cellu
la vt ſpiritus animales ꝑficientes memoriã intrant

Queritur quare caput nõ eſt carnoſum ſicut alia mẽ

bra. Rñdetur ſcᷣm Areſtotilem in de animalibus ꝙ ca
put nimm aggrauaretur a moueri non poſſet ergo eſt ſi
ne carnt. Etiam caput carnoſum deſignat complexionẽ
malam. U

¶ Oueritur quare caput ſepe patitur dolores. Rñdetur

—

ſcom Lonſtantinũ in libro de ſtomacho ꝙ quãdoq; pa
titur dolorem ex aſcenſione maloꝝ vaporu. ꝓuenientis

quãdo de ſtomacho ad caput extullunt᷑ a ipſum cerebrũ

perturbãt a ſic cauſatur dolor.Etiã dolor capitis maxi
me ꝓuenit a ſtomacho ꝓpter nimiã repletionẽ ipſius ſto
machi Quia ſcõm GBalienũ duo magni nerui tranſeunt
de cerebro ad orificiũ ſtomachi et ſic iſta duo membra
ſemꝑ ſimul compatiũtur. Etiam dolor capitis quã docʒ
ꝓuenit ꝓpter vinum forte vel alium potum fortem vel
ꝓpter cibaria fumoſa a acuta ſicut alleum a cepe. Etiã

—— *

quãdoq; ↄtingit ex fſecmate in ſtomacho ↄtento de quo

poſſunt vemire febres cottidiane. .
¶ Mueritur quare muheres ſepius habẽt volorem capi

tis quam viri. Reſpondetur ſecundum Albertum. quia

mulieres patiuntur menſtrua a viri non aſic fumus im⸗
mundiſſimus a venoniſſimus reſoluitur. qui ſurſum pe⸗
tens exitum ipſum caput facit dolere

ONueritur Quare cerebrũ ſit album. Rñdetur duplici

ter. Quia frigioũ eſt ꝗ frigiditas eſt mater albedinis. vt

patet p philozophũ Bcdᷣo. Rñtetur ꝙ ieo vt poſſet n
ſe recipere ſilituvines omnium coloꝝ modo color albus

eſt maxime ſimplex.

¶ Queritur. Quare om̃es ſenſus ſüt in capite. Rñdetur
IFm Albertũ.qꝛ ibi eſt cerebrũ a quo omnes ſenſus depẽé

dẽt a diriguntur. Et ꝑ ↄſequens omnes ſpiritus ſentire
facit a omnia membra regunttſur.

¶ Queritur Quare cerebro leſo vel corde hõ non po⸗

teſt euadere mortẽ. Rñdetur q cor q cerebrũ ſunt mem
bra vitalia a principalia in animal bus ergo ipſis leſis

mullum remevium eſt vt habert potet.
¶Oueritur Quare cerebrũ eſt humidũ Rũñdetur. vt eo

facili recipit impreſſionẽ qꝛ bumidũ faclliter ẽ receptiuũ

ipreſſionũ vt ptʒ de aqua que facile recipit figurã ſigilli.

¶ Mueritur Quare cerebrũ eſt frigidũ. Rñdetur dupli

citer. Orimo vt ſua frigiditate clarificet a ſubtiliat intel
lectũ homis. Ocðdo vt eius frigiditate tẽporaretur calor

cordis a hoc ẽ de intẽtione Areſtotilis in libro de aĩalib⸗

Nuare habemus vnũ naſum a duos oculos Rñde⸗

tur ꝙ viſus ẽ magis neceſſarius homim ſ olefactus et
ergo ꝓuenit ex benignitate nature.ſcʒ vt ſi in vno oculo

offenſio fieret ſiue deſtructio tunc alter maneat a ſic

rigitur vt patet in perſpectiua commum.

¶ Quare pueri in iuuẽtute hñt magnos oclos a ĩ etate
gracilantur. Rñet᷑ im Areſtotilẽ in. ij. de generatione ;

certe videmus ꝙꝙ tunc ſpiritus viſiuus ad vnũ oculũ di⸗

——

—

eſt ꝓpter maximam cerebri humiditatem a ppter hanc

cauſam etiam pueri ſunt multum ſomnolenti.

¶ Quare oculi nigri de die bene vidẽt a de nocte vero

male. Rñdetur ſᷣm Areſtotilẽ ppter indigentiam ignis.a

ſphcer luminis a humoris in oculis congregationem il⸗

minant humorem glacialem.
C Quare oculi glauci de die male vidẽt de nocte vero

bene. Rñet᷑ ꝑ Areſtotilẽ qd glaucedo ꝑ ſe eſt lucida

ſpiritus viſibiles de die debilittur a in nocte ofortant᷑.
¶ Queritur Quare hoĩes habẽt oclos diuerſos. Rñde⸗
tur ꝑ Areſtotilem qð hoc eſt ꝓpter diuerſitatẽ humoꝝ.

vnde oculi habẽt quatuor tunicas a tres humores. Dri

ma dicitur cõſolidatiue qᷓ̃ eſt exterior fortis a pinguis.

Bcda dicitur cornea ad ſimilitudinẽ cornu a illa ẽ pſpi
cua.Tercia dicitur vnm ad ſimilitudinem vnie magne.
MQuarta dicit᷑ tela aranea. Sʒ ſcm alios oclus oſtat ex
ſeptẽ tumicis a tribus humoribus. Orimus humor dicit

albugineus ad ſimilitudinẽ albuginis in ouo. Gecũdus
ẽ glacialis ideſt glaciei ſilis.Terciꝰ ẽ vitriꝰ ideſt ad mo⸗
dũ vitri clarꝰ.Et illa diuſitas hũoꝝ facit diuſitatẽ ocloꝝ
¶ Querit᷑ quare hoies luſci a monoculi ſüt boni ſagitta
Et quare ſpeculãtes aſtra vidẽt vno ocło ꝑ cãnos Ho
hoc dicendum eſt ꝙ hec eſt materia ꝑſpectiua ſcõm q;

SGagnan

patet in libro de cauſis. Quia oĩs virtus vnita fortior ẽ

ſe ipᷣa diſperſa ergo tota virtus viſiua diſꝑſa in duobus
oculis.vno oculo clauſo ↄgregatur ad alium ſic viſio
in ipſo fortificatur a per conſequens certius vident vno
oculo clauſo q; ambobus apertis.

¶ Queritur quare foruter bibentes a ridẽtes lacriman

tur. Rñdet᷑ qꝛ dũ bibũt aer inſpiratus nõ exijt ꝑ vocalẽ

artereã a ſic cũ ipetu ad ocłos dirigi ꝑ poros exeũdo
ſic hůores ocloꝝ expellit a iſti expulſi avducũt lacrimas

CMuare multu flentes paꝝ mingunt. Rñdetur ꝑ Are⸗
ſtotilẽ qd humidũ radicale lacrime a vrine ſunt idem et

eiuſoem nature. ergo vbi fletus multiplicatur ibi vrina

diminuitur. Et qð ſunt eiuſoe; nature a materie pats in

ſapore quia ſalſa ambo ſunt.
¶ Nueritur quare aliqui habẽtes claros ocłos nihil vi⸗
dent. Rñdetur ꝙ hoc ẽ ꝓpt opilationẽ neruoꝝ a deſtructi
onẽ nã ipſis deſtructis virtus viſiua ad oculũ a cerebro
differri nõ poteſt vt pat; ꝑ philoʒophũ de ſenſu a ſẽſato
¶ Nueritur quare oclus ſit clarꝰ a politꝰ ſicut ſpeculũ.

Rñdetur ꝙ res viſibiles reuerberãtur melius ſuꝑ rem
terſam a bene politam. ergo oculus eſt politus vt ex hoc

viſus ↄfortetur. scõᷣo Rñdetur Quia oculus eſt maxi⸗
me humidus inter oẽs partes corporis aquatice natu
re. modo ſicut aqua eſt tarſa a polita ita oculus
¶ Queritur quare hoĩes habentes oculos ꝓfüdos acu⸗
te vident a longinq; a ſiliter alia aialia. Rñdetur ſcdᷣm

Areſtotilẽ.ij.de generatiõe aĩaliũ ꝙ virtus viſiua in eis

nõ diſꝑgitur ſeo ꝓcedit diametraliter ad rem viſam. Et
hoc declaratur inſimili Quia quãdo aliquis ſtat in ꝓfũ⸗
da fouia aut in fonte ꝓfundo ſtellas celi ⁊ firmamẽti de
Ddie clare a lucide ſpeculãtur vt dicit Ariſto.in tractu de
forma ſpeculi qꝛ tuc virtus viſiua a radij nõ diſpgunt᷑.

¶ Queritur quare hoĩes habẽtes altos oclos a nõ pro

fundos inveterminate vident a male. Rñcetur ꝑ Areſto
tiẽ qð radij qui tranſiunt ad viſum diſt pgunt᷑ ad latus a
nõ directe ꝓcepũt ad rem viſã ergo viſù debilitant

¶ Oueritur. Quare multa animalia naſcuntur ceca ſi⸗
cut catuli leonum a canis Rñetur. ꝙ talia animalia nõ

— —

ð S — —

ſunt adhuc ꝑfecte maturitatis q nõ operatur fluxus nu⸗
trimenti. Et hoc declaratur in ſimili de yrüdinibus vt ſi
illis in nivo auferũtur oculi alij recreſcunt eis a hoc ptʒ
in multis alus animalibus brutis que etiã immature ge
nerantur quaſi mortua.vt catuli vrſi. Etiã inferius pa⸗
tuit a iſta eſt magis ꝑſpectiua q; naturalis materia
¶ NQuare oculi mulieris mẽſtruoſe inficiũt ſpeculũ no⸗
uum vt dicit Areſtotiles in libro de ſõno ꝗa vigilia a cõ⸗
ſimile ꝓpbleuma. ¶ Quare Paziliſcus interficit hoĩes
viſu.Ad primũ Rñdetur ꝙ ꝑ talem modũ.quãdo men
ſtrua fluunt de muliere tũc aer venoniſſimus reſoluitur
ab ea. Qui aſcendit caput mulieris a multũ dolens ca⸗
put cooperiens cũ multis velis a peplis et qꝛ oculi ſunt
poroſi ergo petit ibi exitum a ſic inficit oculos quj pleni
ſunt ſanguine a apparẽt in eis oculi guttuloſi a lacrimo
ſi ꝓpter malũ vaporẽ in eis exiſtentẽ a illi euaporãtur æa
multiplicãtur vſq; ad obiectũ ſpeculi a qꝛ tale ſpeculum
eſt multũ ſoldũ mundũ a politũ a ergo faciliter immũ
dum accipit.2ld ſm. Rñdetur ꝙ Paziliſcus eſt aial mul
tum venenoſũ q ꝑ oculos illius vapores venenoſi exeũt
q multiplicant᷑ viq; ad rem viſã a vſq; ad oculũ hoĩs qꝗᷓ
vapores venenoſi ſen hũores intrãtes corꝑa inficiũt a
tandẽ hõ interficitur Et boc ẽ quare baʒiliſcus inſpiciẽs
clipeũ cũ bitumine pfecte factũ aut aliã rẽ firmãa politũ
interficit ſeipſũ qꝛ ab iſta re polita ⁊a ſolida iſti humores
reflectũtur a ꝑpcutiuntur vſq; ad baʒiliſcũ Ex q̃ ꝑcuſſiõe
interficit᷑. Et ſiliter ẽ dicendũ de muliere mẽſtruoſa.Cor
relariũ qð quedã vetule qñ tꝑe menſtrui inſpiciũt ſpecła
aut alias res ſolivas a firmas ſeipſas ledũt a offendunt.
¶ Quare cintulacio octoꝝ in cattis a lupis nõ apparet
in luce ſeo in tenebris.Rnvetur qꝙ in luce maius lumen

offuſcat a extinguit minus lumen ſic ꝙ; tunc extraneus
color apparet cintillare quãuis in ſe hʒ aliquã materiã
lucis ꝑ quã tꝑe tenebroſitatis apparẽt ſplẽoidi.Ex quo
eſt corpus polijtuʒ a ſic illa materia lucis quovãmodo
offuſcatur in diè ita qd nõ apparet ſplendida ſeo magis
colerata ꝓpter ſui lucis offuſcationem vnde quãto maio
res ſut tenebre de tanto talis natura lucis que eſt in ob-
iectu viſibili plus fortificatur quia de tanto minus impe
oitur ꝑ maius lumen extrinſecñ qð poſſet offuſcari
MQuare homo ſe vidẽs in ſpeclo mox obliuiſcitur ſuũ
Diſpoſitionẽ a nõ ſcit qualiter ſit diſpoſitus. Rñdetur in
libro de forma ſpeculi qð idolũ viſum ꝑ ſpeculũ debilit᷑
reflexe rep̃ᷣſeẽtat potẽtie viſiue a ex quo debiliter ſe rep̃
ſentat tüc debiliter app̃hẽdit᷑ a ꝑ ↄſequẽs nõ diu retinet᷑
¶ OQuare viſus recreatur ꝑ viridẽ colorẽ vt ptʒ ꝑvſum
Fons ſpeculũ gramẽ pᷣſtant oculis alleuiamen. Rnoetur
qð viridis color mediocriter mouet.a iĩmutat organum
viſus.ↄfortat viſũ a nõ debilitat hoc non facit color al
bus vel niger. qꝛ iſti fortiter mouẽt qa ĩmutãt organũ vi
ſus ideo plus faciũt violentiã. Cuius ratio eſt qꝛ magis
tẽdũt ad excellentiã ſeu violentiã Sʒ de quãto ſenſibile
magis excellens de tãto magis deſtruit a debilitat ſenſũ
vt patet ꝑ Areſtotilem ſcdᷣo de aĩa Mui dicit ſenſibile ex
cellẽs corrumpit ſenſum De naſſo
¶ Queritur quare naſus extat q excedat vltra alias par
tes capitis. Rñdetur dupliciter. primo qꝛ naſus ẽ quaſi
c(luaca cerebri ꝑ quã flecma cerebri expurgat᷑ ergo exce
dit alia mẽbra ne imundicia maculãtur.Aliter Rñũcetur
ſcom cõſtantinũ quia naſus eſt maxime decor faciei emi
nens ſeu ſplendens cũ natura laborat decorare vt atte⸗
ſtatur boecius in de diſciplina ſcolarium.

¶ Quare homo inter cetera animalia habet malũ tur
piſſimũ olofactũ ſeu odoratũ vt patet ſcdo de generauoe
Rñtur ꝑ cõmentatorẽ ibidẽ ꝙ homo inter cetera ani⸗
malia quo ad ſui quãtitatẽ hʒ cerebrũ maxime humwũ
frigidiſſimũ , ergo ex tali excellẽti hiido a frigido ce⸗
rebrũ indiſponit a ꝑ ↄſequẽs organũ olofactus organo
indiſpoſito impeditur ſenſatio vt patet ꝑ Areſtotilẽ æa te
miſti ſcdo de anima et ergo quidãꝗ hommes ſimpliciter
non odorant ꝗ hoc eſt ſiguũ male ſenſationis 7.
¶ NQuare vultures vt vult Cõmentator ſcdo de anima
optime oporãt Rñtur ꝙ hñt cerebrũ valde ſiccũ ergo
ger deferẽs ovorẽ nõ iĩpeditur ab humiitate cerebri ſeo

u bito tãgit ſuũ organũ.a ergo dicit Cõmẽtator ſuꝑ ter
cium de ala qð vultures tigrides a alia aĩalia prelio fa
cto in gretia venerũt a quingẽtis muliaribus ad cadaue
ra mortnog (De NaribuPu
¶ Queritur quare fecit nares natura Rñvetur ppter tri
plicem vnilitatẽ. Orimo qꝗꝛ clauſo ore inſpiramus ꝑ na
res in refrigeriũ cordis. cdᷣa vtilitas qꝛ ger ꝓcedẽs ex
Ore fetet quia fumi ſtomachi ſũt ei adiuncti qꝛ aer reſpi⸗
ratus ad nares minus fetet. Tercia cauſa eſt ꝙ flecma
Pcevdens de cerebro ꝑ nares expurgatur. c
¶ Queritur Quare hoĩes ſternutt Rñdetur vt virtus
expulſiua a viſiua ꝑ hoc purgãtur a cerebrũ a ſuꝑffſuita
te purgat qꝛ ſicut pulmo purgat᷑ ꝑ tuſſim ſic virtus viſi
ua a cerebrũ ꝑ ſternutatonẽ᷑. Etiã qui ſternutat frequẽ
ter dicitur habere forte cerebrũ.a ergo medici dant ſter
nutatoriũ vt purgẽt cerebrũ. Et hoc eſt ꝙ volentes non
potentes ſternutare cito moriũtur qꝛ ſignũ ẽ cerebrũ
totũ impletũ malis huoribus qui nõ poſſũt expurgan.
¶Quare apopletici.i.in quibus ſanguis cto effunditur S

nõ poſſunt ſternutare. rñdetur q meatus ſeu ventriculi
cerebri ſũt eis opilati a obdurati a ſi poſſent ſternutare
forte apople xia ſolueretur.aceteer.

Quare calor ſolis ꝓuocat ſternutationem a nõ calor
ignis. rñdetur ꝙ calor ſolis tantũ reſoluit a nõ ↄſumit.

ergo vapor reſolutus expellitur ꝑ ſternutationẽ. Sʒ ca⸗

lor ignis reſoluit a ↄſumit/a ergo magis ↄſumit ſternu-
tationẽ q; ꝓuocat De Auribbus
¶ Queritur Quare omne aĩal mouet aures pᷣter hoĩes.

rñdetur ꝑ Areſtotilẽ ꝙꝙ quidã muſculus eſt circa mãdi

bulã ĩ hoĩe qui ꝓhibet motũ ĩ auribus a ergo eo exterſo

hoĩes mouẽt aures vt viſũ eſt in pluribus homibus. Sʒ

alia aĩalia illis carẽt ergo auricule eoꝝ mouẽtux ·
¶ Quare ex erectione auriculaꝝ aʒini pluuia ꝓnoſticat᷑.
Rñdetur qꝛ aʒinus eſt aĩal valde melancolicũ a ex melã

colia eſt ſentiens pluuiã futurã modo tꝑe plumoſo au⸗

res omnium animalium eriguntur.ergo aʒinus ſentiens

pluuiam futuram aures erigit.

¶ Quare auicule nõ hñt aures. Rñdetur ꝑ Areſtotilem
qꝙ iveo qꝛ natura dat vnicuiq; qdð ſihr ↄgruum eſt. ſeo ſi

deciſſet auibꝰ aures ipedirent eas in volatu. Sulr piſces

carẽt auribꝰ ꝓpi natationẽ a ſolũ hñt paruas foueas et
poros ꝑ quos audiũt vt veclarat areſto.de boue marino

Quare veſptiliones aures hñt cũ tñ vient᷑ eſſe aues
Rñdet᷑ ꝙ ꝑuim hñt naturã auiculaꝝ in volãdo rõe cuiꝰ

hñt alas ꝑtim hñt naturã quadrupedũ eo ſũt piloſe
qꝛ mures ſunt tũc natura ſagax diſpoſuit eis auriculas.

¶ Muare hõ inter cetera aĩalia hʒ aures rotũdas. rñceĩ
qꝛ figura totius a figura partiũ in magno ꝓportionan
q maxime inter homogema. qꝛ ſicut vna gutta aq̃ᷓ rotũ

da ẽ ita A tota aqᷓ vt ꝓbat Yobhẽs te ſacrobuſto in ſpers

— — -—UN

di

9

t

no
es
un
ſe
9.

mãli. Sʒ qꝛ caput hom̃is ẽ maxrime rotũdum. ergo q au

res declinqt ſe ad eandẽ formã ſiue figurã. Sʒ capita ali
orũ aĩaliũ ſũt valde oblõga ergo a aures exinde plõgant᷑
Quare natura formauit aures ipᷣis aĩalibꝰRñncet᷑ ; fe
cit ꝓprer duo Primo vt aĩalia ꝑ aures audirẽt vt res
audibiles ꝑtingerẽt ad pelliculã auris Scðo qꝛ ꝑ aures
caput purgat᷑ a colerica ſuꝑfluitate ſicut em caput purga
tur ꝑ naſũ a flecmatica ſuꝑfluitate ſie ꝑ aures a ſuꝑflu⸗
itate colerica. OAre
¶Quare os habet labia ipſũ circundãtia Rñtet᷑ ſm Cg̊
ſtãtinũ qꝛ labia tegut 1 munmt dẽtes q; nõ eſſet pulcrũ
ſp dentes apparere. Aliter rñdet᷑ ꝙ dentes ſi ut frigide na⸗
ture a ergo citius lexerent ab gere exteriori ſi ꝑ labia nõ
tegerẽtur. Sʒ tñ alia poteſt eſſe ratio euidẽtior qui ẽ mo
ralis.ſcʒ ꝙ hõ debet ſe moderare in loquẽdo a ex eo ſol⸗
uitur illud ꝓbleuma. ¶ Quare hõ habet duas

aures 2 vnũ os a ſilr duos oclos rñoet hoc ẽ ex eadẽ

cepimꝰ a tm̃ vnũ os.a ideo nã ſagax aures fecit patẽtes.
liguã vero duplici clauſura circũdedit ſcʒ labijs dẽtibꝰ
¶ Quare hõ hʒ os Rñdet᷑ ppt multas vtilitates Orima
qʒ os ẽ oſtiũ ſtomachi. ſcdða cibe i ore maſticata p̃pa
rat᷑ ad primꝗ digeſtionẽ quis auicẽna voluit q pᷣma di
geſtio fiet ĩ ore. iij. qꝛ ĩ cauo oris aer iſpirat⸗ ꝓ cordis
refrigerio ſubnilliat ꝓpt alias młtas cauſas q̃ poſtea pa

tebũt ¶ Quare labia ſüt mollia rñot ꝙ hoc fit ppt for
matõcʒ vocis qꝛ ſine ipis vor ꝑfecre nõ põt formon na

* 4

ſine ipſis lris.a. b. ff. p.voces lrãles nõ poſſunt formari

ſine labͦͤs (¶NQuare bõ oſſitat. Rñdetur ſm glo
ſam vltime particule am phoriſmoꝝ ypocratis q; hoc fit

——

aliqñ a teoio vt cũ hõ ſedet cũ ignotis quibꝰ libenter ca

reret. Hedᷣo fit oſſitatio ex fumis groſſis replẽtibus ma
xillas ex quoꝝ expulſione fit maxillaꝝ extẽſio a oris aper
tio a tunc fit oſſitatto. ¶ Quare hõ videns aliũ
oſſitare etiã oſſitat. Rñdetur q hoc fit ex imaginatione
a hoc declaratur ex ſimili. Cum azinus eſt animal valde

ſenſibile ratione melãcolie. qꝛ ſupfluitates diu retinet et

nunc vrinaret vel cõmederet jniſi audiret aliũ vrinare.
ſic etiã hõ ex imaginatione oſſitat alio hom̃ie oſſitãte
Muare ſoli dentes inter oĩa oſſa ſentiũt ſenſu tactus.

Rñet m Auicennã 2 Balienu vt poſſet diſcernere in⸗

ter calidũ frigivũ ipſis nociuis qð nõ indigẽt alia oſſa
quia vtuntur illis ſolũ ad ſaporem cibi.

¶ Duare viri habent plures dentes iy mulieres. Rñde
tur bivem ẽ ppter multitudinẽ caloris a ſanguinis

abundat in viris plus ï in mulieribus. .
¶ Ouare iter omnia oſſa dentes creſcunt vſcq; ad finẽ

vite. Reſpõdetur ex ſcdo de generatione animaliũ ali

as conſumerentur maſticando et molenvdo
¶ Muare inter omnia oſſa ſoli dentes creſcũt a alia oſſa
ablata nõ creſcunt. Rñdetur ꝑ Areſtotilẽ q; ommia alia
oſſa generãtur ex bumido radicali a ſic generan in vte

ro matris. ſed dentes generãtur ex humido nutrimenta

li qò de die in diẽ renouatur a augmentatur

¶ ODuare dentes anteriores in iuuenibus cadũt recre
ſcunt a nõ molares Rñdetur q hoc eſt ꝓpter defectũ q⸗
dentes anteriores ſũt acuti a alij lati ſcʒ poſteriores.Ali

ter. Rñoetur 'm Areſtotilẽ in ſcõo de generatiõe aĩaliũ

W — — —

Nwdentium anterioꝝ eſt preſcindere cibũ ergo ſũt acuti.
i ſed poſterioꝝ eſt cõmedere maſticare cibů ergo habẽt
R figuram latam que eſt ad hoc aptadsſ c.
¶ Ouare dẽtes anteriores citius creſcũt Rñder ex eo qa
ipſis citꝰ indigemꝰ ſendẽdo i poſtenonb' maſticãdo.
i ¶ Quare in animalibus dentes in ſenectute migreſcunt.
ie. Rũñdetur q hoc eſt ex putredine cibi a corruptione flec⸗
n matis cum paruo humore colerico.t.
n ¶ Ouare dentes equi in muuentute ſũt crocei coloris et
e⸗ in ſenectute albeſcunt. Rñdetur ꝑ Areſtotilem ꝙ equus
abundat in humore aqueo qui in iuuentute digeritur et
i ↄuertitur in croceitatẽ Ded in ſenectute calor diminuit
in remanet ibi aqueus hũor cułꝰ ꝓprius color ẽ albedo.
,4 (OQuare natura dedit animalibus dentes Reſpondetur
pPpAireſtouillẽ ſcdo de generatione aĩaliũ ꝙ quibuſoa ꝓpt᷑
in pugnare ſeu defẽdere vitã ipoꝝ vt lupis apris quibuſoã
W¶Fvero ppiter voraettatẽ vt leporibus.quibuſdũ vero ꝓpt᷑
da formationẽ vocis vt hoĩbꝰ vt ptʒ ꝑ cõmẽtatorẽ ĩ de aia
e ¶ Duare animalia cornuta carèt dentibus in ſuperioni
M mãdibula. Rñdetur ſm Areſtonlẽ in libro de gia libe e⸗
eadẽ ẽ materia dentiũ a coꝛnuũ ſcq; huidũ nutrimẽtale er
of go materia ᷓ trã ſit in cornua nõ trã ſit in vẽtes a ſic defi
“ Ciüt dẽtes in ſuperiori mãdibula atalia aialia m Areſto
e tilem nõ poſſũt bñ maſticare cibũ vñ ꝓpter defectũ den
ny tium ex ↄſequẽn hñt duos ſtomachos . igit ſeqtur coꝛre⸗
hen larie ꝙ bis maſticant cibum. vnde primo mutũt cibũ in
primũ ventrẽ de nocte aũt reciprocãt rummto.
on· Ouare quevã animalia naſcunt᷑ cũ denbus vt eci et
agnelli a querã ſine venb/ vt holès. Rñeiur natura
li nõ deficit in neceſſarijs nec abũdat in uꝑflms.iij de aĩa
ſ ergo exquo iſta animalia ſtatim poſt exuũ maturitaus.
bi

ℳ

indigẽt dẽtibꝰ ideo naſcũtur cũ dẽtibꝰ ſi hoĩes mamillis
matꝝ nutriunt᷑ ao tẽpus ideo dẽtibus ad tẽpus bñ carẽt
¶ Quare auicule nõ hñt dẽtes. Rñdet᷑ ꝙ materia den⸗
tiũ trãſit in roſtꝝ ergo digeſtio eſt in eis.vł aliter Rñdet᷑
quãuis dentibus nõ maſticãt.inſtrumẽta tamẽ ꝑ ipſoꝝ
maſticant. De lingg˖ugs
¶ LQuare lingua eſt poroſa. Rñdetur ſᷣm Zreſt. ſcdᷣo de
anima.nã lingua eſt mediũ guſtus a ꝑ poros lingue ſa⸗
por ꝑuenit ad ſenſũ guſtus.Rñvetur aliter ꝙ ſaliua ſpu

malis dirigitur ad os ꝑ linguam a pulmone madefacien

—

do cibum ad primꝗã digeſtionẽ pᷣparando a ergo lingua

.

