de quo fetus generat ſit ioc. Rñdet ꝙ nõ/qꝛ primũ ẽ im
puru a indiſpoſttũ ad generationem. ſed ſcᷣm eſt vale
pup q claꝝ qꝛ ſãguis eſt clarus a aptus generatoni
¶ Quare mulieres ipregnate tpe mẽſtrur genert filios
leproſos a ibeolles. Rñvet᷑ vt patuit q; ẽ venenoſũ imo
venenoſiſſima é mlier mẽſtruoſa mõ hoc patʒ ĩ libro dd
cauſis cauſe relucẽt ĩ effectibꝰ. etiã ꝑ phuoſophũ effectꝰ

gerit eqlẽ ſilitudinẽ ſue cauſe ergo ille nat male diſpont

¶ Quare mulieres vniformit᷑ nõ eodẽ tꝑe mẽſis patuun
tur mẽſtrua. q; quedã in nouilunio quedã in plenilunio
quedã in defectu lune. Rñdet᷑ ꝙ hoc eſt ꝓpter diuerſs

cõplexiones mulieꝝ. vñ licet oẽs mulieres reſpectu viro
rü ſũt flecmatice/tñ mulieres inter ſe ſic ſe hñt ꝙ vng eſt

magis ſã guinea alia magis colerica.ac. Modo queli-⸗
bet lunatio habet quatuor quadras. et ille quaruor hñũt
cõplexiones. Orima eſt ſãgumea. Scdᷣa colerica Ter⸗

cia melãcolica.a ſic de alijs Mulier ſãginnea patutar in

prima quadra. coleriea in ſecunda a ſic de alis

¶ Quare mulieres ſã guinee patũtur ſluxum mẽſtrui in
prima quadra. Rñdet m Galienũ i lbro amphoriſmo
principis ome tale avditi

rũ.a ſjm Gwollbertũ in ſex principijs p on
ſuo tali facit ipᷣm magis tale.ergo pᷣma quadra lune mu

lieri ſãguinee augmẽtat ſanguinẽ ergo tũc ſic expellitur.

Etiã rndetur qꝛ luna noua reſpicit iuuenes. qꝛ tales ſüt
magis ſã guinei ſ ſenes iuxta hũc vſum Luna vetus ve

teres iuuenes noua luna requirit. Quare vt fre.

quẽter ↄẽs mulieres in fine mẽſis patiunt mẽſtruũ. rũre

quaora ẽ flecmatica.Aliter rñdetur ꝙ hoc ẽ ꝓpi defecrin

illam materiã. a materia multiplicata tunc expellitur.
¶ Queritur. quare in tali fluxu mulieres pauũtur dolo⸗
res. Rñdetur qꝛ eſt ſimilis dolori ſtrã gumee id ẽ ꝓlectio

nis vrine paulatim a guttatim. qꝛ ſicut ſtranguinea que

fit ex potu idigeſto vias vrinales ſubtiles levit ſicut ↄtin
git poſt balneũ / ſic etiã materia mẽſtrualis ꝗᷓ ẽ terreſtris
q indigeſta ledit vias ꝑ quas digeri debet a tranſire
¶ Quare poſt fluxũ mẽſtrui mulier faciliter ↄcipit. Re⸗
ſpõdet᷑ qꝛ tũc melius ẽ diſpoſita ad ↄceptionẽ qꝛ eſt mũ
Data a mẽſtruis. Uñ vt legitur in exodo cũ iudei eſſent
in babilonia i breui tꝑe augmẽtabant᷑ ſuꝑ babilones hu
ius nõ fuit alia ratio naturalis niſi ꝙ viri iudei nõ coie
bant cũ ſuis mulieribus niſi eſſent purificate a mũdate a

menſtruo a tunc ſunt apte ad ↄcipiendum.

¶ I Quare color mulieꝝ mẽſtruoſaꝝ mutatur in palledi

nẽ. Rñdetur qꝛ tali tꝑe calor recedit ab omibus mẽbris

exterioribꝰad mẽbra interiora.ad iuuãdũ naturãa pellẽ

vum mẽſtrua qᷓ priuatio caloris in facie facit palledinẽ.
Aliter rñdet᷑ qꝛ mẽſtrua ſunt crudi hũores ergo ipᷣis flu

entib“ hʒ decolorare faciẽ a ꝑ ↄſequẽs inducũt palledinẽ

¶ Quare mulier mẽſtruoſa abborret cibũ capere rñdet᷑

qz natura plus laborat ad expulſionẽ mẽſtrui q; ad dige

ſtionẽ.ergo ſi caperet cibũ ille maneret crudus. ergo na
tura ſagax hoc nõ admittit ¶ Quare quedã muli

eres ſũt ſteriles a nõ ↄcipiũt. Rñdet᷑ jm medicos ꝙ; ꝓpt

multas cauſas.Aliqn exparte viri ẽ defectus. ſcʒ qũ vir
eyſt frigide nature tunc ſemen ſuũ eſt ineptũ generationi.

Sc&dᷣa cauſa qꝛ ſemen eius ẽ aliquotiẽs aquoſũ non faci

ens morã in matrice. Tecria cauſa ẽ qꝛ ſemẽ vinia mu

lieris ſüt diſproporcionata vt ſi vir ẽ melãcolicꝰa mulier

tricis tẽ generat᷑ maſclus.qꝛ hec ꝑs ẽ calida a calor ſjᷣm p
dicta oꝑat᷑ ad generacõeʒ maſculi a ergo fᷣm alber. qñ de
xtra ꝑs mlieris maxie tumet ẽ ſignũ maſcli ĩ vtero. ß alij
aſſignãt aliã cãʒ vitelicʒ qñ ſemẽ pris hʒ dñiuʒ ſuꝑ ſemẽ
mris tũc generat᷑ maſcłus.ſʒ qñ eouerſo generat᷑ ſemella
¶ Muare quedã mulieres ↄcipiũt femellas Rñdetur ꝗꝛ
ſemẽ ẽ lapſu ad ſiniſtrũ latꝰ matricis qð ẽ frigidũ rauõe

lãguinea. vel ſi vir è colerieꝰ a mulier maxime flecmati
ca.qꝛ vt pat: ex primo de generatiõe aĩaliũ a ſcdᷣo de aĩa
Zges a patiẽs debẽt eſſe ꝓporcionata alias actio ĩpedit᷑
¶ NQuare mulieres pingues raro ↄcipiunt. Rñdetur qᷣ
habent matricẽ lubricã ad quã ſemen receptũ labit᷑ nec
retinet Aliter Rñoet᷑ qꝛ tales pingues hñt orificia matri
cũ valde ſtricta ita ſiemen ipediuur. Et ſi intrat tũc tar
de intrat/ita ꝙ ſemen in medio tꝑe infrigidatur a ſic nõ
valet ad generationẽ ſed in materiã carneã reſoluitur.

¶ Quare mulieres nimis calide raro ↄcipiunt. Rñdetur

qꝛ ſemen in eis extinguitur a cõprimitur.ac ſi pauca aqᷓ

i magnũ ignẽ füderetur. ergo videm' qꝙ mulieres maxie
feruẽtes appetẽtes luxuriã a libidinẽ minime ↄcipiunt.
¶ MDuare mulieres publice meretrices nõ concipiũt.
Ridet ꝙꝙ hoc ẽ ꝓpt diuerſa ſemina ex quibus eaꝝ inſtru

mẽta ↄcipiẽdi deſtruũtur a lubrica efficiũtur ita natu

ra ſeminalis nõ retinet᷑.vel etiã vnũ ſemẽ deſtruit aliuo
ita ꝙ nullü valet ad generationẽ Itẽ nota hos vᷣſus Im

pedit a ſemẽ aliud ſil a mediãte.quo ipeditur ſeqtur de⸗

ſtructio ꝓlis. Itẽ nota vt patʒ ꝑ Albertũ ſũmũ remediũ
c ad oↄceptionẽ recipere matricẽ leporis pulueriſatãa pu
rificatã ĩ potu.q̃ a tota nã ſpecifica oꝑatur ad oceptionẽ
¶ Muare quedã mulieres ↄcipiut maſculos. Rñdet᷑ Im

õſtãtinũ I Areſt.q ſi ſemẽ cadit ad dexterã partẽ ma

—

ſplenis aviacentis qꝛ ſplen cooperatur ad frigiditatẽ a il
la cauſa femelle. Ité vt oicit Albertus qn mulier poſt
copti iacet ĩ latere dextero ↄcipiet maſculu. Si aũt iacue
rit ĩ ſiniſtro pcipiet femellã qꝛ ſemina recluſa ad illã par

tẽ matricis fluũt ĩ qᷓ mulier iacet a tũc tal fetꝰillic format

¶ Quare mulier hʒ matricẽ. Rñdetur ſm Zuerroim in
libro q dicitur colliget. q; eſt ꝓprius locus generatõis.
uitatis. q; ſicut ad cluacã fluũt oẽs immivitie ciuitatis
ita ad matricẽ fuit ſã guis mẽſtruoſus a immundus.
¶ Musgre quedã multeres portãt pueros lögos a graci
les/a alie portât breues a ſpiſſos. Rñdet᷑ 'in Auerroim
vbi ſupra a etiã ſʒ Balienu.q puer format'm quãtita⸗
tẽ matricis.ſ̊ qꝛ aliqͥ mulieres hñt matricẽ longa a ſtri⸗

ctã.a ergo pueri erũt longi a graciles. Sʒ alie ꝑ oppoſi

tum dicutur.ergo enã pueri p oppoſitũ diſponutur.
¶ Quare mulier aliqñ cõcipit duos pueros gemellos.

Kñdetur m Galienũ iĩ libro de nã huana qꝛ in matrice

ſũt.vij cellule a receptacula ſeminis.a tot pnt nãliter ge
nerari pueri in quot cellulas ſemen ceciderit/a diuiſũ fu
erit. qꝛ tres cellule ſũt in dextero latere a in illis generan
tur tres maſculi. Et in ſimitro latere ſũt etiã tres cellule
in quibus generãtur tres femelle. Sed alia eſt in medio
uloꝝ vbi aliqui autentiei dicũt generari Ermofroditã.i.
hoĩeʒ habẽtẽ mẽbꝝ vtriuſq; ſexus ergo ſi mulier pareret
vltra vij.pueros hoc potius eſſet miracłoſe q; naturalit᷑

¶ OQuare gemelli ſũt ſemi hoĩes nõ ita fortes ſicut alij

vt dicunt leges ipos in duellis ꝓ mevio hoie reputãtes.
Rñdetur q;ꝛ ſemen a materia que deberet trãſire in vnũ
fetum cecidit in duos.a ergo ex hoc debilitantur a ſcoᷣm

.
–
„*

— — — — — — —.68&— MU

.

*

ꝙ tunc natura faceret aliqua fruſtra qð ẽ ↄtra Areſt. in

quã admittitur ad iudiaũ quo mẽbro poteſt vtia ſcom

¶ Oueritur qũo generãtur armofrodite. Rñdetur ꝑ ta
lem modũ qꝛ in matrice ſut tres cellule principales. vna
mn dextero latere/a alia in ſiniſtro latere.tercia vero ĩ me

dio in qua ſemẽ lapſũ dicitur generare ermofrovitã per

talẽ movũ· qꝛ natura ſꝑ tenpit od melius ergo tendit ſſo
generare maſculũ a nunq femellã. qꝛ femella eſt vir ooc

caſionatus monſtrũ in natura vt patet in libro de ani⸗

malibus.ergo qñq; generatur maſculus quo ad oia mẽ⸗

bra principalia.ſeo tñ tãdẽ ꝓpt idiſpoſitionẽ matricis a

lum pfectũ.a ſic generat femell. vel armofrovitã. er
bro virili vt patet ꝑ expertentim

2 .

Quare natura nõ tiſpoſuit in eo duo mẽbra virilia/

.

le a aliuo muliebre. Rñoet᷑

multis locis.ſcʒ in tercio de gĩa primo celi quarto metha
phiſice vbi dicitur ꝙ natura michil facit fruſtra et veus.
¶ Queritur vtrum ille ſit habẽdus ꝓ viro vł ꝓ muliere
Rũdetur ꝙ ↄſiveranda eſt quãntas vnius mẽbri ſuper

quãtitatem alterius. debet ↄſiderari m quo mẽbro ſit

potens ĩ actu venereo. ſi ſcᷣm actum muliebrem tũc ẽ

DQueritur vtrũ ille debeat haptiʒari noĩe viri vel mu⸗

lieris. Rñvetur ꝙ noĩe viri. Ratio eſt qꝛ noĩa imponun
tur ad placitu/a ſeõm nomẽ dignius debet baptiʒari.qꝛ

omnis vir dignior eſt muliere.qꝛ omne agens preſtanci

us eſt ſuo paſſo vt dicot Areſtotiles tercio de animga

¶ Queritur vtꝝ debet ſtare in iudicio loco viri vel mu
lieris. Rñdet᷑ jm viã Juris ꝙ primo debet iurare ante⸗

horoc ẽ admittenvus iuxta vſum a potentiã illius mẽbri ⸗
ſi vteretur ambobus mẽbris equaliter tũc ſcᷣm ſanctã
eccleſiã non eſt tollerandus. Et etiã queritur æq ſoluitur
tale ꝓbleuma vtrum ipᷣe poteſt ꝓcedere ad ſacros ordi⸗
nes reſpondetur ſcòm iam dictcta.
¶ Queritur an natura facit monſtra. Rñdetur ſic vt
patet tercio phiſicoꝝ/qꝛ ſi nõ tũc priuaret᷑ ſuo fine nã ex
poſſibilibus ſꝑ intẽdit ꝓducere io ꝙ melius a pfectius ẽ
BSBstanvẽ ex indiſpõe materie vel influxu ↄſtellatiõis ſpe
cioalis nõ potẽs ẽ ꝑficere a ſufficiẽter ꝓducere intentũ.er
go ꝓducit illud ꝙ põt vt ↄtigit temporibus alberti ꝙ in
quadã villa vacca peperit vitulũ ſemi hoĩem /tũc ruſtici
ſuſpicãtes de paſtore huius rei cauſã variã huic ipoſue⸗
rüũt.tandẽ ipᷣm cũ vacca volebãt cremare.ſed ⁊ꝛilbertus
aſtronimus exiſtens agnoſcẽs rei veritatẽ ex ↄſtellatiõe
ſpãli ꝓductũ iſtũ paſtorẽ a manibus eorũ redemit.
¶ Hec ſunt vᷣba Alberti vidimus bicorporẽ.a corpora
In nullo loco erãt ↄiuncta niſi in dorſo.ſʒ habebat duo
capita/quatuor pedes quatuor manus.a ibãt etiam ad
quãcũq; partẽ vtebant᷑. ¶ Uerba Abern vidimus hir
cũ nõ habẽtem niſi pedes anteriores a partẽ poſteriorẽ
ſedod culũ traxerat poſtea ſuꝑ terrẽã. ¶ Uerba Alberti
narrauerãt nobis.duo hoĩes in dorſo ↄiuncti fuerunt et
erant ↄtrarie cõplexionis/a cũ vnꝰ fuit verecũdus/alter
fuit mã ſuetus.a vixerũt ꝑ duos annos.a vnꝰ prꝰ mori
cbat / alt tã diu ſuꝑ vixit donec exfetore ĩfectꝰ moriebat᷑
¶ Queritur qũo hec fiẽt Rñdet᷑ ꝙ ꝑ talẽ modũ qꝛ ſemẽ
fũditur ad cellulas matricis ; ꝓ generatione duoꝝ fetuũ
tũc forte qñq; ↄtingit ꝙ interſticiũ pell mediãs inter du

as cellulas rüpitur a in dorſo ramificãtur Fiuguni 53
ſit vnus hõ

bẽtes duo capita diſtincta. ¶ Queritur vtꝝ

vel duo. Rñvetur m Areſt.reſpiciendũ ẽ ad cor/vñ qua
duo ſũt corda duo ſũt hoies. ¶ Quare aliqñ hõ ge⸗-
neratur cũ magno capite/ vel ſex digitis in vnas manu v
tm cũ quatuor. Rñdet᷑ jm Albertũ ꝙ; ꝓter ſuꝑfluitatẽ et
nimiã abundantiã materie.vñ qñ materia ſuꝑfluit tun
generat᷑ caput nimis magnum vel ſex digiti vel peves v
alioꝝ ſuꝑabundãtia mẽbroꝝ. Sʒ qñ materia deficit tuůu
generat mẽbrũ mmus quã deberet vel pautiora mebra 1
ſic Albertus qa Auerrois diſtinguũt᷑ ſcdo phiſicoꝝ ſecrcna
dũ quãtitatẽ diſcretã a ↄtinuã. ¶ Quare mulier ſit mõö
ſtriũ in natura. Rñdet᷑ ex ſcdo viſicoꝝ/ om̃e occaſionatũ
ẽ monſtrũ.ſj mulier occaſionalłter ꝓducta ẽ ergo c̃.mi
nor ꝓbat᷑ qꝛ natura nüqᷓ intẽdit generare femellã ſed ſp
maſculu/ſ̊ nã generat qũq; femellã occaſionaliter ppf
materie in diſpoſitionẽ vt victũ ẽ prius. ¶. Quare qdã

R
4
1 .
„₰△

pueri totalit aſſimulant pri ꝗdã tõliter mriĩ qdã vtriq; ſe
1 xui q dã neutri parẽtũ. rñdet᷑ſm oreſt.ſi ſemẽ prĩs totali
ſuperat ſemẽ mrs tüc puer totaliter aſſimulat᷑ pri.ſi aar

p oppoſitũ tuc mri. ſed qñq; neutri aſſimulat.hoc ↄtingit
varijs de cauſis qñq; ex diſpoſitione primaꝝ qualitatum
ñq; cx ĩſluxu ↄſtellatõis celeſtis a ſic refert lbert ma

gnus. Erxẽplũ ꝙ quondã tpe erat bona ↄſtellatio ꝓ gene
ratione porcoꝝ et generabat᷑ hõ hñs faciẽ ad lõgitudin
porcoꝝ a m hoc mõſtra ꝓducunt᷑ diuerſimo. .
¶ Quare pueri frequentius aſſimulãtur patri q; matri.
“ Reſpõdetur ꝙ hoc ẽ ꝓpt imaginationẽ matris de diſpo
ſitione patris in coytu.vñ ratione fortis imaginationis
d qua memoratur tempore ↄceptionis pueri maxime at

titirahüt eius diſpoſitionẽ aut colorẽ vt ſuperius patuit de
regina q̃ imaginate de imagine nigra peperit filiũ nigrũ.
a rurſus patuit de quadã regina etiope q ſꝑe ↄceptioma

imaginabatur de albiſſimo colore/a tunc peperit filũ al

biſſimũ.q idẽ habetur ex artiſicio iacob.qui virgas di⸗
ſcoloratas miſit in aquas tꝑe avmixtionis ouum.
MNuare pueri aliqñ aſſunilãtur auis a atauis plus q;
ꝓprijs parẽtibus. Rñdet᷑ naturaliter ꝙ; virtus auoꝝ eſt
impoſita in cordibus generãtiũ.et põt dici fit aliqñ ex
ſilituoine nutrimẽti a tũc fetꝰ format᷑ ex ſilitudine auoꝝ.
magis dura quedã magis mollia. Rñvdet᷑ q hoc eſt ppi
dominiũ diuerſoꝝ elementoꝝ qꝛ oſſa fiũt ex materia ter
reſtri ergo ſũt magis dura. Sʒ mevulla a cerebrũ fit ex
materia magis aquoſa.ergo ſũt magis mollia Sed ſpũs
vitales a aĩales generant᷑ ex materia magis aerea et hoc

intelligit de ſuis mẽbris ex quibus reſultãt ſicut epar et

ſpiritus vitales.
¶ Queritur quo fetus ſucceſſiue generat᷑ Rñdetur ꝙ in
primis ſex diebus ſemina habent colorẽ lactis ſed in ſex
diebus ſequẽtibus ab illis ſex tũc ſemins habẽt colorem
rubeũ qui tranſmutat᷑ in materiã ſpiſſã ſpiſſi ſãguinis .
coagulati nõ ffuentis ſicut maſſa carnea qui color eſt ꝓ
pinquus diſpoſitioni carnis. ſed ĩ dnodecum dieb ſequẽ
nbus poſt illos illa materia ↄdenſat᷑ a ſolidatur vt poſſN
rrcipere organiſationẽ a formaliſationem qꝛ res fluidaa
huũida nõ tenet impreſſionẽ vt patet ꝑ Areſt. ſcdᷣo de aĩa
Eic ſingulis diebus vſq; ad partũ aliter a aliter diſponi
tur. Sed qũo fetus ꝑ ſingulos menſes regat᷑ ꝑ planetas
hoc patet alibi ſcʒ mn boecio.a ille movus trãſmutatiõis

cor in quibus principaliter exiſtunt

ſemmis patet ĩ his metris. Suſceptũ ſemẽ ſex primis cre
o diebus. Eſt quaſi lac reliquis qð nouem fit ſãguinis
ab inde. Cõſolidat duodena dies bis nona de inceps ef⸗

fugiat tempus qð ſequens ꝓducit ad ortum.

re mẽbra pueri ſũt diuerſimode diſpoſita quedvẽ

¶ Qu ri 1r fetus
tnio ẽ qꝛ nõ hʒ prima

ctus vel Pregne ꝛeta melli
niuolus. ſcʒ Jupiter qꝛ ẽ amicus nature/nã ſcoᷣm a

¶ Ouare puer exiens ſtatim ſet.
ſeparationẽ a calivitate av frig

. » – . .
minek. rneet G noô

igeſtione eſt in ſtomacho qꝛ ci⸗
bus nõ vemit ei ad os.ſed ꝑ vmbilicũ.a ergo nõ vrinat
ſudat que vrina ẽ ꝑſone quãtitatis a reſeruat᷑ in pelli⸗
culis matricis a in partu pueri exijt ĩ magnã quantitatẽ

¶ Quare ſcm vſum q cu ſũ nature pueri exiunt vterũ

matris in nouo mẽſe. Rñdet᷑ qꝛ tũc ferus ẽ totaluer pfe⸗
2 ſic vtingit regnat planeta mellifluus et be
6 a ſcom aſtro⸗
ciam Saturni frigidi a ſicci. ideo omnes pueri genera
ti in nono menſe ſunt ſani vt frequente’

„

¶ NQuare pueri exuntes in octano menſe ꝓut frequẽter

moriuntur/a illi pueri dicũtur fetus lune.Rñvetur ip lu
ns eſt planeta frigidus habẽs dommniñ ſuꝑ fetum. ergo
witate ſtringit fetum ita oportet eñ mori.
ander ep ꝓpter ſubitã
talis qꝛ tunc

c
pueri hñt mẽbra mollia a teneria que cõprimũtur cũ exi
re debent ꝑ portã matris ſtrictã a anguſtã.a pᷣeipue ce
rebru humidũ capite cõpreſſo de ſe facit ſiillare quoſda
hũores q̃ petẽtes exitũ ꝑ oculos cauſãt fletũ q lactimas

Sʒ theologi aliã aſſignant cauſã videlicet ꝙ hoc ꝓpter
tranſgreſſionẽ primoꝝ parentũ a peccatũ originale fit.

¶ NQuare puer cñ exit ponit digimi in os Rñdetur ꝙ pu
er exiens a matrice exijt de calivo balneo.ergo intrãs fri

giditatẽ ponit digitũ ad os ꝓpter defectũ caliditatis

¶ Quare mulieres aſſerũt ep puer exiens clamãs in vte

ro eſt malũ ſignũ.Rñdetur ꝙ eſt malũ ſignum eo ꝙnõ
vVuuus exijt.a ergo dicũt theologi ꝑ dum puer cognoſcis

*

cius retineri nõ poteſt. ¶ Quare ictus fulminis

tonitrua facũt abhortiuũ. Rñdet qꝛ ille ẽ vapor aohu
ſtiuus/ratione cuł faciliter ledit mateniã tenerrimã ipᷣiꝰ
fetus intrãs ꝑ poros mrĩs. immo dicit albertus vt ſi pu

er actualit viueret in vtero materno ꝑ fulmẽ a tonitruũ

inificeretur. Quare mulieres iuuenes 7 nõ anttä
ꝓpt cauſas priꝰ dictas abhortiſãt. Rũdet᷑ qꝛ corꝑa mu⸗
lierũ iuuenũ ſunt magis rara a poroſa a gradliora.ergo
vapor fulminis citꝰ corꝑa eoꝝ itrat faciẽdo iteꝝ abbor
tiun.ſj mulieres veteres hũt carnes groſſas a cõpactas/
ita vapor eas faciliter intrare nõ pᷣt. ergo nõ ſequitux
talis actio in eis. ¶ Quare nimiũ gaudiũ facit abe
hortiuũ vt vult Areſt. Rñdetur ꝙ tꝑe gaudij matrix ve
paupergtur calore a ꝑ ↄñs abhortiuus efficitur Eavẽ ẽ
ratio. Quare nimor facit abhortiuum qꝛ tũc calor vadit

ad cor ſubveniẽdo derelinquẽs matricẽc. ¶ Quare

in princepio ĩpregnationis.ſ.primo ſcdo a tercio mẽſe fa
uus. Ao illud Galienus pulcre rũpdet/

ſe priuari dimino intuitu ꝓpter carẽtiã baptiſmi ergo tůü⸗
damat. Sʒ naturaliter. Rndet᷑ ꝙ clamor ẽ ſignũ ſue pal
ſionis mali qꝛ ſi maxime nõ pateretur nõ clamarete
¶Queritur quno puer exijt. Rñdetur ꝙ primo caput exx·
tendit a ſi alio modo exiret.ſcʒ per crura a brachia tune
interficeret matrẽ a ſemetißm. ¶ Quare mulieres
cõmedẽtes cibũ infectũ generãt abhortiuũ. Rñdet᷑ qꝛ in
illis generatur ſemẽ infectũ qð ſemẽ aĩa abhorreta ꝓicit
ab agro nature.ſ.a matrice qꝛ nõ ẽ aptũ ꝓ forma nobi
liſſima.ſ. hũana qð ei infůdaret᷑. ¶ Quare corea lucta
tio et ſaltus faciũt abhortiuũ vt aliq̃ mulleres aſtute bñ
ſciũt. Rñdet᷑ qꝛ ꝑ talẽ motũ ligamẽta embrionis ſoluun
tur ꝗ ꝑ ↄſequẽs ſequitur abhortiuus quia materia diu-

4

q ligamẽta avhuc ſüt mollia 2 debilia/ua eniã de vtero
mgterno. ¶ Quare i fine ipregaelbib . ſeptimo octa
uo a nono menſe puer facilit e
qꝛ qñ frucius ſũt maturt tũc ligamẽta facilit᷑ frãgũtur et
pP oↄñs facilit cavũt. ¶ Quare tꝑe impregnatiõis ad huc
medio.ſ.in quarto quito a ſexto mẽſe difficult fit aborti
uus. Rñdetur qꝛ tuc ligamẽta plus ſũt fortificata vł ſoli
ta ꝑ ↄñs tũc cito non pñt corrũpi. ¶ Quare aliqbus
mulieribꝰ maior accidit dolor parturiẽdo/a aliqbus mi
nor. Rñdetur ꝓpt multas cauſas.aliqñ ꝓpter magnitudi
nẽ fetus ſeu fructus/vl qꝛ obſturix ẽ indocta.etiã aliqñ
gꝗqgꝛs fetus mortuẽ/qꝛ tũc nõ hʒ flexibilitatẽ ſʒ ĩ exeundo ẽ
mflexibilis. Sʒ dolor minor ↄtingẽs in aliq bus ꝑ oppo⸗
ſitũ fit. ¶ Quare hõ nõ hʒ cauda ficut alia aialia. Rnde
tur qꝛ hõ eſt aial cuius ꝓpriũ ẽ ſedere ſʒ hoc nulli aliorũ
gioaliũ caudas habẽtiũ ẽ ꝓpriũ. ¶ Quare balmiatores cũ
Q⁊a frigida a nõ cũ aqua calwa expellũt calorè de forna
ce. rñtetur qꝛ ule ſũt qualitates ↄtrarie ꝗᷓ maioris actõis
ſũt adinuicẽ ſic calor in lapidibus melius expellitur.
(¶¶ Ouare aqᷓ calefacta magis ↄgelatur q frigida. rñte-
tur ꝙ ideo qꝛ talis ẽ magis rara a ꝑ ↄſequẽs magis dat
ingreſſum frigiditati. ¶ Quare hoĩes ſũt magis pin⸗
gues craſſi circa ventres q; alibi. Rñdetur qꝛ maxima

in principio facllt corſit

xijt. Rñcetur mm Galienũ

ℳ .

que ſtomacho magis impinguãtur a incraſſantur. ac.
¶ Ouare annmnal poſt coytum triſtatur. reſpondetur qꝛ
actus luyuric eſt in ſe turpis æ immundus vt omne ani⸗
¶ Quare ebrij ñ bñt diſcretionẽ int ſapores ſicut ſobrij)

.
⸗ .

22 ñvet P caro kir 1 eð multũ poroſa ſiue ſpögioſa et in
ſe multũ capit de hunditate a magis i chrijs iỹ in ſobrijo
ergo lingua repletur hñoribus in eis ex frequẽti potati⸗
one a ſic er iſta replenone caro lingue repletur a organũ
l carne ſubſtrata eo Ppte ingroſſationẽ medij.i.ipᷣius
guſtus potus ab ip̃is ebrijs ſuptus nõ pfecte ſentitur qꝛ
eadem eſt cauſa ſen ab ulo elici põt quare cebrij nõ ba-
bent perfectum modum loquenn.

—

¶ Quare oĩa aialia melã colica h

2* —

CQC gial longos aures a q̃re
huiuſmodi hoiĩes habẽtes lõgas aures ꝓut frequent᷑ nõ
ſunt ita ſapientes ſicut hoies habẽtes breues vt batet ꝑ
Nreſt. in libro de aialibus. Rivet᷑ aures generũtur ex
materia frigipa ſicca ꝗᷓ diotur carnlago qꝗᷓ eſt in poten
melancolica tali materia abudant. Ergo habent longi⸗
ores aures exquo habent materiam ſufficientem a ha⸗

4 Pürante aurii generatione.a ſic tc aures abundãtes

gener tur. a hbec eſt eavem cauſa.

— 1

corꝑis ſunt ſubtiles tũc aĩa exercet ſubtiles opatiões tã
practicas ꝙ ſpeclatiuas a ꝑ oppoſitũ ẽ de corꝑpe groſſa.
¶ Mueritur qũo anima intellectiua coniungitur puero ĩ
vtero matris.ſ. vtrũ pẽ generãs diſponit materiã ad re⸗
ceptionẽ anime intellectiue. Añdetur breuiter theoloice
materia fetus ſufficienter diſpoſita deus infundit ani⸗
manm intellectius et hoc idem vult heatus Auguſtin di
cens amima creanvo infunditur a infundẽvo creatur.
¶ Bolutis a motis ꝓbleumstibus de partibus corꝑis

pinqua ad os vel ad oſſis generationẽ. ſed qꝛ aĩalia

uare ſũt ſemu fatui qꝛ aie ſequunt corpa nã ſi ſẽſus

— =
.

bleumata vnilia quorum primum eſt tla.

mexicorum covicibus lucde electis ſequuntur alia pro

¶ Quare lepores apertis oculis dormiunt. Rñvetur qꝛ

habẽt oculos p̃eminẽtes q palpebras breues a ſic cũ vi

ficultate clauc utur Alia põt eſſe cauſa qꝛ fũt aĩialia timo

roſa. vt ſe cuſtodire poſſũt aperuis oculis dormiunt.
¶ Quare corui nõ clbãt pullos ſuos anñ nouẽ dies.rñde

tur. q; vivet eos nõ eſſe eiuſoẽ coloris ſeu nõ pformes
colori ſuo/a ideo putãt eos eſſe tã q; ꝓleʒ allienq. ſʒ tñ de
us omps paſcit eos ꝑ illos dies rore celi. vñ pſalmiſta.

Qui dat iumẽtis eſca ipoꝝ. ¶

ba ſunt aĩalia mitiſſima Rñdetur. carẽt felle ergo. ac̃.

* .

quia fel cõmouet iram vt patet ex predictis.

berent eos ad extra impedirent eaꝝ volatum a leuitatẽ.
¶ Quare auicule non mingũt. Rñndet᷑ qꝛ illa ſuꝑfluitas

q̃ deberet ↄuerti ĩ vrinꝗ/ ↄueri᷑ in pẽnas a huius ſignũ

: qꝛ in pẽnis młia apparet huditas.Alia ratio.qꝛ ſũt in
ↄtinuo motu.a ergo multũ hũivu ĩ eis exſiccat᷑ ꝑ aerẽ a

ventũ (¶ Quare oua oblõga efficiüt mares. a ob
Riñder ſicut vult ppocras qʒ calidi ẽ mitte
re a centro ad circũferentiã frigidi vñ ſi oua ſũt lõga ſi
gnũ ẽ ꝙ hñt multũ de calore.iõ tra ſeüt ad materiã ma⸗

ſculi.q; in om̃ genere aĩaliu maſculus ẽ calidior femella
teſte ꝓhiloʒopho.ſi vero oua ſũt obtuſa ſignũ ẽ ꝙ calor

i eis ẽ diſꝑſus a remiſſus eo tenvũt ad materiã femelle
¶ Quare melius auditur de nocte q; de die. Rñdet im

Areſt. qꝛ de nocte maior eſt trãquillitas i in die q; ſol

nõ bñ eleuat vaporẽ in nocte ſicut in die/icro tũc mediũ

ẽ melius diſpoſitũ.a ꝑ ipᷣm melior fit motus q dicitur ſo

nus.Alia ratio eſt.qꝛ in die plures fit motus geris a ſo

¶ Quare aues habẽt teſticulos ad intra Rñdetur.ſi ha

.
E

ni in nocte. q̃ ſe mutuo impediũt. etiã in nocte eſt ma
gis ſilentiũ qʒᷣ ẽ oppoſitũ ſono.ſʒ qꝛ oppoſita iuxta ſe po
ſia magis eluceſcunt.ideo de quãto oppoſita ſunt iuxta
ſe poſita de tanto ſe notificeoat.
¶ Muare hõ tactꝰ ſub aſcellis citius ridet i tactꝰ ĩ alio
mẽbro Ao hoc.rũdetur qꝛ ibi ẽ ↄcurſus pluriũ neruoꝝ.
qꝛ etiã mediũ tactus ſ. caro ẽ ibi ſubtili' a ergo ibꝛ fit
maior æ ſubtilior ſenſatio.a hoc ẽ veꝝ ſi tal locus nõ ni
mis tã gitur. qꝛ ſi fieret ꝑ excellẽs ſenſibile tũc ibi nõ fie
ret talis delectatio a quãdo ſic tãgitur tũc ibi fit diffuſio

ſpirituũ ex multis neruis ibi collectis tãdem ſpůs venit

ad faciem a ſic inde cauſatur riſus.

¶ Quare lignũ aouſtũ vtur in carbonẽ. ꝗ os aduſtum
vᷣ·titur in corpus albũ. Rñdetur ꝙ lignũ añ eius aduſti⸗

onẽ᷑ ẽ ſufficient hũidũ a ſic poſt aouſtionẽ acqrit in ſe ca

lorẽ accidẽtalit a ille calor buwũ in ligno tõliter oſume
re non poteſt.a ſic remanet humidũ poſt aduſtionem.a

ꝓuertitur in corpus nigrũ eo q humioũ in ligno fau ſa⸗

tis viſcoſum q nõ potuit ſub iſto.a in toto conſumi.
¶ Quare os ſit albũ rñet᷑ qꝛ os ex ſua natura ẽ fnigidũ
ſicci.modicũ hñs ĩ ſe de hinditate ꝗ ꝑ aduſtionẽ totali
ter ↄſumitur.a ſic ꝑ accidẽs hummo ↄſupto. os albeſeit

¶ Quare anq magis delectãtur in colore albo/a aliqui

in colore nigro. Siliter. ¶ Quare alique mulieres plus

iligũt viros albos/et aliq̃ viros migros. Riñdet᷑ huꝰ

Duplex ẽ cauſa Oeima qꝛ aliq hñt viſũ debilẽ/et iſti ma

gis delectãtur ĩ nigredine qꝛ albedo ꝓꝑĩ ſufficẽs lumẽ

ſuꝑ naturꝗ lucis quã in ſe hʒ/magis ledit viſũ qy nigre⸗
do. Scðdᷣa cauſa qꝛ om̃e ſile applaudet ſuo ſili.ſᷣ qꝛ qui⸗
ex natura calioi ſunt.a iſti magis delectãtur in nigre
dine qꝛ migredo ſeqtur calorẽ ſeo quioã frigidi a iſti ina

— glis delectatur ĩ albedine qꝝ frigiditas ẽ mater albedinis
¶ Duare aialia dormiũt. Rñdvet᷑ ; ꝓpt neceſſuatẽ qꝛ ex
” lõgitudĩe dinſoꝝ actuñ organa ſut fatigata.ſᷣ ꝑ requiẽ q̃
fiit i ſõno reformant᷑ vt ptz ĩ de lõgitudie a breuitate vite
¶ Quare ſtuvẽtes ſtatim poſt prandiũ volétes ſtudere
impediunt ꝑ ſomnũ a tꝑe ſolatij nõ. Rũdet᷑ qꝛ cũ aliqͥs
vat mẽtẽ av ſtudẽdũ tũc ealor naturalis egreditur ad in
tra a mẽ bris exterioribꝰ/ et ſic ꝑ ↄgregationẽ fortificat ·
ſic facit aſcẽdere fumũ cibalẽ vſq; ad cerebꝝ a ſic cau
ſatur ſõnus ꝑ ingreſſionẽ fumi. vel pᷣ̃t dici ꝙ io q; cñ
vtus aĩalis intẽditur tũc naturalis remittitur. Sʒ qñ hõ
c in ſolatio tũc ꝑ ſolatiũ calor naturalis diffũditur et nõ
ꝑmittit fumũ aſcẽdere ad cerebꝝ ua e- hõ nõ tormit. ſʒ
Dilatatur pꝑ totũ corp' a ꝑ oſequẽs ſolauũ impedit ſõnũ
¶ Quare poſt labores bom̃ies libẽter vormit. Rñdet
qꝛ in labore calor diſpergitur ꝑ ↄtinuũ motũ ad mẽbra
exteriora.qui ecõuerſo poſt laborẽ ad interiora colligi⸗
tur circa loca dige ſtiua.a facit digeſtionẽ a qua fiũt va⸗
pores q ꝓcevũt a corde ad cerebꝝ a obſtruſt meatus ꝑ
“H quos calor nãlis ad mẽbra exteriora deberet diffundi
KZ ſic infrigivatis itis.a ingro ſſauis mẽbris exterioribꝰ. ex
“ frigieuate cerebri tũc cauſatur ſõnus ex hoc patet. qꝛ q̃
ß multũ bibit a cõmedũt. multũ dormiit a diu. eo ꝙ exin
1, re reſoluitur multus a magnus vapor qui nõ poteſt be

ne digeri et conſumt a calore naturali.adcdc.
ðJð ¶ Quare multum vormientes ſunt indiſpoſiti æ1 male

(colorati. Reſpondetur ꝙ in ſompno colliguntur mul-
tee humiditates que in vigilia expelluntur que nõ poſſunt
in corpore conſumi a ſic petunt cito eijci. petẽtes tamen
exuum. q ſuperficiem corporis a precipue ad facẽ a ſic
cauſant malã diſpoſitionem ſeu malñ colorem vt patet

ſomni
AQ¶Muare alnquibus apparet in ſomno ꝙ commeodut et
bibunt aliqua dulcia. Kñvetur flecma eleuatum ſtiui
lat ad fauces q ad guttur.tale fleema quodamodo ẽ dul 4
cLe igitur in eis apparet hoc. l
(¶ Quare auqubus apparet ſut in aqua q ſubmergũ
tur/qa aliquib

. ter in ſlecmaticis qui preceteris ſũt lgiores

7 us p ſüt i aquis nõ ſub⸗ ner gütur et hoc
Stingit marime n

lecmaticis. Rñdetur ſm areſt. ꝙ huuus
cauſa ẽ qꝛ qũ materia flecmatica fluit ad ſiperiora tune
apparet illis ſint in aqua a ſubmergunt᷑ ſj qũ ffſuit eis ·
ad inferiora tüc apparet eis ep euapunt. Alia poteſt eſſe
cauſa ꝙ nimia repletio ſeu ebrietas. vñ cu hõ eſt reple⸗ M
tus nimis tũc fumi ſurſũ aſcenoũt a multiplicãtur inoe
apparet ꝙ debent ſubmergi ſeu ſtrãgulari.ſi aũt nõ po⸗
teſt tam maxime ſcendere tũc apparet ac ſi euusunt.
¶ ¶OQuerit WHrri alſenis poteſt facere ſommũ ab extrin-
ſeco. Rñvetur fm Areſt. ꝙ ſic a ꝑ lũ movũ qꝛ ſi alis
glicui remiſſe loquitur ad aures ſic ꝙ ipe eu excitaret üic
crnc coômotione ſpiruuum in capite tonitrua fiut vel aligd
guliud ſilentin a ſic de ullo fieret eis ſomniũ q ſic ſepe aiui··
quis ex reuelanõe diuma poteſt habere ſommm a de deo
glorioſo ipᷣm m ſomno honorãdo cui ſiquẽ conditori
vyrniuer ſi filioq; virgums illibate. condigna laus glorrrna
gfratiarumq; acao ſit nunc a ſemꝑ ꝑ infimita ſecula ſecu⸗ “
forumAmeeen. ;

.

AXA1t ſic eſt finis ſit laus a gloria trinis.
IuIImpreſſum Magoeborch Anno vomiii
MDM. cccc. lxxxviij. Finitum in vigilia oo⸗

annis onte port latin am

— 8
—

z

¶ [Queritur. Quare lupi griſeſcunt ꝓ quo nota differẽ
tiam inter caniciem a griſitiem. Qma canicies cauſatur

guloſe ſine maſticatione a ſemel deuorat in tantũ q cõo

tilẽ in libro de animalibus.qꝙ illorũ corꝑa plurimũ ſunt
in ſole a ſcõm Areſtotilem. uij.metheoroꝝ. Calor etiam
quãdoq; accidentalis facit putreſcere. ergo ex tali calo
re materia pilorum putreſcit a per conſequens etiã val⸗
de cito caluantur. ”YU H

malibus ꝙ eadẽ de cauſa hoĩes calueſcũt a arbores de⸗

ex defectu caloris naturalis. Ded griſities ex voracitate
cõmeſtione vt habetur ꝑ Areſtotilẽ.ſeptimo.de aiali⸗ x
bus.ũ lupus ẽ aĩal multum vorax a multũ cõmedit æa

tentatur ꝑ triduũ. Et tũc ille cibus cauſat vapores grof
ſos in corꝑe ipſius lupi a ꝑ ↄſequẽs griſities in ipſis ge-⸗
neratur. Item griſities a canicies. Dcdo differũt qꝛ gri
ſities fit ꝑ totũ corpus/canicies ſolũmodo in capte.
¶ Queruur. Quare equi griſeſcũt. Rñdetur.ſᷣm Zreſto τα☚

VierfarbSelector Standard* -Euroskala Offset

Balance Q

Focus

Queritur Quare bom̃ies calueſcunt a arbores in bꝑ
eme defoliãtur. Rñdetur ſᷣm Areſtotilẽ vbi ſupra de ani

foliãtur. Quia defectus hũiditatis vtrobiq; eſt cauſa de
fectus tam pilloꝝq folioꝝ.a hoc pulcre declaratur.qꝛ ꝑ
actum venereũ homo calueſcit.qꝛ luxuria eſt emiſſio na
turalis hũiditatis a caliditatis.a ſic ꝑ luxuriã humidum
oↄſumitur qð eſt nutrimentum piloꝝ.ergo ſequitur calui
cies.a hoc declaratur euidẽter de eunuchis a mulieribꝰ
que nõ calueſcunt qꝛ tale humidũ ab eis nõ ſeparatur.
vnde eunuchi habẽt cõplexionẽ femineã. Sed qñ queri
tur quare eunuchi nõ calueſcunt nec habent popagram
id eſt infirmitatẽ pedũ.vt dicit Ipocras ſexta particulaz
amphoriſmoꝝ. Rñdetur ſ'jm Galienũ in cõmento ibidem
qð cauſa caluiciei eſt ſiccitas.a ſiccitates nõ ſunt in eu⸗

Copyright 4/71999 VXVMaster Gmbhl www.yXymaster. Com