eſt poroſa vt ſaliua ꝑ eam exiat.

¶ ODuare lingua febricitãtiũ oĩa iudicat amara. Rñdet᷑
medicinaliter qꝛ ſtomachus corporis ipſoꝝ eſt repletus

colerico humore a colera eſt maxime amara vt patet ex

felle ergo fumus amarus inficit linguam. Quare lingua

impleta ſaporibus iudicat eos amaros quãuis amaritu⸗
do nõ ſit in cibis ſed in lingua Qugre nobis au
diẽtibꝰ acida noĩare lingua aqueſcit. Rñdet᷑ ꝙ virtꝰ ima
ginatiua ẽ ſuperior guſtatiua a cũ imaginamur aliquẽ ſa
porẽ tũc ipſũ ↄcipimꝰmediãte vᷣtute guſtatiua.a qꝛ nihil
guſtu pcipitur qᷓn mediãte ſaliua ergo tũc lingua aqſcit.
¶ Quare aliqui ſunt drauli.aliqui bleſi.aliqui balbuci⸗
entes. Rñdetur ꝙ hoc eſt pluribus de cauſis aliquando

ꝓpter lingue vel cerebri humectationẽ vt in pueris qui
defectuoſi ſunt in lingua q in multis lris. Pcdo hoc eſt

ꝓpter extractionẽ neruoꝝ ex flecmate qꝛ tales ſunt ner⸗
ui euntes ad linguas ꝗᷓ nerui corrupti ſut ¶ Quare

lingue ſerpentũ ⁊ canũ rabidoꝝ ſũt venenoſe.rñdet ppt
maliciã fumoſitatẽ hũñoris venenoſi in eis predñantis.

¶Ouare lingua canis ſit medicinalis et ecouerſo equi

—, - ——ð

— —

it
⸗
di

H

de
⸗

det
s
ten
N
.u⸗
l
1.

ſt.
cxH

do
un
eſt

n

ſit peſtilentialis.Rñvetur q; hoc ẽ ex aliqua ꝓprietae oe

culta põt tñ dici ꝙ ideo qꝛ lingua canis ẽ mutti poroſaa

ſie in ſe attrahit a colligit viſcoſitates vulneris. Alij di⸗

cũt ꝙ cams ex natura hʒ quoſdã hũores in lingua quibꝰ

ſanat lingendo vulnera p oppoſitũ eſt tde equo.

¶ Quare ſaliua ẽ alba rñœtur ꝙ; hoc ẽ ex ↄtinuo motu

lingue qꝛ ĩ ↄtinuo motu generat᷑ color q diſgregat qa deal
bat iſtã ſuꝑfluitatẽ ꝗᷓ eſt ſaliua vt patʒ in ſpuma aquaꝝ.

¶ Muare ſaliua ſit inepida. Rñdetur ſi haberer deter⸗

mimatũ ſaporẽ tunc lingua nõ ſaperet qꝛ ſolũmõ ſaporẽ

ſaliue a ſic alios ſapores apprehendere non poſſet.

¶ Quare ſaliua ieium ſanat apoſtemata. Rñdetur ſ

Auicennqᷓ qꝛ eſt bene digeſta a ſubtiliaaaaa.
hm medicos hoc ẽ ppt flecmaticã ↄplexionẽ q in illis
pᷣdñatur.a iõ medici dicunt qꝙ abũdãs in ſaliua dʒ ſe ca
uere a cottidiana febre ſurgẽte ex dñatõe flecmatis Der
oppoſitũ ẽ de ilł qͥ deficiũt in ſaliua qꝛ calor ĩ eis ſuꝑabũ
Dat q ↄſumit hũidũ ſaliue.a ergo defect ſaliue ẽ ſignũ fe

¶ Quare aliq hoĩes abudãt plus in ſaliua p̃᷑ alijs rñoet᷑

bris terciane. ¶ Duare ſaliua hõis ieiuni ẽ ſubtilior et
albior q; ſaliua hõis ſaturi. Rñdet᷑ illa ſaliua ẽ ſine v·

ſcoſitate cibi q̃ ſolet ingroſſare ipſam ſaliuã homis pleni

¶ Queritur vñ ꝓuemit ſaliua hõis.rñdetur ſ naturales
ꝙ venit a ſpumatibꝰ ipſi?ꝰ pulmonis vbi ſ̃ᷣm medicos ẽ ſe

des flecmatis. ¶ Quare aĩalia multũ coeũtiavt apri ſũt
multũ ſputoſa. rñdet̃ q; tunc pulmo q cor ſũt in maximo
motu libidinis ergo generat᷑ in eis multũ de materia ſpu
toſa ¶ Quare auicłe nõ hñt ſaliuã.rñdet᷑ ßm areſt in li.

de aialibꝰ q;ꝛ hñt pulmonẽ valde ſiccũ ergo nõ hñt ſputũ

¶ Quare epileutici i qui ſubmergũtur ꝓprio ſãguine æa

caduci ſputeſcũt rdetur im medicos qꝛ materia peccqs

£

eſt in cerebro. ſed ſi vomit tũc materia peccãs eſt in ſto
macho.ſ ſi multũ mingũt tũc materia peccãs eſt in vijs
vrine. ſed ſi ſpermateſcãt tũc eſt in vaſis ſemmalibus 2
ergo medici ſcᷣm hoc faciunt euacuare materiam.
¶ uare lingua aliqñ ꝑdit vſum loquẽdi. rñdet ex vlti
ma particula amphoriſmoꝝ vpocratis ꝙ ex paraliſi vel
ex apoplexia.i.ex ſubita ſã guims effuſione hoc euenit ſeʒ
pe humore groſſo a etiã aliquãdo ex infectiõe ſpũs ani⸗
malis in mevia cella cerebri qui non mutitur ad linguãũ
vt ꝑ vocis expreſſionẽ varie paſſiones actũ declarat vt
patet in gloſa ibidem a hoc intendit Galienus.
¶ Muare fructus añ maturatõz ſũt incipidi vel amari a
poſt maturatiõ; ſũt dulces. Rñdetur O ſapor inſipidus
cauſat᷑ ex frigiditate et defctũ caloris in hbumwo groſſo.
Sʒ ſapor dulcis cauſatur ex ſufficiẽti caloꝛe.vñ in fructi
bus maturis humidũ è ſubtile a ꝑ calorẽ ſolis ſubtiliatũ
ideo put frequenter tunc fructus ſunt dulces. Sed ante
maturationẽ bumidũ eſt adhuc groſſum a nõ ſubtiliatũ
a calore ſolis ergo tũc fructus ſũt amari
¶ Quare magis delectamur in dulci ſapore q; amaro
vel in alio Rñdet᷑ natura iucũda delectat᷑ in vulcedi⸗
ne Ratio qꝛ dulce ẽ calipũ a hũipũñ a ꝑ caliditatẽ hudi⸗
tates ſupfluas diſſoluit. Et ꝑ hũiditatẽ abluitur imundi
cia. Sʒ ſapor acetoſus ſiue ſtiptitꝰ vł põticus ꝓpt frigus ĩ
ipſo p̃ᷣpominãs nimiũ ↄſtringit a pugit a mebra offẽdit
in purgacõe ergo nõ delectamur in ulo ſopore.qꝛ medi
ci volũt ꝙ hoiẽs ĩ eſtate a in vehemẽti calore nõ debẽt
cõmedere aliqd amaꝝ Ratio ẽ qꝛ amaritudo generat ca
lorẽ. ſʒ ſolũmodo in hyeme debem cõmedere amara et
ergo dicit Areſt. in libro de nutrunẽto a nutribili. ꝙ dul
ce eſt amicum nature a maxime nutrit.

97

n
NAd

tſe

dni

l
n

tin
du

ſo.
vat
heri
ne

gflG

i⸗
ne⸗
nr.

oi

fte

hn
ebet
t

ul

et

— *

¶¶ Quare ſapor acetoſus plus ĩcitat ad appetitũ qᷓ;' alius
Rñ det᷑ ſapor acetoſus ẽ frigidꝰ a inſrigidat modo fri⸗
gidi ẽ appetere a attrahere q weo cauſat appetitũ. Nota
ꝙ nouẽ ſũt ſpecies ſapoꝝ quoꝝ tres ſũt a calore et tres
a frigore a tres a tẽperato medio ¶ Quare de ſpũ
gereo plus attrahit q extrahit. Rñdetur p Areſt. ad ale⸗

xeandrũ in libro de motu cordis ꝙ mite ꝑtes aeris inſpi

☛ 4

rtur ptrãſeũt nutrimẽtũ cñ ſpiritibꝰ vitalibus ꝗ inter

pulmoné ↄtinẽtur a ergo tam diu aĩal nõ ſuffocat᷑ qdiu

gerẽ in pulmone ꝑcipit a ſic aliqua pars m ea cõtinetur.

¶ Quere aer expirãdo a expulſus videatur cũ tñ aer ꝑ
ſe ſit inuiſibilis ꝓpt ſut raritatẽ. Rñdetur q; aer inſpiratꝰ
admiſſitur fumoſitatibꝰ ipſius cordis ratiõe quaꝝ efficit
groſſus a videtur curꝰ experiẽtia ẽ qꝛ tꝑe hyemali maxi⸗
me videm' anhelitũ qꝛ frigus aeris ↄſtringit anhelitum
mixtũ fumoſitanbꝰ a ſic ingroſſatur æ ↄdẽſatur a ꝑ ons
videtur ¶ Quare aliq homies hñt fetidũ anhelitu

ryjdetur ᷣm medicos ꝙ aliqn ꝓpter malos fumoſitates

ſtomachi. aliquãdo ꝓpter corruptionẽ ſpiritualiũ mem⸗
broꝝ vt pulmonis. a ergo anhelius leproſoꝝ eſt ita infe
ctus ꝙ mficit auicłas ꝓpinquas qꝛ mteriora ipſoꝝ ſunt
maxume corrupta vt patet ex diffinitione a cõſtãtino da

ta. qꝛ lepra eſt nutrimentũ omni mẽbroꝝ cũ putrefacti

one earundẽ a incipu in ſãgulne terminatur ĩ mèbris.
¶ Quare leproſi ſũt rauci.rñdetur ꝙ in eis inſtrumẽta

vocalia ſũt corrupta. ¶ Quare homies rauceſcunt.

rñdetur ꝙ ꝓpt reuma deſcendes de cerebro replẽs cãna
lia pulmonis.vel aliquãdo ex apoſtematibus in gutture
ſeu ex reumate in collo ↄvgregat“
¶ OQuare oẽs femelle inter omnia aĩialia graciliores et
ſubtiliores hñt voces q vin dẽpta ſola vacca .rñũdetur

–—

Z

Z R4

Im Areſt. quinto de generatione aĩaliũ cp Ppter oſtricti⸗
nem viarũ æ arteriaꝝ vocaliũ. 1. vbi aer intrat. p quas
vox format᷑ vt patet in ſimili.qꝛ fiſtula minor acutius ſo
nat cq maior. ſic etiã in mulieribus via vocalis ppter fri
giditatẽ oſtringitur q artatur qꝛ frigidi ẽ ↄſtringere.ſed
in viris illa via ex calore viri aperitur ampliat᷑.a ergo
in viris grauius ſonat qꝛ caloris ẽ aperire ſeu diſſoluere
Etiã dẽ qꝙ; mulicres hñt voces molliores ppt᷑ huioitatẽ
pulmonis a debilitatẽ caloris cordis Etiã iuuenes a in⸗
firmi eadẽ de cauſa hñt acutas voces.q ẽ cauſa nãlis qᷓ
re maſculus in principio ſue creationis ꝓfert a.i.vocem
groſſiorẽ. ſeo femelle e. i. vocẽ leuiorem. vt vult Labo⸗
v,C. intus cum cit maſculus a pfert Quare in vi
AE Is in mulieribus vox mutat tꝑe pubertatis vt dicimꝰ
iitte & in mutatione maxime ptingit tpe ſpermatis in vi
ris tꝑe creſcendi mamillaꝝ in mulieribꝰ vt dicit Areſt.
quinto de aialibus. Rñdet᷑ ꝑ eundẽ tũc remittiur prin
cipiũ vocis ſeu relaxatur a hoc declarat in ſimili de cor⸗
da remiſſa que grauiter ſonat. Etiam declarat ex alio qꝛ
animalia caſtrata vt capones ſpadones et eunuchi ꝗ hñt
voces molliores ꝓpter priuationem teſticuloꝛ.
¶ Quare hoiĩes rauceſcũt ex inſpecnone lupoꝑ. Rñdet
Im Areſt.ꝙ lupꝰ ẽ animal valde a maxime frigidũ in ce
rebro vñ habet caput graue ergo vidẽs hoĩes ſpus viſi⸗
bilis dirigitur ad en. attrahẽdo aliq̃d de frigiditate ad pe
ctus er.mõ ex ula frigivitate pectus ↄſtringit᷑ vbi ſüͦt in
ſtrumẽta vocalia ſic nõ põt digerere illas fumoſitates a
exſpirãtur ab eo in aerem a ſic ille aer circũſtans infici᷑
alius aer iteꝝ inficitur a ſic vſq; ad hoĩeʒ. Luc aer iſte
infectus ab hoie attrahit᷑ a facit eũ raucũ. Eriã dẽ ꝙ lu⸗
pus ẽ animal multũ vorax vt patʒ in libro de animalib.

tur ꝑ dies tres.a ſic lupus aperiẽs os ſuũ emitt thumo

qꝛ auide aſſumit cibũ a cõmedit vna vice tm stenta

res crudos groſſos a indigeſtos a quibꝰ aer inficit᷑ ppin
quus q aerẽ aliu iteꝝ inficit a ſic de inceps donec ꝑpuenit
ad hoĩeʒ quo inſpirato hõ inficitur eonẽ mõ ſicut baʒili
ſcus q emittit hñores venenoſos ab oclis hoĩes ĩficẽtes
¶ Quare homo inſpiciẽs lupũ lupus nõ rauceſcit. Rñ⸗
detur ꝙ homo nõ eſt ita malicioſus a frigidus vt lupus
DHic ꝓpter ſimilẽ rationem mouetur tale probleuma.
¶ Quare interfectus ſã guineſcit interfectore pñte Rñde
tur hoc eſt opus diuinũ a nõ naturale q; ſãguis clamat
vindictã ſuꝑ interfectorẽ.ſʒ tñ ſi eſſet aliqᷓ naturalis caa
ſa tũc nõ eſſet aliqᷓ alia y illa qꝛ intfector ꝑpetrati ſcele⸗
ris recolẽs maxime dolẽs pnia ductus a ſic maxime eſtu
at ꝓpter fortẽ imaginationẽ quã deſuꝑ habet ſic ꝙ oẽs
ſpuũs eiꝰ ↄmouent᷑ ⁊ ebuliũt.a ſic ad inſtrumẽta viſus ac
cedũt a ibi exeũt ꝑ radios viſuales ocłoꝝ vbiq;ʒ; ad obie
cta.ſ.vulnera q̃ ſi recẽtia ſũt ſtatĩ ſãguiè emittũt. Ocdo
hoc fit cũ iuuamine aeris inſpirati ſic ꝙ talis expirat᷑ per
vulnꝰ educẽs ſã guinẽ.Et ſile ẽ de oclo menſtruoſo vbi
poſtea macla apparet dũmõ ꝑ eũ ſpecm ẽ infectũ.ſʒ alij
dicũt ꝙ hoc ſit a nã cõi ad manifeſtãdũ crimẽ homicidij
¶ Quare parue auicłe płvociferãt a cãtãt q; magnevt
patʒ ſẽſualit᷑ de alaudaa philomena.rñdet ꝑ areſt.ꝙ; ſpũs
paruaꝝ auiũ ẽ leuior a mobilior q́; magnaꝝ. ergo parue ””
auicle facilit ꝓcedũt in quotcũq; deiveriũ a ſic frequẽter · G. „
catat ¶ Quare maſculi plꝰ cqtqt ip femelle vt pt; in 5
omibꝰ aĩalibꝰ. rñdet᷑ ꝙ hoc ẽ ppt deſideriũ coitus a ergo
fmoſtãtinũ ĩ libro de coitu dꝛ ꝙ tũc ſpũs maxie mouent᷑
i corꝑe a fit appetitꝰ cogit Etia rñt᷑ generalit loquz
do de quolibet gigli iuc femelle ſüt frigiviores q; malcli

OQuare apes veſpes muſce a locuſte a multa talia aĩa
lia vociferat cũ nõ hñ̃t pulmonẽ nec inſtrumẽta vocis.
Rũñdetur m Zreſtonilẽ in libro de inſpiratione reſpi⸗
ratiõe ꝙ in eis ẽ quedã pellicula ad quã ſpus pulſãs fa
cit talem ſonũ a ergo mirabiliter ſonat talis ſonus
¶ OQusare piſces nõ vocſferãt. Rñdet᷑ ꝑ Areſto.ſcdᷣo de
aĩa ꝙ piſces nõ hñt pulmonẽ ſi ſolũ brãcas nec etiã cor
ergo nõ indigẽt inſpiratione aeris ⁊ ꝑ ↄſequẽs non vo-
ciferant quia ſcom Areſto. ſcdo de anuma vox eſt reper⸗
cuſſio aeris inſpirai ¶ De collo
¶ Quare aĩal hʒ collũ.rñdet᷑ ſjn Areſto. in libro de aĩali

bus ꝙꝙ collü eſt ſuſtẽtamentũ capitis vnde ſcᷣm ipſũ col

lũ eſt mediũ inter caput a corpus vt ꝑ ipſum a eius cer⸗
uices a neruos tanq ꝑ vias medias motus a ſenſus con
poris tranſlegantur a ꝑ ipſum tanqᷓ; ꝑ quandã ciſtantia
cor maxime calidum a cerebro elongatur.
N¶ Ouare aliqua aĩialia carẽt collo vt piſces ſerpentes et
alia reptilia. Rñdet᷑ talia aĩalia carent corde ergo non
indigẽt tali diſtãtia de qua dictũ ẽ. Aliter rñdet᷑.; immo
habẽt collũ a nõ eſt valde diſtinctũ a corde a capite
¶ Nuare collũ ſit oſſen. Rñdet᷑ Ijm Areſto.vt eo fortius
põt caput ſuſtẽtari etiã veo qꝛ ſpina dorſi in collo piun
gitur cerebro a ine recipit mevullã a ẽ eiuſoẽ ſubſtãtie
cũ cerebr ¶ Quare quedã aialia hñt colla lon
ga vt Grues Diconie a ſic de alijs. Rñdet im Areſto.

—☛½

qᷣ talia aĩalia acquirũt ſua nutrimẽta in ꝓfudo ergo in⸗
vigent lõgis collis. Sic etiã quedã aĩalia hũñt breuia col
la vt niſus et accipiter qꝛ talia animalia ſũt rapacia ergo
ꝓpter fortitudinem breui collo indigẽt a etiam patet de
boue qui eſt breus colli a ergo forrrs.
¶ Quare collum ſit ↄcauũ et maxime in anteriori parte

in
es.
pi
of

vode
ico
o⸗
ge⸗

zili
goll
c⸗
mn

H
non
nmo

NS

iun
zue
lon
tſio⸗
i⸗
1cl
ℳ
4ℳ

ferẽs cibum ao membra nutritiua vt a0 ſtomachũ 1 ad

epar a talis ſcõm medicos dicuur y ſofagus a fagu gre⸗
ce qð eſt cõmedere latnnte
¶ Duare arterea vocalis ſit annuloſa. Rñdetur eſt
pꝓpter flexibilitatem que ꝓducit bonã reſonantna.
¶ Quare pullus decollatus diu mouet᷑ q hõ decollatus

ſtatim lacet immobilis Rñdeĩ ꝙ pullus ſilia aĩalia ha

bent neruos ſtrictos et ſic in eis ſpũs motiuus moratur
diutius poſt decolletionẽ. ſeo bomines ſimilia habent

neruos lõgos a amplos/a ergo ſpũs motiuus ab ipſis ci

to recedit a ꝑ ↄſequens non poſſũt mouere corpus
¶ De humeris a brachijs. Quare hõ habet humeros 2
brachia Rñdetur Im Areſtotilem in libro de aĩalibus cp
pꝓpter delationem a portationem oneris.

¶Ouare brachia ſunt rotuva. Rñdetur e; boc eſt ppt
velocitatẽ maiorem motus operatioms quia hec figu

ra motui eſt apta vt patet ꝑ Zreſtotilẽ Orimo celi
¶ Ouare brachia ſuũt groſſa valde. Rñetur ꝑ Areſto⸗

tilẽ ÿ hoc eſt ꝓpter fortitudinẽ ad leuandũ a ad portan

du oſtringendu ſeu pugillanduũ Dic etiã oſſa eorũ ſunt

valde groſſa qꝛ ibi eſt multũ ve mevulla ſeu materia me

dulloſa ne cito corrũpant᷑ brachia. Seo mevulla in par⸗
uis oſſibus nõ poteſt vtiner us bene ſicut in masms
¶ Ouare dolẽtes vel infirmi denudat vel detegat bra⸗

chia a etiã laborãtes in agone. Rñtetur m ypocratem

in libro ꝓnoſticoꝝ quia m talibus mors eſt ꝓpinqua et
eſt ſignum mortis. Ratio quia ibi eſt volor maximus qʒ
facit brachiornm denudationem.

¶ Ouare in aliquibus infirmatbus brachia gracillan

i. ſubtiliã tur vt in ydropicis a freneticis. rñoetur ſcdᷣm

medicos q⸗ mẽbra ſibi opatiunt᷑ a ergo vno dolete oès

hũores ibi ↄcurrũt ĩ dolornibus p̃oiccis nã capite dolẽte
hüores brachioꝝ currũt ad caput a brachia gracillãtur
¶ Quare aialia bruta nõ habẽt brachia Rũdetur qp ha
bent anteriores peces loco brachioꝝ vel ꝓbrachijs Ali
ter Rñcœt a melius qꝛ om̃a aialia hat organa aliqua ad
pugnandũ ad defendendũ vt lupus denteg vacca cor⸗

nua equi peoes poſteriores volatilia roſtra et alas. ſed

ſolug hõ hʒ brachia ad pugnandu (¶ De manibus

¶ Qugre ſolus homo habet man⸗ T animal ei ſimile vt
ſimea. Rñdetur moanus eſt organũ organorũ vt dicit

¶ MQueritur quare manus maxime ſüͦt ſenſibiles Rñde

tur qꝛ ibi eſt ↄffuentia neruoꝝ a etiam ibi eſt principale

mem brũ ſeu organũ tactus ergo faciliter ſenttt.
¶ Quare extera manus ſit mnaioris caliditatis ſ ſini⸗
ſtra Rñdetur q́;uis cor ſit fons caloris in ſiniſtro latere

tamẽ plus ↄfluu dextero lateri ergo.c. Etiã dextra ma

nnus ẽ abilior ad om̃e opus faciendũ q; ſiniſtra qꝛ; maior

calor cordis facit q cauſat abilitatẽ q nobilitatẽ maiorẽ
¶ Quare aliqui ſi ut ambe dextere. i. vtentes vtraq; ma⸗
nuꝙ cextra. Rñdet᷑. ꝙ ẽ ꝓhpt multitudinẽ caloris cordis
PꝓPpter ſufflationem eius calidã que facit ſiniſtram ita
abilem ſicut a exteram ergo tales homines ſunt ꝓcul
dubio bone complexionis. ”Ml
¶ NQuare mulieres nõ ſũt ambe dextere ſicut viri vt di
cit ꝓpocras circa vltimꝗ particulã amphoriſmoꝝ circa
finẽ. Rñdetur ſᷣjm Galieni q; hoc eſt ideo qꝛ cali iſſima
mulier ſana.frigidioꝛ & frigidiſſimo viro ſano.et dicit no
tater ſana qꝛ ſi febrictaret tüc dictũ nõ eſſet veꝑ qꝛ in

— —

d
è
e
0
(1
t
don
(1
K
Pl
.
un
RR
n⸗
fetle
lur
rn
ſo⸗
niſt
ſoo
ſed
ulee

Nire

zuur
ph
Ai
a
ſen
ibos
levt
dlat
r

tali caſu mulier calidor eſſet viro caliditatate accidenli.
¶ Quare digiti ſunt articuloſi. Rñdetur ſcᷣm Areſtoti⸗
lem in libro de animalibus q; ꝓpter aptituvmẽ recipien-
dam et ao tenendum recepum.
¶ Quare quilibet digitus tres habet iuncturas ſeu arti
culos a pollex im duas Rñdetur ꝙ pollex etiam hʒ tres
articulos ſeu mcturas. ſed tercius ↄingitur brachio a er
go fortior ẽ ꝙ; alij digiti vt patet ex noie eius qꝛ dicitur
pollex a polleo a a lex id eſt virtus qꝛ 'm Areſtotilẽ ma
lioris eſt virtutis cum etiã maior ſit in quãtitaat
¶ Quare digiti dextere manꝰ ſunt ſubtiliores i ſiniſtre

vt vult egidius. Rñdetur ꝙ ꝓpter calorem in tali parte
dominũtem qui facitt maiorem ſubtilitatem

¶ Quare digut ſunt groſſiores ante cibu i poſt eabum
vt dicit Albertus. Rndetur 'm oẽs medicos hõ ieiu⸗
nus repletus ẽ malis humoribus a fumoſitaubus diuer

ſis que ingroſſant oĩa mẽbra. Et etiã digitos. Dʒ ci illi

humores ſũt ꝑ cibũ expulſi ſic digin magis gracilãtur a
eadem ve cauſa hõ ieiunus eſt grauior q;' bomo cibatus

vt patet expreſſe de nauigãnbus. Et poteſt redoi fortior

ratio qꝛ roſt cbum calor a mẽbris exterioribus delega
tur ad interiora ꝑ digeſtionẽ eibi et ergo mẽbra exteri⸗
ora gracillãtur. ſed poſt digeſtionẽ cibi econuerſo diri⸗

gitur ad mẽbra exteriora a ergo tunc ingroſſantur.
¶ Queritur quare aliq́ hom̃ies ſũt magis graciles in ſi⸗
niſtra manu qy dextra ad aliquod opus faciendum. Re⸗
ſpõdetur ꝙ m illis cor non influit dextro lateri calorem

ſed plus ſimſtro a ſic enã operatur in finiſtra manu ſub

tilutatem gracilitaten
(¶ De Unguibus.

¶ Oueritur vnde generãtur vngues. Rñdetur ſecundũ

4
SZ

W=

HBalienum in cõmento ꝓnoſticorũ ꝙ ex fumoſitatibus
reſolutis ingredientibus extremitates digitorũ que aere

tenon exſiccqtur a in cornu reovucuntur.
¶Oueruur Muare vngues ſenum nigreſcunt a palle-

ſcunt. rñdetur quia tantu calor cordis deficit quo defi⸗
gente ipſorum pulcritudo deficit.

¶ Quare hoies ludicent᷑ bone cõplcxionis vel male ſᷣm

diſpoſitionẽ vnguiũ.rñdetur qꝛ vngues teſtãtur ſup bo

nitatẽ vel maliciã cordis. ergo etiã cõplexionis.qꝛ ſi ſũt

rubei teſtãtur ſuꝑ colericã bene temperatam. Sed ſi gli
qualiter ſunt inclinati cũ rubeo colore ad nigredinem te

ſtaãtur ſuꝑ ſanguineã cõplexionẽ. Sed ſi ſunt crocei co⸗

loris vel nigri teſtantur ſnꝑ melancolicã

¶Quare aliquãdo macuſẽ albe apparent ſiue generã⸗

tur in vnguibus. rñdetur ꝙ nutrimenta vnguium ſüt di⸗
uerſificata quia aliqua pars flecm atis eſt admixta.ergo
ex tali flecmate macula iſta cauſatir.
¶NQusre ome aial gradiens pedibus pʒ vngues vel vn
gulas vel aliq pportionabile vt patʒ ĩ auiclis ſolũ cur
uas vngues habẽtibus q ĩ equis quoꝝ pedes ſubferrant᷑
illa regula pjm Zreſtotilẽ eſt vera exceptis natãtibus.

vt patet in auca vl in aneta ꝗᷓ carẽt huiuſmodi vnguib⸗
Mina naturaliter vngues ſie ũt graues a ſic impedirent ea
ĩ natatione ꝑ grauedinẽ Et ſic ratio poteſt elici ex dictis
De pectore. (OQuare pectus ſit ↄcaui rñdet

lm Ereſtotilẽ qꝛ ibi eſt ſedes ſpiritualiũ mẽbroꝝ ꝗqᷓ mem

bra ſunt nobiliſſima vt cor a pulmo. vt ergo iſta cuſto⸗
diantur a leſione neceſſariũ eſt vt pectus ſit oↄcauum
¶ Quare homo inter omnia aĩalia habet latiſſimum pe

ctus vt dicit Areſtotiles. rñdetur ꝙ ſpintus in homme
ſunt vebiliores ꝗ ſubtiliores Ergo requirunt regionem

gere

le.
deff⸗

lefmn
Pbo
ſiſe
ſiel

ente

ico⸗

ne⸗
ſitde

r

6 n⸗

PNRHe.

tus.
nuc
nten

dcls

fint
men
tuſte⸗
e

on

ampliorem in qua poſſunt contineri vt eſt pectus
¶ Quare pectora auiculaꝝ lũt rotuda a acuta Rncetur

qꝛ ſut in ↄtinuo motu. modo figura acuta a orbicularis

motui ẽ apta vt patʒ. vij phiicopꝑ ¶ Itẽ Quare ea qᷓ di

.„5à2

ligimus ad pect' traimus. Rndetur qꝛ pprior locus cor

*

dis eſt ſub peciore.ergo illa que cor amat ad pectus tra

hut ꝓpter vicimitatẽ cordis applicãdo amatũ amanti

¶Quare mulieres ſut bremionis pectoris q viri. rñdet᷑
qꝛ in viris ẽ caliditas qᷓ naturaliter ſurſũ mouet᷑ ſuperio
ra viri ingroſſãdo.a ea ampliãdo ergo magnũ pect ẽ ſi
gnü gioſitatis vtʒ ꝑ Areſt.ĩ viſonomia vbi declarat hoc
de leone q tauro Sed in mulieribꝰ frigiditas dñatur que
naturaliter mouet᷑ deorſũ a ergo dicit Areſto. ꝙ mulier

cadens frequẽter cadit ſuꝑ culu q; culiſteria eaꝝ ingroſ

ſantur ex frigiditate deſcendente. Sed vir frequenter ca

uit ſuper pectus: (De maͤmillis

pectus eſt ſeries cordis calidiſſimi ergo ibt mamille ge⸗

*

ni.citius decoqretur. a in materiã lactis ↄuerteretur

COuare in alijs ammalibus mamille ſũt infra pectus
ſev in muliere ſunt ſupra pectus. Rñdetur quia mulier ẽ
bipes. ergo mamille exiſtentes infra impedirent eius trã

ſitũ.· Seo alia animalia quatuor pedes pabent ergo ipſa
lieres Rñdet᷑ q; in viris nõ generãtur mẽſtrua nec ibi ẽ

7

vaos mẽſtrui deputatum. Tamẽ dicit EFreſtonles ꝙ; viri

hñt paruas mamillas a mulieres paruos teſticulos.

ctãtibus.an parue vel magne.an mediocres. Rñdet᷑ q

ci

5 7 , 2
K. 6 ,
* n, Pscſe g e

“ 1 EE=

“M 5 4 * H
— AS

pr' fe,ze)

in maguis calor eſt diffuſus a diſperſus ergo ibi nõ ẽ bo
na digeſtio lactis Hʒ in paruis e vnitus a fortis cñ ois
virtus vnita ẽ fortior ſeipſa diſꝑſa a ꝑ ↄſequẽs ibi ẽ bo
na digeſtio lacus ergo ſunt meliores ẽ; magne. Dʒ me
———Locxres ſunt opeime exquo ome medium eſt opnmnũ
MQuare in t edecimo a in decimoquarto anno m amil
le incipiũt creſcere vt dicit Albertus a tumeri a ingroſſa
ri.rñdetur ꝑ Areſtotilẽ in de generatione ammaliũ quia
tunc puella efficitur pubesa menſtrua in ea incipiunt au
gere a fluere vt dicit Areſtotiles qꝛ in cadem etate.puel

larum creſcunt mamille.a viroꝑ ſpermaa.
¶ NQuare mamulle mulieꝑ generantiũ abhortũ id ẽ pue .
rũ qui egreditur mortuus ex vtero matris vt dicit ypo⸗
cras in ſcᷣa particula amphoriſmoꝝ molleſcut. Rñoxtur
ſcm gloſã ibidẽ qꝛ tũc menſtruũ nõ fluit ad mamillas
a quo fetus deberet nutriri ergo tunc molleſcuun
¶ OQuare mulier impreganata ↄcipiens maſculũ in vtero
tem ꝙ maſculi ↄcipiũtur in vextro latere matricis.ergo
tũc menſtruũ fluit ao dexterã mamulꝗ ipſã indurão
N Quare mulieribus impregnatis lac fluens de mamil
us ſignificat debilitatẽ fetus. Rñdetur ſcoᷣm Areſt. quia
lac eſt ꝓpriũ nutrimentũ fetus in vtero a ergo qñ lac ffu
u ſignu eſt ꝙ fetus non nutritur a exhoc vtiq; debilitat
¶Duare pura mamulla vicit ſanitatẽ in puero exiſtẽte
in vtero. Rñdetur q;ꝛ menſtruum ↄuertitur in lac. a tale
lac ſufficiẽter nutrit fetũ a exhoc arguitur eius fortitudo
¶ Quare mulier habet tm duas mamillas aliqua bru
ta vt porca a canicula hñt decẽ vel plures.rñdet qꝛ fre
quẽter mulier ocipit maſculũ vel femellꝗ a huic ſufficit
vna mamilla vel due. ſed aialia bruta bñt multas ſciſſu

ras ꝓcreãtes multos fetus ergo hñt multas mamillas ſ.

hruno fetui prim ſcdo. ſcdam. a ſic de alijs ꝑ ordinem
¶Quare tpe impregnationis ma mule ſunt dure a alio
tꝑe ſũt molles Rndet᷑ qꝛ tũc inflant᷑ a tumeſcũt ſicut vte
S rus qꝛ multa hũditas mẽſtrualis fluit ad cas q̃ alio tꝑe
1 maonet in matrice a expellitur ꝑ locũ deputatum —
HNueruun ꝑ què movũ lac mamillaꝑ vemit ad matri⸗
Cèé. Ric? ni ypocrat vbi mamilla by colligatiam
eu motrice. æ quaſoã venas quas abſcindũt obſtitrices
Äbe Ptus uüllas lac fluit ad vmbilicũ pueropꝑ 7 capiũt
nutnimentũ ꝑ vmbilicũ vñ aliq dicut q; puer exiſtens in
“ vtero nutr t᷑ ꝑ os.ſʒ hoc ẽ falſü/qꝛ ſi ſic tüc ſtercori arẽt
. ieꝝ hoc falſu ẽ qꝛ nõ videt᷑ vbi dimittũtur illa ſtercora
nr WIOuare lac egrevres de mamillis ſpiſſũ a groſſũ.1n6
s multũ fluidu. ſignu maſchi exiſtẽtis ĩ vtero. ſʒ lac aquo
ſũ ẽ ſignũ femelle. Rñdet᷑ ꝙ mulier geſtãs maſculü for
lonis cnloris digerit im lac inſprſſaͤ vo. S; in multeri
1 bus habetib' femellaã nõ ẽ tatus calor. ergo manet indi
„geſtuũ aquoſũ huiũ ſupnatãs.ſi ponitur ſuꝑ aquã.
¶ Quare lac ſit albũ cũ tn mẽſtruñ ſit rubeũ exquo ge
4 nerat᷑. Rñtet primo qꝛ ſqguis nõ bñ decoct' recipit for⸗
u ma albã vtz de carne cuius pprius color ẽ albus Alliter

1

rñdet᷑ qꝛ qlibet humor q generat᷑ ĩ aliquo mẽbro aſſilat
tali mẽbro ĩ colore ĩquãtũ pt.iſ. ꝛ caro mamillan é al⸗
pioſe lac p alijs aĩalibꝰ. Rñdet q; vacca ẽ aĩal multũ vo
1 rax a vbi multũ recipuur de nutrimẽto ibi multu gene⸗
OH rat᷑ menſtruũ qꝛ lac nõ eſt aliud miſi mẽ ſtruũ decoctũ q
hu peoeolbatũ. ergo etiã in ea multũ generatur de late.? ——
ZMB ¶ Queare lac nõ ſit ſanũ vt dicit ppocras ſcda ꝑticulg ⸗S Sn,
4 anmphoriſmop. riet ſʒ gloſã ibidẽ ꝙ ꝓpi m hias can ſas J

.

„* .

eſt inſanũ. Drima eſt qꝛ qñq; coagulatur in ſtomacho.
ex qua vlterius malus anhelitus efficitur. Sed ypocras

ponit remediũ in loco allegato dicẽs ſi tercia pars aque
aomiſcet᷑ lacti tũc nõ ẽ nociuũ.a hoc intelligit de a flu⸗
uiali Alia cã qꝛ lac al
tur aiteꝝ ex eo generant mali huores inficiẽtes anhelitũ
Ouare lac preſertim dolentibus caput nõ valet. Re⸗
ſpondetur 'm ppocratẽ vbi ſupra a ſcom gloſã bidẽ qꝛ
lac cito trãſit in multã fumoſitatẽ a multũ hʒ de materia
terriſtri que fumoſitas aſcendẽs ipᷣm caput facit volere
¶ Quare lac eſt ita ↄueniens nutrimentũ infantibus a
pueris. Rñdetur qꝛ ẽ naturalis eorũ cibus a ↄſuetus qꝛ
etiã in vtero nutriebant᷑ tali obo ergo ẽ eis cõueniens.
¶ Quare lacticmiũ tꝑe partus vaccaꝝ ſit bonũ.rñdetur
qꝛ tüc lac ẽ multũ ſpongioſũ.ergo tꝑe illo multas fumo
rares expellit ¶ quodãmodo eſt vna purgatio tali tꝑe.
¶ Quare lac in m ulieribus coeuntibus deſtruit pueꝝ la
ctantẽ. Rñdetur ſ'm Areſt. in libro de aĩalibus ꝙꝙ tpe co
itus ſubtilior a melior pars lactis vadit ad vaſa ſemina
lia a ad matricem a peior pars manet in mamillis que
Deſtruit pueꝝ Quare lac mulieꝝ fuſcaꝝ ſit melius

q; albaꝑ Rñvetur qꝛ fuſce mulieres ſut calidiores alis.

ergo calor digerit nutrimẽtũ ſi ufficient a ſic lac meliorat᷑
¶ OQuare in eadem menſa ſimul cõmedere lac a piſces
pPhibitũ eſt a medicis Ruũñdetur qꝛ maxime diſponũt ad
leprã qꝛ ambo ſũt flecmatice nature tam lac qᷓ; piſces.
¶ QOuare auicule nõ hñt lac neq; mamulas. Rndetur qꝛ

mamüule impedirẽt eis volatũ.Etiã piſces nõ habẽt ma⸗

millas vel lac qꝛ ipſi emittũt lactes vt dicit Areſtotiles

in libro de generatione animaliũ qꝛ femella emittit poli⸗
granum et malculus ſup avvit lactes ſic ꝙ, eorũ ſpecies

iqñ in ſtomacho aceteſcit a excoꝗᷓ

— — . .
;— — v — — — .
—.,.6 Q .8p6N46666—6ʃ ————————v— Gq

= — ——,—

res

e.

fin⸗

ed
Re

l

tern.
lee
467
r
no6.
Nr

ina

e
I
9.

ret
ſco
ad

In
lle⸗

¶ Quare aialia hit dorſa. Rñvet᷑ ꝑ Areſto. ꝓpter
cauſas Orima vt dorſum eſſet via neruoꝝ a ſpina dorſi
extenſorũ ꝑ totũ corpus vt ptʒ ſufficiẽter in ſuſpenſis qñ

l⸗

m indiuiduorum.

eternantur ꝑ ſucceſſione

ſũt lacerati tũc adhuc nerui dependẽt in ſpina dorſi.

cũda cauſa eſt vt eſſet cuſtodia mẽbroꝝ molliũ ĩ corꝑe

exiſtentũ vt ſtomachi epatis pulmonis ſic de alijs ZLer

cia cauſa eſt vt eſſet fſfundamentũ ommi oſſium qꝛ vide
mus c alia oſſa vt coſte figũtur in ſpina dorſi.
¶ Quare hõ inter cetera aĩialia habet latũ dorſũ ita ꝙ
enã nullũ aĩal p̃ter hoĩeʒ; poteſt ↄuenient iacere in dorſo

Rũdet᷑ qꝛ pectori lato correſpõdet dorſũ latũ. Si hõ ha

beret dorſu acutũ vt alia aĩalia illud eſſet indecẽs a in⸗

epta viſpoſitio.ergo requiruur ꝙ habet dorſum latſũ
¶ Quare hõ iacens in dorſo habet horribiles viſiones
Rñdet᷑ tũc meatus ſeu neruus fãtaſie ẽ apertus q eſt ĩ

anteriori parte cerebri. a ergo hõ tũc fãtaſiat. vlł alia ra
tio qꝛ hõ iacens in dorſo habet ſe ita vt hüores pturbã
tur a mouẽtur vbi eſt fataſia. ergo fãtaſia ꝑturbatur

IQuare malũ eſt iacere ĩ dorſo. Rñvetur 'ᷣm medicos

ꝙ hoc diſponit ad lepram. epilepſiã. maniã.a ad incu bũ
WUVbi nota ꝙ mania ẽ infectio anterioris partis cerebri
cũ priuatione imaginationis.

Sʒ incubus in ꝓpoſito eſt
paſſio cordis cum aliquis ſe in ſompno ſuffocari putet a
putet aliquid iacere ſuꝑ ipᷣm qð libẽter remoueret.
Muare ſpina dorſi habet multos articulos. et multa
mẽbra qui apud medicos ſpõdilia dicũtur. Rñdetur q;
pꝓpter flexibiliutatẽ ipſius dorſi qꝛ ſine illis articulis flexi-
ones fieri nõ poſſũt neq; motus vt patet ꝑ Areſtotilem

in libro de motibus animaliũ.a ergo dicẽtes ꝙ elephas
nõ hʒ mẽbra dicũt male qꝛ tũc nõ poſſet ſe mouere.

——

¶ Mugre ſpina dorſi in piſebus fracta piſces cito mo⸗
riũtur. Rñdetur ꝙ ſpina dorſi in piſcibus eſt locus cor⸗
dis modo cor eſt primũ viuẽs a vltimũ moriẽs vt patet
ĩ libro de lõgitudie a breuitate vite. ergo leſa ſpina dor
ſi piſces non poſſunt viure
¶ HNQuare leſa mevulla hõ faciliter moritur. rñdetur qꝙ;
medulla venit a cerebro qð eſt vnũ mẽbrũ priĩcipale vt
patʒ in duobus primis. qꝛ mevulla ſeu nucha eſt alba ſi
cut cerebrũ. Dcdᷣo qꝛ alie menulle nõ hñt cutẽ neq; pel

liculã.Sʒ nucha habet duplicem pelliculã ſicut cerebrũ

ſq; piam matrẽ a durã matrẽ. Et etiã circa ſi pinam dorſi

ſũt quĩq; vene qᷓ ͥ̃m medicos dicunt᷑ emoroides ab emo

is grece qð ẽ ſãguis latine iõ modicũ vidẽdũ ẽ de venis
emoroidaꝝ. ((De fluxu emoroo

. .

¶ Quare aliqui viri paciũtur fluxũ emoroidaꝝ.rñvetur

ſunt melãcolici ergo multũ in eis generat de melanco
lia qʒ frigidi ſũt qui primo mittitur ad ſplenẽa ꝓpriã ſe⸗
dem melã colie a ibi ꝓpter ſãguinis multitudinẽ retineri

nõ põt. ergo mittit ad ſpinã dorſi vbi ſũt aliq vene que

terminant ĩ vorſo a in collo Et qñ ulle vene vale replẽ
tur ſãguine melãcolico. tũc aperiũtur vie nature a exijt
ille ſãguis ſeł in mẽſe vt mẽſtruũ mulieris ſeł exijt a ta⸗

les viri ꝑ talẽ fluxũ pᷣſeruãtur a magnis infirmitatib vt

ab pydropica peſte (¶Quare iudei indifferẽter pa
ciuntur talẽ fluxũ. Rñvetur primo theoloice. qꝛ ipſi tꝑe
paſſionis criſti camabat. Sãguis eius ſuꝑ nos a ſuꝑ fi
lios nrõs. Et ergo dicit᷑ in pſalmo/ꝑcuſſit eos in poſteri
ora dorſi Aliter Rñdetur magis naturaliter. qꝛ indei ve

ſcütur gibarijs flecmaticis a frigiois. ex quibus cibarjs
generat᷑ ſãguis melãcolicus. qui ꝑ fluxũ emoroidaꝝ ex⸗

purgatur.Alia ratio naturalis qꝛ dicit Areſtotiles in de

ſ

celo a mũoo motus facit calorẽ et calor digeſtioneim

äyt patet quarto metheoroꝝ. Sed iudei nõ ſunt in motu

Otinuo vel in labore nec in conuerſatione hominũ.Etiã
iveo q; ſunt in magno timore.qꝛ timẽt nos vlciſci paſſi⸗
onẽ nri ſaluatoris. a hec oĩa in eis frigiditatẽ faciunt et
ipediũt digeſtionẽ.a ergo iteꝝ in eis generat multus ſan
guis mela colicꝰ Qun in ip̃is tempe mẽſtrui expurgatur
¶De corde. ¶ Quare cor a pulmo dicũtur mẽbra
ſpualia. Rñdetur vnomõ ꝙ a ſpuͥ.qꝛ ſpũs vitalis in corj
de generatur.ſed illa reſponſio nõ videtur valere. qꝛ ſic
etiã epar a cerebrũ eruũt mẽebra ſpũalia. qð eſt falſum qꝛ
epar eſt membrũ nutritiuũ. Sed cerebrü animatiuũ.ſed
tamẽ ↄſequẽtia patet qꝛ ſpũs vitalis generat᷑ in epate. et
ſpuͦs aialis ĩ cerebro. Et ergo rñdet᷑ cor a pulmo ixeo
dicunt᷑ mẽbra ſpũalia quia i eis recipitur ſpũs a ger. vel

ditcuntur ſpiritualia ꝓpter eorũ impaſſibilitatẽ reſpectu

„

alioꝝ mẽbroꝝ.ergo ipᷣa ꝑ quãdã pelliculã diuiſa ſũt ab
alijs mem bris nutritiuis vt a ſtomacho.
¶ Quare pulmo ſit ita rarus ſeu ſpongioſus. Rñdetur

ibi ger melius poteſt recipi ꝓ cordis refrigerio a ex⸗

pulſione ſuꝑfluarum fumoſitatũ. quia ſcvᷣm Zreſtotilẽ

in libro de inſpiratione a reſpiratione pulmo eſt flabel⸗
lum cordis ſeu ventilabrũ a ſicut follis inſpirãdo infla⸗

tur a expirando cõprimitur a cõtrahitur. Sic ſimili mõ

pulmo inſpirat aerẽ dando refrigeriũ cordi J inſpirat et

exſpirat ne cor ſuffocet᷑ ꝑ nimiã caliditatẽ geris inſpirati

¶ NQuare caro pulmoms ſit alba. rñdetur p ꝓpter ean
dem cauſã qꝛ eſt in ↄtinuo motu. Etiam ſolet queri qua

re ſola animalia habẽtia cor habẽt pulmonẽ a non alia.
Rñvet᷑ pulmo nõ eſt mẽbrũ ꝓpĩ ſe ſed ꝓpter aliud ſcz
ꝓpter cor ergo ſi aĩal carẽs corde haberet pulmonẽ tuc

ſuplſlue a fruſtra eſſet. modo natura non pmittit hoc qꝛ

natura nõ dericit in neceſſarijs nec abunvat inſuꝑfluis.
¶ Muare aĩalia nõ habẽtia pulmonẽ carẽt veſica vt di
cit Areſtotiles. Rñdetur qꝛ talia nõ recipiũt aquã pota⸗
bilẽ vt potũ ſuũ.vt cibũ facerent ſeruere.fed ꝓpt tẽpera
mẽtũ cibi ergo carẽt veſica a etiã vrina vt ptʒ i auiclis.
NMuanꝝ qᷓdã ſimpliciter nõ bibut vt falco miſus accipiter.
¶ Quare cor ſit in medio animalis Rñdetur ꝙ weo vt
aliqualiter omibus mẽbris influat vitam a ergo cõpara
tur ſoli. qui eſt ſituatus in medio planetaꝝ vt alijs plane
tis influat lumẽ a ergo pitagorici dicentes celũ eſſe ma⸗
gnum animal dixerũt ſolem eſſe cor illius ammalis
¶] Ouare in ſolo homine cor ſituatur in ſimſtro latere.
rñdet᷑ vt calor cordis obtẽꝑet frigiditatem ſplenis.nam
ſplen ẽ ſedes melãcolie qui etiã in ſiniſtro latere collocat᷑

¶ Muare inter omnia membra cor primo generatur vt

icit Areſtotiles. Cor ẽ primũ viuens a vlumũ moriẽs.

Ruñdetur ſᷣm Areſto.in libro de iuuentute a ſenectute qʒ

cor eſt principiũ a origo vite a omniũ mẽbroꝝ a ſine u
lo nullu mẽbrũ viuere poteſt Nota ſcm phiſicos de ſe⸗
mine in matrice ↄtento primo generatur quedã pellicu⸗
la circundãs ipᷣm ſemen poſt hoc generatur ſpũs forma

tiuus qui ex ſubtiliori ſ ã guine primo facit cor a de ſan⸗

guine minus ſubtili ſucceſſiue facit epar. de ſãguine groſ
ſo a frigwo facit medullam a cerebrum.

¶ Ouare aĩalia parui cordis ſũt audatiora vt dãma qð

eſt aĩal valde mordax. Rñdet᷑ qꝛ in corde parin aĩalis ca

lor ẽ bñ adunatus vehemẽs a ſãguis adueniens citius

in tangendo ipᷣm calefacit ad alia mẽbra mouetur ſpü
calefactiuo mediãte quo audacitatẽ eis tributt.

¶ OQuare animalia magni corois ſunt valve timida vt

—

lcpus. Rñdetur ꝙ calor eſt ibi diffuſus a diſperſus a nõ
pote ſt calefacere ſãguinem ad ipſum cor concurrentem

Et ſic ibi timor generatur.

¶ Muare in corde magnoꝝ aĩaliũ vt ceruoꝑ a hominũ
ſcdm Zilbertũ eſt quoddã os. Rñdetur ꝑ Areſtotilẽ q;
ideo vt ſit fundamentũ motus ↄtinuum ipſius corvis.qꝛ

ſcᷣm eundem in libro de motibus animaliũ in quotlibet

motu eſt quidam fluxus a quies. H
N¶ Muare cor ↄtinue mouetur Rñdet᷑ ſm Areſt. in libro
de motu cordis a ꝑ Balienũ Egidiũ qꝛ ibi ſpũs gene
ratur qui eſt ſubtilior aere qui ꝓpter maiorẽ rarefactio⸗
nem querit locũ ampliorẽ repledo ↄcauum ipᷣius cordis
rvr quo ſequit dilatatio cordis.a qꝛ cor eſt terreſtre er⸗
go ceſſãte ĩpulſione partes eius ceſſant.a tendũt ad cen
tfrum. magiſter Galienus ponit expergentiã de glande
BHi glans ponat᷑ ad ignẽ calor ignis eius humiditatẽ re
