liticũ. ĩiter eos poteſt eẽ iiuſtitia ⁊ vo

lũtas nocẽdi. Sʒ ĩiter dominũ ⁊ ſeru
um ⁊ iter patrẽ ⁊ filiũ nõ poteſt eẽ in
iuſtitia nec nocẽdi volũtas quare nec
ĩteꝛ eos erit ius politicũ.¶Huiuſ ra
tionis maioꝛ fuit declarata ſuperius ĩ

illa paꝛte Eſt eni iiuſtuzʒ Mino/

rem vero ꝓbat hic philoſoph' ſic ar/

guens. nullius hominis poteſt eſſe in

iuſtitia ad ea que ſunt res ⁊ bona ip⸗/
ſius.Sʒ ſeruꝰ ⁊ poſeſſio ⁊ filiꝰ quam
diu ẽ ꝓlicõ ſecũdum etatẽ impfectus.
nõduʒ a poteſtate paterna ſepaꝛatus
ſunt res ⁊ bona ipſius hominis dñi ł

patris.ſcruꝰ tanq; poſeſſio eius.filiuſ
tanq; pars eius.vt infꝛa libro.viij. c.

.xij.quare ſicut nulliꝰ ad ſe ipſuzʒ ẽ in

iuſtitia nõ nocẽdi voluntas.ſic nec pa

tris ad filiũ.nec domini ad ſeruuz vel
Kiona ullutn nec nocẽdi volun
tas.¶Huius ꝓ ſimili ponit prio ma
iorẽ ibi Mõ ẽ enim iuſtitia Scdᷣe
minoꝛẽ ibi Poſeſſio autẽ] Zertio
cõcluſionẽ tangens iterũ virtutẽ ma/

ioꝛis ibi! Se ipſum auẽ] Et quar

to ĩſert pricipalẽ còcluſionẽ ibi. Sic
] Et patẽt omnia. ¶ Secuͦdo ibi
ſecundũ legẽ Arguit ſic. Inteꝛ quoſ
cunq; eſt iuſtũ politicũ ad eos nata ẽ
eſſe lex. ⁊ iter eos libertatis equali/
tas.ſic ꝙ ſicut pares in principando

⁊ ĩ eſſendo ſubprincipe nullo.ſ. eoꝝ

principate alteꝛi ſʒy ad dominũ ⁊ po
ſeſſiones ſuas puta ſeruũ rel agrũ ⁊

ad patrẽ⁊ filiuzʒ nõ ẽ nata eſſe lex. qꝛ
nec libeꝛtatis equalitas cum ſu natu
ralis prĩicipatus domini ſup ſeruos ⁊
patris ſup filios.quare iter iſtos nõ ẽ
iuſtuʒ politicũ.Huius rationis ponit
maiorẽ.⁊ pʒ ex premiſſis. minor eſt
etiã euidẽs. ¶ Teꝛtio ibi. Propter
ꝙ magis. Arguit ſic. ſi ĩiter quos ma
gis videret᷑ eẽ iuſtũ politicũ ĩter eos
nõ eſt nec ĩter illos erit de ꝗbus mi/
nus videt᷑.ſʒ magis videꝛetur eẽ iuſtũ
politicum viri ad vxorẽ qᷓ; hominiſ ad

ſeruos vel filios ⁊ q; ad poſeſſiones

ſuas.cum iſtud ſit iuſtuʒ yconomicuz.

⁊ tamen nõ ẽ viri ad vxoꝛẽ iuſtuʒ po
liticum. ĩmo altera ſpecies eſt a iuſto

politico.quare nec iuſtũ politicuʒ erit
patꝛis ad filios nec niie ſeꝛuos

vel poſeſſiones alias: ¶ Hinus ratio

ms ponit totã minorẽ ⁊ patet maxi/
me ex hijs que dicũtur de domo.pri/
mo politice.

¶ Aueſtio qntadecima.

ro de principali concluſione
huius capituli.vtrũ ius poli
ticum ſit aliud a iure dominatiuo ⁊
a paterno ⁊ ab vxorio. Et arguit ꝙ
nõ. (Primo qꝛ omne ius naturale
ẽ ius politicũ cũ ſit ſpecies eius.vt in

fra cap.ꝓximo. ſed ius paternũ. dña

tiuũ.⁊ vxoriũ eſt iux naturale.vt ꝓba
tur primo politice. quare iſtud triplex
ius ẽ politicũ ius. Secundo qꝛ in
ter illos ẽ ius politicũ iter quos ẽ lex
⁊ actio legitia vt habet᷑ hic ꝑ philoſo
phuʒ ſed bec ſunt iter virum ⁊ vxoꝛẽ.
vt. ff. de ſeruo corꝛupto.l.ʒ. Itẽ inter

patrez ⁊ filiũ vt.ff. de iudicijs.l.lis.

Itez iter ſeruũ ⁊ dominũ vt.e.ĩter.l.
vix.quare ĩter virũ ⁊ vxorem ⁊ inier

patrẽ ⁊ filiũ ⁊ iter dominũ ⁊ ſeruum

erit ius politicũ ⁊ ꝑ cõſequẽs hec iu/

ra.ſ.vxſoꝛiũ. paternum.⁊ dominatiuũ
erunt iura politica. ¶ Zertio qꝛ pri
cipatꝰ politicus ⁊ pricipatus regalis

euidentiã pꝛedictoꝝ que

UIIerten i

ipun di⸗
is nlih1
nigg n
nnun
menuinu
ne gi ten
ligrugibönion
inen E
neizin⸗
tifte CPro
inizliſee
inſniitceln
ekres eguß
guepenes dus
SGmädieni

— =

—
=
Su

NWi.
Eäcldehtidan

1gtole is miden
ct gehrowinen

ni pimen

lu aſfen ahalo⸗

Murnaziſ

mninoin
Grmrisorinror
nitinofur⸗

GGngunint un⸗

inceEtueoil

Cukodnncnktpine

1
0

WwäCinr

Agktsiiit

Glaiurirpe

inliichi
WſuNdeng

üigiuſns:

kiteieſidan

ISpbet ee.
“ Mppel

Ahmt
Nbm piß,

rraſpecrt
Weiſäſe
Asderc
B
Senndn
n.

Danimninir
nmmuſiii
15 Apil in
ud aine Enin
bN ,
nogeMeir
jcäſit ſperns
no. ſed s
fictiurnm
wincr gend⸗
cſtini,

fün rd

a pricipatus diſpoticus vidẽtur iclu
deze ius politicũ.inter pricipantẽ ⁊

ſubditũ.Sʒ vir principatur vxori po-/

litice pater autem filio regaliter dñs
auteʒ ſeruis diſpotice vt ꝓbatur prio
poluice. quaĩ ĩ bijs tribus hoim ordi
nibus erit ius politicũ. Jus autẽ pri

mi ordinis ẽ ius vxoriuʒ ⁊ maꝛitale.

¶ Secũdi vero ius paternũ ¶ Ter⸗/
tij autẽ ius dominatiuũ quare hec tria
iura erũt politica Sed oppoſitũ ꝓbat

philoſophus. ¶ ro ſolutione qõis

pᷣnotãdũ ẽ de iſto quatriplici iure ꝙ ẽ
vnũquodq;. Eſt ſciendũ ꝙ ius poli

ticũ ẽ ius ſeruãdi debitũ ordineʒ iter
ciues libeꝛos ⁊ equales ſub eodẽ pri

cipatu degentes. Jus autẽ vxoꝛiũ eſt
ius ſeruãdi debuũ ordinẽ inter mari

tum ⁊ vxorẽ. Jus autẽ paternũ eſt ius
ſeruãdi debitũ ordinẽ inter parenteʒ

⁊X prolẽ. ius autẽ dominatluũ ẽ ius ſer
uandi debit᷑ oroinẽ inter dominum ⁊

ſeruũ (Hijs ; premiſſis dð ꝙ ius po

liticuʒ differt ab alio iure triplici. ʒ.
ſ. in materia ĩ forma ⁊ ĩ effectu. In
materia quið qm ius politicũ ordinat
principaliter ptes ciuitatis aliud au
teʒ triplex ius ordinat ptes dom ciui
tas autẽ c domus ſpecie differunt nõ
ſoluʒ magnitudine ⁊ puitate vt ꝓbat
primo politice. St ideo illud iuſ qꝛ ci

uitatẽ oꝛdinat dicit᷑ politicũ. Iſtud au

tem triplex ius qꝛ; domũ or dinat dici
tur yconoĩcũ. ¶ Itẽ ius politicũ ordi
nat pſonas diuiſas ĩ ꝓprietate ac vſu
bonorũ.aliud autẽ triplex iuſ ordinat
pſonas nõ diuiſas ĩ vtroq; iſtorũ. niſi
forſan vxoꝛ habeat aliqua bona pa
rafrenalia ĩ quibꝰ ẽ diuiſa ſimplicit
a viro ſᷣm iura moderna ¶ Itez ius
politicũ ordinat pſonas equales pe/
neſ pricipari ⁊ ſbici qꝛ nulł pricipat᷑
aut ſubicit᷑ alteri aliud autem triplex

ius ordiat pſonas naturaliteꝛ iequa

les vt ꝓbat᷑ primo politice.q; pateꝛ⸗
familias pricipatur vxori ? ꝓli 7

ſerms vt allegatum eſt in ꝓponẽdo.
H 4 Un forma vezo differt.qm ius po

V.

liticũ ẽ formalit᷑ equalitas ciuium in

equalitate artificũ ⁊ offitioꝝ agrico/
larũ ⁊ bellatoꝛũ diuitiarũ ⁊ honoruzʒ
ad ꝓportionalitatẽ cõgruam ciuitati
pducẽs./ Aliud autẽ triplex ẽ iequa
litas naturaluer requiſita iter virũ ⁊
vxorem.qꝛ vir naturaliter habet bo/
nũ deliberatiuuʒ femina vero habet ĩ
ualidum. vt habetur primo politice.
ĩter parentẽ ⁊ ꝓleʒ ⁊ ĩter dominũ
æ ſeruũ : ¶ In effectu vero differunt⸗
qꝛ iüllud triplex ius ordinat᷑ ſᷣm ſe ad
iſtum effectũ qui eſt cõſeruatio humãe
ac natuꝛalis vite. Jus vero politicum

ad effectum qui ẽ ꝑ ſe ſufficiẽtia vite

qꝛ quãuis vna domus poſſet aliquali
ter ſuſtẽtaꝛe naturalẽ vitã. nõ tamen
ſufficientẽ vitã.qualis decet homines

ĩ pricipio rethorice tulij. Ad primũ

ratione vigẽtes. vt bĩ prio Aen *

g̊dð ꝙ non oẽ ius naturale nec omne
ius poſitiuũ eſt politicũ. nec iſta iuꝛa
ſunt ſpecies iuꝛis politici.Sʒ ius po
liticũ diuiditur in ius naturale ⁊ lega
le ſeu poſitiuũ. ſicut hõ diuidit᷑ ĩ maſ

culum ⁊ femellã. cũ tamẽ bee differẽ

tie diuidere poſſint multa alia anĩaliũ
genera enĩ yconoĩcũ poteſt di
vidi ĩ ius natuꝛale ꝙ ẽ iter pꝑtes domꝰ
æ ĩ ius poſitiuũ qð poteſt eẽ poſitũ ⁊
addituʒz iuri naturali ꝑ patremfami/
lias domus vt ait bome?ꝰ. leges ſta/
tuit vnuſqꝗſq; pueꝛis ⁊ vxoribus.vt bĩ
primo politice. ad. 2. autẽ dõ ꝙ inter

patrẽ ⁊ filiũ iteꝛ dominuʒ ⁊ ſeruum

iter viꝛũ ⁊ vxoꝛẽ non ſunt leges nec

actiones legitune de comuni iure ꝙ ẽ

inter omnes ciues ille autẽ leges alle

tudine.

gate tradũt iuſ ſpeciale pmodũ accep
tionis vt patet ĩ.l. lis vbi dicit᷑ ꝙ lis
nulla nobis põt eſſe cum eo quẽ in no
ſtꝛa poteſtate habemus niſi ex caſtrẽ
ſi peculio. Ex quo patet ꝙ ius comũe
negat actiones inter iſtos d. 3.
autẽ dõ ꝙ ĩ domo non ſunt illi princi
patus proprie dicti vt philoſophus
dicit eos eſſe in domo niſi ſimili/

„

¶ Lectio decimatertia.
Alitici aũt iuſti.ſupra egit
de ſeperando iure politico a
domiatiuo ⁊ pr̃no. hic autẽ

tiuo primo autẽ ᷣm ſnĩiam ꝓpriaʒ ius

diuidit.2. ᷣm alioꝛũ ſnĩiam cõtra ſuaʒ

diuiſionem abicit ibi Nidet autẽ g/
buſdã Zertio obiectionẽ ſoluit ibi.
LHic autẽ nõ eſt ſic Quarto. iterũ

cõtra ſequẽdã dubitationẽ mouet ibi

LAuale autem natura . Quito illam
dubit ationẽ remouet ibi MHaifeſtũ

etiã Dicit gᷓ prio ꝙ iuſti vel iuris poli

tici due ſũt ſpẽs.qñzʒ hoc ius politicũ
ẽ naturale vi hñs ñ a lege ſʒ a natura
aliud autẽ ius politicũ ẽ legale vi hñs
ñ a nataꝛa ſʒ a lege ¶ Beĩde exponit
huius diõnis membra deſcribẽs vtrũ
que ius ⁊. d.ꝙ ius naturale ẽ qð vbi
que habet eãdeʒ vim ⁊ potẽtiã. Na⸗/
turalia eni ſunt eadẽ apud omnes vt
primo peryarmẽias habef.⁊ ius na
turale ẽ ꝙ ñ habet vi ⁊ potẽtiã ex hoc
p ẽ videri iſtiſ ł ñ videri iſtis ſʒ alijſ ſʒ
hʒ etiã vum ⁊ potẽtiã añuideri ſicut
ius honorãdi pentes vi obligãdi ha/
bet añquã homo cõſideret ymo dato
ꝙ nõ videretur homini ꝙ deberet ho
noꝛare pentes. ipſe t̃ remanet obli
gatus ſp ad hoc ⁊ peccat ſi nõ hono
ret. Hec ignorãtia negotialis ł diſpo
ſitionis excuſat eide de iure lega
li dicit ꝙ iꝰ legale ẽ illud ꝙ ex pꝛicipio
añ legiſ poſitionẽ nł differt vel ſic vel
aliter agere qꝛ ꝑ naturã nõ ẽ pᷣdeter/
minatũ ꝙ hoc ſit bonũ vel malũ ꝙ ſit
faciendũ vel fugiendũ.ſed qñ ius per
legẽ vel ꝑ conſuetudinẽ ponit᷑ vel eſt
iaʒ poſitũ differt multũ qꝛ obedire bo
nuʒ ẽ ⁊ pᷣterire malũ puta redimere
captiuũ pretio vnꝰꝰ mine. i.duaꝝ li/
bꝛaꝝ cũ dimidia vel ꝙ capra ſacrifi/

cet plus deo quam due oues. vel ad

huc ĩ ſingularibꝰ priuilegijs aliquaꝛũ
pſonaꝝ cum ipſa pꝛiuilegia ponũt᷑ in
lege puta cuzʒ dña braſida vel brayda
fuit priuiłiata ob merita ſue igẽtiſſime

agit de iure politico naturali ? poſi

LIBRO

pꝓbitatis ꝙ ſacꝛificaretuꝛ ei ⁊ iterũ iu.

ra legalia ⁊ poſitiua ſunt iuditia ſnia
lia ſeu ſnĩe a reſta data per iudices ⸗

arbitꝛos vel alioꝝ quoꝝ intereſt iudi

caꝛe ¶ Eſt autẽ ſciẽdũ ꝙ in hijs exem
plis philoſophi ſunt aliqua de iure na
turali aliqua vero de legali ⁊ poſitiõ
qm omne ius poſitiuum ſtatuit᷑ ad de
ſeruiẽdũ ⁊ famulãdũ iuri natuĩ quare
vnumquodq; pᷣceptum iuris poſitiui
pᷣſupponit aliquod pᷣceptuʒ iuris na/
turał cui famulat᷑ ⁊ deſeruit.Et ideo
ĩ hijs ommbꝰexẽplis tangitur aliquid

de vtroq; ᷣbigr̃a.redẽptio captiuoꝛũ ẽ

de naturali iure ꝙ vocat᷑ pietas ſed ꝙ
redẽptio fiat ꝑ hoc pᷣcium ꝙ eſt mina
hoc eſt ſimpliciter poſitiuum. Iteʒ ꝙ
ſacrificetur deo coꝛpoꝛalit᷑ vył ſpiritua
lit᷑ hoc ẽ de iure naturali qð vocat᷑ re
ligio.Sʒ ꝙ ſacrificet᷑ ei capra pluſq;
ouis hoc ẽ ſimpliciter poſi ind. es
ꝙ illi braſyde fiat honoꝛ ⁊ remunera
tio hoc ẽ de iure naturali qð vocatur
gratia vel gratitudo ꝑ quã ſumꝰ bene
fici ⁊ beniuoli benefactoribus nĩis.
ſed ꝙ illi braſyce ſacrificet᷑ tanq; deo
hoc ẽ de iura ſimpliciter falſo nequazʒ
⁊ iniquo ꝑ humanã ĩſcipientiã poſuo
vñ in caſu iſto ius poſitiuũ ĩtendens
deſeruire ⁊ obſequi iuri naturali non
ſeruit ei ſed cõtradicit ei qꝛ ius nam/
rale ꝓhibzʒ honoꝛẽ dinũ tribuere cꝛea
ture honor autẽ ſacrifitioꝝ debet᷑ ſoli
deo.¶ Itẽ ꝙ veritas ſnĩarum tenea
tur vt iiſta.hoc ẽ de iure naturali qð

vocat᷑ veritas.Sʒ ꝙ teneatuꝛ ſnia bu
ius aꝛbitrij vł ius hꝰ iudicis ł iᷣ hoc ẽ

ſimpłr poĩtim̃ ð h̊ aũt.a.iure naturali
hẽs ſupra eodẽ. ca.2. qõne prima.
Cõnſequẽteꝛ ibi ¶ Eidet᷑ autẽ con
tra pᷣmiſſã diuiſionem obicit fᷣm alio/
rum ſniam.d.ꝙ ꝗbuſdã viðt᷑ ꝙ ommia
iura ſunt talia. i. poſitiua ⁊ non natu
ralia cõtra pꝛedictã diuiſionem quorũ
ratio ẽ qꝛ oẽ ꝙ eſt ꝑ naturã ẽ imobile
⁊ eãdem vim ⁊ eũdem hʒ potentiam
apud oẽs ⁊ vbiq; quemadmodũ igniſ
de iure ſuo ⁊ ex vi ſua.⁊ hoc ĩ gꝛetia

lſanminfrnf

E

—

enuin
erciſun
unklen
wuliß
ontiogat
iſhictin⸗
Gnoeintua
teniprnt
61 ufu
i ſlep
ännnſen
in Caclun
giwirecvare
ſclunil ſe⸗
gutänehi
kümneſt.
inthird
Cinsekiola.

=ẽ

E

S=S==£
= =

— — —— ☛
SS
=
—

— —=ĩæ

- —☛ D —

E

ſbisgdc

Gnddetsapd

imn necnaiͤftt
VColuerlehat
ligananre
MWrobie

ſid wicve
lhed nutanen

(inolovebern

f
mniümigis
eusreccetrne

ee ==

Giaretaadbon

alningn

1

Mn, Uunagin
igkimmn

tgitinn
(Ertlglenn
Mnuntenenetd⸗
mmleſlegcen
hurlhinkun
ſecoringennuin
loepoftiiien
il nile ranale
Pgletgedih

=£

4

=

4

=
=—

=S

Kinn mmo

ſhutrfin
Kumnyan

dmn
Uinaliseng

Giſoin n

igsn

miict

rgwaiſe

uun Nitun

Wdanäifß
menurls
ſfoinan
nmimdo iſn
i neiame
impiuniihr
mmiſoneni
b ten
obiengimmmnt

moridhni m
ti ſamifino⸗ 6
Pſernsſiinn
NKideren

irsy udel
. ge
nhain en

ſiigs

4 güſti

tun

1
S
ga! e

æ in terra pſaꝝ ardet. Sed omnia iu-

ra ⁊ iuſta cõſpicimꝰ eſſe mota nõ im/
mobilia:nihil eni põt eſſe ampliuſ de
iure naturali q; ꝙ ſit cõis omniũ poſ
ſeſſio. vt ĩ decreſ̃ di.pꝛima.ca.ius. Et

tamẽ iſtud eſt ãmotũ vłr ab boibuſ. vi

demus eni in pticularibꝰ.caſibus non
obſeruari generalia iuris nãlis pꝛece
pta. puta ꝙ depoſitũ eſt reddendũ ei

qui depoſuit ſi depoſcat. Si aũt aliꝗs

gladium depoſuerit.⁊ furioſus factus

depoſcat gladium nõ eſt ei reddẽduzʒ

etiã de iure quare videt᷑ nulluz ius ſu
ſimpliciter nãle.ſed oĩa ſicut poſitiua
eo ꝙ oia ſũt mobilia ¶ Coſequẽter ibi
LHic aũt non eſt ſic] Pꝛemiſſã obie/
ctiõem ſoluit.d.ꝙ maioꝛ ꝓpoſitio di/
cte rõnis eſt falſa. qꝛ ius nale nõ ẽ ſic

ſe habẽs qy. l. ſit vlr imobile. qꝛ q;uis

apud deos apud quoſ plato aſtruit eẽ
iura. nequaq; fit aliqd mobile vł ali/

ter ⁊ aliter ſe habens.tamẽ apð nos

eſt aliqd a natura ꝙ ẽ naturale.⁊ cuʒ

oc eſt mobile qꝛ certe totuʒ ⁊ omne

ꝙ eſt apud hoĩes eſt aliqualit mobile

⁊ ideo ad mutatiõem hoiĩs ſicut dice/

bat de furioſo debet mutari ius circa
hoĩem ⁊ tñ vtrũq; ius naturale. puta
ꝙ gladius reddat᷑ ⁊ nõ reddat᷑ ei cu/
ius eſt qꝛ vtrũq; fit in fauoꝛẽ eius. de
bet enĩ ei reddi ad bonuzʒ ⁊ nõ debet

ei ad maluʒz. Et ꝓpter hoc adhuc ſtat

pꝛima diuiſio iuris.ꝙ ius hũanuʒ hoc
quidez eſt a natura puta ius naturale

aliud autez nõ eſt a natura puta lega

le. ¶ Eñr ibi Auale autem Itẽ cõtra
ſe dubium remouet.d.ꝙ ſi ambo iura
naturale.ſ.⁊ legale ſũt mobilia rõna

V.

biliter dubitat᷑. quare uus de numero

iſtoꝝ cõtingentiũ iurium. Et aliter ſe
habere poſſibiliũ erit a natura.i.pꝑ na

tuꝛã nãle quale nõ erit naturale
ſed legale.⁊ quedã bumana cõpoſuõ

(Coſequẽter ibil Aanifeſtuz gſtud (
dubium remouet. d. manifeſtuz eſſe ꝙ

nõ apparet ratio huius diuerſitanſ

etiã in alijs eadez determinatio ⁊ ea

dem rñſio cõgruit in quibꝰ poſſet ea/

banitas.

dem dubitatiõe apparere. ſicut appa

ret de dextra ⁊ ſiniſtra.qꝛ naturaluer

dextra eſt melioꝛ q; ſiniſtra. ⁊ aptioꝛ

ad operandũ ⁊ tamẽ aliqñ contingit
aliquos hommes fieri ambidextroſ ⁊

nullam dꝛiam eſſe inter ſtam æ laz

⁊ aliqũ ↄtingit ꝙ ſiniſtra eſt aptioꝛ qᷓ

dextra. ideo ius naturale nõ differt

—

a legali p hoc ꝙ ẽ nũq; moueri. ¶ Rif
fert igit᷑ ałr qꝛ iuſtoꝝ illa que ſũt ſᷣm
humanã cõpoſitiõem.⁊ ſᷣm cõferens
ſeu cõmodũ cõitati vel pꝛincipi vł ali
cui hoĩ pueniens que ſũt ſimplicit᷑ iu/
ra poſitiua:illa inquã ſunt ſiłia mẽſu/

ris. que non vbiq; ſunt equales. puta

menſure frumenti ⁊ vini que vbi emũ
tur a mercatoꝛibꝰ ſũt maioꝛes. vbi ve
ro reuendunt᷑ ſunt minoꝛes ſilr auteʒ
iura legalia non naturalia ſed huma/
na.i.humanitꝰ poſita nõ ſunt eadem
vbiq;.qꝛ nec vꝛbanitas nec modꝰ vi/
uendi hoĩ ſunt vbiq; eadẽ. In hoc au
tem apparet dꝛĩa vtriuſq; iuris. quo⸗
niã ius naturale eſt id vbiq; q;uis nõ
ſemp.ſicut pᷣeminẽtis dextre ſuꝑ ſini/
ſtram ius vero legale nõ eſt idẽ vbiq;
ſicut nec mẽſure. Itẽ qꝛ variatio iuris
naturalis contingit raro ⁊ in paucio
ribus.ſicut raro contingit ꝙ aliꝗ ſint
ambidextri. variatio vo ⁊ diuerſitas

iuriſ legalis eſt quaſi ſemp ſicut diuer
ſitas ⁊ inequalitas menſuraꝝ.¶l/

timo aũt concludit ꝙ quis Fm iura le
galia varia ⁊ diuerſa diuerſe ſint vꝛ/

banitates ⁊ non eadẽ apud oẽs vna

tamẽ ſola ᷣm naturã optima vbiq; eẽ
poteſt. qꝛ nõ eſt poſſibile plures eſſe
vrbanitates optimas. quare ſi vbiq;
bomines vꝛbaniʒzarent ⁊ politiʒarẽt
optime vbiq; neceſſario eſſet vna vꝛ/

PH euidẽtiã diuſſionis pᷣmiſ/
ſe iuris politici quero.vtrum
ius politicũ ſit cõuemeter di

etiã querẽdũ vtꝝ ius nãle ſit mobile.
ſʒ iſtò rebuo vſq; ad mãm de epikeia
¶ QAueſtio decimaſexta.

y 2

uiſũ ĩ ius nãle in ius legale. Et eẽt

II BRO.

E pꝛimo arguitur. ꝙ ius po
liticum nõ ſit cõueniẽter diui

A ſuʒ in naturale ⁊ legale. pai

mo qꝛ nullum ius ciuile eſt naturale.
cum hec iura ſint cõtra ſe inuicẽ diui/
ſa.vt in decre dicit᷑.i.ca.ius aũt. Sʒ
omne ius politicũ eſt ciuile vt patʒ ex
nois ĩterpᷣtatiõe.politicũ en grece. ci
uile dicitur latine.quare nullũ ius po
liticum eſt naturale.¶ Scdo qꝛ nõ ra
cõueniẽs diuiſio cuius mẽbꝛa coinci/
dũt.ſed huius diuiſiõis mẽbꝛa coinci
dũt.qꝛ ius naturale poteſt ſcribi ⁊ eẽ
legale bi gra de iure naturali ẽ ho/
noꝛãdus pater ſᷣm Tulł.in rethoꝛica
ſua.li.i.in fine.Sed iſtud ẽ hodie ſcri
ptum pꝛo lege.honoꝛa patrem tuum.
Exo.xx.quare idem ius ẽ naturale ⁊
legale. ¶ Zertio qꝛ diuiſio videt᷑ eſſe
inſufficiẽs:qꝛ ẽ ius politicũ ꝙ nec na⸗/
turale ẽ nec legale.ſ.ius cõſuetudina
le.vt ait Zulł.vbi pꝛius.quare diui/
ſio nõ eſt ſi ulfleens. narto. qꝛ ius
gẽtium nõ eſt naturale.vt ꝓbat᷑.ff. de
iuſticia ⁊ iure.l.i.J.ius gentiũ. nec ẽ
legale qꝛ ipᷣm nõ lex. Sed naturalis
ratio apud oẽs gentes cõſtituit.vt.ff.
e.circa le.Oẽs populi ⁊ tamẽ eſt ius
politicũ.qꝛ illud ẽ ius politicum quo
maxime oẽs gentes vtunf᷑.hoc autem
eſt ius gentiũ.vt habet᷑ in legibꝰ alle
gatis.⁊ in decretis ca.allegato.quaẽ
ius politicũ nõ eſt cõueniẽter diuiſum
in naturale ⁊ legale.Sed in oppoſitũ
eſt auctoꝛitas philo.⁊ ratio.qꝛ omne
ius politicũ vel habzʒ vim a natura nõ
a lege. vel habet vim a lege nõ a na/
tura:¶ꝛimũ aũt eſt naturale. Scõʒ
vero legale.quare bñ dictũ eſt ꝙ om/
ne ius politicũ eſt.vel naturale vel le
gale. ( eo ſolutiõe queſtiõis pᷣmittẽ
da eſt diſtinctio iuris que cõpᷣhendat
oẽs alias ⁊ earum intentiões expõat
¶¶ Eſt ergo ſciẽdum.qꝙ vnũqðq; ius vł
habet vim ante oẽm legem poſitaʒ ⁊
ante oẽm cõſuetudineʒ introductam
vel nõ. Sed accipit vim ex lege iã po
ſita.aut ex cõſuetudine introducta.

¶ Si pꝛimo modo vim habeat ſic apð
philoſophos vłr dicit᷑ ius naturale.
ſi ſcðo modo vim habeat ſic etiã apð
philoſophos vlr dicit᷑ ins legale.qꝛp

eodem habẽt legẽ ⁊æ humanã cõſuetu

dinẽ.⁊ ſᷣm hũc modum diuidẽdi illud
ius ꝙ Tullius vocat conſuetudinem.
diceret᷑ apud philoſophoſ legale ⁊ il
lud ius ꝙ Juſtinian vocat ius gentiũ
apud philoſophos dicit᷑ ius naturale

ſicut etiã dicitur de inſtitutis de reruz

diuiſiõe. J. ſinguloꝝ. Vus autẽ natu
rale adhuc accipit᷑ tripliciter.vno mõ
ꝓ iure diuino quo regunt᷑ oĩa aĩata ⁊

inaĩata.rõnalia ⁊ irrõnalia.⁊ hoc iuſ
eſt pꝛimeua reruʒ ratio ſᷣm quã deus

oĩa cõdidit ⁊ cõdita cũcta gubernat.
vnde boetius ait.O qui ppetua mũ/
duzʒ rõne gubernas.Terraꝝ celiq; ſa

toꝛ ⁊ c.ʒ.de cõſolatõe.Alio modo ac
cipit᷑ pꝛo inſtinctu nature. quo regun

tur aĩalia pfecta que ꝓpagãt ſibi fili
os ex quo ineſt pfectis aĩalibuſ maris
⁊j feie cõiunctio filioꝝ ꝓcreatio.⁊ p/
creatoꝛũ educatio. Et hoc ius ipᷣamet
qĩalium natura.oĩa aĩalia docuit.vide
mus eni cetera aĩalia etiã feras ſilue
ſtres iſtiꝰ iuris pitia cenſeri vt.ff. de in
ſticia ⁊ iure.l.i.J. ius naturale. Alio
modo accipitur ꝓ naturali iuditio rõ/

nis humane.quo tĩ regit᷑ humanum

genus.vnde in pꝛincipio decreioꝛum
dicit᷑ e humanũ genus duobꝰregit᷑ na
turali.ſ.iure.i.naturali rõne ⁊ moꝝ/
bus. De iſto eni iure naturali ſic ſum
pto.dicit Apoſtołꝰ ꝙ cũ getes que le

gem ſcriptaʒ nõ habẽt naturaliter ea

que legis ſunt faciũt ipᷣi ſibi ſunt lex.
oñdentes opus legis ſcriptum in coꝛ
dibus ſuis.Ad roma.2. Jus igit᷑ hoc
Tertio modo ſumptũ idem eſt ꝙ ius
gentium ¶ Huiꝰ ant iuris ſpẽs ſũt vj.
ſcʒ religio.pietas.obſeruãtia.gratia.
veritas.⁊ vindicta. que fuerũt ſupꝛa
expoſite.aA.li.ca.2.q.2
gale diuidit᷑ ̃m diuiſiõem cõdentium
leges.lex aũt cõdit᷑ a deo ⁊ ab bomie
lex aũt dei facit ius diuinũ.⁊ lex hoĩʒ

.

us vero le

=☛ : =

immnih
piniſtn
ntimerhn
umtin
Gamngtvcn
miiſurg
er mn
reizchthi⸗
limn em⸗
Ceutnnbaßn
letahoie
po lu.
C⸗

E

lrmnüſemn
Galkgſtaln
Aotüſinplen
ſurmrunn
Kanüdimmn
inpicnerden⸗
obetqtanwone
nang gunmerbei
lſtre hitum ge⸗
rmulinini r

— =

Pri ir oltoc̃

iebtena thm
epeucetest
Niotiti ſenz'

Küſauniita, rbi

inninung
ümeenaäfen

faniwun
inilum
ſnküntinrin
linniraß⸗
naienind,
ſchmtünimng
Mtgnſminen
ipmimn aln
MMämmfunne
wyperöätemin
Aelentädics
menqumm

S=
E — -

—— =
— S==

1

==

1

S=
—

ufigi irii

-
S

ndimgi
nte dillmman
nwiifenſfin
tayer Pniſoc

=

Mhnian t⸗
wan er

nini
1cincing
n. Tens
Neun gee ggin
neiecs A
d f n
WAAditleN
Mailiicli
SPitucenſaint,
Ul isnmmi
mpNNii
otuſegt v
inpeinapionn.
ni genns diert
Luaunralitintn
cniinenumi
S
znöbebunm
Naliglin

lmiid

tndbnin,

SS

atistu

ius humanũ. Mec eſt intclligẽdi ꝙ oẽ
dũt aliqui ex pꝛincipio decretoꝛũ vbi

in euangelio continet᷑ quo quiſq; iube

ſicratia. tũc plebs cõdidit iuã que di/

ris diſtiguũt᷑. ff. de iuſticia ⁊ iure.l.ius

V.

in oppoſitum dicẽdũ ꝙ ius ciuile apð
iuriſtas dicit᷑ ꝓpꝛium alicui ciuitati.⁊
boc modo ius ciuile non eſt naturale
apud philoſophos aut dicit᷑ ius ciuile
vel politicũ ius quo ciuitas vtitur in/
ter ciues.Et hoc modo aliqð ius ciui

ius diuinũ ſit naturale ſicut foꝛte cre/
dicitur ꝙ iuſ naturale eſt qð in lege ⁊

tur alij facere ꝙ ſibi nõ vult fieri.⁊ ꝓ
hibere alij inferre ꝙ ſibi nolit inferri le põt eſſe naturale ⁊ aliqð nõ natu/
lex eniĩ pᷣcipit hoĩeʒ circũcidi ⁊ euãge rale.qꝛ ciuitaſ vtitur vtroq;. quare iuſ
liuʒ pᷣcipit baptizari. ↄſtat aũt ꝙ nec politicũ ſeu ciuile cõe eſt ad vtrũq;.
circũciſio nec baptiſm ſũt de iure na (d ſᷣm vero dicẽdum.q ius natura
turali.Eſt ergo ius diuinũ poſuiuum
qꝛ lege dei poſitũ. Jus aũt humanuʒ
eſt duplex vnũ ſimpliciter hbumanũ.ſ.
ius ciuile.ꝙ ſeculares hoĩes poſuejĩ̃t.
Aliud nõ ſimpliciter hũanũ.ſ.ius ca
nonicuz qꝛ q;uis poſuerũt ip̃ᷣm hoĩes
tñ qꝛ de iure diumo extractũ eſt. ⁊ in
obſequiũ diuini iuris oꝛdinatũ. iõ nõ
ſimpliciter bumanũ.¶ Juſ aũt cimle
habet quattuoꝛ ge nera cõditoꝝ.ſ.ge
nera quattuoꝛ hoĩm cõdendi iura po
teſtatẽ hñtium.qꝛ cum ciuitas regitur
per multitudinẽ popularẽ ſicut in po

naturale ⁊ nũquam fit legale ᷣm qð
philoſophi accipiũt ius legale ꝓ illo
ꝙ nullã habet vim añ legẽ. vnde apð
theologos iſtud pᷣceptũ honoꝛa pꝛẽm
tuũ. non dicit᷑ legale q;uis ſit ſcriptũ
in lege ſed dicit᷑ moꝛale.qꝛ de natura
⁊ vi mon eſt debitum honoꝛare pr̃em
ſuumA¶ Ad tertiũ vero iam dictum eſt
ꝙ ius cõſuetudiale apud philoſophoſ
diceret᷑ legale.¶ Ad quartũ etiaʒ dem̃
eſt ꝙ ius gentiũ apud philoſophos di
ceret᷑ naturale. lex autẽ dicit iſtud ius
recedere. i. diſtare a iure naturali qð
cũt᷑ plebiſcita.vbi vero regit᷑p aliquoſ eſt naturalis inſtinctus aut ꝙ eſt cõis
paucos pꝛudẽtes ⁊ virtuoſos. ſicut ĩ beſtijs ⁊ feris ſilueſtribus vt apparet
ariſtocratia. tũc ſenatꝰ cõdit iura que ibidẽ. ¶ Lectio decimaquarta
dicũt᷑ ſenat?ↄſulta. vbi vero regit᷑ per Aſtoꝝ aũt ⁊ legaliũ. ſupꝛa egit de iu
vnũ pꝛincipẽ vt in regno.tũc pꝛiceps ſto politico natuãli ⁊ poſitiuo. hic au
cõdit iura que dicũt᷑ edicta vł cõſtitu tem agit de modo agendi iuſtũ ⁊ iniu
tiões vel decreta pꝛincipũ.vt.ff.de cõ ſtum.¶Mꝛimo aũt diſtinguit de ope⸗
ſti. pꝛin.l.i.¶ bi vero aliqua cã de- 5 ribus agendis ⁊ nõ agẽdis.Scðo de
ſcimdit᷑ nõ ex oꝛdinaria ptãte plebis /modis agẽdi ibil Exiſtẽtibus autẽ iu
vel ſenioꝝ. vel regis.ſʒ ex cõpꝛomiſſa ſtis Ziſtinguẽs autẽ de operibꝰ pꝛio
ria ſicut fit per arbitros.tũc pꝛuden/ diſtiguit inter iuris pᷣcepta ⁊ iuris o/
teſ arbitri cõdunt iam quãdo dant ſa pera. Scðdo inter iuſ debitũ ⁊ ius red
niſſima ⁊ equiſſima iudicia. que dicũ ditum ibil Siffert autẽ] Tertio inter
tur rñũſa pꝛudẽtum.aliquãdo quidem opus iuſticie ſimplicis ⁊ opus iuſticie
rñſa pꝛudẽtum ſunt recepta tanq; iu/ iudicialis ibi Nocat᷑ aũt QAuarto ex
ra.nõ ꝓpter ptãtem iuridietiõis. ſʒ ꝓ cuſat ſe de quibuſdã alijs diſtinctiõi⸗/
pter excellentiã diſcretiõis ⁊ eꝗtatis bus ibi Scoõm vnumqðq; Dicit ergo
hec autem quattuoꝛ genera ciuilis iu pꝛimo ꝙ de numero eoꝛuʒ que ſunt ⁊
dicuũt᷑ iuſta per naturã ⁊ legalia p le/
gem. vnũqðq;ʒ ſe habet ad ſe ipᷣm. ſi-/
cut vłia ſe habẽt ad ſingularia.quom
am ipa ſũmi pñ̃t vt opera vel operata
⁊ poſſunt ſũmi vt pᷣcepta vt opata 60

aũt ciuile.¶ Hijs ergo pᷣmiſſis ad que
ſtiõem dicẽdum ꝙ ius politicũ eſt con
ueniẽter diuiſum in naturale ⁊ legale
ſʒ modũ pᷣexpoſiuũ. hoc aũt ſufficiẽter
ꝓbatuz ex pᷣmiſſis pꝛimũ igitur

e in ſcriptis redactum ſemp remanet

certe ſunt multa ſingularia opera ſũt
5

LIBRO

eodẽ vłi pᷣcepto cõtenta vt pᷣcepta.tñ

vnũqðq; ſumptũ in genere ſuo ẽ vnuʒ
qꝛ ve vle ad imialia oꝑa ſuis opoꝛ/
tunis tpibus faciẽda
ꝙ cum aliꝗd faciẽdum pᷣcipit᷑ puta ho
noꝛ cum dicit᷑ honoꝛa patrẽ tuũ. tunc

pᷣcipit᷑ tanq; primũ obiectũ pᷣcepti.ho

noꝛ vlis.qð ꝓbat᷑.qꝛ vł pᷣcipit᷑ honoꝛ
exhit' martino. vel honoꝛ exhit ticio
vel honoꝛes ipᷣi ſinguli. vel aliqui de

ſinguł.vel honoꝛ cõmunis ⁊ vłis hbo-

noꝛibus ſingulis. Hon autem honoꝛ
exhitus martino. qꝛ pᷣceptũ oẽs obli/
gat.non tñ ad illum ſingularẽ honoꝛẽ
martini oẽs obligat. Hec per idezʒ pᷣ
cipit᷑ p̃ciſe honoꝛ exhituſ ticio.nec eti
am pꝛecipiũtur honoꝛes ſinguli. qꝛ
nullus obligat᷑ ad ſingulos nec ſingu

li ad ſingulos.qꝛ nulla eſt diſtinctio ĩ

ter honoꝛes exhñdos. Hec põt dici ꝙ

pꝛecipiant᷑ aliqui honoꝛes de ſingu⸗/

lis qꝛ nulłꝰ poſſet diſcernere illos ho
noꝛes pꝛeceptos a nõ pᷣceptis.quare

reſtat ꝙ in hoc pᷣcepto vłi pᷣcipiat᷑ ho

noꝛ vłis ſaluari.poſſibił in quolibʒ cõ

ueniẽti honoꝛe quẽ põt aliꝗs exhibe/
re. ¶ Nult ergo dicere phi. ꝙ opꝰ p/

cepto vłi pᷣceptum ſe habet ad ſe ipᷣm
exercitũ ⁊ opatuʒ vt vłe ad ſingulare
ſicut ⁊ honoꝛ pᷣcepto vłi pᷣcepiꝰ ẽ vłis
cum tñ eſt in ope exhibitus eſt ſingula
ris hoc aũt eſt rõne pᷣcepti vłis.(¶ Se
cũdo ibil Differt autẽ Ziſtinguit in/
ter opus debitũ ⁊ opus redditũ.d. ꝙ;
differt iniuſtificatio ⁊ iniuſtũ. qꝛ iniu⸗/
ſtũ eſt natura.i.p ius nãle. aut oꝛdine
ideſt per legẽ humanitꝰ oꝛdinatũ phi

bitũ ⁊ illicitũ. Sed ipᷣm dicũt iniuſtuʒ

quãdo cõtra ꝓhibitiõem illicite opa/

tum eſt iniuſtificano eſt.i.iniuſti phibi

ti ⁊ illiciti factio eſt.ante tñ q; opatũ

eſſet nequaq; erat iniuſtificatio. Sʒ tůũů

iniuſtũ ꝓhibitũ ⁊ illicitũ. Siłr autem

⁊ iuſtificatio cõpatur ad iuſtũ.quia iu

ſtum eſt opus vel ius debituʒ fieri vel
reddi ⁊ hoc iure naturali vł legali añ
quà ſit operatum.¶Moſtq; tñ opatuʒ
eſt immet ius vel opus ꝙ fuerat de⸗

iẽduʒ ẽ eni

bitum.nunc autẽ redditũ iuſtificatio.
Et ſic habemꝰ ꝙ opus fieri debitũ. 7
nõ factum dicit᷑ iuſium. ipᷣm autẽ factũ
reddituʒ dicitur iuſtificatio.i.iuſti ope
ris factio.⁊ hoc idem eſt de iure debi
to ⁊ reddito.qꝛ ꝙ inocens per ſniam

libẽtur ⁊ abſoluat᷑ ius eſt debitũ. cum

aũt fuerit abſolutus ⁊ liberatꝰ ius eſt

redditum ¶ ertio ibil Aocat autẽ

Diſtinguit opus iuſticie ſimplicis. ?
opus iuſticie iudicialis.d.q opus iu/
ſticie cõe.i.cõiter ſumptũ ad opa oĩa

iuſticie vocat᷑ noĩe cõi dyakaiopꝛage,
ma.i.ſimplex operatio iuſti. Sed dire
ctio ⁊ coꝛrectio punitio ⁊ emendatio
jiuſtificatõiſ dicit᷑ ꝓpꝛie iuſtificatio.ta
lis autẽ directio ⁊ punitio iniuſtifica/

tiõis eſt opus iudicis.quare debet di
ci opus iuſticie iudicialis. Operatio

tamẽ cuiꝰ vis ius alteriꝰ opatiõis cuili

bet cõpetit ſicut opus iuſucie ſimpli⸗/
cis.. Nuarto ibil Scðʒ vnũqoq; Ex
cuſat ſe de alijs diſtinctiõibꝰ. d. ꝙ intẽ

dendũ eſt poſterius.i.in politicis ſᷣm

vnũqðq; dictoꝝ operũ vel iurium ᷣm

quales ⁊ que ⁊ quot ſint ipoꝛum ſpe

cieſ ⁊ circa que obiecta.⁊ circa q; ma
teriã ſunt ⁊ funt dfaduenur il
Exñtibus autẽ Diſtinguit de modis

agendi iuſtũ ⁊ iniuſtũ.⁊ ponit duaſ di
ſtinctiões.Scõam ibil Nolũtarioꝛum
autẽ Mꝛimo autẽ ꝓponit ip̃am. Se/

cũdo ꝓbat eam quàtũ ad ꝑtem alterâ

ibil Iniuſtificatio autẽ ertio.expo/
nit qdam dictũ ibil Dico autẽ volun
tariũ QAuarto applicat ad ꝓpoſitum
ibil Eſt autẽ ſimiliter Dicit ergo pꝛi

—

mo poſtq; exñtibus iuſtis ⁊ mmiuſtis il

lis que iam dicta ſunt ⁊ expoſita. ſciẽ
duz ꝙ vnuſqſq; facit ⁊ opat᷑ iuſtũ ⁊ in

iuſtum quãdo volẽs opatur iſtud ⁊ il/

lud.q autẽ operat᷑ hoc vel ill rolẽs
tunc nec facit iniuſtũ.nec opatur iuſtũ
Sʒz vel niſi ꝑ accñs. ſic põt dici opari

iuſtum vel iniuſtũ pꝛo eo ꝙ is qui opa

tur.accidit eſſe iuſtum vel miuſtũ. Su
pueniẽte nãq; talibꝰopibus volũtate.
tunc fient iuſta vel iniuſta:Sic aũt ba

☚.

.

Nbo
nunmin,
icnecit t⸗
ſente⸗
ſer feon.
ingan
ancel
Crrekeri
lrugeine
nin iet
ifffuano
igonn⸗ in
Hotebalſs
ſfononer
ſtſeolimned

=—

=— = =

1

S
—,——

☛ =

egiſiicn
Dunruopang.
(irdinuinken
cfutiritd

Npat üciſn
ſeligicßeeope

7°

rüöcicluute

tiniſifumna
rnii nunir

imitfenic
ninſtientinn
itrperfeni
üfinnkelone
AEepalnn

tpiugtöf

tmuftcpünwin
dini

E
SSZ
——
—=
=—
—
=–
=
☛
—

Amnn ee „,
Wiäi
.
et.. . .
Noiner.

dnent.
Duiete

.4
1OOentngr
Wie

1
4

Eiciie
„
kroperaoiint
wi onndn
Z

rc?

ni Diſingunden

„ * 4
“
wapplca u

ſimmlue o

diaa ſnt 1te⸗
IN
AH/EENW
overat ℳN N.
.„* , „ „* 4
pauis lf

W
,

i unbitt /
5 4
urelinulta

‚V.

bemus duos modos faciẽdi ⁊ operã/
di vnum voluntariũ ⁊ alium nolunta/
riũ facere aũt vel operari voluntarie
eſt modꝰ per ſe agendi iuſtũ vel iniu/
ſtuz. facere vero vel opari noluntarie
eſt modus per accñs agẽdi iuſtũ velĩ
iſum. Peinde ibil Iniuſtificatio ãt
Eeclarat alterã ptem hui diſtinctio
nis.ſ. ꝙ facere ĩuoluntarie nõ ſit iuſtũ
vel iniuſtum agere niſi ꝑ accñs.icit

ergo ꝙ iiuſtificatio ⁊ dyakaiopꝛage/

ma.i.operatio iuſti deterinant᷑ ⁊ di/
ſtingunt᷑ ab alijs operatiõibꝰ.que nec
ſunt iuſtificatio nec iniuſtificatio.iſtis
dĩntijſ volũtarie ⁊ iuoluntarie.qm oĩſ
operatio iuſti ẽ voluntaria. Nulla vᷣo
iuoluntaria opatio põt dici operatio
iuſti vel iniuſni.Hui autẽ ſignũ eſt qm̃
opus ĩiuſtũ quãdo ẽ voluntariũ.tũc vi
tupat᷑.⁊ tũc ẽ ſimpłr ĩiuſtificatõ.⁊idẽ
itelligẽdũ ẽ de ope iuſto.qm̃ qñ ẽ volũ
tariũ tũc laudat᷑ ⁊ tũc ẽ ᷣacit᷑ opatio iu
ſti ſeu iuſtificatio.quare ſi opus nõ ſit
voluntariũ iniuſtũ ꝗdẽ aliqd erit. ſed
nõ erit ĩiuſtificatio.¶ bi nota dĩiam
inter iniuſtã rem ⁊ iniuſtã operatiõeʒ
qꝛ res ĩiuſta põt fieri ñ volũtarie.pu/
ta ſi ꝗs prem in bello ꝑcuſſerit.credẽſ
hoſtẽ pcutere pcuſſura qdẽ fuit res in

luſta qꝛ ꝓhita ſʒ nõ fuit operatio iniu

ſta.qꝛ nõ fuit opãti voluntaria. De/
inde ibil Sico autẽ voluntariũ xpo
nit iſtud dictũ ꝙ ẽ voluntariũ. ſicut ex
poſuerat ſupꝛa li.ʒ. Sicit ergol Dico
autẽ illud eẽ voluntariũ q de numero
eoꝝ que exiſtũt ĩ operãtis ptãte ⁊ qð

operat᷑ aligs ſciẽs ⁊ nõ ignoꝛans nec

materiã nec inſtẽm. nec finalẽ euẽtum

puta nõ ignoꝛãs quẽ pcutit.ſi pr̃eʒ vł

hoſtẽ nec ignoꝛãs quo percutit.ſi la/
pide vel pumice.nec ignoꝛãſ cui gfa
ſi ad moꝛtẽ vel ad vitã.nec ignoꝛans

illoꝝ vnũqðq;.que ſũt de numero vij.

circũſtãtiaꝝ que fuert expoſite ſupꝛa
li.ʒ ·niſi foꝛte ꝑ accñs.Sic ̊ oʒ ꝙ ope

rãs voluntarie nõ operet᷑ ex ignoꝛan

tia ſʒ vlira hoc etiaʒ oʒ.qꝙ nec vi. ⁊ ꝙ
nec ex violẽtia operet᷑.quẽadmodum

ſi ꝗs acciperet man illiꝰ operãd ⁊ p
cuteret alium. ipᷣe enĩ operaret᷑ nõ vo
lẽs qꝛ nõ eẽt in erꝰ ptãte percutere vł
nõ percutere.poſtq; eẽt per aliũ vio/
lentuſ.Expõit etiã vlteriꝰ quõ ſicut ſu
pꝛa dixerat cõtingit aliquẽ ſimpłr ali
um ignoꝛare.⁊ tñ cognoſcẽ per accñſ
Dicit ergo ꝙ cõtingit ꝑcuſſum nõ eſſe
hoſtẽ ſʒ pr̃eʒ. aut percuſſoꝛ cognoſcit
percuſſum ꝙ ẽ hõ ⁊ ꝙ aligs de nume
ro pñtium in bello.ignoꝛat aũt ꝙ per
cuſſus ſit pater eius.⁊ per ↄñs ipſuʒ
ſimpłr ignoꝛat ⁊ ipᷣm cognoſcit ⁊ per

accũs ſicut dicit᷑ in illo ſophiſmate de

coriſto veniẽte. Simił autẽ modꝰigno
rantie ⁊ noticie determĩari põt circa
finẽ. ⁊ circa alias circõſtãtias que ſũt
circa totam operatiõem. cõcludit ̊ ꝙ
opus ignoꝛatũ.i.ꝓpter aliquã igno⸗/

rãtiã circõſtãtiaꝝ factũ vel etiaʒ opꝰ ñ

ignoꝛatũ tñ nõ in ipᷣo opante.nec ĩ eiꝰ
ptãte ens ſeu exiſtẽs.vel etiã ampliuſ
ꝙ ſit per vim ſeu violẽtiã fem̃ erit vłr
ĩuolũtariũ.ſicut ſupꝛa dictuʒ ẽ li.ʒ.bñ
autẽ addit vim qꝛ dato ꝙ nõ eẽt opuſ

in ptãte operãdᷣ nõ ꝓpter boc diceret᷑

voluntariũ vel iuolũtariũ.hoc enĩ non
ſufficeret · qꝛ multa eoꝝ que natura vł
per naturã nĩaz nõ per voluntatẽ exi
ſtũt operamur etiã patimur que nec
volũtaria nec iuolũtaria ſunt. puta ſe
neſcere vel moꝛi.vel cibũ in ſtomacho
digerere. talia nãq; que nõ ſunt nata

ſub eſſe imperio voluntaſ.nũquã dicũ

tur voluntaria vel iuoluntaria hec eni
dicta ſunt a dne leuiꝰ traſẽ
dendũ eſt.¶ ñr ibil Eſt autẽ ſilr lil/

la que dicta ſunt de voluntario ⁊ ĩiuo/

luntario.applicat ad ꝓpoſitũ de iuſtſ
⁊ iiuſtis.d.ꝙ ſiłr ẽ de iuſtiſ ⁊ ĩiuſtis il
lud qð dictum ẽ circa voluntariũ ⁊ in
noluntariũ.⁊ circa ignoꝛãtiã ⁊ cogni
tiõem per accñs.qꝛ ſi aligs ſeruiẽs re
gi pignꝰ paupis ĩiuſte acceptũ reddat
ei nolẽs ⁊ ꝓpter timoꝛẽ qꝛ mandatur
ei a ſuperioꝛi ſuo.ipᷣe nõ ẽ dicẽdꝰ ope

rari iuſta. vel eſſe dyakaiopꝛagemon

.i.iuſti operatoꝛem niſi ̃m accñs.q;
y 4

operi ſuo accidit ꝙ ſit iuſtũ ad ſuperi
oꝛis voluntatẽ relatũ.Similiter etiazʒ
dicẽdũ eſt de iniuſto.Si cõtiĩgat aliquẽ
coactũ ex ſuperioꝛis mãdato ⁊ volen
tẽ pignꝰ paupis iuſtitiã retinẽ ⁊ ñ
reddẽ.ipᷣe dñdꝰ ẽ facẽiiuſtũ ⁊ ꝑ accñs
⁊ ĩiuſta ꝑ accñs opari. Cñr ibil ANo
lũtarioꝝ autẽ Põit aliã diſtinctiõem
de mõ agendi que ẽ ſub diuiſio reſpe/
ctu pꝛioꝛis. ſuppoſito igit᷑ ꝙ operari
volũtarie ſit operari ꝓprie vel unpꝛo
pꝛie iuſtũ vł ĩiuſtũ.dicit ꝙ volũtarioꝝ
opeꝝ vel volũtariaꝝ opationũ aliqua
operamur pᷣeligẽtes aliqua vero non
pᷣeligẽtes.pᷣeligentes autẽ operamur
illa tm que pᷣcõſiliatoſ opamur.illa nã

qʒ ſunt ĩie igibilia que ñ ſũt pᷣcõſiliata

vt oñſum eſt ſupꝛa li.ʒ. Soſſet etiaz
dici per oppoſitũ.ꝙ illa opamur non
pᷣeligẽtes que opamur cõcupiſcentes
X deliberatiõem conſilij nõ ſequẽtes.
decimaquinta.

ℳ —

— egit de iuẽ politico naãli ⁊æ po
ſitiuo. Hit aũt agit de tripli⸗
ci nocumẽto per iura coꝛrigendo. cuʒ
igit᷑ ſit triplex nocumẽtum.ſ. nocumẽ
tum ex ignoꝛãtia.nocumẽtũ ex paſſio
mẽtum ex electione illatũ.
Pꝛimo tradit quale eſt nocumẽtuzʒ
ex ignoꝛãtia:Scðo quale ẽ nocumẽtũ
ex paſſione ibil Am̃ autẽ ſciens Cer
cio quale eſt nocumẽtũ ex electiõe ibi
LAnñ autẽ ex electiõe Quarto cõpat
nocumẽtũ ex paſſiöe ad nocumẽtũ ex
electiõe ibil Pꝛopter qð bñ ſ. Quito

nocumẽtũ ex electiõe ad bñſiciũ oppo

