Lectio viceſima.

qᷓᷓ; ppᷣs egit de magnimitate
et philotimia. hic agit de ma
ſuetudine et eꝰ oppoſitis. Agit amẽ
pꝛimo de ipſis quantũ ad nomen. =:
quantũ ad rem ibi.. Qui quidem igit
in quibus Dicit pꝛimo. ꝙ manſue/

tudo eſt quedã medietas circa iras.qᷓ;

medietatẽ ita vocamuſ.qꝛ ipſo medio

habitu exiſtente innominato nomine

pꝛopꝛio et eiuſ extremis fere exiſten/
tibus etiam inominatis nos ferimus
portamus et damus ad ipſum babiti
medium nomen manſuetudinis vocã

tes ipſum manſuetudinem que mũſue

tudo declinat ad defectum qui quideʒ
defectus ſicut et ipſa medietas eſt in/
nominatus.tamen.j.vocabitur inira/
ſcibilitas. ſupabundantia vero dicet
vtiq; ⁊ ſatis ꝓpꝛie iracũdia.qꝛ ira ex
cuius exceſſu dicit iracundia ẽ paſſio

quedã. faclentia vero cauſantia irz

Anſuetudo autẽ eſt ¶ oad

2

nmuetrie
Guialen

Wlbusopo

7

ſwooͤrenni
reibi e
ilEpobie
ſfrine l
Gkriiemun

Aülmustisn
eunnnnine

leutrtor
ſegh

tiurmuſteni
uſelns t i

mierſbi.
Ugtſer con

ſne pinn

Nhunsthznit
Mmſrndins,

legfnite
Wadonmnen

woporumm
Waede⸗

anai

Entptin

gairiine,
namii
iaſinf,
Rathani

D
ſei
aſmenti
ninn
ſwrüfndeſne
müe ckut
m. Eeſtis
Auimimiät
Fiüer mam
wiendin iiln
ſie ekriſdhn

nſsenn,
Ludne
iemn icl
seg N m
4pbüanme eigt
rach oppoſist,
iisqumnuͤn

„ ,1

ientblAun

ilita

ſunt multa ⁊ differentia. vt habetur
rethoꝛice. conſtat enĩ. ꝙ iram cant in
poie leſio hõis in ꝓpꝛia pſona: velin

pſõa ſibi cõtũcta vel in fama vel ĩ tpa
li (bha. In hijs ei fiüt iiuſteæ maifeſte i
iurie. Sed ẽt ſine manifeſta iniuria p

uocatur quis ad iram coꝛam iudice ex

puipenſione ⁊ ex ei ſ peciebus q̃ ſunt
treſ. vt habet᷑ ibi.ſ.deſpectio ⁊ epyre
aſinꝰ que ẽ cõtrarietas voluntatis ⁊?
aliqualis contumeliatio. 4 Eſt etiam

ſciendum. ꝙ manſuetudo nomẽ eſt cu⸗

iuſdam paſſionis. que põt dici defect
paſſionis.quia animꝰ iniuriam paſſus

vel aſſurgit ad vindictam ⁊ ſic patitur

paſſione ire:vel non aſſurgit ⁊ tunc di
citur cadere a tali appetitu hoc mõ
poteſi dici pati caſum. Et iſte talis ca
ſus dicit manſuetudo. Ex bᷣ ãt caſu no
men tranſiatũ eſt ad iſtũ hitum mediũ
circa iras AEñr ibil Qui quidẽ igitur
in quibus opoꝛtet Agit de iſtis vm rẽ
pꝛimo ãt de mãſuetudine. 2 de iraſci
ate ibi. Defectus aũt] 3: de iracũ

dia ibi Supabudantia t quarto de
ipoꝝ opõne ibi mãaſuetudi at] Agẽs

aũt de maàſuetudine. pꝛio deſcribu ma
ſuetũ manſuetudine diſpoſitũ. 2 tan/
git aliquas eius conditiões ibi. L ir
enim manſuetus. Dicit ergo pꝛimo.

ꝙ ille qui iraſcuur in cauſis vel ex cau
ſis quibus iraſci opoꝛtet: ⁊ perſonis
quibus iraſci opoꝛtet ⁊ modov foꝛma
vt iraſei opoꝛtet: æ boꝛa qudo iraſci

opoꝛtet moꝛa quanta iraſci opoꝛ/
tet ipe laudatur v iſte manſuetus eſi

a ita vocaliter laudatur. ſi pꝛo qꝛ:qꝛ

certe manſuetudo laudat N 7

manſuetus vt virtuoſus. nſe⸗
quenter ibil Ault auteʒ manſuetus].
tangit ſex conditiones manſueti que
ſunt iſte. pꝛima ꝙ manſuetus eſt imp/
turbatus ⁊ h vult. i. hoc exigit natura
manſuetudinis. 2? ꝙ paſſione non du/
cit. ʒ? ꝙ rõni ⁊ erꝰ oꝛdinatiõi ſbijcitur
qᷓ;tuʒ ad omnes circunſtantias ſecũdũ
quas opoꝛtunum eſt iraſci ⁊ nõ iraſci
quaria ꝙ ad deſectum ire magis quã

ad acceſſum declinare videtur. quita.

non eſt punitiuꝰ nec vindicatiuꝰ.h·

ꝙ eſt offenſe iniurie cõdonatiuus ⁊c
remiſſiuꝰ·¶ Eñr ibi.. Defectus aũt.
Agit de iniraſcibilitate oſtendens.qꝙ
defectus ire iiraſcibilitas vocatur. T
ꝙ merito vituperatur vbi põt foꝛmari
ex..conditionibꝰ eiꝰ talis rano.Om

nis qui ſimul eſt inſipiens inſ enſibilis
incõtriſtabilis non vindicatiuus ⁊ ſer
uilis ipſe eſt vituperabilis. ſed omnis

homo iniraſcibiliſ eſt huiuſmõi.quare
ipſe merito eſt vituperabilis. deu
rationis ſupponit maioꝛem tanquam
per ſe notam. conſtat enim. ꝙ vitupe⸗
rabilis eſt omnis inſipiens ꝓpter in
tellectuale vitium iſipientie ⁊ omis
inſenſibilis. qꝛ non videtur bumanus
æ omis incontriſtabilis. ſicut non ama
toꝛ boni nec oditoꝛ mali. hᷣ enim con⸗
triſtant hominem ex abſentia bõi ama

ti. ⁊ ex preſentia mali odit (Item

omnis non vindicatiuus eſt vitupera
bilis ſicut non inſtus cum vindicta poſ
ſit eſſe iſta ¶ AUtem omnis ſeruilis vt
patet de ſe. hac er go maioꝛe ſuppoſi/

ta ponit minoꝛem dicens.ꝙ non iraſci

videtur inſipientis eſſe ⁊ cetera que
patent in littera

dia. pꝛimo deſcribens ipſi am. Scdo di
ſtinguens quatuoꝛ ſpecies eius. qua/

cum pꝛima ſcilicet velocem ponit ibi
lij quidem igitur lſcõam ſcilicet a⸗

cutã ibiſ In ſupabũdãta tciã.ſ. ama
rã ibil Amari quartã.ſ. difficilem ibi.

Zifficiles autem ]. Dicit ergo pꝛimo

ꝙ ſuperabundantia ire quam ſequi⸗/
tur iracundus: fit ſecundum omma.
quia fit ſecundum omnes circunſtanti

as quarum opoꝛtunitatem obſeruat
manſuetus. Yraſcitur enim vir iracun
dus perſonis quibus iraſci non opo?
tet. æ ex cauſis vel in cauſis in quibuſ

ñ opoꝛtet.⁊ forma qua ñ oʒ d; magis
qᷓ; opoꝛtet⁊ boꝛa qua nõ oʒ: qꝛ veloci

us citi quã opoꝛtet 1 moꝛa qua nõ
oʒ. qꝛ pluri tꝑe q; oʒ. NMon ẽ tñn opina

Eir ibi. LSuper
abundantia autem]. Agit de racun/

IIBRO

dũ. ꝙ oĩa iſta mala ſimul exiſtant vł in
ſint vni ⁊ eidẽ ꝑſone.nõ enĩ poſſent h

oĩa ſimul eſſe ⁊ durare.qꝛ malũ ⁊ ſeip

ſum deſtruit deſtruendo ſbᷣm:qꝛ eſt co/

tra naturã ſubiecti ⁊ per cõſequẽs coꝛ
ruptm̃ ⁊ deſtructm̃ eius ⁊ ſi integrũ ſit
ipoꝛtabile ſit: ſicut ſi in coꝛpoꝛe ꝗs ba
beret oẽs modos ⁊ ſpecies ⁊ malici/
as vnius moꝛbi ſtatim extingueretur
Sic enã ſi in appetitu eſſent oẽs ſpẽs
omnes modi oẽs malicie vniuſ vitij cũ
paſſionibus ſuis vehemẽtibus. ſtatim
appetitus vel extingueret᷑ vel extin/
gue ret vitã ¶ Cõſequẽter ibil Hij qui
dẽ igitur Agit de iracũdis velocibus
d. ꝙ hij quidẽ.i.iracũdi veloces iraſcũ
tur male triplici de cauſa.pꝛimo.quia
iraſcunt᷑ pſonis quibus iraſci nõ opoꝛ
tet ſicut patri ⁊ matri. 2. quia in cau/
ſis vel ex cauſis quibus non oʒ.ſ.ex le
uibus iniurijs incaute illatis etiã que
foꝛſan nõ ſunt ſimpliciter iniurie. ʒ qꝛ
foꝛma qua non opoꝛtet:qꝛ magis ira⸗/
ſcũtur q; opoꝛtet:dato ꝙ pſonis illis⁊
ex cauſis illis iraſci opoꝛteret: iſti tam
nõ iraſcũtur moꝛa qua non opoꝛtet:qꝛ
velociter getãtur ſicut ⁊ velociter ira⸗/
ſcunt ꝙ habent optimũ.Canſa vero.
quare accidit eiſ:irã velociter depone
re et in ſeipis quieſcere:eſt qꝛ non re⸗
tinẽt irã:ſed ſtatim reddunt eã reuin/
dicantes ſe. Et ſũt manifeſti ꝓpter ve
locitatẽ. quare deinde requieſcũt. Il⸗/
la nãq; inflãmatio ſanguinis ſup quã
fſundatur impetus ire exñs ſubtilis æc
rara ꝓpter ſui ſubtilitatẽ et raritatem
velociter mouetur: et ꝓpter eandẽ cazʒ
velociter tranſit.quia velociter reſol/
uit.et per conſequẽs impetus ire ve/
locit᷑ quietat. Coſequẽter ibil In ſup

abũdãtia Agit de iracũdis acutis.d/.

ꝙ illi ꝗ in ſupabũdantia ⁊ exceſſu ma
ximo iraſcũtur ex cauſis vel in cauſisꝗ
bus nõ oʒ iraſci et pſonis quibꝰ nõ 03

dicũt et ſunt atrocholi et acuti. Iſti ei

ad oẽm pſonã nãlr iraſcũt᷑ ⁊ ex oĩ vel
in oĩ cã vlłr iraſcũt᷑ etiã dato ꝙ nõ ſit cã
ire fm ſe pꝛo eo nõ erit ſimpkr iiu⸗/

ria? ſed illi tales hñt oia bona ⁊c mala
facta circa eos pꝛo malo. vnde nomè
hñt.qꝛ ex h dicũtur atrocholi.q. indi/
gnatiui.atros eni vel atris grece. dici
tur acumẽ animi latine et colõ dicitur
mẽbꝛũ ⁊ ide ðꝛ atrochoł.q.hñſ acum̃
mẽbꝛoꝝ ſpũaliũ.puta appetitet ĩtel/
lectꝰ.Cñr ibil Amari ãt Agit ð iracũ
dis a maris.d.ꝙ iracũdi amari male
iraſcunt᷑ ex cauſa vnica.quia. ſ. diffici
liter ſũt ſolubiles ligati exiſtẽtes paſſi
one ire.⁊ ſic excedũt in moꝛa qꝛ młto
tẽpoꝛe iraſcunt᷑ retinẽtes ſecũ irã con/
ceptã. Põt tñ quietari talis ira dupłr
vno mõ ab extrinſeco. Alio mõ ab in
trinſeco. ab extrinſeco ꝑ pumitionẽ.qꝛ
quies talis ire fit hoĩbus ſic iratis cũ

retribuũt.punitio nãq; quietat ĩpetnʒ

ire.qꝛ ipetus ire pᷣſupponit triſtitiã.⁊

fundatf i triſticie ⁊ nutrit᷑ ab ea. puni
tio aũt expellit triſtitiã faciẽs delecta.

tionẽ appetẽti pũire. iſta delectatõ tol
lit irã.ſublata vo triſtitia:ceſſat ira.h ñj

effecto ꝑ punitionẽ huiuſmõi grauiter
habẽt ⁊ poꝛtãt paſſionẽ ſuã ſic.ꝙ nec

aligs poterit eis ſuadere ꝓab ira ge
ſcant.ab ĩtrinſeco tñ fieret quietatio ſi

plene eſſet digeſtio illa ſãguinis ĩflam

matio ĩ qua fit motus talis ire. Sʒ qꝛ
ẽ groſſa dura ⁊ idigeſta.ideo ĩ ipſo di

geri idiget tẽpoẽ magno taliſ ire quie
tatio.¶ Alteriꝰ aũt addit cauſà quare

tales dicunt᷑ amari.qꝛ.ſ.ſibi ipſis ſunt

moleſtiſſimi.⁊ maxie aĩcis ſuis quibꝰ
ſolũ oſtẽdũt malitiã aĩmi ſui.¶CEñr ibi
difficiles. Agit de iracũdiſ difficilibꝰ
dicens.ꝙ difficileſ iracundos dicimus

excedere in iraſci ̃m tria. pꝛimo ſᷣm
cãʒ qꝛ iraſcunt᷑ ĩ cauſis vel ex cãis qui

bus non oʒ iraſci.22 ̃m formã. qꝛ ma

giſ iraſcũt᷑ qᷓ; oʒ ꝛaſci:ĩtm̃ ꝙ nũq erũt

ab ira commutati ſine offendẽtis cru/

ciatu ⁊? punitione. Iſti vero dicuntur
difficiles ꝓ eo ꝙ cũ eis durũ ẽ ac diffici
le viuere. ¶ Cñr ibi. ¶Haſi. uetudini
autez .Agit de oppõne manſuetudi⸗/
nis. et extremoꝛum vitiorũ aſſignans
pꝛimo modũ oppõnis.2. de h reddẽs

4
ariäümai

elnere.
Uitn
nere lid
ltlis n
olicſil
ſitſnclemmr
Aärnpiot
äwci Dirteni
guffclet uſ
Nöeortermin
ioer hümore
gvor Etden
ccrcſtitjs paa
uilaleinüna
ictenͤeticle
elueniy n

ſaguidanſe
ſüickenenon

aneen ichn
ſckgchei
eſonend

WMiäitiigeitr
bnofingt ,⸗

lantenäen

hlitſirpen
Eumntlotng
iiſreirlucte

ziniſtnntin

ENogarri
ſſhen

hitftigſſtl

tfrſͤgtiie
hnſtutlen

ſerenmnil

ſſennne
wnitii

nt mningti
Nücenmnalse
Denmnien Dor

5
4

5 Meod

Sneſtbeibesſen

nicnlüſn

wirzſppoinn
Nlitmiitittin
ein inte iſaer
uiitraeſe
minogibnifnöig
Miteſiniſtiſ
w escengen
rmieafeng
ſangeſiltignii
ünsnen
wt iigelu d
Niri nugoniin
en ait dcnct
tnari i
ni nereiit
uniitiinil

ue⸗

cãʒ cuiſdã dci.ẽ. li. ibil ꝙ ãt ĩ pꝛiobꝰ
Sicit ̊ pꝛio.ꝙ nos oppõimꝰ ſeu op
poſitã dicimꝰ maſuetudini ſupabũdan

nã ire magis q; defectũ ire.i.iracũdiã
magis q; iniraſcibilitatem. Cuius cau

ſa triplex eſt. pꝛia. qꝛ iracũdia fit ma

gis ⁊ frequẽtius qᷓ; iiraſcibilitas.hᷣ ũt
mõſtrat experiẽtia quotidiana. 2ꝛ·?ca
qꝛ hũanius eſt.i.magis ſᷣm inclinatio
nẽ nature hũane offenſam vel iniurtã

punire ⁊ vindicare magis q; remitte
re:pcere:⁊ donare. Pꝛimũ at eſt ira/
cũdie.ſcoðm ãt eſt iraſcibilitatis.ʒ: cã ẽ
qꝛ ad cõmuere iracũdi ſũt deterioꝛes

q; iiraſcibiles.Et inter ceteros iracũ/
dos illi de 4? ſpẽ qui vocãtur difficiles
ipi ſüt ſimpliciter deterioꝛeſ.i¶ Eñr ibi
Qs ãt in pꝛioꝛibꝰ reddit cãm cuiuſ/
dã dicti. Sixit eni ſupꝛa li.2? pte vltia

œ difficile ⁊ quaſi impoſſibile erat vłi

ſermõe determinare ᷣm oẽm circũſtan
tiã opeꝝ hũanoꝝ q;tũ oʒ ⁊ qñ ⁊ ꝗbuſ

in ꝗb“ oz. Et dedit exẽplũ de mſue

to ⁊ circũſtãtijs p eũ atẽdendiſ. Hũc
5 dicit illud dictũ manifeſtũ eſſe ex di/
ctis hic.qꝛ nõ ẽ facile determiare qua
liter ⁊ in quibꝰ pſonis: ⁊ in qualibus
vel ex qualibꝰ cauſis: ⁊ in q;to tpe ira
ſcẽdũ eſt:⁊ vſq;quo iraſcẽs recte facit
vel peccat. Qðò ãt h non ſit facile imo

difficile ꝙ eſt quaſi ĩpoſſibile.apparet
ex ſigno ⁊ ex cã.Signũ eni eſt. qꝛ qui

parũ trãſgredit᷑ vel in magis vel in mi
nus nõ vituꝑat᷑.qñq; ei deficiẽtes lau
damꝰ ⁊ eos mãſuetos dicim eſſe. Et
qñq; iraſcẽtes parũ plus q; oʒ dicimꝰ
eſſe viriles tanq; potẽtes pꝛincipari.hᷣ
qt dicimꝰ in laudẽ eoꝝ: ſed nõ eſt faei
le rõnẽ vłem reddere qᷓ;tũ vel qualiter

in quo gradu traͤſgrediẽs fit vitupe

rabilis.¶Hoc igit᷑ ẽ ſignũ pᷣdicte diſ
ficultatis vel ĩpoſſibilitatf. Cauſa vero
eſt. qꝛ indiciũ dandũ in ſingularibus ẽ
ex ſenſu:nõ quidẽ ex ſenſu qui eſt potẽ

tia ſenſuiua:ſed ſenſu qui eſt intelle-

ctualis ⁊ expimẽtalis noticia a qua di

cit vir ſenſatꝰ.Et eſt pꝛincipiũ in ſillo
giſmo pꝛudẽtiali per quẽ vltiate deter

IIII.

minat᷑ agendũ vel nõ agendũ:tałr v

taliter eẽ. Illa vero noticia eſt nogmi

tica ⁊ non põt alteri cõicari.quare vłi

ſermone explicari non põt.¶ Alteriuſ
Scolligit illud qð põt capi vli ſermõe
dicẽs.ꝙ illud ꝙ eſt quoddaʒ quale ꝗd
⁊ vłe:manifeſiũ põt eſſe ſcʒ qm̃ mediꝰ

babitus ẽ laudabił ſᷣm quẽ tanquã ʒ

virtutẽ nos iraſcimur pſonis quibꝰ oʒ

⁊ in cauſis vel ex cauſis quibꝰ opoꝛtet

T vt opoꝛtet ⁊ fm oĩia talia ſᷣm qualia

iraſci opoꝛtet.ſupabũdãtie vero ire ⁊

eius defectꝰ ſunt vitupabiles.Et b in
triplici gradu:qꝛ extremitates iſte pa

rum facte ſunt vitupabiles geſcibiliter

.i.tollerabił'r c veniałr. magis t fa⸗

cte ſunt magis vitupabiles.facte autẽ

in multũ:ſicut in ſuplatiuo gradu ſunt
etidã vitupabileſ valde in ſuplatiuo gra
du.quare manifeſtũ eſt.ꝙ habitui me/
dio.i.mãſuetudim adherẽduʒ eſt. JIn

fine aũt concludu dicẽs.ꝙ bitus ꝗ ſũt

circa iras dicti ſunt.ſ.vnus medi qui

eſt maſuetudo ⁊ duo extremi.ſ.iracũ⸗
dia ⁊ in

niraſcibilias.
DH euidẽtiã pꝛedictoꝝ inquii

difficilem. Qeſtio. 36.
EEðͦE pꝛimo arguit. ꝙ omne ira

omnmis motus irrõnaliſ qui ad

uerſatur a obniat röni eſt vxr malꝰ qõ

patet. qꝛ bonũ ⁊ bene eſſe hoĩs eſt eẽ

ſm dictamẽ rõms. vt ait dyoniſius 4*
de diuinis noĩbus:ſed iraſci ẽ huiſmõi

Eſt enim motus irroõnalis: quia mo/

tus appetitus ſenſitiui: aduerſatur aũt
ratiom multipliciter. QAuod patet. tũᷣ

quia eſt in illa parte que aduerſatur ⁊

obuiat rationi. vt dicitur ſupꝛa in fine

pꝛimi libꝛi. Zum quia illi qui ex ira

*

ſunt conturbati minus pꝛeuident. pꝛi

mo elencoꝛum. Zum quia Impedit
ira animũ ne poſſit cernere uerum. ut

r0Dẽda ſũt tria. Pꝛio.vtrum oæz?
iniuiiaſci ſit vłr malum. 2. vtrum
S mmanſuetuco ſit virtus differẽs a clemẽ?
tia 2 vtrũ ſpecies iracundie ſint be
ne diſtincte in velocẽ acutam amarã ⁊

Aſci ſit vłr malum. pꝛimo.quia

XK10O

„

IIBRO

ait catho.tũ qꝛ non audit ſuaſiõeʒ rõ/
nis:ſʒ mouet᷑ añ:ſicut canis audito ſo
nitu.latrat añq; ſclat venire aĩcuʒ vel
inimicũ.ut.j.li? ⁊2 vbi cõpant᷑ ĩcõtinẽ
tes ire ⁊ ↄcupiĩe tũ qꝛ ira ſicut alie paſ
ſiones irrõnales ligat rõnẽ ut eodẽ li
vbi querit᷑ vtrũ aliquis ſciẽs opet᷑ ma
le tum qꝛ vt habet᷑ hoc loco ĩquietat
aiam que nõ fit pꝛudẽs.niſi quieſcen
do vt habet. ꝰ phiſicoꝛũ.quar̃ oĩs ira
ſicut aduerſaria ⁊ cõtraria rõni eſt vni
uerſaliter mala. 2 qꝛ oẽ ꝙ contra ius
nature eſt:eſt vłr malũ:ſed õnis ira vi
detur eſſe cõtra ius nature.Dicit᷑ eniʒ

in illo pꝛimo naturali pᷣcepto. Mõ fa/

cies alicui ꝙ nolles tibi fieri: ſʒ nulł
vult ſibi punitõeʒ inferri. ergo nullꝰdʒ
inferre alteri. JIratus ãt ᷣm impetum
ire appetit inferre punitiõem.quare

militat contra ius nale.quare videt᷑

male. 3? qꝛ oĩs appetit vindicte nõ
ex zelo iuſtitie vłr eſt malꝰ. Qðò patet

qꝛ oĩs vindicta eſt mala ſi nõ eſt iuſta

quare etiã appetitus vindicte vłr erit
malus ſi nõ eſt iuſtꝰ in zelo ⁊? motiuo:
ſʒ oĩs ira ẽ appetitus vindicte ⁊ nõ ex
ʒzelo iuſticie:qꝛ irrõnabił appetitꝰ non
hʒ zelũ ad iuſticiã que nũqu eſt obᷣm
eius. quare vt pꝛ.¶¶ Sed in oppoſitũ
arguit᷑. qꝛ oĩs paſſio deſeruiẽs virtuti
põt eſſe bona:ſed ira eſt paſſio aliquã
do deſeruiẽs ᷣtuti. ut ait homerus.d.
Immitte sᷣtutem furoꝛi ⁊ virtutem fu/
roꝛe errige. ſupꝛa in tractatu de foꝛ/
titudine. quare furoꝛ qui eſt idem qð
ira põt eſſe bonus ⁊ ira bona. ¶ Di/
cẽdũ ergo.qꝙ non oẽ iraſci eſt vłr malũ
qꝛ nullus motꝰ per rcãm rõnem pᷣoꝛ/
dinatus ⁊ per rcãm rõnem pꝛeimpa
tus eſt małꝰ: ſed iraſci eſt motꝰ aliquã

do ſic p̃oꝛdinatꝰ ⁊ ſic pimperatꝰ. qua
(Ad

re iraſci põt aliqñ nõ eſſe malũ.
euidẽtiã minoꝛis aſſũpte ſciendum.q;
iraſci põt añcedere rõem ⁊ electiõem
⁊ põt fieri poſt rõem ⁊ electiõem. Si
fiat poſt vł eſt imperatũ:vel pbitũ.Si
aũt añcedat vel eſt talis motꝰ quał il/
le qui eſt imꝑatus vel talis qualis eſt

ille qui eſt phitus.Si ̊ ſit motus pre
ctã rõnẽ ⁊ per rcãm electiõem phitus

cõſtat ꝙ eſt malus.Si ãt nõ ſit ppiuus

ex eo ꝙ añcedat:ſed eſt talis quat ille
ꝓhitus.cõſtat etiã ꝙ eſt malus ſed nõ
tm̃:qꝛ nullũ malũ indeliberate factuʒ
⁊ ex ſolo motu appetit ſenſitiui eſt ita
malũ ſicut quãdo fit deliberate ſᷣʒ libe
rũ arbitriũ.Si aũt ſit ĩperatus.tũc eſt
bonus alias nec rõ oꝛdinãs nec electõ
iperans eſſent recte.Si vero nõ ſi ipe
ratus:ſed talis qualis ĩperatus eſt:tũc

nec eſt bonus nec eſt malus:ſed ſupue

niente rõne põt eſſe bonus.¶ Hijs er/

go pᷣmiſſis oſtendo.ꝙ aligs motus ire

poteſt eſſe per rectã rationẽ oꝛdinatuſ
T per rectã electiõem ĩperatus: quo/

niã oĩis motus hũanus firmatiuꝰ recte

rationis ⁊ recte electionis in executio
ne iuſticie põt recte oꝛdinari ⁊ ipera⸗/
ri tanquã bonum vel ſaltem tanquam
nõ malũ:⁊ tanqᷓ; illud ꝙ oʒ.cõſtat eiĩ
ꝙ electionẽ ⁊ rõnẽ oʒ eẽ firmatas.Sʒ
motꝰire aliqñ ẽ firmatiuꝰrecte rõnis ⁊
electiõis ĩ executiõe iuſtitie. ꝙ appet
qm̃ aliqñ ĩ tali executiõe occurrit tioꝛ
hoĩs puniẽdi vel amicoꝛũ.vel piculoꝝ
bellicoꝛũ.ſicut cõtingit ĩ bello iuſto.ali
qñ occurrit hoꝛroꝛ ⁊ ſtupoꝛ ſanguinis

effũdendi.aliqñ quedã naturał cõpaſ
ſio ad hoĩnẽ puniẽdũ.timoꝛ aũt ⁊ borꝛ
roꝛ cõpaſſio ⁊ aliquał hũanitaſ amoꝛ
pñt frangere rõnẽ ⁊ electionẽ ⁊ face/
re hoĩeʒ egredi ab eis ⁊ ꝑ ↄñs preter

mittere opꝰ ⁊ executionẽ iuſtitie. It
vero tẽdẽs in penã in quã tẽdit rõꝛ iu
ſtitia firmat rõneʒ ⁊ electionẽ õ impe

tum timoꝛis vel hoꝛroꝛiscõpaſſionis
vel naturalis amoꝛis. quare talis ira

p̃t idẽ oꝛdiari ⁊ ĩpari. Itẽ ſi nullivn/
qᷓ; iraſci ẽ malũ.ᷣ alicui aliqñ iraſci erit
bonũ.Sʒ nulli unq; iraſci ẽ malũ. ut

pꝓbat᷑ ĩ textu p.5.cõditiões que ſequũ

tur hominẽ iniraſcibileʒ. quare alicui
aliquando iraſci erit bonũ. Et ex hoc
virtus manſuetudinis poteſt eſſe cir/
ca iras.quia non ſunt ſm ſe male: ſed
tm̃ qñ ſũt p̃ter qᷓ; oʒ facte.¶ Sicẽdũꝗ

inigl
inſt
rotlat⸗
glihi
inhuumnn
ſngetn
ir in
ininem
nirulvli⸗
laol ind
iEicitiui⸗
ginnven
opptganmd

ELEz

niinigep⸗
Mufiiphin
üihrülin
zebsreaglti⸗
geiiitiedden
ſmildeſefeg
ſirir
oamelen

pogen
luen norals

Mmmi szniſen

nuletänu
Gueſöcltnnns
bzenäkcki⸗

fſonthiitictc
ilkſunigntbir
Ponctti

funstitzmit

eamgetn
Pofüenie

geppoſiücenen

liſpisſgei

ppoſttünäſten
laeritſpisne⸗

üifehetufn
mmi lenereiocii
efennenig

eoerete,

blmniit

Uaeniſeinn
itftnien,
ziüſtiei
Kldnönt
1Re Sſeni
Satisſpenmt
ureſebenlh
encdgigsne
Ncitdi
ien
Wdinn
Neckenmunn
üneregim
NNNſd
mi uigg
itiniifſn
iiiiunn
nene in /

talierarie n..

zäielmi
ian cimngihi
wewe tMN
ii eiüm
nidii inad

==
=

1dliua bünm

ini tcleginn
tüines q⸗
4 etcnicniſie
nprninqni⸗
nonezt elcn,
Seldoenne,
lsananb
min en i
nlind in
mg ſͤlnief,
innnihtlpd

Pitigitm

IIII.

ad pꝛimũ.qꝙ illa ira qᷓ; dicimꝰeẽ bonrni
non aduerſat nec obuiat rationi E

oẽs auctoꝛitates ĩducte ad ꝓbandum

oppoſitũ debẽt intelligi de ira pꝛece/

dẽte oꝛdinationeʒ rõis vel de ira pꝛo
bibita. Sic ꝙ nõ debẽt iĩtelligi vniuer
ſaliter ¶. Ad ſᷣm dicẽdũ.ꝙ ira non eſt
cõtra iuſ nature. vindicta ei eſt de iure
naturali vt ait tullius in rethoꝛica ſua
nec ẽ ↄtra illud pᷣceptũ. Mõ facias ali
cui ⁊ cetera.qꝛ illud debʒ ĩtelligi ſic ñ
faciaſ alicui rõnabiłr qð nolles tibi ſie
ri. Nuc aũt ita ẽ.ꝙ ille qui deliquit ũñ
dz m rõm velle nõ puniri.quare eo ĩ

uito pot ei punitio digna ĩferri. ¶ Ad

terciũ ãt dðò.ꝙ appetituſ vindicte ĩ ap
petitu ſẽſitiuo põt eẽ bonꝰ cũ ʒelo iuſti
cie in appetitu ĩtellectiuo nec oʒ q il/
le ʒelus requiſit ad bonitatẽ talis ap
petifit ĩ eodẽ ſbᷣiecto cũ eo.ſicut pʒ ĩ

ſimili de rõe requiſita ad bonã electio

nẽ vt ðꝛ. j. li? 6? tñ nõ eſt in eodẽ ſu
biecto cum electione. ¶ . A. 37.

E. 2? arguit᷑ ꝙ mãſuetudo nõ
. ſit virtus drens a clementia.

pꝛio qꝛ nõ videt᷑ eẽ virius.cũ
nulla virtꝰ moꝛalis decliet a medio ad
extremũ. Sʒ mãſuetudo ðclinat a me

dio ad defcm̃. vt ait pᷣs in pꝛincipio.

quare nõ videt᷑ virtus. Fo qꝛ nulla vir

ts hʒ eundẽ effeciũ cũ vitio. Sed mã

ſuetudo idẽ efficit qð iiraſcibilitas qꝛ
neutra expetit vindictã:⁊ vtraq; tri⸗/
buit veniaz. vt hẽtur ex textu.quare ut
pꝛiꝰ. 32 qꝛ videt᷑ eẽ idẽ cũ clem̃tia cũ
virtutes hñtes vnũ ⁊ idẽ oppoſitũ ſint

eadẽ virtꝰ. Si eni oppoſitũ ĩ oppoſito

¶ ꝓpoſitũ erit ĩ ꝓpoſito ex.2. topicoꝝ
Sʒ oppoſitũ clemẽtie.ſ.crudelitas eſt
quedã ſpẽs vel ꝗdã mod iracundie q̃
oppoſitũ mãſuetudinis.quare ⁊ cle
mẽtia erit ſpẽs mãſuetudis. ꝗ4 qꝛ fᷣʒ
tulliũ ĩ rethorica ſua Clemẽtia ẽ p quã
animi temere ĩ odiũ alicuiꝰ illecti cõci

tatiq; retinent᷑. Sʒ h idẽ videt᷑ eẽ man
ſuetudo.quare ⁊c. qꝛ ſᷣm ꝙ dicit ſe
neca.Clemẽtia ẽ lenitas in cõſtituẽdo
punitionẽ. B aũt vidett eẽ manſuetudo

ſᷣm qð apparet ex cõditionibꝰ maſue
ti expoſitis ĩ textu. quare ut pꝛ. Op
poſitũ aũt videt᷑.qꝛ pvᷣs ponit mãſue/
tudinẽ eſſe virtutẽ moꝛalẽe.nihil ag ẽs
de clemẽtia ¶ Zicẽdũ ꝗ̊ pꝛio. ꝙ man

ſuetudo eſt moꝛalis virt.2? qꝛ differes
a clementia. ¶ Pꝛimũ pbat᷑. qꝛ ois
d

habitꝰ electiuꝰ laudabilis ẽ viri moꝛa
lis.Sʒ mãſuetudo ẽ huiuſmodi.ut pʒ

p er deſcriptionem collectã ex textu.

MHãſuetudo enim ẽ habitꝰ ſᷣm rõneʒ
electiuus ⁊ opatiuꝰ moderaminis ire
medlãs inter plꝰ quã opoꝛtet iraſci ⁊

inter minꝰ vł oĩo nõ iraſci. ⁊ inter ira

cũdiã ⁊ ĩiraſcibilitatẽ.reddẽs animũ
nõ pturbatũ nõ paſſione ductũ rcẽ cõ
poſitũ ⁊ oꝛdinatũ minꝰ pũitiuũ.⁊ ma
giſ venie donatiuũ. quaẽ mãſuetudo ẽ
moꝛalis virtꝰ. ¶ Qð aüt differat a cle
mẽtia pbat᷑.pꝓpter ꝙ ſciendum ꝙ tres

ſunt virtutes moꝛales que veniã tribu
unt. ſicut tria que vindictã expetũt. ex

petit eniʒ vindictã paſſio ire.littera le
gis. ⁊ ſentẽtia iuris. Hijs aũt tribꝰvin
dictam expetentibꝰ menſurã ponunt
hee tres virtutes moꝛales.ſ.manſue/

mudo paſſioni ire epieikeia lĩe legis.

clemẽtia vero ſentẽtie iuriſ.¶ QAð.n.
mãſuetudo obuiet ſꝛe pʒ per pbz dicẽ
tẽ ipᷣam eſſe circa iras ⁊ declinare ad

defectũ ⁊ nõ eſſe punitiuã.¶ Qd aüt

epyeikeia obuiet lie legis in generali
loquentis.pʒ.j.circa finẽ libꝛi quinti.

Qõ aũt clemẽtia obuiet iuri pʒ ꝑ ſene

cã.qui dicit eã eſſe ſolũ ſuperioꝛis ad ĩ
ferioꝛẽ.qui etiã dicit.ꝙ crudeles ſũt ꝗ

cauſã habẽt puniẽdi.non tñ puniendi

modũ obſeruãt.multociẽs igit᷑ clemen

tes cauſã habẽt puniendi ſubditos ad
quos clem̃ter ſe habẽt.qꝛ minꝰ eos pu

niunt quã legitime punire poſſent.Ex

hijſ ergo pʒ. ꝙ mũſuetudo dviffert a cle

mẽtia. ⁊ epyeikeia. qꝛ ipſa ẽ circa paſ
ſiones.ille o nõ.Ad pꝛimũ ergo dicẽ
duʒ. ꝙ mãſuetudo decliat a medio rei
ad defectũ rei ipſius ire. iñ remanet ĩ
medio quo ad nos ʒz rõnem determia
to. Ad m dð.ꝙ non eſt idem effectus

LIBRO

mãſuetudinis ⁊ iniraſcibilitatis p eo
ꝙ iiraſcibilitas tollit oẽz irã ãſue
tudo aũt nõ.¶ Itẽ vbi tollit iram tollit
eaz electiue ⁊ rõnabiliter pꝛopter bo
num finẽ. Iniraſcibilitas autẽ nõ imo
ſicut dicit pᷣs: qꝛ inſipiẽs ⁊ iſenſibił
⁊ incõtriſtabiłAd tciũ ãt dð.qꝙ cru
delitas nõ eſt ſpẽs iracũdie. qᷓ;uis ali
qñ pmiſceat᷑ ei.Eſt enĩ crudelitas ap
petitus exceſſiue puniẽdi. dato etiã q;
ille ꝗ puniẽdꝰ eſt nũqᷓ; offenderit puni
entẽ ⁊ tũc eſſet crudelitas ſine iracun

dia.ſicut cõtingit quibuſdã iuſtitiariss

goẽm hoĩem notũ vel ignotũ vltra cõ
dignũ punire volũt.ũ ꝗqdẽ ex iracũdia
ſed ex tali appetitu puniẽdi ⁊ interfi/
ciẽdi hoĩes. Ad..ãt dð.qꝙ tulliꝰ lo⸗

quit᷑ ignoꝛãter ſᷣm doctrinã verã huiꝰ

phi.ille enĩ põit clemẽtiazʒ ptẽ tpantie
⁊ cũ hoc põit eã circa iras.iſte vo po
nit tpantiꝗ tin circa cõcupias tactuſ ⁊
guſtuſ. ¶ Ad quĩtũ ãt dð.qꝙ lenitas ſu

perioꝛis ad inferioꝛẽ in cõſtituẽdo pu

nitionem eſt clementia. inquantuʒ ob

uiat iuri.Et ſic loqtur ſene. Poſſet tñ

illa lenitas eſſe mãſuetudo inq;tũ ob/
uiaret paſſiõi.vt dictũ eſt. ¶ QA. 38.
NEE 3t arguit᷑.ꝙ ſpẽs iracũdie

rei
dz attẽdi opoꝛtunitas:vel ipoꝛtunitaſ
iraſcẽdi.vt habet᷑ a pho.ſ.pſõa cui ira
ſcimur. Cauſa ex qua iraſcimur:foꝛma
qualiter iraſcimur. hoꝛa qñ iraſcimur
⁊ moꝛa qto tꝑe iraſcimur. Hijs aũt
ſic ſe hñtibꝰ poterimꝰ iraſci male ⁊ im

poꝛtune ſᷣm vnã circũſtãtiã ⁊ ̃ᷣm aliafj⸗

quatuoꝛ bñ ⁊ opoꝛtune.⁊ hoc modo
ſm ſingulas p ſe ſũptas ⁊ tũc habebi
m.x.ſpes ſimplices vel modos iracũ

ces ſpẽs vel modos iracũdie ſᷣm.x. bi
narios ꝗ pñt reſultare ex illis.ꝓ. circũ
ſtãtijs. tẽ ſi peccamꝰ tm̃ in tribꝰ ha
bebim iterũ.x.triplices ſpẽs vel mo/

dos iracũdie tʒ. x. terngrios ꝗ reſulitias

nõ ſint bene diſtincte in illas
quatuoꝛ.pꝛĩo qꝛ vidẽt᷑ eẽ pltu
Euũ ei ſint quiq; circũſtãtie ̃ʒ quai

re pt er illis. 5. circũſtatijs ¶ Iem i
peccamꝰ f̃m.4.circũſtãtias:habebim

iteꝝ quadruplices ſpẽs vel modos ira
cũdie fʒ.ꝗ.quat᷑narioſ ꝗ reſultare pñt
ex illis quĩq; circũſtãtijs.Et ſic habe/
m' in vniuerſo.ʒo.modoſ iracũdie:qꝛ
ſi poſſemus ſimul peccare ſᷣm oẽs qui
q; haberemꝰ ʒi.ſʒ phłßs dicit h eſſe im

poſſibile.quare habemꝰ plureſ ſpẽs.G

4. 2 viðt. ꝙ nõ ſint niſi due.qꝛ pꝛi

ma ⁊ ſcða vidẽt᷑ coincidere:qꝛ in mo/
tu oẽ velox eſt acutũ ⁊ oẽ acutũ eſt ve,
lox.quaẽ pꝛima ſpẽs ⁊ ſcðòa coincidũt

Itez. 3? I. 4 vidẽt᷑ ẽt coincidere. Ira
cundi eni difficiles ſũt amari.⁊ amari
difficiles. utriq; nãq; irã retinẽt multo
tpe ⁊ difficulter ſoluũt᷑.⁊ vix vł nunqᷓ;
ſine vidicta quieſcũt.Sʒ ad oppoſituʒ
hẽmꝰauctoꝛitatẽ phᷣi ꝗ illos modoſ ita
diſtixit. Vicẽdum g cum eo ꝙ bñ ſüt ⁊
artificialit᷑ diſticte. Ad cuiꝰ diſſictiõis
euidẽtiã ẽ ſciẽdũ.ꝙ ptes integntes ⁊
reddẽtes totã iracũdiã ſunt.a.ſ. triſn
na.offẽſio.ĩdignatio.aſſurreciio ad vi
dictã. Cum eni hõi ſit illata ĩiuria ap
petit eiꝰ patit᷑ quadrupłr.ᷣm ꝙ ĩ bac
paſſiõe..cõcernere põt. ↄcernit: naq;
malũ ſibi illatũ.⁊ ſic patit᷑ triſtuiã. cõ
cernit etiã hominẽ ĩferrẽtẽ.⁊ ſic ad eũ
patit᷑ offẽſiõem oppoſitã aĩcabili acce

ptiõi qᷓ; naturałr hẽre ðbemad omnẽ

bominẽ.cõcernit ẽt malũ ꝙ illi iferrẽti
deberet ĩferri. Et ſic patit᷑ idiguoneʒ

Fſm quã optat punitionẽ homi ſibi ma

lũ ĩferẽti.tãq; hoĩ ĩpunitate idigno.⁊
pũitõe digno.cõcernit ẽt eũ ꝑ quẽ ulli

iuriãti pũitõ poſſit ĩferri. Et ſi iÄꝛemet

ĩiuriã paſſus poſſit illã pũirionẽ iſferre

Et ſic patit᷑ aſſurrectionẽ ad vĩdictam

q aſſurrectio ẽ appetit vĩdicte pappe
tẽtẽ faciẽde.qꝛ ſi dicat ĩ coꝛde ſuo de
videat iudicet ⁊ vidicet ñ ẽ ira niſi ali

ud apponat᷑. Eſt tam indignatio. Eli·

enim ſciendũ.ꝙ pꝛimũ põt ſeparia ſo
⁊ ſm a. 3.c æ tertiũ a.4? ſʒ nõ ecõuerſo
Si eĩ alicui inferratmalũ p natur:pu
ta moꝛ buſ ipſe triſtatur. ſed nulli offen
dit᷑ nulli idignat᷑ nulli iraſcit᷑ ſi nõ pĩ

mlnip
iun deße

eral

ned⸗ L
einp
lmiii
imüng
ſüntm
gaſpnt
iluiin
rini
lübiume
iingnui
giheif

niteni

umnpe

2
iüiiinitifrii⸗
eiemunni,
imirſin

lierimin.
ptic⸗
icetecucha
lciinelr

n9)lüpe
Mbunogrinie

Ahuſ gnuno⸗
inſoſtino
ninofe
li

A—

leläini

unſenmti
uptb cliin
töeguanee

itignoesh

infftiolinag

iſinint ni⸗
rit v
4 lase„„
leüti

henu
Amdönu

ginnn.

Nenittintrn
Nrlemtitdein
Penaſois ſcet
Anit
cckesſnm
Acnügtir
mialte ſclit tn
l
Cnaibigber

niiſiiig uni

rstiraitiin ad

fioiinimn
Comeniniitdu

4ne ü
illiitirmurt nt

ni umme ſfeniti.44

Hienopheſtiiicl
ummdrdae dden

dcentinndigi

fferat aliquã penã filio:filius quidem
triſtatur et offẽditur patri:ſed non in
dignat᷑ nec iraſcit᷑ ei: qꝛ non appetit
patrip ſe vel ꝑ aliũ malũ fieri.Si aũt

rex iiuriet᷑ vni pauperi militi. miles ꝗ

dẽ triſtat̃ offedit᷑ ⁊ indignat᷑ regi ap/
petẽſ malũ ei:ſʒ nõ iraſcit᷑ illi.qꝛ vt ð·

pꝛĩo rethoꝛice. Si ĩiuria fuerit illata
a pſõa ſupioꝛi a qua nõ ſpat᷑ punitio
poſſibilł.tũc ñ iſurgit motire.qm ap/
petitꝰ iiuriã paſſus nõ aſſurgit ad vidi
cãdũ.hᷣ ãt aſſurrectõ ẽ formale cõplem̃

tũ i ira. pꝛioꝛeſ ei mot ſũt materialeſ

ad illã.Hijs pᷣmiſſis dico ꝙ quatuoꝛ
ſpẽs iracũdie diſtiguũt᷑ ʒ exceſſꝰiſtaꝝ
quatuoꝛ ptiuʒ. qm oĩs iratꝰ magis a/
bũdat ĩ vna iſtaꝝ.A.partiũ qᷓ; ĩi religs
ſi ͤ magis abũdat ĩ triſtitia.ſic ẽ ama
rꝰ ⁊a eiꝰ iracũdia ẽ amara.ſi vo ĩ offẽſi
õe ſic ẽ ira velox.offẽſio nãq; ẽ pꝛimꝰ
motꝰ ꝗ ʒ aliũ poſſit haberi.Si ãt ma/
gis abundat in idignatiõe:ſic ẽ ira a/

cuta. Indignatio eni magis penetrat
hoĩs aim paſſi in oꝛdine ad malũ eiuſ
q ĩiiuriã facit q; offeſio. Si vero magis
abuüdet in illa vltia aſſurrectiõe ad vin

dictã faciẽdã:ſic ẽ ira enn ñ

getari ſine optata vindicta.¶ Dicẽdũ

ad pꝛimũ.ꝙ ſpẽs iracũdie diſtingui
pñ̃t vtiq; ᷣm illos modos ſimplices ⁊
duplices triplices ⁊ quadruplices:ſʒ
p fuiſſet nimis plixa ⁊ intricata diſti

ctio.quare iſta ᷣm exceſſ quatuoꝛ ptiũ
Snalet (Eid m ãt dõ. ꝙ nõ oẽ acuti
i motu penetratiõis ẽ velociꝰ. ſicut pʒ
i coꝛpibꝰ. oleũ ei eſt acuti in penetrã
do q́; aqua vel aer: ſʒ nõ velociꝰ. Dicẽ

dũ etiã. nõ oĩs hõ antiqꝗoꝛ ſibi ipᷣi in

cio ẽ difficilioꝛ ad cõuiuendũ cũ ꝓxio.
ſic ãt ſũmũtur h. vt ĩ expõne littere pa
tuit. Hoc dicat᷑ de queſtiöe. ¶ L. 2 2

Ncollogis ãt ⁊ cõuiuere Supꝛa egit
de mãſuetudine. Hic ãt agit de aĩcitia

quã multi vocãt affabilitatẽ ⁊ de diſpo

ſuo ſᷣm eã.ſ.de aĩco vel affabili ⁊ eius
oppoſi.ſ.placido ⁊ diſcolo. pꝛio aũt
8ſcribit placidũ.ꝛ diſcolũ ibil QAui ãt
ecõtrario ʒ? affabilẽ ſeu aĩcũ ibi..qm̃

IIII

.

lis ſeu aĩci ibil vłr ꝗdẽ igi᷑ y? cõditio
nes placidil Cõdelectãs ãt] 6ediſcoli
ibil ꝗ ãt oẽs cõtriſtat dicit g̊ pꝛio.ꝙ ĩ
hũanis colloquijs⁊ ĩ cõuiuere cũ hoĩ/
be ⁊ in h ꝙ ẽ cõicare ĩ ſermõib ꝙ fit ĩ
colloꝗis ⁊ ĩ cõicare in rebꝰ ꝙ fit in to
to cõuictu hoĩm.aliꝗ vidẽt᷑ eẽ placidi
qm̃ placidi ſũt holes oĩa alioꝝ hoĩzʒ ſe
cũ cõuiuẽtiũ facta ⁊ dcã laudãtes ad il
loꝝ delectatiõem et nihil ↄ tẽdẽtes vł
cõtradicẽtes nibil repᷣhẽdẽtes: ſʒ exi⸗
ſtimãtes ꝙꝙ opoꝛteat cum quibuſcunq;
eẽ ⁊ viuere ſñ triſtitia.2? ibi.. Qui t

ecõtrario ..deſcribit diſcolũ.d.ꝙ illi q

Ʒrio mõ ſe hñt qᷓ; hij placidi ꝗ dicti ſũt
vocãt᷑ diſcoli ⁊ litigioſi.qꝛ diſcoli ſunt
hoĩes ad oĩa ſocioꝛũ ſuoꝛũ fcã ⁊ dcã ꝰ
riãteſ ⁊ h orietate cõtriſtatõiſ:ſiue ei
opis ꝙ ẽ cõtriſtare nõ curãtes aliqꝗd.x
nõ ſtudẽtes ad aliꝗd ꝑ ꝙ poſſẽt hoĩeʒ
delectare. Eſt eni ſciẽdũ.ꝙ aliqñ cõtiĩ᷑
git hoĩez ↄriari ſocijs eutrapelice ſᷣm
ludũ vt.j.dicet᷑ ⁊ tale ↄriari nõ eẽt di
ſcolũ.eẽt eni ad delectatõnẽ nõ ad cõ
triſtationẽ. Et iõ notater dicit ei ꝙ ẽ
coõtriſtare. 3 ibi. Qm̃ quið igit᷑ . De
ſcribit affabilẽ ſeu amicũ dicens. ꝙ gꝛ
duo dci hitꝰ.ſ.placiditas ⁊ diſcolia ſũt
vitupabiles tãq; extremi ⁊ vitioſi. ꝗa
vnꝰ eoꝛũ excedit ĩ delectãdo ⁊ deficit
i cõtriſtãdo. ⁊ alt᷑ deficit ĩ delectãdo ⁊
excedit ĩ cõtriſtãdo.Nãifeſtũ ẽ ꝙ bi
tus mediꝰ iter eos erit laudabił tanq;
virt. E&t ẽ hitus ſᷣm quẽ hõ diſpõitus
et hituatꝰ recipiet alioꝝ facta et dicta
ad laudẽ et delectationem. illa tñ que
recipi opoꝛtet et vt opoꝛtet et ſimili/
ter cõtemnet et ſpernet ad vituperiuzʒ
et cõtriſtatõeʒ alioꝝ facta⁊ dcã qͥ ſpni
oʒ et ut 65. Seid⸗ ibij nomẽ ãt Iſti
medio hitui. pꝛio unponit nomen. 2
remouet vnũ dubiũ ibi Siffert aũt. B
excludit falſũ intellectũ ibil Nerũtam
ꝙ in ſingul Dicit ᷓ pꝛio.ꝙ pᷣdicto ba
bitui medio nomẽ aliqð nõ reddit᷑.tñ
maxiĩe videt᷑ eſſe amicitia. vñ vocari p̃t
amicitia qm̃ ille qui m illũ hitum ẽ di

*

qdẽ igit᷑ ꝗ? põit cõditiões ippᷣ affabi

.1

LIBRO

ſpoſitꝰ eſt talis qualẽ nos volumꝰ dicẽ
moderatũ amicũ eũ qui aſſũmit dilige
re.ſic viòlʒ. ꝙ iſte ſi affabił aſſũmeret
ſibi dilectiõem eoꝝ cuʒ quibꝰ ſic grõſe
cõuiuit:cum poſſemuſ veraciter dicere

eoꝝ amicũ. Põt g ipe trãſũptiue dici

amicꝰ:qm̃ exterius hʒ modos illiꝰ qui
ab amicitia ſimpłr dicta dicit᷑ verꝰ a⸗/
micꝰ. ¶( Geinde ibi DBiffert ãt Remo
uet dubiũ.ſi aligs dubitaret.quare iſte
nõ dicit᷑ ſimpłr amicꝰ ⁊ eius hitus nõ
dicit᷑ ſimpłr ⁊ ſine omĩ trãſũptiõe a/
micitia.Hicit g. ꝙ iſte hitus differt ab
amicitia qm̃ amicitia ſimpliciter dicta
de qua fit ſermo.j.li.S.⁊.. fit cũ paſ
ſione dilectiõis ⁊ amoꝛis eoꝝ.quibus
amicus colloꝗt᷑ ⁊ cũ imitatiõe eoꝝ: ſʒ
hitus iſte fit ⁊ opat᷑ ſine paſſione dile

ctionis eoꝝ.quibus amicus boc modo

dictꝰ colloꝗtur:qꝛ iſte taliter dictꝰ ami
cus nõ recipit ⁊ nõ appꝛobat ſingula
facta vel dicta hoĩʒ vt oʒ in amado vł
limitãdo eos.i.nõ ex amoꝛe vel imita

tiõe eoꝝ:ſʒ in eo ꝙ talis eſt.ſ. medius

inter placidũ ⁊ diſcolũ. h̊ ãt apparet.

qꝛ iſte ſiłr ſe hʒ in delectãdo ⁊ conttri

ſtãdo hoĩes ſibi notos ⁊ ignotos con/
ſuetos ⁊ incõſuetos.ad oẽs eni vtitur

tali amicitia ꝙ nõ facit ille q ðꝛ amicꝰ

ſimpliciter. Deinde ibi Aerũtñ ꝙ i
ſingulis lexcludit ſᷣm intellectũ.ne ali
quis intelligat vel credat ex id dictis:

qꝛ iſte vnifoꝛmiter ſe hr̃et ad omnes
Dicit g. ꝙ q;uis iſte affabilis vł aicus

ad oẽs vtat᷑ aĩcitia ſeu affabilitate ſua.
verũtñ illud faciet ꝙ i ſingłis facere ↄ
gruit. M eni cõgruit nec ↄuenit ama
re ſilłꝛ cõſuetoſ ⁊ exneos ad ðᷣlectatio
nẽ nec ↄgruit iſtoſ ⁊ illos ſiłr ↄtriſtari
ſi ↄtriſtãdi fuerĩt.⁊ h dicet᷑.j.ĩ quadã
cõditiõe huiꝰamici. Cñr ibi. vłꝛ qui
dẽ igit. Expõit ſex ↄditiões huiꝰaici
tie ⁊ aici ᷣaʒ ibi. Referẽs ãt ad bo/
nũ ſtertiã ibi.: Hoꝛũ aũt qᷣcũq;. quar
tã ibi. Differẽter aũt ſ. Quĩtã ibil Et
fsꝗõ; ſe ip[ʒʒ ..ſextã ibi.. Cõſiderãs ãt euẽ
tura ]. Dicit g̊ q;tũ ad pꝛim.qꝙ; tał ai
cus colloquet᷑ vłr ꝗbꝰ oʒ.ſicut dictum

—

. QAuãtũ ãt ad faʒ dicit. ꝙ bꝰmõi gicꝰ
referẽs ſuũ opꝰ ad bonũ cõniciet ⁊ ar

bitrabit᷑ ĩ tota cõitate ſᷣmonũ ⁊ ren eli
gẽdũ eẽ ſicut ẽ bono mõ poſſibile alioſ
delectare.vł ſaltẽ nõ cõtriſtare. videt᷑
ãt huiꝰmõi aicitia eẽ pᷣcipue circa ole

ctatiões ⁊ triſtitias fcãs ĩ collogis.col

loquia o hũana magis ſũt nãliter or
diata ad cõſolationẽ hõinũ qᷓ; ad dele

ctationẽ. Et idcirco buiꝰmõi aĩcꝰ cõni

cit ⁊ eligit iuxta oꝛdinẽ nãlẽ.vł nõ cõ
triſtare vel delectare eos cũ ꝗbylogt ſi
poſſet ide cõſequi bonũ finẽ.¶ Quãt

Auãtũ

ad tertiã cõditionẽ dicit.qꝙ hoꝛũ dele⸗

ctabiliũ.vel harũ delectationũ iſte tał

aĩcus aſpnabit᷑ illõ dełctare ⁊ cõtriſta

re ei oppoſitũ eliget ꝙ ꝗdẽ dełctaĩ vyl
qᷓ dełctatõ hẽrʒ vnã ð quatuoꝛ cõditõi
byſi.ſ.eẽt ei ñ bonũ.ſeu ihõeſtũ ł ſi eẽt
ei nociuũ:vł ſi alteri collocãti ſibi ⁊ fa
ciẽti ſᷣmonẽ ĩfert aliquã de foꝛmitatẽ.i.
turpitudinẽ vel obpꝛobꝛioſaʒ macul
nõ puam:ſed magnaͤ vel ſi.4. mõ poſ
ſit illi inferre nocumẽtũ. In hijs enim
quatuoꝛ caſibus aſpnabit᷑ delectare⁊
eligit cõtriſtare ⁊ maxie ſi cõtrarietaſ

yel cõtradictio per quã cõt riſtabit ſo⸗/

ciũ nõ inferat magnã triſtitiã ſʒ puam
Semp eni ſe retrahit ab oĩ cõtriſtatio

Quãtũ ad quartã cõditiõeʒ di

quet᷑ perſõis:differẽtibꝰ ſᷣm cõditiõeʒ
fᷣm ſtatũ ⁊ ſᷣm dignitatẽ.aliter eni lo⸗
quet᷑ perſõis que ſũt in dignitatib cõ⸗/
ſtitute.⁊ aliter ꝗbuſcũq; alijs: ⁊ iterũ

