quiſq; reliquoꝝ amantiũ ꝗ maximeo/

perantur circa illã maxime amant ad
ſuum uiuẽ.quare delectatio pficit ipſũ
viuere. huius pꝛoſilłi declarat pꝛimo
minozem. 2? ponit maiorem ibi .e/
lectatio autez J. 3? concluſionem ibi.
LEt viuere autem.] b autem conclu⸗
ſio fuit minoꝛ in pꝛincipali ſillogiſmo.
⁊ ideo.ꝗloco:infert concluſioneʒ pꝛĩ

cipalem ibi. Ranonalit igik. . reſũ

mit medium thi.. ꝓficit emm. 6 re⸗/
mouet dubiũ q;tũ ꝑtinet ad pꝛopoſuũ
ibi.¶ Atrũ autẽ.d. ꝙ cum oſtenſuʒ ſit
ꝙ delectatio eſt appetibilis per iſtud

medium.qꝛ viuere eſt appetibile.vtz

tñ eligamus ⁊ appetamus viuere pp
delectari: vel delectari ꝓpter viueĩ: di
mittatur in pñti:qm illud nõ faceĩt ad
oſtenſionẽ pꝛopoſiti pꝛo eo ꝙ b vidẽt
cõiungi ⁊ nõ recipere ſeparationẽ.qm̃
nũqᷓ; fit nec unqᷓ; fieri poteſt delectatõ
ſine operatione in qua cõſiſtit princi⸗

paluter viuere. h t videbitur in queſti /
onibus. Cont᷑ ibi:vnde vidẽtur. pꝛo

bat ſeptimã ↄcluſionẽ quadꝛuplici rõe

2 ibi Apparebu aute.] 3 ibi Ad-

buc autẽ. A? ibi. gere eni.lp. ꝗ argu
it ſic.operationes diſfferentes ſpẽ ꝑfi/
ciũt᷑ a differentibuſ ſpẽ.ſed operatiões
que perſiciuntur a delectationibus dif
ferunt ſpẽ.puta operatiõeſ mentis ſeu
intellectus ⁊ operatiões ſenſuũ. quatr̃
delectationes a quibus perſiciunt᷑ diſ/
ferũt ſpẽ.hinus rei ponit pꝛimo conclu
ſionẽ. 2̈ maioꝛẽ declarans eã ꝑ exem/

pla młta ⁊ patet ibi. Altera eni ſpẽ]
ʒ? reſumit maioꝛẽ declaratã ibi. Simi
liter ãt ⁊ opanones. ponit mi.ibi.

LBiſferunt autẽ Fr reſũmit cõcluſiõeʒ
ibi. Et perſiciẽtes. Deinde ibi:lap

parebit autẽ Arguit 2 ſic. ea que ſut

pꝛopꝛia alteris ⁊ oifferẽtib ſpẽ diſfe⸗
runt ſpẽ: ſʒ delectationes ſunt pꝛopꝛie

—

operationibꝰ alteris ⁊ differentib'ſpẽ

coaugẽt enim eas. quare ⁊ ipſe delec/
tationes differunt ſpẽ. huius rei ponit

pꝛimo cõcluſionez tangẽdo mediũ. d.

ꝙ ẽt apparebit ꝙ delectationes diffe⸗
runt ſpẽ ex eo ꝙ ẽ vnãq;q; ðᷣlectatiõeʒ

coappꝛopriari illi opatiõi quã perſicu

2? ibi · Coauget Põit ⁊ clarat mi.
⁊ patet littera.ʒibi ¶ Alteriſ aũt ſpẽ
Ponit ma. ut per ſe notã. qꝛ pꝛopꝛi⸗
um eſt ꝙ ineſt omni ⁊ ſoli. Nota vero
ꝙ; coaugentia nãm rei iõ ꝓpꝛla dicun
tur ei:qꝛ omnis reſ ⁊ omms foꝛma in
puꝛitatem contrahit ⁊ ad coꝛꝛuptiõeʒ
tendit per additionẽ æ admixtionem
rei ñ cõnaturalis ſed aliene medie vel
extreme. ſicut patet de albedine que
fit impurior ⁊ remiſſioꝛ ⁊ coꝛꝛuptioꝛ
pꝛoximioꝛ quoq; alieno coloꝛe ſi ibi p⸗
mixto.quare neceſſe eſt ut nã coaugẽs

⁊ intedens operationẽ vł qcũq; rẽ ſit
pꝛopꝛia ⁊ ↄnãlis ei. Coni ibi. dhᷣ

aute magis. Ad idẽ arguit.ʒ.ſic: que
cũqʒ ſunt impeditiua aliquibus opati
onibus differunt ſpẽ ab illis que cõfir
mant ⁊ melioꝛes faciunt illas opatio/
nes. ſed quedã delectationes ſunt im/
peditiue ⁊ officiunt opationibus quaſ

alique delectatões cõſirmãt ⁊ melio⸗

res faciut. quare iſte differũt ſpẽ ab il
lis.huius rei pomit p: cõcluſionẽ impli
cite.tãgendo ẽt mediuzʒ.d.ꝗ concluſio
iam pꝛobata dupliciter adhuc magis
appebit vera: ex eo ꝙ eſt delectatiões
aliquas ab alteris ſeu diuerſis cãis fa/
ctaſ eſſe impeditiuaſ opationibus que
ſupple cõfirmantur ⁊ uigoꝛant᷑ p dele
ctanones que ſequuntur ⁊ pficunt eaſ

2 ibi amãtes.n. ꝓpbat mi. p exẽpla.

et pʒ ꝓbatio.ʒ. ibi l.qꝛ quið 15 reſũit
mi. im ꝓbatazʒ. ꝙ qꝛ ðlectatio opꝑaulo/
nibus propꝛia cõfirmat et diuturnio⸗

res et melioꝛes facit operationes: q?

delectatiõeſ aliene que.ſ. conſequũtur

alias opatiões officiunt impediunt et

nocẽt iſtis opatiõtbus. mãileſtum ẽ ꝙ
multũ diſtat et differut bee et ille.i. diſ
ferũt ſpẽ.alii enĩ nõ multũ diart. da

IIBRO

minima diſtantia ẽ diſtantia numera

tm̃. Mota vero ꝑpꝑ exẽpla ꝙ antig gen
tiles faciebant ſua ſpectacula in thea/
tris.i.in quibuſdà cõibuſ locis ad foꝛ/
mã ſemicirculi diſpoſuis:et ibi pugiłs
agoniʒabãt.i.pugnabãt et certabant.
ig qui conuenerãt ſic attenti erant ad
pugnã vidẽdã.qñ pugiles ſoꝛtiter di⸗/
micabant ꝙ nõ poſſẽt comedẽ bona et
delicata cibaria.ẽt ſi fameſcerẽt. quã/
do vᷣo pugiles pᷣui erant et nihil virile
faciebant.tunc qui cõuenerant ad ſpe

ctaculum poſſent comedere legumina

male parata ꝓ eo quod ad ſpectaculũ
modicum attenti erant ⁊ ideo exiuit ĩ
de pꝛouerbiũ de pꝛauis pugilibus qõ
ipſi faciunt nos comedere legumma.
4 Conſequẽter ibi ifere enĩ ad idẽ
arguit ꝗ? ſic.oĩs delectatio differt ſᷣm
ſpeciẽ ab omni re que equipolet triſti /
tie cõtrarie.hoc patet qꝛ contraria dif/
ferũt ſpecie.ut ẽ metaphiſice ⁊ cõtra⸗
riorũ cõtrarij ſunt effectus.⁊ ideo ne/
ceſſe eſt quod res equipolens in effe/
ctu uni cõtrarioꝛũ ſpecie differat ab al
tero.ſed delectationes uni operationi
aliene equipollent ꝓpꝛie triſtitie que
cõtrariatur delectationi que debet eẽ
pꝛopꝛia illi operationi.quaꝛe delecta/
tio huic operationi pꝛopꝛia differt ſe/
cũdũ ſpeciẽ a delectatione aliena.huiꝰ

rationis ponit ⁊ declarat ſolã mi. d.

delectationes huic opeꝛi aliene faciũt
fere idẽ equipolenter quod faciunt tri
ſtitie huic operi proprie. quod patet
quia triſtuie operatiõibus pꝛopꝛie coꝛ
rumpunt eas ⁊ ceſſare faciunt. puta ſi
huic ſcriptoꝛi ſit indelectabile ⁊ triſte
ſcribere ipſe utiq; nõ ſcribet operatio⸗/
ne exiſtente triſti ĩmo ceſſabit qᷓ;diu ei

ſcriptura triſtis erit. ſiłr ſi ratiocina,⸗

ri ſit triſte alicui ſtatim dimittet ⁊ non
rocinabitur nec addiſcet niſi forte me
tu nel uiolenna. ſicut accidit pueris..

ſic igitur accidit cõtrariũ circa opera/

tones humanas. i. contrarij effectus
a duabus cauſis cõtrariis. ſ. pꝛopꝛijs
delectatiõibus que operationẽ firmãt

⁊ melioꝛẽ reddũt ⁊ a pꝛopꝛiis triſtini
is que operationẽ eneruũt ⁊ coꝛꝛũpũt

uocantur ãt propꝛie delectanones uel
triſtitie ille que fiunt in operatiõe nel

ex opeꝛatione ſᷣm ſeipſũ inquãtũ talis

eperatio ẽ.aliene uero ille que acci⸗/
dunt circa unã operationẽ de quadam

alia.ut delectatio que accidit ſermoci /

nanti actualiter ex ſimultanea fiſtula/
re auditione.ſunt igitur delectatiõeſ di
cte aliene quoniã faciunt opus pꝛoxi⸗
mum effectui quẽ faciunt pꝛoprie triſti
tie.quoniã ⁊ hee ⁊ ille operanonem
eandem coꝛũpũt nõ tamen ſimiliter.
¶ Eſtergo ſciendum ꝙ triſtitia pꝛo-
pria coꝛꝛumpit per ſe operationẽ.quo
niã appetitus triſtis ex operatione pp

fugã triſtitie auertit intellectũ ł ſeſũ k

manum ab opere triſti ⁊ prohibet o/⸗
perari.ſed aliena delectatio coꝛꝛũpit
per accidẽs operationẽ quoniã appe
nitus in operatione aliqua delectatus
intenſe trahitur intenſe ad illã. ⁊ per
cõſequens quaſi faſtidiens vel decipi/
ens aliquas relinquit eas ⁊ intellectꝰ
uel ſenſus multũ intentus ad delecta
biles fit quaſi obliuiſcẽs.uel non per/

cipiens alias operationes nõ delecta

biles uel minꝰ delectabiles ⁊ hoc mõ
uenus furatur intellectũ ſpiſſe ſapien/
tis.ut ſupra li.⁊.c.Sð. ⁊ ideo dñt nul⸗
lum poſſe aliquid intelligere in uene/
reoꝛũ delectatione actualiter poſituʒ
ut ſupꝛa eodẽ. 7. c:ij. ¶ Koſequẽter i⸗
bi. differẽtibus aũt probat octauam

cõcluſionẽ. ſ.quod delectationes abi

uicẽ differũt bomitate ⁊ prauitate.un//

de pꝛopter hãc cõcluſionẽ babẽda in⸗
troductus eſt totus tractatus iſte de

olectatione. huc igitur cõcluſionẽ pꝛio
ponit ⁊ exponit.ꝛ probat eã ibi ⁊ e/
nĩ cõcupiſcẽtie] dicit ergo pꝛimo qð

operationibus abinuicẽ differẽtibus

epikeia.i.bonitate/L pꝛauitate quo/
modo differũt operationes uirtuoſe ex
parte una ⁊ uitioſe ex altera.⁊ exiſtẽti

bus hiis. puta uirtuoſis elligibilibus

⁊ elligendis.hiis ãt puta uitioſis exi⸗

ſ⸗
ſel
il
ſe
ſunt
e⸗
nt
ſecte
Pro
epie
pru
ſue⸗
mn
Un.
o⸗
a⸗
ſian
mag
lieb
mnal
erĩ
ze
ni
le i.⸗
leliuut/
ſe. Ca
Utuperat
upnt
ſtudmn
deleaal
ltg
deb eg
nigs
güi⸗
Gcn⸗

V ſcitie

leti
nig
Lali
noͤſin

(atio

(teti
bitatie
ſitid⸗
gubii
urſap
om

ANI
Mii

n

e
inn
meſſ
”M
chüp
pepren
heraonmn
inlie
Wen
nau
meleriſe
nifhie
komcti
ni mii
nqns dcam
Neuli
iälensfi cngn
nteast nrl
Wwad de
tis el vengr
Gnes hö deh
bütest dorn
cüſpiſe ſn
. ieiin

ſtentibus fugiendis ⁊ hiis exiſtentibꝰ
neutris. puta illis que nec ad uirtuteʒ
nec ad uicium pertinẽt. nec ad rõnẽ ſi
mili modo ſe hñt ſᷣm hanc triplicẽ dif
ferẽtià delectationes. quoniã quedaʒ

ſunt bone ⁊ eligende quedã uero pꝛa/

ue 4 fugiẽde quedã at ſunt neutre. qꝛ
ſm unquaq; operationẽ fit aliqua de /
lectatio propꝛia illi.⁊ illa delectatio qᷓ

pꝛopꝛia eſt operationi ſtudioſe ẽ utu

epiekes .i. ſuper bõa. illa uero que p

pꝛia ẽ operationi pꝛaue utiq; mala

ſicut operatio ſibi ſubiecta. illa uero 4

„ —„

eẽt pꝛopꝛia operatiõi neutre eẽt et ne /
utra. Geinde ibij eni pꝛobat con/

cluſionẽ iã expoſitã triplici rõne.2 ibi

Ldiffert ãt uiſus pꝛio Fitẽdit arguere
ſi ꝙ minus uidetur meſſe. ineſt ⁊ id ꝙ
magis.ſed minus uidẽtur ꝙ; cõcupiſcẽ

—— ℳ—

tie bonorũ operũ eẽnt bone ⁊ malorũ

male ⁊ tñ ſut. quare ⁊ delectatiões o/

perũ bonoꝛũ erũt bone: maloꝛũ ma/
le. huius ronis ſupponit ma:ſicut ma/

ximãi logica. põit ergo pꝛio ſecũdã p/

tẽ mi.d.qꝙ cõcupiſcẽtie bonorũ ſũt cer /

te ſunt laudabiles ⁊ per cõſequẽs bo/
ne. cõcupiſcẽtie uero turpiũ operũ ſũt
uituperabiles per cõſequẽs pꝛaue.

2 ponit ⁊ pꝛobat alterã partẽ. ſ. ꝙ i⸗

ſtud minꝰ uidetur de cõcupiſcẽtiis qᷓ; ð
delectabilibus ibil magis pꝛopꝛie ol/

cit ̊ ꝙ iõ magis uidereiur ꝙ delectati
ões ſequãtur bonitatẽ ⁊ malitiã opeꝝ
magis q; ↄcupiſcẽtie.qꝛ delectatiões
q̃ fiat ĩ oꝑatiõib ſunt eis magis ꝓppꝛie
q; concupiſcentie. quoniam concupi/
ſcẽtie operũ ſũt ab eis diſtincte ⁊ ſepa
te tẽpoꝛibus ⁊ natura. cõcupiſcentie
nãq; pꝛecedũt opus tẽpore ⁊ natura:
æ aliquando ſunt cõcupiſcẽtie: tamẽ
nõ ſunt nec erũt opera cõcupita.dele/

ctationes uero ſunt ab opibus indiſti/
cte ⁊ inſeparabiles ĩtãtũ ut habeat du

bitationẽ apud aliquos utrũ operatio

ſit idẽ cũ delectatione. 3 ſoluit iſtud
dubiũ ibi. nõ tñ uidetur. d. ꝙ nõ vide

tur ſapiẽti ꝙ delectatio ſit mẽs.i.ope⸗
ratio mens nec ẽt ꝙ ſit ſẽſus.i.opera⸗

—

tio ſẽſus.hᷣ enĩ uidetur euidẽter ĩcõue
mẽs ꝙ delectaio que in appetuu ſub
iectiue ſicut ⁊ cõcupiſcentia ſit oꝑatio
metis uł ſẽſus ſʒ quibuſdã bominibus
iõ uiſũ fuit ꝙ eẽnt idẽ qꝗꝛ nõ ſepãtur ab

muicẽ. tñ rõ non eſt ſufficiens qꝛ nec

prudẽtia ⁊ moꝛalis uirtus ſepantur ut

dẽtia ẽ uirtus ĩtellectuał ut S. e.6 c. 4·

.i6. ̊ tñ habẽus ꝙ quẽadmodũ opa

tiones abiuicẽ ſũt altere borater P⸗

uitate ſic ⁊ ipe delectationes.¶ Cõſe/
quẽter ibi differt guu 2c ſic. quecũq;
differũt puritate ⁊ ĩpuritate ipa diffe⸗

rüũt bõitate ⁊ pꝛauitate vł ma. vel mi.
ſi ad rõnẽ ⁊ electionẽ ptineãt.puritas

„ —

eni ẽ ipuritati pꝛeferẽda: ſed delecta/

tiões puritate ⁊ impuritate differunt.

quare ⁊ ĩ bõitate ⁊ pꝛauitate: bui rõ/

nis põit ⁊ declarat mi.d.ꝙ ſicut uiſus

differt puritate a tactu en ſẽſus pu /
rioꝛ ⁊ ſpiritualioꝛ.tacius ar ipurioꝛ
matialioꝛ v ſimpłr bꝛutalioꝛ voẽt au⸗/

ditus ⁊ olfactus differũt puritate a gu

ſiu per eãdẽ rõnẽ tactus eni ⁊ guſtus
n ſentiunt per ſpeciem rei ſenſibilis
ſine applicatione coꝛpoꝛalirei ſeſibilil
ſuper oꝛganũ ſeſus. alij uero tres ſẽ/
ſaus ſẽtiũt p ſolã ſpeciẽ rei ſeſibilis. ſic
àadifferũt ſeſus abinuicẽ puritate ⁊ i⸗/

puritate ⁊ ſiłi mõ differũt abinuicẽ de

lectanões que ſũt ⁊ fiũt ab opatiõibuſ
ſeẽſuũ ⁊ iterũ oẽs iſte a delectabilibus
fiũt circa opatiões mẽtis. ⁊ uterũ u/
treq; delectatiões circa mentẽ ⁊ circa

ſenſu inter ſe differut abiuicẽ puruate

4 ipuritate. quare T bonitate ⁊ pzam

tate. (Mota vero ꝙ puritas ẽ pmiruo

—,

vnius nature cu aliena nã. puritas ue
ro0 ẽ ipermixitio. vnde uinũ pmixtũ aq
dicitur ipurũ: ipmixtũ ãt alteri liquoꝛi
dicit᷑ purũ. ⁊ h̊ͥ mõ caro puer dicit pu /

rior q;ᷓ caro uiri adulti q nutritus mk/
niplicibꝰ alimẽtis. ut bet᷑ pꝛio de gene⸗

ratiõe. delectatio aũt ẽ ð nã accidẽtiũ
die. qm aia dlectat᷑ nõ corpas cũ g de
lectatio pmiſcet᷑ accidẽtib/ corpoꝛi& da

cit᷑ ipura v uocat᷑ delectatio evapard

ſupꝛa li.6ec. i? T tñ nõ ſut idẽ qꝛ pꝛu⸗/

IIBRO

utſupꝛa tractatu de tẽperãtia. c.i. cum

it ſipir aial ab aĩa ut ibide bet Con
ſequenter ibil videt᷑ at eẽ vi] ꝓbat.9.
cõcluſionẽ.ſ.ꝙ hoĩs ẽ aliqua delecta⸗/
tio ꝓpꝛia ei uirtuoſa ⁊ bõa. hãc ãt pj/
bat oꝛdie tali.qꝛ pꝛio ꝓbat ꝙ cuilibet
aĩali ẽ aliqua delectatio pꝛopꝛia.2 obi
cit contra hoc quo ad hoĩes ibil diffe⸗
rũt aãt qʒi obiectionẽ ſoluit ibi uidet
at i oibus H?docet q delectatio Ehoi
ꝓpꝛia ibil earũ ãt dicit pꝛio ꝙ unicu
iq; aĩali fʒ ſpeciẽ itelligẽdo diſtributõ
nẽ fieri ꝓ generibꝰ ſinguloꝛũ nõ pro ſi

gulis generũ.uidet᷑ eẽ ppꝛia opatio a⸗

liqua. h ãt pꝛobari põt röne ⁊ inducti

one. rõne quidẽ qꝛ unicuiq; ẽ ꝓpꝛiũ a⸗
liquod opus. ut li.i.c.9. unicuiq; ãt
opatiõi eſt aliqua delectatio pꝛopꝛia

quare tał delectatio ꝓpꝛia opatiõi eſt

pPpꝛia aĩiali.hinꝰ rõis tãgit mediũ ibi.
Lqueadmodũ ſinducnone bo pꝛobatur

qmn iſtuei euideter appebit cuilibet dili

geter ſpeculãti unoquoq; aĩjaliũ genẽ
altera enĩ ea delectati egꝗ ⁊ altera ca
mis ⁊ alta hõis ſicut ait eraclitꝰ aſios
magis eligẽ. i. magis appetẽ fenũ qᷓ;
auru: v , cõſequẽs aſinis alimẽtũ de-
lectabili fenũ ẽ qᷓ; aurum ⁊ ſic ò aluis
quare rõabile videt ꝙ delectanões 4
ſut ꝓpꝛie aĩaliũ diuerſoꝝ ſpetie ſint ⁊

differ ẽtiũ
ſpecie
cta obijcit quo ad hõies.d. ꝙ ñ paꝝ dif
ferãt delectatiões hõiuz. cũ tñ ipi ñ dif
ferãt ſpẽ.qm ohᷣa eadẽ ap̃hẽſa p ſẽſũ k
P ĩitellectũ hos hoĩes delectat ⁊ illos
ↄtriſtãt. ⁊ mõ bᷣ eadẽ ſüt illł triſtia ⁊
odibilia biiſ vo ſũt ölectabilia æ ama /
bilia quẽadʒ accidit ĩ dulcib⸗.i. j. ſapi/

cie uidẽtf ẽt ĩdifferẽtes eẽ

diſ. qm ñ eaõ ſut ſapida bõi ſũo æ höi

febꝛicitãti ĩmo iò ẽ uni ſapidum ⁊ alti
aboĩabile ⁊ ĩſipið.nec ið appet tẽpa⸗
te calidũ hõi debili ꝗ hʒ tactũ ſtupidũ
⁊ hõi hñti tactũ bñ diſi poitũ ⁊ ſiłr acci

dit ĩ aliis ſẽſibilibꝰ ⁊⸗ itelligihilibꝰ. G

ide ibi.uidet᷑ at obiectionẽ pᷣmiſſã ſol

ui. d. ꝙſicut dictu ẽ S li. z. c. S. ĩ õibꝰi ,·

ipe differẽtes ſpetie.ð ille So q ſut aĩaliũ

eide ibiſ differũt at H p̃di S

ſtis uidet᷑ eẽ dicẽdũ ꝙ ita ẽ ĩ nã ⁊. ĩ rei
itate ſicut uidet.⁊ ꝙ uidet uiro ſtudi
oſo.qꝛ certe bñ dicif quẽaðʒ bñ ac se
dici uidet᷑ ꝑ me ⁊ ꝑ alios ꝙ mẽſura v⸗
niuſcuiuſq; opis a cognitiõis eiꝰ⁊ diſ/

cretiõis eiꝰẽ virtꝰqͥ ẽ circa illud opꝰ

hoõ fʒ potutẽ bõus fʒ ꝙ tak ẽ ut õ li. ʒ. c.
27· li. 9. c. 4. quare ille ðlectationes
ſũt nãłr ac ve ðᷣlectabiles q uidẽt miro

ſtudioſo ⁊ illa ſũt nãłr ⁊ vacii lecta⸗

bilia ꝗbꝰ tał oᷣlectat᷑ ⁊ gaudet.qꝛ ſin-

dioſrõe ſigula iudicat ⁊ iſigulis sum
ei appet ut õ li. .c. 7.ſi vero ea qͥ huic
ſtudioſo appẽt triſtia. ſicut ĩnãliſ cibus
uel potus uł cõcubitꝰ ł iiuſtũ lucrũ ⁊ ſi
milia vidẽt᷑ illi vitioſo olectabilia ñ eſt
admirabile. qm tał appẽtia ꝓuenit ex
coꝛꝛuptiõe.młte ãt ſũt coꝛꝛuptiones ⁊
nocumẽta q fit ł a nã praua kcõſuetn
die mala. ut li.7. c. 7. h igit appent
ſtudioſo triſtia ⁊ vicioſo dᷣlectabilia nõ

ſipkr ſũt ðlectabilia ſʒ tĩ ſʒ qd.qꝛ tm̃

hijs male diſpõidᷣ. quare mãifeſtũ ẽ q

dicẽdũ ñ ẽ eẽ ſimpłr lectationes eas

quas dicius cõfeſſas ⁊ cõceſſas eẽ tur⸗
pes ⁊ pꝛauas niſi tm̃ hõibꝰ coꝛꝛuptis

Fʒ appetitũ ¶Meide ibi. eaꝝ ãt do⸗

cet q ðlectatio ſit hõi ppꝛia pꝛĩo igit᷑ hᷣ

querit.d.qᷓ; ł qualẽ ðlectationẽ ð̊ nu/

mẽo eax q ſũt epiekes.i.ſũt bõe dicẽ/
dũ ẽ eẽ hõis iq;t ũ ẽ hõ. q̃dã eni öbent
ea iq;tũ ẽ aial et ille ñ ſũt ei ꝓpꝛie. ſʒ

illa ꝗᷣ öbet ei ut ẽ hõ. ad h at ipᷣe dicit
VB ẽ mãiſeſtũ ex opanõibus ex gqbus

ſequũt᷑ ðlectatiões. qm ut dictũ ẽ. illa

ðᷣlectatio ẽ hõis ut ẽ hõ et ẽ ꝓpꝛia bo

mini qᷓᷣ ẽ ꝓpꝛia opatiõi ppꝛie hõ
igit᷑ ſu una ſiue plures huiuſmõi opa/
tio k opatiõeꝗ qͥ fũt uiri ĩ virtute pfecti

⁊ iĩ uirtu uſu beati.ille unq; delectati
ões qͥ pficiũt feliciſſimas uiri beati o⸗

patiões dicẽtur eẽ pꝛincipalr hõis ðᷣ/

lectatiões relique ãt 2 Zet ex cõſequẽti

multuplicit᷑ ſᷣʒ ꝓpoꝛtionẽ et oꝛdinem

operationum. quia quemadmodum S
operationũ alie ſunt ꝓpinquioꝛes. e

alie rẽotioꝛes a pꝛiucipaliſi ima. ſic ẽt
eodẽ oꝛdie ſe hñt ðᷣlectatiões bõe. ha

bemus ꝗ̊ ꝙ bõis ẽ aliqua ᷣlectatio ei

e hõi ſiue

lelela
riigt
ie⸗
ſonne
lons
lor
rd
tlpe⸗
ſtike.
N
N
grion
pen
ſt
luid
ſbt⸗
ſie⸗
ſele
inc
poſt
llac
leree
ſibs
ſſ⸗

Nuln

bie

diine

mnßagi
ne müitfiig
leumnenes
Ceſisei

wi'n⸗

upriolgtl
unonid
bie i
ägiitar
ſne ee
Abüe a
nra ar

innuiilu

becigun⸗
irhüſu
uſti
Angelun
Cnk is⸗
ca l
ia um
nai
ſimk
nögniN
i

ꝓpꝛia epiekes et bona et in hijs bẽt᷑ det᷑/
miatio ppᷣi ð ölectatiõe ſipir. Meeto. 7.
Aictis utiq; hijs poſtq; deteꝛ mia/
uit de öᷣlectatiõe qͥ ſicut finis pfi/⸗
cit opationẽ felicẽ hᷣ cõſequenter
determiĩat de ipᷣa felicitate ut ẽ opatio que
finis ẽ õiuʒ uirtutũ ⁊ õiuʒ operũ hũanoꝝ
pꝛio ãt ꝓponit itẽtionẽ ſuã cõtinuãs dicta
dicẽdis.⁊⁊proſequit᷑ ibil dixius vicit ꝗ̊ͤ qðᷣ
ĩ hijs dictis que dicẽda fuerãt circa uirtu/
tes in 22 li. 24?2 6 q; cica amiciciaſ
l. S 9:c q circa delectatiões li.7. ⁊ in

pte pꝛia huius decimi. reliquũ ẽ ꝙ dicẽdũ

reſtat dicere ⁊ ptranſire dicẽdo de felici⸗
tate. ⁊ h typo.i.figura.qꝛ figurałr ⁊ groſ/
ſe debẽus bic ꝓcedere.ut dictũ ẽ ſupꝛa li.
pꝛĩo.c.2.iõ ãt de felicitate dicẽdũ ẽ.qꝛ ipã
poſuius eẽ finẽ õiuʒ bonoꝝ hũanoꝝ S li.
pꝛio c. S. ⁊ alibi ſepe.ᷣmo ãt de ipᷣo erit cõ
pẽdioſioꝛ ⁊ facilioꝛ nobis reſũmẽtib di⸗/

cta quedã de felicitate ů li.i.ubi tractatus

iſte i ꝗqteꝛmiand ẽ ĩ boc libꝛo

¶ Beinde ibij dixius ãt intẽtionẽ ſuã pſe/

luit. pꝛio ãt tradit pfectionẽ ⁊ integrita/
tẽ felicitatis.2 caãlitatẽ ⁊ originẽ c.xi.lu/

trũ igit᷑ circa pꝛimũ uero tradu pꝛio.6. cõ

cluſiões de felicitate i generali.2: i de fe
icitate ſpeculatia ĩ ſpali.c.pꝓxio ſi ẽ ãt fe
licuas ʒ:6. de cõpatione felicitatis moꝛa
lis ⁊ ſpꝛculatiue ibi in fie ꝓpximi.c. qð ãt
pꝛiꝰ dictũ ẽ] 4. 5. ð felicitate ſpeculatia c.
x. pfecta ãt felicitas pꝛĩe ãt. 6. cõcluſiõeſ
ſũt iſte. pꝛia ꝙ felicitas nõ ẽ habit. ꝛ? ꝙ ẽ

operatlo ibij ſi uriq; b. ʒꝙ eſt opatio non

neceſſaria uł utitł᷑ ſʒ pp ſe elligibił ibil op/

ationũ ].4 ꝙ duo ſũt genẽa operationum
pp ſe eſligibiliũ.ſ.ſtudioſa ⁊ ludicra ibi

tales ãt ? ꝙ felicitas ñ ẽ opatio ludi ibi
Luidet᷑ igit᷑ quidẽ .qꝙ ẽ operatio ſtudioſa
ibil vere ãt felix dicit ergo de pꝛia cõclu/
ſiõe ꝙ nos diximus ã li.pꝛio c.decio. qm̃
felicit as nõ ẽ habitꝰ.hᷣ ãt pꝛobat᷑ ex tribuſ
incõueniẽtibꝰ.qͥꝛ tũc ſequeret᷑ ꝙ felicuas
poſſet ĩexiſtere hõi ſẽꝑ doꝛmiẽti poſt habi
ũ acqſitũ:ſicut aliq doꝛmiſſe dicũt᷑ ĩ ſardis
ut recitat᷑.4. phiſicoꝝ tractatu de tẽpoꝛe
itẽ hõi diſpõito ſicut plãta carẽti vſu rõmi
⁊ ſeſuũ poſt habitũ acqſitũ qð repꝛobat᷑ s

X

i.i. c. i. itẽ hõi ĩfoꝛtunato a ĩcidẽti pami/
cis infoꝛtũijs ꝙ iprobat õͤ li.i.c.iꝗ. ᷣaʒ
cõcluſionẽ põit ibi ſi uriq; .d.ꝙ ſi ᷣ pꝛe

miſſa incõueniẽtia nõ placẽt magis ẽ utic;
ponẽda felicitas ĩ opationẽ quadã qualẽ
deſcribẽus ĩferius.⁊ ſicut dictũ eſt in hijs

q̃ pꝛius in pꝛio li. c. 9. ⁊ x: xi.v xii. dixis

mus. pꝓbatio ̊ bꝰ cõcluſiõis tatł ẽ qm feli
citas hui hõis ẽ eius bitus ł eius opqio⸗
nõ ẽ at habitus ut pbatũ ẽ ẽ̊ ⁊ hic lii. eſt

igit᷑ opatio. Mernã cõcluſionẽ declarat

ibi opationũ ãt ᷣmittẽs pꝛio unã diſtin/
ctonẽ.d.q opationũ hee ꝗdẽ neceſſarie ⁊
vtiles ⁊ ꝓpter alła bõa elligibiles cuiuſ⸗/
mõi ſũt opatiões medicinales ad ſaitateʒ

ꝓcurãdã oꝛdiate:alie vero ſunt ſᷣʒ ſe ipßas

eligibiles cuiuſt. mõi ſũt opatiões qᷣ ſibi ipᷣiſ
ſũt eupꝛaxie ſicut de quibuſdã actionibꝰ

dicit ã li. G. c. ʒ. ⁊. G6. quare. ſ.ñ ẽ alterũo/

pus pᷣter ipᷣas ut &ᷓ li.i.circa pꝛincipiũ.2

vero poſt diſtictionẽ ſubdit cõcluſionem.d.
mãifeſtũ eẽ ꝙ felicitas ᷑ de, numẽo opauo
nũ ſʒ ſeipᷣas elligibiliũ.ʒ: addit medium
ibil nullo eni idigẽs luolens ſic arguẽ. õis
opatio neceſſaria ⁊ ſolũ ppter altà eiligi/

bilis ẽ utiqʒ indigẽs aliquo alio finali bo/
no. opatio uero per ſe ſufficiẽs ⁊ nullo ĩdi/
gẽs ẽ opõ ſjʒ ſe elligibił ſʒ felicitas nullo
idigẽs ẽ. ſʒ per ſe ſufficiẽs ẽ.quare ẽ oꝑa

tio nõ neceſſaria ł utił:ſʒ ppter ſe elligibi?ł

bui rõnis ponit pꝛio mi.= ma. k uirtutem
ei ibi ſʒ ſeipᷣ̃as cconcluſioneʒ declarat

ibil tales ãt uolẽs igit᷑ oſtẽdẽ ꝙ duo ſũt ge
nera opationũ propter ſe elligibilin. pro⸗

bat hoc pꝛĩo de opationib uirtuoſis.d.q;
actiones q ſũt ſʒ urtutẽ uident᷑ eſſe tales

puta ſʒ ſe elligibiles qð pꝛobat᷑ quoniaʒ

bona ⁊ ſiudioſa agẽ ẽ de nũẽo eoꝛũ elligi/

piliũ qͥ propter ſe ipᷣa elligũtur ut ẽ li.i.c.
18. 9: in pluribus locis alibi: ſʒ actio/
nes uirtutũ ſũt huiuſmodi. ut li.i.c. duo/
decio. quare ipe ſũt ſʒʒz ſe elligibiles.. ibi
IIſzʒ ⁊ ludoꝝ ᷣ idẽ probat de opationibus

ludicris.ꝙ ⁊ tales ſũt ẽt operationes de/
lectabiles ludoꝝ. ſ. propter ſe elligibiles

qꝛz homies ludẽtes non elligũt ludos pro

pter alta bona ex ludis expectata.ꝙ pꝛo⸗
bat duplicit.pꝛio qꝛ ꝗ plus ledit᷑ iuuat

ab aliquo nõ appetit illud ut utile pp alte

rũ bonũ:ſʒ ludẽtes magis ledũt᷑ q; iuuẽt
a ludis in quibus ſepe negligũt iacturam
coꝛpoꝛũ ⁊ paſſionis.i.poſſeſſionis.qꝛ ĩ q/
buſdã ludis ledũtur coꝛpoꝛa ⁊ expẽdũtur
inutilit᷑ multa bona.quare ludẽtes ñ appe
vt ludos pꝛopter alterũ finale bonũ. huiꝰ
rationis ponit pꝛĩo concluſionẽ.ꝛmi. ibi.
liegie enĩ deinde ibil refugiunt arguit 2:
ſic. Alud ñ elligitur propter alierum ad qð
refugiũt maxie illi qui nullo utili indigent
ſʒ tales maxime refugiũt ad luduʒ. quare
ludus huiuſmodi ñ propter alterũ bonũ el
ligit᷑.huiꝰ rationis ponit mi.d.qꝙ młti feli
ciũ.i.eoꝛũ ꝗ in õnibꝰneceſſarijs ⁊ vnlibus
abundãtes putãt᷑ eẽ felices tãqᷓ; nullo ne/
ceſſario indigẽtes. iſti inqᷓ; refugiũt ad ta/
les ludicras ↄuerſationes ⁊ operationes
propi ꝙ apðò tyrãnos abundãtiſſimos illi
appꝛobũt᷑ ut gratioſi qui fũt in ludicris o⸗/
perationibꝰ eutrapeli.i.bñ pᷣtètes oba
facta in deriſũ:⁊ in riſũ qꝛ tyraãmi in hijs
q appetũt ſeipſos delectabiles tribuũt uo
lłẽtes p talia èlectari. quare inidũ indigẽt
talibus eutrapeł qui ſciũt ꝗrioſe ac placi⸗
biliter ludẽ.quĩtã cõcluſionẽ pꝛobat ibij ui
dẽt᷑ ꝗdẽ iẽ pꝛĩo tñ rẽouzʒ motĩa cõcluſiõis
oppõite.iducit motia cõcluſiõis ppoſite
ibil quẽadmodũ igit᷑ ẽ ſciẽdũ pꝛio ꝙ o⸗
pa ludicra ꝗbuſdã uiſa fũt eẽ felicia ex du/
plici motio.pꝛĩo qꝛ hõies ꝗ ſũt ĩ potẽtati⸗
be oſtituti taq; dij terrẽi ⁊ beati talia opa
ꝓ ſeipᷣis eligũt. 2?qꝛ ulira oẽs ſuas ᷣłcta
tiões ⁊ delicias ĩ hijs libẽt olectãt.płᷣs S
rñdet pꝛio ad pꝛimũ.2? ad ſecũdum ibi.

Lnec ſi dicit pꝛĩo ꝙ hᷣ ludicra opa uidẽt

ꝗbuſdà aĩalibꝰ uiris eẽ felicitatia.i.felici⸗
taſ̃ factia.ppter hoc.qꝛ uidẽt eos ꝗ ſũt in
potẽtatibꝰ:ſiẽ reges ⁊ pꝛĩcipũtes uacare
ĩ hijs opatiõibus lucienis. & Ad b ãt ipᷣe
dicit ꝙ tales hõies ñ ſũt ſignũ ꝙ ita ſit qꝛ
nec uirtus uolũtaſf̃ nec pꝛudẽtia intellectꝰ
a quibꝰ ſũt opatiões ſtudioſe hoĩs felicita
tcẽ cõſtituũt in h ꝙ ẽ eẽ potẽtẽ. nota vo cãz
que quidem eſt. quia potentatus poteſt
uenire homini uel ex genere uel ex uio-

lentia. virtꝰ at ⁊ itellectꝰ pꝛudẽtie nequa/

q; ut li. 2. c. i. itẽ potẽtatu cõuẽit un ma/
le. virtute at ł ĩtellectu pꝛudẽtie ñ.ut pꝛio

LIBRO

reethoꝛicorũ. ibil neq; ſireſpõdet ad tʒ

d. ꝙ nec ẽt ſignũ ẽ ꝙ pᷣdicta hõiuʒz eſtiatio
ſit uera ſi pꝛedicti tyrãni exiſtẽtes ĩguſta⸗/
biles ⁊ guſtare ĩpotẽtes delectatiõis hõe/
ſte liberał ⁊ ſicẽ refugiũt ad coꝛpoꝛales ðᷣ
lectatiões.ſicut dictũ ẽ ã li.⁊.c.is.pp hoe
quidẽ nõ ẽ eſtimaãdũ tales opatões ⁊ ta
liter ðᷣlłcãbiles eẽ ceteris eligibilioꝛes qꝛ
pueri exiſtimt optia eẽ illa ꝗͥ apð eos pᷣ/
tioſa ſunt.puta põa ł auiculas.ł qubet io/
calia puerilia. quare rõnabile uidet᷑ ꝙ quẽ
admodũ alia uidẽt᷑ puẽis pꝛetioſa ſic ẽt
altera uideãt᷑ eẽ opiia ⁊ pꝛetioſa pꝛauis
hõibꝰ ⁊ alta ſtudioſis ⁊ epiekibus.i.ualõ
bõis.huiꝰ rei Itia qꝛ tyrãni potẽtes lu⸗
dis ⁊ coꝛpoꝛalibꝰ uoluptatibꝰ intẽdentes
ſunt pꝛaui.iõ illa q uidẽt᷑ eis bõa ⁊ optia

nõ ſũt ſipłr optia.ſũt ãt iõ pꝛaui.qꝛ talibꝰ

itẽti ñ curãt ð bono cõi cũ tũ ex officio pꝛiĩ
cipatꝰ ſit cuſtodes iuſti ut õ̊ li.s.c.xi.⁊ ha

bere debẽt curã ſubditoꝛũ.ſicut patres fi /

lioꝛũ.ut ̊ li.S.c.x.norũdũ ẽt ꝙ delectatio
ſincera liberał ⁊ honeſta ẽ illa qͥ pficit o⸗/

patiões virtu.tales enĩ ſũt pulchꝛe moꝛa

luer ⁊ bone.ut li.i.c.xi.⁊ tał delectatnio
nec triſti iã nec ſupabundãtiã hẽt. ut õ li.

7. c.fi. Cöſequẽter ibi L quẽadmodũ ij

ꝓbat cõcluſionẽ intẽtã triplici rõne 2 ibi.
Læ enĩ icõueniẽs ..ʒ: ibil ſtudere ãt] pꝛia

rõ uero includit duos ſillogiſmos. pꝛĩa aũt
tał ẽ. qm illa opatio ẽ eluigibiliſſima q vi /

det᷑ uiro ſtudioſo elligibiliſſia.ſʒ opatio ñ
fʒ ludũ ſʒ ᷣʒ uirtutẽ uidet᷑ ſtudioſo elligibi
liſſima.quare ipᷣa ẽ tał.ſecũdus ſillogiſmꝰ
talis ẽ qm̃ opatio ludi nõ ẽ opõ elligibiliſ
ſia ſipliciter ut patet ex pꝛio ſillogiſmo ſʒ
felicitas ẽ opõ ſipłr elligibiliſſia.ut & li.i.
c. S. ⁊ 9.quare ñ ẽ opꝑatio ludi.ð iſto ſillo/
giſmo ñ põit explicite niſi cõcluſionẽ ibi.
Lnõ in ludo pe pꝛio t ponit pꝛio ma.d.q;
quẽadmodũ dictũ ẽ multotiẽs puta ſupꝛa

li.i.c.xi.⁊ h. ʒ.c.7.⁊ li.S.c.fi.⁊ ſepe ali/

bi. ſtudioſo vidẽt᷑ eẽ pꝛeidſa optia ⁊ vᷣle⸗
ctabilia ea qͥ ʒ nãzʒ ⁊ ſimpłr ſut talia ẽtia
vnicuiq; ãt alteri dicũt᷑ eẽ oꝑõ eligibiliſſi

ma illa ꝗ ↄueit ei ʒy ꝓpꝛiũ hitũ.vt.S. i. 5
c.⁊.ubi fuit plẽius expõuũ.⁊c uero ſubdit

mioꝛẽ ibil ⁊ ſtudioſo] æ patet. veinde i/
biꝑ ⁊ eniĩ arguit ꝛeſic qꝛ nec ludꝰ nec opul

bion
u
p
ſiul
u.
lioc
ae
ſbe

e

nug
ict
Maee
agh
lnne
iecz
lier,
uitggi
d ſee
üpns
biN
Wrh⸗
Pmiinn
hürtg
nu
infn
ecad.
ſunmns
ig a
lai i⸗
em
1 M
üibir ui
Eainodi
Einönen
cene iſ
ncs. üs
Dbllſmmit
R
Piluuilt
iiſtrin
iclin
upontd⸗
i
liaei
giutt
Ertruuun
Amit

—

ludi ẽ ſimpłr finis operũ banoꝑ. ſ feli

taſ ẽ huiuſmòi finis.quaĩ ut pꝛiꝰ.buius ra
nõis põit ⁊ ꝓbat pꝛio maioꝛeʒ . ⁊ patet.
2 minoꝛeʒ ibi.. finis enim h ⁊ patet. De
inde ibil ſtudere ãt a guit ʒ.ſic.felicitas ẽ
finis cuius gꝛatia fiunt cetera ⁊ ꝗ ñ fu gra
tia ceteroꝛũ: ſʒ ludus ñ ẽ finis cuiꝰ gratia

fiãt cetera.iſipiẽs eni eẽt ⁊ ualde puerile

dicẽ ꝙ ſtudẽ ⁊ laboꝛãe ðbereus ludi gra/
tia.itẽ lud/ fu cefoꝛũ gratia.qꝛ fʒ anatar
ſe poetã recte uidet᷑ ſe habẽ i ſua itẽnone

qvult ludere ut ſtudeat. qm lud aſſimila

tur regei.imo ĩ ludo qrius requiẽ. ut li.

4A.c.de eutrapelia. ⁊ li..c.xj.⁊ iõ boõies
laboꝛare cõnue ipotẽtes idigẽt requie æ
iterdũ ꝑp requiẽ idiget ludo. requies aũt
cẽ opaniis gratia.quare nec ipᷣa nec ludui

ſut finis. Juare felicitas ñ ẽ nec ludus nec

requies. nec operatio ludi. bui rõis põit

p̃miſſã ð ludo q iq ẽ expõita.aliã at ſuppo
nit ex dictis ĩ pꝛio li.ſextã cõcluſionẽ ꝓbat
ibil uidet᷑ ãt lelix duplicii.pꝛio ex pte o/

patiõls. 2? ex pte ðᷣłctatiõis ibil potietq;

pꝛio ãt arguit ſic.opꝑõ illa ẽ felicuas qẽ ᷑ʒ
uirtutẽ v ̃ʒ rationẽ ⁊ fʒ melioꝛẽ hõis ꝑ/

tẽ. quãto fʒʒ h̊ tertia ẽ ſtudioſioꝛ ⁊ pfe⸗

ctioꝛ tato eã oicius eẽ melioꝛẽ.ſʒ oꝑõ ſtu/
dio a qͥ fit cũ ſtudio ñ cũ ludo ẽ huiuſmodi
quare ipa ẽ felicitas ⁊ ecõuerſo. hui rõis

põit pꝛio pꝛiaʒ ptẽ ma. ⁊ patet.2? mi. ibi

Lh ãt cũ ſtudio. ʒ: ↄplet ma.ibil melioꝛa/
q; ad cuius euideti ẽ ſciendũ ꝙ op dicit
ſtudioſũ qñ ẽ factũ cũ rõis ⁊ animi appli/
catiõe ad ipuʒ ⁊ ꝙ ẽ ſerioſe ĩ rõis ſerie oꝛ
natũ.tale vo ẽ oõne opus rõis:op ãt ridi/
culũ ẽ opꝰ ðriſoꝛiũ ⁊ riſu dignũ ⁊ extra oꝛ
dinẽ rõis actũ quale dicimus cõiter opuſ
truphaticũ. Fʒ h igit᷑ dicit ppᷣs ꝙ ſine du/
bio melioꝛa ſũt ſtudioſa pa opatiõibꝰ ri⸗
dicuł.2 ibi potiet᷑ q; arguit ſic. ölectatio
ſtiali pti hõis.puta ſeſui a ſeſitio appeti/

tui. ſʒ tali ptrnec felicitas nec felix dlecã

tio cõuẽit:quare nec felix ðlectatõ ẽ coꝛpo
zatł ðᷣlectatõ.nec felix opõ ẽ coꝛpoꝛał opõ
qͥ bẽt ex ludo: a ex ſiłibꝰ. ipᷣaʒ opõnẽ eẽ
opõnẽ ſʒ uirtutẽ ut dictũ ẽ g̊ li.i.huiꝰ rõiſ
põit pꝛio ma. 2: mi.ibil felicitate ãt litte/

ra uero ſatis patet: cõcluſionẽ tñ pꝛicipa-

lẽ elicias ex ↄcluſiõe ppria ſilłi. lectio.ð⸗
Aat ẽ felicitas poſiq; declarauit
66. cöõcluſiões de felicitate poita
i genẽali hic declarat alias 12. de
icitate ſpeculatĩia ĩ ſpeclali. quaꝝ pꝛia e
ꝙ felicitas ẽ opõ ʒ uirtute optiaʒ. ᷣa ꝓe
ſʒ ptẽ hõis optiazʒ ibi h at utiq; 3. o,
patõ ſpeculatia ibi qm t ſpeculatia./4.
ꝙ opõ ſpeculatia ẽ opõ optia ibil opeia e/
ni ...ꝙ tał opõ ẽ cõtiuiſſia ibil & at cotiu/
iſſia.6.ꝙ ẽ ðᷣłcãbiliſſia ibi ðlectabiliſſia
7. ꝙ ẽ ſufficiẽtiſſia ibi ⁊ q dicit᷑..ð.ꝙ ipa

ſola ẽ maxie ʒ ipᷣ az diligibił ibil uide bit᷑

ãt .q. ꝙ ẽ uacatia ibi uidet᷑q; felicitas ĩ
uacatiõe .x.qꝙ ẽ ſpeculatia ⁊ illaboꝛioſa i /

bij ſi utiq;.xi. ꝙ felicitas ẽ opõ ſpeculati

na ñ qualitcũq;.ſʒ cũ diut᷑ nitate uiie i bil ꝑ

fecta utiq; .i2. q tał felix uita ẽ melioꝛ q;

hũana ibi.tał uti pꝛiaʒ g cõcluſionẽ ĩ/
fert ex pᷣhabiũ.d.ꝙ felicitas ẽ opꝑpo fʒ mir/

tutẽ ut imediate ſupꝛa. ꝓbatũ ẽ. v ẽt li.i.

c. x. roãbile uidet᷑ eẽ ꝙ ipaſit opõ fʒ uirtu
tẽ optiaz. b ãt ꝓbat᷑ ſequi ſicut ⁊c p̃habita
cõcluſio.qi eni cõfeſſu ẽ felicitatẽ eẽ opti
mũ bonũ hõis iõ ſequit᷑ ꝙ ẽ ð genẽ bono /
ꝝ optioꝝ. qualia ſũt opa uirtutũ.pari rõ/
ne ſeꝗt᷑ ꝙ etiam eſt de ſpetie bonoꝛum o/
ptioꝝ qualia ſũt opera uirtui opſie.qua⸗
re felicitas ẽ opõ ʒ uirtutẽ optiaʒ. 2. cõ/
cluſionẽ pbat ibil bᷣ ãt utiq; ſic intẽdẽs ar
guere. opõ ſᷣz uirtutẽ optiaʒ eſt operatio
ſecundum partem optimaʒ. pꝓ eo ꝙ uirtu/
tũ optia ẽ pfectio pns optie: ⁊ iõ opõ vni
us ẽ opõ alti: ſʒ felicitas ẽ opõ vᷣtui optie
ut poſteſũ ẽ. ⁊ pũᷣ optime.hui rõls põit
pꝛio uirtutẽ ma.⁊ patet 2 expõit ꝗd ẽ p⸗
optia hõis ibil ſũ uiiq;.d.ita eẽ ſiue põat
ꝓ itellect' ſit iſlud optimũ:ſiue aligꝗd alte
rũ.puta uolũtas ł aliquid ſepatũ.tñ ꝙcũq;
ſit illud opoꝛtet ꝙ bẽat tria.ſ. ꝙ fʒ nãz ui
deat᷑ pꝛincipari uiribꝰ ceteris tãq; liberis
2 oñari eis ł oibꝰ ł aliquibꝰtãqᷓ; fuis.ʒ.
ꝙ bẽat itelligẽtiã ⁊ notitiã ð bõis ⁊ dõi⸗
nijs. at opti mũ ſiue ſit ꝙdã diuinũ ſepa/
tũ ut opiati ſut ſtoici ⁊ auerroys cometa/
toꝛ ſiue ſit diniſſiuʒ bonũ ð nũeo eoꝝ q ſut
noſtra ⁊c ĩ nobis t qᷓ; nobis eſſẽtialia. ipᷣʒ
iñ ẽ tale.ꝙ c'opꝑatio ſʒʒ tutẽ ei phui Eꝑ/

fecta felicitas.ẽ at hic colligeð ꝙ ps hõis
optia ñ põt eẽ uolũtas ut 3 itelleciũ diſa.
qꝛ ſic ñ hẽt ĩtelligenã nec eẽ põt itellectuſ
ut ↄ uolũtatẽ diſꝰ.quare ſic k mouzʒ ut õ li.
6 c. ʒ. ſic nihil dicit ð imitabili k fugiẽdo
ut 3.8 aia. nec ſic p cõſequẽs pꝛicipat᷑ nec
dMaf᷑.qꝛ ſbᷣlato mouẽ tollit᷑ pꝛicipari ⁊ do
miari. quaꝛe ſ̃z h̊ ꝑs hõis optia ẽ ut bic
ſcrihit᷑ tota ps ĩtellectia icludẽs ite llectuzʒ

Tw appetitũ nec didit᷑ ↄ ptẽ beſtialẽ ĩcludẽ?

tẽ ſẽſũ ⁊ appetitũ.nẽ ſciẽdũ ꝙ ſ̃ʒ euſra⸗
ciũ.ar. ↄſueuit uocar̃ oẽs uijs nãls dias ſᷣ
ꝓꝙ ſüt a nã pmit iſtitute A 10 dicit aliqᷓ; it
uires hõis diniſſia ſuppõens aliquas ali

as eẽ dinas. ñi qdẽ tãq; aliqd dinũ ſepatü
ut aliꝗ eſtiauerũt: ſʒ iõ qꝛ ſunt a nã nante

ſ.a cã pꝛia eſſẽtialit dina bñ ⁊ optie ſʒ ra
tionẽ dine ſapie regularit᷑ oꝛdiate ⁊æ ad o/

pa nãlia fiałr ĩcliate.vñ tractu ẽ ꝙ op'na

ture ẽ op itelligẽtie un recitat ille ↄmẽta
toꝛ.i2 .metaphi. tertiã ↄclłõez tradit ibi
Lqi ãt ẽ ].d.qꝛfelit opõ ẽ ſi peculatia. h at
pſuadet triplicit.pꝛio qꝛ h̊ dictũ ẽ a młiis
platõicis ⁊ alijſ.2?2 qꝛ b ẽ nals ↄſonũ hijs
ꝗ dicta ſũt pꝛiꝰ li.i.c.q.⁊. x. ubi felicitas
aſcripta.ʒ:qꝛ hᷣ ẽ cõſonũ ipi vᷣo cui oĩa cõ
ſonãt. ut. i. lic. x. ꝙ at b cõcluſio cõſõet 1pi
vo ꝓbat p...cõcluſiões ſequẽtes ꝗͥ ad de/
clarationẽ iſti ſut ĩtroducte. quariã g con/
cluſionẽ.ſ.ꝙ opõ ſpeculatia ſit optia ꝓbat
ibil optia litẽdẽs ſic ãguẽ.illa oꝑõ ẽ optia

qͥ pt optie ⁊ circa cogſcibilia optia. p:ici

pia. n. optĩa oʒ habẽ effectũ optimũ: ſʒ o⸗
põ ſpeculatia ẽ huiuſi mõi cũ ſi opõ intelle

—

ctꝰq ẽ ps optia õiuzʒ ptiũ q ſũt ĩ nobiſ ⁊ il /

la coqſcibilia circa qᷣ ẽ ĩtellectꝰſũt optia o/
mniũ cogſcibili. quare tał opõ ẽ optia. hꝰ
rois poii pꝛio cõcluſionẽ.2? urtutẽ mi. uel

ptẽ eiut expoſui. attẽde so ꝙ accipiat itel

lectũ ꝓ tota pte pꝛicipãte ſicut pbs iſiuat
i pte pcedẽti. . cõcluſionẽ.ſ. ꝙ opõ ſpecu/
latĩa ẽ cõtininſſima phat ibi ẽ ãt cõtinuiſ

ſia ..d. ꝙ ſpeculatia opõ ẽ cõninuiſſia ꝙ p/

bat p experiẽtid. ꝙ cõtinueſi peculari poſ⸗

ſumꝰmagis qᷓ; cõſiue aliqd opãi hãt cKO ⸗

qꝛ ps ĩtellectia ni ẽ oꝛgãica. ⁊ iõ ſʒ ſe ino/
pãdo fatgari ñ põt qᷓ;uis hõ fanget᷑ in op
do ſʒ uirtutẽ fataſtica qᷓ; neceſſe ẽ opari
opãte intellectu.qꝛ neceſſe ẽ intelligẽtem

öRO

quẽlibʒ fataſmata ſpeculãi. ut hẽt. ʒ? a/

nia. 1 ieꝝ qꝛ intelligibilia q itelligim⸗ ſe

p ex tũc nobis pᷣſio ſut.ſẽſibilia vo ñ.rece⸗
dẽte nanq; ſole recedunt a uiſu multa ui-
ſibila. ⁊ ſiłi mõ cõuẽit ĩ alijs ſeſibꝰ.quare
ñ ſẽp ſẽtimꝰ cũ uolumns. intelligimꝰ at cũ
uolumꝰ ſʒ phᷣm. 6: cõcluſionẽ clarat ibi.
Lexiſtimamꝰq; qͥ ẽ ꝙ opõ ſpecłatia ẽ òłcã
biliſſia ſicut ð felicitate dictũ ẽ õᷓ li.i.c.xi.

T iõ dicit ꝙ ut ̊ oñſũ ẽ nos exiſtiamꝰ ołca
tionẽ admixtã eẽ felicitati.vñ greci beatũ
dicũt ⁊ noĩãt ab eo ꝙ ẽ gaudẽ ut õ li.⁊.c.
ij. pᷣ ij pᷣmiſſo dicit ad ꝓpõitũ ꝙ õiuʒ opõ
nũ qͥ ſut ʒy uirtutẽ oᷣlłcãbiliſſia opõ ẽ illa qͥ

ſʒ ſapiaʒ ẽ ſʒ iſta ẽ opo ſpeculatiua. quare

ipa ẽ ðᷣłcãbiliſſia. huiꝰ rõis põit pꝛio ma.
ibil ðłcãbiliſſia ʒe infert ex hᷣ vnũ coꝛꝛela/
riũ ex quo cõfirmat᷑ ꝓpõitũ.d.ꝙ ex b uiot᷑
phia habẽ ðłcãnões admirabiles pp duo
ſ. pꝛopter puruatẽ ꝓpter firmitatem
qmia in philoſophia delectantur duo mo⸗

di hominũ.ſ.querentes ꝗ adhuc adiſcunt

⁊ ſciẽtes qui iam perfecii rationale ẽ cõ/
uerſationẽ in phia eſſe ðlectabilioꝛ? per⸗
fectis ſciẽtibus q; querennbus ⁊ addiſcẽ

tibus.ſciendum ẽ aũt ꝙ; ᷣlect. tiones phie

ſũt ideo mirabiles qꝛ ſunt rare ⁊ inſolite.
pauciſſimi.n. hõies guſtant ð ipᷣis. ommia
o inſolita ſũt mirabilia un habẽei põt ex ꝓ
hẽio methaphiſice. 2? ſciendũ ꝙ ideo de/

lectationes huiuſmodi dicũtur habere pu /

ritatem qꝛ non ſunt pmixte cidennibus
coꝛpoꝛis.ut notaui g̊.c.d.¶ Item qꝛ nõ

poſſunt permiſceri ſuo cõtrario cũ non ba/

beant contrariũ ut õ li.7.c. finali. ¶ Ter
tio uero ſciendum ꝙ ideo dicuntur firme

quia non poſſunt per penitudinem infi/

mari ſicut infir mantun delectationes ma-
loꝛum hominunt᷑ qui poſt delectationem

triſtantur quia delectati ſũt. ⁊ ideo pꝛaui
em penitudine ut ſupꝛa li.9.c. -.

Item quia ſequuntur operanones in
rectitudine ⁊ ueritate certiſſimas a fir/

