miſſimas. ſicut dicitur de pꝛimis pꝛinci

pijs quarto meihaphiſice. ¶ Sepniaz cõ
cluſionem ſcilicet quod operatio ſpecula/

tiua eſt ſufficientiſſima pꝛobat ibil ⁊æ que
dicitur pꝛimo autem pꝛoponit eam dicẽs
quod illa operatio uel uite condino que di

.

.
n
inn⸗
an
Wid
guſ.
nii
ncn

fi

aben
ilne
nzan
Wele
ne
aWn
mücn
gabu

en

nmmn
ber de
onckidß
mbloi N,
s Alii
S
r tmdolne
1s. onn
wapon,
düq n
W beben

n ,

äne

citur aftarkeia ſecundum grecos 1 m
latinos per ſe ſufficienuiſſima erit ntique
maxime circa uitam u operationem ſpe⸗
culatiuã: verum eſt etiam ꝙ ſapiens ideſt
ſpeculatiuus bomo ⁊ iuſtus idẽ ciuilis hõ
⁊ ẽt reliꝗ vłr quałrcũq; bituati ⁊ diſpõiti
indigẽt neceſſarijſ veſtibꝰ: ⁊ alimẽũᷣ ⁊ alijſ

quibdã vite fomeni.tñ ſpeculatiuus minꝰ
idiget vltra neceſſitatẽ ; ceier ciles ⁊ pe

litici.2? ꝓbat h iductie ibi.talibꝰ ãt oicit
Iꝙ talib vite neceſſe arijs ſufficient ad ne/
ceſſitatẽ elargiũ ſuſtẽtatiõi nãe iuſtꝰ adhuc
idigebit ad vſũ iuſtitie cũ cibꝰ ad quos op/

etur iuſte: indigz reb cũ ꝗbꝰ reddat obi

ta ad ꝗ tenet᷑ ui.j.c.ꝓxio. ſimilit at tẽpat
ad uſũ tẽpãtie idiget alimẽdᷣ a gb' debz ab
ſtinẽ ⁊ opoꝛtunitate venereoꝝꝶ a quibꝰ ab⸗/
ſtine at. alit. n. nõ erit maãifeſt' vſus taliũ s/
tutũ ut.j.c. ꝓxio.ſimilit ẽt foꝛteſ ad vſũ foꝛ
ntudinis ĩdigẽt reb bellicis.ſʒ ſapiẽs cõtẽ
platoꝛ ad vſũ ſapiẽtie ſue nõ idiget talibꝰ:
qꝛ enſ ⁊ exiſtẽs ſeu manẽs ſʒ ſe ipſũ ſolita
riꝰpõt ſine reꝝ exiioꝝ amiculis ſpecłari:⁊
qᷓ;io ſapiẽtioꝛ ẽ tato min“ idigz libꝛis. ⁊ ꝗ

buſcũq; extrinſeciſ ⁊ licei ſit ei meli hre co

opatoꝛeſ ad miſtrãð neceſſaria ł ẽt ad exci
tanõ igeiuz erꝰ.tñ cõpat cetẽis hõib ipe E
ſe ſibi ſufficiẽtiſſim.i. mime idigẽs. Oc
tauã cõcluſionẽ.ſ.ꝙ opatio ſpeculatia ſola
pp ſe ipſã olligat᷑.declarat ibi Lviðbit at
d. et videbit᷑ ipa opatio ſpeculatia ſola
ꝓpi ſe ipſã diligi:qm ab ipᷣa nihil fit hõi pᷣt
ipᷣm ſpeculãi:ſʒ ab opatiõib gtutũ exti oꝑp
abiliũ ſẽp acꝗrimꝰ aliꝗd ł p? ł min pꝛeter

actionẽ earum. Eſt. n. ſcienõ ꝙ opatiões

Stutũ moꝛaliũ ut ĩ pluribꝰ traſeut bñ iĩ exii
oꝛẽ mãm vł ꝓhibitiue: ſicut maſuetudo x
tẽpãtia ł poſitie ⁊ pᷣceptie: ſicut ſoꝛtitudo
⁊ iuſtitia.quaĩ ſẽp ł exi ł inti ĩ coꝛpꝑe ſep

*

aliqd ?ł plꝰ ł mim ex eis acꝗrim pter actio

nẽ:ſ qꝛ ſpeculai nec ĩ coꝛpꝰ nec exti trã⸗

ſit. hie ẽ q er es nihil pᷣt ſpeculãt acꝗrimꝰ.

det felicitas. Pq; ¶ Cec. 9
clarauit pꝛias. S. cõclu iões ð fe
Vicitate. b determĩat nonam.ſ. qꝙ;
opatio ſpeculatia ẽ vacatia. ſicut felicitas

pẽ iẽ oñdit felicitatẽ i vacatiõe eẽ. ? stutel

politicas ĩ vacatiõe ñ eẽ ibi lpcticaꝝ 3. 8
muẽ ⁊ vitã ſpecłatiuã ĩ vacatiõe eẽ ibl. Lin-

J

telleci at opatio] ad euidẽti ũt pᷣſe ied

ovacaĩ ſmit᷑ duplicit vno mõ ut ẽ neutrum

traſitiuũ regẽs datiuũ pꝰ ſe: łk ablatin cu p/

poſitiõe mn. tũc ið ẽ ꝗ itẽdẽ l iſiteẽ t inbe

2

rer᷑ ut eũ dicit᷑ ꝙ bij ꝗſũt ĩ potẽtatib/ vacãt

ludis li ludis ut. S. c. pxio. Alio mõ ut eſt

neutꝝ abſolutũ ſignãs illud ꝙ ceſſaĩ ab
atiõibꝰ. ſicut dicimꝰ aliquẽ abſolutũ a curi

extioꝛibꝰ eẽ vacãtẽ. qualit᷑ dicit augu. la /

boꝛabat martba ? vacabat maria. Munc
ãt pbs ĩitẽdit ꝙ felicitas ẽ ĩ vacatiõs.ꝛmo
ſüpta ſᷣm ꝙ attribuit Earie. Dicit ergo
p:ꝙ felicitaſ eẽ videt᷑ ĩ vacatiõe.i.iĩ abſolu
tiõe ⁊ ceſſatiõe ab extioꝛiba ſecularibus
curiſ ꝙ pſuadet:qꝛ nos ñ vacamꝰ. 2. mõ ut
vacemꝰ p. mõ.ſicut nec pacẽ bẽm ut bel/
lemꝰ. ſʒ e 2? nos bellam ut pacẽ ducamul

hẽamꝰ. ⁊ iõ vacare ⁊ pacẽ hĩe bʒ moð

oltimi finis ꝗ ẽ felicitas. quare felicitas in

vacatiõe ⁊ ĩ pace eſt. ſicut dĩ de deo. ꝙ in

pace factꝰ ẽ locuſ eiꝰ.⁊ ibi pᷣcticaꝝ.ondit

bᷣtuteſ politicaſ ñ eẽ i vcaloe. ad c- euidẽ

tiã ẽ ſciẽdũ ꝙ politia ouo concernit. vnu. ſ.

oꝛdinẽ ciuʒ int ſe ⁊ cũ duce: ⁊ cũ aicis. al /
teꝝ oꝛdinẽ defeſiõis eoꝝ ab hoſtibus ʒ

b exigit duo genera virtutuʒ.1 virtuteſ bel

licas ⁊ virtutes politicaſ que nom̃ retinẽt
ſui generis. Secundũ h igitur dicit pbus ꝙ

operationes virtutuʒ pꝛacticarum ideſt o,

patiuaꝝ ⁊ opantiuʒ in rebꝰpoliticiſ pꝛimi
oꝛdinis ⁊ in rebuſ bellicis ſecũdi oꝛdinis.
2 actiones alie vitioſe ?ł nõ vicioſe q ſũt cir
ca b duo genera rerum vident eſſe nõ va⸗
cantes ꝙ apparet pꝛimo de virtute ope⸗/

rationis bellice ⁊ perſecie in genere ſuo

quia ſecundum eam nullus eligit bellare

gratia belli v eiuſ ꝙ eſt bellare nec p?ꝛepa

rare bellum:belli ſolius gratia. quoniã ta
lis qui hᷣ faceret videtur omnino violentul

homicida eſſe ⁊ crudelis occiſoꝛ:effuſionẽ

ſanguinis ſitiens maxime ſi ãicos vel quoſ
libet innocẽtes oppugnatoꝛes faceret ad
hoc ſolum ut pugne fierent et occaſionel. b
aãt Fʒ nullã stutẽ ẽ eligibile..ẽ ãt et q po/
litici. oñ dit idẽ de vᷣtute politica.d. ꝙ vir/
tus que eſt viri politici eſt nõ vacans. nec

ĩ ppꝛia actiõe geſcẽſ ꝙ pʒ: qꝛ pt vſi eiq. ſ.

cilii ↄsſãi ipe poliucẽ acgres boꝛes
poiẽtatꝰ ł poti ſibi ipi et cetis cibꝰ acqrit

acquirẽ intendit felcitatẽ qͥ exiiit ⁊ ẽ al/
fa ⁊ dipᷣſa ab actiõe politica quaui felicita
tem ſpeculatiud ł ciuilẽ nos querimus op
tinẽ per actiões politicas mãueſtum argu
mẽtũ mribuẽtes ꝙ ed qrimus ut exiſtentem
alterã ab actiõibꝰ noſiris: qm agẽtes cilit
nõ ſtatĩ arbitramur nos felices: ⁊ i0 labo⸗

ramus n ſelices efficiamur. Ex bijs g ſeꝗ

tur ꝙ felicitaſ q ꝑ vtuteſ nõ vacãtes queri

i væatiõe ĩuenitur. 2ecimã cõcluſionẽ p⸗/
bat ibi. Si vtiq; .ſ. ꝙ vita ⁊ opatio ſpecu
latiua ẽ vacatia ⁊ illaboꝛioſa ſicut vila be
ata. hãc ãt ꝓbat ex quoda aſſũpto:⁊ ex.y.
q reſumit de bijſ q ſuperius ſũt ꝓbata. Di
cit g ſi ꝓ qꝛ:qꝛ uia eſt ꝙ acuões politice ⁊
bellice qᷣ ſut ʒ vtiues pcellũt pulchritudie
⁊ magnitudie aliquas aliaſ puta actioneſ
ludi ut dictũ c. S.c.primo ⁊ et aliquas ali
as q ſut bõis ad ſe ipſũ ſʒ tute m: qꝛ iſte ſi
ad alteꝝ ⁊ tendũt dirrecte ad cõe bonu: 7
qꝛ. ſcdᷣo ut ſtatĩ viſũ ẽ hee ptutes pꝛecellẽ
tes nõ ſũt vacates.p eo ꝗ fineʒ aliqm p̃ter
ſe appetũt a⁊ m quaq;ᷓ ꝓpi ſe tin ſi eligibi/
les. ? qꝛ. 3 opario itelleet' ur viſu e differt

ab illis pᷣdictis p illud ꝙ ẽ eè ſtucioſũ æ p
ſe bonũ tã
ſa nullũ finẽ appetit.et qꝛ. 4. ut viſ ẽ við/
tur habẽ pfectã ꝓpꝛisʒ delectationez. 7
qꝛ. ut viſu c. S. J·li. c. ede lectatio ꝓpꝛia
coauget opationẽ: 2 p ↄñs dat ei ꝑmanẽ
tiaʒ ⁊ cõtinuitatẽ reddẽs eꝗ cõtinuſſimꝗ.
unt ia oñſu eſt. ⁊ qꝛ. oeini ceteras tuti ope
ratiões ẽ p ſe ſufficiẽs.iõ ꝓpter Ppnuſſa ſeꝗ
tur ꝙ fʒ hãc opancnẽ ⁊ pilã ſpeculatiuaʒ
apparẽt enna vł iexiſtena homini cẽ va⸗
catiuũ ⁊ eẽ illaboꝛioſũ eo modo quo paiit
⁊ ꝓmitiit eſſe humanũ.⁊ ẽt ſ̃ᷣm bc mexi⸗
ſtüt hõi cetera ommia que attribuũtur viro
beato ⁊ felici ut viſũ eſt ex reſũptis condi/
tionibus ſpeculatiue operanonis ⁊ felici/
tatis. Sed contra pꝛedicta obijcitur. quia
S.dictũ eſt.c.ꝓximo q; requies eſt opera/
tioms gratia nõ epsſo Sed vacare ẽ quie /
ſcere. quafr̃ gratia operationis eligit᷑. x nõ
e cõuerſo.cuius oppoſituʒ videtur hic di⸗
ci. Vicendũ autem ꝙ ſicut ſ ut duo genera
operum.ſ.opus coꝛ poꝛale opus menta/
le.⁊ ſicut duo genera delectationum. ſ. coꝛ
poꝛalis ⁊ mentalis ſic ſunt duo genera va

—

q; exñs ſpeculatia que pter ſe ip

IBRO

cationum.ſſ. vacare ab hijs a vacare ab ilt
2 ſicut delectatio Popꝛia vni operauoni
coꝛzupit alteruʒ opus. ut. 6. e. Ii. cye ſic ve
bemẽs applicanio ad vnũ coꝛꝛ⸗ũpii alterũ.
Nuüc autẽ vniuerſalii melius eſt operãi ſʒ
ſe q; ab opere vacare ſecundum ſe ut dictũ

eſt. S. ſed operari mentalit æ vacare coꝛ-

poꝛaliter melius eſt q; operari coꝛ poꝛalit᷑.

qꝛ iſtud trahit ſecum vacare mentaliter. h

autem modo loquitur vł iniẽdu bic loqui
ppᷣus ſecundũ intenionem epycuri qui va
cationem a curis ſecularibus aimbuu feli
citati. Undecim ã cõcluſionẽ pbat ibi. p/
fecta vtiq; .d. q pfecta homimis felicitas
erit h̊ que ſcripta è. ñ quocũq; modo.Sʒ
accipiens perfectã vite longuudinem.h t

Pbat:quia nihil eoꝛum que ad felicitatem

pertinẽt eſt imperfectũ. ſed bꝛeuitas vite i
perſectũ quid eſt. quare ad felicitatẽ no p/
tinet. habebit ergo longitudinem vite vir
perfecte felix ut..li.i.c.: vbi vide obiec
tonem contra b ⁊ ſolutionem. Duodeci⸗
mã concluſioneʒ pꝛobat ibi.. Talis autẽ
ſ.q talis ſpeculatiua felix vita eſt melioꝛ
qᷓ; humana vel qᷓ; ſecundum hominẽ pꝛio
gutem pꝛobat eam. ſcòo hoꝛtatur nos ad
talem vitam ibi.. Opoꝛtet autem nõ pꝛio
ergo concluſionem pꝛoponit ⁊ exponit.d.
ꝙ talis vita qualł eſt pꝛedeſcripta emelioꝛ
vita qᷓ; vita ſecundũ bomineʒ: quia homo
nõ ſecundum ꝙ eſt homo ex cauſa rationa
li ⁊ bumana carne ſubſiſtens viuet ſic. ſ.
vita ſpeculatiua ſed ſecunduʒ ꝙ aliquid di
uinũ in ipſo exiſtu. puta pars intellectiua.
ita ꝙ vitam ſecundum hominẽ vocat vilaz
totius compoſiti. vitam autez ſpeculatiud
vocat vitam partis ſeu pꝛincipij intellecti
ui. hanc ergo concluſioneʒ ſic pꝛobat. quia

ſicut ſe habet intellectus vel diuinuʒ intel

lectiuuʒ ad compoſitum penes differenni
ſic operatio hinus diuini ad operat ionem
cõpoſiti ⁊ vita huiꝰ ad vitã illiꝰ.Sed diui/

nł itellectꝰ ſic ſe hʒ in exèellẽtiã ad hbõte,zʒ

quajr ⁊ vita excellet vitã.hꝰ rei põit pꝛma.

d. ꝙ q;to ſᷣm excellẽtiã h diumnum differt a

compoſito tanto eodem medo differnt opa⸗
tio que eſt ab h̊ diuino ab opatiõe q eſt fz
alia oᷣutẽ deſeruiẽtẽ toti cõpõito.? ſubdit

mi.ibi lſi vtiq; vt expoſui.ʒ?ꝛcluſiõeʒ ibi

h

S

ſin
1
wi
udi
n
li
nälnn
tdebe
ngun
mbut
lll,
Eliane
S
Wdi
men
nniti
n uun
Aace
n doc
ITüsni

uctan

mmur obel
mw pii
apontd
ainen
abon
Aammnen
8 ſun ſt,

S

niniſt,
frumi
nee
bn
minj
Enfnnni
0 Nonen
Pais
ſindbqD⸗
nundft
dif⸗
Cüri/

n

Et q̃ ?m hũc Seiñ ibi¶ Dʒ at ſboꝛtatur

nos ad pfat vitã. d. ꝙ ozʒ hoieʒ ſapẽ ⁊ ſa
pið ĩtelligẽ nõ ſolũ huana fʒ eos qui talia
ſuadent. nec ſoluʒ moꝛtalia hominẽ. q;uiſ
moꝛtalẽ. ſed opoꝛtet iq;tum homini cõuẽit

eſt ei poſſibile facere in ſe ipſo aliquod ĩ

moꝛtale ⁊ opoꝛtet omnia facere ad bunc

finẽ qui ẽ viuere ſᷣm opiimũ eoꝝ q ſũti eo.

Ad h ãt inducit noſ triplicit.p: ibi ſi.n.⁊
mole .d.ꝙ licet illð dĩnũ itellectꝰ ſit mole
paruũ tñ potẽtia et pcõſiliate ẽ młtũ et ma
gis ſupexcellit oĩbꝰ alijs qſũt ĩ hõie.quar
ſecunduʒ illud viuẽdũ ẽ. ꝛ: ibi Lidebit᷑
aũt. qꝛ videbitur bñ conſiliãti ꝙ vnũq;
intellectũ bas ſit maxiĩe. h.ſ.intellect p eo
ꝙ iſtud ẽ pꝛincipale ⁊c meli int illa q ſunt

põis ut. . li. 9. c. a. c.6: quare m illud

maxie viuẽdũ ẽ. 3ʒ. ibi Inconueniẽs. 1q2
cũ ꝑs intellectiua ſit electiua et oꝛdinati⸗
ua hũane vite icõueniẽs erit ſi ipſamet ps
ĩItellectiua nõ eligat vitã ſui ipſius.ſʒ alicu
ius alteri. puta ptis ſenſitie ſicut eligũt a⸗
liqui beſtiales vitã pecuðò eligetes ut. g. li.
.i. c&αuar eligedũ ẽ viuẽ fʒ ptẽ itellecti⸗
uã ꝙ ẽ viuẽ vita ſpeculatia ⁊ cõtẽplatiua.
ſʒ ʒ pᷣdicta obijcit᷑ p:qꝛ õe totũ maiꝰ ẽ ſua
pte. ſʒ bõtas intellect eſt pars bonuatis

te itelleci.nõ melioꝛ eſt vita illa ; ſta.
2 qꝛz dicit ſapiens Eccle. 3.c: altioꝛa te ne

q̃ſteris apoſtol. nõ alta ſapiẽtes ſʒ hũili

pus cõſẽtẽtes.ſʒ illa qͥ ſut nõo buana.ſʒ.S.

hũana ſũt nimis alta ⁊ nobᷣ altioꝛa. quare
ila nõ debemus qrere.ʒ. qꝛ nemo conari
debʒ ad ĩpoſſibile. ſʒ immoꝛtale eẽ nob ẽ

ipoſſibile. volũtaſ. n. ꝓpat᷑ eẽ ipoſſibiiũ: qꝛ

imoꝛtalitatiſ.ut.õ.li:ʒ:c.quat᷑ ad imoꝛ
tale nemo conãi debet. Ad pꝛimũ autẽ ꝙ
triplex ẽ gradvite.ſ.vegetatie ſeſitie in
tellectiue. b ãt triplex vita ẽ opatio aĩie nõ
coꝛpoꝛis.ut.2c de aĩa. ſʒ differẽter: qꝛ p ve/
getatiuaʒ ⁊ ſeſitiuã aĩa ĩfoꝛmat coꝛpꝰ'hñs
vires ⁊ potẽtias oꝛganicas: deèminatas
ad oꝛgana diſtincta tãq; ad ſ ubiecta: ſʒ p ĩ
tellectinã nõ: qꝛ illa nõ ẽ oꝛganica:⁊ iõ vi /
ta ſm ptẽ intellectiuã ẽ tã ; vita a coꝛpoꝛ

ſeparatavita vo Fʒ alias ptes ẽ vita ſim/

plicit᷑ coꝛpi cõiũcta ⁊ ita cõparãt᷑ adinui⸗/
cẽ iſti duo mõi vite.j. cepximo. Fʒ b at vita

X

vegetatĩa ⁊ ſeſitia dicũt vita opatio cõ/⸗
poſiti:qꝛ p eas aĩa componit᷑ ? vnit coꝛ/

poꝛi. vita vo itellectina diciẽ vua i tellectuſ
Ealicui diĩni in opãdo a coꝛpoꝛe ſepati:q

tñ ẽ maxie hõ ut dicit᷑ ĩ textu.⁊ iõ boual vi
te ĩitelleciꝰ ñ ẽ ps bõitaſᷣ cõpoliii eo modo
quo hᷣ ſũmit᷑ vita cõpoſita vt expoſui. Ad

Fm bo dicẽdũ ꝙ huana dicunt᷑ b: illa tin

cõitas hõinũ pcipit qᷣ pꝑtinẽt aliquo mo ad
ptẽ ſẽſitiuã.ſapẽ vᷣo vltra iſta nõ ẽ ſapẽ ni /
mis alta. nec hõie ſiplicit altioꝛa.nec talia
ſapẽ interdicit eccleſi.? apoſtolꝰ. Ad talia
o ſapiẽda ⁊c ĩtelligẽda:boꝛtat᷑ nos apolto
P nõ ad illa qͥ ſimplicit exceduũt facultateʒ

püani igenij: qualia ſut ſecreta dini cõſilij

2 diſpoſinõis ei i futux q ꝓhibet᷑ ꝑ apo⸗
ſtolũ ⁊ ecleſia.Ad ttin ver⸗ dicẽdũ ꝙ co⸗
nãi ad imoꝛtale ↄuẽit duplicit. vno mõ ad

5ꝙ moꝛtale. purs coꝛp' t vita ei P chto ẽ

ei: nõ moꝛiat᷑. alio mõ ꝙ illud ꝙ nalit i⸗
moꝛtale pficiat᷑. puta ĩtelłct gẽ imoꝛtat ?
ꝑpetu ut. 3. de aia peat mõ conãt ad imoz
tale ẽ conari ad ipoſſibile.:vo mõ ẽ conat
ad poſſibłe ⁊ ad b boꝛtat nos pp. L. x:
Aaog ãt ẽ dictũ pꝛius pbadj. 6.2

tis ſpeculatie ⁊ felicitad politice. Copara
tio ãt eaꝝ ẽ triplex.vna penes peminẽtlaʒ
alia penes ↄcõitãtiã. ttia peneſ idigẽtiã
maioꝛẽ ł minoꝛẽ.has ãt cõpatioes poit in
6. cõcluſiõibꝰ. p?ꝙ felicitas ſ peculaniae ꝑ
fectione p' ſic ꝙ ſpeculatiue felix ẽ lun plr
citer feliciſſimus. 2. ꝙ felicitas politica &

2 jbi. Scdo at qni ʒ· ꝙ felicuas politica
eſt accñtibꝰ cõpoſiti iuᷣcta ibi.oniuga

ta ãt * felicitas ſpeculatia ab hijs ſe
parata ibi. que ãt tellectꝰ.] ? ꝙ felicitas

politica idigʒ pluribj ibi. videvit at. beg

ſpeculatia idiget paucioꝛib ibi. Specu⸗/
lãti at. . Ad pꝛimũ ũt intendit ſic arguẽ. fi

nale bonũ vnicuiq; ꝓpꝛiũ ẽ ei optimu v ð /

lectabiliſſimũ. ſed felix vua m itellectum

eſt finale bonum homini pꝛopꝛium cuʒ bo

mo ſit maxime b̈ intellectiuun tanduamn
pꝛincipale totius. ut dicium eit peius in b
ci5. l. 7. c. .c. 9. Quar talis vita eſt

põi optia ⁊ delectabiliſſima. et babes eã

cluſiõib⸗ de kelicitate in generau
2. i2. de ſpeculatia felicitate ĩſpe
cõpoſiti qꝛ bõitas cõpoſiti maioꝛ ẽ bonita aalib phat alias. 6. de cõpatiõe felcita-

. IIBRO

feliciſſimus.hꝰ rei põit p? ma.2: mi.ibil et ſiõeſ quas moderãt᷑.puta ira cõcupiſcẽ
bõi vtiq; ʒ? effectũ cõcluſionis ibi. Iſte tia timoꝛ T audatia delectatio ⁊ triſtiia
LEſt ãt ſciẽduzʒ circa maiorẽ ꝙ iõ vnicuiq; ſũt accidẽtia cõpoſiti:nõ at ptis intellecii⸗
Pꝓpiũ bonũ ẽ optimũ ðᷣlectabiliſſiũ:qꝛ vnꝰ ueſʒ ſe ſupte. vᷣtutes ãt cõpoſiti ſũt hũane
quiſq; maxie amat ſe ipſuʒ ut. 5. li. . c. 4 qꝛ accñtib cõpoſiii cõiuncte.⁊ ꝑ ↄñs eoꝝ

⁊ c.i vbi dicit᷑ q amoꝛ ad ſe ipſũ aſſilat felicitas.⁊ iõ to infert ꝙ vita vtiq; feli⸗ MUẽ
ſupabũdãatie. ⁊. c.9. ⁊. c.xj⸗ Itẽ qꝛ bonuz citas qͥ ſʒʒ p̃dictas tutes ẽ exercitata:ẽ cõ 4
diuinũ hõis appetit ppꝛiũ hois bonum ut poſiti accñtibꝰ cõiugata. Conĩ ibi LAue 6
S.e.li.c.2? Coni ibi..2 auteʒz. Declarat at intellectꝰ eclarat quartã cõcluſionẽ
famtõcluſionẽ.intendẽs ſic arguẽ Ille eſt d. ꝙ felicitas intellectus ẽ a pᷣdicũᷣ accñti/ MM 4
2. nõ p. felix qui ſᷣm opationes bũanas. q busſ. epata. at ut ꝓbatũ ẽ relingt. d. ꝙdö 4
.ſ.ſũt totius cõpoſiii ẽ felix:ꝗ ʒʒ vᷣtuiẽ aliid ipſa ia dictũ ẽ tm̃ q;tũ ẽ neceſſariũ ad ppo ””ÿ”MZ
a ſpecłatia ẽ felix:quare ipſe ẽ non p:ſʒ fᷣo ſuũ.ᷣð.c.pxio.cõcluſiõe.iꝛ dicẽ.n. certius
felix.hꝰrei põit pecõcluſionẽ ⁊æ pz. 2. mi.d. qᷓ; dictũ ſit ẽ maius pñri ꝓpoſuo qm i mo ?
ꝙ opatiões hũane qͥ.ſ.ſũt cõpoſiti ſecũda rali negotio ſufficit pcedẽ ſiguralit gꝛoſ R
aliam virutem a ſpeculatiua ſunt et fiunt ſe ut. .lłi?c·2 u li?2 c3. Enj ibi Lvidbit
qð pꝛobat inducendo: quoniam opera ãt Declarat... cõcluſt ionẽ.p· ãt ꝓpõit eã
iuſta ⁊ foꝛtia ⁊ alia opa q ᷣm alias moꝛa/ ſimł cũ.6h:2 phat ibi Lopatiões at Dicit 3
. les vtutes agimus in mercimonioꝝ coica, pꝙ felix vita ſpeculatia videbit᷑ indigẽ ex dA
tiõibus ⁊ in neceſſitatibuſ nris ⁊ ꝓximoꝝ tioꝛi larginõe ſuptuũ iñ in puũ ł imn chz
⁊ in młtimodis actiõibꝰ ⁊ paſſiõib gbus vua moꝛal.cõſtat enĩ ꝙ ambabuſ vitis ex ap
obbſeruamus vnicuiq; ꝙ decet ⁊ cõgruit vz equali ⁊ de pari opꝰ neceſſarijs ad ſuſtẽta ju
legẽ ⁊ moꝛẽ.h̊ᷣ fnq;tũ oĩa opa ſũt humana nonẽ vite pñtis qͥ ſine alimẽſ ⁊ veſtimẽtis
ad eõpoſitum ptinẽtia: qm qdã eoꝝ videt᷑ ⁊ hitacuł traſigi ñ põt ⁊ licet politicꝰhõ.ſ. A
accidẽ a coꝛpoꝛe.i.ꝓpter neceſſitatẽ coꝛ⸗/ politice viuẽs magis laboꝛet cuca coꝛpus Piiao
poꝛis ⁊ vłr moꝛiſ.vł moꝛał tuſ multũ co T circa qᷣcũq; talia ciuilit᷑ opabilia q; ſpe aloa
appꝛopꝛiãi vr̃ paſſiõibus ſicut expoſui. &. culatiuꝰ. ⁊ ex hͥ maioꝛi cibo iĩdigeat qᷓ; iſte min
li.in qõe.. Atrũ iuſtitia moderef aliqud tmñ b puũ ꝗd pᷣbet de dĩia ad nĩm ppoſitũů: iß
paſſionẽ ] ma. ãt. hꝰ rei hẽri põt ex bijs ꝗ qꝛ nõ curamus dicẽ ꝗs eoꝝ pl⸗ idigeat ad ſEſin
dicta ſũt in.iꝛ:cõcluſiõe pximi capłi.Cont ſui coꝛpis fomẽtũ. Sʒ quis płibus idiget di
ibi. Coniugata. eclarat ttiã cõcluſ io⸗ ad ſue vᷣtu᷑ exercuiũ ⁊ h. 2 mõ dicim⸗ po i
nẽ arguẽſita. felicitaſ illa ⁊ felix vita ẽ hu liticã plurib⸗ indigẽ. Deiñ ibi opatiões
mana ⁊ accñtibꝰ cõpoſiti cõiugata. que eſt ãt.oñdit ꝓpoſitũ de idigẽtia politici. d. ꝗ apil
cõlugata pꝛudẽtie cõcopulata paſſionibuſ opanões vᷣtuti.ſ.ſpeculatĩe ⁊ politice ad Lni
⁊ exercitata ſᷣm tuteſ ꝗ ſũt circa cõpoſiii ſuũ exeꝛcitiũ młtũ penes ĩdigẽtiã differũt ma
ſzʒ felicitas politica ẽ buius.quare ipſa ẽ ꝓbat᷑ ĩductie.viro.n. liali opꝰ ẽ pecuni (cir
hũana ⁊ accñtibus cõpoſiti cõiugata.hui⸗ js ad agẽ opa lihalia: et iuſto ẽt ad agẽ iu e
rei põit p: mi.d.ꝙ pꝛudẽtia cõlugata. i. ſta. puta redditiões öbitoꝝ: qꝛ vſ/ vtutũ ta d
inſepabilit cõiũcta vᷣtuti moꝛis.i.ſtuti mo liũ ñ ſolu ẽ ĩ volũtate:qꝛ ut dicit de luſtitia ,
rali: ⁊ hͥ otus ẽ cõiũcta pꝛudẽtie ut.S. li. “%ll ipa ẽ hitꝰq: volumꝰiuſta ⁊ opamur iuſte ⁊ di
civ: cui cũ eſt qꝛ pꝛudẽnie pꝛincipia ᷣm ſumꝰ opatiui iuſtoꝝ ut. ᷓ. li :cel? ⁊ ideo qꝛ ih
. moꝛales tutes ſt accepta. ſũmuntur. n. volütates hoiuz ſt alijs imamifeſte. et ſ auk ſpen
ſine rõe itẽto ut. l..6. c. ioꝛvtus at ĩtẽtioneyz mauln non nuſti ſimulaͤt ſe velle agẽ iuſte ſi din
facit rectã ut ibið.c.ijꝰ moꝛaliũ vo otutum poſſẽt. iõ in q́; liall et iuſto ẽ opꝰ pecunia idfe
ſctũ ł rcificado accepta ẽ ſʒ rõeʒ pꝛudẽtie ad plenũ vſũ ſuaꝝ pᷣtutũ.⁊ ſimilit foꝛti eſt faa
taliũ.n. rõ ẽ pꝛudẽtia ut.li. 6. c. ? It be op potẽtia roboꝛis. ⁊ bellici appai.ſi iñ „
mMorales bᷣtutes ſũt pcopulate paſſiõibus pficiat ali magnũ opus ſᷣ m vtutẽ foꝛtitu/ i⸗
quas moderàt ut pte ꝓxia dictü ẽ. - pↄñnſſ· dis. xet viro tẽpato ẽ opus poteſtate bõꝝ fe Nn
oss iſte pᷣtutes ſunt circa cõpoſitum qꝛ piai poaliũ alii.n.nõ eẽt mãifeſiꝰ.ſi eni nihil hẽ g

.
* 1

at ad comedẽð niſi oñdet ſobꝛietatem
ſuã.⁊ ſimiłr ſe hʒ quilibʒ alioꝝ ad vſũ

vᷣtũ moꝛał.Heiñ ibil querit᷑ ãt] ꝓbat

ið ꝑ ſignũ ꝙ eſt:qꝛ per inłtos qri᷑ vil?ꝝ

illud ꝙ ẽ pꝛincipaliꝰ ĩ ᷣtute ſit ipſa ele

ctio vł exterioꝛ actio.bᷣ ãt ſignũ ẽ ꝙ ᷣtꝰ

exiſtit ĩi ambabꝰ. iſtud eni in q̃ſtiõe ſup
ponit᷑.vñ mãifeſtũ ẽ ꝙ eẽ pfectum vᷣtui
eꝛu ĩ ambabꝰ:tñ ut viſũ ẽ ad actiones
extrioꝛes mulũ rebus opꝰ ẽ.⁊ qᷓ;to ac⸗
tiones ext᷑ioꝛes iuſte ł foꝛtes ł magni
fice ſunt maiores q;titate ⁊ cõitate rei

publice. ⁊ melioꝛes fructu ⁊ i. ta
te tãto pluribus idigeét. ( Q. j
Nerit᷑ ãt h̊ vtꝝ opatio ſit pnci
palioꝛ in pᷣtutute qᷓ; electio ⁊
arguit᷑ ꝙ ſic. qꝛ ꝙ dñat᷑ vᷣtuti.
tuoſo hitui ẽ pꝛĩcipaliꝰ ĩ stute. ſed
opatiões ſũt oñe hituũ ⁊ ei ꝙ ẽ fiẽi bĩ
tꝰ tales ł tales ut/S.li.ꝛc.2· quaĩ̃ pꝛiĩ
cipalioꝛes ſᷣ.ſʒ oppoſitũ vr̃ qꝛ magis
iudicamꝰ moꝛes ex electiõe qᷓ; ex oꝑa/⸗
niõibut. 6. li: : c. . quare electio vr eẽ
pꝛicipalioꝛ. Sicẽð ãt ꝙ ĩ moꝛali vᷣtute
pꝛicipalioꝛ ẽ electio qᷓ; qcũq; alia ei

acilo.qꝙ ꝓbat᷑ dupłr.p.qꝛ ꝙ ẽ ꝓpꝛiũs/

tuti ẽ in ea pꝛicipaliꝰ eo ꝙ põt eẽ ſine

utute.ſʒ electio vᷣtũ talł qualẽ hʒ vᷣtuo/
ſus ẽ ppꝛia virtuti.actio ãt ↄñs põt eẽ
ſũi vᷣtute: põt.n.nõ iuſtꝰ oꝑãai iuſta.⁊ ñ
tẽ patus tẽpata ut ðclarat᷑.õ.li.2.c.
quar̃ ⁊c.2? qꝛ vᷣtꝰ moꝛatł diffinit᷑ ꝑ pꝛin
cipalioꝛa ſua.ſʒ pꝑ electionẽ nõ pꝑ actio/
nẽ ↄñiẽ diffinit. S.li.ꝛc. quare pꝛici
palioꝛ ẽ electõ q; actio. Ad illud ãt ꝙ;
obijcit᷑ dicẽðò ꝙ opationes qͥ dnĩ hituũ
dñe nõ ſum̃tur ut diuiſe ↄ electionẽ.qꝛ
ełctiões ⁊ actiões ut electe generant

bitꝰ ⁊ augẽt ⁊ ſaluãt.⁊ ꝓpt᷑ b dnĩ bee

ille ſimł dñe.Cont᷑ ibi. Speculãti

ãnft declarat ſextã cõcluſioneʒ.d.ꝙ böi
ſpeculãti ad opatjonẽ ſpecłatõĩs nullo
tłiũ bõꝝ tẽpaliũ ẽ op?ł neceſſitas ymo
ut dĩre vʒ audeã tłia tẽpała ipedimẽta
ſt᷑ ad ſpeculationẽ:quar felicitas ſpecu
latia talibꝰvł nõ indiget ł ſaltẽ pau tio
ꝛibꝰ idigʒ qᷓ; felicitas politica:qꝛ bõ ʒ
ꝙ bomo ⁊ Fʒ ꝙ płibus cõuiuit ciuili
⁊T fʒ ꝙ eligit ʒʒ vᷣtutẽ moꝛalẽ agẽ hẽ⸗

bit opus: ⁊ indigebit trib⸗ E ach

bũanit᷑ i alios cõuerſäit. N. L.xj.
Erfecta ãt felicitas ꝓpbã vj.
ↄcluſiõibꝰde felicitate ĩ gene
rali.⁊.i2? de felicitate ſpecu⸗
atla ĩ ſpeciali.⁊.6.ð cõꝑatiõe felici⸗
tadᷣ ſpecłatie ⁊ politice.bᷣ conĩ ꝓbat a⸗
lias.6õ.ð pfectiõe ſelicitaſᷣ ſpecłatiue.
quaꝝ p: ẽ ꝙ pfecta felicitas ẽ ſpecula/
tia. 2? ꝙ indiget extioꝛi ꝓſperitate vic

tui neceſſaia ibi. op ãt erit ʒ: ꝙ ñ idi
get magna ⁊a młta ibi nõ tñ eſtimaõ]

4 19 bõa vita ſpecłatia ẽ ðo amũtiſſia
ibi ſᷣʒʒ ĩtellectũ ãt. ? ꝙ ſapiẽs eſt deo
amãtiſſimꝰ ibi qm ãt h ]de ꝙ ſapiẽs ẽ
felaiſſimꝰ ibi Eunð ãt lĩ fine capłi

p.: pꝓpõit cõcluſionẽ pꝛiazʒ. d. ꝙ hic. 1.

ex dicẽdis appebit ꝙ pfecta felicitas ẽ
qdam.i.optia opatõ ſpeculatia. 2: ibi
[deos.n. ꝓpbat eã ꝑ duo ſigna.pꝛimũ
ſuümit᷑ ex hijs qᷣ ſi.õ.hõieʒ.i.ex dijs.ſᷣʒ
ex hijs qͥ ſut.j.hõieʒ.ſ.ex beſtijs ibil ſi
gnũ at] arguit ꝗ̊ p ſic. hũanaꝝ felici/
tatũ ⁊ opationũ:iula ẽ pfectiſſia ⁊ feli
ciſſia qͥ ẽ opatiõi ⁊ felicitati dine cogẽti
ſſia ⁊ ſilima. ſpecłatia ẽ hꝰõi.cũ dij ſit
felices ĩ ſpeculatiõe nõ ĩ moꝛali actiõe
nec in ariificiali factiõe.quat᷑ vita ⁊ o/
patio ſpecularia hõis erit feliciſſima.
⁊ pfectiſſia.hꝰ rei pᷣmiſit cõcluſionẽ in
foꝛma pᷣexpoſita.h ãt ponit ⁊ ðclarat
ututẽ mi.ſ.qꝙ dijſit felices ĩ ſpeculatõe
et.2 ma. in fine ptis ibi. et hũanaꝝ
Dicit ꝗᷓ de hijs ꝙ iſtud ẽ ſignũ vᷣua p/⸗
poſite ꝙ deos eẽ felices maxie ac bea/
tos:noſ oẽſ vłr ſuſpicati ſumꝰ.ñ tñ ĩ ac
tiõibꝰ moꝛalibꝰ quales.n. actiões at/
tribueĩ ipſis debemus.q.d.ꝙ nullas.
non enim actiones iuſtas quomam ipᷣi
apparẽnt ridiculi et deridendiſi eſ/
ſent commutantes vendndo v emen
do.vł ſi eſſent dantes depoſitioneſ ⁊ qͥ
cũq; talia faciẽtes q per iuſtitiã fiũt bñ
ſed ẽt erũt ridiculi: ſi ſint bellici foꝛteſ
kfribilia pꝛelij ſuſtinentes ⁊ ꝓpter cõe

bonũ periclitantes. ꝙ ẽt ſequitur ſi vk
liberales ſint cui eni dabunt pecunias

ſuas ⁊ in quibus expendẽt eas ymoĩ
cõueniens eẽ videt᷑ ſi apud eos ſu nũ/

miſma. vł aliquid tale ꝓ nümiſmate q;
tñ eſt neceſſarium pꝛo liberali actiõe
ut.5.li/ tractatu de liberalitate. Itẽ

ið ſeꝗt᷑ ſi fuerint temperan:circa quid

Jn. eſſẽt tẽperati:cũ nec guſtũ: nec tac
tũ hẽant ymo laus eoꝝ in h eſſet valð
oneꝛoſa:qm̃ nullaſ hñt ł hĩe poſſũt pꝛa
uas cõcupias de quaꝝ repᷣſſione laudẽ
tur ⁊ bꝛeuiter cũctis cõſiderantibꝰſeu
cõſideratiõe ptꝛanſeuntibus appare/⸗

bunt oĩa qᷣ ſũt circa moꝛales actiones

pua ⁊ indigna ut attribuãt᷑ dijs.pʒ igꝗ
ꝙ dij non ſunt felices in moꝛalibus ac
tionibus:ſũt tñ felices in aliqbꝰopatõi
bꝰ ꝙ pʒ quoniã omneſ pbᷣi ſuſpicati ſũ
eos viuere ⁊ per ↄñs opari.ñ opʒ.n.
eos doꝛmit cũ ñ hẽãt ſenſuſ fatigabiłs
nec eſſe pñt quenaðòðm eudymiona vel
eudymion.i.intus clauſam habens in
telligentiã ab eu ꝙ eſt in.⁊ dymion ĩ /
telligentiaactualis. quaſi intelligens
ſeu nõ tntelligẽſ actuałr. Deiñ ibii vi /
uenti. ex pꝛedicd arguit ſic. Oẽ viuẽſ
actualit᷑ nõ in actione nec in factione
neceſſario viuit in ſpeculatiõe:ſʒ ut vi/
ſuʒz ẽ.dij actualit᷑ viuũt nõ tñ in moꝛali
actione ut deductũ ẽ ⁊ młto minus in
artificiali factiõe. melioꝛ eni ẽ actõ qᷓ;
factio ſʒ genus ſuũ:qꝛ oĩs factio habʒ
altm finẽ a ſe.actio tñ põt ſibi eẽ finiſ
⁊ eupᷣxia ut.õ.li.õ.c.õ quat dij viuũt
in ſpeculatiõe ⁊ dij ſũmi:opatio a nĩiſ

opationibꝰdifferẽs penes beatitudieʒ

erit vtiq; ſpeculatiua.hꝰ rei ponit pꝛio
ma. 2. cõcluſionẽ ibi. Quare dunni.
AVlterius ãt ibi. Hũanaꝝ.] põit ma.
pꝛincipał rõis ⁊ pʒ. Eſt autẽ ſciẽduʒ
circa ꝓbationẽ minoris ꝙ õis oꝑpatio ĩ
tellectuał vite.vł eſt ſpeculatio eu ſpe
culatiua:vł eſt acrio ſeu actiua.i.pꝛac/
tica:vł eſt factio ſeu factiua.hee.n. ſũt
tres fines triũ mentiũ.ſ.ſpeculatio mẽ
tis ſpeculatie: ⁊ actio mentis actiue.
⁊ factio finis ẽ mẽᷣ factiue ut.õ.li.h.
c. 3. ⁊ ̈ hos tres fines et eoꝝ pꝛinci
pia.diſtiguit phs tria ſciẽtiaꝝ ⁊ artiuʒ
genera. 6: metaphi.ſ.ſpeculatiuã. vel
thoꝛicã: ł actiuã.vł pꝛacticã ⁊ factiuã
ł mecanicã.quare neceſſe ẽ ꝙ finis ⁊

IIBROC

„

felicitas cuiuſcũq; itellectuat vite ſ irr

in ſpeculatione vel in actione:vel in fa

ctione ſed ſecundum pbiloſophum di
felicitas nec ĩ actione nec in factione.
quar ĩ ſpeculatiõe erit.qualiter autem
felicitas in ſpeculatõe cõſiſtat.⁊ quali

ter debeat accipi ſpeculatio in qõibus
videbit᷑. Deiñ ibi.. Signũ ãt Argu/

it ad idẽ ex.ꝛ:?ſigno.d. ꝙ ſignũ ẽ vita

ꝓpoſite:qꝛ videmꝰ aĩalia reliqua non
pticipare ſelicitate: qꝛ tali opatiõe ſũt
nãliter ⁊ pfecte.i.vłr pꝛiuata. ex hᷣ at
ſigno intendit ſic arguere.illa opatio ẽ
hõis pfecta felicitas in qua non cõicat
cũ beſtijs ⁊ ĩ qua pticipat cũ dijs. Sʒ
ſpeculatõ ẽ tał opatio.quar ipſa ẽ pfe
cta hõis felicitas. hur rei declarat p:
ma.d.ꝙ dijs.i.intelligentijs ſepatis ẽ
oĩs vita beata:hominibuſ ineſt vita be

ata inq;tum exiſtit eis participatio

⁊æ ſimilitudo q̃dã tał opationis ⁊ vite
felicis.alijs aũt aĩalibꝰnõ ineſt vita fe
lix.qꝛ nullũ eoꝝ eſt felix.ex quo ſequit
ꝙ illa opatio eſt felicitas hõis in qua

nõ cõicat cũ beſtijs v in qua pticipat
cum angel qͥ fuit maio. 2. dat virtuteʒ
mi. ibil qꝛ nequaqᷓ;].d.ꝙ iõ aĩalia non

ſunt felicia:qꝛ nõ cõicãt cũ hõibꝰin ſpe
culatiõe.vłr enĩ ĩqᷓ;tũ ſe pᷣtẽdit ⁊ ſe ex
tẽdit ſpeculatõ.ĩtãtũ ſe extẽdit felici⸗/
tas nec plłnec minꝰ i ꝗbus magis inẽ
ſpeculãi.⁊ eis ẽt magis cõpetit felici

tari ac felices eẽ.nõ ꝗð fᷣʒ accidẽs ſpe

culationẽ cõtigẽs.ſʒ ſʒ ſe ipſã ſpecula/⸗

tionẽ.ipſa enĩ ẽ ʒʒ ſe ipſã honoꝛabił ⁊-
felix.ʒ. ibi. Quare erit Infert cõclu
ſionẽ ⁊ pʒ. Eſt ãt ſciẽdũ ꝙ aĩalia reli⸗
qua cognitõnẽ ⁊ eſtiationez hñtia hñt

eã ĩ ſił itudinẽ nĩe cognitõiſ pᷣctice ñ tñ
ſpeculatie. quoniaʒ ſicut noſter ĩtelle
ctus pꝛacticus ẽ appetitiuus ⁊ motiuꝰ
cũ appetitu. ſic omnis beſtiarum ſen/
ſus eſt appetuiuus ⁊ motiuus cum

appetitu. motiuus .nihil enim de cõi

lege cognoſcũt niſi in oꝛdine ad dele/

ccabile vel triſte ad utile uel nociuum
ad terribile uel auſibile ⁊ ſic de aliis

cõferẽtibus ſibi uel pꝛoli in bonum uł
malum ⁊ ſᷣm h̊ videntur habere na/

2
B
.
— —N B —

—

op
nune
ſneb⸗
eſten
nuln
W
n
e
iſ⸗
iep
deſ
pol
tiot
opal
Die

n
gucd
ocbe
Dr⸗
du
gunn
wieſ
unhi
uemti
müct
i
us
incan
lesi

ſiik

ichen
nrlſt
nrui
EShäsin

1 en

Zbatmwr

j̈ͦtitlan

böiri⸗
ziicuth⸗
cricn in⸗
pes er
P cüſ
iztuit
Zepiſtal
fimit
nmghinn

iiiii.

muntl
—
IWV

lanei

nun
e

lumg
run

X

turales habitus virtutum vel vitioꝛum
mobilium ut. ᷓ. li. 6.c. 7. Didetur eni
ꝙ leo ſit ſoꝛtis ꝙ lupus timidus q; foꝛ

mica pꝛudens. ꝙ aſinus inſipiens. et

ſic de ſimilibuſ. Coni ibi.. Opus erit
ꝓbat ſecũdã concluſionẽ.ſ.ꝙ perſecta
felicitas indiget exterioꝛi ꝓſperitate.
Dicit ergo ꝙ pfectione felicitati opus
erit exterioꝛi pꝛoſperitate. cuius rõ ẽ:
quia bominis natura nõ ẽ per ſe ſuffi⸗
tiens ad ſpeculari nec per ↄñs ad feli
citari. ſz opoꝛtet neceſſario coꝛpus ſa
num eſie: et ad hoc opoꝛtet cibum exi
ſtere et reliquũ famł atũ neceſſariũ ad
coꝛpoꝛis fomẽtũ. Nota vero ꝙ neceſ

ſarius famulatus ad coꝛpoꝛis ſanita-

tem. ſunt quatuoꝛ nãlium diuitiarum
genera. ſ. alimenta. quia coꝛpus cõti/
nentie cõſuũmitur et laboꝛat ut. S.li.·
c.fi. Alimentuʒ aũt debetur animali
ꝓpter nutritionẽ a augmentũ ⁊ reſtau
rationem deperdin. ut pꝛimo de gene
ratione. Scdo ſũt neceſſaria veſtimen
ta:quia coꝛpus ẽ ciio paſſibile ab eſtu
et frigoꝛe. Lertio hitabilia:quia coꝛ⸗/
pus ẽ fatibile et cito muariabile: et iõ
indiget loco quienſ a pꝛotectionis 4.
in caſu ſunt neceſſaria vebicula ꝓpt᷑ ꝓ
creanda cetera neceſſaria. b auteʒ ba
bentur ex. 2 politice ¶ Eoni ibi. nõ
tñ eſtimãdũ. Pꝛobat tertiaʒ cõcluſio
nem.ſ. ꝙ felix nõ indiget multa et ma
gna ꝓſperitate tempoꝛalium. p ergo
propõit eam. d. ꝙ licet nõ cõtingat ho
minem moꝛalem eẽ bonum et felicem
ſine bonis exterioꝛibus tñ nõ ꝓpter pᷣ
eſt exiſtimãð virũ futuruʒ felicẽ indigẽ
multis ⁊ magnis ad h̊ ꝙ fiat felxx. 2.
pꝛobat h ibi.. Mon eni in ſupabun/
dantia hoc dacgleite⸗ ratione. 2

auctoritate ibi Et ſolon.] Scienð tñ

ẽ pꝙ rõ pbi directe cõcludit ð felicita
te politica ⁊ iudirecte p locũ a mino.
de ſpeculatia. ꝛſcienò ꝙ ad felicitateʒ
politicã tria ſolũ eẽntialit᷑ reqrunt᷑.ſ.ac
tio bona ⁊ virtuoſa: ⁊ ꝓpoꝛtõ debita
opan ad opꝰ.a 3 p ſe vite ſufficiẽtia
Zic iꝗ phs ſic arguit.oẽ neceſſariũ vł

ad felicitatẽ ẽ neceſſariũ ł ad ꝑſe ſufti

cienttã:vł ad ppoꝛtionẽ debitã: vł acdh

actionẽ bonã. y ad nullũ iſtoꝝ ? neceſ
ſaria multitudo vł ſupabundãatla diui /
tiaꝝ. quare nec ipſa eſt ad feliciatem

neceſſaria. buius rei ma. pʒ ex notan
minoꝛem o ponit ⁊ ꝓphat in textu. d-.
ꝙ nec id ꝙ vocat᷑ ꝑ ſe ſufficiens.i.p ſe
ſufficientia.nec ludicium.i.pꝛopoꝛtio
debita q; rõ iudicat ᷣʒ oẽs circũſtãtia
puta qñ oʒ:vbi oʒ:qᷓtũ oʒ:quaalit᷑ oʒ:
cũ ſimilibus circũſtantijs oclara. S.
li.ʒ? eʒ? nec ẽt actio bona eſt ł conſiſtit
in ſuperabũdãtia.ꝙ pʒ p· ð actiõe:qꝛ
poſſibile ẽ viꝛos ñ exñntes pꝛicipes ma
ris terre agẽ opa stutuʒ bona.2. pʒ
idẽ de pꝛopoꝛtiõe iudicata qm̃ aliquis
ex moderadᷣ ⁊ nõ magnis diuitijs põt
agẽ ʒ vᷣtutẽ.i.Fʒ virtui ⁊ rõis exigẽ⸗
tiã ⁊ ꝓpoꝛtionẽ iudicatã ꝙ facile ẽ vi /
dẽ: qꝛ idiote.i.paꝝ ſciẽtes ĩ dõ ſua de
tẽpoãlibꝰ ditijs vñr agẽ opa ſtudioſa

₰

ñ minꝰymo magis qᷓ; viri potentes nõ

gaẽ vʒ qtiratẽ muney. ſzʒ kʒ ꝓpoꝛtio/
nẽ facultatũ ⁊ opeꝝn quẽaðʒ dicit xpᷣs
dñs ve dico vob qꝛ vidua hb pauꝑ plus
oibus milit in gaʒopbilatiuʒ. Luc.21
cũ tñ illa duo tin minuta milit: cetẽi vo
munera magna. 32 Ppz id de ſufficiẽtia
qꝛ ſufficiẽs ẽ hõi exiſtẽ tãta cũ q;tis op
aꝛi põt vᷣtuoſe:qm̃ vita viri vʒ otutẽ oꝑ
ſtis erit vtiq; felix: ꝙ põt fieri ſine a⸗
bũdãtia reꝝ. 2? ibi.. Et ſolon. Argu⸗

tad ideʒ ſic.ſʒ dicunt opiniones ſapi
ẽtum:ſic ẽ in rei veritate ſʒ opimones

ſapiẽtũ dicũt felicẽ nõ indiger multis

ſupabundantibus diuitijs. quar ita
7. hꝰrei põit p: mi. recitãs dicta ſolõis

X anaxago. ſcoo ma. ibi. oſonaf di

cit pꝰ ꝙ ſolon bñ ac recte dicẽs enũ⸗
tiauit eẽ felices viros moderate dita

tos hijs bonis que ſũt ex:dũ tñ ſint a⸗

—

poſſidentes ager que oʒ. anaxagosas

autẽ videtur exiſtiare felicem eẽ nõ di /

uitez nec potentẽ.d/ꝙ no admirabit᷑

ſi ꝗd b'mõi opiniõiſ appeat muluͦ eẽ i

gẽtes optia opa ⁊ viuentes tẽpate: qꝛ
bñ cõuẽeit viꝛos moderate. quia pauca

IIBRO

conueniẽs qꝛ hõies iſti de hiis que ſũt

extra h ſola ſentiẽtes.i.percipiẽtes.2
ibi cõſonare põit ⁊ ↄfirmat ma.d.q;
opiniones ſapientũ videntur rõnibus
cõſonare. nullus eni płs ſapiens põit
opinionẽ ſine rõne ⁊ ideo habent fidẽ

i.nueritatẽ ⁊ certitudinẽ aliquam talia

eoꝛũ dicta.¶ ANtẽ cõfirmatur iſtud qꝛ ĩ
operabilibus iudicatur verũ ⁊ diſcer/
nitur a falſo non ſolũ rõnibus:ſed ma/
xime ex uita ⁊ operationibus.ſic quod
illis maxime credendũ eſt qui confir⸗
mant doctrinã per uitã ⁊ ſermones p
operationes quod fecerũt maxime bo
ni phᷣi. ſicut ſocrates ⁊ tales. ſolon
anaxag. quare crędendũ eſt eis ſicut
uera dicentibus ¶ Geinde ibi. Linten-
dere aũt dat unũ documẽtum. d. quod
oportet nos predicta intendere ſi ve/
ra ſint uel falſa inferentes æ cõferen/
tes ea ad uitam ⁊ opera dicẽtium ſic.
quod mulum eſt acceptdũ dictũ cõ/
ſonũtilus ei operibus tñ diſſonãtibus
nõ eſt ſimpłr acceptãdũ.ſed ſuſ. cipiẽ /

dũ ſermões nõ ad fidẽ ſed ad examẽ

Eonſequenter ibi. ſecundũ intelle/
ctũ pꝛobat quartà cõcluſionẽ. ſ. quod
bona hominis uita ſpeculatiua eſi deo
amantiſſima. ⁊ ĩtendit ſic arguere. dij
gaudent rationabiliter taq; ſuo aman
tiſſimo bono humano optio ⁊ eis co/
gnatiſſimo.ſed bona hominis uita ſpe
culatiua ẽ optima ⁊ eis cognatiſſima
quare ipᷣa eſt diis amantiſſima. huius
rõnis ponit pꝛimo cõcluſionẽ.d. quod
uir operãſ ſʒ intellectũ curans.i. aſſi/
due ipum exercens: æ ei obediens: æ

in appetitu optime diſpoſitus ipſe ui/

detur deo eẽ amantiſſimus. 2 ibij ſi
eni quedã põit ma.d.quod ſi.i.qꝛ diiſ
i.deo ſũmo:⁊ eius angelis intelligẽ/

tiis ſeparatis fit ⁊ eſt quedã cura ꝛeꝝ
humanarũ quẽadmodũ æ iidetur ſᷣm
ronem eẽ debere: erit utiq; multum ra

tiõabile ipos gaudere bono noſtro o/

ptimo ⁊ eis cognatiſſimo. 3.? ibi Lhoc

autẽ utiq; ſubdit mi. d. quod hoc no/
ſtꝛũ optimũ ⁊ diis cognatiſſimum eſt il

lud quod includit. q. ſ.intellectũ ſic
homines ſint ſm intellectũ uiuentes

2 quod ſint diligentes ⁊ amates h.ſ.
uitam ſecũdũ intellectũ. 32 quod ſint
bonoꝛantes ⁊ dignantes rebeneficia/
re dijs tãq; curatis ⁊ curã babentibuſ
de nobis.:quod ſint recte ⁊ bene o⸗
perãtes:ut contineãt ⁊ augeãt bonita

tẽ hoĩis.¶ Conſequenter ibi. quoni

az at h oĩa ꝓbat quitã cõcluſionẽ in/
tendens ſic arguere.cuicũq;.4.pꝛedi⸗
cta exiſtunt ipſe eſt deo amantiſſimus.
ſed ſapienti exiſtunt maxime. 4. ſupꝛa
dicta. quatr̃ ipſe eſt deo amantiſſimus

Rariſſimus. huius rõnis ponit pꝛrio
minoꝛẽ.ꝛ.cõcluſionẽ ibil deo l patet.
Conſequenter ibil eũdem ãt pꝛobat

ſextã cõcluſionẽ arguens ita.cõueniẽs

eſt eẽ edẽ hominẽ deo amantiſſimuʒ

⁊ feliciſſimum ſed ut ꝓbatum eſt. ſapi
ens eſt deo amãtiſſimus.quare ipſe eſt

feliciſſimus. huius rationis ponit pꝛĩo

ma. 2. cõcluſionẽ ibi. quare ⁊ vtiq;l x
patet totũ ⁊ per conſequens tota eius

(detentn nio de felicitate.

Lectio iꝛ:
Trum igitur ſi de hiis poſt/
quã declarauit perfecticnẽ ⁊
integritatẽ felicitatis. h̊ tradit oꝛigi /
nẽ eis. pꝛuno autem ſuper hᷣ queſuio
nem kogonnr⸗ cðo eam ſoluit ibi. vł
quẽaðm.] Dicit ergo pꝛimo ꝙ poſt pᷣ
dicta queritur vtrum ſit exiſtimanduzʒ
