Cenerao
6en
Verati
getin
Pfeae,
Nüͤfhe
tebin
Mirar
Mhcris
e

R
Wum
Aßſ
ppani
Gbn
sſeſpi
3
Wie
Winen
Nendsd
leann

ii in

cdutan

61
„ „1

„ 6 zonn
W ilA

Nin.mnda

eumewbo

Münre

Nnatie

iſean

midren
n ſib

Nidn

inmn
e S
ns N
iin
iͦitn
gia
i
1 aund
S

pp hanc cãm nõ ſit bõa: qꝛ ſicut hõies

delectãt᷑ magis ⁊ minus:ſic ẽt ſut iuſi

magis ⁊ minus ⁊ foꝛtes ſũt magis ⁊
minus.⁊ cõuẽit eos iuſte agẽ magiſ ⁊

minus. ⁊ epate agẽ magis ⁊ mnus.

b at eſt euidẽter falſũ ꝙ.ſ.Stutũ actus
⁊ bitus nõ ſint ð numero bonoꝝquar
nõ ꝓpt᷑ hãc debet dici ꝙ delectatio nõ
ſit bonũ 2? wi. Si autẽ. Rũdet i foꝛ
ma mixta.d. ꝙ ſi in delectatiõibus nõ
dñt vlr cãm ꝓpter q; delectatio nõ ſit
bonũ ꝓ eo ꝙ aliqͥ delectatiões ſũt mi⸗
xte: ⁊ aliq imixte.ſic ꝙ mixte ⁊ ipure
nõ ſint bone ex eo ꝙ ſuũt idetminate fʒ
multimoda genera mixtionuz. multi⸗/

mõe qdẽ pñit miſcẽi ſapoꝛes ĩ cibo ad

h ut facit delectationẽ.⁊ Fʒ h delecta
tio ↄñs dicit᷑ mixta ⁊ indeterminata.

Ad h ãt rũdet ariſtoteles ꝙ quẽadðm

Fm platonẽ nibil pꝛohibzʒ ꝙ ſaͤitas exi
iſtat determiata. i.determiate bona. ?

ſuſcipiat magis ⁊ minꝰ quare nõ eſt

eadẽ huũoꝝ ⁊ qualitatũ cõmẽſuratio ⁊
ꝓportio ĩ oĩbus ſãis nec in eodẽ hoĩe
ſao mãet vna ⁊ eadẽ cõmẽſuratio ſẽꝑ
imo ſepe rẽittit᷑. ⁊ ʒ hoc permanet

ſaitas reiſſa uſq; ad aliquẽ gradũ vltꝛa

quẽ nõ remdàeret ſanitas ipᷣa.tñ differt
a ſeipᷣa ʒ magis ⁊ min in alio ⁊ alio

tẽpoꝛe. ſic ẽt nibi ꝓhibet delectatio/

nẽ determiate bonã eẽ ⁊ cũ hoc magi
⁊æ minꝰ ſuſcipere vt foꝛma mixta quał
ſãitas ⁊c nõ imixta qualis ẽ habitus
ſimplex. 3 platonis rõ ponit᷑ ibil pfe
ctũq; ] ⁊a ſoluitur ibil nõ bene at rõ i/
git ẽ. oẽ per ſe bonũ eſt pfectü.ſʒ dele/
ctatio nõ ẽ perfecta.quare nõ ẽ per ſe

bonũ. bui rei põit pꝛio ma. 2 probat
mi.ibiſ motiões.d.qꝙ oẽs mMotiões ⁊
generationes ſunt impfecte ᷣm plato.
ſz delectanões oẽs ſũt motiões ⁊ ge⸗

neratiões ui ipi platõici dicere ⁊ aſt u

ere tẽptãt.quare de lectatiões oẽs ſunt

ipfecte.⁊ pꝑ cõſequẽs nõ ſũt perfecte vt
dictũ fuerat ĩ mi.pꝛicipalis rõis. Dei
de ibil no bñ at reſpondet ad huiuſ⸗
modi rationem interimẽes füdamẽtuʒ
minoꝛis in qua dicebat᷑ delectatio ẽ
motio ⁊ generatio ⁊ addebat ꝓ cõfir⸗

matiõe ꝙ ẽ repletio ſʒ naturà ariſtote

les igit᷑ pꝛobat pꝛio ꝙ delectatio nõ ẽ
motio.2. ꝙ nec generatio ibil ꝙ at ge/⸗
nerationẽ ʒ: ꝙ nec ĩpletio ibi ⁊ dũt
4 ꝙ nec ẽ vłr cũ repletione ibi.opi⸗
nio ãt ad pꝛimũ g arguit ſic.oĩ motiõi
inẽ velocitas ⁊ tditas tãq; ꝓpꝛiũ ꝙ;
ieſt oĩ ł ʒ ſeipʒ ł ĩ cõpatõe ad alið ſʒ
ſeipᷣʒ quiò ut motio grauiũ deſcẽdẽtiũ

lapis eni deſcẽdẽs naturałr mouet᷑ ue

locius circa finẽ ⁊ tardius circa pꝛĩci/

piũ.ĩ cõpatiõe ãt ut motio mũdi.i.celi

ꝙ ᷣʒʒ ſe totũ mouet᷑ unifoꝛmiter.ſed cõ
pãdo ptes circulo meridiano vicinas
ad alias ptes polis pꝛopiquas hʒ uti
q;ʒ uelocitatẽ ĩ mediis ⁊c tarditatẽ ĩ ex/
trẽis.ſic igit᷑ oĩis motis aliquo iſtorum
modoꝝ ẽ uelox vel tarda.ſʒ delectatio
neutrũ hẽt quare nõ eſt mono.hui rei
põit pꝛio cõcluſionẽ.2? ma.ibi.oĩ eni
ꝓpꝛiũ patet pꝑ dicta.ʒ: mi.ibi. de/
lectabulit᷑..d.ꝙ neutrũ pᷣdictorũ.lł ue/
locitatis ⁊ tarditatis exiſtit delectatio
ni qᷓ;uis delectatũ fuiſſe dicat᷑ vel tar/
de uel uelocit᷑ quemadmodum iratum
fuiſſe delectari tamen non conuenit
tarde uel uelociter. ſicut nec iraſci :tñ
ire ⁊ vłr vᷣm locũ moueri ⁊ augeri ſᷣm
quãtitatẽ ⁊ oĩa talẽ motũ includentia
cõuenit tarde uel uelociter ⁊ ẽt tranſ/
poꝛtare ⁊ tranſire ĩ delectationẽ cõue/
nit ⁊ uelociter tarde.iñ operari ſᷣm
delectationẽ.i.ea delectari nõ cõuenit
uelociter uel tarde.¶ Motãdũ & ꝙ dele
ctatio hẽt modũ quietis ⁊ finis qꝛ eſt
magis ĩ quiete q; motu ut ſupꝛa li..·

ce i? æ ẽ ut ſuperueniẽs ſinis. ut j c x
ximo. ⁊ ideo ſicut tranſitus ad quiete

ꝗq uocat᷑ ſtatꝰ.6.phiſicoꝝ ſe bẽt ad ꝗe/⸗
tẽ.ſic trãſpoſitio ⁊ trãſitus ad delecta/
tionẽ ſe bʒ ad delectationẽ. ille ãt ſtat-
ſic ſe hẽt ad quietẽ ꝙ ambo ſunt in tẽ/
poꝛe multo uel pauco. ut pbat᷑ 6: phi

ſicorũ. ſtatus tñ eſt uelox uel tardus ſi

cut ⁊ motꝰ:qꝛ motꝰꝗdẽ ẽ ut pꝛobat᷑ ibi
dẽ ges tñ nec tarda nec uelox ?. quajĩ ſi
mili mõ tranſitus ad delectationẽ erit
tardus vł velox. nõ tamẽ ipſa delecta
tio.⁊ ſic pʒ rõ mi.aſſumpte.Coñr ibi.

IIBRO

AQs aũt generationẽ.] pꝛobat ſecũð
.ſ.ꝙ delectatio non ẽ generatõ.⁊ b ſic
Ex quibuſcũq; ⁊ cuiuſcunq; generatõ
ẽ delectatio eiuſdẽ ⁊ in eadẽ diſſolutõ
erit ↄria ei triſtitia:ſʒ triſtitia non põt
eſſe diſſolutio illius tał geniti.⁊ in illa
ex quibus.quaĩ nec delectatio fuit ali/
cuius ⁊ ex aliꝗbus generatio. hui rei
onit p:. cõcluſionẽ.d. ꝙ ãt generatõzʒ
upple dicũt eẽ ðlectationẽ.nõ eſt veꝝ
qualiter enim delectatio erit generatõ
.q.d.nullo mõ.2? ſubdit ma.d. ꝙ viðt
nõ ẽt fieri ex quocũq;:vt ꝓbat᷑ p.phiſi
coꝝ.Sʒ vłr videt᷑.ſ.qꝙ ex quibulſ fit reſ
p generationẽ:in illa diſſoluitur ꝑ cõ/
trariã coꝛꝛuptionẽ.⁊ cuius generatio
eſt delectatio.eius coꝛꝛuptio erit con/
traria triſtitia. Si eni vnũ cõtrarioꝝ ẽ
generatio. reliquũ ẽ coꝛꝛuptio. mino.
ſupponit.Ad cunus euidenuã ẽ ſcienð
ꝙ generatio que eẽt delectatio nõ pol /

ſet ynaginãi eẽ ex aliquibꝰ: niſi ex de

lectabili ⁊ ðᷣlectato.triſtitia vero ũ põt
eſſe diſſolutio in h̊ͥ duo:qm̃ triſtitia reꝗʒ
rit ſenſuʒ ⁊ appꝛehẽſionẽ rei obiecte.
⁊ per ↄñs ſi ipſa ſit diſſolunio in rem

delectatã ⁊ in rẽ delectabilẽ reqret ne

ceſſario ſenſum ⁊ appꝛehẽſionẽ rei de
lectabilis. tunc ãt ſenſus ille ⁊ appꝛe
hẽſio erit delectatio.vel cum delectati ⸗

one.quare nõ interueniet triſtitia que
ſit corꝛuptio ⁊ diſſolutio ĩ ̊ duo. Cont

ibi. Et dicũt autẽ.] ꝓbat ꝙ delectatõ
non ſit repletio. Arguit ergo ſic. ducẽs

ad impoſſibłe.ſi delectatio eſt re pletõ

coꝛpoꝛalis eius capacitatis qͥ ẽ ſ̃ʒ nãz
in quo eſt ipſa repletio in eo erit delec
tatio ⁊ illud delectabitur. Sed coꝛpuſ
repletuꝛ. puta ſtomachus ⁊ in eo eſt
repletio: quia coꝛpus delectabitur ⁊
in coꝛpoꝛe erit delectano.h̊ autem eſt
impoſſibile.quare repletio non eſt de/
lectatio nec e puerſo quãuis facta con
ueniẽti repletione in coꝛ poꝛe: anima
delectetur: ⁊ facta inciſione triſtetur.
huius rei ponit pꝛimo oppoſitum ᷣm
alioꝛum opinionem.d.ꝙ platonici di⸗/
cunt triſtitiam eſſe deffectum illius ꝙ
ↄuẽit aĩali ſecũdũ natura ⁊ dicũt ðlec⸗

tationeʒ eſſe repletionẽ oppoſitam. 22
ꝓ fundamẽto rationis ſupponit qð re
pletio ⁊ deffectio ſeu vacuuas ſũt paſ/
ſiones coꝛpoꝛales que indifferenter ĩ/
ueniunt᷑ in coꝛpor̃ animato ⁊ ianima

to:⁊ hinc ſũmitur minoꝛ pᷣmiſſa.ʒ. ad

dit maiorẽ ibi. Si vtiq;. ⁊ patet.A
cõcluſionẽ ibi. Coꝛpus g.? deſtruit
illã concluſionem ut falſam ibi. Hon
videtur autẽ. infert ↄcluſionẽ ĩtẽtã ut
verã ibil ñ ẽ g J.⁊: exponit eaʒ: dubiũ
ꝛemouendo ibi. Sed facta] ⁊ patet.

O hijcitur tñ cõtra rõem iſtam:quia vi

detur ꝙ aliqua delectatio ſit coꝛpoꝛal
paſſio.ſicut ⁊ repletio:quoniã delecta
tio coꝛpoꝛalis diuiditur contra anima

lem. S. tractatu de temperantia. in

principio. Sed dicenð ꝙ coꝛpoꝛale ſũ/
mitur dupliciter. vno mõ cũ excluſione
anime:quia repleri põt coꝛpus inani /
matũ ita ſicut animatuz. ⁊ ideo in hac
repletiõe nihil fſoꝛmaliter patitur aĩia
.S. vero tractatu de temperantia: ſũmi
tur ſine huiuſmodi excluſione. ſʒ dicit
ꝙ eſt delectatio coꝛpoꝛalis: quoniam
anima delectatur patiẽte coꝛpoꝛe ut
habetur ibidẽ.Coni ibi.. Opinio at
pꝛobat ꝙ delectatio nõ vłꝛ nec ſemper
eſt cum repletione. pꝛimo autẽ recitat
motm̃ opinionis contrarie.d.ꝙ b opi/
nio videt᷑ facta eſſe ex hijs delectatio/
nibus ⁊ triſtitijs que fiũt circa cibuʒ.
qꝛ vident homines cibo indigentes ⁊
ex b triſtatos delectari ⁊ gaudeĩr̃ con/
uenienti repletione.2? ibi. b autem
Oñdit ꝓpoſitũ.d.qꝙ b ðłctai ex reple
tiõe pꝰ triſtitiã de vacuitate nõ accidit
vkr circa oẽs delectationeſ.qĩ ſine tꝛi
ſtitia de tali vacuitate ſũt multe delec/
tationes abſq; repletione. puta ðlecta
tiões mathematice qͥ.ſ.pueiũt ex ſpe/
culatiõe mathema. ⁊ mediate qͥ ſi fʒ
ſeſꝰ.puta ðᷣlłctatõ ꝑ olfactũ ĩ bõiſ odo
ꝛibuſ.ſʒ ⁊ viſiões ⁊ auditiões ⁊ młte
bonoꝝ memoꝛie.⁊ ẽt ſpeſ ſeu expecta
tões ſunt delectabiles ⁊ cuʒ delecia/

tione ſine triſtitia ↄtraria ð vacultate

quar ñ vłr oĩs ðᷣlectatõ ẽ cũ repletiõe
zeibi..uiꝰ iꝗᷓ h. Infert ſecũdã cõclu

le

cal
eik
nel
np

Ahn
büroel
lloe⸗
G
ſahe
luf⸗
leol
ber
pla
ſin
caſan
naſin
napa
ſautne
bapri
Celon
ticir
color⸗
haei⸗
Pppeti
Ulica⸗
wnn⸗
ei
ges

n;
ppeg
nngſe
Einnfann

E
—
—*
2 =
E
—
E

Ximiiiin
dſn teer
eniſtangun
noſtce
uraädte
N
e un

mernNti
wierckiefic
drrals
n nir e
Corai/ Oport
onitecſen,
. pind miſn
Cummre dgin
Aeabisinn
Se fücuiß

—
4

ines wnigen.

G
Nlum u

ns Ei Jun
iagidiͤn
zuemaut in
ſiͦin

ſionẽ ex iſta pbatione. d. introgatiue

igꝗ rei generaliſſũt generatiões pᷣfa/
te delectationes q ſunt ſine triſtitia de
vacuitate ⁊ ſine repletiõe.q.d.ꝙ nul//

liꝰ. ꝙ ꝓbat qꝛ defecte ⁊ vacuitateſ nul

lius rei facti ſũt añ delectationẽ.cꝰ rei
Ipletõ poſſit dici ðlectatõ ut pʒ ĩ delec
tationibus memoꝛaſÿ. ¶ Lectio 4
D pꝓlerẽtes ãt iſcuſſis opi
nionibus platõis ⁊ eudoxi.
HB ↄñr diſcutit opinionem quo

rũdã minꝰ ſolẽniũ dicẽtiũ delectatio/

nẽ ñ eẽ ꝑ ſe bonũ qui tali rõe mouebã
tur qꝛ ꝙ ẽ ꝑ ſe tale:eſt vniuerſalit᷑:ta
le.qꝛ qð per ſe ĩieſt:õi inẽ:p. poſterio
rũ.ſed delectatio nõ ẽ vłr bonũ cũ við
amꝰ aliquas delectatiões eẽ ꝓbꝛoſiſſi /
mas. puta beſtiales vt viſũ ẽ. S.li.⁊.c⸗

7: quar̃ dełctatio nõ ẽ ꝑ ſe bonũCir /

ca iſtã ig opionẽ ſic ꝓcedit ꝙ p ſoluu
eius rõeʒ. 2? dicit aliꝗd circa cõcluſio/
nẽ ibi. ARaãifeſte p. g rñdet ad rõeʒ

triplicit᷑ 2: rñſio ponitur ibi.. vł ſic vii

qᷓ; B? ibi vł ſpẽ differũt Oicit ꝗ̊ pᷣꝙ

aliquis dicet ⁊ rñũdebit ad illos ꝗ pꝛo
bhat delectationeʒ nõ eẽ ꝑ ſe bonũ dele/

ctatiões ꝓbꝛoſiſſimas ꝓ medio ꝓferẽ

tes ⁊ dicz eis qm nõ ſũt delectationes
ſimplicit᷑ nec eaꝝ obiecta ſũt delectabi

lia ſimplicit᷑ qꝛ licet ſit delectabilia ma
le diſpoſii.puta viris beſtialibꝰnõ ꝓpt
B exiſtimãdũ ẽ ipᷣa eẽ delectabilia ſim

plici?᷑ ymo ↄna deficit ꝑ fallatia: ſʒ ꝗcd

⁊ ſimplicit᷑ quẽam nec illa ſũt eſtimã
da ſana ſimplicit᷑ ł dulcia ſipłr ł ama⸗/

ra ſimpkłr qͥ laboꝛantibꝰa egro ſũt ſa

na.puta medicina qͥ nocẽt ſano iuuat ĩ

firmũ.⁊ q̃ laborãtib ſũt duleia vł amã
ſicut nec ſlla alba ſimpliciè qꝗᷓ vidẽt᷑ al /

ba patiẽnibꝰ obcalmiã. ẽ enĩ obcalmia
oculorum apoſtea mittẽs bumoꝛẽ pu⸗
tridũ ⁊ ſubalbũ circa pupillã ex cuius
coloꝛe vidẽt᷑ extioꝛa qͥ appent oculo al

ba eẽ.ita viſũ ẽ.õ.li.ʒ:c.ꝛ⁊ ꝙ ſimłi moõ

appetit male diſpoſit facit itellectuʒ
iudicare aht᷑ qᷓ; ſit ĩ rei Sitate ⁊ ipſum
mẽtiri facit circa pꝛicipia ut.S.li: oec:
ibeiñ ibi.vxł᷑ ſic vtiqʒ. Rñdet alit
d. ꝙ ad pᷣdictã rõeʒ dicẽt᷑ ut pꝛius di⸗

ctũ eſt.ł ſic.ſ.ꝙ ðlectatiões ſũt bone et
eligibiles:nõ tñ ab ilł delectatiõibuſ a
ꝗbus mali hõies ſũmũt eas quẽaðʒ ⁊
ditari bonũ ꝗdẽ ẽ ⁊ eligibile nõ tamẽ
qualitcũq;.puta ꝓdeunti ꝓximũ ſuum
ditari ſibi q;uis ſit bonũ ſᷣm ſe:tñ cũ ꝓ⸗
ditiõe ẽ malũ.nõ rõe ſui.ſʒ rõe ꝓditio
nis.ſimili mõ ſanũ eẽ bonũ ẽ.ſanari tñ
qualit᷑cũq; nõ eẽt bonũ. puta comedẽ/
ti k bibẽti aliqd hoꝛꝛẽdũ ꝓ hũana eſca
ſicut ſũt carnes humane.vł ſãguis bũa
nus.vñ ex cã iſta Cõſtãtinꝰ monarchi⸗
aʒ tenẽs ĩperij ⁊ a deo lepꝛa pcuſſꝰno
luit a lepꝛa mũdari ꝑ balneũ faciẽduʒ
ex ſanguie infantiũ:hoꝛꝛuu eni facinꝰ
æ ſe tãtoꝝ criminũ eẽ reuʒ.qᷓ;uis gᷓ ſa/
nari vellʒ tãqᷓ; bonũ.nõ tamẽ talit nec
ex tali cã.quare deus per miſteriuʒ ſa
cti Silueſtri curauit eũ.Sicut iꝗ̊ impa
toꝛ moꝛtał rputauit ſanãi bõũ eẽ.ſʒ cũ
altiuſ iactura ſanari malũ eẽ.ſic ẽt deꝰ
ĩmoꝛtalis h̊ appbauit p bñficiũubſe⸗
cutũ.ſimili mõ ĩ ꝓpoſito generalit᷑ põt
dici ꝙ dlectari bonũ quið ẽ. ſʒ nõ eſſet
bonũ ex qualicũq; cã delectari. Deiñ
ibi. vł ſpẽ. Rũñdet alit᷑ ⁊ meliuſ/d.ꝙ
põt vtiq; dici ut dictũ ẽ.ł alit fʒ ꝙ ðle/
ctatiões ſpẽ dĩnt. ⁊ tũc põt dici ꝙ de
lectatio nõ ẽ bonũ vłr ſᷣʒ totuʒ genus
ſuũ.ſʒ aliqua vel aliqͥ ſpẽs delectanõiſ
ſũt ꝑ ſe bonũ ⁊ vłr bonũ.qꝙ aũt delec/
tationes ſpẽ differaãt: ꝓbat duplicit᷑ p.
qꝛ effectꝰ caãꝝ ſpẽ differẽtiũ:ſũt ſpẽ dił᷑/
ferẽtes.ſed ðlectatlões ſũt effectuſ cãꝝ
ſpẽ differẽtiũ.ille.ſ.qͥ cãntur ab obiecqiᷣ
bõis ex pte vna ⁊ ille qͥ cãntur a turpi
bus ex pte alt᷑a. quar̃ hee ⁊ ille ſpene
dĩnt. hꝰrei tãgit mediũ.d.ꝙ ille qͥ cãnt
a bõis ſũt ſpẽ altẽ ab hijs q cãnt᷑ a tur
pibꝰ.ſcõo qꝛ foꝛme dĩnt ſpẽ q reꝗrũ iĩ
ſins ſubiectis diſpoſitiões differentes
ſpẽ.ſʒ delectatiõeſ aliqͥ ſunt huiſmõt qͥ
differũt ſpẽ.hꝰrei põit ſolã tutẽ mi.d.
ꝙ höieʒ ñ entẽ iuſtũ nec cõuenit ðlec/
tãi ðlectatiõe opis iuſti.nec hõieʒ non
ẽtẽ muſicũ ↄuẽit ðłctãi ðłctatiõe oꝑis
muſici ⁊ ſiłr cõuẽit ł nõ cõuenit ĩ alijs
qꝛ hõinẽ nõ entẽ iuſtũ.nec cõuenit de/

lectari delectatiõe oꝑis ĩiuſti.ex hijſ ig

IIBRO

hẽmꝰ ꝙ delectatio iuſti reqrit iuſncia

ĩ ſuo ſuſceptio ⁊ delectatio ĩiuſti iiuſti/

nã ĩ ſuo.iuſtina vo ⁊ ĩiuſtina ſũt diſpo
ſitiões ſpẽ differẽtes.quare delectatio
h ⁊ illa differũt ſpẽ.Si vero dubitetur
de delectatiõe muſici. qꝛ videt᷑ nõ eſſe
verũ ꝙ dictũ ẽ cũ multi nõ muſici dele
ctentur ĩ audiẽdo muſicos iubilantes.
Hicẽdũ ꝙ muſicus põt dici dupliciter
pꝛ mõ ꝗ bẽt artẽ in intellectu.alio mõ

ꝗ hzʒ amoꝛẽ in appetitu.⁊ B.2ꝛ mõ hõi

nes inertes nibil ſcientes de muſica
amãũtes tñ audire bonã armoniã dicũt᷑
muſici.qꝛ vĩcuiq; amãti ẽ delectabile il
lð ꝙ amat ut.õ.liꝰc.xji Coni ibil ma
nifeſtare ãt ſupꝑ cõcluſiõe pᷣmiſſe ac ſo/
lute rõis dicit duo.pꝛimũ ꝙ nõ õis de/
lectatio ẽ bona ł eligibił:ſcom ꝙ ñ õe
eligibile ẽ ꝓpter delectationẽ eligibi/
le ibi.. Et circa młta. pꝛimũ pꝓbat du
pliciter.2: ibi.. Rullꝰq; ꝓp. tangens
mediũſue rõis dicit ꝙ; ãicus de quo.õ.
li.ꝗ. c.de amicitia faceta ſcðʒ ꝙ mõ pᷣ
ces ſit alter ens.i.differenſ ab adulato
re videtur mãifeſtare ꝑ ea qͥ de ipſo di
cuntur òlectationẽ nõ eẽ aliq bonũ vł
ſaltẽ ꝙ delectatiões ſit ſpẽ differẽtes.
ſic ꝙ ſi aliqua delectatio ſit bonuʒ ꝗd
ſaltẽ nõ oĩs erit bonũ.cuiꝰrõ pʒ.qꝛ nul
lus hõ vltuperat᷑ de bono ĩtẽto.ſʒ adu
latoꝛ vetupat᷑ de delectatione intenta.
quare delectatio illa nõ ẽ bonũ. bꝰ rei
ꝓpõit p. cõcluſionẽ ut viſuzʒ eſt. 2. ibi.

L quidẽ ppõit mi.d. ꝙ hic.ſ.ãicꝰ bonꝰ

facetꝰ videt᷑ loqui ad bonũ.h̊ aũt.ſ.ad/
ulator videt᷑ loꝗ ad ðlectationẽ qᷓ; intẽ
dit inferre ei cui colloquitur.⁊ h ꝗdem
adulatoꝛ vituperatur de itentiõe ðlec/
tatiõis iĩferẽde:hũc ãt.ſ.ãicũ hõies lau
dãt tãq; nõ colloquẽtẽ ad altera qᷓ; ad
bonũ pacis ⁊ ãicitie ꝙ intendit.2 ibi.

MHullus qʒ. Arguit ſic. õe bonũ ẽ eli /

gibile.ſʒ nõ oĩs delectatio ẽ eligibilis
quare nõ oĩs ẽ bona. huius rei põit ⁊
otermiat mi. duplicit᷑. pe qꝛ nullłꝰ rõne
vtẽs eligeret viuẽ delectabilit᷑ ſic ꝙ ð
lectaretur in hijs in ꝗbus ðlectãtur pu

eri ⁊ ꝙ hẽret mẽtẽ puerilẽ exiſtimans

debẽ delectari ĩ hijs ĩ quibꝰ pueri ma/

xime exiſtimãt delectãi debẽ.2: qꝛ nec
aliquis eligẽt gaudẽ faciẽdo ali opꝰ
turpiſſimoꝝ q;uis nequaq; de tali ope
turpiſſimo debẽt triſtari ⁊ puniri:qꝛ ſo
la hituatio turpis opiſ auſert electiõeʒ
⁊ deſideriũ delectatiõis.eiñ ibil Et
circa multa. pbat ſcom.ſ.ꝙ ñ oẽ eligi

bile ẽ ꝓpt᷑ delectationẽ eligibile:ut ali
q dixerãat. pł ãt facit b.2: epylogat ibi.

LAm̃ ꝗdẽ iẽ Zicit p: ꝙ nos facẽmꝰ
ſtudiũ circa multa appetẽtes ⁊ eligen/
tes ea:qᷓ;uis nec vnic delectationẽ in
ferrẽt ꝙ pʒ in exẽplis.puta qꝛ eligimꝰ

vidẽ qdaʒ pñtia nõ delectabilia. puta
vulnera v moꝛbos parẽtũ q́;uis no po

ſemus eos ſanare. Itẽ recoꝛdãi qᷣdaʒ
pᷣterita non delectabilia. puta mala qᷣ
fecimus ⁊ q paſſi ſumus. Itẽ ſcire qᷣ/
dã futura nõ ðlectabilia.putaſcit moꝛ
tẽ ꝓpꝛiã ⁊ ãicoꝝ.ſi ãt ex nãli neceſſita
te ſequãt᷑ delectatiões ꝗbuſdã de pᷣdic
tis.puta ꝗbuſdã viſiõibꝰ ł recoꝛdatio⸗
nib ł ſciẽtijs nihil differt ad ꝓpoſuũ:
qꝛ ẽt eligeremiſta.poſito ꝙ ab eiſñ fi
eret delectatio aliqua. Deiñ ibi.. Qm̃
gdẽ iã.]epylogat.d.qꝙ mãifeſtũ eẽ vi⸗/
det᷑ ex antiquoꝝ dictis ꝙ delectatio nõ

vłr ẽ ꝑ ſe bonũ.itẽ ꝙ nõ oĩs delectatio

ẽ eligibił᷑ taq; bõa:⁊ ʒe ꝙ qᷣdã ðlectati
ones Fᷣʒz ſe ipſas ſunt eligibiles dĩntes
ſpẽ a nõ eligibilibꝰ ł ſaltẽ ea a quibus
fiũt delectatiões.hee ⁊ ille ſũt differẽ/
tes ſʒʒ ſpẽʒ ex quoꝝ differẽtia infereba
tur. S. delectanonẽ.differẽtia iᷓ qͥ ð de
lectatiõe ⁊ iriſtitia dicũt᷑ ab alijs ſint
dicta ⁊ repetita ſufficieter a nob.
¶ Lectio. 5·
AVid ãt ẽ ł quale ꝗd. Diſcuſ/
ſis alioꝝ opimõibꝰ ð nã delec
tatiõis:bᷣ põit ꝓpꝛiã ſub..cõ
cluſiõibꝰ.p: ꝙ delectatio ñ ẽ moius.2:

ꝙ ñ ẽ generatio ibi. Ex hijs at hʒ: ꝙ;
ſeꝗt᷑ pfectã opationẽ lbi. Sẽſꝰ ãt ois

4 ꝙ pficit opationẽ ibi. pficit ãt oꝑ
ationẽ. ? ꝙ ñ põt eẽ ſẽpꝑ continua ibi
Lqualii iꝗᷓ ↄtinue ꝙ ẽ nãlii ab oĩbꝰ
appetẽda ibi Lappetere autem.7·
młte delectatiões abiuicẽ vĩ̃nt ſpẽ ibij
vñ vidẽt᷑ ⁊ ſpẽ S? ꝙ ẽt differũt bõitate

zuita
ua
bilyi
ſſten
canone
ſtöle
nobil
hanaüp⸗
ſbiipi⸗
ge oi
däfnec⸗
ep ſpeof
laauo
nore
belpyi
Aaeude⸗
Ncrld
zoilg
tureeſe
piſösps
cificoe
neicg
upeni
ſpes nſĩ
dhoib

Mlulae il

Gfieiol⸗
Neicipab
lonel
EWann
ſäden
nsfiri
ſpisifin
Reaaip
latanöts
tadlecan
gnne
Dlcilii
ſul dol
Aique fini
Akpn
cala uce
airi⸗
Pahen:
Gbfien
Nes ptes
Ldtffene
1inic

Nll
Wnge
miknig

—

Naäe

giich
grieni
egb.
PNii
estin
lenannin
ncelgn
acin dn
Z
laäi
zanümd
le,

gütiin

Cigbiesns
Nrit büs

5
KWe). .
d4„

nüinin
e piiig
moiinene-
biliu⸗
ſe un
ahiit

—

—
Sè

S

— VIIII

⁊ pᷣuitate ibi. dĩntibꝰ qt c õis eſt

aliqua opatio ei ꝓpꝛia bõa ⁊ otuoſa.
ibi. videt᷑ ãt eẽ. p igitur dicit ꝙ mãt
eſti erit vtiq; ꝗd ẽ ł quale quid ẽ dele
ctatio reſumẽtibꝰ a pꝛĩcipio ea q dicta
ſuᷣ ð öolectatiõe.S.l.⁊. circa fi.li. De

inò ibi videt᷑ eni viſio] Accedit ad ꝓ

bandũ pꝛimã cocluſionẽ duplici rõe.2?
ibi.videbit᷑ at vtiq; p. at itẽdit ſic ar
guẽ. ois mor ẽ talit ĩ tẽpoĩr ꝙ ĩdiget q

dã fine citra qᷣm ñ ẽ ipſi ſpẽſ ymo pteſ
en ſpẽ dĩnt a toto ⁊ abĩuicẽ.ſʒ nulla j

lectatio ẽ huiuſmõi.quar nulla ðᷣlectõ
ẽ motꝰ.hꝰ rei põit p. mi.2. cõcluſionẽ
ibi.ppt᷑ ꝙ B;. ma.ibil In tẽpꝑe eniʒ
Ad euidẽtiã ãt mi. p. pᷣmittit exẽpluʒ

.d. ꝙ viſio ut ẽ opano vi/ tale gd eſt ꝙ
3 oẽ ꝙcũq; tẽpuſ ſuũ ł ſuaꝝ ptiũ við

tur eẽ ꝑfecta fʒ ſpẽʒ ſuã.ſic ꝙ nulla ꝑs
viſiõis põt accipi ĩ qua ñ ſaluet᷑ nã ſpe
cifica tociuſ viſionis. viſio eni nullo fi
ne idigz ꝗ ↄnt᷑ factꝰ pficiat ſpẽʒ viſiõi
In pꝛ nã q; pticula viſioms hẽt᷑ pfecta
ſpẽs viſiõil.ẽ.n.tale totũ ꝙẽ bõgeneũ
cũ oĩbꝰ ptibus ſuis ſicut calor cqlibet
pticula e ous caloꝛ. ſic ẽt ĩ ꝓpoſito tale
qd vr eẽ ðᷣlectatio.ẽ enĩ ꝙda totũ bõge
neũ cũ ptib ſiis:ſic ꝙ ſʒʒ nullũ tẽpus
i nullo tẽpe ł i nulla tẽpis pte:poterit
ꝗs delectationẽ accipẽ nõ accipiẽdo ꝑp
fectã ðlectatiõis ſpẽʒ:qꝛ nec ðlectatio
nis facte ĩ plus ł maiꝰ tẽpus pficietur
ſpẽs ĩ fine illitẽ poꝛis qͥ nõ fiut hita ⁊
pfecta ĩ pꝛicipio tẽpoꝛis.qlibzʒ.n.ꝑs ðᷣ

lectatiõis ẽ ðᷣlectatio eadẽ ĩ ſpẽ cũ to⸗
ta olectanõe. Deiñ ĩfert cõcluſionẽ. d.

ꝙ pp hᷣ ꝙ dictũ ẽ. olectatio nõ ẽ motuſ.
Sicẽdũ ibi.. In tẽꝑe em põit ⁊ ꝓbat
ma. d.qꝙ oĩs motꝰ ẽ tałr i tẽpoĩ ꝙ ẽ ad

aliquẽ finẽ añqᷓ; ñ hẽtur er ꝑpſecta ſpꝛ'

ꝙ ꝓbat᷑ ꝑ młta exẽpla.motio.n.ediſi⸗
catia tũc ẽ pfecta fʒ ſpẽzʒ ſuã.cũ faci⸗
at ł faciẽdo ptigat ad illud finale bonũ

ꝙ appett ⁊ ioĩtẽpe ſimł ſupto ẽit vti
qʒ h fiale bonũ.qʒ ñ añ:qꝛ ĩ ptibꝰ tpis

oẽs ptes mot ſut iperecie ⁊ ſũt altẽ
ac differẽtes Fʒ ſpẽʒ a tota ediſicatõe
⁊ abiuicẽ ĩt ſe ꝙ appet:q; lapið fuda

mẽtaliũ cõpoſitõ qͥ ẽ ps.pꝛẽ alta diſfe
rẽs ſpẽ a oganõe colune. ⁊ h ps.2.
alta fʒ ſpẽz a facniõe totius templi ⁊ pᷣ
totał factio tẽpli ꝑfecta eſt: qꝛ nullo a

lio indiget ad ꝓpoſitũ finẽ ꝑ quẽ hẽt᷑

edificatiõis ſpẽs. factio ãt füdamẽti ?
triſculpti ẽ ĩpfecta.viraq;.n.ẽ factio ꝑ
tis. quaĩr totał factio ⁊ ptialeſ ſactiõeſ
differũt ſpẽ:qꝛ vt dictũ ẽ nõ cõuẽit acci
pẽ motũ ʒ ſpẽʒ factũ ĩ quocũq; tẽpoĩ

ſeu ĩ quacũq; tẽpoꝛis pte.ſʒ ĩ õi ⁊ to/

to tẽpoꝛe cõuẽit accipẽ ſpẽʒ totiꝰ mot⸗
Seiñ ibi.. Simiłr at] addit alia exẽ/
pla. d. ꝙ ſimiłr põt ꝓbãt ið ĩ ůbłatiõe

reliꝗs motibui localibꝰ: qꝛ ſi latio eſt

motꝰ: vñ.i.a t᷑ᷣmio a quo ⁊ ẽt quo.i.ĩ /
minũ in quẽ: ⁊ hꝰ latõis ſũt differẽtie
Fʒ ſpẽʒ ł ſʒ ſpẽs diuerſas.volatꝰ auiuʒ
æ ãbulatio equoꝝ ⁊ ſaltatuo leonũ. vł
quorũcũq; aĩaliũ ⁊ ſimiliũ diſtictia.⁊
nõ ſolũ ſic talibꝰ dĩntijs dꝛñũt abiuicem
latiões. ſʒ ẽt ĩ vna eaõq; latiõe.puta ĩ
ipſa ãbulatiõe dint ſpẽ ptes alauicẽ ⁊
a toto:ꝙ ꝓbat tali rõe.illi motꝰoifferũt
ſpẽ.quoꝝ t᷑mini diĩnt ſpẽ: ſʒ tmm toti
ãbulatiõis ⁊ ptiũ ãbulatiõis:dint ſpẽ.
quar̃ ⁊ ipſi mot ſic ſũpii differunt ſpẽ
abiuicẽ. hbꝰ ꝓ ſillogiſſmi põit mi.d.ꝙ h
duo.ſ.vñ.i.tminꝰ a quo ⁊ quo.i.tminꝰ
ĩ quẽ nõ ſũt ij ĩ toto ſtadio ſup quo fit
tota äbulatio ⁊ ĩ pte ſtadij ſup qua fit
pſ abłatiõii nec ĩ alta ⁊ alta ptequafß
nec ptraſi lineã bc: lineã ula erit
15. qꝛ mobile pertraſit nõ ſoli i lineaz
mathematice ſũptã. qᷓ ĩ lineã ĩ loco exi
ſtẽtẽæ ad locũ applicatã.b ãt liea vni
parũ ſtadu ẽ in loco altero ab alia. vbi
gtia de õib hijs ſit totũ ſtadiuʒz. a.g.⁊

dicat i. d. p? & pſ ſtadij erit a. d. 2 vezꝛo

d.g. tota iꝗᷓ àbulatõ. a. g. differt a pte
pe ſ. a d.p t᷑mmũ in quẽ. 2. vero per t⸗
minũ a quo ptes ẽt inter ſe per vtroſ. 3
qꝛ nec tminus a quo vnius eſt imnus
a quo altius. nec tminus in quẽ vniuſ
iminus ĩ quẽ aliius ut pʒ cõſiderũti.
Seinde ibi. per certitudinẽ remit
tit ad nãlẽ phiam difficultates incidẽ/

ſes circa motũ.d.ꝙ in alijs.i.in phicii

LIBRO

dictũ ẽ de motu per certitndinẽ qualẽ
nõ exigit pns negotiũ Seið ibil viðt
Reſũmit ſpᷣſtãtiã totius rõis.d.qð ad
pñs videt᷑ ꝙ motus nõ ẽ perfectus ſᷣm

ſpetiẽ in õi tẽpoꝛe.i.ĩ qualibʒ tẽpoꝛis

ꝑte.ſʒ multi motus.i.ꝑtes totius motꝰ
ſunt imperfecti ad totius motus ſpe/
cleʒ cõparati: qꝛ certe vñ.i.t᷑ᷣmis a q
⁊ quo.i.ierminus in quẽ ſpecificant ⁊

ſpẽm largiuntur motui ⁊ ciulibet eiuſ

parti. h at fuit maioꝛ pꝛicipał rõis.ſʒ
ſpẽs delectatiõis plecta ẽ ĩ quocũq; tẽ
poꝛe.i.in quacũq; tẽpoꝛis ꝑte.bᷣ auteʒ
fuit minoꝛ.quaĩ ſeꝗt᷑ cõclulſio maifeſta
ꝙ motus ⁊ delectõ ſut alteri aciuſ ⁊ ꝙ
delectatio ẽ aligd de numero totoꝛũ ⁊
perfectoꝛum in qualibet ſui pte. 2ibi
Lvidebit᷑ ãt] Zld cõcluſionẽ pꝛĩcipalẽ
arguit ſic. YImpoſſibile ẽ motũ eẽ ĩ nõ
tempoꝛe:ſʒ nõ ẽ ipoſſibile ðlectationẽ
ĩ no ſẽpoĩ eſſe. põt eni eſſe in ipſo nũc
quia ẽ totuʒ aliquid nõ neceſſario diii
ſu in purteſ ſᷣm tẽpoꝛis partes que nũ/
qᷓ; ſimul eſſe poſſut:quare delectatio ñ
ẽ motꝰ.huius rei põit pꝛ cõcluſionẽ.2
ma.ibi.. Ex ñ cõnngẽ. ʒ: mi.ibi. de
lectari aũt. Conj ibi.. Ex hijs aut ꝓ
bat ſedam cõcluſionẽ ĩtẽdens ſic argu
ere. Ois motꝰ ⁊ oĩs generatõ ſut rerũ
partibiliũ.⁊ nõ reꝝ ĩpartibiliũ que ſũt
tota quedã nõ diuiſa nec diſibilia ſᷣm
partes tris nec per partes alterius
⁊H alteriuſ rõis. h pʒ io qꝛ nec viſionis
nec peccati nec vitaũᷣ nec alicꝰĩptibiliſ
ẽ generatio.ſicut nec iſtoꝝ ẽ aligs mo

tus.ſed delectatio ẽ totũ ꝙdazʒ iptibile

ut oñſũ eſt.Sð.quare delectatiõis ñ erit
generatio nec ꝑ ↄñs ipſa ẽ generatio
Hiꝰ rei põit p? cõcluſionẽ.⁊ patet.22
ma.ibi ¶Hõ eni oĩuʒ. B? repetu cõclu
ſionẽ ibi. Hec vtiq;. ? mi.ibi. totũ
eni. Attẽde tñ ꝙ phᷣus ppomit vnã cõ
cluſionẽ.ſ.ꝙ delectatio nõ ẽ generatio
⁊ pꝛobat alia.ſ. hãc ꝙ delectatiõis nõ
eſt generatio. hee autẽ multuz differre

vidẽtur ſicut ⁊ iſte. actõ nõ ẽ actõ ⁊ ac

tionis nõ eſt actio.p: eni ẽ falſa.2 o
ẽ vera.quare ꝓbata 2nõ 1õ ꝓhata eſt
pꝛ.ſicut ꝓbato ꝙ actiõis nõ ẽ actio.nõ

ideo pꝛobatũ ẽ ꝙ acuo nõ eſt actio. ſi
militer ĩ ꝓpoſito ꝓbato ꝙ delectanõiſ
nõ eſt generatio.nõ iõ ꝓbatũ eẽ videt
ꝙ ðlectatõ nõ ẽ generauo. Ad h t di
cendũ ꝙ ꝓbatio vʒ gtia tał materie ꝑ
locũ a minoꝛi deſtructiõe.qꝛ magis vi⸗
det᷑ ꝙ ðlectatiõis eſſet generatio qᷓ; ꝙ
ipᷣa eẽt generatõ. ex b eni repugnat ei
ꝙ ad ipſã ſit motꝰł genẽatio:qꝛ ẽ ĩipar
uibił ut dictũ ẽ.ö̊.hᷣ ãt magiſ repugnat
motui ⁊ generationi qᷓ; imio.

ſequit᷑ ꝑpfectã opꝑationeʒz ſic ꝙ
oĩs oꝑatio pfecta ẽ delectabił.p iẽ de
ſcribit opationẽ pfectã. 2. infert ↄcluſi

onem intentam ibi. b autem vtiq;.

Pꝛimo autem deſcribit operationem
coii ſũptã ⁊ opatiõeʒ pꝑfectã:⁊ opatio
nẽ pfeciiſſim.dicit gꝗ ad pꝛimũ ope
ratõ ẽ oĩs ſenſus.i.oĩs ſẽſatio qᷣcũq; ſit
illa hõis vł aĩalis opani ad ſeſibile.i.
circa k ĩ ipſu ſeſibile.ꝙ aũt hic dicu de
ſeſu ⁊ ſenſauõe ⁊ ſeſibili itellige parit
de intellectu ⁊ itellectiõe ⁊ itelligibi/
li.Quo ad ſcõʒ vo dicit ꝙ opatio ꝑfec⸗
ta ẽ ſenſatio hõis bñ diſpoſui ad pul/

cherꝛimuʒ ſẽſibile eoꝝ qͥ iacẽt.i.ſuꝑpſi.

⁊ obiecta ſũt ſub tali ſẽſu. pfecta nãq;
opatio viòt᷑ eẽ tale quid ꝑ ſe ⁊ cõueru
biłr. ꝙ at dicit᷑ opꝑãu bñ diſpoſiti.quia
põt referri ad potẽtiã ſeſ ł intelleciꝰ ł
ad holeʒ ꝗ potẽtiã hʒ ł differt ad ꝓpo
ſuũ qꝛ dicẽ ipſu ſeſũ ł itellectũ opari ñ
ẽ aliud qᷓ; dicẽ ſuppoſiiũ ĩ quo ẽ ſeſꝰ ki
te llectꝰ opati ſʒ potẽtiã hac ł illã Qe?
ad t᷑uũ qt dicit ꝙ oꝑatõ optĩa ⁊ pfectiſ

ſima fᷣůʒ unãcq;q; potẽtiã ĩ genẽ ſuo eſt

opatio illa q ẽ potentie opue diſpoſite
opanũ circa obiectũ potẽtiſſimũ.i.opti
mũ eoꝛuʒ que ſut ſub ambuu ⁊ facul/
tate talis potẽtie.vᷣbi ꝗna.de oĩbꝰ hijſ
circa viſũ.opatio ndqʒ viſꝰcõii ſumpta
eſt eius ſenſatio circa viſibile.operatõ
autẽ perſecta ẽ viſus bene diſpoſiti ad
pulcherrimũ viſibłe.perſec iſſima o ẽ
viſus optime diſpoſui circa pulcherꝛi⸗/
mũ viſibile.Eſt g ſciẽdũ ꝙ opatio pfe⸗
ctiſſima requirit optimã diſpoſitionem

On ibi. Seſus ãt õis Ipbat
ttiã cõcluſionẽ.ſ.ꝙ delectatio

.
ꝛ—— G

ſentc⸗
ſaiſt
Celte
melig
musi
nen!
ſeon
Cla
mnis
edel
iſin
ſ

biuta
lopts
M
Wo
95
n
tidel
hou
aue
liin
opuin
omm⸗ͤ
bilisn
Conin
nd⸗
Cpe
nid.
nls
one
no
no:
ie

tai

unn
mn
n
Ngiſ
Unn
Kis e
Plnn
uhneſen
Agfe
Ni
wang
Nenincge
uüpnigg
ſeiniä
ni auſüke
räühaan
dilichen
nie i
igepani
1 liadtt
orit i
ecan
ipſetin
diinn
lnnag
clenia
ſtigghl
itilli
ipiu i

ui giſtt

umgtenpi
wealnilc
nintir
jundh
itim
Geiinu
u n
iggun
iufhm

tnmedel

VIIII

in ſubiecto ſeu in potentia cuius eſt ⁊

optimã rõem obiectiuã in obiecto.pu/
ta perſectiſſima viſio optimũ viſũ quo
ad omnia ⁊ optimum viſibile quo ad
omnmia in ipſo viſibilia.operatio autez
perſecta nõ perfectiſſima reꝗrit boni /

tatem in altero ⁊ optimitatem in alio

puta perfecta viſio bonũ viſum ⁊ opti

muʒ viſibile optimũ viſum ⁊ viſibile
bonũ.alterũ eniĩ ſufficit ꝙ ſit optimũ lzʒ
nõ ambo.Seiñ ibi. hᷣ autẽ vtiq; In/
fert cõcluſionẽ intẽtã.d.qꝙ hᷣ operatõ ꝑ
fectiſſima erit vtiq; ölectabiliſſia ſicut
quelibet pfecta eſt delectabilis.bᷣ autẽ

intelligendũ eſt comparando opatõeſ/

vnius ſenſus adinuicẽ: qꝛ ſecundũ om
nem ſenſũ eſt vel eſſe põt delectatio ⁊
ſecundum intellectũ pꝛacticuʒ vel ſpe
culatiuũ.accipiẽdo igꝗg omnes opatlõeſ
vnius potẽtie ſenſus vł intellectus illa
7 delectabiliſſima q inter eas ẽ perfec
tiſſima.dicitur autẽ perfectiſſima ut vi
ſuz eſt opatio que ẽ potẽtie ſe hñtiſ bñ
æ optime ad obiectũ ſtudioſiſſimum ⁊
optimũ eoꝝ que ſũt ſub facłtate ⁊ am
bitu talis potẽtie.Eſt ãt ſciendũ ꝙ qᷓ;
uis płᷣs nõ pꝛobet expꝛeſſe concluſio
nem pꝓpoſitazʒ ꝓbata tñ reputari debʒ
duplici rõe.p.qꝛ h̊ mõſtrat expiẽtia.2.
qꝛ S.li. c. iᷣ.ẽ habituʒ ꝙ omnis o/
peratio volũtaria nõ impedita ẽ opan
ti delectabił.ſed oĩs opatio pfecta eſt
huiuſmõi.ẽ eni voluntaria ⁊ nõ impe⸗/
dita qꝛ ẽ potẽtie ñ diſpoſite:ꝙ ñ eet ſi
eẽt iuolũtaria.puta ſeſatio exceſſiui ca
loꝛiſ nec eſſet ad optimũ tãgibiliuʒ qm
optimũ ẽ ñ extremũ ſed mediũ.quare
omnis operatio pfecta vłr eſt delecta/
bilis ⁊ perfectiſſima delectabiliſſima.
Con ibi. perficit autẽ ꝛobat quar
tam cõcluſionẽ.ſ. ꝙ delectatio perficit
operationẽ. ꝓbat autem eã ſolũ ex po/
nẽdo.qm̃.j.ĩ ꝓbatione ſeplĩe cõcluſio
nis ꝓbabitur euidẽter. p· ſuã cõcluſi
onẽ propõit ⁊ pʒ. 2? ipſã exponit ibi.
Lnõ aũt ſecũdũ eundẽ qꝛ vero ſũt qua
tuoꝛ mõi perficiẽdi operatõnẽ ᷣm. 4.

cũꝝ genera. pficitur. n. oꝑatõ ab ac⸗

tiuo t a paſſiuo foꝛma a fine: p?

excludit a delectatione pꝛimos.ſcòos
modos. 2? cõcludit tertiuʒ. ? attribuit
ei quartũ ibi. perficit aut Dicit ergo

pꝰ: ꝙ delectatio nõ ᷣm eũdẽ modũ opa

tionẽ perficit ſᷣm quos eã perficiũt ſen
ſibile pficiẽs eã ꝑ modũ aciiui.⁊ ſenſ⸗

perficiẽs eã per modũ paſſiui ⁊ recep
tiui:qñ.ſ.ambo h ſunt ſtudioſa.i.bona

qlibet in oꝛdine ſuo.ꝙ ãt h̊ ſu poſſibi⸗/
le.ſ.ꝙ aliqd ſit pficiẽs nõ tñ erit agẽſ

nec patiens pʒ. qm cẽ diuerſoꝝ geneꝝ

pficiũt diuerſimoð effeciũ ſuũ quẽaðʒ
ſãitas ⁊ medhcus nõ ſimiłr ſũt cã eius
ꝙ eſt ſanari.medicus em ẽ cauſa effici
ens:ſanitas vero finalis. ⁊ ideo ſicut

ſut diſſimileſ cãe:ſic ẽt diſſimilłr pficiũt
ſuũ cãtũ. HPeinde ibi. Scõm vnũque/

q;.] pꝛobat ꝙ ſuppoſuit.ſ. ꝙ ſenſus ⁊c
ſenſibile pficiant operationem:· Dicit
manifeſtũ eſſe ꝙ ſᷣʒ unũquẽque ſenſu
fit delectatio. dicimus enim ⁊ experi⸗

mur viſiões æ auditiones aliquas eẽ

delectabiles.⁊ p ↄñs pfectas ĩ gener
ſuo.qꝛ ut hĩ ex pte pecdẽti 2. S. li. 7. C
16. nulla opatõ ipfecta ipedua Eſim
pliciter delectabilis. ꝙ ãt oponis pfec/⸗
tio ⁊ delectatio ſi ex bonitate ſenſus
æ ſẽſibilis pꝛobat᷑ p experiennã. qm̃
expimẽto marfeſtũ ẽ ꝙ opatõ ẽ maxie
tctabit᷑ ⁊ pfecta.qñ ſeſꝰ ẽ potẽtiſſimꝰ
æ optie diſpoſit ⁊ cũ talis exũs opat᷑
circa obiectũ tale. puta optimũ.qm ſẽ
ſibil ⁊ ſẽſato.i.hñte ſenſum exñtibꝰ ta
libus puta optis ſemp erit delectatõ ⁊c
pfectio ĩ opõe exiſtẽte qð ſenſibili: ta /
q; faciẽte ⁊ agẽte. ſenſu uero tãqᷓ; pati
ente ⁊ recipiẽte.Deide ibi. pficit at
Peclarat ꝙ delectatio opõeʒ pficit nõ
mõ foꝛme ſʒ mõ finiſ. dicit ̊ ꝙ delecta
tio opõeʒ pficit ñ ut hĩtuſ.i.ñ ut foꝛma
que ĩieſt rei foꝛmate.ſicut ſanitaſ hoĩ ſa
no. Belectatio nãq; ẽ ſubiectiue in ap

petitu. opõ vᷣo ĩ ſenſu ki itellectu. qua

re delectatio nõ ineſt omni operationi
delectabili. quia nec eſt ſemper ea-

dẽ potentia cum ea. perficit ergo eam

ſicut ſuperueniens quidam finis eo

LIIBRO

modo quo ſupuenit iuuenibꝰ pulchꝛi
tudo hic autem finis qui eſt de lectatio
erit indeſinenter in opanõe uſq; qꝛ vł
qᷓ;diu ſenſibile vel intelligibile erit p⸗

ſens ĩ ratione obiecti ⁊ ſenſus ł intel⸗/

lectus erit diſcernẽs lſpeculans circa
tale obiectũ abſq; ipedimẽto ⁊ fatiga
tione: quoniã actio ⁊ paſſio ſecũdũ ſe

.

ſimilibus exiſtẽtibus: ⁊ adinuicẽ ſim/

liter ſe habẽtibuſ ſemp idem effectus
aptus natus ẽ fieri ab eis. ſed delectõ

eſt effectus ſenſibilis vel intelligibiliſ

tãq; actiui ⁊ ſeſus vel intellectus taqᷓ;
paſſii. quare ſenſibili vel intelligibili
et ſenſu vł intellectu exiſtentibus ſimi
libus ⁊ ſimiliter ſe habentibus neceſ/
ſe eſt ꝙ delectatio ſimiliter fiat. huius
rei põit pꝛio concluſionẽ ibi uſe q;quoq;
ſecundo ma. ibi.. Similibus enim
S euidentiam pꝛedictoꝛum
ſunt quatuoꝛ ĩquirẽdã pꝛim
uʒ utꝝ qlibʒ ꝑs mot differat

ſpẽ a qalibet alia parte ⁊ a toto mo/

tu. ſecundum vtrum viſionis puncti vł
vnitatis ſit generatio tertiũ vtrũ vele
ctatioĩs ſit generatio:quartũ utrũ oᷣle
ctatio pficiat opationẽ p modũ fims.
Aalii igit᷑ ↄtinue. ¶ ¶. 6⸗

cõcluſionibꝰ de delectatione.
declarat quintã.ſ.ꝙ delectatio bũa/
na nõ poteſt ſemper eẽ continua. hanc
aũt pꝛobat dupliciter. pꝛimo ex parte
potẽtie. ſcòo ex ꝑte obiecii ibi. que/
dã autẽ. Dicit gᷓ pꝛimo interrogatiue
qualiter eſt poſſibile ꝙ actiuũ ⁊ paſſi⸗
uuʒ delectatiõis.ſ.ſenſus ⁊ ſenſibile ĩ⸗
tellectus ⁊ intelligibłe ſemper ſimilia
maneant ⁊ ſẽper ſimiliter ſe hẽant ad
continẽð delectationez. q.d. nullo mõ.
ſequit᷑ igit᷑ ꝙ nullus cõtinue delectet:F
etiã laboꝛat.i.affligitur ł triſtatur.cuiꝰ
ratio ẽ.qim̃ quicũq; cõtinue multũ vel
modicũ delectatur:ipſe neceſſario tãtũ
cõtinue opat᷑ ðlectatõ nãq; ſegt opatõ

nẽ. nec ſeparatur ab ea ut Jj. c. ꝓxio.ſʒ

nullus ſemper cõnnue opatur. omnia
eni humana coꝛpa ſũt talia ꝙ ñ poſſũt

Declaratis quatuoꝛ pꝛimis

cõtinue oꝑãi nec p ↄñs hõ qui fatigat
coꝛpꝑe fatigato.quar̃ nulꝰ cõtinue de/
lectatur. huius rei põit pꝛimo virtuteʒ
mi.ibi. oĩa.n. ẽ cõcluſionẽ ibi.lñ ſit
ig. B. vtutẽ ma. ibil ſegt n. Heibil que
dã ãt. Arguit ad idẽ ex pte obiecii de
lectabił itẽdẽs talẽ rõeʒ. ꝗcũq; ↄtinue
delectat᷑: delectat᷑ in iłł q ſimilite⸗ ſe
habẽt ad appetitum exiſtentia nona
uł uetera ⁊ ĩ pꝛincipio ⁊ in medio ⁊ ĩ

fine.aliter.n. non cõtinuat᷑ delectatio

ut habet᷑ ex parte pꝛecedẽti.ſed nꝰ in
hac uita delectatur ſemp ĩ talibꝰ. qua
re nec continue delectatur. huius rei.
declarat mi.d. ꝙ quedam delectabilia
delectãt hõinem enna ⁊ exñna noua

tunc.n.cum nouitate ſunt placida.po/

ſterius ãt cum antiqua fuerint non ſi/
miłꝛ delectãt ymo ſepe faſtidiuzʒ gene
rãt.⁊ ideo mens intenſe a pꝛĩcipio ad

talia inclinata circa illa delectabiliter

operatur.quẽadmodũ accidit quod ali
qui nouiter rem aliquã ſᷣm uiſum aſpi
cientes habent utiq; delectabilem viſi
onem. poſtea uero nõ erit eis delecta/
biliſ operatio ideſt uiſio ſed erit eis ne
glecta ⁊ in faſtidium uerſa.ꝑp b igitur

obſcurat᷑ ⁊ euaneſcit delectatio. Conf

ibi. Appetẽ ãt. pbat ſextã cõcłoʒ. ſ.

quod delectatio ẽ nãliter ab oĩbus ap/
petenda Arguit g ſic.oẽs naturaliter
appetunt perſcm̃ uiuer̃ ⁊ perfectiſſimũ
uite.quod patet qꝛ oẽs naturaliter ap
petũt uiuere ut. S.li..c.xj.⁊ per con/
ſequens maxime appetũt perfectuz ui
uere ⁊ perfectiſſimuʒ uite:ſed delecta/
tio ẽ perfectiſſimum uite perficiẽs ipᷣm
uiuere. quare oẽs naturaliter eã appe/
tunt.huus rei ponit p: ↄcłoʒ ⁊ patet
2: uirtutem ma.ibi eo quod oẽs pa
tet. 3. ibi.. Nita ãt. pꝛobat mi.tali p/
ſillogiſmo. Helectatio pficit operatio
nes ut.õ.c.pꝛoximo in ↄcłone.A? ſed
uiuere pꝛincipaliter eſt operano ł ope
rationes ut.ð.li.9.c.xj.⁊ ut pꝛobatur

hic.qꝛ unuſquiſq; circa illa ⁊ ĩ iliſope

ratur ⁊ conuerſatur que maxime ad un
tam diligit ut.ẽ.li.q.c.fi. puta muſicꝰ

ſnecpe
M⸗ .
ns⸗
dale
Zibi
huca
ſtſee
cita
ſepe
kenmt
imelee

ehcta

ſeiitſo⸗
ſoi
pant
Fefeſin
llteri
Diße
bi.

ebi

ſopꝛn
uuſo⸗

iune
bens e
NWeochin
Waw
unntnnt,
it
ſenpichde
1 Ncthir
ifnnini
Negabient
nesa
vſadenten
pbigr
acno. C5
ſeni dce
döhesn
ds MA
1 etaini
SNAd
CtN
cüctaz
urkimen
urwtaon
aluc cichh
A
NN/,
uba nul,

operatur auditu circa melodias quas
maxime diligit ⁊ amatoꝛ diſcipline
⁊æ ſcientie operatur ⁊ ſpeculatur men/
te circa thomata.i.circa vera ſpecula⸗
bilia certa ⁊ ſcifica:⁊ mõ ſimili vnuſ/

