tuꝛ.i.que eſt foꝛma opatiõis ſue. puta
ſi aliqui incaute dicant in publico ali
qua que ðberẽt tenere ſecreta ſicut fu
erunt reuelata ſecreta illiuſ poete aſy
ſili que per incauta locunõeʒ reuelata
ſuerũt.Et poſtea taliter locuti ſe excu
ſant per ignoꝛãtiazʒ dicẽtes.ſic accidit
ꝙ neſcim quid diximus¶ Neʒ addit
aliud exẽplũ de illo qui tenẽs telũ vo
lens monſtrare addiſcẽti quõ teluzʒ in
iaciendo teneri debeat. emittit telum

pꝛeter ꝓpoſitum ⁊ ſic neſcit quid fa-

cit ignoꝛãſ foꝛmã opanõis ſue. 2. idẽ
oñdit in genere materie ci:ca quid:in
ducẽs exẽplum de illo qui exiſtimauit
ꝙ ille qui erat eius filius eſſet eius ho
ſtis ⁊ oppugnatoꝛ. ⁊ ſic exiſtimãſ iter
fecit filiũ:quẽadmodũ multi referũtur
feciſſe meropẽ mulierẽ que putãs ho⸗/

ſtẽ interficere: interfecit filium.¶ ¶er

cio h̊ ideʒ oñdit in genere efficientis ĩ
ſtrumentalis:qꝛ vt dictum eſt pꝛicipa
lis ignoꝛari non põt:inducẽs exẽpluʒ
de haſta qua ludit᷑ in haſtiludijs.puta
ſi miles in illo ludo currẽs cõtra cõpa
trẽ ſuũ putet ſe habere haſtã rotũdam

in capite ſic ꝙ nõ poſſit pfoꝛare arma

poꝛtet tñ haſtã ferro acuniſſimo lance
atã ⁊ cõpĩ̃eʒ pfoꝛet:opabit᷑ triſte ppt
ignoꝛtiã inſtrumẽti e alin addit
exẽ plũ de illo qui in ludo putat cõtra
ſociũ pijcere punicẽ ſeu malũ punicnzʒz
i.pomũ rubeũ ꝓijcit tam̃ lapidẽ puni

ci ſiem. 4? idem oñdit in genere fi⸗
nis.d.ꝙ etiã cõtingit ꝙ barbitõſoꝛ ve
nam Eemmicns ex ilcnide ſalutnis eiꝰ
qui vult minui in ſanguie: occidu.Et
b erit ignoꝛãtia finis.¶ Itẽ aliud ad./
dit exẽ plũ de illo qui vult oñdere mo
dum pugilũ ⁊ pugnãtiũ ⁊ pcutu eum
cui oñdit.Ex h ignoꝛat fineʒ ludi ſui.
Et ſic peꝛ ↄñs pʒ quõ alique circũſtã
tie poterũt ignoꝛari in quadruplici ge
nere cauſe: ꝙ enã notoꝛiũ eſt ĩ temꝑe
puta ſi aliquis comedat carnes in die
ieiunabili ignoꝛãs vigiliam vel quatu
oꝛ ſpa.Et in loco. puta ſi aligꝗs diuer/

tat ꝓ neceſſitate nature ad locũ ſacrũ

putans cimueriũ eẽ cõem agrũ:vel ec

cleſiã cõeʒ domũ.¶ Geinde ibil Circa

oẽs vtiq; Seclarat cõcluſiõem octauã
.d.ꝙ cũ exiſtat ignoꝛãtia circa oĩa hec
que dicta ſũt in ꝗbꝰ ẽ opatio: ille ꝗ ali
qð pᷣdictoꝝ ignoꝛat ⁊ ꝓpter boc oꝑa
tur ignoꝛãtiã:nolẽſ quidẽa iuolũtarie
opari videt᷑ ⁊ maxie ſi ignoꝛet circũ/
ſtãtias pꝛicipaleſ que ſut mã ⁊ foꝛma
in ꝗb eſt opatio ⁊ finis.cuiꝰ gra eſt: ⁊
fit paone igit᷑ ſic ſe hñtibꝰ: ⁊ iuo

lũtario dicto ſᷣm talẽ ignoꝛdtia.adhuc

oʒ ãpliꝰ.ſ.ꝙ opatio ſit triſtis ⁊ cũ pe/
nitudie poſtq; opãs aĩaduertit opatio
nẽ ſuã.ałr eĩ opatio nõ eẽt ĩuolũtaria
Et hãc cõcluſiõeʒ ñ ꝓbat hᷣ:ſupponẽs
eã ex hijs que dicta ſut in pꝛincipio.
S euidẽnã pᷣdictoꝛũ inquirẽ
da ſũt tria ꝛio vꝑ igno/⸗
ãtia cauſet iuolũtariũ.2 vtꝝ

oĩs mal ſit ignoꝛãs.ʒ?vtꝝ hũana opa

tio ſit bona vel mala moꝛaliter ex cir/
cũſtatia.

Ue
pꝛio arguit᷑.ꝙ ignoꝛatia ñ
auſet iuolũtariũ ri qꝛ B
eẽt ignoꝛãtia vel cöfereu: rel
cõmodi:vel iuris ⁊ dehin: vel circũſiaã
tiaꝝ fci. Mõ ãt ignoꝛãtia cõmodi: qꝛ
illa eſt in electiõe.Et talis nõ cãt iuo/
lutariũ.vt ðꝛ in lr̃a:nec ignoꝛãtia iuriſ
qꝛ illa ẽ ipᷣiꝰ rłis ⁊ ẽ digna vituperio
vt ðꝛ in Ia. Et tał nõ cãt iuoluntariũ

dignn
lafocq:
ſirio pen
operatin
Organncas
glüechin
ſitanſee
opttegu
ſeM
eſcicnni
ntihenmi
ſura iwli⸗
Chfnelenn
ſtanigiſe
idon
MWhenn
bumckan⸗
Mlenram
ſticiontin
lsinninne
elefeaenas
Cliceeffegan
lrickninpe
ſtinname;
Aſuunattn
aſerann ivii⸗
Miukinerani
ntſnpmnig
ſotlsſowi
furi piig
mrdinge
Ceſcimtmeopen
ens wiiteii
ftanngingine
Anchni

i Negbelsgn

noſteniigi⸗
lulimnig grf
kleopemninſi
t oppeſtuſef
lpollecpminſn
ſſpöenepgin
W
ps kuitßeneni
wierhing

Aniine
—
AR
eonttin⸗
Wumiciinn
.
S
ignfm;
Nmigun
Peningi n
Rurrai nn
nglun N
aſtalicg,
m Ne lin
i Deneb
Nrarr iiitienti
igniictatiin
in wignd:ee
Gwent Mun
i. wil de win
nieſiign i⸗
le ſir ni in
vt ſna a d
r ſicſe bind: i
iale igndrini hn
Mno in ministtie

opis indnen un

wano no eit iciin
Giabe
sRnſn,
dudinädageden
.Pn
nuci müini,
ignnis. , f
fel nald mi

ieg En
Sõ

uu eminnft iin
luns NMin

iprininn
rlrmeignn
1,6 Nnoc

₰—

ꝙ eſt dignum venia. Mec etiã ignoꝛa
tia facti:qꝛ vt dictum eſt ſupꝛa de inuo
lũtario per violẽtiã: nullus iuolũtarie
operat᷑:in cuius ptãte eſt mouere pteſ
oꝛgamcas:cum quibus operat᷑:ſed in
ptãte opantis ꝓpter ignoꝛãtiã circun
ſtãtiaꝝ facti eſt mouere. aliter eniʒ nõ
oparef.quare talis non opat᷑ iuolunta
rie ¶ 2?7 qꝛ tał ignoꝛãtia eẽt vł añcedẽſ
vel cõcomitãs:vel ↄñs:nõ añs.qꝛ illa
non habet triſtitiã añ ex ea que requi
ritur ad iuolũtariũ.vt dicit᷑ in pꝛicipio

in fine lectionis. ſtãte nãq; illa igno

rãtia:nũquã ſequit᷑ triſtitia:nec etiam
ignoꝛtia cõcomitans:qꝛ ꝓpter illam
non opamur. vt dicitur in Fa. quare il

la non eſt cã opatiõis volũtarie vel in

uolũtarie:⁊ minꝰ ignoꝛãtia cõſequenſ
iſtã cõcomitãtẽ. quare nulla. (? qꝛ ta
lis ignoꝛãtia que cãret iuolũtariũ eſſet
vel affectata vel craſſa:vł iuincibi:nõ
quidẽ affectata nec craſſa: qꝛ vtraq; il
larũ eſt vituperabił c ſupplitio digna
vt.j.in vltima pꝑte buiꝰ tercij. Hec eti

am inuincibił:qꝛ tũc opatio naturalis

poſſet dici iuolũtaria:qꝛ illã ignoꝛamꝰ
iuincibiliter:qualiter natura digerit ci
bum ⁊ ſanguinẽ ꝙ cõiter non dicitur.
¶ * qꝛ talis ignoꝛãtia vel eſſet cũ tri⸗/
ſtitia vel ſũ. Nõ ãt pꝛimo mõ: qꝛ ſepe

triſtamur cũ magna penitudie de hijs

que voluntarie operati ſumus.puta de
peccatis volũtarie cõmiſſis.quare tri⸗/
ſtitia non plus ptinet ad iuolũtarium
ad volũtariũ nec etiã.2ꝛꝛmõ vt h phᷣſ
ed in oppoſitũ eſt determĩatio phᷣi
20 ſolutiõe queſtionis videndũ eſt
zimo qualiter ignoꝛãtia cãt iuolũtari

um. 2? qualis ignoꝛũãtia cãt ipᷣm.¶ Se

pꝛio ſciendũ.ꝙ ignoꝛãtia dicit᷑ cauſaẽ
luolũtariuʒ:qꝛ facit hoĩiem operari:-
velle operari in ſingulari:illud ꝙ ſcia
ſibi oppoſita ſi adeſſʒ: faceret ñ opari
⁊ nolle opari in ſingulari:ſᷣʒ accñtalẽ
diſpönem appetitus.qð patet indu/
ctiue.ignoꝛãtia eni huiꝰ mulieris me/
ropis fecit ip̃am occidere: ⁊ velle illũ
occidere hoĩiem quẽ putabat boſtez:ꝗ

r

£

volitav actu appetif.

tñ erat filius.Si vero ſcia huic ignoꝛã
tie oppoſua fuiſſet: feciſſet eam nõ oe
cidere ⁊ nolle occidẽ quẽ occidit. Et
ſic vłr in oĩibus opatiõibus ĩuolũtarijs
pꝓpter ignoꝛatiam EEx b at infert tria
coꝛrelaria( Pꝛimũ ꝙ iuolũtarium ꝓpt
ignoꝛãtiã nõ eſt cõtra volitiõem que ĩ
eſt pñte ignoꝛãtia:ſed cõtra volitiõeʒ
que ineſt pñte ſcia. Scõm ꝙ opera
tio oĩo iuoluntaria ꝓpter ignoꝛãtiam
eſt actu volita ꝙ non habet veritatem
de inuoluntario per violentiã:qꝛ omĩii
operatio vel paſſio iuolũtaria per vio
lentiã eſt actu nolita ⁊ actu fugit᷑ quã
do fit: ſicut patet de illo qui ducit᷑ iuo
luntarius ad patibulũ.vᷣ ãt operatioꝓ
pter ignoꝛãtiã iuolũtaria qñ fit ẽ actu
erciũ ꝙ actu
alis volitio pᷣt eſſe iuolũtaria ꝓpter ig
noꝛãtiam:licet nõ ꝓpter violẽtiã.vt di
ctuʒ eſt ſupꝛa.qꝛ voluntati non poteſt
inferri violentia Hoc ãt apparet ſic
qꝛ oĩs operatio qᷓ; operans exercet ꝓp
pter ignoꝛantiã eius oppoſitã:exerce
ret pñte ſcia:dici põt inuolũtaria: ſed
actualis volitio pꝛopter ignoꝛantiam
exercita eſſet non exercita: imo eius

oppoſita pñte ſcientia: ſicut requirit᷑

ad aliquã opatiõem hoc mõ iuolũtari
az. quare ipᷣa dici põt zuolütaria (We
2 ſciẽdũ.ꝙ ignorãtia cãns ĩuolũtariũ
eſt talis ꝙ ipᷣa requirit ſpãle obiectum
ſpecialem oꝛdinem:ſpecialeʒ moduʒ:
ſpecialem effectum. opoꝛtet eni ꝙ ta/
lis ignoꝛãtia ſit pꝛimo qᷓ;tũ ad obiectũ
ignoꝛãtia facti:ſeu circũſtantiaꝝ facti.
2 q;tũ ad oꝛdinẽ ꝙ ſit ignoꝛãtia añce
dens.ʒ: qᷓ;tũ ad modũ quẽ trahit a cã
ꝙ ſit ignoꝛãtia inuincibilis.A? qᷓ;tũ ad
effectũ ꝙ ſit ignoꝛãtia virtualiter tri/
ſtis.Pꝛimũ pꝛobat᷑. qm illa ignoꝛã
tia cauſat inuoluntariũ que ſola ẽ dei
uoluntario. Iſta patet qꝛ ignoꝛare qðᷣ
dam aliud non faceret inuoluntarium
iſtud: ſed ſola ignoꝛũtia facti:ſeu circũ
ſtãtiaꝝ facti:eſt de ipᷣo facto iuolũtario
⁊ de opatiõe iĩuolũtaria.ꝗ enĩ ignoꝛat
ius ⁊ ðbitũ oꝑãdi vł modũ opꝑatiõis ũ

IIBRO

ꝓpter h̊ ignoꝛat ſactũ ſᷣm aliquã circũ
ſtantiã facti.quare ſola ignoꝛãtia facti
cauſat ĩiuolũtarium.¶ Sed hic ſunt duo
dubia. pꝛimũ qꝛ videt᷑ ꝙ ignoꝛãtia iu/
riſ cauſet iuolũtariũ:qꝛ facit hoĩeʒ vel
le illud ꝙ ſcia oppoſita faceret nolle.
Scðm.qꝛ ignoꝛãtia cõmodi: videt᷑ ig

noꝛantia facti: quia videtur ignoꝛan-/

tia circunſtantie finis: ſicut dicebatur

in exemplo.ꝙ percutiens ad cõmodũ

ſalutis pcutit ad incõmoduʒ moꝛtis.
icendũ ad pꝛimũ.ꝙ ſcia iuris non
facit hoĩiem nolle in ſingulari.d. ꝙ ig⸗
noꝛãtia cãns inuolũtariũ facit velle ĩ
ſingulari:nec per cõſequẽſ ignoꝛantia
luris in vłi:facit aliqd velle in ſingula
ri.niſi alio motiuo ſupueniẽte. vnde h̊
duo ſtant.ꝙ aliꝗs ꝓpter ſciam iuris in

vłi nolit foꝛnicari ⁊ ꝙ in ſingulari ſup

ueniẽte paſſione:⁊ occurrẽte opoꝛtu⸗/
nitate velit foꝛnicari. Et iðo illud qð
ſupꝛa dictum eſt intelligi debet in ſin/
gulari.ſ.ꝙ ignoꝛãtia cauſans iuolũta⸗

riuzʒ facit velle in ſingulari illud ꝙ op
poſita ſcia facit nolle ĩ ſi ingulart.(

ſm dð. ꝙ cõmodũ põt ſũmi dupliciter
pꝛimo modo vt finis intentus ꝑ ope/
rantẽ:vel vt vtile ad illum finẽ: ⁊ hoc
modo dicit circũnãtiaʒ finis.Alio mõ
vt conditio operatiõis relata ad volũ
tatẽ opantis:nõ ad finẽ intentũ ab o/⸗
perante:⁊ hoc modo nõ eſt circũſtan
na:ſed bonitas operatiõiſ. Et ignoꝛã
tia talis cõmodi cõcomitat᷑ oẽm malã
operatiõem.( Scòm ꝓbat᷑.qꝛ illa ſola
ignoꝛũãtia cauſat iuolũtariũ: cui ſoli cõ
uenit moduſ cauſe:ſed ſoli ignoꝛantie
añcedenti cõuenit modus cauſe:qui ẽ
pꝛioꝛitas ſeu añcedẽtia. quare ſola h̊
cauſat inuolũtariũ nõ ignoꝛtia cõco⸗
mitãs:nec cõſequẽs Terciuʒ pbat᷑.
qꝛ ulla ſola ignoꝛtia cauſat ĩuolũtariũ
que ſola eſt iuolũtaria. h apparet. qm̃
cã volũtaria habet effectũ volũtarium
⁊æ iuolũtaria iuolũtariũ:ſed ſola igno⸗/
rãtia inuincibił eſt ſimpłr inuolũtaria
illa ꝗqppe que eſt affectata ſimpłr ẽ vo

lũtaria.illa vero que eſt craſſa: que eſt

—
H . 5
*

ex negligẽtia contrãcta:videt᷑ niſi vo/
luntaria.illa vero que eſt inuicibił eſt
ſimpliciter iuolũtaria.quare ipᷣa can⸗/
ſabit iuolũtariũ:⁊ iõ h̊ excuſat: ⁊ alie
nõ.¶ Quartũ ꝓbat᷑.qꝛ illa ſola ignoꝛã
tia cauſat iuolũtariũ:que ſola cauſat o
peratiõezʒ vᷣtuałr volitã· h̊ apparet.qꝛ
ĩuolũtariũ ꝓpter ignoꝛtiã nõ eſt actu
volitũ:ſʒ ᷣtuałr tm̃.vt dictũ eſt ſupꝛa:

ſʒ ſola ignoꝛãtia vᷣtuałr triſtis cãt opa

tiõeʒ pᷣtuałr nolitã:qꝛ vᷣtualr triſie eſt
otuałr nolitũ:ſicut oẽ actuabr triſte eſt
actuałr volitũ.qꝛ vt dictũ eſt in pꝛinci
pio lectionis.triſtitia puenit ex hijſ re
bus que nobis volẽtibꝰ accidũt.quare

ſola ignoꝛſtia sᷣtuałr triſtis cãt iuolun

tariũ.¶ Eicẽdum g ad pꝛimuʒ in op/
poſitũ.ꝙ ſola ignoꝛãtia facti cauſat in

uolũtariũ ⁊ ad ꝓbatiõezʒ dð.ꝙ ꝗ habʒ

in ptãte ſua mouere ptes oꝛganicas:
pᷣt operari ĩiuolũtarie.accipiẽdo ĩuolũ/
tariũ ꝓpter ignoꝛãtiã:qᷓ;uis nõ accipi
endo ĩiuolũtariũ per violẽtiã:ð quo ar

gumẽtũ ꝓcedit. ¶ Ad km dð.ꝙ ſola ig

noꝛãiia añcedẽs.Et cũ ꝓbat᷑ ꝙ nõ.dðᷣ
ꝙ talis ignoꝛãtia nõ hʒ anexã triſtitia
actuałr:ſʒ pᷣtuałr.vt dictuzʒ eſt. ꝓ qᷓ;to
cauſat opatiõem vᷣtuałr voli tam CAd

terciũ dò.qꝙ ignoꝛãtia iuincibił cauſat

iuolũtariũ.Et cũ ꝓbat᷑ ꝙ nõ. dicenduũu

ꝙ operatio naturalis nõ dicit᷑ inuolun
taria:qꝛ non eſt ſubiectuʒ aptũ natum
dici vel eſſe voluntariũ:nec ipᷣa fit ſciẽ
ter vel ignoꝛãter:qꝛ on eſt agen⸗
te per cognitiõem vel a ꝓpoſito inqᷓ;/
tum huiꝰ.¶ Ad quartũ . q ignoref
tia ᷣtualiter triſtis cauſat inuolũtariũ
Et cũ ꝓbat᷑ ꝙ non. dicendũ ꝙ de volũ
tarie cõmiſſis triſtamur: qꝛ poſtea fiũt
volita. illa ergo que ſ̃m actualem di/
ſpoſitiõem appetitꝰ ſũt vᷣtualłr volita:
ita ꝙ ſtati ſi adſit ſcia fiũt volita: ita ĩ
quã fiũt ᷣtualiter triſtia. talia vero ſũt
volũtaria ꝓpter ignoꝛãtiã.Sicut enizʒ
inuoluntaria per violentiã ſũt actu tri
ſtia ⁊ nolita:ſic inuoluntaria per igno
rantiã ſunt virtualiter triſtia ⁊ nolita.
¶Aueſlio. 6.

ke
¶Anrrs

Pperünanen
carelen⸗
nbeſinu⸗
güini danite
ſenumalie
meruſpit
operits ⸗
S
nibnmni
ſtotnelec:
llonsfenfe
Ns aunrih
Nancuteren
cacuet ͤig
Ganmncſa
Grinnütd
ruröche⸗
ſiori:nnn
ſetigname
noͦſicct et
unet ule⸗
ſjſowiatul
ſumivera
ſenaorſſihn
azaisg n
irinralde
N antiurt idun
Ahrinngirn
Gunittanns
puemg amett,
tickonnußei
lecgetüsſen g
Mogisna
igräündiün .
le gignamug⸗
orrü o
Nrlarak nci
ni⸗ Agbfleck
Nugenteralis
Motitiaz Plos 6 n
nuf etno mi
ſteſepminn
lrſeinfeſen
Int vergsn
h Aligdr ii
Wndi i

rni
dqnednie
Wösati
g upe
irrüge larn
DW
rigini vöin
Fi.NNtiͦſin
Minhiin
S Z
ne fi
Aeewückn
imenderde⸗

„ —

Sid'dcin

imukrmiiscimn

dimätiafiann
dandezͤgin
noncre es agnnr
Niere Nhiti
Grini nsni
mi per nolani de
1 Sd/nddg
s Etci pbaigi
na ö bz inerimii

enz eſl. pe
n Kmakr volitamdNR

Wära Nd
t qrd. ani
urins ni idl inn
chſadecen
õ
ier genondni
enrela *
auartu d, glyn
. Niügn
õ

III.

* 2 arguit. ꝙ nõ oĩs malus ſit
Agnoꝛãs( Mꝛimo qm boc eſſʒ qꝛ
ignoꝛãtia neceſſario cauſaret᷑ a mali/
cia:vel qꝛ malicia ab ignoꝛatia:vel qꝛ

ambe ſimul ab aliqua cauſa tercia: ſʒ
pꝛimũ dari non põt:qꝛ diſpoſitõ potẽ
tie naturaliter pꝛius opantiſ nõ cauſa
tur ex diſpoſitiõe potẽtie nãłr poſteri

operãtis.potentiaꝝ enĩ que ex opatio
nibus diſponũtur illa que pꝛius opat᷑
pꝛius diſponit᷑:ſed ignoꝛãtia eſt diſpo
ſitio intellectꝰ:⁊ malicia appetituſ:in
tellectus vero pꝛi natuãlłr opat᷑ q; ap
petitus.quare ignoꝛãtia non canſatur

ex malicia nec etiã põt dari fm. ꝙ ma

licia cauſet᷑ ab ignoꝛãtia: qꝛ tũc mali/
cia non eſſet voluntaria: cuʒ cãret᷑ ab
ignorãtia añcedente ⁊ ſi nõ eſſet volũ

taria nõ eſſʒ malicia. Nec põt etiä da

ri terciũ: qꝛ nulla talis cã cõis appa⸗
ret ignoꝛantie ⁊ malicie. quare nullo
mõ videt᷑ neceſſaria cõcomitãtia igno

rantie malicie. (2? qꝛ ſi ois malu-

ſit ignoꝛãs:nullus peccabit ex indu/
ſtria:nullus ex certa ſcia:ſed boc ẽ fal
ſuʒ:vt dicit Vſidoꝛus de ſũmo bono li.
22 ca. 3. dicẽs. ꝙ peccatũ cõmittit᷑ alidᷣ

ab ignoꝛãtia: aliud ex iĩfirmitate: alid

ex induſtria: ⁊ ſubdit ꝙ eua peccauit
ex ignoꝛãtia:qꝛ fuit decepta.adam at

qui non fuit deceptus peccauit ſciens

2 pꝛudens. quare vc. Sed in oppo
ſitů eſt auctoꝛitas phi. ¶ Pꝛo ſolutio

ne queſtiõis ſunt quatuoꝛ declarãda.
pꝛio.ꝙ oĩs mał circa ꝓpꝛia agibilia
aliquid vel aliqua ignoꝛat. 2? que ſũt

illa qᷓ ignoꝛat.ꝭ? ꝙ malicia cauſat bui

ignoꝛãtia.A? quõ cãt eam.Mꝛimuʒ

eclarat᷑.qm oĩs nõ pꝛudens circa p/

pꝛia agibilia aliꝗd ignoꝛat ꝙ; ſcit per
pꝛudentẽ: alias pꝛudẽtia nullã daret

notitiaʒ plus qᷓ; impꝛudentia: ſed oĩs

mal“ eſt nõ pꝛudẽs:qꝛ neminẽ contin
git eſſe pꝛudenteʒ: ſine bõitate moꝛali

vt. . in fine ſexti. ⁊ poſt pꝛincipiũ ſe/
ptimi. quare oĩs malus circappꝛiꝗ 32 .
6

gibilia aliꝗd vel aliqua ignoꝛat
E ſciendũ.ꝙ notitia pꝛudentialis ĩclu

dit aliqua cõia ſibi ⁊ ſineſi eubulie ⁊
moꝛali ſcie:⁊ aliqua ſibi ꝓpꝛia. puta
ſingulares ſillogiſmoſ in ſingularibus
⁊ de ſingularibꝰ opatiõibus factos.
Hijs igitur ſic ſe hñtibus nõ eſt ne
ceſſe ꝙ ois malꝰ ignoxet illa cõia: ſz ẽ
neceſſe ꝙ ignoꝛet ꝓpꝛia¶Mꝛimũ pa
tet qꝛ mal poteſt eſſe ſynetꝰ ⁊ eubu
⁊ ſciẽs moꝛalẽ ſciam:⁊ per cõſequ?s
põt ſcire illa que ſũt cõia pꝛudẽtie ⁊
iſtis tribus motinis.¶ Scom patet. qꝛ
cũ oĩis mal' ſit nõ pꝛudens neceſſe eſt
ꝙ ignoꝛet illa per que differt pꝛudẽs
a nõ pꝛudente: ſed per ppꝛia differt.
quare malus ignoꝛat illa ꝓpꝛia.hᷣ aũt
ꝓpꝛia ſũt tria.videlicet pꝛudẽtiał in/
tellectꝰ: pꝛudentiał ſenſus: ⁊ pꝛuden
tials ſnia.Eſt ãt pꝛudẽtialis intelle/
ctus notitia maioꝛis ꝓpõnis extremi
ſillogiſmi v eſt ſana eſtimatõ ꝓximi fi
nis ꝓpter quẽ bicv nunc circa bᷣ ẽ age
dum x⁊ dicit᷑ intellectꝰ: ſicut hituſ pꝛin
cipioꝝ demõſtratiõis:qꝛ ſicut ibi hituſ
dicũtur pꝛincipia ſcie:ſic talis eſtima
tio eſt pꝛincipiũ ꝓpꝛiũ pꝛudẽtie. Co/
gnitio eni fims eſi pꝛincipiũ in agibi/
lib⸗. vt. j. li? 6e Senſus ãt pꝛudentiał
7 notitia mioꝛis ꝓpõnis dicti ſillogiſ
mi ⁊ eſt ſana appᷣhẽſio buiꝰ opabilis
vt h̊ ⁊ nũc ⁊ ſic opabile ⁊ ab iſto ſen/
ſu dicit vir ſenſat?. Snia vero pꝛuden
tialis eſt cõcluſio dicti ſillogiſmi: ⁊ eſt
vltimũ dictamẽ de ꝓſequẽdo vel fugiẽ
do.¶Elt etiã ſciendũ.ꝙ pꝛedicte tres
notitie cõcomitãt᷑ duas rcitudines ap
petitus:videlicet rcitudinẽ intentiõis
que eſt appetuꝰ finis:⁊ rcitudinẽ ele
ctiõis que eſt appetit eoꝝ que ſũt ad

finẽ: tũ ĩpoſſibile eſt eſtimatiõeʒ fi/

nis ĩ ſingk ari eẽ ſanã ⁊ rcãʒ ſñ rcitudi
ne appetitꝰ ipᷣ finis:vt oñdet᷑ ſequẽ/
ti nnienlo⸗ (ec at rcitudo appetitus
pꝓueit ex vᷣtute.st eiĩ itẽtiõeʒ facit rcãʒ
vt. . li. 6. quare rcitudo tal eſtimatiõiſ
cõcomitat᷑ rcitudinẽ stunſ/¶Eſtẽnaʒ
ipoſſibile eſtimatiõez que dicit ſenſus
X illã que ðꝛ ſnia eſſe ſanam ⁊ rectaʒ

ſine rcitudine appetitus que dicit ele

LIIBRO

ctio. Electio ãt rcificat᷑ per virtutẽ.vir
tus enĩ electionẽ facit rcãm. vt.j.li.õ.
quare per cõſequens rcĩtudo ſenſus ⁊
ſnĩe cõcomitat᷑ rcĩitudinẽ ᷣtutis. Ter
cius articulus pꝛincipalis declaratur
ſic. ſicut ſe habet guſtus ad ſanitatẽ ⁊
egritudinem:ſic ĩitellectus practicꝰ ad
vicium ⁊ virtutẽ:ſed guſtus per egri/

tudinẽ errat in deſcriptiõe guſtabiliuʒ

⁊ per ſanitatẽ bene diſponit᷑ ad diſcre
tiõem guſtabiliũ.ergo intellectꝰ pꝛa⸗/
cticus ſic ſe habebit ad viciũ tanquam
ad egritudineʒ: quia per ipᷣm errabit
in diſcretiõe ſingulariũ agibiliũ:⁊ per
gᷣtutẽ tanquã per ſanitatẽ bene diſpo/
netur ad diſcretiõem virtutis in ſingu
laribꝰ agibilibꝰ.Et h̊ ẽ rõ pbvᷣi.j.ca.de
volũtate.vbi dicit ꝙ finale bonum ſim
pliciter eſt ᷣm veritatẽ bonũ.Sed iſti
vel illi apparet bonũ ſᷣm driam hituũ
quaẽ hoĩ bono ⁊ ſtudioſo apparet bo
num ꝙ eſt ᷣm naturã bonũ.hoĩ autem
pꝛauo apparet bonũ illud qð cõcludit
eſſe cõueniẽs pꝛauitati ſue:qꝛ ſi eſt in
temperatus:apparebit ei ꝙ voluptas
coꝛpis ſit maximũ bonum.ſi auarus ꝙ;
dtuitie. ⁊ ſic de alijs malicijs. Et iſta
pbᷣs pꝛobat per rõem iaʒ factã. 2 ar
guo ſic.Oẽ ſaluatm̃ rcẽ eſtimatiõis fi⸗
nis eſt cauſa pꝛudẽtialis notitie: æ oẽ
coꝛruptm̃ dicte eſtimatõis eſt cauſa op
poſite ignoꝛũtie.ᷣ eſt euidẽs qᷓ;tũ ad
ptem pꝛimã:qm̃ ex eiſdẽ ⁊ per eadeʒ
cãtur hitus ⁊ ſaluat᷑.vt ſupꝛa in pꝛici
pio ſcdᷣi.(Matʒ enã qtũ ad ſcõaʒ. qꝛ
coꝛruptio notitie eſt generatio ignoꝛã
tie: ſed virtuſ ſaluat pꝛudẽtialẽ eſtima
tiõeʒ: ⁊ malicia coꝛrũpit eam.vt.j. li.
6. quare ſicut tus eſt cauſa pꝛudẽtiał
notitie:ſic malicia impꝛudẽtialł igno/
rantie. e ? articulo ſciendũ eſt. ꝙ;
malicia cauſat ignoꝛãtiam iſto modo:
qꝛ operatio cauſat aliꝗd in intellectu
vt ab eo cognita ⁊ expta: modo talis
operatio per ſe cauſat diſpõnem in ap
petitu:que per multã iteratiõem fit hi
tus malꝰ:quẽ phᷣſ vocat maliciã. In in
tellectu ãt cãt etiã diſpõnem ali: non

inqᷓtũ ipᷣa ẽ operatio talis vel talis:ſʒ
inquãtũ eſt cognita ⁊ expta:vt cõueni
ens ⁊ placens appetitui. vñ talis diſ/
poſitio intellectꝰ ꝑ multã iterationem
fit ĩpꝛudentiał hĩtus quem phs vocat

ignoꝛãtiã.Eſt enĩ ignoꝛũtia diſpoõnis
non ſolũ negationis.⁊ per iſtũ moduz

ex opatiõibus male cognitis ⁊ exptis
tanq; cõueniẽtibus ⁊ placentibus hoiĩ

eneratur dicta ĩpꝛudẽtialiſ notitia.
4 Ad pꝛumũ ergo dicẽdũ. ꝙ ignoꝛũtia

atur a malicia. ⁊ qñ ꝓbatur ꝙ nõ.di/
cẽdum ꝙ diſpoſitio appetitus nõ can/
ſat imediate diſpõneʒ intellectus: ſed
operatio appetitus ſicut obiectũ expi
mentalis notitie iĩitellectꝰ dicit᷑ cauſa
re illũ hĩtum qui generat᷑ ex talibꝰ ex/
perimẽtalibꝰ notitijs. Et lʒ intellectꝰ

pꝛius operet᷑ ſimpłr q; appetims: tñ
vbi opatio appetitus eſt obiectũ expi

mentalis notitie intellectus: pꝛioꝛ eſt

operatio appetitus q; operatio itelle
ctns (Er bor modo operatio appeti

tus cãt hituzʒ recte notitie vel ignoꝛan

tie intellectꝰ.¶ Ad tᷣm dð.ꝙ ignoꝛũtia
ꝓpter qᷓ; peccat᷑:nõ ẽ eadeʒ ignoꝛãtia
cũ ea que ſequit᷑ peccatũ.⁊ ideo poſſi⸗/
bile eſt:ꝙ aliquis ante peccatũ ſit ſci/
enò ⁊ pꝛudens ⁊ ꝙ peccet ex indu/
ſtria: non ex ignoꝛatia:tñ nõ eſt poſſi⸗/
bile ꝙ ignoꝛãtia nõ ſequat peccatũ: ſi
cut patet ĩi exemplis Vſidoꝛi. Ena nã

ꝙ; peccauit ex ignoꝛãtia añcedẽte: qꝛ

fuit ſeducta.Adã vero nõ peccauit ex
ignoꝛãtia:qꝛ nõ fuit ſeduetus:ſed pec
cauit cũ ignoꝛãtia cõcomitãte ⁊ nõ añ
cedẽte peccatũ. E&t ideo dicit᷑ in textu
ꝙ vłr ꝓpter tale peccatũ ꝙ ſemp ſecũ
trahit ignoꝛãtiã fiunt hoĩes vłr iniuſti
⁊ mali. ueſtio. 7.

Pꝛio qꝛ nulla opatio bona
am generis ⁊ ſpẽi ⁊ indiuidui p̃
ter circũſtãtia eſt bona ex cõſtãtia. Et
ſilr ĩtelligẽdũ ẽ ð malicia:ſʒ opatõ bu
mana ẽ bõa ex ꝓpꝛio actu ſᷣʒ genꝰ:ex
obᷣo ẽ bona ſᷣm ſpẽʒ:ex fine eſt bõa ſᷣʒ

E ʒꝰarguit᷑.ꝙ opatio hũana
ñ̃ ſit bõa moãl'r ex circũſtãtia

Pihtcnüͦr
goͤeſtbona
Nctts tes
s erpeti
tateel na
erſe buber
gentinsi
ſe olrt u
ci uropen⸗
Ctenn elb
detngnebene
hune n
angenicua
ndligeeſe
Clums
Urigcnit
feensnin
lnoſcdige
Crnalea⸗
1,Cr
ſütndide⸗
guotchrüſt
nummlmai
Operſtkona
epola⸗
lunnucks
cepennotir:
ſtefetan
daſin
fuenoprions⸗
ſlgadtilir
Niructa
ciſumtäni⸗
detſuaan
turailla
Nocffrvein
dekarriſinn,
antpeſenan
Nuntg eſealie
ſütebeo depen
nagnüfelprin
Endepitn⸗
hepbonuge
urun wiiten
—
geicin
ſeeii
Mnye

1n gi bargi
ſirdegnnmin
* MAöne; rlene
pemmsſancdeeri,
Wne elecd icte
mqn enertteict,
Wnduns. Eig
SNeimelse
aepennschttit
ee wone g
ondögigi
au wi adez
l
aris ante peccaliſitl
ans 1q eccent ind
gnoräna:tinotl
ina nöſequat enn
empiis ſiccn en
er inoräta aidit⸗
1. Bdied o eu
göfnſtinsl⸗
—
nie enige
eyrai Eiſin
anac,
n nm iliin

indiuiduũ vt dicũt aliqui magni. quaẽ
nõ eſt bona ex circũſtantia: cum pᷣter
dictas tres bonitates non ſit alia boni
tas expetẽda. 2 qꝛ illud nõ dat boni
tatẽ vel maliciã opationi ꝙ indifferen

ter ſe habet ad bonitatẽ æ maliciã o/
perationis:ſed quelibet circũſtãtia ſic

ſe habet. quare nec bonitatẽ nec ma/
liciã dat operatiõi. inoꝛ ꝓbat᷑ idu
ctiue in qualibet circũſtantia. agẽs eĩ
põt agere bene vel male cum inſtrum

to. puta cum manu bene vel male cir/

ca materiã.puta circa pximuzʒ: qꝛ põt

eum diligere vel odire. Et ſic de oĩbꝰ

circũſtantijs. (Sed in oppoſuũ argin
tur:qꝛ cunus ignoꝛũtia facit male age/
re:eius notitia facit bene agere vł pe
ius:ſed ignoꝛũtia circũſtãtie: aliqñ fa⸗/
cit male agere.vt patet in textu. quaẽ
ac. ¶Mꝛo ſolutiõe queſtiõis quatuoꝛ
ſüt vidẽda. Pꝛio qd ẽ circũſtantia. 2.
quot circũſtãtie.ʒ: que ſit dria ĩter bo

num vel malũ ex circũſtantia. 4 quõ

opera ſit bona vel mala ex circũſtãtia
De pꝛio ſciendũ.ꝙ opationis cir⸗
cũuſtantia eſt res a qua:vł in qua depẽ
det operatio ipᷣa:⁊ ſᷣm hoc opationis
cauſa eſt eius circũſtãtia qꝛ de pendet
ab ea e quelibet localis vel tpalis
dĩia erit opationis circũſtãtia: qꝛ de/
pendet ad eã:licet nõ ab ea. Sed con
tra hoc dicit᷑ per aliquos dicẽtes.ꝙ in
cã ſũt duo diſtinguẽda.vnũ a quo ðpẽ
det ſba actus: ⁊ iſtud nõ dicit᷑ circũſtã
tia:a aliud a quo nõ dependet ſ ba:ſʒ
modificatio aliqua ipᷣius actus ⁊ iſtud
dicit᷑ circũſtãtia.verbi gra. In furto ac
cipit᷑ res aliena magna vel pua:modo
dicunt ꝙ eſſe alienuʒ nõ eſt circũſtãtia
qm̃ ab eo dependet ſba actus furti: ſʒ
magnũ vel puũ dicit᷑ circũſttia ex qui
bus nõ depẽdet ſhᷣa furti.¶ Sed cõtra

hoc pbo tria.pꝛĩo ꝙ ab boc ꝙ eſt eſſe

alienũ nõ depẽdeat ſbᷣa actꝰ: qꝛ a quo
cũq; de pẽdet ſba actꝰ ab eo dependet
ſhᷣa nãlis ipᷣius actus:qꝛ tota ſba actꝰ
eſt quedã eſſe nãlis in genere entiſ:ſʒ
ab eſſe alienũ non depẽdet nãlis ſpe

cies dicti actus.qð apparet. qꝛ ppofſi

tis duobus denarijs vno titij: ⁊ altero
martini:ſi titius accipiat iſtũ vel illum
vtraq; acceptio eſt eiuſdẽ ſpẽi in genẽ
nature: ⁊ tñ accipiet ſuũ ⁊ alieuũ.qua
re ſᷣa buius acceptiõis nõ dependet
ex eo ꝙ eſt eſſe alienum.¶ Ses m ꝓbo
ꝙ eſſe alienũ magis ptineat ad circun
ſtantiã qᷓ; eſſe ad magnũ vel puũ: quo/
niã illud eſt eẽntialiꝰcircũſtãtia ex quo

de actu neutro fit actus bonꝰ vel actuſ

tamẽ conditione magni vel pui:actꝰ ñ

maluſ qᷓ; illud ex quo nec bonꝰ nec ma
lus fit:ſed ex eſſe alienũ actus neuter
põt fieri ſimpłr malus: qꝛ actus ꝗ ᷣm
ſpẽm nature ſue eſt neuter ad bonita
tem vel maliciã moꝛalem. puta accipe
re denarium vel cõcubitus viri cũ feĩa
ſit ſimpliciter maluſ:ſupaddita iſta cõ
ditione que eſt alienũ: qꝛ pꝛimus actꝰ
fiet furtum: a ſcᷣus adulteriũ. addita
fiet ſimpliciter maluſ:ſed ſuppoſito ꝙ
pecunia vel feia fit aliena per addita
mentũ magnitudinis ad pecuniaʒ fiet
maius furtum:ſed non ſimpliciter fur
tum. quare alienũ eſſe rerius eſt circũ
ſtantia qᷓ; eſſe magnũ vel puũ. ʒ. pꝛo
bo.ꝙ cauſa ſimpliciter accepta ſit cir/
cunſtantia:qꝛ illud eſt ſimpłr circũſtã
tia quo ignoꝛato dicit᷑ ignoꝛati circun
ſtantia:ſed ignoꝛãtia quacũq; cauſa o
perationis dicit᷑ ignoꝛari circũſtantia

ſicut patet per exẽpla phi.quare quæ

cunq; cã eſi ſimpliciter circũſtantia.
Se ⁊: pꝛincipali ſciendũ eſt. ꝙ ſicut
dictũ ẽ in littera octo ſũt circũſtãtie.ſ.

agss pꝛicipale ⁊ agẽs inſtrumẽtale:fi

nis: « materia: a foꝛma: modꝰ ⁊ p̃ᷣter
h locꝰ⁊ tps.q̃ oẽs in hoc verſiculo cõti
nẽt᷑ · Quis: quo:cur:circa ꝗqd:quõ:ꝗd
vbi:q.Quis ãt notat agẽs pꝛiĩcipale
quo agẽs inſtrumẽtale cur:fineʒ:circa
qd mãʒz: quõ foꝛmã modũ :qd foꝛmaʒ
termini:vbi locũ:qñ tpſ. er ſciẽaũ
ꝙ opationũ hũanaꝝ:qᷣdã ſunt q ex ſpẽ
nature accipiũt ſpẽʒ moꝛis bõital vel
malicie.quedã ãt ſunt que ex ſpẽ na⸗
ture non accipiunt ſpẽm moꝛis: verbi

8—

LIBRO

gĩa de vtroq;:dilectõ:⁊ odiũ ſunt que
dam genera cõtraria:⁊ hñt ſub ſe ſpe
cies cõtrarias circa vnũqðq; obiectuʒ
modo ſic eſt ꝙ circa aliqð obiectũ ac/
cipiunt ſpẽm moꝛis ſicut ſpẽm nature
qꝛ odium dei ex hoc ꝙ talis ſpẽs ĩ na

tura eſt talis ſpẽs in moꝛibus ⁊ in ma

litia.¶ Sili mõ carnalis cõcubitus eſt
qðdam genus ad cõcubuũ cum femĩa
vel cum iumẽto.cõcubitꝰ ãt viri cũ ium̃
to:ex h̊ ꝙ talis ſpẽs in natura. Eſt eti
am talis ſpẽs in malicia. cõcubitꝰ aũt
cuʒ feia eſt eiuſdem ſpẽi in genere na

ture:qualiſcũq; ſit feĩia:ſiue ſit ſua vel

non ſua:cõſanguinea vł extranea. Et
iſte cõcubitus ex ſpẽ nature non acci/
pit ſpẽm moꝛis:bonitatis vel maline

qꝛ cũ vna feia põt eſſe bonꝰ ⁊ cuʒ alia

malus.. Mũc igitur dico. ꝙ opatiões
accipiẽtes ſpẽm moris ex ſpẽ nature
dicunt᷑ bone vel male ex genere. Ybi
nãq; ſũmitur genus pꝛo ſpecie:ſicut di
citur hũanũ genꝰ:qꝛ ex illo genere na
ture ꝙ eſt ſpẽs natuẽ ſunt bone vł ma
le. operatiões vero nõ accipiẽtes ſpẽʒ
moꝛis ex ſpecie nature dicũt᷑ bone vel
male ex circũſtantia¶ Eſt igit intelli/

gendũ ꝙ cauſe opationis pñt dare ei

ſpẽm moꝛis dupłr. vno mõ ex hec ꝙ
dant ſpẽm nature.⁊ qꝛ hoc mõ ſũt p/
pꝛie cauſe:idcirco hoc mõ dũt ei ſpẽm
non vt ſũt circũſtantie: ſed vt ſũt cauſe

Alioꝰ ex aliqua debita vel ĩdebita hiĩ

tudie ſui ad opatiõeʒ: ⁊ h̊ mõ ñ vãt ei
ſpẽʒ moꝛis inq;tũ ſũt opatiõiſ circũſtã
tie: ⁊ iõ diſtinguit᷑ inter opatiõem bo/
nam vel mald ex cauſ s ⁊ operationẽ
honã vel malã ex circũſitia:non quin
ipᷣe cauſe ſint circũſtãtie: ſed qꝛ aliter
tribuũt ſpẽʒ moꝛi vt ſũt cauſe:⁊ aliter
vt ſunt circũſtantie¶ Se 4? ſciẽduʒ.qꝙ
operatio eſt bona ex circunſtantia eo
mõ quo eſt bona ex eſſe in medio quo
ad nos ⁊ eſt mala ex circunſtantia eo
modo quo eſt ex eſſe extra mediũ quo
ad nos. Iſtud pꝛobatur. quoniam o/
peratiõem eſſe in medio quo ad nos ẽ
cam fieri vel exercere ab illo a quo oʒ

R—
*

⁊ illo quo oʒ ⁊ ꝓpter finẽ quẽ opoꝛtʒ
⁊ circa materiã quaʒ oʒ ⁊ eo mõ quo
opoꝛtet:⁊ illud qð opoꝛtet ⁊ vbioʒ.
Iſtud ãt apparet li.2.ca.de diffinitiõe
virtutis:ſed opatiõeʒ ſic eſſe cõſoꝛmẽ
opoꝛtunitati ſue eſt cauſa eã eſſe bonã
ex debita hitudine ad oẽs circũſtãti⸗
as ſuas.quare operatio ẽ bona ex cir
cũſtantia eo modo quo eſt bona ex eẽ
in medio.Et idẽ intelligendum eſt de
malitia:⁊ de eſſe extra medium. modꝰ
qt eẽndi opationis in medio vel extra
mediũ ſufficiẽter eſt traduꝰſupꝛa liꝰ2:

Dicẽdũ ad pꝛimũ ĩ oppoſitũ.ꝙ illi ꝗ

ita deſcribunt bonitates opationis hu
mane loquũtur ignoꝛanter.vt viſum ẽ
in coꝛpe queſtionis:qꝛ bonitas vł ma
licia qᷓ; non habet:operatio ex gene/
re actus vt ẽ naturalis eſt ſimpliciter
ex circũſtatia:qꝛ boc modo tam obie/
ctum qᷓ; finis operationi tribuũt boni/
tatẽ vel maliciâ:non vt ſunt eius cau/
ſe:ſed vt ſunt eius circũſtantie.
ſm dð.ꝙ illud qð indifferẽter ſe habzʒ
ad bonitatẽ ⁊ maliciã vnius ⁊ eiuſdẽ
actus non dat ei bonitatẽ vel maliciaʒ
ſed illud qð differẽter ſe habet ad di/
uerſos actus ⁊ ad eoꝝ bonitatem vel
maliciã põt dare vni bonitateʒ ⁊ alte
ri maliciã. Et h̊ modo circũſtãtia ſe hʒ

ad bonitatẽ ⁊ maliciã:qꝛ vna ⁊æ ea/

dem circunſtantia dabit vni actui bo/
nitatem ⁊ alteri maliciã. verbi gratia
locus eccleſie ⁊ pñtia ſacerdotis red/
dunt contractũ matrimonialẽ bonum

⁊ honeſtum:tñ cõcubitũ mĩimonialez

redderent turpem ⁊ inboneſtum.
—. ¶Lectio. ʒ3.
Xiſtẽte ãt muolũtario Poſt
qᷓ; determinauit de ĩuolũtario
— ic determinat de volũtario
pꝛĩo deſcribens volũtariũ.27 pꝛobans
eſſe voluntaria quedã de quibus fuit
dubium ibil Foꝛſitan enĩ Pꝛio igitur

.

rreſũmens duas acceptiones iuolũta/

rij. Deſcribit volutarium dicẽs. ꝙ iuo
lũtario exñte vno modo eo ꝙ factũ eſt
vi.Et alio mõ eo ꝙ factũ ẽ ppter igno

övolürarn
ſeittanͦ
eeſceneſt
lentiesigb⸗
hebeenſel
Ouchriwwlitn
creüſtinusen
mume
volitnumte!
entecina
oͤtiniiulin
enptunien
Gngtüfclümn
nifottie
codweunfn
gagtinmact
ltansennen.
lates nanich
deibi Fnnn
taria de golbe
factaerinnt
fönalespmi
nalier uw⸗
ſanerpeum
ylimnuſan uel
ttagiuſtan.
ineſecu ,
Nrconapiameg!
mn le ohar
el Pinignae
lgenicueri⸗
Annüma wllan
1lweeet
luumwim i⸗
Cpirittcktrlimn
miünmarſpeh⸗
ninrin nner⸗
tnülheitimni
irrik d⸗
ſigiin diöſi
lsclrlinge dhe
ſagechnriwin
Imit nlimit
mäüflfhncng,
Cusbollntefnn
ſuliziimr
mösboet n

ücdehentt,
Pprulnads
deperdeſſe
ſreſtcniig.
eekcaiti
Dmanne Adizgi⸗
operardiiange
nach weſtn
ieinrligenin
eſe N
Neeamamedin
Auonsinmedionin
Giereſ adhiſitt
neNtSient,
ur grenre,Nii
Mit oniust
nbaberopernderg
tinmils ſni

r NdNeen.

iSOeronittüde
Nuhcä NNRN
im nSiinn
ininiſfnitni
1 Nuldi is 1 i
ten onitmi ſelalr
nänan ſe ein
Rde mibninti

tuit Mrin
mdm ANl
1i Ei. Ktinſ
ckir inniiut
WuüTNNAN
rem N N
(LrJ
Aiir inmi
swemmili
Hetermi

Censtri

ntitmeni i
s Angnan
ttnüm

ciir on i

o noen tn

ignoꝛãtiam
volũtarium re ⁊ noiĩe dicat poſitiõem

tates manifeſta eſt equalitas Wein /

rãtiã:volũtariũ eiſ oppoſitũ videbitin

eſſe illud cuiꝰpꝛincipiũ eſt in ipo opan

te ⁊ ſciente ſingulas ſingulares circũ

ſtantias ĩ ꝗqbꝰ eſt opatio ita ꝙ ops p
habere in ſe ipᷣo opatiõis pꝛincipiũ ex
cludit inolũtariũ p violẽtiã ⁊ per ſcire
circũſiãtias excludit iuoluntarium per
ſt ãt ſciendũ ꝙ quãuis

potentie cõtra violẽtiã ⁊ ſcie cõtra ig
noꝛãtiã:tñ iuolũtariuz q;uis re ⁊ noĩe
dicat pꝛiuatiõem magis eſi nobis no/
tum quã volũtariũ:licet m naturã ſit
ecõuerſo:ſicut dictum eſt ſupꝛa.vbi di/
cebat᷑ medium virtuoſuzʒ vbi apparuit
ꝙ equalitas eſt minuſ nota q; inequa
litates extreme. Et ideo per inequali
de ibi Foꝛſitan eni] ꝓbat quedã volũ
taria de quibus fuit dubiũ. puta opẽa
facta ex ira ⁊ cõcupia. Iſte ſũt eniĩ ir⸗
rõnales paſſiões ⁊ earum mot urõ/
nalis:⁊ ideo putauerũt aliqui: ꝙ opa
facta ex ĩpetu ire vel cõcupie: nõ eẽnt
volũtaria ſed ĩuolũtaria cõtra quos di
cit pᷣs.qꝙ foꝛſitan nõ dicit᷑ bene ĩuolũ

taria eſſe opa facta ꝓpter iram: vł p/

pter concupiam:qꝛ talia ſunt vere vo/
luntaria.qð ipᷣe ꝓbat ſex rõnibus. pꝛi
ma ibi. Pꝛimũ quidẽ eni J. Que talis
eſt. ſi opera facta ex ira vel cõcupĩa nõ
eſſent volũtaria. nullum aial irrõnale

AX null“ puer oparet᷑ volũtarie ꝗ ⁊ aĩa
lia ⁊ pueri operãtur oĩa ex ira vel cõ/

cupia:ſed hoc eſt falſum vt viſuz ẽ ſu⸗
pꝛa in pꝛima queſnõe hui tercij. aſſi/

illud ex quo ſequit᷑. huius rõnis ponit
cõſequẽtiam. 2? rõ ibil Deinde viꝝ
talis eſt vel oia que operamur ex iraa
cõcupiĩa opamur ĩuolũtarie vel bõa vo

luntate a mala iĩuolũtate vel ecõuerſo

pꝛimũ nullus dicit: qꝛ ꝗſq; concedit oẽ
opus bonum eſſe m rõneʒ ⁊ eſſe vo⸗

luntariũ ſcòm ⁊ terciũ dari nõ poſſunt

qꝛ ridiculuʒ eſt vna ⁊ eadem cã exñte
opatiõis bone ⁊ male dicere ꝙ vna ſit

gnãdo differẽtiam inter naturale volũ
tariũ:liberũ ⁊ dñatiuũ.quare falſum ẽ

„

oolũtaria ⁊c altera non. quare dici non

põt facta ex ira vel cõcupia non eſt vo
lũtaria. Homus rõnis pꝛimo ponit illã

diuiſiõem. 2? deſtruit alterã ptem ibij

Ridiculũ] ʒt rõ ibil Incõueniẽs autẽ

NWalis ãt incõueniẽs eſt dicere ĩuolũ /

opera fm concupiam facta non ſunt

taria eſſe illa que ex debito opoꝛtz ap

petere:ſed iraſcia cõcupiſcere opoꝛtʒ

ex debito.quibuſdã enĩ ad peccatũ in
ducẽtibus debemꝰ iraſci ⁊ quedã pu/
ta ſanitatẽ ⁊ diſciplinã debemꝰ cõcu/
piſcere. quare facta ex ira vel cõcupĩa
nõ ſunt iuolũtaria. huiꝰ rõis pꝛimo po
nit maioꝛẽ.2 minoꝛẽ ibil Opoꝛtet at
⁊ iraſci AHaioꝛ ãt eſt maĩfeſtũ. quia
nullũ ĩuolũtarium eſt debitũ vel opoꝛ/
tunũ qualia ſũt illa que opoꝛtet appe
tere. 4 rõ ibil Vident᷑ ãt iuolũtaria
ftalis eſt. Oiĩa ĩuolũtaria ſũt triſtia: ſʒ

triſtia imo delectabilia. quare nõ ſunt
juoluntaria huius rõnis ponit pꝛimo
maioꝛẽ.2? mmoꝛẽ ibil Qui aũt] rõ
ibi. Adhuc ãt Talis eſt. Illa que nõ
differũt ineſſe fugienda nõ differũt in
eſſe voluntaria:ſed peccata ᷣm rõneʒ
X peccata ſm iram vel cõcupiam non
differũt ineſſe fugienda:qm̃ oĩa ſũt fu/
gienda. quare nõ differũt ineſſe volun

taria:ſicut ergo peccata ex electione:
qque vocãtur bic peccata ſᷣm rõnem ſüt

volũtaria ſic peccata ex ira vel cõcupi
ſcentia erũt voluntaria. huius rõis in/

terrogat pꝛimo cõcluſiõem.d.ꝗd diffe

runt in eſſendo volũtaria illa que pec
cant᷑ ſᷣm cognitiõem vel fᷣm iram.q.d.

nihil. 2. ponit minoꝛẽ. d. ꝙ abo ſũt
piter fugiẽda. 6? rõ ibil Aident aũt
nõ min? ſtalis ẽ. Quoꝝ pꝛici pia ſunt
humana ⁊ voluntaria ⁊ ipᷣa ſũt buma

na ⁊ volũtaria. Sed irrõnaleſ paſſio/

nes puta ira ⁊ cõcupia ſunt humane
X voluntarie: pꝛo quãto ſũt ſuaſibiles

a rõne. vt biĩtuz eſt ſupꝛa in fine pꝛimi

ipe ſunt pꝛincipia opationũ factarũ

0

pꝓpter eas.quare tales opatioes ſunt
humame ⁊ voluntarie. huius rõis ſup
ponit maioꝛẽ vt per ſe notaʒ.ponu

LIBRO
minoꝛem dicẽs.qꝙ irrõnales paſſioneſ ecultates inductas:q iutrinſecum pꝛi. nin
