lectatio vł bonitas cõiter ſumpta ad
hãc ⁊ ad illã.vtilitas enĩ nõ ẽ rõ nec
cã pꝛĩa appetibilitañ ſed reducit᷑ ad
aliquã de predictis.⁊ ſic appet ꝙ il/
lud qð in ſe caret illa triphici tõne ca
ret ẽt õi cã appetibilitaſ ¶ Hoc ẽt ꝓ
bat᷑ de appẽtia: qꝛ ſicut ĩ ſophiſticis
nõ põt latere falſitas ſub cã appẽtie
niſi ſit aliqua vitas. ſic nec ĩ bonis ⁊
malis nõ põt latere malũ ſub appẽ
tia bonmi abſq; õi exñtia bõitat. quare
nec ꝑ cõſequẽs tale ꝗd pꝛiuatũ oĩ ra
tõne bonitaſᷣ nũq; appetit ¶ Eſt autẽ

ſciẽdũ ꝙ illud qð ĩ ſe caret oĩ rõneę ap

petibilitad ſe pe appetit᷑ ppter aliud
puta vna potio feda ⁊ amara ? moꝛ
tifera põt appeti ꝓpter ſaitatẽ qᷓ;uis
ĩ e ffectu nõ cõferat eã.ſʒ iſte appetitꝰ
nõ ẽ volũtas:nec iſtud appetibile eſt
volũtabile.quare nõ ꝓpter ſe:ſʒ ꝓpt
alterũ appetit᷑ ¶ He vtili vo nõ ẽ hic
Fᷣmo·¶ Sicẽdũ ergo ad pꝛimũ ꝙ cõ/
cludit de obo nullã hñte rõnẽ bõita.
ad m dicẽdũ ꝙ ubi appetit᷑ aligd de
lectabile tãq; bonũ nõ appetit᷑ ꝓpter
ignoꝛãtiã lʒ appetat᷑ ignoꝛũter ſicut
dictũ ẽ ſupꝛa. Queſtio.2i.
E& Aꝛarguitur ꝙ paſſio mala
magis ſit coꝛꝛuptĩa rõnis qᷓ;
itus malus qꝛ ꝗdꝗd Fuiud
3

LIBRO

ce dicitur de cã equoca ⁊c de cãto eſ
magis de cã dicitur q; de cãto ᷣm płᷣʒ
27 metaphiſice ut patet de calido vni
uoce dicto de igne ⁊ de mixtis:tñ ma
gis dicit de igne qᷓ; de mixtis. ſʒ eſſe
coꝛꝛuptiuũ rõnis vniuoce dicit᷑ de paſ
ſiõe mala ⁊ de habitu malo.⁊ paſſio
mala eſt cã hitus mali ut patet ſupꝛa
in libꝛo pꝛio ⁊ ĩ 2?2 quare paſſio ẽ ma
gis coꝛꝛuptiua röõnis qᷓ; habitus małꝰ
Sed in oppõitũ uidetur.qꝛ rõ hoĩs
ẽpati magis eſt coꝛꝛupta qᷓ; rõ ĩcõ/
tinẽtis.ſʒ rõ intẽpan ẽ coꝛꝛupta per
bituʒ malũ:ĩcõtinẽtis ᷣo p paſſionem
quare hitꝰ malus magis coꝛꝛũpit rõ

nẽ qᷓ; paſſio.¶ Sicẽdũ ſuppõito ꝙ ĩtẽ

ſio hitus ⁊ vehemẽtia paſſionis ſint
pares ꝙ hitus mal' magis coꝛꝛũpit
rõnẽ qᷓ; paſſio mala qꝛ vnumquodq;
malũ appetitus itãtũ coꝛꝛũpit iudi/
ciũ intellectꝰ inquãtũ facit appere in
telle ctui opꝰ malũ eẽ cõuemẽs hõi ⁊
opus bonũ eẽ diſcõueniẽs hõi.ſʒ cete
ris paribus ut dictũ eſt hitus malus
magis cãt talẽ appẽtiã qᷓ; paſſio ma⸗/
la. quare magis coꝛꝛumpit qᷓ; paſſio
ſſumpta probatur pꝛimo a pꝛioꝛi
quoniã hitus malus cãt talẽ appẽtiã.
ex hoc ꝙ opus malũ eſt cõuemẽs diſ/
põni male.⁊ per hoc appet ꝙ cõueni
at rei ſic diſpoſite.ſ.humane nature ⁊
per conſequens illud quod eſt ma/
lum apparet naturaliter cõuenire ho/
mini ⁊ per eandẽ cauſã bonũ appet
ei diſcõuenire. paſſio iñ cãt talẽ ap.

parentiã ex hͥ ꝙ opus malũ ẽ cõöueni-

ens paſſioni male que eſt in oĩ modo
caſuali ⁊ accidentali ⁊ ex hoc appet
ꝙ illud m alũ cõueniat rei paſſionate
ſſ.homini:nõ tñ naturaliter:ſed acci/
dẽtaliter ⁊ caſualiter. ⁊ iõ hõi male
agenti ex paſſiõe.videtur quod ſic ſit
agendũ.non ſimpłr nec ſemp.ſʒ ſᷣm
quid ⁊ pro tunc.hõi uero male agẽti
ex hĩtu videtur ꝙ ſic ſit agẽdũ ſimpłr
⁊ ſemp habita opoꝛtunitate: ⁊ ſic pʒ
ꝙ habitus magis cauſat talẽ falſã ap
parẽtiã q; paſſio ¶ Secũdo probatur

6

idẽ a poſteriori. qꝛ paſſio mala põt in

eſſe hõi abſq; oĩ rõne falſa actuali vł

habituali. habitus tamen malus nũ/

q́; ineſt homini ſine rõne falſa actua
li vel habituali ut ſupꝛa in pꝛincipio

huius: ⁊ ſupꝛa in pꝛincipio ſecũdio-
bi viſum eſt ꝙ habitus malus in appe

titu ⁊ habitus falſus in intellectu ſi/
mul generãtur ⁊ ſumul augentur 2 ſi

mul operãtur. ⁊ per idẽ patet ꝙ etid

ſimul coꝛrũpũtur. quare habitus ma

lus magis ẽ coꝛꝛuptiuus rõnis qᷓ; paſ
ſio.¶ Sicẽdũ ergo ad argumẽtũ ĩ op

põitũ ꝙ cõparatio illa inter cauſaʒ ⁊
effectũ debet fieri inter cauſ tota x
effectũ totũ.nõ inter partẽ cauſe ⁊ ef
fectũ totũ vel ecõuerſo:aliter enim ñ
teneret. verbi gratia ſi dicatur gene/
ralit᷑.melioꝛ eſt finis q; illud quod ẽ
ad finẽ.verũ ẽ de fine toto nõ de qua/

libet parte finis.calamus enĩ eſt po

—. „

pter ſcripturà tãqᷓ; propter finẽ. nũc
ſcriptura tota que poteſt fieri p cala/
mũ melioꝛ eſt qᷓ; calamus. ſed ſcriptu
ra vnius littere nõ ẽ me lioꝛ qᷓ; calamꝰ
ſimili modo in pꝛopoſito.oẽs paſſio/

nes ⁊ oẽs operatiões male que cau-/

ſat habitũ malũ ſimul ſumpte magis

coꝛꝛũpẽt rõnẽ qᷓ; habitus.ſʒ vna illaꝝ

paſſionũ per ſe ſumpta nõ. ſic autem

fit cõparatio iſta. quare cõtra hoc nõ

cõcludit ipſe (¶ C·ð88s
. Xiſtente utiq; volũtabili qui
dẽ finis. poſtq; determina/
uit de voluntario ⁊ inuolun
tario de electione ⁊ conſilio ⁊ de vo/
luntate:hic determinat de habituum
poteſtate.oſtendens ꝙ habitus boni
⁊ mali virtus ⁊ malitia ſunt in pote/
ſtate noſtra.pꝛĩo igit᷑ h̊ demõſtrat.2.
quaſdã falſas excuſationes annullat
ibi Sicere ãt ꝙ nullus ʒ.: epylogat
ibi Conſequẽter quidẽ igitur de vir
tutibus in determinãdo autẽ pꝛobat
tres cõcluſiões.pꝛĩo ꝙ ĩ poteſtate no
ſtra ſunt operationes vir tutum. 2 ꝙ

peratiões malitiaꝝ.3ʒ: ꝙ virtus ⁊ ma

litia.¶ Pꝛocedit ergo ſic.ꝙ pꝛĩo pro

roitz
ſchisaulen
plnnaute
batteniät
ſſiantenf
buo gin
lle tĩin
ſpyſtoc o⸗
ſibnemu⸗
ecwnuf
ſe ge nan
imfnckamn
cnesrnun
uanſon u
GeNre
Wlwun
Arr ea
müiti
cügfn n
gool inß
usvomin
ſ eniali⸗
rluera
wlutanũ̃
doiferetii tal
nelenoni w
pppoſnoef
ſtenin w
Apemt
kteligttewo
nr videnuwin
nibwetn rt
Eippſimsn
hlureſinpoſtiie
imeeiniei
kdrfomnocd
e,gurerdaic⸗
peraerigſsye
ſatenoſraſt
peratones gn
ſunßmelegin:
paleter rhrbt
babinseein
fni poeteni
n nobis eien
naconcluſori
W
neſt vunnstſt

gäitimiihic,
aenilni
daannsn
dummſnr ſinſin
minſune
puan nchdt
,aoineNinin
sllisininen

Würt ſmnulne

A erideun
p. Aue
Sngenii
er ri
prawilaimr a,
eber eiinter i n
Mi. mer id nen
inelcrönerſd:alun an
ügnuandang
enedns
üi efmernrg
EE in.calietiäß
nmmi üß Mn i
1ue reſ inhen
ecktalams al
õ
von opoſto. s
operanöes mnaegnec⸗
nalüſinul funpte m

Riöödabins Grm

eiiNANo
mia in ge ni

eme m nüiihi⸗

äimns ii um
Urde NMNNN
(Cniirtx

de enin un

ebents
e Aendens us
uns! olinu n,

bat pꝛiàz. 2? proponit tertiam ibil. in
nobis autẽ virtus ʒi pꝛobat ſecũdaʒ

ibi in quibus eni in nobis 4. pꝛo/

bat tertiã ⁊ pꝛincipaliter intetam ibi
Lſi autem ĩ nobis pꝛimaʒ ergo pro/
bat.d. ꝙ ſuppõito ꝙ deſideriũ volun
tabile ſit ipius finis tanq; obiecti. ⁊
ſuppoſuo ꝙ deſiderabilia ⁊ elligibi⸗
lia ſunt eoꝛũ que ſunt ad finem tanqᷓ;
obiectoꝛũ mãifeſtũ ẽ qnod operatio/
nes que ſunt circa finẽ ⁊ circa ea que
ſunt fᷣm electionẽ voluntarie: ſed ope

rationes virtutũ ſuũt circa finẽ ⁊ circa

ea que ſunt ad finẽ. quare ſũt fm ele
ctionẽ voluntarie · Huius rõnis pꝛĩo
ponit illud ſuppõitum. 2? maioꝛẽ ibi
Aue circa hoc ;? minoꝛẽ ibil vir/
tuiũ at] uI patet littera. eſt autẽ ſciẽ
dũ ꝙ ſᷣm electionẽ voluntariũ ẽ illud
quod ẽ in poteſtate noſtra ⁊ cuius ſu
mus domini ad agere vel non agere.
eſt enĩ aliquod voluntariũ ꝙ nõ eſt in
poteſtate ⁊ dominio voluntatis. ſicut
eſt voluntariũ in pueris ⁊ beſtiis. ⁊
ad differẽtiã talis voluntarii dicit̃ hic
ſm electionẽ volũtariũ.⁊ ſᷣm hoc ma
ioꝛ pꝛo poſitio eſt euidẽs ex ſuppoſito
qꝛ deſiderium voluntabile qð idem
eſt ꝓ voluntas ⁊ deſiderium cõſiliabi
le ⁊ elligibile quod idẽ eſt ꝙ electio.
ſunt deſideria voluntaria ſ̃m electio⸗
nẽ hoc eſt in poteſtate noſtra.volũta⸗
te nãꝙ poſſumus velle vel nolle poſſi
bilia vel impoſſibilia ut viſũ ẽ ſupꝛa.

electione aũt nõ eligimus: niſi illa ſo
la que ſunt in poteſtate noſtra ut uiſũ

ẽ. quare talia deſideria ⁊ quecunq; o/
pera ex ipſis de pendẽtia ſunt in pote
ſtate noſtra. ⁊ ſic patet maioꝛ ꝙ oẽs
operationes que ſunt circa predicta
ſunt ſᷣm electionẽ voluntarie.miĩoꝛ ãt

patet ex prehabitis in ꝛvirtus enim
P

habitus electiuus eorũ que ſunt ad
finẽ pꝛopter bonũ fine:(Meinde ibi.
Lin nobis aũt ⁊ virtus] proponit ter
nã concluſionẽ ⁊ pꝛincipałr intentã
ſ. quod in nobis ⁊ in poteſtate no/
ſtra eſt virtus.⁊ ſimili modo malitia

7

III.

ſibi oppõita ¶einde ibil in quibus

enim in nobis pꝛobat cõcluſionẽ ſe/
cũdã dicens.in quibuſcũq; operabili
bus ⁊ circa quecũq; opeꝛabilia ope/
rari eſt in poteſtate noſtra. ſimiliter ñ

operari erit ĩ poteſtate noſtra: ⁊ in ꝗ

buſcũq; ⁊ circa quecũq; nõ operari E

in poteſtate noſtra. ſimnliter operari
erit in poteſtate noſtra. b patet quo/
niã õniũ oppoſitorũ eadẽ eſt ſentẽtia

⁊ potẽtia ut dicitur.?9.· x· metaphi

ſice.ſed ĩ materiis virtutũ ⁊ circa ma

terias oirtutum ⁊ viciorũ illud ope/

ꝛari quod eſt bonũ ⁊ uirtuoſũ. v illud
nõ operari quod eſt etiã bonũ ⁊ vir-⸗
tuoſũ ẽ etiaz in poteſtate noſtra. utrũ

qʒ enĩ pertinet ad mirtutẽ de qua iazʒ
probatũ eſt ꝙ eius operationes po/
ſitiue vel pꝛiuatiue ſunt in poteſtate
noſtra. quare illud opari quod ẽ ma⸗
lum ⁊ vitioſum ⁊ oppoſitũ dicto non

operari bono erit in poteſtate noſtra

huius rationis pꝛio ponit maioꝛc. 2·
minoꝛẽ ſimul cũ cõcluſione ibil quare
ſi operari c patet littera per foꝛmaʒ
datã rõni. ⁊ ſic patet quod operatio
nes malitiarũ ſeu vitioꝛũ ſunt in pote
ſtate noſtra qꝛ operari maluʒ v non
operari bonũ dicũtur operatiões vi

cioꝛũ ⁊ malitiarũ ¶¶ Seinde ibil ſi au

tẽ in nobis ex pꝛedictis duabus cõ/

cluſionibus probat ternã pꝛincipali

ter intentã. intendens ſic arguere. in
quoꝛũcũq; poteſtate eſt operari bona
æ mala.in eorũ poteſtate eſt fieri ⁊ eſ
ſe bonos ⁊ malos.hoc patet qꝛ ut pa
tuit in ſecũdo per operaꝛi bona ⁊ nõ
operari mala efficuur homo bonus ⁊

virtuoſus ⁊ per operari mala ⁊ non

operari bõa efficitur homo malus ⁊

uitioſus. ⁊ ſic patet ꝙ ſic uel ſic ſe ha
bere ad operariẽ fieri ⁊ eſſe bonos
uel malos ſed in poteſtate noſtra eſt
operari bona uel mala ⁊c nõ operari
bona uel mala. ut uiſũ ẽ in pꝛimis du
abus concluſionibus quare in pote/
ſtate noſtra erit fieri ⁊ eẽ bonos ſeu ðᷣ
cẽtes ⁊ malos ſeu indecentes. Huius
4

—
„

9

IIBRO

rõnis ponit pꝛimo minoꝛeʒ explicite
2 maioꝛẽ ĩplicite ibi. hoc aũt erat.
3. cõcluſionẽ ibi. In nobis erit. Et
ſic pʒ ꝙ in nr̃a ptãte ẽ ᷣtus p quã ſu⸗/
m' decẽtes ⁊ boni ⁊ ſimiłr malitia p
qᷓ; ſumꝰ pꝛaui ⁊ mali.Peide ibi. Zi
cere aũt ꝙ nulłꝰ volẽs malus: quaſ/
dam falſas excuſatiões ãnullat quibꝰ
mali hoĩes innitũt᷑ ad excuſãdas excu
ſaniões ĩ pccis. Añ ſciẽdũ ꝙ qꝛ appe
titꝰ ĩtellectꝰſunt pꝛicipia hũanoꝛum
actuũ bonoꝝ⁊ maloꝝ hic ẽ ꝙ excuſa
tio pt fieri. tpłr. pꝛioꝰ excuſando ap/
petitũ.2?mõ excuſãdo iĩtellectũ.ʒ? mõ
excuſãdo appetitũ ſił᷑ ⁊ ĩtellcm̃. Et iõ
phᷣs anullat p? excuſationẽ appetitus
2 fnullat ſił excuſatiõem appetitꝰ ⁊
itellectꝰ ibi.. Sʒ foꝛſitã talis aliqs
3 excuſationẽ intellectꝰ ibil Si ãt ꝗs
dicat.] Eſt igit᷑ excuſato appetit q⸗
ipſe nunq; uult nunq; appetit malum
quodcũq; ſit illud. ꝙ pꝛobant quia ſi
cut ſe bʒ mot deſiderij ad bonũ. Sic
motus fuge ad malũ. ⁊ p cõſequens

ecõuerſo.ſicut ſe hʒ motꝰ fuge ad bo-

nũ.ſic motꝰ deſiderij ad malũ.ſed oẽs
deſiderãtes deſiderãt ⁊æ appetũt bo⸗
nũ. ⁊ nõ malũ ut ſupꝛa ĩ᷑ pꝛicipio pꝛi
mi. quare oẽs fugiẽtes fugiunt maluzʒ
⁊ nõ bonũ.uelle ãt eſt qddaʒ appetẽ
deſiderãdo uel amãdo.nolle vᷣo eſt qð
dã fugẽ timẽdo.ł odiẽdo. quaẽ nulluſ
vult nullꝰ appetit malũ ⁊ p cõſequẽs
nulla malitia ẽ volũtaria æ nullus uo/
lens ẽ małꝰ:ſicut nolẽs ẽ hbonuſ vł bea
P. Cotra hoc igit᷑ pponit płᷣs ꝙ inten
dit. 2. pꝓhat ibi. vel in nũc dictis dubi
tandũ Dicit ergo ꝙ dicta excuſatio
aſſiłatur hoĩ mẽdaci.qui hõ mẽdax aſ
ſimilat᷑ q;tum põt hoĩ ueraci accipiẽs
aliqua vera ex quibꝰ ſua falſa coloꝛeʒ
ꝓbabilitatis accipiãt. AIſta eĩz excuſa
tio accipit aligd verum.ſ.ꝙ nullꝰnolẽſ
bonꝰ ⁊ beat.talis nãq; volũtas red
dit volũtatẽ malazʒ qua ꝗſq; miſer effi
cit᷑. ſᷣm Aug.iʒ? de trinitate.cꝰ ſet ace
cipit aliꝗd falſum dicendo malũ nõ eẽ
volũtariũ et malitiã nõ eſſe voluntari

am qꝛ ᷣm veritatẽ oĩs malitia moꝛał
eſt qd voluntariũ¶ Geinde ibi. Vel

in nũc dictis. Semõſtrat malitiã eẽ

voluntariã.pꝛio a pꝛioꝛi. 2?a poſterio
ri ibi. Et hijs ãt vidẽt teſtificari. et
itendit ſic arguere.vł malitia ſeu hit
malus ẽ volũtaria. vł illa que nüc deũ
T demonſtrata ſũt erũt dubia et negã/
da dicẽdo hoĩem nõ eſſe pꝛicipiũ nec
eẽ genitoꝛẽ ſuaꝝ opõnũ.quẽadmodũ
ẽ pꝛicipiũ et genitoꝛ ſuoꝛũ natoꝛũ ſen
filioꝛũ.ſed iã dicta et demõſtrata nul
lo mõ ſunt ĩ dubiũ reuocãda vł negã/
⸗dgs malitia dicenda ẽ eſſe volũ

taria.¶ Huius rõnis pꝛio ponit ma.

ioꝛem diſiũctiuã cõtinuãs ſᷣam partẽ
diſiũctõis cũ pꝛima:p hanc cõiunctio
nẽ vł ðſtructionẽ aut dicte ſecũde pꝑtiſ
ſupponit ex demonſtratiõe fcã in pꝛi
cipio capituli 22 vero ꝓbat dcãm diſiũ
ctiuã ibi.. Si aũt hᷣ dicuntur. oſtẽdẽs
cõceſſo ꝙ hõ ſit pꝛicipiuʒ ⁊ geĩtoꝛ ſua
rũ oꝑõnũ.ꝙ hitus mali erũt volũtarij

et in hoĩs poteſtate et arguit ſic.QAuo

rũcũq; pꝛincipia ſũt ĩ poteſtate noſira
et uolũtaria et ipſa erũt ĩ poteſtate no
ſtra et volũtaria.ſed pricipia maloꝛũ

hituũ ſũt volũtaria et ĩ poteſtate nr̃a.

Mon eĩz hẽmus pꝛicipia ad que poſ/
ſumus reducere malos hitus niſi opa

nĩa p que genẽat᷑ hitus ut viſum ẽ in

2. &t b opa ſunt in ptãte noſtra ut hic
cõcedit᷑. quare hituſ mali erũt uolũta

rij. Huiꝰ rõnis pꝛĩio accipit cõceſſionẽz
ꝙ h̊ dicantur ſcʒ e homo eſt volunra-

rium pꝛincipium: a voluntarius geni
toꝛ ſuarum operationũ.2: ibi. Et nõ
habe mus Ponit minoꝛẽ ſcʒ. ꝙ pꝛin/
cipia maloꝛum habituũ ſunt in nobis
que ſunt opatiões noſtre.ʒ:? maioꝛem
ibi Quoꝝ etiam pꝛincipia] Eſt aũt
ſciendũ.qꝙ de ſilłitudine filioꝝ a opm
poſſet accipi mediũ ad ꝓbandum. ꝙ

homo eſt ꝛincipiũ voluntariũ hbituuz
(Ms an ſit pꝛincipiũ actuuz

⁊ actuũ
ꝓbatur ſic.pꝓpter vnũqðq; tale:⁊ ipᷣm
magis:ſi ſit in eodẽ genere cauſe:ſed
homo eſt pꝛincipiũ filioꝛũ: qꝛ ẽ pꝛin/

pügene
ncin
epuicipi
rif 1
hnsſce
prinapti
ſepſu
hipennl
g nen tl
Ehichus
giupiüo⸗
iacuue
Wmmüni
oſbrnie
Vhrwn
fftüͤc
mßer
ſeſenon
pidit el
ouibie
ßßerene
fohoni
nybt
x n
e neci on
hlinu ſiti
nnbir epiſor
citoperanie

lticua gue

Unbwlitmi.
Niinnt Xliion
ſlſinty p⸗
Uppbelupen
uidnnins
Ahemfüi⸗
Vums pmien
mnleſtüinnn
tamiuclätni⸗
ceeptio ſeſii
eſcaſaigſe
e parest
leobonantiſns
lt talisn
me fergrinn
nt necelſ
Nens, nol⸗
Nenecinb

4 CG M N
rdiuan

. ..

mmin arti
n gitunn
oiennzeſ⸗

iiimerdeniſe
titiünnitatr
üinadiendiii
Maüns iognn
mmmi cönmis fan
Gdi inaprce
nmmi m ndeſacin
in neniröeſtänn

EERMini
ASiüidn n
böſt rianiht gini

i, binns nan dii
verſtar e M
Vyua ſiri laend
et ipſa eniri poleſtar

rin ſed wicpin ale

umia eii poteſtneni
õl
ne Nacs Dnsni

õ

õ
qumne hini nuici ii
jonts gin atil
nuur i g detn

npi. wanl
mopermmoridn

8 niwriieſ⸗
ic nigcce
ir nemli gelelec

4 uwi ficrügi⸗

cipiũ generatiõis eoꝛũ ⁊ ñ ꝓpter ali
am cãm. quare hõ magis ⁊ eentiali⸗
ẽ pꝛĩcipiũ actuũ generatõis filioꝛũ qᷓ;

ipſoꝛũ filioꝛũ. Et ſicut ẽ de hijs acti/

hus ſic ẽ de ceteris oibus. QAð aũt ſit
pꝛincipiũ hituũ ex eodẽ medio.ꝓbat᷑
ſic. poſita cã ponit᷑ effectꝰ ſʒ cã quare
hõ ẽ pꝛincipiũ filioꝛũ ẽ.qꝛ ẽ pꝛincipi

uʒ generatiõis eoꝛũ. Et iſta eadẽ cã ẽ

de hitibus.qꝛ ut iã oñſum ẽ homo eſt

III.

pricipiũ opõnum ex quibꝰ generat᷑ hi

tus.quare hõ eſt pꝛincipiũ ſuoꝛũ hitu
um maloꝛũ ⁊ bonoꝛũ. &t foꝛſan pvᷣs

has pbatiões itendebat inuere lʒ nõ

deduxerit¶ Eſt etiã ſciẽdũ ꝙ bõ gene

rãs filiũ generat hoĩem aliũ ĩ eſſe na/

ture ſʒ generãs habitũ generat ſeiſßjßm

ĩ eſſe moꝛis. Deide ibi.. Et hijs aũt
vidẽt᷑ teſtificari. demõſtrat a poſteri⸗

oꝛi h̊ͥ idẽ.ſ.ꝙ malitie ſint volũtarie i

differenter ſicut virtutes. Et p. facit
rationẽ.2? addit ↄfirmationẽ ibi.. &t

no in ipſo ignoꝛare. Arguit ergo ſic.

nullꝰnos ꝓuocat vł pꝛobibʒ opari en
que nec ĩ poteſtate noſtra nec nobis
volũtaria ſũt.ſed patreſfamilias ĩ do

mibꝰ⁊ legiſſatoꝛes ĩ ciuitatibꝰ nos pꝓ

uocãt operari aliqua.⁊ ꝓhibent ope
rari aliqua.quare ſũt ĩ poteſtate nfa.
⁊ nobᷣ volũtaria ¶ Hin ratiõis pꝛiĩo ſi
mul inuit ↄcluſionẽ ⁊ mediũ.d.ꝙ hijſ
cõcluſionibꝰ ꝓpoſitis vidẽt᷑ teſtimoni

uʒʒ phibẽ illa ppꝛia q fiũt a ſinguł pr̃i

bus ĩ domibus.Et illa coia quz a le/

giſlatoribꝰ fiũt ĩ ciuitatibꝰ p penas le

gitimas punientes boĩies operantes
mala ſi tñ nõ p uiolẽtiaʒ:nec pꝑ ignoꝛã
tiam iuolũtariã operãtur mala ita qð
exceptio reſpicit ignorãtiam:cuiꝰ nõ

dicti patres ⁊ pꝛicipes hoĩies operã/
tes bona ut iſtos bona operantes pꝛo
uocent ad bonuʒ ut ſint ipſi pfecte bo
ni.⁊ ut alios mala operãtes pꝛohibe

ant ⁊ reuocẽt a malo:ne deterioꝛes fi
ant.nec alijs noceãt.ʒ: ſubdit maiorẽ

dicens.ꝙ nulł pꝛouocat operart illa
que nec in nobis ſũt nec volũtaria ſũt

eſt cauſa ipſe ignoꝛãs.ignoꝛãt autẽ 5

4 bãc maioꝛẽ pꝛobat iducens in hijs

que non ſunt in noſtra ptãte dicẽs. ꝙ
non eſt o puſ neceſſariũ ſuadere homi
ni ante qᷓ; fiant talia. puta nullus ſua⸗/
det alicui non tale fieri ſebꝛiliter vel
non dolere: vel non eſurire tꝑe ieiu/
nij ⁊ pauptatis. h enĩ fruſtra fierent
quia nõ ꝓpter illã ſuaſiõem minus pa
tietur ille cui dicit᷑. vnde dicit Jacobuſ
Apoſtolus xpᷣi. Si frater aut ſoꝛoꝛ nu
di ſint ⁊ indigeant victu quotidiano.

dicat aũt aliqſ de vobiſ illis. Ite in pa

ce calefiammi ⁊ ſaturemini: ñ dederi

tis aũt ei que neceſſaria ſũt coꝛpoꝛi

quid ꝓderit eis.q.d.ꝙ nihil: quia nõ
erat in eoꝛum ptãte caleſfieri cõtra fri
gidum ⁊ ſaturari cõtra famẽ. ⁊ ſic pʒ
tota ratio.¶ Seinde ibil &t eni in ipᷣo
ignoꝛante ].Confirmat dictam rõnem
⁊ aſſũmit ppoſitiöõem cõfirmatoꝛiam
2 declarat eam ibil Puta ebꝛius]

¶ Eſt ergo ſciendũ.ꝙ iſta ꝓpoſitio eſt

cõfirmatio cuiuſdã exceptiõis poſite ĩ
minoꝛi ⁊ ipᷣiꝰ minoꝛis ⁊ cũ hᷣ maioꝛis
Pꝛimo ergo oñdo. ꝙ cõfiꝛmet exce⸗/
ptiõem.dictum eſt enĩ in minoꝛi.ꝙ le⸗
giſlatoꝛes puniunt eos qui opant᷑ ma
la non per violentiã nec ꝓpter igno/
rantiam:niſi ipᷣi ſint cauſa ignoꝛantie
NMNiüc aũt dicit ſi mala opantes videã/
tur cauſa ignoꝛãtie nõ ſolum puniunt
de opatiõibus malis:verũ etiã de ipᷣa
ignoꝛãtia.quare illa exceptio bene fu
it poſita. 2: eſt confirmatio minoꝛis:

qꝛ ſi ſequele opationũ puniũtur.mul/

tomagis debent puniri ipᷣe opatiões
ſed ignoꝛãtia eſt ſequela quarundam
opationũ.vt ſtatim declarabitur.qua⸗/
re ſi ignoꝛantia punitur multomagis
puniẽda eſt operatio que eſt cauſa ip
ſius. 322 eſt cõfirmatio maioꝛis que

ſumpta fuit cum duplici negatiõe di⸗

cendo. nullus nos puocat operari ea
que nec in ptãte noſtra nec nobis vo/
luntaria ſunt:ad qᷓ; ſequitur iſta ſim/
pliciter affirmatiua. ꝙ oĩis homo nos
ꝓuocanſ puniendo vel pᷣmiando:nos

pꝛouocat operari illa que ſunt in wo⸗

4 G

7 r
„ ————

LIBRO

teſtate noſtra: ⁊ quoꝛum poſſumus eẽ
voluntaria cauſa.Et ſignum huius eſt
illud ꝙ hic dicitur. ꝙ ſcʒ in ipo homĩe
delinquente ꝓpter ignoꝛãtiam legiſla
toꝛes puniunt ipᷣm ignoꝛare: ⁊ ipam
ignoꝛãtiam ſi ipᷣe delinquẽs videatur
eſſe cauſa ignoꝛãtie.quare ſignum eſt
quod vłr homines puniendi ſunt de
omni malo cuius ipſi ſunt voluntaria
cauſa ⁊ pꝛemiandi de omni bono.cu/
ins ipſi ſũt cauſa.Et nõ de aliquo alio
bono vel malo.quia iſta eſt cauſa pꝛe
ciſa quare aliquid bonum vel malum
ſit hoĩ imputabile ad penam vel ad pᷣ
mium. Et ſic patet cõfirmatio dicte ra

tionis ſuppoſita veritate huius pꝛopo
1 itonisE.

onſequenter ibil Puta e/
bꝛius Seclarat hanc ꝓpoſitiõem tri/
pliciter.ſᷣm ꝙ tripliciter homo poteſt
eſſe cauſa talis ignoꝛãtie. pꝛimo mo/
do per operatiõem que coꝛrũpit ſciaʒ

iam habitam. Alio modo per occupa

tionem pꝛohibẽtẽ ſciam habendam.
3 modo per ſolam õmiſſionem opera
tionis neceſſarij ad ſcientiam neceſſa/
riam acquirendam.pꝛopter pꝛimũ de
bet puniri ignoꝛantia ebꝛioꝛum qui/
bus ſᷣm ſententiã pytachi qui fuit vnꝰ
de ſeptem ſapientibus:debent infſigi
duplices increpationes: ſeu duplices
punitiones. vna quia coꝛrumpunt in

ſeipᷣis vſum rationis per exceſſum po

tus.altera quia rationis vſu eoꝛrupto
peccant mechando: vel aliter ceteris

iniuriando cum tota cauſa. quare pu2-

niendi ſunt. ⁊ quare imputanduʒ eſt
eis:eſt quia ipᷣi ſunt cauſa talis igno⸗/

rantie. Et pꝛobat philoſophus inten

dens ſic argueꝛe. Quicunq; eſt domi/
nus cauſe eſt dominus cauſati.ſed iſte
ebꝛius ante ebꝛietatem fuit dominus
exceſſiue potatiõis ⁊ ebꝛietatis:quia
potuit potare ſobꝛie vel exceſſiue non
inebꝛiari vel inebꝛiari. Et inebꝛiari
ſeu exceſſiue potare fuit cauſa igno/
rantie.quare ⁊ ipſe fuit cauſa ⁊ domi
nus huius ignoꝛantie. huius rationis

minoꝛem exponit in littera ⁊ patet
pꝛopter ſecundum debet puniri igno/
rantia negotiatoꝛum:qui taliter ſunt

occupati in negocijs extra communi./

tatem hominum:ꝙ ignoꝛant neceſſa/
ria ad ſalutem: que opoꝛtet quemli/
bet hominem ſcire ⁊ non ſunt ad ſci/
endum difficilia. imo pueri de facili
ſciũt:huiꝰmõi homines ſunt maxime

paſioꝛes pecuduzʒ:qui nunquam con /
uerſantur cuʒ hominibus: ſed ſemper

cum pecudibus:⁊ ideo vt in pluribus
vitam habent ⁊ ignoꝛantiam pecudũ
⁊ peccata multa cõmittũt de qmibus
nunquaʒ nne een habitarent

cum hominibus.¶ Pꝛopter tercium

punitur ignoꝛantia negligentiũ ⁊ pi⸗/
groꝛũ:ꝗ pꝛopter negligentiam igno⸗

rant illa que ſcire tenentur ⁊ ipi ſunt

cauſa ignoꝛantie:quia ſunt domini di⸗/

ligentie ⁊ negligẽtie.poſſunt eni ſi uo

lunt eſſe diligentes ⁊ negligentes.

¶ Lectio. 9.

Sed foꝛſitan talis aliquis ẽ
Poſtquam annullauit excu/
ſationem appetitus.hic an/
nullat excuſationem intellectus ſimul

appetitus. &t pꝛimo excuſationeʒ
recitat.2? ipſam annullat ibi. Sed
eius quod eſt. ʒꝰ quia pꝛedicta excu
ſatio adhuc poſſet facile defendi.de/

fenſionem illam impꝛobat ibi.. Ad/

huc autem irrationabile. quia ad
huc poſſet excuſatio pꝛeſata defen/
di.illam aliam defenſionem extermi
nat ibi.. Non tamen ſi uelit. Quin/
to totum ſuum intentum per ſimile cõ

firmat ibi. MHon ſoluʒ autem anime
Dicit ergo pꝛimo quod foꝛſitan ali/
quis occaſionem dictoꝛum de negli/
gentia:uolens excuſare peccatum ſuũ
⁊ malitiam dicet ſe male ageꝛe ⁊ egiſ
ſe pꝛopter ignoꝛantiam que ſequitur
negligentiam.quia ipſe naturaliter a
pueritia eſt negligens.que negligen/

ingtine
Geonon ii
Cienaus
ent bils
clſonoren an
ſhirsſmnd
1ag ey iy nte
litirearaſt
nesfeguct
ſeitlaͤihin⸗
fiurſeniſeceo
riortoseni
Ucerüoperaon
—R
ſcſunentunmn
Pehenonwuen
Cndkſonen
ſil Einenre⸗
Conclnſoe
clſaſenegt
gula mMunt
Alis binus
l Pomnes in
lſaus iuntme
oleſ komines
Plſnrcautn, gun
ſust coneſano
Muunnetene..
mmoniutinäp
nnereanbes
Wdhninentin
enati ern
Gn ſigln opertdi
Kiopnumtestiin
Meegeremmme
fſtunefernränmn
CMegonnan nien
debeant duellare
lles achloſllsg
ercere indel⸗
laiuntbene D

ninesberebegn

boe pidemus

tgoniayelenmin
ſgreſmeguntn

nln
— 8
—M
enſan: wine
idcin wemri
nbs:kee
s:r eoni n
tinin
mincöminit de ar
eTt d
nds. (Proprermn
Dernna degigemin
per eelgenl
Aeſone vnenm fiin
Wmne: udiNnd,

meglgine imnniſe
nigenes! Ni

iꝛſumn tüls ali⸗
ℳquam anmllamtert

õ

monenslecin
1Eund elllun
Win mnNa b, 4

Acd. 5 un inn
r oelſceend
enda5 mubl

en nmnmnnre
ſe ccin ſeun
niunn inſuni⸗
Kntmmſu,
nien mmmſe
apfin une

ſionen NC

ninmn h
2 grmmg es
um ueß
Aps

tia tangit intellectũ ⁊ appetitum. Et
ideo non eſt ſibi imputandum.nec eſt
puniendus ſi male agat vel egit.

III.

Heinde ibi. Sed eius ꝙ eſt ſtã ex

cuſationem ãnullat dicens. ꝙ ipſi ne

gligẽtes ſunt cã quod fiant tales.pu/

ta ꝙ negligentes ⁊ ignari. Qð ꝓbat

tali rõne circa ſingulas materias.ope

ranones frequẽtate faciũt operantes
eſſe tales.i.operatoꝛes taliũ quales
ipe ſũt.ſed iſti negligẽteſ viuũt ⁊ ope
rãtur remiſſe qꝛ operationes remiſſe
faciunt eos remiſſos ⁊ operarios re/
miſſarũ operationum. ⁊ per cõſequẽs
iſti ſicut ſunt cauſa talium operationũ
ſic ſunt cauſa talium diſpoſitionum æ
habituum. buius rationis pꝛimo põit
concluſionem vt dictuʒ eſt.22 minoꝛẽ
ibi. Viuentes. continuando eam cũ
concluſione ⁊ dicendo quod iſti ſunt
cauſa ſue negligentie viuẽtes remiſſe

.i.quia viuunt remiſſe ſicut accidit in

alijs hĩtibus.. Eius.n:quod dictum
eſt. omines iniuſtos eſſe ipᷣimet ſũt
cauſa quia ſunt mala facienteſ.Et eiꝰ
quod eſt homines incontinentes eſſe
ipſi ſunt cauſa.quia ſunt in potatio/
nibus ⁊? cõmeſſationibus degentes.

mala namq; ferre.i. iniuriam inferre

pꝛoximo ad iiuſtitiã pertinet ſicut vi/
uere in ebrietatibus ⁊ cõmeſſationi/
bus ad incontinentiam. ʒ. ponit ma/
ioꝛem. d.quod operationes que ſunt
circa ſingula operabilia faciunt ta/
les.i.operatoꝛes talium. Qð pꝛobat
per experientiam.d.quod hoc mani⸗/
feſtum eſt ex meditationibus ad quã/
cũq; agoniam. videmuſ enim ſi aliqui

debeant duellare pꝛimo faciunt natu

rales actus illis actibus quos debent

exercere in duello quia ſi operantes
faciunt bene operatiões ſuas ſicut bo
mines bene habituati in talibus. Ex
hoc videmus vmuerſaliter in quacũq;

agonia vel certamine in quo debẽt ac

cipere magnum lucrum vel danum vi

tuperium vel laudem. Et ideo cõclu/
dens veritatem iſtam dicit. qð ignora
re quod ex ſepe operari circa ſingula
operabilia fiant habitus operatiui ſi
milium non eſt niſi hbominis pene in
ſenſibilis. qꝛ pueris etiam videtur eẽ
innata iſta peritia quod ex frequẽtia

uſus ⁊ operatiõis redditur omnis bo

mo operatiuꝰ ſimilium operationũ.et
ſic patet quod excuſatio vbi allegat᷑
negligentia nulla eſt. cum ipſi negligẽ
tes fuerint cauſa talis negligẽtie. De
inde ibi. Adhuc autem irrationale
vnam defenſionem pꝛedicte excuſatio
nis impꝛobat. poſſet enĩ aliquis ma

lus dicere. Si ego ſum vel fio iniuſtus

in uoluntate fio iniuſius.quia quãuis

velim habere alienum quod eſt iniu/

ſtum. tñ nolo qð pꝛopter h ĩ me agse
neretur iniuſtitia. quamuis enim ueli
pecumiam nolo tamen iniuſtitiam. Si
mili modo.ſi uolo ſtupꝛum ⁊ delecta

tionem que eſt in ſtupꝛo. nolo pꝛo⸗
pter hᷣ fieri incontinens vel intempe
ratus. Sed quia volo delectationem

nõ pꝛopter bᷣ volo in me malam ⁊ vi
tioſam diſpoſitionem. quare ſi fiam in

continens vel iniuſtus inuolũtarie fiã
æ cum diſplicentia. ¶ Contra b dicit

pvᷣs quod iſtud eſt dictum valde irra/

tionabile: quod ſic pꝛobare intendit.
Quicunq; operatur non ignoꝛũs illa
ex quibus ſcit ſe fieri iniuſtuʒ vel incõ
tinentẽ.volũtarie ſe facit iiuſtũ ⁊ ĩcõti

nenteʒ. Sed iniuſta faciens operatur
illa ex quibus ſcit ſe fieri iniuſtum. vt
viſum eſt in parte pꝛecedenti. Et ſimi

liter ſtupꝛans.quare iſte quidẽ uolun
tarie fiet iniuſtus ⁊ iſte voluntarie in/
continens. Huius rationis ponit pꝛi/
mo coneluſionem cum ſubſtantia mi/

noꝛis dicens. ꝙ irrationale ⁊ falſum
eſt dicere aliquem facientem iniuſta:

nõ velle eſſe iniuſtum:ideſt ꝙ inuolũ
tarie ſu imniuſtum ⁊ ſtupꝛantẽ non vel

le incontinẽtem eſſe.2 ponit mino⸗

LIIBRO

rẽ cum cõditiõe.q.d. Si maioꝛ ẽ vera
oppoſita cõcluſio erit falſa. ⁊ pʒ a.
Eſt aũt ſciẽdũ ꝓ euidẽtia maioꝛis qð
ipſa tenz in virtute duarũ ꝓpoſitionũ
ſupius oñſarũ.pꝛima ẽ ĩ diffinitiõe vo
lũtarij.Pictũ ẽ eim ꝙ volũtariũ ẽ cuiꝰ
pꝛicipiũ ĩ operante ſciẽte ſingula ĩ ꝗ/
bꝰ ẽ oꝑatõ.totũ aũt iſtud ſũmit᷑ in iſta
maiori. ¶ Et ſi h dicat᷑.ꝙ iſtud ẽ ueruzʒ
de opõne non de ſequela vel effectu
opatiõis. additur alia ꝓpoſitio in ꝑte
pᷣcedenti expoſita.ſ.ꝙ cuius pꝛincipia

ſunt nobis voluntaria ⁊ ipᷣm eſt nobis

voluntariũ:nec excuſatio valet.(Mꝛo
pter qð ꝛ. ſciendũ ꝙ hoĩiem velle ali/
quid:contingit dupliciter. pꝛimo mo/
do volendo illud per ſe ſumptuz: ſicut

volumus ſanitateʒ ⁊ ſciam ⁊ ſuimilia.

Alio modo volendo illud cum alio bo
no ſumptum:ſicut pñtis vite incõmo⸗/
da. nolumus quidem per ſe ſumpta.
ſed voluimꝰ ea cum vita:magis qᷓ; ca/
rere vita ⁊ incõmoda. Munc igitur in
iuſticia ⁊ quecũq; alia malicia vel pec
catum non eſt volita vel volũt aria.pꝛi

mo modo. quia nullus per ſe peccatuz

ut peccatuʒ appetit.Sed ſcòðo mõ oĩs
malitia eſt uolũtaria.qꝛ peccans pꝛe
elegit actũ malum ſimul cũ peccato.qᷓ
carere illo actu ⁊ peccato ¶ Beinde
ibi. MHõ tamẽ ſi uelit .Annullat ⁊ ex
terminat aliaʒ defenſionẽ pꝛedicte ex
cuſationiſ.poſſet enĩ aliquis malꝰ ho/
mo dicere ſicut uolũtarie quieſcẽs poſ
ſum uoluntarie ſtatim moueri:⁊ volũ/
tarie currens poſſum voluntarie quie
ſcere.ſic ſi uoluntarie ſum malus:ſtatĩ
voluntarie poſſum eſſe bonus:ſed hoc
eſt falſuʒ. dicet iſte.qꝛ ego experioꝛ ꝙ
ſtatim pꝛo nunc uellem eſſe bonus et
optimus homo.⁊ tamen non ſuʒ. qua
re non videtur veruʒ illud.ex quo ſeꝗ
tur.ſ. quod voluntarie ſim malus.Ad
; dicit pᷣs quod malus exiſtens non

ſtatim quieſcit a malitia ſua. dato qdᷣ
velit qꝛ nec eſt intelligendũ. quod eo/

deʒ modo per omnia fit nũc malus vo
luntarie.⁊ a pꝛincipio ſit factus malꝰ

voluntarie. quoniam a pꝛincipio futti
eius poteſtate eſſe vel non eſſe malũꝗ.

ſed pꝛo nũc non eſt ita poſtquã factus

eſt malus.ſicut patet per exemplum
illo qui a pꝛincipio potuit non egrona
re: tamen poſtqᷓ; egrotat nõ poteſt nõ

egrotare.ſimili modo de illo qui pꝛoij

cit lapideʒ. ⁊ patet littera.¶ SDeinde
ibi.Mon ſolum aũt anime. Zotum

intentũ ſuum per ſimile cõfirmat.ſ.ꝙ

oĩs aĩe malicia moꝛalis ſit voluntaria

⁊ accipit ſimilitudinem a malitijs coꝛ
poꝛis.⁊ intendit duas diuiſiones ma

litiarum coꝛpoꝛis.vnam quod alique

ſunt voluntarie ⁊ alique inuoluntarie

aliam quod alique earum increpãtur
alique vero non increpãtur. modo cõ

parando membꝛa diuiſionum inter ſe

accipit iſtam pꝛopoſitionezʒ. quod nul
la coꝛpoꝛis malitia inuoluntaria in/

crepatur. ⁊ quod omniſ voluntaria in
cre patur Et ſic declarat eazʒ valde cla

re in littera. Et patet &t ex iſta inten
dit aliam pꝛopoſitionem vniuerſalio/

rem.d.quod ſi ſic eſt in omnibus mali
tijs alijs ſicut in iſtis. conſequens eſt

quod omnis malitia incre pabilis ẽ vo

luntaria.Sed omnis moꝛalis malitia

eſt increpabilis.ergo omnis moꝛalis

malitia eſt voluntaria.

ãnullauit excuſationeʒ appe
titus per ſe ⁊ appentus ⁊ in
tellectꝰſimul. hic ãnullat excuſanonẽ

intellectꝰ. pꝛĩio auteʒ excuſationem re

citat.2 impꝛobat ibi.. St quidem igi

tur ſibi]. ʒ: pꝛo parte excuſi antium re
plicat ibi.. Si autem nullus ſibi tam

4* excuſationem exterminat ibi.. Si
utiq; h ſunt vera. Dicit ergo pꝛimo.
quod ſi aliquis dicat quod ipſe nõ pec
cat voluntarie ⁊ pꝛobet h̊ tali ratione

quia quicunq; dommatur ðſiderio bo

ni:dominatur enam apparenne boni
cum omnes deſiderent apparens bo/
nuʒ. Sed nullus dñatur apparẽtie bo
ni:ſʒ vmicuiq; videt᷑ finis eẽ talis qua

- ¶ Cectio. x. M
— antẽ gs dicat.] Poſtquaʒz

ſetihe eleb
cnſonntti
odfanr en
ſeguens operi
ſtcenun 0
Poniti. nu
Appmen
geſchnpoiam
losdeicerarn
gäün 1ponn
ra fal
storſcnnsdin⸗
bto Cendeh.
ſſporeraii⸗
enſergrr.
Claramerues
ieſbckrdoma
tefniotchsre
ANibtwlonera
tln eypetit
lofimns rltals⸗
ivenſigponrer
Nlemninn gpualt
liiſoſtinirt
ſGogtuercprin
ltnsderanmin
Ninsfrlumeri
Ggriorneinnana
ſegin indatie⸗
Atſhitainäsde
ſttiſtmirime
Gnnutngeierid
rſſit ſien
ſeſtteaſtin,e

aſanirferng

Eſe eraſaent

in glenchn i

ud nulelnit⸗
lllctineſe on⸗
Petantir Nm

e; linſ

n è”ZMZWU

um erſimietähn
min Wealsſune
1imiümainena niß
endit us unſn
1eeen
mmet iice
Wiee.
NNNNrdän N
o endaie
rim einnz
r Eſc aL
ma Etgndi
n opoſtolennini
waſiſcetinnnin
ſurm its. Mſen

S maiinanndepati

Sed oMnis Moelis
abilis. ng Wns
Dmunara.
(Ctox.

mi gdien.

GidNn Oicrin

na we
pTmmm. dcinuluc
Zinetlil luin
bi Peumemin
di Siumnlu,
couſanonen wi!

lis et ipe eſt: b eſt quał finis conuenit
et conſonat diſpoſitiõi eius.quare nul

lus dñatur deſiderio boni.nec per con

ſequens operationibus conſequẽtibꝰ
deſiderium. ¶ Huius rationis pꝛimo
ponit pᷣtutẽ maioꝛis.ſ.ꝙ oẽs deſiderãt
apparenſ ad qᷓ; ſequitur.ꝙ qui dñatur
deſiderio dñatur ⁊ apparentie.poſtq;

nullus deſiderat niſi qð apparet deſi/

derãdum. 2 ponit minoꝛẽ cum ſuap
batione.d.ꝙ ſantaſie.i. apparẽtie fi/

batio ¶ Geinde ibil Siquidem igitur

nis non ſumnd dñi. Et patet eius pꝛo

ſibi banc excuſatiõem impꝛobat. intẽ

dens ſic arguere. Quicũq; eſt ſibi ip̃i
cauſa voluntaria eẽndi talem vel tal?=
ipᷣe ſibi eſt voluntaria cauſa apparen/
tie finis:talis vel talis: ſed vnuſquiſq;
eſt ſibi voluntaria cauſa eẽndi talẽ vel
talem. ergo eſt ſibi cauſa apparẽtie ta
lis finis vel talis¶ Huiuſ rationis ma
ioꝛem ſupponit ex dicto aduerſarioꝛũ
dicentium.ꝙ qualis eſt vnuſqſq; talis
⁊ finis ſibi videt᷑.¶ inoꝛẽ vero po
nit p̊ que habet euidentiã ex dictis in
ſcòo.quia ex opationibus generantur
habitus ⁊ ex opationibus voluntarijs
habitus voluntaꝛij. uiuſcũq; enĩ pꝛĩ
cipia ſunt voluntaria ⁊ ipᷣm eſt volun

di talem vel talem fᷣm habitum. ( Kõ

III.

le operandi vel faciẽdi. Hinus argu

menti ponit pꝛimo concluſiõem.2 mi
noꝛem ibil Sed ꝓꝑter ignoꝛãtiam
patet.ʒ: huius minoꝛis cõfirmatiõem
ibi Quẽadmodum viſum :d.ꝙ quem

admodũ opoꝛtet viſum boni innaſci.

tariũ. Et ideo vnuſqſq; ſibi cã

ſequẽter infeꝛt cõcluſiõeʒ. ð.ꝙ ipᷣe qui
eſt ſibi cauſa talis habitus eſt ſibi cau
ſa taliſ fantaſie.i.apparẽtie.Et ſic pʒ

ꝙ maioꝛ pꝛedicte obiectionis excuſati

ue falſa fuit ¶ Seinde ibi. Si aũt nul
lus ſibi cauſa eius ꝙ eſt Pro pte ex/
cuſantiũ replicat.d.qꝙ ſi aliquis dixe⸗

rit ⁊ ita excuſauerit peccatũ ſunʒ vt ſe
quitur. dicendo ꝙ nullus eſt ſibi volun

taria cauſa malefaciẽdi. ⁊ arguit ita.
Mullus qui male operat᷑ ꝓpter finis
ignoꝛantiã:⁊ ꝓpter deſideriũ non ſpõ
taneum eſt ſibi cauſa voluntaria male
operãdi.Sed oĩis male operans. ope
ratur ꝓpter finis ignoꝛãtiam ĩuolũta⸗/
riam ⁊ deſiderium non ſpontaneum.
quare nuillus ẽ ſibi cauſa volũtaria ma

quo habens viſum bene iudicat ⁊ vᷣm
bonum:verum iudicium deſiderat illõ
qð eſt in ſe bonuz:diſcernẽs inter pul
chꝛum ⁊ turpe:ſic etiam opoꝛtet ina
ſci bonum viſum intellectus pꝛactici:
quo bene ⁊ vere iudicet vnuſquiſq; fi
nem verum ⁊ bonum. et m ulud ve/
rum iudicium deſideret finem veruz ⁊
bonum:⁊ ille cui b eſt iudicium veruz
bene innatum eſt: babet bonam nati/
uitatem ⁊ eſt bene natus. Quod ap/
paret.quia ille cni bonum maximũ ⁊
optimũ:et ꝙ nulli eſt poſſibile ab alio
accipere vł addiſcere:ſed quale inna
ſcitur eſt in ſua natiuitate cõſequenter
eſt optime natus:⁊ eius natiuitas eſt
per naturam perfecta ⁊ optima nati/
uitas:ſed ille cui tale iudicium et tale
deſiderium innaſcitur eſt huiuſmõi:qꝛ
ſibi innaſcitur maximũ et optimũ bo⸗
num ſcʒ buiuſmõi iudicium qð eſt can
ſa oim bonoꝛum actuum et ſequentiuzʒz
babituum. quare ille eſt opuime natus
