ſtens in iuſtitia diſtributiua. non dins
ab ea niſi qꝛ pſonaꝝ acceptio impli/
cat ſumul hãc ĩiuſtitiã.⁊ iniuſtitie caʒ
MHotat eni amoꝛẽ vel odiũ pſone
que in bono vel in malo pfert᷑ vel p⸗
ponitur boc aũt apparet:qm acceptõ
perſonaꝝ cõmittit᷑ modis quibꝰ iniu/
ſtitia diſtributiua cõmittit᷑ ⁊ illa iniu
ſtitia cõmittit᷑ ex cãis ex quibꝰ pſona
rũ acceptio cõmittit᷑. perſonaꝝ enim
acceptio cõmittitur ⁊ in conferendo
a cõmuni in ſingulos.⁊ in cõferendo

a ſingulis in cõe.pᷣferẽdo pſonã pſo

ne ꝓpter cãm indebitam.¶ Itẽ tres
aſſignant᷑ ſpẽs vel mõi acceptiõis p/

ſonaꝝ. vna in iudicio vbi dʒ cuiq; ius

reddi. alia in pꝛomotione vbi debet
aliquibus:vel alicui dignitas dari.
Alia in cotidianis honoribꝰ vbi con.
gruit aliquibus reuerentia exhiberi.
Iniuſtitia rero vilrit ttinn cmi
titur ex quacunq; cauſa indebita plo
naꝝ acceptio cõmittat.¶ Dicenduʒ
S ad illud ꝙ obijcit᷑ qᷣ nũq;ᷓ iuſtitia ſe
cũ pmittit pſonã pſone pᷣferri ex cau

—

ſa indebita. Ille vero cae quas philo

ſopꝰ recitat.nõ ſunt cãe debite:q;uis
aliqui alij hoc dixerint. Hec etiam
virt ẽ vniueꝛſalit᷑ cã debita niſi tm q
fit aliꝗbꝰ diſtributio rõne virtui.ſicut

ſtuſüaf
Gbirdiü
Centagr⸗
gnuſifois
leqnepetis
Grperboptus
(prinit

fſüptneemmn

ipria ce
noſcencigen
ultiſcerer n
ubecieniſn
Mpcäcgin⸗
Glarpuniͤt
Uebmneteäiuſs

fteguumiinan
(rnf
(ktaril
MuüNNrintii
ſgitechenr
uſiniminegs
prtr aii
litſtiiig

inlzüp,

. Pgiüſapent
Rezin

maTuin ler⸗

iäi

aimgs der
melo
NEülaen
gepoſi
biinimitn

woſeln Nd nt

imrir
zünm wuß
nmatise alb
cnint. w
incde eidde
cinnatnin 1
ſsſrltini
nn imdcbfüfs

in onetif

geläuum
R—

1
1

lbosnenne
–

E

bene arguebattr.
Aneſtio decima.

E ſecundo arguit ꝙ iniuſtu

n im patiens. quia hoc eſſet vel de
malo penali. ⁊ bono ſibi oppoſuo.
vel de malo culpabili ⁊ de bono ſibi
oppoſuo. nõ autẽ de malo penali: ⁊
bono ſibi oppoſuo qꝛ de illo malo di
cit Augꝰ. ꝙ ſi diligẽt᷑ cõſiderem iue
niemꝰ eos maioꝛa ſupplicia ſuſtiner
g faciunt:qᷓ; eos qui ſuſtinerc vident᷑

in ſermone de inocẽtibus. Itẽ nec de

malo culpabili ⁊ bono ſibi oppoſuo
qꝛ ibidẽ de illo dicit Aug.qꝙ nemo
pʒ iniuſtũ lucꝝ ſine iuſto dano: vbi lu
cꝝ ibi ⁊ dãnũ.lucꝝ in archa dãnum ĩ
cõſcientia: quare nullo mõ videt᷑ veꝝ
ꝙꝙ iniuſtũ faciẽs hẽat j un de malo qᷓ;
ille qui ẽ patiẽs. ¶ Oppoſuũ tñ di/
cit philoſophus bic ⁊ in ſeqũti cap.

¶ Pꝛo ĩtẽtiõe Auguſtini ẽ pᷣmitteð

vnũ ꝓ mmtẽtõe vero philoſophi alteꝝ
Et pꝰ hec ẽ ad qõeʒ rũdendũ.¶ De
pꝛimo ſciendũ ꝙ mala occurrẽtia cir
ca miuſtũ facere ⁊ iniuſtũ pati ſũt tri
plicia. Quedã eni ſunt antecedentia
quedã vero cõſeqñtia:quedã ãt pꝛin
cipaliter ꝑ iuiuſtuiã iſtã illata. a/
la vero antecedẽtia ſunt cae pñtis in
iuſtitie: puta triſtitia inuidia ira doloꝛ
⁊ rancoꝛ: Mala vero cõſequẽtia ſũt

faciens non habeat plus de
bono ⁊ minus de malo q; in

—

ſequele ⁊ quedã pene pñtis ĩiuſtitte

puta remoꝛſus cõſcie:pꝑditio virtutis

⁊ inocẽtie. Mala vero pñtialit illa⸗/
ta ſunt iniurie quas iſte facit ⁊ quas

ille patit᷑. Aug.aũt cõpat mala ante

cedẽtia ⁊ cõſeqñtia que ĩiuriãs patit

ad mala pñtialit ꝑ ipm illata que alt᷑

patit᷑᷑.ve antecedẽtibus eni dicit ꝙ

oiĩs qui aliũ ĩ coꝛpe pſeꝗt᷑.pꝛiꝰ ipᷣe in

Se ↄñ̃tibus vero ait ꝙ ille pſecu/

coꝛde pſecutionẽ ſuſtinere cognoſcit᷑.
6 bʒ lucꝝ in archa:ſed dãnũ ĩ cõſci

entia. Lulit enĩ alteri veſtẽ ⁊ ipe p/
didit fidẽ. acqru pecuniã ⁊ ꝑdit iuſſi

.
. brH
„ „,„
,

iuſmõi bonoꝝ cõꝑatõe. Quartũ doõ

V.

tiam. ¶ Be ſcdo ſciendũ ꝙ bonum ?
malũ reſtringi pñt ad lucꝝ ⁊ důnum.
pʒ ex ↄñti ca.lucꝝ aũt ⁊ dãnum pñt
ampliari: ut ſumat᷑ ꝓ volũtario ⁊ iuo
lũtario ꝓ eo ꝙ oẽs volũt lucrari ⁊ no
lũt dãmificari ⁊ qꝛ lucꝝ ẽ delectabile
ſicut ⁊ omne volũtariũ.Et danum eſt
triſte ſicut ⁊ oẽ iuoluntariũ.ut habet᷑
v. methaphiſice: philoſophus aũt ſu⸗
mit bonũ ⁊ malũ ꝓ lucro ⁊ damno:⁊
lucꝝ ⁊ dãnũ ꝓ volũtario ⁊ inuolũta,/
rio vt inſinuat in cap.ſequenti.d.hec

noĩa lucꝝ ⁊c dãnũ veniſſe a volũtarijs

cõmutationibꝰ ¶ Mũc ad qõem di
cenda ſũt quatuoꝛ. pꝛimu ꝙ de malo
culpabibi pł bzʒ ininſtũ faciẽs q; pa/
tiens:ĩmo bʒ totũ:ꝙ pʒ:qꝛ oẽ incul/
pabile ⁊ ĩputabile ẽ volũtariũ:ut ſu⸗
pꝛa. li.uj. Sʒ iniuſtũ pati nõ ẽ volun
tariũ:ut infra cap.xv. Iniuſtũ autẽ fa
cere ẽ volũtariũ ſi m̃ iniuſte faciat ille
qui facit: vt infra cap.xiij.quare ille ẽ
culpabił ⁊ iſte nõ. Qðò etiã pʒ qꝛ ille
punit᷑ ⁊ iſti oppꝛeſſo ſubueni ¶ SS
cundũ dicẽduʒ ẽ ꝙ de malo penali p.
ſentialit᷑ p preſens opus illato bʒ pl?ꝰ
mniuriã paſſus. QAð pʒ qꝛ iſti ẽ iuolun
tarium ⁊ triſte:illi vero facienti volũ
tariũ ⁊ delectabile:ut ſupꝛa.li.iiij.c.
de manſuetudine. ¶ Zertiũ autẽ dð.
ꝙ cõpando mala añcedẽtia ⁊ cõſequẽ
tia illud opus iniuſtuʒ qð ĩiuſte ages
patit᷑ ad mala que ĩiuriã paſſꝰ pñtia
aliter patit᷑.plus habet de malo pe-
nali iĩiuſte faciens q; patiens. Quod
patet quia qui perdit maioza bona?
incurrit maioꝛa mala plus habet de
pena q; qui minoꝛa. Sed ille iuiuriäã
faciens perdit bona maioꝛa.qꝛ bona
anime puta virtutem ⁊ innocentiam
paſſus autem inquãtum pꝛeciſe paſ⸗
ſus perdit tantum bona minoꝛa: pu/
ta bona coꝛpoꝛis vel ſubſtantie tem/
poꝛalis que ſimpliciter ſunt minoꝛa
ceteris:ut habetur ſupꝛa.li.i. ⁊ infra
li.ix.quare iniuriam faciens plus ba
bet de malo penali qᷓ; alter: facta hu

— *

IIBRO.

fᷣm ꝙ plus vel minus hñt iſti ð malo.
Sic plus vel minus de bono illi malo
directe oppoſito ⁊ vbi minus ð malo
plus de bono ᷣm ꝓpoꝛtionẽ hec ãt ðᷣ
ſe patent ⁊ etiã reſpõſio ad obiecta.
— (Lectio ſeptima.
Eliqua aũt vna directiumm.
Supꝛa egit de iure ⁊ iuſto:
ciuſtitia diſtributionũ: hic

at agit
ipſo quatuoꝛ cõcluſiões. Pꝛimã ꝙ iu
ſtũ cõmutatm̃ hʒ ſpẽm aliã a ſpẽ iuſti
diſtributiui. ¶ Scðam ꝙ boc iuſtũ eſt
mediũ dãni ⁊ lucri. ibi: Quare płis
gdẽ.tertiã ꝙ ſᷣm ꝓpoꝛtiõʒ ariſmetri/

cã ẽ mediũ dãni ⁊ lucri.ibi. Et quẽ/⸗
admodũ linea.quartã ꝙ ẽ mediũ iuo
lũtarioꝝ dni ⁊ lucri ibi.veniunt aũt

noĩa hec. Pꝛĩo gO ꝓponit cõcluſioneʒ

pꝛimã.ſcòðo ꝓbat eã ibi. Diſtributim

quidẽ eni.Sicit ̊ ꝙ ſicut ẽ vna ſpẽs

illiꝰ iuſti qð ẽ directiuũ ĩ diſtributoibꝰ

vt viſũ ẽ. ſic ẽ reliqua ſpẽs vna illiꝰ iun
ſti qð ẽ directiuũ ĩ cõmutatiõibꝰ tã vo

luntarijs qᷓ; inuolũtarijs.⁊ hoc iuſtuʒ

ĩ cõmutatiõibꝰ directm̃ bʒ ſpẽm aliaʒ
a pꝛioꝛi ſpecie iuſti.ſ.diſtributiui. Cõ
ſeqñter ibi. Diſtributm quidẽ eni. cõ
cluſionẽ ꝓpoſuã ꝓbat. Intẽdeſ ſic ar
guere. Illa iuſta dĩnt ſpẽ que differũt
in mã ⁊ in foꝛma.ſʒ hec duo iuſta ſcʒ
cõmutatm̃ ⁊ diſtributin dẽnt in mã ⁊?
in foꝛma quare dĩnt. Juſtũ cõmuta
tiuũ hʒ ſpẽm aliã a ſpẽ iuſti diſtributi
ui:ſicut fuerat ꝓpoſuũ.huius rõnis pᷣ
miſit cõcluſionẽ ⁊ ſupponit maioꝛem
vt ꝓ ſe notã ⁊ clarat minoꝛẽ. pꝛimo
repetens mãm ⁊ foꝛmũ iuſti diſtribu
tiui ⁊ ſcòo onñdens mãʒ ⁊ foꝛmã iuſti
ↄmutatiui ibi. In cõmutatiõibꝰãt.Di
cit g̊ pꝛio ꝙ iuſtũ diſtributm ſᷣm mãm
ſẽp ẽ bonoꝝ vel maloꝝ cõim de quibꝰ
fu collatio:vel a cõi.q.a toto ĩ ſingu/
los quaſi ĩ ptes:vel a ſingulis quaſi
a ptibꝰ:in cõe quaſi ĩ totũ.ſᷣm foꝛmaʒ
aũt ſemp eſt ᷣm ꝓpoꝛtionalitatẽ dictã
ſupꝛa.ſ.geometricã ꝙ apparet ſicut
dictũ fuit ſupꝛa.qꝛ ſi fiat diſtributio a
pecunijs cõibꝰ in ſingulos ꝗ ius hñt ĩ

uſto ↄmutationũ declarãs 0

eis:erit oĩo ſᷣm eãdẽ ꝓpoꝛnionẽ qᷓ; ha
bẽt adinuicẽ :illi ꝗbus fit diſtributio
q;tũ ad illatã pecuniã ĩ pꝛio capitali
vt dictũ ẽ ſupꝛa. Iniuſtũ aũt iuſto di/
ſtributio oppoſuũ ẽ illud qð ẽ pᷣter ꝓ

ꝛtionale.i. ex p̃dictã ꝓpoꝛtionem.
Cõſeqũñter ibi. In cõmutationib
aũt.Oñdit mãm ⁊ foꝛmã iuſti cõmu/

tfatiui dintem eẽ a mã ⁊ foꝛma diſtri-
butiui. ¶ Pꝛĩo pponit intẽtũ.ſcoo
ꝓbat ipᷣm ibi. Hihil or̃t eni. tertio in

fert vnũ corꝛelariũ ibi.Quã ĩiuſtũ hoc

Auarto exponit ꝙdã dictũ ibi. dĩ eni

vt ſunpłr. Dicit gᷓ pꝛio ꝙ iniuſtuʒ cõ/

mutatm ẽ qd equale ĩ cõmutationibꝰ
tãq; in maã:⁊ ĩiuſtũ ei oppoſttũ eſt in

equale ĩ eadẽ mã ĩ qua fu collatio nõ

int᷑ totũ ⁊ ꝑtes:ſʒ int᷑ ptẽ ⁊ ꝑtẽ:vel in

ter totũ ⁊ totũ.Sʒ q;tũ ad foꝛma hyi
iuſtũ ẽ equale nõ ſᷣm ꝓpoꝛtionalitatẽ
pᷣdictã geometricã ſʒ fᷣm ꝓpoꝛtioneʒ
ariſmetricã in qua vt dictũ ẽ ſupꝛa at

tẽdit᷑ equalitas nõ ꝓpoꝛtionũ ſʒ quã

titatũ. ¶ Conſeqũt᷑ ibi Nihil dĩt.n.ꝓ
bat intẽtũ iã ꝓpoſuũ q;tũ ad foꝛmaʒ
iſtiꝰ iuſti. qꝛ vbi nõ facit driazʒ dria ꝑ/

ſonaꝝ vł pionaliũ meritoꝝ ibi ẽ ppoꝛ

tio nõ geometrica ſʒ ariſmetrica. Sʒ
ĩ cõmutatio iuſto nullã facit dĩiazʒ dria

pſonaꝝ vel ꝑpſonalium meritoꝝ quare

hic attẽdit᷑ ſola ꝓpoꝛtio ariſmetrica.
Huiꝰ rõis ſuppoĩt maioꝛẽ ex dĩia

pꝓpoꝛtionũ. ⁊ declarat minoꝛẽ.d. ꝙ ni
hil ofr̃t ſi vir bonus ⁊ ſtudioſus pᷣua/

uit pꝛauũ viꝝ bonis ſuis rapina ł fur
to:vł ſi factũ ẽ ecõuerſo.HNũc etiã dĩt
ſi ſtudioſus vir mechatꝰ ẽ cum vxoꝛe
pꝛaui vel ſi pꝛau cũ vxoꝛe viri ſtudio

ſi ⁊ pꝑ ↄñs driam nullã facit dria pſo/
naꝝ. Si lex iuſtitie reſpicit ſolum ad

dĩiam nocum̃ti ⁊ vtit᷑ pꝛauo ⁊ ſtudio
ſo tãq; equalibꝰ. Sʒ lex reſpicit ſi bic

gcunq; ſit facit iniuſtuzʒ:⁊ ſi alter iniu

ſtum paſſus ẽ ⁊ ſi hic ꝗcunq; ſit leſit.
⁊ ſi alt᷑ etiã ꝗcunq; leſus eſt. Et ſic p

cõſeqñs driam nullã e byi

iuſti dria perſonalis. nſequen/
ter ibi.Quare iniuſtum boc. Infert
vnum corꝛelariũ circa itentõʒ iudicis

—

rinnuit

=
SE

lpomnut,
tealn

n
wrzenolll

wriſginnd lu
ſirtinol

itnöte⸗

lier tpru

gientinti

4

„

tigeinit

4aLPſis

fünnondaſall
octralnüen
1ofenttelag
ſicit:r iagia

Hicn öpirec

ſirtianoni.

War ecüct

Nionkloeh⸗
octcnimrſen
Eanipaſſon
rznson

cmingrinkr
igülpnrn

Wäcmaefe

oöllreinss
ungieſnntß⸗
Fantuiſfin
mnnk umt

E :⸗

4

=Se

— =

inittihni

4

üUmimnige,

F .

ühwirhe

kitgihen

5=
S= =
S=
Se

emiiſi
N
lrficin
Mmſii;
oshtni
.Bhlien
Alniid Aiii
NNgüdihi)
laenakicämn
Enäiqufuct
ahi p
i Bihüllin
törd rin
wemtißſnn
inqanmiit

Cniegittihin
üi iniciin
Grftiniſanneen

G Awis

mu Hunſnent

l

nanmmnN

ſln ppor rlin

4 Rciaru niri,

n bonis ee.

Zrir Nrdr i,
dman liſll /
riſine lſtt ii

lo qui vulnerauit occidit

ppter itentiõʒz legis. d. ꝙ Ppi hoc qðᷣ
dictũ ẽ ò itẽtõe ⁊ reſpectn legis iuox
tẽptat equare iiuſtũ cõmutatiuũ exñs
ĩ equale.ſic ꝙ de iequalibus faciat e

qualia. bi gra cũ hic ꝗqdã bonus vel

nõ bonus vulneret᷑ æ ule alius vulne

ret ⁊ percutiat vel ihc iterſectoꝛ occi

at aliũ ille alius moꝛiat᷑ actio iniu

riã facieni ⁊ paſſio ĩiurid paſſi diuiſe
ſunt in partes inequales q? ule vul/

neraſ hʒ minð lucro.i.ð volũtario ?
nihil de oâpno. ille vero ꝗ paſſus eſt

pʒ dnũ ⁊ nõ lucꝝ. Et iõ tali cãu po
ſuto iudex tẽptat equare vtrunq; per
appoõem dam a ablationẽ lucr! bul
Eſt eni
ſciedũ ꝙ qñq; pt fieri adequatio acti

onis a paſſionis agenꝗ ? paſſi p re/

ſtitutionẽ ⁊ ſatiſſactionẽ faciẽdã palſ
ſo.qꝛ vel nõ erit capax:puta ſi mo:tu

us fuerit vel agẽs nõ habebit vñ ſatis

faciat: ⁊ tũc ageti infert danũ vt ſaltẽ
hi qui nõ pñt adequari in lucro ade/
quat᷑ ĩ dano vt ſi ẽ iſte moꝛtuus fit ꝙ

moꝛiat ille ⁊ tũc bñs equalit de dam

no q;uis nihil de lucro. ¶ Eolſequeni
ibi. Sicit᷑ eni vt ſunpłr. Exponit qð

dã dictũ.ſ.nomẽ lucri.d.ꝙ lucꝝ di in

talibꝰ puta ĩ pcuſſione æ mmoꝛte ⁊ ſic

de ſikib/ ilurijs pſonalibꝰ: vt cõtingit

dicere ſimpłr.i.vlłr ⁊ extenſo noĩe qᷓ;
uis nõ videat᷑ hoc nomẽ lucꝝ eẽ no/

mẽ ꝓpꝛiũ.i.ppꝛie dictũ aliqꝗb de ꝗb

hoc mõ qr qꝛ interficiẽti aliqñ nulluʒ

comoðò nulla vtilitas puenit ex moꝛte

illata ꝓxio ſuo:⁊ iõ dat exẽ plũ cu lu/
cꝝ attribuit᷑ vłiter ꝑcutienti ⁊ danuʒ

gattribuit᷑ patienti pcuſſurã. In his g

nõ ꝓpꝛie or̃ lucꝑ ĩ ꝗbus nullũ ẽ como
dũ:ſʒ qñ paſſio ẽ meſurata.i. eſtima/

ta ſicut fit in accuſatõe imuriaꝝ ⁊ fᷣm

eſtimationẽ recõpenſata: puta ſi paſ
ſus iniuriã voluiſſet eã recepiſſe ꝓ.c.
libꝛis.tũc ꝗdẽ hoc vocat᷑ dãnũ.ſ.rece
piſſe iniuria.hoc at lucꝝ ſcʒ recepiſſe
eſtimatã pecumã. Et idcirco qꝛ i plu
ribus ẽ dãnũ recõpenſabile pꝑ lucꝝ:iõ
vłr vtimur. his ꝗ̊ vocabulis oaãno ⁊ lu

cro i oibus ⁊ maxime ſicut fut ſupꝛa

expoſitũ de volũtario ⁊ inuolũtario.

Roõſeqñter ibi. Auare płis quidẽ
ꝓbat ſcòam cõcluſionẽ duplici rone.
ſcða ibi ꝓpter ꝙ ⁊ qũñ Pꝛio & ſic ar/
guit equale int᷑ dãnũ ⁊ lucꝝ ẽ mediũ
dãni ⁊ lucri ſʒ iuſtũ cõmutatm̃ ẽ equa
le int᷑ dãnũ ⁊ lucꝝ:quare tale iuſtuzʒ ẽ
mediũ dãni ⁊ lucri. R rõnis ꝓbat
pꝛĩio maioꝛẽ:ſcòo ſubdit minoꝛeʒ ibi
Qõ dicimꝰ eẽ.tertio infert cõcluſiõʒ
ibi.Quare directiuũ. maioꝛẽ vo ſic ꝓ
bat. Auo:ũlz que ſunt plus ⁊ min- ẽ
aliqd equale.i.equałr diſtãs ab eis⁊

illud ẽ eoꝝ mediuũ. ſʒ dãnũ ⁊ lucꝝ ſũt

plus ⁊ minus ↄrio mõ:qm lucꝝ ẽ pł

boni veli bono ⁊ minꝰ mali vł ĩi ma⸗/
lo. dãnũ vo ↄriũ modũ bʒ q: danũ eſt

plus mali ⁊ minꝰ bomi quare equale
dãni ⁊ lucri ẽ mediũ dãm.(Hum at
ꝓ ſimili ponit pꝛio maiorẽ. ſcòo mĩo
rẽ cũ ſua declaratõe ibi.Lucꝝ at.ter⸗/
tio cõcluſionẽ ibi. QAuoꝝ ãt e ð ⁊ oĩa
patẽt. ¶ Eoſeqũt ibi ꝓpi ꝙ ⁊ qñ. ar

guit ſcdo ſic. IYllud ẽ mediũ dani ⁊ lu

cri· pꝓpter ꝙ iueniẽdũ hoĩies refugiũt
ad iudicem.ſed ꝓpt bi ⁊c.quare bi
iuſtũ ẽ mediũ dani ⁊ lucri. d⸗ roõis
poĩit pꝛio mioꝛẽ ſcòo maioꝛeʒ ibi.Et
querr᷑t indiceʒ. tertio cõcluſioneʒ ibi.
mediũ g. Dicit igit᷑ pꝛio ꝓ mioꝛe ꝙ
ꝓpi hoc qꝛ iuſtũ ẽ mediũ dani ⁊ lueri
hoĩes dãno ⁊ lucro qõnem bnñtes:qñ
dubitãt refugiunt ad iudicẽ ꝓpt᷑ inue
mẽð iuſtũ: qm ad iudicẽ ire ẽ ad iuſtũ
ire:qꝛ iuõx vult ⁊ dʒ eſſe iuſtũ aĩatuʒ
ꝗ iueniat ⁊ oñdat iuſtũ moꝛtuum ſcri
ptuũ ĩ pelle moꝛtua ꝙ nõ applicat᷑ ad
factũ niſi p iuſtũ aiatum iudicem. ſ.ꝗ

dʒ bje ĩ aĩa ſua iura deſcripta: ꝓ mai

oꝛi vᷣo dicit ꝙ hoĩies querentes uudicẽ

quert euʒ taq;ᷓ mediũ vel ut medij in
uetnoꝛẽ. Et qũq; rocant meſidicos i.

mediatoꝛes arbitros.at ſi velint dre
ꝙ ſi medio cõnigat attigẽtes medium

glʒ ſᷣm ratã ſuã ipᷣi ſunt cõpoſui vl eõ

luncti cum iuſto. ¶¶ Æx quo patet ꝙ
ad iudicem nõ eſt refugium niſi ad ĩi/
ueniendũ medium. ĩ boc fundatur
maioꝛ. ¶ VAlterius igit᷑ cõcludit.d.

X

LIBRO

iuſtũ ꝗᷓ erit mediũ ſupple dãni ⁊ lucri
Sigꝗdẽ vt viſũ ẽ iudex eſt mediꝰ ⁊ iuẽ
toꝛ medij. iudex enĩ adequat inequa
lia reducẽs ad equalitatẽ ⁊ ad medi
um. C Cõſeqũter ibi.Et quẽadmoð
linea ꝓbat tertiã cõcluſionẽ itendenſ
ſic arguere.Oẽ equale ꝑditũ ĩ iuentũ
ẽ mediũ ſᷣm ariſmetricã ꝓpoꝛtioeʒ ſʒ
iuſtũ cõmutatiuũ ẽ hꝰmõi:quare ipſũ
ẽ mediũ ſᷣm aꝛiſmetricã ꝓpoꝛtioneʒ.
¶ Huius ronis põit pꝛio minoꝛẽ: ſe
cudo maioꝛẽ ibi.Equale aũt medium
tertio minoꝛis cõfirmationẽ ibi. ꝓpt
naaed E; ſciendũ ad euiden
tiã hui ꝙ dica di bꝛeuis carta adden
do dicta Et ẽ realit ars ⁊ regula dun
ſiua quãtitat᷑ ĩ medietateſ que ſunpłr
ſũt medietates totiꝰ dunſi vel diuidẽ

di. Inuenire aũt mediũ ꝑ talem dicã

põt fieri dupłr.vno mõ mediate alio
mõ ĩmediate. ediate ꝗdẽ ſuũ totũ
ẽ diuiſũ in ꝑtes ĩi equales:⁊ tũc opoꝛ
tet ꝙ aſſumet᷑ totũ ꝙ poſſet cõſtare ex
illis in equalibꝰ ptibꝰ:⁊ boc facto cõ
ſequẽt᷑ ꝑ dicãꝑtẽ.ſ.medicandi diuide
tur illa ſũma⁊ boc facto videbit᷑ q;to

maioꝛ ps excedit medietatem ⁊æ illæ

exceſſus apponet᷑ ꝑpti minoꝛi ⁊æ puen
tũ erit ad equalitatẽ medij. Alio aũt

mõ poſſet fieri imediate:vt a pꝛinci

pio totũ diuideret᷑ ꝑ medietates ⁊ ꝑp
cõſequẽs diuiſũ eẽt ſtatiʒ ĩ pꝑtes equa
les. Mbüuoſophus at ondit iuſtum
eſſe mediũ ꝑ dicã vtroqʒ mõ inuentã.
Pꝛio quidẽ medietate aſſumẽs ſimi
litudinẽ ð linea:dicit qð quẽadmoð li
nea exiſtente ſecta ⁊ dimiſa in partes
inequales. mathematicꝰ vtẽs dica. ?
pꝓ ipᷣam pᷣſciẽs quãta ẽ medietas toti
linee iã inequalit᷑ diuiſe abſtulit a ma
ioꝛi ſectiõe ſeu a maioꝛi pte illò quo
ipᷣa ſuꝑ excedit medietatẽ ⁊ pti vł ſe
ctioni minoꝛi appoſuit.⁊ pꝑ hoc ad e/
qualitatẽ partiũ venit. Itaq; etiã iu/
dex iueniẽs cõmutationẽ inequaliter
diuiſam dãno ⁊ lucro p dicã iuſtitie in
ueſtigat medietatẽ totius ſił ſumpti:
qua inuen.a:aufert ab eo qui excedit

totũ illud ĩ quo medietatẽ excedit e
defectũ apponit. Et ſic ꝑ dicã ad e/

qualitatẽ medij venit.Aliqñ aũt ꝑ di

ca imedietate attigii medii cũ.ſ.totũ
pꝛĩo diuidit ꝑ dicã:tũc dicũt partes ſe

hĩe ius ſuũ:qñ ſcʒ hñt equale hoc mõ

ſũptũ ( Subdiuidit autẽ maioꝛeʒ.d.
ꝙ equale tale quale per dicã inuentü
ẽ mediũ maioꝛis ⁊ minoꝛis.i.ini ma
ius ⁊ minꝰ fᷣm ariſmetrica ꝓpoꝛtio/
nalitatẽ que cõſiſtit in equaliuate q;;/
titatũ no ꝓpoꝛtionũ:vt dictũ eſt ſu/
pꝛa.¶SDeinde ibi. Pꝛopĩ ꝙ ⁊ noia

tur. Cöfirmat ⁊ ꝓbat dictã minoꝛem
dupkr. pꝛio ꝗdẽ ex noie.ſcòo ex com

mẽſuratõe ibi Si eni duobus. Sicit ꝗ
pꝛĩo ꝙ iuſtũ cõmutatiuũ qꝛ pdicã iue

nit᷑ iõ noiat dyachaion.i.equalłr di.

uiſũ.quẽadmoð ſi ꝗs dicat ſᷣm cõiuga
ta. dyachaion opꝰ iuſtũ equałr pꝑ dici
diuiſũ. diachaides iud cẽ iuſtũ. id ẽ
equałr cũ dica diuidẽtẽ ⁊ dichaide iu

ſtitiã.i.equałr cũ dica diuiſaʒ hoc at ẽ

ſignũ ꝙ iuſtũ hꝰmoõi ꝑ dicã iueiat᷑ pꝛiꝰ
qᷓ; a dica noĩat᷑.¶ SHeinde ibi Si eni
duob. Facit ad hoc rõem ⁊ pꝛimo in
ſentẽtia ponit eã.ſcòo in termis ma/

thematicis ibi. Equales ĩ quibꝰ.pꝛio

S ſic arguut illa iuenit᷑ madiũ iuſtũ in
cõmutatiombꝰ quo cognoſcit᷑ ꝙ oʒ au
feree a plus hñte ⁊ ꝗd addere minꝰ

bñti.Sʒ dica diuidente pꝑ media iſtud

cognoſcit᷑ quare ꝑ ipᷣm mediiũ iuſtũ in
cõmutationibꝰinuenit GC Hui rõnis

declarat mioꝛẽ tradẽs pꝛio modũ ex

cedẽdi ⁊ recedẽdi ab equalitate me
dij.⁊.d.ꝙ ſi duobꝰ qᷓ;tis exñtibus e/

qualibꝰ auferat᷑ ab altero eoꝝ aliqua

pticula ⁊ apponat᷑ ad alteꝝ.tũc illo
qᷓ;tũ cui ẽ appoſitũ illa pticła excedet
alteꝝ q;tũ in duabꝰ pꝑticulis.Si vo il/

la pticula fuerit ab vno illoꝝ amotaæ—

alteri nõ appoiĩta tũc iſtud excedet il

lud ĩ vna pticula.Ex quo pʒ ꝙ ĩ pio

cãu cũ.ſ.vni aufert᷑ ⁊ alteri apponit᷑
illud cui facta ẽ appõ excedet mediũ
ĩ quo pꝛio fueãt vno.i.vna pticłapeo
ꝙ mediũ nihil creuit.illud tñ creuit ⁊

nüiteluct

(ialtnneni

utiſnla
uinitle
cdnnocniwon
it neloton⸗
ummcun
Gſrnmoe

eeeunecietan

iuimeopottel
inrnin hit
aeninsbebi
figetkünmmn
ſwicgntuene
ruptenilu
oenecktchüß
Gecanſczed ean
ſcpenecütn
Colatndopo
rue. Denne

S —

idu uennn
lgoiciodi⸗
M/Neloag

üuienvales ,n

(Irnis ſubctns,

iualeren
üſrpoſt
Ulitipicnena
fopnanwate
erpenſenab
Achzenicdenüab
Apfſegtulnin
ciickllinecnpn
ſſinginst

Ratarr.

Eeigztu iſru

Atifn medz

WWheniſr

tigni dd.
eclengeſe
Nepigahn

fpſemiandi

ſe
l n
(a. A Upegion
4 mni

en

3 n . 1
ceſri

one wnn
è

adin

Merwieſnn

Siddn

wodſignuf

inaiit
Mal ninin
Eilirn nudi
nr' gocoi⸗
kn ddidnehiun

bre ndsſn

Krat bN
fini

auctũ ex addiramento illiꝰ ꝑticule.
mediũ aũt excedet illud inq;tũ a quo
facta ẽ oblatio:etiã in vna.i.in vna p
ticula.Et ᷣm boc pʒ quare illud qᷓ;tũ
cui facia ẽ additio excedit alteꝝ ĩ du
obus. in vno eni rõne augmẽti iupꝛa

mediũ ⁊ in alio rõne detrimẽti alte/
rius extremi citra mediũ. ¶ Ex his
5ſcðo ĩfert minoꝛẽ.d.ꝙ hoc.ſ.medio
hac dita medietante cognoſcemus
quid auferre opoꝛtet a plł bñte ⁊ ꝗd
apponere min hñti:qꝛ opoꝛtet ap/
ponere minus habẽti illud ĩ quo me
diũ excedit ipᷣm minus hñs ut creſcat
vſq; ad equalitatẽ medij ⁊ opoꝛtz au
ferre a plus hũte illud in quo mediũ
ſupexcedit᷑ ab.ipᷣo plus bate:vt ſcʒ de
creſcat vſq; ad equaluatẽ medij. Et
ſic pʒ ꝙ mediũ ⁊ dita ẽ illud quo co/
gnoſcit᷑ aner auferre ac ap⸗/

ponere. ¶ Deinde ibi &quales in q

bus p̃ᷣdictà rõem manifeſtat in termi
nis quãtũ ad modũ excedendi ⁊ rece
dendi a medio.d.ꝙ tres quantuates
ad inuicẽ equales.ſ.tres cubiti ſignẽ
tur in termis ſubditis.ſic ꝙ vnus cu/
bitus vocet᷑ aa.alter vero.bb. alt᷑ aũt
98. lHis aũt ſic poſiᷣ peimꝰ cubit
aa. diuidat᷑ ĩ pũcto.e in duos ſemi cu
bitos quoꝝ alter vocet᷑ ae. alter vero
vocet᷑ e a.pꝛimꝰ ſemicubitꝰ ablatꝰ ab
aa.apponat᷑ ad tertiũ cubitũ:qui vo/
cat᷑:gg.ſic ꝙ iſtud additamẽtũ vt in/
ſertũ eſt illi tertio cubito vocet᷑.gd.⁊
tota ſimul ſũpta quatitas illiꝰ aggre/

gati ex illo tertio cubito ⁊ ex ſemicu/

Pirorvog⸗ Et cuz boc iſtud ſic aggre/
gatũ diuidit᷑in puncto.ʒ. ſic ꝙ ab hoc

puncto.ʒ. vſq; ad extremũ ſit vnꝰ tin

ſemicubit. His eni ſic diſpoſi mani
feſtü ẽ ꝙ totũ illud dgg.ꝙ ẽ cubitus⁊
ſemis excedit ea ꝙ ẽ ſemicubit reli/

ctus de pꝛio cubuo in quãtitate gd. ſ.

in ſemicubitu. iteꝝ in quãtitate.g. ʒ
ſ. in alio ſemicubito:ſed q;titatẽ.bb.
excedit tm̃ in.gd.ſ.ĩ ſemicubito:ſicut
dictu fuerat ſupꝛa ĩ pticula pᷣcedente
(eek igit notandũ ad babendũ de

.V.

ſſſtis aliquẽ fructũ qꝙ circa commutati

onẽ iniuſtã eſt vnus fraudãs: ⁊ iſte ſi
gnat᷑ per.ggd.qm̃ vltra ſoꝛtẽ habuit
T eſt alter fraudatꝰ qui ſignat᷑ per ea
qm̃ iſte de ſoꝛte dimiſit. ⁊ tertius me
dius qui nõ fraudãs nec fraudatus ẽ

qui ſignat᷑ p.bb.qꝛ iſte ſieut iudex de

bet in virtute artis ⁊ ſcie ſue tenere
ditã iuris ⁊ iuſtitie quaſi ſtaterã per
quã exceſſus ⁊ defectꝰ reducat ad e/
qualitatẽ medij:Et iõ philoſophꝰad
dit.d.ꝙ hoc qð dictũ ẽ de equalitate
media. Eſt etiã in artibꝰ alijs ab ar/

te adequãdi.⁊ menſurãdi lineas ali

eni deſtruerent᷑ artes:qꝛ nulłꝰ ſeque
ret᷑ eas fierent eni inutiles homini ſi
aliꝗs patiẽs indigentiã paſſus:hoc ẽ
i.recepit hoc quo indigebat: ⁊ tm̃ ⁊

tale quãto ⁊ quali indigebat ab ali-
quo artifice:ſi etiã ipſe faciẽs aliqd

opus nõ fecit ideſt non retribuit illi
artifici:fiat aliqdð opus quãtũ ⁊ qua
le ᷣm valoꝛẽ quẽ iſte recepit ab eo vł
i pecunia vł ĩ aliqua mercatura ſi nõ
eſt artifer. ¶ Conſequenter ibi. Ae
nerũt ãt hec noĩia.ꝓbat quartã cõclu/
ſionẽ ſupponẽs quãdã diuiſionẽ poſi
tã ſupꝛa.ca.v.que ẽ ꝙ cõmutationum
alie ſũt volũtarie ſine ignoꝛãtia ⁊ vi
olẽtia que poſſent cãre inuolũtarium

alie vo ſũt inuolũtarie ꝑ ignoꝛãtiã æ?

violẽtiã:hac ãt dioe ſuppoſita ſequit
ꝙ lucꝝ ⁊ dãnũ int᷑ que mediat iuſtum
cõmutatiuũ:vel ſũt ĩ cõmutatiõe volũ

taria vel inuolũtaria.Hõ ꝗdẽ ĩ cõmu

tatiõe volũtaria ꝓ eo qꝛ lucꝝ ⁊ dãnũ
int᷑ que mediat iuſtũ iniuſta ĩ facere ł
ĩ pati.vt infra ca.ix.ſed ĩ cõmutatiõe
volũtaria nec lucꝝ nec dãnũ ſũt iniu/
ſta.⁊ hoc tradit philoſophꝰ i la ex/
ponẽs modũ tał lucri ⁊ tał dãni. Et
ex hoc tãqᷓ; añcedẽte ĩfert cõcluſionẽ
ſupꝛa poitã tãqᷓ; eiꝰ cõſeqñs. ibi qua
re lucri cuiuſdã. SDicit ꝗ̊ pꝛio ꝙ bec
nomina damnũ ⁊ lucꝝ venerũt ⁊æ oꝛ/

tũ habuerunt ex cõmutatione volun/

taria qm lucrari dĩ eẽ hĩe płꝰ nũc qᷓᷓ ſi
cut ea que fuerunt ip̃ius lucrantis.

LIBRO

Samnificari vero dicit᷑ eſſe minꝰ hĩe
qᷓ; fuerint illa que habuit a pꝛincipio
ipſe qui damnificat᷑: puta in vende ⁊
emere ⁊ in quãtis vel ĩ quot cõmuta
tionibus alijs lex dedit licẽtiã cõmu/

tandi.qñ aũt ipᷣi cõmutãtes nec plus
nec minus euenit eis ex cõmutatione
ſed ipᷣa que a pꝛincipio fuerũt ſua:fi
unt ⁊ remanent eis p ſe ipᷣa.i.ſolita/

ria abſq; oĩ additamẽto:tunc aiunt ſe
hre que ſũt ſua ſũt ñ lucrari nec dãni
ficari.. Ex his autẽ euidẽter pʒ ꝙ i
cõmutatione volũtaria nec lucrü nec
damnũ ſunt iniuſta poſtq; data ẽ legiſ
licẽtia.⁊ poſtq; ab viraq; ꝑte cõmuta
tio eſt volutaria:puta ſi hodie duo cõ
mutarẽt vinũ ⁊ bladũ cras vileſceret
vel careſceret vinũ vnus haberet lu/
crũ ſine hoc ꝙ ĩiuſtũ faceret.⁊ alt᷑ dã
num ſine hoc ꝙ iniuſtũ pateret᷑.quia
cõmutatio fuit legitima ⁊ vtrobiq; vo
luntaria: ¶ Eonſequẽter ibi. Quare
lucri cuiuſdã:philoſoph infert cõclu
ſionẽ intentã.d.ꝙ ex pᷣdictis ſequitur
ꝙ iuſtũ ẽ mediũ nõ ois:ſed cuiuſdã lu
cri et damni eoꝝ.ſ.que ſunt circa vel
pᷣter volũtariũ.i.in volũtarioꝝ ⁊ hoc
medliũ ẽ hre equale ⁊ pꝛiꝰ añ cõmu/
tationẽ ⁊ poſteriꝰ poſt cõmutationeʒ
ſic ꝙ tmn babeat poſteri ſicut pꝛius.
Cauendũ aũt eſt ne per aliquã expo
ſitionẽ referat᷑ pᷣter voluntariũ ad iu/
ſtum ſicut quidã expoſuit de illo ꝗ iu
ſtũ facit reſtituẽs alteri cogente iudi
ce.qꝛ tunc iudex qui voluntarie facit
iuſtum non faceret iuſtũ.ſi iuſtũ eẽt in
volũtariũ nec etiã ꝗ facit iuſte opꝰ iu
ſtũ facit in iuſtũ volũtariã ſicut igit᷑ di
ciũ eſt:philoſophus expᷣſſe dicit ꝙ iu
ſtũ eſt mediũ inter lucꝝ ⁊ dãnuz que
ſunt iniuſta.infra cap.ix.hic auteʒ ex
p̃ſſe dicit ea inuolũtaria ab altera ꝑte
tñ qꝛ nulla cõmutatio ẽ ĩuolũtaria ab
vtraq; parte.ſʒ qꝛ depẽdere deberet
ex volũtate partis vtriuſq;.iõ ex alte
ra parte deficiente voluntate.tota di
citur in volũtaria.

S euidentiã eoꝝ que dicta
ſüt de lege ⁊ iudice ĩ pꝛimiſ
duab' cõcluſionibus. quero

vtrũ expedienti ſu ciuitatẽ regi. bo/

na lege ſine bono boie qᷓ; bono hoie.
ſine bona lege. ſic intelligendo cauſa
ꝙ lex habeat miſtrũ qui poꝛtas gla/
dium in vltionẽ trãſgreſſoꝝ legẽ ſtri/
cte faciat obſeruari. Et ꝙ iſte legis
miniſter nõ ſit bonꝰ hõ tñ ẽ bonꝰ mi/
niſter q;tũ ad hoc:quales ſũt multi iu
ſtitiarij in regno frantie. Ex alia ve/
ro parte ſit bonus ⁊ pꝛudens hõ re/
ctoꝛ ciuitatis ſine lege ſcripta ᷣm p/
pꝛiam rõem ⁊ pꝛudentid regẽs bñs

etiã miniſtꝝ cũ gladio exſecutoꝛẽ iu/

ſtitie. ¶ His autẽ ſic ſe habentib ar
guit ꝙ expedientiꝰ ſu ſic regi lege q;

boĩe.pꝛĩo ex rõne philoſophi.ſecũdo

politice.qꝛ hõ ẽ paſſionat.lex auteʒ
nõ eſt paſſionata.hõ nãq; qñq; triſta

tur iraſcit᷑ indignat᷑ ⁊ affectat᷑.lex ůit

nunqᷓ;:quare ꝓ regimine. lex expedi

entioꝛ ẽ qᷓ; hõ:ſcòo qꝛ hõ muluplr eſt

oneꝛoſus ⁊ ex cõditione hũana ⁊ ex

neceſſitate ſua. reꝗrit eni victũ veſti,/
tum exactiones facit ſtipẽdia recipit

lex aũt nõ eſt oneꝛoſa ut.li.x.cap. xj.
quare ut pꝛius. ¶ Zertio qꝛ lex diui

nioꝛ ẽ hoĩe.qꝛ bonũ q;to cõomumꝰ tã

to diuiniꝰ: vt ſupꝛa.li.pꝛĩo ĩ ꝓhemio.
lex autẽ cõioꝛ eſt hoĩe ĩ regendo oms
eni poſtqᷓ; ẽ ꝓmulgata ſił alloquit ?
om̃s ſił hoꝛtat᷑:hõ vero nõ põt.quare
lex ẽ uinien ⁊ pꝑ cõſequẽs expedien

tioꝛ.¶ Auarto qꝛ lex ẽ iuſtioꝛ hoie.

qꝛz eni ẽ ĩidĩntioꝛ ad ptes litigãtes.⁊

vłiꝰ ad ciueſ:ipᷣe ẽ iuſtioꝛ:ut habet ex

xiij. politice. lex aũt eſt idifferentioꝛ.

Impoſſibile ꝗppe videt᷑.ꝙ aligs hõ
equaliter diligat oẽs.ꝗ inter ſe ſũt p
tes.⁊ tñ lex equaluer reſ picit omneſ
quare ipᷣa ẽ iuſtioꝛ ⁊ p cõſeqũs expe

ditioꝛ. ¶ QAuinto qꝛ lex ẽ cõmodioꝛ.

leges eni ſacratiſſune nõ pmittũt ho
minẽ ĩ pauptate viuẽ nec ĩ anxielate

e utiti

fen
iigletſpniuis⸗
Eün gng,
Geünftagl
inch
mrnn L

enpti⸗
Pain
itmumnih
iilinin
Eirun
eneriiponer.
ſn irn
actsſeniſin
Genntden
no .
h finihon
iſanmenuen
iiigen
6bwrninopot
rvercibusre
hurähnsſenn
iicereorer
6gbrikacidtot

ſor chontorih

Wioſophygſtedl
er elbnnicin
Ppuere. Gadt⸗
Mo nohaber on

'gnimmuna nni
ler umekyan
Caigoneaſan
niniinck wr

dMonnsemrai

Pnleiſorarn

Egltxbniri

ſbiiſng

„*

DZBB

id wei
negofuntet
ſunnsd
s Kebr

Penatiet Nn
BSAEAENE

kioernürſtlin
Argm
õ
Pcegeuu
ge Mhbe⸗
rethoiein
i lgnul
Nnnt dönife

moꝛi. vt ĩ autẽt ica de bĩ ⁊ fal. J.fi.
quare vt pꝛiꝰ. (Sexo qꝛ lex ẽ ratio
nalioꝛ boĩe.homo.n.nõ ẽ rationalis
niſi qꝛ rationẽ hʒ ⁊ qꝛ vtuur ratione
põt eni aliquãdo vſuzʒ rationis ꝑdeꝛe
manens homo. lex autẽ ẽ rationał qꝛ
ipſamet ẽ ipſamet. ratio vñ ait papi/
as. ꝙ lex ẽ mẽs ⁊ anim cõſiliũ ⁊ ſñia
ciuitatis.ſic ꝙ ipſa manẽs lex nõ põt
eſſe non recta. ⁊ non rational quare
vt prius. ¶ Septimo qꝛ lex ĩ precipi
endo pfectioꝛ ẽ homine.lex eni ſcòm
omnẽ virtutem viuere pᷣcipit.⁊ ſcòm

om̃e vitiuz viuere ꝓhibet.vtſupꝛa.c.

v. homo tamẽ nõ poteſt hec oia expo
nere.nec de oĩibus recordari nec ꝑ cõ

ſequẽs de oibus ſermonẽ vel expoꝛta
tionẽ facere quare vt prius. ¶ Octa
vo qꝛ lex ĩ faciẽdo bonos ciues poten

tior ⁊ efficatioꝛ ẽ homine.Sicit eniʒ
philoſophꝰ ꝙ ſi ẽ aliquẽ futurũ bonũ
hoĩez.vel bonũ ciuẽ opz nutriꝛi bene
⁊ aſſuefieri.deinde ĩ boniſ adiuẽtioni

bus viuere. Sʒ ad bec paterna ꝗdẽ pᷣ

ceptio nõ habet coactuʒ nec totaliter
alicuiꝰ viri vnius.niſi foꝛte eẽt rex vel
ſimilis lex tamẽ hʒ ad hoc potentiaʒ
coactiuã.quare ad faciendũ bonuʒ vi

rum vel ciuẽ ipᷣa eſt potẽtioꝛ Ane
R

⁊ pconſequens expediẽtioꝛ. ¶ Ho/

no qꝛ lex ẽ ſecurioꝛ ⁊ minus cõfiden

duʒ eſt de homine q; de lege. vnde di
cit philoſophꝰ ꝙ pauciſſima cõmitten
da ſunt iudicibꝰ. Sʒ omnia poſibilia

ſunt determinãda ꝑ leges.ij.politice

quaꝛe expediẽti ẽ regi lege q; homi
ne. ¶ Decimo qꝛ lex pᷣfertuꝛ homini
bono ĩ ſantitate ⁊ iuſtitia. bonitate ⁊

ſpiritualitate. Unde pauł apoſtolus

pfert eaz ſibi ip̃i.d.ꝙ lex ꝗdez ſancta
⁊ mãdatũ ſanctum ⁊ bonũ. Scimus
eniĩ ꝙ lex ſpiritualis eſt.ego autẽ caꝛ/
nalis ſum. ad ro.vij.quare vt pꝛius.
¶ Sʒ ecõuerſo aꝛguit᷑.pꝛimo.quõiã

ad bene agere melioꝛ ẽ res animata

⁊ viua qᷓ; res moꝛtua. Aiui eni bene
agunt ⁊ nõ mortui. Ande ſcriptuʒ ẽ.

wwV.

q viunimus benedicimꝰ dño.bonus ũt
homo rector ciuitatis exiſtẽs eſt ius
animatũ vt bic dicit᷑ lex autem eſt ius
moꝛtuũ ĩi mortua autẽ pelle deſcriptũ
quaꝛe ad bñ regere bonꝰ homo ẽ me

lioꝛ ⁊ expedientioꝛ bona lege. ¶( Se

cundo quoniã ad bene agere cauſa ẽ
efficatior effectu ſuo.qꝛ pꝛopteꝛ vnũ
quodq; tale ⁊ ipſuʒ magis tale pri⸗
mo poſterioꝛum ¶ Sʒ bomo eſt cau
ſa legis ⁊ homo bonus cauſa eſt legii
bone. homo ꝗdem legẽ condidit non

lex hominẽ.quare ad bene ꝛegere bo

nus homo melioꝛ ẽ bona lege.¶ Di

cendũ ad queſtionẽ tenendo caſum

p̃miſſuʒ ⁊æ ſupponendo pꝛeſeruan/
tiam regiminis boni viri ⁊ regiminis
bone legis ꝙ expediencius ẽ regimẽ
boni viri qᷓ; ꝛegimẽ bone legis.ſuppo
ſuo ꝙ bonus vi habeatur ſicut ⁊ lex
habet.¶ Hoc autem probat᷑ qꝛ illud

regimẽ eſt ciuitati expedientiꝰ ꝙ ẽ ad
finem ⁊ felicitatẽ ciuitatis efficatius.

poc autem eſt regimẽ boni viri. quare

ipſuz expediẽtius eſt regumine bone
legis. Aſſumptũ ꝓbatur.quoniam
finis ⁊ felicitas ciuitatis ẽ eſſe ciues

iuſtos.pꝛudẽtes.⁊ bonos. hoc auteʒ

habito.cetera ciuitati neceſſaria facili
ter habẽtur. Sʒ ad hoc efficatius ẽ re
gimen boni viri qᷓ; bone legiſ.Qò ap

paret ex tribus ad hoc neceſſarijs in
quibus bonus homo excedit legẽ bo/

nam. que ſunt potentia. prudẽtia. iu

ſtitia. QAð eni bonus homo ſit poten

tioꝛ bona lege pbatur. quoniã vltra pᷣ
cepta legis ⁊ hominis ſunt quatuoꝛ
motiua que continẽt totam potẽtiã fa

ciẽdi homines bonos.ſ.metꝰ ⁊ amoꝛ

exhoꝛtatio ⁊ exemplũ. De metu eniʒ

dicit philoſophꝰ.q; multi obediũt ne
ceſſitati magis qᷓ; ſermoni ⁊ iacture

qᷓ; timẽt magis q; bono ĩifra.li.x.cap.

.xj. He amoꝛe autẽ dicit ibidẽ. ꝙ pa/

terni ſermoneſ æ moꝛes magis habẽt

MNon moꝛtui laudabũt te dñe ſʒ nos

de poteſtate qᷓ; legalia ⁊ ciuiles mo/
res ꝓpter cognationẽ ⁊ beneficia. p̃ᷣ

exiſtunt eni diligentes ⁊ obedientes

Xx

“ ☛
. Ra

”c

IIBRO

nature facili᷑. Pe exhortatione vero
dicit. Jeronimꝰ ꝙ hʒ neſcio ꝗd laten
tis emergẽs viue vocis actus ⁊ in au
res diſcipuli ex auctoꝛis oꝛe tranſfu/
ſa foꝛtius ſonat inepta ad paulinũ.ca
pitu.ſcòo.(¶ SDe exẽplo aũt habemꝰ
ꝙ zelarites conãt᷑ bona ymitari hbono
rabilia.qualia ſũt virtutũ exẽpla ſcòðo
rethoꝛice.cap.de zelo ʒelantes auteʒ
ſunt pꝛecipue viuẽtes ⁊ viri magna⸗/
nimi vt ibidẽ habetur. Munc autẽ bo
nus vir ⁊ bona lex pares ſunt ĩ metu
2 timoze pene. qꝛ vtriq; miſtrum æ
gladiũ habet vltorem. ſed bonus vir
rectoꝛ ciuitatis exiſtens. habet ad ci/
ues amoꝛem paternũ ⁊ ciues ad ipᷣm
habet etiã ⁊ boꝛtationẽ viuam ⁊ exẽ
plum bonoꝝ opum lex autẽ nec amo
rezʒ mutuũ nec exhortationẽ viuaʒ nec
exempluzʒ bonoꝛũ opeꝛum bhabet qua
re ſine comparatione vir bonus rõne
iſtoꝛuʒ trium potẽtioꝛ ẽ lege bona ad
faciẽdũ ciues bonos ⁊ iuſtos.(Aðᷣ
autem ſu prudentioꝛ ꝓbatur qꝛ ⁊ vir
pꝛudẽs ⁊ lex bona ſcòm prudentiam
dataz cõtinẽt noticiam ⁊ artem bene
viuendi cũ noticia. vel ars prudẽtis
viri excedat legalẽ noticiã gra ſilicet
extenſiue ⁊ ĩtenſiue ⁊ pfectionaliter
Extenſiue ꝗdẽ qꝛ lex nõ poteſt extẽ
di ad omnes caſus qui pnñqt euenire.
HMec legiſ latoꝛ eos potuit preuidere
nec de oĩbus legẽ ponere.vt ifra.eo.
c. decimoſeptio tunc aũt vbi lex defi
cit recurſus eſt ad arbitrium boni vi
ri ⁊ ſic arbitriuz honi viri excedit le/
gem extenſiue. ¶ Intẽſine etiam ex/
cedit eam quia ſermones legis ſunt
vniuerſales ⁊ non particulares.vt eo
dem capitulo ſermones vero boni vi/
ri poſſunt eẽ particulares vt patet ad
ſenſuʒ ſermones vero pticulares effi/
catioꝛes ſunt in agibilibus qᷓ; vniuer
ſales vt ſupra. li.ij.⁊ tertio politice.
quare notitia prudẽnis viri excedit le
galeʒ notitiam intenſiue ¶ Item ꝑ
fectionabiliter quoniã vir bonꝰ ⁊ pru
dens babet quandã experunentalem

notitiam vel pfectam ꝙ nulli poſſunt

eẽ niſi homini bono.nunquã autẽ bo

mini malo vt ĩifra li.vij. cap.xvj.om
nis autẽ legalis notitia poteſt ĩ eſſe tã
bono qᷓ; malo quaj iſta ẽ perfectioꝛ qᷓ
illa ⁊ p conſequẽs vir bonus ẽ pru/
dẽtioꝛ lege.i.quocunq; hñte ſolam le
galem notitiaʒ. Qð aũt vir bonus ſit
iuſtioꝛ lege iuſta ꝓbat᷑ duplici primo
ꝗdeʒz de iuſtitia in comuni quomiã lex
dicit᷑ iuſta tantum qꝛ pceptiua ẽ iuſto
rum operũ.vir bonus autẽ dicitur iu/
ſtus ⁊ qꝛ pᷣceptiuus ⁊ qꝛ opatiuus ⁊
qꝛ electiuus ⁊ volitiuus iuſtoꝛũ opuʒ

vt ſupꝛa.uij. ca.j.⁊ in pꝛimo magno

rum moralium cap. de iuſtitia quare
vir bonus iuſtior eſt lege. ¶ Secun
do quia lex ĩ comuni data pro aliquo
caſu paꝛticulari peccabit. Sed vir bo
nus qui dicitur epyekes ſecundũ il/

lam iuſtitiã que dicitur epyekeia diri

git ⁊? corꝛigit comunem ſententiam
legis.vt infra.iiij. cap. de epykeia
hec autem epyckeia non poteſt expli
cari per legem. quare vir bonus in/
ſtior eſt lege bona ratione huius epye
keie quare manifeſtum eſt ꝙ vir bon
prudens rectoꝛ ciuitatis exiſtens
excedit legem bonam in tribus ſ.
potentia. pꝛudentia ⁊ iuſticia. Que
tria reddunt regimen ciuitatis opti/
mum quare expediẽtius eſt regi bo/
no viro quaʒ bona lege. (Ad pꝛi/
mum ergo dicendum ꝙ expedienti/

us eſt regi homines paſſionatos ad

rem paſſionatam per rem paſſiona/
tam.quoniam animus hominis paſ/
ſionati audiens ſibi dici partẽ nõ paſ
ſionatazʒ non ſecutuꝛis paſſionem di/
cit intꝛa ſe·
erat expertus paſſiones. qꝛ non ita
jceret. ideo ipſe contempnet.
Si vero alius bomo paſſionatus
hoc ſibi pꝛecipiat videns ꝙ precipi/
ens vincit paſſiones animat᷑.⁊ ip/
ſum ad vincendum ſimiliter. Et ideo
philoſophus illos vocat ſophiſtas ꝗ
non ciuiliteꝛ conuerſates promitunt

Iſte pꝛecipiens non

4
4

= = =
=
*

umkſe
üntüqer
Crrimuffnß⸗
Pfoperenuns
sfürdizec⸗

uſicitmechhr
oen. oti on
(ms n oni cin

1

iuefeni on
ntinig. A
Ultniie bo
üürden. An
Uunnttnennamg

Uhnlicenrer et

Atilnenciggſi

ontpond uli

ai ſm)is⸗

inftitnmd

linininti
eclluetiizinen
e

E
Se⸗=
SE.
—
S=
☛

— —
= =
S.- S.⸗

E
=
—
S
E

=
=—
☛
=
==
S.
=tO.
=,

W ANSi
1wlninsi
„A LALNN
de n
,
epheits i

iridn

