ſupᷣ dignuatem ⁊ ſufficiẽniã eius.h̊ ãt
eſt conari caymotice. HDPeſperatio etiã
exceſſiua facit hominem diſcedere ab

operationibus bonis quibus ⁊ quazg
finibus eſſet dignus ⁊ ſufficiens.hᷣ aũt

vitia ſut ĩmediate oppoſita magnani/

1

3

mitati. quare ipſa ĩimediate moderat᷑
ſpẽ ⁊ deſ peratiõeʒ. Scòm ãt pꝛobatur

quia omnis virtus ſicut eſt moderatia
circa aliq; materiam ſic eſt moderatia
paſſionum incidentium circa illã Alu
ter enim virtus non operaretur ut oʒ
ꝓ eo ꝙ paſſiõeſ nõ moderate depꝛaua
rent operationẽ. Sed magnanimitas

eſt operatia circa omnẽ materiã medi

antibus alijs virtutibus. quare circa
omneʒz mãm mediate moderatur oẽs

operationes occurrẽtes circa illa. Pi/

cendũ ergo ad pꝛimũ ꝙ magnanimi/

tas ĩmediate moderatur ſpẽ ⁊ deſpa/

tionẽ:ſiue ſint in appetitu ſenſitio ſiue
intellectiuo.quia vtrobiq; poſſũt eẽ bo
ne ⁊ male. Cum ergo dicit ꝙ paſliõeſ
appetitus intellectiui nõ aduerſantur
rõi. Pico ꝙ ymo. ſquia ſicut opinioneſ
ĩtellectꝰſepe cõtradicunt vitati.Sic ẽt
paſſiones volũtatis ſepe aduerſantur
bonitati ⁊ rõi. Cum etiã dicit᷑ ꝙ circa
honoꝛem nõ fit paſſio in appetuu ſeſi
tiuo ſecudũ phᷣm.Dico ꝙ nõ circa bo/

noꝛem quolibet modo ſũptũ.puta cir/

ca honoꝛem qui ſequitur diſciplinũ de
quo videtur loqui phᷣs.Sed ſi ſũmatur

honoꝛ ꝓ hac re honoꝛabili q eſt victo/

ria vł triũphꝰ bene ſic paſſio ex tali ho

noꝛe in appetitu ſenſitiuo.Ad ſecũdũ

vero dicendum ꝙ płs diſtinguens ma
gnanimũ ab extremis vitijs ſatis inu/

it iſtas paſſiones q;uiſ nõ expꝛeſſerit.

Ad tertium vero dicendũ ꝙ circa oẽm
materiam virtutũ occurrunt generalii
hee paſſiones.ſpes.⁊ ðᷣſperatio.qꝙ ꝓ/
batur quia circa omne bonum magnũ
⁊ arduum difficile ⁊ honoꝛable:tamè
cum difficultate acquiſibile contingit
ſperare ⁊ deſperare. Sed finis ⁊ bo/
nũ cuiuſſibet virtutis ẽ huiuſmõi bonũ

nt. S. libꝛo.2? quare circa bonum ⁊ fi⸗

nezʒ cuiuſlibet virtutis conningit ſpera
re a deſpare. ¶ Queſno 27
magnanimus ſit ſuperbus.p.
quið qꝛ oĩs amatoꝛ ſui ⁊ con
temptoꝛ dei vł pꝛoximi eſt ſuperbus:

ſed magnanimus ẽ amatoꝛ ſui:qꝛ ſe /

ipſum magis dignificat contemptoꝛ

E quarto arguitur ꝙ omnis

Greſ
ſeuneide
Atfoni⸗
18Tann
mp niekee
lenkhahet!
hrhtlime
ſilt. Ge
yfgt⸗

ſihninere

malisi
maneni⸗

aDacnz,

G1erczſtam
rinin

iinme enn

Coian. C.

diſrit ebin
opüſun
eftidel

Paiindfen
lölleſeut
lei, iſn

Eemii nih

SEE

7

fluetſigenn
miyknben
leincbtſ
c⸗ iein

Mmnmſtip,
eſiun
edlaen
WSocmtitscni
Palunine
Aewüeranri
immnappennſ⸗
mapnddigzi
Cunepuf
Simedecuät
epecönumm iund
witmen dn
mü n wgnie
wibet nochſipig
nnaiigumn nin
mebnanhlit
un Rodi
iobemmonni
ſones aul nol
mveoNCeNciͦ

grinani nms
nes s ine

iacrcaonnttn
ndifficletbne

icultare lul

ſüben runstt 4
angunt ,,
iitertnnsdn

vt effem̃ dei
Maãnimꝰ vero amat ſe ñ vt finẽ. Et

dei vlł pximi. Maãnimi ei deſpecto/

res vidẽt᷑.vt h dicit᷑ ⁊ magmimꝰ ẽ cõtẽ
ptor. ſicut lib ppalatoꝛ.quare videt᷑ eẽ
ſupbꝰ. 2 qꝛ amoꝛ ꝓpꝛie excellẽtie ẽ
ſupbia vt ait aug.: ð inocẽtia.Sʒ ma
gnanimꝰ amat ſe ⁊ vult ſupexcellere
vt h dicit᷑. quare videt᷑ eẽ ſupbꝰ. 3. qꝛ
oĩs vanigłoſus ẽ ſupbꝰ.cũ pꝛĩa filia ſu
pbie ſit vanagłia. vt ait greg. ĩ moꝛa/
libꝰ. Sʒ magnimꝰvidet᷑ vanigłoſuſ.qꝛ
delectat᷑ adipiſcẽs bonoꝛeſ magnoſvt

pf h. quare vĩ eẽ ſupbꝰ. 4 qꝛ oĩs in

gratꝰ accepti bñficij ẽ ſupbꝰ. Ingrati
tudo nãq; ſpẽs ẽ ſupbie.vt ait gre. in
moꝛalibꝰ. 322 ſup iob. Sed magnim ẽ

igrat. qꝛ imemoꝛ accepti bñficij vt B

82. quare videt᷑ eẽ ſupbꝰ. ? qꝛ oĩs au
dax ⁊ fictoꝛ foꝛtitudis videt᷑ eẽ ſupbꝰ
vt. S. tractatu de foꝛtitudie. Sʒ magni
mꝰ videf eẽ talis. cũ ſit manifeſtꝰ odi
toꝛ vt habet᷑ hic.quare vt pꝛiꝰ. 6e qꝛ
fugit hũilitatẽ vt hic dicit᷑.quat᷑ ſupbꝰ
eẽ videt᷑. Sʒ oppoſitũ arguit᷑.pꝛĩo qꝛ
oĩis ſupbꝰ fugit cõmonẽtez ꝓ eo ꝙ ſibi
ipſi pł ĩmittit᷑ q; alteri. Sʒ magnimo
nõ cõgruit fugere cõmonẽtẽ. vt hic ðꝛ
quare nõ ẽ ſupbꝰ. 2? qꝛ nullus bumilł

IIII.

ſupbꝰ.Sʒ magnimꝰ ẽ humił ꝓ eo ꝙ

maſnimitas ⁊c hũtlitas ſũt moꝛales s
tutes. ⁊ pꝑ ↄñs cõnexe ut.j.i fine libri
ſexti: quare magnim nõ videt᷑ eẽ ſup
bus. Sicẽdũ q̊. ꝙ nullꝰ vere magnimꝰ

ẽ ſupbꝰ.q;ᷓuis cõuenire videat᷑ ĩ multis

cũ vterq; ſit amatoꝛ ſui ⁊ vterq; cõtẽp
toꝛ ꝓximi.⁊ vterq; appetit excellen/
tiam: ⁊ vterqʒ velit laudem famam ⁊?
gloꝛiam. Cuiꝰ cã eſt.qꝛ circa ᷣ quatu
oꝛ differẽt ſe bñt. ſupbꝰ eni amat ſe vt
pꝛicipiũ ſui · ¶ Daãnimꝰ vero amat ſe
tẽ ſupbꝰamat ſe vt finẽ

P h̊ ille ſe auertit a ðo⁊ iſte ſe cõuertit
ad deũ. Itẽ ſupbꝰ amat ſe vt quoddã
p ſe totũ.magnimꝰ So ſe vt ꝑptẽ tocius

cõtẽnit ꝓximũ in bono.Magnimꝰ ãt
ĩ malo agnimei cõtẽnit ĩ ꝓxio fal
ſã opionẽ ⁊ falſũ iudiciũ.⁊ malã ⁊ ir
rõnabilẽ offẽſa ⁊ irrõnabile odiũ.Sic
ꝙ nec pp opionẽ nec ꝑp iudiciũ dimit
tẽt sitatẽ nec pꝑ offẽſã nec pp odiũ de
clinãdũ ↄmittet aliq; turpitudieʒ Mõ
ei curat de ſcãdalo paſſiuo.vt expoſui
ſup laʒ. ſupbꝰo cõtẽnit offẽſã rõnabi

lẽ. Sic.ꝙ pp eã nõ dimittẽt vaĩtatẽ ſu

az. contẽnit ẽt alioꝛũ bõa.puta bonos
moꝛes.bõa opa.bõa facta. bõa dicta.
Differẽter ẽt appetũt excellẽtiã. qꝛ
upbꝰappetit eã ĩ honoꝛibꝰfoꝛmalꝛ ſũ
ptis ⁊ fallacibꝰ reuerẽtijſ. agnimꝰ
vo ĩ opibꝰ bõis ⁊ veris ⁊ p hᷣ ille ẽ va
nꝰ. æ iſte bonꝰ ⁊ verꝰ. Itẽ ſupbꝰ appe
tit excellere vltra ꝓpꝛiã dignitatẽ.ma
gnanimꝰ oo fʒ ppꝛiã dignitatẽ. Nẽ ſu
pb appetit excellere ſi alit᷑ nõ põt cũ
aboꝛũ ðpꝛeſſiõe.vt ſaltẽ alijs ðpꝛeſſis
ipſe appeat eminẽſ ⁊ excellẽs. ag
nimꝰ oo appetit excellere ꝓ ſua ⁊ alio
rũ ꝓmotiõe.nõ eni appetit excellẽ vt
excellat ſʒ vt ſeipʒ ⁊ alioſ ad vltimũ ðᷣ
potẽtia ĩ hõis opib aĩmet ꝓuocet ⁊ ꝓ
moueat.¶ Sifferẽt᷑ ẽt appetũt gloꝛiã.
qm̃ ſupbꝰappetit eã ſibi vt bonũ ꝓpri
uʒ. Maãnim vo nõ ſibi nec vt bonũ
ppꝛiũ ſʒ ĩ hoc ꝙ honoꝛaf. famat. vel
laudat᷑ vult gloꝛiã deo.vt deꝰgłificet᷑ ĩ
ipſo. ⁊ vult eã vt bonũ honoꝛãtis ipᷣm
vel vt bonũ aſpiciẽtis qui ex pᷣ aĩatur.-
vt imitet᷑ magnimũ. Et ſic pʒ.ꝙ nullł⸗
maãnimꝰẽ ſupbꝰ ⁊ ꝙ nullus ſupb eſt
magnimꝰ. Dicendũ ꝗ ſił ad tria pꝛĩa

oba. ꝙ alit᷑ aliter ſupbꝰ æ magnimꝰ

vniuerſi creaturaꝝ dei.vł generis hu /

mani. vł vni ciuitatis vlł vni collegij.
h ille iuidꝰ ⁊ iſte beniuolꝰ ad alios ef

ficit᷑: Differẽter ẽt ↄtẽnunt qꝛ ſupbꝰ

ſũt amatoꝛes ſui ⁊ cõtẽptoꝛes ꝓximi:
æ appetitoꝛeſ excellẽtie ⁊ głie vt viſũ
.¶ Ad quartũ.oᷣo dõ.ꝙ magnimꝰnõ ẽ
imemoꝛ accepti bñficij ex magitudie
cũ ſit ſũme retributiuꝰvt ibidẽ dicit᷑.ſʒ
dicit imemoꝛ qꝛ nõ eſt letant memoꝛ
qꝛ ĩ hoc nõ egit bñ.Sʒ eſt paſſus bñ.
æ pbᷣ alteri obligatꝰ ⁊ ĩ ope bono ab
altero upanus⸗ck⸗ quitũ do.ꝙ mag
nimꝰ ẽ vere foꝛtis ⁊ nõ audax cũ pꝛo
bõis ⁊ magnis rebꝰ expoſit ꝑiculis ñ
. F

LIBRO

pcẽs vite expectet vſq; ad moꝛtẽ.Ad
.6. demi ẽ. ö. ꝙ magnimnõ fugit verã
hyumilitatẽ ⁊ liberã.ſʒ fugit fłaʒ æ ᷣui
lẽ.pꝑ hᷣ t̃ nõ dʒ dici ſuperbuſ.( R. 2.
E. ſ· arguit᷑.ꝙ nullꝰ magmi⸗/
ſit huilis. Pꝛĩo qꝛ oĩs ve
hũilis contẽnit ſe ⁊ nõ digni
ficat ſe. Maonimꝰ vo ecõuerſo ſe hẽt
quare nõ ẽ hũilis.2: qꝛ oĩs hũilis ĩtẽ/
dit ad ꝑua ⁊ ima. ⁊ ide ð hũile puuz
⁊ymũ.Magnim Go itẽdit ad magᷓ
alta. quare nõ ẽ bũił.ʒ?qm caimꝰin
appetuu honoꝛis excedit hũilẽ. alit ñ
diceret fumoſus ⁊ vẽtoſus.pᷣſũptuoſꝰ
⁊ äbitioſus.ſʒ nõ excedit magãnimũ vt
hic ð. quare magnimꝰ nõ ẽ buił. 4
qꝛ nullꝰhũił hʒ modũ leoninũ ĩ geſtu.
cũ leo ſit aial ſupbũ ⁊ cõtẽptiuũ ſʒ ma
Inimꝰ hʒ modũ leoninũ in geſiu vt pʒ
ex quatuoꝛ vltĩs cõditiõibꝰ. quare nõ
ẽ hũił᷑.Sʒ oppoſitũ arguit᷑.pꝛimo.qꝛ
oĩs docił vr eẽ hũił:hẽns modũ diſci/
puli. Sʒ magnimꝰ ẽ docił.qꝛ nõ fugit
cõmonẽtẽ.vt hẽt᷑.ĩ ʒter cõditiõe.quaĩ
vr hũił.2. qꝛ nõ curãs laudari vr hũił.
Ragnimus ãt ẽ nõ curãs laudari vt
hic ðꝛ.quare vĩ hũił.Ad qõzʒ dõa ſũt
duo. pꝛimũ.qꝙ nullꝰ puſillanis ẽ hũił.
Scðʒ. ꝙ ois magnimꝰ ẽ hũił. Pꝛimũ
pꝓbatrqꝛ fʒ ppᷣʒʒ oiſ puſillaiſ vĩ ignoraẽ
ſe ipᷣm. ſed nullus bumnliſ ignoꝛat ſeip
ſum cũ ſᷣm Bernardũ hũilitas ſit.qua
hõ iſſima ſui cognitiõe ſibi viłſcit qua

re nullꝰpuſillaniſ eſt hũił.2? qꝛ ois pu

ſillanis ex falſa opinione ſui fit deteri
oꝛ fʒ pᷣm. pꝛinat eni ſe mul᷑ opõnibꝰ
Tſ adiuẽtionibꝰbõis pp falſã opinionẽ
qᷓ; hʒ de ſex fit piger. ⁊ minꝰbñ opati
uus.Sʒ hũił ex ſui opiniõe nõ fit ote
rior nec pꝛiuat ſe opationibꝰ bõis. cũ
ipſe fit maxie obſegꝗoſus ⁊ opatiuꝰ in
un ꝙ nũq; putat ſe ſufficiẽter bñ egiſ⸗

ſe dicẽte beato h̊nardo. ꝙ ꝗſq; hũił q;

to pl ꝓficit eo minꝰ ſe reputat pfeciſ
ſe. Hã ſi vſẽ q; ad ſũmũ gradũ bõi exer
citij ꝓfecerit aliqd de pꝛimi gradꝰiĩpfe

ctiõe. relingꝗt᷑ vt vix ſibi pꝛimũ gradũ
videat᷑ adeptꝰ. quare nullbũilł ẽ puſil

laĩs: nec aligs hũił puſillaĩs.ʒ pbat

prĩio qꝛ oiſ ciuiłz cõuerſatꝰ ⁊c ĩ moꝛibꝰ
exercitatꝰ ẽ ſupbꝰ vel hũił.ſʒ oĩs mag
nimꝰ ẽ ciuiłꝛ cõuerſatꝰ ⁊ ĩ moꝛibexer
citatꝰ. cũ magnimitas ñ ſit ſñ stutibꝰut
ait phᷣſ.⁊ nõ ẽ ſupb. vt oſtẽſũ ẽ. S.qua

re relinꝗt᷑ ꝙ ſit hũił. 2. qꝛ oẽſ viri pcri

⁊ ſcĩ pticipes vᷣtutũ xpᷣi.fuerũt hũiles.
xpᷣo eis dicẽte. Diſcite a me qꝛ miũ ſuʒ
⁊ hũilis coꝛde. ath. xi. Sʒ oẽs vi
ri ʒ deũ pe magnimi.fuerũt pfci ⁊ ſci
pticipes vᷣtutũ xpᷣi.magnimuas eni ñ
fit ſine pᷣtutibꝰ ⁊ ẽ oꝛnatꝰ et augmẽtuʒ
eaꝝ. et ꝑ ↄñs ꝗ hñt eã hñt vtuteſ et oꝛ
natũ.et ꝑ ↄñs et ſcitatẽ earũ.Et ſᷣm Hᷣ
neceſſario pticipãt vᷣtuteſ xpᷣi ꝗ riſus ẽ
plenꝰ gre et vitatis. Job.x: quare oẽs
viri ſᷣm deũ ve magnimi ſüt ve bũiles
Hoc aũt cõfirmat᷑ꝑ yſidoꝛũ dñtẽ.ꝙ ſci᷑
cũ multa cõſtãtia redarguerũt pꝛicipũ
vitia ĩ ꝗbus cõſumata erat hũilitas.de
ſũmo bono.li.ʒ: ce 2. vbi iũgit vel iun
ctã oñdit hũilitaſ᷑ cõſũmationẽ cũ ma
nimitatis ſũma opõe.ſũma nãq; ma
Inimitaſ erat cũ ꝑiculo moꝛi cõſtt᷑ aſ
ſurgere ad redarguẽdoſ pꝛicipes.Ex
quo ſeꝗt᷑ coꝛrelar iũ q moderniſ tẽpo
ribꝰ nullꝰ ſit magnimcũ pꝛicipes ſint
ſũme vitioſi et ꝑ ↄns nimis redarguẽ
di quãuiſ pꝑ nullũ redarguat᷑.ʒ. qꝛ oẽs
qui circa res magnas hõꝛe dignas. et
ſtatũ magnũ honoꝛe dignũ et oꝑpa ma

gna honoꝛe digna vᷣtutũ magnitudinę

et bonitatẽ appetit et hõꝛis fumũ cõtẽ

nit. ipſe pe eſt hũilis. Qò apparet ex
duob? pꝛio qꝛ bic ĩ materia et i fomen

to ſupbie tollit᷑ ſupbia.qꝙ non fit niſi ꝑ
humilitatem que fᷣm ſui diffinitionem
eſt contemptus pꝛopꝛie excellentie.
Sed omnis magnanimus circa pre/
dicta intendit et appetit virtut magi
tudinẽ dicente pho. ꝙ magnanimitat
eſt illud ꝙ ẽ magnũ in oj virtute et cũ
hoc cõtemnit omnẽ fumũ honoꝛiſ in il
la exterioꝛi reuerẽtia.vt oñſum eſt.õ.
quare magnanimꝰeſt vere bu

milis.¶ Si ãt obijciatur contra ſcdazʒ
cõcluſiõem ex bijs per que pbat᷑ pꝛia

4

— — —

bi,hüi
gli/Hagnt
tun Ki
iunhe
ziitwolaine
Huigcihens
iasceicn

☛£B

uöniteinis

Gbernöſcbic⸗
gaderdidt
gbjflinieſcre
enecins i
ſirgodludgi
rſhithi
lmuonunã
bei
Npmibuntlan
Mlscpnetilu
oyirtghüt
fnüſſſectſtti

(osgisegte

luritgbontz
Möünmmänm
Autgnunun

inn Abmin
Ichir imue
ſnpferr n
rlnti

ſentoſtif in

itt te won
cnrqbonis

lgctadiſaäg
mnonirniete

ipeoginir

niſtür ibi⸗

.g hilimi

kiecinmpen
petitni m

un niſiian
Pgſini inhonon
Pſgrs ſllaet

Gumngiſti
Siiniim
e. Gehnd
Sheni
vtienga

—

gbiteititin

ſatnieni.4

nuiia
ſns g
ünnueni
SNuuekti
Peign
Bgaſinti
udinubnrii
nugii not
murig un

iiimäic

Napienme
plis olit
irore diilt
ngaiiſie⸗
et üiis Aiſ
binmn/
Clitſagrufnin

IIII.

æ ex rõne vltima. pꝛimo quidez.qꝛ in

pꝛĩa rõne ðꝛ ꝙ hũilis ſibi vileſcit. ma
Inim aũt nõ ſibi. 27 qꝛ in fa rõne ðꝛ
ꝙ bũilis vix ſibi pꝛimũ pfectionis gra
dũ videt᷑ ade ptꝰ.hᷣ aũt opio vr eẽ opio

puſillanimis viri nõ aũt magnimi.
Tertio qꝛ ĩ vltima rõne ad f̃aʒ cõclu
ſionẽ dicik. ꝙ hũilitas ẽ cõtẽptꝰ ppꝛie
excellẽtie. Oagnimꝰ aũt ſʒ phᷣʒʒ vult
ſupexcellere. Dicẽdũ ad pꝛimũ. ꝙ;
hũilis in duplici cõpatiõe ſibi vileſcit
æ in alia duplici nequaq; ſibi vileſcit.
hũilis nãq; cõpans ſe ipʒʒ vt eũ qui bñ
paſſuſ è ad deũ qui bñfecit ei et młta

bona cõtulit ei. vileſcit in cõſpectu dei
Et hoc mõ ſibi ipſi vileſcit ois magni

mꝰ qui verecũdat᷑:bñficiat exñs ꝓ eo

ꝙ bñfitiari ẽ ſupexceſſi et bñfitiare ſu /
pexcedẽtis. Itẽ hũilis cõpans illud
nũc vʒ ad illud ꝙ in futurũ valere põt
vileſcit ſibi. t h̊ ẽ modꝰ magnimi.cu

nihil magnũ ẽ in cõpatione ad illud
Blucd F eileſcere multü erci⸗ =
ſuumpt: ſed nõ in appetitu honoꝛis cã
liter ſumpti.i. in appetitu boni opis.

eẽ põt

tat hominẽ bumilẽ ad bñ agere· Ite,z

humilis cõparat illud ꝙ eſt ⁊ ꝙ hʒ ad

illud ꝙ fuit ꝙ bũit añ not iciã ſui. ꝓ

p mõ nõ vileſcit ſibi:ymo ſe multũ di⸗/
gnificans grãs agit deo a quo acce pit
illud ꝙ ẽ v ꝙ boni bʒ. Itẽ humilis cõ /
pat qtũ nunc cũ virtute ⁊ hũilitate vʒ
ad illud/ꝙ deſerta virtute ſñ hũilitate

valeret. ⁊ h non ſibi vileſcit. ſicut nee
maãnimꝰ. imo in hac cõparatiõe mul

tũ ſe dignificat vr magnanimꝰ.¶Ad

Fm vero dicendũ.ꝙ ſi hũili vix videret
bñ ſequit᷑ ꝙ ſibi vr.ſicut vix cecidit ”L

cecidit. Iſte vero mod qui ðꝛ vix ex
eo puenit ꝙ humilis cõpat illud.ꝙ ſe
cit ⁊ ꝙ eſt ad illud ꝙ facere ⁊ eẽ pöt.
Et h̊ mõ vix videt᷑ ei aliqd boni feciſſe

vel eẽ p eo ꝙ in infinitũ põt cũ gĩa dei

bonũ ſuũ ⁊ valoꝛẽ augere.¶ Ad terciũ
aut do. ꝙ hũilitas ẽ cõtempt pprie ex
cellẽtie cõtrar appetitui ſupbie.non
aũt appetitui magnimitat᷑ imo ĩcluſus
in eo. vt viſũ ẽ.qꝛ magmmꝰ oĩo cõtẽnit
excellẽnã in honoꝛibꝰ.i.ĩ illis reueren

tijs. ⁊ ſignis fallacibꝰ. Mõ eni vult pꝛi H

mos accubit ĩ cenis. nec pꝛias cathe
dras ĩ ſynagogiſ nec pꝛĩiaſ ſalutatiõeſ
in foꝛo.nec vocari ab hoĩbꝰ rabi. ſicut
ypocrite ſuperbi. Caymi ventoſi ⁊ fu
moſi. ¶ Sicẽdum ergo ad pꝛimũ pꝛi
cipale.qꝙ oĩs hũilis ſicut ⁊ magnani/
m dignificat ſe in oꝛdine ad opus bo

num ⁊c magnũ ⁊ honoꝛẽ dignum ⁊ cõ

temnit ſe in oꝛdine ad honoꝛẽ ipᷣm:qꝛ
in ope bono intendit honoꝛẽ ⁊ głiam

dei ⁊ nõ ſui.Et in hoc relucet oꝛnatuu
TTdecoꝛ magnanimi qin iponit᷑ appe
titu boni operis nõ miſcet vanũ appe

titũ honoꝛis. ¶ Ad ᷣm vero dõ.ꝙ bu
milis intendit ad pua mũdam hono/
ris recipiẽda:ſicut ⁊ magnanimꝰ qui
nõ appetit ab alijs bene pati: ſed in/

tendit ad magna virtutũ opeꝛa pagẽ

da. Et bᷣ duo ſtant ſimul ſicut apparu/
it in xpo qui fuit ⁊ ſũme bumilis ⁊ ſũ/
me magnanimꝰ. ¶ Ad

mileʒ in appetitu bonoꝛis foꝛmaliter
In b aũt excedit ſeipſum qꝛ conat᷑ ad

opus honoꝛe dignũ.ꝙ excedit ſufficiẽ
tiam ei.humilis aũt nunq; excedit ſe

ipſuʒ.qꝛ nunqᷓ; conat᷑ ad illud ꝙ eſt vl!

tra vireſ ⁊ ſufficiẽtiã ei q;tũcũq; videa
tur ad opa magna conari.Ad quartuʒ

vero dõᷣ ꝙ bumilis bʒ moduz ⁊ geſti

leoninũ. leo nanq; extra pugnam. vel

venationem ſuam in comuni mõ ſe ba
hendi. bʒ motum grauem ⁊ tardum. ?
vocem grauẽ ⁊ ſolidam. non mutat

geſtum ſuũ pꝛopter latratũ canum. vel
occurſũ terribiliũ beſtiarum. Sic etiaʒ
huilis grauis ẽ ⁊ nõ leuis ĩ motu. gra
uis ⁊v nõ acutus in voce. hᷣ enim ſunt ſi
gna mẽtis bone cõpoſite ⁊ nõ mutat
ad latratũ hominũ adulãtium. vel etiã
cõminãtium. qꝛ humiles nõ ſunt timi
di. parũ enĩ timẽt pdere ꝙ contẽnunt
quare qꝛ cõtẽnuut oĩa ſup quibꝰ põt fi

eri cõminatio.idcirco cõminanonẽ pa
rũ timẽt ſicut ve magnimi hñt animuʒ

ad ſola magna bona aĩe que nõ pnt in
r2

terciuz ät döo.
N caymuſ excedit ⁊ magnanimũ ⁊ bu

E IBRO

iti pdere. Queſtio. 29
7 E.6: arguit᷑. ꝙ magnimitas
on ſit virtus moꝛalis.pꝛimo
quia nullius virtutis moꝛalis
c.ꝙ ẽ magnũ ĩ oĩ pᷣtute moꝛali pp duo
pꝛio qꝛ illud magnũ nõ videt᷑ eſſe vᷣtuſ
Sed cõditio vel gradꝰ virtutis.ᷣm qꝛ
tũc eẽt vna virtꝰ magnũ i ſe ipſa.ꝙ nõ
videt᷑ poſſibile.vel eẽt ꝓceſſus ĩ ifinitũ
in virtunibus moꝛalibꝰ.Sed magnani
mitatis ſᷣm phᷣm eſt.ꝙ eſt magnũ in oĩ
virtute moꝛali.quare nõ videt eſſe vir
tus moꝛakł. ꝛqꝛ nulla virtus moꝛał
eſt idem cum virtute nõ humana.Cuʒ
oĩs virtus moꝛalis ſit virtus hũana. vt
habet ſupꝛa li? 2? vbi pł dicit virtutẽ
moꝛalẽ eẽ virtuiẽ hoĩs a qua bomo di
cit᷑ bonuſ homo:ſed magnanimitas vi
detur eſſe eadẽ cum virtute heroyca qͥ
nõ eſt hũana:ſed eſt dinina que ᷣm eu
ſtratiũ nõ eſt aliud niſi ſůmus gradus
in qualibet virtute.puta in phylantro
pia ꝙ eſt ſup oẽʒ phylãtropũ. Intpan
tia que eſt ſuper oẽm temperatuʒ. In
foꝛtitudine ꝙ eſt ſuper oẽm foꝛtẽ.j. li.
7.illud aũt nõ eſt aliud q; magnimitaſ
quare ipᷣa nõ eſt virtus moꝛalis. 3 qꝛ
nulla virtus moꝛalis habet malas con
ditiones. magnanimitas ãt plures ri
detur habere malas. puta quia magni

muſ eſt imemoꝛ accepti bene ficij.quia

ocioſuſ qꝛ piger.qꝛ nõ põt cõuiuere cũ
multis hoibus qꝛ yronicus:qꝛ nõ hũa
niloquꝰ. quare magnimitas nõ eſt mo
ralis. Sed in oppoſitũ eſt ſnia phi./
¶ Bicẽdum ergo cũ eo.ꝙ magnani
mitas eſt moꝛalis virtus. Qðò declara
dum eſt tripłr ſm tres difficultates ta
ctas in argumẽtis. Pꝛio declarat᷑ ſic.
Dis hitus determinate inclinãs ad ũñ
male vti ⁊ ad bñ vti c ad optime vn.
bijs quibus contingit male vti vel nõ
bene vti:vel nõ optime vti eſt moꝛalis
virtus:ſed magnimitas eſt huiuſmõi.
quare eſt virtus moꝛalis. Maioꝛ hĩr̃i
põt a phᷣo ꝓbante liberalitatẽ eẽ virtu
tẽ circa pecunias ſupꝛa tractatu de li/
beralitate circa pꝛicipiũ.¶ Aſſüpiuʒ

vero phat. Eſt tñ pᷣſciẽdũ.ꝙ vtute ni/
li cõtingit vti bene ⁊ male.Eſt eni de

illis vtilibus de quib dicit ppᷣs. quoꝛũ̃

eſt aliqua vtilitas. hijs cõtingit vti bi
⁊ male ibidẽ. virtute vero intellecma/

li nõ cõtingit male vti intellectualuer

ſed male moꝛaliter. Sic ꝙ opus itelle
ctualiter ⁊ artificialiter bonuʒ poterit
eſſe moꝛaliter malũ. puta fabꝛica vni
ydoli pulcbꝛa apta. virtute tñ moꝛa

li nõ cõtingit male vti. vt habet᷑ ex pꝛi
mo rethoꝛicoꝝ. cõtiĩgit tñ nõ vn ipa be
ne vel male.vt ſupꝛa li.pꝛĩo. per qð p

batur.ꝙ felicitas nõ cõſiſtat vltimate
in habitu.cõtingit etiaʒ virtute moꝛali
vti bene ⁊ non optime: pꝛo eo ꝙ vte⸗
mur ea nõ circa optima eius obiecta:
uel pꝛo eo.ꝙ virtute moꝛali nõ vtimur
cum conatu.⁊ tũc vſus bonus pᷣtuù mo
ralis non Fliaßhbim deficlet ei co
natus vᷣtu᷑ nãlis neceſſarius ad opti/
muʒ vtu vſum.(¶ Ex bijs ergo .
oᷣtute nãli ⁊ itellectuali excepta pꝛudẽ
tia que ſemꝑ ãnexa eſt vtuti moꝛali cõ

tingit uti male moꝛałr. pᷣtute uero mo

rali contingit nõ uti bene:qꝛ contingit
ſimpłr non uti:⁊ contingit uti nõ opti
me. MHagnimitas aũt eſt habit incli
nãs ad nõ uti male nãli ètute:quia ſᷣm
pʒ magnim'nulliꝰ gra opabit᷑ turpia
Itẽ iclinat ad vti bñ ⁊ optime vtuti

enĩ hominẽ opari circa obiecta maxia

7

b naturali itellectuali ⁊ moꝛali. facit

nobiliſſima. difficilimaa arduiſſima

cuiuſſibet stutis ᷣm exigẽtiã ⁊ poten
tiã dignitaſ L facultatis pſone operã

nis cũ vltimo conatu neceſſario ad pfi⸗

ciẽdum opꝰ optimũ.Conſtat enim. ꝓ
magnimitas animuʒ trahit ad illud a
quo puſillanimitas reddẽs hbominem

pigrũ ſᷣm pbᷣʒʒ retrabit animũ a tali co

natu circa talia obiecta ĩ oꝛdine ad ta
lia opa.quare magnimitas animũ tra
hit ad oĩa talia.Et ꝑ hͥ ipſa magnimi
tas ceteras ᷣtutes facit maiores ⁊ po

nit magnũ ĩ eis. Et hͥ modo magnimi

tatis ẽ tanqᷓ; oẽ illud qð ẽ magnũ ills
ẽ cõditio magnitudis in qualibet im

4 gnin
öitl⸗
Guebomman

Alämnl
Vitrapunan

Gintmisin⸗
ſoraſunab⸗
feifiord
ſiſvochamn
ſbſinnmen
uini uni,

(Weeeſän

ſieſirocte. t

faclrat i
eſcitbbonn
ehennlbois pfer
ilt gmeönin
Veandiect
nt,Noliig
Mlia Hiteſ⸗
eiogaptorit
mraoprtifch⸗
ſae Getirna
(.1önüitünn
Akpeanmnnn
mintntin

inöbeni gent

nnicgom wr
t dina C

16

tii ufnmpnin
ecenutfſänm

ginkclnczröbe

merinicnte
ustlllgtrin
Keſtumenne
ic ſüen

ſiäiniin

vn diigti⸗
Aeinlin
kicnms hii
nglenin
Wcgn
gegemai
n i iin
men gi

e

nin kri
xiepirn iini

õ

mninun
muE ONNNI
hintsitiili

Nömndennie

ihinni ginn
nle
=
mmichacnin
nmcn

te. t p hoc pʒ reſpõſio ad pꝛimũ ar
gumẽtum. 2. declarat᷑ idẽ ſic. Qmis
habitꝰ hoĩs reddẽs hoiem moꝛaluer
optimũ ẽ moralis virtꝰqꝛ ſi virt mora
lis ẽ bitꝰ reddẽs boĩeʒ bonũ ut.S. li
22. Mõ minꝰ erit virtꝰ moꝛał ſi reddat
ipſũ optimũ.qꝛ vniꝰ rõis ſunt bonũ ⁊
optimũ. Sʒ masnimitas reddit boĩnẽ
optimũ.ipſa nãq; ſuppõit hoĩem eſſe
bonũ dñte phᷣo. ꝙ e magnimũ oʒ eſſe
bonũ ⁊ hoiez bonũ reddit optimũ.dñ
te ẽt pho. ꝙ magnimꝰmaxis dign erit
optimꝰ. Qð itelligo.optimꝰint᷑ bonos
bõitate humana.nõ dico boĩtate hero
ica v dina. qꝛ illa bõitas excedit oẽm
bonitatẽ humanã.tñ ex bac vᷣtute ma
Inimitatis ẽ mediat aſcẽſus ad illaz
ſicut a ſupᷣma bõitate in buanas.qua
re ipſa ẽ moꝛał virtꝰ.¶ Et ꝑ boc pʒ re
ſpõſio ad fʒ argumẽtũ. ꝙ magnimitat
bm ſe ſũpta nõ ẽ virtus vel bõitas be⸗
royca q;uis multũ ↄueniat cu ea. puta
ĩ boc ꝙ ẽ tenere ſũmũ ĩ qualibet vᷣtute
i diuerſimode. vt videbit᷑.j.loco ſuo

li. 72 3 declarat᷑ idem ſic. Dis hitus

hois reſecãſ ab homie omne qò oʒ nõ
habere ad hoĩs pfectionẽ ẽ moꝛał.ut.

6. li? 2 Sʒ magnimitas takł hitul ꝙ

pzʒ. qꝛ reſecat diſtractionẽ itellect per
ocium a p modũ pigritie ſicut fuit ex/
poituz i la. Né reſecat cupiditatem
apperit ↄcupiſcibił ⁊ p b videt᷑ ime/
moꝛ accepti bñficij. qꝛ nõ cupit tlia re

cipe ¶Itẽ reſecat caſũ appetit iraſci

pil. iõ nõ ẽ huaniloquus. ſicut enim
ad pua humana non hʒ animũ ſic nec

linguã nec manũ.¶ Itẽ reſecat ſocieta

tẽ nõ bonã. que vt ĩ plurib- iducit hbo/
minẽ ad omnẽ moꝛũ puerſitatem dñte
ſcriptura diuina. ũ puerſo puerteriſ

Et iõ magnimꝰ nõ põt cũ multis cõui

uere. qꝛ multi ſũt mali pociꝰ q; boni.
bec aũt olĩa oʒ nõ habere eũ qui perkfe

ctionẽ virtuſ conaf᷑ agere quare mag
nimitas talia pfectionẽ phibẽtia reſe
cãs erit virtus moꝛał. Et ꝑ boc reſpõ
ſum ẽ ad tertiũ argumẽtum.q pᷣdicta
ut ſũt cõdinõeſ magnimi nõ ſũt mala.

IIII.

¶Aneſtio triceſima.
SE. 7 dicẽdũ ſine argumẽtis
Aꝓꝓ virtꝰ poſſet dici generał.tri
pliciter vno mõ ꝑ pᷣdicatiõeʒ
qꝛ pᷣdicaret᷑ de multis pᷣtutibꝰ. Et hoc

mõ virtꝰ ĩ coĩ ſũpta põt dici generalis

virtꝰ. Alio mõ ꝑ opõnẽ qꝛ facit oĩa vir
tutũ opa. &t hoc mõ iuſtitia legał eſi
virtꝰ generał faciẽs oĩa oĩium virtutuʒ
opa qꝛ ẽ obſᷣuatiua legis que ᷣm oẽm
otutẽ viuere pᷣcipit. ⁊ ſᷣm omne vitiũ
ꝓbibet. ut.j.li? ? Alio mõ per coopa

tionẽ. qꝛ. ſ. cuilibet alteri virtuti moꝛa

li opanti coopat᷑.Et hoc mõ pꝛudẽtia

pxz generalitatẽ ad oẽs pᷣtuteſ moꝛats

p eo ꝙ nulla opat᷑ ñ opante pꝛudẽtia
⁊ dictãte cuilibet modũ opandi. vt bĩ
j.liè 62 Muc igit᷑ dico. ꝙ magnimitas

noõ ẽ generabł otus pꝛio mõ qꝛ? nõ ẽ ge

nꝰ pᷣtutũ. Sʒ vna determiata ſpẽs con

tra alias cõdiuiſa pꝑ phᷣm. vt bic. ⁊. S.

li? 2 YItẽ nõ ẽ generał. 2: mõ. qꝛ viꝛt

illo mõ generał opat᷑ ſine alijſ otutibꝰ

puta. ſi ꝗs dat vbi oʒ pꝑ obediẽtiaʒ le

gis hoc pcipiẽtis.nõ ꝓpter inclinatio

nẽ liberalitat. Et ſic de alijs. Sʒ mag

nimitas.nec opat᷑ nec ẽ ſine virtutib

alijs. vt dicit hic ppᷣs.quare nõ ẽ illo

modo generał. ¶ Eſt aut virtꝰ genera

lis. 32 mõ. qꝛ virtutibꝰ ceteris coopat᷑᷑

ad optie opari.⁊ oĩbus vnt᷑ ad cõſecu
tionẽ finis optimi ꝗ põt hẽri ꝑ eas. ut
viſũ ẽ. ̊ Eſt ãt ſciẽdũ. ꝙ differẽĩ öbẽt

dici generales otutes magnitas ⁊ pru
dentia qꝛ pꝛudẽtia neceſſario coopat᷑

cuilibʒ otuti moꝛali coopãti.nulla eniz
opat᷑ ſine pꝛudẽtia.ſʒ magnimitas nõ

tatẽ pti ta 11
nimitatẽ: ⁊ huũilitatẽ. Qð pbat᷑.qꝛ ma

neceſſario coopat᷑ cuilibʒ stuti opanti

qꝛ alie pñt ⁊ eẽ ⁊ opari ſine ipᷣa q;uis

nõ ecõuerſo.tñ magnimitas opans ne
ceſſario ẽ coopans.vt pʒ ex pᷣdictis:
¶ Aueſtio. zʒi⸗
E. Se ẽt ſine argumẽtis dð.ꝙ
maãnimitaſ ĩ ſui totalitate ac
cepta.4. ptes bʒ. ſ.magnimi
alit᷑ ſũptã ⁊ lõgaimitatẽ:equa

gFnimitas tot ptes bʒ quot firmitates
I 73

IIBRO

oʒ hẽre magnimũ ĩ electiõe ⁊ ĩtẽnõe
qm̃ quelibet iſtarũ firmitatũ ẽ aliqua
ps maãnimita ſic ꝙ aliqua eaꝝ dẽp/
ta:nõ eẽt magnimitaſ itegra.Sʒ maã
nimũ oʒ hẽre quatuoꝛ firmitates.treſ

quidẽ ĩ electiõe circa ea qͥ ſũt ad finez

⁊ vnã ĩ ĩtẽtiõe circa finẽ.quaẽ maãni
mitas quatuoꝛ ptes hʒ
clarat᷑.qꝛ ↄ electionẽ magnimi pñt oc
currere circa materiã pᷣmtis cuiuſcũq;
tria difficilia nata frãgere ełctionẽ ma
gmmi.¶ Iꝛimũ ẽ magnitudo obᷣi opa
bilt ⁊ ipſiꝰ opis que p ſegninẽ ⁊ pigri
tiã nata ẽ frãger̃ electionẽ illã. Segni
ties enĩ ̃ʒ. Johãnẽ dam. h? 2. ẽ timoꝛ
ex futura opatöne ꝓueniẽs ⁊ maxie ſi
opatõ debeat magna eẽ.fᷣʒ ẽ lõga dila
tio finis ĩtẽti que ꝑ afflictionẽ ⁊ tediũ
nata e frãgẽ electionẽ bonã.qꝛ ſpes qᷣ
differt affligit aĩaʒ. Zertiũ ẽ varietas
accidẽtiũ aduerſoꝝ ⁊ ꝓſpoꝛũ q ꝑx mo/
bilitatẽ ⁊ ĩcõſtãtiã:nata ẽ frägere ele
ctionẽ bonã.vnde boetiꝰ i ſe ipſo exꝑ
tus ẽ mutationẽ aĩe ſᷣm mutationẽ foꝛ

tũe.dicit eni.Dum leuibꝰmalefida bo
nis foꝛtũa faueret. Pene caput triſti,p/½

mẽſurat hoꝛa meũ. Nũc qꝛ fallacẽ mu
tauit nubila vultũ. Cõtrahit igratas
ipia vita moꝛas.pꝰ de cõſolatiõe me/
tro pꝛio ¶ Oʒ g ꝙ magnimꝰ õ magni
tudinẽ obi ⁊ opis bõi ⁊ ᷓ ſegnitiẽ aĩ/
mi hẽat aliqᷓ; firmitatẽ:⁊ bᷣ ðꝛ magni⸗
mitas ptiałr ſũpta. ut ↄ lõganimitatẽ

diuiſa. hãc enĩ hʒ magnimꝰ.qꝛ mibil

ei magnũ. Sicut eni magnimꝰ ex ma
gna ymagiĩatiõe ñ patit᷑ admiratiõem
ſic nec ex magna opatiõe ſegninem.
Simiłr ↄ dilationẽ finis ĩtẽti ⁊ afflic/
tionẽ ⁊ tediũ aĩ oʒ ẽt ꝙ hẽat aliqᷓ; fir/
mitatẽ. &t hᷣ ðꝛ lõganimitas.hc aũt
bʒ magnimꝰcũ ipſe ꝓp magnis bõis ex
poſitꝰ picuł ñ pcat vite expectãs fidu

ciałr ĩtẽtũ finẽ optiere pꝰ moꝛtẽ.¶ Hʒ3.

ẽt magnimũ ↄtra varietatẽ foꝛtune ⁊
turbatiõeʒ ⁊ ĩoſtãtiã aĩe here aliqᷓ; fir
mitatẽ. Et h ðᷣꝛ equanimitas. hãc aũt
hʒ euidẽt᷑ cũ nec male foꝛtũatus ſit tri
ſtis.nec bñ foꝛtunatꝰ ſit gaudioſus. vt

Aſſũptũ de

hic dicit pbᷣſ. Cõtra ẽt itẽtionẽ magmi

mi occurrit vnũ difficile: natũ ĩficere il.
lã.ſ.appetiiꝰ varij hõꝛis ſeu illiꝰ ſigni
fallacis qui cõſiſtit ĩ exhitione hũane
reuerẽtie. Tał enĩ appetitꝰ ificeret in
tẽtionẽ magnimi.qui vi dictũ ẽ ſupꝛa
ĩ opatiõibꝰ ſuis ⁊ ſincere itẽdit bõita
tẽ opis boni ac finis ſui.Cũ aũt miſce

— —

tur illi ĩtẽtiõi appetitꝰ vani hõꝛis coꝛ

rũpit ſinceritaſ itentiõis. Et iõ oʒ ma

Inimũ ↄ huiuſmodi appenitũ ĩficeteʒ
hẽre aliquã firmitatẽ &t b ðꝛ hũilitaſ
que vt oſtenſũ ẽ ſupꝛa contẽnit ⁊ a ſe
abijcit illũ vanũ honorẽ.Et ſic hẽmuſ
quatuoꝛ pteſ magnimitaſ ĩ ſui totalita
te accepte. ,QA. 3KWu.

ci dupłr.vno modo ꝙ mani
mitas fp m deſcriptionẽ vl di

ctiuuſ.ſicut quelibʒ moꝛalis virtꝰ.Eſt

aũt rectũ qꝛ virtuoſũ.Sed eſt purũ.qꝛ

nõ ẽ appetitui vano pmixtũ. Eſt t fir

mũ.qꝛ ifrãgibile p occurſũ difficultatũ

Eſt aũt efficax qꝛ eſt opatiuũ ad deſi

deratũ bonũ. Eſt aũt fiduciale.qꝛ cuʒ
fiducia ꝓpꝛie dignitatis ⁊ ſufficiẽtie

diuinitꝰ accepte.ꝑ quã magnimſe ip

ſũ illi magno bono dignificat ⁊ expo⸗.
nit ᷣm mẽſurã poſſibilitatis. Alio aũt

modo põt ſic dici iuxta ſẽtẽtiã pbi.q
magnimitas ẽ habitꝰ ſupponẽs habi
tũ ⁊ bonitatẽ virtutũ:pᷣbens oꝛnatuʒ.
⁊ maioꝛitatẽ virtutibꝰ medians inter
caymotẽ.vel caymia ⁊c puſillanimita

tẽ. ⁊ int ſpem caymi. ⁊ deſperation

puſillanimis: ſᷣm quã magnumꝰ dignꝰ
exiſtẽs ſe ipſũ dignificat ⁊ expõit al⸗
tis offitijs.arduis negocijs.⁊ quibuſ/
lhbet bonis ⁊ magnis rebꝰ agẽdis.ſʒ
quẽ ẽ docilis ⁊ inocẽs ac bñ ſe habẽs
circa bona honoꝛabilia ⁊ mala ihono
rabilia cir ca foꝛtuita ꝓſpera ⁊ aduer
ſa circa pericula bellicoſa. circa libera
lia munera circa vrbaitaſ ſigna circa

E. 9 ẽt ſine argum̃tis põt di

finitionẽ ẽ rectũ ac purũ.firmũ c effi,
cax fiduciale deſiderium magni boni
per magnã hõinis ſufficientiã poſſibił
optineri.Eſt eni deſideriũ qꝛ ẽ hit ele

cnsven
lemef
cedeerio
Mmeldiun⸗
Uigefnpbn
Gten .
Cüomeeriim
eeder
bent Gagr
ingolcze
Dn. Ape
enholuice
ihohuope
ynn
feinierva
luubels
n ax
muliplri
felumnmü
Ennfstu
nigrtuitte
ſiixmie

uöinanlen
ſnnicten⸗
ußfſihwai
llepſnmag
igisdigif⸗
(flaninis

Ppenitis
tg ilu
Glonan

—
S.

(

gäieegii
her onai
nindenn

inüin
Cikdeideun
Dihönsifoni
GRani icnii
n elignmiun
vni uMini
iieamoft
g halle
dü iitſinadde⸗
Hneninns 1
cegnehainiſi

IIII.

opa magnifica.circa aĩcabilia ⁊ veri
qica.circa magna noua ⁊ mala pᷣteri/
ta.circa colloꝗa circa domeſtica neceſ
ſaria circa coꝛpalẽ geſtũ ⁊ motuʒz. bec
aũt oĩa patent ex littera.
Queſtio. ʒ3.
x arguit᷑.ꝙ caym ſit dete
ioꝛz puſillanimi. pꝛio qꝛ pu/
ſillãimis declinat ad hũilita/
tẽ.caymus uero ad ſuꝑbia.quare cay
mus videtur eſſe deterioꝛ. 2? quia in

dignus deterioꝛ eſt digno:ſed puſilla

nmimis eſt dignus ⁊ omnis caymus eſt
indignꝰ ſᷣm phᷣm in eoꝛũ deſcriptione
quare vt pꝛiꝰ. ʒ: qꝛ ille cui nec conſo

latio nec adiutoꝛiũ nec cõfoꝛtatio debẽ

tur ẽ eo deterioꝛ cui hᷣ oĩa ex pietate ð
bent᷑.Sʒ caymo nullũ iſtoꝛũ ⁊ puſilla
nimi qolibʒ ex pietate debet᷑.quaẽ vt
pꝛiꝰ. Aſſũptũ pʒ qꝛ de bñficio ĩpen/
dendo hoĩ caymo nihil legimꝰ. legimꝰ
ſt h̊ ola optata eẽ puſillanimibꝰ.ðꝛ eĩ
p apłʒ viris pfectis ⁊ magnimis.Coꝛ
ripite ĩiquietos cõſolamini puſillãimeſ
pꝛie ad theſſ.. Sicit᷑ ẽt ipſis puſil/

laimibꝰ p yſa.2 c? Cõfoꝛtamini puſil

lanimes ⁊ noliute timere. Aug.ẽt oꝛat
eis fieri adiutoꝛiũ.d. Scã maria ſuc/
curre mĩis inua puſillanimes in fine

2

ſermõis de natiuitate ſcẽ marie. Sed

oppoſitũ determiat pbs. ¶ Bicẽdũ g

ꝙ magnimꝰ. puſillanimiſ æ caymꝰ poſ
ſẽt ſũmi duplicit.vno mõ ſicut aliqui ⁊

multi ſũmũt eos ĩ oꝛdine ad bonoꝛes
foꝛmałr ſũptos dicẽtes. magnimus
ẽ qui ſeipſum magnis reuerẽtijs ⁊ vir

tutũ ſignis dignificat.dignus exiſtens
puſillanimis vo qui ſe illis idignificat
dign exiſtẽs. Caymꝰ aũt qꝛ ullis ſe di
gnificat ⁊ illa ſibi appetit idignus exi
¶ Alio modo iſti pñt ſũmi in oꝛdi
ne ad honoꝛes materialit᷑ ⁊ cauſałr ſũ
ptos.vt ſit magnimꝰille qui magnis ⁊
aꝛduis rebus agendis ſe ipᷣm digniſi/
cat dignꝰexiſtẽs. Puſillanimis vᷣo qui

ab iſtis talibꝰ ſe retr ahit dignꝰ exiſtẽs
caymꝰo qui talibꝰ ſe exponit ĩſufficiẽſ
2⁊ idign' exiſtens. Si aũt iſti pꝛio mõ

ſũmãũt᷑. SHicẽdũ ẽ ꝙ caymeſt deterioꝛ

⁊c negand eſt płs ſi ipſe illo mõ acce

perit ꝙ abſit. qꝛ cõſtat.ꝙ deteriꝰ ⁊ fre

quẽtius ẽ velle alienã reuerentiã ſibi ñ
debitã q; nolle pꝓpꝛiã reuerẽtiã ſibi de
bitaʒ. Qðò eni ſit deteriꝰ pʒ.pꝛĩo quia
illud velle ẽ iiurioſũ.iſtud nolle non.
2 qꝛ ſimile de pecunia de qua conſtat
ꝙ deteriꝰ ẽ velle nõ ſuã.quã nolle ſuã
uelle nãq; nõ ſuã ẽ ad iuiriã.nolle aũt
ſuã ñ. Qð ãt ſit frequẽtiꝰ docet expiẽ

tia. Sed appetit caymi illo mõ ſũpti
Eẽ velle nõ ſuũ.⁊ appetitꝰ puſillanimi

cõfoꝛmit᷑ ſũpti ẽ nolle ſuũ.quare hoc
mõ ſum̃do eos caimꝰ ẽ deterioꝛ.Si aũt
2 mõ ſũmant᷑.ſicut ⁊ ppᷣs ſũmit.puſil
lanimiſ ẽ deterioꝛ ⁊ frequẽtioꝛ ſicut di

cit pbᷣs. Qð apparet.qꝛ deteriꝰ ẽ a bo

no opere ꝙ ſufficiẽter ẽ in hois potãte

deſperare ⁊ deſperãdo diſcedere.quã

ad bonũ opus qð excedit hoĩs faculta

tẽ aſpirare.conari ⁊ aſſurgere.b enim
ad bonũ tẽdere.quãuis ĩdiſcrete.⁊
illud ẽ a bono fugere.⁊ ſe ipſũ ĩutilez
reddere. Sed deſpatio illa ẽ puſillani

miſ.Conatꝰ aũt iſte ẽ caymi.quare pu
ſillanimis ẽ deterioꝛ caimo ⁊ frequen

tioꝛ eo. plures eniz hoĩes ex quadam
iania. deſidia. pigritia ⁊ puſillanimita
te diſcedũt a bonis que debent facere

quã attẽptẽt ⁊ conent᷑ ad bõa ad que
nõ ſufficiũt peruenire ¶ Gicẽdũ ad

pꝛimũ i oppoſitũ.ꝙ ſũmẽdo puſillani
mem ⁊ caymũ ſicut multi ſũmũt.argu
mæẽtũ ꝓcederet ⁊ cõcluderet.Sed ſũ/
méde eu ppſin ervoſul:ns eſoi⸗
quia pᷣ modo puſillanimis nõ Relnat

ad humilitatẽ vt ſupꝛa viſum ẽ. ¶ Ad

ſm aũt dicẽdũ ꝙ illud ꝙ ſuppom᷑ pu
ſillanimitati meliꝰ eſt eo ꝙ ſupponitur

caymie ceteris paribꝰ qꝛ illi ſupponit

ſufficiẽtia. Iſti aũt inſufficiẽtia. Et hoc
modo ſümẽdo eoſ ꝓ hijs qui ſupponũ

tur vitijs:ipſe puſillanimis nõ ẽ dete⸗/
rioꝛ.imo nec malꝰnec caymꝰ hoc mõ e
mal.ſed impfectus ⁊ iſufficiẽs. tamẽ
ſi ſũmant᷑ ſ̃m cõparationẽ vuioꝛũ. tũc
puſillanimis ẽ deterioꝛ.p eo ꝙ ſufficiẽ
14

IIBRO

tiaʒ ſuã facit minorẽ.⁊ ſe ipſum dete/
rioꝛẽ ⁊ iutilem vt dicit pbs.( Ad ter
tiũ aũt põt dici dupłr. Pꝛimo ꝙ puſil
lanimis põt vno modo ſũmi ĩ bonũ ⁊

nõ ĩ vitiũ pꝛo eo qui de ſua ſufficientia
⁊ virtute recte diffidit ⁊ de diuina gra

et pietate rcẽ confidit ſᷣm expoſitiõm
apoſtoli dicẽtis. Fidutiã hẽmus ad de
um nõ vᷣ ſufficiẽtes ſimꝰ cogitare ali/
quid a nobis quaſi ex nobis.Sʒ ſuffi/⸗
cientia noſtra ex deo ẽ.2.coꝛĩi.3? cᷣ Et
talis puſillanimitas ſi ſic vocari debe/
at ẽ accepta deo tq; ᷣtus. dicit᷑ enim
Sñe de celi iu nõ derelinquis pꝛeſu
mẽtes de te.⁊ pᷣſumẽtes de ſe.et ſua v
tute humilias i.cõfundis. Judich.6:
bonũ g optat᷑ puſillanibꝰ ſic ſumptis.
de quibꝰ hic non agitur. põt dici
ꝙ iõ puſillanĩbꝰ ⁊ vitioſis optat᷑ cõſo
latio adiutoꝛiũ ⁊ cõſoꝛtatio.qꝛ ſũt de
ſolati ⁊ deſtituti ⁊ ſibi ipſis diſplicen
ies. Caymiſ vero talia nõ optãt᷑.qꝛ ip
ſi ſibi placẽteſ nõ ſunt deſolati ⁊ de ſe
pꝛeſumẽtes non videntur viribꝰ deſti
tuti imo de ipſis exceſſiue cõfiſi.Ex hᷣ
iñ ſunt detexioꝛes.vt viſum eſt
¶UAueſtio. ʒ4.
E xj: aũt ſine argumentis dðᷣ
ꝙ euphilotia eſt virtus diffe
renſ a magmmitate ſicut libe
ralitas a magnificentia. Eſt eni ſcien
dũ ꝙ ſicut liberalitas cõcernit pecuni
am ⁊ vſum bonũ pecunie.nõ cõcernẽ/
do magnitudinem pecunie:vel vſus:
vel opis iñ ſequẽtis ſic euphilotĩa con
cernit hoĩs ſufficientid ⁊ vſuʒ bonũ ſuf
ficientie.nõ cõcernẽdo magnitudineʒ

ſufficiẽtie. vel vſus eiꝰ.vel cuiuſcũq; fi/

nis inde ſequẽtis.Et ſicut magnificẽ
tia cõcernit magnã pecuniã. Sic ma
Enitas magnã ſufficiennã.æt ſicut illa
cõcernit magna opa pecũiaria ſic iſta

vniuerſalłr magna opa virtuoſa. Et ſi⸗

cut illa cõcernit magnitudinẽ dignita
tum. pꝓpter quas fiũt opa pecuniaria
ſic iſta magnitudinẽ vnuerſalłr finiũ:
PꝓPpter quos fiũt vel fieri pñt quelibet
oꝑa vᷣtuoſa.Sicut g liberalitas ẽ virtꝰ

diſferẽs a magnificẽtia. ſie eupbilotia
a maãnimitate. Ex quo ſequit᷑ coꝛre/

lariũ ꝙ magnimitas ⁊ philotia ſũt no
bilioꝛes et iſignioꝛes sᷣtutes quã ma.
gnificentia et liberalitas ꝓ eo ꝙ meli
oꝛ et iſignioꝛ eſt virtuoſa ſufficiẽtia qᷓ;
pecunia et uſus ſufficiẽtie q; pecunie
et opus ꝙ põt ex ſufficiẽtia ſequi quã

opus qð põt ex pecunia fieri.

4 E. xij: ẽt ſine argumẽtis di⸗
–— plicit᷑ dici põt. vno mõ ꝙ eu/

philotia ſᷣm deſcriptionẽ ẽ re
ctũ ac purũ.firmũ et efficax fiduciale
deſideriũ boni ꝑ hoiĩs ſufficiẽtiã poſſi
bilis optieri. Expone vt.õ.alio autẽ
mõ põt ſic deſcribi. ꝙ euphilotia ẽ ha
bitus ſᷣm rectã rationẽ electiuꝰet ama
tiuꝰ et viriliter executiuꝰ boni honoꝛa

bilis pꝑ hoĩem hẽri poſſibił. mediãſin
ter exceſſũ et defectũ philotimie. Eti

ter ĩuirilẽ diffidentiã.et iſipiẽtẽ confi
dẽtiã ſupponẽs aliqualẽ ſufficiẽtid vi⸗/
rium et virtutũ et iclinans ad ſequen.
nam boni vſus earum.
