ꝙ noſtra electio pꝛopoſitum vel inten
tio qua volumus tractar moꝛalia bz
finem intentum·bᷣ ſuppoſito ꝙ de hijs
ſ. bonis felicibus ⁊ vłr de ᷣtutibus ⁊
etiã de amicitia necnõ ⁊ de delectatio
ne ſit ſufficienter dictum in typis.i.in
fᷣmonibus groſſis et figuratis:qꝛ ſic ðᷣ
bet tradi diſciplina de moꝛibus et hũa
nis opationibus ut.õ. li.i.c.2v?et li.2
xc.2 Eſt enim ſciendum ꝙſi moꝛalis
ſcientia in ſuperioꝛibus tradita ſuffice
ret ad fieri hominẽ felicẽ ⁊ ad cãre ſe
licitatẽ que eſt finis huius ſcientie.tũc
utiq; electio finẽ haberet intentum.ſi
autem non ſufficit nec finem habet.⁊

— —

n
v⸗
ſa

=

———— —— —— —

unnine
eAi
mmnfine
AMWE
GNN
gnüß
Binän
nsn
Imet u
sd
e.

erſicncni
bradu a
ſoperban
mi
inog
n anmn
mintenf
ſtrinne
ſwrienii
eirti
Ruetl-
R—K
e

ideo idem eſt querere utrũ ſciẽtia ſut

ficiẽter tradita finẽ habeat. ⁊ utrũ ad

felicitatem dandã ſufficiat. ¶ Gein/
de ibi uel quẽadmodũ queſtionẽ ſol

uit. pꝛio auteʒ ipſã determiat. 2 rẽo/

uet unũ dubiũ quod reſtabat ibi igit᷑
poſt h queſtionẽ vero determinat ſub
.i2. cõcluſiomibus.pꝛia ꝙ ad fieri ho/

minẽ felicẽ ſermo ſcie non ſufficit.27

quibuſd bene natis iuuẽibus pꝛofi/
cit ibi nunc autẽ uident᷑ ʒeq nec mul

tum nec cõiter pꝛoficit ibi multos ãt

nõ poſſe ꝗ? ꝙ natura nõ ſufficit ibil fi

eri ãt bonos e ꝙ nulla doctrina ſine

cõſuetudinibus ſufficit ibi. ſermo ãt
6 bona conſuetudo perficit ibi ſiu/
niq; moꝛẽ I.qꝙ ad bonã cõſuetudineʒ

neceſſaria lex bene oꝛdinans educa

tionẽ iuuenũ ibil ex iuuene..S.quod
eſt neceſſaria lex oꝛdinãs continua/

tionem uirorum ibi. Mon ſufficiens
autẽ 9.ẽ neceſſaria lex cuʒ poteſtate

ibil ſi igi᷑ qu? admodũ.x.ꝙ ad felici
latẽ habẽdam eſt optimum coeʒ ⁊ re
ctam curam fieri in ciuitatibus ad be

ne operari ibil in ſola ãt.xi.ꝙ ubi ðf

ficit cõis cura debet per patreſſami/⸗
lias fieri domeſtica cura ibil quẽad/
modũ in ciuitatibus .i2. ꝙ curã cõ/
munẽ ⁊ domeſticã maxime ſcit ⁊ ma/
xime põt habere ſolus ille qui ẽ fact
bonus legispõitiuus ibi adhuc ãt ?
differũt pꝛiazʒ uero concluſionẽ ꝓbat
duplici rõne ſecũda ibi ſi quidẽ igit᷑
pꝛio ꝗ ſic arguit.idem eſt ſinis opera
bilium humanoꝛũ ⁊ buius ciuilis ſciẽ

ne ut ſupꝛa li. i. c.i.methodus quideʒ
homo ciuilis exiſtens appetit boc bo

nũ bumanũ.qð ẽ finigpniũ opeꝝ hbu
manoꝝ: ſed in operatiõibus non eſt ſi
nis ſpeculari ⁊ cognoſcere ſingula o⸗/
peranda.ſʒ operari ea quẽadmodum
dictum eſt ſupꝛa li.2? quare ſcire ð uir
tute ⁊ de ptinẽtibꝰ ad uirtutẽ nõ ẽ ſuj
ficiens.ſʒ ultra ſcire optãdum eſt uir/
tutes habere ⁊ uirtutibus uti. uel o/
ptandum ſi aliqualiter alit᷑ bõi fe/
lices eſſe poſſimus.huius rationis po

nit pꝛio mi. cum nota ſiłitudinis ubi

innuit᷑ maioꝛ. Rinfert cõcluſionẽ ibi.
Libil vniq;ʒ Pꝛopter q; ſciendũ qð
plato poſuit hominẽ ſieri felicem in cõ

templatione ydearum ut dicit ppᷣs. .

li. i. c. a ꝓpter illum modum ponen
di felicitatem ſubdiuidit h ibi.. Si ali
qualiter ⁊ ſibi. e ibi. Si quidem lar
guit ſic. Si ſermones ſcientifici eſſent
fufficientes ad facere homines ſtudio/
ſos ⁊ felices.tũc ipſi ſtudioſi ⁊ felices
facti multas ⁊ magnas mercedes
gratianꝝ actiones nobis afferrent. ſed

h eſt falſum: quia nihil faciunt. quare
⁊æ antecedẽs. buius rei ponit conſe/

quentiam tantum que tenet ꝑ boc qꝛ

beneficiati non ingrati referũt gratias
⁊ mercedes benefactoꝛibus ſuiſut..

li. S. ⁊. ꝗin pluribus locis. ſed facti ſe

lices eſſent ſumme beneficiati ⁊ non
eſſent ingrati: quia eſſent honi et ſtudi
oſi.quare ⁊c.falſitas autesꝭ cosſeqᷣntis
patet ad ſenſum vbi tamen addit phs
ꝙ etiam modo dato ꝙ ex ſermonibus
non fiat homo felix. opoꝛtet tribuere

gratias hijs quo tales ſermones cõpo

nunt quia ipſi faciunt ꝙ facere poſſũt.

ut auditores boni ⁊ beati fiant. q;uis

intentum nõ ſemper obuneant. Cont
ibi. MHunc autem videntur.] Decla/
rat ſecundam concluſionẽ.ſ.ꝙ f mo ſci /
entie moꝛalis quibuſdam pꝛoficit. Di
cit ergo ꝙ ſᷣmones vitioꝝ expꝛobrati
⁊æ virtutũ magnificatiui ammoꝝ ex
boꝛtatiui æ exemploꝛum poſitiui taleſ
inqᷓ; moꝛales ſermones vidẽtur poſſe
pꝛouocare ⁊ mouere ad bonum iuue/
nes liberaleſ qui. ſ. ſe ipos ⁊ bona ſua
exponũt ⁊ tribuũt libẽt᷑ bõis opibus
ñ gtia retribuuõis recipiẽde pecunia/
rie ? carnalit voluptuole. cui cam aſſi
gnat: quia ſermones buiuſmodi viden
tur moꝛem nobilem. i. indolem bona
æ vt vere amantem bonũ boneſtũ poſ

ſe facere cathakotimũ.i.plenũ ex vtu/⸗

te.⁊ per cõſequẽs felicẽ:quomam ille

felix eſt qui bonis ex virtute venienn
bus plenuſ eſt. Eſt autem Cciendunæ

TIRO

bona natiuitas ⁊ bona diſpoſitio iuue
nilis vocatur indoles.q.ſine dolo que
eſt pꝛopꝛie ſignum euidens et iudiciũ
future pꝛobitatis.talis autem indoles
includit affectionem liberalem et no⸗
bilem. ſicut enim affectio illiberalis et
ignobilis eſt amare ſolum gratia puta
Fia ꝓpꝛie vtilitad᷑ ł ꝓpꝛie voluptatis
ſic affectio liᷣał ẽ amare nõ ſui ipſius
ſolum gratia: ſed tia bonitatis et ho-
neſtaſt et amicoꝛum et pꝛie. b autem ẽ
nãlis ãimi nobilitas que ideo dicitur
mos. quia eſt habitus naturalis cõſue
tudinem bonam inducens. Hicit eniz
phᷣusꝙ naãles habitus exiſtunt pueris
et beſtijs.ð.li.oõcc. i72 Conj ibi. mul
tos autem non poſſe. Pꝛobat tertiaʒ
concluſionem quadꝛupliciter. pꝛio ex
fuga mali.2. ex concupiſcẽtia boni ibi
LPaſſione emm. 3e ex difficultate
deponendi malum ibi. Mon eniʒ poſ
ſibile. 4? e? difficultate obtinendi bo/
num ibi. Amabile autẽ. Pꝛio igit
ar guit ſic. Quicũq; nati ſunt obedire
nõ verecundie: ſed timoꝛi et recedere
ab operibus pꝛanis non pꝛopter fugã
turpitudinis ſed pꝛopter ſolam fugaz
penarum eis non pꝛoficit ad felicitatẽ
moꝛalis ſermo ſeu p̃dicatio.ſed multi
comuniter ſi huiſmodi. quare tał mo
nec multis nec comuniter ſufficienter
pꝛoficit:huius rei ponit pꝛimo cõcluſi
onem. d. ꝙ moꝛales ſermones nõ vi⸗
dentur poſſe pꝛocurare multos ad bo
nitatem vndeſint felices.2? ponit mi.
ibi.Mon emim Aaioꝛ autẽ patet
ꝙ moꝛalis ſermo põt ſolũ inducere ve
recundiam exponẽdo turpitudinẽ pꝛa
uoꝛum operuʒ. non tamen timoꝛẽ niſi
habeat pro ſe legem que põt facere vl
tionem. auteʒ eſt plus qᷓ; moꝛalis pᷣ/
mo quał pᷣdicatõ xpᷣianoꝝ qui pꝛopo/
nũt populis penam eternam. tamẽ qꝛ
illa pena differtur. ideo multi ſunt qui
cõtemnunt.2 ibi LPaſſione eni Ar
guit ſic Quicũq; perſequuntur ppꝛiaf
delectationes et earum cõcupiſcẽtias
per quas delectationes erũt et creſcẽt

ipſe concupiſcentie: et qui fugiunt op-
poſitas triſtitias qui etiaʒ non habeẽt

itellectũ qui eſt pꝛudentialis habitus

diſcretiuũ ⁊ capacẽ boni uere ſᷣm na/
turam delectabilis exiſtẽtes inguſta
tiui cõſequẽtis delectationiſ. tales i q;
nullus moꝛalis ſermo pꝛouocare pot
ad bõitatẽ ſʒ młti cõiter ſũt huiuſmõt
quare nec multis.nec cõiter talis ſer/
mo ſufficit.huius ranonis ponit pꝛio
mi.2. ma.ibil tales ãt ..d.ſub interro
gatione.quis utiq; ſᷣmo traſfoꝛmãet

a malo in bonum bomies tales qua/

les deſcripti ſunt.quaſi dicens ꝙ nul/
lus.cuius cauſa ẽ qꝛ ſermo ẽ iualiduſ
⁊ inefficax apud eos qui pꝛincipia ſᷣ
mõis non inielligunt.ſed pꝛedicti ſũt

buiuſmodi.pꝛincipia enim ſermonuʒ

moꝛalium ſumuntur ex deſiderio fina
lis boni ſempiterni ⁊ honeſti ⁊ ex cõ
tempiu carnalis boni coꝛꝛuptibilis ⁊
abomĩabilis.hniuſmõi ãt pꝛicipia pᷣ⸗

dicti hõies capere nõ poſſunt. quare

moꝛalis ſermo ẽ inualidus apud eos
ʒibil non eni jarguit ſic. ea que ſut
cõſuetudinibus uel naturaliter cõpꝛe

henſa tranſmutare ſermonẽ nõ ẽ poſ/

ſibile.uel ſaltem non eſt facile.ſʒ mul
ti cõiter cõpꝛehẽſam babent diſpoſi /
tionem malam ⁊ inclinationẽ ad ma/
luʒ. ⁊ͥ uel conſuetudimbus uel natu
ra.quare nec in multis nec comũiter
eſt poſſibile talia tranſmutare ſermo⸗/
nem.huius rationis ponit ma.⁊ pa/
tet. ¶ Mota uero ꝙ ideo tacuit de
natura quia tenet per locum a maio⸗
ri deſtructiue.quia facilius eſt tranſ⸗
mutare conſuetudinem qᷓ; natinaʒ. ut
.li.7.c.iꝗ.⁊ ideo ſi ſermo ñ facil /
ter mutat conſuetudinẽ multo minus
poterit tranſmutare naʒ. 4.] ama⸗
bile larguit ſic amabiie. ⁊ deſiderabi/
le ẽ tanq; id qð rarũ ⁊ difficile.ſi ac⸗
cipiamus ⁊ acquiramus uirtutem æ
felicitatem omnibus exiſtentibus per
q̃ uidẽur poſſe fiei epyekes.i. ualde
bõi.quare multo magis eſſet difficile
tutẽ accipẽ exiſtẽte ſolo ſermõe: ſine

eite
ute

unn
lüeg

pate,
Mn
ſeen
ſuace
Lin

bet

ſfſerm

perſ

Erm
Onſi

huͤes
Wglut
nomn

ſen
aſ
nen
zmie
na,
Anul
nhuß
wint
htgd
Mhis!
cheh
n
iis
cu
Unn i
nioi
cle.gn
mudape
niad
SA
Min
ni
ul,
ve
1N,
16 nd⸗
Snuin
moitcd
.,4 M,
d
ceſ e⸗
Gnmen
Cits⸗
si
ſe
i“

peis ⁊ legibus ⁊ cõſuetudinibus.hu /
ius rationis ponit ſolum antecedens
cõſequẽtia vero tenet ꝑ locum a mino
ri. quia minus videtur difficile virtut?
accipere appoſetis omuſmulmedis & Uð
nĩ ibi. Ii

ſolo ſermone appoſito
eri autem bonos. Pꝛobat quartã cõ

cluſionem.pꝛiĩo tñ pꝛemittit tres opi-
niones iuxta quas ponit tres cõcluſio

nes.2 pꝛobat iſt imediate ibi..QAdð
quidẽ ig nã. Dicit ꝗgᷓ pꝛio ꝙ de cauſa

eius ꝙ eſt fieri hõies bonos ſunt tres

opiniones: quia hij quidẽ exiſtimt hᷣ
fieri ꝑ nãm:quia vident aliquos ꝑ nã

leʒ ſucceſſionẽ fieri reges.hij autẽ exi

ſtimant bᷣ fieri per conſuetudinem qꝛ
vident vłr homines fieri tales qualia

cõſuetudinarie operantur ut. S. li.ꝛ c·
.1. L. li. cc.S. hij ut exiſtimãt hb ſieri pꝓ

doctrinã:quia vident pueros fieri bo /
nos qui bonos habuerũt pedagogos
Deiñ ibi. ꝙ gꝗdẽ iꝗ̊] ꝓbat ↄ pꝛimam

opinionẽ.cõcluſionẽ intentã.intendẽſ

ſic arguẽ.nullũ bonũ ꝙ nobis ĩeſt a nã
exiſtit in nobᷣ.i.in poteſtate noſtra.ta⸗
le nãq; bonũ non ineſt niſi ꝑ aliq; cam
diuinam ſicut bene uiuere dicitur exi /

ſtere rebus bene foꝛtunatis ſed eſſe
ſieri pꝛincipaliter bonos eſt in nobis

⁊ in poteſtate noſtra. ut ſupꝛa pꝛoba/
tũ eſt li.ʒ.c.SD.quare fieri bonos ñ ieſt
a nanim Hulus rationis ponit ma.⁊
patet. on
pꝛobat concluſionẽ quintam intẽdens
ſic arguere.oĩs qui per ſermonẽ per⸗

ſuadetur ad bene uiuere audit libeéter
æ intelligit mẽtaliter ſermonẽ cõmo⸗
usẽtem: ſed ille qui ʒʒ paſſionẽ muit ſi /
cmut cõmuniter hõies uiuunt qui nõ ha
bet bonis conſuetudinibůs animam
peꝛeparatam nec audit nec intelligit
fſfeer monem illius. quare talis minime

perſuaderi poterii per doctrinã uel ꝑ

ſermonẽ. ⁊ per ↄns nulla doctrina ſie
conſuetudinibus ſufficit ad faciendu.
hõies bonos. huius rõnis põit pꝛimo

cõcluſionẽ.d.q; ſermo ⁊ doctrina non
in omnibus hominibus poteſt eſſe cã

ſequẽter ibil ſermo aũut

elteitad. ſed ope aiaz auditoꝛis et
bonis ↄſuetudinibꝰ pᷣpatã ad bñ gau

dej de quibus gaudenò eſt v ad bene

odire illa de quibus triſtandũ eſt quẽ
aðm opoꝛtet eſſe terra bonam ⁊c bene

cultam t pꝛeparataʒ que nutrit ſemè
ad bᷣ ꝗ ger minet ⁊ fructificet.ſic enim

ſe habet aĩa ad ſermonẽ:quia ſemen ?ẽ

verbum dei ut dicitur in euãgelio Lu.
.8. Terra bona coꝛ bonum optimu e

2? ibi Mõ.n. vtiq; Ponit minoꝛẽ ⁊

patet. 3? ibi. Sic autẽ pvabentem. o

nit virtutem maioꝛis. d. interrogadie
qualiter erit poſſibłe perſuadei ad bñ
viuere hominem ſic ſe habentem.i. ᷣm
paſſiones viuentẽ.q.d. nullo modo ⁊
totaliter.i.vniuerſalit᷑ nõ videt paſſio

ſermoni doctrinali:ſed potius violen⸗

ne.i.coꝛpoꝛali pene obedu.ex quo ſe
quitur ꝙ omnis qui ſermoni obedit ⁊
perſuadetur ad bene viuere:ipſe liben
ter contra paſſioneʒ audit mntelligit

ꝓpter conſuetudineʒ ſermonẽ moꝛalit

ronſequemem que fuerat maioꝛ in ſil

logiſmo. ¶ Eonr ibi. L Opoꝛtet vriq;
moꝛem. Pꝛobat. 6. concluſionem. ſ.

ꝙ poſt naturam ⁊ docirind bonã: boa

conſuetudo perficit. hanc infert ex pᷣce

dentibus:ꝙ opoꝛtet pꝛopter pꝛedicta
ad virtutis ⁊ bonitatis humane pfec

tionem pꝛeexiſtere aliqualiter moꝛeʒ

.i. eonſuetudinem. nõ quidẽ qualẽcũq;
ſʒ moꝛem pꝛopꝛium virtutis qui.ſ.na/
tus eſt generare virtuteʒ ut dicitur. 8.

li.ꝛc. i. Item moreʒ diligentẽ bonũ

honeſtum ⁊ aſpernentẽ ſeu cõtemnẽ⸗
tem turpe malum: talis enim mos eſt
nobilis ut dictum eſt.ð.in concluſione
ſecũda. Conj ibi.. Ex iuuene autẽ

NYPꝛobat ſeptimam concluſionem.ſ. ꝙ

ad bonam conſuetudinẽ eſt neceſſaria
lex bene oꝛdinans educationem iuue/

num. Arguit autez ſic. Illud eſt neceſ

ſarium ad bonam conſuetudinem ſine
quo eſt difficile conſuetudinem indu⸗
cere vſq; ad tutem. ſed ſñ tali lege ẽ

diſfficile. quare talis lex eſt ad b neceſ/

ſaria. huius rei ponit p:imo minorem

IIBRO

.d.ꝙ difficile eſt aliquem nõ nutritum
ex iuuene.i.ex iuuentute. Talibꝰ .i.
rectis legibusl ſoꝛtiri.i. adipiſci re
cta ductione.i.uſq; ad virtutẽ per cõ/

ſuetudinẽ perduci.cuius rõ eſi qꝛ tẽ/
perate viuere ⁊ perſeuerãter cõcupi /

ſcentie reſiſtere non eſt delectabile im
mo triſte ⁊ aliter iuuenibus ꝗbus ma
gis qᷓ; alijs eſt triſte ⁊ minus delecta /

bile ⁊ per conſequens difficile.2? ibi.

pꝛopter quod opoꝛtet ponit conclu /⸗
ſionem ⁊ patet. ¶ Conſequenter ibi.
Lnon ſufficiens at pꝛobat concluſionẽ
octauã.ſ.ꝙ lex ẽ neceſſaria ad bonaʒ
continuationẽ adultoꝛũ ⁊ viroꝛũ pꝛio
aũt pꝛeſuppõit vnum neceſſlarium.22
pꝛoponit intentum ibi.. ⁊ circa hoc
3.c pꝛobat ipſum ibi mulii eni dicit g
pꝛĩio ꝙ foꝛte uel ſine ſoꝛte non ſufficit
iuuenes exiſtentes ſoꝛtiri æ gaudere
cura recta.ſic etiam opoꝛtet uirũ faciũ
adiuenirę opera bona ⁊ bonũ ſtatum
ipᷣa uisq; fali cura ⁊ in hijs aſſuefieri
ad bonũ continuandũ incepta.2? ibi.
La circa pꝛoponit concluſionẽ inten/
taʒ.d.ꝙ circa hoc.i.circa bonã uirorũ
aſſuefactionẽ indigebimus legibus.⁊c
uniuerſaliter circa omnẽ vitã in qua⸗
cunq; etate ĩ qua utimur ratione.ʒ? i/
bil mulii enĩ pꝛobat hanc concluſionẽ
arguẽs ſic. illis eſt neceſſaria lex ne/
ceſſitans puniens æ pꝛemians ad h;
ut ſint boni qui magis obediunt ne/
ceſſitati.i.coactioni qᷓ; ſermõt ⁊ iactu
re.i.pene qᷓ; hono uirtuis eis pꝛopo
ſito: ſʒ multi ſut huiuſmodi.quare mł
tis.i.comunitati eſt talis neceſſaria
lex ad hoc ꝙ ſint bõi. huius ratioms

ponit pꝛio mi. ⁊ patet.2? confirmat to

tã rationẽ peꝛ legiſpoſuoꝛes ibil pro⸗
pter quod icit ergo ꝙ pꝛopter hoc
quod dictum eſt quidã legiſpoſitores
exiſtimãt oportere ꝙ leges aduocent
⁊ pꝛouocent ad uirtutẽ aliquos boni
boneſti gratia exponendo a expli-
cãdo bonitatẽ qu habent bona ope
ra tanq; ipſis obedientibus qui ſunt
epiekes.i. ſuperboni pꝛopter conſue/
tudines pꝛecedentes aiaʒ ad optima

preparantes. opoꝛtet at apponere pe
nas alijs exiſtentibus inobedientibuſ

doctrine moꝛali ⁊ degeneralioribus ꝗ

ſ. in boc ab humano genere degene /
rant qꝛ non ut rationales ranionẽ ⁊ ĩ
telligeniiã:ſed ut beſtiales beſtialẽ cõ
cupiſcentiã perſequunt᷑.opoꝛtet ena
uiros a uitiorũ moꝛbis ⁊ cruminũ in/
ſanabiles exterminare totaliter de po

pulo ⁊ ſtatuere in gibbeto.i. furcha.
quoniã dignum ⁊ iuſtũ eſt uiruʒ epie/

keia uel epiekẽ.i.ualde bonũ ⁊ uiuẽ
tẽ ad finẽ bonũ obedire ſe ermoni recte
doctrine ⁊ leges talem honoꝛare: ui

rũ ãt pꝛauũ ⁊ appetentem delectabi /⸗

lia debent punire triſtuia quẽadmo⸗

dũ animal ſubiugale uſq; quo exbibe/

at ſe domitum. pꝛopter quod dicunt

legislatores oportere tales fieri triſti

tias quales contrariantur amatis ?
optatis delectationibus. puta amãs
cõmeſſationẽ ⁊ ebrietateʒ debet pu/
mii per abſtinẽtias.amãs at pecũias
alienas dʒ puniri p penas pecuniari
as ⁊ ſic ð ſilibus.qꝛ ſʒʒ gregoꝛiũ ↄria

Riijs curant᷑.Coni ibil ſi igit᷑ quẽad/
modũ ꝓpꝛobat nonꝗ cõcluſionẽ.ſ.ꝙ acd

pᷣdicta ſit neceſſaria lex cũ poteſtate.

pꝛĩo ãt reſumit qͥdã iã ꝓbata vnde ꝓ

bet ſequẽna.d.ꝙ qꝛ ita ẽ ſicut dictum
ẽ.ſ.q oportet hõieʒz ſi futurus ſit bo/
nus bñ niurinĩ iuuẽtute bñ aſſuefi⸗
eri cõſequẽti ſẽpore ⁊ bñ uiuere ⁊ cõ/
tinuaĩ i adinuẽtionibꝰ ſtudioſis ĩ uirili
etate ⁊ a pᷣuis taliter cohiberi ꝙ nec
volẽs nec nolẽs nec paſſiõe nec electi/
one poſſit agẽ pꝛaua.iõ ſupple ſequi /
tur cõcluſio hic itẽta.2? ibil b t fiẽt p
bat cõcluſionẽ intẽtã duplici uia. pꝛĩia
ex ptte ĩſmẽdi õ dirrectionem.2· ex
volũtate talis ĩſiſtentie ibi. v hõieʒ
pꝛĩcipaliuer igit᷑ ãẽguit ſic.ad fieri bo/

minẽ bonũ ſʒ modũ ðſcriptũ ẽ neceſſa

rius ĩtellect pus ⁊ ordo ĩctꝰ hñs foꝛti
tudinẽ.i.potẽtiã coactiud. hõibꝰ.n. ſic
viuẽtibꝰ fiẽt oĩa pᷣdicta hũane bõitati

neceſſaria. ſʒ ſola lex aliomꝰ ptãt ba⸗
bet iſta tria.quare ipᷣa ẽ neceſſaria. hꝰ

rõis põit pꝛio ma. ⁊ patet.2? mi. ibi.

—

Ny
hh
nne
thul
neen
ni,
nen
fmnche
mhene
Ni i
Wonſen
Ware
nenab
zad ete
rd d
Aefenti

NNN1

B. ni
n e
misi Mie
enns wni
3pmi
ttmi 0911
rii wrela⸗
bun ſnck
eſon dar
fonmtsſi 1
bi et
Hpmiͤii
a cliri,

[paterna ]. d. ꝙ pceptio ſeu iuflio pa⸗

terna q;tũcũq; ſit recta ñ hẽt vi foꝛtem
nec vi coactinũ.qꝛ nec paterfamilias
põt carcerẽ facere ł mutilare ł occidẽ
itẽ nec talẽ poteſtatẽ hẽt iuſſio uel pꝛe
ceptũ vniꝰ uiri ſeu cuiuſcũq; pꝛiuate p⸗

ſoe ñ exiſtẽtis ĩ regia ł ĩpatoꝛia ł ſili di

gnitate. lex ãt qͥ ẽ ↄſtitutio ł edictũ pꝛiĩ
cipis hẽt illa tria pꝛiꝰ tacta.hẽt eni po
teſtatẽ coactiua p penas legitias.⁊ eſt
ſᷣmo ab aliqua pꝛudẽna ĩ qua ẽ rectuſ
oꝛdo:⁊ ẽ ab itellectu uero.lex enĩ po⸗

teſtatẽ bẽt qꝛ ẽ a pꝛicipe potẽte i qu?

trãſlata poteſtas ↄdẽdi leges. ut.c.
8 veteri iure enucleãdo.l.i. S. ⁊ hoc
et. hẽt ãt oꝛdinẽ qꝛ ẽ a prudẽtia legiſ/

poitia. nt & li. 6. c. . ẽ t ab intellectu

vero.qꝛ ẽ opꝰ rõis pᷣcipiẽi᷑ omnẽ uirtu

tẽ ⁊ ꝓhibẽũ õe uitiũ.ut ̊ li.c.c.. De
ide ibiſ 1 hõieʒ Jarguii ſic.illud eſt ne/

ceſſariũ ad fieri hõiez bonũ qð ĩ pᷣcipi
ẽdo minꝰ ẽ odioſũ ⁊ oneroſũ: ſʒ lex eſt
huiuſmõi.qunre ẽ neceſſaria.huiꝰ rõiſ
põit ſolã mi.⁊ patet.ma. ãt tenet ꝑ pᷣ.
qꝛ pᷣcipiens exiſtẽs odnoſũ ⁊ oneroſũ
parit ⁊ cãt ĩ ſpᷣdid᷑ᷣ volũtatẽ ĩ belliõis ⁊
reſiſtẽtie.⁊ ideo ne pũiti iculpẽt hõieʒ

pũiẽtẽ ꝓ ſcuto ðfẽſiõis oppõimꝰ legeʒ

Conji ibil ĩ ſola ãt] ꝓbat ↄcluſionẽ ðci
mã.ſ.ꝙ ad felicitatẽ hñdã ẽ optimũ in
ciuitatibꝰ fiei cõez curã.pꝛio ãt recitat
tres modos curãdi citatũ.2 ppõit.3ʒ.
ↄcluſiões ad h probãdas ib il optimũ
quidẽ igit᷑..ʒ: pbat iſtã decimã q pꝛia
inter.ʒ.pbãdas ibij ↄcłões quidẽ
dicit ̊ pꝛio ꝙ i ſola ciuitate lacedemo
moꝝ uiot᷑ ꝙ legiſpõitor cũ paucis ↄſi

liarijs fecerit cõez curã nutrimẽtis iun⸗

uenũ ĩ moꝛibꝰ:⁊ ẽt ſdiuætionũ ĩ artibꝰ

neceſſarijs ꝓ ciuitatibus ⁊ hic ẽ vnuus

modus.aliꝰ ẽ.ꝙ ĩ pluribꝰ ciuitatibꝰoĩo
neglectũ curare ð talibus: ſʒ unuſqſ⸗

qʒ uiuit ꝓut uun.aliꝰ mod eſt medius
cura ðdficit. hꝰ rõis põit maioꝛem.d.q;

quẽ ðſcribit thẽiſteon poeta in poẽa⸗
te dicto ciclopite ab illa gente.d. ꝙ ibł

fit cura pueroꝛũ ⁊ vxoꝝ:⁊ ñ alioꝝ. ſic

ꝙ mod' pꝛus ẽ optius.v ſecũd ẽ peſſi⸗
m' tertiꝰ o med. Seide ibil optimũ

adẽ lypoit. 5. ackões oſequet pbdas
pꝛia ẽ ꝙ optiuz è ad fiei hõies bonos

fiẽi cõeʒ ⁊ reciã curã:⁊ poſſe.i.pote/

ſtatẽ adhibẽ ad opãi ipᷣʒ qð curatũ ⁊

oꝛdiatũ ẽ 2 2c ẽ. ꝙ pꝛicipibꝰ re⸗

ctoꝛibꝰ ciuitatũ cõit᷑ negligẽtibꝰ gdicta
ↄueniẽs eẽ uidet᷑ vnicuiq; pꝛudẽti pĩi
fãilias cõferre ł eligẽ curâ ſuis filijs
⁊ ãicis.ut educẽt᷑ ad virtutes qᷓtũ ẽ ſi

bi poſſibile p ſe conferre curam buius

k eligẽ alterũ ꝗ curã ↄferat filijs ⁊ a/
micis .ʒ?cõcluſio ẽ ꝙ hõ ſactus lam le
gispõitiuus p ĩduſtriã ⁊ expiennã ma
xime videt huiuſmõi curã ciuilẽ vel do
meſticã poſſe ac ſcire facere. Deide ibi
Lcões quidẽ.n. pbat pꝛĩazx iſtaꝝ iriũ
cõcluſionũ qͥ ẽ decia iter oẽs.arguit ãt

ſic. cõe bonũ ẽ optimũ.nt õ̊ li.i.c.i.ſed

cões cure p leges ſtudioſas facte ſun:

cõe bonũ. quare ipᷣas fiẽi ẽ optimũ. bꝰ

rei põit ſolã mi.d.q; mãifeſtũ ẽ ꝙ co⸗/
mües cure fiũt p ſtudioſas leges ſũt ca
uſe epiekes.i.ualde bone ⁊ ita cũᷣ ſit

cões ⁊ ſit ualde bone colligitur ꝙ ſunt

bonũ cõe.qð aſſũptũ ẽ ĩ mioꝛi. ſi vero
leges huiuſmõi ſũt ſcripte uel nõ ſcri⸗/

pte nihil differt ad ppõitũ dũ tñ cuſto⸗

diãt᷑.nec ẽt differt ſi p eas erudiat᷑ vnꝰ
plurs.quẽadmodũ nł differt ĩ muſica
æ exercitatia q̃ ẽ ars cirocij ł paleſtre
⁊ ĩ alijs rudimẽtis.i.rudium documẽ
tis.ĩ oĩbꝰ.n. iſtis tm̃ valet adiſcere ſine
ſcriptura ſicut cũ ſeriptura. ſine pluribꝰ
ſicut cũ pluribꝰ.dũ tñ ilłd qð ʒ ſe ẽ co

müe habeat ĩi H ł iĩ illis effectů. Conid

ibil quẽadmodũ eni ꝓbat cõcluſiones

vngdeciaʒ. ſ. ꝙ öficiẽte cõi cura debet fi
eri p presfãilias dõeſtica cura. arguit
at ſic. ſicut ſe debet bĩe rector ciuitatis

ad ciuitatẽ. ſic recioꝛ domꝰ ad domuʒ
ſʒ ut pꝛobatũ ẽ.ille ðbet curã eiuilẽ ge
rere ſicut bonũ optimũ.quare ⁊ iſte re
ctoꝛ domꝰ maxie vbi cõis cura ⁊ ciuiliſ

quẽadmodũ ĩ ciuib poteſtatẽ bñt pꝛe/
lepta legalia: ⁊ moꝛes ꝗb firmãt le⸗
ges: ſic ⁊ ĩ dõibꝰ poteſtatẽ bñt paterni
ſermones ⁊ paterni mores ideſt uer/
.

„*

IIBRO

ba ⁊? exempla ad bonum pꝛonocan/
tia. ⁊ ẽt magis pp cognanoonẽ filioꝛũ
ad parẽtes ⁊ ꝓpter bñficia data filijs
p parẽtes.filij.n.qui pᷣexiſtunt diligen
tes ⁊ amantes parẽtes ſuos ante pa/
rentũ pꝛecepta.⁊ ideo ſunt obediẽteſ

e nature.i.nãli amoꝛi faciliter. Eſt autẽ

ſciẽdũ q duo ſũt que faciũt contẽni p̃ce
pta.ſ.poteſtas ⁊ volũtas reſiſtendh p/
cipientibus: ⁊ ſecundũ h legalis iuſſio
pꝛeualet paterno ſᷣme ni reſpectu po/

teſtatis:qꝛ minuſ poſſumus reſiſterf re

gi q; patri. ut habef.õ̊. concluſice.ix.
e ↄ:? autẽ eſt reſpectu voluntaſ᷑:qꝛ cete
ris paribus minus volumus offendefr̃
patrẽ qᷓ; regẽ.⁊ h eſt ꝙ dicitur h. Enĩr
ibi.Adhuc autẽ ⁊ differũt. ꝛobat

duodecimã cõcluſioneʒ .ſ. q bõ factus

legiſpoſitiuus maxime ſcit a põt curã
ciimnlẽ ⁊ domeſticam exercere. p: autẽ
exponit ⁊æ comparat tres modos ſciẽ/
di opabiliamꝰ ex hijs declarat ꝓpoſi⸗
tũ ibi. Soꝛte t vtiq;] Circa pꝛimum
autẽ ſciẽdũ ꝙ triplex eſt modus ſciẽdi
opabilia. vnus quið ĩ vli alter ĩ pticu⸗/
lari.teriiꝰ ãt in vli ⁊ pticulãi ſimł. pe
is cõpat iſtos tres modos in oꝛdie ad
a ʒc.2. pꝛimũ ⁊ ſᷣm. in oꝛdie ad ſcir ⁊
agẽ ibi. Et nihil Dicit pe adhuc
ſciendũ eſt ꝙ ſᷣm vnũquẽqʒ ariificẽ ⁊
⁊ ſecũdũ vnũquodq; genuſ ſcibile mul
tũ differũt in oꝛdine ad agẽ diſcipline

pꝛincipioꝝ ⁊ ꝓpoſitionum cõiũ a diſci

Pʒ in aꝛte medicinali ĩ qua vłr dicitur
ꝙ febꝛicitanti cõpetit quies ⁊ abſtinẽ
tia. hᷣ autẽ vłis noritia ſepe deficẽ pöt
in cura:qꝛ foꝛte aliquis eſt cũ febꝛe ta
lii diſpoſitus cui nõ cõfert abſtinẽtia.ſi
militer in arie militari cõuenit qꝙ pu⸗
gil non omnibus hoſtibus eandẽ pu/

plinis pꝛopꝛioꝝ ⁊ ſingulariũ quẽ oᷣm

grũ opponat fʒ aliqᷓ; regłã generaſe,ʒ
ari ſue:q; ſepe pp accidẽtia ſingłaria
deficeret.iſte igit᷑ modus ſciẽdi nõ ẽ ſi

pliciteꝛ certus ⁊ idoneus ad bñ agere

ſecũdꝰ at mod ſt certioꝛ qꝛ certꝰ agz
uidebitur vnuſquiſq; facta ⁊æ adhibita

pꝛopꝛia cura circa vnũquodq; opabi⸗

le. qꝛ B mo vnuſqſq; potitur notinia ma

gis cõueniẽte ad opus agẽdũ. qᷓ; ut ha/
bet᷑ ĩ ppemio metaphi. ad agere exp /
tos magis ꝓficere uidẽus ſine experi

Etia rõnẽ hñtibꝰ.tertnꝰ ãt modus ẽ cer /
tiſſimus. qm medicus z ꝙ medicus
cur abit optie ſi ſciat vłe. puta ꝙ talis

medicĩa uẽl dieta congruit oĩbꝰ ſiplicit

uel oĩbꝰ ralibꝰſeu talii diſpõuis.ſciẽtie
eni eẽ dicũt᷑ ⁊ ſut cõis pꝛĩcipij ⁊ cõis
cłõis. nt hẽt᷑ pꝛĩo poſterioꝝ. ⁊ cũ ſci⸗
at ẽt nõ ſolũ illud cõe ſʒ èt ſciat diſpoſi
tionẽ vm alicuiꝰ iſti.ſ.quẽ hẽt in cura
ſiłi mõ ẽt accidit ĩ ceteris artibꝰ æ do /

ctrims opabiliũ. Reinde ibil ⁊ nihil
foꝛte cõpat pꝛimũ ⁊ ſecũdũ pᷣferẽs ſe/
cũdũ pꝛio.ĩ agẽ ⁊ pꝛimũ ſecũdo ĩ ſcir̃.

dicit g ꝙ nihil ꝓhibet aliquẽ nõ ẽteʒ
nõ exiſtẽtẽ ſciẽtẽ curare bñ qᷓ;uis non

opiie.dũ tñ cõſideret diligẽt᷑ accidẽtia

i vnoquoqʒ quẽ curat ſʒ ſuã expiẽtiaʒ

quẽadmodũ accidit ꝙ aliꝗ hõies uidẽ
tur eẽ ⁊ ſũt optimi medici ſin ipſorum
cognoſcetes p expiẽtiã diſpõitionẽ ⁊
cõplexionẽ ſuã:⁊ ꝗd eis ſi ff cit a qind
eis nocet. alteri ãt hõi ĩ nullo pdeſſe ł
ſufficere poſſut. quare nihil eiꝰ hõi no⸗
lẽti fieri artificẽ bonũ ł ſpeculatiuũ bo
nũ eũdẽ ẽ ad vleʒ notiti ⁊ ad vłeʒ vi/

tatem. ⁊ eſt illa vłis veritas cognoſcẽ

da ut conuenit ⁊ ut eſt homini poſſibi/

le quia in dictũ eſt ciꝛca vniuerſale ſut

artes ⁊ ſcientie.⁊ pꝛobatur pẽpe ſteri

oꝝ. ⁊ habetur. S. li. 6. c* Deide ibi
LSoꝛte autẽ vtiq;. Pꝛobat cõcluſio⸗
nem ſuam ex pᷣhabuis. ⁊ hᷣ ſic.qᷓ;cun/

q; curam ꝓpoſitam diſpoſinõi bene ⁊
optime:nõ eſt cuiuſcunq;.ð ſed ſcientis

vniuerſale ⁊ ungulajr. vt pʒ ex pᷣbiſ̃ ſʒ

legiſpõitiuꝰ ẽ ſciẽs vłe ⁊ ſigłare ptinẽ

tin ad ciuilẽ ⁊ domeſticã curã ĩ qua cu
ratir ꝙ homines fiant boni. quare le⸗

giſpoſitiui eſt huius cduſa tanqᷓ; eius
qui maxime ſcit ⁊ ponit qualiter ſit a/
Zenda.Huius rei ponit p:imo cõcluſi
onẽ equipolẽter.d.ꝙ hõi volẽti p cãm

ſuam ciues facere melioꝛes ſmue mul

tos ſiue paucos tẽptãdũ ẽ ei fiẽi bonũ

— —

— ”ðc

ichiſi⸗
enöirel

i ii
iniing
härs ui
fuienn
iiici
fatanl
lo eeſel
Nhoito
larin bo
ANtezi
8 rdi
nini tn
mipt
Reut
inicur,
uͤloet
ſcleens
Gufti,
dnrge
iignd
inb
mißen
Niſn

NiH

im

legiſ poſitiuum. quali dicat ꝙ legiſpoſi .

tiuus põt optime talẽ curã agere.ꝛ·po
nit virtutẽ minoꝛiſ dicens.ſi ꝓ quia.qꝛ

ut dictũ ẽ ð ĩ ↄcłõibꝰ. 7.·ð:⁊ 9enos per
leges aliquo mõ bõificãus ⁊ bonos ef

ficius ciues.ʒ: ibil q;tũcunq; enĩ ꝓpõit
ma.⁊ patet cũ ſua ꝓbanõe.habẽus i/
gitur ex pꝛimis ſex ↄcłõibus.qꝙ ad fie
ri ciues bonos ⁊ felices aſſuefactio bo
na ẽ neceſſaria ⁊ ex ↄñtibus tribꝰhabe
mꝰ ꝙ ad bonã aſſuefactionẽ cõitaſ eſt
neceſſaria lex poteſtatiua. ex vltimis
ſt tribus habẽus ꝙ ad leges bõas ⁊
legales curas optimas eſt neceſſarius
legiſpoſitiuus qui talem curazʒ ſcit ma
xie vtiliter adhibere ⁊ per conſequenſ

a bono legiſpoſitio pꝛimoꝛdialiter oꝛi

ginatur felicitas cõitatis ⁊ ciuitatis ⁊

inde deriuatur ad legalẽ curam ⁊ ter /

no ad conſuetudinem bonam per quã
vltimo cõitas aſſequitur felicitatem ſu⸗
am. Lectio. 13.

Bitur poſt hoe intendenduũ

pio t qualiter ideſt quomodo aliquus

poſtquam determinauit que/

ſtionem de origine felicitatis

hic conſeduenter remouet unũ dubium
quod reſtat.quod ex queſtionis derer-/
minatione dependet. pꝛimo autem il/
lud dubium mouet dicens ꝙ quia in p/
habitis dictum eſt ꝙ felicitas pꝛimoꝛ/
dialiter oꝛigiatur a legiſpõitio.igirur
poſtquam hoc intendendum ⁊ conſide
randum eſt vnde ideſt ex quo pꝛinci/

fiet bonus legiſpoſitiuus. (einde
ibil uel quemadmodum ſiſtud dubium
remouet v ad queſnionem reſpondet
pꝛimo quidem ſecundum opinionem
pꝛopꝛiam. ¶ Secundosecitat opinio
nem falſam ibil uel non ſimile ʒꝰ im⸗
pꝛobat eam ibi.neque enim ſcriben/
tes] quarto reuertitur ad pꝛopꝛiam
ibil relinquenſibus igitur] dicit ergo
pꝛimo ꝙ uel dubium remanet uel ſic ẽ
ꝙ legiſpoſinuus fit quemadmodu

ideſt eo modo quo fiunt magiſtri ⁊ pe

riti in alijs artibus a politica pꝛuden/
tia. quidem enim legiſpoſitiua eſt pſ
quedam philoſophie politice. ¶ Eſ

ergo ſciendum qꝙ omnis artifex fit per
experientiam ⁊ doctrinam. ⁊ boc mo/
do fit legiſpoſitiuus.⁊ hec eſt intenno
philoſophi ut patebit infra. ¶ Dein /

de ibi. uel non ſimile recitat opinio

nem falſam ſophiſticam dicens.q; uel
ſoꝛte ideſt ſecundum opinionem alio/
rum non eſt ſimile in acquirenda poli⸗/

tica legiſpoſitiua uel alia.⁊ in acquirẽ

dis reliquis ſcientijs ⁊ potẽtijs. ideſt
artibus operantis.quia ſecundum ue/
ritatẽ in alijs artibus ⁊ doctrinis ha/
bendis homines ſunt tradentes ſeu do
centes eas ⁊ operantes ſecundum i/
pſas. puta habendam medici docent

medicinam a operantur ſecundum
medicinam ⁊ ijdem ſcriptoꝛes ſcri⸗
bunt ⁊ ſcribere docent. ⁊ ſic de a-⸗

lijs. Sed de poluica ſecus eſt ſecun/
dum ſophiſtas:quia ipſi repꝛomittunt
ſe daturos ⁊ docturos eam. nullus
eoꝛum agit vel operatur ſecugdũ eam
Sed ſimplices homines ciuiſiter con/
uerſantes agunt ᷣm eam ex quadam

conſuetudinaria potentia et erperien

tia magis q; mente vel ſcientia. ⁊ ſic

patet eorum in entio in bac p rte.

Conj ibi Meq; eniz ſcribentes. Im
pꝛobat hanc opinionem ſophiſtarum
pꝛimo ex defectu operum ⁊ ſecundo
ex defectu diſcipuloꝛũ ibi.. Mec rurſꝰ
Tertio ex defectu experientie ibil. Hõ
tamen.] Quarto ex defeciu ſcientie
ibi. Sophiſtarum autez. Dicit ergo
pꝛimo ꝙ ideo ſophiſte politicam pꝛo/

mittentes videntur non poſſe docere
polincam: quia ipſi de talibus rebus

documentis politicis non ſcribunt:
nec dicunt.nec opera faciunt. q;nis de
talibus ſcribere melius eſſet q; ſermo
nes iudicatiuos. i.ſermones per ad
uocatos in cauſis ⁊ negotijs iudicialt
bus inducendos ⁊ melius qᷓ; ſermões

conſonatiuos i. laudatiuos viiu/
peratiuos componere: quia ergo de
politicis nec ſinir nee oipn ſnie

docere neſciunt. ( Secundo ibi. Mec
rurſus.] Oſtendit idem erx defectu di⸗
ſcipuloꝛuz. d.ꝙ pᷣfati ſophiſte videntus

LIBRO

non facere filios ſuos politicos:nec ẽt
alios amicos ſuoſ:nõ tñ hoc eſſet valõ
rõabile ſi h facere poſſẽt ppter cĩitateſ
T ꝓpter ſe ⁊ ꝓpi auicos:qꝛ ipi ł meliuſ
poſſent relinquere vel tribuere ciui/
tatibus bonos ciues bene politicos.

Itẽ nec ſibi ipſis ipſi eligerent magis

aliquam aliã potentiã qᷓ; iſtam taleʒ p
qᷓ; ſcirẽt ⁊ poſſẽt facere ciues bonos.
Itẽ nec ſuis amiciſſimis amiciſ aliꝗd
poſſent conferre melius qᷓ; facere eos
bonos.qꝛ io ſophiſie verboſi nemineʒ
bene politicum faciunt.videt᷑ ꝙ neſci
ant. ʒ. ibi LHnon tñ paꝝ Arguit ideʒ
ex defectu experiẽtie.d.ꝙ ad ſcĩ ⁊ do
cere politicã opus eſt experientia. ſed

ut dicruʒ eſt pꝛefati ſophiſte nullã hůt
bonoꝝ opeꝝ ciuiliũ expientiaz. quare

nec ſcire nec docere poſſut. buiꝰ rei de
clarat mi. d.ꝙ experiẽna videt᷑ ñ paꝝ
ſed multum conferre ad fieri bonũ po/
linicuʒ aliter eni nõ fierẽt homineſ po
litici p politicã cõſuetudinẽ ⁊ cõuerſa
tioneʒ magis q; ſine ipſa.ppter ꝙ ho

minibus de polinica ſcire deſideranti /

bus opus eſſe videtur experientia. 42
ibi. Sophiſtaꝝ. Oſtẽdit idem ex de
fectu ſciẽtie arguẽs ita.quicũq; poſſũt
⁊ ſciunt docere politicã ipi ſciũt quatł᷑
eſt ipſa ⁊ circa qualia obiecta. ſed di⸗
n ſophiſte neutrum ſciunt. quare nec
docere poſſunt. huius rei ponit p: con
cl iſionem ⁊ pʒ.2c ibi. Zotalit᷑. l pʒ
3ʒ3- pꝛohat eã ibi.. Mõ eni vtiq; Ad
cinus euidentiã pᷣſciendũ eſt ꝙ iſti ſo⸗
phiſte dixerant duo vituperia de ſciẽ/
tia politica ⁊ pꝛudentia legiſpoſitiua
Nireranr.n.ꝙ poliiica pars quedam
eſt rerho:ica.ſ.illa qua vtũtur aduoca/

n pꝛo habẽda victoꝛia in cauſis ſuis ł

ſalteʒ continetur ſub illa.ſicut ars ſub
fuiẽs cõtinet᷑ ſbᷣ architectonica.Sicut
dictum eſt. . li.i. c.i Item dixerant ꝙ
politica legiſpoſitiua non hʒ aliquid
arduum nec difficile:quia facillimũ eſt
congregare leges appꝛobatas ĩ vnũ.
Er hijs gᷓ duobus arguit ) eos ꝓbanſ
minoꝛem rõis ſue.2c ibi.. Nec viiq;.

Dicit p. ꝙ ſi illi ſearent qualis ẽ poli
tica:⁊ circa qualia bona eſt:nullo mõ
dixiſſent eã eanðò eſſe cũ retboꝛica nec
eſſe deterioꝛem rethoꝛica cũ ipſa ſit ar
chitectonica ſup oẽs aries humanas
ſic cira ſmale bonum omniũ operũ
humanoꝝ ut pꝓbatũ ẽ.õ.li.i.c.iꝰ Sveiñ
ibi NHec btiq;. Arguit ex.2?d.qꝙ ſi po

litticã cognouiſſent nequaq; exiſtimaſ/

ſent eſſe facile ponere legẽ vm populo
illi qui congregaret leges appꝛobataſ
in alijs populis.hᷣ aũt dixerunt qꝛ po/
litricam nõ cognouerũt. huius rei poit
pꝛimo cõſequẽtiã ⁊ pʒ.ꝛ⁊ deſtruit ſup /⸗
poſitũ eoꝛũ ibi. Eligere enĩ vbi oſtẽ
dit pꝛio nõ eſſe facile legem poneĩ.22
bᷣ eis nõ eſt poſſibile ibi. Qualit᷑ igit

ex hijs. ꝓpꝛimo g arguit ſic. nullũ ma/

ximũ ⁊ arduũ eſt facile.ſed eligere le/

ges optimas ẽ maximũ. quar̃ nõ ẽ ho

mini facile. huius rei ponit ⁊ ꝓbat ꝑ
ſimilia exempla minoꝛẽ.d. ꝙ; eligẽ de
multis legibus optimas eſt maximũ
quẽaðm illud cinus electio:⁊ diſcreiõ
⁊ iudicium rectum nõ eſt ſolius intel/
lectus ymo requiriur rectus appetitꝰ

quia malitia in talibus peruertit iudi

tiũ ⁊ mẽtiri facit circa pꝛincipia pꝛac
tica ut.õ.li.hc.iõ?ꝰ Itez requiritur ex
perientia ſẽſitiua quẽaðm in pꝛecepi᷑
que dantur cantoribus ſ̃ʒ muſicã.qm̃

experti circa ſingula iudicant recte ⁊ ĩ

telligunt recte illa per qͥ ⁊ modũ qua
li ꝑficiunt᷑ ea que opoꝛtet perfici ſ̃ʒ

artem ⁊ etiã intelligunt qualia.i. qua
les voces qualibet concoꝛdant. hõib⸗

autem inexpertis eſt amabile lateĩ ⁊
negligere.an opus fiat bene vel male
quẽaðm ẽt aceidũ ĩ ſcriptura.i.in arte
ſcriptoꝛia: leges autem latione ſũt ſi/
miles operibus politicis que ꝑ nulluʒ
ſine experiẽtia poſſũt perfecte cogno/
ſci.Heinð ibi.. Qualiter igitur. oſtẽ
dit ꝙ ſophiſtis inexpũ nõ ẽ poſſibile
ccẽ quẽqᷓ; legiſpoſitin ł recte iudicare
de legibus optimis niſi a cau. Arguit
ergo ſic.ſicut ſe habet medicinalis ex/

pientia ad fieri medicum.ſic legaliſ ⁊

⸗
ui
INH
lhn
tſup
.1
it
Aüm
eenel
inͤi
ben
gagin
munni
mi
rsbn.
Eepprnt
mitiudt
piapne
urume
nprernt
nſrici
ntmert
wügu
umieh
hbielrit
enint⸗
minan

rſt.

unn
naßi
6i
geid
A

unke
u

ciuilis experientia ad fieri legiſ poſitm̃
Sed medicus nõ poteſt fieri bon ſine
illa experientia. quare nec legiſpoſiti
uus ſine iſta. buius rei ponit pꝛimo cõ
cluſioneʒ ſub interrogatione. d. qualit
ig ex hijs ſophiſtarũ vᷣbis fiet aliquis
legiſpoſitiuus: vel qualiter poterit in
talibus recte iudicare. q.d. nullo mõ.
2 ponit minoꝛem ibi. HMon enim vi⸗
dentur].d.ꝙ medici bene medicatiui
nõ fiunt ſolis libꝛoꝛum cõſe criptionibꝰ
vel lectionibus qᷓ;uis aliqui b attẽptẽt
dicentes non ſolum genera curationũ:
ſed etiã moð curandi. ⁊ ut opoꝛtet di /
uidendo ſingulos babitus * cõplexio
nes ⁊ diſpoſitiones bominũ. b autem
legere vel audire ſunt exptis quidem
vtilia.ſed neſcientibus.i.experientiaʒ
non babentibus ſunt pꝛoꝛſus inutilia.
ʒibi.Soꝛte igitur Repetit conclu
ſionem cum aliqua expoſitiõe.d.ꝙ le⸗
gum ⁊ politiau.i.pꝛincipatuuʒ. vnde
leges fiunt.congregationes ſunt quið
vtiles hominibus potentibus ſpeculãi
⁊æ examinare illas ⁊ iudicare de ipſis
que ſunt bene poſite ⁊ que Zrie.i.ma
le ⁊ qualia pꝛecepta qualibus perſõiſ
congruunt. ſed illis qui legum cõgre⸗
gationes ſine habitu.i. ſine memoꝛia
1 ſine pexñte experientia legendo vł
audiendo pertranſeunt illis inq; tali
bus non eſi datum iudicaĩ recte ð ipᷣiſ
niſi foꝛte a caſu tamen vnum eſt ꝙ ex
tali lectione fient intelligibilioꝛes nõ

tamen perfecte ſcientes.

Elinquentibus igitur. Im⸗
pꝛobata ſophiſtarum opiniõe
Ade legiſpoſitione: b conſequẽ/
er reuertitur ad doctrinã pꝛopꝛiaʒ p.
autem circa bᷣ pꝛopõisintentũ. 2. tra/
