argum̃ta 6o0

Xiſtẽte ãt rege ĩ vita (Suß

irfnldil
ienianupbi
Trbeiiborboi⸗
fiönapbree
GKadiqare
diereerptſenn
etelclrecbali
Pofiegakrp⸗

bifor tallbhe

lettala oudr.
iliu etn
fenichnio
Cihgefürf
leſtckareſea
mnmtia nedn
Auigiiidenſie
Külniſdenolec
ſtipellwann
Wadicrd els

Woredenuer⸗

Aſineiligi
mare etoldiaie
iocbegsärite
lee bie l

ſoppoſtiüris

lentilt gſ⸗

nigtiaini
iſumnifllni

Rſoſttüine

iiign gii⸗
Wogiocirzn
iizel d ſerbar

E=☛

1

inſrichi

Ain
gisitit
gfi

ieet nid

nünganmn
Wemeſlledor
Mnwr
awi ee
inmöin i
wbüni iis
m eppenr iint
uatupent ini
wisibi ebumt
buihin al
ni

ni rinniin
wis. nin
nlisͤhloi
iringiii
geinminaſn

nam gir i
nimuiin

f 3.
gin

remmlf

IIII.

at ludũ eẽ mãm virtuũ et vitioꝝ. Intẽ
dit ſic arguere. In quacunq; materia
põt eẽ opõ aliqua rõi cõſona ᷣʒʒ circũ/
ſtätias: quas oʒ ⁊ vt oʒ obuaĩ agẽdo
⁊ patiẽdo circa illa poterit eẽ ſupabũ
dãtia vitioſa ⁊ defcũs vitioſus medij
Stuoſi. Sʒ iĩ ludo pᷣt eẽ collocutõ rõni
cõſona dõo ⁊ audiẽdo qualia oʒ ⁊ vt

oʒ. quaẽ circa ludũ erũt extrema vitio

ſa ⁊ mediũ virtuoſũ.huiꝰrõis ſuppõit

maioꝛẽ ſicut not ex.ꝛ?li? ¶inoꝛẽ ůt

põit · d. ꝙ rege exiſtẽte ĩ vta hũana fa
tigabili ⁊ rege exñte ĩ hac pᷣſẽti ↄuer
ſatiõe fragili cũ aliquali ludo tediũ et
ãxietatẽ curaꝝ huanaꝝ ĩmittẽte vide
tur bic.i.ĩ hoc ludo eẽ q̃dã collocutio

rõi cõſona pp neceſſitatẽ pᷣmiſſã.Et vi

dẽt eẽ aliqua verba.qualia ĩ ludo oʒ
dicere et vt ſeu mõ quo oʒ dicere ſiłr
et audire ab alijs.ſic et dicere ſocijs

Mõ tñ equalłr p oĩa q;nis ſiłr:qꝛ mul
imũ differt talib uerbis iocoſis tłia dice
re et talia audire. qm̃ quedã ſũt aligbꝰ
audiẽda que tñ nõ eẽnt ꝑ eos da.Ex

bijs ifert cõcluſionẽ.d.ꝙ mãifeſtũ ẽ.
ꝙ circa b que fiũt ĩ ludo ẽ ſupabundã
tia vitioſa et defectꝰ vitioſus que ſunt
extrema alicuiꝰ medij stuoſi. 2? ibi..
Qui quidẽ ĩ deriſiõe . Sveſcribit ſup/
abũdantẽ.ſ.bomolochũ.Ald cui eui/
dẽtiã ꝓ vtili documẽto ẽ pᷣſciẽdũ.qꝙ vir
bonꝰ et diſcretꝰ.volẽs cõſo labiłr et de

cẽter ludere põt et dʒ aliquẽ de ſocijs

moderate deridere. et ſe ipᷣm groſũ nõ
oneroſũ reddẽ.et cũ h riſũ ↄuenient ꝓ
curare.et ad doa oᷣba decoꝛa ſtudere
Ioibꝰ dʒ a cõtriſtatiõe eiꝰ g deridet᷑ ca
uere. hũc aũt bomolochũ pp̈s deſcribit
p oppoſuũ dicẽs.ꝙ bomolochi ſũt et
eẽ vident illi ꝗ ſupabũdant ĩ deriſiõe
alioꝛũ qui etiam ſũt oneroſi nõ gĩoſi ĩ
cõſpectu aſſiſtentiũ qui ſũt deſideran
tes oĩo riſũ nõ imoderatũ riſũ.ſʒ oĩo
qualẽcũq; et quãtũcũq; qmi ẽt ſũt cõie
ctãtes et ſtudẽtes magis ad ꝓuocãdũ
riſũ. qᷓ ad dò verba decoꝛa que decẽt
hoĩem bonũ et magis qᷓ; cauere a con
miſtare ſociũ cõuitiatũ et deriſuʒ quẽ

nõ curãt nõ cõtriſtare dũ tñ faciãt ali-
os ridere. 3? ibi. Qui ãt neq; ipᷣi

Seſcribit defectuoſũ.ſ.agreſtẽ.d.ꝙ a/⸗

griõ. i. agreſteſ ⁊ ſilueſtres hoĩes ſunt

Uli qui deficiũt in duobꝰ. ſ. in dicendo

æ audiẽdo:qui quidẽ nec ipᷣi dicũt al

qð rnidiculũ.i.trufam iocũ: verbũ riſu:
æ cachino dignũ ⁊ alijs talia dicẽtibꝰ
moleſti ſũt ð nullo ſolano gaudere vł
ridere volẽteſ. 4? ibi. ARoderate lu
dẽtes Deſcribit mediũ.ſ. eutrapeluzʒ

i. bñ cõuerſiuũ vel bñ eſſe vertẽtẽ ver

ba in riſum ⁊ ſolaciu. Pꝛiĩo ãt deſcri/

bit eutrapelũ veꝝ.2? nücupatiuũ ⁊ ſiti
tudinariũ ibi Redũdãte ãt riſu Si/

cit pꝛio.ꝙ eutrapeli appellãt᷑ ⁊ ſũt
boles moderate ludẽtes. Et dicũt᷑ eu
trapeli.q.bñ vertẽtes ab eu ꝙ eſt bo/
na ⁊ trapelos ꝙ eſt vertens.q. bñ ver
tens. Qðõ ãt iſtud bũñ vertere ſit opus
moꝛis boni ⁊ virtutis.pbat.d.q taleſ
motus moderati vidẽt᷑ eſſe ⁊ in eẽ mo
ris.ſ.Stuoſi:qꝛ quẽadmodũ coꝛꝑa ex
motibꝰ pulſuũ iudicàt᷑ eſſe ſana vel æ/
gra.ſana ꝗdẽ cũ pulſus eſt moderatuſ
tpatuſ:⁊ oꝛdinat. Egra vero cũ pul/

ſus eſt inoꝛdinat᷑:ita ⁊ moꝛes aĩioꝛuʒ

iudicari pñt motibꝰ volũtarijs:mode⸗

rate ⁊ diſcrete vel imoderate ⁊ indi⸗/

ſcrete factis.¶ Seinde ibil Redũdan
ie ãt LBeſcribit eutrapelũ nũcupatiuũ
d. ꝙ bomolochi ſupꝛadicti aliquotiẽs
appellãt᷑ ⁊ nücupat᷑ eutrapeli ⁊ groſi
hoĩbus ĩpitis.h ãt fit riſu redũdãte. ⁊

multis gaudẽtibꝰ v redũdte cõuitio

vel cõuitiari plꝰqᷓ; ox. anifeſtũ eſt
iñ ex hijs que dicta ſũt de vtriſq;.ſ. bo
molochis ⁊ eutrapelis.qm̃ nõ parum
imo multũ differũt iſti illi medio eni

pitui ⁊ epidexioti.i. habit dini bone

attribu

ad bñ dò mediocriter ⁊ gĩoſe
endũ eſt eſſe eutrapelicũ. ¶ Eſt etiaz
ſciẽdũ.ꝙ bo molochꝰ faciẽſ aliqñ exceſ
ſiue ridere peccat iripliciter.pꝛĩo ĩ eũ
cui ingeſſit cõuitiuz. qꝛ ceteris ridẽti/
bꝰ ⁊ gaudẽtibꝰ ipᷣe ſol⸗ alicuiꝰ anxiatꝰ
cõfundit᷑ ⁊ triſtat ¶ Itẽ peccat in ſeip

2

ſum:quia credens.ꝙ ceteri pinguiter

LIBRO

rideant de gratia verbi ſui ſepꝰ ridẽt
ãpliꝰ de fatuitate ⁊ ipoꝛtũitate aiĩ ſui
4 Itẽ peccat in eos quos ad riſũ ĩoꝛ/
inatũ ꝓuocat tollẽs decẽtiã ⁊ hone/
ſtatẽ a lulo. ? ibi Epidexij aũt
Aſſignat quatuoꝛ cõditiões eutrapeli
pꝛimã ſũmit a qualitate boꝝ.ſcòam
a quãtitate ibil &ſt enĩ quedã decẽtia
ſterciã a regula ibi Vm igit᷑ bñ cõui
tiãtem quartã a ſhᷣa ibi.. Mõ vtiq; oẽ
faciet Dicit ̊ pꝛimo.ꝙ epidexij.i.bñ
apti ad Indũ ſeu eutrapeli eſt ⁊ inter
eſt talia in ludo dicere audire qua
lia cõgruunt viro modeſto ⁊ liberali.
Et hec ẽ pꝛima eius cõduio. Scðaʒ
ponit ibil Eſt enĩ quedã decẽtia pꝛio
tñ ipᷣam ponit.2: ipᷣam ⁊ pꝛimã expo
nit ibil Et liberalis ludꝰ Dicit g̊ pꝛio
ꝙ talẽ virũ epidexiũ ſeu eutrapeluʒz ſi
cut liberalẽ ⁊ modeſtũ. decet talia di/
cere nõ in toto ludo:qꝛ nimis eẽt ſi to
tũ vellet dicere:ſed in pte ludi.Simi⸗/
liter ⁊ audire nõ in toto ludo ſempꝑ au
ſcultãs:ſed ĩ pte audiẽs ⁊ in pte dicẽs
Seinde ibil Et liberalis ludus lex

ponit dictas duas cõditiões eutrapeli

Cum eniqz dixerit in pꝛia.ꝙ eutrapeli
itereſt dicere ⁊ audire talia qualia cõ
gruunt liberali ⁊ modeſto.&t in 22 ꝙ
talia dicet ⁊ audiet in pte ludi.¶ Hic
oñdit talia differre ah hijſ que diceret
aliꝗs nõ liberalis nec modeſtus dicẽs
ꝙ ludꝰ liberał viri differt ab eo ludo
qui eſt viri ſᷣuilis. Hobiles eni viri lu
dũt ⁊ ſolaciũ ducũt liberałr nõ merce
dis cã.⁊ iõ attẽdũt ſolum ad decere.
Hyſtriones vero ludũt ſeruiliter mer/
cedis gra.⁊ ideo nõ attendũt niſi ad
placere.quare inter iſtoꝝ⁊ illoꝝ ludũ
magna eſt differẽtia. ¶ Siffert eriã lu
dus viri modeſti ⁊c diſcipliati ꝗ ludo
viri indiſciplinati ⁊ imodeſti. ¶HKo/
deſtꝰ enĩ ⁊ diſciplinatꝰ cauet diſplice
re qñ placere ſtudet. aliter vero ſic ſe
hʒ ꝙ de ipo dicit᷑. Hiſplicet ipꝛudens
qñ placere putat.( Ad ꝓbatiõem aũt
haꝝ differentiaꝝ dicit. ꝙ eas videbit
vtiq; aligs ex comedijs hoim veteruzʒ

modernoꝝ.¶ Eſt eni ſciẽdũ. co
media eſt carmẽ villanũ deſ. eribis ge

ſta leuiũ ⁊ viliũ pſonaꝝ. hñs plogum

ad captãdũ audiẽtiã ⁊ pꝓceſſũ ad indu
cẽdum admiratiõem epytaſim ad p/
curãdũ turbatiõeʒ ad hoꝛã ⁊ cataſtro
phẽ ad cõcludẽdũ finalłr riſuʒ ⁊ exby
laratiõem· ¶ Hic ãt fuit moc' apud ve
teres cum comedie recitabat᷑ poſt co/

meſſatiõe ʒ. poſtea vo foꝛſan tpe ariſt.

comedie fiebãt de geſtis grauiũ pſõa
ruʒ ⁊ coꝛripiebãt moꝛeſ hoĩʒ ⁊ recita

bat in locis honeſtiſ.puta in cenis no

bilium ꝑſonaꝝ.igit᷑ comedie veterum
fuerũt repꝛobate ⁊ comedie moder/

noꝝ appꝛobate apud pſonas hone/
ſtas. er iõ phᷣs addit notãs huiuſ.

mõi differentiã ⁊v.d.qꝙ turpiloquiũ co
medlie.hijs ꝗdẽ puta veteribꝰ erat de
riſio ludo cõueniẽs ⁊ riſũ iducẽs.hijs
ãt puta modernis eſt magis ſuſpitio.
ꝙ ille qui turpiter logꝗt᷑ eſt moꝛałr tur
pis.&t huiuſmõi turpiloquium apud
iſtos nõ cauſat riſum ſed faſtidiũ.Et
ſic pʒ ex comediaꝝ ⁊ pſonaꝝ differẽ/

tijs qᷓ;tũ dĩnt ludi liberales ⁊ ſeruiles

modeſti⁊ ĩdiſcipliati ad hõeſtatẽ ludẽ
tiũ.Terciã ↄditõeʒ eutrapeli põit ibi
Lotꝝ igit᷑ bñ cõuitiãtẽ e qua pꝛiꝰ fa
cit qõm ⁊ poſtea ſoluit eã.Sicit p.
querẽs vtrũ determinãdũ ſit bñ cõniti
ari ⁊ bñ deridere ipᷣm bñ cõuitiatẽ: ⁊
bñ alios deridẽtẽ ex pte viri liberalis
ſic.ꝙ cõuitiàs ⁊ deridẽs dicat ea que
decẽt ex pte audiẽtis ſic.ꝙ cõuitiũs di
cat ea que nõ cõtriſtãt.vł ẽt delectant
audiẽtẽ vł vnde ſũmat᷑ regula deridẽ
di. Reſpõdẽſ aũt ad vᷣ dicit.ꝙ nõ poõt

ſũmi huiuſmõi regula ex pte audiẽtiũ:

qꝛ quedã quibuſdã placẽt:⁊ ꝗbuſdazʒ

diſplicẽt.qm̃ aliud ẽ alij odibile ⁊ ali

ud delectabile et alij ecõuerſo. Dicit
ergo.ꝙ eutrapeł erit ſibi regula.qm
ipᷣe ſcit quałr delectabiliter audiet.
boc autem ſcito qualia ipᷣe letanter au
diet.talia ipſe libẽter Rlrer.Euantd

cõditiõem põit ibi. Mõ vtiq; oẽ faciet

d.ꝙ eutrapeł nõ dicit oẽ cõuitiũ:qm

üittriggetn

noli har
iſppnuyr
ſeltlaneſn
ſbpboneral

fbaitni

ſbdenuet
Eugbawen
1
Ainicdit
Plintüizden
ſeligenrdo
ſühlzots
Ctignegeiss⸗
Vgapin
Gbinlfagt
Necfüciſnis
Mitinitss
bar 1 ſeg

Pvereſcriift
ehliſni

ni Cirtt

fibſitfrcen

laͤmniifß
önſemen
odſferi,
AKriſetnnös
ünſeidc

Nnſſerig

. keftinnäs
dalectut

Käüii
Lifuwi
adrientci
Nlaceſan
ehennſ
Mumrii uite
Niglcnelen
Lobart ndie
aedodpn
iruim
dis imum
1Nocensckugi

auiz in Ali
iirilig

ixigmiili
guiciniii eßn
ivnmmniiiſti
ügehntii
enititthenn⸗
utis iin

e Painsſegin

–
pödi inttni/,

Aunigln

IIII.

ent aliqð cõuitiũ qð eſt cõtumella. le/
giſlatoꝛeſ ãt ꝓhibẽt boĩeʒ verba cõtu

melioſa obpꝛobꝛiũ ⁊ infamiã inducen

tia dicere. nõ tũ phibẽt oẽ cõnitiũ. qmm

aliqñ cõuitiari cã ludi oʒ.Et ſic in ſba

eutrapelꝰ nõ dicet cõuitiũ cõtumelioſũ (

dicet tñ cõuitiũ nulli cõtumelioſũ. oĩs
enĩ cõtũelia ẽ cõuitiũ.ſʒ nõ ecõuerſo.
Cõcludit igit᷑.ꝙ eutrapeł tãqᷓ; groſus
ac liberał ſic ſe hẽbit ad ludũ exñs ſi⸗
bi ipſi lex ⁊ regła. vt dem̃ ẽ ĩ cõditiõe
3 Et tat ẽ qdẽ circa ludicra mediꝰ ſũ
dicat epidexi.i.apt ſiue eutrapełꝰ. i.
bñ cõuerſiuꝰ. Cñr ibi. bomoloch ãt
Põit tres ↄditiões bomolochi. pꝛiazʒ

quijs que fiüt circa tot alia vita ſicut
b̊ facetia ſeu amicitia. vt iã viſũ eſt.

pelia querenda ſũt duo.pꝛĩo

Scöm gd eſt eutrapelia ᷣm deſcri⸗
ptionem. Aueſtio. 45.

EE pꝛio arguit᷑.ꝙ nullo modo
2 Naii eſſe vtutis opꝰ. pꝛio ꝗ⸗
— dẽ rõne ſui. qꝛ nullũ opꝰ vitij

ꝙ bomolochi malo mioꝛ ẽ deriſoꝛe v

minꝰ malꝰ ẽ eo ꝙ ille deriſoꝛ deridet ĩ

malũ. h ãt ad riſũ ⁊ ſolatiũ.ſᷣaʒ ꝙ iſte

cZ ipoꝛtunꝰtrufatoꝛ ⁊ luſoꝛ. ſic ꝙ ſi riſũ

vel ridere faciat alios nũqᷓ recedet a
ſe ipſo nec ab alijs audire ipſũ volẽti⸗/
be. ðꝛ aũt nõ recedere a ſe ipſo.qm̃ ali
quãdo deridebit ſe ipʒʒ vt ſolatiũ ſit ali
is magis acceptũ. ⁊ ab b mõ nõ rece⸗
dẽs ð nõ recedere a ſe ipo.Terciã

ditionẽ addit. d. ꝙ iſte talia oba dicet.

qualia nũqᷓ; diceret vir grõſus ⁊ aliqũ
quedã que vir bonꝰ nũq; libẽt᷑ audiret
Cñr ibi.. Agrios aũt. Põit duas cõ

ditões agreſtis. d. ꝙ agrios k agreſtiſ

bʒ duo.pꝛiuzʒ. ad tłes collocitões ẽ
totꝰ iutił. ᷣm ꝙ ipe nihil taliũ oboꝝ in

mediũ cõferẽs.vel pferẽs in omibꝰ qᷓ

dicũt ẽ triſtis. QAð ãt hᷣ ſit male fcm̃ ꝓ
bat p b.qꝛ regeſ ⁊ ludꝰrequiẽ pᷣſtãs E
qd neceſſariũ ĩ vita fatigabili fragili

qWuare buiuſmõi requiẽ fugere ſemp ñ

ẽ bonũ.Cñr ibi.. Zres igit᷑. Coõpat
hãc stutẽ ad duaſ ĩpxio pexpoſitaſ.d.
ꝙ tres ſũt medietateſ i vita que iã deẽ

ſüt. cõneniũt ãt ĩ H ꝙ oẽs tres ſũt circa

cõicatiõm ſermonũ quoꝛũdã et opumꝰ
iñ poſtea differũt. qm vna ẽ circa veri
tatẽ mãifeſtatiõis ꝓpꝛioꝛũ bonoꝛũ ſ.
Sacitas. alie o circa dełctabile. tñ ad
buc differẽt. qꝛ vna ẽ circa delectatiõʒ

que fit ĩ ludis ſicut eutrapelia. alia 0o

circa delectatiõeʒz que fit in hijs collo

in genere ⁊ fm ſe põt eſſe opꝰ virtuuᷣ
Sʒ ludꝰ eſt opꝰ itpãtie ⁊ vłr opꝰ mol
liciei. vt.j.li. ?c? xjeᷣ vbi ðꝛ. ꝙ intꝑatꝰ
eſt luſiuꝰ. molliſ eni luſus remiſſio vite
quare ludꝰ vel luſus nõ põt eẽ op? vir
tuſ. 2 phbat᷑ bᷣ idẽ rõne inſtrumẽtoꝝ
ludi que ſũt ſᷣm pvᷣ m:deriſio:cõuitium
ridiculũ.bijs eiĩ vtimur in ludo: ſʒ nul
la virtꝰ vtit᷑ eis cuz ola ſint mala.e
malicia enĩ cõuitij legit᷑. Qui cõuitia

tur aĩco diſſoluit aĩ citiã. Eccł.22²

deriſoꝛe aũt dicit beda.ꝙ deriſoꝛ eſt ꝗ

pxioꝝ ſimplcitati impꝛobe inſultat.
Seriſio vᷣo ẽ vox cõfuſa leticie inſulta
tiõem imoderate hilaritatẽ denũtiãs.
Be ridiculo ãt hẽmꝰ.ꝙ pᷣs.õ. li.: pꝓ
haãs q fła per concupiam nõ ſũt iuolũ

taria arguẽdo ducẽs ad icõueniẽs. du

cit ad ridiculũ tãq; ad icõnueniẽs. qua
re hec tria inſtia ludi ſũt mala. ⁊ per
ↄñs nõ ſüt inſtra opis virtuoſi. 3 P/

bat᷑ idẽ rõne effectꝰ ludi ꝗ eſt riſus:qꝛ
nullũ opꝰ virtuoſũ bʒ malũ effectũ: 13
ludus habet malum effectũ.ſ. riſum ꝗ
mał eſt. Zicit enĩ ſalomõ.riſum repu
taui erroꝛẽ ⁊ gaudio dixi. ad fruſtra 6

ciperis.Eccł.2. quare vt pꝛi. 4 pba

tur idẽ rõne mõt: qꝛ oẽ opꝰ virtun ẽ p
cõſiliatũ pᷣelectũ ⁊ ſerioſe factu. ſz lu⸗
dicra opa ñ. cũ ſit diuiſa ꝭ opa ſerioſa

uare opa ludicra nõ poſſũt eẽ vᷣtuoſa

ʒ oppoſitũ pbat pps. Dicẽdũ 5.
ludꝰ põt fieri.vł in via medicie. vel in

via cõcupĩe ad neceſſitatẽ vł ad volup
tatẽ. ad vite fcreanonẽ ⁊ requie x ad
diſſolutionẽ ⁊ laſciuiã.ſcũſ aũt ĩ via co

cupie ad voluptatẽ ad diſſolutio né. ?
ad laſciuiã nõ pot eè opꝰ virtut. qꝛ *

BP euidẽtiã dictoꝝ de eutra/

vm lud poſſit eẽ virtu opuſ

.

M
„
“
„

eee

—

LIBRO

pꝛincipũ ⁊ finis ⁊ mod ↄdñt cõditõ
ni pᷣtutis.fcũs aũt ĩ via medicie ad ne

ceſſitatẽ releuãdi anxietatẽ ⁊ tediũ.

fatigationẽ ⁊ faſtidiũ ⁊ ad recreatio/
nẽ ⁊ requiẽ pᷣſẽtis vite fragił põt eſſe
opꝰpᷣtutis.Qm̃ oẽ opꝰ volũtariũ neceſ
ſariũ ad bñ eẽ hũane vite põt eẽ opus
tutis.ſi enĩ nõ põt nec tũc ꝑ ↄñs poſ
ſet bñ fieri.⁊ ſi nõ poſſʒ bñ fieri.tũc eſ
ſemꝰ neceſſitati ad male opari ꝑp ↄſe
qui bñ eẽ hũane vite.ꝙ ẽ ĩ pbatũ.õ.li⸗
5. Ex quo reſtat ꝙ tale opꝰ poſſz fieri
bñ ⁊ p ↄñs vᷣtuoſe.Et ſic poterit eſſe
opꝰ oᷣtutis. Sʒ ludꝰ fo mõ accept eſt
opꝰ volũtariũ vt de ſe pʒ ⁊ neceſſariũ
ad bene eſſe:quia neceſſarium ad pᷣ/⸗
dicta.quare põt eẽ vᷣtuũ opus. Qua⸗/
lis aũt eẽ debeat ludꝰad bᷣ ꝙ ſit stuoſꝰ
qõe ſequẽti videbit᷑. Dicẽdũ ꝗᷓ ad pꝛi
mũ.ꝙ ludꝰvt attributꝰĩitempato ⁊ mol
li ſit ſemp ĩ via cõcupie ĩ oꝛdie ad vo/

luptatẽ ⁊ ſic tm̃ eſt opꝰ malũ ⁊ vitio⸗

ſum.nõ vᷣm ſe ſimpłr nec ĩ genere.Sʒ
in tali via ⁊ oꝛdie. Ad vᷣm aũt dõ. q;
cõuitiũ deriſio ⁊ ridiculũ ſᷣm ſe ſũpta
ſũt mala.qꝛ cõuitiũ ẽ ĩ pperatio vitij.
vł quaſi vitij.⁊ p ↄñs ẽ iniuria pximi
Seriſio ẽt ẽ inſultatõ ĩ cõtẽptũ aliene

ſimplicitatis fcã v p pf̃s iiuria. Kidi

culũ aũt ẽ ᷣbũ cõtemptu ⁊ cachino di⸗/
gnũ ⁊ p ↄñſ malũ.h̊ tñ vt inſtr̃a ludi li
beralis ⁊ honeſti:nõ ſũt mala qꝛ nõ
ſũmũt᷑ nec fiũt nec reipiũt ĩ foꝛmali rõ
ne ⁊ itentione ſua ſʒ pociꝰtalia vᷣba ſũ
munt᷑:vł ſũmi deberẽt vt mãliter dcã.
qꝛ ĩ tali ludo nec ẽ pꝛincipiũ motiuuʒ
nec finis nec itentio nec modꝰ cõuitij

ſimpłr dicui nec deriſiõis nec ridiculi.

qꝛ ĩ talibꝰ ſimpłr ſũptis. pꝛincipiũ ẽ
malũ.puta odiũ ira vel fatuitas.finis
ãt małꝰ. qꝛ cõfuſio iſtiꝰ⁊ illiꝰ.intentio
ẽt mala ſᷣm finẽ malũ.modus ẽt malꝰ
.ſ.toꝛuꝰ.vel iſidioſus vel cõpoĩtuſ. In
ludo ãt nec ẽ malicia illa pꝛĩcipij nec

finis nec ĩtentõiſ nec modſ. quare iſta

vt decẽt᷑ ĩtratia ludũ nõ ſũt mala. Ad
terciũ aũt dðᷣ. q; riſt us qñq; puenit ex
nãli diſpõne hoiſ:ſic ꝙ etiã ĩuolũtarie

ridet: ⁊ tunc nee bonus nec malus eſ
moꝛałr:ſʒ videt᷑ bonꝰ nãłr: qm atteſta
tur ſuꝑ bõitatẽ nature. aliqñ at pueit
ex aliquo addito ad nãm. puta ex la,
ſciuia ⁊ tunc vocat᷑ erroꝛ qꝛ ex erroꝛe
vel cũ erroꝛe ꝓuenit.aliqñũ vero volun
tate dandi vel recipiẽdi ſolaciũ ad re
creatiõem ⁊ reꝗẽ vue ⁊ ad vitãdũ te

diũ fatigatiõeʒ ⁊ faſtidiũ.(¶ Ad. 4.90o

dð. ꝙ opꝰ ludicrũ eſt opꝰ pcõſiliatũ t
pᷣelectũ vt fiat:ſed in cõſilio ⁊ electio
ne nõ eſt pᷣoꝛdinatũ quałr fiat.hᷣ enim
ptinet ad epidexiã aptitudinẽ ſicut cũ
virtꝰ ⁊ pꝛudẽtia impant ⁊ pᷣoꝛdinant
ꝙ fiat vnũ op artifitioſũ nõ tñ ipant
quałr fiat artifitioſe: qꝛ b ſpectat ad
artẽ.ſic etiã cũ virtꝰ pꝛudẽtia ĩpant
opus ludicꝝ: nõ poꝛdinãt ei modũ ꝗ

ſpectat ad illã aptitudinẽ epidexiam

que ſñ deliberatiõe rõnis exegꝗt᷑ luduʒ

ſicut ⁊ ars que nõ deliberat.vt habet

2* phicoꝝ. 1

di liberał ⁊ moderati nõ in.

iurioſi nõ ipoꝛtuni nec oneroſi:ſʒ ue

niẽſj honeſti ⁊ groſi ſufficiẽuᷣ ⁊ neceſſa
rij ad vite recreatiöem ⁊ reꝗẽ ppier
reuelãdũ tediũ ⁊ anxietatẽ:faſtidiũ ⁊
fatigatiöõem:mediãs inter diſpõnem
viri agreſtis ludere nullo mõ nolend
et diſpõnẽ bomolochi imoderate ĩiuri
oſe ipoꝛtune oneroſe et indiſcrete lu.
dẽſ. Lud ej eutrapelicꝰ dʒ eẽ libe/
rał:qꝛ dʒ fieri ñ cã mercedis. Itẽ mo
deratꝰ ſᷣm mẽſurã et ꝓppoꝛtiõem dicẽ/

di et audiẽdi. Itẽ nõ iiurioſ qꝛ nõ cõ

tumelioſus.vt ait ppᷣs. Iẽ nõ iĩpoꝛtu/
nꝰ qꝛ eſt tꝑs flendi et tꝑs ridẽdi. Itẽ
nõ oneroſus:qꝛ fit ad regꝗẽ et cõſola/
tiõem. Itẽ cõue niẽs:qꝛ decẽs pſonas
que ludũt. Itẽ honeſtꝰ:qꝛ ſine turpilo
quio. Itẽ groſus:qꝛ riſũ inducẽs pꝑma
net ᷣm virtutẽ regulatꝰ: qꝛ taliter lu/
dẽs eſt ſibi lex in moꝛe. Itẽ ſufficiẽs:
qꝛ nõ defcũoſus ad cõſequẽdũ finẽ in

tẽtũ. Itẽ neceſiariꝰ qꝛ nõ ſupfluit yltra
neceſſarie cõſolatõiſ exigẽtiã.( L.24

44.
S eꝛ2. dõ. ꝙ eutrapelia ſᷣm de⸗
ſcriptiõem eſt hĩtꝰ electiuꝰ ln

Allnccüran
Iigibinsn

nntitpeene
feratnel
siplöorn
Nrwpkrpi
ninett fint
Slenj verecid
ſaunſa
utt̃cicedis
arlcſi
aansctor
ündor noſi
ſübins e
Uniiderene
ſenrbieſtrun⸗
Alſrſcrſarae
Chictmtäti
1nwifnin
thhernithe
eſügameſe
ifmmmieran

(ünmcringff
itoghen

pſtigterpeſt
lgipzſnlte
Ewntitin ii

Pteppeſrcift

ütttm li

niſTenteen

—

ſt iſ
neme
(lun⸗ d
ſolanſe,n

= S=

ciani
äialfi

Nmintti

iii
nire:giſ
idi ian
örini

linindnn
dertieſnn

Sedönirun
.

.
6Egammut
i ſeftii
geniien i
it mieuit
Nrnednüs Mu
8 udere nolin

donolcchiinmt
enenſet a

1

IIII.

*

NVic agit vel poti ſe excuſat.
qꝛ nõ agit de paſſiõe verecũdie. Pꝛi
mo ãt ꝓponit duo ꝓbããda.2 phat p/

poſita ibil Beterminãt t ;:· remouʒ
quuedã dubia ibil ſi ãt ſũt b qdẽ ꝗ? ex
cuſat ſe de cõtinẽtia:qꝛ nõ ſtati agit ð
iyʒa ibi Mõ eſt ãt nec incõtinẽtia pꝛo

ponit excuſans ſe ꝙ de verecũdia ñ
cõuenit dicere tanqᷓ; de quadã virtute
qꝛ ipᷣa eſt paſſio.Et qꝛ nõ eſt virtuſ iõ

ꝗad pñᷣs nõ eſt de ipᷣa dõ: ipᷣa eni magiſ

aſſiłat᷑ paſſiõi:qꝛ vere paſſio eſt qᷓ; ha
bitui qm hitus nõ eſt ¶ Cñr ibil deter
minat ãt hec duo ppoſita pbat. pꝛĩo

ꝙ verecũdia eſt paſſio.2? ꝙ nõ eſt vir⸗

tus ibil nõ omni vtiq; etati q; pꝛimuʒ
ꝓbat dupłr. pꝛio ſic.verecũdia deter
minat᷑ ⁊ diffinit᷑ per paſſiõem timoꝛiſ

Eſt enĩ verecũdia timoꝛ ingłificatio/
nis.quare ſeꝗt᷑ ꝙ eſt paſſio.huiꝰ rõniſ
ponit tĩ añcedẽs ⁊ pʒ 2? ibil pficitur
at Arguit ſic. ꝙ fit in hoĩe cũ trãſmu⸗

tatiõe coꝛpis eſt paſſio ⁊ nõ hitus:ſed

verecũdia hoc mõ fit in hoie. quare ẽ

paſſio nõ bitus.hui rõnis ponit pꝛi

mo mioꝛzẽ.d. ꝙ verecũdia pꝑficit᷑ vel ef

ficit᷑ in hoĩe ſiłr timoꝛi facto circa pi/
cula ſeu ſiłr ſicut ille timoꝛ. Qõð ptʒ.

qꝛ boĩeſ verecũdiã paſſi rubeſcũt ſicut
⁊ illi moꝛtẽ timẽtes palleſcunt.vtraqs

ãt iſtoꝝ vidẽt᷑ eſſe coꝛpalia.i.coꝛpales
paſſiões.quare ſicut timoꝛ moꝛũ fit cũ
trãſmutatiõe coꝛpis ſic ⁊ verecũdia qͥ
eſt timoꝛ ingłificatiõis.AHaioꝛẽ autẽ
ſubdit.d.qꝙ hᷣ qͥ dicta ſũt vidẽteẽ magiſ
paſſiõis.i.ex paſſiõe qᷓ; hitus.i. ex ba

ditu. ¶ Eit at notãdũ. qꝙ nã intẽdit iu/

uare ptẽ paſſam.ſic ãt eſt ꝙ vultꝰ pati
tur verecũdiã:qꝛ ibi eſt locꝰ głificatio

nis ⁊ oppoſite cõfuſiõis. Et ſur ſpes

głiatiõis ⁊ timoꝛ illiꝰcõfuſiõis.vñ ſcri
bit᷑ in pᷣſ. Lota die verecũdia mea con
tra me eſt:⁊ cõfuſio faciei mee coope
ruit me. Matura igit᷑ miſta vultui mit
tit ſanguinẽ ad vultũ pꝛo eiꝰ cõſoꝛta/
none ⁊ ſolamie: inde vultꝰ rubeſcit.

Erecũdia aũt Cetera pa-/
tent. Supꝛa egit de virtutibꝰ.

coꝛ at timet moꝛtẽ.qꝛ in eo ſedes ẽ vi
te: ⁊ iõ nã mittit ad coꝛ actu timẽſ ſan
guinẽ cõſolatoꝛẽ ⁊ cõfoꝛtatoꝛẽ. detra
cto ãt ſanguine ab alijſ ptibꝰ.ptes ille
palleſcũt.(Eñr ibiſ nõ omni vtiq; eta
ti pbat.ꝙ verecũdia nõ eſt virt dupli
ci rõne.2 ibil nec ei ſtudioſi. Pꝛimo
Sarguit ſic. Hulla virtꝰ magis cõueit
etati iuuenili qᷓ; virili ⁊æ ſemili:ſʒ vere/
cũdia magis cõuenit iuuenili qᷓ; ſenili
vel alteri.quare nõ eſt virtꝰ. Huiꝰ rõiſ
ſupponit maioꝛẽ li. pꝛio in plogo vbi
ð2. Juuenis nõ ẽ cõueniẽs auditoꝛ po
litice ppter inexperiẽtiã actuũ hũůano
rum. Hinoꝛẽ ãt põit diffuſe.d.ꝙ ve⸗
recũdia nõ cõuenit oĩ etati ſʒ ſolũ iuue
nili.qð pʒ ex cã ⁊ ex effectu.Ex cã q-
dẽ:qꝛ nos eſtimamꝰ opoꝛtere eẽ vere
cũdos iuuenes pꝛo eo:ꝙ ipᷣi fᷣm paſſio
nẽ viuẽtes.multa peccãt ⁊ magis ꝑec
carẽt ſʒ a verecũdia pꝓhibẽt. ¶ Et B
ẽ cã.quare cõgruit iuuenili etati uere /

cũdia. Effectꝰ ãt ⁊ ſignũ eſt.ꝙ nos cõi

ter laudamꝰ iuuenes uerecũdos dicẽ

tes eos bone indolis ⁊ ſperãtes eos

foꝛe bonoſ.⁊ ſic pʒ.ꝙ uerecũdia con./
uenit iuuenili etati.Qð ãt ſemli nõ cõ
neniat.pʒ ex eiſdẽ duobꝰ: qꝛ uerecũdi
am non laudam in ſene ſicut ĩi iuunene
Muillꝰ enĩ laudabit ſenẽ ſi ſit nerecun
dꝰ. 2 qꝛ non eſtimam opoꝛtere ſenẽ
aliqd opari eoꝝ in ꝗbꝰ ẽ uerecũdia.?
iõ qꝛ ſenex ꝗ nõ ducit᷑ paſſiõibꝰ ſicut iu
uenis nõ bʒ mãm uerecũdie.quare ue
recũdia ſenibꝰ nõ cõuenit nec p ↄñs ẽ
uirtꝰ ¶ Eñr ibil neq; enĩ ſtudioſi. Ad
idẽ arguit 22 ſic.oĩs vᷣtꝰ eſt ſtudioſi.i.õ
tuoſi:ſʒ Secũdia nõ eſt uirtuoſi.quare
nõ ẽ uirtꝰ.huiꝰ rõnis ponit ⁊ declarat
minoꝛẽ. d.ꝙ uerecũdia ſicut nõ ẽ nec
intereſt viri ſenis ſic nec eſt uiri ſtudio
ſi:qꝛ uerecũdia ẽ in pᷣuis ⁊ de pꝛains

opatiõibꝰ ñ ei ẽ opãdũ talia de ꝗbꝰue

recũdari opteat ea. ↄſtat ãt.ꝙ uir ſtu⸗
dioſꝰ ñ opat᷑ ea qͥñ oʒ opari ð ꝗb ipʒ
opteat vecũdari. Cñr ibil ſi ãt ſt vz bi
tatẽ bᷣ ꝗdẽ Remouet q. dubia ſᷣm ibi

Sic ãt habẽ terciũ ibil Erit ãt vtiq;

IIBRO

Iquartũ ibil Si ãt iuerecũdia Primo
igit᷑ aligs dubitaẽt.ſi vir ſtudioſus eẽt

verecũdꝰ circa illa que ſunt turpia m

opinionẽ qᷓ;uiſ nõ ſint turpia fʒ verita
t᷑ẽ. ſicut eẽt ſequeſtratio cũ muliere ſo

la ĩ qua eẽt turpit 3 opionẽ qᷓ;uiſ
nõ vſᷣm enrani Aab ier dicit philo
ſophꝰ.ꝙ turpia ᷣm veritatẽ. ⁊ turpia
Fſm opinionẽ qᷓ;tũ ad ꝓpoſitũ nõ diffe
rũt. qꝛ nec iſta nec illa ſũt opãda.⁊ ſi
nõ ſũt opanda nec erũt utiq; ſtudioſo
hoĩi verecũda.qꝛ nũq; opabit᷑ ea. hoc
.n. ⁊ tale ẽ pꝛaui hoĩs.puta opari ali
qd tur piũ. ſᷣʒʒ dubiũ remouz ibi. Sic
aũt hẽre ].Dubitaret aũt aliꝗs ſi ſtudi
oſus ſic ſe hʒ.ꝙ ipᷣe nũc nõ verecũdat
cũ ſic ſe hʒ ⁊ ſic ẽ diſpoſitꝰ.ꝙ ſi aliꝗd
turpiũ oparet᷑ ipſe ꝓ tũc verecũdaret᷑
Querit᷑ ãt ̊ ſi iſta diſpoſitio ſit ſtudio
ſa⁊ iſtò ſic ſe hẽre ad uerecũdiã ſit ſtu
dioſũ¶ Ad boc dicit philoſophꝰ· in
cõueniẽs ẽ exiſtimare pp boc illud eẽ
ſtudioſũ.ꝙ declarat qꝛ verecũdia ñ ꝓ
uenit hoĩ mſi ex opibꝰ volũtarijſ.ſtudi
oſus ãt nũqᷓ; opabit᷑ turpia volũtarie
quare nõ hʒ diſpõez ad hoc.ꝙ illo ca
ſu poĩto verecũdet᷑.Exẽ plũ ãt ad hoc
põt dari de alio tioꝛe.Si eĩ aliꝗs ẽ ex
tra picula mortis nõ timet moꝛtẽ ⁊ ẽt
ſi nũq; icurreret illa picula niſi volun
tarie poĩto ꝙ nũqᷓ; vellʒ. nec velle poſ
ſet.nũq; timere poſſet.Sic ẽt oĩis bonꝰ
bhõ qui ẽ ex mala opa.ẽ ex picula ↄfu
ſiõis ⁊ ĩigłiatiõis.nõ eĩ põt depᷣhẽdi ĩ
turpi actu.poſtq; turpit᷑ ñ agit.ad hec
ãt opa turpia nõ põt vẽire niſi volũta
rie nec p ↄñs picula cõfuſiõis icurrere
niſi volũtarie.volũtarie o nũqᷓ; põt ea
icurrere bonꝰ hõ inq;tũ bonꝰhõ. quaẽ

—

nec ĩiqᷓ;tũ bonꝰet ſtudioſus hõ.põt hĩe

aliq; diſpõnẽ ĩ oꝛdie ad veꝛecũdiam.
Tertiũ dubiũ remouʒz ibi.. Erit ãt vti
; ]. Dubitaret ei aliqſ.ut verecũdia
eẽt hoĩs ſtudioſi ex quadã ſuppõe vł
ypoteſi.qm̃ ad minꝰ hoc hẽbimꝰ.ꝙ ſi
ſtudioſuſ operturpia ĩ quacũq; cã ope
tur tũc verecũdabit᷑.Ad hoc ãt rñdet
pbi.d.ꝙ boc nõ ẽ circa virtuteſ.Eſt ei

—

ſciẽdum. ꝙ hõ ſtudioſus ẽ ĩ potẽtia ad

aliqð opꝰ dupłr. vno mõ ſᷣm virtuteʒ
alio mõ ↄ virtutẽ. Eſſe ĩ potẽtia ſʒ uir

tutẽ.eſt eſſe circa virtutẽ ꝙ debet hoi
ſtudioſo.vt ſtudioſ eſt.⁊ illa potentia
põt dici eẽ hoĩs ſtudioſi. Eſſe ũt in po
tẽtia ↄ virtutẽ.puta qꝛ iuſtꝰ hõ de po⸗/
tẽtia nãli volũtat᷑ ſue poſſʒ vtiq; iiuſte

agere. B inq;ᷓ eẽ in potẽtia nõ ẽ circa s
tutẽ nec debet᷑ hoĩ ſtudioſo vt ſtudio,

ſus eſt.quare verecũdia nõ erit homis
ſtudioſi enã ex ſuppoſitiõe:qꝛ illa ſup
poſitio eſt ↄ:nõ circa virtutẽ ꝑ quã eſt
Hudiolus Auartu dubiũ ĩmouet ibi
LSi at inuerecũdia Dubitaret auteʒ
aliꝗs cũ iuerecũdia ſit ꝗd pꝛauũ ⁊ nõ
verecũdari ĩ hoc ꝙ eſt turpia opari ſit
etiã pꝛauum. vtꝝ verecũdia oppoſita
eẽt ſtudioſa.qð videret᷑:qꝛ ſi oppoſuũ
in oppoſito ⁊ ꝓpoſitũ in ppoſito:ſed
inuerecũdia eſt in oppoſito qꝛ pꝛaua

quare verecũdia erit in ꝓpoſiuto ⁊ erit

ſiudioſa¶Eld bᷣ ãt dicit phi.ꝙ nõ ſeg
tur ſi inuerecñũdia ẽ pᷣua: ꝙ verecũdia
ſit ſtudioſa.Cuiꝰ rõ ẽ.qꝛ vtraq; fit cir
ca mãm que repugnat virtuti ⁊ ſtudio

ſitati:qꝛ vtraq; bʒ locũ circa opa tur/

pia virturi repugnãtia.¶ Altio ãt ibij
MHõ ẽ ↄtinẽtia excuſat ſe:qꝛ ſtati non
agit de ↄtinẽtia.d.qꝙ nec ipᷣa ↄtinẽtia
eſt virtꝰ:ſʒ ẽ mixta ex quodã ſtudioſo

X ex quodã pꝛauo. hʒ eni rõem ⁊ ele/
ctuõem rcãm ⁊ firmã. h ãt ſũt ſtudioſa

⁊ laudabilia.vt ſupꝛa ĩ fine pꝛimi. hʒ
etiã cõcupias pꝛauas. ⁊ in b pticipat
cũ vitioſo ⁊ ſic ipᷣa ẽ mixta.dicit ãt ꝙ ðᷣ
hac oñdet᷑ aliꝗd in hijs qᷣ dicẽda ſunt
poſteri.ſ.li.⁊.cõtinuat etiã que ſe ad
imediate dicẽda.d.ꝙ nunc ãt dicamus
de iuſtica. 4. Q. 44“.
D euidẽtiã eoꝝ que de vere/
cũdia dcã ſũt querẽduʒ ẽ.vtꝝ
aligꝗs ſimpłr bonꝰ ⁊ ſtudioſ⸗
it verecũdꝰ. Et arguit᷑ pꝛio ꝙ ſic.pꝛi

gnanimitate. 2 qꝛ oĩs amãs cõpa/

tit᷑ amato. vt. .li. 8: et 2: rethoꝛice. ſʒ

X

mo qꝛ magnimꝰ eſt ſimpłr bon: ⁊ tiñ
ipᷣe bñficiatꝰ ecũdat᷑.ſupꝛa c de ma/

iſeien⸗
woel on
bpuni
ri b
oergti
vipheſt⸗
dani. 4.
Mitte
antoren
minurtn
pitr
zuboncelog
ſiger
gotnmscon
Erhüürtn
gurec
Pinuſuett
Gil ſubie
fbopeſkn
gitetapoe
Geſint oc⸗
1ſecini
Cicd iecin
ſonosg bah
ip itcöfinn
cärcoenm
uutſtücen
nilpaepi
fininnens
it khüi

Amiired

Counenirere
Alorzare

nökinir
eridanic⸗

Weell dephe

ſürifioſen

Ningin
Nfekricgr⸗
nſ gns

Pigtphin⸗

ldeghe⸗
tutildecg

Unhenn

nkſeſhe
Neiiiritn
Weerichtie
kiröcnannmn
Necid Dabn
reidi ugin
Niaadnctipi
iiscingi
Meridnifrg
o. AàHN
eepugrI

mienginn Gn

miin ewtuſegt
mnina dg uft
Gininnercun
Niieano zuift⸗
rim t frni hin
blia. huinn
Ggins ens 1l
otſeitinmm
dei digdnbei
i tinme,
te cicdes

Danitüin
t

IIII.

aliqs amat p virũ bonũ põt verecũda
ri. et ipe vᷣecundari. 3: de cuiuſcũq;
bono et bonoꝛe głiamur de ipᷣiꝰ malo
et obpꝛobꝛio confũdimnr et vecunda
mur: ſʒ vir bon et ſtudioſus głiat de
bono et głia pentũ ſuoꝛũ.quare etiam
de oppoſuo poterit et cõfũdi et vere/
cũdari. 4 qꝛ qcũq; bʒ in ſe verẽda
pndẽda ⁊ erubeſcẽda põt becũdari ſi
cõnngat ea quocũq; caſu reuelari.b ei

experimur in nobᷣ ⁊ h expti ſũt pꝛimi

pẽtes poſt peccatũ.pᷣ etiã notat ariſt.
2 rethoꝛice inducẽs diſputatiõem an
tiphotis ⁊ dyoniſij ſuꝑ ꝗbuſdaʒ ꝓxio
moꝛituris cõtra Secũdiã velatis. Sed
vir q;tũcũq; bonꝰ ſecũ poꝛtat illa vecũ

da. quare vecũdari põt. y? qꝛ fm tul

liũ modeſtia eſt ꝑ q; pudoꝛ honeſtatis

carã ⁊ ſtabilẽ cõparat auctoꝛitatẽ: ſed

vir bonꝰ eſt modeſtꝰ a boneſtꝰ. quare
erit etiã pudoratꝰ v ꝑ ↄñs vecũd cuʒ

idẽ ſint pudoꝛ⁊ Secũdia ⁊ ið pudẽdũ
2 ecũdũ. 6: qꝛ ꝗ p̃t cõfũdi pᷣt ⁊ vecũ
dari cũ vecũdia ſit timoꝛ ĩ fantaſia cõ

fuſionis. vt habet᷑ 2? rethorice.ſed vir

optim pt cõfudi. Exẽplũ de paulo di

cæxte. cõfundoꝛ in vovᷣ ad gał.4. quare
potuit ecũdari.¶ Sed oppoſitũ de
termĩat ⁊ pbat phi.¶ Pꝛo euidentia
rñſionis pᷣmittenda ſũt tria.pꝛĩo quot
modis ð vecũdia. 2: quot ſũt oba vᷣe/
cũdie.3? quot modis pdit᷑ verecũdia.
Dicit᷑ ãt verecundia tribꝰ modis. ðꝛ
eni verecũdia vno mõ nãlis inclinatio
ad motũ verecũdie quõ dicimꝰ aliquã

do iuuenẽ verecũdũ poſito ꝙ doꝛmia

¶ Alio: ðꝛ verecũdia ille mot factuſ

„

fm pᷣdcãm inclinatiõem mõ quo ð qq

verecũdari cũ aliqð turpe cõmiſerit ti
mẽs actu dephendi. 32 mõ ð verecũ
dia cõfuſio ſequẽs depᷣhẽſiõem hois ĩ
turpi aciu qũ ruboꝛ maxie pfũdit faci
em. verecũdia vero hʒ duo genera ob /
iectoꝝ.ſ. ꝑſõas coꝛã ꝗbꝰverecũdat᷑:de
ꝗqbꝰ agit phi.2? rethoꝛice. ⁊ cãs ex ꝗ/⸗
bꝰ æ de ꝗb verecũdat᷑ ⁊ ea que ſut an
nexa talibꝰ cauſis. Et ibi diſtinguẽda
ſũt tria. que timemꝰ cuʒ verecũdamur

Fian pp verecũdiam operabatur.
di

X

timem eni turpi a opa æ timęm ꝓpi

illa pꝛiuari honoẽ ⁊ glłia.timem etiã
cõfuſ iõem faciei que eſt quedã paſſio
ſequẽs ingłiatiõem.i.pꝛiuatiõezʒ głie
Et ſᷣm bec tria que cõſequẽter timẽt
huiuſmõi paſſio vocat᷑ et diffinit᷑ tripłr
vocat᷑ enĩ verecũdia in oꝛdie ad turpi
tudinẽ.Et diffinit᷑.ꝙ ẽ tioꝛ ex turpi a⸗/
ctõe.dam.li.ꝛ?⁊c? iq vocat᷑ ẽt pudoꝛ in
oꝛdĩe ad ĩgłiationẽ⁊ diffinit᷑ ꝙ ẽ tioꝛ⸗
iĩgłiationis.vt hic ait phi. vocat᷑ ẽt eru
beſcẽtia ĩ oꝛdie ad cõfuſionẽ ⁊ diffinit
ꝙ ẽ timoꝛ ĩ fãtaſia cõfuſiõis.2? rethori
ce. Nerdit᷑ ẽt dupłr ex duplici cã.vno
mõ p deſcẽſũ ad malũ.alio mõ ꝑ aſcẽ
ſuʒ ad maiꝰ bonũ.ſicut continẽtia pdi
põt p deſcẽſũ ad ĩcõtinẽtiã ⁊ ꝑ aſcẽſũ
ad tẽperãtid · Sic ẽt iuuẽis verecũdus
põt pdere verecũdiã.nõ qdẽ illã nãlẽ
iclinationẽ ſibi nãliter cõnaturatã.Sʒ

perecũdiã 2 mõ dcãʒz ne.ſ.excedat fre

quẽt᷑ ĩ illã dupłr. vno mõ pꝑ traſituʒ ad
iuerecũdiã.alio mõ p aſcẽſũ ad vᷣtutẽ
pfectã. fiet at ĩuerecũdꝰ qꝛ pdet ap/
petitũ honoꝛis ⁊ honeſtaſ.b aũt ab-
petitũ pdet p exceſſũ alteri appetitꝰ
p ꝓſecutionẽ eiꝰ.puta pꝑ appetiũ dele
ctatiõis vł pecũie. ſic ei viðᷣmꝰpuellaſ
pudicas ⁊ verecũdas fieri meretrices
ipudiciſſimas ⁊ iuerecũdiſſimas qꝛ ve
hemẽti appetitꝰ huiꝰ appetibił abſoꝛ
bet extiguit appetitũ alteriꝰ.poterit

Et iſte iuuẽis pfcẽ etuoſus fieri ꝑ exceſ
ſũ bonoꝛũ opuz. factꝰ ãt vtuoſꝰ p vtutẽ

ꝓhibebit ab hijs turpibꝰ a gb' ꝑ vere
cũdiã phibebat᷑ et ꝑ eã operabit illa

Hijs ̊ pᷣmiſſis dð.pꝛimo ꝙ vir ſtu/
oſus nõ põt ꝓpꝛie verecũdari.i. ti⸗

—

moꝛe in turpi actu dep̃hendi.?? e põt

verecũdari ſũmedo verecundari large
ſm ꝙ eſt pudoꝛari ingłiari erubeſcere
a cõſundi.pꝛimũ ꝓbat᷑ ſic. pꝛĩio qꝛ oiſ
timẽs turpẽ actũ eſt ꝓpinquiꝰ turpi a/
ctui. timem eni mala ſi nõ lõge ſut ſʒ
ppe. vt ꝓbat ppᷣſ2. rethoꝛice.Que eĩi
lõge ſüt valde nulł timet ſciunt enim
oẽs ꝙ moꝛiẽt ſʒ qñ nõ ꝓpe moꝛte ſüt

IIBRO

nihil curãt. Sic g̊ pʒ. ꝙ ois timẽs ẽ ꝓ
pinqui ei ꝙ nimet:ſed vir bonꝰ nõ eſt
ꝓpinqui turpi actui cũ ſit diſpoſitꝰ ⁊
hituatus ad oppoſitũ. quare nõ timet
turpẽ actuʒ. 2. qꝛ ois verecũdꝰ tiens
depᷣhẽdi in turpi actu pl tiet dep̃ᷣhẽſio
nẽ hoĩm q; turpitudinẽ actuũ. nullłꝰ eĩ
nõ curat de głia vel ingłiatiõe niſi ꝓ
pter głificãtes.vt ait pvᷣs 2: rethoꝛice
h etiã expimur qꝛ turpia cõmittẽteſñ
verecundadt᷑ niſi in pñtia vel in noticia
hoĩm. vñ ſi turpitudo eſſet oculta non
verecũdaremur. Ex quo patet. ꝙ oĩs
ꝓpꝛie verecũdus plus veretura timet
dep̃henſiõez hoim qᷓ; turpitudinẽ ope
rũ:ſʒ vir ſimpłr bonꝰ nõ. imo tuneret

plus ſi ipᷣm timere opoꝛteret turpitu/ꝰ

dinẽ opis qᷓ; depᷣhenſiõem hois. ſicut
ſupꝛa dictũ eſt de magnimo. ꝙ magis
curat veritatẽ q́; opinioneʒ. quare vir
ſimpliciter bonꝰ nõ eſt verecũdꝰ. ʒ32
qꝛ oĩs verecũdꝰ ꝓhibet᷑ ꝑ verecũdiaʒ

ab aciu turpi cũ trãſmutatiõe coꝛpali

vt viſũ eſt in textu. Sed nullus vir ſim
płr bonꝰ ꝓhibet᷑ ꝑ verecũdiã: ſʒ ꝑ vir
tutẽ ab actu turpi nõ cũ trãſmutatione
coꝛpali.qꝛ iſte ꝓhibet᷑ electiõe fᷣʒ quã
regit᷑ ñ paſſiue: qꝛ illa nõ ducit᷑.hᷣ etiã
expimur bonos viros non trãſmutari
coꝛpaliuter:cũ a turpibꝰ dñt abſtinere.
h etiã ptʒ pꝑ ſiłe.qꝛ ſicut tpatus qui añ
fuerat cõtinẽs nõ abſtinet a turpibus
ex cõtinẽtia:ſʒ ex tpantia. Sic vir vłr
bonꝰ nõ abſtinet a turpibꝰ ꝓpter vere
cũdiã:ſʒ ꝓpter virtutẽ ꝑpfecta . Et poſ
ſet argui a maioꝛi deſtructiue. qꝛ ma⸗
gis videt᷑.ꝙ vir tpatus vteret᷑ cõtinen
tia qᷓ; verecũdia cũ melioꝛ ſit ↄtinẽtia
qᷓ; verecũdia. ⁊ tñ nõ vtitur ea: ſʒ vir
tute pfecta.quare nec verecũdia. 4?
qꝛ oĩs verecũdꝰ abſtinet a turpibꝰ ſer
uiliter qꝛ ꝓpter coꝛpalẽ paſſiõeʒ. vt ha
bet᷑ hic:ſed vir ſtudioſus abſtinet non
fuiluter:ſʒ libere ac liberaliter ꝓpter
bonitatẽ ⁊ rõem.quare nullꝰ vere ſtu
dioſus eſt ppꝛie verecũdꝰ. ¶ Scõm ãt
ꝙ verecũdet᷑ uerecũdia large ſumpta.
patebit rũdendo ad argumẽta:qm ali

qua pbãt h ſimpłr.¶ Zicẽdũ ergo ad

pꝛimũ.qꝙ verecũdia magnimi nõ eſt p
pꝛie verecũdia:qꝛ bñficiari ñ ẽ actꝰtur
pis:ſʒ illa vᷣecũdia ẽ qͥdã cõfuſio ex bo
no zelo ꝓueniẽs.eſt enĩ ʒelłꝰ.vt babet
2. rethoꝛice.quedam triſticia in pñtia
bonoꝝ honoꝛabiliũ que non inſũt hoi
ſʒ pñt ineſſe ſibi. Eit t triſticia nõ qꝛ
inſũt alteri:ſʒ qꝛ nõ inſũt ei.h ãt ʒeluʒ

maxĩe hʒ magnim. vt ibidẽ habet᷑. c,’,

Omagnim videt aliũ dare ſibi ⁊ non
ecõuerſo triſtat᷑ ⁊ cõfudit.hᷣ at nõ ẽ cõ
fuſio verecũdie ſʒ ʒeli.¶Ad ſᷣm autẽ
dõ. ꝙ cõpaſſus cõpatit᷑ paſſo: qꝛ quo/
dãmõ eſt vnũ cũ eo.Et ĩ boc ꝙ vir bo
nꝰ cũ verecũdatꝰ eſt alicui malo ⁊ per
ↄñs aliqualiter vnũ cũ eo in h̊ ꝙ ẽ vnũ
cũ eo eſt etiã quodãmõ malꝰcũ eo.qua

re tũc nõ verecũdat᷑ vt bonꝰ:ſʒ vt ma.
l:qꝛ vt vnũ cũ illo melo Ateri
ſt per idẽ eſt dõ ſimpłr vel põt dici p
ibi eſt głiatio ⁊ oppoſita cõfuſio due

nõ eſt cõfuſio verecũdie ꝓpꝛie ſũpte.
Ald quartũ ãt do pñ̃r.ꝙ ↄfuſio ⁊ eru

beſcẽtia qᷓ; patimur in reuelatiõe pu,

dẽdoꝝ nõ eſt verecundia ꝓpꝛie ſũpta
niſi eẽt reuelatio volũtaria: qꝛ tũc eẽt
turpis actꝰ quẽ nõ cõmitteret bonꝰ ho
ſi ãt eẽt reuelatio caſuał vel violẽta no
caderet ibi verecũdia:ſʒ aliꝰ mod cõ
fuſiõis ⁊ triſticie Ad.y.o dð.qꝙ pu/

doꝛ nõ ſũmit᷑ a tullio ꝓ verecũdia p/
pꝛie ſũpta.imo nec pꝛo paſſiõe aliqua

ſʒ effectu quẽ pudoꝛ ĩ aliꝗbꝰbʒ. vide/
mꝰ eni.ꝙ puelle pudoꝛe multum elon

gãt ſe ab oĩ turpitudine ⁊ ab oĩ turpi

tudinis ſigno ⁊ ſpẽ.hãc at elõgatiõeʒ
bʒ uir modeſtꝰ ⁊ boneſtꝰ nõ ex paſſiõe

pudoꝛis ſicut puelle: ſʒ ex tute. quaẽ

in illa deſcripiiõe modeſtie ſũmit᷑ pu/
doꝛ nõ ꝓ illa paſſiõe pudoꝛis: ſʒp illa
elõgatione quã hñt aliq ex pudoꝛe.

Ad. 6. ãt d. p iã expoſua.ꝙ nõ ois

a cõfũdit᷑ Secũdat᷑.vñ nec paul ꝓpꝛie
Becũdatꝰ ẽ de ſtulticia galathaꝝ:ʒ cõ
fuſꝰ ẽ ⁊ ingłiatꝰ ⁊ in hoc explicit ſnia
buius quarti.
NNIncipit liber quintus.

—

pittußgi
ebathie
Etinnein
iagtveiu
ochatpte
Nnüneen
ſodeinur
Nechinti
ffinnöen
Maitile
Neoe vuluen
Meude
Ariiuttun.
iAinwa⸗
Grale⸗
lun nen
iktunitnbene
E
iutiian 7
Enhumn⸗
Mipuul
mielanb⸗
heiſtne
nitütbis
niocapiri

(rpindr
Hhontet gtn
Epoittcon
bi Poln

Priz uſe

eimoden
MRcapirnt⸗

oreiime
Ami e

rcapi

mien
wahlian
eſid Giin

.KMäth
rheenöiii
5MSiNbig
Pnter lünnd
mint tcöftaſt
aüteßzi.
NNlt ln

Hmüdn iee

mäde hin
Wuermnüdorin
enidinnli
Döreridii tNi
nmidällonh
tict winprki⸗

4

Arptopwen ii

iioſrecide
miindd ngN
ai NNNatt

znöadumu
urerrluvfüinr⸗
