ſtatuificatiuꝰ ⁊ ſic de ſingulis.qꝛ null

eſt talis hitus qui nõ ſit ars quare oĩs

hitus cuz rone factiuꝰ ẽ ars ſicut ⁊ ecõ
6 Kõ

uerſo. ſequẽter tercio ibil Idem

vtiq; Infert ex pᷣmiſſis cõcluſionẽ in/

tentã. d. ꝙ ideo ſequit᷑ ꝙ ideʒ erit ars
æ bitus cum rõne vera factiu.ſicut dif

finitu ⁊ diffinitõ. Ars eni eſt diffinitũ

⁊ bitus cum rõne vera factiu eius

3

pelecta fuerit ſubſecuta.non tñ omne o

pꝛioꝛi demõſtrari nõ poſſit ¶ Cõſequẽ
ter ibi Eſt ãt ars. Iteꝝ ĩiueſtigat pꝛe
miſſaz rõem artis ex ſcòa cõditiõe ma
terie ſue qꝛ.ſ.ſubeſt ptãti noſtre. Pꝛi
mo aũt ꝓponi illã cõditiõem materie
Scðo pꝛobat eam ibi Meq; enim de
hijs ercio repetit cõditiõem de fa/
ctione ibi Quia autẽ factio . Quarto
infert cõcluſiõem intentã ibil Meceſſa
rium aũt ¶ Ad euidẽtiã pꝛimi pᷣnotã
da ſunt duo.pꝛimũ ꝙ ex ꝑte artis ſunt
tria. ſ. hitus qui eſt ars ⁊ duo actus ꝗ
ſũt due cõſideratiões artis.vnꝰ eſt cõ/
ſiderare foꝛmã ⁊ modũ ⁊ poſſibilita/

diffinitio ſicut patet ex pᷣmiſſis q;uis a

tẽ artificialiũ.alter eſt cõſiderare mo/
dum ⁊ ꝓceſſuʒ factionũ ⁊ operationũ
artis.¶¶ Scoòm notãdum ꝙ ex pte ma/
terie ⁊ rei artificialis ſũt tres differẽ/
rie.pꝛuma ꝙ artificiabilia ſũt genera/

bilia ꝙ non cõpetit rebꝰ imobilibꝰ. fᷣo
ꝙ ſüt cõtingenter generabilia ꝙ nõ cõ
petit rebus ĩeuitabiliter eueniẽtibus
ſicut ſunt cotidiana lux ⁊ cotidiana te

nebꝛa.tercia eſt ꝙ ñ ſut ex ſe ⁊ ex ſuis
pꝛincipijs intriſecis generabilia qua
lia ſunt ea que naturaliter generantur

lHijs ergo p̃ᷣmiſſis intelligẽdum q;

terie quã ꝓponit.d.ꝙ oĩs ars que eſt

habitꝰ ⁊ oẽ artificiari ꝙ eſt actus cõſi
derãdi foꝛmã artificialiũ.⁊ oẽ ſpecula
ri qualiter fiat aliq cõtingẽtiũ ⁊ arti

ficialiũ.hec inquã tria ſũt vłr circa ge
neratiõem cum artificialia ſint cõtin/
genter generabilia ⁊ circa ea quoꝛum
pꝛincipiũ eſt in faciẽte ⁊ non in facto
cuz oĩa artificialia ſint in ptãte noſtra

⁊ non ſint naturaliter generabilia vt

viſum eſt. ¶ Eñr ibil Heq; eni de hijſ
Apbat cõditiõem ꝓpoſitã. Intẽdẽs ſic

arguere.qm̃ ars eſt vel de hijs que de

neceſſitate ſũt ſine generatiõe. vel de
hijs que neceſſario ⁊ ieuitabiluer fiũt
⁊ eueniũt.vel de hijs que cõtingenter
ſm naturã fiũt hñtia in ſe ipᷣis ſue ge/
neratiõis pꝛincipiũ.vel de hijs que in
noſtra ptãte ſũt ⁊ per nos fiunt. Sed

phi. hec oĩa ſũmit in hac cõditiõe ma/

LIBRO

ars nõ eſt de hijs que neceſſario ſũt ſi
generatiõe.qꝛ de illis eſt methaphiſi.
ca.nec de hijs que neceſſario eueniũt
cũ generatiõe.qꝛ de illis eſt naturalis
philoſophia. Hec de hijs que cõtingẽ
ter fiũt ⁊ caſualiter ſᷣm naturaʒ. qꝛ de
illis nã põt haberi certitudo.vt habet
2.phiſicoꝝ. ⁊ vt dictũ ẽ ſupꝛa circa ſuf
ficiẽtiam virtutũ intellectualiũ.quare
reſtat ꝙ ars ſit de hijs que ſũt ĩ ptate
nĩ̃a.quoꝝ pꝛincipiũ eſt in faciẽte.hui
rõnis ponit minoꝛẽ ⁊ pʒ ex pᷣmiſſis.
¶Eñr ibil Quia ãt actio Mepetit cõ
tõezʒ pꝛio poſitã ð factiõe ĩtẽdẽs ex
ea ⁊ ex cõditõe iam poſita ĩferre con
cluſiõem intentã ⁊ hoc ſic.cum ars ſu

eoꝛum que ſunt in ptãte nĩa vel ẽ actõ

nis vel factiõis.qꝛ nihil aliud eſt in po
teſtate nĩa niſi actio ⁊ factio agibile ⁊
factibile.Sed ars nõ ẽ dirrectiua actõ
nis.quaẽ neceſſariũ eſt ꝙ ſit dirrectia

factiõis.⁊ per cõſequẽs ars erit hituſ

cũ vera rõne factiuꝰ.i.factiõis dirrecti
uus. Huius rönis ſupponit maioꝛem
inuens ipᷣam in differẽtia actiõis ⁊æ fa
ctionis. ¶ Scdo cõcluſiõem ibil Ne⸗/
ceſſariũ Zertio minoꝛẽ ibil Sʒ nõ fa

ctionis ⁊ patẽet oĩa ex pᷣdictis. E

ibil Et fůʒ modũ Itẽ tercio inueſtigat

rõez artis ex eo ꝙ eius materia ſubeſt

qñq; foꝛtune. Pꝛimo vᷣo facit hoc fo

ex rõne artis infert rõez oppoſiti ipiꝰ

artis.ſ.inertie ibi Achetiua Pꝛimo

igit᷑ ſic intẽdit arguere circa eadẽ ſũt

ars ⁊ foꝛtuna. Sʒ foꝛtuna eſt circa ge
nerabilia contingẽtia que ſũt in ptate
nĩa. pꝛeter intẽtionẽ ⁊ pᷣter rõem ope
rãtis.quare ⁊ ars erit circa talia cum
intentione ⁊ röne operãtis. ⁊ per cõ

ſequẽs erit hitus cũ vera rõne factiuꝰ

huiꝰ rationis ponit pꝛio maioꝛẽ.pꝓbãs
eã auctoꝛitate ſapiẽtis agathon ꝗ di/

cit ꝙ ars foꝛtunaʒ dilexit quia ſepe ꝓ
foꝛtuna incipit ⁊ inchoat. ars perfi/

cit ⁊ conſũmat. foꝛtuna etiam dilexit
artem qꝛ ſepe ſoꝛtuna iuuat artem.ſi/
cut patet interdum in opibus medici/

ne. ¶ Scðo ibil Ars quidem igi.

Vrnuc abetu.

5 „2

itſur opolt

= . .eRẽꝰ

rtrkennn.
rtinfällm.c

wanmaerand

Deudennid⸗
decheeveri

oboſibik
Rtibt al

uuſffnniͦe graif
Erünto. Sed bal

itansetafinie
ülumeck. n

27

niabeptünlu
ickannmneicns!

=—

wwckanzürinn
ſawgeskas .

ftencangnsfuabi

1

Ser —

mmninefacnn ded

Diedncmmist
nianſtigin
ute zsctena
aſe uen i

utpmofneleanak
frlinegummgnn
anfnpbiwnſi
Iunnarino
ntomelenunls
fftirireleen
lpniran⸗
hſhttiennsr

E=
S=SS

E
=

E
S.

4

e =
S

8

4

— —

=
=

=

—
Suuu—
E

tntiiint
Unmelerni,

Mücknſce
wirge
niöfidei
run poſtai
iſc
n Mäntin
TMAAu
dſge
Snoiu
Mrückeſrn
rcierinn
iiien
s r

orfiinn , . de Hitusg cum! SW
ne factiuus ⁊ arguit᷑ ꝙ ſic. pꝛimo per

ocichiinii)
vmmi en
koner ddd
Fiterco m
eisndteni

entöezannt

gereten
SSſennekdn

inmni in en
Töcntaun
ine iid /
msd nien

.

tginn
inb l i
lertc
1ncot.

—

1

—

=

1

4

=

.

. .

¶ Infert cõcluſiõem intentã vt pꝛius

⁊ patet MMinoꝛẽ vᷣo ſuppõit ex.2. phi
ſicoꝛum. vbi dicitur ꝙ foꝛtuna eſt cauſa
per accũs eoꝛum que accidũt pᷣter in/
tentiõem ⁊ rõnem agentis a ꝓpoſito
Opus igitur ꝙ pꝛouenit ex intentiõe

rõne artis eſſet opus foꝛtune ſi eue

niret pꝛeter rõem ⁊ intẽtionem artis.
Zoſequenter ibi. Achetiua autem

Ex pbitis per oppoſitũ infert rõnezʒ

huius achetiue.i. inertie que opponi
arti. d. ꝙ achetiua eſt econtrario mõ ſe
habens. qꝛ ſcʒ eſt hitus cum rõne fal/

ſa factiuus circa cõtingenſ aliter ba
pere ꝙ eſt in noſtra poteſtate. (¶ Et iõ

nota ꝙ iertia põt ſi umi dupliciter. vno

mõ vt pꝛiuatiue oppoſita arti. ⁊ boc
modo non eſt achetiua. qꝛ boc modo

non dicit rõem falſam. alio mõ põt ſũ/
mi vt contraria arti ⁊æ boc modo idem
eſt inertia ꝙ achetiua.
Aueſtio octaua.
H euidentiã diffinitiõis date
de arte querẽdum eſt. vtrum
oĩs ars ſit hbitus cum vera rõ

locum a diffinitiõe. qꝛ diffinitio pclcat
vlr de diffinito. Sed habitus cũ vera

rõne factiuus eſt diffinitio artis quare
Fgalicatf de arte vlr. ¶ Scdo qꝛ fʒ phi
MU loſophũ in hoc paſſu nulla ars eſt que

nõ eſt cum ratione factinus hitus.qua

re oĩs ars eſt cum rõne factiuꝰ habitꝰ.

¶ Zercio qꝛ oĩs habitus qui eſt cum
rõne circa cõtingens factibile eſt ha/

bitus cum röne factiuꝰ.ſed oĩs ars eſt

cum rõne circa contingẽs ⁊ non circa
contingẽs agibile qꝛ circa illud ẽ pꝛu
dentia ⁊ per ↄñs eſt circa contingens
factibile.quare vt pꝛius. ¶ Quarto.

qꝛ oĩs virtus intellectuał cadit ſub ali

qua diffinitione quinq; virtutũ intelle
ctualiũ cum ſᷣm phi.non ſint plures q;

quinq; vt ſupꝛa ca. ꝓximo. Sed omniſ
ars eſt virtus intellectualis ⁊ non ca-/
dit ſub diffinitiõe intellectuał. ſapien
tie.ſcie.vel pꝛudẽtie.quare oĩis ars ca

dit ſub diffinitiõe artis data.¶ Sʒ in

oppoſituzʒ arguit᷑. pꝛimo qꝛ ſᷣm euſtra
tium in comẽto.j.ca.ꝓximo. quedam
ſunt artes pꝛactice altere pꝛeter facti
uas.quaꝝ fines non factiones ſũt ſed
quedã altera. vt artis exercitus ducti
ue operatiõem ſequit᷑ victoꝛia. quare
artes iſte pꝛactice altere pꝛeter facti/
uas non eſt habitus cuʒ rõne factiuus
Scðòo.qꝛ dialetica non eſt habitus

cum rõne factiuus.qꝛ talis habitꝰ eſt

circa foꝛtuita foꝛtune ſubiecta vt habe
tur bic.non aũt dyaletica ſed dyaleti⸗

ca eſt ars artiuz vna de..liberalibus

quare nõ ois ars eſt babitus cum rõe
factiuuſ. ¶ ꝛo ſolutiõe.q.dicẽda ſũt

quatuoꝛ.pꝛimũ ꝙ ars põt ſũmi tripr

pꝛimo quidẽ pꝛo arte nõ ſciẽtifica. fᷣo

pꝛo arte ſciẽtifica.tercio.pꝛo arte idit᷑

ferenter accepta ad ſciẽtificã ⁊ nõ ſci
entificã.¶ NPꝛimo quidẽ mõ ſũmit ar

tem. phi.ſupꝛa ca.pꝛoximo accipiens
artem vt omnino diuiſaz contra ſciam
ꝙ non poſſet facere ſi acciperet artem

cum incluſione ſcie qꝛ talis ars non ſo

lum eſſʒ ars ſed etiã ſcia. ¶ Scðo mõ

ſũmit artem hugo in didaſcalicõ agẽs

de oꝛtu logice. d. ꝙ pmenides pꝛimus

in rupe egyptiaca.ij.anis logicã exco
gitauit. plato autẽ ipᷣam in artem rede
git. cõſtat aũt ꝙ ars logica eſt vere ſci

entifica ex neceſſarijs d rãs con
cluſiones neceſſarias. Zercio modo

ſũmit arteʒz tullius in rethoꝛica ſua.d.

ꝙ ars eſt pluriũ collectio pꝛeceptoꝛuʒ
ad eũdẽ finẽ tẽdẽtiũ. tał eĩ collectio pᷣ

ceptoꝝ.i.ĩgularũ ĩueniri pᷣt ĩidifferẽter

* »

in doctrinis ſcientificis ⁊ non ſcienti⸗

ficis. ¶ Gcm aũt dõ eſt ꝙ nulla ars
ſcientifica eſt habitus cuzʒ rõne factiuꝰ

qꝛ oĩs talis habitus eſt circa contingẽ
tia ⁊ non circa neceſſaria.ſed oĩs ars
ſcientifica eſt circa neceſſaria ⁊ non ẽ
circa contingentia. vt patz ex rõe ſciẽ
tie ſupꝛa ca. pꝛoxio. quare nulla ars

ſcientifica eſt habitus cũ rõne factiuꝰ-.

ſo qꝛ oĩs ars ſcientifica eſt in ꝑte aĩe

que dicitur ſ. cientificũ. Sed hitus cum
rõne ſactiuus circa contingentia. non

4.

eſt in hac pꝑte.ſed in illa que dicit᷑ rõci
natiuũ vt ſupꝛa.A.li.c.2.quare nulł

talis hitus eſt ars ſcientifica. 1 Ter/⸗

tium aũt ꝙ oĩs ars non ſciẽtifica eſt hi
tus cum rõne factiuus. qð pꝛobat᷑ pꝛi
mo per rõem philoſophi ⁊ per dedu/
ctiõem vt habetur in textu. ¶ Scõo
inductiõem in talibus artibꝰ. ¶Pꝛo
pter qð ſciẽdũ ꝙ vt notaui ſupꝛa ante
pꝛincipiũ libꝛi.q.ʒ.omnis ars meca/
mnica vel factiua habet pꝛo fine admi/
niſtratiõem humane neceſſitatis. hec
aũt diuiditur in ſeptẽ.ſ.in lanificũ ar
maturã. nauigiũ agricłturã. venanõeʒ
medicinã ⁊ teatricã. ¶ Quaruʒ ratio

ſic apparet. qꝛ ois humana neceſſitas
vł ꝓuenit ex naturali conditiõe vel ex

accñtali occaſiõe ſi ex naturali cõditio
ne hoc quadruplici ̃ʒ quatuoꝛ gene
ra diuitiarum naturaliũ que oꝛdinãtur
ad naturales hoĩm neceſſitates. vt fᷣo
politice.videlicet veſtimẽtum bitacula
vehicula ⁊ alimẽta. ¶ Ars vero oꝛdi
nata ad neceſſitatẽ veſtimtoꝝ vocatur
gener aliter lanificuʒ que cõpꝛehendit
oẽm artẽ operatiuã in lana.in lino.in
canape.in ſerico.in coꝛio.⁊ in oĩ ma/
teria ad veſtem vel ad lectũ hoĩs apta
tñ denoĩatio fit a lana. ¶ Arſ aũt que
oꝛdinat᷑ ad hĩtaculũ vocatur armatura
que cõpꝛehendit om̃ artẽ fabꝛilẽ.ferra
riã ⁊ lignariã lapideariã ⁊ argẽteari
am. ⁊? bꝛeuiter erariã ⁊ oẽm artezʒ o/
peratiuà ĩ quacũq; materia ſolida ad
da Cinop bitaculoꝝ humanoꝛuʒ

apta. ¶¶Ars vo oꝛdinata ad vehiculũ

dicit᷑ nauigium cõpꝛehendẽs oẽm ar/

tẽ vehiculoꝝ ſiue nauiũ puaꝝ ſiue grã

dium ſiue quadrigaꝝ ⁊ curruũ equoꝝ
cameloꝝ.elephãtium ⁊æ dꝛomedarioꝝ

bubaloꝛũ ⁊ boum. ⁊ bꝛeuiter oẽm ar/
tem ad vecturam vtiliũ rerum aptam.

tamẽ denoĩatio fit a nauibus. 8
ſo que oꝛdiat᷑ad alim̃ta ſpᷣdiuidit᷑ quo
niã alimẽta dupliciter acquirunt᷑.vno

modo miſterio nature ⁊ ſic de ipis eſt

agricultura cõpꝛehendẽs oẽm artẽ di
ſponẽtem de culiu oꝛtoꝝ ⁊ campoꝛum

captuã ſilueſtriũ beſtiaꝝ
oꝛdinat᷑ ad neceſſitatẽ pueniètẽ ex ac
cidẽtali occaſiõe duplex eſt ſ̃m duo ge

LBRO

olmarum ⁊ nucũ ⁊ alioꝝ arboꝝ q; ar

teʒ tradit virgilius in geoꝛgicis. Alio
modo acquirũtur aliqua miniſterio vi

olentie ⁊ talis ars que ſic operat᷑ vo/

catur venatio cõpꝛehẽdens artẽ vena

tiuã ſeu captiuã piſciũ feraꝝ volucrum
⁊ quoꝛũcũq; aĩaliuzʒ. tñ denoiatio fit a
r vo que

nera paſſionũ hoĩs.ſũt eniʒ paſſiones
coꝛpoꝛiſ ⁊ aĩe.cõtra paſſiõeſ coꝛpoꝛiſ
ſubuenit medicina cirurgia ⁊ phiſica

cõtra vero paſſiones aĩe ſubuenit tea/

tria:que ars ludoꝝ eſt compꝛehẽdens
oẽm artẽ ioculatoꝛiã ⁊ oẽz artẽ ſ pecta
culoꝛum viſibiliũ ⁊ audibilium qualia
ſunt carmina que dicuntur comedie ⁊
tragedie que apud antiquos recitabã
tur in teatro per comedos ⁊ tragedoſ
⁊ ð hac arte ad delectatiõeʒ ⁊ rmiſſio

neʒ aĩe cõpoſuit Ariſto.libꝝ qui dicit

poetria de arte iſtoꝛuzʒ carminuũ.Ad

hãc artem etiã ptinẽt. laruus.i. facies
ficte.quibꝰ repᷣſentantur aliene pſone
T de iſta arte ſeruiunt illi qui ludũt in

baraſtellis qui verbis ⁊ imaginibꝰ a/

liena geſta ſil atoꝛie repꝛeſentũt. ⁊ ab
hac arte habuit oꝛiginẽ ars ſtatuifica
faciens ydola.hos damnat Xlugꝰ.2.ð

ciuitate vei.⁊ alibi in pluribus locis.

¶ Ex hijs ergo patet ꝙ quelibʒ iſtaꝝ

artiũ eſt hitus cum rõne factiuus.i.fa-

ctionis dirrectiuꝰ. que quidẽ factio ſi/
cut textũ exponẽdo notaui.eſt oiſ ope
ratio coꝛpoꝛalis virtuti ſubijcibił.que
nata eſt habere ꝓpꝛiaʒ reitudinẽ ſine
rcitudine operãtiſ.qꝛ ratio artis nihil
dicit de rcĩitudine operantis. ſed ſoluz
de rcitudine operis.edificatoꝛ enĩ cuʒ
intentiõe peſſima põt edificare domũ
aptiſſimã ⁊ optimã in genere domus.
Auartũ ſequitur ex ſᷣo ⁊ tercio.ſ.q
ars cõiter ſumpta nec eſt vłr habitus
factiuus nec vłr non factiuuſ.¶ Sico
ergo ad argum̃ta ꝙ pꝛima quatuoꝛ ar
gumenta cõcludunt᷑ pꝛo intentiõe phi
loſophi loquenus pꝛeciſe de arte non

—

Mnri

murature

zcheauocnn.
Getleitocmnen
Cceiranckon
Nipciat ge

ſuna (Sai

rckſcennfca.

MNſdifinn

—
(⸗

Eguien
,e
itegt

Agaſhamchen

Wümnafnen

fimntnin i⸗

Mhem

uwün enm
ilmni n
uins
Ppohmntninen

ageiiizefüinan

Unerenieni d⸗

4 ,
diaunnc

nunn
Seſen
ie

4

Unne ni

äjeſcthenn
cktconpei
mit ini
eRc
Mdannquen
Nrdl

Aeennigii

n Srilhan
eiiongennni
ipenien wmwiin
ſennanm inſ
ſenmimt ligi tin
i bs ing
õ
Eugneans Nn
ödanna Bos.

biin phree

patetq eiht
unrönefacnuen
. e gniifin
õ

—

Sinuiſthre
prazin
iul,enend ſen

=

4

neoperunb ſ

mapüteifun
Grarfr iin

gubet inß⸗

ſcientifica.non tamen concluderẽt de

arte ſciẽtifica nec de arte cõiter ſũpta

Ad illa vero que ſunt in oppoſituʒ

dicendũ ꝙ ars militaris exercitus du/

ctiua. ſalua reuerẽtia euſtratij eſt facti
ua ⁊ mechanica cõpꝛehenſa ſub ar/
matura.facit enĩ aciem oꝛdinatã. que

quidẽ factio poteſt eſſe rectiſſima fᷣm

regulaʒ artis ⁊ mentis factiue.erit tñ

nequiſſima fᷣm regulam ⁊ virtuteʒ mẽ
tis pꝛactice non confeſſe ſe habet ap/
petitui recto. certum eſt enim ꝙ rõ illi
us artis poteſt ita recte oꝛdinare aciẽ
in bello iniuſto contra inocentes.ſicut
in bello iuſto contra nocentes. bhoc ãt
non poteſt facere aliqua ratio pꝛacti/
ca que ſi recta eſt confeſſe ſe babet ap
petitui recio. hic tamen eſſet appeti/
tus inqunſitiuus. quare talis ars non

eſt pꝛactica. ¶ Ad aliud de logica dꝰ

ꝙ ars eſt ſcientifica.⁊ ideo non cõpꝛe
benditur ſub diffinitione iſta.

(Mectio ſexta.

E pꝛudentia ſic vtiq; aſſũma
muſ Supꝛa egit de arte. Hic
duũt agit de pꝛudẽtia. Cuiꝰ na
turam manifeſtat. manifeſtãdo pꝛimo

eius opus. ſo eius obiectũ ibil Cõſilia

tur aũt ..tercio eius finem ibil Ars ãt

qm.quarto eius rõem ibil Melinquit

J.quinto cõparãdo eam ad pꝛudẽtiaʒ
yconomicã ⁊ politicã ibi. Pꝛopt᷑ qð
piclea l.ſexto ad temperatiazʒ ibil Hic
⁊ temperãtiam .ſe ptimo ad arteʒz ibi
LSed tamẽ ars ..octauo ad opinioneʒ
ibi Suabus autem] Circa pꝛumuʒ er
go pꝛoponit pꝛimo intentum ⁊ modũ
pꝛocedẽdi.d.aſſuũmamus agere ⁊ tra

ctare de pꝛudentia poſtquam de arte

tractauimus.modo qui ſequitur.ſ.ſpe
culantes ⁊ conſiderantes pꝛimo quoſ
homines dicimus eſſe pꝛudẽtes.ſcòo
ſubdit opus pꝛudentis ⁊ pꝛudẽtie.d.
ꝙ pꝛudentis videt intereſſe ſᷣm pꝛu/
dentiã bene conſiliari circa bona ho⸗/
neſta ⁊ circa conferẽtia ſeu vtilia ipſi

pꝛudentie. circa totum bene viuere ho

minis non ſolum f̃ᷣm pteʒ aliquã bone

vite. puta circa conferentia ad ſanita/

tem coꝛpoꝛis.vel ad ſolã foꝛtitudineʒ
aĩe. Sed vt dicit tamen eſt circa confe

rentia ad totius vite bonitateʒ. tercio

pꝛobat hoc per ſignum. intendens ũic

arguere.Sicut ſe habet ꝑticular it᷑ pꝛu

dens ad aliquẽ ꝑticularẽ finem. ſic ſe
habet totaliter pꝛudens ad finem to/
talem humane vite.Sed nos commu/
niter dicimus eſſe circa aliquid ⁊ par/
ticulariter pꝛudentes eſſe eos qui ad
aliquem particularez finem. bonum æ

ſtudioſum pñt bene rõcinari ⁊ conſili

ari quare debemus etiam dicere illos
totaliter eſſe pꝛudentes qui ad totalẽ
finẽ hũane vite poſſunt bene conſilia
ri.Et per conſequens is qui ſimplici/
ter eſt pꝛudens eſt totaliter bene con
ſiliatiuus. huius rationis ponit mino/
rem ibi Signum autem] ⁊ concluſio/
nem ibil Quare ⁊ totaliter] æ patent

omnia. ¶ Zonſequenter ibij Conſilia

tur autem Hanifeſtat obiectum pꝛu
dentie. ex quo infert vnum coꝛrelariuzʒ
ibi Quare ſi ſcientia Dicit ergo pꝛi/
mo ꝙ nullus conſiliatur de im poſſibi/

libus aliter ſe habere. nec de quibuſ-/

cunq; poſſibilibus aliter ſe habere. qꝛ
non de illis contingentibus que non
contingũt nec ſunt poſſibilia agere ipᷣi
conſilianti. quãuis ſint poſſbilia per
naturam vel per aliquem hominẽ alie

num. vt oſtenſuʒ eſt ſupꝛa li.tercio tra

ctatu de cõſilio.ex quo ſequitur ꝙ pꝛu
dentia non ſit talibus de quibus non

eſt conſilium cum eius interſit bene cõ

ſiliari.Erit ergo de hijs que per pꝛu/
dentem ſunt agibilia. ¶ Conſequen/
ter ibil Quare ſi ſcienua Infert iſtud
coꝛrelarium ꝙ pꝛudentia non eſt ſci/
entia. Qðòð pꝛobat ita. Scientia eſt de

hijs que non contingunt aliter ſe ha/

bere vt ſupꝛa.c.ꝗ. quia demonſtratio
eſt de hijs que non contingũt aliter ſe
hĩe ſed pꝛudẽtia ſicut ⁊ ↄſiliũ ẽ de cõ⸗
tingentib aliter ſe habere. vt viſuz eſt

1

IIBRO.

q quare pꝛundentia non eſt ſcia. bui rõ/
nis ponit pꝛimo maioꝛem. vo minoꝛeʒ
ibil Et non eſt cõſiliari aercio cõclu
ſiõem ibi Mon erit vtiq;]. addens q;
nec etiam pꝛudentia eſt ars. QAuarto
repetit mediũ rõniſ ibi Sciẽtia quidẽ
& patent omnia. ¶ Conſequẽter ibi
LArs autem] Manifeſtat finem pꝛu
dentie per differentiam artis ⁊æ pꝛu/
dentie.qualis eſt inter factiõeʒ ⁊ acti
onẽ. Dicit ergo ꝙ ars non eſt ip̃a pꝛu
dentia.qm aliud genuſ eſt actionis ad
qᷓ; oꝛdinat᷑ pꝛudentia ⁊ aliõ genfacti
onis ad q; oꝛdinat᷑ ars. Qðò ꝓbat ex
natura finis interpoſita pte ſequenti
ibil Sactiõis ꝗdẽ Sicẽſ ꝙ vłr cuiuſcũ
q; factõis ẽ finis aliqd alteꝝn ab ipᷣa fa
ctione.ſed actionis non ſempꝑ nec vłr
eſt finis aliquid alterũ ab actione.qm̃
eupꝛaxia eſt vel eſſe põt ſibi ipi finis.
ſed oĩs eupꝛaxia eſt actio. eupꝛaxia eiĩ᷑
idem eſt ꝙ bona pꝛaxis.pꝛaxis ãt idẽ
eſt ꝙ actõ.quare ſicut oĩs eupꝛaxia eſt
pꝛaxis. ⁊ omnis bona actio eſt actio.
ſic omnis eupꝛaxia eſt actio.quare nõ
omnis actionis eſt fimis aliquid alteꝝ
ab actione.huius rõnis ponit pꝛĩo cõ
cluſiõem.fᷣo maioꝛẽ ⁊ eſt ſillogiſmꝰ in

tercio modo tercie figure.Et ſic patet

finis pꝛudẽtie qui eſt actio ſeu pꝛaxis
⁊ eupꝛaxia. ¶ Eſt aũt ſciendũ ꝙ aliq
volentes aſſignare cauſam quare vłr
cuiuſſibet factiõis eſt finis aliquid alte
rum ab ea dixerũt ꝙ bonuʒ ipᷣius facti
onis non eſt in faciẽte ſed in facto.t
ꝙ ars que eſt circa factiones non ẽ cir
ca hoĩs bona vel mala.ſed circa bona
vel mala artificiatoꝝ.Et ideo factiõis
ſemper eſt finis aliquid alterum ab ea
ſcʒ ipʒʒ artificiatũ ſicut ediſicatiõis ip

ſum edificium conſtructum. Sed vt ait

phi.ad pauca reſpiciẽtes faciliter enũ

tiant pꝛimo de generatione. Non eni

iſta dixiſſent ſi reſpexiſſent ꝙ artificia
liter pugnare ſᷣm paleſtram ⁊ milita/

rem artem magis eſt bonum iſtius tri

umphantis qᷓ; inimici ſuccũbentis.
Item ꝙ liberaliter dare magis eſt

bonũ ipᷣi benefaciẽti q; bene patienti
vt ſupꝛa li.4.ca.de liberalitate lʒ da/

tio ⁊ benefactõ tranſeat in recipientẽ
¶ Item ꝙ operatio iuſticie nõ minus
eſt bonum operantis per boc ꝙ eſt bo

num alterius in quem tranſ nnsmna⸗
l/

gis ⁊ pᷣclarius vt ſupꝛa li.s.c.ʒAł
terius quõ poteſt aliquis ſane mentis
dicere.ꝙ ars non ſit circa hominis bo
na ⁊ mala.cum audiamus legamus ⁊
experiamur ꝙ hominũ gen arte ⁊ ra

tionibus viuit ppemio methaphiſice
¶ Kum etiam ſentiamus artem medi
cine circa ſanitatem ⁊ egritudineʒ bo

minũ eſſe niſi foꝛte velit aliquid dice/
re ꝙ non eſt circa homis bona ⁊ ma/
la.pꝛo eo ꝙ non tantum eſt circa coꝛ/
poꝛa medicoꝛũ.ſed circa coꝛpoꝛa om

nium vt dicatur ꝙ ideo nõ eſt circa bo

minis bona.quia eſt circa coia omniũ

hoĩim bona. Cum etiam omnes fatea/

mur bona ⁊ mala circa que tamen eſt
ars vt ſupꝛa ca. pꝛoximo. ¶ Eſt ergo

ſciendum hijs pᷣtermiſſis ꝙ ideo factio

nis ⁊ ipᷣius facti edificatiuis ⁊ ipᷣius

edificij ſemp ⁊ vłr eſt aliꝗs finis ꝗ eſt

aliquid alterũ ab oĩbus iſtis. qꝛ ſicut

opus ⁊ finis architectõici eſt vlłr finis
⁊ bonũ cuiuſnbet opis ſubarchitecto/

nici vt ſupꝛa li.i.ĩ ꝓpemio.Sic vlłr oẽ
opus cuiuſcũq; famulãtis ⁊ ſubſeruiẽ

tis habet pꝛo fine opꝰ ſui pꝛicipãtis.
ſʒ oĩs factio artis que ẽ hitus factiuus
eſt opꝰ mẽtis factiue.cui pꝛicipat᷑ mẽſ
pꝛactica.vt ſupꝛa eo.li. c. ʒ.⁊ opus ali

cuius potentie executiue cui pꝛincipa

tur appetitus voluntatis vt ſu pꝛa li.ʒ
ca.2. quare omnis factio habet pꝛo fi
ne aliquod opus voluntatis ⁊ mentis
pꝛactice.ꝙ vłr eſt aliquid alterum ab

oĩ factiõe ¶Konſe equenter ibil Relin

quitur ergo J. Manifeſtat rationem

pꝛudentie inferens eam ex pꝛebabi/
tis dicens ꝙ relinquitur ex pꝛedictis

ipᷣ̃am pꝛudentiã eſſe hituʒ cũ vera roe
factiuũ circa hols bona adipiſcẽda 2
mala cauẽda ¶ Eñr ibil ꝓpt qð pichea
Imaiĩfeſtat nãm pꝛudẽtie cõpãdo eam

. 1

S=

(chiniii
ar. ſn

Airunß
iPNNäp

ortut

Woleninm
rilune
Phgtnrler
iimumigen
iiini ſaln

Mtanmnigride

Hiianiczten
miptwlencl ck
iſirt gn
ſehomte pun
Mnnenalrenv.
limni
ptikriiſele

mnſimr ninn
Mmüünhn
llinnen X

lppinnpriun
hnnſlminmi

(iſpeliieinn
itintinn,

ilentie

Grnſtien

——

inumniimän

nnbelg⸗ Nhabe

Auuunigpfin

=
E

liaftrag⸗ .

ehüuhine

llcezcee

— =

SE
= S

=
E

=

niaf
Elwin
mkenn
ns N
Wunnutn
kingnsſnen
Dkanahnn
Wign
Dbemio deige
Mepelkahantr
Abonisbonn
lummmmeſter
nulane M
Arckalesfn,
tiumiiek in
a osnhiict
iintennoft

ne d iüfiot⸗
Neneo1
enmmircl n
winnnofliſt

ad puidentiã politicã. d. ꝙ ppter bec

que dicta ſunt de pꝛudentia nos dici/
mus quẽdam virũ magnũ diſpẽſatiuũ
⁊X magnũ politicũ noĩe piclea ⁊ alios
tales qualis ipᷣe eſt eſſe pꝛudentes.qꝛ

in hoc pticipãt aliquid de pꝛudẽtia ꝙ

pñt ⁊ ſciunt ſpeculari ⁊ ꝓuidere bona

æ ſibi ⁊ alijs.tales autez eſtimamꝰbo

nos diſpenſatiuos ⁊ ycõmicos in re/
gimine domꝰ ⁊ bonos politicos in re

gimine ciuitatis ⁊ regis per qð appa
ret ꝙ ad pꝛudẽtiã ptinet bonoꝝ admi
niſtratio. ¶ Eũr ibi Hinc ⁊? temperã
tiam aõparat temperãtiã ad pꝛuden
tiam. pꝛimo ãt ponit illã cõparatiõeʒ

Scðdo pꝛobat eã ibil Ron eni omne].

Scðo infert iterum diffinitiuã rõe pꝛu
dentie ibi Auare neceſſe Dicit ergo
pꝛio ꝙ hinc.i.ex cãis pᷣmiſſis nos gre
ci appellamꝰ ĩ greco temperãtiã. hoc
noĩe vſioſim.i.ſaluteʒ mentis ⁊ rõnis

vel vt virtutẽ quãdam que ſaluat pꝛu/
denti.ipᷣa nãq; temperãtia ſaluat ta

lem.i.pꝛudẽtialẽ eſtimatiöem. tempe

raãtia ſiłr ⁊ pꝛuqẽtia ſe babẽt ſicut ſal
uãs ⁊ ſaluatũ ¶ einde ibi Hon eni

oezʒ Exponit ⁊ pꝛobat pᷣmiſſã cõpa/
ratiõem intendit ergo ſic arguere.Yl/
lud ſaluat᷑ per temperãtiã ꝙ coꝛrũpit
per intẽperãtiã.ſed pꝛudẽtial eſtima
tio coꝛrũpit᷑ per intẽperãtiã quare ſal
uat᷑ per temperãtiã.huius rõnis decla

rat ſolã minoꝛeʒ.d.ꝙ delectabile ama
tũ per intemperãtiã ⁊ triſte oditũ per

eam nõ coꝛrũpunt om̃ eſtimatiõeʒ. pu
ta iilã que nullũ habet oꝛdinẽ vel hitu

dinẽ ad delectatiõeʒ ⁊ triſtitiã ſicut ẽ

iſta.ꝙ trigonuſ habet tres angulos e/

quales duobus rciĩs vel ꝙ non bʒ ſed
coꝛrupunt iſtam eſtimatiõem que ẽ cir
ca operabile triſte vel delectabie. Cu
ius ratio eſt.qꝛ vt habet᷑.2.phiſi. pꝛin
cipia rationũ que fiunt de opabilibus

ſũmũt᷑ ex fine cuiꝰ gra operãda ſũt cũ

cta opabilia. hoĩ aut vel itellectui quo
ad iudiceʒ coꝛꝛupto ꝑ delectatiõem vł

per triſtitiã non apparebit confeſtim
pꝛincipium ſumptum vel ſũmendũ ex

VI.

fine. Mec apparebit ei ꝙ opoꝛtet gra
tia huius veri finis eligere ⁊ operari
omnia que ſunt per nos operanda qꝛ
malitia vitioſa eſt coꝛruptiua pꝛinci/

pij accipiẽdi ex natuã finis veri ad di

ctandum qualiter opari ⁊ viuere debe
amus.malitia nãq; facit hoĩ malo apꝰ
parere finem aliter q; appareat homi

ni bono cui apparet finis illud quod ẽ

finis verus ſᷣm naturã.vt ſupꝛa li.ʒ.ca
7. q? quał ẽ vnuſquiſq; talis ⁊ talis fi
nis ſibi videtur vt eo. li.c.S.¶ Cõſe⸗/
quenter ibil Quare neceſſe Infert ite
rum rõem pꝛudentie.d.ꝙ ex pꝛemiſſis
apparet neceſſe eſt pꝛudẽtiam eſſe ha
bitum cum ratione vera circa bumana
bona ⁊ mala operatiuuʒ ſicut iam fu/
it expoſituʒ. ¶ Conſequẽter ibil Sed
tamen artis] Comparat pꝛudentiam
ad artem aſſignãs tres differẽtias in-/
ter eas. De pꝛuma dicit ꝙ artis eſt a/

liqua virtus tanquã rei vtilis ad fineʒz

hoĩs quia contingit vti recte ⁊ nõ reẽ
bene vel male ad fineʒ hommis qui ẽ

ſimpliciter bene viuere cõſequẽdũ.Et

ideo artis opoꝛtet eſſe virtutẽ vt eius
vſus fiat rectus ⁊æ bonus.hec enim eſt
cauſa generalis.quare vtilium opoꝛtz
eſſe virtutez. vt ſupꝛa li.a. tractatu de

liberalitate. pꝛudentie vero non ẽ vir

tus quia eius vſus ad finem hoĩs oꝛdi

natus nõ põt eſſe malꝰ. De fa diffe
rentia dicit ꝙ in arte ⁊ circa artem eſt
eligibilioꝛ ille qui peccat in opere ar/
tis volẽs ⁊ ſpõte qᷓ; ile qui peccat no
lens ⁊ muite.qꝛ iſte peccat ex defectu
artis.pꝛimꝰ ãt nõ ⁊ iſte eſt deterioꝛ ar
tifex qᷓ; ille circa pꝛudẽtiã vero ẽ econ
uerſo qm ille eſt ipꝛudentioꝛ ⁊ magis
fatuꝰ qui iĩcidit in mala ⁊ ꝑpdit hůana
bona volẽs ⁊ ſpõte qᷓ; ile qui nolens
⁊ ĩuite. Iſti eniĩ debet᷑ venia ⁊ mia. vt
ſupꝛa li. ʒ.ca.i.illi ãt vindicta vt habe
tur ibidem.¶ SGe tercia differẽtia dicit
ꝙ pꝛudentia eſt virtus quedam homi
nis ſʒz ꝙ homo pꝛo eo ꝙ reddit hoĩeʒ
bonum.ars vero quãuis ſu virtus in/
tellectualis.non eſt tamẽ virtus boĩs

»*
—
fm ꝙ homo.qꝛ nõ reddit hoiem bofnrũ
qᷓ;uis reddat eum artificẽ bonuʒ. puta
medicũ bonum vel edificatoꝛẽ bonum
virtus ãt hoĩs eſt illa ſoluʒ que reddit
hoĩem bonũ.vt ſupꝛa li.2.c.6õ.pꝛude⸗-
tia vero reddit hoĩem bonũ.qꝛ ipoſſi/

opile eſt aliquẽ eſſe pꝛudẽtẽ non entez⸗
bonũ vt. j. 4. li. c. 6. in fi. ¶ Coõſequen
ter ibil Suabus aũt J.Hanifeſtat na
turã pꝛudentie cõpando eã ad opinio
nẽ. pꝛimo ſᷣm cõueniẽtiã.ſᷣo fᷣm diffe/
rentiã ibi Sed tamen Aſſignat autẽ
cõueniẽtiã in duobus.ſ.in ſubiecto ⁊ ĩ
obiecto. Bicit ergo ꝙ cũ ſint due ptes
aĩe rõem hñtes ⁊ vtraq; ſit opinatiua
ſcʒ ſciẽtificum quo opinamur de rebus
neceſſarijs ⁊æ rõcinatiuum quo opina
mur de contingẽtibꝰ ꝑ nos opabilibuſ
neceſſe eſt ꝙ pꝛudentia ſit virtus alte
rius opinatiue iſtarũ duaꝝ.ſ.ptis rõci
natiue. ⁊ per cõſequẽs erit in eodem
ſubiecto cũ quadã opiniõe. Itẽ erit de
eodẽ ſubiecto.qꝛ ⁊ opinio ⁊ pꝛudẽtia
ſunt circa contingens aliter ſe habere
Et hoc intellige de omni pꝛudẽtia.nõ

S euidẽnã dictoꝝ de pꝛudẽ/
tia inquirẽda ſunt duo. Pꝛio
ytrũ diffinitio pꝛudęẽtie ſit cõ
eniẽs. Scðòm vtrũ pꝛudentia differat
ab omni arte. ¶ De pꝛimo arguit᷑ ꝗꝙ
nõ.qꝛ oĩs bona diffinitio cõuertitur cũ
diffinito ſed hec nõ conuertit᷑ cuʒ pꝛu
dentia.qꝛ nec ipᷣa dicit᷑ de quolibet cõ
tento ſub pꝛudentia. nec pꝛudłẽtia de
quolibet cõpꝛehẽſo ſub diffinitiõe iſta
que eſt habitus cum rõne actiuꝰ circa
humana bona ⁊ mala ſᷣm totũ bñ viue

re quia diffinitio iſta. nec eſt conueni/

ens nec bona. ¶ Aioꝛ pbatur. quo
ad pꝛimã ptem vnica rõne qꝛ nõ oĩs

bonus eſt cum rõne actiuꝰ qꝛ vt habet᷑

tamẽ de oĩ opiniõe ſicut aliqui idocte

ſcripſerũt.qꝛ opinio videt᷑ quidã circa
oia eſſe ⁊ nibil minꝰ circa eterna ⁊ iĩ
poſſibilia vt ſupꝛa li. 3. c.J. ¶ Lonſe⸗
quenter ibil Sed tamen] Aſſignat du
plicẽ differẽtiã pꝛudẽtie ad opiniõem
BHicit ergo de pꝛimo ꝙ licet opinio ⁊
pꝛudẽtia ſint in eodẽ ſubiecto.⁊ ð eo
dem ſubiecto.tñ pꝛudẽtia non eſt hit
cum ſola rcitudine rõis.ymo neceſſa/
rio exigit rcitudinẽ appetitus qꝛ nullłꝰ
pꝛauus eſt pꝛudẽs.vt.j.li.⁊.c.A.opi/
nio aũt qᷓ;tũcũq; vera põt eſſe cuʒ ſola
rcitudine rõnis. ¶ Ze ſcòa differẽtia
dicit ꝙ pꝛudẽtie nõ eſt obliuio.nec eazʒz
poſſum obliuiſci.ſicut nec virtuteſ mo
rales que ſũt pmanẽtioꝛes quibuſſibʒ
diſciplinis vt ſupꝛa li.j.c.i6õ.que etiazʒ
ſut neceſſario annexe ipᷣi pꝛudẽtie vt.j
e.li.c.fi. Opinioniſ vero põt eſſe obli
min ſicut ⁊ artis ⁊ ſciẽtie.
NMQueſtio nona.

ſupꝛa li.j.c.,. bonus eſt iſte qui rõneʒ
nunc habens dicẽti obedienti. Sʒ oĩs

bonus eſt pꝛudẽs.qꝛ non eſt poſſibile

bonum eſſe ſine pꝛudẽtia vt.j.e.li.c.

17. quare non oĩs pꝛudens eſt cuʒ rõe

actiuꝰ.nec per cõſequẽs pꝛudentia eſt
habitus cum rõne actiuꝰ per locum a
cõiugatis. Scðo quãtũ ad allã pteʒ
pꝛobatur minoꝛ tripliciter. Pꝛimo qꝛ
iuſticia nõ eſt pꝛudentia:ſed iuſticia ẽ
habitus cum rõne cum ſit moꝛalis vir
tus que quidẽ nãłr eſt hit.vt ſupꝛa li.

2.c. F. ⁊ eſt nõ ſolũ ſᷣm rõem ſʒ cuʒ rõje

vt. . eo.li. c.. Eſt etiã hĩtꝰ actiuꝰ cir
ca hũana bona.qꝛ talẽ hĩtũ dicimꝰ iu/

ſticiã a quo opatiui ſũt iuſtoꝝ ⁊ a quo

iuſta opabit ſupꝛa li..c.j.Et ſic pʒ ꝙ

iuſticia eſt hitus cũ rõe actiu circa hu

mana bona. quare nõ oĩs talis eſt pꝛu
dẽtiaA es

⁊ pꝛudẽtia circa cõtingẽtia vt hĩ hic.
Sed oĩs ſcia pꝛactica eſt hĩtꝰ cũ rõne
actiuꝰ circa hana bona.idẽ eni ẽ hĩt
actiuꝰ ⁊ hitus pꝛacticus.ſicut exponit
euſtratius.quare nõ oĩs talis hitus eſt
prudẽtia.¶ Zercio quia pꝛouidẽtia
yconomica non eſt pꝛudẽtia. cũ homo
non bonus poſſit dicere illam pꝛoui/
dentiã. tamen ĩpoſſibile eſt pꝛudetẽ eẽ
⁊ nõ hĩe bonũ.vt.j.e.li.c.iõ. Sed p/
uidẽtia yconomica eſt babit cũ rõne

—

o qꝛ nulla ſcia pꝛactica ẽ
pꝛudẽtia cũ oĩs ſcia ſit circa neceſſaria

caem ae
Gfrtimenmtil
pmnntsnt,e.
nutrmmesills

1

nſeintine
DMe. Demü

ittimutnmain
n (Tiri ot
wuerit Aunbeer⸗
Sckbebinanöde
lceonocbaapn
Uenmwoliisnon⸗
Mas nen mra
MMuantin gwuen
lbetiwats na

cſtenimoze
mannri

finikiagen

= ⁰-

mſfnemni

AℳNblatan,

alrenii wet

NMpalnenetcäinen
unhigzwi⸗ .

=

hnuninscice
lanbeſmndwii,
Peinarine dona

5

imhenineſt

Nulfnvii

ln. nedn

n
mi meci
ai en
mckiecen
Cancdecen
Sndifi

N Ntiſi

G elanit
ei i
ienirſal i
veanſtnons
Tekbit rin
üfntienhhan
Glenii ni
i ſäüdion
uiſätitſortn

Baifeaid
Errhodoni

. ulaſcaen

macimhiin

7

4
cri⸗
at

finientis pꝛudẽtiã.

actiuꝰ.qꝛ talis yconomus vtitur rõe ꝓ
uidendo bona ⁊ vitando mala. quare
nullus talis habitus eſt pꝛudẽtia. Sʒ
in oppoſitum eſt auctoꝛitaſ phi. ſic diſ
icendũ ergo cũ
eo ꝙ diffmmitio iſta cõuenienter eſt aſſi
gnata.ſi tamen cõueniẽter fuerit intel
lecta.pꝓpter qð tres pticule huius dif/
finitiõis ſunt exponẽde. pꝛimo quidẽ

iſta cum rõe. Scdo iſta actiuꝰ. Tertio

quidez circa bumana bona. In pꝛima
eni tangitur eẽntialis foꝛma pꝛudẽtie
In ſcðdᷣa finis ⁊ opus. In tercia mate
ria ⁊ obiectum. (Sciẽduʒ ergo de pꝛi
mo ꝙ de virtute moꝛali ⁊ rõe tres fue
runt opiniones vt.j.e.li.ca. .vna q/
dem dicit virtutes illas eſſe rões. alia

vero nn arel vero eſſe cuz

ratione.¶Mꝛimũ autem mimis dede/
rũt virtutibꝰ moꝛalibꝰ de rõne ſcdði vo
paꝝ.¶ Zercij vero ſᷣm veritatẽ vt de

buerũt. Cum hic ergo dicit᷑ ꝙ pꝛuden

tia eſt habitus.nõ debʒ ſimpliciter in
telligi eo modo quo intelligitur de vir
tute moꝛali quia non eodẽ modo ſe ha
bent ad röõnem moꝛalis virtus ⁊ pꝛu
dentia.cum ipᷣ̃a pꝛudentia ſit eẽntiałr

ratio habitualis.virtꝰ aũt moꝛalis nõ

⁊ ideo eſt ſciendum qð eſſe cum rõne
poteſt tripliciter intelligi. vno quideʒ
mõ ſicut cũ ðᷣo cã coagente. alio modo
ſicut cum pꝛopꝛia entitate ⁊ actiuita/
te.Zercio modo ſicut cum ꝓpꝛia actõ
ne.pꝛimo quidẽ modo eſt cum rõe ap
petitus qui mouet cũ intelligẽtia pꝛa/
ctica.vt habet᷑.ʒ.de aĩa.quare bee ſũt
due cõcauſe vmus motionis ⁊ hoc mõ
virtus moꝛalis eſt cuʒ rõne pꝛudẽtiali
quia ambe ſunt due cõcauſe rectuudi/
nis in actione bona. Actio enim ⁊ cõ

trarium in actione ſine ĩitellectu ⁊ mẽæ

te ⁊ moꝛe non eſt ſupꝛa eo.li.c.ʒ.

¶ Scðdo mõ eſt cim rõe illud qð eſt ra

tionẽ habens per eẽntialẽ idẽtitatem
vt ſupꝛa eo.li.c. 2. ⁊ ſupra li.j.c.is.qꝛ

rõ ẽ eiꝰ entitas æ actiuitas.⁊ hoc mõ
ols ars ⁊ oĩs ſcia eſt cum habituali rõ

ne. ¶ Tercio modo eſt cuz rõne illud

cuius ratio eſt actio.⁊ hoc modo ſcien
tia eſt cum rõne.qꝛ eſt cum ꝓpꝛia con
ſideratione que vere eſt ratio. primo
autẽ modo nõ debet intelligi ꝙ pꝛudẽ
tia ſit cum rõne ſed alijs duobꝰ modis
qꝛ eſt cum rõne habituali ſicuti cum ꝓ
pꝛia entitate ⁊ eſt cũ rõe actuali ſi
cum ꝓpꝛia actione ⁊ hoc modo intel/
ligendũ eſt de arte.cum dicit᷑ ꝙ ars ẽ
habitus cuz rõne vera factiuꝰ ſupꝛa.c.
pꝛoximo.hec ergo de pꝛia pticula.
Eeid ſciẽduzʒ ꝙ bĩtus intelleciia
lis dicit᷑ actiuꝰ.qꝛ eſt actiõis directiuꝰ
⁊æ dictatiuꝰ.hoc ãt põt fieri dupliciter
vno modo in plurali.alio modo in ſin
gulari:pꝛimo aũt modo ſcia eſt habitꝰ
actiuꝰ per rõem vłem.ſᷣo modo pꝛudẽ
tia eſt hitus actiuꝰ per rõem ſingularẽ
ſingularia conſiderãtez. hec de fa pti
cula. ¶ Be tercia vero ſciẽdũ ꝙ conſi
deratio hũanoꝝ bonoꝝ põt fieri dupli
citer. vno quidẽ mõ in oꝛdine ad ſinẽ
hũanũ ſimpliciter. alio mõ ad finẽ hu
manũ ᷣm quid.qꝛ ad aliquezʒ ptialem
finẽ.vt ſupꝛa eo.li.c.ʒ. Finis aũt ſim/
pliciter eſt bene vinere ſimpliciter. Fi
nis aũt ᷣm ꝗd eſt viuere fm ꝗd ⁊ ptia
liter. hec ãt diſtinctio habet᷑ hic ex tex
tu. pꝛudentia ergo cõſiderat humana
bona in oꝛdie ad finẽ humanũ ſimpłr
qꝛ ad totuʒ bñ viuere ſimpłr vt habet
hic. ¶ Nꝛonidentia vero yconomica
ad finẽ ᷣm quid.qꝛ ad ſupabũdãtiam
⁊ ſufficiẽtiã diuitiaꝝ qꝛ finis huiꝰ yco
nomice ſũt diuitie.vt ſupꝛa li.j.c.j. ſic
patet qualiter debeat intelligi diffi/
nitio pꝛudẽtie.qꝛ ſic vt dicat᷑ ꝙ pꝛudẽ
tia eſt hitus cũ habituali rõe ſicut cum
ꝓpꝛia entitate ⁊ cum actuali ratione.
ſicut cum pꝛopꝛia actione actiuus.i.
actionum moꝛalium in ſingulari dire/
ctiuus oꝛdinãſ humana bona ad bene
viuere totaliter. ¶ Picendũ ergo ad
argumentum in oppoſitũ. ꝙ diffinuio
ſic intellecta conuertitur cum pruden
tia. Cum auũt pꝛobatur in oppoſitũ.q;
nõ oĩs prudens eſt cũ rõne actiuꝰ. Di
co ꝙ iſtud eſt falſũ ⁊ maioꝛ illiꝰ rõis ẽ

II BRO

falſa.qꝛ dico ꝙ omniſ bonus pꝛincipa

liter ⁊ ſimpliciter eſt cauſa ꝓpꝛia růᷣe

non ſolũ ſᷣm alienã rõem actiuꝰ.¶ Au
ctoꝛitas aũt inducta non eſt Ariſtotek
ſed eſyodi qui non accipit ibi hominẽ
pꝛincipaliter bonũ ſed ᷣm quid bonũ
2 vel in potẽtia bonũ vel ad aliquid
vtile ⁊ cõmodũ.phi.autem qui allega
tur minoꝛi dicit nõ eſſe poſſibile bonũ
eſſe pꝛincipaliter ſine pꝛudentia.Cuʒ
