garchica.vel ̃ᷣm nobilitatẽ generis:
vt in aliqua alia politia:ut habet᷑ in/

fra capitulo.vj.vel ſᷣm aliquẽ moduʒ

aliũ ⁊ cãm ſᷣm quẽ vel ſᷣm quã conſti
tuitur principatus. Secũdo põit mi/
noꝛẽ ibi. Quare ſᷣm vnũ.dicens con/
cludẽdo ꝙ iuſta m vnum quidẽ mo/
dũ accepta.i.ſᷣm legalitatẽ ſic ꝙ iuſta
ſint ipſa legalia vt pꝛedictum ẽ:ipſa
inqᷓ; talia iuſta dm̃s eſſe factiua vł cõ
ſeruatiua felicitatis ⁊ parucularum
eius.politica cõmunicatõe.hoc ẽ feli
citatis que in tali cõmunicatõe habe

tur. Maioꝛem hunus rõnis ſuppõit

vt per ſe notã. ¶ Konſequenter ibi.
Pꝛecipit autem lex. pꝛobat ꝙ lega⸗
lia ſunt quarũlibet virtutũ opera. In
tendens ſic arguere. Illa que lex pᷣ/
cipit ſunt virtutũ opera. Sedomnia
legalia pᷣcipit.quare legalia ſunt vir⸗/

—

tutum opera. ¶ Huius rõnis ſuppo
nit minoꝛem ut per ſe notã.ponit au
tem maioꝛem dicens. ꝙ lex pꝛecipit
facere opera foꝛtis vel foꝛtitudinis:
puta aciem non relinquere.nec quo⸗
cũq; modo fugẽ. Et arma nõ abicer̃.
Et iteꝝ opera tẽperati:puta nõ me⸗
chari nõ conuitiari. Et etiã opa mã/
ſueti:puta non percutere nõ cõtende
re. Similiter etiã ſᷣm alias qualeſcũ
q; virtutes bona fieri iubens æ ma⸗/

la pꝛobibens. ut infra.c.v. concludit

ergo ꝙ lex que recte eſt poſua ẽ ꝛcã:

qꝛzZ rcã opera pꝛecipit ⁊ confoꝛmis ẽ
virtuti ⁊ rõne recte. Lex autem ẽ de

terioꝛ que eſt apoſthe dyaſmenos.i.
ſine pꝛouida deliberatione poſita ab
a. ꝙ eſt ſine.⁊ pochendias ꝙ eſt ſcia
⁊ menos qð eſt meditatio. quaſi lex
ſine pꝛemeditatione ſcie vel rõis po
ſua.Aenes enim fᷣm euſtratiuzʒ gre
ce dicitur lex latine. nomos autem

eſt ſubſtantiuum maſculini generis.

— r õ
44

LIBRO.

apoſihẽ diaſmenos aut eſt eius ad/
iecnuum denominatiuum legis ſtulte
poſite.
. S euidentiam pꝛedictoꝛum
querenda ſunt duo. Pꝛimũ

iuiſa in legalẽ ⁊ equalem ſiue pticu
larem. Secũdũ vtꝝ aliqua vna virtus
ſit operatiua omniũ operum quarum

—¶—

¶ Queſtio tertia.

E pꝛimo ar guit᷑ ꝙ iuſtitia ñ
it cõuenient᷑ diuiſa in lega/
D lem ⁊ equalem:nec iuſtum ĩ
legale ⁊ equale. Pꝛimo qꝛ nulliꝰ bo
ne diuiſionis mẽbꝛa coincidũt ᷣm bo
etiũ.li.diuiſionũ.huius aũt coincidũt
qꝛ ſicut dicit philoſophus.Omne e/
quale eſt legale.⁊ inequale illegale:
quare nõ eſt diuiſio bona neq; cõue/

niens. ¶ Secundo qꝛ in omni cõöue⸗/

nienti diuiſione diuidit᷑ totum in ptes
⁊ nihil dinidit᷑ in totũ ⁊ ptẽ.ſed hec
nõ fu diuiſio ĩ ptes ſed in partẽ ⁊ to
tum.hec enim legalis iuſtitia non eſt
pars virtutis:ſed tota virtus:ut infra

ca.iij.quare nulla eſt diuiſio.(¶ Zer

tio qꝛ omnis nõueniens diuiſio iuſti/
tie debet fieri ſᷣm diuiſionẽ iuris ſicut
Tullius in fine ſecũdi libꝛi ſue retho
rice diuidens pꝛimo iuſtitiaʒ ̃m tria
genera uuris.ſ.naturalis cõſuetudina
lis ⁊ legalis.hec aũt diuiſio nõ fit f̃ʒ
aliquã diuiſionẽ iuris.cũ nuſqᷓ; ius in
ueniat᷑ diuiſum in ius legale ⁊ equa/
le quare nõ videt᷑ dio cõueniẽs.Sed
in oppoſitũ ẽ auctoꝛitas tãti philoſo
phi.¶ Dicendum igit᷑ ꝙ iuſtitia põt
diuidi ſᷣm diuiſionẽ iuris.vel ᷣm dio/
nem materie iuris.Et vtroq; mõ põt
eſſe cõueniens dio.QZullius enĩ diui/
ſit eã ſᷣm diuiſionẽ iuris. diuidẽs ius
in ius naturale ⁊ in ius conſuetudis
⁊ in ius legis. Jus autẽ naturale dif
fmiens dicit ꝙ eſt ius ꝙ nõ opio ge⸗

vtrum iuſtitia ſit cõueniẽter

nuit.ſed quedã in nata vis hoibus in
ſeruit. Jus autẽ cõſuetudinis eſt ius
leuiter a natura tractum. ⁊ per vſum
alitum ⁊ maius factũ. Jus autẽ legis
eſt ius ꝙ in eo ſcripta ꝙ Pꝛio expo⸗

ſuum eſt ut obſeruet continetur. Juri

vero nature attribuit ſex ſpecies iuſti
tie.ſ.religionẽ:pietatẽ:obſeruãtiam:
gram vel gratitudinẽ.vindictã ⁊ veri
tatem. Que ſic diuidunt᷑.qm iure na/
turali nos debemꝰaliꝗd reddere nĩis

benefactoꝛibus ⁊ aligd malefactoꝛi

bus ꝓ noſtra ⁊ quoꝛũlibet innocẽtiũ
tutela. ⁊ aliꝗd indifferẽt᷑ omnibiſtis
⁊ illis.benefactoꝛes autem ſũt i qua
druplici genere.deꝰ enim ẽ pumꝰ no
bis beneficus.parentes aũt ⁊ pf̃ia.
Scðs pꝛĩcepes autẽ rectoꝛes ⁊ pᷣlati
ſunt vel eẽ debent in tertio gradu ali
que vero perſone pꝛiuate ſunt etiam
nobis benefice:⁊ ſᷣm hoc habemꝰ vel
babere debemꝰ quatuoꝛ ſpẽs iuſtitie

ad iſta quattuoꝛ benefactoꝝ genera.

ad deũ religionẽ qui ꝓ beneficijs dei

rependit ei cultũ curã ⁊ ce rimoiam.
Ad pꝑntes autẽ ⁊ patriã debemuſ

pietatẽ.que ꝑntibus ⁊ pĩ̃ie ꝓ ipᷣoꝛuʒ
beneficijs rependit officiũ ⁊ cõueni
entẽ cultũ. Ad pꝛincipes autẽ ⁊ pꝛe
latos ⁊ rectoꝛes obſeruantiã que ꝓ
ipᷣoꝝ beneficijs reꝑendit eis reuerẽ/
tiam ⁊ honoꝛẽ. ¶ Ad pſonas autem
pꝛiuatas ⁊ benificas gram vel grati
tudinẽ que eis ꝓ eaꝝ beneficijs repẽ
dit memoꝛiam ⁊ remunerationeʒ fᷣm
beneficioꝝ exigentiã: ¶ Ad malefi/
cos aũt debemꝰ vindictã ꝑ quã vis ũt
iniuria ⁊ oĩo ꝙ obſutuꝝ ẽ defendẽdo
⁊ vlciſcendo ꝓpulſat᷑. (2 oẽs aũt
debem habere veruatẽ ꝑ qᷓ; in cõica
tione ſermonũ imutata ea que circa
nos ſunt:fuerunt ł futura ſũt dicimꝰ.
us autẽ conſuetudinis diuidit in

tria.ſ.in ius pacti qð ſcʒ naſcit᷑ ex ali

quoꝝ cõ uẽtiõe vel pacto.⁊ ĩ ius pa/

ris vel equi:qð ſcʒ naſcit᷑ ex equalita
te que debet eſſe inter omẽs. vel ſm

=
=
=
=

fitulegts.
nilculſiig
clcopn⸗
alegeinfnegen
nuſedciunmmn
onnio legeſi.
immnragumt
Ctiihnuan
miſciell
Gaehgnunm
Gdhnncophn.

üirgtthin

Uignbeduin⸗

HMumnuti
eenmofrle
räteifnoi
Kð

ländlaftin

(hülliſdi

pftimunin
liinarnile
uakunmnafei⸗

wattauniunn.

ffücginbnan
fhmumntain

ſeignenin
ntennnln

Wtgialri
Malrigd
uirmnt

mni
Pui
nugin

edinin

Waükninn
1agl ui
Worüldeimi
Nahffräündt
Nresamen ſi
Neemmign
mnes f i
minoti
mowrdgul
eugeſn
et inbaltan
Peſüi
erſenen,
niibeuitin
tiit nm
nit Mii

mancci cn
rnsiif

S obſenmni

ſepen Lesſenn
(Aſs

iicsgin e
9e dain

quatitatem vel m ppoꝛtionẽ: vt iffa
dicet. ⁊ in ius iudicati:qð.ſ.naſcitur
ex ſnia iudicis vel arbitroꝛuʒ. Et vᷣm

hoc poſſunt hic diſtingui tres ſi pẽs iu

ſtitie quãuis Zullius tacuerit. Jus
autem legale nõ viuidit. qꝛ ius nulli⸗
diuiſionẽ poſſet inuere. bec g ẽ dio iu
ſtitie ;ᷓ babemꝰ a Tullio ᷓ dionẽ iu/
ris. ¶ Ariſtoteles aũt diuiſit eaʒ ᷣm

mãm:vbi ſciendũ ꝙ ipᷣe intẽdẽs diui⸗-

gere iuſtitiã m dionem mãe voluit ⁊
debuit. qin aliter cõuenient᷑ nõ potuit
dicere ꝙ iuſtitiaꝝ opantiũ circa iuſta
alia opatur circa omni materiã iuſto/
rũ opeꝝ. alia vero circa vna pticularẽ
materiã ſibi limitatã ſi circa omnẽ ſic
eſt iuſtitia legalis: que oꝑat᷑ in omni
materia cuiuſcũqʒ virtutis. ꝙ ꝓbatur
ſm philoſophũ: qm oĩa opa legalia

a lege iuſſa agunt ab hac legali iuſti/

tia:ſed oĩa virtutũ opera ſunt legalia
quoniã a lege ſunt iuſſa ⁊ ipata: qua
re omnia agunt᷑ ab hac iuſtnnia⸗d1 i
pero ſit iuſtitia circa vnã pticularem

materiã. ſic ẽ quelibet alia virtus ſpe

cialis: que bʒ materiã ſpecialem.ſi-

cut foꝛindo picula: ⁊? tẽperũtia tan
gibilia ⁊ guſtabilia.¶ Eſt autem ſci
endũ ꝙ in hac diuiſione cõtra iuſtitiã
legalẽ non diuidit᷑ iuſtitia ꝓticularis
pluſq; foꝛtitudo vel alia virtus ſpẽał
ſʒ hac dione pᷣſuppoita põt poſtea di

uidi cõtra alias ſpẽales virtutes. ſi/

cut diuidit eã philoſophus:infra.iiij.
cap.in tertia rõne ꝓbante eſſe talem
iuſtitiam que nõ ẽ illa legalis: nec ali
qua alra virtus ſpẽalis.cuius oppoſi
tum vocat auaritiam. ¶ Poſt hoc at
infra capitulo.v. diuidit eã in iuſtitiã
diſtributiuam cõmutatiuam ⁊ de il
lis poſtea pꝛoſequitur. Et ſic pʒ qua
liter debeat intelligi dio iuſtitie in le
galem ⁊ pticularẽ.qꝛ due diones ſũt
neceſſarie. pꝛima vbi diuiditur iuſti/
tia legalis ab omnibus particularibꝰ

virtutibus generalit᷑. Et ſca in qua

diuiditur iuſtitia ꝑticularis cõtra ali/

V.

de naturali philoſophia.

as particulares virtutes. Et ſic ẽ dis
cõueniens.

enien ¶ Zicenduʒ ergo ad pꝛi
mum obiectum ꝙ huius diuiſiõis me

bꝛa non coincidunt pꝛo eo ꝙ bec iu⸗

ſtitia non ẽ illa nec econuerſo.quãuis
obiectum vnius pꝛedicet᷑ de obiecto
alterius.ſicut ſubiectum methaphiſi⸗
ce pᷣdicat᷑ de ſubiecto naturalis philo
ſophie.⁊ tñ methaphiſica nõ pᷣdicat
¶ Ad ſecũ
dum dicendũ ꝙ hic diuidit᷑ totum vni
uerſale qð eſt iuſtitia in cõmuni acce
pta in partes ſubiectiuas ſᷣm ꝙ iuſti⸗
tia legalis addit quãdam ſpẽalẽ rõeʒ
ad cõgregationem virtutum. fᷣm quã

poteſt dici aliqualiter ſpecialis virtꝰ.

Sed dicitur nõ pars virtutis ſed to/

ta virtus ſᷣm ꝙ ſumitur ut talis hitus
¶ Ad tertium autem patet qualiter

diuidit Zullius quałr Ariſtoteles:
¶ Queſtio quarta.

E& ſecundo arguitur ꝙ nul⸗
vna virtꝰ ſit opatiua oĩium
operuz quarũcunq; virtutũ.
Pꝛimo qꝛ tunc omnes virtutes alie
eſſent fruſtra. quia fruſtra fu per plu
ra qð poteſt fieri per paucioꝛa. Se/
cundo quia nulla virtus babet mo⸗
dos oppoſitos in operãdo. ſſed ſi eẽt

aliqua talis virtꝰ haberet modos op

poſitos cum alique virtutes habeant
aliquos modos op poſ uos.puta foꝛ⸗/
titudo ⁊ temperantia:foꝛtitudo eniʒ

pabet modũ pellentis ad pericula ⁊

firmãtis appetitũ circa ea.tẽperãtia
vero modũ trabentis ⁊ refrenantis
appetitũ:ne tendat ad venerea. qua
re iülla virtus ſi eſſet. haberet vtrunq;
modum ad operandum temperata ?
foꝛtia. hoc autem nõ eſt poſſibile qua
re talis virtus non videtur eſſe poſ/
ſibilis. ¶ Tertio quia ſi eſſet talis
virtus poſſibilis.ipſa generaretur ex
operibus oĩm virtutum: quoniam om
nis virtus talia operatur ex quibus

LIBRO

generat᷑ ⁊ ex talibus generat᷑ qualia
operatur:ut ſupꝛa. li.ij. Sed hoc eſt
impoſſibile:quare ipᷣa eſt impoſſibił.
Qð eni ſu ipoſſibile pʒ: qꝛ ex opibꝰ
tẽperatis generat᷑ tẽpantia: ⁊ ex foꝛ
tibus foꝛtitudo: vt ſupꝛa.hi.ij. quare
ex eiſdẽ opibus ſimul generabũt᷑ due
virtutes:vel non generabit᷑ illa cõis.
pꝛimũ videt᷑ ipoſſibile quare ſᷣm erit
neceſſariũ ſcʒ ꝙ nõ generet ( Sed
oppoſuũ arguit᷑ qꝛ ſi ſu aliqua virtuſ
vna obeditiua legi ipᷣa opabit᷑ omnia
opa legalia ⁊ ꝑ cõſequẽs oĩa virtutũ
opa. Bicid aũt ꝙ opari opa oim
virtutũ põt ĩtelligi dupliciter.vno mõ
opari virtuoſe:ſicut virtuoſus opatur
puta opari iuſta iuſte ⁊ tẽpata tẽpate
⁊ liberalia liberaliter. alio mõ opari

virtuoſa nõ virtuoſe:ſicut opat᷑ virtu

oſa nõ virtuoſus.puta opari tẽperata
nõ tẽpate. ⁊ liberalia nõ liberaliter.
Et fᷣm hoc dico duo. pꝛimuʒ ꝙ nulla
virtus vna ab alijs diſtincta põt hec
oĩa operari virtuoſe.Secundo ꝙ põt
ea omnia opari non virtuoſe ipꝛimuʒ
ꝓbat᷑ qm̃ in quocũq; eẽntiali oꝛdine
ſublato pꝛio.i tollit᷑ poſteriꝰ. Ex.ſe⸗/
cũdo ⁊ quinto ⁊ ſeptimo methaphi/
ſice. Sed agere virtuoſe hbʒ eẽntialeʒ
oꝛdinẽ ad eẽ virtuoſum. agere tẽpe/
rate ad eẽ tẽperatũ.agere liberaliter
ad eẽ libalẽ quare ſpᷣlato pꝛioꝛi qð ẽ

eẽ tẽperatũ tollet᷑ poſterius ꝙ ẽ age/
re tẽperate quare nulla virtꝰ poterit
operari tẽperate ſublata tẽperantia.

que ſola dat eẽ tẽperatũ ⁊ ſic ð alijs.
Scðm autẽ pꝛobat᷑ qꝛ ᷣm inclina

tionẽ vniꝰ virtutis exñtis circa mãm
generalẽ poteſt vnuſqſq; operari illa
que põt vnus nõ virtuoſus. vel rõne

impij. vel rõne alicuius generalł deſi

derij. vel appetitus. ſʒ vnꝰ nõ virtuo
ſus põt operari nõ virtuoſe oĩa vᷣtutũ
opera quare illa oia poterit operari

Fm inclinationẽ alicuius virtuns ge/

neralit impantis vel deſiderãns om
ma vitutum opera. Cuius modi poſ

ſunt eſſe charitas ⁊ philantia ⁊ obe

dientia ex diuerſis motiuis ⁊ deſide
rijs. Sunt enim quedã motia gene,
ralia:que nos inducũt ad oiĩa virtutũ
opera:puta amoꝛ dei.amor mii. ⁊ le
gis ⁊ comunis boni. ¶ Ex pꝛio mo/
tiuo charitas bona omnia operat᷑ :qꝛ

omnia bona opa deus habet accepta

⁊ no vult ſibi offerri melio:a ſacrifi/

cia:qꝛ nec ſunt poſſibilia. Qðò g cha/

ruas opetur omnia bona 2 declinet
omnia mala ꝓbat᷑: qm de ipᷣa legit᷑ ꝙ

charuas paties eſt: benigna ẽ. chai
tas nõ emulat᷑:nõ agu perperã nõ in

flatur nõ ẽ ambitioſa non querit que
ſua ſunt.nõ irruat᷑ nõ cogitat malum
nõ gaudet ſup iniquitate. congaudet
autem veritati.omnia ſuffert oia cre/
dut omnia ſperat.omnia ſuſtinet pꝛi/
me. ad Coꝝ. xiij. ¶ Ex ſcòo motuo
philãtia operatur ommia opa bona:
qꝛ quicũq; bene ⁊ laudabilit ſeipſuʒ
amat:ſibi ipᷣi quãtũ poteſt felicuatem
ꝓcurat.hoc auũt iin põt facere p ope/
ra virtuoſa.qꝛ in ulis cõſiſtit felicuas
⁊ ꝑ ülla acquirit᷑.hoc ãt facit ver phi
lantus dicẽte philoſopho ꝙ ſi gs ſem

per ſtudet iuſta agere.vel tẽꝑata. vel

quecũq; eoꝝ que ſunt fᷣm virtutes ⁊
taliter bona ſibi acquiri vidcbit᷑ vti/
q; talis magis eſſe philantus tribuit
enim ſibi optima. ⁊ maxume bona. in
fra.li.ix.cap.ix. x tertio motiuo
operatur bona omnia obeditiua. qꝛ

virtus obeditiua legi operat᷑ omnia
pꝛecepta in lege ſed ommia virtutum
opera ſunt pꝛecepta in lege recte po

ſua:ut habet᷑ hic ⁊ infra.c.uij.quare
huiuſmõi obia operatur omnia virtu
tum opera. Et ſic habemus tres vir/
tutes ex diuerſiſ motiuuis operatrices
operum.quarũcunq; virtutum inꝑa/
tiue vel obeditiue vł qualitercũq; de
ſideratiue nõ tñ directiue nec ut ipſe
particulares virtutes. ¶ Ad pꝛumũ

ergo dicendũ ꝙ aliqua tali virtuti pe
ſua cetere nõ ſunt fruſtra. qꝛ reddut
bhominem perfectioꝛem cum iſta quã

iſta ſine illis: ꝛimo quidem quia

=☛
22
—

Noendigtis
fierqhlan

ertoruot n
genenabet⸗
ſaralatphiot⸗
mnant prerpe

agicini

ſoctſcerap⸗
Ennuit fneg
inilnnuce
Pinnener⸗
nſtictodenim

WNE ltatd

„
n
mmng
nchhiſtl
eſtluh
md
eini
DndAnn
cgun
NA. Wi
N N

beret ludha

igüieitn

1

metliddu
„ m

¹

Abimmnnaikt

Goͤcſe lupin

nnma o Nis

kge ſcdommun
cepunnle,
vaoenn n⸗
1E1 ſe Nmmeni

Gctit orsſ

reddunt intẽtionẽ pfectioꝛẽ qᷓ eẽt ſi
ne illis: qꝛ ipſe appetunt ⁊ itendunt

bec opera bona:non ſolum pꝛopter

bonum pſone ꝓpꝛie:ſucut philantia
nec ſolũ ꝓpter bonũ vꝛbis ſicut vꝛba
nitas. nec ſolũ metu legis: ſicut obe/

dientia ſed etiã amoꝛe bonitat᷑ opeꝝ
ac ſi m eas ſentiremꝰĩ oꝑibus aligd

diuinũ ſicut caritas.pficiũt etiã potẽ
niã natã p eas pfici ⁊ maxime babili

tant appetitũ circa ꝓpꝛias materias
Ad ſcõm vero dicendũ ꝙ illi mo/
ioppoſiti i genere nõ ſũt icõpoſſibi
les eidẽ virtuti reſpectu diuerſoꝝ ſic
ꝙ ad vnũ ipellat ⁊ ab altero retra/
hat ſicut dictum ẽ de magnanimitate
que magnanimũ impellit ad dare æ
retrahit ab acciꝑe.¶ Ad tertiũ aũt
dicendũ ꝙ talis virtus poſſet genera
ri ex quibuſcunq; operibꝰ bonis faci
ex motiuo ⁊ ppter finẽ illius virtui.
⁊æ nõ generabit᷑ alia virtus pticularis
ſicut dicit philoſophus de vitio ꝙ qui
foꝛnicat᷑ ꝓpter pecuniã nõ ꝓpter car
nis cõcupiſcẽtiã ẽ auarus nõ aũt luxu
rioſus. Et ſic ex operibus luxurie p⸗
pter motiuũ ⁊ finẽ generat᷑ aliud vi/
tiũ ⁊ nõ luxuria.ſic etiã dico ꝙ ex opi

bus tẽpantie puta ex abſtinẽtijs pꝛo

pter ſolã obedientiam facũ generabi
tur virtꝰ obeditia c nõ tẽperantia

)N¶ Kectio tertria

pra diuiſit iuſtitiã ĩ legalem
⁊ equalẽ. hic agit de legali.
de qua declarat tria.pꝛimum ꝙ ipᷣa ẽ
virtus perfecta.ᷣm ꝙ ipᷣa eſt virtꝰ to⸗

ta omnimoda ibi. Hec quideʒ igik
iuſtitia non pars.tertiũ ꝙ virtuti ſim

pliciter ſumpte eſt eadẽ ⁊ altera ibi.
QAuid autem differt. pꝛimo ergo pꝛo

ponit pꝛimũ.⁊ ſecũdo ꝓbat ipᷣm. Di

cit ergo ꝙ bec iuſtitia que legalis eſt

dicta. ip̃a eſt virtꝰ perfecta ⁊ nõ ſim
pliciter vel qualitercunq; ſed perfe⸗
cta ad alteꝝ puta bois ad bominem

Ec quidẽ igit iuſtitia (Su/⸗

altum vel ad cõe bonum. Secuũdo ibi
Et ꝓpter hoc multociẽs.ꝓbat huius
mõi pfectionẽ quinq; rõnibꝰ. ſecũda
ibi Iniuſtitia aũt.tertia ibi pfecta ãt
eſt. quarta ibi ꝓpter hoc ipᷣm. quinta
ibi peſſuna. Pꝛimo g̊ ſic intẽdit ar/
guere. Illa virtus ẽ pfecta de qua ꝓ/
pter eius bonitatem dicit᷑ puerbialit
ꝙ eſt virtutũ pclariſſuna:⁊ ꝙ nec he/
ſperus nec lucifer eſt ſic admirabilis

ſicut ipa: ſed hbec dicta ſunt de hꝰmõi

iuſtitia quare ipᷣa eſt perfecta. huius
rõnis ponit minoꝛẽ.cõcluſionẽ enim
imediate pmſerat maioꝛ ẽ valð no
ta. ¶ Eſt aũt ſciendũ ꝙ beſperus ⁊
lucifer ẽ vna ⁊ eadem ſtella.ſ.venus
que nũqᷓ; recedit totalit᷑ a ſole.ſʒ ali-
qñ motu diurno ipᷣm antecedit ð ma
ne:⁊ ex hoc vocat᷑ lucifer.aliqũ vero
ip̃ᷣm ſequit᷑ de ſero ⁊ ex boc vocat᷑ be
ſperus. ⁊ inter omnia aſtra apparet
nobis clarius ⁊ maius poſt ſolẽ ⁊ lu
nam. cũ eni eſt heſperus ceteris ſtel/
lis pꝛioꝛ apparet:cum aũt eſt lucifer
poſterioꝛ diſpet. Et ſi volumus ſi equẽ
tes ſpũalia coꝛpoꝛalibꝰ cõpare dice/
mus ꝙ felicitas politica eſt ſicin ſol iĩ
rota ſua q; antecedit ⁊ ſequitur lega
lis iuſtitia: qm̃ opa ei que dicũt᷑ lega
lia ſunt factiua illius felicitatis: ⁊ ſic
iſta iuſtitia antecedit ut lucifer: ⁊ cuʒ
bec cõſeruatiua felicitatis. ⁊ ſic ipſa
ſequit᷑ vt heſperus ſecundo ibi.iᷣ n/

inſtitia autem. Arguit ſic. Illa virtus

eſt perfecta in qua icludit᷑ omnis vir
tus ⁊ maxime perfecta virtus.ſed in
hac iuſtitia includit᷑ omnis virtus: ⁊
ſingulariter illa que eſt maxime per/
fecta:qð apparet:quoniam vſus per
fecte virtutis.i.cuiuſſibet virtutis eſt
in ea. oſtenſum eſt enim in pꝛoxima
lectione ꝙ ommum virtutũ opa ſunt
opera eius: quare huiuſmodi iuſtitia
eſt virtus perfecta:huius rationis po
nit minoꝛem cum ſua pꝛobatione: et

patet. tertio ibi. Perfecta eſt autem.

Ar guit ſic illa virt ẽ pfcã ꝑ q; hs eã
poteſt vti virtute ad alterum:ſed per

hanc iuſtitiam poteſt habens eaʒ vti
virtute ad alteꝝ:quare ip̃a eſt virtus
pfecta.hꝰ rõnis ponit pꝛimo conclu/
ſionem.d. ꝙ bec virtus eſt perfecta.
Scðo minoꝛẽc.d.ꝙ hñs eã põt vti vir
tute ad alteꝝ ⁊ non ſoluʒz ad ſe ip̃ᷣm.
Tertio tangit yronice virtutẽ maio/
ris.d.ꝙ multi ſũt ꝗ ĩ ꝓpꝛijs rebꝰ ne/
gocijs ⁊ actibus pñt vti virtute. In
his aũt que ad alteꝝ nõ pñt.vñ trahi
pᷣt ꝙ ülli qui pñt hñt virtutẽ pfectã ⁊
alioꝝ virtutibꝰ perfectioꝛẽ. Quarto
addit ad cõfirmationẽ totiꝰ rõis ᷣbũ
cuiuſdã:qui fuit vnꝰ de ſeptẽ ſapiẽti⸗/
bus. Dicit ꝗ̊ ꝙ ꝓpter hoc ꝙ vſus vir⸗
tutis ad alteꝝ ꝓbat pfectionẽ virtu:
videt᷑ bñ hĩe ⁊ bñ fuiſſe dictũ hec biã
tis pᷣbũ.quo dixit ꝙ pꝛĩcipatꝰviꝝ oſtẽ
dit eẽ. ſ.ſufficientẽ vel inſufficientẽ ꝑ
fectũ vel ĩpfectũ.Cuiꝰ rõ ẽ:qꝛ pꝛinci
patus ẽ ad alteꝝ:⁊ pꝛinceps ẽ ĩ cõi/
tate hoĩm:quare opoꝛtet ipᷣm opari.
ad alteꝝ vel ad alteros bñ vel male.
Auarto ibi ꝓpt᷑ hoc ipᷣm aũt. Arguit
ſic illa virt ẽ pfecta que ſola ĩter vir
tutes ẽ bonũ alienũ.i.alioꝝ: ſed hec
iuſtitia ẽ hꝰmõi bonũ: quare ipᷣa eſt ꝑ
fecta.hꝰ rõnis ponit ⁊ declarat mino
rẽ.d.ꝙ ꝓpter hoc qð dictum ẽ de vſu
virtutis ad alteꝝ. iuſtitia ſola de nu⸗/
mero virtutũ habet hoc qð ẽ alienum
bonũ.qm̃ ẽ virtꝰ ad alteꝝ.hoĩes eniʒ
P hãc virtutẽ opant᷑ bona cõueniẽtia
⁊ expedientia alij:puta alij. qꝛ pꝛin
cipi vel alij:qꝛ cõi vel cõitati: quõ ãt
ſola iuſtitia ſit ad alteꝝ videbit᷑ ĩ qõe
qm̃ maximũ hʒ dubiũ. ¶ QAuinto ibi
peſſimꝰ. Arguit ſic: Illa virtꝰ ẽ perfe
cla ⁊ optia cui oriat᷑ malitia peſſima
ſed huic oriat᷑ quare ipᷣa eſt pfecta ⁊
optima. h roĩs ponit pꝛio minoꝛem
quaſi notã ex pᷣmiſſis.d.ꝙ igit᷑ peſſi/
mus eꝛit ille qui vtit᷑ malitia ⁊ ad ſe
ipᷣm ⁊ ad amicos. Oĩs eni ciues de
bent ſenſui non ei: hic eni ↄqriat᷑ viro
legali.⁊ eius malitia legalitati ꝙ ap
paret:quia optimus iſti peſſuno con⸗/
trarius nõ ille qui ad ſeipᷣm tiñ vtit

LIBRO

virtute.ſed ille qui per cõtrarium ad

peſſunũ vtit᷑ virtute ⁊ ad ſeipᷣm ⁊ ad
alteꝝ:hoc enĩ vider᷑eſſe ſᷣm ſe difficile

⁊ ideo virtuoſũ.hic aũt optimꝰ ẽ ipſe

legalis qui includit in ſe oẽs virtutes
ad ſeipᷣm vel ad alterum.

Coſequenter ibi hoc quidẽ igitur.

Heclarat ꝙ hec iuſtitia eſt virtꝰ tota

d. ꝙ hec iuſtitia non eſt ꝑs ſubiectiua

virtutis:ſicut foꝛtitudo vel tpantia. li

beralitas vel magnificẽtia que ſunt

qquedã ſpecies virtutũ:nõ quidem eſt
pars virtutis humane hoc mõ ſed eſt

ipᷣamet tota virtus hominis:qð appa
ret ex oppoſito:qꝛ nec cõtraria iniu/
ſtitia que dĩ illegalitas p quã quis òᷣ
ſtruit ſeipᷣm ⁊ ꝓpximũ:cõmune bonuʒ

⁊ ꝓpꝛiũ hec quidẽ iniuſtitia nõ ẽ ꝑs
ſubiectiua malitie ſed eſt oĩs ac tota
malitia:quia oĩa ledit ⁊ deſtruit. De

hoc etiã opoꝛtet videre ꝑ queſtionẽ.
¶ Konſequenter ibi · Quid autẽ dif⸗

fert: Seclarat ꝙ hec iuſtitia virtuti

vniuerſaliter ſumpta eſt eadem ⁊ al

tera dicẽs hoc eſſe manifeſtum ex his
que dicta ſnnt qm hec iuſtitia virt i
eſt eadẽ ſᷣm rem eſſe autem foꝛmale

ideſt foꝛmalis rõ nõ eſt idem.quoniã

hec diſpoſitio ᷣm qð habet eẽ ad al-
terum eſt iuſtitia E&t ſᷣm qð eſt talis
habituſ anime dicitur ⁊ ẽ ſumpliciter

virtus:quia virtus vt virtus habentẽ
perficit ſunpliciter ⁊ abſolute: ut ſu
pꝛa libꝛo ſecundo:ſed iuſtitia ut talis

iuſtitia alium iuuat ⁊ perficit ſaltem
effectiue. 4
. D euidentiã eoꝛum que di/

cta ſunt ⁊ dicenda de legali
iuſtitia. querendũ eſt vtrum
legalis iuſtitia ſu aliꝗs vnus habitus
ab habitibꝰ virtutum moꝛaliũ diſtin/
ctus an ipᷣa ſit ſimul om̃s habitꝰ vir/
tuoſi ⁊ omnium virtutum moꝛalium
aggregatio. ¶ Et arguit᷑ ꝙ iuſtitia le
galis ſit aliquis vnus ſpecialis hitus
ab habitibus aliaꝝ virtutũ eſſentialit
diſtinctus. ⁊ ꝙ nõ ſit oẽs nec oĩm ag
gregatio. Pꝛĩo qꝛ nullũ cõnumeratũ

R –

ii

ömg
Minmmnn
gkuntn

geccinco
ſiſteten
ſobphug
Eftuſun
Gortruesn
Prmnfulla
mitiomm
Gäfulen
antponnn
Glegunn
lengpen
ſerfecigi
glerer ooe
voniuaret
nobon ns:
cinmeurne

eniſorende⸗
binrmsenia
Eneerriwene
ehemobon
Gunmobenin
Gegricure
chemüngn
Mummasdsfn
ſctfriciz
hrpclnne

ehniang

4

lenihnr⸗

„„„

ünugtn
enrmnene,

intlees

knin
taſi
Truuan,
ufennh
SS
Shneiri
wrgtercin
llegiinsi
wniecönn
Amnnut
neſeäckcen
uddkintich

orerſiden

Aag inun
inachenta
Mreſenmneimd

ndſe un

cronadnt
muſn Sdelt
nine ncnn tiinit
nphctert
andtſtäliull
nima in⸗

Deuidennin
uſun 1 nnuif
trn Amili
ſnuſt üpſe⸗
ſuſmnldisi
min munn

. Eü,

V.

inter virtutes ẽ oms otutes nec omni
um aggregatio. Sed iuſtitia legalis ẽ
ſic cõnumerata.di eni ꝑ philoſo phuʒ

pclariſſima virtutũ.i.de numero viriu

tũ:quare ipᷣa non ẽ om̃s virtutes:nec

oim cõgregatio. (Scdo qꝛ nullũ cõ

patũ ad virtutes vt ſolitariũ ĩ pticipa
tiõe cuiuſdã bonitadᷣ ẽ om̃s virtutes:
nec oim cõgregatio. Sed legalis iuſti
tia ſic ẽ ad virtutes cõpata. Dĩ eni ꝑ

philoſophũ ꝙ videt alienũ bonũ eſſe

iuſtitia ſola virtutũ.quare ipᷣa non eſt
om̃s virtutes:nec oĩm cõgregatio.
Tertio qꝛ nulla virtꝰ que ſunplr ẽ ad

alteꝝ ẽ oms virtutes:nec oim congre

gatio cũ multe virtutes ſint nõ ad al/
teꝝ ſicut tpantia ſobꝛietas cũ ſuis ſi/
milibꝰ. ſʒ iuſtitia legalis ẽ ſunpłr ad
alteꝝ. p hoc enĩ philoſophꝰdicit eam

perfectã:qm̃ hñs eã pᷣt virtute vti ad
alteꝝ: ex quo etiã infert ꝙ ẽ alienum

bonũ:quare ut pꝛiꝰ.(¶ Quarto qꝛ vir
tus boni ciuis ⁊ virtus boni viri nõ ẽ
eadẽ virtꝰ:ut videt᷑ ſentire philoſo/
huſ ifra capło quiĩto circa mediũ.d.
Mõ eni foꝛte idẽ viro bono oẽ ⁊ ciui
i. nõ ẽ virtus eadẽ vtriuſq;. Idẽ vide
tur determiare:tertio pollitice capło

ſcöo. ſʒ virtus boni ciuis ẽ iuſtitia le-

galis. virtus boni viri ẽ oim virtutum

aggregatio: quare inſtinia legalis nõ

ẽ oĩz virtutũ aggregatio uito qꝗꝛ
nulia virtus hñs ſpeale obᷣm vel ſub
ſpẽali rõe ẽ oẽs virtutes.nec oim ag
gregatio cũ diuerſe virtutes habeant
oba diuerſa. vel idẽ ſub rõnibꝰ diuerſ

ſed iuſtitia legalis habet obᷣm ſpẽale

qꝛ cõe bonũ ciuitad᷑ ad minꝰ ſub rõne
ſpãli.puta ſub rõne cõitad:quare ipᷣa
nõ ẽ oms virtutes. nec oim cõgrega/
ro. &Serto qꝛ qualis ẽ diſtinctio in
ter virtutes intellectuales. talis vide
tur eẽ inter virtutes moꝛales ſed ſcie
diſtingunt ad diſtinctioneʒ oboꝝ per
rõem cõioꝛis ⁊ minꝰ cõis:ſicut pʒ de

mathematica⁊ naturali philoſoppia

quare virtutes moꝛales ſic poterunt
diſtingun · Legalis aũt iuſtitia bʒ pꝛo

obᷣo bonũ cõe ciuitat. alie vero viriu
tes bonũ ꝓpꝛiũ.vel ſaltẽ cõne vni pꝑ

ſone quare legalis iuſtitia a ceteris
virtutib ẽ diſtincta. Septio qꝛ fᷣm
aliquos cõgregatio virtutũ moꝛaliuum

ꝓ maioꝛi pte ĩ appetitu ſenſuiuo.ile
galis aũt iuſtitia cũ ſit de cõi bono to
ta in appetitu ĩtellectiuo ⁊ nõ in ſen
ſit ninearip nõ ẽ oim virtutũ ag

gregatio. ctauo qr oĩm virtutuʒ
moꝛaliũ aggregatio nõ ſecũ patit᷑ cõ

tinẽtiã ⁊ includit tẽpantiã cõtinentia

eni dicit ipfectionẽ que excludit᷑ per

bꝰmõi cõgregationẽ ad q; exigit᷑ ne,.
ceſſario tẽpantia.ſʒ legał iuſtitia nec

excludit cõtinẽtiã nec includit tẽpan

nã:qꝛ ſufficii ei ſeruare pcepta lega⸗
lia:que ſunt honeſte viuere: alteꝝ nõ
ledere.ius ſuũ cuiq; tribuere.ff. de¶ in

ſtitia ⁊ iure.l.iuſtitia:honeſte aũt vi/

uere pᷣt cũ cõtinẽtia ſiue tẽpantia.q ꝛ
honeſte viuit qui cõtinẽt᷑ vinit.nec n
qᷓ; ſub legis pᷣcepto cadit illud qð tẽ/
perãtia addit vltra cõtinentiã quare

legalis iuſtitia nõ ẽ oĩm virtutũ moꝛa

liũ cõgregatio.Eru igit᷑ aligs vnꝰ ha
bitus diſtinctus ab oĩibꝰ habitibꝰ par

ticularium virtutũ. (Sed in oppoſi
tũ arguit᷑ pꝛimo p euſtracium dicẽtez
in pꝛeſenti capitulo.ꝙ manifeſtũ fa/

ctũ eſt apud eũ:ꝙ vniuerſalis virtus

.i.oẽs ſunul ſũpte virtutes ⁊ vniuer⸗/

ſalis iuſtitia que hic dĩ legalis iuſtitia

in ſuha eedẽ ſunt.dꝛñt tñ fᷣm ꝗd: ſed
ſube virtutũ ſunt hitus quare legalis

iuſtitia m habuũ ẽ om̃s virtutes ſiö
ſumpte. ¶ Scðo per eundẽ dicetem

ibi ꝙ tripłr dĩ virtus pfecta. vno mõ

foꝛtitudo que ſuſtinet in bellis maxi/

ma pericula: ⁊ dicitur perfecta ad ſi⸗
militudinem foꝛtitudinis nãlis. m
quam achilles foꝛtis dicebatur. Alio

modo dicitur perfecta omnium virtu

tum congregatio que ſimpliciter et
ſolum dicitur virtus pfecta. Alio mo
do dicit᷑ perfecta virtus 'm legalita⸗
tem de qua nũc eſt ſermo.que eadem

eſt congregationi ex oibus virtutibus

LIBRO

exñti:ut pᷣdictꝰ Ariſtoteles dicit. Ex
quibus ex pᷣſſe patet ꝙ euſtratiꝰſenſit
iſtã legalem iuſtitiam de qua philoſo

ph eſſe ſunpliciter omnium virtutuʒ

moralium congregationeʒ ⁊ differre
ab ea:ſᷣm quid.vt poſtea explicabit᷑.
Ad qõem ꝭ dicẽda ſunt tria: pꝛio
qꝙ legalł uuſtitia ẽ oĩm virtutũ aggre/
gatio differẽt. Scðo ꝙ iuſtitia ẽ nobi⸗
lioꝛ ⁊ pᷣclarioꝛ illa aggregatiõe.er
tio ꝙ iuſtitia ⁊ aggregatio illa ſũt eſ/
ſentialit᷑ idẽ.ſic ꝙ legalis iuſtitia.non

ẽ aliquis hĩtus ab alijs diſtinctꝰ.ſʒ ẽ

om̃s ſimul ſũpti.⁊ oĩum vᷣtuoſoꝝ ba/
bituũ aggregatio ¶ Rꝛimũ ꝓbo pꝛi
mo.qꝛ virtutes pfectibilia differentia
pficiẽtes ⁊ bona reddẽtes ſũt ⁊ ipſe
dꝛñtes:ut infra li.x. capitulo tertio.⁊
pʒ qꝛ qᷓ;uis vniꝰ perfectibilis eẽ poſ

ſint pfectiões płes:nũqᷓ; tñ pluriũ p.

fectibiliũ põt eẽ vna pfectio: nec per
cõſequẽs ſuboꝝdꝛñtiũ poterit ẽe vna
indifferens pfectio:Sʒ legalis iuſti/
tie ⁊ virtutũ aggregatio pficiũt perfe
ctibilia dꝛñtia:⁊ ea reddũt bona qua
re ⁊ ipᷣe ſunt ab inuicẽ dꝛñtes. ſ
ſũpta ꝓbate qm̃ legalis uuſtitia ẽ vir/
tus ciuis ut ciuis ẽ ⁊ pficit ciuẽ vt ci⸗
mnis ẽ:⁊ reddit bonũ ciuẽ ut ciuis eſt.
virtutũ aũt aggregatio virtus ẽ hoĩs
ut hõ ẽ.cũ pficit hoĩem vt hõ ẽ.⁊ red
dit hoiem bonũ ut hõ ẽ.⁊ ꝓ tato põt
dici virtus in ſingulari.qꝛ ẽ vltimũ ð̊
potẽtia ĩ bñ eẽ hoĩs vt hoĩis. Conſtat
aut eꝙ ciuis ⁊ hõ dꝛñt.qꝛ hõ dr abſo⸗
lute ſine relatiõe ad alteꝝ.ciuis autẽ
j relatiue cũ hitudine ad alteꝝ.ciuiſ
eniĩ d vꝛbis vel ciuitaſ.vel cõitat: vł
alicuiꝰ ſocieta᷑ hũane ciuis:pʒ etiam
qm̃ fruſtra quereret philoſophꝰtertio
politice:vtꝝ ſu eadẽ virtꝰ boni viri ⁊
ciuis ſtudioſi niſi vir ⁊ ciuis ĩt᷑ ſe qua
licũq; mõ differũt.quare ⁊ legalis iu
ſtitia ⁊ vᷣtutũ aggregatio aliquo mo/
do dꝛñt. ¶ Hac dꝛñtiã ſᷣm dꝛñtiã per
fectibiliũ aſſignat philoſophus.d.q
hec tota virtus ſᷣm ꝙ ẽ ad alteꝝ:ſicut
eiꝰ perfectibile ꝙ eſt ciuis vt ciuis dĩ

ſumpta.

iuſtitia: bec aũt ſm ꝙ ẽ talis bit abſo

lutus rõne ſubi perfectibił abſoluti ꝙ

ẽ hõ ut hõ dĩ otus:que.ſ.ĩcludit om̃s

vutes ut dictü eſt. ¶ Scdopbat hoc
idẽ.qꝛ virtutes quaꝝ ſunt fines diffe
rentes ⁊ ipſe ſunt dꝛñtes.Sʒ legaliſ
iuſtitie ⁊ virtu᷑ vłir ſumpte ſut fines

dꝛñ̃tes.qð pʒ qꝛ finis virtu᷑ ẽ bomis

felicitas hñtis eã vel eas.ſ.oẽs.finis

ãt legalis iuſtitie ẽ felicitas ciuitatis
⁊ boc notat Euſtratiꝰ ſupꝑ illo verbo

philoſophi dicẽi ꝙ iuſta ſũt factiua ⁊

coõſeruatiua felicitatis politica cõica/
tiõe:ſupꝛa cap.ſcòo:quare virtꝰ æẽ in
ſtitia dꝛñtes ſunt. ¶ Scdaz cõcluſio⸗

nẽ ꝓbo dupłr. pꝛĩo qꝛ int᷑ gtutes illa
pfectio ẽ pᷣclarioꝛ ⁊ nobilioꝛ que per
ficit ⁊ reddit ſubᷣm ſuũ:ut ſuũ nobili.

ipſa eſt nobilioꝛ ⁊ pᷣelarioꝛ:Aſſũ/
ptã ꝓbo:qꝛ cius ſimpłr bon in opu
ma ciuitate vbi ẽ pꝛincipatꝰ liberoꝝ
⁊ ſimiliũ hoĩm:ẽ nobilioꝛ ⁊ pᷣclarioꝛ

us ⁊ clariꝰ.Sʒ ſic ẽ de iuſtitia:quare

hoĩie ſunpłr bono.qꝛ ciuẽ eſſe ĩcludit

hoĩem eẽ.⁊ cũ hec addit reſpectũ ad

cõitatẽ.Et ſumilit᷑ bonũ ciuẽ eſſe bo/
nũ hoĩem eẽ includit: ⁊ cũ hoc addit
reſpectũ ad cõe bonũ.ꝙ ãt timenduʒ
T ad hoc ãplius ẽ maiꝰ. Sed fᷣm hoc
bonus ciuis ĩpoꝛtat tĩ qᷓ;tũ bonuſ hõ

cũ boc ãplius ĩ habitudine ad cõe

bonũ:quare bonꝰ ciuis ẽ maioꝛ ĩ bo/

nitate ⁊ nobilitate qᷓ; bonꝰ hõ abſo/
lute ſumptꝰ. Juſtitia vero vt dictũ eſt
facit ciuẽ bonũ.virtꝰ aũt hoĩiem bonũ
quar e iuſtitia reddit ſupbᷣm ſuũ vt ſuu,ʒ
nobilius ⁊ clarius qᷓ; virtꝰreddat ſuũ
ut ſuũ. ¶ Scdo qꝛ bonũ qᷓ;tũ cõius tã

to melius ⁊ diniꝰ:ſupꝛa.li.pꝛio ĩ p/
bemio Sʒ bonũ legale iuſticie ẽ cõiꝰ.
qꝛ finẽ cõioꝛẽ ⁊ vniuerſalioꝛem indu

cit:ſicut enĩ dictũ ẽ:finis huiꝰ iuſtitie

ẽ felicitas ciuitatis vel magne cõitai
finis aũt virtutis eſt felicitas homis

ipſam hñtis quare talis iuſtitia nobi
lioꝛ ⁊ pᷣclarioꝛ eſt virtute illo modo
¶ Tertiam concluſionẽ p/
bo quadriplicit᷑. pꝛĩo qꝛ illi hit ſunt

üuncniceön
iEirſcomwluſn

(Nelenmgi⸗

mbictüulflan
ulus hins gir in
Vlanriglan
illibuben babtti
inſnitnt otals
muliperllacen

airſnrtesbiusi
Kinsrmuts mun

Alcermnüegyr
tünſolsoſkenn

eigdegderſe
iktingaure⸗

ufnütgitlshin
Ctrüüg ruin

iotatnii
Geifbitmonirün

firintüttie

fnnifon ſeig
pnfenanmnn
fofimeiarmnr

ilaan iu
iime tlo pinse⸗
ſtudffnaſet
mneſummnin
alepinſtii,
uſnſütiei

4
ini

eii
4

WRKW
Briumi
1Beiſlaliz
ieiſingen
Aripi
kirtmnselmi

C.

Pasſnpttnin
eſtii
waci ſeicr

1t ueſcda d

ſaminiboian ſen
nckvdr zü
lcie bonigia

õ

õ
bo ausin

naſrn
mi. ni ai in

„

Arisijſrft

umid ſini D

zentialii idẽ ꝗ nõ differũt niſi per ea
que debent vm eidẽ ſumplici bitui
tales eni bitꝰ nõ pñt ponere i nume/
ruz hituũ Zſe inuicẽ:tũc enĩ different
aliqua que nõ debent᷑ ⁊ nõ pñ̃t ſił
ĩ eẽ eidẽ babitui. Sʒ bꝰmõi untitia⁊

viꝛtus nõ alit differüt: quare eẽntiałr
idẽ Ran⸗ Aſſũptũ ꝓbo qm illa que
nõ differũt niſi p eẽ talẽ bitum ? per
eſſe ad talẽ biĩtu ⁊ ꝑ ee ad alteꝝ. vł ꝑ
eſſe ad felicitatẽ hois:⁊ ꝑ eſſe ad fe/
licitatẽ cõitatis illa ĩq;ᷓ ñ differũt niſi
per ea que debent᷑.x neceſſario ſimł
inſunt eidẽ bituihec eni neceſſario in
ſunt eidẽ habitui. ſũpto eni bitu vir/
tutis qui ẽ ad alten. certũ ẽ ꝙ üle idẽ
bitus qui ẽ ipſe hitus:etia ad alte/

ri. 7 ſic ambo iſta ſumul eideʒ inſunt
Nte üle bitus ꝗẽ ad felicitatẽ cõi⸗

tatis ẽ etiã ad felicitateʒ habent. qꝛ
nullus hitus pot imediatiuꝰ attingẽ
ad felicitatẽ alicui alteri: q;ᷓ ad fel
citatẽ habeni habitũ. quare illa que
nõ differũt niſi p tales differẽtias nõ
dint niſi per illa que vni ⁊ eidẽ hitui
ſimul inſunt: ſed bitus legalis iuſtitie
æ habitus virtutis vniuerſ aliẽ ſum/
pte ꝓ ula virtutũ agsgregatiõe nõ dif
ferũt niſi pꝑ iſtas differentias dicente
philoſopho.ꝙ bec ſunt eadẽ eẽ: aut
nõ idẽ. ſed ᷣm ꝙ ad alteꝝ ſic eſt iuſti
tia.ſᷣm aũt ꝙ ẽ talis hitus ſic eſt vir⸗/
tus. cõſtat aũt qꝙ ipa iuſtitia ẽ aliquatł
hitus: ⁊ cũ boc ẽ ad alterũ: quare ꝑ

cõſeqñs iſta nõ differũt niſi p illa que
¶Sel

vni ⁊ eidẽ hĩtui ſimul inſunt.
arguit᷑ foꝛmãdo rõeʒ dð.qꝙ iuſtitia nõ
differt eẽntialit ab aliquo a quo non
differt niſi ſicut a ſe ipſa ſed hꝰmõi in
ſtitia nõ differt a virtute niſi ſicut a ſe
ipſa. differt eni a virtute ut dicit phi/
loſophus:qꝛ ut ẽ ad alteꝝ ẽ iuftitia.

Eentialltera virtute vniuerſali᷑ ſum/
pta¶ Moc etiã cõfi mat᷑ p exemplũ
bois ⁊ ciuis.qꝛ cũ idẽ hõ ſu hõ ⁊ ci/
uis ĩpoſſibile ẽ hoĩem ⁊ ciuẽ differre
ſicut differũt duo boies ꝑ duas buma

nitates. ſic enã cũ vnus ⁊ idẽ habit

ſit bitus: a ſit ad alteꝝ. ipoſſibile ẽ ꝙ

iuſtitia que dicit eẽ ad alteꝝ. T virtul

ot aut ẽ talis huuus ẽ virtꝰ. ſʒ hboc mõ

iuſtitia differt a ſe ipſa: hee eni diffe/
rentie ſunt in ipſa: qꝛ cũ boc ꝙ ipa ẽ
ad alteꝝ ipſa ẽ etiã hitus talis pfici/

ens ſubm ſuũ bñs eũ: ⁊ hoc mõ ipſa
met dĩ virtus quare iuſtitia no differt

que dicit eẽ hitum differãt: ſicut hitui
plures ab inuicẽ diſtincti. ( Secũdo
qꝛ üla virtus ẽ eẽëntialit᷑ oĩis virtꝰ ᷣm
quã viuere ẽ fm omn? virtutẽ viuere

ℳ.

poc enĩ negare: eẽt cõtradictionẽ im

plicare.ſed ſᷣm legalẽ uuſtitia: viuere
ſᷣm omnẽ virtutẽ viuere: uare ipſa
eſt eẽntialit᷑ ois virtus.¶ A umptũ
pꝓbat᷑ qꝛ m oĩia legis pcepta viuere
2 m omnẽ virtutẽ viuere. lex enĩ fᷣm
vnaʒ quãq; virtutem viuere pcipit.et

ſm omne vitiũ ꝓphibʒ: vt infra caplo

quinto.ſʒ ᷣm legalẽ iuſtitiã viuere eſt
fm oĩa legis pᷣcepta viuere. ꝓpt᷑ hoc
eni ipᷣa dicit᷑ legalis: ut viſũ eſt capło

pcedenti. quare ipa legalis iuſtitia ?

eẽntialiter oiĩs virtè¶ ertio qꝛ virt/
boni viri ⁊ virtꝰ boni ciuis ſtudioſi ẽ

eadẽ virtꝰ in pꝛincipatũ liberoꝝ ſſiͤ

miliũ hoiuz. vt ꝓbat tertio politice.
Dicit enĩ ibi philoſoph ꝙ virciuis
ſtudioſt ẽ ſcire ⁊ poſſe bñ pꝛincipari
æ bñ ſubijci ⁊ etiã abo bec ſunt virt
etiã boni viri. r quo cõcludit᷑ ꝙ
virtus boni viri ⁊ virtꝰ ſtudioſi ciuis
eadẽ viꝛtꝰ. ſed legalis iuſtitia ẽ otꝰ
ciuis ſtudioſi ⁊ oĩs bĩtus virtuoſus ſi
multanee ſũptꝰ ẽ ot boni viri: quare
legat iuſtitia erit eadẽ vtus cũ oĩ vᷣtu⸗
te ſimultanee coaccepta. ¶ Quarto
qꝛ ſi legal iuſtitia ſu termiatꝰ bitus
ab alijs virtutũ bitib⸗ diſtictꝰ.tũc opa
bit᷑ oĩa opa legalia.ł.ĩpatie tin. ł.obe
ditie tm̃ vel ĩpatie ⁊ directie.ſʒ nullu

iſtoꝝ cõueniẽt᷑ dari pᷣt.quare nec auns

ex quo ſequeret᷑ eoꝝ alterum.
c euidẽtiã ẽ ſciẽdũꝙ opatio põt attri
bui alicui vtini tripłr vno mõ ipatie⁊
directie. ſicut opatõ artificioſa pᷣt at

fbui pꝛudẽtieq pꝛudęẽtia ipᷣaʒ pᷣcipit

LIBRO.

ſed nõ dirigit nec artificioſam facit.
Ett ſür in oꝛdine ſuo:talis opatõ poſ
ſet attribui virtuti moꝛali. puta ma/
gnificẽtie. qꝛ magnificẽtia talẽ arufi
cioſã opationẽ pot pᷣcipe: ſed nõ diri
gere.alio mõ p̃t attribui obeditie tm̃
ſicut illa opatio poſſet attribui virtuti
motiue coꝛpali:que tĩ ẽ obeditiua ⁊
cxecutia. tal artificij¶ Zertio mõ p̃t
attribui alicui directie. quõ talis opa
