nus abſtinere: inter intemperãtiã ⁊ ĩ
ſenſibilitatẽ. 2. conditio.ꝙ tempe/
ratus non delectat᷑ obpꝛobꝛioſis dele
ctabilibus in quibus maxime intẽpe/
ratus delectat᷑. 3:? conditio.ꝙ in tali
bus ſi occurrerit magiſ quã delectatur
triſtat. 4. ꝙ vkr nũquaʒ delectatur

in bijs quibus delectari non opoꝛtet

? ꝙ in nullo delectabili tali. puta
tangibili vel guſtabili vebe mẽter de/

lectatur. 6: ꝙ ex abñtia de lectabiltũ
non triſtat. 7 ꝙ nulla delectabilia
cõcupiſcit niſi menſurate ⁊ vt opoꝛtet

qꝛ nec magis qᷓ; o poꝛtet nec qñ non
opoꝛtet:nec ſub aliqua circũſtantia qᷓ
non opoꝛtet concupiſcit. ð ꝙ appe⸗
tit delectabilia ad ſanitatẽ coꝛpoꝛis ⁊
ad bonam bitudineʒ tocius homims
conferẽtia. 9? ꝙ appetit talia mẽſu

rate.⁊ vt opoꝛtet:qꝛ ſicut cõferuntad

eoꝝ alteꝝ vel ad virũq;. x ꝙ appe

tẽdo talia delectabilia que poſſut eſſe
cõferentia ad bonã diſpõnem mentis
nũquã appetet delectabilia que ſunti
pedimẽta cõtra ſanitatem coꝛpoꝛis.
AUAndecia. ꝙ nõ pꝛeteꝛ bonuʒ ⁊ bo
neſtatẽ mentis. i2 ꝙ non vltra p/

poꝛtiõem ſubſtantie tperalis. pauper

eni debet attendere ad vite neceſſaria
magis ꝙ; ad delectabilia pꝛeter necei

ſaria. ¶Addit autẽ ad vltimas tres
conditiones pꝛobandas vnũ medium
tale.ꝙ qui ſic ſe habet ad delectabilia
qꝙ appetit ea:nõ obſtante ꝙ ſini con/
tra ſanitatẽ coꝛ poꝛiſ vł pᷣter boneſtatẽ
mẽtis:vł ſup facultatẽ tpalis ſubſtatie

magis diligit tales delectatiões q;ᷓ di
gnü ſit: qꝛ nulla delectatio dʒ appetit

vł tcipi ĩ detrimẽtũ alicuiꝰ illoꝝ triũ:ſʒ

tpatꝰ nõ diligit delectatiões magis qᷓ;
dignũ ſit:ſʒ vt rõ rcã dicit.quare tem/

peratus non appetit delectabilia: niſi
illis pꝛedici bonis per integrũ obſer⸗

uatis.¶luius rationis ponit maio⸗

rem ibij Sic enim habens Scoðo mi,⸗/

noꝛem ibil Temperatus autẽ &t pa
tet lĩa iuxta dicta. ¶ Lectio..

ſirütci

„Vüre

i
nte. Löln
ium ppnen
rſobqnic⸗
nnet inen
mminßein
prhinli
li/ 071
ſinicnwlia
tetkätmng
nnenitin
üipniſnc
gncida
Gmaälund
Paippn
Nolſnninim
opentirin
Nin ſumm
ſmninr wni⸗
Nienicget
Alioan ovta
niditnot ini
ginenoriue
lutüem umai⸗
ſeicorttreito⸗
Kürienitan

unirnnten
fültgumug,
ins, töinie
ticptgnn
ptercinlei
Perſfipblegn
lonit nigd
ncupiſebleet
ſoltumi;naln
bcm⸗ Npti,
fingmrjone
tcenint non
Unhilenii wſen⸗
lni, feltcntra
ingonnmenn,
Eürnimnwi
Uſetiſtgnnte

liti Gntit

N i
. din
tugs o
E b tim ai
inſiniit
NNNAe; e
faun. enn
.1 Nergdi
züez uimig
Dun rintiur
ni en renn
AMancit:AN
Reir in
i . egnmnr
zaitimennib,
eNRüf

ANkatuen

Nbanias un

uu;

IIII.

Mlũtario autẽ magis aſſimi/

lat Poſtq; manifeſtauit ma
QAeriã ⁊ foꝛmã tẽperãtie ⁊ in
tpantie. Cõſequẽter b̊ maifeſtat quaſ
dam ꝓpꝛietates intẽpertie.quas tra
dit ſub quiq; cõcluſionibꝰ.quarum pꝛi
ma eſt. ꝙ intemperãtia eſt magis volũ

taria q; timiditaſ. 2 eſt magis ex
pꝛobãbił ibil ꝓpter qð ⁊ expꝛobꝛabi

lius ʒ? ꝙ cõtrario modo pticipat vo/
lũtariũ ⁊ inuolũtariuzʒ qᷓ; timiditas ibi
Aidebit᷑ ãt vtiq; 4 ꝙ intẽ perãtia
m nomẽ tranſfert᷑ ad puerilia pecca
ta ibil Momẽ ſimpliciter intẽperãtie
Fe ꝙ ſm cõditiões vtriuſq; cões traſ
fertur ad illa tbi. Mon male aũt videt᷑
Bicit ergo pꝛimo. ꝙ intẽperãtia ma

gis aſſimilat᷑ volũtario ⁊ magis ſũmit

in operatiõe ſua de volũtario: q;ᷓ habe
at in ſua timoꝛ vel timiditas. Hic em
ſũmitur nomẽ paſſionis ꝙ eſt timoꝛ ꝓ
noie vicij ꝙ eſt timiditas. hãc aũt con
cluſiõem pꝛobat ex triplici differentia
timiditatis ⁊ intẽperãtie. Pꝛima eſt
ꝙ intemperãtia operatur pꝛopter de
lectatiöem. timiditas vero ꝓpter tri⸗
ſtici. conſtat aũt ꝙ delectatio ſequitur
volũtariũ ⁊ triſticia inuolũtariũ. vt ſu⸗
pꝛa in pꝛincipio tercij.quare intempe
ratia operatur magiſ volũtarie q; timi
ditas. 2: differẽtia eſt. qꝛ intemperã
tia operat᷑ ppter deſiderabile: qꝛ pꝛo
pter cõcupiſcibile. Timiditas vero ꝓ
pter fugibile:qꝛ pꝛopter malũ terribi

le.conſtat autẽ ꝙ bonũ deſiderabile

concupiſcibile eſt magis volũtariuʒ ⁊c
volitum qᷓ; malum ⁊ terribile ⁊ fugibi
le. quare vt pꝛius. 3 differẽtia. qꝛ tri
ſticia ppter qᷓ; operatur timiduſ ſtupe
facit ⁊ coꝛrũpit naturã homis triſtiti/
am babentis.delectatio vero nibil hu
iuſmõi facit.conſtat autem ꝙ ſtupoꝛ ⁊
coꝛruptio nature:magis ſequit᷑ inuolũ

tariũ ⁊ minus volũtariũ q; illõ ꝙ natu

ram nec afflgit nec ledit. quare ope/

rõ itpãtie magis eſt volũtaria ⁊ minuſ

iuolũtaria qᷓ; opatio timiditatis.a

rũ triũ rõnũ pꝛio põit cõcluſiõeʒ. ⁊ 22

iülas differẽtias, ze repetit cluſiöem

⁊ omia patẽt ¶ Eñ̃r ibi ꝓpter qð ex

pꝛobꝛabilius .ponit ſcdam cõcluſiõeʒ

dicẽs.ꝙ pꝛopter veritatem pꝛeonñſam

intemperãtia eſt viciũ expꝛobꝛabilius
qᷓ; timiditas.qꝛ omne peccatũ intãtuzʒ

eſt peccatũ inquãtum eſt volũtarium:

æ tanto minus eſt peccatũ q;to minuſ

eſt voluntariũ ⁊ magis inuolũtariũ: ſʒ
pꝛeoſtenſum eſt. ꝙ peccatũ intẽperan
tie magis eſt voluntariũ quã timidita
tis. quare maius ⁊ expꝛobꝛahlli 8 in
crepabili ⁊ vituperabilius¶ Ad hoc
tangit duo media. ex quibꝰ põt foꝛma
ri rõ talis. Illud viciũ expꝛobꝛabilius
eſt. cuius oppoſuũ põt aſſuefieri opoꝛ
tunius ⁊ faciliꝰ ⁊ cũ h ſecurius:qꝛ qᷓ;
to ꝓmptioꝛ eſt via ad bonũ: tãto dam
nabilioꝛ ⁊ expꝛobꝛabilioꝛ eſt via ĩ ma

lum:ſʒ oppoſitũ intẽpertie puta tẽpe

rãtia põt aſſuefieri oportuni ⁊ faciliꝰ
qꝛ in vita hũana multa occurrũt hoĩ ĩ
quibꝰ põt aſſuefieri ad tpantiã ⁊ cum
hoc ſecuriꝰ:qꝛ aſſueſactiões per quas
acqrit᷑ tpantia ſũt ſine piculo:ſʒ econ⸗/
uerſo eſt de oppoſito timiditatis.ma/
teria nãq; foꝛtitudinis nõ multũ occur
rit in vita: ⁊ qñ occurrit nõ eſt ſine ꝑi
culo.quare expꝛobꝛabilioꝛ eſt intẽ pe⸗
rãtia qᷓ; timiditaſ. huiꝰ rõnis ponit cõ
cluſiõem in pꝛĩcipio ⁊ 2: minoꝛẽ ⁊ pʒ
Cñr ibij Aidebit᷑ ãt . põit terciã con

in mõ pticipãdi volũt ariũ ſᷣm magis

minꝰ. Et pꝛĩo tradit modũ timiditatiſ

2 modũ intpantie ibi Intẽperato at
ecõuerſ. En ãt ſciẽdũ.ꝙ timideli⸗
git dupliciter fugã terribiliũ.⁊ int pꝑa
tus dupliciter pſecutiõeʒ de lectabiliũ
pꝛĩo mõ in generali añ curſũ terribi
liũ vel delectabilium¶ Alio
occurſu. Nũc ãt ita ẽ. ꝙ timid añ oc⸗
curſuʒ eligit illã fugã ſñ triſticia.qꝛ nũ
dũ hbʒ vnde triſtetur: ſed in ipᷣo occur/
ſu. poſtõ; intrauit bellũ eligit fugaz nõ
ſine triſticia. &t ido pꝛima electio ma
gis habet voluntariũ ⁊ minus inuolũ

tarium q; ſcõᷣa ꝓpter triſticiaʒ que eſt

Aluſiõem oñdens differẽtiã hoꝝ vitioꝝ 1

lio mõ in ipo

LIBRO

in ſcòa ⁊c non in pꝛima. Intẽperatus
aũt ante occurſuzʒ delectabiliũ nõ mul
tum eligit illam ꝓſecutiõem intempe
ratam:qꝛ nemo fm ſe eligit intempe /
ratum eſſe:ſed in ipᷣo occurſu eligit cõ
cupiſcit ⁊ appetit eam foꝛtiſſime.qua
re ſcòa magis eſt volũtaria qᷓ; pꝛima.
⁊ per conſequens h duo vicia contra/
rio modo participant volũtariũ ſʒ ma
gis ⁊ minus.Et hᷣ eſt intentio phi di/
centis.ꝙ videbit᷑ conſiderãti ꝙ timoꝛ
ideſt timiditas nõ ſimiliter ſit quid vo
luntariũ in eligendo in generali ante
occurſum terribiliũ hijs que poſtea fi/
unt in ſpli ſʒʒ occurſus ſingulos:quia
ipᷣa timiduas ſine pñtia terribilium fu

it in eligendo fugam eoꝛum:ſed in oc/

ccurſu ⁊ in actu terribilium ꝓpter tri/
ſticiã ipᷣa terribilia ſtupefaciunt hoĩes
timidos intantũ vt arma a ſe ipᷣis ꝓij/
ciant ⁊ alia multa defoꝛmiter faciant
dimittẽdo ſocios in periculo belli.pꝛo
pter qð h̊ opera timidoꝛũ vident᷑ eſſe
violenta.i.aĩo totaliter inuolutaria.
Intemperato aũt hoĩ contingit peni
tus econuerſo:qꝛ opera ſingularia ſᷣm
ſingula delectabilia occurrẽtia vident᷑
totaliter hoĩ voluntaria:tũc etiã ꝓ tũc
concupiſcenti ⁊ apponẽti ſeu eligenti
ſed ſola intẽ perãtia in vłi ſumpta añ
occurſum iſtoꝛũ vel illoꝛum delectabi/
lium minus videt᷑ volutaria pꝛo eo ꝙ
nullus vłr cõcupiſcit intemperatꝰ eſſe
Et ſic manifeſtũ eſt. ꝙ intemperantia
magis eſt voluntaria in ſingulari qᷓ; in
generali. timiditas vero magis in vbłi
qᷓ; in particulari.⁊ per conſequẽs ecõ
uerſo.¶ Kõſequenter ibil Nomẽ auteʒ
Monit quartã cõcluſiõeʒ.d.ꝙ nomẽ
ite mperãtie ad puerilia peccata trãſ
ferimus. Cuius rõ eſt. qꝛ ſ̃ᷣm rem hñ̃t
quandaʒ ſił.itudinẽ que declarabit᷑ in
parte ſequente:ſi vtrũq; iſtoꝛũ ab vtro
q; iſtoꝛũ.i.ꝙ a quo ſi iſtud ab illo vel
illud ab iſto noiatuʒ ⁊ deriuatũ fuerit
nihil refert ad ea q nüc dicẽda ſũt:ſed
manifeſtũ ẽ.ꝙ poſteriꝰ deriuatuʒ eſt a
pꝛioꝛi qðcũq; ſit illud.¶ Eſt igit ſcien

unm peccati utriuſq;. ¶I.

dum. ꝙ puer peccs notabiliter vltra

modum alioꝛum cõiter dicitur puer in

diſciplinatus ⁊ incaſtigatus. In gre
co aũt nomẽ intemperati idẽ ſignat ſʒ
ꝓpꝛietatẽ vocabuli ⁊ modũ ſignandi
ꝙ in latino ſignat nomen indiſciplina
ti ⁊ incaſtigati ⁊ impuniti.vñ dicit᷑aco
laſtes ab a ꝙ eſt ſine ⁊ colates ꝙ ẽ pu
nitus quaſi ſine punitione vel nõ puni
tus nec caſtigatus. Et ſiłi modo dicit᷑

apud eos de puero peccãte ⁊ itempe

rato hoĩe. videtur autem ꝙ pꝛius aco

laſtes dictum ſit de puero qᷓ; de intem

perato:qꝛ pꝛiꝰ noti fuerũt pueri ĩ tali

ueritia qᷓ; itpati hoĩes ĩ ſuo vicio.
Sair ibil Hõ male ãt] Põit qntã cõ
cluſionẽ. Et p: oñdit ſił itudinẽ pueri

T itempeꝛati penes peccatũ ⁊ pecca
ti remediũ.2: ex ponit vtriuſq; pecca/
tum.ibi.. Si igit᷑ non erit ..ʒ? remedi
um ibi. ꝓpterꝙ oʒ ſ. Dicit ergo pꝛi/
mo.ꝙ non videt᷑ male fuiſſe tranſlatũ

nomẽ intẽ perãtie ad peccatũ puerile.

Et h̊ ꝓpter duo.ꝓpter peccatũ.⁊ pp
remedium. Dicit ergo.ꝙ turpia ap⸗

petituſ.⁊ malã in turpiũ appetiin au
gmẽtationem habentẽ. oʒ puniri in re
medium ſupple peccati ſui. Sed intẽ

perata cõcupia ⁊ pueri ſiue puerilis
concupĩa ſũt huiuſmodi.qꝛ ambo tur
pia appetũt.⁊ ĩ hoc turpiuʒ appetitu
magnã augmẽtationem habẽt. quare
ambo puniri ⁊ caſtigari oʒ in remedi

ſic appetat ſicut intẽperata concupia
pꝛobat᷑ ex duobꝰ. pꝛio qꝛ videmꝰ ma
nifeſte.ꝙ pueri ſᷣm cõcupiam viuunt.
2: qꝛ in pueris appetitꝰ ẽ maxime de
lectabilis.Ex ꝗbꝰ pʒ.ꝙ puer ⁊ cõcu

piſcẽtia talis idẽ appetũt.¶ Huius

rõnis põit pꝛio cõcluſionẽ.ꝛ? maioꝛeʒ
ibi. Puniri eĩʒ oʒ. ʒ? minoꝛem ibi.
Lale aũt maxie ..4? minoꝛis cõfir/

mationẽ ibi.ſm cõcupiaz eiʒ. Et ſic

pʒ ſimilitudo hois ĩtẽpati penes pec
catũ ⁊ hꝰ peccati remediũ.Deide ibi
Lſi g ñ erit bñ pſuaſibłe expõit utuſq;
pccm̃.d.ꝙ ſi puer vł ↄcupia ñ ſit bñ ꝑ

aüt puer

llpem edaen

mnhogppeinon
Gnevinipeneni
Mbenteenan
(gliuntkſenen
mg⸗
mihfünglo
—
Pprgadricnin
Ultue ugn der
Gninemnscus.
girurnünmoert
–
nmwiroin
—
Mekntgitmil
n gihfutnun
ſitmnahien

=
—

ktinubſentdn
ttitneiſench
atgnneng ee
Mllinrinonong
hentnnnſerſe
napunmt
egpeheknnerſong
–

nnan
i

ig

Wpetirte
faengen

e enhn

ldiesiſtn

ein Nin

—

cnrſtan

nesit

pentmee
gtwen

en n

einr iien

iruin.

nperoit
WG
iu mpiͦepnen
Neni gnni
eprtiſi S
zu ſleſe
uini e

üumti

ſannirne
rNt
vinian⸗
ns et i⸗

tnn
Grutg in

IIII.

ſuaſibilis.tunc vterq; appetitus veni/
et ad malum ei pꝛedominũs. puta ad
concupiam delectabilis pᷣdominantis
in appetitu. Et etiam veniet ad mul/
tum augmentum illius mali pdominã
tis. ita ꝙ fiet habituatiſſimꝰ in malo in
temperãtie.oc autẽ pꝛobat ex qua
toꝛ eëntialiter oꝛdiatis ſublata pſua
ſione.ſ. ex inſaciabilitate deſiderij ex
continuo augmento deſiderij: T ex ve
bementia motus deſiderij: æ ex pcuſſi
one intellectus pꝛactici. Dicit ergo. ꝙ

appetitus rei delectabilis eſt inſacia,

bilis. quare iſte talis appetitus: vel ꝑ
ſuadebitur ad oppoſitum vel oꝑabitur
bm impetũ ſuum. poſuo igitur. ꝙ non
pſuadeatur: ſed operetur: neceſſario ſe
quitur continuũ augmentũ huius ap/
petitus vel deſiderij: quia delectabi/
lis operatio appetitus vndiq; ⁊ ab oĩ
pte in puero inſipiente nũdum rönem

perfectam habente: etiam in ipᷣa con-/
cupiſcẽtia exardeſcente ſemper auget

deſiderium cognatum ⁊? ſimile ſibi. ap
petitus nãq; quãto plus de lectatiõem
guſtat: tãto pl' guſtare deſiderat. Po
ſito igitur. ꝙ deſideriũ continue augea
tur efficiatur magnum neceſſario ſe
quitur vebemens motus eius: quia qᷓ;
to deſiderium maius tanto vebementi
us. poſiio uero vebementi motu deſi⸗
derium neceſſario ſequit᷑ ꝑcuſſio ⁊ ob

nubilatio intellectus pꝛactici ⁊ appe

titus.vt declarabitur infra li. 7. Et ſic
patet. ꝙ inpſuaſibilitas pueri ⁊ concu
piſcẽtie ducit eos ad babituʒ intempe
rantie. ⁊ per conſequens ad diuerſum
donu augmentum nequitie. (Se/
inde ibi. Pꝛopter qð opoꝛtet expo⸗
nit remedium adhibendo puero vi/
ro intemperato dicens. ꝙ propter il/
lud vitandũ remediandum. qð iam
dictum eſt. opoꝛtet ꝙ delectatiões que
recipiunt᷑ ſint pꝛimo non vebementes
nec magne nec intenſe: ſed menſura/
te ideſt quiete pue ⁊ remiſſe.2. ꝙ ſint
non frequentes: nec ſepius iterate. 3.
ꝙ nihil mcludant contrarium rationi.

—

per antia tantum moder

hijs igitur tribus obſeruatis: coꝛ ta/
lis hominis erit bene pſuaſibile per
rationem ⁊ punitũ.i.caſtigatum.qua

re iſta duo ſunt neceſſaria ei qui eſt fu
turus temperatus.ſ.perſuaderi ⁊ pu

niri. vt a noxijs de lectationibus retra
batur. Et h patet ex ſimilitudine pue
ri ⁊ concupiſcentie qꝛ quẽadmodũ o/
poꝛtet puerum bene educãdum viue⸗
re ſᷣm pꝛeceptũ pedagogi. Sic opoꝛ
tet appetitum cõcupiſcibilẽ conſona/
re ⁊ concoꝛdare indicio rationis.bo⸗
num enum intẽditur ab ambobus. pe-
dagogus enim intendit bonum pue.-
ri ⁊ ideo bonum appetitus ſibi con/
iuncti.Et per hunc modum de puero
⁊æ intemperato fiet homo temperatuſ
Qs patet. qꝛ ſicut temperatus concu

piſcit que 0 3 quõ opoꝛtet .4 qñ 38

non alia. nec aliter. nec aliaſ.ſicut ra/
tio dictat ⁊ oꝛdinat concupiſcendum
eſſe. quare appetitus concupiſcibilis
fiet temperatus ſequendo iudiciũ re
cte rationis tanquaʒ ſui fideliſſimi pe
dagogi¶ Altimo autem philoſophꝰ
epilogando concludit dicens. ꝙ hec
ſunt nobis.vł a nobis dicta de tempe
rantia que nobis viſa fuerant eſſe di/

cenda.

Heuidentiam pꝛedictoꝛum
ſunt quatuoꝛ ſingulariter de
claranda. Primum utrũ tem
r delecta⸗
tiões tactus ⁊ guſtus. ¶ Scom. vtruʒ
ipantia ſit virt cardinalis. Zercium
vtu ĩiſenſibilitas ſit viciũ. Quartũ vtꝝ
virginitas ſit moꝛał virtus tanqᷓ; ſpẽs
tpãtie ⁊ caſtita. ¶ A. vndecia.
E pꝛio arguit᷑. ꝙ tẽperantia

non tiñ moderet delectatio/
nes ⁊ triſtitias tactꝰ ⁊ guſtus

4 Pꝛio. qꝛ circa q;cũq; materiã opat᷑
tus ſi

aluata circa eãdẽ opatur * virt?
eã ſaluãs:ſed pꝛudẽtia opat᷑ circa ali
as pᷣterq; tangibilẽ ⁊ guſtabilẽ: qꝛ vkr

circa oia homis bona vr mala. vt. -k.
6.41 ipᷣa ſaluat ꝑ tẽpantiã dicẽte pbo.

ꝙ tẽpantiã vocamus noie pꝛudentie

*

qꝛ talem ſaluat eſtimationem. j. li.6.
quare tꝑantia etiã opabit᷑ circa omĩa
bhoĩs bona ⁊ mala. 2: qꝛ circa quãcũ
qʒ materiã operant᷑ parteſ tẽ perantie
opat᷑ ⁊ ipᷣa tẽperãtia:ſʒ ↄtinẽtia.clem̃
tia:modeſtia qͥ fʒ tulliũ i rthoꝛica ſua

ſũt ptes tẽperãtie operãt᷑ młta que ñ

cõcernũt guſtũ vel tactũ.ut pʒ maxime
de clemẽtia ⁊ modeſtia. quare ⁊ tẽpe
rantia operabit᷑ circa illa. ʒ? qꝛ circa
q;cunq; materiã. operant᷑ ſequele ipſi
us temperãtie operat᷑ ⁊ ipſa tẽ peran

tia. Sed ſequele tẽperãtie que ſᷣm ma

crobiũ in li:? de ſomno ſcipiõis ſũt mo/

deſtia:verecũdia: abſtinẽtia:caſtitas:

hõeſtas:moderatõ:pcitas ſobꝛietaſ et
pꝛudẽtia operant᷑ circa plurima que ñ

cõcernũt guſtum vel tactũ.quare ⁊ ip
ſa temperantia ſimiliter. 4? qꝛ circa
quãcuncũq; materiam: operant᷑ fami

liares coĩtes temperãtie. operat᷑ ⁊ ip
ſa tempantia.ſʒ familiares comues tẽ

perũtie que ſunt ᷣm andronicum ĩ ſuiſ

moꝛalibus.auſteritas.cõnnentia. bu/
manitas ſimplicitaſ oꝛnatꝰ:bona oꝛdi

natio per ſe ſufficientia opeꝛanf circa

multa que nõ cõcernũt tactum vel gu
ſtũ. quare ⁊ ipſa temperãtia. ? quia
circa q;cũq; materiã operat᷑ intempe
rãtia oppoſita tempantie operat᷑ ⁊ ip
ſa temperãtia.Sed intempantia que

eſt luxuꝛia operat᷑ circa de lectabilia vi

ſus. puta i illis qui luxurioſe delectãt᷑
in aſpectibus mulierũ. quare tempe
rantia. Et ſi dicat᷑.ꝙ illi delectãt in vi
ſu vᷣm actus nõ ſm ſe.ſic ꝙ gaudent vi
ſu in oꝛdine ad tactũ.ᷣ ſicut leo ĩ auditu
bouis in oꝛdine ad cibũ ¶ Cõtra qꝛ in
teꝛ ſenſationes delectabiles in oꝛdie
ad aliã.illa eſt delectabilioꝛ que ordi⸗/
nat ad delectabilioꝛem ſm ſe. Sʒ iter
viſiones mulierum illa nõ eſt delecta/
bilioꝛ que oꝛdinat ad tactum delecta/
bilioꝛem. quare viſiones huiuſmõi nõ
ſunt tantũ de lectabileſ in oꝛdine ad ta
ctum¶ Aſſumptum patet.qꝛ ppoſitis
duabus feminis: quarum vna ſit deli/
catioꝛ: leuioꝛ:temperatioꝛ: ⁊I ſimpli⸗/

IIBRO

iter in tactu ſine viſu delectabilioꝛ ci
ſit ſyma 1 monocula. altera vero mi,
mnus delicata ſit integra ⁊ apte foꝛmma

ta:certũ eſt.ꝙ illa integra erit delecta
bilioꝛ ad videndum. quãuis alia ſit de

lectabilioꝛ ad tangenduʒz. quare viſus
iſtius habet aliquam ppꝛiam ⁊ per ſe

delectabilitatem vltra illam qᷓ; habet

in oꝛdine ad tactuzʒ. ? quia tempe
rantia dominatur ſuper omnes non re
ctos impetus animi ̃ᷣm lliũ. ſic diſ
Temeran, S

finientem temperantia.
tia eſt rationis in libidinem atq; in ali

os non rectos impetus animi firma ⁊
moderata dominatio: ſed plures ſunt
alij non recti umpeius animi q; fm ta -
ctum ⁊ guſtum. quare ⁊ c¶ Sed in op

poſitum eſt pꝛoceſſus ⁊ ſententia phi
loſophi.¶ Ad euidentiã huius queſti

onis pꝛemittenda ſunt tria. Pꝛimum
ꝙ quademode ſunt appꝛebenſiões de
lectabilium. vna eſt cogitatio intellecii
ua. alia imagiatio fantaſtica: rememo
ratiua vel ficticia. Alia pticularis ſe en
ſatõ a ſenſibili ſeparata. puta viſus a
ditus ⁊ odoꝛatus: alia pticularis ſen-
ſatio ſenſibili rei coniuncta.puta ſen,
ſatio tacius ⁊ guſtus. ¶ Scom eſt. q
appꝛehenſionem rei delectabilis po⸗

teſt ſequi triplex paſſio. ipam nãq; rir

delectabiliſ ſequitur amoꝛ ſeu compla

4

dictaruzʒ trium paſſionũ:quia ille tres

paſſiones ſequentes aliquaʒ trium ap
pꝛehenſionũ poſſunt diſiingui ⁊ oꝛdi

nari ſcòm pꝛius ⁊ poſteri 7 pñt pꝛia
a ſcõa:⁊ ſcᷣa a tercia.ſepari. Inq;dtiu
aũt ſequũtur apprebenſionem tact et

guſius nõ poſſunt diſtigui nec oꝛdina
ri ſcõzʒ pꝛius ⁊ poſteriuſ.Cuius cauſa

eſt qꝛ vltiata rei adeptio ĩ illis ſenſibꝰ

cchenicnune
iniutii
mecliek
ttntnans

S=

—
—

Wnn,ſci

1

Uuimni ni
munnnd
gethinonff

=

—

EtInadnn
sſelines ⸗

Goninealuin

tgnnn elee

(ittulanidpe

1 „

uel Wedan
manimpatir

Fjdcit peinas,

iunlinacopnien

☛6

centia ideſt quedaʒ rei acceptati :ſeGG
complacentiã ſequitur deſiderium ſeu
concupiſcentia.ipᷣam autem concupi
ſcentiã ſi res concupita fuerit adepta

ſegunur delectatio gaudiuʒ ſeu leticia
8 Terciuz eſt. ꝙ tres pꝛimi modi ap
pꝛehenſionum rei delectabilis. dif,·
ferunt a quarto modo penes oꝛdine,z

lenntakina

uponere adep

yumnts reltih
btedekart
ericninns
Gliniſeping
unuuninipernn
enl mninöer
ſtikinn

Sem

— =,ũ ä

Annigttiſenn

inunmnnbis
Klinnoems. ner

nntie icls

fnercis Copale
Mnnmmnt
Meliigt boedn

nann

—

nt

Ean
Cnneste

menent

=

annn

ſeigrd

teli

ſennniuam

tübuun
inia. P
pehelin
Wiatoin
rnn
luptoiret
Nnpunint
pnalgutn

ungaonne
S
delatblon

. ianti

mor ſarone

4

eictugtini
Uriamunt

atennn

iuſimn
Manz earit
Eptinimni
eathls
oportiu
rügulen
alantn
Liſtncits

ſerdiig

aſern

henſonmt

L
nui iud⸗
—

—
==

IIII.

pẽtur p eoꝛũ ſenſationẽ. ⁊ iõ poſt tkez
ſenſatiõem non diſtinguũtur cõplacen

tia ⁊ cõcupia añcedẽtes adeptõem a
delectanone ſequẽte adeptiõem. poſt
quã per talem ſenſatiõem vltimate ad

epti ſumus reʒz delectabilẽ ¶ Muc igi

tur ad queſtionẽ dicẽda ſunt quatuoꝛ.
pꝛimo. ꝙ tẽperatia moderat᷑ tmin dele/

ctatiões ſequẽtes apphenſiõem tactuſ

guſtus. 2? moderat᷑ cõplacẽtias ⁊

cõcupias ſequẽtes q;cunq; apphenſi

onẽ in oꝛdine ad guſtum ⁊ tactum.
3ʒ moderat᷑ q;tũ ad exercitiũ actus
oẽm appᷣbenſiõem delectabiliũ fᷣm ta
ctum a guſtum. 4 ꝙ moderat᷑ geſtuſ
æ motus coꝛpoꝛis. ¶ Pꝛimũ pꝛobat
płs tali rõne. ſuppoſito ꝙ tẽperantia
moderatur aliquas delectatiões.tunc

ſequit᷑ ꝙ moderat᷑ delectatiões aĩaleſ

in quibus aĩa ſola nil patiẽte coꝛpoꝛe
delectat vel delectatiões coꝛ poꝛales
in quibus anima patiẽte coꝛpoꝛe dele
ctatur nõ aũt pꝛimas. qð pꝛobat᷑ quia
ille fiunt vel in adeptione honeſti. pu
ta ſcie vel honoꝛis:vł in adeptione vti
lis.puta pecunie vel adeptiõe delecta
bilis.puta rumoꝛis vel fabule. ſi aute

Aliqms imoderate delectet᷑ in ſcia vel
bonoꝛe nõ eſt intẽperatus ſed curioſꝰ

vel phylotimus.ſi vero in pecumia: di
cetur auarus non intẽ peratus. ſi vero
in rumoꝛe vel garrulatiõe dicetur phy
lomites.vt habet᷑ pꝛimo methaphiſi/
ce:vel garrulus ⁊ nõ itemperatꝰ. qua
re ſi quis delectatur in hijs imodera/
te nõ eſt intemperatus. nec per cõſe/
quẽs ſi delectet᷑ moderate erit tpatus
nec ꝑ ↄñs tẽperãt᷑ moderabiłr buiuſ⸗
modi delectatiões aĩales¶ ꝛobatio
etiam.ꝙ nec oẽs coꝛpales:quia ille fi
unt vel ̃m tactum ⁊ guſtum vel ſᷣm a/
lios tres ſenſus.⁊ hoc dupliciter. vel
quia in oꝛdine ad guſtuzʒ ⁊ tactuʒ:vel
pciſe in ſenſanõe illoꝛum trium ſenſuũ
tanquã in vltima rei adeptiõe. pꝛimo
modo nõ eſſent ppꝛie delectatiões: ſʒ

vel quedam cõplacentie vel concupie

pꝛecedẽtes adeptiõem rei delectabił

de quibus eſt ſca concluſio. 2. autẽ
mõ ſũpte nõ pertinẽt ad tẽ perãtiã nec
ad ĩtẽperãtiã.tũc ei delectari ĩ viſione
aſtroꝛuz: vel ĩ audinone aquarum fluẽ
tium:vel in odoꝛatione herbarum de⸗
bent regulari per temperannã. qð eſt
falſum. quia nullus imoderate delecta
tus in iſtis inculpat᷑ de intemperãtia

Mec moderate delectatus laudat᷑ de

temperantia.relinquit᷑ ergo.ꝙ tempe
rantia moderetur tantum delectatio/

nes tactus ⁊ guſtus q;uis non omnes

ot ex ponitur in littera ¶ Item ad ideʒ
poteſit ſic argui.illas tantum delecta⸗
tiões moderatur temperatꝰ.ex quibꝰ
fieret ſimul beſtijs ĩtẽpatus.qmia cir/
ca delectationes eſt temperãtia:in ꝗ⸗

bus nobiſcum cõicant cetera aĩalia: ſx-
iſte ſunt tantum delectatiões tactus

guſtus. quare iſtas tantum moderatur
tẽperantia¶ Ecoõʒ pꝛobo. quia omnii
virtus refrenãs appetitum finis refre
nat appetitũ eoꝝ q ſũt ad finẽ: ſʒ tꝑã/

tia refrenat appetitũ guſtꝰ ⁊ tactꝰ:mo

derans eoꝛũ delectationes que ſunt ſi
nis cõplacentiaꝝ ⁊ cõcupiſcẽtiaꝝ ſe⸗
quentium appᷣhenſiõem alioꝛum ſen/
ſuum in oꝛdine ad iſtos. quare mode/

ratur ipᷣas cõplacẽtias ⁊ concupi/

☛G

ſcẽtias ſequẽtes quãcũq; appᷣbenſio⸗

nẽ in oꝛdine ad tactum ⁊ guſtuʒ. Nẽ
omnis virtus moderans triſtitiã ãne/
xam cõplacẽtie ⁊ cõcupĩe ⁊ cãtam na
turaliter ab vtraq;: neceſſario modera
tur a ipſas.aliter eniĩ triſticia non eẽt
mod erabilis. nec poſſet mrenelt vel re
mitti: ſed temperãtia moderatur triſti

ciaz ſic annexam complacentie * con
cupiſcentie in viſu: auditu ⁊ odoꝛatu.

viſa nãq; vel audita re ſcõm tactũ de⸗
lectabili vel oꝛdinata re m guſiuzs de
lectabili ⁊ appetibili: ſurgẽie cõplacẽ
tia ? cõcupia tatr rei ſi ñ poſſit haberi
tactui vel guſtui. ſtatim ſi urgit triſtitia.
banc autem moderatur temperantia.
vt hic dicit philoſoppus. abſentibus
enim delectabilibus non triſtatur te

peratus. E&t cauſa eſt.qꝛ parum ⁊ re⸗

LIBRO

miſſe talia cõcupiſcit.quare temperã/

tia moderatur cõplacẽtiã ⁊ cõcupiam

ſequentes q;libet apphenſiõeʒ¶ Cer
ciũ pꝛobo.qm̃ oĩs virtus moderans fa
ciliter cõcupiam moderatur ⁊ illud ſñ
cuiꝰ modeꝛamine non poſſet faciliter
concupiam moderari:ſed temperãtia
moderat᷑ concupiam oẽʒ in oꝛdine ad
tactum ⁊ guſtum. vt dictum eſt. ⁊ hoc
faciliter ex eo ꝙ virtus.vt habet᷑ ſupꝛa
li.2? æ ſine moderamie taliũ appᷣhen/
ſionum q;tum ad exercitium ⁊ moduʒ
actus non poſſumꝰ faciliter concupĩiaʒ
delectabiliuʒ moderari
nãq; eſt vel ſalteʒ nimis difficile.ꝙ ali
quis diu cogitet vel imaginet᷑: audeat
vel vidat pulchꝛas mulieres ⁊ ea que
viris ſunt delectabilia circa ipᷣas:quin
eius cõcupia moueatur. ¶ Et ꝓpter hᷣ
talia cogitare vel imaginari videre ⁊
audtre iterdicta ſunt viris caſtis. qua/
re temperatia moderat᷑ oẽs huiuſmõi
appᷣhenſiões.ſic ꝙ bomo tempꝑatuſ ta
lia quecũqʒ declinat:¶ Quartũ pꝛobo
qꝛ omnis virtus moderãs cauſam mo
derat᷑ effectũ:ſʒ varie cogitatiões ima
giatiõeſ exterioꝛes ſenſatiõeſ cõplacẽ
tie concupie ⁊ delectationes: varios
cauſant geſtus coꝛ poꝛis. &t hee om/
nes cauſe cadunt ſub moderamine tẽ/
perantie.vt viſum eſt.quare ⁊ ipᷣi va/
rij coꝛ poꝛis geſtus cadunt ſub mode/
ramine temperantie. Et ſimili modo
in homine intẽperato cadũt ſub inoꝛ/
dinatione intẽperantie. vnde metrifi/
catoꝛ ait. Holo nolaʒ poꝛtet meretrix
collo nec opoꝛtet. Noſcitur abſq; no⸗/
la:meretrix imagine ſola. ¶ Bicen.⸗
dum ergo ad pꝛimum in oppoſitum
ꝙ virtus ſaluãs cõicat in materia cum
virtute ſaluata.ꝓ quãto ſaluat eam. ⁊
pvbi ſaluat eaz. ſʒ nõ vbi non ſaluat eã
Niüc aũt ſic eſt.ꝙ temperãtia nõ ſal/
uat pꝛudentiã in omi materia.ſʒ ſolũ
in ꝓpꝛia materia. vbi ſepiꝰ piclitatur.
⁊ ſingularit᷑ in duobꝰ.ſ. in ebꝛietate vt

ſupꝛa. li? 3: 1. . li? 72 Et in luxuria. qꝛ

venꝰ furatur intellectũ ſpiſſe ſapiẽtis

¶ Impoſſibile

4

ut..j. li? 7. Sed pꝛudẽtia extenditur

ad materiã cuiuſſibʒ alteri virtui mo
d f

ralis nõ tamẽ temperãtia. Ad ſm
dð. ꝙ continẽtia. clemẽtia æ modeſtia
nõ ſunt partes temperãtie integrales
vel ſbiue. Tulliꝰ nanq; ſumit connnẽ

tiam comuniter dictam de cõtinentia

cõcupiſcẽtie ⁊ cõtinẽtia ire. Et tamè

pps dicit cõtinẽtiam ⁊ incõtinẽti ire

dici methaphiſice: qꝛ ille nõ ſut circa
materiã tempertie ⁊ itemperãtie. ut
j. li: 7. ¶ Nẽ clemẽtia ẽ quedã pars

iuſtitie. vt videbit᷑.j.li: evel ſʒ alios ẽ

idem.ꝙ manſuetudo.quare ſequẽtes

iſtũ phᷣm non debent curare de tullio.

modeſtiam autẽ videt᷑ ſũmere ꝓ pudi
citia dicens.ꝙ modeſtia eſt per quaʒ

pudoꝛ honeſtatis carã ⁊ ſtabilẽ com/

parat auctoꝛitatẽ. ¶ Ad tertiũ. do. ꝙ
ille macrobiꝰ ſũmere videt᷑.ꝗ.ſpecies

tẽperantie ſcilicet caſtitateʒ ⁊ ſobꝛie
tatem abſtinentiam pꝛo parſimonia:

⁊ honeſtatẽ ꝓ pudicitia.&t cum bijs
quatuoꝛ ſũmit quatuoꝛ ſequelas eis

gannexas. puta verecundiam annexaʒ
caſtitati ⁊ moderationẽ annexam ſo⸗

bꝛietati. Juxta illud vino te tempera-

¶ Et parcitatẽ cibi Annexã pſimo
nie. ⁊æ modeſtiam ĩ exterioꝛibꝰ anne/

xam pudicitie. &t pꝛeter hᷣ adiunxit
pꝛudentiam que cõcomitatur omnẽès
tuteʒ. Et ſic ſümendo h omnia nõ co/

guntur ponere temperàtiam: niſi cir-

ca materiã pꝛeſcriptã.( Ad quartum
dicendũ.qꝙ illi familiares comiteſ tem
perãtie non cõicant in materia cũ tẽ/
perantia de cõi lege.ilʒ ille ꝗ tpat eſt
hẽat ſecũ eos:ñ tñ circa eãdẽ materi

Mec ẽ uis facienda in verbis taliũ bo
minum qui nõ pꝛoceſſerunt axtificio⸗

ſe in dictis ſuis ſicut Ariſt.¶ Ad qui
tum dð.ꝙ in tẽperantia nõ operat cir
ca delectabilia viſus niſi in oꝛdine ad
tactum ⁊ guſtuʒ. Et cum opponitur ö
illis duabus feminis dico. ꝙ viſus illi
mulieris integre bʒ delectabilitatem
aliam pꝛeter eam quam habet in oꝛ/

dine ad tactum. quomiaʒ femina natu

rekſl
Etcicun
lacdten
ncumar.
iiiſefei
hrrane
Aeplenn

Wrienuna

oniaet

Ponunican
ems pejape

camones

ncamos

enpgrenna⸗
eſtfeltu
iſerunn
Ibpdi eppe
(nnlne ap
Mrrbleaap
4

Celanenne
Aariinals,
toauri

4

uuntconine
tnenodi
(creiſeconnn
UNPitutbn

Emolosbabe

mlinelselo
Eefelnnlarel
Atücn ſden
glenis ſe
quunn ſen
cheginn

turtlapi
ubonitgtͤ

ötninn
metintiin
ieglei
Mintimm
Nieninngi
hrilſin
Medd ni
Anebent aet
Mifideiſin
4 ſwdeſucr
ſasriti
nni (Nni

ſineiiieh

ſhateantaet
Mind N
Ppicna d
vand ban
arerecundhn a
Werauone anr
illod ninoteten

bi Annexrid

miepertor
KRe
nnecöcomun

imendobomnn
ienperinan
nnicke
famiiaresen
dicantin nm
lege hiee
g:iͦti nutiie
Aciendantn
noocſm
usſiatant.
htipeanuace
lanſusnin
n. Gtn
feminis dicn
egenz del⸗
rean oan
n n

.
8
1

E-

e

—

E

]
R

S=

—

—

—

.
4
6

—

4
.

8

—
S
☛

=

—
=

—

„

IIII

raliter ẽ ſocia viri ſocletate cõtũctus ⁊
cohabitationis. vt habetur pꝛimo poli
tice. ⁊ ideo in oꝛdine ad ſocietatem æ
conuictum viſio mulieris integre dele/
ctabilioꝛ eſt. ſed iſia delectatio in oꝛdi/
ne ad conuictum non ad contactum nõ
perimnet ad temperantiam ſed potius
ad amiciciam. ut infra li. S. vnde fit ꝙ
aliqui plus volunt vnam mulierem tun
pem pꝛopter amiciciam iam contract
ꝙᷓᷓ alias pulcbrioꝛes. nec ex iſta diſcre/

tione mulierum cum quibus volũt pluſ

viri conuiuere q; cum alijs vituperan/

k ut intemperati. ⁊ vt amatores faſci

nati ⁊ ſtulti. ¶ Ad ſextuʒ dicendum q;
tullius non diffinit ꝓpꝛie temperantiã
vt ſummit eam iſte philoſoppus.
¶ Aueſtio .12.
E ſecundo arguitur ꝙ tempe/
rantia non ſit virtus cardina/
lis ſeu pꝛincipalis.pꝛimo qꝛ

circa delectationes ſpirituales in qui/

bus comunicamus cum angelis nulla

eſt virtus pꝛicipalis.quare nec erit cir

ca delectationes coꝛpoꝛales in quibus
comunicamus cum beſtijs circa quas
eſt temperantia. 2 quia ſi eſſet cardĩa/
lis boc eſſet vel ratione eoꝛum que ap/
petit vel eoꝛum que nõ appetit ſed fu/
git. vel modi appetendi vel fugiendi
feà non ratione appetendoꝛum. quia
multo nobilioꝛa appetit magnanimi/
tas que tamen non eſt virtus pꝛincipa
lis ſeu cardinalis. nec ratione fugien/
doꝛuz. quia multo plura fugienda de
clinat c contẽnit magnanimitas. nec
ratione modi appetendi vel fugiendi.
quare iſte comunis eſſe videtur quibuſ
cunq; virtutibus.ʒ.:quia cum temperã /
ia multas habeat ſpeties ſi ſit virtus
cardinalis vel omnes erunt cardina/

les vel nulla vel alique ſic ⁊ alique nõ

vel aliqua.ſi detur pꝛimuʒ dabuntur ꝑ
conſequẽs plures virtutes cardinales
qᷓ; quatuoꝛ. ſi ſecundum detur dabitur
per conſequens iſtud impoſſibile.ꝙ ſci
licet aliquod genus ſit virtutis de eſſẽ /
na bonitatis bumane. quia nulla ei

ſpeties dabitur genus ſine ſpetie. ſi ve

ro tertiuz detur dabitur per conſe⸗/
quens vnuʒ inopinabile ⁊ irrationabi
e. quia tunc temperantia in genere ñ
deberet dici virtus cardinalis: ſed illa
virtus in ſpetie que contenta eſſet ſub
temperantie genere dicetur eſſe cardi/
nalis ⁊ pꝛincipalis. ¶ Sed oppoſitũ

tradit tullius ĩ rethorica ſua dicens ꝓ

honeſtas humana habet partes quatu
oꝛ ſcilicet. prudentiã iuſtitiã foꝛtitudi⸗/
nem ⁊ temperantiam. hee vero quatu
oꝛ honeſtatis partes dicuntur eſſe qua
tuoꝛ virtutes cardinales. ¶ Ad euidẽ
tiam huius queſtionis pꝛemuto vnum
pꝛeambulum. a ſecundo reſpondeo ad
queſitum. pꝛemitto igitur de natura tẽ
perãtie quid appetit ⁊ quid fugit. qua
liter appetit ⁊ qualiter ſugit.in quibuſ

delectatur c in quibus triſtatur. qual/

ter delectatur ⁊c qualiter triſtatur. Di /
co igitur ð pꝛĩo ꝙ tria ſunt genera coꝛ
poꝛaliter delectabiliuzʒ. quia quedam
ſunt que pꝛoſunt.quedã que obſunt. ⁊
quedam indiferennia que nec pꝛoſunt
nec obſunt perceptibiliter. illa vero q
pꝛoſũt ſũt duplicia.quia quedã pꝛoſũt
ad ſanitatem coꝛpoꝛis. quedaʒ aũt ad
bonam babitudinem mentis. ſicut ſüt
aliquando inſtrumenta muſica. tempe/
rantia ergo appetit delectabilia que
ſunt ſalubria coꝛpoꝛi ⁊ ea que ſunt vti
lia menti. ⁊ ea que ſunt indifferentia
iſti v illi. cuius ratio eſt. quia delecta/

tio eſt pꝛopter ſe appenbilis. poſito

nullum aliud cõmodum ſequeretur. æ
ideo licite poteſt ⁊ debet appeti. du ta
men nullum aunexum babeat nocume
tum. (Be ſecundo dico ſicut dieit
philoſophus. quod temperantia fugit
quecunq; delectabilia que obſunt ad
tria. vel ad aliquod de tribus. ſcilicet
ea que ledunt ſanitatem coꝛpoꝛis vel
que ſunt contra boneſtatem bomims.
vel que excedunt pꝛopoꝛtionem e⸗
cultatem ſubſtãtie tempoꝛalis. e
tertio dico. qꝙ appetit binuſi modti dele

ctabilia menſurate t remiſſe. cuius ra⸗

LIIBRO

tio eſt.quia ſi nimis uehementer ⁊ in
tenſe appeteret adepto appetibili iaʒ
immoderate delectaretur. ꝙ rationis
vſus ſubuerteretur. non adepto autem
appetibili ⁊ fraudato deſiderio tantũ

contriſtaretur.ꝙ animus ⁊ ratio tur/

barentur. ¶ De quarto autem dico q;
temperantia ſimpliciter fugit delecta⸗/
bilia que obſunt ut dictum eſt. quia re/⸗

cta ratio temperati non ſinit coꝛpoꝛalẽ

delectationem pꝛeferri ſanitati vel bo
neſtati vel neceſſitati rerum tempoꝛa⸗
lium. ¶ Be quinto dico ꝙ temperan-
tia delectatnr in hijs que appetit. qꝛ
vnicuiq; eſt delectabile illud quo quiſ
optat frui.ut ſupꝛa li.i.¶ Se kerre di /
co ꝙ temperantia contꝛiſtatur non in
abſentia delectabilium appetendozꝛuʒ
ſed magis in pꝛeſentia delectabilium
fugiendoꝛum.vt dicit bic philoſophus
vnde ſi temperatum delectari contin/
gat ſecundum appetitum ſenſitiuum in
occurſu fugiendoꝛum delectabilium.nõ
delectabituꝛ tamen ſecundum inclina-
tionem temperantie.ymo triſtabitur ſe
cundum appetitum intellectiuum tem/
perantia infoꝛmatum. Ee ſeptimo
dico ꝙ temperatus coꝛpoꝛaliter dele/
ctatur remiſſe ac temperate pꝛopter ra
tionem factam de modo appetẽdi. DPe

octauo auteʒ dico.ꝙ temperantia con/

triſtatur medicinali modo.ſcilicet quo
ſuſcipitur medicina pꝛeſeruatiua. cũ
enim appetitus coꝛpoꝛaliter ⁊ turpi⸗/
ter delectatur neceſſaria eſt appetitui ĩ
tellectiuo tꝛiſtitia de delectatiõe illa ne
iſte appetitus cum illo comunicer ĩ tur
pi delectatione. ¶ Hijs igitur pꝛemiſ/
ſis dicendam ꝙ temperantia eſt virtus
cardinalis. quia ut dictuʒ eſt ſupꝛa in
tractatu de foꝛtitudine eſſe virtutẽ car/
dinalẽ. nihil aliud eſt niſi eſſe de eſſen-
nia ⁊ de neceſſitate bonitatis humane
temperantia eſt de neceſſitate bonita/
tis humane.non quidem quantuz ad

appetere delectabilia: vel quantum ad

delectari in illis. quia ſine ilis eſt ſi a⸗

lus ⁊ bonitas bumana. ſed quantũ ad

—R

fugam delectabilium ⁊ delectationum
⁊ modoꝛum appetendi vel delectandi
que pꝛeſtant detrimẽtum ſanitani coꝛ/
poꝛis vel honeſtati hommis vel neceſ/
ſitati ſubſtantie tempoꝛalis. hec enim
talis fuga habitualis ⁊c electiua eſt ne/
ceſſaria ⁊ eſſentialis bonitati humane
quod pꝛobo.quia illud eſt de neceſſita
te bonitatis humane ſine quo nullus ?
ſimpliciter bonus homo. ⁊ cum cuius
contrario quilibet eſt ſimpliciter malu-
homo. ſed ſine hinuſmodi fuga nullus
eſt ſimpliciter bonus.ymo cũ eius cõ/
trario eſt ſimpliciter malus homo.nul/

lus enim eſt ſimpliciter bonus bomo

qui non pꝛefert vitam bumanam ⁊ ma

xlme ſuam que dependet a ſitate co;

poꝛis ⁊ ex neceſſitate ſubſtantie tẽpo/
ralis ⁊ honeſtatem humanam delecta
tioni beſtiali.aliter non pꝛeferret ma⸗/
ximum bonum humanum mocdico bo/
no beſtiali quod eſt illa coꝛpoꝛalis de/
