ſtudioſo.ꝙ multa vult agẽ gtia aicoꝛuʒ
⁊ pꝛie.⁊ ẽt ꝙ ſi opteat moꝛi ꝓ eis eli⸗
get vtiq; moꝛi ⁊ pꝛojiciet atq; abijci/
et pecunias ⁊ honoꝛes ⁊ vlĩ oĩa bona
circũpugnabilia: ꝓ quibꝰ.ſ.diuidẽdis
rapiẽdis ⁊ deffẽdẽdis fit inter hoĩes
pugna.hᷣ oĩa tñ faciet ꝓcurdſſibiipᷣi bo
nũ ut verꝰ amatoꝛ ſui ꝙ oñdit ibij a
truũ eni pꝛio ãt oñdit recõpẽſationem
vite.2? pecunie ibi ¶ Et pecuniaſ ʒe ho
noꝛis ⁊ potẽtie ibi. et circa honoĩs
4actiõis vᷣtuoſe ibi.. Cõuẽit ⁊ actio⸗
nes. Qꝛ vero tria optãt ĩ vita.ſ. delec

tatio longeuiras æ opano.⁊ iõ oñdit

recõpẽſationẽ iſtoꝝ triũ.d.qꝙ ſtudioſus
pꝛeeliget delectari valde ⁊ intenſe in
pauco ⁊ bꝛei tẽpoꝛe magis qᷓ; dełctãi

quiete ⁊ remiſſe ĩ multo ⁊ lõgo tẽpor

Itẽ magis eliget bene ac felicuer viuẽ

P vnũ annũ qᷓ; px młtos ãnos qualitcũ/

qʒ alio mõ ẽ magis eliget vicã actio
nẽ bonã ⁊ magnã qᷓ; multaſ puas.Sic
ig accidit ſtudioſis viris moꝛiẽnbus ꝓ
pꝛĩa ⁊ aicis ꝙ ipſi eligũt ſibi ipſis ma
gnũ bonũ.puta delectationẽ bꝛeuẽ ſed
valde intẽſã vitã bꝛeuẽ. ſʒ valde felicẽ

ſm tepus poſſibilẽ actioneʒ vnã.ſʒ ex-·

cellenter boni. Heiñ ibi æ pecuniaſ
Oñdit recõpẽſationẽ pecunie.d. ꝙ vi
ri ſtudioſi pꝛoijciũt.i.abijciũt peciiaſ
in qua piectiõe ãici eoꝝ plura bona re
cipiãt.ſic ꝙ ãico viri ſtldioſi fiũt ⁊ vẽi⸗
ũt pecunie ipſi t ſtudioſo fit ⁊ puenit
bonũ virtuni.⁊ p ↄñs h̊ mõ mibuit ſibi

ipᷣi maiꝰ bonũ vir ſtudio ſus qᷓ; largiat

amntxo. Deiñ ibi.. Et circa bonoꝛes

vs
Aci
p
gicus
4l
grſt
iſ
enn
a
ditre⸗
nci
ietin
unt /

aii

benn
hi
ſcpcht
dſen
tbi
alſe
nwi
oi⸗
onun
ni⸗
aitele⸗
lumteo

nin.
clcart

üüllrd;

Von
gmd

Nöͤcke

hanen
plicim
gpire
icite
Pben

N
R
hii

Hig .
inie

mii
1
icnfini
aisſt
it u
gn
tguin
upeset
nucg bie
Röahen
iwäi
Shnnde

Wriitii

eicrh

Niinmn

Nüt imnh
no.tain

ie tinern
gscdei
1 gde

acſcliannni
ines li

elgefim

uhi uss
iülaſien
Caininriſt
ni nrtii
Cngniſe

õ

cixi i

⸗ Nwibeen

oofrt
bwon
isi
R

oñ̃dit recõpẽſationẽ honoꝛis.d.qꝙ idẽ
mod recõpẽſatiõis ẽ circa honoꝛes ſi
cut circa pecunias.qꝛ ſtudioſus oĩa hᷣ
.ſ. pꝛicipatꝰ bonoꝛes pijciet a ſe ut
aĩcus pl?hẽat.⁊ b erit ei magnũ bonũ
æ laudabile. quare vr̃ ꝙ ſtudioſus eli-/
gat libi ipſi magnũ bonũ reliquẽs pꝛo
alijs oib bona ſua circumpugnabilia
que fm caſus foꝛtune varios pdi poſ⸗/
ſüt. Deiñ ibi ouenit ⁊ actioneſ. oñ
dit recõpenſationẽ aciiõis Htuoſe. d. ꝙ
in caſu aliqñ cõuenit ꝙ vir ſtudioſus ꝓ
ijcit ãico ſuo ẽt actiones pᷣtuoſas ſic qð
moꝛit᷑ p eo ut ille viuat ⁊ otuoſe agat
vł aliq viuens dat ei locũ ⁊ opoꝛtuni
tatẽ bene agẽdi ea qͥ ie pꝑ ſe poſſz agẽ
h ãico largiri ⁊ cãm ei ſieri bene ope⸗/
randi melius põt eẽ q; ipſũ ſtudioſum
p ſe ipſu h eadẽ opari qꝛ in õibꝰ lau⸗
dabilibus gtijs p ſtudicſũ factis videt᷑
ꝙ ipſe ſibi ipi maius bonũ tribuat. Al

umo at ibi. Sic quidẽ ig. Epylogan

do cõcludit. d.ꝙ opoꝛtet æ debituʒ eſt
hominem fieri 1 eſſe philantu. quẽad
modũ dictũ ẽ h vltimo mõ.nõ opoꝛtet
aũt eſſe philantum ſicut multi ſũt phi /
lanti eo mõ quo dictij eſt. S. de philã⸗
to expꝛobãbili. Lectio xx
Abitatur autẽ ⁊ circa ſelicẽ
Petermina.9. pꝛimis qõibꝰ
h decimã determinat. p. ãt ip
ſam pꝛoponit.d. ꝙ dubitatur circa feli /
cẽ vtrũ aicis indigeat vł nõ.b at intel /
lige nunc pro indigẽtia moꝛali.2. vnã
opinionem ſuper boc recitat ibil nibu
enim .? ipſũ ĩpꝛobat bᷣ ibi LAſſimila
tur autem. A? queſtionem determinat

ſecundũ ppꝛiã opimonẽ ibi. Si auteʒ

amici.] e motiuum pꝛime opinionis
explicat ibi Quid iꝗᷓ dieunt.6: moti

uũ illud anibilat ibi. dt nõ eſt verũ

Sicunt ergo illi de pꝛima opimone.
ꝙ viris beatis ⁊ p ſe ipſos ſufficienb⸗

nõ eſt opus neò neceſſitas amicis. Ad

5̈ autem dicendum mouentur quadru/
plici medio p: ex bonoꝝ inexiſtentia:
qꝛ viris beatiſ inexiſtunt omma bona.

Sicit enim Hoetius de conſolatione.
. qð beatitudo eſt ſtatus omnium bo⸗

noꝛũ aggregatione perlectus. quatr᷑ ta
les nõ indigẽt ãiciſ bñfactoꝛibus.ſcðo
ex p ſe ſufficiẽtia: qꝛ dicunt bonos pſe
ſufficiẽtes nullo indigere ut. 6. li. i. ce8
quare amicis nõ indigẽt. ʒ? ex amicabi
li bñficẽtia:qꝛ dicũt ãicũ exiſtẽiẽ ⁊ en/
teʒ quaſi alteꝝ ipſũ quẽ amat. ut. S. e
li.c. 4 dicitur ꝙ amicus eſt alius ipſe
quẽ amãt dicũt inq; aicũ talem tribuẽ
amato ea que p ſe ipſũ here nõ poſſet
felix aũt p ſe põt habere omnia ſibi ne
ceſſaria.4 ex arridẽtia foꝛtune ł fati:
vnde dicunt. quid ẽ opus ãicis hõi qui
foꝛtunã ãicã cũ.ſ. bene ⁊ abundanter
det a tribuat ei deymõ.i. fatũ diuinũ.
ficut dixit hoꝛꝛeſtes ĩ neceſſitate ⁊ an
xietate poſitus imploꝛans auxiliũ me/
nelay. dicebat. n. ꝙ tunc erat tempus
locus ⁊ opus amicis.nõ aũt cum eſſet
ex omnẽ neceſſitatẽ felicitate potiius.
ut refert euripides poeta in quodam
poemate. quare videtur quod felix nõ
indigebit amicis. Cont ibil aſſimi 7
latur.] Pꝛemiſſam opinionẽ ipꝛobat
.d. q ipſa aſſimilat incõuemiẽti: qꝛ ⁊ ĩ
conueniẽs ẽ ꝓ eo ꝙ; implicat oppoſita
cũ eni attribuũt felici ois bona nõ aſ
ſianãt ymo negãt ei amicos. ſequit᷑ ꝙ
felix bẽat omnia. nõ oĩa bona: quia
videt᷑ ꝙ int᷑ oia bona que hñtur exte/
rius de quibꝰipſi loquũtur maximũ bo
num ſi bonos amicos habẽ. quare ſi
felix nõ bʒ iſtud maximum. nõ omnia
habz. Sic iñ bʒ omnia ⁊ nõ oĩa.Cont
ibi. Si autẽ aici.] Qoõnẽ determinat
pꝛobãs ſimpliciter ꝙ felix aicis indigʒ
triplici rõe.2 ibi. Incõueniẽs 3 ibi
polincũ pꝛimo gſic argint. cmuſcũqʒ
intereſt bñfacẽ ⁊ melius facẽ ſicut põt
ipſe quidem amicis indiget. Sed iſtõ
felicis intereſt. quare indiget amicis
hui rei põit pꝛimo mi.d. ; magis e r
intereſt amici benefacere q; bene pa//
ti. ſicut amare magis q; amãi ut. Z. li.
. c & viri boni ⁊ etiã virtui interẽ
bñfacere. ymo optume facere: quia vij
tus eſt quedam extre mitas ſecundum
optimũ ⁊ bñ. ut ſup.li?2.c6: põit vir
tutei maioꝛis. d. ꝙ melius eſt facere

LIIBRO

aicis q́; exneis.quare qꝛ cꝰ eſt facere
meliꝰ er ẽ aicis bũfacere. ʒ? infert
ↄcłoʒ ibil bñpaſſis ..d.qꝙ uir ſtudioſus
⁊ felix idigebit aicis bñpaſſis h ẽ qui
recipiãt eiꝰ bñficia. 4?ibil ꝓpter ꝙ
Infert ꝑ moð coꝛtłij ꝙ ppi pᷣ ꝙ ĩ rõe
dcm̃ ẽ queret᷑ rurſus.j.e.li.q.iz.utrum
ſit opꝰ aĩcis ĩ bonis ſoꝛtunis magis qᷓ;
iĩ iſoꝛtunijs ac ſi ĩſoꝛtunatꝰidigeat ami
cis ſibi bñfacturis æ bñfoꝛtunati feli⸗
ces idigeant aicis bñpaſſuris quibus
ipſi bñficiät Conĩ ibi.. Incõuẽiens.
Arguit.2· ſic nullꝰ eligẽt uitã ſollicita
tã ſʒ quilʒ eligeret uitã felicẽ.quare ui
ta felix non poteſt eſſe uita ſolitaria ut
ẽt dictũ ẽ.ẽ.li.i.e.iꝛ.⁊ p ↄñs felix al⸗
cis idiget ne ſolitari ꝰremaneat.huius

rei põin ; cluſionẽ. 2?2 ma. ibil nullꝰ]

Ppʒ. ¶ Cont ibi. Npoliicũ. Arguit
5. ſic õe aĩal politicũ et aptũ natũ ad
ſocialẽ cõmctũ idiget ilł cũ quibꝰ ẽ me
liꝰↄmoꝛãi.ſʒ felix ut hõ ẽ aiĩal politicũ
⁊ ẽ aptꝰ natꝰ cõuiuere qꝛ felici ĩexiſtit
humanſa cõditio hẽt.n. illa bona que i
ſunt hõi natura uel ꝑ naturã ⁊ cũ hoc
mantfeſtũ ẽ ꝙ meli ẽ cõmoꝛari cũ ami
cis ⁊ cũ hijs qui ſũt epyekes ⁊ boni
qᷓ; cũ exneiſ qui ñ ſunt aĩci ⁊ cũ quibꝰ
cũq; alijs qui nõ ſunt boni.quare felix

aĩcis ĩdiget ⁊ opꝰ ẽ ei hẽre ãicos.huiꝰ

rei ponit p: totaʒ mi. ⁊ pʒ.20 cõclõez
ibi. Opus eſt ergo. onj ibil quid
8 dicũt. exponit ⁊ explicat motm̃ pꝛl
me opiniomis. d. ſub interrogatione
Lad g dicũt pꝛimi ..i.de opinione pꝛĩa
⁊ ĩ quo uerũ dicũt dicẽtes felicẽ nõ in
digere aĩciſ poſtq; ꝓbatũ ẽ ymo idi
get. ad h̊ ipᷣe rñdet.d.qꝙ ill dixerũt ipi
ꝙ multi ſupficiales ⁊ impiti exiſtimt
eos ſolos eſſe aĩcos qui ſut utileſ ·bonꝰ
aüt talibus aicis nõ ĩdigʒ qꝛ bona ne
ceſſaria ſufficiẽt exiſtũt ei ut .8. li. Sec.
6˙ Ytẽ ñ indigʒ ilk ãicis ꝗ ſüt ꝑp delec /
tabile.niſi foꝛſã in puo:qꝛ vita felix ex
iſtẽſ ölectabił ut. 5. li.i.c. xj: nõ idigʒ
ſupiducta delectatione ut ibiò dicitur.
Itẽ dũt iſti ꝙ hõ nõ idigẽs aĩcis tali⸗/
b' neceſſarijs ad utile uł delectabile
uidet᷑ nullis ĩdigere aĩcis. ¶ Eſt eniʒ

ſciẽdũ ꝙ cũ aĩcicia ſit triplex ſʒ triplex
amabile una ꝗð ꝓpter utile alia ꝑp de
lectabile ⁊ alia ꝑꝑ bonũ ut. 8. li. Sec?:
uiſũ ẽ iſtis ꝙ qꝛ ſelix nõ idigʒ aicis pp
p: duo ꝙ nec idigeat pꝑ tertiũ ¶ Sed
con ibi..h ãt nõ ẽ uerũ. llud motiu
uz phᷣs ãnihilat.oñs pꝰ ꝙ felicitas nõ
hʒ moð poſſeſiõis utił·2? ꝙ felix idigʒ
aĩcis ppᷣ delectabile ibi.. Si ãt felix
F ꝙ idiget ꝑꝑ bonũ ibi. Bonꝰ ntiq;. .
Sicit g pꝛ ꝙ bᷣ ꝙ ꝑ iſtos dictũ ẽ᷑. foꝛte

nõ ẽ uerũ.qꝛ dictũ ẽ a pꝛicipio. ̊.li.

i.c.9.⁊.c: io? ꝙ felicitas ẽ opõ qͥdam
opꝑõ ãt fit ⁊ nõ exiſtit.hẽt.n.eſſe ĩ fieri
⁊ nõ in fcõ eſſe quẽaðʒ quedam poſfo
puta domꝰ uł fudus hut eſſe ĩ per

manẽtia ⁊ ĩ fcõ eẽ. ¶ Motandum q
quẽaðdᷣʒ pr̃famulias idiget pluribꝰ au/

xilijs ad facere domũ qᷓ; ad habere iã

ſcãm poſtqᷓ.n.fc ẽ nõ ĩdiget artificibꝰ

ab' idigint ĩ faciẽdo domum.ſic muli

„—

idigemꝰ pp ulla qͥ cõſiſtũt iĩ fieri. ꝗbus
nõ idigemꝰ ppꝑ ula q cõſiſtũt ĩ fcõ Eẽ. ſʒ

ut ait ppᷣs.pꝛicipaliſliz ꝙ ẽ ĩ felice ẽ op

atio ꝗᷓoſiſtit ĩ fieri. quar muli idigead
exercẽdã talẽ oponẽ ꝗbꝰ nõ idigemus
ad recipiẽdã una poſeſſionẽ. Cont
ibi.. Si aũt felix. ꝓbat ꝙ felix aicis ĩ
diget pp delectabile itẽdẽs ſic arguere
Oẽs actões pꝑ nãm ⁊ ſʒ ſe ipᷣas delec/
tabiles ſunt uiro ſtudioſo potenti eas
ſpeculari delectabiles.ſʒ actiões aico/
rũ ſtudioſoꝝ ſũt hꝰmõi ⁊ eas poſſuꝰ ẽt
plꝰq; nias ſ Peculari.quare erũut ei öᷣle
ctabiles. hbui rei ponit p⸗ mi. d. ꝙ fe⸗
lix ẽẽ ẽ bñ opari ⁊ bñ uiuere.ut.ð.li.iꝰ
c..opatio ãt bõi uiri ẽ ſtudioſa qꝛ uir
tus opꝰ uirtuoſi bonuʒ reddit.ut.õ.li
2ce*π & s ſe ip̃am delectabilis ẽt
p nãm ut dicet i fine pꝑtis. ⁊ ut hẽt᷑.S̊.
li:iᷣ c quamuis autem ſpeculari
propꝛium opus fit de nuẽ:o delecta/
bilium.nõ ſolum tñ qꝛ nos poſſumus
ſpeculari ꝓximos nĩies magis quam
nos ipſos ⁊ illoꝛum actiones magis
quam noſtras pꝛopꝛias que ſunt ſpe
culãti ſtudioſo naturaliter ⁊ ſimplici/
ter delectabils.2 ibi. Studioſoꝛum
Infert concluſionẽ.d.ꝙ ꝑp h̊ actiões

M

———O2 .

ðs, — —

ie⸗
anbe

z

delen

gcli
gſia
nus
apin
ineli
puim
ean
ſſſen
gice
fuhor
ſancl
föſoi
lehi⸗
Mlikit
ieni

bo
Pon

(hetpp
fiepeini
Gnmnario
nlindtn
Wwüere
og
geigrs
i
bonase
lſeion
dole
aoſnp
pist
megle
lliſpecr
ſhen
neiin.
ideſe⸗
efacle
ötinu
nusi
igt
lbeſe
wautſ
akfae
line e

pu
s;
ürit
Büſih
chd.zl
tohi
Neſeifen
uinſef
ickide
Nnin
gnſede

ünin

zgiiſirig

eimig
Pnöidgn

iſni. (i

gbelreics
zſeißasder
ſoenn u
Haiisin
1esi
atgüir
u Enugt,

4

meröl

grinil
Nbentololi
gutukii
un hill

wis Nen

nus n
ngs n
mnuin
e
ner
Sficn
Yplen

cõtinua'r. ſed ſine aicis ẽ difficile.quaĩ
bonus aicis indiget. huiꝰrõis declara
mi. ð.ꝙ hõies exiſtimãt opoꝛtẽ viꝝ fe/

Vl

„nop ſtudioſoꝝ q ſũt aici erüt delecta,
biles ꝗbꝰcũq; bonis.3. cõplet mi.d.ꝙ

ambe.i.opꝰ ꝓpꝛiũ boni viri:⁊ opꝰalie

mʒ ſimile iſui hñt in ſe ea qͥ p nãm ſũt
delectabilia.p:g ſcienduʒ ꝙ iõ magis

poſſumꝰ ſpeculari ꝓximos nĩos ⁊ eoꝝ

actiões qᷓ; nos ipſos ⁊ noſtras actiõeſ
qꝛ ſicut ꝑ viſũ melius videm ea qͥ viõ

mus dirrecte qᷓ; ea qͥ videmꝰreflexe ſic

&Et p intellectũ melius ſpeculamur ea qᷓ
intelligimuſ dirrecte q; ea q reflexe.ſʒ

ꝓximos noſtros cognoſcim intellecii

one dirrecie nos ipſos ãt intellectione
reflexa. quare magis illos qᷓ; nos ipᷣoſ.

Itẽ qꝛ amoꝛ c libet ad ſe ipſũ nõ pmi
tit hõiez ita bene cognoſcẽ ſemet ipſũ
ſicut alteꝝ. 2.ſciẽdũ ꝙ iõ opus vᷣtuoſũ

nõõ ſolũ ppꝛiuʒ ſʒ ẽt alienũ ẽ delectabi

le hõi ſtudioſo:qꝛ opus ẽ ꝑ nãm delec

tfabile nõ qꝛ ꝓpꝛiuʒz. ſed qꝛ stuoſũ. õe
At ꝙ nãlit ⁊ hõeſte delectabile:ẽ viro

ſtudioſo delectabile.S. li? 3? ce 7. Enf

ibi. Bon vtiq;. pbat ꝙ kelix ãicis in
diget pp bonũ.h̊ at ꝓbat quadruplici

rõe pꝛimã ſũmut ex electione.ſcaʒ ex

cotinuatiõe ibi. Exiſtimãt ãt. ttiã ex
ſimilitudine hituũ ibi. Studioſus.n.]

quartã ex coexercitatiõe vᷣtutũ ibi fiet

autẽ. p. i ſic arguit bonus ill indigʒ
q̃ eligit.Si enĩ ea nõ hret felix nõ eſſet

ut. j.c.ꝓximo ſed bon eligit ſpeculari

bonas actiones àici.quare ilł indiget

hꝰ rei põit p: cõcluſionezʒ.⁊ pʒ 2? mi.
d.ꝙ lpſe eligit ſpeculari actiões ſtudi
oſas ſimpłr inq;tũ ſũt ſtudioſe ſicut ⁊
ꝓpꝛias tales. autem ſunt actiões bõi
viri exiſtentis ãici. Mota & ꝙ ſtudioſuſ
vult ſpeculari tales actiões ꝓpteꝛ duo
.ſſ. ppter bonitatẽ eaꝝ ⁊ ꝓpter affectio
nẽ ãicoꝝ.ꝛcibi exiſtimãt. Arguit ad

idẽ ſic. bonꝰilł indiget ſine quibuſ non

ẽ facile: ſed difficileæ opationes optias

licẽ delectabilit᷑ ⁊ ſine difficultate viuẽ

vlro aũt ſolitario eẽt vita difficilis: qꝛ

nõ eſt facile hõi ſm ſe ipſũ ſolũ exñti
tinue opari.Sʒ cum altiſ ⁊ ad alteꝛos

cũ àicis ⁊ ad ãticos erit ei facile.opatio
ſt magis cõtinua ẽ magis delectabilis
ſecũdũ ſe ipſ.h̊ ãt ⁊ ̊ mõ oʒ eſſe cir/
ca felicẽ. cuius opatio debet cõtinuari
in vita perfecta ut.õ.lieiic?9 3. ibi.
Studioſus eni. Arguit ſic. Selix ſtu/⸗

dioſus gaudet ⁊ delectatur in quibꝰcũ

qʒ opatiõibus factis ſᷣm vᷣtutẽ:⁊ cõtri/
ſtat᷑ ĩ factis ſᷣm malitiaʒ: qꝛ vłr oĩs hõ
qualitercũq; diſpoſitus ⁊ habituatꝰ de

lectat᷑ in opationibus factis fʒʒ talẽ hbĩ

tũ qualis eſt hitꝰ eius:quẽaðm muſic
delectat᷑ in bonis melodijs ſuo hitui ꝰ

ſonis. triſtat aũt in pᷣuis ſuo hitui diſ/

ſonis.ſed ãicꝰ viri felicis faceret opati/⸗
ones ſᷣm stutẽ ⁊ cõſonas hitui viri fe/⸗
licis.quare vir felix ĩidiget eis tãq; ſibi

delectabilibus. h“ rei põit ſolaʒ ma.⁊

pʒ Ad cuius euidẽtiã noueris ꝙ ma/

giſter robinus piſiẽſis muſicus habuit
ſeb incendiũ in domo ſua. clamãtibãt
viris ⁊ mulieribus ⁊ puulis ad ignem

in domo magri robini vocibus diſcoꝛ⸗/

dantibꝰ. magiſter robinꝰ clamoꝛẽ audi
& magis triſtatꝰ ẽ de diſſonãtia ⁊ de/

ſtructione cantus.quam de cõbuſtione
domus: ⁊ iõ ignis extictione neglecta

acceſſit ad cõcoꝛdanð clamãates vt eẽt
in clamore cõſonãtia muſica ꝓpoꝛtiõa
tis diapẽte ⁊ e 8 ſm triplũ in ſignũ

ꝙ oĩs hõ gaudet opationibꝰ ſuo hĩtui
cõfoꝛmibꝰ.? ibil Fiet aũt vtiq; Ar⸗/

guit ſic. felix ilł indiget quibꝰ fit vᷣtutũ

coexercitano coaugmẽtũ ⁊ coĩitẽſio:ſʒ
dicis fit quare ãicis indiget.huiuſ rõis
põit mi.d.ꝙ quẽaðm ait theo.i.ſpecu/
latoꝛ dimnuſ ex cõuiuẽ bõruʒ hõinũ ad

inuicẽ ãicoꝝ fiet ipſis bonis queędã vir
tutũ alkeſis.i.coexercitatio vł ſingina

riũ.i.coexercitiũ ꝑ ꝙ fiet augmentum
¶ Lectio x-j·

Sfmi

ſũ amicũ hẽre.2? ꝙ nãlr ẽ ei eligibile

Atur aliꝰaũt itẽdentibus e
Iterminatis.x. pꝛimis qõibus
uũdecimã.ſ.vtꝝ felix idigeat
qicis idigẽtia nãli. hãc aũt determiat
in tribus cõcluſiõibus pꝛia ꝙ; hõi ſtu/
dioſo ⁊ felici ẽ nãliter eligibile ſtudio/

„ 2*

IIBRO

eũ tali ãico cõuiuẽ ibi.. Eſſe eligibłe
5* ꝙ oʒ eũ ad h̊ ꝙ ſit felix ãicos habeĩ
⁊ cũ eis cõuiuẽ ibi..ꝙ ãt ẽ ipſi. in.fi.
c.p: ꝓponit ↄcluſionẽ pꝛĩazʒ.d.ꝙ pꝰ
q; intẽdendo ⁊ inueſtigando moꝛalit᷑
inuenimus ꝙ felix ãicis indiget.nunc
etiã intẽdentibꝰ nobᷣ nãlius videtur ꝙ
hõi ſtudioſo ⁊ felici ẽ nãliter eligibilis
deſiderabił ⁊ appetibił ãicꝰ ſtudioſus

2? ibi. Mã eni. pbat cõcluſionẽ ꝓpo

ſitã.pꝛtñ ꝓbat vnũ pᷣambulũ in quo fũ/⸗
datur ꝓbatio cõcluſiõis ꝓpoſite.2: p/
bat eã ibi.. Eligibile ãt pe g pbat ge
neralit᷑ iſtud pᷣãbulũ ꝙ viuere ſit bonũ

æ delectabile ꝑ nãm hõi ſtudioſo.2. ũt

Peclaꝛat ſpecialit᷑ quõ ẽ ei delectabi/
le ibi.. Nidẽs ãt pꝛio iꝗ ſic arguit.q
ẽ ꝑ nãm bonũ ⁊ delectabile. bᷣ eſt hõi
ſtudioſo bonũ ⁊ delectabile ut dictũ eſt
.S.q li.i.c.xj?⁊ li.ʒ.c.7.⁊ e.li.c. ꝓximo
Sʒ vulẽ eſt ꝑx nãm bonũ ⁊ delectabi⸗/
le.quare hõi ſtudioſo. hꝰ rei põit pꝛio
ma. ⁊ pʒ 2. ꝓbat mi.ibi.. Aiuẽ at der
minũt p: ãt pᷣmittit quid ẽ viuẽ gene/
ralit ſũptũ.et ꝗd ẽ viuẽ pꝛicipalr ſũp/⸗
tuʒ. ⁊ 2? ꝓbat ꝓpoſitũ ibi Viuẽ autẽ
eoꝝ Dicit g pꝰ ꝙ antiqui phi deimi/
nãt ⁊ diffiniũt viuẽ ꝙ ineſt gen ralr 2

ctis aĩialibus pꝑ potẽtiâ pximã ſeſus ⁊

ſẽtiẽdi.dicẽtes ꝙ viuere ałe eſt ꝓxime
poſſe ſentire.viuẽ aũt in hõibus diffini
unt p potẽti ſeſus ĩqᷓ;tũ.ſ.hõ ẽe aĩal vł
p potẽtiã ĩte llectꝰ iq;tũ eſt hõ dñtes q;
hũanũ viuere ẽ ꝓxime ⁊ imediate poſ
ſe intelligẽ.viuẽ ãt pꝛincipalłr nõ cõſi/⸗
ſtit in potẽtia:qꝛ potẽtia reducitur ad
actũ.ſicut pfectũ ad pfecti.⁊ ſicut illð
ꝙ ẽ ad finẽ:reducit ad ſuũ finẽ. In bo
nis enĩ melioꝛ eſt actꝰ qᷓ; potẽtia vt ha
betur.ix metha. In opatiõe nãq; cõſi /
ſtit pꝛicipale bonũ hõis ut.ã.li.i.c.q.
⁊.c.x. quare pꝛĩcipaliter viuẽ ĩ hõibꝰ
eſt ſentire ⁊ intelligẽ in actu. Deiñ ibi
Diuẽ at eoꝝ. pbat ꝙ viuẽ ſit nãliter
bonũ ⁊ delectabile.duplici rõe 2 ibi.

LSi ãat ipſũ p: igit᷑ arguit ſic.õe deimi

natũ eſt de nã boni.ut dicũt pyctago⸗
rici.⁊ ut oñſũ eſt.õ.li.2.c.⸗: malũ eni
couenit mul mõis.bhonũ t vno mõ.⁊

petibile. Sʒ vi

tuʒ. muliũ eni mõis cõtingit moꝛi. ⁊ ex

pluribꝰ cais.viuẽ.n.ñ cõuenit niſi vno

mõ:cũ quo ca vue ẽ integra.quaĩ viuẽ
eſt de nã bõi.⁊ ꝑ ↄñs nãlii delectabi/
le.hꝰ rei põit p: cõcluſioneʒ. ꝛ.mi.ibi.

LSeterminatũ eni. ;. maio.ibi. De

terminatũ ãt reſumit ma.pꝛincipa
us rõis.d.ꝙ illud ꝙ ẽ ꝑ nãʒ bonũ: ẽ ẽt
epyekei bonũ vlſumilit delectabile.xeĩ
fert cõcluſionẽ pꝛincipał rõis.d.ꝙ ꝑp
bᷣ videt᷑ ꝙ viuẽ ſu õibſtudioſis ⁊ epye
kibus nalii bonũ ⁊ delectabile: 6. ibi

LMõ oʒ aũt.] expõit dictã cõcluſioneʒ

dubiũ remouẽdo.d.ꝙ nõ oʒ accipeĩ in
dicta cõcluſione viuẽ ſᷣm vitã malaʒ ⁊
coꝛꝛuptã:nec vitã in triſtitijs ⁊ calãi
tatibus anguſtiatã. quare tał vita ẽ in
determinata: quẽam ⁊ ulla qꝗ iexiſtũt
ei q infinit᷑ mõis poſſũt vitã depraua/
re ⁊ moleſtar̃. Iſtud ãt erit mÄifeſtiuſ
in hitis:illud eſt ĩ ↄntibus dicẽdiſ ð tri
ſtina.j.li.x.ĩ tractatu.de delectatione
dʒ & intelligi rõ ⁊ cõcluſio de viuẽ nõ
occaſionato.ſed nãli ⁊ integro. Conĩ
ibi.. Si aũt ipſũ Arguit ad idẽ ſic ꝙ
oẽs appetũt: ẽ nãliter bonũ ⁊ appeti⸗
bile ⁊ delectabłe:qꝛ ſola nãlia ſüt eað
apud oẽs.ut pepyarininias ⁊ maxime
illò ꝙ appetũt õeſ viri epyekes ⁊ bea
n qui nihil appetũt niſi ꝙ ẽ nãliter ap
ie huiſmõi.quar ẽ na/
liter bonũ appetibłe ⁊ delectabłe. hꝰ
rei põit p:? cõcluſionẽ.2.mi.ibi. videt
aãt ⁊ pʒ.ttio cõfirmat ſcdᷣaʒ piẽ mi.d.
ꝙ iõ viri epyekes ⁊ beati maxie appe
tũt viuere:qꝛ eiſ inẽ vita eligibilioꝛ qᷓ;
alijs ⁊ eoꝛum uita ẽ beatiſſima. Cont᷑
ibi Vidẽs ãt oñdit ſpeciali᷑: quomõ
muere ẽ delectabile uiuẽtibꝰpꝛicipalꝛ
⁊ ĩ actu.hoc ẽt oſtẽdit ĩ.ꝗ.punctis.p-

eiz tradit pceptionexter oꝛis opõnis

2. pceptionẽ pceptiõis. ʒ: pceptioneʒ
ipius eſſe ut ẽ actus ⁊ pfectio.ꝗoſten
dit quomõ ſeꝗt᷑ inde delectatio· Dicit
)Opꝛio ꝙ uidẽs coꝛporali uiſiõe ſ Etit ſe
uidere.i.pcipit ꝙ ipᷣemet uidet ſimił
audiens ſetit quoniam audit percipi⸗
ens ſe audire. Similiter uadens ſen⸗

nn
vacn
telt
ſuus.
ſener
ellge
vdie
gnin
1 per⸗
dicte
guu
glarep
1finer
ſeet
Wect

genp
iomi
pere
nzert
honüf
Pceptn
vonp⸗
ſuten
niaue

hini

agye
Weſed
gune
Neche
oren
Eftera
uapee
ſinded
nem
ecis
tedicil
ni1
gular
Ueeit
ſeueri
1tn
ſus vi
lation
lces
c⸗

MW
In
gini
ebai
And
d
nnan
Bwii
Amidk
lsne
itisig
cikal
iiiing
fgn
mmin
meikuin
ntiri
ſümimen
dümün
n NNten

Schiontii
Neüenn

Gnnt di
bonit

Clanänni

nmius 1
miepyrtaslt

ii.
niigſinn
beu muif
iuchgbin
=
1 ole
is
uint
mtici
s ,

tit quoniã vadit.i.pcipit ſe vadẽ ⁊ ſikr
⁊ vłr ĩ alijs opationibꝰ. qm in oibus ẽ
aliquid ſentiens qm operat᷑.i.pcipiẽs
ſe aciualr operari. 2 dicit ꝙ nos qui

intellectũ habe mus ſentimui qm̃ ſenti

mus.i.percipimus nos percipere ſeu
ſentire ⁊ ſimili mõ intelligim nos in
telligere percipiẽtes qm intelligimus
3 dicit ꝙ h percipere.ſ.qm̃ ſentimuſ ⁊?

qm intelligim eſt percipere qin ſummua

⁊ percipere nos eſſe ꝙ pʒ ex pᷣhabitis

dictũ eſt eni ⁊ ꝓbatum:qm̃ eẽ ⁊ viuere

pꝛincipałr erat ſentire ⁊c intelligere.
quare percipiẽtes bᷣ nos percipimꝰ eẽ
T viuere.4. dicit ꝙ pᷣdictũ ſentire itel
ligere ſeu percipẽ ẽ bõi ſecũdũ ſe ipᷣm
delectabile ꝙ pꝛobat: quoniã ſenti ⁊
percipẽ illud bonũ ꝙ exiſtit i ipſo hõie
? homini nãliter delectabile. ſed ſẽtire
⁊ percipereſe viuẽ ẽ ſentire illud bo/
nuʒz exiſtẽ in ſe ipſo. qꝛ ipſa vita ẽ ꝙdã

bonũ ſm nãm. quare talis ſenſuſ c ta

pceptio eſt naliter delectabilis. bꝰ rei
põit p: concluſionẽ ibi.. Sentire. ]2
ptutẽ mino.ibi Mã. 3. maio. ibi bo
nũ autẽ ⁊ ſic pʒ quõ pꝛincipalit᷑ viuẽ
ſit hõi naliter delectabile. Si aũt obij/

clat᷑ ꝙ percipere ſe dolẽ nõ ẽ delecta⸗

bpile.ſed pcipere ſe dolẽ ẽ percipere ſe
viuere. cum dolor ſit ſenſus cõtrarij ʒ
medicos.quaĩ pcipere ſe viuẽ non ſep
eſt delectabile. Sicendũ ꝙ quedã ſunt
vlr vera ſũpta ꝑ ſe que tñ ſunt falſa ſü /
pta ꝑ accñs.bi ꝗna. h ẽ ylkr va per ſe
ſũmẽdo immos. quicũqʒ te dicit eẽ hõi
nem. vicit veꝝ. ſi tñ addatur aliquid ꝑ
accñs poteſt eẽ falſũ.puta dicendo qui
te dicit eſſe bominẽ cecũ dicit te eẽ hõi/⸗
nẽ. ⁊ tñ ñ dicit verũ. Sinulit᷑ ĩ ppoſito

quia vłr ſẽtire vitã ineẽ hõi ẽ delecta/

bile ei nõ addẽdo aliquid p accñs.Sʒ

ſẽtire vitã ledi ł coꝛꝛũpi:vł ſentire vitã

⁊ tñ nõ ẽ delectabile pꝛo eo ꝙ quis ſẽ
ſus vie ſit m ſe delectabiliſ. tñ delec/
tationẽ ꝓhibet ſenſus leſionis ꝗ pꝑ ac-

cidẽs cõiũgit᷑ cũ ſẽſu vite.Con lbi eli /

gibile aut. &Æ pambulo veclarato p/
bat cõcluſionẽ pꝛimã.ſ.q bomini ſtudi

X

oſo ſit eligibke bonũ amicũ habere.
arguit ſic. Sicut ſe hʒ ſtudioſus hõ ad
ſe ipſü:ſic ſe hʒ ad amicũ ut. j. e. llec. fl⸗
ꝓ eo ꝙ amicus eſt alter ipſe qui amat
ut. 5. e. 4 Sed ſtudioſus ſic ſe bʒ ad
ſe ipſũ.ꝙ eẽ ſuũ ⁊ viuẽ ⁊ ſe ipſũ ĩ actu
habere ẽ ei eligibile.quare hb idez ẽ ei
eligibile : reſpectu amici vł ꝓximi buiꝰ
rei põit pꝛ mi.ꝓbatũ ex pꝛecedẽtibus
⁊ patet. 2? ma.ibi.Et at ad ſe. J?2
cluſionẽ cũ reſaptõe mi.ibi. Quẽaðʒ
ig. Eſt aũt ſciẽdũ ꝙ iõ pbus dicit ſtu⸗
dioſũ eligere ⁊ velle ãico ſuo eſſe ⁊ vi
uere ſicut ſibi ipſi. vł ꝓximo quia cõue
nit ꝙ ãicus optat vitã amico aliquãdo
plus qᷓ;ᷓ ſibi ipſi.aliqũ minꝰ:aliqñ autẽ
tm̃.puta ãicus amãs icuʒ ut pat᷑ filiũ
optat amico pluſqᷓ ſibi ipſi. AFokii enĩ

patres ſic amat. pluſ eni vellẽt ipi mo

ri q; ſi eoꝝ filij moꝛerent᷑:ꝓ eo ꝙ eoꝛuũ
eſſe ſaluatur in filijs ⁊ nõ e : yt 27 de
anima. u.6. l. 8.c. i2. anncus ut amaͤſ
ut filius patrẽ optat ãico minus ſibt
ipſi. min eni filii amät q; amẽf. vt. 8.
JEc. li.c. S. T. li. S. c. i2. amicus ũt nõ di/
ſcernẽſint ſe ⁊ amicũ.ꝗ ẽt ꝓ amico ſal

uando patus moꝛi ut.S. e.li. c..tlis

inquã optat ãico indifferẽt ſicut ſibi
ipſi.quat᷑ phᷣs dicit. k ꝓxime. ꝓpter. mk
tos qui minꝰ amãt flios qᷓ; ſe ipſios in
oꝛdine ad vitã. Coni ibi. Eſſe at itel/
ligibile · Pꝛobat ſcõaz cõcluſionẽ. ſ .
bõi ſtudioſo ſit eligibłe cõuiue cũ ai
co. pꝛãt facit h.· reſi umit cõcluſionem
pꝛimã cũ ſuo medio ibi Si vtiq; btõ
In ſua vo ꝓbatiõe iplicantur duo ſi iler
quoꝝ pꝛimus tał eſt. ſicut hõ ſtudioſuſ
ſe bʒ ad ſe ipſũ.ſic ſe hʒ ad amicũ. ſed
ſic ſe hʒ ad ſe ipſũ ꝙ ei eligibile eſſe
æ viuẽ ppi ſentir ⁊ pcipẽ ſe ipſũ eẽ bo
nu: qꝛ iſte tał ſẽſus ẽ ei vald delectabi
liſ.quaĩ ſimiełr eligit ⁊ optat aicu ee 7*
viuẽ vt ipʒ ſẽtiat ⁊ pcipiat bñ eẽ.⁊ p⸗
ↄñs maxie optat ipſũ pcipere ⁊ ſenti
re. huius ratiõis ponit pꝛimo minoꝛ?
patet 2? concluſi lonem ibi. Röſẽtire
ergo! Scös ſilkus acciꝑ it Cõcluſione,
p maioꝛi ſua: h mõ mmis ſtucdiol⸗

IIBRO

eligit ⁊ appetit conſentire æ ſimul ſen
tire amicum bene eſſe æ valere. Sed
buiuſmodi ſentire fit in conuiuer ⁊ co
municare ſermomb a mente. Sic eni
videtur dici pꝛopꝛie cõuiuere bumanũ
nõ ſolum in eodẽ loco babitare ⁊ pa⸗
ſci.quẽaðm dicit cõuictus pecoꝝ.quat
ſtudioſus eliget taliter conuiuere cum
amico.huius ratiõis ſupponit maioꝛẽ
ex pꝛima ratiõe. ponit autẽ ⁊æ declarat
minoꝛẽ in littera ⁊ patet. cõtra partẽ

iſtã obijcitur dupłr pꝛio ꝙ eẽ hõis non

ſit eligibilis ei pꝛopter ſentire:quia eẽ
bominis eſt bomo. ſentire vero hõis ñ
eſt ipſe homo.ſed accñs eius.nulluſ at
eligit magis accñs ſuũ qᷓ; ſe ipſu.quar
⁊c. Scðo ꝙ ſtudioſus nõ eligat amicũ

paꝛopter ſentire ipſũ. qꝛ tũc nõ diligẽt

eum illius:ſed ſui ipſius gratia cũ ſen/
tire ſit in ſentiẽte nõ in ſenſato ut. 2 de
amicitia. ̊ autem eſſet cõtra illud ꝙ di
ctum eſt. .eo.li.c. ?⁊ ccõ?x liẽSc. 4*⁷
c? &quare c. Dicẽdũ aũt ad pꝛi⸗
muz ꝙ homo diligit ſe ipſum viuentez
in potentia pꝛopter ſe ipſum viuentẽ ĩ
actu:eſſe autẽ honunis ſümitur in pꝛo
poſito pꝛo bomine viuente in potentia
⁊ nõ operãte in actu. Sẽtir autẽſi uümi
tur nõ pꝛo illo ſolo accidente. ſed pꝛo
toto hõie viuente ⁊ operante in actu.

victum ẽ enim ꝙ bᷣ eſt pꝛincipałr viuz

ad ꝙ reducit᷑ potẽtia viuẽdi.Ad ſecũð
ſt dicẽdũ ꝙ ſtudioſus diligit amicũ ſui
ipſius ⁊ illius ſimul gratia. veꝝ ẽ aũt
beniuolẽtia impẽditur amico ipſius
gratia. ut oſtẽſũ ẽ. S. c. de beniuolẽtia.
conuictus tamẽ impẽditur in vtriuſq;
gratia.hᷣ ãt eſt maxie pꝛopꝛiũ amicis:
ut. j. e. li. c. fi. ⁊. ö. li. S. c. quare quo
ad cõuictũ eligitur amicus ꝓpt conſẽti
re. ut.ſ.ambo adinuicẽ æ mutuo ſe cõ
ſentiant. i.ſe ſimul ſentiant Beide ibi.
Si vtiq; Reſümit pꝛimã cõcluſionẽ
cum ſuo medio.d.ꝙ ſi ut ꝓbatum ẽ ho

mini bono ẽ eligibile eſſe ⁊ viuere tan

c illud ꝙ eſt naliter bonum ⁊ delecta
bile ſecũdũ ſe ipſũ ⁊ cũ h̊ eẽ ⁊ viuer ãi
ci eſt oximũ ſuo eẽ qꝛ eſt alter ipſe.

ſequitur ꝙ amicus erit bomini btõ eli⸗

gibile. Conĩ ibi. qꝙ aũt ẽ ipſi i.] Pꝛo⸗
bat tertiã cõcluſionẽ ꝙ oʒ beati habẽ?
amicum:æ cõuiuere cum amico. d. ꝙ il
lud ꝙ eſt viro beato eligibile. boc oz ei

exiſtere: aliter nõ eſſet beatus nec fe/
lix:ſed indigens ⁊ inſufficiens. Sʒz vi⸗
ro beato eſt eligibile bẽre ãicum ⁊ cõ⸗
uiuere cum amico. ut. S. pꝛobatum eſt.

quare opoꝛtet hᷣ illi exiſter. ⁊ ſic omni
felicitati.i.feliciter operanti opus ẽ /
tuoſis amicis nõ ſolum moꝛalkr. veꝝ ẽt

nãliter ut deductũ eſt. huius autẽ rõis

ponit maioꝛẽ.2 minoꝛẽ ibi. opus ꝗ

Lectio i2

h̊ determinat duodecimã

ꝓponẽs eã pꝛimo ⁊ dicẽs Y iteruz qri
tur vtrum ſit faciendũ vł nõ facisdum
attendendo ad bonum moꝛis ⁊ vnli/

tatis ꝙ vnus homo habeat plures qi⸗-

cos in magna multitudine.2 ibi.Ak

quẽaðm qõnẽ ſoluit ponẽs.6.ᷣcõcluſi
ones. pꝛimã generalẽ ð õ amicitia. ſe
cũdã ſpãlẽ de ãicitia ꝓpt vtile ibil hijſ
gdez ig. ſtiam de amicitia ppi delec⸗
tabile ibi. Sed ⁊ qui Quartã de ãi/
citia ꝓpi pᷣtutẽ ibi.¶ Studioſos.] quitã
de ãicitia politica ꝗᷓ dicitur poliphilia
ibi. poliphili. ſextã iteꝝ de ãicitia pp
uirtutẽ ibi ꝑpꝑ otutẽ diẽ g p? ꝙ qnaðʒ
circa pegrinationẽ.i.circa exneationẽ
videt᷑ eẽ pꝛudẽter dictũ.ꝙ ego nõ vo⸗
cer a vicinis ⁊ ꝓpximis meis multiu Pe/
grinus ab eis. nec ẽt vocer nullo mo p
egrinus.i. extraneus ab eis. ̊ lð dictũ
ẽt cõgruit circa ãicitiq.ut.ſ.nõ ſiʒ nullo
mõ ãic nec ẽt młtũ ãicus õibꝰ ſʒ ſ̃ upa
bũdãtiã qͥ v᷑ioſa ẽ ſicut ⁊ defect. Eſt
t ſciẽdũ ꝙ aicari alicii ⁊ pegrinãi ab
aliquo ſunt modi cõtrarij ſe habendi
ad aliquẽ.ãicari eni illi ĩcludit dome/
ſtice ac failiãit aſſociat ei æ apppĩqua
re ac intimaj ſe illi. pegrinari vero ab
illo includit extraneari recedere ⁊ el
lungare ſe ab eo.p eodeʒ.n.ſũmit pe
grinari ⁊ extraneari ut ibi in põ ex⸗

ſneech
Trum igitur plures dicos.]
BSeterminatis. xj. qöõnibus.

0 ſa

s
lin
adee
gunfy
noſehi
daler
elele
ſienmn
fülmst
ii ih
Pgennan
ſisemes
glaum

igdchen
ans
elnes
eceſe
ſnpe
Nlmmen
dieſie
lpit⸗
ſatniia
wmich
loinmn.
ſſopas.
enbenent
lgliae ne
Ioneü
Mion
trdn
Uittern
u cebe
brperſt
tpucit
ſcenipu
Uinap
Uenienshe
Grnoerpe
Wepgeat
eaitſoi
lamernin
ſatagi
lſicute
Unoon⸗
Hnienis
nte

rätmin
pinkß
Muna pp
Aumiti
Nciun woini
en Nin
iſig
. deen
icigepin⸗
mis Mönlig
arMoni
18105l
nin iſzi
jirsi iſ
t ig
uigni

irrin

iilichiine
iat n
umn
n un
lgii,
u bi au

neus factus ſine fratribus meis ⁊ pe/
grinus filijs matris mee: qꝛ ſicut ſt ha

bẽdi fratres mei ⁊ filij matris mee.ſic
et idẽ ẽ exneũ eis ł pegrinũ eis fiẽi.
quaĩ phᷣs ʒ q;dã ꝓpoꝛtionẽ arguit ex
mõ ſe bdi ad vnũ ↄriũ modũ ſe bñdi
ad alten ut viſu ẽ qꝛ ñ faceret pꝛudẽt ꝗ
vellet ſe babere ad omnesociueſ ſuoſ
ſiẽ pegrinꝰ exne ł ad oeſ ſicut aicus
faͤiliaris ⁊ do meſticus Cont᷑ ibi. Hijs
quidẽ liᷓ põit faʒ cõcluſionẽ.d.qꝙ illõ
generalr dictũ ẽ videt᷑ młtũ cõgrueĩ
illis amicis ꝗ ad vtilitatẽ intẽdunt ſi ic.
ꝙ ſicut nõ expedit nullũ talẽ ãicũ hẽre

ſic nec expedit młtos hĩe ꝓpt᷑ ouo vnũ
qꝛ laboꝛidſũ ⁊ difficile ẽ reminiſtraĩ
multis ꝓ eo ꝙ plures ãici tales ſuffici /
entes ſufficieniã hñtes eoꝝ que ſunt
neceſſaria ad vitã ppꝛiam ſuſtentãd
ſunt pſcrutatoꝛes manuũ ⁊ expectato
ꝛeſ muneꝝ ſicut oculi ancile in manib?

dñe ſue ſic eoꝝ oculi ad ãicũ ſuũ donec

largiat᷑ eis aliqd bõi.Aluð ẽ ꝙ nõ ſul
ficit vita hõi bono volẽti tractare ⁊ ne
gotiari cũ multis qꝛ tales negociato⸗
res inquiſitoꝛes lucri.ſunt ĩpediti aico

ru ſuoꝝ ad bñuiuẽ qꝛ nonſmmunt homi

nem beneuiuere quia nec delectabilt

a quiete. nec etiã vtilit᷑ ⁊ hũde:nec bñ

moꝛalit ⁊ honeſte. quare hõi bono ni⸗

pil ẽ opus bere iplos tales in magna

multitudine. Coni ibi. Sʒ ⁊ qui. po
nit tertiã ↄcluſionẽ.d.qꝙ ẽt illis ꝗ amãt
ad delectatonẽ ſuffitiũt pauci ãici ꝙ p
bat per ſimile qꝛ quẽadm in cibo ſuffi/
cit paucũ ſal ad pᷣſtandũ ei lectamtũ
ſic etiã pauci ãici eutrapeli ſufficiũt ho
mini ad pꝛeſtandũ ei delectamẽtũ cõ⸗

ueniens bũane vite. Eſt tñj ſciẽdũ ꝙ ſi /

cut nõ expedit multũ ſal in cibo ſic eti
nõ expedit nihil de ſale ĩ cibo: qꝛ totꝰ
eẽt inſipidus ſimili mõ ſine ſale delec/
tamenti ſociał ẽ inutilis ad ſocietatem
ſicut agrias.ut.. li. : cꝰ ð eutrapelia
æ ſicut acaris ſi negat᷑.qui inludo ł col
loquio nulli ⁊ cui nullus eſt gratul. hõ
et nimis volẽs in talibusdelectaĩ ⁊? ð
lectari ẽ ſocius hono ꝛoſus. ſicut bome

———

ꝗꝛ taʒ pauci ñ poſſũt diuidi ꝑ agrico

lochus ut. e'allegato. Eoni ibi Studi
oſos Põit quarta cõcluſionẽ. pꝛio at
pponit ⁊ pbat eã per ſimile.2. expoit

eã ibi. . Et foꝛie qin Sicit ꝗ̊ pꝛimo re

ſumẽs queſtionẽ ꝙ in ſpeciali queritur
vtrum opoꝛtet babere plures in nume

ro ãicos ſtudioſos ꝓpt vtututẽ dilñtes
X dilectos ad ꝙ dicit ꝙ ẽ vtiq; mẽſura

quedam amicabilis multitudinis quẽ
admodũ citas requirit aliq; menſurã
cilis multitudinis. qꝛ nec ex.x. tin hõi/
bus fit ciuitas ẽt poſito ꝙꝙ quilibet hõ
rñdeat ꝓ vna domo ſicut bᷣ intelligitur
nec ẽt fit ciuitas ex nimia multitudine
puta. ex.x.miliadibus i. ex decies.x.
milibus domoꝝ. qtũ at 'm numeꝝ nõ
ẽ determinatũ aliquid vnũ ſic ꝙ minu:
nõ ſufficeret ⁊ õe plus ſupflueret. Sʒ
= foꝛte ʒ nãʒ ⁊ ↄdõnẽ cĩtat᷑ ðt᷑miĩatuzʒ
mediuʒ aliꝙ quorũdã extremoꝝ vmuſ

in plus ⁊ alterius in minus. Sic ꝙ int

—

media oia erũt cõueniẽtia ꝓ q;titate ci

uitatiſ. Simikr in ꝓpoſito videtin ꝙ ãi
coꝝ hñdoꝝ ꝑ vnũ aicũ ſit aliqua młti/
tudo deternnnata m quã poſſumuſ æ
debemus ãicos facere. Eſt at ſciendũ
ꝙ milias miliadis ſignificat.x. milia
vnde.x.miliades faciũt.c.milia ꝗ nu⸗

mer ẽ nimis magnus de cõi lese ꝓ q;

titate ciuitatis ꝓpter tria. pꝛio ꝓpt di
ficultateʒ regẽdi tantã multitudinẽ ?
ipoſſibilitatẽ. niſi pꝛinceps ſit potentiſ
ſimus in regione ⁊ pꝛudẽtiſſimus i re
gimine ꝙ raro accidit.2. ppier difficul

tatẽ paſcẽdi ⁊ nutriẽdi tãtã multitudi⸗

nem in vno loco. 3? ꝓpt disſitatẽ moꝝ
qꝛ tot hõieſ uis eẽ poſſũt vntꝰ moꝛis re
quiſiti ad vrbanitatẽ. Itẽ er pauciſ pu
ta ex.x.nõ põt ciuitas cõſtitui ꝓpẽ duo
pꝛ pꝑp in ſufficientã hãbẽdi neceſſaria.

laſ ⁊ vinitoꝛeſ:p textoꝛes ⁊ patoes:p
fabꝛoſ ferrarioſ ⁊ lignarioſ p carniſiceſ
2 piſcatoꝛes:p ſartoꝛes ⁊ ſutores:per
mercatoꝛes ⁊ milites. per paſtoꝛes ⁊
pannificos. cũ tũ pᷣ oia ſint neceſſaria
aa ſufficiẽti citaſ.2: pp ipotentiã reſi
ſtẽdi ĩ curſibhoſtiũ ⁊ ꝗvcãq; maloꝝ

II3RO

Eſt ꝗᷓ conueniẽs qtititas ciuitatis pẽ
ſata cõdiiione regionis ⁊ puintie.æ li
bertatis ⁊ ſterilitatis terre æ ceteris
omnibus illa que ſufficienter poſſet re
gi ⁊ nutriri ⁊ vnius moꝛis effici qᷓ poſ
ſit ẽt ſibi ipſi in diuerſis officijſ ⁊ mini
ſterijs ſufficere ⁊ ſe ab hoſtibus deffẽ

dere. Conĩ ibi. Et foꝛte] pꝛedictã cõ

cluſionẽ exponit oñdens circa pꝛedic/
tam amicabilẽ multitudinẽ. pꝛimo qð
eſſet melius ⁊ amicabilius ſi eſſet poſ/
ſibile.2 quid eſt ibi. vel impoſſibile vł
difficile ibi. Qm̃ autẽ nõ poſſibile. ʒ?
quid eſt illi rationale ibi. Soꝛte. Di/
cit ergo pꝛimo ꝙ foꝛte muliitudo aĩca
bilis debet eſſe determinata q;tum ad
plures cum quibus aliquis ãicus vnuſ
exñs poterit cõuiuere. quia b̊ videtur
eſſe amicabilius inter cetera amicabi-
lia.⁊ ideo qma ſocialis conuictꝰ ẽ pꝛi/
cipaliſſimũ ĩ omni bona amicitia ut. j.
eo.li.c.fi.⁊.õ̊.li.S⁊c.ꝓ. ideo amicabi
lis nulutudo videtur eẽ determinãda
Fm multitudinẽ ⁊ cõuiciin poſſibilẽ
conuenienteʒ. Scdᷣo ibi. qm autẽ non
poſſibile Oſtendit ꝙ mult pᷣm nume
rũ qicabiliter viuer̃ nõ eſt poſſibile. d.
nõ poſſibile eẽ cũ multis amicabiliter
cõuiuere ex tribus difficultatibus occu
rentibus.pꝛiĩa quidẽ ꝙ vnus homo nõ
poteſt ſimul pſonã pꝛopꝛiã ⁊ ſe ipſum
młnis diſtribuere.i.pꝛeſẽtẽ expibẽ ma
xime ſi illi nõ ſint ſimul in eodẽ loco.bᷣ
tamẽ ſepe opoꝛtet facer̃ qui vult ami-
citias conſeruare: qꝛ nõ a populo mul
tas amicitiaſ diſſoluit ut. S. li. 8. c. . 2
quia ſi debeant omnes ãici iſtius cũ eo
⁊ adinuicem cõmoꝛari opoꝛtet illos ĩ/
ter ſe amicos eſſe. aliter iſte nõ eſſet ãi
cus amboꝝ:vel foꝛte nullius p üllaz re
gulam. nemo põt duobus dñis ſeruire
MHat. ye maxime ſi diſcoꝛdẽt.h autez
eſt operoſuʒ laboꝛioſũ ⁊ difficile q illi
omnes ſint bene amici inter ſe. 3 qꝛ
difficile vel ĩpoſſibile eſt ſimul vn i con
gaudere. ⁊ alteri cõdoler: hͥ ramen 0o3
facere ſicut conueniẽs ſimul.ſedẽ alqñ
cum vno gaudẽte ⁊ nuptias celebꝛũte

⁊ gaudere cuʒ eo ⁊ itẽ cum alio dolẽ/
te ſimul ſedere opoꝛtet ⁊ cõdolere cuz
eo ſuper luctu patris vel filij. Scoo lbi
Foꝛte igitur. Oſtendit quid ſuper p/
miſſis eſt rõabile.d. ꝙ ſecũdũ rationẽ
⁊ honeſtatẽ bene habet iſte modus ꝙ
ſ.nullus querat ãciſſime eſſe ⁊ ſe ha/
bere ad multos.ᷣ ſed ſolũ ad tot quot 2
uenit eſſe ſufficientes ad bene cõuiueĩ
ꝙ pꝛobat ex tribus. pꝛimo ex eo y nõ
videtur eſſe contingens vł poſſibile ut
vnus homo ſit multis valde amicus eꝰ
ſignuʒ eſt:quia pꝛopter h ꝙ nullus hõ
poteſt valde amare plures amaſias:
Eſt enĩ ſciẽdũ ꝙ ſicut eſt de intellectu
⁊ ſenſu de quo dicitur ꝙ pluribus intẽ
tus minoꝛ eſt ad ſingula ſenſus. Sic ẽ
de appetitu ⁊ affeciu ꝙ pluribus dedi
tus minoꝛ ad ſingula ſit affectus. ſcdᷣo
ex eo ſuperabũdãtia quedã eſſe videt᷑
anncitie ⁊ ad viciũ vergere quia h ꝙẽ
eſſe valde amicũ debet eſſe.vel ad vnũ
tantũ.vel ſaltem ad pauciſſimos. ttio
