ſcõm articulũ qõis.płãt ppõit ip̃m. d.

vtꝝ iꝗ ãicitia diſoluenda ſit confeſtim

⁊ indilate diſoluẽda.2 ſoluit pꝑ diſticti
one:qꝛ maloꝝ hõinũ.alij ſũt inſanabi/

les alij vo ſanabiles ⁊ diſciplinabileſ.

Dicit g ꝙ nõ õibꝰ mal ſut cõfeſtim ãt⸗
tie diſſoluẽde:qꝛ nõ illis ꝗ ſũt ſauabi

les.ſʒ in ſanabilibꝰ im̃ cui rõ ẽ qᷓum

ad ſanabiles: qꝛ dirrectionẽ.i.coꝛꝛecti
onẽ hñtibus ł ſuſcipiẽtibꝰ adiuuãdũ ẽ

ad recipiẽdũ bonũ moꝛẽ magis qᷓ; ad

recuperãdã ſpᷣam tẽpoꝛalẽ q;to meliuſ

ẽ bonuſ mos qᷓ; ſba tempoꝛaliſ ⁊ qᷓio
iſti ãicitie magis eſt ꝓpꝛiũ eẽ circa bo/
nũ moꝛẽ qᷓ; circaſſᷣam tẽpoꝛaleʒ. Rõ

ãt q;tũ ad inſanabiles ẽ:qꝛ nullũ ĩcon

ueniẽſ videbit᷑ facere ille qui diſſoluit
ſicitias ad hominẽ malũ: qꝛ nõ exſtat
ſicuſ huic puta ſoꝛti in q;tũ ẽ h.ſʒ huic
tali ut tał ẽ.puta vᷣtuoſꝰ cũ aũt alteratꝰ
fuerit a pᷣtute ĩ malitiã ⁊ ãicꝰ bonꝰ fue

rit ĩpotẽs ipſũ reſaluare ⁊ reſtituẽ ad

pꝛiſtinã bonitatẽ· recedit ab eo ⁊ eiui
amicitia ſine õi iniuria ⁊ inconueniẽti
Conĩ ibi ¶ Si ãt b. Seterminat itiuʒ
articulũ qõis.p: ãt ꝓpõit dubium.d.ſi
iſte pmaneat iĩ ſtatu ↄcte icitie.⁊ ali⸗
cui fiat magis epyekes ⁊ magiſ bonꝰ

X multũ differat in vᷣtute ab eo ꝗ in pri

ſtino ſtatu permanetr.queritur vtꝝ illo
manẽte ſit vtẽdũ tãqᷓ; amico.2? ibil vł
nõ cõuẽit.qõnẽ ſoluit.d.ꝙ nõ cõuẽit
nec eſt poſſibile ꝙ vir epyekes ⁊ tuo
ſus effecius vtatur illo alio tãq; aico.
pᷣ ãt fit maxime maifeſtũ in magna di⸗
ſtãtia.puta in hijs ãicitijſq ↄhũtur ex
pueritia.ſi vnus maneat puer fʒ men
teʒ ⁊ ſᷣm moꝛes. alter aũt fiat vir talis

quał ẽ optimꝰ.quałr iſti erũt poſt hãc

mutationẽ ãici.q.d. nullo mõ. ʒ. ibi.
Lnec placẽtes. ꝓbat h̊ arguẽs ſic oẽs

adinuicẽ ãici ſunt placẽtes in eiſdem:

⁊ gaudẽtes de eiſdem ⁊ mriſtati ab eiſ

dẽ adinuicẽ.hᷣ exñt ipſis amicis.ſic
cõplacebũt congaudebũt ⁊ triſtabũt᷑

adinuicẽ ꝙ patet.qꝛ ſine hijs nõ cõue/

nit eẽ amicoðs ꝓpter hoc:quia ſine hijſ/

nõ eſt poſſibile conuiuẽ ut diciũ ẽ.ð.li:
ð·c.x.ſed amici facti ex pꝛefata mutati
one differenteſ nõ habebũt h̊ adinuicẽ
quare poſt mutationẽ huius nõ erunt

amici. huius rationis ponit pꝛimo mi

2. otutẽ maio.ibi. Sine hijs. Conĩ
ibi. vtrũ igꝗ] Deiminat quartũ arnculũ
queſtionis.pꝛimo aũt ipſum pꝛoponi:

ſupoſton

nugsch
aligui
nüchzame
Mherti
ſitfigaol
ſialueſia
busßnin⸗
Pusiuima

ſoneinet
eniamnic
luͤine
Rea gulb⸗
Loffmüre
Umleert
Mondu
wei⸗
tſrer
ni tcuua
gllynmne
Alicintad
Uranict
bommprn
nmnth.
un n
dicdbilbus
runons pe
mipnin
Fedlüſ
Innoni
ſicisige
mrcabile
Nt eſſe
nbonan

änni
ugaud

inig ſi

enme
lemnti
ignict
niihh
Pcütüdien
itic hore
mhnig

den

ratni
einntl
Res
ſmeidagen
e genni
ii muliiſ
Nuu Mnii
cprekesti
loio tiß in
ünn nagna
Giſidin
Nean erhin
gräütfatnu
Gerit gti
A mllonizt⸗
Dat baiſedd
Rcritinien
en trinbil
nſenis ſ
weti ſſtin

girnkliin

d. querit᷑ vtrũ opoꝛteat relinquẽtẽ ha
bere ipſũ relictũ.vel nihil vel tatũ alie⸗
nũ.ſcoòm ꝙ babuiſſet.ſi non eſſet unqᷓ;
factus ãicus ei.2. ibi.. Nõ opoꝛtet.
Soluit.d.ꝙ hẽre oʒ memoꝛiã facte cõ
ſuetudiniſ ab antiquo qᷓ;uis nũc fracte
qꝛ quẽaðʒ opoꝛtet largiri ãicis pñtibꝰ
magis qᷓ; alienis.ſic ẽt amicis pᷣteritis
eſt aliquid tribuẽdũ magis q;ᷓ illis qui
nũqᷓ; amici fuerunt.ᷣ ãt opoꝛtet facere
pꝓpter factã olim ãicitiam. dũ tamẽ nõ
ſit facta diſſolunio ꝓpter ſupabũdantiã
malitie ſicut accidit de ꝓditoꝛibus qui
bus pᷣm intentionẽ ſeculi magis debe⸗
mus inimicari qᷓ; ãicari.

Nic determinat quartã.ſ.vtꝝ
micabilia hõis ad ãicũ venerint ex ai
cabilibus hõis ad ſe ipſũ.pꝛimo autẽ
ſuppoſito titulo qſtionis ꝓponit cõclu/
ſionẽ intẽtam.2 pꝛobat eã ibi ponũt
enĩ amicũ] Dicit g̊ pꝛimo ꝙ ãicabilia
i. ãicitie opa qͥ operatur homo ad qi/

cos.⁊ quibꝰ operibus determinatur.

.i. difiniũt ⁊ diſtingũtur amicitie vidẽ
tur veniſſe ex hijs aicabilibꝰque opera

mur bomo ad ſe ipſuũͥ. Conĩ ibi Ponũt

eni.] Dictã cõcluſionẽ pꝛobat ⁊ inten
dit ſic arguere. bñficennã ⁊ bemuolen
tiã.⁊ cõuictũ ⁊ concoꝛdiã babet vnul/
quiſq; virtuoſus ad ſe ipſum. ⁊ ex ↄñti
ad ãicũ ut ad ſe ipſum.ſed b ſunt qua⸗
tuoꝛ amicabilia.quare amicabilia iſũt
homini. primo ad ſe ipſũ. ⁊ h modo di
cuntur ⁊ h ↄſeqnti ad amicuzʒ ut ad ſe
ipſum vẽire amicabilia ad amicuʒ ex
ãicabilibus hominis ad ſè ipſũ. huius
rationis ponit pꝛimo minoꝛc. 2* pꝛi⸗

mã partẽ maioꝛis ibi. Ad ſe ipſu ãt]

ʒ? aliã ibi.. Ad ãicũ Ponit ̊ pꝛimo
minoꝛẽ q;tum ad ſingulas partes eiuſ
oſtẽdẽs ĩ pꝛincipio ꝙ beneſicentia ſit
amicabile.d. ꝙ multi litterati ponũt æ

dicũt eſſe amicũ hominẽ volẽtẽ ⁊ opã/⸗

tem bona ſecũdũ veritatẽ exitia. ſal⸗

tis autẽ tribus queſtionibus.

VIIII

teʒ bona ſibi apparentia aliter pꝛoxio
illius pꝛoximi grata.hᷣ autẽ eſt benefi/

centia. eſt enĩ bñficẽtia appetitus bo/

noꝛũ ad pꝛoximũ volũtarius ? efficax
⁊æ liberalis. Opoꝛtet ̊ hominẽ beneſfſ
cuʒ eſſe volẽtẽ:ut opus ſu voluntarium

X opantẽ ut velle ſit efficax ⁊ illius ꝓ/

ximi gratia. ut velle ⁊ pꝛpfſiceĩ ſit libe/⸗
rale. Peiñ ibi.. Vel voletẽ. Oſtẽdit
ideʒ de beniuolẽtia.d.ꝙ ẽt litterati po
nunt eẽ amicũ hominẽ volenteʒ ꝙ ſu ĩ
reꝝ natura ⁊ ꝙ viuat amic eius ipſi½
anuci gratia. b autẽ ẽ beniuolentia qᷓ;

matres paſſe ſũt ad filios quibus ſunt

valde beniuole v ideo paſſi ſũt amici
offenſi erga caros ſuos quibus ſut offẽ
ſi. matres eni que nolũt ſciri matreſ eẽ
que filios ad hoſpitalia ꝓhitiunt non

ſunt benefice filijs: nec cõuiuentes nec

concoꝛdes ſunt tñ eiſ beniuole.ſicut ⁊
amici offenſi ſe habent ad caros ſuos.
Eſt ſciendũ ꝙ bemiuolentia eſt appe
tituſ bene eſſendi ⁊ bñuiuendi erga ãi

cum voluntarius inefficax liberalis.

differt ergo a beneficentia: qꝛ illa eſt
efficax ⁊ operatiua hec autem in effi/
cax ⁊ non operatiua DHeinde lbi. bij
autem: Ydem oſtendit de conulctu. d.
ꝙ etiam aliqui litterati dũt eſſe amicũ
homineʒ libenter conuiuenteʒ. ex quo
ſequitur ꝙ cõuictus eſt amicabłe opuſ
Eſt ergo ſciendum ꝙ conuictus eſt ap
petitus ad amicũ cõuiuendi coopãdo
ei ⁊ colloquendo ⁊ conludendo ⁊c cõ⸗
ſiliando ⁊ conuerſando cum eo. Seiñ
ibi. Et eadem eligentem.] Oſtendit
idem de concoꝛdia dicens qð etiaz lu
terati ponunt eſſe amicuʒ hominẽ eað
eligẽtẽ cũ ãico.?ł cõdolẽtẽ ⁊ pgaudẽtẽ
amico. hec aũt maxime accidunt circa
matres q̃ maxime filijs cõdolẽt ⁊ con/
gaudẽt. boꝛũ aũt amicabiliũ alig bo⸗
mines determinãt ⁊ diffiniüt amicitiã
ſt aũt ſciendũ ꝙ concoꝛdia eſt vni/
tas volũtatũ etiã eligendo: gaudendo:
2 dolendo. vt videbit᷑.j.c. . Ic amici
tia diffinit a diuerß diuerſimode. ſed ꝑ
iſtũ pbᷣm videt eſſe diffinita maxime ꝑ

IIBRO

beniuolẽtiã tanq́; per genus amicicie
.6. li. S& c. 2. tertio ¶ Coñr ibi Ad
ſe ipᷣm aũt pponit pꝛimã ptẽ miõꝛis pꝛi
cipalis.pꝛimo aũt ꝓpõit eã generalit
2 decłat eã ſingłr.ibil Iſte.n. cõſeẽtit
ʒ3:. cõcludit eã vt declarat:ibij Inexi⸗/
ſtere dicit gᷓ pꝛio ꝙ viro epieikei.i.bo
no ⁊ ſtudioſo inexiſtit ſimpłr vnũqq;
boꝝ amicabiliũ:reliꝗs aũt hõibus nõ
ſtudios inexñt hec amicabilia ſᷣm quid

qꝛ ſcðᷣm ꝙ ſe ipᷣos exiſtimãt eſſe tales.

i.stuoſos ⁊ ſtudioſos:non tñ ſũt.qꝛ ſi
cnt nõ ſimpłr amũt ſe ipos:ſic nec ſim
Kr hñt amicabilia ad ſe ipos:illi ꝗ nõ
t boni. vt ꝓbat.j.eo.li.c.9: ſʒ ſufcit
oñdere ꝓpoſitũ de viro ᷣtuoſo ⁊ ſtudio
ſo. qꝛ ille eſt vnicuiq; homini regula ⁊
mẽfa.quẽadmodũ dem c. S.li.ʒ? cꝛ.7
⁊Tu ¾ne—. 8&: c. fi. v]. li. x? c. 7 Cui rõ eſt. qꝛ

qualis ẽ finis opabiliũ ſᷣm nãm ⁊ ſcõ,ʒ

rei pitatẽ talis vr æ appʒ viro ſimplici
ter ſtuoſo.vt. S. li ʒ:? csalłato. oir
ibil Iſte.n. ↄſentit Oñdu ſingła ami
cabilia ineriſtẽ viro stuoſo ad ſe ipᷣm.
pꝛimo iſtud ꝓpõit:ſed nõ ꝓbat niſi de
cõcoꝛdia.2? ppõit boc ⁊ ꝓbat de bene
ficẽtia ibil Et vult vtiq; de bẽiuolẽ/

na ibi. Et viuẽ ꝗ? de cõuictu ibiſ vel

cõuiuẽ ? ꝓbat idẽ de cõcoꝛdia ibij cõ
dolet ꝗ Dicit g̊ pꝛimo ꝙ iſte ſtudioſꝰ
cõſentit ſibi ipᷣiſ in repugnanna appe/
tituũ ⁊ eadẽ appetit ſc⸗òom omnẽ aiam
i. ſcðʒ omnẽ ptẽ anime.ſ.ſcõᷣm intel⸗/
lectiuã ⁊ ſẽſitiuã. tñ dĩnt.qꝛ ea qͥ liber
appetit ſᷣm appetitũ intellectiuũ eligẽ
do illa eadẽ nõ libẽ appetit ſcoᷣm ap/
petitũ ſenſitiuũ obediẽdo.⁊ ideo ap/
petit intellectus cõpat᷑ ad rõem vt ex
audiens eã.ſenſitiuus aũt vt obediẽs
ei.S.li.i.c.fi.⁊ hoc mõ dĩ̃ eẽ cõcoꝛdia
hõis ad ſe ipᷣm.qꝛ ẽ cõcoꝛdia vnius ap
petu ad alteꝝ. ¶ Coñ ibil &t vult
oſtẽdit hoc ð bñficẽtia.d.qꝙ vir ſtudio
ſe tanqᷓ; ſibi ipᷣi beneſicus vult ſibi ipſi
bona.que bona ſũt exñtia ſibi ipi ap
pentia. ⁊ cũ h opat᷑ ea.qꝛ boni viri in/
tereſt elaboꝛare.i.laboꝛando ꝓcurare
bonũ.⁊ h oĩa facit ſui ipᷣius gra. ꝙ p/
bat᷑.qꝛ ps intellectiua vmuſcuiuſq; vi⸗

det᷑ eſſe ipemet vnuſqſqʒ. ſed ſtudioſ⸗
vult ⁊ opat᷑ bona gĩa ptis intellectiue
in qua cõſiſtit maxie huana pſctõ.qua
re gĩa ſui ipᷣius. ¶ Eſt aũt ſciẽdũ ꝙ qᷓ
uis nulla ꝑs hõis ſit hõ ꝓpꝛie loquen/
do.tamẽ illa ꝑs dĩ eſſe hõ in qua pꝛin/
cipaliter ⁊ maxime cõſiſtit rõ ⁊ ꝓpꝛie/
tas hũamitatis. ſed in pte intellectiua

q̃ ſimpkłr ẽ incoꝛruptibilis nõ ẽ ad ali

ſpeʒ trãſmutabił.ſicut mã pꝛima cõſi/
ſtit pꝛincipalit᷑.⁊ maxĩe rõ ⁊ ꝓpꝛietaſ
hũanitatis.quare ipᷣa dĩ eẽ hõ:eo mo/
do quo alicin pꝑti eẽntiali cõpetit eẽ ſui
totius. Coñr ibil Et vinẽ Oſtendit
idẽ de beniuolẽtia. Hicit g̊ duo.pꝛimo

ꝙ vir ſtudioſus tãq; ſibi ipi beniuolus
vult volũtate nõ electõe ſe ipᷣm viuere
⁊ ſaluari.2: ꝙ h̊ vult maxĩe de illa pte

qua ſapit ⁊ itelłit q ẽ ꝑs ĩtelłctiua.de/
inde ibil Bonũ.n. ꝓbat ⁊ expõit pꝛi/
mũ.d.ꝙ vnꝰꝗſq; vult ſibi ipi bõa:poſt/
qᷓ; oia bonũ appetũt vt.õ.li.i.in pꝛinꝰ
ſed eẽ viuẽ ⁊ ſaluari ẽ bonũ viro ſiudio
ſo.quare iſtð appetit:⁊ vult ſibi ipi qᷓ

uis tñ iſto velit:nõ tñ iſtò eligit.qꝛ fcũũs

ẽ aliꝰ ab eligẽtibꝰ. nullus.n.eligit hĩe
oĩa:qꝛ nõ eligit illud ꝙ iã fem eſt:ſicut
pʒ de deo ꝗ nũc de fcõ hʒ oẽ bonũ.ſed
ipᷣe ẽ ens ⁊ eẽntialr exñs illð bonũ ꝙ
ꝗdẽ ẽ aliqñ ſic ⁊ in pꝑpetuũ.⁊ iõ ipᷣe ñ
eligit illð bonũ cũ ſit ſimpłr neceſſe eẽ
de quo nõ ẽ ełctõ.ſicut nec de aliq fcõ
vel pᷣtẽito.vt õ̊.li.ʒ.c.p.⁊.d. ⁊ li..c.
3.quare nẽo volẽs bẽiuole ſe ipᷣm viuẽ
eligit viuẽ.deiñ ibil videbĩ aũt decłat
Fʒʒ dem̃.ſ.ꝙ ſtudioſꝰ ꝗlz maxie vult vi⸗/
uere ⁊ ſaluari ꝑtẽ intellectiuã.qꝙ; ꝓbat
p h: qꝛ vnuſqſq; hõ videbit᷑ ⁊ appebit
eẽ intellectiuus vł ſimpłr ⁊ abſolute:
vł ſaltẽ maxſe in ↄpatõne aliaꝝ ptiũ.

quar̃ ſtudioſꝰ hãc ptẽ maxie vult bñ vſi

uẽ ⁊ ſaluari.Coñr ibil vł cõniuẽ ideʒ
oſtẽdit de cõuictu:pꝛio ꝓponẽs intẽtũ
⁊ dicit ꝙ vir ſtudioſꝰ vult ſibi ipᷣi cõui/
uẽ.qꝙ ſᷣo ꝓbat:qꝛ oĩs hõ libẽter vult cõ
uiuẽ illi cui cõuiuit dełctabiłr.ſʒ ſtudio
ſus ſibi ip̃i cõuiuit dełctabiłr. quare ſi⸗
bi ip̃i libẽter vult cõuiuẽ · hur rõis põit
pꝛio cõcluſionẽ.⁊:lmiĩoꝛẽ ibil delctabłr

euto
Gicömns
cla 4.
euetura
picgtel
nnoſto⸗c
aitphlot
ſemo:
cablles.
todl
gattehor⸗
aluin
gilarg⸗
Uespunan
Scclde
esdbal
cgrän
gelbenen
battoiree
ere.Ob
letteyd⸗
ſioſpſt
Hy rdl
t
ſtiſctemi

manot.

gnepprnt
donößn

ſenni
inkefrnnen
ſtaſergeen
Nbümi⸗
neſtdob.
iker di⸗
neoäi
edlarbie⸗
ghoſiſtin
loi lcor
Ninerfmn
lent cce
Lipennbtkn
gilerſe e
Glare derkmn
Mcorderen
Cöcltange
fmicabtlüͤ
dhoſo ho

RM
Nein
Krun
ie
laniinti
ünmi
ientge
Reibin
ilcöeni

nnznn
ſhihlats
öekeinin
Eniüni
jepsinlaun
Pbategin
kſißiirni
nlib
nibgnünnin
niut mun
iſſengti⸗
s.eini
giidi
ihzoebeti!
ris ld der
ewi. düß

ampkrtete

õ
c5.10lt⸗

binunbetni.

(ctiia
hnuitfün

iurlamig mOD

ͦuii ahin

int ren

giriingi
inmiumn bi
eni
fnlui⸗
sbölhit
elcinik i

in a
riilin⸗

3 pbationẽ ei ibi. Operatoꝝ lad cuiꝰ
euidenniã ẽ ſciẽdũ ꝙ bomo dicitur ſibi
ipi cõuiuẽ remeõrãdo ꝓpꝛia opa iam
facta v attẽdẽdo ad futura circa ſe ipʒ

euẽtura ⁊ ſpeculãdo ſᷣm ſue cognitiõiin

pꝛicipia. ᷣ eni mõ cõuerſat᷑ hõ cũ ani/
mo ſuo.⁊ ꝑ ↄñs cum ſe ipᷣo.h ãt oĩa ut
ait phus facit delectabiłr vir ſtudioſus
qꝛ memoꝛie opatoꝝ bonoꝝ ſüt ei dele
ctabiles.⁊ ſpes futuroꝝ bonoꝝ ſe boe

æ ido olłctabłes. ⁊ ipᷣe ſtudioſ abü⸗

dat teboꝛõatib.i. magis * arduiſſpe
culatiomibꝰ qͥ ſüt ẽt ei valõ delect abiles

qm ſicut hʒ phia delectationes admira

biles puirtate ? firmitate ut.j.lix:c.
8· ſic cunlibet ſtudioſo ſut ſue ſpeculati/
ones delectabiules.quare ſtudioſus ſibi
ipſi vłr cõuiuit oᷣlectabiłr. ⁊ p ↄñs val
de libenter. Coni ibi. Condolet.] ꝓ⸗
bat idẽ de concoꝛdia intẽdẽs ſic argu/

ere. Dis hõ ꝗ alicui delectat᷑ ⁊ cõdo⸗ .
let ⁊ eꝰ bʒ cocoꝛdiã ad illu. ſʒ ſtudio

ſus ipſi ſibi cõoelectat᷑ ⁊ cõdolʒ. quaĩ
bʒ cõcoꝛdiã ad ſe ipſũ. hui rois poit
p: mi. ⁊ 2: phatione er ibi Sim. n.

vbi ſciendũ ꝙ diſcoꝛdia põt eẽ hoil ad

ſe ipſũ dupłr. vno mõ ſm pies bõis.
qꝛ una appetit vnum. altera oppoſi

tũ alio mõ yʒ pies tẽpo: is. qꝛ hõ vno
tẽpoꝛe vult vnũ ⁊ alto vult oppoſitũ ⁊

inde ſurgit penitudo ſup bijs qꝗͥ pꝛius

facta ſũt que mõ vellemus nõ leciſſe.
phus ãt vtrac; diſcoꝛdiã excłdit ab bo

mine ſtudioſo.d.ꝙ toti bomini ẽ idẽ de

lectabłex idẽ triſte: p cõſeqͥnſ ab bo
mine toto idẽ appetit᷑ ⁊ ideʒ fugit᷑.⁊ ñ

ẽ ðlectabile vnũ uni pti: alið alij. 7ʒ3
ps ſẽſitiua ẽ obedies pti rõali. quaf

nõ ẽ diſcoꝛdia in tłi hoõie ſʒ ptes hõis

Atẽ nec ᷣm pies tẽpis:qꝛ ut ẽ ⁊ vt co
uenit dicẽ ð moꝛtali hõie. vir Stuoſus
? ipenitibilł. nõ quin peiteret ſi male e /
giſſet. ſed qꝛ male nõ agit iõ nõ pẽitet

quare nec 'm ptes tempis vin ſtudioſ

diſcoꝛdat aſe ipſo. Conj bil Inexiſtẽe]
Cõcludu generałr ꝙ ſingła pᷣdictoꝛũ

amicabiliu vident mexiſiẽ epyekei. .
ſtudioſo hõt ad ſe ipſũ ſicut oñſu eſt de

ſingulis. Conĩ ibi. Ad aicũ aut. põſt
ſecudã ptẽ minoꝛis pꝛincipalł rõis. d.

ynj ſtudioſus ſe hiĩe videtur ad aiců.
quẽadm ſe hʒ ad ſe ipſu. ꝙ ꝓbat ex iri

bus ſimk ſüptis. pꝛimo qꝛ vus qicus ẽ
hõi quaſi alius ipſe.2: qꝛ dicitia videt᷑

eſſe ali boꝝ amicabiliu. vel ſim? oia

ſeu appetitui vſus oium 3 q amici
veri ſunt illi qui bec quatuoꝛ alcabilia

inexiſtunt ĩ ſpctu ſun adiuicẽ. quaĩ̃ peqᷓ;

ſtudioſus habʒ b quatuoꝛ aicabilia ad
ſe ipſũ.⁊ ãicus ẽ alius ipſe:⁊ ãicitia ẽ
grualiter: b oia ⁊ amici b operãtur adi
uicem. ſequit᷑ ꝙ ſicut bᷣ inſunt tali höti
ad ſe ipſuʒ eodẽ mõ ex ↄñti inſint ei i1
pabiuudine ad aicũ.⁊ ꝑ b pʒ pꝛincipa
ls verias qõis? ¶ Lecno 62
BSBiſe ipſum at vtn eſt vke ñ eſt
amicitia]. Zeiminaſ. 4. pꝛi/
mis queſtionibus. bic cõſeqni
eterminat qumtã. ſ. vtruʒ bõls ad ſe
ipſũ ſit amicuia pꝛopꝛie dicta. peauteʒ
queſtionẽ pꝛopõit.⁊ qõnem ſecũdum
vnuz intellectu a pꝛeſenu ꝓpoſito abi
jcit. 2? ptractat qonẽ ſʒ aliuʒ itellectũ
ibi Nidebitur autẽ Dicit pꝛumo q
quenno illa qua queruur. vt bominis
ad ſe ipſum ſit amicitia relinquitur in
pꝛeſenti ſupple ſᷣm intellectũ ᷣm que
poſſet queriſ imili modo de luſſuia v/
trum ſit hominis ad ſe ipſũ: ſecunduʒ
foꝛ malẽ rõem iuſtuie.⁊ eodem modo
põt hic queri de foꝛmali ratione ami⸗
citie. quia in eiſdem ⁊ circa eadeʒ ſũt
ambe: iuſtitia ſcilz amicitia ut. S. li⸗
8ðec? 9* Eſt ergo ſcienduʒ ꝙ poteſt que
rere de foꝛmali ratione amicitie. vtruzʒ
ſit bominis ad ſe ipſum: vel de opere
amicitie. vtrum ſit cuiuſ ubet hominis
ad ſe ipſum. In pꝛimo intellectu que/
ſtio pꝛo nũc abijcitur. quia comuniſ di
fficultas eſt de iuſtitia ⁊ amicitia. in ſe
cundo intellectu recipitur t periracta
tur. cuius ratio eſt: quia in queſtione ꝓ
xia ſermo pꝛeceſſerat de operib ami /
citie Conĩ ibi videbit] qõez ptractat
in intellectu pᷣmiſſo. pꝛio auũt in gene/
rali.2: ĩ ſpali ibil vnt auũt dicta.] dica

LIBRO

6 pꝛimo ꝙ hõis ad ſe ipſuʒ videbitur
viiq; ãicitia eſſe duplicit: ⁊ ex duplici
medio.pꝛimo ſic:ʒ ꝙ cõtingit duo.vł
tria vłplura ex dictis ãicabilibꝰſeu ãi⸗
citie operibus exiſtere hõi ad ſe ipſuz
ſicut pbatũ eſt. ö.cpximo.qꝛ oĩa qua/
tuor ãicabilia inexiſtũt hõi stuoſo ĩ oꝛ
dine ad ſe ipſũ.2? videtur idẽ.qm ſup/
abũdãtia icine hõis ad ãicũ aſſimila
tur ei ãicitie que eſt hominis ad ſe ip̃ʒ
vñ cõuẽient᷑ dicitur.in landẽ ãicitie tał᷑
diligit talem ſicut ſe ipſũ ⁊ in lege pᷣce
ptũ ẽ. Hilige pximũ tuũ ſicut te ipſuzʒ.
quare hõis ad ſe ipſuʒ videtur ãicitia
eẽ ad minus qᷓt ad opuſ ãicitie quic/
quid ſit ð ſoꝛmali rõe ãicine. Conĩ ibi
Lvidẽtur ãt dicta. qõnẽ pᷣmiſſã ptrac/
tat in ſpali qtũ ad hominezʒ pꝛauũS.
eni.c.ꝓximo ẽ ſufficienter oñſũ ꝙ ami
cabilia inſũt ſtudioſo hõi ad ſe ipſum.

quare ꝓ nũc nõ oʒ oñdere niſi de puo.
pꝛimo ̊ ſup iſto articulo ꝓponit ſuum
intetui. 2. phat ipſũ ibi. differũt eniʒ

3ͤ⁊ infert ipſuũ ꝓbatũ ibi.. Mõ vtiq; vĩ

t infert vnũ moꝛale documẽtũ ibi. ſi

vtiq;] pꝛimo g ꝓponit intẽtũ ſuum in
quatuoꝛ cõcluſionibꝰ.d. pꝛimo ꝙ mul/
nis:qᷓ;uis exñtibus pꝛauis ⁊ paſſiões
ſequẽtibꝰ vident᷑ exiſtẽ dicta aicabilia
ad ſe ipſos nõ ſimpłr: ſʒ ᷣm pꝛauam
affectionez. ſ. Fʒ ꝙ ipſi placẽt ſibi ipſiſ
voluptatibus turpibus pfruẽtes.⁊ ᷣm
falſã opinionẽ.ſ.ſᷣm ꝙ ipſi exiſumant
eẽ epyekes ⁊ bonũ illud ꝙ appetunt
T ſic tali affectione ⁊ tali opimõe ipſi
participt in ipſis ãicabilibꝰ. 2? dicit
ꝙ nulli hominũ valde pꝛauoꝝ æ nefa/
rioꝝ.hᷣ ãicabilia inexiſtũt in oꝛdine ad
ſe ipſu. ʒ. ꝙ nec ẽt vidẽtur eis exiſtere
ymo ⁊ eis ⁊ alijs notũ eſt talia amica
bilia eis ineẽ. 4 dicit ꝙ fere dici põt

vłr. ꝙ nec pꝛauis hominibꝰ gbuſcũqAg

qualitcũq; pꝛauiſ exñt talia ad ſe ipoſ
Conj ibi differunt enĩ Apbat intẽtũ iã
pꝛopoſitũ. oñdẽs pꝛimo ꝙ pꝛaui non
hñt ad ſe ipſos cõcoꝛdiã.2? ꝓ nes bñ/
ficentiã ibi. hij aũt rurſ *. ꝙ nec cõ

uictũ ſeu ſocletatẽ ibi.. qrunt q. Kg

Pꝓ cõcoꝛdia hñt diſcoꝛdiã ibi.. Mec cõ/
gaudent.] Pꝛimo ergo dicit iõ pꝛa
uis nõ exũt dicabilia ad ſe ipſos. qꝛ diſ
ferũt ⁊ diſcoꝛdãt a ſe ipſis ſᷣm diuerſoſ

appetitus.⁊ pꝑ ↄñs nõ hñt in ſe cõcoꝛ⸗

diã.ꝙ enĩ diſcoꝛdẽt pꝛobatur qꝛ ĩconti
nentes qui nõ ſũt niſiſemimali. ut..
li.⁊⁊ altera cõcupiſcunt ſᷣm appetituʒ
ſenſitiuũ.⁊ alia volũt ᷣm appetitũ in/

tellectiuũ.qm ipſi eligũt.i.poptãt qdã

delectabilia notiua exñtia ꝓ illis bois
que ſibi ipſis vidẽtur eẽ ſunplicit bõa
* eligẽda. Nota po ꝙ electio ñ ſumit
hic ꝓpꝛie ut deſcribit᷑.õ.li.ʒ?c.. nec
ita large ſicut dixi.õ.li.i.ſʒ ſũmit᷑ ͥ ele
ctio ſᷣm ꝙ ẽ duoꝝ ꝓpoſitoꝝ alterius p/
optatõ: ſic.n.fit in caſu incõtinentie qꝛ
intellectus æ appetitus intellectiuus
ꝓponit vnũ bonũ honeſtũ. ſenſus autẽ
⁊ appetitus ſẽſitiuus ꝓpõit aliq dele/
ctabile honeſtan oppoſitũ. In caſu ãt
pᷣoptat delectabile bõ hoęſio.⁊ h pop
tatio dicitur hᷣ electio. Cont ibi.. Hij
aũt rurſus. Oñdit ꝙ pꝛaui nõ hñt bñ
ficẽtiã. bᷣ ãt oſtẽdit duplicuer.pꝛio ex

ſuhtractione beneficij. 2 ex illatione

damni ibi Quib at. Dicit ꝗ̊ pꝛimo
⁊ hij alij alia.ſ.malitia.pꝛaui rece⸗/
dunt ab opari. ⁊ õmittunt ea que ipſi
met exiſtimãt optĩa ipſis eẽ ⁊ a talibꝰ
bonis ſibi procuradis deſiſtunt: ꝓpter
timiditatẽ laboꝛis ⁊ afflictiõis: ⁊ ppi
deſididã aĩe ⁊ pigritiam coꝛpis.quare

nõ habẽt ad ſe ipſos beneficentiã. ve

inde ibi.. Quibꝰ aũt Oſtẽdit b idẽ ex
illatione damni. d. ꝙ illi pꝛaui quibus
ſunt operata multa mala culpabilia æ
dura penalia inferunt ſibi ipſis damna
42 ꝓpter malitid odiũt ⁊ fugiũt vi⸗
uer̃ ꝓpter ſᷣ interimũt ſe ipſos. quar
tales nõ hñt ad ſe ipſos bũficẽtis. Eſt
t ſciẽdũ ꝙ h̊ rõ nõ ꝓcedit vłr de ꝗbuſ/
cũq; pᷣuiſ:ſʒ tm̃ ð hijſ ꝗ ſũt ſüme pꝛaui
T ex anguſtia ðſperati. ut pʒ ex texiu.
Conr ibi. qrũt q; mali oñdit ꝙ pꝛam

non habent ad ſe ipſos conuictuʒ ⁊ ſo

cietatem.d.ꝙ ⁊ mali querunt aliquoſ
extra ſe cum quibus commoꝛẽtur ⁊ ſe

cſf
ſsl

Allor
ſ

leoliſ
on ul
ſpenil.

Mlupt

Gnoꝛütea
ſor
Gbaan
holesnd

Mtinta.
Mcli
En ſonen

Nelopoti
ſcitnchu
Enulliſacit
Nrpot noe
poltnuͤeſe
ſcat Con
Gagprann
ſeciensad
peäfaath
aitn
ſecigiudi
weorinß⸗
Cliuiſi
ieſnn appen
unimne
Enndeng
llbehulen
Alr/eatiz
Uchpsmabea
ſabpunns
alwwige
demwblen
tia ipnd
erina onf
Renoreron
lli wein an
cicgeugt⸗
ſbleciüihe⸗
un igin
lanöingn
ſtanaee
ſeſ hi⸗
Ple.ſicg
rigen

dn

tnn

iſütnr

.

bine

D
üfn Pri
—
dermdg plan
wääfmpn
Nelaviſn
ölpen
Alhiimtbe
Münm
Ndränenn
i NNe
iboncli ſin
tuns riigt
nopeſi dn
ie döheenin
icganiii
Biän Atang
ceicj. Lal
mi. Ai
giipſseilit
ias deſln ,
18 1 Hiisl

ipſoſ fugiũt nõ potẽtes cõmoꝛari cũſe
ipſis.i.cũ ſins ais:vbiſut memoꝛie pᷣ/
teritoꝝ ⁊ ſpes futuroꝝ ⁊ ſẽſus pntiũ.
cui fuge cà eſt: qꝛ entes ⁊ cõmoꝛan/
les cũ ſe ipũs ⁊ ſuis ais recoꝛdat᷑ mul

ioꝝ maloꝝ difficilium ⁊ triſtabiliũ. x
ſperãt.i.expectant cum timoꝛe alia ſi

milia pꝛioꝛibus. cũ alijs vo viuẽtes ⁊
cõmoꝛdtes a ſe ipſis diſtrabũt᷑ ⁊æ ma/
loꝝ ſuoꝝ obliuiſcunt᷑.⁊ h̊ mõ videt᷑ eis
qꝙ bẽant requiẽ aliqualeʒ. quare tales
põies nibil amabile in ſe ipſis bñteſũ
patiunt᷑.nec hñt aliq amicabile ad ſe
ipſos Eſt ãt ſciẽdũ ꝙ bᷣ intulit cõcluſio
nem generaleʒ de õi ãimali:qꝛ ex iſto
medio põt inferri de cõcoꝛdia:⁊ de bñ
ficẽtia:qᷓ;uis nõ de beniuolẽtia de qua

h nullã facit mẽtionẽ ꝓ eo ꝙ nullſim/

płer põt nõ eẽ ſibi ipſi beniuoluſ q;uis
poſſit nõ eſſe ſibi ipſi concoꝛs bñficꝰ ⁊

ſociał.Conĩ ibi. MNec cõgaudẽt.oñ

dit ꝙ pꝛaui bñt ꝓ cõcoꝛdia diſcoꝛdiaʒ
rediens ad declarationẽ pꝛime pticłe
p: ãt facit hͥ 2: remouʒ vnũ dubiũ ibi.
Si aũt nõ poſſibile. Dicit g̊ pe ꝙ pᷣui
nec cõgaudẽt ſibi ipſis:nec cõdolẽt y /
mo eoꝝ aia ſᷣm diuerſas uires conten
dit ⁊ ↄriat᷑ ſibi ipſi.⁊ h̊ ꝗdẽ.i.iſta vis
aĩe puta.appetitus ſẽſitiuꝰ ꝓpter ma
litiam.i.ꝓpter pꝛonitatẽ ad malũ do/
let recedes a ꝗbꝰcũq; turpibꝰ delecta
bilibꝰ. h ãt.ſ.appetiiꝰ intellectiuꝰ dele
ctatur recedẽs a talibꝰ turpibꝰ:⁊ h pu

ta :h vis trahit aiam buc.puta ad ma
lũ:⁊ hᷣ puta.uis altera trahit illuc.pu/

ta.ad bonũ quẽaðm duo mouẽtia vↄria
idẽ mobile ad oppoſitas ptes trahen/
tia:⁊ ipſum diſcrepãtia diſcipãtia ⁊ la
cerãtia.onĩ ibi. ſi aũt nõ poſſibile
Remouet dubiũ qꝛ dixerdt vnũ appe/
titũ dolet᷑ ⁊æ alteꝝ delectari:ne foꝛte di
ctũ eiꝰ credat᷑ eẽ falſũ.pꝑ b ꝙ nõ ſit poſ

ſibile eũdẽ hominẽ ſimul dolẽ ⁊ delec

taxi.dicit ꝙ bᷣ nõ ẽ ↄ eũ:qꝛ ſit ita:vł nõ

ita.nõ ẽ magna differẽtia.qꝛ ſaltẽ ſi ſi

triſtari ⁊ delectari nõ ẽ poſſibile appe
tituſ eiuſð hõis.tñ poſt paꝝ tpis ẽ poſ

ſibile. ſic ꝙ poſt triſtabit᷑:qꝛ pꝛiuſ ẽ de/

lectaꝰ:qꝛ non a pꝛicipio ſimpłr volue

rat ſlla ibi fieri delectabilia. quub ⸗

delectatꝰ ẽ. Cuiꝰ ſignũ ẽ: qꝛ mali cõit
replent᷑ penitudie. penitudo ãt ẽ tꝛiſti
tia de pᷣcedente delectatiõe ⁊ letitia.
Con ibi.. Mõ vtiq;] Infert itẽtũ iaʒ
ꝓbatũ.d.ꝙ nõ videt᷑ hõ pꝛau diſponi

amicabilit ad aliquez: qꝛ nec ẽt ad ſe

ipſũ ꝓpter nõ hĩe aliqð amicabile.⁊
ſic pʒ ꝙ pᷣui hõis ad ſe ipſũ nõ ẽ ſimpli
citer ãicitia ᷣm opa.Cont ibi. Si vti /

q; ſic] infert ex pꝛemiſſis moꝛale docu

mentũ.d.ꝙ ſi ſe habere hoc mõ.i.non
hĩe opa ãicitie ad ſe ipſũ nec ad alim
E valð miſen abhõinabile ad fugiẽdũ

ſequitur ꝙ multũ intẽſe nob fugiẽduʒ
ẽ hĩe malitiã ⁊ cũ magno conatu tep /

tãdũ eẽ epykea v ł epykẽ.i.bonũ ⁊

tuoſũ:qꝛ h̊ mõ vnuſqſ q; ſe hẽbit ãica/
byr ad ſe ipſũ ⁊ ad ꝓximũ:⁊ fiet ãicuſ

ſui ⁊ ꝓxini ꝙ eſt valde felix ⁊ gloꝛio

ſum. quare. c. ¶ Cectio 6:

Eniuolẽtia at.] deiminai. ..
pꝛis qõibꝰ. b conĩ deiminat.

tia ł amatio:ł qd. quã detminat ſp.i.

cõcluſiõibꝰ. p: ꝙ beiuolẽtia nõ ẽ ãici/

tia.2? nec amatõ ibil ſʒ nec amatõ

3ye ꝙ eſt pꝛĩcipiũ ãicitie ibi. Aidetur
otiq; pꝛincipium.] quarta qð non eſt

pꝛincipium amicitie vtił vlł delectabik

ibil nõ eã que pp.] quĩtã ꝙ ẽ pꝛicipin

ãicitie vtuoſe ibi.. Zotalr Picit p:

ſuppoſito titło qõis ꝙ beiuoletia vio
eẽ ãicitia.nõ tñ ẽ ãicitia.ꝙ ꝓbat᷑:qꝛ ůaia

citia nec ẽ ad ignotos.nec ẽ latens.ut

665. li. S c? 2 o bẽiuolẽria ẽ ad ignotoſ

.i. ẽ latẽs. quare bẽiuolẽtia nõ ẽ ãicitia
cuiꝰ rõis põit p: cõcluſioneʒ.2? mi.ibi

LFit.n. Gꝛmaio.cũ allegatiõe ſua ibi.

Lamicitia aũt Sed contra h obijcitur

quia amicitia eſt beniuolentia ut dictſu
elſt. 5. li?S. c. 2 QAuare per conuerſionę
beniuolentia eſt amicitia. vnde ibi di/
citur qð beniuolenn in contrapaſſis
anmicitiam eſſe dicũt. Hicenduʒ aute,ʒ
ad h ꝙ amicitia non eſt beniuolẽtia. ſʒ

vyeꝝ ẽ ꝙ icludit bẽiuolẽtiã ſicut totũ i

cludit ptẽ.aicitia nãq; ĩcłdit apperitũ
hẽiuolẽtie.bñficẽtie.ſocietaſᷣ ⁊ cõcoꝛ

ſextã. vtꝝ bẽiuolẽtia ſit ãici-

II3RO

die. ut oñſũ eſt. . eo. li. c. 2 vt. 5. li. 8
dictuz eſt ſimpliciter ꝙ amicina ſit be/

niuolentia.Conĩ ibi.. Sʒ nec amato)/

Pꝛobat ſecũdã cõcluſionẽ duplici rõe

ſecũda ibi.. Et amatio. pꝛimo ꝗᷓ argu
it ſic. omnis amatio intẽtionẽ ⁊ appe

titum habet.ſed beniuolẽtia:nec ĩtẽtio

neʒ nec appetitum habet.quare beni

uolentia nõ eſt amatio. huius rõis po

nit pꝛimo concluſionẽ.2 minoꝛeʒ ibi

LMHõ eni. ʒ? maio.ibi.. Amatiõi aũt
Eſt autem ſciendum ad euidẽtiam ra/
tiõis.pꝛimo ꝙ intẽtio eſt deſideriuʒ fi
nis tãq; aſſequẽdi per aliq mediũ.ut

notaui.õ.li.ʒ.c. de voluntate.q.22 Se

cũdo ſciendũ ꝙ appetitus ſũmit᷑ hic p

deſiderio vtendi vel fruẽdi. vel vidẽdi

vel aliqualit habẽdi ipſuʒ appetibile
tãqᷓ; bonuʒ ipſius appetẽtis. ʒ:ſcienðᷣ
ꝙ amatio includit ĩtentionem ⁊ ꝓpoſi
tum agendi ⁊ operãdi pꝛo bono ⁊ ſa/
lute rei amate ⁊ appetitum ſeu deſide
riũ boni ⁊ ſalutis rei amate.ut notaui
õ.li.S.c.? ⁊ ex h patet.ma.pꝛopoſi
tio reſponſiõis.ſ. qualiter omms ama/
tio habzʒ intẽtionẽ ⁊ appetiium: Al? ſci
endũ ꝙ beniuolẽtia habet intentionẽ
cooperãdi ꝓ bono ⁊ vtilitate illiuſ cui

ſumus beniuoli.ut.j. dicit᷑ in concluſi

one tertia.nec etià habet appenitũ ha
bendi:vtẽdi:vel fruendi:vel imuãdi il
lum cui ſumus beniuoli.vt ex parte ſe
quenti poteſt haberi ex hijs que dicũt᷑

de beniuolẽtia qᷓ; interdũ habemꝰ cir-/

ca agoniſtas. ⁊ ſic patet minoꝛ pꝛed/
cte rõis.Conĩ ibi.. Et amatio. Ar/
guit 2. ſic. amatio ẽ cũ cõſuetudie nõ

ex repentino ſed beniuolẽtia põt eſſe
ſine cõſuetudine pꝛeuia. ⁊ ex repẽtio.
quare beniuolentia nõ ẽ amatio.huiuſ

rõis ponit p: maioꝛc.2. minoꝛem ibi.

Beniuolẽtia ʒ cõfiꝛmat.mi.pᷣdicte

rõis ibi..Hẽiuoli.n. Picẽs ꝙ hõies
videntes agoniſtas.i.pugiles in agõe
ſeu certamine cõpugnantes:fiunt ip̃iſ
beniuoli ⁊ cõplacent in eis.ſic ꝙ vidẽ
tes pugnã eoꝝ:plus volunt bonũ vni⸗
partis q; altius:tamẽ ꝓ bono eoꝝ aſ

ſequendo.nihil cooperabũtur. quare

beniuoli ex rõe ſolius beniuolẽne. nõ
habẽt intẽtionẽ reſpectu finis aſſequẽ

di vel agẽdi per eos. Quarto ibi. qð

erniz diximus. Konfirmat ſcòam rõeʒ
.d. ꝙ nos diximus ꝙ bemuolentia fu
repente quia homines repente beni/
uoli fiunt ⁊ ſecundũ beniuolẽnã ſuꝑpfſi
cietenꝰ⁊ nõ ꝓfũde diligũt:ex quo bei /
volęẽtia eſt appetitus inefficax vt dixi⸗

.ẽ.eo.li.c* Conjĩ ibi videtur vtiq;

Seclarat tertiã cõcluſionẽ.pꝛimo aüut
ꝓponit intentũ cũ quodã exẽplo. ſcoo

exponit exemplũ ibi.. Hon emiʒ tcio

ipfſuʒ applicat ad pꝛopoſitũ ibi. Sic

vtiq; · infert propoſitũ declaratũ ibi

Lppier ꝙ tranſierens. icit ̊ pꝛrimo
V beniuolẽtia videt᷑ eſſe pꝛincipiuʒ ãi
citie:quẽadmodũ delectatõ que ꝑ viſũ

rei pulchꝛe concipitur eſt pꝛincipium
amationis que eſt amar᷑. Scðo ibil nõ
enim] Expomu dictũ exẽplũ.d. ꝙ nul
lus amat amoꝛe amationis aliqua.nõ

5p̃delectatus pulchritudinis ſpecie ſeun
foꝛme eius.gaudens autem ſpẽ ⁊ foꝛ

ma eius in uidendo eam: nõ pꝛopter

hͥ mſi alið addatf: ⁊ vlterioꝛ affectio

ſuperueniat amat eaz.ſed cum ſupue/
nerit deſideriũ ex cõcupia ſic ꝙ abſẽtẽ
deſiderat ⁊ eius pᷣſetiã cõcupiſcit.tũc
amat eã amoꝛe amatiõis.⁊ h̊ mõ de/

lectari in ſpẽ pꝛiꝰ ẽ qᷓ; amar̃.⁊ põt eẽ
ſine illo.⁊ nõ ep?: ⁊ ꝑ ↄñs ẽ pꝛincipii

eius.ʒ. ibi Sic vtiq; ᷣmiſſũ exẽpluʒ
applicat ad ꝓpoſitũ.d/ꝙ ſic ł h̊ mõ ſe

habet beniuoletia ad ãiciuã ſic ꝙ ãici/⸗
tia nõ põt eẽ ſine beniuolẽtia:qꝛ ñ eſi
poſſibile aliquos fieri ãicos nõ pꝛi ſa /
ctos beniuolos.Sʒ beniuoli facti ũ pp
p ſe adinuidẽ amãũt.qꝛ beniuoli ſolũ vo
lũt bõa ilł ꝗbꝰſt bẽiuoli.ſʒ ꝓ iſtis bõis

exequẽdis nihil coopabũt᷑ eis. nec ẽt

turbabũt᷑ magna triſtitia: ꝓ ip̃is gbus
ſt bẽiuoli.ſi ſt afflicti qualicũq; miia.

⁊ h̊ mõ pʒ ꝙ ãicitia neceſſario pᷣſup⸗/
põit bẽiuolẽtiã.⁊ ñ eↄ:ꝗꝛibi pp ꝙ ſin
fert ꝓpoſitũ ðclaratũ.d.qꝙ ad pᷣmiſſa ⸗
ſiderãs ꝑp h̊ ꝙ dictũ ẽ dicet traͤſferẽſ ſe

Penato
nea
1 eſt
Anatonss
ſncorn⸗
pnonneßt
aplam
ſloen
ſnigete
ie ict
antctugne
Annutuma
Arckorpe
untnonf
lbſes us
ſherdele
Nitbi ve
uumtenone
Utſtimnenna
ſoſenana
ag W
belnuchest
pontlis
p wa
iez aipn
pnupot
beicvuſvi
Ahnübenin
Weganile
brunenisr
wo eimn
nſtmneen
lani pn
gliguntie
ſellet klan

inmmmnnin
nmheitin⸗
(lkaiort

Nützfngi⸗
1 ngndi
pemäfn

lennimein

etii
icocliin
icta dicie
hünn amt⸗
luneſnn
Wptils ſelde

Nienig in
Mnenz ia
Wii S
Wüwdatüt
. Rinn
tickwazi
Nlanägen
rei na
amdi Sli

ictcün

Nimanshen
dans umnſili⸗
eün

s Adann

apiſcginn
ſcni caplai

mti. bind

iihma 1
1 zeinun
ng luin
tü yeltnin
uudimiſcgi⸗
e boanigliugi

*

VIIII

ab amatione ad amicitiam ⁊ a dele⸗
ctatiõe ad benmiuolentiã.ꝙ beniuolen
tia eſt pꝛicipiũ amicitie ſicut delectõ
amationis ⁊ ꝙ beniuolentia diuturna

in conſuetudine redacta ſit amicitia.i.
pars integrans amicitid. eſt enim pꝛi

cipiũ eius: qꝛ pꝛima pars eius. Cont̃

ibi. Mõ eam. eclarat quartã cõclu

ſionẽ que ẽ expoſitiua tertie iam ꝓba/
te. Bicit igitur ꝙ. d. beniuolentiã ppt
amicitiaʒ nõ dicet beniuolẽti fieri eã
amicitiam que eſt ꝓpter vtile.nec eazʒ
que eſt pꝛopter delectabile:quia beni
uolentia non fit in his rebus.vel circa
illas res quas amamus pꝛopt vtile vł
pꝛopter delectabile. ᷣ autẽ declarat.
Con ibi. HBeneficiatus quideʒ pꝛĩo
autem re mouet vnã obiectionẽ.2. p/
bat ſuã intentionẽ ibi.. Aolens ãt p:
igitur remouet obiectionẽ:ſi quis dice
ret ꝙ benefſiciatus eſt ſuo benefacioꝛi
beniuolus pꝛo recepto beneficio tãqᷓ;
pꝛo vuli.⁊ per ↄñs ſumꝰ beniuoli ad
eos quos amamuſ pꝛopter vtile.ad hᷣ
autez dicit phᷣus:ꝙ beneſiciatus retri
buit ꝓ recepto bñficio beniuolentiam
benefactoꝛi ſuo iuxta opera exhibens
ei.⁊ hᷣ mõ beniuolẽtia nõ fertur ſuper
vtile expectatũ.ſed ſuper iuſtam retri
butionẽ vtilis iam accepti. ⁊ amicitia
vero que fundatur m amoꝛe vtilis cõ/
cernit vtile expectatũ nõ acceptũ. vo
lens autẽ. Pꝛobat ſuã intentionẽ.d.

ꝙ aliquis volẽs aliquẽ ꝓximũ ſuũ be

ne uiuere ⁊ feliciter operãi:ſpẽ habẽſ
p illum habendi rerum vtiliũ abũdan
tiam non videtur eſſe beniuolus illi ꝓ
ximo.ſed ſibi ipſi: quẽadm nec amicꝰ

eſt ille qui curat ⁊ iuuat ꝓpꝛimũ ꝓpter

quẽdaʒ vſum quẽ ſperat ab illo pximo
⁊ non ꝓpter bonũ ꝓximi.dictũ eſt enĩ
ꝙ amicũ vocant bomines eũ qui vult
alterum bene uiuere illius gratie.e. e.
li.ꝗ⁊c: Conĩ ibi. . Zotaliter.] Infert
quitã cõcluſionẽ tãq; pꝛobatãa ex tcia.

in qua dictũ eſt ꝙ beniuolẽtia eſt pꝛin

cipium amicitie alicuius ⁊ in quarta
dictum eſt ꝙ non eſt pꝛincipium ami/
citie vtilis vel delectabił. quare reſtat

ꝙ ſit pꝛĩcipiũ amicitie virtuoſe. DBicit

igitur ꝙ totaliter ⁊ vniuerſaliter beni

uolentia ſu:pꝛopter virtutem generat
ſumptam etiã pꝛopter epykeiam.i.iu/
ſtitiam ſeu bonitatem ſpali modo ac/

ceptã illius cui aligs ſit bemiuoluſ.cuʒ
ſ.apparet ei bonus vel foꝛtis:bellico/
ſus.ſ.vel aliquid taliuʒ que apparent
hominibus virtuoſa. quẽ admodũ dixi
mus in agõiſtis accider. quare ſi beni
volentia diuturna conuerutur in aliqᷓ;
amicitiam. manifeſtum eſt ꝙ conuerti/
tur in illã que eſt ꝓpter virtutẽ.ſicut ⁊

ipſa beniuolentia eſt pꝛopter virtute,z

⁊ non pꝛopter vtile.ut ꝓbatuʒ eſt.nec
pꝛopter delctabile ut pꝛobari poteſt.
ſicut de vniil.
(Mectio 77
Micabile aũt. Determina
tis.6. pꝛimis queſtiõibus·h
nr̃ determinat ſeptimam
.vtrum concoꝛdia ſit omodoxia

cilicet

pvel amicitia. vel quid. hãc queſtionem

autem determmnat ſbᷣ ſepteʒz articulis.
In pꝛimo oñdit ꝙ concoꝛdia non eſt

omodoxia. ⁊ cũ b oſtendit inter quos

non eſt. In ſcdo de quibus non eſt ibi.
LMec circa q opoꝛtet In tertio inter
quos eſt ⁊ de quibus eſt ibi. Sed ciui
tates In 4? p quẽ modũ cõcoꝛdia fit
⁊ ẽ ibi. puta Citates In x· oñdit qd
eſt ibi. politica aũt. In ̃. oñdit int
quos ẽ maxime ibil Eſt at talł. In 7·
inter quos eſt minime ibi pꝛauos ãt
Pꝛio iꝗᷓ ſuppoſito titulo qõis vtrum
concoꝛdia ſit omodoxia.vł ꝗd.itẽdẽs
ꝓbare ꝙ nõ arguit.ſic. omodoxia põt
exiſtẽ ⁊ ineẽ ignoꝛatib ſe adinuicẽ.ſʒ

cõcoꝛdia nõ.quare cõcoꝛdia nõ ẽ omo

doxia. huius rei põit.p? virtutẽ mino.
2: cõcluſionẽ ibi. pp ꝙ nõ ẽ ʒJ: maio.
ibi.l hic ꝗdẽ eni. Eſt ꝗ ſciẽdũ ꝙ omo/
doxia int᷑pꝛetat᷑ vitas:ſimultas ſeu cõ
ſẽſus opiniõis dicta ab omoy ꝙ ẽ ſimł

⁊ vnal⁊ doxos ꝙ eſt opinio.q.vna ſi⸗/

mul disſoꝝ hominũ opinio. In tali ãt
opiniõe ⁊ opiniõis ſimultate ⁊ vnita
te conuenire poſſunt illi qui ſibi in/
uiceʒ penitus ignoti ſũt.⁊ ſic apparet

IIBRO

maioꝛ pꝛopoſitio. Eſt etiã ſciendũ qð

mnulluʒ aicabile põt eſſe bominiſ ad al

terum ſimpliciter ignotũ: q;uis poſſit
eſſe ad alterũ ignoꝛantez ſieut beniuo
lentia:ſed nullo mõ põt eſſe beniuolen
tia ad aliqueʒ tõaliter ignotuʒ ei qui
ẽ beniuolus quin eũ nouerit viſu vł au
ditu:ł fama:qꝛ ergo concoꝛdia ẽ vnuʒ
de. 4. amicabilibus ut oſtenſuz eſt. 8.
eo.li.c neceſſe eſt ꝙ ipſa non ſit int᷑
eos qui mutuo penitus ſe ignoꝛant:⁊
ſic patet minoꝛ ⁊ tamẽ inter quos ñ ẽ.
Scðo ibi. Hec circa. Oſtendit ð ꝗq/
bus non eſt concoꝛdia.d.ꝙ nõ eſt circa
qycunq; opinabile:nec vui piti dicunt
eos concoꝛdare vłr qui ſunt cõſentien
teſ de quibuſlʒ. puta eos qui de celeſti
bus ſole ⁊ luna ⁊ eoꝝ eclypſibꝰ ⁊ mo
ribus conſenſerũt qꝛ de talibꝰ mutuo
concoꝛd are ⁊ conſenti nõ ẽ aliquod
de. 4. amicabilibus. concoꝛdia tamẽ ẽ
vnũ de numero iſtoꝛũ ut dictũ ẽᷣ. quaĩ
non eſt conſenſus de illis celeſtibus vł
de quibuscũq; per nos opabilibꝰ. Ex
hᷣ aut cõfirmatur pꝛima cocluſio: quia
omodoxia poteſt eſſe de celeſtibus:⁊
de gbuſcũq; neceſſarijs:vł ipoſſibilibꝰ
concoꝛdia vero nõ.quare non eſt omo
doxia. z. ibil Sed ciuitates. Oſten/
dit ſimł inter quos eſt ⁊ de quibus eſt
concoꝛdia.Eſt enim inter cohitantes
cõicantes coopantes adinuicem qua/
les ſunt ciues: ⁊ idcirco dicit ꝙ hõies

cõuer debent concoꝛdare ciuitates.i.

ciues: qui pꝛedicto modo ſe habent.
Eſt autem eoꝛũ concoꝛdia de rebꝰquo
uomõ conferentibꝰ per nos opari poſ
ibilibus: magnitudineʒ q;dam bnti-

bns contingentibus ineſſe: vel ambo/

bus:vel pluribus:vel omnibꝰqui ↄcoꝛ
dare noſcuntur.dicit ergo ꝙ tunc ciueſ

concoꝛdare dnr:cũ cõſentiant de cõfe/

rentibus: æ cum eligant eadem bona
* ch operẽtur eadem ab eis cõiter o/
pinata ꝗa ſunt magnitudinẽ qᷓ;dã ha

bentia: æ que ſunt connngenna ⁊ poſ

