betur ſupꝛa in ᷣo notabili ſuper ꝓpo/
ſitione pꝛima. ¶ Eer hoc ad argumen
ta in oppoſitũ dicendũ ad pꝛimũ.ꝙ in
malo cõſideranda ſunt duo.ſ. malicia
⁊æ natura ei ſubiecta. alitia vero ſi
contrariatur bono non tamẽ bono ſibi

ſubiecto.illa ergo malitia non appetit

bonum ſibi cõtrarium ſed bonuʒ ꝙ eſt
eius fundamẽtum¶Ad fᷣm dicenduʒ
ꝙ duo appetitus contrarij tendunt in
duo contraria que ambo ſunt bona.yvt
appetitus frigidi ⁊æ humidi ⁊ appeti/
tus calidi ⁊ ſicci.iſta tamen contraria
non ſunt contraria in ratione bonitatiſ
vel malitie. ymo ſunt in hoc ſimilima

Rõ enim boni eſt eſſe conueniens vt

dictum eſt ſupꝛa.vtrũq; autem contra

rioꝛum eſt conueniens ſuo appetitui.
quare ⁊ ambo ſunt bona ⁊ in hoc ſũt
ſimilia¶ Ad tercium dicendũ ꝙ appe
titus non ſũmitur hic pꝛeciſe pꝛo deſi/
derio rei non habite. ymo etiam pꝛo
quiete ⁊ amoꝛe rei habite ⁊ tunc dico

ꝙ bonum appetit bonum appetendo

ſalutẽ ſui⁊ quietãdo ſe ſibi.¶ Ad quar
tumdicendum. ꝙ peccatum ex indu/
ſtria dicitur cum electiue ⁊ deliberati
ue cõmittitur opus malũ qð pꝛeſcitur
eſſe malum. ſed appetitus non tendit
pꝛimo in ulud malum ſed in eius fun
damentum a quo tamen non declinat
licet pꝛeuideat eſſe malum. quia ergo
in fundamẽto peccati appꝛebenditur

vel eſtimat aliquid delectabile vel t

poraliter vtile.ideo adhuc ſtat ꝙ appe
titus talis tendat in bonũ.( Ad quin
tum dicendum.ꝙ homo male imagina
tioni ſubditꝰ æ in anxietate magna po
ſitus imaginarie iudicat æ eſtimat ꝙ
ſũmum bonum ſit fuga illius anxieta/

tis ⁊ nihil plus conſiderans vel deli/

berans ſequitur iſtam imaginationem

ſeipᷣm interrimẽs.quare etiaʒ iſte rea

liter pꝛiuans ſe omni bono ducitur in
fantaſia boni.¶Ad ſextum dicenduzʒ
ꝙ omne appetens appetit cognitum
vel a ſe vel a cauſa ſuperioꝛe. Illa ve/
ro que ſenſum vel intellectum babent
appetũt bonũ a ſe vere vel ſcðe cogni
tum. Lectio.j.

beat eſſe pꝛopter finẽ.quia il
le finis eſſet vel aliquid itrin
ſecum inherens homini vel aligd ex-/
trinſecum aſſiſtens tãtum bomini.HNõ

poteſt dari pꝛimuz. quia illud eſſet ali

qua diſpoſitio accñalis hoĩ que nõ eſt
finis foꝛme ſhᷣalis ſed poti ecõuerſo.
ſubſtãtiał ſoꝛma eſt finis oĩz diſpõnuzʒ
que ſũt in ſha vt hĩi põt ex pꝛĩo phiſi/
coꝝ. Mec pᷣt dari fᷣm qꝛ illud eẽt deus
vt ſupponatur tunc quero vtruʒ homo
ſit ꝓpter deũ vt ꝓpi fineʒ. Et v ꝙ nõ
qꝛ hoc ẽ vel qꝛ hoc ẽ bonũ dei vł qꝛ bo
nũ hoĩs.Mõ qꝛ bonuʒ dei qꝛ illi miil

E fo arguitur.ꝙ bomo nõ ha

LIBRO

boni põt nouiter aduenire. Hec quia

bonuʒz boĩs.qꝛ hoc reducit᷑ ad bonum
inherẽs hoĩ de quo ꝓpbatum eſt ꝙ non
eſt finis hoĩis. ¶ In oppoſitũ arguitur
qꝛ omne ꝙ eſt a cauſa per ſe agẽte eſt
ꝓpter finẽ patet.ex.2.phiſicoꝝ vbi di
citur. ꝙ omne per ſe agens agit pꝓpter
finem.ſed homo eſt a cauſa per ſe agẽ
te cum ſit factus ⁊ non a caſu.quare ẽ
ꝓpt᷑ fine Ad hoc dicẽda ſũt quatuoꝛ
pꝛio ꝙ nullü bonũ iherẽs hoĩ eſt finis
hoĩs.Scðo.qꝙ homo eſt finis oĩis boni
inherẽtiſ. Lercio ꝙ optimꝰ hõ eũñ finiſ
hoĩs.Quarto ꝙ deus eſt finis extrinſe
cus optimi hoĩis¶ ꝛimũ pꝛobat᷑. qꝛ
nullũ minus bonũ eſt finis maioꝛis bo
ni.ſed qðcũq; bonũ inherẽs hoi eſt mi
nus bonũ qᷓ; natura hoĩs que inter res
creatas tenet ᷣm gradũ bõitatis ⁊ no
bilitatis.qꝛ iĩmediate poſt naturã an/
gelicã.ergo nullu bonũ inherẽs hoĩ ẽ
finis hoĩis¶ Scom ꝓbat᷑ qꝛ finis cuiuſ
cũq; amabilis ſolo amoꝛe concupie eſt
aliquẽ amatũ amoꝛe amicitie cui illud
cõcupiſcit᷑. hoc patet qꝛ oẽ cõcupitum
cõcupiſcit᷑ ꝓpter illum cui cõcupiſcitur
quare illud ſicut pꝛio amatũ ⁊ ſicut cã
⁊ ratõ cõcupiſcẽdi eſt finis boni cõcu
piſcibilis.ſed omne bonũ inherẽs hoĩ
eſt amatũ ſolo amore cõcupiĩe.pʒ ex.S
ethicoꝛũ.ex eo ꝙ non eſt res nata re/
adamare.cõcupiſcit᷑ aũt hoi. quare hõ

eſt finis ois boni inherentiſ ſibi/ Zer

cium ꝓbat᷑.qꝛ finis cuiuſlibet imperfe
cti eſt ipᷣm perfectũ. Oẽ nãq; impfcm̃
appetit perfecti ⁊ pfectũ eſſe ſicut finẽ
ſuum.ſed homo in ſuis ſolis naturali/
bus ſumptus eſt impfectus. qm̃ aptus

nat eſt ad eſſe felicẽ. ꝙ tñ nõ ẽ in ſus
naturalibꝰ ſũptꝰ. Homo so felix ⁊ op

timus eſt illud pfectũ ad ꝙ homo na/
turaliter inclinat᷑. quare homo felix ⁊
optimus eſt mi = accepti in ſolis
naturalibꝰ ſuis¶ Ande iſta eſt regula
generalis ꝙ omne eſſe habet pꝛo fine
bonũ eſſe ⁊ tale eſſe.habet ꝓ fine bo/

num tale eſſe ⁊æ omne viuere bonũ vi/

uere.⁊ vita humana bonã vitam hũa/

nã.vnð ſi querat᷑ ꝓpter quid finaliter

homo eſt homo. Dicendũ ꝙ vt ſit bon⸗
⁊ optimus homo non dico ꝓpter illaʒ
accidẽtalẽ bonitatẽ tm ſed ꝓpter totũ.
totum eni pfectum finis eſt ptium.
Auartũ ꝓbatur. qm illud eſt finis ex
trinſecus optimi hoĩis per cuius attin
gentiã ⁊ adeptiõeʒ efficit᷑ optimꝰ fe
lix homo.hoc eni eſt eſſe finẽ extrinſe
cum. ſed deus eſt huiuſmõi. homo eniʒ
deo habito ⁊? adepto eſt beatus felix
⁊ optimus hñs oĩia que recte velle p̃t
⁊ hoc eſt eſſe beatum. vt dicit Aug.2
de trinit.c.y.quaẽ deus eſt finis extrin
ſecus hoĩs.¶ Ad obiecta ꝗ dicenduʒ
ꝙ finis extrinſecus hoĩs eſt bonũ extri᷑
ſecũ puta deꝰ. Cũ vero dicit hoc ẽ vl
qꝛ redũdat in bonũ dei vł qꝛ in bonũ
hoĩs.dico ꝙ redũdat in bonũ hois.
Sciendũ quippe eſt ꝙ aliqd eſt oꝛ
inatũ ad finẽ extrinſecũ ꝓpter indi/
gentiã illius finis.aligꝗd vero ꝓpter in
digẽtiã rei oꝛdinate ad finẽ.verbi gr̃a
piſcis eſt pꝛopter hoĩiem ⁊ bomo ꝓpt᷑
deum. piſcis nõ indiget hoĩe ſʒ homo
piſce deus tamẽ nõ indiget hoie.ſʒ hõ
deo. cum ergo poſtea dicit᷑ ꝙ aliquid
inherens eſſet finis hois dico ꝙ nõ ſe
quitur.ſed bene quidẽ inherẽſ homini
includitur in fine intrinſeco hois. Ille
quidẽ finis eſt totuʒ pfectũ cõſtans ex
inherẽte bono ⁊ nõ inherẽte ⁊ vt totũ
pfectũ finis eſt vtriuſq; pus per ſe ſũ/
pte ⁊ cuʒz hec altera pars.puta ſubſtã
tiale bonũ eſt finis alteriꝰ. puta accñ/
talis bonn. “ä
¶ Lectio ſeptima.
E tercio arguuur ꝙ non oẽs
opationes humane ſint ꝓpt᷑
vnum finẽ.pꝛio qꝛ motꝰ cõtra
rij non tendunt in vnũ finẽ. puta mo/
tus grauis ⁊ leuis.ſed alique opatio⸗/
nes hũane ſunt cõtrarie. puta dilige/
re ⁊ odire iuſtũ ⁊ iniuſtũ.ergo nõ ſunt
ad vnũ finẽ. ¶ Scðdo qꝛ bonũ apparẽs
⁊ bonũ exñs non ſũt vnꝰ finis.ſʒ ali/
que opatiões ſunt ꝓpter iſtud. alique

vero pꝛopter illud nõ ergo ꝓpter vnũ

n di
llele
W iud,/
Sn
nig
no
W
Kecd
Chͤe
nifbomin
hhiis
lns er
rin
aſcch
,A,

N.
Iun
1. un,
. oniind
ſn 4 in
i
1

finem. 3: qꝛ finis ⁊ illud ꝙ eſt ad fi/
nem non hñt eundẽ finẽ cum finis non
babeat finẽ.ſed operatiões alique ſũt
fines vt dictũ eſt ſupꝛa ⁊ dicet᷑ ꝙ felici
tas eſt operatio li.j.c. .⁊.x.alique vo
ſunt ad finẽ.g nõ ad eüdem. 4 qꝛ o/
peratiões no relate ⁊ relate nõ ſũt p/
pter eũdem finẽ qꝛ relate ſũt ad fineʒ
illum ad quẽ relate ſũt. alie vero non
niſi per naturã ſicut ad ideʒ oꝛdinate.
S nõ oẽs ſunt ꝓpter eũdem finẽ ¶¶ Sʒ
in oppoſuũ eſt phᷣs dicẽs.oĩʒ operabi
liũ ab hoie eſſe vnũ finem.¶Pꝛo ſolu
tione queſtiõis huiꝰ pᷣmitteda ſũt tria
pꝛĩo quid dicit᷑ operatio bũana. fᷣo ꝗd
finis. 3? quõ vnus.¶ De pꝛĩo ſciẽdum

ꝙ operatio humana dici᷑ operatõ que

eſt in ptãte libera boĩis.vñ pꝛimũ itel/
ligere q;uis ꝑ hoc differat homo a be/
ſtijs non eſt hũana operatio. qꝛ nõ eſt
in ptate hoĩis.comedere tñ ꝙ eſt nobiſ
cõe cum beſtijs eſt operatio humanaꝓ
quãto eſt in ptãte hoĩis. e 2· ſciẽdũ
ꝙ illud in quo ſũt iſte cõdinões ſceʒ eẽ
in aliquo appenibiliũ oꝛdine pfectiõe
ſupᷣmũ ⁊ intentiõe ⁊ appetitu pꝛimuʒ
⁊ adeptiõe vltimũ ita ꝙ in eo ſit ſacie
tas appetitꝰ ⁊ eſſe ꝓpter ſe appenbi
le ⁊ non ꝓpter alterũ ⁊ eſſe cãm ap/
petibilitadᷣ alioꝝ illiꝰ oꝛdinis cuiꝰ ade
ptio pꝛeſtet vtilitatẽ ceteris. pꝛiuatio
vero inutilitatẽ ⁊ eſſe fruſtra ⁊? inani
ter ilðò mquã in quo iſte cõditiões exi
ſtũt eſt finis exñs.illud vero in quo ap
parent eſt fims apparẽs.hec oia ha/
bent ex ſo phicoꝝ. ¶ Se ſciẽdum ꝙ

vnus fims põt dici quadruplici. pꝛio

modo fᷣ̃m ſpẽm nature ⁊ hoc mõ omĩia
grauia hñt vnũ finẽ in monbꝰ ſuis.ſ.lo
cum deoꝛſuzʒ ¶ Alio mõ ſᷣ̃m ꝓpoꝛtiõeʒ
nature ⁊ hoc mõ grauia ⁊ leuia habẽt
vnũ finẽ qꝛ ſicut ſe habet locus deoꝛſũ

ad grauia ſic locus ſurſum ad leuia.
Alio mõ fᷣm ſpẽm operatiõis ⁊ hoc

nõ oẽs auari habẽt vnũ finẽ ſcʒ pecu-
nias in quibus oẽs gquari felicitatẽ exi
ſtere opinantur.¶ Alio mõ ſᷣz ꝓpoꝛtio

nẽ opinionis ⁊ boc modo etiã auari ⁊

vani habẽt vnũ fineʒ qꝛ iſti hñt ꝓ fine
id qð optimũ opinãtur ⁊ illi ſũr lʒ in
re diſcrepẽt qꝛ ii opinãtur pecuniam
illi vero Ponaed eis p̃miſſis ad que-
ſtionẽ dicẽda ſũt quatuoꝛ.pꝛimo ꝙ nõ
oẽs hũane operatiões bñt vnũ finẽ fʒ
ſpẽm nature.ſcðo ꝙ nec f᷑ᷣʒ ꝓpoꝛtiõeʒ
nature.tercio ꝙ nec ſᷣm opiniõis ſpẽʒ
quarto.qꝙ hũt vnũ finẽ ᷣm ꝓpoꝛtiõem
opiniõiſ.Pꝛimũ ꝓbat᷑ qm opatio coꝛ

rũpens bonũ ꝙ ſ̃m naturã eſt fims ho

mis ⁊ operatio inducẽs illud ⁊ ſaluãs
non hñt eundẽ fineʒ ᷣm ſpẽm nature.
coꝛrũpens eni non eſt ad iſtũ finẽ oꝛdi
nabihs.ſed vt dicit᷑ fo ethicoꝝ. opera
tiões alique coꝛrupũt bonũ hoĩs faciẽ
tes hoiem malu.alique inducũt ⁊ ſal/
uãt faciẽtes ipᷣm bonũ.ergo iſte ⁊ ille
non habẽt eundẽ finẽ ᷣm ſpẽʒ¶ Scõʒ
ꝓbatur qm̃ quecũq; hñt vnũ finẽ ſᷣm ꝓ
poꝛtiõem nature ſi vnũ illoꝝ habet ꝓ
ſe optimũ finẽ ᷣm nãm ⁊ qolibet alio
rũ habebit ꝓ ſe optimũ ᷑z nãm vt ptʒ
de graui ⁊ leui ſed ſoli hoĩeſ boni ope
rant᷑ pꝛopter finẽ ſʒ nãz optimũ.Idẽ
eni eſt finis optimus ſᷣm naturã ⁊ hoi
ſtudioſo vt dicit᷑.j.im.ʒ.ca.⁊.ergo opa
noones maloꝝ hoim nõ habent eundẽ
finem ſᷣm ꝓpoꝛtiõem nature cum ope
ratiõibus bonoꝝ hoim.¶ Cerciũ pbat᷑
qm̃ non oĩm hoim eſt eadẽ ſpẽs opini
onis de fine vltimo ⁊ optimo.vt patet
j.in.j.c.ꝗ.ergo nõ oẽs operatiões hu
mane que ſequũt᷑ tales opiniones ha
bent eundẽ finem ſᷣm ſpẽm opinionis

¶ Quartũ.pꝛobat᷑ qm operatiões ſin/

uloꝝ hoĩz habent pꝛo finibus illa ſin
gula bona que ſinguli hoies opinant᷑
eſſe optima perfectione ⁊ que ſũt pꝛi
ma in eorum intẽuõe ⁊ appetitu ⁊ ſic
de alijs cõditiõibꝰ finis.hoc aũt eſt ha
bere finẽ ꝓpoꝛtione opiniõiſ vnũ.qua
re oẽs hũane operatioes bñt fineʒ ſᷣm
ꝓpoꝛtiõem opinionũ.¶ Ad obiecta in
oppoſitũ dicẽdũ ad pꝛimũ ꝙ motꝰ con
trarij pñt habere finẽ vnũ pꝛopoꝛtiõe

nature ſicut graue ⁊ leue vł ꝓpoꝛtiõe
opinionis ſicut dare ⁊ rapẽ¶ Ad ᷣm

IIBRO

dicẽdũ ꝙ bonuʒ exñũs ⁊ bonũ apparẽę/
ſũt vnus finis ꝓpoꝛtione opinioniſ.lʒ
nõ ſᷣm naturã.¶ Ad terciũ dicẽdum
ꝙ nulla operatio hoĩs eſt ꝙ non ſit ꝓ
pter finẽ licet aliqua ſit que nõ habet
fineʒ infra genus operationũ tñ extra
genus operatiõis oĩs operatio habet
finẽ vt oñſum eſt in pꝛoxima queſtiõe
¶ Ad quartũ d.qꝙ oĩis bumana ope
ratio ad finez eſt relata vel actualiter
cum actu cõſiderat᷑ finis ⁊ iſtud oꝛdi/
natur ad illum vel hitualiter cum ali/
quis operat᷑ ᷣm hitum qui eſt ad finẽ
Operatiões ille ſunt bitualiter oꝛdia
te ad finẽ licet non actualiter pꝛo tũc
vel virtualiter cum aligs in pꝛincipio
negotij actu intẽdit finem. licʒ poſtea
non ſit attẽtuſ. In virtute tñ pꝛime in
tentiõis oĩa ſequẽtia ſũt ad finẽ pꝛĩio
intentum relata. Hec aũt relatio fit di
uerſimode. qm̃ aliqua referũt ad finẽ
vt diſponẽtia ipᷣm. aliqua tamẽ vt inte
grantia ipᷣm vt videbit᷑.j.diffuſius.
QAueſtio octaua.
E quarto.ꝙ ſpãlis finis ciui
lis ſcientie non ſit finis hũa/
ne vite ¶ .i qꝛ generalis
oĩm ſciaruz finis nõ eſt alicui eaꝝ ſpe
cialis.ſed finis humane vite eſt gene
ralis oĩm ſciarum finis.hic eni eſt bo
num bumanũ ⁊ felicitas hoĩs ad quã
oẽs ſcie vłr ⁊ finaliter oꝛdinãt᷑.:quaẽ
finis hüane vite non eſt ſpecialis huic
ſcie. ¶ Scðo.qꝛ operatio hoĩs inquã
tũ eſt homo eſt finis hbũane vite qꝛ eſt
felicitas vt dicit᷑.j.c. .in pꝛio.Sʒ nul
liꝰ ſcie operatio ſeu ſpãlis finis ẽ ope
ratio hois inquãtum hbomo. ergo nul
lius ſcie finis ſpãlis eñ finis hũane vi
te. ¶ Aſſũptum pꝛobat᷑ per rõez phᷣi
ibidẽ vbi pꝛobat eſſe aliquã operatio
nẽ hoĩs ĩquãtũ homo per hoc ꝙ cuiuſ
libet artificiſ ẽ aliqua operatio inquã
tum talis artifex. puta ſtatuifici inquã
tum ſtatuificus coꝛiarij inquãtum coꝛi
arius. Siłr ergo põt dici ꝙ politici eſt
aliqua operatio inquãtũ politicꝰ. qua
re ⁊ hoiĩs erit aliqua operatio que nõ

erit ſtatuifici nec coꝛiarij nec politici.
nquãtum tales ſunt. (Mercig⸗cn ſi fi
is hũane vite eſt ſpãlis alicm ſcĩe il
a erit nobiliſſima ſed ciuilis vel poli
ica ſcia non eſt nobiliſſima. vt dicitur
in 6e ꝙ icõueniẽs eſt politicã ⁊ pꝛu
lentiã eſſe nobiliſſimuzʒ hitum niſi hõ
it ens nobiliſſimũ qð tmñ nõ eſt vt ibi/
dem babef. quare vc. ( Quarto. qꝛ
finis pꝛudẽtie non eſt ſpãlis huic ſcie
cum ſint diuerſi hitus ⁊ virtutes vt.j.
in pꝛincipio ſexti habet᷑ ſed finis hũa
ne vite eſt ſpalis finis pꝛudẽtie. ergo
nõ eſt ſpãlis huic ſcie. Aſſumptum
patet qꝛ vt dictũ eſt ſupꝛa bene viuere
eſt finis bumane vite.pꝛudẽtia vero ẽ
cõſiliatiua ⁊ actiua circa totũ bene vi
uere hoĩs.vt.j.in 6: ¶ In oppoſitũ tũ
ſũt quatuoꝛ rõnes pbᷣi.(¶ Ad queſtio
nẽ dicẽda ſunt duo. Pꝛimo ꝙ hũane
vite finis ẽ ſpecialis alici ſcie. Scoo
ꝙ pñti ſcie.¶ Pꝛimũ pꝛobat᷑ pꝛimo
qꝛ ſi eſt aliqua ſcia immediatiꝰ ceteriſ
reſpiciẽs fineʒ hũane vite illi erit ſpã
lis.ſed inter ſcias eſt aliqua ceteris ĩ
mediatius reſpiciẽs finẽ illum. qð ptzʒ
duplr. pꝛimo qꝛ diuerſe ſcie differunt
ſpecie ⁊ per ↄnñs eaꝝ fines.vt dictum
eſt ſupꝛa ſed illa que ſpẽ differũt non
pñt equaliter diſtare ab vltimo fine.
quare aliqua earum inter ceteras mi
nus diſtat ab eo. (æcdoi cum ĩiter
artes ⁊ ſcias ſint aliqui oꝛdines ar/
cbitectõicaꝝ ⁊ ſhᷣarchitectõicaꝝ.oʒ ꝙ
oẽs illi oꝛdines ad vnã reducãt᷑ ſuper
oẽs architectonicas aliter nõ eſſʒ per
ſe oꝛdinata cõnexio ſciaꝝ ⁊ artiũ bu/
manaruz. illa vero ſup oẽs architecto
nica ĩmediatiꝰ reſpicit fineʒ boĩs.qua
re alicui ſcie erit finis ſplis finis hu
mane vite ¶ Scðo pꝛincipaliter quia
ſi eſt aliqua ſcia dirrectiua optime o/
peratiõis hũane illi ſcĩe erit ſi pãlis hu
mane vite finis.qꝛ illa operatio vł eſt

ipe finis vł incluſa in fine. vt habetur

j. a vt oñſum eſt ſupꝛa. ſed aliqua ſcia
eſt huiuſmõi qꝛ ſi ad dirrigendaſ igno
bilioꝛes hoĩs opatiões ſũt ſples ſcie

+☛nß

N
S
tb⸗
e
ni.
8bin
g
punn
nere
woi
en
Nü
gbin
n
endi
W
NN
ſi
mſ
namin
nen⸗
G
ätie

multo foꝛtius ad dirrigẽdam nobiliſ/
ſimã.quare finis humane vue eſt ſpe
cialis alicui ſcie. ¶ Scõm pꝛobat᷑ qua
drupliciter qꝛ ſcia cuiꝰ ſpalis fimis eſt
hoiĩes fieri ⁊ eſſe ſimpłr bonos babet
bonũ bũanũ pꝛo ſpali fine qð appaẽt
qm hoĩem eſſe bonũ eſt ſupᷣmũ bonum
hoĩs ⁊ bũane vite fims vt de ſe patet
æ oñſum eſt ſupꝛa.ſed huuꝰ ſcie eſt ho
mines fieri ⁊ eſſe ſimpliciter bonos.
vt. j.li.2? vbi dicit᷑ ꝙ nõ vt ſciamꝰquid
eſt virtus ſcrutamur ſed vt boni efficia
mur. hᷣ eni ſcrutatur de virtutibꝰ moꝛa
libus per quas homo fit ſimpłr bonuſ
vt habet᷑.j.li? õꝛ in fine.ergo hec ſcia
habet pꝛo ſpãli fine finẽ huane vite.
Et bec eſt cauſa.quare hec ſcia vt ar
chitectomica ceteris pꝛincipat᷑⁊ de ce

teris pᷣoꝛdinat qꝛ bonũ ꝙ iſta intẽdit
eſt finis bonoꝛũ oĩm qui per alias ſci

entias intendũt᷑.bec eniʒ intendit ꝙ
homo ſit bonus hõ. nulla tñ alia iſtud
intendit imediate ſed vel ꝙ ſit bonus
diſpẽſatoꝛ vel ꝙ bonꝰ edificatoꝛ vł ꝙ
bonus miles vel ꝙ bonus philoſophꝰ⸗
hec autem omnia bona fᷣßʒ quid oꝛdi
nãtur ad bonũ ſimpłr ꝙ eſt hoiem eẽ
bonũ. 2? qm̃ ſcia curãſ augmẽtũ ⁊ ſa
lutẽ boni huani hʒ pꝛo fine bonũ hũa
num ſed bec eſt huius. ⁊c. Aſſũptũ
ꝓbat᷑.qꝛ bonũ bũanũ põt coꝛrũpi per
violẽtiam hoſtiũ cõtra quã hec ſcia op
ponit artẽ militarẽ vel per deſidiã ci/
uium cõtra quã oppomit yconicaʒ que
cõmode ⁊ honeſte occupat ſingulos.
vel per ignoꝛãtiam vel per iniuſtitiaʒ
contra quos oppõit artẽ rethoꝛicã fᷣʒ
ꝙ eſt iudicatiua per quã reddũtur ſin
guliſ ura ſua ⁊æ puniũtur iniurie ⁊ diſ
coꝛdie cõcoꝛdant᷑ ⁊ hec eſt virtꝰ rõniſ
ſcdᷣe phᷣiA Eciẽdũ ãt ꝙ euſtratiꝰ ſalua
tiõem boni hũani reducit ad quatuoꝛ
ptes ſcie ciuili ſhiectas.ſ.ad leges po
ſitiuã ⁊ iudicatiuã ⁊ exercitatiuam ⁊
meditatiuã pꝛime due intendũt ſaluti
aĩe ⁊ relique due ſaluti coꝛpis. NHam
per legem poſitiuã bonũ aĩe cõſeruat᷑

I.

ſi pñs eſt.per iudicatiuaʒ aũt reuoca?

ſi. abſens per exercitatiuã aũt bonum
pys coꝛpis conſeruat᷑ abſens vo quã
tum eſt poſſibile reuocatur. 3? q ſcia

per legẽ p̃cipiẽſ virtuoſe viuere ⁊ pꝛo
hibens vitioſe viuere habet pꝛo fine
ſpãli bonũ hũanũ.(¶ In bis eni duob⸗

pfecte hitis pendet oẽ bonũ hũane vi

te ſed hec ſcia eſt huiꝰ. Imponit eniʒ
oĩbuſ legẽ quid oʒ operari ⁊ a quibuſ
abſtinere vt dicitur in textu ⁊. j. li..
ꝙ lex ᷣm oẽm virtutẽ viuere pᷣcipit ⁊

Fᷣm oẽ vitiũ ꝓhibet quare iſta ſcia talẽ

legẽ inſtituens habet pꝛo ſpũli fine ſi
nẽ hũane vite hec eſt virtus tercie rõ/
nis phi. 4 qꝛ ſcia cõe bonũ intẽdẽs
babet bonum bumanuz pꝛo ſpãli fine
iſta patet.qꝛ bonũ cõe eſt maximuʒ ⁊?
diuiniſſimũ bonũ humane vite. ſʒ iſta
ſcia iſiud intendit.vt patet in politiciſ
ergo ⁊ c. ⁊ in hoc cõſiſtit quarta ratio

ppᷣi.¶Ad pꝛimũ ergo do. ꝙ finis ge⸗/

neralis ſcietiaꝝ oĩm eſt earum alicui
ſpãlis illi ſcʒ qui ceteris oĩibus pꝛinci
patur ſicut generalis finis aliquarum
ſupueniẽtium eſt ſpalis illi ſcie que re
ſpectu earum eſt architectonica vt vi/
ſuʒ eſt in Ea ¶ Ad ſᷣm dõ. ꝙ opatõ bu
ius ſcie duplex eſt. vna ſᷣm eã elicita.
puta cognitio actualis. alia dirrecta.
puta opatio virtutis moꝛalis. mõ dico
ꝙ alia eſt operatio bois vt bomo eſt.
⁊ alia operatõ elicita hoĩs politici vt
politicꝰ eſt ⁊ hoc pꝛobat rõ.ſed eadẽ
eſt operatio dirrecta fᷣʒ politicã vt po
litica eſt ⁊ operatio hoiſ vt hõ ẽ.qꝛ fʒ
pbłᷣʒ.j.ĩ pꝛi? eadẽ ẽ oꝑatõ bois vt hõ ẽ
⁊ ſiudioſi homis b eſt virtuoſi. opera
tio aũt virtuoſi hois eſt operatio dirre
cta ſᷣm politicã ⁊ h eſt finis eius ſpã/
lis inter ſcias ⁊ hͥ eſt bonum bũanum
vel incluſa in eo terciũ dõ. ꝙ ac
cipiẽdo ſciam nobiliſſimã ſicut accipit
phᷣs.j.in 6e pꝛo illa que babet nobi⸗/
liſſimũ obiectũ ipᷣa non intendit bonũ
humanũ vt eſt bonũ humanũ ſed eius

operatio eſt bene pars boni bumani

vt. . li. 6. in fine.illa tñ ſcia illo mõ no
buiſſuna non intendit operaties ſuã

—

vt ꝑptem boni hũani ſed vt veritatẽ.il/
la tamẽ politica intendit operatiõem
ſuam ⁊ alterius ſicut boni hũani pteʒ
⁊ ideo de ea poꝛdinatuz eſt q;tum ad
loca ⁊ pſonas ⁊ tpa. dh quartũ dõ.
ꝙ bonũ humanũ ſpeciali mõ intẽdunt
oẽs hitus iſti.ſ.ethica.monoſtica yco
nõica.politica pꝛudęẽtia. ſed differunt
qꝛ ethica intendit ipʒ ꝑ cõſideratiõeʒ
vłem vt eſt bonũ hũanuz vel vniꝰ pſo
ne vel ſocieętatis domeſtice vel cõitan
ciuilis.monoſtica vt eſt bonũ vni pſo
ne.yconõica vero vt eſt bonũ ſocietanʒ
domeſtice. politica vero vt eſt maximũ
⁊ diuiniſſimũ bonũ totius.ſ. gentis vł
ciuitatis.pꝛudẽtia tñ non ſolũ ad cõſi
deratiõem ſed per pᷣceptũ per iĩclina
tiõem ⁊ operatiõem intendit iſtud bo
num quolibet pᷣdictoꝛũ modoꝝ. Rñ
ignoꝛãter nimis loquũt᷑ h̊ aliqui expo
ſitoꝛes dicẽtes phᷣm voluiſſe diſtinguẽ
inter heticã ⁊ politicã diſtinguẽdo de
bono vnius ⁊ de bono ciuitatis vł gẽ
tis totius cum ethica tractet a ꝓpoſi⸗/
to de pꝛincipijs ⁊ generationibus de
medijs ⁊ circũſtantijs ⁊ de virtutibuſ
requiſitis hoĩ ciuiliter viuenti ⁊ de fe
licitate ⁊ bꝛeuiter de oĩbus generali/
bus pertinẽtibꝰ ad quẽlibet modũ vi
uendi. eru⸗ ſcoa.

Icit᷑ aũt ſufficiẽter NPoſtquã
R oñſus ẽ huiꝰ ſcie finis ⁊ frui
tus.Hic ↄñr oñditur ꝓpceden
di modus qui debet eſſe figurabił ⁊
groſſus ꝙ oñditur ſub duabus ↄcluſio
nibus.pꝛĩa ꝙ huius ſciĩe doctoꝛi ſuffi/
cit figuraliter ⁊ groſſe veritatẽ oñde⸗/
re In ſcða ibil Sodẽ modo vtiq; Et
diſcipulo contingit veritatẽ ſic traditã
recipere.pꝛimã ita ꝓbat pvᷣs. In qua
cũqʒ ſcia ſufficit veritatem oñdere ſᷣm
modũ cõueniẽtẽ materie ſed materie
ciuilis ſcie cõuenit modꝰ tradẽdi figu
ralis ⁊ groſſus.ꝗ doctoꝛibꝰ huius ſcie
ſufficit figuraliter ⁊ groſſe veritatẽ oñ
dere uins rõnis maioꝛ cum ſua ꝓ
batione ponit᷑ in pꝛincipio. Minoꝛ
cum ſua declaratiõe ponitur ibil Gõa

aũt ⁊ iuſta Cõcluſio cum eiꝰ expoſitõ
ne ibi Amabile igit᷑ de talibus DBi/
cit ergo pꝛimo ꝙ in hac ⁊ in oiĩ ſcia di
cetur veritas ſufficiẽter ſi ᷑ᷣm modum
cõueniẽtem ſubiecte materie manife/
ſtet᷑.qð pꝛobat᷑ qꝛ nemo debet niti ad
impoſſibile.ſed cuilibet ſufficit ꝙ ẽ ei
poſſibile ſed veritaſ cũ certitudine nõ
eſt ſir querẽda in oibus ſermõibꝰ ⁊ ĩ
oĩ materia ꝙ declarat᷑ exẽplo.quẽad/
modũ nec in cõditis manualr fabꝛefa
ctis põt inueniri equalis vel ſilis cer
tituo.ſubiiliꝰ eĩ ⁊ certius opus poteſt
fieri de ferro vel de ere qᷓ; de ligno vel
lapide.quare cuilibet ſufficit certitudi
nẽ querere ſᷣm poſſibilitatẽ ſue mate
rie.Deinde minoꝛẽ ſubdens dicit.q
bona ⁊ iuſta de quibꝰ tanquã de ma/
teria intendit ⁊ tractat ciuilis ſcia tã
tam habent dr̃iam in natura ſua ꝙ vix
inueniũtur duo oĩo ſiłia ⁊ ex hoc hñt
⁊ cãnt magnũ erroꝛem in nĩa notitia
qð apparet de iuſtiſ que vidẽt᷑ lege ſo
la eſſe iuſta natuã vero nõ. ſed neutra
⁊ in dria ſicut multis malis apparet ðᷣ
foꝛnicatiõe ⁊ auaritia. vbi ſciẽdum q;
quedã ſũt ĩiuſta qꝛ pꝛobita ⁊ quedã
iuſta qꝛ pᷣcepta.quedã vero ſũt iniuſta
qꝛ mala ex natura ſua ⁊ quedaʒ iuſta
ex nã ſua. modo dicit phᷣs ꝙ plurima
per naturã non iuſta vident᷑ eſſe iuſta
qꝛ ſola lege pᷣcepta. Intelligẽdũ autẽ
ſur de iiienWeinle pꝛobat ꝙ böa
ſileʒ cauſent erroꝛẽ qꝛ cõis eſtimatio

eſt ꝙ bona ſint in bonũ bñtibꝰea. Itta

tñ eſtimatio in multis eſt falſa cũ ꝓpi
bona multa ſuſtmeãt detrimẽta. aliꝗ
eni iã ꝑierunt ꝓpter bona tꝑalia.pu/
ta pꝛopter diuitias aliqui ꝓpter bona
coꝛpoꝛis.puta pꝛopter foꝛtitudinem
vbi notãdum.qꝙ nullum dicu periſſe ꝓ
pter bona aie cum illa ſint in ſalutem
omni hñti. ʒ3: inferẽs cõcluſiõeʒ dicit
ꝙ amabile eſt de talibꝰ tanquã de con
cluſiõibus ⁊ cõcluſionũ terminiſ ⁊ ex
talibus tanquã ex medijs dicẽtes ⁊ ðᷣ
terminãtes groſſe ⁊ figurałr veritatẽ
oñdere ⁊ de hijs bõis ⁊ iuſtis que cõ

— — — — —

—— —

4
4

lni
un
ſeri⸗
terre
ſise
geci
lun l
Nujn
Cort
Inn
(Gn

Cragi
ens

Uinitp

ppoſitä
ſchaſbi
gemde.
pambuie
gnoſcu
litſnian
Athoius

D.
cadi
dmm
l,
l
gin
änen,
niej
danin,
r ſehin
Uſls e
usare
elon
tanimin
iſte nar
Sdict.9
ide ,
Wisſäsi
mſuege
ia Mi
nuniwe
Gimn
iut ii
nfünet
wi
N
t
nantai
is dn
ginituß
tumma
r benete
Sadcic
iuſun 19
cochiſ⸗
iy —Rr
ni lemi

4†

xuniid

ös 4 ſs r

tingũt vi frequẽtiꝰ ⁊ ex talibꝰ vt fre/

quenter cõtingẽtibꝰ tanquã ex medijſ

talia vero vt frequẽter cõtingẽtia con
bi ſciendũ ꝙ quatuoꝛ ſũt
genera rerum. vt habet᷑ 22 phicoꝛum.
Auedã ſũt ſẽp. quedã vt frequẽter ⁊

cludere

ñſemp.quedã raro.quedã ĩdifferent᷑

¶ Se vltimis ãt duobꝰnõ pᷣt eẽ ſcia.de

rebus aũt pꝛimi generis põt eſſe cer/
tiſſima ſcia.de rebus vero ſcòi gene/
ris põt eẽ ſcia nõ tñ certiſſima ſʒ vt in
pluribus vera.ſicut eſt iſta ſcia qꝛ mo
ralia non cõtingunt vnifoꝛmiter ſemꝑ

ſed vt frequẽter. Eodẽ vtiq; mõ pꝛo
batur ſcòᷣa cõcluſio que pꝛimo ſic po⸗/

nitur ꝙ debitũ eſt diſcipulũ recipe vnũ
qðq; dictoꝝ per magiſtrũ moꝛalẽ eo/
dem mõ.i. figuraliter ⁊ groſſe qð pꝛo
batur ibil Siſciplinan eni lqm̃ cuiuſ/
cũq; diſciplinati hñũ bñ foꝛmã diſcipu
li eſt ⁊ intereſt intãtũ certitudinem a
magfo inꝗrere in vnoquoq; genere in
quãtum natura illius generis recipit
⁊ pmittit.ſed vt viſum eſt moꝛał ma/

teria non recipit niſi modũ ſciendi fi/
guralẽ ⁊ groſſum. g moꝛalis diſcipulꝰ

veritatẽ hoc mõ traditã debet gratan
ter recipere. huiꝰ rõnis minoꝛ ẽ ſupe
rius declarata ⁊æ maioꝛ eſt bic poſita
que cõfirmat᷑ exẽ plo qꝛ ꝓximũ pecca
tum videt᷑ ſi diſcipulꝰ mathematicus
magrm pſuadentẽ acceptet ꝑſuaſiõe
content ⁊ ſi diſcipuł rethoꝛic a ma

giſtro demõſtratiões expectat nequa/
quã perſuaſiõe contentus.

MNuſgſq; aũt Poſtquã oñſuſ
eſt hui ſcie fructus ⁊ ꝓcedẽ
i modꝰ. Hic cõſequẽter oñ/
ditur quis eſt iſtius ſcie auditoꝛ ydo/
neusitea ꝙ płs facit tria.pꝛĩo pᷣ/
mittit pambuluz. 2. ex hoc manifeſtat
ppoſitũ.ʒ? ſubiũgit ꝓhemij epyloguz
ſcðdᷣa ibi Adcirco politice ʒ ibil Qui

eum de auditoꝛe] Dicit ergo pꝛio p

pᷣambulo ꝙ vnuſquiſq; bñ iudicat que
cognoſcit ⁊ hoꝝ eſt bonus iudex. hãc
aũt ſnĩam ter replicat.¶ Ad euidẽtiã
aũt huius querũt᷑ duo.¶ Mꝛimo quaẽ

iſtam ſniam ter replicat.22 qꝛ videtur

nugatio in hijs dictis.ille eniʒ qui bñ

iudicat bene iudicãdo ↄgnoſcit ⁊ qui

bene cognoſcit cognoſcendo iudicat.

Idẽ eni videt᷑ cognoſe idlta⸗
quare querit᷑ cauſa dicti.¶ Ad p

fertur hic ſnia ſũmẽdũ fuit tripliciter
pꝛimo indefinite quõ ſũmit᷑ in pꝛia ꝑ

ticula dicẽdo q ea que bene cognoſcũ

tur bene iudicanf. 2 ſũmit᷑ cõfuſe ⁊

diſtributiue ⁊ ſigillati dicẽdo ꝙ in vno

quoq; genere bene iudicat bene ĩ vno
quoq; genere eruditus.i.ſinguli eru⸗/
diti bene iudicãt in ſingulis generibꝰ
in quibus ſũt eruditi ſingula ſingulis
aſſignãdo. 3 ſũmitur cõfuſe diſtribu
tiue ⁊ cõiuer dicẽdo ꝙ vnꝰ in oibꝰ eru
ditus iudicat oĩia. Due vero ſnie vlti/
me ſequũtur ad pꝛimã ſᷣm euſtratium
qꝛ tota cã boni iuditij ẽ bona pᷣcogni/
tio.quare ipᷣa poſita circa vnũ genus
vel circa plura vł circa oĩia ſequit᷑ per
cõſequẽs bonũ iuditiũ. Ad ſᷣm dð.ꝙ
pcognitio de qua loquit᷑ hic pbs ẽ ſᷣm
euſtratiũ quedam guome. guomis vᷣo

vt ſũmit᷑.j.li.õ.eſt quedã experimẽta

lis notitia non per naturã ſcripturam
vel doctrinã ſed per ꝓpꝛiã experiẽti
am acquiſita que nullo mõ tranſfundi
põt in altero ſicut qui habet notitiam
de aliqua regione per ꝓpꝛiã experiẽ
tiam nullo mõ põt ſiłeʒ notitiã agge
nerare ĩ altero.h̊ aũt guome vt ibi ſũ
mitur eſt ſniatiua de iuſto epiekes ꝙ
eſt iuſtum dirrectiuũ uuſti legalis.vnð
ſicut ſe habet iuſtum epyeke ad iuſtuʒ
legale ſic iſta notitia guome ſe habet
ad pꝛudenniã iudicatiuã ⁊ legis poſi
tiuã. In hoc paſſu ſũmit᷑ guome gene
ralius pꝛo notitia experim̃tali vnicui
qʒ ppꝛia ſniatiua de quacũq; cõplexio
ne ſibi poſita ad eius materiã ptinen
te.hᷣ aũt notitia non eſt iuditiũ ſed pꝛi
cipiũ iudicij ⁊ iõ niła naatio⸗Efel
lectus eni non informatus tali notitia
non põt iudicare de veritate vel firmi
tate ſibi ꝓpoſita. Infoꝛmat tñ i vna
72

4⁰

ꝛimuz
dõ. ꝙ obiectũ notitie de quo ⁊ de qua

. J

IIBRO

4
quaqʒ; materia optime iudicabit in il
einde ibil Idcirco politice] Ex
iſto pᷣambulo mamifeſtat ꝓpoſituʒ ſub
uenis inutiliter audiet ſcòa ibi Am./
plius aũt ꝙ ſectatoꝛ] poſitiõis inutili
ter addiſcet.tercia ibi] Scòm rõnem
q ſectatoꝛ rõnis vtiliter ſciet iſtã ſciẽ
tam. Pꝛima pꝛobat᷑ ita vnuſꝗſq; in/
utiliter audiet ſine experimẽtali noti
tia neceſſaria ad intelligẽdũ audita.hᷣ
patet ex p̃ambulo. ſed iuuenis nõ ha
bet experimẽtalẽ notitiâ actuũ huma
noꝛũ que tamẽ eſt neceſſaria ad intel
ligendũ ⁊ iudicãdum rões huiꝰ ſcien
tie que de hijs tanquã de cõcluſionuʒ
terminis ⁊c ex hijs tanquã ex medijs
fiunt iſta.minoꝛ ponit᷑ in lĩa cõcluſiõe
p̃miſſal. Amplius ãt ¶ ꝛobat ſcdᷣa
cõcluſio circa quã pvłᷣs facit duo. pꝛĩo
eam ꝓbat.ſcòo ex quadã cõpatiõe de
clarat ibil Differt aũt Dicit ꝙ paſſio
nũ ſecutoꝛ exiſtens inaniter audiet ⁊
inutiliter hãc ſciam dato etiã ꝙ addi⸗/
ſcat.Hediũ ãt ad pꝛobanduz tangit
qꝛ finis huiuſ ſcie non eſt ſola cognitõ
ſed actus ⁊ operatio vnde ſic foꝛmat
ratio.vnuſꝗſq; inutiliter audit ⁊ addi
ſcit ſciam cuius finẽ nõ exequitur. Sʒ
paſſionũ ſectatoꝛ huiꝰ ſcie finẽ nõ exe
quit qui eſt bona operatio ipᷣe tñ ſecu
toꝛ paſſionũ non exequit᷑ bonã opera
tiõem.¶ Heinde cum dicitl Biffert ãt

Ih tali cõpatiõe declarat dicens. ꝙ ni

hil differt quãtũ ad audire inutiliter.
Juuenis ſ̃m etatem qui bʒ defectum
experientie ⁊ homo ſᷣm moꝛẽ iuuenił

qui babet defectum bone vite qꝛ in ta

li nõ eſt defectꝰ a tpe ſed ex viuere ſᷣm
paſſiões ⁊ exequi ſingula delectabi⸗/
lia. talibꝰ enĩ delectabilia ſequẽtibus
fit iutił cognitio.queadmodũ viriſ ĩcõ
tinẽtibꝰqui rcãm hñtes rõeʒ ducti paſ
ſione egrediuntur ab ea ⁊ per ↄñs rõ
recta fit eis inutilis qꝛ ab eis in neceſ

ſitate deſerta. SGeinde ¶Scõm rõez

ponit terciã cõcluſiõem dicẽs.ꝙ hoĩbꝰ

Fm rõem viuẽtibus ⁊ ſʒ eã operãtibꝰ

certitu

multũ erit vtile de moꝛalibꝰſcire. Iſta
cõcluſio nõ pꝛobat᷑ hic.qꝛ põt haberi
ex pꝛecedẽtibꝰ qꝛ ceſſantibus cauſis
inutilitatis ceſſat inutilitas ⁊ ponitur

vtilitaſ. Sed in tali ceſſant cauſe inuti

litatis.vt in experiẽtia que eſt in iuue
ne ⁊ malitia cõſuetudinis introducte
que ẽ in paſſionũ ſeccatoꝛe.quare iſti
ſᷣm rõem viuenti multa fiet vtilitas ex
auditu huiꝰ ſcie¶ Kõſequẽter ibil Et
quidẽ de auditoꝛe Epylogat dicta in
ꝓhemio oꝛdine retrogredo.d.ꝙ de au
ditoꝛe ꝙ debeat eſſe ydoneus ⁊ quali
ter demõſtrãdo.i.quis eſt ꝓcedẽdi mo

dus ⁊ quid vł quem finem intendimꝰ

⁊ ꝓpter finẽ quem ꝓponimus ꝓhemi
aliter dicta ſunt tanta.
¶ QAueſſtio nona.

da ſunt duo. Pꝛzꝛimo vtrũ mo
ralis ſcia ſit in pꝛimo gradu
dinis. ſᷣm vtꝝ ſit ad audiẽdum
vtilis. ¶ Se pꝛimo arguitur ꝙ ſit ĩ pꝛi
mo gradu certitudiniſ.pꝛĩo qꝛ ſcia de
re certiſſima ẽ certiſſima ſed bᷣ ẽ de re
certiſſima qꝛ de virtute vt.j. li.2? dicit
płᷣs ꝙ ẽ certioꝛ oĩ arte ⁊ oĩ ſcia ergo
ipᷣa ẽ certiſſima. 2? qm̃ illa ſcia ẽ cer/
tiſſima cuiꝰ materia eſt nobis nãłr no
ta vel tota vel quãtum ad pꝛincipia.
ſed materia huiꝰ ſcie que eſt opa iuſta
⁊ opera bona eſt nobis nãłr nota. er
go ipa eſt certiſſima.(¶ Aſſumptũ ꝓba
tur. dicit enĩ phᷣs in h paſſu ꝙ de iuſtis
⁊ bonis intendit hᷣ ſcia.pꝛincipia ve⸗/
ro que ſũt pꝛincipia oĩm iuſtoꝝ ſũt no
bis nãlr nota rakeni in pꝛicipio
decretoꝝ ꝙ ius ſeu iuſtũ nale eſt ꝙ nã
oĩa aĩalia docuit.quare tale iuſtũ ẽ no

bis naturaliter cognitũ.¶ e bonis h

idem pꝛobat᷑.qm oĩa nãliter bonũ ap
petũt.vnuſꝗſq; aũt appetitꝰ tendit in

bonũ ſᷣm ꝓpoꝛtiõem appetitꝰ cognitũ
ſed appetitꝰ intellectiuus non tendit

in bonũ niſi per intellectũ cognituʒ.ſi
ergo appetitꝰ tendit naturaliter intel
lectus pᷣcognoſcit naturałr. ¶ In op

poſitũ eſt argumẽtũ pbᷣi. ¶ Ad que⸗/

S euidẽtiã pꝛedictoꝝ querẽ

n
l
un
er
wei
D
let
iaaimn
Nan
1ai
Rhno
endin-
3pbeni

E S

moga
Aiüin
fgſripe
drſinve
dbiden
nnc
alange
v
MW.
prut
.*
mäͤg
RN
Mhaſ,
Worſi.
inpiane

. 7

uzufiin⸗
eren
nar naͤn
en n
Nonon n
cii

1

mtin
n AN

ſtionẽ ꝭ̊ dicendũ.ꝙ hᷣ ſcia eſt in vltimo
gradu certitudinis qð declarat᷑ dupli
citer. pꝛĩio qm ſũt tria genera rerũ dif
ferẽtium penes ſua pꝛincipia.ſũt eniʒ

res quaꝝ pꝛincipia per ſe ſũt determi

nata ⁊ nullo mõ impedibilia ſicut ſũt

IJ.

res mathematice que nõ hñt pꝛinci-/

pium vnde mot ſed tm̃ pꝛincipia foꝛ
malia.Et ſcia de hijs ⁊ ſiłibꝰ eſt ĩ pꝛi

mo gradu certitudinis ¶ Sunt iterum

res quaruʒ pꝛincipia ſũt per ſe deter
minata ſed per accñs ĩpedibilia cuiꝰ
modi ſũt nalia.licet enĩ vna cõſtellatõ

per ſe ſit ad vnũ effectuʒ determinata
põt tñ per aliqꝗd aliud impediri ⁊ ſcia

de talibus eſt in ſcõo gradu certitudi/
niſ. 3? ſunt res quarũ pꝛincipia ſunt
per ſe indeterminata ⁊ per ſe ⁊ per
accñs impedibilia.cmmuſmõi ſũt actus
humani.quoꝝ appetit electiuꝰ ẽ per
ſe indeterminat triplici indetermiĩia⸗/
tione vt viſum eſt ſupꝛa. ¶ Et ſcia de
hijs eſt in tercio gradu certitudinis ⁊
hec eſt ſcia moꝛalis.qm̃ ſcia tanto ma
gis eſt certioꝛ.quãto eiꝰ pꝛincipia ſũt
magis determinata minus impedi
bilia ⁊ q ecõuerſo tanto minꝰ certa.
ſed pꝛincipia huiꝰ ſcie ſũt maxie inde
termĩata ⁊ maxime impedibilia. ergo
ipa inter ſcias eſt minuſ certa. 2? qm
tria ſũt genera rerum differẽtiũ peneſ
modos eẽndi. ſũt ei res que nullo mõ
ſuſcipiũt magis ⁊ minus nec in ſe nec
ĩ ſuis ppꝛietatibꝰ cuiuſmõi ſũt res ma
Pbemanredendo ſunt res que vnico
mõ ſuſcipiũt magis ⁊ minus videlicʒ
ſm intentiõem ⁊ remiſſionẽ actꝰ cuiuſ
mõi ſũt res nãles. ʒ? ſũt res que mul
tiplici mõ ſuſcipiũt magis ⁊ minꝰ cu/
iuſmõi ſũt res moꝛales.vnꝰ enĩ actus
dicik magis vel minꝰ bonus.qꝛ magis
vel minꝰ intenſus ⁊ nõ ſolum boc mõ
ſed qꝛ circa talẽ vel talẽ materiã exer
citatus vel qꝛ tali vel tali intentiõe ex
hitus vel qꝛ in tali tpe factus ⁊ alijs
mõis ſiłibus in materijs acus idẽ pᷣt
ſuſcipere magis ⁊ minꝰ.¶ Cüc arguo

ſic. ſcia de rebuſ quarũ eſſe maxime cõ

ſiſtit in indiuiſibili ẽ in pꝛio gradu cer

titudinis ⁊ buiꝰ eſt methaphiſica. de
rebus aũt quarũ eſſe minus conſiſtit
indiuiſibili.cuiuſmõi ſunt res natura/

les eſt ſcia in ſcòo gradu certitudinis

De rebus aũt quarũ eſſe mime conſi/
ſtit in indiuiſibili eſt ſcia in tercio gra
du certitudims. huiuſmõi ãt ẽ moꝛaliſ

ſcia.quare ipᷣa nõ eſt in pꝛio gradu.ſʒ

in tcio gradu certitudinis.¶ Per hoc
ad pꝛimũ in oppoſitiõem dð. ꝙ ſcia ðᷣ
re certiſſima certitudie ptinẽte ad ob/
iectuzʒ ſcie que vʒ obiecti certitudo cõ
ſiſtit in duobus videlicʒ in ſuoꝝ pꝛinci
pioꝝ determĩatiõe nõ impedibili ⁊ ĩ

ſuo eſſe indiuiſibili.ſcia g̊ de re ſic cer

tiſſima cõcedo ꝙ eſt certiſſima. Auan
do vere dicit᷑ ꝙ virtuſ eſt certiſſima.di
co ꝙ non eſt in hoc genere certitudi/
nis. ſʒ bene eſ certiſſima certitudine
inclinatiõis ad bonã operatiõem.

¶ Ex bac ãt certitudine nulla noticia

capit certitudinẽ niſi pꝛudentia. h̊ aũt
ſcia nõ eſt pꝛudentia. ¶ Ad aliud dicẽ

dum ꝙ materia bui ſcie non eſt nobiſ

nãliter nota eo mõ quo ↄſiderat᷑ ĩ hac
ſcia ⁊ cum arguitur de iure vł de iuſto
nãli¶ Sico ꝙ iuſ nãle eſt duplex.vnũ
ſeques naturã aĩalis.aliud ſequẽs na

turã hoĩs iuſtum ſequẽs naturã aialis
n ſpectat ad iſtã ſciam niſi ꝓ q;io in

iuſto includit᷑ ſequẽte naturã hoĩs. Ju
ſtum aũt ſequẽs naturã hoĩis adhuc ẽ
duplex. vnũ eſt ꝙ nãliter eſt ſicut iuſtũ
eius oppoſitum nãliter eſt iniuſtum

¶ Aliud eſt ſic.iuſtum ꝙ eſt melius qᷓ

eius oppoſitũ ⁊ hijs duobus mõis ſũ

mendo iuſtum nõ eſt nobis nãliter co

gnitũ. Juſtum aũt pꝛimo mõ eſt natu
raliter cognitũ nõ per ſciaz ſed ꝑ quẽ
dam inſtinctum nature. quẽadmoduʒ

aĩalia dicũt᷑ ſcire tale iuſtũ ſicut mari/

feiĩe cobĩtatiõez.¶ Eũ at dicit᷑ de bo
nis dico ꝙ bonũ naturaliter appetitũ

non requirit pcognitionẽ illiꝰ boni ĩ ſe

ſed cuiuſdã rõnis cõis ⁊ ibi cãtur er/
roꝛ credẽdo eſſe bonũ qð non eſt bo⸗
num.
b

IIBRO.

(¶ Aueſtio decima.
E 2 videtur. ꝙ hec ſcia non
ſit oĩ hoĩ vtilis ꝙ non eſt iu/
neni vtilis ppter inexperien
tiã vite.vt dicitur in textu nec paſſio/

num ſectatoꝛi ꝓpter malitiã cõſuetu/

dinis introducte nec rõem ſequenti ⁊
bene viuenti qꝛ iam hʒ finẽ ⁊ fructuz
ſcie videlicet bonã opationẽ.¶ In op
poſitũ videt᷑ ꝙ ſit vtił inueni ꝑ hoc ꝙ
