recipiẽti vłr.qꝛ plus uellet ſi poſſet ac
cipe ⁊ reddẽ ſie uſura qᷓ; cũ uſura: ſed

neceſſitas cogit eũ. uult pticulariter

pꝛo iſto caſu neceſſitatis ſue.⁊ ſic po
teſt dici ꝙ contractus ẽ mixtus qᷓũ ad
vnam partem ex voluntario ⁊ inuolun

tario.item ꝙ non ẽ cõmodus ymo da⸗

mnoſus.qꝛ ſecundum foꝛmã pacti iſte

Uicntnpi
chiuäm
homnn
M.two
geclcr oe
uopernon

openoit

YVS
ſſurn
WVMiae

unfetngunn
ensmeume
EoAM

ſſcebiureſe g
factancodem

ginnugn
(eikm anus
Mmeſtberir
Eephnzen
Amanranien

MNtaemetde

ſpetnl nüte

egnnin

ünifi,
inmistſtn
müceingn,

n

edind Nmhr
nedineſclnin
mm. Kng
eäinig
NNalr ii
8NNitſirdins
aimniiimiin
1sirnirn
Nurvnmi
iimraffneit
AlNercidhenr
enmue

debirezn dan

mütie
origialonei
re oni; tn
imranoint
cin donninſ
iſt in bn
icrsengr

ecunsn
leßzmit

inmnsiiitin⸗

tuito per moduʒ doni non tamen ex

IIII.

plus debet reddere S accipere. Nec

eſt attendendũ ad ſequentem rei euẽ

tum. qꝛ euentus ſequens contractum

non iuſtificat pꝛecedentem. ¶ Ad ſe
cundũ dð. ꝙ nõ omnia in iure permiſ
ſa ſunt bona ⁊ licita. qꝛ quedam non

tanquam bona.nec ſicut boneſta. ſed

tanquam in quibuſdam caſibus ne/
ceſſaria ꝓ eo ꝙ, ex defectu humanita
tis⁊ phylantropie diues nõ vult pau
peri ſubuenire. Et bᷣ videf cauſa per

miſſionis vſurarum. (Ad tercium di

cendum. ꝙ quicquid licet recipẽ. licet
velle.ſed non cum pacto recipẽ.qꝛ il/
lud qð recipi põt vt donum.nõ poteſt
recipi ut debitum. Nunc autem ſic eſt
ꝙ pactum pꝛoueniens tollit rationem
doni. ⁊ ponit rationem debiti.Et iðo
creditor poteſt velle remunerari gra-
r moduʒ pacii. (L.i.
Igebitur autẽ vtiq; ]. Supꝛa
determinauit de liberalitate.
V pic autem de magnificentia.
manifeſtanſ pꝛimo que ſit materia ma
gnificẽtie. ſecũdo que ſit oppoĩta ma
gnificentie ibi.. alis aũt habitus ʒ·

bito pe

que ſit ſoꝛma magniſicentie ibi. a
gnificus aũt ſcienti. 4 que ſit foꝛma

banauſie ibi. Superabundans aũt.
I?que ſit forma paruificẽtie ibi. Par
uificus aũt] Geque cõuenientia banau
ſie ⁊ puificentie ibi. Sunt igit᷑ habitꝰ

hij]. Aſateriã autem magnificentie
manifeſtat. pꝛimo in generali pꝛopo

nens intẽtum ⁊ cauſam intenti ⁊ di/
cens.ꝙ poſt tractatum de liberalitate
videbitur eſſe conſequens pertraſire

tractando de magnificentia. Cuius caã

eſt. qꝛ ipſa magnificentia didetur eſſe
quedam virtus circa pecunias circa
quas eſt liberalitas.vt viſuzʒ eſt.ẽ.qua
re pꝛopter puenientiam haꝝ virtutuʒ
in materia videtur eſſe rationabile ꝙ
poſtq; actuʒ eſt de una:agat᷑ ẽt de alte

ra. 2: lbi. MHõ quẽadmodũ libaluaſ.

In ſpetiali mãifeſtat materiã magnifi
cẽtie de qua pꝛio ꝓponit.ʒ.concluſio/

4

nes.2: iducit ꝓbationẽ ibi. Qui aũt t
puis . Intẽdit ꝗ has.ʒ.cõcluſiões.q
magnificẽtia ẽ circa magnitudinẽ ſum
ptuũ.ꝙ ẽ circa magnitudinẽ operũ.q;
ẽ circa magnitudinẽ dignitatũ.pꝛiaʒ 2
cluſionẽ tollit ex differẽtia liberalitaᷣ
⁊ magnificẽtie.d.qꝙ qᷓ;uis magnificen
tia ſit circa pecunias:circa quas eſt li/
beralitas.nõ tñ quẽadmodũ illa.qꝛ li
beralitas extẽdit ſe ad oẽs opõnes qͥ

ſt i pecunijs ſiue ſint magne ſiue pue.

ſiue ſint acceptõeſſiue datiões.ſiue ex
penſe quãtecũq;.magnificẽtia tñ nõ ẽ
miſi circa ſũptuoſas opõnes.Et ſic hẽ
mus pꝛimãũ cõcluſionẽ.ꝙ magnificen/
tia ẽ circa magnitudinẽ ſumptuũ. ſᷣaʒ
ponit ibi. In hijs aũt J.Quã colligit

ex excellẽtia magificẽtie ſuꝑ libẽalita
tẽ dicẽs. ꝙ i hijſ opõibꝰ ſũptuoſis ma

gnificẽtia exce llit liberalitatẽ ĩ magni
tudine rerũ ĩ quas pecunie expẽdũtur
quẽadmodũ ipſum nomẽ magnificen

tie ſubſignificat ſm ſuam cõpoſitionẽ
vel etbymologiã.qꝛ magniſicẽna dici

tur quaſi efficiẽtia magni opis.(Qð

aũt ita ſit in re nõ ſolum in nomine.pꝓp

bat ex pꝛima cõcluſione in qua dictuʒ
eſt.ꝙ magnificentia habet ſumptuoſi
tatem.decẽs autem ſecũdum virtutem
ſumptuoſitas non eſt niſi fiat in magni
tudine operum. ſtultum emm eſſet ?
vicioſum ſumptuoſe expendere in puo
opere. quare patet ſecunda concluſio

magnifice ntia eſt circa magnitudi/

nem operationum. Tertiam ponit ibi
LAEagnitudo enim .. QAuam colligit

exponendo magnitudinez ſupꝛadicãʒ

d. ꝙ magnitudo de qua bic eſt ſermo
dicitur ad aliqꝗd.i.relatiue.qð appaẽt
qꝛ non debet idem eſſe abſolute ſum⸗

ptuſ trierarche.i.pꝛincipi nauis habz
tis tres re morũ oꝛdines ⁊ archiethe
oꝛo.i.pꝛincipi ſpeculationis.quia ille
trierarcha dictus a trieris.ꝙ eſt nauiſ

bellicoſa habens tres remoꝛum oꝛdi
nes.⁊ archos.ꝙ eſt pꝛinceps. quaſi
pꝛinceps trieris.vel trierum plurium

ille inquã trierarcha ẽ pꝛiceps bellic

P

V IIBRO

q maximoꝛũ ſũptuũ.ſed architheoꝛ di

ctꝰẽ ab archos.qꝙ ẽ pꝛiceps ⁊ theoꝛos
ꝙ ẽ ſpecło.quaſi pꝛiceps ſpeculatnõis
iſte inqᷓ; eſt pꝛinceps ſcolaſticꝰ ⁊ non

eſt tãtoꝛũ ſumptuũ.quare magnitudo

non ſũmit᷑ bic abſolute pꝛo aliqua cer
ta quãtitate. ſed ad aliquid ⁊ relatiue
.i.pꝛo ſufficienti ꝓpoꝛtiõe ad dignita
tem pꝛincipatuũ.ſtatuum ⁊ cõditionũ
inſigniuʒ perſonarũ. Et ideo conclu/
dit per modũ correlarij.ꝙ decens ma
gnitudo relatiue dicit᷑ ad ipſum qui ex
pendit. ⁊ ad illud opus in quo expen
dit ⁊ ad negocia diuina. vel hũana cir
ca que expendit in quibꝰ attendit᷑ ter
tia magnitudo.ſ. dignitatũ de qua eſt

ʒe. concluſio.(¶ Eſt ergo ſciendũ.ꝙ ma

gnificentia m intentionem electionẽ
æ executioneʒz bhabet. 3. materias. pꝛi
ma eſt ſup qᷓ; pꝛimo fertur intẽtio que
dici põt mã obiectalis ⁊ h eſt magni
tudo dignitatum qꝛ magnificꝰ ſᷣm ma
gnificentiam:pꝛimo intendit ſe bene
babere ad illam magnuudinem dimi/
nam vel huanam. 2 eſt ſuꝑ q; pꝛimo
fert᷑ electio que dici põt mã operabiliſ
qꝛ magnificꝰ intendens ſe bene habe
re ad magnitudinem dignitatũ: eligit
magnitudinem operationũ qᷓ; decent᷑
efficiendo bene ſe habeat ad quaſlibʒ

dignitates. Lercia eſt ſuper qᷓ; primo

fert᷑ executio:qͥ dici poteſt iſtrumenta
lis.qꝛ magnificꝰ non poteſt attingere
dd magnitudineʒ operationũ ſine ma
gnitudine ſũptuũ. &t ideo in exequẽ
do incipit a ſumptibꝰ ⁊ per ↄns ma⸗/
gnificꝰ reſpicit magnitudinem ſũptuũ
pꝛopter magnitudinem opatuionum ⁊
iſtaz pp magnitudinem dignitatũ.
Deinde ibi.. Qni aũt in paruis..Ad
triplicem concluſionem pꝛopoſitam in
ducit pꝛobationeʒ que talis eſt. magni
fic dicit᷑:vel ille qui ̃ᷣm dignitatem ex

pendit in operibꝰ paruis.vel ille qui ĩ
mogderatis ⁊ mediocribꝰ. rel ille qui

in magnis.ſed non ille qui expendit ĩ
parms nec ille qui expendit in mode
ratis dicit᷑ magnificꝰ. poſito etiam ꝙ

tantũ expenderet.quantũ ille qui eſt

vere magnificus. ſi tamen h̊ faceret

per partes ⁊ per vices multociens dã
do vſq; ad quantitatem quam magni
ficus expenderet ſemel in opere vno.
quare ſequit᷑ ꝙ ſolus ille dicitur ma/
gnificus qui ſecundum dignitatem ex
pendit in magnis.vt exponetur inferi
us. Iſte etiam magnificus dicet᷑ libeã
lis.qꝛ omnis magnificus dicitur libe/
ralis.non omniſ tamen libeãliſ dicitur
pꝛopter b magniſicus niſi cum libera
litate ſit operatiuus magnoꝛum ope/
rum. ¶ DZeinde ibi. alis auteʒ ha

buus J. Hanifeſtat oppoſita magni/

ficentia.d.ꝙ defectus pꝛedicti habuꝰ

qui dicitur magnificentia.i.habitus ðᷣ

ficiens ab habitu.magnificentie voca

tur paruificentia. ſuperabundatia ve

ro vocatur bananſia.a lanos grece.ꝙ

eſt foꝛnax latine.qꝛ banauſia vel ba/
nauſus eſt quaſi foꝛnax conſumptiua⸗

Dicitur etiam apyrokalia ideſt inex
piẽtia ł ipitia.ab a ꝙ ẽ ſũ ⁊ pyrokalia

ꝙ ẽ experientia boni vel bonarum ex
penſarum. quaſi ſine experientia bonrr
⁊ quecunq; tales diſpoſitiones nõ ſu·
perabundantes nec excedentes ma
gnificentiã in magnitudine operuʒ ec·
ca negocia circa que opoꝛtet opea

ri magna: ſed excedentes eam in ne

gotijs in quibus non opoꝛtet operari

magna. ? modo quo non oportet ope
Aarin eeanetama wae e io nuni
ad magnitudinem dignitatum. „. ffagnngbi
iſtis autem.ſ. banauſia c paruificen-
tia dicet poſteꝛius cum dictum fuerit

rari tanta pꝛeclare:quia nõ atten

de magnificenuiuuaags
gnificis autem ſcienti...
Wanifeſtato que ſit mate
ria.⁊ que ſint oppoſita ma·
ie. hic conſequenter maniſe.

ſtat foꝛmam v modum magniſicenl

Primo autem manifeſtat eam. ſub. ĩðs8.
conditionibus ſecundum quas magn (Anſentn
ficus operatur. 2? interponit manifòÖfa umnſvzie

tionẽ matie obiectał. idẽ magnitudi,
umgngin

nis dignitatum circa quas magiificus Se

—l

lett⸗

ideſom

glilktii
tvedep⸗
iftanmn
pilenti
pbicopesda
lf uc̃
ouaererpe
guine
peckon,
ſesia
ntadß
ſngim
inſg fſ⸗
Ge. Nödno
Anochenin
Gie ſaen
Nuguhirei⸗
glinhnoliip
GPiomnellal
ſlteifni
ytopahlb'
nniſM⸗

—

—
V—
S=SS=S

4
.
1

e cos ſye
henrebon
ligſengfia
ſceſegipo
ſniPrair-
Nornnce
Acbgſtdggii
Kpenonntun

Ggnetonsna
Phussonep
lilaantg
eninerilzn
flaniſtiſn⸗

mngſmni
ftinen 8
Auing il

erecöen

nen n „
Mnn
Micszi
Miasdant
nlbell
manſbe
TAsu
ippeſta
edii
entaida
Mien
nnehmun
ninale

banuitn

iiun in
begiſt ut
Aborifelonan
lürapenmnn
1 ino
lenib
imanechanh⸗
dNun
Ntedentsenn,
on oenel
omiſe
ergul⸗
nginmn/
Guuſat fuie
Rʒ non;

fos e 6
in
ceſs
aipen
ntin
S

ſaag

at

65 ℳ

—

IIII.

opat ibil Eſt at ſũptr 3: cöplet tra
ctatũ de foꝛma ſᷣm quã magniſicꝰ opa
tur ibi. Et ĩ ſingulis docẽs]. Pꝛia

cõditio ẽ de potẽtia expendẽdi.2 de
potẽtia opandi. alie tres de modo ex

pẽdendi.⁊ vltie tres de mõ operandi
vbi o ptes ĩcipiãt uidebit᷑ ᷣ legẽdo.
Eſt ᷓ pꝛia cõditio.ꝙ magniſicus põt
pꝛudẽter expẽdẽ magna. Et i hoc al

ſimilat ſcienti artifici qui põt puidere

⁊ p̃ſpecłari.quał ⁊ quãta mã deceat

opꝰ eiꝰ. Sic eni iſte magniſic põt pᷣ/

ſpeckłari ⁊ ad b detmiari. quata ſũma
2 q́;ta magnitudo pecuũie deceat opꝰ

eius. pp ꝙ põt pꝛudẽter expẽdere ma
gna. 2? cõditio que ponit᷑ ibi. LAuẽ
admodũ eni ĩ pꝛincipio. Eſt ꝙ ma/
gnifieꝰ põt pꝛudẽter opari ⁊ pficere
magna. hãc aũt ppᷣs colligit ex p d.
quẽadmodũ ĩ pꝛicipio diximꝰ.i.iĩ ꝓlo

go iĩ parte illal Zifferẽtia vero quedã
videt᷑ eẽ finiũ .Hitꝰ determinãt᷑ opõ
nibꝰ ⁊ opabilibꝰ quoꝛũ ſũt hitus taq;ᷓ

obiectoꝛũ.¶ Hijs gᷓ determiĩant᷑ taq; fi

nibꝰ ꝓp quos ſũt et tanq; obiectis a

quibuſ ſpẽm trahunt. Hoc O ſuppõito

ſic ẽ. ꝙ ſi upt'magikfici magni ſũta decẽ
tes. quaẽ ſeꝗt œ opa magifici eĩt talia

—— —

.i.magᷓ ¶Hoc aut pbat ex pᷣmiſſis ar
guens ita. opus magnifici oʒ eſſe tĩ

ac tale. ꝙ ſit dignũ ſumptu.qꝛ ſumptꝰ

eſt ppter opus tanquã ꝓpter finem.
fed ſolũ opꝰ magnũ ẽ dignũ ſũptu ma

gifici ꝗ magn ẽ. vt pʒ ex pꝛia cõditõe⸗
quare ⁊ opus magniſici erit magnum
Hnius rõnis ponit pꝛimo concluſionẽ

ibi.¶ Zalia vtiq; l.2? minoꝛẽ ibi. Sic
enim erit].ʒ3 maioꝛẽ per modum coꝛ⸗/
relarij ibi. Quare opuſ.Et addit vl
timo.ꝙ ſumptũ opoꝛtet eſſe dignuʒ i.

ſufficientem pꝛo ope. vel eniam ſupa/
bundare. qꝛ melius ẽ aliquid ſupereẽ

opere cõpleto.quã aliꝗd deeſſe opere

incompleto. Cres auũt ↄditiones ſe/
quenteſ de mõ expendendi que bꝛeui

ter ponunt᷑ ibiſ Conſũment aũt talia

HSunt.ꝙ magnificus expendit cũ bona

itentiõe.ꝙ expendit cum delectatione

ꝙ expendit cũ emiſlione.pꝛie due ſũt

cões omni virtuti.qꝛ ois virtꝰ operat᷑

cum bona itentione.ſ. boni opis gra⸗

tia ⁊c cũ delectatione vt.S.li 22 z3 ve
ro ꝓbatur ex oppoſuo qꝛ. ſ. diligentia
rõcinij que reddit hoiem nõ emiſſiuũ
ẽ paruifica ⁊ nõ magniſica.quare ma
gnificus abſq; illa diligẽtia ẽ affluent
emiſſiuus. 6 conditio que ponit᷑ ibi.
LEt quałr optimum jeſt. qð magni
ficus in operãdo magis ẽ intentus ⁊?*
magis ſtudet ad magnitudinẽ vecẽtiã
operis quã ad cuſtodiam facultatis.
Dicit ꝙ iſte magnific' intendit ⁊ ſtu
det vtiq; magis qualiter opus ſuum
ſit optimum ⁊ decentiſſimũ magnitu⸗
dine. quam quaxr ipᷣm perſiciat tan⸗

to pꝛecio. vel qualiter mimo pꝛetio in

quo fiet cuſtodia facultatis. Cuius cã
eſt qꝛ finis magnificẽtie ẽ optima ope
ris magnitndo. pꝛecium aũt ⁊ ſi umptꝰ
ſunt ad iſtum finem. vnuſquiſq; aũt be
ne operãs magis ſtudet ad plen atti
gennam finis ſin quã alicuius eoꝛum
que ſunt ad fine m. quare magnificus
ſtudioſioꝛ eſt ad decẽtiam operis quã

ad cuſtodiam pecumiarie facultatis.

reconditio que ponitur ibi. Heceſ⸗
ſarium aũt ]. Eſt ꝙ magnificus in ope

rando vtitur liberalitate ⁊ banc con/
ditionem tradit per modum remotio⸗

nis dubij. qꝛ poſſet aliqs dubitare an
magnificus non multum intentus ad
cuſtodiam facultatis eſſet pꝛodigus.
Et dicit ꝙ non. imo neceſſarium eſt ip
ſum eſſe liberalem. Cuius cauſa eſt.

quia liberalis expendet que opoꝛtet
X vt opoꝛtet. Sed magnum opus ma
miliet eſt in hijs. ſicut finis ĩ bijs que
ſunt ad finem: quia illa oʒ ⁊ ſic etiam
opoꝛtet expendi pꝛopter opus ma⸗

gnum magnifici. Et bec eſt magnitu⸗
do per magnificum intenta.circa hec
autem que pꝛopter magnitudinem
magnificam expendunt .exiſtit libera
litas. quare neceſſe eſt magnificum
liberalem eſſe ⁊ liberalitate vti ⁊ rõe

ſic foꝛma. Ois virtus exiſtẽs circa ali

p5

IIBRO.

quẽ finẽ:vtit᷑ virtute operãte circa ea
que ſũt ad illũ finẽ. Sed magnificẽtia
exiſtit circa magnitudinẽ opum:que fi

nis eſt ſũptuum circa quos opat᷑ libe
ralitas.quare magnificẽtia vtitur libe
ralitate. Huius rönis maioꝛ hẽt᷑.õ.
li? i ĩ pꝛologo.mĩoꝛ aũt hẽtur hic cuʒ
cõcluſione.Et patẽt ꝑ iam dcã. ð cõ
ditio que ponit᷑ ibi.. Et ab equali ſũ
pta.Eſt ꝙ magnificꝰ ex equali ſũptu
faciet opꝰmagis magnificũ qᷓ; quicũq;
nõ magnificꝰ. Pꝛimo ergo põit cõdi
tionẽ ⁊ pʒ 2: ad pꝛobãdum eã ſubdit
vnã diſtinctionẽ.d.ꝙ nõ ẽ eadem virt
.i.vltimũ bonitatis ⁊ perfectionis in
poſeſſiõe ⁊ in ope.qꝛ virtus poſeſſio/

nis ẽ eſſe dignũ plurimo pᷣtio: t hono

ratiſſimũ.qꝛ valde appꝛeciatũ in viſu
⁊ eſtimatiõe homĩm.quale ẽ aurum ĩ
ter metalla.ꝙ ẽ pꝛetioſius ceteris.qꝛ

magis rarum ⁊ honoꝛatius qꝛ magis

eſtimatum. virtus autem operis eſt nõ
eſſe pꝛetioſum.qꝛ nullo pꝛetio compa
rari poteſt nec eſſe per bomines eſtia
tum.qꝛ eſtimari non poteſt. Sed eſſe

magnum bonitate. ⁊ bonum magnitu

dine. 3 hac diſtinctione pꝛemiſſa
pꝛobat conditionem pꝛopoſitam.oſtẽ

dens.ꝙ magnificẽtia ſit virtus non in
magnitudine ſumptus:ſed in magni⸗
tudine operis.faciens ⁊ ponens i a

vltimum de potentia.arguit ergo ſic.

magnitudo pꝛopꝛie magnifica eſt ad

mirabilis:Sed ſola talis magnitudo
operis eſt admirabilis. ergo ipſa ſola
eſt pꝛoprie magnifica.ſic ꝙ in ea con
ſiſtat virtus magnificenne.¶ Hec ra

tio eſt in ſecunda figura ex duabus af
firmatiuiſ.⁊ non tenẽt niſi addẽtur di
ccio excluſiua que daret alteri pꝛemii

ſarum ⁊ concluſioni vim negationis.

Huius ergo rationis pꝛimo ponit
minoꝛem ſecundo maioꝛeʒ ibi..Aſꝰa

gnificum. Tertio concluſionem ibi.
¶Et eſt virtus . Et patet littera.
Nectio decimatercia⸗“
t autem ſumptuum ſ. Oſtẽ
ſa foꝛma ſecundum quam ma

gnificus operatur. Hic agit philoſo⸗
phus de materia circa quaʒ operatrr.
Pꝛimo ponens ſup vnũ regulä

⁊. 2: exponẽs eaʒ ibidẽ.. Puta circa

deoſ.. Dicit ;. ꝙ magnitudo magnifſi

ca ð qua lĩmediate actũ ẽ.eſt magnitu
do ſumptuum qui fiunt circa illa ma/
gna.qualia nos eſſe dicimus honoꝛa⸗

dilia. Eſt enim ſciendum ſicut. ö. tac/
tum eſt. ꝙ magnitudo ſumptuum oꝛdi
natur ad magnitudinem operum æ h;

ad magnitudinem dignitatum. Et qꝛ
hec magnitudo ſᷣm ſe eſt honoꝛabilis

ideo etiã magnitudo operum eſt bono

rabilis.⁊ vltimo magnitudo ſumptuũ
dici põt honorabilis. ¶ Eñr ibi. Pu
ta circa deos ]. Que ſunt illa ſecunduʒ

ſe honorabilia.que.ſ.ſint digna ma/

gnitudine operum ſumptuum. Et

ponit quinque genera rerum. pꝛimo
diuina. ſecundo humana cõſequentia

ibi.. Et quecunq; ad comune ſ.Ter⸗/

tio pꝛopꝛia ſemel facta ibi/ ꝛopꝛio
rum autem QAuarto obſequia ſolénia
ibi.] Et circa ꝙ tota ciuitas.. Auinto

diuturna edificia ibi. ARanifici autẽ
⁊ habitationem.
ꝙ cũ multa dicamus honoꝛabilia.pꝛio
tamen dicimus ea que ſunt circa deos
dona repoſita.ſicut ſunt oblationes ⁊
temploꝛum pꝛeparationes. ⁊ etiam

ſacrificia ſeu imolatiões.⁊ vniuerſaxr
ſimilr oĩia que fiunt circa omne vel
qõcunq; diuinuzʒ ⁊ ſi babeas demonũ

lege ſic circa omnes.ꝙ eſt demonũ.i.
deoꝛum cultibus dedicatum. ¶ Se

res deos ĩ comunitate populari.quos

vrocabant vniuerſaliter demones.i pe

ritos ⁊ ſcientes.ita ꝙ nomen demõis
apud antiquos ſemper ſonabat in bo
num. Rontea vero fuit cõpoſitum
cũ cacho.⁊ dictum eſt cachodemon.i.
malus vel malignus ſciens. Et etiam

cum Ralo. æ dictum eſt kalodemon.

ideſt bonus ⁊ pius ſciens. ¶ Hunc
autem apud medernos pꝛo eodem
habetur demõ ⁊ cachodemõ quia cõi

Sicit ergo pꝛzio.

dum eſt enim. ꝙ genules colebant pauu

.

Guſmretmn
gugnuſtin
weſapoe
Ncengn
Nochopenen
Aue pls ne

Rinoreſobebe

lie telnura
ticcnnurcl
boltumt
Ekiammuſn
ſonznagn
nnnenlee
Peminsauen

—

uuibpepen

ſtgdemmg.

Apſrfenand
Hghnilhr

Lemuningne

Iennnnildenn
uirſigr igt

Ebnme guchn

“ pünd.g,
ſtinii

mnibus deder

ſmpnsens⸗

Ieiamqumme

cmmmeigim
Eensin Pſeſon

nprns 1ee

no

R
mäne

gndt
nleikri

lui

lnne

miimnt

em
d
Nindl
nchen i
drs,,An
uu Eatri
1IBane
msMnilf
A e imtciat

n obletn

Gmmm,
Enöes1 ſind
funcind an
ſieum

anſe

giter expendere
In omnibus autem ocet qui debe/

IIII.

ter ſonat in malum ſicut apud pꝛio
res ſemper ſonabat in bonum. loquik-·
ergo philoſophus ſᷣm modum populi

tempoꝛis ſui. Ipſe nãq; vnum ſolum
deum credidit.vt patet.S. phiſicoꝛum

i2 methaphiſice. t hunc ſolum di

cit eſſe colendum æ magnificandũ. vt
patet pꝛimo de celo ⁊ Bamdo of⸗

ſequenter ibil Et quecũq; ad cõe po

nit ſcðz genns rerum honoꝛabiliuz in

quibus debet expendere magnificus

Et pꝛimo facit h.ꝛ: docet qui debebãt
in talibus magna expendere ibi.. In

omnibus autẽ Dicit ergo pꝛio. ꝙ poſt

diuina ſunt etiam bonoꝛabilia bũana
cõia.puta ſi alicubi pꝛo bellica pᷣpara

h̊ documẽto ĩfert.ꝙ inops nõ erit vtiq;

magnificus in expendẽdo exteri quõö

cũq; ſe habeat in eligẽdo interius.u

ius cauſa eſt. qꝛ non ſunt ei opes mui!
te:de quibus poſſit decenter expende
re ſʒ dicat.Non babet vnde ſuu,ʒ pau
pertas paſcat amoꝛẽ. Si autem attem

ptet expendere erit inſipiẽs ⁊ nõ ma

gnificus.qð pꝛobat.quia operationes

Fᷣm virtutẽ fiunt rcẽ ᷣm ꝙ oʒ ⁊ ſʒ ꝙ di
gnũ eſt: ſʒ h̊ fieret pꝛeter dignitatem
⁊ pꝛeter opoꝛtunitateʒ: quia preter il
lud ꝙ opoꝛtet. quare:ſi fieret non fie

ret magnifice ſed inſipienter.( HMu

tione vel pꝛo ponte: vel hoſpitali vel

pꝛo quocunq; magno reipublice com
modo opoꝛteat largiri ⁊ contribuere

ius rõnis pꝛimo ponit concluſiõeʒ. 2

minoꝛẽ ibil pꝛeter dign ⸗ maio/⸗
Moõſequenter

rem ibil Scðõm virtutẽ

ibil Pecenter aũt ]. Infert qui debent

quale opus pꝛeclare fieri opoꝛtet vel

eſſe trieris pꝛincipẽ pꝛo cõitate.in cu/

vł etiã cõuiuare ciuitatẽ in regreſſu cũ

ius ingreſſu debeat ipᷣe pꝛinceps ma-
gnifice feſtinare commilitones ſuos:

de ſpolijs hoſtium fuerit ditatus abun
de. hec ei omnia ſunt honoꝛabilia. in

quibus viruʒ magnificuʒ opoꝛtet lar/
onſequenter ibil

ant in talibus expendere. pꝛimo auteʒ
dat ſuper hoc vnuʒ documentũ. Scðdo
ex eo infert qui non debent in talibus
expendere ibil Pꝛopter qð inops].
TZercio infert qui debẽt in talibus ex/

pendere ibi Decet autem eos QAuar

to infert ſuper bijs bꝛeue epyloguʒ ibi
LAEaxime quidem igitur. iei

ergo pꝛimo. ꝙ quemadmodum di/

ctum eſt circa pꝛincipium lectionis in

omnibus debet referri ad expenſas

⁊æ ſumptus quis eſt iſte qui expendit
4 etiam quarum quantarum poſſeſ⸗
ſionum eſt. qꝛ bona que habet expen
dens in poſſeſſioinbus: debent eſſe di
gna tantis ſumptibus : opoꝛtet enim
ſumptus ⁊ expenſas decere non ſo/

faciẽt

lum opus ges quo fiunt.ſed etiã ipſũ

eñr ibi. Pꝛopt qò imnops jex

expẽdere magnifice.d.ꝙ expenſe ma
gnifice decent eos qui ſunt diuites qui
bus bona tpalia exiſtunt vel per ſeip/
ſos ſi ipᷣimet lucrati ſunt:vel per ꝓpge⸗/
nitoꝛes qui eos heredes fecerunt vel
alios extraneos qui iſtis bona pꝛedcã
dederunt vel legauerunt.hos inquam

decent tales expenſe. Et etiam decẽt

viros nobiles genẽ ⁊ gloꝛioſos digni

tate qui ſcilicet ſunt in dignitatibꝰ con

ſtituti ſicut ſunt reges ⁊ pꝛeſides pꝛo

uintiarum ⁊ rectoꝛes ſeu pꝛincipes ci

uicatum. hos ergo decent expenſe pꝛe
dicte ⁊ quecũq; opera vel ſimilia. om
nia nãq; h̊ habent magnitudineʒ ⁊ di
gnitatẽ. quare requirũt in opantibus

magnitudinem facultatum: vt ſunt di/

uites v magnitudineʒz dignitatum. vt

ſunt gloꝛioſi vel nobiles. ¶ DBubium
enim eſt. vtrum decens ſit ignobilem

ruſticum nouiter ditatum talia facere
quãuis poſſit.¶ Cõſequẽter ibi Ma⸗

xime quidem Infert epylogũ.d.ꝙ ta

lis ſcilicet diues ⁊ nobilis ⁊ gloꝛioſus

erit vel eſſe debebit maxime magnifi⸗
cus ⁊c ꝙ in talibus factis circa diuina
æ circa cõia negocia erit maxime ma/
gnific entia. quẽadmodũ dictũ eſt. ⁊ B
ſut maxia ⁊ bonoꝛabiliſſima int cũcta

IIBRO

opera extrinſeca diuina naturaliter ⁊c
ſupernaturaliter ſunt honoꝛabiliſſima
ot. j. li. 6? Cõia vero bona q;to cõioꝛa
ſũt: tãto diuinioꝛa ſũt.vt..li.ʒᷣ ĩ plogo
¶ Eñr ibi.. Nꝛopꝛioꝝ ãt NPonit ter/
ciũ genꝰ rerũ honoꝛabiliũ in quibꝰ de
bent fieri expenſe magnifſice.d. ꝙ de
numero negotioꝝ ⁊ opeꝝ ꝓpꝛioꝝ illa
ſũt nobilia que fiũt ſemel in vita: ſicut
ſunt nuptie ⁊ acceptio militie ⁊ alia ſi
ſunt talia. ¶ Eñr ibi &t circa ꝙ J. Po
nit quartũ genꝰ.d.ꝙ etiã ſũt honoꝛa⸗/
bilia obſeꝗa ⁊ ſeruitia ſolẽnia que ſũt
illa circa que tota cinitas ſtudet vł illi
qui ſũt in dignitatibꝰ conſtituti.puta ſi

ciuitas vel rcõꝛes ciuitaᷣ debeãt face⸗/

re ſolẽnes ſuſceptiões peregrinoꝝ ma

gnatoꝝ ſicut fiũt in aduẽtu nouo reguz

vel alioꝝ pꝛincipũ vel miſſiões ſolẽni/

um enſennioꝝ⁊ datiõeſ ⁊ retributiõeſ

ſi ip̃i talia ab alijs alias ſuſceperint.
magnificꝰ enĩ non eſt ſumptuoſus er/
ga ſeipCʒ:ſed maxiĩe circa cõia que ꝗdẽ
ſũt cõia vno de duobꝰ mõis:qꝛ ſũt cõia
que fiũt cõitati ſicut in 2? genere vlł fi⸗
unt a cõitate ſicut in h̊ ꝗecgenere reruʒ
honoꝛabilium. ¶ Eñr ibil agnifi⸗
ci autem Ponit quintũ genꝰ.d. ꝙ ma
gnifici eſt vel mtereſt hitatiöem p̃pa/
rare ſᷣm decẽtiam diuitiarnm:quia hec
hitatio eſt quidam magnus oꝛnatꝰ ho
minis ⁊ circa h̊ decet ſumptus facere
magis tamen ⁊ maxime circa illa que
ſunt diuturna opera:qꝛ illa ſunt ſingu/
lariter optima ⁊ ſumptibꝰdigna. Cõ
ſequẽter ibil Et in ſingulis decẽſ ꝓpoſt
qᷓ; ſub. S. cõditionibus tradidit foꝛmaʒ
⁊ modũ operatiõis magnifice.⁊ poñt

qᷓ; notificauit materiam ⁊ magnitudi

nẽ dignitatum. cõplet tractatũ de foꝛ/
ma ⁊? modo operandi ponens ⁊ expo
nens ſupeꝛ hoc vnam regulã genera/
lem. d. ꝙ magnificus ſm magnificẽtiã
ſuami ſingulis generibus rerum nobi
lium ⁊ honoꝛabilium faciet opus de/
cens ⁊ congruens illi rei ⁊ in ſingulis
operibus faciet ſumptus decentes ⁊

operibus congruentes.cuius cauſa eſi

quia non congruit facere idẽ opus ad
honoꝛem deoꝛum ⁊c ad honoꝛem ho/
minũ nec idem opus pꝛo templo x p
ſepulchꝛo.Et idem eſt iudiciũ in ſum
ptibus:quia nec hijdem nec equales
ſumptus congruunt operibus templi
⁊ operibus ſepulchꝛi. Decentia vero
magnifica in ſingulis generibus talis
eſt.ꝙ magnificus in vnoquoq; genere
faciat opus magnũ ſic ꝙ in magno ge
nere.i.ĩ magnaꝝ reruʒ genere faciat

⸗ .

opus magniſicẽtiſſime magnum.puta

circa deos vel circa rempublicam: ?
in hijs rebꝰ que non ſunt maxie faenat

opꝰ ꝙ in eaꝝ genẽ ſit magnũ.(¶ Seinð
ibil Et differt pꝛo intelleciu ⁊ expo⸗
ſitiõe regule diſtiguit de magno ⁊ ma
gnitudine dicẽs.ꝙ differt magnum in
opere ab eo.ꝙ eſt magnuʒ in ſumptu

Qð pꝛobat qꝛ ſpera.i.pila iactabilis

⁊ lecticus.i. ampulla de auricalco ſi
fuerit pulcherrima hñt quideʒ magni
tudinẽ ⁊ magnificentiam puerilis do
ni in opere:non tamen in ſumpiu ꝗa

pꝛecium non eſt ſumptuoſum imo par

uum. Et ſi daretur puero nobili pꝛeci
um illud eſſet donum illiberale ⁊ per

conſequens non magnificum. quare ñ

ſp ſeꝗtur magnitudinem operum ma
gnitudo ſumptuum. Hec idem eſt hic
⁊ ibi magnum eſſe ¶ Geinde ibi.. p/
pter ꝙ eſt]. Infert ex diſtinctione pꝛe
miſſa intellectum regule.d.ꝙ magniti

ci intereſt magnifice facere opus ſuuz
in quocunq; faciat genere. Sato etid
ꝙ pꝛecium eſſet modicum.qꝛ tale opꝰ
in ſuo genere magnum non eſt facilit

ſuperabile habens ſumptus ſecunduzʒ
dignitatẽ q;tũcũq; paruos. agna

quidem differenua eſt inter dare io⸗
calis magnifica. æ pꝛecium iocalium.

Preciũ eni erit modicũ ⁊ faciliter ſu

perabile. ſed iocalia erunt magnifica

non quia pꝛetioſa vel ſumptuoſa. ſed
quia vel raro. vel noua æ mirabilia.
Concludit ergo dicens.qꝙ talis qualis

deſcriptus eſt erit vere magnificus.

iſfuarch
ieodicdde

Vlneguesde
tnconepl
mmrtlolgrith
Mnpilounen
möenatre
emünur boe⸗

wmunaſemen
Pſinmrgenen
Ppwämnacin
Pbia inwervſs
lantaiſini

rfüſnid
(ocligtit
Unſundecun

gtnenn e
neincihnim

knennn a
utaicllingte
ſglieſehus
lſcrelen

. uinln e
(citnidu ie

uitdbnntiger
ai

J II 1.
i Abpernbundana allAn eſt. ꝙ bᷣ facit cum falſa exiſtimauone.
n 8 nife Pfte macri 7 foꝛma p beſtimans admirari vel reputari ꝑ
* magni losntnc⸗ ic manife⸗/ ue tamen contemnitur t deridetur.
* ſtat que ſit foꝛma banauſie. d. pꝛio 4 Auarta conditio eſt. ꝙ ommia que
rn eſt banauſus2. que ſunt conditiones expendit ſine ratione ⁊? pꝛopoꝛtione
Dmngige eius ibil &t reſplẽdet. Dicit ergo paꝛ expendit: quia vbi opoꝛtet multa ex⸗
n. Nn mo.qꝙ ſupabundans 1 banauſus eſt ꝗ pendere pauca expendit. Et vbi opoꝛ
inenn in ſumptib“ pꝛeter Ulud ꝙ opoꝛtet cõ tet pauca: exrpendit multa. Et ſic ha⸗
GSn ſümẽdo bona ſua ſupabundat: qmia in bes ꝙ banauſus eſt qui in expenden/
Wüͤſtgeg puis opibus ⁊ in puis rebus multa fſfüů do pꝛeter illud ꝙ opoꝛtet ſuperabun/
eN ptuum ideſt pꝛeſumptuoſa conſümit. dat operans cum ingrato ſplendoze.
tinſinenn Coſequẽter ibi. Et reſplẽdet Po cum vana intentione cum exiſtimatio⸗
lära enne nit. 4. conditiões banauſi. quarum pꝛi ne falſa: æ cum ratiõe peruerſa. Par
renon ſants ma eſt ꝙ reſplendet in gloꝛia ſua ſine uificus autez Hic manifeſtat quid eſt
Miſtngie melodia ⁊ pꝛopoꝛtione ⁊ dat magna paruificentia dicens quid eſt paruifi/
poinrelene dona comedis.i. ioculatoꝛibus recitan cus ⁊ que ſunt conditiones eius. Di/
ügindeng tibus coꝛam eo cantus villanos c ru/ cit ergo ꝙ paruificus eſt qui circa om
sgtiig ſticanos 1 in tranſitu ſuo purpurũ in/ nia deficit. Et ex ponit quinq; condi./
gt uggtn ferens ne pes eius terrã tangat. que tiones eius Fm. 5. defectus. paruificus
ienigutn admodũ facere conſueuerunt megareſ enim deficit in integritate: quia maxi
Unnlrti .i. viri de opido cecilie ꝙ dicitur mega ma bona conſũmens in paruo reten/
RKRSZðZ ra vel megales de o quodã gre/ to ꝙ vult ſeruare fructum Tbonum o/⸗ *
Wininn cie dicto megale. Sciendũ autẽ eſt. peris 1 expenſ⸗ am mittit: ſicut acci⸗
munshn parabola qudoc ſũmitur pꝛo ſimi du facienti conuiuium qui pꝛo denar
——M Uitudmaria locutione iuxta nois inter⸗/ ata deſalſa perdit honoꝛem ſuum. Et
— pꝛetatiõem. dicitur enĩ parabola a pa Eecce nan defectus ⁊ pꝛima condi/
—— ra ꝙ eſt iuxta bole ꝙ eſt ſentẽtia qua tio. Secundo deficit in tempoꝛe:
— ſilocutio iuxtaſ. ententiam. ¶ Auddo quia facit omnia tarde conita, illud.
giunnenghen q; vero ſumitur generaliter pꝛo quocuᷣ QAui cito dat bis dat ⁊c. ¶ Cercio de
mn Berinni epadnerbid dae cõiter licet non vni ficit in ſtudio quia continue ſtudet ⁊ in
tt ,; ut liter ĩ pꝛouerbijs ſumitur aliqua tendit qualiter minimum expendat.
— ¹ ilitudo. b autẽ ſumitin vt videt᷑ vtro Quarto deficit in affectione: quia
niene n q; mõ quia parabola ꝓuerbiũ ẽ cũ di expendit cum triſticia contra illud. by
mſegnng cim p quocũqʒ tali banauſo ↄſumẽte larem datoꝛem diligit deus. ¶ Quin/
– bona ſua male cantat vel male cantt io deficit in exiſtimatione: quia ſem⸗
ca gen 4 negotia eius. ¶ Nem ſciendum. ꝙ co per exiſtimat ſe maioꝛa expendere qᷓ;
ſanin mDedia cõponitur a comos ꝙ eſt villa expendat. ¶ Conſequenter ibil. Sunt
eNGNnn vbi tenentur porci v odos ꝙ eſt coan⸗ quidem igitur ERanifeſtat que ſit cõ
ensinb h mmmms quaſi villanus ſeu ruſticanus can/ uenientia banauſie v paruificentie di
i, 14 is quia de rebus ruſticanis ⁊ vilibus cens. ꝙ iſti babitus ſunt quedam ma/
ſgent inn agit v fiebat vel recitabat᷑ circa villas licie pꝛo eo ꝙ deuiant a medio viriun
jat gi vve cuſtodes poꝛcoꝛum 1 inde dicitur tis ⁊ a iudicio recte rationis. tamen
iimi iiH comedus ioculatos qui comediam re quamuis ambo babitus ſint malicie.
diorin neDH Litat. 2. conditio eſt. ois expendit non inferunt homini obpꝛobꝛia pꝛo/
tanieH X facit nõ bona intentione: quia non pter duo. Pꝛimo. quia non ſunt noci⸗
ma nn, FFatia boni: ſed gratia vanitatis ſuas ui pꝛoximis. Secundo quia non mul⸗
ggani gi, Ddiuiunlias oſtentanſ. ¶ Zercia conditio tum turpes ſunt in ſeipſis.
—R0M0õ M .

UBRO

P euidẽtiã pꝛedictoꝛũ inqui

renda ſunt tria. Pꝛimũ vtruʒ

magnificentia ſit moꝛalis vir

2 us:Scðm vtrum ſit nobilioꝛ liberali/

tate.erciũ vtꝝ ꝑuificentia ſit deteri/
oꝛ quã banauſia.

S pꝛio aꝛguit. ꝙ magiſicẽtia
ñ ſit moꝛał vtꝰ.pꝛĩo qꝛ oĩiſ mo
ꝛal tꝰ ẽ ãnexa pꝛudẽtie. vt.

li. Gei fine: ſʒ magificẽtia nõ. quare nõ
videtur virtuſ. Qðò aũt non ſit annexa
pꝛudẽtie patet.quia inops poteſt eſſe
pꝛudens non tamen magnificuſ.vt ha
betur hic.quare magnificẽtia nõ vide
tur annexa eſſe pꝛudẽtie. 2 quia cir
ca eandem materiã ⁊ eundẽ vſum ma
terie non ſunt due moꝛales virtutes.al
tera nãq; ſupflueret:ſed liberalitaſ eſt

circa pecunias ⁊ circa earum vſi um. vt
viſum eſt h̊ ſupꝛa. quare nulla alia erit
circa pecuniarũ vſum. æ per cõſequẽs

magnificẽtia nõ erit virtus circa pecu
nias niſi ſit eadẽ virtꝰcum liberalitate

3. quia oĩs virtus eſt laudabilis. vt
ſupꝛa in fine pꝛimi:ſed magnificentia

non eſt laudabilis. quare non videtur

eſſe virtus.qð aũt non ſit laudabilis.

pꝛobatur.quia cuius oppoſita nõ ſunt

vitupabilia nec ipᷣm eſt laudabile per

illam maximã. Si oppoſitũ in oppoſi
io ⁊ ppoſitũ in ppoſito.2? topicoꝛum
Sed oppoſita magnificẽtie nõ ſunt vi
tuperabilia:qꝛ nõ inferunt obpꝛobꝛia
vt hic habet᷑ in fine.quare nec ipᷣa ma
gnificentia eſt laudabilis ¶Iꝗn oppo
ſitũ eſt auctoꝛitaſ pvᷣi. hic ⁊ ſupꝛa li.2
¶ Sicẽdũ ergo cũ eo.q; magnificẽtia ẽ
moꝛalis virtus:qꝛ oĩs habitus electi/
uus ĩmediate exñs a rõne pꝛudẽtie de
terminata eſt moꝛalis virtus. vt patet
per diffinitiõem eius ſupꝛa li.2? ſʒ ma
gnificentia eſt huiuſmõi.quaꝛe æc.
Aſſũpta pꝛobãt᷑ ex quadam deſcri
ptione magnificẽtie:collecta ex obie/
cſᷣ ⁊ actibus ⁊? ptibus ⁊ oppoſitis: æx

cõditionibus eins.que talis eſt. Ma

Snificẽtia eſt habitus ſᷣm rcãm rönem

säs

electiuus ⁊ actiuꝰ magnitudinis ope,
rum ex magnitudine ſumptuũ: ppter
magnitudinẽ dignitatũ conſiſtennum

circa diuina vel circa humana cõia: y

circa pꝛopꝛia ſemel facta:vel circa ſer
uitia ſolennia: vel circa diuturna edifi
cia mediãs inter banauſiã ⁊ puificẽti
am:pꝛudenter expenſiuus magnoꝛum

cum bona intennõe cum caſta delecta

tione:cum larga emiſſiõe ſᷣm quã ma/
gnificus intendit magnitudinẽ ⁊ decè
tiã operis magis qᷓ; cuſodia pecunia

rie facultatis: liberalitate in ſuis ope
ribus vtẽs. ex equali ſumptu opꝰ ma

gis magnũ efficiẽs ⁊ in ſingulis rebuſ

decentiã ⁊ ꝓpoꝛtiõem obſeruas ĩ nno

quoq; genere illius generis magnum

attingens: æ in magnaꝝ rerum gene-
re magnificẽtiſſimũ opus agens ⁊ in
rebus mimis magnitudinẽ ſuoꝛum ge

nerũ nõ õmittens.hᷣ aũt omnia decla/
rata ſunt ſuper textum. Ex quibus col
ligi poieſt tota diffinitio moꝛalis virtu
tis. Et per cõſequẽs.ꝙ tota debet᷑ ma
gnificentie ſicut aſſumptum fuerat ad

pꝛobandum. ¶ Zicendũ ergo ad pi
mũ dupliciter. vno modo. ꝙ inops p
teſt eſſe magnificus q;tuʒ ad bhabitum
anime.quãuis non quantum ad exte,
rioꝛem actuʒ magnificentie in quo ſſe
ſu loquitur philoſophꝰ. Si eni aliquis
diues gloꝛioſus ⁊ nobilis etiãs magi

ficus ⁊ foꝛtuna auferret ei totam ſub/

ſtantiã tempoꝛalẽ. ad hoc qtũ ad bitſtiu
anime remaneret magnificus factus

inops.quia virtutes ſunt permanen/
tiſſime. vt. S. li? i?· De quibus etiaʒ di/
ci poteſt illud boetij in aduerſa foꝛtu/
na poſiti.Has ſaltem nullus potuit ꝑ

uincere terroꝛ. He noſtrum comues pꝓp
ſequerentur iter. Pꝛimo de conſola, H
tione metro pꝛimo.Alio modo poſti
ꝙ inops non ſit magnificus puta ile
qui nunquam habuit vnde magnifice
expenderet.dico ꝙ ille talis nõ habet

pꝛudentiam circa illam materiam.ſi/

cut eni deficit magnificentia.ſic ⁊ pꝛu

dentia. qꝛ vtraq; virtus aggeneratur

ninunmnpi
aglubanmnin
dunmufuir
io,nis inini
mn gnge

Mtnmnd
mimmin
ſpüftane
ſeenahroh
Cnuntlege
mnii Elb oh
Pletlaunfa
Uta nuprnn
Pomepooben

neccrvend

elberiimei,
regrel imn
ſasst inſe
etden ls

SAGininin
Wens eüa

en un
SuninK
Ttüeägtur
eſen ngmir
Süczt
wNNN
icst
Ngn
3ugnicenienn

s1 Nblid;
miAeH
l Ahßit
anra ugilnl
Hnunuesi
Eeegel
iboeini
Has ſalunaliß
ð

ex operationibus in quibuſ habetur ex
perientia pro generatione pꝛudentie
æ conſuetudo pro generatione magni /
ficentie. QAualiter autem virtutes cõne
ctantur pꝛudentie. videbitur loco ſuo.
Ad ſecundum dicendum ꝙ vſus pe
cuniarum poteſt ad diuerſa refeꝛri. Et

ſecundum boc poſſunt circa ipſuʒ diuer

ſimode diuerſe virtutes haberi vt oñſũ
eſt ſupꝛa queſtione ſecunda de liberali

tate oſtendetur in ſequenti queſtie.

Ad tertium autem dicendum ꝙ ma
gnificentia eſt laudabilis et eius oppo
ſita vituperabilia. Eſt tamen ſciendum

IIII

4

tur maius bonuʒ: vt ſupꝛa libꝛo ſecũdo
infra libꝛo ſeptimo. vbi habetur ꝙ ſi
cut beſtialitas eſt maius malum q; ma

litia: æ malitia q;ᷓ incontinentia. ſic op

ꝙ vuuperium poteſt ſummi dupliciter.

vno modo gener aliter ſecundum ꝙ op
ponitur laudi: v boc modo banauſia ⁊
paruificentia ſunt vuuperabiles. alio

modo ſpecialiter pꝛo quadam eius ſp⸗

tie: que dicitur obpꝛobꝛium vel grauis
contumelia que ſeper ſecum trabit in⸗

famiã.&t hᷣ mõ bec vina non ſuni vitia
perabilia ideſt obpꝛobꝛioſa.in pluſ eni

ſe babet vituperium q;; obpꝛo ꝛium.
quia omne obpꝛobꝛium eſt vituperiuʒ.
ſed non e conuer/ſo

.*

Aueſtio 22²

munioꝛ tanto nobilioꝛ. argumentuʒ ad
p:quia bonum qᷓ;io comunius tanto di

uinius. ut ſupꝛa libꝛo pꝛimo ⁊ infra li:

Eſecundo arguitur ꝙ liberali
tas ſit nobilioꝛ q; magnificen/
