de hijs ſibi ipſi tribuit minus ⁊ pro⸗
ximo plus. Sed vir equalis . iuſtꝰ ⁊
equus ẽ electiuus eius ꝙ eſt ſecũdum
propoꝛtionalitateʒ .i. diſtributionis
pꝛo portionalitatem ſeruantis ſibi in
compaꝛatione ad alterum. Similiteꝛ
etiam alij in compaꝛatione ad alte/
zum cum.ſ. diſtribuit ⁊ diuidit inter
proximum ⁊ proximum. ſicut facit
aliquotiens inter ſe ipſum ⁊ alterum
Quarto ibi Iniuſtitia autem].
¶ Tolligit per oppoſitum diffinitio⸗
nem iniuſtitie. Sicit ergo ꝙ iniuſti⸗/
tia contrarium exiſtens iuſtitie eſt in/
iuſti operis electiua. hoc autem opuſ
iniuſtum eſt quedam ſuperhabundan
tia.⁊ quidam defectus rei vtilis vel
ꝛei nociue preter Propoꝛtionale ⁊
extra proportionem. propter ꝙ eſt
ſupeꝛhabundantia ⁊ defectꝰ pro eo
ꝙ eſt electiua ſuperhabundãtie ⁊ de
fectuſ.diffeꝛẽter tamen qꝛ in ſe ipſo.
cum pꝛo ſe ipſo eſt elecnua ſuperba⸗/
bundantie ꝛei ſimpliciter vtilis. de⸗

fectus vero ⁊ penurie rei nociue.

In alijs autem vel pro alijs elgit ſi⸗
militer totum agꝛegatum ex ſuper/
habundantia defectu tamen par/
tes eligit eis diffeꝛenter. eligit enim
eis deſcm̃ rei vtił ⁊ ſuphabundãtiaʒ
ꝛei nociue.illud vero ꝙ eligi pᷣter ꝓ/
portionalẽ mẽſuꝛã nõ ẽ ſpꝑ equale qꝛ
qñzʒ plus excedit ⁊æ qũz min ſicut vł
equaliter cõtigit. ex bijs g̊ foꝛma diffi
nitionẽ ĩiuſtitie ſ formã pᷣmiſſe diffini
tiõis iuſtitie dðo ꝙ iiuſtitia ẽ habitus
ełctiuꝰ ⁊ opatiuꝰ ſthabũdãtie reꝝ vti
liũ . ⁊ defeciꝰ nociuaꝝ ⁊ ivuliũ ꝓ ip
ſo eligente.pro alijſ veꝛo defectus vti

5.

—

IIBRO.

lium a ſuperhabundantie nociuaꝝ.
Auinto ibi Iniuſtificationis au⸗
tem ]. Diſtinguit duos modos imiuſti
ficationis.d.ꝙ iniuſtificationũ.i.ope
rationũ ĩiuſtarũ illa que eſt minus ma

lum eſt iiuſtum pati illa vero que eſt

maius maluʒ eſt iinſtum facere. ¶ Al
timo autem epylogat.d.ꝙ dictum ſit
ſᷣm moduʒz prehabitũ de iuſtitia ⁊ in
iuſtitia que eſt vtriuſq; nature ⁊ ſimi
liter de iuſto ⁊ iiuſto vniuerſali.i.vni
uerſaliter ſumpto.
D euidentiã predictorũ que
renda ſunt duo. Primũ virũ
operatio iuſta ſit mediũ in/

ter ĩiiuſtum facere ⁊ miuſtum pan. 2.
⸗

vtruʒ iuſtitia ſit media inter duas ma
litias.ſicui cetere virtutes.

¶ MAue ſtio decimatertia.

E primo arguitur ꝙ nõ. qꝛ
iuſtitia fᷣm philoſophũ non
eſt media inter duas ĩiuſti/
G. quare per locuzʒ a cõiugatis nec
iuſtũ erit medium. iter duo iniuſta.
J oppoſium probat ratio philo
ſophi. De iſta queſtione nibil legit.
Sʒ tota coĩtas ſequituꝛ ad literã ver
bum pbiloſophi nullo examine pꝛe

ſenti difficultati preſtito. mibi autem

videtur diſtinguendũ de medio. qꝛ ẽ

mediũ ſ̃m ordinẽ eius inter extrema

æ boc eſt mediũ proprie ⁊ eſt mediũ
Fᷣm excluſionẽ extꝛemorum tantũ. Et
hoc dicitur ſimilitudinarie mediũ per
ſolam abnegationẽ. ¶ Ad queſtioneʒ
G dicẽda ſunt duo. primum ꝙ opera⸗/
tio iuſta nõ eſt medium ꝓprie dictum
nec mediũ ᷣm oꝛdinem extremoꝝ ad
ipſuz. nec eius ad ipſ. dSada aüt
ꝙ poteſt dici mediũ fᷣm ſimilitudineʒ
per abnegationẽ exiꝛemoꝛum. Pri
mumn ꝓbatur multipliciter primo. qꝛ
ſi opeꝛatio iuſta eſſet mediũ. inter in
iuſtum facere ⁊ iiuſtum pati.vel eſſet
medium f ʒy moꝛem in genere moꝛis
vel mediũ ſᷣm naturã i genere nature

Sed neutro iſtoꝛum mõrum eſt medi
um quare nullo modo. Qd auteʒ
non ſu medium ingenere moris pa/-
tet.quoniã omne medium ingenere
moris eſt inter extrema que ſunt ige
nere moris Sed iniuſtum pati nõ eſt
ingenere moris cum omne morale ſit
voluntarium. Sed iniuſtum pani non
eſt voluntarium vt probatur infra. 4.
li.cap.i.⁊.is.quare nec bonum nec
malum eſt in genere moris. Hec per
conſequens poteſt eſſe extremũ in ali
qua contrarietate morũ. ¶ Qð aut/
em nõ ſit mediũ ingenere nature p/
batur. qꝛ naturaliteꝛ nulla opeꝛatio
poteſt mediare inter illa que ſunt re
aliter eadem operatio. Sʒ iniuſtum
ſacere ⁊ iniuſtum pati realiter ſunt
eadem operatio puta percutere ⁊ p/

cuti vt probatur tertio phiſicoꝝ qua

re nulla operatio mediabu inter illa.
Secundo.qꝛ neceſſe eſt medium ⁊
quoꝛum eſt medium in eodem eſſe ge
nere.vt habetur ⁊ probatur.x.meta

phiſice.Sʒ hec tria non neceſſe ymo

impoſibile ẽ in eodẽ eſſe genere face
re enĩ ⁊ pati ᷣm naturã ſunt indiuer

ſis prauatoꝝ generibꝰ. ſ. ĩ genere ac

tionis ⁊ i genere paſſioms. (Nen
fʒ morẽ nõ poſſunt reduci ad aliq idẽ
genus vnũ eni ẽ malum moris ⁊ cul/

pe. reliqũ nec morẽ nec culpã ipor/
tat.ſed tm̃ malũ pene ꝙ nullũ malum

moris.qꝛ ᷣm paſſionẽ.nec praui nec
ſtudioſi ſumꝰ nec f̃ʒʒ eas laudaur nec
vitupamur vt ſupra.li.2. ca.F. Et mi
me ſum ſtudioſi vel praui fᷣm paſſio
nes illatas ab Exuu ceco quas nec

aßñ nec poſt poſſumꝰ moderari quare
nec fᷣm naturam nec ᷣm morem ope
ratio iuſta eſt mediuʒ inter illa.¶Ter

tio qꝛ iniuſtuʒ faceꝛe ⁊ ĩiuſtũ pati nõ
ſunt contꝛaria. quare.iuſta opeꝛatio
non mediat inter ea. coña tenet. qꝛ
in alijs operationibus non eſt medi/

unm puta inter contradictoria .quorũ
Fm ſe nullum eſt medium pꝛimo po
ſterioꝛũ ⁊. 4.: methafiſice. Hec etiaʒ

uunn⸗
n ſotum n

ermiet

itörerpanean

uurqrnldn
oliigin
—–

rimmenmn
ncms

cknn in
munarciſti
tininanih.

Poutbiuatn
nt lonen
nmmſerprnan
Ginconmma

täteosenc

ſicouum. Cn

uunglanetent
mri,bunqvaz

lun ſen berda

it okvrrtunnr
ioegvenniel
(ronuntun
Unpanurali⸗

Menlonoooin
ning aage
ne wen

uuſmaiun.
uum ſin ſn
Punkſecpelmn
Mcenenn
länierlennn
ſcnn enn i
Mvl orn in
Wdktiginnain

Upfantiting

14 Cuno nn

ES
S= -

scärmnern

inne lln
eingi
N Wer
umfuufi
rNNNNtd
hin
dmämummt
ber n
iuiin
mgumd in
me ſmnb.
Neſunmſenan
niinalnn

ec erenetnſ
uli peneg ni⸗

— —

n Paſioni nt

yrehesla/
nſga 4

.
Gchoft nlgu⸗,

ſ woln nunt 1
man

ſtartii

4

inteꝛ priuatiue oppoſita circa ſbᷣm a
ptum natum pꝛo quanto ẽ aptum na
tuʒ. vt.4. methafiſice.Hec etiam in/
ter relatiue oppoſita nibil enim me/
diat inter patrem ⁊ filium. añs pꝛo/
batur qꝛ.nullum contarium eſt efec/
tus illatio.qꝛ alterius contrarij ⁊ nul
li contrario eſt proprium ex ſe infer/

re alterum contrarium. Sed iniuſtum

pati eſt effectus illatio que actionis

que eſt iniuſtum facere ⁊ proprium ẽ

actioni que eſt iuſtũ facere ex ſe infer
re iniuſtum pati. hec autem patent ex
generali habitudine que eſt inter ac/
tionem ⁊ paſſionem vt habetur per
auctorem ſex principiorũ. quare iſta

nõ ſunt contraꝛia. hoc idem patet qꝛ

ſunt in eodem ſbo ſił vt pꝛobatuꝛ. 3.
phiſicoꝛum. contraria autem ſimul
nunquam eidem inſũt.¶ Item qꝛ cõ
traria nunquaʒ dicũtur ad conuerten
nam ſed hec dicuntur ad conuerten
nã ⁊ conuertuntur ſecundum ſubſiſtẽ
di conſequentiã qꝛ ſi quis iniuſtum fa

cit aliquis iniuſtum patitur. Et ſi quiſ

iniuſtum patitur aligꝗs iniuſtum facit.
quare nullo modo ſunt contꝛaꝛia nec
p conſequens aliꝗd eſt medium in/
ter ea· arto qꝛ inter imediata
nullum eſt medium. ſed bec ſunt im
mediata non ſicut ſanum æ egrum
que mutuo ſe expellunt ſed ſicut mo/
uere ⁊ moueri que nunquam ſe diui/
dunt ſecũdũ exiſtentiam vnde philo⸗/

ſophus. teꝛtio. phiſichoꝝ dicit quod

moueꝛe ⁊ moueri ſunt idem actus.
non deciſus.i.non diuiſus qꝛ inter in
iuſtuʒ facere ⁊ iiuſtum pati nullum eſt
mediuʒ nec per conſequens operatio
iuſta. ¶ Quinto qꝛ nulluʒ eſt meoiuʒ
in duabus cõtrarietatibꝰ coĩicantibus
vno ⁊ eodeʒz extremo. ¶ Impoſſibile

naque eſt ꝙ due contrarietates ba/

beant idez mediuʒ ⁊ idez vnuʒ extre
morũ qꝛ vnuʒ extremum ſimpliciteꝛ
vni tantũ extꝛemo ſimpliciter contra

riari poteſt.vt pꝛobat᷑.x.methafiſice

Sed operatio iuſta eſt mediuʒ in qua

V.

daʒ alia contzarietate in qua iniuſtuʒ

faceꝛe eſt vnuʒ extremuʒ . quare ope

ratio iuſta non erit mediũ in hac con
trarietate facta inter iniuſtuʒ facere

T iniuſtuʒ pati. Illa vero alia contꝛa
rietas patet.ſũatur enĩ iniuſtuʒ face/

re quid eſt ſecũdũ philoſophũ eſt.n.
ſibi ipſi tribuere de re vtili plus ⁊ de
2e nociua minus ⁊ proxio de re vtili

minus ⁊ de nociua plus. huic auteʒ

diꝛectiſſime cõtrariatur ſymonia.⸗.
pũcta ſibi ipſi tꝛibuere de re vtili mi
nus ⁊ de nociua plus. E&t proxio de
re vtili plus de re nociua nunus
hoc autẽ negaꝛe nemo poteſt cõtrarie
tatẽ niſi poſſit etiaʒ negare cõtrarie/
tateʒ inteꝛ opus pꝛodiguʒ ꝙ eſt plus

dare minus accipere ⁊ opus illibe

rale ꝙ ẽ minꝰdaꝛe ⁊ pl accipe.Et ſi
cut iter hec opera ꝓdigũ ⁊ illibeꝛale
mediat opus libezale ꝙ eſt dare ⁊ ac
cipeꝛe vt oportet nec plus nec mi/
nus ſed etiam opus iuſtum mediat
inter iiuſtuʒ facere ⁊ eius contꝛariuʒ
facere. ſicut deſcriptũ eſt ſecũdũ illa
.4. pũcta cõtraꝛietatis. quare opus

iuſtuʒ.nõ eſſet mediuʒ inter iuſtuʒ fa

ceze ⁊ iniuſtum pati. Sed inteꝛ iniu

ſtum facere ex parte vna ⁊ eius con/
tꝛarium per omnia facere ex parte al
tera . Opus enim iuſtum no contza

riatuꝛ ſimpliciter ei ꝙ eſt iniuſtum fa

cere ꝙ patet qꝛ ſi iiuſtum facere im/
poꝛtat ſibi ipſi tꝛibueꝛe plus de re
vtili ⁊ minus de nociua ipſum iuſtum
facere non importat e contꝛario ſibi
ipſi tribuere de re vtin minus. ⁊ de
nociua plus. Mec etiam pꝛoximo płꝰ
de vtili ⁊ minꝰ de nociuo. ſed equale

ſecundum debitam pꝛopoꝛtionalita-⸗

tem ſuperius ſepe deſcriptam. quare
iuſtuʒ facere opponetur ei ꝙ eſt mniu/

ſtum facere ſicut medium non ſicut ex

tremũ. Sʒ cõtrario modo per omnia
ſibi ⁊ proximo tꝛibuere oppõetur ei
ſicut vnũ extꝛemũ ⁊ op iuſtũ erit me
diũ inter talia duo faceꝛe. cõtzarios
modos faciẽdi hñtia vt viſũ ẽ¶ Si aüt

IIBRO.

queratur de buiuſmodi opere contra
rio ei ꝙ eſt iniuſtum facere. vtrum ſit

iuſtum. vel iniuſtum vel nec hoc nec il

lud. Et iterum generalius vtrum ſit
vitioſũ vel virtuoſũ.vel neutꝝ rñdõ ẽ
ad pꝛimo queſitũ.ꝙ non eſt iuſtum ꝓ
eo ꝙ hec nulla eſt iuꝛis redditio. Sic

enim tribuens non reddit proximo ꝙ

ſuum eſt ſed amplius. nec ſibi ipſi.

ſed minus. ¶ Item non eſt iniuſtum
qꝛ in nullo ledit ꝓximũ imo iuuat euʒ
nec facit iniuſtitiam erga ſe ipſum. vt
probatur infra eodez.li.cap.iy.⁊. c.

.is. ¶ Ad. 2. autem queſuum reſpon

dẽdũ ꝙ talr tribuere poteſt eſſe vir/
tuoſum. ⁊ vitioſum. virtuoſum enim

eſt.ſi tribuens ſic tribuat in ratione

doni gratuiti.ſicut facit liᷣał qui ſibi

minora tribuit ceteris dando maiora
vt ſuprali.ꝗ4.tractatu de liberali.Et
hoc modo eſſet opus virtuoſum. quia

eſſet opus liberale.vitioſum autem eſ

ſet ſi ſic tribueret in rõe debiti ꝙ poſ⸗/
ſet contingere homimi fatuo puſſilla/
nimi ⁊ prodigo.ex puſſillanimitate
quidem fieret fatuus ⁊ inſcipiens nõ
reputans ſe digñ bonis ſuis ⁊ ex pro
digalitate tribueret vltra menſuram
quaſi reddens aliẽa.quomõ fecit glã
cus dans dyomedi arma aurea pro e
ꝛeis.⁊ boues.c.ꝓix.vt narrat ho/
merus. ⁊ philoſophus recitat infra.

eodem. li.cap.ij.¶ = ecundum autem
principale ꝙ. ſ. operatio iuſta ſi me/

dium in propꝛie dictuʒ per abne/
gationem inteꝛ iniuſtum faceꝛe ⁊ in
iuſtum pati probatur qꝛ iuſtum face/
re excludit iniuſtum pati ab ipſo pa/
tiente.⁊ per conſequens iuſta opera
tio eſt media inter iſta per abnega⸗/
tionem.qꝛ excludit vtrunq; ſed ꝙ hec
mediatio ſit valde impꝛopria. patet.
qꝛ nõ aliter mediat opeꝛatio iuſta in
ter illa duo iniuſta quã mediet opera
tio iniuſta.inter iſta duo iuſta.ſ.inter
iuſtum facere ⁊ iuſtum pati.operatio
enim imuſta ſimili modo abnegat iſta
puta iuſtum facere a faciente ⁊ iuſtuʒ

pati a patiente.¶ Ad argumentum
autem philoſophi pro quanto faceret
contra me reſpondendum eſt ꝙ me/
diocriter habere non eſt medium in/
ter qualitercũque plus habere ⁊ qua
litercũque minꝰ habere niſi ſuppone
retur idem genus in modo habencdh.

⁊ tunc concedo quod mediocriter ha

bere eſt medium inter plus ⁊ minus
habere. Sed cum poſtea dicitur ꝙ iu
ſtum facere eſt mediocriter babere
concedo ⁊ iniuſtum facere plus habe
re. vezꝛum eſt involuntarie ⁊ miu/

ſtũ pati eſt minꝰ habere verum eſt in

volũtarie.⁊ idcirco non eſt contrari/
um ei ꝙ eſt voluntarie plus habere.
ſed minus bebere voluntarie per tri

buere ſibi minus ⁊? proximo plus.
Iſtud eſt eius contraruum. Et tunc

patet ꝙ mediocriteꝛ habere volunta
rie medium eſt inter plus ⁊æ minus
habere voluntarie.Et eſt ſimile ſi di
ceretur. ꝙ equale in continua quanti

tate medium eſt inteꝛ maius ⁊? mi/
nus. Sed longius eſt maius ᷣm lon
gitudinem ⁊ ſtrictius eſt minus ſecl/
dum latitudinem. ergo equale eſt
medium inter maius ᷣm longitudinẽ

⁊ minus F̃m latitudinem. Kion tene
tur. nec aliqua mens rationalis con/

ſiderare volens poteſt boc capeꝛe.

Sumptis enim duobus quantis.vno

qquidẽ longioꝛi ⁊ ſtꝛictiori alteroau/

tem breuiori ⁊ latioꝛi. Si queratur
medium inter maius ſecũduz longitu
dinem ⁊? minus fᷣm latitudinem eꝛit
omnino ridiculoſe querere. quia o/
portet illud quantum medium media
re nõ inter quanta primo ſumpta ſed
inter vnum quantuʒ ⁊ illud idemmet
quantum. quia ipſummet eſt maius
Fm longitudinem ⁊ minns fᷣm lati/

tudinem. hec enim non ſunt contra/

ria. imo ſunt omnia compoſſibilia.
Sic etiam in propoſito plus habe/

ꝛe voluntarie ⁊ minus habere volun

tarie ſunt contraria ⁊ inter bec eſt
medium inquizendum. ſed plus ba

uund. (ian
ulenstinen

Ubis ecntin
dnoss Ande

i Aatemdamn

Caln ſe

Vjonnubus fun

cteſe nennn
uinnne ſian
cpennto i

cmetung
itroaſiona
lſers

tchefeendh

Aönerdusen.
uſnmes ale,
msit ul
(xen anencnübea
ichpnn et or
aſcrnggie

—

Pppedingiczenn

WnMönle 5
Ehlglnit il
Aumniööſitn
Ecimta

mtſalitipnin
4 Huannalna 12

Eumngmin⸗

Annge lion
mnin

ament

—

Nnd
nindn

diinn D

nni I
ANNbet.

Nnefum —
nen e

cladon
edgin ti
iegegir
hnnrd n

Abeeenne

ononeſtchn

Wie l n

e wummenn

1 on e
WTNAH.

ner bge e
nner Pus
e.Eteſſante

einoNinndge.

nter mans 11
Seſtmausfnt
tus etminste

o enie

sfn Vnginn
mden. Ponn

nenstanonikc

pore haage

obes aehlsſ.

ſticnonahne

nori. Aan

Nirsſcdc

fnlunumm
be enm g
mug ſin
unmtlwin⸗
nipinmdir

En t Mine .

Arnn

94

poſuimus.

Ve.

bere volũtarie ⁊ minus habere in vo
luntarie nõ ſunt contraria nec per cõ
ſequens inter hoc ẽ mediũ inqrendũ.

¶ Queſtio quartadecima.

E. 2. arguit᷑ ꝙ iuſtitia ſit me
dia iteꝛ duas extꝛemas ma
Mitias. ſicut cetere virtutes
morales. ¶ Wrimo quia ꝙ debetur

7

virtutibus ex comunt ratione viꝛtutis

debetur eis m eundem modũ. ſicut

ipſa comunis ratio. Sed eſſe medi
um inter duas malitias debetur virtu

—

tibus moralibus ex cõuni ratione vir

tutis. virtus enim ᷣm diffinitionem ẽE

habitꝰ electiuꝰ ĩ medietate exns quo
ad nos a ꝛatione determinata. medie
tas autem duarum malitiarum vt. ſu/
pra. li. 2. cap. I. quare fᷣm eundẽ mo/
düu omnibus virtutibus debetur iſtud

ꝙ eſt eſſe medium ⁊ per conſequens

virtuti iuſtitie ſicut ⁊ ceteris. Secũ
do qꝛz operatio iuſtitie eſt media ĩter

extrema quecunq; ſint illa vł illa que

philoſophus aſſignat. vel illa que ſũt
2 nos aſſignata quare per locum a
cauſa ⁊ ab effectu iuſtitia eru habituſ
medius inter duos extꝛemos habituſ
ſicut virtutes alie.operatio enim
iuxta effectus ẽ ⁊ cauſa iuſtitie.⁊ opa
extrema cxtremoꝛũ habituũ.
in oppoſitum eſt deteꝛminatio phi

loſophi.ſi c textu ⁊ ſicut ex

Ad queſtionem dicitur
ꝙ medietas iuſtitie differt a medieta

ulbus aliarum virtutũ i duobus prio

qꝛ medietas ĩ alijs virtunbus cõſiſtit

iter duas mahtias. Sicut liberalitas

iter prodigalitatẽ c illiberalitatem.
Juſticia vero nõ cõſiſtit iter duas ma

litias.qꝛ ipſa mediat ĩter liuſtum fa⸗

cere ⁊ uuuſtũ pati.primuʒ autẽ inpor
tat totam malitiam. 2. vero.ſ.ĩiuſtum

pati. non ptinet ad moꝛalẽ malitiam

ſed tantuʒ ad penã quare iuſtitia nõ
mediat inter malitias ſed inter mali
tiam ex parte vna penã ex altera.

Sed

tfuram rerum.

Secuũdo aũt dicit᷑ differꝛe qꝛ medie
tas in alijs viztutibus attenditur ſe
cundũ rationẽ ⁊ quo ad nos. Sed in
virtute iuſtitie attenditur ſecũdũ rem
Z quo ad naturam. cuius ratio aſ⸗
ſignatur. qꝛ cetere virtutes ſunt cir
ca paſſiones ꝗbus diuerſos homines
dioſimoð cõtigit affici. ⁊ ideo mediũ
ĩ eis atienditur quo ad nos bomines
ſecundum rationem. qꝛ vero iuſti
tia nõ ciꝛca paſſiones. ſed circa exte
riores operationes eſt. ideo mediũ in
ter ea debet attẽdi ᷣm rationẽ ⁊ na/
¶ Aldihi autez viden
tur. 4. eſſe dicenda primum eſt ꝙ iu

ſritia eſt medium inter duos habitus

contrarios. ¶ Secundũ ꝙ illi ambo
ſunt quedam malitie Eiruun
medium iſtud attẽditur m rationẽ ⁊
uo ad nos non autem ſecũdum rem
Quartum vero ꝙ iuſtitia E medie/
tas m eundem modũ cum alijs virtu
tibus moralibus. Primo autem pro/
bo duplicuer. Wrnvo .qꝛ? omnis
pabitus auctus ⁊ ſaluatus ⁊? genera
tus ex operationibus medijs inter o
pationes contrarias eſt medius inter
habitus contrarios ſicut enim ex ope
rationibus medijs eſt talis babitus
generatus. Sic ex operationibus cõ
tꝛarijs ⁊ extremis ſũt vel eſſe poſſunt
cõtrarij æ extremi bitus generati auc
ti æ ſaluati hboc enim ẽ euidẽs ꝑ illam
maximam poſita ca ponuur effectus
Sed cã preciſa.quare bitus cõtrarij
æ extꝛemi ⁊ hitus mediuſ iter eos ge

nerẽtuz ẽ talis oppoſitio ⁊ mediatio

opationũ ⁊ actuũ m illa que legunt᷑

. *„

ſupra. li. 2. cap. j. hec eſt vkis cã cir

.

ca materi cuiuſcunq; virtutis iter hĩ
tus cõtrarios exiſtentis. Sʒ iuſtitia e

hitus ex talibus opationibus geneza

ius auct a ſaluatus.ex operationibꝰ
eni iuſtis generat᷑ iuſticia.qꝛ operan
tes iuſta iuſti efficimur. æ tempata tẽ
perati ⁊ fortia fortes . vt ſupra. li.?2.
cap.j. OQperatio aũt iuſta eſt media ĩ
ter opera cõtraria vt viſum eſt ĩ pꝛece

denti queſtione ⁊ patet. qꝛ tribuere
ſibi ⁊ proximo de vtili ⁊ nociuo eſſen
tialiter ſecũdum pꝛopoꝛtionalitatem
ꝙ ẽ opus iuſtũ eſt medium iĩter tribue
re de vtili ſibi plus ⁊ pꝛoximo minuſ
⁊ de nociuo ecõuerſo.quaꝛe iuſtitia ẽ
ſumpliciter habitus medius iter habi
tus extremos ⁊ cõtrarios. Secundo
qꝛ omnis habitus electiuus medij æ
inclinatiuus ad mediuʒ eſt medius in
ter habitus electiuos extremoꝛũ ⁊ in
clinatiuos ad extrema. Sic emim cõ
cludit philoſophus vłr de omni virtu
te.d.medietas quedã.ergo virtus eſt
coniecturatrix.i.ſtudioſe cõſideratrix
exiſtentiſ medij. ſupra.li.2. cap.F. Sʒ
iuſtitia eſt habuus electiuꝰ medij ⁊ ĩ

clinatiu ad mediũ.ſ.ad opus iuſtum.

ꝙ eſt mediuʒ ⁊ eſſentiale vt patet ex
dictis. ſupꝛa. e. li. 6. 7. ⁊. S. ĩ iſto. 9.
quare ipſa erit mediuz inter habitus
electiuos extremoꝛũ quoruz vnus eſt

ĩiuſtitia ichinans ad tribuere de re vti

li ſibi ipſi plus ⁊ proximo minꝰ.⁊ de
re nociua ecõuerſo.alter autẽ eſt habi
tus directe per omnia cõtrarius ĩcli/
nãs ad tribueꝛe de re vtili ſibi minuſ
T pꝛoximo pł. de nociua puta de la
bore ac ſeruitio ⁊ expenſis econuer/
ſo quare iuſtitia erit ſimpliciter medi
us habitus inter habitus elcctiõs ex
tremoꝛũ. Iſti auteʒ habitus ſunt con
trarij quoniã habitus inclinantes ad
contraria modo nature ſunt contrarij
ſicut grauitas ⁊ leuitas. Sʒ habitus
appetitiui ĩiclinantes ad extꝛema. in
clinant nature modo. Mon enim eſt
idem habitus contrariorũ ſicut potẽ
tia ⁊ ſcientia vt. ſupꝛa.li.eodẽ. ca. j.
7. li. 2.c.. Dicit ꝙ virtꝰ quẽadmodũ
⁊ natura medij vtiq; eſſet cõiectura-
trix. Et tullius in rethorica ſua dicit
ꝙ virtus ẽ habitus animi nature mo
do rationi conſentãeus vniuerſaliter
enĩ omneſ habituſ appetitii boni vel
mali determinate inclinant ad vnam
partem mediam vel extremam modo
nature quare iſti erũt contrarij. Mec

IIBRO.

aliꝗs ſuſpicetur ꝙ in hoc philoſophuſ
ſit contrarius ſi ad bonum intelect,
um eius verba trabantur. d. ꝙ, iuſti,
tia eſt extremoꝛuʒ ibi enim nõ pomit
ſumere extrema proprie. qꝛ nõ ſum/
mit extrema alicuius vnius contraꝛie
tatis vel oppoſitiomiſ ſed diuerſi arum

ſic ꝙ inter ſe comparata non ſunt

ſibi cõtraria nec extrema ꝙ appaꝛet
qꝛ tribuere de ꝛe vtili ſibi plus ⁊ pro

ximo minꝰ non ſunt cõtraria imo con

ueniẽtia. Sʒ tꝛibuere ſibi plus ⁊ ſibi
minus vel proximo plus æc pꝛoximo
min iſta ſunt cõtraria ⁊ oppoſita ad
que nõ poteſt iclinare aliqs vnus ha

bitus per aliquã viaʒ nec philoſ ophꝰ

dicit ꝙ iiuſtitia ſit electiua extremoꝛũ
vt ſibi iuicẽ cõparatoruʒ. Sʒ ſunt ex/
tzca plurium cõtrarietatũ ⁊ oppoſita
alijs cõtaꝛijs reſpectu quorum dicũ

tur extrema. ( Concluſio ſecunda pʒ

quãtũ ad alteraʒ partem.ſ. ꝙ iniuſii
tia ſit malitia ſed ꝙ habitus ei omm/
no contraꝛius ſit aliqua malitia quaʒ
vis non ſit pramtas vt dictum eſt de
prodigalitate vt.ſupra.li.4.tractatu

de liberalitate. Et quanuis bec mali
tia quare rariſſima non ſit nominata

ſicut dictũ eſt de inſenſibilitate ſupra.

tractatu de temperantia. ¶ Hoc autẽ

probatur primo ꝗa omnis habit vlr
excluſiuus iuſtitie eſt malus.ſed talis
habitus eſt vłr excluſiuꝰ iuſtitie ſicut
quodlibet extremum excludit ⁊ tollit
vłr medium quaꝛe eſt malus. ſi dica/
tur ꝙ habitus excluſiuus iuſtitie ⁊ p
miſſiuus iniuſtitie eſt malus. Mon ta
men habitus excluſiuꝰ vtriuſq; quał.
eſſet iſte omnino contrarius miuſtitie
Contra. ʒ. ¶ Zunc qꝛ tunc ſequeĩ
tur ꝙ iuſtitia non eſſet per ſe ſed per
accidenſ ⁊ occaſionaliter bona inquã
tum. ſ. eſſet remedium contra iniu
ſtitiam tunc qꝛ ſi ſecundum iuſtitiam
eligimus vt opoꝛtet ſecundum omneʒ
habituʒ repugnantem ei eligemus vt
nõ oʒz ⁊ p hoc erit = qꝛ oĩs
hiĩtus excluſiꝰ alteriꝰ virtutis ẽ malus
5

= —
——
= 2

— ☛

— =
=— = =
= =ẽ S.
S = =
ιU
— —

2
SS
S

Finter duns n
Monceviel
NMWrDunlle
mn. alumnel
tfis gbigen

1

Fflunma
Gerucno
renen coſe
or domernn

fmnſmrd
Dcktioge⸗
Nent
(tälpnig
Eokamt meänni
unſunmen⸗
Monoriüng
(otti Auta
“ Rimamii
Milsoeinin
liiif

Wgbnmmonn
fainnuep
imhulrr
Mwen enns.

eeſenmh
weſlunac

unin

1 —
N
eNexni

D
e
4

1

1

beeſti,
Mekkelmngre g
7

„

woder AuC
Ng

luſtguwen
iinſeniblgt

muſtine, ctmisk

mmNN. MENEY..

nanchrr

cer mmetmn
Gen ge⸗

7

V.

quare multo foꝛti bituſ excluſiuꝰ tate
pirtutis ſicut eſt iuſtitia erit maluſ.
Scdo quoniã habitus ſic ſe habẽs ad
iuſtitiã v ad ĩiuſtitiã.ſicut ꝓdigalitas
ad liberalitatẽ. ⁊ illiberalitatẽ eſt ma
lus.quoniã ſicut dicit philoſoph. pro
digus vult eſſe ꝗ vnũ aliquod malũ bʒ
ſcilicet coꝛrumpe ſbaʒ ſuã. ꝓdig eni
qui pꝛopter ſe ipſuʒ pditus.ſupꝛa.li.
iiij. tractatu de liberalitate ĩ princi
pio. Sʒ habituſ omnino iiuſtitie cõtra

ri ſic ſe bʒ ad iuſtitiã ⁊ iiuſtitiaz. vni

eni oppõitur tanq; medio & alteꝛi tã

quam extremo. &t ſicut pdigus dici
tur qui ꝓpter ſe ipſum perditus.ſic ⁊
ille qui eſſet tali babitu dif poſitus ꝗ
vniuerſalit᷑ eẽt leſu ſui ipſius quare
talis habitus eẽt malus. Hec vʒ quo
rũdazʒ ymagiatio fatua ꝙ iuſtitia ideo
non ſit inter duas malitias. quia non
eſt inter duas iniuſtitias. Sic enim
poſſent dicere de liberalitate. ꝗa non
inter duas illiberalitates. Et de tẽ·
pantia. quia non eſt inter duas item
perãtias. In bijs eni omnibus fit de/
ceptio per falatiam conſequentis pro
cedendo a deſtructione antecedẽtis
ad deſtructionem cõſequentis.ſicut ſi
diceretur album et nigꝛum non ſunt
duo alba. non ſunt duo colorata.
Tertia cõcluſio medium iuſtitie ſu/
matur ſ̃m rationeʒ ⁊ quo ad nos pa
tet quãtũ ad primũ ꝙ nulla ẽ virtuſ cõ
iectu ratrix medij miſi Im rationeʒ ⁊?
cum ratione vt infra li .6. cap. 17.
primo moꝛaliũ in pꝛincipio ⁊ ſupra.
li.2.p totũ. Quod autem quo ad nos
patet ex comuni diffinitione virtutis
moralis poita ſupra.li.2. cap. F. Sʒ
ad hoc de iuſtitia ſpecialem rationeʒ
appono quoniam omne medium fᷣm
bumanam idigetiam nõ m rerum
perfectionem acceptuzʒ. ſũmit᷑ * attẽ
dit᷑ quo ad nos ⁊c nõ ſcm rem. Hoc
apparet ex terminis. Sed mediũ iu/
ſticie eſt acceptum hoc modo vt oſten
ſum eſt ſupꝛa.c.ꝓxumo.pꝑ totum eti

—

am apparet in ꝓmptu ꝗa cũ venditur

equus p.c.aureis conſtat q hic nulla
eſt equalitas reꝛũ Fm ſe ſed eſt equa
litas valoꝛis ad indigẽtias emeni ⁊

vendentis. aliqũ.n. ⁊ alicui valʒ mi/
nns ſi etiaʒ loquamur in pũitionibus

æ delictis adhuc apparet euidentius
ſcom dicta de differentijs perſonarũ.
¶ Auarta vo concluſio pꝛobata eſt ex
pꝛemiſſis ſicut in illiſ ex plicita ⁊ oſtẽ
ſum eſt ꝗ differentie cõtra ipᷣm aſſig⸗
nate ſunt nulle. ⁊ etiã dria fuit ſuperi
us repꝛobata ſpᷣaliter in quõne vtrũ
iuſticia ſi moderatrix paſſionuʒ. viſũ
eſt etiã ad quid referẽda ſit intentio
phyloſophi ex cuius verbis alig ſũp⸗
ſerũt occaſionem errandi.

¶ Tectio xj.

Aia aut eſt iniuſtuʒ facien/
em. Supꝛa egit de media
tione iuſticie. bic aũt agit de
miuſtificatõe ⁊ ſubiecto eius iniuſto.
Pꝛimo aũt ſup boc qõem pꝛoponit
cdo queſtionẽ ſoluit. ibil vel ſic qdem
nihil differt ꝛoponẽs aũt queſtio/
nem dat ratõem ⁊ cãm queſtionis.d.
ga eſt ⁊ cõtingit bominẽ facienteʒ
opatõem iniuſtam nequaq; eſſe homi
neʒz iniuſtũ. ido merito querit᷑ quales

inuuſtificationes ⁊ iniuſtas opatönes
homo faciẽs erit ipᷣe iniuſtus.Et hoc

queritur vniuerſaliteꝛ circa vnãquãq;
iniuſtitiam. puta qñ faciens furtũ eru
fur. vel quale fuꝛtũ erit illud exquo di
catur eſſe fur. ⁊ qualẽ mechiaʒ faciẽs
erit mechus.⁊ quale latrociniũ faci/

ens erit ipᷣe latro. ¶ Mota vero ꝙ ex

—

boc paſſu colligitur ꝙ fur ⁊ latro non

ſunt penitus idem. Et iðo dicik in vͤſi
bus vifferẽtialibus. Fur non eſt latro
ſed ipᷣe qui latet atro. Elaro nõ atro
fuꝛatur ipᷣe latro.Eſt ergo latro rap/
tor violentus. Fur autem occultus
Eõſequẽter ibij vel ſic ꝗdẽ qoõem ſol
uit pᷣſupponẽs diuiſioneʒ iſtã ꝙ aligs
faciẽs opꝰ ĩiuſtũ ſcienter ⁊ volũtarie.

poteſt ipſuʒ facere duplici de cauſa.

IIBRO.

quoniã poteſt ipſũ facere ꝓpter prin

cipiũ electioniſ qꝛ.ſ.operabit᷑ eligẽs
vel propter principium paſſionis.qꝛ

operabit᷑ non eligens.ſed vel cõcupi

ſcens. vel iratus vel proper aliquam
aliam paſſioneʒ.¶ Hac ergo diſtinc
tione ſuppoſita dicit ꝙ vel nihil dif
fert qualecũque ſu opus ĩiuſtum. ad

hoc ꝙ ex eo dicatur homo ĩiuſtꝰ qꝛ ex

vno ⁊ eodeʒ opere ſm ſpeciẽ poterit
eſſe vel non eſſe iiuſtus qꝛ vt dictum
eſt ſupra li.ij.cap.iiij.Adhoc nihil di
fert quale ſit ipſum opus factũ. ſed
qualiter ſit factum. quoniã ſi aliquis
cõmiſceatur mulieri volẽs ⁊ ſciẽs cuii
qꝛ aliene vxoꝛi ſi cõmixtꝰ fuerit ei nõ
propter electionẽ ſed propter paſſio
nem. ipſe quidẽ opus fecit ĩiiuſtum.
nõ eſt tamẽ iniuſtus ſimili modo etiã
nõ erit fur. ⁊ tamẽ furatus fuerit. nec
erit mechus ⁊ tamẽ mechatus fuerit
Similiteꝛ autẽ ⁊ ĩ quibuſcunq; alijs.
iiuſtificatiõibꝰ. e autẽ ſolutio ha
beri põt ex li.ij.qꝛ virtus ⁊ vitiũ ſunt

babitus electiui. Qui autem operã

tur ⁊ habitu electiuo operatur. pro
ptez electionẽ. Et ideo vnus diciiir
vitioſus ᷣm aliquod vitiũ ſi nõ opere
tur ſcòm electioneʒ illius vitij. quare
ille ꝗ facit opus ĩiuſtum. nõ ex electio
ne ſed ex paſſione non videtur iiuſtus
ſcõm habuũ ĩiuſtitie de quo querebat
AUltimo autẽ epylogat de cõtra/
paſſo. d. ꝙ dictũ eſt prius qualiter
ſe babet contrapaſſuʒ ad iuſtum.

4 Lectio duodecima.

Portet autẽ non latere ſu
pra egit de ĩiuſtificatione æ
ſbo ĩiiuſto. Hic autẽ agit de ſe
parãdo iuſto politico. a iuſto vel iure
paterno. ⁊ dominatiuo. Primo ma
nifeſtat iuſtũ politicũ. ij.ſepaꝛat ipſuʒ
a dominatiuo ⁊ paterno ibi.. Bñati
uum autẽ ]. Politicũ autẽ ius vel iu⸗/
ſinʒ ſic mifeſtat.qꝛ pꝛimo dicit quid
ẽ nomine.ij.quid diffinitione ibil hoc

autẽ ẽ comutatiuũ].iij.ĩ quibus nõ ꝭᷣ
ibi. Quaꝛe quantis iiijjreddit cn
ſam quare illis nõ eit ibi. Et enim
iuſtum ].v. pro euidẽtia predictoꝛuʒ
infert. uij. coꝛꝛelaria ibi pꝛopter
ꝙ non ſinimus]. Zicit ergo primo
de nomine iuris polinci. ꝙ opoꝛtet
ſciꝛe ⁊ non lateꝛe ꝙ illud iuſ ꝙ ⁊ cui⸗
cognitio per nos queritur ẽ dictũ ſim
pliciter non ſcᷣm quid. vel ſumilitu/
dinarie ſed ſimpliciter iuſtum ⁊ etiaʒ
eſt dictũ politicuʒ iuſtũ ⁊ hoc ẽ nomẽ
ſuum. ¶ Secundo ibi hoc Nautem ẽ

Dicit quantum ad diffinitioneʒ quid

eſt qꝛ hoc ius eſt iuſtum vite humane
comunicatiuum. ad hoc ꝙ ſit perſe ſuf
ficiẽtia in hominibuſ liberis ꝗ nec ſeꝛ
ui ſunt. nec alieni iuris ſunt ſicut fi

lij ſub paterna poteſtate conſtinni æx
ĩ bomin ibus equalibꝰ in conditione

libeꝛtatis quãuis indiuitijs nõvel in

ahis cõditionibus adlibertatẽ ciuilẽ

acceſſoꝛijs.Eſt autẽ huiuſmõt ius coi
catiuũ.vel ſecundũ proportionalita/

tem ſicut indiſtributionibꝰ. vel ſecun

dũ numeꝝ ⁊ equalitatẽ ſicut in comu

tationibus · Pe hoc autẽ ſatis eſt dic

tũ ſuꝑiꝰ loco ſuo. ¶ Scðo ibi QAua

re quantis] Oſtendit ĩ quibus buiu-

ius vel inſtum non eſt. d. ꝙ propter
hoc qnantis. i.ꝙ hominmibus nõ inẽ
hoc ꝙ eſt eſſe liberos ⁊ equales eis

non ineſt: vel inter eos non ẽ ius po

liticum. ſed eſt in eis. vel inter eos

ius vel iuſtum quoddam i. ius ſecun
dum Nuiai Krcncch ſimilitudinem
QQA

dictum. uarto ibi Eſt enim iu
ſtum MReddit rationeʒz quare talibuſ
non libeꝛis vel nõ equalibus non eſt
huiuſmodi ius politicũ.d.ꝙ qꝛ huiuſ
modi iuſtum ineſt tantuz ilł ad quos

eſt data lex. Et lex data eſt tantũ ad

eos inter quos contingit eſſe iniuſtiti
qam. ꝙ apparet.qꝛ vindicta legis eſt
legale iuditium iuſti ⁊ iniuſti quaꝛe
vindicta ⁊ legis iuditium preſuppo
nit queſtionẽ ⁊ litẽ inter eos ad quoſ

fertur ſuper iuſto ⁊ ĩ iuſto.ſub iuze ⁊æ

zlineehe

eFiingfutr
4

Arſertol

mmiſt
gubdti

Menecnnn,

ſong, 1
ihnpfinnin

17

ntwroconn

mmpanngt mn
Pincimh opu⸗

Anmcap.
pöſeglun le

e i
ſono eloa⸗

gron Säne
Gkaignin

1
4

(renſcuigrci
Veſenclcnrbeß

uftstähul
Ipimge n

uli lni
iiiN
bnni di Q

iirnbip
littte digntan

Mmixbonnare
enbeinunen

indägnugehe

uopterrunsd
Nbagtt
hfliminstüſt
Möhtuneur
ibennenoitn
Eexſelabenmirrke.
Ewenonmit w
aniihh
enbnnnie

raktmnslog

iührnnint
türtſanmeſe

UuImnsnibt

liin lni

üiitiinſi

übmemge

fni inind,

viniſihnii

Ati

nma n

Ne

1Man
ain
Ei ing
Nsrit
ſn
Ninpbarin,
Awoſie

Mmaäfne

weliſmmm;

Wmeſtucn

ieniuianbes:
i.gbonmndbeei

elinter osnenikf

Heſtm es. nd

ſcunäumſan
Qumo ini clan
wiun
us wlneingen
mincktum!
hnndl i,
os nnnon

6

ſiuria ⁊ inter eos qui nec liberi nec e
quales ſunt nõ eſt talis iniuſtitia nec
cõtentio de iuſto ⁊ iniuſto. quare in/

teꝛ eos nõ eſt anicn Neir vel cõſue
tudine declaratũ. ¶ Addit autẽ ꝙiĩ

bijs in ꝗbus. vel inter quos cõtingit
ĩiuſtitiaʒ fieri inter eos cõtingit iniu/
ſtum faceĩ ſʒ nõ conuertuur qꝛ non in

omnib“ contingit iniuſtitiam fieri. in

quibus cõtingit opus iiuſtuʒ effici ſi⸗
cut patet ex cap. ꝓximo. qꝛ iniuſtum
opus nõ requiu electionẽ in operãte
ſufficit enim ꝙ fiat ex paſſione. Iniu/

ſtitia vero nõ ẽ ĩ opãte ex ſola paſſiõe

opatione. Sed requiꝛit elecnoneʒ
opus eniʒ iniuſtuʒ qualitcunq; factũ ẽ
tribuere ſibi ipſi plus ⁊ ꝓximo minuſ
de ſimpliciter bonis puta diuitijs bo
noꝛibus ⁊ delitijs.ſibi ipſi autẽ minꝰ
⁊ ꝓximo plus de penalibus malis.
puta laboꝛibꝰ ⁊ expẽſis. ¶Konſ. e⸗
quẽter ibi. ꝓpteꝛ ꝙ ]. Infert iiij.

coꝛrelaria ij. ibi. Qðò autẽ princeps
2

iij. ibi! Qð aũt nibil ꝓł?.uij.ibi Imer
ces autẽ eꝛgo l.¶¶ Primũ ergo cor/
relariũ eſt de dignitate rationis.
Secundũ de bonitate equalitatis.
Teꝛtiuʒ de vtilitate principis boni.
iiij. vero de dignitate boni pꝛincipis
dicit ergo de rationis dignitate pro/
pter ꝙ boc ꝙ dictuʒ eſt de malitia o/

peruʒ ĩiuſtorũ nos nõ ſinimꝰ nec ꝑmit

tumus in ciuitate bene ornata. princi
pati hominem. Sed ratuonẽ qui ratio
ne rełca homo facit hoc.ſ.opus ĩiuſti
tie memoratiuũ ⁊ per hoc fu tyramnꝰ
¶ Eſt enim ſciẽduʒ ꝙ homo.i.homi

nis appetitus principalis ẽ medius ĩ

ter duas cõtrarias ſubgeſtiõeſ.ſ.inteꝛ
perſuaſionem rationis ⁊ iclinationeʒ
ſenſualitatis ſeu appeſenſitimi.ſuaſio
autẽ rationis trahbit appetitũ ad pro
ſequẽduʒ debituʒ. Inclinatio autem
ſenſualitatis trahit ipſũ ad ꝓſequẽdũ
placitũ homo vero fʒʒ rationalẽ appe
titũ ĩ medio conſtitutꝰ.cuʒ opatur ⁊

coõdiuidit᷑ vni iſtoꝝ induit rationẽ alte
rius.cũ eni cõpatur ⁊ cõdiuiditu ſen

fualitati bʒ modũ ⁊ tenʒz loci rationiſ
vt dicit᷑.ĩfra li.viuj.cap.vinij.vbi dici
tur ꝙ vnuſquiſque homo maxime eſt

pricipaliſſimũ ꝙ ẽ in eo.ſ.ps rationa

lis.Cum autẽ opatur ⁊ cõdiuidit᷑ ra/
tioni hʒ modum ⁊ tenzʒ locum ſenſua
litans. ſicut hic.quare bomo vt hic ſũ
mituꝛ. bʒ modun ⁊ tenz locum ptis ſe

quẽtiſ placitũ ⁊ non debet᷑ quare bo

mo ſic ſumptus nõ ẽ dignus pricipa/
tu. ſic enim dicituꝛ omnis hõ mendax
in pſalmo homo tñ ſumptus ſᷣm prin
cipiũ partẽ ſni ꝓſequitur debitũ. non
tamẽ placitũ ⁊ ſic dign ẽ principatu.
Auantuʒ ad. ij. coꝛrelariũ dicit ꝙ

principes eſt cuſtos iuſti æ debiti x

qꝛ eſt cuſtos iuſti ſequit᷑ ꝑ conſequẽs
ꝙ ſit cuſtos equalitatis.Equalitas au

tem ꝓpoꝛtionatis expoſita ſuperius
cõmanere facit ciuitatẽ ⁊ ciues quare

priceps cuſtodiẽs buiꝰmõi equalitatẽ
cuſtodit æ in ſua permanentia ciuita
tem. ¶ QAuantuz ad tertium coꝛrela/

rium ait ꝙ quia pꝛinceps eſt iuſtus

nihil aliud ei viðtur eſſe cordi cure
niſi equalitatẽ cuſtodiẽde ciuitauis.ſe

quitur ꝙ ipſe ſibi ipſi non plus tribu

it q; alteri de bono ciuitatis niſi ſᷣm ꝙ
ꝓpoꝛtionale iuſtũ exigit.Et iõ vlteri
us ſequitur ꝙ alteri vel alterius prin
ceps ipſe non ſibi ſoli laborat. Et ꝓ
pter hoc ſequitur vlterius ꝙ ſicut bo/
mines comunit᷑ dicũt iuſtitia ⁊ maxie
iuſtitia pricipis alienũ honũ eẽ videt᷑
vt dictũ eſt ſupra eodem. li. cap. iij.
Ad. uij. coꝛrelarium ait ꝙ ex hijs
quituꝛ ꝙ merces ẽ danda bono pꝛiĩ
cipi. non quecunque. Sed illa qui/
dem que conuenit ei bic etiam eſt ho
noꝛ ⁊ gloꝛia dʒ eniʒ bonus princeps
per ſubditoſ honorari ⁊ gloꝛiari fre/
quẽti fama cum laude ⁊ magnificatio
ne pricipes vero quib' iſta non ſuffici
unt fiunt cito puerſi tyramni apprian
tes ſibi bona comunia ⁊ ſubditorũ ꝓ
pꝛia rapiẽteſ.ſicut fecit ille cui dictũ ẽ

O thite tute tati tibi tãta tiramne tu

liſti. Hic verſus eſt ꝓ exemplo ĩ tertio

IIBRO.

libro rethorice tullij. ¶ Cõſequenter

ibi dñatiuũ autẽ. Separat iuſtum po/
liticũ a dñatiuo ⁊ paterno ꝓbans ꝙ;
nec dñatiuũ nec paternũ eſt ius politi
cuʒ tꝛiplici ratiõe ſecũda ibi . Secũ

duz legẽ enĩ erat Tertia ibi.. Pro

ter ꝙ magis Dicit ̊ primo ꝓponẽs
cõcluſionẽ itentã ꝙ dominatiuũ iuſtũ
ꝙ eſt iter dominũ ⁊ ſeruũ ⁊ paternuʒ
iuſtũ.ꝙ ẽ iteꝛ patrẽ ⁊ filiũ.nõ eſt ideʒ
ius cuʒ iſtiſ iuſtis politicis de quibꝰ iã
actũ ẽ.Sʒ eſt quoddã iuſtũ ſcᷣm quid
dictũ ⁊ hijs ſunile. Qð ꝓbatuꝛ.pꝛi/
mo.qꝛ iter quoſcũq; poteſt eẽ ius po

