ibil VNirtu enĩ qm̃ virtu finis ⁊ pꝛe
miũ eſt bonum pfecte optimũ obiecti
ue ſił itudine ⁊ pticipatiõe diuinum ⁊
adeptione beatũ:ſed felicitas eſt vir/
tutis finis ⁊ pᷣmiũ. ipᷣa eſt bonũ opti
mü diuinũ ⁊ btm̃. bui“ rõnis ſola ma.
ponit᷑i Ha. einde ibil Erit ãt vtiq;
ꝓbat opinionẽ ſic ꝙ eſt hoĩbꝰcõe iuſtũ
acꝗſibile per diſciplinã ⁊ ſiudiũ ineſt
hoĩ a cã hana:ſed felicitas eſt huius
⁊c.huiꝰrõnis pł̊ᷣs ponit Mi.in Ia
dicẽſꝙ lelicitas eſt bonũ młtũ cõe poſ
ſibile neriaere oĩbus hoĩbus nõ oꝛba
tis ad virtutẽ per quâdam diſciplina
2 ſtudiũ.¶ Eſt at ſciendũ cCorhat 24
virtutẽ ẽ pꝛiuari aliquo neceſſario ad
virtutẽ. h at genere ſunt tria.ſ.coꝛpo/
ris diſpoſitio talis que nõ phibeat vfũ

liberi ar bitrij ⁊ idcirco aliter diſpoſi

us eſt oꝛbatuſ. 2 ſenſus diſcretio ta
lis que poſſit diſcernere bonum ⁊? ma
lum iuſtum ⁊ iniuſtum: honeſtũ æ tur

pe vtile ⁊ inutile. aliter nãq; diſ poſitꝰ*

eſt oꝛbatus. 3: appetitꝰ vt mala con/
ſuetudo. illa nãq; phibʒ virtutẽ per
coõſequẽs felicitatẽ. vt.j.li.xꝰ pꝛohibet
etiam virtutem vt 2? methaphiſice.
2 ſciẽdum ꝙ diſciplina ptinet ad in
tellectum. ſiudium vero ptinet ad ap/
petitum Eſt eni ſtudiũ vehemẽs ani
mi applicatio cuʒ magna volũtate ad
aliquid pficiẽdum licet ſtudiũ ſepe ſũ
matur ꝓ ſpeculatiõe intellectꝰ.h iñ ſũ

mitur ſtudium ᷣm ab eo dicit᷑ ſtudio
ſus.ſtudioſus ãt ⁊ virtuoſus ſunt ide
quare virtus ⁊ ſtudiũ erunt idẽ.¶ Se
inde ibil Si ãt eſt ita Opi.de cã per
accñs repꝛobat.⁊ pꝛĩo de foꝛtuna. 22
de caſu ibil Secẽter igitur Pꝛimã re
pꝛobat triplici rõne.2? ibil Panife/
ſtum eſt aũt ʒ ibil Cõceſſa autẽ Pꝛi
mo ergo intendit arguere.Omne ꝙ ẽ

a foꝛtuna eſt pᷣter intentiõem agentis

fm naturã vel f̃m artem vel ſᷣm aliaʒ
quãlibet per ſe cãm ⁊æ maxime ſᷣm op
timã:ſed felicitas que eſt optimũ eſie
rei nõ eſt extra intentiõem alicuiꝰ per
ſe agẽtis.g felicitas nõ eſt a ſoꝛtuna.
hbui rõnis maioꝛ ponitur 2. phiſicoꝝ
in deſcripnone foꝛtune.illud eniʒ eſt
a foꝛtuna ꝙ accidit pᷣter intentiõem a
gentis a ꝓpoſito.moꝛ ponit᷑ ĩ ſia
pmittit᷑ tñ cõcluſio.dicit g̊ płᷣs ꝙ ſi be
ari vel biĩficari eſt ita ſicut dictum eſt

videlicet ꝙ ſit ſtudioſum optimũ ⁊ di

uinũ:rõnale videt᷑ eſtimare melius eẽ

ſic vt dictum eſt ꝓpter ſtudium ⁊ diſci
plinã qᷓ; ꝓpter foꝛtunã. Minoꝛẽ ad/
iungit. d. ꝙ illa que agũtur ᷣʒ nãm aut

ſm artem aut ſᷣm oẽm alterã cãʒ ⁊ ma

xime fᷣm cãm optunã ſunt apta nata
optime ſe habere fʒʒ ꝙ ẽ poſſibile. ho

mineʒ ãt optime ſe habere eſt hoĩem

felicem eſſe. quare patet ꝙ bomo ẽ ap
tus natus ad felicitatem æ ad omnia

per ſe agentia circa intẽdentem felici

tatẽ. illud ei intendit agẽſ ad ꝙ aptuʒ
natum eſt patiens. (Meinde iſtã opi
nionem increpans ait. ꝙ maximum ⁊

optimum foꝛtune attribuere tanquazʒ

cauſe valde pnitioſum ⁊ moꝛtiferũ eẽ
videtur. h̊ ãt in queſtiõe declarabit᷑.
¶ Deinde ibil Hanifeſtum aũt eſt.
Agd ideʒ arguit ſic.nulla operatio aĩe

nullum neceſſariuʒ ⁊ nullũ vtile ad

opationem aĩe eſt a foꝛtuna. h̊ appa/

ret ex.2? phiſicoꝝ.opatio nãq; aĩe nõ
poteſt ineſſe pᷣter intellectiõeʒ anime

neceſſaria vero nõ ſunt a ſoꝛtuna cum
oia foꝛtuita ſint raro contingẽtia.vti/
laa vero nõ ſunt a foꝛtuna qꝛ talia ha

ix
lle
1ao
ſcti
om
ter⸗/
d
nis
lle
aA
Ait
ne
ſegn
G
ho⸗
g.
n
!
hi
hen
le 6
ſucii
oſae
chez
nüitad
bernte
aclluttl
bet
naifeli
Tilk
1sgepe
wen
ſnge
ihop⸗
ſarſen⸗
QLutn

inſ
ie
NNipe
Een1
n Penin
Rchet,

anni

1

wenegene

nrelfnalg

mumefne,
epmickt
ſentlane
öckabeun.
eildengz e
Aimanmden
Wiin
rztsgi

miimnenſene
oodeſüic
ſn 1 eN1
üöe decti⸗
niſeſunit
Cnilacgi
iſeumu
1oord iizin
mmelenigen

,nt a ſodOn
zimn ,

Fo conunge
R

bent determiatos fines ꝙ nõ hñt foꝛ
tuita.igit᷑ nulluʒ iſtoꝝ eſt a foꝛtuna: ſʒ
elicitas tm̃ requirit ſua eẽntialia.pu⸗/

I.

ta opatiões aĩe ſibi neceſſarias ad cõo

ſiſtẽtiam vite.alia vero vtilia ad ſuum
oꝛnatũ que deſeruiunt ei inſtrumẽtali
ter ⁊ oꝛganice.igit᷑ nullũ concurrens
ad felicitatẽ ꝓuenit a foꝛtuna. huiꝰ rõ
nis maioꝛ eſt pbata.AHinoꝛ ponitur
in la:que per ptes ſupiuſ fuit declara

ta.¶ DBeinde ibil Cõfeſſa aũt ᷣ idẽ ar

guit tali rõne:ad nullũ foꝛtuuuʒ eſt oꝛ
dinatum ſtudiũ ſed ad felicitatẽ c ad

requiſita felicitati plurium ſtudiũ in ci

uilibꝰẽ oꝛdiatũ.ergo nec felicitas nec
aliꝗd ad ipᷣam requiſitũ eſt foꝛtuitum
huius rõnis maioꝛ ponit᷑ vt per ſe no
ta.Hinoꝛ ãt pomit᷑ in Fa ⁊ pꝛĩio pꝛe

mittitur maioꝛ rõnis. Sicit ergo pbs

h̊ ⁊ hec dicta erũt cõſeſſa ⁊? cõſona
hijs que dicta ſũt a pꝛincipio.ſ.in pꝛo

bemio.poſuimꝰ eni finẽ politice ſcien

tie optimũ eſſe.hᷣ aũt politica plurium
ſtudiũ facit huiꝰ boni optimi: quales
quoſdã.i.aptos ⁊ bonos volens ferre
ciues ⁊ opatoꝛes bonoꝛuʒ per que ve
niũt ad finem intentũ. ¶ Seinde ibiſ
Pecenter igit᷑ oñdit ꝙ felicitas nõ ſit
a caſu tali ratõne. Caſuale ꝑiter eue/
nit boui ⁊ equo:puero: ſicut pfecto vi
ro:ſed felicitas nõ euenit boui ⁊ equo
qꝛ talẽ opatiõem in qua cõſiſtit felici/
tas pcipere nõ pñt nec pueri: qꝛ ꝓ tẽ
poꝛe pueritie:ſic nec beſtie pcipẽ poſ
ſunt.pueri tñ btificant᷑ in ſpe.qm̃ ali/
quãdo poterũt facti viri.felicitas autẽ
ſicut ſupꝛa diximꝰ indiget ⁊ veritate ꝑ
ſecta ⁊ vita perfectta.
H euidẽtiã pᷣdictoꝝ ſunt tria
inquirẽda ordine pᷣpoſtero.
Ppꝛio de felicitate vtrum inſit
oĩbuſ a foꝛtuna. 2 an a cã hũana. 3.

vtruzʒ a cauſa dinign.

ueſtio. 27.
E& pꝛio arguit᷑. ꝙ ſit a foꝛtu/
Ina qꝛ qð nõ eſt a natura nec
ineſt plurib' ineſt a foꝛtuna.
ex 2 phicoꝝ:ſed felicitas ẽ huiꝰ vt ex

neſtas. Pu⸗
trouerſia babet accuſatiõem ⁊ defen/
ſiõem. cuius finis eſt equitas.( Muiuſ

.

periẽtiã docet.g eſt a foꝛtuna. ¶In op

poſitũ eſt phi. Dicendũ ꝙ ↄcło ne/
ceſſaria ſufficiẽter eſt ðᷣmr̃ata p phi.in
lKa. Sed ꝙ opio ipᷣa ſicut dicit ipe ppi
lo.ſit valde pernicioſa declaro tripłr
tria nanq; ſũt cãꝝ ciuiliũ genera:vt di
cit phi. in rethoꝛica: æ Tullius in ſua
ſ. deliberatiuũ demratiuũ: ⁊ iudiciale
HBeliberatiuũ eſt quod ponitur in con

ſilio: vtrũ expediat hñs ſuaſionẽ ⁊ diſ

ſuaſiõem: cuius finis ẽ vtilitas demĩa
tiuũ ẽ ꝙ attribuitur in laudẽ vel in vi/

tuperiũ certe pſone cuius finis eſt ho

¶ Nucitiale eſt ꝙ poſitũ in con

qt opinionis pnities q;tũ eſt in ſe:ve⸗

tat iſtos tres fines cauſaꝝ ciuiliũ.ve/

tat enĩ pꝛio vtilitatẽ cõſilij: qꝛ nullus
intellectũ hñs cõſiliat᷑ de hijs que ſũt
a foꝛtuna. vt. j. li. 327 vetat hoiem ſub
trahẽs ei laudem. dicit enĩ tulł.ꝙ foꝛ
tunã quidẽ laudare ſtultitia ⁊? vitupe

rare ſupbia eſt. animi vero laus hone

ſta ⁊ vituperatio vehemẽs eſt. 3. ve
tat equitatẽ iuditij:qꝛ nemo punit᷑ vł
p̃miat᷑ de hijs que veniũt a foꝛtuna:ſʒ

de hijs ſolũ que ſũt in ptãte nĩa. vt.j.

li.ʒ?⁊ punimur enĩ de male operari cõ
tra felicitatẽ ⁊ pᷣmiamur de bñ opera
ri:qꝛ cõfert ad felicitatẽ. ſic ꝗ̊ patet ꝑ
nities iſti⸗ Ohinois Ed argumenta
ãt in oppoſitũ dð.ꝙ felicitas nõ ineſt
a natura:ſed aptitudo ad felicitatẽ:ſʒ
ineſt a ꝓpoſito bñ opantibꝰvt cõſequẽ
ter videbitur. Aueſtio.28.
E 2 arguit. ꝙ felicitas nõ in
ſit homini a cã hũana.pꝛimo
qꝛ ſequeret᷑ ꝙ impfectũ face
ret ſe pfectum. hõ nãq; pꝛius nõ felix
faceret ſe pꝛius feliceʒ.cuius oppoſi⸗/
tũ dicit. . methaphiſice.opoꝛtet eni
ſemp ꝙ agens ſit actu tale quale paſ/

ſum eſt in potentia: per ↄñs agens

ſemp pfectioꝛ eſt patiẽte.2: qꝛ nulluʒ
diuinũ eſt a cauſa huana: ſʒ felicitas ẽ
bonũ diuinũ vt dicit᷑ in la.igit᷑ nõ a cã
hũana. Sed in oppoſitũ eſt rõ phi.
e

IIBRO

Dicendũ ꝙ eſt a cauſa hũanaſicut ꝓ
bat phᷣs ꝙ põt etiã amplius declarari
ſic.a quocũq; eſt pfectiſſima virtus ho
minis ab eo eſt felicitas hoĩs.qð ap/
paret.qꝛ felicitas eſt opatio illius vir
tuᷣ:ſed ab hoiĩe vt libero eſt pfectiſſi/
ma virtus hoĩs loquẽdo de vᷣtutibꝰ co
gnitis per pbos. ergo ab hoie eſt feli
citas hoĩs Aſſumptũ patet.j.li.ʒ?ta
li rõe. a quo eſt operari bonaa nõ ma
la ab eo eſt pfectiſſima virtus hoĩs fʒʒ
quã dicit᷑ homo ſimpłr bonus vᷣm intẽ
tiõem phᷣi:ſed ab hoĩe eſt opari bõa⁊

nõ mala:vt expientia docet.ꝗ ab hoie
ꝓuenit pfectiſſima virtus bois. Eſt

diüt ſciẽdum ꝙ a pꝛima opatione p me
dias vſq; ad vltimaʒ in qua cõſiſtit fe
licitas acꝗritur aliquid exercitabile a

liqd diſcibile aliqd aſſueſcibile¶ Acq

ritur nãq; aliqd exercitabile in coꝛpo
re vel in viribus ꝙ in ꝑtibus coꝛpis ꝑp
eius ⁊ eaꝝ exercitiũ.vñ a virtute mo/
tiua excutit᷑ pigritia inducit᷑ agilitaſ
T ab appentu ſenſitiuo excutit᷑ rebel/
lio ⁊ iducit᷑ obedientia⁊ ſubiectio ad
ptem intellectiuã ¶ Acqritur etiã ali/
gqd diſcibile in inte llectu.ipᷣe nãq; ali/
qd addiſcit ⁊ in oꝑpatiõibus ſuis: vel
experiẽtia vel doctrina:acꝗritur etiaz
aliꝗd aſſueſcibile in appeniu intelle/
ctiuo.puta virtutes moꝛales que quã
tum ad id ꝙ eſt pꝛincipale in eis ſunt
in appetitu intellectiuo vt ꝓbat᷑.j.ſic
ergo exercitabile ad felicitatez ptinet
vt remouẽs ꝓhibens.q.per accñũs.di./
ſcibile vero per ſe ⁊ nõ pꝛimo ⁊ ime/
diate. Aſſueſcibile vero per ſe pꝛimo
T imediate:qꝛ ſᷣm virtutẽ tali aſſuetu
dine acquiſita:felix operatur feliciter
vt oñſuʒz eſt ſupꝛaal Bicendi ergo ad

pꝛimũ in oppoſitũ.qꝛ ſolis impfectuzʒ

nõ facit ſeipᷣm ꝑfectum:qꝛ cum eo con
currit obiectum:ꝙ eſt vna per ſe cauſa
felicitatis.vñ nõ ſolus homo cõcurrit
ad felicitatẽ hoĩs.¶ Ad ſᷣm dð.qꝙ diui
num dictum.qꝛ de deo põt eſſe aliquo
modo ab hoiĩe:ſicut ſcia diuina: qꝛ de
deo põt eſſe ab hoĩe docẽte vel inueni

tas que habet in vita iſta nõ
ſit a cauſa diuina. pꝛĩo vt iaʒ
ꝓbatum eſt.ipᷣa pꝛouenit a cauſa hũa
na. nõ igitur a diuma. 2 qꝛ nullus fe
lix in hac vita experitur ſe tale donuʒ
recipere ab aliqua cauſa pᷣter q; a cã
hũana.quare nõ videt᷑ cõueniens ali
am cãm penr Secn oppoſiũ eſt
appꝛobatio phᷣi. Sicẽdũ ſicut dictuʒ
eſt ĩ ſnia Fe.qð pꝛobato dñi aliqð do
num influere menti hũane. pꝛobatum
erit ꝙ influat felicitatem vel ad felici⸗/
tatem. ̊ aũt pꝛobat᷑ tripłr. pꝛimo ex
oꝛdine cãrum ⁊ hoc ſic.oĩs res ſuſci/
piens aliꝗd a cauſa ſuperioꝛi ſuſcipit
a cauſa ſunpliciter ſupꝛema. patet ex
pꝛima ꝓpoſitiõe de cauſis vbi dicit᷑ ꝙ
oĩs cauſa pꝛimaria plus eſt influẽs ſu
per cãtum ſuum q; cauſa vłis.2 ſʒ hõ

ſuſcipit aliquid a cauſa ſuperioꝛi. qðᷣ
patet. qꝛ a ſe nõ habet aliquid. quare

aliquid ſuſcipit a cauſa ſupꝛema qᷓ; vo
camus dm̃. 2. qꝛ oẽ tractum ⁊ motuʒ
aliꝗd ſuſcipit a trahẽte ⁊ mouẽte:ſed
homo ⁊ nãliter ⁊ libere trahit᷑ ab vlti
mo fine:nãliter quidem:qꝛ nãliter ap

petit vltimũ finẽ.libere vᷣo qꝛ etiaʒ ap

petit libere. vt viſũ eſt.õ.in pꝛincipio
quaẽ homo aliꝗd ſuſcipit ab vltimo fi
ne quem vocamꝰ deum. 3. qꝛ oẽ pfe
ctibile ſuſce ptiuũ nãliter alicuiꝰ pfecti
onis ab vna ſola cauſa inducibił ſuſci
pit pfectiõem illã a cã illa. aliter eius
nãlis aptitudo ad pfectiõem illã eſſet
ocioſa: ſʒ hõ nãliter ẽ ſuſceptiuꝰalicu
ius pfectiõis a ſolo deo inducibił.er/
go aliꝗd ſuſcipit a deo.¶ Aſſumptũ ꝓp
batur. qm ſolus deus hoiĩ dare põt de
ſe ipᷣo notitiã diſtinctã ⁊ amoꝛẽ fruiti⸗

uum qui ſeꝗtur talem notitiã ⁊ homo

nãliter eſt aptus iſta ſuſcipere.qð ap

paret qꝛ ſuſcipit ea impfecta. Idẽ at

—

eſt ſuſceptiuũ foꝛme pfecte ⁊ iperfe/
cte.quare hõ aliꝗd ſuſcipit a deo: vel

natus eſt ſuſcipere.ad hᷣ aũt ꝙ ſuſcipi

at fm intentiõem huiꝰ phᷣi.opꝰ ẽ aĩaʒ

E 3 arguit᷑.ꝙ hũana felici/

4
ſit,
Imuſan
1piong
1cauia i
Pmlnsf
ute
Periti
Menlens i
ppeſick
iſiat nan,
zülied
eNNdaon
f. panoer
Ses uld,
miſuapt
m. aner
SNdct
chinfnis l
rls ßb
ſopenon. gs
qnd, ae
üpremaind
u 1 noN
noee:ſed
ahitabnli
näliterop
Neicz ap
prinapio
brund
RNe
Dowe Reci
Nancd iu
a. Aner es
göemllich
iſicepweid
Noinachi,
Gimi/
gbeimeſin
gi t miil,
ornit
itahen c
inpfecn
geet ſii
ſaglem,
ub aig in

„

ſbicy ii⸗

eius int

boiĩs eſſe bonis conſuetudinibꝰ ppara
tam.vt.j.li.x.¶ Zicẽduʒ ꝗᷓ ad obiecta

ꝙ hois felicitas eſt ſimul a c bůanaæ

diuina. ſicut eni ſol ⁊ homo generant
hoieʒ:ſic deus ⁊ homo felicitãt hoĩez
⁊H ſicut hõ generãs hoĩeʒ ñ peipit ſibi
coopari ſolẽ: ſic nec hõ felicitãſ hoĩeʒ
pcipit ſibi coopari deũ.&t ꝑ hoc patʒ
ſolutio ad ſᷣm. deus eniĩ inuiſibiliter ⁊
iſenſibiliter:ſuauit᷑:⁊ ipceptibiłr:opa
tur in aiabus ⁊ ĩ illis maxime que ſũt
ad h:bõis cõſuetudinibꝰ pᷣparate.
— ectio..

Alte ãt traſmutatiões] In⸗
ueſtigata cãlitate felicitaus
5ᷓ płs inueſtigat ſtabilitateʒ
dens oñdere ꝙ cum iſtabili/
tate foꝛtune:poſſit ſtare ſtabilitas feli
citatt hũane.⁊ iõ pꝛio declarat ꝙ nul/
lus eſſet felix poſito ꝙ felicitas ſeque
ret᷑ mutabilitatẽ foꝛtune.2 oñdit feli

citatẽ nõ mutari ad mutatiõem foꝛtu/

ne ibi Ael foꝛtunas Circa pꝛĩaʒ tria

declarat.pꝛimũ ꝙ ſtãte dicta ypocriſi

nullus viuẽs erit felix.2?7 ꝙ nullꝰ moꝛ
tuuſ ibil Atrũ igit᷑ ꝗ: ꝙ de moꝛtuo nõ
poterit dici viuens fuiſſe felix ibil Sʒ
reuertendũ] Pꝛimuʒ ꝓbat ſic.nemo
felicẽ eſtimat eum quẽ contingit finire
miſerabiliter foꝛtuniſ qualibetcũq; po
titũ:ſed oẽm viuẽtem ſic finire cõtin⸗
git: poſito ꝙ felicitas ſequat᷑ foꝛtunazʒ
ᷓnemo felicẽ eſtimat aliquid b viuẽtẽ
huiꝰ rõnis pꝛio declarat minoꝛẽ. poſi
to enĩ ꝙ felicitas ſequat᷑ foꝛtunã ipſa
mutabit᷑ vt foꝛtuna. Dicit ergo ꝙ mł

fe trãſmutatiões fiũt hũane vite ⁊ foꝛ

tune oimode:nũc ad bonũ:nũc ad ma

lum:cõtingit ſm vitã ⁊ cõtigit hoĩem

maxie abũdantẽ magnis incidere ca/
lamitatibꝰ in ſenectute. qð apparet p
bomeꝝ.in heroiciſ narrãtẽ de pꝛiamo
qui a pꝛincipio vite ipᷣiꝰ vſq; ad ſene/

ctutẽ abũdans ⁊ regnãs ſuꝑ troianos

⁊ exiſtens pulchꝛa pꝛole fecũdus ⁊ a
multis amatus:in ſenectute ſua cũcta
depoſuit:⁊ ciuitate ſua per hoſtes ca/
ptiuata:⁊ ipᷣo pdito. pueris ãt hijs ꝗ

dã occiſis:hijs ſeruitutis iugo ſubdi
ipᷣe quidẽ miſerabiłr ad extremũ fini
uit.AHaioꝛẽ aũt ſubdit ibil Talibus
aũt Aſum foꝛtuudinis qᷓ;tũcũq; ꝓſpe

ris:⁊ finiẽtem miſerabłr nullus felici

tat.i.felicẽ non reputat. Eſt aũt ſcien
dum. ꝙ quatuoꝛ ſunt genera carminũ
quedã enĩ referũt geſta illuſtria ⁊ ma
gnifica:⁊ h̊ dicũtur heroyca que ðſcri
bunt geſta herouz viroꝛũ illuſtriũ ⁊ di
uinoꝛuz:⁊ ſepe a ppꝛiato ſibi cõi noĩe
vocant᷑ carmina vt ibi. Carmina qui
quõdam ſtudio floꝛente pegi. pꝛio de
conſoł.Quedã ãt deſcribũt geſta ruſti
cana ⁊ ignobilia.⁊ h̊ dicũtur bucolica
AQuedã aũt deſcribũt triſtia:⁊ b dicun
tur elega.vt pꝛĩo de cõſoł. ⁊ veris ele
gi fletibus oꝛa rigãt. Quedã vero de/
ſcribũt leta.⁊ h̊ dicũt᷑ dꝛagmata ⁊ re/

feruntur in nuptijs vt ibil Ante toꝛuz

virginis frequẽtate nobis dulcia canti
ca dragmatis:ſic igit᷑ patz qualiter ſũ

mitur bic heroyca. Deinò ibil Atrũ

igitur Mꝛobat ꝙ nullꝰ moꝛtu erit fe
lix. pꝛimo aũt ꝙ nõ ex adeptiõe bono
rum.2? ꝙ nõ ex euaſiõe maloꝛum ibij
Si aũt nõ ʒ? ꝙ nõ ex infirmitate hoꝛũ

vel illoꝝ ibi Quõ nũc aũt ꝓpꝛimo igit᷑

ponit cõcluſiöem impꝛobãdam p mo
dum queſtiõis.d. Ntrũ aũt Nerum

ſit nullum alium hoĩem btĩficãdum qᷓ;

diu viuit:ſed ſᷣm legiſſlatoꝛem atheum
ſolonẽ:debitũ eſt:vt inſpiciat᷑ finis:añ
qᷓ; enũtiet᷑ felix: ꝙ nõ põt fieri qᷓ;diu Rᷣ
viuit.2? ibil Si ãt ꝓpꝛobat nullũ ita biĩ

ficãdum ducens ad duo incõuenientia

pꝛimũ eſt contra quid noĩs.ex quo ha
bet᷑ ꝙ felicitas eſt bona vita. ex hᷣ aũt
ſequit᷑.q bomo dum moꝛit᷑ bene viuat
Scðòm cõtra quid rei:ex quo habetur
ꝙ felicitas eſt operatio virtutis. quaẽ
ex hoc ſequeret᷑.ꝙ homo mortuuſ ope
raret᷑ ſm virtutẽ: que duo viſa ſũt ĩ die
bus Ari.incõueniẽtia.¶ Reinde ibij.
Si aũt non pbat q moꝛtuus nõ eſt ſe

lix ex euaſiõe maloꝝ:⁊ pꝛio ponit cõ

cluſiõem impꝛobãdã dicẽs.ꝙ ſi nõ di⸗/
camus moꝛtuũ eſſe felicem:qꝛ nec ſo/

e 2

Lant.

IIBRO

lon hec voluit: ſed qꝛ tũc firmiter poſ⸗
ſit enũtiari felix ⁊ btũs ſicut ille ꝗq iaz

exiſtit extra pericula ⁊ infoꝛtunia hu/
ius vite.2 ibil Habʒ quidẽ ⁊ b queſti
onẽ Pꝛobat iſtum nõ euaſiſſe picula
⁊æ mala.d.qꝙ h̊ iam dictũ ẽ:habet que
ſtiõem ⁊ dubutatiõem qᷓ;dam. ex eo ꝙ
moꝛtuo videt᷑ malũ ⁊ bonũ ineſſe:licʒ
nõ ſentiat. puta ⁊ bonoꝛes ⁊ inhono
ratiões que patiũtur vim iſta nõ ſenti
entes.⁊ h oĩia pꝛouenire pñt moꝛtuo
per filioꝝ:⁊æ nepotũ:ꝓſperitates: ⁊ ĩ
foꝛtunia. ¶ Seinde ibil Queſtiõem ãt
ꝛobat ꝙ moꝛtuꝰ nõ eſt felix ex fir⸗
mitate bonoꝝ vel maloꝝ. ⁊ pꝛimo po
nit materiã ꝓbatiõis per modũ que/
ſtionis.d.ꝙ ſupꝛadicta de redũdantia
foꝛtunaꝝ ad moꝛtuos queſtiõem tribu

unt.poſito enĩ ꝙ aliꝗs vſq; ad ſenectu

tẽ bñ vixerit ⁊ perſeuerans ſᷣm rõem
moꝛtuy fuerit: cõuenit fieri circa filios
eius multas foꝛtune trãſmutatiões.qꝛ

cõuenit aliquos eoꝛum eſſe bonos. ꝓ

gm dignitatẽ ſuã potiri vita bona.ali⸗/
os aũt ecõtrario. manifeſtũ eſt autẽ ꝙ
ip̃os filios cõtigit hĩe ſtatũ oĩfariã.i.ĩ
oĩbus modis in diſceſſiõibus.i. foꝛtu⸗/
nis diſſilibus ad foꝛtunas patꝝ ſuoꝛũ
2. ibi Incõueniẽs ..Ex dictis ꝓbat
intẽtũ dicens.ꝙ incõueniẽs eẽt ſi moꝛ
tuus trãſmutet᷑ ſimul cuzʒ viuo:⁊ fieret
aliquãdo felix.rurſuſ ãt miſer.h̊ᷣ tamẽ
ſequeret᷑ poſito ꝙ felicitas ſequeretur
foꝛtunaz. Qò aut ſequat᷑ pꝛobat.d. ꝙ;
nõ eſt incõueniẽs nec impoſſibile imo
cõueniens ⁊ cõtingens foꝛtunas filio
rum viuẽtium ſupuenire defũctis pĩi/
bus ĩ quodã certo tempoꝛe.puta q;to
ipe patris recens memoꝛia pſeuerat
quare mutato filio viuo ſᷣm foꝛtunazʒ:
mutaf pater moꝛtuꝰ ſᷣm foꝛtunã.quaẽ
ſi ſequit᷑ ad mutatiõem foꝛtune muta

tio ſelicitatis:ſeꝗtur q moꝛtuꝰ ſᷣm foꝛ

tunã mutatus eſt:a a felicitate muta⸗/
tus. Deinde ibil Sed reuertẽdum .p
bat ꝙ de moꝛtuo nõ poſſit vere dici fu
iſſe felix:ſtante pꝛia ſuppoſitiõe. Abi

ſciendũ.ꝙ ꝓbatiõi ꝙ viuens nõ eſt fe

lix: fuit data talis rñſio.ſ.ꝙ viuẽs non

poteſt dici felix ſed moꝛtuus:ꝙ potuit

habere duplicẽ intellectũ.vnũ ꝙ moꝛ
tuus exñs moꝛtuus eſſet ſelix: ⁊ hoc ĩ
pꝛobatum eſt ſupꝛa.alium ꝙ tũc non
eſſet felix:ſed pꝛo tunc eſt verũ dicere
fuiſſe felix in vita ſua. h̊ ergo ĩpꝛobat
d. ꝙ reuertẽdum eſt ad pꝛius queſituzʒ
qꝛ foꝛſitã inſpiciet᷑ per bᷣ illud ꝙ iã di
cium eſt:de felicitate moꝛtui.Si enim
opoꝛtet videre finẽ moꝛtis:⁊ tũc dice
re vnũquẽq; beatũ:nõ vt tũc exñtẽ be
atum:ſed qm̃ pꝛius erat in vita btũs.
õtra hᷣ arguit.d. ꝙ nõ pᷣt eſſe ſine ĩ
cõue niẽti:q nũc vere ðꝛ finſſe felx ⁊
ꝙ nũqᷓ; potuit dici eẽ felix cũ felix eſſʒ
ſicut ei ꝓbat᷑.pꝛio.pyarmenias.nulla
ꝓpoſitio ẽ ᷣa de pᷣterito:que aliqũ nõ
fueit ᷣa de pñti.quaẽ ſi nũc m ẽ dicẽ:
fint felix:aliqñ vᷣm fuit dicere:eſt felix
d iſtã ãt gloſaʒ vt dicit phᷣs.aliqui
declinauerãt ꝓpter iſtabilitatẽ foꝛtune
⁊ ſtabilitatẽ felicitat.dicũt enĩi felicita
cẽ ñ mutari:foꝛtuna ãt circa eũdẽ ſepe

recirculari¶ Zeinde ibil. AHamifeſtũ

eni Cõcludit ꝓpoſitũ ĩueſtigatũ vſq;
nũc.d.manifeſtũ eẽ.ꝙ ſi ſeqmur foꝛtu
nas enũtiãdo de felicitate: nos hẽmuſ
neceſſario dicere eũdẽ hoĩem nũc feli
cẽ ⁊ rurſus miſeꝝ enũtiãtes: felicẽ de
biliter firmatũ:quẽadmodũ camaleon
ta ꝙ ẽ aĩial bꝛeuiſſimuʒ mutabiliſſimũ
⁊ timidiſſimũ:ſic eĩ eẽt.ſi feliciias foꝛ
tunã ſequeret᷑:eẽt eĩ bꝛeuiſſima: quia
bꝛeuiſſimo tꝑe durãs:eẽt etiã mutabi
liſſima:ſicut nec amaleõ coloꝛẽ mutat
ſm coloꝛẽ rei ſibi ꝓxio adiacẽiᷣ:ſic feli

citas mutaret ſtatũ ⁊ decoꝛẽ ad occur

ſũ cuiuſſibet caſꝰ aduerſi eẽt ⁊ timidii

ſima:qꝛ ſicut cõtinue de mutatiõe foꝛ

tune timet᷑:ſic pari rõne de mutatiõe
felicitat᷑ cõtinue tuneret᷑. Del foꝛtu
. — „ „ » —U
nas Moſtq; phᷣs pbauit felicitatẽ ñ
eẽ felicitatẽ:ſi ſequat᷑ foꝛtunã.hic oñ/
dit quałr felicitas nõ ſeꝗt᷑ ĩſtabilitatẽ
foꝛtune.2 ꝙ ſegꝗt᷑ ſtabilitatẽ opatiomiſ

vᷣtuoſe ibi.. Zñe ãt ſũt. ʒ. ꝙ felix bũn
ſe bʒ inter foꝛtunas ꝓpꝛie ꝑſone ibil.

Etl
ſor
nep
noͦ
büe
coſt
eſt
le
bit
d
inti
berca
nisen
ſobalt
ſüübi
ptinis
diget
iaten
elc
ſub
ſuh
hee
ſſit
i
iltur
ron
ocllio
ſinions
dience
itien
lechcpe
NiereS
llacznd
leininee
mbne
1in
cthopet
mnmnaſſtt
ſcus ſit
ſe e ſi⸗
muanittoreg
ſn Ea
hiloesnn
lſbeſen
mröͤfeic
Piſcbii
entötmn

ſendlh

lisnn
pun
em
Ni
ir
Nüden
diprda
niin
g ün
Sienin
ütdie
ctini de
nua biüs.
eſeſiei
ſefelr
ikrch
ias nul
e aligin
medi:
ſt ſelr
Rn
nni un
enikenahn
eit ſepe
Hanlteſtü
gaii ſich
Imur ſorn
nos hennuſ
n nüc feli
kelice de
Ccamaleon
Rabcrin
ioes
cmar n
ntü nun
i
iiitſit
Necihn
ſtmi
e Mlii
inrde ii
ſetorii
Lirmi he
iig itnn

ilen r

Et foꝛtunas foꝛet optime bñ ad
foꝛtunas pſone ſibi cõiũcte ibil. Pꝛo
nepotũ ãt] Pꝛimũ ꝓbat ita.felicitaſ
nõ ſeꝗt᷑ cõditiõeʒ eoꝝ ĩ ꝗbꝰ nõ cõſiſtit
bñ eẽ vel male eẽ:ſʒ in rebꝰ foꝛtuiᷣ nõ

cõſiſtit bñ eẽ vel male eẽ ſicut ppatum

eſt ſupꝛa.quare felicitas nõ ſeꝗt᷑ cõdi
tiõez reꝝ foꝛtuitaꝝ.que cõditio ẽ iſta/
bilitas.huiꝰrõnis põit pꝛĩo cõcluſiõeʒ
d. ꝙ foꝛtunas ſeꝗ nõ ẽ rem̃.i. dicẽ feli
citatẽ.foꝛtunã ſeꝗ nõ ẽ veꝝ.pᷣmittit ãt
hãc cõiũctiõem:vel vt ſi nota ſolutio/
nis eoꝝ que ſupiꝰſũt queſita¶ Geinð
ſubdit mioꝛẽ.d.ꝙ ĩ hijs foꝛtuniſ nõ cõ
ſiſtit bñ ptinẽs ad felicitatẽ: nec male
ptinẽs ad miſeriã:ſʒ hũana vita hijs ĩ
diget ꝓ ſua ſuſtẽtatiõe nõ ꝓ ſua felici/
tate.maioꝛ ãt ſuppõit᷑vt pꝑ ſe nota. In
eiſdẽ nãq; cõſiſtit felicitas ĩ quo cõſi/
ſtit bñ eẽ. Seinde cũ dicit Sñe aũt

ſũt pbat ſm ſic. felicitas ſeꝗt cõditio/

nẽ cãꝝ:⁊ dñaꝝ ſuaꝝ:ſʒ opatiões vᷣtuo
ſe ſũt cãe ⁊ dñe felicitat bũane:⁊ eaꝝ
cõditio ⁊ ſtabilitaſ. felicitas ſeꝗt᷑ ſta
bilitatẽ opatiõis ᷣtůoſe vel opationum
huiꝰ rõnis pꝛĩo clarat᷑ mĩoꝛ.2·: infert
cõcluſio ibil Exiſtit ãt] põit ꝗᷓ̊ pꝛimã ꝑp
tẽ mioꝛis.d.qꝙ opatiões ſᷣm vᷣtutẽ ſunt
dñe ⁊ cãe ipᷣiꝰ felicitaũ.iſte nãq; red/
dũt hoĩem vltiate felicẽ.vt.õ.viſũ ẽ.
rie o opatões.ſ.vitioſe ſũt dñe ↄrij.ſ.

miſerie. Scòaz ptẽ mioꝛis addit.d. ;
illud qð nũc queſitũ ẽ.ſ.pmanẽtia fe/
licitaſ teſtat᷑ ſermõi iſti.qꝛ ſicut ſuppo

nimꝰ pmanẽtiã de felicitate:ſic ineni/
mꝰ cõſtatiã de vᷣtuoſa opatiõe: ⁊ iõ di

cit ꝙ opatiõeſ stuoſe ĩter cũcta opa hu

mana:ſũt cõſtãtioẽs qꝛ ĩ diſciplinis ⁊
ſciẽtijs ſũt pmanẽtes ꝙ taliũ opationũ

ille que ſũt honoꝛabilioꝛes:ipᷣe ſũt ꝑp/
manẽtioꝛes. qð apparet ex cã ⁊ ex ef

fectu.¶ Eauſa eni tãte pmanẽtie ẽ: qꝛ
bti hoĩes maxie ⁊ cõtinuiſſime viuunt
ĩ ipᷣis.effectꝰ So tal pmanẽtie ẽ obliui
onẽ nõ fieri circa ipᷣas.huiuſmõi ãt in
obliuiſcibilitatᷣ cã:ẽ eaꝝ pmanentia ⁊
eaꝝ cõtinuitas.¶ Oeinde infert cõclu

ſiõem. d.. Vtiq; p ; felici inexiſtit ꝑ

I.

manẽtia. que queſita ẽ.vñ felix erit ꝑ
vitã:felix qꝛ maxie opabit ⁊ ſpecula
bit᷑ opa que ſʒ vᷣtutẽ fiũt ¶ Beinde ibi

LEt foꝛtunas feret clarat ꝙ felix bũ
ſe bẽat erga foꝛtunaſ ꝓpꝛie pſoeEt

circa h̊ declarat.S.cõcluſiões.quarum
pꝛĩa ẽ.ꝙ felx bñ ſe bʒ ad foꝛtunaſ vni
uerſas. 2 ꝙ bñ ad puas ibil Hultis

dut. qʒ? ꝙ bñ ad magnas ibi Hagiſ aͤt

NH ꝙ bñ ad magnaſ ⁊ malaſ ibil Ecõ
uerſo ãt ? ꝙ ex magĩis ⁊ mal ñ fit mi
ſer ibil Si ãt ſũt opanões ꝙ nũqᷓ ĩ
cidit in foꝛtunis ſᷣm moꝛẽ pꝛauis ibil
Neq; vtiq; btũs Neꝙ ſi factꝰ fuerit mi
ſer:ñ cito iteꝝ fiet felix ibil Ex talibꝰ
IS? ꝙ inter foꝛtunas vere ſed modera
te potẽit dici felix ibil Qð igit᷑ phibʒ
IDicit g;̊. ꝙ felix optie feret foꝛtunas
ualciig. dd ꝓbat qꝛ ꝗ ſe hʒ ad eaſ vt
pꝛudẽs:⁊ vt vere bonꝰ optie ſe bʒ ad
eas:ſʒ felix vbiq;⁊ oĩo ſe hẽbit pꝛudẽ

ter ⁊ vt ꝗ eſt vere bonꝰ a tał: ꝗ pᷣdt dici

tetragon ſñ vitupio.¶ Abi ſciendũ ꝙ
tetragonꝰẽ coꝛpꝰ cubũ hñs ſex ſupfici

es quadratas ⁊ equales ꝙ quałrcũqq

iaciat᷑:⁊ ſup qcũq; lat ceciderit ſẽꝑp
ĩ eadẽ altitudime pmanebit.¶ Sili mõ
vir felix pꝛudẽs ⁊ vir bonꝰ hʒ in actu

ſuo ſex circũſtãtias.quaſi ſex ſuꝑfities

gbꝰ ipᷣe ⁊ act eiꝰ iuoluit᷑.hʒ nũãq; cir/
cũſtãtiaz rei cũ qua opat᷑: finis ꝓpter
quẽ opat᷑:rei circa quã opat᷑: foꝛme vł
mõi ſᷣm quẽ opat᷑:locuzʒ vbi: ⁊ tẽpꝰ qñ
opat᷑.Alia nãq; ⁊⁊ circũſtãtia ẽ ipᷣe o/

perãs ꝗ ẽ in medio aliaꝝ.vj. ⁊ idcirco

qꝛ oẽ pccm̃ ↄtingit ex defcũ alicuiꝰ cir
cũſtãtie:ſuppoſito ꝙ actꝰ ex genẽ non
eẽt mał.iõ qꝛ tał hõ ñ peccat ex actu
malo ex genẽ nec ex circũſtãtia:ſeꝗtꝙ
ſemp manet ĩ eadẽ altitudie bõitaſᷣ ⁊
inocẽtie ( Pñt etiã ⁊ ałr aſſignari iſte

ſex vt ſit ſupficies ſupioꝛ:illõ ꝙ ẽ ĩi le⸗
ge ſupioꝛi ſupficies ĩferioꝛ illõ ꝙ ẽ ĩ le

ge ĩferioꝛi.ſ. ꝙ ẽ ĩ boĩſ ptãte:anterioꝛ
ſit opꝰ futurũ:poſterioꝛ ſit pteritũ:de/
xtra ſit ꝓſperitas:ſiniſtra ſit aduerſi⸗/

tas. pfect igit᷑ ĩi medio poſitꝰ nõ aſcẽ
dit ſup ſe:qꝛ ſeruat obediẽtiã legis ñ

e 3

IBRO

ſub ſe:qꝛ ſeruat clemẽtiã ad ea q̃ ſunt

ſue ptãſ.Hõ añ ſe:qm adhibet puidẽ
tiã ad futura nõ poſt ſe:qꝛ retinet me

moꝛiã ad pᷣtẽita.Hõ a dextriſ:qꝛ hũili

tatẽ ⁊ ſobꝛietatẽ tz ĩpſpis.Mõ a ſini/

ſtris qꝛ patiazʒ ⁊ virilitatẽ retiet ĩ ad
nerſioWei
ſcðoam cõcluſiõez. d.ꝙ felix mulũ foꝛtu
nis dĩntibꝰ magnitudie ⁊ puitate: bñ
ſe hẽbit ĩ oibꝰ puis.Cuiꝰ rõ ẽ.qꝛ tales

eidel Auli argum̃i pbat

ſiue bõe ſiue male nõ iclinãt vitã ab vbᷣ

illõ. bõe nãq; exñteſ pue nõ ĩclinat vi

tã a malo in bonũ:nec male pue a bo
no ĩ malu. eide ibi aß at] de⸗
clarat tciã.d. ꝙ mag æ młta ⁊ bõa vi

tã faciũt beatioꝛẽ accñtałr tñů. Cuiꝰ rõ

c.qꝛ ipᷣa cõcoꝛdãt cũ btitudie: ex eo ꝙ
eoꝝ vlꝰ pᷣt fieri bonꝰæ ſtudioſꝰ.a⸗

gnis nãq; opibꝰ vir magnificꝰ vtet᷑ bñ

⁊ pᷣtuoſe:qꝛ magifice.¶ ZHeide ibil E

cõuerſo ãt declarat quartã ⁊ bic dicit

duo. pꝛĩo ꝙ ĩfoꝛtunia mag ⁊ multa cõ

turbãt ⁊ tribulãt ⁊ cõtriſtãt viꝝ bim̃:

⁊ muli bonis opibꝰ pᷣſtqt ĩpedimẽtuzʒ
2 dicit. ꝙ i hijs ifoꝛtunijs refulgʒ

felicitat᷑ bonuʒz. qꝛ felix facilit ſuſtinet

iſta młta ⁊ maꝗ ĩfſoꝛtunia nõ ꝓpt pᷣ ꝙ;

doloꝛẽ nõ ſentiat:ſʒ ꝓpter h ꝙ magnt
mꝰ ⁊ virit᷑ exiſtat. vñ ſciẽdũ ſicut.j.
dicet ĩ 4 ꝙ magnimꝰ cõtẽptoꝛ ẽ foꝛ/
tune:nec młtũ cõtriſtat᷑ ĩi aduerſiſ:nec
mktũ iocũdat᷑ i pſꝑis.quare ad ipᷣm p
tinet ꝓpt᷑ foꝛtunas nõ frãgi:ſʒ ſicut cõ

tẽptoꝛ eaꝝ faciłr ⁊ equałr ferre: virił
qð oppõit᷑ molli ꝗ młiũ affligit᷑ ĩ oĩ la

boꝛe.ad virilẽ ꝑtiet ei oppoſitũ ſcʒ

nõ affligi laboẽ. Et qꝛ ferre maẽ ĩfoꝛ

munia ſʒ ſe laboꝛioſũ ẽ.hic ẽ ꝙ virił ta
a q;uis difficilẽ faciliter fert.

eide ibil Si t ſũt opatiões ] ꝓbat
ꝗqmã.ſ.ꝙ felix nõ fiat miſer ex magnis
ifoꝛtunijs tali rõe. Mullꝰ operãs ñ o/

dibilia:nõ mala:ſʒ decẽua ⁊ ſᷣʒ poſſi

bilitatẽ optiaz ẽ miſer:ſʒ felix iter ma

gna ĩſoꝛtunia ſene vebeh .Fñ
erit miſer effeciꝰ ¶ Hu

Hunꝰ rõis põit pꝛio
cõcluſiõem repetẽs vnũ dem̃ ⁊.d. ꝙ ſi
opatiões quẽadmodũ diximꝰ: dñe ſũt
hüũane vite.nulłꝰ de numero btõꝝ fiet

miſer 22 ibi. Mec nõ ſubdit mioꝛẽ.d.

ꝙ nec aliqñ.i.nũqᷓ; felix opabit:odibi

lia ⁊ mala:ſʒ vt eſtimamꝰ euʒ bonũ ⁊?

ſapiẽtẽ: a foꝛtunaſ decẽi feretẽ ex ſibi
exñtibꝰ ⁊ ex ſibi daſ᷑ qᷓ;tũ ad eiꝰ ptatẽ
ſp opabit᷑ optia:qð ðclarat exẽpł.ũillũ

nãq; ducẽ eſtimabit bonũ:ꝗ pñte ſibi
exercitu ſᷣm qualitatẽ eiꝰ ſcit vni maxĩe

bellicoſe.ſilłr iciſoꝛẽ coꝛioꝝ:reputamꝰ
optimũ:ꝗ ex datis ſibi coꝛijs ſcit facẽ

optimũ calceam̃tũ. qð pᷣt ex eiſdẽ fieri

Eodẽ ãt mõ qᷓ;tũ ad alioſ artiſiceſſ Si
ſt ẽ ita tãgẽſ mediũ ifert ↄcluſiõeʒ.d.
ꝙ ſi ita ẽ.ꝙ ſi vnꝰgſq; ſit bonꝰ ĩ ſuo ne

gotio:gꝗ ex ſibi poſſibilibꝰ opat᷑ optie

nequaqᷓ; felix fiet miſer. maioꝛ ãt huiꝰ

rõis tʒ ĩ vᷣtute illiꝰ dicti iã repetiti:ꝙ o

peratõeſ ſũt dñe huiꝰ vite. Ex quo bñ
ſeꝗt᷑: nulłꝰ bñ operãs ẽ malꝰ vel mi

ſer. ¶ Beide ibil Mec vtiq; btũs] e

clarat ſextã cõcluſiõ em.ꝙ btũs nõ ici
det foꝛtunijs ſᷣm moꝛẽ pᷣuis. dicit g ꝙ
btũs ñ ĩcidet foꝛtunis pꝛiamiciſ.vocat
nãq; foꝛtunaſ pꝛiaicas:foꝛtunas pꝛia
mi.ð quo.õ.factꝰ ẽ ſᷣmo. Iſte nãq; foꝛ

tune fuerüt pꝛauitati moꝛali annexe.

Ipe nãq; pꝛiamꝰnõ ſimplr ſe bñ hũit
erga bõas ſoꝛtunas. qua de cã ĩcurrit
malas quas incurrẽs deſpauit: nec ſe

pit ſicut bonꝰ. Et iõ h ðꝛ ꝙ, vere felix

ſᷣm vtutẽ nõ icurrei foꝛtunas pꝛiami/
cas.qð ꝓbat.qꝛ ꝗ ſic imitafvt pꝛiamꝰ
ẽ variꝰ trãſmutabił:facilit᷑ mobił:eniã

a coõtigẽtibꝰ puis ĩfoꝛtunijs. tał ůt ũñ
felix.qꝛ ipᷣe nec vari nec trãſmutabi
lis: nec faciłr mobił:nec ab ĩfoꝛtunijs

puiſ aliqualr mobitł.lʒ ſit mobił a mł
tis magnis.vt ſupiꝰ dem̃ ẽ.qꝛ felix nũ
qᷓ; icurrit foꝛtunas pꝛiamicas.¶ Sein

de ibil Et ex talibꝰ declarat ſeptimã

cõcluſiõem.ꝙ ſi cõngit ipᷣm fcm̃ fuiſſe

miſeꝝ: nõ iteꝝ cito felix:ſʒ ĩ młto ⁊ p

fecto tẽpoẽ ĩ quo.ſ.poſſit fieri abũdãſ

młtoꝝ ⁊ magnoꝝ bonoꝝ. b ei oia ad

felicitatẽ ſũt reqſita.¶ Peide ibil qꝗd

igit᷑ declarat octauã cõcluſiõem.ꝙ int᷑

foꝛtunas nõ pᷣt vere:ſʒ moderate dici
felix.vñ põit ibi tria moderamia.pꝛi⸗
mũ qᷓ;tũ ad tẽpꝰ.ſᷣm q;tũ ad terminũ.

eti
wgan
leren
lenioꝛ
node
no⸗
opee
bt
nod
huiwal
ſeeſit
ſia ia
dofn
narue⸗
Hin⸗
it
Rcnt
an
lrbi
boi⸗
ſonet
itei
uſerin
Mhͤt⸗
i⸗
rin
u buoſ
leprit
Uiiboni
ll i
Wcrig
üünmi
Gnahleci
ni
Daned
eiſfjcit
Nochsiin
(Elug
Giſpin
nſfſenrin
lifirkei,
linkinenn
ſeſtoefndin
dſam N
cpeacnoit
f hunn

tnicn,
Bhmi
Rürſti
Aak ii
ghireſti
Epuun
is ſatſe
reicifie
mils
Aaſßbiez
ore ſoo ne
opat optie
nator ä dad
Neeurnge
„Egni
inin
19 biüsni
vumalen
aiigfn
Wal anmr.
ebübin
untiium
Nſaun eſ⸗
iegrerſlr
unes Nunl,
*“
cimdN
ViSMöi
inertüwin
,net bimß
girnl n
Nci Gkun
Neclamn n
u l⸗
erſFemne
ſwifn
horck ticn⸗

terciũ.q;tũ ad modũ. Dicit pꝛio int
rogatiue ꝗd phibʒ.q.d.qꝙ mihil ve di⸗/
cere felicẽ eẽ eũ q fʒ pᷣtutẽ opat᷑:⁊ ex
terioꝛibꝰ bõis ſufficiẽter dicat᷑ cuʒ iſto
moderamie ꝙ nõ ſolũ puo tpe ſʒ ĩ ma
gno ⁊ ĩ vita pfecta ita maneat. eap
ponẽdũ ẽ moderamẽ de fine.ſ.ꝙ tak ẽ
Se btũſ:ſi ſit ita finiturꝰ ʒt apponẽdũ
ẽ moderamẽ de mõ.młti nãq; ſũt mõi
bitudis.Eſt nãq; deꝰ btũs: ⁊ ĩtelligẽ
tie ſũt bõe:⁊ ale ſepate ſũt btẽ.⁊ bõ ĩ

vita iſta ẽ btũs:⁊ b biitudo boĩs ẽ btri

tudo ſᷣm qꝗd ⁊ nõ a. btitudo vo aĩe ſe
parate eſt va:qꝛ vᷣe vnit᷑ ſuo vltio fini.
3 mioꝛ. 46 Siſſima c iõ phᷣs caute
dicit. ꝙ hõ ſi ẽ btũs:nõ ẽ btũs vt deus
nec vt ĩtelligẽtia:nec vt aĩa:ſʒ btũs ſʒʒ

dd vt bõ Pꝛonepotũ it] Qüũſo ſe
Urx bñ ſe bʒ erga ſoꝛtunas ꝓpꝛie pſõe

h ↄnᷣr oñdit ꝙ etiã bñ erga foꝛtunas p
ſone ſibi cõiũcte:ſic ꝓcedẽs:q pꝛĩo oñ
dit eẽ certuzʒ ꝙ foꝛtune amicoꝝ amico
cõferũt. 2? icertũ eẽ q;tũ cõferunt ibi ł
mł ãt ʒ? ꝙ dĩnter cõferũt viuiſ ⁊ moꝛ

tuis ibi Si vtiq; quẽadmodũ oñ⸗/

dit q;tũ moꝛtuis cõferũt ibil Pagis
ãt foꝛtaſſis ..dicit ̊ ꝙ dicẽ ſoꝛtunas ꝓ
nepotũ ⁊ aĩcoꝝ:nõ cõferre hoĩ ⁊ ĩ ma
lũ ⁊ ĩ bonũ hʒ duo ĩcõueniẽtia. pꝛimũ
ꝙ iſtud dem̃ ẽ iamicabile. aĩcꝰ nãq; de
bono aici gaudẽ: ⁊ de malo triſtari ⁊
tãq; de ppꝛio dʒ. 2 ꝙ iſtud dem̃ ẽ in
opinabile. cõis nãq; opio pᷣdicat oẽm
2 certũ foꝛtunas aĩcoꝝ aĩco cõferre
Seinde ibil mul ãt oñdit ꝙ icertuzʒz
? q;t cõferũt.d.ꝙ mul accñtibꝰ ⁊ oĩ
modas dĩias hñtibꝰ ipis hõls foꝛtuniſ

¶ Et iſtis qdẽ hoiĩbꝰ puta magis ꝓpĩ⸗

gs :hijs ãt minꝰ.puta remoſ diuidẽ ⁊
diſtiguere ᷣm vnũqðq; illoꝝ: lõgũ ⁊ ĩ
finitũ videt᷑.quare p ↄñs ⁊ ĩcertũ.vłr
ſt ⁊ figurałr.i.ĩ cõi ⁊ĩ quadã figuã di
ctũ ẽ:⁊ bᷣ foꝛte ſufficiet.¶ HBeide ibil ſi

vtiq; quẽadmodũ loñdit dĩnter cõfer/

re vno: m dĩiam foꝛtunaꝝ. alio: ſᷣm
diiam pſõaꝝ. ¶ Sicit q;tũ ad pꝛimũ
ꝙ quẽadmodũ circa ipᷣmmet foꝛtũatũ
ẽ dĩia foꝛtunaꝝ: iſte bũt aliqð põdꝰ

vitã aguãs: ⁊ ille hñt auxiliũ vitã de

coꝛãs:pꝛie ſi male:ſcðe bõe:vtreq; tñ
magne. ¶ Itez ſüt alie leuioꝛes abſq;
põdere ⁊ auxilio. quare ſiłr foꝛtũe a
micoꝝ hoĩs ſᷣm eaꝝ dĩtam:dĩniĩ cõfeĩt

hoĩ ꝛeibi differre .. dicit vnaqq;

paſſionũ ex aĩcoꝝ ſoꝛtuna veniẽtiũ cõ
tigit differre ſᷣm diiaz pſõaꝝ viuẽtiũ ⁊

moꝛtuan. alr nãq; cõferũt viuis: v alr

moꝛtuis. młto magis q; iiuſta ⁊ mala
qᷓ; i tragedijs recitãt᷑:vt pᷣterita ⁊ que
recitãt᷑ ĩ pñtia. Et ex bijs ſillogiʒãda
ẽ dria mt cõferre viuis ⁊ cõferre moꝛ
tuis¶ Abi ſciẽdũ.ꝙ ãtiꝗtꝰ ĩ theatris ĩ

ꝗbꝰ erãt loca ludoꝝ:recitabãt᷑ viroꝝ

luſtriũ geſta pᷣclara ⁊ eoꝝ pᷣcõia ⁊ pꝛe
mia: vt ex b aĩarẽt᷑ audiẽtes ad ſiłia⸗
Et hᷣ ĩcitatõ dicebat᷑ comedia fʒ quoſ
dã:qꝛ papias dicit.ꝙ res pꝛiuataꝝ pꝑ

ſonaꝝ ⁊ hũiliũ ad comediaʒ ptinẽ.vñ

comedia ð a comes ꝙ ẽ villa ⁊ odos
ꝙ ẽ cãtꝰ vel carmẽ:quaſi carmẽ villaꝝ
recitabãt᷑ etiã maloꝝ boĩz geſta mala
⁊æ turpia⁊ eoꝝ obpꝛobꝛia ⁊ ſupplitia
vt ex h̊ aĩarẽt᷑ audiẽtes ad cauẽdũ ta-

lia. &t h recitatio dicebat᷑ tragedia: a

tragos grece ꝙ ẽ byrc latĩe: qꝛ trage
dꝰ poſt tragedia recipiebat hyrcũ pꝛo
munere officij ſui. ſicut F in tragedijs
minꝰ tãgebãt᷑ audiẽtes geſta olĩ pteri
ta q; audiẽtes pñtia:ſic młto minꝰ tã⸗
gũt᷑ moꝛtui qᷓ; viui ex aĩcoꝝ foꝛtunijs
qꝛ illi ſũt vt oli pᷣteriti:iſti jo vt pñtes
Seide ibil magis ãt loñdit q;tũ moꝛ
tuis cõferũt foꝛtune viuẽtiũ.d.ꝙ ſi con
feĩt non tñ tm ꝙ felicitas miſeros:vel
miſeros faciãt eẽ felices ⁊ pʒ in a.
S euidẽtiã pᷣdcõꝝ duo ſũt in
qrẽda.pꝛĩo vtꝝ ĩter foꝛtunas
ÿvite poſſit hĩi felicitaſ.2

12 vm ĩtẽtõ ari. ð põne felicitadᷣ cõcoꝛdʒ

„

ati ⁊ fiði xpᷣiane.
ueſtio triceſima.
E pꝛio arguit᷑ ꝙ nõ. qꝛ nullꝰ
ẽ felix cuiꝰ iceꝛtꝰ ẽ finis:ſʒ cu

vl ĩpugnet bit

iu bʒ iter has foꝛtunas viuẽdᷣ icert⸗ 6
finil. vt b ðꝛ. igit᷑ ĩ bac vita null- E felix

2 q; ols felix poſit ẽ e mala: ſed
emnae

IIBRO

null' ĩ hac vita poſitꝰ ẽ ex mala vt do
cet expiẽtia. nulł felix In oppoſitũ

e phs ⁊ rõ el: qꝛ ꝙ ẽ cõe poſſibile ex
iſtere tenẽtibꝰ nõ oꝛbaſᷣ ꝑ diſciplinã æ?

ſtudiũ:pᷣt h hĩi:ſʒ felicitas ẽ huiꝰ. vt di
ctũ ẽ ſupꝛa.igit᷑ pᷣt hic bri.¶ Picẽdum

ꝙ; apud theologos diſtiguit᷑ duplex fe
licitas.vna meritoꝛia. altera pꝛemia

toꝛia.de meritoꝛia ðꝛ at.? ca? bti
paupes:btĩ mites:btĩ ꝗ lugẽt: bti ꝗ p
ſecutiõem patiũt᷑ ⁊ ſiłia.¶ Sepᷣmato
ria ðꝛ. bti ꝗ hitãt ĩ domo tua dñe: ĩ ſe
cula ſcłoꝝ laudabũt te Tint at iſte
felicitates:qm pᷣmiatoꝛia excludit oĩa

mala penalia ⁊ culpabilia:⁊ includiu

oĩa bõa ꝗbꝰ hõ ẽ dignꝰa ua bõa ꝑ que
dign? .re com plet oẽ deſideriũ ⁊
gaudiũ. Heritoꝛia vo ñ excludit ma
la pẽalia.vt pʒ ĩ auctoꝛitatibꝰ iĩductis
in ꝗh' iplicant alique pene ſicut ibi.
HBti ꝗ lugẽt:ſʒ excłdit oĩa mala culpa
bilia: akłr nõ r̃dderet hoĩezʒ ſimpłr bo
nũ ¶ Itẽ nec ĩcludit oĩa bõa ꝗb⸗ hõ ſic
felix dignꝰ ẽ. Includit at bõa pꝑ que di
gn' E. Itez nec deſideria: nec gaudia
GS leneg pᷣmiſſis ad qõnẽ dicẽ
da ſũt duo.pꝛio ꝙ felicitas pᷣmiatoꝛia

que ſimpkłr ẽ felicitas:nõ pᷣt hri b. 22

ꝙ altera pᷣt brt. ¶ꝛimũ phbaf. qꝛ nul
Pẽ felix manẽs iter mala pẽalia:non
hñs bona oĩa ꝗb dignꝰ ẽ: nec hñs cõ

pleta deſideria c gaudia. Iſtud appa

ret pꝑ pᷣmiſſa:ſʒ in hac vita nullꝰ ẽ talis
vt pʒ expiẽtia.g nulłꝰẽ felix ĩ hac vita
(Seom ꝓbat᷑.qꝛ inter quecũq; p̃t hr̃i
ſtatꝰ excludẽs mala culpabilia: ⁊ iclu
dẽs bõa meritoꝛia:p que dignꝰ ẽ om/
ni honoꝛe:inter ea pᷣt hĩi felicitas me

ritoꝛia. Sed iter ſoꝛtunas huiꝰ vite pt

hĩi tał ſtatꝰ: qꝛ nulla foꝛtuna culpabi
le malũ iducit:nec meritoꝛiũ bonuʒ di

