ſibilia exiſtere ambobus:pluribus:vel
omnibus qꝛ generałr illi qui dicũtur

pꝛopꝛie concoꝛdar. concoꝛdãt circa il

lud ꝙ eſt per nos operabile:⁊ q ẽ ma
gnum.⁊ ſic patet de quibus eſt. æ int
quos eſt concoꝛdia. Conr ibi. Puta
ciuitates. Oſtendit per quẽ modũ cõ
coꝛdia fit et eſt.pꝛimo autẽ oſtendit hᷣ
in pꝛopoſito.ſcoðo autẽ in oppoſito ibi
Lũ autem in vterq;. Dicit ergo pꝛi/

mo ꝙ hoc modo ſit concoꝛdia:⁊ h mõ

ciues concoꝛdant.cũ videatur omnib-

ꝙ pꝛincipatus ſeu pꝛicipes ſunt eligi/

bileſ ⁊ eligendi ſecudum politiam ari/
ſtocꝛaticam. vel cũ omnibus videat᷑ ꝙ
oppugnandi ſunt lacedemonij. vel qð
pictatus debeat pꝛincipari.⁊ in b oẽs
conſentiunt.⁊ cũ ipſe pictatus bᷣ volu/

it.⁊ electioni de ſe facte conſenſit.hbᷣ in ꝰ*

qᷓ;ᷓ modo fu:⁊ eſt cõcoꝛdia inter ciues
Seinde ibi. Cum autẽ vterq; Oſtè
dit pꝛedictuʒ moð in oppoſito.d.qꝙ cũ
vterq; douꝛũ.vel quilibʒ omniũ ſe ipʒ
velit pꝛincipari.quẽaðʒ euripides po
eta deſcripſit in poematibus ſuis que
dicunt᷑ forniſſa. vbi oſtẽdit litem ⁊ diſ

coꝛdiaʒ naſci:ex eo ꝙ quilibet vult bo

noꝛẽ ⁊ vtilitates ſibi ipſi. quia nõ cõ/
uenit concoꝛdare eos quoꝛum vterq;
vult bene habere omnia ⁊ quecũq;.ſʒ
qudãdo voluntas omnium fertur in eu/

dem. puta cum plebei ſimplices volũt
⁊ conſentiunt viros epiekes et optioſ
pꝛincipari. tunc quideʒ fit concoꝛdia.

quia hᷣ modo fit omnib qð appetunt.
Coni ibi. Polinca Oſtẽdit ð cõcoꝛ

dia quid eſt. d. q;uis non ſit amicina

ſimpluiciter.eſt tamẽ amicitia que dicit
politica quẽadm cõiter oiciiur. bᷣ autẽ
eſt:quia concoꝛdia eſt circa ea que ſũt

ad ciuitatem conſerentia: ⁊ ad vitam

ſufficientem conuenientia. Eſt autem
ſciendum ꝙ amicitia politica nõ ẽ ſim
pliciter amicitia: quia nec habet nec
includit illa.ꝗ.amicabilia que ſequũt᷑

amicitiam ſimpliciter æ pꝛopꝛie dictäã
nec eſt poſſibile vnum hominẽ haber
talem ſocialem amicitiã ad omnes bo
mines vnius ciuitatis. habeĩ tamẽ pot
amicinam politicam ad omnes.i.pa⸗

cem ⁊ tranquilitatem cũ omnibus:⁊

h; eſt cũ omnibus concoꝛdare in nego/

iüilarnos

b lal
ts. O
narie.
nterec
hanifi
ſtant.
mnoco
iumi
glicinen
genban
wlog
peunt,
lonisaud
imnen ſa
ſcie um
crſeicil
ucn ſea
Mion
ſtuni e⸗
laregnen⸗
flumnbm
Nanfliten
oropeemr
Mianſent
Cuinn⸗
hit alen
ſcchnt achn
arelent
ewrer an
Ohamnia
Morän
inpenmn.
Gcammune
lpiriedo
Adesanri
Annlos .
ptipvean
boppeit
Nekebisnuib

Unls heber⸗
Peeſteiamin
iibenn

enormm
Perabinig

Nöhabenin
Wmnalapi

erlick
rn
Wlga⸗
nantl
Aändbi
nüN
Z
ungönme
mdes nii
nmni
gmanbo⸗
Namgif
udnigiubt
nauineng li
moptone
nrbelid
nicſi
eo unti

t n
Mnd 1 gaid
eba ſinplcch
eprezeseiſt
narz in
ncn Liicrza
Mn

WiaNd end

ön an 1
õ
õ
aun bi,
nrttiigel

VIIII

cijs ⁊ cauſis cõibus.Coni ibi.. Eſt at

talis. ſteẽdit de cõcoꝛdia in quibꝰ ẽ
mmarie. dꝙ talis cõcoꝛdia ẽ maxime

inter eos qui ſunt vint epyekes ⁊c bõi
bᷣ autẽ fit ꝓpter.s.conditiones que pᷣ/

ſtant ⁊ ſeruant concoꝛdiã:qꝛ boni viri

pꝛimo cõcoꝛdant ſibi ipſis vnuſquuſq;
cũ ammo ſuo pacẽ hũs ut.õ.e.liec.ꝗ.
ꝙ nõ cõuenit pᷣuis hõib/ ut. S. e. li ceꝰ
Itẽ 2 boni viri concoꝛdãt adinuicem
pꝛo eo ꝙ ſunt in eiſdẽ operibus ⁊ occu

patiomb exñtes ⁊ viuentes ⁊ eiſdem

bonis gaudentes.qꝛ bonis ſecundum
virtutem ſicut eſt dicere qð hoc ſit po
ſſibile. In multo enim differunt eoꝛuʒ
opcra ſecũdũ ꝙ oꝛdinãtur ad vite ne⸗/
ceſſitatem. ſed ſimpliciter amplius cõ/

ueniũt put oꝛdimnant᷑ ad bonitatẽ ⁊ ad

tutẽ. Iteeʒ tertio bonoꝝ bominũ volũ
tates perſeuerant᷑ permanẽt ⁊ nõ trãſ
fluunt ab vno deſiderio in alteruʒ ſicut
tranſfluit euripus ſeu ventus ⁊ ſic oĩs

homo pꝛauus ſepe tranfluit: æ ᷣm ani

mũ tranſmutantur. ut. S. li. S. c. 8. Nez
4 boni viri volunt iuxta que ſunt cõia
bõa ⁊ aliena ut.S.liec. 3.(⁊ cexjꝰ Itẽ
ſe volunt adinuicem cõferẽtia ⁊ vtilia
p ꝙ alter alteri ſubuenit ⁊ alter alteri
obuigatur ex quibus omnib' ſequitur
ꝙ boni viri ſint concoꝛdes.h pꝛedicta
bona concoꝛditer cõueniẽter ⁊ vnani/
mit᷑ appetunt. Conr ibi. Pꝛauos Joñ
dit inter quos:qꝛ inter pꝛauos eſt con
coꝛdia minime.dicit ergo pꝛuno ꝙ nõ
eſt poſſibile bomines pꝛauos eſſe con/
coꝛdes quẽaòm nõ eſt poſſibile eos eẽ
amicos.tũ ꝓ niſi foꝛſã in paruo ⁊ mo/
dico tẽpoꝛe cuius cã eſt:qꝛ ſinguli pꝓ ſe

ipſis appetũt ſupabũdãtiam ⁊ ampli⸗
de rebus vtilibus ⁊ volunt deficere ⁊

minus habere de laboꝛibus ? minus
pꝛeſtare in miniſtrationibus ⁊ collecu
⁊ ſubuentionibus.qꝛ igit᷑ vnuſquiſq; h
vult ſibi ipſi ⁊ ſic ſe habere.iõ quilibʒ

perſcrutatur v ꝓhibet ꝓximũ ſuũ ne.ſ.

ſuperabundet in conferẽtibus.nec mi

mnaus habeat in grauammb“. vñ ſequũt᷑
duo mala. pꝛio qꝛ cõe bonũ ꝑdit᷑ ꝓ eo

qꝙ hominũ nõ ſeruantiũ ipſuʒ ex eo ꝙ ſi
guli ad pꝛopꝛia nõ ad cõe bonũ inten/
dunt. 2? ſequitur diſcoꝛdia ⁊ contentõ
quia iſti cogunt ſe adinuiceʒ ⁊ mutuo
opera iuſta facere. ⁊ ipſi nolunt iuſta
facere ⁊ inde ſurgunt accãtiones vitu/⸗
perationes: ⁊ pugne diſſoluentes oẽm
concoꝛdiã ⁊ amicitiã que eſt ꝓpter vi
le. vt. S. li.Sðcꝛi3
N(¶Kectio 8.
Eefactoꝛes aũt. etermi⸗/
natis. 7.pꝛimis qõibus. hic
etermiat octauã.ſ.vtrũ bene
factoꝛes amẽt beneficiatos. magis q;

amentur ab eis: ⁊ quia iſtud habetur

docente cõi experiẽtia. ideo ſingularit᷑

qritur cã buiꝰ quare ua eſt. pꝛimo 5

qõnem pꝛoponit.d. ꝙ benefactoꝛes vi
dentur ſuos beneficiatoſ magis amare
qᷓ; ipſi beneficiati.beneſaciẽtes amẽt

benefactoꝛes ſuos qui bene opati ſunt

circa eos: ⁊ qꝛ iſtud videtur factũ ſicut
res irrationabilis pꝛeter omnẽ ratio/
nem. iõ qritur cã eius quajĩ ſic euenit.
2 ibi. Oluribus qdẽ Secũdũ opini/
onẽ alioꝝ qõnẽ ſoluit ʒ: illã ſolutionẽ
repꝛehẽdit ut in ſufficiẽtem ibi. Nid /
bitur vtiq;. pꝛopꝛiam opinionẽ po
nit ibi. qꝙ in artificibꝰ accidit. Circa

opinionẽ vero alioꝝ. pꝛĩo recitat eoꝛũ
rationẽ. 22 opinionis radicẽ ibi. Epy

charinus. Sicit ̊ pꝛimo ꝙ pluribus
videtur: ꝙ ideo bnfactoꝛes amẽt be/
neficiatos magis q; eꝰ? quia quẽaðm
in mutuis illi qui debet volũt non eſſe
creditoꝛes quibus debẽt. ⁊ ꝑ cõſeqns
parũ uel nihil diligunt eos creditoꝛes

vr accõmodãtes optant ⁊ curãt ſalutẽ

æ vitam debentiũ.ſic ſuo modo benefi

ciati recipiẽdo beneficiũ ſunt debito/

res effecti ⁊ debẽt: benefactoꝛes autẽ
ſunt tãq;ᷓ creditoꝛes ⁊ eiſ debetur:qua
pꝛopter benefactoꝛeſ nolũt eſſe ⁊ viuẽ
ſuos beneſiciatos. per b expectantes
lucrari gratias ⁊ aliquã retributionnẽ

b mõ amãt eoſ. creditoꝛibus ãt nõ E

cura reddẽ gratiaſ ut iſti dicũt.⁊ hᷣ mõ

paꝝ ł nihil amãt ſuos bñfactoꝛel. P

LIBRO

rõis põit p: mi.2. ma. ibi..quẽaðm.

3. cõcluſionẽ ibi. Sic ⁊ beueſiciatos
Deiñ ibi.. Epychaꝰ. ponit buius rei
radicẽ:d.ꝙ epychauſ poeta foꝛte dicet
ipſos ſic opinũtes dĩe h.i.rationẽ pᷣmi
ſſaml videntes ..i.cõſiderãtes ⁊ rõem
ſumẽetes ex mala radice ⁊ ex malo be/
neficiatoꝝ nõ ex nã bonoꝝ moꝝ ſʒ ex
quadam occaſione mali ꝙ accidit ĩ hu
manis moribus.h igitur malũ aſſimu/
latur malo humano: ⁊ videtur ipſũ eẽ
T ita ẽ.ꝙ quidẽ eſt duplex.vnuʒ in ĩtel
leciu:qꝛ cõiter muli homines ſũt iĩme

moꝛeſ recepte gratie reributiõis faci

ende alteꝝ autẽ eſt in appetitu:qꝛ cõii
multi appetũt bene pati ⁊ bene reci⸗
per̃ magis q; bene lãgiri ⁊ bene facẽ
MHotandũ autẽ ꝙ ideo multi bomines
ſunt imemoꝛes recepte gratie:qꝛ nõ li
benter recoꝛdamur eoꝝ ꝑ que viomur
humiliari ⁊ in ſeruitute redigi: ſʒ rece
ptio beneficij hominẽ recipientẽ hũili
at donũti:⁊ in eius ſeruitutẽ ipſum re/⸗
digit obligans eũ dãti. quar nõ libeni
taliuʒ recoꝛd amur. eſt enĩi bumana nã
młtipliciter fua.ut habetur ĩ ꝓphemio
metaphiſice. quarĩ memoꝛiã ſeruitutis
hoꝛꝛet. vnde Seneca ait:q; memoꝛia
benefſicioꝝ labilis. Iniuriaꝝ vo tenax
NHotadũ etiã ꝙ iõ cõiter homines ap /
petunt magis dare qᷓ; recipẽ:qꝛ conti/
nue defficiunt videtur ãt ꝙ pecuniarũ
emiſſio ſit perditio quedã ipſius eẽ iã
qᷓ; exũte humana vita per pecunias ut
S.li.ꝗ. tractatu de liberalitate. ꝙ aüt
ſimpliciter beatius ſit dare magis q;

accipẽ.dicit dñs act.xx conĩ ibi viök

autẽ. Premiſſã opimonẽ repꝛehẽdit
ut in ſufficientẽ. d. ꝙ cauſa nalioꝛ ap⸗/
parebit ⁊ videbitur eẽ qᷓ; illa que aſſi/
gnata eſt ⁊ nõ erit ſimilis illi cauſe qᷓ
eſt circa accõmodãtes.qꝛ illa ſi. upta eſt
no ex nã nec ex conditioue rei.ſʒ ex oc/
caxione mali. ⁊ ideo nõ reſpondet᷑ ad
queſtionẽ nec aſſignatur cã niſi in caſu
et ꝑ accidẽs quoniã accõmodãtes nõ
habẽt amationẽ circa illos quibus ac/
cõmo dauerũt.ſed volutatẽ ſolã ſeu de

ſideriũ eius ꝙ ẽ ſaluãi debitoꝛes luen
⁊ ſolutionis gratia.ſed benefacientes
amant æa diligunt beneficiatos dato ;
nihil ſint eis vnles.nec in poſterum ſi
at eis aliqua retributio.remoto igitur
illo modo amandi per accñs.ſ. amare
ꝓpitcr ſpem reiributiõis habẽde. qrit
cauſa quare bñfactoꝛes ament benefi
ciatos magis qᷓ; e ? ⁊ de iſta cauſa ni
hil dixit pꝛemiſſa opinio de qua tamẽ
eſt pꝛincipaliter queſtio.Conr ibi. qð
in aruſicibus] Secundũ opinionẽ p/
pꝛiam queſtioneʒ ſoluit aſſignans ſex
cauſas ꝓpter quas nãliter bñfactoꝛes
amant magis bñ̃ficiatoſ qᷓ; en? Sũmit
ãt pꝛimam ex compatione opificis æ
opis.ſcoam ex cõparatione dñi ⁊ po/
ſeſſiões ibi Simul aũt t᷑nam de com
paratione obiecti delectatoꝛis æ min
delectabilis ibi. Selectabił dt. quar
tam ex comꝑatiõe actionis ⁊ paſſiõis

ibi. Et amatio: quintã ex cõparati/

one difficultatis ⁊ facilitatis ibi Ad
buc autẽ Hextaʒ ex cõparatiõe certitu
dinis ⁊ incertitudinis ibi... Magis

ſciunt icit g pꝛimo ꝙ in artificibus

reſpectu ſuoꝝ operũ hͥ accidit ꝙ dictuʒ
eſt de benefactiomibꝰ qm̃ artifices opa
ſua diligũt dato ꝙ nullã vtilitatẽ ſpera⸗
rent ex eis: æ inde ſũmitur pꝛima rõ

noſtri pꝛopoſiti qm̃ omnis opifex plus
diligit opus ſuũ q;ᷓ diligatur ab opere

etiã ſi opus eſſet factũ animatũ potenſ
intelligere ⁊ diligere.ᷣ ãt patet in exẽ
plo poetaꝝ qui ſupexceſſiue diligũt po
emãdta ſua tãq; pꝛopꝛios filios. Sʒ cõ
paratio benefactoꝝ ad beneficiatos aſ
ſimilatur iſti cõparationi: qꝛ bñficiatꝰ
ꝙdam opu benefactoꝝ ſuoꝝ. quare
bñfactoꝛes diligũt bñficiatoſ tãq; opa
ſua magis q; eꝰ? huiꝰrõis põit pꝛimo
ma.ibil Omnis eni ].ꝛ? cõfirmatioeʒ
ibi.. MHaxie aũt ʒ.mi.ibi.. Tali vni
q; h omnia pʒ. 4? aſſignat cãz ma.
quare.ſ.opifex pluſ diligit opus qᷓ; eꝰ:
ibi. hꝰ ãt cã.] pꝛimo aũt aſſignat eaʒ
penes eẽ.2? penes cognoſci ibi. h ãt
nale Eicit p: ꝙ eẽ ẽ eligibile appe⸗

(iurtil

Me⸗
is⸗
inpiu
fma
aaun
ſunt
dlote
ülg

ſoß̃

Zn
ſena
uſu⸗
ſaini⸗
aio
guune
erſe
iard
yſniin
ls tui
got le⸗
thiang
ſüm
mnelige
c nel
ginelig
ellgene
zni iel.
loucurno
Prurgen
icur⸗
Wn
Austic
keupeſi

kurane
einagae
öammpe
Conitbe
inpenes
Meinr
Wwenti n
Nfetatan
quaenue⸗
lüdi.
Ntopffki⸗
ſcichtſn
An
Metmaue

Ne
Mn
N
an
elhcat
Eu
Cbg
opmmni,
hunt
biinors
rhin
dos
Weiii

ons n

audt
üanfcese
imninatiſen
miur pemi
wiscpiuge
gan d
ünmimin
jehüun
mingin
cnni,
üinin i
uris ip

,Zünt

Nigtce/,
italg/
4 4

tie⸗

VIII

tibile ⁊ amabile omnibus ſed nos ſu/

mus ⁊ e hẽmuſ maxime in actu puta
in viueĩ ſecũdũ actũ pꝛimũ ⁊ in opari

ſm actũ ſcõᷣm. ſſic ꝙ et vnuſquiſq; actu

operans ⁊ faciẽs ẽ quodã mõ ſuũ opꝰ

ſicut diligit ſuuʒ eẽ.conſtat at ꝙ opuſñ
diligit opificem ſicut ſuũ eſſe.quare ñ

tm̃ diligit q;tu diligit᷑ ab opiſice. buius
rõis põit p: ma 2. mi.ibi Sumus ãt
3? concluſionẽ ibi.. Ziligit aũt Eſt ůt
ſciendũ ꝙ iõ opifex ut actu opans ⁊ ac
tu faciens ẽ ſuũ op quodã mõ.qm̃ actꝰ
facieni ut ẽ faciẽs ẽ ſacere ⁊ agere. ac

t aũt oꝑis ut ẽ in actu ẽ ipſu flei ⁊ agi

2 patil rei artiſiciak. ſʒ aciio paſſio
facẽ ⁊ fieri ſunt vnus actus numero ꝗ
aciꝰ duoꝝ.ſ.agẽtis ⁊ patiẽſ.ut hẽtur

3 phiſico. quare iſta duo. ſ. agẽs ⁊ pa

tiens faciẽs ⁊ factũ ſũt vnũ in illo actu
vno ⁊ iſte ẽ modꝰ quo faciẽs ẽ ſuũ opꝰ
æ h ẽ ẽt modus quo itelligẽs ⁊ intelle⸗/
ctũ ſũt vnũ ut bẽtur.ʒ?de aĩa.qꝛ actus

intelligẽtis ut intelligẽtis ẽ itelligẽ ⁊
actꝰ intelligẽſ ut intellecti ẽ intelligi.
ſʒ intelligere ⁊ intelligi ſũt vnus aciꝰ
intelligendi ⁊ intellectio vnica.quare

H mõ intellectus ⁊ imtellectũ ſũt vnũ ĩ
illo aciu vno. ſicut opꝰ t opifex. Si o
queritur quare opus nõ im diligit opi

ficẽ ſicut eↄ: poſtq; ſũt equaliter ⁊ mu
tuo ⁊ adinuicẽ.rũdeo ꝙ iõ qꝛ iſte cõis
actus ⁊ iſtud eẽ cõe duoꝝ: exit ab agẽ
te in paſſũ ⁊ manet in paſſo.amoꝛ aũt
ſequitur iſtud eẽ.⁊ vbi eſt iſtud eẽ illic
fertur amoꝛ ipſius eẽ. quajr gratia iſtiꝰ
eẽ magis fert᷑ amoꝛ ipſiꝰ agẽtis ĩ paſſũ
qᷓ; amoꝛ paſſi ĩ agẽs ⁊ in pꝛincipium.

Conm ibi. h aũt nãle. Aſſignat aliam

cãm penes cognoſci int es ſic arguẽ
Mãle ẽ ut vnuſquiſq; diligat illð ꝙ eiꝰ
potentiã mãiſeſtat.ſʒ op actu ens ma
nifeſtat ⁊ nuntiat potentiam opificis
quare nale ẽ ut vnuſquiſq; opifex opꝰ
ſuũ diligat. cõſtat aũt ꝙ opꝰ ſic nõ dili
git opificẽ ſuũ.quare ⁊c.huĩ rõis põit
pꝛ cõcluſionẽ cõuemẽtẽ iſti rõi ⁊ pᷣcedẽ
ti. 22 mi. ibi. ꝙ eni Eſt ãt ſciẽdũ ꝙ iõ
tenet maioꝛ aſſũpta: qꝛ; naliter appeti/

mus potentid noſtrã ⁊ ſufficiẽtiã mãi

feſtari p alios ſciri. b ãt appetu acct
dit nobᷣ ppter duo.p· ꝓpt eẽ nĩiʒ ꝙᷣ ſal
uatur ĩ memoꝛijs ⁊c noticijs alioꝝ. qꝛ

eẽ intellecti ⁊ cogniti ut ẽ cognitũ ẽ in
cognoſcẽte ut dictũ ẽ. ꝓpter honoꝛa
bile ⁊ laudabile eẽ: qꝛ nuilꝰ laudat᷑ vł

honoꝛat᷑ niſi pᷣcogniia eius stute ⁊1 ſu
fficiẽtia aliquali. appetit aũt bonoꝛis
⁊ laudis ẽ nob nãlis.Conĩ ibi. Sumk
ãt. Aſſignat ſcam cãm quare bene/
factoꝛ bñficiatũ diligit:pluꝰqᷓ; eꝰargu
ens ita. Ois hõ gaudet ĩ re illa i qua
ẽ bonũ ſuũ ⁊ illa ẽ ei ölectabił ? ama/
bił: q;to plus ẽ in ea bonũ eiuſ tto
ẽ ei magis amabilł.ſed bonũ bnfacto⸗/
ꝛiſ ẽ ĩ patiente bñficiato.bonũ t bnfi /

ciati nõ ẽ in bũſacioꝛe ł nõ tãtũ. quare
bñfactoꝛ pł gaudet ĩ bñficiato qᷓ; e 2?
⁊ beneficiatꝰ plus ẽ delectabił ⁊ ama

bilis bñfactoꝛi q; e * bui rõis ponit
maio.in ilt obis. Quare gauðt ĩ q;b 1

qᷣ nõ hʒ itellectũ ſufficiẽtẽ niſi ꝑ mino
rẽ quã ponit ĩ tota pte reſidua añ ⁊ pꝰ
d. ꝙ bonũ bñfactoꝝ eſt illud ꝙ hʒ ſᷣm

actũ ⁊ ſupple ꝙ ſecũdũ actü hʒ bonũ
ſuuz rẽ ſuã ⁊ effectũ ſuũ in oꝑe ſuo ꝙ E
ĩpatiẽte bñficiato ſʒ ipᷣi patiẽti bñficia
to nullũ bonũ ẽ ĩ opãte ⁊ bñfactorĩ niſi
foꝛte bonũ cõferẽs ⁊ vtłe ſecũdũ q;dã

ſpẽ. habet᷑ ãt minuſ delectablłe ⁊ ama
bile q; opus bonũ vᷣtutis ꝙ; habet be⸗/

nefactoꝛ ĩ bñficiato ⁊ ſic pʒ minoꝛ.mõ

ex illis verbis pꝛemiſſis extrabe maio
rem ſecũdũ ſupplemẽta pꝛemiſſa ĩ foꝛ

ma rõis. Eſt autẽ ſciẽdũ ꝙ ideo bñfac

toꝛ habet bonũ in beneficiato ⁊ non e
2?:quia ex debito ⁊ ex iure moꝛali bñ/
factoꝛ ut ſic eſt ſui iuris ⁊ nõ alieni.bñ
ficiatus uero ut ſic nõ eſt ſui iuris ſed E

iuris alieni.ſ.beneſactoꝛis ſui tãqᷓ reſ

eius ⁊ bonum eius.Conĩ ibi. SGSelec/

tabił aũt. Aſſignat cãm tertiã pᷣmit⸗/

tens pꝛĩo q;dã diſtinctionẽ delectabili

uz ſecũdũ differẽtias tẽpoꝛum.d. ꝙ cũ

bonũ delectabile poſſit eẽ pꝛeſens vel

poſſit eſſe pꝛeterituʒ. vel eſſe futurum.

⁊ tamẽ nuqᷓ; delectet niſi quado agi

IIBRO

mouet ⁊ titillat noſ.Sciẽdũ ꝙ bõi pꝛe
ſentis eſt delectabilis operatio.puta ĩ/
tuẽi ⁊ vti:frui ⁊æ amplecti.futuri vero
delectabilis eſt ſola ſpes:que aliqñ di/
lata affligit animam ſicut ⁊ cõcupiſcẽ
tiaʒ ut.S.li.ʒ c.de delectatiõe. pᷣteriti
aũt delectabił eſt ſola memoꝛia.2cibi.
LSelectabiliſſimũ cauſã aſſignat du/
pliciter. pꝛio ſic. bonũ ſᷣm operationẽ
⁊ pᷣſentiã eſt homini delectabiliſſimuʒ
⁊ amabiliſſimũ. ſʒ benefactoꝛi manet
opus ſᷣm pᷣſentiã diuturnã in ipſo bñfi/

ciato.ipſi autẽ patiẽti beneficiato bo/
nuʒ vtile cito tranſit in pꝛeteritũ.quaĩr
bñfactoꝛi amabilius eſt bonũ ſuũ in bñũ

ficiato qᷓ; e ↄ? quar magiſ amat euʒ qᷓ

e ehꝰ rei põit pꝛ maio.2? mi.ibil ei qd

—

ig pʒ. Sʒ 2 h̊ obijcit᷑ ſicut obijcit eu

ſtratiꝰ:qꝛ ſic vtile reciper ⁊æ bene pati

ſtatim trãſit in pꝛeteritũ ꝙ ẽ recepiſſe
⁊ bene paſſuʒz eſſe.ſic ẽt benefacere ⁊
bene operari tranſit ſtatim in pᷣteruũ
ꝙ ẽ bene feciſſe ⁊ bene operatũ eẽ ab
ſq; omni differentia vel dilatione int/
poſita:quia nõ põt tranſire bõa paſſio
nõ ſimul tranſeunte bona actiõe. Itezʒ
munus manet pꝛincipalyr apud bñfici
atum.opus tñ nõ manet apud benefi⸗/
cum. quajr̃ videtur fieri cõtrario modo
ꝙᷓ dicat phᷣs. Picendũ autẽ ad hᷣ pmiſ

ſa quadã diſtinctiõe de opatõnibuſ.qm

operationũ quedã ſunt interioꝛes.que
dã exterioꝛes. Interioꝛ vero nõ ſemp
habet finẽ aliũ a ſe: qꝛ ipſa poteſt ſibi
eſſe eupꝛaxia ut dicit pᷣus ponẽs diffe
rentiã inter actionem ⁊ factionem. ᷓ.
li.õ: exterioꝛ autẽ ſemper habet finezʒ
aliquẽ alium a ſe ſicut omnis factio ut
ibidem hẽtur.c? ʒ? bonum autẽ finale
exterioꝛis opationis magis cõſiſtit ĩ fi

ne ⁊ in cõpleto eſſe q; in medio ⁊ in fi

eri ſecũdũ ꝙ eſt operatio stutis.vnõᷣ ta
les operationes vłr ſunt delectabiles
in fine.nõ tamẽ vłr in ſieri.operari.n.
ſoꝛtiter ⁊ pugnare non eſt delectabile
niſi ſecũdũ ꝙ artingit finẽ. ut. 8.li. 4
cavlt.de foꝛtitudine. Sic etiã operãi tẽ
perate ⁊ coꝛpoꝛalia delectabiliũ fugẽ

⁊ coꝛpus caſtigare nõ ſemper ẽ ita de
lectabile:ſicut fugiſſe ⁊ caſngaſſe.vnð
meritum ⁊ laus honor ⁊ pꝛemiũ dat

non omnibus pugnantibus ſed vincẽè

tibus ut.S.li.i.cx. ijs ergo pᷣmiſſis
ſciendum ꝙ płᷣs loquitur de bono fina

li iſtius larginonis ⁊ bñficẽtie:ꝙ con/

ſiſtit in hoc ꝙ ẽ bene ⁊ laudabiliter ſe/
ciſſe ac liberałr tribuiſſe. Iſtud aũt bo
num includẽs meritum:laudẽ: gloꝛiã
⁊ honoꝛem nõ tranſit tranſeunte facti
one vł paſſione.ſʒ eſt diuturnũ nõ ãmi
ſſibile ꝑ foꝛtunũ. paſſio aũt ⁊ munꝰac
ceptũ ut in pluribus cito tranſit.quia ?ł᷑
conſũumitur ſuo vſu vel perditur aliquo

caſu.quare ceſſat vtraq; obiectio.vei

de ibi Et memoꝛia] pꝛedictã cauſaʒ
aſſignat aliter.d. ꝙ bonoꝝ vtutis mẽo⸗
ria eſt valde delectabił.mẽoꝛia vo reꝝ

vtilis.vel non eſt ł ſaltem minus ẽ de⸗/

lectabił.qᷓ;uis expectatio illoꝝ ⁊ iſtoꝝ
videatur ſe habere e ↄ * mõ cõtrario.
vnde intendit ſic arguere. memoꝛia p/

ſone cuiuſcũq; delectabilioꝛ reddit eãẽ

amabilioꝛẽ memoꝛũti.ſʒ memoꝛia be
neficiati apud benefactoꝛem ẽ delecta
bilioꝛ q; memoꝛia benefactoꝛis apud
bñficiatum pꝛo eo ꝙ illa ẽ memoꝛia bo
noꝝ virtutis ⁊ iſta eſt memoꝛia bono

ꝛzum vtiliũ tantũ.quare apud benefac

toꝛem amabilioꝛ ẽ beneficiatuſ qᷓ; e ↄ:

hiainus rõis ponit tm̃ otuteʒ minoris ut
viſum eſt. Eſt autẽ ſciẽdũ ꝙ inter pꝛe⸗/

terita bona.illa que fuerunt finalia vł
pꝛopinquioꝛa pꝛeſenti nunc.ſunt eniʒ
poſterioꝛa generatione. vtilia vero ſũt
remotioꝛa.quia ſunt pꝛiora generatio

ne ut hẽtur ex. 4 phiſicoꝝ. quare mẽo

ria bonoꝝ viutis que ſunt finalia eſt
delectabilioꝛ q; memoꝛia vtiliuʒ: quia
illa fuerũt melioꝛa ⁊ adhuc ſũt aliquo
modo pᷣſẽtioꝛa. Inter futura vero via
generatiõis vtilia pꝛeſenti: nũc ſũt p/
pinquioꝛa qᷓ; bona finalia.quare vide
tur delectabilioꝛ eſſe expectatio vnliũ
tãqᷓ; eoꝝ que ſunt pñtioꝛa ⁊ pꝛopingo
ra.tñ qꝛ finalia ſunt pꝛioꝛa intẽtiõe.iõ
ſimpłr delectabilioꝛ eſt expectatio bo/

fl
in
ych
teeli.
ſoſlye
lbisſe
lun bi
Aniart
Ulibos
pontß
ſiog⸗
honn
Numen
tſocis
te i
WMa
Pen
ſerane
clinst
genin
MMun
ſeconſe
geeliͤtc
lslunt⸗
Gfyman.
gigon
onunca
ſgnelit
wi m
mrl
Köiorin
Agne
ame
Oten 1
erppi
polit
helabo
Acpiun
cußbe
Wirke
Grice
glaredi
büfenn
ſunt be
derurn

i
En
denüͤn

RAn
Wönk

hfn

egn
bine.

ün
gri
Mnmeie

mitin
It

tmin al
Tumü
Wed.e
Wisti
kniriſnn
en mir,
Wwirit
.Nu)
Abinn e
Ag min

Wwtenin

Nelorbil
Hienorun
Tenoria M
eagdben
ueqz mmel
nicügnu
tennih
mimene
. imngen
r in int
uniun
ahrſtin
8 rans
Nenn iſi
alu
etmd
vora aſe⸗
rwuſii
mnan

VIII

nox otutis ĩ vriliũ apud bonos viros
Cont᷑ ibi Et amatio. MAſſignat quar
taʒ cãz itedẽs ſic argueĩ quiↄz ſuper
excellũt circa actũ cõicationis amicabi
lis ſupexcellũt ẽt ĩ amare ⁊ ĩ amicabi /
ubus ſed bñfactores ſimpliciter excel/
lunt bũñfici atos circa actũ cõicationis
amicitie quare v ĩK amare ⁊ in amica
bilibus magis ergo amät. hui ratiõil
ponit primo uirtutem maioris ſuppo/⸗
ſito ꝙ agẽs ſit pᷣſtantius patiẽte ut ha
betur. 3: de anima ⁊? ꝑ cõſequẽs ĩ co/

municatione actiui T paſſiun ſupexcel

lit faciẽs ⁊ agens. SZici ꝙ amatio ⁊
amare aſſimilatur fcõmi 7 amari aſſi/
miatur paſſiont 1t ei ꝙ eſt pati. quaĩ
ꝓpter ſimilitudinè iter amare ⁊? facet
iter amari ⁊ pati faciẽtes ſicut ſupex⸗
cellẽtes magis amat patientes ima
gis amatur ex quo ifert generalẽ ꝓpoſi
tionẽ ꝙ amare ⁊t amicabilia bere ma/
gis conſequitur eis uel eos qui ſuper
excellũt circa actũ comunicatioõis qua⸗

les ſant faciẽtes.põt etiã bec ꝓpoſitõö

cõfirmari ñ ſolũ ex pmiſſa ſilitudie ſʒ
etiã ga omniſ amicutia ↄſiſtit eentialit
ĩ comunicatiõe ut. 5. li?. cei2? quaĩ ꝗ
ſupexcellũt iĩ comunicatiõe excellut et
ĩ amoĩ. minoꝛ binus rõnis eſt euidẽs
qꝛ beneſaciẽte agũt ſeu faclũt ⁊ bene
ficiati patiutu Conĩ ibi Adhuc aũt
Aſſignat quintã cãʒ. d. ꝙ oẽs bomineſ
nãliter magis diligũt ea que cum diffi
cultate a laborioſe fiũt quã ea qꝗ facili
ter ⁊ illaboꝛioſe fiunt ꝙ patet ꝗa ul g9
ex ꝓpꝛio laboꝛe pecunias acgqrunt
poſlidẽt magis diligũt eas quã üli ꝗſi
ne laboꝛe a ſuis pꝛogenitoꝛibus eas
accipiunt ut. S. li. 4. tractu d libalitate
c.?? ſʒ bene pati ⁊ beneficiai ẽ illabo

rioſũ ⁊ facile bñ̃facere añt bene lax
giri ẽ operoſũ * laboꝛioſũ ⁊ difficile.

quare hõies magis diligunt eos ꝗbus
bñfecerunt quã eos a ꝗbus bene paſſi
ſunt. bub rõis ponit pima.ꝛ? mi.ibi ui
detur utiq;ʒ. B cõſirmat maioꝛẽ per ſi⸗
gnum ⁊ expimẽtuʒ ibiſ ꝓpter boc at]
.d. ꝙ ꝓpter hoc ꝙ ea que laboꝛioſe fi⸗

unt omneſ magis diligunt fit ꝙ mĩes
für magis amatiĩceſ quã pĩes. qa mii/
bus magis quã prib e laboꝛioſa filio
rũ generatõ ñ ꝗdẽ q;;tũ ad prioꝛ? actu
ſz tũ ad pᷣgnãtuʒ ptum. Conĩ ibi ·
Et magis.. Aſſignat. 6. caz. Inten/
dens ſic arguere. Illi qui cãʒ duülectio
nis magis ſciũt. magiſ diligut.ſʒ bñfa
ctoꝛes magis ſciũt caz dilectionis quã
bñficiati ſciũt enim qua itenuone de
derint.utrũ amoꝛe. uel timoꝛe· utrum

in ſpe retributionis uel ſine tali ſpe

utrã bona fide uel dolo ad decipiẽdù
E qualiterꝰ beneficiati at iſtud ignorãt
quare bñfactoꝛes magis diligunt bñfi
ciatos qᷓ; ecõvſo. h rei ponit mino .tin
ĩducens exemplũ de miĩibus que ma/
gis ſciuũt v earũ ſüt filij. ideo magis
diligũt q; patres ut. 5. 1u 8. c. u. hoc

modo dicit eſſe ꝓpꝛiũ bñfactoꝛibus re
ſpeciu bñficiatoꝝ ꝗꝙ magis ſciũt qᷓ; illi
ſicut expoſui. ¶L. 9.

Abitat aut Determiatis. S.
orimis qoibus bic vnt deter
minat nonam utru oz bomi
nẽ amar maxime ſe ipſa k aliquẽ aliũ
ꝛio at qõnẽ pꝛopõit. 2 ad vnã pꝑtẽ ar
guit ibi. Increpãt: B. ad aliã ibi. rõ
nibus aut.] 4. pa0 Flutiõe qõis moð
ſoluendi pꝛeſcribi ibi ·Rubitatf qui

10 qõnẽ ſo lui ib. Li op bꝛiũ 6:ſlõnez

epylogãdo cõcludit ibi. Sic quidẽ ig
in fine. Micit pꝛio ꝙ pdicta iteꝝ du

bitat᷑ qritur vtruʒ hominẽ opoꝛteat

.

amat᷑ maxie ſe ipſu. ? maxie aliquẽ ali
uz. k cõntatẽ oĩuz. Coni ibi Increpãt
Arguit ꝙ nõ ſe ipſum duplr. pe ex cõt

—

opinione.2cex cõi moꝛe bominum qꝛ

pomines cõiter iĩcrept eos qui ſe lipol

maxie diligut vocant eos amatoꝛes
ſui tãq; in turpi ob pbꝛio exñtes fʒ qm
moð loquẽdi. paulus dicit ꝙ in nouiſſi
miſ diebꝰ erũt tẽpoꝛa piculoſa ⁊ erunt
põies ſe ipſos amãteſ cupidi: ellati ſu
pbi. ?: ad thi. 5:c 2 wbi. Aidet autẽ.
Arguit ad idẽ ſic.mos quẽ mali tenẽt

X boni fugiũt malus 1 a fugiẽdus eſt.

ſz tak amoꝛ ſui ẽ bꝰ.quat fugiedul hur

”MB

—
ECesg .
H

LIBRG

rei ponit ſola mi.qꝛ ma. peꝛ ſe nota ẽ.
Dicit g ꝙ pꝛauus videt᷑ agere oĩa ſui
ipſius gratia ⁊ nulliꝰ alterius amoĩr ł
cauſa. ⁊ q;to eſt deterioꝛ: tãto pluſce

teri accuſãt ipſũ:ut ſui ipſiꝰnimiũ ama

toꝛẽ. puta dicẽtes ꝙ nil agit a ſe ipſo ĩ/
alterũ ł in cõe bonũ.ſʒ oĩa ad ſe ipſum
ſic ꝙ eius finalis intẽtio nũqᷓ; exit a ſe
ipſo in aliquid alteꝑ:ſʒ ſ. Eper tẽdit ĩ ſe
ipſũ æ manet in eo ut ĩ termio: ſic ni
hil agit a ſe ipſo ꝓpłea ꝙ nimis amat
ſe ipſũ.vir aũt epyekes ⁊ bonus agit
ꝓpter bonũ:⁊ q;to melioꝛ tãto magis
agit ꝓpi bonũ.ſ.gtia opis boni ⁊ cõiſ
boni. Itẽ agit Ftia ãici. Itẽ pᷣfert ea 4
ſunt ſui ipſius pꝛeferendo negotia ãici
ſui negotijs ſuiſ. ſic ergo pʒ ꝙ amoꝛ ſui
ſeu philatia pᷣm grecos ẽ mos quẽ pᷣm
tenet ⁊ quẽ boni fugiunt. Conj ibil rõi
bus at. Argint ad oppoſitũ duplicit
P ex. 4. dicabilibus.2. ex. 4. ꝓuerbijs
cõibus ibi. Sʒ ⁊ ꝓuerbia. ꝓpp. g inten
diit ſic arguẽ · oĩs hõ dʒ maxime amar
maxie qicũ.⁊ maxie ãicꝰ eſt qui amico
ſuo maxime vult pᷣm beniuoletiã maxi
ma bõa. q hʒ ad eũn reliqua tria ãica
bilia.ſ.bñficẽtiã ſotalẽ cõuictũ ⁊ con/
coꝛdiã.quibus deiminat᷑ ⁊ diffinit᷑ ãi/
cus ut. S. e. li. c. 4. ſed h oĩa inexiſtunt
maxime. ⁊ debet inexiſtẽ bono hõi ad
e ipſũ. quar̃ debet amare maxie ſe ipᷣʒ
huiꝰ rei põit p: pꝛimã ptẽ ma 2?2 mi.
in pte ibi. h at exiſtũt. J3. alterã pteʒ
maio.ibi Et reliqua ꝗ* complet mi.
genealit᷑ ibi. Bictũ eſt Tota rõ pʒ q
upta ẽ totaliter ex.i. c. 6. e. li. q. 4. 2
ibi. Sʒ = ꝓuerbia Ad idẽ arguit ex
4· pobijs cõibꝰ. d. ꝙ lm ꝓuerbia cõia
q in h̊ cõcoꝛdit᷑ cõſenuũt. illiſ. uͦt aici q?
ru e coꝛ vnũ ⁊ aia vna: ſᷣm vnanimes
volũtateſ. ⁊ quoꝝ bõa ſuüt adiuicẽ cõia
quo ad vſũ uit notaf.ꝛcpolitice:⁊ quo
*equalitas qᷓ; reqrit ãtcitia.⁊ quoꝝ ẽ
taliſ ꝓpingtas ſicut int᷑ genu ⁊ tybiam
3 oia maxie ĩexiſtũt hoi cõpato ad
e ipſũ ⁊ maxie hõi bono. quare hõ eſt
T eẽ dʒ aicꝰ maxiĩe ſi ui ipſius. ⁊ ſe ipſũ
dʒ reſpicẽ it maxie aicũ. hꝰ rei põit p:

ma.in ilł.ꝗ. puerbijs.2? mi. lbi. B. n.
oĩa.] ʒ? cõcluſionẽ ibi.maxime eni.
Coni ibi. dubitaf. pſcribit moð ſoluẽ
di qõeʒ. d.tria p? conueniẽt᷑ dubitat
vtris.i.vtrũ iſtis ł ilł rõibus ſit debilũ
ſequi ⁊ pᷣber̃ aſſenſũ ꝓ eo ꝙ ambe par
tes hñt aliqꝗd credibile ⁊ ꝓbabile. 2
dicit ꝙ foꝛte oʒ nos diuidẽ tales ſ mo/
neſ ⁊ defminaf inq;tũ ⁊ ĩ quo vtriqʒ ᷣ

mones verũ dicũt: qꝛ nec iſti nec illi ſt

oĩo falſi. 3? dicit ꝙ foꝛte fiet maifeſti
id ꝙ qritur. ſi accipiamꝰamſ ſeu ama
toꝛẽ ſui qualit vterq; ex vtra qʒ pte di⸗
cüũt. qualit᷑ ſũt talẽ ſui amatoꝛẽ. Ent
ibi. In op pbꝛiũ Im b qõnẽ ſoluit ſhᷣ
duob articuł. p? oñs q; vno mõ amaf
ſe ipſũ ẽ op pbꝛioſũ x ex ꝓbabile. 2 ρ
alio mõ ẽ bonũ ⁊ laudabile ibi. vide/
bitur vtiq;. Circa pꝛimũ p: tradit illũ
modũ.2? ex h infert ppoſuũ ibi ꝓpi
Tappellatio .. ʒꝰ ꝓbat vnũ ſuppoſitum
ibi. qm at tał. Dicit peq illi ꝗq ama
toꝛẽ ſui ducũt in oppbꝛiũ vocãt philan
tos ⁊ amaloꝛes ſui eos ꝗ ſibi ipſis tri⸗
buüt plus qᷓ; debeant ⁊ pum vk nihil
alijs de tribus ĩ quibuſ poſuerũt felici/
tatẽ hoĩes bõa ſẽſibilia ꝓſequẽtes.ſ.ð
pecunijs/æ diuitijs de honoꝛibuſ ⁊ ex
cellẽtijs.de voluptatibꝰcoꝛpoꝛis.h eni
tria multi appetũt.⁊ vehemẽt ſtudent
circa ipſa pcuranda tãqᷓ; entia optia
⁊ felitia:ꝓpter ꝙ talia bona qꝛ comu
niter multu optara ſüt circũ pugnabi/
lia qꝛ ꝓpter b̊ hõieſ adinuicẽ pugnãt
vnde fit ꝙ hõies auaꝛi ⁊ cupidi circa
talia vlłr ipſi largiunt᷑.bᷣ no pti rõali aai
me. ſʒ ſuis cõcupiſcẽnjs 2 paſſiõibus
⁊ irrationali ptii aĩe. ſic igs pʒ pꝛimꝰ
modus ſũmẽdi philãtũ.Coni ibi. Lpp
ꝙ applło. Inſèrt ex pdicus ſuũ ꝓpoſi

tuʒ. d. ꝙ ꝑp h̊ qᷣ dicta ſüt de multitudie

taliũ amatoꝝ ſui ⁊ de pᷣuitate ipſoꝝ fa
cta eſt cõis appellatio ⁊. vocatio ⁊ de

nominatio a pꝛauo moꝛe valde multi

plicato. ⁊ iõ iuſte ex pbat᷑ ille geſt iſto

mõ philatꝰ. Eſt eni ſciẽð ꝙ iſte ẽ exp⸗-/
band triplici de cãpꝰ qꝛ maxis boni/

aie p̃feꝛt bõa minoꝛa.ſ.bona coꝛpis 7

cir
it
aaa
ſisn
hose
gfee
itap
ler
ll
lgliab
4dg
ſog
Mreiu
luche!
Pſei
ſede
ecp⸗
lira
lbos
enen
ſtiänt
eboni
lest!
ſint
lixen
ſe cica
to⸗
Woga
⸗
gi
ls
feyken
su
nepe⸗
lenn
nigsei
baſbin
Ulbalt⸗
eslerg
lſepn
Cönobe
agſiet
ſuigi
Ganoin
ſimum
mmuine
ſini ſc⸗

h⸗
N
nn
Män
ſi

Ndae

kulefn

tiümeii
nii
niha
ncpe⸗ n
Mni
wſurck
nni

ehn

11 ii
ſpürii
1ennirel
wrlbuſt
Grpors he
hemüiſtuen
n eia gi
dona

Ginmeige
11 cdd
higidi
15 1Müͤds
Käsn
iKl
ukfüfpt
1enunmdt
e er
1tdt
rentlem
tilegatn
grich
mußn
C

exkiora circa que maxie ſtudʒ. 2 ga pii

röoõnali aie pᷣfert ptẽ irrõnalẽ cui fuii ĩ

pᷣdictis bonis maxie ſtudet.ʒqꝛ ꝓxis
ſuis melioꝛibus ſe pᷣfert ſe ipʒʒ ĩ pᷣdici᷑
bõis affectiõe amara vñ fit ad alios ſñũ
affectiõe abſq; feder᷑.ſũ mivᷣicoꝛdia ut
ait apoſtolꝰ.ad Ro. i.Conĩ ibi. AAm̃
ãt talia ꝓbat quoddã ſuppoſitũ.ſup/
poſuerat enĩ ꝙ młti comunit᷑ aſ. ueueĩt
illos.ſ.uocare philantos.ꝗ ſibi ipſis
talia bõa tribuũt exceſſie.bᷣ ãt probat
d. ꝙ nõ imãifeſtũ eẽ ꝙ appet exoppo
ſito. qꝛ ſi ꝗs ſẽꝑ ſtudet maxie ĩter oẽs
agere iuſta.⁊ agere tẽpata ⁊ qeũq; ta
lia opa vᷣʒ uirtutẽ ⁊ totaliter in tali⸗
by ſibi ipi ſẽꝑ bonũ acqꝗrit.nullꝰ ĩ ꝓpio
ſe dicet iſũ eẽ philãtũ.nec uitupabit.
nec prauũ.quare ſeꝗt ꝙ ĩpropioſe phi
lãtꝰ dicat᷑ ille ꝗ ſe ipſũ nimis amat.nõ
ĩ bõis uirtutũ.ſʒ ĩ bois corpoꝛalibus ⁊
exterioꝛibus.Coniĩ ibi. videbit᷑ ãt o/
ſtẽdit modũ alin ſʒ quẽ amare ſeipᷣin
ẽ bonũ ⁊ laudabile ꝓbãs ꝙ uir epye/
kes ⁊ bõus ſit vᷣe philãtus.p. ãt ꝓbat
itẽtu.ꝛcirca h remouet vnũ dubiũ ibi
Lveꝝ enĩ ꝙ Intẽtũ at ꝓbat triplici rõ
ne. ſecũda ibi Quare bonũ tertia lbi.
Lmalo Pꝛiĩo iẽ itẽdit ſic arguere oĩs
homo ꝗ diligit maxie bᷣ ꝙ ẽ ipe maxie
? ppular maxie:ſʒ vnuſqſq; ẽ maxie il
lud ꝙ ĩ eo ẽ pꝛicipaliſſimũ.ſ.xs rõna/
lis ⁊ vir epyekes h̊ diligit maxie.qua

—

re vir epyekes ẽ philãt maxie.bui rõ

nis põit pꝛio ↄcluſionẽ. d. ꝙ talis.pu/

ta epyekes ꝗ iugii ſtudet oꝑari luſta ⁊
tẽpata ⁊ cetera uirtutũ opa videbitur
magis eẽ philãt q; qcũq; ali⸗ tanq;ᷓ il
le g ſibi ipi tribuit optia ⁊ maxia boõa

7

2ſubdit mi.ibi.. Et largit᷑..d.ꝙ epy/

cekes largit᷑ amoꝛẽ ⁊T cetera bõa pꝛici /

paliſſie pti ſui ipᷣi.ſ.rõnali a buic fa⸗

cit oĩa obedire:tanq;ᷓ rei dilectiſſie bhõ
ãt glibet è maxie iſtud pꝛĩcipaliſſimũ

ſui quẽadmodit ciuitas ⁊ oĩs alia ↄgi

gatio ẽ maxie illud ꝙ i ea ẽ pꝛicipaliſ
ſimum ſicut bodie dicitur ecirca eſſe
maxime illud quod ẽ in ea pꝛĩcipaliſ/

ſimũ.ſ.ſedes apoſtolica. In hoĩe ũt di

VIIII

citt eẽ pꝛincipaliſſiũʒ ps rõnalis q̃ per
natur ceteris paribus piicipatr. vt ha
bet᷑ pꝛimo politice. poit mi. ibi LEt
philãtꝰ ..d. ꝙ oĩis maxie diligẽs b ꝙ ẽ

ipᷣe maxie ⁊ huic oĩa largiẽs E philat⸗

maxie. 4.ibil Et ↄtinẽs cõfirmat alte
rã ptẽ mi.d.qꝙ hõ ſit maxie ꝑs intelle/
ctia ⁊ h duplici medio. pꝛio qꝛ? poiines
dicit ĩ tenẽdo intellectũ ⁊ icõunenſ in
nõ tenẽdo.dictũ ẽ enĩ ſupꝛa li. ? ꝙ cõ

—„ „ —— .*

tinẽtis è vicere ⁊ icotinelis vici. in u⸗/

troq; tñ fʒ veritatẽ. aliꝗd vincit ⁊ ali⸗

gd vicit᷑.ĩ ĩicõtinẽte eni vicii ꝑs ſeſitia

vicit itelłctia.⁊ ſʒ h tot hõ reputat᷑

vict.victa parte intellectiua.nõ iñ vin
cens vincente parte ſenſitiua. conti/
nens auteʒ dicitur vicẽs qꝛ vincit parſ
itelłctia ñ tñ vict qᷓ;uis vicat᷑ ꝑſ ſeſitia
ac ſi homies ſupponãt ꝙ unuſquiſq;
ſit itellectiuũ ⁊ nõ aliõ Itẽ homo dĩ
egiſſe maxie uolũtarie ea que cũ röne
egit ac ſi uolũtaſ toti hõis ſit appetit
itellectiuꝰ ⁊ ꝑ cõſequẽs totꝰ hõ maxie

ſit ps intellectiua. F ibi Am̃ quið

igitur] reſũmit totã ninozeme pʒ-
ibil ppi ꝙ phpilar reſumit pꝛincipa
lẽ ↄckoʒ ⁊ pʒ. ibil ᷣm alterã ſocãzʒ
ↄckoz exponit. d. ꝗ epyekes ẽ philãt
vm alterã ſpẽz philãti a ſpẽ philãti ex
ꝓbãti ⁊ ẽ dꝛẽns ab ea tin q;tũ differt
uiuere vʒ rõʒ ⁊ mueĩ fʒ paſſionẽ.quia
ille philãtus uiuit ſʒ paſſionẽ. Ilte vo
bʒ rönẽ Itẽ ;tũ dĩt appetẽ bonũ ſipkꝛ
exñs ab appetẽ bonũ apparẽs: ꝙ E ſo
lũ miſũ ⁊ appẽs ↄferre ⁊ utłe eẽ cũ tñ
ñ ſu. qꝛ ille philatus ſegꝗti bonũ appẽſ
Iſte aũt bonũ exnñs. Item q;tum dit
acceptatũ ⁊ laudatũ põs añ accepta
to nõ laudato. qꝛ ule philantus ut

dictuʒ ẽ uituperab ⁊ ex ꝓbãbꝛ iſte at

acceptat᷑ ⁊ laudat᷑. oẽs.n. homĩes ge
nerałꝛ accipiũt.i.appbãt T acceptat
eos qui circa bonas actönes ſtudent
vini aliter ; alij multi qun dicunt
cõiter philãti ⁊ iõ iſtos laudãt. Itẽ ſi
om̃ſ eſſet iſio mõ philãti optie oibeent
qm̃ oiĩbꝰ ↄtẽdẽtibus.i.ſimł tedẽtibꝰ c
laboribꝰ ad bonũ ⁊ oĩb naͤeut tan
4

——MZMN

III.

q; finẽ ꝓximũ agẽ optĩa vᷣtutũ opa:tũc
ineſſẽt õibꝰcõiter neceſſaꝛia vite ⁊ vni
cuiq; ꝓpꝛie ineſſent maxia bona aĩie ꝓ
eo ꝙ uᷣtus eſt tale quid. puta potentia
bonoꝝ acquiſitiua ⁊ cõſeruatia.ut ha/
betur pꝰ retho. ſiãt oẽs eſſẽt philanti
illo alio mõ peſſime omnib eet. Sic
pʒ qualiter vir epyekes dicit᷑ philani
Conĩ ibi Quare bonũ: ꝓpponit ſcõam
rõeʒ ad pꝛincipale ꝓpoſitũ arguẽs ſic
Dis qii ẽ ſibi ipſi beneficus iuuãs ſe/
ipſũ ⁊ ꝓximos ẽ vẽ philantus ⁊ null⸗
ſeipſu ledens ⁊ ꝓximos ſuos ⁊ aicos
eſt vẽ philatuſ Sʒ bonꝰ hõ ſic ſibi ipſi
bñficus ⁊ ãicis ſuis ꝙ bona agẽs iuua
bit᷑ a ſe ipſo.⁊ ẽt iuuabii ꝓximos ⁊ ãi⸗
cos.malus ãt pꝛauis paſſionibuſ dedi
tus ⁊ ſequẽs eas ledit ſe ipſũ ⁊ pxios
quare oĩis bonus ⁊ nullus malus ẽ vẽ
philantꝰ.hꝰ rei põit p? cõcluſionẽ.⁊ 22
mi. ibi. Et. n. ipſe pzʒ. Eni ibi ma
lo quidẽ igꝗ põit ttiã rõeʒ ꝗ talis è nul
Ehñs diſſonrid ⁊ diſcoꝛdiã ĩ ſeipſo ẽ
amicus ſui ipſius ꝙ pʒ qꝛ diſcoꝛdia eſt
ꝙdã inimicabile. ſicut cõcoꝛdia ẽ ꝙdã
ãicabile ut.S.eo.li.c. “ ſʒ õis mal hbz
talẽ diſſonãtiã in ſeipſo. quare nullus
malus ẽ philãtus. ex quo ſeqꝗtur oĩs
philantꝰ eſt bonꝰ:æ omis bonꝰ ẽ phila
tus. h rei põit mi. d. ꝙ hõi malo.i.in

hõie malo diſſonãt ⁊ diſcordãt illa bo/

na q opoꝛtẽt ipſũ agẽ ſecũdũ rectã rõʒ

T illa mala q agit tʒ ſuã paſſionẽ.vnĩũ

agit de facto ⁊ oppoſitũ oportẽt ipſuʒ
agere de debito:qꝛ õis intellectuſ.i.ap

petitus intellectiuꝰ eligit optimuʒz ſibi
ipſi ꝙ opoꝛtẽt hõiezʒ agẽ. ſolus ãt epy/
ekes obedit inteilectui. 7 p ↄñs ipſe
ſolus eſt ver̃ philãtꝰ. Nota vero ex pte
iſta ꝙ pbᷣus. 5. e. lectiõe ⁊. . e.li. c. 4*
vbi dicit ꝙ hõ maxie ẽ intelleciꝰ nõ ſũ/
mit intellectũ ut diuiſũ Z volutatẽ: qꝛ ſi
illo mõ ſüpſiſſet nequaq; mõ dixiſſʒ q;
intellectus eligit. cũ electio ſit actus ⁊
opatio volũtatis ur oſteſũ ẽ. S. li. ʒꝛc. e
ſumit iẽ intellectũ ꝓ tota pte rõali cõ/⸗
pꝛehẽd ẽte itellectũ ⁊ intellectiuum
oppetitũ.qui ẽ volũtas ut ʒ: de anima

RO

Cont᷑ ibi m enim remouet dubium
poſſet nãq; dubitari. quõ vir ſtudioſus
⁊ epyekes põt eẽ philãtus:qꝛ rõ vide
tur demõſtrare oppoſuũ dicendo ſic.
nullus ẽ philãtus ꝗ pꝛopꝛi vitã c oĩa
bona vite:pecuniã ⁊ oẽʒ tẽpoꝛalẽ ſub/
ſtantiã hõꝛes pꝛincipatꝰ ⁊ poteſtates
a ſe ipſo ꝓijcit ⁊ abijcit ãicoꝝ ſuorũ ⁊
pꝛĩe ſue gratia.ſed vir ſtudioſus ſic fa⸗
cit.quare nõ videt᷑ eẽ philãtꝰ. ad bᷣ ãt
dicit phus cõcedẽdo mi. ⁊ negãdo ali

quo mõ ma.ꝙ veꝝ eſt illud q dicit᷑ de

