tas tollit eam:qꝛ tollit paſſiones. Eſt
enĩ pꝛiuatio timoꝛis⁊ per ↄñs auda/
cie:qꝛ facit homini nihil apparere ter
ribile nec per cõſequens auſibile cum
ſint idem.quare tollit oẽm motum ni/
moꝛiſ ⁊ audacie. quare videtur magiſ
oppõi foꝛtitudini. ꝗ? arguitur. ꝙ foꝛ
titudo maxime opponat᷑ cohardie: qꝛ
illi diſpoſitioni maxie oppõit᷑ que ſup
poſita materia foꝛtitudinis tollit oẽm
actum foꝛtitudinis:ſed cohardia ẽ hu
lius. Iſta enĩ facit hoiem nihil audere

cidens.

⁊ per cõſequẽſ nihil aggredi:nihil eti

am ex pectare: qꝛ pꝛimo aggredumur
⁊ ↄſequẽter expectamꝰ. Pꝛo ſolutio
ne queſtiõis huiꝰ pᷣmittẽdus eſt modꝰ
buius oppoſitionis. ¶ Sciendũ ergo
ꝙ foꝛtitudo facit hoiem decenter:⁊ vt
oʒ ⁊ vt ratio dictat aggredi ⁊ expecta
re ter:ibilia:⁊ intm̃ opponit᷑ ei aliqua
diſpoſitio mala:inquãtum facit hoiem
deniare ab iſto foꝛtitudinis modo.au/
dacia igitur oppõit᷑ ei:qꝛ facit pluſqᷓ;
opoꝛtet aggredi.Cohardia qꝛ facit vł

nõ aggredi:vel minus qᷓ; opoꝛtet ag/
gredi. timiditas aũt qꝛ facit vel nõ ex/
pectare:vel minus qᷓ; opoꝛtet expecta
re. Intimiditas ãt: qꝛ facit vel ꝙ non

opoꝛtet vł pluſq; 03 ex pectaẽ. Et iſte

ſut foꝛmales oppoſuiões hoꝛum vicio
rũ ad hãc virtutẽ:ſed hec vicia inter ſe
babent ſuum modũ oppõnis qui talis
eſt.qm̃ audacia ⁊ cohardia opponun
tur ſicut extrema circa actum egreſſus
Zuniditas aũt ⁊ intimiditas opponũ
tur ſimili modo circa actum expectatõ
niſ:tñ nec audacia nec cohardia oppo
nit᷑ timiditati vel intimiditati miſi foꝛ/
te per accidens.¶ Hoc ãt negat᷑ a qui
buſdam dicẽtibus:ꝙ audacia opponit
timiditati ⁊ non alteri ⁊ ideo negant
cohardiam eſſe. Quartũ vicium oppo
ſitũ foꝛtitudini dicentes idem eſſe ti⸗
mere ⁊ non audere ¶ Sed b dicũt irrõ
nabiliter. qð apparet.pꝛimo qꝛ extre
ma vicia nulli eidem ſimul inſunt cum
magis opponũtur ⁊ repugnẽt inter ſe
qᷓ; opponatur ᷣtuti medie. vt ſupꝛa li

2 ſed timiditas ⁊ audacia ſimul inſũt

eidẽ. dicẽte phᷣo.ꝙ multi audaceſ ſunt
timidi.quare timiditas ⁊ audacia no

opponũt ſicut extrema vicia circa foꝛ
titudinẽ. 22 qꝛ vnum ⁊ eũdeʒ actum
quem virtus rcificat vel nata eſt rcifi-
care extrema vicia depꝛauãt: ſed timi
ditas ⁊ audacia nõ ſunt nate depꝛa⸗
uare eundẽ actũ:qꝛ timiditas ſolũ de
pᷣuat expectatõeʒ. audacia vo aggreſ/
ſũ ꝗ ſũt actꝰ ſpẽ diuerſi.quaẽ vt pꝛius.
23 qꝛz timere ⁊ nõ audere nõ ſunt idẽe:

qꝛ audere ⁊ nõ audere ſimul eundeʒ
hominẽ circa eãdem rem nõ eſt poſſi/
bile:ſed timere ⁊ audere ſimul eſt poſ
ſibile. ut ptz ĩ foꝛtitudie politica ĩ qua
homies timẽt ⁊ tñ audẽt.quare time
re ⁊ nõ audere nõ ſunt idem. MNec p
cõſequẽs negãda ẽ cohardia. que fa
cit multos hoĩes vel nihil vel min qᷓ;
opoꝛtet aggredi.qui tamẽ aliquando
ſunt minꝰ timidi quaz audaces. vnde
multi hõiz qui ñ ſũt aggreſſiui poſtq;
fuerunt ad pugnã neceſſiiati ſtant: ⁊?

tit nobil
ſFednolen.
o vorult
herus 7 A⸗
charaus utet
enupu h⸗
uin ander ndet
tlereroqui
otdrelichn
tetnelus nd⸗
glrorcekabbolte
isdespreen
Nli Ndeenine
belsain10
leciteiſonanen

ſsprmnetam

pelſtorbsch
Winapugundͤ
Iupartasaitt
Hiſeſguung
raſvoſciue
r MMixrli ⸗
ſba ud aſon
vper mpzmn
t ommarz hn

NEbriguizre,n

ſyokanorta
ut vindrial
hglngowbaſd
Agummbon,
ulespilſheln

= =

—

(giumduomer,

=

Apefniniie

S-=
S
=ꝛ —

illernumgt te⸗

=
E
—

fencdigüccnn

eſnlnnmiſtnn⸗

Pfnirnicredi
tNcignincanbi

—

Imnſunnin Aboe⸗
Ctratn ſein n

lutenindikſun

Gecgiin
Parliasiamis

==
—,

wenſoaſ ſe

Keaſirpn
mupnmiiin

nüchiun
rug
mendurng
BAINMNs
banenn
uner ht
”õ
Nide w
neſe. Quring
Mini acennsins
ene Sain
Pepper net
ieiden inl iüͤ
wrün yer
õ
iins Mlit
ieging ad
gemmum 1 eldihe
Nincatelnautdn
ncadepnnii
ciano ſunn mer⸗
Kincllnte

nöez. Aigtii

IIII.

expectãt ĩmobiliter quecũq; terribilia

vſq; ad moꝛtem.imo experiẽtia ex an

tiquo docuit.ꝙ qñq; in duellis pugnat

cohardus ⁊ audax ſemꝑ ⁊ regłariter

cohardus pᷣualet aduerſus audacem
Ille nãq; qui plus querit ⁊ optat du/
ellum audax videtur: ⁊ ille ſemper bʒ

peiuſ.ille vero qui plus fugit⁊ minus
querit duellũ cohardꝰ videt᷑: ⁊ ille ſp

habet melius.vnde verſus. Audax vt
crebꝛo vicet᷑ ab hoſte cohardo. Illi ãt

verſus cões per elemẽta noĩm: vel ſũt

nulli.vel debent intelligi de nomini/

quod foꝛtitudo magis opponitur timi

ditati quam alicui alioꝛuʒ trium vitio
rum. Qðò pꝛobo pꝛimo de audatia et
cohardia. quia quod maxie opponi
tur foꝛtitudini opponiur ei circa pꝛe
cipuuʒ actum ſoꝛtitudinis.Sed auda
cia ⁊ cohardia nõ opponũtur foꝛtitu
dini circa pꝛecipuum actum qui ẽ ex

pectatio ut in queſtione pꝛecedenti

pꝛobatum eſt. quare neutrum coꝛum

maxime opponitur foꝛtitudini.relin/

quit᷑ ergo vł ꝙ tumiditas vł itimiditaſ

Munc autem pꝛobo.ꝙ non iĩtimiditas

bus iſtis.audax ⁊ cohardus ⁊ ſic itel qꝛ magis opponitur foꝛtitudini illud

lecti veri ſunt ⁊ redemit ad ſniam ver ꝓfcipuũ actũ foꝛtitudiſ exterminat qᷓ
ſus pꝛimi: qꝛ cum dicitur Imparibug⸗ illud ꝙ nõ exterminat.ſed tantum vi/
vel ſi paribus cõſtant elementiſMo ciat: ſed timiditas expectatiõeʒ exter

mina pugnantũ ps vincit᷑ aggrediẽtis minat:quãtum eſt de natura ſua. Inti
Imparitas aũt pitati ſi ſociet᷑. Hoc ti —Mtdnti aũt non exterminat:ſed tatuʒ

bi ſu ſiguum ꝙ deſenſoꝛ ſupetur. He⸗ viciat in exeundo.quare timiditaſ ma

bent ergo ſic intelligi. hoc nomen au⸗ gis opponitur foꝛtuudini q; itimidi/

dax babet lĩas ĩ pares.qꝛ.F. Cohardꝰ

bo pes.qꝛ.S. aſpiratiõe cõnumerata:
⁊T ideo per imparitatẽ intelligit᷑ au⸗
dax⁊ p pirtateʒ cohardus. ¶ Hũc igi
tur eſt ſenſuſ quia vel vterq; eſt audax
vł vterq; cohardus:vł aggreſſoꝛ eſt co
bardus ⁊ defenſoꝛ ẽ audax vel ecõuer
ſo. qꝛ ĩ pꝛimis duobꝰcaſibꝰ aggrediẽs
vĩcit᷑:quia ceteris paribꝰipᷣe habet mo

dum audacis pluſq; defenſoꝛ: ⁊ h eſt

ſnia pꝛimoꝛum duoꝛuʒ verſuʒ ¶ In 32
at caſu qꝛ defenſoꝛ realiter eſt aggre/
diens ⁊ alter inuitus ⁊ vocat᷑ aggre/
diens ſicut aliquãdo contingit. ſed ra/

tas.(¶ Ad pꝛimum ergo dicendũ.ꝙ au
dacia non minus eſt ʒ naturã qᷓ; umi
ditas:ſed minꝰ ſᷣm defectũ nature.vir

tuſ aũt magis opponit᷑ illi diſpõni que
magis ſequitur non naturã:ſed defe⸗/
ctum ⁊ occaſionẽ nature cuiuſmodi ẽ

timiditas. ¶ Ad ſecundũ dicendum
concedendo.ꝙ magis opponitur foꝛ/

titudini timiditas q; audacia. ¶ Ad
tertium dicendum. ꝙ inumiditas non
tollit materiã foꝛtitudis. qꝛ materia

foꝛtitudinis ẽ illud qð per naturã eſt
terribile omni homii itelleciũ habẽ⸗
ti.quamuis iſti nõ ſit terribile.⁊ ꝑ cõ

rum verſuum in quibus impitas.i. au

qWuo.ſ. paritas.i.coardus ſociaret᷑ ſi⸗/

ſententia pꝛimoꝛũ haberi ereſe iõ

pꝛemiſſis dicendum ad queſtionem

ro defenſoꝛ vincit᷑:ſicut realiter audax ſequẽs ſꝑ eſt materia foꝛtitudinis per
q;uis ᷣm foꝛmã curie habeat nõ rem: naturam. (Ad quartum dicendum ꝙ
ſed modũ audacis:⁊ hᷣ eſt ſnia vltimo cohardia nõ tollat ꝑ ſe niſi actũ egreſ
ſus.Et ſi aliquãdo tollat actũ expec/
tatiõis.hoc ẽ ꝑ accidẽs qꝛ in aliquibꝰ
iuenit᷑ cohardia.qui ſi neceſſitati fue⸗
rint ad pugnam expectãt. ut dictum ẽ
uſq; ad moꝛtẽ ⁊ ſicut gdbuc in ſequen
tibus apparebit EE autem dicatur
ꝙ nec phi.nec aliquiſ cõmentatoꝛ vel
expoſitoꝛ mẽtiõem fecerit ð cohardo.
ideo videoꝛ ſuperfluere. reſpõdeo
quod płᷣs bene facit mẽtionem de re

dax dicitur ſociari pitati ideſt coardo
qꝛ poſterio2 dicit᷑ ſociari pꝛioꝛi nõ ecõ
uerſo. (Se 4 at caſu nihil dicik bic. ĩ

cut defenſoꝛ.⁊ ſicut poſterioꝛ audaci
tanquam aggrediẽti ⁊ prioꝛi.quia ex

ſuſficit ille pꝛimus verſus.Hijs ergo

IIBRO

ſʒ nõ de noĩe.d.illũ ꝗ deficit ĩ audẽdo
eſſe idem cũ eo quod ẽ ſupabundare ĩ
timẽdo. ut iã pꝛobatũ eſt ꝑ verba pbi.
Et ideo qꝛ illud nomẽ ẽ ualde comũe

in iſta ſignatiõe poſita per pᷣm apud

belligeros viros ĩ gallijs.ideo licuit hᷣ

nomine uti in exponẽdo pbᷣm.
6 Darftio⸗.
E.? arguit᷑. quod foꝛtitudo
nõ ſit virtus cardinalis. pꝛĩo
qꝛ nõ videt᷑ eẽ virtus.qm om
nis virtus moꝛalis eſt maxie circa eli
gibilia cũ virtus ſit habitus electiuus.
ut. ſupꝛa. li 2? ſed foꝛtitudo nõ maxie
eſt circa eligibilia cũ maxime ſit circa
repentina ut hic dicit᷑.que tamen non
ſunt eligibilia. ut ſupꝛa li. ʒ? quare foꝛ
titudo nõ videtur eſſe virtus moꝛalis.
cõſtat etiam quod non ſit ĩtellectualiſ.
2½ quod nõ ſit cardinalis. qꝛ oĩs vir/
tus cardinalis ẽ neceſſaria ad h̊ͥ ut ho
mo ſit ſimpliciter bonus homo.vt ſu⸗/
pꝛa dictum eſt li. 2:. Sed foꝛtitudo nõ
eſt ad h neceſſaria.aliter ſequeret᷑ qðᷣ
nullus eſſet ſimpliciter bonus bomo.
niſi eſſet vir bellicoſus.quod videtur ĩ
conueniens pꝛopter phᷣos ⁊ viros cõ
templatiuos qui ſũme boni exiſtentes
nihil vnquam opati ſunt in rebus bel/
licoſiſ.quare foꝛtitudo nõ videtur eſſe
virtus cardinalis. In oppoſitum eſt
comune dictum quo ponunt᷑ quatuoꝛ

virtutes cardinales.ſ.pꝛudentia: iuſti

tia:tẽperãtia:⁊ foꝛtitudo.Dicẽdũ qð
foꝛtitudo õtꝰ moꝛał ẽ ⁊ ꝙ st cardinał᷑
⁊. Primũ declaratur ſic. Omnis habi
tus electiuuſ ĩ medietate conſiſtẽſ quo

ad nos a ratione pꝛudentiali determi

nata eſt veritas moralis. vt patet per
diffimtiõez vᷣtutis: ſed foꝛtitudo ẽ hu
iuſmõi. quare eſt virtuſ moꝛalis.Mi
noꝛ pꝛobat quo ad ſingula.ſupponit᷑

tamen quod foꝛtitudo ſit habituſ. Qð

aut ſit electiuus patz ĩ fine capituli hꝰ
vbi dicitur quod foꝛtiſ ĩ bello eligu bo
num pꝛo omnibus rriſtitijs quas ſuſti
nert. ut ibi viſuʒ eſt. Qõò ãt ſit in medie
tate vel ipſamet ſit medietas patet: ꝑ

eius diffinitionem dicẽtem. quod foꝛti
tudo eſt medietaſ circa auſibilia a ter
ribilia ĩ periculis bellicis. Abi ſcien/
dum quod foꝛtitudo circa auſibilia ·

terribilia multipliciteꝛ mediat qꝛ tri.
pliciter ĩ paſſionibꝰ:⁊ tripliciter ĩ opa

tionibꝰ ⁊ tripliciter ĩ babiuib. In paſ
ſionibus namq; diuidit iter plus ⁊ mi

nus audereunter plus ⁊ min time᷑:

iterũ inter audere ſine metu ⁊ time

re ſine auſu. In opationibꝰ aũt medi/
at iter plus ⁊ minꝰ aggredi.⁊ iter pł
æ minus expectare ⁊ uerũ ĩiter aggre
di ſine expectatione: ⁊ expectare ſine

aggreſſu. In habitib vo inter audaci
anm ⁊ coardiam. iter timiditatẽ inti

miditatẽ: a iterum inter audaci ⁊ co
ardiaʒ ex vna pte que viciant aggreſ⸗
ſum: v timiditatẽ ⁊ intimiditatè ex al
tera que viciant expectauõem. Et ſic

patet qualiter foꝛtitudo ſit medietas.

Qsð ãt iſta medietas ſi a rõne pꝛudẽ
tiali determinata. pꝛobat᷑.qꝛ eſt lau/
dabilis. vt dicit᷑ in textu. Et qꝛ medie
tas ſũmit᷑ vt opoꝛtet: neutrum autem

eſſet niſi talis medietas eſſet a ratiõe
pꝛeuiſa ⁊ p̃determinata: ⁊ ſic maiſe⸗

ſta ẽ tota mĩoꝛ. Et pꝑ ↄñs pꝛimũ.q fue
rat declarãdũ.ſ.ꝙ foꝛtitudo? vtꝰ moã
lis. Ad euidẽtiã.ſcòi.ſ.quomodo ſoꝛ

titudo ſit virtus cardinalis. declaräda

ſunt duo. pꝛimũ ratio virtutis cardina

lis.ſᷣm acceptio foꝛtitudinis. De pꝛi

mo ſciendum ſicut dictũ ẽ. ſupꝛa li 2.
quod ratio virtutis cardinalis ſeu pri
cipalis conſiſtit in h quod ipſis qua⸗/
tuoꝛ habitis. a nulla alia. bomo ẽ ſun
pliciter bonus bomo ĩ eſſe moꝛali. m
quod phi locuti ſunt de bonitate hu/
mana. altera vezo ipſarũ nõ babita ?
quibuſcũq; alijs habitis nullus ẽ ſum
plliciier bonus homo. æ ideo diciiti
pꝛĩcipales.qꝛ pꝛĩcipaliter ifer omes
reddũt bominem bonum. Et cardina

les qꝛ ſup eas tãquaʒz ſuper cardines

ſuſtẽtatur ⁊ voluitur bumana bonitas
Hec autem ratio cardinalatus diuicki
tur ſic in quatuoꝛ partes que dicutur

gordirtu
ntatsbun
nnvelepy
unii⸗
Cpei netl
ſcinn
utneappen
nocimn
nmriapot
uinnuqne
uummnet
GNcnounn
Uktmmmg
Geimnacrid
wüpeten
glärinn
appeſci
Chenetun
talseri⸗
tiumela
olvmt
Mlee me
Nelun baben
Mncicnn rel
tatnlet iun
ln ouno ma
Galomnnten
Kecgriare,n
Chrnnobuna
Nllenrnag,
Urtinikg
ſäann
Gutete erumi
fluisbunmen
Glihniumape
GCinelspetelri
Honpndenecan
lecpanuftenaſa

AEfelcnunn

ſtalberaltene
nmmncepini
ttegnuanna
ennngune
INoMdhtni,
WEAN

lulgnini

(röſlngn

finnnndin
iuinidutt
niien
iiniernfr
õ
8
WeNINI
füimerumnr
eai Rani
Werpellare tir
eerpenanonenn
Ordhamitermt
Miterun
Ne en
1enis
ziihmuieusſin

lsntukinen 6
õ
ümsneiane
iat enari
Mriii ,9 fulid
Nettü l

SrwünscriNtian

w. inürmtonin
enn nimt⸗
Gendonſian mii⸗
md fnnsand,
nsclint nn

Nbins1Alin

umald⸗
nguma

IIII.

quatuoꝛ virtutes cardinales. qm oĩs

actualis pfectio que eſt de neceſſitate
bonitatis humane vel perficit intelle

ctum:vel appetitũ. Si itellectum ſic ẽ

illa notitia: que nec ipſa ſine bonitate

appetitꝰ nec bonitas appetitꝰ ſine ip
ſa vnq; haberi põt. qꝛ ipſa ſimul cum
bonitate appetitꝰacquiritur ⁊ poſſide
tur vel pditur vt oſtenſum ẽ ſupꝛa. li.
22 in pꝛicipio tercij. Et h notitia eſt
pꝛudentia: que per malitia appetituſ

vitiata non eſt:ſed vitiari põt. Hulla

vero alia notitia ẽ de neceſſitate boni/
tatis bumane. quare nulla alia dicitur
eſſe virtus cardinalis. Si autem hui⸗
modi perfectio ꝑficiat appetitũ. hᷣ tri
pliciter m tria genera amabilium æ
appetibiliũ que ſunt:vtile delectabile

2 honeſtum. ut. S. hi 2 .. li? 8 quat

talis perſectio perficit ⁊ oꝛdiat appe
titum. vel circa vtile ⁊ iutile puta cir/

ca lucrum ? damnuʒ. circa delecta
bile ⁊ triſte ſibi oppoſitũ vel circa ho

neſtum habendum vel nõ habenduʒ

perdẽdum vel retinẽdum. ¶ Si autez

circa vtile ⁊ ĩutile.hoc cõtingit dupli⸗
citer.pꝛimo modo in dädo ⁊ expẽdẽ/
do.alio mõ in reddẽdo.pꝛimꝰmodus

eſt de cõgruitate. nõ tamẽ de neceſſita
te bonitatis bumane. Et ideo nec li/

beralitas nec magmificẽtia dicunt᷑ vir
tutes cardinales.que ſic ſunt circa vti
le.¶ Secundus mod eſt nõ ſoluʒ de
cõgruitate. verum ẽt de neceſſitate bo

itatis humane. que eſt mod iuſtitie.
Et ideo iuſtitia poſitiua eſt virtus car

dinalis neceſſaria ad bonitateʒ huma
nam. vnde nec auaritia nec liberalitaſ
nec paruificẽtia ſũt ĩ aliquo caſu moꝛ
tale peccatum quamdiu ſolum ſunt op

poſita liberalitati ⁊ magnificentie ni

ſi intrent gen iniuſtitie. opponant
iuſtitie. puta quando diues videt pau

perem in magna neceſſitate eſurientẽ

æ nõ dat elmoſinã. tũc nõ ſolũ ñ dat

imo nõ reddit. quia in illa neceſſitate
illud. ꝙ diues poſſidet eſt pauperiſ. ⁊

ideo nõ ſolum peccat per illiberalita

tem in nõ dando imo p iniuſtitiam nõ
reddẽdo.
net appetitũ circa delectabile. P contiĩ
git dupłr. pꝛioein largiẽdo vł ñ largiẽ
do delectatiõez. alio mõ in recipiẽdo
vel non eitendoa Mr.
nec affirmando nec negando ẽ de ne/
ceſſitate bonitatis humane quamuis
poſſit eſſe de cõgruitate. Et ideo nec
amicitia nec eutrapelia que ſunt circa

¶ Si auũt talis pfectio oꝛdi

imus modꝰ

talem largitionem delectationis po⸗
nunt eſſe virtutes cardinales.¶ Se⸗/

cundꝰ vero mod circa alias delecta/
tiones quãuis nõ circa omneſ. vt pate
bit ĩ parte ſequẽti ẽ de neceſſitate bo⸗
nitatis humane. Et ideo temperãtia

que circa iſta ⁊ iſto modo pficit ⁊ or/

dinat appetitũ. dicitnr eſſe virt cardi
nalis tanq; neceſſaria ad bonitatẽ hbu
manam. (Si vero talis pfectõ oꝛdi⸗
net appetitũ circa honeſtũ pdendum
vel retinẽduz. h cõtingit dupliciter.qꝛ
poneſtum dicit duo.ſ. honoꝛezʒ quo vir

ms eſt digna: ⁊ virtutem que bonoꝛe
eſt digna. Si ergo circa honorem
nulla ponitur virtus cardinalis quia
honoꝛ non eſt de neceſſitate ſalutis.
quamuis bene ſe habere circa hono/
rem ſit de congruitate humane boni/
tatis. Et ideo nec magnanimitaſ nec

virtutes ei annexe ſunt virtutes car/
dinales. (Si autem talis perfectio
oꝛdinet appetitum circa viriutem nõ
perdẽdam ſʒ retinẽdam. Sic ipſa ẽ de
neceſſitate bonitatis humane ⁊ eſt viꝛ
tus cardinalis ⁊ dicit᷑ foꝛtitudo. Hũc

ergo. 2? videnda eſt acceptio foꝛtitudi

nis ſm quam dicitur virtus cardinaliſ
Eſt igitur ſcienduzʒ. ꝙ foꝛtitudo po

teſt ſũmi tripliciter.ſ.generaliſſime ⁊
ſpecialiſſime ⁊ mediocriter Sũmi
tur autem generaliſſime pꝛo illa fir/
mitate cuiuſlibet virtutis de qua dicit᷑
5. li? 27 qui virtuoſe operafß opoꝛtet
ꝙ operetur primo ſciens ⁊ 2e eligens
T 3 firme ⁊ immobiliter. (Saärmimr
autem ſpecialiſſime pꝛo foꝛtitudine
bellicoſa que includit ⁊ aggreſſum ⁊
n

IIBRO

expectationem perpeſſionem labo

ris ⁊ tollerantiam doloꝛis in bellicis
rebus picula moꝛtis iferẽtibꝰ. Sũmit᷑

aũt mediocriter ꝓ habitu electio quo

ſuſtinere eligimꝰ. ⁊ eligẽtes firmit᷑ ſu

ſtinemꝰ cũ caſus occurrit oẽ malũ pe/
ne uſq; ad moꝛtẽ:anteq; cõmittamus

malũ culpe ⁊ deſeramꝰ virtutẽ vel in
bello. vel extra bellũ/¶ Hijs pᷣmiſſiſ
dico pꝛimo.qꝙ foꝛtitudo generaliſſime
ſũpta nõ eſt virtꝰ cardinalis.qꝛ nec ẽ
virtꝰ ſpecialis.Sʒ cõditio cuiuſlibet s
rutis 1 Berhao dico. ꝙ ſpecialiſſime

ſũpta nõ eſt virtꝰ cardinalis qꝛ oĩs vir

tus cardinał eſt de neceſſitate ſanitan
⁊ bonitatis humãe vt viſuʒ ẽ. Sed for

titudo bellicoſa vt icludit aggreſſũ bel
licũ non ẽ de neceſſitate ſanitatiſ ⁊ bo

nitaſ᷑ humane ſicut dictũ ẽ opponẽdo
AHulto eiʒ melioꝛes ⁊ ſcioꝛes fuerũt

pviri nõ bellicoſi qᷓ; bellicoſi.ſicut inter

gentiles fuerũt phᷣi. inter xpᷣianos a/

poſtoli ⁊ ſequaces eoꝝ.quare foꝛtitu/
do h̊ modo ſupta non ẽ virtꝰ cardina /

lis ⁊ iñ de iſta ſpeciałꝛ loquit᷑ ibi ppᷣs
ʒ: dico.qꝙ mediocriter ſũpta eſt viriꝰ
cardinaliſ.Qð patet.qꝛ oĩs ſpecialis
virt neceſſaria ad bõitatẽ humanaʒ ẽ
virtus cardinaliſ.vt pʒ ex rõne cardia
latus.Sed foꝛtitudo hoc mõ ſũpta eſt

neceſſaria ad ſalutẽ humanã.nullꝰ eĩiʒ

ẽ ſimpliciter bonꝰ homo qui nõ bʒz ele
ctionẽ ⁊ pꝛopoſitum ⁊ habuũ.ꝙ ante

ſubiret moꝛtẽ quã deſereret virtutem
¶ Eſt eti boc mõ ſũpta ſpecialis vir

tus.qm̃ iſta electio non ẽ cuiuſiibet vir
tuns. Hunq; enim tẽperãtia reſpicit
moꝛtẽ nec pericula moꝛtis nec libera
litas nec ſimiles.quare iſta tał electio
qua hõ ſimpliciter bonꝰ eligit ante ſu
bire qðcunq; toꝛmẽtuzʒ uſq; ad moꝛtẽ
icluſiue loquẽdo. qᷓ; ↄmittere moꝛtale
peccatũ.⁊ deſerere oẽ bonuʒ ⁊ virtu
tez. ẽ alicuius ſpecialis vᷣtutis.Et hãc
vocamꝰ foꝛtitudinẽ mediocriter ſũptã
quare p cõſe ede BmnOd ſumpta eſt
virtꝰ cardinalis ¶ Oicẽdũ ergo ad pri
mum.ꝙ foꝛtitudo bellicoſa ẽ moꝛalis

—

virtꝰ. æ ẽ circa eligibilia q;nis aliqua

repẽtina occurrant.que vt ſic nõ ſunt
electiua.ſʒ vt ĩ generali pꝛeuiſa.qꝛvt

dictum ẽ fortis pꝛocedẽs ad locũ bel
li eligit ĩ nullo caſu ſugere.ſiue occur-

rant lente ſiue repẽte picula belli. Et

hoc ſufficit ad virtutẽ electiuã. Ad ſʒ
dð.ꝙ concludit de foꝛtitudine bellico

ſa.nõ tamẽ lla vt dictuz ẽ.
ueſtio. 6²*

expectar̃ terꝛibilia.acceſſoꝛia vero ſũt

laboꝛes armoꝛũ ⁊ diſcurſuũ ⁊ pugne
⁊ vigilie ⁊ multiplicis anguſtie ſuſtie
re ⁊ doloꝛem verberũ ⁊ vulnerũ tolle,

rare. Hũc igit᷑ pꝛobatõ aggreſſu habʒ
bonã fidutiam ꝓ expectatione cõſtan

tiã pꝛo laboꝛe ſtrenuitatẽ. pꝛo doloꝛe

aũt patiẽtiam. Cõſtantia nãq; cõtra ti
moꝛem reddit expectationẽ bonaʒ ⁊
firmam ⁊ inſtupefactibilẽ. vnde ppᷣs
in textu de illa ꝑte ait.ꝙ foꝛtiſ ẽ inſtu
pefactibil vt hõ. Fiducia vero reddit
aggreſſũ bonũ ⁊ vimnidum nõ moꝛtuuʒ

nec deſperatũ.ſicut eiʒ fidutia ſe habz

reſpectu boni obtinẽdi. Sic fidentia
reſpectu mali repellẽdi.vnde ppᷣs de
iſta parte ait.ꝙ foꝛtis nõ deſperat vt
timidus.ſʒ in audẽdo ⁊ aggrediẽdo
bone ſpei ẽ.qᷓ;uis enim ſpes dicat᷑ tã
tum reſpectu boni. tamen qꝛ repulſio
mali quoddã bonum ẽ. ideo põt dici

bone ſpei.i.bone fidẽtie eſſe ille qui
foꝛtis ẽ. ¶ Strenuitas aũt reddit ppeſ

ſionẽ laboꝛũ bonã ⁊ acutã ⁊ infatiga
bilẽ modo humano.de qua dicit phᷣs.
ꝙ fortes in operibꝰ ſunt acuti.pꝛiuſ at

quieti.qꝛ non cito ſe pꝛecipitãt ad pe
ricula ⁊ laboꝛes:tamen poſtquam ſũt

ibi: ſunt acutiſſimi.¶ Patientia vero
tollerantiã doloꝛum reddit bonam. ⁊
iperturbabilem. ꝙ eſt valde neceſſari

um in bello. qꝛ vt dicit᷑ in pte ſequẽti i

capitulo de tẽperantia.Triſtitia coꝛ⸗

E. 6*. ſine argumẽtis dõͤ.
foꝛtitudo bellicoſa quatuoꝛ
ptes hʒ ſᷣm quatuoꝛ actuſ. du
as pꝛincipales ⁊ duas acceſſoꝛias.

Pꝛicipales ſunt aggredi auſibilia:

leifſin

n.
ſöme
ni 1

nythebitt
n panelaſt
nouneid⸗
Knſuembet
ninid u
triseinp
ſintſmn⸗
ſenionimin
nnisftümn
tntutirn⸗
Eiitten
iunnntili⸗
lebctengin
Uyfüitafan
ninmuie
enWocdewas
vonimncten
vlpeenesr
ſttnapiäme
ineginsq
iptem
unel n⸗
1undnid
Nalihzeß in
ſumepeppontn
ſinr et
ſfint wo gen
Mnnino nnor
ſaflntia.
ſtntuins
enh untet
Nihumninifrni
lulg mugiftcnie

e iſn
ice inſan⸗
ſarmbeaſtiin
Maxo,

enlliſhmi,
Metoletdliene
Innalannnirn
ſctſnui
niſnng ui

lmtalinn

sin eggrlin
rilunſun
it Aſanſir
Mlipleisangiit;
nWderit neni
t wröngel
n ei
bore enmini on
iun. Cödmminigti
Würapecni
iupeiandik u
i rai giun el
rai fuinireno ſl
Gitnudumnömon
ſreiz fchmaſe
obtmick. Diſin

repelidince in

yſarns nödeſen
Anded0 1 n
Gis enimn rin
voni anen gn
bonmn i uſin
one fuietß l⸗
Tenunmäüin
—–
nanſercti

rsuunen N,
algem

S☛
SE

=–
—

,‚Se
—

IIII.

rumpit habẽtis naturã.i.rationẽ tu·

bat. Patiẽtia vero rationẽ tenet ĩ ſta/
tu ⁊ oꝛdine ſuo ne appetitꝰ doloꝛum
offenſus turbet ⁊ cõfundat ſeipſum ⁊
rationẽ.¶ Se hac etiã parte dicit pvᷣs

ꝙ foꝛtis ẽ impterritus circa terribilia

⁊ triſtia ſuſtinendo.ptes aũt foꝛtitudi

nis mediocriter ſumpte vt ẽ virtuſ car

dinalis ſũt tm̃ due.vna pꝛincipalis.ſ.
cõſtantia ⁊ altera acceſſoꝛia.ſ.patien
tia.¶ Mũc igit᷑ ſciendum.ꝙ aliter tul/
lius nominat iſtaſ.4. partes foꝛtitudi

mnis. Oicit eni. ꝙ foꝛtitudinis ptes ſũt

magnificẽtia. fidutia patiẽtia. perſe/
uerãtia. intẽdens expꝛimere ſtreninta
tem nomine magnificentie. cõſtantiã

nomine perſeuerantie. Sed de iſtis

vel poeticis vel rethoꝛicis dictis non

ſit cura niſi maioꝛis cure fuẽit verboꝛꝝꝛ
integritas qᷓ; rerum veritas vt ait au,

guſt.iqꝗ.de trinitate ca: xi: qꝛ manife
ſtum eſt. ꝙ magnificentia in expenſis
⁊ dationibꝰtota verſat᷑ nõ ĩ terribilibꝰ

in quibus eſt foꝛtitudo. Perſeueran/

tia vero opponit᷑ mollitiei ⁊ delicie ut
.jJ.li.7? quaẽ non eſt in iſtis terribilibꝰ
niſi ſůmat᷑ pꝛo pſeuerãtia que firmat
hominẽ ut nõ timoꝛe vel aduerſitate

ad peccatũ ducat᷑.&t talis perſeuerã⸗
tia eſt cõſtantia.¶ Aacꝛobiꝰ aũt nõ
aſſignat foꝛtitudinis ptes:ſʒ effectꝰut

videtur. Dlcit enim foꝛtitudo pꝛeſtat
magnammitatẽ firmã cõſtantiã:ſecu

ritatẽ. magnificẽtiã:tollerãtiã:firmi /
tatẽ. Sed aſſignatio iſtoꝛum effectuu,
videt᷑ mihi ſñ effectu. videt᷑ enim dcaãõ
ſicut narha caſſaliter occurrerẽt. quaef

non curo. ueſtio. 7

E. 7: ſine argumentis diten
— duʒ pꝛio.ꝙ opꝰfoꝛtitudis bel
licoſe p̃ᷣt ſũmi ut attingẽs iſtũ

finem qui ẽ victoꝛia. vel iſtũ qui ẽ ex/

pectatio terribiliũ stuoſa.vel aliquẽ fi
nem in alia vita vel vt nullũ finẽ attin
gens. ¶ Prio mõ eſt delectabile ma
gis q; triſte.qꝛ victoꝛia ẽ inter cuncta

pꝛeſentiſ vite gaudioſiſſimũ.Et iõ ſcri

piura ſacra gaudiũ bonoꝛũ cuʒ deo.cõ

parat exultationi victoꝛiali dicẽs. Le

tabunt᷑ coꝛã te ſicut qui letant ĩ meſſe
ſicut exultat victores capta pꝛeda. qñ
diuidunt ſpolia. 2:? modo eſt magis

triſte qᷓ; de lectabile.qꝛ opatio virtuo⸗/

ſa que non ẽ ſibi ipſi eupꝛaxia ſi pꝛiue

tur fine in quo ſuũ bonũ attingit nõ ẽ

multũ delectabilis.talis aũt expecta/
tio terribiliũ virtuoſa que nũqᷓ; eſt pp
ter ſe ipſam. ⁊ iõ in ſe ipſa nunqᷓ; ẽ de
lectabilis multũ.conſtat aũt ꝙ eſt mul

tum triſtis. quare magis eſt triſtis qᷓ
delectabilis. 32 modo ſupta nõ põt

eſſe delectabilis niſi in ſpe.Eſt auteʒ
pꝛincipaliter ⁊ ſenſibiliter triſte. Jl⸗
la vero ſpes non poteſt hboĩiem natura
liter delectare. quare naturaliter non
apparet delectatio hoĩ virtuoſo moꝛiẽ
ti in pꝛelio ⁊ pꝑdenti oia bona vite pᷣ/

ſentis ⁊ tranſeunti ad ſtatum quẽ na/
turaliter neſcit. ꝗ? modo per ſe no⸗/

tum eſt ꝙ eſt triſte ⁊ nõ delectabile:
qꝛ laboꝛes ⁊ doloꝛes verbera ⁊ vul/
nera naturaliter contriſtat: ⁊ ſi nõ at.

tingãt finẽ: ex na A orerterliaſn

ſtinens delectari.¶ Scðo dicẽdum.q;
opus foꝛtitudinis cardinalis poteſt ſũ

mi dupliciter.pꝛimo modo. vt optatũ

⁊ pꝛeoptatum. Alio mõ vt nõ optatũ

ſed tamẽ tolleratuʒ. Sunt eni nonnul

li ꝗ ante vellẽt ſubire moꝛtem qᷓ; face
re contra fidem:ſed nec h̊ nec illud vo
lunt:ſed vtrũqʒ refugiunt. Munc igit

dico.ꝙ in pꝛio caſu opus foꝛtitudinis
esẽt delectabile magiſ qᷓ; triſte: qꝛ nõ ẽ
ovblectamẽtũ ſup coꝛdis gaudiũ fʒ ſa/
pisẽtẽ. coꝛ ãt gaudet ĩ iſto caſu. tripkr.

pꝛio ĩ ſpe future gloꝛie.2. in stuſ ope

ratione.ꝙ eſt ᷣm ſe delectabile. ꝙ ac
tu exercet᷑.ʒ: in pꝛeſentia voliti.qꝛ ſi/
cut ſupꝛa.li? 2? ſepe dictum eſi. leticia

eſt in hijs rebus que nobis volentibꝰ
accidunt. Nunc aũt iſte talis optat ⁊

optauerat moꝛtem talem.quare pꝛop

ter ipſa talis moꝛs etiã vt doloꝛoſa ⁊

ernan iſti operãti eaʒ gaudioſa
JIn. 2. aũt caſu nõ videf opus dele

ctabile.qꝛ non eſt volitũ ſimpliciter

1 2

IIBRO

yniuerſaliter: ſed in tali caſu.qꝛ plus
fugit ãmittere veritateʒ qᷓ; ſubire moꝛ
tem. Et ideo ſicut ille qui tꝑe tẽpeſta
tis ĩ mari pꝛoijcit merces ſuas ne ip
ſemet peat non gaudet in tali ſalute
Sed nec iſte h̊ mõ moꝛtẽ ſuſtinẽs gau
det ſaluata virtute.quare talis opatio
mixta eſt ex voluntario ⁊ iuolũtario.
Queſtio. ð?
.82 ſine argumẽtis dicẽduʒ
eſt. ꝙ martirium ẽ opus foꝛti
tudinis cardinalis. ¶ Eſt. n.
ſciẽdum. ꝙ unaqueq; virtus cardinaliſ
ſe ipſam ⁊ alias defẽdit ⁊ fuat ne ꝑ
vicia ſibi oppoſita.nec ꝑ paſſiones ꝑ
ipſam moderabiles ipſa vel alie coꝛ/
rumpũtur verbi gratia. Quedam mu
lier ↄiugata tẽptat᷑.quadrupłr ð adul
terio committẽdo. pꝛimo ꝑ bladitias
⁊ laſciuias ⁊ p ſimilia ad venerẽ exi/
ſtẽtia. 2? p fallanas a ſuaſiones falſaſ
vt pote ſi vir eius ſit adulter et pꝛobe
tur iſti mulieri.ꝙ poſtq; vir pꝛimo fre
git ei fidẽ. licitum ẽ ei cum alio copu/
lari.ʒ?⁊ p pꝛomiſſiones.puta dabuntur
ei cẽtum ſi velit tali copule conſentire
4 terroꝛes oſtẽſis ei euagiatis gla
dijs ſub cominatione.ꝙ niſi conſẽtiat
ſtatim in momẽto pibit. ¶ NHunc igit
domina tẽperãtia caſta dʒ ſe ipſaʒ cu
ſtodire intactã a temptatione pꝛima.
ſʒ non ab aliqua aliarum. ſʒ domina
prnudẽtia debet eam cuſtodire a.2 qꝛ
in illa inducit᷑ oppoſitum pꝛudẽtis.ſ.
perſuaſio falſa. Sed iuſticia a tercia.
qꝛ illa venditio eſſet cõtra iuſtitiã que
inducit᷑ contra tẽperãtiazʒ. Sed foꝛti⸗
tudo a quarta qꝛ timoꝛ vel timiditas
qui ad temptãdum inducit᷑.oʒ vinci ꝑ
foꝛtitudmẽ.Simili mõ eſt de qualibʒ
iſtarum quatuoꝛ ita.ꝙ ad vnaquãq; s
tutem ptinet ſe ipſam ⁊ alias cuſtodi
re.ne p vitia ſibi oppoſita.vel ꝑ paſſi
ones moderabiles ipſa vel alia eoꝛrũ
pat᷑ ¶ Munc ergo dico. ꝙ quãdoq; ꝑ
foꝛtitudinẽ.homo expectat ⁊ ſuſtinet
terroꝛes ⁊ doloꝛes pꝛo defendẽda fi
de.vel alia neceſſaria virtute homo ſu

ſcipit martirium vel ptem martirij vn/
de poſſet aliquo mõ cõuerti.dicẽdo.q
oẽ opus huiꝰ foꝛtiudinis eſt marnriũ
vł ps martirij. Qð patʒ p diffinitionẽ
martirij.Eſt enim martiriũ paſſio vo

luntaria in teſtimoniũ colende ⁊ cuſo

diende virtutis. Hoc aũt magis pertii

net ad theologos.quare relinquo.
— OAuemo⸗
5 EZ.ꝑ 9ꝛ: arguit᷑ ꝙ ſi nõ eẽt alia

vita: foꝛtitudo iĩiclinaẽt ad ex

pectationẽ moꝛtis. Pꝛio qꝛ
pvᷣſ dicit huiuſmõi expectatõeʒ eẽ pri
cipaliter actũ foꝛtitudinis videt᷑ ſenti
re.ꝙ ñ ſit alia vita dicẽdo. ꝙ nihil ad

hoc videt᷑ mortuis eſſe bonum velma

lum. 2? qꝛ virtus inclinaret in quocũ
qʒ ſtatu ad actũ qui equipollet felicita
ti humane. Sed talis vna expectatio

equi pollet toti felicitati humane que
babet᷑ ꝑ tales actuſ: qꝛ iſte ſolus equi
pollet oĩbuſ illis cum in eo ſit vltimuz
de potẽtia tocius hominis.quare vir,
tus foꝛtitudinis in quocũq; ſtatu incli

naret ad talem expectationeʒ. 3. qꝛ
videmus quedã animalia quoꝛum nõ
eſt alia vua expectare moꝛtem pꝛo de
fenſione plis ſue.quare mulio plus hõ
deberet eã expectare pꝛo ſalute virtu
tis ſue.¶ Sʒ ĩ oppoſiiũ arguit.qꝛ nul/

la virtus inclinat ad opus ſtultũ. Sed
expectare moꝛtez gratis ſine ſpe vite

videt eſſe ſtultũ.quare ſi non eſſet alia
vita virtus foꝛtitudinis non inclinaret
ad expectationem moꝛtis.¶ Zicẽdũ

F. ꝙ non. ꝙ pꝛobo. quadrupłr. Prio

qꝛ omnis opõ virtutis eſt. vel felicitaſ

vel ꝑs felicitatis.vel ad ſelicitatem oꝛ

dinata vel ſaltem non pꝛobibens fe/
licitatẽ. Hoc patet ſupꝛa.in.i: T.ꝛ: in
pluꝛibus locis. Operatione nanq;

tutis nemo fit deterioꝛ.vel ſaltem nõ
pꝛiuat᷑ felicitate. Sed talis expectatõ
nec eſt felicitaſ nec pars eius cum om
nis felicitas ſecũdũ ſe ſit delectabilis
hᷣ autem expectatio eſſet ſimpliciter ĩ
re ⁊ in ſpe m ſe triſtabilis nec eſſet
oꝛdinata ad felicitatem cum ipſa eſſet

ſoplcter
nobſbisf
e peliecte
ſelatane.
nocoeſet
glarinho
atiomoali
tnnint
ſaa elecuo.
Ande hob
nlt no
heſeteca
riommno
disve
updunn
☛
ne tyn
fe talse
fittutis⸗
itoeha
MMullr.
Nulo in
le re ſundia
llno eletor
sedb in
lociterpen
neſetadnoͤe
gnanr,9
uchcnchu
☛
Knan
eſaatrde
gſälmnig
Pcltoflirsh
ſiegni
Nalebeni nut
nenwriig
epoßibis
ſmeſerpoſit⸗
ſetwup ſan
untinne
tniknumn
ſeazimnfn
niutwi
ll (NRpe,

7

eſe lrtu
oreltien

mni un

uiniieeni

i enmuinsnit
anidtidh gt
ANnnseſe donn
Lummatmding
nui ienint
. Seinlsfu
wler wikeicin ma
gibaſ insannufn
nn is en

Aungruin,

Ns eriannuie h
maeze Men
Eir renuldſt
ziepre guſtu
Slengünſt /
neinn aanuii
wrrjns il,
ini ueſ t
Vtriiins olt
mann
„ eobo. 56
—
its lailin
Aſanem on nine
Gr tſſun
locs. Onint

IIII.

ſimpliciter vltimum hominisEt eſſʒ
pꝛohibẽs felicitatẽ qꝛ eſſet pꝛiuatio vi
te perfecte que neceſſario requirit᷑ ad
felicitatẽ.quare talis expectatio nullo
modo eſſet operatio viriutis ſi nõ eſſʒ

alia vita hominis. 2 qꝛ nulla accep

tatio mali maioꝛis pꝛo euitãdo malo
minoꝛi vel operatio virtutis qꝛ non ẽ
recta electio.ſupꝛa.in pꝛincipio tercij

cum de duobꝰmalis minus malũ eligẽ

dum ſit. ʒ topicoꝛũ.Sed talis expec/
tatio eſſet acceptatio maioꝛis mali ꝓ

euitãdo minoꝛi.qꝛ acceptaret᷑ pditio

totalis nature ⁊ virtutis pꝛo euitãda
ſola pditione virtutis. conſtat aũt. qꝙ;
maius malum eſt perditio totalis na
ture ⁊ virtutis q; perditio alterꝰ. qua
re talis expectatio non eſſet operatio

virtutis 37 qꝛ? omnis inclinatio vir

tutis eſt cõplemẽtum inclinationis na
turalis.vt oſtẽſum eſt.õ.li? i: ⁊. 2· Sʒ
nulla iĩiclinatio naturalis ẽ vel ichoati

ue vel fundamẽtaliter vel oꝛiginaliter

ad nõ eſſe tocius hom inis.ergo nulla

virtus ad b̊ inclinare põt cõpletiue.
talis aũt expectatio ſi non eſſet alia vi
ta eſſet ad nõ eſſe tocius homĩs. (SS

vero dicatur. ꝙ hee due rationes ſimi
li modo conclud erent. ꝙ etiam rebus
ſe babẽtibus vt nũc nõ eſſet moꝛs ex/
pectanda ꝓſalute tutis. qꝛ vnaqque
eſſet pditio boni naturał. ¶ Sicendũ
ꝙ falſum ẽ.qꝛ quãuis ⁊ nũc ⁊ tũc eẽt

pditio illius boni naturalis.tamẽ diſ/

ferẽter qꝛ nũc ſaluat᷑ cũ virtute pꝛinci
pale bonũ naturaliter.ſ. aia. Et ideo
nũc moꝛiẽduʒ ẽ pꝛo ſalute virtutis.qꝛ
nũc poſſibilis ẽ ſalus virtutis. Sʒ tũc
non eſſet poſſibilis ſalꝰ virtutis. ſtultũ
eſſet moꝛi ꝓ ſalute virtutis. qꝛ p h̊ nõ
ſaluaret᷑ virtus. ¶ Itẽ qꝛ nunc aia po
teſt inclinari naturaliter ad pᷣeligenð
eſſe cuʒ virtute ſine coꝛpoꝛe:qᷓ; cũ coꝛ
poꝛe ſine vitrtute.hᷣ aũt nõ poſſʒ ſi ip
ſa aia T virtus aie ſimilis interirent
cũ coꝛpoꝛe. 4? qꝛ acceptare moꝛtẽ
ſine ſpe alterius vue.vel eſſet ꝓ bono
pꝛopꝛio vel alieno. cõſtat aũt ꝙ nõ ꝓ

bono pꝛopꝛio.qꝛ tũc ſic moꝛiẽs pde/
ret omne bonũ. Hec ꝓ alieno.qꝛ cete
ris pibuſ quiſq; naturaliter plus dili/
git ſeipſuʒ qᷓ; pximum. Sed iſto caſu
poſito: ego nõ poſſem moꝛi ꝓ maioꝛi
bono ꝓximi qᷓ; pꝛo vita tẽpoꝛali ſi nul
lam aliã expectarẽ.quare ꝓ ſaluanda
ſibi vita iſta ego nõ debeo velle perde
re vitã iſtam. ſicut nũc nõ debeo velle
pdere vitam eternã pꝛo ſaluãda ipſa
pꝛoxio meo.qꝛ in iſto caſu ſi non eſſet
alia vita eẽt moꝛs ex inclinatiõe foꝛu
tudimis expectãda. ¶ Zicẽdum ergo
ad pꝛimũ.ꝙ płhᷣs ponens expectatio/
nem moꝛtis eſſe opatiõez vᷣtuſ̃ ſenſit
iplicite aliã vitã eẽ:q;uis eã nõ expo
ſuerit ex eo ꝙ eam non clare cõcepit.
dicens autez. ꝙ nibil videtur moꝛtuis
eſſe bonum vel malũ locutus ẽ de viſio
ne vulgari nõ de viſione ſua.ipſe nãq;
dicit. ꝙ boni ⁊ ſtudioſi moꝛientes eli/

gunt magnum bonuz ſibi ipſis. j. n? 92½

⁊. caꝰ ᷣ circa finem. Ad ſecunduʒ
dð. ꝙ ille actus non equipollet felici/
tati nec alicui bono operi ſaluanti na
turam. Et cum dicitur.ꝙ eſſet vltimuʒ
de potentia cõcedo ſed non in bono.
quare ita poteſt eſſe vltimum de po/
tentia ad malum ſicut ad bonum.

Add tercium dicendũ.ꝙ aĩialia moꝛien

tia pꝛo ſalute pꝛolis.non moꝛiuntur
ex electione moꝛtis pꝛo ſalute pꝛoliſ.
ſed moꝛiuntur ex paſſione furoꝛis: qᷓ
accipiunt ex amoꝛe pꝛoliſ.Et hoc mo
do multi homines ex paſſione tũc mo
rerentur. ſicut ⁊ nunc moꝛiuntur. Sʒ

tunc nullus ex electione virtutis.
Queſtio. x⸗
x ſine argumentis dicen

da ſunt duo. pꝛimo. ꝙ omneſ
.F5. ſimilitudinarie fortitudieſ

imitantur foꝛtitudinem bellicoſã.ſecũ

do.ꝙ non imitantur foꝛtitudinem car
dinalem. ¶ Pꝛo euidentia pꝛimi vi
denda eſt deſcriptio bellicoſe fortitu/
dinis compꝛehendens omnes condi

tiones eius: &t poſtea videndus eſt

modus imitationis. ¶ Eſt autem bel

IIBRO

licoſa foꝛtitudo virtus pꝛeelectiua c
executiua aggreſſus bellicoꝛum auſibi
lium. cum confidentia ⁊ expectatio/
ne terribilium. cum conſtantia ⁊ ſu/
ſceptione laboꝛum grãdium.cum ſtre
nuitate ⁊ tolleratiõe dolorũ moꝛtaliũ
cum patiẽtia ꝓpter iuſte repellendazʒ
iniuriã uiolẽtam medians inter plus

⁊ minꝰ.audere inter plus ⁊ minꝰ ii/

mere.inter audere ſine metu. ⁊ time
re ſine auſu inter plus ⁊ minꝰ aggre/
di. inter plus ⁊ minꝰ expectare inter
aggredi ſine expectatione.⁊ expecta
re ſine aggreſſu.inter timiditatẽ ⁊ in
timiditatẽ. inter audatiaz ⁊ cohardi/
am. inter malitias viciantes aggreſſũ
⁊ mailtias vitiãtes expectationeʒ in
ſua operatiõe iraʒ aſſũmẽs.ſpem vi⸗/
ctoꝛie cõtinens:⁊a triſtitiã patiẽs.⁊ ĩ

ſuo fine leticiãẽ magnã habẽs. ¶ Göe

modo aũt imitationis hui foꝛtitudis
p alias ſciẽdum eſt.ꝙ ille.. foꝛtitudi
nes verſant᷑ circa eadẽ obiecta auſibi
lia ⁊ terribilia puta pericula bellica.
⁊ circa eaſdẽ paſſioneſ puta timere ⁊
audere.circa que ⁊ circa quas verſat
virtuoſa foꝛtitudo differenter tamẽ ſe
hñt iĩ moderatione paſſionuzʒ ⁊ in itẽ/
tionibus finiũ in exercitijs ſuoꝛũ actu
um. ¶ In moderatiõe quidẽ paſſio/
nũ.qꝛ foꝛtitudo virtuoſa ⁊ nõ alia mo
deratur paſſiões ſᷣm rectã rationẽ. in
itẽtionibꝰ etiã finiũ differẽter ſe habẽt
