eſt maxime opatiua opatiõe taliuzʒ: ex
ꝗbꝰ ẽ augmẽtata generata æ ſaluata.
Ignum auũt Moſtq; inue
ſtigauit virtutis acquiſite o/
perationẽ. Hic tradit opera
ſignum. intendens declarare ꝙ

ſlgle⸗
unbſon
ſomd
ſnerce
Helnſt
Nümit
fmene
ntbn
uiſe⸗
o gan
gtwndel
ſenet,
Ciſaline
hoggeſt
tſin
el,coan
noneni
utisrti
nenſoe
eſtacqin
niſten
N
Cllhemn
xrais
1riwpon
lun bi Pe⸗
Peypgrn
Gndernmine
ſeican
Kanmd
muilb
ntrcidti
Nabrüi
nefii
. ſiun
nurn un
1Alalräürd
ſniröͤckend

2

Unaat
–—
eonn
1eniist
—
—
Cge
icsgi⸗
dienmne
encnmun,
arit
enamini
mtikemaf⸗
Etackr ae
t adetuſiten
mmaſnnimmäni,
Werin wne
Reeuſknand
in uf
ſn (
õ
1Mrinie
serlnmenni
lsohatiesee⸗
ugnent
iu rin
e itn⸗
Ceprsenmſen
Ger 1ſu
chiaer int
Pei talis
——
enelhtie
itiffisuſ
vii or ginizit
ſuen nißunn
cimn eſli
Enanineſc
eiameini
ure efigni
ugenent
.
4 eil 1
nnugi
,; Pic dtc
mi. hien

cndens uß⸗

voluptas ⁊ triſtitia ſũt ſigna generato
rum hituũ ⁊ pꝛimo ponit hanc cõclu/
ſiõem.d.ꝙ hituum acꝗſitoꝛum opoꝛtʒ
ferre vel cognoſcẽ ſignũ ſcʒ voluptatẽ
vel triſtitiã:qꝛ ᷣm driam hituum ſeꝗt
dria triſtitiarum ⁊ voluptatũ qᷓ; expe/
rimur in opatiõibus hituum. 2 de/
clarat h̊ inducẽs virtutis exemplũ.d.
ꝙ qui recedit a coꝛpalibus voluptati
bus ⁊ gaudet de hᷣ receſſu:ſignum eſt
ꝙ tpatus eſt. ſi ãt de tali receſſu triſtat
ſignuʒ eſt ꝙ intpatus eſt. ſimili modo
qui ſuſtinet ⁊ aggredit᷑ pericula:⁊ de
hᷣ aggreſſu gaudet:ſignum eũ ꝙ foꝛtis
eſt. ſi aũt triſtatur ſignũ eſt ꝙ timidus
eſt.quare vłr patet ꝙ gaudere ð opa
tione virtutis:ſignum eſt acquiſite vir
tutis:triſtari vero acquiſin vitij. Econ

uerſo aũt gaudere in ope vitij: ſignum
eſt acquiſiti vitij. triſtari o ſignũ ẽ ac

uiſite virtuns Circa voluptates ei
Noſtq;ᷓ determinauit de virtutis ac
quiſite opatione⁊ ſigno. Hic determi

nat de eius materia circa qᷓ; operatur

⁊ pꝛimo ponit cõcluſiõem. 2? pꝛobat
eam ibi Pꝛopter voluptatem quidẽ
Bꝛepylogat pꝛincipales cõcluſiones
iam determinatas ibi QAm̃ quidẽ igit
virtus Dicit ergo pꝛimo ꝙ circa volu

ptates ⁊ triſtitias eſt moꝛalis virtus.

Deinde ibi Pꝛopter voluptatẽ pꝛo
bat hanc cõcluſiõem.S.rõnibus.ſcða
ibi Adbuc aũt ſi virtutes ʒ; ibil SDe/
mõſtrãt autẽ ꝗ? ibil Adhuc ſicut pꝛiꝰ

p ibil. Fit aũt vtiq; õ: ibil Adhuc aũt
ex puero : ibi Regłamus autem ].

82 ibil Adhuc aũt difficili ¶ ꝛima
ſũmitur ab effectu delectatiõis ⁊ triſti
tie.2 ex cauſa.ʒ? ⁊ ꝗ? ab effectu ſicut
pꝛima ? c 6? a cauſa ſicut 2: 7 8
ab effectu ſicut pꝛima.¶ Ad euidẽtiaʒ

igitur oim rönum ſciendũ.ꝙ virtꝰqua

tmoꝛ concernit in genere.ſ.obiectũ.cir
ca qð operatur.circũſtãtiaſ inter quaſ
opatur actus quos operatur ſequelas
actuũ operatoꝛum.t iſte ſequele ſũt
delectatiões ⁊ triſtitie. quare pvᷣs nõ
intendit pꝛobare ꝙ virtus ſit circa vo

luptates ⁊ triſtitias:ſicut circa pꝛinci

pale obiectuz: ſed ſicut circa ſequelas
ſuoꝛuʒz actuũ:⁊ hoc duplici rõne in ge

nere ſcʒ ꝓpter effectus earum: ⁊ pꝛo
pter cauſas earũ.pꝛimo igitur arguit
ſic.circa illa eſt moꝛalis virtus ꝓpter
que efficimur mali:qꝛ virtꝰ nititur ab
hoĩe malitiã excludere:ſʒ pꝛopter vo
luptatem ⁊ triſtitiã aliquãdo mali ef/
ficimur qð declarat in la.d. ꝙ ꝓpter
voluptates mala ⁊ turpia operamur
⁊ ꝓpter triſtitiam a bonis ⁊ honeſtis
recedimꝰ. quare virtus moꝛalis eſt cir
ca eas.¶ Eñr ibi NPꝛopter qð opoꝛ

tet duplici reddit cãm cuiuſdam dicti

platonici. dixerat enĩ plato ꝙ ex iuue

nibus educãdis honeſte opoꝛtet duci

circa voluptateſ ⁊ triſtitias bene ⁊ ſʒ
ꝙ conſonũ eſt virtuti.Et iõ dicit ariſt.
ꝙ cauſa huius dicti fuit ꝙ ꝓpter volu/
ptatẽ ⁊ triſtitiam efficimur ſepe mali.
Et addit ꝙ hᷣ eſt recta diſciplina. Abi
ſciendũ.ꝙ bona educatio iuuenũ reꝗ/

rit duo.ſ.ꝙ opera virtutũ fiant eis de

lectabilia laude:vel pꝛemio:vł vtroq;
Et ꝙ opera vitioꝛum fiant eis triſtabi

lia:vel pena:vel vituperio: vel vtroq;

2 ibi Adhuc ãt virtutes] Arguit ſic.

virtus moꝛalis eſt circa opationes ⁊

paſſiones:ſʒ in omni paſſione ⁊ in om
ni actu ſequit᷑ aliqua delectatio: vel a
liqua triſtitia.quare virtuſ eſt circa de
lectationes ⁊ triſtitias. Rõ ponit᷑ ita
ſicut iacet¶ Subitaret ãt aligſ de hᷣ q
dicitur ꝙ oẽm paſſionẽ ſequitdelecta/
tio vel triſtitia: qm̃ ſi h̊ eſt verum eſt ꝓ
ceſſus in infinitum in paſſiõibus ⁊ de
lectatiõibus qm̃ arguã ſic.Omnẽ paſ

ſionẽ ſequit᷑ delectatio vł triſtitia.ſed

oĩs triſtitia ⁊ omĩs delectatio eſt paſ/
ſio. igitur omnem delectatiöem ⁊ oẽz
triſtitiã ſeꝗt delectatio vel triſtitia ⁊ pꝑ

2ñ̃s delectatiõis erit delectatio: ⁊ tri

ſtitie triſtitia ⁊ ſic in mnfinitũ. 2. nõ vi
detur ꝙ oẽm opatiõem ſ. equat᷑ delecta
tio vel triſtitia:qꝛ frequẽter opamur ꝑ

nullã delectationem ⁊ triſtitiã vt etiã
experimur.¶ Dicendum ad pꝛimũ.qꝙ;

L

IIBRO

paſſio põt ſũmi dupliciter. vno mõ ꝓ
quocũq; motu appetuus facto ꝑ obie
ctum: mediate vel imediate. Alio mõ
pꝛo illa pꝛima imutatlõe qua appeti/
tus imutat᷑ ab obiecto ⁊ iſte ſũt due in
appetitu cõcupiſcibili.ſ.vna reſpectu
boni que vocat᷑ amoꝛ vel cõplacentia
ſeu acceptatio:alia reſpectu mali que
vocat Die vel diſplicẽtia vel abho⸗

minatio ¶ In iraſcibili vero ſũt quatu

oꝛ ſcòe pꝛime reſpectu magiſ bom ſcʒ
ſpes ⁊ deſperatio. Alie due reſpectu
magiſ mali.ſ.tunoꝛ ⁊ audatia. Et hoc
vltimo modo płs ſũmit h̊ᷣ paſſiõem ⁊
hᷣ modo delectatio non eſt paſſio: ſʒ ſe
quela paſſionis.vnde pᷣdicte.6.paſſio
nes babẽt ãnexam delectatiõem vł tri
ſtitiam:qꝛ ſi bene cõplacẽs optineat᷑

delectabit:ſi pdatur cõtriſtabit.maluʒ

vero diſplicẽs ſi incurrat᷑ cõtriſtabit:ſi
euadat᷑ delectabit: eodezʒ modo de ira
ſcibili¶ Ad ᷣm dõ. ꝙ ſemp cum opa/
mur:delectamur:vel triſtamur:vł vtrã
qʒ ſimul:ſed qꝛ ſepe ſũt mixte delecta
tiões ⁊ triſtitie:nec ſunt intenſe. hinc
eſt ꝙ nõ aduertimꝰ delectatõeʒ vł tri
ſtitiam. 3ʒ:? ibil Semõſtrãt autem Ar
guit ſic. circa illa eſt virtus ex quibꝰ fit
medicina contra vitium: ſed ex penis
triſtibus fit medicina cõtra vitiũ. igit
circa penas ⁊ earũ triſtitias eſt moꝛa
lis virtus¶ Muius rõnis pꝛimo ponit
minoꝛẽ.d.ꝙ veritatẽ ꝓpoſuã demon/
ſtrãt pene que ſemp triſtes ſũt: ⁊ que
ſt mediciĩe ↄ moꝛbũ ⁊ vitiũ aĩie. 2 po
nit viꝛtutẽ maioꝛis.d.ꝙ medicine ĩina
te ſunt fieri per cõtraria.Ex hᷣ eni ſeꝗ
tur ꝙ virtuſ eſt circa talia medicinalia
qꝛ vitio cõtrariat᷑ virtus.igit᷑ medicia
lia cõtraria aliqua vitio ſunt virtuoſa.
cõſtat aũt ꝙ circa quecũq; vᷣtuoſa ẽ ali
qua virtus.quare circa medicinalia q
dantur cõtra vitiũ eſt ipᷣa virtus. Et hᷣ
fuit maioꝛ.h ãt rõ ꝓbat dirrecte. ꝙ vir
tus eſt circa triſtitias.ĩdirrecie vero ꝙ
eſt circa delectatiões:qꝛ eadẽ eſt po⸗/
tentia cõtrarioꝝ: ⁊ cõtraria cadũt ſub
eadem potẽtia.vt dicit᷑.ꝓ? methaphiſi

ce. ꝗꝛibil Adhuc ſicut pꝛius] arguit
ſic. Ois moꝛalis hitꝰ hʒ nãm circa il/
la ex quibus natus eſt fieri deterioꝛ vł
melioꝛ. ſed ex voluptatibꝰ ⁊ ex triſti/
tijs moꝛalis virtus fit deterioꝛ vel me
lioꝛ.qꝛ ꝓpter voluptates ⁊ triſtitiasp
ſequẽdo vel fugiẽdo quaſ vel quando
vel vbi:relvt non opoꝛtet fiunt hoĩeſ

pꝛaui.ex optatis aũt fiunt boni.igitur

virtus moꝛalis eſt circa voluptates ⁊
triſtitias. ¶ Huius rõnis pꝛimo ponit

maioꝛzc.2. minoꝛẽ ibil Pꝛopter volu

ptates cõfirmatiõeʒ mioꝛis ibil Jõ
qʒᷓ; determinant. ꝗ infert cõcluſioneʒ

ibil Supponit᷑ igit᷑ virtus ᷣmiſſe pa/

tet in lrfa: ſed minoꝛ cõfirmat᷑ hoc mõ
dixerũt eni ſtoyci virtuteſ eſſe ĩpaſſibi
litates quaſdã reddẽtes hoĩiem impaſ
ſibilẽ ab hijs motibus voluptai ⁊ tri/
ſtitie.hᷣ aũt dictum ſignũ eſt ꝙ volupta
tes ⁊ triſtitie auertũt hoĩem de vtute
⁊ per cõſequẽs faciunt ipʒ pꝛauũ:⁊ h̊
dictum fuerat in minoꝛi.¶ Ged ne viõ
atur dem̃ huius appꝛobaſſe coꝛrigit ip
ſum.d.ꝙ ſic dicẽtes nõ dicũt ſimplici⸗/
ter verum:qꝛ ſimpliciter dicunt ⁊ ſine

mogdificatiõe. virtuoſus eni nõ eſt ſim

pliciter ĩpaſſibilis a voluptate ⁊ triſti
tia:ſed eſt ĩpaſſibił ⁊ paſſibilis quan
do ⁊ vbi:qᷓtũ ⁊ vt opoꝛtet.¶ Infert ꝗ
cõcluſiõem.d. ꝙ ex hijs ſupponat᷑ ꝙ s
tus eſt talis hitus circa voluptates ⁊
triſtitias optimoꝛum opatiuꝰ:ſicut ma
litia eſt opatiua cõtrarioꝝ.ſ.peſſimoꝝ

X⁊ ibil Fit autem Arguit ad cõcluſio

nẽ ꝓpoſitam ſic. oĩs hitus dirrectiuus
circa bonum: circa vtile:circa delecta/
bile:circa malum:ciaca nociuuz: circa
triſte:eſt circa voluptates ⁊ triſtitias.
Iſtud apparet.qꝛ honum ⁊ vtile ſunt
delectabilia:malum ⁊ nociuũ triſtabi/
lia.Ex quo apparet ꝙ hitus: ſic dirre

ctiuus verſatur circa delectabilia: ⁊ pꝓ

cõſequẽs circa delectatiões ⁊ triſtin/
as: ſed virtus eſt hiĩtus dirrectiuꝰ cir/
ca pᷣdicta:ſicut vitiũ eſt hitus peccans
circa ip̃a. eins rõnis pꝛio innuu
cõcluſiõem tãgendo mediũ.d.ꝙ pᷣdcã

cuſo⸗
hiſſe⸗
ctones.
delect
nociuß
crcabe
(iuus,
Et le
neſfan
gerci
ſoͤente
ſnrirckt
imen
erteiien
anacte
Punabonun
ſüdelegt
Uiſia
lectitelt
putadele
ſbippr
ntit fui
liaſſor
ſlcliv
ſlſefcien
iullemiv.
menisap
erronſcine
eSinoc
Afüumerlad
fnnmmenſur
iangn
toriens
Uetſecken
Gigtalnen
Mlaungiufn
1ſeefbeme
ſeflligri
Nloelung
itareng
hnſnriimng
lmann
e Amiin
Mnglofnmann
E ſinin
hmodiek i
Kuunnnd

fonsenp
ti Puyn
vez ioni,
nmnien cöcllſen
rmns nſen
Cöfnmat boe
ud cheipei
Mars dien
sa,
nigickgnn
it eien N im
—
robeſennein
8n diciiipi⸗
lcner n i

õ

Banieri

Mis mn
—

adsinhin
ucn hus
wN un
nmi inn
AmeunNN
ncANMN,
oupan⸗ Kiünms
Etem eſt

Pinerſn

cõcluſio adhuc fiet nobiſ manifeſta ex
hijſ qͥ ſequunt᷑: qꝛ tria exiſtũt circa ele

ctiones.ſ.bonum conferens ⁊ vtile ⁊

delectabile ⁊ tria circa fugas.ſ.maluzʒ
nociuũ ⁊ triſte. 2? ſubdit minoꝛẽ.d.q;
circa h̊ oia bonus.i.virtuoſus eſt dirre
ctiuus.malus ãt ⁊ vitioſus eſt peccãs
Et licet ſu circa h̊ oĩa dirrectiuꝰ maxi
me tñ circa delectatõem. qð apparet
qꝛ ipᷣa cõis eſt oĩibus aĩalibus ⁊ oĩbuſ
rönem ⁊ electionem bñtibus. ⁊ ideo

II.

foꝛtioꝛ eſt motus eius. quare opoꝛtet

virtutem circa electiõeʒ intendi.¶ Ap
paret etiam ꝙ virtus ſit maxime dirre
ctina circa delectatiões. qꝛ alia duo.
puta bonum honeſtum ⁊ bonũ cõferẽſ
ſũt delectabilia:ſicut malũ ⁊ nociuum
triſtia. ¶ Motãdum ãt ꝙ appetit itel/
lectiuꝰaliquid habet cõe cum ſenſitiuo
puta delectari ⁊ triſtari: aliqua tñ hbʒ
ſibi ꝓpꝛia qñũ ſũt ꝓpꝛie ſumpta ſcilicʒ

vti ⁊ frui.tunc igitur apparet ſufficien

tia iſtoꝝ ſex que ſunt in deſiderijſ ⁊ in
fugiſ:qꝛ oẽ qð deſideratur vł fugitur:
vel eſt cõe vtriq; appetitui vel ꝓpꝛiuzʒ
inte llectiuo.¶ Si pꝛimo modo. vel eſt
conueniẽs appetitui ⁊ ſic eſt delecta/
bile:vt diſcõueniens ⁊ ſic eſt triſtabi/
le.Si 2? modo dupliciter:qꝛ vł ptinet
ad vſum vel ad fructum.ſi ad vſuʒ qui
ſm naturam ſuam oꝛdinat᷑ ad finem
h duplicuer.qꝛ vel deducit ad finẽ:ſic
eſt conferens vel vtile:vel abducit a fi
ne:⁊ ſic eſt nociuum.ſi ptinet ad fru/
ctũ qui eſt inherere fini ꝓpter ſe. hᷣ du

pliciter qꝛ ille finis:vel eſt finis veruſ

⁊j ſic eſt bonum ꝙ vocatur honeſtum:
vel eſt falſus:⁊ ſic eſt malum ꝙ vocat᷑
inhoneſtum ⁊ turpe. 6: ibi Adhuc
aũt ex puero Arguit ſic.virtus eſt cir
ca paſſionẽ illam:que nobis eſt conna
ta ⁊c cõnutrita a pueritia ⁊ que diffici
lis eſt ad domãdum:ſed delectatio eſt
buiuſmõi.quare circa delectatiõeʒ eſt
moꝛalis virtus.minoꝛ patet in la.

¶ En aũt ſciendum.ꝙ delectatio pꝛo

tanto dicit᷑ cõnata:cõnutrita: ⁊ cõtem
perata nature:qꝛ non põt ſaluari vita

fine ipᷣa.opoꝛtet enĩ ꝙ vita ſaluet᷑ ex

cõueniẽtibuſ vite.cõueniẽtia vero vite
ſunt delectabilia vite.quare delectatio

neceſſario eſt ãnexa ſaluti vite.¶ De
maioꝛi autẽ ſciendũ.ꝙ pꝛo tãto virtus
debet eſſe circa talem paſſiõem: qꝛ in
cludit duo que neceſſario exigunt vir/
tutem ad h̊ ꝙ bene agant᷑.talis enim
paſſio ⁊ eſt neceſſaria ipᷣi vite ⁊ occa/
ſionaliter nociua bonitati vite. ⁊ ideo
virtus debet intendere quõ ex tali paſ
ſione ſaluetur vita ⁊ nõ coꝛrũpat᷑ bo/
nitas vite. 7? ibil Regulamꝰ auteʒ

Arguit ſic. circa illa eſt moꝛalis virt⸗
quibus opationes moꝛales regulamꝰ

łm magis ⁊ minus: ſed delectatiõe ⁊
triſtitia regulamꝰ. ergo circa ipas eſt
virtus moꝛalis.Hmus rõnis ponit ſo

lam minoꝛẽ. 2? ex ea infert vnum coꝛ/
relarium.d.ꝙ pꝛopter h.qꝛ opationeſ

regulamus delectatiõe ⁊ triſtitia: ſegꝗ
tur ꝙ totũ negotiũ moꝛalis ſcie verſat
circa delectatiõem ⁊ triſtitiã. non enĩ
parum differt circa operationes bene

vel male gaudere ĩ ipᷣis. qꝛ igit᷑ moꝛa

lis ſcia intendit regulare opationes
humanas:neceſſe eſt ipam cõſiderare
de hijs duabus regulis:que ſũt dele/
ctatio ⁊ triſtitia.¶ Eſt autẽ ſciendum
ꝙ b̊ duo ſunt opationũ regule.qꝛ oĩs
operatio delectatiõe ſupueniẽte: incẽ
ditur:auget᷑:ſoꝛtificat᷑:⁊ frequẽtius ⁊
multiplicius exercet᷑.triſtitia vero ſuꝑ

ueniente remittit᷑ diminnit᷑: debilitat᷑

⁊ rarius exercet᷑. Alla vero dicũtur re
gula cuiuſſibet rei quibus ⁊ exceſſus
reſecat᷑ ⁊ defectus ſuppletur:ſed opa
tionis exceſſus reſecat᷑ triſtitia ⁊ defe
ctus ſupplet᷑ delectatiõe.quare h̊ duo
ſunt due ptiales regule oĩs opationis
humane. 8 ibil Adhuc autẽ diffici
lius Arguit ſic.circa difficiliuſ eſt ma
xime oĩs ars ⁊ oĩs pᷣtus:ſed repugna
re delectationi difficiliꝰ eſt qᷓ; ire. qua
re virtus erit maxune circa delectatio
nẽ. ¶ Huius rõnis ponit pꝛio mino/
rem.d.qꝙ adhuc pᷣter media ſupꝛadcã
difficilius eſt repugnare voluptati qᷓ;
. 92

3 4. 4 .
7* 4 . 4. l — e,,.. N—— * 4 eeeeee—— 4 .
3
95
.

IIBRO

/

ire vtraq; nos trabẽte ad malũ. vt ait

eraclitus. 2 maioꝛẽ. d.ꝙ circa diffici
lius eſt ars ⁊ virtus.cuius rõ eſt: quia
licet oĩs ᷣtutis operatio ſit bona ⁊ bñ

exercita:melius tamen fit qñ fit circa
difficilius.ſicut apparet de virtute foꝛ
titudinis:que licet bene opetur vincẽ
do vnum hoſtẽ: melius tamẽ vincẽdo
duos. 3 ifert cõcluſiõez. d. quare 2

omne negotium virtutis ⁊ inclinatio
eius ⁊ negotium politice: ⁊ moralis

ſcie ⁊ conſideratio eius. Cuius cauſaz

generaleʒ aſſignat:qꝛ qui bene vtunt

hijs:boni efficiũtur.qui ãt male:effici

untur mali.Eſt aũt bonus vſus dele/
ctatiõe intendere: augere: 7 vigoꝛare
æ muluplicare operatiõeʒ bonã ⁊ cũ
triſtitia remittere:minuere: debilit
⁊ extirpare opatiõem malam¶ Hotã
dum aũt ꝙ dictum eracliti fm aliquid

eſt falſum:⁊ ſ̃m aliquid eſt veruʒ.re/

pugnare eni hoſti eſt difficilius vni qᷓ;
alteri ꝓpter aliquã vel aliquaſ de qua
tuoꝛ cauſis ſcʒ. vel qꝛ iſte eſt ſoꝛtioꝛ il
lo: vel qꝛ eſt ingenioſioꝛ:vel qꝛ ĩpoꝛtu
nioꝛ:vel qꝛ pſeuerioꝛ. Dico igit᷑ ꝙ dif
ſicilius eſt repugnare ire qᷓ; voluptati
ex cauſa pꝛima.¶ AKotus eni ire foꝛ
tioꝛ eſt vehemẽtioꝛ ⁊ impetuoſioꝛ qᷓ;
motus cõcupie ⁊ delectatiõis: ſed ex
alijs tribus cauſis difficilius eſt reſi/
ſtere voluptati qᷓ; ire.voluptas nãq; ẽ
occultioꝛ ⁊ habet modũ furis. furatur

eni intellectum ſpiſſe ſapiẽtis.vt.j.li.

7. Et eſt nobiſ ĩpoꝛtunioꝛ ex eo ꝙ ipᷣa
habet maioꝛem opoꝛtunitatẽ tẽptadi
q́ᷓ; ira.qꝛ ad oẽs opationes aie: ⁊ ad
oẽs coꝛpis ptes ſe diffundit. Et iõ vn
diq; temptat. Eſt etiaʒ per ſeuerãtioꝛ
qꝛ naturalis eſt nobis ctiam cõcoꝛpa
ta ⁊ neceſſaria vite ¶ Heinde ibil qm̃
quidẽ igitur Epylogat ſupꝛadicta.d.
qm̃ iam dictũ eſt ꝙ virtus eſt circa de
lectatiões ⁊ triſtitias:⁊ qm ab eiſdez
generatur: auget ⁊ coꝛrũpit oĩs virtꝰ
non ſiłr tñ factis.Et ʒ? qm̃ illa opatõ
chatur ex quibus vel ſiłibus generat

EE

h circa delectatiões ⁊ triſtitias ẽ

*

S euidentiã pᷣdictoꝛum ſunt
quatuoꝛ –— Pꝛiüo vtrũ̃
x vnica opatione poſſit ge⸗

Merari virtus. 2? vtrum opatiões vir
tutẽ pcedentes ⁊E ſequẽtes ſint eiuſdẽ

ſpẽi. 3. vtꝝ vᷣtꝰ ſit magiſ circa delecta
tiones:qᷓ; circa triſtitis. vtꝝꝑ vᷣ⸗
tus ſit impaſſt ibilitas aĩe.
AQueſtio. .
S pꝛio arguit᷑ ꝙ vnica opatt
one poſſit generari stus mo
talis.pꝛimo qꝛ ex eiſdẽ au⸗/

get ⁊ generat᷑.vt dicit hic. Sʒ ex vni
ca opatione pot virtus augeri.ergo x

generari. 2 qꝛ virtus intellectualis
generet᷑ ex vnica operatione. puta ſci
entia vnius cõcluſiõis ex vnica demõ⸗/
ſtratione. ergo a ſiki virtus generabit
ex vnica opatiõe. 3* qꝛ ꝗcquid põt s
tus diſperſa:idem ⁊ tm amplius pᷣt s

tus vnita: qꝛ foꝛtioꝛ⁊ infinitioꝛ eſt vir

tus vnita q; multiplicata.i7: ꝓpõne
de cauſis:ſed.x.oꝑatiõibus virtutẽ ge
nerãtibꝰ pᷣt eꝗpollere vnica operatio
que in ſe vnitiue erit eque intenſa ⁊
eque vᷣtuoſa:ſicut ille.x.ſimul ſumpte
⁊ in ea erit virtus vnita ⁊ in illis.x.
młtiplicata.quare ex tali opatiõe vni
virtus moꝛalis poterit generari.
Eean in oppoſitum arguit᷑.qꝛ in om/
ni generatiõe virtutis eſt aſſuetudo.vt

ſupꝛa dem̃ eſt:ſed in vnica opatõe nul
la põt eſſe aſſuetudo. ergo nulla tuu
generatio.¶ Pꝛo ſolutiõe queſtionis

huius duo pᷣmittenda ſunt.⁊ ʒe rñden
dum eſt ad rnibem. Elbrund ſcien
dum ergo.ꝙ generatio virtutis poteſt
fieri citius:vel tardius ꝓpter ſubiecti
diſpõnem vel indiſpõnem. Eum enim
virtus generat᷑ in aĩa fit aia:de nõ vir
tuoſa virtuoſa.aĩa vero nõ ſᷣtuoſa põt
multipłr eſſe diſpoſita vel indiſpoſita
ad virtutem. 2. iguur ſciẽdum ꝙ aĩa
nõ ᷣtuoſa põt ſe habere.S. modis.qꝛ
põt eſſe vel beſtialis vel vitioſa:vel in
ſuis naturalibus cõſtituta male tamen
nata:vel in ſuis nãlibus conſtituta vel
põt eſſe ſub incõtinẽna cõcupĩe:vł ſub

chtineti
vctabda
gtun pſee
Lendißn
Uus diſta
Plum
nuget⸗
Nanag:
Nformn
einup/
gatcin⸗
ctiutaen
guidfen
Enbipahe
ninstin
raräpere
ineme
ſenabren
ſtöempr⸗
kactun,
nirwo gen
aerinp⸗
uermeea
cheboe⸗
iltnsſe
Nipeobat.
loum opari⸗a
Crlin
Acibetbon
borigftiä

ſtyalſi

nunſlimn
prinünnen
ſ Mineen
ponebekzei

(eptrwe⸗

gmieicen
a ti
ed po fen
mneßzſeg ugn
Uuſe mmen

n mitn
Uimrgiene

Kcanni

nl

iniine

n linlen

Wagenerd
Winelenas
anone, paiaſs
Bermia dend,
anns generht
ndzi
1fmgez
minmackt
um irgi
kiinmmi⸗
emmas openat⸗
in egneinni
Eerml n
a1 iNn
t tali panöeni
Nerit nnn.
rguit. g nen
eſt aſſuetuchn
mnica opatenl

h,gonlasut .

rmde nehoe
ain in
and
rupfilltll
mins ein iin
iſn n
—
ſitn eluiftn
er
nisrel ſipenn
aſtninnn
a

tem vel non

II.

incõtinẽtia ire:vel ſub cõtinẽtia a per
fecta ᷣtute remota vel ſub continentia
ſtuti piecte ꝓpiqua.¶ Et iſti octo mõi
eẽndiſᷣm ꝙ oꝛdinati ſunt magis ⁊ mi
nus diſtant a virtute.qꝛ pꝛimuſ maxĩe
æ vliimus mime.qð apparet.qꝛ pꝛi/
mũ ꝙ eſt in virtute dicit᷑ diſpoſitio hu
mana:qꝛ cõis eſt virtuti ⁊ vitio ꝑ quã
differt virtuoſus a beſtiali¶ Scoõm ꝙvĩ
nocẽtia p quã differt a vitio.¶ Cerciũ
ꝙ eſt inclinatõ bona per quã differt a
natinſtane mala. iic. eſt Hicual6
pꝓ quã differt a naturali natitate bona
qꝛ nihil habet pᷣter naturã. ¶ Auitũ

firmitas cõtra concupiſcẽtiam ⁊ con/

tra ir per quã differt ab vtroq; incõ/
tinente ¶ Sextũ.eſt quies:per quã diſ
fert ab vtroq; cõtinẽte. 2? dð.ad que

ſtiõem pꝛimo.ꝙ in aĩa cõtinẽte cõtinẽ
tia vᷣtuti ꝓppinqua ex vnica opatiõe p̃t

virtus generari. 2 ꝙ non eſt ſimpli⸗/
citer impoſſibile in quacũq; cõtinente
aĩa:ex vna opatione virtutẽ generari.
ʒ? qꝛ hoc eſt impoſſibile in quacũq;
aĩa ceteris ſex modis diſpoſita.¶Mꝛi
mũ pꝛobat᷑.ꝙ aia taliter cõtinẽſ ꝑ vnã
bonam opatiõem vel accedit ad virtu
Scöm non eſt dandum
qꝛ quelibet bona opatio aliquẽ gradũ

bone diſpoſitiõis relinquit in hoĩe ſi

ſit: vel per illũ acceſſum appꝛopiquat
virtuti vel attingit perfecte virtutem.
pꝛimũ dari non poteſt:qꝛ tũc non fuiſ
ſet vltimate ppinqua virtuti ꝙ tñ ſup

ponebat. reſtat igitur ꝙ attingit pfe/
cte rinme ſSedn pꝛobat᷑.qm̃ in au/

gmẽto eiuſdem rõnis in oĩibus ptibus
ſuis:quicꝗd põt fieri per plures opa/
tiones põt fieri per vnicam equipollẽ
tem eis:ſed augmentũ totum a cõtinẽ
tia vſq; ad otutem eſt vmus rõnis: qꝛ
ſolum acquirit᷑ qines aĩe. quare relin

qWuitur ꝙ per vnicam opatiõem multũ

pfectam in aĩa continẽte virtus pote/
rit generari.¶ Zerciũ ꝓbatur in tribꝰ
cõcluſiõibus.pꝛimo ꝙ per vnã opatio
nem non põt fieri virtuoſa aia per be
ſtialitatẽ: vel per vitium diſpoſita. 2.

R
„

qꝛ nec aĩa in ſolis naturalibꝰ conſtitu
ta .? ꝙ nec aia per incõtinẽtiam di/
ſpoſ — pꝛobat᷑.qꝛ ſi aĩa ta/
lier diſpoſita per vnicã opatiöem poſ
ſet fieri virtuoſa:ſequeret᷑ ꝙ ita eẽmuſ
dñi habituũ ſicut actuũ:qꝛ ſicut illa o⸗
peratio eſſet in ptãte noſtra:ſic etiam
depoſitio hĩtus vitioſi ⁊ acceptio ha/
bitus virtuoſi:qð eſt falſum. vt.j.li.ʒ.
quare talis aĩa ex actu vnico non põt
fieri virtuoſa. 2 pbat᷑.qꝛ diuerſi ha

bituſ nõ acquirũtur ex vnica opatione

ſed ad eſſe virtuus requirũtur diuerſi
hitus ad minus vnuſ in intellectu al
ter in appetitu:⁊ ille qui requirit᷑ ĩ in
tellectu multos actus requirit expimẽ
tales.vt dictum eſt ſupꝛa.quare nõ eſt
poſſibile ꝙ ex vnica opatiõe acquirat
eſſe oᷣtutis. ¶ Zerciũ pꝛobat᷑.qm̃ oĩs

aia incõtinẽs que fit virtuoſa acquirit
firmitatem rõnis ⁊ allectionis: ⁊ cuʒ

hoc quietem cõtra impetũ paſſiõis:ſʒ
hec tria nõ pñt acquiri per vnicã ope
ratiõem. vt patet de ſe.quare nec talis
aĩa fiet virtuoſ. er poc ad argum̃
ta. ¶ Ad pꝛimũ do. ꝙ peccat per fi⸗/
guram dictiõis. Dico enĩ ꝙ ex eiſdem
virtus generat᷑ ⁊ auget᷑:ſed nõ ex tot
⁊ ideo qñ dicit᷑.ꝙ ex vnica opatiõe v/
tus augetur. mutatur ſubſtãtia in quã/
titatẽ ⁊ res in modum. ¶ Ad ſcòʒ dõᷣ
ꝙ non eſt ſiłe de virtute moꝛali ⁊ itel
lectuali.vt dem̃ ẽ in pꝛicipio ſcði huiꝰ.
Item ⁊: ſciendũ.qꝙ in generatione
ſcie cõſiderãda ſunt duo.ſ.euidẽtia ve
ritatis: ⁊ iſta bene habetur per vnicã
demõſtratiõeʒ. Aliud eſt hĩtuatõ ⁊ fir
matio huius cognitiõis ne obliuione
tranſeat: ⁊ iſtud nõ põt baberi ex vnri
ca conſideratiõe.hec aũt hituatio ne
ceſſaria eſt ad moꝛalẽ virtuteʒ.Ad
tercium dð.ꝙ virtus vmta in vno actu
quo ad aliqua eſt efficatioꝛ: ⁊ quo ad
aliqua inefficatioꝛ: virtute diſpſa ĩ mł
tis actibus.pꝛimũ apparet in iactu la
pidis.qui tantum pijcietur in vnico a
ciu ⁊ amplius qᷓ; in. x. ſi impulſus ſit
equalis virtutis cum.x.impulſibus ſił
g3

LIBRO

ſumptis. ¶ Scoõm at apparet in rcifi⸗
catione baculi toꝛtuoſi:qui ſi flectatur
ad ptem oppoſitam impulſu foꝛtioꝛi:

⁊ decuplo quodaʒ altero impulſu len

to:conſtat ꝙ baculus rectificabit᷑ ſi de
cies flectatur impulſu lento ad ptẽ op

poſitam:ſi tũ flectatur ſemel impulſu

decuplo foꝛtioꝛi non rectificabit᷑.b ãt
modo nõ eſt in ꝓpoſito.vt.j.in fi.hui
¶ Poteſt etiam dari cauſa ſicut de⸗/
pictura que non põt fieri tota ſił. Oʒ
enĩ ꝙ pꝛumus coloꝛ vel humoꝛ in quo
fundatur firmet᷑ ante quã alius ſupad
datur:ſic etiam in ꝓpoſito opoꝛtet ha
bitum virtutis paulatiue antiquari ⁊
firmari:qꝛ quãtũcũq; vna opatio indu
cat magnam diſpõnem in aia: nõ tam̃
illaʒ firmat: nec reddit eaʒ difficiliter
mobilem ab aĩa.quare xcc.
ueſtio. .
& 2· arguit᷑.ꝙ opanones vᷣ/
utem pᷣcedentes ⁊ ſequẽtes

—

qꝛ quãta eſt dr̃ia bituum inclinãtium
ad aliquos actus:tanta eſt dĩia iſtoꝛũ
actuum.qð apparet.qꝛ ex dria actuuzʒz
colligitur dria hĩtuũ ꝙ non poſſet fieri
niſi b eſſet verum. ¶ Item. qꝛ non eſt
minoꝛ dĩ̃ia actuum qᷓ; cauſaꝝ:ſed ha⸗/
bitus inclinãtes ad actus virtutẽ pᷣce/
dentes ⁊ hitus inclinãtes ad ſequen
tes differũt ſpẽ:hĩtus nãq; naturales
inclinãt ad p̃cedentes.bĩtus aũt acq/
ſitus ad ſequẽtes qui differunt ſpecie
2 qꝛ virtuoſe opari ⁊ non virtuoſe o
perari non ſunt eiuſdem ſpẽi ſaltẽ mo
ris:ſed ante virtuteʒ nullus operatur
virtuoſe. poſt virtutem auteʒ operatur
virtuoſe. ergo operari ante ⁊ operari
poſt differũt ſ pẽ ¶ In oppoſitũ eſt qðᷣ
dicit phᷣs ꝙ eiſdem virtus generatur:

⁊ eadem operatur.conſtat ãt ꝙ nõ ea

dem numero:nec tantũ eadem gene⸗/
re.qꝛ operatiões diuerſarũ virtutũ ſũt
eedẽ genere.quare relinquitur ꝙ ſint
eadem ſpẽ. ¶ Ad queſtiõeʒ dicenda

ſuũt tria.pꝛimũ ꝙ inter operationes p

cedentes ⁊ ſequẽtes nulla eſt dria ex

nõ ſint eiuſdem ſpẽi.Mꝛio

pte operationũ. ¶ Scom ꝗ eſt magna
differẽtia ex parte operãtiũ.¶ Cerciũ
ꝙ nõ eſt dĩ̃ia:ſed idemptitas ſpecifi/
cata.¶Eꝛimũ pꝛobat᷑ dupkr. Pꝛimo
qꝛ opus tale quale opatur iuſtus non
differt ab eo fm ſe niſi foꝛte nũero: ſʒ
opatio pᷣcedens iuſtitiã ſᷣm ſe eſt tale
quale operatur iuſtus.vt dicit᷑ in par/
te ſequenti.quare operatio pᷣcedenſ ⁊
ſequens nõ differũt ſᷣm ſe 2 ſic. ille
opationes ſm ſe nõ dĩnt ex quaꝝ vna
generatur hitus vnicus⁊ ex altera au
gmentaf᷑ ⁊ ſaluat.quod apparet.qꝛ ſi
drent:dĩntes habitus generarent.qua
re vna nõ augmẽtaret bituʒ per aliazʒ
genitum:ſed ex opatione pᷣcedẽte ba
bitus virtuts generatur ⁊ ex ſequen
te ideʒ habitus auget᷑ ⁊ ſaluat᷑.vt pʒ
ex dictis.quare iſte oꝑpatiões ſᷣm ſe nõ

ojnt. (Scom pbat auctoꝛitate ⁊ idu⸗
ctione pbᷣi. Dicit enĩ in ꝑte ſequẽti.qꝙ

aliter inuenit᷑ bene eſſe in oꝑibus ar/
tiuzʒ ⁊ aliter in opibus virtutuʒ:qm̃ ar
tium opa hñt in ſe ipᷣis ſuũ vltimũ bñ
eſſe:virtutũ aũt opera nõ:ſed opoꝛtet
opantem determinatis modis ſe habe
re ad opera.ex quo apparet ꝙ licet ſit
idẽptitas ⁊ indtria ex pte opationum
virtuoſi ⁊ nõ virtuoſi.Eſt tñ differẽtia
ex ꝑte ipᷣoꝛum operãtium: qm̃ virtuo⸗/
ſus aliter ſe habet ad opus ſuum: qᷓ;
nõ virtuoſus ad ſunm. eerboc 2°ap
paret ex inductione phᷣi dicẽtis. ꝙ vir
tuoſum opoꝛtet ſic ſe habere ad opus
qð operet᷑ ſciens ⁊ hoc tripliciter.ſ.
ſciens opus ſuum ⁊ ſciẽs circũſtãtias
operis ſui.⁊ ſciens bonitatem ope⸗/

ris ſui. 2:. ꝙ operetur eligens opus

ſuum ⁊ eligens ꝓpter h:qꝛ ꝓpter bõi
tatem operis ſui. 3: ꝙ firme ⁊ imobi
liter ſic ſe habeat in ſciẽdo ⁊ eligẽdo
⁊ exercendo opus ſuũ cuz fuerit opoꝛ
tunum. Mon virtuoſus auũt põt facere
idem opus ignoꝛũãs aliqð iſtoꝛuzʒ triũ
vel nõ eligens:qꝛ põt operari ſʒ paſ
ſioneʒ nõ vᷣm electiõem.Cuius ſignuʒ
poſſet haberi in tali caſu ſi quis viðat
vnũ pulchꝝ ⁊ groſſum hoiem ⁊ amet

n oht
scali,
ſtomacn
nüaman
ſeciöen
inpeine
permin
taliaope
funter
ſiita
invan
henlbe
nrveroli⸗
Goſee e
Uſfewntert
Crafastont
eraneop
volütare⸗
lernondik
vroqzen
rentium
ſerentien
en
loami
icnh
lſaf
–
linie fn
1pansen
Vſborcinans
ſad genein⸗
Mnnbeſlei
inan
Ghtuseſtoden⸗
irſis
Anontimnſeni
monocog i
ſemmge
Gnmmerepente
genennmnn
untmuin
elcper
gnirne
eſonden⸗
E
zen
Nae

X
Cng n
ul
ennrfti
mer
cpamrn
niiſor nind
tmiſnſeckt
KNRking,
ſenmtoſblet
nſe ni
nanst erchennar
weppeng
Wgeherarenr
Nbinzer al
Mone dcedire l
rum ie ſecn
Nir ſalnni g
e panöes inti
iuanaet i
ain peſegnag
eeſenephsr,
iesrinmgi
s ſui fmidi
1o⸗e oen
ns modls ſeh
ppant lceri
tpe opatonum
Eidffertin
Gim: n firno,
A s won.
w. R i
ũ
cſedeeruiſßs
841 e Eplan;
cens munn e
nrmg dl
n in Nn
ſu. Eafainn
kun ſin iſi
risahabiinn
g... ſ gennn
alcmi⸗

.

guul

gin wut

II.

eum.optãdo ei ſalutẽ mentis ⁊ coꝛpo
ris ⁊ alium turpẽ videns nõ exerceat
iſtum actum amoꝛis:ſignum eſt ꝙ pꝛi
mũ amauerat ſᷣm paſſiõem non ᷣm e/
lectiõem:qꝛ eadem rõ electiõiſ fuerat
in pꝛimo ⁊ in ſcòo.¶ Poteſt etiã o⸗
perari nõ firme nec iĩmobiliter.quare
talia opera virtuoſi ⁊ nõ virtuoſi diffe
runt ex pte operãtium non ex parte
ſui.Et eſt exemplũ dictoꝝ:ſi tres ho/
mines currãt duo eque velocuer: vnꝰ
tamen libenter:alius inuite. terci ãt
currat volũtarie tñ magiſ tarde.ARo
do ſic eſt ꝙ currens velociter ⁊ tarde
differunt ex pte curſuũ:qꝛ velocitas ⁊c
tarditas ſunt differẽtie eoꝛuzʒz:nõ tamẽ
ex parte operãtium:qꝛ ambo currunt
volũtarie.currẽtes autem eque veloci

ter non differũt ex parte curſuũ: qꝛ in

vtroq; eſt velocitas:ſed ex parte cur/
rentium:qꝛ libenter ⁊ inuite ſunt dif
ferentie nõ curſuũ: ſed currẽtium.
Terciũ pʒ ex pꝛimo.qꝛ dĩia ſpecifi/
ca actuũ ſe tenet ex parte eoꝛum: ſed

hᷣͥ nõ eſt dria ex parte actuũ. quare nõ
eſt ſ pecicad Aapainum ergo do. ꝙ

tanta eſt differẽtia actuũ quãta eſt ha/

bituũ:qꝛ nõ ſunt adinuiceʒ ſuboꝛdina
ti.2 ꝙ actus vnius ſit actus alterius.
de ſuboꝛdinatis enĩ nõ eſt verum.actꝰ
enĩ ad quẽ inclinat moꝛalis hitus vo/
luntatis eſt ille idem ad quez inclinat
ipᷣa volũtas:ita ꝙ oĩs opatio cuiuſcun
qᷓ; hitus eſt operatio potẽtie per eum
biinate c m dð. ꝙ virtuoſe opari
⁊ non virtuoſe põt intelligi dupliciter
vno modo ꝙ ullud aduerbium virtuo/
ſe determinet operãteʒ. Alio mõ ꝙ ð
terminet operatiõem. tunc ergo dico
ꝙ ante virtutem nulluſ operat virtuo
ſe:ita ꝙ operãs ſu virtuoſus: ſed ope
rat᷑ virtuoſe qꝛ operat᷑ opus virtuoſuzʒ
Non iuſtus eni põt facere opus iuſtũ

⁊ opus iuſtum: nec moꝛe:nec natura

ſm ſe ſumptum:differt ab opere hoĩs
iuſti. neſtio. 6.
E 32 arguif. ꝙ virtus non ſit
agis circa delectatones:q;

circa triſtitias:qꝛ virtus magis eſt cu

ca magis oppoſitum:qꝛ magis incli/
nat ad excludendum ipᷣm: ſed triſtitia
magis opponitur virtuti qᷓ; delectatio
ergo virt magiſ eſt circa eũ qᷓ; circa ðᷣ
lectatiõem¶ In oppoſitum. qꝛ magiſ
eſt circa magis annexũ:ſed delectatio
eſt magis per ſe anne xa virtuti.vt ſu/
pꝛa li.j: per accñs aũt triſtitie ex ali/
quo infoꝛtunio accñte.vt ſupꝛa etiam
li.j: quare virtus magis eſt circa dele
ctatiõem q; circa triſtitiam.Mꝛo ſo⸗/
lutione queſtionis pꝛimo tractãde ſũt
rõnes.quare virtus eſt circa iſta.2: cõ
parationes quõ differẽter ẽ circa iſta
ʒ? do ad queſtiõem. ¶ SZe pꝛimo ſciẽ
dum. ꝙ quĩq; ſunt effectus:⁊ tres cau
ſe ppter quos ⁊ pꝛopter quas virtus
eſt circa iſta.hᷣ enĩ ſunt cauſa bonitatiſ
⁊ malitie.2:. ſunt medicina ⁊ cura ma
litie.ʒ: ſunt cauſa intẽtiõis ⁊ remiſſio
nis bonitatis ⁊ malitie.4 ſunt cauſa

difficultatis in reſiſtendo malitie. ſunt

aũt effectus operationũ ⁊? paſſionum
ſunt etiã effectus amabiliũ ⁊ odibiliũ
ſunt etiã effectus nature vel violenne
BSe 2 ſciẽdũ. ꝙ differenter cauſãt
bonitatẽ vel malitiã:qꝛ delectatio cau
ſat trahendo:vel ad bonũ vł ad malũ
triſtitia ðo repellẽdo:vel ad bonũ vel
ad malum. 2? differẽter ſunt medicina
malitie: qꝛ triſtitia eſt medicina tantũ
purgatiua ⁊ euacuatiua.delectatõ ve
ro eſt medicina nutritiua ⁊ cõſoꝛtati⸗/
ua. 3 differẽter ſunt cauſa intentiõis
æ remiſſionis bonitatis ⁊ malitie: qꝛ

delectatio opus bonum reddit magis

bonum ⁊ opus malum magis malum
triſtitia vero opus bonũ minus bonũ
4 differẽter ſunt regula: qꝛ delecta
tio regulat ſupplendo defectũ addẽ
do qð deficit. triſtitia vero reſecando
exceſſũ qui ſupfluit. x? differẽter cau
ſãt difficultatez: qꝛ triſtitia reddit opꝰ
difficile vm modum ire.delectatio ve/
ro modo cõcupie.de hijs dictum eſt in
notabili ſup litterã. G differẽter cau

ſant᷑ ex opatiõibus ⁊ paſſionibus: qꝛ

94

IIBRO

delectatio ſequit opationes ⁊ paſſio/

nes cõueniẽtes nature ⁊ diſpõi hite.
triſtitia vero diſcõuenientes nature ⁊
diſpoſitioni pᷣhite. 7: differẽter. ani
mãtur ab obiectis:qꝛ delectatio cau/
ſatur ex amabilibus ⁊ eſt vnum inter
amabilia.triſtitia vero cauſatex odibi

libus: ⁊ eſt vnum inter odibilia. 8?

differenter cauſant᷑ natura vel violen

tia:qꝛ delectatio maxime cauſat᷑a na-

tura ⁊ ab ĩtrinſeco.triſtitia vero ex vi
olentia ⁊ ab extrinſeco non cõferente
vim paſſo.vnde dicitur.ꝓ?methaphi⸗/
ſice.ꝙ omne violentũ triſte ⁊ oẽ triſte
violentũ. 3: ad queſtiõem dõᷣ.ꝙ virtꝰ
magis ⁊ pꝛincipalius delectationem
reſpicit q; triſtitiã. qð ꝓbatur pᷣmittẽ
do quatuoꝛ pꝛimo.ꝙ virtꝰ intendit ge

nerare ⁊ ſaluare bonum ⁊ vitare ma
lum. 2 pꝛincipalius intendit acꝗ/

ſitiõem boni qᷓ; euitatiõeʒ mali:qꝛ nõ
intendit euit are malum:niſi qꝛ eſt im
pedititiuũ boni 3ʒ? ꝙ pꝛicipaliꝰ⁊ ma
gis intẽdit vitare malũ maius qᷓ; minꝰ
4* magis intendit bonũ mams qᷓ;
miuus.(¶Hijs pᷣmiſſis arguo ſic. vir
tus magis intendit acꝗſitiõez boni qᷓ;
euitatiõem mali:ſed delectatio regu⸗
lata per virtutẽ trahit ad bonũ. triſti⸗/
tia auertit a malo.vt patet in quatuoꝛ
pꝛimis cõpatiõibus.quare per viriu⸗
teʒ pꝛincipaliꝰ intẽditur delectatio q;
triſtitia. 2. ſic.virtus pꝛincipaliꝰ in
tendit vincere maius malũ q; minꝰma
lum:ſed cõcupia delectatiõe excitata
eſt malum:qꝛ difficiliꝰ ad vincendum
qᷓ; ita per triſtiniã excitata. vt patet in
7: cõpatione.⁊.j.li. . vbi dicit᷑ ꝙ de
terioꝛ eſt cõcupia qᷓ; ira: ⁊ incõtinens
cõcupie qᷓ; incõtinẽs ire.quare æc.

3? põt argui ſic pꝛimo.ex tribus reſi

duis cõpatiõibus:qꝛ in oĩbuſ traditur
ꝙ delectatio habet cãm bonã.triſtitia
vero malã. quare virtus pꝛincipaliꝰ ĩ
tendens habere bonum q́; cauere ma
lum. pꝛincipaliꝰ intendit delectatiõeʒ
qᷓ; triſtitiã¶Ad argumẽtum in oppo
ſitũ dð. ꝙ triſtitia nõ opponit᷑ virtuti:

niſi qꝛ opponit᷑ delectatiõi annexe ſi
bi ⁊ ideo virtus masts intendit ad ã
nexum qᷓ; ad oppoſuum annexi.
. ¶ QAueſlio. 7.

E ꝗ arguit᷑ ꝙ virtus non ſu
ipaſſibilitas aĩe:qꝛ felix cum
ſit totus ſanus. tã ĩ rõe qᷓ; in
appetitu:qꝛ aliter nõ eſſet felix. opoꝛ

tet ꝙ ſit totus infra metas mentis con

ſtitutus:ſed ille qni totus infra metas

mentis continet᷑ nihil ſentit nec repu

tat bonũ niſi ſapoꝛẽ bonoꝝ.quareac.
In oppoſitum. qꝛ omne opatiuũ cir
ca paſſiones ſtat cum paſſiombꝰ: ſed
virtus eſt optimoꝝ opatiua circa paſ⸗/
ſiones.vt hic dicit phs.quare ſtat cum
aſſiõibus:nõ eſt ergo impaſſibilitas.
Pꝛo ſolutiõe queſtionis. tres diſtin
ctiones ſunt pᷣmittẽde.pꝛimo ꝙ ipaſſi
bilitaſ ſũmit᷑ dupłr.vno modo vt exclu
dit oẽm paſſiöem bonã ⁊ malã. Alio
modo vt excludit tm̃ paſſiöem malaʒ.
h aũt diſtinctio habet᷑.ꝗ? methaphiſi/
ce ca.de potentia. 2 diſtinctio.ꝙ im
paſſibilitas pᷣt ſũmi ꝓ ĩpaſſibilitate ap
petitus intellectiui tm:vel intellectiui
⁊ ſenſitiui inſimul. 3* diſtinctio ꝙ in/
tellectus ⁊ appetitus intellectiuꝰ pñt
habere diſpoſitiõem laudabilẽ in tri/

plici gradu:qm̃ rcã rõ ⁊ recta electio

ſunt laudabiles.hee ãt aliqñ ſunt ma
la paſſiue paſſibiles ⁊ incoꝛruptibileſ
ſicut in incõtinẽte: aliqñ paſſibiles ſʒ
nõ coꝛruptibileſ vt in cõtinẽte ꝗ a paſ
ſione cõcutit᷑ ⁊ agitat᷑ ſed nõ vincitur
Aliqñ ſunt nec paſſibiles nec coꝛru/
tibiles:ſicut in hñte virtutẽ pfectam
Hijs pᷣmiſſis ad queſtiõem dicenda
ſũt tria.pꝛimo ꝙ virtꝰ nõ excludit oẽm
paſſiõem malã ab appetitu ſenſitiuo
27 οò nõ excludit oẽm paſſiõeʒ ab ap
petitu intellectiuo. 3: ꝙ excludit oẽʒ
paſſiõeʒ malã ab appetitu itellectiuo
¶ HMꝛimũ ꝓbat ſic.nullꝰ appetitus eſt
imunis ab oĩ paſſiõe ⁊ diſpoſitiõe ma
la:qui delectat᷑ in opatiõe mala. hᷣ ap
paret.qꝛ delectatio ſequẽs ſignuʒ eſt

ſ
nele
Ktpaſt
Cinäns
hubſe
vinol
find
ſteß⸗
hoisn
nulu
Cun ftu
tn.
ſid'eoe
unmn.
Mncii⸗
ſuimi⸗
eg
hnnck
ſeide
lert
negan
glam!
poſul
lot
iuumiᷣ
minupa⸗
ſiptapaß
ſtot pe
biſtonai
Wiluien
ſmiſen
luitſir
ſce
Miſonetnni
Ackn⸗
Mripiin
Mnlanf
fereföen
eisrönseſ
ſlunngi
ſon (Rep
Miſden nii,
1gtiatine,
lumin oppoin
moninonen
