eſt pꝛeceptiua.vt habetur ibidẽ. quar

tuʒ eſt pꝛecepta exequẽda agere.⁊ iõ

in eius diffinitiõe dicitur ꝙ eſt habitus
actiuus.¶ Scðz hoe ergo poſſet dici ꝙ
virtus bene cõſiliatiua ⁊ virtus bene
ludicatiua ⁊ bene pꝛeceptiua. ⁊ virtuſ
bene actiua eſſent quatuoꝛ pteſ pꝛudẽ
tie modo quo dictum eſt.¶ Cerciũ ſciẽ
dum ꝙ qolibet iſtoꝛum quatuoꝛ opeꝝ
requirit in hoie bene operãte quatuoꝛ

hitus vel quatuoꝛ hitualitates p quos

vel per quas redditur opus bonuz. bñ

tatem memoꝛiã ⁊ rõnem quoniã con/
ſiliari eſt qd dam querere ⁊ conſilium
queſtio.vt ſupꝛa li.ʒ.c.õ.¶Ad bñ aũt
querere requirit᷑ ptãs iueniẽdi mediũ
que quidẽ habet᷑ vel ex ꝓpꝛia ſagaci/

ꝙ ſolertia.i.ſubtilitas ⁊ ydoneitas in
ueniẽdi medium tẽpoꝛe impſpecto.ſu

pta vero in agibilibꝰ mozalibus di

citur euſtochia que idem eſt ꝙ conſilia
ris ſolertia vel habetur ex aliena eru/
ditioue que ſupponit docilitatẽ requit᷑
etiã retentio inuẽtoꝝ ex ꝓpꝛia ſagaci⸗
tate vel ex aliena eruditione.⁊ hoc fa
cit memoꝛia.requirit᷑ etiã inuentoꝛum
⁊ retẽtoꝝ collectio. ⁊ hoc facit ratio
hbec igitur quatuoꝛ conſequẽter apta/
ta reddunt bonũ cõſiliũ. vnde verſus.

Qui ſolers docilis memoꝛ eſt. ikir.

rõnis.reciũ cõſiliũ pficit ille ſuũ.l¶ Et
per oppoſitum quatuoꝛ ſũt peccata ꝗ
bus vitiat᷑ omne conſiliũ.videlicet tar
ditas ingenij contra ſolertẽ euſtochiã
indocilitas animi cõtra docilitatẽ.obli

enim cõſiliari requirit euſtochiã docili

tate que generaliter ſumpta idem eſt

Hheliaen
ſenaſanten
füönatineni
(oelsig⸗

Aupcitin

geuiiiunare
amennumuß
uiil ſenlu
nimn rude
ſiniauſue
mi ſlogiſni.
Mit mnnote
VINNeitann
ninis hoſton
iot gs er
Nncoponagen
Nctur elin be
ſinmweitmin
Nbbitopavi
iA deceſtmet

iocepns nniu

Etdiciinelecti
Mwonminorisdian
cktinreleans.
rus aitexcin
Cnöenoiman
lgit bwr ſp
lüli ſan
wwininſperno⸗
tmn
Nitniciieſdin
ſſhencherire⸗
Müdiämrcardon
üminninnne
mſgnelmngſen
(anh cinni
r ſeſts cauri
iſendent bone
igkinmn d
iuüſtinion
Een unihlt

Nbabemrhi
eregnilen
eNargeſt⸗
Mergoeſan
unatI

Maehn

mnilit

eng
iedeneggingn
biuilusen

eddnr eenin.

nnequmicttünl
nit önnwi
n enn
1 136
ni is ienidi
Aſeler ppruſt
Uuer iumpta i
ilinas 1 cone
miieing

Plin in
eideneie

Ababem alini
pni alti⸗
ni
ienaerud
ennmiaiin⸗
lenv,zNit⸗
—Rrõ
=
cNKRNa ſinin
iminmm

uio vel in memoꝛia contra memoꝛiaʒ
inertia ſeu ignauia rõcinãdi ⁊ cõferen
di cõtra rõnem. vnde verſus. Lardus

⁊ indocilis ignauus ⁊ ĩimemoꝛ extäs
NRectuʒ cõſiliũ non facit ille ſi uu.Eene

cte autẽ iudicare ꝙ eſt ᷣm opus pꝛu/
dentie requirit pꝛudẽtialẽ intellectum
pꝛudẽtialẽ ſenſum.pꝛudentialẽ circũ/
ſpectiõem. pꝛudentialẽ cautelã.qꝛ cuzʒz
ſniale iudiciũ ſit cõcluſio pꝛactici ⁊ ex
tremi ſillogiſmi.opoꝛtet ſane capere
maioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ ⁊ excludere defecti/
ua a maloꝛi ⁊ a minoꝛi.cõceptus autẽ

maioꝛis pꝓpoſitionis eſt ſana eſtimatõ

finis ⁊ legis ꝓpter quẽ ⁊ ᷣm qᷓ; hic ⁊
nunc opoꝛtet operari.⁊ hec eſtimatio

dicitur intellect bic in textu.c.iʒ.
Prcerpus aũt minoꝛis eſt ſana appᷣ/

enſio pñũ opabiliſ qð agit᷑ ⁊ circa qð

agit. ⁊ hec eſtimatio vocat᷑ ſenſus.q;
uis cõceptus vtriuſq; ꝓpoſitionis poſ

ſet dici intellectꝰ tñ a ꝓpꝛietate cõce/

ptus minoꝛis dicitur ſenſus. hic auteʒ

vere eſt intellectus.vt habet᷑ hic ca.izʒ.
Sefectus aũt excludit᷑ a maioꝛi ꝑ re/
collectiõem oĩm circũſtãtiaꝝ que debẽ
tur operi ⁊ hoc fit per circũſpectiõem
nihil eniĩ aliud eſt circũſpectõ qᷓ; circũ
ſtantiaꝝ oim inſpectio. a minoꝛi vero
excludit᷑ defectus per diſtrictiõem bo/
noꝛũ ⁊ maloꝛũ poſſibiliũ euenire actui

vel operi que diſtrictio per illum ma/

crobiũ dicitur cautio vel cautela per qᷓ;
cauẽtur iminẽtia mala. hec igitur qua

tuoꝛ ſcʒ intellectus ſenſus circũſpectio

cautela cõueniẽter aptata reddunt
ſanum iudicium. vnde verſus. Hic in/

tellect. ſenſus. cautela maloꝛũ.ẽs
circũſpecta.dant bona iudicia. Et per

oppoſituʒ iſtoꝛum cõtraria dant mala
iudicia.ſ.hebetudo mentis cõtraria in
tellectui inſenſibilitas vel inſenſatio

cõtraria ſenſui. Incautio vel incaute

la cõtraria cautele pꝛudentiali que a
multis ſtulticia dicit᷑ vbi eſt pᷣcipitatio
ad picula ſine neceſſitate. Incircũſpe/
ctio cõtraria circũſpectiõi.vnde verſus
ANens hebes iſenſata manẽs incau

ta periclis. Incircũſpecta dãt mala iu

dicia Recte autẽ pᷣcipere ꝙ tercium
opus eſt pꝛudẽtie.requirit duo ex pꝑte
intellectꝰ ſcʒ determinatã certitudineʒ
vel certã determinatiõem ⁊ efficacem
ſuaſiõem ⁊ ex pte appetitus alia duo
ſcʒ benignitatẽ ⁊ cõſtantiã.bonitaſ.n
finalis pꝛecepti depẽdet ex intellectu
precipiente vel depꝛecante vel ex ap/
petitu obediẽte vel exandiẽte. aliaſ pᷣ
ceptũ ⁊ depꝛecatio effectu carerent.
Intellectus aũt ſe habet ad appetitũ
in rõne pᷣcipientis.vt dicit᷑ hic.ca. xj.
vel in rõne depꝛecantis. vt ſupꝛa li.j.

ca.is.vtrũq; autẽ ſiue pᷣceptũ ſiue depᷣ

catio dicitur quedã ſuaſio vt habet᷑ ibi
dem.(Ad hoc igitur ꝙ pᷣceptũ vel de

pꝛecatio ſit efficax requiritur in intel.

lectu determinata certitudo.aliꝗ enim
ſunt qui quãuis iudicauerit taliter agẽ
dum eſſe ſemp reuocãt in dubiũ.Et iõ
eorũ pᷣceptũ vel depꝛecatio nũ quã eſt
efficax.requirit᷑ etiam ſuaſio ad tollen
dum difficultatẽ ab appetitu ⁊ ad ſti/
mulandum eum ad obedire vel exau/
dire.⁊ hoc vocatur apud philoſophos
ſuadere ⁊? apud theologos ſcinderiſa
re.i.ſtimulaẽ cõtra malũ ⁊ ad bonum
requirit᷑ etiam ex pte appetitus beni/
gnitas ad exaudiẽdũ rõem que ad op
timã depꝛecat᷑.ſupꝛa li.j.c.ið.Dicitur
eni benignꝰ quaſi bene ignitus vel bñ
natus ad bene aſſerciendũ bonis. reqꝗ

ritur etiaʒ circũſtantia volũtatis ad fir

mãdũ hoĩiem in bono ꝓpoſito.qꝛ ſine

firmitate ꝓpoſiti fruſtra pꝛeceptũ eſſʒ
bee autẽ quatuoꝛ ſcʒ determina/

ta certitudo viuax ſuaſio. benignitas ⁊

conſtantia cõueniẽter aptata reddunt
vtile pꝛeceptũ.vnde verſus.Certa ſua
ſiua. mens cõſtans atq; benigna. Vti/
le pᷣceptũ pficit ipᷣa ſunʒ. Et per oppo
ſitũ ambiguitas ⁊ dubietas mẽſ oria
certitudi ⁊ fatuitas contraria ſuaſiõi pᷣ
ceptiue vel depꝛecatiue.malignitas ⁊
ad malum ꝓnitas.cõtraria benignita/

ti. Incõſtantia ꝓpoſiti contraria con.

ſtantie reddũt pꝛeceptum vanũ Aut
„ 4

LIBRO

le.vnde verſus.Ambiguus fatuus in/
conſtans atq; malignꝰ. Nanũ pᷣceptũ
conſtruit ipᷣe ſuum. ¶ Agere vero ⁊ ad
opera applicare qð eſt quartuʒ opus
pꝛudẽtie requirit ad ſui bonitatẽ qua
tuoꝛ. duo ꝗdez eẽntialiter ⁊ duo quaſi

a ccidentaliter. eẽntialiter quidẽ reꝗ/

rit ꝓuidentid atq; vigilantiã.Accidẽ/
taliter vero diligẽtiam ⁊ ſollicitudinẽ
qð declaratur in quodã exẽplo recita
to per hug.de ſancto vic.in didaſcali⸗/
con dicit eniĩ ꝙ apud veteres philoſo/
pbos fuit öſcripta lectica philoſo phie
poꝛtata per duos iuuenes apparenteſ
exterius ⁊ p duas puellas latentes in
teriꝰ vnꝰ iuuenũ vocabat᷑ filos.i.amoꝛ
alter copos.i.laboꝛ.vna puellaꝝ voca
batur philamnia.i.cura vel pꝛouiden
tia altera agremmia.i.vigilantia. Eu
ius rõ erat qꝛ pꝛouidẽtia curat de hijs
que cõſilio inueſtigata ſũt ⁊ iudicio de
termiata ⁊ pᷣcepto iniuncta. vr videlʒ
nullum eoꝝ deſit. vigilantia vero intẽ

dit qualiter pagitur opus ex oĩbus p/
uiſis.ſed diligẽtia amoꝛi cõnexa e 4

continuat ⁊ cõtinuatiõi intẽdit.¶ Sol

licitudo vero laboꝛi cõnexa occupatur

circa plurima ſicut altera mitha.

ee igit᷑ quatuoꝛ cõueniẽter aptata

eliciter pagũt opus ſuũ.vñ verſus.Si
curo vigilo. ſi diligo ſollicitoꝛq;. Atili/
ter pago.que pagenda volo.Et ꝑ op/
poſitũ impꝛouidentia ⁊ ſomnolentia
negligẽtia ⁊ vagabundia pᷣdictis ↄria
nũquã agũt feliciter opus ſuũ.vñ ver/

ſus. Hec ſomnolẽta nec mens impꝛo/

uida felix. Hec toꝛpens anim nec va
gabũda manus. Muũc aũt ad queſitũ
dicenda ſũt quatuoꝛ.Mmũ ꝙ eubu
la nõ eſt virtus diſtincta a pꝛudentia
ſʒ qð nec ſyneſis.terciũ ꝙ nec guome
ſũt inſeparabiles a pꝛudentia.quartũ
ꝙ; ſunt pꝛudẽtie pteſ.i Mꝛimũ pbo ſic
Ois virtus intellectualis eſt determĩa
te veridica ſᷣo modo accepta.ſupꝛa.eę.
li.c. ʒ.⁊.c.ꝗ.Sed eubulia vt diſtingui
tur a pꝛudentia non eſt determiate ve
ridica vt hĩ hic.c.x.quaẽ vt ſic ſũpta ñ

eſt virtus intellectualis nec per conſe
quens virtus cuʒ conſtet ipam ptinere
ad intellectũ. Scðdo pꝛobo ſic. ſicut
ſe habet iudiciarius vſus de opinabili
ſᷣm opinionẽ factus.ſic ſyneſis ad pꝛu
dentiã vt habetur bic.c.xj.ſʒ ille iudi/
ciariuſ vſus non eſt opio diſtincta.nec
hitus diſtinctus ab opinione pꝛima vt
patet de ſe.quare nec ſyneſis eſt diſtin
cta virtus vel diſtinctus hitus a pꝛudẽ
tia. ¶ Zerciũ ꝓbo ſic. nullus bitus in

telllectualis cum vera rõne actiu circa

hoĩs mala ⁊ bona oꝛdinatꝰ finali ad
bene viuere totaliter eſt diſtincta virt
a pꝛudẽtia qð appaẽt. qꝛ iſta ẽ diffini

tio pꝛudentie.ð.e.li.c.oõ. Sed guome

eſt talis hitus.quare non eſt diſtincta

virtꝰ a pꝛudentia. inoꝛ patet ꝙ ſit

hitus itellectualis qꝛ eſt iudicatiua vt

pabetur hic. c. ꝛ2. Eſt etia cum vera rõ

ne actiua. qꝛ eſt annexa inſepabiliter
epyekeie ⁊ eſt circa hois bona ⁊ ma

la ſicut pꝛudentia ⁊ finaliter eſt opus

bene viuere.qꝛ eſt ad finem epyekis.
Iſtas tres cõcluſiões pꝛobo ſumultri
pliciter. Pꝛumo quidem qꝛ nulla rcitu
do operis pꝛudentie in materia pꝛu/
dentie modo pꝛudẽtie ⁊ ad finẽ pꝛu⸗
dentie eſt diſtincta virtus a pꝛudentia
Iſtud patet qꝛ tunc ſupflueret altera sð
tus ⁊ altera rcitudo. Sed eubulia ſy⸗
neſis ⁊ guome ſũt huiuſmõi rcitudo vł
rcitudines. quare nõ ſũt virtuteſ a pꝛu
dentia diſticte. inoꝛ declarat᷑.quia

cõſiliari eſt opus pꝛudentie ⁊ cõſilia/

bile materia pꝛudetie ⁊ modus debit⸗
eſt modus pꝛudentie ⁊ bñ viuere finiſ
pꝛudẽtie. Sed eubulia eſt rcitudo ipᷣᷣ

cõſilij æ mõ debito ⁊ nõ ex ſillogiſmo

falſo.⁊ ad finẽ debitũ qꝛ ad finẽ pꝛu⸗

dẽtie. hec ãt oĩia docet phi.ca. x. ⁊ ſic

patet minoꝛ quo ad eubulid.¶Mꝛoba
tur etiã quo ad ſyneſiʒ.qꝛ indica mo

debito ⁊ ad fineʒ hũane vite eſt opns

pꝛudentie. ſyneſis ãt ẽ reitudo iudicij
de hijs de quibus ẽ pꝛudẽtia æ modo
debito qꝛ eſt euſineſia.i.bene iudicau
ua ⁊ etiã ad finẽ pꝛedictũ.ᷣbic at docet

fikiitn

Uſtunantn ſe⸗
weinnrnd
—
Gunmmcrls
Mins melecn

rig elinſepariis
etrihis ce

mn'Mtalb'
MIfinullielheni

icönera. ſed en

eiwrinſepabil

Audlpudens nn

ihdtacnt
UMMindſinge⸗
inCang u

nunincnincnan
Ennuet ptenenm

hlinfneſs gun

nühtbinminar
pkognammlack
Wllepinpacilin
ludſimintinri
Ulautb'eſinmn'
Maulteriteinenh
nueni ntnte,
fumimnein
neſtiäſtüsten
W

,= =

mtſaͤſe ain

bnng,
mhen

nn

ſis R R
i fn
Lanßti
Dpid Mn
unren
ſneisi
Cshien
ſcnulnshin
utöneaie

Näina'ſndan

Takoitnau
cSeig
eNN
Minm ug
Dedn

1Keian

unen Mizhin
cGnö1
atndNs
ctue
löesgeni
gicenn

-

Gnne in Ndd

Mine t aflit
unmns un
neſupfuera

bciuſnöidken

rtöſümun
nde
8 —

ð

VI. S

philoſ⸗ oph'. c. xj. vbi dicit ꝙꝙ ſyneſis ñ̃
eſt pꝛudentia nec babere nec ſũmere

pꝛudentia. ſed iudiciariꝰ vſus de bijſj

de quib' eſt pꝛudentia alio vel ipomet

pponẽte id qð iudicãdũ ẽ. ꝓbatur etiä

quo ad guome. qꝛ ſicut epyekeia ẽ ve

re iuſticia.nec per cõſequẽs diſtinguir
vlr a iuſticia.ſic guome eſt vere pꝛude

tia quo ad actũ iudicij.qꝛ cum pꝛuden

tia uidicet ʒ aliquas leges ⁊ regulas

—

generaleſ que tenẽt vt in płibꝰ⁊ fallũt

in pautioꝛibꝰ guome ⁊ in illis pautio

ribus iudicat m arbitriũ epyckes re
gulis generalibus pᷣtermiſſis. Sic autẽ
iudicare ᷣm arbitrium epyekes ineſt
opus pꝛudẽtie ⁊ in materia pꝛudẽtie
æ ad finẽ pꝛudẽtie ⁊ mõ pꝛudentie.ſi
cut eſt iudicare ſᷣm regulas generales

ymo etiã potiꝰ qꝛ pꝛudentia eſt ſingu/

larium 7 en vt hic ca. 14. ⁊ ſic

patz tota minoꝛ. ( Scdo argumẽto ſic

nulia stus intellectualis diſticta a pꝛu
dentia eſt inſepabilis a pꝛudẽtia. Iſta
patet qꝛ quis pꝛudentia ſit cõnexa cũ
virtutibꝰ moꝛalibꝰ pꝛincipalibꝰ vt.j.c.
ꝓxumo.tñ nulli alteri virtuti ĩtellectua
li vĩ eẽ cõnexa. ſed eubulia ſyneſis ?
guome ſunt inſepabiles a pꝛudẽtia q
nullus eſt pꝛudens qmn nõ eſt eubulus

euſinetꝰ a eugomy. vt habet᷑ hic ca.l4.

quare non ſunt diſtincte virtuteſ a pꝛu
dẽtia. ¶ Zercio. qꝛ nulla virtus a pꝛu
dentia diſtincta includit pciſe habilita
tẽ nature a cõplemẽtum pꝛudẽtie.ſed
eubulia ſyneſis ⁊ guome includut bu
iuſmõi habilitatẽ nature dicẽte philo/
ſopho ꝙ naturalia eſſe vidẽt᷑ hic ⁊ na
tura ſapiens quidẽ nulłꝰ.guome auteʒ
babet ⁊ ſyneſim ⁊ intellectũ.ſignũ ãt
qm ⁊ etatibꝰ eſtimam ſequi ſed vt na
tura cauſa exñte. includunt etiam com
plementũ pꝛudentie. quia cum aligs

eſt natur aliter aptus inueſuigare iudi/
care ſibi ipi ⁊ alijs recte pᷣcipere ⁊ ad

opus applicare.iſte quidẽ habilitateſ
naturales per habitũ pꝛudẽtie ad bo

mun determinate recipiunt cõplemen

tum virtuoſuz. ſicut colligi poteſt ex di
ctis philoſophi.qꝛ ille tres diſpoſitio⸗
nes non ſunt virtutes diſtincte a pꝛu/
dentia.¶ Auartã concluſiõem ꝓbo ſic

Illa ſunt partes pꝛudetie potentialeſ

que ſunt habitus pꝛudentie pᷣciſe acce
pius vt diſponit ad iſtud opus vel ad

illud. vt patet ex modo accipiẽdi ptes
potentiales ſuperius expolito. ſed ſic

eſt in pꝛopoſuo. qꝛ pꝛudentia vt dicit
pꝛeciſe rcitudinẽ babitualẽ vel actua⸗/
leʒ conſilij eſt eubulia.qꝛ quecũq; dicũ

tur de eubulia poſſunt vere dici de pꝛu
Qsẽtia ſic accepta.ipᷣa etiã vt eſt hitua/
lis vel vſualis rcitudo iudicij eſt vere
ſyneſis ⁊ euſineſia.qꝛ quecũq; dicunt

de euſineſia vere poſſunt dici de pꝛudẽ
tia ſic accepta. nec obſtat ꝙ phi. dicit
ſyneſim non eſſe pꝛudẽtiam. tamẽ qꝛ
ipᷣe ſũmit ſyneſim pꝛo vſu- pꝛudentiaz
autem pꝛo habitu ⁊ hoc modo vna nõ
pꝛedicatur de reliqua tamen quia ſũ
mit ſyneſim cum pꝛeciſione conſilij ⁊
pꝛecepti.pꝛudentiam aũt cuʒ incluſio

ne iſtoꝛum. &t ideo nec boc mõ pꝛu/

dẽtia pꝛedicat᷑ de ſyneſi. quãuis vere
dici poſſit ꝙ iſte habitus quo recte iu⸗
dicamus in agibilibus eſt vere pꝛuaẽ

tia ⁊ illud rectum iudiciũ in actu ⁊ en

am in vſu eſt pꝛudenna in actu ⁊ vſu
Ipa etiam pꝛudennia vt eſt pꝛeciſe iu
dicatiua ſecunduʒ arbitrium epyekes
generalibus regulis pꝛetermiſſis ipᷣa
eſt vere eugome. quia quecunq; dicun
tur de guome vere poſſunt dici de pꝛu⸗/
dentia ſic accepta. vt babetur ex di⸗
ctis philoſophi.quare eubulia euſine
ſia ⁊ eugome ſunt partes potentiales
pꝛudentie.ſic ꝙ ſunt vnus ⁊ idezʒ pꝛu
dentialis habitus. tamen ad aliud
ad aliud opus determinatus ſicut fu/

i expoſitum vel ſunt rectitudines ipſo

rum operum. vt plurimuʒ q; ſonare vi
detur littera philoſophi. de quo con/
ſtat euidenter ꝙ non ſenſit eſſe diſtin/

ctos habitꝰ vel diſtictas virtutes a pau
dentia.¶ Ner hoc dicendũ ad pꝛimu

IIBRO.

in oppoſitum: ꝙ pꝛudentia intelligen

tia.⁊ memoꝛia.non ſũt tres virtutes
ab inuicem diſtincte nec a pꝛudentia
quia ſtultum eſſet dicere. ꝙ virt⸗ ar/
guens ex pꝛeteritis ad futura ⁊ agẽs
pñᷣtia diuideret᷑ in tres virtutes.quaꝝ
vna cõſideraret añs de pᷣterito ⁊ alte/
ra inferret cõſequẽs de futuro ⁊ alte/
ra applicaret argumẽtum ad opus in
pꝛeſenti ꝓpoſito ſed eſt vna ⁊ eadem
que totum argumẽtũ foꝛmat ⁊ ipᷣm ad

opus applicat. ¶ Ad aliud dicendũ ꝙꝓ

ille ſex partes ſũmẽde ſunt ᷣm moduʒ
expoſitum qꝛ memoꝛia ⁊ rõ docilitas
deſeruiunt pꝛime operatiõi pꝛudẽtie
que eſt conſiliari ſeu eubuliʒare. intel
lectus aũt circũſpectio ⁊ cautio deſer
uiuni.ᷣo ꝙ eſt iudicare aut ſyneſiʒare
vt dictũ eſt in pꝛima pte queſtiõis.
¶ Ad terciũ dicẽdũ.qꝙ eubulia ſyneſis
T guome pñt eſſe ptes ha bitus cuʒ ve
ra rõe actiui.ſicut expoſui.qꝛ talis ha
bitus poteſt ſũmi.vt diſponit ad omia
opera. ⁊ ſic dicitur pꝛudentia ſicut to

tum.vel vt diſponit pꝛeciſe ad cõſilia,

ri ⁊ ſie dicit᷑ eubulia ⁊ ſic de alijs dua
d quartũ vero dicendũ ꝙ non
ſunt ptes ſubſtãtiue nec eẽntiales nec
integrales.ſʒ a ꝗbuſdã vocat᷑ potẽtia/
les ʒ modũ expoſitũ. ¶ s ej.

Supꝛa egit de partibus pꝛu
dentie ſubiectiuis ⁊ integra
libus. Hic autem agit de eius vtilitate
ſuper hoc autem pꝛimo queſtionẽ pꝛo
ponit.fo ad queſtiõem arguit ibij Sa
pientia quidem ſtercio.queſtionẽ ſol/
uit ibil De hijs ergo dicendũ Bicit §
pꝛimo ꝙ de ip̃is.ſ.pꝛudentia ⁊ ſapien
tia que fuerunt ſupꝛa ſm excellentiaʒ
cõpate.ſupꝛa. c. S. dubitabit aligs inꝗ
ſitus ⁊ queret. vtrũ ſint vtiles ⁊ quid
ideſt ad quid ſunt eanen⸗
ter ibi. Sapientia Ad queſtionẽ ꝓpo
ſitam arguit pꝛobans. pꝛimo ꝙ nõ ſit
vtilis ſapiẽtia. o ꝙ nec pꝛudentia ibi
Lꝛudens autem ſtercio ꝙ neutra ibi
Lgdhuc etiam cõueniens Pꝛimũ p.

Abitabit autẽ vtiq; aliquis

bat dupliciter. pꝛimo ſic. Ois habit⸗

intellectualis vtilis ſpeculatur v cõſidᷣ
rat ea ex quibus fiet ⁊ erit bomo felix
ſed ſapientia mibil boꝛum ſpeculatur
nec nos im eam vt oſtenſum eſt. ſupꝛa
eo.li.ca. S. quare ſapientia non eſt ha
bitus vtilis.huius rationiſ ponit mino
rem ? patet. maioꝛ eni & euidens. qꝛ
nihil eſt vtile niſi in oꝛdine ad felicita
tem. Scðo ibil Nec viuuſ Arguit ſic
DOis habitus vtilis eſt pꝛincipium ali
cuius generationis. Omne quippe ꝗꝙ
eſt vtile.piꝛcipium eſt generationis ⁊
adeptionis finis. ſed ſapientia nulliꝰ
generationis eſt pꝛincipiũ.quare non

eſt vtilis.huius rõnis ponit tantũ mi

noꝛeʒ que haberi poteſt ex hijs que di
cta ſunt de ſapientia. ſupꝛa eo. li. c. S.
Conſequenter ibij Pꝛudentia autẽ
Pꝛobat ꝙ pꝛudentia non ſit vtilis.

pꝛimo autem facit hoc.ſo remouet q;

dam rñſionem que dari poſſet ibij Si
autem non hoꝛum Pꝛimo igitur in/

tendit ſic arguere.Ois habitus ad be

ne operari vtilis reddit nos magis ⁊

melius operatiuos. pꝛudentia tamen

non.quare non eſt vtilis. huius ratio/

nis ponit pꝛimo quãdazʒ ſuppoſitiöe,z

dicens. ꝙ pzꝛudentia bene habet bec
que diximuſ deficere ip̃i ſapientie.ſed

hoc non obſtante queritur. cuius boni
finis gratia opus eſt ipᷣa.i.ad quem fi

nem eſt neceſſaria. Supponitur enim

pꝛudentia eſt illa notitia que eſt cir
ca iuſta que ᷣm ſe ſunt honeſta ⁊ circa
pulchꝛa que ſᷣm naturam ſüt delecta/
bilia vt ſupꝛa li.j.c.iʒ.⁊ circa bõa bo

mini que ſimpliciter ſunt vtilia ei. hec
autem tria amabilium genera ſunt ea
ue operari eſt ſeu intereſt boni viri.
Ex hac autem ſuppoſitione poteſt
haberi maioꝛ argumenti ſcilicʒ q om

nmis habituſ ad bene operari vtilis recd

dit nos magis ⁊ melius operatiuos
Scðo ponit minoꝛem ibi Mihil au/

tem magis.dicens.ꝙ nos nihil ideſt
non ſumus magis operatriui in eo id/

eſt pꝛopter illud qð eſt pꝛudentaliter

1

aliuch,
imeu
rinoules
inechenſ
Cfinen ien
nnens
ſeelinsſaen
linetſeincde
rsundiun
lipengen
iſnns ngfus

— —
=
—

= =

n rucnulere
mlmhtce
Hruemndnne
Gongnumudn
un babee nnns

rungfat

o giunm eſt
untl Etinbuſ
Ceponcerwun ad

mec poeddür
(pedentemt he

aboꝛum bononn
lu ine gyͤſu⸗
Encennri,ſelg
tmrst nimwo

Mrt idcino

nnedennlemet

Wreſtal roar

rcicpſens
ucpenbare,

ünde gnnut

4

tladwnindd igent

ſobonts fuloſs⸗

ſſhnuteiaſnonſ
ithlltſige nde
ſinnſuinſiſti,
hiſtſſieſineren
lplicnigene
ſnniſingtaſcni
afmläme

ſſpienint
onn mi
Peſterbien
mmaſagnant
Peäma

Wema e

ANh
em lll⸗
W Pewuirn,
Ne.Osimdn
Sds
s. edentuler
Amis Misfi
gin ippoſin
nu bene daben

nehiſaiennq 4

ctihni d

.Sunainn
anormu et
ſeſunt doochtan
8nummſünt

fſeire pꝛedicta operabilia que quidem

ſcimus per pꝛudẽtiã. Cui rõ eſt. quia
virtutes moꝛales ſunt bitus operatiui

iuſtoꝛũ pulchroꝝ bonoꝛum. QAuẽad

modũ nec opera ſana.puta bonas di/
geſtiones nec opera bene habentia.
puta motus ⁊ laboꝛes robuſte poꝛta/

re. poſſumus facere in eo ꝙ eſt ſcire ta

lia opera.ſed in eo ꝙ eſt bene eſſe di/
ſpoſitos ab babuu ⁊ ſᷣm bitum ſanita
tis.qð apparet qꝛ non magis operati
ui ſumus digeſtiõis ⁊ operum foꝛtiuũ

ex eo ꝙ ſumus boni medici ⁊ babemꝰ
ſciam medicinalẽ vel exercitatiuam.

¶ Simili modo videt᷑ ꝙ ſcire pꝛudẽtia
liter operari bona non reddit nos ma
gis operationis bonoꝝ operum. ſʒ ſo/
lum habere virtutes moꝛales taliũ o/
peratri
uo. ¶ Eñr ibil Si autem non boꝛum].
NPonit quãdam reſponſiõem ⁊ eaʒ re
mouet ibil Exñtibuſ ſtudij Dicit ergo
ꝙ ſi reſponderetur ad rõneʒ pꝛemiſſã
ꝙ non eſt ponendũ vel dicẽdũ aliqueʒ
eſſe pꝛudentem ⁊ habere pꝛudentiaʒ
gratia hboꝛum bonoꝛum operãdoꝛuʒ.i.
ad hunc finẽ ꝙ pᷣfata bona operemur
per pꝛudentiã.ſed gratia huiꝰ ꝙ ẽ noſ
fieri bonos ⁊ virtuoſos per miniſteriũ
pꝛudentie. quẽadmodum dicimus ar/
tem medicine vuilem eſſe non ad bene

digerere ſed ad pꝛocurãdam ſanitatẽ
per quã poſſumus bene digerere ⁊ ro

buſta opera facere. (Conſequẽter ibi
Exiſtentibus Impꝛobat reſpõſionẽ
huius.qꝛ ſᷣm hoc pꝛudentia non eſſet

vtilis bominib“ iaʒ exiſtentibus virtuo

ſis bonis ⁊ ſtudioſis ⁊ ꝙ non eſſet ne
ceſſaria hoĩbuſ non ſtudioſis ad hoc ꝙ
fierẽt ſtudioſi qꝛ nibhil differet ad hoc

Ofierent ſtudioſi.ſi ipi haberent pꝛu/

dẽtiã vel ſi pſuaderent᷑ ab hijs qui ha

bent pꝛudentiã. quẽadmoduʒ videmꝰ

in medicina circa ſanitatem ꝙ egri vo
lentes fieri ſani non addiſcimus ſcien

tiam medicinalem.ſed ſufficit nobis ꝙ

regamus nos de alioꝛum conſilio me/
dicoꝛum. Simili modo ad hoc ꝙ mal

es facit nos magis operati/

—

fiat bonus ⁊ ſtudioſus non videtuꝛ ne
ceſſe ꝙ addiſcat pꝛimo prudentiaʒ. ſʒ
ſufficit ꝙ regatur de conſilio pꝛudentũ
ſm modum quem tenent cõiter reges
tempoꝛis noſtri. nſequenter ibi.
Adbuc incõueniens Arguit ꝙ nec ſa
pientia nec pꝛudentia ſit vulis ſine in

conuenienti. quia ſi pꝛudentia pona

eſſe deterioꝛ ⁊ minus vtilis qᷓ; ſapien
tia iuxta qð determinatũ eſt.ſupꝛa eo.
li.capło.S.ꝙ ſapientia ſtudioſioꝛ eſt
quã pꝛudentia non econuerſo. incon·
ueniens ſtatim ſequetur ſcʒ ꝙ pꝛinci/
pans ⁊ pꝛecipiens ſii deterioꝛ ⁊ igno
bilioꝛ.⁊ per conſequens ad felicitatẽ
inutilioꝛ qᷓ; ſubſeruiens contra pꝛohe
mium methaphiſice. bic autem ſequi⸗/
tur ꝙ pꝛudẽtia pꝛincipatur ſapientie

⁊æ pꝛeoꝛdinat de ſapientia ſicut gene/

raliter habet᷑ de ciuili doctrina. ſupꝛa
li.pꝛimo in pꝛobemio. Ipſa nãq; pꝛu
dentia eſt faciẽs ⁊ operanſ.quare per
conſequens pꝛecipit circa ſingulum cũ
ſit generaliter pꝛeceptiua circa opera
bilia. vt ſupꝛa eo.li.capło de ſyneſi.

¶ Si vero poneretur oppoſitum ꝙ ſcʒ

pꝛudentia eſſet ad felicuatẽ vtilioꝛ q;;
ſapientia ſequeretur inconueniens ſi/
mile ſcʒ ꝙ virtus ſtudioſioꝛ non ſit feli

cioꝛ. per conſequens boꝛuʒ habituũ

vtilitas non poteſt aſſignari ſine incõ
uenienti¶ Conſequenter ibil Ze bijs
autem queſtionem ꝓpoſitã ſoluit. pꝛi
mo tamen intentiõem ſuam pꝛemittit
dicens. ꝙ de pꝛedictis dubijs dicendũ
eſt. quia nunc nibil determinatiue di⸗

Snn eſt de ip̃is ſed dubitatiue ſolum.

cõo ibi Pꝛimũ quidem igiturj.
Queſtionez ſoluit ſub tribus articulis
pꝛimo enim oſtendit cõem vtilitatem
ſapientie ⁊ pꝛudentie. Scòo ſpecialẽ
vtilitatez ſapientie ibi Deinde er
cio ſpecialem vtilitateʒ pꝛudentie ibi
LAdhuc opus ]. Dicit ergo pꝛimo.
nos perypatetici dicimus in pꝛimis
ipazʒ ſapiẽtiã.ſ.⁊ pꝛudẽtiã vtiles ⁊ eli
gibiles eſſe ſʒ ſe ipas etiam dato ꝙ m
bil aliud aciãt hoĩ ꝓ eo ꝙ ſunt vᷣtutes

IIBRO

⁊ perfectiones rationalis pticule aĩe
nre.vnicuiq; ei rei ⁊ potẽtie ẽ ſimpłr
appetibił ⁊ amabibł ſua pfcetõ ⁊ hec ẽ
rõ quare aia dĩ indigere ſapia vel pꝛu
dentia. eſto ꝙ nihil aliud ſequeret᷑ ex
eis niſi pfectiõem pticule cuiuſdaʒ aĩe
e icfiſAlr l Heinde vne
dit vtilitatẽ ſpãleʒ ſapie.d.cõiter q;tũ
ad vtrãq; ꝙ vltra hoc ꝙ quãdã anime
pticulam pficiũt aliꝗd aliud faciunt. ſi
cut patet de ſapia que quidem facit fe
licitatem non vt ars medicine facit ſa
nitatem miniſteriałr ⁊ extrinſece ſʒ fa
cit eam eẽntialiter ⁊ ĩtrinſece.ſicut ip
ſa ſanitas facit hoiem ſanum.qꝛ ſapia
exñs ps totius virtutis que reddit ho/
minẽ ſimpliciter felicem ſicut pars vir
tutis hominẽ felicitatis in haberi ⁊ in
operari qꝛ per hoc qð habet᷑ pficit ha
bentẽ ⁊ per hoc qò operat᷑ reddit bo
num opus eius Cõſequẽter ibi Ad
huc opus loſtẽdit vtilitatẽ ſpãlem pꝛu
dentie tripliciter.pꝛimo in oꝛdine ad

plures pfectiões operis virtuoſi.ſcòo

ad plures modos exercendi operis s
tuoſi ibi DBe eo autẽ ꝙ eſt. tercio ĩ oꝛ
dine ad plura pꝛincipia operis virtuo

ſi ibi Sicendũ autẽ ſcientibꝰ ¶ Eirca

—

pꝛimũ.pꝛimo declarat ꝓpoſituʒ. ſo re

mouet ſilitudinẽ ductam ad oppoſituzʒ

ibi Quare autem pticule. Dicit ergo

pꝛimo ꝙ adhuc apparet amplius ſpe
cialis vtilitas pꝛudentie qꝛ opus vir/
tuoſum bonũ ⁊ iuſtum pficit᷑ ᷣm duas
regnlas ſcʒ ſᷣm regulam pꝛudẽtie ⁊ fʒ
regulam moꝛalis virtutis. Opoꝛtet eĩ
ꝙ; opus virtuoſum ſit bonuz ex oꝛdine
ad finẽ debitum. ⁊ hoc fit per intentio

nem reciã que eſt appetitus ⁊ deſide/
rium finis conſequẽdi per ea que ſunt

ad finem. hanc autem intentiõem fa/
cit rectam moꝛalis virtus que perficit
appetituʒ inclinãs ipᷣm ad finẽ debitũ
naturali quodã mõ.vt ſupꝛa li.2. ca.6
Opoꝛtet ergo ꝙ opus ſit bonum ex oꝛ
dine ad alias circũſtantias que debẽt
confeſſe ⁊ cõformiter tendere ad intẽ
tiõem ꝓpꝛiã boni finis æ hũc oꝛdineʒ

aliarũ circũſtantiaꝝ ad circũſtãtiam fi

nis facit rectum regula pꝛudẽtie.quaẽ
bene eſt dictum ꝙ opus perficuur quã
tum ad circũſtantias ſᷣm pꝛudentiaʒ
⁊ fᷣm moꝛalẽ virtutẽ. ⁊ ſic apparet vti
litas pꝛudentie ſicut ⁊ moꝛalis virtu/
tis.¶ Seinde ibil Quare autem] Re
mouet ſimilitudinẽ inductaʒ ad oppo
ſitum de medicina ⁊ opere ſanitatis ꝙ
eſt opus potentie nutritiue.d.ꝙ illius
quarte pticłe anime que dicitur nutri

tiua ⁊? vocatur quarta ponendo intel/

lectum. pꝛimam appetitum intellectũ

ſcam ſenſitiuũ.terciã ⁊ huiuſmodi nu
tritiuã eſſe.quartam que dicitur plan-

tatiuũ.ſupꝛa li.j.ca.penult.huius inqᷓ;
pticule non eſt talis virtꝰ dirrectiua ⁊
oꝛdinatiua ſuoꝛum operũ qꝛ non agit
per cognitiõem.fruſtra eni natura de/
diſſet ei talem virtutem dirrectiuã eius
quia nihil poſſʒ facere ᷣm dictamẽ vir
tutis dirrectiue pꝛo eo ꝙ in eius pote
ſtate non eſt operari ⁊ non operari.
ſic operari ⁊ aliter operari. quare nõ
ſequitur ſi medicina non facit medicũ
magis operatiuuʒ naturalium operuʒ

ſanitatis.ꝙ ideo nec pꝛudentia faciat
pꝛudentem magis operatiuũ moꝛaliũ
operum virtutis. quia opera moꝛalia

habent pꝛudentiam pꝛo dirrectiuo.o/

pera vero naturalia non habent me-

dicinam pꝛo dirrectiuo vt viſum eſt.

¶ Lonſequenter ibil Ze eo autez ſoſtẽ

dit vtilitatem pꝛudentie in oꝛdine ad
plures modos exercẽdi operis vᷣtuoſi
dicens. ꝙ de illo ꝙ obijciebatur ꝙ non
eſſemus magis operatiui pꝛopter pꝛu
dentiã ſicut nec medici meliꝰ digeſtiui
vel magis robuſti pꝛopter medicinam
vt dictuz eſt. ¶ Dicenduʒ eſt ⁊ reſpõ
dendum ⁊ incipiendum eſt parum ſu
perius ex hijs que dicta ſunt. ſupꝛa li.
2.capło. 4.⁊ ſũmamus hoc pꝛincipiũ
ibi declaratum ſcilicet ꝙ nos dicimus
adhuc ſicut ⁊ illinc diximus quoſdam
homiĩes nundũ iuſtos facere opa iuſta
puta qꝛ faciũt opera legibus oꝛdinata
que quidẽ ſunt iuſta.vt ſupꝛa li.j.c.2.

(ltavopefüten
(uſst uſttſ.

uirrwoeeclt
Gkcnnunſ necyp
Gedoderenii
necerradſe d

ſerariiuſe ſm

tvoſe itoperan

Ppetinsſcitn

Ulr rirs gve e

igg er pee neel
he fb appen

MNboc aciat pe⸗
iſuleenve, bec
Ilagencoruz in
imuktſcpare

n nn
Gitibiiia
ſſ line mie⸗
ſmoſicd ne
Wtrſnkermnt
mnürante

nummimutni

ſöfiinkemkiii
Arüfmtenin

miitipenſinen

1

emnihinadic
4 ünmezind
epnmdgan,
Müſarnt⸗ Nend
iſfisſnlin,
Kendi ſuing⸗
atmelieit

e ſocit denrci

nlerti

WmEA
Ee da
upohendnn,
Ppentminet
cit buunfnn
ncediannt
.encuei
S m um
rig
Mrcimnn
nmenommnin

erfnaten

a na r

an.
Mer e

n id N

NNININ
hner cenli⸗
opennniiri
usopefa il
. Arreche
iz non habemn
Ktiuont iini
Deedaume
Adenieinou
õ
dPerumighn,
ntinnin
N
Aizen

.
tuagnin
edienmnsß
s funn ⸗
n leſten

nücdu tñ ſũt iuſti nec opert iuſte. qu

uis opera iuſta. qꝛ faciũt ea vel nolen

tes ſimpłr vel metu vel ignoꝛãtes vel
ꝓpter aliqð alterũ cõmodũ ⁊ nõ pꝛo/
pter ipᷣa opa nec pꝛopt᷑ opeꝝ bonita/

tẽ.quãuis igi᷑ operent᷑ que opoꝛtz ſtu

dioſuz operari illud videt᷑ pꝛima facie
non tñ operãtur ſtudioſe ⁊ iuſte. ſicut
oñſum eſt ſupꝛa li. 2. c.4. hic eſt ergo
vnus modus operãdi opera iuſta ⁊ s
tuoſa.ſ.non virtuoſe nec iuſte. Ct iſto
modo põt homo nõ iuſtus operari iu/
ſta. Alius mod eſt. qꝛ cõtingit taliter
ſe babere operãtem qualiter ſe habet
virtuoſus ⁊ iuſtuſ.Et iſte eſt modꝰ ope
randi virtuoſe ac ſtudioſe. Et iðo quã
uis nec virtuſ nec pꝛudentia ſint neceſ
ſarie ad operari iuſta ⁊ virtuoſa nõ iu
ſte nec virtuoſe.ſunt tñ neceſſarie ad o

perari iuſte ⁊ ſimpliciter virtuoſe. vir

tuoſe aũt operari requirit aliꝗd ex pꝑte

appetitus.ſ. rcitudinẽ electiõis.⁊ hoc

facit virtus que electiõem facit rcãʒ ⁊

aligd ex pte intellectꝰ. ⁊ hoc nõ poteſt
facere vᷣtus appetitiua. Et ideo opoꝛ

tet ꝙ hoc faciat perfectio alteriꝰ potẽ

tie.ſ. itellectiue. hec autẽ eſt ſana exiſti

matio agendoꝛuʒ in ſingulari qð facit
pꝛudẽtia. E&t ſic patet vtilitas pꝛuden
tie que requirit̃ ad virtuoſe operari.
¶ Kur ibil Dicẽdũ autẽ ſciẽubꝰ Oñẽ/
dit vtilitateʒ pꝛudẽtie cõparãdo opus
virtuoſũ ad tria pꝛincipia operis vir⸗
tuoſi.Et ſᷣm hec tria facit. pꝛimo emiʒ
oſtendit requiri ⁊ neceſſario exigi ad
opus virtuoſũ induſtriã naturalẽ.ſcòo
habitũ intellectualẽ illius induſtrie ibi
LAue aũt pꝛudentia ſtercio. virtutem
moꝛalẽ ibi Mon ſine virtute Se natu
rali vero induſtria dicit tria.ſ.naturam
laudem ⁊ cõitateʒ indifferẽtie ſue. Di
cit ergo pꝛimo ꝙ viriſ aligd in hac ma
teria ſcientibꝰ dicendũ eſt manifeſtius
de ipis.ſ.pꝛudẽtia ⁊ virtute. hoc autẽ
dicendũ eſt in pꝛimis ꝙ in aĩa eſt que
dam naturalis potẽtia quã hoĩes ſcho
laſtici vocãt demoticã.i.naturalẽ indu

ſtriam. hec aut eſt talis aptitudo vt ha

.VI.

bens eam poſſit per eam operari oia

contẽdentia ⁊ oꝛdinata ad ſuppoſitaʒ
intẽtiõem.i.ad reʒ pꝛeintẽtũ ⁊ talib
rebus ad finẽ intentũ oꝛdinatis poſſit
ſoꝛtiri ⁊ adipiſci finẽ intentũ. ⁊ hec ẽ
natura eius. Lauſ aũt er cõſiſtit ĩ hoc
ꝙ ſi intẽtio ad quã pficiẽdazʒ tendit ſi
bona laudabilis eſt.ſi vero intẽtio eẽt
pꝛaua nõ eſt laudabil ſed potiꝰ vitupe
rabilis.qꝛ eſſet aſtutia que ſonat ĩ ma
lũ. Eſt ei aſtutia quedã calliditas per
qᷓ; aliqui hoĩes mali poſſũt ⁊ ſciũt adi
piſci finẽ male ac peruerſe intẽtũ. Et
ſic pʒ ꝙ nihil habet laudabile talis in
duſtria niſi in oꝛdine ad rcãm intentõ

nẽ.Cõitas aũt eius eſt.qꝛ ⁊ viros pꝛu

dentes quos laudamꝰ ⁊ viros aſtutos
quos vituperamꝰ. dicimus eſſe deui/
os. i. bñ vel male induſtrios.¶ Eñr ibi
Eſt ãt pꝛudẽtia Oñdit reꝗri ad opꝰ
virtuoſũ hitũ intellectualẽ huiꝰ natura
lis induſtrie.d.qꝙ pꝛudẽtia ẽ nõ illa nã
lus potẽtia.illa eni eſt idetermĩata ad
bonũ ⁊ ad malũ.pꝛudẽtia vero deter⸗/

minata ad bonũ. quare nõ ẽ potẽtia tñ
nõ eſt ſine illa potẽtia. Ipa nãq; pꝛu/

dentia eſt ⁊ fit in hoc viſu aĩe.i.in po

tẽtia ĩtellectuałr viſiua. hitus quidam
determinũs illã ad bonũ.⁊ lõ pꝛuden
tia neceſſaria eſt ad opꝰ virtuoſũ vt de
Cür

terminet pᷣfatã potẽtiã ad bonũ.¶
ibil Mõ ſine virtute Oñdu ad opus i
tuoſũ requiri virtutẽ moꝛalẽ etiã ꝓ qᷓ;

to virtuoſũ opus depẽdet a pꝛudentia

p eo ꝙ pꝛudẽtia nõ põt fieri in aĩa ſñ
moãli virtute. Picit ergo ꝙ ſine vᷣtute
moꝛali nõ põt prudẽtia in aĩa fieri vt
dictũ eſt ſupra. ⁊ iſtud eſt manifeſtum
tali deductiõe.qꝛ pꝛudẽtiales ſillogiſ/
m qui ſũt de operabilibꝰ habent pꝛin
cipiũ ſumptũ a fine.puta quia finis eſt
talis bonus ⁊ optimꝰ ſit exempli cau

ſa qðcũq; bonũ.ſʒ finis talis nõ pᷣt ap

parere veraciter niſi bomini bono per
virtutem. vt ſupꝛa lib.ʒ. capło de volũ
tate.quare ſñ virtute nõ pñt fieri pꝛu/
dentiales ſillogiſmi ex quibus babet

pꝛudentia. huius deductiõiſ ponit pꝛi

—

mo pteʒ pꝛimã ⁊ patet fo ibil Hoc ãt le.ſed ſapĩia eſt pfectio melioꝛis pticu inmmu⸗
non bonꝰ ꝓponit ſcòam ⁊ ptz. Et ter/ le qð pꝛobat᷑.qꝛ cum pticule intellectꝰ Grelronbe
cio aſſignat cãm eius.d. ꝙ ideo nõ ap in rõne virium ſint diuerſarũ ranonuʒ ckepan
paret veraciter finale bonũ alici niſi neceſſe ẽ ꝙ pticula pfecta per pꝛuden nieſiue
bono hoĩ.qꝛ malicia appetitus puer/ tiaʒ ſit melioꝛ q; pticula perfecta per inebone
. tit ſanã eſtimatiõem de finali bono. æ ſapiam vel econuerſo.ſed pꝛunuʒ dari ueni⸗
per cõſequẽs mentiri facit circa pꝛin- non põt dicente philoſopho. ꝙ pꝛudẽ ono aeſt
cipia pꝛactica que ſũmũt᷑ a fine. Al⸗/ tia non eſt melioꝛis ꝑticule qᷓ; ſapiẽtia in pnter,
timo infert cõcluſiõem.d. ꝙ maniteſtũ quẽadmodũ nec ſanitate ars medicia nitae.
eſt qm impoſſibile eſt aliquẽ eſſe pꝛu/ lis.non emʒ indiget ipᷣa ſed videt qua armnirnicf
dentẽ ⁊ non eſſe bonũ ⁊æ non habere liter fiat.j.in fine huius ſexti.¶ Sexto cnrfien
virtutem. ¶ Sic igitur patet ꝙ pꝛuden qꝛ dea ſciarum melioꝛ eſt q; pꝛudẽtia in eent
tia vtilis eſt ad opus virtuoſum qꝛ pfi ſeg methaphiſica dea ſciarum eſt in p ten no1
cit ⁊ determinat ad bonũ illã natural? hemido methaphiſice quare vt pꝛius. imnalurniou⸗
induſtriã ⁊ per ↄñs eius vtiluaſ tripli Septimo qꝛ oꝛdinãs melioꝛ eſt oꝛdi nnnetono“
citer eſt oſtenſa. nato ſed ſapientia eſt oꝛdinãs qꝛ ſapi ntopinüͤ⸗
ueſtio decimaſexta. entis eſt oꝛdinare in pꝛimo methaphi ſtialapfecub
D euidentiaʒ eoꝛũ que dicta ſice. quare vt prus (Sec in oppoſuui xicl necvin
7, ſũt de vtilitate ⁊ bõitate pꝛu arguuur qꝛ pꝛudentia eſt felicioꝛ.qua .(Teraore
. Aentie ⁊ ſapie.queritur vtrũ re melioꝛ.ꝙ autez ſit felicioꝛ habet. odedieme.
) Mapia ſit ſimpliciter melioꝛ q; pꝛuden politicoꝝ.vbi dicit᷑ ꝙ vmicuiq; felicita/ liergomelioꝛe
tia.Et arguũt aliqui ſapiẽtes ſupficie tiſ im̃ adiacet quãtum virtutis ⁊ pꝛu/ perphiloſophi
tenꝰ verba philoſophi ꝙ ſic. Pꝛĩo qꝛ dẽtie ⁊ eiꝰ ꝙ eſt agere ᷣm bas cõſeſſũ Vri peuden
ſapia eſt de melioꝛibꝰ qᷓ; pꝛudentia.qꝛ ſit nobis teſie deo ¶ Gicẽdũ ꝗ̊ ad que UWpꝛeapitgra
de maioꝛibꝰ bonis ⁊ bonoꝛabiliſſimis ſtionẽ ꝙꝙ accipiẽdo ſapiam vt pꝛeſcin/ oo ppoſim. a.
ſᷣim naturã.ſupꝛa.e.li.c.Sð.quare ipſa dit a pꝛudentia ſicut ſũmit᷑ pꝛimo me mmnaei pꝛeapt
melioꝛ eſt q; pꝛudentia.¶ Scðòo qꝛ ar-/ thaphiſice.que dicit᷑ pꝛia philoſophia (cperecta. ſen
chitectonica notitia me lioꝛ eſt quibuſ ⁊ ſapia vt habet᷑ in ꝓpeio merhaphi iUhtole per .
cũq; ſeruiẽtibꝰ.pꝛimo methaphiſice.ſʒ ſice. pꝛudẽtia eſt melioꝛ ſimplicuer d fttllerſpen
ſapia eſt notitiaꝝ architecionica vt ha talis ſapia qð pꝛobo quadruphliciter. Mhtclaperpen
betur ibidẽ.eſt enĩ quẽadmodũ caput pꝛimo qꝛ pticula perfecta per pꝛudẽ/ Gglproleſerſan
