ibi. Nidet᷑ enĩ ira. ꝓꝛobat cõcluſio⸗
neʒ pꝛopoſitâ. pꝛimo ex habitudie ad

ibi. Adhuc naturalibuſ. B.ex mõ ibi
Ladhuc miuſtioꝛes :ex motiuo ibi
Adhuc nullns Pꝛimo ergo inten
dit ſic arguere motiuum humanoruʒ
ulle eſt magis turpis qui miuus ſequi

tur ration? Sed motuſ ire aliqualiter

cõſequitur rõnẽ:motuſ ãt cõcupiſcẽtie

„ „„7

nõ. quare motus cõcupie ⁊ ĩcõtinẽtie

eius turpioꝛ eſt q; motus ire ⁊ incõti

nẽtia eiuſ:huius rationiſ ſupponit ma

ioꝛem taqꝙ; per ſe motã ⁊ declarataʒ

in mulus paſſibus. 6. li. 22 li?62 mi/

norem aũt declarat pꝛimo q;tũ ad irã

2: q;tum ad cõcupiſcẽtiã ibi. Coõcupi

ſcetia ãt. ʒꝛepetit eaʒ integram ibi.
Quare ira. Dicit gᷓ pꝛimo ꝙ ira við
tur audire rationẽ ⁊ dictamẽ eius ᷣm
quid.tñ quia obaudit nõ plene: ſʒ pꝛi

cipium audit ſed finẽ nõ aſcultat nec
expectat:modus autẽ apparet in due
bus exẽpł.pꝛimo qꝛ quẽadmodũ mi/
niſtri veloces quales mnueniũtur ſepe

ĩ frãcia ãte plenũ audire ⁊ ante cõple

tum dictum pꝛecipiẽſ excurrũt ad exe

quẽdum pꝛeceptũ nundum intellectũ
Seinde in executiõe peccant qꝛ non
plene intellexerũt.Sic ẽt faciũt hõies
irati. ¶ Itẽ canes audiẽtes pulſari ad
oſtium anteq; intendãt ⁊ agnoſcãt ſi
pulſãs eſt amicus vel inimicus ſtati ſi
ſolum ſonitũ faciat:latrare incipiũt ⸗ↄ
eum. Sic ẽt ẽ in propoſuo:qꝛ ira ẽ pp
caliditatẽ ⁊ velocitatẽ nature ſicut mi
niſter velox ⁊ ſicut canis ferox audiẽſ
quidẽ pꝛicipiũ rõnis nõ tñ pꝛeceptũ
audiẽdo plene percipiens mouet ad

punitioné. Pꝛoceſſus ãt talis eſt qm

ratio vł fãtaſia maniſeſtauit iã: qi uu
ria facta eſt: vł cõtẽptus factus ẽ hñti
rationẽ ł fantaſiã:h̊ aũt ira quenaom

ſillogiʒans quaſi addens allaʒ ppoſi
tionẽ ſupponit qm opoꝛtet talẽ iniuriã

paſſũ oppugnare aduerſariũ qui iniu

rationẽ.ꝛ?ex habitudine ad naturam

riam intulit:a ideo cõfeſti iraſcitur ⁊
ſic patet ꝙ mot ire aliquałr cõſequi/
tur rationẽ. ¶ HGeinde ibi. Cocupia
aũt. Heclarat oppoſitum de cõcupi
ſcentia.d.qꝙ concupiſcẽtia mouet ap⸗
petitum ad fruinionem delectabilis o/⸗

biecti ſi ſoluz vkranio vel ſenſus de in.
t

ſo dicat quoniam eſt delectabile.¶ E
hoc mõ concupiſcentia ex ꝓpꝛio ipetu
mouet ad perfruenduʒ delectabili ap
pꝛehenſo. tertio ibi. Quare ira jre

petit ⁊ recolligit bꝛeuiter minoꝛẽ pꝛĩ⸗

cipalis rationis iam declaratam. d. ꝙ
ira rationem conſequitur aliqualiter

.

concupiſcentia autem non:quia qua-

tuncunq; rõ dictet illud olectabile eeé?

1 5

— 2
S
g

turpe ⁊ fugiendum:ſtatim concupiſcẽ
tia ſtimulat ⁊ mouet ad fruendu. AI
timo ibi. turpioꝛ. Infert cõcluſionẽ
.d.turpioꝛ iꝗᷓ eſt incontinentia concu/
piſcentie q́; ire.⁊ repetit medium.d.
ꝙ bᷣ eſt qꝛ incõtinẽs ire a rauone ali⸗/
qualit᷑ vincitur Incõtinẽſ aũt cõcupi/
ſcẽtie ñ vicit᷑ a rõe.ſʒ a ſuamʒ ↄcupia
abſtraciꝰ ⁊ illeciꝰ ab ea ut dicit
bus in canonica ſua pꝛimo. c· ¶ Lont
ibi. Adhuc naturalibuſ Intendit ſic
arguere ex habitudine ad nãm. Om
ne malũ q;to magiſ naturale tanto eſt
magis veniale ⁊ minus turpe. Sed
ira eſt magis naturalis qᷓ; concupiſcen
tia g magis eſt venialis ⁊ minus t᷑ piſ
huius rationis ponit pꝛimo maioꝛem
d.ꝙ adhuc magis conuenit noſ conſe
qui veniam de naturalibuſ appetitibꝰ
malis qᷓ; de non natur alibus.hãc autẽ
ꝓbat quia venia magis debetur cõcu
piſcentijs natura libus ⁊ comunibꝰ qᷓ;
to magis ſunt comunes omnibus aia
libus ⁊ inq;tum ſunt eis cõmunes ꝗꝛ
concupiſcẽtie q;to magiſ naturales ta
to magis ſunt comunes ⁊ q;to magis
ſunt comunes tanto magis ſũt natura
leſ.vnde vnisſalit᷑ in quocunq; genere
maloꝛum illa ſunt magis venialia ⁊
minus turpia que magis ſunt natura
lia¶ Scdo ponit minoꝛem ibi.. Ira
autẽ .d.ꝙ ira ẽ quid naturalius etiazʒx
maioꝛ difficultaſ muenitur in ea ad re
pellendum eam q; in hijs cõcupiſcen
tijs que ſunt ſuperabundantie quedã
uel in q;to vel in quali ⁊æ que nõ ſunt
neceſſarie. h̊ pꝛobatur qꝛ ira ⁊æ inconti
nentia eius videtur ſequi genus ⁊ oꝛi
ginem naturalẽ quẽadmodũ quidam
prẽm pꝛopꝛium percutiens amico re
pꝛehendenti eũ reſpondens dixit qm
iſte pater meuſ percuſſit patrẽ ſuum ⁊
ille auus meus percuſſit ſuum ⁊ ille
pꝛoauus meus qui percuſſerat patrẽ
ſuum ⁊ ita de multiſ qui ſunt in memo
ria ſuperius aſcendendo. Et iſte oſtẽ/
dens puerum ſuum adijcienſ dixit Et
iſte quidem filius meus cũ vir factus

fuerit percutiet me.quia ↄnatũ æ cõ
nãle ẽ nobis percutere noſtros:conſe
quenti autem tempore tractus per pe
des a filio ſuo iaʒ facto viro iuſſit ⁊ re
quiſiuit quieſcere apud oſtia allegani
ꝙ ipſe patrem ſuũ uſq; huc traber cõ
ſueuerat quaſi vellet dicerĩ q naturale
illi erat generi patres trahere uſq; ad
oſtium ⁊ non amplius ¶ Hotanduʒ G
ex paſſu iſto ꝙ aliquid eſt naturalus
ſumptum in genere ⁊ in naturalibus
ſumptum in differentia ſuperabundã
tie.concupiſcentia enim in genere na
turalior eſt qᷓ; ira. Et tamẽ cõcupiſcẽ
tia ſumpta in ſuperabundatia inna
turalioꝛ ẽ qᷓ; ira.ut hic ait phus.Conĩ

ibi. Adbuc iniuſtioꝛes. Intendit ſi-
arguere ex mõ utriuſq; maliie. Su

oꝛum maloꝛum illud eſt iiuſtius ⁊ tur
pius ꝙ magis eſt inſidians ⁊ decipiẽſ
Sed iracundus ⁊ iracundia minuſ in
ſidiatur æ⁊ magis manifeſtat᷑: concu⸗

piſcẽtia vᷣo magiſ iſidiat: quar cõcupt

ſcẽtia iniuſtioꝛ ⁊ turpioꝛ eẽ videtur q;
ira.huius rationis pꝛimo ponit maio
rem.2. minoꝛem ibi. IJracuncd..d. ꝙ
iracunduſ non eſt inſidiatoꝛ nec ira in
ſidiatur:ſed vterq; ẽ manifeſtus.cõcu
piſcentia ãt eſt inſidiatrix. ſicut paiet
ex pꝛouerbijſ ⁊ ex dici comumibꝰ:ai/
unt eniʒ venerem eſſe laqueum dolo/
ſe ſipꝛicene.i.illius regine cypꝛi.que
per luxuriam decipicbat viros ⁊ eti

dicunt eſſe eam variam corrigiaʒ:qua

ſcilicet vtuntur illi qui dantes opauo
nem hominibus iperitis ut accipiant
⁊ diument eam eſſe intus uel foꝛis de
cipiunt eoſ qualitercũq; diuinẽt ⁊ elli
gant:quia ſi dixeꝛunt intus corrigia
apparebit foꝛis.ſi dixerint foꝛis appa
rebit intus. Item Homerus poeta di
cit ꝙ deceptio veneris furata eſt intel
lectuʒ hominiſ multum ⁊ ſpiſſe.i.pꝛo
funde ſapieniᷣ. ¶ Zertio concludu ibi.
Quare ſi quidem.d.qꝙ ideo incontinẽ
tia h.ſ.concupiſceniie iniuſnoꝛ ⁊ tur/
pioꝛ ẽ ea incontinẽtia que eſt circa irà
⁊ incontinentia ſimpliciter que.ſ. eſt

—

N

itucnan
nugfi
nttbil⸗
hereert
in

tq
ts
ihnucp⸗
ne isß
ahliihij
Pontmuort
Aliſommmn
Vmtri⸗
Hni oet vre
loumusoper

naglen

(litarie r

S .
—— —

taluerimnol
liuneſond
us.8.lu5.
t quecüqzf
apoopatio
clepnoſita
oe maulſuet
ſnplaterw⸗
ncelegano⸗
taterinun
hciraſa
wugveettp⸗
Aortuſtnage
lim böenie⸗
funganonekn

eſcnne nn
fänäentait

Afwipunlen
Mlavenene

tcnfti
rlinenne
ltiſpinsde
enommena
Amnicnan

ncrneri

er ie
RN
rihutgini⸗
inigen
Wi
Mplasſ
nddtin
Wwet nund
Genns ſinnn
Wuenmngre
nGi i
1nbeitel
Sumuſgunf
ehmicnsim
StEANuI
95 Nunieit
wgi ſuini ar
s eNſ

cknſcdnor:n

niinanſeſti
midum. ial:
1erdct onun⸗
remehe ao
decthichu ii
mEeNN
r n ginmiß

4

bsihmik
nckentkzi⸗
lnunm nul
Nsnmiin
nnhine /
Sõ
uimimn ſe
Tano nn
ſaneni
mnitu ⸗

circa concupiſcẽtiaſ eſt aliqualiter ma

litia.ꝙ tñ ideo nõ eſt inconninẽtie ire.
Coni ibi. Adhuc nullus Intẽdit ſic

arguere ex motiuo vtriuſq; incontinẽ/
tie. Omnis peccãs cũ delectatiõe ma/
gis peccat qᷓ; peccãs cum triſtitia cete
ris paribus. Sed iracũdus peccat cũ
triſtitia cõcupiſcens aut cũ delectatiõe

quare cetis paribus magiſ peccat cõ

cupiſcẽs q; iracũdus. huius rõis ſup
ponit maioꝛẽ olcaratã.S.hꝛcc.ʒ: hic

autẽ ponit minoꝛẽ.d.ꝙ nullus iniuria

tur triſtatꝰ ꝓ q;to nocet ex triſtitia.qꝛ
hᷣ mõ nocet ivoluntarie.nullus ãt iuo
luntarius operatur iniuſte.q;uis inter
dum operetur iniuſta. triſtat aũt opa

involutarie vno de duobuſ mõis qꝛ

lotaliter involuntarie.vel partim inuo

lũtarie ſicut dicitur de opanoõibus m/·
xtis.S.li?ʒ. c.2. Yra et vo õis irat fa⸗
cit quecũq; facit cũ triſtitia annexa pꝛi

cipio opationis q;uis finis ⁊ vindicte

adeptio ſit cum delectauõe ut.S.li.4*

c& de manſuetudine Sed iniur iãs qui

ſimpliciter voluntarie iniuriatur opat
cun delectatione. quare iracũduſ nõ ẽ

ſumpliciter iniurians ⁊ maxime.quia
quibuſdã iraſci ẽ maxiĩe iuſtũ.hᷣ aũt ĩcõ
tinentia que eſt ꝑꝑ cõcupiſcẽtiã eſſe vi
detur iniuſtitia qꝛ tal eſt ſimplicit᷑ vo/
lũtaria. Hõ eni ẽ concupiſcentia ſicut
ira in qua non eſt iniuria. Jra.n. ẽ ſol
appeti vidicte.vindicta vo ẽ quoddã
iuſtũ nale ut ait tul rethoꝛica ſua cir
ca finẽ pꝛimi libꝛi ⁊ ut notaui.a. lip·

c22. Ex his patet ꝙ concupia magis
habet de ꝓpꝛietate ac ſpeue iiuſtie qᷓ;

ira.⁊ iõ cont ibi. ꝙ quidẽ igit᷑ In/

fert concluſionem ſimł epylogans de
quibuſdã ſupius declar atis.d.qꝙ turpi
oꝛ ẽ mmcontinẽtia que ẽ circa cõcupiaſ

qᷓ; illa que ẽ circa as:⁊ cũ h mãifeſtũ

„ —ℳ „ — „

qm cõtinẽtua ⁊ icõtinẽtia ſimpłr di/
cte ſũt circa cupias ⁊ ðᷣlectatiõeſ coꝛ
poꝛales. ¶Motadũ at ꝙ in bac pte ?

in pcedenti potuit ſumi iuſtũ ⁊ miu⸗
ſtũ dupliciter vno mõ ꝓpꝛie ⁊ alio mõ

ſimilitudinarie. ppꝛie ꝗdẽ ſᷣm ꝙ ꝑ irã

VI

⁊ pꝑ cõcupiſcẽtiã iniuriaꝝ ↄtigit ꝓxio

per irã quidẽ ĩ homicidio. ꝓ cocupucẽ?
tiam vo in adulterio ſimiluudinarie
aũt ſᷣm ꝙ pars ſenſitiua aĩe iniuriatur
pti rationali et intellectuue.q; ira im

pedit aium ne poſſit cernere veꝝ. Et
concupiſcẽtia veneris furat᷑ rone ⁊ in

tellectũ hõis ſapieni. Iſtud ãt imiuſtũ
eſimilitudinariũ nõ pꝛopꝛie dictuʒ ut
.8. li?ecfi· ¶ Lecto 8.

„

nẽtia ſit maius vel minus malũ beſtia

litate. pꝛimo aũt oiſtinguit mam vtra-⸗
runq;.2. diſtinguit habitus m mate/

rias ibi. Haꝝ ãt. ʒ compat iſtos ha

biuus reſpõdes ad qõnẽ ibi. Ainus

aũt beſtialitas ]. Dicit ꝗᷓ pꝛimũ qꝛ dic/⸗

tum ẽ ia ꝙ cõtinẽtia ⁊ incõtinẽtia ſunt
circa delectatiões ⁊ cõcupias coꝛpo-
rales aſſumẽdũ eſt diſtiguere differen
tias ipſaꝝ taliũ delectationũ ſᷣm pꝛin/
cipia eaꝝ quẽ aðm dictũ ẽ. S.e.li.c. .·

baꝝ at ðlectationũ. bee qdẽ ſt hume

ſm pꝛĩcipia qꝛ dependẽt ex rõcinatio/
ne ⁊ electione. Ois aũt motus p rone·
poꝛdinatus ⁊ p electioneʒ pᷣimpatus
vocat᷑ hũanus.hee ẽt ſut nales genere
⁊ magnitudine. genere ꝗdẽ q; na ici
nat generaliter ad buiuſmõi velectati
ones.tãq; ad neceſſariaſ.magnitudie

vero qꝛ tm poſſẽt augeri ꝙ nõ eſiẽt na

turales nec natura ad tãtã q;titatẽ in /
clinat. Sũt ẽt alie delectationes coꝛ/

porales que dicũtur nõ huane.ſed be/
ſtialeſ. hee aũt beſtiales ſũt fʒ ſua pꝛi

cipia que ſũt: vł oꝛbitates ſenſuũ inte/

rioꝝ:vel paſſiões affectuũ que pꝛoue/

mũt vł ex natiuitate mala:vł ex conſu
etudine pꝛaua:vel ſũt egritudines coꝛ

poꝝ.Ex qualibet.n.iſtaxꝝ cauſarũ põt

quis incid ere in cõcupias beſtiales æ
delectationes appetere nõ buanas.
Con ibi.. baꝝ autẽ. Diſtingunt bit/
ſm diſtinctionẽ pꝛedictarum delectati
onum.d. ꝙ tempertia itemperatia

Pſan at. Determina pꝛi
mis quatuoꝛ qoõnibus,.hic de
terminat quintã.ſ.vtrũ buma
na malitia puta. intempatia vł incõti/

ſolũ eſt vel ſ circa pꝛimas haꝝ pꝛedi

ctaruz delectationũ.ſ. circa humanas
ñ circa beſtialeſ.ꝙ ꝓbat per ſignũ ibi
LPꝛopter ꝙ ⁊ beſtias. Dicẽs ꝙ pp
hᷣ ꝙ dictũ eſt ipſas beſtias:nec tẽpera/
tas nec intemperatas eſſe dicimus qꝛ
non verſantur circa delectatiões hũa/

nas.niſi foꝛte dicamus eas eſſe tales

uel tales ᷣm methaphiſicã cõparãdo
vnuʒ genus aĩaliũ ad alteꝝ.dicẽdo ꝙ;
vnum genus differt ab alio cõtumelia
ſicut dicimus poꝛcũ ⁊ ſuẽ eſſe aĩalia
vilioꝛa ⁊c fedioꝛa in guſtu ⁊ ĩ tactu ari
ete ⁊ oue.Dicimuſ etiã ꝙ differt gen
a geneĩ ſẽſinamoꝛia.i. ĩſcipiẽtia.ſicut
dicimuſ aſinũ inſcipientioꝛẽ eſſe equo
⁊ boue ⁊ etid dicimus aliq genꝰ aĩa/
liuʒ vłr ⁊ in omni indiuiduo voꝛax eẽ
ſicut dicimus de cane ⁊ lupo:⁊ h mõ

temperantiã vł intemperantiã interõ

attribuimus ſᷣm metaphoꝛã generibꝰ

ciali ũ. tñ ſecidũ veritatẽ nullũ̃ eſt tẽ⸗
peratum vel intẽperatũ. Hec ẽt hõies

beſtiales ſũt temperati vł intempera
ti. Qð etiã phus ꝓbat ibi. Hõ enim
babet.] qꝛ omnis tẽperatuſ ⁊ ĩtempe

ratus.cõtinẽs ⁊ incõtinens habet ele

ctionez ⁊ rõcinationẽ.ſed beſtialis hõ
ſicut ⁊ beſtia neutrũ habet ſʒ diſceſſit
a rationali natura. quemadmodum
hõies inſanientes. quare nec tempe/
ratus nec intemperatus eſt. Huius ra
tionis ponit minoꝛẽ ⁊ patet.Eſt autẽ

ſciendũ ꝙ nulluſ homo diſcedit a rõna

li natura ſ̃m eẽntiã ⁊ ſᷣm actũ pꝛimuʒ

diſcedit tamẽ ſᷣm vitã pꝛout ptinet ad

actuʒ ſcõm. ſic videlzʒ ꝙ nec regit᷑ ĩtel
lectu.ſed ſolo ſenſu.⁊ h̊ eſt diſceder̃ ⁊
tranſire a rõnali natura ad beſtialem
naturã:qꝛ hominũ genus arte ⁊ rati/
onibus viuit.ut habetur ꝓphemio me/
thaphiſice.beſtie vero ſenſu ymagina
tionibus ⁊ memoꝛijs viuũt. ut habet
ibidem. Conr᷑ ibi. inus at. p̃di⸗/

ctos habitus compat ⁊ qõnem deter/

minat.pꝛimo vero pꝛoponit duas con

cluſiones. 2 pꝛobat alteram ibi. non

enim coꝛꝛuptum. ꝓpꝛima concluſio eſt

ꝙ beſtialitas ẽ minus malum impu/
tabile q; humana malitia. Scòa con
cluſio eſt ꝙ beſtialitas eſt malũ magis
terribile q́; humana malitia. Pꝛimaʒ
cõcluſionẽ pꝛobat quatruplicuer. pꝛi
mo ſic.omnis pꝛauitas hominis hñtiſ
intellectũ extinctũ ẽ minuſ iputabił q;
pꝛauitaſ habeni intellectũ nõ exiictü
ſed depꝛauatuʒ. ſed beſtialitas ẽ pꝛa/
uit as hõis habẽtiſ intellectuʒ extictũ.
qᷓ;tũ ad regimen ⁊ ad vſu.humana vo
malitia eſt pꝛauitas hõis habeni itel
lectuʒ nõ extinctũ:ſʒ depꝛauatũ. quaĩr
beſtialitas eſt minus iputabił.huł ra
tionis ponit minoꝛẽ.d.qꝙ optimũ.i.ps
intellectiua in homine beſtiali nõ ẽ eo
modo coꝛꝛuptũ quomõ coꝛꝛuptũ eſt in
homine humanit᷑ malo.qꝛ in homine

heſtiali coꝛꝛuptũ ẽ:ſic ꝙ nõ bhabet ꝑtẽ

intellectiuã quo ad regimẽ ⁊ ad vſũ.
In homine aũt humanit᷑ malo ẽ vnq;
coꝛꝛuptũ qꝛ deprauatũ.ſʒ nõ extinctũ
qꝛ tał homo habet vtiq; rõis ⁊ electi
onis vſum:maioꝛ aũt huiuſ ratiõis ha
beri põt ex determinaſ.S.li.ʒ.ci c⸗
3. vbi hẽtur ꝙ malũ non imputat᷑ hõi

ad laudẽ ⁊ vituperiũ. ad penã:vł ad

pꝛemiũ niſi ꝓ qᷓ;to ẽ volũtaꝛiũ.hᷣ atũñ
cẽ: miſi ſit pꝛecognitũ ⁊ pᷣuolitũ.Scðo
ibi. Simile aũt Inducitur 2 ratio q
talis eſt. ſicut ſe habet inaĩatũ ad aĩa
tum: ſic ſe habet hõ malus beſtialiter
ad hominẽ humaniter malũ. ſed eſſe
inanimatũ minuſ malũ eſ ᷣm imputa

tionẽ qᷓ; aĩjatum: quare homo beſtialr
malus minus eſt imputabilr maluſ qq

homo humanit᷑ malus.huius rõis po
nit ſolã ↄparationẽ ſimilitudis ex qua
ſũmitur maioꝛ ꝓpoſitio.minoꝛ ãt eſt ꝑ
ſe nota. . ibi. Innocentioꝛ. Indu/

citur ʒ? ratio que talis ẽ. pꝛauitas ho

minis non habẽtis pꝛincipiũ humano
rum opeꝝ eſt innocẽtior q; hñtis:ſed

beſtialitas ẽ pᷣuitas nõ habẽtis ⁊ hu

mana malitia pꝛauitas eſt habentis:

quafr beſtialitas eſt innocentior.huius

raiionis ponit maioꝛez. d.ꝙ pꝛauitas
illa que eſt hõis nõ habeni pꝛincipiũ

mmnopo⸗
ſpucics
anunel
lcpnmt
Nunſis et

ſännunele

inunſtoͤ⸗
nleii Pn
ſi ſehit nn

icbeſualsbe

Calitdinun
llileqj önt
fnbſipns.
öbuwamim

Alnonmaore
0Minleetco
nümalini
iic onn
Ricurimund

Peruerſan 1

lſtizltasin

ppenttus n

Ws lel poti
Snuuſtus ine
Prinellct⸗
WUtperuerſis

nperoppoin

Neuine
ſcik ins .

(e oaciter i

Cnb ncicht

nctmnig

Uuhöneltgr
eimdmelen
Neil dedrsn

Lytonznis
hnlltng

ſenbenntuman

lſeer 1Pora

„ „

änonnes be

—

ur beklk

1

Mmnein
nirbrs oons

terinmedgn

Fadel

(E

ſermings

B
A
NAM
Uimalatini
Sleäbekinne.

shöshin
Wuß ennanni
WWidgee.
nonmebchni
nüamnöcnmi
miiml Rn
üi:ſgnüner
zit bunminde

*

Ignalim
NIi1 PN

1ſebaberiniit

dummenen miß
munui naiictfiif
nanit nuns ur
Eitiſnci⸗
eil nn,,
noenlsz ,
leiſtict

4

—

9

.
4

=

Mugalies l
nuseſiad

Ninn gi
hösönin

H

humanoꝝ operuʒ ſemper ẽ inocẽtioꝛ
ſubaudi q; prauitas habẽtiſ. Iſtud ãt
pꝛincipium eſt intellecius ut habetur
.S. li. 7.c. ʒ.minoꝛ autem eſt euidẽs ex
pꝛemiſſis qꝛ beſtialis homo nõ habet
uſum intellectuſ ⁊ rationis:pꝑ queʒ do
minariſuis opibus poſſit. 4· ibi. ſi⸗/
mile iꝗ Inducit᷑ quarta rõ q taliſeſt.

ſic ſe hẽt imniuſtitia ad homunẽ iniuſtũ

ſic beſtialis hõ ad hominẽ humaniter

malũ:ſed iniuſtitia ẽ minus malũ ipu

tabile q; hõ iniuſtuſ cũ omnibꝰſuis ſuf
fragijs ſũptus.quare ⁊ beſtialiſ hõ q;
hõ humanit᷑ malus. huius rõis ponit

pꝛimo maiozẽ ex illa ſimilitudine. d.
ꝙ ſimłe eſt cõparar̃ beſnalitatẽ ad bu

manã malitid.ſicut comparare iniuſti
tiaʒ ad hominẽ iniuſtũ:· Cmus rõ eſt.

qꝛ ſicut imuſtitia ꝑ ſe ſũpta icludit tin
peruerſam inclinationẽ appetitus ſic
beſtialitas includit ſolaʒ puerſitatem
appetitus nõ aũt peruerſitatẽ intelle

ctus.ſed potius carentiã eiuſ.Et ſicut
hõ iniuſtus includit puerſitatẽ appeti

tus ⁊ intelleciꝰ.Sic hbumana malitia

icludu peruerſitatẽ vtriuſq; quẽadmo
dum per oppoſitũ humana bonitas ĩ/
cludu recutudinẽ viriuſq; ut patet de
diffitiõe vtutis.S.li.2.c.xca ex cõnexi
one pꝛudẽtie ⁊ virtun.S.li.hõec:l? ſe
cundo ponit cõcluſionẽ.d. ꝙ humana
malitia eſt vtrũq;.ſ. ut habiius malus
⁊ ut hõ malus:⁊ ut habẽs appetitũ ꝑ
uerſum ⁊ intellectũ peruerſũ.Et ẽ pe

ius malũ decies milies q;ᷓ beſtialitas

ſic ꝙ homo malus plura mala faciet ĩ/
comparabiliter qᷓ; beſtia mala. macho
metus enim humaniter malus: plura
mala fecit ⁊ ꝓcurauit q; oẽs beſtie ⁊

q; oẽs homines beſtiales. que ⁊ qui

ſuerunt vnq; in mũdo.⁊ eſt rõ qꝛ be/
ſtia ⁊ beſtialis hõ ſolũ nocent viibus

cCorpꝑiſ immediate. hõ vero maluſ no

cet viribus coꝛpis ⁊ aĩe ⁊ nocet me/
diate ⁊ immediate per ſe ⁊ per alios.
(Lectio 9
Irca delectationes ãt. He/

termina quinq; pꝛimiſ qoõni

VII

bus.hic determinat ſextã vtrũ cõtinen
tia et incontinẽtia ſint eadẽ vł diuerſa

cuʒ pſeuerãtia ⁊ mollitie. De hac aũt

queſtione tenet ꝙ nõ ſint eadẽ. ꝙ p-
bat ꝑ quinq; differentiaſ: quaꝝ pꝛimã
ſũmit ex obieci ꝓpꝛijſ æ ꝓxims.2. ex
finibuſ pꝛopꝛijs ibi. Quia t quedã
tertia. Ex bonis ⁊ malis ꝓpꝛijs ibi.
imnino aũt vtiq; QAuartã vero ex

ſoꝛmiſ pprijs ibi. Defficiẽs at quitã

ex ſuperabũdãujs ꝓpꝛijs ibi. Eidet᷑
aũt ⁊ luſiuus. Circa pꝛimã differẽtiã
tradit pꝛimo cõueniẽtiã dictoꝝ quatu /
oꝛ cũ tempãtia ⁊ intemperana penes
materiã.2. ponit differẽtiam intentam

ibi.Honꝝ autẽ bic. Dicit g pꝛimo ꝙ
circa delectatiões ⁊ triſtitias ⁊ delec/⸗

tationum cõcupias ⁊ triſtitiaꝝ fugas
quas patimur p ſenſus tactus:⁊ guſt
⁊ circa quas tempantia ⁊ intemperã
tia determinata eſt eſſe pꝛius.i.ſupꝛa
tractatu de temperãtia circa inqua il/
las paſſiões ẽ vel contingit nos hẽre
dupliciter qꝛ vno mõ cõtingit nos a ſu
gis ⁊ cõcupiſcẽtijs vinci:⁊ victos ta/
les eſſe quibus ⁊ qualibꝰ multi ſũt in
reſiſtendo melioꝛes: ⁊ hoc mõ ſumuſ
incontinẽtes vł molles.alio mõ cõtin/
git nos ſuperare dictas paſſiões ⁊ eẽ
tales quibus multi ſũt in reſiſtẽdo mi/
noꝛes ⁊ inferioꝛes.⁊ hoc mõ ſũt ⁊ cõ
tinenteſ ⁊ pſeuerãteſ. Scoo ibil boꝝ
aũt. Ponit differẽtiã intentã.d. ꝙ de
numero bhoꝝ pꝛedictoꝝ illi qui ſũt et
mouentur:bene vł male circa delecta
tiones:vnus quidẽ eſt cõnnẽs ⁊ alter
incontinẽſ Illi vero qui ſũt ⁊ mouent᷑
circa triſtitias ⁊ eaꝝ fugas:vnus qdẽ
eſt mollis:⁊ alter ꝑpſeueraſ.qꝛ vero cõ
tinẽtia ⁊ pſeuerantia ſut babitus me/⸗

dij quodã modo:ſicut vᷣtus ut.j.eo.li.

ceiʒ? Ideo addit ꝙ iſti duo ẽt habitus
medij ſunt intermedij pluriũ hituum
extremoꝛũ.qꝛ multe ſut maneries icõ
tinẽtie ⁊ mollitiei ⁊ aliarum extremi
tatum innominatarum. ⁊ ſi ꝓ lʒ. lcet
magis homines ſe inclinent ad hitus
deterioꝛes:qui ſũt nobis maiſeſitenes

IISRO

pꝓpter b tñ ñ deſunt alij: q;uiſ min ſint
manifeſi. “
NIc autẽ queritur quare cõti/
nentia ⁊ perſeuertia molli⸗/
ties ⁊ incõtinentia diſtingun
tur p eſſe circa delectatiões ⁊ pꝑ eẽ cir/
ca triſtitiaſ.Et vidẽtur ꝙ h nõ deberet
poni cũ temꝑantia ⁊ intẽperãtia ſint
circa vtraq; ut.j.parte pꝛoxĩa ⁊ nõ di
ſtinguutur quatuoꝛ habitus: duo cir-
ca delectatiões: ⁊ duo circa triſtitias.
ſicut fit hic.dicendũ adhoc ꝙ ſecus eſt
h ⁊ ſecus ibi. quoniam babitus vᷣtutũ
⁊ vitioꝝ determinant᷑ penes opatiõeſ
⁊æ electiones nõ penes paſſioneſ.vnð
ĩ diffinitiõe ᷣtutis ponitur opus.nõ ãt
paſſio ut pʒ.S.li.ꝛ . habitus auteʒ
continẽtie ⁊ incõtinẽtie mollitiei ⁊ ꝑ⸗
ſeuerantie determinant᷑ nõ ſᷣm opatio
nes ſed ſᷣm paſſiones.habent enĩ ſuũ
eſſe in hoc ꝙ eſt moueri vł nõ moueri.
frangi vel non frangi.vinci vel nõ vin/
ci a paſſiõe: ſupare vel non ſuperare.
paſſionem egredi vel nõ egredi ꝑ paſ
ſionem a ratiõe.ut pʒ.S.⁊.j. in mulũ
paſſibus:⁊ iõ qꝛ ſugeꝛe triſtitias ⁊ cõ
cupiſcere delectationes ſunt diſtincte
paſſiones.ideo diſtingunt cõtinẽtiã ⁊
perſeuerantiã molluiẽ ⁊ incontinen/
tiam.qꝛ tñ terminant᷑ ad vnã ⁊ eãdeʒz
operationẽ :iõ non diſtingũt nec red/
dunt duos habitus tẽperantie:nec du
os habituſ intẽperaniie.Coni ibi.lqꝛ
autem quedam. Aſſignat ſcdaʒ diffe
rentiam.pꝛimo repetit materiam tem
perantie ⁊ intemperãtie. 2? tradit mo

dum ſe habendi temperantie ⁊ intem

perantie circa illa ibi.. Supabũdan/
tias quidem.] 3? tradit differentiam ĩ
tentam ibi.Mon eligentium autezʒ.
Dicit ̊ ꝙ quedam de numero delecta
tionũ ſunt neceſſarie:quedam aũt non
ſunt neceſſarie. Meceſſarie quidẽ ſunt
delectationes guſtus ⁊ tactus: ⁊ iſte
neceſſarie ſunt uſq; ad aliquẽ gradum
neceſſarie ⁊ vltra illũ puta ſuperabũ/
dãtie nõ ſunt neceſſarie: ſicut nec def/
fectus ſunt neceſſarij. Similiter auteʒ

diſtinguere poſſumus circa concupias

qꝛ quedam ſunt neceſſarie: quedã nõ
neceſſarie.Et eodẽ modo circa triſtiti
as ⁊ triſtitiaꝝ fugas¶ Sciendum aũt
ꝙ circa omnes iſtas paſſiones neceſ/
ſarias tactus ⁊ guſtus ẽ temperãtia ⁊
intemperantia. Peinde ibi. Supabũ
dantias quidem. Qradit modũ tẽpe/

rantie ⁊ intemperantie circa pᷣdictas

paſſiones.d.ꝙ homo pſequens ſupa/
bundantias delectanonum:⁊ ſaltè de

lectationes ſᷣm ſuperabũdantiaſ ⁊ ꝑp

electionem ⁊ eligens eas ꝓpter ipſas
tanqᷓ; pꝛopter fines:⁊ ꝓpter nihil ali
ud ſuperuemiẽs ẽ intempatus vt viſuʒ
eſt.ſupᷣ tractatu de tempꝑãtia: ⁊ iſte ta
lis neceſſario habet duas malas cõdi
tiones. vnam quidẽ qꝛ nõ eſt penius.
æ aliam qꝛ eſt inſanabilis ut videbi
tur.j.cpꝛoximo.homo vero deficiens
a delectationibus iſus ẽ intemperato
cõtrarie oppoſuꝰ.qui vocatus ẽ inſen
ſibilis ſupᷣ tractatu de temperãtia.me

diuſ autẽ inter ſuperabũdantem ⁊ de/

ficientem dicitur intemperatus.ſimili
ter aũt intelligendum eſt ⁊ dicendum
de illo qui eſt fugiens coꝛpoꝛaleſ triſti

tias:non ꝓpter vinci a paſſione:ſʒ pꝑpp

velle cũ eleciiõe.Eſt.n.tẽpatꝰ⁊ ĩtẽpa/
tus circa delectatones ⁊ triſtitias op

poſitas q;uis minus circa triſtitias.ut
ſupᷣ tractatu ſuo. LZeinde ibi.. Hõ eli

gentium aũt. Ponit intentã differen
tiam inſinuans pꝛimo differẽtiam int
temperatũ ⁊ ite mperatũ ex vna pte.

a continẽtẽ ⁊ incõtinentez perſeuera

tem ⁊ mollem ex altera.qꝛ illi opant᷑

elgentes.iſti aũt non eligentes.⁊ iõ

omnes iſtos dicit eſſe de numero non
eligentium. Dicit g ꝙ aliquis iſtoꝛum
ducitur pꝛopter delectationem qᷓ; iten
dit: ⁊ iſte eſt incõtinens.alier vero du
citur pꝛopter fugam triſtitie quam in/
tendit euader: ⁊ iſte ẽ mollis.qꝛ mol
lis ⁊ incõtinẽs differunt pꝛopꝛijs fini
bus.qꝛ finis inconi mentie eſt pfruitio
delectationis: finis vero mollitiei eſt
euaſio triſtitie.

nojn⸗
Cglacide
reomd
füuawe
Gornan
ninnöckt
ſacnenslde
uidelec.
Pkus ice
ſotusd

Ihmis wa

Poasan
ſefagan
ni perſe
tracus.
cendumg
Motus no.
nimis feme
Ptborſiff
mmaialum

Onmmino ain

Pnam mine
lnt mwleze
Aencennimn
Gpottmnid.
Ppontmmenti
ummequc⸗
bgregg w
cötnenb
gna unpend
ler odtamm
rlognioper

ſupſtisge

aontſonin
Ulruns ſadin

Ganpſeisdkn

nigait

flens gm

Notnere h
rſippmn
legen in
Menperne

ag⸗
RMB
d
rn
taspine
Awinnet
ummtſt
ſwrhüdem
ewen
n
inengaen
mo oNeNA
nis ii
umNNNN

wiwtüin

urmene
Npemimneki

tiene

rmda paſer
ſentigi
nNNS Ii
SNISCAIN
ſo Telceli
1. Poormmd
Gsfinn tin⸗
1 irngenia,
rinimmnſ⸗
lenerarngt

eiaoffi ſt

. 3 .,
is:f⸗ ne⸗

u.

Ic queritur vtrum ſequi dele
ctationẽ ⁊ fugere triſtitiãſint
ouo motus vel vnus. Et argu
itur ꝙ vnicus. qꝛ motus a termino a/
quo ⁊ ad terminum in quẽ ⁊ a cõtra/
rio in cõtrariũ:mõ eſt niſi vnus ut pʒ ðᷣ
aqua:cũ de frigida fit calida.vł de coꝛ
poꝛe cum de ſurſũ tendit deoꝛſũ.ſʒ tri
ſtitia ⁊c delectatio ſũt fᷣmĩ contrarij a/⸗
quo ⁊ in quẽ.quare ab vna ⁊ ad alte
ram nõ eſt niſi vnus motus ⁊ per cõ
ſequens idem ẽ fugere triſtitiã æ per/

ſequi delectationem. In oppoſitum ẽ

pbᷣus. Dicenduʒ ergo cũ eo ꝙ ſũt duo
motus diſtincti penes pꝛincipia: quia

ovmnis tractus diſtingui põt a pulſu ⁊
pulſus a tractatu. ut ꝓbat᷑ 7: phiſicoꝝ

ſed fuga triſtitie ẽ quidẽ pulſuſ ĩ appe
titu.perſequi aũt delectationem ẽ qdã

tractus.quare ſunt diſtincti motus.di/
cendum & ad illud ꝙ obijcitur &iſti

motus no diſtinguntur ſubiecto vł ter/

minis remotis diſtingunt᷑ tñ pꝛincipi
js ⁊ hoc ſufficit ad diſtinctioueʒ motu
um aialium:quales ſunt iſti. Cont ibi.
Omnino auũt.] Ponit tertiam diffe /

rentiam. pꝛimo aũt cõparat incõtinẽ/
tem ⁊æ mollez ad intempatũ. 2. ponit
ad euidentiã intẽte differẽtie triplicẽ
oppoſitionẽ ibi. Intemperatus aũt

2:. ponit intentã differentiã ibi.. Per/

ſeuerare quidẽ.Eirca pꝛimũ intẽdit
pꝛobare ꝙ intemper atus eſt deterioꝛ

incõtinẽti ⁊ hᷣ ſic.oĩs qui operatur ali/

quid turpe nõ cõcupiſcẽs vel ſaltẽ ge
te ⁊ modicum concupiſcens eſt deteri
oꝛ eo qui operatur idem vehementer

coõcupiſcẽs ꝙ apparet. qꝛ deterioꝛ ẽ ꝗ
percutit ſotiũ nõ iratus qᷓ; ſi turbatus
⁊ iratus. ſed intempatus operatur nõ
coõcupiſcẽs vł nõ multũ cõcupiſcẽſ. In
coõtinẽs aũt operatur vehemẽter cõcu/⸗

piſcens quare deterioꝛ eſt intẽperat-

incõtinẽte. Huiꝰ rõis pꝛimo ponit ma
ioꝛẽ ⁊ ſupponit minoꝛẽ declaratã.õ.
eo.liꝰc?6. 2? infert cõcluſionẽ.d.ꝙ ꝑp
H intemperatus eſt deterioꝛ. icõtinẽte

——

tie ut.]

VII

Et addit ꝙ dictoꝝ videlicet mollis ⁊

incõtinentis:vnus motus videtur eſſe
magis mollitiei q; vehemẽtie.quaĩ vi
detur eſſe alia ſpes a ſpetie incõtinen
j.dicetur. Heinde ibi. Intemp
atus aũt. Ponit triplicẽ oppoſitionẽ
d. ꝙ intemperatus opponitur tempa
to:⁊ incõtinenti cõtinẽs ⁊ molli per/

ſeueratiuus HMotandũ ãt ꝙ iſta diffe⸗

renter opponũtur qꝛ temperatus ⁊ ĩ⸗
temperatus habẽt oppoſuionẽ electi
onuʒz. continens autẽ ⁊ icõtinenſ hñt
ydempritatem electionũ.Sed hñt op
poſitionem firmitatis ⁊ infirmitatis
que poſſet reduci ad oppoſitionẽ que
eſt inter magis ⁊ minus:qꝛ vterq; ba
bet aliquem gradum firmitatis in ra
tione ⁊ election e:ſed gradus inconti/
nentis eſt inſufficiens ad immanẽduʒ

rationi ⁊ electioni.gradus autẽ fir mi

tatis continentis eſt ad hoc ſufficieni
perſeuerantia vero ⁊ mollities vidẽt᷑
opponi ſecũdum naturã cõtradictarũ
quia videntur opponi penes ſtare ?
non ſtare. penes non vinci ⁊ vinci.
Con ibi.. Perſeuerare quidem po
nit differentiam intentaʒ d. ꝙ pſeue⸗
rantia ⁊ cõtinentia differũt. pꝛimo qꝛ
perſeuerare eſt detinere ⁊ ſuſtiner pu
gnam. ſed nõ cõtrapugnaĩ. continere
vero ſecũdum continentia conſiſtu in
hoc ꝙ eſt contrapugnare ⁊ ſuperaĩ̃.⁊
ideo comparant᷑ ſicut illud cuius eẽ cõ
ſiſtit in nõ vinci ꝙ pertinz ad perſeue

rantiã.⁊ illud ; cõſiſtit in vincere ꝓꝑ
tinet ad continẽtiã. &t ideo ſcðo diſſe

runt qꝛ continentia eſt eligibiloꝛ ⁊ no
bilioꝛ. perſeuerantia vero quis ſit bo/⸗

na eſt minus eligibik ⁊ minus nobiliſ
Notandum ꝙ phᷣus dat intelligi cõ

parationem vᷣm pꝛauitatẽ inter mollẽ
æ incontinẽtem ex duobus.ſ.ex cõpa/

ratione continentie ⁊ perſeuerantie:
⁊ ex oppoſitione ſuperius expoſita tñ
iſtam comparationẽ tacuit tãq́; dubiã

Et ideo de hᷣ fiat queſtio.Coni ibil de
ficiens autẽ aſſignat quartam differẽ

tiam. Et circa h̊ pꝛimo ponit mzaum

LIBRO

mollis.2: moð incontinentis ibi. Si
milit᷑ autẽ Eſt autẽ ſciendũ ꝙ molł
⁊ incõtinẽs differũt foꝛmaliter p hoc
ꝙ incõtinẽs vincit᷑.mollis ãt nõ ꝓpꝛie
vincitur.ſʒ deficit. Dicit ̊ᷣ phᷣus ꝙ hõ
deficiẽs liu hijs ad que multi ↄtendũt
⁊ reſiſtẽ poſſũt:mollis eſt ⁊ delicatus
Qsð eni ſit mollis per ſe pʒ.ꝙ aũt deli

catus apparet qꝛ mollities ẽ quedam

delitia ⁊ delitia quedã mollities.ſʒ vi
detur ꝙ delitia ſit cõditio coꝛpis.mol
lities aũt ſit diſpoſitio animi ſequens
diſpoſitionẽ coꝛpoꝛis vᷣbi gtia. Ille di
citur mollis qui veſtimẽtuzʒ trabit per
puluerẽ ⁊ lutũ ut nõ laboꝛet fm ed tri
ſtitiam que accideret p leuar̃ veſtimẽ
tum. ⁊ iſte imiatur laborantem ⁊ in
firmũ.qᷓ;is nõ ſit infirmus ⁊ nõ eſti/
matur eẽ miſer qᷓ;uis ſit ſimił᷑ miſero.
Impotẽs eni dicuur mif. Iſte vo mol
lis in geſtu ſuo q;iis nõ ſit ĩpotẽs ẽ tñ
ſimilis impotẽti. Heinde ibi. Simiłr
aũt Tradit modũ incontinẽtis.d.ꝙ
ſimiliter ſe habet humana conditio 2
continẽtiã ⁊ incõtinẽtiã q;tuʒ ad h.ſ.
ꝙ ſicut ſe habẽt pſeuerãs ⁊ molł ad ᷣ
ficere.ſic ſe habẽt cõtinens ⁊ inconti
nens ad vinci.tñ ſẽper in hoc differũt
qꝛ mollis dicitur deficẽ Incõtinẽs ãt
vinci:⁊ ideo ſi quiſ vincitur a foꝛtibuſ
⁊ ſuperexcellentibꝰtriſtitijs ⁊ delecta
tionibus nõ ẽ admirabile nec reputa/
ri debet mollis vel incõtinẽs: ſed ẽ cõ

donabilis.i.dignus cõdonatione idul

gentia ⁊ venia.Si tamẽ ſit ↄtendens
⁊ nõ eligens ſicut intemperatus quẽ /
admodũ refert thodoctus ꝙ philote/
tes percuſſus a vipera temptauit ſe de
fendere ſi potuiſſet. t quẽadmodũ qͥ
dam mulier nomine malope a tarqui/
no pcuſſa tẽptauit reſiſtẽ qᷓ;uiſ nõ po
tuerit.Et quẽadmodũ aliqui tẽptãteſ
cõtinere riſum repente efundũt ⁊ pꝛũ
punt in riſũ ð pꝛopꝛiã volũtatẽ quale
accidẽs cõtigit iuueni canophãto qui
riſit inuoluntarie uiſis verẽdis patris
ſii. Non ſicut ille cham qui verẽda pa

tris ſui noe cum riſu voluit oſtẽdẽ fra⸗

tribus ſuis. Iſti inqᷓ; qui a ſoꝛtibuſ paſ
ſionibus vincuntur ſic ꝙ nullus cõtra/
tenderet: nõ dicuntur incõtinẽtes vel
molles:ſed ſi quis vincitur ab hijs cõ
cupiſcẽtijs a quibus multi poſſũt abſti
nere:⁊ ipſe nõ põt ↄᷣtendẽ dicitur icõ
tinens duabus tñ cõditionibus obᷣua
tis.vna quideʒ generis ſic videlicet q
nõ ſit mulier vel quaſi mulier.altera

diſpoſitioniſ ſic ꝙ nõ ducat᷑ ꝓpter egri

tudinẽ:qꝛ in hijs caſibus nõ diceretur
incontinẽs. bi gtia. qᷓ;tum ad genus
refertur ꝙ in ſitaꝝ regibus ẽ mollities
⁊ cõplexio muliebꝛis diſtans a cõditi
one virili:ſicut femininũ diſtat a maſ⸗/
culino. Et idcirco tales non dicuntur
molles moraliter ſed potiuſ naturalit᷑.
Eſt aũt ſcienduz ꝙ vinci ⁊ deficẽ pꝑ b

diferũt qꝛ qui viĩcit ↄpugnat ꝓuocan
do adhoꝛtãdo ⁊ ſtimulãdo ſe ipſu ad

nõ ſequẽdum paſſionẽ.qui autẽ deficit
nõ cõtrapngnat:nec ſe ipſũ pꝛouocat

ut paſſioni reſiſtat. ãbo autẽ eligũt:ſʒ

qui vincitur conatur imanere electioni
qui aũt deficit ſine conatu ab electiõe
recedit.Conr ibi.. Nidet᷑ aũt luſiuuſ
Aſſignat quitã differentiam que cõſi
ſtit in h ꝙ mollis tendit ĩ ſupabũdãtiã

quietis.incontinenſ autẽ in ſupabudã

tiam voluptadᷣ:· Pꝛimo tradit moð

mollitiei.2 incõunẽtie ibi. Incotinẽ

tia autẽ] Bicit g̊ pꝛimo ꝙ homo luſi⸗
uus ludo deditus videtur eſſe intepe/

ratuſ.tamẽ verius eſt mollis.luſus.n.

vel ludus eſt quedã remiſſio vite.ſi m
ludus fiat ad quietem.ſi eni fieret ad

exercitium ſicut tirocimia ⁊ aſtiludia
nõ eſſet mollities:qꝛ ad ſuperabundãa

tiam hanc videlicet quietis eſt luſiuus
qui eſt mollis. ludere eniʒ ad ſcaccos

vel ludis muliebꝛibus inſiſter pertinz

ad mollẽ qui ſequit moꝛes muliebꝛes

Seinde ibi. Incõtinẽtia aũt Cra/

dit moð incontinẽtie q;tũ ad ſuꝑpabun
dantiã ⁊ h facit diuidendo incominen
tiam in duas ſpeties.pꝛimo ergo poit
illam diuiſionem. ſecũdo declarat alte
ram partẽ ibi.. Quidam enim.ʒ· al

muntbi
ppuumne
ſeo nage
titras,9
eſtcöllin
fnmmnnb
ln ſn
len jell
mnefenenon
nocmnilin
iinmni
Delueſbil
innini
lnijqdi
Nhiltauiſue⸗
Utlantarae
Utllan.cp
frunrampen
ſeipſosu
popüer
ſione ſiue
bills pe
tatez ſuaz.
felur oebili
ſnde ibi./A
lii ouuuſons
lonintbus 4
Muonne euenn
ndarga
lelvnmnes n.
iwönnentia
uriſe.Coln⸗
Uurineperre
Ueesmolsn
Nelancolare⸗
Nhenemezp
ulmni popte
ncſan Ete

Pletisfantat

Cilwunmo

önan

itcopnszn
Ofrmurm
dgueß
wwislietpee

ſfaennen n

miſri
Nitgnle
Smari
N Amnänni
MGinnback
Aſnitin
Hai Me
Dwacni en
Saibesnoden
Enghrsinl
ins MnSni
mmmi Mu
motaesde
erſed oununt

ee
1t ſmäcet

nu.: ecſe N

. id ickk.

nrinut
tinenuntit
iti Aferemiung
Estencl iſhii
Mönmineid.
cninogn
õ
lartinniinn
iei n

1
ſcn mmmd

lnesg i

teram ibi.. Maxie aũt acuti·] Biclit
ergo pꝛimo ꝙ incontinẽtie due ſut ſpe
ties.vna que dicitur irrefrenatio. alt᷑a

debilitas. Incõtinẽtes aũt ex debilita

te ſũt cõſiliantes:ſed poſt cõſiliuʒ non
immanent hijs de quibus ſũt cõſiliati
ꝓpter paſſionẽ ſuperueniẽtezʒ ⁊ debili
tatem pᷣexiſtentẽ. Incõtinẽtes aũt ex
irrefrenatione doicunt᷑ a paſſiõe ꝓpter
nõ conſiliari qꝛ cito mouentur añ diffi
nitionem cõſilij ad ea que cõcupiſcunt
Seinde ibi. Quidã enim] Seclarat
incõtinẽtiã debilit atis ꝑ q;daʒ caute/
lam q; quidã adhibent infirmitati ⁊
debilitati ſue: quidã enim qui nũdum
nitillantur a cõcupiſcẽtia ac ſi eſſent pᷣ/⸗
titillati.ſic pꝛeſentientes ⁊ pꝛeſciẽtes
futuram pugnaʒ cõcupie aĩ titillanũ ⁊
ſe ipſos pꝛeſciſcitantes ⁊ rõcinatiõeʒ
pꝛopꝛiã exercentes nõ vincũtur a paſ
ſione ſiue paſſio ſit triſtis ſiue delecta/
bilis.⁊ per bᷣ ipſi caute iuuant debili/

tateʒ ſuaʒ:qꝛ niſi futura titillatio pᷣſci

retur:debiliſ eoꝝ electio viceretur.de
inde ibi.. AHaxime autẽ Declarat
altã diuiſiõia pteʒ oſtẽdẽs in quibus
hominibus ⁊ ex quibus cauſis poteſt
maxime euenire incontinẽtia effrena/
ta.Dicit ̊ ꝙ acuti.i.cołrici ⁊ melãco
lici homines maxime ſũt incõtinẽtes:
ᷣm incõtinentiam effrenatã Cauſe vᷣo
ſunt iſte. Cołrici nãq; ſunt irrefrenati
maxime per velocitatẽ. habent eni ve

loces motus pꝛe ceteris bominibus.
melancolici vero ſunt effrenati ꝓpter

vebementiaʒ paſſionis ⁊ ñ expectant
rationẽ pꝛopter h̊ ꝙ ſequũt᷑ maxime

fantaſiam. Eſt enim ſciendum pꝛimo

ꝙ ſenſus fantaſia ⁊ appꝛehẽſio rei de

lectabił mouet appetituʒ ſenſitiuũ ad

cuiuſ motum mouet᷑ ⁊ patitur coꝛpus
ut ſupᷣ tractatu de tẽperãtia.ad motũ
aũt coꝛpoꝛis ᷣm magis ⁊ minuſ auge
tur ⁊ firmatur motus ⁊ paſſio appeti
ius. quare Fʒz differentias motuũ coꝛ/

poꝛis licet poſterioꝝ ſequũt᷑ finaliter

differentie modi motuuʒ appetitus

VI

qᷓuis iſti pꝛiores fuerint. Et ideo ſciẽ
dum. 2 ꝙ qꝛ colera eſt calida ⁊ ſicca
melancolica vo frigida ⁊ ſicca.ſaguis
vero calidus ⁊æ humidus: fleuma fri/
gidũ ⁊ humidũ:bic ẽ ꝙ impꝛeſſio per

