minuit: nec excludit.vt pʒ ſupꝛa ex diꝛ
ctis tullij.gᷓ inter foꝛtunas huiꝰ vite pᷣt

haberi tał felicitas¶ Mer h ad argu/

meẽta dõ. ꝙ argum̃ta ꝓbãtia negatiuã

ꝓbãt de felicitate pᷣmiatoꝛia. reliqua

ſũt contra.

po de meritoꝛia.⁊ idðo nec iſta nec illa

xp̃iane t
veꝝ repugnat vo.vt dem eſt ſupꝛa.ſed

Aueſtio. 3zi.
E2·. arguit᷑.ꝙ intẽtio pbᷣi re
pugnet fidei.Pꝛĩo qꝛ dicu
felicitatẽ:vel haberi vel inꝗ
nari ex carẽtia ꝓlis vel pulchꝛitudinii
vel ſbᷣe tpał.fides ãt dicit oppoſitum
2 qꝛ2 dicit felicitatẽ ab hoĩe.fides ãt
dicit eã eſſe a deo. ʒ: qꝛ dicit moꝛtuũ
nõ eẽ felicẽ:⁊ nõ viuerę ⁊ nõ opari.fi
deſ ãt dicit oppoſi ir e ſi loquat ð
felicitate meritoꝛia.dicit ꝙ felicitas ñ
ẽ appetibił ꝓpt᷑ alteꝝ.fiðs ãt dicit op
poſitũ de felicitate meritoꝛia: qꝛ dicit
illã appetibilẽ eẽ ꝓpter vitã eternam
Iteꝝ dicit felicitatẽ nõ eſſe laudabi⸗/
E qð tñ ẽ fłʒ vt videt᷑ de felicitate me
ritoꝛia ſᷣm faege loquat de pᷣmi
atoꝛia dicit ꝙ illa bʒ finẽ: ⁊ ꝙ ſecũ pa
uit᷑ multa mala.fides ãt dicit oppoſuũ
quare in płibꝰ repugnare videt᷑ ſidei
Sz in oppoſitũ ẽ.qꝛ nullum

poſitio fidei ẽ vera ⁊ poſitio phᷣi vera

ipᷣe nãq; ꝑ as rões demõſtrauit ißam

eẽ veram. quare iſta nõ repugnat illi.
bicendũ. ꝙ phᷣs loꝗtur de felicitate
meritoꝛia nõ de pᷣmiatoꝛia de felicita/
te vite huiꝰ nõ de felicitate alteriꝰ.Et
fᷣm hoc dico ꝙ poſitio eius cõcoꝛdat p
oĩa fidei xpᷣiane.Qð declaro ſic.omis
poſitio cõcoꝛdat fidei xpᷣiane que po⸗
nit felicitatẽ meritoꝛiã in hac vita: ta
lẽ que nõ excludit mala penalia: ſʒ ex
cludit mala culpabilia: que nõ ĩcludit
oĩa bona:quibus hõ dign eſt:⁊ inclu
dit bona per que dign eſt:que nõ im
plet deſideria nec bʒ cõpleta gaudia
iſtud apparet.qꝛ fides xpᷣiana talẽ fe

licitatẽ ponit in vita iſta ⁊ nullã aliaz

ſed poſuio phi talẽ ponit felicitateʒ æ

nullã aliam. g quãtum ad illã concoꝛ

dat per oĩa vᷣtati ⁊ fidei xpᷣ·iane.Aſ/
ſũptũ ꝓbatur quãtũ ad ſingulas ptes
pꝛio quidẽ ꝙ nõ excludat mala pena
lia.Dicit enĩ in lcõe iſta ꝙ felicẽ infoꝛ
tunia tribulãt:turbãt:⁊ contriſtãt. In
hijs tñ ſemp refulget bonũ. 2? ꝙ iſta
felicitas excludat mala culpabilia.pʒ

6
ſut
cuc
nor
o
6
ſel
t
ge
noh
ho
ſeboa
vonm
berali
eriu
Pbat⸗
1
Tim
ſelie
dign
dicn
1b
got
Holi
Nulio.
perimn
ſept
lenn pa
ſcentoi
Mrsrf
tinweſe
Aperop⸗
neri ſc
lluwrng
Onnesſuo

Kln
Neen le
Uunulatch
numngeſ⸗

Wreſtin
kigde
e
Alcin
Loppofn
ieſii
it di

iſiant;
gkicngj
ürcten
o dot
miannn
eſe lncedi
ſeliataren
Nalai de
eagſtäͤ
dont pi
Me idn i
iign
ickſupn
Nſnophin
niruittian
nngn li.
mde nu
nnte allai
is cocrin
lro ſicii
iane que po,
nbac vua: ia
NeNai

e dd Wde

Ne lgen
3 engu
zes mani
1ita ii
oriſeictni

õ

jaſgand
äa in
S
i1 Ni)
i tn
ianl ttliß

qꝛ quecũ culpabilia ſut mala odibi
lia ⁊ indecentia: ſed talis felicitas ex

cludit cũcta talia.vñ phᷣs ait.ꝙ felix a
moꝛe vel timoꝛe pulſatꝰ nũquã opabi
tur odibilia:vel mala:vel indecẽtia.
3 q non includat oĩa bona: quibus

felix ⁊ virtuoſus dign eſt. patet.qꝛ di

cit. j.li. 4? ꝙ virtuti pfecte non fiet di/

gnus honoꝛ:ᷣ eſt non reddetu ei tan
1us honoꝛ: qᷓto virtus digna eſt. ¶ IAtẽ

capło de liberalitate dicit. ꝙ popula/

res accuſant foꝛtunã.qꝛ maxie dignis

Al.

—

non tribuit bona ſua. Intendens ꝙ li

beralis dignus eſt maioꝛib diuitijs qᷓ
exiſtunt ei. ¶ Item hᷣ idẽ videt᷑ ꝑ iam

ꝓbata.ꝙ bonus homo dignuſ eſt pace

⁊æ quiete.⁊ tñ boni ſepe inquietantur

2 impugnãtur. vt dicit pbs. 4* tal
felicitas includat bona per que felix

dignus ẽ omni bono pꝛemio. patzʒ. qꝛ
dici ſupꝛa vᷣm virtutẽ operatur bonũ
bene ⁊ ſemper:ſed talis dignus eſt
oĩ pᷣmio.ſi eni qui pugnant ⁊ vincunt

in olimpiadibꝰ coꝛonatiõe digni ſunt
multo magis illi qui in tota vita ſua o

perãtur bonũ ⁊ bene ⁊ indeſinẽter.
e ꝙ talis felicitas non cõpleat deſi⸗
deria. patet.qꝛ oĩs felix in hac vita ðᷣ
ſiderat oẽs pentes:⁊ pꝛopinquos:ne
potes:⁊ filios:cõciues:⁊ quoſcũq; ꝓ
ximos eſſe ſicut ipᷣe ea appa⸗/⸗
ret per oppoſitũ.qꝛ mala ⁊ ĩſoꝛtunia
generãt ſibi diſplicentiaʒ.vt ppᷣs dicit

in littera:ſʒ nullus eſt in hac vita hñs

om nes ſuos tales.tũc enĩ ſequeretur

ſtem qꝛ cuicũq; felici ĩ ꝓpꝛia perſo
na multa cõtingunt cõtra eius deſide
rium. qꝛ vel coꝛpus erit minus debile
vel aliqualiter inclinabitur aduerſus
ſpũm. 6? ꝙ talis felicitas non habe/
at cõpleta gaudia. patet. quia ſi babʒ
aliquas triſtitias: non habet gaudia il
lis oppoſita:ſed felix ᷣm pvᷣm recipit
triſtitias:licet ñ frangat᷑ per eas.qua
re ſʒ phᷣm talis felicitas non habet cõ
pleta gaudia. Et ſic patet. ꝙ felicitas
meritoꝛia in hac vita vt deſcripta per

* ito vno felice eẽmus oẽs felices

Ariſto. eſt illa eadẽ ⁊ talis que qua

lis eſt ſᷣm fidem: ſic poſitio philoſo

phi concoꝛs eſt poſitioni fidei. ¶ i
cendum ergo ad argumenta in oppo

ſituz. ad pꝛimum ꝙ philoſophus dicit
ex defectu iſtoꝛum coꝛpoꝛalium a ex/

terioꝛum bonoꝛum:inquinari felicita
tem: quantum ad aliqua opera exte/
rioꝛa que poſſunt eſſe bona ⁊ ſtudioſa
que tamen non ſunt de eſſe felicitans
vt viſum eſt ſupꝛa. pauper enim non
poteſt elimoſinaz dare in exterioꝛi eſ
fectu. quare nec habet decoꝛem felici

tatis:qui pꝛouenit ex elimoſinarũ lar

gitione. ſimiliter bona educatio ad ho
noꝛem ⁊ cultum dei: habet quendam
decoꝛem quo carent illi qui ſunt ſine

pꝛole. Item conſolari infirmum vel a

micum ex coꝛpoꝛali pꝛeſentia babet
quendam decoꝛem quo carent illi qui
ſunt ſic defoꝛmes ſpecie ꝙ eoꝛum pꝛe

ſentia magis deſolaretur q; conſolare

tur infirmum: ⁊ ſic de alijs que ſecun
dum philoſophum: ᷣm ſe appetenda
non ſunt:ſed pꝛopter ſinem ad quem
vtilia ſunt. hec ꝗt euidenter cõcoꝛdãt
fidei xpᷣiane. ¶ Ad ſecundum dicen/
dum ſicut dictuz eſt. ꝙ philoſophus di
cit felicitatem eſſe ab bomine:non ne

gat tamen ipſam eſſe a deo.fides au⸗

tẽ dicit ipſam eſſe ab bomine ⁊ a deo
pꝛimum per philoſophuʒ affirmatur.

ſcõm autem non negatur. (Ad ter/

cium dicendum. ꝙ fides dicit felicita⸗
tem meritoꝛiam non eſſe poſt moꝛtem

ſed ſolam pꝛemiatoꝛiã. philoſophus

autem veritati fidei concoꝛdans dicit
felicitatem de qua loquumur non eſſe
poſt moꝛtem. de pꝛemiatoꝛia vero:qꝛ
eam non nouerat tacuit: melius repu
tans tacere de incognidᷣ q; aligd teme

re à ſine pꝛobatione dicere. (Ad

quartum dicendum.ꝙ loquitur de me
ritoꝛia. d. autem ipſam non eſſe appe
tibilem pꝛopter alterum non negauit
p̃ᷣmiatoꝛiã.¶Mꝛopt᷑ qð ſciẽdũ.qꝙ ali⸗/

gqd appeti ꝓpf alteꝝn p̃t itelligi dupkr
pꝛĩo: ꝓpt᷑ alteꝝ alteriſpẽi vł geneis

—

LIIBRO

Alio: ꝓpt alteꝝ eiuſdem ſpẽi:qꝛ ipᷣm
met ĩipſcm apperit᷑ ꝓpt ipᷣmmet pfectũ
ſicut amare deũ ĩ hac vita appetit᷑ tã/
quã ĩpfectũ ꝓpt᷑ amare deũ ĩ eina vi⸗/
ta ĩ qua erit pfcm̃.Hõ dico ꝙ płs in
tendit ꝙ opatio pfectiſſime tuſ ĩ qua

poſuit eẽntiã felicitat᷑ nõ eſt appetibił

ꝓpt᷑ opatiõem aliã:vel ꝓpt᷑ bitũ:vł ꝓ
pter aliꝗd alteꝝ natũ iherẽ hoĩ. Non
tñ ĩtẽdit negare ꝗn opatio pfciſſime s
tuñ erit appetibił.22 mõ ꝓpt alteꝝ:qꝛ
ipᷣa opatio minꝰ pfecta ẽ appetibit p/
pter ip̃am maxie pfcam. hᷣ ãt nõ repu
gnat fidei xpᷣiane:qm̃ opatio caritatis
ĩ vita iſta ẽ optia:ſʒ melioꝛ erit ĩ et᷑na
vita:vbi erit pꝛicipałr fruitiua vltio fi
ne(¶ Ad ꝗqntũ dõ.q i pe dicit veꝝ: nec
fides dicit oppoſitũ ſicut videbit᷑ß inſe

quẽti lectõe ¶ Ad ſextũ dð. ꝙ nõ loꝗt᷑
de pꝛemiatoꝛia ⁊ ſic ceſſat illa duo ob
iecta. Lectio.x.

phłᷣs iueſtigauit felicitat᷑ ſtabi

te. Pꝛio oppõit in qõne.2 rdet ibi
Lmaifeſtü eni Hicit igit᷑.ꝙ hijs deter
minaſ ſcʒ felicitaſᷣ òſcriptiõe:clitate
⁊ ſtabilitate. Scrutemur de ipa felici
tate.vtꝝ ſit de numero bonoꝝ lauda⸗/
biliũ: vel magis de numero bhonorabi
liũ¶ Eeide ibil maĩfeſtuz ei ꝛobat
felicitatẽ nõ eẽ laudabilẽ ſex rõibꝰ. 2
ibil videt᷑ ãt oẽ maifeſtũ ãt q ibij
videf ãt ⁊ eudoxꝰ E? ibil laus ꝗdẽ eij
ibil videt᷑ ãt ita hfe] Pꝛia at rõ ta
lis ẽ.oẽ laudabile ẽ pᷣtꝰ:ſʒ felicitas ñ ẽ
vtꝰ.quaẽ ñ ẽ laudabił. ſola mioꝛ põit᷑
ĩ Famaioꝛ ãt declarabit ĩ rõne 2“¶n
det᷑ ãt 22 rõ tał ẽ.oẽ laudabile: ẽ lau
dabile ĩ eẽ aliꝗd tale aptũ natũ bñ ſe

hr̃e ad aliõ bonũ maiꝰ ſtudioſiꝰ: ſed

felicitas nõ ẽ tał:nec ꝗᷓ laudabił.ma⸗/
ioꝛ declarat᷑ iductiue pꝑ phᷣm dicẽtẽ q;
videt᷑ eẽ laudabile eẽ in quale ꝗd. hᷣ ẽ
p aliquã qualitatẽ ip̃ʒ diſponẽtẽ ad a
liꝗd aliud bñ ſe hre:⁊ ĩ laudari. Ju
ſt enĩ ⁊ virilẽ ⁊ vłr bonũ honeſtũ: ⁊
oẽm vᷣtutẽ laudamꝰ:qꝛ ſũt quedã qua

Etermina t bijs · Poſt5

litatẽ.h̊ iueſtigat eiꝰ dignita/

laudari. qꝛ dixit eam melioꝛẽ cũciᷣ lau

lia vel qualitates 1 bõe diſpõnes ad

aliqua alia ꝓpt᷑ que dicũt᷑ laudabilia.

puta ꝓpt᷑ opa⁊ ꝓpt᷑ actꝰ:ſiłi mõ ⁊ foꝛ

t᷑ẽ coꝛpe ⁊ curſoꝛẽ velocẽ ⁊ alioꝝ vnũ

quẽq; ꝗ tales ſũt vel ĩ aĩa vel in coꝛpe
laudamꝰ ⁊ in h qð ẽ qualẽ quẽdã na⸗/
tũ eẽ ⁊ aptũ bñ ſe hĩe ad bonũ op et
ſtudioſũ. Qðò ãt felicitas nõ ſit tał ap/
paret qꝛ nõ dicit qualitatẽ hitualẽ ſᷣm
actiõem et opatiõem et qꝛ nõ oꝛdiat

ad bññ ſe hĩe reſpectu melioꝛis opatõ
nis AHaifeſtũ ãt ʒ? rõ.nullũ lauda⸗/

bile ẽ de numero optimoꝝ:ſʒ felicitas
ẽ de tali numero.quaẽ felicitaſ ñ ẽ lau
dabił. Huiꝰ rönis pꝛio põit et ꝓbat
maioꝛẽ.2· ĩfert cõcluſiõem ibi Nulłꝰ
enĩ ſelicitatẽ pꝛio ꝗ dicit maĩfeſtuz eẽ
felicitatẽ nõ eẽ laudabilẽ ex hijſ laudi
b' que fiũt circa deos ꝗ nullo mõ ſunt
laudabiles.qð pbat ex quodã diſcõue
niẽti et diſſono laudi:et ex quodã cõſo
no laudi: diſſonũ laudi ẽ deriſio.ipᷣi tñ
dij vidẽt᷑ deriſibiles ſi laudant᷑ magis
q́; laudabiles relati nob: ꝗ et laudari
et vitupari debemꝰ.Cõſonũ ãt laudi ẽ
p relatiõem ad aliꝗd alteꝝ. hᷣ ãt repu

gnat dijs ꝗ nec oꝛdiari nec referri pñt

ad aliqð magis bonũ. Ex ꝗb' ſeꝗtur
maioꝛ ꝓpoſitio ꝙ nullũ de numero bo
noꝝ optioꝝ ẽ laudabile. qꝛ talia non
pñt ad mehoꝛa referri:ſʒ lʒ eoꝝ nõ ſit
laus.eſt iñ eoꝝ ꝓ laude aliꝗd mar et
meliꝰ et diuiniꝰ laude. puta biificatio
deos eĩ et viros diuiniſſimos et bona
dina btĩficamꝰ.quaẽ cõtigit ꝙ nullꝰ fe
licẽ laudat:quẽadmodũ laudat iuſtu,z
ſʒ vt mar et diuiniꝰet vt meliꝰ bificat
igdet᷑ ãt eudoxꝰ ꝗꝰ rõ illud ẽ attri⸗
buẽdũ felicitati ꝙ eudoxꝰ pvᷣs attribu
it voluptati ꝗ putauit voluptatẽ eẽ fe⸗
licitatẽ.ſʒ ille attribuit voluptati non
dabilibꝰ.talẽ ãt dixit eẽ deũ et ꝑ ſe bo
nũ. ad hᷣ ei cetera dixit debere referri
LLaus ꝗdẽ eĩ ? rõ tał ẽ in qua ſignã

ter ꝓbatur ꝙ fuit ſuppoſitum in rõne

pꝛima ſcʒ ꝙ ſolius vᷣtutis ſit laus per

qð habetur ꝙ non ſu felicitatis.ar⸗

17
.⸗ —

t
vonol
kopen

operato
cero
n
tc⸗
ſed
ſbctni
nichto⸗
tſitre
Hig
fincor
et aiel
ne exc
Cbant.
ſeichen
kie id
feimes
nobon
eki
neles
abi
iſt
tirt.
ilMe
ertbn
biletenan
ſut weet

wißeg
MAnd

7
R
7
7

ine

latselau
gigs
Gonleßgi
lichmͤzen
ſucpemofel
ſicepäſkift.
lilwtii
Punpicginte
ne wolüti
elauaghe E
a
ſün dopkr⸗
gcoſeſtöede
ſilter lobp

lürez
ähi
Unorfe
ni
1 5 e

. cin,

bonäcen

ſtäkn,
Kkimeifn
P nöni
alasgi
Wlad,
Pyehmns
nliilen
ahhe

mmiſeſa ii.

er biſt lund
llo wöſm
wdä di
er qootici
ienſoii
dat
:gerluann
üilac;
n bäſep
enimpit
Etn
emumerod⸗
Olalu n
Feop oſt
lad nab en
A ie
Don
grrl
iſwan un
innel bi
födten
md
u onnuiif⸗

i fobNAN
nneliddan

ziant
inen
zuken guin
gimnn
zunsſtln
ſrfcidis

lka ? patet.

ij⸗

guit ſic. illius ẽ laus:et àb illo dicit

homo laudabitł᷑ a quo hõ eſt operatoꝛ

vł operatiuꝰ bonoꝝ:ſʒ a virtute hõ ðꝛ
operatoꝛ bonoꝝ. laudes ei ſũt ĩſpectu

opeꝝ coꝛpaliũ: vł aĩal iuz dcõꝝ ab aĩa
igit ſoliꝰ gtu ẽ laus. Wu rõis pꝛĩo

põit cõcluſiõez que ſũmẽda ẽ cũ exclu

ſiõe. Picit ̊ ꝙ laus ẽ vᷣtuns ſolius.2·.
ſbdit mioꝛẽ.d.ꝙ hac puta vᷣtute hoĩes
dicũt᷑ operatoẽs bonoꝝ opeꝝ.laudes
ãt ſũt reſpectu opeꝝ.nõ ꝙ ipᷣa laudãt
ſʒ hitꝰ ꝓpt illa.Sicit g̊.ꝙ ĩſpectu ope

rũ tã coꝛpaliũ ſicut ẽ currẽ:vel e.

re ⁊ aĩaliũ. puta ĩtelligẽ ⁊ velle: e

inde excuſãs ſe de maioꝛi certitudine

ſubdit.ꝙ b idẽ magis ppꝛiũ ẽ certifica

re ĩthoꝛibꝰ poedᷣ: q circa laudes ma
xiĩe ĩſudauerũt. Mob ãt ſufficit mani⸗/

ro bonoꝝ bonoꝛabiliñ ⁊ pfectoꝝl Ai
det ãt 6 rõ tał ẽ. Mullũ pꝛincipiũ fi
nale ẽ laudabile:ſʒ honoꝛabile ⁊ dei
ficabile: ſʒ felicitas ẽ pꝛĩcipiuzʒ finale

ii. cã finał:cuiꝰ gra ceteẽa oĩa hoĩeſ ap

petũt ⁊ operãt᷑.quare ipᷣa nõ ẽ lauda
bił. aioꝛ nõ põit᷑ in a:ſʒ ſuppõit᷑
ex hijs que dcã ſũt ſupꝛa.qꝛ eẽ lauda
bile tendit in aliquẽ finẽ.mioꝛ ponit᷑
Queſtio.ʒ2.
Z euidẽtiã pᷣdcõꝝ querẽduʒ
=. vtꝝ felicitas ſit laudabil.⁊
arguit᷑ ꝙ ſic. qꝛ deꝰ ẽ laudabi

lis.vñ ps.Eoagnꝰ dñs ⁊ laudabił ni
mis.⁊ in daniele. Bñdict es dñe de

pĩuʒ nĩoꝝ ⁊ laudabił ⁊ gkioſꝰ. ⁊ fe
licitas ẽ laudabił:cũ deꝰ ſit feliciſſimꝰ
2 qꝛ ppt qð vnũqðq; tale ipm ẽ ma
gis tale: ſʒ pfcã tꝰ ẽ laudabił ꝓptĩ bo

nã opatiõeʒ:que ẽ idẽ cũ felicitate. S
ipa operatio felix: ẽ magis laudabilis
mioꝛ põit᷑ i Ea. 3. q? oĩs opatio volũ

taria ẽ laudabił vel vituperabił. b hĩ
j. in pꝛĩcipio tercij:ſʒ felicitas ẽ ope/
ratio volũtaria ⁊ nõ vituperabitk. igit
la ab oppoſitũ ſüt ſex rões

phᷣi¶ Ad euidẽtiã hui ſciẽdõ.qꝙ laus

5pt ſũmi dupłr. vno? generałr ꝓ quacũ

q; cõſeſſiõe bonoꝝ alicui pſõe. Alio.
ſpãaliter ſub ꝓpꝛia rõne:pꝛimo:ſũpta

feſtũ eẽ ex dcis:quõ felicitaſ ẽ ð nume

cõis ẽ ad ſimplicẽ cõfeſſiõeʒ ⁊ ad ma

gnificatiõez: ad głificariõeʒ: ⁊ ad lau
dẽ ꝓpꝛie ſ ſiptã:ad cõmẽdatiõem: ad
graꝝ actionẽ: ⁊ ad dignificatiõez. Eſt

enĩ ſciẽdũ ꝙ cõfiteri bõa alicui pſone

pt eẽ dupłr: vel qꝛ ſũt in ea: vel qꝛ ab
ea:ſi cõfiteãt bõa que ſũt ĩ perſona.Rᷣ
quadrupłr: vel qꝛ cõfitẽt vt bõa: ⁊ ſic
eſt ſimplex cõfeſſio.vt ibi. Cõfuemini

oño qm bonꝰ: vł vt maꝗ:⁊ ſic E magni

ficatio.vt ibi. agmificat aima mea
dñm:vel vt felicia⁊ cõſũmata:⁊ ſic eſt

gkificatio. vt ibi. Glia in excelſis deo:
vel vt vtilia apta ⁊ ydõea:⁊ ſic ẽ laus

ꝓpꝛie ſũpta.vt ibi ĩ fine puiꝰpꝛimi ha
bitꝰ laudabiles ètutes dicimꝰ:ſi cõfite

ant᷑ bõa perſone que ſũt a perſona. DH

tripłr. vł qꝛ per eã acta ⁊ ſic ẽ ꝓpꝛie
cõmẽdatio.vt ibi. Cõmẽdamꝰ noſmet

ipos ad oẽm cõſciam hoĩm A idem

Apoſt. ait. Hõ eniĩ ꝗſe ipᷣm cõmẽdat
ille pbatꝰ ẽ:ſʒ quẽ deꝰ cõmẽdat: vkł qꝛ
per eã data:⁊ ſic ẽ graꝝ actio.de qua
j. lu S. in mul locis: vel qꝛ perſõa per

ℳ— — —

talia bõa ẽ digna pᷣmio: ⁊ ſic ðꝛ digni

ficatio.vt.j.magniſic magnis bois ſe
ipz dignificat dignꝰ exñs S=

dũ g ad queſtiõem ꝙ felicitas ẽ lauda
bit᷑ lauõ generałr ſũpta. ſibi eĩ debet
cõfeſſio tãq; bono ⁊ magnificatio tãqᷓ;
magno bono: ⁊ głificatio ſen btificatõ
tãqᷓ; felici bono: tñ ñ ðbet ſ lbi laus ꝓ
pꝛie ſũpta: tãq; bono vtili ⁊æ ydoneo

p maioꝛi bono:qꝛ nec ipᷣa ẽ tale bonũ

ſicut viſũ ẽ płies ĩ pdeis.bᷣ ſt pʒ ex pᷣ
miſſis.¶ Zicẽdũ ad argumta ad pꝛi
mũ.qꝙ de ẽ laudabil: ꝗ: cõfeſſibił: ma
gnificabil:et gkificabił:et hᷣͥ ẽ meli et
nobiliꝰ laude ꝓpʒie ſũpta fᷣm quã de

nõ ẽ laudabił. d fᷣm dð. ꝙ illa re
gula ꝓpt qð vnũqðq; tale æc.nõ tʒ ni
ſi de vtroq; dicat᷑ vniuoce: illð qo viri
q; attribuit᷑.qð appaẽt.qꝛ ea ꝗ ſüt ad

finẽ ſũt vtilia ꝓpi finẽ: nec ꝓpt b ſeꝗt
ꝙ finis ſit magis vtił cuʒ nullo mõ ſit

vtik. Si tmñ dicat ꝙ ſi ut amabilia ꝓpter

finẽ. ̊ finis magis amabibk bñ ſeꝗt qm̃

eẽ amabile dicebaf de vtroq;. laudabi

litas autẽ ꝓpꝛie ſumpta nõ dicitur de

LIBRO

felicitate.⁊ idcirco ſi aliqua ꝓpt᷑ eam
ſint laudabilia:ñ ꝓpt᷑ h̊ ipᷣa ẽ laudabił
d ᷑ciũ dð.ꝙ opa ſũt laudabilia: qꝛ
cõmẽdabilia ⁊ appꝛobabilia ĩ ſua bo
nitate:Et qꝛ digna pᷣmio pñt dici lau/
dabilia ⁊ dignificabilia:tñ laudabilia
ꝓpꝛie dici nõ pñt:qꝛ nõ ſũt bõa quali
tate diſpoſita p quã ſint ydonea ⁊ ap
ta ad alia opera lʒ euſtratiꝰ ⁊æ alij ex⸗
poſitoꝛes illã ꝑtẽ' Laus ꝗdẽ eni ex/
ponãt tanqᷓ; opa ſint laudabilia. pᷣ eni
E intẽtiõeʒ phi expᷣſſe: laus ẽ ſoli
Stuſ: T hᷣ intẽdit ĩ pte illa pbare. Uñ

ſicut expoſuimꝰ cõcluſio illiꝰ rõis ẽ iſta

ꝙ laus ẽ ip̃iꝰ otuᷣ ñ abſolute:ſʒ ĩ rela

tiõe ad opa.Et hoc ẽ mediũ ad ꝓppban
dũ.qꝛ enĩ ꝑ tutẽ ſumꝰ opatĩ bonoꝛuʒ

opeꝝ.iõ vᷣtꝰẽ laudabił.Laus igit duo
cõcermit.vnũ tdqᷓ; fudamẽtũ qð ẽ lau/
dabile:⁊ aliud tãqᷓ; terminũ ĩ relatiõe
ad quẽ fudam̃tũ ðꝛ laudabile. &t iòᷣo
vᷣbũ phᷣi dicẽi:laudes eſſe opeꝝ. In/
telligẽdũ ẽ tãq; terminoꝝ ꝑ relatioõem
ad quos vtꝰ eſi laudabiß. ¶N. xj.
ãt felicitas ¶ Moſtq; phᷣs
lueſtigauit felicitaſ digmitatẽ
Hic iĩueſtigat felicitaᷣ cõnexi
nẽ ⁊ depẽdẽnã an a tute.oñdẽs q;
pſcrutatiõem faciẽs de felicitate dʒ p
ſcrutari ð vᷣtutę.h at declarat in. 4. cõ
cluſiõibꝰ¶ In pꝛia ꝙ ĩ hac ſcia ſeruia
dũ eſt de vᷣtute. ¶ In 2 de oᷣtute aie
ibil De vᷣtute ãt] In 32 nõ de vtute
aĩe vegetatiue pi᷑ ibi Irrõnał ãt nec
MUn 4 c de vtute pi rõem bñ ibij
Didet᷑ vtiq; illa ade (runaz ꝓbat

dupkr. pꝛio ſic.ꝙ in hac ſcia de illo p-

ſcrutãdũ ẽ.ꝑ qð manifeſtat᷑ felicitas:

6 tutẽ ⁊ ei notitiã maifeſtat feli/
citas. igit᷑ de vᷣtute pſcrutãdũ eſt. ¶on

ins rõnis pꝛio põit᷑ mioꝛ ſub cõditiõe

ſi felicitas ẽ opatio aĩe ſᷣm pᷣtutẽ pfcãʒ
ipᷣa vᷣteꝰ maiſeſiat felicitatẽ: qꝛ ponit᷑ in
ep diffinitiõe¶ einde ſubdit᷑ cõclu
ſio ꝙ de vᷣtute ſcrutãdũ ẽ. poſtea vero
ctꝰ maioꝛis:qꝛ ĩ ſcrutãdo de sᷣtute:me
liꝰ cõtẽ plabimur de felicitate. 2 ibiſ
Didet᷑ ãt larguit ſic.de illo in hac ſcĩa

ſcrutadũ ẽ circa ꝙ iſudat ciuit᷑ rcõꝛ ci/
uita:ſʒ circa vᷣtutẽ maxĩe iſudat. qua
re ⁊ c.Solã mioꝛẽ põit ĩ lja.d.ꝙ viðt
etiã ſᷣm vᷣitatẽ ꝙ ciuił vꝛbis rcõꝛ ⁊ le/
giſſatoꝛ:circa pᷣtutẽ maxĩe ſtudeat ⁊ ĩ
ſudet:qꝛ vult ciues bonos facere:⁊ le
gũ obauditoꝛes.(¶¶ Qð pʒ pꝑ exẽplum
legiſſatoꝝ.ſic enĩ hẽmꝰ ĩ exẽplũ legiſ⸗/
latoꝛes Cretẽſiuʒ ꝗ dictꝰ ẽ mynos: ⁊
lacedemõioꝝ ꝗ dictꝰ ẽ licurgꝰ ⁊ alios
ꝗ ſũt taleſ.puta legiſſatoꝛẽ atheniẽſiũ
ꝗ dictꝰ ẽ ſolon. : ibil Si vᷣo politice
Infert vnũ coꝛrelariũ. Abi ſciendũ ꝙ

aligd cõſiorat᷑ ꝑ ſe ꝑptinẽſ ad mãz ſcie

aliqd o ꝑ accñs:qꝛ oꝛdinatõe alteri
qꝛ igit᷑ fm pꝛiaz rõem:otꝰ videret᷑ ad
hãc ſciam ptinẽ ꝑ accñs tĩ:occaſiona
liter:tñ iux ſcdᷣam rõem videt ꝑ ſe pti
nerc ad mãm huiꝰ ſcie: qꝛ circa ipam
ſtudet ⁊ ĩſudat legiſlatoꝛ. Oiĩa vo cir/
ca que cõſiderat legiſlatoꝛ p ſe ptinẽt
ad mãm hui ſcie.Et iõ płs dicit.ꝙ ſi
politice ẽ pſcrutatio:h̊ de vᷣtute maiſfe

ſtuʒ ẽ ꝙ ⁊ iueſtigatio de vᷣtute fiet iux

illã electiõem que fuit a pꝛicipio. Eli
gimꝰ eni a pꝛicipio iueſtigare cuilem
mãm.ꝰ auũt vt dicit.2? rõ eſt ciuił mã
quare de lpᷣa iueſtigabimꝰ nõ occaſio
nałr: ſʒ a ꝓpoſito. ¶ Seinde ibi e
ſtute ãt ꝓbat ſcõazʒ cõcluſiõem ꝙ bic

ẽ ꝑſcrutãdũ ð iᷣtute aĩe. vbi pꝛio ꝓbat

ꝓpoſitũ. 2. infert vnũ coꝛrelariũ ibi

Si ãt h ua ʒ. dat vnũ pᷣceptũ ibil Cõ
tẽplãdũ ãt ꝗ. vnũ documẽtũ ibi vi⸗
cũt᷑ ãt ꝗ? remouet dubiũ ibil h ãt vtru
q; Cõcluſiõem vo ꝓpoſita pbat du/

plicit᷑.pꝛĩo qꝛ de vᷣtute hũana bᷣ pſcru
tãdũ ẽ.qð apparet.qꝛ h̊ querit᷑ bonuʒ

hũanũ:⁊ felicitas hũana:ſʒ vᷣtꝰnõ coꝛꝛ

poꝛiſ:ſʒ aĩe ẽ ᷣtꝰhũana. de vᷣtute aĩe
bic pſcrutadũ ẽ. iĩoꝛ apparet. 2
tus hũana eſt in hõis ptãte.vt.j. li? ʒ:

nulla tñ pᷣtꝰ coꝛpis.puta robur vel de-

coꝛ eſt ĩ hoĩs ptte. quare ⁊c. ibi
Sed ⁊ felicitatẽ Arguit ſic. hic per
ſcrutãdũ ẽ de vᷣtute que ẽ hitꝰ ⁊ diſpo

ſitio illiꝰ pticule: cuius ipᷣa felicitas eſt
actus ⁊ opatio:ſʒ felicitas ẽ actꝰ æ o.

nhe
li
faman⸗
tbopen
ise⸗
Ctot
Conelen
ſouet⸗
ſcuanid
Ercacia
Pbaian
Cccit
Cpete
Gedeen
nd
nadi
hono⸗
lpo
eli
ſolien
Nimn
ms,

elunefn
latißzt
cinge
iniſngi
Gyrinſcb
Gappolnei
demi
Uinanola
nölyenet⸗
luneani⸗
larpinſre
Nihyaieelin
len bis imn
otgelgrt
figninuſn
huiſtteic
che henige
ſtalgupn
enogangi⸗
iöyelent
fteſRiene
un pes,

aulti,
riutr e
ſa. n
Nrint,
rie
wsunne
lerhüiſe
wi mne
dongtis
Areahmiſi
plie
miſlniit
Nrinatcecien
Niient
Si:Ntd
ndet pſen
e:gtie
m. Lihot,
Apeeni
öirag
inefen
a pꝛiaipio. 4
eſugareuile

Lröecehn

bin no n
Hnelii
ſüen n
die. ſitidd
mücrtinitt.
nijeibi
NNNNä/
Mwüͦ m. in
epſifun
zebiab

npkartn

imniſſiün
äana einna
Pior aghn

4

s ptüe

rolz i
. ee 1
„Sron ſehin
uwinbin
tiavis

——

oppdeii

—

peratio aĩe. vt dem̃ ẽ. S. quare et aie
hbic ẽ pſcrutãda. Minoꝛ ſola ponit᷑ in
ha. maioꝛ eſt euidẽs ex dcis.. qꝛ feli
citas ponebat᷑ opatio vᷣtutis.quare cu

ius virtꝰ eſt diſpoſitio: eiꝰ felicitas eſt
opatio ⁊ ecõuerſo. Si ãt Hic infert

coꝛrelariũ.d.ꝙ ſi h ita ſe bñt ꝙ.ſ. ciuik
pſcrutet᷑ de virtute aie:ↄñſ ẽ ꝙ dẽat p
ſcrutari de ipᷣa aĩa: ⁊ de hijs que ſunt
circa aĩiam. Qõ ꝓbat per locũ a ſiłi ⁊
p locũ a minori:qꝛ quẽadmodũ medi

cus oculoꝝ c alioꝝ mẽbꝛoxꝝ coꝛpiſ hʒ

cognoſcere de coꝛpe:ſic iſta ſcia tanq;

medlcina aie hʒ cognoſcere de aĩa.
¶ Itẽ aꝛ min? videret᷑ ꝙ medicia coꝛ/

poꝝ cognoſcẽt de coꝛpib q;; ꝙ medici
na aiaꝝ cognoſcat de aĩabus cũ ipᷣa ſit
honoꝛabilioꝛ ⁊ nobilioꝛ cũ medicia
coꝛpoꝝ cognoſcat de coꝛpibꝰ.videmꝰ
enĩ ꝙ multi excellẽtes medici ꝗ nõ p
ſolã expientiã:ſʒ p verã ſciam fut me
dici: multa negocidt᷑ circa cognitiõem
coꝛpis.⁊ iõ dicti ſũt excellẽtes.

pceptũ.d.ꝙ lʒ politicꝰ cõtem
plari debeat de aĩa nõ dzʒ coõ/
tẽplari vlrra qᷓ exigit cognitio finis in
tenti:ſʒ tm̃ q;tum ei ſufficit.¶ Et ſup b
dat cãm: qꝛ certiſicare de oĩb circa a⸗/
nimã inqrẽdis: opoſius ẽ æ mar opꝰ

Ontẽplãdũ ãt Hic dat vnũ

regrit in ſubtilitate ⁊ diſcuſſiõe q;ᷓ ſint

oĩa ppoſita in pñti negocioſ Piĩnt aũt
Neic dat vnũ documetů. d. ꝙ de hac a
nima multa verax vtilia dicta ſüt ĩ ſer

mõib“ exterioꝛibꝰ. Et iõ docet nos ad

illa recurrẽ. d. ꝙ vtendũ eſt illis ſũ la/
boꝛe pñtiſ negotij. ibi nũq; dictũ eſt ꝙ
ptiuʒ aĩe.alia eſt irrõnatł. alia vero rõ
nem bñs.ſermões ãt iſti dicti ſũt exte
rnoꝛes:vel qꝛ dicti ſut ex moꝛalẽ ſciaʒ
infra quã mõ ſumꝰ.puta ĩ l. de aĩa. vł
qꝛ ꝓlati ſut ex cõezʒ audiẽtiã:quã pbvᷣs
hẽbat athenis:exv quã audiẽtiam ſcri
pſit aliqua p modũ epłaꝝ: rñdens ad
iterrogata ꝑ as:vł interrogatꝰ infoꝛ

mãs vel erudiẽs abñtes aĩcos. LHBoc

at vtꝝ Memouet dubiũ. poſſet enĩ du

bitari. vtæ ad bãc ſciam ptineret ing/

R ” =

rere. vtꝝ ps rõnalis ⁊ ps irrõnał aie

ſint ſbo ⁊ loco diſticte: quẽadmodum
coꝛpis pticule ⁊ vłr pticule cuiuſcũq;

cõtinui ⁊ diuiſibił: vel an ſint ſola rõe

diuiſibilia: in re indiniſibilia: quẽad
modũ cõnexum ⁊ cõcauũ in piferia. i.
circũferẽtia circuli.¶ SGicit ꝙ ſine ſic
ſiue ſic ſe hẽant:nihil differt ad pñſ ne
gotiũ. ⁊ iõ eſt in pñti negotio pᷣmitten
dã¶ Seide ibil Jrrõnalis ůt ¶hêꝛo
bat terciã cõcluſiõem ꝙ bᷣ nõ eſt pſcru

tãdũ de otute vegetatiue pſ: que oio ẽ
irrönalis. pꝛio maifeſtat eâ in exe/

plo. 2 ex offitio ibi Dico ãt ʒ: ex ſub
lecto ibi. Talẽ eni . 4? ex opere ⁊ ex
bono ibil Aidet᷑ ĩ ſomnis ipᷣaʒ ma

nifeſtatã abijcit a ppoſito ibil. Et nu

tritiuũ igit Dicit ſupponẽdo diui
ſiõem pᷣmiſſaz ptiũ aĩe in rõnalẽ ⁊ ir⸗/
rãnalẽ?⸗ Et ſuppoſito ꝙ ptiũ irrõnaliũ
alia ẽ oĩo irrõnał.alia tñ eſt a rõe ſua

ſibilis. ¶ Sicit inquã ꝙ b irrõnak. pu/

ta ps illa oĩo irrõnabitł aſſił at virtuti
plãtatiue que ẽ in plãtis cõis nobiſ ⁊

ilis. 2 dicit ĩam eẽ cãm er ꝙ ẽ nu

triri ⁊ augeri. vñ nutrire ⁊ augere coꝛ
pus viuũ eſt ei offitiũ. 3? dicit talem
Stutez aĩe eſſe in oĩbꝰ que nutriũt tãqᷓ;
in ſubiec· vñ iſta ſola ẽ in embꝛionibꝰ

etiã añ; pticipẽt ſenſum ⁊ motũ. Et

iſta eadẽ eſt in aĩalibꝰ pfeciᷣ ponẽda:
rõnabiliꝰ q; alia. Mõ ei eſt itelligẽdũ

„

w alia vᷣtus nutritiua ⁊c augmentatiua

ſit ĩ re ĩpfcã: ⁊ alia ĩ re pfcã. quare vir
tus iſta cõis videt᷑ plãs ⁊ boibꝰ ⁊ in/
mẽſ.⁊ iõ nõ ẽ bũana. 4 ibil. Nidet
ãt in ſommis J. Mamfeſtat eã ex bo⸗
no intendẽs oñdere ꝙ eiꝰbonũ ?ẽ näle
æ nõ moꝛale.¶ Dicit eni ꝙ t'iſta ma

xie opat᷑ in ſomnis ⁊ p ↄñs in ſomnis

marxime aſſequuur bonum ſuum: ſed
bonũ moꝛale null aſſequit᷑ in ſ. omnis
nullus enĩ dicit᷑ bonus vel malꝰ moꝛa
liter pꝛo tempoꝛe ſomni. qð apparet
ex cõi fama dicẽte. ꝙ bonꝰ mal mi/
ſer ⁊ felix:ſᷣm medietatẽ tpis nõ diffe

rut. qð videt᷑ rõnabiłr eſſe dictũ: quia

ſomnus eſt quies aĩe q;tum ad vires

LIBRO

appᷣhẽſiuas ⁊ deſideratiuas: niſi pꝛo
qᷓ;io motus facti in aia:ſᷣm fantaſma/
ta in vigilãdo accepta ſunt melioꝛes ĩ
hoib ſtudioſis qᷓ; in pꝛauis:ſᷣm ꝙ hʒ
melioꝛa fantaſmata iite q; ille. ¶ Ze
hijs aũt q;tum ſpectat ad ꝓpoſitũ ſuf
ficienter dictum ſit. ? ibi Et nutri/
nuũ¶ Iſtam virtutẽ abijcit a ꝓpoſito
d.ꝙ virtus nutritiua derelinquẽda ẽ
qm̃ humane virtuſ exps eſt:ſicut iã oñ
ſum eſt. hic aũt ſcrutandũ nõ eſt niſi ᷣ
virtute hũana.vt in ſcõᷣa cõcluſiõe oñ/
ſum eſt. HBeinde tbil Nidet᷑ vtiq; ꝓ
bat quartã cõcluſiõem.qꝙ ſcrutãdũ eſt
bᷣ ð virtute pus rõem hñtis. Et qꝛ ps
roneʒ habẽs eſt duplex vna per ſe. al
tera ex pticipatiõe. ideo ſic pꝛocedit
qꝛ pꝛio ptem rõnalẽ per pticipatiõeʒ

mamfeſtat.2. per ſe rõnalẽ ibi Si ãt

opoꝛtet ;: ad ꝓpoſitũ vtrũq; acceptat
ibi Determinat᷑ autem Ces pꝛi⸗
mũ ſicꝓcedit.pꝛĩo nãq; duo manifeſta
da ꝓponit.2? manifeſtat vnũ ibi LIn/
cõtin ẽs enĩ ʒ? alterum ibil Rõne aũt
H infert vnũ coꝛrelarium ibil Aide
tur vtiq;ʒ] Dicit g pꝛimo.ꝙ in aĩa pᷣ⸗/
ter ptem irrnalem iam a noſtra ſpe/
culatione abiectã: eſt alia pticula que
ſm ſe eſt irrõnalis:tñ eſt rõne pſuaſi⸗/
bilis¶ Heinde ibil Incõtinẽs enim]
Hanifeſtat ꝙ iſta pticula eſt irrõnatł᷑
Et itẽdit ſic arguere. Omne qðò eſt P
ter rõnem hñs eſt irrõnale: ſed in aia
eſt aliqua pticula p̃ter pticulam röna
lem.igitur illud eſt irrõnale. ino/
rẽ declarat in Fa ex cõueniẽtia:⁊ dfia
cõtinẽtis ⁊ incõtinẽtis:cõueniũt enim
in h̊ ꝙ vterq; habet laudabilẽ rõnem
T pticulã rõnalem. Dĩnt tamẽ qꝛ ĩ in
cõtinente eſt aliquid ꝙ aduerſat᷑ rõni
a quo ĩcõtinẽs vincitur:faciẽs ipᷣazʒ
male operari. cõtinẽs aũt nõ vincitur
vt.j.li.7.hinꝰ ãt exẽplũ habemꝰ ĩ coꝛ
poꝛibus.quẽadmodũ eni pricule coꝛ/
poꝛis diſſolute:ex ebꝛietate vel infir/
mitate in hoĩbus pᷣeligẽtibus:vnã mo
uere ad dextram: pꝛaue feruntur ad ſi

niſtr: ſicut videmus in ebꝛijs: ꝗ ↄtra

electiõem ⁊ volũtateʒ faciũt crucẽ de

tibijs.¶ Sili modo eſi intelligendum
in aĩa:tñ in coꝛpoꝛibus manifeſta eſt
pars peruerſe mota in anima tamen
oculta. Hihilominus vero quamuis
ipᷣa non ſit viſa ſenſibiliter: eſt tamen
credita ⁊ ꝓbata rõnabiliter. ¶otuſ
aũt incõtinẽtium ſũt ad cõtraria eoꝛũ
que ſũt per rõnem dictata: ⁊ ꝑ volũta
tem electa. quare neceſſe eſt ꝙ pꝛiĩcipi
um taliũ motiuũ ſit aligꝗd alið a rõe: ⁊
a voluntate cõtrariãs ⁊ obuians eis.
Aualiter aũt ad ipᷣa ſe habeat penes
realem idẽtitatẽ:vel diuerſitatẽ nõ p⸗
tinet ad pñtem ſpeculatiõem. qꝛ mibil

differt ad bonã vel malaʒ opatiöem
Seinde ibi Rõne ãt cui Aani/

feſtat ꝙ h ꝑticula irrõnał ẽ aliquo mõ
rõne ſuaſibił.qꝛ ꝓbat ꝙ in cõtinẽtibꝰ
p pticula obedit rõni.ſicut eni dictum
ẽ. Incõtinẽs differt a cõtinẽte: qꝛ cõ⸗/
tinẽs nõ vincit᷑ ex motu buiꝰ pncule.
quare neceſſe eſt ꝙ ipᷣa tanquã victa o
bediat rõni ⁊ volũtati vincẽti. 2 p-
bat idẽ.qꝛ in ſobꝛio ⁊ in foꝛti: iſta pti
cula eſt ſubiectioꝛ rõni qᷓ; in hoĩe con
tinẽte. oẽs enĩ motꝰ foꝛtis ⁊ ſobꝛij cõ
ſonãta obediũt rõi.quare patʒ. ꝙ hec
pticula q;uis irrõnalis:iñ eſt rõne ſi ua
ſibił.¶ Eſt ãt ſciẽdũ.ꝙ voluntas ⁊ rõ
hois tẽperati pacifice ĩperãt illi irrõ
nali appetitui. hoĩs vero cõtinẽſ pu/
gnãt cõtinẽtie ⁊ vicũt nec vincũt.qua
re dicit ꝙ talis pticula ſubiectioꝛ ẽ in
ſobꝛio vel tẽpato:qᷓ; in ſolũ cõtinẽte.

¶ Deinde ibi ANidet᷑ viq; Infert coꝛ

relariũ.d.qꝙ irrõnale ex dictiſ videt᷑ eẽ
duplex.vnũ nullo mõ in röne cõicans
puta plãtatiuũ:alteꝝ rõe ꝑticipãs.pu
ta cõcupiſcibile ⁊ vłr oẽ appetibile ſi
ue ſit appetitꝰ ſẽſitiuꝰ:ſiue ĩtellectiuꝰ
ſiue cõcupiſcibił:ſiue iraſcibił. 2? ibi
Ita vtiq;l dat modũ ſᷣm quẽ h pticu/
la dici debet rõnał.qꝛ dupłr ðꝛ ꝗd ha
bere rõem. vno mõ ſicut mathematicꝰ
demonſtrans triãgulum hje tres.alio
modo ſicut ſeruus vel filius habet rõ/
nem prĩ̃is vel dñi:⁊ vnuſꝗſq; habet rõ

gem
la
enen
ſcut
nem
Qñ
irir
Ll
ſcnu
icon
nibeli
nmpea
lusen
n
wohi⸗
leiſ
bene
dg

n
dupl
lier⸗
lem.
Aliiu⸗
ſien

.
ſmipolee
fienbabe
mc
laulabe
ainrleci
naeet
ran
Aolbereln

J Gnnnnen

tahtahonn
e
cs nonſin
hauaſnt⸗
leno q boſe
nochs bei
Apieng.
Mes:ſen
Prpel rie
Uſintnimn
biles ſunr⸗
nnelleang

blimie
nadirnit
Nart
aleltienie
S nndt
Aſehaben
Alouefſtuti,
Nlmöen, g
Nalspanden
küa be
nönal idligen
bagin döni
n,ſat ainan
nucitmir gi/
onn bu ad,
giatunginen
Ean nincin. 1 1
vt nune n
inic n Mwie wn
hrns t ſobrij di
ue patz g hel
getüeſtröneſu
oluntas 1d

eierin li niö
oCötit N.

innec mCit g
Chaſtwiecii
ömſci cöani
kinuſin
aleer valſtin
nöintöne
nez reichiifl
1rciemeil
Gitun ſve ihni
ſvenuicht n
aü fn ginli
1,g: dupla
dͦſu nate
ialon hi nun
gyelflis unnn
1 nutgeni

—
=
——
=

—

—
=

nem amici ſui Dicit igitur qꝙ talis pti
cula röem habet:ñ pꝛimo mõ ſicut rõ
cinans ⁊ demõſtrans: ſed ſcðo modo
ſicut obediens ⁊ exaudiẽs habet rõ/
nem pcipientis vel cõſultan ſ. ʒ: ibiſ

QAm̃ aũt Pꝛobat per ſignum ꝙ iſtud
irrõnale aliquo modo pticipat röne.

Dicit ergo ꝙ iſtud denũtiat tanquam

ſignum ipa ſuaſio que fit hoĩ requiren
ti conſilium increpauo que fit homi
ni delinquẽti:⁊ depꝛecatio que fit ho

mini potenti.bᷣ ãt nõ fierẽt niſi appe/
titus eoꝛum poſſent flecti ⁊ duci fʒ rõ
nem. quare talis appetitus eſt rõne ꝑ
ticipãs.¶ Beinde ibil Si autẽ opoꝛ
tet amſfeſtat pticulam per ſe ba⸗
bentem rõnem cõpans eam ad alterã

d. ꝙ ſi opoꝛtet h rõne ſuaſibile dicere

ꝙ rönem babet:tunc rõnez habẽs eſt

duplex. vnum quidẽ babens pꝛincipa

liter ⁊ in ſeipᷣo.alterum aũt ꝑticipati/
ue:quẽadmodum filius audibił vel au
ditius ⁊ obediens patri dicit᷑ habere
rõem patris.
Einde ibil Determinat᷑ autẽ
AEHanifeſtata duplici ꝑucula
rõnali ad ꝓpoſuuz: acceptat
vtrũq; dicens.ꝙ ſᷣm diuiſiõem pꝑticule

rõnem habẽtis:diuidi ⁊ determinat
virtus.qm̃ virtutũ has dicimus intel/

lectuales.has auteʒ moꝛales.ſapiam
eni intellectũ ⁊ pꝛudẽtiam ⁊ oẽm vir
tutem que eſt in ꝑte per ſe rõnem hba/
bente· Hicimꝰ eſſe virtuies intellectu
ales.liberalitatẽ aũt ⁊ ſobꝛietatem ⁊

oẽm virtutem que eſt in pte appetiti-

ua pticipante rõem dicimꝰ eſſe moꝛa⸗/

les: Heclarat autẽ ꝙ ſapia⁊ intelle-

ctus non ſint virtutes moꝛales: ⁊ cuʒ

H quid ſint virtuteſ.pꝛimũ declarat di

cens.ꝙ boĩes loquentes ⁊ dicẽtes de

moꝛibus boim nõ dicunt ꝙ bomo ſit

ſapiens:⁊a intelligẽs:vel ignoꝛãs:vel
pebes: ſed dicũt ꝙ eſt mitis:vel ſobꝛi
us:vel iracũdꝰ: vel intẽperatus.Qõð
aũt ſint virtutes pꝛobat.qm bitus lau

dabiles ſunt virtutes:ſed hitus ſapie

⁊ intellectus ſũt laudabileſ.ergo ſum

virtutes. laudam eni ſapientẽ ſm ba
bitũ. ⁊ ſic determmata eſt determina
tio phᷣi de felicitate humana: ⁊ ſic eſt

finis primi libꝛi.
NwS euidẽtiam pꝛedictoꝛuzʒ
quatuoꝛ inquirẽda.
„ ꝛimo. vtrum ad moꝛa

NAem ſciam ptineat inquire

re totam diſpoſt itiõem hoĩs naturaleʒ
¶ 2c vtrũ potẽtie aĩe ſint inter ſe ⁊ ab

anima realiter diſtincte¶ ercio vtꝝ
appetituſ intellectiuus ſit rnalis per
eëntiam: aut pticipatiõem tantum.
4 vtru virtutes moꝛales ſint in ap

petitu ſenſitiuo vel intellectiuo.
0 Queſtio. 33.
pꝛio arguit᷑. ꝙ ad moꝛalẽ
ciam ptineat ingrere oẽm di
ſpoſitiõez hoĩſ nalez. ¶ Mꝛio
qm̃ ad eũdẽ artuificẽ ꝑtinet cognoſcere
cãm ⁊ effcm:ſzʒ moꝛalis ſcia cõſiderat
cãm finalẽ oĩm nãliũ diſpõnũ hoĩs qa
felicitatẽ.ꝭ̊O debet cognoſcere oẽm di/

ſpoſitiõem hoĩs.¶ 2 qꝛz ad quẽlibz ar

tificẽ ptinet cognoſcẽ oẽʒ diſpõnẽ ſub
iecti ſui:ſʒ hõ eſt ſõm moꝛał ſcie. ꝗ dz
cognoſcẽ oẽm diſpõnẽ boĩis.(¶ In op/
poſitũ eſt pvᷣs abijciẽs a pñti negotio
ptẽ aie vegetatiuã ⁊ ei vᷣtutẽ.¶¶ Pꝛo
ſolutiõe qõnis buiꝰ pᷣmuteda eſt gene
raliter æ in ſũma oĩs nalis diſpoſitio
bois Seinde rñdendũ eſt ad. ꝗ.
Sciẽdũ q̊. ꝙ nãlis diſpoſitio rei eſt
ei aptatio ⁊ pꝛepatio ad cõſequẽduʒ

finẽ ſuũ.finis ãt hoĩs triplex ẽ.vnꝰ ꝗ/

dẽ cõis oĩ creature.h ãt eſt manifeſta⸗/
tio diuine bõitat.Aliꝰ vo cõis oĩ rona

li creature.h ãt eſt felicitas aie. Cer/

ciꝰ ãt ẽ ꝓpꝛiꝰ nature hũane.hᷣ ãt eſt re
dũdantia felicita᷑ in nãm coꝛꝑeã:que
ſʒ ſe felicitari nõ p̃t:ſʒ felicitat᷑ viſpᷣm
aĩe:q ʒ ſe felicitatẽ recipit:⁊ receptã
coꝛpi ſuo aliquo mõ ĩptiedo cõicat ſᷣm
poſſibilitatẽ coꝛpiſ:⁊ hᷣ finis eſt ꝓpꝛi
ſoli hũane nature. Mũc ãt hõ in oꝛdi
ne ad pꝛimum finem: nullã babet de/
termiĩatã diſ põnẽ:cũ diſpoſitõ neceſſa

ria illi fini poſſit ĩ qualʒ nã ſi aluãi. In

LIBRO

oꝛdine vero ad fᷣm finẽ qui eſt felici/
tas:homo diſponit᷑ per ĩtellectũ ⁊ vo
lütatem ⁊ per tributa ⁊ iſti ⁊ illi qꝛ ꝑ
talia ẽ capax felicitatis ⁊ pꝛocãtiuus

agdeptioniſ eius.¶ Intellectui vero at

tribuit᷑ intellect'agens ⁊ poſſibił:me
moꝛia ⁊ intelligẽtia:menſ:rõ: poꝛtio
ſuperioꝛ:poꝛtio inferioꝛ:intellect ſpe
culatiuꝰ:intellectꝰ pꝛacticꝰ:intellectuſ
factiuꝰ:ſyndereſis:cõſcĩa:ſciẽtificũ:rõ
cinatiuũ:ingeniũ ſubtile vł rude: aſtu
tia acuta vł hebes. Quoꝝ ſufficientia
ſic habet᷑. Oẽ nãq; attributuʒ intelle
ctui attribuit᷑ ei rõe viriũ vel actuũ vel
obiectoꝝ:ſi rõne viriũ.hᷣ tripliciter qꝛ
vł eſt vis ſimpliciter actiua ⁊ ſic ẽ ĩitel
lectus agens:vel ſimpłr paſſiua ⁊ ſic
eſt intellectus poſſibilis:vel ſimul acti
na ⁊ paſſiua ⁊ ſic eſt memoꝛia:que di
cit pꝛincipiũ ⁊ diſpoſitionem quo vel

qua intellectus vltimate pꝛeſto eſt in

telligere. ¶ Ad hᷣ ainẽ ꝙ intellect ſit
pꝛeſto intelligere requirit᷑ pꝛincipiuzʒz
ꝓductiuũ intellectiõiſ.⁊ h̊ ẽ intellectꝰ
cum ſpẽ intelligibili ⁊ ſubiectum rece
ptiuũ intellectiõiſ:⁊ ita memoꝛia per

fecta cõpꝛehẽdit vim actiuã ⁊ paſſind

ſi rõne actuũ h̊ eſt tripłr.qꝛ vel rõe ap
p̃hẽſiõis ſimpliciũ ꝗditatũ ⁊ ſic ĩtelle
ctꝰ dicit᷑ intelligẽtia: vel rõne cõpoſiti
onis ⁊ diuiſionis earum ⁊ ſic dicitur
mens.vt ĩfra li.6õ.vel rõne diſcurſus a
notioꝛibꝰ ad ignotioꝛa ⁊ ſic dicit᷑ rõ:
Si rõne obiectoꝝ.h̊ contingit triplici
ter.qm̃ obiecta diuidũtur vel ſm nãm
eoꝝ vel ſᷣʒʒ pꝛicipia:vel ʒ modũ eẽn
di:ſi f̃ᷣm nãm:ſic alia ſunt eterna.alia
tpalia.quare ĩtellectꝰ vt ſpeculat᷑ eter
na dicit᷑ ſuperioꝛ poꝛtio rõnis vt ſpe/
culatur tpalia dicit᷑ inferioꝛ:ſi obiecta

diuidant᷑ per pꝛincipia h̊ cõtingit tri/

plicit᷑.qꝛ vt dicit᷑ 6. methaphiſice.eoꝝ

pꝛincipiũ:vel eſt in ipis non in nobis

T ſic dicũt᷑ ſpeculabilia:vel nõ ẽ ĩ ipis
ſed in nobis: ⁊ ̊ pꝛobereſis cũ intel
lectu.ſ.appetitꝰ ellectiuꝰcuzʒ intellectu

⁊ ſic dicũt agibilia: vel in nobis itelle
ctus ⁊ alia virtus motiua manunum ꝰ

4

alioꝝ mẽbꝛoꝝ coꝛpis ⁊ talia dicũt fa

ctibilia. Intellect igit᷑ põt ſümi vt co
gnitiu ſpeculabiliũ:⁊ ſi ic dicit ſpecu⸗
latiuꝰ: vel agibiliũ ⁊ ſic dicit᷑ pꝛacticꝰ

vel factibiliũ ⁊ ſic dicit᷑ factiuꝰ. Intel

