ſi in virtutibꝰ cardinalibus in quibus

cõcedit᷑ connexis ⁊ ex h fallũt ſe ipoſ
qꝛ ꝙ vident debere virtutibus pꝛĩcipa
libus opinant᷑ deberi religs omnibuſ.
Ad tertiũ iam appuit rñſio.qꝛ tal ge

neralis conditionalis electio nõ ſuffi

cit ad generationẽ vᷣtuſj. Ad quartum
vero dicẽdũ ꝙ nõ oẽs viriuteſ moꝛaleſ

coſtituũt vnã decẽtiã qꝛ magnanimũñn

decet eutrapelia. nec pauperem decet
magnificẽtia nec cõiugatũ utẽtẽ cõiu⸗
gio decet ginalis pudicitia. quatuoꝛ
ãt vᷣtutes pꝛincipales ſeu cardinales

— —

er ntctde
cls:n

hent oenmn

iiaammoi

ſulinennin
Prüntgbenä
AAenrnng
ſiuncittesbeb
Nupenmue
ot embe
etitinamocn
AAlvpa quider
mmanteſt moch
tll Vporrerai
ſianmmpii pon
wmvnb ma
iinatdwoppo

Mlcerane

7

wgMinern
Mengietanpins
uummmnfaido
—
Pdwnräſinz ſe
fifgnind

imntidinninat

itſentiginog
en nieno⸗
neſmwaigtrin⸗

u
Imſbige
rinnlü
tagenn
1 ml
hmneafi
Mlmun,
p ng
Ci
clipmnig
Mu poninn

ufrnſüian
M.i Auikn

ſumrimiſin
rüdanmimm

irſirsi .
llurä

Aumitfnict
Sllammwüne,
Auggnistoin
i (aif
es in
r bono ensd
pyudiehe delli
urappaner ent

minore fallagan
Utai paeſtt
ſirum eumner.

hele pin⸗
ſicde ansmun,

̃ echü nnii S

Nalibsngur

erb falitſefqi

aielas tun
triſtd e⸗
Auad i
ili Sl gun
öinn ti
ii engen
et paennn
RZ Mat
ochanu,
Bs ſn amn

ð S=S
S 1

VI

conſtituunt vnam decentiã neceſſariaʒ
bonitati humane: ꝙ aũt alie viꝛtutes

coõſtituãt decentiã nõ quidẽ neceſſariã

ſed cõgruã bonitati hũane pꝛincipali.
gncipit Liber ſeptimus. ¶ Lec. “*
— Oſt bᷣ aũt dicẽ
duʒ. Poſtq;

7

mo libꝛo ⁊ de
gnñãtiõe ⁊ imł
tiplici ↄditiõe

tu: in ſcõᷣo ⁊ de pꝛĩcipijſ tutii in 3:

⁊ de ſpẽbus vᷣtuᷣ tã moꝛalis q;; intel/
lectualis:in ??⁊ o ¶ Hic oꝛdine cõ
ſequenti determinat de quodã gradu
ptuf̃ qui dicitur cõtinẽtia ⁊ de ſibi op

poſita.ſ. incontinẽtia. Huic autẽ lis

pꝛemittit phemiũ ⁊ 2. ſubdit tractatũ
ibi. Videtur utiq; cõtinẽtia. Pꝛobe
mium aũt tres habet partes. In pꝛi/

ma pꝛemittit duas diſtinctiões ꝓ pꝛi

cipio ⁊ pꝛeambulo ad dicenda.2. di/

cit que ſit intentio circa dicenda ibi.

Sed de hac quidem diſpoſitiõe] In
tertia quid eſt modꝰ ꝓcedendi ĩ dicen

dis ibi. Opoꝛtet aũt quẽadmodum
Circa pꝛincipiũ ponit pꝛimo vnã diſti

ctionem de tribuſ malis fugiendis.2.
aliam de tribus oppoſitis boniſ appe
tendiſ ibi. Contraria ãt. Dicit ergo

pꝛimo ꝙ poſt h̊ determinata de virtu

te dicendũ eſt amplius de hijs que ſũt
annexa virtuti faciẽdo aliud pꝛincipi
um unde exoꝛdiendũ ẽ.ſ.ꝙ circa mo/
res bominũ ſũt.ʒ. ſpeties reꝝ ⁊ diſpo

ſitionũ fugiendarum.ſ.malitia ſeu vi /

tium ⁊ ĩcõtinẽtia ⁊ beſtialuias.¶ Eſt
añt ſciendũ pꝛimo quomõ ſe habẽt h
tria mala ad moꝝ bonitatẽ ⁊ ad ſe ĩui
cem. Sciendũ ergo ꝙ bonitas moꝛuʒ

neceſſario exigit rõneʒ pꝛacticam ſeu

appetitiuã. ꝙ appet qꝛ omneſ qui di
ffinierũt otutẽ appoſuerũt rõnẽ ut.ẽ.
li6e cè penultimo. Exigit ẽt electionẽ
quia magis diiudicamꝰ moꝛes ſᷣm e/
lectionẽ q; ſʒ opationẽ.ut.S: liqʒ? c: x·

Exigit ẽt rectitudinẽ rõnis ⁊ electio/
nis:opoꝛtet.n.rationẽ verã eſſe ⁊ ap/
petitũ rectũ ut.a. l? 6ec?ʒ: (Exigit ẽt
operationẽ cõſoꝛmẽ recte rõi ⁊ recte
electioni:alias nõ eſſent ſtudioſi ſicut

nec infirmi audientes pꝛeceptum me

dicoꝝ nõ exequẽtes nõ fiunt ſani:nt
S. li? 2 &εα* Omne igitur peccatum
poſſibile cõtingere circa moꝛes eſt vł
qꝛ homo caret rõne ⁊ electione:vł qꝛ
caret rectitudine ratiõis ⁊ electiõis.

vel quia caret operatione confoꝛmi ł
rectitudinis ranonis ⁊ electioms. Si

vero peccatum contingat ex pꝛima ca
ſic eſt beſtialitas: beſtialis.n. hõ nec

rationẽ nec electionẽ nec rõcinauõem

habet ut.j. eo.li?.c⁊ 9?. Si vero cõtin/
gat ex cauſa ſcðòa ſic eſt malitia. mali
tia nanq; puertit iudiciũ ⁊ mẽtiri facit
circa pꝛactica pꝛincipia ut.S. li: 6: c:
i6õequare pꝛebet carentiã rectitudinis
rõniſ:⁊ p cõſequẽs rectitudinis electi
onis:qꝛ electionẽ rectã facit virtus ui
S. li?6cis* τ per cõſequẽs malitia fa
cit eam nõ rectam ſi ãt cõtingat.ex.3.

cd ſic eſt mcõtinẽtia. Incontinẽs emnʒ

habet rectã rõnẽ ⁊ rectã elecnonẽ ut
.5. ei cefi. .. eo. li? cia? Sacit autẽ
ʒ electionẽ ut..li?:c:: Et ð rõnem
qꝛ eſt egreſſiuus a rõne ii J. c. ꝓximo

Ex his põt inferri ꝙ bee tres ſpetes
diſpoſitionũ bõiniſ fugiende ſũt circa

moꝛes.Scðdo ẽt ſciẽdũ ꝙ bonitas mo
rum exigit obſeruantiã triplicis legiſ
nãlis. Quarũ vna ẽ pꝛopꝛia rõ vnius
ſingularis hominis tãqᷓ; lex iſtiuſ indi
uidui.ſcòa eſt rõ totius bumane ſpẽi.
Tertia eſt nãlis oꝛdo totius generis
aĩaliũ pfectoꝝ.quar̃ peccatũ circa mmo
res põt cõtingere ex traſgreſſi lõe legis

vnius indiuidui vł legiſ totius ſpetiei

vł legis generis ſui.ſi fiat tranſgreſſio
legis iſtius indiuidui.ſic eſt icõtinẽtia
per qᷓ; hõ egreditur a ſua ꝓpꝛia roe.
ut. . c. pꝛoximo que debet eſſe cuulibz
tãq;ᷓ lex:ſi o fiat trãſgreſſio legis ſpe
ciei · ſic eſt malitia ꝑ q;ᷓ hõ non facit
rationem pꝛopꝛiam nec electtonen

ſuã imo operatur ſicut videt᷑ ei operã
duʒ eſſe.Omnis enĩ malus ẽ ignoꝛãſ
que opoꝛtet opari ⁊ a quibus effugiẽ
duʒ. ut.S. li. ʒ: c ʒ. facit tñ cõtra rõneʒ
q́ᷓ; hñt alij de ſpetie ſua.⁊ iõ phᷣus ĩ dif
finitione virtu poſuit rõneʒ nõ iſtius
vł illiuſ:ſed rõnẽ generałr ſapiẽſ.lix2
ce g. ʒ iſt at facit omnis maluſ.Si vo
fiat trãſgreſſio legis totiuſ generis ſic

eſt beſtialitas:· Haturał.n. inſtinctus

determinauit ſingulis aĩalibus nãlẽ
cibũ:nãlem potũ:nãlẽ cohitũ ⁊ nãleʒ
ludum:vbi ergo homo conuertit ſe ad
innãles cibos:ad innãles potus: ad
innãles cohituſ:⁊ ad innãleſ ludoſ.fa
cit ʒᷣ legẽ generis aĩaliũ ⁊ ꝑ h dicitur
eſſe ⁊ fieri beſtialis.ut.j.eo.liꝰcꝛ :
Dico autẽ beſtiales Cõſequẽter ibi.
LCoõtraria aũt. Ponit aliã diſtinctio
neʒ de tribus bonis oppoſii pᷣdici ma
lis.pꝛimo aũt facit h.2?.exponit vnazʒ
partẽ ſue diſtinctionis ibi. quẽam
homerus.] dicit g̊ pꝛimo ꝙ bona pria
pꝛedictis tribus malis ſũt mãifeſta qᷓ;
tuʒ ad duo.qꝛ hoc oppoſituʒ malitie
vocamus virtutẽ.h̊ aũt oppoſitũ ĩcõti
nentie vocamus cõtinẽti ad beſtiali⸗/
tatẽ aũt cõgruit nos dicere eſſe oppoſi
tam q́;dam virtuteʒ ſuper noſ.i.ſuper
ſtatum noſtrũ q; dicimus heroycaʒ ⁊
diuinã.ſt aũt ſciẽdũ ꝙ iſtud vocabłʒ
heroyca premoꝛdialiter deriuat ⁊ oꝛi
ginatur ab her ꝙ eſt terra.qm ab her
dicit᷑ herus.i.terre dñs quẽ vulgus di
cit terrariũ.dicitur ẽt hera quaſi terre
dña vxoꝛ heri. dicitur ẽt heritudo do
miniũ vł dominatio Et inde dicit᷑ he
rilis ⁊ herile quaſi dñium ⁊ poteſta⸗
tem habẽs ⁊ herilitas ipſa poteſtas
⁊ ab eo ꝙ herus dictus eſt heros he/
roys quaſi magn potẽſ:pfectꝰ⁊ ſapiẽſ
⁊T heroys heroydis ideʒ ſignat feine

vñ magni viri dci ſi heroyes ⁊ magne

fẽine heroydes. Dicit᷑ ẽt heroya ip̃a
pfectiõis magnitudo heroũ vł heroy⸗

duʒ. dicitur ẽét heroycus.ca. cum. ha

bens beroyam ꝙ cõtingit dupliciter.

qꝛ heroya põt haberi foꝛmaliter ab

illo qui eſt infoꝛmatus ⁊ habituatuſ

perfectione heroye:põt et haberi ob
iectuałr. Et hoc mõ carmẽ põt dici he
roycũ qꝛ habet geſta viroꝝ heroũ vel

fẽinarũ heroydũ ꝙ deſcribit tãq; mãa,ʒ

⁊ obiectũ. Sicltur ẽt ꝙ quedam dea

gentiliũ que latine dicta eſt iuno ut re

citat uguſtinus.ſexto de ciuitate
dei. in pluribus locis:grece dicta eſt
hera. Quidam eius at filius dictus eſt
herus:vnde ſᷣm ritum paganicũ ex tũc
dicti ſũt heroyas illi qui ſᷣm fabulas
poſt terminũ huiꝰ vite dicebantur dei
ficari ⁊ ĩ deos cõuerti.(¶ QAuare ſciẽdũ
ʒ. ꝙ qualr̃cũq; homines ſaperent de
veritate loquentes de heroya ſenſeꝛũt
ipſaʒ eẽ quãdã vᷣtutẽ qͥ reddit hominẽ
melioꝛẽ ⁊ pfectioꝛeʒ quolibʒ homine
perfecto ⁊ bono ᷣm comunẽ hommuʒ
vtilitatem de qua loquitur hic phus.
¶ Konĩ ibi. Quẽadmodũ homerus.]
Exponit ibi vnã ptem ſue diſtinctiõis
vʒ oppoſitionẽ diſpoſitiõis heroyce ⁊
diſpoſuionis beſtiał.pꝛimo ãt dat exẽ
plũ de diſpoſitiõe heroyca.2: pbat ꝙ
lpᷣa ſit beſtialitati oppõita ibi. Quaĩ
ſi quẽadmodũ aiunt. Dicit ̊ pꝛimo
ꝙ vᷣtutẽ heꝛoycã dicimus:⁊ fᷣm illÄ vi
rũ heroẽ quẽadmodũ homerus poeta
dicit hectoꝛẽ eſie virũ heroẽ. fecit.n.
⁊ introduxit in carmine ſuo pꝛiamum
regem troie dicentem ⁊ loquẽtẽ ð hec

toꝛe filio ſuo qm erat valde bonus vll

tra comunẽ hominũ bõitatẽ ſic ꝙ non
videbatur exiſtere viri mortalis puer
ſʒ dei.vnde poterat dici vir heroycus
⁊ diuinuſ.¶ Hota vᷣo ꝙ iſte hectoꝛ fint
pater franconis qui quidẽ franco cõ/
gregauit ſibi comunitiuã magnãà mili/
tum ⁊? hominũ ſtrenuoꝝ qui tandeʒ a
francõe pꝛincipe dicti ſũt franci: vene
rũt.n.ð tꝛoia ĩ germaniã ⁊ ſuꝑ flimuũ
qui dicitur renus edificauerũt ciuita⸗/
tem que dicta ẽ ſymcambꝛia a qua ali
quãto tẽpoꝛe dicii ſũt ſymcubꝛite:poſt
modũ vᷣo relicta ciuitate illa venerunt

thlütil6
Perdrnenn
Wirmi eno
nr Min ſt
ſa mnntſune
nnſe hbet
Miſc ihenen
clianad

aſwwrneli

gornlenna:
pveorra⸗

huusfaton

l.Ngliadnn

Efünrolppter
linic ſupeeg

ofunt beſtie
Wi Etſchabe

halalpoſinobe

iſhl nin
(NRNgrigtul
ertbekanio

Genlighonnnan

11

ſſnipnercinfi⸗

uniſed re
1 Alnnebamene

*

Vitinpuraſen

.

ſlfi ecclici⸗
e Womeuange

iſunldiege aden

Afawwi gog
ulu in eellen

Inetirihfnhr

Kulntgeſtnig
huummponiunta

Fünlinaineer⸗
uns V

ſyng
WNecrm..
,Ineſin
wsdi
J * . 1
NRdrtöz
„ „
EMuckiwt
Is ſert do.
ccgs:’ 4
Wüfluser
unegnn

am n .
Ulqu fnſa

medcebumn

Bde Ndrii

NaoaAmah
RKRANOANNRH

4 0 1
ciuwäd
Mih.

Ninuimsriflii
Wnünittiz

„ * 4
nsen Müinn
e.
3 „ 4

α ſiim⸗

14 cuimnele⸗

in gallias:⁊ iterũ dicti ſut franci nõie

ViI

pꝛimitiuo ⁊ babitauerũt galliã belgi
cam. que nũc dicitur francia ex nõine

habitatoꝛũ ſuoꝝ ⁊ ipſi a nomie regio
nis habitate dicũtur gallici.vnde con
ſtat ꝙ reges francie deſcẽderũt de ſtir
pe iſtius hectoꝛis viri heroyci ⁊ diui/
Bi omibe. Muar ſi qmað. ꝓbat
virtutẽ heroycã eſſe beſtialitati oppo
ſitã a hᷣ tripir· pꝛimo ex ſuꝑexcelẽtia
diſpoſitionũ.2.ex differentia rerũ diſ

ponibiliũ ibi.. Et enim quẽadmodũ

3 ex cõuenientia tẽporũ ibi Quare
autẽ raru. pꝛimo ergo intendit ſic ar
guere. Omnis ſupexcellentia virtu

oſa opponit᷑ ſuperexcellentie vicioſe

ſicut emm ſe babẽt generaliter virtus

æ vitiũ ſic ſuperexcellẽtia vtui: ⁊ ſup

excellẽtia vitij. Sed vᷣtuſ heroyca E vir

tuoſa ſuperexcellẽtia:beſtialitias vᷣo ẽ

ſuperexcellentia vicioſa:quare vtuſ ⁊

diſpoſitio heꝛoyca erit beſtialitati op

poſita. huius rationii ponit pꝛimo mi

noꝛẽ. d. ꝙ quẽadmodũ aiunt ex hõini
bus fiunt dij ꝓpter beroyce vtutiſ ſup
excellẽtiã ⁊ ſuple ꝙ ſimili mõ ex hõi/

nibus fiunt beſtie ꝓpter vitij ſuperex
cellẽtiã. Et ſic habemꝰ ꝙ diſpõitio be
royca ⁊ diſpoſitio beſtiał ſunt ſuperex
cellẽtie stutiſ ⁊ vitij. ¶ Scðo infert cõ

cluſionẽ.d.ꝙ vtiq; talis habitus hero

ycus erit beſtialitati oppõituſ ſt ãt

ſciendũ ꝙ bomines dicunt᷑ fieri ⁊ eſſe

dij nõ ꝓppter cõuerſionẽ bumanitaſt in

diuinitatẽ ſed ꝓpter ſi imiluudinẽ ali-

qualem vute humane ad diuinã ⁊ hoc

mõ dicit ſcriptura ſacra. Ego dixi dij

eſtis ⁊ filij excelſi oẽs in pos ꝙ expo

nens xps in euangelio dixit. ꝙ illi di ⸗
cii ſunt dij: qꝛ ad eos ⁊ in eis ſermo
dei factus ẽ Jo. x. Et ſᷣm h dicit ppuſ

ꝙ vita ſᷣm excellẽtiam vᷣtuſ̃ acta erit

vtiq; melior qᷓ; Im hominẽ. Et paulo
poſt addit ꝙ eſt vita diuina: quałr ůt

ſit diuina nõ diumnitatiſ pꝛopꝛie ſʒ qua
dã ſimilitudine expõit ibidẽ. . ꝙ dijs
ẽ omnis vita beata:hõinibꝰ ãt inq;tũ

ſimilitudo qued tał operatiõis exiſtit
ut. j.hx? cꝛ.xx Scðdᷣo ibi. Et.n. quẽ/

admodũl Arguit ſic:diſpoſiiio hõinis

ſᷣm qᷓ; aſcẽdit ad participationẽ diuim

ſtatus opponitur diſpoſitiõi fᷣm qᷓ; de
ſcendit ad participationẽ beſtialis ſta
tus.q apparet:qꝛ diſpoſitões hõinis
que maxime a ſe diſtant ſũt cõtrarie

ut habetur.xmetaphiſice.taleſ ãt ma

xime a ſe diſtãt: quatr᷑ ſũt cõtrarie. Sʒ
ſᷣm diſpoſitionẽ beroycã pᷣdicto modo
aſcẽdit:⁊ ſᷣm beſtialeʒ deſcẽdit.quaĩ
diſpoſitio heroyca erit diſpõi beſtiali
oppoſita:huius ratiõis ponit stutẽ mi

noꝛis.d.qꝙ quẽadmodum nec malitia

humana:nec vᷣtus humana ẽ alicuius
beſtie. Sic nec h nec illa ẽ dei. Sed hᷣ

diſpoſitio ſᷣm q; homo aſſimilatur doo

eſt aliquid honorabilius humana vir
tute.Et iſtud ẽ pᷣtuſ heroyca ſᷣm qᷓ; hõ
aſcẽdit ad ſimilirudinẽ di:pᷣ aũt beſtia
litas ẽ quoddã genus malitie alteruzʒ
ab humana malitia ſᷣm q; homo de/
ſcendit ad ſimilitudinẽ beſtialẽ ð quo

deſcẽſu dicit Auguſtinus. quomõ colu
ber nõ aptis paſſibus:ſed ſquamaruʒ
minutiſſimis niſibuſ repit.Sic lubꝛi

cus deficiẽdi motus negligentes mi/

nutatiʒ occupat ⁊ incipiẽſ a puerſo ap
petituſimilitudinis dei puenit ad ſi⸗
militudinẽ pecoꝝ ¶ Inde eſt ꝙ pentes
primi nudati ſtola prima pelliceas tu

nicas.i.moꝛalitatẽ inuenerũt. honoꝛ

enim verus bominis ẽ ymago dei ⁊ ſi

militudo que nõ cuſtoditur niſi ꝑ ipᷣm

a quo impꝛimitur de trinitate. xij:cxx-j.

ſcòm hoc intendit phus dicere ꝙ in

homine ſimilitudo dei per virtutis ex

ceſſum ⁊ ſimilitudo beſtie per exceſſũ
malitie ſunt diſpoſitioneſ oppoſite.

Teꝛtio ibi. Qma autẽ raro. Erguit

ſic. diſpoes bona ⁊ mala raro facte in

bomine pꝛopter diſtantiam ſuam a

comuni hominum bonitate vel malitia
ſunt oppoſite ꝙ apparet: quia tales
ſũt maxie diſtateſ. Sʒ diſpoſitio heoy

caẽ bõa ⁊ beſtialł mala ⁊ abe raro

LBRO

fiunt in homine.quare ipſe ſunt adin
uicẽ oppoſite. huius rauonis intẽdit
minoꝛ:ẽ ponẽ.d.ꝙ qꝛ raꝝ eſt eẽ viruʒ

heroycũ ⁊ diuinuʒz:quẽadmodũ ciues

illi qui dicuntur latoẽs cõſueuert di
cere homineʒ eẽ diuinũ qñ adminiſtra
tur valde bonitatẽ eiꝰ ⁊ dicũt vir diui/
nus eſt:ſicut cõtingit paulo ⁊ barna/
be cõmoꝛantibuſ in ciuitate liſtris:illi
eni ciues liſtrenſes vidẽtes miraculũ
factũ per eos.ſ.ꝙ quidẽ claudus ex u/⸗
tero matris ſue ad iuſſũ pauli exiluuit

ãbulauit. leuauerũt vocẽ ſuã hccao

nite dicẽtes dij ſimiles facti hominib⸗

deſcẽderũt ad nos.Et vocabãt barna

bã ioueʒ ⁊? paulum mercurium. Acd.
xuij.ſic ẽt homo beſtialis raro iuemit᷑ i
hominibus:ſi vero inueniatur maxie
inuenuur inter barbaros:qui quidem

ſũt barbari nõ ſolũ lingua iʒ vita: ſũt

enim ĩdomiti.fiũt ãt tales beſtialeſ uł
pꝛopter egritudines corpoꝝ vł ꝑp oꝛ
bitates ſeſuũ vł ꝓpter defectus ⁊ ca
rentias magiſtrorũ erudiẽtiũ eoſ mo/
res bumanos.⁊ ideo de talibꝰ ꝗ ſunt
ſiluĩ̃es circa locuzʒ qui dicitur pontus

exẽpliſicat phus in. eo.li.c.7. Nos

ſuperinfamamus de iſta beſtialitate

omnes ſuperexced etes ẽt in malitia
bhommũ q; us enim eſſent aliqui mali

nõ beſtialitate ſed ſuperexcellẽti hu/
mana pꝛauitate. vocamus eos beſtia/
les nõ ſᷣm ᷣitatẽ: ſed ad increpationẽ
⁊ ad deteſtationẽ tales dicimus beſti
ales.Eſt at ſciendũ ꝙ nõ eodem op/

poſitiõis mõ dicuntur opponi virtuſ x⸗

malitia continẽtia ⁊ icõtinẽtia beſtia

litas ⁊ heroya qm pᷣtnſ ⁊ malitia op/

ponuntur ᷣm pꝛopꝛias rationes:ſicut
mediuzʒ ⁊ extremum ut. S. li 2. c. S8. cõ

tinẽtia at ⁊ incontinẽtia dicunt᷑ oppoi
nõ ſicut medium ⁊ extremũ: ſed ſicut

firmitas et infirmitas eiuſdem boni⸗/
tatiſ: continẽs enim ⁊ incõtinens hñt
bonitatẽ ratiõis ⁊ electionis ut.ã. li
uc: fi.continẽs ũt eſt firmus in hac bo
nitate. Incõtinens autẽ infirmus dũ
p paſſionẽ egredit᷑ abea ut.j.ca.ꝓxi

mo. heroya vᷣo ⁊ beſtialitas opponũ/
tur nõ ſicut mediũ et extremuʒ nec ſi
cut firmuʒ ⁊ inf rmũ nec ſicut duo ex
trema in exceſſu ⁊ defectu qualiterop
ponũtur duo vitia circa eandeʒ vᷣtuteʒ
extrema ſicut pꝛodigalitaſ a auariua
ſz opponũt ſic duo extrema excedẽua
vnum in bono ⁊ reliquum ĩi malo i
cit.n.phᷣus ꝙ q;uis vᷣtus ſᷣm ſubſtatiã
⁊ rationem quid eſt eſſe dicẽteʒ ſu me
dietas.tñ ſᷣm eſſe optimũ et eſſe bene

ẽ quedam cxtremitas.S. h?2. c26 b

modo extremuas bonitaſj ſup hõmeʒ
⁊ extremitas pꝛauitaſ᷑ ſub homine di
cuntur oppoſue ſicut exremuates in

erxceſſibus exñtes onſequẽter ibi.

LSed de hac quidẽ diſpoſinone. Zi
cit de quo ẽ intentio.d.ꝙ de hac diſpo
ſuione beſtiali poſterius facienda ẽ q
dam recoꝛdatio.ſ.j.eo.li.c.⁊.⁊.c.q.

SDe maliua aũt ⁊ de virtute ſibi oppo

ſita dictum eſt pꝛius.S.li. 2. ⁊. 3. ĩ ge
nerali ⁊ · li.4.⁊ ). in ſpeciali.Pe in
continetia aũt ⁊ de mollitie ⁊ de deli
tia:⁊ ð cõtinẽtia incõtinẽtie oppoſita
⁊ de perſeuerãtia mollitie oppoſita di
cendu ẽ in pꝛeſenti tractatu qꝛ iſti ha
bitus nõ ſut ſuſcipiẽdi tãq; idem habi
tus cũ vᷣtute ⁊ malitia.et iõ que dicta

ſunt de virtute ⁊ malitia non ſufficiut

ꝓ hijs que dicenda ſut de cõtinentia ⁊
incõtinẽtia:nec etià iſti habituſ eſtim
di ſũt facere alterũ genus ſimpliciter
a virtute ⁊ malitia. ⁊ iõ earũ perſcru

tatio non eſt aliena ſimpliciter a per-

ſcrutatione rirtutis ⁊ malitie. quare
poſtq; dictum eſt de illis: conſequeni

dicendum eſt de iſtis Conſequenter

ibi. Opoꝛtet autez q ẽadmodum.
TZradit moduʒ pꝛocedendi circa dicẽ
da.d.ꝙ opoꝛtet poncre ⁊ ſupponere
ea que apparent de iſtis quẽadmodũ

fit ĩ alijs ⁊ opoꝛtet dubitare ⁊ ſic oſtẽ
dere naturam continentie ⁊ inconti-/

nentie et maxime oſtẽdere ea que ſũt
pꝛobabilia circa has paſſiones que ꝗ
dẽ dicunt᷑ paſſiões qꝛ ſũt nexe multiſ
paſſiõibus.Si ãt nõ dicant᷑ plura dicẽ

gunenpen
vtſoluän
elaſoffo⸗

sfieraroſt
N. ebi
pen
fuui
Götnetiaponn
ſenda. Emone
iaitüttni.
elidntbi
Qurdätegut⸗
ennenolnnet
lumter niin
lunmit ,
tnenun ppon
iqon pen
Menrina nidn
nſucioſon⸗
ucet d. g
onorur ſup.)

te Cötinetia

poſiunt eſteſin

lus roued
ihenne pe
ſiwr nec hu

Kinr landabi,
molſwſino on
nni apaſbor
kfrtchnics

(cniſelwncot
Mi lne

Lonſoiluare
Uvrehtamah.
alrnälere

mnimn pſen

fmnit neinirg
(imsgintan

Npecak ad o

reiſibahins
le ſocliciig ſin

Ethenle gui⸗

ir
Z
nenn
numiu
Sikfnſ
eicſenürt
bonni ſiin
Wena
egi
ip;
nno.g

a
11demmü
1teNN
äunolnechin

nuiuu etoe⸗
1nunnaron ſ
inſirdecöm
güſnbennti
ii end ſr
uu. dbenmm
Renaſinptangn
õ
ſrends:
de iis Conc
aurz inin
en er iiſß

bitabit ãt vtiq;. c:ʒ.

VII

tur tamen pꝛincipaliſſima.qꝛ ſi dican
tur ⁊ ſoluatur ⁊ relinquãt᷑ facilia ⁊ ꝓ

babilia ſufficient᷑ erit oñſũ id ꝙ de pᷣte
ritis fuerat oſtendẽdum. (Wea D
Idebit᷑ vtiq; cõtinẽtia.ꝰ

ectio ij⸗
—
cqöÜ; pꝛemiſit pꝛohemiũ ſubdit
tactatũ ĩ quo p: ð ↄtinẽtia ⁊
icõtinẽtia ponit qͥdã pricipalia ſuppo
nenda. 2 mouet quedã dubia ibi DSu
(Lertio dat re
ſpondẽda ibi. Nꝛimũ ꝗdeʒz ig Icꝛꝗ
Quarto at agu de mã cõtinẽtie ⁊ ĩcõti
nentie mollitiei ⁊ pſeuerãtie.ſ.de de/
lectatiõe ⁊ triſtitia.j.cipibi. De de
lectatione ãt Circa cõtinẽtiã aũt ⁊ ĩ
cõtinẽtiam ꝓponit.x.pꝛincipia ſuppo
nenda quoꝝ pꝛimũ eſt ꝙ cõtinẽtia ⁊

per ſeuerãtia vident᷑ omnibus eẽ ð nu

mero ſtudioſoꝝ ⁊ laudabiliũ.Si autẽ
obiiciat᷑ ↄ h. qꝛ ſine vᷣtute iniuſte bẽt

honoꝛ ut ſupᷣ. liαι de magnanimi

tate Cõtinẽtia vero ⁊ perſeuerantia
poſſunt eſſe ſine virtute ut iã dictũ eſt.
laus vero quedã ſpẽs ẽ honoꝛis quar
cõtinentie ⁊ perſeuerãtie nõ debetur
laus.ſicut nec bonoꝛ. Sicendũ q;
bec ſunt laudabilia cuius rõ eſt quia
omnis diſpoſitio diſponẽs ⁊ inclinãs
bhominẽ ad opuſ bonũ ẽ ſtudloſa ⁊ lau
dabił.ſtudioſa quidẽ ſfᷣm pꝛopꝛiã pfe
ctionẽ ſed laudabił ſᷣ̃m reputationem
noſtrã ut.S. lii cè is: Et apparet etiã

qꝛz paſſio ẽ laudabił qñ diſponit ad bo

nũ ⁊ retrabit a malo.Et ideo verecũ
dia laudat᷑ ut.S. li?2: c 7. æ li: ca. fi.
Sed cõtinẽtia ⁊ pſeuerãtia diſponunt
bominẽ ⁊ inclinãt ad opus bonũ ꝗa

oꝛdinat ad felicuatẽ dicitur eſſe lauda
bilis. Et hoc mõ equs dicitur laudabi
lis in oꝛdine ad bonũ curſum. Et hoc
modo continentia ⁊ perſeuertia ſũt
laudabiles.Scõm ſupponẽdũ ẽ quia

incontinẽetia ⁊ molities ſũt de nume/

ad opus ꝙ ſuadet ratio recta que qui/

10

deʒz depꝛecat᷑ ad optima ut.li.ucefi.

quare iſti habitus ſũt laudabiles.Ad

ro pꝛauoꝝ ⁊ vituperabiliũ. Aſtud aũt
apparet ꝑ oppoſitum ad pꝛimũ.Ter
tium ſupponẽdũ eſt ꝙ continẽs ⁊ pmã
ſiuus in rõe ſunt idem.ſicut ea que ſi/
gnantur p diffinitionez ⁊ nomẽ diffi/
niti.Quartũ ſupponẽdũ ẽ ꝙ incõtinẽs
⁊ egreſſiuuſ a ratiõe ſunt idem eo mõ
quo continẽs ⁊ permãſiuuſ in ratiõe.
vtrũ autẽ iſta ſint eadeʒ adequate ⁊
ↄõtibilit᷑ dicetur.j. loco ſuo. QAuituzʒ
eſt ꝙ incontinẽs ſciens qm̃ pꝛaua nõ
ſunt operabilia agit tñ ea pꝛopter paſ
ſionẽ vbi enim paſſio ᷣtendit ratiom

⁊ homo egreditur a ratione ſequitur

impetum rationis dimiſſo dictamine

rationis.Sextum eſt ꝙ cõtinẽs pquas

habẽs cõcupias ⁊ ſciẽs qm cõcupiſcẽ

tie pꝛaue ſũt nõ ſequitur eaſ ꝓpter ra

tionem ↄtendentem. Septimũ eſt ꝙ
aliqui dicũt hominem temperatũ eſſe
continẽtem ⁊ perſeueratiuũ.aliqui ãt
dixerunt ꝙ nõ.
tatis fuit qꝛ pꝛimi conſiderabant ꝙ;
quicquid bonitatis ẽ in homine cõti⸗
nẽte ⁊ perſeuerante totũ ẽ in bomine

temperato ⁊ iõ dixerũt hominẽ tẽpe/
ratũ eẽ ↄtinẽtẽ ⁊ ꝑſeueratm̃.alij o ↄ
ſiderauerũt malũ ꝙ adiacet cõtinenti
puta pᷣuas ↄcupias qͥ nõ adiacẽt hõi

tẽpato ⁊ iõ dixerũt tẽpatũ nõ eẽ ↄti

nẽtẽ. octauũ ſupponẽdũ ẽ ꝙ aliꝗ dixe

rũt omnẽ ĩtẽpatũ eẽ icõtinẽtẽ ⁊ omnẽ

icõtinẽtẽ eẽ ĩtẽpatũ iĩdiſtincte loquen

rõnẽ vo dicẽdũ ꝙ ſine virtuie iuſte poſ

ſidet᷑ honoꝛ ille qui debetur bono fina

li. Sed honoꝛ qui debet᷑ diſpõi ad fi/
nẽ iuſte hẽtur ab eo qui ẽ pꝛoxio diſpo

ſituſ ad virtutẽ. honoꝛ.n.ꝗ eſt laus nũ

q; debetur fini.ſed diſpõni ad finẽ. vñ
nec virtus eſt laudabilis inqᷓ;tũ ẽ ꝓpt
ſe apetibił.qꝛ hoc mõ magis debet di
ci felicibił tñ vᷣtus inq;dtum diſponit ⁊

tes de vtroq; ſicut ð eodẽ.alij vo dixe
rũt ĩtẽpatũ ⁊ ĩcõtinẽtẽ eẽ abiuicẽ al⸗

teros ⁊ diſticios. Ratio vero disſitai
ẽ eadẽ cuʒ pᷣcedẽti ꝑ oppoſitũ accepta
Nono ſupponẽdum ẽ ꝙ aliꝗ dixerũt

— „ ℳ . „ —

pꝛudẽtẽ ñ poſſe eẽ ĩcõtinẽtẽ: ⁊ alij vo
dixerũt viros pꝛudẽtes ⁊ deuios.i.in

duſtrios qnq; incontinẽtes eẽ. Ratio
vero diuerſitatis fuit qꝛ illi qui cocipi

ſt pꝛud entiam ſub ratione habitu-

¶ RKatio vero diuerſi

l

ðMB

IIEBRO

im̃mõ cognitiui nullã vidẽt rationem

quaĩ̃ pꝛudẽs nõ poſſit eẽ ĩcõtinenſ ulli

pᷣo ꝗ pꝛudẽtiã cõcipiũtſbᷣ ratiõe habit
cognitiui ⁊ pꝛecepti ⁊ actiui vidẽt im
r pꝛu-

poſſibiliatẽ ⁊ repugnantiã inter pꝛ
dentiã ⁊ incontinentiäã. Secimũ at

ſupponendum ẽ ꝙ incontinẽtes diciin
tur pꝛopꝛie vel impꝛopꝛie large vel

ſtricte eſſe circa irã circa q; ẽ mãſuetu
do ⁊ circa honoꝛẽ circa quẽ ẽ magna
nimitas ⁊ eupbilotia ⁊ circa lucrum

circa ꝙ eſt particularis iuſtitia vmuta

tiua uł diſtributiua. Illa igit᷑ que dicũ
tuꝛ de continetia ⁊ incõtinentia hec
ſüt que memoꝛata ſũt dequibus inferi
eſt dicendum. Lectio iij
AUl bit abit aũt vtiꝙ aliquis.
Poſtq; pꝛopoſiit dicta ſup/

ninentia. Hic cõſequẽter circa pꝛedi/
cta mouet quedã dubia:quoꝝ pꝛimuʒ
utrum aliquis recte exiſtimas ſit in
continẽs.ſcòðm vtrum aliquis piudẽs
ſit incõtinẽs ibi. Nꝛudentia ꝗ tertiũ
vtrũ tẽperatus ſit continẽſibi Adhuc
ſi quidem. Quartum vtrũ homo õi
opinioni permãſiuus ſit coniinenſ ibi
LAdhuc ſi omni Quintũ utꝝ hõ ab
omni opinione egreſſiuus ſit inconti/
nens ibi. Et ſi ab omni Sextũ vtrũ
intemperatus ſit deterioꝛ vel melioꝛ
qᷓ; incontinens ibi. Adhuc ĩ perſua/
deri Septimũ utꝝ incõtinẽſ fit circa
oĩa ſicut circa materiã ſuã ibi. Ad/
huc ſi circa omnia Circa pꝛimũ pꝛi/
mo pꝛoponit queſtionẽ: 2? arguit ad
vnã partem ibi. Scientẽ quidẽ Zer

tio ad aliã ibi. Iſte quidezſermo ig̊ö

4 ſuper bac queſtione recitat vnã po
ſitionẽ ibi Suũt autẽ quidẽ. impꝛo
bat eã ibi. Sed tñ Dicit ergo p: q;

dubitabit aliquis qualiter ſit poſſibile

qualiter quis recte exiſtimãs circa a/

genda ẽ incõtinẽs:quaſi vellet querer

vtrũ pᷣ ſit poſſibile:hᷣ aũt queſtio moue
tur circa quintum pꝛeſuppoſitũ ubi di

cebat᷑ ꝙ incõtinẽs ſcienſ pua opabilia
agit ea ꝓpter paſſionẽ. 2. ibi Sci

entẽ quið Arguit ꝙ nullus rectc exi

ponenda de continẽtia ⁊ icõ

ſtimas opet᷑ oppoſitũ ⁊ pꝑ cõſequẽs ñᷣ

ſit incõtinẽs: arguit g ſic ſi exiſtete ſci
ẽtia in aĩa aliquid aliud impet aio ⁊

trahit ipſũ quẽadmodũ fᷣuũ ſuũ ſeque
tur vnũ duꝝ iopinabile.ſed hoc nõ eſt

ponẽdũ quar̃ nec illud ex quo ſequert᷑

buiꝰ rõis ponit p· cõcluſionẽ.d.qꝙ ꝗdẽ
aiũt hommẽ ſcietẽ nõ eẽ poſſibile icõ
tinẽtẽ eẽ. 2· ponit cõſequẽtiã.d.qꝙ du

rũ ĩopinabile ſeqᷣret᷑:ſi ſcia exiſtete ĩ
aĩio ut exiſtimabat Socra. aliqd alid

puta paſſio poſſʒ ĩperar̃ aĩo hñni ſcien
tiã ⁊ ipᷣm trahẽ quẽadmodũ fuũ ſuuʒ
iudiciũ ⁊ dictamẽ ſciẽtie. expo

nit ꝗbus eẽt duꝝ iſtud iopinabile. o. ꝗ

Socra.ꝗ fuit maximꝰ moꝛał pugna/

bat totalr ad rationẽ.i.ꝓ roõne. Iſte

eni dicebat vᷣtutes oẽs eẽ ſcias ⁊ rõeſ
ut. S. li 6α ε &t iõ nõ ponebat eẽ a⸗
liquã ĩicõtinẽtiã ſᷣm deſcriptionẽ ð ĩcõ
tinẽte ⁊ incõtinẽtia datã ſupᷣ ce ꝓxio:
qꝛ dicebat nullũ hõinẽ recte exiſtimã
tẽ opari pᷣter id ꝙ ei optimũ videbat

ſed ꝑp ignorãtiam:ᷣm eũ peccat gcũ

qʒ peccat.Cõſequẽter ibi. Iſte qdem
ig Arguit ad ptẽ alterã dirrigẽdo f/

monẽ ſocratẽ.d.qꝙ iſte ſᷣmo ſocrati-

cus deficit ĩ duobꝰ.p. qꝛ reuocat ĩ du/

biũ illud ꝙ ẽ notoꝛie mãifeſtũ.2. qꝛ i,⸗·

gnoꝛdtie iputat õe peccatũ ⁊ nõ dicit

ꝗs ſit mooꝰ illiꝰ ignoꝛãtie: ãt ĩ dubi
uʒ reuocet id ꝙ ẽ mãifeſtũ appaẽt qim

id mãifeſtũ ẽ ꝙ ĩicõtinẽs exñs ⁊ ope/

ℳ — „ ₰G

exiſtimat fieri.i.deber fieri id ꝙ facit

⁊ h̊ docet expiẽtia omnẽ hõinẽ ꝗ fuit

vl ẽ ĩcõtinẽs.Cõſequẽt ibi. Sũt ꝗðᷣ
Mecitat ſup iſta qõe vnã poſitionẽ di/

cit g ꝙ quið ſũt ꝗ pti cõcedũt h:⁊ pti

nõ cõcedũt:dicũt.n.qꝙ talł exiſtimatio
põt eẽ ſciẽtia łkopinio.Dicit ꝗ ꝙ exi⸗
ſtimatiõe ſciẽtie mihil ẽ ĩ hõie melius

⁊ foꝛtiuſ qð poſſet ad oppõitũ trahẽ:

exiſtimatiõe ãt opiõis dicũt eẽ aliqd
meliꝰ ⁊ fortiꝰ ⁊ lõ nec cõfitẽt᷑ nec di/
cũt nullũ oꝑari pᷣter illð ꝙ opiatureèt

meliꝰ.⁊ iõ ad qõneʒz dicũt ꝙ icõtins

nõ ẽ ſciẽtiã habẽs ſic ꝙ aligꝗs ſcĩaʒ ha
bens a voluptatibus imperetur ad

Plnste⸗
urſcgen.
ſen nela op
Caplcenta⸗
uubiun i
tulcan. ee
ndebenrrer

n dl

bletur'c,
Cemmmmn
(Eerchon)
ſedcbtdcge
Pnoonns
frotendemen

H lilipoteg

ene dnn
lniepuuii

(EIhMuohnnens
us ſue vn/

Cginonetnens
gtnizſenn
gmwpanernez

1enenal.

fcringamſege
Pignafzatben
Wändebiyen
LPeuciie ena

Crliuanimn

bſlliywint

Nlpnmoſc ſch

hnenian Fnn
mnnne pe

Ullanonines

ipimizmſes
lenſcntſfni ſe
kagblligrien
hhk;agnn
Montmnisſibi
wacctſnen⸗

miſcini
ielig

ſheiiſän
;

4Cötöhi

ini
miagiie mi
wb e eſebcl
mne nüieſi.
mmie caiti
ignoränegii
gi müſeſi
nii deiniin⸗
Cöläh.

8
4

ſiggiden

binenbli in⸗
lenlcſe,
richus
tbnt an⸗
n fierilo⸗
Lane a
zaſeAN
unbis nn

VII

oppoſitũ dictaminis ſcientie perrra

hat᷑.Sed icontinẽs opinionẽ habens

põt a voluptatibus imperari ⁊ ad op

poſitum ſue opimõis pertrabi. ¶ Cõ

ſequẽter ibi. Sed iñ Iſta poſitioneʒ

repꝛobat et hoc Sic.opimo ↄtẽdens

paſſioni icontinẽus vł eſt foꝛtis uł nõ

foꝛtis Sic ꝙ non ẽ ſciẽtia nec ſuſpica

tio foꝛtis ⁊ vehemẽs ſʒ quieta.ſi ſcðʒ
detur ſequitur ꝙ venia debet᷑ incont/
nenti mala operanti pꝛopter foꝛtes
concupiſcenuas quia opinio remiſſa
⁊ dubium ⁊ ignorantia equiparantur
in tali caſu. Sed malitie incontineni᷑
non debetur venia.ſicut nec alicui vi
tuperabili. Incontinẽtia aũt vitupera
bił eſt ut.e.ce. ꝓximo ſuppoſitione.2
quare incontinenſ nõ eſt ille qui a paſ

ſiõe trabitur ) dictamẽ oppõis remiſ

ſe debił ⁊ quiete.ſi pꝛimũ det᷑ ſequitur

ꝙ incõtinẽs poſſʒ oꝑari pꝛudentia cõ

tratendentem. qꝛ opinio vehemẽs de
agibili põt equipollere dictamini pꝛu
dẽetie. Sed nullus incõtinẽs operat᷑ 2

tendẽte pꝛudẽtia cũ nullus pꝛudẽns

ſit incontinens quare ſiue opinio ſit

foꝛtis ſiue non foꝛſ̃ inſufficiẽter dictũ

eſt ꝙ incontinens operetur opinio

nez ⁊ nõ õ ſcientiã. huius rõms põit

pꝛimo partẽ vnazʒ de opinione debili

2 partem aliaʒ de opinione foꝛti ? B

facit in parte ſequemi ibi. NPꝛudẽtia
In qua facit h ⁊ iuxta hoc pertractat
Scðm dubiuz ⁊ ideo ſequitur ꝑs illa
LPꝛudẽtia] g in qua mouet ⁊ ptra/
ctat illud dubiũ vtrũ pꝛudẽs ſit incõti/
nens vbi ſuppoſito titulo queſtioniſ ar
guit pꝛimo ꝙ ſic.ſcòðo ꝙ nõ ibi. Sed
inconuenienſ] Intẽdit ad iſtã que/
ſtionẽ in parte pꝛecedẽti ſic arguere.
nullus incontinẽs trabitur 3 dictamẽ
opinionis remiſſe ꝗ trahitur ↄ opinio
nem foꝛtiſſimã. ſed opinio foꝛuſſima
de agibili ẽ pꝛudentia quar̃ incõtinẽs
trahit᷑ ↄ dictam pꝛudẽtie ⁊ ꝑ cõſeqᷣns

incontinẽs ſił habebit incontinẽtiã ⁊

pꝛudentiazʒ. huius rationis põit pꝛi/
mo cocluſionẽ.d.pꝛudẽtia ̊ ↄtẽdẽtem

ſbᷣaudi opabit᷑ ⁊ trahetur ĩcõtinẽs.2
ponit minoꝛẽ.d.ꝙ hᷣ pꝛudẽtiale dicta⸗
mẽ ẽ foꝛtiſſimuʒ opinatũ ↄ ꝙ oꝑat᷑ icõ
tinẽs ut infert᷑ ex pte pᷣcedeti ꝑ locuʒ
a ſufficiẽti diuiſiõe qꝛ ſiopat᷑ ↄ opini
onẽ ⁊ nõ ↄtra remiſſã.neceſſe ẽ ut o/
peret ↄ foꝛtẽ ⁊ intẽſã qualiſ ẽ pꝛudẽ/

tialis opinio. ¶ Cõſequẽt ibi. Sʒ in
cõueniẽs Arguit ad oppoſitũ.d.qꝙ in

cõueniẽs eru ſi ĩcõtinẽs opat᷑ pꝛuden
tia ↄtẽdẽte ⁊ ſi idẽ ſimul ſit pꝛudens
⁊ ĩcõtinẽs.ꝙ aũt ſit icoõueniens ꝓbat
triplici rõne quaꝝ pꝛima ẽ talis Oĩs
iĩcõtinẽſ opatur volũtarie pᷣuiſſia. Sed

nullꝰ pꝛudẽs volũtarie opat᷑ pᷣiſſia.ꝗ

nullus pꝛudẽs ẽ ĩcõtinẽſ.hui rõis po

⸗ ibi. SDicet ãt vtiq; nulłꝰ.

Et patet Secunda talis eſt. nulluſ
incõtinẽs ẽ actii bonoꝝ q̃ pᷣcognouit
⁊æ pᷣelegit.Sʒ oĩs pꝛudẽs ẽ actiu bo/
noꝝ qͥ pcognouit ⁊ pᷣelegit ut..li:.6.
cxjꝰquare nullus pꝛudẽs ẽ ĩicõtinens

huius rõis põit minoꝛẽ ibi.. Cũ hijs

ãt ⁊ pʒ. tertia tał ẽ nullus icõtinenſ
bʒ moꝛales vᷣtutes cũ opet᷑ oppoſituʒ
eoꝝ qͥ opeꝛat᷑ vir moꝛalłr tuoſuſ.ſʒ oiſ
pꝛudẽs habet moꝛales vᷣtutes cũ oẽs
ſit annexe pꝛudẽtie.ð.li.oc: fi.huius
rõis ponit minoꝛẽ ibi.. Et ꝗdeʒ hñs
oͤtutes ⁊ pʒ.Cõſequẽt᷑ ibi Adhuc ſi

ggdeʒ Arguit ad tertiã qõneʒ. ſ. vtrůũ

tẽperatꝰ ſit ↄtinẽs &t iſta qõ mouet
iux ſuppoſitionẽ ⁊. vbi circa hᷣ ĩcitate
fuerũt opiniões oppõite.Et qꝛ magiſ
vidẽtur ↄſiderãtib ſuꝑficialit ꝙ tẽpa
1 eẽt ↄtinẽs qᷓ; ꝙ nõ eẽt. iõ arguit ad
ptẽ aliã tm̃ ⁊ hoc ſic. Oĩs cõtinẽs hẽt
ↄcupiſcẽtias foꝛtes ⁊ pᷣuas null tẽpa
1 het tales ↄcupias.ꝗ nulłꝰ tempat⸗
ẽ cõtinẽſ.hinꝰ rõiſ põit pꝛimo maioꝛe
d. ꝙ adhuc circa dubiũ iã ppoſitũ ſic
arguet. ſi ꝓ qꝛ:qꝛ ↄtinẽs ẽ ĩ eo ꝙ ẽ co
cupiſcẽtias hẽre foꝛtes ⁊ puas. 2. in
fert cõcluſionẽ.d.ꝙ h̊ͥ ſuppõito nõ eru
teperatꝰ cõtinẽs nec cõtinẽs tẽpaiꝰ ʒ.
minoꝛẽ.d.qꝙ viri tẽpati ñ ĩtereſt hĩe cõ
cupiſcẽtias valde.i.intenſe babendo
ſcilicet foꝛtes ⁊ vehementes nec eiuſ

intereſt habere cõcupiſcẽtias pꝛauas
Quarto ibi. Sʒ tñ ꝗdẽ opoꝛtet ꝓbat
maioꝛem qᷓ;tũ ad duaſ partes ſuas.ſ.
ꝙ concupiſcẽtie continẽtis ſint pꝛaue
⁊ ꝙ ſint foꝛtes pꝛimã pꝛobat:qꝛ ſi eſ
ſent bone habituſ cõcupiſcẽtie ꝓhibẽi
ſequi eas eſſet pꝛauus ⁊ per cõſequẽſ
nõ omnis cõtinẽtia eſſet ſtudioſa ↄ id
ꝙ dictum eſt. S.ce ꝓximo ſuppoſinone
pꝛima quare relinquitur ꝙ cõcupiſcẽ
tie cõtinẽtis ſint pꝛaue. ¶ Scom aũt
ꝓbat qꝛ ſi cõcupicẽtie cõtinẽtis eſſẽt

infirme continetia nõ eſſet aligdd ma

gnũ ↄ illud ꝙ dicit᷑.j.eo.licx:qꝛ cõti
nẽtie ⁊ continẽtiſeſt ſuperare ea a q/
bus multi vincunt᷑.Hoc igit᷑ eſt rarum
magnũ ⁊ difficile quare relinquit᷑ ꝙ ↄ
cupiſcẽtie cõtinẽtis ſint foꝛtes quaſ tñ
ipie vicit ⁊ ſuperat nſequenter
ibi. Adhuc ſi opõi omni ¶ IARouet

quartũ dubiũ vtrum.ſ. hõ õi opinioni

permaſiuus ſit continẽs et ecõuerſo ⁊
arguit ꝙ nõ:qꝛ ſi cõtinẽtia facit hõinẽ
permanſiuum omni opõi ipſa vtiq;
eſſet pꝛaua in aliquo caſu puta ſi face
ret hominem immanere opinioni fal
ſe ſuadenn malũ agere.h̊ aũt eſt incõ
ueniẽs quar̃᷑ ⁊æ c. ¶ Cõſequẽt᷑ ibi Et
ſi ab omni. AHoouet quitũ dubiuz. ſ.
vtrũ incõtinẽtia faciat hominẽ egreſſi
uũ ab omni opinione ⁊ ad iſt queſti/
onẽ arguit ꝙ nõ ex triplici incõueniẽ
ti ꝙ ſequeretur pꝛimũ eẽt ꝙ ĩcõtinẽtia
eſſet ſtudioſa ſᷣm ꝙ ſermo ſophiſticus
deberet pꝛohibere hominẽ bene ageĩ
ibi. Adhuc ſophiſticus] Terciuʒ ꝙ i
pꝛudẽtia cũ incõtinẽtia eſſet ᷣtus ibi.
LAccidit aũt . Dicit ergo pꝛimo ꝙ ſi
icontinẽtia redderet hominẽ egreſſi/
uũ ab omni opinione:ſequeretur ꝙq a/
liqua incõtinẽtia eſſet ſtudioſa ↄ illud
ꝙ dictum ẽ. ã.c ꝓximo ſuppoſitiõe ſe
cunda.ꝙ ãt ſequeretur patet ꝑ exẽplũ
ſophodis poete qui recitat in philote
to ꝙ neoptholomus fuit laudabił: qꝛ
nõ fuit pmanẽs in opinione rationum
quibꝰ ſuaſus eſt ab ulixe ꝙ cã cõmodi
mẽtiretur:poſtea nãq; anteqᷓ; mentire

tur egreſſꝰ ẽ ab hac opinione ⁊ mẽt-/
ri noluit ꝓpter cõtriſtari de mẽdatio.

Si iſte per talẽ egreſſũ deberet ĩcõ
tinens iudicari tunc ipſe egreſſuſ eſſʒ
laudabilis ⁊ incõtinẽtia que fuit hui

egreſſꝰ cã fuiſſʒ laudabił ⁊ ꝑ ↄſeque/

ſtudioſa: qꝛ õe laudabile ẽ ſtudioſum
⁊ virtuoſũ:qꝛ laudabiles habitus vᷣtu
tes aliqualiter eſſe dicimꝰ:ut.S.lixl.&

fi. ⁊ ſic pʒ pꝛimũ ĩcõueniẽs.¶ Coõſe/
quenter ibi. Adhuc ſophiſticꝰ e⸗

ducit ſcòm incõuenies ⁊ intẽdit ſic ar
guere. Illud ꝓhibet bene agere ꝙ fa
cit dubitare vtꝝ liceat agere:ſed poſi
tio.d.ꝙ egreſſiuus a quacũq; opinio/
ne ſit incontinẽs facit hominẽ dubitaĩ
an lice at agere quare talis poſitio p/
hibet hominẽ bñ agere:hunus ratiois

declarat minoꝛẽ.d.ꝙ adhuc ſuppoſito

ꝙ a ratione egredi ⁊ ingreſſu operari

ſit incõtinẽteꝛ opari ſophiſticꝰ ſᷣmo e⸗

rit dubitatio.i.dubitatiõis cã qũ.ſ.eſt

mentiẽs ⁊ falſũ cõcludens:qꝛ p uelle
arguere ⁊ cõcludere quedã mnopina/

bilia ut taliter arguentes ſapiẽtes ſint
i.appareãt:cũ attingũt illud ꝙ iten/
dũt:ſilłus ſophiſtice factuſ dubitatio
fit.i.dubitatiõis cã quia mẽs per talẽ
ſiüllogiſmum ẽ ligata qꝛ ex vna parte

inducitur ad nõ manẽdũ in tali opim
one illata ⁊ generata ſophiſtico ſulo/
giſmo ex eo ꝙ malũ cõcluſũ ⁊ ꝓbatuʒ

non placet ei. ¶ Et iõ immanere tali
opinioni nõ vult.ex alia vero parte in

ducitur ad nõ ꝓcedere ⁊ nõ egredi a

tali opinione qꝛ nõ habet ſᷣmonẽ quo
poſſit ſoluere ſophiſticũ ſilłm:Si aũt
egrederetur a tali opimione ſiue ſophi
ſtici argumẽti ſolunõe timẽt incõninẽ/
ter agereiſuppoſito ꝙ a quacũq; opini
one egredi ſit incontinenter operari.
Et ſuppoſito ꝙ nullꝰ debʒ incontinen
ter operari.quare talis ſuppõ ꝓhibet

bene agere.qꝛ fugere malũ ex ſophiſti

co ſillogiſmo concluſum eſſet bene a/
gere.¶ onſequẽter ibi Accidit t:
ðᷣducit ttũ icõueniẽs.d.ꝙ ex quodã

mõe vo ⁊ ex iſta poſitõe accidit ⁊ ſeqẽ

raditen
Ps gen
logelen
iiͤckin

tinche
mmn üie
Poninseis
ternthuuus
ſigmaoee
Aafpalan

üniutbo

lcheſuu
fnggeriſii
nigutenäͤ
d cccnerore⸗
Ceſtbeußn
nitönnenig
Niictmu
Oclſttſuutaken

isigndenau,

Gadecrrüanered

1 iſeion n

„

olnenae

Conrtu Aahuci

Vbrriubi ſr

Nufl xnorc
mmim mon
nngicitnenla⸗

hyipmnezſappbin
Mſcloisoheis
(ohlannaſeincs⸗
fſoruaſoz öet
c(pentit enni
oeii
apergrlſe
