Et ſili modo pꝛudęẽtia poſſet dici vni⸗/
ca de oibus entibus.ſed pꝛincipaliter
erit de hoĩe.hoc quidẽ nõ valʒ.qꝛ quã
uis rñſio iſta coloꝛẽ haberet cõpando
pꝛudentid ad ſola aĩialia. tñ nullũ ha/

bet cõpando ipᷣam ad oia entia.qꝛ ho

mo non eſt optimũ entium. quãuis ſit

optimũ aĩaliũ. E&t ideo ad ꝓpoſitum

nihil differt ꝓ eo ꝙ iuſta alia entia ſũt

in mũuũdo melioꝛa multo ⁊ diuinioꝛa.

puta entia que dicũtur manifeſtiſſima

vt hic ⁊.2. methaphiſice.cuiuſmõi ſũt

deus ⁊ intelligentie ſepate ad que di

ſtincte cognoſcẽda ſe habet aĩie noſtre

intellectus ſicut oculꝰ noctue ad lumẽ

ſolis.Ex quibus.i.per que ⁊ quoꝛum

virtute cõſtat mũdus.vnde a deo depẽ

dent celum ⁊ natura vt. ꝛ2. metbaphi
ſice. Derciã driam ponit ibil Ex di
ctis vtiq; .d.ꝙ ex iam dictis ſupꝛa in

tercia cõditione ſapie eſt manifeſtum
ſapia ſimul eſt intellectꝰ ſcia de re

bus honoꝛabiliſſimis per nullã vt ſu/
pꝛa fuit expoſitũ.hoc aũt non debetur

pꝛudentie que nec eſt intellectus nec

ſcia.vt oñſum eſt ſupꝛa ¶ Quartã dif
ferentià ponit ibi Pꝛopter qð ana/

xagoꝛas Et eſt qꝛ ſapia eſt de duninis
T incõſiliabilibꝰ. pꝛudentia vero ẽ de

bumanis ⁊ cõſiliabilibꝰ. Dicit ̊ p⸗

LIBRO

i.

pter hoc qð dictũ eſt ex quo pẽdet dit .

ferẽtia inter ſapiam ⁊ pꝛudẽtiã aiunt
hoĩes talia cõſiderãtes ꝙ anaxagoꝛas
TP tales illi.ſ.philoſophi ⁊ eoꝛum ſimi
les ſũt ſapiẽtes nõ tñ pꝛudẽtes cũ ho/
mines videant hos duos philoſophos

ignoꝛare ea que ſibi eſſent vtilia x cõ

ferẽtia ad bonitatẽ vite. quare nõ vidẽ

tur eſſe pꝛudẽtes.talis enĩ in via con.

ſtitutus ⁊ per aſtrolabij foꝛamina ſtel
las aſpiciẽs incidit in foueam. vñ que

dam vetula in ꝓperãdo dixit ei. O ta
lis qui ante pedes tuos videre neſcis
cur aſtroꝛũ vias inſpicere ſatagis.

Anaxagoꝛas aũt paternas diuitias

⁊ bonoꝛes ſecłi a ſeipᷣo abijciẽs ad ca
tẽplandũ aſtra ⁊ nature totius pꝛinci

pia ſe cõtulit totũ oꝛbẽ terraꝝ aſſerẽs
ſibi eſſe exilium celũ aũt patriã eſſe ſu
am·huius rei gra homies nõ dicunt eẽ

eos pꝛudẽtes ſʒ tñ eſſe ſapiẽtes qꝛ di
cunt eos ſcire multa ad humanã vitaʒ

ſupꝑflua.puta ea que ſũt ad miãbilia ⁊
nõ operabilia hoi ad cognoſcẽdũ diffi

cilia vltra cões hoĩm ſenſus ⁊ vires vt

in pꝛohemio methaphiſice⁊ que ſunt
diuina potiꝰ qᷓ; hũana ⁊ in eſſe ⁊ in co

gnoſci ⁊ vłr hoĩ ſunt inutilia qꝛ nõ ſuůt

hũana bona cum tñ pꝛudentia ſit cir/
ca hũana bona ⁊ circa ea de quibꝰ cõ

tingit cõſiliari qꝛ cõiter dicimꝰ opꝰpꝛu

denũ eẽ maxie bene cõſiliari. vt ſupꝛa

eo.li.c.d.nullꝰ tñ cõſiliat᷑ de impoſſi/
bilibus aliter ſe habere vt ſupꝛa li.z.

ca.de cõſilio. Hec enã aliquis cõſiliat
de hijs quoꝛum non eſt aligs bonus fi
nis.qui quidẽ ſit opabile bonũ. quare

de cõſideratis per ſapiam non eſt pu
dentia nec ecõuerſo. Cõſiliatoꝛ autem
ſimpliciter bonus eſt ille qui eſt cõie⸗

ctatiuus.i.inueſtigatiuꝰ ⁊ inuentiuus
optimi finis oĩm opabiliũ hoi ſeu ꝑ hbo
minẽ ſᷣm rõcinatiõem ⁊ deliberatõeʒ
conſiliarẽ.¶ Ex bijs ergo patet hec

quarta differetia ſapie ad pꝛudẽtiam
Auintã differẽtiaʒ ponit ibil Ne⸗
q; pꝛudentia E&t eſt qꝛ ſapienna eſtæ?

verſatur maxime circa vniuerſalia vt ĩ

Kuveta Sed
ſensg emes
1ſne eftaet

ncennaſtecn

veum eipriatte

iplen ,

laand

fre ere E

ſriaſcpie en

Mul pulenni

ſchwrunſtnun

Monptaleni.
—

Afunu

ut
umer
Enmsn
Mulsek⸗
neſcncärſticr
Folnemn wicie
et gunmgeu

Pgeſtaggefn

Eteſtedenſeii
löpncinng
uagcne ſi
Egnickeſezin
naungicentt
ſißlltin

tnin n
nlitninit
aäfnrin
Wiininen,,
1pperächnne
aubttenmn
Ginſptene in
it enn
kaſeioebiti
Anete
eeenni
ncitimii
Gaboniesnin

Sßeſeſin

enulaal dnne

ea eſitadna

A boiad iä
S hoimſantstſn

metbapblnget

büana uchlt

wiſnt inminti

mtipeudenni
tsen deſ
cöter diein f
dene cillan i

öliai eni.
ſebabeeſtiga!

ereninitoi
mon aküs M
ſuopunenu
tmnmie

enſa Nölane

ſi
Eſticin

phemio methaphiſice. pꝛudẽtia vero
non ſolum verſatur circa vłia ymo ma
xime circa pticularia. Cui rõ eſt. quia
pꝛudentia eſt actiua.i.actionũ dirrecti
ua. vt ſupꝛa ca. 6. actiones autẽ ſũt cir

ca ſingłaria. vt phemio methapbiſice

Pꝛopter qð quidẽ minus ſcientes ſüt
magis actiui ⁊ melioẽs pꝛactici ⁊ me
li operãtes quibuſdã magis ſ. cietibus
Cuius cauſa eſt.quia ſũt magis expti.
vnde ꝓbemio methaphiſice dicitur qꝙ;
ad agere exptos magis ꝓfſicere vide/
mus ſine expientia rõem hñtibus. ver
bi gratia.ſi aliquis in vłi ſciat ꝙ car/
nes leues ſunt faciliter digeſtibiles ⁊
ſane. ignoꝛet autẽ que vel quales car/

nes ſunt leues ⁊ digeſtibiles.ille inq;

talis medicus non faciet ſanitatẽ ex il
la vłi notitia.Sed medicus in pticula
ri ſciens ꝙ carnes volatiliũ ſunt leues
⁊ ſane.ipᷣe faciet ſanitatẽ. quare cum

VI.

pꝛudentia ſit actiua. opoꝛtet neceſſa-

rio eam eẽntialiter habere ambas no
titias vłem. ſ. ⁊ pticulareʒ ⁊ maxime
hanc pticularem qꝛ hec maxime valet
ad bene agere.(Ex quibus patet hec
qnta dĩia ſapie que verſat᷑ maxime cir

ca vlia ad pꝛudentiã que verſatur ma
xime circa pticularia.

H euidentiã pᷣdictoꝝ inquirẽ
da ſunt duo. Pꝛimũ.vtꝝ ſapi
emia ſit intellectualis virtus
Scom vtrum ſimul ſit ſciẽtia ⁊ intel/
cctus.
— Queſtio duodecima.
pꝛimo arguit᷑ ꝙ non. quia
Nois virtus intellectualis vel
moꝛalis eſt compoſſibilis pꝛu

dentie ſicut cãe felicitatis qꝛ vt dicitur

7. politicoꝝ. vnicuiq; ti felicitatiſ ad/
iacet quãtum virtutis ⁊ pꝛudentie vt
eius ꝙ eſt agere ᷣm has cõfeſſuzʒ ſit no

pis teſte deo. ſed ſapia nõ eſt cõpoſſi/

bilis pꝛudẽtie vt patet per exemplum
anaxagoꝛe ⁊ illius tales qui ſapien/

tes quidẽ eſſe dicunt᷑.pꝛudẽtes autem

non cum videant ignoꝛãtes conferen
tia ſibi ipiſ ⁊ ſcire ſuꝑflua ⁊ mirabilia

⁊ difficilia.vt habetur in textu. quare
ſapia non eſt virtus nec intellectualis
virtus eſſe videt᷑.¶ Sed oppoſuũpbat
phi.ſupꝛa eo.li.ca.ʒ.⁊..¶ Dicendũ
cum eo ꝙ ſapia eſt intellectualis vir/

tus qð patet ex deſcriptiõe compᷣhẽdẽ

te rõnem eẽntialem ⁊ cõditiões ſapie

que deſcriptio colligit᷑ ex dictis philo/o

ſophi in diuerſis paſſibus. Deſcribit g
ſic.ſapia eſt hitualis nonitia determia

te vᷣidica obiectoꝝ natura nobiliſſimo
rũ pꝛincipioꝝ ⁊ pꝛincipatoꝝ genera⸗/

liter oĩm ſpãliter difficiliũ certa cauſa
rum redditiua ſui gratia ⁊ architecto/
nica ſᷣm quẽ neminẽ mentiri contingit
de quibus nouit ⁊ ſᷣm quem mẽtiẽtem
poſſe manifeſtari cõuenit per qᷓ; fit hbo
mo contẽptoꝛ mundi ⁊ amicus dei.

¶Qsð eni ſit biĩtualis notitia hic ſup/
ponitur genere ſapie ⁊ aliaꝝ vir/

=

tutum ¶ Qð aũt ſit detetmĩate veridi/
ca. babet᷑ ſupꝛa ca.ꝓximo ⁊ ſupta. e.
li.c.4
biliſſimoꝝ ⁊ pꝛincipioꝝ ⁊ pꝛincipato
rũ habet᷑ hic in textu ⁊ exponit᷑ in ex
poſitiõe textus.ꝙ ãt ſit notitia genera
liter oĩʒ ⁊ ſpaluer difficiliũ ꝙ ſii certa

cauſarum redditiua ꝙ ſine gratia ⁊ ar

chitectonica. habetur ꝓpemio metha/
phiſice.⁊ pꝛobat᷑ ibidẽ ꝑ 6.cões eſti/
matiões.quas habem cõiter de ſapĩa
æ ſapiente ¶ꝛimo eni eſtimam ſa/

pientem oia ſcire non tamẽ ſingulari/

ter. Scðᷣo difficilia cognoſcere nec le/
uia hoĩ nocere. Zertio ipᷣm certioꝛem
ceteris eſſe. QAuarto cãs oĩm maxĩe di
cere. QAuinto.eſtimamꝰ ſapiazʒ ſui gra
tia eligibilem eſſe. Sexto pꝛincipalio/
rem ⁊ architectonicã eſſe qꝛ ſapientis
eſt oꝛdinare non oꝛdinari ð autezʒ

ſm ſapiam neminẽ mentiri contingat

⁊ ꝙ mẽtientẽ per eam manifeſtare cõ
ueniat. habet᷑ ex pꝛimo elemẽtoꝝ vbi
dicitur ꝙ duo ſunt opera ſapientis.vi/

delicet non mentiri de quibus nouit ⁊?

mentientẽ manifeſtare poſſe. Qð autẽ

per ſapiam homo fiat cõtẽptoꝛ mundi

⁊ babetur in textu ⁊ redditur ratio.
654

ſt ſit obiectoꝝ natura no

qꝛ ſapiens inclinatiõem ſapie ſequẽs
non humana bona querit nec cõferen
tia vite pñtis ſeculi.Sed diuina ⁊ im/
poſſibilia aliter ſe habere.ꝙ aũt ꝑ ſa/
pientiã ſapiens fiat amicus dei. ꝓbat᷑
J.li.x.ca.x.vbi cõcluditur ſapiens er/
go amãũtiſſimꝰ eſt deo ⁊ additur cõue/

o niens.eſt aũt eũdem eſſe feliciſſimũ.

¶ Ex hijs aũt patet ꝙ ſapia eſt intelle
ctuał virtꝰ qꝛ oĩs hitꝰ itellectuał ⁊ lau
dabil ẽ itellectuał vtꝰ vt ſupꝛa li.j.c.fi
ſʒ ſapia ẽ intellectuał ac laudabił ha
bitus vt patet ex pꝛemiſſis quare vide
tur eſſe itellectualis virtus ¶ Sicẽduʒ
ergo ad obiectũ ꝙ ſapia eſt cõpoſſibił
vere pꝛudentie qᷓ; theologi dicũt pꝛu/
dentiã ⁊? que ſᷣm philoſophũ felicitat
hoĩeʒ nõ eſt tñ cõpoſſibiliſ vane pꝛudẽ
tie cupiditatibꝰ plene.que quia nõ ha

bet itẽtiõeʒ bonã veriꝰ dicit᷑ aſtutia qᷓ;
pꝛudẽtia vt.j.e.li.c.iõ.(¶ Queſtõ.iʒ.

E fo arguit᷑. ꝙ ſapĩia non ſit
ſimul mtellectꝰ ⁊ ſcia.pꝛimo
Aquidẽ qꝛ diſtincte virtuteſ nõ
ſunt vna virtus. ſed intellectus ⁊ ſcia
ſunt diſtincte virtutes.quare non ſunt

vna virtus. ſapia tñ ẽ vna virtꝰ. ¶ Scõo

qꝛ ſicut ſe habet doctrina geometrica
ad ſua pꝛincipia ⁊ ad ſuas cõcluſiões
⁊ ſicut naturalis ad ſuas cõcluſiones
⁊ pꝛincipia.ſic ſapĩia ad ſuas cõcluſio
nes ⁊ ad pꝛincipia.ſʒ ille alie ſic ſe ha
bẽt ꝙ vna ꝑs eſt de cõcluſiõibꝰ que di
citur ſcia ⁊ altera de pꝛincipijs que di
icitur intellectꝰ.ergo ſili mõ ſapiał do
ctrina habet vnã ptem que dicit᷑ ſcien

tia ⁊ aliã que dicit᷑ intellectꝰ.¶ Zer⸗/

cio qꝛ ſi dicere veꝝ de pꝛincipijſ ⁊ pꝛiĩ
cipatis facit doctrinã aliquã eſſe ſapiẽ

tiam ſequit᷑ ꝙ naturalis doctrina ſit ſa

pientia cuʒ dicat verũ de pꝛincipijs ⁊
effectibuſ narue. uge non eẽt vna ſo
la ſapia ſed plures. Quarto qꝛ vł ſa
pientia eſt pꝛincipaliter itellectꝰ æ ex

ↄñti ſcia vel ecõuerſo vel eſt vtrũq; de

pari.ſi detur pꝛimũ tũc ſapia nõ diſtin
guitur ab intellectu.Si ſᷣm tũc non di
ſtinguitur a ſcia. Si terciũ tũc a neutro

èè R

LIBRO

niſi ſicut totum a ꝑte que oĩa videntur

inconueniẽtia.¶ Quĩito.qꝛ cum dictum
ſit in pᷣcedenti queſtione ꝙ ſapia ẽ dif
ficilium ⁊ eſt certa tunc vel habet dif/
ficultatẽ vt eſt intellectꝰ vel vt eſt ſcia.
ſi detur pꝛimũ erit circa naturã intelle
ctus.Si detur ſᷣm videt iſta difficultas
nõ poſſit ſtare cũ certitudine acceptaĩ.

ſumo ſicut dicitur in Fa.¶ Sed in op

poſituʒ eſt auctoꝛitas philoſophi ⁊c rõ
qꝛ hitus veruʒ dicens de pꝛincipijs ⁊
pꝛincipatis eſt intellectꝰ ⁊ ſcia. ſʒ ſa/
pientia eſt huiuſmõi vt declaratuʒ ẽ in
textu.¶ Pꝛo ſolutiõe queſtiõis oſtedẽ
da eſt cã diuerſitatis quare ſapia ſimt
eſt intellectꝰ ⁊ ſcia ⁊ alie doctrine nõ.
(Srlenduz ergo ꝙ doctrina logicał ⁊

docitrina ſapialis cõue niũt ad inuicez
differũt ab alijs doctrinis in genera

litate vt habetur. 4. merhaphiſice. qꝛ
circa ideʒ laboꝛãt methaphiſicꝰ diale

ticus ⁊ ſophiſta ⁊ per cõſequẽs in po

teſtate.ipᷣe nãq; pñt arguere cõtra ne/
gãtes pꝛincipia nõ tñ alie doctrine vt
habet.j.phiſicoꝝ ⁊.A.methaphiſice.
⁊ ideo alie ſe hñt ad ſua pꝛincipia e/

nũciatiue ⁊ nõ ꝓbatiue.ſimplici᷑ eniʒ

enũtiant.ſed non pbant ſua pꝛincipia
cõtra negantes ea.iſte tñ due ſua pꝛin
cipia ꝓbant ⁊ enũtiant.⁊ ideo intelle
ctus haꝝ doctrinaꝝ inducit modũ ſciẽ
tie pro eo Pad ipᷣm inducũtur pꝓbatio
nes.¶ Scðo ſciendũ ꝙ doctrina natu/
ralis ⁊ doctrina ſapialis ad inuicẽ cõ

ueniũt ⁊ ab alijs doctriniſ differũt ĩ cã

litate. quoniam alie demonſtrant per

cauſas ſed nõ de cauſis. ¶ Eſte vero
due demonſtrãt per cauſas ⁊ cum hoc

de cauſis tanqᷓ; de rebus ſubiectiſ ⁊ iõ
aliter ſe habẽt ad ſua pꝛicipia q;; alie
doctrine qm in alijs doctrinis accepti
ones cauſaꝝ vłr ſunt pꝛincipia ⁊ non
cõcluſiones. In hijs at duabꝰ acceptio
nes cauſaꝝ ſunt pꝛincipia ⁊ cõcluſio/
nes.qꝛ ſᷣm ꝙ per eas denegatur acci⸗/
piuntur in pꝛincipijs vt aũt de ipis de
monſtratur accipiũtur in cõcluſionibꝰ

¶ Zercio ſciẽdum ꝙ pꝛincipia ⁊ pꝛin

dctiuK

untritf
icpe⸗
unnim
ſftecanor.
(anmu!

inelecaß

UINNetiunde
ginr in
gpli nliclſiͤe⸗

aaurplie ils

Winon telecr

umunllepela
ſpueſtur o

Dnuitiucd

üiſtdecanis
Anidtin en
ldice
atarger
Imnumtiicatn
ſtinngirzinm
Gametmmhn
iuonmäizg
nantlinn
nſekrc
fmnigp
mneinlens
ktishlh
EPRinni,

Uinm I
eegeonen

Api⸗

=
E
E
E

MEnnt eſi
Gergognb
Wialss cieniin
Dils ön
Nteln 4 Mifin
zahmi Nabnte

eizfürmn

Maöüen
nt 4

eir iu
uim wur u
mmsen iieti weſu

u1 inmn idenn

wmmunlulbi
Auin ain,

õõ
—
Nn de MNN
V . , (Eſe
ſuni e C
õ

biruin ichi

cipata de quibus verum dicit ſapiẽtia
poſſunt dupliciter accipi.vno modo in
eſſe ⁊ hoc modo ſapia cõueniẽtiaʒ ha

bet cum naturali.alio modo in cogno/⸗
ſci ⁊ ſic cõuenit cum logicali. Quar/

to ſciẽdum ꝙ ex hijs ſequit᷑ ſapiam eẽ

vnum bituʒ qui ſimul eſt intellectus ⁊
ſcia.qꝛ eius intellectus ⁊ eius ſcia ſũt
idiuiſi dupliciter. Pzꝛumo quidẽ in ge
neãlitate qꝛ vt dem ẽ ipᷣa enũtiat ⁊ ꝓ
bat pꝛincipia rõe ſue geneãlitad.⁊ iõ
intellectus ⁊ ſcia ſunt indiuiſi in eodẽ
pꝛincipio qꝛ vnum ⁊ idem pꝛincipiũ
enũtiatur intellectuałr ⁊ demõſtratur
ſciẽtifice ⁊ idcirco rõ ſcie ⁊ ratio intel

lectus cõueniunt notitie illius pꝛĩcipij
¶ Scðo qꝛ de vna ⁊ eadẽ cauſa ineſſe
habetr in bac doctrina cõceptio que di

citur intellectus fʒ ꝙ iſia cauſa accipi
tur vt medium per ꝙ demõſtrat᷑ ⁊ con
ceptio que dicitur ſcia ſᷣm ꝙ cã iſta ac/

cipit᷑ in cõcluſiõe que demõſtrat᷑.quaẽ

„ .

in acceptiõe talis cãe ſũt indiuiſi ⁊ in
diſtincti intellectus ⁊ ſcia. ¶ Quinto
ſciendũ ꝙ logica q;uiſ pꝛobet ſua pꝛin

cipia non ideo dicit᷑ intellectus ⁊ ſcia
eque ꝓpꝛie ſicut ſapia que non eſt de
cauſis vt redditiua cãrum.phiſica ve/
ro quãuis ſit de cauſis ⁊ ſit redditiua
crum nõ tñ eſt de pꝛimis cãis ſimpli

citer nec redditiua pꝛimarum cãrum
ſimpliciter. æ ideo quia doctrine logi-

cali deficit cauſaruzʒ conſideratio ⁊ do
ctrine naturali cauſaruʒ pꝛimaꝝ ⁊ ver
ſabihum pꝛincipioꝛum conſideratio.
ideo nec iſta nec illa dicũtur ſapia nec

aliquis vnus hitus qui pꝛopꝛie ſit itel
lectuſ ⁊ ſcia eo modo quo cõpetit ſapi

entie. ¶ Mer bhoc ergo dicẽdũ ad obie

cta. Ad pꝛimũ ergo dicendũ ꝙ in alijſ

doctrinis intellectus ⁊ ſcia diſtinguũt᷑
duobus modis vel altero de duobus ꝗ
bus non diſtinguũtur in ſapiẽtiali do/

ctrina. ⁊ ideo hic pñt eſſe vna virtus

⁊ alibi non./ Ad m vero vicendum.
ꝙ nec geometria nec alia doctrina ſic
ſe habent ad ſua pꝛincipia ⁊ ad ſuas
cõcluſiones ⁊ ad cãs per quas demõ⸗

ſtrat ſicut ſapientia ſe habet ad ſua vt

oſtenſum eſt ſupꝛa. ⁊ ideo quãuis in iſ

lis intellectuſ ⁊ ſcia nõ cõſtituũt vnuʒ

habitum virtuoſum tamẽ hoc conſtitu/
unt(¶ Ad terciũ dicendũ ꝙ iſtud pᷣciſe

ſcʒ verum dicere de pꝛincipijs ⁊? pꝛin
cipatis non conſtituũt rõneʒ ſapientie
ſed dicere verum de pꝛincipijs pꝛimit
⁊æ cauſis pꝛimis non ſolum enũtiatiue
ſed etiam pꝛobatiue.hoc conſtituit rõ/
nem ſapientie ⁊ in ſapientia vnitateʒ
intellectus ⁊ ſcie ꝙ non cõuenit natu/
rali doctrine. ¶ Ad quartũ vero dicen
dum ꝙ ſapientia eſt intellectus ⁊ ſcia
eẽntialiter ⁊ quantum ad hoc de pari
tamen includit inte llectum pꝛincipali
ter ſicut illud qð ẽ pꝛopter quid ⁊ rõ

quare inſit ei ſcientia. Ad quintum
vero dicendũ ꝙ ſapientia eſt difficiliuʒ

⁊ eſt certa vt intellectus ⁊ vt ſcia nec
certitudo repugnat difficilibꝰ nec ecõ
uerſo.quia difficultas pꝛouenit ex tri/
bus.pꝛimo quidem ex elongatiõe ob/
iecti intelligibilis a ſenſibus qꝛ ʒ phi
loſophum pꝛimo methapbiſice difficil
lima ſunt hoibꝰ ad cognoſcenduʒ que

maxime ſunt vmuerſalia. nam a ſenſi/

bus ſũt remotiſſima.fᷣo ex impotentia
ſeu tarditate ingenij. ⁊ ideo dicit phi.

phemio metbapbiſice ꝙ contingit ſa/

pientem ſentire vltra coem ſenſum bo
minũ.quia cõitatem hominuʒz reputat
tardam ⁊ rudem. ¶ ercio at ex impe
ritia ⁊ iõ dicit ĩ eodẽ ꝓhemio.ꝙ homi
nes a pꝛincipio pautioꝛa dubitabiliuʒ
fuerunt mirantes pꝛopter ſuam impe
ritiam. Seinde paulatim pꝛoceden/
tes de maioꝛibus dubitauerũt. pꝛima
ergo cauſa difficultatis non tollit certi
tudinem.quia vt habetur in eodem ꝓ
hemio certiſſime ſcientiaruʒ ſunt que
maxime pꝛimoꝛum ⁊ abſtractiſſimoꝛũ
a ſenſibus ſunt.¶ Scòa etiã cauſa non
tollit quia iſta non tangit hominẽ ſub
tilem ⁊ ingenioſuʒ qualem opoꝛtet eẽ
ſapiẽtẽ.¶ Zercia etiã cã ñ tollit qꝛ ipᷣa
tollit᷑ per aſſiduitatẽ exercitatiõis ĩ ſiu
dio quare per cõſequẽs non eſt incõue

IIBRO.

niens ſapiam habere certitudineʒ de
rebus habentibus difficultatem.
Lectio nona.
NRit autem quedam J. Supra
tractauit de quinqʒ virtutibuſ
intellectualibꝰ.Hic autẽ tra/
ctat diffuſius de pꝛudentia. pꝛimo aũt
de ptibus eius quaſi ſubiectiuiſ. Scðo
de ptibus eius quaſi integralibus ibil

OQ poꝛtet autẽ aſſũmere ð eubulia ter

cio de vtilitate eius ibil Subitabit .
quarto de cõnexione eius ad moꝛales
virtutes ibil Intendendũ vtiq; rurſus
Ccirca pꝛimũ.pꝛimo diuidit pꝛuden
tiã ĩ pꝛudẽtiã archuectonicã ſeu legis
poſitiuã ⁊ in politicã ⁊ in eaʒ que cõi
noĩe vocatur pꝛudentia.Scðo agit de
architectonica ibil Eiuſ autem que cir
ca ..tercio.de politica ibil Ipha autem
actiua ..quarto de illa que cõi noĩe di/
citur pꝛudẽtia ibil Sicitur autẽ ⁊ pꝛu

dentia .quinto.addit aliã ſpeciẽ pꝛu

dentie que dicitur yconomica ibil Illa
rum autẽ ſexto. Infert vnum coꝛrela/
rium ibil Species quideʒz igitur] ſepti
mo mouet vnum dubium ibil. Et vide
tur qui circa ſeipᷣm loctauo.remouet ip

ſum ibil Quãuis foꝛte nnono.per mo-

dum epilogi cõparat pꝛudentiã ad in
tellectũ ⁊ ſciam ibil Quoniã aũt pꝛu/
dentia decimo. cõparat queſtionem ⁊
conſilium ibil Qnerere autẽ Ad eui
dentiã autẽ ſententie pᷣſcienduzʒ eſt.q;
ſicut idem hitus ſᷣm rẽ in appetitu red
dit hoĩiem bonum ⁊ ſic dicuur ⁊ eſt vðᷣ/
tus ⁊ reddit ciuem bonũ. ⁊ ſic dicitur
T eſt iuſticia vt oñſum eſt ſupꝛa li..c.
3. Sic in intellectu idem habitus pꝛu
dentialis reddit hoĩiem bonuʒ ⁊ ſic di
citur pꝛudentia ⁊ ciuem bonum ⁊ ſic

dicitur pꝛudẽtia politica ⁊ pꝛincipem

bonñ ⁊ ſic dicitur architectonica ⁊ le/
gis poſitiua.⁊ etiã reddit yconomum
bonũ ⁊ ſic dicitur pꝛudentia yconomi
ca ᷣm intentiõem philoſophi hic ⁊.2.
politice vbi iſta diffuſe phantur pꝛout
notaui ſupꝛa li..ca.ʒ. In pꝛima ergo
pte phi.diuidit pꝛudentiam diuiſione

trimẽbꝛi tantum ſm intentiõem pᷣmiſ
ſam.d. ꝙ pꝛudentie habentis in ſe no

titiam vlłem ⁊ pticularem tres ſũt ſpe
cies.quedaʒ.ſ.architectonica que red

dit pꝛincipem bonum ⁊ opus eius bo

num. quedam vero poluica que red/
du ciuem bonum ⁊ opus eius bonum
quedaʒ vero que cõi noĩe vocatur pꝛu
dentia que.ſ.reddit hoiem bonum a
opus eius bonum. ⁊ iſte tres ſpecies

ſunt idem habitus ſᷣm reʒ. eſſe tamen

foꝛmale earuʒ ſeu ratio foꝛmalis ⁊ q/
dittatiua earum non eſt eadem. Qò

patet quia actus earum foꝛmales pfici

unt diſtincta foꝛmaliter. homo eni ⁊ ci
uis ſubditus ⁊ pꝛinceps ⁊ yconomus
ſunt diſtincta foꝛmaliter ſᷣm rõnes ſu/
as.ratio enim homis eſt abſoluta.alie
vero ſunt relatiue que nihilommꝰ di/

ſtinguũtur quia ſunt ad diuerſos termi

nos¶ Eõſequenter ibil. Eius autem
que circa Agit de architectonica cõ/
parãs eã ad politicam.d. ꝙ pꝛudẽtie
que verſat᷑ circa ciuitatẽ ⁊ circa ciuita
tis cõitatẽ due ſunt ſpẽs.vna que dicit
architectonica pꝛudẽtia que eſt legis
poſitiua.dicit᷑ aũt architectonica ⁊ le
gis poſitiua.qꝛ pficit ⁊ reddit bonum
pꝛincipẽ qui ſic ſe habzʒ ad ciues.ſicut
artifex architectoꝛ ad manũ artificiſ ⁊
ſic põit leges bñ viuẽdi ciuibꝰ ſicut ar
chitectonicꝰ põit legeſ oꝑandi ſuis ma
nu artificibꝰ.alia vero pꝛudẽtia ẽ etia
circa ciuitatẽ que ẽ⁊ ſtudet circa ꝑticu
laria negotia ciuitaſᷣ que a citate habzʒ

cõe nomẽ politica ſeu ciuilis.¶ Eñr ibi

IYpᷣa ãt actiua Agit de ipᷣa pꝛudẽtia
politica.d.ꝙ ipᷣa bʒ quĩiq; cõditiones
Ipᷣa nãq; ẽ actiua ⁊ hoc hʒ ex cõi rõe
pꝛudẽtie. vt ſupꝛa.c.6.⁊.j.ca.ꝓximo.
Itẽ ẽ cõſiliatiua.qð ꝓbat᷑.qꝛ oĩs ſᷣtus
ſmiatiua ẽ cõſiliatiua cuz ſnia ſit finis
cõſilij.ſʒ huiuſmõi politica eſt ſñiatiua
cũ ſnia ſit opis vltimate opabił. Ipſa
o politica ẽ opatiua.quare erit ⁊ cõſi
liatiua.huius rõnis tangit ſolum vir⸗/
tus minoꝛis in littera. em eſt ex⸗
trema vł extremi opabil qꝛ non pᷣcipu

Yyl

iceſlcuin

iimnti

prgne

mtinii,
Hinin

aln

mumn
rmtneß

ialguien
Wr ſenunmen
nIPtdetu
DnsCNadis)
.
ni C
Altumniſpe
iob eocteſen
Plitucneagen
WWini binuini
tu monnn,:
uſeo egs win
Alhou aui

ſinſen aulie
lmiayn
utibennn
ntiiniu.

Pemienbnin

luigiüiürti⸗

(Smneſsden
Ennjan
clinnm
ImnNqufti
ischltünden
Eetisg liſti
ihfſpizj
ſmntſeq i re

n heerſſe dina
hmdffennginn
läferwiir,

ZKumroine
prmeſs e
1emalerfni
mbonischack
Aande ge Mhn
Waſo ddt
arne bi tns
Sardentmumn
A lnNNNYn
faudcumitnd
einſönt
tiiathidne

iuin

iebehzdcits
õ
8hi iai cu ſn
ſirlen ndi
nſeduiin
ch
Guincaſencnl
nn ganßte
gi eifin
ſgna e⸗

4
uunai etcn ſniaʒz ptinet vt.
uiuß niaz p 5

ſed obedit nec per aliuʒ operatur ſed
per ſeipᷣm qui talem babet –
imediate opus exequitur. ¶ Nem fʒ
eaʒ pꝛudentes dicũtur ſoli ciuiliter cõ
uerſari ⁊ ſoli ciuiliter opari. ciuiliter
eni ſũmitur bic vt populariter. iſti aũt
ſoli ſunt populareſ ⁊ popularuer ope
rantur ⁊ cõuerſant᷑.¶ Item 'm eam
pꝛudẽtes ſunt in ciuitate ſicut cyrotẽ/
ne.i.manuales artifices in opere ⁊ in
arte
Algit de illa pꝛudẽtia que cõi noĩe rvo
catur pꝛudẽtia que poſſet cõuenienter
dici pſonalis pꝛudentia. Dicit ꝙ iſta
videtur eſſe maxime circa ſeipᷣm pꝛu/
dentẽ. vnde ⁊ habet cõe nomen pꝛu/
dentia.qꝛ pꝛudẽtia ſumpta in genere
diffinik quaſi abſolute que eſt habitus
actiuus circa hoĩs bona ⁊ mala ⁊ non
dicit circa bona ciuis vel pꝛincipis vel
yconomi. ¶ Eñr ibil Illarum autem
Addit quartã ſpẽm pꝛudẽtie repetẽs
alias duas que reddũt pꝛudentẽ bonũ
in bitudine ad alteꝝ. Dicit ergo illaꝝ
icludẽtiũ hitudinẽ ad alteꝝ vna ẽ pꝛu
dentia yconomica. alia vero politica.
alia vero legis poſitina ſicut dictuʒ eſt

ſupꝛa ⁊ huius pꝛudẽtie de qua ſermo

pceſſerat ſicut cuiuſiibet due ſũt parteſ
quaſi integrales.pꝛima cõſiliatiua.i.ĩ
quiſitiuna ⁊ deliberatiua. Scoa vero ẽ
iudicatiua ⁊ ſñiatiua. Juxta quas du/

as ptes currũt eubulia ⁊ ſyneſis.eubu

lia quidẽ ad cõſiliũ ⁊ inquiſitiõeʒ vt.j
ca.ꝓximo.Syneſis vero ad iudiciuʒ ⁊
V j. ca.xj. ¶ Eñr ibi. Spe
cies quidem igitur Infert vnũ coꝛre
larium.d.ꝙ ex pᷣmiſſis ſequitur ꝙ vna

ſpẽs cognitiõis humane eſt ſcire cõfe

rentia ⁊ vtilia ſibi ipi ꝙ ptinet ad pꝛu
dẽtiã.ſʒ iſta ſpẽs ñ ẽ ſpecialiſſima nec

athoma ſic ꝙ nõ recipiat differentiis
ymo habet.j.ſe drtam multaz i.dĩias

multas vt viſum eſt ⁊ vt videbif. habʒ
enim differẽtias inter ptes ſubiectiuaſ

etiã ĩter pteſ itegrales. ¶ Cõſequ?

ter ibil Et viðt᷑ qui circa ſe im Ao

uet dubiũ. d. ꝙ videtur quibuſdã hoĩbꝰ

ſir ibi. Nider᷑ aũt ⁊æ pꝛudẽtia

ille ſolus eſſe pꝛudens qui eſt ſciens
æ ſciam exercens ⁊ exercitãs ad pꝛo⸗

curãdum bona circa ſeipᷣm qui ſolũ in

tendit ad ꝓpꝛiũ cõmodũ. Illi aũt qui
ſunt politici circa cõe bonuzʒ intenti vi
dẽtur eis eſſe polipꝛagmones.i.de mł
tis pᷣter neceſſarijs ſe intromittentes.
qꝛ non ſolum ad eos ſed ad multitude
nem talia pertinẽt. vtruʒ igitur boc ſit
verum eſt dubiũ. ¶ Et ideo conſequẽ
ter ibi. Nꝛopter qð Arguit ad ꝑtem
falſam dupliciter. Scðo ibil. Superflu
os Pꝛimo ergo inducit auctoꝛitatem
euripedis poete qᷓ; etiã inducit ſupꝛa
li. ʒ. capło.2. Dicit ergo ꝙ euripedes
ait in perſona cuiuſdam militis ſeipᷣm
increptis quia pꝛo cõi bono pugna/
uerat qualiter ego pꝛudens eſſem.tũc
cuʒ inter multos milites numerat pti
cipãſ cũ eiſ equali malitia aderã mihi
ipᷣi inegotioſe ⁊ infructuoſe.i.ſine ne
gotio ꝓpꝛio ⁊ cõmodo.q.d.nullo mo/
do. Ex quo ſequitur ꝙ nullus eſt pꝛu/
dens niſi ille ꝗin eſt intentus pꝛopꝛio
commodo. ¶ Conſequenter ibil Su⸗
perſluos Anducit auctoꝛitatem vulgi
dicentis eſſe ſuperfluos homines eos
qui aliquid amplius operantur vltra
negotia pꝛopꝛia:hoc autem dicunt ho
mines vulgares ⁊ mundani. quia ipſi
vt philanti querunt bonum ſibi ipſis
æ non cõitatis et exiſtimant ꝙ opoꝛte
at operari ſolum pꝛo commodo pꝛo/
pꝛio de quibus dicit Apoſtolus. Om
nes que ſua ſunt querunt non que ie/
ſu chꝛiſti. ¶ Ex hac igitur philantoꝛũ
opinione venit iſta etiam ſcòa opinio
ꝙ ſoli illi ſunt pꝛudentes qui cõmodis
pꝛopꝛijs ſunt intenti tantũ. Conſe
quenter ibi Quãuis foꝛte] Iſtud du/
bium remouet determinãs queſtioneʒ
p pte altera ad quã iducit duo media
Em ibil Adhuc autem que . Dicit er/
go pꝛemiſſa nota ſolutionis ꝙ hoc bo-
num ſeu cõmodum pꝛopꝛium non eſt
nec eſſe nec hĩi poteſt ſine yconomia
⁊ ſine domeſtico bono ⁊ cõmodo nec
nec eẽ pᷣt ſũ vꝛbanitate ⁊ ſũ vꝛbano

IIBRO.

ſeu ciuili ⁊ cõi cõmodo.quare quicũq;
intendit ꝓpꝛio cõmodo debet etiaz in

tendere cõi cõmodo domeſtico ⁊ ciuili

¶ Scðo ibil Adhuc autem arguit ſic
Illud pertinet ad pꝛudentẽ tanquam
eẽntiale pꝛudentie ſine quo remanet
imanifeſtũ qualiter opoꝛtet ꝓpꝛia ne/
otia que ſunt ipᷣius pꝛudẽtis diſpone
re. ſed ſine pitia ⁊ notitia vꝛbanitatis

æ yconomie remanet imanifeſtũ cuicũ

q; qualiter opoꝛtet ea que ipſius ſunt
diſponere quare pitia ⁊? notitia vꝛba/
nitatis ⁊ yconomie ſunt eẽntiales ipſi
pꝛudentie ⁊ ad pꝛudentiã neceſſario
ptinentes. huius rõnis pꝛio ponit mi/
noꝛẽ ſub iterrogatiõe ibil Quia ⁊ hoc
vtiq; dicens ꝙ q;diu aliꝗs fuerit ſine
pitia ⁊ notitia cõis boni adhuc rema/
nebit ei imanifeſtũ qualiter opoꝛtzʒ ea
que ipᷣiꝰ ſũt diſponẽ ⁊ tñ ᷣm oẽs iſtud

eſt ſümo opere intendẽdum.¶ Scðo

ibil Signũ autẽ pbat dicram mĩoꝛe
dupliciter. pꝛimo per ſignũ. ¶ Scðo

per peccatũ ibil Adhuc peccatum].
¶ Eſt aũt ſciendũ ad euidẽtiam ſigni

⁊ totuis rõnis ꝙ phi. ſupponit tanqᷓ;
certiſſimũ ꝙ experientia bonoꝝ ꝓpꝛio
rũ nõ poſſit haberi ſine experiẽtia bo⸗/
noꝝ cõiuz domeſiicoꝝ ⁊ ciuiliũ.qꝛ ma
nifeſte videmus ꝙ ꝓpꝛia ſunt incoꝛpo
rata cõibus ⁊ ſaluata in eis ⁊ per ea
⁊ per cõſequẽs ꝙ non põt ſciri ſine ex
perientia bonoꝝ humanoꝝ nec poteſt

ſciri ſine experiẽtia bonoꝝ cõium. hoc

igitur ſuppoſito intendit ꝓbare ꝙ nul
lus põt eſſe pꝛudens circa bona ppꝛia
niſi ſit etiam pꝛudens circa cõia. &t ĩ
tendit ſic arguere poſita cã ignoꝛãtie
impꝛudentie ponit᷑ etiaʒ ignoꝛãtia
⁊ ipꝛudentia ſed inexperiẽtia eſt ſim
pliciter cauſa ignoꝛãtie ⁊ ĩpꝛudẽtie ⁊
ipᷣa ponit᷑ vłr poſita ĩexperiẽtia bono
rũ cõiuʒ vꝛbanitatis ⁊ yconomie.qua
re poſita inexperiẽna ⁊ ignoꝛũtia bo

noꝝ cõium ponitur etiã ignoꝛãtia ⁊ ĩ

pꝛudentia bonoꝝ ꝓpꝛioꝝ. huiꝰ rõnis
ſuppõit maioꝛẽ vt per ſe notã ⁊ ſcdᷣaʒ
ptem minoris. Pomit auteʒ valde dif

fuſe partẽ pꝛimã dicens. ꝙ ſignum eſt
eius qð dictum eſt ſcʒ ꝙ ſine notitia ⁊

pitia vꝛbanitatis ⁊ yconomie rema,

net immanifeſtum qualiter oportet ꝓ
pꝛia diſponere. Iſtud inquã eſt ſignuʒ
quia iuuenes fiunt faciliter geometri/
ci ⁊ in arte logica diſciplinati ⁊ inſtru
cti pꝛudentes tamẽ non poſſunt fieri
Cuius cauſa eſt quoniã pꝛudentia eſt
notitia ſingularium operum que non
fiunt nota niſi per experienniã. ſed in
uenes ſunt ſine experentia ⁊ ſunt vłr
inexꝑti. qꝛ multitudo ⁊ longitudo tẽ/

poꝛis facit experientiã qᷓ; non habẽt

iuuenes.⁊ ideo pꝛudentes non fiunt

vnde ſuper hoc queret ⁊ intendet ali
quis ꝓpter quam cauſam puer poteſt

fieri mathematicus ⁊ non poteſt fieri
ſapiens.i.pꝛudens vel phiſicus. Cau
ſa vero eſt qm mathematica ſüt ⁊ fiüt
nota per abſtractõem que poſſibilis
⁊ facilis eſt iuuenibus ⁊ pueris. hec
autẽ pꝛudẽtialia ⁊ naturalia fiunt no
ta ex experientia que ipoſſibiliſ ẽ fuiſ
ſe facta ⁊ habita inuenibus ⁊ pueris
vnde pueri illa naturalia ⁊ pꝛudẽtia/
lia non credunt qꝛ ſunt eis ineuiden/

tia.ſed dicũt ea ſicut ea eapiũt ex audi
tu rerum aũt mathematicaꝝ ꝙ quid ẽ

non eſt eis immanifeſtum CESG
ergo patet ꝙ inexperientia humanoꝝ

actuũ eſt cã ignoꝛtie ⁊ ĩpꝛudẽtie ſim
pliciter. Inexperienua vero domeſti/
coꝝ ⁊ ciuiliũ includit vt dictum eſt in

experientiam ſimpliciter bumanoꝛum

actuũ. Conſequẽter ibil Adhuc pec
catum ꝓpꝛobat idem ex natura peccati
incidentis circa ſillogiſmũ pꝛudẽtialẽ
⁊ pꝛacticũ.d.ꝙ peccatũ pᷣt cõmitti du
plicit in cõſiliãdo ⁊ rõcinãdo.vno mõ
circa vłe vbi fundatur maioꝛ pꝓpoſitio
ſillogiſmi pꝛactici vt dicẽdo.Oẽſaque
põderoſe ſunt pꝛaue.alio mõ circa ſin

gulare vbi füdat᷑ mioꝛ vt dicendo. hec

aqua huiꝰ font ẽ põderoſa. vitas bui
mioꝛiſ pꝑ nullã rõeʒ p̃t eẽ certa.ſ̊ certi
ficat᷑ ex ſola expiẽtia. quaẽ ſũ expietia
bonoꝝ cõiũ ᷣmanet cuicũq; immaife/

*

Gluting
aul
dicooo
geiu
denti

Gernin k

freihtheni
Poennin
uwodixn
ſsanth'lw
lgniiz
ſoerlnal
ſitpibmia
hineloese
(nantadte
Vxpxnscai
Gngpenot⸗
deſcenei⸗
Vonpncon
liamagſent⸗
intofen
MMnngtbilsne
epultils
Wele puit,
igſrſe

Unnninſil 1
yeſtememi

Nnalynaze ſ

.

atligicnin
Mnitüniri,
Cnndi diri
Ufincpen
anmunn
Aumin
Mrmnitkicine
uge
Gügtienen
migii

ſiminn
U
rerperenie
Z
wenni m
Apndenes
Nrat inn
umCiNr
ANSMN
Wslſbian
õl
Eind N
Gentin e etii
bun ienis
ningtön
üiachünt
unt,
BiMiN,(G0
19 ien

ergeelnfnt

Büimnchndn nmnn.
mnſingiin nn

Meniri
ricenanu

gulare ꝙ eſt exrremũ opabile. (Scdðo
ibi. Attingibiles Aſſignat ↄueniẽtiä
inter pꝛudentiaz ⁊ ſciam. d. ꝙ in bhoc

ſium qualiter opoꝛteat pꝓpꝛia diſpone

re. vnde põt argui de bonis ſicut de a/

quis dicẽdo ſic. Illud eſt pꝛocuranduũ

qð redũdat in bonuʒ ꝓpꝛium.ſed bo/
nũ cõe reddũdat in bonũ ꝓpꝛiũ q;uis
igitur maioꝛ buius rõnis concedatur

per oẽs.tamẽ minoꝛ indigebat neceſ/
ſario experiẽtia bonoꝝ cõium.

ta vero oꝛdinem pꝛocedendi in ſcien/
tijs artibꝰ ⁊ doctrinis qui talis eſt fᷣm
Hugonẽ ĩ.ʒ.li.didaſcalicõ ca.fi.ꝙ pꝛi
mo per logicã.i. per gramaticã retho

ricã ⁊ dyaleticã companda eſt eloquẽ

tia. ſo intellectus exercend' eſt in ma
thematica ⁊ tercio in ethica per ſtudi

um virtutis. oculus müdandus eſt coꝛ

dis.vt quarto loco ad ſa plłetiale ſtudi
um perſpicax eẽ poſſ Eir ibi QAm̃

autem pꝛudentia Comparat pꝛuden

tiam ad ſcientiam. pꝛimo penes diffe
rentiam. o penes cõuenientiam ibij.
Attingibiles vel ſᷣm aliam litteraʒ
Suſceptibiles Dicit ergo ꝙ mamle

ſiuʒ eſi ꝙ pꝛudẽtia nõ eſt ſciẽtia. Cui⸗

ratõ ẽ. qꝛ vt ſupꝛa dictũ fuit.ſcietia eſt
circa vniuerſale. pꝛudẽtia vo circa ſin
S. co

9

ↄuemiũt qꝛ ambe ſunt attingibiles ſeu
ſuſceptibiles.i.comũcte ⁊ depẽdẽtes
intellectui.qi ambe ſuſcipiũt euidẽtiã

certitudinẽ ab intellectu ꝗ eſt habi/

ius pꝛincipioꝝ. Intellectus.n. ẽ habi
tus ſeu notitia principioꝛũ que ſũt ter

mini in geneze cõplexoꝛũ quoꝝ nõ eſt

aliqua ratõ a pꝛioꝛi ꝓbans ea.ſed ipᷣa

ſüũt fundamẽta ⁊ pꝛincipia rationum.

triangułeſt extrema figura in deſcẽdẽ

do ad pautioẽs ãgulos ⁊ ad pautioꝛa

latera. qm inter oẽs figuras rectilinia

res triangulus habet angulos pautio
res ⁊ latera pautioꝛa ita ꝙ ad ipᷣm eſt
ſtatus in huiuſmõi paucitate. hoc autẽ
non ſcimus per rationem ſed per quãs
dam animi inquiſitam conceptionem
que dicitur intellectus ⁊ ſenſus.⁊ hoc
modo ſenſus acceptus in moꝛalib eſt

pꝛudentia vel pars pꝛudentie. ille au

tem ſenſus acceptus in mathematicis
non eſt pꝛudentia nec pars pꝛudẽtie
Sed eſt alia ſpecies nota de ſenſu ſic
ſumpto.dicit Aug'.xj. de ciui.ca.ʒ.
animus rectiſſime dicitur ſenſis.5
ſequenter ibil Querere EKõparat inci
dentaliter queſtionem ⁊ conſiliũ.d. ꝙ
querere ⁊ conſiliari differunt ſicut ge
nus ⁊ ſpecies ⁊ ſicut totum vniuerſa
le et eius pars. quia omne conſiliari
eſt quoddam querere. non tamẽ econ

nerſont ſupꝛa li.ʒ. ca.de conſilio.

Queſtio decimaquarta.
PS euidentiam eoꝛum que di
cta ſunt de ſpeciebus pꝛudẽ/
tie queritur. vtruʒ pꝛudentia

. / „ 4 ⸗ » „
Ppperſonalis v pꝛudentia yconomica ?

rò

Eſt aüt quoddã extremũ deſcendẽdo

ab vniuerſalibus ad ſingularia.cuius
nõ eſt ſciẽtia nec etiã intellectꝰ ꝗ ẽ ba

bitus dignitatũ vel pꝛincipioꝝ cõium
Sůʒ huiꝰmõi itellectꝰ dicit᷑ ſenſuſ a quo

dicit vir ſenſatus. non ille ſenſus quo
ſentimuſ ꝓpꝛia ſenſuũ obiecta.ſicut co

loꝛẽ ⁊ ſonũ. Sed ſenſus intellectualis
talis qualis ẽ ille ſenſus quo ſentimus
quoniã in mathematicis trigonus ſeu

–

diuerſi. ¶ .
tes obiecta foꝛmaliter diuerſa ſunt ha

pꝛudentia politica ⁊ pꝛudentia legis

poſitiua ſeu architectõica ſint vnus ?

idem bhabitus virtuoſus an diuerſi. ⁊
arguitur ꝙ diuerſi. Pꝛimo quia virtu
tes contra ſe inuicem diuiſe ſunt habi
tus diuerſi.ſed dicte pꝛudentie ſic ſũt
diuiſe. dicitur enim in textu ꝙ videtur
pꝛudentia maxime eſſe que circa ſeip
ſum ⁊ in illũ ⁊ babet ipſa cõe nomen
pꝛudentie. iſtarum autem hec quidem
yconomica. bec autem legis poſitiua.
hec gena ſunt habitus

Scðo. quia virtutes haben

bitus diuerſi.ſed dicte virtutes ſũt hu-/
iuſmõi qꝛ perſonalis pꝛudentia habet
ꝓ foꝛmali obiecto bona pꝛopꝛia. yco/
nomica vero bona domeſtica. politica

Go bona ciuilia vt legibus dgabil
quare ſunt habitus diuerſi. Tercio

IIBRO.

qmna ſcia ethica ⁊ yconomica ⁊ politi
ca ſunt diuerſi habitus ſciẽtifici.quaẽ
a ſimili hee pꝛudẽtie erũt diuerſi bitꝰ
pꝛudentiales. ¶ Sed in oppoſitũ eſt
phi. d.ꝙ idem quidẽ bitus eſſe aut nõ
idem ip̃ᷣis.¶ Pꝛo ſolutione queſtiõiſ
oſciẽdũ ꝙ hbic eſt vna opinio.d.ſic. Re
ceſſe eſt ꝙ ex relatione ad diuerſos fi/
nes diuerſificent᷑ hitus ſᷣm diuerſitatẽ
finium. fines aũt dictaꝝ pꝛudentiaruʒ

ſunt diuerſi qꝛ pꝛudẽtia ſimpliciter di,

cta qᷓ; ſuperiꝰ diximus pſonalẽ oꝛdina
tur ad bonum ꝓpꝛiũ vnius pſone.yco
nomica ad bonũ cõe domuſ vł familie
politica aũt ad bonũ cõe ciuitatis vel

regni.ſed qꝛ hec poſitio nec vera nec

veriſiłis videtur mihi.ideo oppoſituzʒ
teneo qð pꝛobo. tripliciter. pꝛimo qꝛ
pꝛudentia ſimpliciter dicta nõ eſt hit
diuerſus ab aliqua virtute a qua non
differt niſi ſicut a ſeipᷣa.ſed pꝛudentia
vera ſimpliciter dicta ñ differt ab yco/
nõica⁊ politica niſi ſicut a ſeip̃a.qua
re non eſt habitus diuerſus ab eis
Aſſumptum pꝛobo. per poſitionem
oppoſitam cum dicit ꝙ pꝛudentia ſim
pliciter dicta differt ab yconomica qꝛ

iſta eſt ad honũ domeſticũ ⁊ a politica

qꝛ iſta eſt ad bonũ ciuile.ipᷣa tamẽ eſt

ad bonum pꝛopꝛium.qꝛ hec bona ſũt

eẽntialiter incluſa in bene viuere tota
liter ad qð eſt oꝛdinata pꝛudẽtia ſim/
pliciter dicta.vt ſupꝛa eo.li.ca.õ. qua
re ipᷣa nõ differt ab alijs niſi ſicut a ſe
ipᷣa¶ Scðo qꝛ ſicut ſe habent virtꝰ bo
ni viri ⁊ virtus ciuis ſtudioſi.ſic ſe ha
bent pꝛudentia boni viri ⁊ pꝛudentia
ciuis ſtudioſi.ſed ille virtutes ſunt ea
dem virtus ⁊ idem habitus vt deter/
minat phi.ʒ. politice.⁊ 2.quaẽ ⁊ hee
pꝛudentie erunt neceſſario vnus habi
tus ⁊ vna virtus.pꝛudentia autẽ boni
viri eſt pꝛudentia ſimpliciter ⁊ abſo/
