te ſibienn⸗

räin
inmi i
mine

tgman
Baiegfi
s. tüſüi
beſetſtiig
nens enisn
nsinftanets
blſemn
idong ann.
nme ganli tt
mpaſtont:ſ
aeſtuc
Gimnpeſtibli
onis Nenin
de. endg
K.modert
1bonit mi A
nñ paſünul
bet. :Nbehi,
„Zoiſtnonnmn
pipaſiinmd
irel inellecnt
dilinctog in⸗
intelecim dit

nladebleinn,

röd ena dect
tein dicnſimn
18 Wcdugi
. maß ſu
nin anini
inlſeiiſin
ſbies umm
npienimi s
ui gin inn
gnniaun
lind⸗

inno

paſſionis ⁊ diſpoſitiõis pᷣcedẽtis.qua
re delectatio in opatiõe mala ſignum
eſt paſſiõiſ vel diſpõnis male pꝛius in
clinãtis ad opatiõem malã. vt in fine
hui:ſed appetitꝰ ſenſitiuꝰ cuiuſcunq;

virtuoſi delectaret᷑ in opatiõe adulte-

rij. vt dictum fuit ſupꝛa in vltima que/
ſtiõe pꝛimi.quare appetit ſenſitiuus

hoĩs virtuoſi nõ eſt imunis a paſſione

mala. ¶ Scom ꝓbo. qꝛ felix hñs pfe
ctam otutẽ triſtat᷑ de infoꝛtunijs ami/
coꝛum:⁊ gaudet de bonis eoꝝ.quare
virtꝰ eius nõ excludit oẽm triſtitiã vel
gaudium. ¶ Zerciuzʒ ꝓbat᷑.ex vltima
diſtinctiõe.vbi ſciẽdum ꝙ ſtoyci poſue
rũt stutẽ eſſe ĩpaſſibilitatẽ hoĩs vᷣtuo/
ſi. Et qꝛ iſtud põt eſſe veꝝ vno modo
hinc eſt ꝙ Ari.nõ repᷣhendit eoꝝ dem̃
ſed dicẽdi modũ:qꝛ dixerãt hᷣ ſimplici
ter ⁊ ſine modificatiõe. Ariſt. enĩ nõ
negauit paſſiõem etia malã ⁊ cõtrari
atam rõni ab appetitu ſenſitiuo: ſed
poſuit eã ſubiectã appetitui ĩtellecti/
uo ⁊ rõni:per oppoſitum ad paſſiõeʒ
incõtinẽtis. Ratio enĩ ⁊ electio incõ
tinẽtis:patitur:cõcutit᷑:⁊ tandem coꝛ
rũpit᷑ a paſſione appetitꝰ ſenſitiui.vñ
vt dicit᷑ ʒ? de aĩa.appetitꝰ inferioꝛ tra
bit ſuperioꝛẽ ⁊ ille rõneʒ ꝓpter cõna
turalitatẽ eoꝝ ſicut rota trabit rotam
virtus ãt pfecta reddit appetitũ intel
lectiuũ ⁊ rõnem ſecuros a tali paſſio
ne. ( Moſuit etiã Ari.appetitũ intel/
lectiuũ q;tũcũq; virtuoſũ eſſe paſſibilẽ
paſſione ſᷣm rõem:qꝛ rõ dicit cõdolen
duʒz eſſe amico dolenti ⁊ in foꝛtunato
Per k pʒ rũſio ad obiecta:qꝛ felix
nõ paſſionat᷑ paſſione cõcuciẽte vł coꝛ
rũpente rõem ⁊ iõ ſemꝑ manet infra
metas rõnis. Pant᷑ cum in appetitu
itellectiuo paſſiõez cõſoꝛmẽ ⁊ cõſonã
rõni.¶¶ In appetitu ãt ſenſitiuo patit᷑
paſſiõem nõ cõſonã rõni:tñ ſubiectam
æ dictã a rõne.⁊ h̊ apparet ꝑ argum̃
tum in oppoſitum.qꝛ virtus eſt opati
na optimoꝝ circa paſſiões quas vin/
cit ⁊ ſubijcit:moderatur ⁊ regulat.

II.

Hic inueſtigat modũ opandi

ne.2? dat vnã rönem ibil Ael nec ĩ ar
tibus ʒ? vnã ſolutiõem ibil Adhuc ãt
nec ſike ꝗ? infert veritatẽ ibil Bñ igi
tur dicit᷑ ? increpat vel appꝛobat ap
poſitã opinionẽ ibil. Sed multi b ꝗdẽ
(¶ Sciendũ ergo ꝙ ſuperius dictum
eſt ꝙ ex operari iuſta efficit᷑ iuſtus: ⁊
ex operari tpata tꝑatus:qꝛ tñ ad iuſtũ
ptinet operari iuſta ⁊ ad temperatuʒ
tpata. poſſet dicere aliquis quõ aligs
põt operari iuſta antequã ſit iuſtus vk
temperata: anteq; tpatus. Et iõ bane
dubitatiöez ꝓponit phᷣs in bac pte di
cenſ. ꝙ aliqs queret quõ nos dicimus
ꝙ opoꝛtet operari iuſta ad hᷣ ꝙ alig fi⸗
ant iuſti operari tpata ad h̊ ꝙ tpati
qꝛ ſi operàtur iuſta ⁊ temperata: iam
vident᷑ eſſe iuſti⁊æ temperati.qð appa
ret per exemplũ.qꝛ opantes graãmati
calia vel muſicalia:vident᷑ eſſe grãma
tici ⁊ mulici. (Beide ibil Vel nec ar
tibus ponit vnam rationeʒ per quam
ſciendum ꝙ ex motiuo dubitatiõis ſoꝛ
mari poterit buiuſmodi entimenia.
Quicunq; operatur opera grãmatica

lia eſt grãmaticus.ergo qui operatur
opera iuſta eſt iuſtus. ergo phi

loſuphus negat antecedens in hac p

te ⁊ in ſequenti negat conſequẽtiam.
licit ergo ꝙ nec in artibuſ ita ſe ha

et ꝙ operans aliquod grãmaticum

opus ſit grãmaticuſ:quia contingit ip
ſum operari a caſu:vel aliquo ſuppo/
ſito. puta ſocio qui pꝛofert ſibi congru
am locutionem q;ᷓ iſte non grãmaticuſ
repetit.hᷣ aũt non eſt operari ſᷣm artẽ
ſed cũ aligs operat᷑ aliqð opꝰ grãma
ticũ.puta locutõez ↄgruã⁊ grãmatice
ſciens regulas per quas cognoſcitur
congrua locutio ⁊ m eas loquẽs: ille
vere eſt grãmaticus operans ſᷣm arte

vtrtutis. ⁊ pꝛimo ponit hoc in queſtio

.

LIBRO

ſuam Peinder ibil Adhuc autẽ falſi.
ficat cõſequẽtiam pꝛimo aſſignãs diſſi

militudinẽ inter opus artis ⁊ opus 6
tutis.27 manifeſtat eam ibij Pꝛimuʒ
quidem. ʒ: applicat eam ad pꝛopoſi/

tum ibil Res quideʒ igitur iuſte SZi

cit ergo pꝛimo.qꝙ licet verũ eſſet in ar

tibus ꝙ operans opuſ artis ſit artifex
non tamẽ eſſet verũ in virtutibꝰ ꝙ oĩs
operans opus virtutis eſſet virtuoſus
qꝛ nõ eſt ſile hic ⁊ ibi:qꝛ opera artis
habẽt ſuum bene eſſe in ſe ipis quali
tercũq; operans ſe habeat.opera ve/
ro virtutis non habent ſimpliciter ſuũ
bene eſſe in ſe ipᷣis:ſed opoꝛtet operã
teʒ determinatis modis ſe habere ad
opera.(Kõſequẽter ibil Nꝛimũ ꝗdẽ
MERanikfeſtat iſtos modos ꝗ ſunt treſ
opoꝛtet enĩ virtuoſe operãteʒ ſcire o⸗/
pus ⁊ circũſtantias eius: ⁊ bonitateʒ
eius.2? opoꝛtet ipʒʒ eligere opus ⁊ eli
gere ipʒʒ ppter bonitatẽ ipᷣius. ʒ? opoꝛ
tet ipᷣm firmiter ⁊ imobiliter ſe babe⸗/
re ad opus in taliter ſciẽdo:⁊ in tali/
ter eligendo in operando ̃m ſciam ⁊
ſm electionem:ſemp cum fuerit opoꝛ
tunum ad opera arnum non requirũ/
tur hec tria.qꝛ ſufficit pꝛimũ. videlicʒ
ſcire qm ita: bona domus poteſt fieri
bõitate artis:mala intentiõe: ſicut bo
na intentione.ad virtutes autem ipᷣm
ſcire parũ pꝛodeſt in cõparatiõe alio
rum:ſed maxime ſunt potẽtes virtuo/
ſi ex ſepe eligere ⁊ ex frequenter ope
rari iuſta t 1epata Peindͤe ibil Rei
quidem igitur Applicat ad ꝓpoſituʒ
dicens.ꝙ res iuſte ⁊ temperate quas
põt operari ille qui nunduʒ eſt iuſtus
vel temperatus.dicũtur quãdo ſunt ta
les quales ille quas operatur iuſtꝰ vł
temperatus:qui tñ nec iuſtus nec tem
peratuſ eſt:ſi operatur qualitercũq;
ſed ille qui ͥ operatur ſᷣm triplicẽ pꝛe
dictuʒ modũ quo iuſti ⁊ tẽperati ope
rantur Deinde ibil Bene igitur In
fert veruatẽ declaratã · d.ꝙ bene dicit
ꝓ ex iuſta operari fiet iuſtuſ ille ꝗ nũ/
dum erat iuſtus ⁊ ex operari tempa/

—

ia fiet temperatus ulle qui nũdum eãt
temperatus.( Seinde ibil Sed mul
ti b quideʒ ] Increpat oppoſiutã opini
onẽ.pꝛĩo recitãs eã ⁊ dicẽs.ꝙ młti vᷣ
opera virtuoſa nõ operantur:ſed fugi
entes ad rönem exiſtimt q; debeant
pvbᷣari ⁊ per bᷣ fieri virtuoſi.¶ Incre⸗/
pat igit᷑ iſtum erroꝛem.d.qꝙ ilni ſunt ſi
miles hoĩbus egritudine laboꝛãtibus
qui medicos libenter⁊ diligenter au

diũt ſed nihil eoꝛum que pꝛecepta ſũt

eis faciunt.quẽadmoduʒ ergo nec illi
infirmi coꝛpe ſic ſe hñtes non curabũ
tur in coꝛpoꝛe:ſic nec iſti infirmi ĩ aĩia
ita philoſophãtes curabũtur ĩ anima
¶ QAueſtio.ðS.
D euidentiã dictoꝝ in hbac p
te inquirẽdum eſt. vtrum non
iuſtus poſſit operari iuſta ⁊ ñ

¶Viemperatus tẽperata ⁊ ſic de alijs cir

ca quãlibet virtutẽ. Et arguit᷑ pꝛio ꝙ
non. qꝛ nullus nõ iuſtus eſt melioꝛ iu
ſto:ſed operãs iuſta in actu eſt melioꝛ
illo qui tm eſt iuſtus in bĩitu.qð appa
ret tripłr. pꝛio qꝛ in actu conſiſtit feli

citas non in hĩtu.vt ſupꝛa li.j. c.̃? 2·2

qꝛ in bonis actus melioꝛ eſt potentia
⁊H quolibet hñte modũ potẽtie.9.me/
thaphiſice:ʒ? qm actuſ eſt finis hitꝰ.q
opanſ actu iuſta:nõ eſt nõ iuſtꝰ.quare
eſt iuſtus. 2. pricipalłr.qꝛ ꝗſq; diſpo
ſitᷣ ad optimũ opꝰeſt virtuoſus:qꝛ vtꝰ

eſt diſpoſitio pfecti ad optimũ opꝰ. pu

ta iuſtũ opꝰ:ſʒ opãs iuſta ẽ diſpoſitꝰad
optimũ opus.puta ad iuſtũ opꝰ.alr ei
nõ oparet᷑.quare ſic opans eſt vᷣtuoſuſ
3 qꝛ in eẽntialłr oꝛdinã nõ pᷣt poni
poſteriꝰ nõ poſito pꝛioꝛi: ſed circa vtu
tẽ h̊ duo ſũt eẽntiałr oꝛdiata.ſ.pficere
hñtẽ ⁊ reddere bonã eiꝰ opatiõem.s/
tus enĩ hñtẽ pficit ⁊ opꝰ eiꝰ bonũ red
dit.vt.j.pte ʒ:¶ In oppoſitũ ẽ deter.
minatio ppᷣi.¶ꝛo ſolutiõe qõnis p⸗
mittẽdũ ẽ.ꝙ quelibʒ vtꝰ moꝛalł pᷣt hĩe
tres actꝰ vnũ electiuũ ꝗ ẽ ipᷣa electio
duos electos.ſ.iĩmanẽtẽ⁊ traſeũtẽ ſeu
elicitũ ⁊ ĩpatũ. vᷣbi gĩa circa iuſtitiam
pꝛimo eligitur velle iuſta. 2perari

ladel
ſaticut
Ppele
gun.
ammare;
bonüft
punie
l pben
higt
irmn
ſmalten
pateſe
ſtneei⸗
Commin
edg
oun
e
Eurur
Nteta
nunſn
npel
enun
Ee
eninnal
onins
Noncnaemnea
Giede gue
lgoama
(Ren
Nenironton

4 1

lcne

An
isi⸗
benmmini
ſnig
ſ n
endgfm
—
ce erguſ
wäzegn
Dirsnn ati⸗
Nriitimnii
GTnümrimmn
a.
igpzibee
uneſtnm
ndemriilut,
u ſcde isa
Crg gg
isckelni
anamdineia
8 nlin gd ennr
n ndniſn il
tſupran)
elvret porm
iotite 9,n,
uſelk imnisbid/
Ktno inſ. gue
lr. : gi ai
lrinwoſes:geſt
Acinicd N
WMaidiptr
a diticr

ſcormstiitndſd

1

dnt it

oſolutr ii,
igi neli
wnige itn
mtil iini
ſiga cnu⸗

eleuiu,

II.

iuſta vel ꝙ non ſolum eligo operari iu
ſta:ſicut iuſti appitoꝛes iudicuzʒ: ſʒ eli
go velle ipᷣa iuſta ſicut conditoꝛes le/
gum. ¶ Item circa aĩiam pꝛimo eligo
amare ꝓximũ.2 amo. . exteriꝰ aliqð
bonũ ſibi exhibeo.¶ Qð aũt duo actuſ
pꝛimi realiter ⁊ foꝛmaliter ſint diſtin

cti ꝓbatur ſic. ¶ Quicunq; actus ſic ſe

habẽt ꝙ vnus eoꝛum põt eſſe opꝰ vni⸗
virtutis ⁊ alter non:illi ſunt realiter⁊
foꝛmaliter diſtincti:ſed amare ꝓpximũ
poteſt eſſe opus obediẽtie ſiue legalis
iuſtitie. eligere autem iſtud amare mõ
quo amicus ſᷣm virtutẽ amicitie ipᷣʒʒ a

mare eligit: non poteſt eſſe opus lega

lis iuſtitie.ergo iſti actus ſunt diſtincti
EHaioꝛ eſt ſatis nota.ANinoꝛ decla
ratur. quoniã quicũq; actuſ includit in
trinſece appetitus diuerſoꝛum bono
rum ſunt ſimpliciter diuerſi: ſed que/
cunq; electio legał iuſtitie includit ap

petitum vnius boni finalis. ſ. obedire
legi.¶ Electio aũt amicitie ĩcludit ap

petitum alterius boni finalis ſcilicet
bonitatis que eſt in amare pꝛoximuz
non concernẽſ bonitatẽ que eſt in obe
dire deo.quare electio legalis iuſtitie
⁊ electio amicitie ſunt omnino diuer⸗/
ſe. ¶ Hijs ergo pᷣmiſſis ad queſtionẽ
dicenda ſunt duo. ¶ Mꝛimũ ꝙ non s
tuoſus poteſt operari duo vltima ope
ra virtuoſa que ſũt opera electa⸗(Se
cũdum.ꝙ non poteſt operari ipᷣam ele
ctionem vt eſt virtutis. ¶ Pꝛimum
declaratur ſic. Omne opus poſſibile
fieri ſine dirrectione pꝛudentie ⁊ ſine
electione coꝛreſpõdente illi dirrectio
ni ⁊ ſine cõſtantia electionis ⁊ dirre/
ctionis põt fieri a non virtuoſo. Iſtud
apparet.qꝛ virtuoſus in bitudine ad
opus nibil plus ſibi appꝛopꝛiat: quia
tota eius bonitas conſiſtit in bona di⸗/
ſpoſitione intellectuſ que babetur per
pꝛudentiam ⁊ appetituſ que habetur
per virtutem pꝛudenter electiuã ⁊ in
vtriuſq; diſpoſitionis conſtãtia⁊ firmi
tate. quare patet.ꝙ omne opus poſſi
bile fieri ſine hijs:eſt poſſibile fieri ſũ

—

virtute: ſed omne opus electuʒ fᷣm vir
tutem eſt poſſibile fieri ſine hijs.vt de

claratum fuit ſupꝛa in lecnone pᷣcedẽ/

te in queſtione ſca.quare omne tale
opus poteſt fieri ſine virtute ⁊ a non
virtuoſo. ¶ Scom pꝛobatur. quia ſicut
ſe habet pꝛopꝛia cognitio pꝛudentie
ad pꝛudentiam:ſic ꝓpꝛia electio vir/
tutis ad virtutem. ina pꝛobatur
quia ſicut impoſſibile ẽ eſſe rectam ra
tionem ſine bono moꝛe:ſic impoſſibi/
le eſt eſſe bonum moꝛem ſine recta ra
tione.quare ſicut ſe habʒ illa recta ra
tio pꝛudẽtie que non põt eſſe ſine bo
no moꝛe ad ip̃am pꝛudentiam: ſic illa
recta electio que non põt eſſe ſine pꝛu
dentia ad moꝛem bonum: ſed aliqua

eſt pꝛopꝛia cognitio ipius pꝛudentie

que non poteſt eſſe ſine pꝛudentia.igi
tur aliqua erit virtus electio que non
põt eſſe ſine virtute. Minoꝛ pꝛobat
quia ſi nulla eſſet cognitio que nõ po
teſt haberi ſine pꝛudentia nihil poſſʒ
cognoſci per pꝛudentiã ⁊ per conſe⸗
quens nibil ſciret pꝛudens qð igno⸗/
ret non pꝛudens. ¶ Item aliqua ra/
tio eſt recta pꝛudentie que non poteſt
eſſe ſine bono moꝛe.vt.j.li.d. ſed bo/
nus mos non poteſt eſſe ſine pꝛuden.
tia. vt dicitur ibidem. quare nec iſta re
cta ratõ poterit eſſe ſine pꝛudẽtia.
eſt ergo ſciendum ad euidẽtiam bu
ius ꝙ in generatione virtutis concur/

runt iſta duo ſeilicet operatio virtuoſa

non virtuoſe facta:a ullius operatio⸗
nis experimentaliſ notina non pꝛudẽ
ter accepta:⁊ ex vtraq; iſtarum relin
quitur in anima aliqua diſpoſitio ex o
peratione quidem in appetitu E
perimẽtali notitia in ĩtelleciu. Iſtis

ergo multotiẽs iteratis ſunt generati

duo hitus. vnus ex operationib vir/
tuoſis non virtuoſe factis qui eſt virt
moꝛalis.Alius ex illarum opationum
experimẽtalib notitijs e r dab
cõceptis ꝗ ðꝛ pꝛudẽtiaiſllHijſ ãt habi
nibus generatus intellectus ſe habet
ad opationes ſiłes pꝛecedentibus ſci

enter.i.pꝛudenter ⁊ appetitus ſe hʒ
ad eas electiue.i.vᷣtuoſe:quia iſtud ꝙ
ex pte virtutis appetuus dicitur ele/
ctiue:ex parte virtutis.intellectꝰ dicit

pꝛudẽt᷑.ſicut ̊ nulłꝰpꝛudẽter ſe hʒ ad

opꝰ ſñ pꝛudẽ: ſic nec electie ᷣtuoſe ſñ
gtute ¶ Ad pꝛimũ ĩ oppoſitũ dõ.ꝙ nul
lus non iuſtus eſt melioꝛ iuſto:ſed non
quicũq; operans actu iuſta eſt melioꝛ
iuſto in habitu: qꝛ iuſtus in habitu pꝛe
ſto eſt ̃m appetitum ⁊ ſ̃m intellectuʒ
firmiter ⁊ ſemp ⁊ iuſte operari iuſta
cum fuerit opoꝛtunum. Iſtud aũt red/

dit hoiem melioꝛem qᷓ; actu operari fuu

ſta non ſᷣm ſciam:nec ᷣm electionem:

nec ſᷣm firmitatẽ ⁊ ad ꝓbatiõem pꝛi/

maʒz dð.ꝙ felicitas non conſiſtit in a/
ctu virtuoſo non virtuoſe facto Ad ſe
cundam dicendũ.ꝙ actus melioꝛ ẽ po
tentia: vbi potentia eſt ad talem actũ
ſi tamẽ potentia ſit ad melioꝛem actũ
non habet veritatem. habitus aũt otu
tis non eſt ad actus precedentes ſed

ad ſequẽtes.(¶ Ad terciaʒ dico ꝙ iſte

actus non virtuoſe factus non eſt fini
hitus virtutis.¶ Ad fᷣm pꝛincipale

dð. ꝙ diſpõni ad opus optimũ conti/

git dupliciter. vno modo determinate
alio modo indeterminate. virtus autẽ
eſt diſpoſitio determinata ad opuſ op
timuʒ ille qui vero opatur iuſta poteſt
ſolum eſſe diſpoſitus diſpõne indeter
minata ad opus optimũ ⁊ peſſimũ bo

num vel maluʒ. Et talis diſpoſuio ſuf
ficit 3 operari iuſtaa quecũq; viriuo

ſa. d terciũ dicendũ. ꝙ eẽntialis
oꝛdo põt eſſe inter aliqua dupliciter.
vno modo ex rõnibus extremoꝛum:ſi/
cut inter velle ⁊ intelligere: a in iſtis
nũquã põt poni aliquid habens rõeʒ
poſterioꝛis.puta ipᷣius velle:non pꝛi
poſito ipᷣo pꝛioꝛi. Aſio modo poteſt
eſſe oꝛdo ex hĩtudine extremoꝝ: ſicut
eſt inter intelligere impatum vt impa
tum ⁊ ipᷣm velle imperatum ⁊ in tali
bus poteſt poni poſterius ſine pꝛioꝛi
non tamẽ ſub illa habuudine ⁊ depẽ
dentia q; habet ad pꝛius:ſic auteʒ eſt

in ꝓpoſito:qꝛ inter opus virtuoſum ⁊

eſſe virtuoſum operantis non eſt oꝛdo

niſi rõne ſupuenienus hitudinis. vbi
ſcʒ operans ſᷣm viriutem elicit:vel eli
git vel imperat illud opus. quare tale
opus virtuoſum põt poni nõ poſuo eẽ
virtuoſo ipᷣius opantis qð habetur ꝑ

habuum virtuoſun.
ℳ hᷣ aũt] Poſtqᷓ; inueſtiga

uit mãm ⁊ modũ opandi o/
tutis.bᷣ inueſtigat genus vir/
tutis.intendẽs oñdere ꝙ hitꝰ eſt genꝰ

tentia aĩe:vel paſſio aĩe:vel hitus aĩe
ſed virius non eſt potentia nec paſſio
ergo eſt habitus. ¶ Huius rõnis po/
nit maioꝛem cum ſua declaratione.2
minoꝛem cum ꝓbatione ibil Paſſiöõeſ
quidem igitur ʒ: cõcluſiõem cum me
dij repetitione ibi Si igitur nec paſſi
ones Dicit ergo ꝙ poſt pꝛedicta de
generatione ⁊ coꝛruptione: augmẽto

⁊ ſalute pᷣtutis de opatione ſigno ma/

teria ⁊ modo.ſcrutãdum eſt quid ẽ vir
tus.quia igitur ſupponit᷑ ꝙ virtus ſit
aliquid in aĩa:⁊ in aĩa ſunt tantũ tria
ſcʒ potentie paſſiões:⁊ habitus: ſeꝗt
ꝙ aliqð iſtoꝛum erit virus oͤeqne
ter exponit exemplariter iſta trin.
Peimo quid eſt paſſio de qua po/
nit xj.exempla in lra. ꝛ·. que ſũt po
tentie.d.ꝙ ſunt illa que ſunt paſſibilia
ſm iſtas paſſiones. 2: qui ſunt hiĩtuſ
dicens. ꝙ ſũt illa ᷣm que nos ⁊ noſtre
potentie ſe habent ad paſſioneſ:bene
vel male:puta ad iraſci ⁊æ ſine vehem̃
ter ⁊ remiſſe:tunc nos habemus ma⸗/
le.ſi aũt mediocriter tunc bene. Se
inde ibi Paſſiones quidem igitur.
ponit ⁊ pꝛobat minoꝛem. pꝛimo ꝙ o/
tus non ſit paſſio.2. ꝙ non ſit potẽtia
ibil Pꝛopter bᷣ ãt nec potentie .. Pꝛi
mum pꝛobatur quadruplici ratione.
Pꝛima tat eſt.ſᷣm paſſiones non di/
cimur ſtudioſi vł pꝛaui. ſʒ ſ̃ʒ virtutes
dicimur ſtudioſi ⁊ ſʒ malitiaſ pᷣui igit

virtu ⁊ ꝙ oĩs virtus eſt hĩtuſ intẽdẽs
ſic arguere.Ois virtus aie:vel eſt po

Neumme⸗
nin t
Eigenii

ſinal

uherannn
im malii⸗
uesnonf
irmdann
ninnn
ueeel
du
Mu/nn
ſnſpeclenn⸗
toſes 4
denes An
Mur:nnrm
ſel diſponi
juronanſmn
lil Pooper
bugwinmes
ſe pinoſe
Gonornecnin
lonoch
rmne?l
liepwrinasha

Usootem non⸗
ſmeein
Crcchie

wiüi omnii,
re gbedger
ſbial midie
Waienletpp
ierſelbims z
Wmunet ſalt
Buintnsr,
1derlrutn
ne bi Paſie
chſöenann
Riger ner
poſtelde
None: gnin
none ſonm,
n uGin
omms ſ
vntlanti n
habimus: ſeg
nKöſeqli
niama.
ſode ana,
Ecbeſinſe
fum Eii
guiſuntb
. le⸗ ſoln

uſuniten

aa ſwe ſehen

nec uirtutes:nec malitie ſũt paſſiones

patet in littera (¶ Conſequenter ibil.

Et quoniã ſᷣm paſſiones Arguit ſcõo
ſic. ᷣm paſſiones nec laudamur nec vi
tuperamur: ſed ſ̃m uirtuteſ laudamur
ſm malitias uituperamur. ergo uir/
tutes non ſũt paſſiões. ʒ? ibi. Adhuc
ãt iraſcimur Arguit ſic. motus paſſio
nũ nõ ſunt ſpõtanei.qð apparet indu
ctiue:qꝛ nec iraſcimur:nec timemꝰſpõ
te:ſed motus vel actus virtutũ ſũt ſpo
tanei qꝛ virtutes:vel ſunt electiões vł

non ſine electione. quare virtutes nõ

ſüt paſſiones. 4 ibil Adhuc aũt fᷣm
paſſiones Arguit ſic.ᷣm paſſiões mo
uemur: vᷣm virtutes autem non moue
mur:ſed diſponimur ⁊ pficimur. quaẽ
virtutes non ſunt paſſiones (Seinde
ibi Pꝛopter bᷣ autem nec potẽtie p
bat ꝙ virines non ſüt potẽtie duplici
rõne.pꝛimo ſic.ᷣm potentias non lau
damur nec vituperamur: ſed fm virtu
tes vt dictũ eſt. quare virtutes non ſũt
potentie.2? ibil Adhuc pttes largu/
it ſic potẽtias habemus a natura.vir/
tutes autem non:vt oñſum eſt ſupꝛa.
quare ⁊ c¶ Beinde ibil Si igitur nec
paſſiones repetẽdo mediũ inter pꝛiĩ
cipalem cõcluſiõezʒ.d. ſi igitur virtuteſ
nec paſſiones nec potentie ſunt: relin
quitur ꝙ bitus ſunt quid.igitur virtus
eſt:genere dictum eſt: qm̃ hitus eſt ge
nus virtutis

„

ueſtios..

ſunt inquirẽda. Pꝛimo vtrũ
1paſſiones dicamur ſtudio
i:vel pꝛaui: laudandi vel vituperãdi
2 vtrum birus fit genꝰ virtutis. ( De
pꝛimo arguitur ꝙ ſ̃m paſſiones ſimus
ſtudioſi ⁊ pꝛaui.pꝛimo qꝛ ʒʒ illa ſumꝰ

lioꝛes vel deterioꝛes: ſed ſᷣm paſſio/
nes delectationis ⁊ triſtitie efficimur

S euidẽtilam huius ptis duo

ſitudioſi ⁊ pꝛaui:ᷣm que efficimur me

melioẽs ⁊ deterioꝛes. vt habet᷑ ſupꝛa

pte.ʒ: igitur ̃ᷣm paſſiões ſumus boni
mali. 2 q m illa ſumꝰ bom æ ma
li.quoꝛũ aliqua loquẽdo efficimur ma

li:a aliqua ſequẽdo efficimur boni: ſʒ

aliquas paſſiones ſequendo efficimur
mali:⁊ aliquas ſequẽdo boni.vt.j. in
fine quarti.ca.de verecũdia. ʒ:qꝛ ſᷣʒ
miram ſumus boni:⁊ ſᷣm ĩmirã ſumus

mali:ſed mira ⁊ imira ſunt paſſiones

vt dicit pᷣs in Fa.quare vc. ꝗ? quia
ſm veꝛecũdiam laudamus iuuenes ⁊
ſm verecundiã vituperamus.vt.j.in fi
ne quarti.hee aũt ſunt paſſiões vt ibi
dem habetur. quare ſᷣm paſſiones ſu
mus laudãdi ⁊ vituperãdi. In oppo
ſituʒ eſt pᷣs. ¶ Mꝛo ſolunõe queſiio
nis ſunt quinq; pꝛeambula pᷣmittẽda
ſcʒ quid eſt paſſio:in quo ẽ: que eſt cã
in quo differt ab operatione.⁊ quinto
quot ſunt genera paſſionuzʒ e pꝛi

mo ſciendum.ꝙ paſſionũ alie ſunt ſim

pliciter naturales: alie aiales. Hatu/
rales quidem non ſequũtur aliquã ap
pꝛehenſiõem:cuiuſmõi ſunt paſſiões
ptis vegetatiue:de quibuſ hic non agi
tur qm abiecte ſunt a ppoſito. ſupꝛa ĩ

fine pꝛimi. animales aũt ſiue ſint cõeſ
coꝛpoꝛi ⁊ aĩe ſequũtur aliquam * 2

henſiõem de quibus hic agitur.
igitur paſſio hoc modo ſumpta:motuſ
factus in appetitu ex appꝛehenſione
boni vel mali. Iſte autẽ motus duplex
eſt.vnus ad motum inclinatio: aliꝰ eſt

Fm inclinatiõem motio. vtroq; eni mo

do dicitur motus:illa aũt inclinatio ẽ
habitualis motio:⁊ h̊ modo paſſio eſt
naturalis aliquibus. Sunt enim aliꝗ
naturaliter iracũdi:quia ad motũ ira⸗/
cundie naturaliter inclinati: ⁊ aliqui
naturaliter verecundi:quia ad motuʒ
verecundie naturaliter inclinati. Illa
igitur inclinatõ nõ fit ex appꝛebenſio
ne:ſed exit in motum ex appꝛebenſio
ne.¶ He 2 ſciendum.ꝙ paſſio põt eẽ
in vtroq; appetitu ſenſitiuo vel intelle
ctiuo:differenter tamen. Et ſecunduzʒ
iſtam differentiam differentes aſſignã

tur pꝛopꝛie diffinitiones paſſioni ap/

petitus ſenſitiui et paſſioni appeti/
t intellectiui.Eſt enĩ paſſio appetitꝰ
ſenſitiui motus ipᷣius in fantaſia boni

1
—

LIBRO

vel mali cum alteratione coꝛpis. paſ/
ſio vero appetitus intellectiui eſt mo

tus eius in intellectiõe bom vel mali

ſine alieratione coꝛpis.¶ Differũt er/
go paſſiones iſte in duobus ſcʒ in añ/

cedente ꝙ eſt appᷣhenſio ⁊ cõſequẽte

ꝙ eſt coꝛpis alteratio.coꝛpus eni alte
ratur ad mutatiõem illius appentus
oꝛganici: non tamen ad mutationem

appetitus ab oꝛgano ſepati. Et ideo

magis ꝓpꝛie dicunt᷑ paſſiones motus
appetuus ſenſitiui qᷓ; motus intelle/

ctiui ⁊ cõmunius vtimur nomie paſſio
ms in appetitu ſenſitiuo qᷓ; intellecti

uo quãuis in appetitu ĩtellectiuo ſint
vere ⁊ realiter paſſioneſ.puta gaudiũ
⁊ letitia ⁊ hinuſmõi que ſequũtur appᷣ
henſiõem honoꝛuʒ p nullũ ſenſum ap
petibiliũ.¶ Ge 3. ſciẽdũ. ꝙ cauſa paſ⸗
ſionũ:eſt bonũ vel malum: vt appᷣhen

ſum:qꝛ qᷓ;tum ad h non differũt bonũ

apparens:⁊ bonũ exñs:qꝛ ſufficit ap
parẽtia boni vel mali ad cãndas iſtas
paſſiones. ¶ e 4? ſciendum. ꝙ duo
ſũt genera paſſionum. Eſt eniʒ vnum
ſequens appᷣhenſionem ſenſus ⁊ in/
tellectus ſine opatione appetitus ſen
ſitiui:vel intellectiui.Et ad iſtas ſe hʒ
appetitus ſolum paſſiue.Et eſt alteꝝ
ſequẽs opatiõem appetitus ſenſitiui
vel intellectiui ⁊ ad iſtas non ſoluʒ ſe
habet paſſiue ſʒ etiã actiue ſicut æ ad
ſuas opationes.Eadem eni eſt cauſa
opationis appetitiue ⁊ paſſionis ſup
ueniẽtis ei:⁊ h̊ modo płs dixit ſupꝛa
pte.ʒ? ꝙ oẽm paſſiõem ⁊ opatiõeʒ: ſe
quitur delectatio⁊ triſtitia.qꝛ hee due
paſſiones delectatio ⁊ triſtitia ſequũt᷑
opationes appetitus ⁊ alias paſſio/
nes que cauſantur ex ſola appᷣhenſio/
ne ſenſus vel ĩtellectus:ex quibus ap
paret differẽtia inter opationeſ ⁊ paſ
ſiones:qꝛ paſſiones non ſunt niſi ſe/
quele opationuʒ virtutis appᷣhenſiue
⁊ appetitiue Operationes aũt appe
titꝰ non ſũt ſequele.imo ſunt acte⁊ eli
cite ab ipo appentu:ſicut ab agẽte to
tali ⁊ pticulari.hoc aũt manifeſluʒ eſt

in opationibus appetitus intellectiui
ſed quãtum ad appetitum ſenſitiuum
manifeſtari põt tali exemplo:ſicut di⸗/
cebat᷑ ſupꝛa. Canis videns cibum pat

ſionat᷑ amoꝛe cibi ⁊ timoꝛe baculi:tũe

nihil operatur ſed ceſſte timoꝛe ope
raref᷑ volendo eo modo ſũmendo vel
le quo płᷣs ſũmit volũtarium.j.li.ʒ? d.
ꝙ pueri ⁊ beſtie volũtario cõicant.vel

let eni accedere. vnde płs diceret iſtõ

accedere voluntarium ⁊ velle ſicut ſũ
ptum diceret opatiõem appetitus ſen

ſinui. ¶ De x: ſciendum.ꝙ paſſionef

ſunt in duplici genere. alie nãq; ſunt

in appetitu ſenſitiuo: alie in appe
titu intellectiuo.iſte autem ⁊ ille ſunt

etiam in duplici genereqm alie ſequũ
tur ſolam appᷣhenſiõem ſenſus: vel in

tellectus.Alie vero opatiõem appeti

tus ſenſitiui vel intellectiui. Iſtarum
aũt ⁊ illarũ idem ſunt modi differẽtie
niſi qꝛ alique paſſiones ſunt manife/
ſtioꝛes in appetitu ſenſitiuo quã intel
lectiuo:quedã aũt econuerſo.Et ideo
vłr diſtinguẽdo de oĩbus penes obie/

cta.Sciendũ.q oẽ mouẽs appetitum

vel mouet ip̃m in rõne ſimplicis boni
vel mali:vel rõne magni ⁊ ardui: vel
difficilis bõi vel mali:ſi moueat ipᷣm ĩ
rõe ſumpliciſ bõi: hᷣ cõtingit tripłr. qꝛ

vel mouet ipᷣm appetitũ aſſiłando ſibi

et impꝛimẽdo ſibi aliquã foꝛmam cõ/
naturalem obiecto:⁊ iſte motus dicit᷑

amoꝛ vel cõplacentia vel acceptano

vel mouet ipᷣm attrahẽdo ad ſe: et iſte
motus dicit᷑ concupia vel deſiderium:

ſed in appetitu ſenſitiuo magis ꝓpꝛie

dicitur cõcupiſcentia æ in intellecti/
uo magis ꝓpꝛie deſideriuʒ:vel mouet
appetitum ipᷣm vniendo ſibi et quietã

do in ſe: ⁊ iſte motus dicitur delectatõ
vel gaudium:tamen in ſenſuio appe

titu appꝛopꝛiate dicitur delectatio et
gaudium in intellectiuo. Iſti autem
tres motus cauſantur ab obiecto ſᷣm
oꝛdinem naturalem quem tenet agẽs

naturale in effectibꝰ ſuis.pꝛĩo nq; tri

buit foꝛmam effectui ſuo ſecũdo mo/

atnilam
Kterminu
obonamd
ſommanen
Num cognen
ccupſtine
bonunagl
Cum ienn
igannh
t mlper
ncuin e
ſrccniͤn
Wncu
☛—
Giandcn
Giteeciipen
bylatnsfen
agiliesait
Cauſeteleen
corponscor
loen alvon⸗
tihlanmms
llniinpntn
untrſoorm
isſlinem
ſmn Menusn
ligeninien
uammmn
Uüniene

(plontbemer

liinnlhen
Pmininenn

ttscefeſint
e
Uiſonnunnten
ichos tinu
i debeknin
—
ngeopani
hdi wine⸗
teserapiben:
8 repiten

laſtmme

Se=

Knere. dnigfen
inw: Laleni
eamen in
Kenere gülielg
no ſonſse
mdcanöengr
Aumelecnn. Kinn
Nnſin wantri
aſones in nut,

Nin niin

1ait ecNi Ein
ve is a
o ui” a
nröne ſinplcssn
emagn1 cn:
malr:ſinnea i
ebcönngimp
ſidt anqrähnni⸗/
ieuo:t ſtenmn dd
locenna rel unne
1umibicoadel⸗

õ

Nicnnuthinin,

r Mhingeim

tmmnwindi
m unn

tũ m illam foꝛmam.tercio locum qui

eſt terminus illius motus. Simili mo

do bonum vt cognitum dat appetitui

foꝛmam amoꝛis ⁊ cõplacentie: ſʒ bo
num cognitum vt hñdum dat ei motuʒ
cõcupiſcẽtie vel deſiderij. Sed tercio

bonum cognitum vt hbabitũ:dat ei lo/

cum ⁊ quietem delectatiõis ⁊ gaudij

Iſtud autem bonũ cognitum vt hbitum
eſt multiplex: ⁊ ſecundum b mulnipli

cem cauſat delectationem vel multi/

plex gaudiũ. quia anime aptitudo ad
bonum cognita vt hita cauſat in appe
titu iocũditatẽ. bonitas ãt actualis co
gnita vt hĩita cauſat hylaritatẽ. Jocũ/
ditas eni ĩpoꝛtat aptitudinẽ ad iocuʒ

bylaritas vero ſerenitateʒ apud aiam

agilitas aũt coꝛpoꝛis cognita vt hita
cauſat alacritateʒ. plena vero ſanitas
coꝛpoꝛis cogmita vt hita cauſat exulta

tiõöem.alacritas enĩ velocitatẽ: ⁊ exul

tatio ſanitatis ⁊ bone diſpõnis pleni

tudinẽ impoꝛtat. ꝓſperitas ãt ꝓpꝛiaꝝ
rerum vel operum:pꝛolis vel vxoꝛis:
tpalis ſubſtãtie vel familie cauſat leti
tiam. ꝓſperitas vero amicoꝛum cau/
ſat gratulatiöem: ¶ Si quid vero mo
ueat appetitum in rõne ſimplicis ma

li. hᷣ tipliciter. qꝛ vel mouet vt maluʒ

cognitum ⁊ iſte motus dicitur odium
diſplicẽtia vel abhominatio:vel mouʒ
appetitũ malum cognitum vt futurum
Et iſte motus dicit᷑ fuga vel recuſatio

vel mouet ipᷣm malum cognitũ vt hitũ

⁊ incurſum:⁊ iſte motus dicit᷑ triſtitia
vel doloꝛ.Cuius ſex ſũt ſpẽs.ſ.achos
accidia:vemeſis:inuidia:ʒelus ⁊ mi/

appᷣhenſiõe ꝓpꝛij infoꝛtunij. Et dicit᷑

achos qꝛ volũtatẽ exultationis aufert

ab infoꝛtunato. vnde dicit᷑ ab a ꝙ ẽſñ
⁊ chos ꝙ eſt vox:quaſi ſine voce.¶ Ac

cidia vero eſt triſtitia pueniẽs ex appᷣ
benſiõe ꝓpꝛij laboꝛis. vnde accidia ẽ
triſtitia:opantẽ per angariã aggrauãſ

Inuidia vero ⁊ vemeſis ſũt triſtitie p
ueniẽtes ex appᷣhenſiõe alioꝛum bono

rum:ſed differenter: qꝛ per vemeſim

ra. Eſt aũt achos triſtitia pueniẽs ex

triſtamur de indigne hnñtibus bona. p
inuidiã vero de digne hñtibus. h̊ autẽ
bona aliena appᷣhendũt vt mala pꝛo/
pꝛia inuidi ⁊ vemeſitici. Selus aũt ⁊
mira ſunt triſtitie de malis alienis. tñ
differũt: qꝛ zelꝰ de malo culpe eiꝰ:quẽ
vł quã diligit:⁊ eiꝰ quẽ vł quã odit.vñ
ʒelus cauſat᷑ reſpectu vxoꝛis adultere
⁊ reſpectu amaſij. Hira vero eſt tri
ſtitia de malo pene.¶ Si vero aliquid
moueat appetitũ in rõne magis boni
ardui ⁊ difficilis. h̊ dupliciter. qꝛ vel
trahit appetitum ad ſe ſaciendo ipᷣm
aſſurgere ad optinenduʒ ſe: ⁊ iſte mo
tus dicitur ſpes que eſt paſſio: vel re
pellit appetitum a ſe pꝛopter exceſſũ

arduitaus ⁊ difficultatis ſue: faciens

appetitum cadere. Et iſte motus dici
tur deſperatio.vterq; aũt iſtoꝛum mo/
tuum eſt duplex.quia vnus eſt cuʒ cer
titudine:alter cum foꝛmidine. Spes
nãq; vel eſt cum certitudine: vel cum
foꝛmidine optinendi. Deſperatio eti/
am eſt:vel cum certitudine: vel cũ foꝛ
midine non optinendi.vnde poteſt di
ci:ſpes certa ſpes incerta:⁊ deſpera/
tio certa vel incerta. Si autem maluʒ
futurum vt arduum ⁊ difficile moueat
appetitum. h̊ dupliciter. quoniã appe

titus vel aſſurgit ad repellẽdum iſtud

malum. &t iſte motus dicitur audatia
vel cadit ⁊ ſic ðꝛ timoꝛ. ¶ Huiſex ſunt
ſpecies ſcilicet ſegnities:erubeſcentia
verecundia:ſtupoꝛ:admiratio: ⁊ ago
ma. Segnities eſt timoꝛ laboꝛis in fu
tura operatione qui cauſat accidiam
in pꝛeſenti. Erubeſcentia vero eſt ti⸗/
moꝛ in expectatione conuitij. Nerecũ
dia vero eſt timoꝛ ingloꝛiationis ⁊ de
pꝛehenſionis in turpi actu.¶ Stupoꝛ

autem eſt timoꝛ: ex diſſueta umagina⸗

none pꝛoueniens. Admiratio vero ti
moꝛ ex magna imaginatione pꝛouem
ens.Agonia po ẽ timoꝛ in expectatõe
infoꝛtunij auũt attendendũ circa
iſtas ſex paſſiones ꝙ nos timemꝰ ᷣm
ſegniciẽ laboꝛe affligi:vᷣm erubeſcẽtiã

ruboꝛe cõfundi:ᷣm verecũdiã ingłia⸗

erubeſceutia nec timoꝛ:ſed potius tri
Ge

LIBRO

ri a honeſtate pꝛiuari:Fm ſtupoꝛeʒ a
nouitate vinci:ᷣm admiratiõem time
mus a magnitudine vinci: fm autem
agoniã infoꝛtunari.¶ Eſt etiã ſciendũ
qꝙ cõfuſio quã timet erubeſcẽtia nõ eſi

ſtitia contenta ſub achos. num

dũt arduum ⁊ difficile vt hitum:nõ a/
liter mouet appetitũ qᷓ; bonũ ſimplex
dqꝛz poſtqᷓ; eſt hituʒ non eſt difficile ip̃ʒ

habere.malum aũt magnum ⁊ arduũ
vt hitum põt mouere appetitũ dupłr.

vno modo conſternendo ipᷣm totaliter
ſic.ꝙ nõ aſſurget ad vindictã. Et iſte

motus dicitur manſuetudo paſſio.alio
modo non cõſternẽdo ipᷣm:ſed ꝓuocã
do ipᷣm ad vindictã.Et iſte motꝰ dicit
ira. Cuius quatuoꝛ ſunt ſpẽs ⁊ quatu

oꝛ ptes. Pꝛima ſpẽs ẽ ira leuis.2 ve

lox. ʒ? acuta.ꝗ* amara. De hijs.j. li.
ca.de mãſuetudine.pꝛima ps offẽ/
ſio appetitus.2? indignatio eiuſ:quia

mouetur in offendẽtem ſicut in idignũ

impunitate.3? ps eſt appetitus pene
offendẽtis.ꝗ ꝑs eſt aſſertio ad vindi
ctam:⁊ bᷣ complet᷑ motus ire.⁊ ſic Pʒ
in generali paſſiones ſequẽtes appᷣ/

henſiõem ſenſus vel intellectus nõ ex

pectãtes opatiõeʒ appetitꝰ: ſũt ãt ⁊ a
lie paſſiões ſequẽtes opatiõez appeti

Cx ⁊ hee ſi ĩ quadruplici genẽ.qꝛ qdã

ſequens opationem naturalem neceſ

ſariã honeſtam. puta opationẽ appeti
tus intellectiui circa bõa diuina: æ cir

ca bõa felicia.Quedã vero ſequẽs o./
perationem naturalezʒ:⁊ neceſſariam
ſed nõ honeſtã.puta opatiõeʒ qua nu
tritur ⁊ ſuſtentat᷑ coꝛpus bũanũ.que/
dã aũt ſequẽſ opatõeʒ nãlẽ:ſʒ ñ neceſ
ſariã nec honeſià. puta opatõeʒ vene
reã qͥ lʒ ſit neceſſaria ꝓ genẽ hũano:

non tamen pꝛo iſto indiuiduo. Quedã

vero ſequens opatiõem naturalẽ non

puta opatiõeʒ vitioſaʒ ⁊ malã
ſio vero ſequens opatiõem naturaleʒ

neceſſariã nec naturalẽ: nec honeſtaz
(Mafſ

neceſſariã ⁊ honeſtã:⁊ pᷣcipue opatio

nem amicitie triplex eſt.vna que ſeꝗt

eam gratanter: que dicit᷑ liquefactlo

animi:qm̃ animꝰ ſic emollit᷑ ⁊ liquefit

ac ſi deberet ſpẽs ⁊ figura rei amate
in ipᷣm impꝛimi.alia eſt ſequẽs eaʒ in
abſentia amati:que dicit᷑ langoꝛ vel ð
fectio.vnde in cãticis dicit᷑ amoꝛe lã/
gueo.⁊ in pᷣs. Defecit in ſalutare tuũ
aĩa mea.ʒ: eſt que ſequitur eam in pᷣ./
ſentia amati que dicitur voluptas.
Hijs igitur pᷣmiſſis dð.ad queſtiõem
ꝙ fᷣm paſſiões non dicimur ſimplicit᷑
ſtudioſi:vel pꝛaui:laudãdi vel vuupe

randi: ſed bene dicimur ſ̃m eas pꝛo/

ni ⁊ diſpoſui ſᷣm magis ⁊ minꝰ ad bo
nitates ⁊ malitias. Pꝛimũ apparet
per rõnes phi.ſʒ apparet.qm̃ alique
paſſiones in multis cõicàt cum virtuti
bus:⁊ alique in multis repugnant s/
tutibus.quare ſᷣm iſtas ad virtutẽ ſu/
mus magis idiſpoſiti:⁊ fᷣm illas ma
gis diſpoſiti.Et bᷣ cõcludũt argumẽta

ad oppoſitaʒ ptem inducta. Et per h

patet Ge: ad obiecta.
(Queſtio. x.
E2 arguit᷑. ꝙ hitus non ſit
genus virtutis:qꝛ de quocun
q; pᷣ̃dicatur ſpẽs ⁊ genꝰ: ſed
virt.puta iuſtitia:ſapia:pᷣdicat᷑ de ðo
hitus autẽ ſeu qualitas non pᷣdicat᷑ de
deo.ergo hitus non eſt genus vi tutiſ
¶ In oppoſitũ eſt pvᷣs.¶ Sicẽduʒ ꝙ s
tus põt ſũmi dupliciter.vno modo foꝛ
maliter fʒʒ ꝙ reſpicit obiectũ ſicut ſcia
ſcibile:⁊ vłr oĩs virtus cogniniua ſuũ
cognoſcibile ⁊ virtus electiua ſuũ eli/
gibile¶ Alio modo põt ſũmi materia
liter ᷣm qð reſpicit ⁊ diſpõit ſubiectũ

Et fm b dicẽda ſũt duo. pꝛimo ꝙ ba

itus non eſt genus virtutis foꝛmalit
accepie.2. ꝙ eſt genꝰ virtutiſ humane
materialiter accepte (Mꝛimũ pbat᷑

dupliciter.pꝛimo ſic.quicꝗd ĩpugnat

generi repugnat cuilibet ſpẽi.ꝗ? topi
coꝝ.Sʒ hitui ⁊ qualitan repugnat eẽ
ſubſtãtiam.virtuti vero foꝛmaliter ac/

cepte non repugnat ſubſtatiã eſſe. vᷣtꝰ

eni foꝛmaliter accepta.puta inquãtũ
eſt recte appᷣhenſiua:vel recte appe⸗

iiuinen
eelf
olitas n
Gti
guten⸗
nöͤneis⸗
poſtoihi
aüͤtiutinen
cprreli
thpu i
igiſ
rllitse
sſcocept
hmnzetg
ſoufnietn
fenütien
Ctunher
thagpheen
ſpälterde
Canitist
falidiatr.
neci ee⸗
tilortcden
Ounnhingn
anne
Mscenmnun⸗
Gaawwoltsaan
ſognenpar
Piloninodel⸗
Wnnetürr an
Kauenetzde
dſzr.
Muppirh
Mrumuer
Mimiengenun
inpenmnn
Ueiballurinmn
Negufne
Cun. uod
c. Naiſ

Peree
iui⸗
Hinnehe

ie fint⸗
ni
klercolietniin
Kignremn
ndiſciteſr

eic
i
Stfanne
cſecin
edklunn
ſenineni
Nean Mn
Msndalgeti
en Nn im
Arltiin
einr eg,
IAS a
. Pemni ane
Baaenen
WrSCKäNI
nminsnnnt,
nis unmi
ſiet inln
Ebcichaitgnn
Nennude tig
Reoa.

Drnn.
Eagi. ti
veen
cann gal ſ
1 altes Minid

plun noni,
r pencuciſe
GSrENS C
Noncin i im
nſgn nin
einun nl
—

in

titiua inuenit᷑ in deo. Omne aũt qð ẽ
in deo eſt ſubſtãtia dei.quare bituſ vł
qualiras nõ eſt genus virtutis ſic ac⸗
cepte. Qõ cõfirmat᷑ qꝛ oĩ qualitan re
pugnat eſſe perfectiõem ſimpłr: quia
nõ melius eſt ipᷣazʒ eſſe in quocũq; ſup
poſito qᷓᷓ aliꝗd icõcupiſcibile ſibi. vͤt
aũt iuſtitie vel ſapiẽtie foꝛmaliter ac/
cepta:eſt pfectio ſimpłr.me lius enm
eſt qdᷣcũq; ſuppoſitũ ſapiens vel iuſtũ
quocũq; nõ ſapiente vel nõ iuſto. qua
re qualitas vel hitus non eſt genus g
tutis ſic accepte. 2 pbat᷑.qꝛ nullũ
abſolutuz eſt genus reſpectui:ſʒ qua

II.

litas ſᷣm ſe ſumpta eſt genus abſolutũ

virtuſ aũt foꝛmaliter accepta eſt reſpe
ctiua.vt habet.⁊.phiſicoꝛuʒ.⁊.s. me
thaphiſice.ca.de relatione.vbi bᷣ dicit
ſpãliter de ſcia.&t idem habet᷑ in pᷣdi
camẽtis ⁊.j.pte ſequẽti de virtute mo
rali dicitur.ꝙ ẽ electiua ⁊ cõiectuãtrix
medij. electiuũ ãt dicit᷑ reſpectu eligi
bilis: cõiecturatrix reſpectu medij.
quare hitus non eſt genus virtutis ſic

accepie. ¶ Scom pꝛobaf.qꝛ ois qua

litas aie non naturalis ei ⁊ difficulter
ab ea mobilis continet᷑ ſub hitu tanqᷓ;
