et eius natiuitas eſt optima. Huius ra
tionis ponit ſolam minoꝛem. ¶ Se⸗/
inde ibil Si vtiq; hᷣ ſint vera Pꝛedi/
ctam excuſationem exterminat. oſten
dens pꝛimo.ꝙ malicia et virt ſunt pi
ter voluntarie vel innolũtarie. Scõo ꝙ
malicia eſt voluntaria ſicut virtus ibiſ
Sum vtiq; fims. e pꝛimo intendit
ſic arguere. Quecunq; ſimiliter ſe ha⸗
bent ad innaſci et non innaſci quãtuʒ
ad iudicium et deſiderium finis et eo
rum que ſunt ad finem: ſimiliter ſe ha
bent ad eſſe voluntarium et innolunta
rium. Hoc apparet quia ex habitudi/
ne ad iſta dicuntur cetera volũtaria vł
inuoluntaria etiam m aduerſarios.
Sʒ virtꝰ et malicia ſimiliter ſe hñt ad
pdicta.quare virtꝰ et malicia ſimiliter

ſe hñt ad eẽ volũtariũ et iuolũtarium.

LCIBRO

¶ Muius rõnis.pꝛimo ponit concluſio

nem ſub interrogatiõæ dicens.Si pꝛe
dicta verba peccatoꝛum excuſatoꝛia
ſunt vera:quid vel quãtũ.quare virtꝰ ẽ
magis volũtariũ bonũ qᷓ; malicia vo/
luntarium malũ.q.d. ꝙ mihil. 2: ſub/
dit minoꝛẽ dicens. ꝙ ambobus ſcilicʒ
hoĩ bono ⁊ hoĩ malo ⁊ virtuti et mali/
cie ſiłr ⁊ pariter finiſ nõ eſt eis inna/
tus vel ſimiłr et piter finis ẽ eis inna
tus qualitercũq; eis videat᷑ ⁊ adiace/
at eis ⁊ diſpõni eoꝛum. Et iterum ſi/
militer ⁊ pariter reliqua que ſunt ad
finem operãtur ambo referentes ſin/

guli ad finem hñt opationes ſuas na-

turaliter vel nõ naturałr eis viſum. Et
iſtud apparet ex dictis eoꝛuʒ. qꝛ dicũt
ꝙ natura ⁊ natiuitas facit hac differẽ⸗
tiam inter homies dando vni bonaʒ ⁊
alteri malaà diſpõnem a pꝛincipio. ma
loꝛem vero ſupponit. vt dictum eſt ex

aduerſarioꝛũ conceſſiõe.¶ Seinde ibi

LSum vtiq; ſi ſibi J. ꝓbat. ꝙ malicia ẽ

voluntaria ſicut virtus:⁊ ibi deſtituit
fundamẽtum alterius ptis.pᷣmittit aũt
vnã ſuppõnem per eos cõceſſam.ſ.q
ſiue finis nõ ſit naturalis cuilibʒ ideſt
ſiue finis nõ naturaliter appareat cui
libet:ſed finis qui eſt apud ipᷣm.i.ſi fi
nis appareat cuilibet ſᷣm modum ha/
bitus volũtarij qui eſt apud ipᷣm:quia

fuit a pꝛincipio in eius ptate ſiue fi/

nis ſit naturalis.i.naturaliter appa⸗/
rens cuilibet naturałr. tamen quocũq;

iſtoꝛum dato adhuc cõceditur: ꝙ virtꝰ
ſit quid volũtarium:quia ſtudioſus hõ

reliqua ꝓpter finẽ operado:opat᷑volũ
tarie.et per cõſequẽs virtus volũtarie
generata dicit᷑ volũtaria. et h cõſequẽ
ter infert concluſiõem:qᷓ; intẽdit pꝛin
cipaliter.ꝙ malicia erit volũtaria qᷓ; ꝓ
bat ibil Similiter enĩ et malo Inten/
dens ſic arguere. Quecũq; ſimiliter ſe
habẽt ad operationes que ſunt ꝓpter

finem et ad ipᷣm finem:ſi vnũ eſt volũ

tarium et reliquum:qꝛ ſi detur oppoſi
tum.ſ.ꝙ vnum ſe habeat volũtarie et
reliquũ inuolũtarie. ſequitur ſtatim ꝙ

non ſikr ſe habent ad p̃dicta: ſed vir-

tus et malicia ſimiliter ſe habent ad pᷣ
dicta et virtus eſt volũtaria.vt per eoſ
conceditur. quare malicia erit volũta.
ria¶ Huius rõnis ſupponẽdo maio/
reʒ ponit pꝛimo minoꝛẽc.d.ꝙ ei qð eſt
malum:ſicut ei qð eſt bonum ſimiliter
et piter exiſtit illud ꝙ pꝛopter ipᷣm.i.
per ſe eſſe in opationibuſ et in fine.ſi
cut enĩ vna operatio eſt per ſe bona et
vnus finis per ſe bonus:ſic alia opera
tio erit per ſe mala: et finis per ſe ma
lus. In eodem eniʒ genere vel modo
pſeitatis.hᷣ ſũt per ſe bona et illa per
ſe mala.Et quẽadmodum per eos di /
citur et conceditur virtus ẽ volũtaria:
quia ſumus condñi habituũ. vt viſum
eſt ſupꝛa li.2.: quia natura virtutẽ in/
choat:ſed aſſuefactio ꝑficit. Et etiam
nos exiſtentes tales vel tales: talẽ vł
talem finem nobis pꝛeſtituimus fᷣm ꝙ
conuenit diſpõni noſtre. quare mali⸗/
cie erunt et voluntarie.vt infert in cõ/
cluſione medium tangendo. ꝙ ſimili/
ter ſe habent ſupple virtus et malicia
ad eſſe voluntaria. et ſic patet. ꝙ illa
diſpoſitio pꝛopter qᷓ; finis apparet ho
mini talis non eſt ſimpliciter natura/

lis:ſed volũtaria⁊ cõſuetudinalis.Et

in h deſtituit᷑ füdamẽtũ eoꝛuʒ ꝗ cont
ĩuenire rões ad excuſadaſ excuſatiões
in peccatis ¶ Seinde ibil Cõiter qui/

deʒz igitur Zicta de virtute epylogat

⁊ pꝛimo illa dicta recitat. Scðòo habi/
tum ⁊ operationem penes vnum illo
rum comparat ibi Mon ſimiliter au/

tem Zercio.dictis dicenda continu/

at ibil Reſũmentes vtiq;]. Epylogat
ergo pꝛimo illa que dicta ſunt de vir/
tute. ⁊ h̊ reduci poſſunt ad ſex cõpara

tiones eius. poteſt enim compari ad

ſubiectum.⁊ ſic dictum eſt. ꝙ eſt habi
tus qui eſt genus virtutis: ⁊ ad debi/
tum operandi.⁊ ſic dictum eſt. ꝙ me/
dietas.vt viſuʒ eſt in ſcoo. Et eſt diffe
rẽtia pᷣtuũ:et põt cõparari ad genera
tõeʒz. Et ſic dictũ ẽ. ꝙ generat ex ope⸗
ratiõibꝰ:et ad opatiõeʒ.et ſic dcm̃ ẽ.q

toperamn
iun . aach
gint wiunmn
ſeiommagſi
nint⸗
oltmn
mngniſt .
atins anh
lirinſcn
Brindti
Greprichnn⸗
Ganſinuſne
immnmiin
ſ n
lenonsnan
ntinrinnt
feſcliinmn
dininneſtnün
binoltanispen
ſtincene infn
iminre ranni
Aoifayni
iprhurl
Puſarinneyn
Hopreanemin
ſnegimdnesn
ſnni iid wun:
Giuben
erüpbm.

hin inifan
Haninnasricnn.

enuugn,
cköugmi⸗
Crgii
ctüin tihien

Mamterſtin

Apinkiere.

Naii
emnm

renimi
nßiwlingi

nüfin nopii

itiminin

i neleidnn

niiin.
(A

Cafimänidin
Arr iin
. ii .
meigeini
mmiagfunn
meernbainin
Sekichn
vſe Mirgint
Emidin
S N1ini
ILE ian
Remnes talesfeluisi
En bs rii
raſpin wire. El
aAwiNEZ. NüiI
Nedum tangenfi
eniugennua
Aumtaria. atir ;
oter ins
non el ſnioin iu
iriat cienine
Dente inn ,

”õ

vermonen wum
1pAN.
õõ

eümenntsn n

di.Nrinin

virtus operatur talia ex qualibus ge-

neratur vel ad cauſam. Et ſic dictuʒ ẽ

ꝙſunt voluntarie: vel ad regulam.
ſic dictum eſt ꝙ ſunt ſecũduzʒ rationem

4 — ibi Mon ſiłr autẽ] Penes
e voluntariũ cõpat hitum ⁊ opatio/
nem. d. ꝙ nõ ſiłr ſunt volũtarie opatio
nes ⁊ bitus.qm̃ opationum ſumus dñi
a pꝛincipio vſq; in finẽ. dũ tñ non ſu/
mus ignoꝛãtes circũſtãtias in quibus
ſunt opatiões.vt dictum eſt ſupꝛa.ſed
ſumus ſcientes ſingulas circũſtantias
hituum nõ tamẽ ſum dñi niſi a pꝛinci
pio. ⁊ quo ad pꝛincipiũ opatiões ꝗq/

III.

dem poſſumus incipere vel nõ incipe

re. Et in medio poſſumꝰ eas cõtinua/

re vel nõ cõtinuare ⁊ in fine totaliter

dimittere vł nõ totaliter dimittere. ha
bitus tamẽ a pꝛincipio poſſumuſ ſic vł
ſic incipere. in fine tamẽ nõ poſſumus
dimittere. vt dictũ eſt ſupꝛa. ¶ Adie-
ctio etiã vł augmẽtũ hĩtuũ ſʒ additam̃
ta ſingula:vel ſʒʒ ptes ſingłas ẽ nobis
ignota ſicut ẽ in egritudibꝰ qᷓ generãt᷑
in coꝛpoꝛe antequã innoteſcãt homini

Et ſicut egritudines nõ poſſunt ſtatiʒ

dimitti quãdo volumꝰ:ſic nec hĩtus vi

cioſi.tñ quia habitib vtimur vel ſic:vł

non ſic: quãdo volumus. iðo dicuntur
volũtarij: pᷣter h̊ ꝙ generantur volũta

rie¶ Deinde ibil Reſümentes vtiq; ]

Continuat dictis dicẽda.d.qꝙ reſũmen
teſ de vnaquaq; virtute ĩ ſpãli.dicemꝰ
quid eſt: q;tuʒ ad genus pᷣdicamẽtum
circa qualia:quãtũ ad genꝰ obiectũ
c qualiter ſe bñt ad obiecta q;tum ad
modum: ⁊ quot ſũt q;tum ad numeruʒ
t pꝛimo de foꝛtitudine.
v euidentiã pꝛedictoꝛũ ſunt
quatuoꝛ inquirẽda.pꝛimum.
vtnttrum bomo fiat malus iuolũ
tarie ꝓpter ignoꝛãtiaʒ. Scoõm vtꝝ fiat
malł ĩiuolũtarie pp ĩpotẽtiã. erciuʒ
vtrũ fiat mal iuolũtarie ꝓpter ↄcupi
ſcẽtiã v natiuitatẽ. quartuʒ vtrũ rema
neat malus inuoluntarie poſt acquiſi⸗

tam malitiam —
Queſtio. 22.

–

xAE pꝛimo ar guif. ꝙ bomo fiat
malus ĩuolütarie ꝓpter igno
rãtiam:quia quicũq; carens
notitia neceſſaria ad acquiſitiõem vir
tutis ⁊ declinatiõem malicie neceſſa/
rio ⁊ inuolũtarie erit malus ⁊ carebit
virtute: ſed hõ vt in pluribus caret ta/
li notitia.quare neceſſario ⁊ inuolũta/
rie erit malus ⁊ carebit virtute. Mi
noꝛ pbat᷑ ꝑ theologiã ⁊ philoſophiã
quadꝛupliciter. Hã notitia eſt hoĩ ne
ceſſaria pꝛo acquirẽda virtute ⁊ decli
nãda malicia.ſ.noticia opationis bu/
mane:finis bumani:ſtatus bumani:⁊
poteſtatis bumane. Ignoꝛantia nãq;
opatõis bumane:vel finis hbumani cãt
inuoluntarium. vt ſupra viſum eſt. Js
noꝛantia etiam actus bumani pꝛohi/
bet lahboꝛare pꝛo virtute:ſi eniʒ hbomo
neſcit quãdo eſt bonus: ⁊ quando eſi
malus:nũquã conabitur declinare ma

liciã ⁊ pꝛocurare virtutem. Simili mo

do ignoꝛantia poteſtatis humane: tol
lit omnem conatum hominis ad virtu
tez:ſi enim bomo neſcit an ſit in eius
poteſtate eſſe bonum vel eſſe malum.
nũquã conſiliabuur an debeat ad hoc
vel ad iullud ire nec ſeipᷣm hoꝛtabit᷑ ad
bonum. Omnis eni exboꝛtatio ſuppo
nit poteſtatem in eo cui fit expoꝛtatio
ot dicit᷑ in textu:ſed homo caret de cõi
lege quadruplici noticia. vt ptz de ſin
gulis. De ignoꝛũtia eni oꝑationis hu
mane tãquã cauſa peccati. dicii Apo/
ſtolus. Ego aũt carnalis ſum venũda/
tus ſub peccato.ꝙ enĩ operoꝛ non in/
telligo.non enĩ ꝙ volo bonum b ago:
ſed ꝙ odi malum illud facio. ad Ro.
7. ca. ¶ Hoc idem babet᷑ per Ariſtote.
dicẽtez. ꝙ homiĩes qᷓ;uis ſoꝛtes:tamen
quia carnales:habent ſenſus doloꝛuʒz
⁊ paſſionum.j.li.4.ca. de foꝛtitudine
Itẽ infra libꝛo ſeptimo dicit.q paſ

ſio abſoꝛbet ⁊ ligat rationem contra

noticiam operationum ¶ Se ignoꝛan

tia finis dicit Apoſtolus.Qò ꝗd oꝛe/

mus ſicut opoꝛtet neſcimus. Ad Ro.
3. Conſtat aũt. ꝙ oꝛam nobis finem.

IIBRO

quare illum ignoꝛamus.¶ Item ſalo/
mon dicit.neſcit hõ finem ſuuʒ. Eccł.
9. ca. hᷣ idẽ habetur per phᷣm dicẽtem
ꝙ hoi ſtudioſo apparet eſſe finis illud
ꝙ per naturã eſt finiſ.quare nulli ante
acquiſitiõeʒ virtutis per quã fit ſtudio
ſus ⁊ bonus apparebit verus finis.
BSe ignoꝛãtia ſtatus humani dicit ſa
omon:qꝛ neſcit homo.vtrũ amoꝛe vel
odio dignus ſit.Eccł.9.ꝙ idẽ eſt ac ſi
dixiſſet.vtrum bonus vel mal ſit:quia
bonus amoꝛe ⁊ malus odio dignus ẽ
pᷣ idem habet᷑ per phᷣm dicẽteʒ in f ine
hbuius. ꝙ adiectio hituuʒ eſt generatio
vel augmentũ non eſt nobis cognita.
nec per cõſequẽs: hitus qui eſt boni⸗/
tas vel malicia. Se ignoꝛantia ptãtis
hũane ſicut de cauſa malicie ⁊ beſtia/
litatis.Dieo ergo pꝛimo.qꝙ homo exi
ſtens in honoꝛe:hᷣ eſt in ptãte ⁊ liber
tate nõ intellexit:⁊ ideo cõpatus ẽ iu
mẽtis inſipiẽtibus ⁊ factus eſt ſiłis il
lis.h̊ idem apparet per phᷣm qui ꝓba
re nititur hoĩs ptãtẽ cõtra negãtes eã
in hoc capło.Et ſic oñſa eſt ignoꝛãtia

quadruplicis noticie neceſſarie ꝓ ha/

bẽda virtute ⁊ declinãda malicia. Sʒ
in oppoſitũ huius cõcluſiõis eſt deter⸗
minatio phi.dð.ꝙ pꝛo acquirẽda vir⸗/
tute ⁊ declinãda malicia tria neceſſa/
ria preſupponũtur in oĩ hoĩe.Et quar
tum in aliquibꝰ ſcʒ natura ydonea: li⸗
bertas ſufficiẽs: educatio non mala. a
liquãdo vero doctrina ſana.¶ Matura
quidẽ ydonea que ſit capax pꝛincipio
rũ moꝛaliũ:ſic ꝙ bomo per ſe cũcta fa

cienda itelligat:vel intelligentẽ audi,

at:qꝛ ſi neutꝝ exiſtat hoĩ:talis erit vir
inutilis.vt ſupꝛa li.jᷣ libertas ãt ſuffi/
ciens.p quã homo poſſit ciuiliter viue
re ⁊ humana opera experiri. hoc eniʒ
eſt neceſſarium pꝛo noticia virtutũ. vt
ſupꝛa in pꝛohemio. Educatio vero nõ
mala: qꝛ ſic poſſʒ nutriri ⁊ educari pu
er ꝙ anteq; pubuiſſet ⁊ vſum plenum
rõnis haberet:eſſet male hituatꝰ: ſicut
accidit in pueris iudeoꝛum qui educã
tur in odio xp̃i ⁊ xpᷣianoꝝ ⁊ ſepe acci⸗

dit in ſpurijs qui cõiter educant᷑ male
quare ſunt cõiter mali:bᷣ etiam accidit
in puellis raptis que violenter coꝛrũ/
punt᷑ ⁊ meretricule anteq; pubeſcant
efficiũt. ¶ Soctrina vero eſt neceſſaria
pꝛo hijs qui per ſe nõ poſſent pꝛinci/
pia moꝛalium capere:quibus non ſuf/
ficit ꝓpꝛia exper emtia Ubis at ſup.
poſitis dico.ꝙ nullus homo fit malus

inuolũtarie ꝓpter ignoꝛãtiã.qð pbo.
qꝛ nulluſ potẽs ſufficiẽter pꝛicipia mo

ralia cognoſcere ⁊ ſufficienter ad op
applicare fit iuoluntarie malus ppter

ignoꝛãtiam:qꝛ vel habebit iſtã notici/

am vel oppoſuã ignoꝛãtiam: ſi noticia

nõ ergo ꝓpter ignoꝛãtiam fiet malus

ſi ignoꝛãtiã tũc ipᷣa erit volũtaria.poſt

qᷓ; poterat nõ ignoꝛare ⁊ talis nõ cau
ſat inuolũtariũ.vt ſupꝛa viſum eſt.ſed

oĩs homo pᷣdictis quatuoꝛ ſuppõnibꝰ
factis põt ſufficienter pꝛincipia moꝛa/
liũ cognoſcere ⁊ ad opus applicare.
vt patet ex ipᷣis ſuppoſitiombꝰ. quare
nullꝰhõ fit malł iuolũtarie ꝓpter igno
rãtiam. ¶ Sicẽdũ ergo ad illud.ꝙ obij

cit᷑.ꝙ nullus caret noticia pᷣdictis qua
tuoꝛ ſuppoſitis.Ad illud ꝙ dicit᷑ de ig

noꝛãtia oꝑationis humane.icẽdum

ꝙ paulus loquitur in perſona bomis

„ S& „ 2% . .

icõtinẽtis.q;uis ipᷣe nõ eſſet incõtinss
Incõtinẽs ãt ĩtelligit cõſiliatiue ⁊ aa
petit electiue illõ qð eſt operdum:ſʒ

nõ operat᷑iſtud. opatur ãt aliud.ꝙ nee

itelligit cõſiliatiue: nec appent elecii
ne ⁊ hoc mõ dicit ſe ñ ĩtelligere illud
ꝙ opatur:nõ tamẽ negat ſe intellige

re illð ꝙ eſt opandũ ⁊ iſtud ſufficeret
ad eſſe Pon Ageſſneen dð. ꝙ paf
ſio non ligat nec obſoꝛbet rõnem niſi
qꝛ voluntas pꝛius conſentit motui pai

ſionis. Cuius ſignum eſt.ꝙ vnus incõ
tinens ligabitur ex minoꝛi paſſione:⁊
vnus continens non ligabitur ex maio
ri.quare illa ligatio eſt voluntaria. ⁊
per conſequens non cauſat inuolunta
rium. ¶ Ad illud de ignoꝛantia finis
dicendum. ꝙ Apoſtolus loquitur de
hijs que dãtur nobis a deo.de quibus

4

unhirntn
toonone 1
tclini:not
Bir inss chn/
4 nao.
nftomniſn

=

=—
☛b

ſnnqnpernn
ſinmsn⸗
mnmibſennn

—
S=

S=

cmriümorwpt⸗

ignnnn
uimnngumn iß
tenenriitl
Cbnnbeum
immatedie⸗
Gfmanedd e
Wcrimenäneumn
Pommimsarrit
Uooperereenm
Duingtocemms
marum miun
alin oocſemn
ſugeaclisdgan
nbubiti unnirel
nenolnenantſon
Gecinueinenn
ltnenau oel o
Silla i
Tenme encn
fumeſanben⸗
Atnnnein
kagortrinrher
bititiml
Cernnäniri
ſelgofeiring
ußiutninnn

ſnltinakrnfn

efnii,
iskiime
nctntier o

Wislän
mtinn ⸗
KeeNMrö
Wmde 47
bini
ſakugin
eS
merem hzi
tmne ie ri
n Misſiftinn
eeret ſſcnnt
reſtiienenn
mnu elbabedit
ppolri gnoꝛinn:
ppeer gooränant
müiteri Wün
aAn eet ii
AErü.urenin:
nd zaas mmi
hüſfcenter Ninnn
Giet Wan
6½
eteris ininnd
do fu würe e
ürdilu
”
pns Balligit
opatons ne
s iir in Kiu
uis e oeſain

z i nelligit cillin

ciue lo go eſtopen
timd Nanr in ain
cchrune nec 1
K Nönuſeſinke
ao mni regnin

n ignnaciei
. ℳ MWNH
um n
CAs i .

etiam babemus notitiã ſolum a deo.

¶ Ad ſalomonẽ dð. ꝙ loquitur de fine

ot eſt vltimũ:nõ vt eſt optimũ:qꝛ ibiſũ
mitur finis cõiter indifferenter ad
bonos ⁊ malos. ( Ad phᷣm dicen/
dum. ꝙ hominẽ ſtudioſum vocat nõ ſo
lum illum qui per multum exercitium
eſt habituatus in bonis moꝛibus: ſed
etiam omnẽ hoĩem innocentẽ ⁊ rõne
naturali non coꝛrupta vtentem: ⁊ ta/
lis eſt quicunq; a pꝛincipio ſi voluerit
pꝛedictis quatuoꝛ ſuppoſitis.¶ Ad il
lud vero de ignoꝛãtia ſtatus hũani do
ꝙ ſalomon loquitur de dignitate odij
vel amoꝛis que habetur per caritateʒ
infuſam a deo ⁊ per eius pꝛiuationeʒ

non intendit autem loqui de habuidb*
humanitus acquiſitis: qꝛ in habitu vir

tuoſo per exercitiũ acquiſito bene ſtat
pꝛiuatio caritatis:qꝛ illa pditur p vni
cum actum malum: non tamẽ habitus
acquiſt itus. ¶ Ad phᷣm dicendũ.ꝙ lo/
quitur de adiectione ptis ad partem
ſen gradus ad graduz: ̃m ꝙ reddit to

tum babitũ tantũ vel tantũ. ⁊ per con
ſequens intendit ſolum negare notici⸗

am de quãtitate intentionis habitus.

Et iſta noticia nõ eſt hoĩ neceſſaria p

virtute.¶ Ad illud de ignoꝛãtia pote/
ſtatis humane.dicendum.q homo qui
peccauit cum eſſet in bonoꝛe poteſtaᷣ
ad bonum ⁊ in honoꝛe innocẽtie non
intellexit:tamẽ intelligere potuit ſibi
ſalubꝛia:ſed noluit intelligere vt bene
ageret.vt dicit᷑ in alio p( p¶ Ad pbᷣʒʒ di
cenduz. ꝙ ipe ꝓbat iſtam poteſtatẽ nõ
quia eſſʒ ignota homi non male diſpo
ſito:ſed homĩ male diſpoſito.ſicut pꝛo
bat ꝗ?methapbiſice.pꝛincipia pꝛima
que ſatis ſunt hboĩ nota. Et iõ dicit bᷣꝙ
ignoꝛare quoniã ex operari circa ſin/
gula 'm habitus fiunt: pene inſenſibi
lis eſt. ſicut fuit expoſitum legẽdo Faʒ
— (Aueſtio.2.

E 2· arguit᷑.ꝙ bomo fiat m

X lus innolũtarie ꝓpter impotẽ
tã. ¶Maimo quonid quicũq;
babet impotẽti faciendi bonũ qð fa/

cere vult ⁊ reſiſtendi malo cui reſiſte/

re vult ⁊ ſtãdi in bono ĩ quo ſtare vult

fit malus inuolutarie ꝓpter impotẽtiã
ſic eſt de homĩe vt in pluribꝰ.quare fit
malus inuolũtarie ꝓpter impotentiã
Aſſapta pꝛobãtur q;tum ad ſingula
Apoſtoł eni dicit de inpotẽtia faciẽ
di bonũ.Non ei ꝙ volo bonũ.hoc fa/
cio. ad Roma. 7. certũ ẽ aũt ꝙ nõ ſtat
ex defectu volũtatis poſtquã vult. ſtat

ergo ex defectu ptãtis. Ariſt. etiam di

cit ſupꝛa in fine pꝛimi. ꝙ quẽadmodũ

diſſolute coꝛpis pticule hoĩm diligẽtiũ
monuere eas in ptem dextrã. pꝛaue fe/⸗

runt᷑ in ptem ſiniſtrã:ſic eſt in aia:tam
in coꝛpibꝰ manifeſte videmꝰ illud qò

puerſe mouetur. in aĩa vero nõ viomꝰ*

ergo ſicut coꝛpꝰ inuolũtarie aliqñ fert
pꝛaue ſic ⁊ aĩa.Et hoc ex ipotẽtia p/
ueniẽdi ad bonuʒz ad qð nitit᷑ puenire
Ari. aũt in pluribꝰ locis dicit incõtinẽ
tẽ vinci a paſſiõe mala. cõſtat ãt ꝙ nul
lus qui vincit᷑ pt victoꝛi reſiſtẽ ⁊ ꝙ oĩs
qui vincit᷑ inuolũtarie vincit᷑. quare in
cõtinẽs fiet malꝰ ⁊ ĩtꝑatus ĩuolũtarie
ex ĩpotẽtia reſiſtendi malo.puta paſ⸗
ſiõi male ¶ Ari. etiã dicit h ꝙ malo ha
bitu acquiſito nõ ſtatim ille malꝰ pote
rit quieſcere a malicia ⁊ fieri bonus.
Ex quo arguit᷑ ſic.quacũq;ʒ virtute ali

quid mouet᷑ ad terminũ: eadẽ virtute

geſcit in illo termino. ita qꝙ ſi nãlr mo
uet᷑: nãliter quieſcit:ſi violenter violen
ter:ſi volũtarie volũtarie.ſicut patʒ in
ducẽdo in oibus:ſed iſte male hituat

quieſcit in malo habitu ĩuolũtarie. ſup

poſito. ꝙ nollet eſſe malłꝰ.quare pꝛius
fuit motus iuoluntarie ad illũ malũ ha
bitum. quare ex ĩpotentia: nõ ex volun

tate factꝰ eſt malłꝰ¶ SBe ipotẽtia vᷣo re

ſiſtẽdi malo. dicit apoſtolus vbi ſupꝛa

qð nolo malũ hᷣ ego operoꝛ.quare vo⸗/

luntarie vł inuolũtarie agendo malũ:
fiet malus ex impotentia reſ iſtendi.
Be impotentia vero ſtandi in bo/
no dicit ſapiens. qꝙ ſepties in die ca/
dit iuſtus caſu ſcilicet peccati ⁊ intel
lgit᷑ quolibet die. Conſtat autẽ ꝙ iu⸗

IIBRO

ſtuſ homo qui eſt bone voluntatis non
peccat ſepties in die ex volũtate. qua
re ex ĩpotẽtia ſtãdi.¶ Ari.ãt cõſciꝰ ſibi
ð hac ĩpotẽtia dicit.ꝙ humana vita ne

ceſſario indiget requie ⁊ remiſſiõe vi ⸗/

te que maxie fit in ludo circa quẽ po/
ſuit virtutẽ eutrapelie. vt ſupꝛa li.2 t
j. in. ? quare videt᷑ ꝙ homo vt in plu
ribus ſit impotens pꝛo acquirẽda stu
te ⁊ vitãda malicia. ⁊ arguit᷑ pꝛinci/
paliter ſic.quicquid fit in hoĩs volũta

rie fit ex hoĩs ptãte.qð patet: qꝛ volũ

tarium eſt:cunus pꝛincipiũ ẽ in ipᷣo ho
mine operãte.vt dictum eſt ſupꝛa. ſed
bonitas ⁊ malicia non fiunt ex homĩs

ptãte.ergo non fiunt in hoĩe ex homĩs

volũtate.Minoꝛ patet per apoſtoluʒ
dicentẽ.ꝙ non eſt volẽtis neq; curreni᷑
ſed miſerentis eſt dei. ad Rom. 9.

¶ Iẽ Aug'. in li. de gra. ⁊ li.arbitrio.

Cooperãdo in nobis deus pficit ꝙ o⸗

perando incipit: qꝛ ipᷣe:vt velimꝰopa
tur incipiens:ꝙ volẽtibus cooperatur

pſiciens.vt igitur velimus opatur. cuʒ

aut volumꝰ⁊ ſic volumꝰvt pficiamꝰ:no
bis cooperatur: tamẽ ſine illo vel ope
rante vt velimꝰ:vel cooperãte cũ volu/

mus bona pietatis opera pficere non
valemud er io ergo claret.ꝙ vel⸗
le ⁊ pficere bonũ non eſt in hoĩs ptã⸗
te:ſed dei.Si ergo deus h̊ opatur ĩ ho
mine nõ eſt ei voluntariũ.qꝛ ipᷣe homo
nõ eſt pꝛincipiũ.Si ãt deus b ñ opare
tur: homo neceſſario fieret malus.qua
re nec iſtud erit ei volũtariũ:poſtquaʒ
aliud facere non poterat. (Sed in op
poſiuum eſt pia determmano phᷣi pꝑ qᷓ
tollit oẽm excuſatiõezʒ peccati 20
intellectu qõmis pᷣmitto duo.pꝛimũ eſt
ꝙ cum virtutũ alie infuſe ſunt vt tradit
ſcãrum ſcripturaꝝ auctoꝛitaſ:⁊ alie ex
hũanis opatiõibus generate. de quib⸗
agit moꝛalis pbᷣs.Pe pꝛimis nõ ẽ hic

queſtio. ¶ Scðz. ꝙ idẽ eſt querere de

cã operat ionũ et actuum:et de cã hitu
um ex opationibus generatoꝝ: poſtqᷓ;

hituum — opationes
et actus.Mꝛo ſolunõe queſlionis p.

mitto quatuoꝛ pꝛimũ.ꝙ pro acquiren
da virtute et declinãdo a malicia non
ſufficit ptãs hoĩs ſine dei auxilio
cũduʒ. ꝙ ptãs ði ñ ſufficit ſũ ↄſeſu hũa
Auartũ.ꝙ pts dei eſt in hois pote
tate ¶Mꝛimũ ⁊ ſm ſimul declaro ſic.

ſicut ẽ in pꝛoceſſu ad malũ: ſic eſt in p
ceſſu ad bonũ:ſed in ꝓceſſu ad maluz

non ſufficit ptãs hoĩs ſine auxilio alie

no:nec ptãſ aliena ſine cõſenſu hůano
quare nec in pꝛoceſſu ad bonum ſuffli-

cit h ſine illo:nec illò ſine iſtio. ¶Rino

rem declaro ſic:⁊ accipio pꝛo exẽ plo
vnum opus intẽperãtie ad cuiꝰ ppe
tratiõem ſic pꝛocedit᷑.ꝙ pꝛimo pᷣmit/
titur occurſus alicuius rei concupiſci.

bilis vel in viſu: vel in auditu: vel in ta
ctu:vel in fantaſia: vel in cogitatione

aliqua. 2? ſequitur motus concupie. 33
conſenſus volũtatis. cpꝛoſecutio ope
ris.conſtat aũt.ꝙ poteſtas homis non
ſufficit ſine aliquo miniſtrãte rem con
cupiſcibilẽ ⁊ in pꝛimo occurſu ⁊ in to
to ꝓceſſu:qꝛ ſemper ipᷣa res cõcupiſii

bilis mouet hoiem:⁊ homo nõ mouet

mſi motus:nec ptãs huius rei cõcupi
ſcibilis ⁊ actim ip̃am miniſtrãtis: ſu

ficit ſine conſenſu hoĩs:quia ex cõcur

ſu cõcupiſcibilis non cauſatur magnuf
motus concupie ſine volũtate hominiſ/
neduʒ male habituati: nec ex momi cõ
cupiſcentie cauſatur conſenſus volun-

tatis:contradictio eni eſſet. Siłi mo/

do in pꝛoceſſu ad bonuʒ ſunt quatueꝛ
pꝛimo occurſus rei ſalubꝛis ⁊æ honeſte

mentem allicientis ad bonum. 2: mo/
tus rationis appꝛehendenuis ⁊ volun

tatis acceptantis.ʒ: ſimplex conſen,

ſus voluntatis. ꝗ? vero efficax pſecu/

tio boni operis. conſtat ergo. ꝙ pote⸗
ſtas hominis non ſufficit ſine illo qiu
miniſtrat illam rem ſalubꝛem ⁊ bone

ſtam ⁊ ſine illo qui facit eam appare/
re vt placidam ⁊ honeſtam vt ſalubꝛẽ
h auteʒ oĩa facit deus. ipᷣe nãq; ſicut ẽ
cã rei ⁊ bõitatis eiꝰ:ſic eſt cà occurſus

eriꝰ.Et iõ iſte curſꝰ vocat᷑ gĩa vocãſ qꝛa

no.tciũ ꝙ ptãs hois eſt in ptãte dei.

nbnvs fn
lotis aaſierl
anerreoeſiſt
ſaricauſzoct

S- ☛ =

SS
egnuctitoi
Pinmauinciſe
ifisgſuſih
accenirzt bo
llionenizrſe⸗
iuertiücdeftacn
bnni Atſtugenu
wishi ngin
Ttie güfen
Nenginn dem
ſhnplciamd
1 mgn. Kiſe
ſiſictau geie
deiunlal Sel
ſuecienſi huine
clcöem inola
ſelonu wlumure
ſlluen ſe once
aithniscönachn⸗
iionſennre au bon
Mmmn cunedei ri/
ithüm etbef
Nalicemtrin
Glein uni bttitb
Hltimn Tani
hwprninöenen⸗
tleniszicen
uchplein wan
tlitinbefinnir
huhtbnöti⸗ dis⸗
uglominſnp
nigtinnpi an
czäinſcleitihe⸗
edenäftaniit
lusheig,giſin
lunloſclinigr
pis deif
vclitkinte
ellin boignin

Kanhiene
asſrne
Aisiseſe
üsiene
Dnitnini
eſtal ii
niſdin wnr
siſen
Mdenſeiti;
An eſtain
Arpſe Aaen
s Mipericeann
nir ledlk gan
TüS alNS N
inninzelin acdhnn

nimuin: felin oan

Leutn Nons
s wünns .an

Nitn ain,9 et

ſne inonindhirn
ilet ninai
ſug ſenperieſ in
er wien: Min
w.ner is is nĩ

õ

õ
Gbiüs non canſann n

ngie e Miine de

Gle dadumanneter
e uiumn Mleniist

icdei eſe

con us rlſiubeb n
niherniain
Anns. N
4
4.
— —R
wrunis Mifi
utn s e
frci
ie
ͦha D

non ſumus ſufficienteſ cogitare aliꝗd
ex nobis quaſi ex nobis:ſed ſufficiẽtia
noſtra ex deo eſt:ſicut dicit Apoſtolus
Et ſicut ẽ cauſa occurſus eiꝰ: ſic eſt cã
cõplacẽtie eius inquãtũ facit eã homi
apparere vt placidã:⁊ vt honeſtã: ⁊
vt ſalubꝛe m. aliter enĩ pꝛĩa gĩa nõ fuiſ
ſet gratia.Et ideo iſta ſcõa gratia:in/
quãtum cauſat cõſenſum vocat᷑ gratia
iuſtificãs:qꝛ iſta facit hoĩem in tali cõ
ſenſu eſſe iuſtuʒ ⁊ bonũ:⁊ ſicut cauſat
talẽ conſenſuz:⁊ ſic dat bonũ volũtati
adiutoꝛiũ ad efficaciter ꝓſequẽdũ op⸗

bonũ. Et iſta gratia vocat᷑ gratia coo⸗

perãs hoĩ ⁊ magnificãs holem:qꝛ iſtã
gratiã per quã frequẽtantur opera bo
na:acqrũtur boni hitus virtuoſi ꝑ quoſ
ſimpliciter ⁊ magnifice ſit bomo bon-
⁊ magnꝰ. Et ſic claret ꝙ hois ptas ñ
ſufficit ad pfectiõem bomi operis ſine
dei auxilio.¶ Sed nec dei ptãs ſufficit
ſine cõſenſu hũano:qm̃ vt dictum ẽ cõ
tradictiõem implicat hoiem eſſe bonũ
ſine bona voluntate ⁊ habere bonam
volũtatem ſine conſenſu ad bonuzʒ. Et
euidentius cõtradictiõeʒ implicat ho
minẽ conſentire ad bonũ ſine cõſenſu
humano.quare dei ptãſ nõ ſufficit ſine
cõſenſu hũano.Et hͥ eſt qð dicit Augu
ſtinus. Qui creauit te ſine te:bᷣ eſt ſine

conſenſu tuo nõ iuſtificabit te ſine te:

pᷣ eſt te inuito.¶ Zerciũ ⁊ quartũ de/
claro per diſtinctiõem vmcam:qꝛ po⸗/
teſtas vnius põt eſſe in ptãte alterius
quadrupliciter. vno modo ſicut ptãs

cauſe inferioꝛis eſt in ptäãte cauſe ſupe

rioꝛis:⁊ h̊ mõ ptãs homis eſt in ptã/
te dei. Alio modo ſicut ptãs cauſe li/
beralis eſt in ptãte recipientis. verbi
gratia.qᷓ;diu ſol eſt ſuper terram.ptãs
eius que demõſtrat viſibilia: eſt in ptã
te huius hoĩs:qui ſi voluerit in virtute
⁊ auxilio ſolis videre poterit: ⁊ h̊ mo/
do ptãs dei ſicut ptãs cauſe liberaliſ/

ſime: eſt in hoĩs ptãte: qꝛ ſi bomo volu

erit:vel obicem non poſuerit. deꝰ eum

ad virtutum perfectiõem vocabit:⁊ in

pirtute inſti ficabit:⁊ per virtutẽ coo⸗

perando ei: ipʒʒ magnificabit:⁊ h̊ mo/
do per theologos diſtinguũtur tria ge
nera gratiaꝝ.Er hijs ergo ſequitur
ꝙ in hoĩs ptãũte eſt fieri ⁊ eſſe virtuoſũ
æ bonum. ¶ Ex h etiã vlteriꝰ ſequitur
ꝙ nullus ex ĩpotẽtia fit malus iuolun
tarie qð querebat queſtio.¶ Sicendũ
ergo ad pꝛimũ.ꝙ nullłꝰ habet ipoten/
tiam ſimpliciter faciendi bonũ:vel re/⸗

ſiſtendi malo: qꝛ h̊ oĩia põt cum auxilio

cauſe liberaliſſime que ẽ deus:qui dat
oĩbus affluenter ⁊ non impꝛoperat.

¶ Ad apłm autẽ dõ.qꝙ loquit᷑ in perſo

na hoiĩs incõtinẽtis qui nõ facit bonũ
ꝙ vult electiue:ſed recedens ab electi
one facit malũ:ꝙ non eligit: tñ concu
piuit:⁊ ſic facere bonũ non ſtat ex im/
potentia:ſed ſtat ex volũtate:qꝛ electi
onem bonam q; habuit reponẽs voli
tionem malam ⁊ conſenſuʒ ad maluzʒ
accepit.¶ Ad Ariſtote. dð. ꝙ ſicut coꝛ
pus pꝛaue fertur ex virtute ⁊ diſpõne
ſibi intrinſecis:ſic ⁊ aĩa pꝛaue ex ſibi
intrinſecis.hᷣ ãt poſito mamifeſtuʒ eſt.
ꝙ aĩa nõ fert᷑ pꝛaue ex ĩpotẽtia aie vł
poluptatis nec ĩuolũtarie:ſed ex ĩpotẽ
tia electiõis bone:qꝛ cõcupia pꝛeua/
let aduerſus eam: non tam aduerſus
potẽtiam anime.quoniã voluntas per
velle conſentit ⁊ adheret concupiſcẽ
tie dimiſſa electione.et per conſequẽs
fertur voluntarie.Ad aliud dictum a
poſtoli ſimili modo dicendum eſt.ꝙ lo
quens in perſona mncontinentis dicit
ſe nolle electiue illud maluzʒ ꝙ agit. ꝙ
tamen vult concupiſcentie conſentien
do et adherendo. ¶ Ad ariſtotelẽ di/
cendum.qꝙ voluntas dicitur vinci: quo
niã ab appetitu qui eſt ſᷣm naturaʒ et
m rationem et ſm virtutem: qui eti/
am eſt via ad felicitatem: pꝛoſternitur
ab appetitu:qui eſt cõtra naturã: con
tra ratiõem: contra virtu tem: qui eti/
aʒ deuiat a felicitate: tamen iſte ſecun
dus appetitus malus eſt ei voluntari/
us.et ideo volũtate vincitur:et ipᷣa po
teſt paſſiõi male victrici reſiſtẽ:qꝛ paſ
ſio:nec z rõeʒ nec electõeʒ vicit niſi

I

p cõſ zſum uoluntatis ¶Ad ſapientẽ

at dicẽdũ ꝙ loquitur de caſu ueniali.ꝗ

*

B

RO

virtutẽ nõ ꝓhibet nec coꝛꝛũpit:ad il-

lud ꝙ dicitur de requie ⁊ remiſſiõe vi
te dicẽdũ ꝙ ludus requies ⁊ remiſſio
vite qᷓ;uis virtutẽ nõ generet:nec au⸗/

gmentet.tñ nõ coꝛꝛũpit nec minuit ſi

moderate fiat: aliquando occaſiona/

liter ⁊ p accñs virtutẽ auget ĩiq;tũ red

dit hoĩeʒ ſine tedio ⁊ faugatiõe que
puenit ex operũ cõtinuitate ¶ Ad vᷣm
principale dicẽdũ ꝙ virtus moralis ⁊

malitia oppoſita fiũt in hoie ex bois
ptãte ut declaratuʒ eſt. apoſtolꝰãt di/

cit virtutẽ nõ volẽtis nec currẽtis eẽ ſi

cut cauſe pꝛincipalis ⁊ ſuperioꝛis: ſʒ

miſerẽtis dei:qui vt dictũ eſt:eſt cauſa

ſupioꝛ liberaliſſima hñs hoĩeʒ in pote

ſtate ſua:auguſtinus ãt dicit nos non
poſſe velle ⁊ perficere bona ſine deo:
ſʒ nõ negat qui poſſimus cũ eo: ⁊ hoc
ſufficit ad ſiplicuer poſſe ꝓpter libera
litatẽ bõitatis ſue.q.2 42*

iuolũtarie propter cõcupiſcẽ

tarie fit malus ꝙ patet:qꝛ in lege pec

tia.pꝛio qꝛ ꝑ ꝙ quis captiua/
tur in lege peccati: per illud inuolun/

cati fit malus:ſʒ qui captiuat᷑ inuolũ/

tarie ducitur:ſʒ ꝑ cõcupiſcẽtiã captiua

tur hõ in lege peccati dñte apoſtolo. ĩ

uenio in mẽbꝛis meis legẽ repugnã/
tẽ legi mẽtis mee ⁊ captiuãtẽ me ĩ le
ge peccati.ad Ro.7. h̊ autẽ lex mẽ/
broꝝ cõcupiſcẽtia eſt.quare ⁊ c.ꝛc qꝛ
ꝙ ẽ naturale nõ eſt volũtariũ:ſʒ motꝰ
ductus cõcupiſcẽtie naturalis eſt vt

dicũt iſti quoꝝ opinio recitatur hic in

ri ad naturã aĩalẽ hois preciſe ſůptltiä
vel ad naturam rõnalẽ: vt nature aiali
cõiũctã:ſicut eſt in hoĩe:vel ad naturäã
rõnalẽ: vt ab aĩali nã deuictã.vel ad

HW

hoibus.¶ DBe pꝛio ergo ſciẽdũ naun

ralis cõcupiſcẽtia que cõi noĩe ſũpia ẽ
idẽ ꝙ appetitus ſẽſiiuus põt cõpara

naturã rõnalẽ ut nature aiali ſubiuga
Si cõ

tam

tt᷑ᷣẽtia actui ⁊ motui coiũcta. ⁊ ſic dicit

Eʒ arguitur.ꝙ fiat hõ malꝰ

littera.⁊ ut philoſophus uidetur dice

re ſupꝛa libꝛo 2: vbi dicit ꝙ delectatio
ẽ nobis cognata ⁊ cõplãtata ꝑ naturã
a pueritia.quare malitia ad quã ducit

hoiezʒ iſta cõcupiſcẽtia nõ ẽ volũtaxi
In oppõitũ ẽ determĩano pbi.W

ſolutiõe queſtionis pᷣmittẽda ſunt duo

prio cõis efficatia huius cõcupiſcẽtie

quã hẽt in hoĩibus.ꝛ.diuerſitas quam

habet ſm magis ⁊ minus in diuerſis

libido:Si vero cõparetur ad naturaz
rõnalẽ vt nature aĩali cõiũctaʒ . b du/
pliciter.qꝛ vel cõparat᷑ ad appetium
rõnalem.⁊ ſic dicitur ſtunulus carnis
qꝛ rõnalẽ appetitũ ſtimulat ⁊ titillat.
gllicit ⁊ attrahit vt ei cõdelectet᷑ ⁊¶ cG
doleat:⁊ cõdeſcẽdat vel ad ipſaʒ rũ,
nẽ maxime vt eſt cõſcientia.⁊ ſic diicd
tur lãgor: qꝛ languere facit: æ difficll
tatẽ pati cõſetennaʒ que pugnatad
uerſus carneʒ: ⁊ caro per tal? appei
tũ carnalẽ cõcupiſcit aduerſus ſpiriiũ
Si autẽ cõparetur ad naturam r=na,

lem.vt ab animali natura deincta. hoc
dupłr:quia vel comparatur ad ſtatuʒ

anmme in quo tunc eſt:⁊ ſic dicitur yypy-·
rannus.vel ad illum in quo tunc eſſe
debet. ⁊ ſic dicitur eſſe coꝛꝛuptio. qa

tunc pꝛincipatur in bomine ille appe

titus qui non habet ius pꝛincipandi:
nec pꝛincipatur ad cõe conferens to.
tius hominis:ſed ad damnũ. quare id
citur tyrannus.tunc autem pꝛincipo,

tus quo pars anime rationalis prin/

cipari debet parti irrationali coꝛru/
ptus eſt ⁊ anima peruerſa:vnde.to

pi. dicitur ꝙ pꝛopꝛium eſt rationi pꝛi
cipariin homine.non tamen ſemper
puta quando anima bominis eſt per⸗

paretur ad naturaʒ aiale?
preciſe ſũptaʒ.h̊ quadruplicuer.qꝛ kł
cõparat᷑ ad eaʒ vt naturalis potentia
T ſic dicitur lex carnis:ſiue mẽbrorium
vel vt potẽtia remota.⁊ ſic dicitur cõö,.
cu piſcibilitas:ſicut ẽ in pueris: vel xt·
potẽtia ꝓpinqua:que ſtati põt ĩ actuz
exire.⁊ ſic dicitur cõcupiſcẽtia qualis
elſt in adultuis.vel ut potẽtia ad actũ i⸗
clinata. ⁊ ſic dicitur ꝓnitas. vel vt pe

Wwie luc⸗
Nlüzücde
Clräckinm
iiſfnnin
Geigponn
fam. De
cupiſitui
negis Mnn
ſn nanuntate.
Alvromncn
uliaNoch/
en Geciinen
Gpemmepnann
Anmgsicinuns
Er leal' nugs
lchirrlal pri
Geciaen r
minagsiclinat
gean ſenernag
ne indiſ
ſoge ngsicnn
6femegrerns.
anlndſeſtan
Cöninmsſener
mlacmonpieſ
nocemonobſtamen
Nänenicöſneni
iantaräöenn
Alkineſt. apale
Calpenemnerſe
Aönikesachie
clbos melde
eisinemnen
enci gren

EAiſie
NMNtfr
lriin
nr giiſii
1 KCNCöNidn
MAE elt Miintt
11cttdr Mi
m1 N iidn i
Sdöri N
Nelcirai unt
n. 1ſr id MNE—
lic)enüſinirii
1arabt teicicrenr
t cidelcilat fel uin
mnenataictne
glre ſi.d
cödennaz qre M
nez: t crd er tuli
anicacrenſt
απ. a
NiNNi
õ
Ne n W ncckttin
nluinbfo
8 maen Me

III.

uerſa. ideo dicitur coꝛꝛupta. ſi autẽ
comparet᷑ ad naturã rõnalem ui na/
ture animali ſubiugatã. b cõtingit qua

drupliciter. qꝛ effectus eius in anima
ſubingata opponitur virtuti quantuʒ

ad quatuoꝛ. ſ. quantũ ad bonitatẽ. ⁊

quantũ ad rectitudinẽ ſen cõfoꝛmita⸗

tem. quantum ad decoꝛem ⁊* quantũ
ad uigoꝛẽ.quare ᷣm ꝙ effectus rõna/
lis cõcupiſcẽtie opponit᷑ bonitati uir/

tutis ipſa dicik fomes ⁊ nutrimentum

qꝛ fouet ⁊ nutrit peccatũ. Sed ut op
ponitur rectitudini dicit᷑ vitiuz natu⸗
re ſed ut opponit᷑ decoꝛi dicit᷑ fedi/
tas aie. Sed ut opponit᷑ vigoꝛi virtui
per quã difficilia fiunt aie virtuoſe fa
cilia: dicit᷑ ifirmitas volũtaa ↄſciẽtie
Et iſti ſut mõi ſe hbabẽdi buiꝰ cõcupi/
ſcie ad hominẽ habentẽ utrãq; natu/
ram. Ze 2: ſcienduz ꝙ naturalis cõ-
cupiſcẽtia diuerſificat᷑ hominib ᷣm
magis ⁊ minus quadrupliciter pꝛĩo:
ſm natiuitatẽ. Alio modo fʒ etatem
alio mõ.ſᷣm coꝛpoꝛis diſpoſitionẽ ac/
tualẽ. 4 modo ᷣm moꝛẽ ⁊ cõſuetudi
nem. Secũdũ natiuitatẽ aũt. quia ex
cõplexione ꝑ natiuitatẽ accepta vnus
eſt magis ĩclinatus ad venerea q; ali
us ⁊ ille aliꝰ magis ad pecunias. vel

querit iſta eſio Ved queret ð

habuibus malis. Mijs ergo pᷣmiſ⸗
ſis dõ ad queſtiõem. ꝙ nulla naturał
concupia q;tũcũq; intenſa ꝑ natiuita/

tem vel per etateʒ neceſſitat vel cogit

hoĩem ad eſſe malum ⁊ virtuoſum in
uoluntarie. qᷣ pꝛobo. ſi aliquis eſſet
neceſſitatus ex concupia ad eſſe malũ
inuoluntarie b maxime videret᷑ de ho

mine vicioſo ⁊ incoꝛrigibili:ſed iſte ñ

eſt inuolũtarie: ſed voluntarie malus

ergo nec quicũq; alius eſt iuoluntarie

ad cibũ vel ad potũ qᷓ; iſte.⁊ ſic de ali

is Secũdũ etatem vero.qꝛ iuuenis ꝑ
naturã magis iclinat᷑ ad delectabilia
qᷓ; ſenex: ⁊æ ſenex magiſ ad lucra qᷓ; iu
uenis. ¶ Scom diſpoſitionẽ aũt coꝛpo
ris.qꝛ ſanꝰ magis iclinat᷑ ad venerea

q; ißemet eger exiſtẽs.ꝙ viuet magis

vel minꝰ delitioſe vł auſtere ſm hᷣͥ ma/
gis vel minus ſentiet motus buiꝰ na/
turalis concupie ¶ Scðʒ cõſuetudinẽ
vero:qꝛ non obſtante naturali cõſue⸗/
tudine: ppĩ cõſuetudinẽ vnꝰ ſenex ma
gis cõcupiſcet q; vnns muenis. vñ au /
guſt. in epiſt. ad valeriũ dicit ſic. Aui
concupie nequiter ſeruiunt: tantas in
eis vires accipit. vt plerũq; etate difft
cilibus mẽbus eiſdem ptibus turpiuſ
⁊ycatius inſanire nõ deſinat¶ Eſt t
ſciendũ.qꝙ de cõcupia naturali ſolum

malus. Aſſumpta pꝛobo.qꝛ in iſto in/
coꝛrigibili concupia ſi neceſſitat volũ /
tatem: vel boc eſt. qꝛ eius cõcupia eſt
frequentioꝛ ⁊ vehemẽtioꝛ:vel qꝛ eius
voluntas eſt ductibilioꝛ v debilioꝛ: E
neutrum dari põt. qꝛ vnus alius coꝛri
gibilis habebit concupiam ⁊c frequẽ/
tioꝛem ⁊ vehemẽtioꝛem.quare nõ po
terit dari pꝛimũ nec etiam ᷣm: qꝛ illa
volũtas nõ eſt ductibilioꝛ nec debilioꝛ
qꝛ totus mundus non põt flectere pᷣ/
ce vel pꝛecio: pena vel pꝛemio: ver⸗/
bere vel verbo. quare nullo modo ap
paret ſentiendũ eſſe. talis voluntas
ſit neceſſitata ⁊ inuolũtarie ad mali/
