vident᷑ nõ minus eſſe hũane.qᷓ; opatõ cipium opationis eſt duplex. vnũ dña/ pfilun
nes oꝛganoꝝ coꝛpis quaꝝ paſſionum ctiuũ ſup exercitium ⁊ ſuꝑ differẽnia o⸗ muͤ wen
opatiões ſunt illa que fiunt per hoĩeʒ perationis. Et eſt aliud non dñatiuuz liui ſan
ab ira ⁊ cõcupia:⁊ ideo concludit di/ quoꝛum differẽtia apparet in hoibus eolnti por
cens.ꝙ incõueniens eſt ponere bᷣ opa ⁊ in beſtijs.hoĩes eni qᷓ;‚tũcunq;ʒ incli laltigin
eſſe ĩuolũtaria.¶ Hotãdum ãt ꝙ ſi upe nentur per paſſiones ad hoc vel adil ſiunieine
rius in ca. de ĩuolũtario per violẽtiam lud.pñt tamẽ non ſequi inclinatiõöem Uidftltate
phᷣs determinauit iſtaz eandẽ queſtio paſſionis vniꝰ ceteris foꝛtioꝛis. beſie murnier
nem in virtute: ſed differũt. qꝛ ſupꝛa ĩ vero neceſſario ſequũt᷑ inclinanonem gefitc.
babitudine ad pꝛincipiũ extrinſectum foꝛtioꝛis paſſionis. qᷓ;uis aliqũ moluts SSZ
5HB; ſt in hitudine ad pꝛincipiũ intrinſe paſſionũ ſint contrarij ſicut motus con WYran ſllen⸗
cum ꝙ eſt paſſio ire vel cõcupie. cupie qui eſt tractus ⁊ motꝰ timoꝛis ꝗ Mpmasekinps
BH euidenti pᷣdictoꝝ duo ſũt eſt pulſus:tñ ſp ſequũt᷑ paſſiõem foꝛtio Mulnohloldd
iaquirẽda.pꝛimo.vtrũ diffini⸗ rem. homo vero põt ſequi debilioꝛem Kos
3 tio volũtarij ſit bene aſſigna⸗ vel põt nullã ſequi ſed cõtra oẽs ſʒ e/ cickigeme
a.2. vtrum cõcupia vel ira cauſet iuo leciiõem operari. Et per hoc patʒ ria witrii
luntarium. Aueſtio. 8. ſio ad difficultatẽ de voluntario in be⸗ fen pboſi
E pꝛimo arguit᷑.ꝙ nõ ſit bñ ſtijs que vᷣm actuʒ nõ cõicant:habẽdo prebenſnien
aſſignata:qꝛ non videt᷑ con⸗ elus dñlum: ſed volũtariũ cõicant qm̃ (olnneuz
. luertibilis cum diffinito. be- agunt a pꝛincipio intrinſeco ⁊ per co pbenſino.la⸗
ſtie nãq; ⁊ pueri volũtario cõicant. vt gnitiõem intrinſecã.¶ Eſt etiã ſciẽduz Heigeaban
j.pte ſequẽti:ſed nõ cõicant diffinitiõe ꝙ maioꝛ ſcia requirit᷑ ad bene opãdũ ſio obi⸗
ꝓpter duo.pꝛimo qꝛ nõ eſt in eis pꝛiĩ ſm moꝛem q; ad bene opandũ ſᷣm na dta nileſedoi
cipium operãdi.vt infra in pꝛincipio turã. &t ideo.qꝛ pueri ⁊ beſtie nõ o/ ainz tauacp
ſexti vbi dicit᷑.ꝙ beſtie ſenſum quideʒ perant᷑ ſm moꝛem. idcirco non requi leuenit cone
habent.Actumn ãt nõ cõicant:qꝛ ĩ eis rnitur in eis tanta circũſtantiaꝝ ſcia ad igorivielni
nõ eſt pꝛincipium actus. 2. qꝛ beſtie operandũ voluntarie quãta requiritur ſoſti enituu:
⁊ pueri nõ hñt ſciam ſinguloꝝ in gbẽ in homĩe.qᷓ;uis etiam requirat᷑ in eis mhn. tiöois
ẽ opatio.quare in plł ſe videt᷑ hĩe vo⸗ vnde aĩalia opantur iuolütarie pꝓpter Canniaucke
luntariũ qᷓ; diffinitõ volũtarij.¶ In op ignoꝛãtiam: ſicut piſcis capiẽs eſcam edwini
poſitũ eſt pᷣs.Picendũ ꝙ eſt bene aſ ſub qua latet hamꝰ:qui ſi ſcirret hamã Nolimn ei⸗
ſignata qð declarat᷑ ſic.qꝛ volũtarium latentẽ nõ acciperet eſcam. Eodẽ mõ oppoſtigiuc⸗
operans opatur per virtutẽ pꝛincipij cõtingit pueris ⁊ multis beſtijs. Et p elitmuinn
intrinſeci. Et in hoc differt a violento bᷣ patet rñſio ad difficultatẽ inductam Qdaiub riipnls
⁊ cõuenit cum naturali:opatur etiam de ſcia beſtiarum æ pueroꝛum. Plitanueſtolin
ꝓpter finẽ a ſe cognituzʒ. ⁊ in h̊ differt Aueſtio. 9. pennötbus ren
a naturali: qꝛ agenſ naturale agit pꝛo E2 arguit᷑. ꝙ concupia rel gels anſataliunn
pter finem non a ſeipᷣo:ſed a cauſa ſu⸗ ira cauſet iuolũrariuʒ. Pꝛĩo idict olnnte
perioꝛi cognitum.operat᷑ etiã ꝑ cogni qꝛ cuius cauſa eſt iuoluntaria niihlisſitann
tiõem circũſtãtiaꝝ oĩm in quib eſt o⸗ ipm eſt ĩuolũtarium: ſed cã opationuuz Enams erin
peratio. &t per h̊ differt ab operante ire⁊ concupie ſunt iuolutarie. Sic em eropts dict
iuolũtario ppier ignoꝛãtiã. Et in iſtis dicit᷑ ſupꝛa li.2?* timemꝰ nõ ſponte: ſic eoluntare ößn
tribus differẽtijs conſiſtit ꝓpꝛia ratio iraſcimur ⁊ cõcupiſcimꝰ nõ ſponte.igi ügin . N
volũtarij. vltime vero due differẽtie in tur opatiões talium paſſionũ ſũt iuolũ ttidſfiae C
cludunt᷑ in h ꝙ eſt ſcire ſingularia ĩ gq⸗ tarie. 2. qꝛ qð põt cogere volũtatem dorpoli
bus eſt operatio. quare diffimno ẽ b; ppot care iuoltariũ: ſed ira cõcupia dn act⸗
aſſignata. ¶ Eſt t ſciendũ ꝓpter difſi.· ſunt huius.ergo æc. Rinoꝛ ꝓbat᷑ ſi- hin veünli⸗

mcnunſik

um ſegnik ine
uſns Abilin
Umtannmmniſrnen
ANSt NPN

d otſegll Ni
ſenſei miß

iencht

mmmti ltütu
2daert iden i

enᷓ ad bene hutifn
ro.: poen tliri

mre. GNn

slania Muüfanngint

wviumtarie qluitu / ennn

Euis eiiam fequlral i
Acpantu inclänanne,
nſon Mos Aiss
nnde:günſan
uahea enaii
vens t NMlln iif
fiſ a difin nin
(ch
gRagit onin
a caiet inini i
r irscn inme

riimm: adidn

— iriint
mral Aund iſn

III.

Illud ꝙ infert voltati difficultatẽ: ?
magis factum infert maioꝛẽ difficulta
tem:tm̃ poterit intendi ꝙ inferet ipoſ
ſihilitatẽ: ſicut videmus.ſi alicui infert
difficultatẽ poꝛtare vnũ ꝗntale: tin po

terit addi ꝙ inferet ĩpoſſibilitateʒ:ſed

paſſio:vel ire: vel concupie infert volũ

tati difficultatẽ. vt ſupꝛa li.⁊:? quare tã

tum intendere poterunt ꝙ inferent i⸗
poſſt ibilitate.7n oppolitum eſt ppᷣs
Hicendũ ergo ad queſtiõem.ꝙ opera
per iram vel concupiam facta eſſe iuo

luntaria eſt impoſſibile. qð pꝛobo ſic.
nullum opus ſpontaneũ eſt ĩiuolũtariũ

ſed oẽ opus per iram vel concupiam

factũ eſt ſpontaneũ.ergo nullu tale eſt
iuolũtarin. Haioꝛ oſt euidẽſ.Hino
rem ꝓbo.qm̃ oĩs opatio appetuus ap

pꝛehenſiui eſt ſpontanea: h eni eſt eẽ

ſpontaneuz: ꝙ eſt eſſe ab appetitu ap
p̃benſiuo.i.appᷣbenſiõeʒ ſequẽte. per
hᷣ ei ꝙ eſt ab appetitu ĩtrĩſeco dĩt a vio
lẽto ⁊ p h̊ ꝙ ẽ ab appetitu appᷣbẽſiuo
dĩt a nãli:ſed oĩs opatio ꝑ irã vel con
cupiaʒ facta ẽ opatõ appetit app̃ᷣhẽſi
ui. Yra eni ⁊ concupia nũqᷓ; opant᷑ ni
ſi pꝛo quãto ĩclinãtur ad appetitũ ap/
pᷣhenſiuũ:ſenſitiuũ:vel intellectiuũ ad

opandum. &t iõ oĩs operatio ꝑ irã vł

concupiam facta eſt operatio appen/
tus appᷣhenſiui.quare nulla talis eſt ĩ
uolũtaria. ¶ Sicedũ ergo ad pꝛimũ in
oppoſitũ.qꝙ illud cu cã pꝛincipalł eſt

juolũtaria ipm eſt inolũtarium. Sʒ illo

cuius pꝛĩcipalis cauſa eſt volũtas vel
volũtaria eſt volũtariũ:ſed ſic eſt de o/
peratiõibus ire ⁊ concupie: q pꝛinci
palis cauſa talium operũ eſt appetitꝰ
qui dicit᷑ voluntas fᷣm pñtem acceptio
nẽ.qᷓ;uis ſit ad opandũ inductꝰ vel in
clinatus ex ira vel cõcupiaa ideo ſem
per opus dicit᷑ volũtariũ: qꝛ ſempẽ a
voluntate q;uis paſſio nata¶ Ad ſᷣm

dõ. ꝙ ira vel concupia nõ infert volun

tati difficultatẽ? vt agat cõtra volũtatẽ
ſed vt volũtas agat ſᷣm impetũ ire vel
concupie: ſed volũtas que eſt appetitꝰ
ſenſitiuꝰ neceſſitat᷑ ex ira vel concupia

nũq; tñ neceſſitat᷑ ad agendũ cõtra vo

luntatem: ⁊ ideo ꝗſquis ſic agat᷑ ſemꝑ
remanet volũtarium. Se volũtate ve⸗

ro que eſt appetit ĩtellectiuꝰ que nun

qᷓ; neceſſitat᷑ ad aliquã actionẽ per ali
quã actiõem: per aliquã paſſiõem. ha
bebit᷑.j. Et ideo ad pñs iſta ſufficiant
¶ Lectio. 4.
Eterminatis ãt hijs! Poſt
determinauit de volũtario
inoluntario. cõſequenter hᷣ

deter. de elecnõe. pꝛio continuãs dcã

dicẽdis pponit qð intendit. 2? dat cãʒ
intenti ibi. A axie eni 3. exequit᷑ in

.

tẽ tũ ibil Electio vriq; ] Dicit ergo pꝛi

mo ꝙ determinatis de volũtario ⁊ ĩiuo

luntario ⁊ abinnicem diſtinctis. cõſe⸗
quẽter ſequitur pträſire determinatio
nẽ ⁊ diffinitiõez de electiõe.2. ibil ma
xime enĩ ſſignat buiuſ intenti dupli

cem cãm. pꝛima eſt. qꝛ de bijs que ſũt

ꝓpꝛia virtuti debet agere qui agit de
virtute: ſed electõ ẽ maxie ꝓpꝛia vtuti
ꝓpꝛia vero qꝛ cõuenit oĩ nõ ſoli. Diĩs
nãq; virtus moꝛalis eſt hitus electiu
vt ſupꝛa li.ꝛ? ſiłi modo viciũ moꝛale
eſt hitus electiuus. quare agens de 2
tute debet agere de electiõe. 2 cã eſt
qꝛ agens de moꝛalibꝰ*: debet agere de
illo quo maxime moꝛes poſſumꝰ iudi/
care:ſed magis poſſumꝰ iudicare mo/
res per elecnõem qᷓ; per opatiões: qꝛ
electio ĩmediate elicit᷑ a virtute. O pe

ranones ãt exterioꝛeſ que hic ſpãliter

dicunt᷑ opatiões nõ: ſed mediate. qua/
re agens de moꝛibꝰ debet agere de e⸗
lectione. 32 ibi. Electio vtiq;] Exegꝗ
tur intẽtum de electiõe: jueſtigãs pꝛi
mo de electiõe quid eſi m genꝰ.2. gd
non eſt m ſpẽm ibil Dicẽtes at ip̃am
Lʒꝰ quid eſt ᷣm ſpẽm ⁊ diffinitiõez ibi
[Quid igit᷑ vel quale quid eſt] Cir⸗
ca pꝛimũ ergo vnũ ſupponit tanq; no
tuʒ. ⁊ alið ꝓpbat tanqᷓ; ignotũ. Suppo

nit eni ꝙ electio eſt volũtarium:ſicut ẽ

ſupꝛa deſcriptũ. pbat ũt ꝙ non ſit con
uertibiliter volũtarium: ſed ꝙ volũta-

rii ſit ĩplus q; electio: ſicui genuſ ẽ in
2

⁸
4*

EE
.

LIBRO

plus q; ſpẽs. ⁊ oñdit ex pte ſubiecti
⁊ ex pie obiecti: ſic ãt ex pte ſubiecti:
qꝛ voluntariũ iuenitir in pueris ⁊ be
ſtijs:electio ãt non. quare iplus ſe ha
bet voluntariũ qᷓ; electio. Ex pte obie
cti ſic. volũtariũ ĩuenit᷑ ĩ actibus repẽ
tinis: electio aũt non. quare iplus eſt
volũtarium qᷓ; electio.hee due rões pa

—

tẽt. ( Heinde ibi Dicẽtes ãt Inue⸗
ſtigat ꝗd non eſt ᷣm ſpẽm. Et de h ꝓP
ponit quatuoꝛ cõcluſiões negatiuas.
2 pbat eas ibi Mon eni oẽ] Ad eui
dentiã cõeluſionũ ſciendũ eſt. ꝙ in ho
mine ſunt quatuoꝛ vires:ex quib⸗ ꝓce
dunt mediate vel imediate oẽs opatõ
nes moꝛales bone ⁊ male ſcʒ intel⸗
lectus ⁊ appetitus:vnus intellectiuuſ
⁊ alter ſenſitiuuſ: cõcupiſcibił ⁊ alter
iraſcibił. Electio ãt habet quatuoꝛ cõ
ditiones in quibus cõuenit cum actibꝰ
vel motibus iſtaꝝ quatuoꝛ viriũ. Ele/
ctio enĩ eſt intendere in bonũ delecta⸗/
bile ⁊ intendere in bonũ arduũ:a ten
dentia in bonũ honeſtum: ⁊ intẽdẽtia
in bonũ rõne cognitũ:qꝛ ſemꝑ eſt cum
deliberatõe ⁊ cõſilio.Ex pꝛio cõuenit
cũ motu appetitꝰ cõcupiſcibilis. Ex 20
cũ motu iraſcibił. Ex ʒ: cũ actu appe
titus rõnalis. Ex 4 cũ actu rõnis. Et
ideo ꝓpter pꝛimã cõuemẽtiam ꝗqdam
oppinati fũt electiõeʒ eẽ concupiaʒ ꝓ
pter ſcdᷣaʒ aliqui eſſe irã: ꝓpter terciã
aliqui eſſe volũtatẽ. ppter quartã ali/
qui eſſe opiniöem. Sed phs contra h̊
oĩa põit quatuoꝛ cõcluſiões oppoſitas
dicens. ꝙ nec bene nec male dicũt illi
qui dicũt electiõem eſſe concu pĩam vk
iram vel volũtatẽ:vel quãdam opinio
nẽ:qꝛ nullum iſtoꝝ eſt¶ Geinde ibi.
Non eni cõe pbat iſta quatuoꝛ. pꝛio

ꝓ electio nõ ſit concupia.2? ꝙ nec irra

ibil Ira ãt . ʒ? ꝙ nec volũtas ibi Sed
nec volũtas ..ꝗ? ꝙ nec opinio ibil nec
iam opinio ziπaz cõcluſiõem pꝛo
bat quadruplici rõne arguens pꝛimo

ſic. Nulla rõ cõis hoĩbus ⁊ irrõnalibꝰ

aĩalibus eſt electio:ſed oẽ genus con⸗

cupie ⁊ ire inueniũt in irrõnalibꝰ ſm

ꝙ dicunt motũ appetit ſenſ itiui. quaẽ
nulla electio eſt ira vel concupia. 2
ibil Et incõtinẽs jarguit ſic. Qñcunq;
opatur incõtinẽs opatur concupiſcenſ
ſed non opat eligens.ergo eligenſ no
eſt cõcupiſcens per ſe. quare nec ele.⸗
ctio concupia. ʒ. ibi Et electõi Ar
guit ſic. Cõcupia cõtrariat᷑ electio: ſʒ
concupĩa non cõtrariat᷑ cõcupie. ergo

electio nõ eſt cõcupia. ꝗ? ibil æ cõch

piſcentia quidẽ Arguit ſic. Dis cõcu
piſcẽtia eſt triſtis⁊ delectabilis: ſʒ ele
ctio nec eſt triſtis nec delectabił: ergo
non eſt concupiĩa. ( Iſte quatuoꝛ rõneſ
qᷓ;tum ad ſnĩam patẽt in lia:ſed qtuz
ad aliqua dubia declarabit᷑ in queſtio
= eter ibil YAa ãt Adhne
ꝓbat ſcdᷣaʒ cõcluſiõezʒ. ꝙ electio nõ ſit
ira:que per pꝛimã rõneʒ appoſuã ad
pꝛimã concluſiõeʒ fuit ꝓbata ſimul cũ
illa. Hunc aũt intendit phłᷣs talẽ rõnẽ
ſi qð magis videt ineſſe non ineſt: nec
ꝙ minus:ſed magis videt᷑ de electiõe
eſſet concupia q; ira cum oĩs electõ
ſit cum deliberatione. Ira vero ꝓpter
velocẽ impetũ magii oiſtat a delibera
tiõe qᷓ; concupia. quare electio magis
videt᷑ eſſe concupia q; ira ⁊ tñ non eſt
vt iam viſum eſt. quare non erit irg.

Huiꝰ rönis tm̃ innuit minoꝛeʒz. d.

minꝰ vident eſſe facta ſᷣm electiõem il
la que facta ſunt ꝓpter irã q; illa que
facta ſunt pꝛopter concupiſcẽtiã: ⁊c iõ
electio minꝰ videt᷑ ira q́; concupia.
Seinde ibil Sed nec volũtas Pꝛo
bat terciã cõcluſiõem triplici rõne.d.
pꝛimo ꝙ ſicut electio nõ eſt ira nec cõ
cupiſcẽtia:ita nec eſt volũtas:qᷓ;uis vi
deat᷑ eſſe ꝓpinqua volũtati:qm electõ
⁊ volũtas ſunt actus eiuſdẽ potẽtie.ſ.
appetitꝰ intellecum. hᷣ tñ non obſtãte
ꝓbat ꝙ non ſint idem. arguẽs pꝛio ſic
Nulla eſt electio ĩpoſſibilium. ⁊ ſi ali
quis diceret eã eſſe ĩpoſſibiliũ videbit
eſſe inſipiẽs ⁊ fatuus:ſed volũtas eſt i
poſſibilium. puta imoꝛtalitaſ᷑ que per
naturã eſt impoſſibił.quare voluntas
nõ ẽ electio. 2 ibil Et voluntas ꝗdeʒ

ctononeſtun

rpcttanie

htitſi.

elitimat pen
ſillarſe
ſveteni pot
lenellin⸗
ſcctnidiet⸗
ia pot f.
perul wi⸗
lennckelgen
Ayntſe Bol
Opheinsfins.
enungteſun

crolunnas

Mandhm en
igne iapen
gleſkatſen
feleestſen
mgnäſne
loqnechiſen ſ.
ſiatenin ge
imitcor mor
li ri Er.
gckohenume
ſieteſeaner.
Ulirinwbest
ſmigſüktſe
Wrtlma
CirRerüne
Centicdctünn
cynmnſtckron⸗
ilieropino:r
Ncpuilliusitt

Dii gin ih.

Kcnanpiinerfun

Enuus
iropnofn
Gutamenni
Gipoſtblinun
nnnobischcrnen
klegiono

ln naini ntſi

ii ſcOhninit

ſllor naorſt
tmaho⸗ ben

kmit Nlegadiz
Kecabke
in ene
da cirrig
catiiczgeki

Nr emiſinez gi

Niirziit dtin

XAumendi bee

Sseliſennien
ednnagänidvein
mpiaaniki
lermne Fam

Ni nagoiltetadir

Pin. reeken n
npia q; ad ii o
ncl. quare nonerun

EimNNn

Achetaineken
niem ppiiölhg
opter niininl
net inima⸗
eibi Sed ani,
cöcluſmöentnic in
n clevionöcinn
grin ner t iin in
ppingait ill
nt Md nil
non r a liiſn
d elen n.
cretich efibiiiſtl

.
( 1,

ilumm. –
kcn. 1 Etſoluen

Arguit ſic. Mullus eligit illa que nõ
exiſtimat per ipᷣm poſſe fieri q;uis ſint
poſſibilia: ſed volũtas eſt circa talia.ꝗ
libet enĩ põt velle talia.puta aliꝗs vi/

dens duellũ vni falſi pugił ⁊ alterius

fideł qui dicit᷑ atbleta ſicut falſus dicit᷑
ypocrita põt velle ꝙ vincat ypocritaʒ
vel ꝙ vincat athbletã. victoꝛia vero nõ
eſt per talẽ volentẽ opabił.quare vel⸗
le non eſt eligere. 3? ibi Adbuc aũt
Argait ſic. Nolũtas vt in pluribuſ eſt
appetitus fimis: ſed electio non: ſʒ tĩ
eoꝛum que ſunt ad finem. ergo electõ

nõ eſt voluntas.tota rõ declarat᷑ exẽ/

plis. volumꝰ eni ſanitatẽ tanq; finẽ: ſʒ

eligim illa per que ſani erimuſ tanqᷓ;

que ſũt ad ſequendũ dictũ finẽ.
felices eſſe volumꝰ:volẽtes felicitateʒ
tanquã finẽ ⁊ ita dicimꝰ cõgruo modo
loquẽdi:ſed felicitatẽ non eligimꝰ.&t
ſi dixerimꝰ ꝙ eligimꝰ:iſtud dicere non
cõgruit cõi modo loquendi.¶ meinde
ibi Abr ãt Ex hijs trib rõibcolligit

ꝙ eſt obiectum electiõis:ꝙ vłr electio

videt᷑ eſſe circa ea.tanq; circa obiecta
que ſũt in nobis ⁊ in ptãte noſtra.ta/
lia nãq; ſũt ſʒ ſe poſſibilia ⁊ ſũt p nos
opabilia: a ſunt ad finẽ oꝛdinabilia.
Cñr ibi Mec iam opinio. Pꝛobat

quartã cõcluſiõem oñdens pꝛio.ꝙ ele

ctio non ſit vłr opmio.ꝛc nec ſit ſpe
cialiter opinio: que eſt de agibilibꝰ p
nos opabilibus ibil Sed nec cuidaʒ

Vicit igitur pꝛio. ꝙ ſicut electio non

eſt concupia nec ira nec voluntas: ſic
nec eru opinio. qð pꝛobat duplici rõe
Pro ſic. opinio kᷣm ſe põt eſſe circa
oĩa:tam eterna q; tpalia:tã poſſibilia
qᷓ; ipoſſibilia: tam circa ea que nõ ſũt
in nobis qᷓ; circa ea que ſũt ĩ nobis:ſʒ
electio nõ.vt patet ex pᷣdictis.ergo e/
lectio non eſt opinio. Huius ronis ſo

lam maioꝛẽ ponit:ſupponẽs minoꝛezʒ

ex p̃dictis.2? ibil Et falſo ⁊ vero] Ar
guit ſic. Opinio diuidit᷑ hijs differẽtijſ

falſo ⁊ vero:ſed electio non. imo diui

dit᷑ malo ⁊ bono:nõ ât opinio. quare
vlr electio non eſt opinio: nec opinio

III .

electio:ſed nec aliqs boc dicit: ⁊ ideo
ibi Sʒ nec cuidã pbat ꝙ electio ñ ſit
idẽ ꝙ opio de agibilibꝰ: ꝗntuplici rõe
pꝛio ſic. pᷣmittẽtes ꝙ ſicut electio nõ ẽ
idem vłr opinioni: ſic nec eſt idem cui
dam ſpãli opiniõi. puta illi que eſt de
agibilibꝰ:qꝛ in eligendo bona vel ma

la ſumꝰ quales: quidem ⁊ boni vł ma

li:qꝛ in eligendo bona ſumꝰ boni ⁊ in

eligẽdo mala mali: ſed in opinãdo ñ

ſumus boni vel mali:qꝛ ille qui opina

tur mala nõ eſt mał: nec ꝗ opinat᷑ bo
na:ideo bonꝰ. quare opinio ⁊ electio
de bonis ⁊ malis ñ ſunt idem. Cã vo

huiꝰ differẽtie eſt illa que fuit dicta ſu /
pꝛa li.jᷣ ꝙ bõitas volũtatis eſt ſimpli

citer bonitas hoĩs u malicia volutatiſ

eſt ſmpłr malicia hois nõ ᷣm ꝗd. bo/
nitas ãt vel malicia iĩtelleciꝰ nõ eſt bo

mitas vel malicia hoĩs niſi m ꝗd. ⁊ iõ

qꝛ bonitas vł malicia electiõis eſt bo
nitas vł malicia volũtatis.idcirco fᷣm
electiõem bonã vł malã ſumꝰ boni vł
mali ᷣm opiniõem aut nõ:qꝛ ipᷣa pti/
net nõ ad volũtatẽ: ſed ad intellectum
2 ibil Et eligimꝰ quidẽ Arguit ſic.

Mos eligimꝰ accipe vł fugere:vł ali⸗

qd ſiłe.puta operari vł dare:añqᷓ; ac/
cipiamꝰ vł fugiamꝰ: ſed tũc nõ opina

mur accipe vł fugere: qꝛ opio eſſet fal

ſa. ſed opinamur qd eſt acciꝑe vel cui

põt cõferre vł quałr:ſed accipe vł fu-/
gere nõ młtũ opinamur:qꝛ accipiẽtes
vł fugiẽtes experimur ⁊ nõ opmamur
nos accipere vł fugere non accipiẽtes
aut nec fugiẽtes nõ opinamur nos ac
cipere vł fugẽ niſi decepti ſicut hoĩes
ſomniãtes. quare opinio ⁊ electio de

accipiẽdis ⁊ fugiendis ſunt idem. 3.

ibil lectio ꝗqdẽ Arguit ſic. Electio ẽ
laudabił᷑ in eẽndo illius cuius opoꝛtet

eã eſſe ꝙ eſt eẽ rcãm ⁊ eligere rcẽ:ſed

opinio nõ laudat᷑ in hoc:ſed laudatur

in eendo ⁊ in opinãdo vere.ſicut ſi ali

meluus eſt abſlinere q; ad vwluptatenn

quis incõtinẽs eligat abſtinere ⁊ opi
nat᷑ non abſtinere. laudat᷑ igit᷑ eius e/
lectio:qꝛ eſt de illa pte que melioꝛ: qꝛ

3„

— —

CIBRO

effluere:ſed eiuſ opio laudat᷑:nõ quia

de pte melioꝛi:ſed qꝛ eſt ð verioꝛi: qꝛ

ſupueniẽte foꝛti paſſiõe concupie. ſe⸗
quet᷑ nõ ꝙ eligerit:ſed ꝙ opmatus eſt
qꝛ opinio ⁊ electio circa eadẽ nõ ſunt
idem. q? ibil Et eligimꝰ quidẽ Ar/⸗
guit ſic.Circa bona maxie eligim illa
que maxime ſcimꝰbõa eẽ:ſʒ ñ opamur
illa q maxie ſcimꝰ cum ſcia nõ ſit opio
qʒ maxie opinamur illa que minꝰſcimꝰ
quare electio ⁊ opinio de bõis nõ ſũt
idem. y: ſic argnit. Eligere optima
opinari optima nõ ſunt idem. ergo eli
gere ⁊ opinari nõ ſunt idem. cõſequẽ
na tenet.qꝛ quecũq; ſᷣm ſe ſũt eadem
vtriq; eodeʒ addito remanebũt eadẽ
quare ſi eligere ⁊ opinari eẽnt idem.
eligere optima opinari optima eẽnt
eadẽ:ꝙ ãt nõ ſint eadẽ.patet.qꝛ ſepe
contingit hoiem opinari ꝙ eſt melius:

ſed ꝓpter malciã eligere ꝙ eſt peus
quare opinari optima non eſt eligere

optima.¶ SHeinde ibil Si ãt pſit opio
IiRemouet dubium circa p̃dicta: quia
poſſet aligs dubitare.vtꝝ opinio pᷣce⸗/

dat electiõem vel ecõuerſo. ⁊ ſi h fate

ret aliquã differẽtiam in pᷣmiſſis¶ d
qð ipᷣe dicit.ꝙ ſiue opinio pᷣſit electiõi
ſeu pᷣcedat eam ſiue ſequat᷑ eaʒ:ad no
ſtrum intellectũ nullã facit differentiã
qꝛ nõ intendimꝰ eaꝝ oñdere adinuicẽ
pꝛioꝛitatẽ vel poſteritatẽ: ſed eaꝝ idẽ

titatem vel diuerſitatezʒ¶ Seinde ibi/

Quid igit Oñſo de electiõe ꝗd eſt ſʒ
genus ⁊ ꝗd nõ ̃m ſpẽm.oñdit qd eſt
ᷣm ſpẽm ⁊ diffinitiõem.d. per moduzʒ
epylogi:querẽs de electiõe ꝗd eſt:vel
quale ꝗd eſt. poſtq; dictoꝝ quatuoꝛ ſcʒ
concupiĩe ire volũtatis æ opiniõis nul
lum eſt:volũtariũ tñ eſt.vt ſupꝛa dictũ

eſt:nõ tñ cõuertibilłr:qꝛ nõ oẽ volũtari

um eſt eligibile: ⁊ ideo illi cõi volunta
rio addat᷑ iſta differẽtia que eſt pᷣconſi

liatã.Picendũ.qꝙ electio eſt volũtariũ

pᷣcõſiliatũ.Qð ãt ſit pcõſiliatũ.appa⸗

ret ex duobus ſignis.pꝛimũ eſt. qꝛ ele
ctio eſt cum rõne ⁊ intellecuu. Ratio
vero eſt de eligibilibꝰ maxime videtur

ro conſilij. ¶ Scom ſignu ſubſignare
videt᷑.i.ſub pꝛio ſignato.qð ptinet ad
rõem ſignare videt᷑ aliqð ptinẽs ad ðᷣ
liberatiuã rõnẽ:qꝛ h̊ nomẽ eligibile e/
ꝗpollere videt᷑ huic noĩ:pᷣeligibile so

eſt ꝙ pꝛe alijs acceptabile:⁊ electioæꝛ

pᷣelectio ʒ modũ ſignãdi eſt płibꝰ p/
poſitis vnius illoꝛum pᷣ alijs accepta⸗
tio vniꝰ pꝛe alijs nõ põt eſſe ſine cõſi/
lio⁊ deliberatiõe:vt videat᷑ eoꝝ valoꝛ
⁊ vtilitas.quare electio volũtarium p
conſiliatum.

tiuoꝛ iquirẽda.pꝛĩo qꝗd eſt ob
iectũ electiõis.2 qd eſt ſubie

one.A? qualis eſt hĩtudo electiõis ad
virtutẽ. ¶ QAQueſtio.x.
E pꝛio arguit᷑. ꝙ finis ſit pꝛi
mũ eligibile:quia illud ꝙ eſt
ppter ſe ⁊ nõ ꝓpter alterum
eligibile:⁊ ꝓpter qð cetera ſunt eligi

bilia eſt pꝛimũ eligibile: ſed finis eſt

huius. vt ſupꝛa li. dicẽte phᷣo.ꝙ ſimpii
eiter pfectũ eſt ꝙ ſᷣm ſeipᷣm ſempꝑ ẽ eli
gibileæ nũquã ppter aliud. tale itaq;
maxie videt᷑ eſſe felicitas:ſed felicitaſ
eſt finis ergo ⁊ c. 2?· qꝛ nulla virtus e
lectiua rcĩficat actuʒ qui nõ eſt electio

vel dependẽs ab electiõe:ſed moꝛali/

virtus eſt hitus electiuꝰ. vt ſupꝛa li.2.
⁊ rciĩficat intentiõem.vt infra li.d.q ĩ
tentio eſt circa finem ⁊ nõ ſeꝗtur nec
dependet ex electõe.quare ipᷣa erit e
lectio ⁊ iia hñs actum qui eſt electio

finis. quare obiectũ electiõis eſt finis.
In oppoſitum eſt phs. Dicendum ꝙ

ex pñti lectiõe colligi pñt ſex cõditõeſ
obiecti eligibił.Eſt enĩ oẽ obim eligi/

bile bonũ apparẽſ:cũ electio ſit eoꝛuʒ

que maxiĩe ſcimus eſſe bona. vt habet᷑
in Fa. Eſt etiã obʒ opari poſſibile: qꝛ
electio non eſt ĩpoſſibilium. vt habet i
littera.Eſt etiã per nos opabile:quia

non eſt eoꝝ que nõ ſunt in noſtra ptäò/

te. Eſt etiã ad finẽ oꝛdinabile:qꝛ ele/

ctio nõ eſt de fine:ſed de hijs que ſunt

8 euidẽtiã pᷣdictoꝝ ſũt qua,

tũ. ʒc que differẽtia electiõis ad aliof
Jactuſ qui ſũt in eodẽ ſubiecto cũ electi

ſeen E
ſcdereße

Ababekinl

Pecllgil
gonetſen
grre oli
gir iſtan ere
ceſſtas ppeen
dinoniegun
Poſtinun &
delcnienen
eniralols
Atſgelet
fonint ſotdic⸗
scpend
füchandeenn
Awinrütd
Ntapprost⸗
gepzenmt
Appennnbent
ne haberüne⸗
eni ercoyn
o neo wllie⸗
Nppenius adhinn
¶ſev eleano on
ſtblüperohn
ſendi geppetin
lchets ophin
ezditſiatap

(hendſerentarn

ERgelonedi⸗
nanuſaenidn.
ſuminmi.
n naä
snordided dan
ceſeceſ
finstengete
dnr umdgnidii
Penir pprerſet
Nperalen vinen
ſbel Nuoralenn
Pfinscppenkineg
lilügen fven
ſble Eurn ele
tepti p eal,
bbnſenitnedi
fuigbeſuſti n
Cüne ſelſns

xa l. ur pbo g

iginſeönſenzie
i rer alid dei⸗

—

u. ZamuE

*π

ad finem. Eſt etiâ pꝛeuiſuʒ: qꝛ electõ
nõ eſt de repentinis que non ſũt puiſa
vt habet᷑ in Ka. Eſt etiã pxſecutio vł fu
ga vel aliqd ſequẽs ꝓſecutiõem vel fu
gam:qꝛ ſemp eligimꝰ accipere vel fu /
gere. vt dicit in littera.¶ Ad euidẽtiaʒ
aũt iſtaꝝ ſex cõditionũ videnda eſt ne
ceſſitas ppter quã vnaqque iſtaꝝ con/
ditionũ requirit᷑ ad electiõem.Eſt er/
go ſciẽdum de pꝛima.qꝙ ipᷣa requiritur
ad electiõem: inquãtum electio eſt ten

dentia ad aliqð bonũ: qꝛ ſicut dictum

eſt ſupꝛa li? j Dis appetit tendit in
bonũ: ⁊ ſicut dictum eſt in ꝑte pᷣceden
ti. Ois appetitꝰ volũtariꝰ tendit in bo
nũ ab appetente cognitũ: qꝛ electio

eſt volũtariũ:ideo eiuſ obᷣm neceſſario

III.

eſt apparens bonũ.¶ De · ſciendum

ꝙ appetitus boni poſſibilis differt ab

appentu boni ĩpoſſibilis: qꝛ ex ſua rõ/
ne habet anexazʒ rriſtitiã: qꝛ triſticiap
uenit ex eo ꝙ res nolite accidũt:vł ex

eo ꝙ res volite non accidũt. quare iſti

appetitus adinuicem valde differunt
æ ideo electio diſtinguit ab appetitu

ipoſſibiliũ per obᷣim poſſibile ·¶ Be 3
ſciendũ.qꝙ appetituſ opabiliũ per nos
7 appentus opabiliũ non per nos ad

inuiceʒ dint ſicut appetitꝰ comeſtiõis

* *

æ appetit ſerenitatis: qꝛ pꝛimꝰ mo⸗
uet hoiez ad comedẽdũ.alter vero nõ
mouet ad ſerenãduz. ? ideo differunt
ſicut apperitꝰ motiuꝰ: ⁊ appetitꝰ non
motin. Et ideo qꝛ electio eſt appeti /
tus motiuꝰ: ideo habet obiectũ ꝑ nos

opabile Se 4: ſciẽdum. ꝙ appetitꝰ

finis ⁊ eius ꝙ eſt ad finẽ multipliciter
dĩnt. pꝛimo quidẽ in otute: qꝛ finis ap
petitur ppter ſe: ⁊ id qð eſt ad finem
ppter alteꝝ.2. in oꝛdine: qꝛ appetitꝰ
finis eſt pꝛioꝛ altero. in cõpatione:
qꝛ finis appetit᷑ ſine cõpari appetibi /
li. id ãt ꝙ eſt ad finem bʒ cõpar appe
tibile. Et ideo:qꝛ electio appetit eſt
acceptiuꝰ vniꝰ pꝛe alijs.idcirco oʒ . ꝙ
obm ſunzʒ ſit appetibile inter alia: ꝙ ẽ
illud qðò eſt ad finẽ. multa quidẽ ei ſüt

ad finẽ vnuʒz: ſed finis nõ eſt niſi vnus

qꝛ poſito ꝙ eẽnt duo fines ⁊ vn pfere
tur alteri h eẽt:qꝛ ãbo oꝛdiarẽt ad ali
quẽ vlterioꝛẽ finẽ ⁊ ꝑ cõſequẽs pꝛimi

fines non fuiſſent appeubiles ſ e

nes: ſed ſicut ea que ſũt ad finẽ. ¶ De
ſe ſciendũ.ꝙ appetitꝰ pᷣuiſi boni:⁊ ap
petit re pentini boni differut: qꝛ pꝛi⸗
mus natus eſt magis ſequi rõnẽ quaʒ
paſſiõem. Scðus vero magis paſſiõez
qᷓ; ronem. Et ideo: qꝛ electio eſt volũ
tariũ pᷣconſiliatũ ⁊ ſemp ſeꝗtur röõnezʒ

conſilij idcirco opoꝛtet obm electiõis

eſſe pᷣuiſuʒ ⁊ nõ repentinn.¶ e 6ſci

endum. ꝙ appetiu ſuge vel ꝓſecutio/

niſ dit ab appetitu cuiuſcũq; rei nõ ac
cepte cũ fuga vel ꝓſecutiõe: ſicut ap/

pertitus vtilis 1 appetitꝰ vanꝰ: qꝛ pꝛi
mus elit etit. ſcõs eſt inanis.verbi gra

tia. b ſunt duo quoꝛum vn appetit ſci
re ꝙ eſt bonũ apparẽs ⁊ poſſibile ⁊ ꝑ

nos opabile ⁊ ad finẽ oꝛdinabile v p̃

uiſum nõ repentinũ: ſed iſte nõ appe⸗
tit pſecutiõem.quare in iſto appetitu

ſciendi eſt oĩio vanꝰ. alter vero appe⸗/

tens ſcire etiã eius ꝓſecutiõem habet
appentũ vtilẽ: ⁊ ideo pꝛimꝰ nõ eligit

iſte eligit. Et ideo qꝛ electio non eſt

appetitus vanus: ſed vtliſ. hinc eſt ꝙ
opoꝛtet ei obm eſſe pſecutiõem vł fu

gam vel aligd vt cadens ſub ꝓſecutio

ne vel fuga ¶ Sicendũ ad pꝛimũ in
oppoſitũ.ꝙ electio ſũmit᷑ hic ⁊ in pꝛi
mo libꝛo eqmuoce. vt dictũ eſt in paſſu
allegato ⁊ ĩ pꝛĩicipio pꝛimi li Ad ʒ
dõ. ꝙ nõ oĩs actus rcificatꝰ per virtu⸗
tẽ electiuã eſt electio: vel ſequẽs eam:
qꝛ eſt aligs actus pꝛioꝛ electione ne⸗
ceſſario reqꝗſitus ad electiõeʒ: ⁊ iſte E
intentio vel appetit finis cuius rcĩfi/
catõ ptinet ad virtutẽ electiuã.ſicut vi
debit᷑.j.in paſſu allegato.
— ueſtio. xj.
E 2 arguit. ꝙ ſpᷣm electiõis
ſit intellectus. qꝛ infra li? 6:
dicit. ꝙ electio eſt: vel intelle

cuus appetitus: vel appetit intellecti
uus. ſi pꝛima pꝑs ſit vera:babeo ꝓpoſi
ũ. ſi 2? ſikr: qꝛ oẽ intellectiuũ:velẽ n⸗

.

LIBRO

tellectꝰ:vel in itelleetu vel hñs ĩtelle/
cium.quocũq; mõ detur habeo ꝙ ele/
ctio ẽ in itellectu. ⁊? arguit᷑.ꝙ electio
ſit in appetitu cõcupiſ. cibili:qꝛ pᷣferre
vnũ cõcupiſcibile alteri eſt actus cõcu
piſcibilis:ſed electio alterius duoꝛum
cõcupiſcibiliũ eſt huiꝰ.ergo eſt actꝰap
petitus cõcupiſcibił. ʒ arguit. ꝙ ſit ĩ
appetitu iraſcibili: qm aſſurrectio ad
bonuʒ arduũ eſt actus maſcibił: ſ: 3 ele
ctio eſt huy. ergo ac. ¶ Sed ĩ oppoſitũ
eſt. qm̃ actus ppinquꝰvolũtati eſt ĩ ap
petitu intellectiuo in quo eſt volũtas
tanq; in ſubiecto:ſed electio eſt pꝓppin⸗
qua volũtati.vt dicit᷑ in littera gquare
eſt in appetitu intellectiuo rced
ergo.ꝙ de ſubiecto electionis dicũtur
ſex ex quibus colligi põt. q; ipʒ eſt ap
petit itellectiuꝰ. Eſt enĩ oĩs electio in
natura ĩtellectuali.vt patet ex ſexto li
bꝛo qꝛ vt allegatũ eſt. electio eſt vel ĩ/
tellectꝰ appetitiuꝰ vel appetitꝰ intelle
ctiuꝰ. 2? nulla electio eſt in natura ir
rõnali. In ipᷣa nãq; nõ cõicant nobiſcũ
aialia irrõnalia. vt dicit᷑ in lr̃a. ʒ? oĩis
electio eſt cum intellectu ⁊ rõe ⁊ ſpã/
liter cuʒ rõne cõſilij. vt videt᷑ in fine le
ctiõis. A? electio reddit ſubiectũ ſuũ
bonũ vel malum: qꝛ ſm ea ſumꝰ qua⸗

les. quidẽ boni.ſ.vel mali. vt dicit ĩ lit

tera. electio vincit᷑ in hoĩe incõti/
nente. 6. vincit paſſiõem in hoĩe cõ/
tinẽte.h̊ duo vltima habent hic. 1.j.
li. 7 Ex hijs oĩbus colligi põt. ꝙ ele
ctio non eſt in appenitu ſenſito cõcu⸗
piſcibili vel iraſcibili qm nullus actus
nullus mot ſenſitiui appetitꝰ eſt vni/
uerſaliter in natura intellectuali. nulli
etiã repugnat eſſe in natura irrõnali.
nullus vłr eſt cum rõne. nullus reddit
ſubiectũ ſuũ ſimpliciter bonũ vel malũ
nullus vincit᷑ in hoĩe incõtinẽte:ſʒ po
tiꝰ vĩci t: nullꝰqʒ vincit in hoie ↄtinẽte
ſʒ potiꝰvincit᷑ ab electiõe ⁊ rõe: ſed B
oĩa que tali actui vel motin diſcõueni
unt cõueniũt electiõi vt oñſum eſt. qua
re ipᷣa nõ ẽ actus vel motꝰ ſenſitiui ap
peiitus. Ex bijs aũt ꝓbari nõ põt. ꝙ

cõditiõibus. Ex pꝛia nãq; arguo ſic.
Hõ neceſſe eſt aliquẽ actũ intellectus
ſemp eſſe cuʒ rõne conſilij:qꝛ quicũq;
actus intellectꝰ põt eſſe ſine tali rõne
⁊H ipᷣa talis rõ nõ dicit᷑ cõueniẽter eſſe
cum ſe ipᷣa:ſʒ vłr oĩs electio eſt cũ rõe
conſilij. er
tellectus.¶ Ex 2. arguit᷑ ſic. Nullꝰaciꝰ
intellectꝰ reddit hoĩem ſimpłr bonum
vel malum. vt ſupꝛa oñſum eſt li.jᷣ ſed

electio nõ ſit in itellectu niſi ex 3 1 42

ud ãt pᷣt cõfirmari dupkr. pꝛio qꝛ
nullũ deſiderium ſequens appᷣbenſio
nem eſt in intellectu:ſed electio eſt ta

le deſideriũ:qꝛ cõſiliabile. vt.j. in le⸗/

ctione ſe equẽte. quare nõ eſt in intelle⸗
ctu. 22 qꝛ electio diuiditbono vel ma

lo. nõ ãt vero vel falſo: ſed oĩs actus i

tellectus diuidit᷑ per ſe vero vel falſo.

nõ ãt bono vel malo niſi per accñs. yt

dicit in la de opimone.quare nullꝰ ta
lis actus eſt electio.ve actibus ãt ſim
plicibꝰ nõ ẽ dubiũ:qꝛ nullꝰ taliũ babet
ſititudinẽ cũ electiõe.¶ Mer bᷣ ad pꝛi⸗
mũ in oppoſitũ dð. ꝙ electio eſt appe
titus intellectiuꝰ: nõ qꝛ ſit intellectus
vel hñs intellectũ vel in intellectu ꝛſʒz
dicit itellectiuꝰ: qꝛ ſeꝗt appᷣhenſionẽ
intellect,(Md bᷣm dð. ꝙ cũ appetituſ
ſenſitiuꝰ p̃fert vnũ cõcupiſcibile alteri

nõ facit h niſi: qꝛ motus vni ẽ foꝛtioꝛ
motu alterius:ita ꝙ cõcupiſcibile foꝛ/

tius ſemꝑ pᷣfert᷑ alteri p appetuũ ſenſi
tiuũ:nõ ãt per intellectũ nec per intẽ⸗
nõeʒ. ¶ Ad terciũ dò.ꝙ aſſurrectio ad
bonũ ardnuʒ nõ eſt electio:qꝛ illa aſ⸗
ſurrectio vel dicit paſſiõem ⁊ tüc eſt ĩ
appetitu iraſcibili:vel dicit executiõeʒ
electâ: ⁊ neutro modo ẽ electio: quia
pꝛimo modo eſt quoddam deſperatũ
ab electiõe.ꝛ modo.qdᷣdam impatuʒ
per electiöem.
ueſtio.i2.
E ʒ3 arguit᷑.ꝙ electio nõ dit
fert a ceteris actibꝰ volunta/
ns ſicut ↄtraria ſüt nata fieri
circa idem ſubiectũ: ſed electio ⁊ con

nulla electio eſt actus in

sai reddit.vt hic dicit᷑.quare xc.

apiippꝛe⸗
inii

letno.bart

nüceldifenn

ſinnd dele⸗
eſtsmmnarm⸗
AEſelelken
D
finiin
ciflalen⸗
milmni,
neſöaſpn
ginite
Eblezdilun
Ncchninfm
Pon
ſuſeratrid
hne.(Mꝛolo
ptinnseln
tois wech
bunde lunt de⸗
geſt
ppliumoel:wi⸗
Neſitau fni⸗
nlgekanu ne;
Etſtnl wlin
ſatdinone poten
upetiurſese
ſcleranneſpi
Umnnerdepe
aieſtcienaden
ſenelſbgunig
bleinüigſon⸗
deernmetöertn
aaſnichchra ce
oniusſntnefßl
lahh ͦzfnsti

Genet cra ven
Pelſllcnufnien
entontlcatübi
ſo uennnige
nen ebtea
plronnitheer
mod ni
immſen

meleemſel bcti⸗
cilahle.ni
tn er öeſiin
egio ulinuf
NNlflo:ſeitin
mal rſeſndii
Ane en
bii l ie
crnie Prleß
i gelemndliin
: ſeelle
airel inintellean:
:nſegt idenſinn
dinddgnein
mi pichlr in
igg wonns Mii
t arend ſeni
Wrimnlecinupn
Aacäddg t
nz nöckelkangi
Nel nn Minn iͦ
raſcbil:u renen
Neuto nocditen
6ocl wden il

nun dnin

¶Eriri. 4
SSmt Jind
ia ruſiln

enpia ppꝛie ſumpta:nõ ſunt eirca idẽ

ſubiectũ cũ electio ſit in appetim itel

lectiuo.quare nõ ſũt cõtraria. 2 non

videt᷑ differre per boc ꝙ eſt abſq; tri9/

ſtitia ⁊ delectatiõe: qꝛ ois opꝑatio vᷣtui
eſt m naturã delectabił. vt ſupꝛa li. j.

*

2 ſed electio eſt opatio virtu cũ ſit

maxiĩe pꝓpꝛia virtuti. vt dicit in pꝛinci

pio lectiõis.quare ipa eſt delectabilis

3ʒ nõ videt᷑ differre per hoc ꝙ eſt eſſe
cõſiliabile:qꝛ ſicut electio reꝗrit actũ
intellectus: ſic ⁊ ceteri actus volũtatiſ
quare ipᷣa ſola non videt᷑ conſiliabił.
4 nõ videt᷑ differre p hᷣ ꝙ eſt eſſe lau
dabile: qꝛ oẽ laudabile videt᷑ eſſe hit

vt ſupꝛa in fine pꝛimi: ſʒ electio ẽ aciꝰ
non bitus. quare nõ videt᷑ laudabilis.

¶ In oppoſitũ. qꝛ iſta quatuoꝛ ſingu/
lariter attribuũtur electõi in pñti lecti
one. ¶ ꝛo ſolutiõe queſtiõis hur ac/
cipiẽdus eſt numerus oim actuũ volũ/
tatis. 2? pꝛedicte quatuoꝛ differẽue ꝓ
bande ſunt de electiõe. ⁊ 3? do eſt ad

queſtiõezʒ ¶ De pꝛio ſciẽdũ.ꝙ eĩſ act

volũtatis eſt: vel circa finẽ:vel circa ea
que ſũt ad finẽ. Si circa fineʒ: duplr

III.

yel qꝛ eſt circa rez finis ſimpłr æ pci
ſe ⁊ ſic dieit᷑ volũtas:⁊ ideo iſte acius

ſoꝛtitꝰẽ nomẽ potẽtie in qua ẽ:qꝛ ſicut

tota potẽtia eint ad bonũ ſimpłr ſũptũ

ſic iſte actus reſpicit bonũ abſq; oĩ de /

terminatiõe acceptuz: ſiue ſit poſſibile
vel ĩpoſſibile vel boneſtũ vel delectabi
le:vel ſub quacũq; differẽtia accepta/
bile:ita tñ ꝙ ſp reſpicit bonũ ſine vlla

determmnatiõe: 1 ideo nõ eſt magiſ cir

ca finẽ q; circa cetera:niſi qꝛ ẽ maioꝛ

bonitas in fine qᷓ; in religs non qꝛ il/
lud bʒ rõez finis ⁊ iſt rõeʒ oꝛdiatoꝛũ
ad finẽ:vei actꝰ qui eſt circa finẽ ẽ cir/
ca rem: a circa rõem finis: T dupkr.
qꝛ eſi vel circa finẽ nõ bitum ſic ẽ in
tentio:vel circa iã hitum ⁊ ſic eſt frui/
tio. Intentio nãq eſt velle adipiſci fi/
nem ex eis a per ea que ſũt ad finem
fruitio vero ẽ adherere fini vt bono vl
timo ⁊ tanqᷓᷓ illi ꝙ eſt ꝓpter ſe amabi
le ⁊ ꝓpter qð ceiera ſunt amabilia ⁊

ſic patet. ꝙ tam intentio q; fruitio re-

ſpiciũt nõ ſolũ rem: ſed etia rõnem fi⸗/
ms. ¶ Si at actus ſit circa ea que ſunt
ad finem: h dupłr. vel qꝛ eſt acius de/

terminatiõis: vel act' ad quẽ fit oeter/

minatio:ſi determinatio: h duplicuer

Fim duplicem indeterminatiõem volũ /

tatis q; habet reſpectu eoꝛum que ſüt

ad finẽ: vna eſt ad rönem intellecius
⁊ ad paſſiõem ſenſuiui appetit. volũ
tas eni tanq; dña babet duas cõtrari/
as ſuggeſtiõeſ. vnã a rõne ſuggerente
ſibi ꝙ eſt bonum ⁊ honeſtũ. alia a ſen

ſualitate ſuggerẽte ſibi qꝗð eſt delecta/

bile ⁊ voluptuoſum. IJpa vero in me/

dio cõſtituta põt ſe libere determiare
ad b vel ad illud. &t h determiatio di
citur cõſenſus. Alia vero eſt indeter/

minatio ad aliqua duo per roem deli⸗/

berãtem ꝓpoſita ad que indifferẽter
volũtas poõt ſe determinare acceptan
do b vel illud. Et b determinatio dici

tur electio que adbuc põt ſũmi duplici
ter. vno mõ vt dicit determinatiõez vt
actũ:⁊ ſic ꝓpꝛie dicit᷑ electio.Alio mõ

vt dicit determinariõem. q. conuerſaʒ
in bitum: ⁊ ſic dicit᷑ ppoſituzʒ. Si at ſit

actꝰ ad quẽ fit determiatio: hᷣ dupliciĩ
qꝛ actus ille põt ſũmi vt eſt actus po/
tentie determinãtis ⁊ ſic dicit᷑ impiuz
vel vt eſt actus potentie determinate:
æ ſic dicit᷑ vſus ⁊ executio.volũtas ei

põt determiare ⁊ ſeip̃am 1 alias po

tentias inquãtũ determinat dicit im/
perãs:ſed inquutum deierminata 82
vtens. actus ãt aliaꝝ potẽtiaꝝ vt ſepa

ti ſunt a volũtate pñt dici vſus volũtai
X tunc vſus ⁊ imperiũ nõ ſũt idẽ aci*

nec etiaʒ vſus ⁊ electio:imo vno rẽpe
põt fieri electõ ⁊ in alio poſterioꝛi tẽ
