ãt eſt multũ beneficiãs iuxta poſſe ſunzʒ
qᷓ;tũ ad t᷑tiã dicit. ꝙ liberalis accipiet
vnde opoꝛtet accipere. qꝛ de ꝓpꝛijs
poſſeſſiõibus.cuius cãʒ aſſignat.d. ꝙ
hoc non faciet ex hoc ꝙ accipe reputet
p ſe bonũ.ſʒ accipiet neceſſariã.ut ba⸗
beat unde dare valeat. ( QAuãtum ad
quartã dicit ꝙ liberalis ñ curabit.ymo
diligẽter curabit ꝓpꝛia cõmoda.cuius
cãʒ aſſignat.qꝛ ẽ volẽs ꝑ hᷣ alijs ſufficẽ
q ſibi ip̃is ñ ſufficiũt.Coni ibil nec da/
bit ꝗbuſlibet loſtẽdit alias tres cõditio

nes liberalis penes danonẽ qͥ ſũt ñ da

re idignis vt poſſit dare dignis.dar̃ ma
ioꝛa ⁊ retĩere mĩoꝛa. dare ʒ ꝓpoꝛtio
nẽ ꝓpꝛie facultaſ.dicit igit᷑ q;tũ ad pꝛi
mã.ꝙ liberalis ñ dabit quibuſuibet. pu
ta indifferẽter dignis ⁊ indigms.cuiuſ

cãzʒ aſſignat vt valeat dar̃ dignis.qua/
tũ ad fᷣaʒ dicit. ut hõis liberalis inteſt

ſupabũdar̃ vehemẽter ñ vt ꝓdig.qꝛ e/

ins datio excedit rõnẽ. ſʒ vt virtuoſ.yt

ſſ. ĩ diſtributiõe datio excedat ĩtẽtionẽ

h ẽ ꝙdicit. vt ĩ liquat ſibi ipi mioꝛa.

cunꝰ cãʒ aſſignat.qꝛ ñ ẽ hõis liberalis
ſe ipᷣuʒ ĩſpicẽ i talibꝰq;uiſ ẽt ſeipᷣuʒ re/

ſpiciat ĩ bõis opibꝰ qᷓ melioꝛa ſũt cũciiſ
opibꝰ. qᷓ;tũ ad t᷑tiã dicit.q libẽalitas ẽ ĩ

vnoquoq; ʒʒ ꝓpoꝛtionẽ ſbᷣe. cuiꝰ cãm
aſſignat.qꝛ liberalitas ñ cõſiſtit ĩ młti⸗/

tfudine datoꝛum:ſed in habitu.ideſt in
habitis poſſeſſionibus dantis.bᷣ enim
libᷣał dat ſʒ ꝓpoꝛtionẽ ſbe dãſ.dat.n.

=☛
SS

—

djtnß⸗
(yrgenun

deh
Snbkn
coenie
popre
nevan
ſiore
cuon
win
ſoue
nier

i

= K

=

1

=
= —

=
☛
=6☛

=☛rę—

R
e⸗
e
SS=
☛.

=

SS
=ęͤ
—

=
—

41

=
Se
—
—

=
SS=
=2
SSS=
S=

„

=Ss£ d
E
=☛n2

unge Kian
zeillcitlcn
ſoeheenche
Canun
Niiſſopend
Cinenens:⸗
glienesſ

1

=

=

GmtN
snindpaune
lörtmanen
loetlna
uſhrei
nmmnoreln
A Zn

4

AEumkl Not

Gher Dern
Kich nelbe⸗
Sgumi

linmwetlben

latarnd.
Elometduun
wen
(ondoncnnr
mhel poe⸗
Wcoelenor
todiaunett
(lüfmmman.
eug drio
Pculmnligra
uuontetdon
(poimedonn
(erniinr

nolinneet
eenirgr

—

4

mratiin
eani
umulmn
nüllcttin
etinerae
. .
bes mii
ad ig kee

seleneſtnd

Uürbeneftinitn
n uhen ß
nsin inn
nerdogaten
eernicin
ee aea. (i
ng artsii⸗
tti hscndd
jfri o

btich tlis nsci

SesAMiſti
poſi Mrdigisdi
enivra. deßg N
t aianigtͤi⸗

4

idibit ite/

rigis 1 iniges
ntfaleat dii iho⸗
t mbös an
airroni gnnm
iöedaiio neini⸗
.Niliven ſiſfin
Nna ii giin
eiiulriit ,⸗
chh igritni,
iing liin⸗

alitninci/
riſe

III

iux puᷣbiũ.de puo puũ ⁊ de magno ma
num. 4 m b nibil ꝓbibet hominẽ mi
noꝛa dona dantem liberalioꝛem eſſe. ſi
a minoꝛibus poſſeſſionibus ſuis det. bo
mine maioꝛe dante de maioꝛibꝰ. Conĩ
ibi. Liberalioꝛes eſſe videntur Oſtẽ
dit vuas conditiones liberalis penes
poſſeſſionẽ. Secũdam autem ibi. Di
tari autem non facile Pꝛima eſt libe /
ralem eſſe liberaliozem ex poſſeſſione
itis ſuſcepta q; ex poſſeſſione p ſolici⸗
tudinem acquiſita. Hicit igitur ey libe
rahoꝛes emm videniur nõ illi qin acꝗ/
ſierunt per ſolicitndinem ſöam ſuam.
Sed illi qui ſuſceperũt gratis ex ſucceſ
ſione ſiue ex ellectione vel ex largitiõe
gratuita. Cuius cauſam aſſignat. d. vñ

quia ſuſcipientes nõ ſut experu amari
tudinem eius. Ali⸗ m cauſa aſſigt. qm
acquirentes magis diligunt dimtias ſu
as q; alij tancq; opera ſua ſicut parẽtes
diligunt genituram ſuaz. 7 poete ſcrip
iuram ⁊ carmina ſua. Et ideo tales di
n

intes minus audent effundere
ibi. . Bitari autem.] Ponit ſecunda

eſt ꝙ liberalem ditari non eſt facile.

Peclarat igitur eaʒ pꝛaimo: ſecundo
infert vnum coꝛꝛelariuʒ ibi. Pꝛopter

ꝙ accuſaut. Zertio remouet vnum
dubium ibi. LMon tamen dabit quibuſ

„

non opoꝛtet Dicit igitur pꝛimo ꝙ nõ
eſt facile ditari liberalem. Cuius cãm

aſſignat quadruplicem.ſ. ; liberał di

uiti arum non eſt libenter acceptiu nec

ſtudioſe cuſtoditin . eſt libenter emiſ
ſiuus ⁊ non eſt diuinarum bonoꝛatiuꝰ

ymo cötemptiu ꝓpter ipſas diuitias.
ſed ſolum honoꝛat eas gratia dationiſ.

HSeinde.l. ꝓpter ꝙ ⁊ accuſant Infert

vnum coꝛꝛelarium in populo.d.ꝙ ꝓp/

ter b ꝙ dictum eſt populares bomines

accuſãt foꝛtunam: qꝛ viri liberales ma

xime eigni ditatione non ditantur. Cu/
ius cauſam aſſignat ut pꝛius. dicens qp
iſtud contingit non irrationabilit qꝛ nõ
eſt poſlibile bominem non curantez ut

habeat diuitias babere diuitias. quen
acdmodum nec eſt poſſibile de alijs. pu
a de ſcientia:quomõ nãq; habebui ſciẽ

tiã qui non curat habere eam. Seinde
ibi. Mon tamen dabit quibuſ nõ opoꝛ
tet. Remouet dubiũ. quonid enĩ dictũ
eſt. ꝙ ideo liberalis ditari nõ poteſt qꝛ
libenter non accipit nec ſtudioſe cuſto/
dit. ⁊ libenter emittit ⁊ ad diuitias ho
noꝛandas non multum intendit. Pol
ſet rationabiliter dubitari in quo libera
lis differt a pꝛodigo ⁊ quomõ remane
bunt ei diuitie. ⁊ per conſequens ſi ex
pedit homini liberalez eſſe. Ad b igit᷑
dubium remouendũ pbᷣs pꝛimo ex pte
dationis ponit differentiam liberaliſ ⁊
pꝛodigi. ? modum quo remanẽt ei di/
uitie. ſecũdo facit b idem ex pte ſũptio
nis ibi. Liberalitate vtiq;. ] Dicit ig
pꝛimo ꝙ; liberalis nõ dabit quibus nõ
opoꝛtet. nec qñ nõ opoꝛtet. nec aligd
talium faciet in dando que facere non

opoꝛtet. ꝙ pꝛobat ex tribus cõditiõib

ſup expoſitiſ. Ex prima qꝛ faciendo ꝙ

fieri non opoꝛtet non operaretuꝛ ut li/

beralis. dictum eſt eniz ſupꝛa in condi
tione tertia ꝗꝙ lberalis operaretur ?
eſt operariſicut opoztet. Ex ſecũda qꝛ
ſi conſũmeret bona ſua in quibus non

opoꝛtet: non haberet tũc quid cõſũme⸗
ret ⁊ quid expenderet cum illis in qb⸗

expendere opoꝛtet. Cuius oppoſitum
dictũ eſt ĩ 9? cõditione. Ex 3idem qᷣ

ot dictũ ẽ lberak bõis inteſt expẽdẽ ſᷣʒ

opoꝛtionẽ ſbe ſue. S. ĩ ꝓxia cõditiõe ⁊
zm b nõ pdet totã ſbam ſuã ĩ dando ⁊*
expẽdẽdo eã.⁊ ĩ h differt a pdigo gex
pendit nõ ſicut oʒ ⁊ nõ ſᷣm pꝛopoꝛtio⸗

nẽ ſbe ſue. ipſe nãq; qui ſupabũdat ĩ dã

do dĩ pdigꝰ.Cui ſignũ ẽ qꝛ pꝑ b cõiter

dicim tyraãnos eẽ nᷣ ꝓdigos: qꝛ mktitn

do poſſeſſiõis eoꝝe tãta ꝙ nõ vĩ poſſe
excedi a datiõib ſ ſaptib' ſuis ſic pʒ
ĩ quo differt libał a pdigo. quõ diile
remanẽt hõi libali: qꝛ ñ expẽdit aligd
ſupflue nec vlira facultatẽ ſõe ſue. ? ibi

Lihalitate vtiq;. Ioñdit hið ex pteſũ

ptiõis ꝓbãs ꝙ q;uis lihar ũ ſit młium
acceptiuꝰtñ opoꝛtunã ⁊ bitã acceptio
nẽ ñ negliget ymo accipiet vñ oz ⁊ ſic
oʒ ⁊ q opoꝛtet.b ãt pbat ex trib. Pꝛio
quia liberalitas eſt qdam virtuoſa me/

. —

IISE

dietas circa dationem 1 acceptionem
ſimul vtrunq; ſecundum magis ⁊ minꝰ

quare vtrunq; faciet ut opoꝛtet: I per
conſequens accipiet recte: ſicut dabit

recte.Huius rationis ponit pꝛimo an/
tecedens. Secundo conſequens ibi. li
beralis etiam dabit Tertio reſũmit an

tecedens ibi. virtute vtiq;. Quarto

reſũmit cõſequens ibi. Faciet vtrũq;
Littera igitur ⁊ conſequentia patent
ex ſecundo.qma talis acceptio neceſſa
rio ſequitur ad dationem decenteʒ. alit
enim non poſſet dare decenter niſi acci
peret. Iſtud medium tangit ibi. Seꝗ

tur enim ex tertio. quia talis acceptõö
non eſt contraria liberali dationi.ymo

vt dictum eſt ſine ipſa eſſe nõ poreñ.cõ
cludit igitur ꝙ in homine liberali fiunt
acceptiões ſequentes tanqᷓ; neceſſarie
liberali dationi.⁊ accepnones ei con/
trarie:nullo modo fiurMon ibi. Si
autem pꝛeter opoꝛtunuʒ. Oſtendit ẽt
conditiones liberalis penes acciden/
tia ei in actibus ſuis que ſunt triſtari in
pꝛeternotatis ſumptibus. Seunda vel
non triſtari.vel modicum.ſi inueniatur
in cõpoto.tertia triſtari maxime ſi ex⸗
pendendum non expendit. dicit igitur
quantum ad pꝛimã ꝙ ſi contingat ipſũ
conſũmere aliquid pꝛeter opoꝛtunum

ꝙ ſcilicet opoꝛtet conſũmere: triſtabi

tamen moderate.Cuius cauſã aſſignat
quia virtutis intereſt ⁊ delectari ⁊ tri
ſtari in illis in ꝗbuſ opoꝛtet ⁊ ſicut 03.
Quantum ad ſecundam dicit ꝙ libera
lis eſt bene comunicatiuus in cõpotis
ſymbalis non murologus in cõputãdo

nec querimonioſus in ſoluẽdo. quia po

teſt in pecunijs aliquid iniuſtum pati.
cum non honoꝛet ſine triſtitia ditias ł
ad minus ſine magna. Quantũ ad ter
tiam dicit ꝙ liberalis magis generatur
⁊D magis triſtatur ſi nõ cõſumpſerit ali
quid ꝙ conſũmere opoꝛtuit qᷓ; ſi cõſ up

ſerit illud ꝙ conſũmere non opoꝛtuit:

quia in pꝛimo pꝛetermiſit operationeʒ
bonam. in ſecundo vero amiſit tempo⸗

ralem ſubſtantiam. Et hic liberalis nõ

placet ſymõidi poete qui oppoſituʒ in

RO

ſuis carminibus pꝛedicauit melus eẽ
putans pꝛeemittere operauonem bo/
nam ⁊ virtuoſam qᷓ; perdere tempoꝛa
lem ſubſtantiam. Erat enim auarus ⸗
pecuniarum amicus. Et hoc modo li/
beralis in gaudendo æ triſtando dif/
fert ab illiberali. Biffert etiam peneſ
hᷣ duo a pꝛodigo:quia pꝛodigus in hijſ
peccat quia nec delectatur in hijs in 4
bus opoꝛtet nec ſicut opoꝛtet. nec mi⸗
ſtatur in hijs ſicut opoꝛtet.pᷣ autem ma
nifeſtius erit pꝛocedentibus nobis ad
terminandũ de pꝛodigo. Lecn⸗ 9
Ictum eſt autem nobis. Sup̃
mamffeſtauit modum liberali
tatis. hic maniſeſtat modos p
digalitatis ⁊ illiberalitatis. Pꝛimo tñ

ſimul modum vtriuſq;. Scðdo ſeparati

modũ pꝛodigalitatis.ibi.. Que quidẽ
igitur pꝛodigalitatis ̊? moð illiberali
tatis ibil illiberalitas autẽ inſanabił
Dicit ergo pꝛimo ꝙ dictum eſt a nobis
ſupꝛa libꝛo ſecũdo ⁊ hic in pꝛincipio
huius tractatus ꝙ pꝓdigalitas ⁊ illibe

ralitas ſunt quedam ſuperabundantie
⁊ defectus.ſic ꝙ vtraq; eſt ſuperabun,

dantia ⁊ vtraq; eſt defectus:tamen in

alio ⁊ in alio:quia in duobus habent
eſſe.ſ. in dando ⁊ in ſmendo. Nec oz

addẽ ttiũ.ſ.ſũptꝰ ſeu expenſas qꝛ ſũpt

⁊ expẽſas ponimꝰin nũerũ dationũ:qꝛ

vtrobiq; fit emiſſioſbᷣe. Sed pꝛodigali
tas ſuperabũdat ⁊ eſt quedam ſupabũ
dantia in dando ⁊ non in accipiendo.

ymo deſicit ⁊ eſt quidã defectus in ac

cipiendo.e 2? tamẽ eſt de illiberalitate

qꝛ illa in ddo deficit. tñ in accipiendo
ſuperabundat. Sic tamẽ e b ſie upabun
Qdtia ſit in paruis pecunijs qꝛ in h difſ⸗

fert mã libalitaſ ⁊ magnificẽtie qꝛ illa

ẽ circa magna.h ãt circa pua. Peinde

ibi.que ꝗdem ꝓdigalitan. Imãifeſtat
modos ⁊ cõditiones ꝓdigi ⁊ pdigali/
taſ.mãifeſtat ãt.S.cõdiniões.pᷣmã ꝙ p

dig ñ młtũ ẽ locupletabił.ſcõam ꝗ eſt
melioꝛ illihᷣali ibi. Quajr tał videt᷑ vti

q; Tertiam ꝙ eſt faciliter ſanabilis
ibi. Bene ſanabil at. Quart ꝙ nõ

viðt eẽ moꝛalit᷑ pᷣuꝰ ibi. pp ꝙ; 2 viöt

Munge

onm
l
hidl
monn
ſülpecn
Oausrer .
fparurt

M/NR
ei
urond .
GAgnr un

Nigerhen

mtionn
ligpeuer
eceeleam
iuwelgnad

dDenommivus

doeert
iibuuſnwaic

e une ro
o rlgucſon
ſine Eor⸗
lasernui⸗
Khurnſan
nmrhenn
ſengegeionw
chriseninin

ininirsindte
Mentonine
igldlterdnet
AAmügſinn
hcpsrehene
illeſtatfee
nlunhonen
Atihnenumng
V aievo
Enefmriet
Wmhhangſran
ulefmmnonite
sginmnen
N
Arkimnig
nonintinn
pmrigggtien

erſnlte

SDSW
enid

ti Mren

ndin
utnmi
ſner
C Z
Nelenia t
nckamenh;
timn wwin,
NNidt
Uberdhms,e
nmnsihi Arad

mogtimncinn
in then

Agmgckipeth
AeNe
Nrun Wos N
nnende h
nerpeniet⸗
nin nnnicrünnn
nſſoſbe. Seint
n teſtqnintt
4o 1 Noninadet
Aſ geidi einet

iamieiliort

o defei inint
u. Semminie
Guis antp
itt nugifui
abidngu
õ
Anmns aiig
gi icnitsf⸗
ilonetibl iin
Auf
ſuſut⸗
Gitd i. n
tßr tiletn

Auintam ꝙ eſt multoꝛũ amatiuus ibi.

LEt ſecundum hũc autez moduzʒ. Se/
xtam ꝙ in accipiendo ſit faciliter illi/
beralis ibi. Sed multi pꝛodigoꝛum.
Septimam ꝙ in dando nunqᷓ; eſt libe/

ralis ibi.. ꝛopter ꝙ neq; liberalis.

Octauaʒ ꝙ ex modo expendendi ſepe
fit intemperatus ibi.. Pꝛopter ꝙ intẽ
perati. Dicit ergo pꝛimo ꝙ bona tem
poꝛalia que ſunt pꝛodigalitatis ideſt ĩ
manum hominis pꝛodigi non multum

coaugentur nec multiplicantur. ⁊ per

conſequens ipſe pꝛodigus non multuʒ
eſt locuplebilis:ymo faciliter depaupe
rabilis.qꝙ patet ex duobus.pꝛimo quia

acceptio non ſufficit dationi. non enim

eſt facile vel etiam poſſibille hominem
ex nulla vel quaſi ex nulla parte accipi
entem omnibus. vel quaſi omnibuſ daĩ
ſine depauperatiõe ⁊ defectu ſubſtan

tie. huiuſmodi autem accipienſ eſt pdi
gus. quare pꝛodigus non poteſt omni
bus vel quaſi ommbus dar̃ ſine depau

peratione. Mon enim intelligit ppᷣs ꝗ;
pꝛodigus ex nullo accipiat ⁊ ꝙ omni/
bus tribuat niſi comparatiue pꝛo eo ꝙ;
plus tribuat qᷓ; accipiat. Secũdo patet
idem qꝛ diſcretio non apponitur datiõi
tempoꝛalis enim ſubſtantia velociter ðᷣ
reliquit dãtes indiſcretos ⁊ ydiotas in
expendendo qui neſciunt quãdo ⁊ vbi
⁊ qualiter daꝛe ⁊ expendeĩ opoꝛtebit

Sed pꝛodigi ſunt tales ydiote. quare
pꝛodigos velociter derelinquit tempo

ralis ſpᷣa.⁊ ſic patet ꝙ pꝛodigus non ẽ
multum locuplebilis. Secundam con/
ditionem ponit ibi. Quare talis vide
tur] dicens ꝙ talis.ſ. pꝛodigus videt
eẽ melioꝛ hõie illiberali ñ puo ideſt ñ

in paruo exceſſu: quia multo melioꝛ eſt

eo ideſt multo diſtantioꝛ ab extremo p
uitatis.quia cum ambo vicia mala ſint
neutrũ pꝛopꝛie dicitur melius reliquo
ſed debet intelligi melius ideſt ab ex/

tremo malo diſtantius. b autem condi/

no pꝛodigi pꝛobatur ex tribus ſequẽti /
bus. ertiam conditionem ponit ibi.

LBene ſanabilis enim.] dicens quaſi

pꝛo cauſa pꝛedicte conditionis ꝙ pꝛoę-

digus eſt bene ſanabilis ab egritudine

ſeu vitio ſue pꝛodigalitatis.Et h ex du
obus ipſum retrahentibus ab intentio
ne pꝛodigalitatis que ſunt etas ⁊ ege

ſtas. Etas nanq; ſenilis naturaliter

auget appetitum accipiendi ⁊ retinen
di ⁊ minuit appetitum dandi.quia eni
ẽ etas defectuoſa. ideo naturaliter ma

gis ac magis appetit ſibi de tempoꝛa/
li ſᷣa ſubueniri.quare naturaliter incli
nat hominem ad diligentioꝛem acquiſi
tionem ⁊ tenatioꝛem cuſtodiam ſbe tẽ

poꝛalis. Egeſtas vero pꝛebet impoſſi
bilitatem dandi.Et cum b docet inco/

moditatem talium dationum. quare B
duo retrahunt hominem ab intentione

pꝛodigalitatis. Sed cum b eſt vnuʒ dil

ponens pꝛodigum ad medum liberali /
tatis.ſ.conuenientia pꝛodigi cum libe

rali. Et ideo dicit pᷣus ꝙ ad medium
poteſt venire qui babet ea que ſunt bo
minis liberalis:quia libenter dat ⁊ no

libenter accipit. Meutrum tamen boꝝ
obſeruat. ut opoꝛtet obſeruare. nec be/

ne ideſt non virtuoſe ſicut facit libera?ł.
ſi cum hb aſſueſcat ſcilicet minus dare ⁊

plus accipere:vel aliqualiter alio mo/

do tranſmutet ſuum pꝛopoſitum fiet
vtiq; liberalis: quia dabit quibꝰ opoꝛ/

tet ⁊ accipiet vt opoꝛtet.⁊ non accipi
et vnde nõ opoꝛtet. Et ſi hoc modo m
hil agat circa pecunias niſi ſicut opoꝛ
tet erit vtiq; liberalis.QAuartam condi
tionem ponit ibi. Pꝛopter ꝙ ⁊ vide/

tur. dicens ꝙ pꝛopter dicta in pꝛemiſ

ſis conditionibus pꝛodigi. pꝛodigus ñ
videtur eſſe pꝛauus ſecundum moꝛem
ꝙ pꝛobat: quia ommis ſecundum moꝛ?
pꝛauus eſt vel malus ex aſſurrectione

appeutus ad malum: vel inuirilis ex

cu appetitus a bono. Sʒ pꝛodigus ſu
pabundãs in dando ⁊ nõ in accipiẽdo

nec ẽ mal nec ĩuirilis:qꝛ ſic opari nec

hõis mali. nec hõis ĩuirilis.ſʒ potiuſ

hõis ĩſipiẽſ.quaĩ pdigus ñ videt᷑ ᷣm

moꝛẽ malꝰ quis videat᷑ iſipiẽſ.hꝰ rõis
põit pꝰ concluſionẽ. ⁊ 22 mi.ibi.lnõ.n.

2

IIBRO

mali. Eſt autem ſciendum ꝙ pꝛaultaſ
eſt diſpoſitio appetitus que vel appeti
tum inclinat ad malũ gtia cõmoditaſ ł

voluptatis qᷓ; pꝛefett honeſtati quia p

pter voluptateʒ mala operamu ut. ᷓ.
libꝛo ſecundo capło tertio.vel appeti/
tum retrahit a bono:gratia fugiendi la
boꝛis vel triſtitie:quo vel qua pluſ vult
carẽ ſine hõeſtate qᷓ; hĩe cũ hõeſtate:qꝛ
ꝓpter triſtitiã a bonis recedimꝰ vt ibi /
dem habemus. Heutrum autem hoꝛũ
facit pꝛodigalitas. quia pꝛodigus non
videtur tin amaĩ pecunias ꝙ eas pᷣfe/
rat honeſtati. poſtq; eſt eaꝝ largus e/
miſſiuꝰ nec tantum triſtari in earuzʒ vſu
dando vel expendendo.qꝙ pꝛopter hoc
retrabat᷑ a bono. Et h eſt intentio phi
in hoc paſſu. Quintam conditionez po
nit ibi. Secundum hunc autẽ modũ.
d.ꝙ ſecundum modum iſtum quez bʒ
pꝛodiguſ videtur ꝙ pꝛodigus młto me
lioꝛ ſit homine illiberali. vt dictum eſt
ſupꝛa in conditione ſecunda. appa⸗/
ret peꝛ ea que dicta ſunt in conditione
tertia ⁊ quarta. ⁊ ẽt per ea que dicta
ſunt in hac quinta que eſt ꝙ h.ſ.pꝛodi⸗/
gus amat multos ad minus in effectu
amoꝛis quia multis bona ſua tribuit.
Illiberalis vero videtur amare nullũ
quia nulli libenter ⁊ gaudenter tribuit
ymo nec videtur amare ſe ipſum quia
etiam pꝛo ſe ipſo ⁊ pꝛo neceſſitatibus
ſuis non libenteꝛ expendit.ſimile vero
vbũ dicit Hie.de auaro.d.ꝙ auaro deẽ
tam ꝙ habet qᷓ; ꝙ non habet: Nunc ãt

patet ſecũda conditio pꝛodigi ꝙ ẽ me

lioꝛ illiberali ex alijſ tribꝰ expoſitis cõ
ditionibuſ:quia notoꝛiũ eſt ꝙ inter ma
los ille eſt minus malus qui eſt ſanabi
lioꝛ qui ſecundum moꝛem non eſt pᷣuuſ
qui eſt multoꝛum amatiuus ⁊ muli bñ
ficijs. Sed pꝛodigus eſt huiuſmodi vt
patet ex predictis conditionibus.quaĩr̃
ipſe minus eſt malus qᷓ; illiberalis. Se
xtam conditionem ponit ibi. Sed mł
ti pꝛodigoꝛum ].d.qꝙ de numero pꝛodi /
gorum multi ſunt qii accipiunt. vnde
non opoꝛtet quemadmodum dictum ẽ.

quia opera ſua non faciunt vt opoꝛtet.
Et ſecundum huius acceptionem ſunt
vel fiunt illiberales.h̊ autem eis acci⸗/
dit ex duobus. pꝛimo quidem quia p/
pt᷑ voluntatez conſũmendi ſunt ⁊ fiunt
acceptiui:ſed faciliter accidit eos hᷣ fa
cere.ſ.conſũmere ⁊ tribuere non poſſe
quia bona exiſtentia in manibus taliuʒ

conſumptoꝛum velociter derelinquunt

eos.quare coguntur aliunde ⁊ de alie/

nis bonis tribuere cum de ſuis non poſ

ſunt. Secundo ſimul cum pꝛimo acci/

dit ꝓdigis eſſe vel fieri illiberales.qꝛ

nihil boni curantes tanqᷓ; illi gñ ope/
rantur gratia bom accipiunt indiferen
ter ⁊ vndiq;.quia dare ⁊ expendeĩ cõ
cupiſcunt. Sed qualiter.ſ.bene vel ma

le. v vnde.ſ.de ſuo vel alieno dent vel
expendant nullam differentiam faciiit

totum enim eſt indiferens apud eos.
quare indiferenter expendunt de ſuo ⁊

alieno.⁊ in hoc ꝙ de alieno ipſi ſunt il

liberales.Septimam conditionem po
nit ibi. Pꝛopter ꝙ neq; liberalis. di

cens ꝙ pꝛopter illud ꝙ dictum eſt etliä

ſequitur alia conditio pꝛodigi. ſcilicet

. ꝙ pꝛodigus in dando non eſt liberalis
quia dationes pꝛodigoꝛum nõ ſunt ho

minis liberalis. quia non fiunt modo
quo fiunt per hominem liberalẽ.ꝙ pa/
tet ex tribus.pꝛimo quia pꝛodigi datio
nes non ſunt bone.Secundo quia non
ſunt boni finis gratia. Zertio quia nõ
fiunt vt opoꝛtet ideſt ſecundũ modum
debitũ. Non eniʒ ſunt bone.quia qua/
doq; iſti ꝓdigi faciunt diuites eos quoſ
opoꝛteret ex ſuis demeritis indigere.
NHon fiunt autem gratia boni finis.qꝛ

viris ſecundum moꝛem moderatis t

ſcientijs nihil vtiq; darẽt.ex quo patet

ꝙ non intendunt bonum ſinem nec ẽt
dant vt opoꝛtet.nec modo debito quia
dant adulatoribus vel hominibus ſecũ

dum aliquam aliam voluptateʒz eos ð/

lectantibus.ſicut faciunt hyſtriones ⁊
truncati. Octauam conditionem ponit

ibi. Pꝛopter ꝙ et intemperati .d.in/
ferendo per moduʒ coꝛꝛelarij ꝙ ꝓpter

inofacl
ſſenabe⸗
ul
unslpidt:
Porenfieße
(Nenpgun.
Cunliunan
enotuß
nengrule
Hefuornnoun
nuinde
r Conuden
6Aul faalier
Mupiſſonis i
ſncio ranſt
usfuent in

oherenietin

Wnrolun

sctonar,

Uelce

mitin
A o⸗

Etrmocunilib
oopenonien
Idlcnne
etnältmen. e
(Sodlberglte
Petterpon
anariis nn
Pſan apicite

nn r erali⸗
tigntent det⸗
Unſen Chrieng

Mmllſit

imanne

ngnn

ing
nannner
pfmnlne
elfen liee
Mestanilli
onlacugtund

IIII

doc ꝙ iſti pꝛodigi pꝛompti ſunt ad dan
dũ eis qui eos qualitercunq; delectant
multi pꝛodigi ſunt ⁊ fumt intemperati
quia enim ſunt faciliter conſũmentes
bona ſua. ideo etiam faciliter conſum/
müt ea in intemperantias. t quia nõ
viuunt ad bonum finem oꝛdinantes vi

tã ſu. idcirco facilit ad voluptateſ õcli

nãt.h at duo faciũt hõiem itẽ patũ ſicut
ſunt duo retrahentia bominem ab intẽ
perantia. ſ. amoꝛ neceſſitatis. qꝛ nolũt
bomines expẽdeꝛe neceſſaria ad ſuſtẽ

tationem vite pꝛo explenone libidinis

Iintemperantie: ⁊ amoꝛ honeſtatis:
quia nullus oꝛdinans vitam ad bone/
ſtatem oꝛdinat ipſ ad voluptatẽ ſicut

intemperatus. bijs ergo duabus habe

nis fractis in pꝛodigo faciliter fit intẽ

peratus. Heinde ibi. LPꝛodig quið

igitur. Concludens dicit effectus indu
cibilis.i.faciliter ducibilis a quocunq;
motu paſſionis includentis circa eius
opera cito tranſit in pꝛedicta vitia. iñ
ſi poſuus fuerit ſtudio referente motus
ſuos ipſe veniet in modum virtutis ⁊
in illum modum queʒ opoꝛtet circa pe
cumas obſeruare.

(ecno xx
liberalitas autem.] Poſtq;
manifeſtauit modum liberali
tatis ⁊ pꝛodigalitaſ̊. Hic ma

nifeſtat odum illiberalitatis. Rani

feſtans pꝛimo inſanabilitatem eius. 2

multiplicitateʒ modorum eius ibi. ex
tendit autem. Tertio contrarietatem
eius ad liberalitatẽ ibi. Congrue vti/

q; icit ergo pꝛimo ꝙ illiberalitas ẽ

inſanabilis. uius cauſam aſſignat ini
plicem. cupiditas nanq; pecunie pꝛo

nenit ex naturali appetiru ſupplendi

indigentiam ⁊ defectum. u ſupꝛa dic/
tum fuit comedendi in tractatu de tem
perantia vbi agit᷑ de caſtrimargo.quat

defectus humani ⁊ humane indigẽtie

cauſant cupiditatem pecunie. tangit g
iſtos tres defectus.ſ. vnum qui ſequit᷑

etatem. puta ſenectutem. alium qui ſe

quitur foꝛtunam. puta paupertatem vk
egritudinem. vel malam complexionẽ.
alium qui ſequitur ut in pluribus totã
ſpetiem. vnde appetitus iulluberalis na
turalioꝛ ẽ hommi q; appetitus pꝛodigi
plures bhomines ſunt amatores pe
cuniarum q; contempioꝛes datoꝛes ⁊?
emiſſoꝛes earũ..videntur ergo iſti mres
defectus humani ſecundum etatem: ſe
cundum foꝛtunam: ſecundum ſpeciem

totam facere homines illiberales. ⁊ iõ

hijs autem duobus exiſtens non omni

dantes in accipiendo t de

moꝛbus illiberalitatis eſt inſanabilis.
quia defectus cauſantes augentes *
ſalnantes eam magis creſcunt qᷓ; de⸗/
creſcant. quare ⁊ ipſa.quoniam auctis
æg ſaluatis cauſis augetur a ſaluatur
effectus. Peinde ibi. L Extendit auteʒ
in multum. amkeſtat multiplicita/
tem modoꝛum illiberalitatis. pamo tñ
dat cauſam hinus multiplicutatis. ſecũ
do explicat eam ibi. Qui quidem eni
in talibus Dicit ergo ꝙ vicium illibe/
raliratis ſe extendit in multum: ⁊ eſt
multifoꝛ me. ſicut per illiberalitateʒ mł
tifoꝛmiter peccatur: quia multi vident
eſſe modi illiberalitatis.c auſa vero mk
tiplicitatis iſtius eſt: quia illiberalitas
in duobus conſiſtit. ſ. in deffeciu datio⸗
nis ⁊ ſuperabundantia acceptiõis. In
bus adnenit integra. ſed quandoq; di/
uiditur ſic ꝙ aliqui habebũt vnaʒ par
tem ſcilicet hij qui acceptione ſupera⸗
bundant ? datione non deficinnt ſicut
accidit qubuſdaʒ pꝛodigis ut ſupꝛa fu
t expoſitum. Alij vero habebunt aliaʒ
ſcilicet hij qni datione deficiunt. in ac
ceptione non ſi uperabundãt. un infra di
cetur. Et ſic habemus in generali tres
modos illiberalitatis. quoniaʒ ſunt ali
qmi illiberales integraliter ſuperabun/
deficientes in
dando. aliqui vero partialiter ſupera⸗
bundantes in accipiendo 7 non defi⸗
cientes in dando. aliqui vero partialit᷑
e cõuerſo non ſ uperabundantes in acci
piendo. ſed deficientes in dando.
Eſt autem ſciendum ꝗ illiberalitas

IIBRC

dicitur extendi ſecundum ſuſceptionem
magis ⁊ minus. Bicitur autem eẽ mł
tifoꝛmis ſecundum multos fines intẽ
tos a młns illiberalibus. ut videbitur
parte ſequenti. Dicitur autem multos
habere modos ſecundum multas ſpe/
tie opiniones differẽtes in quibus pec//

cant.. Qui quidem eni in talibus hic

— —

explicat pꝛedictam multiplicitatẽ q;tũ
ad modos partiales.pꝛimo exponens
modum deficientis in dando. ⁊ non ſu
perabundantis in accipiendo. ſecundo
alium habentis e conuerſo ibi. Hij ãt
rurſus. Dicit ergo ꝙ illi qui ſunt in ta
libus appellationibus.i qui taliter ap/
pellantur.ſ. vel parci vel tenaces.vel

kymbikes.i. cymini venditoꝛeſ. omnel

inq; tales defficiunt datione ſed nõ ex/
cedunt acceptione quoniam aliena nõ
appetunt nec ſic ſibi dari petũt.nec ob/
lata libenter accipere volunt. HBeinde
ibi.. Hij quidez pꝛopter Meddit cãʒ
motiuam. quare tales nõ ſunt datiui.2
quare no ſunt acceptiui ibi. Hij aũt
rurſus pꝛopter timoꝛez. Dicit ergo ꝙ
hij quidem.ſ.parci ⁊ tenaces ⁊ cymi⸗/
ni venditoꝛes abſtinent a dando bona
ſua. pꝛopter quandam abſtinentiã mo

rum ⁊ reuerentiam.i.fugam turpKium

quia quidam de iſtis videntur vel ſaltẽ
ita dicunt ipſi pꝛopter hoc cuſtodir̃ bo
na ſua ⁊ non largiri ea. vel nõ cogant
aliquando depauperati pꝛopter neceſ

ſitateʒ vite turpe aliquid operari puta

furtum vel falſe aliquid operãt. Ze nu
mero autem iſtoꝛum eſſe videtur ſpeci
aluer kymbikes dictus cymini vendi/
toꝛz ⁊ omnis illi ſimilis in tenacitate.
qui nominatus eſt a ſuperabundantia
illius pꝛiuationis ſeu negationis que
eſt nulli dare.Conĩr ibi.. Hij auteʒ rur
ſus. Re ddit cauſam quare iſti accipe
re nolunt.dicens ꝙ hij rurſus pꝛopter
timoꝛem abſtinent ab alienis ⁊ ab ac/
cipiendo aliena.qꝛ ñ videtur facile eũ
dem hominem alioꝛum accipere dona
⁊ alios non accipere bona eius.quare

ne alij accipiant eoꝛum bona ipſi nolit
acciper̃ aliena.Et ideo placet eis.nec
dare ſua nec accipere aliena. Motdũ
autem quomodo ſe habẽt. parcitas: te
nacitas ? kymbikitas. vbi ſciendum
; dare alteri bona ſua videtur includẽ
tria.ſ. actũ pᷣterneceſſarium: quia non
videretur alias eſſe donum ⁊ pꝛopꝛiũ
incõmodum. quia dans tantuʒ minuit
pꝛopꝛiam facultatem. ⁊ tertiumrecipi
entis cõmoð ſimpliciter gratuitum. pp
bᷣ autem tria opponunt ſe danoni pꝛe/
dicta tria. quia parcitas ſe oppomit ſũ⸗
ptibus pꝛeterneceſſarijs. Ipſa nanq;
pꝛincipaliter habet pꝛo fine excluſionẽ
ſuperfluitatis. ⁊ omnis pꝛeterneceſſa
rie emiſſionis. Et ideo quandoq; par

citas ſonat in bonum quomõ ſũmit ea,z

macrobius.tanqᷓ; ſequelã temperanne
ut ſupꝛa queſtiõe pꝛima de temperan
tia. Eſt ergo bona pꝛo qᷓio fugit ⁊ vi/
tat ſuperfluum ⁊ exceſſuʒ. Sed eſt ma
la pꝛo qᷓ;to fugit ⁊ vitat dare tanqᷓ; ac⸗

tum vnum ſuperfluum æ« pꝛererneceſ-
ſarium.¶ Tenacitas autem ſe opponit

pꝛopꝛio ĩcomodo.⁊ ideo dationi tandqdʒ

actui inferrenti damnum homini danti
pꝛo eo ꝙ minuit pꝛopꝛiam facultatem

Rymbikitas autez opponit ſe cõmodo

alieno:hoꝛꝛet eniz facere alteri gratiã
⁊ impendere beneficium abſq; pꝛeſẽ/
ti recõpenſatiõe.⁊ ideo dicitur cymini
venditoꝛ: quia nec modicuʒ de cymino
de re.ſ. nullius pꝛecij daret alicin niſi
ſtatiʒ reciperet equiualens. Et ideo ta

lis homo cymini venditoꝛ pꝛomptſſi/

mus eſſet ad ſymoniaʒ . Coniĩ ibi. Hij
autem rurſus ſecundum acceptioneʒ.

Exponit modum illiberalitatis ſupera
bundantis in accipiendo: æ non deffici
entis in dando. Et dat iſtum modum

cuz multis conditionibuſ ⁊ differentijs
Secundo autem verificat vnaʒ de iſtis

differentijs per oppoſitum ibi. Eos
enim qui magna. Tertio per pꝛopo-
ſitũ ibi. Aleatoꝛ quidẽ. Dicit peq
hij aut alij a pᷣdictis ſʒ acceptionẽ ſup⸗

Unmies tinhi

sConnnes)
ſepisapni
pnunſeohe
ſepnunſegen
Frupmni
fernunane
indgeaun
Cin eage
Gunzunns un
nmapäiu
Gimmenpe
numrie ne

mmmnenna
Grinores ien
ngpmnane

Mmmen
(pefkener⸗
Mmeiſlierlinin

lnunwtonmn
ruumnſtgre

inctalindt⸗

Genuneggſt
Mmddss

eusduntbae

Natu erinsde
Wenum Aone
Pumonthimn
Gnntnan

N

4
4

umſote
chſte
rlen n
ds iſ
minnie
rimmng
tumnin
Ningmn
Pormkung
Drdnnstgenſ⸗
euſens n
berpoſcrnih
onns un
Sicedqgnune
nbkanimn
NNNE
Rnagoänin
m ueſt. Stet
Ntmumenin
wſamt emt
ms nhee
Wt kodenmi
lnunnunbenind

—
—

=.
£

.

EE
☛

2

)
8

2
SE

uoptien ſllan

mez oppontſecin
cniz icer ainigi
denefn i
e.1 odiangi
nec nodiazedn
8 eci dagiu
agtinalent
imivendhte
nonizz Chit
ſocmdnmautt
Cumilibennut,
chuinn
. En imnn
manmniaſ!
uun h!
un ici, M
stzufti

MI

abundant in accipiendo vndiq; vnde
cunq; poſſint ad ſe trabere. ⁊ omne ꝙ;

cunq; poſſint capeĩ quales ſunt illi qui
operantur opera illiberalia ſicut leno /
nes paſti ⁊ nutriti de meretricio: quia

de turpi commertio meretricum: vip/
ſemet meretrices lenonibus in hoc ſi⸗
miles. gcuũq; alij tales ſicut vſurarij
T parua accipiant vltꝛa ſoꝛtem in mul/
1o mutuo. Omnes eni iſti tales ⁊ eoꝝ

Et pro q;uis vſ urarij parua lucrentur

ſimiles accipiunt: vnde non opoꝛtet: -
q;tum non opoꝛtet:quia plus q; oxoꝛ/

tet. Comune autez eſt ommbus iſtis ta
libus turpiſ lucratio.Cuius ratio patet
quia omnes iſii ſuſtinẽt obpꝛobꝛia gra

na lucri ⁊ non q;ticunq; lucri.ſed tan/
tum parui lucri. Et ſic habemus quatu

oꝛ conditiones talibus viris illiberali⸗/
bus comunes. pꝛima eſt: quia omnes

ſe ipſos exponũt turpitudi culpe.2 q;

exponunt ſe obpꝛobꝛio iſamie. Tertia

ꝙ exponunt ſe gratia lucri. Quarta vᷣo
ꝙ gratia parui. Conĩ ibi. Eos enig
verificat vltimam conditionem p oppꝰo

ſitum. d. ꝙ eos qui magna vnde non oʒ

accipiunt.⁊ ea que accipere non opoꝛ
tet non dicimus illiberales eſſe. puta
tyrannos qui ciuitates deſolantur ⁊ ſa

cra deoꝛum templa pꝛedantur. ſed dici

mus eos eſſe pernicioſos rei.i. letalit
damnoſos t impios tanqᷓ; a naturali
bominuʒ pietate alienos ⁊ iniuſtos tã
qᷓ; rapioꝛes violentos. Eſt enim ſcien

dum ꝙ pernicies eſt moꝛs ſeu interituſ

Zicituꝛ autem de perneco pernecas ꝙ

eſt perfecte necare. &t ideo pernuies

vniueꝛſaliter ſũmitur pꝛo quocũq; moꝛ

tali damno ⁊ pernitioſus tanq; moꝛti

fere damnoſuſ.quales ſũt pꝛefati tyrã /

mi in deſolationibuſ ciuitatum. Impie

tas autem oppolita pietati tot modis
dicitur quot modis dicitur pietas. Sed

pietas dicitur tribus modiſ. vno modo
dicitur eſſe cultus dei.Alio modo cult⸗
parentum. Alio modo cultuſ paupeꝝ.
PYPnmo modo ſummitur ab Augu. i4*
de rinitate. capło.i: dicente ꝙ pietas

idẽ eſt ꝙ thoſebia i. cult dei. Secũdo

modo ſummitur a tullio dicente ꝙ pie-
tas eſt virtus que parentibus ? patrie
cultum æ reuerentiam affert in ſua re
thoꝛica.Tertio modo ſummit᷑ ab vgo /
ne dicente ꝙ pius eſt cõpaſſinus ⁊ pie
tas compaſſio. Sic ergo ſummt tripli /
citer impietas.vno modo ut deſtructio
cultus dei. Alio modo ut deſtructio cul
tus parentum. Alio modo ut deſtructõ
cultus pauperũ. Et hoc triplici modo

poteſt hic accipi impietas. Nomen aut

inmuuſtitie manifeſtum eſt. Conĩ ibi.ale

atoꝛ quidez. vẽiłicat eandem conditi/
oneʒ paruitatis in pꝛopoſito: dictum E=
enim ꝙ uli tyranni qui magna vnde ñ

opoꝛtet accipiunt non dicuntur illibera
1(Se

les:quia illa ſunt nimis magna.
aleatoꝛ qui cum taxilła aleis vult ali/
quod paruum lucrum ⁊? moꝛtuoꝛũ ſpo/⸗

liatoꝛ qui ſudaria funerum extrahit de
ſepulchris ꝙ eſt etiam modicum lucrũ

⁊ latro qui expectat pꝛo miſero viciu
ſuo iuxta itinera ſpolia tranſeuntium.
hij inqᷓ; omnes ſunt de numero ⁊c viiio

pominum illiberaliũ. ꝙ patet quia oẽs

ſunt turpes lucratoꝛes ⁊ omnes nego/
tiantur grata parui lucri. ꝙ autem lu⸗
crum eoꝛum ſit turpe patet in ſingulis
Spoliatoꝛes enim moꝛtuoꝛum pꝛo lu /
cro ſuo ſuſtinent obpꝛobꝛia. latꝛones
autem maxuma pericula. aleatoꝛes aũt

ab amicis quibus opoꝛtet dare lucrari

ſtudent. Et ſic omnes iſti accipiunt
lucrantur vnde non opoꝛtet. quate oĩa
eoꝛum lucra ſunt turpia ⁊ eoꝛuʒ accep
tiones ſunt illiberales. Con' ibi L Con
grue vtiq; manifeſtat uliberalitatis cõ
trarietatem dicens ꝙ illiberalitas con/
grue.i.ex cauſa legitima dicuiur eſſe cõ

trarium liberalitati. quia q;uis pꝛodi⸗/

galitas ⁊ illiberalitas opponantir li⸗
beralitati ſicut extrema medio. tamen
illiberalitas magiſ opponuur ei v ma
ius malum eſt quã pꝛodigalitas ?c ho⸗
mines magis a frequentius pecct ſᷣm
inclinationẽ illiberalita qᷓ; pdigalitad

AIlitimo autem concludit epylogans

IIBRO

ꝙ de liberalitate ð malitijs oppoſiũ
iſ. ꝓdigalitate ⁊ illialitate tanta di⸗/

euidentiaʒ pꝛedictoꝛũ que
renda ſunt ſex.pꝛimũ vtruʒ li
beralitas ſit virtus. Secundũ
¶Moip ſit ſpecialis virtuſ diſtincta ab omi

virtute donatiua. ernum vtrum pꝛo/

virum pꝛodigus plus peccet dando q/
bus opoꝛtet non dare quam non dan//
do quibus opoꝛtet dare. Quintum vin
illiberalitas ſit auaritia. Sextum vtrũ
omnis uſura ſecunduʒ ſe ſit mala dato
de iure poſitiuo non ſit pꝛohibita.
— (Aueſtio i x
E pꝛimo arguitur ꝙ liberali/
tas non ſit virtus. pꝛimo quia
nulla viriꝰ eſt deperditiua ma/
terie ſue circa quam operatur. Sed li⸗

beralitas eſi deperditiua materie ſue.

ſcilicet pecunie quare non eſt virtus.
Aſſũptum apparet quia omnis res ex
dem n acquiritur. auge
tur a ſaluatur. ut. 6. li. 29 dictum eſt de
bitu. Sed poſſeſſio pecunie non auget
ex actibus liberalitatis. ut hic dicitur.
qquare nec ſaluatur. &t ſi non ſaluatur
deperditur ex actibus liberalitatis. 2
quia nullus fit perfectus ex emiſſione
virtutis uſus ⁊ materie tutis.ꝙ pʒ
ex eo ꝙ virtus habentem perficit ⁊ o⸗
pus reddit bonum. ut ſupꝛa libꝛo 2 t
. libꝛo ſexto. Sed ex emiſſiõe pecuni
arum que ſunt materia liberalitatis æ
vſus earum. Et per conſequens ipſiuſ
met liberalitatis fu homo perfectus di
cente domiuo.Si uis perf ctus eſſe va
de ⁊ vende omnia vmuerſa que habes

⁊ da pauperibus ⁊ veni ⁊ ſequef, me.
MRathei.iq? capło.quare liberalitas

non eſt virtus. Terto quia extrema cir
ca quacunq; virtutem moꝛalem ſunt p/
uitates ⁊ malitie ut. ᷓ. li.22 Sed pꝛo⸗

digalitas oppoſita liberalitati ſicut ex

tremitas medietatis non eſt moꝛalis
pꝛauitas:qua nec pꝛodiguſ videtur eẽ
moꝛaliter malus ut hic habef in textu.

ſint:qꝛ iſta bñ intellecta ſufficiunt.

digalitas ſit moꝛalis maluia. QuartũD

quare nec ipſa hberalitas media erit
moꝛalis virtus. Sed oppoſiiũ dicit pbᷣſ

Hicendum ergo cuʒ pbᷣo ꝙ liberslitas
eſt moꝛ alis virtus: quia omms babit⸗
laudabilis appetitiuus eſt virtus mo/

ralis. Ex eo enim ꝙ eſt habitus lauda

bilis conſtat ꝙ eſt virtus.ut ſupꝛa in ſi⸗
ne pꝛimi. Et ex eo ꝙ eſt appetitiuꝰ a

non intellectualis eſt moralis ut habe/

tur ibidem. Sed liberalitas eſt habituſ

appetitiuus ⁊ laudabilis. quare cõſtat

ꝙ eſt moꝛalis virtus. Aſſũptum patet
ex deſcriptiõe liberalitatis collecta ex
conditionibus liberalitatis poſitiſſpar
ſim in textu. Eſt enim liberalitas ha/
bitus ſecundum rectam rationem elle/

ctiuus ⁊ executiuus decenus accepiio

nis: decentis largitionis:decentis ex⸗
penſionis pecuniarum ⁊ moderatiuus
amoꝛis ⁊ contemptus earum. æ omnẽ
liberalem vſum pecuniarum reddens
bonum. medians inter exceſſuʒ ⁊ deſe
ctum expenſionis inter nimiam ſolici/

