habẽſſcia rai or ſuprate. tiã eſt melioꝛ q; pticula perfecta p ſa/ Panſupnegli
li.ca.Sꝭ.quare vt pꝛius¶ ercio. quia piẽtiã.quare pꝛudẽtia melioꝛ qᷓ; ſapia mn nenopn
notitia felicioꝛ eſt melioꝛ.ſed ſapia eſt (cafenin tzʒ qꝛ melioꝛiſ pfcibitt me ſltik,Sd
felicioꝛ q; pꝛudẽtia.ſapia eĩ eſt inirin ioz & pfectio. qꝗz fũdat᷑ in hoc adur ſe pues non
ſeca felicitati pꝛudẽtia vero nõ. vnde ſarioꝝ poſitio.¶¶ Añs ꝓbo tripłr. pꝛio lrckmotapbiie
ſicut ſe hñt ad felicitatẽ coꝛpis ſanitas dqꝛ illõ ẽ optimũ hoĩs ꝙ co:rũpit᷑ ꝑ ma ineſine neche
⁊ medicina.ſic ad felicitatẽ aĩie ſapia litiã ⁊ extĩguit᷑ ꝑ beſtialitatẽ. dicit ei bipbltca ſine
⁊ pꝛudentia.qꝛ ſapia ſe habet vt ſani pphi. ꝙ ĩ hoie malo optimũ ẽ coꝛruptii tutkinniate
tas conſtituens intrinſece felicitatem p malitiã.ſʒ ĩ hoĩe beſtiali illð optimũ fugeſünitb
coꝛpoꝛis.pꝛudentia vero ſicut medici ſic ẽ coꝛruptũ ñ hʒ ipᷣm.j.li.7.casc.. S
na ꝓcurans ipᷣam extrinſece vt habet Sed pticula perfeciibilis per pꝛnden ſcgigion .
ex textu.quare vt pꝛius. Quarto.qꝛ tiã ipᷣa coꝛrumpitur vel eſt coꝛrupnbti- mnigim
illa eſt melioꝛ que reddit hoĩem amã lis per malitiam ⁊ non particula ſpe/ ubnchoi .
tiſſin ũ dᷣo.ſed iſta eſt ſapiẽtia vt habe culatiua.dicit᷑ eĩ ſupꝛa eo.li.ca.b.q¶ te· ⸗
tur.j.li.x. Ex quo cõcludit phil. ꝙ ſie perãtia ſaluat pꝛudẽtialẽ eſtimanõeʒ. ſſion⸗ 1 ke
erit ſapiens maxime felix. ¶ Quinto nõ eĩ omnem eſtimatioeʒ coꝛrũpit nrce iihnlieſ hn
qꝛ melioꝛ eſt perſectio melioꝛis ptiiiu etiã puertit delectabile ⁊ triſte. pura ine ii

odn 1
mn
Nnncfit
DS

Wnalki

tſenmens
nhmrctäh
adenſaiumn

*

euere nn.

uumisneloth
mcdarämnis

ein winonen
Sang
Wenmackkieran
mrzinſelantu
i magi

digerefnbede

Griizu
icbſinnu
uſarſäna n
rnur u ilſe
tin ſteig nah
pelwrſinpite
nebocachpuct

1

Aenſecae

Nolaheir,

wcrnaneigef

4

nridni iin

is on
nübeis o,

ibeininn
niopmit ,
ſboebein
igihnn
iſuele,
wcinii ch⸗
.
gumani 8
crcehiens

—

1

—☛

VI.

qm̃ trigonum equales duos rectos ba

bet vel non habet.quare huiuſmõi pti
cula eſt optimũ hoĩis.Scòo.qꝛ pꝛinci
palis ſnia qð eſt in hoie eſt illud ꝙ eſt
maxime bomo.ſed pticula pfectibilis
per pꝛudentiã eſt illud qð eſt maxime

homo.quare vt pꝛiuſ. inoꝛ ꝓbat᷑ p

rõem philoſophi.j.li.9.ca..vbi ſic in
tendit arguere. illð eſt maxime homo
quo vincẽte dicit᷑ vincẽs homo.⁊ quo
victo dicitur victus homo. Sed pticula

pꝛudẽtie vincente per cõtinẽtiã. dicit᷑
vincenſ homo ⁊ ipᷣa victa per incõtinẽ

tiam dicitur victus homo.quare ipᷣa eſt
maxime homo ⁊ per cõſequẽs pꝛinci/
pium ⁊ optimũ bomimms. conſtat autẽ
ꝙ pticula pfectibił per methapbiſicaʒ
nec vincit nec vincitur in tali certami/

j. ca.pximo. ⁊ qꝛ virtutes ᷣm quas ſũt
hõ dicit᷑ ſimpłr bonꝰ nec cõtingit abĩ
uicẽ ſepari.qꝛ ſimul pꝛudẽtie vna exñ

tioẽs inherent vt.j.e.li.c.7. ;etha

phiſicꝰ ãt nõ pꝛudẽſ nõ eſt bonꝰ homo
quare pꝛudẽs nõ methaphiſicꝰ ẽ ſim/

Tercio ſic.duaꝝ virtutuʒ illa eſt me ꝰ

Tacht methaphiſico nõ pꝛudẽte.
ioꝛ cuiꝰ finał effectꝰ eſt melioꝛ.ſʒ fina

effectꝰ pꝛudẽtie eſt melioꝛ finali effcũ

ſapie. quare iſta ẽ melioꝛ illa. ¶ i

ne. ¶ ercio naturale p̃cipiens meliꝰ

eſt obediente. ſed hoc pꝑticula pcipit il
li.ergo melioꝛ quã iſta. inoꝛẽ ꝓbo

per pbiloſophũ dicentẽ.j. in fine huiꝰ

ſexti.ꝙ pꝛudentia nõ pᷣeipit ſapientie
ſed pꝛecipit gratia ſapiẽtie. ex quo ha

beo pꝓpoſitum. qꝛ cuicũq; pꝛecipit pꝛu

dentia ei pꝛecipit ꝑticula per pꝛuden
tiam perfecta. ſed ᷣm hec pꝛudentia
pcipit pticule per ſapientiazʒ pfecubili
qꝛ pcipit illi vt ſpeculetur gratia ſapie
ergo pticula per pꝛudẽtiã perfecta pᷣ⸗
cipit pticule per ſapiam pfecte ⁊ hoc
ꝓbaui ſupꝛa eo.li.ca.ʒ.in queſtione.

vtrum mens pꝛactica pꝛincipet᷑ menti
ſpeculatiue.¶ Scòo pꝛincipaliter ar/

guo ſic. pꝛudẽs non methaphiſicꝰ me
lioꝛ eſt methaphiſico nõ pꝛudẽte ergo
pꝛudẽtia ſine methaphiſica melioꝛ qᷓ;
methaphiſica ſine pꝛudẽtia.quaẽ pꝛu
dẽtia eſt ſimpliciter melioꝛ qᷓ; metha⸗/

noꝛ ꝓbat᷑ ꝑ illã regulã ſcòi thopicoꝛũ

ſi ſimpłr ad ſimpłr magis ad magiſ

æ maxime ad maxie. ſʒ hoc ſequit᷑ ſim
pliciter ad ſimpłr. dicẽdo finał effectꝰ
huiꝰ rei bonꝰ eſt.g ipᷣa bõa eſt ꝑ illã re
gulã cuiꝰ finis bonꝰ ẽ.ipᷣm quoq; bonũ
ẽ.quare ſeꝗt finał effectꝰ hui rei ẽ ma
gis bonꝰ.g ẽ magis bõa.¶ Mioꝛ etiã
ꝓbat᷑.ꝙ meliꝰ ẽ totaliter bñ viuẽ q; ſo

lũ ſcire vel ſolũ ſpeculari vel ſolũ cõſi/

derare.ſed totałr bñ viuere eſt finalis

effectꝰ p ſe ⁊ pꝛĩio intentꝰ pꝛudẽtie.vt
ſupꝛa eo.li.c.6.ſolũ aũt ſcire vel ſoluʒ
ſpeculari finis ẽ methaphiſice vt hĩ̃ ex

pꝛeſſe phemio methaphiſice. ⁊ gene/

phiſica que ſũmit᷑ hic pꝛo ſapia.vtra

cõſequẽtia habet᷑ ex.2.thopicoꝝ.ñs
ꝓbo ſic.ꝗcũq; bonus homo melioꝛ eſt

quocũq; nõ bono hoie. ſed pꝛudẽs nõ

methaphiſicꝰ eſt bonꝰ homo. qꝛ vt ha

bet᷑ hic. Impoſſibile eſt pꝛudẽteʒ eẽ ⁊æ

nõ eſſe bonũ ⁊ qꝛ non eſt poſſibile ali
quẽ bonũ eſſe pꝛicipaliter ſine pꝛudẽ./
tia nec pꝛudẽtẽ ſine moꝛali virtute.vt

raliter de oĩ notitia ſpeculatiua.2. me/

thaphiſice.quare ſinał effectꝰ pꝛudẽ/

tie melioꝛ eſt finali effectu methaphi/
ſice. Quarto qꝛ iter hũanas notuias
illa ẽ melioꝛ que eſt regula ⁊ mẽſura s
tutis ⁊ hũane bõitatis.ſʒ talis eſt ſola
zudẽtia. quare ipᷣa melioꝛ eſt ceteris
AEaioꝛ apparet. qꝛ talis regula ſeu
mẽſura vel eſt ſupꝛemus grac' bõitanᷣ
hũane vel nõ ſine illo.ſi aũt ſit hec vł

illud. ſeꝗt̃ q melioꝛ eſt q; notitia que

nõ ẽ hec nec ullud. qꝛ nec eſt ſupꝛemꝰ
aduſ nec neceſſario cũ ſupᷣmo gradu
6 ARioꝛ ãt hĩ a philo.j.c.ꝓxio dicẽte
oẽſ ꝗ diffiniũt vᷣtutẽ apponũt hitũ dicẽ
tes ⁊ ad que ẽ ſᷣm rcãm rõem. rcã aũt

rõ que ſʒ pꝛudẽtiã vidẽt᷑ itaq; dinare

aliquałr oẽs. qᷓ;tũ talis hĩitꝰ ẽ eᷣꝰ ꝗ ᷣm
— „ „ „ — *
pꝛudẽtiã ¶ Að g dĩ ſupꝛa li. 2. ca. . ꝙ
gtꝰ ẽ hitꝰ electiuꝰ imediate exñs a rõe
termiata itelligit᷑ de rõe pꝛudẽtie taq;
de regula ⁊ mẽſura virtuoſe bonitatis

IIBRO.

¶ SBicendũ ergo ad pꝛimũ in oppoſi
tum ꝙnotitiã eſſe de aliquo obiecto p̃t

eſſe dupliciter.qꝛ vł ſub ꝓpꝛia rõne il

lius vł ſub rõne cõi ſibi ⁊ alijs. ũc
dico ꝙ ſapia methaphiſica eſt de nobi
liſſimis ⁊ diuiniſſimis rebus.nõ quidẽ
ſub ꝓpꝛijs earũ rõnibus ſʒ ſub cõi rõ
ne illi ⁊ alijs.qꝛ vero ratio ꝓpꝛia eſt
nobilioꝛ rõne cõi.hinc eſt ꝙ meihaphi
ſica non põt ex hoc dici nobilioꝛ cete/
ris ſciẽtijs maxime illa que eẽt de ðo
ſub ꝓpꝛia rõne.Et iterũ quãtũ ad pꝛo
poſitũ aliqua notitia põt reſpicere ob
iectũ ſuũ dupliciter.vno quidẽ mõ vt ẽ
ſolum cognoſcibile.alio modo vt ẽ co/
gnoſcibile ⁊ cum hoc vt fruibile vł vti
le vel vtrũq;.ſi ergo due notitie eẽnt ð
deo vna ꝗdẽ ſolũ vt ð cognoſcibili.alio
vero vt de cognoſcibili ⁊ fruibili iſta ſe
cunda eẽt melioꝛ qᷓ; pꝛima.ſic aũt eſt ĩ
ꝓpoſito.qꝛ methaphiſica non cõſide⸗/
rat deũ niſi vt obiectuz cognoſcibile ⁊
fruibile qꝛ ſicut prudẽtia eſt de pecu/
nijs ⁊ de illis quibus bomo debet vti.
ſic eſt de diuiniſ ⁊ de illis quibꝰ homo
debet frui.Et ideo methaphiſica nõ ẽ
de duunioꝛibꝰ honoãbilioꝛibꝰ qᷓ; pꝛu
dẽtia qᷓ;uis aliqua eiꝰobiecta ſũt diui/
nioꝛa ⁊ honoꝛabilia hoĩe de quo ſolo
eſt pꝛudentia tanquã de vtente ⁊ fru
ente ⁊ nõ cum hoc eſt de pecunijs en
am de diuinis tanquã de vtilibꝰ ⁊ frui
libus qꝛ ſi bonũ ẽ hoĩ frui diuinis. pꝛn
dẽtia nõ minꝰ pcipit frui illis qᷓ; vti pe
cumjs. ¶ Ad m dõ. ꝙ ſapia nõ ẽ ar/
chitectonica niſi methaphiſice qꝛ vłpᷣ
cipit vel pᷣoꝛdinat de aliqua ſcia tamẽ
pꝛudentia eſt vere architectonica que
pcipit vſus ſcĩiarum ⁊ ipſius ſapie. qꝛ
vt hr̃ ſupꝛa ca.6õ.pꝛudẽtia eſt circa oĩa
hois bona ⁊ mala ⁊ totũ bene viuere

2 ideo ſi ſapia ⁊ alie ſcie ſũt quedam

hoĩs bona ⁊ eaꝝ vſus cõferunt aliqd
agd bene viuere. opoꝛtet ꝙ pꝛudentia
ſit circa ip̃as ⁊ pᷣcipiat eoꝝ vſus. ſicut
architectonica pᷣ̃cipit vſus ſubſeruien/

tium. ¶Ad terciũ dicẽdũ ſᷣm philoſo

pbuʒ. 7. politice. ꝙ pꝛudentia eſt felici

oꝛ qᷓ; ſapia ⁊ non ecõuerſo. cum vero
dicitur ꝙ ſapia ſe habet ad felicitatem
intrinſece ⁊ pꝛudẽtia extrinſece ⁊ cõ
parant᷑ ſicut ſanitas ⁊ ars medicinał
dicendo ꝙ in hoc non debet trahi phi

loſoph ad intellectũ pᷣferẽtem ſapia,ʒ
pꝛudentie qꝛ ſi ſiłitudo per oĩa currat
neceſſario ſequitur ꝙ virtus extrinſeca
felicitati ſit melioꝛ qᷓ; virtus intrinſeca

vel eẽntialis felicitati.cum ars medici
nalis ſit melioꝛ qᷓ; ſanitas coꝛpoꝛiſ.eſt
eni virtus ⁊ hitus mentis incoꝛrupti/
bilis.ſanitas aũt diſpoſitio carnis coꝛ

ruptibilis. ¶ Et iterum illa ars eſt cã
equoca ſanitatis.⁊ ſanitas effect eg.
uocus artis ⁊ ars eſt foꝛma immateri

alis ſanitas vero materialis. quare ſi
ſic ſe habẽt ſapia ⁊ prudentia ſicut ſa
nitas ⁊ ars neceſſario ſequitur ꝙ pꝛu
dentia ſit melioꝛ qᷓ; ſapia ⁊ per cõſe/
quẽs ſi ita intelligat᷑ phi.vt dicebatur

virtus felicitati extrinſeca erit melioꝛ

virtute intrinſeca:¶ Eſt ergo ſciẽduzʒ
ꝙ ſicut habetur ſupꝛa li.j.ca..felici/

tas ẽ operatio hoĩs ſtudioſi ᷣm qð bõ

ſtudioſus eſt.⁊ illius virtutis vel illaꝝ
virtutũ per qᷓ; vel per quas homo pꝛi

cipaliter eſt bonus ⁊ ſtudioſus.virtu-
tes aũt quibus principaliter hbomo eſt

bonus ⁊ ſtudioſus ſunt eẽntialiter cõ
nexe cum pꝛudẽtia vt.j.ca. ꝓximo nec

vnq;ᷓ operatur niſi in operãte pꝛuden

tia et ideo operatõ pꝛudẽtie ẽ eẽntiał
felicitati.ſapĩa vᷣo ⁊ ei opatõ ẽ eẽntia
lis felicitati accñũtali. que poteſt habe
ri ſine bonitate hoĩs. ⁊ de iſta loquit
hic phi.et iõ in hoc ſenſu nego maioꝛẽ
qꝛ nõ oĩs virtus intrinſeca felicitati ac

cidentali eſt melioꝛ ommi virtute extri
ſeca tali felicitati. Aani dicen
dum ꝙ minoꝛ eſt falſa et ad ꝓbatiõem
dico ꝙ deficit dupliciter. pꝛimo qꝛ ill
per qð homo eſt amantiſſimꝰ deo non
põt attribui ſapie tantũ q; pꝛudentie
qð patet de illis quatuoꝛ que philoſo
phus ponit. pꝛimũ eſt vuere ſᷣm intel
lectũ. ſᷣm diligere et amare vitã fᷣm in
tellectũ.terciũ eſt honoꝛare deuʒ et re

neeitmn
Nuninee⸗
iteuni
eaetnſde

nc
lc7 g⸗

n fandez
Nroallgnü
Innnie ihn
uueſetiflui
ni atii
ñnſinite
Cnubäneamni

Parpudeteme
ſpir eſe amn

piemw!
ucdeſd

(8Hpietaſun

peo metba
Mophia aliom
ſonnakoture it
V br oͤag
lboi ſaplitia.
nſtlbai prucl
nubinuchiae
iſchnnfutpruu
Ilbpuugnudicin
enenienmſani
foaſtninaſtn
ſeſaniensſt neide
(uſtulenenn .
imühhnmntti
hüttignn
laleiſnenui
anerg biͤi
liſguminin
le iſeen
i

ümmmillgen
Bt nasefe
ddimain
Nendls
a ocmn
Mlrioſeann

möhladiten

ügte
mmammMun
anr ienl aß
cobos uudin;
itiisſimint
rle gem
S! odtsn
Snuptünm

Gis ſun einni

euft ca. n

rninoerie

grödetri⸗

id rgliii

inl Eh

hbuyficiare ei tanq́; curã habẽti de nobᷣ

Auartũ ẽ recte ⁊ bñ opari ↄtinuãdo

hõiſ bonitatẽ: viuere aũt ſ̃m itellectũ
viuere ſᷣm rõeʒ pꝛudẽtie que totã vi
tam hõis oꝛdinat ad bñuiuere ſupꝛa
eo. li.c. 7.¶ Et qꝛ vita virtuoſa que ẽ
Fm ratiõeʒ ipᷣa ẽ ᷣm pꝛudẽtiã ut j.c.
ꝓxio.dilliger ãt ⁊ amar q;uis ſit vᷣtun
appetitiue tñ hoc ptinet ad dictamẽ

pꝛudenne ⁊c nõ ſapiẽtie.ſimili mõ ho

noꝛare rebñficiaĩ ⁊ regratiari ðo bñ

operari ẽt cadit ſub dictamine pꝛudẽ
tie non ſapiẽtie. quare pʒ ꝙ hec red/
denda hõinẽ amãtiſſimũ deo attribu

untur pꝛudẽtie magiſ qᷓ; metaphiſice
4 Scðo deficit ꝙ cũ philoſophꝰ dicit
ſapiẽtẽ eſſe amãtiſſimũ deo nõ ſũmit

ibi ſapietem pꝛo methaphiſico ſed ꝓ
pꝛudẽte in ſũmo qꝛ ut hẽt᷑ ſupꝛa.e.h.
c.S.ſapiẽtia ſũmit᷑ dupliciter vno ꝗdẽ
mõ pꝛo methaphiſica ſeu pꝛima phi
loſophia alio mõ ꝓ quacunqʒ arte vel
notitia ł tute itellectuali accepta ĩſũ
mo ⁊ hoc mõ apud theologos dicun
tur libꝛi ſapiẽtiales illi qui ſcõm vita
tem ſũt libꝛi pꝛudẽtialeſ.Sed qꝛ pꝛu
dentia ibi tradita eſt accepta in ſũmo
⁊ ſalomon fuit pꝛudenſ in ſũmo.ideo
⁊ illa pꝛudẽtia dicitur ſapiẽtia ⁊ iſte
pꝛudens dicitur ſapiẽs.nõ tamẽ ideo

pilla ſapiẽtia ſit metbaphiſica uel
ille ſapiens ſit methaphiſicꝰ. ſic ergo

philoſoph in hoc paſſu accipit ſapiẽ

tẽ pꝛo pꝛudente in ſũmo ⁊ iſtũ loquẽ

di modũ optinuit cõis vſus ¶Ad quiĩ
tuʒ aũt dicẽdũ ꝙ pꝛudẽtia ẽ melioꝛis
pticule qᷓ; ſapientia ſicut pbatum ẽ ⁊

appet in ex. ꝙ ibidẽ põit philoſophꝰ

dicẽſꝙ tamẽ pꝛudẽtia nõ eſt melioꝛiſ
pticule qſ⸗ apientia.quẽadmõuʒ nec
ars medicinalis qᷓ; ſanitas cuius op

poſituʒ eſt per ſe notum omni hõini:

qꝛ arſ medicinał ẽ perfectio mẽtiſ:ſa

nitas aüt carnis. ⁊ ideo q;uis ars nõ
inperet ſanitati tamẽ impat carni ra

tiõe ſanitatiſ.⁊ ideo mẽs per artẽ im
perans melioꝛ eſt carne cui imperat
ſic ẽt mens pꝛactica lʒ per pꝛudẽtiã

mines nõ

nõ imperet ſapiẽtie impat tamè men

ti ſpeculatiue gtia ſapiẽtie ⁊ per ↄſe/
iẽs ipſa imperãs melioꝛ eſt obediẽ

quiſ politicã dicat pꝛincipãi dijs qm̃

pꝛecipit circa õia que in ciuitate dico

ꝙ q;tũ eſt ibi de ſimili tm̃ hẽmus de

pꝓpoſito qꝛ ſicut habens politicaʒ per
ipſam pꝛecipit ciuibus deorum cul
toꝛibus ſic dico ꝙ politica pꝛincipat

virtuti obeditiue ciuium ⁊ eſt melioꝛ
omni vᷣtute illoꝝ ᷣm ꝙ obeditiui ſũt
⁊ ſic in ꝓpoſito pꝛudęetia uel per pꝛu

daentiã mens pꝛactica pꝛecipiẽſ mẽti

ſpeculatiue ẽ melioꝛ qualibʒ pfectioõe
ipſius mentis ſpeculatiue.Sed ĩ hoc
eſt diſſimile ꝙ dij nõ ſũt stutes ac per

fectiões ciuiũ obediẽtiũ ſicut ẽ ſapiẽ

tia mentis ſpeculatiue. ¶ Ad. ſextuʒ
dico ꝙ methaphiſica nõ eſt dea ſciẽti
arũ:ſed illa noticia qᷓ; ðus habet que
quidẽ eſt omniũ in vniuerſali ⁊ in ſin

gulari expꝛeſſa notitia in ſũmo accep

ta.illa quidẽ dea ſciẽtiaꝝ eſt quia ipᷣa
deus eſt ⁊ de iſta loquitur philoſo/
phus. 4 Ad ſeptimũ dõ ꝙ ſapientis
accepti pꝛo pꝛudẽte intereſt oꝛdinar̃

nõ ãt ſapiẽtis accepti ꝓ metaphiſico

qꝛ ut habetur ſupꝛa.e.li:c.Sð. metha
phiſici ſicut anaxa. ⁊ tales ſapiẽtes
dicuntur eſſe ⁊ ignoꝛãtes cõferentia
de quibus tamẽ hõies oꝛdinãt.ſciunt

—

¶ Lecnio.xij.

egit de partibui ð vtilitate

engetie die aur agit de cõnexiõe pꝛu

dẽtie ⁊ sᷣtutuʒ: QAuia vero in pte ꝓxi

ma incidẽtalit᷑ pbauerat pᷣtutes ſic ee=
cõnexas pꝛudẽtie ſic ꝙ nullo mõ pꝛu

dẽtia eẽ poterat ſine ipᷣis.hic cont oñ
dit pꝛudẽtiã ſic eẽ cõnexã vᷣtutibus ut

nullo mõ virtutes eſſe valeãt ſine ißa
Pꝛmo igit᷑ oſtendit huiuſ cõnexiõöe,z
pꝛudẽtie ⁊ virtutũ.2. incidentalit᷑ cõö

nexionẽ pᷣtutũ inter ſe ibi:. Sed rõ

Kü aüt cõfirmat philoſophꝰ per
aliud exẽpluʒ dicẽs adhuc ſimile ⁊ ſi

tamẽ ſupflua ⁊ mirabilia de gbus ho

MHtendẽdũ vtiqʒ Superiuſ

„
„ .

õ
D
*

II380

Z repetit vnũ dictũ de vtilitate pꝛudẽ
tie ⁊ virtutũ ibi. Aanifeſtũ aũt .. 4
exponit vnã difficultatẽ de cõparatiõe
ſapiẽtie ⁊ pꝛudẽtie ibi Sʒ tñ nec ſde
connexione vero pꝛudẽtie ⁊ vᷣtutũ:pꝛi
mo pꝛemutit vnũ pꝛeãbulũ.2: pponit
intentũ ibi At haꝝ aũt ʒ: ꝓbat ipſũ
ibi pꝛopt᷑ ꝙ aiunt exponit ipſũ ibi
Lopoꝛtet aũt paꝝ e concludit ꝓbatũ
ibi Hanufeſtũ igi᷑ Circa pꝛeambu
lũ ſic pꝛocedit.pꝛimo pꝛoponit ipſuʒ.
⁊2 declarat ibi omnibus eni. S: repe
tit declaratum ibi QAuare quẽadmo
dum Dicit ergo pꝛimo ꝙ rurſus intẽ
dendũ ⁊ cõſiderãdũ eſt de moꝛali vᷣtu
tute.vtrum.ſ.ſic exigat pꝛudẽtiã ſicut
pꝛudentia exigit ipſam. ¶ Et ideo ſci
endum ꝙ virtuſ moꝛalis in appetitu ſi
militer ſe habet ad aliquã nalem potẽ
tiam ſicut pꝛudentia in itellectu ſe ha
bet ad ðmoticã. Mõ ſicut idẽ ſe habet
ad idem.ſed ſicut ſimile ad ſimile.pꝛu
dentia.n. ⁊ demotica nõ ſunt idẽ. ſed
modo quodã ſũt ſimileſut apparet ex
pꝛecedẽtibꝰ.ſic ſe habet quedã nãlis
virtuſ appetitiua ad virtutẽ moꝛ alem
pꝛincipalẽ.ſicut ðmotica ad pꝛudẽtiã.
Conſequẽter ibi omnibus eni] De⸗
clarat iſtud pꝛedbulũ in duobus. pꝛi/
mo qᷓ;tum ad virtuiᷣ nãlitatẽ appetitꝰ.
2? inquãtũ ad neceſſitatẽ virtuu moꝛalł
ibi. Sed tñ querimꝰ Dicit ꝗ pꝛimo
ꝙ quia videtur ommbns hominibus ĩ
exiſtere ſingulos bonoꝝ moꝝ ⁊æ malo
rũ aliqualiter p naturã quia cõfeſtim
a natiuitate videm eſſe iuſti ⁊æ tẽpera
ti ⁊ ſoꝛtes ⁊ habemꝰ aliqua ſᷣm exigẽ

tiam nãlis inclinationis in qualibet

pſona.iõ videtur ꝙ nãli habemꝰ quã
dã potẽtiã nobᷣ innata
vᷣtutum moꝛalium ſt aũt ſciendũ
ꝙ naturał inclinatio ad virtuteſ comu
nis ẽ omnibus qꝛ illa nãlis inclinatio

ẽ inchoatiuũ virtuſ.virtꝰ aũt eſt cõple

mentũ illius nãlis virtuſ.quia p nãlẽ
potentiã operari poſſumus ſed nõ poſ
ſumus operari optime.p vi tutẽ autẽ
ſuꝑadditã potentie nãli poſſumus opꝑ

fectiones

ari optime. Et hoc modo virtus ẽ vlti

mũ de potẽtia in bene ⁊ optime ſicut

potentia ẽ pꝛimũ de virtute.ſicut nota
ui. S.li? i cꝛ iʒ· Re ſeigd iſta nãtł
inclinatio ad bonũ virtuũ q;ius ſit cõiſ
omnibus nõ tñ equalit᷑ ineſt omnibuſ
qꝛ quið ſunt magis. quiò minus ꝓni
ad bonũ ⁊ ſᷣm magis ⁊ minus pꝛoni
ad malũ ſᷣm ꝙ determinatur bona vel
mala natiuitaſſicut notaui..lieʒ.ceS·

HSeinde ibil Sed tñ querumuſ ecla
rat alterã pteʒ pꝛeãbuli.ſ.neceſſitat

virtuſ᷑ moꝛał ultra potẽtiã nãlem. Di
cit ꝗ̊ ꝙ q;uis habeamus a natiuitate
virtutes tñ vltra hoc querimus nob in

eſſe alteꝝ ꝙ ẽ pꝛincipalit᷑ bonũ.ſ. pfe

ctionẽ virtutũ moꝛaliũ que reddu ho
minem ſimpliciter bonũ. Et iteꝝ que
rimus tales virtutes nobᷣ inexiſter ſᷣm
aliũ modũ.a natiuitate nãq; inexiſtũt
nop mõ urationali qꝛ ſine ratione no
bis inſunt.Sed nos querimus eas ba

ber̃ modo rationali. pꝛimũ eni modũ

comunẽ habemus cũ pueris ⁊ beſtijs
quibus inexiſtũt nãles hãitus ſecũdũ

q;dã ſimilitudinẽ virtutũ. Leo nanqʒ

nãliter eſt foꝛtis ⁊ liberał ⁊ ſic de ſimi
libus. Sed tales habitus exiſtentes
ſine intellectu ⁊ ratiõe vident᷑ eẽ noci
ui.ꝙ apparet in ex: qꝛ quẽadmodum
coꝛpoꝛi foꝛti foꝛtiter moto ſine viſiõe
eius qui mouetur ⁊ currit accidit ſoꝛti
us falli ⁊ ledi qꝛ nõ babet viſũ ad di/

ſcernendum quo ducat ſe ipſum. Et

ſimiliter eſt hic.hõ nã q; foꝛtis aio ſi ſi
ne ratione vellet expectare quecunq;
terribilia cito contiĩgeret ipſũ moꝛtalii
ledi.Sic igitur appet ꝙ habere nãles
habitus modo quodaʒ irrationali põt
eſſe magis nociuũ qᷓ; expedienſ.habeĩ

tñ mõ rõnali ſi accipiat itelleciũ ĩ opa
ri ⁊ in mõ operandi multum differt a

pꝛedicto modo irrationali quia iſtud
erit valde pꝛoficuũ ſicut illis eſſet val
de nociuũ.hoc enim modo habituſ ap
petitiuus ſimul exiſtenſ cum recta rati
one erit pꝛopꝛie virtus ⁊ talem habi

tum virtuoſum querimvltra naturalẽ?

üinigna ſſep

ndſuß⸗
vaniet

nidendeib.

ipenop⸗
lls Ftus

unrno reke
S VNads

lia notannen iſt
vribi. Pꝛopte
Wcluſionen p⸗

ſnio ſocrans.

ſca hi/ S

ppeoprer hoc⸗
ſepeudena i

Uiiumes eſe peun
Ut uno no:
Mhinepercah
Utedfnus prude
mnubr iendo

Eſiepuemaee

lScnmai n

bnmmtnsdeg

cnapoſiteſeſine
Mhebdeninune an
gels hlie
ell teet

lerte⸗ ppri

ecaſcnnlenr

topnne gn

endifnn z⸗
Nopltgnmm

—RDũ
M
ü en
rapwinii
mNNN
Peinapalizni
orali gen
ner di r

ANeni

niiſr
ensie i
nnünithlt

S1MiN

nmieſinlel
nern giinnne
ienner moſc
iamten
cn in
N hönichs⸗
ela aen
nonnii,
aſen

izli,
iupun
nmie,
hrnumni /

habitum ⁊ ſic patet ꝙ inchoatiuum s
tutum eſt nobis innatum.cõplementũ

vero eſt nobis per exercitiũ acquiſſuuz

Deinde ibi.Quar̃ quẽadmodũ lRe
petit concludendo pꝛeambulũ bene ð

claratum. d. ſequi ex premiſſi.ꝙ quẽ/

admodum in mtellectu opinatiuo ſũt

due ſpeties vna quidẽ innata. ſ. demo
tica ⁊ altera acquiſita.ſ.pꝛudẽtia ſic

in appetitu moꝛali due ſunt ẽt ſpeties
vna quidem innata.ſ.quedã vᷣtus ſeu

inclinatio naliter ad bonuʒ. altera vo0
acquiſita que quidẽ ẽ pꝛincipalis ĩ bo

nitate quia reddit hominẽ ſunplicuer

bonũ deinde ibi. Et harum pꝛopoit

cõcluſionẽ pꝛincipaliter intemã ⁊ ẽ ꝙ
pꝛicipalis vtus appetitiua q moꝛalis
oicitur nõ poteſt eſle ſine pꝛudẽtia qᷓ;
uis enim nãlis poſſit eſſe ſine pꝛuden
tia nõ tamen iſta moralis. Conſequẽ
ter ibi. Pꝛopter qð aiunt] Pꝛobat
concluſionem pꝛopoſitã pꝛimo teſti/
monio ſocratis.2? teſtimonio comuni
tatis ſcõa ibi. Signũ at Dicit g̊ pꝛi/
mo ꝙ pꝛopter boc ꝙ otutes nõ poſſũt
eſſe ſine pꝛudẽtia ideo multi ſocratici
dicut tutes eſſe pꝛudentiaſ vnde ipſe
mag ſocra᷑ uno mõ dicebat recte alio

modo ñ recte: peccabat.n.qꝛ dicebat
omnes virtutes pꝛudẽtias eſſe: recte

vero dicebat aſſerendo ꝙ nõ contingit
eas ſine pꝛudentia eſie. ¶ Conſequent
ibi. Signum aũt] pꝛobat idem teſtio
nio comunitatis.d.qꝙ ſignum eſt ꝙ vᷣtu

tes nõ poſſũt eſſe ſine pꝛudenna quia
omnes qui nunc virtutem diffiniunt.

tria in diffinitiõe apponũt.ſ.habitum

tanq; genus pbabile ⁊ eſſetiale ⁊ ea

ad que uł circa que eſt tãq; genus ob
iectale ⁊ tertio apponũt ᷣm rectã rati

onem tãq; aliquid iſeparabile a virtu
te. recta o rõ inſeparabilis a virtute

eſt ratio pꝛudentie quat̃ omnes qui

virtutem diffiniunt dimnare videntur

veritatẽ iſtã.ſ.ꝙ virtus moꝛalis eſt ta

lis habitus qui inclinat fᷣm pꝛudẽtiãs

Ex quo patet ꝙ virtus nõ eſt ſine pꝛu
Conſequẽter ibi. opoꝛtet

dentia.

₰

aũt paꝝ] Exponit pꝛedictã cõcluſio/
nem pꝛopoſitaʒ ⁊ ꝓbatã.. ꝙ. nõ opoꝛ

tet credere ꝙ iõ virtus non poſſit eſſe
ſine pꝛudẽtia.qꝛ eſt talis habitus Im
rationẽ prudẽtie.ſed opoꝛtet paꝝ trãa
ſcendere ⁊ ampliꝰ adðẽ dicẽdo ꝙ vir

tus ẽ habitus qui nõ ſolũ fᷣm rectã ra

tionem ẽ ſed qui cũ recta ratione ẽ. ſo
crates enim dicebat vᷣtutes vłr eſſe

rationes.dicebat eni eas eſſe ſciẽtias
Quidã aũt dicebãt eas nõ eſſe rõnes
ſed ſolũ ſᷣm rationẽ. Hos aũt dicimuſ
virtutes nec eſſe rones nec eſſe ſolum
ᷣm rõnem.ſʒ eẽ cũ ratione. Hota ij ꝙ
Ariſto.dixit virtutem non eſſe rationẽ
qꝛ diſtinxu moꝛales virtutes ab intel

lectualibus..lilcfi.⁊ ideʒ in pꝛĩci/
pio ſcði. ¶ Item dixit virtutẽ nõ eſſe

ſolum ᷣm rationẽ ſed cũ ratione qꝛ di
ſtinxit inter habitũ ſᷣui ⁊ liberi.Seruꝰ

enim qui nõ habet deliberatiuũ ur ba

betur pꝛimo politice põt habere habi
tum obeditiuuʒ m quẽ ſequi poterit
rectam rationez dñij ſui.tñ iſte habit
nõ erit virtus ut ꝓbat᷑.2·politice ⁊ ut
ꝓbari põt ex pꝛehitis.S.liꝛ:c. . tñ
erit ſᷣm rectã rationẽ ſʒ ñ cũ recta rõne
habitus vero liberi qui fᷣm ꝓpꝛiã rati
onem inclinat ad bonũ poterit eſſe vir
tus qꝛ nõ ſolum erit ᷣm aliena rõneʒ

ſionem iã ꝓbatã ⁊ expoſitã.d.maniſe
ſtum eſſe ex dictis qm nõ eſt poſſibile
aliquẽ hominẽ moꝛaliter æ pꝛincipa
liter eſſe bonuʒ ſine pꝛudẽtia nec pꝛu

dentem eẽ ſine moꝛali virtute Et ſic

patet connexio pꝛudẽtie ad vir tutem
moꝛalẽ et ecõuerſo. ¶ Conſequẽter
ibi. Sed ⁊ ratio Oñdit cõnexionem
virtutũ inter ſe. pꝛimo aũt recitat rõnẽ
gʒ connexionẽ virtutum.ſcòo ſoluit eã
ibil. Hoc eni ʒ.aſſignat cauſã cõnexi
onis virtutum ibi. Simul eniz dicit
pꝛimo ꝙ ratio qua aliquis diſputat
contendit ⁊ affirmat quoniam virtu/
teſ moꝛaleſ ab inuicẽ ſepant᷑. diſſoluet᷑
ſic.i.mõ pꝛius expoſito. ratio aũt illa

2

ſed ẽt cũ ꝓpꝛia rõne. ¶ Coſequenter
ibi.ANManikeſtũ igitur] Infert cõclu

A.

IISRO

ꝓpter duo.pꝛimo quideʒ qꝛ ẽ pfectio

„₰

ueſtio. i7.

mn noſil
talis erat:qꝛ idem hõ non eſt ad om/ in hoc quia dictum fuerat ꝙ ſapiẽtia ẽ niin
nes virtutes aptus nat optime. quat ſtudioſioꝛ q́; pꝛudẽtia. 8. e0. liecSe p⸗ moſuh⸗
talis homo hanc virtutem ad qᷓ; eſt op bᷣ aũt dicebatur q; pꝛudentia pꝛincipa lius ra
time natuſ ſciuit.i.acquiſiuu:loquitur tur ⁊ pꝛecipit ſapiẽtie ſicut dictum fu tinenn
moĩr ſocratico: hanc aũt virtutẽ ad q erat de ciuili doctrina.S.li:i. ꝓbemio tinami
non eſt optime natuſ nequaq; aſſumẽſ ex quo videbatur ꝙ pꝛudentia eſſet ſtu uniinm
erit: et peꝛ cõſequẽs taliſ homo hẽbit dioſioꝛ ⁊ pꝛicipalioꝛ qᷓ; ſapiẽnia. Ad Cnsbinſs⸗
vnã virtutem ſine alia. ¶ Cõſequẽter bᷣ aũt dicit ppus ꝙ pꝛudẽtia nec ẽ pꝛĩ/ SS
ibi Mec.n.] iſtam rationẽ diſſoluit: cipalioꝛ qᷓ; ſapiẽtia nec eſt perfectio tbeiualiel
d.ꝙ pꝛedicta ſeparatio virtutũ abin/ melioꝛiſ potentie ſeu particule aĩe q; tſtecpenet
uicem cõtingit.a eſt poſſibił ᷣm nãleſ apliẽtia ꝙ apparet ex pꝛecepio pꝛudẽ nsgzgtan
virtutes de quibꝰ pꝛocedit rano.ſed ñ tie ĩ quo ratio ad oppoſitũ füdabatur teigdn
contingit ſᷣm moꝛales vᷣtutes ſᷣm quaſ ꝙ patet ex duobꝰ. pꝛimo qꝛ ſicut ſe ha nmmiͤcſenicen
homo dicit᷑ ⁊ ẽ ſimpliciter bonus hõ. bet ars medicine ad ſamtatẽ:ſic ſe h Uo noreluc
¶ Rertio ibi. Simul eni] Aſſignat bet pꝛudentia ad ſapientiã. medicina 1esedonn
cauſã buius cõnexionis.d.ꝙ vmi pꝛu/ vero nec vtitur ſanitate nec pꝛecipit Eeinuulielee
dentie exiſtẽti in anima omnes mora ſanitati.ſed pꝛecipit alicui gratia ſa/ ultbnonni
les virtutes inherẽt.i.adherẽt ei.que nita.ſic ẽt pꝛudentia nec vtitur ſapiẽ Nrogend⸗
cunq; aũt ſimul adſũt vni pꝛudenue. tia nec pꝛccipit ſapiẽtie. veꝝ ẽ ꝙ pꝛe 1aſtorboawirn,
ſimul adſũt ſibi inuiceʒ ſed ſᷣm h ꝙ ꝓ cipit homini gratia ſapiẽtue. h at non neosillaſin
batuʒ eſt. ̊. omnes virtutes moꝛales eſt pꝛincipari ſapiẽtie ſed potius deſ coſttüt vnnca
adſt ⁊ coexiſtũt vni pꝛudẽtie.quare ꝑ uire. (Aabue patet idem in alio ſi/ c(& hos honeltea
conſequẽs ſibi inuicẽ inſepabiłr coexi mili qꝛ doctrina poluica pꝛecipit ſup udina om
ſtentoſegueter ibi. AHanifeſtuʒ omnibus que gerũtur in ciuitate inter cuure omne
aũt. Repetit vnũ dictum de vtilitate q̃ agitur de dijs pꝛopter bᷣ tñ nullus di vel oppoſim
virtu ⁊ pꝛudentie.d. manifeſtũ eẽ po ceret politicã pꝛincipari dijs ſic neq; nponmſapn
ſito ꝙ nec pꝛudẽtia nec vᷣtus eſſet pᷣc/ debet dicere ꝙÿ pꝛudentia pꝛincipet nitaeatans
tica.i.operatiua ⁊ actiua circa neceſſa ſapiẽtie q;uis aliqua pꝛecipiat circa lclan ore no
ria ⁊ vtilia vite ꝙ adhuc indigem ea ipſam nõ iñ ei. ſed gratia eius urnutenäeter

frügicellane

cuiuſdã particule amme que nalit ap S euidentiam pꝛedictorum Cueſtereretas
petit ꝑfici.2? ꝓpter electionẽ qꝛ nulla 5 gueritur vtrum omnes ptuteſ ſctupnsrinqu
erit electio recta ſine pꝛudẽtia ⁊ ſine oꝛales ſibi inuicem ⁊ pꝛudẽtie inſe Aalini mmnes
virtute quia electio duo de neceſſitate parabilit᷑ ſint cõnexe Et arguitur ꝙ wunenn

cõcernit.ſ.finẽ ⁊ illud ꝙ eſt ad finem.

Iſtud enim eliggit᷑ ⁊ pꝛopter finẽ eli

git᷑. ¶ Et idcirco opoꝛtet ꝙ electio cõ

ſic per quoſdam ſed ſumpliciter aſſerẽ

teſ. pꝛimo quidem ex vnitate pꝛuden
tie qꝛ ut dicit hic pvbᷣus.i: ethicoꝝ ſi⸗/

ſein gui wſ
aſkire

min mmiwn d

uenienter concernat virunq; ad hoc ꝙ; mul pꝛudentie vni exiſtenti omneſ vir IIn ntii
ſit recta. virtus autem facit recte ope tutes moꝛales inherẽt .2. ex vnita inginnin d
rari.i. recte intẽdi finem. Et pꝛuden te metaphiſice quia errare in materia Kinifi Plen
tia illud ꝙ eſt ad finem.qu are electi vnius virtu eſt errare circa materiaz ſrccizien
onis rectitudo neceſſario exigit ⁊ stu alteriuſ.ſicut ſi ponatur aliquis in ſta ncplir n
tem ꝓpter oꝛdineʒ ad finẽ ⁊ pꝛudẽtid tu intemperatꝰ q;uis ex hitu iuſtitie eniiri 4
ꝓpter oꝛdinẽ ad illud ꝙ eſt ad finem. abſtineret ab adult᷑io tñ ex haitu intẽ ennnc umet
Conſequẽter ibi. Sed tñ Exponit v/ perantie incidet in adulterium ⁊ per R— hhn
nam difficultatẽ de cõparatione ſapiẽ ↄſequẽs in opus iniuſtũ.qꝛ aliquoti/ ã Wli⸗
tie ⁊ pꝛudẽtie que tacta fuerat.õ.de ens replicatã generabit iniuſtiticiam nis —
in

vtilitate earum. Erat enim difficultas

quare patet ꝙ oppoſitũ vnius virtutis

miii
tgnun
üi
Meerſen
ne iſii
ſchnin
Pſummu
ZM

uſaine

Tenaſcnini
mineſtſe
bnenni
uimaen
egümcnm
5operbi
Nwpn Aſi
pwenna
unn ea n
dgaaend
an.
”õ

naen
nürnlahn
knn
idenaſaeft
wemiatn
nni ⸗

8

infert oppoſitũ alter quare vna ifert
alterã qꝛ illa cõſequẽtia ẽ neceſſartla:

vbi oppoſituʒ ↄñtis infert oppoſitũ ã

tecedẽtis:ſic ãt eſt ĩ ꝓpoſito. quaĩr̃ ꝗᷓ/

libet virtus moꝛabł infert aliã neceſſa/
rio ſicut ex oppoſito illate inſert oppo
ſitum inferentis.tertio ex vnitate ele/
ctionis hõinis oᷣtuoſi ⁊ pꝛudẽſ.qꝛ qui

cuq; eſt in electione cõtinua uł ſepuus

repetita ad õe bonuʒ vᷣtutis aggene/
rat vł aggenerabit habuũ cuiuſlibet
stutis qꝛ ex actibus generatur habit
maxie tñ ex electionibus qꝛ maxime

pꝛopꝛiũ eſie videtur virtun electio æ

magis moꝛes ludicare operibuſ. S. li

3c Sed omnis vu bonus ? pꝛu/
dẽs ẽ in tali electione ⁊ ĩ talippoſito
ꝙ vult ᷣm omnẽ ᷣtutẽ viuere: ſicut lex
pꝛecipit ẽ libꝛo ce quare aggene/

rat ſibi habituʒ cuiuſ libet. 4. quia
m eos illa ſut inſepabilr cõnexa que
cõſtituũt vnicaʒ hominiſ decẽtiã ⁊ vni

cã bõis honeſtatẽ:ſed ſᷣm eos ſic eſt ð

pꝛudẽtia ⁊ omnibus tutibus moꝛali
buſ quare omnes ſũt inſepabilit cõne
xe. Sed oppoſuũ arguitur ſicut in te/

xtu. qꝛ omniſ apius nat ad vnam vir
tutẽ ⁊ exercitatus circa materiã eius
c ad aliam vtutẽ nõ apt natuſ nec crx

ca eius materiã exercitat habet vnã

ſine altera qꝛ illam ad quã eſt aptꝰ c

in qua eſt exercitatus ſine illa ad quã
nõ eſt aptus ⁊ in qua nõ eſt exercitat
Sed aliqui homines ſũt huius:ut al/

legatur in textu: quare illi habent vnã

ſine alia. quat᷑ nõ ſũt iſe pabiliter cõ/
nexe. ¶ Pꝛo ſolutiõe qõnis pᷣmitto

vnã diſtinctionem: q duo ſunt genera

virtutum moꝛaliũ quedã enim ſunt de

eſſentia pꝛincipalis bonitatt hbumane

que dã autẽ nõ. Ille nãq; ſunt de eſſẽ⸗

na ſine quibꝰ nõ ẽ poſſibile bominem

pꝛincipaliter eẽ bonũ cuꝰ mõi ſüt vtu/⸗
tes cardinales ut tractaui.S. tractatu
de foꝛtitudine ⁊ quibus manẽtibus in
bomine: impoſſibile ẽ bominẽ nõ eſſe

bonum: otutes aũt que nõ ſunt de eſſẽ

tia talis bonitatis ſunt ille ſine quibuſ

homo põt pꝛincipaliter eẽ bonꝰ. Abi
ſciendu qꝙ triplicuer põt eſſe bontas
hominis z habituʒz: vna quide nalis
qꝛ ut dicit ppᷣus bic in textu:pueris ⁊
beſtijs naturales erũt haitus alia aut

acqmſita non pꝛincipalis a qua dicik

bomo bonꝰ:nõ ſimpliciter ⁊ abſolute
ſʒ ſecundũ quid ⁊ determinate: pta

bonus gꝛãmaticus vł bonuſ eutrape/

10

luſ vł bon cytariſta ſic hẽt᷑..liiclx.
ʒͤe bonitas e acquiſua pꝛincipalis ſᷣm

quã homo dicitur ſumpliciter eſſe bonꝰ

ut habetur bic in textu. ¶ Hijs pꝛe⸗
miſſis ad qõnẽ dicẽda ſũt duo.pcimũ
ꝙ virtutes eſſẽtiales bonitati humäz-
pꝛincipali inſeparabilr ſũt cõnexe Fm
alie nõ ſüt cõnexe:pꝛimũ pꝛoboſic.
Quecunq; vni ⁊ eidẽ inſepabiliter ſt

cõnexa ipſa adinuicẽ inſeparabiliter

ſunt cõnexa.ſed tres virtutes cardina
les inſeparabiliter ſunt cõnexe cũ pꝛu
dẽtia quare cũ ſe inuicẽ: minoꝛ: fuit ðᷣ
clarata. &. tractatu de foꝛtitudine qõe
illa:vtrum foꝛtuudo ſit virt cardinał
⁊ etiam ſaᷣ babetur hic in textu. ſcõʒ
pꝛobo quatripliciter: pꝛimo quia nul /
la virtus eſſentialis bonitaun bumae
nccĩo ẽ ↄnexa ſtuti ñ eẽntiali bonitati
huãe ꝙ patet põita bonitate bumana
neceſſario ponunt᷑ otutes ei eſſe tiales
ñ tũ nccĩo ᷣtutes accidẽtales:quare iĩ
tali caſu eſſẽtiales eſſẽt ſepate ab acci
dentalibus. Sed alique ſunt ſic efſen/·
tiales ut viſũ ẽ. alique accidẽtales pu
ta ut virginitas eutrapelia æ magin
ficẽtia ⁊ magnammitas ⁊ phpillatimia
ſine quibus põt eẽ ſalus ⁊ homo pꝛi/
cipaliter bonus:quare non neceſſario
eſſentiales ſunt cõnexe accidẽtalibus.
Scðo qꝛ nulla otus poſſibił alicui ne

ceſſario eſt ãnexa virtuti que impoſſi/

bik ẽ illi. ſed alique stutes ſũt poſſibi/
les aliquibus: quedam impoſſibiles.
quare iſte nõ neceſſario:ſunt cõnexe u

us: minoꝛ ꝓbat᷑: qꝛ hõi paupi ꝓlẽ ha

bẽti: poſſibiles ſunt tutes cardinales
qꝛ põt viuere pꝛudẽter ⁊ iuſte: foꝛtiter
⁊ tẽperate:illi tñ ſũt ĩpoſſibiles: alid
DSDz

LIB3RO

alie puta virginitas ⁊ magnificenniia

quare ut pꝛius: minoꝛem Pꝛobo.
pꝛima eni pars eſt nota de poſſibilita
te illarum virtutum aliã paꝛteʒ ðò ĩpoſ
ſibilitate aliarum pꝛobo ſic. niła otus
electiua eſt poſſibilis alicui circa cuiuſ
materiũ nõ põt eligere. Sed pauper
ꝓlem habẽs nõ põt eligere circa ma/
teriã ginitatis ⁊ magnificẽtie qꝛ nul
lus põt eligere impoſſibilia. Sed ĩpoſ
ſibile eſt iſti ſeruare perpetuo caſtita⸗/
tem vł corpoꝛis integritatẽ cũ ipſã nõ
habeat: que tñ eſt electio ginita ut
oñdi..tractatu de tẽperãtia queſtiõe
illa vtꝝ oᷣginitaſ ſu vᷣtuſ.Simili modo
nõ põt eligere facere magnos ſũptus
cũ nõ ſit ei poſſibile que tñ eſt electio
magnificentie. Si vero dicatur q; iſte
pauper põt eligere cũ cõditiõe dicẽdo
in coꝛde ſuo:ſi eſſet ſibi poſſibile.ſi eẽt
iteger ĩ coꝛpoꝛe.vł ſi haberet magnaſ
diuitias iſtud non valet qꝛ tał electio
virtutẽ nõ generat:tũ qꝛ nõ eſt electio
abſoluta:tũ qꝛ nõ ẽ opatiõi elecie cõ/
iũcta:tũ qꝛ ẽ ab õi ðᷣlectatiõe ſeparata
que tñ ſequit᷑ generatiõeʒ habitus ut
S. li?2 cʒ. tũ qꝛ nõ ẽ dificultatũ expta
tũ qꝛ nõ ẽ pꝛudẽtie cõnexa:nec rõi cõ/
ſona cuʒ ſit ocioſa. ʒ qĩ alique s⸗
tutes in eodẽ ſut incõpoſſibiles.ꝗᷓ non
neceſſario ſũt connexe. añs pʒ pꝛimo

de magnimitate ⁊ eutrapelia. qꝛ ma/

gnanimꝰ ñ ẽ luſiuuꝰ ut.. tractatu de
magnanimitate. eutrapel ãt ẽ luſiuuſ
hñs oẽz opationẽ ſuã ĩ ludo:ut.ð.trac
tatu de eutrapelia: pz ẽt de virginita
te ⁊ cõiugali caſtitate que conſiſtit in
vſu debito cõiugij ad pꝛoł pꝛocreatio
nem. Certio patet de magnificẽtia c
virtute paupertatis religioſoꝛũ que ĩ

cludit eſſentialiter abdicationẽ tẽpo⸗
ralium facultatu: magnificẽtia go ſi up

põit poſſeſſionẽ ⁊ ꝓpꝛietatẽ eaꝝ. cõſe
quentia pʒ. 4? qꝛ quoꝝ generatio/

nes ſunt ſeparabiles ⁊ ipſa ſũt ſepabi
lia. Sed generationes quarũdã virtu

tum ſunt ſeparabiles:quajr et ipſe.
MEHinoꝛ patet in quibuſdã ſpẽbus iu

ſtitie ⁊ accipio religionẽ ⁊ vindicta:
quarũ vtraq; eſt circa iuſ nãle ut nota
ui. S. circa pꝛincipiũ quinti lubꝛi. Re
ligio autẽ.i.tus que ſᷣm tulliũ affert
deo debituʒ cultũ põt ẽt aggenerari in
religioſo ſepe oꝛãte ⁊ adoꝛante cele/
bꝛante ⁊ deum laudante ex actibiſtiſ
nõ generabit᷑ vindicta.i.iuſtitia puni⸗/
tiua:qꝛ multi ſunt qui de hoc nec co/
gitãt nec hoc eligũt. nec hᷣ exercẽt:nec
h operantur. Et ſi dicatur ut.. ꝙ iſte

cõdicionałr hᷣ eligit.qꝛ ſi punire cope
teret ei.vellet utiq; iuſte punire ⁊ per

h aggenerat᷑ ei iuſtitia punitiua. dico
iſtud ũ vʒ:tũ ꝓpter illa q induxi..
tũ qꝛ ſupponit falſũ.iuſti.n.ſũt ſicut di
xi ꝗ talia nõ cogitant.tũ quia iſta ſunt
gba vana ⁊ in deriſum redacta.ſũt.n.
ſimilia verbis quorũda m milituzʒ qui
habẽtes bonũ vinũ inexiſtẽtes añ ca/
minũ credunt ſe pcellẽ laurarotũ qui
poſtea in bello nõ expectarẽt vnũ aſel
lum vnde pᷣſus. l iauraronß pꝛe⸗
cellẽs añ caminũ. Qm cernẽs bellum
nõ expectaret aſelluũ. ¶ Dicẽdũ g ad
pꝛimũ in oppoſitũlq pᷣtutes ſᷣm quas
pꝛincipaliter dicitur homo bonus coe
xiſtũt inſeparabiłr pꝛudẽetie de quibuſ
ſolum loquit᷑ pᷣus.ut apparet expreſ
ſe.Ad ſcòm dico ꝙ minoꝛ ẽ falſa quia
oppoſitũ magnanimitanñ puta eſſe lu⸗
ſiuuʒ nõ infert oppoſitum eutrapelie
nec oppoſitum eutrapelie oppoſituʒ.
magnanimitatis ⁊ ſic de alijs virtuti/
bus in quibus iſti nõ pꝛobãt intẽtũ ni

