ciam ducta. imo in cõi modo loquendi
talis homo inpſuaſibilis vocat᷑ nimiſ
velentarmd.Cer bdo ad pꝛimum.
ꝙ aliquis põt captiuari volutarie: ſi⸗
cut ille qui ad ſolum mandatũ pꝛinci
pis ductus timoꝛe: vadit ad carcerem
ſic ⁊ volũtas boĩs volũtarie captiuat
ad nutũ appetitus ducta ſolo amoꝛe
vel timoꝛe vel aliqua paſſione ſicut di
ctum eſt de incõtinente qui volunta/
rie vincitur. Et ſic loquit᷑ Apoſtolus
in pſona incõtinẽts. ¶ Ad ſm dõ. ꝗꝙ
motus cõcupĩe naturalis eſt: ſed con/
ſenſus voluntatis: quo volũtas conſen
tit vel diſſentit huic motui eſt volũtari
æ liber. Et ſi iſta opinio que recitatur
in littera dicit oppoſitum non eſt ve/
ra.phᷣs autem ſupꝛa in ſcòo non dicit
niſi ꝙ illa delectatio eſt nopis natura
lis:ſed conſentire illi non dicit eſſe na

turale.imo dicit ꝙ pugnare aduerſus

LIIBRO

Queſtio. 2.

12ES quarto arguit᷑ quod bomo
. MIſſemel malus ſemp remaneat
malus ⁊ iuoluntarie.qꝛ ut di

cit ppᷣs ĩ littera.ſicut ſe habʒ coꝛpꝰ ad
egritudinẽ ſic aia ad malitiã. Sed fa
ctus eger volũtarie in coꝛpoꝛe: rema
net poſtea inuoluntarie eger uſq; ad
peryoð moꝛbi. quare ſimili mõ eger⁊
vitioſus in aia remanebit eger iuolun
tarie. Sed in oppoſuũ arguif᷑.qm̃ ha
bitus vitioſi non ſunt permanẽtioꝛes
qᷓ; habitus virtuoſi. Sed iſti ſunt coꝛ/
ruptibiles per mala opera:ceſſãtibus
boĩs. quare ⁊ vitioſi erũt coꝛꝛuptibi⸗/
les p bona opera ceſſãtibꝰ malis. Di
cẽdum ergo ad queſtionẽ hominez
ĩcedere a malitia eſt difficile .20 quod
nõ eſt impoſſibile. Primũ pʒ ex qua/
tuoꝛ vlneribꝰ que theologi dnt ĩ homi
ne derelinqui ex quolibet moꝛtali pec
cato.Sed maifeſtius reliquit᷑ ex habi
tu vitioſo:que ſũt: malitia.ignoꝛãtia.ĩ
firmitaſ: ⁊ cõcupiſcẽtia.malitia quidẽ
qꝛ vitioſus hitus habẽtem facit malũ
ſicut rirtuoſus bonũ. Ignoꝛãtia vero
qꝛ vt oſtenſum ẽ: omnis mal eſt igno
rans:⁊ omnis habitꝰ vitioſus ſecum
trahit aliquã ignoꝛãtiaʒ. Infirmitas
vero qꝛ ſicut virtus reddit hominem
pꝛomptioꝛẽ ad omne opus bonũ. ſic
vitium ad omne opꝰ malũ. Et p ↄñs
homo fit ex vitio impotẽtioꝛ ad reſiſtẽ
dum malo Et h impotẽtia vocat᷑ infir
mitas Concupia vero ſequit᷑ vitiũ.nõ
illa naturalis de qua dem̃ eſt queſtiõe
pꝛoxia. q; illa pꝛecedit ut cauſa pec
cati ⁊ iſta ſequit᷑ ut effectus.hᷣ aũt con
cupiſcẽtia ſeꝗt᷑ uitiũ. qꝛ ſicut viriꝰred
dit opus ſuum de lectabile. ⁊ per ↄñs
magis deſiderabile. Sic vuiũ ſuo mõ
reddit opꝰ ſuũ delectabile.⁊ peꝛ cõſe
quẽſ ðſiderabile. Et ĩ h̊ qð reddit ho
mini opꝰ ſuum delectabile ct iſtũ mo
dum concupie. Ex hijs arguit ſic. Jl/
Ind eſt hoĩ valde difficile. cui obuiant
vulnus malitie: quãtum ad hoĩem to

eam eſt eſe non impoſſibile.

queſtionibus tertij ethicorum.

tum vulnũs ignortie: qutũ ad intel/
lectũ:vulnꝰ cocupiſcẽtie q;tum ad a
petitũ:reddẽs ipm pꝛonum omni ma
lo: ⁊ vulnus infirmitatis retrabẽs ip
ſum ab omni bono. Sed receſſui a ma
litia obuiãt iſta quatuoꝛ vulnera. qua
re videtur eſſe valde difficile. Et ideo
pꝛouerbialiter dicitur. difficile eſt aſ/
ſueta relinquere.ſecundum pꝛobo. qꝛ
quicunq; habet dominiũ ſuper actus
habet dominium ſuper babitum per

eos generabilem ⁊ coꝛꝛuptibileʒ. pa

tet ex pꝛincipio ſecundi. Item iſtud ẽ
fundamentuʒ philoſophi in pꝛincipa

li ratione huius lectionis. Sed hbomo

vitioſus ⁊ malus habet dominium ſu
per actus a pꝛincipio uſq; ad finem.
ſic quod poteſt operari: ⁊ poteſt non
operari bonum vel malum ut dicitur
in fine lectionis.quare habebit domi

mum etiam ſuper habitum per tales

actus generabiles vel coꝛꝛuptibiles.
quia ſi ceſſet operari mala ⁊ operat
bona paulatiue nõ ſtatim ut dicit phi
loſophus deponit malum habitum.

Dicendum ergo ad illud quod obijci

tur.quod ſimilitudo.Ariſt.tenet quã
tum ad h̊ quod ſicut ille coꝛpoꝛe eger
non fiet ſtatim cum voluerit ſanus.ſic
nec iſie in anima vitioſus. fiet ſtatim
cum voluerit virtuoſus: ſed paulati/
ue. ſicut ille qui exiſtens pariſius vult
eſſe rome non ſtatim eru rome. Sed
erit ibi in menſe ſi adhuc voluerit la/
boꝛare. Sic vitioſus non ſtatim cum

voluerit fieri virtuoſus erit virtuoſus.

Sed per młta opera bona. ceſſantibꝰ
malis.Et in hoc explicit ſententia cũ

—

Explicit liber Tertius.

D
ainiif
Urſeumän⸗
ſablepedt
Neſterltm
delbenute
nuinl
n ⸗ deme
ninttasan
deppyluin
cabie. n.
Mnſoenu
lilſocle
Abr. n
Etllenn airint
mn poſſtone lun
abil Eererid
Pseſetan
lilt inoeyot
lamn bi For
Peis ſmnlliwcſes
1aleng. n
taundtmsi.
fimdinsnmiee
buS.uniiinn
twcſinig eſterbo
ldtembledbl.
multiplereten
mmla. Anemg
guodciigten
acia. eqnogi
hleibi Kin
ſeſteiraſluun⸗
nh n ſiſent
hulticgnercten
. Greagöfntn

iiſn ñſY
weſenle Niret
.l

5e ni
nien lunt
Nnſen ni
enz onufn
11 i ube
Baen idr
rttopennt 1 on
NNNANdu

Enerabiks ſel oati⸗

ſrcpermn ü
Allmnir ö AAnin d
BXON MMin babin
merg Alld dd⸗
9unilimdo. Sridr
ſa le cnug

Guum ann winenit ir

u mmiis: dedhalt
en eriſens uls
Wa ſanm em nome
nenieſiadonc NOlun
ℳ NNine Nn ſan
ſcnias nüf
nducpern ode
gn dorethlan enn
mibes e abio.

enlor ie Cang

IIII.

Incip it liber. QAuartus.
ectio pꝛima.
Voniaʒ quidem
igitur medietas
Poſtquã philo/
ſophus egit de fi
ne virtutis in pꝛi
W. mo: a de genera
ione z multipli/
zditione vlrtutis ĩ fo.⁊ de pꝛinci/
pio virtutiſ in. 3· Hic i. 42 agit de mul
tiplici ſpecie vtutiſ. Et vᷣm h.iſte quar
tus babet. xj. ptes. In quaꝛũ pꝛĩa agi
tur de foꝛtitudine. In. 2? de temperã/
tia ibi. Poſt b de tẽperãtia. In. 3.
de liberaltate ibi. ¶ Dicam deiceps
de liberalitate. In. 4 de magnificen
tia ibi. Aidebit᷑ ãt vtiq; cõſ⸗ equẽs.
In. de magnanimitate ibi. Mag
nimitas autem circa magna.] In. 6.

de phylotimia ibi. Nidet᷑ aũt ⁊ cir⸗

ca hũc. In. 7: de mãſuetudine ibi.
Eanſuetudo aũt. In. 3 de aicitia
ibi. In colloquijs aũt ⁊ conuiuere.
In. 9? de veritate ibi. LCirca eundẽ
aũt fere.In. io? de eutra pelia ibi.
E xiſtente aũt ĩ quie. In.xj.de qua⸗/
dam paſſione laudabili.ſ.de verecun
dia ibi.. Aerecũdia aũt.] Pbs ergo
agens de foꝛtitudine iueſtigat ? ma⸗
mfeſtat pꝛimo eiꝰ obiectũ.2 eius opꝰ
æ actum ibi. Foꝛtis aũt iſtupeſcibitł
3y? eius ſimilitudies ibi. Sicunt᷑ aũt
alie ſm..].4.eius ꝓpꝛietates ibij.
Circa audatias aũt. Obiectũ aũt foꝛ
titudinis manifeſtat in. 7. cõcluſioni/
bus.quarũ pꝛima ẽ qð obiectũ foꝛti/
tudinis eſt tẽribile. 22 malum eſt il
lud terribile ibi. h̊ autem ſũt. J: qð
multiplex ẽ terribile ibi.. Timem' ãt
mala. Quarta qð foꝛtitudo non E cir
ca quodcũq; terribile ibi. Sʒ nec cir
ca oĩa. I? quod ẽ circa maximũ terri/
bile ibi. irca qualia igit Sexta qð
̃ eſt circa illud maximũ terribile quo
cunq; mõ ſuſceptibili ibi. LVigebit᷑
aũt utiq; nec circa.? qð illud terribi
le circa qð foꝛtitudo eſt multipliciter

F uariabile ibi.. Zerribile aũt nõ om
nibꝰ. Zicit ergo pꝛimo quod ĩ fine p
cedẽniſ libꝛi dixerat qð pꝛimũ diceret

de foꝛtitudine qð iam dictum ẽ pꝛius

ſſ. ſupꝛa li? 2· qð foꝛtitudo ẽ medietaſ
circa timoꝛes ⁊ audatias.oĩs autẽ ti
moꝛ ⁊ oĩs audatia ẽ circa terribile.⁊
nos timemꝰ rerribilia.ex quo habetur
quod obm foꝛtitudis eſt terribile.Eſt
eniʒ ſciẽdũ quod vnaqueq; virtus mo
derãs paſſioneſ:habet ꝓ obõ:obiectũ
ularũ paſſionũ.qꝛ virius oꝛdinat ap⸗
petitũ circa illud circa ꝙ paſſiões de

oꝛdinãt ipſum. Sed ut hic ſupponit·

foꝛtitudo moderat timoꝛes ⁊ audaci/
as : haꝛũ autẽ paſſionũ obiectũ eſt ter
ribile.qð ſᷣm rem idẽ ẽ quod auſibile.
differũt tñ ſᷣm rationẽ. illud enĩ malũ
qð eſt magnũ ⁊ difficile ad vincendũ.
ſimul eſt terribile ⁊ auſibile. auſibile
quidẽ inquãtũ eſt appetitus aptꝰnaiꝰ

aſſurgere ad repellẽdũ æ ĩpugnandũ

ipſum terribile.nõ inquãtum appetuꝰ
natus cadere ab iſta aſſurrectione.⁊
ẽ natus frãgi ex ĩimmentia dicti mali.
quare neceſſe eſt qð foꝛtitudo ſit cir⸗/
ca illud qð eſt terribile ⁊ auſibile. Et
ſic habemꝰ pꝛo pꝛĩa cõcluſiõe qð terri
bile eſt obiectũ foꝛtitudis. 2. ibi.. h
aũt ſunt ſimplicit Oſtendit qð iſtud
terribile ẽ maluz. d.ꝙ b terribilia ſim
pliciter ⁊ vniuerſalit᷑ loquẽdo ſũt ma
la. Cuius ſignũ eſt ⁊ ꝓbatio.ꝙ ãtiqui
determinãt ⁊ diffiniũt timoꝛẽ dicenteſ

ipſum eſſe expectationẽ mali. ¶Motã

dum aũt quod expectatio vniuerſalit᷑
⁊ generaliter ſũpta reſpicit futuꝝ euẽ
tum alicuius accñtis boni uel mali ⁊

dicit imutationeʒ appetitꝰ pro futura

receptione illius accñtis. Sed diffe⸗/
renter reſpicit malum ⁊c bonum. quia
maluʒ reſpicit fugiendo.i.cum fuga ⁊
odio illius talis euẽtus.bonũ vero re
ſpicit non fugiẽdo.ſed pocius accep⸗
tãdo cũ deſiderio.Eet ideo expectatio
reſpecm boni ꝓpꝛie dicitur ſed reſpe
ctu mali ĩpꝛopꝛie.nec ẽ expectatio ni

ſi large ſumpta. Itẽ imutatio eſt dif/
m 2

LIBRO

ferens.qꝛ reſpectu boni fit ĩmutatio
ad large recipiẽduz. ⁊ ideo in tali im
mutatione coꝛ dilatat᷑ et ampliat᷑ ſᷣm
dilatationẽ ⁊ ampliationeʒ appetitꝰ.
Sed reſpectu mali fit imutatio ad nõ
recipiendũ vel ad parũ recipiendũ ⁊
ideo in tali mutatiõe coꝛ cõſtringitur
⁊ claudit᷑ ſʒ cõſtrictionẽ ⁊ clauſioneʒ
appetitus.quare expectatio reſpectu
mali nõ dicit᷑ ſicut reſpectu boni. tam̃
large ſupta ut dictũ eſt põt ſůmi gene
raliter reſpectu utriuſq;. ʒ:c ibi.. Ti⸗
memus igit᷑ mala. Oſtendit ꝙ multi

plex ẽ terribile fſʒ quod eſt multiplex

malũ quod timemꝰ. Sicit ergo quod
nos timemꝰ mala puta malã opimonẽ
de nobis:⁊ inopiã ſeu pauptatem: x
egritudinẽ coꝛpoꝛis: ⁊ immicitiaʒ.i.
ãmiſſionẽ aĩcoꝛũ.qꝛ inimicuia ſumit
hic pꝛiuatiue tantu:non poſiiue pꝛo
odio:⁊ timemꝰetiã moꝛtẽ:⁊ patẽt di
uerſa genera terribiliũ vł genera ma
loꝛũ.( Pꝛo quoꝛũ ſufficientia ẽ ſcien

dum. ꝙ omne malum eſt uolutariuz.

vel iuoluntariũ:malũ aũt nolũtarium
eſt culpabile.inuolũtariũ aũt eſt pena
le. Hullũ aũt uolũtarium timemus ut
ſic.quare nullũ maluʒ culpabile nime
mus.quãuis dicatur nimoꝛ culpe: qꝛ
ut ſupꝛa diximꝰ in pꝛincipio tercij.il/
lo nãq; timoꝛe nõ timem peccare ſ̃z

pꝛopoſitũ in quo ſumꝰ:qꝛ tunc in bo⸗

no pꝛopoſito ſumꝰ.Sed timemuſ tem
ptari ⁊ decipi:⁊ a pꝛopoſito bono di
uelli:⁊ hoc eſt inuolũtariũ ſuper quo
pꝛimitꝰ cadit timoꝛ qᷓ;uis timeat᷑ pꝛe
ciſe ꝓpter culpaʒ futur. poſt tempta
tionẽ que tũc eẽt volũtaria q;uis vᷣm pᷣ
ſentem volũtatẽ:illa que tunc erit ſit

iuolũtaria. timet᷑ ergo tiñ penale ma
lum. Iſtud aũt opponitur vel bono in
trinſeco. vel extrinſeco. Si bono extrĩ
ſeco h tripliciter:qꝛ illud eſt vel fama

boni nominis.vel ſubſtantia tempoꝛa
lis.vel ſũt amici:⁊ maxune illi qui fũt
nobis ſanguine iuncti. Si bono intrin
ſeco. h dupliciter:qꝛ vel eſt bonum eſ

ſentiale vel accidẽtale.Et ſᷣm h time

muſ pꝛedicta quinq;. m quod ſunt le

ſiones ⁊ iniurie iſtoꝛum quinq; bono
ruʒ vnde timemus opinioneʒ malam
vt leſionẽ fame. Inopiaʒ vt leſionem
tẽ poꝛał ſpᷣſtãtie. Inimicitiã vt leſionẽ
aiĩcitie. Egritudineʒ anime vel coꝛpo
ris vt leſionẽ boni intrinſeci acciden/
talis.moꝛtẽ vt leſionẽ bom eſſentialiſ
quod eſt vita ſñ qua homo non eſt hõ.

4 ibi. Sed non circa oĩa. Oſtendit

ꝙ foꝛtitudo non eſt circa omia terribi
lia mala ⁊ prio pꝛoponit cõcluſioneʒ
ſuam. d.ꝙ q;uis pꝛedicta. 5. mala ti/
memꝰ: ⁊ quauis foꝛtitudo ſu circa ob
iecta timoꝛiſ.nõ videt᷑ tñ eſſe circa oĩa

pꝛedicta. heinde pꝛobat b de qua/

tuoꝛ pꝛedictoꝛũ.Et pꝛĩo de opinione
mala que eſt hoĩs infamia. Et inten/
dit ſic arguẽ. terribile circa quod for
titudo eſt ſʒ virtutẽ non opoꝛtet nime
re.Sed infamiã opoꝛtet timere. qua

re infamia nõ eſt illud terribile circa

quod eſt foꝛtitudo. Huius rõnis põit
minoꝛẽ.d.ꝙ quedam opoꝛtet nos ti.
mere ⁊ ipſuʒ timere eſt bonũ.⁊ nõ ti
mere in hijs eſſet malũ.Et ideo dicit
ꝙ autem nõ timeat aliquis in talibus

malũ eſt qui eni timet infamiã ſeuopi

nionẽ malã de ſe:dicitur verecundus
T decens:quia bᷣ decet oĩs boni hois

honeſtatẽ:qui aũt non timet inuerecũ
deeſt ⁊ indecens:cuzʒ a quibuſdã dicit
foꝛtis ſᷣm metaphoꝛã. quoniã aliquid
ſimile ⁊ cõe habet cũ foꝛti:quia ⁊ ipᷣe

circa ſuã materiã eſt impauidus ſicut

foꝛtis circa ſuã. Heinde ibi.. Inopiãw

aũt. PMꝛobat ideʒ de inopia. pꝛemit
tit tamẽ ꝙ foꝛtitudo non negatur eſſe

circa mnopiã pꝛopter cauſam propter

quã negatur de infamia:quia ibi di/

ctum eſt. ꝙ infamiam timere opoꝛtet

Sed hic dicit. ꝙ inopiam timere nõ
opoꝛtet:ſicut nec egritudinẽ.nec ali/

quod malum qð non eſt iputabile ho

mini tanqᷓ; factũ ex malitia:⁊ ex pꝛo/

pꝛia culpa per ipſum hominem. Eſt

aũt ſciendũ.qꝙ phłᷣs non intendit dice

re iſta ſimp liciter non eſſe nimenda tà

encitdiceſe⸗
nireltalie
Guiunſiſen
imhu
aſrinirs il
Einegtuck
immn
Stſeſninich

mliſeneiin⸗

olcaßch⸗
lcsergone
ſornindo⸗
cocliſonid⸗/
ſinilactlor
lalaeinpama
nſmmiliucnni.
Qucaneiy la⸗
lizbellas ſant
niſcnu:co⸗is
Nulswpee l
nngeentann
leinmonm ve hd⸗
lebilhengſi⸗
Muchuntiimmia

Mutwirager

Neciugeifnnn
Umiinm Sed une
Wuünmenumsr
unmnianünnn
Nn quge niäd
demhiecna
Usfönis pontſ
ſeenidenanſib
künmnöfune
ſenpnpmale
ſtnedeinn

ſialem Uhen

i duifkir
mlpialsoi
. lrie
Wgteraneg

Ehnnn
ene n –
wminkeinii
d mafägndonn
Rinennucn 4
nd neiir
wi
t äns lubſt

K. Dande grodain
NNdei Etrin
e et diis nianus
i. iendle dun
Ndini nan
umis nö ci iud end
cbend us in
eNg.edn W
1 pi; inerel i
n be eſet nai
Mcar aAS
meninmel nfinnüͤſt

lide ſerdicinur elen

S:quia b deen dis de
ni. NNNN We
mdedn n n
nnedi u⸗
G dabeitn
iui nurrnii cinen
ta ſi Dennn
uumig rimn
A nopii ulaß
imincl
md.
a a mun
—=

IIII.

quam mala. Et ideo dicit foꝛſan: ſed

intendit dicere ꝙ iſta non ſũt timẽda
tantũ vel taliter ꝙ eoꝝ timoꝛ phibeat
opa virtuoſa ſicut videmꝰ un in pluri⸗

bus ꝙ timoꝛ pauptatis ⁊ iopie phi/

bet ſic timẽtes liberaliter expẽdere.
Et timoꝛ egritudinis ꝓhibet ſic timẽ
tes labonbꝰ ⁊ piculis ſe exponere.
qñ ſᷣm virtutem deberent ſe exponere
Et ſic vniuerſałr vult dicere.ꝙ nullũ
malũ penale tatũ eſt ſic timẽdũ: ꝙ p/
pter eꝰ timoꝛẽ ſit deſiſtẽdum ab ope
ribꝰvirtuoſis.(¶ Hac igit᷑ cã excluſa ꝓ
bat ſuũ ꝓpoſitũ ibi. Sed nec qui cir
ca hec. Intendẽs ſic arguere.Terri
bile circa ꝙ foꝛtitudo eſt.eſt ĩ pericuł᷑
bellicis.ſʒ iopia nõ eſt ĩ periculis bel

licis.ergo nec ẽ ulud terribile circa ꝙ

foꝛtitudo.( Huiꝰ rationis ponit pꝛio
cõcluſionẽ.d.ꝙ nec circa eã nec circa
ſimilia eſt foꝛtitudo. nec ille qui circa
talia ẽ impauidꝰ debet dici foꝛtis. niſi
ſm ſimilitudinẽ 2:2 ponit minoꝛẽ ibi..
Auidam eiʒ j.d.ꝙ quidã timidi in pi
culis bellicis ſunt liberales ⁊ ĩpauidi
emiſſionũ: ⁊ ꝑ ↄñs audact᷑ ſe hẽnt in
piculis inopie qꝛ libẽter expendere ⁊
emittere perit piculũ inopie.vt.j.ha⸗
bet᷑ in tractatu de liberalitate¶ Sein
de ibi. Mec utiq; ſi aliquis. ꝓbat ꝙ;
nec circa malũ inimicitie eſt foꝛtitudo

. Brecene ſic arguere.timere illud ĩiri

lle circa ꝙ eſt foꝛtitudo reddit hoĩeʒ
nmidum. Sed timere inimicitiã pu/
ta pditionem uxoꝛis vel pꝛolis vł alio
rum amicoꝛũ non reddir hominẽ timi
dũ.quare malũ huiꝰinimicitie nõ eſt il

lud terribile circa ꝙ eſt foꝛtuudo. Hu

ius rõnis ponit ſolã minoꝛẽ: que hẽt
ex ſe euidẽtiam ſi bene cõſideret᷑:qꝛ il
le timoꝛ nõ facit nec denominat bomi
nem ꝓmptum ad aggreſſum piculoꝛũ
ſed ita ẽ de iſto.qꝛ üli qui timẽt vxoꝛẽ
ſibi auferri vel ꝓlem vel amicos in ca
ptiuitatẽ duci vł ĩterfici: maxime ſe ex

ponunt piculis ꝓ illis liberandis. De

inde ibi. Mec ſi audet flagellandus.
dicit ꝙ nec circa egritudinẽ.nec circa

aliquod maluz ꝙ eſt citra moꝛtẽ ſit for
titudo. Intendẽs h oĩa per bᷣ ꝙ dicit ð
flagellis. dicenſ. ꝙ nec ille dicit foꝛtis

qui audet aggredi illa iu quibꝰ pp

que flagellandꝰ vel percutiendus eſt.

ſicut fit ĩ torneamẽtis.vbi milues per

cutiunt᷑ ⁊ grauant tñ citra moꝛtẽ.· Et
ideo illi qui ĩ talibꝰ ſunt audaces non
tñ ꝓpter pᷣ ſunt foꝛtes ĩ bello.ymo eſt

puerbiũ ĩ gallijs.ꝙ ſepe bonuſ toꝛnea

toꝛ ẽ timidus ⁊ cohardꝰ bellatoꝛ. ?
ibi. Eirca qualia igit᷑ tribiliũ: Oſten
dit ꝙ foꝛtitudo ẽ circa maximũ terribi
le qꝛ circa moꝛtẽ. Dicit ergo ĩterroga

tiue. poſtq; foꝛtitudo nõ eſt circa pꝛe/

dicta mala terribilia: circa que igitur:
⁊ circa qualia terribilia eſt ipſa foꝛti
tudo. E&t reſpõdet ꝓ cõcluſione ꝙ cir
ca maxima.Qð intendit ſic ꝓbare.il/
le namqʒ quo nullꝰmagis ſuſtinet peri
cula:eſt ⁊ operat᷑ circa maxima terri/

bilia. Sed nullus ſuſtinet magis picu
la q; foꝛtis.quare foꝛtis ꝑ foꝛtitudinę

operat᷑ circa maxima terribilia.lhu
ius rõnis ponit cõcluſiõeʒ ⁊ minoꝛeʒ
⁊ patẽt in littera.¶ Adhuc aũt expo
nens quid ẽ illud maximũ ⁊ vltimum

terribiliũ.Et dicit ꝙ eſt moꝛs. Cuius

ꝓbatio eſt.qꝛ moꝛs eſt vltimfinis vi/

te pᷣſentis ⁊ nihil bonum vel malum
pᷣſentis vite videt᷑ in eſſe moꝛtis.qua.

re moꝛs eſt malũ pꝛiuans omne bonũ
⁊æ omnẽ dulcedinem huius vite: ſi ta⸗/
men ſit aliqua vita anime ſeparate p̃
ter vitam qᷓ; habet in hoc moꝛtali coꝛ
poꝛe: non negatur hic:ſed ſolum dicit᷑
ex eo modo quo moꝛs eſt vltimũ terri
bilium hoĩ vt exñti in vita pñ̃ti ſic nec
bonum:nec malum ineſt moꝛtuo poſt
hanc vitam de illis ſcʒ quibus coꝛpo/
ralis vita fiebat dulcioꝛ ⁊ amarioꝛ.
62 ibi. Aidebit᷑ ãt vtiq; nec circa oĩa

iñdit.qꝙ nec foꝛtitudo eſt circa ma/

ximum terribile. puta circa moꝛtẽ quo
cunq; modo ſuſceptibilem. Et pꝛimo

oñdit circa qualem moꝛtem non eſt

ciꝛca qualem eſt. 2? ꝙ circa illam cir/

ca quã non eſt:bene ſe habet ibi. Seccd

m 3

*

LIBRO
adhuc ⁊ in mari. SDicit ergo pꝛimo. pincipaliter foꝛtitudo ordinat appe hunnng
ꝙ foꝛtis qᷓ;uis ſit circa moꝛtem: nõ ta titũ. 7? ibi.. Terribile aũt nõ ĩ om/ ſup eiſſ
men eſt circa moꝛtem que contingere nibus. Oſtẽdit ꝙ iſtud terribile circa nehe pil
poteſt in omni caſu.puta circa moꝛteʒ ꝙ eſt foꝛtitudo ẽ multipliciter variabi lm
que contingit in mari vel in egritudi⸗ le. Dicit ergo. ꝙ terribile bominibus pmmun
ne. Et ideo querit in quibus caſibus accidens non omnibus eſt idem vel Atoimt ſ
foꝛtitudo vel foꝛtis ſit circa moꝛtẽ.Et equale.qð pʒ.qꝛ aliꝗd ẽ ſup homineʒ iun
rñdet dicens. ꝙ in optimis periculis puta occurſus.x.hominũ armatoꝛũ cõ ſneſon
⁊ caſibus.t iſta pericula contingunt tra vnũ. Et iſtud ẽ terribile timẽĩdun Eure⸗
in bello cõmiſſo pꝛo ſalute reipublice ⁊ foꝛmidãdũ oĩ hoĩ rõm babenti. t umhl
. Et ad h̊ pꝛobandum inducit duo me/ aliud ẽ ſʒ bominẽ. qꝛ naturaliter alle floſh
dia.vnum aj pꝛioꝛi ꝙ eſt qꝛ foꝛtis vtit quatum viribus boĩis. puta occurfſſu ltmnert
⁊ operatur foꝛtitudine in maximo pe vnius cõtra vnuʒz vel triũ cõtra duos. oro
riculo ⁊ optio cuiuſmodi ẽ periculuʒ Et iſtud terribile m bomineʒ adbuc· Mun.
bellicũ ꝙ ẽ maximũ.qꝛ hoſtes faciunt variat᷑ ̃ᷣm quantitatẽ rei nociue.puta Aunin
vltimũ de potẽtia ⁊ ẽ optimũ.qꝛ ꝑ ip ſi.x.homines expetũt.iꝛ.vel.iꝗ.vel dacgdn
ſum ſaluat᷑ patria ⁊ reſpublica Jal plures vel pautioꝛes. ⁊ iterũ varlat ſuni5
ud medium ſũmit᷑ a poſterioꝛi. Et eſt fʒ magis ⁊ minus ꝙ accidit in cõgre cit iſe
qm̃ apud rectoꝛes ciuitatũ ⁊ apud mo diẽdo.ſicut dicit.j.de foꝛtitudine mili 1erpeci
5 narchas honoꝛant᷑ viri foꝛtes:qꝛ ex/ tari. qꝛ milites videntes extendi.i. ſidffnie
ponũt ſe picuł bellicis ꝙ ẽ difficilimũ augeri periculũ fugiũt. feſons
Et ideo cõcludit ꝙ foꝛtis pꝛincipalit᷑ N¶Nectio 2 ograli
T ꝓpꝛie dicit᷑ ille qui eſt ipauidꝰ circa Bꝛtis aũt ⁊ iſtupeſcibilis. mopm.
bonã moꝛtẽ ⁊ circa illa que talẽ moꝛ/ NôNoſtq; inueſtigauit ⁊ mani ct auer
F tem afferũt: ⁊ maxime circa repẽtina feeſtauit obiectũ æ materiam IINDeni
talia uero ſũt pericula bellica. seide oꝛtitudinis. Hic cõſequenter manife Aich il
ibi. Sʒ adhuc ⁊ in mari Oſtẽdit. Aſtat eius opus actũ ⁊ foꝛtunã. zoe unmcome
foꝛtis bene ſe hʒ circa cetera genera dit aũt ſic: pꝛimo oſtendit quõ fortis nuit auden
moꝛtis dicẽſ.ꝙ adhuc foꝛtis erit ĩtimi ſʒ foꝛtitudinẽ circa terribile in tinen crowar
dus ĩ mari ⁊ ĩi egritudinibus ſed nõ ſi do ſe babet recte 2? quõ aligꝗs ſine ſor üunumneſey
cut marinarij. qꝛ viri foꝛtes ĩminenti/ titudine ſe hzʒ non recte ibi. Eſt alt mi Eſet
bus talibus deſperãt ſalutẽ:⁊ cõtem/ magis.] 3? quõ ſe habet foꝛtis ĩ timẽ imtop
nunt talẽ moꝛtẽ nõ turbãtes ſe:nec ꝓ do ⁊ ĩ audẽdo ibi. . Quicquid igitur üßs Pite
pꝛiam rationẽ ꝓpter iminentiã talis .A? quõ ſe habet ad finẽ ibi.. Finis it huuitii dede
moꝛtiſ. Sed cõſtanter ĩ ratiõis ſerie ꝑ oĩs x? quõ circa obiectũ foꝛtitudinins Mighpſtn
ſeuerant uſq; ad extremũ vite.marina ſe habet nõ rcẽ impauidibi.. Supr cmlgtubolſn
rij ꝓpter expiẽtiã frequenter habitaʒ abundantiũ autẽ. 6e quõ audax ibd. Aigtul
de piculis euadẽdis bene ſperates nõ LAui aũt in audẽdo. : quõ timidos uctg deni
turbant᷑.foꝛtes aũt vltra pꝛedictã con ibi. Qui aũt in timẽdo. B.quõ inau RKWMU
ſtantiã viriliter agũt pugnãdo in illis dax ſuʒ cohardus ibi. Beficit autẽ. Wenigige
in quib“ ẽ foꝛtitudo:⁊ in quibꝰ bonuʒ 9 quõ foꝛtis ſe hʒ ad umidũ ⁊ ad a teſktele
ẽ moꝛi expectãdo magis qᷓ; viuere fu/ dacẽ ibi.Circa hᷣ eſt quidẽ.io? quißß romngtis
giẽdo. In talibꝰ aũt coꝛporibꝰ neutrũ ſpecialiter ad audacẽ ibi. Et auda ieidin
eſt. Mec enim ibi ptingit viriliter age ces quidẽ. liiꝰ quõ ad ſuã diffininonẽ nintiini⸗
re.nec eſt meliꝰ in talibꝰ expectando ibi. Quẽadmodũ igit᷑. iꝛꝰ.quõ aq ð Feſtninngenn,
mori:qᷓ; fugiendo viuere.quare q;uis ſperationẽ ibi..ARoꝛi aũt fugiẽteʒ.]· ſuetann
foꝛtis ĩ talibus bene ſe hẽat non tñ tã Dicit ergo pꝛio.ꝙ foꝛtis ĩ occurſu ter korer E
quam in ſua ꝓpꝛia materia.circa qu,· rribiliũ ẽ iſtupeſcibilis nõ ſimpliciter. mni

WMDä
Aten

Mnrin

unchinnſinn
n rnd
MWNNm

Rniin.

riathonnins
Ciiimden
Mäiidiiini
misid ut
GuraIMiiNn
mnes ereti. i. ll
Nelenines. Linin
81 NNS aciin
irnict inninn
. Mltrs ſidennsenn
Lamoz
Oasaiͦt mmnan
Puu iriſii
umi: ei? Man
ns. Hic ſegnenter a
s aci dumni P
: emoſend
Umne crra tenibleum
erece qvo align
edz non ege ibl .
göſe bebetſans
dabet afnieſlc⸗
cöcatbegifun
mnmüi ati. 0, d
inin td iii⸗
Auinninad
cnaſen Mono⸗

atellimi

* .

IIII.

ſic ꝙ nullo mõ timeat vł ſtupeſcat. Sʒ

iſtupeſcibilis eo mõ quo homo põt ⁊
debet eẽ iſtupeſcibilis.timebit aũt ta

lia terribilia vt oʒ ⁊ vt rõ ſuſtinebit ⁊

pmittet:⁊ ꝓpter bonũ.bᷣ eiʒ comune
eſt oĩ virtuti habere.ſ.finẽ boni.⁊cibi.

Eſt aũt magis. Oſtẽdit quõ aliquis

ſine foꝛtitudie ad terribilia ĩ timendo
ſe babet nõ recte.d.ꝙ multipłr. pꝛĩo

qꝛ cõtingit timere talia magis quam
oʒ. Alio mõ qꝛ minꝰ. Alio mõ qꝛ con

tingit timere illa que nõ opoꝛtet time

re. Alio mõ qꝛ cõtingit timere eo mõ

quo non oʒ. Alio mõ quia qñ non oʒ

T ſic de reliquis circũſtãtijs deuiando

ab eo ꝙ opoꝛtet circa quãlibet circun
ſtantiã.ʒ.ibi. . Quicquid igit᷑. Oſtẽ
dit quõ ſe bʒ foꝛtiſ i timẽdo ⁊ audẽdo
⁊ expectãdo ⁊ opãdo. dicit ergo qua
ſi diffiniẽs foꝛtẽ. ꝙ ille ẽ pꝛopꝛie ⁊ ve

re foꝛtis qui illa terribilia que oʒ ⁊ cu

ius gratia oʒ ⁊ vt oʒ ⁊ quãdo oʒ. ⁊ vt
ratio patit᷑ ⁊ dictat:nmet ad declina /

duz ⁊ audet ad aggrediendũ ⁊ ſuſti-

net ĩ expectãdo cõſtanter: ⁊ operat᷑ ĩ
pugnado viriliter. ¶ Eſt eiʒ ſciendum
ꝙ foꝛtitudo moderat᷑ duas paſſiões.ſ.
timoꝛẽ ⁊ audatiã. &t idcirco ad utrã

; fertur opoꝛtere. moderato aũt ⁊ or
dinato timoꝛe ſequit expectare electa

Fʒ virtutẽ. Et ſic pꝑ ↄñs ad qðlibʒ iſto
rũ quatuoꝛ fert᷑ opoꝛtere. 4? ibi. Fi
nis aũt ois. QOſtendit quõ foꝛtis ſᷣm
foꝛtitudinẽ ſe habet ad finẽ. Intẽdẽs
ꝓbaẽ.ꝙ foꝛtis ꝑ foꝛtitudinẽ ſuſtinet ⁊
operat᷑ gratia bõi ſims.Et arguit᷑ ſic.

Auarũcũq;:L qualiũcũq; operationũ

finis eſt per habitũ taliũ operationuʒ
oper atiuũ.i.finis ẽ talis qualis ẽ ille
habitꝰ.vnũqðq; ei detminat᷑ ⁊ modifi

catur ⁊ tale vł tale reddit᷑ ex fine.qua

re opoꝛtet ꝙ talis ſit finis operationũ
qualis ẽ habitus operatinus eaꝝ. Sʒ
foꝛtitudo ĩ foꝛti ẽ habitus bonus: poſt
qᷓ́; eſt virius:quare finis cuiꝰ gĩa foꝛtiſ
ſuſtinet ⁊ opatur erit bonũ aliquod.

Hhuiꝰ ratiõis pꝛio ponit maioꝛẽ.2: mi

norem ibi.. Et foꝛti aũt.] ʒ cõfirma

tionẽ maioꝛis ibi.. Zalis aũt ⁊ finiſ
4 cõcluſionẽ ibi Boni uuiq; igit᷑.
Eſt aũt ſciendũ.ꝙ płᷣs ſingulariter ꝓ
bat ð foꝛtitudine.ꝙ foꝛtiſ agat gratia
boni finis.qm̃ aliqui reputabãt foꝛtẽ
ingerẽtẽ ſe ĩ talibꝰ picuł pditũ nec pu
tabãt.ꝙ foꝛiᷣ ĩ expectãdo moꝛtẽ poſſʒ
ſibi p̃ ſtituẽ finẽ bonuʒ. quaẽ ad huiuſ
mõi erroꝛis excluſionẽ pbᷣs ĩducit bu
lus ꝓbationeʒ. ? ibi. Supabundã

niuz aũt Oſtendit quõ ipauidus velĩ
ſanus ſe habet nõ reẽ ad terribilia. d.

ꝙ de numero eoꝛũ qui ſupabundant ĩ
homie vel in paſſione Sik daion⸗
timoꝛis.ſ.⁊ audatie. ¶ Ille qui ſup/

abundat ĩ pauiditate in omni timo

re inommatus ẽ. dictũ eſt aũt ſuperi
in 2 c. 7? ꝙ multa ĩ moꝛalibꝰ ſũt ino/
minata.tamẽ ille qui ſic eſt impauidꝰ
quia nihil timet. nec terremotũ.nec in
undationes maris tempoꝛe tempeſta
tis.nec incendia:nec talia põt cõgrue
dici inſanus.et ſine ſenſu doloꝛis. In
ſanus quidem.quia non timet vbi oĩs
ratio dictat eſſe timẽdum. ¶ Sine ſen

ſu doloꝛis aũt poteſt dici. qꝛ doloꝛem

de pꝛoximo imminẽtẽ nõ ſoꝛmidat et

tales homines dicunt᷑ eſſe apud cel/

tas ? ibi. Qui aũt in audendo.
Oſtendit idẽ de audace.d.qð ille qui
ſuperabũdat ĩ audẽdo circa terribilia

dicitur andax. Et iſte videt᷑ ſupbus ⁊c
fictoꝛ: qꝛ fingit foꝛtitudinẽ ſe habere

q́; nõ habet.vnde iſte ſuperbꝰ tał vult
videri eſſe.qualis eſt ille ſ. foꝛtis pp
qð imitat᷑ eum inquantũ põt:ſed nõ
ſimpliciter põt.ex quo ſequit᷑ ꝙ mulii

talium hominũ ſũt audaces ⁊ timidi
ſimul. audent eĩz ex ſuperba pꝛeſum/

ptione aggredi terribilia. Sed poſtea
non ſuſtinent nec expectant ea timo⸗
re conſtricti. Ex quo patet.ꝙ non eſt
idem eſſe aundacem ⁊ eſſe non timi/
dum. vel non pamidum. poſtquam ali
quando ſeparantur v quãdo audere
reſpicit aggreſſum terribilium:nõ pa
uere vero expectationem eoꝛum. 7:
ibi.. Qui aũt ĩ timẽdo. Oſtendit idẽ
m 4

ℳ

LIBRO

de timido.d.ꝙ ille qui ſuperabundat
in timẽdo qꝛ.ſ.timet que non oʒ.⁊ ut
nõ opoꝛtet. E&t ſimili mõ ð ceteris cir
cunſtantijs dicit᷑ timidus. Sð: ibi. De

ficit aũt. Oſtendit idem de inaudace

ſeu cohardo dicit.ꝙ timidus ↄũñr coiĩci
dit cum cohardo qui deficit in auden/
do qui.ſ.nullum periculũ vel terribi/
le audet aggredi tamẽ in iſto eodem
qui timid'“ eſt ⁊ cohardus.manifeſti/
oꝛ ẽ abundãtia timoꝛis qᷓ; defectꝰ au⸗/
datie.Cuius cã eſt.qꝛ timoꝛes pariũt
triſtitias ex quibꝰ triſtitijs mamfeſtus
eſt timoꝛ.vnde ꝓuenit ꝙ timidus cito
deſperat: qꝛ timet omnia.foꝛtis autẽ
maxime cõtrarius ẽ iſti timido: qꝛ vir
timidus deſperat.foꝛtis eſt bone ſpei
9 ibi. Circa h̊ͥ quidem. ſtendit

quõ foꝛtis ſe habet ad timiduʒ ⁊ au/

daceʒz.d. ꝙ iſti tres in obiecto cõueni/
unt:qꝛ omma ſunt circa eadem terri/
bilia.Sed ĩ foꝛma ⁊ in mõ ſequendi
differunt.qꝛ timidꝰ æ audax ſuperabũ

dant ⁊ deficiũt in timendo: ⁊ audeddo*

foꝛtis aũt mediuʒ tenet:ut opoꝛtet: ⁊
vt ratio recta dictat.iõ ibil.¶ Et auda
ces. Oſtendit ſpecialiter quõ ſoꝛtis
ſe habeat ad audacẽ.qꝛ cũ illo magis
cõuenit q; cum timido.icit ergo qðᷣ
audaces ante periculũ ſunt pᷣuolates
⁊ volẽter ⁊ libenter aggrediunt᷑ ſicut
acres ĩ pꝛincipio ⁊ in ipſis periculis
exiſtẽtes diſcedũt ſicut illi qui in fine
frangunt᷑.foꝛtes auũt ecõuerſo ſe hẽnt
dqꝛZ in operationibus ⁊ in periculis ſũt
acuti ⁊ acres.ante pericula vero ſunt

quieti ⁊ mites.xi? ibi. Quemadmo

duz igit᷑. Oſtẽdit quõ ſoꝛtis ſe hʒ ad
diffinitiöez ponẽs eam ut p h̊ cõplete
appareat quid ẽ foꝛtitudo:a ꝗd ẽ foꝛ
tis.dicit ergo colligens ex pꝛedictis.
Quemadmodũ igit᷑ dictũ eſt foꝛtitudo
eſt habitus medius circa auſibilia æ
tribilia in bellicis periculis aggꝛeſſiuꝰ
⁊ expectatiuus pp deſideriũ boni.vel
pꝓp fugam turpis actus.i2? ibi.. Ao
ri aũt fſugiẽtem. Oſtendit quõ ſe bʒ

foꝛtis ad deſperationem:que maxime

puᷣenit ex mollitie. Dicit ergo.ꝙ mo/
ri ꝑp fugam inopie vel anguſtie: pue
nien ex magna cupiditate rei quam
habere non põt:ſicut dicit ouidiꝰ ò re
medio amoꝛis.vel ꝑp fugam alterius
cuiuſcũq; triſtitie.Et ꝑp h aggredi pe
ricula moꝛtem inferentia non eſt opꝰ
foꝛtis hominis:nec foꝛtitudis: ſʒ poti

us timidi⁊ mollis: deiecti ⁊ inbecilliſ

animi. Qõð ꝓbat᷑.qꝛ fugere laboꝛioſa

triſtia penoſa non ꝑpp bonum ſed

ſolum ad fugiendũ illud penale malũ
per quãcunq; viam eat᷑: eſt opus mol
litiei:⁊ inbecillitatis.Sed tribilia vel
moꝛtem aggredi h mõ eſt fugere labo
rioſa ⁊ triſtia: quare eſt opus molliti
ei ⁊ non foꝛtis.vnde nõ eſt niſi deſpe
ratio de ſeipſo ⁊ de aĩcis ⁊ ð deo.Cõ
cludit autem dicens.ꝙ foꝛtitudo eſt ta
le quid:quale dictũ eſt. “
Leccxio.ʒ.

obiectum ? materiam opus
⁊ fõꝛmaʒz foꝛtitudiniſ.h̊ mamifeſtat.i.

ſiłuudines vere foꝛtitudinis que ſunt

quinq; foꝛtitudines ᷣm ꝗd ⁊ metha/
phiſice ac ſimilitudinarie dicte ⁊ fʒ bᷣ
ſüt hic quiq; ptes ſʒ quinq; ſiłitudies

foꝛtitudinis.2 ibil Nidet autẽ expe/
rientia ʒ? ibil Et furoꝛem ſuper foꝛti /

tudinem lꝗ? ibi. Mec vtiq; bone ſpei
ᷣ ibil Foꝛtes quoq; vident] Pꝛima
iſtarum dicitur foꝛtitudo politica.ſcõᷣa
militaris. ZLercia furioſa. QAuarta fi/

duciał. Auinta vero ignara(Mꝛimo
igitur ð foꝛtitudine politica tradit mo
tiuum. Scdo exemplum ibi. Tales

aũt ⁊ homerus. lʒ? laudem ibi. Aſſi

milant᷑ aũt hic. ꝗ? ſocietatẽ ibi.. o
net aũt utiq;. Dicit ergo pꝛio ꝙ alie
foꝛtitudines pꝛeter foꝛtitudinem vir/

moſam dicuntur.ſᷣm.S.modos. Pri⸗/
ma vero eſt foꝛtitudo politica que ma
xime aſſimilat᷑ foꝛtitudini virtuoſe Cu
ius motiuum eſt iſtud. Ciues eni ag/

grediunt᷑ ⁊ ſuſtinent pericula ſjm iſtäã

foꝛtitudinem:ꝓpter vitandas oppꝛo/⸗

1*

Icuntur autẽ ⁊ alie ſᷣm.s.mo
dos. Poſtquã mamifeſtauit

ewineße
Oun nnmnen
nousliben
gitinteiſih
iuttn ſornſ
Anmmqu⸗
ſiſtveint
Ntoizunded
nirkntby die
ſtenbelüon
ukrſones oyn
laot hum
Ctneſlſpan.
Palnsfuge

ononenn
nd
Galegen
Ndngandmn
danusſepomn
geſgepanones
un oronees

lceſtaiean

Nraitrgbervr⸗
ſwunocmind
lbeſerebenge
Cpbtinſenpinn
busbriwänsl
eſinikteiten
Wehulrin
ſaggustdsten
Uſtunigem
Cfnig
denngbondoan:
Nwchfinande
ieſounten
Cochorbeinin
let lebesſnt,
Uuibfunmuns
Gnnlierponerta

Emnbſulwinin

inontinting
cifmnugin
lger ſenanii
Perpenmtmd
mminnn⸗
Unturpen nn
Kunper „

ir Nan
hen
ntirni
enninen
odmnis eianmi;
m Ms. Ain
1 engir
gjenäiline
mgmnent:
dealuas Snin
1sFeclb Nͤtin

u: guwre ct dn

dens. nde dii
h1 eeics il
nNens ſorlndt
Peycitſ.
Jomm mt alein
e) Peinünutd
obienmm! Manm
õ

õ
miiminareniet/

gprsßzgingſtii
Eibi hdei uin
Etſwen inrn
be Berrnq buf
õ
nta vero iad
imwaine giiunn
zoetenglinti ,
bie⸗ Piwin

—

IIII.

bꝛioſas increpationes que in legibus
ciuium continẽtur ⁊ ꝓpter obtinẽdos
honoꝛes qui bene pugnãtibꝰ exhibẽt᷑
Et huius rei ſignũ ẽᷣ.ꝙ apð eos inue
niunt᷑ viri foꝛtiſſimi ſᷣm hanc foꝛtitu/
dinem apud quos timidi ſunt ihono/
rati:foꝛtes aũt ⁊ ſtrenui honorati. 2
dat exẽplum de duob viris:hac forti/

tudine fortibꝰ dicens.q homerus de/

ſcribenſ bellũ troianũ dixit fuiſſe taleſ
.i.talr foꝛtes.dyomedẽ qui fuit grecꝰ

ytalicus ⁊ hectoꝛẽ qui fuit frigius ?

troianus filiꝰpꝛiami.vterq; vero diuer
ſis tẽpoꝛibus fuit grauat in bello ⁊ ſu
aſus p ſocios exire ⁊ recedere de bel
lo fuit:⁊ vterq; recuſauit exire: ⁊ vter
q; allegauit pꝛedictũ motiuuzʒ. bectoꝛ
.n. dixi ꝙ quidam frigi nomine poly

damas reponeret ei in aliquo carmi

ne icrepationes ⁊ obpꝛobꝛiũ ſempit᷑
num. dyomedes vero qui ⁊ dictus ti/
thideſ ratiõe patris ſui qui ſic vocaba
tur dixit ꝙ hectoꝛ aliquãdo cõcionanſ
ĩ troianis carminibꝰ ꝙ tithides fuga/
tus eſſet ab eo ꝙ ẽ diomedi vel tithidi
obpꝓbꝛium ſempit᷑num. Tertio tradit
huius foꝛtitudinis laudẽ.d.qꝙ hoc ma
xume aſſimilat᷑ ei foꝛtitudini que pꝛiꝰ
deſcripta eſt tanq; virtus.Cuius ratio
eſt.qꝛ quãuis talis foꝛtitudo nõ ſit vir

tus.fit tamẽ pp virtutem: ⁊ in oꝛdine

ad virtutẽ.qꝛ pp verecundiam ⁊ deſi
deriuʒ boni.dictum ẽ eĩʒ iſti ſunt h̊
modo foꝛtes pp honorem optinendũ
qui ẽ ſignum ⁊ teſtimonium viriud: ⁊
pp obpꝛobꝛium fugiendum ꝙ eſt tur/
pe ⁊ labes vᷣtui. ꝗ tradit ſocietatẽ
huius foꝛtitudinis dicẽs.ꝙ aliquis ra

tionaliter ponet ⁊ aſſignabit in illud

genus foꝛtitudinẽ quam habẽt illi qui
ſunt coacti a pꝛincipibus.tamẽ iſti co
acti ſunt deteriores illis:⁊ illi nobilio
res iſtis. Qð patet. qꝛ pꝛimi operan

tes ex verecundia pꝑ fugiendum tur,·
pe expectant terribilia.iſti vero ꝑp fau

giendum non turpe: ſed triſte qꝛ co/
guntur per dominos ſuos. Qò mani/
feſtat per exempla et patẽt ſatiſ in lit

tera. Et in fine tradit mediũ ad cõclu
denduʒz. ꝙ talis foꝛtitudo politica nõ
eſt foꝛtitudo virtuoſa.qꝛ virtuoſe foꝛ⸗
tem eſſe oʒ non pꝛopter neceſſitatem
alicuius extrinſeci. ſed electiue ppꝑ bo

nuʒz ipſius operis virtuoſi. ut. S. viſuz

eſt in.22 Sed politice foꝛtes ſunt foꝛ/

tes pp neceſſitatem alicuius extrinſe

ci honoꝛis optinendi vel obpꝛobꝛij ſu
giendi. vel alicuius damni vel doloꝛis
vitandi: ⁊ non pꝛopter bonum ipſius
operis. quare tales non ſunt virtuoſe

foꝛtes. Huius rationis ponit maioꝛeʒs

in fine tocius partis.inoꝛ autẽ pa
tet ex pꝛedictis. ¶ Seinde ibi videt᷑
autem experientia. anifeſtat for
titudinem militarem. Manifeſtans
pꝛimo genus eius. 2? motiuum eius
ibi. Aidetur autem eſſe multa. Bevti
litatẽ eius ibi. QAuemadmodum igit
inermibus.] ꝗ? differentiam eius ad
foꝛtitudinem politicam ⁊ ad virtuoſã
ibi.. AEilites autem. Dicit ergo pꝛi
mo ꝙ experientia. ſeu experunentalis
notitia videtur eſſe foꝛtitudo quedam
ꝙ patet teſtimonio ſocratis: dicentis
foꝛtitudinem eſſe ſcientiaʒ. Dixit eni
vniuerſalirer ꝙ virtus eſt ſcientia: ſed
alia in alijs puta experimentalis noti
tia circa delectabilia tactus ⁊ guſtus
eſt virtꝰ temperantie. Sed ſcientia de

rebus bellicis eſt foꝛtitudo ſecundum

eum. quare ſecundum banc opinionẽ
conuenienter dicuntur fortes eſſe illi
qui ſunt in bellicis rebus experii. 2:
ibi. Aidetur auteʒ eſſe multa.] Tra
dit motiuum huius foꝛtitudinis. ꝙ eni
iſti aggrediantur pericula terribilia ſi

cut foꝛtes: cauſa ⁊ motiuuʒ eoꝛum eſt

quoniam habent.5. peminentias ſeu
§F. auantagia ſup inexpertes. Mri⸗
mum qꝛ ſciunt multa eſſe inania ⁊ nõ
periculoſa que inexpertis apparent
ſumme triſtia ſicut ſtrepitus armoꝛuʒ

hymutio equoꝛum.vociferatio pugna
toꝛum ⁊ oſtentatio mimicoꝛum. Se

cundum. quia ſciunt ⁊ poſſunt percu⸗
tere.Zertiuʒ qꝛ ſciunt ⁊ poſſunt nõo
m 5

eer

LIBRO

percuti.quartum. ꝙ ſciunt ⁊ poſſũt ar

