NSubgliuidit ptẽ aĩe rõnabilez. ⁊ pꝛio
ponit diuiſiõem.ᷣo aſſignat rõeʒ diui

ſiõis ibil Ad ea enĩ .tercio ĩpõit noia

mẽbꝛis dicte diuiſiõis ibi Sicat᷑ autẽ
Hicit &ð ꝙ ad pñs ſupponãtur eẽ due

ptes rõeʒ hñtes. vnã quideʒ qua nos

ſpeculamur entia neceſſaria.quoꝝ pꝛiĩ

cipia nõ cõtingũt nec pñt aliter ſe ha

bere quales ſunt oẽs veritates ⁊? res
⁊æ rönes neceſſarie ⁊ eterne. ¶ Alia

vero ps eſt qua ſpeculamur entia con
tingentia. ⁊ maxie illa cõtingẽtia que

ſũt in ptãte noſtra.de quibꝰ ſolũ eſt cõ

ſiliũ vt ſupꝛa li. ʒ. parte de cõſilio.

Scðo ibil Ad ea eni Aſſignat rõeʒ
pmiſſe diuiſiõis.ꝓbans mẽbꝛa diniſio
niſ ab inuicẽ eſſe diſtincta.vult g ſic ar
guere.qm̃ ad illa obiecta que ſũt genẽ
diſtincta.⁊ penitꝰ altera ſũt de nume
ro pꝑticularũ aĩe.altera ⁊ altera fʒ ge/
nus ſic.ꝙ altera particula ẽ apta nata
ad vnũ illoꝝ ⁊ altera ad alteꝝ ſupple
appᷣhẽdendũ.Qð apparet qꝛ pticula

ris aĩie mexiſtit cognitio rerꝝ obiecta/

rũ ᷣm quãdã ſiłitudinẽ.⁊ ſᷣm quãdazʒ
ꝓpꝛietatẽ qᷓ; hʒ aĩa in cõpatiõe ad ob
iectũ.Sed neceſſariũ ⁊ cõtingẽs ſunt
obiecta genere diſtincta ⁊ altera.qua
re particłe aĩe apte nate ad boc ⁊ ad

illud ſũt etiã genere altere ⁊ diſtincte
Huius rönis ponit ſolã maioꝛẽ cum

na confirmatiõe que declarabit᷑ am/
plius in queſtione.(¶ Cõſequẽter ibil
Sicatur aũt Imponit noia illis aĩie ꝑ
tibus dicens.qꝙ vna illarum ptium di/
catur ſcientificũ.ſ.illa qua ſpeculamur
neceſſaria altera pars dicat᷑ rõcina
tiuũ.i.cõſiliatiuũ.ſ.illa qua ſpecłamur
cõtingentia. Idem eni eſt conſiliari ?
rõcinari. Qð ergo hec pars que dicit᷑

rõcinatinũ ſit circa contingentia. ppa

tur. qꝛ nullus cõſiliat᷑ de noncõtingẽ/
tibus vt ſupꝛa li. ʒ. pte de cõſilio. qꝛ ꝗ
cũq; cõſ iliatur.oʒ ꝙ de cõtingẽtib cõ
ſilietur ⁊ rõcinet᷑. qꝛ rõcinatiuũ ẽ que
dam vna pars determiĩata ptis rõnem
habeni ⁊ non eſt tota ipᷣa cũ ꝑs rõem
7

7

exñs cognoſcit hec ⁊ illa

pñſ generaliter ſũpta ſit apta nata ad
oĩa ĩtellectualia.rõcinatiuũ aũt nõ niſi
ad intelligibilia cõtingentia.quare ſe
hñt ad eam vt pars ad totum.
pe euidẽtiã pᷣdictoꝝ queritur
vtꝝ pars aĩe ſcientifica ⁊ ps
rõcinatiua ſint nãliter diſtin/

ccte ⁊ arguit᷑.ꝙ non. Pꝛuno qꝛ eadezʒ
potẽtia ⁊ parte aĩe cognoſcimꝰ pfecta

⁊ iperfecta.Sed neceſſariũ ⁊ cõtigẽs
ſe hñt.vt perfectũ ⁊ ĩperfectũ in genẽ
veri.quare ambo cognoſcimꝰ eadem
pte aĩe per ↄñs ſciẽtificũ quo cogno
ſcimꝰ neceſſaria ⁊ Weinannäaglig on
tingẽtia erũt eadẽ pars aie¶ Scdo qꝛ
vłius ſe hʒ itellectꝰ ad iĩtelligibilia qᷓ;

ſẽſus ad ſenſibilia. ſenſus ãt vnꝰ ⁊ idẽ

exñſ percipit ⁊ cognoſcit incoꝛruptibi
lia que ſunt quaſi neceſſaria.puta ſolẽ

⁊ aſtra ⁊ etiã coꝛruptibilia cõtingẽtia

quare multo foꝛti intellect vnica vis
TLercio qꝛ
intellectꝰ agens eſt quo eſt oĩa facere
⁊ poſſibilis quo eſt oĩa fieri vt habet
ʒ. de aia. quare contra rõnem ĩtelle/
ctus poſſibilis ⁊ agẽtis eſſet.ſi alia ꝑs
anime cognoſceret neceſſaria. ⁊ alia
cognoſceret cõtingentia Quarto.qꝛ

ſi ponam“ diuerſas eſſe pticulas ꝓpt᷑

diuerſitatẽ genẽis ĩ oĩbꝰ.ſequẽt᷑ alia

eẽt vis ꝑ qᷓ; vidẽmꝰ aĩalia.⁊ alia viſ ꝑp

qᷓ; videmꝰ plãtas que genẽ ſũt diſticta
hoc ãt eſt incõueniẽs.quare ⁊ illud ex
quo ſequeret᷑. ¶ Sʒ oppoſituʒ arguit᷑
pꝛimo qꝛ quecũq; differũt ſʒ ſpẽm.ip
ſa diſtinguũtur nãłr.ſʒ ᷣm euſtratium
ſuper paſſu iſto. altera ſũt ᷣm ſpẽm id
qð negociatur circa neceſſaria.⁊ id q;

negociat᷑ circa cõtingẽtia.quałr ſe hñt

ſciẽtificũ ⁊ rõcmatiuũ.quare nãłr di⸗/
ſtinguũt. ¶ Scðo qꝛ ſᷣm phi. ad obie
cta genere altera ſũt apte nate parteſ
aie genere altere.Sʒ neceſſariũ ad ꝙ

⁊ apta pars ſciẽtifica ⁊ cõtingens ad

ꝙ eſt apta nata parſ rõcinatiua ſũt ob
iecta genere altera.quare iſte partes
ſunt genere altere ⁊ per conſequens

erx natura rei diſtincte. ¶ Sicẽduʒ cũ

LIBRO

philoſopho ꝙ pᷣdicte particule nãliter
diſtinguũt᷑ nõ quidẽ realiter tanquam
due realitateſ vt ꝓbaui ſupꝛa libꝛo pꝛi
mo circa finẽ.Sed nãliter tanquã due
aptitudines naturales ſᷣm quas ania
eſt apta nata cognoſcere neceſſaria ⁊
cõtingentia ſʒ modũ expoſitũ.(Mꝛo
cuiꝰ euidẽtia pꝛemittẽda ſũt duo. Pꝛi
mũ ꝙ cõtrarietas duaꝝ oppõnũ ſub di
uerſis generibus cõtentaꝝ pñt habe⸗
re eundẽ modũ opponẽdi vel aliũ ⁊ a
liũ.verbi gra.cõtrarietates cõtente ſſ
coloꝛe.puta albũ ⁊ nigrũ ⁊ ſub ſapo/
re.puta amaꝝ ⁊ dulce.hñt eundẽ mo
dũ vtrobiq; enĩ põt fieri trãſitus a cõ/
trario in cõtrariũ manẽte ſubiecto. Sʒ
par ⁊ ipar ſub numero nõ hñt iſtũ mo
dũ qꝛ manẽte eodẽ numero qui nüc ẽ
par.ĩpoſſibile eſt fieri trãſitũ a parita
te in ĩparitatẽ .¶ Hico igitur ꝙ diuerſi
taſ cõtrarietatũ eundẽ modũ oppoſitõ
nis hñtiuz.exigit pluralitatẽ ſenſuum
qui ſunt pꝛimo appᷣhenſiui eaꝝ vt pꝛo
batur. 2. de aĩa.Et ideo ſenſus tactus
eſt duo ſenſus.ſᷣm qð habet᷑ ibidẽ pꝛo

pꝛio. ¶ Alteriꝰ ãt dico ꝙ talis cõtra/
rietatũ diuerſitas nõ exigit pluralita⸗
tẽ ĩtellectuũ vł viriũ eiꝰ.Sʒ diuerſitas
cõtrarietatũ diuerſos modos oppoſi/
tiõis hñtium neceſſario exigit aliqua/
lẽ diuerſitatẽ viriũ intellectꝰ.qꝛ vis ap
pꝛehẽſiua ↄrietatis eſt aliquõ mediuzʒ
iter extrema ↄrietatis in vli vł ĩ parti
culari vel in re vel in modo.quare vbi
eſt diuerſitas cõtrarietatũ in re vel in
mõ in vli ⁊ in pticulari neceſſe ẽ ꝙ ſit
aliqua diuerſitas medioꝝ. ¶ Scom
p̃ᷣmittẽdum eſt ꝙ potẽtia per diuerſos
actus determiabik põt determiari per
diuerſos actus vno mõ vel alio.⁊ alio
mõ.verbi gra potẽtia ſupficiei ad reci

piendũ oẽs coloꝛes determiat᷑ vnifſoꝛ

miter per oẽs coloꝛes indifferẽter.qꝛ
tm põt determĩiari ꝑ vnũ qᷓ;tũ per aliũ
Sed potentia qua fetus põt recipere
maſculinitatẽ ⁊ ſeminitatẽ⁊ denſitatẽ
⁊ raritatẽ non determiat᷑ vniſoꝛmiter

eo ꝙ b⸗ hẽdit diuerſas cõtrarietates

R
.

8

4

Meſundſtne
Punk izſcen
Menter,
Mleſenaminer
Wrnorrheben
(Monvu itappe
ihent t onnii
llereniuit
iigkboniueſin
uN Nrgi
ißeſboni ane
Mitrcit ſüan
enſneunſe
(kfcgensi
mKncnznemnin

Wreſelſcrti⸗
binäiannn
Zblätfitn
ſinneirmin

17

uafiptckt

Rün
Wilesſ
wcieniͦ
Lemnnickſrn
Sdd

iiid

itngiie

2Aeitew
rünaninſih
5ero nobi

NReN..

Gfennüiin
Deren
üemdinün
grimtiriſ
eppbeninee
in E1nden s
Bfnbeeti
nunrrſs inn
inu⸗
s oͦcriip
mmie SFonr
ccſerd eee
rrümelkc'g
raustüii⸗
Fembnii
Eyrlin nacne
prilnn 6
ſtas cn

qꝛ p maſculinitatẽ vel femitatẽ detmi
nat᷑ ad ſemper q; diu erit homo. Sed
per raritatẽ ⁊ denſitatẽ determĩat᷑ ad
tempꝰ non ad ſemꝑ.pꝛima diuerſitas
actuũ nõ neceſſario exigit diuerſitateʒ
potẽtiaꝝ vel modoꝝ potẽtie. Fa tamẽ
diuerſitas neceſſario exigit diuerſitatẽ
potẽtiaꝝ vel viriũ vel modoꝝ potẽtie
Ehi igit᷑ pᷣmiſſis arguo ſic. quecũq;
vVires naãlr appᷣhenſiue diuerſaꝝ cõtra
rietatũ.diuerſos modos opponẽdi hñ
tiũ ſũt nãlłr diſtincte.potẽtia nãq; ẽ qð
dã mediũ cõtrarietatũ appᷣbenſiuũ ⁊
idcirco vbi ſunt diuerſe cõtrarietates.
dinerſitatẽ modoꝝ babentes. neceſſe
eſt ꝙ earum media ſint diſtincta. Sed
ſcientificũ ⁊ rõcinatiuũ ſunt huiuſmõi
quare ſunt diſtincte vires. ¶ Aſſũptũ
ꝓbatur.qꝛ ſcientiticũ appꝛehẽdit com
poſitionem neceſſariam ⁊ diuiſionem
necefſariam inter quas non poteſt eẽ
mutatio vt habetur.9.methaphi.ratio
cinatiuũ ãt appꝛebẽdit cõpoſitiõeʒ cõ
tingentẽ ⁊ diuiſiõem contingentẽ. pu
ta bibere vinũ eſt honũ.⁊ bibere vinũ
nõ eſt bonũ que ſunt cõtraria contin/
gentia inter que põt fieri trãſmutatio
qꝛ aliqñ eſt bonũ.aliqñ eſt non bonuz
quare ſciẽtificũ ⁊ rõcinatiuũ ſũt vires
appꝛehenſiue diuerſaꝝ cõtrari etatum
dinerſos modol oppoſitiõis hñtiũ.
¶ Scdo ſic. qꝛ vires aliter ⁊ aliter per
ſuos actus determĩabiles ſunt nãliter
diſtincte. ſed ſciẽtificũ ⁊ rõcinatiuũ ſũt
huiuſmõi.quare vt pꝛius. Aſſũptum
pʒ.qꝛ ſciẽtificũ ſemel determinatuʒ ꝓ
ſemp eſt determiatuʒ. ſcia enĩ includit
notitiã rei ⁊ eſſe rei ⁊ cãlitatis ſup rẽ
⁊ qm̃ ipoſſibile eſt aliter ſe habere vt

babetur pꝛĩo poſterioꝝ .ſʒ rõcinatiuũ

nõ põt ita determĩari qꝛ nũqᷓ; dicit᷑ de
aliquo cõtingenti qð ipoſſibile ſit ipʒ
aliter ſe habere. quare nõ eſt poſſibile
ꝙ potẽtie tã diuerſis modis determia
biles ſint ſimpłr vna potẽtia nullo na
turali modo diſtincta. Et ꝓpter hoc di
cit phi.ꝙ qꝛ cognitio exiſtit aie vʒʒ ſiłi

tudinẽ ⁊ ꝓpꝛietatẽ ad tam diuerſa ge

VI.

nera.ipᷣe aptitudines ſũt genere alte
re(icendh ergo ad primũ ꝙ neceſ
ſariũ ⁊ contingẽs non ſe hñt ſicut ꝑfe
ctum ⁊ imperfectũ in eodẽ genere qꝛ
nunquã de contingenti põt fieri neceſ
ſariũ.nec vnquã ð neceſſario contigẽſ
nec reducunt̃ ad eandem cauſam vesi
tatis. Et licet verum neceſſariũ magiſ
ſit verum qᷓ; verũ contingenſ.non tam̃
pꝛopter hoc cadunt ſub eadem poten
tia.ſicut ea que nõ differunt.ſicut per
fectum ⁊ imperfectũ.vnde iſtud argu
mentũ concluderet ꝙ idem ſenſus co⸗/
gnoſceret albedinez ⁊ raucedinẽ. qꝛ
albedo eſt ſenſibile perfectius q; rau
cedo. ¶ Ad ſcðõʒ dicẽdũ.qꝙ viſus nũq;
cognoſcit aliquid per ſe ĩcoꝛruptibile
tanquam pꝛimuz obiectum.qꝛ nullus
coloꝛ ⁊ nullus ſplendoꝛ eſt per ſe in/
coꝛruptibilis.qꝛ ſi aliqua coꝛpoꝛa ſer
uent ſemper coloꝛem ſuum. coloꝛ tamim

fm ſe ⁊ m naturaz pꝛopꝛiam eſt coꝛ

ruptibił.quare nullum fuit ſimile cum
neceſſario ⁊ contingenti.cum pars ſci
entifica per ſe cognoſcat neceſſarium
⁊ pars rõcinatiua contingens vt con/
tingens.viſus vero nihil ꝑcipit de coꝛ
ruptibilitate vel incoꝛruptibilitate.
Ad terciuʒ dicẽdum.ꝙ intellectus
poſſibilis poteſt habere in ſe pluẽs vi
res ſᷣm ꝙ diuerſimode eſt determĩabitł
per diuerſas cognitiones. ⁊ fᷣm ꝙ eſt
pꝑceptiuus diuerſarum cõtrarietatũ di
uerſos modos oppoſitiõis habentiuʒ
¶ Ad quartũ dicendũ.ꝙ eſſet rõe in/
dignũ.qꝛ nec aĩal nec planta ſunt per
ſe obiecta viſus vel alterius ſenſus. vt
ꝓbatur.ʒ. de aĩa. De obiectis aũt per
accidẽſ nõ loqꝗt᷑ phi.ſicut ⁊ de hijſ que
ſũt per accidẽs.nihil cure eſt arti vt ſu

(Lectio tercia.
Ammẽdum ergo (Supꝛa

pꝛemiſit diuiſionem de par/
te ⁊ virtute intellectuali. Hic
ntem inquirit quid eſt virtus intelle/

ctualis. Pꝛimo autẽ ea que inquiren
da ſũt ꝓpõit.ᷣo inquirit ibil. Dria at

4

IIBRO

Bicit g̊ pꝛio ꝙ ſũmendũ ẽ.ꝗd ẽ opti/
mæ hitus vtriuſq; ptis pᷣfate.ſ.ſciẽtifi/
ci ⁊ rõcinatiui qꝛ vtriuſq; etꝰ nihil eſt
gliud q́; vtriuſq; optimꝰ hitꝰ. virtꝰ aũt
vtriuſq; ymo cuiuſlibet potẽtie ẽ optĩa
diſpõ ad opus ꝓpꝛiũ iſtiꝰ ⁊ illius ⁊ iõ
ꝓꝛus inꝗrẽdũ erit qd ẽ opꝰ finale vtri

uſq; pticule.⁊ ↄñr qd eſt pᷣtus vtriuſq;
6 Cũr ibil Tria ãt Ingrit pᷣdcã. Pꝛi
io aũt inqrit ꝗqd eſt vtriuſq; opꝰ.⁊ fᷣo
que vtriuſq; ᷣtus ibi.Scõm quos ꝗ̊

Ingſiturꝰ ãt qd ẽ opus vtriuſq; partis

aĩe rõneʒ hñtis.pꝛĩo inꝗqrit pꝛincipia

operũ.ᷣo ipᷣa opera ibil Eſt ãt ꝙ ĩ mẽ

te J.tcio quale pꝛĩcipiũ eſt homo ſuo-/

rũ opeꝝ ibil Pꝛopter qð vel appeti⸗/
tus] quarto cõcludit generaliter quid
eſt vtriuſq; ptis aĩe opꝰ ibi Atrarũq;
Bicit g pꝛĩo ꝙ ĩ aĩia ſũt ta que vidẽt᷑
eſſe dñatina ſup actũ.i.ſup pꝛaxiã ⁊ ſu
per veritatẽ.ſ.ſenſus ⁊ itellectꝰ ⁊ ap
petitꝰ.tñ qᷓ;uis ſenſus videat᷑eſſe pꝛin
cipiũ veritatis.qꝛ nõ decipit᷑ circa pꝛi
mũ obiectũ.vt hr.2.ð aĩa.Certũ eſt ꝙ

nõ eſt pꝛincipiũ alicuiꝰ actꝰ ſeu pꝛaxiſ

vt hic ſũmit᷑ qd apparet qꝛ beſtie ſen
ſum ꝗdẽ hñ̃t ſicut nos ⁊ in hoc cõicãũt

533 nullũ actũ nobiſcũ cõicãt. quare ſi

cut ſenſus nõ ẽ pꝛincipiũ pꝛaxis in be
ſtijs. ſic nec erit eiꝰ pꝛicipiũ in nobis.
¶ Eſt eni ſciẽdũ ꝙ actꝰ pꝛo quo hjĩ in
greco pꝛaxis ſũmit᷑ bic ꝓ actu hũano
qui ẽ in hoĩs ptãte ad hoc ꝙ fiat vł nõ
fiat ⁊ ad hoc ꝙ taliter ⁊ aliter fiat. be

ſtie vero nõ bñt in ſua libera ptãte vt

operẽtur vel nõ operent᷑ nec vt taliter
vel aliter operẽtur. Sed ĩpetꝰ paſſio

nũ appetitꝰ ſenſitiui ducit eas abſqʒ

omni alia arbitrij ptãte. Et idcirco di
cũt᷑ nõ cõicare actũ.⁊ per ↄñs conſtat
ꝙ ſenſus in nobis nõ eſt pꝛincipiũ ali
cinꝰ libere opatiõis que dicit᷑ pꝛaxis.
Sciẽdũ g ſo ꝙ phi. ĩtẽdit hũc abijcẽ
enſũ a ſuo ppoſito nõ tñ appetitũ qui
cocurrit cũ intellectu in operaniõibus
libere factis vel elicitis.ſicut videbit᷑

in ꝓxima parte.qꝛ per eũ diſtinguitur

mẽs pꝛactica a mẽte ſpeculatia¶ Emr

ibil Eſt ãt ꝙ in mẽte Inqrit opa ptiũ
aĩe.⁊ pꝛĩio inquirit ⁊ docet opꝰ mẽtis

pꝛactice.̃o opus mentis ſpeculatue

ibil Speculatiue l. tᷣcio opꝰ factiue ibi

LAHẽs aũt ipᷣa . ¶ Eſt aũt ſciendum

circa pꝛimuz. ꝙ phi. intẽdit oñdere ⁊
docere ꝙ finale opꝰ mentis pꝛactice ẽ
illa gitas ſeu illa vera notitia. que ne/
ceſſario requirit᷑ ad hoc ꝙ electio ap/

petit ſit ſtudioſa æ bona ¶¶ Ad euide

tiã buiꝰ ãt pꝛemittit tria ſuppoſita.ſᷣo
infert ex illis tria coꝛrelaria. ⁊ icio in
fert ſuũ ꝓpoſitũ. Primuʒ ſuppoſitum
eſt. ꝙ in appetitu pſecutio apparẽtis

boni ⁊ fuga apparẽtis mali ſic ſe hñt
ſicut in mente ſeu in ĩtellectn ſe habẽt
vt affirmatio ⁊ negatio.¶ Scom eſt

moꝛalis virtus ẽ bitus electiuꝰ ⁊ pſe

cutiuꝰ apparẽtis boni ⁊ fugitiuꝰappa
rentis mali vt dictũ eſt ſupꝛa li.2. in ò

ſcriptiõe virtutis moꝛalis.(¶ Terciuʒ
ẽ.ꝙ electio ẽ appetit cõſiliatiuꝰ vt ſu

pꝛa li.ʒ. vbi dictũ eſt ꝙ electio eſt volũ
tariũ pᷣcõſiliatum. Cer hijs ergo in/
fert tria coꝛrelaria ibil.Sʒ pꝛopt᷑ hoc
Mꝛimũ eſt ꝙ ſi electio fuerit ſiudio/
ſa oʒ neceſſario ꝙ rõ conſilij ſit vera.
Qõ ãſt iſtò ſequat᷑ apparet.qꝛ ſi ratio
cõſilij nõ eẽt vera.tũc ipᷣa diceret eſſe
appetẽdũ qð nõ eſt appetendũ ⁊ ele
ctio appeteret qð nõ eẽt appetẽdũ. ⁊
ſic nõ eẽt ſtudioſa.vel rõ diceret eẽ fu
giẽdũ qð nõ ẽ fugiẽdũ⁊ appetitꝰ fuge
ret qð nõ ẽ fugiẽdũ.quare nõ eẽt ſtudi
oſa.hoc igit᷑ coꝛrelariuʒ ſequit᷑ ex hoc
ꝙ electio eſt appetitꝰ cõſiliatiuꝰ ⁊ vo
lũtariũ pᷣcõſiliatũ. ¶ Scm coꝛrelariũ
ẽ ꝙ etiã oʒ ꝙ appetitꝰ finis ſit rectus

ad hoc ꝙ electio ſit ſtudioſa. qꝛ ꝓpter
malũ finẽ Mer⸗ nihil ſtudioſe poſ-

ſumꝰ eligere· Zerciũ ẽ.ꝙ oʒ ꝙ eadez

apparentia bona mens dicat eſſe ap/

petenda ⁊ pꝛoſequenda. ⁊ illa eadezʒ
appetitus pꝛoſequatur ⁊ appetat ad
hoc ꝙ ſit electio ſtudioſa. ymo etiam
ad hoc ꝙ electio ſit bona vel mala.
quod patet quia ſi appetitus illud ap
peteret. ⁊ ratio conſilij aliud diceret

n ſe
ien id
citd
i dicpere
ſoecllanece
li.:bioer
taeleoperni
paret e lri
Wi iuſi
eremriee
(Wulie denn

Eulucud
fleni nec⸗
iſoncpi⸗
Gicttpne
itfmgt
ncKen
iucenat
ui
4
nid
eunwinii.
worrcke
Gllsfmits
gbey niisn⸗

iiymnpl ci

logealnei

iſiprrep
rlcnitspe⸗
kile p
wittaecäen
limngröge
Eiclciaaaig,
mnsgeciſeni

Pwpnigi, (

uunogeriniſs

cisilbacbſe

ſimnmtißi⸗

iukoltenee⸗
1ist apetb'

—

cctiſii pe
. ſſig täkhun
inagniin

henu i

Wnergſ

mt
Smacninit
En emmd ann
Pprinsmiſtt
eſanieleent

nncüctiatn

ipprn äila

vooni iu
Eapprel
nn tir dN.
öckappenencdi
noͦtanipreii
Nianelöet
ſcecin apen;
Gtii mrnifn
ontini iuct
woent'ien!
ppei iſn

wici hibti⸗
r ibe
unesdii
Necum iſ⸗
16 G4
vconſija

lectio qualiſcũq;

tũc nulla eẽt electio qꝛ nõ ẽ volũtariũ

pcõſiliatũ nec appetitꝰ cõſiliatiuꝰ. ſed
eẽt ſicut cõcupia varia incõtinẽtiſ que
nõ ẽ electio nec ſequit᷑ cõſiliũ.ymo ad
uerſat᷑ vtriq;.vt ſupꝛa ĩ fine pꝛimi ⁊ ĩ

li.7.c.ʒ. quaẽ neceſſe ẽ appetitũ appe

tẽ ea que dictat cõſiliũ ad hoc ꝙ ſit e/
hijs igit᷑ habet
phi.ꝙ aliqua veritas rõnis ſeu aliqua
rõ vera eſt neceſſario reꝗſita ad hoc ꝙ
ſit electio ſtudioſa. quare concludit q;
hec rõ vera eſt mẽs ⁊ veritas pꝛacti/
ca.⁊ talis veritas ſeu talis rõ vera eſt
finale opꝰ mẽtis pꝛacticæ. vt etiã in ſe
quẽtibꝰ ampli oñdet᷑. ¶Eoöſeque nter
ibil Speculatie ãt Docet ꝗd eſt opuſ
mentis ſpeculatiue. Et pꝛĩio facit hoc
Scðdo cõpat iſtud opꝰ ad opus mẽtis
pꝛactice ibil Pꝛactici ãt] Dicit g pꝛi
mo ꝙ bñ operari ⁊ male operari mẽ i
ſpeculatiue que nihil intẽdit ẽ verũ ⁊
falſũ.qꝛ bñ operari eiꝰ ẽ iudicare vere
⁊ male operari ẽ iudicaẽ falſe. hoc ãt
apparet.qꝛ vłr finale opꝰvniuſcuiuſq;

itellectꝰẽ hic.ſ.iudicare ⁊ appᷣhẽd ere

veꝝ.quare maxiĩe erit opꝰ iſt mentis
ſpeculatiue.que nihil intẽdit pᷣter noti
ciã veritatis. ¶ Cõſequẽter ibil Pꝛa
ctici ãt . Cõparat opꝰ mẽtis ſpecula/
tiue ad opꝰ mẽtis pꝛactice.d.ꝙ pꝛacti
ci itellectꝰ finale opꝰ ẽ vitas vt ſupꝛa
dem̃ eſt.⁊ in hoc cõuenit cũ ſpeculatĩo
ſed differt.qꝛ nõ quecũq; veritas eſt fi

nis itellectꝰ pꝛactici ſʒ illa determĩata

veritas que cõfoꝛmit᷑ ⁊ cõfeſſe ſe habʒ
appetitui rcõ.
uo coꝛrelaria. pꝛimũ ibi Actꝰ quidẽ
igit᷑ .vᷣm ibil Pꝛopter qð Dicit ergo

pꝛimo ꝙ ex pᷣmiſſis ſequit᷑ ꝙ pꝛĩcipiũn
efficiẽs illiꝰ actꝰ ſeu actionis ꝗ vł que

dicitur pꝛaxis ẽ ipᷣa electio.put electõ
ſũmit᷑ ꝓ libera deteꝛmĩatiõe ipᷣiꝰ volũ/
tatis ⁊ appetitꝰ nãlr idetermiati.ad
hoc ⁊ ad illud nõ eſt tñ eiꝰ finale pꝛin
cipiũ.ꝙ dicit᷑ pꝛincipiũ cuiꝰgra.i.finał
cã.pꝛincipiũ ãt electiõis.i.pfecte det᷑

minatiõis ẽ ipᷣe appetitꝰ ⁊ illa rõ que

dicit rõcinari gĩa alicuius finis appe

¶ Ex p̃miſſis ãt infert

*

tibilis aſſequẽdi.Et iõ nota ꝙ potẽtia
rõnalis que valet ad oppoſita vt dicit

9.methaphi. nõ eſt intellectꝰ ſolꝰ nec
appetit ſolus.Sʒ eſt illa potẽtia que
hic dicit᷑ electiõis pꝛincipiũ cõſtitutuzʒz

ex appetitu ⁊ ex appetitiuo intellectu
Item nota ꝙ ideo ſequit᷑ iſiud coꝛiæ

lariũ ex pᷣmiſſis.qꝛ potẽtia indetermi
nata valẽſ ad oppoſita nõ põt exire in
actũ.niſi determĩet᷑ per ꝓbereſim. vt
habet᷑ in.9. methaphi.quare actus ⁊
operatõ finalis talis potẽtie pꝛincipi
at᷑ a potẽtia mediãte determiauiõe.de
termiatio vero non pꝛincipiat᷑ niſi ab
lpᷣa potẽtia que determiĩiat᷑ aliaſ nõ eẽt
libera.nec ſue opatiõis dña. Cuiꝰ op⸗/
poſitũ pꝛobat᷑.ſupꝛa li.ʒ.c.ʒ.Sʒ ĩitel/
lectꝰ pꝛacticꝰ cũ appetitu ſũt vna po/
tẽtia rõnał ⁊ eiꝰ detmĩatõ ẽ elcõ poſt
qᷓ; electio ẽ appetitꝰ ↄſiliatiu vt viſũ ẽ
quare ſeꝗt᷑ ꝙ electio ſit pꝛincipiũ oꝑa
tiõis ſequẽtis ⁊ electiõis pꝛincipium
ſit pꝛactica rõ cum appetitu. ¶ Scðz
coꝛꝛelariũ infert ibil Pꝛopter qð.d.
ꝙ ꝓpter id qð dem̃ ẽ de pꝛicipio ele⸗/
ctiõis ſequit᷑ ꝙ electio nõ eſt nec pᷣt eẽ
ſine ĩitellectu ſimplici appꝛebẽdente.

nec ſñ mẽte cõponẽte ⁊ diuidẽte ⁊ eti

am rõcinãte. Hec etiã ſñ hitu vł diſpo
ſitiõe moꝛali.oʒ etiã pᷣſupponi appe⸗/
titu finis in oĩ electiõe quidẽ appetit
dicit hic aligs moꝛał hitus ſeu diſpõ
Qðõ quidẽ coꝛrelariũ cõfirmat᷑ qꝛ nul
la aciio bona nec cõtrariũ acnõis bõe
ſcʒ actio mala põt eſſe ſñ intelleciu ⁊
ſine mẽte ⁊ ſñ moꝛe.i.ſñ aliquo moꝛa
li appetitu ipᷣius finis.hec eniʒ oĩa vt
pᷣmiſſuzʒ eſt.pᷣſupponũt᷑ electioni bone
vel male.quare ⁊ ſimpliciter pᷣſuppo
nunt᷑ cuilibet electiom. Cõſequenter
ibi Aens aũt ipᷣa Ingrit finale opꝰ
mẽtis factiue.pꝛe mittit tñ vnũ verbuzʒ
de mente ſpeculatiua ⁊ alterũ de men

—

te pꝛactica.d.ꝙ mens ipᷣa ᷣm ſe ſum/

pta ⁊ ab appetitu pꝛeſciſa quadrupli
citer ſũmit᷑ mẽs ſpeculatiua mibil mo/
uet ⁊ nihil pꝛĩcipiat᷑ ex.qꝛ vt dĩ.ʒ. de

aĩa nihil dicit de imtabili vł fugiẽdo

IIB RO

quare nihil mouet ad imitãdũ ſeu ꝓpſe

quẽdũ nec ad fugiẽdũ.ſʒ illa mẽs que
rõcinat᷑ ga hui finis quẽ deſideãt ap
petit. illa inquã mouet ad ꝓſequẽdũ
⁊ fugiẽdũ.que etiã dicit᷑ mẽs pꝛacti/
ca.Hijs at pᷣmiſſis docet opꝰ mẽtis
Sactiue ibil Hoc eni factiue Inten/
dẽs dicere ꝙ opꝰ eiꝰ ẽ famulari pꝛa/
ctice mẽti. Vicit enĩ ꝙ hec.ſ.mẽs pꝛa
ctica pꝛicipat᷑ mẽn factiue.⁊ ꝑ ↄñs fa
ctiua famulat mẽti pꝛactice.⁊ hoc eſt
eiꝰ opꝰ ⁊ finis ĩmediatꝰ.Qð ſic ĩtẽdit
ꝓbare.qꝛ ſicut ſe hñt factio ⁊ actio in
oꝛdine finiũ ſic ſe hñt factiua ⁊ actiua
ſeu pꝛactica ĩ oꝛdie mouẽtiũ.Sʒ factõ
Eẽ ꝓpt᷑ actiõeʒ tãq; ꝓpt᷑ finẽ.actio ãt ñ
neceſſario ẽ pꝓpter alteꝝ qꝛ pᷣt eẽ finiſ
quẽ pꝛio deſiderat appetitꝰ. quare in
ordie mouẽtiũ actiua ſeu pꝛactica.mo
uebit factiuã ⁊ pꝛicipabit᷑ ei. ¶ Eiꝰ
rõis ðclarat mĩoꝛẽ.d.ꝙ oĩs faciẽs ope
rat᷑ ⁊ facit opa ſua gra bui finiſ fʒ ꝗd
puta edificãſ edificat gra opoꝛtune ha
bitationis domꝰ edificate ſed nõ facit
hoc ꝓpter finẽ ſimpłr ꝗ ẽ finale bonũ
tociꝰ hũane vite quẽ intẽdit pꝛactica:
Sʒ oĩs faciẽs fac it qdẽ opa ſua ad ali
qd pticłaẽ bonũ hoĩs.⁊ oẽ fcm̃ fit gra
alicinꝰ alterꝰ bõi ⁊ nũqᷓ; ꝓpt᷑ ſe.ſʒ ałr
de acto.qm̃ actũ nõ ſp ẽ ꝓpt᷑ alteruzʒz
ſʒ ipᷣamet actio ẽ finis ſuꝰ. Cuiꝰ ꝗdẽ fi
nis ẽ deſideriũ appetitꝰ. appetitꝰ enĩ
pꝛio appetit vltimũ hoiſ finẽ ꝗ ẽ bene
⁊ vᷣtuoſe ac feliciter oꝑari. E&t ſic ha⸗/
bemꝰ qd ẽ opꝰ finale mẽtis ſpeculatĩe
L ꝗd pꝛactice.⁊ ꝗd fciue. Speculatie
gqdẽ vitas de appetibili nihil.d. Pꝛa
ctice vᷣo vitas appetitui rcõ cõfeſle ſe
hñs. Factiue ᷣo vᷣitas mẽti pꝛactice ſpᷣ
ſeruiẽs.¶ Eñr ibil Pꝛopi qð vel Zo
cet quale pꝛicipiũ ẽ hõ ſuoꝝ opeꝝ.ct
pꝛĩo facit hoc.fo ãt oñdit quał eſt mo
c ſuoꝝ opeꝝ ibil Mõ ẽ t eligibilej.
Dũdit pꝛio ꝙ ẽ hõ pꝛincipiũ nõ nãle
ſʒ libeꝝ ſuoꝝ opeꝝ. Dicit g ꝙ ꝓpt᷑ id
qð dem̃ ẽ ſeꝗt᷑ ꝙ electio ẽ vel itellectꝰ
appetituiꝰ.i.ĩtellectio appetitiua. vel
appetitꝰ itellectiuꝰ.i.volitio ĩtellectia

—

que.ſ.ſeꝗtur rõcinatiuũ ⁊ notiti ĩtel/

lecð.vñ hõ ẽ tale pꝛicipiũ. quale ẽ id
pꝛincipiuzʒ ꝙ ſua opa pꝛicipiat p ele,

ctiõem ⁊ appetitũ libeꝝ ꝙ ẽ appetitꝰ
itellectiuꝰ.electio eni ẽ actuſ volũtaus
⁊ appetit.dĩ tñ hĩe eẽ itellectiuuʒ.qꝛ

ẽ deſideriũ rei vt per intellectũ apphẽ

ſe ⁊ ĩ tali pꝛicipio cõſiſtit libertas ho
minis ⁊ ptãs vᷣm quã dicit᷑ dñs ſuoꝛũ
operd.Seo ibil Mõ ẽ ãt J.Oñdit ꝙ;
modꝰ hũanoꝝ opeꝝ que ſũt eligibilia

ẽ modꝰ futuroꝝ cõtingẽtiũ. Dicii ꝭᷣq

nullũ factũ quidẽ de pᷣterito eſt eligibi
le nec per ↄñs ẽ per hoĩem opabile.
puta nulł nũc eligit fuiſſe captà ylion
.i.troiã que diu ẽ per grecos de ytalia
capta fuit nec aliꝗs cõſihat᷑ de fcõ.nec
per ↄñs aliꝗs opat᷑ fcã.Sʒ gcũq; cõſi
liat᷑.cõſiliat᷑ vtiq; de futuro cotigẽti.⁊
gꝗcũq; vult operari operat᷑ futura non
dũ facta qꝛ factũ nõ cõtigit nõ fieri.i.
nõ fcm̃ vel fuiſſe.ꝓpt qð ille agathon
rcẽ dicit.d.ꝙ deꝰhoc ſolo pꝛiuat᷑ ꝙ ẽ fa
cere ea que vtiq; iã facta ſũt eẽ igeita
⁊ ineffecta.ſic ꝙ nõ fuerit fcã.vlłr igit

oĩa per bS operabilia ſũt futura coõ

tingẽtia.¶ Eñr ibi ANtrarũq; vtiq;
Coõcludit ex pᷣmiſſis ꝗd ẽ ſingulariũ
ronabiliũ partiũ aie opꝰ finale.d.qꝙ ſe

gtur vtiq; ꝙ apud vtrãq; pticulaꝝ aĩe

ſcʒ ſpeculatiue pꝛacuce ⁊ fciue ẽ veri

tas.i.pa noticia vitatis.qð pʒ ex pᷣce/
dẽtibꝰ¶ Eñr ibil Scðz quos igit᷑ . In

fert etiã de pᷣmiſſis que ſit vtꝰ pᷣdcãruzʒ
partiũ.d.ꝙ illi hitꝰ ̃ʒ quos vnaqueq;
pticula maxie dicit veꝝ ſũt eaꝝ vᷣtutes
Et iõ addit ꝙ igit᷑ rurſus ĩcipiẽtes ab

iſto pꝛicipio ꝙ eſt veꝝ dicere.dicamus

de ipis vᷣtutib particulariũ rõnaliũ aie
Eſ ãat ſciẽduʒ ꝙ oĩs diſpõ perfecti
ſubiecti ad optimũ opꝰ ei ẽ vt.vt hĩ

7. phi. Sʒ hitꝰ ſʒ quẽ aia maxie verũ

dicit.ẽ diſpõ parůᷣ aĩe perſcẽ ⁊ hitua/
te per eam. ⁊ eſt ad optimũ opus eiuſ
ꝙ eſt verum dicere. quare talis bitus
eſt otus illius partis anime. Et ĩ hbac
ratiõe fũdat᷑ hic intentio philoſophi.

=èð

linecilo
öüöönapnann
izcnenoen

umidclüſar⸗

ſe ſeglnu
65 anogeſp
ukod opands

en t wnn
nnoet wn
Aöenulopa:
Elilgi e

crNnnis
nöninntmi

ariſtüm

„

Ngannini,
lincftügii

Ptit tonber

—
==

ſendanbeſi
lnsprmnig

ek deg
glade inſte

Eeſinen
Eni
beingefliiſ
kſeting

—.

ag et⸗DH euidẽtiã pᷣdictoꝝ inquirẽ/
Ain ada ſüt quattuoꝛ. Pꝛimo ꝗd ẽ
i AA 65 ſpeculatõ diffinitiue. o quid
in ) Ypꝛaris. (do vty mes ſpeckatiua a paa
einnn ( ctica⁊ factiua naliter diſtinguat᷑. quar
wiki to. viꝝ mẽs pꝛactica pꝛincipet᷑ menti
iin ſpeck atiue ſient mẽti factiue.
* pꝛio &r ꝙ 1 peculatio ẽ ope
R—KWH ratio itellect' ad nullã opatõ
’A nẽ ex gen cognitiõis tãquã
g finé näliter oꝛdinara. (Eoôtra qua
ungen A defcriptiöez arguif. pꝛimo qꝛ ſpecula
eeOD ütio näakr ozdiat ad aiam ſpeculàtẽ tan
idg quäã ad finẽ. Oẽ ꝗppe amabile amoꝛe
nſegd cöcupie oꝛdinat᷑ ad aligd amabile a/
Nrgerbe moꝛe aicicie.ſpeculatio ãt amari ñ pᷣt
Pcſcai. amoꝛe aicitie.cũ nõ poſſit readamare
Ni vt.j.li.S.circa pꝛĩcipiũ.quare amat᷑ ꝓp
eſme prter aiaz que nõ ẽ in genere cõgnino
miopentimm nis. ⁊ p ↄñs oꝛdinat᷑ ad ipᷣam vt ad fi
inocidian né. Sebo. vna ſpeculatio põt oꝛ
.i dlei dinari ad aliã ſicut ad finẽ vt pʒ in in
ſbu gſinõe ſpeculatiua que oꝛdiat᷑ ad inuẽ
müſtdin öcz (ercio qꝛ ſpeculatio nãł phi.
gnöſenm odinat ad opatiões nãe. puta ad ge⸗
Whinähm neratioem 1 conuptioem:⸗vLI li. de
Erin eneratioe * coꝛruptõe.(¶ Quarto.qꝛ
logei ſpeculatiões multoꝝ oꝛdint ad lucx
ieop, fnele k lucꝝ ad aliqd. Et per ↄñs ad aliqd
„ ð gen cognitiõis. quare deſcri
Nacngi fünei ptõ nñ ẽ ſuſficiẽſ. Sʒ oppoitũ arguitqꝛ
nsadpztf ue opatõ que ſolũ ꝓpt᷑ vitatẽ c ꝓpĩ
Sczt cire nõ narr oꝛdinat᷑ ad aliqua opatõ
Ts eſt d ui nẽ ex genꝰ cognitiõis tãqᷓ; ad finẽ. Sʒ
ſsge⸗ onn ſpeculatio eſt ſolũ ꝓpt᷑ vᷣitatẽ ⁊ ꝓpter
i , ſcn ſcire.vt habet᷑ pꝛio methaphi. in ꝓbe
t nefſun mid. 1 fo li. circa pꝛĩcipiũ quare ſpe/
gimis de culatio nõ nãliter oꝛdinat᷑ ad aliquazʒ
αJopattoem ex gen' cogniuõis tanquaz
tmniniſn, ad finẽ. ¶ Sicẽdũ ꝙ deſcriptio bona
ges ſin c .. ęq ꝓbat.ſupponẽdo pꝛio ꝙ ſpecła
eimüche uünd ſit opario. qꝛ hic ſümit᷑ vtr Act. 2.
S vt diuiſus ↄ pꝛimũ actũ que ẽ bitꝰ vt ðᷣ
tiiie iin⸗ claraf̃ 2. de aĩa.ᷣo ꝙ eſt opatio ĩtelle/
a Gnnig⸗ ci.qꝛ hic ſũmit᷑ ꝓpi hñdã noticiaʒ de
n. eAH mte ſpeculatiua. cui- ſuppõit eẽ op
ns nin / fFfm phi. in paſſu iſto. C . s p̃ᷣſuppo
nmenſin ſitis arguit᷑ ſic pꝛio ad quẽcuq; finem

VI.

oꝛdinat᷑ naliter ſpeculatio ad eundeʒ
nãłr oꝛdiat᷑ ſcia ſpeculatiua qꝛ opatõ

finis ipᷣꝰ hitꝰ.vñ nõ ĩ bitu ſʒ in opa/

tiõe ⁊ vſu cõſiſtit felicitas vt ſupꝛa li.
j.Sʒ ſcia ſpecłatia ad nullã opatiõeʒ
exᷣ genꝰ cognitõis tãq;ᷓ ad finẽ nãliter
oꝛdiat᷑ vt ꝓbat᷑ in ꝓpheio methaphi.ta⸗
li rõne.qꝛ ſi oꝛdiaret᷑ ad huiꝰmõi opa
tionẽ hoc eẽt vel ꝓpt᷑ bonũ honeſtũ in
moꝛibꝰ.vel ꝓpter bonũ vtile. vel ꝓpt
bonũ ðlectabile.ſʒ nõ ꝓpt᷑ aliqð iſtoꝝꝛ
qꝛ ad illa tria erãt artes ⁊ ſcie ſuffici
entes iuente añq; ſcia ſpeculatiua ce
piſſet iꝗri.quare ſpeculatio nõ oꝛdĩat
nãłr ad aliquã tale opatiõezʒ tanq; ad
finẽ.¶ Scðo qꝛ mẽs ſpeculatiua ĩtẽdit
om̃ nãlẽ finẽ ſue opatiõis ⁊ mouet ad
ipᷣm. ſʒ mẽs ſpeculatiua nullã opatõeʒ

ex genꝰ cognitiõis ĩtẽdit. nec ad ipßa,ʒ

mouet vt hĩ in textu.quare niła oꝑatõ

ex genꝰ cognitiõis ẽ nalis finis ipᷣius

ſpeculatiõis.¶ Ad argumẽta in op/

poſitũ dico generałr. ꝙ nulla pticula ĩ

pᷣmiſſa deſcripnõe poſita ẽ cõuertibił
cũ ſpeculatiõe deſcripta. Sʒ oẽs ſum᷑
ſũpte cõſtituũt vnã deſcriptiõem ei p/
pꝛiã pꝑ q; circũloꝗmur nullã ipᷣiꝰ ſpecu
latiõis.Oia igit᷑ argumta accipiendo
ptẽ vnãpᷣmittũt aliquã aliã. ¶ Pꝛi/
mũ eni p̃ᷣmittit operatiõem qm aia nõ
ẽ operatio ſʒ act pꝛim vt dicit᷑.2. de
aia. ¶ Scðz vo pᷣmittit ex genꝰ cogni
tiõis.qꝛ niła ſpeculatio ẽ operatio ex
genꝰ cognitiõis. ¶ Lerciũ ãt pᷣmittit
tanq; ad finẽ.qꝛ ſpecłatio nãlis phie
nõ oꝛdiat᷑ ad opatõez nãlẽ tãqᷓ; ad fi/
nẽ ſʒ tãq; ad obiectũ.( Auartũ vo pᷣ/
mittit nałr oꝛdiari.qꝛ ſpeculatio nãłr

ñ oꝛdiat᷑ ad lucꝝ pecuĩiaꝝ. ymo poti⸗

ad oppoiĩtũ vt appaẽt.jli..e.c.fi.ĩ illo

coꝛrelario ꝓpt᷑ q anaxagoraſ ⁊ tales

fo dicit᷑ ꝙ pꝛaxis ẽ ſᷣm ele
tiõem hoĩs oꝑpatio. Cõtraq;
arguit᷑ pꝛimo.qꝛ volũtaſ que
eſt appetitꝰfinalis boni.vt tercio hui⸗
ca.fi.nõ eſt operatio fʒ hoĩs electiõeʒ
qꝛ volutas eẽ pᷣt ĩpoſſibiliũ.Electio ãt
nõ vt eo. li.c.F. Sʒ volũtas videt᷑ eſſe

IIBRO.
pꝛaxis.Eſt enĩ operano vᷣtutiſ vł vicij nõ eſt pꝛaxis.factio eni nõ eſt actio.vt auſin
qꝛ ⁊ bona cũ virtute ⁊ mala cuʒ vicio 6. ethi. c. de arte. vbi dicit Euſtratius. ltten
vt habet᷑ ibidẽ.quare nõ oĩs pꝛaxis ẽ actio.i.pꝛaxis.ſed factio ẽ in hoĩs ptã ſauſen
ſm hoĩs electiõem¶ Scðo qꝛ ĩtẽtio ñ te.quare vt pꝛiꝰ. ¶ Decimo.qꝛ nulla Ghian 1
ẽ ſᷣm electiõem cũ ſit appetitꝰ finis aſ operatio hoĩs cõicata beſtijs ẽ pꝛaxii wen
ſequẽdi.electio ãt nõ ẽ de finibꝰ vt.ʒ. vt. 6. ethi. c. 2. æ vt dictuʒ ẽ ſupꝛa.ſed (chhtß *
oli. c.F. Sʒ intẽtio ẽ pꝛaxis.v eniĩ intẽ multe tales operatiões ſũt in hois po tbſ
tiõem facit rectã.vt.j.eo..ethi.c.iõ. teſtate puta cãtare ambulare.comedẽ ninſſanr
uare nõ oĩs pꝛaxis ẽ ſᷣm electiõem. ⁊ bibere.quare nõ oẽs operationes ſneric
Berco qm electio nõ ẽ ſᷣm electio que ſũt ſᷣm hois electiõem ſũt pꝛaxis. ungiaſs⸗
nẽ.nõ ei eſt electiõis electio. ſicut nec ¶ Sed in oppoſitũ ẽ auctoꝛitas eu/ it iinlk
actiõis eſt actio.ꝓcederet eniĩ in ĩfini ſtratij ſupꝛa li.j.in pꝛĩcipio qui ſic de xintin
tũ vt.i.phi.ſʒ electio ẽ pꝛaxis.vᷣꝰ enĩ ſcribit nraxe Btid ergo cũ eo ꝙ nza.
electiõem facit rectã.j.eo.d.ethi.c.i⸗ pꝛaxis ẽ ſᷣm electiöem hoĩs operano ſiiſahrui
uare nõ oĩs pꝛaxis eſt ̃m electiõem .i.operatio hũana que ẽ in hoiĩs ptate ſitk ond
1 Anare qꝛ ĩicõtinẽtis operatio non cui.ſ.dñat᷑ homo.Ois enĩ talis opera iſuixn
ᷣm electiõez.ſed ↄ vt.j.ethi.in fi.⁊ tio eſt pꝛaxis.⁊ oĩs pꝛaxiſ ẽ talis ope i
li. ʒ. c. 2. ⁊. j.li.7.in płibus locis.Sed ratio. talis ãt eſt ois operatio volũta/ kitn,l
talis operatio ẽ pꝛaxis cũ ſit mala ⁊ tis elicita vel impata. ¶ Hoc ãt pbat nnin an
fugiẽda circa moꝛęs. vt.7. ethi. ca.j. quadrupłr. Pꝛio qꝛ ille actꝰ cui dñat oliptiaſt
quare vt pꝛiuſ.¶ Quſto qꝛ nulla ope itellectꝰ ⁊ appetitꝰ qui ẽ nobis ꝓpꝛi munesſue
ratio angeli ẽ ſᷣm electiõem hoĩs. põt quẽ beſtie nõ cõicãt ẽ vłr ⁊ cõuertitur iioſcocnaſim.
tñ eẽ pꝛaxis.ſicut ⁊ opatio hoĩs.quaẽ pꝛaxis.vt ꝓbat᷑.6õ.ethi.c.ʒ.qꝛ itelle fongltaecengt⸗
non ois pꝛaxis ẽ ſ̃m electiõeʒ homis ctꝰ ꝗ circa talẽ attẽdit ea que appeti./ (iigaley alen
Sexto.qꝛ operatio ĩtellectꝰ nr̃i nõ tꝰ dʒz ꝓſeꝗ vel fugẽ ẽ mẽs ⁊ ᷣitas pꝛa re Atoſen
ẽ pꝛaxis.ymo ꝗdã doctoꝛ in deſcriptio ctica.vt ibidẽ ſubdiuidit᷑. Sʒ ille tał Emne nüdnu
ne pꝛaxis.põit ꝙ ẽ oꝑato alteriꝰ po/ actꝰ ẽ fʒ electiõezʒ hoĩſ cui dñat᷑ hõ.qꝛ (bprugcamni
tentie qᷓ; itellectꝰ pbans hoc.qꝛ ſiſten vt ibidẽ hr.tale pꝛicipiũ ẽ hõ ſuaꝝ o/ Minigiſnwen⸗
do in actib intellectꝰ nulla ẽ extenſio pẽationũ.quale pꝛincipiũ ẽ appetit ülherelenzion
ad pꝛaxim.quãuis ſit extẽſio vniꝰ cõſi itellectiuꝰ.hõ tñ tãq; ꝙ appetit po ta Prenidean
deratiõis ad aliã.ſicut pꝛincipioꝝ ad qᷓ; quo.quare tał opatio ẽ vłr ⁊ cõuer Mütſcdnb
cõcluſiõem.hec tñ extẽſio nõ ẽ ad pꝛa tibil'r pꝛaxis. ¶¶ Scdᷣo. qꝛ ois opatio ippipehi
xem aliquaz. alias logica eſſet viſſime tuũᷣ vł vicij ẽ pꝛaxis.⁊ oĩs pꝛaxis eſt ſfinetciognn
pꝛactica. Sʒ operatõ ĩtellectꝰ hoĩs p̃t tał opatio.qð pʒ.qꝛ ita dicit euſtrati (c(aiene tan,
eẽ ſᷣm hoĩs electiõem cui dñat᷑ homo. ⁊ qꝛ oĩs opatio de qua agit ſcia pꝛa/ figlſticn
quare nõ oĩs operatio cui dñat᷑ homo ctica eſt pꝛaxis.⁊ de oĩ pꝛaxi agit ſeia· ſitnageti
ẽ pꝛaxiſ.¶ Septĩo.qꝛ cõſideratõ pꝛa pꝛactica.agit ãt de vtutũ oĩʒ ⁊ vicioꝝ Exlſiliſceig
ctica nõ ẽ pꝛaxis.talis enĩ cõſideratio opatiõibꝰ ⁊ de ilł ſoł.quare hee oẽs⁊ aüfnine
extendit᷑ ad dirrectiõem pꝛaxis.itelle ſole ſũt pꝛaxes.Sʒ oẽs ⁊ ſole opa‚io ſeummtn
ctꝰ eni tali extẽtiõe fit pꝛacticus vt hĩ nes que ſũt ᷣm hoĩs ptãtẽ ⁊ ꝗbꝰ dñat᷑ 4 igmtt
3. de aĩa. cõſtat ãt ꝙ nõ extendit᷑ ad ſe hõ ſũt opatiõeſ vᷣtutũ ł vicioꝝ.vt ꝓbat᷑ iütſsen
ipᷣm quare nõ ẽ pꝛaxis.ſʒ ipᷣa ẽ ĩ hois 3. ethi. c.S.⁊ ex hoc ꝓbat᷑ ꝙ nos ſumꝰ Ninis
ptate.quare non ois b. . ue eſt dñi ei ꝙ ẽ nos fieri bonos vel malos faatfie
in bois pralte eſt pꝛarie. Dcrauo. quaẽ vr pꝛi. 5. qꝛ ois æ ſola opatito Ajchahiin
qꝛ ſpeculatio nõ eſt pꝛaxis alias ſcia ad quã extẽdit᷑ pꝛudẽtia ẽ pꝛaxis.qdð lnien
ſpeculatiua eẽt pꝛactica per locũ a cõ pʒ.qꝛ pꝛudẽtia ẽ hitR opatiuꝰ pꝛacti r la⸗
iugatis.ſʒ ſpeculatio eſt in bois ptã/ carca oĩa bũana böõaa mala. de ꝗbuſ eſnen iin
te. quare vt pꝛius. ¶ Mono.qꝛ factio cõſiliũ.vt. 6. ethi. ca. S. conſtat aũt ꝙ ktilaiin

»

.. .
W
9 N
wratöſinz

eenöen bisn

imqreinde

. Oisenitake
ncspanlen
nchcsdderm

Pperi iten

eligtina⸗
i ſobaindi Fr
miͦ; wiſannii
al nhlie e
ͦig appen
at oand r
(Sco oen
Riad
tode d egll⸗
16.1 deli
tit de immicht
ein Camn

pꝛudẽtia ſit hitus maxie pꝛacticꝰ. ſed
pꝛudẽtia extẽdit᷑ ad oẽs ⁊ ſolas illas
operatiões que ſũt in ptãte nĩa vt ha/
bet᷑ ibidẽ.quare ille oẽſ ⁊ ſole ſũt pꝛa
xe. ¶ Quarto qꝛ oĩs opatio ⁊ ſola a le
ge impabil ẽ pꝛaxis. qð pʒ. qꝛ oĩs ⁊
ſola talis opatio ẽ iuſta.leges eiĩ dicũt

de oibus vt. 5. ethi. c. 2. ᷣm oẽm vᷣtu/

tẽ viuere pᷣcipit lex ⁊ fᷣm oẽ vitiũ ꝓhi
bet vt eo.li.c.F.Sʒ oiſ ⁊ ſola operatõ
cui dñat᷑ bõ ẽ a lege iperabił. lex enĩ
nec punit nec p̃ᷣmiat ea que nõ ſũt ĩ po
teſtate ma.vt. ʒ. ethi.c.S.quaẽ vt pꝛi
icẽdũ ad pꝛimũ ꝙ electio põt ſũ
mi tripłr. Ano mõ ꝓpꝛie vt ẽ volüta⸗
riũ pᷣcõſiliatũ.de hijs que ſũt ad fineʒ

intẽtũ ⁊ que in ptãte nĩa ſũt vt deſcri

bit. ʒ. ethi. c. io mõ large vt eſt
duoꝝ ppoſitoꝝ alterius poptatio ſiue
illa ſint poſſibilia ſiue ĩpoſſibilia. ſiue

ſint duo fines ſiue duo ad finẽ.ſine qui

dẽ ĩpoſſibilia ſint.vt ꝓpoſidᷣ vni hoi ĩ/
moꝛtalitate coꝛpiſ.⁊ ĩpccãbilitate aĩe
pt vtiq; alteꝝ alteri poptaẽ.⁊ hoc mõ
peligere. Si vᷣo ſint duo fines poſſibi/
les.puta mũdana felicitas vel eterna
vel voluptas carniſ ⁊ excellẽtia hbono
ris põt vtiq; pᷣſtituere hoc vel illud ꝓ
fine.⁊ alteꝝn alteri poptare ⁊ hoc mõ
eligere.Siłr etiã de duobꝰ oꝛdinabili
b' ad finẽ ⁊ ſic deſcribit᷑ electio ab eu
ſtratio ſup pꝛĩo ethicoꝝ. ¶ Zercio mõ
põt ſũmi electio generaliſſime vt eſt li
bera ptãtis pꝛiꝰ idetermiĩate.detmina

1t5 ſiue prtãs illa ſit ideteriata ad diuer

ſa obiecta appetibilia.puta ad doꝛmi
re ⁊ vigilaẽ.ſiue ad oppoſitos actcir

ca idẽ obiectũ. puta ad odire æ amaẽ

ſiue ad exercere ⁊ nõ exercere actum
puta ad appetere ⁊ nõ appetere.vel/
le⁊ nõ velle.Et hoc mõ ariſtoteleſ vti
tur noĩe electiõis ꝓ quocũq; libero ap

petitu.vñ dicit felicuiatẽ ꝓpter ſe eli/

gibilẽ. j. ethi. c.S.cõſtat ãt ꝙ nõ ẽ eligi
bił pꝛio electiõis mõ.cũ felicitas ſit fi
nis vltimꝰ.illa tñ electio pꝛimi mõi nõ
de fine vt dictũ ẽ. Mec oʒ ꝙ ſit eligi/
bił. o electiõis mõ.qꝛ põt eligi ⁊ ap

peti dato ꝙ nulli fini alteri cõparetur
Eſt igit᷑ eligibił.qꝛ libẽ appetibilis.
MHũc dð.ꝙ volũtas ẽ fᷣm hois electõ
nẽ.tcio vł ᷣo mõ acceptã.Et ſic gene
rałr ſũmit᷑ electõ per euſtratiũ ĩ pᷣmiſ
ſa pꝛaxis deſcriptiõe.cõcedo igit᷑ vo/

lũtatẽ eẽ pꝛaxẽ ⁊ eẽ oꝑatiõezʒ fᷣʒ hoĩs „

electiõem. Ad fᷣm ãt dð ſur.ꝙ inten
tio ẽ ſᷣm hoĩis electiõem generałr ſum
ptã ꝓut ẽ vel de finibꝰ vel de hijs que
lſũt ad finẽ.¶ Ad.ʒ. ſt dð.ꝙ electõ pꝛi
mo mõ accepta ẽ operatio fʒ electõeʒ
icio mõ acceptã.⁊ ſic generałr. qꝛ vo
lütas ẽ idetermiata. nõ ſolũ ad eligen
dũ hoc vel illð.ſʒ etiã ad eligẽdũ vł ñ
eligẽduz. Et iõ cũ eligit determiat ad
eligẽ cõcedo igit᷑ ꝙ ẽ Heanle c.
