Coni ibi. Innommata autem. Re/
mouet autem alterum dubium. quoniã
dubitari poſſet ſuper idẽ nomen qᷓ;uis
non ſup eandem rem fertur laus ⁊ vi /
tuperium. ad h̊ auteʒ reſpondet bꝛeuit᷑
ꝙ medietate pᷣtuoſa exñte inominata
tanqᷓ; ab hominibus deſerta extrema
remanſerunt dubia.⁊ ratione equiuo/
cationis dubio modo ſumpta. Et pꝛo/
pter h̊ laus ⁊ vituperiũ fertur ſup idẽ
nomẽ ꝓ alia:⁊ alia re acceptum. In
quibus auteʒ ſuperabundanua. . Zer

tia ratio ſũmitur ex natura medietati

que talis eſt. In quibuſcũq; poſſunt in
ueniri ſuperabundantia ⁊ defectuſ.tã
qᷓ; extrema vicioſa.in illis eſt medium
virtuoſuʒ. Sed in honoꝛibus ⁊ in eoꝝ
appetitibus ſunt ſuperabundaniia ⁊

deffectus tanqᷓ; extrema vicioſa: quat C

in honoꝛibus erit medium virtuoſum.
Huius rationis ponit pꝛimo maioꝛe,ʒ
patet.S.li.2. Secundo minoꝛeʒ ibi.
LAppetunt autẽ. patet. Tertio cõ⸗
clũſionem ibi..Et ut opoꝛtet. Expo/
ne autem: ⁊:pro ergo quaſi dicat. Si
honoꝛeʒ homines appetunt magis ⁊
minus q; opoꝛtet. ergo eti appetent
ut opoꝛtet ꝙ eſt appetere mediũ quo
ad noſ. ⁊ ideo addit ꝙ igitur habiius
iſie exñs medietas circa honoꝛem ap/
petendum laudatur qᷓ;uis innominatꝰ
Sed ſicut dictum eſt in pꝛecedenti rõe

laudatur ſepe ſub nomimbus extrem

rum. Dibetur autem ad amoꝛeʒz. 4
ratio ſũmitur ex natura oppoſitionis
que talis eſt. Omnis habuus qui cõ/
paratus ad vnum extremũ vitioſũ vi/
det᷑ eẽ alteꝝ ĩ oppoſmnõe ⁊ cõpatuſ ad

alteꝝ vĩ eẽ pꝛimũ:eſt hituſ mediꝰ vir/

tuoſus. Sed pꝛedictus habitus cõpa,-
ratus ad malum amoꝛem honoꝛis.vi

detur eſſe non amoꝛ honoꝛis.⁊ cõpa/
ratus ad malum non amoꝛem honoꝛiſ
videtur eẽ amoꝛ honoꝛiſ.ſic ad vtrũq;
comparatus.videtur eſſe vterq;. quaĩ
talis habitus eſt medius ⁊ virtuoſus
circa honoꝛem. Huius rationis ponit
pꝛimo minoꝛem ⁊ patet.Scðo tangit
virtutem maioꝛis.d.qꝙ modus oppoſi/
tiõis expoſituſ videtur eſſe vmuerſali
circa alias virtutes. quare ſicut vłr in
alijs viꝛtutibus dicimus habitum vtni/
q; extremo oppoſitum in rõe alterius
extremi eſſe virtutem. Sic dicemus in
iſta. VUltimo autẽ reddit cauſam cunuſ
dam ſingularis accidentis ꝙ hᷣ accidit
.ſ.ꝙ b opponantur extrema iter ſe ſbᷣ

oppoſitione boni ⁊ mali qꝛ h ñ contin
git in alijs virtutibus. Hic auteʒz iſtud

accidit pp hoc ꝙ medium non eſt no/
minatuʒ qua de cauſa extrema mutuo
dicũt᷑ opponi ſub ratione bom ⁊ mali.

S euidentiâ eoꝛuz que dicta

phylotimia ⁊ oppoſuiis vitiis
inquirenda ſunt.i2. Pꝛimum vtrum
ſit melius honoꝛare alterũ q; honoꝛãi
ab altero vł e ↄ⁊ꝰ. Scðõm vtrũ magna/

nimus ſecundũ magnimitatẽ honoꝛis

magnos magis appetat qᷓ; cõten nat.

Tertiũ vtꝝ magnanimitas moderet

aliquas paſſiones ⁊ quas. Quartum

vtrũ ois magnanimus ſit ſupbus.Qui
tum vtꝝ ſit humilis vel non. Sextum

vtꝝ magnanimitas ſit virtꝰ. Septimũ
vtrũ magnanimitas ſit virtus generał

Octauũ quot ſunt parteſ magnanimi
tans. Monum que eius diffinitõ eci

mũ vtꝝ caymus ſit deterioꝛ puſſillam/

mi. Vndecimũ virũ euphylotimia ſit

virtus diſticta a magnanimitate. Duo
decimũ quid ẽ diffinitio euphylotimie
Queſtio 229
E pꝛimo argint᷑.ꝙ melius ſit

quidem. quia ꝙ competit deo
⁊ quibuſcũq; maioꝛibus ut maioꝛes

ſũt melius ẽ eo:qdð nec deo competit

ſunt de magnammitate ⁊ eu /

Nsgeedeib
5 tännen

e niode
ſenapie
eniei h
ſo vrbe
üfhon
Uinenin
orvmsſe
Callinn
ſusneni⸗
itunset
Gnimmn⸗
Centpeu⸗
rimmuenn
ſupennusn
lnrhebem.
Purrintenatt
ſichen enr
fintäeran
metizeme
gnammnonm
Ounetrpen
o lenista
llig tinif⸗
pieſulifn
Munnecheme
Nwengbeben
Wonuneau⸗
Glornunn
Konhen

antii

ſamnefepet

üſtienge

utbletnunn
jmeipeiden

miel
Mare narine

Mitn en

iigſeangin
leneſt nelug⸗

hneueditnatn

ponoꝛari qᷓ; honoꝛare. Pꝛio eulchn

ung nline

ketghees

urikei⸗

Wrnhn

mmneni
Nalſcin
wce
ni

en

1nd
gmit
Nanestin
ſiummntin

Ven. SCen

iddrcain
dennsgie
Wemena ir
Wighli
ie Ra
gNämmen

eCiemne.

enpmen

binit mien
t. Pmn
watanii
„ Sonmin
nuiinintiin
pemih din⸗
achumimusskn
est geln
minlsſritil
Wmilsntin
nias nt
nmussiimne

mnmeleen

sſtumnß,
mi niaſten

nec maioꝛibus ut maioꝛes ſũt. ut dicit

pvᷣs in capło ð magnanimitate. ſʒ ho

noꝛari ⁊ ñ honoꝛã cõpetit deo ⁊ ma

ioꝛibus. ut habetur ibidem.quat̃ me /

lius eẽ vr honoꝛari qᷓ; honoꝛar̃. Scðo

quia pꝛemium virtutis melius eſt me/

rito vututis.ſicut finis eſt melioꝛ eo q
eſt ad illum finem: pꝛemium enim eſt
finis meriti.ſed honoꝛari eſt pꝛemiuzʒ
virtutis.ut ait phs. honoꝛare vero eſt
meritum. quia in h̊ vnuſquiſq; meret

quare ut pꝛius. Tertio quia ꝙ intẽdi

tur a virtute melioꝛi ẽ melius.quia fi /
nis pꝛoximus virtutis melioꝛis eſt me
lius.ut habetur.õ.ex pꝛologo.ſed ho/

noꝛare intendit᷑ a virtute amicitie. vt

videbitur.j. in tractatu eius.⁊ honoꝛa
ri intẽditur a magnanimuate que me
lioꝛ eſt qᷓ; amicitia cum ſit oꝛnatꝰ ⁊ an/
gmentum omniuʒ virtutũ. ut hic dicit
quare ⁊ ut pꝛiꝰ. Quarto quia vnũq e;
qᷓ;to liberius tanto melius.⁊ q;to ſer/
uilius.tãto ðtiꝰ.ſʒ honoꝛãi ẽ libi⁊ ho
norãe ſᷣuiliuſ vñ magnanimꝰ nõ poteſt
conuiuere ad amicuʒ quia ſeruile vide
tur pro eo ꝙ baberet honorat᷑ euʒ cũ
quo conuiueret.ut habetur ex quadaʒ
conditione magnanimi. quare melius
eſt honorari q; honorare. QAuinto qꝛ
ꝙ eſt appetibilius eſt melius.bonũ eiʒz
ut bonum eſt appetibile ut.S.li.i.ĩ pꝛĩ
cipio vbi habetur ꝙ omnia bonum ap

petunt. quare magis bonum eſt magiſ

appetibile ⁊ maxime bonum erit ma
xime appetibile.ex 2? topicoꝝ. Et per
ↄñs ꝙ eſt appetibilius ẽ melius ⁊ e ↄ·
Sed bhonoꝛari eſt appetibilius qᷓ; ho/
noꝛare ⁊ maxime h̊ appetimus. ut ex

periẽtia docet. quare ẽ melius. Sexto
quia ꝙ ſecundũ veritatem ſoli bono de

betur eſt melius qᷓ; ꝙ eſt comune bono

⁊ malo. patet qꝛ conditio per bo /
num excedit malum: vr eẽ melioꝛ qua

cunq; conditione per quam bonum cõ
uenit cuʒ malo. Sʒ honoꝛariſoli bono
oðᷣbet.qꝛ ʒ ꝙ hẽt b p pbłᷣʒʒ fʒʒ Sitatẽ ſo
Pbonꝰ ẽ honorãdꝰ.honorãe vᷣo cõe ẽ
bõ ⁊ malo.qꝛ vterq; ðbet aliquẽ ho

IIII

norat᷑. quat meliꝰ videt eẽ honorãi qᷓ
honoraĩ. Sed oppoſitum argiitur.pꝛi
mo quia illud quod declinat ad humi-/

litatem melius eſt eo quod decliat ad
ſuperbiam.ſed honoꝛaꝛe ⁊ velle hono
rare declinat ⁊ pertinet ad humilita/
tem.honorãi vero ⁊ velle honoꝛari ad

ſuperbiã. quare melius eſt honoraĩ̃ qᷓ

honoꝛari. ¶ Secundo quia ſicut ſe ha/
bet circa pecunias dare ad accipere⸗
ſic circa bonoꝛes honoraĩ ſe habet ad
honoꝛari.quia honoꝛas dat honoꝛẽ ⁊
honoꝛatus recipit ipſũ.ſed circa pecu

nias melius ⁊ virtuoſius ẽ dare qᷓ; re /

cipere. ut habetur in textu de liberali/
tate: quare etiam circa honoꝛes meli
us ⁊ uirtuoſius erit honorare q; hono

rari. DLicendum ergo vniuerſaliter ꝙ
ſimpliciter melius eſt perſone bonoräã

ri honor are 3 uam verſone honoꝛate
honorari. ¶ QAuod perſuadeo mul/

npliciter. pꝛimo qma bonum in⸗/
trinſecum homim melius eſt illi q; bo

num extrinſecum ei. ut. . li.i? bona

enim exterioꝛa ſunt minoꝛa bonis in⸗

trinſecis. Sed honoꝛajĩ eſt intrinſecuʒ
bonoꝛãti ⁊ honoꝛari eſt extrinſecũ ho

noꝛato.qꝛ honoꝛ eſt in honoꝛante ⁊ ñ

in honoꝛato. quare honoꝛare melius

eſt honoꝛanti q; bonoꝛari honoꝛato.
Secundo quia virtus melioꝛ eſt hono
re vt pꝛobatur.. libꝛo pꝛimo. ⁊ opus
virtutis melius eſt virtute ut babetur
eodem libꝛo.quare opus virtutis me/

lus eſt honoꝛe. Secundum ꝙ honoꝛ

ſtat pꝛo honoꝛari: quia ſic ſummitur
ibi per philoſoppum. Sed bonoꝛare

eſt opus virtutis. honoꝛare eniʒ eſt de

center ⁊ bene moꝛaliter operari ad al
terum. quare melius eſt q; bonoꝛari.
( Tertio quia melius eſt ⁊ virtuoſiul
bene agere q; bene pati. ut ſupꝛa trac
tatu de liberalitate. Sed honoꝛare eſt
bene ager. ⁊ honoꝛari bene pati.b.n.
dare ⁊ illud recipẽ. quare ut pꝛv.
.n. eſt rõ ppi. per qᷓ; pꝛobat virtuoſius

eſſe dare q; accipere. QAuarto ex eode

medio magis explicito: quia bonoꝛat

* SL
1.

2 “
S
§)

4 4

IBRO

contingit tripliciter. contingit eniʒ ho

noꝛare ſuperioꝛẽ vel parẽ:vel inferio/
reʒ. Et honoꝛari comingit euã tripłr.

cõtingit enim honoꝛari a ſuperioꝛi vel
a pari vel ab inferioꝛi. Sed honoꝛare
quolibet modo ſumptugʒ melius eſt ho

noꝛanti qᷓ; honoꝛari quolibet modo
ſumptum honoꝛato. quare vuiuerſalit᷑

melius eſt iſtud iſti:q; illud illi.Aſſũp
muʒ pꝛobatur:quia melius eſt iuſte be

ne agere vel amicabiliteꝛ bene agere:
ł gratuite bene agẽ ⁊ quodlibet iſioꝝ

per ſe qᷓ; iuſte bene pati.⁊ qᷓ; amicabi
liter bene pati: ⁊ quam gꝛatuite bene

pati.vbi nulla bonitas tranſit in paſſũ

ex paſſione iuſta vel amicabili uel gra

tuita. Sed honoꝛare ſuperioꝛem ẽ iu/

ſte bene agere.honoꝛare vero pareʒ ẽ
dicabiłr bene agere.honoꝛare vero in
ferioꝛem eſt gratuite bene agere. Hic
enim ſuppono ꝙ ⁊ honoꝛare ⁊ hono/

rari ſu bonũ ⁊ rectum. aliter nulla eẽt

comparatio. honoꝛaꝛi rero ab inſeꝛio/
ri eſt iuſte bene pati.⁊ honoꝛari ab e/
quali eſt amicabiluer bene pati.hono⸗
rari vero a ſuperiori eſt gratuite bene
pati. &t cum hoc ex nulla iſtaꝝ paſſio
num relinquitur aliqua bonitas ĩ ho⸗/
noꝛato quia nulla earum eſt aliquid in

honoꝛato niſi quedam exterioꝛ teſtifi⸗

catio virtuiis pꝛecedentis vł eius que
debuit pꝛeexiſtere.quare vlr bñ hono

rare ꝙ eſt vłr bene ageĩ.melius ẽ mo

raliter q; bñ honoꝛaꝛi ꝙ eſt vniuerſalit

bene paui.Si vero obijciatur q tunc ſe
queretur melius eẽ domino honoꝛare
vaſallurn qᷓ; honoꝛari a vaſallo. T per
conſequens ita pꝛeeligenduz eſſet ei.
hͥ autiem eſſet euerſio reipublice. Dicẽ
dum ꝙ melius eſt do mino.ſed non rei

publice:ad cinus bonum magis debẽt

attendere qᷓ; ad bonum perſonale. ho

noꝛ enim impenſus ei impendituꝛ co⸗
munitati. honoꝛ autẽ impenſus ab eo
ut eſt pꝛinceps ⁊ dominus impendit

a tota comunitate quare ipſe in eligẽ

do debet ſe confoꝛmare comumitati.co
munitasautem pꝛo pter oꝛdinem ciui

lem ⁊ reuerentiam p:incipatus eligit
ꝙ ille vt pꝛinceps ac dom inus honoꝛe
tur ⁊ non honoꝛet. Ad pꝛimum autẽ
in oppoſitum dicenduʒ ꝗ illud eſt me
lius ꝙ intrinſece competit deo ⁊ ma/

ioꝛibus ut maioꝛes ſunt non tamen il/

lud q competit eiſ extriſece ac relatie.
Hoc autem patet:quia diligi a ſuperi⸗
oꝛi non competit deo nec maioꝛibus

ut maioꝛes ſunt.competit auteʒ eis di

ligi ab inferioꝛi.Et tamẽ mihi vel tibi
cui vtrunq; competit eſt melius diligi

a ſuperioꝛi qᷓ; ab inferioꝛi.honoꝛãi ve⸗

ro ut ſummitur in pꝛopoſito competit

deo ⁊ maioꝛibus extrinſece ac relane
Ad ſecundum dicendum qꝙ honoꝛari ñ
eſt pꝛemium virtutis eſſentiale. q;unis
ſit aliquod pꝛ emiuz accidentale q pes
tet.quia ut habetur.S.li.t? Pꝛemium
virtutis eſt finis virtutis ⁊ optimũ ꝗd.

etiam diuinum et beatum. honoꝛ aute

nec finis nec optimuʒ virtunis eſt: nec
dimnum nec beatum. &t per b pꝛoba
tur.ꝙ felicitas nou conſ ſtit in honoꝛi⸗/

bus.honoꝛare vero cum ſit opus virtu

tis eſt finis eius ⁊ optimum eius. ut

habetur ibidem. ZHico ergo q; pꝛemiũ

accidenta e quale eſt honoꝛ.non ẽ me

lius merito virturis ꝙ eſt opus eins et

eẽntiale pꝛemius.Ad tertium autẽ di /
cendũ.qꝙ honoꝛari nõ intenditur a ma
Inimitate tanq; finiſ nec foꝛte tq; bo
nũ magnimi qualecũq;ʒ.ut viobit᷑ i ſe/
qnti qõne Ad quartũ vero dicendũ
honoꝛari non eſt liberius q; honorare
quia inuitus honoꝛari poteſt. bonora
re autez non tamen bene. verum eſt ꝓ

debere honoꝛari exigit liberioꝛem cõ/

ditionem in perſona bonoꝛanda q́; de
bere honoꝛare in perſona honoꝛ atura
Hic autem non comparamus ſtatum

ad ſtatum. vł conditionem perſone ad

conditionem perſone ſed pꝛeciſe iſta
duo honoꝛari ⁊ honoꝛare.Ad quitum
aũt dicẽdũ ꝙ magis ſᷣm rectam ratio
nez. appetibile eſt magis bonum. H̊ au
tem modo non eſt magis appetibile
honorari quam honoꝛare.uvt viſum eſt

R

apmun
Gpyhct
tumpwnn
mnunezſen
totlinn
u
Hſn
nis 8
Pyngnn
Pfludgeſt
fonoꝛ deb
ſen mne per
urbonvoera
Gmſaenene
eſ⸗

ihenihli
Niongſepin
Nuohororesn
ſcunmemi
Signttarzun
Eptnnpunop
Anbneroneg
igiem.
Catmuntis
ongpeni

munerneetrent

mmnmeſedeken
tireni nre

ſiigtoncgnur
Mösmamncene

Vnni. Yiboren

eicelerlizoltan
i alcoereler

upens Aurp

sſeuienn

wonugseppen
hancgyntben⸗
Mleskeprete
puumgetls
ihnei

hmntebunige

pfinhn

lanng

mpn N
en
r. 83
mcne ſi⸗
Wr

—

“
R
4

esſnin
nalemin
Wergnunige
Nn N u
Net
dEinninn
Mpemel
dininoni
rin Mopiner
beserninſcen

Rcencenen

mmuseſentie

Nicen

NSR
Wermustn
mabemnmer
A opnist
Abenmn Si
sAN rG
8 ti MMn
en. Doee
eaabel uni
mne
nin. Sdiatume
worm nöſhenin
nfmitnetſbri
gnlltich uſit⸗
Bdqnaii ſenn

nek ibennsimn

8bonotan güͤ
ntaenben. M
rmienginm
mminſeinme
tonimut

ſal
itirtiags

ftn
g tbn in

—

Experiẽtia vero docet ꝙ honoꝛari eſt
magis appetibile ſecundum naturam
ad malum pꝛonam. non tamen ſecun

dum rationeʒ rectà ſicut ⁊ pꝛoni ſumꝰ

magis ad ſuperbiam q; ad humilita/
iem. Mec pꝛopter b appetibilioꝛ ẽ ſu/
perbia ſecundum rectam rationem qᷓ;
pumilitas. ¶ Ad ſextum dicendum ꝙ
illuo per ꝙ bonus excedit malũ eſt me
lius q;ᷓ illud ꝙ eſt vtriq; comune.ᷣ aũt

non eſt honoꝛ debitus. Sed virius cui
debetur. vnde perbene ac decenter hbo
noꝛare bonus excellit malum. puta ſu

perbum volentem alios honoꝛare.
¶ Aueſtio 22²
E ſcðo aꝛguit᷑ ꝙ magnãimꝰ
ſecundũ virtutẽ magnanimi⸗
tatis bonoꝛes magnos ma/
gis appetat q; cõtemnat. ¶zio quia
quicunq; ſe ipſum dignificat honoꝛibꝰ

magis honoꝛes magnos magis appe

tit q; contemnit. ſed magnanimus ſic
ſe dignificat. ut patet ex eius diffiniti⸗
one poſita in pꝛincipio buius tractatꝰ
Quare honoꝛes magnos magis appe
tit qᷓ; cõtemnit. Scðo quia omnis qui
delectatur adipiſcẽs honoꝛes magnos

ipſos magiſ appetit qᷓ; contemnit.ali

enim non delectaretur in eis.ſed ma/
gnanimus ſic delectatur ut patet ex ?

condinõe eiuſ.quare ut pꝛius.Tertio

quia quicunqʒ vult alios excellere. ho
noꝛes magnos magis appetit qᷓ; con/

temnit. In honoꝛibus enim adipiſci

excellentiã volitam. Sed magnanimꝰ
vult alios excellere. ut habetur b. quar̃
ut pꝛius. QAuario qꝛ omnis apud ma/
gnos ſe pꝛebens magnũ.honoꝛes ma
gnos magis appetit q; conte mnit. In

pᷣ enim appetit honoꝛãi apud magnoſ
apud quos ſe pꝛebet magnuʒ. ſed ma

gnammus eſt talis. ut habetur ex qua
dam conditione eius. quare it pꝛius.
Quinto qꝛ quicũq; fugit bumilitatem

bonoꝛes magnos magis appetit q; cõ
temnit. humiluas enim eſt contempt
honoꝝ.ſed magnanimus fugit hũilita

iem. ⁊ ideo non poteſt cũ quibuſcunq;

cõuiuere eſtimans ſeruiles eſſe blandi
toꝛes humiles. quaĩr ut pꝛꝰ. Sexto

quia qui minus diſtat a caymo ſeu pᷣ⸗
ſumptuoſo qᷓ; a puſillanimi ipſe hono/
res magnos magis appetit qᷓ; cõtem /
nit. Caymus enim excedit in appetitu
honoꝛii ⁊ puſillanimis deficit. Sʒ ma
gnanimus minuſ diſtat a caymo ? mi
nus opponitur ei. quare ut pꝛius. 7*⁷
quia omnis virtuoſus magis appetut
q;ᷓ contemnit illud ꝙ eſt pꝛopter ſe ⁊
pꝛopter felicitatem appetibile. Sʒ ho
noꝛ eſt huiuſmodi ut.S.li: ii quare ut
pꝛius. S quia ſecunduʒ quanlibet 69
tutem operantem circa bonam materi
am. magis illam materia appetimus
qᷓ; contemnamus. Sed magnammitaſ

operatuz circa bonam materiam que

eſt honoꝛ magnus vel bonoꝛes magni
ut ait phs. quare ſecundum magnani/
mitatem honoꝛes magnos magis ap
petimus q; cõtemn amus. Sed oppoſi
tum arguitur. pꝛio quia omnis non cu
rans opinioneʒ magis cõtemni qᷓ; ap
petit honoꝛem. hono: enim oꝛdinatur
ad opinionem ut ad fineʒ ut. 6. h. i? qꝛ
honoꝛem volumus ut eſtimemur boni.
quare opinio eſt finis honoꝛis.Sʒ ma
gnanimus non curat opinion ez. ſed ſo
lum veritatem. ut habetur h. quare ho
noꝛem magis cõtemnit qᷓ; appetit. Se
cundo quia non curans laudem magiſ
cõtemnit q; appetit bonoꝛem.laus.n.
addit ad honoꝛem expꝛeſſioneʒ cũᷣ ſer
mone. Sed magnanimus nõ curat ut
laudetur. ut hic dicitur. quare honoꝛeſ
magls cõtemnit qᷓ; appetit. Pꝛo ſolu/
tione queſtionis tria ſunt pꝛemittẽda
Et alia tria dicẽda Pꝛimo ergo pꝛe/
mitto ꝙ honoꝛ poteſt ſummi duplicit᷑.
vno modo materialiter ꝓre bonoꝛabi
li.puta pꝛo ſtatu bonoꝛabili vł pro co

ditione honoꝛabili vel pꝛo officio vel

dignitate honoꝛabili: vel pꝛo aſe
one vel pꝛo opere bonoꝛabili¶lio
modo foꝛmaluer pꝛo bonoꝛe debuio
tali rei ſecundum ꝙ dicit ex ibinionem

reuerentie in teſtimoniũ virtutis. Et

boc modo honoꝛ foꝛmaliter ſumptus
eſt ſignum virtutis ad placituʒ. Scoᷣo

pᷣmitio ꝙ hõꝛari.i.ſic teſtiſicãai põt eẽ

ab hõie la deo faciẽte oñſionẽ bᷣtu ĩ
exiſtentis bomini.Tertio pꝛemitto ꝙ

velle honoꝛem ſeu velle honoꝛa:i. cõti
git quadꝛupliciter. vno modo ut bonũ

ipſius honoꝛati vel honoꝛandi: quia

vult in hoc ip̃e exaltari. Alio modo ut

bonum honoꝛãtis. ut. ſ. faciat debituz
ſuum. alio modo ut bonum audientiũ
vel videntium ut per hoc animẽtur ad

virtutem quam honoꝛari ſciunt. Alio

modo vt bonum dei. ut. ſ. deus hono
retur in hoc ⁊ glorificetur in huiuſmõi
bonoꝛatione.Hijs autez pꝛemiſſis ſci
endum eſt ꝙ queſtio querit de bonoꝛe
foꝛmaliter ſũpto pꝛo illo.ſ. virtutis ⁊
bonitatis ſigno ⁊ pꝛo honoꝛe per hõi
nẽ exbibito ⁊ velle ſeu appetẽ höꝛem

ſumit᷑ ꝓ velle ⁊ ꝓ appetẽ ipʒʒ ut bonũ
honoꝛati ⁊ pꝛopꝛiũ ei.aliter eni qſtio
nõ pꝛocederet.lhijs ergo pmiſſis dico

pꝛimo ꝙ magnanimus fᷣm magnani/

mitatẽ magis cõtemnu q́; appeut ſibi
honoꝛem ſoꝛmaliter ſumptum per ho

minem impenſum vel impendenduʒ.
Scðo quia magnanimus appetit et ñ
cõtemnit honoꝛes magnos materialit

ſumptos.Certio ꝙ phus dicere inten

dit eſſe magnanimitatem circa bono/

res materialiter æ nõ foꝛmaliter ſůp/
tos. Pꝛimũ ſuadeo ſic.pꝛĩo qm omne
cõtemnẽdum magiſq; appetendũ ma/

gnanimus magis cõtemnit q; appetit
Aliter enĩ nec appetet nec cõtemnæt.
nec ageret ut opoꝛtet.ſʒ honoꝛ magn⸗

vel paꝛuus foꝛmaliter ſumptuſ pꝛo illo
ſigno virtutis magis eſt cõtemnenduſ .
q; appetendus.quare magnanimip̃z
magis cõtemnit qᷓ; appenit.Aſſũptum
pꝛobo quoniã omne magis appetenö
ꝙ; cõtemnendũ. vel eſt appetendũ ut

.

finis vel ut ordinatum ad finem: ſʒ bo

noꝛ neuiſo modo eſt magis appeten/
dus q; cõte imnendus:non eni in finis

q hono: nec eſt finis virtutis.pt piſum

eſt in pꝛecedenni qõne nec finis hõis
virtuoſi.nec finis operis virmuoſi. cum

h̊ melioꝛa ſint honoꝛe ut.̊. l.iᷣ quaji

honoꝛ homim virtmoſo nec eſt appeti

dus ut finis nec etiam ut aliquid oꝛdi

natũ ad finẽ. honoꝛ enim nãliter oꝛdi⸗
natur ad opinionẽ geneꝛandã ex tali
ſigno quale ẽ hono: ut. S.li.i.ut.ſ.alij
opinẽtur vel noſmet opinemur nos eẽ

virtuoſos. Sed opinio alioꝝ vt ad bo-
num noſtrum. puta ad gloꝛiam noſtrã
oꝛdinata magis ẽ cõtemnẽda qᷓ apee
tẽda per bominẽ magnanimũ.Sicꝛ.n. elubmmmss
cõtempſit eam ille vir excellẽti magnna pnit nune

nimus Apoſtolus paulus dicẽs. mihi M Mn Monet

autẽ ꝓ minimo eſt vt a vobis iudicer:

aut ab humano die.i.ab humana opi
nione.pꝛĩe ad coꝝ.ceꝗ. Cuiꝰ cauſa eſt
quia honoꝛ eſt fallax ſignum virtutis.
Ale eni honor qui debet impendi hõj

bono ⁊ virtuoſo poteſt impẽdi homini
pꝛauo ⁊ malitioſo:quare opinio ex ta
li ſigno fallaci generata põt eſſe falſa.

Signuʒ autẽ fallax cũ opinione p ipʒ
genita cõtemnẽdum eſt magis qᷓ; ap

petenduz. appetere nãq; eſſet vamtas

ut. . dieitur de iactatoꝛe. capło de iac/
tantia. Opinio etiam noſtra per tale
ſignum genita eſt ſumpliciter cõtemnẽ

da dicente poeta. Plus alijs de te qᷓ;

tu tibi credere noli.Et apoſtolus dicit
BGBloꝛia noſtra h̊ eſt teſtimoniuzʒ conſci
entie noſtre.ſec ũde coꝝ.pꝛimo.quaſi

dicat qðᷣ ſuper alieno teſtimonio non

eſt glorificanduzʒ. quar̃ honoꝛ bomim
masgnanimo non eſt magis appetẽdu-
qᷓ; contemnendus ut bonum eius. tfi
ut bonum alioꝛum poteſt recte magis

appeti qᷓ; contemni ſicut ſupꝛa expo-
nnc Secundo quia ille plus paruſi-
pendit a plus contemnit q́; appetit

honoꝛem cuu honoꝛ paꝛuum quid eſ!
⁊ cui nibil magnum eſt. ⁊ cui nullus

honoꝛ dignus eſt.⁊ qui honoꝛibus di/

gnus non eſt.ſed per omnia ſic ſe hbet

magnanimus ad honoꝛem. quare ma

gnanim ipſũ pł puipẽdit ⁊ Remnu

ulmnitſ ef⸗

nſcene
Rienn gin
ſvuen guid
enalboli
rctaniru
d ihl d
epvs honoꝛ.
inngnshon

— —π D d(= — —
=

ns eſ
n connhen
puantione

Gtetamwonſue

ſſrignatmnaie

näccheanianinn
Porſetuaar pe
ſenpuunbon
w ſe ſunpovne
Clonnpemaw
elunhhetvwrr
mmn Sonme
uibonns
Sriinlum: c
Oktogneto

AMINgunugen
Wenugnast donn
Arrpgllet
aämmtiſen n

mnengehnn

pnuneppsh
ſuuthmnnſentn
ſin indfunn
ugnnnmfir-
ſticnmnenen
ecopig vetdon
uncnuping

inserken1

ammanwn
ukien

iſſt Cnattan

un
Kümiil
mn;
Ntini

ngſnginn
Achndin
nMiag
Wieni
n demenk

mmdee

mddelte
ednſi

Würimt

duenn

Urewupid
miincknge,
nigzelet
mucunecä
Drdamnn
Gndifohurin
e n Pralg
mickttino
ict
iner eno tinn
manz i n
Nononeiihe
mends Abe
ainmn eln

Conenmiſcnige.

mpguitfß
s I 8
n

iiin

IIII

qᷓ; appetit. Aſſumptum pꝛobatur per

pbᷣum ponentem omnes iullas.4. pies
Dicit enim ꝙ iſti magnanimo bonoꝛ
eſt paruum quid. Abi agit qualiter
ſe habet ad bona foꝛtuita. Dicit etiaʒ
ꝙ non eſt admiratiuus. quia mhbil ma
gnum eſt ipſi. Dicit etiam ꝙ ei nõ da
bit᷑ dignus honoꝛ: qꝛ virtun perfecte
nõ fiet dignus honoꝛ. Dicit etiã ꝙ ma
gnammus non eſt dignus honoꝛibus
paruis ⁊ contingentibꝰ.i.ñ ſtudioſis.
Omnes autẽ hbonoꝛes foꝛmalit᷑ ſũpti
pꝛo illis bumanis ac fallacibus ſigniſ
ſũt parui ⁊ maxie parui viro magna⸗
nimo ut dictum eſt in pꝛima pticula.
Sunt etiam non ſtudioſi.i.non virtuo
ſi ſibi quia ſunt ei extrinſeci nec in ſe ſuũ
ſtudioſi.qꝛ ſunt fallacia ſigna.quare in
hoc ſenſu dicit ppus magnanimuʒ nõ
eſſe dignum honoꝛibus taliter. qꝛ ad
eos ſic ſumptos non eſt dignus tanq;
ad bona premiatoꝛia. 3. qmia omms
vere humiliſ:honoꝛeſ magis cõtemnit
q; appetit. Sed omnis vere magnani
mus eſt veĩ humilis.ut in ſequenti qͥ/
ſtione oſtendam: ⁊ vt ſtatim apparet
ex medio generali pꝛopter cõnexionẽ
virtutum quia magnanimus eſt in oĩ
virtute magnus ⁊ bonuſ. quare ut pꝛi
us. Auarto quia ille qui nunq; iudica
bit ſibi cõtumeliã fieri magis cõtẽnit
honoꝛem qᷓ; appetat. quoniã ſecundũ
Gꝛegoꝛium appetitus honoꝛis ⁊ glo
rie facit hominem ſentire cõtumeliam
Cõtẽptus vero facit non ſentire. Sed
iu ſi magnanimus fueris nunq; iudi/
cabis tibi contumeliam fieri. ut ait ſe/
neca de copia verboꝛum ad apoſtolũ

paulum circa pꝛincipium. Auinto qꝛ

ꝙ a viris perfectis ⁊ iuſtis renũtiatur
⁊ abdicatur a viro magnanimo magiſ
ↄtemnit᷑ q; appetat᷑.cũ.n. magnani⸗/
mitaſ ſit oꝛnat ⁊ augmẽtũ oĩuʒ vᷣtutũ:

magnanimus eſt perfectiſſimus inter 4

virtuoſos:⁊ per ↄñs cõtẽnet ꝙ perfe⸗/
cti cõtemnunt. Sed viri perfecti ⁊ iu⸗
ſti.rebus:honoꝛibũſq; ac vite blandi⸗
mentis renũtiant.ut ait yſidoꝛus ð ſũ

mo bono. li. z: c. ib? quare in pꝛius. Se
cũdum auteʒ oſtendo ſic.qꝛ magnani
mus illa nõ cõtemnit:ſed appetit per

qque virtus magnificatur oꝛnatur ⁊ au

getur. h tria ndq; perficer eſt maximũ
optimum in magnanimitate. ſed ꝑp
honoꝛes magnos maãliter ſumptos.i.
per reſ honoꝛabiles:virtus magnifica
tur oꝛnatur ⁊ augetur. quare magna/
nimus talia non cõtemnit ſed appetit
Aſſumptũ pꝛobatur. Eſt tamen pꝛe⸗/
ſeiendum ꝙ res bonoꝛabilis dicitur ł
magnitudo obiecti circa ꝙ fit operatõ
vel conditio magna perſone vel ſubie /
cti cuius ẽ operatio:ł magnitudo ipſiꝰ
operiſ. sbi gratia. In virtute foꝛtitudi
nis cuius actus pꝛecipuus eſt expecta
re.ipſa enim expectatio põt he obie/
ctum.ſ.hoſtem honoꝛabilem ſecundũ
magis ⁊ minuſ.puta regem qui expe
ctatur in campo vel baronem: ! duceʒ
Item ſubiectum.ſ.perſonam expectã /
tem bonoꝛabileʒ ſecundũ magis ⁊ mi
nuſ.puta regẽ ł baronẽ ł ducẽ expectã
teʒ. Item opus honoꝛabile ſecunduʒ
magis ⁊ minus.ſᷣm ꝙ certamẽ creſcit
vel decreſcit. Hijs & p e miſſis arguo
ſic. per illa virtus magnificatur oꝛnat
augetur per que actus virtutem ge/
nerantes augentes v ſaluãtes magni

ficantur augentur ⁊ oꝛnantur. Sed p

rem honoꝛabileʒ ex parte obiecti actꝰ
magnificatur. Maius enim eſt expe/
ctare in campo regem vel regiaʒ aciẽ
qᷓ; ducem vel alium inferioꝛeʒ baronẽ
per rem honoꝛabilem ex parte ſub/
iecti vel perſone operantiſ actus oꝛna
tur. Inſignioꝛ enim ⁊ famoſioꝛ venu /
ſtioꝛ ⁊ gloꝛioſioꝛ eſt expectatio in per
ſona regis q; in perſona vnius ſimpli /
cis militis. t per rem honoꝛablem
ex parte operis actus augetur. Inten
ſioꝛem enim opoꝛtet eſſe actum expe/
ctationis in eo qui plus inuaditur ⁊
qui vehbementiui hoſtes repellit ⁊ dei
jeit q; malo.quare virtuſ vniuerſaliter
per obiectum arduũ a bonoꝛabile ma
gnificat᷑ ⁊ p pſonã ĩ dignitate ↄſtituta

IBRO

excelſam 2 honoꝛ abilem oꝛnatur. x
per opus magnũ ⁊ honoꝛabile auget

Et per ↄñs ut dictum eſt huiuſmodi
res honoꝛabiles magnanimus anpe /
tit ⁊ non cõtẽmnit.ertiũ autẽ oſtẽ/
do quadꝛuplicit᷑.p. quidẽ ex pꝛicipali

actu magnanimi:quia magnanimũ di

gnificare ſe ipſum magnis eſt pꝛinci/
cipalis actus magnanimi ᷣm pbum ꝗ
per iſtum actũ ſicut per pꝛincipalẽ dif

finit magnanimuʒ. Sed dignificare ſe

ipſum magnis honoꝛibus foꝛmaliter
ſumptis.i.illis fallacibus ſignis ⁊ ex/
terioꝛibus reuerentijs nõ eſt pꝛinci/
palis actus magnanimi: tamen quia
illa contẽnit magis qᷓ; appetit vt pꝛo/
batũ ẽ.tamẽ quia ille actus nõ eſt me/
lioꝛ ceteris actibus magnanimi. ma/
gnanimus enim eſt magnoꝛum opera
tiuus ⁊ terribilium expectatiuus qui
ſunt melioꝛes actus qᷓ; iſte eſſet. tamẽ
quia melius eſt honoꝛare qᷓ; honoꝛaꝛi
⁊ per ↄñs potius deberet ſe dignificat
magnanimus ad honoꝛare qᷓ; ad ho⸗
noꝛari.tamen quia obiectum huiꝰ ac/
tus eſt vaniſſimum. quare ſecũdũ intẽ
tionem ph̊ᷣi honoꝛes magni foꝛmalit᷑
ſumpti non ſunt illa magna quibus ſe
ipſũ dignificat magnanimus. Meſtat

igitur ꝙ honoꝛes magni materialit᷑ ⁊
cauſaliter ſumpti ſint illa magna qui-

bus ſe ipſum dignificat magnanimus
Et maxime.quia ſe ipſam digniſicare
talibus eſt actus pꝛincipalis magna/

nimi. Cum eniqz aliquis dignus exiſte/
ſe ipſum digniſicat ⁊ exponit ad obie/

cta magna ⁊ ardua ⁊ honoꝛabilia vł
ad ſtatum magnum ſeu officium cuius

adminiſtratio virtute indiget perma/
xlma vel ad opus magnum ⁊ arduuʒ
difficile ⁊ honoꝛabile.tũc virtus ut di/

ctũ eſt magnificatur oꝛnatur ⁊ augetf

quare talibus ſe ipſum dignificat ma/

gnanimus. 2 idem oſtendo ex defec/
tu puſillanimis: quia ſecundum inten/
nonem ppi illis ſe dignificat magnani
mus a quib defficit ⁊ diſcedit puſſil-/
lammis. Sed iſte deficit ⁊ diſcedit ab

operationibus bonis æ adinuentioni

bus boniſ ut air phᷣus loquens de pu/

ſillanimo. quare magnanimus ſecudũ
intẽtionẽ phi ſe ipſum dignificat opa/

nonibus ⁊ adinuentionibus boms ⁊

non illis fallacibus ſignis. 3? idẽ oſtẽ/

do ex exceſſu caymi. qꝛ ilus ſe ipſum
recte dignificet magnanimus ad qᷣ co/
natur ⁊ a quibus repellitur caymus ſi
cut indignus ⁊ inſufficiens.hͥ enim au

denter eſt intentio phᷣi dicẽtis ꝙ cay/

mus ad ſe ipſum ſuperabundat: nõ tñ
ad magnanimuz. Sed caymus conat
ad illa opera que excedũt ſuffjcientia
eius ⁊ facultate m ⁊ ad q ſe habet ac/
nue quia nemo conatur ad illud ĩ quo
alij agunt ⁊ non ipſe. quare illł ſe ipſũ
dignificat magnanimus. hᷣ autem ſüt
opera nõ ſola ſigna honoꝛiſ cauſalit ⁊
non foꝛmaliter ſumpti. Quarto idem
oſtendo ex amoꝛe honoꝛiſ qui lauda/
tur in philotimio. quia illis ſe dignifi/
cat magnammus ad que hanelds lau
datur ut virilis.⁊ vt amatoꝛ boni. In
h̊ͥ enim phus aſſignat laudem amand
hõꝛẽ in c: de phyloth.mia.Sed nullus
laudatur ut virilis nec ut amatoꝛ boni
ſi hanelat ad honoꝛem foꝛmaluer ſũ/
ptum ideſt ad ill im exterioꝛem reue/
rentiã.ymo potius vituperatuꝛ vt mu

llebꝛis. h̊ enim eſt paſſio comunis mu

lierum:que ſũme honoꝛ ari: admirari
æ laudari volunt. laudatur enim ut vi
rilis ſi hanelat ad obiecta honoꝛabilia
ad ſtatum honorabilem ad opus ho/
noꝛabile. quare talibus ſe ipſum di⸗
gnificat magnanimus. ⁊ non illis ex:᷑
ioꝛibus reuerentijs. E&t confirmat᷑ qꝛ

ſecundum intentionem ppᷣi illis ſe di /

gnificat magnanimus in quibuſ eſt diſ
ficultas.ipſe nanq; dicit q; difficile eſt

ſecundum veritatem eſſe magnanimũ
Sed difficultas eſt circa obiecta:circa
ſtatus. circa opera potenter ⁊ valent
ſe habere ⁊ nulla difficultas eſt / eci/
pere illas extenioꝛes reuerentias.hoc

enim facit vnus lapiſ bene foꝛtunatuſ
de quo factum eſt altare vel ydolum

iniergo⸗
no
ſcen n
Urn
echest
eti
uuhane
ntr nod
schere
gleſtona
peranone.,
kr gng
ſcepnoe
hbiinen
enennon
lupinlhn⸗
Nuimnunden

innttinen
ceſenel

Uniitnen
Cinonege
epte ngin

onjng
ENnmitne

epeicinn

Aiqummg

unnſ

penperſenu
tteneſtht

lezd in
ulfpeluni
n Gmagran

wpopponin

nanngden

gi ſte⸗
rſichi

ii,
cnigi
An
Thernime,
WiNiiune
imrenpinie
nſugtne
N. S
ceepeecii
nen Aite
NNCNMaal
1nonne gnt
ANguInee
uögetwii
Dülterinm Ann
aingehemnid
cini uls
GunINSKNeel
Emmis tnanmrt
biſyin un
HirbuS
PTEüsNer ane
Abonenfnm
adilmenmge
O risrunens

Hemmetoiſcn

ne ſebonmma
ridn. den
aneln adcheni
le vmtih i
1 mnet 1

ot dicitur 2 phiſicoꝝ. quare certiſſimũ
eſt ꝙ phᷣs nũqᷓ; intendit dicere ꝙ ma/
gnanimus ſe ipſũ dignificet illis reue
rentijs:⁊ fallacibus ſignis. Sed obie/
ctis arduis ſtatibus incluis ⁊ operati
onibus maximis ⁊ optimis. Dicendũ
5ͤ ad argumenta ꝙ quaſi omnia pꝛece
dunt ex eo ꝙ honoꝛ ſũmitur dupliciter
vno modo ꝓ foꝛma honoꝛis.Alio mõ
pꝓ cauſa honoꝛis vt fuit expoſitum.Ad
pꝛimũ ergo dictum eſt ꝙ magnanimuſ
ſe ipſum dignificat magnis honoꝛibuſ
nõ quidem masnis hominũ reueren/
tijs: ſed magnis rebus agendis ⁊ ma
gnis officijs: ⁊ magnis operibus ⁊ ne
Gocijs. Ad ſecũdum per idẽ dicenduʒ
ꝙ; in talibus magnis que ſũt circa opa
delectatur moderate. In bonis aũt ⁊
magnis operationibus delectatur in/
tenſe ſicut ⁊ quilibet virtuoſus in ſua
operauone. Ad tertium etiã dicendũ
ſimiłr ꝙq magnanimvult ſuperxcellẽ.
ñ in receptiõe reuerentie exterioꝛis ſʒ
in exhibitione melioꝛis operis. ꝙ pʒ
eſſe de intentione phᷣi qui iſtam excel
lentiazʒ qᷓ; vult magnanimus refert ad
beneficioꝛum dationẽ: quia benefaceĩ
alteri eſt ipſum excellere ⁊ beneficiãi
ab altero eſt excedi ab eo: nõ quidem
in reueri.ſed in operari.Ad quartũ di

cendum ꝙ magnanimꝰ apud magnos

ſe pꝛebet magnũ in oꝛdine ad magnã
opationeʒ peragendã ñ in oꝛdine ad
reuerentiã recipiendam. h ipſum emzʒ
eſt opus iuſtũ ⁊ virile ⁊ difficile apud
magnos equalẽ q; iuſtitia exigit opti/
nere. Ad quintuʒ vero dicendũ ꝙ ma
gnanimus nõ fugit veram humiulitatẽ.
ymo ſemper ſeruat eam ut.j.pꝛobatur
Sed bene fugit ⁊ dãnat humilitatem
ſeruilez ⁊ timdam. que metus cauſa
fit vel ſpe lucri. Ad ſextum auteʒ dicẽ
dum ꝙ magnanimus minus diſtat ?
minꝰ opponitur caymo q; puſillanimi

mi conatu ad opera magna: quia in 5

conuenit cum caymo q;uis differat in
modo. quia iſte appetit ⁊ conatur vt
dignus ⁊ ſufficiens. ille vero oppoſito

III

modo ſe habens. In appetitu autem
honoꝛis.i.illius fallaciſ ſigni.nõ plus
cõuẽit cum caymo qᷓ cuʒ puſillanimo.
ymo minus( Ad ſeptimum vero di/
cendum ꝙ honoꝛ ut eſt ſtatus honoꝛa/
bilis eſt appetibilis pꝛopter ſe ⁊ ꝓpi᷑
felicitatem tãqᷓ; aliqualis pars eius:
ꝙ autez honor vt eſt ſignum fallax:ſit
pars felicitatis eſſentialis vł acciden/
talis:nõ video: ſic autem hic loquitur
de honoꝛe. ut ſupᷣ expoſui pꝛo ſigno vł
teſtimonio virtutis per homineʒ exhi /
bito. Omne auteʒ tale ſignuz vel teſti
moniũ fallax eſt quia poteſt eſſe falſũ.
Ad octauũ aũt dicẽduzʒ ꝙ honoꝛ foꝛ/
maliter ſumptus pꝛo illo reuerentiali
ſigno:non eſt materia magnanimita’ß
nt oſtenſũ eſt ſuß. ¶ Queſtio 26˖2
NE tertio arguitur ꝙ magna⸗
nimitas non moderetur palſ/
ſiones. Pꝛimo qꝛ ſi ſic.tunc

moderatetur paſſiones vel appetitus
ſenſitiui vel intellectiui:non autẽ intel

lectiui:quia ille non indiget modera⸗
mine cũ ñ adsſẽt᷑ rõi.ſicut paſſiões ap
petitus ſẽſitiui vt.S.in fine pꝛimi.nec
etiã moderatur paſſiones appetiu ſẽ/
ſitiui:quia circa honoꝛẽ nulla fit in eo
paſſio dicente pho.ꝙ amatiuus hono/
ris gaudet honoꝛe nihil patiẽte coꝛ/
poꝛe. Sed magis mente ſupꝛa tracta
iu de temperantia in pꝛincipio. Dis
autez paſſio appetuus ſenſitiui fit pa/
tlente coꝛpoꝛe.quare circa honorẽ nõ
fit paſſio in appetitu ſenſitiuo.ꝛ? quia
pvᷣus expoſuit paſſiones regulatas ꝑ
virtutes in tractatibus virtutuzʒ vt pʒ
de foꝛtitudine a tẽperantia. Sed agẽſ
de magnanimitate non egit de paſſio /
nibus regulatis per eam. quare nulle
videntur eſſe. Tertio quia virtus ope
ratiua circa omnẽ materiam virtutum
non eſt moderatina ſpãlium paſſionũ:
quia ſpeciales paſſiones nõ ſunt circa
oẽs otutes. Sed magnanimitas ẽ opa
tiua circa omnes virtutum modos. ali
ter ñ eẽt oꝛnatꝰ oiuʒ:quare ñ ẽ moðra
trix ſpãliũ paſſionum. Sed oppoſitum

IISRO

Arguitur ꝙ modẽtur delectationes ⁊

triſtitiaſ:quia magnanimus p magna

nimitatem delectatur moderate adipi
ſcens honoꝛes magnos ⁊ moderate
triſtatur perdens eos. Item bene foꝛ

tunatus nõ eſt gaudioſus nec male foꝛ

tunai triſtis. ut ð ipᷣo dicit philoſophꝰ
gquare ⁊c.2 arguitur ꝙ moderetur ti/

moꝛes ⁊ audatias. timores quidem

quia magnanimus nõ eſt admiratiuꝰ.
Ntem quia nõ parcit vite ꝓ magnis ⁊c

honeſtis rebus periculiſ expoſitus.au

datias vero.quia non eſt philoquindi

noſ.i.periculoꝝ amatoꝛ: ut audax: nec
microquidinos:nõ enim audet ꝓ puiſ

ſe ipſum periculis exponere. Sicẽdũ
ergo ꝙ magnanimitas ſicut dupliciter
operatur:ſic dupliciter moderatur paſ
ſiones occurremes.operatur enim ut

magnanimitas magnanimiter: ſecũdũ

ꝙ opatio ſua eſt ei pꝛopꝛia. Operat
et ut foꝛtitudo foꝛtiter.⁊ ut magmificẽ
tia magnificenter.⁊ ſic vłr ⁊ quelibet
alia virtus ꝓ eo ꝙ eſt oꝛnatus ⁊ aug/
mentuʒz oĩim virtutũ. Et ᷣm hb modera
tur paſſiões duplicit᷑.vno modo vt ma
gnanimitas magnamimiter operans.

Et ſic moderatur ſpem ⁊ deſperatio/
nem. Alio modo ut magnitudo cuiuſii

bet alterius virtutis. ⁊ ſic moderatur

quaſſibet alias paſſiones:quaſ virtu/

tes ſingule moderantur. Pꝛzꝛimũ ꝓbo
qꝛ omms virtus imediate moderatur

illas paſſiones ꝓpter quas iĩmediate
itur ĩ vitia oppoſita nãlit᷑.ut patet in ſi

gulis. Sed per ſpẽ exceſſiuã imediate

itur in caymotem. Et per deſperatio
nem imediate in puſillanimitatẽ. Ex/

ceſſus nq; ſpei facit hominem conari

ad illud ꝙ ẽ ſup̃ vires.ſupᷣ facultateʒ.
