inſeparabiles a coꝛpoꝛalibus bonis
que repugnant totaliter felicitatibꝰbo
nis.felicitas enim non eſt cõis hoĩbꝰ
⁊ iumentis cum nullum iumentũ ſit ſe
licitabile. ¶ Scðdo non eſt cõis homi

nibus malis ⁊ bonis cum omnis fe/

lix ſit ſũme bonus.nullus tamen ma/
lus eſt bonus. ¶ Zercio felicitas nõ
eſt oꝛdinabilis ad maius bonum.ipᷣa
nãq; ſupponitur ꝙ ſit bonum maximũ
¶ Auarto non pꝛeſtat viã vel occaſio
nem ad peccatũ vel ad malũ cum ipᷣa
icludat firmitatẽ æ ↄſũmatõeʒ ĩ bono

cn
1doe
ein,
ſelatss
Gpn.

A

¹

Wen
bliaſi
iusenun
oi N
untus ſ
milier
uan
8 Ma/
Cdr
erdes
3
8 lamandl,
felictsn
5 bon⸗
—R
fiitelunn
gai l
aigi

ſʒ oẽ bonũ coꝛpis eſt cõe hoĩibꝰ ⁊ ium̃
tis.ymo nulla eſt bona conditio hu/
mani coꝛpoꝛis que nõ inueniat᷑ meli/
oꝛ in coꝛpoꝛe alterius aĩalis.puta ſa
nitas in piſcibꝰ.foꝛtitudo in leonibus
decoꝛ.q:in oĩbꝰ.turpiſſimũ eni aĩaliũ
eſt homo cũ coꝛpe nudo ⁊ ſic de alijs
2 o bonũ coꝛpis eſt cõe bõis ⁊ ma
lis qð patet de ſe. 3: oẽ bonũ coꝛpo
ris eſt oꝛdinatũ ad aliqð maius bonũ
qð pꝛobo.qꝛ ſicut ſe habet coꝛpus ad
gĩazʒ ſic bonũ coꝛpis ad bonũ aie. Sʒ
coꝛpus naturałr oꝛdinat᷑ ad aiam tã
quã ad finẽ.vt hr 2? phicoꝝ. ꝗ bonuʒ
coꝛpoꝛis ad bonũ aĩie.ꝗ? omne bonũ

coꝛporis pꝛeſtat occaſiõem ad pecca

tum. quãto enĩ coꝛpus eſt ſaniꝰ foꝛti
⁊ pulchꝛius ⁊ delicatiꝰ. tanto magis
inclinat aiaz ad intẽperãtiã ⁊ ad oẽʒ
concupiam arnio(Bieech Sad pꝛi
mũ in oppoſitũ ꝙ aĩa idiget ꝑfectiõe
ſicut ⁊ coꝛpꝰ. Mõ ei ẽ nãluer felix ⁊ p

fecta ⁊ iõ eius perfectio tanquã nobi
lioꝛis partis hoĩs potiꝰ dicet᷑ felicitaſ

q́ᷓ; pfectio coꝛpiſ qꝛ ſicut iſtud perfecti
bile eſt nobiliꝰ illo pfectibili ſic perfe
ctio iſtius erit nobilioꝛ perfectiõe illi
us. CAd ᷣm. ꝙ ſanitas ſi cõſeruat vſũ
ſenſus ⁊ rõnis videt᷑ eſſe gratia illius
vſus.quare pꝛobabilius ponet᷑ felici/

tas in illo vſu qᷓ; in coꝛpoꝛis ſanitate.

Ad terciũ dð.ꝙ nobilitas pꝛincipa
tus ⁊ ſpãliter pꝛincipatꝰ deſpotici oꝛ
dinãtur ad nobilitatẽ pꝛincipis ⁊ nõ
ecõuerſo.vt dicit᷑.iꝛ⁊. methaphiſice.
ed aĩa pꝛincipat᷑ coꝛpoꝛi pꝛinci/
patu deſpotico.i.vᷣuili.vt dicit᷑ pꝛio po
litice.quare argumẽtũ eſt ꝙ bonũ coꝛ

poꝛis ſit pꝛopter bonũ aĩe ⁊ nõ ecõ/
uerſo qualiter bonũ aĩe poti eſt felici
tas q; bonũ coꝛpoꝛis.¶ Ad quartum

dð. ꝙ appetitꝰ coꝛpoꝛalis voluptatis
⁊ maxime veneree nõ eſt in aĩalibus
pꝛopter ſe ſed ꝓpter aliũ appetitum
pꝛioꝛeʒz. Matura enĩ pꝛimo appetitu
appetit ſalutem ſpẽi ⁊ indiuidui. ſalꝰ
aũt ſpẽi habetur ex actu venereo ⁊ ſa
lus indiuidui ex alimẽto.⁊ ꝓpterea hᷣ

natura fecit delectabilẽ vſum vtriuſq;
ſcʒ alimẽti ⁊ actus venerei vt appeti
tus eius foꝛtificaret᷑ ex appetitu dele
ctationis.vnde dico ꝙ appetitꝰ volu/
ptatis non eſt naturaliſſimꝰ vnde na/
turalioꝛ illo eſt appetitꝰ dicte ſalutis
Nos tñ ſenſibilius experimur appeti
tum illius voluptatis qᷓ; ſalutis. dato
etiã ꝙ ule appetituſ ſit nãlioꝛ ⁊ pꝛioꝛ
inter appetituſ coꝛpis nõ tñ inter oẽs
appetitꝰ hoĩs.pꝛioꝛ enĩ ⁊ naturalioꝛ
videt᷑ appetitus ille quo oẽs hoĩes nã
ſcire deſiderant ſicut ſcribit᷑.jẽ metha
phiſice.quare qð tali appetitu coꝛpiſ
ſũme appetit᷑ nõ pꝛobat eſſe felicitas
hoĩs. Aueſtio. 14.
E 4⁊ arguit᷑.ꝙ feliciias non

ſiſtit in bonis aĩe qꝛ in illis

bõis nõ efficit᷑ hõ felix.ꝗbus
bitis⁊ retentis põt ſubijci płibus in/
foꝛtunijſ. Nullꝰ ãt vt dicit płᷣs diceret
beatũ hoĩem infoꝛtunatũ. ſʒ bõis aĩe
bhitis põt homo ſubijci pluribꝰinfoꝛtu
nijs. vt dicit᷑ in textu de hñte virtuteʒ
⁊ vt patet de boetio libꝛo de cõſokł. ꝗ
in bonis aĩe nõ eſt felicitas. 2? qꝛ fe
licitas nõ ineſt doꝛmiẽti neq; vigilti
⁊Z nõ opati vt dicit᷑ in textu ſʒ bõa aĩe
inſũt vtriq; vc. 3? qꝛ felicitate non
cõtingit male vti ſed bõis aĩe contigit
male vti dicente apło.ꝙ ſcia inflat. S
nec ſciĩa nec ſiłia ſũt felicias( In op
poſitũ eſt ſufficiẽs diuiſio qm felicitas
vt ꝓbatũ eſt nec in boms exterioꝛibuſ
nec in bõis coꝛpis eſt.igit᷑ ex ſufficien
ti diuiſiõe erit in bõis aĩe.¶ Sicẽdũ q;
ſicut hĩ ex rõne dicẽte gd noĩs erꝰ ꝙ ẽ
felicitas iſta ſe habẽt eꝗpollẽt᷑ viuere
feliciter ⁊ ſimpłr bñ viuẽ felix vita eſt
ſimpłr bong vita.felix hõ eſt ſimplicit
bon?ꝰ hõ. ¶ Züůc ergo dð. ꝙ ĩ hõis aĩe
cõſiſtit felicitas.qm̃ bona que reddũt
hoĩem ſimpłr bonũ reddũt hoĩeʒ feli
cẽ.hᷣ apparet ꝑ equipollẽtiã ex pᷣmiſ/
ſis.ſed bõa aĩe ⁊ nulla alia reddũt ho

minẽ ſimpłr bonũ. vt.j. dicit᷑ de virtu
tib' i fine vj. ergo 10 niła alia red

dũt hoĩeʒ felicẽ¶ NPer bᷣ ad primũ in

92

2

LIBRO

oppoſitũ ꝙ hõ ſimplicit᷑ bonꝰ ñ cadit
a ſua virtute⁊ a ſua felicitate per que
cũq; infoꝛtunia qꝛ illa ſolum auferunt
coꝛpoꝛis bona ⁊ exterioꝛa ꝓpter quo
rũ ſublatiõem homo ſimpliciter bonꝰ

⁊ pfectꝰ nõ cadit ſicut nec ietragoni/

mꝰ qui eſt ſine vituperio caſus.vt.j.
dicitur in hoc li? qui ſiue in aduerſita
te ſiue in ꝓſperitate coꝛpoꝛali poſituſ
fuerit ſemꝑ vtet᷑ ᷣtute ſicut opoꝛtunũ
fuerit.vtens ãt virtute manet in ſua ſe
licitate cum felicitas vt dicet᷑.j.conſi
ſtat in vſu virtutis¶ Ad ſᷣm dõ. ꝙ doꝛ
miens põt eſſe felix in hitu. licet non
in vſu.vſus tñ eſt vltimũ ⁊ optimũ fe/
licitatis.¶ Ad terciũ dõ.ꝙ ro demon/
ſtrat ꝙ ſcia non ſit felicicas qꝛ poſtq;
contingit male vti ſcia ipᷣa non reddit
hoĩiem fimpliciter bonũ nec per cõſe⸗/
quens felicẽ ⁊ beatum ſunt tamẽ que

dam alia bona aĩe quibus nõ contin-

git male vti.ſicut ſupꝛa in pꝛĩcipio di
ctum eſt de moꝛali virtute.
— ¶ Lectio quarta.

q́; płᷣs pꝛobauit felicitatẽ nõ
cõſiſtere in voluptatibꝰ ĩ ho/

abwlbnoꝛe in virtute in abũdantia diuitiarũ

bic pꝛobat eam nõ cõſiſtere in cõtem
platiõe ydearum ⁊ pꝛimo pᷣmittit ali

quale ꝓhemiũ.ſcòo exequit᷑ ꝓpoſuuz

ibil Ferẽteſ autẽ ¶ In pꝛobemio dicit
tria.pꝛimo ꝙ ꝑſcrutari opinioneʒ pla
tonis eſt bonũ.2? ꝙ odioſum. tercio ꝙ
dignũ ⁊ ſanctũ¶ Ad euidentiã huiuſ
ſciẽduʒ ꝙ vłe dicit᷑ dupliciter.vno mõ
qꝛz pticipatũ per plura. alio mõ qꝛ pti
cipans plura pticipatũ per plura. ad
huc duplicit᷑.qꝛ vel eſt pticipatũ ĩ eẽn
tia ſua incluſa in illis plurib ſicut na
tura ſpecifica in indiuiduis vel ꝑtici/
patũ in effectu ſuo ſicut cã pluriũ effe
ctuum eſt vłis eis.Si vero ſit ꝑticipãſ
pluã hoc dupłr.qꝛ vł ꝑticipat illa plu
ra ſingula ſicut eſt cõceptus ſilłtaneus
pluriũ cõceptoꝝ vł pticipat aliqd cõe
ſingulis ſicut cõceptꝰ ſpẽi vel generis
dicit᷑ vlłis.qꝛ ꝑticipat obiectiue aliqð

Aod ãt vłe meliuſ eſt Poſt

cõe pluribꝰ.plato auteʒ in ſua ſnĩia de
ydeis vſus eſt noĩe vłis in ſcòa ſigna
tione accepto.Et iõ phᷣs totam poſuõ
nẽ illã vocat vłe.d. ꝙ pſcrutari ⁊ que
rere qualiter dicitur illud ꝙ per plato
nem vłe vocat᷑.foꝛte melius eſt q; per

ſcrutari de opiniõibus iã re pꝛobatis.

ſed qꝛ de moꝛalibꝰ agens videbat᷑ cõ
tra moꝛalia agere amicũ ſuuʒz ⁊ magi
ſtrum platonẽ.ſ.impugnãdo. Ideo 2.
ſe excuſat ꝙ licet obuia tali queſtione
facta ꝓpter amicos veros.i.platoneʒ
⁊ ſequaces ſuos.opoꝛtebit introduce
re ⁊ diſcutere opinionẽ platonicã de
ydeis ⁊ ſi pꝛo quâuis obuiet nobᷣ iſta
queſtio odioſa. ¶ Sed qꝛ nõ obſtante
huiuſmõi odio.vult de pꝛedicta opini
one ĩquirere ideo ſuꝑ hoc.tercio rõnẽ
aſſignat dicẽs ꝙ foꝛſitã videbit᷑ meli
eſſe ⁊ opoꝛtere ꝙ nõ obſtãte odio ſu/
pꝛadicto pꝛo ſalute veritatis familia/
ria deſtruẽt᷑.i.f̃amiliares amicitie qñ
aliter opoꝛtet nos qui ſumuſ phi veri
tatis ⁊ ſapiẽtie ꝓſfeſſoꝛes circa ſalutẽ
veritatis agere quã alios.qm ambobꝰ⸗
veritate ſcʒ ⁊ platone exñtibꝰ amicis

dignũ ⁊ ſanctũ eſt pᷣhonoꝛare verita/

tem.¶ Abiſciẽdũ ꝙ ſcitas idẽ eſt ꝙ ſã
cita ſeu firmata bonitas. Sancita ve
ro bonitas triplex eſt.vna in hitu mo
rali.puta in virtutibus moꝛalibꝰ. alia
in hitu ſuꝑnaturali qui per theologos
vocat᷑ theologicꝰ⁊ dicit᷑ a deo mẽti in
fuſus. 3? in hitu gloꝛie qui non habe
tur in pñti vita.ſanctũ ergo apð phos
ſũmit᷑ in pꝛima ſignatiõe.vñ vult dice
re ꝙ pᷣhonoꝛare veritatẽ ⁊ eaʒ pᷣferre
cuicũq; timoꝛi ⁊ amoꝛi ⁊ fauoꝛi hũa⸗
no opus eſt ſanctuzʒ.qꝛ opus ſanciti ⁊
firmati habitus virtuoſi. Serentes
aũt ⁊ c] Hic exequit᷑ pꝛopoſitũ ꝓbãs
2. cõtra platonẽ. pꝛĩo ꝙ nõ oĩbus hoi
bus ſit vna cõis ydea. 2ꝛcoſi eſſet nõ
eſſet felicitatis cauſa ibi Si eni vnde
quidẽ ¶ Ad pꝛimã cõcluſiõem ponit
7.rõnes.ſcòam ibi Ampli aũt q; bo
num j.terciã ibi Ampliꝰ aũt q; eoꝛuʒ
.quartãl Quereret aũt ..quitãl Hijs

Alga
lrion
niſu
ginie
fand
aur
AA
aun
coi
lü
m/
nsr
4
ei
lerte
anent
Cleevs
Calrate
lurbone
lnctce
Wherehn
lwr
miii
anin⸗
itx
MMiga⸗
llicn
lenits
npeſtn
ſfmnuntei⸗
in cſegn
plaronicri
Ron ai

lde
a
ſ
ge
u
N
ins,
Nic
Ieg
on
ſone
tnez
daace
lci de
Cbile
ſtante
opn
ot
iwer
oſu,
fam,
naneg
pki nen
ſalui
mboh'
mnes
ſerua,
eſiqſ
cita re
iu mo
7. alia
0logos
Wam
N
dſe⸗
z Wdce
cciiene
fumnbin
sſant
lien
gchn
1Seint
ſiöcn
Pugem

aũut que dicta ſũt ſextal Diuidẽtes igi
tur ab vtilibꝰ ..ſeptimãl Si ãt ⁊ hᷣ ſũt
eoꝝ Pꝛima rõ talis eſt. In quibuſ⸗/
cũq; ẽ vna cõis ydea in hijſ nõ eſt pꝛi
us ⁊ poſteriꝰ ſed in bõis eſt pꝛiꝰ po

I.

ſterius.̊ in boms nõ eſt vna cõis yð a

MENaioꝛ cõfirmat auctoꝛitate ponẽtiũ
ydeas ⁊ eoꝛũ exẽplo de numero qui
ſᷣm eos nec eſt ydea nec hñs ydea ex
eo ꝙ habet pꝛius ⁊ poſterius. 2 ibi
LHonũ aũt dicitur pbat minoꝛẽ.quia
bonũ eſt in ſubſtãtia⁊ in qualitate ⁊ ĩ
aliqd.ſhᷣa vero eſt per naturã pꝛioꝛ re
latione ⁊ oĩ eo ꝙ dicit᷑ ad aliqd. oꝛdo
enĩ ſubſtãtie ad accñtia aſſiłatur ꝓpa
gini. qꝛ ſicut ꝓpago oꝛiginat᷑ a vite ⁊
fundat᷑ in ea.ſic accñtia oꝛiginãt᷑ ⁊ fũ
dantur in ſha. ʒ? infert cõcluſiõezʒ ibi
Quare nec vtiq;] « patetl Ampliuſ
autẽ 2 rõ talis eſt. quoꝛũcũq; ẽ vna
cõis ydea eoꝝ eſt vnum cõe pᷣdicamẽ/

tũ ſed bonoꝝ non eſt vnũ cõe pᷣdicam̃

tum. nec vna cõis ydea.¶ Hui rõ⸗
nis ponit pꝛio minoꝛẽ.ſᷣo cõcluſiõem
ibi Aanifeſtũ ..ʒ? maioꝛẽ ibil Non

eni MHioꝛeʒ ꝗ ponit.d.ꝙ bonũ equa

liter ⁊ cõuertibiliter dicitur ⁊ pᷣdicat
cum ente qꝛ dicit᷑ de ſbᷣa qꝛ deus ⁊ in
tellectus ſunt ſᷣa ⁊ ambo bona ⁊ de
qualitare qꝛ virtutes ſũt qualitates ⁊
ſunt bonaa de quãtitate qꝛ id qð al⸗/
teri eſt cõmenſuratũ eſt ⁊ q;tũ ⁊ bonũ
æ de relatiõe.vtile nãq; dicit relatõeʒ
æ bonũ ⁊ de tꝑe.tempꝰ nãq; ⁊ opoꝛ
tunũ.i.ipᷣa opoꝛtunitas ptinet ad pᷣdi
camẽtuz de qũ.⁊ qñ eſt bonũ qꝛ opoꝛ
tunũ ⁊ de loco.i.ðᷣ vbi.qꝛ dieta.i.iter
vnius diei ⁊ eſt vbi ⁊ eſt bonum. ⁊ al
tera talia que ſunt bona ⁊ in diuerſis
p̃dicamẽtis. Patet g̊ minoꝛ ꝙ nõ oĩm
bonoꝝ eſt vnũ pᷣdicamẽtũ. quare ex h
feſtinãter cõcluſiõem infert.d. manife
ſtuʒ eſſe ꝙ nõ erit vnũ cõe ⁊ vłe.i.yða
platonica in oĩbus iſtis bonis. 5. ibi

LMon eni Ponit maioꝛẽ.d. ꝙ nõ di⸗

ceretur in oĩbus pᷣ̃dicamẽi ſed in vno
ſolo ipᷣm bonuʒ cõuertibile cum ente ſi

oĩm eſſʒ vna ydea.¶ Abi ſciẽdũ ꝙ pla

to ponebat ydeas in ſpẽbus atbomis

que pᷣdicant᷑ de ſolis indiuiduis inter
que nõ eſt oꝛdo ⁊ ex h̊ ſumpta eſt pꝛi

ma rõ nec illa q ſũt vnũ fʒ ſpẽʒ ſũt in
diuerſis pᷣdicamẽtis ⁊ ex h ſũmit᷑ iſta
rõ.nec de illis pñt eſſe diuerſe ſcie.cũ
oia ſint vnius rõis. ⁊ ex hoc ſũmit᷑ 3ʒ:
rõ.Amplius ãt ;: rõ talis eſt quoꝛũ
eſt vna ydea eoꝝ tm̃ eſt vna ſcia ſʒ bo
noꝝ non eſt tantuz vna ſcia.̊ nec vna
yða.Aſdinoꝛ declarat᷑inductiue in lit

tera ⁊ patet tota rõ. Maioꝛ ãt cõceſ
ſa eſt per platonẽ Quereret ãt vtiq;

aliqſ 4 rõ circa quã ſic ꝓcedit.pꝛi⸗

mo tãgit mediũ.2 remouet vnum rñ/
ſum cauillatoꝛiũ ibi! Sed nec idẽ ppe
tuum qʒꝛalteri opiniõi dicit vnũ impꝛo

pꝛiũ ibij ꝛobabiliꝰ Motãdũ:pla/

to enĩ ydeã hoĩs vocabat per ſe hoĩeʒ
ydeã equi per ſe equũ ydeã boni per
ſe bonum. 2 dabat hãc ꝓpoſitionem
Qð quoꝛũcũq; eſt vna rõ ſpecifica eo

rũ vna cõis ydea:¶ Iſtis ↄceſſis Ari.

ſic arguit. QAuoꝛũcũq; ẽ vna rõ ſpecifi
ca eoꝝ eſt vna cõiſydea.ſʒ boni ⁊ per
ſe boni eſt vna rõ ſpecifica ſicut boĩs
⁊ per ſe hoĩs.non enĩ differũt in rõne
hoĩs ſicut nec bonum ⁊ per ſe bonum
in rõne boni. quare hoĩsa per ſe hoĩſ
erit vna ydea que dicet per ſe bonum
Item aũt multiplicãdo rõnem dicũ
ꝙ illiſ duobus per ſe bonis eſt cõis rõ
vna ⁊ per ↄñs tercia ydea ⁊ ſup iſtaſ
tres ſupinducã quartã ex ꝓceſſu ſimi
li ⁊ ſic in infinitũ. hui rõnis ponit ⁊
declarat minoꝛẽ in Ea ſicut expoſui ⁊æ
patet¶ Seinde cũ dicit! Sed nec idẽ
ppetuũ Remouet vnũ rũſum qð dari
poſſet ad rõem. poſſet quidẽ dici ꝙ bo
num ⁊ per ſe bonũ non ſũt eiuſdẽ ſpe
cifice rõis.qꝛ vnũ ẽ ppetuũ ⁊ reliquũ
non. ¶otra hoc dicit ꝙ boc nõ tollit
idẽtitatem rõis.qm̃ albedo vniꝰ anni
non eſt magis albedo ⁊ in ſpẽ albedi
nis qᷓ; albedo vniꝰ diei. quare nec bo/
num ppetuũ erit magis in ſua ſpẽ qu
bonũ tpale.¶ Eñr ibi ꝛzobabili vi
tuperat hui poſuiõem dicẽs. ꝙ phba⸗
C

IIBRO.

biliꝰ dixerũt pyctagoꝛici ponẽteſ vnũ
ſũmũ ĩ cooꝛdinatiõe ⁊ in nimnero alio
rum bonoꝝ q; iſti platonici qui poſue
rũt illud ſũmũ bonũ cõe ⁊ pꝑticipatuʒ
in oibus bonis.poſitio nãq; pictago⸗/
ricoꝝ fuit ĩtelligibił ⁊ iſta nö. Hijs
at que dicta ſũt.ponit quĩtã rõem pᷣ/
mittens ꝙ illis que dicta ſunt per pla
tonẽ ſubapparet qdã dubitatõ. p̃ter di
ctaſ que ſic inducit᷑.quecũq; ſunt talia
per pticipatiõem vnꝰydee ſᷣm eundẽ
modũ ſunt talia.ſed non oĩia bona ſᷣm
eundẽ modũ ſunt bona. ꝙ nõ oĩia ſunt
bona per pticipatiõem eiuſdem ydee
MHaioꝛ habet᷑ ex poſitiõe platonis.
MMinoꝛ vo declarat᷑ in Ea qm duo vi/
dent᷑ bona ⁊ ſpẽs bonoꝝ que diuerſi
mode dicũtur bona. bonoꝝ ei alia ſũt
ſm ſe ⁊ ꝓpter ſe appetita ⁊ dilecta.a
lia vero ꝓpter iſta qꝛ ſunt eoꝝ factiua
⁊ cõſeruatiua vel ſuoꝝ cõtrarioꝝ phi/
tiua.quare iſta dicuntur bona ᷣm ali/
um modũ q; pꝛima. quare nõ oĩa bõa
fm eundẽ modũ dicũtur bona. LZi/
uidentes] G rõ. vbi pꝛio pᷣmittit᷑ di
uiſio bonoꝝ vtilium que ſũtppter alia
bonoꝛum ſimpliciter que ſũt ſᷣm ſe
bona.iõ dicit de iſtis per ſe bonis ꝙ ĩ
tueamur ſi dicũt᷑ ʒ vna ydeã. 2 ſub
iungit᷑ vna cõditio bonoꝝ per ſe appe

tibiliuʒ ⁊ eſt ꝙ ipᷣa ſingula æ ſoltarie

accepta ſᷣm ſe appetũt᷑ ſicut videre ⁊
ſcire æ quedã voluptates ⁊ honoꝛes.
(Bͤa: nãq; dato qð ꝓpter aliqd aliud
appetant᷑ tñ ᷣm ſe ipᷣa ſunt appetibi/
lia ⁊ ̃m ſe bona vel nihil erit appeti
bile ꝓpter ſe niſi ſola illa ydea. h̊ ãt ẽ
coõtra expientiã. expimur eni nos ap/
petere ſcire ꝓpter ſcire. voluptatẽ p/
pter voluptatẽ Ciüc tercio ibil Qua
re inanis Cãgit mediũ rõnis que ſic
põt foꝛmari ſi iſtis per ſe bonis pona
tur vna cõiſ ydea.ipᷣa erit inamiſ ⁊ oci
oſa ↄñs eſt incõueniẽs.qᷓ ⁊ añs.cõſe⸗
quẽtia patet ex dictis. qꝛ ſi illa bona
ſunt appetibilia ppter ydeã quã ptici
pũt ⁊ ſᷣm ſe ipᷣa erũt appetibilia ⁊ qᷓ
tũ ad hoc ad minuſ ydea illa erit ocio

ſa. qꝛ pꝛeter eiꝰ appetibilitatẽ quã hᷣ

bona hñt ⁊ ex eius pꝑticipanõe habẽt
ſingula ſingulas appetibilitates que
nõ inſũt eis ex ydea ſʒ ex ſe.Et ſic pʒ
q;tũ ad quid ydea illa erit ianis. Si
at ⁊ h..?⁊ rõ ponit᷑ hbic ⁊ 2 phᷣs rũdʒ
cuidã tacite queſnõi ibil Sʒ qualłr vti
qʒ dicũt᷑ Rõ talis eſt. ꝗbuſcũq; ẽ vna
cõis ydea illis eſt cõis vna diſtinctio
rõ quiditatiua. ſed iſtis bõis ꝑ ſe ap/
petibilibꝰ nõ eſt cõis vna diffinitõ ꝗdi
tatiua ſeu rõ ſpecifica.ꝗ iſtis nõ ẽ vna

cõis ydea. Huiꝰ rõnis pꝛio pomt᷑ ma

1oz ⁊ declaratur in exẽplo.quẽadmo/
dũ eni rõ albediniſ eadẽ iuenit᷑ ĩ niue
TD in ceruſa que dicit᷑ coloꝛ eriſ.Sic in
ꝗbuſdã vnã ydeã ꝑticipatibus. 2:po
nitur minoꝛ ibil Honoꝛis aũt yvbi dici
tur ꝙ honoꝛis ⁊ pꝛudẽtie ⁊ voluptadꝶᷣꝭ
ſunt differẽtes rönes ⁊ ſᷣm qðo ſunt bo
na.voluptas nãq; paſſio eſt. pꝛudẽtia
vero hitus.honoꝛ tñ nec paſſio nec hi
tus ſed exterioꝛ dignitas vel gloꝛia.
3 infert cõcluſiõem ibi. Mõ igit᷑ l

patet ¶ Eñr ibil Sʒ qualit᷑ vtiq; Rñ/

det illi tacite queſtiõi qua poſſet que/
ri qualiter iſta talia dicant᷑ bona.vtrũ
equoce vel nõ qꝛ vniuoce nõ videntur
dici poſtq; bonũ nõ vicit᷑ de ilł ſᷣm vnã
rõnem cui queſtiõi phs rñdet.d. ꝙ nõ
ſunt tĩ caſu equoca ſed dicũt᷑ bona vł
qꝛ oꝛiunt᷑ ex vno bono vel qꝛ tendunt
ad idẽ bonum.vel qꝛ dicũt᷑ ᷣm analo/
giam duoꝝ ad duo ſicut dat exempluʒ
de intelleciu ⁊æ oculo qꝛ ſicut intelle/
ctłꝰ eſt bonũ aĩe.ita ocułꝰ ẽ bonũ coꝛpo
ris.vñ intelleciꝰ dicit᷑ lumẽ aĩe ⁊ ocu/
Plumẽ coꝛpoꝛis.¶ Motadũ etiã ꝙ eqꝗ
uocatio põt dici ad pñs quadruplicii
Pꝛio dicũt᷑ caſu equoca illa que vno
noĩe noĩant᷑ nec vnũ ꝓpt᷑ alteꝝ nec ã/
bo ꝓpter terciũ ſicut duo quoꝝ ꝗlibet
vocat᷑ Guilhel Quedã a ꝓpoſuio vt
illa que vno noĩant᷑ neie vnũ tñ ppter
alteꝝ non ex hitudine nãli nec artifici
ali ſʒ volũtarie ſicut liber platonis di
ctus eſt chymeꝰ ppter chymeũ diſcipu
lũ platõis qꝛ ſic voluit ⁊ ꝓpoſuit pla⸗

llan
SG
4
mart
ſkenng
6
kn
hcſt
lichi⸗
loi
ili.
ſeeme⸗
Nio Narg
etonssg
npynan
poſeſium
hieeri
ſonfelici
ſeſi 7 op⸗
kalian
liet inn⸗
Npli peri

is
e
ſey
m
rni
Bin
nan
ec,
ͤgt
em
i
end,
kinne,
Rin
A
did
Gprei
an⸗
l.
ſetque,
na.ni
fidenur
0, o
bona rl
tendunt
Wad⸗
R weole,
n i⸗
gune,
weinc
pprinf

to. 2? quedã dicũt᷑ arte equoca vt illa

que vno noĩant᷑ noĩe ꝓpter hitudinez

vni ad alteꝝ non nãlẽ ſed artificialẽ
ſicut impatoꝛ ⁊ eiꝰ imago dicũt᷑ ceſar
imago tñ ꝓpter ipatoꝛẽ que imago ad
eiꝰ ſiłitudinẽ per artẽ facta eſt. 4 qꝗ
daʒ dicũtur nã equoca vt illa que vno
noĩant᷑ noĩe vnũ tñ ꝓpter aliud vel ã/
bo pꝛopter terciũppter nãlẽ hĩtudinẽ
eoꝝ inter ſe. hᷣ tñ cõtingit dupliciter.
vel ſᷣm ꝓpoꝛtiõem vel ᷣm ꝓpoꝛtiona/
litatẽ ſᷣm ꝓpoꝛtiõeʒ vbi eſt hĩtudo vni

us ad vnũ. ſᷣm pꝓpoꝛtionalitatẽ ᷣo vbi

eſt hitudo duoꝛuz ad duo vt in exẽplis
poſitis de intellectu ⁊ oculo. 2: notã
dum ꝙ pł̈s in hoc vltio mõ equocatio
nis videt᷑ ponere bonũ dem̃ de honoẽ
pꝛudentia ⁊ voluptate qᷓ;ms ſub alijs
duobus pᷣcedentibꝰmõiſ poſſit rõnabi
liter collocari.oĩa enĩ bona ſũt ex vna
pꝛĩia cã ⁊ oĩa tendũt in vnũ finẽ vlti/
mũ ⁊ illa que reſtringũt᷑ ad bona hũa
na pñt hoc modo dici bona qꝛ oĩa exe
unt ex vno. videlicet a libertate hoĩs
⁊æ oĩa tendunt in vnum. vʒ ad cõpletã
felicitatẽ hoĩs hec ð illa ꝑte.¶ Cñr ibi
LSʒ foꝛte] boc idẽ excuſat ſe de maio
ri excuſſione huiꝰ opiniõis qm̃ magis
intereſt alteriꝰ phᷣie q; iſtꝰ ⁊ de ydea
fiłr ingrere vtꝝ ſit poſſibił vel ipoſſibi
lis.¶ Si eni ꝓbato ꝙ oĩbus bonis nõ
eſt vna cõis ydea. cõſequẽter pꝛobat
h ꝙ ſi eſſet non eẽt in hoĩb' felicitatis

cã.oñdens pꝛimo ꝙ talis ydea nõ eẽt

bonũ ab hoĩie poſſeſſum vel opatũ·
2? ꝙ nec bonũ exemplũ faciẽs felici

tatẽ ibil Foꝛte aũt alicui videbit᷑ ʒ. ꝙ

nec vtile auxiliũ ibil Inutile ãt
pꝛio dicit ꝙ ſi eſſet vnũ cõiter pᷣdicatũ
de bonis ꝙ eſſet bonũ ſepatum f̃m ſe
ip̃m pmanẽſ. Iſtud tale non eſſʒ bonũ
poſſeſſum opatum ab hoie ſed nos
bic querimꝰ tale bonũ.quare illa yda
non felicitat hoĩem in rõne boni poſ/
ſeſſi ⁊ operati ꝑ hoĩem.ſcðo ibil Joꝛ
te alicui ꝛobat ꝙ talis ydea nõ fe/
licitet in rõne boni pñtati per moduʒ
exẽpli.pꝛimo iñ illuʒ modũ exẽpli re

J.

citat. 2? laudat ⁊ vituperat ibi. Pro⸗
babilitatẽ quidẽ ]. 3? ipᷣm ĩpꝛobat ibil
Hẽs enĩ qodã Zicit ꝗᷓ pꝛĩo.qꝙ foꝛte
alicui videbit᷑ ꝙ lzʒ ydea nõ felicitet in
rõne boni poſſeſſi. felicitabit tñ in rõe
exẽpli qm iſtud bonũ ſi viſum ⁊ cogni
tum fuerit eru melius ad poſſeſſa ⁊ o
perata bõa melioꝛãda ⁊ pficiẽda qm
nos hñtes iſtud bonũ velud exẽplum

magis ſciemꝰ que ſũt bona nobis ?1 ꝑp

nos agenda.Et ſi ſciamꝰmeliꝰ adipi/
ſcemur ipa ¶ Eñr iſtum modũ ponẽdi
laudat ⁊ vituperat.d ꝓbabilitatem
quãdam bʒ iſte ſermo. videm eniz ꝙ
ſcriptoꝛ meliꝰ ſcribit ĩſpecto bono ex
emplari ⁊ ſic in ꝗbuſd alijs operibꝰ

quare veriſiłe potuit apparere ꝙ ſilr
ſe habeat in ꝓpoſi ro innd aũt mul
tum diſſonat artibus ⁊ ſciẽtijs.Et iðo
ʒ? iſtũ modũ impꝛobat tali rõne Incõ
ueniẽs eſt ⁊ irrõnabile ꝙ oẽs artificeſ
ignoꝛauerũt ⁊ neglexerũt auxiliũ ſuis

opatiõibꝰ opoꝛtunuʒ ſed oẽs artifices

apparẽtes ⁊ inqrentes bonũ ⁊ fineʒ
ſuaꝝ artiuz ⁊ neceſſaria oĩa ad ſequẽ
dum finẽ ſuũ ignoꝛauerũt ⁊ reliqueĩt
tale exẽplum ydeale.ꝗ exẽplum ipᷣm
ydeale nũquã fuit auxiſiũ artibꝰ ⁊ ſciẽ
tijs opoꝛtunũ. ¶ Huius rõnis ponitur
pꝛimo minoꝛ. 2? maioꝛ ibi Quãuiſ au
xiliũ I ambe patẽt. ¶ Coſequẽter ibil
Inutile ãt pꝛobat ꝙ talis ydea nõ fe
licitet in rõne vtilis cõmodi taliter il/
lud ꝙ nullũ artificẽ iuuat in opatiõib
ſuis neminẽ felicitat in rõe vtilis adiu
toꝛij.ſʒ iſta ydea nec fabꝝ nec textoꝛẽ
nec medicuʒ iuuat in opatiõibus ſuis
nec aliquẽ aliũ. nõ felicitat ⁊ c. a

citur in littera ⁊ patet.
Aueſtio. i·.
vS eudentiã pꝛedictoꝝ ſunt
quatuoꝛ inquirẽda. ¶ Pꝛio
vtꝝ veritas ſit pᷣferẽda ami/
citie. 2? vtꝝ ſit aliqð bonũ per eẽntiã
3 vtꝝ bonũ dicat᷑ vniuoce de ſi inguliſ
Ge we bonũ p eẽntiã felicitet
e

hoĩeʒ Se pꝛio arguit᷑. ꝙ amicitia pᷣ⸗

ioꝛ eſt per ſe manifeſta. inoꝛ indu

IIBRO

ferẽda ſit veritati.pꝛĩo.qð pᷣfert᷑ ſalu
berrime veritati. p̃fert᷑ oĩ veritati. Sʒ
amicitia pᷣfert᷑ ſaluberrime veritati.cũ
eni ſit triplex veritas.ſ.vite. doctrine
⁊ iuſticie.veruas iuſticie eſt ſaluberri
ma inter eas ſicut nobiliſſima virtꝰ hu
ic pᷣfert᷑ amicitia.j.li. S vbi dicit᷑ ꝙ ſi
oẽs eſſemꝰ iuſti. adhuc indigeremꝰ a/
micitia ſicut ꝑficiẽte ſtatũ iuſtine. ſi tñ
oès eẽmus amici nõ indigeremꝰ iuſti/
cia. quare amicitia tanquã nobilioꝛ pᷣ
fert᷑ iuſticie. 22 qꝛ illud qð ẽ ſalubꝛi⸗
Pꝓ ſalute geni ⁊ ciuitat̃ pᷣfert᷑ minꝰ ſa⸗
lubzi. Sʒ amicitia ẽ ſaluberrima pꝛo
ſalute gen ⁊ ciuitatis. vt. .li? xg ⁊c.
¶ Mꝛeterea ex ſacris liis arguẽdo.il/
lo mõ qð pendet ⁊ in quo cõplet᷑ oĩs
lex eſt pferẽdũ oĩ alteri ſʒ in amicitia
pfrimi pẽdet ⁊ cõplet᷑ oĩs lex. plenitu
do nãq; oĩs legis eſt dilectio Ad rõez
. 4. qꝛ illud pᷣferẽdũ eſt oĩbꝰ bonis
hũanis ſñ quo nullu bonũ pdeſt hoĩ ſʒ
ſñi amicitia nullũ bonũ pdeſt hoĩ.j? ad
Con. ʒ: ac. ¶In oppoſitũ ẽ płs in
pꝛicipio lectiõis. Wctaͤnz ꝙ pferre
veritatẽ amicine ſũmit᷑ in ppoſuo inqᷓ;
tũ honoꝛ veritatis pᷣſtaret iacturã ami
citie ⁊ ecõuerſo.pᷣferre amicitiã veri⸗/
tati ſũmit᷑ inquãtũ honoꝛ amicitie pᷣ/
ſtaret iacturã veritati. ⁊ iõ vidẽde ſũt
pꝛio iacture veritatis.2? amicitie.ʒ? di

cẽdũ ẽ ad qſitũ.ꝗ? r̃mouẽda ſũt dubia

ad rõnis cõplemẽtũ.(¶ Sciẽdũ gᷓ pꝛĩo
ꝙ iacture veritatᷣ in genere ſũt.i2. ſcʒ
falſũ.taciturnitas.duplicitas. menda
tiũ.iocoſum.offinoſũ.pnitioſũ. mẽdo⸗/
ſum.piuriũ.cõtentio.iactãtia.yronia
ypocriſis. Quaꝝ ſufficiẽtia ſic habef.
oĩs nãq; veritaſ̃ iactura cõtrahit᷑ vel
mõ general circa oẽm materiã vł mõ
ſpãli circa ꝓpꝛiã vuã.Si generali h ẽ
qꝛ vuas ignoꝛat᷑ vel qꝛ celat᷑ vł qꝛ ne
gat᷑ vł qꝛ ipugnat᷑.ſi qꝛ ignoꝛat ſic eſt
fłʒ ꝙ ẽ fła vociſ ſignatõ p pferẽtẽ igno
rata cũ credit dicere veꝝ. Si qꝛ celat
h;; dupliciter vel poſitiue vel pꝛiuatiue
ſi pꝛiuatiue ſic eſt taciturnitas que cõ
mittit᷑ cũ ꝗs audit falſitatẽ cuiꝰ oppo⸗

ſita veritas ad audiètẽ ptinet defenſa
re.Si poſitiue ſic eſt duplicitas que a

liud pᷣtẽdit ⁊ alið ſignat.ſi veritas ne

gat᷑ ſic eſt mẽdaciũ.i.falſa vocis ſigna
ro cũ intentiõe fallẽdi. Dicit Aug.li:
de mẽdatio.h̊ ãt cõtingit quadruplici

ter. ſ.cã dãdi ſolatij ⁊ ſic ẽ mẽdatium

iocoſũ vel cã cõmodi ⁊ ſic eſt offitioſũ
vel cã dãni ⁊ ſic eſt ꝑnitioſũ:vel appe
titu mẽtiẽdi ſolo ⁊ falſum dicẽdi ⁊ ſic

eſt mẽdatiũ mẽdoſuʒ ⁊ h eſt ꝓpꝛijſſi/

me mẽdatiũ in ſignatiõe. intentiõe ⁊

affectiõe. Si vero veritaſ ĩpugnat᷑ hoc

dupliciter:qꝛ vel auctoꝛitate ⁊ ſic eſt
piuriũ:vel clamoꝛe ⁊ ſic eſt cõtentio.
ſi vero veritas patit᷑ iacturã mõ ſpdali
circa ꝓpꝛiã vitã:qm̃ aliud dicit᷑ pᷣten/
dit᷑ oñdit᷑ vel inuit᷑ de ꝓpꝛia vita qᷓ; ſᷣʒ

veritatẽ exiſtat in ea h cõtingit tripli/
citer.qꝛ vel plꝰ ⁊ ſic ẽ iactãtia: vel mi

nus ⁊ ſic eſt yronia:vel ſimł plꝰ ⁊ mi
nus ⁊ ſic eſt ypocriſis que ſuꝑficiete
nꝰ pᷣtendit minꝰ ꝓfũdius cũ plus.ypo

crita nãq; p̃ᷣtendit ſupficietenꝰ abiecti
onẽ ſui vt hoĩes cogitãtes ꝓfundiꝰ de
ipo credãt ſpũalẽ exaltatiõem.NHo/
tãdũ ãt ꝙ pñs queſtio nõ põt querere

de pꝛĩa veritañᷣ iactura.ſ.de falſo.qm̃
illud eſt inuolũtariũ ꝑ ignoꝛãtiã. h ãt
querit᷑ de iactura veritatis volũtaria qᷓ
per hoĩem pᷣt eligi. 2. notãdũ ꝙ non
cuiuſcũq; veritad᷑ᷣ taciturnitas eſi vitiũ
vel iactura veritadᷣ. Auedã eni eſt ve
ritas generalis doctrine: ⁊ quedã eſt
facti alicuiꝰſingularis pſone.taciturm
tas ãt hui ſingularis pſone niſi alias
vꝛgeret in cõe dãnũ non eſt vitiũ:ymo
in caſu tenet᷑ celare.veritas ãt doctri⸗/
ne non pertinet ad quãlibet pſonam.

ſʒ ſpãliter ad illiꝰ ſcie ꝓfeſſoꝛeʒ: ⁊æ id

circo pᷣter ꝑpitos ⁊ ꝓfeſſoꝛes illiꝰ ſcie:
nullus tenet᷑ defenſare veritatẽ doctri
ne.ꝓfeſſoꝛ ãt tenetur defendere ⁊ nõ
tacere loco ⁊ tꝑe opoꝛtuniſ.Cuiꝰ rõ ẽ
qꝛ ᷣm iura qui tacet cõſentire videmur
vbi ꝓponit᷑ ei aliqð pᷣiudiciale:ſicut ꝗ
tacet negare videt᷑: vbi ſibi ꝓponitur
aliqð fauoꝛabile:qꝛ pᷣumenduʒ eſt ꝙ

1
ſe
pl
ſl.
lin
dini
Lun.
ſnint
ſiu
lge⸗
llinſe
datſe
eſen
Ghnn
Hulb'n
grauin
(Si
Gitaan
natiehe
Gmamict
nus care⸗
As caras
Aſüpti
mcs ſo
16,Gan
ln gros
amar!

ſenſ
lee
re
ſige
gl
tm
dunm
Pfind
lapye
iiſie
puiſi,
nre
midoe
1ſed
tenno⸗
ſpati
ißten,
mößß
nelni
bimi
infcee
raß
Pobiegi
node
(M,
erere
ſ. qñ
. baͤt
iag
Gon
Arwi
ARNR
edäe
Kdun
geni ads
Anmiäme
si M,
laſan.
lecii
na li
ſernuid
cendent,
uni Mi
ſenui ſuun
teu
iſbiſnm

nenag 4

tib' intelligit queſtio.

vnuſqſq; cũ põt pꝛo p̃iuditio vitando

vel pꝛo fauoꝛe optinẽdo loquat᷑:ſʒ fal
ſitas doctrine pᷣiudicialis eſt cuilibʒ il
lius ſcie pꝛofeſſoꝛi.quare ſi taceat vbi
talis falſitas ꝓponit᷑ pbabiliter con/
ſentire videt᷑.⁊ idcirco tacite ⁊ impli
cite mentiuur. taciturnitas eniz in tali
caſu eqpollet mẽdatio.quaẽ de tali ta

citurnitate ⁊ de oĩbus igcturis ſequẽ?/

acture auteʒz
amicitie ſũt tres ſᷣm tres ſpẽs amici⸗/
tie.¶ Eſt eni amicitia oĩs fũdata ĩ ali

in delectabili vel in unili ⁊ fᷣm h iactu
re ſũt.ʒ. Pãnificatio cõtra vtilẽ amici
tiã.Cõtriſtatio cõtra delectabilẽ. De
honeſtatio cõtra boneſtã. Et hoc põt
fieri dupłr.vno mõ. Si ego aliqꝗd faci
am cõtra honeſtatẽ meã oñdẽs maluz
exẽ plũ amico.¶ Alio? iponẽdo amico
meo aliquã turpitudin e. ¶ Motãdũ q;

ledere amicitiã iſtã vł ulã cõtingit du

pliciter.vno mõ dirrecte.alio: indirre
cte. dirrecte ꝗdẽ faciẽdo cõtra fundam̃

mũ amicitie. puta ſi amicitia eſt vtil: ſi

dãnificẽ. Indirrecte ſi faciã cõtra ãne
xum. puta ſi amicitia eſt delectabilis
ſi dãnificẽ qꝛ ex dno nata ẽ ſequ tri
ſtiria⸗(Sedo notãdũ ꝙ amicitia hone
ſta que ſimpłr eſt amicina vera inclu/

quo bono.igitvel in bono boneſto vel

dit in ſe delectabilẽ ⁊ vtilẽ vt.j. dice=

cꝰ 8: Motãdũ 3? ꝙ honoꝛ veritat᷑ nõ
põt eſſe dirrecta iactura vel leſio ho/
neſte amicitie:tñ in caſu poſſet eſſe in
dirrecta iactura. puta qꝛ danificaret ĩ
tpalibꝰ vel cõtriſtaret in effecub ⁊ in
hoc caſu intelligit᷑ ſingulariter queſtio
Bicẽdũ ꝗᷓ ad queſuũ ꝙ veritas ẽ pᷣ
ferẽda amicitie amicitia veritat᷑ a/
micitie boĩis. ¶ Ad pbat᷑ dupłr. pꝛimo
qm̃ amicitia magis cara p̃ferẽda ẽ mi
nus care:ſed amicitia verita eſt ma/
gis cara qᷓ; hoĩs.igit᷑ pferẽda eſt ei.

ũptũ patet per Ariſto. dicẽtẽ. a/

micus ſocrates:ſed magis amica veri
tas. ¶Huius ãt rõez aſſignat Ariſt. ta
lem.qꝛ oẽ ꝓpter qð amat᷑ alteꝝ ma/

gis amat illo altero ex pꝛio poſſerio⸗

rũ.ſed ꝓpter veritateʒ vite⁊ doctrine
amat᷑ homo.ꝭꝗ ipᷣa veritas magis ama
tur ab hoie. 27 qꝛ amicitia magis ſcã

pferẽda ẽ minꝰ ſcẽ:ſʒ amicitia veritanʒ

eſt ſcioꝛ amicitia hoĩs. igit᷑ pᷣferẽda ẽ

ei.¶ Aſſũptũ pꝛobat᷑ per Ariſto.dicẽ
tem.qꝙ ſanctũ eſt pᷣhonoꝛare veritateʒ
Emius rõ eſt. qꝛ veritas ſic eſt firma
ſancta ac ſancita in bono ⁊ amabili/

tate ꝙ nũquã lzʒ eã deſtruere. In nul-

lo eni caſu eſt licitũ volũtariũ menda⸗/
tium in quo ẽ deſtructio veritatis q;tũ

eſt ĩ mẽtiente. In caſu tñ licitũ eſt vo
luntarium homicidiũ in quo homo de

ſtruit᷑. De hᷣ ãt redduuur duplex cauſa
per ſcõs doctoꝛeſ. Pꝛima qꝛ homo di
miſſa innocẽtia ⁊ factus nocẽs poteſt

eſſe cõueniẽs materia homncidij iuſti.
veritas aũt qꝛ nũquã pdit innocetiam

nũquã põt eſſe materia cõueniẽs de⸗
ſtructiõis iuſte.quare mẽdatiũ in nul⸗

lo caſu ⁊ homicidiũ in aliquo caſu eſt
licitum

(Scðda. qꝛ in mendatio ſemꝑ
includitur obliqua intentio. ¶ Eſt eni
mendatium vt dictum eſt ſemp cũ intẽ
tione fallẽdi.homicidiuʒ aũt nõ ſemp
habet intentiõem obliquã qꝛ põt fieri
intentione iuſta ꝓpter bonũ rei publi
ce. quare ⁊c. ⁊ iõ ſicut recitat eſdras
cõuenienter dicit oꝛobabel q; ſuꝑ oĩa
pᷣualet veritas. ¶ Mic ſunt duo dubia
pꝛimũ ſi quis aliqua paſſione cõmo/
tus dixerit ſe dãnificatuꝝ amicũ ſuum
ſi dãnificet honoꝛãs veritatem ledit a
micitiã.ſi non dãnificet honoꝛãs ami
citiã ledit vernart. Peni ergo qd
ſuper hᷣ faciendum. Sicẽdum ꝙ abſq;
iactura ⁊ leſione veritatis põt vnuſꝗſ
q; in tali caſu mutare ſniam. vnde yVſi
do. In malis pꝛomiſſis reſcinde fidẽ
in turpi voto muta decretum. Cui rõ
eſt. qꝛ de futuro cõtingẽti nõ eſt deter
minata veritas vel falſitas:⁊ ideo ve
ritas non eſt in tali caſu ⁊ ideo defer/
ri ſibi non opoꝛtet. ꝗnimo eſſʒ iniuria

veritatis ſi eſſet per ſe cauſa maloꝛuzʒ

lere adiplet᷑. Scom dubiũ ſi ꝗs reg/

vñ Vſ = eſt ꝓpmiſſio que ſce/
G c 3

IIBRO.

ſitꝰ cũ ſuo mendatio poſſit ſaluare vi/

tam amici. querit᷑ an ſit mendatiũ aut

nõ. ( Dicẽdũ ꝙ in tali mõ tacere debʒ
mentiri vero nõ licet.ſicut dictũ eſt ſu
pꝛa. d pꝛimũ ĩ oppoſitũ d. ꝙ phſ
loꝗtur de iuſticia cõmutatiua⁊ iudicia
li que adhibet᷑ſicut remediũ pꝛo ciuiũ
diſcoꝛdia cõpoſcẽda.Et ſi eẽmus oẽs
amici nõ indigerem' tali iuſticia. indi
erem tñ vitate ad amicitiã reꝗſita.
Ad vᷣm dð ꝙ amicitia veritatẽ ledẽs

ſaluaẽ nõ poterit ciuitatẽ niſi violꝛter

cum talis amicitia ſit inãlis ⁊ violẽta
LT qꝛ nullũ violentũ ppetuũ talis ſal
violenta durare nõ poterit quin maio
rẽ ruinà in ſua ceſſura rei publice ac ci
uitati pᷣſtabit. quare talis amicitia pᷣfe
renda nõ eſt veritati.¶ Ad duo ſequẽ

tia ſimul dò.ꝙ amicitia de qua loqtur

phᷣs nũquã aduerſat᷑ veriuati nec veri

tas ei ymo dicit Apoſt.ꝙ caritas non

gaudet ſup iniquitate. cõgaudet anieʒ
veritati. pꝛĩe Koꝝn. 1.
ueſtio. 16.

bonũ per eẽntiaʒ ſicut poſuit
plato. pꝛio q; tale bonũ per
eẽntiã qð dicit᷑ per ſe bonum: vel dici
tiur per ſe ſoꝛmaliter. i.nõ per aliquazʒ
foꝛmã vł per ſe efficiẽter.i.nõ per ali
qð efficiẽs:vł per ſe finaliter.i.non ꝑ
aliquẽ finẽ vł ꝑ ſe ſolitarie.i.ſine con
ſoꝛtio.non põt dari pꝛimũ ad intentio
nẽ platonis qm talia per ſe bona ſunt
multa. pꝛudẽtia nãq; per eẽntiã ſuam
eſt qodã bonum.ſiułr virtus.de ꝗbꝰ tñ
plato nõ cõcederet ꝙ eẽnt per ſe bõa
nec põt dari fm.qꝛ ᷣm platonem duo
erãt ſine cã efficiete.ſ.cã pꝛima ⁊ ma
teria pꝛia ⁊ tñ materiã pꝛimã nõ po/
ſuit in iſto genere per ſe boni.nec ter
ciũ pᷣt dari: qꝛ vt oñdit hic ppᷣs multa
ſunt hᷣ per ſe bona ⁊ per ſe appenbi⸗/
lia.puta voluptas ⁊ honoꝛ ⁊ quelibʒ
eupꝛaxia.¶ Mec põt dari quartũ quia
tũc cetera bona nõ eẽnt bona pticipa
tione illiꝰ ſolitarij boni qꝛ fʒ intentio
nẽ platonis nõ poõt cõueniẽter aſſigna

—
S M

E&2 arguit. ꝙ nõ ſit aliquod

ri qꝗd ẽ buiuſmõi per ſe bonũ. 2? quo

niã bona per ꝑticipatiõeʒ illiꝰ bõi pti

cipãt ipʒʒ ſicut materia foꝛmã ſicut coꝛ
pus vel ſicut paſſiuũ pticipat actiuum
qꝛ recipit eiꝰ effem̃ quo mõ aer dicitur
clarus pticipatiõe ſolis vel ſicut indi⸗/
uidua nãm ſpecificã vel ſicut imago ꝑ
ticipat exẽplarẽ ſoꝛmã.pꝛimũ dari nõ

põt:qꝛ tũc illud per ſe bonũ eſſet foꝛ/

ma inherẽs in inumerabilibꝰ materijſ

cee Fʒ.qꝛ tũc illi ꝗ a per ſe bono da
rent᷑ ceteris bonis vel eẽnt bona per
eęæẽntiam vel per pticipatiõem ſi ꝑ eẽn

tiam.igitur pᷣter per ſe bonũ habemꝰ
multa per ſe bona.ſi per pticipatiõeʒ

querẽdum eẽt de illis effectibꝰ quõ ꝑti
j cipãt pꝛimũ bonũ ⁊ tandeʒ ꝓcederet᷑

in infinitũ:ſi oĩa pᷣter pticipaliter pꝛi
mũ bonũ eẽnt bona per pticipatiõem
Zerciũ etiã dari non põt: qꝛ nã ſpe

cifica pticipata per indiuidua non eſt

aligd per ſe ſubſiſtẽs vt ꝓbat pbs..
methaphiſice.¶ Quartũ etiaʒ dari nõ
põt:qꝛ tũc iſta bona non eſſent niſi egꝗ
uoce bona ſicut imago ceſaris non eſt
ceſar niſi equiuoce ſicut nec imagines
boni nõ ſunt bone niſi equiuoce.quaẽ
ponere per ſe bonuʒz cuius pticipatõe

cetera bona ſint bona videt᷑ ficticium

In oppoſitũ eſt cõe dictu. qꝛ quecun

qʒ talia per ꝑticipatiõem reducũt ad
aliꝗd tale per eẽntiaʒ:ſed cõſtat ꝙ mł

ta ſũt bona per ꝑticipatiõem que ma
nẽtibꝰ eẽntijs ſuis pñt eſſe mala. qua

re erit dare aliqð bonũ per eẽntiaʒ.

Pꝛo ſolutiõe queſtiõis huiꝰ ſũt de/
clarãdi.6.õarticuli. Pꝛio ꝗd eſt eẽ eni
vel bonũ per pticipatiõem.2. ꝗd per

eẽntiam.ʒ. qualiter ens vel bonũ per

eẽntiam ſit ens ydeale.q· eſt aliqð
ens ⁊ bonũ per eẽntiam.x. ꝙ eſt vni⸗
cum ⁊ nõ plura. 6: ꝙ illud eſt foꝛmali
ter vel virtualiter oẽ ens vel oẽ bonũ
e pꝛio ſciendũ.ꝙ eẽ per ptici pa
tiõem eſt pticipare aliquã ſpẽm æ nõ
eſſe totã illã ſpẽm. puta iſte ignis pti
cipat natur igneã non hʒ tñ totũ vel

oẽm naturã igneã.vnde ſuũmit᷑ regula

koi
bͦſ⸗
ſclen
Nerto
ſuge
ſomel
Np
oſen
inel
narn
ſo⸗
fita⸗
nne.
nymn
fan ſa
eloynn
ungt
lnrw
ſnuler⸗
ſeſettai
lckei
Uetlone
Kacſen
crpn
Alipoen
Nenwar
linſiel
hinte.
laitſo⸗
aneſevi
ſgnoſce⸗
ſt ſeöame
ſtan pofi
cauſaſin
ka erieſt
Ndetermin
liceo dicft
Mr glian

an
am
nn
um
We
tinc,
nn
ſn,
ri
0ndd
NN
üpei
aben
nie,
dögt
Ederet

er an

Men
gnühe
unenct
Aſtan
Gi
enrni
snon eſ
magines
Ne. uas
owde
i ſcncum
ahuita
Kngnt
ne
eda. u
annqz
gckäii
n N
diß

ſgin,
ſelini
aie in
taiſei⸗ 1
mlzinmi
ue ſnnin

generalis.ꝙ quecunq; indiuidua ſpẽi
multiplicabikł in illa ſunt talia per pii
cipatiõem ⁊ nõ per eẽntiã eo mõ quo
eſſe per eẽntiam oppomt ei ꝙ eſt eſſe

per pticipatiõez ¶ SGe 2. ſciẽdũ.ꝙ eẽ

p eẽntiã ẽ eſſe totã ⁊ oẽm naturaʒ ſpe
cificã ſiue cõpari actuali vel poſſibili ĩ
fra eãdẽ ſpẽʒ.b ãt pt intelligi triplicit
vʒ ſᷣm eſſe foꝛmale tm̃ vel fm eẽ virtu
ale tm̃:vel ſᷣm eſſe foꝛmale vel virtua/
le diſiunctũ:verbi gra poſito ꝙ tota ⁊
oĩs ſolaris natura poſſibilis eẽt in iſto
ſole tunc ſol eſſet ſol per eẽntiam: qꝛ
per totã ⁊ oẽm poſſibilẽ naturꝗ ſolarẽ

ita ꝙ eſſet tota ipᷣa ſpẽs ſubſiſtẽs in eẽ

foꝛmali. Poſito t ꝙ oĩs caloꝛ actuał

vel poſſibilis cõtineret᷑ virtualiter ĩ ſo

lo ſole tunc diceret᷑ ꝙ ſol eſſet calidus

in eſſe virtuali per eẽntiã qꝛ per totäã

naturã ſpeciſicã caloꝛis virtualiter in
ipo contentã. ¶ Roſito vero ꝙ oĩs cla
ritas poſſibilis eſſet in ſole vel a ſole
tunc ſol eſſet clarus per eẽntiam in eẽ
virtuali vel foꝛmali: qꝛ per totã natu
