dicitur j.libꝛo.2: ꝙ non paꝝ differt ſic
vel ſic.i.bene vel male ex iuuene cõfe
ſtim aſſueſci. aſſuefactio vero iuuenis
pᷣexigit eſſe cognitũ aſſuefaciẽdi modũ
qui cognoſcitur per hãc ſciaʒ ¶ Qð ãt
ſit vtiliſ paſſiones ſequẽti pꝛobat᷑ per
illud quod habet᷑.j.li.ʒ vbi dicit᷑ ꝙ le
ges bene operãtes oꝛando puocãt ad
melius. malos ãt puniẽdo phibẽt ab
eo ꝙ eſt deterius.vnde qðdã genꝰ pu
nitiõis eſt oñdere malo turpitudinem
vite ſue ꝙ fit per hãc ſciam. ¶ Að aũt
ſit vtilis bono iam pfecto ꝓbat᷑ qꝛ per
cadẽ virtus generat᷑ ⁊ ſaluat᷑.vt.j. liꝰ
2? ergo iſta ſcia pficięt ei ſaltẽ ad ſalu
tem boni iam Pi. irendi genera
liter ꝙ iſta ſcia oĩ hoi audiẽti per ſe eſt

vtilis.licet per accñs poſſit eſſe nõ vti

lis vel contrarie inutilis qð declarat

ita. Ois auditio cõferens cognuiõi vk

bone operationi audientiſ eſt vtilis ei
ſʒ auditio huiꝰ ſcie pꝛodeſt cognitioni
vel bone operatiõi ois hois audiẽtis
ergo eſt vtilis oĩ hoĩ audiẽti.¶ Aſ
ptũ pꝛobat᷑.qm̃ audiẽs vel pᷣſciuit vel
neſciuit.ſi pꝛeſciuit hoc dupliciter. qꝛ
vel pᷣſciuit per ſolã ſciam vel per expi
entiã ⁊ opationẽ bonã.Si pꝛio modo

auditio ꝓdeſt ei ad ſaluãdã ſciaʒ quã
p̃ᷣhabuit ⁊ ad occaſiõem dandã nõ ne
gligendi bonũ ampli“ ꝙ neglexerit.
Si pᷣſciuit per experiẽtiã ꝓdeſt ei ad
clarius melius ⁊ certiꝰ cognoſcẽdã vi

tam ſuã ⁊ in omni bono firmãdaʒ. Si

vero nõ pᷣſciuit hoc dupliciter.qꝛ nunc

pꝛĩio audiẽs vel intelligit ⁊ iudicat vł
non. ſi ſicpdeſt ei ad cognitiõem.ſi nõ

hoc dupliciter qꝛ pꝛobibet inexpe-

um

cauſis ⁊ pꝛincipijs virtutũ

rientia ⁊ malicia. ſi ĩexperiẽtia abſq;
malicia ꝓdeſt ei ad bonã operatiõem

qʒ vt dicit᷑..li.j.qui per ſe faciẽda in.

telligit ⁊ pficit hic eſt optimꝰ vir. qui
aũt non per ſe intelligit ſed intelligen
ni obaudit.hic rurſus bonꝰ vir eſt ⁊ in
hoc gradu bonitatis iuuenis cõſtituet
inex pers.ſi vero h̊ phibet malicia tà
dem cognoſcet ꝙ vita ſua ꝑ alios ⁊ ꝑ
magnos viros reputat᷑ turpis ⁊ feda
vituperabiliſ ⁊ pꝛobꝛoſa.h̊ aũt cogno
ſcens de neceſſitate nõ gaudebit i ea
⁊ per ↄñs minꝰ afficiet̃ ad eam. quaẽ
tanto plus elongabit᷑ a turpitudie vi
te ſue.ſi ergo alicui ſit inutiliſ h crit ꝑp

accñs. puta qꝛ maioꝛ erit culpa ſua ſi

ritate cognita nõ emendet᷑ eiꝰ vita
Ad argumẽta in oppoſuũ patet ſo/
utio per iam dicta.qꝛ ſcia dicit᷑ inutił
qꝛ pꝛiuat᷑ vltimo fine ⁊ ſic eſt inutilis
paſſiões ſequẽn vel qꝛ pꝛiuatur omni
fine ⁊ ſic eſt inutilis nihil intelligenti
nõ credenti.nullus talis eſt qui ꝓpꝛie
poſſit dici audire.qꝛ ille qui bene iudi
cat impediẽte malicia ille talis bene
iudicat quid ſentit doctoꝛ ſed male iu
dicat ꝙ faciendũ eſt per diſcipulum.
Lectio tercia.
Icamus aüt reſũmẽteſ Poſt
ꝓhemiũ ſubdit tractatũ ꝗ di/
uigditur in. x. libꝛos. qm vt di
ctum eſt in hoc lib:o agitur de hoĩe vt
libero indifferẽter ſumpto ad oẽm mo
dũ viuẽdi.Agit᷑ ̊ de boie ĩ bijs.x.li/

„

bꝛis oñdẽdo eiꝰ optimà diſpõeʒ ⁊ op

timã operatiõeʒ. Optima boĩs diſpo
ſitio ẽ virtꝰ.optĩa vero operatio ẽ ope
ratio virtutis que eſt finis virtuns bu

ius rei gra. ¶ In hbijs. x. libꝛis phs ſic

ꝓcedit.Agit nãq; in pꝛimo de fine ꝰ
tutis. In 2? de generatiõe ⁊ modo diſ
finitiõe ⁊ obiecto nns dNas de
n quar
to de ſpẽbus ⁊ differẽtijs virtutũ paſ/
ſiones iraſcibił ⁊ cõcupiſcibił mode/
rantium circa delectabile ⁊ triſtabile
⁊ circa vtile ⁊ iutile in rõne dati ⁊ ac

cepti ⁊ incipit ſᷣm veritatẽ.licet nõ f̃ʒ

n
n,
igen
in
Runt
i
iin
k
non
ebrien
n. i
ucie i
bang
paſun ſ
lcſi
uerſo,
Ci m
Amls
Wrn
Deihgent
in r
ewe tui
is bare
lnne i

nN
eKen
a
ii
mmiwed
mamtiß
nsfs

nie
r

vulgarẽ opinionẽ ibil Am̃ quidẽ igit
medietas eſt circa timoꝛes] In quito
de ſpẽbus ⁊ differẽtijs virtutũ opera/
tiones concupiſcibił moderantiũ cir/
ca vtile ⁊ inutile in rõne debiti ⁊ red
diti ⁊ oppoſito mõ dicẽti moderãtiuʒ
In ſexto de virtutibus intellectuali
bus.¶ In ſeptio de virtutũ gradibus.
¶ In octauo.de quodã effectu virtutis
nobiliſſimo.ſ.de amicitia quantum ad
eius ſpecies.¶ In nono.de illo eodez
quãtum ad eius ppꝛietates. ¶ In de⸗
cimo.cõplet tractatum de fine virtutiſ
inchoatum in pꝛimo. Circa pꝛimũ
pꝛimo pᷣdmittit intentum. ſcðo exequit᷑

ipᷣm ibi Moie quidez igitur p̃ᷣmitten

do aũt intentum duo ſupponit. vnũ ex

peſſe ⁊ aliud tacite ⁊ duo querit ex/

pꝛeſſe.ſupponit ergo expꝛeſſe ꝙ om/
ms cognitio ⁊ electio bonũ aliqð de/
ſiderat. Iſtud enĩ reſũmit᷑ ex pꝛima ꝓ

poſitione ꝓhemij. ¶ Hoc ergo ſuppo

ſiio querit.quid eſt illud bonũ ꝙ ciuił
cognitio deſiderat.hᷣ aũt queſito ſup/
põit tacite tale rñſũ ꝙ pᷣt ſibi dici ꝙ iã
oñſum eſt in pꝛohemio ꝙ ciuilis ſcien

tia deſiderat ⁊ intendit bonũ hũanuzʒ

ꝙ finis eſt oĩim opatoꝛum ab hoĩe.hoc
ergo rñſo ſuppoſito.iterũ querit quid
eſt illud bonũ humanũ 45 dicit᷑ ſũmuz
oĩm operatoꝛum ¶ Hic notanda ſunt
duo. pꝛimo ꝙ ſub generali noie cogni
tionis ppᷣs compꝛehendit doctrinam
⁊æ artem quas acceperat in pꝛincipio
⁊ ꝙ ſub noie electiõis compꝛebendit
actum ſiue pꝛaxem cum pꝛaxiſ ſit vel
electio vel imperata per electiõem.
2 notanduʒ ꝙ philoſophus hic ⁊ ſu
pꝛa in pꝛohemio in tribus vel quatu/
oꝛ locis vocat ethicam ſiue moꝛalem
ſciaz ſciam ciuilem per ſynecdochem
denoĩando totum per ꝑtem. ciuilis ei
ſcia pars quedã ẽ moꝛalis ſciel Moĩe
quidem igitur bic pvᷣs exequenſ intẽ
tum. pꝛimo inquirit de felicitate diſpu
tatiue.ſcòo determĩatiue ibi Rurſus
autem redeamus ad queſitum bonuʒ
ca.S.] diſputando autẽ pꝛobat.iq.cõ

cluſiones. 9. pꝛeambulas.⁊. y. pꝛinci

paliter intentas.( Mzima inter pꝛe/

ambulas eſt ꝙ omnes vel plurimi lo/
quentes de bono bumano concoꝛdãt

in noie. ſcoa ibi Bene viuere autezʒ
ꝙ concoꝛdãt in nomiĩs ratione. tercia

ibil De felicitate autem ꝙ diſcoꝛdant

in re. quarta ꝙ non oẽs vNigiange ſur
diſcutiende ibi Omnes quidẽ ¶. Quiĩ
ta.ꝙ pꝛobabilioꝛes ſunt diſcutiẽde ibi
Sufficiẽs ãt eas ꝙ ꝓcedit a notio
ribꝰ ibi Hõ lateat ãt Septia ꝙ audi
toꝛem opoꝛtet aſſuefieri in hũanis a/
ctibus ibij Pꝛopter quod opoꝛtet cõ
ſuetudinibꝰ QOctaua. ꝙ pꝛobabile eſt

felicitatẽ exiſtere ĩ bõis vite ibi Mos

autem dicamus nona.qꝙ tres ſunt ex/
cellentes vite ibil Zres enim ſunt

IS Pꝛima inter pꝛincipaliter intentaſ

eſt ꝙ felicitas non conſiſtit in coꝛpoꝛa

li voluptate ibil ulti quidez ſibij.

ſcòa ꝙ nec in honoꝛe ibil Alij autem
excellẽtes ..tercia ꝙ nec in virtute ibi

[Soꝛſitan autem .quarta ꝙ nec in a/

bundantia diuitiaruʒ ibi ecumoſ?ꝰ

quinta ꝙ nec in cõtemplatiõibus yde

arum ibi Qð autem vtile ¶ In pꝛi/
mis duabus còcluſiõibus ſupponitur
aliqua veritas ĩ tercia oñditur difficul
tas. In quatuoꝛ ſequẽtibus tradit᷑ mo
dus pꝛocedendi. In duahus cõſequẽ
ter ſequentibus modus opinandi. In
quinq; vero reſiduis cauſe defectus ⁊
erroꝛis.¶ Sicit igitur circa pꝛimũ. ꝙ;
bonum bumanum confeſſum eſt a plu
ribus in noĩe. noĩatur enim felicitas p

multos ⁊ excellentes.¶ Abi ſcienduz

ꝙ felicitas eſt dicta a facilitate quia fe
lix dicitur quaſi facile letus ⁊ felicitaſ
quaſi facilitas ad gaudia ⁊ ad deſide
ria cuncta cõplẽda.a hᷣ eſt cauſa qua
re ſi ucBen bhominis nominatur
6

felicitas. ¶ Seinde cuʒ dicit Bene vi

uere ꝓponit cõem pꝛedicti nominis ra
tiõeʒ dicẽs.ꝙ bene viuere bene ope

rari idez exiſtimant omnes cum felici

tate ⁊ cum bᷣ ꝙ eſt eſſe felicem. vnde
felicitas dicitur bona vita. i K no,
4

7

IIBRO.

tandum ꝙ hec ratio dicit quid nomis
non quid rei.qð apparet.qꝛ iſta ratõ
ſi diceret quid rei eſſet per ſe nota de
re ꝙ tamẽ nõ eſt.ymo per diuerſos at
tribuit᷑ rebus cõtrarijs qꝛ quidam di/
cũt voluptuoſe viuere eẽ bene viuere
Quidã aũt tpate viuere eſſe bene vi/
uere ¶ Seinde cum dicitl De felicita
te HBeclarat terciã concluſiõeʒ ꝙ plu
rimi diſcoꝛdãt ĩ re. qð pꝛobat ex qua
druplici diſcoꝛdia.pꝛima eſt inter po
pulares ⁊ ſapientes. populares nãq;
felicitatẽ putant conſiſtere in rebꝰ ſen
ſu manifeſtis.ſapiẽtes vero in bonis
ſolo intellectu cognitis ¶ Scda diſcoꝛ
dia eſt inter populareſ adinuicẽ. quia
quidam ex eis felicitatẽ putant eẽ vo
luptatem. quidam autem diuitias.qui
dazʒ vero honoꝛẽ ⁊ alij in alijs ᷑ᷣʒ qð
delectabilia ſunt eis.¶ Cercia diſcoꝛ⸗/
dia eſt inter hoĩiem vnum ⁊ ſeipſuʒ in
diuerſis ſtatibus poſitum. Egrotans
enĩ ſanitatem putat eſſe felicitatem ꝙ
non putauerat ſanus exiſtens. Men
dicans autẽ diuitias ꝙ non putauerat
diues exiſtens.ydiota vero conſciusp
pꝛie ignoꝛantie felicitatẽ putat habe
re ſciam ꝙ non putabit poſtea factus
ſene Anentn diſcoꝛdia eſt inter ſa
piẽtes humana ⁊ ſapiẽteſ diuina.Sa
pientes nãq; bumana felicitatem exi
ſtimãt in bonis humanis ſicut illi qui
iam dicti ſunt. ſapientes diuina felici
tatem putant eſſe in bonis diuinis ſi/
cut ꝗdaʒ platõici exiſtimauerũt pᷣter h̊ᷣ
młta bõa hũana aliqð bonũ diuinũ eẽ

Fʒʒ ſeipᷣm ꝙ ceteris hoibꝰ bõis cã eſt ꝙ
ſ nabdaihi notãde ſũt cauſe diſcoꝛ
diaꝝ¶ Pꝛie vero diſcoꝛdie cã ẽ ꝙ vnꝰ
quiſq; felicitatem putat maximum bo

num inter omnia ſibi cognita ? quia

populares parum vel nihil cognoſcũt
preter ſenſibilia.ſapiẽtes vero trãſcẽ
dentes ſenſibilia conte mplant᷑ ſpũa
lia.hinc eſt ꝙ illi in ſenſibus. iſti autẽ
in ſpũalibus felicitatem eſſe putaue/
runt. ¶ Scðe diſcoꝛdie cauſa ptim eſt
naturalis.ptim eſt accñũtalis. naturał

quidem quoniã aliqui naturaliter pł
vigent in appetitu concupiſcibiliæ a/
liqui plus in iraſcibili. Et illi quidem
qui plus in iraſcibili naturaliter ma/
gis pꝛoni ſũt ad amoꝛẽ honoꝛis qᷓ; ad
amoꝛem voluptatis vel ſubſtãtie tem/

poꝛalis. Illi vero qui plus in concu/

piſcibiłk magis pꝛoni ſunt ad amoꝛem
voluptatis.¶¶ Accñtalis autẽ cauſa eſt
nutrumentuz quoniã aliqui magis vtũ
tur appetiiu concupiſcibili qᷓ; iraſcibi
h ⁊æ bᷣ dupliciter. aliqui in delitijs ⁊ a

liqui in pecunijs vendendo ⁊ emẽdo

⁊ mercimonia ↄtractãdo pꝛimi de cõ
muni lege maxime inclinãtur ad volu
ptateʒ. alij vero maxime ad diuitiarũ
facultatẽ.Alij vero qui maxime viun
tur iraſcibili.puta nutrui in contẽtio/

nibus ⁊ diſcoꝛdijs pugnis ⁊ guerris

maxime pꝛoni ſunt ad honoꝛeʒEñ
nota per modum coꝛrelarij cauſam di
uerſitatis hominũ ꝙ ideo filij pꝛinci/
pum ⁊ quoꝛũcũq; valde diuitum quia
ſunt delicate nutriti de cõi lege ſüt vo
luptatibus dediti. ¶ Filij vero merca/
toꝝ auari. clerici ᷣo quia in contẽtiõi
bus diſputationũ ſunt aſſueti ideo ma

xime ſunt ſuperbi ⁊ ambitioſi.Cau⸗/

ſa vero tercie diſcoꝛdie ẽ quia foꝛtioꝛ
eſt motus fuge reſpeciu mali aff lictio
nis ⁊ doloꝛis qᷓ; moiꝰ deſiderij reſpe/
ctu boni leticie vel gaudij ⁊ hinc ẽ ꝙ
patientes defectũ bom coꝛpoꝛalis ⁊
afflicti oppoſito malo egritudimis foꝛ
tiſſime meuentur ad ſanitatẽ. foꝛtius
autẽ ꝓpter fugã egritudinis qᷓ; ſolum
deſideriuʒ ſanitatis.quare exiſtentes
in tali defectu oppoſuũ bonũ reputãt
felicitatem pꝛopter duplicẽ motum in
ipᷣm. ¶ Itẽ itellige de alijs duob dfecti
becirca bonũ tpał ſubſtãtie circa bõa
eEhon diſcoꝛdie cã eſt. qꝛ vt di
cit Aug.8S.de ciui.c.x.platõici oĩa ſẽſi
bilia æ hũana trãſeũtes ðᷣo cognito re
perierũt vbi eſſet ⁊ cã conſtitute vni/
uerſitatis ⁊ lux pcipiende veritatis ⁊
fons bibende felicitatis.⁊ hec eſt cau
ſa quare iſti platonici in iſto fonte fe⸗

l
pu
1
veo
cpys
ſtoa
Gpiati
ubenn
leeabe
iisp
nibus,
nſate
Uppein
atſesran
Cpiſsad
konuer
dopꝛoce
fomqui
Gqg cur
Gitil.
de ogni
debfun

10 8
(un

Ppoſitn

1s, Lei

den
m,
ein,
(ona,
moren
aſgen
gsii
Nacbi
lust
1enid
mide d
ad poln
dnnariͦ
me wun
and,
i n
jcde
n

ni.in
msiͤſn
aens
immi il

licitatẽ foꝛe putauerunt quã ceteri bu
mana ſapiẽteſ non nouerunt.HDeinde
cũ dicul Om̃s quidẽ igitur põit quar
tam cõcluſiõem dicẽs.q omnes opini
ones que ſunt de felicitate inanius eſt
pſcrutari. huius cauſa ſcribit᷑ pꝛio tiho
picoꝛum ꝙ ſtultum eſt comra quẽlibet
de populo diſputare ¶ Geinde cum di

cit Sufficiẽs Ponit quintam cõclu/

ſionem dicens ꝙ ſufficiens eſt ⁊ ratio
nabile diſcutere eas opiniões que ma

xime ſuperficietenꝰ eſtimãtur ⁊ appa

rent habere aliquam ꝓbabilem rõneʒ
cuius cauſa ſcribitur. ʒ. meibaphiſice
ꝙ iueſtigare volẽtibꝰveritatẽ pꝛimo⸗/
pere eſt bene dubitare. ¶ Geinde cũ

dicit Mon lateat ponit ſextam cõclu

ſiõeʒ vbi facit quatuoꝛ. pꝛimo nãq; in
pꝛoceſſu ad ſciam diſtinguit duplicem
modum dicens. ꝙ non debet nos late
re quoniaʒ differunt ꝓceſſus rationis
qui ſunt a pꝛincipijs ad pꝛincipiata
pꝛoceſſus a pꝛincipiatis ad pꝛincipia
⁊ confirmatur per platonẽ qui ſuper
hoc dubitauit ⁊ h̊ queſiuit vtrũ a pꝛin
cipijs ⁊ argumentatiõe pꝛocedendũ

ſit ad pꝛincipiatũ vel ecõuerſo a pꝛin

cipiatis ad pꝛincipia. Cuius exemplũ
habetur in ſtadijs vbi currebant athe
lete ab alloteca qui ſtabat in pꝛĩcipio
curſus ꝓponens ⁊ offerenſ pꝛemia vi
ctoꝛibus ad terminũ curſus vel econ/
uerſo a termino vſq; ad allotecazʒ. Ita
quippe imaginatus eſt plato duos de
curſus rationis.vnũ a cauſis ⁊ a pꝛin
cipijs ad effectus ⁊ ad pꝛincipiata ⁊

econuerſo. ¶ Poſito igit᷑ bᷣ duplici mo
do pꝛocedendi.¶ Gcðo ibij Incipien

dum quidem lait documẽtum ꝙ a quo
cũq; curſu incipiat᷑ debet incipi a co/
gnitiſ. ¶ Eõſequẽter. tercio diſtinguit

de cognitis.d.ꝙ cognita ſũt dupliciter

qꝛ h̊ ſunt nobis magiſ cognita.illa ve
ro magis ſᷣm naturaʒ ⁊ ſimpliciter.
Quarto.eligit vnũ moduʒ vtilem ad

Ppoſitum. ſ. ꝙ nobis in hac materia ĩ
P

cipiendum eſt a maxime nobis cogni

us. ¶ Oeinde cuʒ dicitl Pꝛopter qð

Zeclarat ſeptimã cõcluſiõem que eſt
ꝙ auditoꝛeʒ huius ſciĩe oʒ aſſuefieri in

actibꝰ hũanis.⁊ pꝛio eam põit.2. pꝛo

bat ibil Pꝛincipiuzʒ enĩ Dicit ergo ꝙ

oʒ iuuenẽ ſufficiẽter auduuꝝ bene du

ci ⁊ inſtrui bonis cõſuetudinibꝰ ⁊ iu/

ſtis ꝗbuſdam geſtis cimlibꝰ.¶ Cõſe

quẽter iſtud ꝓbat dupłr. pꝛimo ex fru
ctu bene aſſuefacti.2 ex damno male
aſſuefacti ibil Cui aũt neutruʒ exiſtit
fructꝰ aũt eſt duplex.ſ.diſpõ ad ſuffici
entiã ſcie ⁊ facilitas ad eminẽtiã hui
ſcĩe dicit ̊ ꝙ hᷣ bõa aſſuefactio ẽ pꝛĩci/

piũ bſcie ĩ demõſtratiõe qꝛ.⁊ ſi illud

pꝛĩcipiuz ſufficiẽt appeat hoĩ bñ aſſue

facto ſufficiẽter hẽbit ſciam iſtaʒ nõ in

digens pꝛincipio dicẽte ꝓpt᷑ qd. ſicut
medicus ſciẽs ꝙ talis herba curat de
tali moꝛbo in pꝛaxi ſua non indigebit
ſcire ꝓpter ꝗd curat.¶ Coſequẽter tał

aſſuefactꝰ hẽbit ſufficieter pꝛicipia bu

ius ſcie.quare bene aſſuefactꝰ ꝓmptꝰ
eſt ad hul ſcie ſufficiẽtiã ⁊ eminẽtiazʒ
Eõſequẽter ibi cũ dicitl Eui aũt oñ
dit damnũ ⁊ incõmoduʒ male aſſuefa
cti. d. ꝙ ille cui neutꝝ hoꝛum exiitit ꝗ
nec hʒ eminẽtiaʒ ſcie ⁊ pꝛincipia nec
ſufficiẽtiã experiẽtie audiat vᷣba eſyo
di.i.poete ãtiqui qui in ſuis carmini⸗
bus diſtinxit tria boim genera. Eſt ei
vir qui per ſe facienda intelligit ⁊ in/
telligenda pficit ⁊ hic eſt optimus.
Secho eſt aliꝰ qui per ſe non intelli/
git ſed intelligẽti obedit ⁊ hic rurſus
eſt vir bonus.Eſt etiazʒ qui nec per ſe
intelligit nec intelligenti obedit.quał
eſt vir male aſſuetus ⁊ bᷣ eſt vir penit
inutilis. Heinde cum dicitl Nos au/
tem dicamus Declarat octauam con
cluſionem ſcilicet ꝙ pꝛobabile eſt fe/

licitatem hominis eſſe in bonis huius

vite. Dicit ergo ꝙ nos dicamus vnde

diſceſſimus interponendo quedaʒ de

modo pꝛocedendi. Sicamus ergo ꝙ
bonum humanũ ⁊ felicitatẽ videntur

hoies nõ irrõnabiłr exiſtimare aliqð
bonum ex hijs que ſunt hinus vite qð

apparet.quia młti ideſt plebei ⁊ gra

LIBRO

uiſſimi pꝛincipes terrarum ⁊ dñi exi/
ſtimant voluptatem eſſe felicitatem æ

igdeo vitam diligũt voluptuoſam¶ De

inde cõcludit Tres eni exponit no
nã concluſiõem videlicet ꝙ ſunt tres
excellẽtes vite quarum vna iam dicta

—

ꝙ iſte dicuntur erckiſetes quia enali
bet earum ponit finem in aliquo bo/
no ꝓpter ſe appetibile ꝙ non facit il/
la que finem ponit in diuitijs que non
pꝛopter ſe ſed pꝛopter alterũ ſunt ap
petibiles. C Scðòd ſciẽdum ꝙ iſte treſ
vite oꝛiginãtur ex tali cauſa. voluntas
enim pꝛincipans in homine iclinatur
vel ad appetitum concupiſcibilem vel
iraſcibilem vel ad virtutem rõnalem
qñ potiſſime inclinat᷑ ad cõcupiſcibilẽ
eligit vitã voluptuoſam quando potiſ
ſume ad iraſcibilem eligit vitam ciuilẽ
quando potiſſime ad rationalem eli/
git vitam contemplatinam. 2 ceio
ſciendum ꝙ bee vite diſtingunt᷑ in mo
do viuendi vt ſequitur quia voluptuo
ſa eſt ſubiecta paſſionibꝰ. ciuilis pꝛin
cipatur ⁊ dominatur paſſionibus ⁊ ſe
pe vtitur eis ſicut foꝛtis. aliqũ vtitur
furoꝛe.vt dicitur.j.in quarto furoꝛem
imittere foꝛtitudini. cõtemplatiua ve
ro eſt abſq; paſſionibus.. MMulti qui
dem igitur l.Oũñſis..concluſionibus
pꝛeambulis. hic oſtendit quinqʒ con/
cluſiones pꝛincipaliter intentaſ ⁊ pꝛi
mo iſtã ꝙ felicitas non conſiſtit in coꝛ
poꝛali voluptate vbi pꝛemittit huius
vite obpꝛobꝛium. ſcdᷣo ſubiungit eius
motiuuz. Dicit igitur ꝙ multi omnino
beſtiales videntur eſſe ex eo ꝙ vitam
voluptuoſam eligunt que eſt vita pe/
cudum ex quo obpꝛobꝛio foꝛmatur ta
lis ratio.nullum bonum cõe hoĩbus ⁊
pecudibus eſt felicitas.ſed coꝛpoꝛaliſ
voluptas cõmunis ẽ iſtis ⁊ illis. ergo
non eſt felicitas. (. Scðdo ſubiũgit hu
ius opinionis motiuũ dicenſ ꝙ ſic opi
nantes adipiſcũtur rönem ex malo ex
ecemplo pꝛincipũ. quia multi eoꝛuzʒ qui

ox eſſet eis.
cellentes pꝛobat ſcõam ꝙ nec in ho

ritur tanquã finis.

ſi unt in magnis poteſtatibus conſtitu/

n qui putãtur coiter felices ⁊ beati ſi
milia patiuntur. ſardanapalo qui fuit
rex pſarum qui amoꝛe voluptatis de/
tentus nüquam ad negotia nũquã ad
arma exire voluit ſed cum muliercu⸗
lis ⁊ concubinis incluſus viram duxit
in cõmeſſatiõibus ⁊ ebꝛietatibꝰ in cu
biculis ⁊ in pudicitijs in contentione
non rethoꝛica vel ciuili.ſed modo mu

liebꝛi inunctus ⁊ cõpoſitus cuʒ muli/
erculis diſputabat an ipᷣe compoſiti/
eindel Qui autem ex

noꝛe conſiſtat felicitas.pꝛimo vero ip

ſam recitat dicens ꝙ excellẽtes viri ⁊
magnarum rerum operatiui honoꝛem

putant felicitatem:quoꝛum motiuum
fuit quia fe A ciuilis vite videtur
eſſe honoꝛ.¶ Cercio ipᷣam ipꝛobat du

plici ratione.pꝛima ibil Nidetur aũt

magis] ſcòa ibi. Amplius auteʒ Di
cit ergo ꝙ iſtud magis apparet ſi uper
ficietenus qᷓ; illud verum bonum ꝙ qᷣ
rguit ergo ſie
bonum dininuʒ qð dicitur felicitas eſt
pꝛopꝛium felici ⁊ miſſibile de diffici
li. Sed honoꝛ non eſt pꝛopꝛium bonũ
felici nec ãmiſſibile de difficili quia nõ
eſt in ipo honoꝛato ſed magiſ in hono
rantibus.ex quoꝛuʒ voluntate depen
det.quare honoꝛ non eſt felicitas.
Ruins rationis pꝛimo ponit con/
cluſionem.ſcòo minoꝛeʒ ibi Nidetur
enim ⁊ patet.tercio maioꝛeʒ ibi HBo

num autez ſq; lege ſic. Mos diuinam*
ideſt diuinum ⁊ felix eſſe diuina bonũ

pꝛopꝛium ⁊ ꝙ difficile aufertur ab ha
bente. ¶ Scða ratio talis eſt. felicita

te nihil eſt melius ſed honoꝛe eſt ali/
quid melius.puta virtus. ergo honoꝛ
ñ ẽ felicitas. aioꝛ ſuppõit᷑ ex ſigna
to hꝰ noĩs felicitas.Hiĩoꝛ ſic ꝓbatur

in littera. Illud eſt meliuſ honoꝛe pꝛo

pter cuius ſcientiam ⁊ apparentiam
deſideratur honoꝛ.quia pꝛopter vnũ
quodq; tale æ illud magis. pꝛimo po

ſterioꝛum. Sed honoꝛ deſideratur

— GU—U —— „-

hi
fir
fe

f

vnnn.
llctas
nmnue
Herante
ndaroa
nec into⸗
Wem co
futunar
hrinsrz
maior ib
tent
ercuſat
ptate ho
Ponune
iſtde ißi

n,
iſi
Aſun
d,
ud
len,
drt
Ena
ennone
odo
3 mul,
npont,
Wener
nein de
oſen
nes mt
uboncten
DWN
ſwnr
nipben
Harait
a
n ie
ng
1agſt
ansc
eN
umdin
Hchignnni
mae Nhe
no
tlin
nicnztiß
Gemuns
ipitan

Hiorſeſn

ꝓpter ſciam ⁊ apparentiam virtutis
ergo virtꝰ melioꝛ eſt honoꝛe. huius ꝓ
ſillogiſmi minoꝛem ponit in littera di
cens¶ Amplius phylotimi videntur
honoꝛẽ querere vt credant ſe ipᷣos bo
nos eſſe vt ⁊ ipᷣi ſeipos bonos eſſe ſci
ant ⁊ boni ceteris appareãt.cuius ſi/
gnum eſt ꝙ iſti amatoꝛes honoꝛis ma
xime querũt a pꝛudentibꝰ honoꝛari ⁊
apud illoſ a quibus cognoſcũtura ma
xime in virtute vt honoꝛ per tales ex/
bitus phibeat certius teſtimoniũ eaꝝ
virtuti. ¶ Eſt enĩ honoꝛ exhitio reue

»„

Conſequẽter infert cõcluſiõeʒ.d.ma

(Aane teſtimoniũ virtutis.vᷣm tulliũ

nifeſtum eſſe qm ̃ᷣm hos ⁊ boꝝ inten

tiõem virtus melioꝛ eſt honoꝛeSe
inde cum dicul Foꝛſitan aũt magis.
ꝓbat terciã cõcluſiõem ꝙ in virtute ſo
la non conſiſtat felicitas circa quazʒ fa
cit quatuoꝛ pꝛimo recitat opimnionem
oppoſitam. ſcòo pꝛobat concluſiõem
ꝓpoſitam:tercio ſe excuſat de amplio
ri ꝓtractione harum opinionũ.quar⸗/
to de vita cõtemplatiua ꝓmittit pleni
oꝛem pꝑſcrutatiõem. Dicit ergo pꝛimo
ꝙ foꝛſitan aliquis magis exiſtimabit

finem ciuilis vite hanc.ſ.virtutem i;

bonoꝛẽ Nidet᷑ auteʒ pꝛobat conclu
ſionẽ pꝛopoſitã duplici rõne.ſcða ibi
LEt cum hijs pꝛima talis eſt.felicitaſ
non eſt cõiſ vigilanni ⁊? doꝛmienti ⁊ o
peranti ⁊ non operãũti. h̊ apparet qꝛ
felicitas eſt in actu ⁊ operatione vite

ſed virtus põt eſſe in doꝛmiẽte ⁊ non
operante. ergo non eſt felicitas.

cunda rõ talis nullus felix mala paut᷑

nec infoꝛtunatur.ſed eum qui habet

tutem contingit multa mala pati ⁊ in
foꝛtunari.ergo virtus non eſt felicitas
huius rõnis pꝛimo ponit᷑ minoꝛ. ſcðo
maioꝛ ibil te at viuentẽ] æ ambe pa
tent¶ Lonſequenter ibil &t de bijs

excuſat ſe. d. ꝙ de hijs tribus. ſ. volu⸗

ptate honoꝛe ⁊ virtute. ſatis dictũ ſit
pꝛo nunc.qꝛ ſufficienter alias dictum
eſt de ipᷣis in eukadis que ſũt quedaʒ
carmina metrica circłaria per Ariſto

icit ꝙ tercia vua iter excellẽtes eſt

contemplatiua de qua faciemus per./
ſcrutatiõem in ſequentibus.vt.j.in.x.

huius fʒ euſtratiuʒ poteſt tamẽ refer
ri ad illa que ſũt dicenda pꝛoximo de

ydeis. In quarũ contemplatõe poſuit

plato finem. Seinde cum dicit Pe/
cunioſus ponit quartam concluſiõem
ſcʒ ꝙ in diuitijs non conſiſtat felicitas

pꝛobat triplici rõe.ſcõa ibil Et diui⸗

tie tercia ibil Jo magiſ que pꝛioꝛa
ꝛima rõ ſᷣm duos intellectus foꝛ/
matur dupliciter. pꝛimo ſic.bona feli/
citantia non poſſunt acquiri vel perdi
per violentiã. Sed diuitie poſſunt ac/
quiri ⁊ perdi per violẽtiã ⁊ h inten/
dit ppᷣs dicens ꝙ pecunioſus eſt violẽ

tus.quare nec pecunie nec alie diui/
tie ſunt bona felicitantia.¶ Aliter poõt
intelligi ⁊ aliter rõ foꝛmari ꝓpter qð

ſciendũ ꝙ diuitiaꝝ alie ſunt nãles. pu
ta alimẽta ⁊ veſtimẽta hitacula ⁊? ve

picula quibus naturaliter indigemus

vt dicitur pꝛimo politice. ¶ Alie ve
ro ſunt artificiales ſicut pecunia ⁊ au
rum ⁊ argentum quibus non naliter
indigemus.Et idcirco appetitus diui
tiarum naturaliũ dicit᷑ naturalis.ap/
petitus vero non naturaliũ ſed artifi

cialium eſt appetitus innaturalis. ?

aliqualiter violẽtus.Auari autem fi⸗/

nem ponentes in diuitijs maxime ap
petunt pecunias ⁊ artificiales diuiti/

as.quare eoꝛum appenuius eſt innatu
ralis ⁊ aliqualiter violentus.¶ Zunc
põt ſic argui.vera felicitas nũquã ap
petit᷑ appetitu innaturali vł violento
ſed pecunioſus in diuitijs ponens fi/

nem appetit eas appetitu innaturali
⁊ quaſi violento.Et hoc videtur intẽ
dere philoſophus dicens. ꝙ pecunio
ſus violentꝰ ẽ.qꝗꝛ inaturałr ⁊ quaſi vi

olenter appetit.quare in diuitijs vera
felicitas non conſiſtit. Secũda ra/
tio talis eſt.felicitas non eſt vtilis nec
queritur alterius gratia. ſed diuitie

telẽ cõpoſita de felicitate bumana.
Cõſequẽter quarto ibil Zercia aũt

LIBRO

ſunt vtiles.ſũt enĩ quarũdã inſtrum̃ta
virtutum ⁊ bumane neceſſitati deſer/
uiunt ⁊ queruntur alterius gratia.pu
ta pꝛopter honoꝛem vel poteſtatẽ vel

ꝓpter vite neceſſitatez.quare in eis ñ

conſiſtit felicitas.¶ Huius rationis

ponitur pꝛimo concluſio: ſcòðo minoꝛ
ibil AUtiles ei] ʒc rõ tał ẽ.ſi ꝙ magis
videt᷑ eſſe felicitas nõ eſt felicitas nec
illud qð minus. ſed magis videret᷑ ꝙ
voluptas vel honoꝛ vel virtus eſſet fe
licitas qᷓ; diuitie ⁊ tñ nõ eſt. ergo nec
diuitie. inoꝛem buius rõnis ponit
in Ia.d.ꝙ ideo magis illa que pꝛioꝛa
dicta.ſ.voluptas honoꝛ ⁊ virtꝰ magis
rõnabiliter aligs eſtimare põt eſſe fi/
nes qꝛ ꝓpter ſe diliguntur. illa tñ nec
vident᷑ eſſe felicitas ſicut nec dinitie.
qᷓ;uis multi ſermones ad h̊ᷣ aſtruendũ
ſint compoſiti.

72 euidẽtiam pꝛedicioꝝ ſunt
qu‚uatuoꝛ inqrẽda Sat vtxꝝ
felicitas ſit bõa vita ⁊ felici
ter viuere idẽ ꝙ bene viuere. 2. vtrũ
felicitas conſiſtat in bonis exterioꝛibꝰ
ʒ3. vtrum exiſtat in bonis coꝛpoꝛis.
4 vtrum conſiner in bonis ſpũalibꝰ
anime. Queſtio vndecima.
BE pꝛimo arguit᷑. ꝙ felicitas
nnorn ſit bona vita qꝛ vel hoc
f(Gelſet bonitate nature vel bo/
nitate moꝛis. Hon bonuate nature.
qꝛ illa bonitas cõis eſt hoibꝰ ⁊ iumẽ/
tis felicitas ãt non. Nec bonitate mo
ris qꝛ talis non appetitur naturaliter
ergo felicitas non eſt idẽ ꝙ bona vita
272 qz oĩs bona vita eſt laudabilis ⁊
maxime bona bonitate moꝛis.ſed feli

citas nõ eſt laudabilis.vt.j.dicit᷑ in fi

ne huius pꝛimi.ergo non eſt bona vi/
ta. 3. qꝛ malicia cõtraꝛia bõitati mo
rali non eſt maxunũ malũ. vt babetur
j.li.⁊.beſtialitaſ nãq; deterioꝛ eſt quã
malicia. ergo bonitas ſibi oppoſita nõ
eſt maximũ bonũ nec per cõſequẽs fe
licitas.¶ In oppoſitũ eſt cõis aĩ cõce/
prtio fſᷣm ppᷣm. ¶ Dicẽdum ꝙ felicitas
A quocũq; cõcipiatur cõcipit᷑ vt bona

—

»
S .

vita ⁊ optima qð declaro ſic. qꝛ in ap
petitu felicitatis icludit᷑ duplex amoꝛ
vnus cõcupĩe quo deſiderat᷑ res deſi/
deratiſſima ⁊ alter amicitie quo ama
tur res cariſſima ⁊ dilectiſſima cui con
cupiſcit᷑ res deſideratiſſima. ita ꝙ ap
petitus felicitatis eſt appetitus copu
le indiuiſionis rei deſideratiſſime cuʒ
re dilectiſſima.Sed res dilectiſſima ẽ
vita diligentis. bonum autem eſt res
deſideratiſſima. quia quicquid deſide
atur ſub ratione boni vt bonum deſi⸗/
deratur. quare in omni appetitu feli/
citatis cõcupiſcitur copula ⁊ vnio bo
ni cum vita.ex qua copula cõſurgit vi/
ta bona.quare ex hoc oꝛtum habet il
la cõmunis animi conceptio.quia feli
citas idem ẽ ꝙ optima vua ⁊ felix ho
mo idem ꝙ optimus homo¶Ad pꝛi/
mum ergo dicendũ ꝙ bonitas vite vt
includitur in conceptu ⁊ in appetitu
felicitatis non eſt determinate boni/
tas nature nec determiate moꝛis nec
determinate bonitas honeſtatis vł de
lectationis.¶ Ad vᷣm ergo dicendum
ꝙ bona vita in ratione habitus ⁊ po/
tentie eſt laudabilis. ſed in ranõe oꝑ
timi actus ⁊ operatiõis non eſt lauda
bilis pꝛopꝛie ſed potius gloꝛificabił

vł beneficiabił ſicut de felicitate dici

tur.j.in fine pꝛimi¶ Ad tercium dicẽ
dum ꝙ bonitas vt hic ſũmitur non di
ſtinguitur contra excellentiam virtu/
tis eroyce.ymo maxie conſiſtit in eiuſ
operatione vt videbitur.j.
Aueſtio.i2.
E ſcðo arguitur. ꝙ felicitas
conſiſtat in bonis exterioꝛi/
bus.pꝛimo quia in eiſdẽ exi

ſtit in quibus foꝛtuna dicente philoſo
pho. 2 phiſicorum quoniam videtur

foꝛtuna idem eſſe felicitati aut pꝛope
ſed foꝛtuna conſiſtit in bonis exterioꝛi
bus. ergo ⁊ felicitas.¶ Scðo. quna vi
detur conſiſtere in honoꝛe. quia finis
ciuilis vite eſt honoꝛ vt habetur in te/
xiu. ſed felicitas eſt finis ciuilis vite.
vt bĩ.õ.in ꝓhemio. felicitaſ ẽ honoꝛ

ſy
.
10/
laii
gle
nun
1cpet
Mreto
latüin
neni
nenr⸗
pe
nin
Uenuorg
wnitne
lrcien)
Ales
lhwti
Mmdlesn
s faus
eni
Uinſece ſe⸗
leret ſeln
inis boni
lcier ne
Perige

G
ſimi
ans
lcſte
n.
mi,
fnod
n⸗
babeti
guuaſel
felirbe
En⸗
uen
en
nun l,
wose
kuötee
Mndhn
Wiſ⸗
nmied
mi
NN
iuti
ao.
. iuns
mu mnn

3: qꝛ videtur conſiſtere in ptãte qi
oppoſitum maxime miſerie eſt felici/
tas.ſed felicitas eſt oppoſita maxime
miſerie.per poteſtateʒ enim homo fu
liberrimꝰ. ⁊ per ĩipotẽtiã maxume fui
tuti ſubiectus in qua conſiſtit maxima
miſeria. ptãs eſt ſelicitas. 4. qꝛ vi
detur conſiſtere in amicis ⁊ in amari
qm̃ illud videt᷑ felicitas ꝙ deus maxiĩe
appetit ſed deus maxime appetit a/
mari ipᷣo dicẽte. Piliges dñm deũ tuũ
ex toto coꝛde tuo ⁊ c. ̊ amari eſt felici
tari. ? videt cõſiſtere in diuitijs qm
in hijs ſolum cõſiſtit felicitas que ſola
continẽt oĩm bonoꝛum aggregatiõeʒ.
felicitas nãq; nõ eſt mſi ſtatus oĩm bo
noꝝ aggregatiõe cõpletꝰ. vt dicit boe
tius.ʒ.de cõſolatiõe.ſed in ſolis diui/
tijs ⁊ potiſſime in pecunia cõtinentur

oĩa bona dicẽte ſalomone. ꝙ oĩia obe/

diunt pecunie.Eccle.x.¶ In oppoſitũ
ſunt rões phᷣi cõtra honoꝛẽ ⁊ cõtra di
uitias ⁊ pñt etiã induci cõtra ptãtem
⁊ cõtra amari.¶ Zicẽdũ.qꝙ bona fe
licitãtia hoĩem hñt.x.cõditiões repu/

ghnãtes bonis exterioꝛibꝰ.duas peneſ

eoꝛum acquiri ⁊ duas penes eoꝛũ eẽ
⁊ quatuoꝛ penes effectũ ⁊ duas in cõ
paratione ad appetuũ. bona nãq; fe
licitãtia non acquirũt᷑ a foꝛtuna.abſur
dum eni eſt ꝙ maximũ bonũ hoĩs cõ/
mittetur accñtali cauſe.foꝛtuna vero ẽ
cauſa per accñũs vt ibidẽ habet᷑. 2 ac
quirũtur ex meritis qð apparet qꝛ ꝓ
ueniunt vt pᷣmia que per naturã ſup/
ponũt merita. 3ꝭ bona felicitãtia in/
ter cũcta bona ſunt maxia. qð appaẽt
ex ſola noĩis rõe. 4? ſunt inamiſſibilia
vel nõ faciliter ãmiſſibilia. ſicut enim
vna dies non facit ãnũ.ſic modicꝰ bo/
nus ſtatus cito labilis nõ facit hoĩiem
beatũ. ? bona felicitantia hoĩem in
trinſece perficiũt.aliter enĩ nullus di/
ceret᷑ felix niſi denoĩatione extrinſeca
62 bona felicitãtia hoiem ⁊ opꝰ ho
minis bonũ reddũt, ſupponit᷑ enĩ ꝙ fe

liciter viuere ſit bene viuẽ in actu bñ
operãdo.vt habet᷑ ex nois růòne. 7⁷

bona felicitãtia hoiem felicẽ liberant
ab anguſtia. felicitas enĩ non cõpatit᷑
ſecũ miſeriã anguſtie ⁊ anxietatis.
8 felicẽ replẽt delectatiõe ⁊ leticia
cum eni felicitas nõ hita ſit maxie de
ſiderata cum erit hita erit maxie gau
dioſa. 9 bona felicitãtia per natu/
ram ſunt per ſe ⁊æ pꝛimo appetibilia
finis eni eſt pꝛimũ in itentiõe. x:
bona hita appetitũ ſaciãt ⁊ quietant
In ipis eni conſiſtit vltimus finis vl/
tra quem appetitus amplius non pꝛo
cedit.Mon eni eſſet vltimus finis niſi
eo hito quieſceret appetitus. ¶ Hee
autẽ conditiões bonoꝛum felicitãtium
bonis exterioꝛibꝰ nequaqᷓ; cõueniunt
Ipᷣa nãq; cõiter veniũt a foꝛtuna cum
ſint bona foꝛtune. ⁊ꝛ⁊ non exigũt me
rita cum ſepe veniant ex gratia ⁊ ali/
qñ ex mala aĩ ſagacitate. 37 non ſüt

bona maxima.tria nãq; ſũt genera bo

noꝛum vt.j.dicit᷑ in boc libꝛo ſcʒ bona
maxima que ſunt bona aĩie bona me/
diocria que ſunt coꝛpoꝛis ⁊ bona mi/

nima que ſũt exterioꝛa.hec aũt decla/

rabunt᷑.j.loco ſuo. ꝗ? non ſunt inã
miſſibilia.ymo de facili ãmiſſibilia.vñ
boetiꝰ ãmiſſis bonis exterioꝛibꝰfalſaʒ

opinionẽ amicoꝝ ſuoꝛum qᷓ; de ipᷣiꝰ fe

licitate habuerãt icrepat.d. Quid me

felicẽ tociens iactaſtis amici.QAui ce⸗

cidit ſtabili non erat ille gradu.q.ve⸗/
lit dicere ꝙ bona exterioꝛa nõ ponũt
hoĩem in ſtatu felici.quia h̊ non ſtatu/
unt in gradu ſtabili. uinto. homi
nem intrinſece non perficiunt cũ ſint
exterioꝛa. ¶ Sexto. nec hbomineʒ nec
opus eius bonum reddunt.cum videa
mus plures homines eis vti male q;
bene. Eepamo⸗non liberant habẽ
tem ab omni anguſtia. habenſ enĩ om
nia h̊ poteſt aff ligi aliqua graui paſſio
ne coꝛdis vel coꝛpoꝛiſ.¶ Octauo.nõ
replent habentem delectatiõe ⁊ leti/
cia quia ſecum afferunt continuã ſoli/

citudinem que in ſcriptura ſacra com
parat᷑ ſpinis. qꝛ ſicut ille ſuis cuſpidi

bꝰ pungũt carnem. ſic iſta bona ſolici

LIBRO

tantibus pũgunt mentẽ. ¶ MNono nõ
pꝛopter ſe nec pꝛimo appetuntur ꝙ
apparet de ſingulis.diuitie namq; vt
dicitur in textu appetũtur alteriꝰ gra
oĩs enĩ ꝗ diuitias appetit vel appetit
eas gĩa neceſſitatis vel vtilitatis vel
gĩa ptãtis vł honoꝛis vel gra volupta
tiſ.honoꝛ etiã appetit᷑ gra virtutis co
gnoſcẽde ⁊ manifeſtãde.ptãs vᷣo qꝛ
ad bonũ ⁊ ad malum ad malũ eſt ma
la æ ad bonum minus bona q; ei actꝰ
BDicit᷑ ei.. methaphiſice ꝙ potẽtia
in bonis eſt minus bona q; actus.qua
re nec hoc modo nec illo põt eſſe bo/
nuʒ pꝛĩo modo appetibile. ¶ Hoc idẽ
patet de amoꝛe paſſiuo.qꝛ nemo ama
ri appetit niſippter amare vel gra cõ
modi aſſequendi ab amãte. x: h̊ bõa
bita non ſaciãt appetitum qꝛ qð non
eſt pꝛimũ in appetitu non eſt vltimum
in vſu vł in fructu.quare huiuſmõi bo

na per ſe non ſũt felicitatia.( Micẽdũ
ergo ad pꝛumũ in oppoſitũ ꝙ foꝛtuna
nõ eſt idẽ felicitati ſʒ dicit᷑ taliterppe
ip̃am ꝙ bona eius ſunt inſtrumẽta fe/
licis vt.j.dicet᷑.¶ Ad f ʒ dð.ꝙ finis ci
uilis vite ſimpłr non eſt hoiĩ. nec vbuʒ
allegatũ eſt Ariſtoteł. ſed eoꝝ qui fi/
nẽ ponebãt in honoꝛe. Hec eſt ſimpli
citer dictũ ꝙ eſt finis ſed ꝙ fere.(Ad
terciũ dð.ꝙ ptãs indetermĩata ad bo
num ⁊ ad malum ſicut eſt ptãs ſecula
ris nõ facit hoiem libeꝝ nec in potẽ
tia ſibi oppoſita facit oĩo fuũ qꝛ pote
ſtas qua poſſumꝰ malũ illa facit hoĩeʒ
peccati ſeruũ.vñ Aug.iz.ð tri.c.s.ait
ꝙ mala volũtate quiſq; miſer efficitur
Sed miſerioꝛ ptãte qua deſideriũ ma
le volũtatis implet᷑. quartuũ doͤ
ꝙ deus inter illa que appetit de hoĩ/
buſ maxie appetit amari non tanquã
bonũ ſuũ.ſed tanquã amãtiũ hominũ
vnde pꝓbabilius eſſet ꝙ amare deũ ſit
felicitas qᷓ; amari ab hoĩbꝰ.¶ Ad qii
tum dð.ꝙ diuitie nõ cõtinẽt oia bona
ſpectantia ad felicitatẽ. multa enĩ bo
na ſunt que nõ cadũt ſub eaꝝ cõmer⸗/
tio.puta coꝛpis ſanitas robur ⁊ pul./

chꝛitudo ⁊ aĩe pꝛudentia virtus ⁊ ſa

pientia.¶ Qñ dicit᷑ ꝙ oĩa obediũt pe/
cunie intelligit᷑ de rebuſ venalibꝰ qua
les non ſunt res hoĩes felicitãtes.
¶ AQueſtio.iʒ.
E ʒ. arguit᷑ ꝙ felicitas conſi
ſtat ĩ bono coꝛpoꝛis.( ꝛio
qꝛ cuiuſſibet totius ſũmũ bo
Mu eſt perfectio ꝑtis imperfecte ſed
homo eſt totũ conſtans ex aĩa perfe/

cta ⁊ ex coꝛpoꝛe imperſecto.aĩa nãqʒ

non indiget potu vel cibo. coꝛpus tñ
ipᷣis ſemper indiget. quare perfectio

coꝛpoꝛis videtur ſummũ bonũ homis

2. pꝛobatur b̊ ſpãluer de ſanitate qꝛ

bonum conſeruans eſſe ⁊ viuere hoĩis

⁊ vſum ſenſus ⁊ rõnis videtur felicita
re hoiem ſed ſanitas conſeruat hoieʒ
ergo ⁊ c. 32? hoc idem videtur de foꝛ/
titudine coꝛpoꝛiſ ⁊ de decoꝛe.quoniã
nobilitas pꝛincipat videtur felicitas
pꝛincipis ſed aia pꝛincipat᷑ coꝛpoꝛi.
vt dicitur pꝛio politice.nobilitas autẽ
coꝛpoꝛis conſiſtit in roboꝛe ⁊ decoꝛe
ergo ⁊ felicitas anime. ꝗ4 pꝛobatur
idem de coꝛpoꝛis voluptate quia ſum

mü inter naturaliter appetibilia vi/

detur eſſe per naturam felicitas.natu
ra enim intendit in ſůmum bonũ per
naturam. ſed coꝛpoꝛalis voluptas ſũ
me appetitur inter cuncta naturaliter
appetibilia vi docet experiẽtia. ergo
in ipᷣa conſiſtit felicitas.¶ In oppoſi/
tum eſt philoſophus. ¶ Dicenduzʒ ꝙ
quatuoꝛ conditiones generales ſunt
