qꝛ oĩs qui venit ad bellũ venit vel intẽ
tione ⁊ amoꝛe ſoliꝰ pugne. vel ipſius

victoꝛie.vel alicuiꝰ ſequele puenienꝭ

ex victoꝛia.ſi amoẽ pugne ſic ẽ foꝛtitu
do ignota.que optat expiri vires ſu⸗/
as in pugna ignoꝛãs accidẽtia pugne
Si amoꝛe victoꝛie ſic eſt ſoꝛtitudo fi⸗
dutialis.que qꝛ ſepe victoꝛiã habuit.
idcirco victoꝛiã appetẽs ad bellũ ve/
nit. Si vero amoꝛe alicuius bone ſe⸗

quele.pᷣ contingit quadrupliciter. q

ex victoꝛia pꝛouenit aliquid delecta⸗
bile.puta vindicta qᷓ; intendit foꝛtitu
do furioſa. Iteʒ aliquid vnle puta pe
cunia.ſtipendia ⁊ ſpolia que intendit

foꝛtitudo militaris. ¶ Itẽ aliquid ho
neſtum.puta honoꝛ ⁊ głia q intendit
foꝛtitudo politica. Et cum h intendit
vt in pluribus vitare obpꝛobꝛium cui

annectit᷑ foꝛtitudo coacta que immeri
to dicit᷑ foꝛtitudo. Item ex victoꝛia p

uenit aliquid. ꝙ ſimul eſt delectabile

TZ utile ⁊ honeſtum. puta pax que eſt

honeſta.qꝛ effectꝰ eſt virtutum ⁊ ſtatꝰ
amicitie eſt etiã utilis pꝛo comuni bo
no ⁊ ſalute reipublice. Eſt etiam de
lectabilis qꝛ eſt cunctis optata moꝛta

libus .omne autez optatum in ſua ac⸗

quiſitõe eſt delectabile.ſupꝛa.li.jehc
aũt pacem honeſtam delectabilẽ ⁊ ſa
lubꝛeʒ intendit foꝛtitudo viꝛtuoſa.Et
ſic patet differẽtia finiũ baunſndi

foꝛtitudines intentoꝝ. ¶ In exerci⸗

tijs aũt actuũ differenter ſe habent qᷓ;
tum ad vnũ ⁊ conuenienter q;tum ad
alterum. Oẽs enim aggrediũtur peri
cula bellica:⁊ q;dtum ad h omnes imi

tantur virtuoſam foꝛtitudinẽ non tam

omnes ſine fuga expectant imminẽ/

tia pericula. imo ſupercreſcẽtibꝰ peri

culis fugiunt iſte tres:militaris fidu/
cialis ⁊ ignara. Et in hoc non imita/
tur veraʒ foꝛtitudinẽ.alie vero ires re
manẽt ⁊ expectãt ſcʒ virtuoſa: polui/
ca:⁊ furioſa.Cuius rõ eſt.qꝛ qũ cauſa
aggreſſus eſt cauſa expectationis ubi

erit aggreſſus ibi erit expectatio: ſed
qñ cauſa aggreſſus non eſt ſufficiens

cauſa expectatiõis vbi erit aggreſſus
poteſt abeſſe expectatio:ſed ſic eſt.ꝙ

in foꝛtitudine militari vel fiduciali vel
ignara:cauſa aggreſſus non ſufficit p
expectatione:quia intentio finis que

eſt ſecuritas mentis: in iſtis eſt cauſa
aggreſſus.hᷣ auteʒ ſecuritas defficit ſu

perexcreſcente periculo. MMilitaris
enim aſſecuratur in ſcia:ſed ſecuritatẽ

perdit vidẽs ſe nõ poſſe nec ſcire eua
dere remanendo. quare vult euadere

fugiendo. fiducialis vero aſſecuratur
ex aliqua antiqua experientia ex ſo
tuna pꝛoſpera:qᷓ; alias habuit.vides

ãt ex iminẽti periculo mutari foꝛtunaʒ

ariut⸗ p
reroaſſan⸗
ea ſechriten
gürtribig ent
erpeanins⸗
ientſelerg
ſnndts
Crentinoſn
r. Qamen
rioneeppe⸗
li.c& uneen
toib he ſu⸗
Pntirſteite
Wkionmanen
icRricn
merinden
lorbtäügt
learonistn
lentupninn
neiistner
Phod nins
lae tlinunt.
ſonunneini
upſimlereni
paflanr un
ncgnun zir

Aanmminn etenpe

mrinenitistn
dWerittd D
Immien De
Uenpeſinphti
ſürde uimine.
factatüdeiſisd
reſe gronüͤbe
lent eſe roli
hantumn aie gfn
mrunnuin
faͦtiayerd 3
ueffnrſiin
loqae orafti i
nunk.Aöne
ſeuligin
uſboniiſiten

Moon in
d ginliirn
WNM. M
eheninienn
enei din e
Sgeſtangenn

ne Mezoie

ſt ebemnie in

Nboxian eene

Nenmcit benimdorin
mieinfnä
we — 4
1üniennt
n Disenm gräür
rrt NdiN
mw bewain

gir it apm

urienaunliſp
SNNRN
——

„,1 eeet

i ia

ld pelann
nsbbien ineun
Egtſns non Aien

ſeerpecnntii

614

ine nülummiſt in
ſaaggeſumn
ane ſ

E

1
7

IIII.

ſecuritatẽ illã perdit ⁊ fugit Igna
ra vero aſſecuratur ex ignoꝛãtia acci-/

dentiũ belli. ſed experiẽs v addiſceni

ea.ſecuritatem pdit ⁊ fugit. In alijs

aũt tribus eadẽ eſi cauſa aggreſſus ⁊
expectationis.Et idcirco ſicut aggre

diunt. ſic ⁊æ expectãt. Et ſic patet qũo

F5. foꝛtitudies ſimilitudinarie ſoꝛtitu⸗
dinem virtuoſam ⁊ bellicoſam imitan
tur. Qò autẽ nõ imitent foꝛtuudinẽ
cardinalẽ apparet.qꝛ illa ñ ẽ aggreſſi
ua. Sʒ maxime expectatiua. ille vero
ſunt oẽs aggreſſiue.nõ oẽs tñ ſunt ex
pectatiue vt uiſuʒ ẽ. quare ñ oẽs imi/
tant᷑ foꝛtuudinem iſtã que ſic põt de
ſeribi. Eſt eni cardinalis foꝛtitudo vir
tus electiua ⁊ executiua expectatiõis
terribiliũ quoꝛũcuq; cũ conſtãtia⁊ tol

lerationis doloꝛũ uſq; ad moꝛtẽ cũ pa
tientia ꝓ virtute ac veritate ſaluanda

mediãs inter plus ⁊ mintimere.iĩter
plus minus expectare. inter timidi

tateʒ a itimiditatẽ in opatiõe ſua mãa

ſuetudinẽ inducẽs ſpem retinende sðᷣ

tutis firmiter tenẽs triſtitiaʒ. ex coꝛpo
ris afflictione patiens ⁊ ĩ ſuo fine glo

riam e Aeros⸗

Lectio. , 2
Oſt h de temperãatia dicamꝰ
Poſtqᷓ; philoſophus deter⸗/
minanit de foꝛtitudine. Hic
determinat de temperatia. Pꝛimo ãt
ponit intentũ dãs cauſam intenti. 22
pꝛoſequit᷑ ibi. Quomaʒ quidem igi
tur medietas ].. Dicit ergo dicam de
temperätia poſt iſta que determinata

ſüũt de foꝛtitudine. Cã uero cõtinuãdi
tractatũ oe iſtis duabus virtutibꝰ:vide
tur eſſe quoniã hee ambe virtutes vi/

dent᷑ eſſe regulatrices irrationalium
partium aĩe. qꝛ foꝛtitudo regulat ⁊ oꝛ
dinat appetitũ ſenſitiuũ iraſcibileʒ. tẽ
perãtia vero cõcupiſcibilẽ non ꝙ iſte
gtuteſ ſint ſubiectiue ĩ appetitu ſenſiti
uo quẽ oꝛdinãat. ſicut aliq male imagi

nant᷑.Qðò pꝛobo ex parte ſequenti æ
H ſic. Mullns habitus appetitiuus ali
cuiuſ boni ẽ ſubiectiue ĩ aliqua poten

tia nõ appetitiua eiuſdẽ boni. Pᷣ patet
qꝛ nullus habitus eſt operatiuus p 4*
ᷓ̊ᷓ; ſit operatiua potẽtia in qua ẽ n

vna enim potẽtia ſũt multi habitus.ũ
aũt vnus habitus in multis potẽnjs.
nec habitus unq; operat᷑ niſi operatõ
nem potentie reddendo eam bonam

vel malam. Sed iſte virtutes ſunt ap

petitiui habitus ⁊ electiui aliquoꝛum
bonoꝛũ quoꝛum appetitus ſenſitiuus
nõ ẽ appetitiuꝰ nec electiuus. quare

iſti habitus non ſunt in appetitu ſen-

ſinuo. minoꝛ pʒ per differentiã appe
tituum quoniam appetitus ſenſitiuus

nihil appetit nunq; mouetur delecta/

tione vel triſtitia nibil panente coꝛpo

re cum ſit oꝛganicus. Sed appetitus

intellectiuus ⁊ appetit ⁊ gaudet ni/

pil patiente coꝛpoꝛe.vt bic diciiur in
ſequenti capło. Nunc autem foꝛtiiu-

do eſt habitualis appetitus alicuius

boni ꝙ pꝛefertur toti vite pꝛeſenn. vt
viſum eſt in fine pꝛecedentis capituli.

Iſtud autem bonum non poteſt eſſe a

liquod appetibile per appetitum ſen
ſitiuum nec aliquod ſenſibile. ad cinꝰ

appꝛopinquationem ⁊ deſiderium vł
adeptionem coꝛpus neceſſario moue

at.¶ Simili modo temperãtia eſt ha

bitualis appetitus abſtinẽtie a dele/

ctabilibus ſm appetitum ſenſitiuũ: ſʒ
ipoſſibile eſt appetitum ſenſitiuũ ap⸗

petere abſtractionem pꝛopꝛioꝛum ap

petibilium ? delectabilium: 1 in iſta

abſtractione delectari. QAuare patet
ꝙ hee virtutes ſunt appetitiue ⁊ deſt

deratiue ⁊ electiue aliquoꝛum bono⸗
rum que appetitus ſenſitiuus nunq;
appetit ⁊ per conſequens non ſunt in

eo vt in ſbo. ¶ SBeinde ibi. Quonia
quidem igit᷑ medietas. Proſequit
intentum ſuũ ⁊ pꝛimo manifeſtat ma
teriam temperantie ⁊ intemperantie

ſecundo foꝛmaʒ ibi. Concupiſcentia

rum autẽ]. 3: pꝛopꝛietates temperã

tie ibi. Aoluntarie autem magis aſ/
ſimilaf J. anifeſtat autem materia

in. 9. concluſionibus. quaꝝ pꝛima ſ

”è”è

IIBRBO

ꝙ tẽperantia ⁊ intẽperantia ſunt cir.
ca delectatiões.ſecunda ꝙ nõ ſunt cir
ca animales ibi. Circa quales igit
Terna.ꝙ circa corpoꝛales ibi. Cir/
ca coꝛpoꝛales .ꝗ? ꝙ non circa coꝛpo
rales que ſunt circa viſũ ibi. Mõ om/
nes aũt nec has ꝗe ꝙ nec circa illas qͥ
fiunt ſᷣm auditum ibi. Similiter autẽ
bijs ..6? ꝙ nec circa illas que fiunt ſʒ
odoꝛatum niſi per accidẽs ibi. Mec
eos qui circa odoꝛes ].⁊: ꝙ ſunt circa
delectationes beſtiales que fiunt ᷣm
guſtuzʒ ⁊ tactũ ibi. Circa tales igit᷑.
8.ꝙ pꝛincipalius ſunt circa tactum qᷓ;
circa guſtum ibi.. Videntur vtiq; ⁊
guſtu .? ꝙ non ſunt circa delecta io
nes tactus que ſunt liberales. Sed cir
ca ignobilioꝛes ibi.. Et enim de libe
raliſſimo .. Eſt aũt ſcienduʒ. ꝙ has cõ
cluſiones non pꝛobat niſi ex cõi mõ
loquẽdi de temperato⁊ ĩtpato. vel ex
hijs que alias ipſe dixit. Primã ergo
concluſionẽ tollit ex hijs que dixerat ĩ

2 de quibus repetit quatuoꝛ. d. ꝙ di
ctũ eſt nobis.vel a nobis in.22 ¶Pꝛi

mum. ꝙ tẽperãtia eſt quedã medietaſ
circa delectatiões. fᷣm dictum eſt. ꝙ
eſt etiã circa triſtitias que pꝛoueniunt
nõ ex ſuſceptione verbeꝝ vł vulneꝝ:ſʒ
ex cõcupiſcẽtia ⁊ abſentia delectabili
um. Tertiũ dem̃.ꝙ minus eſt ⁊ diſſiłꝛ
circa triſtitias q; circa delectatiõeſ.mi
nus quidem ẽ qꝛ appetitus non fert
circa triſtitiã niſi pñte triſtitia: æ abſẽ
te delectatiõe. fert᷑ aũt circa delectatõ
nem ipᷣa pꝛeſente: vel abſente. qꝛ ipᷣa
pꝛeſente potit᷑ ea:ipſa vero abſẽte cõ
cupiſcit eam: triſtat᷑ non adipiſcens
eam. Diſſiłꝛ aũt qꝛ per ſe reſpicit de
lectationem: per accidẽs aũt triſtitiaʒ
qꝛ non reſpicit triſticiam niſi ĩ oꝛdine
ad deleciationem inq;tum. ſ. appetitꝰ
triſtat ex cõcupia ⁊ abſentia delectati
onis 1 Auartum dictuʒ eſt. ꝙ intẽ pe
rãtia ſimiłr videf eſſe in hijs delectati
onibus ⁊ triſticijs:tanqᷓ; i materia cir
ca quaʒ. Et ſic habemꝰ cõclnſionẽ pꝛi
mã.ꝙ teperãtia ⁊ intẽ perãtia: ſũt cir

ea delectatiões. Scdaʒ ponit ibi Cir
ca quales igit᷑ l. Pꝛemittit aũt diuiſio
nem delectabiliũ.2. ſubdit cõcluſionẽ

ibi. Aui aũt circa tales]. Dicit ergo

pꝛimo.qꝙ ſuppoſno.ꝙ tẽperãtia fit cir
ca delectatões aliquaſ.detmiemꝰi ſpe

ciali circa quas delectatiões ſũt qꝛ de

lectatiões detmĩant᷑ ⁊ diuidũt ĩ ajaleſ
delectatiões ⁊ ĩ coꝛpales: qꝛ iñ delee
tatiões cor poꝛales ſunt maniſeſte ĩ ta
ctu ⁊ in guſtu. de illis non exẽ plificat.
de aĩalibuſ aũt delectationib dcis nõ
ab aĩali:ſed ab anima. tm̃ de immani
feſtis exem plificat.d.ꝙ animales de/
lectationes.puta amoꝛ honoꝛis:⁊ a/
moꝛ diſci plie.vtroq;.ſ.honore ⁊ diſct
plina gaudet homo cuius huius.ſ.vel
illius amatiuus eſt. Si enim eſt amati
uus honoꝛis gaudet honoꝛe. Si diſci
pline.gaudz diſciplimna. Qð aũt iſte ðᷣ
lectationes vel gaudia ſint animales
⁊ non coꝛpoꝛales. intendit pꝛobare
per iſtud medium. qꝛ in omni delecta
tione coꝛ poꝛali.coꝛpus aliquid patit᷑
vt.ð.diximus in. 2. In delectatiõe aũt
animali non.ſed in delectatione hono
riſ vel diſcipline coꝛpus nihil patit᷑.ſʒ
ſola mẽs.i.ſola pars intellectiua que
non eſt oꝛganica.quare tales delecta
tiones ſunt non coꝛporales ſed amma
les. ¶ Oeinde ibi. ¶Qui autem circa
tales ]. Subdit concluſionem intendẽſ

eam in triplici genere.aĩalium delec/

tationum ᷣm tria genera rerum aiali
ter ⁊ mentaliter delectabilium. que/
dam enim ſunt menti delectabilia ex
honeſtate.vt honoꝛ. virtuſ.⁊ diſciplia
ſeu ſcientia.quedam autem ex nouita
te ſicut rumoꝛes ⁊ fabule ⁊ quecun/
q; mira. quedam autem ex utilitate.ſi
cut pecunia ⁊ amici. Dicit ergo pꝛĩo
ꝙ ülle qui verſat᷑ circa tales delectatio

nes quales ſunt in rebus honeſtis.pu

ta honore ⁊ diſciplina nõ dicunt᷑ tem/
perati vel intemperati. 2 dicit. ꝙ
ſimiliter nec illi qui verſantur circa ali
as delectationes que ſunt non coꝛpo
rales:ſed aĩales ſunt temperati. vel

genpera
ſurebusn
ſibularin
fumqnid
duntlogne
ler wleſea
mimb.
iuru
dingnecl
on fett
ultatepet
yelamics
Citendee
Thotnp
ohwan
zartadl
Peranti
giales.
itinſer
hamal
tia relet
yracn
ſos mr mn
aleo Grid⸗
la beſ
lun lea
Pinſeninu
htſveppen
Checlre
ietalentri
Alrunree
clorckis
ſemmrra
ſmmloiran

eeniifmya

Penln gen
ictirrlen
lſanditeid
isfntngdii
liginelg
ldiſcglnan
Ma.r pal nn⸗
man.Rergyf
lketumſt ne
tgnmenge
npispatkr
Enaidlen S,

a
centi
Neiaktmi
nastianite
Ndtsia,
duſaiͦ Nenin
ſed Dni
es MeNN
ebond aushe
Mmsed Sieninen
ms Nde e;
nes Asmiſus
1cerles. Mndn
ndeinn PINII
numpi? ani
tum tnaiN
iylarcgenioul
4ln Nenlegna,
Nganic rtlai
õ
Nende di. Aimn

õ

nna e iind
nin ma hcem
malner ecthin
e.n donor iini
ma rin unnn
o es! wet „

.edan mal

IIII.

intemperati. puta illi qui delectantur
in rebus nouis ⁊ miris. amatoꝛes eizʒ
fabularũ miraruz ⁊ narratores rumo
rum qui dies ſuos conterunt ⁊ expen
dunt loquẽtes de contingentibus pꝛe
ter neceſſarijs.non dicimus eſſe intẽ/
peratos ſed garrulos ⁊ philomitos
1i. amatoꝛes miroꝛum ⁊ nouitatũ. 3.
dicit. ꝙ nec illos dicimꝰ tpatos ł itpa
tos qui verſant᷑ circa delectabilia ex
vnlitate puta eos qui triſtant᷑ pecuni
is vel amicis perdẽdo eos vł eas. Iſti

quidem delectant᷑ adipiſcẽdo ⁊ con⸗

triſtant᷑ in perdẽdo. Et ſic ex comuni
modo loquendi de temperato ⁊ item
perato habemus.ꝙ tẽperantia ⁊ intẽ
perantia nõ ſunt circa delectationes
aĩales.que fuu concło.2 (Terriam
aũt infert ibi.. Circa corpoꝛales.p
locum a ſufficiẽti diuiſione.ꝙ temperã
tia vel eſt circa aialeſ delectatiões.vel
circa coꝛpoꝛales.ſed non circa anima
les vt viſum eſt.quare erit circa coꝛpo
rales. Et idem intellige de intemperã
tia. ⁊ h̊ eſt concluſio.ʒ? ¶ Eſt aũt ſciẽ
dum.qꝙ delectatio coꝛpoꝛalis eſt ĩ ap/
petitu ſenſitiuo ⁊ dicit᷑ coꝛpoꝛalis qꝛ
eſt paſſio appetitus coniuncti oꝛgano
coꝛpoꝛali.⁊ qꝛ ſemꝑ fit cum ymagina
tione ⁊ alterat iõe coꝛporis.Qiĩis aũt
delectatio que eſt in appetitu intelle⸗
ctiuo dicit᷑ aialis: qꝛ ẽ paſſio anime vt
ſeparate a coꝛpoꝛe in operãdo qꝛ nõ
ſimul patitur cum anima in tali paſſio
ne niſi foꝛte per accidenſ. pꝛopter qð
2? ſciendum. ꝙ cauſa ⁊ ratio delectan
di ĩ obiecto delectabili ẽ vł ſpecies ſen
ſibik ſicut dulcedo ĩ re guſtabili ⁊ mol
licies in tangibili. vł ſpecies non ſenſi
bilis. ſʒ intelligibilis tm. ſicut honoꝛ
vel diſciplina:vel ſignatio mira in fa/

bula. valoꝛ in pecunia. æ in amicis

amoꝛ. Si ergo ſit ſpecies ſenſibilis cũ

illa etiam ſit intelligibilis contingere

põt.ꝙ vterq; appetituſ delectet᷑.⁊ tũc
coꝛpus patit᷑ patiente aĩa de lectatio⸗
nem aialem. Sed hᷣ eſt per accidens.

qꝛ non patif᷑ coꝛpus niſi qꝛ patituꝛ ap
petitus ſenſitiuus. St uero ſpecies nõ
ſit ſenſibilis.ſed tm̃ intelligibilis.tunc

non põt pati coꝛpus ad paſſioneʒ aĩe

niſi anima fingat aliquod fantaſma ap
petitui ſenſitiuo delectabile ſicut cum
anima intelligit ſe honoꝛẽ recipere.ſi

fingat quoddam fantaſma. ſicut ſimu/

lacrum honoꝛis.ꝙ quidem ſit ſplendi

dum in multis honoꝛibus comunicatũ

tunc appetitus ſenſitiuus delectat᷑ in
ymaginatione illiꝰ ſimulacri ⁊ per cõ
ſequenſ coꝛpus poteſt pati ratone de
lectationis pꝛouenientis.non ex ſpe/
cie honoꝛis. ſed ex ſpecie ſimulacꝛi
honoꝛis. ¶ QAuartam concluſionẽ po

nit ibi. Mon omneſ aũt neq; has.d.

in generali.ꝙ quãuis temperantia ſit
circa delectationes coꝛpoꝛales non ẽ

tamen circa omnes coꝛpoꝛales.illi eiʒ
qui gaudent ⁊ delectantur in hijs de

lectabilibus que per viſum compꝛebẽ
dunt᷑.puta in coloꝛibuſ qui ſunt per ſe
æ pꝛio viſibiles ſicut obiecta pꝛopꝛia
viſus.⁊ in figuris que ſunt per ſe.ſed
non pꝛĩo viſibiles ſicut obiecta cõia ⁊

in ſcripturis que ſunt per accidens vi

ſibiles. illi inquam tales non vidẽtur
eſſe temperati vel intemperati.quam

uis in talibus aſpectibus delectari cõ

tingat ut opoꝛtet ⁊ ſecundum ſuper/
abundantiam ⁊ defectum.⁊ per conſe
quens circa talia poſſu eſſe virtus ⁊
extrema vitia.non tamen temperan⸗
tia nec eius obiecta. ⁊ hᷣ eſt concluſio
quarta. ¶Aintam ponit ibi. Simi
liter autem ⁊ bijs.d.ꝙ ſimiliter ha⸗
bet ſe ⁊ in delectabilibus que ſunt cir
ca anditum.ꝙ ſcʒ circa eas nec tempe
rantia nec intemperantia eſt. Mullus

enim dicit intemperatos eſſe eos qui

ſuperabundanter gaudent in melodi⸗/
is vocum naturalium hominũa auium
T in ypocriſi ſeu ſimulatione vocum
naturaliuʒ ex pꝛopoꝛnone ſonoꝛuʒ ar
tificialiuzʒ. ſicut fit in muſicis inſtrumẽ
tis.quare circa talia circa que ſuper⸗

n 5

LIBRO

abundantes non ſunt intemperati nec
per conſequens intemperantia erit.⁊
pᷣ eſt.? concluſio.i Sextã ponit ibi.
Mec eos qui circa odoꝛem.d.ꝙ nec il
los dicit aliquis eſſe ĩitemperatos niſi
per accidẽs.qui circa odoꝛem ſuper/
abũdãter delectãtur.ꝙ patet quia eos
nõ dicimus ĩtemperatos qui gaudent
⁊ delectãtur etiam ſuperabũdãter in
odoꝛibus maloꝛum ſeu pomoꝛum aut
roſarum.vel thimiamatum. Sed ma/
gis dicimus itemperatos eos qui gau
dẽt ĩ odoꝛibus muliebꝛiũ vnguẽtoꝛum
⁊ dulcium pulmẽtoꝛũ.Et h dicimus ꝓ
pter duo ſigna ad h cõcurrẽtta. vnum
eſt qꝛ itemperati homĩes talibus gau
dent.eo ꝙ per h̊ fit rememoꝛatio con
cupiſcibiliuzʒ.ſ.mulieruzʒ ex odoꝛe vn/
guentoꝛum æͤ dulcedinũ ex odoꝛe pul
erorum Al Aliud ſiguũ eſt qꝛ vnuſ/
quiſq; pᷣt videre hoĩes eſurientes gau
dere odoꝛibus ciboꝛum. quare hoĩs
ĩtemperati eſt ſuperabũdãter gaude/
re talibus.qꝛ h̊ ſunt cõcupiſcibilia cir
ca que peccãt.¶ Patet igit᷑ ex dictis
ꝙ ite mperãtia nõ eſt circa odoꝛes niſi
per accidẽs qꝛ nõ niſi iquãtum odoꝛeſ
habent oꝛdinem ad ſapoꝛes.ſicut eim
dicit᷑ ĩ libꝛo de ſenſu ⁊ ſenſato.qꝛ odo
res poſſunt diſtingui vel fᷣm ſeipſes
per diſterentias ſui generis⸗del Fz oz
dinẽ ad ſapoꝛes ᷣm differentias non
eſſemtiales.. h eſt. 69· Mir ibi.
LMõ eſt autẽ ]. anifeſtat ĩ alijs ani
malibus quo ad tres ſenſus pꝛedictoſ
exceptionem in hac concluſione poſi⸗/
tam de ſolis odoꝛibus.dicit ergo.ꝙ in
alijs animalibus nõ eſt delectatio ſᷣm
tres ſenſus pꝛedictos niſi ſᷣm accidẽs
Canes enim gaudẽt odoꝛibus leporũ
ſed non röne odoꝛis ſed ratione ciba
tionis qꝛ odoꝛ ſenſum mouet ad perci
priendum ꝙ cibum habebit (Brk leo
gaudet ad vocem bouis. non tamen
pꝛoptez cantum. ſed pꝛopt᷑ cibum. qꝛ
per vocem ſentit:q bos pꝛope exiſtit.
Item leo gaudet in viſione cerui ſibi
occurrentis vel capꝛe agreſtiſ ſeu ca/

ptꝛioli. non pꝓpter ſpecles eoꝛum viſi/
biles. ſʒ ꝓpt carnes comeſibiles. Et

ſic manifeſta ẽ exceptio.qꝙ. ſ.hõ.ðvel ali
ud animal delectari põt in obiecto vni
us ſenſus in oꝛdine ad obiectum al/

teriuſ. Et ſic delectat᷑ in obiecto iſtius

p accidẽs. Septimã cõcluſionẽ ponit
ibi.Circa tales igit.. Quã ĩfert ex p
hius.ſi.n.tẽperũãtia ⁊ ĩtẽ perãtia ſunt
circa delectatiões nõ aĩaleſ.ſed coꝛpo

rales ⁊ nõ circa coꝛpoꝛales ſᷣm viſum

⁊ auditũ vel odoꝛatũ.ſequit᷑ ꝙ ſũt cir
ca delectatiões tactꝰ ⁊ guſtus ĩ quib
aĩalia cetera nobis comunicãt. Et iõ
iſte ſũt ſeruiles ⁊ beſtiales:quia iſtas
nõ recipimꝰinquãtũ hoĩes ſumꝰ. ſʒ iq;
tũ aĩalia.ut ðꝛ.j.⁊ p cõſequẽs nõ inqᷓ
tũ ſumꝰ liberi. ſed ĩquãtũ participa⸗/
mꝰ cũ aĩialibus naturalit᷑ ſeruis.Et iõ

merito nõ humãde ſed beſtialeſ:nõ libe

re.ſed ſeruiles vocantur·

delectẽt᷑ ſᷣm iſtos tres ſenſus
m ſe acceptos. Pauo nãqʒ

ſtula dum dulce canit pꝛopter h ad
ipſum conueniunt. ¶ Itez canes vi⸗/

dentur gaudere in odoꝛe canũ.⁊ ideo

quando ſibi inuicem obuiant mutuo
ſe odoꝛant ⁊ doꝛmienteſlibenter odo

rant ſe ipſos. Hullum autem iſtoꝛum

oꝛdinari videtur ad tactum vel ad gu
ſtum. quare qo libet eoꝛuz videtur eſſe

delectabile ſecundum ſe ipſuʒ. ( Di

ceudum autem ad pꝛimum. ꝙ pauo
nõ gaudet quia videt pulchritudinem
illam. ſed quia habet eam. ſi vero vi⸗

ſio talis pulchritudis delectaret eum

tunc non magis delectaretur in viden
do pulchritudinem ſuaz quam alienã
quam videt in alio pauone pulchꝛio/
ri ſe. Exemplum hinus comuniter
dicitur quod mulier non delectatur.
vidẽdo mulierẽ pulchꝛã. Sed vidẽdo
pulchruz virum tamẽ ſi ſeip̃am videat

Ed contra ̊ obijcif. ꝙ aĩalia

videt᷑ gaudere ĩ viſione pulchꝛitudis
plumaruʒz ſuaꝝ ⁊ triſtari ĩ viſiõe turpi
tudinis pedum ſuoꝛum. ¶ Item aui.
cule videntur gaudere de aucupiſfi⸗

crierſpee
caſti huch
Conſtatelp
de guore⸗
wcen
le wciits ſnin
genterauin
gliertiiſcnin
Actiubennun
omun omm
nmi N
ſntuas. S
nmscane
duma⸗
Woda nami
adhan
lMoäi
lAitenmna
ſmargln
damſiguni
iſpſenſmzcn
ſcusnezuunn
günenporulpe
Urctctuinf
ſesgöoppomtn
npnsdrataen
cüſaidcatrun
minlotreſepe
Nnecbenermni
lcääinnu
Mngnmnirenpr

lendetdiiuae

Abſtinuree
fuunmn lochan
ucnmunhctst
roclhtsqnn
gettannsten
Mneminif
1tuüntatbenn
nenzpplpns
Urucmmäne wieen
mfoltdeknine
Pifenncchgnnis
ſiz gle Atore
—
Weurumepeaahe
utſſe n

arin ii
nits iiee

n

i obsni

Mlest beſnane

nnäii Nian
m. inini
Mitnaeliſeni
imitibeſultn
60nndbt
Akaii initimi
nſeuents dann
l ſrun.//en
9mMaede
zelcecant mr
wcniN., N
mierennochetni
bt inicen chuun
44 Mmienteſen
s Pülum and
idemur d un
leſecnndn eiſl,
men a inn /⸗
qmnafi m
. Ir . =

iclui m

pulchrã per ſpeculum multuʒ gandet.

ñ quia illã pulchrioꝛẽ videt:ſʒ q; illaz
bʒ ꝙ conſtat ei per viſuʒ: ſimili mõ di
co de pauone. hᷣ eſt delectari fin viſũ
per accidens. (Ad fᷣm do. anicu/
le audiẽtes ſonitũ illius fiſtule nõ gau
dent ex auditu: ſed ex quodã pꝛuritu:
qui ex tali ſonitu generatur in oꝛgano
auditus eoꝛum ſicut canes audientes
coꝛnuari pꝛurientes auribus ſaltantx
latrãt. Iſte aüt pruritus pꝑtinet ad ſen
ſum trans. C d terciũ dicendum.iq
odoꝛatus canũ videtur fieri in oꝛdine
ad tactum venereum: ꝙ aũt canes ita
diſpoſiti odoꝛant: pꝛopꝛietas nature

eoꝛum eſt in cauſa:non de lectatio odo

ratus.¶ Octauã concluſiõeʒ ponit ibi
¶Aidentur vtiq; in guſtu l.⁊ pꝛimo ip
ſam explicat.2 eam pꝛobat per quod
dam ſignum ibil Pꝛopter qð oꝛauit
ʒ? infert vnuz coꝛrelariũ ibil Cõmuniſ
ſimus auteʒ tactus Dicit ergo pꝛimo
ꝙ intemperati parum vel nihil viden
tur vti guſtu in fruendo delectabilibui

ſuis. qð apparet. quia guſtus pꝛopꝛie

ſumptus ⁊ vt a tactu diſtinctus eſt iu⸗/

diciũ ſeu iudicatoꝛium ſapoꝛuʒ ⁊ ꝑ ip
ſum iudicant de ſapoꝛibus illi qui vi/
na pꝛobant:examinãdo ſapoꝛes eoꝛũ

illi qui pulinta:⁊ tamen nec iſti nec

Uli nec etiam intemperati viri multuʒ

gaudent de tali iudicio vel iudicatoꝛio
guſtu. ſed maxime gaudent ⁊ maxime
fruuntur illo vſu qui vniuerſaliter fit p
tactum:tam in cibis qᷓ; in potibus quã

in actibus qui dicti ſunt venerei a ve/
nere dea amoꝛis ⁊ pulchritudinis.

¶ Eonſequẽter ibi Pꝛopter qð oꝛa
nit Inducit ad Pͥ vnum ſignum. QAui⸗/
dam eniʒ pbiloxonus oꝛigine de phy
loxia oꝛiundus noiĩe erixius oꝛauit:vo
tum vouit deo leni vt collum eius lon/
gius fieret collo gruis. H autem eſt ſi⸗
gnuz ꝙ iſe pultiuoꝛax magis erat de
lſectatus in tactu ſuaui pultiuz qᷓ in gu
ſiu earum: pꝛo quo habendo non indi

guit ille homo collo tam longo: qꝛ in

ſola lingua fit ſapoꝛum iudicium. E&x

hijs igitur patet. ꝙ temperantia ⁊ in/
temperantia magis ſunt circa delecta
tiones tactus q; guſtus. ¶ Conſequẽ

ter ibil Cõmuniſſimus autẽ Infert ex
hijs vnum coꝛrelarium: ſupponens. ꝙ

tactus cõmuniſſimus eſt inter omnes
ſenſus:⁊ hoc dupliciteꝛ.pꝛimo in eo/
deʒ animali:quia meſt per omnia E
bꝛa. Ceteri vero ſenſus non. ¶ Scõðo
in diuerſis animalibus: quia omnibus
animalib ineſt. ceteri vero ſenſus nõ
niſi foꝛte guſtus qui eſt alter tactus.vi

dicit 2 de aia. &t m iſtum tactum eſt
bominuʒz intemperantia. vt viſum eſt

Haoc igitur ſuppoſito dicit.ꝙ ex hijl
patet. ꝙ intemperantia videtur iuſtiſ⸗
ſime expꝛobꝛabilis ⁊ beſtialis.Exp/
bꝛabilis quidez. quia talis delectatio

8

pꝛopter quam ſumus intemperati nõ

ineſt nobis ſecundum. ꝙ bomines ſu

mus. ſed ᷣm ꝙ animalia. beſtialis ũt.
quia gaudere talibus in quibuſ nobil /

cum canes ⁊ poꝛci cõmunicant: ⁊ di⸗

ligere talia maxime ſicut ſi eſſent bo/
na maxima eſt beſtialis modus ⁊ nõ

pumanuſ. vnde dicit libꝛo ð pꝛobleu
matibus. ꝙ peccantes in hijs ſenſibuſ

ſunt inbonoꝛabiliſſimi ſoli maxime ob

pꝛobꝛioſi. quia vincuntur a peſſimis
72 turpiſſimis delectationibus.
nam concluſionem ponit ibi. Et eim

6

WHeo

liberaliſſime] . Que poteſt introduci
ut remotio dubij. quia poſſet dubitari

vtrum temperantia intemperantia

ſint circa omnẽ delectationem tactus

æ ſecundum boc diceretur. ꝙ non. vel
poteſt introduci iſta concluſio vt reddi
tio cauſe cuiuſdam dicii.quia dictum E
ꝙ gaudere hijs quibus intemperatu
gaudet eſt beſtiale. quia delectatio⸗

nes tactus que babent aliquid de li⸗

beralitate diuiſa contra ſeruitutem.
ſunt ablate a vitio intemperantie pu
ta ille delectationes tactus que ba⸗
bẽtur in gymnaſijs ſen exercitijs luci

cribus que fiunt per circuitiõem ⁊ ca

LIBRO

lefactiõem luctãdo vel currẽdo ex qui

bus coꝛpoꝛa bene diſponũt᷑ ⁊æ ad ſani

tatẽ ⁊ ad delectatiõem ⁊ nõ oꝛdinant᷑

ad delectationes intemperãtie: qꝛ ta-
ctus ĩtẽ peratꝰ non ſunt circa totũ coꝛ

pus vłr:ſʒ circa aliquas ptes ſpãliter
puta circa oꝛgana nutritiue virtutis ⁊

generatiue.Delectari vero in talibus

ptibus ⁊ non moderate:videt eſſe tur
piſſimũ ⁊ viliſſimũ:qꝛ temperantia ⁊

intemperãtia ſunt circa delectationes

tactus non liberales:ſed ignobiles de
toto homine. Et hᷣ eſt nona concluſio.

Sncupiarũ ãt Poſtq; deter
i auit ð mã itẽperãtie ⁊ tpã

tie h̊ conſequẽter manifeſtat foꝛmã. ꝓ
cedit aũt ſic.pꝛimo nãq; pᷣmittit vnaʒ
diuiſionẽ concupiaruz tendentiũ in de
lectationes pꝛedictas tactus ⁊ guſtus
2. tradit foꝛmã ⁊ modum intẽperãtie
ibil In naturalibus quidem igit᷑ ʒe in
ſenſibilitans ibil SDeficientes autem
4 temperãtie ibi Temperatꝰ autem
medie .. Intendit ergo pꝛimo iſtã diui

ſionem.qꝙ concupiarum tendentiuʒ in

delectationes. alie ſunt cões ⁊ natura
les.alie nec cões nec natuãles.alie ᷣo
nec cões:ſed naturales. Picit ergo in
cipiens eam bimẽbꝛẽ. ꝙ concupiaruzʒz

bee videntur eſſe cões ⁊ per cõſequẽſ

naturales: qꝛ nullum non naturale eſt

cõe oĩbus: ac pꝛopꝛie nõ cões ⁊ ap/

poſite ſeu ſupaddite naturalibꝰ ⁊æ non
neturales.(¶ Exemplũ de pꝛimis in cõ
cupia cibi:qꝛ iſta concupia naturalis
eſt ⁊ oibus naturaliter ineſt. Ois eni
bomo quando indigens fuerit ſm na/
turam indigentie concupiſcit vel ſiccũ

cibum ſicut fameſcens: vel humidum

ſicut ſitiens: ⁊ qñqʒ vtrũq; ſicut ſimul
fameſcens ⁊ ſitiens. Et poſt h concu/
piſcit lectum.i.qmuietem ad digerẽduz
⁊ ad foꝛtificãdũ vires ſuas naturales

ſicut dicit homerꝰ poeta de iuuene cre

ſcente qui pꝛopter augmentũ multum
cibum in ſubſtãtiã ſuam cõuertunt. Et

ideo iuuenes maxime indigent cibo
ſomno.¶ Conſequẽter exemplificat de
pꝛopꝛijs concupiſcẽtijs.d. ꝙ talẽ cibi
vel lectum: vel talem. puta cibũ aſſatũ
vel frixuʒ ſeu lixum:vel ſpẽbuſ multis

conditũ:concupiſcere non eſt ois hoiſ

imo nec habere eaſdem cõcupias. qim̃
alia concupiſcit intemperat qᷓ; tempe
ratus:⁊ alia vnus intẽperatus qᷓ; ali
Fʒ differentias conſuetudinis e victus

ꝓpter qð delectabilia que hijs modiſ

concupiſcimꝰ vident eſſe noſtra: quia

nos ⁊ non natura noſtra facimꝰ ea no
bis eſſe taliter delectabilia.¶ Conſe
quenter ibi Sed adhuc opoꝛtet Ad
dit terciũ mẽbꝛum diuiſionis dicens.
ꝙ adhuc eſt aliqua concupiſcẽtia pꝛo
pꝛia que habet aliquid naturale. non
quidem naturale ſequẽs naturam ſpe
cificam. ſed naturale ſequẽs comple,
tionem iſti indiuiduo vel illi innatam
ſᷣm quam alia ſunt alijs delectabilia.
Et ꝙ de illis ſunt quibuſdam homini
bus delectabilioꝛa quam alia que ſiiit

etiam eiſdem delectabilia. ſᷣm ꝙ con/

tingit cõuenire complexiõi ſue. æ iõo
talia dicuntur contingentia.i.cõtings
ter delectabilia.Et ſic hẽmꝰ diuiſionꝰ
trimẽbꝛem ſicut fuerat ppoſita.¶ Eñr
ibil In nãlibꝰ ꝗdẽ igit᷑ Cradit modu
intpati ⁊ intpàtie. oñdens pꝛio quo i
tẽperatus põt ſe habere ad cões dele
ctationes.2. quõ ad pꝛopꝛias ibi Cir
ca ꝓpꝛias autẽ 3? quõ ad iſtas ?⁊ ad

illas ibil Circa delectatiões quidẽ ꝗ
quõ ad triſticiaſ ibil Circa triſticiaſ ãt

Ix? quõ vłr ad delectatiões ⁊ triſtic.⸗
as ¶ Intemperatꝰquidẽ igitur Sicit
O q;tũ ad pꝛimũ.ꝙ ĩ cõcupiſcẽtijs na-
turalibus pauci peccãt ⁊ ſolũ peccant
in vno.ſ.in exceſſu.Hõ enĩ peccãt con

cupiſcẽdo que nõ oʒ:qꝛ oĩa talia pꝛo/

pter neceſſitatẽ nãe cõcupiſci oʒ: ſed
plꝰ comedẽ vel bibere de hijs que co

tingunt ⁊æ apponuntur homini vſque/
quo ſupiĩpleat᷑ vltra neceſſitatẽ. hᷣ eſi/
abũdãtia vel ſupabũdãtie reſpcũ mnl

iuns chire
ſinanaunn
1uladtepee
ggofinimnin
turviguna
6 lelesonne
ſtogaanme
ruigeni
lesnepoſor!

aſaaininun

iangaebſrt
knatin
gufnne
nugregin
pemmmhen
Pnerveren
lutinseitdicn
Acaſrotras:
i nt⸗l
Nurgens i⸗
in
len Ointton
lbibarod vl
egcrencele
EMeutelm

0Imrltbonieſnr

ermiiſze
Ccchhunimetre
Ugotnngir
gufatb
Genlonnintde
Cponeratbeün
Uncdopunanenit
Alſantninrait
biſenſatſn⸗

lwlonenaien

ſbinnſreizan
epenniipuine

hhernhigtir
oani
ſtugntr
ſſtst ſilnimn
Fnonanenenes 1.

ſnannin

WaNwi
euulier wenihlil

ASAahe

tünidmn Mi

Wdi en

nigna,
m. elnkeſin
eniimimirn in
mn Auim iüsn
Neire d
aitn viraile N
Hirnmroenie,
1u Dgenticin
niin fin u
rniai
i i
ntunint itanfi
viebeberui
G oad otel
sani l
Craadelranidf
rinaa bi iu

ddeenn I

unfan uifin
nmni iiſin
ama li iſn

4*

IIII.

—

titudinis cibi vel potus ſũmendi fʒ na
turã vel naturalem exigentiã: qꝛ cõcu
piſcẽtia naturalis non eſt miſi repleni/

ua.i.ad repletiõem indigentie.quãdo

ergo ſũmitur vltra indigentiã:tunc ſũ/
mitur vltra naturalẽ indigenuiã pꝛopi
qð tales homies ſic intemperati:me/
rito dicuntur caſtrimargi ſicut illi qui pᷣ
ter indigentiã replent indigentiã. ta/
les vero ſunt illi qui multum beſtialeſ
ſunt. ¶ Eſt aũt ſciendum. ꝙ caſtrimar
gia ſeu caſtrimargus videt᷑ poſſe com

poni ex grecis vel ex latinis dictiõibꝰ

Ex grecis quideʒ ſic. vt dicat᷑ a caſtriſ
grece ꝙ eſt venter lanne: ⁊ margino
nas grece ꝙ eſt inſanio is latine.quia
ventrem implendo ſemper iſaniũt ⁊

pPppter ventreʒ inſani ⁊ ſtulti fiunt. Ex

latinis aũt dicetur a caſtitate que dicit᷑
a caſtro tras:quaſi quedã caſtitas: qꝛ
caſtꝰ ẽ quaſi caſtratuſ:⁊ mergo gis.q.
mergens caſtitatem per ventris inglu
uiem. ¶ Beinde ibi Circa pꝛopꝛias

autem Oñdit quõ intemperatꝰ ſe po
teſt habere ad delectatiões ꝓpꝛias di
cens.ꝙ circa delectationes ꝓpꝛias ſi⸗/
ne babeant aliquid de naturali ſiue ni

hil muln homieſ multipliciter.i.tripli
citer peccant illi ſcʒ qui ſunt talium de
lectabilium amatoꝛes.pꝛimo quidem

in gaudendo quibꝰ non opoꝛtet. 2. in

plus gaudendo q; opoꝛtet ⁊ 3· in gau
dendo vt multi ⁊ h eſt gaudere vt non

opoꝛtet:qꝛ bonũ in delectabilibꝰ: mul

titudo non attendit ad neceſſitatẽ nec

ad ſanitatẽ:nec ad rõnem nec ad phi⸗/

bitiõem:ſed ſolum ad opoꝛtuntatem
æ voluptatem ad appetituʒ ⁊ non ad
debitum. ſᷣm oẽs autem iſios tres mo
dos peccati ſupabundãt ⁊ excedũt in

temperati:quia ipᷣi gaudent in illis in

quibus gaudere non opoꝛtet. In illis
quibus oʒ gaudere pluſq; opoꝛtet.Et
3 iſtis ⁊ illiſ gaudent vt multi.i.vt nõ

oʒ non attendentes ad decentiã ſʒ ad

Cõſequẽter ibi

ꝓpꝛiam concupiaʒz.

Circa delectationes quidem igit᷑ oñ

dit quõ intemperãtia ſe habet vniuer

ſaliter ad delectatiões cões ⁊ pꝛopꝛi

as.d.eſſe maniſfeſtum. ꝙ intẽ perantia
circa delectatiões eſt vicium ſupabun
dantie ⁊ vicium vituperabile ⁊ hb pa/
tet ex ſupꝛadicuis cum de ipᷣius mate/
ria querere.¶ Cõſequẽter ibi Circa
triſticias autẽ Oſtendit quõ intempe
ratus ſe habeat ad triſticias:ſed pꝛĩio
oſtendit quõ non. 2? quõ ſic ibil Sed i
temperatus Dicit ergo pꝛimo. ꝙ nec
temperatus ſicut foꝛtis:nec intempe/
ratus ſicut timidus ſe habẽt ad triſtici
as.foꝛtis eni qui potẽter triſticias bel
li ſuſtinet:ſed temperatꝰ non dicit᷑: qꝛ
triſticias in ſua materia ſuſtiner. timi/
dus etiaʒ dicitur qui triſticias belli nõ
ſuſtinet ſed intemperatus non dicitur
2 in ſua materia triſticias nõ ſuſtinet
E Seinde ibi Sed intẽperatus oñ/
dit quõ ſe habet.d.ꝙ intemperatꝰ di/
citur in triſtando plus qᷓ; opoꝛtet de h
ꝙ non adipiſcit᷑ delectabilia concupia
Et iſtam triſticiã facit ei delectatio ꝑ
ſui abſentiaʒ: ſicut nauta ꝑ ſui abñtiaʒ
cauſat piclitudinẽ nauis. temperatus
auũt non triſtat᷑ ex delectabiliũ abſen⸗/
tia:qꝛ non delectat᷑ ex pñtia: ſi a pñti
delectabili dicit᷑ abſtinere. Et ex bijs
dicit temperatus ſicut ille qui oppoſi
io modo ſe habet dicit᷑ intemperatus

Ceſegnenter ibil Intemperatus qui
e

m igit oſtendit quõ ſe babet intem
perat ad delectatiões ⁊ triſticias vłr
attribuit ãt ei tres conditiõeſ reſpectu
delectabiliũ. Dicit ergo quo ad pꝛimã
ꝙ intẽ perat cõcupiſcit oĩa ſibi delecta
bilia:vel ea que maxime ſũt delectabi
lia ⁊ h habet cõe cuʒ uuenibus. Quo

dad ſcðaʒ dicit. ꝙ ipᷣe ducit᷑ ab hac con/
cupia.Et b habet cõe cum incotinen/

tibus:qui a concupia ⁊ paſſione vin/
cunt᷑. Quo ad terciã dicit.ꝙ intempe⸗
ratꝰſic ducit᷑ vt h eligat dicta delecta⸗
bilia pꝛe oĩbꝰ alijs bõis delectabilibꝰ
puta honeſtate: honoꝛe: ſcia ⁊ virtuie
Et hᷣ eſt ei pꝛopꝛiuzʒ. ⁊ per hoc differt
ab incõtinente.qui q;uis operetur ma
la concupiſcennã ſequẽs.nõ iñ eliges

IIBRO

(Ex hijs aũt infert modum quo in/
temperatus ſe habet ad triſticias di/
cens ꝙ pꝛopter hoc intẽ perat eſt tri/
ſtatus delectabilia cõcupiſcẽs ⁊ ea nõ
adipiſcẽs.Cõcupĩa nãq; ſine rei cõcu
pite pꝛeſentia eſi annexa cum triſticia
h aũt ſupficietenꝰ conſideratũ aſſimi⸗
lat᷑ inconueniẽti. Inconueniẽs enĩ vi/
detur eſſe aliquẽ triſtari pꝛopter dele⸗
ctatiõem:⁊ delectationẽ cauſare triſti
ciã tñ iſtud nec incõuenienſ eſt:nec im
poſſibile m modũ expoſitũ.¶ Eñr ĩbi
LSeficiẽtes ãt circa] Tradit modũ ĩ
ſenſibitł ⁊ iſenſibilita peneſ quatuoꝛ
conditiones eius dicẽs pꝛimo.ꝙ illi ꝗ
circa delectationes ſunt deficientes ⁊
minus q; opoꝛtet in ip̃ᷣis gaudẽtes nõ
multũ nec ſepe fiunt. Et ſic habemus

ꝛimo.ꝙ talis defectus eſt rarus. 2.
P

aũt videt᷑ eſſe non humanꝰ:qꝛ talis in
ſenſibilitaſ non eſt hũana diſpoſinio cũ
cõitas hoĩ; ex cõueniẽtia cõiter ad de
lectatiões naturaliter iclinẽtur. ʒ: ãt
videtur iſte defectus eſſe nõ aĩalis: qꝛ
reliqua aĩalia diſcernũt cibos ⁊ dele⸗
ctãt᷑ ⁊ gaudẽt in aliꝗbꝰ ⁊c ĩ aligbꝰ nõ.
quare ſi hoi ĩſenſibili nihil eſt delecta
bile nec in eius appetitu differt cibus
a cibo:vel alteruʒ ab altero longe erit
vtiq; talis homo ab eſſe hũano:qꝛ di⸗
ſtabit genere cum modus eius oiffimni⸗
tus ſit non aĩalis ⁊ omni aĩali diſſimi/
lis. 4? autẽ iſte defectus eſt inoĩatuſ
qꝛ eſt rarus ⁊ non multum vel ſepe fi
eri inuenitur.tamẽ ſuperius in ſcðo di
ctus eſt inſenſibilitas ⁊ homo defici⸗/
ens dictus eſt inſenſibilis. Cõſequen
ter ibi Zemperatus aũt medie Cra
dit modum temperati ⁊ temperãtie.
ponens explicite vel implicite.iꝛ.con
ditiones eius quarũ pꝛima eſt. ꝙ tem/
peratus circa materiã ſuã medio mo/
do ſe habet ſicut medium pertinet ad
virtutem. ¶ Eſt aũt ſciendũ. ꝙ tempe
rantia mediat inter ſex oppoſitiões.ſ.
inter plus qᷓ; opoꝛtet:⁊ minꝰ qᷓ; opoꝛ
tet delectari:inter plus ⁊ minus triſta
ri:inter delectari ⁊ triſtari: inter plus

minus cõcupiſcere:inter plus ⁊ mi
