pficies inquãtũ ſupficieſ ad albũ ⁊ ad
nigrum. 3? mõ. ꝙ inclinef᷑ ad ip̃ᷣm:ſi⸗
cut pfectibile ad ſuã pfecnõem. 4*
mõ.qꝙ non ſolum inclinet ad recipien

dum paſſiue talem actum:ſed etiã ad

exercendũ actiue.pꝛimo mõ talis actꝰ
nullo dubitãte erit illi paſſo violentus
2: mõ talis actꝰ erit illi neutri: nec nã
lis nec violentus.ʒ: mõ talis actꝰ erit
illi naturał: eo mõ quo actus pure paſ
ſiuus dicit᷑ alicui naturalis.4? mõ erit
ei naturalis ſimpliciter. &t ſiłes diffe
rentie iueniunt᷑ in rebus voluntarijs.
ſtud at certi explicabit᷑ in queſtiõthuſ
D euidentiã pꝛedictoꝝ ſunt
quatuoꝛ inquirenda. Pꝛimo
vtrum agens naturale æ vo⸗
untariũ ⁊ libeꝝ ⁊ dñatm̃ differant in
modo agendi. 2? vtꝝ violentia cauſet
iuolũtar ium. ʒ: vtꝝ cedere timoꝛi in ꝗ
liquo caſu ſit laudabile. quartũ vtrum
actus ab obiecto totaliter cauſat⸗ poſ

ſit dici voluntaruu”s.
C Queſiio.j⸗
pꝛimo arguit᷑.ꝙ agens nã
e ⁊ volũtariũ ⁊ hbeꝝ c dña
.tiuũ nõ differãt in modo agẽ
di. Pꝛio qꝛ quoꝝ oppoſita ſũt eadem
⁊ ipᷣa ſunt eadem:ſi enĩ oppoſitũ ĩ op
poſito:⁊ ꝓpoſitũ in ꝓpoſuo.2 topico
rum. Sed modus oppoſitus iſtis qua
tuoꝛ modiſ agẽdi eſt vnꝰ⁊ idẽ.piolẽt ũ

debet ĩ putari turpuiudo ad vituperiuz
Deinde ibil Nidet᷑ vtiq; Ex pᷣmiſ/⸗

ei opponit᷑ nãli ⁊ volũtario ⁊ libẽo æc

dñatiuo. ergo iſta ſunt eadem. 2 qꝛ
de quocũq; dicit᷑ diffinitio ⁊ diffimituz
ſed diffinitio volũtarij dicit᷑ naturali
de libero ⁊ ð dñatiuo.qdlibet ej iſtoꝝ
eſt ñ inuolũtariũ p violentiã vel ꝓpter
ignoꝛãtiam ⁊ in quolibet iſtoꝝ eſt pꝛĩ
cipium intrinſecũ ⁊ ꝙ licet ſint ſi ingka
in quibus eſt operatio. h patet de libe
ro ⁊ dñatiuo. De naturali vero ꝓbat᷑
qꝛ circa ſingula recte agit.hᷣ ãt eſt di/
finitõ volũtarij.vt.j.pte 2? quare volũ
tariũ dicit᷑ de reliꝗs tribuſ.i In oppo
ſitum eſt ppᷣs qui diuidit.2? phiſicoꝛũ
agens a ꝓpoſito ab agente naturali.

gre⸗ agens naturale differt a religs

LItẽ qꝛ pueri ⁊ beſtie agunt volũta/
rie. vt. J. pte 222 3 nõ tñ ſibere vł dña
tiue.vt.j.in pꝛincipio.ſexii. quare li⸗/
berũ ⁊ dñatiuũ differunt a voluntario.
Ad queſtionẽ declarãda ſunt quatu
oꝛ. pꝛio ꝙ h̊ oia cõueniunt dupliciter.
2 naturale differt a reliquis tribus
dupliciter. ʒ? ꝙ volũtariũ differt a duo
bus reliquis dupliciter. 4? q; liberum
differt a dñatiuo dupliciter. pꝛimũ de⸗
clarat᷑:qꝛ h̊ oĩa habẽt modũ per ſe a/
gendi ꝙ eſt agere ꝓpter finem.vt dici
tur 2. phiſicoꝝ.qꝛ oẽ per ſe agẽs agit
ꝓpter finem: ⁊ h̊ eſt pꝛima cõueniẽtia
2 qꝛ oia iſta agunt a pꝛincipio intrin
ſeco:ita ꝙ operatio naturalis eſt a pꝛiĩ
cipio intrinſeco opanti. ſiłr operatio
volũtaria vel libera:vel dñatiua. qo ꝓ
batur. qꝛ ſi patiens vel operãs nullaz
vim actiud conferat ad exercitiũ opa/
tionis:talis operatio erit illi violenta
vt dicit ppᷣs in a. b enĩ nõ põt intelli
gi de vi paſſiua:qꝛ ĩpoſſibile eſt aliqd
pati ſine exercicio vis paſſiue. ſicut ei
ipoſſibile eſt agere non exercendo viʒ
actiuã:ita impoſſibile eſt pati nõ exer
cendo vim paſſiuã. ergo phᷣs ſupponẽſ

ꝓꝙ operãs patiat: ſupponit enã ꝙ ad

patiendũ vis paſſiua cõferat᷑.ergo ne
gans paſſum conferre vim: negat h de
vi actiua non de vi paſſiua: aliter ↄtra
dictiõeʒ ĩplicaret in dictis dicẽs ꝙ alt

222

wloni
ſetigiuur
ficüpee
lseenec
ina. u
geiſon
gligvopi
ſchtcunen
vumil
nyinſi
n.No
d noch
pperfme
IMermin
nce⸗
omränn
fniaſen
eſtagens
Lercü
lanumc
getücktin
iicien
Etbel
gril mi
lennereſono
Mißnclinuns
ſicknoſenn:
lcge ooſtan
Mbnabüsrel
llimͤrzln
ſüincligtran
nurlsnii
Kliigenciraß
thenäneü
mmäfadir
amfepelene
nid klintne
ſegni.rinbe⸗
Appetitusan
Peims. Iir
lepaſſtonsi
veroappenn
zedintia /
ſekterponte
mnſezſirgen
menmd
becuat⸗

i Wün⸗
–—
an Win
ubmwkmiz
Anarli e .
regtküii

neramn
uiranhli
miledifena nit
Nuſengut
en Anolnre
ielriin innn
arnimn mien
wümininen
glar 4glien
alümn mir,
rmmijt
prerſmm nat,
eferleegisd
Rmima cöteniiin
tapencpid irn
ODarurahs eapi
nn. fur opemt
A. adn
SS
nu ad ernncnii
amoeni lirunn
a beiniſa
egriheſbie i
nocons aie b
aene nenutn
litircta in
lirigp bes it
rit poil aui
n ſgi
nctin in:yn
—RR uriinn,
a Ncus M

E=

4
4

quid pati ſine virtute paſſina. (Appa

ret igitur ꝙ oĩs operatio eſt violẽta in
qua operans nullã vim actiuã ad ope
rãdũ pꝛebet. Et ſic eſt violẽta: nec nã
lis ẽ:nec volũtaria:nec libera:nec dña

tiua. quare per oppoſitũ:ſi hbabet ali-/

quẽ iſtoꝛũ quatuoꝛ modoꝝ ipᷣa erit ab
aliquo pꝛĩcipio intrinſeco opãti:⁊ H ẽ
ſcda cõueniẽtia. ¶( Scom decl arat ſic.
qꝛ naturale agens ꝓpter ſinẽ nõ agit
ppter finẽ ſibi cognitũ nec a ſe pſtitu/
rum. 2? nõ determinat ſe ad agendum
⁊ ad moduʒ agendi ex ſe ipo:ſed agit

ppter finẽ a ſuperioꝛi cauſa cognitum

7 determinat᷑ ad acnõem ab eadeʒ cã
cognoſcẽte actiõis finẽ.agens autẽ vo
luntariũ libeꝝ vel dñatiuũ:agit ppter
finẽ a ſeipo cognitũ.qðlibet eni iſioꝛũ
eſt agens p cognitiõem finis ⁊ actiõiſ
Eerciũ declaratur ſic. qm agẽs volũ
tarium còe eſt hoĩbus ⁊ beſtijs. vt alle

gatũ eſt in opponẽdo. libeꝝ ãt ⁊ dñati

nũ ñ cõneniũt beſtijſ. vt etiã allegatũ ẽ
Et h eſt pꝛima dĩntia. 2? qꝛ illõ ꝙ a/
git pᷣciſe volũtarie: nõ libere: nõ dñati
ue:neceſſario poſita cognitiõe ſeꝗt᷑ du
plicẽ inclinatiõem:ita ꝙ in eius ptate
nõ eſt nõ ſequi:nec reſiſtere:nec cõtra
dicere. poſita nãq; appᷣbenſiõe alicuiꝰ
delectabilis vel triſtabilis ſequũt᷑ due
inclinatiões.ſ.vna paſſio.puta cõcupi
ſcẽtia vel fuga:amoꝛ vel odiuʒ. Alia qͥ
eſt naturalis inſtinctus ad pſequẽduʒ
vel fugiendũ: ⁊ ſm iſtas duas neceſſe

eſt ſequi motũ ꝓſecutõis vel fuge. libe

rum ãt vel dñatiuũ põt reſiſtere vel eti
am repellere ⁊ cõtradicere illi paſſio
ni ⁊ illi inſtinctui:⁊ põt oppoſitũ eius
ſequi.⁊ in hoc differt libertas rõnalis
appetitus a voluntario animalis ap/
petitus. Iſte nãq; liber eſt a ſeruim/
te paſſionis illius ⁊ dicti inſtinct.ille
vero appetitus ſeruit vtriq;. Et hᷣ eſt
3 ofntia. (QAuartũ exponit t decla⸗
rat᷑:exponit᷑ quidẽ:qꝛ libeꝝ⁊ dñatiuũ
Fm rez ſũt penitꝰ idem:ſed nomẽ dña
tiui maxime dicit᷑ reſpectu actꝰ iperati
reſpectu cuiꝰ appetitus dñat᷑ per actũ

III.

49

elicitũ.libertas vero maxĩe dicit᷑ reſpe
ctu actus eliciti. Et iõ diia inter libeꝝ
⁊ dñatiuũ ñ ẽ querẽda ĩter appetitũ⁊
appetitũ:ſʒ iter actũ ĩperatũ reſpeciu

cuiꝰ dicit᷑ dñatiuũ ⁊ actũ elicitũ reſpe/

ctu cuius dicit᷑ libeꝝ. ¶ Inter iſtos er⸗
go ponit᷑ duplex differentia. pꝛima ꝙ

omni actui imperato rĩpugnat eſſe im

peratiuũ.actibus aũt elicitis non re/
pugnat. vnde cum voluntas vult mo/
uere pꝑtes oꝛganicas: ipᷣm mouere eſt
imperatũ.velle vero ẽ imperatiuũ.22
diffeꝛentia: qꝛ oĩ actui elicito libere re
pugnat eſſe ᷣuile ⁊ ſeruiliter elici.nul
li tũ actui unperato repugnat.ita eniʒ
põt fieri ois actus imperatus ex con/
cupia ſicut ex electione.quare ⁊c.
Zicẽdũ ergo ad pꝛimũ in oppoſituʒ
ꝙ illud:rõe cuiꝰviolentũ opponit᷑ iſtis
quatuoꝛ eſt in ipis cõe. Et in hoc oĩa
quatuoꝛ ſunt vnũ ſicut violentũ eis op

poſitũ eſt vnũ. licʒ pluribus modis di

uidat᷑ non violẽtum qᷓ; violentũ. Non
enĩ eſt incõueniẽs ꝙ duo cõtra ſe diui/
ſa inequaliter ſubdiuidãt᷑ ſicut dicitur
4 topicoꝝ. de ſanitate ⁊ egritudine
Sanitas eniz nõ eſt niſi vnica ſpẽs.e/

gritudo tamẽ cõtinet ſub ſe plureſ.Et

ideo non põt argui.ꝙ ſi oẽs ſanitates

ſint vnius ſpẽi ſpãliſſime ꝙ oẽs Za

tudines ſint vniꝰ ſpẽi ſpãliſſime
ſm patet ſolutio.quõ agens natur ale
nõ cognoſcit finẽ ꝓpter quẽ agit: ſicut
agens volũtarium:⁊ ſi rõne agit:b eſt
qꝛ dirrigit᷑ a cã ſuperioꝛe finẽ eius co/
gnoſcẽte:⁊ ideo dicit᷑ ꝙ opuſ nature 6

opus intelligẽétie.
ueſtio. 2.

iuolũtariuʒ. pꝛimo qꝛ vel hoc
eſſet in actibus a volũtate eli
citis:vel in actibus a volũtate impaũ.

Sed nec in hijs nec in ilus.ergo ĩ nul

lis.¶ Að nõ in actibus elicius patet
qꝛ nulla violentia cadit in illis. Adð ãt
nõ in actibus imperatis.pꝛobat᷑.quia
leuare manũ que eſt coꝛpus graue eſt
violẽtũ: ⁊ cõtra naturã grauitatis ipᷣi
1 4

E 2 arguit. ꝙ violẽtia nõ eẽt

IIBRO

manus ⁊ tñ iſtud leuare nõ eſt iuolun
tariũ.quare nõ oẽ violẽtũ cauſat ĩiuolũ
tariũ. 2? qꝛ oẽ iuolũtariũ triſte.vt.j.p
te ꝓxia:ſed cõtingit dare violẽtũ non
triſte.puta ſi amicus leuiter pcutiat a
micũ in ſignũ amoꝛis:iſta pcuſſura p⸗
cuſſo eſt violẽta nõ tñ triſtiſ.quare nec
inuolũtaria. ʒ qꝛ ſi violẽtum cauſet ĩ
uolũtariũ:hoc erit vel metu vel motu
ſed nõ metu:qꝛ talia opera magis ſũt
voluütaria q; iuoluntaria. vt dicit phᷣs.
Nec motu:qꝛ ille nõ videt poſſe cãri ĩ
gia in qua p:imo ſut opera volũtaria.
In oppoſuũ eſt ſnia pvᷣi. Pꝛo ſoluti
one queſtionis pᷣmittẽda ſũt tria ꝑ oꝛ/
dinẽ. Pꝛimo acceptio violẽti. 2? acce
ptio iuolũtarij. 3ʒ:? rñdendũ eſt ad que
ſtionẽ ¶ Se pꝛio ẽ declarãda diffinirõ
violẽti ĩ tribꝰ pũcuis. Pꝛimũ ꝙ paſſũ
nõ cõferre vim ad exercitiũ opanonis
vel paſſiõis ſibi illate: põt ĩtelligi du⸗/
pliciter.vno modo ꝙ ñ cõferat vim ad
ꝓpoſitum nec ad oppoſitũ:ſicut ſupfi⸗/
cies iquãtũ ſupficies reſpectu albi vel
nigri Alſio modo ꝙ nõ cõferat ad ꝓ
poſitum:ſed cõferat ad oppoſuũ: ſicut
lapis ꝓiectus ſurſum non cõfert ad a/
ſcenſum:ſed cõfert ad deſcenſum. vio
lentũ ergo pꝛĩo mõ ſumptũ:nõ eſt pꝛo
pꝛie violentũ.qð ꝓbat᷑ ſic.Ois motus
violentus eſt cõtrarius alicui motui na
turali..phᷣicoꝛuzʒ. ſed talis motꝰ nulli
motui naturali eſt cõtrarius.ergo non
eſt ꝓpꝛie ⁊ ſimpliciter violentus. 22
mõ tñ ſũmit᷑ ꝓpꝛie violẽtũ: niſi ꝙ diſti
guendũ eſt enã adhuc in ſcdðᷣo pũcto ꝗ
talis eſt.ꝙ paſſum cõferre ad oppoſuũ
põt eſſe dupłr:qꝛ fᷣm vnã vim põt con
ferre ad oppoſitũ:⁊ ſᷣm aliã ad ppoſi
tũ. Cum eni leuat᷑ man ipᷣa manꝰ con
fert ad oppoſituʒ per vim grauitatis:
ſed cõfert ad ꝓpoſitũ per vim motiuã
aĩalitatis. Et ſic motꝰ iſte cõpatuſ gra
uitati:violẽtus eſt:cõpatus tñ aĩalita/
ti naturalis eſt. Ecõuerſo ãt eẽt ſi quiſ
cõtra conatũ aĩalem ab alto in imũ ca
deret.iſte nãq; motꝰ cõpatus granita/
ni naturalis eẽt.cõꝑatus vero aĩalitati

violentus eẽt.¶ Zercius punctꝰtalis ẽ
ꝙ paſſum conferre ad opanõeʒ vł paſ
ſionẽ:põt eſſe dupłr.ſ.mediate vel im
mediate. ediate quidẽ applicado
ſe vt paſſiuũ alicii actiuo:ſicut aliquis
accedens ad ignẽ caleſactꝰeſt ab igne
qui cõfert ad calefactiõem: qꝛ confert
ad appꝛoximatiõeʒ: ſed imediate nõ
cõfert ad calefactiõem cum tota ſu ab
igne.h̊ igit᷑ calefactio ſeoꝛſuʒ ſũpta ⁊
ad ꝓximatiõem nõ relata:violẽta ẽ ca
lefactio.Sed ad appꝛoximatiõem re
lata tanquã aliqualiter de pendenſab
ea non eſt ei violẽta. ¶ Eſt igit ſic ac/
cipienda deſcriptõ violenti.violentũ ẽ
cuius pꝛincipiũ eſt extrinſecũ.i.iuli in
quo operatio recipit᷑ operãti ⁊ paſſo
⁊ paſſum nõ confert ad ipʒʒ:ſed ad op
poſuum inq;iũ hulꝰ:qꝛ dato ꝙ ſ̃ʒ vnã
vim conferat ad ꝓpoſitum: ⁊ ᷣm aliaʒ
ad oppoſitum ꝓ quãto non ad ꝓpoſi⸗
tum:ſed ad oppoſitũ:pꝛo tãto eſt vio/
lentum ⁊ non amplius.¶ Be 2. diſtin
guo dupliciter ð iuolũtario.pꝛimo. qꝛ
iuolũtariũ põt ſũmi vel pꝛo violẽto vł
pꝛo nõ volũtario.vt.j.pte ꝓxima.Nõ
volũtariũ ãt nõ eſt ꝓpꝛie violentũ cuʒ
non ſit triſte. violentũ vero eſt ꝓp:ie ĩ
uolũtariũ ⁊ eſt ſemp triſte.2? dico ꝙ ĩ
volũtarium poſſet atiribui ad opauo/
nẽ imanẽtẽ ei:vel ad opatiöem impa
tam a volũtate:vel ad galſisen viriuz

obedientiũ volũtati.(¶ Hijs pᷣmiſſis di⸗/
cenda ſunt. S. ad queſtiõez. pꝛĩo ꝙ vio
lentũ ĩpꝛopꝛie ſumptũ: nõ cãt iuolũta
rium ꝓpꝛie ſumptũ.2? ꝙ cauſat nõ vo /
luntarium. 3.? ꝙ violẽtum ppꝛie ſum/
ptũ:põt cauſare ĩuolũtariũ ꝓpꝛie ſum
ptum. ꝗ ꝙ oẽ violẽtũ cãns iuolũtari
um eſt cõtrariũ volũtario. ? ꝙ nulla
operatio imanẽs volũtati eſt iuolũta⸗

ria. 6e ꝙ paſſio ĩmanẽs ei põt eſſe in

uolũtaria. 7? ꝙ operatio nata a volũ
tate imperari:põt eſſe ĩuolũtaria. ðꝰ
ꝙ paſſio viriuʒ obediẽtiũ rolũtati põt
eſſe iuolũtaria¶ Pꝛimũ ꝓbat.qꝛ ſicut
ſe habet violentũ ĩpꝛopꝛie ſumptũ cõ
paratũ naturali ad inaturalẽ:ſic cõpa

Adnunun
Untund
eürßtini
wüpn

ſ
Ki
nb
ſeſpecn
Uolita
oen
enitcont
ſs ws
falocipe
ſigige ni⸗
deſcenüw
leettaaſt
m deſtder
Cenwsod ign
Punrſcan
ſlisopen
apmn
Pütfenii⸗
noltopcri⸗
Steqnit
nir giop
ſpone rſn
hoteſeiin
ſccrciſun
ſum wluanſe
pernatsg

ſcſeinpgir

mmige nf
renlnic
unntium
enacin
e

knien gn
, ſiimänn
Wenanmnſt
ſamdſeizin
Weluernadi
pponinmin,

krd
n. Egtl
wöſcknilni
ückammicii
gkepgin
nadiz:lun
:gdudgß
iprünm: ri
1 n a
wri:goieln,
mnplig (ernin
iwiid n,
IN olnſ
N.pee gnna
ppee nolenni a⸗
müreroeſt pprej
nhe. dg
aurdnad n
Aad oNarden

Nelad oenen
A peſie gtiogt

npii: n i ini
dnN
gt inmi en
ci roli irii
rüwürt. In
mis tüdti nin
ſio ſmnis ni
1 w mn
mpice mlin

muuniii

tũ voluntario ad ĩuolũtariũ: ſed cõpa
tum naturali:non eſt ĩnaturale:niſi ſit

cõtra id ad qð inclinat natura. 1 b eſt

violẽtum ꝓpꝛie dictũ.quare ſiłi modo

violentũ ꝙ nõ eſt cõtra vim volũtaria
Scöʒ

ñ cãbit iuolũtariũ ꝓpꝛie ſũptũ.¶
ꝓbatur.qꝛ oẽ ꝙ nõ eſt aliquo mõ a vo
luntate cãtum:eſt nõ volũtarium: ſed
tale violẽtũ nõ eſt a volũtate:ſicut nec
cõtra volũtatẽ. quare eſt nõ volũtariũ
Zerciũ ꝓbat᷑ ſic.ſicut ſe habet inãle
ad naturale ſic iuolũtariũ ad volüutari
um: ſed violentũ ꝙ eſt contra naturale
cãre pᷣt inaturale ꝓpꝛie ſũptũ.ergo vio
lentũ ꝓpꝛie ſumptuʒ ꝙ eſt contra uo/
luntariũ cãbit iuolũtariũ ꝓpꝛie ſũptũ
Quartũ ꝓbat ſic.ſicut pʒ ex pꝛimo pᷣ

ambulo. Oẽ violetum eſt ſol violentũ

reſpectu viriũ contra quaſ eſt. Sed oẽ

juolötariũ eſt contra vim volũtariã. er

go oẽ violentũ cauſanſ tale iuolũtariũ
erit contra vim volũtariã. Et ideo ca/
ſus hoĩs ab alto in imũ: licet ſit natu/
ralis cõpatus grauitati:eſt tñ iuolũta/

rius:qꝛ violentꝰ cõpatus ad vim ⁊ ad

deſideriũ volũtatis:ſiłi mõ calefactio

licet tota ſit ab extrinſeco:qꝛ tñ eſt ſʒ
vimæ deſideriũ voluntatis applicans

coꝛpus ad ignẽ eſt volũtaria.¶ QAuitũ
pbatur ſic. nulla volitio eſt ĩuolũtaria
ſed oĩs operatio imanẽs volũtati ẽ vo

litio. ergo nulla eſt iuoluntaria. ¶ Se/

xtũ ꝓbatur ſic. Oẽ ꝙ põt fieri ſponte
põt fieri iuolũtarie ſicut volũtarie. Sʒ
volitio põt fieri ſponte: vel nõ ſponte
Spõte quidẽ ſᷣm ſoꝛtitudinẽ timemuſ
vbi ⁊ qñ opoꝛtet: aliqñ tñ timemꝰ nõ
ſponte. vt ſupꝛa li.2: ergo talis paſſio
põt eſſe iuoluntaria.¶ Seprimũ ꝓbat᷑
ſic.qꝛ oẽ factum cõtra deſideriũ ⁊ ipe
rium volũtatiſ eſt iuolũtariũ:ſʒ aliqua
operatõ nata a volũtate imperari põt
ſic fieri. ergo põt eſſe ĩuolũtaria.Ri/
noꝛ apparet. qꝛ frequẽter poſſumꝰ au
dire vel videre cõtra imperiũ⁊ deſide
rium volutatis ⁊ nõ poſſumꝰ non audi
re puta cõuitia. ¶ Octauũ ꝓbat ſili rõ
ne icẽdũ ergo ad argumta ad pꝛi

III.

mũ.ꝙ violẽtũ nõ cãt iuolũtariũ in acti
bus elicitis: ſʒ ĩ iperans¶ Et cũ inſta
tur de manu. dico ꝙ talis violẽtia con/
trariat᷑ grauitati ⁊ non volũtati: ⁊ tal
violentia nõ cãt ĩuolũtariũ.vt dictuz ẽ

¶ Ad tʒ dico.q oẽ ĩuolinariũ ppꝛie ſũ

ptum eſt triſte: ſed iuolũtariũ ipꝛopꝛie

ſumptũ pꝛo non volũtario nõ ſꝑ eſ tri
ſte: æ ideo ſicut illud violẽtũ nõ eſt cõ

tra vim volũtariã: ſic nec cauſat ꝓpꝛie
juolũtarium neq; triſte. ¶ Ad terciũ doõᷣ
ꝙ violentũ non metu:ſed motu cauſat

iuolũtariũ: licet audire cõuitiũ: ſit ñ
violentũ cõpatũ ad viſum:eſt tñ violẽ/

tum cõpatum ad voluntatis deſideriũ

Et b ſufficienter ad cãndum inuolũta

—

rium. —
¶ Aueſlio. ʒ.
E ʒ3 arguit᷑.ꝙ timoꝛi cedere
ĩ aliquo caſu ſit laudabile: qꝛ
cuius oppoſitũ eſt vitupabile
ipᷣm ẽ laudabile:ſed in aliquo caſu op
poſitum eius ſcʒ timoꝛi nõ cedere: eſt
vituperabile. vt dicit᷑ in rũſiõe ad ſecũ
dam queſtiõem. ergo timoꝛi cedere in
aliquo caſu eſt laudabile. ¶ In oppoſi/
tũ eſt pbs. d. ꝙ in talibꝰ non fit laus
ſed venia.i Ficẽdum ergo.qꝙ timoꝛ ðᷣ
quo bic agit᷑: hoiem inducit: vł ad opꝰ
ſm ſe bonuʒ:vel ad opus fʒ ſe malum
uel ad opus ſecundum ſe nuetrum: ꝙ
poteſt eſſe bonum vel malum. DBepꝛi
mo dicẽda ſunt duo.de 2.quatuoꝛ:de
3ye duo. Zico igit᷑ pꝛimo.ꝙ timoꝛi ad
bonũ inducenti cedere eſt laudabile.

2 nõ cedere ẽ vituperabile. pꝛimũ

pꝛobat᷑ ſic. Omne inchoati ⁊ omne
augmentatm̃ ⁊ oẽ ſaluati: T oẽ pfe⸗
ctiuñ boni virtuoſi:eſt laudabile: qꝛ ſi
cut virtꝰ eſt laudabiliſ.vt ſupꝛa in fine
pꝛimi:ſic generatio ⁊ augmẽtuz: ſa
lꝰx perfectio vᷣtutis ſunt laudabilia:ſzʒ
timoꝛi ad bonuʒ inducenti cedere eſt
huiuſmõi. ergo eſt laudabile. ¶ Aſſum
ptum pꝛobat quãtũ ad quatuoꝛ ptes

ſm quatuoꝛ timoꝛis gradus.timoꝛ nã

qʒ in pꝛimo gradu:virtutes inchoat ꝗ

eſt timoꝛ pene. Et dicit timoꝛ Erallis

LIBRO

qm ꝓpter fugam pene facit declinare
a malo ⁊ adherere bono:⁊ ideo ſcri⸗/
ptura diuina dicit. Iniciũ ſapie eſt ti/
moꝛ dñ̃i:qꝛ ſimul per hũc timoꝛẽ inij/
ciat virtus moꝛalis: æ ſapia pꝛudẽtia
lis.vt ſupꝛa dictũ eſt in 2:·¶ In ꝛ gra⸗
du virtutẽ augmẽtat qui eſt timoꝛ cul/
pe ⁊ turpitudis vicioſe ⁊ dicit᷑ timoꝛ
filialis qui ꝓpter fugã culpe turpitudi
nis vicioſe: tenet hoĩem ſepatũ a ma/
lo ⁊ cõiũctũ bono.Et iſte timoꝛis gra
dus maxiĩe cõuenit cum timoꝛe qui eſt
verecũdia: quo timemꝰ dephendi ĩ tur
pi actu. vt dicit damaſcenꝰ li.22 (In 32
vero gradu virtutẽ ſaluat qui eſt timoꝛ
moꝛe:⁊ dicit᷑ timoꝛ caſtus:qꝛ ſicut mu
lier caſta timet moꝛoſam ⁊ diuturnaʒ
abſentid viri ſui ſic iſto timoꝛe pᷣtuoſus
hõ timet diuturnũ interuallũ ⁊ moꝛo⸗
ſam dilatiõez operis virtuoſi:iõ ꝓpter
fugam ocij facit hoĩem in bonis opibꝰ
exerceri.frequẽs ãt exercitiũ ſaluat s⸗
tutis hitum. vt ſupꝛa. circa pꝛincipiuʒ
ſcði In ꝗ? t gradu virtutẽ pficit qui
timoꝛ reuerẽtie ⁊ dicit᷑ timoꝛ ſanctꝰ
ipᷣe enĩ totã bonitatẽ naturaliũ firmat
dedicat in bonitate æ in ſanctitate
moꝛaliũ ⁊ per cõſequẽs facit nullã re
uereri virtutẽ. In bᷣ ãt cõſiſtit pfecte sᷣ
tutis pfectio.Et ſic patet tota mioꝛ aſ
ſumpta¶ Scom ꝓbat᷑.qꝛ ſicut in me⸗
dicina coꝛpm vituperat᷑ qui ĩcuſat me
dicinã ſanitatis ĩductiuã. Sic in medi
cina aĩarum qui recuſat medicinã ſalu
tis iductiuã:ſed moꝛalis ſcia eſt aiarũ
medicina.vt ſupꝛa ĩ fine pꝛimi. Et pe
na hoĩ ꝓpoſita eſt medicina ſalutis in
ductiua. vt ſupꝛa in ſcdᷣo.quare qui re
cuſat talẽ medicinã non cedens timo
ri ad bonũ inducẽti vituperat᷑ ſicut ĩcu
rabilis.(¶ SZe 2 dicẽda.ſunt quatuoꝛ
pꝛimo.qꝙ timori ad malũ inducẽti non
cedere ſempꝑ eſt laudabile.2' cedere
nũq; eſt laudabile.3? ꝙ in aliquo caſu
nec eſt laudabile nec vituperabile: ſʒ
veniale. ꝗ? ꝙ in aliquo caſu vitupabi⸗
le ⁊ moꝛtale.ꝛimũ pꝛobaf. qꝛ qo
eſt bonũ rarũ ⁊ difficile eſt laudabile

vt ſupꝛa in fine ſcdᷣi.Sed tali timoꝛi ſ
cedere eſt huiuſmõi. Sicut ei hec tria
dicũt᷑ de inuennõe medij vᷣtuoſi:ſic di⸗/
cũt᷑ de eius cuſtoditiõe vel illud ꝓuer
biuʒ. Hõ minoꝛ eſt virtus q; querere
pta tueri. Quare ſicut querere ⁊ acq/
rere medium virtuoſũ eſi bonũ rarum
⁊ difficile:ſic ipᷣm inuentũ tueri ⁊ cu/
ſtodire eſt bonũ rarum ⁊ difficile ⁊ p
cõſequẽs laudabile.h̊ ãt fit in nõ ceð
re timoꝛi ad malũ inducenti.¶ Scom
ꝓbatur.qꝛ malũ opari nũquã eſt lau/
dabile:ſed timoꝛi ad malũ ĩducẽti ce/
dere eſt malũ opari.ergo nũqᷓ; eſt lau
dabile¶ Zerciũ ꝓbat᷑.qꝛ oẽ peccatuzʒ
timoꝛe cõmiſſum eſt veniale: vbi nõ ẽ
enoꝛmitas in peccato ⁊ eſt tam graui
tas in terribiliꝓpoſito ꝙ excedit facul
tatẽ hũanã:ſed iſtud in caſu ſepe põt
cõtingere.puta vbi aligs videret moꝛ
teʒ ſibi grauiſſimã iĩminere vbi diceret
vnũ mendatiũ:ꝙ nulli poſſet obeſſe ⁊
ſibi pꝛodeſſe.quare ĩ tali caſu ex timo
re peccare eſſet non vituperio ſed ve/

nia dignum.¶ QAuartũ ꝓbat᷑ ſic. In oi

caſu eſt vtuperabile de duobus boniſ
minus eligere ⁊ de duobus malis ma

ius acceptare:ſed in aliquo caſu cõtin

gere põt ꝙ timoꝛi ad malum inducen
ti cedere erit maluʒ maius acceptare
q́ᷓ; ſit moꝛſ ⁊æ quicunq; coꝛpoꝛalis do/
loꝛ:⁊ maius bonũ dimittere qᷓ ſit.er⸗/

go in tali caſu ex timoꝛe peccare erit
vituperabile:ſic ꝙ nullatenꝰ excuſabi

le.Amnoꝛ ꝓbat᷑.qꝛ ſicut ſe hñt bona
aĩe inter cuncta bona:ſic mala vicioꝝ
inter mala: ſed bona aĩe ſunt maxima
iter cũcta bõa: ⁊ bõa vᷣtutũ ſũt maxia
inter bona aie. In ip̃is eni conſiſtit fe
licitas.vt ſupꝛa in pꝛĩo libꝛo.ergo ma

la aĩie ⁊ mala vitioꝛũ erũt maxia inter

cuncta mala: ſed cõtingit in caſu ex ti⸗
moꝛe mala vicioꝝ pꝛe alijs acceptare

⁊ bona pᷣtutũ ceteriſ poſtponere.puta

ſi aliquis ex timoꝛe interficiat inocen
tem:ſicut aliqui dicũt faciendũ eẽ iudi
ci qui oculis ꝓpꝛijs vidit homicidium
cõmitii:de quo aligs abſens coꝛaʒ eo

ament:
iciterg
doffcüͤn
ſooeetent
ſanodere
Al mags
umnſien
Proginul
guntmpe
lönannt
ret iceen
gbon
Munckeent
lluriſmn
Cnagtice
ömnſcſcd⸗
Nogen bee
ſvügndgern
bimrirfrain
A pisſüf⸗
neumünaue
elnöcedel
dereet uua
gropspunat
ltinon von æ
Ppaereranfen
clegeciſtanne
Nrenums
Nmtmaänine
ſewirnts S
urcane
mgerszi
iupettient
ſele Lnihe
cgal öͤgen
pri wplüneiſt
Nid etoneig
ecſelnisgt
npontioinin
maicetarpana
itnngr gu⸗
ſalnuthller n

e
ENN diht
gie hüftnu
tcmnüief i,
Med nüß Al
e Nrr
dnenme: ſtii
d emge
Mindgenelinl
iiunaee
ſtiingfune n
iinmtden
Jnln le decſe
meiticala in
inpenooſti,
mi bal ſc. gi
dlede wobus bont

dedoodrs alsn

din ad d in

id mahn DN/ ι⅓

iy naius accepin
õl
1uminere ihlll
nmote ecche

uuenͦ elltG

aſcnſebinne
dNa ie
Piseiii
nanfi uehni
wez risulniin

connenit: ⁊ per falſos teſtes cõuincit᷑

Dicũt ergo iſti.ꝙ iudex timoꝛe pden
di officiũ licite pᷣt ⁊ debet iſtũ quẽ ſcit

inocẽtem ſᷣ̃m allegata que ſcit eſſe fal
ſa tradere moꝛti. ¶ Iſtud ãt m ppᷣm

eſt magis ridiculoſum ⁊ magis deriſo

rium qᷓ; carmina almeonis. Dicit eniʒ
płᷣs ꝙ in tali caſu eſt magiſ moꝛiendũ
qᷓ; tam turpe ſcelus cõmitẽdũ: qꝛ ma

ius malum eſt veritatẽ ⁊ virtutẽ amit/

tere ⁊ inocẽtem interficere qᷓ; moꝛi ⁊
quecũq; bona tpalia pdere:⁊ maiꝰ bo
num eſt veritatẽ ⁊ virtutẽ ⁊ inocẽtem
ſaluare qᷓ; ſine virtute ⁊ veritate⁊ ĩino
centia:vitã coꝛpalem miſeraz retinere
qᷓ; vnuſqſq; habet neceſſario bꝛeuiter
pdere:⁊ bec eſt rõ.quare foꝛtis vitazʒ
ſuã audet exponere moꝛti. vt declara/
bitur infra in ieigie quarti:ſed iſtud

ad pñs ſufficiat.¶Ge timoꝛe ad opus
neutrũ inducente dicẽda ſũt duo. pꝛĩo
ꝙ ei nõ cedere ẽ vituperabile.2 ꝙ ce
dere eſt laudabile.¶ Pꝛmum pꝓbatur
qꝛ opus ptinax eſt vituperabile: ſʒ ta
li timoꝛi non cedere eſt opus ptinatie
qð patet ex differẽtia conſtantie ⁊ ꝑu
natie:qꝛ cõſtantia tenet aim ĩmobileʒ
ꝓ ſalute virtutis ⁊ veritatis. ꝑtinatia
vero tenet ipᷣm ĩmobilẽ pꝛo victoꝛia ꝓ
pꝛie volũtatis. Sic ãt eſſet in ꝓpoſito
quare eſſet vtuperabile ¶ Scom pba
tur.qꝛ ceteris pibus vbi non cedere ẽ
vituperabile:cedere ẽ laudabile. qua
re ⁊ c. Et in iſto caſu loquit᷑ phᷣs rñdẽ
do ad ſcòazʒ queſtiõem:vt ſi aligs pꝛo
pꝛia volũtate aſſũpſerit aliquã cerimo
niã que non eſt de neceſſitate virtutis
nec ſalutis.cogat᷑ ãt per penas illam
cerimoniã dimittere:ſi nec penis nec
timoꝛi cedat non opatur: vt conſtans:
ſed vt ptinax. quaẽ in hoc caſu cedere
eſſet laudabile ⁊ non cedere vituꝑpabi
le.Ad vtraq; obiecta pꝑatet rñſio per
iam dicta. ¶ QAueſtio. 4.
E 4 arguit᷑.ꝙ actuſ totaliter
ab obiecto cãtuſ non poſſit di

ci volũtarius:qꝛ vt infra dicit
volũtariũ eſt cuius pꝛincipiũ eſt m im=ꝛo
opante:ſed actus totaliter ab obiecto

cãtus.puta videre nõ habet pꝛicipiuʒ
in opante.ergo nõ põt dici volũtarius

¶ In oppoſitũ. qꝛ paſſio totaliter c’⸗/

tur ab obiecto ⁊ tñ põt dici volũtaria
volũrarie nãq; delectãtuꝛ.quare ⁊c.
Sicẽdum.qꝙ actũ vel paſſiõem canſa
ri ab obiecto totaliter põt eſſe duplici
ter.vno modo ꝙ eiꝰ cãtio nullo modo
dependeat ab opante vel patiẽte.alio
modo.qꝙ dependeat aliquo modo. pu

ta q;tũ ad appꝛoximatiõem obiecti ⁊

ꝓpꝛie:ſicut calefactio dicit᷑ depende/

re ab acceſſu ad ignẽ: ⁊ acceſſꝰ iſte ab

accedẽtis volũtate.¶ Hijſ ergo pᷣmiſſiſ
dð.ꝙ in pꝛĩo caſu actus nõ põt dici vo
lũtariꝰ:nec paſſio ſequẽs eũ volũtaria
Sed in ſcðo caſu põt vtrũq; ſimul:qð
pbo ſic. Oẽ volũtariũ aliquo modo eſt
a volũtate vel mediate vel imediate⁊
oẽ ꝙ eſt a voluntate eſt volũtariũ:ſicut

oẽ naturale eſt a nã: ⁊ oẽ ꝙ eſt a natu

ra eſt naturale:ſed opatio vł paſſio in
pꝛimo caſu nullo modo eſt a volunta/
te.⁊ in ſecũdo eſt a voluntate. ergo in
pꝛimo caſu non eſt voluntaria paſſio⁊
operatio.⁊ in ſcõo caſu eſt voluntaria
æ paſſio ⁊ operatio. ¶ Ex quibus ſe
quit.ꝙ pꝛimꝰ actus voluntatis vel eſt
a voluntate elicitꝰ: vel nullo modo eſt
voluntariꝰ:qꝛ per nullũ actum pᷣcedẽ/
tem:appꝛoximatio ad potentiam fuit
volũtaria.⁊ per cõſequẽs actꝰ ille pꝛi
mus nec mediate nec imediate erit a
volũtate.quare nec erit volũtariꝰ licet
ſic in volũtate:ſicut motꝰ ſurſũ licet ſit
in natura coꝛpiſ grauiſ ſurſũ piect:qꝛ

tñ nõ eſt ab eiꝰ nã:licet ſit in ei nã ðꝛ
innãlis. per h pʒ rñſio ad oba.¶ Quia

pꝛimũ ꝓcedit ac ſi actus nec mediats
nec ĩmediate eẽt a voluntate.aliud vᷣo
ꝓcedit:qꝛ actꝰ vel paſſio de pẽdet a vo
lũtate mediate ex eo ꝙ appꝛoximatio
depeet a volũtate. ¶ L. 2
AQAaogd ãtꝓpter ignoꝛãtiam.
oſtq; detmiauit de inolũta
V rio ꝑ violẽtiã. Hic deimĩat de
nolũtario p ignoꝛãtiã ĩtẽdẽſ ðclaraæ.
8.ↄcluſiões.quaꝝ pꝛia ẽ. ꝙ ignoꝛaria
añcedẽs cãt ĩiuolũtariũ vł ñ volũtariũ

LIBRO

2ꝛ. ꝙ ignoꝛantia concomitans: nec
ĩuolũtariũ nec nõ volũtariũ cauſat ibi
LAlterũ ãt videt᷑] ʒ? ꝙ ignoꝛãtia iu/

ris ĩ vłi ñ cauſat iuolũtanũ ibil Mec qᷓ

vłis 4: ꝙ ignoꝛũãtia facti qᷓ;tũ ad ali
quas circũſtãtias in pticulari cãt iuo/
lũtariuzʒ ibil Sed que in ſingularibꝰ.
ꝙ circũſtãtie hũani actus ſunt octo
ibil Foꝛſitan igit᷑ non malũ] c ꝙ nõ
oẽs iſte circũſtantie pñt ignoꝛari ibi..
Oia quidẽ igitur nullꝰj. ? ꝙ aliqua
illaꝝ põt ignoꝛari ibil Quid ãt opera
tur] S: ꝙ ignorãtia nõ cauſat iuolun/
tariũ ſine triſtitia ibil Circa oĩa vtiq;
Pꝛimã ãt declarat pꝛio eã ꝓponẽſ
2 pꝛobans ibil Qui eni ꝓppter ignoꝛã
tiam .ʒ: ex ponẽs ibi ¶ QAui quideʒ in
penitudine .. Dicit ergo pꝛimo. ꝙ oẽ
opus factum ꝓpter ignoꝛantiam ſic.q;
miſi ignoꝛãtia pᷣceſſiſſet factum nõ fuiſ
ſet:eſt vłr non voluntariũ. Si ãt factũ
eſt cũ triſtitia ⁊ penitudine ſubſequen
te eſt ſpaliter molatan Cen eni ſciẽ
dum.qꝙ volũtarium ⁊ inuolũtarium di
cunt duos act poſitiuoſ reſpectu cõtra
dictoꝛioꝛũ. volũtariũ ei dicit velle ali
quid. puta velle legere. Inuolũtariuʒ
ãt dicit nolle:ꝙ idẽ ẽ ꝙ velle nõ lege⸗/
re. Inuolũtarium aũt idez eſt ꝙ nõ vo
luntariũ.volũtas ãt põt ſe babere ad
rem operãdam:vel volendo: vel nolẽ
do:vel nec volẽdo:nec nolendo eã o⸗
perari.Et ſic apparet ꝙ non velle co/
munius eſt qᷓ; nolle. ⁊ per cõſequens
non volũtarium qᷓ; inuolũtarium. Ois
eniĩ inuolũtarius rei faciẽde eſt nõ vo
luntarius:ſed nõ conuertit᷑.Ille nãq;
qui nullũ habet actum volũtatis reſpe

ctu rei faciẽde vel nõ faciẽde: dicit᷑ nõ

volunrarius nõ tñ iuoluntarius vel no
luntariꝰ.¶ Heinde ibi Qui ei ppter
ignoꝛãtiam Pꝛobat cõcluſiõem ꝓpo
ſitã ſpãliter q;tum ad pꝛimã pꝑtem ſcʒ
ꝙ opus factum ꝓpter ignoꝛãtiã⁊ ſine
triſtitia ſit nõ volũtarium. Et intendit
ſic arguere ſupponẽs. ꝙ oĩs operans
ꝓpter ignoꝛãtiam ⁊ de opere nõ hñs
riſtitiã:vel operat᷑ volens vel nolens

vel nec volẽs nec nolens:ſed nõ opat
volens illud ꝙ neſciuit:qꝛ ʒ Auguſti
nũ.Qð quiſq; pꝛoꝛſꝰ ignoꝛat:velle vł
amare nullo pacto põt.x: de trinita/
te. Nec rurſum operat᷑ nolẽs: qꝛ non

triſtat᷑ de opatione facta ꝓpter igno/

rãtiã.triſtatur eni ſi nolens operaret᷑
qꝛ ᷣm eundẽ Augu.triſtitia ꝓuenit ex
hijs rebus que nobis nolentibus acci
dunt.quare ſequit᷑ ꝙ talis opatus eſt
non uolens.⁊ per cõſequẽs opus di/
ci põt nõ voluntariũ ʒ. ibil Qui quidẽ
in penitudine exponit cõcluſiõem p/
batã dicens.ꝙ ille qui ꝓpter ignoꝛan

tiã operatur cum rriſtitia ⁊ penitudie

ſubſequẽte:operat᷑ nolẽs:qꝛ vt dictum
eſt. penitudo vel triſtitia nulli puenu

niſi ex re que ipᷣo nolẽte accidit:ſed ſic

operanti triſtitia puenit ex operatiõe
ergo operatio accidit ipᷣo nolente. Il
le vero qui nec penitet nec triſtat᷑: qꝛ
factum eſt aliter qᷓ; ipᷣe pᷣſciuerit: dicit
non volẽs.qꝛ eni differũt non volũta/
rium ⁊ inuolũtariuʒz: melius eſt vtriq;
tribuere nomẽ ꝓpꝛium.¶ Eſt ergo ſciẽ
dum.ꝙ h̊ duo noĩa differunt ̃ʒ pᷣpõnẽ
⁊ poſtpoſitiõem negationis in ipᷣis i
plicate:quia non voluntarium impli/
cat negatiõem pꝛepoſitã.Et ideo di/

cit negationem actus volendi: vt qui

fodiens inueni theſaurum. Inuenit ꝗ
dem non voluutarius:quia non voluit

illud ꝙ non pꝛeſciuit: ꝙ tam̃ voluiſſet

ſi pᷣſciuiſſʒ. Inuolũtariũ ãt implicat ne
gatiõem poſtpoſitã.⁊ ideo nõ dicit ne
gatiõem actus volendi:ſed dicit actuz
nolendi ⁊ negatiõem.vt ille qui hoſtẽ

uolens percutere interfecit tli geam.
De⸗

tamen voluit non interficere. ¶
inde ibil Alterum autem videtur

¶ SZeclarat concluſionem ſcoam pꝛe/

mittens pꝛimo differentiam inter ig/
noꝛantiam antecedentem:⁊ cõcomi⸗/
tantem. 2. pꝛobans concluſionem in
tentam ibil Inuolũtariũ ãt vult Dicit
ergo pꝛimo ꝙ alteꝝ viòt᷑ operari pꝛo
pter añcedentẽ ignoꝛũtiaʒ ab eo ꝙ eſt
operari ignoꝛãter cũ cõcomitãte igno

ſineöd
niüebꝛus
erat ,
cbrielate:
pelirans
ter ſ̃ſ
ansic
ſger
ctervſe
wir
nunce
Noſnioti?
eieitl
rcocli ien
Pminncin
wlummmmn
Tüanschi
fentis pe
ignorannar
irs fönis⸗
deginolit
i. ergt an
llaun us
altco e⸗
Knelenone
llisene
Cppmrrorlali
genigie i
loriommrfant
Umniimamr
enaliivolär⸗
ſepteopwrin
maaſrigüm
Gnociieloninen
nim n at
Metbi enets
entercädegſn
iun ane eſtign
riiicintlinn
inspeldebiick
lhuqntiui.
eäpopntle
dpusſegisenn
Holpanontil
n poniik air
iüſippun
rigenend
Nhaatgtait

Kentii
nchaltdi

Nr enin

Annt crllin

Flleqnipherin
Gmminat e
Nerai Masin
NANA
ondeedrti
ana Neni awii
Ndponden
nerpeninnaniii:
uuerearnin

Peni aiſerüenn

iiat: neltsin
i peun ETent
is oiſftmuth hi
n neganonis in
on folumtanum ing
ealni Ericen
MNSNNNd,
Gaidede l;
umtaris. Aun
peeſanui: tind
Pwoliiarüituhn
ſtpoſti.1 n
us volendiieinan
Neganöen irgt
ere nuntetfe⸗
Niu on mefen ⸗
Alherun Men
nchivnen ß⸗
pine iennunni
tecenlen.

nilchen⸗
uinaun,,
im dcoi
id

1

rãtia. qð pꝛobat᷑ ibi. Ebꝛiꝰ ei ]. Quo⸗
niã ebꝛius vel iratus male operãs nõ
operat᷑ ppter ignoꝛantiam: ſed ꝓpter
ebꝛietatẽ: vel ꝓpter iram: ſed ebꝛius
vel iratus ſic operãs operat᷑ ignoꝛan
ter ⁊ nõ ſcienter. Diſ ei malus ẽ igno
rans quid opoꝛtet operari ⁊ a quo oʒ
fugere. Et ꝓpter huiuſmõi peccatum
cõiter hoĩes iniuſti fiunt ⁊ mali.quare
ignoꝛãter operari non eſt ꝓpter igno
rantiam operari. huiꝰ rõnis ponit pri
mo maioꝛẽ.2? minoꝛẽ ibil Hõ ſciẽs ãt
Seinde ibil Inuolũtar iũ aũt Pꝛo
bat cõcluſiõem ꝓpoſitaz arguens ita.

Ignoꝛãtia cõmodi vel cõferẽtiſ nõ cãt

iuoluntarium:ſed talis ignoꝛãtia cõco
mitans eſt ignoꝛũtia cõmodi vel cõfe
rentis. vt patet in ꝑte ꝓxima. ergo tał

ignorantia non cãt iuolũtarium. Hu

ius rõnis ponit ⁊ pꝛobat maioꝛẽ tãtũ

d. ꝙ inuolutarium ſᷣm rõem ſuam vult

.i. exigit dici ex alia ignoꝛãtia non ex
illa qua quis ignoꝛat qð confert ⁊ ex
pedit.qð pꝛobat.quia ignoꝛantia que
eſt in electione vbi ſcʒ rõ deliberãs ⁊
conſiliãs errat nõ ẽ cã inuolũtarij.Qð
apparet qꝛ taliſ ignoꝛãtia cãt maliciã
que nũquã ẽ iuolũtaria. Ois nq; ma
licia ĩputatur facienti eã:ſed nullũ ĩuo
luntariũ ĩputatur operãti iuoluntarie
quare nullũ iuolũtariũ eſt malicia. Et
ſic patet.ꝙ ignoꝛũtia circa electioneʒ
non cauſat iuolũtariũ: ſed ignoꝛantia

ꝓpter talem ignoꝛaſtiam adulteratur

cõmodi vel conferentis eſt circa electi

onẽ. er go non cauſat iuolũtariũ. e
inde ibil Meq; vłis] Pꝛobat cõcluſi⸗/
onem terciã.d.qꝙ ſicut ignoꝛãtia cõco/
mitanſ que eſt ignoꝛãtia cõmodi vł cõ
ferẽſ̃ ñ cãt iuolũtariũ ſic nec ignoꝛũtia
iuris vel debiti vłis ct iuolũtariũ.qð
pꝓbat qꝛ ꝓpt᷑ iuolũtariũ nullꝰ vitupat
ſed pꝛopter talẽ ignoꝛâtiam ⁊ ꝓpter
opus ſequẽs eam hoĩes vituperãt᷑.er
go ipᷣa non ct ĩuolũtarium. Huius rõ
nis pꝛimo concluſiõem ĩnuit.2. mino
rem ponit ibil Aituperãt᷑ aioꝛez
aũt ſupponit tanquã per ſe nota.Qui
enĩ ignoꝛat ꝙ adulterium ſit illicitũ ⁊

de vtroq; vituperatur. conſtat aũt ꝙ ñ
vituperaret᷑: ſi iuolũtarie adulteraret᷑
puta ſi pꝛo vxoꝛe ſua ignoꝛũte ipo ſup
poneret᷑. ¶ Beinde ibil. Sed que in
ſingularibus pꝛobat cõcluſiõem quar
tam:pꝛimo ponẽs eam ⁊ dicens:ꝙ ig
noꝛãtia facti in ſingularibꝰ circũſtan/
tijs eius cauſat iuolũtariũ: qð pꝛobat
qꝛ illa ignoꝛãtia cauſat ĩuolũtariũ cui
debetur venia ⁊ miſericoꝛdia:ſed ope
ranti ꝓpter ignoꝛãtiam circũſtantiaꝝ
facti in quibus ⁊ circa quas eſt oꝑatõ
debet᷑ venia ⁊ miſericoꝛdia:vt ſi aliꝗs
pugnãdo pꝛo bono rei publice credẽſ
hoſtem pcutere interfecit filium. Huic
enĩ debetur venia: qꝛ nõ ĩputatur ſibi
homicidiũ filij ad malũ vel ad penam
HBebet etiam ſibi miſericoꝛdia:qꝛ di⸗
gnã eſt ꝙ hoĩes miſereantur illi qui ꝓ
bono eoꝛum pdit filium. Qua re ſequi
tur. ꝙ talis ignoꝛãtia cauſat iuolũtariũ
Peinde ibil Foꝛſitã igitur non ma
lum pbat concluſiõem quintã dicens
ꝙ nõ videt᷑ malũ.imo bonũ ⁊ expedi
ens determinare ⁊ diſtiguere iſtas cir
cũſtantias que ſunt quid ⁊ circa quid
⁊ cetere. Abin ciẽdũ.qꝙ oĩs circũſtã

tia opatiõis humane: vel eſt cauſalis

vł localis:vel tpalis. Si cãlis:hᷣ qua⸗/
drupliciter. qꝛ vel eſt cauſa efficiẽs: ⁊?
p ẽ duplex.ſ.pꝛĩcipał q ipoꝛtat᷑ p quiſ
vel inſtrumẽtalis que ipoꝛtat᷑ p quo
vel eſt cã materialis que ĩpoꝛtat᷑.per
circa ꝗd.vel finalis que ĩpoꝛtat᷑:p cu/
iuſ gra.vel foꝛmał:⁊ h eſt duplex.vna
vt opatiõis terminꝰ:ſicut albedo dicit᷑
foꝛma dealbatiõis: ⁊ h ipoꝛtat᷑: ꝑ ꝗd.
Alia vt opationis modꝰ: ſicut intenſi
vel remiſſi:que ĩpoꝛt at:p qualiter.Si
eſt circũſtãtia localiſ:ſic eſt. Abi.Si tẽ
palis:ſic eſt qũ. ⁊ vtrarũq; iſtaꝝ ĩpoꝛ
tat᷑ ꝑ in quo.qꝛ põt queri ĩ quo loco ⁊
ĩ quo tpe fcã ẽ opatio:⁊ ſic apparet.q
ſũt octo circũſtãtie notate ꝑ phʒ qꝛ ſũt
ſex caleſ: due. ſ. ĩ genẽ efficiẽt opa
due ĩ genẽ cãe foꝛmał: ⁊ vna mãalis ⁊
vna finał: ⁊ ĩliqͥ due.ſ. locał ⁊ tꝑalis

LIBRO

Seinde ibi Oiĩia quidẽ igit SBecla
rat cõcluſiõeʒ ſextã dicẽs.ꝙ nullꝰ ñũ in
ſanus exñs nõ ignoꝛabit oĩa ad pᷣdi⸗/
ctas circũſtãtias ptinẽtia.qð ꝓbat᷑.qꝛ
nullus operãs poterit ignoꝛare opan
tem ſe ipᷣm.qm tñ ptinẽt ad circũſtanã
ipoꝛtatã per quis.quare nõ oẽs circũ
ſtantias poterit ignoꝛare: qꝛ ſaltẽ nõ
iſtã que dicta eſt Zeide ibi Quid ãt
operatur Seclarat cõcluſiõem ſepti/
mã.ſ.ꝙ alique circũſtãtie poter̃t igno
rari:oñdens eã per exẽpla in quadru
plici genere cauſe.Et pꝛimo in gene/
re foꝛme que dicit opatõiſ terminũ.d.
aliquis operãs ignoꝛabit ꝗd opera
