Cecltio iꝗ?
MRinis vtiq;.] Supꝛa deter/

Rral ⁊ de ſpeciebus eius ĩ ſpe
tiali. hic agit de conſeruatione ⁊ diſſo/
lutione amicitiaꝝ.pꝛimo aũt repetẽdo

diſtinguit ſex ſpeties amicitie. 2 poõit

duas leges amicitie ibi. Equales ꝗ
deʒ.] 3? manifeſtat accuſationes ⁊ vi

tuperationes ⁊ diſſolutiões ⁊ obſeruũ

tias legum aicitie ibi. Fiunt aũt accu
ſationes Picit gᷓ pꝛĩo ꝙ exñtibꝰ triniſ

4.

ãicitijs quẽaðm in pꝛincipio dictũ eſt.
vna quið ꝓpter bonuʒ tutis ⁊ altera
pꝛopt᷑ delectabile.⁊ alta ꝓpter vtile:
⁊ iteꝝ diuiſiſ aicitijſ ſecũdũ vnãqᷓ;q; di
ctarũ ãicitiaꝝ in duas differentias: qꝛ
hij quidem exiſtunt in quadaʒ equali/
tae.hij autẽ ſᷣm inequalitatẽ ſupexcel
lẽtie.ſic exiſtunt.ſ.ſpecieſ amicoꝝ:qꝗa
fiunt ãici aliqui equaliter boni.⁊ iteꝝ
fiunt amici magis bonus ⁊ minus bo/
nus.ſimihit᷑ ãici delectabiles aliqui ſũt
equantes ſe inuicezʒ ⁊ aliqui ſũt differẽ
tes ſᷣm maioꝛitatẽ ⁊? minoꝛitatẽ. ⁊ ẽt
amici ꝓpter vtile: ſunt eniã duplices.
quia quidã ſunt equales:quidã autẽ in
maioꝛitate ⁊? minoꝛitate differentes.
⁊ ſic habemus.d.ſpẽs ãicitie.ſ.duas

pꝛopter virtutem. vnam inter equales

⁊ alteram inter inequales ⁊ ſimiliter
duas inter:ãicitie que ẽ ꝓpt᷑ delectabi /
le.vnã int᷑ equales ⁊ altã int᷑ iequaleſ
⁊ duas:amicitie pꝓpter vtile.vnaʒ int
equales:⁊ alterã int᷑ inequales. Cont᷑
ibi:l quales ꝗdẽ. ꝓponit duas leges ãi
citie.vnã cõem omnibus ãicis equali
bus.alterã cõem omnibus ĩequalibuſ
pꝛima quidẽ ẽ ꝙ equales ãicos oʒ vi/
uẽ ⁊ retribuẽ ⁊ equare ᷣm equalitatẽ
que eſt in amare ⁊ in reliquis que ſe/
quũtur amare.ut.ſ.vnuſquiſq; tantũ re
damet q;tũ amatur.⁊ tãtũ iuuet qᷓ;tuʒ
iuuatur ⁊ tãtũ tribuat qᷓ;tũ ei tribuit᷑.

lex ãt iſta cõfirmat᷑ ł oꝛiginẽ ducit ab
Ula qua dicit᷑. oĩa qᷣcũq; vultiſ ut faciãt

vobᷣ hoies.bᷣ eadeʒz ⁊ vos facite illis.

MHat. 77 2* ꝙ ãicis inequalibuſ oʒ
aſſignare analogũ:i.ꝓportionale eoꝝ

ſupexcellẽtijſ:qꝛ maioꝛ ðbet amari ad
maioꝛa:⁊ minoꝛ ad minoꝛa ᷣm pꝛo/
poꝛtionẽ maioꝛitaſ᷑ ⁊æ minoꝛitaſñ᷑ eoꝝ.
Ler autẽ iſta oꝛiginẽ trahit ex illa le/
ge iuſtitie qua dicit᷑.reddite oibꝰ debi
ta. cui tributa tributũ.cui vectigal vec
tigal.cui timorẽ timoꝛẽ:cui honoꝛẽ ho
noꝛẽ.ad NRo.xiiji Conĩ ibi.. Fiunt ãt

accuſatões. mãifeſtat pꝛedictaꝝ legũ

tranſgreſſiões ⁊ obfᷣuaàtias.p: ãt ꝓpo

nit ĩplicite tres cõcluſiões.?:pbat eaſ

„*½

Aiga
ſene
Paccuſn
etcluſua
lcegii
gecuſatonel
geelppopt
ii /h

— =

— —
ES
==–

lynel
yfitfunl
mniſbarp⸗
Guſule bbi.
ſricor⸗
prioen
elecpugenn

6uqgentfn
ſitbigülach
iiclne iiͤthi
retaliünüſi
fospötpemn
ibilben hen
olrmanonee
fiibi/ ſera
ſibonos i cos
clis ludg
ſabioſe
apripſicn

wrluldi⸗
mmmmm
gonip )ar
öanslnnl
lisiſitanini
Hicble anitt
indcin
seatdlen
gureimtemgii
nitſcicliin
PGfrmurfn
ls anis od
ilenantin
ſdelenmeſe
poſſticini
hll. 2poſtei
Pota ſogiſn
o⸗geud

m Mennn
ice las
nnE
Trieeͤtina

eigicni

ilii nin
er M
iinegralal
Mü dweslgi
nibes icsni
mibrs iegeti
Goles icce
Fe nein
eligens gen
miqiſc; tunin
tuütmuet in
uäüeini⸗
1ignima
icg uliiutn
4 os rls
sinegulti⸗
iprinu
mninn⸗

nuuinſt
ia mwiic
intbrai
uarih n
riaintſi⸗
ʒ—l
cniibl
tnellii/

VIII

ibi. Quicgꝗd.] Hict ̊ in ea aicitia

q̃ẽ fʒ vtile fiũt maxie: ł in ſola ea rõa
biłr accuſatiões ⁊ vitupatiõeſ.in hac
ãt excluſiua iplicant᷑ due negatie. vna
quidẽ ꝙ ĩ ãicitia ꝑꝑ virtutem nõ fiunt

accuſationeſ.altera ꝙ nec in amicitia

que eſt pꝛopter delectabile. eiñ ibi.

Lꝗq qdẽ. ꝓpbat iſtas.ʒ. cõcluſiones pꝛi⸗

mo ꝙ accuſatiões nõ fiãt in ãicitia vᷣtu
oſa.ꝛ q nec ĩ de lectabili lbi.MHõ oĩio
ʒeq fit ĩ utili ibi. Que at ꝓpt᷑ vnle

pꝛimã ꝓbat p'q;tũ ad equales 2 q;tũ

ad iequales ibi. ſupexcellẽs ãt.p:ar
guit ſic. ãicoꝝ contẽdẽtiũ ⁊ ĩtẽdẽtium

pPpyimpte bñ opari adiuicẽ nõ ſũt accãti ·
ôes nec pugne ut pʒ. qꝛ nulł' cõtriſtat

kaccuſat amãtẽ ſe⁊ bnſaciẽtẽ ſibi.ſʒ ſi

ſit ãt retribuit ei b ops circa ipſuʒ.

ſʒ un qui exiſtũt ꝓpĩ vtutẽ ãici:pmpti
ſũt bñ opãi adinuicẽ.qꝛ hᷣ iterẽ vᷣtuſj ⁊

ãaicitie. ipi ãt hñt ⁊ tutẽ ⁊ ãicitiã.qua

re taliũ nõ ſũt accũtiões nec pugne.bꝰ
rõis põit p:minoꝛẽ.ꝛ:cõfirmationẽ ei
ibi. .h.n. maioꝛẽ ibi.. Ad bᷣ ãt. ·
cõfirmationẽ eius ibi.amãtẽ eni. dde

ifñ ibi. Lſupexcellẽs t. declarat iõ eẽ
imnt᷑ bonos aicos ĩequales.d.ꝙ ãic ſuꝑ

excellẽs illud ꝙ appetit ſoꝛtiẽs ⁊ acci
piẽs ab ãlco ſupexceſſo nõ accãbit euʒ
nec eↄ?qꝛ viq; ſicut bonũ appetit: ſic

appetit ulud bñ· bñ autẽ appetẽ ẽ m

ppoꝛtionẽ eoꝝ appetẽ Cont ibi.nõ

oio viq;.] ꝓbat ꝙ nõ ſint accuſatiões ĩ

aicitia ðlectabili. intẽdẽs ſic arguẽ. int
illos ñ ſuũt accãtiões ꝗb' fit ꝙ appetũt

Sʒ ãicis ſe amãtibꝰ pp delectabile fit

ꝙ appetũt cũ cõmoꝛãt᷑:ſi ipſũ cõmoꝛãi

2 eis ðlectabile « gaudẽt ĩi ſimł moꝛãi

quare int᷑ eos ñ ſt accãtiõeſ.h rõis po

nit pꝛ cõcluſionẽ. mi.ibi Simbł em

ʒ cofir mat rõnẽ ibi. ridimũ .d. ꝙ ai /

cus amãs pp delectabile videbit᷑ ridi-

culꝰc ridiculoſe accuſãs.ſi accuſʒ aicũ
ñ delectantẽ ſe: cũ ipſe hẽat hᷣtatẽ:⁊

poſſit ñ cõmoꝛãi cũ tali ꝑſõa ñ delecta

bili. ⁊ poſſit eã dimittẽ ⁊ aliã accipẽ.

Nota vᷣo ꝙ iſtud cõſiliũ nõ bʒ locũ ĩ c5

ugio. qꝛ ut dictũ ẽ. . indiuiduam vite

cõſuetudinẽ ĩtinz. ⁊ tũ cõtingit interð

ꝙ vn cõiugũ nõ ? oᷣlectabił alti. ymo
valð cõtriſtabił:ẽ cõſiliũ patiẽt feriĩ

poſtq; iniuenerit obligatõ cõiugal·

Con ibij Que ãt pp vtile. Declarat

ꝓi ãdicitia vtili ſũt accuſationeſ diſſo

lutiões.pꝛ aũt aſſignat rõnẽ ⁊ moð ta

liũ accãtionũ in gnãli. 2? diuidit ãicitiã

vtilẽ ĩ duas.ſ.ĩ moꝛalẽ ⁊ legalẽ.ibil vi
det᷑ ãt. B? põit vnũ caſũ accãtionũ ĩ v⸗
traq; ſpẽ ibi giũt iꝭꝗ .cagit ð kãli ibi
Eſt autem legalis. ??oe moꝛali ibi.
AEoꝛalis autẽ 6 aſſigt cãm ⁊ radi
cẽ accãtionũ in iſtis accidentiuʒ ibil ñ

ſimile ãt e dat documẽtũ ad vitdum

accãtiões ibi.. petẽti e mouʒ ⁊c re/
mouz vnũ dubiũ wil dubitõnẽ at bz ·
alteꝝ ibi diffiũt ãt Dicit p ꝙ aici

tia qͥ ẽ pp vtile ẽ accãtia qꝛ circa ipa ĩ

cidũt accãtiões młte. cuiꝰ rõ ẽ: qꝛ reci

piẽtes dona recepta puificant. dants
bo ipſã magnificãt:viẽteſ enĩ vtilitate
adinuicẽ ſẽp ĩdigẽt pluri qᷓ; recipidt.
⁊ ſẽp eſtimant ſe bere mmnꝰ ⁊ mino
ꝛa qᷓ; eis cõuẽiãt.⁊ ſẽp vitupãt dates
dñtes.qm̃ nõ ſoꝛtiũt᷑.i.nõ gaudẽt tãtis

ſßtis idigẽt. cñ tñ ipſi tãſ digni exiſtat

ex alia vo pte ipſi bñfaciẽtes ñ poſſũt
ſufficẽ ad tãta donaria q;tis ĩdigẽt pa/
tientes.i. recipiẽtes.⁊ b mõ inſurgunt
int eos accãtiões et pugne. Coni ibi
[videt᷑ ãt diuidit ãicinã vtilẽ ĩ moꝛalẽ

et legalẽ. d. ꝙ quẽaðm iuſtũ ſeu ius eſt

duplex.vnũ qdẽ nõ ſcriptũ cõſtas moĩr
æ cõſuetudie alið ãt ſcꝛlptũ cõſtãſ łge.
ſic ẽt videt᷑ ꝙ ãicitie q̃ſt ʒ vtile ſit due
ſpẽs:vna ꝗdem moꝛalł.alta vo legał.
Conf ibil Fiut iꝗ Zradit vnũ caſũ ge
neralẽ accuſationũ ĩ vtraq; aſcitia. ⁊ ẽ
ꝙ cũ ãici nõ cõmutãt.i.nõ tribuũt fᷣm

eãdẽ ſpẽʒ ãicitie puta.cũ vi agit ut ai

cus moꝛabł. alt᷑ oo vt legał.tũc maxie fi
ũt accuſatiõeſ ⁊ ãicitie diſſoluũt᷑.Conĩ
ibi. Eſt aut legak Agit de legali al/
cina. d. ꝙ ipſa ẽ q̃ cõſiſtit ĩ dich.i.ĩ odi
cto mutuo aĩcoꝝ cõdicẽtũ : in quib a

quõ vn iuuet᷑ ab alio. h autẽ ẽ duplex

vna ꝗdẽ oĩo venał.⁊ altera aliquo mõ

,

LIBRO

lihalis:venaliſ quidẽ cum ſit eis bene
ficiuʒ mutuum ex manu in manum.ſic
qð cõdicentes ſimul tribuunt ⁊ reiri
buũt.⁊ vnus nõ expectat alterũ. lihał
aũt cũ ſit expectato ſecũdũ tẽpꝰ: tamẽ
ᷣm cõſi:mationẽ.i.pmiſſione mutuã.
quid reddat᷑ pꝛo quo.in hac ãt ãicitia

manifeſtü ẽ æ nequaq; ambiguũ h

eſt debitũ.ſic ꝙ recipiẽs ſit debitoꝛ dã

ti. q;tũ ad ᷣ nõ eſt dicitia:ſed quia

habet dillationẽ gtuitã habet vtiq; ãi
catiuã. ꝓpter ꝙ apud quoſdã taliũ ãt
coꝝ nõ ſũt iuſta nec iura:ſed exiſtimãt
ꝓopoꝛteat diligẽ eos qui cõmutãt.i.
accomodãt vᷣm fide: ſic ꝙ credũt bone
fidei debitoꝝ ſuoꝝ nõ ꝓpter inſtrumẽ/
ta nec ꝓpter teſtimoma: ſed ex ſola ãi
cabili credentia. Conr̃ ibi.. AHoꝛalit᷑
aũt Agu de moꝛali dicitia.d.ꝙ moꝛa
lis aliter ſe habet q;tü ad bũᷣ.⁊ aliter
;tum ad aĩum:qꝛ vᷣm ſigmificationem
vᷣbi:videtur donare.ſed ſᷣm intetioneʒ
di videt᷑ accomodare.qꝛ moꝛalis ãicuſ
nõ facit pactũ in dictis ⁊ pbis.ſed do/
nat ut diico vel cuicũq; alij.ſic ꝙ ſecũdũ
verboꝛũ apparẽti videtur eſſe ſimpłr
donatio.ſed ipſe in aio dignificat æ di/
gnũ reputat ſibi dari ĩ futurũ. vł equa
le:vel plus quia dat: nõ ut dans:ſʒ ut
accomodãs ᷣm intentionẽ ãi.Coni ibi
LHõ ſimiliter autẽ. Aſſignat cauſ ⁊c
radicẽ accuſatonũ ĩ iſi accidẽtiũ.dicit
amicus viilis legalis vel moꝛzalis:
nõ cõmutans ſimiliter.i. equaliter ſic
ꝙ q;tum ipſe dat alteri tantum detur
ei:ipſe quidẽ diſſoluit amicitiã: accuſa
bit ãicũ.h̊ aũt accidit ꝓpter h:qꝛ hõi/
nes ł plures volunt æ appetunt bona
T inter cetera pꝛeeligũt vtilia.bonum
autẽ bñfacẽ ẽ tribuẽ nõ hac intẽtione
ut a recipiente ↄpatiat᷑: vtile autem ẽ
bñſiciatũ eſſe:quare qꝛ vł omneſł plu
res magis eligõt vtilia q́; honeſta bo
na.hinc eſt ꝙ magiſ eligut beneficiatũ
eſſe qᷓ; bonũ bñfacẽ:ꝙ eſſet dare amoĩ
boni opis ſine ſpe retributionis.Cont
ibi. ¶Potẽti aut. at documẽiũ ad /
clinandum accuſ. atiões. P:? aũt docet

potẽtẽ tribuẽ.ꝛ?⁊ ipotẽtẽ.⁊ ʒ? reſũmit
doctrind poteni.p? g dat duas regłas

potẽti.pł ẽ ꝙ potẽti cõgruit retribueĩ

ſm dignitatẽ eoꝝ qᷣ paſſus ẽ.i.eoꝛuʒ 4
recepit. ⁊ h̊ debet ſacẽ ſpõte ãteqᷓ reꝗ
rat᷑.2 ·regła ẽ:ꝙ volẽs tribuẽ nõ debet
facẽ ãicũ a quo recipiat.qꝛ eẽt peccãs

in pꝛicipio bũpatiẽs ⁊ recipiẽs ab il

lo a quo nõ opoꝛtuit recipẽ:qꝛ nõ rece
pit ab eo tãqᷓ; ab ãico.nec ab hoiĩe be/

neficiũ oꝑpante ⁊ largiente ꝓpter ipſũ
ꝗrecipit ſʒ pꝑ ſpeʒ retributiois.h etiãũ

Ppʒ per ea q debẽt fieri in dict ⁊ paci.
quẽaðm ſi ꝗs ſᷣm pacta ł ꝓmiſſa alte/

rius deberet eſſe bñſiciatus ſi nõ inten

dat retribuẽ: ſtati debet pꝓmuſſum ali⸗
diſſoluẽ ⁊ quietare. d.ei kariſſune ego

nõ recipi a vovᷣ iſtã grazʒ.qꝛ neſcio qůᷓ

vobis retribuerem: ſi ãt intendat retri
buẽ ⁊ poſſit: dʒ vtiq; cõſiii pꝛomutẽ/
do ꝙ ipſe bene reiribuet. Deiñ ibij po
tẽtẽ ãt. dicit ꝙ nullꝰ digmificabu⸗ nec
ipᷣe ẽt dãs dignü reputabit ĩpotẽtẽ ho
minẽ cogi ł iduci ad retributionẽ· Pe
inde ibi. Quare ſi potẽs · MReſũmit
documenta potẽtis.d. ꝙ ſi recipiẽs ſit
potẽſ:retribuẽ debet vtiq; redẽ taqᷓ;
debitũ. in pꝛicipio tñ debʒ ĩitẽdẽ a quo

ſico ⁊ in quo bñficio bñficiat᷑ ut et in

hijs ſuſtineat ⁊ vicẽ reddat.ł ut in pꝛi

cipio nõ recipiat. Cont ibi·Dubua/
tionẽ aũt. Nouet ⁊ remouet dubiũ.

pe t mouet. 2 röes ad vtranq; ptem
inducit ibi:patiẽtes ꝗdẽ. ʒe remouet

⁊ ſoluit ibi..ig ꝓpter vule ? ſolutio/

nem confirmat per oppoſitũ ibi. In

hijs aũt.] dicit ergo pꝛimo dubitati

onem habet vtꝝ oporteat ad digna re
tribuendum menſurari vtilitateʒ pan
entis ⁊ recipientis.⁊ ad hanc atten/
dendo facere retributionem anopoꝛ⸗
teat menſurare reddinonem ⁊ retribu

tionẽ beneſicio operantiſ. Eſt ergo du

bium vtrum retribuens debet retribu
tionem facere ſecũdũ quãtitatẽ mune
ris ut eſt a dante. vel ſecunduũ q;tuatẽ
vtilitatis vt eſt in recipiẽte.qꝛ qũqʒ; cõ
tingit ꝙ munuſ ꝑuũ recipienti pꝛodeſt

Ui tvein
ceitroe⸗
eraturin
benelao⸗
Linpernot
gebenfan
belefcindian
Ptiluen⸗
fechitesſ
ladl nao⸗
cit anenu
ſactonwalle,
lub ilſen
Nurinmet gur
chohs aupe:
alsd inneee
Fnbis nb
nttingroſit
te gidd u
gumcnaerite
leteſe den
wiihfmor
gensfecepet
Aſſinisegne
nb molgenne
Gtunti fet a⸗
niqhüle in
rccere
usekpon
Inüneinedn
einein
GS igalk le⸗
ſeeaeni nn
itüis berikn

ölm
l digün

opppiname

inefiütare

ictisgeßn
füningbus o
Ainlaur nen
ſracttenban
ilans a
nis nne
ſeigcunis⸗
Pattendttad
lefeciiche⸗
Vnbroͤſe
ltßllenint

N

firin⸗

ge

Z
e
U

”

Ateminn
annsſinim
imi
Naüimg
ög
ichüine
Agture
etheigiin
Unenbemi
iweie/ n
60. glihei
tamgſetii⸗

li eh ting

vbinciat un
rchdat. un
uemetai
8 pmng
189f l
nerſale a en
Pprnogtin
Nta
Wan niac
,4 d Ni
õ
inonenimd
fanti leß
Nnsdlnn

ſigniiti2

iagen/

—

VIII

młth. ZPeinde ibi. Patiẽtes quidẽ
Inducit rões ad vtranq; ptẽ dubij fʒ

ꝙ verſatur inter beneficiatos ingrato-

⁊ benefactoꝛes beneficioꝝ iactatorie
⁊ imperatoꝛie relatoꝛeſ.patiẽtes qui

dẽ beneficiati ad attenuãdum recepta

beneſicia dicunt ſe accepiſſe a benefici

js talia que dãtibus erant parua⁊ ipᷣi

recipiẽtes poterãt ab alijs accipẽ ta⸗
lia.vel maioꝛa.⁊ in hijs duobuſ puifi
cãt ⁊ attenut ſuſcepta bñficia. bene

factoꝛes aũt eↄ⁊ea magnificant dicen

tes ſe dediſſe talia qᷓ apud ipſos erant
maxima:⁊ que retinẽtes nõ poterant

ab alijs accipẽ: ⁊ que ſũt eis data ĩ pꝑi
culis ⁊ in neceſſitatibus magniſ.⁊ p/

ↄñs in hijs tribus dona ſua magnifi⸗
cant ⁊ ingroſſat.Con ibi.. Igitur pp

vtile Aſtud dubiũ ſ. oluit ? remouʒ. d.
q; amicitia exñte ꝑꝑ vtile menſura de/

bet eſſe patientis ⁊ recipiẽtis vtili/
tas tãq; fims toti ãicitie. Iſte.n.indi/⸗
gens recepit illud ꝙ ſufficit ipſi tanqᷓ;

aſſũmẽs equale ſatiſfaciens ⁊ ſubuẽi/

ens indigentie ſue.quare in retribuen
do tantũ fiet adiutoꝛiũ pꝛimo bñfac/
toꝛi q;tũ iſte iuuatur.qꝛ patiẽti ipſi cõ
gruit reddere q;tũ accepit. vel ẽt pluſ
qꝛ melius eſt plus retribuere q; min
⁊ melus eſt mediũ excedẽ in retribu/
tione qᷓ; a medio deficere ⁊ q;tũ medi

uʒ puũctalit᷑ velle fuafr. Iſtò.n. eẽt pui

fice agẽ mõ micrologiʒan.pꝛimũ ãt
hõis illiberał micrologizar᷑ volentiſ

ut. lq“ tractatu de liᷣalitate.Cont
ibi. In bijs aũt Solutionẽ ↄfirmat p

oppoſitũ circa ãicitiaʒ ᷣtuoſam in qua
minime fiũt accuſatiões.icit ꝙ ĩ hijſ
ãicitijs que ſᷣm otutẽ ſũt accuſatiões ñ
fiũt in qbus opan᷑ ⁊ largiẽtis electio
aſſimilatur menſure.qꝛ ᷣm vitatẽ men
ſura eſt retributionũ faciendaꝝ in hijs
ſaicitis. cuiꝰ cauſa eſt:qꝛ pꝛincipale s

tutis moꝛis eſt in electuõe ut .5. li732
c⁊yiꝗ stuoſus aãicus in retribuẽdo ma

gis attendut ad bñficiantis electioneʒ

affectũ q; ad ꝓpꝛiã vtilitatẽ ⁊ effec

tuʒz: ⁊ ̊ mõ ſe habʒ deus in retribuen

do.xpᷣuſ eni vidit.d.mittenteſ munera

ſua magna ĩ goʒophilariũ dñi. T lᷣ

viduã pauperculã mutẽtẽ era mnuta

duo: ⁊ ait circũſtantibus vere dico vob
qꝛ vidua h plus q; oẽs miſit.Luc.2ꝛuñ
q́;titate muneris:ſed maioꝛitate affec
tionis.ex hᷣ ᷣ cõfirmat᷑ pᷣmiſſa ſolutio.
qꝛ ſicut ſe babet pꝛincipale vᷣtuus ad
ãicitiam stuoſũ.ſic pꝛincipale vtilitad

ad ãicitiã vtilẽ. ſed pꝛincipale virtutis
puta electio ẽ mẽſura retributionũ qici

ne otuſoe. qꝛ pꝛincipale vtilita ꝙ eſt

adiutoꝛiũ patienũ erit menſura retri
putionũ ãicitie vtił.Conr ibi. differũt

aũt remouet aliud dubiũ.p auũt ipſũ
pponit.2? arguit ibi. Exiſtimat ttio
ſoluit ibi. videf᷑ ãt. ½ ſolutionẽ ꝓbat
ibi. tuns quidẽ Dicit ̊ pꝰ ꝙ amici
in hijs ãicitijs que ſũt ſm ſupexcellen
tiã differũt in eſtiatiõibus ⁊ affectioni
be. qꝛ vterq; dignũ reputat ſe debẽ pł
hẽre qᷓ; habeat.cũ ãt pᷣ nõ fiat ſicut vtł/
qʒ optat:diſſoluit᷑ ãicitia.Conĩ ibil exi
ſtimat] Arguit recitans. pꝛio motius
ſuperexcelletis.2? motiua indigẽ ibi.
Indigens autẽ ꝭ Dicit pe ꝙ melioꝛ
puta. ditioꝛ. maioꝛ ⁊ excellentioꝛ exi/
ſtiat ſibi cõuenit plus bẽre qᷓ; alter. ⁊
hᷣ ꝓpter tria.pꝛĩo qꝛ bono ðbʒ fieri re

tributio. ⁊ p cõſequẽs magiſ bono ma

ioꝛ retributio.ſimiłr exiſtiat ille ꝗ ẽ vn
lioꝛ reſpectu cinꝰ vtił.qꝛ nec hoĩes exi
ſtimat hõinẽ invtilẽ opoꝛtẽ hẽĩ̃ equa/
lia cũ vtili.2? qꝛ ſi nõ erũt retributlões
ex ãicitia facieẽde ſ̃ʒ dignitatẽ operum
magis ⁊ min vtiliũ tũc ñ dicent hõieſ
int᷑ tales fieri ãicitiã:ſʒ miniſtrationeʒ
i. uitutẽ aliq;. qꝛ quẽaðm in cõica
tione pecuniaꝝ plus accipiũt de lucro
illi ꝗ płꝰ cõferũt ĩ capitali.pł ſic exiſti/
mãt ꝙ opteat fieri ĩ retributiõe dicabi
li. Peiñ indigens aũt Recitat moti
ua indigentis.d.ꝙ indigens ⁊ in pta/
te deterioꝛ dicit eꝰꝰ allegat.n. ꝙ boni
amici intereſt ſufficere ⁊ ſubuenir indi
gentibus. Pauperes enim dicunt. acd
quid ẽ vtile ãicũ fieri hõi ſtudioſo ⁊ po
tenti ſi eoꝝ ãicitijs nibil ex eoꝝ ãicina
ſit recepturus.q.d.q; ad nihil eſt vtile
Kon ibi Aidet᷑ ãt. Iſtud dubiũ de

LI3 RO

terminat:⁊ iſtos contẽdẽtes paciſicat.
Dicit g pꝛio ꝙ vtq; videt᷑ recte digni
ficare ⁊ videtur dignũ putare:⁊ opoꝛ
tere vtriq; ãico pluſ tribuẽ ex ãicitia:ñ
tñ de eodẽ.ſed ſupexcellẽti pluſ de ho
noĩ ⁊ indigẽti plus de lucro. Conj ibi
Lirtu quið.n. Iſtaʒ ſołloẽz pꝛobat
triplici roe.2 ibi. Sic aũt habere ʒ?
ibi Qð fᷣm dignitatẽ. qꝛ ſic retribuẽ
duʒ e: ſicut pᷣtuus interẽ ex parte vna:
indigentie ex altera.Sʒ vᷣtutis iterẽ
honoꝛ tanqᷓ; retributio indigentie. aut
interẽ auxiliũ ꝙ eſt ei lucrũ.quaĩ ſic re
tribuendũ eſt. huius rõis põit minoꝛẽ
⁊ pʒ. 2. ibi Sic aũt habere. Arguit
ſic.ſicut fiũt retributiões ĩ vꝛbãitatibꝰ
cilibus ⁊ politijs.ſic debet fieri in ãici

uijs. ſʒ ĩ vrbanitatibꝰ retribuit᷑ honoꝛ

potẽtibus ⁊ lucrũ idigentibus. quare
ſic debet fieri ĩ ãicitijs. huius rei põit
mmo. d. ꝙ b.ſ.retributio ſic videtur ha
bere in vrbanitatibꝰ.ſ.ꝙ nõ honoꝛat
indigens:qꝛ nullũ bonũ cõitati tribuit
qꝛ cõe bonũ datur ei qui cõitatẽ bñfici
at. hõi ãt eſt comune bonum. quare po
tentibus cõitatẽ bñficiãtibus datur ho
noꝛ. ⁊ qꝛ nõ contingit ſimul a cõibus
bonis eundẽ ditari ⁊ honorari.hinc ẽ
ꝙ pauperes qui de bono cõi ditant᷑ nõ
bonoꝛant᷑.qꝛ nullus expectat minꝰ ac/
cipere in omnibus. ⁊ ideo qꝛ dites mi
nus recipiũt de cõibus boms:iõ nõ eſt
dignũ ꝙ minus recipiat de cõi honofr̃.
ei g qui circa pecunias imoꝛatur bñfi
ciando comunitatem: ppli tribuũt ho
noꝛe.⁊ pauperi dona expectanti tribu
unt pecunias. 3. ibil ð ſᷣm dignita/
teʒ Inducit terciã rõem. p? g arguit.
2. reddit rõeʒ cuiuſdã dicti ibi. poſſi⸗/
bile eni. Eo mõ retribuẽduʒ ẽ in hac
dicitia quo mõ ſaluat᷑ ipſa: ſed pᷣdicto
mõ ſaluatur. pᷣdicto mõ retribuẽdũ
eſt. huiꝰ rõis poit minoꝛẽ.d.ꝙ quẽaðʒ
dictũ eſt. ᷓ. c. 77 in h.c: circa pꝛincipi
uʒ.retributio que fit ſᷣm dignitatẽ ade
quat ⁊ ſaluat qicinã. ⁊ h modo fit ſᷣm
dignitatẽ cũ aſſociatur ãicis ĩequalib
illud ꝙ; vtriq; cõgruit.puta cũ ei ꝗ vtił
eſt in pecunias ꝓcuradas ł vtilis in s

4

tutẽ exercendo opa virtuoſa: retribuit᷑

honoꝛ ſᷣm ꝙ cõugit ⁊ ẽ poſſibile retri
buentẽ faceĩ.Con ibi Poſſibile.n.
reddit cãʒ huius dicii modiſicanui cuʒ
dicit ꝙ cõtingit.p? aũt facit h.2? infert
vnũ coꝛꝛelariũ ibi. Pꝛopter ꝙ. Wi⸗/
cit gᷓ pꝛio ꝙ iõ in rõe pꝛecedenti dixe/
rat retribuendũ eſſe ꝙ contingit ⁊ eſt

poſſibile.qꝛ ãicitia requirit illud ꝙ eſt

poſſibile aico:nõ ſẽper ꝙ ẽ ſᷣm dignita

teʒ debitã.qꝛ ñ in oibꝰ ẽ poſſibile quẽ/

aðm in honoꝛibus ꝗ ſũt referendi ad
deos ⁊ ad parentes.qꝛ nullus nũqᷓ; re
tribuet eis ſᷣm dignitatẽ bñficioꝝ nobᷣ
impenſoꝝ.ſi ille videt᷑ eẽ epyekes ⁊
bonus qui ẽ eis famulans in vires ſu/
as.⁊ ᷣm potẽtiã ſuã q;uis nõ qᷓtũ ipſi
meruerunt:qꝛ vlira poſſe viri non vult
deus illa requii. Coni ibi ꝑpꝑp ꝙ yn
fert vnũ coꝛꝛelariũ hñs duas ꝑtes.peꝗg

ifert ipſu. 2. vo pfirmat ipſũ ibi. Be/

bentẽ.n. Dicit pł· ter h ꝙ dictũ
4 LP

de dignitate parẽtũ videt᷑ nõ eẽ poſ/

ſibile fil o de poteſtate oꝛdinata abne
gare patre ſuuũ.Sʒ poſſibile videtur eẽ

pairi abnegaj filiũ.Seiñ ibil Deben
tẽ eniʒz. ꝓbat h duplici rõe.2? wbi.. Si

mul at p.g arguit ſic.nulli debuoꝛi lʒ
abñgar̃ łgitimũ creditoꝛẽ.ſʒ creditoꝛi

licet abnegare debitoꝛẽ.ſʒ filius ſepẽ

ðbitoꝛ patri: ⁊ pat᷑ filio creduoꝛ.quar
filio nõ licet abnegare pĩem ⁊ pñ licʒ
abnegare filiũ.huiꝰrõis põit p: pꝛimã
partem maioꝛis.d.qꝙ de bentẽ oʒ red

dẽ ⁊ ſic nõ lʒ ei creditoꝛẽ negare.⁊ h̊ͥ
ẽ pꝛĩa ꝑs maioꝛis. filiꝰt faciẽs ſᷣuitiũ

pĩi nibil opatꝰ ẽ dignũ reſpectu eoꝛuʒ
bñficioꝝ que ſufficiunt ei per patrem

impenſa. quare ſemper debet atri ?
ſemper remanet debitoꝛ ei ⁊ bec fuit

pꝛima pars minoꝛis. aliã at partẽ rõ

nis ſubdit.d. ꝙ quibus ſemper debet
illis inẽ poteſtas ad diuitẽ creditoꝛẽe

quare patri talis poteſtas inerit.cũ ſe
per debeatur ei. Scõam rõnẽ põit ibi

LSimkt autẽ. pe aut facit argumẽtum

2. dat conſilium ibi Huic aut. Pꝛio
arguit ſic.nulli licet recedẽ a patre
ʒ naturalẽ amicitiã ⁊ humanã beni

cMNANV

jumeni
Cunet n
teſeruata

nune hus

Hſicem,po
Nebeatt e

ein nu
gaurchame

unmgufin
aheninn
lunni en
itaunliu
Gaqubos
aurenis am
llangpwen.
1 us boam
bet eſtbent
P autetano
ſepen⸗
aule cn
etrececen
lue nulimn
glenregu⸗
lueneea
Uocttoun.
ſli niſin
fiflanen
Ueapila
Untenmet
ui heier
Nlkrcict tn
Nfalaepelt
Neogmmug
Ghlr adden

1

ſiet
Nälatta⸗p

Wen
Wr
hi
RRZ
iartn
N
Paltenndn
Tonmngtn
umrlltde
wgifnng
Vigſtlri
üü ninu
Gmlustii⸗
m bifceen
iei en
nicaigi
1Sſernun
Leniblg
bise ai
Ima Nn

=——

Nrign.

141.5

riiünintnii
zNſbienumd
piantienil
ſc ult bir
inori 5hlet
oꝛe flrß
fiho gecung
mre eentzih
Pösngeni
ddtmißt
rroncinged
.flei aäſi
güntſrmne
Iud
nmnaſel
rtnnatkgn
Nss Miin
Chrb tnhert
1 unictht
S
cdan tnißt 1
itfaituin

=

„

jtim

VIIII

uolentiã. ſed filius nõ põt alit recedeĩ
a patre niſi pater ſuperexcellat ⁊ ſup/
abundet in malitia.quare tali conditi
one ſeruata non licet filio recedere a/
patre. huius rõis pomt pꝛimo conclu /
ſionẽ. d. ꝙ ſimul cũ pꝛecedenti ratione
videtur pꝛobabile. ꝙ nullus fil aliqñ
debeat recedere a patre: nõ ſupexcel-
lente in malitia. 2: minoꝛeʒz. d. ꝙ ſine
natural amicitia. i. vltra naturalẽ aici
niam qua filius iclinatur ad patrẽ buã

na bemuolentia eſt nõ expellere auxi /
liationẽ.i.eum qui auxiliatus eſt. paĩ
aũt auxiliatuſ eſt filiũ: ⁊ ſic hẽm/ duo
uura quibus filius tenet᷑ patri.ſ.ius
naturalis amicitie qꝛ ſunt ið fʒ carnẽ
a ſangumem ut dictum eſt. ð.c pximo
ius humane beniuolentie: qua quili
bet eſt beniuolus ad ſuũ benefactoꝛẽ.
autẽ ratio non pꝛobat niſi pꝛimã p/
tẽ pꝛemiſſi coꝛꝛelarij. Cont ibi. Huic
autẽ at conſilium. quia dixerat nõ
eſt recedendum a patre nõ ſuperexcel
lente malitia:ſuper hᷣ g poſſet aliquis
querere quid agendũ de patre in ma /

Utia excedẽte. ſuper hoc conſulit. qoðᷣ

piuc tali patri malo exñu fugiendð eſt.
oł ſaltẽ nõ feſtinanð eſt. ſed tardandũ
eſi ſufficere miniſtrare in neceſſitati
bus ſuis.cuiuſ cauſa eſt:quia multi vo
lunt bene pati ⁊ bene recipere.fugiũt
autẽ benefacere tanq; invtile. ⁊ iõ ꝓ /
uidendũ eſt vt non faciliter nec ſine
difficultate polſint bene recipeĩ q;diu
male agunt ut p hb cogantur:vel indu/
antur ad benefacere · Altimo epylo/
at. d. ꝙ de bijs intantum dictum ſit.

us (Mcnio pꝛima.
Noibus aüt diſ
ſimiliuz ſpecieꝝ

8: determinauit
ãdicitia ⁊ de ſpẽ
. bus eius. hic det /
minat. iA. diffici⸗
les qòes iĩicidẽtes circa pᷣdeterminata
de aicitia. p? deiminat iſtã qoez. vix

Amicinijſ ſup. li?⸗

oꝛdinare dignitatẽ gratie ãicabilr fac
te ⁊ reiributionis faclende piineat ad
dantẽ oł ad recipientẽ. 2? viꝝ ſit reiri
buenð pr̃i:vł duci:ł medico:? viro vᷣtu
oſo. bñfactoꝛi magiſq; ãico ł ecõbᷣſo.
ibi. dubitanonẽ ar vixꝝ altero qico
rũ trſmutato a ſtamu ↄcte ãicitie öbe/
at ãicitia remanẽ ibi Habʒ ãt dubita
tionẽ ꝰ vtrũ ãicabilia põis ad ãicuʒ
venerit ex aicabilibꝰhõis ad ſe ipʒʒ ibi
Lãicabilia e vtꝝ bõis ad ſeipʒ poſſit
eẽ ãicitia ppꝛie dicta ibi. videbit᷑ at
6 vmꝝ beiuolẽtia ſit aicitia amatio
ad ibi. bẽiuolẽtia 7 vtꝝ ↄcoꝛdia ſit
omodoxia ł ãicina ł qd ibi.. aicabile
evtꝝ bñfactoꝛeſ magi diligãt bñficia
tos qᷓ; epeibi bñfactoꝛes.lvtx op/
oꝛteat amar ſe ipʒ ibil dubitat᷑ t viruũ
oʒ xivtn felix idigeat ãicis idigentia
moꝛali ibil dubitat t ⁊ circa fe icẽ.
iiꝛ vtꝝ idigeat eis idigẽtia nali ibi. na
libꝰ. iꝛ? viꝝ vnus debeat facẽ paucos
kprres ãicoſ ibil v i⸗ plures jiʒ: vix
bominmi ſit opus amicis in bonis foꝛtu
mijs magis quam in infoꝛtunijs ibi.
LAitrum autem in bonis.] 4 vtrum
amicis ſit eligibi ſſimuz commnuẽ ibi.
Jaʒ igitur vel ſecundun aliam litte
ram. Atrum igitur.cefi. De pꝛuma
queſtione. pꝛimo pꝛoponu materiam
queſtionis.ſcðo determinat queſtionẽ
ibi. Dignitatem autẽ. Circa pꝛimuʒ
repetit generalẽ cauſã conſeruationis
ãicitie aſſignatã. ö. li?S: 2 repeiit cam
diſſolutnõis aicuie ibi. An amicitia
Zicu ꝗᷓ p ꝙ quẽaðʒ dictũ z. ð̊. analo
gů.i. ꝓpoꝛnonale ĩ tribuẽdo ⁊ retribu

ẽdo equat ⁊ ſaluat ãicitiã ĩ oĩbꝰ acui /

s diſſimiliũ ſpẽꝝ puta.i politica ãici/
na q eſt iter coꝛiaꝛiũ ⁊c aliũ aruficẽ fu
retributio ipſi coꝛiario ꝓ calciamẽs da
tis ſʒ dignitatẽ ⁊ valoꝛẽ datoꝝ calcia
mẽtoꝝ ⁊ ſimiłr fit retribuuio textoꝛi ⁊
religꝗs artificibꝰ ad bᷣ attributa ẽ T ĩ
uẽta cõiſ omniuz venalium menſura
.ſ. nümiſma ad ꝙ omnia referũtur:et
eo mẽſurantur ut oſtenſum eſt. ̊. li. e
cS Con ibi .in ãicitia aũt. Mepetit

cauſ coꝛꝛuptionis ãicitie de qua põit
duos caſ/2? ibi.. Contendũt aũt circa
pꝛimũ pꝛimo pomit caſum. 20 aguat
ipſuʒ ibi. Hultotiẽs aut ʒ exponit
cãm eius ibi. Accidũt aũt. dicit S p:
ꝙ in ãicitia qñq; amatoꝛ accuſat ama
tum.d.qm ipſe ſupamans nõ redama
tur ab amato. ⁊ nihil habʒ nec recipit
amabile ab ipſo. ſi tñ ſic cõtingat ꝙ il/

le amatus talit᷑ ſit ingratus ad amato
rem ſuũ.⁊ꝛvibi.. Asultotiẽs aũt. ſiſtuʒ

caſum aſſignat.d. q; multotiẽs cõtigit

qm̃ amatꝰ pꝛius repꝛomittit oĩa ama
bilia:nunc ãt nihil boꝝ pficit.hͥ aũt ⁊

grauis ⁊ deterioꝛ ingtitudo qᷓ; ſi ñ pi

miſiſſet.ʒ: ibi.. Accidũt ãt Aſſignat
cãm pᷣdicti peccati.d. ꝙ peccata talia
accidũt cũ vnus amet amatij pp ðᷣlec
tationé. b autẽ amatus amat amatorẽ
ꝓpᷣter vtile:cũ h̊ duo nõ ambobus exi
ſtunt.qnare ãicitia exñte ꝓpt h. ſ.ꝓpt᷑
delectationẽ ⁊ vtilitatẽ fit diſſolutio ai
citie cũ nõ fiãt in amã tibus illa quoꝝ
gratia ſe amabant.qꝛ ipſi nõ amabt
ſimpłr mutuo ſe i ſos ſʒz ipſa inexñtia

eis.ſ.ðlectabile ⁊ vnile. h̊ ãt fũt entia.
ñ manẽtia ſʒ facilit rapti ⁊æ cito trãſeñ
tia. pp ꝙ ⁊ ãicitie in talibus fũdate ſi
tales.ſ.nõ manẽtes.ſed cito tranſeun
tes:ꝙ apparet per oppoſitũ de dicitia
tuoſa:qꝛ illa ãicitia que eſt moꝝ ſᷣm
ſe ipſã exñs diu permanet. quẽaõm di
ctum c. S.li.ð? in pluribus locis.cuiuſ
cã eſt qꝛ fundatur in ptutibus qᷣ ſunt ꝑ
manẽtioꝛes diſcipliniſ. ut. S. li. ceiq
Conĩ ibi.: Contẽdũt aut] Ponit aliã
cãm vbi coꝛꝛũpitur ſicitia.nõ iõ qꝛ nõ
fit retributio ſicut in cau pᷣmiſſo. Sʒ iõ
qꝛ nõ fit in eo in quo expectat᷑ retribu
tio ab eo qui pꝛius tribuerat. dicit ;̊
aici cõtẽdũt cũ altera fiãt lpſiſ in retri
butione ⁊ nõ illa que appetũt:qꝛ ſimi
e ei ꝙ ẽ retributionẽ nõ fieri. qñ re⸗
munerandur nõ potitur eo bono a
Petit.puta aliquis ꝓmittẽs cytharedo
. q;to meliuſ caneret:tãto plus ð mu
nere reciperet. cytharedus aũt de ma/
ne cõſurgẽs pmiſſioneſ expetijt.cui ꝓ

—

mittens dicit ſe redidiſſe ei delectatio
neʒz ꝓ delectatione.ſi igit vterq; h vo.⸗

lebat.ſ.delectationẽ fufficiẽt habuit cy
taredus.ſi aũt h quideʒ diues volebat
delectationẽ.h ãt cytharedus volebat
lucrũ:⁊ h diues delectationẽ habet q;
volebat.hᷣ aũt cytharedus nõ habz lu
cruʒ ꝙ optabat. nõ vtiq; erit bene p-
poꝛcionatũ illud ꝙ debet ſieri ſᷣm coi/
cationeʒ. qꝛ indigens quibus potitur
ad releuamẽ indigentie illud attendit

⁊ expectat ⁊ illoꝝ gtia dabit delectati⸗

onẽ. quare ⁊ illis debuit de iure potiri
Coni ibi. dignitatẽᷣ Polita mã qõ/
is determinat qõnem. pꝛimo aũt ip/

ſa ꝓpõit.d.q; oꝛdinaĩ dignitatẽ vtriuf

q;.ſ.Stie pꝛius facte ⁊ retributiõis fa
ciẽð: intereſt pꝛimi dantis laccipiẽſ.
querit᷑ cuius intereſt pouſſime. 2eibi
LQui.n. añ dat qõem determinat ſhᷣ
.cõcluſiõibus. p· ꝙ pꝛeſata oꝛdina⸗
tio generaliter ĩtereſt recipiẽtis.2
interdũ intereſt recipieni̊ ꝓmittet ibi
Pꝛeaccipientes aũt B. ꝙ interdum
intereſt recipientis ſtipulantis ibil nõ
tali aũt. ¶? ꝙ interdũ intereſt recipiẽ

tis tacentis ⁊ tacite ſe obligantis ibi

LSi aũt h nõ fiat. I? ꝙ vlr intereſt re
cipiẽtis ſecũdũ iudiciũ habitũ ante re
ceptionem non ſecunduzʒ iudiciuʒ ha⸗
bitum poſt eã ibi. Sʒ etiam foꝛte di
cit ergo pꝛimo ꝙ ille qui ante dat viõ
tur concedere illi recipienti eſtimatio
nem ⁊ iudicium retributiõis faciẽde:

ꝙÿ pʒ exemplo pictagore quem dicunt

homines h; feciſſe. cum enim doceret
quecunq; phᷣica iuſſit diſcentem diſci
pulum honozare magiſtrum ſecũdum

iudiciuzʒ diſcipuli.qᷓ;to emz videtur di

ſcipulo dignidꝛa per magiſtruʒ ſcire.
tanto magiſter pluſ accipiebat ab eo.
qꝛ in talibus quibuſdã hõibꝰ ſufficit H
qꝛ merces ðbet viꝛo faciẽti gĩaz ñ ipi
gratie. ⁊ ideo cũ vir dans conceſſerit
recipienti retributionẽ facere ſecũdũ
eſtimationem pꝛopꝛiã:dignum eſt ꝙ
recipiens oꝛdinet dignitatez reinibu⸗
tionis faciende. Conĩ ibi.. Nꝛeaccipi

eesoe.
mnnn
teneen
n. 5,
qulb'
hbete c⸗
Xbuenmo⸗

hus tint
ionen pron

öfacienes⸗

glamonfen
gvare Nebuer
perteeſeg

ſppont o

o omenten
ſtlonen
tinlinera⸗.

dlig Mat
itennesden

ge gltenung
Pvonmnſrnüge

imunt coeſae

Aecnſenunge
ſeſ ſuli. gl
wos, Ceinae⸗

lltetiplia
punu neua

mipparaen

Nnaaluti⸗
Abixaniln
Mundamas
Nſokaaita k

Pcrbsröfag
onkonanore

iaaiüm
ſuntiagatadie
flquanlisen
in quadebetfi
Cchonegbin
funsſindi
ſcerur ccade
Nntasgrate
Mac pegmne

kine
e
iiti
nd
3
i
Gangnihen
nigidt
ngen
Lfenfni
Wbn
melhlm
debte
dutreinenn
Hbinni

npditn

endmn;
grunn
eſt hin
üimer
r ſeobligman
egrimm,
cübabitüͤ an
ndnz wdtann
Beian in

eni ane nn

apient eünn
mbetöstite
tagorendan

Cmmenn M

uſin aenena
Son;ſun
ugſmnyin
ſacaget bdt
ſibii ſfii

NY

romns Enn

.
Ni faenn iii
giä⸗ignd

4 .

Gitueznnn,
til Ped

VIIII

entes autẽ. dveclarat ſcam concluſio
nem. pꝛimo aüt manifeſtat intentũ.2 ·

inducii ex mplũ ad ꝓpoſitũ ibi b aũt

facere 3: exempluz ad oppoſuuz bbi.
pꝛimo aũut intẽdit ſic

LIn quib⸗ autẽ·
arguere. quecuq; cõuement᷑ accuſãtu

debuerunt oppoſiiũ agere eorum in q/

bus accuſant᷑:ſed accipientes retribu
tionem pꝛomittẽtes ⁊ retributionem
nõ facientes cõuenienter accuſantur:
quia non perficiunt ea que pꝛomittũt
quare debuerant oppoſitum agere. ſ.

perficere ꝙ pꝛius ꝓmiſerant.huiꝰrõi/

ſupponit maioꝛẽ ſqᷓ per ſe notã. quia
noò conuenienter accuſarentur niſi cul

pabiles inuenirentur minoꝛẽ autẽ po

nit in littera.d. ꝙ pᷣaccipiẽtes argentũ
vel aliꝙ donatiuũ: 1 retributioneʒ ꝓ
mittentes: deinde nil facientes eoꝛuʒ
que oixeruut ꝓpter ſupabũdãtias re⸗

— *

pꝛomiſſionũ que minus exceſſiue fue⸗

runt cõuẽiẽter fiunt in accuſationibꝰ.i.

accuſantur: qꝛ nõ perficiunt ea que cõ/

feiſi ſunt.i. que pꝛomiſſerunt ſe factu⸗
ros. Peinde ibi..hᷣ autẽ facere. Jn/
ducit exẽplũ ad pꝛopoſituʒ.d. ſophi
ſte puta medici ignoꝛantes ⁊ ꝓpi lu/
crum apparere volentes ſ imiles ar /
uſices cogunt᷑ b facere:ꝓpter hb ꝙ nul

—

lus daret eis argentũ ꝓ bijs que ſciunt

ſi pꝛecognoſceret eorum ignorantnam
Ilh ergo ſopbiſtie non fac ientes ea
quorum mercedem accipiũt cõuẽient᷑
in accuſatõibus ſunt. Deinde ibi.. In
quibus autẽ . Inducit exemplũ ad op
poſitum de amicis inter quos nõ eſt ꝓ
miſſio k accuſatio. Sicit ergo ꝙ in uülis
in quibus nõ fit gratia miniſtrationis
pp confirmationẽ : ꝓmiſſionẽ pᷣceden
te. bij quidẽ amãtes ſe ipſos ppter ſe
ſunt iaccuſabiles ut dictũ . 8. li. Sc:
fi. quia talis amicitia fit ſcoõm virtutez
in qua debet fieri retributio ſecũdũ el/
ectionẽ qꝛ bᷣ interẽ ãici vtuoſi ⁊ ipſius

gtutis ſicut diciũ eſt .5. li. Scefi.ſic aut
videtur accidẽ cõitatibus fʒ ppiaʒ: dꝛ
dignitas gratie pꝛius facte nõ mẽſura
tur ad pecumias nec fiet pꝛecium retri

butionis equipõderans ? equolens.

cuʒ Siia pꝛius facta: qꝛ nulla gna põt
coõparari ⁊ ꝓpoꝛtionari cũ ſapiẽ tia q;

diſcipuli a doctoꝛibus recipiut.ſʒ foꝛ⸗

giſtroꝛuz ſuffitiens ⁊ facultati diſcipu/
loꝝ poſſibile vel contingẽs. quẽaðʒ fi
in retributione facienda ad deos ? ach

parentes. 5. cprimo. Koni ibi. Lo
talia aũt. Zeclarat concluſionẽ itiaʒ

d. ꝙ ñ exñte tali datione liberali ⁊ o

—

tuoſa ð quali ᷣmo pceſſit.ſed exñte ta

li in qua oʒ retributione fieri ĩ aliquo
maximo determinate puta. in pecuia
vel famulatu oʒ inqᷓ; illã retribunionex⸗
eſſe viſã ambobus ᷣm dignitatẽ P/
poꝛtionem gtie pꝛius facte ⁊ retribu⸗
tionis faciẽde:⁊ hᷣ mõ ᷣʒ ſtipulatiõeʒ
æ cõditionẽ danũᷣ ⁊ recipientis oʒ re⸗/

cipientẽ faceĩ retributionẽ. Conĩ ibi

Si aũt h Declarat quartã cõcluſio/

te illud põt retribui ꝙ ẽ voluntain ma /

nẽ.pꝛimo aũt eam ponit. 2. pꝛobat ibi

Lqᷓ;tũ enim. Dicit 4 q ſi h nõ accidat
.ſ. pmiſſio vel ſtipulatio Lconditio við/

——

bitur nõ ſolũ eẽ neceſſariũ ſed ẽt iuſtu-

pᷣhabẽſ ⁊ pᷣaccipiẽſoꝛdinʒ ⁊ ex tũc
qualis ⁊ quanta ſit reiributio facien
da. Seiñ ibi. qᷓtũ.n. bat b triplici
rõe 2 ibi. Et. n. ĩ ẽptionibus. 3. ibi.
Lmłta.n.] pe rõ tał eſt. Ile debz eſti/
mare retributionẽ ꝗ nouit mẽſuraʒ re
tributiõis ſʒ ſolus recipiẽs nouu eaz.

quaf ipſe debet eſtimaĩr. huiꝰ rõis poĩt

Stutẽ minoꝛiſ.diciũ eſt.n. ̊. c pximo ꝙ

mẽſura retributionis ẽ recipietis vtili
tas quã ipſe ſolus nouit. debet eni im

reiribuẽ q;tũ adiut ẽ circa vtile ⁊ tin
circa delectabile ꝓ qto vellet delecta/

tionẽ: tm̃ ̊ recipiẽs hẽbit dignitatẽ. i.

notitiã dignitat ppoꝛtiõis iĩ retribu

cdo. ibil Et eni ĩ emptiõib. Argiut
ſic. ſicut ẽ ĩ ẽprõibñ appᷣciaß. ſic ẽ i iſu

—

q; ur dictũ ?. ã. c· pximo.ãicitia legalis

interð ẽ oĩo venał a interð aliquo mo
ñ oĩo.ſʒ ita fit ĩ emptionibus nõ appect

atis qᷓ ſit eſtimatio arburio recipei.vn
alicubi ſũt leges oꝛdinãtes vidictas in
æẽ nec fieri volũtarian ↄuentionum ½

IIBRO

oportumiuʒ eſtimantes per illuʒ diſſol
un debitum cui alter credidit. queaom
creditor comunicauit bõa ſua huic de /
bitoꝛi.cui enim conceſſũ eſt bonũ. lex
iuſtius eſtimat ꝙ iſte oꝛdinz ſi conce⸗
dens oꝛdinaret. 3 ibi. AHulta emz
Ponit tertiam railionẽ.d.ꝙ multa ſut
bona que non apꝛeciantur equalit᷑ illi
qui habent ea ⁊ illi qui volunt accipe
re ipſa. ſingulis eni habentibus viden
tur pꝛopꝛia bona que dant ãicis ex eẽ

multo dignioꝛa qᷓ; ſi int: quare nõ ẽ ſtã

dum eſtimanoni eoꝝ: quare retribu⸗
tio fit ad tm̃ q;tuzʒ oꝛdinantes eſtimãt

₰„

accipienteʒ. Cont lbi. Opoꝛtet autez

foꝛte. põit quintã cõcluſionẽ.d.ꝙ nõ

opoꝛtet rem pꝛo qua fit retributio a⸗
pꝛeciari qᷓ;io videtur recipiẽti iã hñti
tenenti eſſe dignũ. Sed tato q;to ap̃
ciatus eſt eã ante habere. qꝛ comunit
bona tempoꝛalia pᷣcioſioꝛa videntur
ante adeptionẽ ⁊ vſũ qᷓ poſtea.quare
recipiens debet retribuere vᷣm extima
nonẽ qᷓ; habuit: tẽpoĩ quo rẽ illã emiſ
ſet. emiſſet autẽ ea anie adeptionẽ c
vſum. quare debet retribuere pᷣm eſti⸗
manone qu habuit illo tempoꝛe.
Queſtio j⸗
S euidentiam pꝛedictoꝛum
iteruʒ querẽdũ eſt de pꝛinci⸗
li queſito vtꝝe eſtimatio fa/
iẽde retributionis ptineat ad dantẽ
