ram ſpecificaz claritauᷣ ſibi foꝛmaliter
vel virtualiter intrinſecã.¶ He ʒ. ſclẽ/
dum ꝙ tale per ſe ens in eſſe foꝛmali
vel virtuali dici᷑ ens ydeale nõ ſᷣm eẽ
formale:ſed ſm eſſe virtuale. puta ſol
ſi eſſet talis ſicut eſt poſitũ ᷣm eẽ ſola/
re ꝙ eſt ei eẽ foꝛmale non eſſʒ ens yð
ale alicuiꝰ effectꝰ:ſed ſᷣm eẽ caliduʒ ꝙp
eſt ei eſſe virtuale eſſʒ ens ydeale oĩz
caloꝝ ꝓducibiliũ: qꝛ natura ſpecifica ĩ
aliquo ente totaliter virtualiter æ emi

nenter contenta eſt ydea oim ꝓducibi

liũ in ſpẽ. Qð ꝓbat᷑ ex duobꝰ que at/

tribuũt᷑ ydee.yðòa nãq; dicit᷑ rõ cogno

ſcendi ⁊ rõ agendi:ſed natmra ſpeciſi
ca in eſſe virtuali ⁊ eminẽti poſita eſt
rõ cognoſcẽdi.ipᷣa nãq; in tali eſſe po

ſita ſeipam euidẽtius manifeſtat q; in

effectu poſita. quãto nobiliꝰ eſſe hbabʒ

in cauſa ſua qᷓ; in ꝓpꝛia exñtia.ꝓpte/

rea etiã eſt rõ agendi:qꝛ virtus actina
vt determinata ad agibilia illius ſpẽi
æ ideo dicit᷑.ꝙ alia rõe cõditus eſt ho

mo ⁊ alia rõne condit eſt equs qm̃ s

tus diuina vt cõtentiua hoĩs eſt ratio
pductiua hoĩs vt cõtentiua vero equi
ꝓductiua equi ⁊æ ſm boc tot ſũt ydee
in pꝛĩa cã quot ſũt nature ſpecifice
ducibiles virtute pꝛie cauſe.¶ De 4.
ſciendũ ꝙ vnaqueq; ſpẽs ex ſua rõne
ꝗqditatiua ex ſua natuã ſpecifica eſt in
vltimata actualitate poſita:vł non. ſi
ſic habeo ꝓpoſitũ.qm illa talis ſpẽs:
illa talis natura erit ens per eẽntiam

qm̃ erit tota natura ſpecifica ſubſiſtts
illa tñ nõ erit multiplicabił per indiui
dua ſed tota ſubſiſtẽs in ſeipa. ¶ HGor

ꝓbo duplici rõne. pꝛĩo ſic. oĩls nã mul
tiplicabit per indiuidua eſt actuał ab
aliqua exterioꝛi cã ⁊ per aliquas actu

alitates intrinſecas que tñ non ſüt in

cluſe in natura ſpecifica.illud eſt eui/
dẽs qñ illa que ponũt diuiſionẽ ⁊? dif
ferẽtiam in natura ſũt e ſpẽm natuẽ
illa enĩ que ſunt infra ſpẽm ⁊ que con
uenuũt in ſpẽ ſuſcipiũt vnitatẽ ⁊ indif
ferẽtiã ſpẽi ⁊ nõ dant ei diuiſiõeʒ nec
dr̃iam. ſi bec natura oiuidat᷑ ⁊ multi
plicet᷑ per aliquẽ aliuʒ actũ diuidetur

æ multiplicabit᷑: ſed natura ſpeciſica

ex ſe vltimate actuata nõ eſt actuabił
ab aliqua exterioꝛi cã: nec per aliquaſ
actualitates que nõ ſint incluſe in ea.
gdictio nãq; eſſet ipʒʒ eſſe vltimate a⸗
ctuatã ⁊ adbuc actuabilẽ. ̊ ſpẽs talis
non eſt multiplicabilis per indiuidua
2? ſic. nulli nature multiplicabili ꝑp

indiuidua repugnat vnũ indiuiduũ ſñ
altero exiſtere: cum indiuidua ſint di/

uerſe eẽntie:cum etiazʒ non neceſſario

oĩa ponãtur ſimul: ſed oĩ nature ex ſe
vltimate actuate re pugnat vnũ indi/

uiduũ exiſtere ſine altero qm̃ qcquid
debet nature ex ſe ⁊ indiuiduis ꝑ na
turã betur vnifoꝛmiter ⁊ eque neceſ
ſario vni ſicut alteri. Natura aut ex ſe
vltiate actuata hʒ actualitatẽ adequa

taʒ ſue poſſibilitati ⁊ poſſibilitatẽ ſue

actualitati.quare vnifoꝛmiter oia poſ
ſibilia hr̃e naturã illaʒ neceſſario bñt
eã. quare talis natura nõ eſt multipli
cabił per indiuidua.ſi vo dicatꝙ nul/

IIBRO.

la eſt talis natura ex ſe ipſa vltimate
actuata tũc ſequet᷑ ꝓceſſus in infinitũ
in aſcendendo per oꝛdinẽ efficientiuʒ
vel erit dare circulũ ĩ cãiſ eiuſdẽ oꝛdis
⁊æ generis vł ideʒ actuabit ſeipᷣm que
oĩa ſũt euidẽter impoſſibilia. pꝛimũ ꝓ
batur eſſe impoſſibile 2. methapbiſi/
ce:ſᷣm pꝛio poſterioꝝ.terciũ..metha
phiſice ¶ Se.. ſciẽdũ ꝙ vnaqq; ſpẽs
habet eſſe poſſibile diuiſũ cõtra ipoſſi
bile. alique vero ſpẽs hũt eſſe actuale
diniſũ cõtra poſſibile. Cunc arguo ſic
Spẽs ſub pꝛia cà tanta eſt in eſſe poſ
ſibili q;ta eſt aliqua de inferioꝛibꝰ.qð
apparet qm iſtò eſſe poſſibile nõ ẽ mſi
irrepugnantia ad eſſe ⁊ tantũ habet
vnaqueq; ſpẽs de iſto eſſe poſſibili qᷓ;
tum hʒ de non repugnãtia ad eẽ. con
ſtat ãt ꝙ ñ magis repugnat eẽ ſpeciei
ſupꝛeme qᷓ; infime. quare ſupᷣma nõ ẽ
minoꝛ ĩ eſſe poſſibili qᷓ; infima:ſʒ que
libet ſpẽs de iſtis inferioꝛibꝰ eſt inſi⸗
ma in eſſe poſſibili.qð apparet qꝛ nõ
repugnat eis multiplicari in infinituzʒ

vñ ſi eſſet infinitꝰ ignis adhuc cõbure

ret ⁊ ignẽ nouũ generaret q;tũ eſt de

natura ſua appoſito ſibi cõbuſtibili.ſi
mili mõ quecũq; hoĩbus poſitis ĩ actu
adhuc illi poſſent generare alioſ in in

finuũ ſine repugnantia ſpẽi. ᷓ natura

Zũc vltra deducẽdo arguo ſic.ſpe

emns ſilr eſt infinita in eẽ poſſibili

cies ſupꝛema quãta eſt in eſſe potẽtia
l tãta eſt in eſſe actuali. poſtq; ipᷣa ex
ſe ẽ vltimata ⁊c totaliter actuata ſʒ in

eſſe potentiali eſt infinita. ergo ipa in

eſſe actuali eſt infinita tũc vltra exñte
vno ifinito extenſiue ĩpoſſibile eſt alið
infinuũ extenſiue exiſtere ⁊ vno pfe⸗
ctione ⁊ intenſiõe infinito aliud tali/
ter ĩfinitũ exiſtẽ:ſʒ ſpẽſ ſupᷣma vt oñſũ
eſt:eſt infinita in actu.ꝗ̊ impoſſibile ẽ
aliqð aliud infinitũ exiſtere. ſi ãt eẽnt

duo entia per eẽntiã eẽnt ꝑ cõſequẽs

ono infinita actu ſił exñtia vt deductũ

eſt ex pᷣmiſſis.quare nõ eſt niſi vnicum

ens ⁊ bonũ per eẽntiã ꝙ ẽ? fuerat de
clarãdum.¶ De 6. ſciẽdum.ꝙ omne il
lud in quo includit᷑ foꝛmalr vel virtua

liter oĩs entitas ⁊ oĩs bonitas eſt foꝛ
maliter vel virtualiter oia entia ⁊c oĩia
bona: ſed ens per eẽntiã eſt tale inclu
dens oẽm entitatẽ ⁊ oẽm bõitatẽ vtp
batum eſt. virtualiter vel foꝛmaliter
eſt oia entia ⁊ oĩa bona.ꝓbatio enim
facta ꝙ nõ ſit niſi vmcũ enſ per eẽntiã
ꝓbat.ꝙ cetera oĩa virtualiter cõtinen
tur in ipᷣo qꝛ ſi eẽt aliqð ens nõ coniẽ
tum in ipo illud ex ſeipᷣo eẽt actuatum
⁊ ꝑ cõſequẽs vtꝓbatũ eſt.eẽt ens per
eentia Merb ad argum̃ta dò. ad pꝛi
mũ ꝙ ens per eẽntiã bʒ ſił illas qua/
tuoꝛ pſeitates.Eſi eni ſic ꝑ ſe ꝙ exclu
dit a ſe oẽm foꝛmã inherentẽ oẽz cãzʒ

efficiẽteʒ ⁊ finalẽ ⁊ oẽm cõſoꝛtẽ infra

eandẽ ſpẽm qui diuidat cũ eo naturã
ſpecificã. Et ĩ hac vltima rõe pſeitaũ᷑

cõſiſtit eſſe per eẽntiã licet alię pſeita

tes icludãat iſtã ⁊ iſta illas.¶ Qñ vero
dicit᷑ ꝙ pticipatiõe talis boni ſolitarij
cetera nõ erũt bona. Dico ꝙ imo quia
quelibet alia ſpẽs in eſſe virtuali ⁊ in
eſſe totali cõtinet᷑ in iſto ente. cũ vero
alia ꝓducũtur accipiũt aliqð eſſe ꝑtia
le in eſſe foꝛmali de natura que eſt in
ipᷣo in eſſe virtuali ⁊ in eſſe totali. qꝛ
nullũ eoꝝ põt accipere eẽ totale ſpei
ſue.æ h̊ mò dicũt᷑ entia bona per ꝑti/

cipatiõem pꝛumi.¶ Ad ᷣm dð.ꝙ cete

ra bõa pticipãt iſtud bonũ nõ ſicut mã
foꝛmaʒ nec tm ſicut paſſiuum pticipat
actiuũ ſed ſicut effectꝰ pticipat caz nõ

ſolũ recipiẽdo eſſe actuale ab ea:ſʒ eti

am eẽntiale ⁊ ſe ip̃ᷣm pticipãt etiã ſi⸗

cut indiuidua ſpẽʒ ⁊ h ẽ erroꝛ oiʒ pla

tonẽ ĩpugnãtiũ qꝛ nõ intelligũt.(eſt

eni intelligẽdũ ꝙ natura ſpecifica. pu
ta igneitas ᷣm eẽ ꝗditatiuũ abſtrabit
ab eſſe actuali ⁊ ab eſſe virtuali qð hʒ

in cã ſua.h̊ igit᷑ ꝗditas vt exñs in pꝛia

cã ʒʒ eẽ ᷣtuale vocat᷑yòa.t ſᷣm iſtunud
eæẽ natura ignea non eſt multiplicabił

per indiuidua ſed eſt ſimul tota. Indi

uidua vero extra cm poſita dicũt pti
cipare iſtã naturã vel ꝗditatẽ duplici/

ter.vno mõ f̃m eſſe foꝛmale ꝙ ipᷣa ha⸗
bet in ĩdiuiduis extra cãm ſuam ⁊ fᷣm
iſtud eſſe ip̃a nõ eſt ya nec aligꝗd exi

1
id⸗
lons
Ciurn
glerel
itlle⸗
Alspe
ien Ra
ſenfin
ſen;
ſenti⸗
bi
ite⸗
Eniu,
Voh
wri⸗
onin
lnmn,
Gpaende
Clus iſe
ſartidei
Eentialr
notrescz
wiaaper
Ppdigken
ngͤſen

ie
li
ie
p
nü
Denmn
käͤni
Göinen
Pcni
änn
aöfe
,
eyecn
cz di
Menie
Nnumri
eNei
ie pſenn
ſni
Pimo
mmultn
1. ren
n
1a An
Elottl g
oisle ſi
M/
g
ni
n Nage
achni
er

Chin nüͤt

MR
1ſrofdin
nini uin
nmip
Ntaisfn

—

ſtens pᷣter indiuidua nec ſeꝑatũ ab in
diuiduis. Et h intẽdit ꝓbare Ari. vbi
cũq; ipugnet ydeus.plato vero inten
dit ꝙ nã ipᷣa nõ eſt in eſſe foꝛmali ex/

tra cãm ſed in eſſe virtnali in cã bʒz eẽ

ſepatũ ab indiuiduis ⁊ eẽ immateria
le ⁊ incoꝛruptibile ⁊ eternũ: ⁊ ita in
tentiões boꝝ duoꝝ phoꝝ de re nõ diſ
coꝛdãt ſed in ſermone male intellecto

⁊æ male expoſito per aliquos platoni

cos contra quem arguit Ari.
E 3 arguit᷑ ꝙ bonũ dicit᷑ vni
noce de ſingulis bonis. pꝛĩo
aꝛ dicit᷑ vniuoce de bõis ma/
xime diſtãtibꝰ de oĩb. ꝙ at dicat de
maxie diſtãtib patet per pvᷣm dicẽtezʒ
ꝙ eadem eſt rõ cõis ꝑ ſe bono ⁊ bono
ꝙ nõ eſt per ſe bonũ:ſed talia bõa ad
inuicẽ maxiĩe diſtãt g̊ vc. ꝛ· ſic.obie/
ctũ potẽtie dicte vniuoce de ſinguł po
tentijs dicit᷑ vniuoce de ſingulis ſub ſe
cõtentis ſed bonũ eſt obiectũ appeti/
tus qui dicit᷑ vniuoce ð ſingulis appe
titibꝰ.ꝗᷓ ⁊ ipᷣm bonũ dicet᷑ de ſingulis
bonis. inoꝛ ꝓbat᷑:qm vt ſupꝛa di/
citur in pꝛicipio. oĩia bonũ appetunt.

quare bonũ eſt obiectũ appeti. Qdð

ãt iſte appetitus dicat᷑ vniuece de ſin
gulis patet qꝛ dicit᷑ 'imn nomẽ ⁊ fᷣm rõ
nem. Rõ nãq; huiꝰ appetit eſt tendẽ
tia in finẽ que inuemit᷑ in quolibet ap
petitu. 3: qꝛ ꝙ eſi m nomẽ ⁊ fʒ rõ/
nem eſt vniuocũ ad illa de quib dicit᷑
ſed bonũ eſt bui.rõ nãq; boni eſt eſſe
eẽntiale vel accũtale cõöuemẽs rei cui
attribuit.¶ In oppoſiiũ ſũt rõnes phi.
doð. ꝙ bonũ põt ſũmi dupłr.vno modo
pꝛo rõne foꝛmali ſignata per terminũ
alio mõ pꝛo re denoiata per ſignaiuʒ
termini. ¶ Mꝛimo mõ bonũ nõ ẽ aliõ
qᷓ; ꝓpoꝛtio cõueniẽtie alicui eẽ ⁊ ei

cuius eſt eſſe.22 mõ bonũ eſi illud eſſe

ſicut cũ dicit᷑ bonũ eſt nos h eẽ dicitur
eẽntialiter ipa bõitas Mũc igit po⸗
no tres cõcluſiões.pꝛia eſt ꝙ res de/
noĩata per ſignatũ buiꝰ termini bonuʒ
nõ dicit᷑ vniuoce de rebus ſub ſe cõtẽn
2 rõ ſignata per terminũ dicit ana

logice de rebꝰ denoĩatis per eaʒ.ʒ· q;
iſta rõ dicit᷑ vniuoce de ronib pticula
ribꝰ ſub ſe cõtent.( Mꝛimũ pꝛobo ſic
rei poſitiue ⁊ rei pꝛiuatiue mhil ẽ cõe
vniuocũ:ſed res denoĩate per ſignatũ
huiꝰ termini bonũ alique ſũt poſitiue
⁊ alique unatiue igit᷑ nihil ẽ eis cõe
vniuocũ. Ras uptũ ꝓbat᷑ qm alicui ⁊c
aliqñ comedere ẽ bonũ. alicui vero ⁊

aliqñ abſtinere ẽ bonũ: ſeꝗ rõeʒ ſemꝑ

eſt bonũ nõ ſeꝗ paſſiõeʒ ſemp eſt bo/

nũ.hoꝝ ãt quedã ſũt poſitiua quedaʒ
pꝛiuatiua. quare ⁊ c. Scöm ꝓbo.ad

cuiꝰ euidẽtiã eſt pᷣſciendum ꝙ cõpatio
ſikitudis pᷣt fieri tripłr ſicut dicit᷑ 2: to
picoꝝ in loco a ſiłi.vno mõ cõpando
vnũ ad vnũ ſub cõi attributo vt dicẽdo

pf ſoꝛũᷣ ẽ pꝛudẽs. ꝗ ſoꝛtes eſt pꝛudẽs

qꝛ quał pĩ talis filꝰ.Alio mõ cõpan/
do vnũ ad duo vt dicẽdo ſic ſoꝛtes eſt
iunioꝛ ſuo pĩe. iunioꝛ ſua mĩe qꝛ ſi⸗

cut ſe hbʒ ad vnũ pentẽ ſic ad alterum

3 mõ cõpando ouo ad duo vt dicẽdo
ſic. ſoꝛtes diligit prĩem ſuuʒ.igit᷑ plato
ſiłr diligit prem ſuu:qꝛ ſicut ſe hʒ iſte

ad ſuũ:ſic ille ad ſuũ vbi igi᷑nulla eẽt

vnitas vel indria ſoꝛ ad platonẽ vel
pĩis iſtiꝰ ad prem illiꝰ:niſi rõe ſiłitudi
nis buiꝰ ꝙ ẽ duoꝝ ad duo eẽt ſola ana
logia inter eoſ. Lũc arguo ſic. Quecũᷣ
qʒ ſolũ cõueniũt rõe ſiłitudis duoꝝ ad

duo hñt ſolũ analogũ cõe ſibi:ſʒ illa ᷣ

ꝗqbꝰ pdicat᷑ rõ bõi nõ cõuemiũt niſi ĩ ſo
la ſiłitudie bmiꝰ.igit᷑ ſolũ hñt analogũ

cõe ſibi qð ẽ rõ bõi. Miĩioꝛ apparet ĩ

ducẽdo ĩ mł vt cũ ðꝛ ꝙ eſurieti come
dẽ ẽ bonũ.nimis repleto abſtinẽ ẽ bo
nũ. Hũc ãt ita ẽ ꝙ abſtinẽ⁊ comedere
nihil hñt cõe niſi ſiłitudinẽ huiꝰ cõpati
oniſ ipoꝝ duoꝝ ad alia duocæſt g iſta
ſikitudo:qꝛ vtrũq; iſioꝝ cõuenit illi cui
ẽ attributũ: ⁊ ĩ iſio ſenſu loꝗt᷑ pvᷣs de

cõitate bõi ad illa de ꝗbꝰ ðꝛ: ⁊ iõ acce

pit exẽplũ ĩ.4.t᷑mis.ſ.ĩtellect ad aĩaʒ
⁊ oculi ad coꝛpꝰ.¶ Cerciũ ꝓbo.qꝛ qc

ggd dicit de pluribꝰ' ſm nomen ⁊ ratio

neʒ eſt vniuocum eis.hᷣ rõ bom dicitur

de pticularibus rationibꝰ boni Im no

men æ fᷣm rationeʒ qð apparet: quis

ꝛat cõtra illos qui imagintur
tatẽ ſubſiſtere extra cm ſuã.
dõ. ꝙ maiozis latitudinis diuerſita-

IIRO

foꝛmalis rõ bonitatis eſt cõueniẽtia a
licuius eſſe ad id cuiꝰ eſt:ſed cõueniẽ/
tia pticularis aſcenſus ignis ad igneʒ
æ deſcenſꝰ terre ad terrã ⁊ ſic de alijſ
ſüt cõuenientie ⁊ per h̊ talia dicũt᷑ bo
na eoꝝ quibꝰ ſũt attributa. E&t contra
iſtum intellectum vnmocatiõis boni ñ
ꝓcedunt rõneſ phi.¶ Ad pꝛimũ in op
poſitũ dð.ꝙ cõcedi poſſet vna rõ cõis
dicta de oĩbus bonis. Sʒ qꝛ rõ illa ni
titur inducere infinitatẽ.idcirco eſt ei
reſpondẽdum. Cũ eni dicit᷑ ꝙ bonum
per ſe bonũ ſunt vniꝰ rõis. dico ꝙ per

ſe bonũ vt ſũmebat plato eſt ipᷣa ratio

boni ⁊ ꝓpter h̊ nõ põt inſerri alia rõ
pᷣter ipᷣam ſicut in hole diceremꝰ ꝙ hõ
qui eſt ſpẽs ſpãliſſima⁊ ̊ hõ:nõ diffe

runt ſpẽ nõ tũ cõtinẽtur ſub eadez ſpẽ-

⁊ idcirco illa tin que nõ diffeĩt ſpecie
ſũt eadẽ ſpẽ que ſub ſe inuicem mime

coõtinent᷑ aliter eſſet ꝓcedere in infini

tũ in ſpẽbus ſm deductiõem ariſt. per
ſe bonũ aũt vocabat plato quiditatem
ſpecificam nõ in quocũq; eſſe acceptã

ſed in eſſe viꝛtuali contẽtã æ ꝓpter h

cõtra ipᷣm nõ currit rõ Ariſt. licet cur
Ad Pm

tis eſt obiectũ potẽtie in genere ſuo.
Intellectꝰ enĩ eſt vnꝰ fᷣm ſpẽm ⁊ tam

ohiectũ eiꝰ nõ ẽ vnũ niſi analoga vni/
tate. quare ex vnione appetitꝰ nõ põt
haberi vniuocatõ obiecti ſui.ſufficit eĩ
gnalogia ſicut ſupꝛa ẽ expoſuũ:(Ad

terciũ dð.ꝙ cõcludit de vniuocatõe rõ
nis cõis ad rões piiculares boni.
¶Agd rões pꝛo alia ꝑte que ſũt pbᷣi si
cendũ ꝙ debẽt intelligi ſicut ſupꝛa eſt
expoſitũ in coꝛpoꝛe queſtionis.
QAueſtio. is.
EE 2 arguit phᷣs ꝙ bonũ pe
eẽntiaʒ nõ felicitet ⁊ b̊ tripli
citer.qꝛ nec pꝑ modũ bõi poſ⸗/
ſeſſi vel operati nec per elacnen

pli nec per modũ adiutoꝛij. ¶ In op-
poſituz eſt plato qui dixit in tali bono
eẽ fontẽ felicitas.vt recitat Ang.ð.de

ci.c? x? Dicendũ ꝙ bonũ per eentia⸗ʒ
generaliter oĩa felicitat ⁊ ſpaliter rõ
nalẽ creaturã. pꝛimũ declarat᷑ qꝛ fᷣm
ꝓclũ.vnũqðcũq; natum eſt cõuerti ad
pꝛincipiũ ſuũ. Lunc arguo ſic. Illud ĩ
quo oĩa quietãtur mediate vel imedia
te ᷣm modũ tendentiaꝝ ſuaꝝ felicitat
oĩa.i.pficit ⁊ ad optimũ eẽ deducit:ſʒ
in bono per eẽntiaʒ oĩia getant᷑ qð ap

paret qm̃ ipᷣm eſt pꝛincipiũ oĩz. ⁊ per

ↄñs ſᷣm ꝓclũ.oĩa cõuertuntur ad ipᷣm.
In ipo igitur ſicut ĩ vltimo termĩio hu

ius cõuerſibil oĩa quietãt᷑ qi eo ade/
pto oĩs rerũ tendẽtia ⁊ cõuerſio ẽ pe
nitus terminata.igit᷑ in ipo oĩa felici⸗

tat᷑.vnde apparet ꝙ ignis tendẽs ſur
ſuʒ tendit in de tanquã in ſuũ pꝛinci
pium ⁊ terra deſcẽdens veoꝛſũ ſiłi rõ

ne tendit in den. In ſignũ ꝙ res quo/
cũq; naturali ipulſu ſe vertũt in deum
tendãt vt ſuũ finale capiãt cõplemẽtũ

27 qꝛ oĩia felicitãt᷑ in bono vltio.ſed
bonũ per eẽntiam eſt finis vltimꝰ cum
ſit nobiliſſimũ entiũ vt oñſum ẽ ſupꝛa
igit᷑ ⁊ c.¶ Qðò aũt bonũ ꝑ eẽntiaʒ ſpã
liter felicitet ⁊ ꝓpꝛie rõnalẽ creaturã
apparet qm̃ oĩs intellectꝰ æ appetitꝰ

nat eſt felicitari ĩ obiecto pfectiſſimo
wꝙeſt in toto ambitu ſui adequati obie

cti:ſʒ bonũ per eẽnti eſt pfectiſſimuʒ
inter oĩa que ſ ũt in ambitu entis⁊ bo

ni ꝙ eſt obiectũ intellectꝰa appetitus

quare felicitãt᷑ in eo. 2? qꝛ oĩs intel/
lectus ⁊ appetituſ natus eſt felicitari

in illo obiecto in quo foꝛm akr vel Htu
Aliter cõtinetur oẽë ens o& bonũ: ſed

in bono per eẽntiã ẽ hui cõtinẽtia vt
viſũ eſt queſtiõe 22 ac. ¶ Per bᷣ dõ.
ad rõez i oppoſitũ ꝙ ppᷣs ꝓbat ꝙ ĩ vi

ta iſta illò bonũ pꝑ eẽntiã ñ poſſidemꝰ

euidẽter nec videmꝰ vt exẽplũ nec ipᷣʒ

hẽmꝰ i adiutoꝛiũ p modũ regłe ſenſi/

biłr in ſe:lʒ ipᷣm hẽamꝰ vt pꝛicipiuʒ ⁊
vt auxiliũ bõaꝝ oĩiz mĩaꝝ opationũ.vñ
PBoe.de cõſoł.li? ʒ? metro 9 loquens
iſti bono ꝑ eẽntiã ait. u reges trãgꝗl

la pijſte cerneẽ finiſ.pꝛĩcipiũ vectoꝛ

dux ſ. emita terminus idem.

ſi
g!
lo
prie
klelt
hins
Nhoto
Gor
ane⸗
a

ſuon

nn
eqn
ico
oꝛale
om
lnta he
Gen
hettin
numfing
1 glua
Nempla
Ntoparion

tſeen⸗

ni,
6
ud
ui
nei
D
narg
ſen
1e
Hön.
iad
Hade,
ſoipe
felei,
is
ptinci
iſchn
al,
n dan
Neniui
lioſed
Won
i ſun
iz ſpi
auni
eit
hine
niobie
ifinuz
84 bo
Neimns
fücue
Urpel in
onirſed
inaia
ba ginn
P
irti
michi.
hünni
gelans
uncgal⸗
icnim
m.

Lectioo.
– Ten reöamꝰ] ¶Moſiq;
H ſputatiue. Hic de ipᷣa tractat
deter
dit ſub. 7. articuliſ. In pꝛio inueſtigat
felicitaᷣ deſcriptiõeʒ. In ſcðo deſcri⸗
ptiõis ſufficiẽtiã ibil Circũſcribat᷑ igit

ceteris opiniõibꝰ ibi L. Scrutãdũ g de
ipᷣo In 4 felicitat᷑ oꝛiginẽ ibil VUnð

⁊ querit᷑ vtꝝ ẽ diſcibile In ei imu
tabilitatẽ ibij Ałte ãt trãſmutatiõeſ

fiũt In ? eiꝰ dignitatẽ ibil Hetermi

na at hijs In 7. felicitatis cõnexio/

nẽ ⁊ depẽdentiã a virtute ibil Si ãt ẽ

felicitas ¶ Geſcriptiõem ãt felicitan

ſtigat T tradit in. S. cõcluſiõibꝰ.
luaꝝ pꝛia eſt ꝙ felicitas ẽ bonũ ho
minis finale.2 ꝙ bonũ pfectiſſimũ ibi

L5 aũt adhuc magis ..3 ꝙ bonuz pꝑ ſe
ſufficiẽs ibil Nidet᷑ ãt ⁊ ex ꝑ ſe.. 4

ꝙ bonũ maxie appetibile ibil Ampli

us ãt oĩm ..y: ꝙ eſt opatio hois fᷣmn ꝓ

pꝛietatẽ ⁊ cõditiõem hoĩs ibil Si foꝛ
te felicitatẽ .õ? ꝙ eſt oꝑatio ptis rõeʒ
hñtis ibil Quid igit᷑ vtiq; h̊ ſit ʒ? ꝙ ẽ
opatio ꝑfectiſſime virtuũᷣ ibil Si ãt eſt
opus boĩis S ꝙ eſt opatio hoĩs in vi/

ta pfecta nõ vnica tm̃ ſed multiplicata

ibi. Ampliꝰãt in vita pfecta ¶ Circa
pꝛimũ pꝛio cõtinuat dicta dicẽdis.d.
ꝙ poſt diſputatiõem de felicitate rur/
ſus redeamꝰ ad queſitũ bonũ dicẽdo

Fm videre vtꝝ ꝗd vtiq; ſit iſtud bonuʒ

de quo ex pᷣdictis ſit quatuoꝛ.ſuppo/
nẽda.ſ. ꝙ eſt finis hũane vite ⁊ finis
moꝛalis ſcie ⁊ h̊ͥ duo patẽt ex ꝓphemio
ʒ. ꝙ vocatur felicitas.quarto ꝙ ſubeſt
cũ vita bona ⁊ cum opatione bona.vt
ſupꝛa.c?ꝗ? Deinde 2 ibil Nidet᷑ ꝗ/
dẽ eni e finib diſtinguit ſicut diſti⸗
ctũ eſi in ꝓphemio.d.ꝙ videt᷑ aliud bo
num finale eſſe in vna opatiõe ⁊ arte
⁊ aliud in alia ꝙ declarat iducẽs per
exempla que patẽt in HFa.2. ibi In oi
ſãt opatione Cõcluſiõem intentã pꝛo/

4

.

be de felicitate tractauit di

inatiue quã determiatiõem tra

bonũ In 3? deſcriptiõis cõcoꝛdiã cuzʒ

noꝝ ſimul ſũptoꝝ vel eſt vnicũ bonum
finale vel plura.Si vnicũ eſt illð ẽ feli
citas.ſi vo plura illa ſił ſůpta ſunt vna
felicitas.quare hoc mõ vel ullo hĩ ꝙ fe
licitas eſt bonũ finale vel ſił bõa fina/
lia.¶ Hui rõis pꝛio põit virtutẽ maio
ris.d.ꝙ in opatiõe ⁊ electiõe eſt ali/

gs finis. qð ꝓbat qꝛ hui finis gĩa oẽſ
opantes ⁊ eligẽtes opant᷑ ⁊ eligũt.ex
quo ſeꝗt᷑ ꝙ ſinguloꝝ opeꝝ hũanoꝝ eſt
aligs finis vł aliꝗ fines. Ex quo ꝙ nul

lũ eſt opꝰ ſñ fine. manifeſtü eſt ꝙ oim
ſił ſũptoꝝ eſt vel vnic finis generalis
⁊ vltimꝰ vł płeſ.¶ OKinoꝛẽ vo ſubdit
d. ꝙ ſi oim opatoꝝ eſt aliꝗs vnꝰ finis

p̃ finis erit opatũ ⁊ optatũ bonuʒ qð

vocat᷑ felicitas.ſi o plura ſint hui bo
na finalia ſermo trãſcẽdẽs ⁊ h oia cõ

FE ad bᷣ ipm ſił totũ pueniet.

Abi ſciẽdũ ꝙ iſte paſſus cõiter igno
rat᷑ ppter bꝛeuitatẽ huiꝰ traſlatiõis ſic
enĩ cõiter exponit᷑ cũ dicit᷑.ſi ãt multa
bona cõcurrãt ad que diuerſi fines di
uerſaꝝ artiũ oꝛdinetopoꝛtebit ꝙ fᷣmo
nĩe intentiõis trãſcẽdẽs.ſ.iſta pła ta
dẽ pueniat ad bᷣ ipʒʒ.ſ.ad illud qð ẽ vl

timũ ⁊ p ↄñs optimũ:ſʒ iſtò ꝙ ñ ſit de

mẽte Ariſt.ſʒ potiꝰ expoſuio mala ap
paret ex alia trſſatiõe in qua pꝛo eo
ꝙ nos hẽmus ſermo trãſcẽdẽs bĩ ita.
ſi ãt ſint h multa bona huius: ſiue duo
ſiue plura gratia quoꝛuz querũtur oia
bona reliqua ⁊ ipᷣa non querũtur gra
tia rei alterius:opoꝛtet vt ſint bec bo/
na ſimpliciter ipᷣa felictas que queri

tur. Mon eſt eni differẽtia in hac no⸗

ſtra inueſtigatione in hoc loco vt ſit h
bonũ vnũ aut multa cũ nos quidẽ in/
quiramus declmatõem huius boni cõ
munis quid eſt ſiue ſit vnũ ſiue ſit mul
ta. ¶ Eñr ibil h̊ aũt magis ꝓbat ꝙ fe

licitas q ſita ẽ bonũ ſimpłr pfcm̃.d. ꝙ;

hͥ adhuc magiſ ẽ explanãdũ ꝑ aliaſ cõ
ditiões felicitatᷣ qͥ.j.ð felicitate ꝓbat
Ad ꝓbãdã vᷣo iſtã ſic ĩtẽdit argue.ſup
ponẽs ꝙ oẽ bonuʒ ſit appetibile velꝓ
pter ſe ⁊ ꝓpt᷑ alteꝝ ſit appenbile ł ꝓ

pter ſe ⁊ n ꝓpt alteꝝ vel ꝓpter alteꝝ

„*

LIBRO

2⁊ nõ ꝓpter ſe. bonũ ãt appetibile nõ
ppter ſe ſed ꝓpter alteꝝ eſt iperfectũ
appetibile veꝛo ꝓpter ſe ⁊ ꝓpter al/

reꝝ eñ pfectuʒ: ſʒ appetibile ꝓpi ſeæ

nũquã ppter alteꝝ eſt ſimpłr pfecuſſi
mũ.ſʒ felicitas eſt appetibilł ꝓpter ſe
⁊ nũquã ꝓpter alteꝝ.igit᷑ eſt bonũ ꝑ

fectiſſimũ. Huius rõnis pꝛio declarat

maioꝛẽ.ſcòo mioꝛẽ ibil Tale vtiq; fe

licitas Dicit ꝙ qm̃ plures videntur

fineſ de quoꝝ numero quoſdã eligimꝰ
ꝓpter alteꝝ ⁊ nõ ꝓpter ſe vt puta di
uitias fiſtulas ⁊ oĩa oꝛgana muſica vł
medicialia q oĩa ꝓpter vſũ ⁊ operati
onẽ eligũt᷑ ⁊ nõ ꝓpter ſe manifeſtũ ẽ
q oẽs iſti nõ ſũt pfecti fines.aligꝗs aũt

pfectus ⁊ mamfeſte videt᷑ eſſe¶ Hijs

igit᷑ ꝓpter alteruʒ appetibilib dere
lictis cõſiderãdũ eſt de alijs. quare ſi
ẽ vnũ aliqð ſolũ pfcm̃.hᷣ erit ipᷣa felici
tas que querit᷑.ſi vero plura ſint pfcã
pfectiſſimũ hoꝝ erit ipᷣa felicitas. Int᷑
appetibilia vero ꝓpter ſe pfecti eſt
illud qð ꝓpter ſe eſt pſequibile qᷓ; illo
qð ꝓpter alterũ.⁊ illud qò nuquaʒ ꝓ
pter alteꝝ:ſed tin ꝓpter ſe appetibi/
le pfectiꝰ eſt hijs appenibilibꝰ que ſᷣm
ſeipᷣa ⁊ ᷣm aliũ ſũt appenbilia ⁊ iſtð
e eſt ꝓpter ſe nõ ꝓpter alteꝝ appeti
bile eſt ſimpłr pfem̃ ⁊ ſic ẽ maioꝛ bin
declarata.Minoꝛẽ vero declarat ibi

Tale vtiq;.d. felicitas maxie viõ
tur eſſe tale bonũ appetibile ꝓpter ſe

⁊ nõ ꝓpter alteꝝ.ipᷣam nãq; ſic appe
timꝰ.honoꝛẽ vero ⁊ voluptatẽ ⁊? oim
virtutẽ eligimꝰ ꝓpter ſe ⁊ etiã ꝓpter

felicitatẽ exiſtimãtes p talia bona fe/

lices fieriaAd euidẽtiam iſtius ptis

tria ſunt notãda.pꝛĩo ꝙ eligere nõ ſũ

mit᷑ bic pꝛopꝛie.vt ſũmit᷑.j.in ʒ-li? ibi

eni dicit᷑ ꝙ electio eſt volũtariũ pᷣcõſili

atũ de hijs que ſũt ad finẽ.hᷣ at ſũmit

reſpectu ipᷣiꝰ finis vt eligibił ⁊ iõ ſůũi

mit᷑ b eligere generaliter ſicut eſt ex/
poſitũ ſupꝛa in pꝛia ppõne hin libꝛi
Scðo.qꝛ diſtinctio appetibiliũ ſũ/
mit᷑ ᷣm quãdã diſtinctiõem mouẽtiuʒ
Eſt eni mouẽs a ſe virtute ꝓpꝛia ſicut

mouẽs ſimpliciter pꝛincipale ⁊ ẽ mo
uens in virtute aliena ſicut mouẽs in/
ſtrumẽtale ⁊ eſt terciũ mouẽſ.mouere

potens virtute ꝓpꝛia ⁊ virtute aliena
ſicut homo qui pot eẽ inſtrumẽtũ mo/

tum a cauſa ſuperioꝛi ⁊ põt eẽ mouẽs

pꝛĩcipale ſua ꝓpꝛia virtute.mouẽſ ap
petibile nãq; ꝓpter ſe nõ ꝓpter alteꝝ
eſt:ſicut mouẽs virtute ꝓpꝛia ⁊ nũqᷓ;
aliena. appetibile vero nõ ꝓpter ſe ſʒ
ꝓpter alteꝝ eſt tanquã mouẽſ virtute

aliena æ nüquã ꝓpꝛia. appetibile po

ꝓpter ſe ⁊ ꝓpter alteꝝ eſt tanq; mo
uẽs virtute qñq; ꝓpꝛia qũq; aliena.
ʒ notãdũ ꝙ pfectũ dicit᷑ quadrupli

citer.ꝓ.e methaphiſice. pfectũ nãq; di/

cit᷑ cui nihil deficit cõueniẽs ĩdiuiduo
ſingłari.cuiꝰmõi eſt ille qui nil pdidit
de nãlibus ſuis. Scðdo cui nibil de/
ficit cõöueniẽs ſuo generi.cuiꝰmõi eſt il
le qui hʒ pfecta nãlia ſicut aligs ð ſpẽ

ſua. ʒ3? cin nihil deficit cõueniẽs ſuo

fini cuiꝰmõi ẽ ille q adeptꝰ eſt finẽ vlii
mũ ſpẽi ſue. ꝗ? cui nihil deficit cõue
niẽs cuicũq; indiuiduo cuicũq; generi

vel cuicũq; fini cuiꝰmõi eſt ſola pꝛima

cã de qua oñſum eſt ſupꝛa ꝙ foꝛmali/
ter vel virtualiter in ſe habet ⁊ conti/
net omne bonum. ¶ In ꝓpoſito aũt

ſũmit᷑ pfectũ cui nihil deficii cõueniẽs
ſuo fini qꝛ ĩ hoc cõſiſtit vltimatũ bonũ

cuiuſcũq; rei felicitabił¶ Eñr ibil Ai
det᷑ aut Pꝛobat terciã cõcluſiõeʒ ſic

ꝓcedẽs.q pꝛimo pꝛobat ex cõcluſiõe

ꝓbanda cõcluſiõem pᷣcedentẽ iã ꝓba
tam. ¶ Scðo exponit per ſe ſufficiẽti
am ibil Per ſe ſufficiẽtes aũt] ʒ.e p/
bat cõcluſiõeʒ intẽtam ibil Per ſe ſuj
ficiẽs icit g pꝛĩo ꝙ ex ꝑ ſe ſufficien
tia que ĩmediate ꝓbabit᷑ de felicitate
videt accidere ⁊ cõſeꝗ illud idẽ qð iã

ꝓbatũ ẽ.ſ.ꝙ felicitaſ ſit pfecuſſimũ bo

nuz. ¶ Intẽdit ꝗ ſic arguere. Oẽ ꝑ ſe
ſufficiẽs bonũ eſi pfectiſſimũ bonũ: ſʒ
felicitas ẽ per ſe ſufficiẽſ bonũ.& ẽ pfe

etiſſimũ bonũ. ¶ Ginꝰ rõis põit cõcluſi
onẽ ĩ foꝛma pᷣdcã ⁊ põit maioꝛẽ expᷣſ
ſe. MHinoꝛẽ vero aſſũmet ⁊ ꝓbabit ꝓ

le
lit⸗
ſone⸗
mini,
Clils
linun
ten
ncp
ſolgt
chemar
ferocan
oſine
e i⸗
lini⸗

4
lſönſe
Efenonn
lRehent
Cclſoß
kfeen
Uinter 45
lap app

in
n,
e
len
ün,
o
Niin
Nar
nĩ
leſeß
wne
hlein
nii
Alene.
anpil
ſcdhndee
A Mn
inchlx,
Pnäckl
lgsiſi
enlisſn
inerit
cncäe
ſolapem
g ſomii
bert/,
ir ii
ünnis
Ttb
i
n Glii⸗
ri iſn
oſ ſan

nsii
ti pevi
ltſiicn
i tlaine
leitth
eohnih
naeLi
ahnüme
Cilbo. . .
ſs ſuit

= —

et

—
—

.
6

bando cõcluſiõem terciã. ¶ Geinde cũ
dicit per ſe ſufficiẽs expõit huiꝰ ſuffici
entiã.d.ꝙ bonũ per ſe ſufficiẽs nõ re/
ſtringit᷑ ad hoĩez ſolũ vita ſolitaria: ſʒ

ꝙ illud bonũ ſufficiat ſi pentibꝰ ⁊ alijſ

L vxoꝛi ⁊ oĩo amicis ⁊ ciuilibꝰ: qꝛ nã
hõ eſt aial ciuile ⁊ ſociale.hᷣ ãt ſufficiẽ
tia terminũ hʒ.ſi ei extenderet᷑ ad pa
rẽtes ꝓpinquos ⁊ amicos amicoꝛũ
in infinituʒ ꝓcederet᷑. Quid ãt ſit ille
terminꝰ dicet᷑ infra. Deinde ibil Per
ſe ſufficiẽs] ꝓbat cõcluſiõem intẽtã in
tendens ſic arguere.bonũ ſolitarie ac
ceptũ reddẽs vitã eligibilẽ ẽ bonuʒ p
ſe ſufficiẽs.nulłeniĩ eligeret vitã inſuf

ficiẽtẽ:ſʒ felicitas eſt bonũ ꝙ ſolitarie

acceptũ reddit vitã eligibilẽ. ꝗlibet eĩ
petit vitã felicẽ. ̊ felicitas eſt bonũ ꝑ
ſe ſufficiẽs tota rõ ponit᷑ in Ea ⁊ ẽ cla
ra Mirca ptẽ iſtã notãdũ pꝛĩo.qꝙ ſuf/
ficiẽtia veritaᷣ aliter ſũmit᷑ in vita ciui
li ⁊ aliter in vita cõtẽ platiua:ciuił vi/
ta hʒ cõuerſari ⁊æ negotiari inter ho⸗
mines:⁊ idcirco nõ ſufficit ei bonũ ꝓ
pꝛie pſone ſine bono aliaꝝ. vita vero
cõtẽplatiua cõtenta eſt bono ꝓpꝛie p/
ſone:qꝛ i eo nõ põt cõicare cõitas ho
minũ.hic ᷓ loꝗt᷑ ppᷣs de felicitate vite
ciuilis.2? hõ ciuilis ſᷣm. 4. amicabi/

lia maxie iũgit᷑.ꝗ. generibꝰ ꝑpſonaruʒ

Sũt eni h̊ benificẽtia beniuolẽtia con
uictꝰ ꝑſonaꝝ ⁊ veritas volũtatũ. vnuſ
gqſq; igit᷑ maxĩe obligat᷑ parẽtibꝰ bñfi⸗/
cio:maxie tñ eſt beniuoł“ filijs: maxĩe
vero cõuiuit vxoꝛi. maxie tñ eſt vnius

volũtatis cũ diſcretis ⁊ pfectis am/

cis. Cũ oĩbꝰ ãt dʒ hĩe pacẽ: ⁊ idcirco
felicitatẽ vite ciuilis.phłᷣs dicit debere
ſufficere ſpaliter dictis.4. generihꝰ ꝑ

ſe ageneralier gbuſcũq; cõciui⸗
ñ

bus. ¶Cñr ibi. Ampliꝰ ãt pbat.4.cõ
cluſiõem ſic ꝓcedẽs. pꝛio tãgit mediũ
2% remouet dubiũ ibi. Könumerata at
3. ponit epylogũ de pꝛimis tribus
cõcluſiõibꝰ ibi Nerfectũ uaq; Vntẽ/
dit ̊ ſic arguere. bonũ nõ cõnumera/
tũ inter appetibilia:ſʒ cõpᷣhendẽſ oĩa
⁊ eoꝝ appetibilitates eſt maxie ap⸗

5 bona. merat
aut Remouet dubiũ. poſſet eniĩ dubi/

petibile: ſed felicitaſ nõ eſt cõnumera
ta inter appetibilia:ſed oĩa cõpᷣhẽdit

æ appetibilitatẽ oĩz alioꝝ. ipᷣa ẽ ma

rxime appetibilis. ¶ Huius rõms põit
pꝛimo cõcluſiõem dicens. ꝙ nos eſti⸗

mam' felicitatẽ oĩim appetibiliũ vel ĩ
inter oĩa appetibilia eſſe maxiĩe eligi

bile ¶ Seinde tangit medium dicens

ꝙ eſtimamus eam nõ cõnumeratã in/
ter appetibilia ⁊ per cõſequẽs maxi⸗/

me appetibileʒz. maioꝛ pꝛopoſitio fuit

euidẽs per ſeipᷣam ⁊ ſicut illa. omne
totum eſt maius ſua ꝑte:qꝛ non conu/

merata inter pteſ:ſed cõpꝛehẽdit oẽſ
ptes eodem modo appetibile non cõ
numeratũ inter appetibilia: ſed cõp/
hendens omnia eſt maximũ ⁊? maxie

appetibile. MMinoꝛ aũt patet ex dcis

in ſcòa cõcluſiõe.felicitas quidem eſt

bonum totale non cõnumeratuʒ inter

ptialia bona ſed cõpꝛehẽdens ſimul
omnia. (Dicebat enĩ q bonoꝛem vo

luptatem ⁊ virtutẽ eligimus felicitaũ
gratia ſuſpicantes nos felices fieri ꝑ
Seinde ibi Cõnumerata

tari vtrum felicitas aliquo mõ cũ ali/

quo bono cõnumerari poſſet. Et dato

ꝙ ſic. vtruz eſſet appenibilioꝛ cum illo

bono q; ſine illo bono. (Ad bᷣ duo re/

ſpondetur ſimul affirmatiue pꝛopter
qð ſciendũ ꝙ ad felicitatẽ cõcurĩt duo
genera bonoꝝ.quedam eẽntialiter ſi/
ne quib non contingit eſſe felicẽ.que
dazʒ accñtaliter ſine quibus contingit
eſſe feliceʒ. felicitas ergo nõ poteſt cõ
numerari inter eẽntialia bona:qꝛ ĩ ſe
neceſſario claudit ea.poſſet tamẽ cõ/
numerari cum aliquo accñtali bono ⁊
tunc quãtũcũq; illud bonum eſſet mi/
nimũ elig ibilioꝛ eſt felicitas cum illo
qᷓ; ſ illo qð pꝛobat phᷣs.quia maius
bonum ſemper magis eſt eligendum.
ſed felicitas appoſito illo accidentali
bono maioꝛ eſt quã illo remoto. ergo
appetibilioꝛ ẽ illo appoſuo q; illo re/
moto. vnde ſecunduʒ euſtratium.fe/

licioꝛ eſt felix apte incedens qᷓ; felix

LIBRO

inepte incedẽs ceteris pibus. ¶ Bicit
ꝙ ſi cõnumerata fuerit cũ aliquo bo
no manifeſtũ eſt ꝙ eligibilioꝛ erit cuʒ
lllo bono qᷓ; ſine illo.pꝓbat aũt h. Cuiꝰ
mi. ibi incipit Supabundantia l. ma
ioꝛ ãt ibi Bonũ ãt Seinde cum di/
cit Perfectũ vtraq; =pylogat.d. ꝙ
felicitas eſt bonum perfectuz q;tũ ad
ſcòam cõcluſiõeʒ ⁊ per ſe ſufficiẽs q;/

tum ad terciã ⁊ opatoꝝ finis q;tũ ad

pꝛimã Sed foꝛte felicitatẽ Hic pꝛo
bat quintã cõcluſiõem ſic pꝛocedens
pᷣmittit eni aliqualẽ ꝓplogũ. 2. pꝛobat
ꝓpoſitũ ibi. Quẽadmodũ.ʒ: qodam
ſuppoſitũ ibi Ntꝝ igit᷑ ¶ In pꝛolo/
go dicit ꝗd ſuppõit᷑.ſ.felicitatẽ eẽ op
timũ bonũ ꝗd deſiderat᷑.ſ.ꝙ iſiud fiat
LAmpliꝰ manifeſtũ] .3.? ꝗqd pᷣmittitur
ſcʒ ꝙ iſtud manifeſt ſi ſũmat᷑ homĩs
opus ꝓpꝛiũ Geindeſ Quẽadmodũ
lſiic pꝛobat ꝓpoſitũ tibicẽ vt tibicen ⁊
ſtatinficꝰ vt ſtatuificꝰ ⁊ quilibet arti/
fex vt talis artifex ſe habet ad ſuũ fi/
nale bonũ.ſicut hõ vt hõ ſe hʒ ad ſuũ
ſed ꝗlibet artifex in opatõe ſibi ꝓpꝛia
hʒ ſuũ finale bonuz. ergo homo vt bõ
in opatione ſibi ꝓpꝛia hʒ ſuum finale
bonum.hoc tamẽ ſuppoſito ꝙ hoĩs vt
homo ſit operatio aliqua.huius rõnis
ponit᷑ ſola cõpatio ⁊æ patet¶ Seinde
LEtrũ bᷣ ꝙ eſt ſuppoſitũ] Pꝛobat du
plici rõne ſcòa ibil Ael quẽadmoduʒ
J.pꝛuma rõ implicat duo media vnum
a minoꝛi.ex quo poſſet ſic argui.ſi ꝗq/
dem minus videt᷑ ineſſe ineſt ⁊ illð ꝙ
magis ſed minus videt᷑ ꝙ textoꝛ ⁊ co
riarius haberẽt ꝓpꝛias opationes qᷓ;
de hoĩe cum textoꝛ ⁊ coꝛiarius dicãt
ſm artẽ ⁊ nõ ᷣm naturazʒz. bomo vero
fſm naturã ⁊ tñ illi hñt ꝓpꝛias opatõ
nes ĩquãtũ ſũt tales artifices. homo
inquãtũ hõ debet habere.¶ Aliud me
dium eſt ex impoſſibili ex quo ſic põt
argui.ſi hoĩs inquãtũ homo nulla eẽt
opatio hõ eẽt ocioſũ aĩal in natura.cõ
ſequẽs ẽ ĩpoſſibile.g̊ ⁊ añs. Iſta duo
media płᷣs tangit ſub quadã yronica
qõne.d.vtꝝ igit᷑ textoꝛiſ ⁊ coꝛiarij ſũt

opa quedã ⁊ actꝰ hoĩs vero nullũ ſed
eſt aliqd ocioſum in nã.q.d.ꝙ etlã de
pᷣ dubitare eſt incõueniẽs. Seindel
Aktł quẽadmodũ pbat idẽ intẽdẽs ſic
arguere. quẽadmodũ ſe hñt ſingule p

tes hoĩs ad opera ſua ſic ⁊ hõ ad ſuũ
opus ſed ſingule ꝑtes hoĩs hñt opatõ
nes ſibi ꝓpꝛias ſicut oculłꝰvidere ma/

nus texere vel edificare pes ãbulare

⁊ ſic de alijs.g hõ pᷣter has opationeſ
ptiũ babebit ſuã.¶ Sed b obijcit᷑ du

pliciter. pꝛĩo de hĩtibꝰ.ſcõo de ꝑtibus
pꝛiĩo.qꝛ opatio hoĩs vt hõ ẽ vel flet vᷣʒ

aliquẽ hitũ vel nõ.vᷣm videt᷑ incõneni
ens qꝛ ex opatiõibus generat᷑ bitꝰ ⁊

geniti pficiũt opatiões pᷣcedẽtibꝰ ſileſ
vt.j.li.ſcòo. ecn in ſequẽti dicet
ꝙ opatio hoĩs optĩa eſt ſ̃ᷣm virtutẽ ho
minis que quidẽ eſt hit.vt.j.dicet᷑ li:
ſcoo. ¶ Si ãt det᷑ pꝛimũ ꝙ opatio ho
minis fiat ſᷣm hitũ tũc ſequet᷑ ꝙ pᷣter o
peratiõem illiꝰ hitus ſit alia hois opa
tio.ſi argumẽtũ phᷣi fuit bonũ qꝛ ſi ha
bitꝰ accñtalis ſtatuifici vel coꝛiarij hʒ
ꝓpꝛiã opatiõem.ita dico de iſto habi/
tu ᷣm quẽ fiet opatio hoĩis ⁊ ita pceð
ret᷑ in infinitũ vel nulla erit opatio ho
minis que nõ ptineat ad aliquẽ hituʒ
De ptib aũt ſic obijcit᷑.qꝛ illa ho
minis opatio vel eliciet᷑ a toto hoie ſi
mul vt includit oẽs ptes vł ab aliqua
ptiũ.pꝛimũ dari non põt.qꝛ nulla põt
eſſe opatio que ſił elitiat᷑ a manu abo
culo ⁊ a pede. Si ᷣm detur. ſeꝗt᷑ ſi ar
gumẽtũ phᷣi eſt bonũ qð pꝛecedat᷑ in
infinitũ in opatiõibꝰvel ꝙ homo nullaã

habeat opatiõem pᷣter opatiões ptiuzʒz

cuiꝰ oppoſitũ dicit phᷣs. ¶ Ad euidẽtiã
iſtoꝝ ſũt accipiẽde due regule.Mz/⸗
ma talis eſt ꝙ nulł hitus determinatꝰ
alia bõitate a bõitate hoĩis hʒ eãdem
opatiõez cũ hoĩe vt hõ eſt.(¶ Scda ꝙ;
oĩs hitꝰ ꝗ ẽ vel bõitas hoiĩs vel deter/
minatꝰ bõitate hoĩs hʒ eãdẽ opatiõeʒ
cũ hoĩe vt hõ eſt. ¶ Exẽplũ de vtraq;
ſtatuificꝰ dicit hitũ ꝗ nõ ẽ bõitas hoĩs
vt deẽminatꝰ bõitate qua detmiat᷑ bo
mo. nõ enum ſequit᷑ ꝙ ſu bonuſ homo

ii
in
Nnos
leng
gobon
Nocki
Pbone
hehes Ne
Wenide
Nemnn
ſiwli
fhanns
op⸗
(leie
Negtobois
ſe⸗ gder
ſans
be Cir
5ãs
Pperarioh
llueqꝛe⸗

Motß hoi

Nbſenſtin

Wliſel
N
Nnde
sſt
ſnge
bö dſii
bitop
deren,
Zäbllare
Ppenone
rct de
N ubes
nafiaß
kinönen
aakbid
inb'flel
gendidi
Virud N
diil
epao
neigiero
urso
ni
corimi
eiſio had
iu pee
topand ho
Aiqgribi
t. illah
n bheſt
tabalue
Gunla
aand dbd
m. ſi
PMeini
Ag vmmni
nglhn
inerni
hosien
hois ſeln
geid md
iinenn
i itsn
1efin.
ſu n M

qꝛ eſt bon ſtatuificꝰ nec ecõuerſo qua
re operatio vtriuſq; ñ ẽ eadẽ qð ꝓbat
qm̃ idẽ hitus vel eadem bonitas facit

bonũ hñtẽ ⁊ reddit bonã opatiõem.ſʒ

eadẽ bõitas nõ facit bonũ hoĩiema bo
nuʒ ſtatuif̃icũ.ꝗ nec opus vtriuſq; red

dit bonũ.quare vtriuſq; opꝰ nõ ẽ ideʒ
opus cuʒ eadẽ ſit bonitas vtriuſq; o/

peris.quare ſi bonitas nõ eadẽ nec o
pus ide rli de ſcoa. Juſt dicit
hitũ qui eſt bõitas determinãs hoiĩem
⁊ eadẽ bonitas determinat hoiem ⁊
iuſtũ. vñ oĩs bonꝰ hõ eſt iuſtꝰ hõ.⁊ bo
nus hõ eſt bonꝰ iuſtꝰ.vñ eadẽ eſt ope⸗/
ratio hois ⁊ iuſti hoĩis qꝛ bõitas red/

dens boiem bonuũa iuſtu bonũ reddit

opꝰ iuſtũ ⁊ opus bũanũ. ¶ Rer bᷣ di⸗

cẽdũ ad pꝛimũ ꝙ operatio hoiĩs elicit᷑

fm hitũ eadẽ bõitate termiatũ qua
determiat᷑ hõ. ⁊ iõ ibi ẽ ſtatꝰ. ꝓbᷣs aũt
argunt de religs hitibꝰ ⁊ bñ. vñ nõ eſt
ſile de iſtis ⁊ illis.¶ Ad ſcòm dð.per
duas regulas ſilłes pᷣcedẽtibꝰ. quaruzʒ
pꝛĩia ẽ.ꝙ niła ꝑs determiabił alia bo
nitate a bõitate hoĩis hʒ eandẽ opera
tiõem cũ hoĩie. 2 q? ois pars deter/⸗
minabił bõitate hois hʒ eãdẽ opera⸗/
tiõem cũ hoĩe.Exẽplũ de pꝛia.nõ eni
oĩis bonꝰ oculꝰ vel bõa manꝰ vel bonꝰ
pes eſt in bono hoie.nec oĩis bonꝰ hõ
bʒ bonos oculos vel bonas man vel
bonos pedes. ¶ Exẽplũ de ſca. volũ
tas eni determiat᷑ eadẽ bonitate qua
determinat᷑ hõ.vñ oĩs bonꝰ hõ bzʒ bo⸗
nã volutatẽ ⁊ oĩis hñs bonãũã volũtateʒ
eſt bonus homo.quare eadem eſt ope
ratio hois vt hoĩis ⁊ bũane volũtatis.

¶ Wer bᷣ ad ſcazʒ obiectiõeʒ do. ꝙ o⸗

peꝛatio hoĩs eſt operatio alicuiꝰ ꝑtis
qꝛ illiꝰ ꝗ determĩat᷑ bõitate hoĩs ⁊ i i
la eſt ſtatus.de reliꝗs ãt ptibꝰ arguit
płᷣs. ¶ Eñr ibil QAuid igit᷑ vtiq; ꝓbat
ſextã cõcluſiõeʒ intendẽs ſic arguere
operatio hoĩs vel eſt ꝑtis vegetatiue
vel ſenſitiue vel intellectiue nõ vege/
tatiue qꝛ cõis eſt nobis ⁊ plãtis.ope
ratio tũ hoĩs vt hoĩs eſt ꝓpꝛia hoĩ nec

ptis ſenſitiue:qꝛ ſilłr illa cõis eſt nohᷣ

à bꝛutis.reſtat ꝙ ſit ptis rõnẽ hñtis
qꝛ tñ rõem bñs dicit᷑ dupłr.vno modo

pꝛincipaliter de hñte ⁊ operante per
rõem.alio modo minus pꝛincipaliter

de illo ꝙ eſt bene pſuaſibile per ratio
nem. nunc ergo dicit ꝙ operatio hoĩ
ꝓpꝛia in qua conſiſtit humanũ bonuʒ
eſt partiſ pꝛincipałr rõez habeni.pꝛi
mi ſillogumi ponit minoꝛẽ ⁊ patzʒ. ſe
cũdi que incipit ibil Huius autẽ boc
