pulos in veritate ſua.i.ſibi nota.qua/
re ſimili modo huiuſmodi pꝛinceps
ludicare tenetur. ¶ Secũdo quia vnꝰ
quiſq; iudicare tenetur ſᷣm veritatem
ſufficienter ſibi notam. vnuſquiſq; eni
iudicat bene que nouit ⁊ hoꝛum ẽ bo
nus iudex vt ſupꝛa in pꝛologo cap.ʒ.
Sed tali pꝛincipi eſt ſufficienter veri
tas nota.poſito ꝙ ei ſoli ſit nota.quia
ipᷣe ſolus magis eſt dignus fide quam
centum teſtes. QAò apparet. tum quia
ipᷣe eſt cuſtos ſupꝛemus iuſti vt ſupꝛa

eo. li.ca.xj. ⁊ per appellationem non

eſt recurſus ad alium.tum quia teſtiuʒ
qð eſſet inualidum ex defectu numeri
teſtium fit validum ex ſola pꝛeſentia
pꝛincipis vt capitulo de teſtibus. vel
omniuzʒ. ¶ Ex quo apparet ꝙ noticia

2

ſiehnh
inſunt
ptineps
lunſi
peſunci
eſlotetnon
unſin
nöcapl⸗
zpverqnu⸗
tencam fie
liſton bat

srtnꝝa
—

ntlutroe

nones ſeſe⸗

rausdicldt
Ggertens Sib

Gitſeencbe

Ceranencoca

letnteankesn
lian nn

lpittricer
WMporanurſcn

lir uellgicen

MWtnpmti
florclenas

ſtugdenas ſa

nbnceannis
atmspeftat

neitanncenas
oo Tiogiim
lnberttinin ne
funkubent en⸗
iunckannsn
ullenonnenmn
intepto, gn

urmſtnnt
anugfluit

uinmmenti,

rsmriner
eſistun
ſtipwhen ni
—
ſnchen
ſile ſalmi

nnwen
enen
en

Nenitaeſtin

. ialn
Pr⸗
umn ſohm
benimnebnin
iictenn
bimencqnute⸗
uueſtnnihen
, nlewär
.(Secicht⸗
eeneun in
inoram.NMl
ne nonitthu
uprain punge
apiekſifnan
Loqeiſclſin
Qd
ſaprenn

ſolius pꝛincipis equipolet ⁊ pꝛeua/
let atteſtationi plurium teſtium.qua⸗/
re pꝛinceps talis iudicare debet ſᷣm
veritatem ſibi notam ⁊? punire teſtes
oppoſitum aſſerentes ſicut conuictos
de falſo teſtunonio.¶ Ad pꝛimum igi
tur in oppoſitũ dicendũ eſt. ꝙ iuõx nõ
ſemper iudicare debet ſᷣm illam noti/
ciam q; accipit vel addiſcit vt iudex.

Asð apparet quia ſi alicui iudici datu

ro ſentenciam fiant allegationes pꝛo
parte iuſ non habente ⁊ nulle allega
tiones fiant pꝛo altera.ipᷣe tamen ſcit
allegationes veras pꝛo parte ius ha/
bente quas didicit nõ iudex. Sʒ ſcho
laris exiſtens.Si bene quidem iudi/
cet obſequendo legibus nõ aduerſan
do examinando cauſe merita non imi
tãdo vt.ʒ.q:vij.iudicet. Judicabit cer
te ſᷣm veram legum noticiam quam di
dicit vt ſcholaris.nõ ᷣm falſam qᷓ; ac/
cepit vt iudex.¶ Iterum cum aliqua
comparantur ſub duabus differentijs
debet intelligi cetera paria. alias nul
la eſſet comparatio.vt ſi queratur qui

eſt melioꝛ.clericus vel laycus:non po

teſt dici ꝙ clericus ſit melioꝛ niſi ſup/
ponendo in ceteris paritatẽ. quia me
lioꝛ eſt vnus perfectus laycus qᷓ; vnus
imperfectus clericus. Similiter in p/
poſito. Pico ꝙ ſi noticia quam iudex
habet vt iudex pꝛeferenda ſit noticie
quam habet vt perſona pꝛiuata conce

dẽdum eſt ceteris paribus. Sed ſi no

ticia illa non meretur dici noticia. ſed
erroꝛ ⁊ deceptio. quia falſa ⁊ iniqua

Iſta vero ſit vera ⁊ certa.nemo ſane

mentis dicet ꝙ illa iſti ſit pꝛeferenda
⁊ illi quidem qui hoc oicerent male/
dicti ſunt a deo dicẽte. vhe qui dicitis
malum bonum. ⁊æ bonum malum. po/
nentes tenebꝛas lucem. ⁊ lucem tene
bꝛas.yſa.s.Sic autem eſt in pꝛopoſi
to vbi pꝛobatur aliquid iudici contra
veritatem certitudinaliter notam ei.
4 Ad ſecundum autem dicendum qꝙ;
bonus iudex ſicut audit iudicat. Si ve

ritatem ſe audiſſe percepit aliter non
vnde ſubdit Ambꝛoſius. ꝙ ſicut ſe ha
bet natura decernit ideſt veritas facii
⁊ iuris.Si igitur conſtet ei ꝙ aliter ſe
habet natura ⁊ aliter audientia. poti
us declinabit ad veritatem nature qᷓ;
ad falſitatem audientie. vnde ibidem
ſequitur.qꝙ in indicando magis debet
eſſe coꝛdi cuſtodia veritatis quam o/
bedientia voluntatis ideſt ꝙ pꝛo nul/
lo optato per voluntatem debet relin
quere veritatem. ¶ Ad terciuʒ dicen
dum ꝙ aliud eſt excõmunicatum non
vitare ⁊ aliud innocentem condẽnare
quia illud eſt contra ius poſitiuũ.il/
lud autem contra ius naturale.⁊ ideo

per ius poſitiuimn cautum eſt in qui/

buſdam caſibus excõmunicatos non
vitare.¶ Sed per nullum ius cautum
eſt in aliquo caſu innocentes condem
nare.ymo per omnes leges vniuer/

ſaliter interdictum. que facte ſunt vt

tuta ſit inter impꝛobos innocentia vt
in decretis diſtin.quarta.capitulo fa/
cte ſunt. quartum autem dicen
dum.ꝙ nulla lege cautum eſt innocen
tem conuictum debere condemnari
ſi per aliquam viam conſtet iudici ip/
ſum eſſe falſe conuictum. ymo lex op/
poſuum dicit ibidem vbi deus loqui/
tur iudici dicens. Si crimen audiens
diligenter inquiſieris ⁊ verum eſſe re
perieris. tunc educes ⁊c. ſupponitur

ergo ꝙ iudex reperiat verum eſſe ꝙ te

ſtes affirmant ſic quod percipiat illud
eſſe creÄdendum. ¶Ad quintum au/
tem dicendum. qꝙ bonum cõmune pꝛe
ferendum eſt particulari æ pꝛo bono
communis particulari¶ Sed malum
commune conſiſtens in impijſſima fal
ſitate.non eſt pꝛeferendum bono con
ſiſtenti in veruſima pietate. ¶ Ad ſex
tum autem iam dictuʒz eſt ꝙ minus ma
lũ eſt contra oꝛdinẽ iuris pꝛo veritate
iudicare qᷓ; ſeruato oꝛdine contra ve/
ritatẽ ⁊ iuſticiã iudicare.⁊ de ſcãdalo
dictum eſt ꝙ vtilius ſcandalũ naſci ꝑx-

*

iudicij maius Secon eſt ei.quã pti
coꝛrumpenti. ¶ Sed oppoſitum argui
tur pꝛio quia plus peccato ſuo ⁊ pec/

catum habet. Jo. i9. Sʒ pylat erat in
dex vt ibideʒ hr.quare plłꝰ peccat ꝑs

IIBRO.
mittitur q; veritas relinquatur. ¶ Iſtoö cato alieno peccat ·qᷓ; qui ſuo ſolo pec cwns z
autem non poteſt eſſe ſcandalum fre/ cato peccat.pars autem coꝛrumpens polnn
quens quia eſt raro cõtingens. iudicem peccat ſuo peccato iudicẽ coꝛ .
¶ Queſtio.viceſima. rumpendo. ⁊ peccato iudicis ipſũ ad rngin
EE fo arguitur ꝙ iudex coꝛru peccatum inducẽdo.quia quicquid eſt äcman
ptus ferens iniuſtam ſenten cauſa cauſe.eſt cauſa cauſati. Et perr t Ndi
ciaʒ pꝛo pte coꝛrumpente de cõſequens pars coꝛrumpens peccat gütutht
linquat grauius qᷓ; coꝛrumpens. Pꝛi peccato iudicis.quia eſt ei cauſa. Ju/ Phrinnn
mo per pꝛimaʒ rationẽ phi.qꝛ iniuſta dex autem nõ peccat niſi ſuo ſolo pec ealin
ſentencia magis eſt in poteſtate iudi/ cato.quareę ꝑs plus peccat q; ie coꝛ onanune⸗
cis qᷓ; alterius ꝑtis.quare ſᷣm philo/ ruptus. ¶ Secundo. quia plus pec. etlinui
ſophum iudex magis peccat in ſenten cat qui facit plus quam dimidium toti Vlmmtt i
cia iniuſta qᷓ; pars. Sedo per ſcöaz us operis mali quam ille qui facit re/ Aeibt end
ratiõem quia magis peccat agens pꝛi ſiduum.ſed pars coꝛrumpens iudice irmrpi⸗
cipale pꝛecipiens qᷓ; agens obediens facit plus quam dimidium tocius ope giüfintin
Sed actionis iniuſte pendentis ex ini ris mali facit enim pꝛincipium ꝙ eſt Niuziſsci
qua ſentencia.pꝛincipale agens eſt iu vel eſſe videtur plus quã dimidium io uxtmni
dex obediens aũt ps. quare grauius tius operis vt ſupꝛa libro pꝛimo ca. cſellactdn
peccat iudex qᷓ; pars¶ Cercio qꝛ pł x.quare pluſ ccat. ¶ Cercio quia vi zn ide⸗ Ge
peccat ille qui aufert ius ꝓximi.qᷓ; ille cioſius eſt male agere qᷓ; male pati. iSduinstii
qui iam ablatum recipit.quia recipe/ ſicut per oppoſitum virtuoſius eſt be/ eunhemi
re non eſt peccatum niſi quia receptũ ne agere qᷓ; bene pati. vt ſupꝛa libꝛo ſrrcamroſ
fuerat ablatum. Sed iudex aufert ius quarto. tractatu de liberalitate. Sed piiine an
partis alterius.⁊ ablatum dat vel vẽ pars coꝛrumpẽs male agit ĩ coꝛrũpe/ ifmncungn
dit iſti. quare plus peccat iuòx inique re. Judex autem male patiuur in coꝛ D
uferens.qᷓ; pars ablatum recipiens rumpi. quare vitioſius eſt in parte coꝛ ümmall H
Quarto quia plus peccat ĩfide liter rumpẽ qᷓ; in iudice ſic coꝛrumpi ⁊ per mmind “
agendo ille qui magis tenetur fideli/ cõſequens plus peccat pars peccangs ummdenn
ter agere qᷓ; ille quu minus tenef. pec ſicut mouens non motuʒz. qᷓ; iudex qu Anit id
catum enim vniuerſaliter tanto maiꝰ male agit.quia male paſſus Aur tigan
eſt quãto maioꝛ eſt tenoꝛ ⁊ debitũ ad to quia plus peccat qui peccat in plu ni n
faciendum oppoſituzʒ. ſed quãuis vter res qᷓ; qui peccat in pautioꝛes. Sic ei “
q; fideliter teneat᷑ agere.tñ iudex ma pꝛobatur ꝙ eua plus peccauerit quazʒ uie
gis tenetur fideliter agere. pꝛo eo ꝙ; adam. quia in plures peccauit quã i grifn
ad ipᷣm tanquam ad iuſtum animatum ſe ſcilicet in ſe ⁊ in virum ⁊ in deaum. ena
recurritur ⁊ refugitur vt ſupꝛa eo. li. Adam autem non niſi in deuʒ ⁊ in ſe minn late
ca. 7. ⁊ de ipᷣo ⁊ in ipo plus cõfiditur ipſum ſcõo ſententiarum di. xxij. ca. Muntſtäen
qᷓ; de parte.quare nde glun peccat ex quo in fi. Sed pars coꝛrũpenſ pec Aiamg
qua coꝛrumpens pars. Quinto quia cat in plures. quia in ſe ⁊ in iudicem ——
qðcunq; opus peccati eſt maius pec. ⁊ in alteram partem. Judex auteʒ nõös a biKtnl
catum in eo qui eſt in dignitate maio niſi in ſe ⁊ in partem vel ſi addamus 2 nenopin
ri pꝛo eo ꝙ peccatum perſone dignio in deuʒ ſicut ⁊ pars.quare pars plus · untnnims
ris eſt cõius ⁊ maius ſcandalum q; cu peccare videtur. ¶ Quinto quia pluſ n naſine
iuſſibet alterius. Sed iudex eſt in di/ peccauit pars tradens chꝛiſtum cruci WN
gĩtate maioꝛi q; pars quare coꝛruptõ figẽdũ pylato qᷓ; ie pilatꝰ.dicẽte x-po Annltzüin
ipᷣi pylato.ꝗ tradidit me tibi mai pec Uöfolenes

eden
wſela
aclea
Auni
ancn, ſs
ime
FCeNN
Dumndumt
enmn pemepe

sinn.

upn
en. Cang.
e grön

Nimmemnirt
bene n ſin
m delbenun!

isnieig an

eisctn
eſcg

un Meſiln

Eummn, öi
en kuln

uiefun

n ptes⸗
etünman
um nii ncin

uugt

coꝛrumpens q; iudex coꝛruptus.
ies ſolutione queſtionis pꝛemit/
tenda ſunt duo. Et ad queſitum dicen
da ſũt duo.pꝛio ergo pᷣmitto ꝙ hũanũ
ludiciũ quattuoꝛ modis puerrit᷑ vt ait
Greg. xj.q.iij.c.quattuoꝛ.ſ.timoꝛe ⁊
cupiditate odio ⁊ amoẽ. In pꝛĩs duo
bꝰ iux rſpicit ad ſe ipʒ. In alijs duo
bus ad alteꝝ. In pꝛimis duobus caſi

pus dicitur iudex coꝛꝛumpi per ptem

que vel cõminat᷑ aliquid terribile vel
dat ſeu ꝓmittit aliquid cõcupiſcibile
Sic ꝙ vel illud terribile vel ilõ cõcu
piſcibile. puta pecuia trabit iudicẽ ad
ferendũ iniuſtum ⁊ iniquũ iudiciũ. In
duobus autẽ alijs caſibus iudex nõ di
citur coꝛꝛumpi per ptem ſed per ſe ip
ſum huc vel illuc affici per odiũ vel a/
moꝛem. ⁊ ideo queſtionem recipio in
pꝛimis duobus caſibus vbi eſt exp̃ſſa
coꝛꝛuptio.⁊ non in alijs vbi non dicit
ꝓpꝛie coꝛruptio.¶ Scdo pᷣmitto ꝙ iu⸗/

dex cupiditate coꝛruptuſ grauius pec

cat qᷓ; metu coꝛruptus.qð ꝓbo dupli/
citer. Pꝛimo.qꝛ duoꝛum peccatoꝛum
eniſdè generis.illud qò eſt magis vo
luntariũ eſt ex pbꝛabilius ⁊? deterius
yt ſupꝛa tractatu de temperãtia ca.fi.
Sed cupiditas ⁊ peccatum cupidita
tis eſt magis voluntar ium opus qᷓ; ti/
moꝛũ ⁊ q; opus timoꝛis quare eſt ex
ꝓbrabilius ⁊ veieris⸗Seos qꝛ pec
catum ex induſtria magis eſt q; pecca
tuʒ ex infirmitate vt ait Vſido.li.2. de
ſum. bo.ca.!.ſed peccatũ ex metu fit

ex infirmitate.vt ibidem habet᷑ pecca

tum vero ex tali excupiditate ⁊ acce
ptiõe pecunie peccatũ eſt ex iduſtria
quare peius deteriuſ«Munc igitur
ad queſtionẽ dico pꝛimo. ꝙ iudex ti/
moꝛe coꝛruptus minus peccat qᷓ; parſ

ex timoꝛis incuſſione coꝛrũpens.
Pꝛimũ ꝓbatur pꝛimo. qꝛ duoꝛũ ad

dem opus maluʒ cõcurrẽtiũ ille plus
peccat cuius voluntas pꝛeualet. ⁊ cu
ius volũtateʒ alter ſequit᷑.Sed in iſto
caſu volũtas ptis timoꝛẽ inferentis pᷣ
ualet ⁊ iudex territus volũtatem ptis

V.

ſeꝗtur non ſuam. quoniã operatio iu⸗
dicis territi eſt mixta ex volũtario ⁊ ĩ

uolũtario vt ſupꝛa li.ʒ. n d u

dex minus ⁊ ps plus peccat. ¶ Scõo
quia qui peccãdo tenet modum ꝑ quẽ

peccatũ mortale interdũ fit veiale mi

nus peccat qᷓ; ille qui tenet modũ per
quem aggrauatur peccatum ſed iu/
dex timoꝛis coꝛruptus tʒ modũ ſcili/
cet timoꝛis cadentis in conſtãtem vi/
rum. per quem peccatum moꝛtale in/
terdum fit veniale vt ſupꝛa libꝛo ter/
cio ⁊ eodem capitulo. modus autem
partis timoꝛem incutientis per pec/
catum aggrauat. quia talis metus eſt
quidam modus violentie ⁊ ideo ſem⸗/
per pꝛebet alteri quaſi violentum ſcã
dalũ in via iuſticie quare pars illa gra
uius peccat q; iudex. Et hec eſt ſen/
tencia Auguſtini reddentis rationem
quare maius peccatũ habuit.qui chꝛi
ſtum pylato tradidit. quam pylatus
qui ſibi traditum crucifixit. Ait enim
Auguſtinus.plus peccat qui poteſta/
ti innocentem occidendum liuoꝛe ira
dit qᷓ; poteſtas ipᷣa.ſi cum timoꝛe alte
rius maioꝛis poteſtatis occidit ſuper
Jo. capitulo.i9. ¶ Secundum pꝛoba

tur pꝛimo ex conditionibus partis ?

ludicis.quia duoꝛũ ad idem opus pec

cati concurrentium ille qui ſua mala

voluntate res hbumanas moꝛes ⁊ le/
ges poteſt ſubuertere plus peccat qᷓ;
ille qui non poteſt quantumcũq; velit
ſed udex ſua mala voluntate. hec om
nia poteſt ſubuertere.cum ipᷣe huma/
narum rerum moꝛum ⁊ legum ⁊ vmi/
uerſaliter omnis iuriſ ⁊ iuſti ſit cuſtos
ſicut dicitur de pꝛincipe ſupra eodem
capitulo.xj.quare iudex contra tot bo
na tot iura tot iuſta ſibi tradita veni⸗/
ens pꝛo pecunia. plus peccat qᷓ; pars
ipſum coꝛrumpens. quia ſibi ſunt om
nia ad cuſtodiendum tradita non ta/
men parti. ¶ Secundo ex conditio/

ne venditionis ⁊ emptionis. quia vni

uerſałr maiꝰ pccm̃ eſt in genere pecegʒ
ti vendere rẽ nõ ſuã qᷓ; emere rem no

IIBRO

ſuam vendere nãq; non ſuum eſt con-

tra naturam venduionis ex toto gene

re.ſed emere non ſuum non eſt cõtra

naturam emptionis cum ſemp ema⸗/
mus ea que noſtra nõ ſunt.quãuis ſit
peccatum emere ab eo cuius non eſt
res.Sed iudex in caſu iſto vendit reʒ
nõ ſuam. ⁊ pars emit rem nõ ſuaʒ qꝛ
rem alterius partis.quare peccatum
iudicis maius eſt q; peccatum partis
qᷓ;uis pars grauiter peccet emendo a
iudice cuius res non eſt.Ex hoc ſequi
tur coꝛrelarium ꝙ maius peccatuʒ eſt
gieʒia.i.venditio ſpũalium qᷓ; ſyracuzʒ

ideſt emptio eoꝛum.qꝛ giezia vendit

bona non ſua.ſyracus vero emit bona
non ſua ab eo cuius iuris non ſunt.
EZicendũ ergo ad argumẽta cõtra iu
dicem inducta ꝙ omnia aliꝗd verita/

tis cõcludunt contra iudicez. pecunia

⁊ cupiditate coꝛruptum.cõtra iudicẽ
vero timoꝛe coꝛruptum non cõcludunt
„4 „ „ N
vt apparet faciliter diſcurrenti.Ad
argumẽta vero contra pꝑteʒ inducta di
cendum ad pꝛimũ ꝙ peccatũ habens
cauſam pꝛumã ⁊ cauſam ſcõam ime/
diatã nõ ſemper imputatur plus vel
tantum cauſe pꝛime ſicui ſce. quãdo
ſcʒ cauſa ſcða eſt libera vel liberioꝛ qᷓ
pꝛima ſicut eſt in pꝛopoſito.quia iuòx
liberioꝛ eſt qᷓ; pars.Et ideo q;uis deꝰ
ſit cauſa voluntatis humane ⁊ volũtaſ
cauſa peccati.nõ tamẽ imputat᷑ pecca
tum voluntatis deo. quia voluntas eſt
cauſa libera potenſ agere bene vł ma

le.vbi autem ſcòa cauſa nõ eſt libera

ſicut gladius.tũc nõ imputat᷑ peccatũ
cauſe ſcòe puta gladio ſed hoĩ.vbi ve
ro vtraq;ʒ ẽ libera.⁊ vtraq; intẽdit ad
malum illi magis imputatur peccatũ
cuius in voluntate magis eſt opus ma
lum.¶ Ad fᷣm dicẽdum.qꝙ pꝛincipium
eſt plus q; dimidiuʒ tocius operis.nõ
quidem f̃ᷣm quãtitatẽ operis. ſed ſᷣm
difficultatẽ operãtis.⁊ hoc modo con
cedo ꝙ pars fecit maioꝛem parteʒ dif
ficultaſ.ſed iudex maioꝛem partẽ ini

quitatis.nõ enim mẽſurat᷑ peccatũ ſʒ

difficultatem. ſed ſcm peruerſitatem
d tercium dicendum ꝙ pꝛeciſe ſi,

ſtendo in coꝛrumpere ⁊ coꝛrumpi p/

ut dicunt agere ⁊ pati plus pecca/
ret pars qᷓ; iudex. ¶ Sed quia poſtea

iudx agit motu pꝛopꝛio. non ſoluz in

virtute partis coꝛrũpentis.ideo plus
peccare poteſt in actione pꝛopꝛia qᷓ
pars peccauerit in ſua. (Ad quar,
tum vero dicendum ꝙ peccans in plu
res plus peccat qᷓ; peccans in pautio
res ceteris paribus alias non. vnde
plus peccat qui interficit vnuʒ.qᷓ; qui
furatur pluribus . hic autem non ſunt
cetera paria vt viſum eſt. ¶ Ad quin
tum iam dictum eſt ꝙ pylatus fuit coꝛ
ruptus timoꝛe maioꝛis poteſtatis. au

diens verbum.ſi hunc dimittis nõ es

amicus ceſaris.
¶ Lectio decimaoctaua.
epyekeia autem Supꝛa
egit de iuſticia iudicum ⁊ pti

ctiuo iuſti legalis ⁊ de iuſticia legum

interpꝛetartaꝝ ſcilicʒ de epyelꝛeia ⁊

de epyelꝛe. Pꝛimo auteʒ pꝛoponit in
tentum ſuum de epyelꝛeia ⁊ de eppe
lꝛe.Scðòo pꝛoſequitur de epyelłe ibil
Non enim vt idem ercio de epye/
lꝛeia ibi anifeſtuʒ autem ex hoc
Dicit ergo primo ꝙ ad pꝛemiſſa di/
cta de iuſticia ⁊ iuſto pꝛoximum ⁊ de
bitum eſt dicere de epyelꝛeia ⁊ epye

le obiecto eius. qualiter ſcilicet e⸗,
pyelꝛeia ſe habet ad iuſticiam que
liter epyelꝛes eius obiectum ſe babet
ad iuſtum ꝙ eſt iuſticie obiectum⸗(2

ſequenter ibil Mec enĩ vt idem Pꝛo
ſequitur ò epyelꝛe. comparat ergo ip
ſum ad legale iuſtum. Pꝛimo penes
eſſe. Secundo penes opus ibil Facit
autem dubitationem ]. Tercio penes
vtrũq; ibi NPꝛopter qð iuſtũ Penes
eẽ vero ponit pꝛimo quattuoꝛ cõpato
nes.ſᷣo obijcit oñdens in eis aliquam
repugnãtiã ibil Qm̃ aũt rõnẽ. tercio
excludẽs illã rĩpugnãtiã oĩa ducit ad
cõcoꝛdiam ibil Hũc ãt omia Compat

um. hic ãt agit de iure dirre,

cdom
iintn
i nhlin
lgniitn
muu
cnnluumn

eirngnrt
hünnnot⸗

iNi
ybetilAunn

Ppuinavninn

m
.oneu
inen Vbeo

=

nehaten
do
fnrincöneni⸗
nidpeter u
Nacdutone⸗
Wrinterau n
Wolun relepye
Moloelſi
onni

— =—

lſguracaannan
rdrldacun

D

R

iutu
ſanmtihet
Uichenam
müriatienn
Oyenogtmnana
Pummepcthte
lecgllrnlin
nunlrnni
iſikunmr Ynn
Gnlglinmins,
lnchtn in
itnlusinſd
Mnensen
lſcheng,
lgimng
lſenn

as na
WANN
tiſneigd⸗

ſhbereſgte

=2 =,
—

—
=—-
—

==
— =

2

= =—
=

=—

= = =
—

möen

umeia

mmeſte
Eemaicte

nde dn
n.biciten
galis1 Nin
tr ſaliq unſt
Prmoame
nde epeteui⸗
oſegin e

muün Teod

Horkſuz uen
nno A
utiſtoen

edeeßſin
habet adilun

ergo quadrupliciter iuſtũ epyekeſ ad
iuſtum legale dicẽs pꝛimo.ꝙ epyekeſ
nõ eſt ſimpliciter idem cum iuſto lega
li.vᷣo ꝙ nõ eſt genere alterum ab eo.
tercio ꝙ eſt laudabilius eo. quia nos
quãdoq; laudamus ⁊ iuſtuʒ epyekes
æ virum etiam epyekẽ qui ſequit᷑ ta/
le uuſtum. quare ad illa opera virtutã
nos trãſferunus epyekes ipᷣm magis
laudantes pꝛo bono vel de bono. Et
ſic patet ꝙ epyekes eſt laudabiliꝰ iu/
ſto legali.¶ Auarto dicit ꝙ eſt melius
illo iuſto.quoniã in tali laude trſſe/
rimus eBe lp̃m eſſe melius oſten
dentes. (Conſequẽter ibi QAuoniam
autẽ rõnem Qbijcit contra dicta oñ/
dẽs in pꝛedictiſ eſſe repugnantiã. Di

cit ergo ꝙ boibus röõnem ſequẽtibus

videtur incõueniẽs ſi epyekes exiſtẽs
aliquid pꝛeter iuſtum vt dictum eſt in
pꝛima cõopatione eſt laudabile vt dice

batur in tercia.quia vel iuſtum nõ eſt

ſtudioſum vel epyekes eſt aliud a bo
no ſtudioſo vel ſi ambo ſint Aiale
videtur omnino ꝙ ſint idem. ¶ Subi⸗/
tatio igitur accidit circa epyekeſ.fere
ꝓpter hoc qð dictum eſt quia nõ vide
tur poſſibile ꝙ ſint adinuicem altera.
¶ Eoſequenter ibil Habent autẽ om/
nia a=xcludens dictam repugnãtiam
omnia reducit ad concoꝛdiã. Dicit er
go pꝛimo ꝙ omnia in quadruplici cõ
paratione dicta ſe habent recte.i.ve⸗
re. Scðo ꝙ illa nihil habent ſubcõtra
rium. vel repugnãs nõ obſtante pꝛe/
miſſa obiectione. Lercio ꝙ epyekes
ens vel exiſtens melius quodam iuſto
eſt etiam qödam iuſtuʒ. Auarto ꝙ e/
pyekes eſt melius iuſto quodam. non
vt quoddam genus exũñs aliud ab hoc
iuſto.⁊ ſic habemus ꝙ idem ſunt iuſtũ
generaliter ſumptuʒ. ⁊ epyekes ſicut
genus ⁊ ſpecies.quia omne ius epye
kes eſt iuſtum. ſed non omne iuſtũ eſt
epyelꝛes.Et quinto addit ꝙ ambobꝰ⸗
ſeʒ iuſto ⁊ epyelꝛe exiſtentibus bonis
⁊ ſtudioſis melius eſt epyelꝛes altẽo
uſto ꝙ habet ei cedere in quibuſdam

V.

caſibus.Sic iguur intelligendo pꝛe/
miſſa.nulla in eis apparet repugnan
ria on. equẽter ibil Facit autez du
bitationem Comparat ius epyelꝛes
ad legale iuſtum penes opus. pꝛimo
autem hec duo iuſta comparat. ſᷣo cõ/
parationis cauſam aſſignat ibil Cau/
ſa autem Dicit ergo pꝛimo ꝙ dubita
tõem pᷣmiſſam facit quia epyelꝛes eſt
vere iuſtum. non tamen eſt legale iu/
ſtuz vt dictum eſt. ſed dirrectio legaliſ
iuſti. Et hec dirrectõ eſt opus ⁊ bonũ
iuſti epyelꝛis. quare hec duo iuſta ſe

pabent. ſicut dirrigens ⁊ dirrectũ. qꝛ

iuſ epyelzes dirrigit. ⁊ ius legale di/
rigitur ¶ Eonſequẽter ibil Cauſe t
Pꝛemiſſe cõparationis cauſam aſſi/
gnat per hunc modum ꝙ pꝛimo oſten
dit peccatum ac defectum legis. ⁊ le
giſiatoꝛis. Secũdo excuſat legeʒ ⁊ le
giſſatoꝛẽ ibil &t eſt nibil minus Cer
cio ex hijs infert neceſſitatem pꝛedi/
cte dirrectionis ibil Cuʒ igitur Dicit
ergo pꝛimo ꝙ cauſa epᷣfate dirrectiõii
eſt quoniã oĩſ lex det rminat de quibꝰ
cunq; legalibus vniuerſaliter.⁊ quan
doq; de quibuſdam non eſt poſſibile
eam recte determinare vniuerſałr.ne
ceſſariuui eſt eam non recte de quibui
dam dicere.de quihus ait vniuerſalit
ſed ipᷣa lex accipit illam vłem deter/
minatiõem tanquam veram vt in plu
ribus. Hon ignoꝛans quoniam pecca
tum eſt in aliquibus. poſtquaʒ agit in
differenter ? vniuerſaliter de omni/
bus .¶ Konſequent er ibi ¶Et eſt mihil
minus Excuſat legem dicens. ꝙ pꝛo
pter pꝛedictum peccatum lex non eſt
minus recta.quia peccatum.nec in le
ge. nec in legis poſitoꝛe eſt. Sed eſt
peccatũ in natura reruzʒ opabiliuz. qꝛ
materia rerũ opabiliũ cõfeſti talis eſt
ꝙ nõ recipit aliquã firmitatẽ vłr vni/
foꝛmem in omnibus. quare nulla eſt
poſſibilis via ad ponendum regulam
de modo agẽdi. puniẽdi vel pᷣmiandi
pugnandi vel quieſcẽdi. guerrificãdi
vel pacificandi ꝗ nõ patiat᷑ aliqu ex

IIBRO

ceptiõez vł inſtãtiã.¶ Eñ̃r ibil Cũ igit
dicat Infert ex pᷣmiſſis neceſſitatẽ pᷣ/
fate directiõis.d.qꝙ cũ lex dicat ⁊ de/
termiet vłr ⁊ accidat ĩ hoc caſu ſingła
ri p̃ter illa que determĩata ſũt vłr. Sic
videlicet ꝙ ſi in caſu iſto ſeruaret᷑ lex
literaliter eſſet opuſ iniuſtum. ⁊ cõtra
aliqð ius naturale.tunc pꝛo illo caſu
bene ac recte habet dirigere vbi lex a
liꝗd reliquerat.⁊ vbi legis poſitoꝛ nõ
cõſideraueãt ⁊ vbi lex ⁊ legis poſitoꝛ
vłr loquẽs peccauerat.ibi inquã recte
habet dirigere ꝙ deficit ⁊ ꝙ legis po
ſitoꝛ diceret ſi illi caſui pᷣſens eſſet ⁊
ꝙ legẽ ſtatuiſſet ſi caſum pᷣſciuiſſet.ver
bi gratia.Lex eſt in quadam ciuitate
ꝙ peregrini muros cuntatis aſcendẽ
tes capite puniant᷑.Cõtingit auteʒ ꝙ
peregrini innocẽter traſeuntes per il

lam ciuitatem audiuerũt clamoꝛem q/

hoſtes contra ciuitatem repente irru
erunt qui peregrini ꝓmptioꝛes qᷓ; ci/
ues muros aſcẽderũt. ⁊ vꝛbem defen
dentes ſaluauerũt. Hunc ergo querit

quid iuris.vtrum moꝛi debeant ſicut

lex dicit. Et reſpõdet epyelꝛes ꝙ nõ
quia contra iuſ nature eſt reddere ma
lum pꝛo bono. Hec legiſlatoꝛ ſi p̃ᷣſens
fuiſſet reos eſſe dixiſſet.Eſt igitur ne/
ceſſaria directio iuſti legalis in quibuſ
dam caſibus que directio fit per ius
epyelꝛes.¶Eoſequẽter ibi Mꝛopter
qð iuſtum J.Compat ius epyelꝛes ad
ius legale penes eſſe ⁊ penes opus

ſimul recolligẽs ea que dicta ſunt de

vtrocq;. Dicit ergo pꝛimo ꝙ ꝓpter pꝛe
oñſam neceſſitatẽ directiõis pᷣfate ius
epyelꝛ es eſt veriſſime iuſtuʒ. Scðo ꝙ
ipᷣm eſt melius quodã iuſto.Ler o q;
epyelꝛes nõ eſt melius illo iuſto ꝙ eſt
ſimpliciter iuſtũ ꝙ quidẽ eſt ius contẽ
tum expꝛeſſe in intentione pꝛimoꝛum
pᷣceptoꝛũ legis naturalis. Quarto q;
epyelꝛes eſt meliꝰ illo iuſto ꝙ pecca⸗/
tum recipit per loqui ſimpłr.i.vłr vt
viſum eſt. QAuinto dicit ꝙ hec eſt natu
ra iuris ꝙ vocat᷑ epyelꝛeos.ſ.directio
legis.vbi lex deficit ꝓpter vłem deter

minatiõeʒ. Sexto qꝛ hec eſt cauſa ſeʒ
defectus ipᷣe legis.quare pꝛedicta di/
rectio ſit iuſta.⁊ cauſa eius qð eſt non
omnia eſſe iuſta ſᷣm legem quoniaʒ de

quibuſdam ſingularibus caſibus non

eſt poſſibile legem ponere.quare non
eſt poſſibile aliquem moꝛtaleʒ hoĩiem
eos pꝛeuidere.Septimo infert ꝙ pꝛo
pter hoc lex⁊ talis ſingularis euẽtus
pꝛeter legem indiget ſentencia deter
minãte illud qð per legem non eſt re
cte determinatũ. quia indeterminati.
indeterminata eſt.vel eſſe debet regu
la.lex autem poſtquã eſt poſita eſt iaʒ

determinata.caſus autem ſingulares

ac rari ſunt indeterminati. ſentencia
autem viri boni ⁊? epyelꝛis eſt inde/
terminata vtriq; ad pꝛeſentiâ caſus.
quare talium caſuũ regula nõ erit vni
ler ſalis lex. ſed pticularis ſententia
¶ Octauo ad hoc inducit exempluʒ di
cens.qꝙ talis eſt talium caſuuʒ regula
⁊ ſic dirigit quẽadmodũ plumbea re/
gula edificationis leſ bie illius ſcilicet
inſule que eſt vicina ciuitati troiane.
illa nãq; regula tranſmutatur ad figu
ram lapidum ⁊ non manet ipᷣa regu/
la in rectitudine pꝛiſtina. Sic etiam
ſentencia ſequitur figuram ⁊ foꝛmam
caſuum. ⁊ non manet ipᷣa ſentencia in
rectitudine kae dEilnmo ame⸗ cir⸗

ca alium caſum. ¶ Vitimo auteʒ epy

logat dicens ꝙ manifeſtuz eſt quid eſt

epyelꝛes quia quoddam iuſium eſt ?
ſt autez
ſciendum pꝛopter exemplum ꝙ in in

quodam iuſto melius eſt.

ſula leſbie pꝛimo fuerunt facte virge
lapidee ⁊ inter virgaſ cõcauitates ro
tunde in foꝛibus ſeu in poꝛtalibus tẽ
ploꝛum ⁊ palatioꝛum.qui vniuerſali
ter autem ſuper virgas.⁊ ſuper con/

cauitates illas vult pꝛoducere vnam

lineã rectam fᷣm differentias que ſunt
ſurſum ⁊ deoꝛſuʒ ſic ꝙ omnes partes
illius linee ſint eque ſurſuʒ ⁊ eque de
oꝛſum.opoꝛtet neceſſario qilla regu
la ſecundum quam pꝛoducet talem li
neam ex trãſuerſo virgularuz applice

„

e
6rran üt

glißrbahtü bi
(ſpang mo
lncſ lstl

— =ẽ =

WaWyt tium

m epſedtst i

(lönigneſtsad

s nenin ſuci

nun, ins irn
Pbaradiuuntatm
ez urensͤſel
centanpuandn

itnnitlnn

1

his iMärnn
Wxpnslabe

MWrKännitkan
Megtacnngiiui
fucnipgiimunmn

Mihullaſtnn

Gininännenii

mmednm miain

SW
rnti
Aigtdeepſt
nd Fetcbins dim
ün ☛

.

ei
n
acde
RKZ
Vnmuke
mten
Wſnng

ermnnin

.

migruttn
mienene

—

ſtinacett

namiieſciigte

nelnsckh e

iam ie
aigt dcin

imngi
ATNNNE N
s ſun cn

nanſcensß,

4
71

tur virgiſ ꝓminẽtibus.⁊ coequatibuſ
non ꝓminentibus. ⁊ tunc regula fiet
toꝛtuoſa ſᷣm dextrum ⁊ ſiniſtruʒ ad fi
guram lapidum ꝓminẽtiuʒ ⁊ non pꝛo

minentium. ſed remanebit recta fᷣm

ſurſum ⁊ deoꝛſum. vel ſecundum ante
æ retro. hoc enim eſt poſſibile ꝙ li⸗/
nea declinat ad curuitatem ᷣm vnam
cõtrarietatem differentiaꝝ loci.⁊ non
ſm aliam vt viſum eſt.¶ Lonſequẽter
ibi AHanifeſtũ ãt Poſtq; egit de iu
ſto epyke.hic agit ð iuſticia que ẽ epy
keia. ⁊ pꝛimo agit de ipᷣa quantuʒ ad
hoiem per eam babituatũ. Scõo quã

tum ad ipᷣm babitũ ibil &t habitus re

cte Dicit ergo pꝛimo ꝙ ex pᷣhabitis
manifeſtum eſt. quis eſt vir epyekes
epikeyam bñs.¶Eſt enim vir electuſ
⁊ operatiuꝰ talium iuſtoꝛuʒ. quale eſt
iuſtum epyekes. nõ atribodicayos
.i. nõ rigoꝛoſus ad deterius ⁊ ad g/
uius punienduʒ. ſed eſt minoꝛatiuꝰ pe
narum.quãuis ipᷣe vir epyekis legem
habeat adiuuantẽ ad puniendũ tranſ
gꝛeſſoꝛez. quia penas reſtringi.⁊ gra
tias conuenit ampliari.vt extra de re

gulis iuris. li.6. Euiꝰ cauſa eſt qꝛ ſan

ctius eſt impunitũ relinquere facimuſ

delinquẽtis. qᷓ; inocẽtem damnare vt

habetur.ff.de penis.l.abſentẽ. quare

magis declinandũ eſt ad alleuiamen
pene.circa condignũ q; ad grauamen

vltra condignũ iuxta doctrinã philoſo

phi ſupꝛa li. 2. ca. vltimo. vhi docet ꝙ
dagd iueniendũ virtutis mediũ maxime

recedendũ eſt ab extremo virtuti ma⸗

xime cõtrario. virtuti autẽ iuſticie ma

gis cõtrariatur puniẽ vltra q; citra cõ
dignum quare vir epyekes ad boc de
clinat ⁊c nõ ad illud.(Cõſequẽter ibi
LEt habitus agit de epykeia ᷣm ha/
bituz. d. ꝙ ipe habitus dictus epykeia
eſt exñs quedam iuſticia circa iuſtum
epyekes.⁊ nõ habitus alter a iuſticia
ſicut nec epyekes eſt alterum ius a iu
ſto ᷣm genus q;ᷓuis ſit alterum a quo⸗

dam. vt viſum eſt. Sic etiã epyekeia ẽ
quedam iuſticia.

H 4

BHD euidentiã pᷣdictoꝛum que
renda ſunt duo. Pꝛimũ vtrũ
us epyekes ſit directiuũ iu/

rris nalis. Scoz vtꝝ epyekeia ſit mo

ralis virtus cõtenta ſub iuſticia.

-0--—

Aueſtio viceſimapꝛima.

rał.quia ius naturale poteſt

ESE pꝛimo arguit᷑.qꝙ ius epye
kes ſit directiuum iuris natu

deficere errare. ⁊ in hoc indiget di
rectione. hoc autem ꝓbatur pꝛimo. qꝛ
iure naturali ẽ oĩm vna libertas vt in
decre.di.pꝛĩa ca. Jus auteʒ. Sed iſtð
aliter in melius dirigitur. quia hodie
nõ eſt omniũ vna libertas. quare ius
naturale. quia põt deficere pꝛo aliquo
caſu ⁊ pꝛo aliquo tempoꝛe indiget di
rectione ⁊ de facto dirigit᷑.(¶ Scðo qꝛ
tranſire per alienum agrum fas ideſt

naturale ius eſt. poſitiuum aũt ius nõ

c. vt ea.di.ca.leges.ergo naturale ius
tranſeundi per alienum agrum rõna/
biliter per iuſ ꝑoſitiuũ coꝛrectiuũ ⁊ di
rectiuũ eſt.¶ Zercio quia iure natura
li eſt cõis omniũ poſſeſſio.vt in allega
to ca.ius autẽ.Sed boc eſt hodie coꝛ
rectiuũ ⁊ directiuũ in melius.vt pꝛo/

b ꝛimo politice quare vt pꝛius.
uarto quia de iure naturali debet

lieri depoſite rei reſtitutio et ea.di. ⁊
c. Jus autẽ.Sed hic poteſt erroꝛ con
tingere.puta ſi quis depoſuit vel com
modauit gladium alicui ⁊? cõſequẽter
depoſitoꝛ furioſus effectus.volẽs vxo
rem vel pꝛolem. vel ſe ipſum occide/
re repenit gladium in quo caſu depo/
ſitarius.non tenetur gladium reſtitue
re. quare lex naturalis generaliter pᷣ
cipiens pꝛo iſio ſingulari caſu deficit
ſicut aliqua alia lex ciuilis. quare di/
ene indiget. ſicut ⁊ lex poſitiua.

Kontra pꝛimo quia omne coꝛrigi/

bile ⁊ dirigibile per ius epyekes ali/
quando poteſt eſſe iniuſtum. alias eni᷑
non haberet coꝛrectio vel directio lo/
cum. Sed ius naturale nunquaʒ eſt in
iuſtũ.ſed naturale ideſt nature conſo⸗/
nũ equzʒ q; habet᷑.vt in fine illiꝰ capłi

IIBRO.

ſepe allegati.ius autẽ.quare nõ ẽ coꝛ
rigibile vl dinigibile.Oedo qꝛ omne
coꝛꝛigibile habet aliꝗqd mali ſed ius
naturale nihil habet mali per argum
tũ Aug.dicẽtis.ꝙ ſi theologia natura
lis eſt vere naturalis.nihil mali habʒ
de ciuit.dei.li.õ.ca.dõ. quare pari mõ

ſi ius naturale eſt vere naturale. nibil
Pꝛzo

mali habere põt quare vt pꝛiꝰ.
ſolutiõe queſtiõis pᷣmitto ꝙ dictamen
naturalis legis vel iuris oꝛdinat ali/
qua ꝓhñdo ſicut ſimpliciter mala.p/
hibet eni viuere ſᷣm vicia.vt ſupꝛa eo.
li.ca.2. ⁊ ca.y.ꝓhibet furtuzʒ ⁊ adulte

rium.que ſtatim noĩata ↄuoluta ſũt cũ

malicia. vt ſupꝛa li.2.ca.6.(¶ Item oꝛ
dinat aliqua pᷣcipiẽdo.ſicut oĩa ðbita
puta oĩa que vultis vt faciãt vobis ho

mines.hec eadẽ vos facite illis. Aa

thei..¶ Item aliqua cõſulit ⁊ ſuadet
ſicut honeſta.puta ꝙ vna ſola ſit vxoꝛ
vnius
uta ꝙ ĩ ſtatu inocẽtie oĩa eſſent cõia
& Stemn aliqua pmittit vt expedientia

que aliquãdo accidũt in malis ⁊ ꝓpt

mala. puta ꝙ tpe iſto ꝓpt liciam
hoĩm bona ſunt ꝓpꝛia. Hijs pᷣmiſ⸗/
ſis dicẽdũ pꝛimo ꝙ ius naturale in re
bus ꝓhibitis ⁊ pᷣceptis nullã recipit
coꝛꝛectiõeʒz vel directiõez. Scðdo ꝙꝙ in
rebus conſultis ⁊c ſuaſis honeſtati ⁊
cõceſſis vtilitati ⁊ pmiſſis expediẽtie

ac neceſſitati. recipit mutatiõeʒ coꝛre
ctiõem ⁊ directiõem. ¶ Pꝛimũ ꝓbat
pꝛimo de ꝓhitis qꝛ nulla humani iu/

ris auctoꝛitas.põt facere licitũ qð eſt
illicuũ.qꝛ ſimpliciter malum. humana
nãq; ratio cui huiuſmõi ius naturalii

eſt inſertum q; diu agnoſcet illud eſſe

malum.tam diu iudicabit illud eſſe il/
licitum.per illud nãle pꝛincipiuzʒ. de/
clina a malo. Sed ꝙ eſt illicitũ.qꝛ ſim
pliciter malũ ſemp agnoſcet eſſe malũ
qꝛ ſemper dictabit eſſe illicitũ. Sʒ om

ne ꝙ eſt iure naturali ſimpłr phibitũ
eſt ꝓhibitũ.qꝛ ſimpliciter malũ. quare
nullo iure poterit fieri licitum. ¶ Se

hijs ergo rebus malis dantur pᷣcepta

tem aliqua cõcedit vt vtilia

negatiua que nũquã errare pñᷣt. puta

non furtum facies. non falſuʒ teſtimo
niuz dices.nõ mechaberis.nõ occiòs
inocentẽ.Exo.xx.Et generaliter non
facias alicui ꝙ ñ vis tibi fieri.Lhobᷣ.
4. Ande ſũmit᷑ illud iuriſ pᷣceptũ.alte
rum non ledere.ff. de iuſticia mre.l.
iuſticia¶ Scoõo ꝓbatur idem de rebus
pᷣceptis.qꝛ ꝙ eſt certius omni arte.nõ

eſt p aliud poſterius coꝛrigibile vel di

rigibile. minus eni certũ dirigit᷑ ꝑ ma
gis certum ⁊ non ecõuerſo. Sed natu
ra pᷣceptiue hoĩes dirigens ad mediũ

virtuoſum ⁊ bonũ certioꝛ eſt oĩ arte vt

ſupꝛa li.2. ca.ꝓ. quare natura ⁊ ius de
ſcendẽs imediate ab ea non eſt dirigi
bilis per aliqð ius poſterius¶ Scoðm
autẽ de cõſuli ⁊ cõceſſis ⁊ pmiſſis pa
tet per ea que ad pꝛimã partẽ oppo/
nendo ſunt inducta. libertas eni oim
boĩim equalis ⁊ vna.de qua pꝛimo ar
guebatur non fuit pᷣcepta ſed conſulta
ſicut ⁊ adhuc eam cõſulit Apo.d.NHo
lite fieri ſerui hoĩʒ pꝛima ca:7. Munc
autẽ ſeruitus eſt expediens ad maliti
az hoĩm cohercendã.ſeruitus dico au
tem eſt ſubeſſe pꝛincipibꝰ ⁊ rcõꝛibus

rei.uon illa qᷓ; diſſuadet aꝑo.ipᷣe nãq

dicit alibi ꝙ oĩs aĩa ptãtibus ſublimio
ribus ſubdita ſit.ad Mo.xiij. Zraſiẽ
vero per alienũ agrum de quo. Scòo

autẽ rõnabiliter eſt interdictum.(Cõ
munis etiã oĩm poſſeſſio de qua Ter
cio arguebatur fuit conceſſa non iuſſa
vnde ſi ſtatus inocentie permãaſiſſʒ ni
hil ꝓhibuiſſet hoĩes inter ſe ⁊ ſi volu/
iſſz equaliter diuidere bona ſua. Nũc
multum expedit diuiſio ꝓpter inſoler
tiã ⁊ pernitiẽ aliquoꝝ hoĩm. ¶ Rei
vero depoſite reſtitutio de qua vltimo
arguehat᷑ debet fieri in fauoꝛẽ depo/
nentis. ⁊ ideo quãuis ſimpliciter de
beat fieri.non debet tamẽ fieri m coſu
⁊ loco iu quo noceret ei. Et ideo ſic
debet vlr ĩtelligi. pᷣceptũ illud. Et hoc
modo nõ patitur inſtantiã nec erroꝛe
Aueſtio viceſimaſca.

Sſe
onſine
ſo⸗ vlu

inilu

argue bat fuit pmiſſum nõ iuſſuz. nun ii

WItſmnſirn ez
Manle 1adind⸗

4

— =

=

Wni
icrirlg

Vxdjtgie⸗

== =
=

1

==

ſinnetin,

ekeacpeni
uisnepe⸗

er dedtelaun
Nnönieter
umngepjttutſ
ſhutreleaiu

uubvsconmrnn
aLrck
i bur pbr iir

MEeenies dn

Mrifruttnoiln

ünnisncd

müftftitfte

mepenlilgnn
tnmifüekni
g S
tncgtpzuimmn
mmitnine

nntiend
thirlinn den
liügröf⸗ in
Seidafn guin

Annlnem ſil
wi ſiäitkoſin

nreeni k

S
nöthin
Iiriin
Nbariin
enicenidr
0gensnn
icmoretit

renannn
ecdenonn

s Nnii
funzcnten
ean cinear!
Nendiſnt
puindpii
ſuagerapon
iupeinbist
A Ro.ril
agun de ⸗
miſfum ön,
reſtinerdum
poſeſforen
funt conam,
nocenie

oiesimgtn.

dinden den
u dulio

ſeſhmmde

rfeninfun 4
–W

—

E ſcðdo arguitur. ꝙ epyekia
non ſit moꝛalis virtus. Pꝛi/
mo qꝛ nulla mobilis virtꝰ in
clinat boiem ad illicitũ. Sed epykeia

inclinat ad ulicuũ.qꝛ inclinat iudiceʒ

ad iudicandũ de legibus ⁊ ad interpᷣ
tanduʒ leges.hoc aũt ei eſt penitus il
licitum. qꝛ non eſt libeꝝ iudici iudicaẽ
de legibus ſed ſᷣm leges vt in decre.ð
eo. ca. In iſtis. Et qꝛ vnde ius ꝓdijt
inde ſolum iuris interpᷣtatio ꝓcedere
