lectatio. ⁊ quilibet eẽt ſimpliciter ma/
lus homo qui pꝛeferret illam beſtialeʒ

delectationem vite humane vel hone/

ſtati.quare pꝛedicta fuga tẽperantia/
lis eſt de neceſſitate bonitatis humane
7 per conſequens temperantia ad il⸗
lam ẽ virtus cardinalis. ¶ Zicenduʒ

ergo ad primum in oppoſitum. ꝙ q;/
nis virtus que eſſet circa delectationeſ

ſpirituales dicenda eſſet nobilioꝛ qᷓ i⸗
ſta que eſt circa coꝛporales. non tamè
neceſſarioꝛ. nobilitas autem non facit
virtutem cardinalem:ſed neceſſitas.⁊
ideo hec vt neceſſarioꝛ eſt virtus cardi
nalig non tamen illa: quamuis nobili
02. Qald ſ- ecunduʒ autem dicendum
eſt ꝙ ratione fuge delectabilium noci/
uorum:nec valet obiectio de magnãi/
mitate.quia bene poteſt concedi ꝙ illa

verſatur circa nobilioꝛẽ: æ in h̊ eſt no

bilioꝛ ſed non neceſſarioꝛ. nec illa que
contemnit cõtemnere eſt tantuʒ neceſ/
ſe quantum contemnere ea que té⸗
perantia fugit.hec ergo neceſſitas lar⸗
gitur cardinalatũ iſti ⁊ non illi.¶Ad
tertium dicendum ꝙ uirtus cardinalis

enaſe
Evteeap⸗
Crede
vrenues
ebkerhe
kirgtinn
mgtum
lkruntel
egiinee
luſaneren
ninanſt
is ntt
ulalini
Ernn

SS
— =

AApcoose
onobis eln
lipa h2
ſluiza
ſiun ance
tonsad mal
wprrhbensa
Ponlon won
Pencntune
onngtrn
kangtwine
Phrinienſoe
eſcincmn⸗

mnntſe
lanſe
dendien

Minspeſton

enödr

1 cteinm.

tpotblis
fnt ooſoli
(aanſumdel

ſiaſison⸗

eſeclie
lipoltbie
R ninmin

fgmonn

hm
alinet

aingir

(bis ſr

Ppiſſonts

Nrnſiſnt t.

Lünnpinn
MNNNN
Wctluagk
idettäſnian

Iretnalm

nmebunaenn

cuin ia iee

ſtuebontanshn
rnderni!
mi NRn
ecſe Gtuncnn
cenda eſen bir

CNNrieäaN

obeliuus nn
linalem: al uin
eſſncrelme
wenſlla:gume
mndg auen
ſige klatin⸗
iletcbecindeſn
tort
unbini:1lil
mnerlate ;

emmtetm /

CNEnnene t

11 bet ncn
ui ſitumd/

nꝗui

cut patet de prudentia ⁊ de iuſtitia: q̃
ut ſunt virtutes cardinales ſub ſe mul/
tas habent ſpeties. omnes tamen cõ/
nenire poſſunt ad vnum ſingularem ac

III

non neceſſario eſt vna ſpeties athoma
muirtutis: ſed poteſt eſſe vnum genus.ſi

tum. puta omnes ſpeties temperantie
conueniunt in electione pꝛedicte fuge

que quidem electio comunis eſt ommi/

bus ſpetiebus temperãtie ⁊ tñ eſt vna
ſingularis in ſe tamen ſecundũ mate/

rias appꝛopꝛiat iſti ⁊ illi.puta ſobrie
tati ⁊ caſtitati. Queſtio. iʒ.

E tertio arguitur ꝙ inſenſibi /
litas nõ ſit vitiũ qꝛ oẽ vitiuʒ ẽ
hit poſſibiliſ:ſʒ ĩſenſibilitas ñ
eſt poſſibilis.qꝛ cõcupiſcentia volupta

us nobis eſt naturaluer complantata
ut ſupꝛa li. 2. quare non eſt vitium ymo
nihil. 2? quia omne vitium hẽt aliquod

motiuum.ſcilicet vel bonum apparenſ

trabens ad malum vel malum appa/

rens retrabens a bono. ſed inſenſibij/
litas nullum motiuum habere poteſt.
quare nec vitium eſſe poteſt.3:qꝛ nullo

vicio contingit vti bene.ſicut nec virtu/
te contingit uti male. vt dicitur pꝛimo

rethoꝛicorũ ariſtotelis. ſʒ inſenſibili⸗
tate ſi eſſet: cõtingeret bene vti pꝛo cõ
templatione ⁊ ſpeculatione quare non

eſt vitium. ¶ Sed in oppoſitum tradit

phᷣs.dicendũ ergo ꝙ inſenſibilitas eſt

habitus poſſibilis. ⁊ ꝙ habet motiuũ

L ꝙ ea nõ contingit aliquem vti bene.
⁊ ꝙ eſt vitium. ꝙ enim tals habituſ
ſit poſſibilis patet.qꝛ ſicut multi exper
ti ſunt poſſibilis eſt caſus appetitiuus
circa vſum delectabilis alimenti.qui ꝗ
dẽ caſus pꝛouenit cũ quadam abomia
tione reddẽte inſipida quelibet alimẽ
ta. itẽ poſſibile eſt ꝙ habens talẽ paſſi
onẽ ſequatur inclinationẽ eius eligen/
do fugam omnis delectabilis alimenti
tanq; rei abominabilis.ex qua dupli/
ci poſſibilitate ſequitur poſſibilitas ta

lus habitus abominatun.qꝛ cuicunq; ẽ

poſſibilis aliqua paſſio ⁊ poſſibilis il/

lius paſſionis voluntaria ſectatio ei eſt

poſſibilis habitus illi paſſioni confoꝛ/
mis qui erit vitium ſi paſſio fuerit mntu/
perabilis. hũc aũt habitũ abominati⸗
uũ dico inſenſibilitatẽ ſecundũ guſtum
Similis etiã habitus eſt poſſibilis

cundũ eandẽ viã poterit homo aſſuefie

ri ſecundum abominationem omnis
tactus venerei. (QAuod aut babeat
motiuum apparet ?ʒ3 dicta. quia maluʒ

apparens in experiendo delectationeſ

guſtus ⁊ tactus eſt motuum in boc ui,
no retrahens hominẽ ab omm ſenſu ð
lectationis guſtus ⁊ tactus. q;uis eniʒ

guſtabilia v tangibilia 'm ſe per natu
ram ſint delectabilia homini:tame tali
paſſione ⁊ tali babitu diſpoſito erunt
abominabilia non delectabilia. Jua/

re apparens abominabilitas erit moti
uũ in hoc vitio. ¶ Quod aũt tali bitu

non contingat bñ uti.patet.q vſ⸗ us er“
eſt electio peruerſa ⁊ obliqua includẽſ

non rectam intentionẽ. intenditur eniĩ

in oĩ electione ſᷣm taleʒ habituʒ elicita
fuga apparentis abominauõis que ta

men m rei natura non ẽ. ſʒ nullo malo

vſu contingit bñ vti. quare nec tali ha-
bitu contĩget bene vti cũ eius uſus im
plicet malſitiam. ¶ QAuod ũt talis ha/
bitus vocatus inſenſibilitas ſit vitium
patet. qꝛ omnis habitus poſſibilis ha-
bens pꝛo ſuo motino apparens maluz
retrahens a vero bono.quo vero habi/
tu non contingit bñ uti ipe eſt vitiũ:ſed
iſẽſibilitas eſt huiuſmodi. ut pꝛeoſten/
ſum ẽ. quaꝛe vitiũ ẽ.¶ Ntẽ quod eſt ha
bitus in extremitate exiſtens contra re
ctũ iudiciũ rationis neceſſario eſt vitiũ

—

¶ Per bᷣ aũt reſponſuẽ ad argumẽta

pio oppoſita parte inducta. Ooĩa nanq;
aſſũmu

nt falſu vt dictum ẽ.
Wueſtio. i. ð
1E. Avarguitur ꝙ uirginitas ñ
Aſit moꝛalis virtus ſicut ſpeties
emperantie. pꝛĩo qꝛ oĩs virtus moꝛa/
lis conſiſtit in medio non in exiremo-
ut S. li. 2. ſz virginitas nõ cõſiſtit in me

dio: ſed in extremo abdicans a ſe “D

d

ſm tactum per eandem rationem.⁊ ſe

venereũ.non ſolum talem vel talem. ſp-

omnẽ.nec ſolum nunc vel tunc uel quo

cunꝙ ſʒ pꝛo ſemper. quare non videt

eſſe virtus moꝛalis.2:quia nulla viriꝰ

includitur in vitio nec ecõuerſo cũ ſint

contraria ſicut bonuʒ æ malũ maxime
circa eandẽ materiã.ſʒ virginitas in/
cluditur in uitio inſẽſibilitatis ſuppoſi
ta integritate coꝛpoꝛis. quare non eſt
virtus.ʒ.qꝛ nulla virtus generari põt
ex operibus vitioſis quacũq; intentiõe
ſuperueniente illis.ſed virginitas ge/
nerari põt ex abſtinẽtijs vitioſis ſecun
dum inſenſibilitatẽ ſuperueniẽtẽ ope/
ribus intentione quã habet uirginitas
eedeʒ eni ſunt abſtinẽtie hic ⁊ ibi.qua
re nõ eſt virtus. ?qꝛ omnis virtus mo
ralis generat᷑ conſuetudine nõ natu⸗
ra.ut ſupꝛa li.2?ſed virginitas videtur
ieſſe a natura non ex cõſuetudine. qua
re ⁊ c.qꝛ nulla virius ſicut non gene
ratur ex vna operatiõe ſic non coꝛꝛũpi
tur.ut ibideʒ.ſʒ virginitas coꝛꝛupitur
ex vnica foꝛnicatione. quaꝛe non ẽ vir
tus.6?quia nulla uirtus coꝛꝛũpit᷑ ſine
generatione vicij ⁊ peccati.qꝛ coꝛꝛu⸗
ptio vmus eſt generatio alterius.ſ. cõ
trarij. 2 metaphiſice. ⁊ maxie qꝛ coꝛ⸗
ruptio boni eſt mala ⁊ pꝛaua. cuius e/
nim coꝛꝛuptio bona eſt ipſũ quoq; ma/
lũ.2?topi.ſed virginitas coꝛꝛũpitur ſi⸗
ne vitio ⁊ peccato.ymo ſine malo.qꝛ
ſi nupſerit virgo ñ peccauit. pꝛima ad
co. 7.quare virginitas non eſt virtus
Jquia oĩs uirtus ſi pdita fuerit rege/
nerari poteſt per magnã ⁊ longã fre⸗

quentiam bonoꝝ actuũ.ut . li.22 «æ li.

Z.ſʒ virginitas nõ. quare non eſt viriꝰ
. ðS.qꝛ nullũ in aliquo caſu cõtingit ma/

le vti virtute.ut habetur.i? rethoꝛicoꝛũ

ariſtotelis.ſʒ aliquẽ aliquãdo cõtingit

male vti uirginitate. puta pꝛimum vel

pꝛimos homines. quia peccaſſet ſi ſep
in virginitate vixiſſent. ⁊ nũc etiã ideʒ
contingeret ſi oẽs viri eſſent moꝛtui pᷣ⸗
ter vnũ.uel paucos uel ẽt ſi omnes ui/
uerent uirginaliter ⁊ nullus generati/
oni humane uacaret. quare virginitas

non eſt virtus.? quia oĩs mirtus ſepiuſ
inuenitur in uiris qᷓ; in adoleſcennbus
iuuentus eni ⁊ adoleſcẽtia raro habet
uirtutes quibus nã pꝛouidu de vere/
cundia pꝛo viriute. ut ĩfra in fine quar
ti. ſed virginitas ſepius inuẽitur in a.
doleſcentibus qᷓ; in uiris.pꝛo quolibet
eni uiro uirgine inuentus eſt vnus ado
leſcens virgo.qꝛ ipᷣemet qui nõ poteſt
eẽ uirgo uir niſi uirgo fuerit adoleſcẽs.
ſʒ nũc ſic eſt ecõnerſo.quare ⁊ c.io.ga

nulla uirtus inclinat cõtra pꝛimeua iu

ra nature.cũ uirtus ſit habitus animi
nature modo rationi conſentaneus. ut

ait tullius in rethorica ſua.ſed uirgini /

tas inclinat contra contunctionem ma
ris ⁊ femine qui ſunt de pꝛimeuo iure
nature.ut in pꝛincipio decre.c: ius aũt
item contra illud. creſcite v muliiplica
mini. gene.i:cquare non eſt virtus.xi:

quia nullus uirtuoſus eſt fatuus. nullũ
eni contingit eſſe bonum moꝛaliter ſie

prudentia. ut infra libꝛo ſexto. ſʒ alig

⁊ alique virgines ſunt fatui a fatue.ut
dicit euangelium.quare uirgies ui uir/
gines non neceſſario ſunt uirtuoſi.nec

per conſequens uirginitas eſt uirtus

xij:quia ſecundum omnem uirtutẽ o/
poꝛtet uiuere vnde mediuʒ uirtuoſũ de
termiatur ſecundum opoꝛtere.ut ſupꝛa
libꝛo ſecundo.ſed non opoꝛtet hominẽ
ſecundum uirginitatem uiuere: cum ñ
ſit de neceſſitate ſalutis. quar ñ ẽ virt

.q iʒ nulla virtus poteſt acquiri uel am/
mitti per uiolentiam. ſed uirginuaſ po

teſt ãmitti ꝑ uiolentiam. quare non eſt

virtus. (Sed oppoſitum uidetur. qꝛ

ommis habitus laudabilis eſt uirtus.
ut ſupꝛa in fine pꝛimi. ſed virginitas ẽ

habitus laudabilis. dicit enim auguſti

nus in quodam ſermone ꝙ uirginitas

nomen honoꝛabile eſt.itẽ YJeronymus

in ſermone de aſſũptione beate marie
dicit. ꝙ ſemper eſt angelis cognata nir
ginitas.vnde ut ipſe recitat ſuper pſal

mo. exuctauit. apud paganos ueteres
femine que in uirginitate finiuerant di

es ſuos fingebantur eſſe ſtellificate tã

fuglees
Mkerummn
Gentuefen
Att,

iicglpiini

nebin
Cnunsſenen
in oonmn

Auntlaten

iets, /n
elhnndron
Sglsniß
ſnepenirul
Siuencemn
Egtannts.
Mriumas.
Uininndet
gupnscepe
opipſane

nnghablws

fuctnnms
nanitina

ſineaumum

Nanagnmmdine

uhtd alben
0hruſtbur

i Koli.

ilnme
ilnlcſren
pentuenet
ypnn nuendecdt
Mdongeebe
entcrekou
Ammundech

Ctponlsnanna

Aunrilen
Mbocciſonat
Pintfindin
gnneinenp
be nogtt
Woorfiſblen
wehilmit

ohllendn

mliſtiseien

cnninmn
iunns ſüſne
DmNNe
tbertaſiai
Ros ntenr
inenin
npihodeni
d r
eemen
SMüsefann
Grehum wit
Auinied /1
rGreſmortni er
eimn Ainzet

hrotnet

EInluin

nnm

venriig in
mmümapnunin
,Känendpa
röniuenunn
Tue ſiluis. ii
ms eſtae
Genimn lun
nagnnnan
Aafſinn
M ſocdeniatn
vepini n
Piutis aili⸗
irchi
re⸗
angb
n

i ngniat 4

.

—

——

qᷓ; dee celeſtes in quarum honoꝛe fie
bant earum imagines pꝛecinctis enſi /
bus ſuper ſemur. vnde Jeronymus in
ſermone pꝛefato ait.ꝙ in carne pꝛeter
carnem uiuere non terrena uita eſt ſʒ
celeſtis. ¶ Ex hijs omnibus patet q;
virginitas eſt habitus laudabilis. ⁊ p
conſequens uirtus. ¶ Nem ad hoc ẽ
comunis ſententia theologoꝛum. dicit
enim Yeronymus ubi ſupꝛa.ꝙ eſſe an
gelum felicitatis eſt. eſſe vero uirginez
virtutis. Fien Ambroſius in libꝛo
de virginitate dicit ꝙ virginitas ẽ pꝛi/
cipalis virtus.¶ VMro ſolutione que/
ſtionis pꝛemittendum eſt. quod ad vir
ginitatem concurrunt duo. ſcilicet in/
tegritas coꝛpoꝛis.⁊ babitus electiumſ
puius integritatis. ¶ &t ᷣm hoc ad
queſtionẽ dicenda ſunt quinq;. pꝛimuʒ
ꝙ integritas coꝛpoꝛis eſt condutio no/
bilis ſᷣm ꝙ ipſa non eſt virtus moꝛalis
tertium ꝙ habitus electiuus illius inte
gritatis eſt virtus moꝛalis.quartum ꝙ
eſt virtus diſtincta ſimpliciter a vidua/
li caſtitate.quintum ꝙ non diſtinguitur
ab ea magnuudine ⁊ paruitate. ſicut
magnificẽtia a liberalitate. pꝛimuʒ
pꝛobatur quia in humano coꝛpoꝛe illa
conduio eſt nobilis. cum qua ineſt ho⸗/
mini ⁊ humano corpoꝛi maioꝛ decoꝛ
⁊æ decentia qᷓ; ſine ea.ſed cum huiuſmo
di integritate ineſt homini ⁊ humano
coꝛpoꝛi maioꝛ decoꝛ ⁊ decentia quod
patet:tum qꝛ eſt habitus naturalis qui
decentioꝛ eſt pꝛiuatione oppoſita.tum

qꝛ maioꝛ decoꝛ ⁊ decentia eſt hbumani

coꝛpoꝛis naturaliter inſtituti integrati
⁊ ad naturalem ſtatum deducti qᷓ; coꝛ/
poꝛis occaſionaliter fracti.tum quia ta
lis fuit ſtatus innocẽtie ⁊ talis erit ſta/

tus gloꝛie in coꝛpoꝛibus gloꝛioſis.tuʒ

quia hec integritas non perditur ſine
actu confuſibili turpi ⁊ verecundabili

quare huiuſmodi integritas eſt condi,

tio nobilis in humano coꝛpoꝛe.⸗?
cundũ ſatis eſt euidens.tum qꝛ talis iĩ

tegritas nõ eſt habitus anime ſed tã⸗
tum coꝛporistũ quia non eſt habitus

IIII

electiuus ſed tantum eligibilis.tum qꝛ
ineſt a natura non ex conſuetudine.vir
tus autẽ moꝛalis oppoſuo modo ſe ba
bet in omnibus hijs. tertium pꝛobatur
pꝛimo qꝛ omnis habitus electiuus me
dietatis includentis decentiam ⁊ de/
coꝛem determinate ſᷣm rectam ratione
eſt virtus moꝛalis. ut habetur ex diffi/
nitione moꝛalis virtutis ſupꝛa li:2 ſed
iſte babitus virginalis electiuus pre/
fate integritatis eſt huiuſmodi.quare ẽ
virtus moꝛalis. ( QAuod autem me-
moꝛata integritas electa ſecundũ iſtuʒ
habitum ſit quedã medietas moꝛaliter
ſumpta pater. qꝛ velle frangere illã in/

Aritate abſq; neceſſitate. nolle fra

gere pꝛo neceſſitate ſunt duo extrema iĩ

ter que mediat nolle frangere ſine ne⸗
ceſſitate: ⁊ hoc modo virginalis habit

eſt electiuus huinſmodi integritatis ⁊
non aliter. ¶ QAuod autem bec inte-
gritas includat decennã ⁊ decoꝛem ꝓ
batum eſt iam. (Anod autẽ hec me⸗
dietas ſit determinata ſecundum rectã
rationem patet. quia ſine neceſſit ate p
dere decoꝛem ⁊ decentiã ſtatus ſui ſtul

tum eſt ⁊ vituperabile argumentum

autem ad hoc babetur ſupꝛa in pꝛinci/
pio tertij de operationibus mixtis. 2*
qꝛ omnis habitus electiuꝰ alicuius vti
lis ad magnum bonum ſecandum debi

tas circunſtantias eſt virtus moꝛalis.

ſed iſte uirginalis habitus eſt huuuſmo

di.eſt enim electiuus integritatis pꝛe/

fate que ſecundũ debitas circunſtãtias

oꝛdinata eſt ualde vtilis ad Ulud ma/

gnum bonum. quod eſt uacare diuinis

2 placere deo. ut pdicat apoſtolus in
pꝛia epiſtola ad coꝛ. 7. c.quat talis uir

ginalis habit᷑ ẽ moꝛalis virtus quar/
tum pꝛobatur.qꝛ ille viriutes ſunt ſipli

citer diſtincte que ſunt pꝛimo electiue⸗
diuerſoꝝ eligibiliũ. hituſ eni diſtiguũt

per obiecta tanqᷓ; p cãs ⁊ ꝑ ſermios ſe
virginitas ⁊ uidualis caſtitas ſunt pꝛi
mo electiue diuerſoꝝ eligibihiũ. virgim

tas enim ẽ electiua integritatis conſe⸗ H
nande. vidualis vero caſtitas non. ipoo N

0 3

ℳ .
1 * *

*

IIBRC

ſibile nanq; ẽ homini coꝛꝛupto eligere
conſeruationẽ illius integritatis qꝛ i/

pſa integritas impoſſibilis eſt il. ele/
ctio aũt non eſt impoſſibilium. in ſupꝛa

capitulo de electione.ſʒ eſt electiua p/
petuo abſtinere ab acnibus venereis.
⁊ hoc eſt comune vtriq;.qꝛ ⁊ vtriq; eſt
poſſibile ⁊ vtriqꝙ eligibile quare virtu

tes iſte ſunt ſimpliciter diſtincte. nec ẽ

ymaginãdum ꝙ virginitas ſit pꝛimo e/
lectia illius abſtinentie. ⁊ ſecundario
integritatis conſernande. qꝛ tunc poſt
coꝛꝛuptionem hõis poſſet haberi illud
quod eſt foꝛmale ⁊ pꝛimum in ratione
virginitatis: æ per conſequẽs ipᷣa vir⸗
ginitas eſſentialiter quod nullus aſſe⸗
rit. ¶ QAuĩtũ pꝛobatur. qm ille virtu/
tes non diſtinguũtur ſpecifice magnitu

dine ⁊ paruitate ſicut magnificẽtia æ

hberalitas. quaꝝ vna non excedit aliã
eſſẽtialiter magnitudie operis vel ma/
gnitudine difficulratis vel magnitudie
pꝛemij. ſʒ neutra iſtaꝝ excedit aliã ſic

uel ſic.quare non ſe hñ̃t vt liberalitas

⁊ magmficentia. ¶ Aſfiũptũ pꝛobat᷑.
quia poſito ꝙ hic ſint due puelle coeta
nee. quarũ vna ſit pulchrioꝛ ⁊ foꝛtior
vitalioꝛ ⁊ in cõplexione ardentioꝛ al/
tera:⁊ traditur nuptijs anno iʒalte⸗
ra manẽte innupta. que nec dehberet
nec eligat nubere vel continere poſtea
qno earũ.iꝗvilla nupta perdat virũ ſu/
am. quo facto ambe ſimul pꝛoponunt
ppetuo abſtinere ab oĩ actu venereo ⁊
iſtud pꝛopoſitum piter firmt ⁊ piter
ppetuo ſeruãt.vna iſtaꝝ habebii caſti/
tatẽ uirginalẽ. alia vero vidualẽ. cõſtat
autẽ ꝙ caſtitas virginis nõ excedet ca
ſtitatẽ uidue in magnitudine abſtinẽ/
tie pꝛopoſite ⁊ electe.ymo potius ecõ
uerſo:quanto illa vidua foꝛnoꝛ ⁊ vitali
oꝛ eſt virgine. ¶ Hec ẽt excedet eam
magmtudine difficultaus uincende qꝛ
difficilius eſt in hoc caſu vincere coꝛ⸗
pus vidue qᷓ; coꝛpꝰ virginis quãto pul
chrius eſt ⁊ ardentius illo 4 Hie nec
magnitudine pꝛemij. qꝛ ſi abſtinentia
virginis nõ eſt virtuoſioꝛ qᷓ; abſtinẽtia

vidue. nec per cõſeqnẽs dignioꝛ maio/
ri eſſẽtiali pᷣmio.ſicut poteſt dici ꝙ ca⸗/
ſtitas virginalis beate agnetis que du
rauit per ſolum vnum ãnuʒ.ſ.per ter/
tũdecimũ in quo nõ multũ feruet hũa

na cõplexio non fuit digna maioꝛi eſ-/

ſẽtiali pꝛemio qᷓ; uidualis caſtitas bea
te marie magdalene. que in tẽpoꝛe ar
dẽtioꝛi durauit pluſq; p. ʒo.ãnos.qua
re virgimras nõ diſtinguitur a viduali
caſtitate p magnitudinẽ abſtinẽtie.qꝛ
ſepe cõtingit abſtinẽtiã uidualẽ eẽ ma/
ioꝛ? abſtinẽtia uirgiali. ſicut ⁊ ecõuer
ſo. ſed diſtinguitur. qꝛ mirginitas eſt e⸗

leciiua cõſerudde ĩtegritatis. vidualis

ãt caſtitas nõ. ambe tñ ſunt eleciue ꝑp
petue abſnnentie ab actibus uenereis
HPicẽdũ ergo ad pꝛimũ in oppoſitũ
& uirginitas cõſiſtit in mediao.ſt expo/
ſui in terta concluſione. ¶ Ad fm di/
cẽdũ ꝙ inſenſibilitas excludit puer de/⸗
lectationes neceſſarias ⁊ non neceſſa/
riae. ⁊ p cõſequẽs ſic tenet exiremũ ui
tioſũ.nec in ipſa includitut uirginitas
pluſq; quicũq; alius habitus medius i
cluditur in extremo.( Ad tertiũ dicẽ
dũ ꝙ uirginitas nõ generatur ex abſti/
nẽtijs ſimpliciter ſumptis. ſʒ ex abſſi/
nẽujs ut electis ⁊ maxime ex elecnoni
bus iſtis. ⁊ hec ſũt opera ex quibus ge
neratur uirginitas. T bec ſic accepta
ſunt rotaliter diuerſa ab operibus ex
qubus generatur iſenſibilitas. ¶Ec
quartũ patet reſponſio.qꝛ illa integri⸗/
tas que ineſt a natura nõ ponit᷑ uirtus
moꝛalis ſed habitus elecnuus conſer/
uationis illius. ¶ Ad quitũ ũt dicẽdũ
qꝙ mirtutem coꝛꝛũpi poteſt dupliciter i/
telligi.vno modo ſi habitus uirtuoſus

deleatur ⁊ nõ maneat. ſicut coꝛꝛüpit

ſcientia per obliuionẽ. alio modo ſi ha
bitus maneat ⁊ manẽs perdat eè vir/
tuoſum. ſicut dicit philoſophus de di/
ſciplina. dicens ꝙ non conceditur ſi gs
diſciplinam ammiſit oblituʒ fuiſſe. trã /
ſcendente emim re. diſciplinam quideʒ
ammiſit. oblitus autem nõ eſt. detho⸗
pi. pꝛimo autem coꝛꝛuptionis modo

nnn
e
muͤnn
inmumn
Grint

tntee
mie

ettaſp
uiti
t anat
imn ſe
nengum
nſenp
mnubec
Gunen⸗
wnnunete
epneſnee
leſetnand
alinetoruns
ſnegntnec⸗
lub n⸗
onns i
manp
laanofri⸗
anlon
ftiumn

uhron
rmwit

iApentl
Mnoruionen
ſnetdecon

femmii
luuen tven

Ochnemoppte

ſeinpm
wndeenesn

mmplne

fümtowi
hnunze

(alponven
niniz
AInmnn
mchenin

,1.. 1
lanmi
Edene GMre
ilen mii
nöMnm
Ggnicniiinn
Abſininünmten
Awnpial iati
in geruit
ieieghan
Abeti ſunt
meiwiden
Peüpmüngt

nidinwendende
rſrst M
isſelemtan

g nsunen

mend.nin
SnöCini
müngt. n
tel

ſüropener i

s. 1hecſtn
Nuenia d l

Iur ſerſbte.

ſponi ſun
S
Gabineeen,
mügiwri,
woſibaie,
murt
—
blumne a

ztphirenen,
mnnitoblnſ,
ianolani,
nsaeſ

len

—
S

E
—

1

1
41

=:

cn

IIII

pirtus moꝛalis non coꝛꝛũpitur ex vni/
ca operatione. nec per cõſequens uir /
ginitas. 2? tamen modo contingit ipſa
coꝛꝛumpi ex vnica operatione ſicut di /

cit philoſophus de diſciplina que per/

ditur ex rei tranſcendentia vel permu
tatione.ſicut ſi aſtronomus habeat di /
ſciplinam ⁊ ſcientiam pꝛonoſticam q
futura eſt eclypſis tranſeunte eclipſi ⁊

die manet habitus qui pꝛonoſtice fuit

verus. non tamen remanet pꝛonoſtice

verus. cum eclypſis nequaq; ampliuſ
ſit futura. poſſet tamen habere habitũ
rememoꝛatiuum. « rememoꝛatiue ve/
rum.ſic etiaʒ patet de ſpe que ponitur

uirtus theologica. que adepto pꝛemio
expectato remanet utiq; habitus: ſed
non remanet expectatiua uirtus. quia
nec poteſt nec debet amplius expecta/⸗
re.ſic etiam dico ꝙ virginalis habitus
anime coꝛꝛupta per illam foꝛnicatiõeʒ
integritate coꝛpoꝛis remanet utiq; ha/

bitus. ſʒ non remanet habitus uirtuo/
ſe electiuus illius integritatis conſer/

uande.cum ipſa integritatis coꝛꝛupte

conſeruatio ſu impoſſibilis. ⁊ per con /

ſequens nullo modo elligibilis. ſii/
pſum obiectum non eſt eligibile nec p

conſequens poteſt eſſe aliquis habituſ

virtuoſe electiuus illius non eligibilis
æ hoc modo virginitas ⁊ virtus moꝛa
lis coꝛꝛumpitur ex vnica foꝛnicatione
Ad ſextum dico ꝙ uirtus poteſt coꝛ

P ꝛuũpi vel perdi modo pꝛeexpoſito ſine

generatione vitij ⁊ peccati ſicut oſten/

funm eſt de coꝛꝛupnone habitus pꝛono/
ſtice veridici quantũ ad pꝛonoſticã ve/⸗

ritatem. ⁊ de coꝛꝛuptione ſpei. nec di⸗/
co contra apoſtiolum dicentem ꝙ ſi nu/
pſerit virgo non peccauit. ſicut quidaʒ
dicunt dicentes uirginitati annexũ eſſe
votum quod nõ ſuffragatur eis. pꝛo eo

ꝙ fractio voti non opponitur temperäa/
ne nec uirginitati. ſed ſolũ iuſtitie. Ad
ſeptimun dico ꝙ virtus perdita per 8

lectationẽ habitus recuperari poteſt
ſed non uirtus perdita per tranſcendẽ
tiam obiecti ſicut uiſum eſt. ille nanq;

qiu per obliuionem ignoꝛaret eſſe futu
ram eclupſim poſſet ſcientiam recupe/

rare. ſed non ille qui ipſam futuraʒ ne
ſcit. qꝛ ipſam iam tranſijt· ſic nem eſt
in pꝛopoſito ut uiſum eſt. ¶ Ad octa/
num dicendũ ꝙ mirginitate non contin/
git male vti. qꝛ ſi quis vellet integrita/
tem coꝛpoꝛis ſui ſeruate vbi eſſet ne⸗

ceſſarium eam frangere pꝛo ſaluando

humano genere. ipſe non uteretur uu/
gimtate.qꝛ ut dictũ eſt ipſa non eſt ele
ctiua conſeruãde integritatis niſi quã
do frangere non eſt neceſſe.ſi uero vij/

go frangat integritatẽ tunc vtetur obe

die ialiuir non autem uirginita⸗
te. ¶ Ad nonum dicẽdũ ꝗꝙ uirginitas
ut integritas ſepius inuenitur in ado/

leſcentibus q; in viris: ſed non ipſa uir
ginitas. ut eſt perfecta virtus moꝛalis

qꝛ ſepe contingit ꝙ in adoleſcentibus
nõ babet perfectionem uirtutis quam
habet in uiris.¶ Ad decimũ dicendũ
ꝙ virginitas no inclinat cõtra pꝛime
ua iura nature. qꝛ ut dictũ eſt virgo 'm

habitum uirginitanis nõ eligit conſer⸗
nationẽ integritatis contra neceſſitatẽ
generanonis. vbi ſciendũ ꝙ ius natu/
rale cõiunctionis maris ⁊ femine e na

turaliter introductum pꝛo ſaluãdo hu/
mano genere. cum ergo ſufficienter ſal
uari poteſt ⁊ ſaluatur per alios poſſũt
aliqui licite non venientes conira ius
naturale ſe ab officio generationis ſub
trahere pꝛo melioꝛi occupatione ut di/
ctum eſt. ¶ Ad vndecimuʒ dicendũ q

We⸗

alique ſᷣm coꝛpoꝛis integritatẽ uirgi⸗

nes ſunt fatue. de quibus arguebatur.

virgines autem ᷣm moꝛem nunqᷓ; ſůt

fatui nel fatue. tales nocat euKãgeliuʒz

pꝛudentes nirgies. ¶ Ad duodecimũ
dicendũ ꝙ opoꝛtere eſi duplex. vnu ne/
ceſſtatis allud nobilitatis: m illud

quod dicit ppᷣs de pꝛima philoſophia.

ꝙ alie artes ⁊ ſcientie ad ipſ compa/

rate ſunt neceſſarioꝛes quidem omnes
nobilioꝛ vo nulla. ſic ꝙ alie ſciẽtie ma

xie mechãice fuerũt opoꝛtune ratiõe ne
ceſſitatis. pꝛima philoſophia uero ra⸗
64.

none nobilitans .ſic etiam dico q; vir⸗

tutes ciuilis uite ſunt utiq; neceſſario/

ꝛes pꝛo cõitate hõinuʒ. ſed uirtutes ui

te contemplatiue ſunt nobilioꝛes de ꝗ
bus ẽ uirginitas.⁊ ſic opoꝛtet aliquos
paucos cõtẽplationibus deputatos ha
bere eam nõ oportunitate neceſſitatis

ſz nobilitatis. hoc dicatur de queſtiõe.

Lectio. 8.

Ncamus deinceps de liberali/

tate poſtq; determinauit de

foꝛtitudine ⁊ temperantia cõ

ſequenter hic determinat de liberalita
te manifeſtans pꝛimo obiectum libera
litatis pꝛodigalitatis ⁊ illiberalitatis
ſecũdo modum liberalitatis ibij uſus
autem videtur eſſe pecuniarũ q; modũ
pꝛodigalitatis ⁊ illiberalitatis ibij di /
ctum eſt autẽ a nobis manifeſtans aũt
obiectum ⁊ materiam iſtoꝛum attribu

it ipſum pꝛimo liberalitati. 2? pꝛodi/

galitati ⁊ illiberalitati ibil eſt auteʒ ⁊
pꝛodigalitas ʒephat utrũqʒ ibij quo⸗/
rum autem eſt alia utiluas dicit igitur
pꝛoponens ſuum intentum. ꝙ deiceps
poſt tractatum de foꝛtitudine ⁊ tempe
rantia dicamus de uirtute liberalitatis
liberalitas autem eſſe videtur quedaʒ
medietas.ſicut qlibet alia uirtus mo⸗
ꝛalis.tamen ipſa ſpecialiter eſt medie
tas cr ca pecunias. quod apparet. qꝛ
vnaqueq; virtus eſt circa illa tantũ cir
ca que laudatur. ſed liberalitas nõ lau
datur in bellicis in quibus laudaf foꝛ
titudo.nec in delectationibus guſtus

⁊ tacius in quibus temperantia. neci

iuſtis in quibus iuſtitia. ſed in pecuni /
8 circa earũ dationem ⁊ acceptionem
quare liberalitas eſt circa pecũias. hu/
ius rationis ponit pꝛimo cõcluſionem

2. minorem ibi laudatur enim ʒex-·

ponit illud uocabulum pecũia. d. ꝙ pe
cunias dicimus omnia illa quorumc/
qᷓ; dignum pꝛetium nümiſmate menſu
ratur. ita ꝙ poſſũt legitime cadere ſub

iuſto commutatiuo uel cõiunctiuo. Cõ
ſequenter ibil eſt autem æ pꝛodigali-.
tas victã materiã pecuniarum attribu

A

it pꝛodigalitati t illiberalitati. pꝛimo

autem utriq; ſimul dicens ꝙ pꝛodiga,

litas ⁊ illiberalitas ſunt defectus a ſu
perabundantia in eis qui ſtudent ⁊ a/
nimũ uehementer applicant circa pe/

cunias. 2. attribuit eam ſpetiali:er illi
beralitati.d.q illiberalitatẽ nos ſemp

copulamus ⁊ attribuimus eis qi ſtu/
dent ⁊ uehementer ammum applict
circa pecunias magis q; opoꝛtet. Iſti
enim uidentur amatoꝛes eſſe pecunia

rum. tales amatores ſunt comuniter
illiberales. 3 ibil pꝛodigalitatem aüt!
attribuit eandem materiam pꝛodiga-
litati.⁊ pꝛimo ponit vnum modum at /
tribuendi impꝛoprium.2?coꝛꝛigit ipᷣuʒ

ibil non autem pꝛopꝛie dicit autem ꝙ

pꝛodigalitatem quandoq;.i. uulgari
appellantes inferimus ⁊ attribuimius
hominibus intemperatis. cuius ratio
eſt.quia comuniter uocamus pꝛodigof
eos qui ſunt incontinentes ⁊ intempe
rate ſuas pecunias conſũmẽtes.hoc ͤt

ſignum eſt ꝙ pꝛodigalitas ſit circa pe/
cunias.ex hoc autem inferimus vnum
coꝛꝛelarium.ſ.ꝙ tales pꝛodigi vident

eſſe pꝛauiſſimi.qꝛ multas ſimul mali/
tias habent. puta intemperantiã ⁊ ꝓ/

digalitatẽ. 2 ibil non pꝛoprer autem
coꝛꝛigit iſtũ modum appellandi pꝛodi

gum ⁊ attribnendi pecunias pꝛodigo
d. ꝙ nõ pꝛopꝛie appellatur pꝛodigus

ille qui pꝛopter intẽperantiã conſũmit

ſuam ſubſtantiam.qꝛ pꝛodigus ſecũdua
naruram pꝛodigalitatis uidetur ẽ eri
git eſſe ille qui vnum malum ſᷣm ſe bo
bet. h̊ autem malum eſt ſubſtantiã ſuã
coꝛꝛumpere vel conſũmere. pꝛodigus
eniʒ fʒ nomen ſuum: eſt pꝛopter ſei-/

pſũ pditus.qꝛ quedã pditio eẽ uidet᷑

ipſius hominis ſubſtantie ſue ⁊ con/
ſumptio uel coꝛꝛuptio. cũ viuere vel vi
ta hominis exiſtat uel conſeruetur per

has pecũias quas pꝛodigus exceſſiue

cõſũmit.⁊ ſic iſto modo ppꝛie accipi/

mus ꝓdigalitatem ꝓ exceſſiua pecuni

axꝝ cõſũptiõe pp ipᷣaʒ cõſũptionẽ᷑.nõ p
pter intemperantiam vel intemperatã

miinin

otine⸗
hues
Ninfiuſi
Gislſhas
anunelit
eſhen
pcignti
ſicgumn

innotn
lnmmi⸗
ſuatetz
ſebennro
Gtnmuſtn
zmngtont
Gicadiuti
ist Fs
uatappie
ruime

ſe.
3

fborls

chudintias
–
Inpaniani
ülberrlrat

ſigiopitz
lueni⸗

Puurkiand
ſwayard
Elihrnr
Asnei

Mhnti,
ulllin
Wynſeenin
fitliänen
Müblbeai
Unmrnape
Nedanehid

= S=Sb—

iper.

=☛S

aup i

eritsckre
N

= =

ſnigie
mrütſtani

R Ketdaieg

—
==2

ſcanne
ienſe

ie
lden
usin
untügi
mtent
u nſa
iriig.
amdanse

N

S

4

E-

—
SS

—

N

4

N

4
1

E

“

ain
Fananekinnn
Anitglun
ennaenngt
onnu
Mu ung
wohti in
Annmi
nimmIs Tmien
Menpers N
mu MNeN
MNunenestin
misänirsh
mugtoſt n
um nimninns
ignuesochignin
nmhsimi ne
mainengemii
wn woper r
Wneppelanist
ii anias i⸗

rahhelann nn
imipormti n

n wlgii
gältunsticem
num nahnfti

nalanekiſni
dconſunen. ,

delectationẽ.ſʒ amor̃ dãdi ⁊ expẽdẽdi
ut dicet᷑ infra. ¶ Con ibi quoꝛũ autẽ
? alia vtilitas phat ꝙ liberalitas ⁊ vi
tia ei oppõita ſit ſicut dictũ ẽ circa pe/
cunias.⁊ ꝓbat duo.pꝛimuz ꝙ pecũijs
uel diuinjs cõtĩgat uti bñ vel male ar/
guens ſic.quorũcũq; eſt aliqua vtilitas

hijs cõtigit vti bñ uel male.ſed diuitia

rũ ẽ aliqua vtilitas.qꝛ ipᷣe ſũt de nũero
reꝝ vtiliũ.qua diuitijs cõtingit vti bñ
* Hale. Vont rois põit maioꝛem in
pꝛincipio ⁊ minoꝛẽ ibil diuitie aũt 22
ibil vnoquoq; àt ꝓꝛobat ꝙ diuitijs cõ⸗
tingit un optĩe fʒ aliquã uirtutẽ.argu/
es ſic. ille vtitur optime vnoquoq; vtili
qui habet circa ſingula uirtutẽ.igtur di
nitijs cõtingit optiĩe vti illũ qui bẽt vir /
tutẽ circa diuitias. huius rõis ponit ã /
tecedẽs ⁊ ↄñs ibil ⁊ diuitijs at l ter/

tio addit applicans ad ꝓpoſitũ.ꝙ iſte

qui hẽt uirtutẽ circa diuitias nõ põt eẽ

niſi liberalisc p ↄñs liberalitas ẽ vir

tus circa dimtias ⁊ eius oppõita ſunt
vitia circa eas ¶ Con ibil vſus at eſſe
uidetur pecuniarũ manifeſtãs ſoꝛmazʒ

⁊ modü liberalitatis oſtẽdẽs.i0. cõcdi/
tões.pꝛio pꝛiaz de cõpanõe liberaliſ

datlõis ⁊ acceptiõis.ꝛctres de libera/
li datione ibij quod ãt ſᷣʒ virtutẽ opera
tiones ꝗquatuoꝛ de liberali acceptio
ne ibi neq; accipiet vnde nõ opoꝛtet
Aꝛalias tres de liberali datiõe ibil nec
quibuſlibet dabit ..ꝭ:ꝛduas de poſſeſſio⸗/
ne ibi liberalioꝛes ãt eſſe uident.õꝰ
tres de paſſiõe triſtitie accidẽte libera /

li hõi ibil ſi ãt pꝛeciũ opoꝛtunũ.pꝛima

conditio liberalitatis eſt.ꝙ liberalitas
uidetur pꝛincipalius eẽ in bñ ⁊ opoꝛ/
tune dare q; ĩ bᷣ accipẽ ⁊ qᷓ; i nõ ma/

le accipere. ¶ Hãc t ꝓbat p.6.ratio/

nes.quaꝝ pꝛĩa ẽ talis.cuiuſcũq; uirtu
tis operãtis circa vtile magis intereſt

reddere bonũ vſũ illius vtilis qᷓ; ei poſ

ſeſſionẽ.ſʒ pecũie ſũt vtiles vt dictũ eſt
⁊ earũ uſus uidetur eſſe ſuptus ſeu ex /
pẽſe ⁊ datio.acceptio ãt eaꝝ ⁊ cuſto/

dia videtur magis eſſe poſſeſſio. quare

virtutis exiſtẽtis circa pecũias.puta li

IIII.

beralitatis magis intereſt reddere bo
nã dationẽ pecũiaꝝ qᷓ; acceptionẽ eaꝝ

huius rõis ſupponẽs maioꝛẽ ut ꝑ ſe no

tã ponit minoꝛẽ in pꝛincipio ⁊c cõcluſi /

onẽ ibil ppter qð magis eſt liberalis
⁊ patet in a.ᷣazg rõnẽ põit ibil virtu⸗

tis enĩ que talis eſt bñs ſimul duo me

dia. cuiuſcũq; uirtutis magis eſt bene /
facere qᷓ; ẽt bñ pati.⁊ magis eſt opari
bona q; nõ operari turpia.ſed manife/
ſtũ ẽ ꝙ dare ẽ benefacere ⁊ opari bõa

accipere vero eſt bñ pati ⁊ nõ opari łt

pia. ubi.ſ.⁊ dare ⁊ accipere regulãtur
virtute. quare huius virtuns magis e
dare q; accipere.huius rõis poit ma/

ioꝛẽ in pꝛĩcipio ⁊ minoꝛẽ ibij nõ ima⸗/

mꝗfeſtũ Inota iõ argumẽtũ generale
virtus moꝛalis eſt magis actiua q; paſ

ſiua. poſtq; magis intereſt eius benefa

cere qᷓ; bñ pati. ¶ Zertiã rattonẽ po/
nit ibi ⁊ gratia danti que talis ẽ. hñs
ẽt duo media.ille enim cui magis laus

⁊ gratia debetur virtuoſius operatur:

cũ laus ⁊ gratia debeãtur hõi ꝓpt᷑ o⸗/
pus virtuoſum.ſed dãti debetur gratia

ii.gratiaꝝ actio ab illo qui eius donuʒ

recepit. nõ ãt recipienti.⁊ iteruʒ laus

*

magis debetur danti qᷓ; recipiẽti.vt pa

tet de calitate.quare dãs virtuoſius o/
peratur q; accipiens.⁊ p ↄns virtuoſi /
us opus ẽ dare qᷓ; accipere bhuius roiſ
ponit ſolã minoꝛẽ.quartã rõnẽ poit ibi
[a facilius nõ acclpere lque talis ẽ.in-/
ter opa uirtutis uirtuoſius ẽ difficilius
qᷓ; facilius.cũ oĩs uirtus ſit de difficili
ʒ.li. 2. ſz dare eſt difficilius v no acci-
pere facilius.qꝛ difficilius ⁊ mius ho
mies emittũt ꝓpꝛiũ quod ẽ eis ĩcoꝛpo
ꝛatũ q; ꝙ ñ recipiũt alienũ.quar virtu
oſiꝰ ẽ dare ſicut opoꝛtet qᷓ; ñ acclipꝑe.ꝙ
æ ſicut ñ.hꝰ rõis põit ſolã mi.⁊ patet.
quĩtã rõnẽ põit ibil ſʒ ⁊ liberales que
talis ẽ. illud magis ĩtereſt liberalitatis

ð quo laudãt᷑ hõies ⁊ tãqᷓ; ð liberalita

te q; iłd ðᷣ quo laudãt᷑ tãqᷓᷓ ðᷣ inocẽtia

iuſtitie v tãq; illud ð quo nõ multũ lau
dãt᷑.ſʒ hõies ꝗ dãt qð opoꝛtet ð datiõe

laudãt᷑ ut liberales. ꝗ ãt non aecibidt

eo

LIBRO

qð nõ opoꝛtet nõ laudãt᷑ ð liberalitate
ſʒ magis de iuſtitia.qꝛ non nocent ꝓxi
mis ſuis.qui ãt accipiũt quod opoꝛtet
nöõ multum laudantur. qꝛ nõ uidentur
accipere amoꝛe virtutis vel amoꝛe pꝛo
ximi: ſʒ ſolũ amoꝛe ſui.quar̃ liberalita
tis magis intereſt dare quod opoꝛtet
⁊ ſicut opoꝛtet qᷓ; aliquod alioꝝ qᷓ;tuʒ
cetera ſint ẽt neceſſaria.huius rõis po
nit minoꝛẽ. ¶ Sextam rõnem ponit i /
bil amãtur ãt que talis ẽ.illud maxĩe ĩ
tereſt liberalitatis ex quo libẽales ſũt
maxie amabiles ⁊ vtiles.ſed ex datio
ne ſũt maxie amabiles ⁊ vtiles.qua/
re liberalitatis maxie ẽ dare.huius ra
tiõis ponit minoꝛem ⁊ patet. ¶ Conĩ
ibil ꝙ ãt ᷣʒ virtutẽ opationes oſtẽdit
tres cõditiones liberalitatis vel circa
liberalẽ dationẽ.q ſũt daĩ pie.daĩ ĩcte
dafr lete ad minſie triſtitia quas oñdit

dupliciter: pꝛio ex nã virrutis i genera

li.2? ex nã liberalitatis ĩ ſpetiali tbil ꝗ
at dat quibus nõ opoꝛtet ſpꝛĩo igitur ĩ⸗
tẽdit ſic arguere.q̃cũq; opatiões fiunt
fʒ virtutẽ ipᷣe ſut bone.i.recte ⁊ ſũt bo
ni gtia.i.pia intentione.cetere ẽt ſũt ðᷣ
lectabiles ſeu lete.ſʒ datiões liberaleſ
fiunt ᷣʒ uirtutẽ liberalitatis. igitur ſũt
lete:ſũt pie:ſũt recte:⁊ p cõſequẽs vir
liberalis dabit boni gtia ⁊ dabit recte
.i. quibus opoꝛtet ⁊ quãdo opoꝛtet ⁊c
quecuq; opoꝛtet ⁊ delectabilit᷑: vel ad
mĩus ſine triſtitia. huius rõis põit duaſ
ptes maioꝛis in pꝛincipio ⁊ tertiã in fi
ne ibil ꝙ eni fʒz virtutẽ æ ĩ medio po⸗
nit cõcluſionẽ ibil ⁊æ liberalis igitur ⁊c
patet.minoꝛẽ ãt ſuppõit tàq; ꝑ ſe notã
deinde ibil ꝙ ãt dat pbat idẽ ex nã li /
beralitatis.d.qꝙ ſi aliquis dat nõ pꝛe/
dictis modis. ſed dat nõ recte dando ꝗ
bus nõ opoꝛtet ⁊ dat nõ pie dãdo non
gratia boni fims ⁊ dat nõ delectabilit
ddo triſte vel cũ triſtitia. talis nõ dice
tun liberalis. talis eniʒ plus diligeret
pecumas q; bonam operationẽ poſtqᷓ;
nec bonã ⁊ rectã operationẽ nec intẽ/
dit bonũ finẽ. nec gaudet in datione. h
at no couenit liberali peligere pecũias
bonis operatiõibus.Conjĩ ibil nec ac⸗

ciplet vnde ñ opoꝛtet oſledit quatuoꝛ
cõditiões liberalis circa acc eptionẽ qͥ
ſunt nõ accipere indebitũ ñ petere alie
nũ.accipere de ſuo.curare ð ꝓpꝛio cõ/
modo.dicit ãt quãtũ ad pꝛĩazʒ ꝙ ſicut
liberalis nõ pᷣeligeret pecũias bõis o/
pationibus. ita nec accipiet vt ñ opoꝛ/
tet accipe.vnde.ſ.ẽ ĩdebitũ accipe.cn/
ius cauſã aſſignat.qꝛ taliter accipe nõ
ẽ hõis nõ honoꝛãtis pecũias. liberalii
ãt nõ ẽ honoꝛãs eas.quare ⁊ taliter ñ
accepit.q;tũ ad fᷣazʒ dicit ꝙ liberalis ñ
ẽ vtiq; petitiuus aliene ſubſtantie.cuiꝰ
cauſã aſſignat.qꝛ nõ ẽ hõis beneficiã/
tis velle faciliter beneficiari. liberalis
