ex eo ꝙ ita videtur eſſe in rebus que ſe
quũtur nãlem inſtinctũ puta in amici/
tia pueroruʒ cõnutritoꝝ qui vᷣm illã ãt
citiam ethayricã nõ fiunt multi amici
vnius ſolius.amici eni ethayrici dicũt
ymniʒare ymnos de cantare ⁊ cãtile/
nas dicere in duobus idẽ binis ⁊ bini
quare ſimili modo amici pꝛopi virtutẽ
non opoꝛtet fieri multos vm. Sed illi

tantum qui ſufficiunt ad bene cõuiueĩ

Conj̃ ibi.. Noliphili. Põi quintaʒ
concluſionẽ pꝛincipalẽ pꝛimo tñ põit
eam ſecũdũ opinionẽ alioꝝ.d.ꝙ amici
poliphili ideſt pluriũ amatoꝛeſ qui po
tiuntur ⁊ vtunt᷑ omnibus cuʒ ciuibus
tanq; ſuis fꝗmiliaribuſ. nulli oĩuz vidẽ
tur amici q;uis ſecũdũ veritatem ſint
amici politice dicti. quos alij vocant
placidos qui placidi omnes in omni⸗/
bus volũt delectare.⁊ neminẽ in ali⸗
quo cõtriſtare ut.õ.li. . c.de aicitia.
ſcðo ponit cõcluſionẽ ſᷣm pꝛopꝛiã opi/
moneʒz. d. ꝙ conuenit ⁊ ẽ poſſibile vnũ
homineʒ multis eſſe amicũ politice.i.
ſᷣm politicam amicitiam ⁊ cũ h̊ nõ eſt

al
lepy
ſced
tiae
palt
pott
E
ſosan
osut
nenie
gicost
aulb⸗

(mi

ut
gert
Gten
mge⸗
fisl
Kiren
nuna
eo. i
Nheraur
igei
bigti,n
lngni
Glze
fniſa⸗
ſbi
Pnnia
ſonnns
cihon
Pbinhe⸗
ſlltizä
lus die
nigemg
lihun⸗
leborin
wrby⸗
lareense
vllani⸗
D
fnuns,-
Nenäls
finepo
Wenö .

Nuled
eckiſ

Umes miſe
d nrleen
Wlenis.
menimbun
altcchens
etieſe

eea .

edereſe Katii
ceundsn
maimane
non minii
ium muinend
miahaynaden
nanet cinn
iebens n
mipehim
Ghos. Sl
naibar in
bil pirin
e iwii
nii N
mücuntgi
ruinliin
iünmmi
ieiiiin
Womman
mniin
Cein,
einpmni

nin

VIIII

placidũ vitioſe ſʒ ageĩ ut ueĩ epyekea
łepyekẽ.i.ut bonũ ⁊ ſtudioſũ.Eſt.n.

ſciedũ ꝙ hꝰmõi aĩcitia politica dr aĩici

tia equoce cũ illa de qua nũc eſt prici /
pał: fᷣmo.Cõſequẽt᷑ ibi. pp uirtutẽ.
põit ſextã cõcłſionẽ reſũmẽs aliqd de
ꝗ4A¶dðo ꝙ amicitia ꝑp uirtutẽ ⁊ pp ip
ſos amatos.nõ ẽ nec eẽ põt ad mul/
tos ut uiſũ ẽ.adr ãt h̊ alia cõcłſio.ꝙ ĩ
uenire aliquos paucos tales uirtuoſoſ
aĩcos ẽ ualde amabłe.ꝙ patere poteſt

cuilibz ꝓ eo ꝙ ualde rari ſunt ⁊ ualde

raro iuemiri poſſunt. C. iz—
Crũ ãt in bõis foꝛtunijſ. Se
termĩaſ.i2.pꝛĩs qſtionibus.
Vic detiat. iʒ.quam p: ꝓponit
2· ſoluit ibi..nẽm. ꝓp. g ꝓponit ꝙ qõ
querit ⁊ ꝓbat ꝙ qõ ſuppõit.d.ꝙ poſt
pdicta qritur utꝝ hõi ſui opus amicis

magis in ifortunijs q; in bonis ſortu-

nijs.vł ecõuerſo qꝛ ſicut qõ ſupponit.
aici reqrunt᷑ ĩ ãbobꝰ ſtaubꝰ.ſ.ĩ ſtatu ĩ
foꝛtunato ⁊ ĩ ſtatu bñ foꝛtunato. homi
nes.n.iſoꝛtunati lõ idigẽt aĩcis.qꝛ in/⸗
digẽt auxilio.foꝛtunati vo iõ idigẽt aĩ/
cis.qꝛ idigẽt cõuiuẽtibꝰ ⁊ talibꝰ ꝗbus
bñfaciãt.volunt eiʒ bona opari ⁊æ do⸗/

na largiri. hᷣ ãt cõueniẽtiſſime fit ad ãi

cos. ut. S. e. li. c.x. Con ibi..Mẽm. qꝗᷓ
ſtionẽ ſoluit ſub tribuſ cõcluſionibꝰ.Fᷣa

ibi.. AHeli ãt. ſtertia ibi.Eſt. n. -

pᷣntia. Dicit gᷓ de p: ꝙ amicos hĩe in
ifoꝛtunijs ẽ magis nẽm ꝓ uita ſuſtẽtã
da q; i bonis foꝛtunis. Auod ꝓbat qꝛ
pp b in h caſu ẽ opus rebꝰ utilibꝰ uitã
ſuſtẽtdtibꝰ. e fᷣa cõcluſiõe ibi.. ¶Re
lius. picit ꝙ hẽre aĩcos ĩ boms foꝛtu⸗
nis ẽ magis bonũ ꝓ felicitada mita qᷓ;

ĩ ifortunijs.ꝙ ꝓbat.qꝛ ꝑp boies be/

ne fortũati qrunt viros epyekes ⁊ bo
nos ⁊ h pp duo.ſ.qꝛ eligibiliuſ ẽ bñfi/
ciaꝛe eos q;ᷓ alios ⁊ qꝛ ehgibiliuſ ẽ cõ
uerſaꝛi cũ eis q; cl alijs. Hota . 4.
orias inter neceſſuate hoĩs ⁊ bonitatẽ
virtutis.pꝛima quið ẽ qꝛ ſine neceſſi/

tate nãlis uita durare nõ poteſt. tů ſũ

bõitate poteſt. ẽ. n. neceſſitas ſine qua

viuere nõ poſſum ut au hugo i dida/

ſcalicõ.li. ult: c. vli? fa ẽ.qꝛ vita felix

oſtituit᷑ ex bõitate tuſ̃ ut.S.li.i.c.ð.

⁊. c.x.nõ tñ ex neceſſitate niſi p acñũs
qꝛ ut ait hugo ubi.õ.felitiuſ viueremꝰ
ſi eſſet poſſibile ſñ neceſſitate cibi ⁊ po
tus veſtitꝰ ⁊ ſiłium qᷓ; cuʒ neceſſitate
tłum. Tertia dĩia qꝛ neceſſitas hoĩs
ſubeſt foꝛtune ſicut ⁊ arti.qm circa ea
dẽ ſ ars ⁊ foꝛtũa.quẽaðʒ ait agathõ
.õð̊:li.hc. I. bõitas ãt uirtutis nec foꝛ/
tune ſubeſt nec arti.qꝛ ſicut nullꝰ iuit⸗

poteſt ipſam hẽre ſic nec pdere. ut. 82.

li.ʒ.c.SD.⁊ pp hãc cãʒ ſoꝛtis eligit moꝛ
tem coꝛporis ꝓ ſalute virtutis.ut nota
ui. . queſtiõe de foꝛtitudine. Quarta
dĩia ẽ.qꝛ iĩfſoꝛtunati ĩdigẽt ãicis cã ne/⸗
ceſſitaſ᷑ pp bñ pati.foꝛtunati ãt cã bõi
tatiſ pp bene agere.qꝛ illi idigẽet ut iu
uent iſti ãt ut iuuẽt.uirtuoſi.n.ẽ bene
agere qᷓ; bene pati.ut.S.e.li.c.x.⁊ . S.
li.4.c.de liberalitate·Conĩ ibi.. Eſt
n. ſponit ↄcłoʒ tertiã. d.ꝙ ipſa aĩcoꝝ
pᷣntia ẽ vłꝛ delectabił.tã ĩ bonis foꝛtu
nis q; in ĩfortunijs. hanc ãt ↄcłoʒ pꝛo
bat ibi.. Alleuiãt᷑ eiʒ. ꝰ ãt ꝓbat par
tem vnã.2 alterã ibi. In bonis foꝛtu
nis. ꝰ ex iſtis elicit doctrinã de vocan
dis ⁊ viſitandis aĩcis ibi.ꝓp ꝙ uide
bit. Ppꝰ. igit᷑ pbat ꝙ in ĩfoꝛtunijſ aĩco/
rũ pᷣntia ſit delectabił p hͥ ꝙ docz expꝑi
ẽtia. exptũ ẽ.n. ꝙ boĩes infoꝛtunati ⁊
cõtriſtati alleuiãt᷑ a doloꝛe ſuo amicis
eoꝛũ eis cõdolentibus.ſuꝑ bᷣ ãt pbłᷣs qᷣ
rit huius alleuiationis cãm. p: ⁊ ꝛctra

dit eam ibi.]vĩ ãt pᷣntia.] 3? remouet

non cãm creditam eſſe cãm.ibi. triſta

tum ãt. Zicit pᷣ ꝙ pꝛopter bᷣ dubi⸗

tabit aliquis de cã dicte alleuiationis.
utrum. ſ. ideo alleuiẽtur qꝛ tranſũmũt
aĩci condolentes ⁊ accipiunt in ſe par
tem doloꝛis quẽazʒ alleuiaf ille ꝗ po⸗
tat pondus que cum aliquis a tranſi
mit ⁊ accipit in ſe partem llius pon/
8is uel non ideo alleuiaur. Sed 150o
quia amicorũ pᷣntia exñs delectabilis
⁊ ĩtellectꝰ ſeu cognitio e quod ẽ ami/⸗

cos tanquam fideliter diligẽtes ſibi co

dolẽ: exñs ẽt delectabił facit ſeuſariuͤt

CIBRO

triſtitiaʒ eſſe ⁊ apꝑpere minoꝛẽ ꝓ eo ꝙ;
delectatio de uno minuit triſtitiã de al
tero ſi gᷓ ifoꝛtunati alleuiẽt ex amicoꝝ
pᷣſentia.uel ꝑp bᷣ̊ uel pp illud ?ł᷑ pp ali/
quid aliud dimittat᷑ ad pᷣſens uſq; ad
partẽ ſequẽtẽ.qꝛ qualiſcũq; cã ſit h ꝙ
dcm̃ eſt.vr̃ ułꝛ accidere.ſ.ꝙ infoꝛtuna/
ti alleuiant᷑ ex pᷣſentia coꝛdialium ami
coꝛũ. Deinde ibi. videt᷑ ãt pꝛeſẽtia.
Aſſignat duplicem cãm pᷣdicte alleuia
tionis.p: quidẽ eſt.qꝛ aĩcoꝛum mutua
p̃ſentia vĩ eſſe mixtura quedã doloꝛis
⁊T gaudij ꝓ eo ꝙ ifoꝛtunatꝰ aĩcusſimul
triſtatur de ſuo ifoꝛtunio ⁊ delectatur
de pᷣſente aĩco.qm̃ uidere aĩcos ẽ natu
raliter delectabile ut..e.li.c.xi.2? cã
eſt qꝛ aĩcoꝛũ pᷣſentia fu hõi ĩfoꝛtunato
quoddã auxilium ad nõ cõtriſtari uel
ſaltẽ ad minuſ cõtriſtari.qꝛ amicus eſt
ꝙdã bonũ cõſolatiuũ ex uiſione ⁊ ſer⸗
moẽ ſpecialiter ſi amicus ille ſit epide
xius .ſuperopinatiuus ab epi q ẽ ·õ.
⁊ dexia ꝙ eſt opio.q.ſup moꝛibus ali
enis opinatiuus.talis.n. nouit moꝛezʒ
ifoꝛtunati ſocij ⁊ nouit in quibus dele
ctatur ⁊æ triſtat᷑ ⁊ per conſe quẽs in ſer
mone ſit cauere diſplicẽtia ⁊ diceĩ pla
centia.Con ibil triſtatũ ãt. remonet
non cãm creditam eẽ cãm.pꝰ ꝙ facit h;
2. remouet dubium ibi. muliebꝛit t.
dicit g p: ꝙ doloꝛ aĩicoꝛũ nõ eſt alleuia/
mẽ hõi infortunato.qꝛ cuilibet ẽ triſte

ſentire amicũ ſuum triſtaiuz in ſui ipſ-

ifoꝛtunijs. quar nãliter omis hõ fugit
⁊ non uult eſſe uel fieri cã triſtitie ami
cis ſinſ.pp quod homines fʒ nãm viri
les reuerẽtur ⁊ accuſant aĩcos ſuos cõ
tꝛiſtari ⁊ cõdoleꝛe ipᷣis.⁊ non ſuſtinet
bonus hõ.i.nõ ſuſtinere vr̃ triſtitiam ĩ
facie aĩcoꝛum niſi foꝛte ſuperexcendat
aĩm ad triſtinã aĩcis fcãzʒ de ſuo ĩfoꝛtu
nio.tunc.n.diſſiłlat dĩinum pꝛopꝛiuzʒ ⁊
doloꝛem de dãno ⁊ oſtendit doloreʒ ⁊
triſtitiam de aĩcoꝛum doloꝛe ipꝛopans
eis quia doluerunt ubi nõ erat cã dolo
ris.⁊ totaluer nõ complacet ĩ complo
rantibus ſibi pꝛopter h qꝛ nec ipſe eſt
ploꝛ atiuꝰ. ſic ꝗ̊ pʒ quod viro bõ infoꝛ

tunato non ſit doloꝛiſ alleniamen ex ᷣ
ꝙ illi cõdolent.einde ibi.. AHulie
bꝛiter ãt. remouet dubium.qꝛ quidaʒ
ſunt tales viri qui muliebꝛuer gaudẽt
ceteris coanguſtatis condolentibus ⁊
coafflictis vna cũ eis ⁊ amũt taluer cõ
dolentes tanq; vero aĩco.ex quo vidẽ
tur ꝙ talis condoloꝛ ꝑ ſe alleuiaret in/
foꝛtunati doloꝛem.Ad b ãt dicit phus
ꝙ in omnibus oʒ imitari 'ᷣm artem æ
Iᷣm moꝛem nõ quẽlibet hominem. ſed
melioꝛem vidʒ ſtudioſum ⁊ epiekem.
qꝛ iſte eſt menſura vicuiq;.ſi icut vte.
ut. . e. li. c. 4. ? li. ʒ.c. 7. ⁊ ei vñ bonuʒ
ꝙ eſt ᷣm nãm bonum ut ibidẽ hr. qua
re in arte non debemꝰattendere ad ea
que in iuns occaſionatis fiumt.q.p ac
cidens. de quibus nihil cure eſt arti.
ut · S.li..c.fi.ſed ſicut ars imitat na⸗
turam ut hĩ.2. phiſicoꝛum debemus at
tendere ad ea que fiunt m naturam.
Con ibi. In bonis foꝛtunis. Zecla
rat alieram partem ↄcłomis pꝛopoſite
.ſ. ꝙ in bonis foꝛtums aĩcoꝛum pꝛeſen
tia ẽ delectabinis. Quã pꝛobat ex duo/
bus p: qꝛ talis pꝛeſentia facit cõuerſa/

tionem delectabilẽ ut. S. e.li. c.x.⁊. xi.

2: qꝛ facit intelligẽtiã ⁊ notitiam ami
co bene foꝛtunato ꝙ alter delectatur
bonis ipſius bene fortunati. h aũt ẽ ei
valde delectabile.qꝛ prebet amico ſuo
materiam cõſolationis ⁊ gaudij. Conĩ

ibi. pꝛopter ꝙ videbitur. Ex p̃bitis

elicit doctrinam de vocandis ⁊ viſitan

dis aicis. tradens ſup b. 6. pulcheria

documenta. pꝛimo tria de uocando.2:
alia tria de viſitando ibi. Ire aũt ecõ

uerſo.] Dicit q? ad pꝛimum documẽ/

tum ꝙ pꝛobpter pꝛemiſſa videbiuur eſſe
rationabile opoꝛtere ⁊ debere ad bo⸗
nas foꝛtunas pꝛompte vocare aĩcos.
qꝛ decens eſt hõineʒ bonum eſſe bene
facriuum quado poteſt. ⁊ hoc libeni æ
pꝛompte.ſʒ pꝛompte vocare aĩcos ad
participationem gaudii vementis ex
bona foꝛtuna:eſt eis benefacere:qua
re ita faciendum eſt. Quo ad ſecunduũ
dicit.ꝙ ad ĩfoꝛtunia opoꝛtet eos vocat

uj
Cui
ſua
ſun
nni
n
adte
ſoci
au
fue
Ou
lorn
udeb
Ncoeu
grei
ſitade
pim
nerloi
arder
lidebe
hocani
boni.
xeponm
ſcere⸗
Nreſttan
GBler⸗
an
nmnp
muniſte
Jickeu
goln
ſmubinr
ſiante
ſcüch
penent
nelins
Nbmen
iſti⸗
ſiutge
nicolen
Penece
tad b.
eici ſ
bmnipe
eiſt

nab
M
nan
ndbe
näre
1
luumnn
dnge
na
Winen i
1epezen
ſart ſe
Lünbann
äi gn
Efge
ladn,

1AS.

V

NWNDeeK

Vnsnen

naſcti
inotnune
Aer deban
s gli
ban 6 iin
—
vNN,
Ktileut

mim

linktii
riahnti,
vemmriß

pigꝛitando tardando q:minimum ł
nibil maloꝛum oʒ tradere aĩcis quan

tuz eſt poſſibile unde exiuit h verbum

cuiuſdam infoꝛtũati nolentiſ infoꝛtuia

ſua reuelar̃ amicis ſuis.ſʒ dicebat ego

ſum ſufficienter ifoꝛtunatus ꝓ me ⁊ ꝓ

amicis meis.quare nõ oʒ quod ipſi ſci
ant ne vna mecũ iſoꝛtunentur. Quo.
ad tertium dicit ꝙ amici maxime ſunt
vocãdi in caſu in quo ipſi debeant in
pauca turbari ⁊ triſtari ⁊ ipſe vocans

poſſit per eos ad mag acquirẽda iuua

ri:uel ſaltem ad nõ pꝑdẽda.puta ſi ami
eci iui poſſẽt te faciliter a moꝛtis peri/
culo.uel ab alio magno dãno liberare
tu deberes ſine oĩ moꝛa diſpẽdio tuoꝝ
aicoꝛum ſuffragium iuocare.Coni ibi.
LIre ãt eouerſo. tradit alia tria docu
mẽta de mõ eundi ad aĩicos.d.quo ad

pꝛimũ ꝙ ire ad aicos ĩfortũatoſ oʒ ecõ

uerſo qᷓ; vocare eos:qꝛ ifoꝛtunati ðbẽt
tarde vocare amicos ut dictũ eſt.ſʒ aĩ /
ci debẽt ire ad eoſ cito ⁊ pꝛompte ẽt ñ
uocati.cuius ratio ẽ bonum ⁊ melius.
bonũ quið qm̃ aĩci boni intereſt per ſe

asc pꝛompte ẽt ſine requiſitione bene⸗
facere. maxime hijs ĩfoꝛtunatis in

neceſſitate poſitis nõ dignificantibꝰ ſu
as miſerias reuelare nec ĩpoꝛtune ali /
oꝛuʒ auxilium imploꝛare.qui vulgo di
cuntur pauperes verecundi ⁊ ſic ẽ bo/
num iſtis ⁊ illis viſitantibus ⁊ viſitan
Itẽ eſt eis melius ⁊ delectabilius pro
eo quod viſitàs bñ agit liberaliꝰ ⁊ hbo/
noꝛabilius ſi ꝑ ſe nõ reꝗſitus agit qua
ſi requiſitus extiterit.viſitat etiã bene
ficiũ cũ minoꝛi verecũdia recipit ſi non

petierit qᷓ; ſi petierit.quare abob eſt

melius ⁊ delectabilłꝰ. Qug ad ſecũdũ
documentũ dicit ꝙ ẽt ad bonas foꝛtu/
nas aici oʒ aĩicum eiꝰ ire cito ⁊ ꝓmpte

ſi tñ ipſe ſit uł eſſe poſſit coopans cum
aiĩco ĩ eius bois faꝛtunis.cuius ratio ẽ
qꝛ neceſſitas aĩicoꝛum ĩ rebus utilibus
e ad h. ſ. ad ꝓmouere ⁊ augere bona

coaici ſui. Auo ad ternuʒ dicit ꝙ ad
bonã paſſionẽ.i.ad bonã foꝛtunaʒ aĩci
vnde iſte poſſit b pati ⁊ iuuari quiete

VIIII

⁊ tarde eundum. cinus rõ ẽ duplex

vna quidẽ ex pte viſitätis qꝛ nõ eſt bo

num hoĩem ſtudioſum promptũ fieri ⁊
ſe ingerere ad adiuuari ꝑ alios.libe/
ralis.n.nec petitiuuꝰ: nec multü acce

ptiuuꝰ ?.ut.S.li.4.tractatu.ð liᷣalita

te.⁊. uero rõ ẽ ex pte viſitati qꝛ reuerẽ

dũ ⁊c declinandũ ẽ ⁊ cauere oʒ opinio
nem idelectatiõis ne.ſ. bene ſoꝛtuna-

tus opinet᷑:ꝙ tu nõ delectaris in bono

ſuo ut ſuo.ſed ut poteſt eſſe cõmodũ tu

um ⁊ ſumme cauere oʒ oneroſũ eſie aĩ/
co ꝙ quãdoq; accidit qñ quis ſe impor
tune igerit bonis foꝛtunis alterius.vl/
timo ãt cõcludit ꝙ aĩcoꝛum pñtia ĩ oibꝰ
foꝛtunis qualibuſcũq; videt᷑ eſſe utiq;
appetibilis ⁊ eligibilis. Hota uero ꝙ
aliquis põt dare aĩco bñfoꝛtunato opi/
nioneʒ idelectatiõiſ oupliciter vno mo
do.ſi nullum cõgratulatiõis oſtẽdat ſi
gnum ſup eius bõa foꝛtuna.alio modo

ſi oſtẽdat:iñ ex modo cupiditatis ſue

pᷣtendat ꝙ non delectatur pp illum.
ſed pp ſe ipſum.utrũq; ãt cauedũ ẽ ⁊ ðᷣ

utroq; põt intelligi lia phi. ¶ L.i .
– Aim igit᷑ quẽadmodũ. Det,

minan.iz. pꝛimis queſtionibꝰ

pic determinat.iq. ⁊ uliimaʒ
qh; ſine pꝓpõe tituli determinat.ſuppõit

.n. ꝙ ſunt quatuoꝛ amicabilia ut.ſ.bñ
ficentia.beniuolẽtia.ſocialis cõuictus
⁊æ ↄcoꝛdia.poſſet g̊ queri ꝙ iſtoꝛum ſit
aĩcis eligibiliſſiuʒ vtrum cõuiuere uel
aliquod aliud. Ad h̊ reſpõdet phus ꝙ;
cõuiuere eſt eis eligibiliſſiuʒ.bᷣ aũt pꝛo
bat quadꝛupliciter pꝛex cõdõne uiſus
2 ex opone ſenſus ibi.cõicatio.n.ʒ?

ex comuni hõiũ uſu ibi. ⁊ ꝙ aliqũ ⸗.·

ex ꝓfectu virtutis ibi. fit quidẽ igit᷑.

pꝛ ergo ſic itendit arguer ſicut ſe habzʒ

viſus ad pſonas mutuo ſe amãtes. ſic
cõuictus ad amicos: qꝛ amãutes ſunt
quaſi amici ⁊ viſus quaſi cõuictus.ſed
viſus ẽ amãtibus ſe dilectiſſimũ.⁊ ma
gis eligunt hũc ſenſum ad prefruendũ
ſe ipſis mutuo quam alios ſenſus:⁊ ſi
aõꝛ ſᷣm hũc ſenſũ extitiſſet ⁊ factus fu
iſſet.quare cõuictus erit amicis dllec/
R 2

LBRO

tiſſimũ amicabile ⁊ eligibiliſſimũ. hꝰ

rei ponit p?.mi. ⁊ patet.2 cõcłoz ibi.

LSic ⁊ aicis. Obijcit᷑ aũt cõtra dẽa ðᷣ
viſu qꝛ tact vr eſſe dilectioꝛ amãtibꝰq;
uiſus:ꝙ patet.qꝛ eſt eis delectabilioꝛ
ut.S.tractu.de tẽperãtia.Picẽd ãt ꝙ ĩ
amãtibꝰ ſũt duo.vnũ ẽ beſtialis cõcu⸗
pia.aliðò eſt humanꝰ aõꝛ ꝗ oꝛdinat᷑ ad
ſocialẽ cõuictũ viri ⁊ mułeiſ. ut notaui
S. q.jde tẽpũtia.illa g̊ cõcupĩa bꝛuta
lis ẽ magis ad tactũ qᷓ; ad viſuʒ.ſʒ ſoci
alis aõꝛ magis ẽ ad uiſũ qᷓ; ad aliquẽ

alium.iõq; ppᷣus loꝗtur de amantibꝰſe

hũanit nõ de cõcupiſcẽtibꝰ ſe bꝛutalit
Eſt g ſciẽdũ ꝙ iõ viſus apud amãtes ẽ
dileciiſſimꝰ ſenſuũ.qꝛ ſicut pła nos ſci⸗
re facit ⁊ płes rerü drias nobis demõ

ſtrat.ut habetur phemio metaphiſice.

ſic ẽt amteſ pła ſcire facit ð amato ⁊
plures cõditiões ⁊ dĩias amabiles de
amato demonſtrat.2. ibi. Cõicatio.
Ar guit ſic illud ẽ aĩciſ eligibiliꝰ ⁊ dile
cti ꝙ amicitie itimi eëntialius ſʒ hᷣ
eſt comunicatio vite que eſt.quare ipſa
met aĩcitia.ĩ oĩ.n.coĩcatione ẽ aĩcitia
⁊ oĩs aĩcitia ĩ coicatione.ut ꝓbat᷑.õ.li
3. c. 9. c? i2: quare aicis eſt eligibiliſ
ſimũ cõicare vitã ⁊ adinuicẽ cõuiuer̃.
huiuſ rei. ponit ſolam mi. ⁊ pʒ · zʒeibi.
LEt ut ad ſeipſuʒ. Arguit ſic. ſicut ſe
habet aicuſ ad ſe ipſũ.ſic ſe hʒ ad aĩcũ
ſed ſic ſe hʒ ad ſe ipſũ qꝙ maxime appe
it ſetiĩ ſe ipſũ ĩ aciu opantẽ. quare hᷣ
maxime appetet de aico. h̊ͥ autez fit in
cõuiuere.quare aici ſimplici ut amici
maxiĩe appetũt cõuiuere.h rei poit p:
ma.2. mi.ibi. circa ſe. ʒ cõcłoʒ ibi.
Læ circa ponit ſupplemẽtũ minoꝛis
ibi.Oʒ ãt. ? reſũit cõcłoʒ ibi.lqua/
re coue ment. ꝗ? ibi. Et ꝙ aliqũ. lar

guut ſic. illud ẽ qicis eligibiliſſiũʒ i quo

finẽ ponũt.ſʒ finẽ ponũt ĩ cõuiuere ⁊ 9
gſari.quar hͥ ẽ eis eligibiliſſimũ. h'rei.

ſupponit ma.ut pſe notã. ponit ãt mi.

declarat eã.d.qꝙ amici volunt cõuer

ſari cũ aĩcis in h̊ ꝙ eſt eẽ.i.cã fiał eſſẽ

di ſingulis uel ĩ h ꝙ iò eſt: cuius gĩa tã⸗
qᷓ; finis ipſi eligũt viuere.appetũt eizʒ.

potẽtia vinere ppꝑ actu viuere ut notaui
.S. eo.li: c.xie ꝓpt᷑ ꝙ aĩci diueꝛſi ⁊ dis

ſimode nutriti ⁊ diuerſa bona pꝑ conſe
quẽs appetẽtes ĩ diuerſis cõuiuũt.pu⸗/
ta hij cõputant ut meꝛcatoꝛes ⁊ nümu

larij.hij ãt colludũt ad aleas ut burgẽ

ſes ⁊ hoĩes delicati ac molles ut.S. hi

Jc c. xi? hij at coexercitant᷑ ĩ armis ut
Juuenes nobiles ⁊ alij cõuenant᷑ ut

hoĩes appetitu venatoꝛes nõ qð illiꝗ

ex venatione querunt neceſſitatẽ vict

ſui ſed illi ꝗ ſolatiũ.alij uero cõphiloſo

phãt᷑ ut ſapiẽtes ⁊ ſcolaſtici viri ⁊ vlłꝛ
ſinguli hoĩes in hᷣ ſunt cõmoꝛantes qð

maxime diligũt oĩuʒ eoꝛũ que hẽnt ĩ ui
ta iſta. ut.j.h· x: ce gc ⁊ uolẽtes cõuiue
re cũ aĩcis h faciũt ꝙ ipᷣi maxime appe
tũt ⁊ ilł ꝗbus exiſtimãt opoꝛtei eos 2
uiuere iſtud comunict. ſic igit pʒ ꝙ ai
ci ponũt illõ ꝙ ipſi exiſtimat eſſe fineʒ ĩ
viuere ⁊ ĩ cõuiuere aĩcis.scibi. fit qui
dẽ igit᷑. Arguit ad iò ex ꝓfcũ virtui.
p. tñ manifãt ꝓfectũ ſeu augmẽtü ma/
litie 22 Arguit ad ꝓpoſitũ ibi.. Quod
ſt eoꝝ. Dicit g p: ꝙ pꝛauoꝝ hominũ

aĩcitia fit malo.qꝛ ipſi coĩcant opibus
pꝛauis exñtes oĩo iſiabiles de malo in

peĩs.alt᷑ ꝓpteꝛ alterum continue ꝓce
dẽtes.iõq; fiunt magis mali adiuicem
aſſiłati.ſicut ſcriptũ ẽ.cũ poſo pvteril.ð
inde ibi.. Qð aũt eoꝛũ. Arguit ſic ad
ꝓpoſitũ. Illð ẽ aĩciſ eligibiliſſimũ.pq;
i amicitia ⁊ in oĩ bono maxime ꝓfici⸗
ũt. ſʒ h fit peꝛ cõuiuere.quare ⁊ c.hrei
ponit ⁊ declarat.mi.d.ꝙ aicitia q ẽ eo

rũ ꝗ ſũt epiekeſ ⁊ bõi ẽ ⁊ ipſa epyekeſ/

⁊ uirtuoſa q per ↄuictũ aicoꝛũ coauge

t ⁊ in h ⁊ ĩ llo caſtis ⁊ Stiſ eoꝝ collo/
gqis ⁊ amici melioꝛes fiũt ſumł opera⸗
tes ⁊ ſe adinuicẽ dirigentes. ut. S. li

S? cu qꝛ ⁊ ipſi abiuicẽ recipiũt eaĩ ꝗ/
us cõplacẽt vnde ſimpliciter ex bonũ
⁊ alia bona recipiũt.a boniſ aĩcis.ſic ꝗ
pz ꝙ amici ꝑ cõuiuere ꝓficiũt ĩ aĩcitia
⁊ ĩ oĩ bono.quaĩr̃ ↄuiuẽ ẽ eis eligibiliſ

ſimũ. Altio at epylogat pꝛedicta eaaꝰ

tinuãs ad dicenda. dicit ergo.ꝙ de dici
tia tm̃ dem̃ ſit.ↄñs autem erit per tran⸗

/ muͤg

Gitad

Cwuui
nnpa
dheren

nnqu
fuig.
65.t
tutibe
ſeguit
deöͤle⸗
plenan
plures⸗
ſet ma
oͤl
ugbiͦt
rei
Va
n
nmede
paneck
da p
lalone
natee
foſe
obyiti.
liorti⸗
Muunein
rili
Wiagerr
cdin
Ckizenes
giunten
latenni
Ebis
Ghlian
ncza

Bki
ſefmne
ifucg
nm.
bonni

mogis

ve Mon
umme .
achucen

pzuni

Witſcaa

nmef
eachi

anndel⸗
ſaehhere
orüconde
ſanncl
oi⸗
S M,ll
üttnig
zaciw
cs
citimn
ls⸗
encd
Gyrin
A

—

—
—

Serr
—

S=

ſire de delectatione.

¶ Incipit liber decimus. ¶ Mectio *

Oſt b aũt de ð
lectatiõe] P⸗

.S. li.i. de vir

ad illũ finẽ cõ⸗
ferentibus in
reliquis.S.libꝛis. Hic cõſequẽt᷑ ĩ x? re
dit ad cõplenð tractatũ de fine vtun ĩi /
cpoatũ in pꝛimo:qꝛ vo in dicto fine. ſ.
in ipſa felicitate includit delectatio ⁊
operatio ut dictũ eſt. S. li.ixc.xjciõ pꝛi /
mo tãgit de ðlectatiõe. 2 de opatione
in qua cõſiſtui felicuas.j.c· 7· Dictis
vnq;. p? g̊ pꝛopõit intẽtũ.d.ꝙ poſt h
q.S. tractata ſũt de fine Stutis ⁊ de vir
tutibus ⁊ ãtcuijs ⁊ eaꝝ cõditionibus
ſequit᷑ ptraãſire dicẽdo ⁊ Sterminando
de lectatione: h ſequitur forte ad ↄ
plendum tractatũ de felicitate: quia

„

plures aiunt felicitatẽ eẽ cũ de lectatio

ne ⁊ vocãt beatũ ab eo ꝙ ẽ gaudẽ.ut
.5. li. ac. i42 22 ibi. Haxie eni.] ꝓ/
bat ꝙ bſit agendũ de delectatione. 2.
ãt agit de ipᷣa ibi.Eudoxi .Pꝛobat
igit᷑ ꝙ hſit agendũu de delectatione du
plici via. p: ex pte delectationũ: 2 ex
parte hommnũ ii. pꝛo talibus ũt EEx
parte aũt delectationũ tãgit quiq; me/
dia ꝓpi q agẽduʒ eẽ videtur de delec⸗
tatione a triſtitia. p? quò qꝛ delectatõ
maxie videtur coapꝓpꝛiãi generi no/
ſtro.ſ.generi hbumano·qꝛ quis ſit cõis

õib' aialibus. ſiẽ ſenſus tactus ⁊ gu
ſtus ut. 6. tractatu de tẽpertia tamen

maxime inuenitur cõcoꝛpoꝛata buane
vite. . li. ſcõo. c. 32 quare ꝓpter bꝛhic
ubi agitur de cõditionibus hõinũ agẽ/
dũ ẽ de delectanõe.:? qꝛ pedagogi oy/

akiʒones.i. gubernatoꝛes iuuenũ eru
diunt eos delectatiõe ⁊ triſtitia ut.ſ.ðᷣ

lectẽtur ĩ ilł ſolũ ĩ quibꝰoʒ ⁊ triſtentur
in hijs ſolũ i ꝗbus oz. H eni ẽ recta di
ſciplia. ut ait pło.S.li.ꝛcc. ʒꝰ aliquãdo
n. oʒ adhibere penas i educatione iu

qᷓ; det ninauit
de fine vtutis.

tutibus ⁊ öõibꝰ

uenum. qꝛ nõ obediũt fᷣmoni ſimplici

ut.j.c xi: quaĩ ẽt ꝓpter bꝛ bic ageduzʒ
de delectatiõe ⁊ triſtitia ubi agit᷑ de

bominũ eruditiõe.3: qꝛ vĩ ꝙ gaudere

ac delectari ꝗbus oʒ ⁊ odire ac triſtari

in ꝗbus oʒ ſit maxime cõferens ad uir
tutẽ ꝓ eo ꝙ ny eſt bonꝰ qui non gaudet
opibus bonis.nꝰ uirtuoſus qui nõ ga
udet opꝑibus virtuoſis. ut. S. h u ce xi?
æ ſiłꝛ iĩtelligo ꝙ nꝰ eſt bon qui ñ triſta
tur opibus mał.quare de hijs agendũ

eſt hic vbi agit᷑ de virtiute. 4? qꝛ delec

tatio ⁊ triſtitia ptendũt ⁊ extendũt vi
res ſuas pꝑ totã hoĩs vitã tanq; illa que
hñt ĩclinationẽ aĩoꝛũ facere ideſinent
ꝙ patet qꝛ delectatio itendit ⁊ triſtitia
reijcit opõneſ ꝗbuſ ſupueniunt ut. 3. li

2 C 3 quar ꝓpter b: bic ẽ de ipſis age

dum vbi agit᷑ de iclinationibꝰ ? opo⸗

nib hoinũ. ?qꝛ b bñt magnã potentiã
ad decoꝛãdaʒ vel iquinãdaʒ virtute X

felicẽ uitã ꝓ eo ꝙ õs eligũt delectabłia
⁊ fugiunt triſtia. ut. j. c ꝓximo. ? ideo

ſi delectabilia ñ exiſtãt.nõ erit hõ fellxx
ſed idigens. ut.̊. li: ? c i2 quare de

hijs agenoũ ẽ bic vbi agi:/de felicitate
Con ibi.l pꝛo talibꝰ at.] ꝓbat ideʒ ex
fa uia.ſ.ex pte hominum ſup iſtis opi
nantiü ſic itendẽs arguere, de hijs eſt
hic agendũ de quoꝝ bonitate ⁊ mali⸗
tia ſüt diuerſe opiniones ppoꝛũ morali
uz. ſ. de bõitate ⁊ malitia delectatiõis

æ triſtitie ſũt hꝰ opiniones.quare ⁊cc.

herei.ponit pꝛ.mi.recitãs illas opinio

nes. 2 ſingkꝛ repꝛebendit quoddã di/

ciũ vnius opinionis illarũ ibi..Ne for
te ãt. Dicit ̊ pꝰ ꝙ quibuſdã phiſ vide
bit᷑ nihil eligendũ eſſe pꝛo talibus. pu
ta pꝛo adeptione delectabiliũ uel pro
fuga triſtiuʒ: ipſis quið talibꝰ hñtibus

multam dubitationẽ. aliter aluer ſẽe

tiẽtibus diuerſis bõinibuſ.qꝛ bij dñt ð
lectationẽ eſſe ſimplicit bonum alij ve/⸗
ro dñt ep? ipſaʒ eſſe aliquid ualde pꝛa

uuz. iſti tñ dñt h diuerſimode. quidam

n. dñt h ita pſuaſi ⁊ ita o pinantes eẽ
alij uero nõ ꝑſuaſi nec opinantes dele

ctationeʒ eſſe ſi mpliciter pꝛauam eſti
M AUR 3

LIBROC

mãt ꝙ meli ẽ ꝙ ita dicatur quãuis nõ
ſii ita ad uitã humanda bene regendaʒ.
qꝛ vident multos ĩclinari ad delectatõ
nes ⁊ ſeruize delectationi magis qᷓ; rõi
⁊ p ↄñs ex h̊ malos fieri.pp ꝙ oʒ per
tales ſermones ad cõtrariũ homies du
cere qꝛ ſic cõuemt venire ad medium.

ut. S.li.2.c.fi. Cont̃ ibi. Ne forte. re

pꝛehendit iſtud dcm.ſ. ꝙ; dicenduzʒ ſit
aliquod mẽdatiũ ut inde ꝓueniat ma/
ius bonũ. Dicit g quod foꝛte b̊ non bñ
dr ⁊ maxime ĩ bijs que tangũt paſſio/
nes ⁊ actiões qm̃ ĩ illis ſũt minus cre
dibiles ßmones qᷓ; opera.quare cũ ſer
mones alicuiuſ diſſoluũt hijs opibus qᷓ
ceteris apparẽt ad ſenſũ.ðipſi quið con
tẽpti fiũt.qꝛ.vᷣʒ grego.cinus uita deſi pi
citur. reſtat ut ei pᷣdicatõ ↄtẽnat. ⁊ ite
rum illud ꝙ, veru coiterimunt cüfal/
ſo ꝑpmixto qꝛ ſᷣm ambꝛo. medaces faci/
unt ut ſa dicẽtibꝰ nõ credatur. o g. ſi
quis vituperãs in generali ipſam dele /
ctationẽ.poſten vero viſuſ appetere ac
perſequi eã vĩ utiqʒ inclinare coꝛda vi
dẽtiũ ad ipſa delectationẽ tãqᷓ; ad illã

q taliter bona ⁊ appenbilis vłr exiſtat

qꝛ nõ ẽ multoꝝ ipſũ audiẽtiũ log ⁊ vi
dẽtiũ opari determinare ⁊ diſcernere
qᷓ; delectationẽ operãdo pſequit᷑ ⁊ de
qua pᷣdicãdo loꝗt. Conr vidẽt ig In/
fert bonitatẽ veroꝝ ſe rmonũ.d.ꝙ pꝓpi
pmiſſa vidẽtur vi ſᷣmones eẽ vtiliſſimi
ſimpliciter nõ ſolũ ad ſciẽnaʒ. ſʒ ẽt ad
bonã vitã. p eo qꝙ ipſe cõfoꝛmes ⁊ cõ⸗
ueniẽtes opibus credent᷑.⁊ ꝓpt h̊ ꝓuo
cant audiẽtes itelligẽtes ad buiuæ Fʒ
eos. quaĩ ſᷣmones taliũ hominũ va di
cẽtiũ ⁊ eað faciẽuũ ſufficiẽtes ſüt. nũc
ig nos ſupueniamꝰ pſcrutari dicta ali /
oꝛũ de delectatiõe. Hic aũ̃t notada ſüt
tia.p. ꝙ cõcluſio h̊ pꝛobata.ſ. qꝙ ĩ hac
ſciẽtia de ðlectatiõe ſit agendũ.fuit ẽt
ꝓhata ſupius.li. c. e 2 h ſetẽtia
phᷣi ꝙ nõ ẽ dicẽdũ mẽdatiũ: nec facien
dũ aliq malũ. vt inde ꝓueniat maius
bonũ. ẽ ẽt ſñtia apłi ad Ro.iij dicẽtiſ
ꝙ dänatio inſta ẽ eoꝝ ꝗ dicũt ⁊ tenent
oppoſitũ·ʒ? ꝙ qᷓuis i pᷣmones ſint vti
liſſimi cũ opatiõibꝰ. tñ ſine opatiõibus

ſũt inutiliſſimi. ſicut egrotanti ſunt in

vtiles ſᷣmones medici ſi nõ mädentur

effectui ut arguit. .li. c. ?· ¶ec. ·
Adoxius igit᷑] poſtq; ꝓpoſu

it ⁊ ꝓbauit agẽdũ eẽ de delec
— tatione. B ↄñ̃r agit de ipſa. p·
aãt diſcutit opinionẽ eudoxi.2· opinio⸗
nẽ platonis ibi.. Mõ tñ ſi nõ 3.0pini
onẽ alioꝝ minus ſolẽniũ ibi. Ad pꝛo
ferẽtes aũt ? ponẽdo pꝛopꝛiam ibi.
Auid ẽ qt quale ꝗd.] opinionẽ aũt

eudoxi.p: recitat.2· diſcutit ibi.. Cal

vtiq;ʒ Eſt g ſciẽdũ ꝙ eudoxiuſ opinat⸗
E delectationẽ eſſe ꝑ ſe bonũ.h aũt eſſe

bonũ apud antiquos dicebat᷑ tipłr px

mõ ut diuidit᷑ ↄ caſuale ꝗꝙ accidit pᷣter
itẽtionẽ: ⁊ h mõ dicit᷑ p ſe bonũ õe qð

cadit ſub intentiõe:ſiue ſit finis ſine ſit

ad finẽ. alio mõ dicit᷑ ꝑ ſe bonũ ut diui
dit᷑ ð bonũ vtile ꝙ ẽ pp aliud. b mõ
ſola bona finalia dicutur ꝑ ſe bõa. alio
mõ dicebatur ꝑ ſe bonũ a płoiciſ bonũ
ſeparatũ.⁊ h̊ mõ nullũ bonũ hbumanũ
P hõinẽ opabile ⁊ de cõi lege bõibus
cõicabile põt dici ꝑ ſe bonũ.pꝛimis ãt

duobus mõis ſũmẽdo ꝑ ſe bonuʒ dicit

eudoxius delectanonẽ eẽ p ſe bonũ æ
H ꝓbauit quadruplici rõe. ut recitat 5
pbᷣus 2 ibi.. Hõ minꝰ. ʒ ib LAaxi
me : ibij Appoſitãq;. p: ro talis ẽ.

illud ẽ per ſe bonuʒ ꝙ oĩa rõnabilia ?

irrationabilia deſiderãt appetũt. ut
pʒ ex deſcriptiõe bom... li.i.· in pꝛinci
Pio.Sʒ oĩa delectationẽ deſiderant ⁊
appetũt. quare ipſa ẽ pꝑ ſe bonũ.huiuſ
rõis põit pcõcluſionẽ.ꝛemi.ibil ꝓpter
oĩa] ⁊ pʒ 37 ma.ibi. In oĩbꝰ q; con
firmat tripliciter p: ex ꝑte appenbiliũ

qꝛz illud ꝙ eſt in oibus ⁊ ab omnibus

eligibile ⁊ appetibile: videt eẽ ſi impli
citer epykes.i.ſup bonũ taq illud ꝙ
int᷑ cũcta appetibilia maxie potentiſſi/
mũ ad attrahẽdũ generalii oẽs appe/
titus.qui ꝗdẽ tractus non fit niſi ex ra
tione boni.quare tał tractus maximuſ
fieri nõ poterit niſi ex rõe boni p maxi
ma. ſcòo cõfirmatur ið ex pte appeti⸗
tuũ:qꝛ omnia appetẽtia ferri in idem
appetibile nuntiat ⁊ ſignat ⁊ teſtatur

ſppet
ripi
nethn
ſtig
Cibe
s
Gt
bont
bon
li.ſe
nopi
Rgr

Uaden
NN
b
ln
Munt
gmi
X
wnnopnng
müheiteſt
rünf
egucch
eſtineſi
Niewirr
ktr
Wübimii

Nükgin

pbebone
nitip beini
jnöe utſocnt
„Fiole
g. Peoni

rciatönc

ni mi
.Srupe
wiN
irehri
Gtuni
lenaiiſf
M ilui,
Wilinii⸗
nſlin
Tucn
tnieheßn
öetſr

rn

illud eẽ bonũ tãq; öibus appetẽtibus
optimũ ꝙ ꝗdẽ teſtimoniũ eẽ falſũ non
E biſimile. ut.õ li. 8.c.i. 3. ↄfirmatur
ideʒ ex ꝑte bonoꝝ cõiuʒ ⁊ ꝓpꝛioꝛum
qꝛ ſicut vnicuiq; ẽ bonũ id ꝙ vnuſquiſ/
q; ſibi ipſi qrit ⁊ appetit.quẽaðm vnũ
qq; aĩal querit cibũ ſibi ipſi bonuʒ. ſic
videt᷑ ꝙ omnib erit bonũ illud ꝙ ge/
neralit oĩa querũt. quare pʒ maioꝛ
illud ẽ ꝑ ſe bonũ ꝙ oĩia appetũt. De/

inde ibi. Credebant᷑ ãt. cõfirmat to/

taʒ rõeʒ pꝛemiſſã.d.ꝙ ſᷣmones eudo/
xi de ðᷣlectatiõe:credebãtur eẽ ſi ma/
gis ꝑp meꝛis vᷣtutẽ q; hẽbat circa öle/
ctationẽ q; ꝓpter ipſoꝝ efficatiaʒ ꝓ eo

ꝙ ipſe nõ videbat᷑ loꝗ ex affectione ad

delectationẽ ut itẽperat. quin ymo vi
debatur eſſe tẽperatus differẽter. non
vtiq; ad oñtationẽ: ſʒ videbatur ſic ſe
hĩ̃e ſᷣm vitatẽ:qꝛ magis credebatur ei
in hac ꝑte quã alti intempato.2. rõ qᷓ;
ponit ibi.MNõ minꝰ. taliſ ẽ. Illud c
griũ eſt malũ vłr fugiedu.ipſũ eſt ꝑ ſe
appetẽdũ ut bonũ.ſed triſtitia ↄriũ de
lectationis ẽ malũ fugiẽdũ:quare ipſa
delectatio ẽ bonũ p ſe appetẽdũ.hui
rei põit pꝛĩo cõcluſionẽ. 2? mi.ibi.. tri
ſtitiam enĩ. ʒ? maioꝛẽ in vᷣtute ibi.l ſi
milit Zriũ. 3? rõ ibi. ¶Raxie.] Zał

eſt. illud ẽ maxime eligibile ut ꝑ ſe bo
nũ ꝙ ꝓpter ſe nõ ꝓpter alteꝝ: nec al⸗

terius boni gratia eligimus ſʒ tale bo
nũ eſt delectatio quã nos eligimus pꝑp
ipſã.vnde nullũ videmus introgare eũ
qui delectatur. quare delectat᷑ ac ſi ꝗl/
qʒ; ſupponat delectationẽ exiſtẽ ſm ſe
appetibilẽ ⁊ eligibilẽ. quare vc. buiuſ
rei põit pꝛ ma.2? mi.cũ ſua cõfirmatio
ne ibi·Tale autẽ. 4ε rõ ibi. Appo
ſutã q; alis ẽ omne ꝙ appolitũ ali/
cui bono auget ipſũ.reddẽs illud meli
us ⁊ eligibilius eſt per ſe bonũ ꝙ pʒ:
qꝛ bonũ augeuir appoſitiõe bõi: velñ
boni.nõ põt autẽ augeri appoſitiõe ñ
boni·quar᷑ augetur ſolũ appoſitiõe bo
ni. ſed delectatio appoſita cuicunq; bo
noꝝ ipſum auget ⁊ facit eligibilius ut
pʒ:quia iuſte ageĩ ⁊ temperatum eſſe

melius eſt ⁊ eligibilius cuʒ delectati
one:qᷓ; ſine delectatione. huius rõis
ponit pꝛimo minoꝛẽ cum ſua delecta
tione.22 maioꝛem ibi. Augeri vti;q
⁊ patet tota ratio.Coni ibi. Tali vti
q; ratione. Opinionẽ cum ſuis motil
recitatam diſcutit deffendẽdo eã ab ĩ/
pugnatione platonis. oſtendens pꝛĩo
ꝙ plato nõ ſoluit bene rationẽ vltimã
Scðo qð nec pꝛimã ibi. Inſtantes
autem. ? ꝙ nec ſecũdã ibi.. Mõ við
tur aũt Oe tertia vero nihil dicit. pla
to igitur ex oppoſito quarte rõis argu
ebat ſic ↄð opinionem eudoxi: nullũ q;
appoſitum vel mixtum alteri bono eſt
meliꝰq; ſine illo:eſt per ſe bonuʒ:quia
omne ꝙ eſt peꝛ ſe bonũ eſt eligibilius
vllo alio ſibi appoſito. Sed delectatõ
mixta cum pꝛudentia eſt melioꝛ ⁊ eli

gibilioꝛ qᷓ; ſine pꝛudentia. quare delec

tatio non eſt per ſe bonum. huius pla
tonice rationis ponit pꝛimo cõcluſio/
nem. 2 minoꝛzeʒz ibi. Eligibllioꝛem
ʒ? maioꝛẽ ibi. Si auteʒ mixtum. *

ibi. ARanifeſtum ꝙ nec.] Mũdet ad

rationẽ platonis.d.qꝙ ſi ratio pꝛemiſſa
eſſet bona. et eius maior eſſet vera:ſe
queret᷑ mãifeſte ꝙ nec aliq aliud bo⸗
num eſſet per ſe bonũ.qꝛ nullum vnũ
eſt eligibilius ſecundum ſe ipſum ſolũ
qᷓ; cum aliquo illonꝝ bonoꝛum q ſũt bo
naſ kcüdͤſe ipſa acceptum. nulla eni
eſt bonitas virtutis que ſit eligibilioꝛ
ſine ſapiẽtia qᷓ cũ ſapiẽtia nec aliquod
bonũ q nos cõicare poſſumuſ:tale aũ=t
bonum queritur per moꝛales phos.
Quãuis ergo ratio platonis veritatẽ
poſſet habere loquendo de bono diuio
ab humanis ſenſibus ſeparato ſumme
ſimplici ⁊ imper miſcibili.nõ poteſt tñ
valere de bono humano in vita pꝛeſen
ti babendo. de quo arguebat eudoxi
Conĩ ibi. Inſtantes autẽ Oſtendit
ꝙ nec pꝛimam rationem eudoxi bene
ſoluit plato.inſtabit eĩi cõtrra ma.d.ꝙ ñᷣ
vlr eſt bonum ꝙ omnia appetunt. qm̃
appetitꝰ irrõalis appetit malũ cuʒ ad
uerſetur rationali appetẽti bonũ ut.S.
M 4

IISRO

li.ic. penultimo.⁊ ſi appetitꝰ pꝛauus
pꝓ malitiã vel ꝑ beſtialitatem appetit
malũ ut.S.li.7.c.⁊:quaſi vellet ſic ar/
guere.id ꝙ oĩa appetunt vocet᷑.a.tunc
ſic appetitꝰ pꝛaui appetũt nõ bonuʒ.
Sʒ hij appetũt.a.cum ſint de numero
oim. quare.a. ẽ nõ bonũ. Ad h̊ autem
dicit. Ariſtoteles ꝙ hij qui ſic inſtant
nil veritatis ad ꝓpoſitum dicũt:qꝛ noſ
ppᷣi aimus eẽ verũ illud ꝙ videtur oĩbꝰ
fama enim nõ omnino pꝑdit᷑: qᷓ; populi
młti famt ut.S.li.⁊.c.ina multo mi
nꝰfama qᷓ; omnia famãt. ipſe ãt plato
interimẽs iſtã fidẽ cõem nõ dicit verba
credibilioꝛa. pequidẽ de appetitu irra
tionali mihil dicit qᷓ;uis ſi ſola irrati/
onala que ſine intellectu ſunt appe⸗
terẽt delectationẽ eſſʒ aliquid ꝙ dicit

qꝛ ibi poſſet irrationale aduerſari rõ/

nali.ſed cũ illa que mntelligunt ⁊ ſapi
ũit ið appetũt nihil dicẽ:cuʒ in h appe/
titu rationale ⁊ irrõale nequaq; ſibi ĩ
uicẽ adiłerſentur. ſʒ conueniant. 2ccẽt õ
appetitu pꝛauo dici põt ꝙ foꝛte in re/
bus prams ẽ aliq nale bonũ q; eſt me
lius qᷓ; ipſe res ſecũdũ ſe ipſas accep⸗/
te:ꝙ etiã vocatũ eſt diuinũ bonum. .
li. 7.c.i? a iſtud diuinũ bonũ nãaliter
appetit finẽ bonũ vnicuiq; rei.⁊ eius
nãli inclinationi pꝛopꝛiuzʒ. vide..li.
.c.i ide hꝰmõi bono nali ⁊ dino ꝗo
eſt æ qualiter rebus inẽ. Coni ibi.nõ
videtur aũt. Oñdit ꝙ nec ſcaʒ rõez
bene ſoluit Plato Picit ; nec ullud
ꝙ in ſecunda rõe eudoxi dicit᷑ per pla
tonẽ videtur bene dici. dicũt eni non
ſequitur delectationẽ eſſe bonum.ſi tri
ſtitia ei oria ſit malũ.dicũt quið oppõi
mał malo.ut extremũ extremo:ut ꝓdi
galitatẽ illiᷣalitant ⁊æ ambo h̊ mala op
poni ei bono ꝙ neutrum p̃dictoꝝ ma
loꝛũ eſt. puta medio ut lihalitati:
quið veꝝ dicũt nõ male. Camẽ ad p/⸗
poſitũ ĩ hijs que dicta ſunt applican/
tes nõ dicũt veꝝ:qm ambobꝰ cõtrarijs
pꝛauis exiſtẽnibus ſicut vicioſis extre/
mis.opoꝛtet ambo eſſe fugienda: qꝛ ſi
cut conueniunt in cõi rõne mali. ſic ẽt
cõueniũt neceſſario in cõi paſſiõe mali

ꝙ ẽ eẽ fugiendũ. rijs vero exñtibꝰne
utris ⁊ indifferentibꝰ ad bonum ⁊ ad

maluũ.neutrũ.ſ. eẽ fugienð vł eligeno
debet eis. vel ſic lege cõtrarijs neutriſ

exñtibus mał.i.nec iſtis.nec illis neu/
trũ erit fugiẽdũ. Nunc at in pꝛopoſito
hõies cõiter triſtiti fugiũt ut maluʒ ⁊
delectationẽ eligunt ut bonũ. quaj tri
ſtitia ⁊ delectano videntur oppõi non

ut duo mala extrema fugiẽda. ſʒ ſicut

fugiẽð ⁊ appetẽð.⁊ hᷣ modo opponũt᷑
malũ ⁊ bonũ: qꝛ in h̊ genere cõtꝛarie
tat valʒ pꝛemiſſa rõ. ⁊ nõ eius reſpõ/
ſio ut viſum eſt. ¶ Lectio ʒ
Dn iñ̃.] Ziſcuſſa opinione
eudoxi. hᷣ diſcutu opinionem
Oplatonis ſoluẽs tres rões ei⸗

b quas ybare viſus eſt delectationem

nõ eẽ bonũ.ſcòaz ibi. dicũt ãt.]itiam
ibi ꝑfectũ] pla.ig arguebat.pe ſic ex
nã boni.bonũ ẽ qualitas ſʒ qᷓ; quales
dicimur. puta bom.ſed ðlectauo nõ ẽ
qualitas.quare nõ ẽ bonũ. Ad hᷣ rñòt

ariſtoteles ↄcedendo mi. æ negando

ma.d.ꝙ poſito ꝙ delectatõ ñ ſit de nu
mero qu aliuatuʒ ut dicebat᷑ in mi.non
ꝓpter h ſequit᷑ ꝙ nõ ſu de numero bo
noꝛũ ꝓ eo ꝙ nõ omnia bona ſunt qua/

litates.puta vᷣtutũ opationes qᷓ maxia

bona ſi ⁊ tñ qualitateſñ ſi.ſic nec ipᷣa
feliciteg ut conſiſtit in operattione uir/
tuns. (Gecũda rõ ponitur ⁊ ſoluit ibi

dicunt at que talis ẽ. õe bonũ eſt de/

termiatũ ⁊ natura bõi ẽ natura deter
minati ut ̊ lj. ?cπι lizece;“ Sed de
lectatio ñ ẽ determĩata.ymo ĩdetermi
nata cũ ſuſcipiat magis ⁊ mius: dele/
ctamur eni magis ⁊c minus. quare de
lectano nõ ẽ bqnũ.¶ SGeinde ibij ſi qui
dẽ lad hoc reſpondet ariſtoteleſ.dupłr

pꝛio quidẽ ſũmẽdo hꝰmõi ſuſceptionę

magis ⁊ minꝰ. dicit g pꝛĩo ꝙſi ex dele
ctari magis ⁊ minꝰ iudicãt ipᷣaʒ dele/
ctationẽ ñ eẽ honũ ið hñt dicere circa
iuſtitiã ⁊ circa aliaſ stutes ſᷣʒ quaſ ipᷣi
mãatifeſte dicũt hõies exiſtẽ.quales.pu
ta iuſtos ⁊ tẽpatos ⁊ vłr vᷣtuoſos ma/
gis ⁊ min. quare ⁊ ſm uirtutes erit
ið ↄñs.ſ.ꝙ nõ erũt bone: ſi delectatis

ſe:
hoin
olin
nieg
hutfa
ſo i
Aba
fnd
ſan⸗
glc
labe
pporn
ſiomie
ino bp
ſinnsren
aͤre
Gnd
e
Neden
1min
eſitta
ſnpe⸗
lig
gkeoe
datonea

boni h

bn
