nii onmnt

Gnunenel

“
nNn ans ei⸗

—„

z dona ley⸗ 6

homnines Mie
mtan per a,

iens ſbi an

ee 4
(Driwſd

us in
iGeo e/

S

mueriis
ngtinf

docere politic infra li.x.ca.fi. Ceꝛtũ

ẽ aũt ꝙ nec lex nec reſ aliqua nõ paſſi
onata ciuiliter viuit. ⁊ idcirco apoſto
lus in pſona paſſionatoꝛũ ciuiũ loqñs
ait.Mõ.n. habemus põtificem ꝗ non
poſſit cõpati infirmitatibus nr̃is tp̃ta
tũ aũt px omnia abſq; peccato.ad he⸗

bꝛe.iiij.lex aũt nõ põt cõpati.nec pꝓ/⸗
pter hoc eſt melioꝛ ad regenduzʒ p ſe

ſũpta ſine viro bono. ¶ Ad ſcõm aũt
dicendũ ꝙ vir bonus nõ eſt oneroſus
qꝛ non tyrãnus eſt. nec aliꝗd recipit

niſi uſte.ymo aliena onera poꝛtat vt

adimpleat legẽ xpᷣi.qui alioʒũ ꝑecca/
ta poꝛtauit.pꝛime pe.ij. ¶ Ad terci
um aũt dicendũ ꝙ vir bonus diuinioꝛ

eſt lege bona.vñ.infra libꝛo vij. ca.i.
dicit qg ꝓpter virtutis excellẽtiam ex

hõibus fiut dij. nec lex eſt cõioꝛ homi
ne niſi cõitate abſtractõnis facte per
intentõem.nõ tñ comunitate cãtõnis

effectus in bonũ cõitatis. de qua ſola

cõitate verũ eſt ꝙ bonum quãto cõius
tanto diuinius. Ad quartũ dicen/
dum ꝙ vt viſũ eſt homo eſt iuſtioꝛ le/
ge.nõ aũt ecõuerſo. Cum aũt ꝓbatur

p illam indifferentiam dicendũ ꝙ bo

nus homo ſufficienter eſt indifferens
ad reddendum cuiq; ꝙ ſuũ eſt.ꝗa ſi ꝓ
ſe ipo vt ſuppono nulli faceret iniuri

am. multo minus ꝓ alio vm ẽ autẽ ꝙ

lex ẽ indifferẽtioꝛ nec hoc negari pot
tamẽ nõ ꝓpt᷑ hoc ẽ ſimpliciter melioꝛ
vt viſum eſt. ¶ Ad gqntuʒz vo dicendũ

ꝙ illa comoditas de qua loquit᷑ in il/
la aut᷑. de hef.⁊ fal.debet referri ad
ſolos iuriſperitos nõ ad ciues vniuer
ſos de quibus eſt nĩa intentio. ¶ Ad

ſextũ aüt dicendũ ꝙ bomo ratõnabi/
lioꝛ eſt lege nec lex eſt ipᷣa ratio.qꝛ i
la nunq; eſt e mẽtem.ſed eſt rationa
lis qꝛ eſt effectus rõis ꝓut eſt in veꝛ/

bo vel in ſeripto. quo de ipᷣa nunc lo/
quimuz. A

d ſeptimũ o dicendum
lex nõ eſt pfectioꝛ homine bono ꝗa

1 ſi lex ſcòm omnem virtutem viuere

pꝛecipit. bonus homo tamen ᷣm om
nem virtutẽe viuit ga virtutes que pꝛi

V.

cipaliter reddũt hõiem bonũ ſunt cõ
nexe.yt.ĩ.li.vj.c.fi.hoc aũt ẽ plus qᷓ;
ſolũ pᷣcipere.ꝗa ⁊ iſte ſic viuit ⁊ pᷣci/
pit. ſicut xpᷣs dñs ꝗ cepit facere ⁊ do
cere. Aci.i.nec bonus homo ᷣtutes
obliuiſcitur.vt dicitur ſupꝛa.li.i quia
virtuoſe opationes ſũt aſſidue ⁊ virtu
tes pmanentiſſime. ( Ad octauuʒ di
cendum ꝙ lex ratione metus nõ plus
habet de poteſtate coactiua qᷓ; vir bo
nus rector ciuitatis exiſtens. tunc
enim eſſet vt rex. ſicut inuit ibidem
philoſophuſ. ( nonum oõ. ꝙ lex
eſt ſecurioꝛ homine nõ accepto cuʒ de
termĩatiõe bonuatis quomodo hic ac
cepimus hominem vnde plus confi
dendum eſt de iuſtitia legis. quam

de iuſtitia cuiuſ libet iudicis. qꝛ ſeꝑ

multi mali ⁊ falſi inueniuntur Er
ideo illud dictum eſt propter malos.

nos autem de illo querimus queʒ ſup
ponimus eſſe bonum. Ad. x. auteʒ
dicendum ꝙ apoſtolus ſumit ſe ipſuʒ

vocans ſe carnalem vt pſonã inconti

nentem quamuis ipſe eſſʒ perfectiſſi

mus. Dicit autem legem eſſe ſanctã
iuſtam. bonam ⁊ ſpiritualem per

ſe ſumptam. Hon tamen propter hoc

pro regimine.

— —
.

dicit eam eſſe multum expedientem
¶ Bicit enim ꝙ man

datum ꝙ erat ad vitam inuentum eſt
mihi hoc eſſe ad mortẽ ibidem. quan
uis hoc non ſit peccatum legis ſed
hominis non tamem eſt lauſ legu que
ſolum hominem ad bene viuere pre/
cipiendo ligat. Sed cooperando non

adiuuat. ſicut facit prudentia virtu-
tis ⁊ bonitas boni viri que non mul/

tum ligant ⁊ multum iuuant hominẽ.

¶ Nectio octaua.

pra egit de iure ⁊ iuſtitia di
ibutionum « commutatio
num. Hic autem agit de iure con/
tra paſſi ⁊ pena talioms primo auteʒ
ſuper hoc improbat pictagoricorum
X 2

Idetur autem aliquibꝰ . ſu

.

X

N AH

IBRO

ſnĩam.2. ponit ſuam ibil Sed in coĩca
tionibus Pitagoꝛicoꝝ autẽ ſniaʒ pꝛi
mo recitat.2. improbat ibil multis eni
in locis Dicit eꝛgo ꝙ contrapaſſũ ali
quibus videtur eſſe ſimpliciter iuſtum
ſicut dixerũt pictagoꝛici.ſ.pictagoras
⁊ eius ſequaceſ qui determinabãt ⁊
diffiniebãt iuſtũ ſimpliciter ⁊ vł? ſun
ptum dicentes ꝙ eſt alij contrapaſſuzʒ
ſed cõtrapaſſũ vᷣz ſententiã ariſtoteliſ
nec indiſtributiuũ iuſtum. nec indirec
tiuuʒ comutatiuũ congruit. nec conue
nit quamuis hoc dixerit ſ̃m pictagoꝛi
corũ ſententiã iuſtum deſcriptũ a ra/
damante qui fuit legis latoꝛ in hac
ſententia pictagoꝛicus. dixi enim ꝙ
vnicuiq; fit recta vindicta. ſi patiatur
ea que ipſe fecit alteri. puta ſi quis
eulſit ocłm alteri ꝙ euellat᷑ ei. Et ſic
vlriſt imilib Aolequẽter ibi Mul
tis enim ĩ locis . hanc ſentẽtiaʒ iĩpro
bat per tres inſtantias.pꝛima eſt ꝙ ſi
pꝛinceps ſubdituzʒ percuſſit nõ opoꝛ
tet de iure.pꝛĩcipem reꝑcuti.¶ Secũ
da ſi ſubditus ꝑcuſſerit pꝛicipem non
opoꝛtet de iure ſubditum illum tan/
tũ repercuti.ſed gꝛauius puniri tan
quam euʒz qui cõmiſit crimẽ leſe ma
ieſtatis. Tertia inſtantia eſt ſi ali/
gꝗs inuoluntarius puta credẽs ludere
ſotium vulnerauit ⁊ alter volũtarius
cuzʒ deliberatiõe aliquezʒ vłnerauit nõ
opoꝛtet de iure ꝙ iſti duo equalit᷑ pu
niãt᷑ ꝑ cõtrapaſſionẽ ſic ꝙ ꝗſq; patiat
ĩ ſe ꝙ ipᷣe fecit alteri.qꝛ multuʒ difert
ĩi moꝛibꝰ ⁊ ĩ iure operari bonuz vel
malun voluntarie vel iuoluutarie.
Kõſequẽt ibi Sʒ incõunicationibꝰ
ponit propriam ſententiam ſup iuꝛe
contrapaſſi.pꝛimo autem pꝛoponit ĩ
tentum. 2. declarat ipſum ibi.. In/
contrafacere enim J. Dicit ergo pri/
mo ꝙ quanuis cõtꝛapaſſuz non ſit iu
ſtum ᷣm modum per pictagoꝛicoſ taa
ditum tamen contrapaſſum ᷣm pꝛo/
poꝛtionalitatem non ſecundum equa
luatem in comunicatiombus comuta
tiuis vere continet iuſtuzʒ. i.ius ⁊ iuſti

tiam ⁊? boc modo contrapaſſum eſt
veꝛe iuſtum.

¶ Queſtio duodecima.

D euidentiam dictoꝛum æ?
icẽdoꝝ ſtati querituꝛ vtruʒ
ontrapaſſum ſit ſimpliciter
aꝛguit᷑ ꝙ ſic. primo qꝛ om
nis cõmutatio in qua ſeruatur equa/
litas ⁊ propoꝛtio ariſmetrica ẽ iuſta
ſecundum philoſophum. ſupra cap.

proximo. Sed contrapaſſum eſt talis

comutatio ſecundum intentionem pic
tagoꝛicoruʒ & eſt ſimpliciter iuſtum
4 Secundo qꝛ ſi contrapaſſum nou eſ
et iuſtum hoc eſſet propter dꝛntiam
pſonarũ. vt hic videtur dicere philo
ſophus ſed non propter hoc ſtat quin
ſit iuſtum. cuʒ philoſophus dixerit.
ſupra. cap. proximo ꝙ nihil differt
ſi ſtudioſus vel prauus mechatus eſt

vel priuauit alquẽ re ſua vel ſi percuſ

ſerit. Sed lex ſolum attendit ad din
tiam nocumenti. quaꝛe nibil obſtar

quin contrapaſſum ſit iuſtum. ¶Sed

oppoſuum probat philoſophus peꝛ.
3 inſtantias vt viſum eſt. ¶ Eſt ergo
ſciendum primo ꝙ ius contrapaſſi
nõ poteſt vere inteligi in diſtributiuo

iuſto. qꝛ ius contrapaſſi tantuʒ eſt in

ter eos inter quos eſt habitudo ſac/
tionis ⁊ cõtraſcõis.Sed diſtributiuũ
iuſtum nunquam eſt inter illos factio
enim ⁊ contrafactio aliter eſt in co/
mutatione. alit᷑ in diſtributione.
In comutatione quidem eſt inter pa
rtem ⁊ partem inter quas eſt iuſtum
⁊ iniuſtum. vt inter emptorem ⁊ ven
ditorem. In diſtributione vero ſciõ

æ contrafactio curꝛit a comuni in ſin-

gulos ⁊ a ſingulis ĩ cõune. Juſtũ aüt
⁊ iniuſtum non eſt inter ſingulos er
paꝛte vna. comune ex parte altera
ſed eſt iter ſingulos adiuiceʒ qui de
comuni recipiunt.vel in comune con
ferunt ⁊ iter iſtoſ naſcũtur queſtiões
pugne quando extra proportioneʒ

pünt ele
uſue
ſiͤhnel
inie
tſoc
iſcenie
mireinpmn
ni n
önmin wͤel
ſafmene dan
Piinebonon
tithlainun
ſoeceteſema
Gintenrelm
Maninktnmn
ſtpogrumme
mio rin
ſücdicwnei
numsquren
ypzobam po
NMeguri
Pilum aren i⸗
mnciumnelamg
Eopodeln
lils, tmni ſin
mliingeurm
Uuntorbllan
mlen Aſcgu⸗

owwer aun

(Pnpneclin

kncdlnmne

Gnfüitgin

Alunmmin
lrylegriic
Mnieanun
(Lamui uin,

il thint ir

1

öncen, h
niöeſennainer:

terola
iämnun
eMuAmninbg

6Penullg unitn

ilpeinttk

to ſcnmngſin

Nimen nch

a

Deuchnni

rainſi
gkeſem
ſcundummem

zaſtſinplon

Ncfaprenn
Ndcd
ſndn opet

n. Gidetne

Ch. Nrnogtii⸗
Nmem. eſt
m giunſbiſch
MN
menuelgni
mner voseſe
contrafacten
e. Ali niti
nen na en
dnn

—

recipiunt vel cõferunt vt ait philoſo/

phus ſupꝛa.cap.6. quare ius cõtra-

paſſi nõ poteſt vere ĩteligi circa diſtri
butionẽ. ( Secũdo vero ſciẽdum ꝙ cõ
trapaſſio circa cõutatiõeʒ poteſt ĩteli
gi vel ĩ coĩcatiõe bõi.vel ĩ ſatiſfactiõe
damni vel in punitiõe delicti. ¶Hijs
autem pꝛemiſſis ad queſtionem doa
ſunt tria. pꝛimo ꝙ ĩ punutione delicti
cõtrapaſſum nõ eſt vłꝛ iuſtũ.2. ꝙ nec
iſatiſfactione damni.ʒ .ꝙ eſt iuſtum
icoĩcatione bonoꝛum.(Primum pꝛo
bat᷑ duplicit᷑.pꝛimo qꝛ omniſ iuſta pu
nitio debet eſſe maioꝛ vel minoꝛ ᷣm
maioritatem vel minoꝛitateʒ delicti.

deuſ enim ſtatuit ꝙ pro mẽſura pecca

ti ſit plagarum modus.deut᷑.2 5. Sʒ
punitio cõtrapaſſi poſſet eſſe maioꝛ.
vbi delictum eſt minus. ⁊ minoꝛ vbi
maius quare nõ eſt iuſta. ¶ Aſſump
tuʒ pꝛobatur ponas enim ꝙ vnus no
bił irꝛogauit cõtumeliam vni plebeo
quidam autem ignobilis irrogauit e
dem cõtumeliam pꝛincipi. modo con
ſtat ꝙ plus deliquid ignobilis quam
nobilis. ⁊ tamẽ ſi vtriq; eadem con
tumelia irꝛzogetur maior pena eꝛit no
bili quam ignobili audire talem con/
tumeliam. Et ſic qui minus deliquit
lus pumetur ⁊ qui magis minus.
EBen pone ꝙ quidam ſanus ⁊ foꝛ/
tis cum deliberatione vulnerauit ſo/
cium ſuũ.⁊ quidam quartanarius ex
repẽtina turbatione vulneꝛauit alium
conſtat ꝙ ille qui ĩſidioſe ⁊ cum deli
beratione vulnerauit plus delinquu
deꝰ enim dedit locũ refugij homicide
caũali vbi ſaluaret᷑. inſidioſo autem
negauit oĩo deut᷑. iq. Et tñ ſi vterq;

vulnerãs eſſentialiter vulneretur. ma
ioꝛ pena ⁊ periculoſioꝛ ⁊ damnoſi-

oꝛ erit idem vulnus illi egꝛoto quam
ſano.⁊ ſic magis puniretuꝛ qui minꝰ

deliquit ⁊ minus qui magis. Secun

do qꝛ nulla punitio iuſta eſt mhone
ſta ⁊ pꝛeiudiciał.Sʒ talis poſſet eſſe
punitio contrapaſſi puta ſi aligs bũs
bonam vxoꝛem mechatus eſt cũ vxo/

V.

re pꝛoximi ſui.ſi modo in hoc eodem

puniret᷑ ꝙ ꝗs mecharet᷑ cũ ſua eẽt vti

que punitio inhoneſta ⁊ preiudicia
lis illi bone mulieri quamuis ſic fue
rit punitus dauid rex iſrael.vt habe
tur. 2. re. i2. . 16. gzu⸗ tamen ꝗ hoc
fecit.ſ.filius eius inhoneſte egit ⁊ iiu
ſtiſſime quãuiſ dõ propter adulteriuzʒ
berſabee iuſtũ paſſus fuerit ſicut dñs
predixit ei quare punitio contrapaſ
ſi ſimpliciter non eſt vłr iuſta. Et in
hoc philoſophus reprobat pictagori
cos lpſi enim loquebantur preciſe de
vĩdicta vt patet ex dicto radamãtiſ ſu
per hoc etiã reprobat eos ⁊ per eaſ⸗

dem rationes in primo moꝛalium ibi

autem addit quandam rationẽ per qᷓ;
videtur pꝛobaĩr̃ ꝙ in nullo caſu poſſit
eſſe ſufficiens punitio eadeʒ nocumẽ

ta pati que aliꝗs intulit alteri.qꝛ qui

duplicit᷑ peccat.duplicit᷑ puniꝛi dʒ.Sʒ
ille pecauit.qꝛ nocuit. quare tantum
debet ei noceri. ¶ Item peccauit qꝛ
incepit.⁊ pacẽ ⁊ innocentiam viola/
uit quare etiaʒꝝ pꝛo tali delicto ampli
us puniꝛi iuſtum eſt. ¶ Secunda con/
cluſio pꝛobatuꝛ quoniam omnis iuſta
damni ſatiſfactio excludit ⁊ remedi/
at damnũ. Sʒ non omne contrapati
excludit vel remediat damnum. Si

quis enim euulſerit tibi oculum. per

hoc ꝙ euellitur ei non excluditur nec
remediatuꝛ damnum tuuʒ. vel ſi quu
combuſſerit tibi domuʒz.ſi comburatur
domus eius nullum tibi fit remedium
de damno tuo niſi foꝛte ꝙ placet ti/
bi damnum eius qui te damnificauit
quare ſatiſfactio contrapaſſi nõ eſt vłr
uſta.(¶ Adeuidentiam autẽ.ʒ.conclu
ſionis ſcienduzʒ ꝙ incoĩcatione bonoꝝ
vbi tu mihi bona tua coĩcas ⁊ ego ti/
bi mea poteſt attendi quantitas bo/
norum dupliciter.vno modo ſecũduʒ
ꝙ ſunt quedã res quãte ſicut quanti/
tas domus ⁊ quantitas calciamenti
alio modo vt ſunt venales habentes
quantitatem valoꝛis ad humanam in
digentiam. Intelligo autem cum phi
x 3

LIBRO

loſophꝰ ꝙ non fiat cõtrapaſſũ ſecũdũ
equalitatem quantitatis rerũ cõtinue
vel diſcrete ſed ſecundũ equalitatem
quantitatis valoꝛis earum ⁊ bec eſt
equalitas pꝛopoꝛtionalitatis.qꝛ fit
comparatio ad indigentiam perſona
rum vłr. Et iſiud nõ contradicit ei ꝙ
dictũ eſt ſupꝛa de equalirate quãtita/
tis ſeu de pꝛopoꝛnõe ariſmetrica ſer
uanda in omni iuſtitia cõmutatiua.qꝛ
hic eſt equalitas ⁊ proportio arſme
trica fᷣm valoꝛeʒ. Et ſic intellexit phi
loſophus ſupꝛa. E&t cum hoc eſt hic ꝓ
poꝛtionalitas quodammodo geome
trica facta cũparatione ad indigentiã

maioꝛzem vel minoꝛem vt videbitur.
ſupra textũ.(¶Hec autem concluſio

pꝛobatuz ⁊ deducitur ĩ textu.⁊ ideęo

de eius probatione ſupſedeo. ¶ i

cenduʒ g ad pꝛimuʒ ꝙ equalitas quã
titatiſ ⁊ pꝛopoꝛtio ariſmetrica ſeruã
da eſt in ſatiſfactione vt. ſ.damnifica
to tm̃ reſtituatur de lucro quãtum paſĩ
ſus eſt de damno. bec autem non ẽ ip
ſum damnificantem tim contrapati.
qꝛ illa contrapaſſio non releuaret dã
num iſtius. &t de hoc loquitur philo
ſophus ſupra loquẽs de illa equalita
te alñ tamen contingit ꝙ non poteſt
fieri ſatiſſactio puta ĩ hoĩcidio ⁊ tũc
damnificanti infertur damnum moꝛ/
tis. non in ſatiſfactionẽ ſed in puni/
tionẽ. Inpunitione autem vbi non ẽ
directa commutatio partis ad paꝛteʒ
ſed habitudo partis ad iudicem non
attenditur ſola quantitas nocumenti
vt probatum eſt contꝛa pictagoricos
de punitione enim locutus philoſo/
phbus. contra eos. ſupꝛa. cap. pꝛo/

ximo non fecit mentionem. ¶. Ad. 2.

vero dicendũ ꝙ ſi ĩ ſatiſſactiõe ⁊ bre
uiter in omni actione partis ad partẽ
non facit diffeꝛentiã differentia per/
ſonaruz ſed in punitione in habitudi
ne partis ad iudicem bene facit dif/
ferentià.obi gratia pro modeꝛnis tẽ
poribus ſi quis furatur calicem conſe
cratũ de eccleſia cõſecrata ⁊ aliꝰ caſu

inueniat tantum de argento ad valo/
⁊em calicis ꝙ mercatoꝛi tranſeunn ce
ciderit.ãbo debẽt cogi ad eſſẽtialẽ ſa
tifationem ⁊æ reſtöõnem. Sed non ad

equalem punitionẽ philoſophuſ autẽ

excludit differentiam perſonarum in

ſatiſ factione ⁊ incluſit in punitone.

Et propteꝛ hoc quidam expoſitoꝛes
erꝛaueꝛunt hic neſcientes iſtos paſ⸗

ſus cõcordaꝛe qꝛ neſciuerũt de eque

litate ſatiſfactionis ⁊ punitionis die
ſtinguere.

4

¶ Lectio nona.

„

Ncõtrafacere enim propoꝛ
tionale J. Poſtquã propoſu
it intentum ſuum.ſ.ꝙ contra
paſſum ᷣm propoꝛtionalitateʒ accep
tuʒ ẽ in comunicationibꝰ cõmutatiuis
uuſtum. Hic conſequẽter declarat pro
poſitum. Primo autem probat ip/
ſum. 2. tradit huiuſ contrapaſſiõis mo

dum ibi. Facit enim retributioneʒ]

ʒ. cõmutatiõiſ mediũ legale ibi Pꝛo

pter ꝙ omnia cõpata J. 4 Tediũ na
turale ibi. Oportet vno aliquo ły.
iterum exponit cõtrapaſſiõis moduʒ

ibi LRErit vtiq; contrapaſſum Sex/

to exponit iterũ natuꝛale mediũ com

mutationum ibi QAuoniã autem opꝰ½

vel indigentis ... legale medinʒ ibi.
LPro futura autem cõmutatione].

Ad probandnm ꝙ pꝛoportionale

contrapaſſum in comunicatione bono
rum ſit muſtum ſic intendit arguere.
Illud eſt iuſtum in quo vel per quem
ciuitas cõmanet ⁊ ciues inter ſe com
manent. ſed peꝛ propoꝛtionale con/
trapaſſuʒ facere cõmanẽt ⁊ cunitas ⁊

ciues quaze iſtud contrapaſſum eſt in
Huius rationis ponit ⁊ p/

ſtum.
bat minoꝛem.d.qꝙ ciuitas commanet
per cõmanentiam ciuium inter ſe. in
hoc ꝙ eſt contꝛaſacere pꝛoportionale
.i. beneficienti beneficium ⁊ ſeruiti/
um. Proportionaliter rependere.
hoc autem apparet ex tribus.primo

keof
icomun
ſonalet
ilirslib
tenmt.
Kieemm
eun ſelekn
iumnon
Ponni Are
Untorioſi
tremun
gacſcantes
nn 4benet
Cahepod ben
onimsiteru
ennemesſint
Uiunt Krſen
Geiaccrem.
Uboromns
Nrcues. 9e
lownc nofie
Oiuſci nrun
uirimus
lls uſtina⸗
ſionem enn
Pulbabtantpr
inprmos babe
ſonctqepor
nbonmd ſicn

Mnomsſsb⸗
frrminnol
ſciͤdalſan

d ndre
ſnsgenegt
hoceninroettnr

umngſanyſ
Ib ſiare fen

ntmoekpro
ecſ,inscon
Pponmuringrai

Mngmnan opo
Agalimn ihe

1 Ercpman

Mgmmini

Meſiantitn

AE
4

Wi
ſnmnmgin
N
”

Lectonone

cörtoneenn
e Poanin

Oponetzfwaln
Cnt crihtſist
ſn
CN N

8
4

4 Ptee
ra auten ℳ.
6 erN
ndnm 5 0 ee⸗
umin nn
1 .
umſic Mn
PN

manet! aeki

MrE
. 4

ex parte eorum qui primo beneficit
qꝛ illi comunit᷑ querunt per alios pꝛo
poꝛtionale beneficium ſibi contrafeꝛ
ri. volẽtes ſibi ſeruiri ſicut ⁊ ipſi alijs
ſeruierunt. ¶ Iti ergo aut male ⁊ in
debite querunt ſibi contraferꝛi ⁊ con
ſeruiri vel eſt iuſtũ pro bono ciuiũ eis
cõtꝛafieri conſtat autẽ ꝙ hoc non ma
le querũt. qꝛ iſtud eſt quaſi naturale
bomini. quare contrafacere fuit iuſ⸗
tum ſicut ipſi querũt. ¶ Secundo ex
parte eorum qui beneficiant᷑.qꝛ ſi iſti

beueficiantes non male querũt remu

nerari. ⁊ benefitiatus non cõtrafaci/
at aliquod benefitium. ſeqtur ꝙ erit
ſeruitus ĩter ciues. videbitur enim ꝙ
ſeruientes ſint aliorũ ſerui.ꝗ nõ reſer

uiunt. vel ſeꝗtur ꝙ bene fient ſi con/

trafacerent. ¶ Certio. ex parte re⸗
tributiomis ⁊ gratie que debet eſſe in

ter ciues.qꝛ ſi non fiat talis cõtrafac

tio tunc nõ fiet retributio que eſt opꝰ
cuiuſdã virtutis que dicitur gratia de

qua diximus ſupra ꝙ eſt quedam na

turalis iuſtitia..ca.q.prima. per re
tributionem enim cõmanẽt ciues. ⁊?
ſimul habitant propter mutuũ cõmo/
dum eꝙ vnus habet per alterũ. cuius
ſignum eſt qꝛ pꝛopter hoc ꝙ iſtud iu/

ſtum bonuz ⁊ ſãctuz videmus ꝙ ciueſ

per vicinos ſuos beneficiati pꝛompte
vt fiat retributio aliqualis.ſtatim fa-⸗
ciunt ſacrũ vel ſacramẽtũ gratiaꝝ dicẽ
tes.pro amore dei ſit. vel magne ſint
vobis grates.vł deus retribuat vobis

hoc enim vocatur ſacramentũ gratia/

rum ꝙ ſacruz ſignũ coꝛdialis accepti
onis ⁊ future retributiõis. bec enim
retributio eſt proprium opus gratie.
que eſt viꝛtus contẽta ſub iuſtitia.cui
opponitur ingratitudo. ſecũdũ hanc
enim gratiam opoꝛtet ꝛefamulari ei
qui gꝛatiam. i.beneficium primo fe
cit. Et oportet rurſus ipſuʒ beneficia
tum gratiam faciẽtẽ vel faciendo in
cipeꝛe ſicut ⁊ alter prius inceperat
⁊ patet ꝙ proportionale contrapaſ/

ſum m tali bonoꝛum coĩcatione eſt iu

7

ſtum ⁊ ſanctum. ¶ Conſequẽter ibi

LSacit enĩ ꝛetꝛibutionẽ. Zradit pre

dicte cõtrapaſſionis modum. primo
autem facit hoc inter duos artifices.
2. aut em excedit illum modũ ad om

nes ſpecie differentes ibi. Eſt hic ⁊
malus .ʒ. excipit artifices ſpecie im

diffeꝛẽtes ibi.. Mon enim ex duobꝰ
Sicit ergo primo ꝙ illam retributio/
nem valoris facit quedam coniugato

ſumpta ſᷣm dyametrum puta ſi yma/
ginemur vnum quadrangulum in cu/

lus vno cono ſit.a. pro edificatore.
Et in alio ſuꝑ eodem latere ſit.b. ꝓ

coriario. Et in alio cono ex parte edi

ficatoriſ ſit.g.pro domo.⁊ ĩ alio exꝑ
te coriarij.d.pro calciamẽto.tunc pa
tet ꝙ edificator ⁊ calciamentum di/
ſtant ſᷣm diametrum. coꝛiarius vero

2 domus fm aliam dyametrum. O3
igit᷑ ſi cõmutatio fiat iter hoſ aꝛtificeſ

ꝙ coniugatio recipientis ⁊ rei recep
te fiat ?ᷣm dyametrum.ſic ꝙ edifica/
tor a coriario calciamentum recipiat.
coriarius vero ab edificante domum-
Et ſi prumum ſit equale alteri. puta
calciamentum domini ſᷣm propoꝛtio
nalitatem valoris iſti et illi non ſecun
dum quantitatem rei ⁊ rei.qꝛ centuʒ
calciamenta non eſſent taʒ magna qᷓ;

ta vna ſola domus tũ ᷣm proportiõa

litatem equari pñt qꝛ tantum poſſẽt
vendi aliquota calciamenta quãtũ to
ta domꝰ. Si igit᷑ ſic ſint equalia ⁊ ſtã
te equalitate fiat ↄtrapaſſũ ĩ retribuẽ
do. tũc erit ꝙ diciᷣ.ſ.iuſtũ cõtrapaſſũ
ſi autem nõ ſtet illa valoris rerũ equa

litas.non fiet equale contrapaſſũ nec

commanet amoꝛ taliũ artificũ. Nihil
enim prohibet melius eſſe opus vni/

us artificis quam alteꝛius quãuis op

us iſtius ſit magis quam opus illius
quare oportet hec opera ᷣm que fu
retributio adequaꝛi ᷣm quantitatem
valoꝛis ad bumanos vſus. ¶ Deiñ.

ibi Eſt autem hoc] Extendit hunc

modum retributionis ⁊ contrapaſſio
nis ad omnes artifices ſpecie differẽ
x4

——

LIBRO

tes.d.qꝙ hoc eſt etiam in alijs artibũs
quoniam aliter deſtrueꝛentur ⁊ relin
querentur velut inutiles. Si aꝛtifex
patiens indigentiam paſſus eſt ab a
lio.i. recipit ab alio hoc ⁊ im̃ ⁊ ta/
le quo ⁊ quanto ⁊ quali indiguit. ſi
ipſe faciens.i.retribuens non facit il
li a quo recepat neceſſaria ſua quantũ
ſm valoꝛeʒ ⁊ quale quali ille alius in
diget hec autem ſunt etiam ſupꝛa ex
poſita.cap.proximo ſub eiſdem ver/
bis philoſophi · Seinde ibi Mon
enim ex duobus] excipit ab hoc mo
do artifices ſpecie indifferrentes. d.
ꝙ ex duobus medicis ⁊ vłr ex duob⸗
artificibus eiuſdem ſpeciei non fit cõ
municatio talis.Sʒ ex medico ⁊ agri
cola. ⁊ vłr ex alteris vel diuerſis ſpe
cie. ⁊ non equalibus inter ſe. quos
tamen adequaꝛi opoꝛtet.ridiculuʒ eni
eſſet ſi coꝛiarius vellet commutare ſo
tulares cum alio coꝛiario pro ſotula/

ribus eiuſdem ſpeciei ⁊ eiuſdezʒ valo
ris cum ſuis.¶ Conſequenter ibi

Propter ꝙ omnia] Tradit medium
legale in cõmutationibus. ſ. numiſ⸗/
ma.de quo dicit.4. primo eius cauſaʒ
qꝛ.ſ.propter adequationem reruʒ cõ
mutabilium opoꝛtet omnia cõmutabi
lia eſſe aliqualiter comparata ſecun/
dum quantitatem valoꝛis.ad hoc ⁊ ꝓ
pter hoc venit nüũmiſma. i. propter
boc eſt inuentum. (Gecundo dicit ei
vſum qꝛ.ſ.nümiſma aliqualiter eſt me
dium inter cõmutabilia qꝛ raro fit in
mediata cõmutatio ĩter rez ⁊ reʒ. ſed
cõiter fit. mediante nũmiſmate.
Tertio dicit eius foꝛmam in quan/
tum. ſ.eſt nümiſma.qꝛ ẽ menſura om
nium venalium. menſurãs per conſe
quens ſuphabundantiaz ⁊ defectum

T aliqualiter reducens ad equalita-

tem ⁊ ad medium f̃m ꝙ ſunt appre/
ciata ad eſtimanonem ⁊ cõpationẽ
nũmiſmatis. ¶ Quarto autem dicit
eius effectum.ſ.adequationem rerum
cõmutabilium. d. ꝙ aliquanta. 1. all⸗
quot calciamenta certo medio ſũpta

ſunt vel eſſe poſſunt aliquid equale
vni domui. hoc aũt ſcitur pꝑ nũmiſma
ex quo opoꝛtet ꝙ illud ꝙ faciet edi,
ficatoꝛ ad coꝛiarium ſit. Sicut tanta
calciamenta quantum erunt apprecia

ta. valere precium domus ad ipſaʒ do

mum quam coꝛiarius recipiet ab edi
ficatore.vel ſic ſe habeat ad cibum.ſi
cõmutatio domus fiat pꝛo cibo cum
agricola qui habundat in cibo.Si eni
non fiat talis ſᷣm valorem equalitas.
nõ fiet cõmutatio nec cõmũicatio. Si
n.hec non ſint equalia ſecund ʒ pre

cium ⁊ valoꝛem nunquam fiet vel nõ

erit equaliter contrapaſſio vel retri/
butio.nec etiam aliqua cõmutatio re
rum venalium (¶ Conſequenter ibi.
Opoꝛtet ergo vno] Tradit medium
naturale commutationum ꝙ eſt bu/
mana indigẽtia. dicit ergo inferrenſ
ex pꝛedictis ꝙ opoꝛtet neceſſario om

nia menſurari aliquo vno naturali.nõ

ſolum menſuꝛa ad placitum quakt eſt
nũmiſma. hoc autem vnum eſt opus.
i.nceſſitas.ſumitur emim hic opus.
nõ pꝛo actione. ſed pꝛo indigentia
⁊ neceſſitate.ſicut ſumitur ĩ evãgelio
dicite qꝛ domĩus.iſ.aſino. ſ.⁊ pullo

opus habet.ma. ꝛi. Hoc autez opus

ſecũduʒ veritateʒ ⁊æ naturã omnia cõ
tinet.i.omnia in valoꝛe tenet. vide/
mns enim ꝙ qnando eſt magna indi/
gentia rerum tunc plus valent. ſicut

tempoꝛe meſſium ſunt carioꝛes famu
li conducti. ⁊ tempore infirmitatum
medici ⁊ tẽpore belli arma ⁊ ſic de
ſimilibus. Res enim non ſummut

hic ĩ oꝛdine nature ſed neceſſitatis.
bumane. vm s enim vermis in eo ꝙ
eſt aĩal in oꝛdine nature melioꝛ eſt to
to auro de mundo ſqʒ in ordine neceſ
ſuatis humane eſt ecõuerſo. Qð autẽ
humana indigentia omnia teneat. in
valoꝛe pꝛobat ex duobus. primo qꝛ
ſi homines nõ indigeꝛent aliquo nul

la eſſet cõmutatio.nullꝰenim emit miſi

illud quo indiget.vel ſi non indige/

ret ſimiliter. i.non equaliter. puta ſi

Pilent
almoo
ſtucenon
Z ſh
nn n
nniun⸗
iemntan
Mmntün
onen
1ortmmm
Noonnome
pumpe⸗ ſ
Kehabenne
Münnfern
ernmno.
Ne lein ir
fnſmmieen
Eminwcbs!
ozuntinun
Uenaloenman
Aliun feeſete
ſenerti!
Nonttengnmn
ommmomuh
oncenng mnui
ſgſecenevſai
Pönenirnate
Ghrend,D
nncin aru
Nm en ge
Prangbobimdn
Accirun h
Kkinncnin

farbfonnicn

ASkonante

1

biltnsfnnnne
yonmme
ingmene⸗
WNvdeeno⸗

Muttinemen

eſpelchendan

ſaiglepnn

derontgnunn

get i thn

. 4
en
UNmmite
n 4
DW
D
3 4 £
mnst

BnNN
ſrennaluſtat,
nmmpeſſor

emmneatienese!
4

4 & 4
a CINNN
V

ll
S06a ſaglen

uin lorelee
nando eſnge
1unc pos nd
ſſum fum artn
e bell mil

1
4

—

i

„Patare ANee

mno n Nen,/

tunnl mn
4

3

4 er,N
„Nnegn

non indigemus pane niſi pro canibuſ

nullo modo pro nĩ̃a comeſtione nõ

eſſet eadem comutatio panis que eſi
bodie. qꝛ nibil. vel quaſi nihil uen
deretur. (Secundo apparet idem. qꝛ
pꝛopter cõutatiõeʒ neceſſitatis nũmiſ
ma factum ⁊ adiuentum eſt fᷣm bomi
num cõpoſitionem pactum ⁊ conuen
tonem. homines enim compoſuerũt
æ condixerunt inter ſe ꝙ talis ⁊ tan/
tus nummus tm̃ valeret. ⁊ ꝙ vbique
reciperetur pro rebus vtilibus.⁊ pro
pter hoc habet nom̃ nũmiſma.i.legiſ
ma. qm̃ non per naturaʒ valorem ha
bet. ſed ex nũmo.i.lege. Nomos.n.
grece dicitur lex latine. ? ide dicit
nümiſma. i.legiſma danarius qui qui
dem ẽ in nobis veli noſtra poteſtate
ipſuz tꝛanſmutare poſſumus a valore

in valorem maiorez vel minoꝛem vel

etiam facere totaliter inutileʒ.¶ Con
ſequenter ibi I Eerit vtique]. Ex/
ponit iteruʒ modũ contrapaſſionis.
que ommino vult fieri ſᷣm dyametruʒ

a cum centuʒ mille bomines dyame/

truʒ neſcientes ſciũt valde bene mo/
dum cõmenſurandi contrafaciendi ⁊

contrapatiendi. Dicit ergo ꝙ tunc
contrapaſſum erit uſtum quando e/

runt equata ea que commutantur.
quare quaz habitudineʒ habet agri⸗/
cola ad coriarium. hanc eandem ha/

bebit opus coriarij ad opus agricole

facta vero figura.ſicut ſuperius eſt de
ſcripta oportet infiguraz proportio/
nabilitatis m dyametrum ducer quã
do commutabuntur. Sic ꝙ opus cori
aꝛij iungatur agꝛicole ⁊ opus agrico
le coriario.ſi auteʒ non fiat talis trãſ
portatio alteꝝ extremũ habebit vtraſ
que ſupeꝛbabundantias puta ſi i coria
rius eſt pꝛecioſior ⁊ carior artifex qᷓ;

agricola. ⁊ opus eius erit pcioſius

T carius quazʒ agꝛicole opus. Et ſᷣm
bhoc exponit quidam ꝙ alteruʒ extre

mum haberet vtraſq; ſuphabundan/

tias. qꝛ ⁊ plus laboraſſet ⁊ plus do
naſſet. ⁊ ſic haberet ſuperbabundan

tiam laboris ⁊ ſuphabũdantiã doni.

Sed quantũ ſit talis expoſitio irratio
nalis etiã ſine rationis diſcuſſione ap
paret pruno qr non dator ſed aered⸗e⸗
tor doni dicitur habere donum. ¶ Se
cundo. qꝛ nec labor artificis venit ad
extimationeʒ cõutationis. plus enim
laborat agricola pro vna parua quan
titate tritici.quazʒ aduocatus ꝓ forma

tiõe vniuſ libelli ⁊ tamẽ dabit aduoca
to agꝛicola multuʒ de tritico in quo la

borauerit in centuplo ꝓ illo paruo li
bello.⁊ ſic de quibuſcunq; artibus fʒ
ꝙ rarioꝛes ⁊ in magĩs negotijs neceſ
ſariores.⁊ hoc bene cõſonat ſentẽtie

philoſophi plus quaʒ illa expoſitio.

Euſtratius vero expõit vbi nos habe
mus alterũ vtrumq;. Et eſt in ſũma
intẽtio ſua. ᷣm illa que dicta ſunt.ca.
6. ꝙ in conueniens eſt vtrũque extre

mum habere ſuperhabundantiam. qꝛ

pone duos artifices vnum rarioreʒ ⁊
carioꝛem ⁊ alium vilioꝛeʒ. primus ha
bet ſuperhabũdantiaʒ ⁊ alter defec

tum. æ eodem modo intelle de ipſo/

ꝛzum operibus. modo ſi fiat cõutatio
opiſ ad opus ſimpliciter ille carioꝛ hʒ
ſuperhabundantiam artificij er mi/

niſterij ſui. alter autem habebit re-

cipiet ſuperhabundantiam operis pᷣ
cioſioꝛis. hoc autem eſt incõueniens
⁊ iniuſtum Et ideo vel fiet talis ade
quatio qualis dicta eſt. vel non fiet iu
ſta comutatio. ſed quãdo habet vnuſ
quiſque ꝙ ſuum eſt. ſic ꝙ ille carior ba
bet valorem operis ⁊ de opeꝛe alte/
rius tunc ſunt equaleſ ⁊ comunicãtes
cõuenienter. qꝛ talis poteſt inter ip/
ſos fieri ſicut deſcribitur in figura ſe
quenti. vt.ſ.agricola ſit.a.cibus autẽ
opus eius ſit.g.coriarius vero. b. opꝰ

vero coriarij adequatum ad. g. voce
tuz2. d. Si non erat. vel non couenie
bat ſic contrapati partes. nulla erat

iuſta cõunicatio. (Conſequenteꝛ ibi I.
Qm̃ autem opus ]. Repetit iterum

☛

naturale medium cõmutationũ faciẽs

eandeʒ rationeʒ quam ſuperi fecerat
x 5

.d qm opiis. i. bimana indigen-

tia omnia contineat in valoꝛe tanquã
ens vł exñs vnum quid.i.metruz me

dium ⁊ menſura omniũ cõmutabiliũ

oſtendit probat hec ratio ſupra/
dicta. qm̃ cum homines non ſunt in
neceſſitate vel indigentia. vel vtriq;
contractor vel ſaltem alter ipſi non cõ
mutant ſicut cõtingit ꝙ cõmutent qñ
eo ꝙ vnus eoruʒ habet indiget quis
puta qui idigent vino dantes educti
onem frumenti pro vino ſᷣm quanti⸗
tatem valoꝛis vtriuſq;.quare hoc fru
menmuʒz ⁊ vinum oportet ſecũdũ valo
ris preci deanmart d enm equen
ter ibi ¶Mro futuꝛa autẽ] Exponit
iterum legale mediũ cõmutationuzʒ qp
eſt nũmiſma oñdens primo ꝙ eſt fide
iuſſor rerũ cõmutabiliũ.2. ꝙ eſt earuʒ
parcium ibi Opoꝛtet omnia . ʒ. q;
eſt mẽſura omniũ ibi Secũdũ veꝛita
tem.Dicit g̈ primo ꝙ ſi alis ꝓ nũc
non indiget vt aliquid emat.ſi pꝛo fu
tuꝛa tamẽ cõmutatione. qꝛ cõtingit
⁊ alñ indigebit nummiſma eꝛit illi ⁊
nob fideiſſuor. qr oportet ipſũ talem
habere virtutẽ vt afferrens ipſum poſ
ſit ſtatiʒ accipe illud quo ĩdiget. verũ
tam̃ hoc patitur nũmiſma.qꝙ; non ſem
P poteſt equale. ꝙ poteſt ex duplici
cauſa cõtingere primo ſi preciũ num
miſmatis pꝑ principẽ minuat᷑. 2. per
accidens ſi rerũ pretium augeatur eo
y propteꝛ rerũ deffectũ. vel propter
maiorem hominũ idigentiam res ipᷣe
careſcunt. rerũ eſt autem ꝙ magis.i.

vt in pluribus manet nümus vel num

miſma ĩ eodem pretio ⁊ valore. ( Eõ
ſequenter ibi Propter ꝙ oportet
Hñqdit nũmiſma eſſe preciũ omnium
cõmutabilium. Dicit & ꝙ propter hboc
ꝙ dictum eſt de fideiuſſoꝛe rerum nũ
miſmate.oportet omnia appreciaꝛi Pp
ipſum qꝛ ſic erit ſp ad neceſſi itatez ?
ad placitum hominis cõmutatio que
aliter nõ eſſet. Si autem ſit hec cõmu
tatio ſᷣm rerum appreciatonẽ nümiſ
ma vtiq; oportebit intereſſe. quẽad/

IIBRO

modũ menſuza equans. 1 cõmenſura
faciẽs cõmutabilia vniuerſa ꝙ autem
bec menſura ⁊ pretiuʒ reruʒ nümiſ
ma ſit neceſſar iũ ꝓbat tali deductioe
qꝛ non exñte cõmutatione rerum non
eꝛit cõunicatio hominuʒ. Mon exñte
autem equalitate rezuʒ nõ exiſtet cõ
mutatio. Mõ exiſtente vero cõmenſu
ratione ᷣm preciũ ⁊ nümiſma nõ exi
ſtet equalitas. quare ab vltimo vſque

ad primũ nõ exiſtente nümiſmate ⁊1 p
cio reꝝ.nõ exiſtet cõunicatio hominũ

quar ſi hoc ẽ neceſſariũ.neceſſaꝛiũ eti

am erit preciũ rerum ⁊ nümiſma e
ductio patet ex litera:¶ Ronſequen/

ter ibi Secũdum veritatẽ Oſten/
dit quõ nũmiſma ſit ommiũ menſura
primo tamẽ facit hoc.2. ponit hoc in/
termĩis ibi Somꝰ.in qua.a. .. Dicit
Oꝙ fᷣm veritatẽ impoſſibile eſt res cã
differrentes cõmenſurare ſm ſe puta
vinũ ⁊ lanã. panum ⁊ piper ⁊ ſimi/
lia tamen ad opus hoc eſt ad neceſſi⸗/
tatem ⁊ indigentiâ hominis contin/
git ſufficienter talia menſurare per
aliquod mediũ quare oportet eẽ vnũ
alind ꝙ ſit ad omnia hec abſoluta mẽ
ſura hoc autẽ eſt nümiſma ex ſuppoſi
tione diſpoſitione ⁊ hominũ ordina/
tione ⁊ pꝛopter hoc vocatur nummiſ
ma.qĩ legiſma qꝛ nomen ex lege ĩuẽ
tum eſt omnia autẽ venalia facit eſſe

appreciata.⁊ omnia menſurant num
miſmate. Conſ. equẽter ibi DBomꝰ i

qua.a.] Ponit ad hoc terios. Dicit
dom exẽpli gꝛatia ſit illud ĩ quo
eſt.a.valoꝛis..nũmiſmarum ſicut ſi

diceretur. 5. librarum lectus vero ſit

b. dignus vnica nümiſma. Sic aute,z

lectus ſᷣm valoꝛem erit quinta pars
domus. ⁊ ſm hoc erit medium quan/

ti vel quot lecti equales eꝛũt ĩ valoe

vni domui qm.x.lecti huiꝰ pcij valbãt
domũ illã¶ Addit ãt vlteriꝰ dubiũ re
moueñ ꝙ ãteq; eſſet nümiſma poterat

fieri ⁊ fiebat ↄmutatio nihil at dĩt ſi
ꝓ domo dẽt᷑.y.lecti.vł tm quãtũ.s.lec

ti valẽt puta..mie quarũ quelibet vÜʒ

Gi litt
iceo

niniiitein
nurzil
1/NNdN
6lnankfenm
Eiavabren
icaand
lisne icin
ſeaſti ieril

dumn uboe

lr t ib gei
ſbr. genwr
imnug ner⸗
Ellee. S
nbuere /
tſtsboae:
mehtberqun
hintyinnn
igonn dae

unmiſuns
Munlen Oin
imnmneii.
fiensnn mi
ſinmiin

.,7

irit

.

RWRM quoſoã valuit libꝛã ⁊ ſeivntiam. ſᷣm
nee ſdã autẽ duas libras cũ dimidia.
Wririe, Alteriꝰaũt epylogat.d.ꝙ gogd ẽ in
WK u. æ ꝗdqd iniuſtũ dictũ ẽ.
è Lectio decima.
n Npi Etmiatis ãt hijs] ſup egit
Nien de iuſtitia vłi ⁊ pticulaꝛi de
Ariti diur diſtributionũ ⁊ cõmutatõ
1 niſ nuz de iuꝛe cõtrapaſſi ⁊ pena taliõis
weienrii, Hic ãt agit de mediatõe iuſtitie ondẽſ
jaintinun primo modũ medietatis ĩ ope iuſtitie
inenſnin, 2. ĩ ipſa virtute iuſtitie ibi! JYuſtitia

autẽ medietas.3. ex hijs colligit dif
finitionẽ iuſtitie ihi Et iuſtitia quið
A4. diffinitõneʒz iiuſtitie ibi Iniuſtitia

ner uen

aht. 1.5. poit ouos mos iiuſtificuconiſ
iabenm ibi Iniuſtificationis antẽ . 6. deã
r * 4 de iuſtitia bꝛeuite⸗ epylogat ibi De
un Nmankus hijs que.ſ.iĩ cõtinuando dicta ſunt ma
slminmi nifeſtũ ẽ ex ilł ꝙ operatio iuſta ẽ ꝙdã
mi moH medium ius operationis que ẽ ĩiuſtũ
AiH facere a ius que ẽ ĩiuſtũ pati hoc autẽ
ndinnibnmn probat.qꝛ mediocriter habeꝛe de bo
Gnng tin nnin nis ẽ mediuʒ inter plus habere ⁊ mi
utügn mi nus habeze. Sed operatio iuſta ẽ me
Hummu ahtr diocriter habeꝛe. Iniuſtum autem fa
midininaoan cere eſt plus habere ? iniuſtum pati
itene Mide eſt minus habeꝛe quare operatio iu/
õ ſta eſt mediuʒ inter iniuſtum facere.
giugneneh ⁊ iniuſtuʒ pati. huins ratioms ponit
Nuai nalin minorem ⁊ patet ¶Secundo ibi Ju
t nunenin: ſtitia autem] Oñdit modum medie/
Emtanite tatis ĩ virtute iuſticie. d. ꝙ iuſtitia ẽ
Writ ad ertin medietas non tamẽ ſecũdum modum
nigi gnuſi eunden qui eſt in alijs virtutibus
85.nünimm ne. — unt medites inter duas ma/
– itias: puta libeꝛalitas inter iluibe/
ncinüninii ralitatem ⁊ pꝛodigalitatem. Sed iu
raloren aipne ſticia eſt medietas qꝛ ẽ electiua me-
intermumg dij puta iuſti dgereontzüt d
etil4 ut uiſum eſt medium eſt. ¶ Yniuſti⸗
enc tia vero eſt extremorũ electiua. ſicut
llann ſimul continens nequitiam quarum
extremarum malitiarum. ¶ Ter/
inißtſetnmn 3 tio ibi Et iuſtitia]. Ex pꝛedictis
da NMld colligit diffinitionem iuſtitie.d.q iu/
,unſuin ſtitia eſt habitus electiuꝰ ⁊ operatiu
ſnr iß

iuſti operis vel iuſtorum opeꝛum

⁊ electiue diſtributiuus bonorum
paꝛtialium inter ſe et alteꝛum et in
ter proximũ ⁊ proximũ. Hoc autem
confiꝛmat per oppoſitum modum.
.d. ꝙ non ſic eligit.nec ſic operatur.
nec ſic diſtribuit ille.ſ. miuſtus qui
de bono eligibili ſibi ipſi tꝛibuit pluſ
⁊ proximo minus ⁊ de malo penali
puta labore.vł ſumptu econuerio.qꝛ
