Studioſo ⁊ felici ẽ naturałr eligibilis
X appetibił amicꝰ ſtudioſus.li..le.xi.

Studioſo ẽ eligibile cõuiuere cum aĩ⸗
co ibidem
Studioſi vel pꝛaui landãdi vel vituꝑã
di non dicũtur hoĩeſ ſᷣm paſſiones ſed

Vni ⁊ diſpoſiti. li. 2. le. 4. ql1l.
Subiectũ per virtutes moꝛales pfecti
bile ẽ ad alteꝝ referribile.li. . le. S.ĩ q.
Subiectũ pꝛimũ ſcie moꝛaliſ eſt bomo

vt liber in pꝛologo.q. ..
Subueniẽduʒ eſt magis amico ꝓpter
bonitatẽ virtutis q; ei qui eſt amicusp
pier dem piitan generis.li.ꝗ.le.2.in

q.(¶ Supbus magnanim in qua/

tuoꝛ differunt. li. 4. le. iq.q. 4.
Aciturnitas veritatis quõ eſt vi/
cium ⁊ quõ nõ eſt viciuʒ. li.i. le.
Tactꝰ ẽ cõiſſimꝰ oĩm ſenſuũ.li.ꝗ.le.⁊
in expo. ¶ Zẽperãtia nõ eſt in appe
nitu ſenſitiuo.li.a.le.s.in expo.
Tẽperantia ꝗd appetit ⁊ ꝗqd fugit ⁊
qualiter. le. 7. q.2.
Tẽperãtia eſt virtus cardinalis ibidẽ
Eẽperãtia quid ẽ.li.2.le.⁊.in expo.

Tẽperãtia eſt circa tactũ ⁊ guſtũ non

circa alios ſenſus.li.q.le.ꝭs.expo.

Temperãtie ꝓpꝛietateſ oñdit.li.4.le
7. in rpo. (!eperaͤne diffinitio Fm

tulliũ.li.ꝗ.le.⁊.q.i. . .
Tẽperãtia moderat᷑ tiñ delectationes
circa tactũ ⁊ guſtum.li.ꝗ.le.⁊.q.i.
Itẽ ꝙ moderat᷑ cõplacẽtias ſequẽtes
app̃henſiõem in oꝛdine ad tactum æ
guſtum ibidẽ. Iteʒ q moderat᷑ qᷓ;tũ ad
exercitiũ actꝰ oẽm appᷣhenſiõem dele⸗/
ctabiliũ ſᷣm guſtum ⁊ tactũ ibidem.
Item ꝙ moderat᷑ geſiꝰ ⁊ motꝰ coꝛpo
ris ibidem.
Tẽperãtia ⁊ pꝛudẽtia ſe hñt ſicut ſal
uans ⁊ ſaluatũ.li.6̃.le.6.in ex.
Tẽperãtia ⁊ intẽ perãtia nõ ſũt circa
beſtiales delectationes.li..le.S.

Tẽperãtia ⁊ cõunẽtia hũñt ſituudineʒ

tam in noiĩe qᷓ; in opere.li. .le.i2.
Tẽperati cõditiõeſ.iꝛ.li.q.le..ĩ ex.
Tẽperatus ⁊ itemperatꝰ quõ oppo/

CTẽperat nec pꝛudẽs fugiũt oẽs dele

ctatiões ⁊ ꝙ nõ oĩa que pueri⁊ beſtie
ꝓſequũtur ſüt mala.li..le.iꝗ.
Tẽporalis ꝓſperitas ⁊ bona coꝛpis

diſpoſitio quõ requirũtur ad felicitatẽ

⁊ quõ nõ.ll.i.le.7.q.AYæ..
Terribile ꝙ timemꝰ quinmplex ⁊ mt
tiplex malũ ꝙ ſoꝛtuudo habet mode/
rari non tamẽ ſingula ꝓpꝛie.li.q.le.i.

in expo. ¶ Zerribile circa qꝙ, eſt foꝛti⸗
tudo eſt multipliciter variabile ibideʒ

Timere ⁊ non audere non ſunt idem

Timidus dupliciter eligit fugã terribi

lium. li. 4.le..in expo.
Timidus coincidit cum coacto qui de
ficit in audendo.le.2. ex.
Timoꝝ.6.ſpẽs.ſ.ſegnities erubeſcen
tia verecũdia ſtupoꝛ admiratio ⁊ ago
nia. li. 2. le. 4.q.i.
Timoꝛi cedere quõ ſit laudabile vł vi
tuperabile ibidem.
Timoꝛ oppoſituſ audatie diuidit᷑ i.6.
ſpẽs.li.4.le.q.q.i.
Tumoꝛẽ ⁊ augaciã moderat᷑ foꝛntu/
do ibidem. — que eſt ꝑs
politice quid ſit.

Tyrãnia eſt trãſgreſſio regni ⁊ quõ cõ

uenit ⁊ differt ab eo.li.S.le.xi.

Tyrãnus ſe hʒ ad ſubditũ ſicut arti/

fex ad oꝛganũ ⁊ ſicut dñs ad ſeruũ cir.
ca li. ð. le.iꝛ.¶ Cragedia ⁊ comedia
vnde dicãtur.li.i.le..in expo.
Trãſmutatõ aliqua ẽ delectabiliſſima
nature male ⁊ coꝛꝛupte.li.⁊.le.id.
Trãſmutatio.quare ẽ delectabilis na
ture coꝛrupte.li.⁊.le.io.
Triſtitia ⁊ voluptas ſũt ſigna genera
toꝛũ hituũ.li.2.le.2.ex.

Triſtitia ⁊ delectatio ptẽdũt æ exten

dũt viceg ſuas per totã hoĩs vitã.li.x.
le.i.( Itẽ ꝙ hñt magnã potẽtiã ad ð
coꝛãdã ⁊ inquinãdã virtutẽ ⁊ felicem
vitã ibidẽ. 4 Triſnitia coꝛrũpit ꝑ ſe
opatiõe m.li.x.le. 6.
Triſtitia delectatio ſũt regule oĩs o/

peratiomis hũane. li. 2. le. 2. in ex.

Triſtitie ſiue doloꝛis.d, ſũt ſpẽs.li.2.
le.4. q.i. 6 Triſtia multa ſubſtinere

ꝓpter puũ bonũ nihil habet delectabi

le.li.ꝗ.le.ꝗ.in expo.
Acare dupłr ſũmit᷑.li.x.le.q.
Vengere rem nõ ſuã maiꝰ pecca
tũ eſt in genere peccati qᷓ; emere rẽ nõ
ſuã. li. F. le.i7.q.2.
Aelle ⁊ nolle ſũt duo actꝰ poſitiui.li.

3. le. 2. in expo. ¶ Aelle aligd cõtin⸗

S=.-

—

— — ——

n
.
d
cen

ist
.
l
dhn
on

0
ngeu
ened

nn/

git dupkr. li. 5. le. 9. in expo.

Zenia v miſericoꝛdia quõ diſferunt
n.ʒ. le.i. in erppo.

Aeniale aliter ſũmitur apud pbof ali

ter apud theologos. li.j.le.is.q.2.·
Nemeſi qd ſit oñdit.li.2.le.7.in ex.

Aeracis cõditiones.6.li.4.le.22. ĩ ex
NHeritatis iacture.i2. li.i. le. 4. q. i.
Aeritas triplex.ſ.viue doctrine ⁊ iuſti
cie.li.i.le. .q.i.

Aeritas ẽ pᷣferenda amicitie ⁊ aicitia

virtutis. amicitie hois ibidem ⁊ i ex.

Aeritas qꝗd ſit.li.2. le.õ.q.ꝛ.

Aeritas que eſt virtus ꝗd ſit.li.2. le.
in ex. ¶ Ueritas vt eſt moꝛalis vir/
tus nec eſt veritaſ doctrine nec iuſticie
nec vite.li. 4. le.22. q. 2.

Aeritas rõnis aliqua ſen aliqua ratõ
vera eſt neceſſario requiſita ad hoc ꝙ

ctica.li.6.le.ꝭ.in expo.

Aeritatis taciturnitas quõ eſt vicium

. 1 * quõ non. li.i.le.ꝗ. q.i.

Aero oĩa cõſonãt ⁊ quõ.li.⁊.le.is.
AVero oĩa cõſonãt falſo ãt cito diſſonat
verum. li.i.
AVerecũdia eſt paſſio.li.J.le.24.i ex.

Aerecũdia non eſt virtus ibidem.

Aerecũdia ſeibus non comingit.li.A.
le.24. in ex. erecũ dia tribꝰmõiſ

Verecũdia hʒ duo genera obiectoꝛuz
ibideʒ. ¶ Itẽ ꝙ duplr pꝑdit᷑ ⁊ dupli

ci de cã ibidẽ. ¶ Nerecũdus plus tiet
dephenſiõezʒ hoĩm qᷓ; turpitudinẽ aciu

um ibidem.
Aicia extrema cõtendũt de medio qꝛ
vnuſqſq; dicit medietatem ⁊ virtutem
ſuã eſſe.li.2. le.7.in expo.

Ainci a foꝛtibus ⁊ ſupexcellẽtibꝰ tri /

ſticijs non eſt admirabile nec reputari

debet mollis vel incõtinẽs ſed eſt di/
gnus indulgentia. li. 7. le. 9.
Ninci ⁊ deficere quõ differunt ibideʒ
Nictoꝛia inter cũcta pñtis vite eſt ma
inus gaudiũ.li.4. le. 4. q.7.
Nictoꝝ enacſamet ⁊ quõ dicatur

li..le.S. ¶ Amdictã expetũt..li.4·

i. in expo.
Virtus non eſt a natura ibidem.
VAirius differeter eſt a natura a doctri

le. 2. q. 2. G Aiolẽtia ⁊ dormitio tur/
bant inoꝛdinãt oꝛganu fantaſie.li.
le.4. ¶ iolẽtũ quid ſit.li.ʒ.le.i.ĩ ex

2. q.2. (Aires quatuoz in bole ex ꝗ

bus ꝓcedũt oẽs opatiões moꝛales.li.

J. le. 4. er.
Nir bonus iuſtioꝛ ⁊ diuioꝛ eſt bona
iuſta lege.li.s. le.. in. q-

Air bonꝰ vᷣm iuſticiã coꝛrigit cõeʒ ſen
tentiã legis ibidem.

D

Air bonus maxie vult ſaluari ⁊ viue⸗

re ſᷣm ptem intellectiuã.li. .le. ·.

Virginitas ex duobus integrat᷑.li..

le. 7.q.4.

Airginitaſ quomõ differt a caſtitate ⁊

ibi de hoc ibidem. .
Airtuſ moꝛał duo genera. li.6. le. xij⸗

Nirtuſ inter duo genera vicioſa diſtat
magis ab vno ⁊ minꝰ ab altero ibidẽ
.q.2. ¶ Virt'moꝛal nõ ẽ alia iclinatõ
abliſe iõe nãli aĩ ad bonũ.li.2. le. G

.q.9. ¶ Virtutis diffinitio que eſt ibi

de m itẽ. l.2. in expo.

Airtus moralis melioꝛ ẽ oĩ virtute in

tellectuali ibidem.q/y9.
Airtꝰ diſpõit actiue ⁊ paſſiue ad opa

tionẽ ſuã q; reddit bonã.q.i.

Virtꝰ oĩs moꝛalis ĩ genere hẽt pꝛinci
palẽ opationẽ ad alterum tranſeuntẽ.
li..le.x.in.q.
AVirtus oĩa pꝛecipit que pꝛecipit lex
æ hoc dupłr ibidem in epo.
AVirtus oĩs moꝛalis pꝛius intentione
regulat opationes qᷓ; moderet᷑ paſſio
nes.li.s.le.ꝗ.q.2. S
AVirtꝰ pfecta tripliciter dicit᷑.li.s.le.ʒ.
Nirtus determiat hoiem ad bene age
re ⁊ ad bonũ.li.i.le..q.i.
Nirtus moꝛalis oĩs eſt in volũtate ⁊
non in appetitu ſenſitiuo.le.xi. q.A4·
Airtus quõ paſſiones moderet᷑ ibidẽ
Airtus intellectualis generat᷑ ex do⸗
ctrina. virtus moꝛalis ex moꝛe.li. 2. le

ꝝ ę⁸̃äð
ð
.

na ⁊ a cõſuetudine.ibidem.q.2.
Airtus maxie eſt ſᷣm naturam. li. i. le⸗
LAinns eſt coꝛruptibilł dupliciter. q. 3.
Airtus eſt circa voluptates ⁊ triſtuti/
as ibidem ⁊. q. 3. ꝙ magis eſt circa
delectationem ibidem.
Airtꝰ quatuoꝛ cõcernit ĩ genere ibidẽ
AVirtuus generatio põt fieri citius ⁊
tardius.qi.
Airtus ex vnica opatione pot genera
ri in aia ⁊ quõ non. li.2. le. 2. q. i.
Niriꝰ vnita quõ ẽ foꝛtioꝛ virtute diſp/
ſa ⁊? quõ nõ ibidem.

Virtus nõ excludit oẽm paſſioneʒ ab

appetitu ſenſitiuo vel intellectiuo ibi/
dem. q. 4.
Airtus quelibet põt habere tres act⸗
li. 2. le. 3. q. 1.
Virtu᷑ generatio duo requirit vr due
concurrunt ibidem.
Virtus Gi hitus ⁊ quõ. li. 2 le.
4.q.2. ¶ Virtus ſuũ obiectũ foꝛma
liter pficit ⁊æ quõ ⁊ ꝙ pficit opꝰ. le..
expo. ¶ Virius ducit ad mediũ paſ
ſionũ ⁊ opanonũ ibidem.
Airtus o duo cõtinet. li. 2. le. 6.
in erpo⸗& Virtus intelligibił nõ põt
dimdi in. 4. cardinales. L
Itẽ ꝙ nec virtus moꝛalis nec virtꝰ cõi
ter ſumpta.q.i.
Nirtutes cardinales ꝗd ſint ibidem.
Virtutum moꝛaliũ que ſũ ſüt. x. ſuffcien
tia.q.2. ¶ Viriutes quõ ſe babeũt ad
ſenſus coꝛpales.li. 2. le. 7.q.2.
quõ ad appetitũ ibidem.

irtutis generatio ad qᷓ; cõcurrũt 3²

genera actuũ.li.ʒ.le.i. expo.
Aiꝛtꝰ ⁊ malicia ſũt ĩ ptãte ntr̃a.li.ʒ.
le.ðS.in expo.
UVirtus ⁊ malicia ſunt eque volũtaria
ĩuolũtaria.li.ʒ.le.x.expo.
tẽ qꝙ pꝛo ipᷣa acquiꝛẽda⁊ malicia de
clinãda tria ſũt neceſſaria ibidem. q.i.
Airtꝰoĩs moderãs paſſiões hʒ pꝓ obo
obiectũ illaꝝ paſſionũ.li.4.le.i.in ex.
Virtutis cardinalis rõ in quo conſiſti

li. 4. le. 4. q. S.

unt. li. 4. le. 2. q. 2.

Airtutẽ coꝛꝛupi põt dupłr intelligi ꝑ
exercitatiöem maloꝝ operũ ⁊ bo
noꝛum. li.4. le. 7. q.ꝗ.

Virt moꝛalis eſt magis actiua q; pait

ſiua.li. 4. le. S. ex.
Virtutũ cõcernẽtium vnũ . eundem
actũ illa eſt nobilioꝛ que actum illum
reddit nobilioꝛẽ.li.A.le.iꝗ.q.2.
Virtus pt dici cõioꝛ altera dupłr ihið
Nirtus ſola vel virtutẽ hñs eſt lauda
bilis.li.i.le.x.in expo.
NVirtꝰ melioꝛ ẽ honoꝛe ⁊ opꝰ viꝛtutis
meliꝰeſt virtute.li..le.iq.q.i.
Niriute naturali ⁊ intellectuali exce
pta pꝛudẽtia que ſemp eſt ãnexa virtu
ti moꝛali cõuenit vti male moꝛalẽ. vir
tute vero moꝛali ñ ibidẽ.q.õ. ¶ Dirt
poſſʒ dici generał.ʒ.⁊ quõ pꝛudẽtia⁊
magnimitaſ ſũt generałs otutes.q.7.
Virtutes morales.ꝭ.ꝗque veniaz iribu
r pꝛioꝛ ẽ ar
te pꝛioꝛitate pfectiõis nõ oꝛiginis.li.
§.le. i. q. 2 ¶ Airttota ẽ que reddit to
tum hẽnteʒ bonũ ſfᷣm ꝙ ẽ eius virtus ⁊
ꝙ habens virtutem põt duꝑliciter dici
totus bonꝰ. le. .ĩ expo. Ane mo
ralẽ eẽ ad alteꝝ pᷣ̃t itelligi.ʒ.ex cã. q. i
AVirtus pꝛincipaliter reſpicit vſuʒ rei
qᷓ;ᷓ cuſtodiam rei ibidem.
Virtꝰ viciũ ſũt hĩtuſ electiui.li.s.le.
Aiz12.
xi.ĩ expo. Niꝛt ꝙ ipſa bẽat ꝑtes pᷣt
ĩtelligi dupłr.li.6.le.x.q.i.
Virtꝰ appetitiua que moꝛalis òr non
põt eſſe ſine pꝛudẽtia.li. 6.le.i2.ĩ ex.
Virtutes ſũt ↄnexe qꝛ ſi vna ĩeſt ⁊ oẽſ
ibidẽ.¶ Riurtutes eſſentiales bõitati
hũane pꝛincipali iſepabiłr ſũt cõnexe
Aẽ ꝙ alie nõ ſic ibidem in.q.
Virtutũ optunaꝝ pᷣmiũ honoꝛ ẽ.li.4.
le.is.ĩ expo.¶ Nirtſiue pfectio bois
põt dici differẽtia..ð cã. li.i.le. S.i ex⸗
Nirtuti pfecte nõ fiet nec dabit dignꝰ
honoꝛ. li.4.le.iõ.ex.¶¶NRiriꝰ pfectiſ
ſima ⁊ eiꝰ opatio ẽ ĩ volũtate.li.i.le.G⸗
.q. 3. ¶ Virtꝰ coꝛrũpit᷑ ex eiſdẽ acti/
bus ex quibus generat᷑:alit᷑ tñ facii ⁊
ſic eſt de arte. li.2.le.i.ĩ expo.
Virtus eſt ꝓprie media inter bitus vi

f——,, —— — — —

—. —

cioſos ſicut ſanitas ẽ media inter moꝛ

bos.li.2. le. 6. q.78.
Airtuoſi hoĩs bonitas in quo conſiſtit
li.2. le.ʒ.in.q.
Airtuoſius eſt bene agere qᷓ; bene pa
ti. li. 4. le.iq.q.i.
AVirtuoſus pijciendo hbonoꝛes ⁊ pecu
nias quõ recõpenſat᷑.li.9.le. .
Airtuoſum opus eſt naturaliter ⁊ bo

neſte delectabile. li. x.

AXiſus eſt delectabiliũ ſenſuũ inter a/
mãũtes ⁊ quare. le. ic.
Mitã futurã eẽ.4.ꝓbat᷑.li.ꝗ .l. .q. .
Aite tres excellẽtes.li.i.le.qʒ.i n expo
Aita duplex.ſ.ciuiliſ ⁊ cõtẽplatiua.li.
i. le. 7. q. 4.
Aitã aliam ſenſit ppᷣs ⁊ quõ.li.ꝗ. le.

4q9. . „ .
Aita felix cõſtituit᷑ ex bonitate virtu/

tis li.9.le.iʒ.
Aite triplex gradus.ſ.vegetatiue ſen
ſitiue ⁊ intellectiue ⁊ ꝙ hec triplex vi
ta eſt operatio aĩe nõ coꝛpis.li.x.le.q·
vie ſpeculatiua eſt deo amantiſſima
e. xi. .
Aiuere bene melius eſt qᷓ; ſpeculari.
l. 7. lec. xi. in..

Aiuere ẽ bonum ⁊ delectabile bomi

ni ſtudioſo.li.q.lec.xi.
Aiuere ꝗd ſu ⁊ ꝙ naturaliter ẽ bonũ
æ delectabile ibidem.
Aituperiuʒ duplłrſ umitur. li. 4. le. iꝗ.
q.i.
Aitupabiliũ tria genera. li.7. le. .
Vitupant᷑ hoies in amãdo vel cõcu⸗
piſcẽdo ⁊ quõ ſic ⁊ quõ nõ.le.6õ.
Ale dupkr dicit᷑.li.i.le.ꝗ.in expo.
Ae diſtinguit᷑ ⁊ qꝛ ẽ vłe ſᷣm reʒ ⁊ ſfᷣm
hoĩem. li.7. le.ꝗ·.
Anuſqſq; qualis eſt ſm bitum talia lo

quit᷑ talia opat᷑ ⁊ taliter viuit.li.4. le.

Nocãdi ⁊ viſitandi ſũt amici in bonis

X malis ⁊ de boc dat.6.documẽta. li.

9. le. iʒ.
Aolẽs nullus patit᷑ iniuſtum. li.S.le.

i6. in expo.

Aolũtatis actus oẽs vel ſũt ad finem

pel circa ea que ſunt ad finem. li. 3. le.
Nolutas. . reſpicin ſicut vltimoſ fineſ
Aolũtati attribu ſitur. x. li.i. le. xi.q.i.
Aolũtas poteſt ferriĩ obm: 4. li. 3. le.
7.q. 2.
Aolũtas quõ põt eſſe boni appentis
æ exiſtentis ⁊ quõ non.ꝗ.ʒ.

Aoluntas vt dimiſſa conira intellectũ

non poteſt eſſe pars hominis optima
li.x. le.d?.
Aoluntas que eſt appetitus rationa
lis poteſt oppoſita ⁊ inoppoſita ⁊ p
ſe poteſt determinari ad alterũ ⁊ hoc
tripliciter.li.i.le.i.in expo.
Aoluntas finis eſt intẽtio recta. li.i.
le.6. q.ꝭʒ.
Aoluntas deſiderans ſinem duo deſi
derat circa ipſuz ſcilicet babere ⁊ frui
ibidem. ð

Aoluntarium naturale liberum ⁊ do⸗

minatiuum quomodo conueniunt. li. 5
le.i.q.i.
Aoluntarium quomodo differt a pre
dictis ibidem .
Aolũtariũ ꝗd ſu.li.qʒ.le.ʒ.in expo.⁊.
li.F. le.iꝗ.in expo.

Aolũtariũ ᷣm electionẽ ẽ illud ꝙ ẽ in

poteſtate nĩa le.S.in expo
Aoluptaſ ⁊ triſticia ſũt ſigna genera
toꝛũ habituũ.li.2. le.2. ex po.
Aoluptati difficiliꝰẽ repugnare qᷓ; ire

li·2. le.2. in expo.
Aſura bᷣm ſe ẽ mala etiã nullo iure po
ſito. li. 4. le. x. q.t

Aſura ẽ opus ibumanitatiſ ⁊ imie a
illiberalitatis ibidem.

Aſus nõ facit ſciaʒ pꝛacticã. li.i.in ꝓ

logo.q.ʒ.
Aſus dupir põt ſũmi.li.i.le..q.i.
Aſus eſſentialiter ꝑtinet ad felicitatẽ
ibidem.
Aſus ſimpłr melioꝛ eſt bitu ibidem.
Atilius nõ ẽ ſemper virtuoſius.li.·
le. 4. q.zzz .
Aulnera quatuoꝛ relinquit in bomie
babitꝰ malus.li.ʒ.le.x.q.A·

. 2
. . —
. —— 5
3
— 6 .*
7 . *
*
. .
3 4 8
.
„*
— .
„ 8 . .
1 .
. .
.
2
. . . X
X
. .
. .
.
. „
H .
. .
“S
.
— 2. . „
. . „ .
. =
W S .
4
8 5 .
* 4 — .
.
.
. .
. 7 .
NPV
.
D
.
.
. .
. 38 .
. .. 2 * .
5 1 .
B 7
. 8
.
.
— —
.
de .

M

PROLOGVS

Incipit ſcriptum ſuper libꝛũ ethi
coꝛũ editum a fratre Geraldo odonis
de oꝛdine fratrum minoꝛũ Magiſtro
in theologia ⁊c. W

Aid eſt vir

tus hita ha
entẽ facit
bonũ.cognita vero licet nõ habita co/
gnoſcẽteʒ inducit ad bonũ.virtꝰ ꝗppe
pita rcificat habẽtis intentiõem ⁊ rõ/
nem electiõem ⁊ cõuerſatiões. Subia
certificat.difficilia facilitat.cõſoꝛnis ẽ
nature.cõfoꝛmis rõni.rõne ꝓcurat bo
na.cõſeruuat ea. honoꝛẽ vite pñtis ex
cedit.tumoꝛẽ foꝛtuite pſperitatis com
peſcit. eſt diſpoſitio media ſᷣm rõnem
⁊ ſubſtãtiã. Eſt ſupꝛema ſᷣm bonitatẽ
⁊ excellẽtiã.eſt bonũ boneſtũ.lauda⸗/
bile bonũ.ppter ſe ipᷣm appetibile bo
num. Scm naturã delectabile. hñteʒ
ſua pfectione ſcĩficat ſua dignitate dei
ficat.⁊ finaliter ſua felicitate beatifi/
cat¶ Nirius quidẽ bita rcificat habẽ
tis inientiõem.virtus enĩ intẽtionẽ fa
cit rectã.pꝛudẽtia vero que ad hãc pti
net vt ait philoſophꝰ.d.ethicoꝝ.c.lA.
rõem etiã rcĩficat.qꝛ nullũ cõtingit eẽ
pꝛudentẽ ſine virtute vt iſdem dicit ibi

dem. pꝛudentia vero que eſt recta ra/
tio agibiliũ rcificat ſũrr electiõem.non
eĩ erit electio rcã ſine pꝛudẽtia nec ſñ
virtute.vt dicit iſdẽ in fine eiuſdem.(
Cõuerſatiõem quoq; rcificat dicẽte a/
riſtotele ꝙ virtus eſt qua rõne viuitur
⁊ qua nullus male vtitur. pꝛio rethoꝛi
ce.¶ NRirtꝰ etiã dubia certificat cũ vir/
tus certioꝛ ſit oĩ arte ⁊ oĩ ſcia. vt habe
tur. 2. ethicoꝝ.¶ Eirtuſ quoq; difficilia
facilitat qꝛ circa difficile ſemꝑ arſ fit ⁊
virtus vt dicit̃᷑ ibidẽ circa ꝙ virtus fa/
cit firme ⁊ imobiliter boĩem operari.
vt ibidẽ habet᷑.¶ Rirtus pᷣterea cõfoꝛ
mis eſt nature ⁊ cõfoꝛmis rõni recte.
dicẽte tullio in rethoꝛica ſua.ꝙ virtus
eſt hitus animi mõ nature rõi cõſenta
neus⸗ Cteenrat bõa ⁊ cõt̃uat ea.vir
tus nẽpe eſt potẽtia bonoꝛuʒ acqſitiua
⁊ cõſeruatiua.vt ait Ariſt.j.rethoꝛice
Virtus etiã oeʒ honoꝛẽ vite pñtis ex
cedit. tuti enĩ pfecte nõ fiet dignꝰ ho
noꝛ.4A.ethicoꝝ.c.de magnimitate.

Kumoꝛ quoq; cuiuſcũq; foꝛtuite p/
P

eritatis cõpeſcit ⁊ ſũñ ipᷣa non fieret
ymo ſine virtute nõ eſt facile ferre bo/
nas foꝛtunas. vt habet ibidẽ. ¶ Eſt eti
am virtus diſpoſitio media ᷣm rõnem
⁊ ſubſtãtiã.ſupᷣma tñ ſᷣm bonitatẽ ⁊ ex
cellẽtiã dicẽte philoſopho.2. ethicoꝛũ
ꝙ stutis eſt mediũ inuenire ⁊ eligere
inter duas malicias ꝓpter qð ſᷣm ſub/
ſtãtiã ⁊ rõnem medietas eſt virtus ł
optimũ aũt ⁊ bene extremitas.( Eſt
quoq; virtus bonũ honeſtũ laudabile.
dicit eni. j. rethoꝛice Ariſtotel. ꝙ ne⸗/
ceſſe eſt virtutẽ eſſe bonũ honeſtũ exñs
laudabile¶ Eſt etiã bonũ ꝓpter ſe ipᷣʒ
appetibile.qm oẽm virtutẽ eligimuſ p

pter ipam.eligim etiaz felicitatis gra
rerbicon. 1ll quoq; virtus bonũ ſʒ
naturã delectabile.vñ.j.eo.dicit᷑. amã
tibus bona ſunt delectabilia.que ſᷣm
naturã delectabilia.tales aũt ſũt ᷣm ð
tutem operatiões. vñ paulo poſt addi
tur ꝙ operanões ſᷣm gtutẽ ſũt ᷣm ſe ip
ſas delectabiles. ¶ Nirt? pᷣterea hñteʒ
ſua pfectiõe ſcificat. qm virtus habẽtẽ
4

pficit ⁊ opus eius bonũ reddit.2. ethi
coꝝ.ca..ipᷣm etiã ſua dignitate deifi⸗
cat.vnde.ꝛ.ethicoꝝ.ſcribit᷑ ꝙ ex hoĩ/
bus fiunt dij ꝓpter virtutis excellẽtiaʒ
in decimo aũt dicit᷑.ꝙ talis vita ſᷣm vir
tutẽ acta erit vtiq; melioꝛ qᷓ; ſᷣm hoĩieʒ
⁊ paulo poſt ꝙ erit vita diuina ꝙ expo
nit.j.ibidẽ vbi dicit᷑ ꝙ dijs quidẽ ẽ oĩs
vita beata.hoĩbus aũt inquãtum ſiłitu
do quedã talis operatiõis exiſtit.virtꝰ
quoq; finaliter hñtez ſua felicitate bea
tificat.determĩat᷑ enĩ pꝛio ⁊ decio ethi
coꝛum ꝙ felicitas eſt operatio ſᷣm ver
tutem.⁊.quoq; politicoꝝ ſub inuoca⸗
tione diuini teſtimonij dicit᷑ ꝙ vnicuiq;
felicitatis tantũ adiacet quãtum virtu

tis ⁊ pꝛudẽtie ⁊ eius qð eſt agere m
has confeſſuʒ ſit nobis teſte deo. Ær

hijs igitur ſatis apparet ꝙ virtus hita
hñtem facit bonum.vt cum Ariſtotele
2. ethicoꝝ poſſumꝰ veraciter dicere.ꝙ
hoĩs virtus eſt bitus ex quo bonꝰ ho/
mo fit ⁊ a quo bonũ opus ſuũ reddit.
virtus aũt cognita licet nõ hita cogno
ſcẽteʒ inducit ad bonũ.virtute nãq; co
gnita cognoſcit᷑ inter cũcta deſiderabi
lia deſideratiſſimũ inter cuncta dilecta
dilectiſſimũ.inter cũcta cõmoda ſalub⸗
rimũ ¶ Kognitiõe quippe virtutis co⸗

gnoſcit᷑ felicitas ſeu beatitudo que in

cũcta deſiderabilia eſt bonũ per omneſ
hoĩes deſideratiſſimũ.licet nõ per oẽs
vere cognitũ.vnde Aug.iʒ. de tri.c.q
admirãs ait.mirũ aũt eſt cur capeſcen
de atq; retinẽde btĩtudinis vna ſit vo
luntas oĩm. vnde tanta rurſus exiſtat
varietas ⁊ diuerſitas volũtatũ.non q;
aliꝗs eam nolit ſed qꝛ nõ oẽs eã noue

runt. Sicamꝰ ergo cum eodẽ Augu.

pꝛio de trini.ꝙ hac felicitate vł eo qð
putatur felicitas nihil ardentiꝰ labo
rioſius querit᷑.nihil periculoſiꝰ ignoꝛa
tur nihil fructuoſiꝰ inuenit᷑.virtute etiã
cognita cognoſcit᷑ inter cũcta diligibi⸗
ha dilectiſſimũ.cognitiõe quippe vir/
tutis vnuſꝗſq; cognoſcit ſe ipᷣm: quem
ſuper oĩa creata diligit.non eni poteſt
amimi virtuſ cognoſci niſi ⁊ ipᷣe animꝰ

RDLOSAS,

cum ſuis viribus agnoſcat᷑.¶ Quãtum
vero ſit obpꝛobꝛioſuʒ animo ignoꝛare
ſeipᷣm ⁊ qᷓ; gloꝛioſum agnoſcere. oñ⸗
dit Aug.li.de ſpũ ⁊ aĩa di. qm̃ dictũ ẽ
mihi vt me ipᷣm cognoſcã ſuſtinere non
poſſuʒ vt me habeã incognitũ. magna
nãq; negligẽtia eſt neſcire ꝗd iſtud ſit
quo celeſtia taʒ ꝓfunde cogitamꝰ. quo
naturalia tã ſubtili indagine inueſtiga
m'. quo de ipᷣo ſaluatoꝛe noſtro tã ſub
tilia ſcire deſideramꝰ non eſt res pere
grina nec lõge querẽda animꝰ quo iſta
ſapimꝰ ſemꝑ nobiſcũ adeſt tractat loꝗ
tur. intus eſt ⁊ veſcit᷑ ecce obpꝛobꝛiuʒ
ignoꝛãtie.ſubdit aũt paulo poſt de glo
ria cognitiõis ⁊ ſcientie dicens. Idcir
co reddam me mihi ymo deo cui maxi
me debeo ⁊ videbo. quid eſt animꝰ æ
que pꝛima vel pꝛemia eius ⁊.j. ſubiũ
git ꝙ animꝰ veniẽſ ad ſui notitiã a ſtre
pitu ſenſibiliũ abſtrahit ſe ⁊ trahit ſe
ad ſe vt nouerit ſe apud ſe ⁊ cum vult
deum agnoſcere.eleuat ſe ſuꝑ ſe mẽtis
acie.dicamus ergo cum hug.de ſancto
victoꝛe li.j.t idaſcalicon ꝙ ab hoc ob/
pꝛobꝛio ad hanc głiam reparamur ꝑ
doctrinã vt noſtrã agnoſcamꝰ naturam
⁊ vt diſcamꝰ extra nõ querẽ ꝙ in novᷣ
poſſumus inuenire.ſũmũ igitur in vita
ſolamẽ eſt ſtudium ſapientie quam qui
inuenit felix eſt. ⁊ qui poſſidet eà bea
tus.virtute quoq; cognita cognoſcitur
ſuꝑ cũcta cõmoda ſaluberrimũ.ſ.ipᷣa/
met.virtus que iam oſtenſa eſt eſſe ſa/

luberruma de cuius notitia ſuſpenſis a

nimis dicamus iterius per verba Ri.

in pꝛio de trini.quali queſo ſtudio quiã
to deſiderio illi debemus incũbere ne

gotio illi inhiare ſpectaculo vnde cun

ctis apparet hoĩm ſũma ⁊ ſüme cũctiſ

optata beatitudo.iſtud ãt negotiũ quo
manifeſtatur res deſideratiſſima felici

tas res delectiſſima ipᷣe homo res ſalu

berrima.virtus aũt moꝛalis ſciẽtia cu
ius finis pꝛimus eſt veritas cõfeſſe ac
cõſoꝛmiter ſe habens appetitui recto.
cuiꝰexpoſitiõi ſnĩe ac ðclaratiõi diuina
pꝛeſtãte gratia intendimus. querẽtes

Pepbil
netho⸗
ncti
pigem
nicenn
ſbbiect
feltse
pmo
nloſn

r
ar
R
ü
be
it

5

ſi⸗
ſeſn⸗
nh
ſimkn
onſn
ſin
chen
iuu c.
ti
ind

P'RLO Sο.

in pꝛimis quatuoꝛ circa ip̃am duo de
materia ⁊ ſubiecto. ⁊ duo de foꝛma ⁊
modo. de fine eni ſatis eſt dictum ? de
r dicet᷑ in titulo li. heticouꝛm.

Queritur ergo pꝛimũ. vtrũ bonũ bu

manũ ſiue operatio humana ſit ſubie/
ctum pꝛimũ in hac ſcientia. 2. vtrũ ho
mo vt liber. ʒ: vtrũ bec ſciĩa ſola ſit pꝛa
ctica.ꝗ? vtrum ſit ſufficienter diuiſa in
ethicam yconomicã ⁊ politicam.
¶Aueſtio pꝛima.
E pꝛimo videtur ꝙ ſic. Pꝛi⸗/
mo p euſtratiũ dicentẽ. ꝙ ſub
iectũ ethice eſt melioꝛatio ſᷣʒ
vnũ hoĩem. hec aũt melioꝛatio eſt bo/
num humanũ.¶ Scdo per philoſophũ
dicentẽ in pꝛohemio ethicoꝛum.qꝙ hec

ſcientia de bonis ⁊ iuſtis intendit.hoc

aũt cõtinẽtur ſub bono bumano¶ Zer
cio quia illud eſt bic ſubiectũ de quo ⁊
ex quo fiunt hic rõnes.quia rõnes pꝛo
bant de illo de quo fiũt ꝓpꝛietates eiꝰ
⁊ ex illo ex quo fiunt accipiunt media
hec ãt ad ſolũ ſubiectũ pertinẽ viden/
tur ſed rõnes huius ſcie fiunt de huma
nis actibus ⁊ ex hijs. vt dicitur in eo/
dem ꝓhemio. quare actus hũanus in

cõi eſt hic ſubiectũ. ¶ Quarto. qꝛ diſtin

guens hanc ſciam ab alijs eſt hic ſub/
lectuʒ.qꝛ ᷣm philoſophũ.ʒ: de anima
ſciẽtie ſecant᷑ ⁊ diuidũtur quẽadmodũ
⁊ res de quibꝰ ſunt.ſed operatio hũa/
na diſtinguit hanc ſcientiã ab alijs er
go eſt ſubiectum in hac ſcientia.Aſſũ/
ptũ patet.quia ſpeculatiue nõ ſunt de
operibꝰ noſtris echanice vero ſũt
de infimis operibus noſtris in quibus
non conſiſtit bonum bumanuʒ ſicut in
hijs de quibus hec ſcia agit⸗ Quinto
qꝛ philoſophꝰ eodẽ ꝓheĩo. dicit ꝙ hic
methodus optimũ inter hůmana bo/
na ciuilis exiſtens appetit quare illud
videtur eſſe ſtecriBec paſun
videtur. quia naturaliſ operatio nõ eſt
ſubiectũ in ſcia naturali.quare nec mo
ralis erit ſubiectũ in moꝛali.¶ Rñdeo
ꝛmo ꝙ humanũ bonũa humana ope
ratio ſunt materia huiꝰ ſciẽtie.ſᷣo dico

non ſubiectũ eius. ¶ Mꝛimũ pʒ quo
niã oĩa que cadũt ſub cõſideratiõe ſcie
ſunt eius materia circa quã vł per mo
duʒ ſubiecti vel paſſionũ eius vel pꝛin
cipioꝛũ eius vel effectuũ eius vel quo
modolibet attributoꝝ ad ipᷣm. hec enĩ
oĩa ſunt ſcientifice cõſideratiõis. pꝛĩo
poſterioꝛuʒ. Sed opationes hũane ca
dunt ſub huius ſciĩe cõſideratiõe nec ſo
lum ipᷣe.ymo ipᷣe homo ⁊ hoĩs potẽtie
⁊à vires affectiöes ⁊ paſſiones ⁊ ope
rationes. habitus ⁊ diſpoſitiones per
fectiones ⁊ imperfecniones. ſtatus ⁊
dignitates. condinoneſ ⁊ moꝛes.laus
⁊ vituperium licitum ⁊ illicitum de/

bitum ⁊ indebitum ⁊ cetera que cõcur

runt inter circũſtãtias humane vite.
Scðʒ pꝛobat᷑.qm nulla ſcia ꝓbat ſuũ
ubiectum de alio ſubiecto. tunc enĩ cõ
ſideraret ſubiectũ vt paſſionẽ ꝙ eſt in/
cõueniẽſ ex pꝛĩo poſterioꝝ. ſed hec ſci
entia pꝛobat pꝛĩio ethicoꝝ.c.9.opera
tiõem humanã de hoĩle vt de ſubiecto
talis operatõis ſibi ꝓpꝛie.ergo ipᷣa o/
peratio non eſt ſubiectũ huius ſcie.Aſ
ſumptũ patet per demõſtratiõem phi/
loſophi que ſic foꝛmari põt. Omne to
tum per ſe vnuʒ cuius ſingule ptes ha
bent opationes ſibi ꝓpꝛias. habet eti
am operatiõem aliquã ſibi ꝓpꝛiã diſti
ctam ab operibus ptium.ſed ptes ſin/
gule hoĩs habent operatiões ſibi pꝛo/
pꝛias.vt inducit philoſophꝰ de oculo
manu ⁊ pede.ergo ⁊ ipᷣe homo habe
bit operatiõem ſibi ꝓpꝛiam. poſt hoc
autẽ ꝓbat᷑ ibidẽ ꝙ eſt ſuperioꝛis ⁊ no
bilioꝛis potẽtie hoĩs. quare patere pᷣt
cuilibet ꝙ huiuſmodi operatio nõ eſt
ſubiectum huiꝰ ſcie quocũq; modo ipᷣa
ſũmatur. ¶ Ad pꝛimũ in oppoſitũ di/
cẽdum ꝙ euſtratius ſũpſit ſubiectũ vel
largo modo pꝛo materia ⁊ ſic argumẽ
tum nullũ eſſet vel ꝓpꝛie ⁊ tũc nõ po/
tuit attribuere illi melioꝛatiõi hoc ꝙ ẽ
eſſe ſubiectũ ſed potiꝰ hoĩ.addit enim
multas ꝓpꝛietates cõſideratas in hac
ſcia quas attribuit hoĩ nõ illi melioꝛa
niõi.dicit quippe ſic vt bonus ⁊ opti/
a 2

(*νHW“G2ρ6&π.

maus fiat.pꝛudenter viuens ⁊ ꝓpꝛiam
rõem habens ire ⁊ cõcupiſcẽtie domi
nãs ⁊ menſurã motibus eoꝛum impo/
nens.vult ergo dicere ſi ꝓpꝛie ſummit
ſubiectum ꝙ ſubiectũ huius ſcĩe eſt ᷣm
vnũ hoĩiem melioꝛatio.i.ipᷣe homo cui
hec melioꝛatio cõſequẽter expoſita at
tribuitur ⁊ ſi aliter ſenſit irrõnabiluer
ſenſit quare non curo.¶ Ad ᷣm dicẽdũ
bona ⁊ iuſta de quibus ſcia iſta intẽ
dit ſunt materia huiꝰ ſcie non ſubiectũ
pꝛimũ ſed tanquã ſubtecti pꝛimi paſſi
ones vel effectꝰ¶Ad terciũ dicẽduzʒ ꝙ
de actibus humanis fiunt rõnes ſicut
de paſſiõibuſ ⁊ ex eis ſicut ex effecuibꝰ
ſubiecti non ſicut de ſubiecto vł ex ſub
iecto.qꝛ de ipᷣis ⁊ ex ipſis fiunt rõnes
ranquã de illis ⁊ ex illis que magiſ no
bis nota ſunt per experiẽtiã vt dicitur

in illa pte que allegat᷑. quare iuuenis

inexptus non eſt auditoꝛ ydoneus hu
ius ſcientie¶ Ad quartum dicendum
ꝙ humana operatio vł bonũ bhumanũ
diſtinguit banc ſcientiã ab alijſ nõ per
modum ſubiecti ſʒ per modũ paſſionũ
ſed operationes naturales diſtinguũt
naturalẽ ſciam ab alijs nõ tamẽ vt eiꝰ
ſubiectuʒ ſed vt effectus vel paſſiones
ſubiecti ſic etiã ẽ de oꝑatiõib moãlibꝰ
reſpectu moꝛał ſcie d. . dõ ꝙ bo

nũ humanũ qs eſt finis oim operũ hu

manoꝛum eſt finis in hac ſcientia conſi
deratus ⁊ intentus ⁊ hec eſt intentio
philoſophi yt videbitur.j.
leſtio ſecunda.
E ſcðdᷣo videt᷑ ꝙ homo non ſit
ſubiectũ ethice.qꝛ boc eẽt vł
rõne coꝛpoꝛis vel rõne ale.vt
ſeparabilis a coꝛpꝑe vel rõne coniuncti
vt aĩa infoꝛmat coꝛpus nõ tamẽ rõne
coꝛpoꝛis.qꝛ ſic bomo eſt ſubiectum in
medicina nec rõne aĩe vt ſepabilis qꝛ
ſic pertinet ad pꝛimũ philoſophuz. vt

dicitur. j? phiſicoꝝ nec rõne coniuncti

vt aĩa ĩfoꝛmat coꝛpus qꝛ pꝑtinet ad na
turalem. vt habet liꝰ de ala.ergo nulla
rõne homo eſt ſubiectũ betice¶ H op
poſituz videt᷑ dicere euſtratius attribu

ens bomini rõne aie heticã ⁊c rõe coꝛ

poꝛis medicinã cum homo ſit cõpoſuꝰ
ex vtroq; opoꝛtet vt dicit methodꝰ eẽ
ad ambo.Rñdeo ꝙ homo vt liber ẽ
ſubiectũ pꝛunũ huiꝰ ſcie ꝙ declaro du
pliciter pꝛio qꝛ ſicut ſe habʒſcia natu/
ralis ad pꝛĩcipiũ ⁊ ſubiectũ rerũ ⁊ o/
perationũ naturaliũ ſic moꝛaliſ ad pꝛĩ
cipiũ ⁊ ſubiectũ rerũ operationũ mo/

raliũ hoc patet per ſiłe.¶ Bed natura
lis ſcia babet pꝛo ſubiecto pꝛio pꝛinci
pium rerũ ⁊ operationũ naturaliũ vel
earũ ſubiectũ.pꝛincipiũ quidẽ vᷣm opi

nionẽ dicẽtem.ꝙ natura eſt ſubiectum
pꝛimũ ſcie naturlis Sed ſubiectũ ſʒʒ

ponẽtes ꝙ ens mobile vel coꝛpꝰ mobi
le ſit ſubiectũ eius.ꝗ in moꝛali ſcia ſbᷣ/

iectũ erit vel pꝛincipium vel ſubiectuʒ

rerum ⁊æ operationũ moꝛalium. homo

gutem vt liber eſt ⁊ pꝛincipium ⁊ ſub

iectũ pꝛimaꝝ opationũ moꝛaliũ.Ad
qð intelligẽdum debemꝰ aduertere ꝙ
naturalia vt cõſiðrata in naturali ſcia
habẽt principiũ naturale in ſe ipᷣis nõ

in nobis. moꝛalia vero de quibꝰ ẽ mo

raliſ habẽt pꝛĩicipiũ libeꝝ.ſ.itellectiuũ
cum pꝛohereſi.i.cum appetitu electi/

uo.vt dicitur.6.methapbiſt ice. Ecs 5

qꝛ in quacũq; ſcia illud ẽ ſubiectũ pꝛi/
mũ de quo ꝓbant᷑ paſſiões pꝛĩe in illa

cõſiderate.patet ex pꝛio poſterioꝝ.ſʒ

in moꝛali ſcia ꝓbant᷑ de hoĩe vt libeꝛo

paſſiões pꝛĩe in ea cõſiderate.ꝗ eſt ſvᷣ

iectũ in ea.¶ Aſſũptum patet accipi
endo paſſiones hic cõſideratas vt vᷣbi
gra ſũmatur iſte habere ꝓpꝛiã opatio

nẽ ⁊ poſſe fieri felicitatẽ in ꝓpꝛia ope

ratiõe hbec pꝛobant᷑ de hoĩe.j: ethicoꝝ
Tr⸗ fieri virtuoſũ vel vitioſũ pꝛauũ

vel ſtudioſum pꝑ aſſuefactiõem ⁊ e⸗

tum eſſe ad virtutes.2. ethicoꝝ. ¶ INtẽ
agere volũtarie ſine violentia ⁊ igno

rãtia ⁊ habere in ptte ſua fieri bonũ
ꝛauũ vel ſtudioſum.ʒ.ethi

vel malu
coꝛuz
nomica.

tẽ eſſe aĩal cõiugale in yco

Nte eſſe aĩal ciuile in polui
ca ⁊ ſic bꝛeuiter apparet ꝙ totũ moꝛa
le negotiũ reſoluitur ad hoĩeʒ tanquã

lii
W
ſla.
fae
e⸗
dehn
ſene
keap

ben
fees
ſuiſa
Aure/
lcges

— — Se — ‚S — —

PRODOLOSS.

ad ſubiectũ pꝛimũ. ¶ Ad illud qꝙ obij

citur dicendũ ꝙ homo eſt bic ſubiectũ
rõne aĩe nõ vt ſepabilis eſt nec vt con

iuncta ſed vt libera inquãtũ.ſ.homo ꝑ

eam dñatur actibus ſuis ⁊ habet eos

in ſua libera ptte ſi tamen obijciat᷑ ꝙ
bec libertas cõis eſt nobis ⁊ angelis
quare per cõſequẽs iſta ſcia nõ ſolum

elſſet pe hoĩe vt libero ſed etiâ de ange

lo.¶ Rñdeo ꝙ ſi ãgeli eſſent viatoꝛes
ſicut nos habentes vſuʒ liberi arbitrij
vertibilẽ ſicut nos non habeo pꝛo incõ
ueniẽti ꝙ bec ſcia quãtum ad aliquam

ptem ſui tangeret eos ſicut nos. puta

tractatꝰ de veritate de iuſticia de ſcia.
de felicitate cũ ſiis ſiłibus ſed qꝛ non

ſũt viatoꝛes nec ſiłem vſum libertatis

hñtes ⁊? qꝛ eoꝝ cõuerſatio ignota eſt
hoĩbus.ideo boĩes ſciam hanc nõ ex/
tendũt niſi ad hoĩes.quãuis rõni pꝛi/
mi ſubiecti que ẽ libertas nõ repugna
ret ſi eſſent alie creature nobiſ in liber

tate ſimiles
Queſtio tercia.

EE tercio ridet᷑ ꝙ nõ ſola mo
ralis ſcla ſit pꝛactica. pꝛĩo qꝛ
logica nõ eſt moꝛalis ⁊ tamẽ
eſt pꝛactica vt videtur cũ diuidat᷑ in do
centẽ ⁊ vtentẽ.¶ 2: qꝛ nec rethoꝛica ẽ
moꝛał.⁊ tñ eſt pꝛactica cũ agat de mo
ribus hoim ⁊ paſſiõibus ⁊ negotijs.
¶ &X qꝛ nec ꝗmatica eſt moꝛalis eſt tam̃
pꝛactica cum diuidat᷑ in theoꝛicã ⁊ po
ſitiuã.illa enĩ ꝑs gramatice que diuidi
tur cõtra theoꝛicã ad minꝰ videt᷑ pꝛa/
ctica.¶ * qꝛ nec ſcia iuris eſt moꝛał
ipᷣa enĩ non traditur cum moꝛali ꝑ ali/
quẽ philoſophũ ⁊ tñ eſt pꝛactica cũ ſit

de humanis actibus v negotijs. ¶

qꝛ nec medicina eſt moꝛalis ⁊ tamẽ al
tera ps vłr per oẽs vocat᷑ pꝛactica.
2 qꝛ nec arteſ manufactiue ſũt mo
rales ⁊ tñ ſũt pꝛactice.vñ philoſophuſ
ꝓhemio methaphiſice dicit manu arti
fices pꝛacticos eſſe ⁊ per hoc nequa/
quã ſapiẽtioꝛes eſſe ſed per rõem hĩ̃e
quare nõ ſola moꝛalis ſcia videt᷑ pꝛa/
ctica eẽ.¶ Sʒ in oppoſitũ qꝛ ꝑ euſtra

tium per abgazelẽ ⁊ auic.iĩ methaphi
ſica ſua ⁊ per bugo. de ſancto victoꝛe
in didaſcał. pꝛactica eſt diuiſa ſolum
in heticã yconicã ⁊ politicã hee tñ oẽſ

ralis ⁊ ecõuerſo.( Oe iſta.q.dixerũt
antiqui oẽs a tẽpoꝛe platonis ⁊ ariſto

ſüũt moꝛales.quaẽ oĩs mactica erit mo

telis vſq; ad bhugonẽ de ſancto victoꝛe

ꝙ ſcia moꝛalis ⁊ ſcĩia pꝛactica ſunt ea
dẽ ſcĩa cõuertibiliter ⁊ adequate nec
in hac dubitaſſe legũtur.moderni vero
credẽtes oẽm ſciam eſſe ſpeculatiuam
vel pꝛacticã inueniẽtes aliquas quas
nõ potnerũt dicere ſpeculatiuas dixeĩr̃t
eas pꝛacticas.⁊ per ↄñs aliquas non
moꝛales dixeĩt eſſeę ꝑꝛacticas ſicut me
dicina ⁊ ſiles. ¶ Bicẽdum igitur cuʒ
ãtiquis ꝙ ſola moꝛalis eſt pꝛactica qð
declaro tripliciter ꝛumo quidẽ qꝛ oĩs
ſcia pꝛactica eſt ꝑpfectio mẽtis pꝛactice
ↄfoꝛmiter ſe hñtiſ appetitui rcõ.ex 6:
ethicoꝝ ſed ſola moꝛalis inter ſcias ẽ
pfectio ĩtellectꝰpꝛactici ⁊ ſola cõfoꝛmi
ter ſe habet appetitui rcõ.nulla enim
alia intentiõem facit de rcitudine ap⸗
petitus ergo ſola eſt pꝛactica.¶ 2: qꝛ
oĩs pꝛactica eſt de agibilibꝰquoꝝ pꝛin

cipiuz eſt prohereſis.6. methaphiſice

ſed ſola moꝛalis eſt de talibus.nulla ꝗ
dem alia ſupponit aligd circa ꝓhere/
ſim nec aliqð pꝛincipiũ demõſtrãdi ſũ
mit ab ea.quare ⁊ c. ¶ 3 qꝛ. S.de ciui.
dei dicit Aug. ꝙ plato cõmẽdat᷑ quia

oẽm philoſophiã diuiſit in tres parteſ

ſcʒ in cõtẽplatiuã quã naturaleʒ vocãt
in actiuã que ad moꝛes inſtruendos p
tinet in rõnalẽ que verũ a falſo diſcer
nit. Ecce ꝙ hic aug.ſᷣm plato.dicit to⸗/
tam philoſophiã actiuã.i.pꝛacticã ad
moꝛes inſtruendoſ ꝑtinere.Ad euidẽ
tiam vero pꝛedictoꝝ ſciendũ.ꝙ oĩs ſci
entia eſt vł pfectio intellectus ſpecula
tiui pꝛeciſe agens de ſpeculabilibꝰ pᷣ/
ciſe que nõ ſunt in ptãte noſtra finem
opatiõem ⁊ bonũ habẽs veritateʒ ſᷣm
ſe ⁊ abſolute ſumptã ⁊ ſic eſt ſcia the⸗/
oꝛica ſeu ſpeculatiua ꝙ idez eſt vel eſt
perfectio intellectꝰ pꝛactici ſeu actiui

a 7

ſũmũtur de dictiſ philoſophoꝝ ⁊ ſe

PRDPLOES.

pᷣciſe agens de agibilibꝰ pᷣeiſe que ſub
ſunt noſtre phereſi fineʒ operationem
⁊ bonũ habẽs veritatẽ cõfeſſe ſe hñtẽ
appetitui rcõ ⁊ ſic eſt pꝛactica ſeu acti

ua vel eſt pfectio mẽtis factiue cui pꝛi

cipatur actiua vt in. 6. ethicoꝝ.dicitur

agens de factibilibꝰ pᷣciſe que ſubſunt

intellectui ⁊ virtuti motiue mẽbꝛoꝛum
exterioꝝ coꝛpoꝛiſ habẽs finẽ opatiõeʒ
⁊æ bonũ veritatẽ cõfeſſe ſe hñtem neceſ
ſitati ſuſtẽtatiõis humane ad quã tota
liter oꝛdinatur ⁊ ſic eſt mechanica ſeu
factiua vel eſt pfectio intellectꝰ vt intel
lectꝰ eſt nõ vt ſpeculatiuꝰ nec vt pꝛacti
cus nec vt factiuꝰagens de intelligibi/
libꝰ ĩ cõi nõ pᷣciſe de ſpeculabilibꝰ nec
p̃ciſe de agibilibꝰ nec pᷣciſe de factibili
bus hñs finẽ operatiõem ⁊ bonũ veri
tatẽ cõiſſime ſũptã ad veritateʒ appe
titui rcõ cõfoꝛmẽ ⁊ ad non cõfoꝛmem
ad veritatẽ hũane neceſſitati cõfoꝛmẽ
æ nõ cõfoꝛmeʒ ⁊ ſic eſt logica.hec oĩa

⁊ pleniꝰ exponũt᷑ in.õ ethicoꝝAd
pꝛimũ g dð.ꝙ logica nec eſt pꝛactica

nec ſpeculatiua nec ꝓbatio de diuiſiõe

eius videlicʒ.nõ enĩ quicũq; vſus facit
ſciam pꝛacticã ſed tĩ ille qui eſt bonꝰ
vel malus in oꝛdine ad rcitudinẽ ap/
petitus.¶ Ad fᷣm dðꝙ rethoꝛica non
eſt pꝛactica nec ſpeculatiua nec ꝑ hoc
ꝙ aliqua dicit de moꝛibus ⁊ paſſiõibꝰ

poim eſt dicẽda pꝛactica. illa enĩ que

dicit oĩo dicit per accñs.cuiuſ rõ eſt qꝛ

ißa ſolũ intendit pſuadere ⁊ dare eui/

dentiã pbabilẽ pti ſue ⁊ qꝛ hoĩbus ali
ter ⁊ aliter diſpoſitis.aliter ⁊ aliter ꝑ
ſuaderi põt.qꝛ aliter ⁊ aliter diſpoſiti
æ aliter ⁊ aliter iudicãt. hinc eſt ꝙ ex
occaſiõe iſta.rethoꝛes aliqua dicũt de
moꝛibꝰ ⁊ paſſiõibus hoĩm vt ſciãt iudi
ces ſuos ⁊ auditoꝛes adulatoꝛie com
mẽdare ⁊ aduerſariũ vituperare ⁊ in
ſtificare cãm ſuam ⁊ excuſare ſeipᷣos.
huiuſmõi aũt ſcia nõ ẽ ex hoc pꝛactica
