ſub genere. vt patet ex hijs que dicũt᷑
in pᷣdicamẽtis de ſpẽ qualitatis:ſʒ vir
tus materialiter accepta eſt huiuſmõi
vt patet ex dictis de ip̃a a pꝛicipio ſe/
cũdi vſq; huc.
iecta:qꝛ rõ illa cõcludit de virtute foꝛ

maliter accepta que ſic reperit᷑ in deo

non tamẽ de materialiter accepta: qꝛ
ſic nõ reperitur in deo.płᷣs ãt ex alia
pte:loquit᷑ de virtute buana materia⸗/
ſue⸗ accepta:vᷣm qð reſpieil aĩaz vt ſbᷣ
ectum. quod patet ex modo inueſti⸗
gandi. ¶Lectio. 5.
Poꝛtet aũt non ſolũ] Poſt
qᷓ; inueſtigauit virtutis genuſ

pᷣ inueſtigat virtutis differen
tias ⁊ diffinitiõez. Pꝛimo ãt inueſti/
gat quatuoꝛ differẽtiaſ.2? ex hijs ⁊ ex
genere colligit diffinitiõem virtutiſ ibi
LEſi igitur virtuſ hitus Sunt igit᷑ iſte

quatuoꝛ differẽtie virtutis. Pꝛima ꝙ

er bᷣ pʒ G? ad ob

virtus hoĩs facit hoĩiem bonum. 2
opus hoĩs reddit bonũ. ʒ: ꝙ opus ho

minis ducit ad mediuz. 4 ducit ad

medium paſſionũ ⁊ opationũ.pꝛimaʒ
æ ſcam declarat ſimul. 2? terciã ibi
Qualiter bᷣ erit ʒ?quartã ibil SZico ãt
moꝛalem Oicit ergo pꝛimo ſuã inten
tiõem pᷣmittẽdo ꝙ non ſolum opoꝛtet

dicere:ꝙ virtus eſt bitus ꝑ qdð manife

ſtatur virtutis genus:ſed etiam dicere
qualis quidẽ bĩtus eſt quãtum ad eiꝰ
differẽtias. Hicit ergo ꝙ vlr eſt dicen
dum:ꝙ oĩs virtus:ſubiectũ cuiꝰ eſt foꝛ
maliter pficit reddenſ ipᷣm bene ſe ha
bens:⁊ opus ſui ſubiecti cãliter pficit
reddens ipᷣm bene ſe habẽs.qðpatet
in exemplis:qꝛ virtus oculi:oculũ foꝛ
maliter pficit:reddens ipᷣm ſtudioſum
⁊æ bonuʒ ⁊ opus oculi ꝙ eſt videre c
liter reddit bonũ ⁊ ſiłr virtus equi ſe
habʒ ad equm.:quare pari modo virt
hoiĩs erit ille habitus qui hoĩem foꝛ/

maliter reddit bonum ⁊ opus homis

cãliter reddit bonum. pᷣ rõ ponitur in
kja ſicut iacet¶ Eſt aũt ſciendũ.ꝙ actꝰ

pꝛimus ⁊ potẽtia ad actuʒ ᷣm: ſũt idẽᷓ

⁊ quãto perfectius eſt vnũ:tanto pfe/
ctius eſt alterum. puta ſcia eſt actꝰ pꝛi
mus ſcientis:⁊ potẽtia ad actũ ſᷣʒ qui
eſt cõſiderare: ⁊ qᷓ;to pfectioꝛ eſt in rõ
ne actꝰ pꝛimi tanto perfectioꝛ ẽ in rõ

ne potentie ad actũ ſcom:⁊ ecõuerſo.

⁊ q;to pfectioꝛ eſt potentia ad actum
ſᷣm:tanto pfectioꝛ ſequit᷑ actus ſcᷣus

virtus aũt.vt dicit᷑ pꝛimo de celo ẽ vl/

timũ pfectiõis potentie ad actum ſᷣm:
quare perficit ⁊ reddit bonum actum
pꝛimũ ⁊ actũ ſᷣm ¶ Seinde ibil Qua
liter hoc erit Seclarat ꝙ virtus opuꝰ
ſuum pficit:ducẽdo ipᷣm ad mediũ.pꝛe
mittit tamẽ pꝛimo intentiõeʒ ſuaʒ d.
ꝙ qualiter hᷣ erit ꝙ virtus opus virtu
reddat bonum:iam diximus ſupꝛa in
parte de augmẽto ⁊ ſalute vᷣtutis. vbi

dictum eſt ꝙ vitando ſupabundantiaʒ

æ defectum ⁊ tenẽdo medium. adhuc

aũt hᷣ erit manifeſtius ſi ſpeculau fue⸗/

rimus que ſit natura ſpᷣius virtutis *

2

LIBRO

ibij In omni itaq; continno. Diſtin/
guit tria circa omne continuũ ⁊ diuiſi
bile ſcʒ plus ꝙ eſt exceſſus ⁊ minuſ ꝙ
eſt defectus:⁊ equale ꝙ eſt medinz. ⁊
patet lra. ʒ. ibil Et h vel fᷣm Diſtin
guit de medio.d.ꝙ iſtõ equale vel me
dium eſt duplex.vnũ ſᷣ̃m ip̃am rem:al
terum quo ad nos ⁊ exponit vtrũq;.d
ꝙ mediũ rei eſt illð ꝙ equaliter diſtat
ab vtroq; extremoꝝ.Et iſtud vnum ⁊
idẽ eſt apud omnes.Hediuʒ ãt quo
ad nos eſt illud qð non ſupabundat
nec deficit: nec ꝓpter eque diſtãtiã ab
extremis:ſed per reſecatiöem extre/
moꝝ.Et iſtud nec vnũ nec idẽ eſt apð
oẽs.¶ Eonſequẽter exẽplificat de vtro
q;.puta ſi.x.ſunt młta:duo aũt pauca
ſex erunt media ſᷣm rem ⁊a ſ̃m ariſme
tricã ppoꝛtiõeʒ:quia mediũ exceditur
per denarium in quatuoꝛ ⁊ excedit bi
nariuʒ in quatuoꝛ.¶ Moteſt etia ſũmi
mediuʒ ſᷣm rem:⁊ ſᷣm geometricã p/
poꝛtionẽ. puta ſenarius inter quater/

nariũ ⁊ nouẽnariuʒ. excedit eni ⁊ ex⸗
ceditur:non in eadẽ quãtitate cũ exce

datur in tribus a nouẽnario ⁊ non ex
cedit quaternariũ niſi in duobus:ſʒ in
candẽ ꝓpoꝛtiõem.excedit enĩ ⁊ exce
ditur in ſexquialtera ꝓpoꝛtiõe. e

diuʒ aũt quo ad nos non eſt ita ſimẽ/

duʒ. verbi gratia.ſi.x.minas.i.x.men
ſuras cibi comedere ſit multum. duas
t comedẽ ſit paucũ:non ꝓpter h̊ ma

giſter ĩ medicina pꝛecipiet comedere

ſex:qꝛ ſex comedere alicui eſſet multũ
⁊ alicui paucũ.Niloni ãt qui ꝓpter
ſui coꝛꝑis quãtitatẽ comedebat quoti
die vnũ bouẽ eſſet parum comedere.
6. libras de carnibus: multũ tamẽ eẽt
⁊ nimis illi qui dñari ⁊ vincere debet
in gymnaſio ſeu exercitio ſaltꝰ vel cur
ſus vel paleſtre. Illud aũt diceret᷑ me
diũ apud vnũquẽq; ꝙ nõ haberet ex⸗
ceſſum nec defectuʒ:ſed haberet p̃ciſe
ſm ꝓpꝛiã exigentiã:vt ſi accipiat᷑ vni
uerſitas veſtiũ hũanaruʒ:illa que erit
ſimpliciter maxia erit media apud gy

ganteʒ:qꝛ quãtitatẽ ſui coꝛpoꝛis non

excedet:nec ab ea ðᷣficiet. Nedie ve
ro veſtes erunt extreme apud euʒ qꝛ
deficlentes a ſui coꝛpoꝛis quãtitate.
Siłi modo veſtis ſimpłr minima ſe
abebit ad nanũ ⁊ mediocreſ ad ali/
os boĩeſ.vnaqueqʒ; media dicet᷑ apud
illuʒ qui nõ excedet nec excedit᷑ ablłeo
4 ibi Ita vtiq; QOñdit quõ quilibʒ
artifex ſe habet ad opus.d.ꝙ oĩs ſci⸗/
enſ in quacũq; arte peritus ſupabun/
dantiã ⁊ deſectũ fugit. mediũ aũt deſi
derat ⁊ querit non mediũ rei:ſed me
diũ quo ad nos:qꝛ ducens opus ſuum
ad talę mediũ pficit ipᷣm ⁊ reddit bo
nũ.¶ Deinde ibil Si vtiq; oĩs Iſtis
tribus pᷣmiſſis pꝓbat illud ꝙ pꝛincipa/
liter intẽdit.ſ.qꝙ virtus reddat bonũ
opus ſuum ducendo ipᷣm ad medium.
Et arguit ſic.Ois ars ⁊ omnis ſcien
tia opꝰ ſuũ reddit bonũ ducẽdo ipᷣʒ ad
medium.qð apparet ex pᷣcedentibus

⁊ ex quodã dicto cõi ꝙ ſolet dici de o⸗

peribus bene ſe habentibuſ ꝙ nõ con
tingit aliquẽ ab eis auferri nec aligꝗd
ſupaddi.bᷣ aũt ſignũ eſt: ſupabũdan
tia ⁊ defectus bene eſſe operum viti/
ant ⁊ coꝛrũpunt ⁊ ꝙ mediũ ipᷣm ſal/
uat.quare per locum a minoꝛi virtus

pficiet opus ſuuz reſpiciẽdo ad mediũ

⁊ opuſ ducẽdo ad mediũ. ꝙ aũt argua
tur per locũ a minoꝛi patet: qꝛ virtus
melioꝛ eſt ⁊ certior omni arte ⁊ oi ſci

entia.quare cum argumentuʒ ab arte

⁊ a ſcientia ad virtuteʒ:arguitur a mi
nus certo ⁊ a minus bono: ad magis
certum ⁊ maius bonũ.quare per locũ
a minoꝛi:ſi ille perficiẽtes opus ſuum
bene ⁊ certe attingunt medium.con/

ſequens eſt.ꝙ virtus melius ⁊ certiuſ

attingat ipᷣm¶ Deinde ibij Dicimus
autem moꝛalẽ Pꝛobat quartam vir/
tutis differentiã videlicet. ꝙ virtus du
cat ad medium paſſionũ ⁊ operatio/
num:⁊ ad h̊ adducit tres rõnes: qua
rum pꝛima ſũmitur ex natura ipᷣarum

2 ex natura bomi. 3? ex parte modi a

gendi bonum vel malũ. 2 ibil In qui
bus quidem Iʒ: ibil. Adhuc aũt pecca

dddned
diü:r cre⸗
annpi
mediit
crcaißts⸗
ſancclf
pemn
Ainiun
Apenenoß⸗
Etieonilt
cöuemramen
Apeſiones:
ckndann
imge!
frtipl
mngfon
Utmnäcä
me goe
frſm.
nmags
1Dims
nt nonbe
bou ienn
AA; unus
Micpvrer
op ricven
locporneren
keiunbenete
Aimi e

aaun
ſeuner
lumign
hmzuhln
mpirnin:
omwiüdmnigt
muumanr
in garei
–—
sſiͤpi
Enaiige
ſicgtteien
ndeſdiäid
kigli, ſenie

gens
dAtmnzoiz
Aulgpung
Zrnsſedden di
mchinainein
oul
udeni itß
Hpueer zadde
oiig ſern
ſelabenniuigin
des im r i
igni etg iabüin
benechechenmni,
r omenmu /

iriiaii

baetü gütd
un: Pf
rronn aretdiſ
menein
AmnmzrN
mEdNN: u

re quid Mꝛia ratio talis eſt. AVirt du

cit ad mediuʒz illoꝛũ in quibus eſt me/
diũ:a circa que ipᷣa dirrigit ⁊ inclinat
ſed in paſſionibus ⁊ in opationib eſt
mediñ ⁊ ſupabũdantia ⁊ defectus ⁊
circa ipᷣas eſt moꝛalis virtus.quare ip
ſa ducit opus ſuũ ad mediuzʒ paſſionũ
⁊ opation i. ¶ Huius rationis minoꝛẽ
quãtũ ad vtraq; partẽ declarat in la.
exponens pꝛĩo de qua virtute loquit᷑
Et ideo dicit.dico aũt moꝛalẽ ꝙ ipᷣa ẽ
cõiecturatrix medij. b̊ eni virtus eſt cir
ca paſſiones ⁊ opationes:⁊ in bijs ẽ
ſupabundantia ⁊ defectus ⁊ mediuʒ.
puta timere ⁊ audere que ſunt contra
ria: ⁊ cõcupiſcere ⁊ auerti qð eſt fu/
gere que ſunt cõtraria ⁊ iraſci ⁊ miſẽ
ri ⁊ rindictã expetere ⁊ vindictã re/
mittere que ſũt cõtraria: ⁊ vłr delecta
ri ⁊ triſtari.hᷣ inquã oĩa contingit fieri
ſm magis ⁊ minus magis q; opoꝛtet
⁊æ minus qᷓ; opoꝛtet ⁊ vtroq; modo fi/
unt non bene ſed male: contingit enã

hͥ oĩa fieri medio modo: abſq; plus

abſq; minus.contingit eni ea fieri qñ
⁊æ vbi opoꝛtet ⁊ in quibꝰ cauſis: ⁊ ad
quos hoĩes opoꝛtet: ⁊ gratia illius cu
ius opoꝛtet:⁊ modo quo opoꝛtʒ: ⁊ cũ

ſic fiunt bene ⁊ optime fiunt q ptinet

ad virtutẽ. ¶ Beinde dicit ſe habere iĩ
opationibus:qꝛ in illis eſt mediũ ⁊ ſu

perabundãtia ⁊ defectꝰ: et circa illas
eſt = ibi.. In quibus
quidẽ Arguit tali ratione in oĩ mate/
ria virtutis:virtus querit qð dirrigit᷑ ⁊
laudatur ⁊ fugit ꝙ vitiat᷑ ⁊ vituperat᷑
dirrigi nãq; et laudari ptinet ad opuſ
virtutis:ſicut vitiari ⁊ vituperari ad o
pus vitij:ſed in paſſiõibus et opatio/
nibus mediũ dirrigif᷑ et laudat.ſupa/
bundantia vero et defectus vitiant et
vituperãtur. quare in paſſiõibus ⁊ o/
erationibus virtus querit mediũ.
(Euius rõis pꝛio ponit minoꝛẽ et pʒ
Z. maioꝛẽ ibi Hec aũt ambo : cõclu
ſiõez ib edietas quidẽ igi De
inde ibil Adbuc peccare quidẽ] Ar/
guit tali rõe. In oĩ opere virtutis: mo

dus operandi bene babet vnitatẽ ſeu

vnifoꝛmitatẽ: finitatẽ et difficultatẽ qᷓ;

tũ eſt ex parte rei.modus autẽ opera
di malitie habet pluralitatẽ ſeu multi
foꝛmitatẽ infinitatẽ⁊ facilitatẽ:et vni
foꝛmitas:finitas et difficultas eſt in at
tingendo mediũ. multifoꝛmitas auteʒ
infinitas et facilitas eſt in deuiando a
medio.ergo in oĩ materia virtutis pe/
tit attingere mediũ ſicut malitia deui

are a medio et accedere ad ſupabũdã

riã ⁊ defectũ.Huius rationis pꝛio po
nit minoꝛẽ.⁊? concluſionẽ ibil Et pꝛo

pter hᷣ malitie .. ʒ? maioꝛẽ vł partẽ ei

ibi Boni quidẽ ei
Lectio.6.
tigitur virius babitus ele
ctiuꝰ] Poſtq; inneſtigauit ge
Aus 1 differentias virtunis. B
ex pᷣinueſſigatis diffinitiõez eius colli
git. &t pꝛĩo infert eã.2 quãtũ ad ali/
quid manifeſtat eã ibil Aedietas at
HB? infert vnũ correlariũ ibi Pꝛopter

dò fſᷣm remouet dubiũ ibi Hon ãt
ſuſcipit Circa pꝛimũ ergo ſcienduʒ.

ꝙ in diffinitiõe virtutis ponit᷑ habitus

tanquã genus eius:ꝙ colligit᷑ ex par/

te:pꝛoxio pꝛecedente.rliqua vero oĩa
tanquã differẽtie: quaruʒ vna ſũmitur
per cõpatiõeʒ ad actũ virtutis ſcz iſta

electiuus. alia per cõparationẽ ad ob

iectũ virtutis que tangitur ibil In me

dietate exiſtens quo ad nos ʒ: per cõ

parationẽ ad regulã ⁊ metrũ virtuiis

qWue tangitur ibi A ratione determia

ta ⁊ vtiq; ſapiens determinabit. pꝛĩa
differentia colligitur ex pꝛima ꝑte hu
ius lectionis.ibi enĩ dictũ eſt.ꝙ virtus
hoĩs reddit hboĩem bonũ:⁊ opus hoĩs
bonũ. Iſtud aũt non põt facere niſi ſit
electiua. bonitas enĩ hoĩs eſt bonitas
humane electionis: ⁊ ideo oĩs foꝛma
reddẽs hoĩem bonũ:reddit ipᷣm bene
electiuũ ⁊ ſᷣm electionẽ bene operati
uñ. 2 colligitur ex alijs duabus par

tibus in quibus dictũ eſt. ꝙ virtus fa⸗
cit opus bonũ ducẽdo ipᷣm ad mediuʒ
qjuo ad nos ⁊ ad mediũ ſperiali paſ/
2

LIIBRO

ſionũ ⁊ operationũ 3 differentia col

ligitur ex pluribus dictis ſuperiuſ. pꝛi
mo. ꝙ ex illo dicto in pte de manifeſta
tione virtutis. vbi dicit᷑ ꝙ ſ̃m rectã ra
tionẽ virtutẽ operari cõiter cõceditur
⁊ ſupponitur. 2. quia dictũ eſt in pte
de modo operandi virtutis: operãs
virtuoſe neceſſario operatur ſciens.
. qꝛ in hac lectione dictũ eſt.ꝙ virtꝰ
in attingendo mediũ certioꝛ eſt omni
arte ⁊ omni ſciẽtia.dicit᷑ igitur. ꝙ exi
ſtit in medietate que eſt determinata
a ratione:non qualitercũq;:ſed modo
quo ſapiens.i.pꝛudens ſᷣm pꝛudẽtiã
vdeterminat medietatẽ ua a equẽ
ter ibi Hedietas aũt] ARanifeſtat
iſtã diffinitionis pticulã que eſt medi⸗
etas ⁊ hoc ſic.Cum iã dixerimus vir/
tutẽ iĩ medietate conſiſtere. Hunc dico
ꝙ h̊ medietas eſt mediũ duarũ maliti
arũ vnius deuiantis a medio ᷣm ſuꝑa
bundantiã ⁊ alterius ſᷣm defectũ. Et
adhuc dico aliquas malitias a virtute
deficere:⁊ aliquas vltra virtutẽ ſuper
abundare a medio qð conſiſtit in ope
ratione:in paſſionibus ⁊ operatiõibꝰ
Eſt eni in oibus ꝙ opoꝛtet tenere: ⁊
illud dicitur mediũ. Hico etiã virtutẽ
mediã inuenire⁊ eligere. Inuenire ꝗ
dem trahendo mediũ ad rõnem ⁊ eli
gere per voluntatẽ. ¶ Lonſequẽter ibi
LPꝛopter qð ſᷣm Infert vnũ coꝛrela
riũ.d.ꝙ pꝛopter hoc ſequitur.qꝙ virtuſ
eſt medietas ⁊ extremitas. medietas
quidẽ ſᷣm foꝛmam ⁊ ſm rationẽ: quid
eſt eſſe dicentẽ.i.ſᷣm diffinitiõem que
ludicat quid eſt eſſe rei per eẽntialia
vt habetur pꝛĩo topicoꝛũ.Eſt aũt ex/
tremitas fʒz illud ꝙ eſt bene eſſe ⁊ op
time eſſe. ¶ Abi ſciendũ.ꝙ in operatõ
ne virtutis ſunt duo:ſicut ⁊ in opera⸗/
tione peccati.vnũ eſt actus circũſtan/
tionatus bene vel male.aliud eſt boni
tas vel malitia attributa tali actui.Et
ideo eſſe mediũ:⁊ eſſe extremũ cõpati
unt᷑ ſe in virtute:qꝛ quãtum ad actum
circũſtantionatũ habet rationẽ medij
ſed q;tũ ad bonitatẽ attributã actin bʒ

rationẽ extremi. bonũ eni ⁊ malũ ſũt
cõtraria:⁊ ideo vtrũq; dicit᷑ extremuʒ
x quo apparet ꝙ malitia deter/
minat ſibi tres extremitateſ.ſ.ſupabũ
dantiã ⁊ defectũ ⁊ pꝛeter hoc pꝛaui/

tatẽ:vtriq; illoꝝ duoꝝ extremoꝛũ at/

tributã que eſt extremitas in oppoſi/
tione boni ⁊ mali.virtus aũt ſibi non
appꝛopꝛiat niſi vnicã videlicet extre/
mitatẽ in oppoſitione boni ⁊ mali.
einde ibil Mon aũt ſuſcipit Re⸗
ouet vnũ dubiuʒz. poſſet enĩ dubitari.
vtrũ cuiuſcũq; operationis ⁊ paſſiõis
eſſet medium. ipᷣe aũt dicit ꝙ non.⁊ ꝓ
bat triplici ratione.pꝛia ibi Quidem
enĩ e ibil Siłe igitur l.ʒ? ibi Quẽad
modũ autẽ pꝛima talis eſt.illoꝛũ non
eſt mediũ:que ex ſuis noibus ĩpoꝛtãt
malũ.mediũ enĩ vt dictum eſt ſemper
eſt bonũ:ſed alique ſunt paſſioneſ que

ex ſuis noĩibus impoꝛtant malũ. que

dam eni confeſtim noĩate: conuolute
ſunt cum malitia.puta gaudiũ de ma⸗
lo pꝛoximi ⁊ iĩuerecũdia de actu turpi

⁊c inuidia de bono amici:⁊ ſiłr ſe hñt

alique operatiõeſ. puta adulteriũ fur
tum homicidiũ.hᷣ eni oĩa ⁊ ſiłia dicũt
ᷣm ſe ipᷣa mala.quare taliũ nõ eſt me

dium in quo conſiſtat bonum: æ ideo

addit ꝙ nec ſupabundãtie: nec defe/
ctus eoꝛũ ſolũ cauendi ſunt:qꝛ nũquã
eſt circa talia dirrigere ⁊ recte agere
ſed ſemper talia faciẽtẽ neceſſe ẽ pec

care:nec circa talia eſt bene vel nõ be

ne agere ex circũnſtãtia cauſe materia
lis:circa quã opoꝛtet:nec finalis pꝛo
pter quã opoꝛtet:⁊ vłr ex nulla circũ
ſtantia: ſed ex genere ſuo talis actus
malus eſt. puta adulterari vel furari
Simile igitur l. Scða ratio talis eſt
ſi circa talia eſſet mediũ eſſet pꝛoceſ⸗/
ſus in infinitũ in medijs ⁊ extrems:
quia ſiłe eſt mediũ attribuere talibus
⁊ attribuere eis ſupabundãtiã ⁊ defe
ctum.quare cum talia ſint quedaz ſup
abundantie h quidem defectus:ſi tali
um ſit mediũ: tunc ſupabũdantie erit
illa ſupabundantia diuiſa contra me⸗

–
(hoſea
gtelig
(liu nen
l finiti.
pee deſin
denteripe

ſenuimr.
Se
mnine

liperunta.
Usoaſcpe
ſettbirnl
onſeler
zinn
feneele
neniſ
cumnou⸗
naior
nun
clucht ſin
bijagn
l nede⸗
enſuuns.

Pain⸗

(Nciunen

Puins, rn
rutſcniürin
Nlupeun den

WSaiſc
cimieleeten,
edalt nii
itſichi e
woſeteniddin
umns Mi
Nne
n i Ain
tleſ ilonin
Usnibes ide
tncmmed ſen
eAKeN
Mnant eli ge⸗
mwiae: mtir
räcneu
omic ebit
N. Mradnleriin
iaiai atiᷓ
me taliini ene
Kubenm: Tide
dendäne: Nerk,
Genäiſange nüni
ngre t ſene agen
ſwii maſei er
ua deneralnüd.
iimn le nun

ererfnn

eri Rrernluc
gmer inulzn
rSarnöl
imecii Arfrin

üamdbvent
Bipebundiliii
mulaſint c⸗

.1 ie
Weſopabicilt

misdiuii nd

dium ⁊ defectum eius ſupabundantie
⁊ poſtea huius noue ſupabũdãtie po
terit aſſignari alia ſupabundantia:
aliud medium: ⁊ alius defectus: ⁊ ſic
in ĩfinitũ. Siłi modo poteſt deduci ex

I 1.

pte defectuũ.ᷣ aũt qð ſequitur eſt eui

denter ĩpoſſibile. quareæ illud ex quo
ſequitur. Huiꝰ rõnis ponit cõſequẽnã
Beinde ibil Quẽadmodũ ꝓponit ter
am rõnẽ que talis eſt. ſicut ſe habet
tẽperantia ⁊ foꝛtitudo ⁊ quelibet vir
tus ad ſupabundantiã ⁊ defectum:ſic
ſe habẽt mala virtuti oppoſita ad me
dium:ſed virtus non habet ſupabun/
dantiã nec defectum:qꝛ ẽ mediũ. qua
re nec illa habebunt mediũ:qꝛ ſunt ex
trema. ¶ Huius rõnis ponit minoꝛem
cum nota ſiłitudinis ex qua colligitur
maioꝛ.2? concluſiõem ibil Ita nec illo

rum Ronſequẽter ibil Alłr ergo Cö,-,

cludit ſũmarie remotionẽ pꝛedicti du
bij.d. ꝙ nec ſupabundãũtia: nec defect⸗
eſi medietas ab ipᷣis diuiſa:nec ipᷣius

mecdletatis ſunt ſupabundãtia ⁊ defe

edietate diſtincta.

ctus non
S euidentiã pꝛedictoꝝ ſñ ar

MPꝛimo. vtrũ virtus ſit diſpo

opatioms. 2? que eſt pꝛima regula o
peris virtuoſi. 37 quõ bonitas operis
virtuoſi conſiſtat in medio. 4 quõ
maliria peccati deuiet a medio. 5?
vtrum habitus virtutis ſit medius in/
ter habitus vitioſos:ſicut rubeum in/
ter album ⁊ nigrum. e vtrum paſſio
per virtutẽ regulata ſit mediũ inter ex
iremas paſſiones:ſicut temperatũ in
ter intenſum ⁊ remiſſũ. ?. vtꝝ virtus

gumentis querenda ſunt. x.

ſitio actiua vel paſſiua reſpectu ꝓpꝛie

intellectualis conſiſtat in medio. 888

vtrum virtus moꝛalis ſit melioꝛ intel/
lectuali. 9? vtrũ certioꝛ. x? vtrum dif

finitio virtutis ſit bene aſſignata.

2 pꝛimã dð.ꝙ virtus diſpo

nẽ ſuam qᷓ; reddit bonä.
Pꝛimü

pꝛobat᷑ dupliciter.qm̃ babi

rit actiue ⁊ paſſiue ad opati

tus diſponens ad actionẽ ẽ diſpoſitio

actiua:ſed operatõ ad quã diſponit v
tus eſt actio.vt habetur.j.m.d: vbi cõ

parantur pꝛudẽetia ⁊ ars: qꝛ pꝛuden/
tia dirrigit actiõem que eſt oꝑpatio vix

tutis moꝛalis: ⁊ ars factioneʒ que eſt
operatio virtutis coꝛpoꝛalis.quare v/
tus moꝛalis diſponit actiue ad illaʒ a
ctionẽ:ſicut virtꝰ coꝛpalis ad factionẽ
22 qꝛ iſta tria ſunt eẽntialit oꝛdinata
ſcʒ opus eſſe ab agente: ⁊ opus eſſe ĩ

ſe ⁊ opuſ inherere. pꝛimũ eni eſt natu
raliter pꝛius.2? qꝛ eſt ei ratio ⁊ ꝓpter

quid. Opus eni habet eſſe m ſe: quia
pabet eſſe ab agente: non ideo babet

eſſe ab agente:qꝛ babet eſſe m ſe.qua

re iſtud non eſt pꝛius illo. Scom aũt

eſt natura pꝛius tercio:q;ꝛ contradictõ
eſt quãcũq; fonnã inberere ⁊ in ſe nõ

eſſe: non eſt aũt cõtradictio aliquã foꝛ
mã in ſe eſſe ⁊ cum ſubiecto inherere
ſicut patet de foꝛmis ſeparabilibus a
ſubiecto. quare ĩ ſe eſſe eſt natura pꝛi
us qᷓ; inberere. ¶ Hijs pꝛemiſſis ar/
guo ſic. Omne diſponens ad bene eẽ
operis virtuoſi diſponit actiue. qð p⸗
batur. quia opus virtuoſum nõ habet
ſuum bene eſſe per b ꝙ inheret ſubie/

cto.imo ſubiectũ habet bene eſſe: per

pᷣ ꝙ tale opus iĩeſt ei:qꝛ bene eſſe ope
ris virtuoſi non pᷣſupponit inherẽ tan
quã pꝛius ſe.Ex hoc eni ꝙ opus in ſe
eſt tale:vel tale eſt bonum.qð euiden
tius apparet in operibuſ virtutũ intel
lectualiũ quoꝛum bene eſſe eſt veritas

vt. j. li. 6. Ponat ergo. ꝙ ſcientia geo

metrie enuntiet iſtud verum.ꝙ omnis
triangulus habet tres.tunc ergo que⸗
ro.vtruʒ veritas inſit iſti enuntiationi
ex eo ꝙ inhereat intellectui. ⁊ appa/
ret euidẽter ꝙ non.quare omne diſpo
nens ad h̊ ꝙ enũtiatio foꝛmetur vera
non ſolum diſponit ad receptiõem vel
inherentiam huius enũtiationis. qua
re vniuerſaliter patet. ꝙ omne diſpo/
nens ad bene eſſe operis qð non ha/
beiur per inberere:diſponit ad ipſimn
actiue:ſed virtus diſponit ad bene eẽ
3

IIBRO

ꝓpꝛij operis:quia ipᷣʒ bonũ reddit.vt
h dicitur.quare ad ip[ʒ diſponit actiue
¶ Scom pꝛobo: pꝛimo per delectatio
nem:quia delectatio ſequit᷑ paſſioneʒ
vel operationẽ inquãtum eſt cõuemiẽs

habitui.illud ergo ꝙ reddit operatio/

nẽ delectabilẽ diſpõit ad eius recepti
onẽ:qꝛ actiuũ inquãtũ actiuũ eſt:nũqᷓ;
delectatur. vnde.j.li.x. dicitur q dele
ctatio ſequitur moueri:ſed virtus red
dit operatiõez delectabilẽ. vt viſuz eſt
ſupꝛa.quare diſponit ad ip̃am paſſiue
2 qꝛ habitus generatur ex receptio
nibus operationũ.nũquã enĩ habitus
generaretur per eligere opationes.
quare videt᷑ ꝙ etiam diſponat ad reci
pere:ꝙ eſt diſponere paſſiue.Confir/
matur aũt vtrũq;:qꝛ potentia per stu

tem diſpoſita ſe babet ad operatiõöem

actiue ⁊ paſſiue:qꝛ elicit ⁊ recipit.
Queſtio.in.
S ſcdaz dð. ꝙ operis virtuo
ſi treſ ſunt regule. Pꝛima eũ
L lex nature.2 debitũ humane
lature. 3: eſt dictamẽ rõnis bumane
¶ Lex enĩ nature pcipit facere facien
da:⁊ pꝛohibet nõ facienda. bᷣ eni eſt
lex diuina ⁊ pꝛimeua reruʒ rõ que ſin
gulis rebus:modũ ⁊ oꝛdinẽ ⁊ finẽ im
ponit.¶ Debitũ autẽ humane nature
eſt obligatio qua tenetur obedire legi
nature.¶ Hictamẽ vero ratiöis huma
ne eſt oñſio pᷣcepti ex parte legis na⸗
ture ⁊ debiti ex pte natuẽ noſtre. ꝙ ãt
lex naturalis vel dimma ſit pꝛima re/
gula ſimpliciter pꝛobat᷑ ſic.qm̃ omne
pᷣceptuʒ pꝛius eſt debito obediendi il
li pᷣcepio.quare illud pᷣceptũ pꝛius eſt
debito obediẽdi illi pcepto.quare illõ
pceptũ ẽ pꝛiꝰ qᷓ; iſtud debitũ.¶ Qõo ãt
iſtð debitũ ſit pꝛioꝛ regła qᷓ; rõ hũana
ꝓbat᷑ ſic.qꝛ oẽ dictamẽ rõnis oñdit ⁊
dicit faciendũ debere fieri: ſed oẽ di/
cens aliquid debere fieri:ſi verum di
cat pᷣſupponit illud debere fieri. Non

eni eſt debitum:qꝛ cognitũ:ſed eſt ita

cognitũ qꝗꝛ debitum. quare debitũ ne⸗
ceſſario pᷣcedit illud dictamẽ.¶ Ande

mirũ eſt de quibuſdã boibus dicnbuf
ryonem eſſe pꝛimã regulam bumanoꝝ

actuum. quare non attendunt ꝙ ipi de

liberantes querunt quiꝗ eſt illud qð

debet fieri pᷣſupponẽtes aliquid deter

minate debere fieri:añquã rano oſten
dat quid eſt illud ꝙ debet fieri. Si eni
hoc attenderẽt nõ dicerent pꝛimã re/
gulam humanoꝝ actuum eſſe rationẽ

ſuam. ¶ AQueſtio. iz.

D terciã dicendũ. ꝙ bonitas
operiſ virtuoſi conſiſtit in me
dio:per h̊ ꝙ operans operat

equaliter ⁊ confoꝛmiter ad debitũ o⸗
¶perandi ꝙ declaro dupliciter. pꝛimo.

quia ᷣm pvᷣm medium quo ad nos o/
peris virtuoſi conſiſtit in equalitate ⁊
cõfoꝛmitate.cum hᷣ ꝙ eſt opoꝛtere:qñ
ſcʒ aliquis operatur ꝙ operari opoꝛ/
tet:euitatis oĩbus que vitari opoꝛtet:
T adhibitis omnibuſ que adhiberi o/
poꝛtet:ſed iſtud opoꝛtere non eſt alið
qᷓ; debere.nulluʒ enĩ opoꝛtet ſic vł ſic

agere:niſi qꝛ debere ſic vel ſic agere.

quare medium operis virtuoſi conſi⸗

ſtit in equalitate ⁊ in confirmitate ad

huiuſmõi debere. 2? quia ſᷣm ppvʒʒ bo

nitas operis virtuoſi conſiſtit in cõfoꝛ

mitate ⁊ equalitate ad dictamẽ recte
rationis.vt patet in diffinitione virtu
tis ⁊ ſupꝛa in ꝑte de manifeſtatione s
tutiſ ⁊ in equalitate ⁊ cõfoꝛmitate ad
pꝛeceptuʒ recte legis.vt.j.li..vbi di

cit ꝙ omnia legalia. i. lege pꝛecepta
ſunt iuſta:⁊ ibidem ꝙ ſᷣm oẽm virtutẽ
viuere lex pꝛecipit:⁊ ſᷣm omne vitiuz
pꝛohibet:ſed confoꝛmitas ad iſtud de

bitum eſt confoꝛmitas ad legis pꝛece

ptumæ dictamen rõnis. qð apparet.
quia opꝰ confoꝛmiter factũ iſti debito

p̃cepto ẽ cõfoꝛme illi: qꝛ vt ſupꝛa:iſtjᷣ

de buum naſcitur ex illo pꝛecepto.pᷣ/

ceptum aũt ſe tenet ex ꝑte obligantis
debituʒ vero coꝛreſpondent᷑ ex parte
obligati:quia omne opus cõfoꝛme iſti
de bito eſt cõfoꝛme illi pꝛecepto. quia
vt ſupꝛa dictum eſt:iſtud debitũ naſcit

ex illo pꝛecepto ⁊ econuerſo. eodem

—

ſoch ctis
ſenisqt.
funato
gamerot
ſuulſtins
ſnneiſi
gaminit
arttgi
lierciſſt
debium⸗

forniae
liaoppe
cte con
paretert
ſebuber⸗
unſ
Miinſini
ſunniusag
Otnntaryeg
ntunnrrop
Onnlinige⸗
Gtfnmte
innoocken
kellsdlünnie
ſontnalnrci
(Nünnä
lnhen
ecpniadd
Oamenmr
Haſſtninrten
imnſr
in

daopenm gl
nuer ebini
vepiein puind
n Wad nose
ürmnequgir
elomrerg
Se um ope.
nniege bicin
oponer mnckats
enioponn ſelſt
bere ſefelle me
1 n Niar
Zauptz
ſaniiſtitin cöſn
eal dictame ſent

nifimntone in
emanlieſtanone?
11 hnitiend

gNN.Fd
e Nwe
mqinenf
ra monne
gimnins din
inadens
nſins i
ommue inton
me, ligfinrn
marilo erſon

rmargn inn
tßmnmiat

—

moddo etiã eſt confoꝛme dictamini ra⸗
tionis:qꝛ ꝙ confoꝛmat iſti debito:con
foꝛmat᷑ oſtenſiuo iſtius debiti: ſed di⸗/
ctamẽ rõis in agibilibus eſt pciſe oſtẽ
ſiuũ iſiius debiti.quaꝛe omne opus cõ
foꝛme iſti debito:eſt confoꝛme illi di/
ctamini ⁊ illi pꝛecepto.Ex quibuſ ap
paret. ꝙ bõitas operis virtuoſi ſoꝛma
liter cõſiſtit in confoꝛmitate operiſ ad

debitum operandi.

Aueſiio.i.
quartã do. ꝙ malitia pec
aati deuiat a medio:qꝛ deui/

poſito:⁊ oppo itum in oppoſito: ſʒ bo
nitas operis. vt oñſum eſt cõſiſtit in cõ
foꝛmitate ad iſtud debitum. ergo mali
tia oppoſita cõſiſtit in diffoꝛmitate: p
dicte confoꝛmitati oppoſita. 2. b ap

paret ex textu:qꝛ ſicut bonitas operiſ
ſe habet ad vnitatẽ: finitatẽ ⁊? difficul

tatem:ſic malitia ſe babet ad plurali/
tatẽ: infinitatẽ ⁊ facilitatem:ſed con
foꝛmitas ad debitum operandi inclu
dit vnitatez: quia vno modo contingit
confoꝛmiter operari. diffoꝛmitas antẽ
pluralitatẽ: qꝛ pluribus modis coniin
git diffoꝛmiter operari illi debito. imo
infinitis ꝙ eſt etiam valde facile. qua

re talis diffoꝛmitas impoꝛtat vłr mali

tiam: a malitia vłr talem diffoꝛmitatẽ

¶ Eſſ aũt notandũ.ꝙ ſicut in actu pec

candi ratio peccati cõſiſtit in diffoꝛmi

tate operiſ ad debitũ operãdi:ſic poſt

factum remanet aliquo modo peccatũ
in diffoꝛmitate ſtatus hoĩs ad debituzʒ
ſtatuſ humani vſquequo de peccato ſa

iliſfecerit v ſe ipᷣm coꝛrexerit: ⁊ h ẽ bo

manere.
neſno. ii.
v quintã queſtiõem dicẽduʒ
NwWyhabitus virtutis eſt mediꝰ
iter habitus vitioſos:ſicut ru

minẽ in peci

– Peum inter album nigrum: quãtum

ad aliqꝗd: a quãtum ad aligd non. qð
declaratur Ita. qꝛ ſicut extremi coloẽs

L at a pꝛedicto debito: ⁊ a cõ
oꝛmitate illius debiti. qð declarat du
pliciter. pꝛimo:qꝛ ſi pꝛopoſitũ in pꝛo

in genere coloꝛis adinuicẽ maxime di

ſtant ⁊ minus a medio: ſic habitus vir

tuoſi circa vnã materiã magis diſtant

⁊ minus a medio. qð apparet ex oꝑa
tionibus:qꝛ ſᷣm diſtantiam operatio/

nü generantiũ babitus ẽ diſtantia ha

bituũ generatoꝝ: ſed conſtat ꝙ opera

tiones vitioꝝ magis diſtant abinuicez
qᷓ; a medio. qð apparet inductiue in
oĩbus.quare iſto modo babitꝰ vituo/

ſus ſe habet ad habitus vitioſos:ſicut

coloꝛ medius ad extremos. 2 oſten,
do quõ eſt diſſimile:qꝛ in coloꝛibus eſt
maioꝛ vnitas ⁊c maioꝛ finuas in extre

mo qᷓ; in medio. albedo nãq; non diui

ditur nec plurificat ſᷣm diuerſos mõs

niſi penes intenſum ⁊ remiſſum. colo

res vero medij ſunt quaſi inſiniti diffe
rentes abinuicem plus quã intenſum

a remiſſum. An babitibus aũt eſt mo/

dus oppoſitus: qꝛ finitas ⁊ vnitas eſt

2

ꝙ virtus eſt ꝓpꝛie media inter habitꝰ
vitioſos:ſicut ſanitas eſt media inter
moꝛbos extremos:qꝛ ⁊ in coꝛ poꝛis ſa
nitate: æ in ale virtute conſiſtit vnitas
in extremis aũt pluralitas. Cuius ra/
tio eſt ᷣm Syoniſiũ.qꝛ bonuʒ conſtat
ex cauſa integra:⁊ qꝛ vnico modo cõ/
tingit eſſe integram. Infinuis at mo/
dis contingit ipᷣam eſſe trũcatam.ſicut
apparet de pulchꝛitudine humani coꝛ
poꝛis:que requirit integritatẽ q;titan
⁊ ꝓpoꝛtionis mẽbꝛoꝝ coꝛ poꝛis.turpi
tudo autem ſtatim adeſt coꝛpoꝛi vnico
mẽbꝛo:vel vnica ꝓpoꝛtione deſiciẽte
quare ⁊ virtus aĩe ⁊ ſanitas coꝛpoꝛis
ſequũtur vnitatem:ſicut vitium ⁊ moꝛ

in habitibuſ medijs. plur itas vero æ
infinitas in extremis.= ciendũ ergo

bus pluralitatem.

¶ Aueſtio. 16.

5

ZZ ſextã queſtiõem dõ. ꝙ paſ

dia inter paſſiones malas ali
cut temperatũ inter nimiſ in

nädo:

tenſum æ nimis remiſſum: æ aliquãdo

—

non.¶ Atrũq; illoꝛum declaratur exẽ/
plo. Ponatur ꝙ aliquis habeat an⸗

ſio regulata per virtutẽ ẽ me

P*£

LIBRO

ſam ex qua ſᷣm iudiciũ rõis opoꝛtet ip
ſum iraſci: æ contra aliquẽ ad queʒ oʒ
ipm iraſci non tñ intm iraſci ꝙ ira per
uertat iudicium rõnis nec ita paruzʒ q;
peat iuſta vindicta cõmiſſe iniquitatis
tunc ergo iraſci moderate erit paſſio
per virtutẽ ĩgulata ⁊ erit media inter
iram nimis intenſam ⁊ iram nimis re
miſſam. Et ſic patet pꝛimũ. Scoᷣʒ ap
paret.poſito ꝙ hic ſint tres homies⁊
ad vnuʒ illoꝛuzʒ opoꝛtet te ex nulla cã
iraſci ad aliuʒ opoꝛtet te iraſci aliqua
cauſa poſita nundum tñ eſt poſita. ad
terciũ opoꝛtet te iraſci ⁊ ex cã iam po
ſita:modo iraſci ad pꝛimũ eſt malũ:qꝛ
eſt iraſci ad quẽ non debet. iraſci autẽ
ad inocentẽ eſt malum: qꝛ eſt iraſci ex
cã ex qua nõ opoꝛtet. Iraſci ãt ad ter
cium eſt bonũ:qꝛ eſt iraſci ad alienum
⁊ ad reum puniendũ.ijs ſic ſe hñti/

bus ira bona nõ ſe habet ad iras ma,.

las:ſicut tẽperatũ ad nimis intenſum
⁊T nimis remiſſũ:qꝛ exñs bona põt eẽ
intenſioꝛ dua

S ſeptimã queſtiõem dõᷣ.
virtus intellectuał ſuo modo
õſiſtit in medio: qꝛ cõſiſtit in
Jeritate media inter falſitates extre/
mas.veritas eni eſt confoꝛmitas enũ
tiatiõis ad illud de quo enũtiatf᷑.falſi/
tas aũt eit diffoꝛmitas oppoſita.ᷣ aũt
cõfoꝛmitas habet tiñ vnũ modũ in af/
firmatiuis:⁊ vnum modũ in negatiuiſ

Dicit enĩ pvᷣs.xe methapbiſice. ve

rum eſt dicere eſſe qð eſt: vel nõ eẽ
nõ eſt. ab hac cõfoꝛmitate deuiat dif/
foꝛmitas falſitatis dupłr.ſ. per ſupa/
bundantid ⁊ deſectum. per ſupabũdã
tiã quidẽ plus affirmãdo de re q; ſit ð
re.puta dicendo eſſe ꝙ non eſt. per de
fectum vero dicẽdo minus qᷓ; eſt. puta
dicẽdo non eſſe qð eſt. Et ſic patz mo
dus hñdi mediũ virtutũ intellectualiũ
Doctauã queſtiõem dõ.cum
phᷣo.ꝙ virtus moꝛalis meli⸗/
J. 2eſt omni virtute intellectu
ali qð pꝛobat᷑.qꝛ virtus reddens ho⸗

b'extremis. Q. i7.

minẽ bonũ.melioꝛ eſt quacũq; nõ red
dente hoiem bonum: ſed virtus moꝛa
lis ſᷣm phm eſt illa ex qua homo ſim/
pliciter fit bonus: ⁊ opus hois vt hoĩſ
bonũ. nulla vero virtus intellectualis
reddit hoĩem ſimpliciter bonũ.Iʒ red
dat eũ ᷣm quid bonũ.puta medicũ bo

num:vel methaphiſicũ bonũ:vel geo⸗
metram bonũ: x ſic de alijs bonitat.
bus que pñt haberi ſine bonitate boſſ

⁊ ab hoie non bono. quare virtus mo
ralis melioꝛ eſt omni intellecmali.
Queſtio. ig.
D nonã queſtiõeʒ dð cũ pbᷣo
wvyirtus moꝛalis certioꝛ ẽ oĩ

us intellectuał habeat aliquid de in
certitudine: ſed qꝛ moꝛalis habet pl⸗
de certitudinis rõne.¶ Ad cui euidẽ
tiam eſt ſciendũ.ꝙ certitudo non dicit᷑
penitus vniuoce de certitudine huius
⁊ illius.certitudo nãq; virtinis itelle
ctualis eſt indeclinabilitas a veritate

⁊ ſm hanc ſiłitudinẽ indeclinabilitas

a bonitate dicit᷑ certitudo virtutis mo
ralis: ⁊ ſiłi modo de natura pꝛo quan
to habet indeclinabilitatẽ a ſtatu: vel
ab oꝛdine ſuo:⁊ ſᷣm iſtam rõnem cõez
indeclinabilitatis fit cõpatio certitu/
dinis in hijs tribus U iſs igit pᷣmiſ⸗
ſis arguo ſic.oĩs cã ⁊ oẽ equipollens
cauſe certitudinis in cognitiõe eſt cer
tioꝛ vel certius tali cognitiõe. hᷣ patet
qꝛ per h̊ pꝛemiſſe demõſtrationis di⸗
cuntur certioꝛes cõcluſione demõſtra
ta:qꝛ ſunt cauſa certitudinis eius:ſedq
virtus moꝛalis eſt cauſa:vel equipol/
lens cauſe certitudinis in quacũq; co
gnitione virtutiſ intellectuał.ergo iſpa
eſt certioꝛ quacũq; cognitiõe ĩtellectu
ali. Ninoꝛ ꝓbat᷑. pꝛĩo ꝙ virtus mo⸗/
ralis fit cã certitudinis pꝛudẽtie.22 g
egꝗpollẽt cauſis certitudinũ aliaꝝ vᷣu/
tũ intellectualiũ.pꝛimũ ꝓbat᷑ ſic.pꝛĩo
qꝛ oẽ ſaluãs pꝛudentialẽ eſtimatiõem
eſt cã certitudinis eius:ſed virtus mo
ralis ſaluat eã.vt.j.li.6. ðꝛ de tẽpera
tia.quare ⁊c. 2? qꝛ oẽ qð coꝛrumpit᷑

X

virtute intellectuali non ꝙ G

NYmii
ſir ppol
guriumn
eacped
gelatode
fiscöna
cumpund
6Etiſui
Valiercit
ra apen
Nulier can
Apporetcen
nſuatein
ninmmie
ulsniſoe
.)l.ge
erttiudims
ſs port. n
cnis cerer⸗
Lceruoren
Ninälnu
nis elin
e ielea
aumni⸗
Nelhinr
Mußmnscenmn
Gekeuaſcinn
lſigu weepven
Tiüuentecennn
Tainonwon
Uurrpiung
niuiügann
tbanml
WKnt .
Giemen.
Camnmit. r!
ennicfalinii
idinginn
etſeanä
Mümismamrefn
ingen disſcee
Pletiſionifte
uusadcny
dmmnhn
hlsſeblteg,
ben meiimen
guuitbeen

—

ſexii
ilßs eig
eſiedenin,

Md gure i

i.

iceiiez i⸗
Bmalseni
ennleml g
Mien il vi
Pwonls haheß
ie ücka

igennihn

1de enmwanehe
co nignimmi
nabiltase n
Gmneinckeclnnn
cHNNNtn
enamma pro
Abilitati aſtan:,
mamtent;
Sn Nardenn,
dosisgtin⸗
3ci 10 lens
Sin gnnii
i cogninde
edemoſationssn
cchſone denit
imdmi ein
Keanterrelenn

mains ingit

inellecnul a
4. iogrmnkt
mainis dine

nimainidt
cied i⸗
rgei hom

per vitiũ ⁊ malitiã eſt virtus ei foꝛma

liter appoſita:vel dependẽs ab ea:cõ

trarium nãq; nõ coꝛrũpit niſi cõtr ariũ
⁊ ea que depẽdent ex contrario.caloꝛ
enĩ nõ diſſoluit glatiẽ:niſi qꝛ ipᷣa con/
gelatio dependet ex frigoꝛe ꝙ eſt calo
ris cõtrariũ:ſed malitia coꝛrũpit indi
cium pꝛudentie ⁊ facit mẽtiri vt.j.li.
6. Et iſtud iudiciũ coꝛruptũ nõ eſt foꝛ
maliter cõtrariũ illi malitie ergo ſeꝗ/
tur ꝙ dependat a virtute illi vitio foꝛ/
maliter contraria (¶Tercio h idem
apparet. qꝛ virtus faciẽs hoiem ſtudi
oſum facit ei videre finale bonũ: illud

ꝙ ſm naturã eſt finale bonũ.vt. j. li. 3:

ſed tals viſio eſt pꝛincipiũ pꝛudentie
vt. j.li.6.quare vᷣtus moꝛalis eſt cauſa

certitudinis pꝛudẽtie. 2 ps mino/
P

ris ꝓbat.qꝛ oꝛdo nature eſt cã certitu

Allmis ceteraꝝ virtutũ intellectualium
X certioꝛ eis:ſed virtus eꝗqpollet oꝛdi

ni nãli.quare eqpollet cauſe certitudi
nis aliaꝝ. uptũ ꝓbat᷑ cõpando v

tutẽ intellectualẽ ad oꝛdinẽ nãlẽ ⁊ ac

cipio oꝛdinẽ coꝛpis grauis ad centrũ
medij:qui quidẽ excedit in rõne certi
tudinis oẽ m virtutẽ intellectualẽ:qꝛ ñ

eſt aliqua ſcia mathematica: nec ars

aliqua que eque bene ⁊ eque reẽ poſ⸗/
ſit inuenire centrũ in h̊ ꝑpuo circulo:qᷓ;
grauitas in toto mũdo. Coꝛpus enim
graue nõ phitum ponet centrum ſunz
ex ſua nãli grauitate in illa vnita rciſ/
ſima ⁊ bꝛeuiſſima linea: que termina
tur ad centrum ⁊ non ceſſabit moueri
vſq;q poſuerit centꝝ ſuũ indiuiſibiłr
cũ centro mũdi. Mulla vero ſcia iueni
et centrũ circuli niſi inquãtũ imitatur
naturã:⁊ inquãtũ dirrigit᷑ ab intrinſe
co. Et ſic patet cãlitaſ ⁊ pᷣminẽ tia cer
titudinis nature ſup certitudinem oĩs
artis:⁊ oĩs ſcie:ſed virtus moꝛalis eꝗ
pollet iſti oꝛdini:qꝛ ſicut ſe habet gra
nitas ad coꝛpꝰ graue ⁊c ad centruʒ: ⁊
ad ꝙ naturałr ducit ipᷣm:ſic virtuſ mo
ralis ſe habet ad aiam ⁊ ad centrum
qð eſt medium virtuoſum:nec põt dici
ꝙ grauitas certius vel excellẽtius tra

II.

hat ſubiectũ ſuũ qᷓ; virtus moꝛalis ſuũ
alias ſequeret᷑ ꝙ coꝛpus certioꝛi ⁊ ex
cellẽtioꝛi mõ qᷓ; aimꝰ reſpiceret ⁊ ten
deret in finẽ ſuum:ꝙ oĩo eſt ĩpoſſibile

ſed grauitas ſic ſe habet ad ſubiectum

ſuũ ꝙ eſt nãlis oꝛdo vniꝰ ad alteꝝ qui

excedit oẽ intellectuale iudiciũ in cer-⸗

titudine. ergo virtus moꝛalis erit nãł

oꝛdo ſui ſubiecti ad mediũ pᷣtuoſũ. In

cuiꝰ plena adeptiõe cõſiſtit meritoꝛia
felicitas. ¶ Eſt aũt ſciendũ ad euidẽ

tiã huiꝰ rönis ꝙ aĩmus nãliter inclina

