co dð.ꝙ incõtinẽtis operatio pᷣt eẽ cõ
tra electiõez pꝛio mõ ſũptã. non tñ ↄ
electiõem.tercio mõ ſũptam.operatio
igitur incontinentis non eſt ſecũdum

electioneʒ pꝛimo mõ ſũptã ſʒ ẽ fßm e/

lectiõem alio mõ ſũptã.vñ phi.dicit ꝙ;

pꝛo quacunq; rönali ſubſtantia libere

icõtinẽtes eligũt ꝓ eis que vidẽt᷑ ſibi
ipᷣiſ bõa eẽ ðòlectabilia nociua..ethi.

ca.y.i. ipi p̃optãt ⁊ pᷣferũt delectabi/

lia eis nociua ilł rebꝰ ⁊ operatiõibns
que vidẽt᷑ etiã ipᷣis ᷣm rõeʒ eẽ bõa vti
lia ⁊ honeſta.vnde hoc mõ põt dici ꝙ;
icõtinẽs operat᷑ eligẽs.⁊ alio mõ qñ
operat᷑ eligẽs vt.ʒ.ethi.c.y.¶¶ Ad.i.
ãt dð. ꝙ hic terminꝰ hõ aliqñ ſũmitur
ꝓ aĩali rõnali moꝛtali tm̃ ſᷣm eiꝰ cõem
vſuzʒ.aliqñ tñ ſũmi᷑ ꝓ quacũq; ſbã rõ/
nali.Et hoc mõ pᷣt ſupponẽ ꝓ deo ⁊ p
angelo.ſicut ⁊ iſte terminꝰ nemo ꝗ ti
valzʒ q;tũ nullłꝰ hõ.cõſtat ãt iſte ter⸗/
minꝰ nemo ſuppõit ꝓ deo ⁊ ãgelo.⁊ ĩ
cludit diſtributiõeʒ hoĩs ꝓ ilł puta cũ
ðꝛ.nẽo nouit filiũ niſi p?. Hat.xj. ⁊
nemo bonꝰ niſi ſolꝰ deꝰ. Luce.S. HNõ
ei excipet᷑ deꝰ ⁊ pr̃ ab iſtis reguł ne/
gatiuis niſi iſte iminꝰ nẽo ſuppoſuiſſʒ
pꝛo iſtis ⁊ pꝛo illis.hic ergo ſũmit᷑ hõ
opante.Et hoc mõ oꝑatio ãgeli eſt ſ᷑ʒ

electiõem hoĩs.i.ſubſtatie rõnalis.
¶ Ad ſexũ vero dð. ꝙ opatio intelle⸗

n e, 1 .
2
22 “
„2

4
1

IIBRO.

ctus veriſſime põt eſſe pꝛaxis.tanquã
operatio a volũtate imperata. qð ptʒ

tũ qꝛ dñamur ei.intelligimꝰ nãq; cum

volum vt fo de aĩa.tũ qꝛ põt eſſe oꝑpa
tio moꝛalis virtutis vel vicij. puta gra
titudinis que inclinat ad ſuſcepta bñ/

ficia memoꝛãda vel ſtudioſitaſᷣ que in

clinat aiam ad ſtudẽdum ⁊ inquirẽdũ
tũ qꝛ pꝛudẽtia põt extendi ad opatio
nẽ intellectꝰ tanquaʒ ad magna hois
bona.tũ qꝛ lex imperat huiuſmodi o/
peratiões d. HMemẽto dieꝝ antiquo
rũ.cogita generatiões ſingłlas.Seut.
33. cum ſuis ſiłibꝰ.lex etiã punit igno
rãtias craſſas ⁊ volitas vt.ʒ.ethicoꝛũ
ca.S.quarę operatio intellectꝰ diſſime

põt eſſe pꝛaxis.¶ Ad id vero qð di⸗/

citur ꝙ ſiſtendo in actibus intellectus

non habet᷑ aliqua pꝛaxis cõcedo. ſed

qñ ab intellectu fit traſitꝰ ad appeti/

tum. ⁊ ab appetitu iteꝝ ad intellectü
nõ ſiſtitur in ſolis actibꝰ intellectus.⁊

tũc in eis põt eſſe pꝛaxis.verbi grĩa di
cit intellectꝰ.bhonũ ⁊ appetendũ ẽ cõ

putare quo dicto appetitꝰ hoc vult ⁊

iubet:⁊ tercio ĩtellectꝰ cõſiderat ⁊ cõ
putat.hoc igit᷑ mõ non ſiſti᷑ in actibuſ
intellectꝰ habet᷑ rõ pꝛaxis in intel/

lectu.in logica vero nõ eſt talis exten

pꝛactica vere põt eſſe pꝛaxis.

ſio.¶ Ad ſeptimũ dð.qꝙ conſider u⸗
*

eni ſciendũ ꝙ ipᷣa põt dupłr ſe habere

ad appetitũ.pꝛimo modo in rõe pꝛin
cipij mouentis dictãtis ⁊ pᷣoꝛdinãtis
Alio modo in rõne obiecti optati ⁊ ĩ
parati. Pꝛimo modo eſt conſideratio
pꝛactica ⁊ non pꝛaxis.ſed ſcòo modo

eſt vere pꝛaxis ⁊ nõ pꝛactica qꝛ vt di

ctũ eſt ſupꝛa operatiõem eſſe pꝛaxẽ.ñ
eſt niſi ipam eſſe ſᷣm electiõem. ſʒ ſub
ſcða hitudine.cõſideratio pꝛactica eſt

Fm electiõeʒ nõ ſub pꝛima.vna igitur
coõſideratio pꝛactica nõ extẽdit᷑ ad dir

rigendã ſe ipᷣam.ſed aliã ita ꝙ cõſide

ratio vna ⁊ eadeʒ vt eſt dirrigens eſt
pꝛactica ⁊ nõ eſt pꝛaxis vt aũt eſt dir

recta eſt pꝛaxis ⁊ nõ pꝛactica. ¶ Ad

octauũ vo dõ.ꝙ ſpeculatõ põt ſũmi du

pliciter. AUno mõ vt ẽ pciſe ab intelle
ctu ⁊ ab intellectuali pᷣtute ⁊ boc mõ
nõ eſt pꝛaxis ſed opꝰ ſimpłr nãle · alio
mõ vt habet eſſe ab imperio volũtatis
⁊ hoc mõ ẽ opatio volũtaria ⁊ hũana
cui dñat᷑ homo ⁊ ſᷣm hoc põt eſſe vera
pꝛaxis.Qð pʒ tripłr. Pꝛimo qꝛ feli/
citas ⁊ eupꝛaxia.pꝛaxis quedã ẽ opti
ma.vt habef.2. phiſicoꝛuz tractatu de
caſu ⁊ foꝛtuna. Sed ſpeculatio ẽ feli/

citas vel magna pꝑps felicitatis vt.x.e⸗

thicoꝝ.ca.x.Et ẽ eupꝛaxia vt hiĩi põt

ex.6d.ethi.ca.h.ꝓ eo ꝙ ſpeculatiõis ũ

eſt aliqd alteꝝ finiſ.quare ⁊ eupꝛaxia
⁊ pꝛaxiſ eſt. Ecòo qꝛ pꝛudẽtia q;uiſ
non imperat ſpeculatiõi ſapiẽtie.ĩpat
tñ eã hoĩ gra quidẽ ipᷣꝰ ſapiẽtie vt.d.
ethi.c.fi.quare tał ſpeculatio unpꝑata
erit pꝛaxis. ¶ Zercio qꝛ oĩs operato

moꝛalis pᷣtutis ſiue elicita ſiue impata

ẽ pꝛaxis.ſʒ ſpeculatio põt eẽ opatõ ta
ls virtu. puta philande que ẽ rcũs a
moꝛ ſui.verus enĩ philãtꝰ tribuit ſibi
ipᷣi optima ⁊ maxie bõa.⁊ largit᷑ hic
ſuo pꝛĩcipaliſſimo.ſ.pti ĩtellectiue.vt
9. ethi. c. . Speculatiões aũt ⁊ theo
renata ꝗbus hñdat taliſ ſtudioſuſ phi
lantꝰ vt eo.li.c. .ſũt de maxis boms

quare ſpecłatiões huiuſmõi atq; theo

renata ſũt oꝑa ĩpata ꝑ philãtiã ⁊ ꝑ cõ
ſequẽs ſũt pꝛaxes.(¶ Ad ꝓbatiõem vᷣo
cũ dicebat᷑ ꝙ ſpeculatio P ſcia

ſpeculatiua erit pꝛactica.¶ Sico ꝙñ

ſeꝗt.nec ẽ ibi locꝰ a cõiunctis ꝓ eo qð
nõ ẽ ſiłis hĩtudo ſcie pꝛactice ad pꝛa
xẽ ⁊ ſpeculatiue ad ſpeculatiõeʒ.pꝛia
nãq; hitudo ẽ mediata.quia mediate
appetitu.ſcoa vᷣo ẽ imediata ſicut pꝛo
pꝛiꝰ hitꝰ ad ꝓpꝛiũ actũ:vñ ſile eẽt di/
cẽ.ꝙ ars militaris ẽ mediciał ex eo ꝙ
accidit aliqñ militatiõeʒ eẽ medicatio
nẽ vel a caſu vel ex pᷣcepto medici.
Ad. 9.ãt dð.qꝙ factio pᷣt ſũmi duplr.
vno mõ vt hʒ eẽ pciſe ab ĩtellcũ ⁊ ab
aliqua potẽtia oꝛgaĩca mẽbꝛoꝝ moti/
ua ⁊ vt dirrigitp rõeʒ artiſ pᷣciſe hoc
mõ nec factõ ẽ pꝛaxiſ nec pꝛaxis ẽ fa⸗
ctõ nec cõtinet᷑ alteꝝ ſbᷣ altẽo. vt dicit

E Z

ailizt
iurſit,
Vitlr /e
rüpud
wudf

aciütd⸗

cznikt
icemin
itanin
ns tlun Na

melpmo⸗

ckiwti
finfan
ſenausdvur
Pütiſaüba⸗

EMedilfmr

lleroperiso

(ſis demde ſie
Verhoeelane
Ki une dine
snueſtounn,
s ſelfnn pan

loſtuonuti

fühpelpophee:

üchundcis,
mhakian
ſeſcetgenani
(hunſeintſein
Mhenamunizen
(Einustſelgt⸗
Mleninai,
Ehlinitgi
athedein
aenigd .
füahnni

—

—

2=
SS
=

eſinchen, 1

ftminlkenngf

Elbumd
lenie iee⸗

“

N
unt
ag

ne

Peogſeee

nl amin
oeeun
calmnötſepinn
uſpralmn
Tcocien

ne Acnſan

Nid däi
ümdgitd
ani ii
ſimo.ſäinhen
elllniesdii
iär tal ſoäun
A4ſüemin
es iinolatg
Prapoblirit
ns(Suns
elandi
naia A

—

ſcel

philoſophus.6. etbicoꝛum. ca. . Alio

modo vt habet eſſe ex imperio volun/

tau ⁊ vt dirigit᷑ p réeʒ men pꝛactice

ſen itellectꝰ' appetitiui.⁊ hoc mõ ẽ vᷣe
pꝛaxis impata.QAð pʒ. qꝛ vna ⁊ eaqẽ
operatio ſᷣm ſubſtãtiã põt eſſe recta.⁊
nõ recta relata ad alteꝝ alteꝝ pꝛin

cipiũ ad aliã ⁊ aliã regulã. fabꝛicatio

enizʒ vniꝰpulchri ⁊ bñ ꝓpoꝛtiõati ydo
li põt eſſe rectiſſima ad potẽciã oꝛga/
nicã ⁊ ad mẽtem factiuã ⁊ ad rõnem
artis relata.qꝛ in nullo iſtoꝝ inueniet
aliꝗs erroꝛ ⁊ ipᷣm opus erit ̃ᷣm artem
aptiſſimuʒ. hec tñ fabꝛicatio relata ad
appetitũ.⁊ ad inte llectũ appetitiuuʒ
æ ad intentiõem erit opatio non recta

ymo obliqſſima ⁊ neqſſima. Et hoc ẽ

dicit phi. 2. ethicoꝝ ca.4. ꝙ non eſt
ſiłe in artibus ⁊ virtutibꝰ. que enĩ ab
artibꝰ ſũt bñ ſuũ habẽt ĩ ſuis ſolis opi
bus. que aũt ᷣm virtutes fiũt.requirũt

qualiter operãs oꝑet᷑. Pꝛimũ quide,ʒ

ſi ſciẽs.deinde ſi eligens. ⁊ ſi eligens
ꝓpter hoc eligat.puta ꝓpter bonum
honeſtũ.quare diuerſitas factionis ⁊

actiõis nõ eſt diuerſitas ᷣm ſubſtãtiaʒ

opatiõis.ſed ſᷣm pꝛincipia ⁊ regulas
eius.⁊ ideo iſta diuiſio non eſt diuiſio
poſita.9.methaphi.qꝛ actionũ alia ẽ
imanẽs ⁊ alia waͤſiens (El. x. autez
dicẽdũ ꝙ opatio cõis nobis ⁊ beſtijs
põt ſũmi dupliciter. Uno mõ vt habzʒ
eſſe pᷣciſe a pꝛincipijs cõibus nobis ⁊

eis.puta ſenſu ⁊ ſenſitiuo appetitu ⁊

virtute motiua mẽbꝛoꝝ. ⁊ hoc mõ nõ
eſt pꝛaxis ⁊ ſic loꝗt phi.in paſſu alle
gato.Alio mõ vt etiã habet᷑ ex impe/

rio volũtatis.⁊ ex pᷣoꝛdinatiõe metis

pꝛactice.⁊ hoc mõ eſt veraciter pꝛa⸗
xis.pugnare nãq; cõe quidẽ eſt nobis
⁊ beſtijs. In nobis tñ põt eſſe pꝛaxis
⁊ operatio foꝛtitudinis ⁊ pꝛudẽtie ꝓ
ut ſubeſt intellectui appetitiuo ⁊ ap/
petitui itellectiuo. &t ſic patet rõ pꝛa
xis ꝓbata ⁊ defenſata. Eſt eni pꝛaxiſ
ſm electiõeʒ hoĩs opatio.vt fuit expo
ſitum.

¶ Aueſtio qunta.

E tercio arguit᷑ ꝙ mẽs ſpecu
latiua.mẽs pꝛactica.⁊ mens
Bꝓꝙfactiua nõ diſtinguãtur ex nã
rei pꝛimo.qꝛ pluralitas nõ eſt ponen

da. vbi nõ apparet neceſſitas.ſed bic
nulla apparet neceſſitas.ymo magis.

abſurditas apparet ponẽdo pluralita
tem taliũ pticulaꝝ qð apparet qꝛ idẽ
genꝰ ſubiectũ ſñũ pluralitate potẽtiaꝝ
vel viriũ vel aptitudinũ.eſt aptũ natũ
habere foꝛmas diuerſoꝝ generũ. pu/
ta lac albedinẽ ⁊ dulcedinẽ ⁊ aer co
loꝛẽ ⁊ lumen. quare ſimiliter intelle/
ctꝰſine pluralitate viriũ habere pote/
rit noticiã ſpeculatiuã ⁊ pꝛacticã.ap
paret ẽt abſurditas majꝗ qꝛ ſi fʒ płali
tatẽ obiectoꝝ ĩ itellectu põit᷑ płalitas
viriũ ſeꝗt᷑ ꝙ ĩ itellectu eẽnt inumerabi
les vireſ cũ poſſit ĩtelligẽ res inumẽa
bileſ genẽ diſtictaſ Scdo.qꝛ pluãlitaſ
obiectoꝝ nõ magiſ arguit płalitatẽ vi
riũ ĩ itellectu qᷓ; in ſenſu. Sʒ ĩ ſenſu ñ
arguit eã qꝛ eodẽ ſẽſu ⁊ eadẽ vi ſenti
mꝰæa videm opabilia ⁊ ñ opabilia. vi
demꝰ eni veſtimenta noſtra ⁊ aſtra ce
leſtia.quare talis dĩia nõ exigit in in/
tellectu pluralitatẽ verli edin op
poſituzʒ videt᷑ eſſe phi.diſtinguẽs has
tres mentes per fines ⁊ modos ope
randi.Supꝛa ꝓximo ſcʒ ad ea que ſüt
genere aĩalia aĩe ꝑticulariũ ſunt ani
maliũ genere ſed ſpeculabilia ⁊ agi⸗/
bilia ⁊ factibilia ſũt genẽ aĩalia quaẽ
⁊ pticule aĩie ad talia obiecta naliter
Lciae ſũt genere altere ac diſtincte
¶ HZicẽdũ ꝗᷓ ᷣm intentiõeʒ phi.ꝙ iſte
tres ꝑticule ſũt qualitercũq; diſtincte

nõ quidem ſicut tres potẽtie· ſed ſicut
tres modi vel tres vi es.vel tres ap/
titudines.vel tres hilitates vniꝰ potẽ

cie. ¶ loc auũt pꝛobo quadrupliciter
Pꝛimo quia ſicut ſe habet olfactꝰ ap
petitiuus ⁊ alimẽtatiuus ad olfactũ.

non appetitiuum nec alimentatiuum

ſic intellectus appetitiuus ⁊ opatiu
ad ĩtellectũ ñ appetitiuũ nec opatiuũ
Sʒ olfaciꝰ appetitiuꝰ alimẽti ñ ẽ eadẽ
vis vel eadẽ aptitudo cum olfactu nõ

2 .

S

IIBRO.

appetitiuo alimẽti. quare nec intelle
ctꝰ appetitiuꝰ qui eſt intellectus pꝛa

ticus fᷣm phi. ⁊ ſᷣm euſtratiũ.õ.ethico

rum ca.3. eſt totaliter eadẽ vis vel ap
titudo cũ intellectn ſpeculatiuo:ꝗ nec
appetitiuꝰ nec opatiuꝰ en.(Aſſüprug
ꝓbo qꝛ nulla vis cõis nobis ⁊ beſtijs
eſt eadem vis totaliter cum vi ꝓpꝛia
nobis.ita enĩ ꝓbat phi.ꝙ aliqð volun
tariũ nõ eſt electio.qꝛ aliqð volũtariũ
eſt cõe nobis ⁊ beſtijs. electiuũ auteʒ
eſt ꝓpꝛiũ nobis.ʒ.ethicoꝝ.ca.de ele/
ctione. Itẽ que pñt ſine inuicẽ reperi
ri non totałr ſunt eadẽ ſᷣm cõſideratõ
nem philoſophi.7.methaphi.exem/
plificãs de circulo eneo.qꝛ eſſe circulũ
põt inueniri ſine eſſe eneo. ¶ Sed ap
titudo cõis nobiſ ⁊ beſtijs iueniri põt
ſine aptitudine ꝓpꝛia nobis.quare ĩ/
poſſibile eſt hanc eſſe totałr idem cuʒ
illa. Sed olfactus alimẽtatus cõis eſt
nobis ⁊ beſtijs.vt.qʒ.de aĩa ⁊.ʒ. ethi
coꝝ. tractatu de tpantia. ⁊ inde ſenſu
⁊ ſenſato.olfactꝰãt nõ alimẽtatiuꝰ.i.ñ
hñs oꝛdinẽ ad alimẽtuʒ eſt ꝓpꝛiꝰ nobᷣ
puta olfactꝰ ſimiamatũ ⁊ floꝛũ ⁊ quo
rũdam aromatũ nõ comeſtibili. vt in
paſſibus allegatis.quare neceſſe eſt ꝙ

olfactꝰ hũanus duas vires vel apttu-

dines hẽat vnã cõeʒ ⁊ aliã ꝓpꝛiã. Et
ſiki modo in intellecm erit alia vis vł
aptitudo ĩ oꝛdine ad appetitũ.⁊ alia
ſine tali oꝛdine. 2180 qꝛ nulla apti
tudo habet excellẽtiã eandẽ aptitudi
ne nõ hñte excellẽtiã. Sed mẽs pꝛa/

ctica vniꝰ hoĩs põt habere excellẽtiaz

eius mente ſpeculatiua excellẽtiã non
bñte ⁊c econuerſo. quare hec aptitudo
nõ totałr eſt eadem cũ illa.Aſſumpta
patet per expientiaʒ qm̃ quidẽ hoĩes
ſunt valde apti ad cõſideratiões pꝛa/
cticas non tñ ad ſpeculatiuas.quidazʒ
aũt ecõuerſo ſe hñt.quare impoſſibile
eſt intellectũ aptitudinẽ hñtem valde
eſſe totalr idem cum intellectu aptitu
dinẽ non hñte valde. ſicut cõtingit in
eodẽ intellectu.¶ .äiercio qꝛ nulla vis
cognoſcitiua cuiꝰ eſſe cognoſcitiuuʒ eſt

eſſe pᷣceptiuũ eſt totalr eadẽ cũ vi co/

gnoſcitiua cui eſſe cognitiuũ nõ eſt pᷣ
ceptiuũ nec actiuũ.vis enĩ cognoſciti

ua nõ eſt niſi cognoſcitiuũ. quare con

tradictio eſſet. vñ ⁊ idẽ totałr ⁊ bene

eſſe ⁊ non eſſe pᷣceptiuũ eſt eſſe ⁊ non
eſſe motiuũ.Sed eſſe cognoſcitiuũ in/

tellectꝰ pꝛactici eſt eſſe pᷣceptiuũ ⁊ de

pᷣcatiuũ motiuũ ⁊ actiuũ.qð patet qꝛ
eius pᷣcipere ⁊ eius depᷣcari ⁊ eiꝰ mo

uere ⁊ eius agere mhil aliud eſt quazʒ
cognoſcere ita eſſe agendũ ⁊ ita debe

re agere.eſſe aũt cognitio mentis ſpe
culatiue nõ eſſe pᷣceptiuũ.depᷣcatiuuʒ.
motiuũ.vel actiuũ.qꝛ mens nibil mo/

uet·6. ethicoꝝ ca.ʒ. nihil dicit de imi/
tabili vel fugiẽdo.ʒ. de aĩa.quare mẽeſ

pꝛactica nõ eſt totałr eadẽ vis cũ mẽ/
te ſpeculatiua. Tercio.qꝛ nilła vis a

liquo modo ꝑ maliciã excecabił eſt a
dem vis totaliter cuʒ vi nullo mõ per

maliciã excecabił ſʒ mẽs pꝛactica ẽ a

liquo mõ ad maliciã excecabił.vt pizʒ

6. ethicoꝝ. c.16. vbi drĩ ꝙ malicia puer
tit᷑ ⁊ mẽtiri facit ĩtellectũ circa pꝛinci

pia pꝛactica. hoc eĩ vocat᷑ excecatio ⁊
iõ dĩ excecauit eos malicia eoꝝ Sap.

3ʒ3. ⁊ de tali excecatiõe dicit᷑ excecatoꝛ
populi huiꝰ.yſa.õ.AKẽs aũt ſpecula

tiua nullo mõ eſt per maliciã excecabi
lis qꝛ nec malitia nec paſſio coꝛrũpit

eſtimatiõem. puta a qus el de trigo
no.vt.6.ethicoꝝ.c.õ.¶ Ydẽ aũt intel
ligẽdũ ẽ fᷣm cõmẽtatoꝛẽ ⁊ expoſitoes

de oĩ mẽte ſpeculatiua.quare hec mẽſ

non totaliter eſt illa.¶Mꝛobato igitur
ꝙ mens pꝛactica ⁊ ſpeculatiua natu/
raliter in natura aĩe ſunt diſtincte p/
batum eſt ꝙ etiã mens pꝛactica ⁊ fa/

ctiua ſemp ſunt diſtincte.qꝛ ſᷣm euſtra

tium que eſt ratio pꝛactice ad ſpecula

tiuã eað ẽ factiue ad pꝛacticã qꝛ ſicut

ille ſũt diſticte ſicut iſte¶ Sicẽdũ er/

go ad pꝛimã obiectiõem ꝙ hec plura/

litas ponit᷑ per phi.ex euidenti neceſ

ſitate vt viſuz eſt. ſicut in ſubiecto dul

cedinis ⁊ albedinis neceſſe ẽ cõcedi

pluralitatem aptitudinũ. qm euidẽter

peſbießn
lemit
unininnn
Eauwuail
acorst
ttada
lit ſiie⸗
ſprcwiun to
ctkrtmiß
itinniis
Prirtiuin
tluitinns.
aprignrelr
igrranſi
iſhndit
Vrrſtie dtc⸗
imnmnilantofn
(gcakngereni
ſepnetſfng
ünfamiligbn
Wfneligiien
tiſnna weilo
iimuoeſnipnti
nicfimmnt
umameni g
lunnperſet
impſelniin
uiſiſnüta
Minſiseg
htn
A

=
S

— –—
—

=

S—
S

= =
E

ün N
ſolinſe,
umnnnme
chen tennti
Ppnrll
pg mnonn

SEE

ſSeicni
indn
nän
tücſihen
eapcai
ſeſgnün
n e
Nen 1
WAäiliin
Agencidiu
Monen
Dun dehen
Pwensnuln
.Nibilnrxn
Netin ni
heuifbai
Cdoeu
niercebli⸗
WNNlanin
Fmis ani
ieraubl ℳn
idig nalcan
elecäcna
weat eucct
nalciz eor 1
e ict enee
Mis itin
malcäene
c Mid an
D
6 imun

Nri Atginn
ua. reban —

1(Prcbro
1ealanmen

ieſn nn

nens Dl

ſince indh

6

und
riie i⸗
tiengi

eſt impoſſibile aptitudines ad hanc ⁊
ad illã eſſe vnã ⁊ eandẽ aptitudinem
cum inneniant᷑ ab inuicẽ in equalibus
ſepate.coꝛpoꝛa eni ſicciſſima ⁊ terre/
ſtria.puta cineres ⁊ oſſa cocta ⁊ trita
alba eſſe eſt poſſibile.⁊ dulcia eſſe eſt
impoſſibile. Et ecõuerſo caſcia fiſtulã
eſſe dulcẽ eſt poſſibile albaʒ eſſe eſt im
poſſibile. Similiter mõ in aere.qꝛ ſu/
ſceptibilitas luminis eſt in celeſtibus
non tam̃ ſuſceptibilitas caloꝛis.quare
ignoꝛũter inſtat qui taliter iſtat. Nec
ſequit᷑ illa abſurdiias. qꝛ ᷣm phm̃ ad
ea que ſunt genere altera ſunt pticula
ris aie genere altere.ſi quidẽ ſᷣm ſiłi/
tudinẽ quandã ⁊ ꝓpꝛietateʒ cognitio
rerum mexiſtit aĩe.õ.ethicoꝝ.c.2. hec
aũt rerum alteritas ᷣm genus non eſt

intelligẽda ̃ᷣm genera pᷣdicamẽtoꝛnm

vt de ſe patet.ſed ſ̃m genera intelligi
biliũ vt ſunt ĩtelligibilia que diuerſos

mogdos intelligẽdi requirũt ſᷣm genus

vt oñſum eſt de illo ſo genere intelligi
biliũ ſupꝛa deſcripto.talis aũt plurali
tas taliũ nõ eſt inumerabił quare ⁊c.
Agd ſcòam autẽ dð. ꝙ pluralitas ſᷣm
genus obiectoꝝ per ſe ⁊ pꝛimo ſenſi/

biliũ arguit per ſe pluralitatẽ in ſenſu

vt ꝓbat phi. de ſenſu tactꝰ qui eſt quo
dam mõ duo ſenſus ꝓ eo ꝙ ſentit duo
genera contrarietatũ.2. de aĩa. Ratio
aũt inſtat de ſenſibilibꝰper accñs.qua
re non eſt ad pꝛopoſitũ. ð
ueſtio ſexta.
quarto arguit᷑ ꝙ menſ pꝛa
tica non pꝛincipet᷑ mẽti ſpe
culatiue. Pꝛimo qm̃ habituſ

mentis pꝛactice qui eſt pꝛudẽtia non
pꝛincipat᷑ habitui mentis ſpeculatiue

qui eſt ſapiẽtia vt.j.eo.li.ca.fi. quare
nec iſta mens illi menti.¶ Scðdo qꝛ ĩͥ
ferioꝛ poꝛtio rõniſ non pꝛincipatſupe
rioꝛi.ſed mens ſpeculatiua videf eſſe
ſuperioꝛ.qꝛ ſolum ſpeculatur neceſſa⸗/
ria ⁊ eterna.pꝛactica vero dicit᷑ infe/
rioꝛ qꝛ circa tempalia quare bec non
pꝛincipatur illi.¶ Sed cõtra eſt qꝛ mo
uens pꝛiucipat non mouenti ⁊ moto.

VI.

agens enĩ ſemper pꝛeſtãtiꝰ eſt pacien
tem.ʒ. de aĩia.ſed mens pꝛactica mo-
uet altera vero nõ vr habet᷑ hic ⁊ etiã
J.de aĩa ſed mouet᷑. quare hic pꝛinci
pat᷑ illi. SZicendũ ergo ꝙ ſic.Qð p/
batur.qꝛ cuicũq; pꝛincipat᷑ appetitus
intellectiuꝰ ei pꝛincipat᷑ intellectꝰ ap
petitiuꝰ.qð patet.qm hec duo indiui,
ſibiliter ſe habent intãtũ vt Ariſtote.
pꝛo eodem habuit electiõem eſſe ap/

petitũ intellectiuũ.vł intellectũ appe

titiuum vt hr̃ hic ⁊ indiuiſibiłr mouẽt
⁊ operant᷑ extra ſe.hic enĩ appetitus
nihil mouet ſine intelligẽtia pꝛactica
nec iſta ſine illo.vt.ʒ.de aĩa.quare cui
cũq; pꝛincipat᷑ talis appetituſ ei pꝛi-/
cipatur talis intellectus. Sed appeti
tus intellectiuꝰ pꝛincipat᷑ menti ſpe/
culatiue ⁊ oĩbꝰviribꝰaĩe que dicũt hũůa
ne.põt enĩ pᷣcipere menti.ꝙ ſpecule/
tur ð tali materia ⁊ fiet ita vł ꝙ ceſſet

vel ꝙ de alia ⁊ fiet ita ⁊ vłr per iſtum

appetitũ nos dñamur ⁊ pꝛincipamur
omibus que ſunt in ptãte noſtra. quaẽz
mens pꝛactica que ſᷣm phi. eſt intelle
ctuſ appetitiuꝰ pꝛicipabitur mẽti ſpe/
culatiue.¶Ad pꝛimũ ergo dð.ꝙ non
ſequit᷑ ſi habitꝰ non pꝛincipat᷑ habitui
ꝙ; ideo non pꝛincipet᷑ mens menti qꝛ
fm phi.ibidem pꝛudentia quãms nõ
imperet ſapie.tamẽ imperat gratia il
lius. Imperat eniĩ menti vt ſapienter
ſpeculetur.non tamẽ impat habitui di
ctando ſibi modum ſpeculandi.Fʒ quẽ
ars architectonica pꝛincipat᷑ arti ſub
ſeruiẽti.vt notat᷑ ſupꝛa li.j.in pꝛohe/
mio.(¶ Ad fᷣm vero dð. ꝙ diuiſio illa ꝑ
poꝛtiõem ſuperioꝛẽ ⁊ inferioꝛẽ eſt di⸗
uiſio ptis rõcinatiue ⁊ cõſiliatiue.Qð
patet qꝛ ſuperioꝛ pars eſt rebus eter
nis cõſulẽdis deputata. Inferioꝛ vero
tempalibꝰ diſponẽdis.⁊ ad ſuperioꝛẽ
pertinet cõſenſus peccati moꝛtalis.vt
habetur.2.ſniaꝝ di.24. Diuidit᷑ ergo
pars iſta per cõpatiõem ad tempalia
⁊ eterna.qꝛ menſ bñ ſe dʒ habere ad
deum ⁊ ad mundũ. reſpectu ergo dei

dicitur poꝛtio ſuperioꝛ. reſi perin vero

X

mũdi dicitur inferioꝛ quare mens ſpe

culatiua nec ad hanc poꝛtiõem perti/

net nec ad illam.
Lectio quarta.
AUnc vtiq; quibꝰ] Supꝛa e/
git de virtute intellectuali in
generali. hic aũt ĩ ſpãli. Pꝛi
mo aũt ipᷣam diuidit in quinq; genera
Scðdo agit de ſingulis ibiſ. Scia qui/
dem igitur Picit ergo pꝛimo cum ſit

poñſum ꝙꝙ bitus illi m quos aia ma⸗

xime veꝝ dicit ſũt virtutes intellectua
les aie.⁊ nunc apparet ꝙ ſunt quinq;
hitus ſᷣm numeꝝ geneꝝ.quibuſ aĩa de

terminate dicit verũ æ nũq; falſum. af

firmãdo vel negãdo ſᷣm eos.hij auteʒ

hitus ſunt.ars.ſcia.pꝛudẽtia.ſapiẽtia

intellectꝰ. Quare patet ꝙ quinqʒ ſunt
genera virtutũ intellectualiũ. Hec de
iſtarum numero poni debet ſuſpitio ?

opinio.q;ꝛ eis ⁊ ᷣm eas contingit dice

re falſum. Mon eni repugnat rõnibus
earum falſum eſſe ꝙ ſuſpicamur ⁊ opi
namur.cum tamẽ repugnet arti.⁊ ſciẽ

tie.pꝛudentie.⁊ ſapiẽtie.⁊ ĩtellectui
ex ſuis diffinitiuis rõnmibus falſum eſſe
w arbitramur verũ eſſe ſᷣm eas.¶ Eſt
ergo ſciẽdũ.q oĩs hitus veridicus eſt

veridicus.vel circa contingẽtia vel cir
ca neceſſaria. Si circa neceſſaria hoc

contingit tripliciter. qꝛ vel pᷣciſe circa
imediata ⁊ ſic eſt intellectꝰ.vt habet᷑

2. poſterioꝝ. vel p̃ciſe circa mediata ⁊
ſic eſt ſcia. vt pꝛio ⁊ fo poſterioꝝ. vel
circa hec ⁊ ulla ⁊ ſic eſt ſapia.vt. j.li.

e. c.S. Si vero ſit hitus veridicꝰ circa
cõtingentia. hoc contingit dupliciter
qꝛ vel ſunt contingẽtia factibilia.vł cõ
tingentia agibilia qꝛ licet ſit tercdium
genus contingentiũ.ſ.contingẽtia nã
lia vt habet᷑.2.phiſi.tamẽ circa illa nõ

poteſt eſſe aliquis hũanus hitus deter

minate veridicꝰ qꝛ nec circa factibilia
⁊ agibilia habemꝰ aliquẽ habitũ dei/
minate veridicũ.niſi pꝛo quãto ſũt in
ptãte noſtra.⁊ iõ qꝛ nãlia cõtigẽtia ñ

ſũt ĩ ptãte nra.iõ nullũ habitũ habe/

mus determinate veridicuʒ circa illa.

LIBRO

Si ergo ſit hitus veridicus circa facti
bilia ſic ẽ ars.vt.j.ca.ꝓximo. Si vero
circa agibilia ſic eſt pꝛudẽtia vt.j.eo.
li. ca. 6.

5
ſa virtute ĩtellectuali in quiq;
SLenera. Hic agit de ſingulis
generibus. Pꝛimo aũt de ſcia. Scdo

de arte ibi Cotigẽtis aũt aliter Ler

cio de pꝛudẽtia ibil De pꝛudẽtia autẽ
Muarto de intellectu ibi Quia autẽ
de vkibus Quinto de ſapia ibi] Sapi

entiã autẽ Sexto iterũ agit de pꝛudẽ

tia ⁊ ptibus eius ibil Erit aũt quedã
Hic eni pꝛincipaliter intendit agere
de pꝛudẽtia vt videbit᷑.j.Agens autẽ
ðͤ ſcia pꝛimo tradit materiã ⁊ obiectũ
ſcie.vo oꝛiginẽ ibi Adhuc docilis ter
cio eius certitudinẽ ibil Ex pᷣcognitis
autẽ ].quarto rõem ⁊ diffinitiõem ibi/
Scĩa quidem ergo Dicit ergo pꝛimo

ꝙ quid ſit quidez ſcia hic.i.ex dicẽdis

poterit eẽ manifeſtuzʒ ſi pꝛo qꝛ opoꝛtzʒ
euz qui aggenerat ſibi vel alteri ſciaʒ
certificare ſe vel alterũ.⁊ nõ ſequi ſo/
las ſiłitudines que ꝓbabilitatẽ ⁊ non
certitudinẽ inducũt qꝛ oẽs qui eſtima
mus nos aliquid ſimpliciter ſcire ſu/
ſpicamur id qð ſcimꝰ nõ contingere ⁊
non poſſe aliter ſe habere.q; eo modo
quo ſcimꝰ ea ſe habere.Sed que ſunt
contingentia aliter ſe habere cum fue

rit extra ſpeculari ſenſitiuũ. puta exira

apphenſiõem viſus vł alterius ſenſus
latent ſiſtũt vel nõ ſunt ⁊ ita non ſuſpi
camur ea nõ poſſe aliter ſe babere. qᷓ

eo modo quo ſentimꝰ ea.quare omne

ſcibile eſt neceſſarium. ⁊ non contin/
gens.illud eſt neceſſariũ ꝙ non contin

git aliter ſe habere. Sed omne ſcibile
eſt huinſmõi.ergo oẽ ſcibile eſt neceſ/
omus rõnis pomt pꝛimo ma/
ioꝛem.Fᷣo minoꝛẽ ibi ContingentiaJ.
tercio cõcluſiõez ibi Ex neceſſitate ⁊
patent.¶ Et coſequẽter ibil Eternuʒ
Infert tres conditiões de ſcibili ꝙͥ eſt
obiectum ſcie.d.ꝙ eſt eternum ꝙ inge
nitum ꝙ icoꝛruptibile.Qð eni ſit eter

ſariũ

Lientia quidem igitur ini

huieratnins
Wufrt deri⸗
üdidinuo iranale

miſeum
eenobandl E

etlcbiisſtei

ctdocbletd
EbEerzognis,

Uneſciepe bebenn

buogenenmrtün

4
Ehülſsinmart
üimihztinie
mnihentin

Eoptinazn
Mun ve wrir e

afcoiutinütmi

ihinſlogim Tr

*
EY

*

ſmin

wünfi;
KWüie

el
in

ennd

iEmän

Merinnen

8

G

ſnptdtne

ziſeninie

nöfuntum
Saltere Nr
ſnm' a
ſenam

ecela,

oee GedAr
gbere.
.4 AE

K”M 5 4 .
e

. N
O
Dime I, 1
1 4

ee .

nũ apparet. quomiã omnia que ſũt ſim

pliciter ex neceſſitate entia ſunt eter/
na ⁊ per ↄñs ingenerata per trãſmu

Et ſic patet quid eſt ſcibile.¶ Geinde
Adhuc docilis radit oꝛiginẽ ſciẽ⸗
tie. d. ꝙ oĩs ſcia videtur eẽ ⁊ eſt dociliſ

igeſt per doctiõem ⁊ doctrinã genera

bilis. ⁊ ab vno in alium trãſinntabilis
per ꝙ differt ab omni notitia gnomiti

ca. que per inuẽtiõem ⁊ experiẽtiam
⁊ nũqᷓ; per eruditiõem ⁊ doctrinã acꝗ

ri poteſi nec eugnomone talem hñtes

notitiã poſſunt docere ipᷣam. ſicut ſciẽ
tes poſſunt docere ſciam ſuã.ymo ſciẽ
tis ſignum eſt poſſe docere vt habetur

in phemio methaphi. Et ſicut eſt ſcia
docilis ⁊ diſcibilis.ſic etiã ſcibile ꝑęr·
cõſequẽs eſt docibile ⁊ diſ⸗ cibile (e
inde ibil Ex pᷣcognitis radit certi/

VI.

ticiſ.i.in pꝛĩo poſterioꝝ. Ibi nãq; dem̃
eſt. ꝙ cuzʒ pꝛincipia ſillogiſmi ⁊ rei ſci

bilis ſunt alicui cognita ⁊ nota. credi

tatiõem ⁊ etiã incoꝛruptibilia per q;
cũq; alteratiõem vel indiſpoſitiõem.

ta ⁊ credibilia facta equaliter.i.tali/
ter qualiter ibi eſt expoſitum ⁊ deter/

minatũ.tũc ipᷣe ſcit ⁊ ſciaʒ babz.opoꝛ

tet tamẽ ꝙ pꝛincipia illa ſint ei noto/

ria a certioꝛa magis cõcluſiõe. aliter ꝰ

enĩ habebit ſciam non per ſe ⁊ per ta
lia pꝛincipia ſed per accũs.q; nõ erit
ſimpliciter ⁊ per ſe ſcia.quare ſᷣm hũc

moduʒ determinatũ ſit ſcia quãtũ ſpe

ctat ad ꝓpoſitũ.qm̃ ad logicũ magis ꝑ

tinet quam ad moꝛalem pbiloſophuʒ

—

ueſtio ſeprima.
B euidentiã eoꝛum que dicũ
tuun hic de ſcia ⁊ ſcibili. queri
tur. vtrum omne ſcibile ſit et
ſ. ⁊ arguitur ꝙ non. pꝛimo qꝛ nullo
eterno eſt aliquid pꝛius.ſed omni con

cluſiõe ſcibili eſt aliqd pꝛius.puta pꝛi

tudinẽ ſcie que habetur ex pᷣcognitis

ex quibus generatur tãquã ex medijs
⁊ tanquã ex argumẽtis. Dicit ergo ꝙ
ois doctrina fit ⁊ eſt ex pᷣcognitis.quẽ
admodũ dicimus in analeticis.i.in re
ſolutarijſ ſillogiſmis.ſ.pꝛimo poſterio
rum.qꝛ eoꝛum que docẽt᷑ hec quidem

docẽtur ex pcognita inductiõe. hec ãt

ex pcognito ſillogiſmo. Inductio autẽ
pcognita eſt pꝛincipiũ cognoſcendi ⁊

certificãdi vłis cõceptus qui eſt pꝛinci

piuʒ ſillogiſ mi. Sillogiſmus aũt eſt ex
vkibꝰ cõcepnõibꝰ ꝑ inductiõem pᷣhitis

⁊ pcogniũ.quare oʒ ꝙ ſint aliqua pꝛi

cipia ex quibꝰ eſt ⁊ cõponit᷑ſillogiſmꝰ

demõſtratiuꝰ:quoꝝ non eſt ſillogiſmuſ

eoꝛum ꝓbatiuꝰ. Quare reſtat ꝙ ſola in
ductio ꝓbet ⁊ certiſicet talia pꝛĩcipia
Et ſic ptzʒ ꝙ ſcia ſũmit certitudineʒ a

ſillogiſmo. ⁊ ſillogiſmꝰ ex ſuis pꝛinci/

pijs 1 pꝛincipia ab inductiõe. ⁊ indu
ctio ab ipo reruz intuitua Geinde ibi

[Scia quidem igitur] Tradit rõeʒ ſci

entie. d. ꝙ ſcia eſt habituſ demöſtratiuꝰ
ideſi per demõſtratiõem acquiſit vel
certificatꝰ cum omnibꝰ illis cõditioni/

bus quaſcũq; determinauim in anale

cipiũ demonſtratiõis.vt habet᷑ pꝛimo

poſterioꝝ.quare nullũ ſcibile eſt eter⸗

num.¶ Scðo. qꝛ omne eternũ eſt vnuĩ

cum eternitas ſit intermiabilis vite to

ta ſimul ⁊ perfecta poſſeſſio ſᷣm PBoe/
tium.x.de cõſolatiõe.ſed non oẽ ſcibi/
le eſt vinũ. quare nec eternũ.(¶ Eertio
qꝛ omne eternũ eſt ingenitũ ⁊ incoꝛ/
ruptibile vt hic dicit phi.ſʒ non omne
ſcibile eſt huiuſmõi cum ſcia naturalis
in pte ſit de generulibus ⁊ coꝛruptibi
libus tanquã de ſcibilibus. quare non
omne ſcibile eſt eternũ narto. qꝛ
omne eternũ eſt neceſſe eſſe. ſed nullũ
ſcibile citra pꝛimũ eſt neceſſe eſſe:vtp
bant Auicenna Algazel quilibʒ in
methaphiſica ſua.quare citra pꝛimnʒ
nullum ſcihile eſt nd(Sed oppo
ſitũ dicit phil.in textu. NPꝛo ſolutione
queſtionis.qꝛ phi. arguit eternitatem
ſcibiliſ ex neceſſitate ſcibilis. pꝛemitto
duas diſtinctiões de ipᷣa neceſſitate.
Pꝛuma quidem eſt ꝙ neceſſitas aliter
de futuro dicitur. aliter de pꝛeterito.⁊
aliter de pñti.qꝛ neceſſitas de futuro ẽ
ineuitabilitas euẽtus futuri. ⁊ hoc ne
ceſſitatis modo dixerunt aliqui anni
A 2

SS

euenire de neceſſitate vt habet᷑ pꝛimo
pyarmenias de pᷣterito tam dicitur ir/
reuocabilitas rei iam facte.⁊ hoc ne/
ceſſitatis modo dicunt᷑ oĩia facta de ne
ceſſitate fuiſſe.qꝛ non poſſunt non fie/
ri non fuiſſe.⁊ rõne huiuſ ait agathon
hoc ſolo pꝛiuatur deus ingenita face/
re que vtiq; facta ſunt vt ſupꝛa ca. pꝛo

ximo. Heceſſitas vero de pñni dicitur

immutabilitas ⁊ ſic dicuur neceſſariũ
ꝙ impoſſibile ẽ aliter ſe habere. vt ha
betur pꝛimo poſterioꝝ ⁊.. methaphi
ſice. ¶ Meceſſitas ãt pᷣteriti vel futuri ñ
arguit.ymo tollit eternitateʒ. qꝛ talis
neceſſitas includit pꝛincipiũ vel finezʒ
quaẽ phi.loꝗt᷑ hic de neceſſitate pñtis
non pꝛeteriti vel futuri.¶ Berind di⸗
cendum eſt ꝙ neceſſitas imutabilitan
poteſt ſũmi dupliciter.vno modo vt di
cit moduʒ vnionis cuiuſcũq; pꝛedicati
generaliter ſumpti cũ ſubiecto. ⁊ hoc
neceſſitatis modo dicũt᷑ ꝓpoſitiões ne
ceſſarie ĩ materia neceſſarij. ⁊ hoc mo
do demõſtratio eſt ex neceſſarijs vt ha
betur pꝛimo poſterioꝝ. ¶ Alio modo

poteſt ſũmi vt dicit modũ vnionis natu

ralis exiſtentie cuz re exñte.⁊ hoc mõ

res dicitur neceſſe eſſe.que vłr eſt im/

mutabilis ex natura ſua ⁊ ſic neceſſi/
tas attribuit᷑ cauſe pꝛime. Neceſſitas
ergo ſũpta pꝛimo mõ nõ facit eternita
tem ꝓpꝛie dictã.qꝛ eternitas eſt inter

minabiliſ duratõ ſine pꝛincipio ⁊ ſine

fine vbi ergo non eſt exiſtentia ibi nõ

eſt eternitas ꝓpꝛie ſũpta. Infert ãt et

nitatẽ methaphiſice ſũptã. neceſſitas
tamẽ fo modo ſumptg infert eternita

tem ꝓpꝛie ſumptã. ¶ Hijs ergo pᷣmiſ

ſis ad queſtiõem dicẽda ſũt duo. Pꝛi
mũ ꝙ non omne ſcibile eſt eternũ eter

nitate ꝓpꝛie ſumpta.Scòm ꝙ oẽ ſcibi

le ẽ eternũ eternitate ſiłitudinarie di
cta. 1 Prima pꝛobo qꝛ omne ꝙ pꝛo
pꝛie eſt eternum vel eſt exñtia vel ha
benſ exiſtẽtiam.vel conditio ⁊ ppꝛie/
tas exñtis vel exñtie patet ex pᷣmiſſis
Sed nõ omne ſcibile eſt huiuſmõi qð
patet de iſto ſcibili dyameter nõ eſt cõ

LIBRO

menſurabilis ſue coſte. Iſtud enim eſt

ſcibile. dato ꝙ nec dyameter nec coſta
ſint in exñtia.quare non omne ſcibile

eſt eternum ꝓpꝛie ſumptũ.¶¶ Sedm
ꝓbo qꝛ omne ꝙ eſt ſine pꝛincipio ⁊ ſñ
fine ⁊ imutabiliter verũ eſt ſilłitudina
rie eternum. patet qꝛ in hoc eſt ſimile
eterno ꝓpꝛie ſumpto.qꝛ caret pꝛinci/
pio ⁊ fine ⁊ mutabilitate ⁊ habet ali
quale eſſe.quãuis non exñtiale eẽ.ſed
eſſe ſcibile eſt huiuſmõi. qꝛ in ſuo eſſe
obiectuali ꝙ cõcipimꝰ vt verum nõ eſt
mutabile.neq; habet finẽ neq; pꝛinci
pium. qꝛ omne ſcibile ſiłitudinarie ⁊
tali ſiłitudine eſt eternũ.⁊ hec fuit in,
tentio phi. ¶ Ad argumẽta in oppo/
ſitum rñdeo ad pꝛimũ dico ꝙ pꝛinci/

piũ demõſtrationis pꝛius eſt cocluſiõe

ſcibili non duratiõe ſed naturali oꝛdi⸗/
ne.⁊ hoc non tollit quin ſit eternuʒ.
Ad fʒ dico ꝙ Boetiꝰ loquit᷑ de eter
nitate exñtiali natuẽ intellectuał ⁊ de

tali eternitate cõcedimꝰ non omne ſci

bile eſſe eternũ.¶Ad terciũ vero do
ꝙ rõnes vłes in indiuiduis generabi/

lium ⁊ coꝛruptibiliũ ſunt incoꝛrupti/
biles ⁊ ingenite.de iſtis aũt eſt ſciẽtia

natuꝛalis.⁊ in illis ẽ generatio ⁊ coꝛ
mprio Ad quartũ dico ꝙ nõ omne
ſcibile eſt neceſſe eſſe.qꝛ vt dictum eſt
hec eſt nature imutabilitas actualł exi
ſtentie cuʒ re exñte cuiuſmõi nõ eſt de
quolibet ſcibili
(Lectio ſexta.
Vntingentis autẽ Poſtquã
egit de ſcia. Hic ãt agit de ar
e Inueſtigãs tripliciter rõnẽ

artis ſᷣm tres cõditiões materie artifi/

cialis. pꝛimo qꝛ materia artis ſubeſt
uᷣtuti factiue. Scðòo qꝛ ſubeſt ptati no
ſtre ibiſ Eſt autem ars Terno qꝛ ſub
eſt foꝛtune ibil Et ſᷣm modũ quẽdam

¶ Pꝛo pꝛima inueſtigatione pꝛimo pᷣ

mittit tres diſtinctões.Scðo vnã indu

ctiõem ibi Quare autẽ edificatiua.

Tercio infert cõcluſiõem intentã ibiſ
Idem vtiq; erit] Pꝛimo ergo intẽdit
diſtinguere inter opus agibile ⁊ opus

☛
= ☛S
—
=—
—

E
=
=
.S=
„
—
—

=
☛ —
—
☛ 2
— —

(mmmi'tünb
ſunneth⸗
ichirsan
Eetlpnch

=

S=S

=

=—

1

e

ur Aben

E
iſactoponcitninn
enlol ſisgtien

Minäoſtnoutbi

lrllioſtnmni
Uphi iueromen
yſtalmnn
Wppmrrer

Echriſenoj

in eibrüie

Pcianimiiarſn

mehrinigtimin
uinn ſen
Murtſuonlrrder
Eehitiesttminöf⸗
Entkeglenginnn
nsalnglüpe
Meninſtoagihsnn
Men nock dinfon
n (Sorep⸗
Cingensinagh
enenl icöene
ſinehe bidg

Ei
Agunnt
cen
lntg
Smäi
mi gi

Aefnien

eurnü1e
lagemera
Ninädd
nöeſednune
Olnqanſten.
Doed lant
aiinekan
e iſbäti
Usigenenan
mmiawni

eitdien

rtabüinas n
jite umwow.

ſen
Genis iht
ſia hi
eſngiönn
zainöesſun⸗

ig ii

nen ae Lni,

1 ed

zmucii aOOH

factibile inter actum qui eſt actio.⁊
actũ qui eſt factio.⁊ inter habitũ acti
uuʒz ⁊ habitũ factiuũ. Picit ergo ꝙ cõ
tingentis.i.cõtingentiũ aliter ſe habe
re ſũmẽdo numerũ pꝛo numero. ſicut ĩ
pᷣdicamẽtis dicit quãtitatẽ aliud conti
nuũ aliud diſcretũ.ſicut dicit hic ꝙ cõ/
tingentis.i.cõtingentiũ eſt aliqd facti
bile ⁊ aliqd ſupple agibile. quaẽ ⁊ fa
ctio eſt quid alterum ab actiõe ⁊ actõ
quuid alteꝝ a factione vnde nos credi/
mus ea que de ipᷣis.ſ. agibili ⁊ factibi
li actöne ⁊ factiõe dicimꝰ rõnibꝰ huic
ſcie exterioꝛibꝰ.ſ.rõnibus methaphi/
ſicis poſitis in. 6. methaphi. quare ter
cio ſequit᷑. ꝙ bitus cum rone actiu eſt
quid alterꝝ ab illo habitu qui eſt cum
röne factiuꝰ per locum a cõiugatis. ⁊
qꝛ bitus diſtinguũt᷑ per actus vt babe
mur. 2. de aia. Sed ita ẽ ꝙ iſti actỹ actio

2 factio non cõtinẽtur ſub inuicẽ .ſicut

genus ⁊ ſpẽs quare nec actio ẽ factio
¶Ald cuiuſ euidentiã eſt pꝛimo ſciẽdũ
phi. nõ diſtinguit bic actiõeʒ ⁊ facti
onẽ per illã diſtinctiõem qᷓ; ponit. 9.
methaphi. inter actiõem imanẽtem ⁊
trãſeunteʒ ſicut aliqui indocti opinati
ſunt. Qð apparet ex duobus. Pꝛimo
qꝛ oĩs actio trãſiens q; iſti vocant fa⸗/
ctioem eſt actio ꝓpꝛie.̃z ꝙ phi.ſũmit
ibi actiõem. qm actio traſiens cõtinet
ſub actiõe ibi diuiſa ſicut ſpẽs ſub ge⸗/
nere. hic at dicit phi. factionẽ non cõ/
tineri ſub actione. ¶ Scdo. qꝛ foꝛtiter
pugnare ⁊ liberaliter dare ſunt actio

nes trãſeũtes ⁊ tamẽ nõ ſunt factiões

ad artis regulam ptinentes. ſed ſunt

actiões ad regulã pꝛudentie prinẽtes
quare diuiſio actiõis in tranſeũtẽ v ĩi/

manẽtem nõ eſt diuiſio in actionem ⁊
factiöem. ( Scdo vero ſciendũ ꝙ di⸗/
uiſio cõtingentis in agibile ⁊ factibile
in actiöem ⁊ factiõem eſt illa quã po/
nit phi. 6. methaphi. d. ꝙ pꝛincipiũ fa
ctibiliuz eſt in nobis. Intellectꝰ ãt ars
aut potentia quedã. intellectꝰ quidem
ſicut vis appᷣhenſiua.ars vero ſicut ha

bitus pficiens ⁊ dirrigens intellectuʒ

1. 6£

NPotentia vero icia ſicut virtus oꝛga⸗
nica opeꝝ executiua. pꝛincipiũ vero a

gibilium eſt in agente ꝓhereſis.i.ele/

cno ſeu vis electiua.qꝛ idem eſt agibi
le ⁊ eligibile.vnde omne bene actum
eſt bene electũ.⁊ ecõuerſo.Si tñ actõ

benefactum eſt bene electum. ymo ali
qd optime factũ põt eſſe peſſime pᷣele
ctum. puta ſi aliquis fecerit vnũ ydolũ
ad ydolatriã ſᷣm artem ſtatuificã. illo
quidẽ ydolũ põt eſſe optime factũ ᷣm
p̃cepta artis ſtatuifice. ⁊ tamẽ eſt peſ
ſime electum. qꝛ contra pᷣcepta pꝛudẽ

tie ⁊ cõſcie.quare patet ꝙ phi. ſũmit

ctiue ſoꝛtiẽte bonitatẽ ⁊ malitiã rcitu

hic generaliter actiõem pꝛo quacunq;
operatione ſubiecta electiõi. ſᷣm ꝙ hbu
iuſmõi ſoꝛtiẽte bonitatẽ ⁊ maliciaʒ rci
tudinẽ ⁊ obliqtatẽ in hitudine ad pꝛi
cipiũ electiuũ.factiõem vero ꝓ quacũ
qʒ operatõe ſubiecta ratione mẽtis fa

dinẽ ⁊ obliquitatẽ ĩ hitudine ad rõem

mentis factiue. que nibil dicit de reitu

dine faciẽtis.nihil de rcitudine appe

titus. ſed ſolũ de reitudie operis ⁊ o/
peratiõis. ¶ Eonſequẽter ibi Quare

aũt edificatiua Subdit vnã iductiõezʒ

que talis eſt. pitia edificatiua eſt que

dam ars.⁊ hec ars eſt quidã hitus cũ

röne factiuus. Siłkr ars ſtatuifica ẽ qui

daã bitus cum rõne factiuus. Et ſic de

ſingulis artibus.qꝛ nulla inſtantia da

ri poteſt. Mulla eni eſt ars que nõ ſu

babitus cum rõne factu.quare omis
ars eſt habitus cum rõne factuiꝰ ⁊ cõ

uertit᷑. Qðò etiã ꝓbari poteſt ſimili in/

ductione.qꝛ conſtat ꝙ hĩtus cum rõne
edifſicatiuꝰ eſt ars.Et ſilłr hitus cũ rõe
