debet vt extra de ſen. excõicatiõis.c.
inter alia qꝛ illius ſolius cinꝰ eſt iura

condere eius eſt condita declarare.

uare epykeia non eſt moꝛalis virtuſ
Scdo qꝛ nulla virtꝰ virtun opponit

Sed epykeia opponit᷑ viriuti que eſt

ſeueritas. cuzʒ vir epyekes fʒ epyekiã

ſemper declinet ad minus lc dicit
phi. quaſi nõ videt᷑ virtus.

icẽduʒ
5O pꝛimo ꝙ epykeia eſt moꝛalis rirtus
qꝛ oĩis habit electiuuſ dirrectionis.in
hbijs quibus cõtingit vti bene ⁊ male
recte agere ⁊ errare eſt moꝛalis virtꝰ
per hoc eni ꝓbat phi. liberalitatẽ eſſe
virtutẽ circa pecuias ⁊ diuitias ſupꝛa
li. 4. c. j. Sʒ epykeia eſt hituſ electiu
dirrectiõibus in legibꝰ quibꝰcontingit

pti bene male vt viſum eſt in textu

quare epykeia eſt moꝛalis virt.¶¶ Se

cuũdo dicẽdũ qualis virtꝰ eſt. ꝓpterqð

ſciendũ ꝙ epykeia eſt hitus electiuus

iuris per nullà legem determĩati me⸗/
dia inter inſtũ legale fᷣm alem ſniaʒ

legit᷑ ⁊ iniuſtũ illegale cõtra piam in
tẽtiõeʒ legis declinatiuꝰ in punitiõibꝰ

ad veniã ⁊ mediatiu inter rigoꝛẽ ni/

miũ ⁊ remiſſiõem nimiaz. adheſiuꝰ ra
tioni guomitice. ⁊ arbitrio guomitico
boni viri.¶ Hicendũ ergo ad pꝛimum
ꝙ epykeia nõ inclinat hoĩem ad ali/
quid illicitũ.qꝛ nõ facit iudicẽ iudicaẽ
de lege. Sed de caſu qui non põt nec
debet determiari per illã legem. quia

ſupponit᷑ nõ fuiſſe legiſſatoꝛis inten/

tio per illam legẽ caſuʒ iſtum determi

nare.ſicut dicit phi.ymo phi.dicit nõ
eẽ ꝓpter peccatũ in lege. quaẽ iuðx ñ

iudicat de lege.que ſit bõa vł mala ſʒ

iudicat ꝙ ᷣm illã in tali caſu iudicare
nõ de bet. Mec ipᷣas interpᷣtat᷑ vt pꝛin
e ſdcam deuiat ne innocẽtẽ dam
net.¶ Ad fᷣm vero dicẽdũ ꝙ epykeia
non opponit᷑ ſeueritati que eſt virtus
bene tñ opponit᷑ rigoꝛi vt dicit exceſſũ

in punitiõibus expediendis.

Lectio decimanona.

.

TCx ãaãt cõtigit ſibi ipi Supꝛa
egit ð iuẽ dirreciio iuſti lega

UViſ de iuſticia legũ ĩiterpᷣtatiua
Hic aũt agit de iiuſticia hoĩs ad ſe ip
ſũ.pꝛimo aũt ſuꝑ hoc queſtiõeʒ ꝓpõit
fo queſtiõem ſoluit ſᷣm vnũ intellectũ
ibi QAuedã eni iuſtoꝝ l.tercio ſᷣm aliũ
ibi Adhuc ſᷣm qð iniuſtus] Dicit er/
go pꝛimo ꝙ manifeſtuʒ eſt ex hijs que
dicta ſunt. ſupꝛa eo.li.ca. ʒ.⁊.. quid
dicendũ ſit ad queſtiõeʒ illã.ſupꝛa eo
dem li. ca. 16. ꝓpoſitã.vtꝝ ſcʒ cõtingit
aliquẽ ſibi ipᷣi facere iniuſtũ ſeu iniuri
am. Ex illis enĩ duobus capłis mani
feſta erit veritas queſnots.6201 equẽ
ter ibil AQuedã eni Queſtiõem ſoluit
ſᷣm vnũ intellectũ.(¶ Eſt eni ſciendum
ꝙ aliqua pñt dici iniuſta.qꝛ ſũt contra
vłeʒ iuſticiã.que dicit᷑ oĩs virtus vt ſu
pꝛa eo.li.ca.ʒ.aliqua vero ſpãliter di
cunt iniuſta.qꝛ ſũt cõtra pticularẽ iu/
ſticiã.Et ſiłi mõ dupliciter dici pñt iu
ſta per oppoſitũ.pꝛimo ergo queſtio/
nẽ ſoluit ſᷣm vłem iuſticiã ⁊ in hoc in
tellectu pbat tres cocluſiões. ſᷣam ibi
Sed cui .terciã ibi Pꝛopter qð ⁊
ciuitas ꝛima cõcluſio eſt. ꝙ hõ ſibi
ip̃i nocens facit iniuſtũ ⁊æ hãc ꝓbat du
plici rõe.Fᷣa ibi. Adhuc cũ pᷣter] Pꝛi
mo igit᷑ intendit ſic arguere.quicunq;
facit opus a lege ꝓhibitũ facit iniuſtũ
Sed ꝗcunq; ledit ⁊ nocet ſe ipᷣm facit
opusa lege ꝓhibitũ.quare facit iniu-/
ſtuʒ ¶ Biu ronis tinñ ponit ⁊ declarat
minoꝛẽ. d.ꝙ de numero iuſtoꝝ quedaʒ
ſunt per legẽ oꝛdinata ſᷣm om̃ virtutẽ
⁊ per ↄñs vᷣm iuſticiã vłeʒ que eſt om
nis virtus.Et ſiłi modo de numero in
iuſtoꝝ.quedã ſũt per legẽ vhibita⸗ fᷣm

LIBRO

oẽzʒ virtutẽ. In hoc ej intẽdit phi. illã
diſtinctiõem qᷓ; pᷣmiſi neceſſariã ad p/

poſituʒ vnum aut de illis per legẽ oꝛs⸗
dinatis vel ꝓhibuis eſt hoĩem ſibi ipi

eſſe innoxiũ.puta nõ iubet lex hoiem
ſeipᷣm interficere.ꝙ aũt nõ iubʒ hecp
hibet ſupple in penis non in gratijs.
oĩs enĩ pena non iuſſa ſeu nõ iuſta eſt
ꝓhibita nõ oĩs tñ gr̃a non iuſta eſt p/
hibita. Interfectio aũt pena eſt nõ iu
ſta quare eſt phibita.Et ſic patet mi/

noꝛ ꝙ ꝗcũq; ledit ſe ĩᷣm.facit opus p
legez ꝓhibitũ.¶ Cõſequẽter ibi Ad

buc cum pᷣter Arguit ad idẽ ſic.Qui/

cũq; volens ⁊ ſciẽs actus ⁊ circõſtan
tias actus.nocet alicui pᷣter legẽ ⁊ pᷣ/
ter oꝛdinẽ iuris ⁊ pᷣter hoc ꝙ nõ ſit cõ
tra nocẽs.i.ſe ipᷣm defendẽs facit ĩiu/
ſtum.ſed ille qui ꝓprter irã ſe ipᷣm oc/

cidit oꝑatur volẽs hoc ꝙ eſt nocumen
tũ alicuiꝰ pꝛeter oꝛdinẽ iuris.⁊ nõ eſt

ipᷣe cõtra nocẽs nec ſe ipᷣm defendens

ymo boti ſe ipᷣm inuadẽs.quare facit
iniuſtũ. Q Huiꝰ rönis põit pꝛimo ma
ioꝛẽ ⁊ poſt cõſtruẽdo textũ ᷣm foꝛma
illius maioꝛis.ſᷣo minoꝛẽ ibi. Qui ãt

ꝓpter iram ].Cercio cõcluſiõem ibi

Iniuſtũ facit.¶ Cõſequẽter ibil Sed
cui Pꝛobat ſcdᷣam concluſiõem.pꝛio
aũt ipᷣam ꝓponit ſimul cũ tercia.d. ⁊

querẽs ſi hic ſe ipᷣm occidẽs facit iniu

ſtum cui facit ipᷣam iniuriã. ⁊ rñdet q;
ciuitati ⁊ ñ ſibi ipᷣi.¶ Heinde ibi Ao
lens eni Arguit ſic nullꝰ volẽs patit᷑
iniuſtũ.vt ſupꝛa ca.ij. Sed ille ſe ipᷣm
occidẽs volenſ patit᷑.quare miuſtũ nõ
patit᷑. Huiꝰ rõnis pᷣmiſſa cõcluſione
ponit pꝛimo minoꝛẽ.⁊ ſo maioꝛẽ ibij
NPatit᷑ aũt ⁊ patet Cõſequenter ibi
Pꝛopter qð ⁊ pꝛobat terciã cõcluſio
nẽ ⁊ eſt ꝙ occidẽs ſe ipᷣm vel aliter le
dens ſe ipᷣm facit iniuriã ciuitati. hoc
aüt pbar per ſignũ.d.qꝙ ꝓpter hoc ꝙ;
ipe ſe ipʒ occidit in ſignũ ꝙ ciuitati in
iuriã fecit.qꝛ eazʒ vno ciue pꝛiuauit. ci
uitas ipᷣa iniuriã ppꝛiã vindicat ⁊ illũ

dãnificat aliqua pena.qꝛ qᷓ;uiſ ſit moꝛ

mtm' adeſt vel adeſſe pot quedã inhono

ratio hoĩ ſe ipᷣm coꝛrũpenti. tanquam
hoĩ faciẽti miuriã ciuitati. cadauer eni

hois ſic deſpati vel trahit᷑ vel ſuſpen/

dit᷑.⁊ oĩo legitima ſepultura pꝛiuatur

quare Uignn eſt qð fecit iniuriam ciui

tati.¶ Cõſequẽter ibil Adhuc ſᷣm qðᷣ
Aueſtiõem determĩat ſᷣm alteꝝ intel
lectũ loquẽdo de ĩiuſto.ꝙ eſt cõtra p/

ticularẽ iuſticiã.pꝛimo aũt cõcluſiõem

intentã ꝓponit.ſcòo ipᷣam exponit ibi
hoc eni aliud eſt .tercio ipam cõpa
rat ibil Simul ei eidẽ Dicit ergo pꝛi

mo ꝙ adhuc ſm alium intellectũ.ſ.ᷣm

ꝙ iniuſtuſ eſt ille qui facit iniuſtũ ⁊ nõ
totaliter eſt pꝛauus.i.nõ oppoſitꝰ to/
tali iuſticie ſed pticulari. In hoc inq;
intellectu dico qð nõ eſt ⁊ nõ contin
git aliquẽ iniuſtũ facere ſibi ii⸗.
inde ibi Hoc enĩ aliqd ſ. Cõcluſiõem
ꝓpoſitã exponit.d.ꝙ hoc iniuſtũ cõtra
pticularẽ iuſticiã eſt aliud ab illo iuſio
qð eſt ð vłem iuſticiam. Ille nanqʒ ſic
malus vt ſibi ipᷣi noxiꝰ eſt aliquałr ma
luſ.quẽadmodũ timidꝰ nõ quidẽ vt ha

bens totã maliciã vłi iuſticie oppoſitã
Sed ptem eiꝰ ſicut timidꝰ habet illaʒ

ptem malicie ⁊ iniuſticie que opponi
tur foꝛtitudini.Sic etã hõ ſibi ipᷣi no/

xius hʒ aliquã ptem malicie que op/

ponit᷑ philãne.nõ tñ illã que oppom
tur pticulari iuſticie q; vocamꝰ pleone
xiã in greco ⁊ auariciã in latino.ſcòm

hanc igit᷑ imuſticiã nullus ſibi ipi facit

iniuſtum nſequẽter ibil Silł eniʒ

Pꝛobat cõcluſiõem ꝓpoſitã ⁊ expo/

ſitam quadruplici rõne. Pꝛimo auteʒ
arguit ſic. Si quis ſibi ipᷣi iniuſtũ face
ret.ſequeret᷑ ꝙ cõtingeret idem bonũ
puta eandẽ pecuniã auferri ⁊ addicẽ
vni ⁊ eidẽ. qm ĩiuſtũ patiẽti aufertur
⁊ iniuſtum faciẽti adicit᷑. hoc aũt ẽ eui
denter impoſſibile qꝛ neceſſariuzʒ ẽ in
pluribꝰ eſſe iuſtũ ⁊ iniuſtũ. In vno q/
dem cin aufert᷑.⁊ in alio cui res adlici
tur hec rõ tota patet.¶ Scdo ibi Ad
huc aũt volũtariũ Arguit ſic.nullus ꝗ
paſſus iniuriã cõtrafacit eam facit in/
luſtũ.Sed ille qui ſibi ipᷣi nocet eãdeʒ

Mſomlustnun
Weiſtiicni
ſumtacn Sein
(gtö; geſenfnp

iUfrngitigin

Wretichanepnan

uſpisnicen

Vpulerigeckrn
oe wſpinn win
ibnmsſhe er n⸗
ſen irinn

ſ 1

pfübſin an
anmrit aent

Wirü siti⸗
fenchmniſinien
tiſtrſganla
liniaſmuni

n
lndbing

feamm
mniſin
Eieiien
4 P
aümintelk
niſetini
Ncula P
füfaeeſbüi
Binorddu
Gümi id
inice
minmnce ge e⸗
Sreniiſi⸗
gen nalcegt
om̃ ligen

uariiin nn

ciͤnnlloſtii
ſecbintie

ſen ie

liciröne pm

4

. Gönpein,
emniuinin
iii⸗

. ninang
iamis
Gönnincl /,
urc

Ninail. Mi⸗
ſbieq. cedGO

44

iniuriã patitur ⁊ eandẽ facit.quare ſi
bi ipi nocumẽtũ facienti nequaquã in
iuſtum facit.¶ Hui rõnis pꝛimo ponit
vnũ pᷣambulũ.d.ꝙ adhuc contingit cõi
ter ꝙ iniuſtũ facere alicui ꝓpꝛie ẽ opꝰ
volũtariũ ⁊ cũ electõe factũ ⁊ etiã pꝛi
us q;ᷓ altero ſibi nocuerit. aliter enim
nõ fieret iniuſtũ ſi paſſus defendendo
ſe noceret nocẽti ſibi.qꝛ vim vi repel/
lere licʒ¶ Scðo põit maioꝛẽ ibil Qui
enĩ qꝛ paſſus..tercio minoꝛẽ ibil Ipᷣe

aut ⁊ patet Tercio ibi Adhuc erit
Arguit ſic qꝛ ſi aligs ſibi ipᷣi iniuſtuʒ

faceret.tunc cõtingeret volũtatẽ iniu/
ſtum pati qð eſt falſum vt ꝓbatũ eſt ſu
pꝛa ca. ig. ¶ QAuarto ibil Cum bijs ãt
Arguit ſic.nullus iniuſtũ faceret ſi in
nulla de iuſtiſicatiõibꝰ que ſũt fᷣm ptẽ
iniuſtum facit. Sed in nulla de iuſtifi/

catiõibꝰ que ſunt ſᷣm pteʒ.i.ſpẽbus in
iuſtificationũ aliꝗs iniuſtũ facit qò ap

paret inductiue puta in mechia que ẽ

„V.

vna ſpẽs iniuſticie.nullus enĩ meele

eam mulierẽ que eſt vxoꝛ ipſius. In
ſuffoſiõe hoſpitij. nullus eniʒ ſuffodit
murũ domus ſue per modũ latrõis vł
hoſtis. Item in furto. qꝛ nullus furat
bona que ipᷣius ſunt.quare nullus ſibi
ipi facit iniuſtũ.ui rõnis ponit ⁊
declarat minoꝛẽ ⁊ patet.vltimo auteʒ
ibi. Lotaliter aũt Solutiõeʒ huiꝰque
ſtionis cõparat ad ſolutiõem queſtio/
nis diſputate ſupꝛa eo.li.ca.ij. vtrum
aliꝗs volens patiat᷑ iniuſtũ que fuit de

terminata per diffinitiõem erꝰ ꝙ eſt in

iuſtum pati.pꝛeter volũtateʒ. Dicit ꝗ
ꝙ hoc dubiũ vtau cõtingit ſibi ipi iniu⸗
ſtum facere ſoluit᷑ totaliter ⁊ vłr ſ̃ᷣm il
lam diffinitiõem que eſt data ſuperiuſ
v̈bi dicitur ꝙ oĩs qui iniuſtũ patit᷑ pꝛe
ter volũtatẽ patit᷑.qii aũt patit᷑ ⁊ le/
ditur a ſeipᷣo volũtarie patitur. quare
non patit᷑ iniuſtum.
Annifeſtũ aũt qm̃ ambo Su/
pꝛa egit de iniuſticia ad ſe ip
ſum. bic aũt de malo faciẽtis
c patietis iniuriã.pꝛimo aũt manife/
ſtat ppoſitũ de malo faciẽtis ⁊ patien

tis iniuriã.fo vero cõplet ꝙ omiſerat
de iniuſticia ad ſe ipᷣm ibil Scom me/
thaphoꝛã e pꝛimo ãt declarat tres
concluſiões ſcòam ibil Sed cum dete

rius erciam ibil Secũduʒ accñũs

Pꝛima cõcluſio eſt ꝙ iniuſtũ facere ⁊
iniuſtum pati ambo ſunt mala. dicit g
manifeſtũ eẽ.ꝙ ambo.ſ.iniuſtũ facere
⁊ iniuſtũ pati ſunt pꝛaua.hoc aũt pꝛo
batur dupliciter. Nꝛimo qꝛ in moꝛali
bus omne plus ⁊ oẽ minꝰ ſunt pꝛaua
cuʒz in vtroq; ſit diſceſſus a medio.Sʒ
iniuſtũ facere eſt habere plus ⁊ ĩiuſtũ
pati ẽ habere minꝰ de medio.hoc aũt
vltra vel citra mediũ vt ſupꝛa viſũ eſt
ca.9.quare ambo ſunt pꝛaua buiꝰ rõ/

mis ponit cõcluſiõez pꝛimo ⁊ ſcõðo mi

noꝛem ibil Hoc quidem enĩ Scðo p/

bat idem ex ſiłi.d.quẽadmodũ ſanum

eſſe ſe habet in medicinali ſcia. ſic ſci
licet ꝙ medicina appꝛobat ipſum ſa/
num vt cõmenſuratiõem humoꝝ ⁊ im
pꝛobat oẽm diſpoſitiõem diſcedenteʒ
a ſanitate.⁊ quẽadmodũ ſe habet ſta
tus hoĩs bene hitiuus.i.bene aptus⁊
ydone in arte exercitatiua. puta ĩ pa

leſtra qui per eam laudat᷑ ⁊ ꝓpbatur.

⁊ diſceſſus ab eo vitupatur. Sic etiazʒ
mediũ ſe habʒ in moꝛali philoſophia
q;ꝛ laudat᷑ ⁊ appꝛobat᷑ ſupꝛa libꝛo.2.
vt equale &t per oppoſuũ oẽ iniuſtuʒ
⁊ iequale impꝛobat᷑ vt pꝛauũ.Omne
nãq; iuſtum vel in facere vł in pati di
cit equale ⁊ iniuſtũ ĩiequale.quare tã
facere qᷓ; pati ininſtũ eſt maldSeba
cõcluſio eſt ꝙ iniuſtuʒ facere eſt ᷣm ſe
peius qᷓ; iniuſtũ pati quã ponit ⁊ pꝛo
bat ibi Sed cuʒ deterius Dicit ergo
ꝙ deteri eſt iſtud qᷓ; illud qð pꝛobat
qꝛ oẽ vitupabile cum malicia pfecta ⁊
ſumpliciter.vel cũ diſpoſitiõe ad mali
ciã ꝓxima eſt deteriꝰ quã illõ qð eſt ſñ
malicia vtroq; iſtoꝛũ fʒ ſe ſumpto. Sʒ

iniuſtũ facere eſt vitupabile ⁊ eſt cum

malicia que ẽ ſimpliciter malicia ? ꝑ
fecta vel que eſt diſpoſitio ad malicid

pfectã ꝓxima.⸗ Hõ eni ſemꝑ iniuſtuz
facere quãuis ſit volũtariũ eſt cũ iniu/

2 2

ſticia vt ſupꝛa eo.li. ca.x. ¶ Iniuſtũ at
pati eſt ſũ malicia cũ ſit iuolũtariuzʒ vt
ſupꝛa eo.li.c.ij.quare iniuſtũ pati ᷣm
ſe minꝰ eſt pꝛauũ q; iniuſtũ facere. hu
ius rõis ponit pꝛio cõcluſiõem. ſᷣo mi
noꝛẽ ibil Iniuſtũ facere ꝗqdeʒ Zercio
iteꝝ infert cõcluſiõem cũ ſua modifica
tiõe ibi Scoõm ipᷣm c pʒ lFa.¶Sed in
hijs videt᷑ eẽ quedã repugnãtia qꝛ in

pꝛima cõcluſiõe dicit̃᷑ ꝙ iniuſtũ pati ẽ

pꝛauũ.¶ In ſcda vero dicit᷑ ꝙ ẽ ſñ ma
licia ⁊ iniuſticia.cõſtat aũt ꝙ oĩs pꝛa/
uitas ẽ malicia.ymo deteriꝰ ſonat pꝛa

uus qᷓ; mał. phi.eni dicitpdigũ eẽ ma
lũ ⁊ dicit ipᷣm nõ eẽ pꝛauũ.ſupꝛa tra/

ctatu de liberalitate.q.ſit deteriꝰ eſſe
pꝛauũ q; eſſe malũ.quare videt᷑ ꝙ in/
iuſtũ pati.vel ſit cũ malicia vel non ſit
cũ pꝛauitate.Ad hoc aũt dð. ꝙ nõ eſt
aliqua repugnãtia qm̃ in pꝛima cõclu
ſiõe loꝗt᷑ phi.de pꝛauo ſumpto gene/
raliter ꝓ quocũq; malo culpe vł pene
cõparãs exterioꝛẽ opatiõem iniuſti ⁊
exterioꝛẽ paſſiõem iniuſti.nõ facta re
latiõe ad volũtatẽ ĩiuſti. Et hoc modo
verũ eſt ꝙ ambo ſũt pꝛaua.i.mala cul
pabiliter vel penałr qꝛ opatio ẽ mala
culpabuiłr. paſſio vero penalit᷑. In fᷣa
vo cõcluſiõe cõpat malũ culpe ⁊ malũ
pene. dicẽs deteriꝰ eẽ malũ cłpe qᷓ; pe
ne.Et hac relatiõe facta ad volũtatẽ
qm culpa que eſt in opatiõe iniuſti eſt
cũ malicia volũtatis. Pena vero que
eſt in paſſiõe iniuſti põt eſſe ſñ oĩ ma/
licia volũtat᷑.paſſio ergo ĩiuſti eſt pꝛa
a penałr ⁊ eſt ſine malicia culpabili
6 Tercia cõcluſio eſt ꝙ iniuſtũ pati ſᷣʒ
accñs põt eſſe deteriꝰ qᷓ; iniuſtũ facere
⁊ eſſe occaſiõałr maiꝰ malũ. puta ſi ꝗſ
ꝓpter iniuſtũ pati deſperet.⁊ ſe ipſũ
ſuffocet.Sed de tali accñti nõ eſt cura
arti.vt pzʒ in medicina.ars eni illa di⸗/
cit pleureſim.i.doloꝛẽ lateris acutum
cum febꝛe ⁊ ſputo ſanguinolẽto mi/

xrlũ eẽ maioꝛẽ egritudinẽ qᷓ; pedis of

fenſiõem quãuis aliqñ fiat ⁊ cõtingat

fm accñs offenſiõeʒ pedis eẽ maiꝰma
lũ q; pleureſim. puta ſi accidat ꝙ offẽ

7
—

—“

dens ppter offenſiöem cadat ppter
caſum capiat᷑ ab Ausariis ⁊ captuſ

moꝛiat᷑.⁊ pʒ Ha.¶ Cõſequẽter ibij Fʒ
methaphoꝛã aũt ..Cõplet ꝙ omiſerat
de iniuſticia ad ſe ipᷣm. Dicit ̊ q quã

uis nõ cõtingat aliquẽ ſibi ipi facereĩ

iuriã vel iniuſtũ cõtingit tñ eſſe iuſtum

nõ quidẽ iuſtuzʒ ꝙ ſit inter hoĩem ⁊ ſe

ipᷣm. Sʒ inter vnã hoĩs ptẽ ⁊ alteraʒ
nec inter iſtas ptes põt eẽ qðcũq; in/

ſtũ. Sed tm̃ iuſtũ ᷣm methaꝑhoꝛam ⁊

m ſiłitudinẽ dem̃. Mec etiã eẽ metha

phoꝛicũ iuſtũ.ſʒ ti iuſtũ dñatiuũ ⁊ diſ

pẽſatiuũ ſeu yconoĩcũ.ꝙ igit᷑ inſtũ me
thaphoꝛicũ dñatiuũ ⁊ diſpẽſatiuũ fitĩ
ter ptes hoĩis. ꝓbat qm pꝑs aie rõnem
hñs.puta ĩtellectꝰ ⁊ appetit᷑ ĩtellecii

uus. diuiſa eſt cõtra ptẽ aĩe irrõnabilẽ

puta cõtra appetitũ ſenſitiuũ. ⁊ ptutẽ
motiuã oꝛganicaꝝ ptium ĩ ſermõibus
ideſt p dĩntias explicitas in hijs ſᷣmo

nibꝰ. ꝗbus dicimꝰ ꝙ ptuũ aĩe alia dñat

fᷣm nãm. puta rõnalis alia vo ſᷣm nãm
famulat᷑.puta irrõnalł.vt habet pꝛimo
politice. E&t alia pᷣcipit ⁊ p̃oꝛdiat. pu

ta rõnał.alia ᷣo exequit᷑ ⁊ miſtrat. In

hoc aũt reſpiciũt illi hoĩies ꝗbus vide
tur ꝙ ſit iniuſticia hoĩs ad ſe ipᷣm ꝓ eo
ꝙ in hijs ſᷣm cõtrarietatẽ appetituum

hõ patit᷑ aliꝗd pᷣter vel cõtra appeti/

tũ ⁊ deſideria ſui ipᷣiꝰ. puta ſi cũ foꝛti

cõcupia vel racũdia appetu' ſenſiti⸗/

uus vincat electiöem appetit ĩtelle/
ctiui.ſicut accidit ĩ hoĩe incõtinẽte.tũc
hõ incõtinẽs patit᷑ pᷣter appetitũ iĩtel/

lectiuũ.ꝓ qᷓ;to patit᷑ cõtra eiꝰ electõez⸗

Et ſi fiat ecõuerſo.ſicut accidit cõtinẽ

ti. tũc hõ patit᷑ cõtra appetitũ ſenſin⸗
uũ.qꝛ patit᷑ cõtra cõcupiaʒ eiꝰ que vin

cit᷑ ⁊ deſiderio ſuo fraudat᷑.quare qu
uis tale iniuſtũ nõ ſit hoĩs ad ſe ipᷣʒ.ẽ

mñ̃ inter ꝑtẽ ⁊ ptẽ aiet icut inter im/

perãſ ⁊ impatũ.¶ Altio aũt epylogat
d. ꝙ de virtute iuſticie ⁊ de alijs mo/

ralibus virtutibꝰ determiĩatũ ſit ʒ mo
dũ in p̃miſſis expoſuũ.

Aueſtio viceſimatercia.
S5S euidẽtia pᷣdictoꝝ queritur

— . —

—

iltonelbe

iitgeſitbain

iſorllimnic
mipgun h

ii ritzn
ulza

ſommn enns

diingin hie
VSopkäicfantw

Elcuhrcuue nide

An altet
ulvonet rel mer
wiftſcur min'ne

deboreni lu⸗

göebgtſeme
iſeeſeincan ne⸗

—

uArnönaleiſ
Eepccümnmanaben

Grſefiſenmürt
uſannnsrn,
ſibatmunzunid

ſigiiinnrai

.

Nßefirünent

1

lerene

.

Mitigadere⸗

ignſtid

Pſüine

ahiis⸗

äfnnete
. Parii
muiͦ1 Mliti⸗
etgiei
naRien
Giſenimi
UVii
Serpictsu
n'gnüni

Arönaliifi.

amniinhie⸗
aln zagtiinit
wenatiut
git ll eine
cu wis liin

ommmetati aan

dter velcing
niĩl. ui⸗

rid agett

niöen inet
iboend.

ani
Pant int

„ * „ 1

ℳ

ui

6

„V.

vtx iterficẽ ſit pei qᷓ; interfici. Et ar
guit᷑ pꝛio ꝙ ſic qꝛ peiꝰ ẽ iniuſtũ facere

qᷓᷓ imuſtũ pati ſm phi. ſed interficere

iniuſtũ facere. Interfici ᷣo ẽ iniuſtu
pati. quare per eſt illud qᷓ; iſtud. Se
cũdo qꝛ peioꝛ ẽ vłr moꝛał cłpa q; que
cũq; pena ſed interficẽ eſt culpa.in/
terfici o pena. quare vt pꝛi. Et ſi di
cat᷑ ꝙ iterſicere per ſui coꝛꝑis tuitiõeʒ
nõ eſt culpa cõtra.qꝛ ſᷣm Aug. nõ ſũt
a peccato liberi ꝗ pꝛo hijs rebꝰ quas
iuiti amittere pñt hũana cede polluti

ſũt. pꝛĩo libꝛo de libero arbitrio. Sed

vitã coꝛpis pñt boĩes iuiti amittere.

quaẽ ſi pꝛo illa tuẽda bũana cede pol
luti fũt. a peccato liberi nõ ſũt.¶ Ter/

cio qꝛ magiſ moꝛiẽdũ eſt duriſſima pa
tiẽtes q; quedaʒ turpia comittere.vt
ſupꝛa li.ʒ. ca.2. Sʒ interficere boĩiem

eſi vnum de turpiſſimis ſceleribꝰ que

cõmitti poſſint per hboĩem.quare ma/
gis moꝛiẽdũ eſt ſicut minꝰ malũ q; ali
um occidere quare videt᷑ magis malũ
Auarto.qꝛ cuilibet in optiõe poſi
to ꝙ vel moꝛiet᷑ vel mechabitur. pᷣeli/
gendũ eſt ſicut minꝰ malũ moꝛi quam
mechari. He boc enĩ laudat᷑ ioſeph fi

lius iacob. pelegit ſe moꝛti expone/

re quã dñe ſue in actu nepbario cõſen
tire. Deñ. 39. Sed interficere peiꝰ eſt
quã meęchari quare ⁊ peius eſt qᷓ; iter

fici. ¶ Quito.qꝛ peius eſt ꝑdere ma/

ioꝛa bona q; minoꝛa. ſed per interfice
re perdũtur maioꝛa bona.ſ.ĩnocentia

2 virtaie que ſũt maxia. vt ſupꝛa li.j.

per ĩterfici vero perdũtur ſolũ minoꝛa
bona.ſ.bona coꝛpis que nõ ſũt maxĩa
ſed mediocria vt habet᷑ ibidẽ.quaẽ vt
pꝛius oppoſitũ arguit᷑ pꝛimo.qꝛ
meliꝰ eſt eũ qui aliene vite inſidiatur
q;ᷓ eũ qui ſuã tuetur occidi.vt Aug.ait
pꝛimo li. de li. ar. quare meli eſt tuen/
ti vitã ppꝛiã aliũ occidere q; ab inua/
ſoꝛe occidi. ¶ Scdðo qꝛ qolibet illicituzʒ
peius eſt quolibet licito. Sed interfici
yvbi hõ põt interfectiõem effugere ſim
pliciter eſt illicitũ. peius eni eſt nõ cu/
rare de vita.q;ᷓ non curare de fama de

qua tñ ſcriptũ eſt.Curã habe de bono
noĩe. Ecck. ꝗj. ¶ Interficere vero de⸗
fendẽdo ſe eſt vtiq; licituʒ.qꝛ ſᷣm iura
vim vi repellere licet.quare peius eſt
interfici q;; nterfere AMe⸗ ſolutio⸗/
ne qõniſ pono quattuoꝛ cõpatões ſeu
caſus in quibꝰ oʒ aliter ⁊ aliter dicere
Poſſut eni cõpari iuſte interficere
T⁊ iuſte ĩterfici vel imuſte iterficere ⁊
iniuſte interficere ⁊ iniuſte interfici.

vel iniuſte iĩterficere ⁊ iuſte ĩterfici:vł

iuſte interficere. ⁊ iniuſte iterfici.
In pꝛĩa cõpatiõe põt cõtingere ca
ſus talis.duo bomicide ſüt iuſte ad ſu
ſpendiũ iudicati.vni eoꝝ datur optio
ꝙ aliũ ſuſpendat ⁊ liberef.vel ꝙ ſu/
ſpendat᷑ ab eo.⁊ ille aliꝰ liberet ¶n
fa talis.qdam eques eſt in quadã via
maceriebꝰ hinc inde clauſiſſuma cõſti/
tutꝰ.ex pte vna veniũt hoſtes e ipᷣm
iterfecturi ĩiuſte.ex altera pte via ple

na eſt pueris ſedẽtib ſic diſpoſiᷣ ꝙ ñ
eſt poſſibile eum cũ equo traſire quin

aliquos ĩterficiat.⁊ ſic ipᷣe vel iniuſte

interficiet᷑ vel uuſte interficiet pueroſ

inocẽtes. ¶ In tercia talis.quidã iuſte
dãnatꝰ ad moꝛtẽ tenet᷑ in carcere. vñ
nõ põt euadere niſi ĩterficiat ĩcarcera
riũ.ſic ꝙ oʒ eũ.vel interficere iniuſte.
vel interfici iuſte ¶ In quarta talis.ꝗ
dã viatoꝛ incidit in manꝰ vniꝰ latroniſ
vel pluriũ quoſ nõ põt euadere niſi eũ
vel eos interficiat.ĩterficiẽdo põt eua
dere.⁊ ſi nõ euadat occidet᷑ ĩiuſte. Si
oo pᷣfato mõ euadat ĩterficiet iuſte ſᷣm
leges.cõcedẽtes vnicuiq; tutelã ⁊ de
fenſiõem coꝛpis ſui. n pꝛimo caſu
videret᷑ dò.ꝙ pei eſſet iuſte interficẽ
qᷓ; iuſte interfici.qꝛ qᷓ;is iuſte interfi
cere nõ eſſet actus ſᷣm ſe mał.tñ eſſet
in ſcãdalũ ſocij moꝛiẽtis qui płꝰ offen
deret᷑ de ſocis occidẽte quã de alio.⁊
eſſet actus turpiſ ⁊ ipᷣe fieret irregula
ris. Et ſi religioſus vel oꝛdinat fue/
rit fiet torꝰ abboĩabilis. ¶ Sʒz hijs nõ

obſtãtibus ſecuriꝰ videret᷑ dð.ꝙ peius

eſſet ei iuſte interfici ⁊ quilibet ĩ hoc
caſu ſecurius eligeret interficere q; in
A 3

.

terfici.qꝛ vnꝰqſq; dʒ pᷣeligere cõmoda

ſaluti ſue qᷓ; aliene qm̃ amicabilia que
ſũt ad aliũ veniũt ex hijs que ſunt ad
nos.vt.j.li.ꝗ. Sʒ cõmodiꝰ ẽ vnicuiq;
pccõꝛi hñti bonũ ꝓpoſitũ ꝓ ſalute ſua
differri tꝑs pnĩe ſue q; ſtati auferri di
cẽte. Job deo. imitte me vt plãgam
paululũ doloꝛẽ meũ.añq; vadã ⁊ non
reuertar ad trã tenebꝛoſã ⁊c. Job.x.
ca.quare expediẽtiꝰ videt᷑ hoc mõ iu/

ſte interficere q; iuſte ĩterfici.Si tamẽ
hoꝛꝛoꝛe illiꝰ officij. puta qꝛ ille ſocius
ſuſpẽſus ẽ fĩ eiꝰ vel pr᷑ vel ꝗqcũq;.tñ hõ

nõ peccabit ſi pᷣeligat ipᷣe ſuſpẽdi ma
xime ſi poſſit cõfidere de mia dei cum
pñti cõtriciõe
e interficere qᷓ; iterfici.qꝛ de iure nãli
nẽo dʒ locupletari cũ aliena. ⁊ maxie
hoĩm iĩnocẽtũ iactura. ſʒ iſte nõ p̃t ałr

locupletari lõgiturnitate vite vt ſup/

poſuim in caſu.quare cuʒ patiẽtia dʒ
poti expectare moꝛtẽ qᷓ; inocẽtibꝰ in

ferre moꝛteʒ. Et in iſto caſu loqꝗt᷑ phi.
ꝓbãs.qꝙ pei ẽ ĩiuſtũ facere qᷓ; iniuſtuʒ
pati.qm ad hoc vadit dirrecte intẽtio
ſua. vt ptz ex Fa.¶ In icio ãt caſu dõ.
p idẽ.ꝙ multo pei ẽ iiuſte interficere

ꝓ euadẽda moꝛte iuſta qᷓ; iuſte ĩiterfici

Si eni potiꝰ ẽ iiuſtũ facere qᷓ; iniuſtuzʒ

pati.multo foꝛtiꝰ erit peiꝰniuſtü facere
q; iuſtũ pati.(¶ In quarto ãt cãu dð.q;
peiꝰẽ ĩluſte interfici.qᷓ; iuſte ĩterficere

qð ꝓbat᷑ qꝛ inſte iterficere nullũ malũ
Eẽ ʒ ſe.niſi alið addẽt᷑. Iniuſte ãt ĩter
fici malũ.qꝛ ẽ iiuſtũ pati.ꝙ ẽ vłr malũ

vt ꝓbat phi. in pria pte lectiõis.quaẽ
iſtud tãq; vłr malũ pei eſt q; ilud qᷣ
E

fᷣm ſe nõ ẽ malũ.(¶ Mec obſtat ſi dicat

ꝙ pᷣcioſa eſt in cõſpcũ dñi moꝛs ſcõꝛũ

eiꝰ.qꝛ ipᷣa moꝛs iiuſte ſcĩis illata nõ ẽ
eis bona.vt ſ̃m ſe ſũpta. Sʒ ẽ bõa in

quãtuʒz ẽ pᷣelecta vite fide dimiſſa. vel

quacũq; iuſticia cerelicta.Sʒ hic nul/
la iuſticia derelinꝗt᷑ vita ſeruata.quaẽ

nõ videt᷑ ꝙ ſñ cã hõ debeat velle moꝛi

maloꝝ vita itacta.¶ Ad pꝛimũ Sp pꝛi

ma pie i dem ẽ ꝙ phi. loqꝗt vbi vtrüq;
eſt iniuſtum. Et ſic cõceditur argumẽę

n fo caſu dò. ꝙ peiꝰ

LIBRO U

„

ttuũ. ¶Ad im vero doͤ. ꝙ cõcedat con

cluſio vbi interficere eſſet moꝛtał cul⸗
pa. ¶ Eum vero pbatur ꝙ interficere
nõ poſſit eſſe ſine culpa.dicẽdũ q; Au

guſtinꝰ non dicit ſic interficiẽtes non

eſſe liberos a peccato. ſed interrogat
quõ liberi eſſe poſſunt.q.d.qꝙ raro.qꝛ

ſepe eſt inoꝛdinata volũtas in tali cõ/
flictu. ¶ Ad terciũ vero dicendũ ꝙ in

terficere inuaſoꝛẽ ⁊ maleficũ non eſt
turpe ſicut habetur per exempla mul
toꝝ ſcõꝝ patrũ veteris teſtamti. q ma
los ſuis ꝓpꝛijs manibus occiderunt.
ſicut phinees. Hu.2. Et ſamuel pꝛi

mo MReguʒ. ij. Et Helyas. 3. Re. i8.

Et dñs dicit.maleficos nõ patieris vi
uere. ¶¶ Ad quartũ dicẽdũ.q mecha/
ri in nullo caſu eſt licitum qꝛ materia
mechie.puta vir ⁊ aliena vxoꝛ nũquã
poteſt eſſe digna illo turpi cõmertõ.tã
quã pena vel pꝛemo. Materia vero
homicidij. puta homo poteſt eẽ digna

ſuſpendio tanquã pena iuſta. quare ũñ

fuit ſimile. quauis aliqð homicidium

poſſit eſſe peius qᷓ; adulteriuʒ. ¶ Ad

quintũ dicendũ ꝙ in caſu in quo inter

ficere eſt iuſtũ.non perditur aliqð ani

me bonum. Argumẽta in oppoſitum
concedi poſſunt ſcòm intellectum pꝛi
us expoſitum. UEt in hoc explicit

ſententia. F. li. ethicoꝛum.

—

elciczchen
c diͦni üſ

——

Fimc

Eusniitseni

—

ſiwoozſugare
üent öcder

läg ineciͤ⸗
finct ödind
fboctöentrin
Auno,d dlanöe⸗
Uunanfuct
ic Geſwn
(eronecinerx
Ekns Gtiöͦ Mn

unlepert
uinisgnni,
hsbichii⸗

Einmäiiciünch

—.—

icglüſginur

flüntg irs

—
—

Pkſinbigict

ngifzneii u

icſgiimnten

4

ilittinſnece

iziar 8*
ümmetüſope
tRewiſlusned
ffuln rini;
iriinriin

ſpbet

nniin
ann ſie
ſmgin
mmremm
ens Dl

Slehs K

miadciäier
tlcnngr
orn

1 1

5 6N

n nile

ctbicorn.

ſum ibil

.vVI.

Incipit liber ſextus ( Ce. . .

AUNia extitimꝰ.. In pᷣ
Acedẽtibꝰ libꝛis egit
de vtute moꝛali. hic
at agit de ĩtellectua
li. De qua pꝛio ꝓpo
nit ĩitẽtu. Fopſegꝗt ip
lie ãt vtutes] De itellectua
li ãt vtute ſeu de rcã rõne. pꝛio ꝓpõit
qꝛ de ipa ẽ do. Fo ꝗd de ipᷣa ẽ dcin ibij.
In oib.. tercio ꝙ nõ ẽ ſufficiẽter dem̃

ibil Eſt ãt dicere . quarto ꝗd reſtat di

cẽduz ibi Pꝛopt qð oʒ Dicit ꝗ pꝛĩo
ꝙ nos pꝛius dicẽtes extitim.i.di ximꝰ
ſupꝛa li.2. qm oʒ opoꝛtumtate vtutis
eligere mediũ.nõ ãt ſupabudũtiã nec
defcm̃. ymo oʒ fugere.dixim ꝙ mediũ

eligẽdũ erat. nõ qð ẽ mediũ fᷣm rem.

Sʒ mediũ ꝙ ẽ mediũ quo ad noſ.ſicut
rõ rcã dicit. Yõ diuidam ⁊ diſtingua⸗
mꝰ hoc.ſ.rõem rcãm.qm alia ẽ rõ ſpe

culatiua. ⁊ alia rõ pꝛactica ſeu actiua
alia rõ artificiał ⁊ factiua.vt videbi
tur. j. c. 3. De ſola vo rõe pꝛactica ĩtel

☛

ligit. ꝙ de röne cõiter dem ẽ in diffini/
none vtutis. Et iõ illa nõ ſũ cã eſt ab
alijs diuidẽda. ¶ Scðdo ibil/ In oibus
Mꝛopõit vel repetu id ꝙ de buiꝰmõi

rone ẽ dem̃ dicẽs.ꝙ vt viſuʒ ẽ ſupꝛa li.
2. In oib- dcis bĩtibꝰ otuoſis vel circa
oss quẽadmodũ ẽ etiã in alijs factiuiſ
hitibꝰ ẽ qodã ſignũ in nã reꝝ agibiliũ

⁊ fcibiliũ.ad ꝙ reſpiciẽs ⁊ attẽdens
ps aie rõem hñs.intẽdit ⁊ auget ſup
plẽdo defem ſᷣm exigẽtiã dicti ſigni.⁊
iſtud ſignũ ẽ terminꝰ determinãdaruʒ
medietatũ que diuerſimode ſᷣm diuer
ſas pſonaꝝ ⁊ tẽpoꝝ cõditiões ⁊ circõ
ſtantias ſũt ſũmẽde quas ꝗdẽ medie/
tates nos dicimꝰ exñtes eẽ ſeu exiſte/

re qodã intermediũ ſupabũdãtie de

fectꝰ.icimꝰ ãt illas medietates exi/
ſtere ᷣm rcãm etiã rõem.vt fuit expoſi
tũ ſupꝛa li. 2. ¶Motãdũ ẽ g̊ fᷣm vitatẽ
Fm phi.rcã rõ ẽ imediata regula ⸗
tutũ moꝛaliũ.Sʒ illud ſignũ ꝙ ẽ in nã
ren agibiliũ ⁊ appetibiliũ ẽ regła hu

—

ius rõniſ.qm̃ ab illo ſigno ſũmit ſupꝛa
ratio ꝓpter ꝗd oʒ vel ꝓpter ꝗd nõ oʒ
etiã minꝰ intẽdendo ⁊ remitiẽdo.
¶ Tercio ibil Eſt ãt dicere . Oñdit ꝙ
de pᷣdicta rõne nõ ẽ ſufficiẽter dictum
d. ꝙ nũc. i.mõ pᷣmiſſo ẽ vel cõtingit di
cere veꝝ de rõe rcã. nihil ãt ſufficienſ
ad ꝓpoſitũ ẽ adhuc manifeſtũ ꝑ iã di/
cta. Qðò ipᷣe ꝓbat per ſile in alijs arti
bꝰ ⁊ ſtudijs circa quecũq; opꝑabilia eſi
ĩuẽta ſcia.Et ſpãliter oñdit hoc ꝑ ſile
in medicina.d.qꝙ in alijs ſtudijs idem
hĩ.qꝛ in oĩbꝰ põt dici vm iſtð.ſ.qm̃ nec

plura q; oʒ. nec mioꝛa.i.pautioꝛa quã

oʒ dʒ aliꝗs laboꝛare.i.pꝓcurare nec ẽt
negligere.i.pᷣtermittere.ſed tm̃ media
que nõ hñt plus vel minꝰ qᷓ; oʒ ⁊ vt rõ
recta docet.hoc inquã ẽ veꝝ.aliꝗs aũt
hñs hoc ſolũ documtũ de medicina ni

hil vtiq; fiet ampli medic vel ſcens

opari quã añ.puta pꝛo exẽplo qualia
oʒ afferri ad coꝛpꝰ ꝙ febꝛicitat. Si ꝗs
dixerit ei. Affer ad coꝛpꝰ quecũq; iu/
bet afferri rcã rõ medicinał ⁊ illa que
iubet afferri ille pfectꝰ medicꝰ.ꝗ hanc
medicinalẽ habzʒz rõez Aijs eni au⸗
ditis ⁊ in generali cognitis.nihil per
hoc ſciet in medicia per qð poſſit me
dicinałr operari. ſic etiã in moꝛalibus
per ea que dcã ſunt de rõne rcã. nulł
ſciet moꝛaliter operari.quare iſtud ſci
re niło mõ ſuffeci:¶ QAuarto ibi/ Pꝛo
pter qð oʒ Pꝛopõit qꝗd de rcã rõe re
ſtat dicẽdũ. d. ꝙ ꝓpter hoc ꝙ oñſum ẽ
de inſufficiẽtia generalis noticie.opoꝛ
tet circa aĩe hĩitus.quibꝰ aĩa fit bona.
nõ ſolũ eẽ dictũ hoc qð diximꝰ in gene
rali.Sed oʒ eſſe determĩatũ ĩ ſpali de
t᷑mmando que ðẽ rcã rõ ſᷣm diffinitiõeʒ
⁊ quid eſt terminꝰ.i.ſignũ huiꝰ rõnis
ad ꝙ rõ reſpicit ⁊ attendit.
S euidẽtiã eoꝝ que dicta ſũt
de ſigno hĩtuũa artiũ.querit᷑
vtꝝ mediũ virtutis ſit illud ſi
ñũ ad qð reſpicit intellect cuiuſſibet

—

artificiałr vł moꝛałr opantis. ⁊ argii

tur ꝙ ſic.pꝛimo.qꝛ oĩs ſciẽs ſic opꝰbñ

pficit ad mediũ reſpiciẽs vt ſupꝛa li.2

7 4

MU S

LBRO

ca.. quare illud mediũ eſt iſtud ꝙ hbic
querimꝰ.¶ Scòo qꝛ boni artifices ad
mediũ reſpiciẽtes opant᷑.vt ibideʒ hr
quare vt pꝛiꝰ.¶ Cercio qꝛ ad illud re
ſpicit operãtis ĩtellectꝰ cuiꝰ cõiectura
trix eſt otꝰ.qꝛ eãdẽ oʒ rõem dicere ⁊
appetitũ ꝓſeꝗ.vt hĩ hic ca.ʒ.Sʒ virtꝰ
ẽ medietas quedã cõiecturatrix exñs
medij vt ſupꝛa li.2.c..quare vt pꝛiuſ

Quarto.qꝛ ſicut iaciẽtes reſpiciũt

ad ſignũ.ſic bñ opantes ad mediũ vt
pʒ in illa ſił itudine poſita per phĩ di
cẽtẽ ꝙ facile ẽ nõ cõtingere ſignũ.dif/
ficile aũt cõtingere. ¶ Et ꝓpter hoc
ad maliciã ꝑtinẽt ſupabũdãtia ⁊ defe
ctꝰ que ſũt facilia. Et ad virtutẽ perti
net medietas que difficił ẽ vt hr̃ ſupꝛa
li.2.c..quare virtuiſᷣ mediũ ẽ üllud ſi/
gnũ ad qðoðſ ĩpicit ĩitellectꝰcuiuſtibʒ mo
raliter vel artificialr operãtis. Et p/

pter hoc aliꝗ dixeĩt.ꝙ phi.loꝗt᷑ hic de

illo ſigno qð ẽ mediũ ᷣtutis.¶ Sʒ cõ
trariũ arguit᷑.qꝛ mediũ virtu nõ ẽ ter
minꝰ medietatũ quas eẽ diximꝰ inter
mediũ ſupabũdãtie⁊ ðfectꝰ.qꝛ mediũ
nõ eſt terminꝰ medij.ſʒ ſignuʒ de quo
loquit᷑ hic phi.ẽ talis terminꝰ vt ipſe
hic ait.quare virtutiſ mediũ nõ ẽ iſiud
ſignũ. R ſolutiõe queſtiõis p̃ᷣmit
to ꝙ ſignũ dirrecnuũ hoĩs operãt põt
eẽ quadruplex.ſ.ſignũ pᷣcognituz ⁊ ſi
gnũ ꝙ eſt ipᷣa pᷣcognitio ⁊ ſignũ ingſi⸗
tũ.⁊ ſignũ ꝙ eſt ipᷣa inqſitio. Signum
at pᷣcognitũ ẽ duplex.vnũ eſt nãle ſim
pliciter pᷣcognitũ.aliud põt eẽ artifici

ale alicui vel aligbꝰ pcognitũ. (Mꝛi

mũ ſignũ eſt finale bonũ.⁊ iſtud ẽ vłr
pᷣcognitũ ⁊ p̃intẽtũ in oĩ operanõe a/
gentis per ĩtellectũ vt hrĩ̃ ex.2. metha.
in pte de ſtatu in cauſis finalibꝰ. &t ðᷣ
buiuſmõi ſigno dicit phi.ꝙ cognitio fi
nalis boni ad vit magnũ bʒ incremẽ
tũ.Et quẽadmodũ ſagittatoꝛes ſignũ
habentes magis adipiſcemur vtiq; ꝙ
oʒ ſupꝛa li.j.in pꝛohemio. ¶ Signuz
at alicui vel aliꝗbꝰ pᷣcognitũ ẽ lex vel

cõſuetudo vicẽ legis hñs ¶ Aſtud aũt

nõ ẽ vłr pᷣcognitũ.qꝛ legiſlatoꝛ nõ pᷣco

gnouit legẽ añ legiſlatiõeʒ. cũ tñ pᷣhũe
rit pꝛudẽtiã legis poſitiuã vt.j.e.li.c.
9. Sʒz iſtud ẽ p̃cognitũ aliꝗbꝰ qui non
hñt iudicare de lege.ſʒ ̃m legẽ ⁊ ad
legẽ reſpiciẽtes iudicat. Signũ aũt q
eſt pᷣcognitio ẽ pꝛicipiũ pꝛacticũ vł fa
ctiuũ ꝙ ẽ vera cognitio finis vt.j.e.li.

ca.6. ¶ Signũ at inquiſitũ ẽ virtuns

mediũ.pꝛo quo ĩueniedo dant᷑ quattu

oꝛ documẽta ſupꝛa li.2.c. ſinali¶ Si⸗·

gnũ at ꝙ eſt inqſitio eſt ipᷣa renũciatõ
que fit in queſtiõe cõſiliarij. Eſt ei oẽ
cõſiliũ queſtio ſʒ nõ ecõuerſo vt ſupꝛa

li.ʒ.ĩ parte de cõſilio.¶ Et tale ſignũ
ẽ noticia ĩiuẽtiua medij inqſiti.¶Hijs
pᷣmiſſis dð.pꝛĩo ꝙ ſignũ ad ꝙ pᷣaſpi
cit vłr oĩs operãs nõ ẽ virtutis mediũ

ſo ꝙ ipᷣm eſi finale bonũ.(ꝛimũ ꝓ

bat᷑ qꝛ id nõ pᷣaſpicit vlłr ĩtellectꝰ ope
rãtis ꝙ eſt ei ignotuz ⁊ valde difficile

ad cognoſcẽdũ.Sʒ virtutis mediũ eſi

cõiter ignotũ ⁊ valde difficile ad co.
gnoſcẽdũ vt ſupꝛa li.2.c.ʒ.⁊.c.vluimo

quare virtutiſ mediũ nõ eſt illud ſignũ
ad ꝙ vlr reſpicit intellectꝰ operantis.
Scõm pꝛobat᷑ pꝛio.qꝛ oĩis operans
intendẽs ⁊ remitrẽs opera ſua vt ve/
niãt ad mediũ ad illud ſignuʒ reſpicit
fm erꝰ exigẽtiã vniuerſa opera habẽt
vel plus qᷓ; oʒ vel minꝰ q; oʒ.vel tatuʒ
q;tũ oʒ.Sʒ ſᷣm exigẽtiã finis vniuerſa
opera dicũt hĩe pluſ.q.ſ.hñt vltra qᷓ;
ſit neceſſariũ ⁊ exactũ ad cõſequẽduʒ
finẽ opeꝝ vt ſupꝛa li.j.c.x.⁊.2. phiſi.

vel habere minꝰ qñ.ſ.nõ haberet ne

ceſſariũ ad cõſequẽdũ finẽ.vel habere

tm̃ qᷓ;tũ oʒ.qũ.ſ.hñt oĩa ad finẽ cõſe/

quẽdũ exacta.⁊ nõ plura nec pautio/
ra tunc ĩiuentũ eſt mediũ qñ nõ ẽ addẽ
nec minuere vt ſupꝛa li.2.c.s.quare fi
nale bonũ eſt illud ſignũ ad ꝙ vłr pᷣaſ
picit oĩs itellectus operãs vel opera-
turꝰ. (Scdo qꝛ illud ẽ ſignü ad ꝙ vłr
fſpicit itellectꝰ operãtis a quo ſũmũt᷑
pꝛicipia opabiliũ.pꝛiĩcipia ei ſũt ſicut
foꝛes in domo vt habet᷑.2. methaphi.

Sʒ pria pꝛĩcipia operabiliũ ſũmunt

a fine vt.j.e.li.c.x.⁊ vt hĩ.ij.phiſico.

2

==
S –— ——
☛

tgifiänuitb
P

enpes
ie

,pne

mpen
pielg.
iſfafne

emnſautiin
Jentuitcnn
nhcur ie
rsincen,
iicüteoege
ooinctnns

5

aucltpon
loomiliehiot⸗

iieoindnin
Etker ien.

ui ichuul
i

lgee wann

.

fülousk fai⸗

Winigni

(aiſmefnnszi⸗
denmaan

püßfcintiis
felecerirlem
Mininen ti

7
. .

=
SE.
=ꝛ=½ =
=

funpef .
bißritlenc

agiſ pinde
u ilbeisg

e Inelecy.,

kakigen⸗

laiis
ibn

jineſtle

ſigüchg
NöRimint
iciſk irlee
t ale n
BNS N

Saldedichche a

ali203 1
Giünöetlid

mtellec

rio gros en
SSoperolun

iſen

ivenaopern i

Gigeni insn.

diciſtinn⸗

eraci d ene
ul. de .
gidiſfni ie

Pit ia adſi⸗

nräüigit;
inulf,
lwaſgiun
ngihl

quare vt pꝛius. (Zercio qꝛ illud eſt

ſignũ ad ꝙ vłr pᷣaſpicit intellectiꝰ ope

rtis ꝙ vłr pᷣintẽdit appetitꝰ. nihil eiĩ᷑

intendit appetitꝰ intellectiu niſi ꝙ in

telligit itellectꝰ. Sed appetitꝰ vłr itẽ

dit ⁊ pᷣaſpicit finẽ.Eſt enĩ pꝛincipiuzʒz
in intetiõe. quare ad ipᷣm pᷣaſpicit itel
lecr. ¶ Bicedi ad argumta in oppo
ſitũ generaliter ꝙ ꝓcedũt de ſigno inꝗ
ſito nõ de pᷣcognito.de quo tñ loquitur
hic phi. vt viſum eſt in coꝛpe queſtiõiſ
pꝛius · ¶ Lectio ſcoa
Mime ãt virtutes J.Supꝛa ꝓ
poſuit ſuũ intentũ. hic ãt exe
quit᷑ ipʒ. pꝛĩo ãt inꝗru qd eſt
cã ratio ſeu virt' ĩtellectuał in genere
fo vero tradit quot ſunt eiꝰ ſpẽs ibil.
Sũt vtiq; quibꝰ .ĩcio agit de ſingulis
ſpẽbus ibideml Scia quideʒ igit᷑ Ad

inqrẽdũ vero ꝗd ẽ virtus iĩtellectualis
pꝛio diuidit virtutẽ aie ⁊ moꝛalẽ ⁊ in

tellectualẽ ⁊ pꝛo nüũc moꝛalẽ abijcit ⁊
intellectualẽ eligit ad ſuũ ꝓpoſituzʒ.fᷣo

ptẽ aĩe diuidit in ptẽ irrõnalẽ ⁊ in ptẽ
que babet rõem.⁊ hãc eligit ibi Pꝛi

us quidẽ ..tcio rõnalẽ ſubdiuidit ĩ ptẽ
ſciẽtificã ⁊ ptẽ rõcinatiuã ibil Et ſup
ponant᷑ ..quarto vᷣo ex hijs inqrit ꝗd ẽ
virtus ĩtellectuał pficiẽs ptẽ aĩe ſciẽti

ficã ⁊ ptẽ rõcinatiuã ibi Sũmẽdũ eſt

*

SNicit pꝛĩo ꝙ noſ ſupꝛa pꝛio libꝛo
ſic diuiſim virtutes aie ⁊ diximꝰ has
qdẽ eſſe moꝛis.i.virtutes moꝛales ap

petitũ pficiẽtes. ⁊ alias diximꝰ eſſe vᷣ/

tutes ĩtellectꝰa itellectuales ⁊ cũ hoc
ptrãſiuimꝰ determinãtes de moralibꝰ
virtutibꝰ in pᷣcedẽtibꝰ libꝛis.De reli/
quis ãt ſcʒ de ĩitellectualibꝰ ⁊ etiazʒ de

aia ⁊ ptibꝰeiꝰ. Pꝛĩo dicem ſic dñũtes

vt ſequit᷑ ibi Pꝛius quidẽ igit᷑. Abi
diuidit ptẽ aĩe ſicut ſupꝛa diuiſerat in

pꝛio libꝛo in fine. Sicit ꝙ pꝛi dem̃

duas eſſe ꝑptes aĩe.vnã.ſ.que ẽ rõem
hñs que eſt intellectꝰ. ⁊ aliã que ẽ qd
irrönale que ẽ appetit. Mũc ãt intĩ
diuidẽdũ erit ad ꝓpoſitũ declinãdum
de pte rõem hñte ᷣm eũdem modum

fm quẽ pꝑtem aie generałr ſumptã pꝛi

us diuiſimꝰ. (Eñr ibil &t ſupponãtnr
