vita dicẽs ꝙ cõſonat etiã deſcriptio pᷣ
dicta rcẽ rõni ponẽti felicitateʒ eẽ bñ
opari ⁊ bñ viuẽ: qm pfectiſſima pᷣtus
reddit hoiem ſimpłr bonũ ⁊ vitã bo/
d 4

IIBRO

nã ⁊ opatiõeʒ bonãl Vidẽt᷑ ãt ⁊ que
ſita] Hic oñdit pᷣdcẽ deſcriptiõi cõſo
nare dcã in ꝗbꝰ hoĩes diſcõueniunt ⁊
pꝛio illa dcã recitat.2. deſcriptiõeʒ cõ
ſonare demõſtrat ibil SZicẽtibꝰ ꝗqdem
igit᷑ Circa pꝛimũ tria facit.oñdit eni
pꝛĩio or̃iam opinionũ.2 opinãtiũ ibi
Hoꝝ ãt qʒiᷣ cõueniẽtiã aliaꝝ opinionũ
opinãtiũ ibil Meutros ãt Dicit ꝗ
pꝛĩo ꝙ oĩa queſita ⁊ deſiderata circa
felicitatẽ:vidẽt᷑ coexiſtẽ dcõ.i.deſcri⸗/
ptiõi ſuperiꝰ dicte.recitat igit᷑ que ſũt
illa. ¶ Sciẽdũ ibi nõ ĩcitat opinio
nẽ de ſola voluptate:nec opinionẽ de
ſola tpali facultate:ſʒ opinionẽ de oᷣtu
te que diniſa ẽ ĩ tres ptes. ꝗdã eĩ opi
nati ſũt felicitatẽ eẽ pᷣciſe tutẽ.ꝗdam
ſt stuteʒ addẽtes voluptatẽ. ꝗdã aũt
vᷣtutẽ addẽtes tpalẽ facultatẽ. pꝛĩa di
uiſa ẽ ĩ. zʒ. ptes:ꝗbuſdã opinãtibꝰ feli
citatẽ eſſe peiſe moꝛalẽ vᷣtutẽ que pfi⸗
cit appetitũ:ꝗbuſdã o pꝛudẽtiã que
pficit itellectũ pꝛacticũ:ꝗbuſdã o ſa⸗

piẽtid que pficit ſpeculatiuũ. 2* opio

diuiſa ẽ in duas:ꝗbuſdã opinãtibꝰ feli
citatẽ eẽ stutẽ ⁊ voluptatẽ ſił æ de pa

ri.ꝗbuſdã vᷣo vᷣtutẽ pꝛicipaluer ⁊ volun

ptatẽ minꝰpꝛĩcipałr. ⸗ opio remãſit
indiuiſ. . Wir bil ooy at·oñdit diſ
ferẽtiã opinãtiũ dicẽs.q de numero o
pinãtiũ fuerũt młti ⁊ veteres.i.groſſi
⁊ populares:cõtẽdẽtes tpalẽ faculta
tẽ cũ vtute ad cõplẽdã felicitatem. ⁊
pauci m̃ ⁊ głioſi viri dixerũt pᷣtutẽ pꝛĩ
cipałr ⁊ volupratẽ minꝰ pꝛĩcipałr in
tegrare felicitatẽ ¶ Peinde ibil Meu
tros ãt.oñdit cõneniẽtiã opinionuzʒ æ
opinãtiũ.d.ꝙ rõnabile ẽ exiſtimare ꝙ
neutri nec iſti nec illi in vniuerſis pec
cauerit ⁊ a itate declinauerit: ſʒ ꝙ ĩ
vno ſaltẽ vel in płibꝰ ⁊ iſti ⁊ illi ſnĩas
ſuas ad vᷣtutẽ dirrexerũt.¶ Seinde ibi
Licẽtibꝰ ꝗqdẽ igit᷑ oñdit has tres o/
piniões dicte deſcriptiõi cõcoꝛdare t
pꝛio opimõeʒ de ᷣtute.2 de volupta
te. ʒ. de tpali facultate.2 ibi Que ãt
Be ibil Nit᷑ iñ¶ Eirca pꝛimũ oñdit
pꝛio illiꝰ opiniõis ⁊ iſtiꝰ cõueniẽtiam

ſup illa iſtiꝰ extẽdẽtiã ibi. Dfnt at
icit ꝙ h rõ ſeu deſcriptio feli/

.

citat᷑ cõcoꝛs ẽ dicẽtibꝰ felicitatẽ eẽ v„ir

tutẽ qᷓ;dã:qꝛ huiꝰ deſcriptiõis alia ꝑs
ẽ:ꝙ felicitas ẽ ſᷣm vᷣtutẽ oꝑatio: ⁊ ſic
cũ illis dicimꝰ felicitatẽ cõſiſtere ĩ vᷣtu
te ¶ veinò ibil Ziffert dicit ꝙ nõ pa
rũ differt exiſtimare optimũ bonũ ꝙ ẽ
felicitas cõſiſtẽ ĩ poſſeſſiõe pᷣtuſ:vel in
vſu:in hitu otut:vel ĩ opatiõe.vtꝰ eniʒ
8ꝛ cõſiſtere ĩ vſu ⁊ opatiõe qᷓ; in hitu
⁊ poſſeſſiõe.h̊ ãt ꝓbat᷑ dupłr.pꝛiĩo ibi
LHitũ enĩ tali rõne meliꝰẽ pficẽ ⁊ ad
augere merita ⁊ bõa opa:qᷓ; ꝙ neutra

facere:ſʒ hñs hitũ ⁊ poſſeſſiõem viun

põt nõ opari ⁊ ocioſũ eẽ.hñs ãt opa⸗/
tiõem ᷣtut᷑:neceſſario opat᷑ ⁊ bñ oꝑat
bñ opando vero pficit opa ⁊ adauget
merita.ꝙ melioꝛ ẽ opans ſᷣm pᷣtuteʒ qᷓ;
hñs tm vtutẽ: ⁊ p ↄũs melioꝛ ẽ vſus v
tu q; hitꝰ etuſ./MHotãdũ ãt ꝙ neceſ/

ſitas ſũmit᷑ hic ꝓ neceſſitate non cõſe

quẽij ſʒ cõſequẽtie:ſicut dicit᷑ ſoꝛteſ qũ
currit de neceſſitate currit:ꝙ nõ ẽ veꝝ
niſi neceſſitate cõſequentie.¶ Heinde

ibil Quẽadmodũ ꝓbat᷑ idezs exẽplari

rõe:qꝛ ſicut ſe hñt agoniʒũtes ĩ olipia
dibꝰ ad optios ⁊ foꝛtiſſimos nõ ago⸗

nizãtes:ita pᷣtute vtẽtes adherẽtes ñ

vtẽtes:ſʒ ĩ olipiadibꝰ qgoniʒaãtes pᷣſe
rut᷑ optis ⁊ foꝛtiſſimiſ nõ agoniʒãtibꝰ
coꝛondt᷑ eni iſti nõ illi.g vᷣtute vtẽteſ pᷣ

ferũt᷑ nõ vtẽtibꝰ q́;uis hñtibꝰa fiũt ma

gis illuſtres. ¶Sciedũ ãt ꝙ olipias o
lipiadis ðꝛ ab olipo mõte ꝗ ẽ in gꝛe/
cia ꝗ ðꝛ ab olon ꝙ ẽ totũ ⁊ fox ꝙ ẽ lux
.q.totꝰ ĩ luce ſeu lucidꝰ.vñ interdũ ce⸗/
lũ vocat᷑ olipꝰ¶ In illo ꝗdẽ mõte apð

ãtiquoſ ſemł.ſ.i.ꝗ.ãniſ fiebãt celebta

tes ſolẽnes in honoꝛẽ iouis ꝗ colebat
ibi tãq; deꝰ h̊ celehꝛitas vocabat᷑ oli
piaſ vł olipua.te.¶ In bac at celebꝛi
tate fiebãt ludi exercitatĩ ⁊ ꝓbati hũa

nax viriũ ⁊ vt hoĩes magis eẽnt aiati
ad ꝓbãdas ⁊ exercitãdas vires ſuas

victoꝛes pᷣmiabant᷑ ⁊ coꝛonabãt:⁊ de
hijs płᷣs traxit exẽplũ.illi nãq; conatꝰ
ꝗq fiebãt ĩ currẽdo vł luctãdo:vł quałr

ſo.
ſs⸗

lu
me
lau
Nlu⸗
logae
eici
Nait
üniiͤn
lnſa
wſicd
glisnn
hils
loſce
ſiſiden
ſtdelene
ſifinpn
ſitdelen
coli
ſeies
opariöes
amßmnſe
Pontdic
nlate. 9.4

Binz
wſl,
eiſi
ans
eſe
tin
ignin
wigi
Mein
eipen;
ubin
ſpioobi
fceta
heuma
n d
in ce,
düoet
angen
ſnez
ni ſo;
ugnet,
enon d
iſreſi
RE
Heme
etiphei
jolipi⸗
eo⸗
fiesi
es Pie
ſi
NR
N
1pase
gamge,
irginn
Zimeriüc,
nir
fränclin
Ns gthi
RqR
ba den
ni ipiin
1g in 1
as ſit
coronabit
jin irnif
— 8

cũq; pugnaãdo vocabat᷑ agones ⁊ ipſi
ſic faciẽtes dicebant᷑ agomiʒãtes.illu/
ſtres ãt dicebãtur fama pᷣclari:honoꝛe
incliti:ſtatu ⁊ cõditiõe inſignes.
Einge ibil Eſt ãt ⁊ vita] oñ

vyoluptate cõſonã eẽ ¶ Et pꝛi
mo ꝓpõit itentũ ·2? pbat ipᷣm ibil Se
lectari ꝗqdẽ ʒ: infert vnũ coꝛrelarium
ibi. Optimũ g Dicit g pꝛimo. ꝙ vita
ſᷣm ᷣtutẽ opantiũ eſt delectabił qð p/
bat ibi Selectari ꝗqdẽ ..ꝓbat intẽtum
ſub. 4. cõcluſiõibꝰ.pꝛĩa ꝙ opꝑatio vᷣtu/

tis ẽ delectabił.22 ꝙ ẽ ſᷣm nãʒ delecta
bil. ʒe ꝙ ẽ fm ſe de Eeeite Eho⸗/
P

neſtiſſime delectabił.¶Mꝛia ꝓbat ſic
pᷣmiſſo ꝙ ðlectari ẽ aialiũ ꝙ pᷣt dupix

intelligi. vno mõ ſubſtãtiue ꝓ aiad ſen
ſitiuis. alio mõ adiectiue pꝛo opatioi/

bꝰaĩe.vid et᷑ tñ pꝛio mõ meliꝰ ſũmi.qꝛ
rõ videt᷑ extendi ad oĩa aĩaliũ genera
que talis eſt.vnicuiq; amãti eſt dele/
ctabile id qð amat:ſʒ virtuoſe oꝑpans

amat opatiõem vᷣtuſᷣ.ꝗᷓ oꝑatio ẽ ei de-

lectabił.OHaioꝛ declarat᷑ in lia ꝑ exẽ
pla. Minoꝛ ãt ⁊ cõcluſio tãgũt᷑ ibil.
Eodẽ ãt mõ ⁊:⁊ cõcluſio ꝓbat᷑ ibil mł
tis qdem igit᷑ pᷣmiſſo ꝙ muli boibus
diuerſimode diſpoſiũ delectabilia adi
uicẽ cõtrariãtur:qꝛ quidã ſic diſpoſui

delectãt᷑ in vno.Alij vero ałr diſpoſui

cõtriſtãtur in iſto æ delectãtur in op/
poſito:ſicut auarꝰ ⁊ ꝓdigꝰ. huiꝰ ãt di

ner ſitaſ cã eſt: qꝛ talia nõ ſüt delecta
bilia ſᷣm nãm ſʒ ᷣm diſpõnem: in hijs

⁊ in illis cõſuetudie itroducta.hᷣ pꝛe/

miſſo ſic arguit.qbuſcũq; amãtibꝰ bo⸗

nũ ſut delectabilia illa que ſᷣm naturã
ſũt delectabilia:ſʒ opatiões ſᷣm ᷣtutẽ
ſũt ſimper quedã bona.g fᷣm naturam

ſüt delectabiles oꝑpãtibus ſᷣm otutem.

3ẽ cõcluſio ponit᷑ ⁊ ꝓbat᷑ ibil &t ᷣm
ſeipᷣas vñ pbs eã pꝛimo põit dicẽs.q;
opatiões virtuoſe ſũt delectabiles eti
am fᷣm ſeipᷣas. ꝛ?c iſtã cõcluſiõem ex⸗/
ponit dicens.ꝙ opatio virtuoſa ſic ẽ ꝑ

ſe ipam delectabit ꝙ nõ indiget volu/

ptate.q.adiũcto aliquo exierioꝛi: ſed

1

dit ſue deſcriptiõi opionẽ de

hʒz voluptatẽ in ſeipᷣa. 3. expoſitã p/

bat.d.. Cũ deis eni] Quiꝰ rõ ſic foꝛ,
mat. oĩs bonꝰ gaudet boniſ oꝑatiõibꝰ
ſʒ operãs ſᷣm tutẽ ẽ bonꝰ: ⁊ eꝰ opa
tiones bõe. ei opatiões ſm ſe nullo
exterioꝛi addito ſunt ei delectabiles.

declarat ꝗ̊ pꝛĩo ma. æ patet.2: ſuppo
nẽs mi. infert cõcluſiõem ibil Si at ſic
⁊ patet] ꝗ? cõcluſio ꝓbat᷑ ibi QAin/
imo tali rõne.Opꝑationes pulchꝛe ⁊
bõe ⁊ maxiĩe: ſũt honeſtiſſime delecta
biles bñ iudicãti:ſʒ opans ſᷣm virtutẽ
bñ iudicat.qᷓ tales opatiões honeſtiſ⸗/
ſime ſũt ei delectabiles.huiꝰ rõnis mi

nRoꝛ ponit᷑ i la. vbi ſciẽdũ ꝙ opꝑatiões

ſm virtutẽ dicũt᷑ pulchꝛe vᷣm iuditium
rõnalis. bone ãt ᷣm appetitũ cõcupi⸗/

ſcibilis.maxĩe vero.i.ardue ſᷣm aſſue

factiõem iraſcibilis. hᷣ at.ʒ: oẽ bonum

reddũt honeſtiſſimũ.⁊ per ↄñs dele/
ctari in tali bono eſt boneſtiſſiuum.

Eñr cũ dicit Optimum 5] ¶Infert
vnũ coꝛrelariũ de felicitate: iſerrẽs ſitł
3 inſignia ſcʒ ꝙ ipᷣa eſt optimũ ⁊ pul

cherrimũ ⁊ delectabiliſſimũ ⁊ h̊ habzʒ

ſił ⁊ cõiũcti nõ diuiſiʒ ſᷣm deſcriptõeʒ

liatã que fuit poſita in tẽplo qð apð

veteres dicebat᷑ delos:vbi ad.ʒ.que⸗/
ſtiones ad quas rũdenduʒ eſt ibidem
rñdebãtur diuerſa.dicebatur enĩ que/
renti quid eſt optunũ:ꝙ eſt iuſtiſſimuʒ
querẽti ãt quid eſt deſideratiſſimũ: di
cebat᷑ eſſe ſanũ.querẽti aũt ꝗd eſt dele
ctabiliſſumuzʒ: dicebat᷑ illud quo gꝗlibet
optat frui. Nunc ergo hᷣ oĩa tali rõne

ꝓbant᷑ de felicitate.opatio virtutis eſt

optia: pulcherrima:ðlectabiliſſima:ſʒ
felicitas eſt talis opatio vna vel płes
Fipa eſt optia:pulcherria:⁊ delecta/
biliſſima. huius rõnis pꝛimo ponitur

concluſio cum ſua expoſitiõe.ſcòðo ma

ioꝛ ibi. Omia eni bec ʒ? mi.ibil Has

gutem ⁊ patet. ¶ Sciendum autem
ꝙ opatio vtuoſa dicit᷑ pulcherrima m

cõfoꝛmitatẽ q; habet ad debitum lege

vel rõne oñſuzʒ ad opatiões ad oẽs cir

cõſtãtias eius.Sicut enĩ pulchritudo

coꝛpꝑiſ ðꝛ ellegãſ mẽbꝛoꝝ diſpoſitõ: ſic

LIBRO

pulchꝛitudo opatiõis ðꝛ legãs circon
ſtãtiaꝝ diſpoſitio que dicit cõfoꝛmita

tẽ ad debitũ lege vel rõe oñſũ.¶ Sicit

ãt optia ſᷣm cõueniẽtiã ad opantẽ ſᷣm
qð dicit᷑ eiꝰ pfectio ⁊ bĩtudo.¶ Dicit
ãt delectiſſima ꝑ cõueniẽtiã ad appe
titũ ꝗ delectat᷑ cũ fruit᷑ bono cõuenieti
maxie vero cũ fruit᷑ maxio bono.
NOnſequẽter ibi Aidet᷑ tam̃
pñqdit opionẽ de tpali facul

pꝛio ꝓpõit intẽtũ.d.ꝙ videt

ipᷣa felicitas indigẽ bonoꝝ exterioꝛuz
h ãt 2? pbat duplici rõe pꝛĩa ibij Im/

poſſibile eſt que tał ẽ. Illo indiget vi

ta felix ſine quo eſt ĩ poſſibile vł nõ fa

cile aliqua bõa ferre:ſʒ ſic ẽ ò̊ bono ex
terioꝛi.g ipᷣo indiget vita felix. a⸗/
ioꝛ tanquã vera ſuppõit᷑ ex laʒ. Mi
noꝛ ãt declarat᷑ ĩ lra. Dicit eĩ ꝙ ipoſſi
bile vel nõ facile alia bõa ſpãlia opari
eũ qui extiterit ĩpotẽs ad tribuẽdũ ⁊
amicis ⁊ familijs:qꝛ multa bõa opa/
ta ſũt quẽadmodũ diximꝰ.ã.p oꝛgana
coꝛpis ⁊ oꝛgana domꝰ que ſũt ſerui ⁊
liberi ⁊ ꝗcũq; domeſtici ⁊ ꝑ amicos ⁊
P diuitias et p cilẽ potẽtiã.¶ Abi ſciẽ

dũ ꝙ illa poſſumꝰ que pꝑ nos ipᷣCos vel

P iferioꝛes nobᷣ vel ſupioꝛes nob: vel
p equaleſ nopᷣ poſſumꝰæ iſta tãgit phᷣſ
in lia. Inferioꝛa eniʒ quedã ſũt aĩata
quedã ĩaĩata:aĩata vt oꝛgana cõiũcta
vel ſepata ſicut eſt familia. Inaimata
ſũt diuitie ad minꝰ aia rõnali. equales

ãt ſũt aĩci:ſupioꝛes ſũt pꝛicipes ⁊ důi
ꝗ p ciuilẽ potẽtiã dant᷑ h nellgi.(Me

inde cũ dicit Quibuſdã ãt pbat ideʒ
alia rõe:⁊ 2: ex hoc ĩſert vnũ coꝛrela

riũ ibil VNñ in idẽ Arguit g ſic. Ill in

diget vita felix ꝗbꝰ nudati coinꝗqnãt

felicitatẽ:ſʒ exiẽioꝛibꝰbõiſ önudati eãẽ

ſoingnaͤ talia bõa reꝗrũt ad vitã fe

licẽ ¶Huiꝰ rõis clarat pꝛĩo mioꝛẽ.d.
ꝙ boĩes denudati bõis ꝗbuſdã exteri
oꝛibꝰ coinꝗnãt btitudinẽ:faciẽtes eaʒ
minꝰ appetibilẽ. vt puta nudati nobi
litate generis:bõa ple ⁊ pulchritudie
coꝛpis.qð apparet.qꝛ nõ videt᷑ oĩio ſe

tate cõcoꝛdare deſcriptiõi fe

lix ille ꝗ exterioꝛi ſpẽ turpiſſimꝰ ẽ:vel
ignobił genere:vel ſolitariꝰ ſñ cõſan⸗/
guinitate:vel ſi eſt ſñ ꝓle.¶ Amplius
nec ille eſt oĩo felix ꝗ ꝓlẽ habet: ſi ei
filij ſint peſſimi nec ſi amicoſ hʒ ſi ſint
mali nec iteꝝ ſi bonos filios vel ami./
cos hũit ſi moꝛtui ſũt. 2? infert cõclu
ſiõem.d.Quẽadmodũ igit᷑ ſibi diximꝰ
videt vita felix indigere tali ꝓſperita
te¶ Geinde ibil AUnde in idẽ Infert
coꝛrelariũ reddẽs cãm cuiuſdã opinio
nis vulgate.dicit g̊. ꝙ qꝛ vita felix p/
ſperitate indiget que ptinet ad foꝛtu
nã.hic eſt ꝙ ꝗqdã oꝛdinat in idẽ tanqᷓ;
eẽnt idẽ:foꝛtunã ⁊ felicitatẽ nõ iñ oẽſ
qꝛ qdã vt ſupꝛa viſũ eſt dixerũt eẽ feli
citatẽ ⁊ otutẽ. ¶ Motãdũ ãt ꝙ qꝛ vita
felix:ſi ſit vndiq; felix debet eẽ abiq;
obpꝛobꝛio.obpꝛobꝛiũ põt in eẽ vite ſe
lici qñq; qꝛ ĩeſt alicui rei cũ quo ẽ idẽ
⁊ vnũ felix hõ.hᷣ ãt põt eẽ quadrupli
citer ᷣm quatuoꝛ modos quibus aliꝗs
eſt idẽ felici.pꝛio ſi in ipᷣo felici ẽ.2. ſi
felix ab illo eſt. ʒ: ſi illud ex felicitate
eſt.4·? ſi felix cũ illo ⁊ illud cũ felice ẽ

Coꝛpus ãt felicis in ipᷣo felice ẽ: ⁊ iõ

turpitudo ſpẽi que eſt coꝛpiſ obpꝛobꝛi
uz fit felicis obpꝛobꝛiũ.felix ãt ex ſuo
genere ⁊ ex pentib eſt.quare ignobi
litas pentũ ⁊ generiſ ꝙ eſt eoꝝ obpꝛo
bꝛiũ fu feliciſ obpꝛobꝛiũ.Filij vero ex
felicitate ſunt:⁊ iõ mali moꝛes eoꝛuʒ
ꝗ ſũt in eoꝝ obpꝛobꝛiũ fiut felicis ob
pꝛobꝛiũ:amitcꝰ ãt cũ felice ⁊ felix cum
amico eſt idem cõuictu ⁊ affectu: ⁊ iõ
amicoꝝ malitia quẽ que ẽ eoꝝ obpꝛo

bꝛiñ fit felicis obpꝛobꝛiũ. ADoꝛs aũt

amicoꝝ vel filioꝝ:lʒ nõ ſit obpꝛobꝛiũ
ẽ tñ dãnũ triſtitiã generãs.quare gau
diũ felicis coinqunat.
L D euidẽtiã pᷣdcõꝝ ſũt.a.inꝗ

.

rẽda. ¶ Pꝛimo utrum ad fe

us. Scòo utrum delectatio. Tercio
utrũ bõa coꝛpoꝛis diſpoſuio
¶ Queſtio. zz.
pꝛĩo arguitꝙ ad felicitetẽ ñ

utrũ tempoꝛalis pꝛoſperitas. Quarto

licitatem requiratur uirtutis

—

e
ſit
lep
tina
hiy⸗
opti
Ebe
ſdic
Nts
ſſu
ie
ſſu
hie
2
erc
M
n
kun
uling
mdies
Wienfn
Hienſe
biman
mig

nl

iy
in,
Pns
ſic
zſin
a,
ncäcn
Rrin⸗
ſperin
Pin
opini⸗
lr d⸗
N
unq
ömce⸗
neſeli
n rin
ee abc
tirneß
oi i
aladngl
lrsas
lai. 1
feliata
iſelcei
tuci
probei
er ſio
ignobt
zobe.
NO
18
ſhos d
GONCN
Keon a
n D
ſuchprn
ris gurg

onmi
Orum i
Caro.
eius

—

=

— —

„ dig⸗
wos!
. 1 P

neceſſario requirat᷑ virtutis vſus.pꝛio
quia tunc ſequeret᷑ eum hoiem eodem

die alternatis vicibus ſepe fieri mi⸗
ſerum ⁊ felicem nunc vtendo nunc nõ
vtendo virtute.hoc aũt eſt incõueniẽs
2 q? cã melioꝛ ẽ effcũ:ſʒ bõitas hitꝰ

ẽ cã bõitaũᷣ vſꝰ.vt.õ.ĩ ðᷣſcriptiõe felii

taſt᷑ dcm̃ ẽ c.j.li.2? ꝙ etꝰ hñtẽ pficit ⁊
eiꝰ opꝰ bonũ ddit.quare bõitas vᷣtuo
ſi hitꝰ melioꝛ ẽ bõitate vſꝰ: ⁊ ꝑ ↄñs fe
licitas cõſiſtit ĩ bõitate hitꝰ nõ ĩ bõita
te vſus. ʒ.qꝛ illa pfectõ ẽ ſimpłr op

tima que reddit hoĩeʒ ſimpłr bonũ: ſʒ

hit otuoſi ẽ huiuſmõi.vt.õ.viſũ ẽ.g eſt
optia pfcio ĩ qua cõſiſtit felicitas. 4
qꝛ bonũ pmanẽs eſt meliꝰ trãſeũte.vñ
felicitas reqrit vitã pfcãm ⁊ diuturnã
vt. S.dcm̃ ẽ.ſʒ ſᷣtuũ hitus ẽ pmanẽs ⁊

vſus traſiẽs. bĩtꝰmelioꝛ ẽ vſu: æ per
ↄñs felicitas cõſiſtet ĩ bitu potiꝰ qᷓ; in

vſu. ? qꝛ bonũ hois meli eſt bono
hũani opis:ſʒ bonitate ᷣtu ðꝛ hõ bo
nꝰ ⁊æ bõitate vſuſ bonũ ðꝛ er opꝰ.qua
re ⁊c. ( Sʒ i oppoſitũ ẽ pps. Sicẽdũ
ꝙ vſꝰpᷣt ſũmi dupłr.vno: vniꝰ i vna
hoꝛa.alio: freques ⁊ młtiplex ĩ vita ꝑ
fecta.pꝛio mõ ſũptꝰ ñ facit felicẽ qꝛ ᷣ
tali ðꝛ:ꝙ ſicut nec vna yrũdo ver: nec
vna dies ãnũ facit: ſic nec vnicꝰ actus
hoĩem facit felicẽ. 2. mõ ſüũpt facit

hoiem felicẽ ⁊ de vſu ſic accepto ⁊ de
bitu stuoſo declaro.ꝗ. cõcluſiões.pꝛi

ma ẽ ꝙ bitꝰ eẽntiałr ptinet ad felicita
cẽ.2 ꝙ vſus.ʒ: ꝙ bitꝰ ẽ ᷣm ꝗd melioꝛ

vſij. ꝗe ꝙ vſus eſ ſimpłr melioꝛ hitu.

Pꝛima ſic declaro. Ois oiſpoſitio
determinâs hoiem ad age opꝰ bonnzʒ
ad bñ agẽ opꝰbonũ.ad ſꝑ ⁊ bñ agere

opꝰ bonũ cũ fuerit opoꝛtunũ ptiet en

tiałr ad felicitatẽ.qð apparet.qꝛ alte
ro iſtoꝝ ſublato nõ remanebit felix bõ
ſʒ hitꝰ gtuoſꝰ ẽ diſpoſitio ſic det᷑minas

piem.3 eẽntiałr ptinet ad felicitatez

Eſt at ſciẽdũ ꝓ euidẽtia minoꝛis ꝙ
hõ ẽ indetermiat ad agẽ bonũ vł ma

lũ. stꝰ ãt determiat ipʒ ad bonũ.¶ Ite
circa agẽ bonuʒ ẽ idetermiatꝰ ad agẽ

bonuʒ bñ vel nõ bñ.virtꝰ ãt determiat
ipᷣm ad bñ. 3S idetermiatꝰ ad agere

bonũ ⁊ bñ ꝓ nũc vel ꝓ tũc mõ vel ali,
as. pᷣt ãt determiat ipᷣm ad ſp ⁊ ꝓpſp

cũ fuerit opoꝛtunũ.vt.j.patebit li.?2·

Scðm declaro ſic.oẽ ꝙ ẽ hůane bo

nita ſałꝰ icremẽtũ ⁊ cõplemẽtũ eẽnti
aliter ptinet ad hũanã felicitatem qð
apparet.qꝛ hũana felicitas ẽ cõpleta
hoĩs bõitas.Sʒ vᷣtuᷣ vſus ẽ hũane bo
nitaſ que cõſiſtit ĩ virtute ſalłꝰ ⁊ icrem̃
tũ qꝛ ex eiſdẽ actibꝰ ſpẽ ᷣtus generat
ſaluat ⁊ augef.vt.j.li.2?. Enenaz
hũane bõitaᷣ cõplemẽtũ qꝛ vſus vᷣtun
vltiata vnio poſſibił iter hoieʒ ⁊ ei
optimũ finẽ in qua vniõe cõſiſnit vlti/
mũ hoĩs cõplemẽtũ. ¶ Zerciã cõclu⸗
ſiõem ſic declaro. Ois pfectio magis

hyjys de ſitate: de neceſſitate: de diutur

nitate ẽ melioꝛ pfectiõe minꝰhũñte ſalu
teʒ ᷣm ꝗqd:qꝛ iſte cõditiões melioꝛes
ſũt cõditiõibꝰ oppoſiſ:ſed hiĩtꝰ eſt ma

gis vnꝰ qᷓ; vſus.hitꝰ eni nõ intermitti

ſomno vel ocio ſicut vſus. (Eſt etiaz
magis neceſſari.qꝛ vt ðꝛ.j. li.ʒ.ipᷣiuſ
bhitꝰ ñ ſumꝰ dñi niſi a pꝛicipio:actui tñ
dñamur i pꝛicipio in medio ⁊ in fine
¶ Eſt etiã magis diuturnꝰ cũ ſit foꝛ/
ma pmanẽs. hitꝰ eſt aliquo mõ
melioꝛ vſu. ¶ Quartã cõcluſiõez de⸗/

claro ſic pꝛĩo.qꝛ ĩ bõis actꝰ melioꝛ eſt

ſimpłr qᷓ; potẽtia.9.methaphiſice.ſʒ
hitꝰ ẽ tanq; potẽtia:qꝛ diſpoſuio po/
tẽtie:vſus vᷣo eſt aciꝰ ſibi rñdẽs.g vſus

ſimpłr me lioꝛ hitu. 2: qꝛ in ꝓceſſu

ad pfectiõez ꝙ ẽ vltimũ ẽ optimũ:ſed

vſus ĩ ꝓceſſu ad pfectiõem ẽ vltimꝰ g

æ optimꝰ. Mioꝛ declarat᷑:qꝛ hoĩ ĩ ſo

lis nãlibꝰcõſtituto.pꝛio adueniũt actꝰ

boni nõ oĩo bñ actiui:⁊ ex iſtis gene/
rãt᷑ bitꝰ bõi ⁊ oĩo bñ actiui.Et ex hijſ
3? vſus bõi ⁊ oĩo bñ actiui. quare taliſ
oꝛdo euidẽter oñdit vſũ vᷣtuſ ſimplicit᷑
melioꝛẽ bĩtu eẽ. ¶ Picẽdũ ꝗ̊ ad pꝛi⸗
mũ in oppoſitũ ꝙ nõ ſeꝗt᷑ eudẽ hoĩeʒ
alternatim fieri miſeꝝ ⁊ felicẽ: qꝛ bõ

determiat ad agẽ bonũ ⁊ bñ ⁊ ſp ecäö

fuerit opoꝛtunũ:opoꝛtunitate ðᷣficiẽte

ex ĩfiritate huana ſi ñ agat ñ ðꝛ ꝓpt 5
mit᷑ eẽ.qꝛ ĩ ĩbꝰhũanis eꝗpollẽt ſp age
ſemꝑ opoꝛtunitate ſe offerẽte agere

LIBRO

4 ideo felix ſemp dicit agere qꝛ ſemp

gagit cum opoꝛtunũ eſt ei agere ⁊ inte
rius ⁊ exterius. ¶ Ad ᷣm dð. ꝙ bitꝰ*
non eſt cã vſus niſi ſicut determinatio
cauſe eius quẽadmoduʒ eſt expoſituzʒ
talis aũt cauſa non vłr melioꝛ eſt effe
ctu¶Rid terciũ d.ꝙ hitus reddit ho
minẽ ſimpłr bonuʒ hitualiter: vſus tñ
actualiter. meliꝰ eſt:g eſſe ſimplicit᷑ bo
num hitualiter ⁊ actualiter ſił qᷓ; hitu

aliter tm̃ (Ad quartũ cõcedẽdũ eſt.

in cõditione diuturnitatiſ ⁊æ pmanẽtie
hitus excedit vſum:h̊ tñ non eſt exce/
dere ſimpliciter. ¶ Ad quitũ dõ.ꝙ o
pus hũanum eſt duplex. vnuʒ imanẽs
hoi.aliud trãſiens. bonitas ergo ope
ris imanẽtis eſt bonitas hoĩs ſicut bo
nitas hĩtus:tale opus eſt vſus illiꝰ vir
tuſ᷑ in quo cõſiſtit felicitas.bõitas aũt
opis trãſeũi ex hoĩeʒ ñ ẽ bõitas hoiſ
⁊ de illo cõcludit rõ 3 hituſ melioꝛ eſt

eco. Queſtio. 24.

Cꝛ2 arguit᷑.ꝙ ad felicitatẽ ñ re
grat᷑ delectatio. pꝛĩo.qꝛ ꝙ ẽ
maxie fugiẽdũ in iuẽtiõe sᷣtu
tis nõ ẽ de itegritate felicitaᷣ qò ap/
paret.qꝛ ĩuẽtio vᷣtuᷣ ẽ tẽdẽtia ad pteſ
⁊ ad itegritatẽ felicita:ſʒ ðlectatio ẽ
maxie ſugiẽda ĩ iuẽtiõe vᷣtuſ.vt.j.ĩ fi.
ſcdi.ꝭ æc. 2: qꝛ ꝙ nõ reꝗrit᷑ ad ptutiſ
opatiõem nõ regꝗrit᷑ ad felicitatẽ:ſʒ de
lectatio nõ reꝗrit᷑ ad opatõeʒ vᷣtuᷣ qꝛ
nõ ad opatiõem foꝛtitudis.vt.j.li.ꝗ.
quare ⁊c. ʒ. ſi delectatio reqrat᷑ per
ſe ad felicitatẽ: ad maioꝛẽ regret᷑ ma⸗
loꝛ ad maxiaʒ maxia. Sʒ delectatio
maxia que ẽ delectatio venerea nõ re
grit᷑ ad felicitatẽ. illa nãq; furat᷑ intel
lectũ ſpiſſe ſapiẽſ.vt.j.li.⁊. nulla ð
lectatio ad felicitatẽ regri vĩ:ſʒ in oꝑ
poſitũ ſũt rões pi Pꝛo ſolutiõe. q.

hui ſut. 4. p̃mittẽda.ſ.ꝗd ẽ delectatio

quot genera delectationum. quot ge/

tur aliquid requiri ad felicitatem.

nera delectabilium. quot modis dici/

He pꝛio ſciẽdũ.ꝙ delectatio ẽ ʒ? paſ
ſio appetitꝰ cõcupiſcibił. Pꝛo cuiꝰeui
dẽtia ẽ ſciẽdũ ꝙ ſicut adamas tria cãt
ĩ ferro ita bonũ tria cãt ĩ cõcupiſcibili

..¾mℳ
S õsä

Adamas nũcq; pꝛio ct dã paſſiõeʒ
ſibi cõſiłem in ferro.2? cãt motũ tra⸗

hẽdo ferrũ ad ſe.ʒ iũgit⁊ gꝗetat ferrũ

in ſe.ſiłi mõ bonũ pñtatũ cãt ĩ cõcupi

ſcibili cõplacẽti ſeu amoꝛem ſui: vt a
moꝛ dicit nõ delectatiõeʒ ſʒ paſſiõem

L⁊ hᷣẽ paſſio pꝛia. 2? ex vᷣtute huiꝰtra
hit appetitũ ad ſe ꝗ tractꝰ vocat᷑ deſi/

deriũ ſeu cõcupia. adeptũ appeti
tũ ĩ ſe getat que getatio ðꝛ delectatio
⁊æ ẽ paſſio ʒ ex vniõe appetitꝰcũ obie
cto ſibi cõueniẽti cãta.( Se ⁊ꝛ· ſciẽdũ
ꝙ ðlectationũ tria ſũt genera. alia nã
qʒ ẽ ſimpłr nãł:alia ſimpłr iĩnãliſ:alia
aliter ⁊ ałr naãlis vł inãlis. nalis ꝗdẽ

delectatio ẽ que cãtur ex obiecto cõue

niẽti ipᷣi appetitui oꝛdie nãli qꝛ vʒ ap
petitꝰ ad tale bonũ ẽ nãłr oꝛdiatꝰ.ad
h ãt pᷣt eẽ duplex diſpoſitio. vna pᷣciſe
nãliſ:alia accñtał:cõſona tñ nãli.huiꝰ
at diſpoſitio accñtał ẽ diſpoſitõ virtuiſ

que tẽdit ad eũdẽ finẽ ad queʒ tendit

na. Innalis ãt ẽ delectatio cãta ex vni

one appetitꝰ cũ obiecto ꝙ cõuenit nõ
diſpõni nãli ſʒ accñtali. ita ꝙ accñtał
tẽdit ad aliũ fineʒ q; diſpoſitio nãlis.
bhuiuſmõi at diſpoſitõ ẽ vitiũ ꝙ ẽ diſpo

ſitio diſcoꝛs ⁊ diſſona diſpõni nature.
Delectatio vᷣo nãlis ⁊ inãlis eſt dele
ctatio appetitꝰ ſenſitiui in ſuis nalibꝰ

cõſtituti ꝗq ʒ ꝙ appetit ſenſitiuꝰ nali

ipetu fert᷑ in obm ad ꝙ ẽ nałr oꝛdiatũ
⁊ mõ cõueniẽti ſᷣm ꝙ ẽ tał appetitus
ſʒ nõ inquãtũ ẽ appetitꝰ rõi ⁊ appeti

tui rõnali ſubiect fʒz ẽ rõnał ꝑp p/
ticipatiõem.finis emi appetitx ſenſiti
ui inq;tũ talis cõis ẽ oĩ appetitui ſen

ſitiuo ſʒ finis eiꝰ inq;tũ ẽ rõni ſubieciꝰ
ẽ ꝓpꝛiꝰ hoĩ. ⁊ iõ motꝰ eiꝰ nãalis :ẽdit ĩ

finẽ appetit ſeſitiui cõiter ſũpti. ⁊ vt
ſic iſte mot ẽ nãlis delectatiõis cãtiuꝰ
Iſte tñ nãlis motꝰ ſepe fert᷑ ↄᷣ finẽ ap

petitꝰ ſenſitiui vt ẽ rõni ſubiectuſ ⁊ iõ
delectatio ſequẽs talẽ motũ dici p̃ᷣt ina

lis. (Se 3 ſciẽdũ ꝙ delectabiliu tria
ſũt genera:qꝛ quedãa ſũt obiectiue de
lectabilia: quedã ſbiectiue:quedã me

dia. obᷣm eni extriſecũ ẽ obiue delecta
bile ſolũ qꝛ natũ ẽ delectatiõeʒ care.

erit
aubil
delect.
delecta
Con
apy
ett⸗
ctün⸗
toel
nuelt
olft
giſii
liſti
irht
ctnirre
ſccele
ſöreg
piac
Emn
rittin
decla
lus⸗
ſenul
ſien
obi
Popan
Nato,ß.
ſoſtot
igoͦn
iscpar⸗
tenizne
latkber
e fer
ſlleni
Cinir
ſpoi

ſonüinen
—–
Palnnte
kuenloee
nſöiedeen
kuciin⸗
ſbäſnedten
lipeſtock
Nleanöͤfei
ornle
atorſßfeit
Weter dick
nigipfid⸗

ii
Moi ,
Patfeni
miün
Bfön
e un
lt
epi Gne
Nlane

Wräche
tiä
ner. dani
Drinatä
Ms. iüs
robrovci
niigen
Nrcrcind
o. maj

näee⸗

dplüniri
Aezrndt
mocnami
Augäid
ſvvſtw nüls
üginip
nn.
giniaiii
eifün
ggifnd
ingpen'ſen
tinppein
iininiſin
Ecbizi
zce ſhüin
Neleanisal

actãt appetit ꝗ ðꝛ vii vel frui ẽ dele

ctabilis ſubiectiue:qꝛ in ſe ĩtriſece bʒ
delectatõeʒ ⁊ ĩ eadẽ vi ẽ ſubiectiue cũ
delectatõe. Actꝰ ᷣtut᷑ appᷣhẽſiue me/
dio mõ ſe hbʒ int᷑ h̊ delectabilia.ipᷣa nã
qʒ appᷣhẽſio ↄpata vſui vł fruitiõi ap/
petitꝰ hʒ modũ obiecti:qꝛ ſepata exñſ
qᷓ;tũ ad vim ſuſce ptiuã a delectatione
cãt delectatõez ſicut obm:qꝛ ẽ obiecti
maifeſtatiua. cõpata tñ obiecto extrin

ſeco bʒ modũ delectabił ſubiectiue. eo

ꝙ ẽ ĩ aia ſbiectuue ſicut ẽ fruſtio¶ Ge
4 ſciẽdũ ꝙ ad felicitatẽ põt aligd re/
gri tripłr. qꝛ vł ſicut diſpoſitio ad feli
citatẽ:vel ſicut eẽntia felicitadᷣ vł ſicut

ſequela felicitat᷑.mõ dico ꝙ delectatio

nõ regꝗrit᷑ ad felcitatẽ ſicut viſ poſitio
pꝛia qꝛ ſolũ virt eſt ſufficiẽs diſ poſitõ
2 non regritur ſicut eè felicitat: regꝗ/
rit᷑ tñ ſicut ſequela ĩtriſeca felicitaiᷣ ꝙ

declaro ſb. 4. cõcluſiõib. pꝛia ẽ q feli
citas ẽ delectabił.2 ꝙ nãliter. 3? fʒ
ſe nullo addito.4? ꝙ boneſtiſſime.pꝛi

mã ꝓbo ſic. qm ois opatio cõueniẽs ⁊

circa obiectũ cõuenies diſpõni appeti
P opani ẽ delectabił:ſʒ felicitas ẽ tał

opatio.ipᷣa nãq; cõuenit vᷣtuti que E di

ſpoſitio ⁊ obiectum eius:obiectuzʒ vir

tutiſ. S ipa delectabił. Scõam ꝓbo ſic
omiĩs opatio cõueniẽs ⁊ circa obiectũ

cõueniẽs moꝛi ⁊ nature opãũ ẽ nãlr

lectabik.bᷣ eni dicebat᷑ delectatio nãlii

que cũtur ex obiecto cõueniẽti nature
ſz felicitaſ ẽ tał opatio.ipᷣa nãq; ⁊ ei
obiectũ cõueniũt moꝛi.i.ᷣtuti ⁊ natuẽ
ipiꝰ opã.qim diſpõ vtu eſt cõſona di/

ſpoſitioi nature. vt dem ẽ. ipa ẽ nãlr
delectabił¶ erciã ꝓbo ſic.oĩs opa/

tio delectabił exñſ in ſbᷣo delectabił ẽ
ſpᷣiue nullo actu addito.hᷣ eni ẽ dĩia in
ter ſpᷣiue delectabile ⁊ alia delectabi/
lia. qm̃ poſito obiecto delectabili ⁊ ap

pᷣhẽſiue delectabili nõ ſeꝗt᷑ delectatio
niſi poſito aliquo actu ĩ appetitu ipi

delectatõiſ ſi uſceptibili: iſto tñ actu po
ſito ⁊ nullo alio poſterioꝛi hbĩ ipᷣa dele

ctatio: ſʒ felicitas eſt tał opatio.qð ap

paret ex diciᷣ ſupꝛa. ꝓbatũ ẽ enĩ ꝙ feli

citas ẽ pꝛĩcipalr fruitio finis.x .qj. li.x

vbi ðꝛ ꝙ delectatio ſupuenit felicitati

ſicut pulchritudo iuueni. cõſtat autẽ ꝙ
pulchritudo ẽ in iuuene. quare ſili mõ
delectatio intriſece eſt in felicitate.
¶ QAuartã ꝓbo ſic. ols delectatio nãlis

appetit ĩtellectiui vel ſenſitiui ſm ꝙ

ſubiect ẽ rõni ẽ boneſtiſſima. Si eni ẽ
nãlis ſeꝗt᷑ ꝙ ẽ bona.ſi ãt ẽ appetitꝰin

tellectim ẽ pudica ⁊ honeſta vel ſi ap

petit ſenſitiui vt ſubiectꝰ ẽ rõni: ſʒ de
lſectatio felicitat᷑ ẽ delectatio appetitꝰ

itellectiui cũ ipa felicitas ſit opatõ er
vt oñſũ ẽ ſupꝛa. delectatio felicitaſᷣ ẽ
hõeſtiſſima.( Mer bᷣ ad argumta dð.
ad pꝛimũ qi iuentiõe medij otuoſi ñ E
fugiẽda quecũq; delectatio:ſʒ delecta

tio extremi vitioſi. illa vo nullam ptici

patiõeʒ hʒ cũ felicitate. d ſᷣm dõ.
ꝙ opatio foꝛtitudis fʒ ſe nõ ẽ delecta
bik niſi ᷣm ꝙ cõiũgit᷑ fini ⁊ 10 nullꝰ di
ceret ꝙ in tali opatiõe vᷣtui cõſiſtẽt fe

licitas:imo ĩ nã niſi pꝛo q;ᷓto cõiungit
fini. In illa vo cõiũctiõe cõſ⸗ iſtit felici⸗
tas ⁊ bᷣ ſufficit ad ꝓpoſuũ¶ Ad terciũ

dõ. ꝙ maxia delectatio ĩter bõeſtas ⁊
pudicaſ ĩgrit᷑ ad felicitatẽ venerea vᷣo
inter iſta nõ ↄnumerat᷑ quare nõ valz
pᷣ̃t enã dici ꝙ illa nõ ẽ maxia lʒ ſit ma

ie ipetuoſa ⁊ marxie ſenſibił¶ Q. 2½

EE 3 arguit᷑ ꝙ ad felicitatẽ ñ
regrat᷑ pał ꝓſperitas exteri

ad felicitatẽ pᷣbet occaſiõeʒ mali ſʒ ta
ad felicitatẽ nõ reꝗrit᷑.(ꝛobat auũt
aſſũptũ ſᷣm..pt. illiꝰplperitaũ qͥ fũt
aici:diuitie: ciuił potẽtia: nobilitaſ ge
neris ⁊ bonũ ꝓlis.amici nãq; pᷣbẽt oc
caſiõeʒ iniuſtitie qꝛ amoꝛ ⁊c odiũ.⁊ 1õ
dixit plato.ꝙ citas ẽ bñ oꝛdiata ĩ qua
qſq; ꝓpꝛios noſcit deſect vt recitat᷑ ĩ
decret. Siuitie vo pᷣbẽt occaſiõeʒ pi/

lis ꝓſperitas pᷣbet — 8

clitatiõis pſõe.vñ ſuꝑi dem̃ ẽ ꝙ multi

ꝓpter diuitias pierũt.⸗ uik go potẽ

na que cõſiſtit ĩ bñdo ptũtẽ vel fauorẽ
pꝛicipat ⁊c dñij pᷣbet occaſiõeʒ auda/

tie. nobilitꝗs o generis p̈bet occaſio
nẽ ſibie. ¶ Honũ vo ꝓlis pbet occaſio
neʒ auaritie. pentes eniz volentes fil

oꝝ bonoꝝ: qꝛ nullũ regſitum

*
2

LIBRO

ijſ pꝛouidere accipiũt vnocũq;. quare

nullum iſtoꝝ ad felicitatẽ requiri vide

tur. ¶In oppoſitũ eſt phs.
Aneſtio 26.
E.q? vero arguit᷑ ꝙ bõa coꝛ
poꝛis diſpoſitio nõ requiraf
ad felicitatẽ in ſoꝛma ſiłi ar/
guendo. nullũ ad feliciatẽ requiſitum
pᷣbʒ occaſiõeʒ mali ſʒ bõa coꝛpiſ diſpo
ſitio pᷣbet occaſiõeʒ mali quaẽ æc. Aſ

222

ſũptuʒ ꝓbaf᷑.ſm tres ptes talis diſpo

ſitiõis que ſunt ſanitas: robur æ pul/

chritudo. Sanitas nãq; exceſſiua pbet

incendium luxurie ⁊ rebellionẽ appe
titus ſenſitiui cõtra imperiũ roõnis. vñ

dicit euſtratius. ꝙ ſancii viri coꝛpa ſua
afflictiõibus crucidt ne poſſint contra

rõnis iudiciũ rebellare.¶ Robur etiã
pᷣbet occaſiõem piclitanõis pſone. Di
cit eniʒ phᷣs ſupꝛa ꝙ multi pierũt ꝓpi

foꝛtitudinẽ.¶ Mulchritudo etiam pꝛe
bet occaſiõem curioſitaᷣ ⁊ limpudici a
moꝛis vt ſepe docuit expientia.quare

Aln iſtoꝝ eſt ad felicitatẽ requiſitũ
In

ppoſituzʒ eſt pᷣs.d.qꝙ denudati
talibus felicitatẽ inquinãt.¶ d em/
dentiã vtriuſq; queſtiõis pᷣmiitẽda ſũt
duo. pꝛimũ ꝙ duplex eſt vita.ſ. ciuilis
⁊ cõtemplatiua.quarũ vtracq; ſuo mõ
eſt felicitabilis felicitate que põt ha/
beri in hac vita moꝛtali.Scðʒ eſt ta
lia in quibus nõ cõſiſtit felicitas requi
ri ad felicitatẽ põt intelligi dupliciter
vno mõ qꝛ regrũt᷑ ad ſuſtẽtatiõeʒ vite

alio mõ.qꝛ requirũt᷑ ſuſtẽtata vita ad

felicitatẽ vite ſicut quedã oꝛgana ⁊ qᷓ
dam oꝛznamẽta. pꝛimꝰ intellectꝰ non

eſt ad ꝓpoſitũ qꝛ talia ſic requiſita ne

ceſſitati ⁊ nõ felicitati cõgruũt. vñ hu
go in fine libꝛi didaſcalicõ ait.ꝙ neceſ
ſitas eſt ſine qua viuere non poſſumui
ſed felicius viueremꝰ ſicut viuere non
poſſumꝰ ſñ ſpuere ſine doꝛmire ⁊ ſine
alijs ſecretis nature:ſi tñ eſſet poſſibi

le ꝙ ſine hijs viueremꝰ feliciꝰ viuere

mus. quare mamifeſtũ eſt ꝙ talia non
ſ ut requirẽda ad felicitatẽ ſed ad ſolã
ſuſtẽtatiõem vite.¶ Ze 2? itellectu po

no duas cõcluſiões generales. pꝛima
ꝙ talia non requirũtur ad felicitatem

vite cõtemplatiue vltra neceſſariã ſu/
ſtentatiõeʒ vite.2? requirũt᷑ tanquã
oꝛnamenta ad felicitatem ciuilis vite.
Pꝛimã pꝛobo ſic.illud ꝙ felicitati cõ
templatiue pᷣſtat impedimẽtum æ ei⸗

oppoſitum pꝛeſtat auxiliũ non requi⸗

ritur ad eam:ſed talis pꝛoſperitas eſt

buius. non requirit᷑ ad cõtemplati/

uam felicitatem. Aſſumptuʒ declarat
auctoꝛitate yſido.te ſumo bono l.ʒ.
dicentis ita. Sancti viri contemnere
cupiunt mundum æ motuz mentis ad

ſuperna reuocare vt ibi ſeſe colligant

vnde defluxerunt ⁊ inde ſe ſubtrahat
vbi diſpſi ſunt iuſti qui rebus honoꝛi/

bus q; ac vite blandimẽtis renũciant

ꝓuide ab omni terrena poſſeſſione ſe

moꝛtificãt vt deo viuant ideoq; ſeculi
huius blanditias calcãt vt validioꝛes
ad vitam illa de huius vite moꝛtifica/
tione conſurgat ex quibus apparet
temporalis pꝛoſperitas ipedit æ eiuſ
abdicatio iunat mentẽ eleuari ad diui
na: obliuiſci terrena cõiungi veo vali
dioꝛeʒ eſſe in ſuo pꝛopoſito¶ Hoc idẽ

apparet per rñſum cuiuſdam phᷣi in/
terrogati de diſponentibꝰ ad ſapien/
tiã.qui ſic per verſus reſpõdit. Aẽs
humilis ſtudium querendi vita quieta

Scrutiniũ tacitũ pauptas terra alie-
na. Hoc reſec ſolent multis obſcu

ra ſophie. ¶ Hoc idem apparet per
geſta plurium phoꝛum qui dimtias æ

ſeculi blanditias ppter ſapie ſtudium
abijecerunt vnd ſene.epᷣ.i.AHultis

ad philoſophãdum obſtitere diuitie.
pauptas autem experiẽda eſt aut er/

go pauper ſis vel pauperi ſilis ſi ani
(FRem ĩ epła ait.ſRe
dige te ad ꝑua ex quibus cadere non

mo vacare vis

poſſis. ĩherere pauptani ſine qua nul

la eſt ſecura iocunditas ex quibus eui
denter apparet ꝙ omnes iſii ad feli
citatem contemplatiuam eſtimauerüt
tempoꝛalem pꝛoſperitatè eſſe nociuã
⁊ volũtariã aduerſitatẽ ſibi oppoſita,z

ſſe
cid
ſſte
ae
ad
ann
uie
at
gi
ſine
rend
ſen
nede
lner,
oßſin
fmit⸗
ſocun
eren
Kck
lent
annn
etii
fn
iſi⸗
o
ſoh
barere
Uunco⸗
nn ler

13

Cſcicf
Wfan
funſdes
ſlisii
Houm g

9

Mniten
aheen

iasnr

nihenin
lmmegn
glidenn ai
ſpproberſr

Keni⸗

Kictmen
ſei
mümai
lsne
Tnirnni
don
aſpent 6
ärnpi,
WNdret
wbanz.

i entisel
ſe oligen
ſeſaberahin
drs bonat,
is renücin
Weſionet⸗

iceog ſfl

ralidtors
temontfe,
18 aPrenn
ipedtdtu
levariade
Ung corel
E
m pkinn,
ſapien,
ait. Mis
Fhagiete
ena :
nis d
N e
andiules
nſche tan
c in
were un
zdackue,
ſeiui
rnichta
Tibrs
Sõ
user iled
mmesinil
Auan einun
int e

uiſtinmni

eſſe pficuã cõcoꝛditer ptulerũt.¶ Se/

cũdam cõcluſionem declaro ſic.ciuilis
vita in ciuium cõicatiõe conſiſtit.bonũ

ãt cõicatiõis hũane cõſiſtit in amicitia
ad amicitiã ãt reꝗrit libertas vtriuſq;

amici bñficentia ⁊ cõfidentia ⁊ in cõ
uictu cõplacẽtia pſonaꝝ.igit᷑ ad felici
tatem vite que in cõicatiõe conſiſtit re
quirũtur amici.requit᷑ ciuiliſ potentia
ſine cuius amoꝛe vel fauoꝛe vel hono
re nõ habet᷑ libertaſ.CRequirit᷑ 3 cõ
fidentia ⁊ h̊ͥ dupłr. vno mõ ex pᷣſptio
ne de pᷣterito ⁊ ſic requirit᷑ nobilitas

generis: ſicut enĩ de quolibet maãle na

to pᷣſũmit᷑ in maluz ſic de bene nato pᷣ
ſũmit᷑ in bonũ.alio mõ ex ſpe de futu/
ro.cum enĩ quilibet ſit moꝛalis confi/
dentius diligit᷑ ille cuiꝰ ſucceſſoꝛ eiuſ/
dẽ affectiõis foꝛe ſperat᷑. quare ad ta
lem vitã requirit᷑ pꝛoles:ſed qꝛ inter

amicos requirit᷑ bficentia ꝑ cõſe quẽſ

etiã requirũtur dimtie vnde bñficium
tribuat᷑.cõplacẽtia vero pſonaꝝ requi
rit ſufficiẽtem pulchritudinẽ ne aſſpe/
ctus offendatur amici ſanitatẽ ne ſu/
ſpitio habeat᷑ de cõtagiõe moꝛbi. Ro
bur vero vt exhibeatur mutui pꝛom/
ptitudo auxilij. quare patet ꝙ oĩa iſta
vltra neceſſariã ſuſtentatiõem vite re/
irũt᷑ vt oꝛnamẽta felicita᷑ vite ciuił
Ad argumẽta ſil dð.ꝙ oĩa bõa pᷣdi⸗/

cta ſecũ afferũt aliqua vite pñtis incõ
moda ſicut rões oñdunt tñ bijs nõ ob

ſtantibus licz nõ oĩo vitari poſſint oĩa
facilius tñ collaudari pñt qᷓ; iſtoꝛũ bo

(noꝛum oppoſita. Lectio.8S.

Hde ⁊ querit᷑ ¶ Poſtquã
phᷣs inueſtigauit deſcriptõeʒ
felicitatis ⁊ ſufficiẽtiã deſcri
ptionis ⁊ concoꝛdiã cuiuſcũq; opinio
nis. Hic ꝗ? loco inueſtigat clitatẽ fe
licitatis.pponens pꝛio queſtiõem tri
mẽbꝛem f̃m tres opiniones.2. vnã il
larum appꝛobat ſed nõ pbatur ibil Si
quidem etiã ʒ:? aliã opinionẽ ꝓbat ⁊
appꝛobat ibil Nidet᷑ aũt.? reliquã
lang repꝛobat ibil Si ãt eſt ita

iendũ Q circa pꝛimũ ꝙ tres pĩũt

elſſe vie alſignaͤdi cam felicitaſ qꝛ vel

erit cauſa per ſe vel per accñs: ſi ꝑ ſe
p dupliciter vel diuina vł hũana. ſi hu
mana tunc cõcurrũt tria. videlicet.in/
tellectꝰ appetitus ⁊ coꝛpis moius ad
intellectũ ptinet addiſcere: ad appeti

tum aſſueſcere. ad coꝛpus exercitari.
(ien ergo poſtq; felicitas indigerꝓ
ip

eritate bonoꝝ foꝛtune.⁊ poſtq; ali/
qui opinati ſunt felicitatẽ conſiſtere in
bonis foꝛtune ex hijs rõnabiliter que

ritur. vtꝝ felicitas ſit aliquid acquiſi-

bile ſᷣm cãm bũanã.puta ꝙ ſit aliquid
diſcibile per intellectum vel aliqd aſ
ſueſcibile per appetitũ vel aliter qua
litercũq; exercitabile per coꝛpꝑiſ motũ

vel vtrum ſit aliqd acquiſibile ᷣm qu

dam diuinã pticulã pticipãdo diuinaʒ
bonitatẽ vel vtrũ ſit aliqd aduentitiuʒ
per foꝛtunã ¶ meinde ibil. Si quideʒ
etiã opiniõem de cã diuina appꝛobat
ſed nõ pꝛobat ꝓbatiõem remittẽs ad
pꝛimà phiam. Dicit ergo ꝙ ſi aliquod
donũ deoꝝ datum hoibus rõnabile vi
det᷑ felicitatẽ eſſe dei datum qᷓ; felici/
tatem eſtimamꝰ eſſe maxune hũanoꝝ
bonoꝛum quãto ipᷣa inter cetera ẽ op
timũ bonũ.(¶ Sed foꝛte h̊ vtꝝ deuſ det
aliqð ſpãle donũ hoĩbus alteri ſcruta
tiõis qꝛ pꝛie phie erit magis ꝓpꝛium
Sciẽdũ igit᷑.ꝙ ari.facit vnã rõeʒ cer
tam quo ad oĩa vno pũcto tm̃ excepto
Mõ nãq; ſic foꝛmari põt ꝑ locũ a mi/
noꝛi:ſi qð minus videret᷑ ineẽ ineſt ⁊
illud ꝙ magis ſʒ minꝰ videreiꝙ aliqð
aliò donũ a felicitate ineẽt hoibꝰ a cã
diuina q; ia felicitas cum ipᷣa ſit opti
mũ hois vſq; h rõ certa ẽ Sed qð ad
dendum eſt dubiuʒ remouet ſcʒ ꝙ ali
qð donum ineſt hoĩbuſ a cauſa diuina
hᷣ autẽ certificato certum erit ꝙ felici/
tas hominis eſt a deo. p autem in que
ſtione videbitur. ( Beinde ibil. Ui⸗/
detur autem lopinionem de cauſa hu/
mana.pꝛimo appꝛobat.ſcòo eam pꝛo
bat ibi Erit autem vtiq;]. Sciendum
ergo ꝙ aliqua virtus vel perfectio bo
minis dicit᷑ dina triplici de cã.ſ.xł qꝛ

LIBRO

obiectiue eſt de deo ⁊ hijs duobꝰ mo/
dis dicit pᷣs. i? methaphiſice:metha
phiſicã eſſe diuinã. 3? mõ qꝛ eſt a ðo
⁊ h̊ modo felicitas eſt ⁊ diuina ſi eſſet
a deo.nũc g̊ płᷣs opi.de cã hbũana ap/
pꝛobãs dicit eã a pᷣcedẽti opiniõe non
penitus diſſonare.qꝛ ſicut illa opinio
dicit felicitatẽ eſſe bonũ diuinuʒ ſic ⁊
iſta q;uis aliter. Dicit ̊ ꝙ licet felici⸗
tas nõ ſit bonũ a deo hoibus miſſum:
ſed ꝓpter quãdã virtutẽ mobilẽ vel ꝓ
pter diſciplinã intelligibilẽ vel ꝓpter
exercitatiõem coꝛpalẽ adhuc hijs non
obſtãtibꝰ videt eſſe de numero diuiniſ
ſimoꝝ bonoꝝ. b ãt ip̃e ꝓbat tali rõne
