aliter ⁊ aliter magiſ ⁊ min notis.Et

ſikłi mõ aliter ⁊ aliter loquet pſõis fʒ
alias dĩntias differẽtibꝰ.ſingulis autè
tribuẽs ꝙ eſt decẽs.¶ Quãtũ ad ꝗn/

tã cõditiõem dicit.ꝙ huiuſmõi amicu/

ſm ſeipʒʒ nõ facta relatione ad aligd
alteꝝ eſt deſiderãs delectare:⁊ reue/
rens recuſans ⁊ refugiẽs cõtriſtare.q;
nis eni ſit circa vtrũq; ⁊ interduũ vtru/
qʒ alternatim exerceat:iñ ſimplr fim
ſe pᷣfert delectare ei ꝙ eſt cõtriſtare.
Quãtũ ad ſextã conditiõem que in./

ne ingeetti ⁊ exceſſiua q;tü põt bone
mö.
cit.ꝙ buiuſmõi amicꝰ differẽter collo⸗

ſnlis Erii
lliiniͦplacd

umiigiſara

henme
innuts
nnnierilss
ictstignen

cegtoeſiicn

Ciapenmni
Uiodiulder⸗
ſetieſteſten
huſtgfnelen
it Molitin
onuisſzni
ſirie Mae⸗
ſtoni luaa.
wwcicklan
limeſfabr
Hiügmit el⸗

GEtthlit
itchelpon

„.

Nicelbpenumi

(lecniois n

Pſapiſtiüe

aſeglügüͤi

Ueſſctuiepef
Nniſoſtiolnb

ſulseſdaß,

nernmn nieen
en, loͤglen.
neuunalgn

nniſtnai

Wüng

l lanati
niu
ünd
nmihii
Etiinmdn
Lunsordni
Uxknmetni
oegidanitt

ndida
Kdrüdeteni

Madit örtn
itüeie gin
Lödeznidun
aaiiMiai
iftſiähmnche
iinidikn
niſ obptri
riingili

mewunit hn

1cisinunk
Srint Mſin
mumm inie
ntra ugürini
niennihi i⸗
in teneſinnie⸗
Mniiadchanid
röiani
ösdiftiihin
zi ndgiis
msguſin⸗
4 dlie glift⸗
Gir⸗

cipit ibi. Cõſiderãs aũt euẽtura. qᷓ;
uis in quibuſdã libꝛis deficiat pꝛinci⸗

IIII.

piũ ⁊ ĩcipiat.l Cõtigentibꝰ aũt ſi ſint

. Eicit ꝙ buiuſmõi amicꝰ conſiderãs
euẽtura que poſſũt ↄtigere ex delectã

do vel ex ↄtriſtãdo.ſi illa euẽtura que

conſecuturꝰ eſt ex cõtriſtãdo ſint bona
maioꝛa bono honeſto ⁊ bono cõferen
te ſeu vnli cõtingẽtibꝰ ⁊ eueniẽtibus
ſtatim ⁊ pᷣſentialiter ex delectãdo ꝓ⸗

pter ꝙ cõtriſtabit aliquãtulũ: ⁊ parũ
gia delectatiõis magne. que ĩ poſterũ
euentura ẽ ex illis maioꝛibꝰbonis.pu/

ta ſi quis aliquẽ iuuenem cõtriſtet ad

coꝛrectionẽ ſuã quãuis ꝓ ſtatim ille iu

uenis poꝛtet male tñ qꝛ poſterũ ga⸗/
uiſurꝰ ẽ ualò ex emẽdatiõe ac dirrectõ
ne uite ſue:ideo cõtriſtãdeſt ſtatizʒ. cõ

cat aĩcitiam ſit virtꝰ. Et arguit᷑ ꝙqnõ.

NPꝛio qꝛ ſi virt eẽt nominata fuiſſʒ ſed

nomiata ñ ẽ vt dicit phᷣs.quare nec vir
tus ẽ. 2 qꝛ nulla otute opamur ficte:
ſʒ tali hitu opamur ficte.ille nãq; qui
bʒ talẽ hĩtũ nõ exiſtẽſ aĩcus ſibi loquẽ
tiũ pᷣbet ſe eis talẽ qualẽ ſe pᷣbet verꝰ

amicꝰ qui e diligit. Iſte aũt nundũ di
ligit.vt ait pᷣs.quare talis hit nõ eſt

virtꝰ. ʒ: qꝛ ᷣm nullã vᷣtutẽ fcã ⁊ dcã ho

minũ magis appꝛobamꝰ a laudamuſ

cludit finaliter ꝙ medi inter placi/
dũ ⁊ diſcolũ talis ẽ in cõditionibꝰſuis
quamuis vſq; nũc inominatus fuerit.
Cuñir ibi. Cõdelectãs aũt.ponit vnã

cõditionẽ placidi ſub diſiũctõne dicẽs

bomo cõdelectans alios pluſqᷓ oʒ.
vt. . dem̃ ẽ facit h̊ vel gra delectãdi ſic
ꝙẽ cõiectatiuꝰ ⁊ electiuꝰ ei ꝙ eſt eſſe
bhomib delectabilẽ ⁊ placẽtem. ⁊ nõ
facit h.ob vel ꝓpter aliquid aliud. ⁊
tũc ꝓpꝛijſſime ðꝛ placidus.vel facit hᷣ
gra pcurãdi ſibi aliq; vtilitatẽ.vt.ſ.ſi⸗

bi p huiꝰmõi ðlectaẽ fiat eueiat ſibi
aliqua vtilitas. Et tũc magis pꝛopꝛie
ðꝛ blãditoꝛ q; placidꝰ.(¶Cñr ibi Qui

aũt oẽs l. NPonit vnã cõditionẽ diſcoli
d. ꝙ ille qui oẽs contriſtat T plus qᷓ;
oʒ. vt ſupiuſ dictũ ẽ litigioſus ẽ ⁊ diſco

lus.ſic ꝙ litigiũ ẽ eꝰ accidẽs ⁊ cõditõ
ſed diſcolia ẽ eiꝰ eſſẽtia.iĩquãtũ ẽ diſco
lꝰæ diſpoſitio ſeu habitꝰp qᷓ; vel ꝑ quẽ
diſcolus eſt diſcołꝰ.¶ Altio aũt dicit ꝙ

dicta extrema vident᷑ opponi ſibi ip⸗

ſis tm̃ L nõ alteri. ppter h̊ͥ qꝛ mediũ ẽ

inominatuʒ ad ꝙ dicit᷑ ferri oppoſitio
iſtoꝛũ maloꝛũ ſicut ad bonũ ⁊ iſtoꝛum
remoꝛũ ſicut ad mediũ.( A. 39
euidentiã pᷣdictoꝛũ querit
vtrũ habuꝰ medi iter placidi
tatẽ ⁊ diſcoliã quem płᷣs vo

——

quã cõtẽnamꝰ ⁊ vituperemꝰ.qꝛ de cõ
muni lege ⁊ vt ĩ pluꝛibꝰmagis cõtẽnẽ
da ⁊ repꝛehẽdẽda ſũt q; appꝛoban/
da.ſicut ampliꝰ æ ſepi mala q; bona
ſʒ ſᷣm hũc hitũ fcã ⁊ dicta hominũ ma

gis appꝛobam qᷓ; repꝛebẽ damꝰ. ocli

nat enĩ ad delectare ꝙ facimꝰ appbã
do ⁊ laudãdo aliena fcã.⁊ declinat a

cõtriſtare. ꝙ facimꝰ cõtẽnendo ⁊ repᷣ

hendẽdo.quare tał habitꝰ nõ videt᷑ sᷣ
tus. 4 qꝛ fm nullã otutẽ appetimꝰ
placere hoĩb cũ hᷣ nõ ſit tuoſũ.dicẽ/
te apło.ſi adhuc hoĩbꝰplacerẽ.xpᷣi ſer
uus nõ eẽm. ad gał.i: cꝭ.Sʒ ſᷣm buius
hitũ appetimꝰ boibꝰ placere. vt pʒ ex
pluribꝰ cõditionib eiꝰ.quare nõ vide

tur virtꝰ ¶ Sʒ in oppeſitũ ẽ auctoꝛitas

phᷣi. Ad queſtionẽ dða ſũt.x.pꝛĩo ꝙ
coĩcatio ſermonũ ⁊ rerũ ẽ holĩbꝰ neceſ
ſaria.2? ꝙ aliqua vᷣtus ẽ tali cõicationi
bone neceſſaria.ʒ: ꝙ diſcolia ẽ taliſ cõ

municatiõis coꝛruptiua. 4 ꝙ placidi

ens per naturã: nec eſſario indigzʒ cõn

tas ẽ talis coĩcatiõiſ infectiua.: ꝙ me

diꝰ bitus è huiꝰ coĩcationis ſaluatiua

⁊ rectificatiua reddẽs ipſam bonã ⁊
ſalubꝛẽ.¶ Að aũt talis coĩcatio ſit bo
minibꝰneceſſaria: pꝛobat᷑ex pꝛimo po
litice.vbipbat᷑ ꝙ homo naturaliter in
diget cõmunitate ſociali domeſtica: ⁊

ciuili pluſq; apes ⁊ quecũq; alia ani/

malia. homo enim ab alijs ſeꝑatus e:
vel de vel beſtia:vt habet᷑ ibidẽ. pꝛo
eo ꝙ non viuu vt homo.Et iõ ait phs

ꝙ inciuilis homo. vel ẽ prauus.peior

bomine.vel melioꝛ homine. Cũ enin
homo vt habet ibidẽ non ſit ſibi ſuffici

8

9

LIIBRO

tate ſociali domeſtica ⁊c ciuili.ſed ta/
li comunitati: eſt neceſſaria coĩcatio

ſermonũ ⁊ rerũ. ad h̊ enim vt ait pbᷣs
ſermo datꝰ eſt hominibꝰ ⁊c talis coĩca

tio facit domũ ⁊ ciuitateʒ.quare talis
cõicatio neceſſaria eſt hoĩibuſ.⁊ ad eẽ
L ad bñ eſſe.Qð aũt tali comunicatio
ni virtꝰ ſit neceſſaria ad hᷣ ꝙ ſit bonap

batur. qꝛ virtꝰ ẽ neceſſaria cuicũq; hu

mane opõni que põt bñ ⁊ male fieri
vt.S.ce de liberalitate circa pꝛincipiũ
ſʒ talis coĩcatio põt fieri bñ ⁊ male vt
oſtẽdit tulliꝰ in pꝛincipio ſue rethoꝛi⸗/
ce.quare tali coĩcatõi ad h̊ ꝙ fiat bñ:ẽ
aliqua virtꝰ neceſſaria¶ Qð aũt diſco
lia ſit coꝛruptiua ⁊ turbatiua talis coĩ
catiõis.tũ qꝛ ĩducit litẽ cũ reddat ho/
minez litigioſũ.vt hᷣ dicit᷑.lis aũt ſegre
gat hoĩes.vt ait empedocles vt recita
tur ijꝛ phiſicoꝝ.tũ qꝛ tollit pacẽ.homo
nãq; iſocialis ⁊ diſcolꝰ ẽ belli affecta
toꝛ.vt habet᷑ pꝛimo politice.pax autẽ
⁊ aĩcitia tenẽt hoĩes in cõi cõgregatõ
ne.tũ qꝛ auertit naturalẽ hoĩs appeti
tũ quẽ hʒ ad talẽ cõitatẽ.vt habet᷑ pꝰ

politice.hõ quippe nãliter appetit de

lectabile ⁊ fugit triſte.⁊ iõ nõ mirum
ſi hõ fugit ſocietatẽ hoĩs diſcoli: tanq;ᷓ
rem triſtem ac tedioſã qᷓ;uis ĩ genera

li nãlis appetitꝰ inſit hoĩbus ad talez

coĩtatẽ.quare manifeſtũ ẽ ꝙ diſcołlꝰ ex
ſua diſcolia qᷓ;tũ in eo ẽ corrũpit ⁊ tur

bat humanã coĩcationẽ. ⁊ iõ dicit phᷣs

pꝛio politice:ꝙ talis ĩſocialis hõ ma
ledictus ẽ ab illo magno poeta home
ro tanq; pars nõ cõgruẽs toti ſuo.
Qð aũt placiditas talẽ coĩcationẽ in
ficat.pꝛobat᷑.qꝛ illud coicationẽ ⁊ coĩ

tatẽ ĩficit. ꝑ qð vitiũ augetur nutrit᷑ ⁊

creſcit. Sʒ p placiditatẽ viciũ augetur
nutrit᷑ ⁊ creſcit. ſicut eĩ virtꝰ laudata

creſcit.ſic viciũ laudatũ creſcit.cum.ſ.

laudat᷑ peccatoꝛ ĩ deſiderijs aĩe ſue ⁊

iiquuſ benedicit᷑.ut hẽt᷑ in pᷣſ.placiduſ
aut:qꝛ oẽs vult delectare.oẽs laudat.

bonos. ⁊ malos.vt oĩbus placeat ⁊ ꝑ
ↄñs auget ⁊ nutrit vicia laudãdo ⁊ cõ

mendãdo opa vitioſa. quare talis coiĩ

catiõem ⁊ coĩtatẽ hominũ iticit ¶d
aũt hĩtus mediꝰ coĩcationẽ ſaluet ⁊ re
ctificet ac bonã reddat pʒ.qꝛ oĩs bitꝰ
declinatiuus litis ⁊ iductiuꝰ pacis ⁊
dirrectiuꝰbumani appetiꝰad bñ coicã
duʒ ĩ rebꝰ ⁊ ſermonibꝰ reddit eoĩcatõ
nem illã ſaluã rectã ⁊ bonã. ſed talis
hitus ẽ buiuſmõi.quare ⁊ c. Aſſũptũ
ꝓbat ex eius deſcriptiõe que ex textu
phᷣi colligi põt.Eſt eni hitus electiu
cõuiuẽdi ⁊ colloquẽdi hoĩbꝰ quibꝰ oʒ
⁊ ſicut oʒ cõuiuere ac colloqui ad dele
ctationẽ ⁊c cõtriſtationẽ medians iter
plus ⁊ min“ delectare ⁊ inter plus et
minꝰ cõtriſtare.int᷑ delectare nũqᷓ; cõ/
triſtãdo et cõtriſtare nunq; delectãdo
int᷑ placiditatẽ et diſcoliã redd ẽs ho
minẽ oĩbuſ boibꝰdecẽter affabilẽ.oĩbꝰ
in ſpe boni delectabilẽ vel nõ cõtriſta
bilẽ ł ĩ quibuſdã caſibꝰ ꝓpter fugã ma
li moderate cõtriſtabilẽ ſᷣm quã perſo
nis differẽtibꝰ differẽt colloquimur fʒ
quẽ delectare ſimpliciter ſumptũ eli/
gimꝰ.et cõtriſtare renuimꝰ ſᷣm quẽ de
lectatõi pñti aliter bone ac vtili pᷣferri
mus paruã cõtriſtationẽ bonoꝛũ ma/
ioꝛũ ĩ poſterũ piturã. Ex hijs autem
manifeſtũ ẽ.ꝙ talis hitus eſt moꝛalis
mediãs iter vicia circa moꝛes fugien
da.(¶ Eid pꝛimũ ꝗᷓ dicendũ.qꝙ h virtus
nõ eſt determiate vnico noie noiata.
Sʒ quilibʒ noĩat eã fʒʒ videre ſuũ.Et
rõe hui deputat eã inoĩatã pbᷣs. qꝛ ñ
hʒ vnicũ nomẽ apud oẽs.ipſe bᷣo noia
unt eã aicitiã.qm ad aicitiã que ẽ inter
aĩcos:multũ accedit quãtũ ad exterio
rẽ cõuictũ.homerꝰvero videt᷑ eã vocaſ
ſe ſocialitatẽ vocãs inſocialẽ boĩem di
ſcolũ. vt hẽtur pꝛio politice.quaſi pri
uatũ ſocialitate.i.iſta virtute.multiãt
noſtri tẽpoꝛis vocauerũt eã affabilita
tẽ. Eſt enĩ affabilitas pꝛia cõditio ei
vt viſu ẽ: tñ nõ eſt ipſa Fuit etiã b vir
tus aliqñ vocata vrbanitas ad differẽ
tiã ruſticaĩtaſ.qꝛ viuẽtes in vrbe ſcie

bãt grate cõuiuere ⁊ colloqui.viuetes

aũt in rure ſicut indocti rudit ⁊ ingra
te ceteris cõuiuebant ⁊ colloquebãt.

et tlodee
liigaun
mnigeſe
ig no
öriylun
ntttie1
Smigſe
di.
lits
Sxllows
imn
elbwvisei
Ueſtſen
usitfuin
ſenst und
adgn

giötunan
Netiepe
Galicsboen
ſolni.
ſerſgalor
Nlcanuſe
icl onpue
Ilſinatuere
lhleſetuen
lasßcvodet
Canonin
Aherene
helere

ſne Qörore⸗

ninren
eiicp An
inenünmnn
um tcäloe
Kinoßpn
amniuiengni
amidgtöͤ
Pob'gni
enweienti

ti colii
ttinen
eni er

riül

Gemnie
tüthoune

teuibſun
Aulnenar.
lſinn

Girikanonina
PNeleametin
tre inilenme
öüräümenmin
nia clin
dertin
cueeatdliſdi
Ubudicti an
nrCibliſt
GinNſiicli
meinplainien
midar enumin
iitinn bonegrti

märnmnibe
ſeinmilrbe⸗

figuisänudin
erftndtunani
Apinizmͦf
cterniaemnain
y woin eißßſig
xnnn eiſtiii
imone anlinuft
leni idliti/

.

—
=

ulti rii tüi

MU

IIII.

vocat᷑ ẽt hodie vulgarit᷑ curialitaſꝑ eã
dẽ rõnẽ qꝛ qui verſant᷑ ĩ curijs ſciũt p

ceteris groſe cõuiuere ⁊ colloqui qui

buſcũq;.vnð cũ aliquẽ vocamcurialẽ

itẽdim ipʒʒ laudaj de iſta virtute ſicut

ipᷣam habẽtẽ.⁊ oppoſitũ vocamĩcuri
alẽ hbominẽ diſcoluũ ⁊ ĩ cõuictu tedioſũ
2 oneroſũ. Aocata ẽ ẽt aliqũ lepos
vel lepiditas.qꝛ homo dicit᷑ lepic' cũ
eſt molł ⁊ dulcis gratus ⁊ acceptabił
ĩ cõuicm.¶ Hocat᷑ ẽt p eãdẽ rõnẽ iocũ
ditas ⁊ habẽs eã iocũdꝰ nõ quidẽ ex
eo ꝙ ipſe ſit foꝛmalłr iocũdꝰx letus. ſʒ

ꝗq talis ẽ virtuaxr. qꝛ boĩes ſibi collo⸗

quẽtes ⁊ cõuiuẽtes reddit iocũdos ⁊
letos. Sed ꝓpꝛijſſime vocata eſt anti⸗

quitꝰ facetia. vñ ðꝛ facetꝰ medi inter

diſcolũ et placidũ: ⁊ de iſta cõmendat
gallicos boetius in libꝛo de diſciplina
ſcolariũ.d.qꝙ venit pariſi ad vidẽduʒ
facetoſ galloꝝ rit: qꝛ ſᷣmn vᷣiratẽ natio
gallicana ſuꝑ oẽm natiõem ad vitã fa
cetã eſt ppta et magis abũdat ĩ iſta
gratiſſima facetia. Auidã ãt moꝛe po
etico de facetia edidit vnũ libellũ ꝗ ðꝛ
facetus in quo dat multa generalia fa
cetia documẽta in pꝛincipio. qui nãq;
ait. Moꝛibꝰ et vita ſi ꝗs vult eſſe fa⸗
cetꝰ.Ne legat et diſcat:que mea mu
ſa docet. Qð nomẽ vtit᷑ aug.recitãſ cu
iuſdã mimi facetiſſimã vꝛbanitatẽ.iʒ.
de tri. c 3z2 Ad m vᷣo dicendũ.ꝙ bac

virtute nõ opamur ficte. qꝛ ſi ad aĩcũ

cõuiuam ⁊ colloquamur dulcit᷑ cuʒ
et. imo 7ʒ ꝓpoꝛtionẽ debemꝰↄuiuẽ ad
omnẽ hoĩiem.quãuiſ nõ oĩm ſumꝰſpẽa
leſ amici.Et iõ ſi p hãc facetiã redda
mꝰ hoibꝰ gratũ cõuictũ nõ ꝓppter b fin
gim' nos eẽ eoꝛũ ſpẽales amici¶ Ad
terciũ ᷣo dicẽdũ.ꝙ ñ oĩa fcã ⁊ dcã ma

la hoĩnũ debemꝰrepᷣhendere ⁊ icrepa

re. quare nõ poſſent hoĩeſiſta poꝛtaẽ
Sed debem tm̃ illa:⁊ illo mõ repꝛe/
bẽdere:vnde poſſimꝰ nĩa vel eoꝝ ma
la vitaẽ ⁊ bona vel cõmoda ꝓcurare.
quare virtꝰ iſta nõ irrationabiłr decli

nat ad delectare. Ad quartũ vero dõ

᷑vhoibuſ placere nõ eſt vniuerſalr vir

tuoſũ. qꝛ vt dictum eſt. ᷣ põt fieri bñ æ

male. ſed hoĩibus placere ad eoꝛũ bo

nũ.hoc ẽ virtuoſũ ⁊ ðᷣo accepiũ.vnde
apoſtolꝰnegat ſe placere hominibꝰ cũ

iniuria virtutis vbi allegat eſt · Sʒ ali
bi dicit ſe oibus ꝑ oĩa placere.pꝛime.

Coꝝ. 4. ſcilicʒ ad eoꝛuʒ edificationẽ

in bonum.

Irca eadẽ fere iactãtia l.Su
pꝛa egit de facetia circa dele
ctatiões ⁊ triſtitias ĩ cõione
ſermonũ ⁊ rerũ factas. Hic agit ð vir
tute veracitatis circa eãdẽ coĩonẽ fcã.
Pꝛimo aũt ꝓponit ĩtentũ.2. dat cãm
itenti ibi. .Nõ malũ aũt.ʒ. exponit
intẽtũ ibi. In conuiuere. 4 ꝓſequi
tur ipſũ ibi. Aidet᷑ vtiq; lactatoꝛ.

BHicit pꝛimo.ꝙ ſicut facetia ẽ circa

coĩioneʒ ſermonũ ⁊ rerũ.ſic fere ẽ cir
ca eadẽ.i.circa eaſdẽ reſ medietaſ op

poſita iactãtie. æ ipſa è inominata ſi

cut et pᷣdicta virtꝰ facetia. 2. ibi.Mõ

malum autẽ. Sat cauſam. quare de
iſta medietate oppõita iactãtie ſit agẽ
dũ.d.ꝙ nõ eſt malum. imo bonumer
vtlle tales medietates conſiderando
et tractãdo bꝛeuiter ptranſire ꝓpter

duo. pꝛimum:quia magis ſciemus ea

que ſunt circa moꝛes ſi ptranſeamus

modo pꝛedicto omnes ſingulos. Ex

ſingularibus enim opoꝛtet colligere

vniuerſaliũ in moꝛalibus.ꝓpter ſʒ ũt

qꝛ nos credẽteſ ipſas virtutes ee me⸗
dietates ex iductione ĩ aliquibꝰerimꝰ

D

cõſpiciẽtes ſic habens in omibus.i.ꝙ

ita ſe habet in oĩbꝰ. ꝙ. ſ. oĩs moꝛalis
virtꝰ eſt quedã medietas circa paſſio /

nes vel operatiões et ecõuerſo. Dis

talis medietas ẽ moꝛalis uirtus: 37
ibi. In cõuiuere] Expoit intentu ſuũ

dicẽs. ꝙ illi qui in cõuiuere colloquun

tur ad delectationem vel ad triſticiam

dicti ſunt ſuperius ſcilicet placid' di/
ſcolus et facetus. Munc aut dicemus
de veridicis et falſidicis. qui.ſ. ſũt ta

les in ſermõibus et ceteris opatiom/

bus et in fictione que cõius eſt iactan

ne et yronie. 4 ibi. ¶Aidet utiq; i
8

ð

LIBRO

ctatoꝛ J. Pꝛoſequit᷑ intẽtum ubi ſic x
cedit.qꝛ pꝛĩo deſcribit veridicũ:⁊ fłi
dicũ.2 cõpat eos penes cõueniẽtiam
ibi. Eſt ꝙ hoꝝ ſingula J.ʒ? penes dil
ferẽtiã ibi. Scðʒ aũt ſe ipſũ m̃datiũ
4? põit modos vᷣacis ibi. Re vtriſq;
ãt ? modos iactatoꝛis ibil maioꝛa ãt
exñtibꝰ e modoſ yronici ibil eyroneſ
aũt l.Dicit ̊ pꝛio ð iactatoꝛe.ꝙ iacta
toꝛ ẽ ſiłatiuꝰglorioſoꝛũ ſibi ñ exiſtẽtiũ
⁊ maioꝛuʒ qᷓ; exiſtãt ſi qua głioſa exi

ſtũt illi.2: aũt dicit ꝙ eyron ẽ edrio ſe

bẽns.ſ.negatiuꝰ głoſoꝝ q̃ ſibi exiſtũt.
⁊ ſimulatiuꝰ minoꝛũ q; exiſtãt.ſi ñ oĩo
gloꝛioſa neget. 2. dicit ꝙ mediꝰ inter

pᷣdictos q vocat᷑ grece aukaſtos.i.ñ

abſcõditꝰ p ſe admirabił.nullo addi/
to vł detracto⁊ p ſe manifeſłꝰ. Iſte in
qᷓ; ſic vocatꝰ ẽ hõ verax ĩ vita ⁊ ĩ ᷣmo
ne vtrobiq; cõfitẽs exiſtentia ſibi qᷓ;ẽta
ſũt ñ maioꝛa neq; mĩoꝛa.Cũr ibil Eſt
aũt hoꝛũ ſingula ].cõpat iſtos ſ̃ʒ cõue
nmẽtiã.d. ꝙ oẽs iſtos ſiłr cõtĩgit facer
ſingula opa ſua dupłr.vno mõ gĩa ali
cuiꝰ alteriꝰ.puta amoꝛe lucri vel głie.
vel tioꝛe cõfuſiõis recipiẽde.Alio mõ
nulliꝰ alteriꝰ gra.ſed ſoliꝰ opis gra.qꝛ
ſinguli ſingula opa amãt ⁊ appetunt
pp iſta opa qꝛ ſũt talia. Sic ãt opa fa
cta ſũt maxie ꝓpꝛia opa taliũ hĩtuum
qꝛ vnuſꝗqſq; qualiſ ẽ ſʒ hiĩtũ:talia dicit
T talia opat᷑ ⁊ tałr viuit niſi gr̃a alieu
ſus alteriꝰ icidẽtis ⁊ nihil oꝑari con/
tingat.uiꝰ cã eſt. qꝛ oĩs foꝛma que ẽ
pꝛincipiũ opandi:pꝛiꝰdat eẽ qᷓ; opari
⁊ quale eẽ dat:tale opari largit᷑ ꝙ ap
paret a poſterioꝛi.qꝛ opationes ſimi
les generãt.augẽt ⁊ ſaluãt ipſũ hĩtum
quare qualis ẽ vnuſꝗſq; ſᷣm hitũ. tałr
neceſſario opat᷑.Si opet᷑ ᷣm ulũ hitũ
⁊ ſi ałr aliqua de cã opet᷑.nequaqᷓ;ᷓ ſʒ
illũ hitũ opabit᷑.(Coni ibi. ¶ Scðz ſe
ipſũ aũt mẽdatiũ .. Cõpat iſtos ᷣm dif
ferẽtiaʒ.ĩtendens oſtẽdere.ꝙ medius
differt ab extremis. ſicut laudabilis a
vituperabilibꝰ.Et eyron ab alio ſicut
minꝰ vltupabilis a vitupabilioꝛi. Ar/
guit g ſic.imdatiũ ĩ quocũq; ẽ pꝛauũ ⁊

fugiẽdũ⁊ vſtuꝑabile.veꝝ at ĩ quocũq;
ẽ bonũ ⁊ laudabile·Sʒ mediꝰ ẽ verax
vt viſũ ẽ.⁊ extremi mẽdaces.quar̃ me
dius erit laudabilis ⁊ extremi vitupa

biles. Inter iſtos tñ vitupabilioꝛ ẽ ia
ctatoꝛ. Huiꝰ ratiõis ponit pꝛio maio

rem ⁊ pʒ 2? minoꝛem ſimul a mixtim
cũ cõcluſione ibil Sic aũt verax.d. q
mediꝰexiſtẽs erit laudabilis.hᷣ vltimũ
ẽ de cõcluſione.pꝛimũ aũt de minoꝛe.
Itẽ · Qui aũt ..mẽdaces.ſ.iactatoꝛ
Lc eyron ambo erũt vitupabiles:ma/
gis ãt iactatoꝛ.Cauſa vero reddet᷑.j.
Cũr ãt ibi. De vtriſq; aũt.ponit mo
dos vᷣacis.pꝛĩo aũt exponit qualẽ ve/
racẽ accipit.d.ꝙ de vtriſq; iſtoꝛũ hitu
um.ſ. laudabilis ex vna pte. ⁊ vitupe

rabit ex alia. Sic dʒ exponi.qꝛ vterq;

diſtributiuũ eſt duarũ ptiũ tantũ ⁊ no
pluriũ.de hijs inq; vtriſq; dicemꝰ pꝛi

mo tñ de veraci. Hõ dicemꝰ tñ nec in
tendimꝰ dicere de veraci vel veridico
qui verũ dicit in cõfeſſionibꝰinterroga
tuſ p iudicẽ. Hec de quocũq; veridico

qui ẽ veridicꝰ deminate de hijs que

ptinent ad iuſticiã vł iiuſticiã ⁊ queꝰ
tendunt ad hãc vel ad illã.qꝛ talia ve

ra ſunt ⁊ erunt alteriꝰ ptu.ſ.iuſticie.

Sʒ intendimꝰ de veridico qui verum
dicit in illis in quibꝰ:nullo tali differẽ

te:vel differentiã faciẽte iuſticie vel in
iuſticie. Sed ĩ ſermone ſimpłr ſumpio
⁊ in vita ꝓpꝛia appetit manifeſtatio/

nem vi eo.ꝙ talis eſt ᷣm hitũ veraci

tatis.qui pꝛeciſe inclinat ad verũ di/

cere.nulla alia cõſideratione vel intẽ ,
tione habita.¶ Eñr ibi. Aidebitur

vtiq; talis J. Ponit.6õ.cõditiones ve/
racis.quarum pꝛima ẽ.ꝙ ipſe videbit᷑
ſicut ⁊ eſt moderatꝰ ſine quocũq; ex/

ceſſu.2? eſt cauſa pꝛime.ſ.amatoꝛ ve-/

ri.amoꝛ aũt veritatiſſacit hoĩeʒ rema
nẽ ifra limites ſuos. 3?qꝛ ipſe verax

verum dicẽs in rebus ĩ quibus nõ dif

fert iuſtum ab iniuſto.qꝛ ſunt res neu
ire ⁊ idifferentes. In hijs inq; veruʒ
dicens dicet etiã verũ in rebus in ꝗb

differt. ſicut in iudicijs ⁊ teſtiſicationi

t ocbut
iitcan
perwebi
ſlſaraln
nngtiut
üfnleic
mhoneba
jenerieenit
nüiiein
Gpincoe⸗
hüstrottn
ſiterdco⸗
(honoteüibi
Geeddtumdis
cum ahodi
Nondnen
goanäre
ſes nerom
us de hoſs
inenlite
is eſt oleen
ſpehigiiis
loeroyel⸗
u alcere/
finin neclo
nedoiichi
htiſſbicun
lirlat eni⸗
faniͤninmit
mmni
hgari P

ueſinin on
eltsfunit
uüllypenonan

we Eſlii
ultummn

ſauman ,.

ſalbgtenietg
ihierignn

ieiſeſet
Baniig

R
e micün

ween

äteenn
1 gdemize
lserfur
edeſantt
jancckinen
nir' vie
ucnin iii
laliligt
m Aet iniſin
deNi
Sn in:uldͤ
mmniiciti
ediſendreint⸗
—
gueclenchuen
H in
lend,
Erunintiſg,
tcalaſini⸗

4 *
N

ai witi .

bus ⁊ adbuc magis quã in alijs rebꝰ.
4 reddit cauſam tercie.Et eſt ꝙ iſte
verax verebit᷑ mẽdatiũ.⁊ fugiet ⁊ hor
rebit.ſicut aliud valde turpe ĩ tali ma
teria.puta iuſti ⁊ iiuſti.ꝙ quidẽ men
datiũ ſm ſe ĩ quacũq; materia. vereba
tur. hoꝛrebat ⁊ fugiebat.et bᷣ ẽ cã qua

IIII.

re maxie verũ dicit⁊ maxie falſũ fugit

in mã iuſti ⁊ ininſti:qꝛ ibi etiã eẽt cõiſ
turpitudo que eſt in oi mẽdacio.Et cũ
hͥ ſpãlis turpitudo rõne iniuſticie.
ſequit᷑ ex pᷣcedẽtibꝰ.⁊ eſt ꝙ talis hituſ
⁊ homo tali hitu diſpoſitus eſt merito
pᷣcedẽtium cõditionuʒ laudabilis. 6.
ꝙ cum aliquãdo ſit incertꝰ de q;titate
bonoꝝ ſuoꝝ ⁊ foꝛſan oʒ ipᷣm vel ꝓpt᷑
ignoꝛãtiã vel pꝛopter aliã cãm declia
te a uero magis declinat in dicẽdo mi
nus de bõis pꝛopꝛijs qᷓ; in dicẽdo płꝰ
qᷓ; inexiſtãt ei.Huiꝰ ãt cã eſt.qꝛ pꝛudẽ
tius eſt dicere minꝰ qᷓ; magis pꝛopter
ſupabũdãtias eẽ oneroſas audiẽtibus
talis ergo pᷣelegit ſi opoꝛteat dicẽ mi
nus quã dicere magis.Et ſpãliter.qꝛ
ꝙ ẽ minꝰmedio icludit᷑ i io. Sʒ ꝙ eſt
mai medio ñ icludit᷑ ĩ eo.ſʒ pociꝰecõ/
uerſo.tñ ſi dicat minꝰ. negãdo ampliꝰ
i idẽ reddit quãtũ ad mẽtiri.Si ei ha

bẽs.x.im̃ dicat vni hẽo.xv.⁊ alteri di

cat nõ hẽo niſi.v. tũc vtrobiq; eqnalit
mẽtiet᷑.quare ſufficit rõ phi. Cũñr ibi
LAaioꝛa aũt]. Ponit modos lacta
toꝛis.Et pꝛio ponit modos.2? cõpat
eos penes foꝛmù ibi.. Mõ in potẽtia
aũt ..ʒ: penes materiã ibi. Qui qmiᷣ
glorie ..Eſt ̊ ſciẽdũ.ꝙ triplex ẽ iacta
toꝛ.ſ.iactatoꝛ purꝰ.lactator gloꝛioſus
T iactatoꝛ auarꝰ Deſcribit ̊ iſtos treſ
Lcuilibet attribuit cõduionẽ ſuã. Di/⸗
cit ̊ pꝛio de lactatoꝛe puro ꝙ iactatoꝛ
fingẽs ſibi exiſtere maioꝛa exiſtẽtibuſ
ei nulliꝰ alterꝰ gĩa ſed tm̃ gra buiꝰ fi/
ctiõis aſſimilat᷑ hoĩ prauo.qꝛ ĩ b gau/
det mẽdatio. Hõ gauderet aũt niſi eſ
ſet.vł pꝛauꝰ vł pꝛauo ſiłis. tñ ſimpłr
magis videt᷑ vanꝰ quã malꝰ. Et iſte ẽ
lactatoꝛ purꝰ ⁊ eiꝰ cõdiiio ẽ.ꝙ ẽ vanꝰ
⁊ pꝛauo ſiłis.( Eſt aũt ſclẽdũ.ꝙ talis

et ad auaꝛitiã.
quidem igitur] (Compa
tores penes materiam dicens de quo

iactatoꝛ r ñ pꝛauꝰ ñ malꝰ:ſʒ vanꝰ.qꝛ
pᷣuꝰ mal itẽdit aliquã turpitudinẽ ł
turpẽ vtilitatẽ ł voluptatẽ qᷓ; pᷣfert ſi/
plicit᷑ hõeſtati et inocẽtie. talis aũt ia
ctatoꝛ nihil hoꝛũ ĩtẽdit.quare nec ſim
plicit pꝛauꝰ.nec ſimpłr malꝰ ẽ.Eſt tñ
vanꝰqꝛ appetit ꝙ nihil ẽ.Dicit aũt fᷣo
de iactatoꝛe głoſo.qꝙ ille ꝗ gratia ali⸗/
cuiꝰ tia magna iactat.ſi hᷣ faciat gra⸗

tia honoꝛis vel głie nõ ẽ valde vitupa

bilis.qꝛ honoꝛ et gła ſũt quedã ptinẽ

tia ad virtutẽ.quãuis ſũ vᷣtute nulli de
beãt᷑.vt viſũ ẽ.S.ce de magnimitate.

3? aũt dicit de iactatoẽ auaro.qꝛ ille gꝗ
talia ma iactat gratia argẽti.vł eoꝛũ
que ĩ argẽtũ tẽdũt.ſicut quecũq; pecu

nie q̃ nũmiſmate mẽᷣanf. ille inq; iac

tator ẽ ceteriſ deformior ꝑpꝑ bᷣ ꝙ pᷣtuteſ
et opa vᷣtuoſa que ſũt quedã diuia ide
cẽter ſbiecit pecunie. faciẽs pecuniaʒ
finẽ eoꝛũ que ſub cõmertio nõ cadũt.
ir ii ms ipotẽtia l. Cõpat iſtos
iactatoꝛes penes foꝛmã.d. ꝙ iactatoꝛ
nõ ẽ formałr iactatoꝛ ĩ potẽtia eoꝝ de
quibꝰ iactare ſe põt:ſʒ ẽ foꝛmalłr ĩ ele
ctiõe animi ſᷣm quẽ eligit fictiõem ma
ioꝛum qᷓ; exiſtant:quia ſᷣm hitum et in
eo vel inqᷓ;tũ talis eſt per hitum iactã
tie.ipᷣe iactatoꝛ eſt ꝓpꝛie quẽadmodũ

et mẽdax eſt pꝛopꝛie ille qui mẽdano

ipo gandet ſicut iactatoꝛ purus. h̊ aũt
ſcʒ głioſus gaudet honoꝛẽ appetens
Et ideo patet.ꝙ ſolus iactatoꝛ purus
eſt ſimpłr iactatoꝛ. alij vero trãſeunt
ad alia peccata. puta ad vanã głiam
¶ Eõſequenter ibij qui
ompat iſtos iacta

libet in qua materia ſe extollit.¶¶ Di
cit ergo pꝛimo.qꝙ iactatoꝛeſ glłioſi qui

gratia honoꝛis ſe iactãt ipſi ſingũt ta

liaĩ quibus fit laus et felicitas. Hec
eni maxie vidẽt᷑ eẽ głoſa et honoꝛabi
lia. 2? dicit ꝙ auari qui gratia lucri ſe
iactãt fingũt quoꝛũ vel quib lucrũ eſt
ꝓpinquuz vel ꝓpinquiꝰ. 3. Dicit ꝙ
etià fingũt illa que nõ exiſtẽtia cõtin/
gũt faciłr pirãſire.i.faciłr oꝑire et ue
6;

IBRO

lare ne de mẽdatio conuinci poſſint.ᷣ
aũt referri debẽt ad iactatoꝛes puros
quãuis textus h̊ nõ expꝛimat. qꝛ trũ
catus eſſe videt᷑.Exẽ plificat ãt de om

nibꝰ vt videt᷑.dicẽs ꝙ tales tałr vide

mꝰ eẽ iactãtes puta medicũ ea que fa
ciẽt ſibi lucrũ ⁊ diuinatoꝛẽ ea que faci
ent ſibi famã ⁊ głiaʒ ⁊ ſapiẽteʒ.ſ. eũ
qui ſe fingit ſapiẽtẽ ĩ ſciẽtia rerũ hoĩ/
b icognitarũ.de qua ñ poſſit bẽri ex/
piẽtia.Sicut ðꝛ ĩ puerbio.q antiquus
hõ ⁊ multũ ex?neus poſſũt mẽtiri ſecu
re.ſi nullłꝰ aliꝰfuẽit cũ eis ĩ illis antiꝗi
tpibꝰ.vł ĩ ilł remoſᷣ᷑ regiõibꝰ.ꝑp b igit
plures hoĩes tłia fingũt ⁊ iactat.qꝛ ĩ
ipſis ſũt illa que dcã ſũt.ſ.appentꝰmẽ
tiẽdi ⁊ appetitꝰ hõꝛis ⁊ głie ⁊ appe
titꝰ pecũie. Cũñr ibi. Eyrones aũt].
Põit modos eyronis ſeu yronici. p⸗
aũt põit vnũ moð.⁊⁊? alterũ ibi.. Qui
ãt pua ?m̃dat pꝛimũ modificatum
ibil ꝗ ãt moderate Dicit g pł.ꝙ eyro
neſ minꝰ ð ſeipᷣis dicẽteſ:hñt duaſ ↄdi
tiões.pꝛĩa eſt ꝙ ſũt gratioſioꝛes ĩ mo
ribꝰ qᷓ; illi pꝛimi iactatoꝛes.Cui cãm
aſſignat:qꝛ tales nulliꝰ luecri gra.vidẽ
tur mĩioꝛa bona dicere:ſʒ tĩ qꝛ fugiũt

moleſtũ ⁊ timidũ. Eſt eniʒ moleſtum
boibus audire aliquẽ ſeip̃ᷣm ⁊ ſua ma

gnificãtẽ.Eſt etiã timidũ ⁊ ſuꝑbũ ſal
tẽ in expiẽtia de ſeipᷣo dicere magna/
lia. 2 conditio iſtoꝝ eyronũ e. ꝙ ma
xie negãt illa que ſũt głoſa ĩ eis.ſicut
aX ſocrates fecit.d.ſe nõ eẽ ſopbuzʒz.i.
ſapiẽtẽ.ſʒ tm̃ phᷣm.i.ſapĩe amatoꝛẽ vł
amicũ. Deide ibi. Qui ãt pua. Po
nit aliũ ſpẽalẽ modũ cũ duabꝰ cõditio
nibꝰen. Dicit ꝗᷣ pꝛĩo.ꝙ illi eyrões que
pua oĩbꝰvel płibꝰmãiſfeſta fugiũt:vocã
tur baucopamugi. i. aſtuti ⁊ cũ h deli/
cioſi.¶ Iſti enĩ ypocrite qui ſupꝑficiete/
nꝰp̃tẽdũt de ſe mĩoꝛa.ut ꝓfũdiꝰ cogitã
tes de ipſis opinẽt᷑ maioꝛa. Et iſti ẽt
hñt duo.pꝛio ꝙ ſũt cito cõtẽptibiles ⁊
2? ꝙ vident᷑ eẽ iactatoꝛes.qꝛ modꝰiſte
videt᷑ quedã iactãtia.ſicut appuit de
veſte latomoꝝ.⁊ hoĩm qui aſſũpſerãt
ſibi hĩtũ nimis deſpcm. pꝑ quẽ volebãt

——

tacite ſuadere hoĩb. ꝙ ipi erat holel p
fecti ⁊ ſci.ſicut enĩ ſupabũdãtia ĩ pᷣdi
cãdo ꝓpꝛia bõa ẽ iactãtia ł opꝰ iactã
den ic keveſeen valde ſactꝰ ſic ꝙ ꝑ illũ
de F p‚ſtet᷑ argum̃tũ magnoꝛũ bono
rũ.¶ Cñr ibi.. Qui aũt moacrate J.
Cõmẽdat pꝛimũ modũ moderate fem
dicẽs. ꝙ eyroneſ illi qui moderate vtũ
tur yronia ⁊ circa illa que ñ ſũt valde

pꝛũpta ad cognoſcẽdũ nec młtũ ma
nifeſta eyronim aut illi ĩ quẽ tales qui
vtẽdo yronia ſeruãt modũ ⁊ mãʒz ſut
hoib gratioſi.qꝛ vident᷑ —
Ulti

nigni.nõ curãtes pᷣferri ceteris
mo aũt addit vnũ verbũ de oppone di

cẽs.ꝙ iactatoꝛ videt᷑ oppõi ſidico ſup
ple magis quã iſte eyron.⁊ rõ ẽ qꝛ eſt

g0 deterioꝛ.ut pʒ ex pᷣdictis.
S euidẽtiã pᷣdictoꝝ querẽda
ſüt tria (wind vtrũ omne

eſſe opus iuſtum: qꝛ in lege pᷣceptum

vt. j. li. Aulto magis g mẽdatlum

põt iuſte ꝓferri:cũ homicidiũ ſit gra⸗/

uius q; mẽdaciũ. 2: qꝛ nullũ peccatũ

oꝛdiabile ad bonũ.Sʒ aliqð m̃dati
uʒ oꝛdiabile ad bonũ.puta mẽdaniũ
officioſũ.ꝙ alicui ꝓdẽit ⁊ nulli oberii
quaẽ vt pꝛꝰ. 3?qꝛ nullꝰiute vtẽſ pec
cat. stute eĩ nullłmale vtit᷑ vt bet pꝛio
rethoꝛice.Sed aliqui virtute vtentes
dicũt mẽdatiũ.Qð pʒ.pꝛĩo qꝛ magni
muſ maanimiter agẽs ad multos vtit

yronia vt.S. tractatu ſuo.yronia vo 3

mendatiũ.¶ Itẽ verax ſua pᷣtute vtens
decliat a vᷣo ĩ min.vt hic dicit phs.de
clinare ãt a vero eſt mẽdaciũ.¶ Itẽ en
trapel' agẽs eutrapelice vtit᷑ mmdano
iocoſo.quare pʒ tripłr.ꝙ aligs virin
te vtẽs dicit mẽdaciũ.quare mẽdeaciuʒ

inoeni
tſenm⸗
etpan
ißſeht
Hifen
unc.
eniinn
cirmih
lunnu
Cdurenmn
hesniges
lii enuc
itſehzre
ſfnösatin

= mẽdatiũ ſu pccm̃. Fᷣʒ qꝗd ẽ ve
2 ritaſ ut ẽ moꝛatxł᷑ virtꝰ.an ſit vᷣitaſ doctri
ne. vl vitas iuſticie.vł vᷣitas vite.Ler
tiũ vtrũ ypocriſis dicat᷑ vniuoce de ia/
ctãtia.⁊ yronia ¶ QA. quadrageſima.
E pꝛio arguit᷑.ꝙ nõ oẽ mẽda
ũ ſit peccatũ. Pꝛiĩo qꝛ non
oẽ homicidiũ ẽ peccatũ.qua
re nec oẽ mẽdatiũ.homicidiũ eni põt

„

nan
n
Kuünass
idunton
Nuini ſi
Vr Kaben
uernin⸗
ſridian
xnwro t
lerlikrte
ſhreliue
Nni⸗
llini Sd
icenges
ginemtitsi
Ntgui
ſfſäden
mmjrhtini

(uräſeg
t inen
ünsſcnt
ea ſiuiwo
Apaſtonüne
Popyarneni

bnequtt

umenes nin

tnene E

ulmi ded
ggdleri
i dictfiſi

enentin;

ingtei

teniüne
nreſünn
Aiulgei
Näii
minaliigi
maſeni wiin
ſignietbin
mirs ſnicen
Wmänetän
nunticeidnni
Pgüeennti⸗
mapezi
Deuitijr
Ninniſt i
timi inaii
ttean
imwiS NYr

nmi unt

ru

iierti Pit
di Miwcni
nuirüͦdnidt⸗
uimn: oͤ
Gelo niß ſul
gientcübetli

neiaci eif

gleni mii⸗
ebieal ai ii
1er. Au

illud nõ erit peccatũ ¶Sed oppoſe itũ
videt ſentire phi.ꝙ mẽedatiũ ſ̃m ſeip
ſum eſt pꝛauũ ⁊ fugiẽdũ ⁊ turpe.ꝙ ãt
ſm ſeipʒʒ eſt tale vłr eẽ tale.quare mẽ
datiũ vłr erit pꝛauũ ⁊ fugiẽdũ ⁊ tur/
pe. ¶ Bicẽdũ ꝗ̊ cum eo ⁊ cum Aug.
li? de doctrina xpᷣiana ⁊ in euchidiõ.
æ li.de mẽdatio.ꝙ oẽ mendatiũ ẽ pec
catũ ⁊ malũ.h̊ aũt apparet ex triplici
malicia incluſa in omni mendatio. in
cluditur enim in omni mendatio per

uerſitas iniꝗtas. ⁊ ibumãitas.qm̃ mẽ

datiũ puertit oꝛdinẽ ſermõis ad finẽ
ſuũ. ⁊ ſic bʒ puerſitatẽ.puertit ẽt oꝛdi
nẽ ſᷣmõis ad ĩtellectũ ⁊ ſic bʒ iniqtatẽ
puertit ẽt oꝛdinẽ loquẽtis ad audiẽtẽ
⁊ ſic hʒ ihumanitatẽ. Pꝛimũ ꝓbatur
qꝛ uti re ad oppoſitũ ſui finis ad quẽ
diuinitꝰ oꝛdinata ẽ puertere oꝛdinẽ
diuinitꝰ iſtitutũ. Sʒ ĩ oĩ mẽdatio ſic vti
mur. vł abutimur. quar̃ diuinũ oꝛdinẽ

IIII.

dicere falſũ. Et iſte dicit ꝓpꝛie mẽda⸗

ciũ.ſᷣm ꝙ aug.deſcribit ipſũ dicẽs.mẽ
daciũ ẽ falſa vocis ſignatio cũ iĩtẽtiõe
fallẽdi li? de mẽdatõ. Et ſic patẽt oĩa
que faciũt ad illã inequalitatẽ. que Rᷣ
mõ ſũpta vt ſũmit᷑ ĩ mẽdatio ẽ iniꝗtaſ
Tertiũ ãt. ꝙ ĩ omni mẽdatio ſit ĩihũa
nitas ꝓbat᷑:qꝛ volũtarie ꝓximũ boĩezʒ
deterioꝛẽ facere ẽ ihumanũ:⁊ opꝰ ibu
mãitatis que opponit᷑ huanitati phy
lantropie.p quã quiſq; amat vł amatr

dz oẽm hoĩiem. Qui aũt facit ipᷣm dete

ꝑuertimꝰ. Sermo nãq; datꝰ ẽ hoibus
ad ſignãdũ vᷣitatẽ.de triſti ⁊ delectabi

li. de nociuo ⁊ vtili.de iuſto ⁊ iĩiuſto.
vniuerſałr de bono ⁊ malo. vt hẽt᷑
pꝛio politice. Nos aũt i mẽdatio vti⸗
mur ſermõe a oſitũ finis huiꝰqm̃
ad falſitatẽ. Scðz aũt qm i omni mẽ
dacio ſit inigtas ꝓbat᷑.qm̃ ĩter quecũ
q; ẽ inequalitas ĩter que dʒ eſſe cõtoꝛ
mitas ⁊ equalitas ibi ẽ inigtas ⁊ ma
xie ĩ electõe qua eligimꝰtalez inequa
litateʒ 2 debitũ nãlem. Sʒ ĩ oĩ mdatõ

eſt huiuſmõi ĩequalitas.cõſtat eni.ꝙ ĩ
ter voceʒ t mtem dʒ eſſe ↄfoꝛmitas ⁊

equalitas.ſicut ĩter ſignũ ⁊ ſignatuʒ.
qꝛ ea q̃ ſũt ĩ voce ſũt eaꝝ aue ſũt ĩ aĩ
ma paſſionũ note.i.ſigna cõce ptuum
pꝛio pyarmenias.mẽdatiũ aũt icludit

hõ mẽtiẽs vnũ dicit voce ⁊ oppoſituzʒ

dicit mẽte. Et cũ b eligit buiuſmõi ie-

qualitatẽ ↄ debitũ nãle.cõtingit oẽm

⁊ iſte dicit falſũ nõ aũr mẽdatiũ.&t ⸗
nngit ꝙ dicit verũ.credẽs dicere falſũ

rioꝛẽ facit ↄ illũ amoꝛẽ õ quẽ nec de

nec aliqſ ſapiẽſ facit.dñte aug.ꝙ nlło

ſapiẽte auctoẽ: hõ fit deterioꝛ nec ſiłr
auctoꝛe deo ĩ li? Sʒ.qõnũ.qõe. 4· Sʒ
oĩs dicẽſ mẽdatiũ quãtũ ĩ eo ẽ.facit ho
minẽ deterioꝛẽ.fallẽs ipᷣm.bonũ enizʒ
hoĩs cõſiſtit ĩ itellectu ⁊ volũtate.bo⸗/
nũ aũt ĩtellectꝰ.vłr ẽ veritaſ.ut.j.li:d
Hẽdatiũ aũt quãtũ ĩ eo ẽ ĩfoꝛmat au
diẽtẽ ð malo oppoſito.ſ.falſitate.qua
re facit ipᷣm eẽ deterioꝛẽ ⁊ ꝑ ↄñs cõ/

mutit inhũanitatẽ. Et ſic patẽt h̊ tria
mala mẽdatij.ſ. puerſitas ĩ abuſu vo/
cũ. Inigꝗtas ĩ electiõe diffoꝛmitaſ.⁊ ie

qualitas vocũ ⁊ ĩtellectuũ. Impietas

ĩ deterioꝛatiõe ⁊ deceptiõe hoim.Ad

pꝛimã ꝗ dð.ꝙ hõicidiũ põt bñ fieri tã
qᷓ; opꝰiuſtũ. Ibi eĩ põt deterioꝛari cor
pꝰ pꝑ bonum aie vel aiaꝝ:qꝛ ĩ hoc nõ
fit hõ ſimpłr deterioꝛ. Sʒ mẽdatiũ nõ
põt bñ fieri:qꝛ b ledit᷑ Sitas qꝗͥ ſimptr
E inocẽſ.⁊ ĩo nõ pᷣt iuſte ledi.ſicut vita
noxia hoĩs mẽdoſi. Itẽ ꝑ mendatiũ fit
aĩa dete rioꝛ. punitio aũt iuſta dʒ fieri
ad melioꝛationẽ aĩiaꝝ nõ aũt ad dete

rioꝛationẽ.quare nõ ẽ ſiłe de mẽdatio

iter b inequalitatẽ ⁊ diſfoꝛmitatẽ. q

ꝙ aliꝗs dicet falſũ credẽs dicere verũ

æa iſte mẽtit᷑:nõ tñ adhuc dicit mẽdaci

um. cõtingit aũt.ꝙ dicit falſũ.credens

hõicidio.Ad ſm aũt dð. ꝙ ex malo
põt occaſionałr puenire bonũ: boc
mõ mẽdatiũ poſſet oꝛdiari occaſiona

pibvr ad bonũ.nõ tñ nãlit᷑ nec rõnabiłr

qꝛ nõ ſũt faciẽda mala. vt veniãt bõa
ad. Ro. ʒy Ad tertiũ aũt dð.ꝙ nullus
Stute vtẽs dicit mẽdatiũ.magnimꝰ ãt
vtẽs yronia nõ vtit᷑ ea cũ expᷣſſo mẽda
tio. Sʒ vnf᷑ quadã ſiłatiõe ĩ qua fallũt
multi ĩpiti ⁊ male i moꝛibus ifoꝛmati
8 4

IIBRO

ita. ꝙ ipe actiue nõ decipit.ſʒ ipi paſ⸗
ſiue decipiũt.ſicut ibi dixi de ſcãdalo
actiuo ⁊ paſſiuo.verax ãt nõ declinat

a So ſciẽter. ſʒ vbi non cõſtat ei pũcta

liter de ᷣo ibi płvult declinare ad mi
nꝰ quã ad mar.vt expoſui.S.textuʒ.
quare nec iſte dicit mẽdatiũ.eutrape/
lus aũt nõ vtit᷑ iocoſo mẽdatio foꝛma
liter.i.aſſens ita eẽ. Sʒ aliqũ mat᷑ia
li᷑ ad decoꝛandũ ludũ.ſpẽm mẽdacij
⁊ oẽʒ leſionẽ verita.quaẽ.S.li? i ĩ qͥ
ſtiõe vtrũ veritas ſit aĩcitie pᷣferẽda.
Aueſtio quadrageſimapꝛima.
E. 2? ſñ argumẽtis dð. ꝙ veri
tas vt ẽ moꝛalis virt.nec eſt
itas doctrine.nec vᷣiitas iuſti
tie. nec ᷣitas vite.ſicut ſũmit᷑ apð the

ologos.Eſt eni tas doctrie vᷣitas ſci

entifica.vł artificiał.vł vᷣitas quelibʒ
ptinẽs ad documẽta viuẽdi.vitas aũt
iuſticie ẽ equalitas.⁊ cõſoꝛmitas iudi
cij cũ regula iudicãdi.que fũdat᷑ ĩ for/
ma iuris ⁊ fci.ᷣitas aũt vite ẽ ↄformi
tas vite cũ regula vite.puta cũ diuinis
pᷣceptis ⁊ lege. Neritas aũt vt hic ſũ
mit᷑.nec ad ſciãm.nec ad artẽ.nec ad

diſcipliaz ptinet.quaẽ ñ ẽ itas doctri

ne.nec ad iudiciũ nec ad iudicẽ pluſ
q́; ad vnũ aliũ.quare nec ẽ vᷣitas iuſti/
tie nec ad viuere f̃ʒʒ legẽ.vel ſñũ lege.
nec ad viuere ſic vel ſic.Sʒ ad mani⸗/
feſtare quałr viuit ipſe qui ſe ipʒʒ ⁊ vi
tã ꝓpꝛiã mõſtrat.quare nec ẽ vᷣitas vi
te.vnꝰ enĩ ſcũs hõ poſſet hẽre vitatem
vite: que nũq; e vł falſe aliꝗd diceret
vł oſtẽderet vł pᷣtenderet de ſe ipſo.
Eſt ſciẽdũ.ꝙ veritas vt ẽ moꝛał vir
tus de qua nũc agit᷑ ẽ hituꝰelectiuꝰma
nifeſtatiõis vere ꝓpꝛioꝛũ bonoꝝ:cum
opoꝛtuerit faciẽde nõ fingẽdo maioꝛa
nec ſimulãdo mĩoꝛa mediãs int᷑ yroni
qʒ ⁊ iactãtiã reddẽs moderatũ hoĩeʒ
⁊ boni amatoꝛc.idicũ ⁊ hoꝛrẽtẽ mẽ

datiũ.landabilẽ.E&t ĩ incertis ad mio

ra pꝛudẽtiꝰ declinãtẽ.hᷣ oĩa colligũt᷑ ex
eæ.33. arguit᷑.ꝙ ypocriſis dicat᷑
ymuoce de lactatia ⁊ yronia.qꝛ

ypocriſis grece.r ſił atio latie.Sʒ ſi
mulatio ðꝛ de vtraq; vmuoce. Jacta/

toꝛ eni ⁊ eyron ſũt piteꝛ ſiłatoꝛes æx

fictoꝛes qᷓ;uis diuerſoꝝ.Sʒ oppoſitũ
arguit᷑:qꝛ ypocriſis diffinit᷑.ꝙ ẽ amoꝛ
appentis hõitatiſ. Sʒ bᷣ ſpeciałr ptiet

ad fam ſpẽʒ iactãtie.ſ.ad iactatiã glo

rioſã.quare ypocriſis nõ ẽ ꝗd cõe vni
uocũ ad hᷣ duo. Dicẽdũ g.ꝙ ypocriſis

ſm rõnẽ dicẽtẽ ꝗd noĩs ẽ totũ vłe vni⸗

uocũ ad hec duo.Et ꝙ ſᷣm rõnẽ dicen

tẽ ꝗd rei ẽ totũ itegrũ ad bᷣ duo. Pꝛi/

mũ pʒ:qꝛ ypocriſis ſᷣm rõnẽ nois. ni
hil aliud dicit niſi ſimulationẽ ⁊ fictio
nẽ.hoc aũt ẽ cõe vłe ⁊ vniuocũ ad ia/
ctũtiã ⁊ yroniã.vt pʒ ex textu.vᷣm aũt
ꝓbo.qm̃ oĩs bituſ electiuꝰ ex falſaſpẽ
humilita appentie falſe bõiatis eſt

integratꝰ L cõpoſit in rõe malitie ex

yronia⁊ ex iactãtia.qð apparet.quia

falſa ſpẽs hũilitad᷑ fingit bõa ſua eſſe

vel nulla vel minora qᷓ; ſint. aliaſ eniʒ
nõ fingeret hũiltatẽ. b at eſt yronia

vt pʒ ex textu. appetitꝰ ãt falſe appa

rẽtie bõitaſ.eſt appetit iacttie głio

ſe:ſed ypocriſis ẽ hĩtꝰ electiuꝰ tat᷑ ap

parẽtie ſub tali ſpẽ.vt patet ex bijs qͥ
cõiter credimꝰ ⁊c dicimꝰ de bijs quos
putam⸗ ppocritas (chcn
pʒ rñſio.pꝛimũ ꝓcedit de rõne dicẽte
gd noĩs ipᷣiꝰ ypocriſis.ſcoõm ãt tangit
vnã ꝑtẽ ypocriſis:ſʒ nõ totã.
ectio.23.

egit de facetia et veritate.bic
agit de eutꝛapelia. Pꝛio aüt
ꝓbat mãm eutrapelie.ſ.ludũ eẽ mam

b̈tutis et vitioꝝ 2: deſcribit vitioſũĩ ex
ceſſu.ſ. bomolochũ ibil ꝗq qdẽ in deri-
ſiõe l. ʒ? vitioſũ i defectu.ſ.agreſtẽ ibi.

Iꝗq ãt nec mpᷣi vtiq; dicũt ꝗ? mediuʒ.ſ.
entrapelũ ibi. Hoderate ludẽtes.
aſſignat ↄditiões eutrapeli ſſᷣ alio
noĩe ibil Epydexij aũt J.6: cõditiões
bomolochi ibil bomolochꝰ at eↄdi
tiões agreſtis ibi.. Agrios atl.Se it

ↄpat eutrapeliã ad duaſ etuteſ p̃deter
miatas ibi. Zres igit q dcẽ ſũt. ꝓpbaſ

„

