eam. 2. pponit eaʒ ibi. Pꝛimũ qdẽ

ʒ5: pꝛobat ibi. . Et nõ ſtudioſu.] Dicit

ſcrutatiõe ſciẽtifica ñ ſo
cere cãm apparẽne falſi ꝓpter q; vide
batur eẽ veꝝ cũ enĩ appaꝛei rõnabile
1. rõnabilłr illud motiuũ ꝓpi ꝙ aliꝗd

nõ exiſtẽs veꝝ videtur eſſe veꝝ.tuc ꝗ⸗

dẽ facit nos magis credẽ vᷣo ꝙ opta/
muſ ſcire.iõ ꝑ nos dicẽdũ ẽ ⁊T ca mo/

ſtrãda ẽ ꝓptĩ q; coꝛpales delectatiões

vident᷑ eẽ elgibilioꝛeſ.cũ tñ ñ ſint ſup
b ãt dicit ꝙ cã ẽ. qm ab oibꝰ appetunt
ut medicie que ẽ cõcluſio quarta h ꝓp/

banda. Beiñ ibi. Lꝛumũ gdẽ oclu

ſionẽ intẽtaz ponit ⁊ exponit.d.qꝙ pꝛi

müũ dicẽdũ p nos ẽ ꝙ iõ corpales dele

ctatiões vidẽt᷑ eligibilioꝛes qm appe/

tunt᷑ vt medicie qm delectatio expellit

triſtitiã. ⁊ iõ ut delectatõe exiſtẽte me
dicina 2 triſtuias hõies ꝓpt declinã /

das ſupabũdtias triſtitie pſequũt᷑ de
lectationẽ ſupabũdãtem ⁊ ſpecialr ⁊

totaliter delectatoneʒ coꝛpoꝛ alẽ tãc;
matfeſtioꝛẽ vebemẽtioꝛem: qr vehe
mẽtes ſũt foꝛtioꝛes medicine 2 oeʒ in

Qitia v ppi b qruũt æ appetũt: qꝛ faci/
MNtin v Ppib qrit a appe ut E

IIBRO

ſit hõi apparere ⁊ videri eẽ pᷣicr ⁊ ex

Zriã triſtitiã.ſic iꝗᷓ ĩtelligẽda ẽ cõcluſio
iſta ꝙ delectatiões coꝛpales appetunt
ut medicie ↄ triſtitias ⁊ maxie vehe/
mẽtes tàqᷓ; efficatõꝛes medicie.Conĩ
ibi Et ñ ſtudioſũ. ꝓbat dictã cõcluſi
onẽ.p:ex nã delectatiõis 22 ex nã hõis
ibi.. Adhuc pſeqͥnte pꝛq ĩtẽdit ſic ar⸗/

guẽ.coꝛpał delectatõ appetit᷑ aut ut fi

nis ſtudioſꝰ vtuoſꝰaut ut aliꝗd m̃dici
nale valẽs ad finẽ ñ ãt pꝛmõ pp duo qͥ
dicta ſt Sð pꝛimũ qm coꝛpales dełctati
ões ſũt opatiões pᷣue nẽ qͥ facta ẽ pua
E ex natitate mala ł ex cõſuetudie ma/
la. .e.li.c.??ſcðʒ qᷓ;ſũt opanões nẽ ĩ
digẽt᷑.octaua.e.li.c.iq.meliꝰãt ẽ hẽre

ea ꝗbꝰ nã ĩdiget qᷓ; fieri.i.mutãi ⁊ t⸗/
dẽ ad illa h ãt accidũt ⁊ cõuẽiũt pfeciᷣ

quar̃ tał coꝛpał oᷣłctatõ ñ erit ſtudioſũ
ꝗd.niſi ᷣm accñs:appetẽt᷑ iꝗ coꝛpaleſ
ut medicie. hꝰ rõis ñ põit niſi ðſtructi
onẽ alt᷑ꝰ mẽbꝛi dĩſiõis pᷣſuppõite.No
ta iᷓ ꝙ finis ſtudioſꝰ ẽ ille g debet rei
iã pfecte ſicut ẽ opatio ſʒ hitũ tuoſũ.
qꝛ vtꝰ ẽ q bñ hñtẽ pficit.⁊ eiꝰopꝰbonũ
reddit. z.li. 2. c.:c.n. diſpõ pfecti ad
optimũ op ut..phᷣicoꝝ.finis ijᷓ ↄñs
rẽ iã pfectã ẽ ſtudioſꝰ.i.stuoſꝰ.fmmiſ ãt
ↄñs reʒ ĩpfectã ł ut ipfectã ẽñ pᷣtuoſꝰ
T nõ ſtudioſꝰ.ſic ãt ẽ ꝙ coꝛpał delectõ
FHʒ tactũ ł guſtũ cõſeqͥt coꝛpꝰ ut ĩpfec/
tũ ⁊ ĩidigẽs. ſiij.n.⁊ fames ſi᷑ ipfectio /
nes qdã ⁊ idigẽtie ſine ꝗbꝰnõ ðlectat
guſtꝰ.prurit at ⁊ ſtimłatõ carnis ſine
ꝗb ñ ðlectat tactꝰ ſüt qͥdã inãles diſ
põnes ⁊ cõplexiões hũoꝛuʒ gb acci
dẽtalit᷑ pũgũt coꝛpꝰ:quare tales ðᷣlec/
tatiões nõ ſũt ſtudioſe. Deiñ ibi. ad
huc pſeqͥnte. pbat eãdẽ cõc łoẽ ex nã
hõis:oñs quatuoꝛ ĩfirmitatũ gnã gbuſ
cõueĩt hõinẽ affici 3 q ölectatõ coꝛpa
liſ tãq; efficax medicia p̃bʒ aliquale re
mediũ.ſũt ãt ĩfirmitates iſte ociũ tedi/
oſum: laboꝛ iflamatõ v moꝛſus coꝛpiſ
cõſũptiuꝰ. peg oñdit remediũ delectati
õis pꝛimai.205 ſcoaz ibi. Et. n. mł/
tis B:3 ftiã ibi. Similr ãt. .: 3 quar
tã at. melãcolici ãt. Dicii pẽ ꝙ coꝛ
pales ðłctatiões pſecute ſũt ⁊ optate

tiõis medelã ceteris magis ꝓni.quaĩ

ab õib ñ potẽtib gaudẽ ⁊ ᷣlectãi ali
is puta mẽtalibꝰ delectatiõib ꝗ.ſ. nec
vacãt nec ĩtẽdũt miſi circa ſeſibilia. qꝛ
à bõ nõ põt viuẽ ocioſ õi ðłctatiõe pꝛi
uat ſñ maxĩo tedio ⁊ ãguſtia:iõ ipi ſi
bi ſĩ qᷓdã.i.appentũ pᷣpãt ⁊ pcurt
ut delectẽt᷑ coꝛpalr delectari ſpirituałr
neſciẽtes. qñ vo pcurãt ðlectatiões in
nocuas puta neceſſ aias ñ ẽ vtiq; icre
pabile.qñ ᷣo nocuas mẽti:ł coꝛpi tũe
pꝛauũ ⁊ ĩcrepabile pᷣ tñ faciũt qꝛ nec
ſciũt nec hñt alia in quib delectent᷑ ⁊
gaudeãt vebemẽter.quare cõuertũt ſe

dad iſtas:qꝛ vebemẽtes ſũt. 2 ibi Et

n. młts] oñdit moð remedij ſcöaz
ifirmitatẽ.d.ꝙ młũ accidit triſte ł triſii
tia ꝑꝑ nãzʒ infirmã laboꝛe qꝛ ſẽp labo
rat aĩal ĩ oꝑõibꝰoꝛganoꝝ ⁊ ſẽſuũ quiſ
hͥ fiat inpcepubiłr.qꝛ i aſſueti ſumus
vidẽ.n.⁊ audire fiunt cũ triſtitia: ut j5·
mones nãliũ phoꝝ teſtãt᷑.huiꝰ rei qtia
nã ĩ ↄnnuo laboĩ põiua idiget ⁊ appe
tit medicari ⁊ remediãi ꝑ getẽ ⁊ de-
lectationẽ. Nota ꝗ laboꝛis hui cam qꝗ
ẽ:qꝛ aĩal continue patit ⁊ a ſtatu ſuo
aliquałr variaf᷑ ut.S. ppᷣus ĩ pꝛicipio.
Itẽ nota ſignũ ꝙ oculus ñ põt diu ali⸗
viſibile iĩtuẽi ſine ömiſſiõe palpebeꝛ
⁊ clauſiõe oculi ꝙ ẽ ſignũ alicꝰ paſſiZDſ·
fatigatiõis ⁊ leſionis oꝛgani.vñ necei
ſe ẽ alñ geſcẽ ab opatiõibus extioꝝ ſe
ſuũ ꝙ vtiq; fit in ſomno.quare doꝛmiti .
one idiget. Certio ibi. SGimixr ãt ’ñ
dit tertiã ĩfirmitatẽ.d.qꝙ hõieſ ĩ iunẽuun
te patiũt᷑ ſimiłr: qꝛ pp augmẽtatiõem
q fit a calido ⁊ hũido diſponũtur ſicut
hõies vinolẽti ꝗ vini caloꝛe feruent ⁊
bumoꝛe madẽt: ⁊ iõ iuuenes calidi ⁊
hũidi ⁊ ĩ młto motu ac ntillatiõe caꝛ
niuʒ ⁊ hũoꝝ põiti ſũt vtiq; ad delecta

dicit ꝙ inuẽt ẽ ꝗd delectabile.i.incita

tiuũ ad delectationẽ.q? ibil melãcoli ⸗/
ci ãt. Oñdit quartã ĩfirmitatẽ dicens
ꝙ melãcolici ꝗſt melãcolici ſʒ nãʒ.i.
natiuitatẽ ſuã ł ſᷣm etatẽ.ł.acñtalẽ diſ

poſitionẽ:qꝛ h̊ oĩa eꝗpolẽt. iſti ĩq; ös

indigeẽt delectatiõis medicina z triſti/
tiã cõtinu qᷓ; patiũt᷑ qꝛ coꝛpꝰ eoꝝ ꝑp

li 4 gan
et ciſi
ficiſi⸗
Urenraie
litcelecan
ibs fuen
ſenchn.r
ſantitpan
lecanone
btules oe
nii nugoa⸗
iſcend
ſagpiton
güpnimapn
doconat
Reapsd⸗
erüſo
iyet ioe
neniter
er cötrari
gualitates
rio ciſtitun
eſoluno. e
ſperrl alia
ſeane veler
eſreauumidh
ſccii xelea
Aneetſania⸗
ninledeg
Gegamnatü
Ciſd ,
giiticͤclio
monoͤgil⸗
lituinhin
nianuleybi⸗
tninin
lünſtiͦern⸗
Uuigaſun⸗
iritinn
Uutüioparb

ſoqnilaſe

wacepta
ölegabiler⸗
waeepgai
Nedicinlin
ſlens lalia
ſiſnsn ſer

Sniiuän
nirnilienf
gm fü;
Mbir giänin
Wnefumänhue
wldeiönu
m1enedühein
.Ro lre
NNNeat i
mmat u. bin
ſgiq onltsinint
miſne mniin
l giſigins
11 konisgr
ſe boanötic
finſomne d
Tmoti Si

ſmni: g Punne
Gleig mndun
in nanli

ſ
1

io zütlinfait

eii anmat .

nirigrtttl

malã ⁊c acutã cõplexionẽ moꝛdet᷑ cõti
nue ⁊ cõſuit᷑ ⁊ hac ð cã tãqᷓ; oficiẽtes
afflicti ſemꝑ ſũt in rehemẽti appeti
tu remedij delectanõis.qꝛ triſtitiã hꝰ/
mõi expellit ab hõie ðlectatio ei ↄria
Lẽt delectatio nõ vria: ſʒ cõtingẽs dũ
tñ foꝛũ fuerit:qꝛ totã intẽtionẽ aĩe ad

ſe trahit.⁊ i!õ nullã aliã triſtitiã ꝑcipit

ſicut ẽt pari rõe foꝛtis triſtitia oẽʒ de/

lectationẽ coꝛꝛũpit ut.j.li.x.cet pꝑpp
5p tales hõies fiũt intẽperati et pꝛaui.
niſi magno conatu ſtudeãt ad vᷣtutẽ.eſt

ſt ſcienõ ꝙ hee quatuoꝛ infirmitates
cõſeꝗ pñt omnẽ hõinẽ. ł ſeper vł alqñ
qm pꝛima puenit ex cõditiõe amime qᷣ

oĩo conat᷑ compler̃ deſideriũ ſuũ.et ꝑ.
cõſeqᷓns delectari qꝛ ſᷣm Salomonẽ ð⸗
ſideriũ ſi cõpleat᷑ delectat aĩiam. ꝓuer.
iʒ: et iõ ociũ ⁊ ſibi tediũ triſtabłe.ſcòa
ꝓuenit ex cõplexiõe coꝛpoꝛis cõpoſiti

ex cõtrarijs hũoꝛibꝰ hñtibꝰ cõtrarias
qualitates.ʒ: ꝓuẽit ex icremẽto coꝛpo

ris cõſtitutiuo. 4 So ex decꝛemento

reſolutio. et iõ ẽ neceſſe omni hõi vel

ſeẽper vł aliqñ ad medicinale remediũ
recurrẽ delectatiõis.ſʒ h̊ põt fieri ma⸗

le.ſ.recurrẽdo ad ſuperabũdãtiaſ coꝛ

poꝛaliũ delectationũ vł bñ recurrẽdo
ag neceſſarias. vel ad delectationes

mẽtales de ꝗb dicit ſalomon ꝙ nõ eſt

vno mõ ꝙ illa ðlectabilia qͥ ſut ſine tri
ſtitia.i.nõ hñtia triſtabilia ſibi cõtra⸗/
ria nullaʒ hñt ſupabũdãtiã.i.ſuꝑflui/

tatẽ.alio mõ dicit ꝙ delectabilia que

p nãm ſuã et nõ ſᷣm accñs ſũt delecta/
bilia ipſa ſũt h.ſ.ſine triſtuia ⁊ ſine ſu
pabũdãtia. Intellige vᷣo ꝙ talia ſũt ð/

tutu opa.hᷣ at ꝓbat ex oppoſito ppo

ſuo.qm illa ſola hñt ſupabũdatiã.i.i ſũ
mo accepta ſuũt mala qͥ ꝑ accñs ſũt bõa
Slectabilia: ⁊ illa q p ſe ſt talia ĩ ſũ
mo accepta ñ ſũt mala.ſʒ delectabilia
medicinalia ſupiꝰ memoꝛata ſũt fʒʒ ac
cidens talia. delectabilia vero p nãm
ſuã ſũt ſᷣm ſe delectabilia:quar iſta ſũt

ſine ſupabundãtia. huiuſ rõis põit mi

norẽ in a ⁊ pʒ. Ad euidẽtiã aũt hᷣrõ5
ms ẽ ſciẽdũ ꝙ maioꝛ fudat᷑ ſup illa cõ

ſideratione ſecũdi topi.Si ſimpłr ad

ſimpliciter. ⁊ c. qm̃ illa tenet in hijs q
phſhlſe conſequũtur ⁊ nõ in his que p ac
cigdens.bi gtia.in ꝓpoſito biber̃ ꝗdẽ
ẽ qdam bonũ ⁊ delectari bibendo eſt

ẽt ꝙdam bonum. ſʒ iõ ſupabũdãtiam
habet ⁊ in ſũmo acceptũ eſt malũ: qꝛ

nãõ eſt per ſe bonũ. ſi enim bibeꝛe eſſet

per ſe bonũ:magis bibeĩ eſſet magis
bonum: ⁊ maxime bibere eſſe maxi/

me bonum. Intelligẽ vero iõ nõ habʒ
ſuperabũdãtiã nec ĩ ſumo acceptuʒ eſt
malu.quar̃ ẽ p ſe bonuʒ.ſicut.n. intel

ligere eſt bonũ Sic etiã magis intelli

gere eſt magis bonum et maxime in/
telligere ẽ maxime bonũ.quare tutſũ
opera qͥ faciũt.i.pficiunt actũ nẽ talis

.i. taliter diſpoſite p oᷣtutes nõ hñt ſuꝑ

abundãtiam cũ ſit per ſe bõa:ymo il/
lud ꝙ in alijs ẽ ſuperfluũ.puta extre/

mũ in hijs eſt optimũ.quar vᷣtus q;uis
ſᷣm rationẽ ⁊ ſubſtantiaʒ ſit medietas

tamẽ ſᷣm optimũ et bene ẽ extremitas
ut · S. li.c. .Coni ibi.. Mõ ſẽꝑ autẽ

Seclarat ſextam cõcluſionem.ſ. na

tura bumana non ſemper põt eadẽ de
lectatione:vel eodem delectabili de/
oblectamẽtũ ſuper coꝛdis gaudium.,.
CLConf ibi. qꝙ aũt ſine triſtitia] ꝓbat
quitã cõcluſionẽ. p-ãt ꝓpõit eã dupiłr

lectari. Hicit ergo cum ſuper luitate
negotiatõiſ ꝙ nullũ idẽ obiectũ poteſt
ſemper eſſe homini delectabile. Cuiuſ
cauſa eſt et ratio. qꝛ natura hominis
ſeu noſtra non ẽ ſimplex nec ſimplicit

ti. vłr manet. Sed ẽ aliquid puta. aĩa

et aliquid alterum pꝛeter animaʒ pu/

ta coꝛpus ſecunduʒz ꝙ coꝛpus ſunt coꝛ

ruptibilia omnia hominis indiuidua:

et ideo ſi quãdo delectatur anima ſe
cumdum ſe aliq delectabile coꝛpoꝛale
agat in parte ſenſuiua.ſ.iĩ inferioꝛi na

tura: tunc h erit alteri.i.ſuperioꝛi na⸗
ture pꝛeter naturam.i. diſconueniens

et per ↄñs triſte. Si vero delectatio

equet triſtitiã et ecõsſo.i.ſint equalia

tiũc nec erit triſte nec delectabile totuʒ

ſim? acceptũ ꝙ opatũ ẽ ad min ʒ ap

parẽtiã v b mõ ceſſabit p: delectatio.

quaĩ nullo mõ põt hõi ſẽꝑ cõtinuãi ea

dẽ delectatio ꝓpt diuerſuatẽ ſuaꝝ ptiũ
Coni ibi. Quare ſi huiſmõi] pꝛobat
ſeptimã cõcluſionẽ.ſ.ꝙ deus ſẽp eadẽ
delectatiõe ſimplici delectat᷑. arguit ꝗ

ſic.cuiuſcũq; na ẽ ſimplex ⁊ imutabi
ei ſemꝑ inerit vna ⁊ eadẽ actio delec/

tabiliſſima.ſʒ ði nã ẽ hꝰmõi quar̃ ⁊ c.
hui rõis põit p:ᷣ maioꝛẽ ⁊ pʒ.ꝛcõclu
ſionẽ ibi. ꝓpter ꝙ deus Tertio ibi.
LMHõ.n.ſoluũ Circa maioꝛẽ t remouʒ
dubiũ.d.ꝙ nõ ẽ dubitãdũ an oꝑpatõ ⁊
delectatio poſſint eẽ ſine motu. qm̃ nõ

ſolus mot ẽ oꝑatio:ymo ⁊ imobilitaſ

.i.eſſẽtia ĩmobił ẽ opatio vera:necnõ
⁊ꝓ delectatio magiſ eſt in quiete.i.ſine
motu qᷓ; ĩ motu ł cũ motu.Eſt ãt ſcien
dũ p: ꝙ ſicut cõpoſitum dicit duplicit
vno mõ cõpoſitũ ex aliquibꝰ ut totũ ex
ptibꝰ.alio mõ cõpoſitũ alicui ut ꝑs ꝑti
Ita ꝑ oppoſitũ aliꝗd dicit᷑ eẽ ſimplex
duplicit p.mõ qꝛ no põt cõponi ex ꝑu
bus:alio mõ qꝛ nec alti ꝑu.vtroq; aũt
modo ſimplex ẽ nã diuma.2. ſciẽdum
ꝙ ex h̊ nã diuina ẽ ſimplicit᷑ imutabiliſ
qm̃ oẽ mutabile ẽ cõpoſſibile cũ foꝛma
que ẽ terminus mutationis ⁊ ſ̃m qᷓ;
fit mutatio ut demõſtrat᷑ peppicoꝝ.ʒ.
ex his ſequit᷑ ꝙ opatio ⁊ delectatio nẽ

diuine vna ⁊ eadẽ einałr ⁊ iuariabixr

ꝑſeuerat.⁊ iõ quið dijs oĩs vita beata
ut. j. li.x.c.xꝰ qꝛ ſicut bene habere ⁊
delectari accidii hõibus modico tẽpoĩ
ita incõpabiłr meus ineſt deo ĩ toto et᷑
no.ut u.metaphi.Con ibi.. Trãſmu
tatio ãt] ꝓbat cõcluſioneʒ octauã.ſ.q;
tranſmutatio aliqua ẽ delectabiliſſima

nẽ male ⁊ coꝛꝛupte ⁊ pꝛimo ſʒ poetã

ꝓponit eã.d.ꝙ ſᷣm dictũ poete homẽi
mranſmutatio ẽ ꝗd dulciſſimũ.i.ðᷣlecta
biliſſimũ oĩuʒ eoꝝ ꝗ delectat hõinem.
h ãt accidit ꝓpt᷑ malinã qᷓ;dam.2? ibi.
MAuẽaðm eniʒ ſcòum nãm pbat eã
.d.ꝙ ſicut eſt de hõie ⁊ volutate hõis.
ſic ẽt de nã hõis vel alterius aĩ alis. ſʒ
ſic et d hõie ⁊ eius volũtate ꝙ hõ vł

volũtas hõis cito traſmutabił ẽ maluſ

ſic ꝙꝓꝓpt malitia ẽ ꝓnus ad tranſmu⸗/

tationẽ pꝛopꝛiã.quaĩ ſic erit vłr ð nãa

q traãſmutatlõe idiget ꝙ ipſa erit mala
ſic ꝙ ꝑꝑ malitiam ꝓna ẽ ad huiuſmõi

trãſmutationẽ ⁊ ad ↄñiẽ ðᷣłctation?:

quare iał nã nec ſimplex ut dina nec
ẽ epyekes vt valde bona.huiꝰ rõisp /
miſii cõcluſiouẽ p: ⁊? aũt ponit mino/
rẽ ibi. Quẽaðm] cũ nota ſumilitudis
vnde trahit᷑ maioꝛ.ʒ infert cõcluſionẽ
iteꝝ implicite ibi Et nã ꝗ? cõfirmat
ibi..MHõ enim. ſvliio vo epylogat ibi
Le cõtinẽtia. 8Zicẽs ꝙ de cõtinẽtia
⁊ incõtinẽtia ⁊ de delectatiõe ⁊ triſti
tia dictũ ẽ quo ad tria.ſ.ꝗd eſt vnũqq;
ipſoꝝ ⁊ qualr aliqð ipſoꝝ ẽ bonũ ⁊ ʒ:
quałr ipſoꝝ aliqð ẽ malũ: quaj reſtat
ut iã in ſequẽtib libris.ſ.Sð.⁊.. dica
mus de ãicitia.Eſt ãt ſciendũ pꝛ ꝙ iõ
malus hõ ⁊ mala volũtas ⁊ mala nã
ẽ cuo tranſmutabił ꝓnitatẽ habẽs ad
tranſmutationeʒ qꝛ in õt tali ſunt duo
cõtraria.ſ.ad diuinũ ex pꝛimeua incli
naiiõe nẽ ut.õ.c pximo ⁊ iſtud incli/
nat ad bonũ ꝓpꝛiũ nãlit᷑ cõueniẽs tali
nẽ ut. j. li. x. c. Et ẽ aliud ↄriuʒ.ſ.ma
litia ⁊ mala diſpõ ſupaddita q pueriit
⁊ mẽtiri facit circa pꝛincipia pꝛaciica
ut. . li. o6ecei? hᷣ malitia inclinat ho
minẽ ad malũ hõis ſimplicit᷑ quis in
clinet ad bonũ appẽs ⁊ ſibi viſũ ut.j.
li: c. . huius rei gtia b duo vria tra
bũt ad optata:bᷣ ꝗdẽ huc illud vo illuc
quẽaðʒ diſcrepãtia ut.j.li .c..quaĩ

hõinẽ manẽtẽ ĩ ſtatu nãli maliiia tra-

bit ad innãlẽ põitũ ĩ ſtatu inãli nã co
nat᷑ ipſũ trahẽ ad nãlẽ ⁊ hᷣ ẽ cã hiuus
iſtabilitaſ̃ ⁊ viciſitudis quare mali ad
ſe ipſos nihil hñt ãicabile ⁊ ſẽper re⸗
plent᷑ penitudine ut.li.6cx ſcðo ſciẽ
dũ ꝙ iõ p oppoſitũ bonꝰhõ nõ ẽ facilt
Fʒ volũtatẽ trãſmutabił.qꝛ nã ⁊ diſpo
ſua tẽdũt ĩ idẽ:⁊ iõ circa nihil hũanoꝝ
bonoꝝ ẽ ita cõſtãtia ſic circa vᷣtutes ⁊

eaꝝ opa ut.õ. li.i.c.iꝗ.ʒ: vo ſciẽdũ ꝙ

lõ trãſmurtatõ ẽ ðlectabił nẽ coꝛꝛupie.

dq de ad qð ꝓmi ſumꝰẽ ðlectał ile nob

ſʒ vt viſuʒ ẽ ad traãſmutatiõeʒ ꝑp ma

ncipit lid̊ octauu? Lectio i⸗

uiltetfel
vednictaß⸗
iſbait nact
yphemo 1

4

amnanaſi
gei heeleg

fcänieg

Upcklami

i cuntarne
tteqel
(caddeddn

Reihlabi
pſtboönn
ſire agedod
fepſingula
ſe o ſippot

yhiſa me
Mderitin

ſreſic ce
loazibt.4

ibiaog

camib
lpöſüä
gli znsſta
babit ici⸗
lilboror i
ſſigcg
Nſlmngsren
lairnn
güricn
luſninpin
Keentnsſine

Apleneceſtar

he ntalir⸗

egiliger

hopibiß men
obuſtsgäre
fnodl. gui
llttcöctuſio
Endinine
Usptel di

iul
ini
tn

inae

ſöez
unmm,
mumds

☚

cnnn

on.

döettii
dtning
ni,
Guaiſeie
149,
Pgi
mlni
ibebisd
aüſm
uumenuntl
Hiſudind
nin
uigun

gunadn

dinclnate
ciqusn
birſün,
illud ol

Maliak

ODSTh ð aͤlci/
tia. In pcedẽti
bus libꝛis egit ð̊
virtute moꝛali t
intellectuali: de
continẽtia ⁊ in/
continentia: de

—

mollitie perſeuerãtia Hic conĩ agit

de amicitia p? aũt pᷣmittit ꝓppemium.
2 ſubdit tractatuʒz ibil Dubitatur at]
In ꝓhemo ãt ꝓpbat ꝙ i moꝛali phia
de amicitia ſit agẽdũ.Et ĩtẽdit ſic ar/
guer. hic eſt agẽdũ de oĩ eo ꝙ ẽ uirtus
uł cũ uirtute ꝙ ẽ neceſſariũ bonitati ui
te ꝙ eſt familiare:ac ſociale ꝙ ẽ ſalua
riuuz ciuitatũ ac politie ꝙ ẽ ↄſecutiuũ
iuſtitie ꝙ eſt obiectũ philophilie.ſʒ ãi /

citia ẽ huiuſmõi: quare hic ẽ agenduʒ

de ipſa.hui rõis põit p:cõcluſionẽ.d.
ꝙ pit ſᷣ cõtinendo mẽoꝛata ſequit᷑ ptrã
ſire agẽdo de ãicitia.2 declarat mino/
rẽ pꝑ ſingulaſ ptes ibi.. eſt.n. Stꝰ Imaio
rẽ vᷣo ſuppõit tãq; euidẽtẽ. qm illa.vj.
in pᷣmiſſa maioꝛi accepta ðbẽt tractãi

2 ↄſiderãi ĩ moꝛali phia. clarãdo o

minoꝛẽ ſic ꝓcedit.ꝙ pꝰpõit ꝑtẽ pꝛimã

2 ſcoaz ibi. adhuc maxie 3 tertiaz

ibil Mã quoq; 4e quartã ibi.videt᷑
ãt ? quintã ibi et ãicitie. cõ: ſextaʒ
ibi. Mõ ſolũ aũt. Dicit ꝗ̊ p: ꝙ ãicitia
qdã stus vł cũ tute.h at diſiũctiuap
babit᷑.j.vbi oñdet᷑ ꝙ pfecta ãicitia ñ ẽ
niſi bonoꝝ ⁊ ĩ ᷣtute ſimiliũ.e.li.c.x.
L. . li. 9.c. 9. que ãt pars hui diſiũcti
ue ſit magis vera:videbit᷑ ĩ qe.Cont᷑
ibi Adhuc maxie. declarat ſcoã ptẽ
d. ꝙ adhuc ãicitia videt᷑ maxie eẽ ꝗd
neceſſariũ in vita ſuple bona.qꝛ nulluſ

eligeret viuẽ ſine ãicis hũs reliqua bo

na vite neceſſaria q; viuẽ cũ ãicis. ãt
ipe ꝓbat tali rõe.illud ẽ neceſſariũ vi/

te ꝙ ẽ eligenð ⁊ neceſſariũ diu itib
inopibuꝰ iuuenibꝰ ⁊ ſeioꝛibꝰ:debilib

⁊ robuſtis adoleſcẽtibꝰ.ſʒ ãiciia ẽ bu
iuſmodi. quaĩ ⁊ c.huius ratiõis pꝛe/
miſit cõcluſionẽ:⁊ ꝛſubdit mioꝛẽ ibi.

LEt. n. dittatibꝰ Et declarat eã p ſin/
gulas pteſ. dicit ꝗᷓ̊ q;tũ ad pꝛimã ꝙ ãi /

citia ẽ neceſſaria dittãtibꝰ.i.diuitibꝰqꝛ

Jfuabii

VIII

videt᷑ maxie opꝰ eẽ. qꝛ dites poſſidẽ
tes pꝛicipatꝰ ⁊ potẽtatus.i.ptates ha

beãt ãicos qꝛ nulla vtilitas ẽ tak böe

foꝛtune ablato bñficio qꝛ põt fieri ꝑ ta
lẽ ꝓſperitatẽ foꝛtune ꝙ ꝗdeʒ bñficiuzʒ
fit maxie ⁊ laudabiliſſime ad amicos

dãtia q;to maioꝛ tãto ĩſtabilioꝛ. Sic ꝗ
pʒ ꝙ diues ãlcis indiget ꝑp duo. ſ. pp
bñ agẽ:⁊ bene vti diuitijs ⁊ ꝑp ſaluat
æ cuſtoditr̃ ditias. Motãdũ ãt ꝙ boeti
exptꝰ ĩſtabilitatẽ bõe foꝛtune cõquerit᷑

de ãicis impꝛudẽtibꝰ:ꝗ ꝓpi foꝛtunam

eũ eẽ felicẽ iactauerãt.d.Quid me fe/

lnceʒ tociẽs iactaſtis ãici. QAum cecidit

ſtabili nõ erat ille gradu. de ↄſolatiõe
li.i.metro primo.q;tũ ad ſcðaʒ ptẽ di/
cit ꝙ in caſu mopie ⁊ in religs infoꝛtu
nijs hõies exiſtimãt bẽre refugiuʒ ad

ſolos aicos.Ex quo pʒ ꝙ ãicitia ſit ne

ceſſaria ĩ opibꝰ pp releuamen miſerie
ſue. Quãtũ ad ttiã ptẽ dicit ꝙ iuuẽibuſ
ſũt ãici neceſſarij ad ĩpeccabile.i.ad
vitã ducẽdã ſine peccato. Juuenes.n.
ſũt ad voluptates ꝓni ⁊ cõcupiſcẽtijs

pleni. pꝛudẽtia vero vacui. Et iõ taq;

idocti indigẽt ãico pedagogo cinueru
ditõe pᷣſeruent᷑ a peccato. QAuũtũ ad
quartã ptẽ dicit ꝙ ſenioribꝰ ſũt ãlci ne

ceſſarij:tãqᷓ; Suitoꝛeſ ad famulatũ quo

ſenect indiget. Quãtũ ad quintã dicit
ꝙ patiẽtib defectũ actiõis.i. debilib⸗
ſt᷑ ãici nccãij ꝑꝑ debilitatẽ adiutoꝛiʒ

ſuſcipiẽdi a viribꝰ coꝛpis ppꝛij. Iſtoꝝ

ãt idigẽtia reduci põt ad ĩdigetiã ſeni

oxꝝ ⁊ ad ĩdigẽtiã ĩopũ. qtũ ad ſextã p

lẽ dicit ꝙ ãici ſi neceſſarij hijs gſt i a⸗
doleſcẽtia ñ ſolũ vt retrahãt᷑ ab actõibꝰ
mal ſʒ ut puocẽt᷑ ad actõeſ bõas.vide
mꝰꝙ duo ĩ qd vẽiẽtes ⁊ viuẽtes:⁊ ſibi

ĩuicẽ cõicãtes ſi potẽtiores ad bñ ĩtelli

gẽ ⁊ bñ agẽ qᷓ; duo abiuicem ſepati.

Con' ibij nã quoʒ ꝓbat ꝙ ãicitia ſit

qd ſociale ac failiar. bᷣ ãt phat tpłr. p⸗

qꝛz vĩ eẽ nãtr aggẽitũ cuilʒ gůãti ⁊ p-

pagati eẽ cõgenerale.ũ ſolũ int hoies
ſed inter volatilia ꝗᷓ ſt congeneralia.
ut grueſ et ſturnelli v int pluria aiĩalia

e tał dĩtiaꝝ abũdãtia nullo mõ
æ ſaluabit᷑ ſine ãiciſ.qꝛ tał abũ

—

ſicut apes ⁊ forĩce ⁊ inter hõieſꝗ ſũt
adinuicẽ vnius gẽtis. videt᷑ ꝗ̊ ex nãli
inclinatione ad gregẽ:ꝙ amicitia ſᷣm
empeð.cõgregãs ſit quid familiat̃ ac
ſociale.2* ꝓbatur ið ex philãtropia.i.
ex amoꝛe hominũ que apᷣ latinos vo/
catur hũanitas. Et dicit᷑ a philos ꝙ ẽ
amor ⁊ tropos ꝙ eſt hõ. quaſi amoꝛ
hõinũ:qꝛ maxime i hominibꝰ grex hʒ
locũ pꝛo eo ꝙ nos laudamus homineſ
philatropos.i.cõitatis hominũ ama/

toꝛes tales ſũt maxime apti ad ſocieta

tem ⁊ familiaritatẽ quibus ſũt ↄrij ⁊
mõ viuendi homines ꝓterin ⁊æ ptina/
ces qui grece dicuntur ycirogmones
S. li? 7eceiʒ: 3. patet idẽ ex dirrectio
ne itinerũ.qꝛ videtur oĩs hõ õi hõi ſe
hẽre in familiare aial ⁊ amicum ĩ er
roribus itineruʒ. qꝛ quãdocũq; aliqs
errans in itinere interrogat aliũ ſciẽtẽ
libenti animo docet eũ.et ſi quis iſtud
negaret homini nõ putaret᷑ hõ Cont
ibi Nidetur aũt. Pꝛobat ꝙ aicitia
ſit ſaluatĩa citatũ·dicit ꝗ̊ q amicitia vi
detur cõtinere ciuitates in ſtatu ſuo q;
apparet. qꝛ legispõitoꝛes ⁊ ciuitatũ
rectores magis ſtudẽt circa amicitiaʒ
inducendã qᷓ; circa iuſticiã. Ydẽ.n.iu⸗/
diciuʒ eſt apud legislatoꝛes de cõcoꝛ
dia ⁊ amicitia.qꝛ cõcoꝛdia videtur ee=
ſimilis aicitie ⁊ nõ ĩmerito:qꝛ cõcoꝛ⸗/
dia eſt vnũ amicabile ut.j. li?ι

legiſpoſitores maxime appetũᷣt ꝓ ſalu

te ciuitatiſ cõcoꝛdiã. ⁊ maxime expel
lũt eis inimicã cõtentionẽ. quare dici
tia maxie videt᷑ ſaluare ciuitates. Eſt

aũt ſciendũ ꝙ iſtud ſupponit.2? politi

ce vbi ꝓbatur ꝙ ꝓpter amicitiã indu/
cendã vxoꝛes nõ debent eſſe comuneſ
ſed ꝓpꝛie.Con ibi.. Et amicis ..e
clarat ꝙ amicitia eſt cõſecutia iuſtitie
⁊ h dupłr pꝛimo ꝓpi indigentiã quia
omnib“ hominibu⸗ cohĩtantibus ami
cis exũtibus nil opꝰ eſt iuſtitia. hõies

aut iuſti exiſtẽtes idigẽt dicitia. Scõo
ꝓpter decẽnam.qꝛ iuſtoꝝ hominũ ma 4A
xime intereſſe videt᷑ eẽ qicabile. ſt

& notaãdum ꝙ vbi inter oẽs cobabitã

tes eſſet pfecta ãicina.nõ eſſet neceſſa

ria iuſtitia iõ qꝛ perfecta ãicina facert
res qicoꝝ comunes q;tũ ad vſuzʒ ut·2
politice.quare tũc non haberet locum
commutatio nec lis nec vidicatio nec
per cõſequẽs iuſtitia.2: nota ꝙ iõ iuſti
tia indiget amicitia: qꝛ nullus per ſe
ipſuʒ eſt ſibi ipſi ſufficiens ut pbat p.
politice.nec põt oĩa ſibi neceſſaria ha
bere ab alijs per viã iuſtitie: qꝛ nuqᷓ;
eſſet finis appꝛeciationũ ⁊ eſtimatio/
nũ:quare in multis indiget ut hẽat ea
que ſut pꝛoximi ꝑ viã amicabibł gratie
Tertio nota ꝙ iõ iuſtoꝝ intereſt ãici/

tia.qꝛ iuſtitia eſt alienũ bonũ.ut.õ.liꝰ

J.c. 3.⁊.c.xi cõicatõ aũt bonoꝝ ẽ effe
ctus amicitie nt.j.li.q.c.a.quajr iuſto
ruz intereſt ãicitia.Cont ibi. Mõ ſolũ
aũt. ꝓbat ꝙ amicitia ẽ quoddã bonũ

tãq;ᷓ obieciũ philophilie.ꝙ interpꝛera

tur amor ãicuie. Dicit & ꝙ aicina vio
tur eſſe nõ ſolum quid neceſſaꝛiũ hõi:
ſed ꝙdam bonũ habẽs in ſe rõnẽ boni
ꝙ ꝓbatur:qꝛ cuiuſcũq; amoꝛ eſt bonuſ
⁊ laudabilis ipſu eſt bonuʒ habẽs ra/

tionẽ boni. Sʒ amoꝛ aicitie laudabił

eſt ⁊ bonus:quare ipſa ãicitia ẽ qdaʒ
bonum hñs rõnem boni. hunus ronis
pꝛemiſit cõcluſionẽ· ſcòo ſubdit mino
rem. d. ꝗq nos laudamus homines phi
lophilos.i.icoꝝ ⁊ amicitie amatoꝛeſ

Et philophilia videtur nobᷣ eſſe de nu

mero bonoꝝ.Et ꝗdã ð niĩis exiſtimãt

ꝙ amici ⁊ viri boni:ſint idez ſic q om

nes viri boni: ſũt amici et omneſ ami
ci ſunt viri boni.¶ Hota vero ad eui
dentiã maioꝛis:ꝙ nullus amoꝛ rei vti
lis vł rei delectabił eſt ſᷣm ſe laudabił
ſʒ ſolus amoꝛ bõi honeſti.qꝛ rez vnilẽ
nõ amamus pꝓpter eã. rẽ vero delecta
bilẽ nũqᷓ; pꝛeciſe amamus niſi ꝓpter
cõcupiſcẽtiam. Rẽ autẽ honeſtã ama
mus ꝓpter ipſã:quare iſte ſolus amoꝛ
eſt laudabił. WRerio 2

mium ſubdit tractatũ in quo
pꝛimo recitat alioꝛum ſñtias
Secũdo pꝛopꝛiaſ ibi.. Foꝛte ũt vtiq;

Abitat᷑ aũt.⁊c Poſt phe

Gupiniͦ
Aibqnenn.
is, zeli
Eülu
Areigii/
aieftitti

gtitiſnt
ſvawagfir
ſemuſiſoci

Konniſimi

ni gdcdl
üiſünca. ad
Ndsi
es ee adit

ſs. itiqtoes

erpefue a
Kaeaultatſiti
(tia. Olaltj

telig ſipius
iy noniua nii

ſhhes poeta /e

Miiuldi⸗

üiöür dirtet

6önechine ni

— —

inirnelein

tateſuiad ve
amurirüinfn
lnischittopi
Gkeris t cöno

foptinimnon

wrnwiigubu

blſerenb4

Unroiefienit a

ullti ſizi
Aamnſciggi

Gienet gonin
idiemeinſte
eippennie
nhliucymns
t Gnalbo nei
oppornärſ
bei chſoe⸗
Uinina D

N
wimig
lst
ummi⸗
lſtftonen D
. iuſt in

=
☛ =

4

4
P

B

ſ

=Se

4

4

=–

tsmnugenti

lmünmiig

e n ſ
ng
emqndpeckii
Ciſcicz anmin
icktbenn
landemr nuan
n boniſin igin⸗

4
*

abketin t

böähwntn.

p ii. ſ
. Niaibeni
(Waanon

tair
CTR 4 4
pſeolal ln⸗
uſſbil ſari

3
,

VIII

Eirca pꝛimũ recitat pꝛſñtiaſ hõinñ mo
ralit loquẽtiñ.2? nalii loquẽtiũ ibil et
de hijs. 3?dicit eẽ relinquenda nãlia
ibi..MHaãlia Heẽ itẽdẽda moꝛalia ibi.
AQuecũq; ãt łJ.? oñdit nalit᷑ loquẽtes
lſeuit᷑ deficẽ ibi. Anã qdẽ Dicii ꝗ̊ p.
ꝙ de ipſa ãicitia dubitãt᷑ nõ pauca qꝛ
quidã ponunt amicitiam eẽ ſimilitu/
dinẽ q;dã ⁊ ponũt ãicos eẽ generalit᷑
oẽs eos ꝗ ſũt ſimiles ad ꝙ allegãt p⸗
uerbium ſapiẽſ quo dicit᷑. Oẽ aĩal dili
git ſibi ſimile. Sic ⁊ oĩs hõpximũ ſibi
oĩs caro ad ſimilẽ ſibi cõiunget᷑ ⁊ oĩs
hõ ſimili ſui ſociabit᷑ ccle.iʒ: Dicũt
aiſti omnẽ ſimilẽ ire ad ſimilem · ſicut
colonũ ad colonũ ⁊ qcũq; talia ad ſi/
bi ſimilia. qð ãt ex ↄrietate dicũt ↄri
uʒ dicẽtes figłos ⁊ oẽs ſibi ĩ officijs ſi
miles eẽ adiuicẽ ↄrios iuidos ⁊ emu
los.iſti ãt oẽs ſequũt᷑ motiua moꝛalia
ut pefacie appet.Conĩ ibil Et ð hbijs
Mecitat ſñtẽtiaſ nãlit᷑ loquẽtiũ de ami
citia. Picit ꝭ ꝙ de hijs opiniõibꝰ reci
taf᷑ aliq ſupius.i.alti ⁊ pfudiꝰ⁊ nãliꝰ
.i. p motiua nãlia ĩquirũt. Dixit.n. eu
ripides poeta terrã exſiccatã ðſidera
re pluuiã hũidã.q.amans ⁊ appetenſ
ſuũ Zriũ ⁊ dixit ẽt celũ venerabile ĩter
oẽs machine mũdiał ptes cũ ẽ imple/
tũ pluuia:uelle in trã ſiccã cadẽ.i.hũi/⸗
ditatẽ ſuã ad terre ſiccitatem tãq; ad
amatñ ↄriũ infundẽ.eraclituſ ãt ppᷣus
tenẽs cu iſta opiniõe dixit õe vↄriũ eſſe
cõferẽs ⁊ cõmodũ ſuo ↄrio.⁊ dixit fie
ri optimã armoniã ĩ ſonis:ł optimã p
poꝛtionẽ ĩ quibuſcũq; mixturis ex re/
bus differẽtibꝰ ſibi Zrijs. Et vlteri
dixit oĩa fieri ⁊ ad eẽ deduci ᷣm Zrie /
tatiſ litẽ.ac ſi ↄrietaſ ſit õtũ reꝝ amoꝛ
vł amoꝛiſ c. gdã ãt opinãt᷑ ⁊ dicũt ex
Zrietate ⁊ ex opiniõe ↄria hijs.ſ.euri
tiai æ eraclitoſicẽ ẽpedocles.d.qꝙ ſimi

le appetit ſimile. Hota o ꝙ duplex

ſimiluuudo vna qꝗdẽ vniuocatiõis. ſicut/

albi cũ albo medici cũ medico altera
vero ꝓpoꝛtiõiſ.ſicut actiui cũ paſſiuo:
vk ẽt ſocij cũ ſocio:vᷣm hᷣ ſcito ꝙ vnis

ſalit ſimilitudo ꝓpoꝛtiõis ẽ cã ⁊ pꝛin/

cipiũ alcitie. ſimilitudo vo vniuocatio /
ms nũq; niſi ꝓ q;to interdũ ᷣuatur in

ea pꝛopoꝛtio equalitad: qᷓ aliqũ reqri
tur ad amicitiaʒ ſocioꝝ ⁊ erariorũ ut

.Jj. vivebit᷑. Coni ibi. Maturalia dicit
ꝙ nãlia motiua qõnũ de icitia mouẽ⸗
darũ relinquat᷑. qꝛ nõ ſũt ꝓpꝛia pᷣſenũᷣ

intentõis.nos ãt h̊ͥ ⁊ vbiq; ſciẽtijs de
bemus ꝓcedere ex ꝓpꝛijs ſicut viſum

ẽ pꝛimo poſterioꝝ.onĩ ibi quecũqʒz

autẽ. dicit ꝙ h̊ intendamus. Quecũ

qꝙ ſunt bumana ⁊ ad moꝛes ⁊ paſſio/
nes hõinũ conueniẽtia.puta vtꝝ inter

omnes qualeſcũq; ſint poſſit eſſe ami⸗
citia. an ſolũ inter bonos ſic ꝙ non ſit
poſſibile homineſ exi

vł fore amicos ⁊ iteꝝ utruʒ ſit tantum

vna ſpeties amicitie an ſint plures.
Lonſ ibl. Ana quidem Qſtẽdit nãa
liter ſoquentes de ãicitia leuit deffice

.d. ꝙ quið naturales exiſtimãtes vnã
ſolã eẽ ſpetiẽ amicitie crediderũt bᷣ ex
leui ⁊ nõ ſufficiẽti ſigno arguentes ꝙ
quecũq; recipiũt magis ⁊ minus ſunt
eiuſdẽ ſpetiei. Omnis ãt ãicitia b mõ
recipit magis ⁊ minuſ.i.cõparatur ſe

cundũ magis ⁊ minꝰquia dicit ꝙ iſte

magis amat pairẽ qᷓ; fratrẽ.quar̃ oẽs
amicitie ſunt eiuſdẽ ſpeciei ᷣm eos. ſʒ
b̈ eſt ſignum mimis inſufficiens.qim̃ æc
za que ſunt altera ſpetie h modo reci-
piũt magis ⁊ minus.Sicitur enim ꝙ

roſa eſt pulcherrimus floꝝ ⁊ bõ opti-⸗

mus aialium. SZicit ergo vlterius ꝙ ðᷣ
iſtis diffiniẽtibus nãlibus dicendũ eſt
ſuperius.i. altius ⁊ profundi ſecũdũ
naturalem phbiloſophiaz: ⁊ iõ iſtud re
uertatur ad./ phi. vbi de iſtis compa
rationibus agitur. ¶ Tectio 3:
. ꝛte autẽ vtiq;. Mecitatis
alienis ſententijſ de amicitia
hic ponit pꝛopꝛiam ſic pꝛoce
dens ꝙ pꝛimo mueſtigat amicitie diß

finitionem. 22 de amicitia tractat Fʒ di

uiſionez eius quadꝛiplicẽ ibi differũt
aũt h LZertio docet eius conſeruatio/

„₰

nem ⁊ diſſolutionẽ ibi.l t᷑minis vtiq;

exiſtentibus amucinjs.cfi. Circa p

ſtẽtes malos eſſe

N

êYò

LIBRO

mũ vero pꝛo inveſtigatiõe diffininõis
pᷣmittit.⁊.concluſioneſ pꝛeãbulas ad

diffinitionẽ. ſcòm infert ipſã ibi.. Oʒ

bene.] Pꝛima cõcluſio eſt de diuiſi
one amabił generałr accepti. 2? de di

uiſione amabilis accepti per modũ fi /

niſ ibi. Nidebitur aũt ʒ de amabili
ſimpliciter ⁊æ determinate accepto ibi
LAtrũ iꝗ. 4 de amabili in exñtia
⁊ in apparentia ſũpto ibil Amat ãt.
? de amatione inanimatoꝝ ibi.. Tri
bus ãt.e de amatione aĩatoꝛum nõ

redamantium ibi. Aolentes aũt 2

de amatiõe readamãũãtium aĩatoꝝ ibi.
Ael apponẽdũ Picit ꝗ̊ pꝛimo ꝙ foꝛ
te.i.certe fiet nobiſ manifeſtũ id ꝙ qͥri
mus de ãicitia cognito amabili ꝙ eſt
obiectũ amicitie:qꝛ nõ omne ꝙ eſt vi⸗/
detur amari.ſed ſolũ id ꝙ eſt amabile
⁊ iõ iſta cõcluſio ſit nota cuilibet:q õe
amabile eſt vel bonũ:vel delectabile:
vel vtile.hᷣ aũt cõcluſio q;uis nõ pꝛo/
betur/h̊ pꝛobari põt ex oppoſito.quia
quot moð dicitur vnum oppoſitorũ tot
moð dicitur ⁊ reliquũ.pꝛimo topicoꝝ
ſed odibile ⁊ fugibile oppoſitũ amabi
lis dicitur tripliciter.ſ. malũ ↄ moꝛes
triſte appetitui æ nociuuʒ alicui ut.õ.
li.2 c? terno.vbi etià h diſio amabił pi
ponit᷑.quaꝛe ⁊ amabile dicitur tꝛibus
modis oppoſitis.ſ.bonũ ⁊ delectabile
⁊ vtile.2? concluſio eſt ꝙ amabilia ꝑ
moð finis ſũt tm̃ duo.ſ.bonũ ⁊ delec-
tabile.quã ſic ꝓbat ibi. ANidebit᷑.d.
ꝙ amabile vtile videbitur eſſe id tãtũ
P ꝙ fieri põt bonũ aliq vel delectatio
⁊ ꝑ cõſequẽs ſẽpꝑ hʒ rõnẽ eius ꝙ ẽ ad
finẽ.⁊ nũq; eſt amabile ut finiſ. quare
ſequitur ꝙ amabilia ut fines ⁊ p mo/
dũ finis ſũt tm̃ duo.ſ.bonũ ⁊ delectabi
le.huius rõis ponit pꝛimo añcedẽs.2
cõſequẽſibi.. Quaĩ amabilia Mota
Fm h̊ ſufficietiã amabiliũ qm̃ õe ama⸗/
bile vł ẽ amabile pp alterũ tm ut ad fi
nẽ ⁊ ſic ẽ vtile.vł pp ſe ut finis ⁊ h̊ di⸗/
cit qꝛ yl ut ſinis amatus p appetitũ cõ
cupiſcibilẽ ⁊ ſic eſt delectabile. vel et
per iraſcibilẽ: ⁊ ſic ẽ bonũ honeſtũ. ʒ.

concluſio ẽ q; bonũ ſimplicit ⁊ delecta
bile ſimplicit᷑ ẽ amabile ſimpłr. æ bo/
nũ vnicuiq; ⁊ delectabile vnicuiq; eſt
amabile vnicuiq; q; ponit ibj. LAtruz
igitur pł ãt põit eã ĩ qõne.d.q; queri
roõnabiliter põt viꝝ hoĩes amat bonuʒ
ſumplicit.ſ.bonũ ipſis qꝛ ſic vł ſic ama
re multũ diſſonãt adinuicẽ: æ differũt
circa bonũ ⁊ ſimitłr circa ðlectabile qꝛ

pemõ amaf ñ ẽ appeter. ſʒ tin velle id

eſſe.2? aũt mõ amare ẽ appetere ama

tũ ſibi. vł quaſi ſibi. ʒ? ad h rũdet.d-

ꝙ videtur vnuſquiſq; amaj illud ꝙ eſt

ei bonũ ł delectabile. ⁊ cũ h̊ bonũ ſim
plicit᷑ ⁊ delectabile ſimplici:videt ee=

amabile ſi mplicit. tñ determinate vni
cuiq; ẽ amabile id ꝙ vnicuiq; ẽ bonuʒ

vel delectabile. Eſt g ſciendũ ꝙ bonnz

⁊ delectabile ex ſuis rõibꝰ hñt q ſicut
amabilia ſimplicit᷑.ſʒ ex cõpanõibꝰ ſu/

is ad appeniũ iſtũ vł illum:bñt ꝙ ſint

amabilia iſti vł illi:qꝛ ſic oĩa bonũ ap,/
petunt.ut.S.li.iein pꝛincipio.Et iõ di

citur ꝙ bonũ ſimpliciter ⁊ delectabile

ſimplicit᷑ ſine õi ðterminauõe ſũt ama
bilia ſimplicit᷑ ſʒ öterminãdo ad amo
rẽ huiꝰvł illiuſ.bonũ ł delectabile vni

cuiq; ẽ amabile vnicuiq;. ut.j.e.licx
4 cõcluſio ẽ ꝙ vnuſquiſq; amat ũſep

ꝙ exiſtit ei bonũ:vł delectabile:ł vtiie
ſed ſemꝑ ⁊ vłr ꝙ apparet ei tale vł ta
le qᷓ; põit ibi.. Amat ⁊ pʒ.2? qt ibi.
LDiffert. angit pbatonẽ. d. ꝙ ad a

mare nĩm nihil differt ꝙ amatũ ſit bo/

nũ ł nõ ſit bonũ.qꝛ qualitcũq; ſe hiat.

dũ tñ bonũ vł delectabile appeat ama

bit᷑ vtiq;. Si ãt nõ apparet q;tũcunq;

bonũ exiſtat nũq; amabit᷑.?cõcluſio

LEribus p: ſic ad qꝗcũq; eſt amicitia
ab eis ẽ redamatio.ſʒ ab inaĩiaſ᷑ nõ eſt

wꝙad inaĩiata ñ ẽ amicitia q́; ꝓbat ibi

redamatio.quare ad inaĩata nõ ẽ ami

citia. huius rõis p: põit ↄcluſionẽ.2

minoꝛẽ ibi.Mõ.n.eſt &t pʒ. Coni

ibi.. Neq; volũtas.] arguit ſic.õi ãico
amato ex amicinia volummuo bona il/
lius gratia Sʒ nulli inanimato ſic vo/
luimus bona. Quare nullum ama-

lolina i/

(cioelt

”

Ginmniin
llore⸗)
Ainüctaw
Prgiut
Pl nit
Pebabenlt
molpoon

Woelqbenn

ſoeſtammcua
1s. Etbſi
olnsfegaman
Ginelamänd!
Gnmmctan
Nuncnen.

Mleniam ſet,

Zplickonun
lbtituumgu
niti Eb

0niilu
Mlt acmna
Ms unuoben
ſiegvenſomn
ilnlabuuus
ifrno ad

Munupenep.

Nanackbemuol

fcpnidumettn
Mlipacadi

Ptamamaderen

Fponaminen

Puerq ponahoe
tonminzttt /
lingzpnirie
Pilnreemnn.
ſoguianll

amck albe

(onaſtinmnn

16 gitaſein

trumamiir
ait ſpiſung⸗

tter⸗ ammicnna,
Mnenannane

Ableſingtant
Kſtini
arſisfipiin
Hicihaiztt
füifürküni
Nkiligfriin
funphcint
röi dernmtiin
iiß demmian
1.onäl Wnt
nürn delegir!

delenabiraga
itno
nü; Muti /il
ſea eißiin
mam Duaan
mril ninmn,

VI

mus ex amicitia. huius rõis ponit pꝛi
mo minoꝛẽ.d. ꝙ volũtas qᷓ; habemus
ad inaiata nõ eſt boni eoꝛũ.i.ad bonũ
eoꝝ. Ridiculu.n. cet velle bonũ vino
ipiius gtia. ⁊ ſi ipſũ quis ſaluari vult
no quidẽ vult ſalutem vino. ſed vult
vt ipie habeat vinum ſaluũ. Scðo ibi

Laimico ponit maioꝛẽ ⁊ patet. 6 cõ
cluſio eſt ꝙ beniuolẽtia nõ redamatiũ

nõ eſt amicitia q; pꝛobat ibi. Rolen
tes. Et bᷣ ſic. Omnis amicuia eſt be
niuoletia in ↄpaſſis.i.inter amãtes ⁊
amatos redamantes. Sed beniuolen
tia ñ redamãtiũ nõ eſt in talit᷑ ↄpaſſiſ
quare non eſt amicitia. huius rõis po
nit minoꝛem. 2? maioꝛem ibi.. Beni /

uolentiam. ] et patet totuʒ. Septima

concluſio eſt ꝙ nõ omnis beniuolentia
paſſa eſt amicitia puta. illa que ẽ la
tens iñ mutua quaʒ pꝛobat ibi.. Vel
appon:?dũ.] Et pᷣ ſic. aliqui ſũt ꝗ non

ſunt amici. qꝛ latentes ſut. ⁊ tamẽ ſũt

beniuoli adinuiceʒ ⁊ mutuo. quare ñ
omnes mutuo beniuoli ſut amici. nec
p cõſequenſ omniſ beniuolẽtia mutua
e amicitia huius rõis ponit pꝛimo cõ
cluſionem. d.ꝙ ad iſtã ꝓpoſitionẽ pꝛe
poſitam in parte pꝛoxima.ſ.ꝙ omnis
amicitia eſt beniuolentia in cõtrapaſ⸗
ſis. apponẽdum eſt non latens ad hᷣ ut
ↄuertat᷑ pdicatũ cũ ſubiecto.qꝛ beniuo
lentia mutua latens non eſt amicitia.
ſcðo ponit minoꝛeʒ ibi.. ARulti] Et
patet qꝛ ponẽdo caſuʒ ponit eã. Ter/⸗
tio maioꝛʒ ibi. Amicos aũt .d.qua/
liter ergo dicat aliquis eos eẽ amicoſ
qui latet ſe mutuo.quõ ſe habẽt adſe
ipſos quaſi.d. nullo mõ. Conĩ ibi.
Porꝛtet aũt.] Ex concluſio/
ibus pꝛehabitis infert diffi /
nitionem amicitie. d. ꝙ opoꝛ
tet amicos ad hᷣ ꝙ ſint amici bene uel
le bona ſibi mutuo ⁊ ꝙ ſint nõ laten/
tes ⁊ ꝙ ita velint ꝓpter aliq pꝛedicto
rum trium amabilium. ſi autem ita ſe
habeãt ipſi ſunt veri amici ⁊ inter eoſ
eſi vere amicitia.Ex bil collige diffi

mitionem amicitie in abſtracto dicẽdo

₰

2

quadruplicẽ. pꝗdẽ vᷣm diuiſionẽ eius

ꝙ amicltia eſt mutua duorum beniuo
lentia pꝛopter aliquod rrium amabili
um impenſa vtriq; beniuolentiuʒ ma
nifeſta. O mnes enizʒ partes huius dij
finitionis colligere ex bhabidᷣ ſatis ẽ fa
cile. ⁊ c. cti 4 .
Iffert aut. Inueſtigata diffi
itione amicitie. hic tractat
de ipſa ſecũdũ diuiſioneʒ eius

per differentias amabilium. 2: per dif/
ferentias amantiũ ibi Speties autẽ
amicitie. tertio ſᷣm differentias hitu/
dinuʒ pſonaꝝ inequaliũ ibi. Altera
autẽ ẽ ſpecies.] ꝗ? ʒ differentias cõi

cationũ ibi. Videt᷑ ãt quẽaðm .Cir/

ca pꝛimum pꝛimo diuidu amicitiam
in amicitiã boni ⁊ in amicitiã delecta
bilis:a in amicitiã vtił.2 agi ð hijs
tribus inſimul ibi. Amantes aũt. B.
de vtili ⁊ delectabili ſimł ibi. Aui ꝗ/
dem pꝛopter vtile. de vtili ſola ibi

LAule aũt.]? de delectabili ſola ibi

LJuuenũ aũt.6e de bona ⁊ vuꝛtuoſa
ibi pfecta ãt ẽ.] 7. ↄpat eas adinui
cem ibi ꝙ aũt pp delectabile. vicitg
pꝛꝙ bᷣ pᷣdicta amabilia.ſ.bonũ ⁊ dele /
