qꝛ concludit de oppoſitiõe que eſt bo
ni ⁊ mali.pvᷣs autẽ loquuur de oppo
ſitione que eſt inter diſpoſitiõem ⁊ di
ſpoſitionem.

—
coo arguitur. ꝙ virtus nõ
magis diſtet ab vno extre⸗
mo vitio qᷓ; ab altero:quia cu
ius bene eſſe eſt in medio eſſe: tanto
melius habet eſſe:quanto plus habet
in medio eſſe:ſed bene eſſe virtuniſ eſt
in medio eſſe. vt pʒ in parte de diffini
tiõe sᷣtuſ. quare virtꝰ tãto meliꝰ hẽbit
eẽ:qᷓ;io pł poteri ĩ medio eẽ: ſʒ vlte

LIBRO

rius magis habebit ĩ medio eſſe: ſi ab

extremis diſtet equaliter qᷓ; ſi iequaxrr

quare habebit meliuſ eſſe ab extremiſ
diſtans equaliter qᷓ; ſi inequaluer di/
ſtet.tunc aũt poſito.ꝙ virtuſ non equa
liter diſtet ⁊ poſito ꝙ ſit aliqua alia di
ſpoſuio equaluer diſtans.ſequit᷑ ꝙ il

la diſpoſuio que non eſt virtusſit me-
lioꝛ qᷓ; diſpoſitio que ẽ virtus.(¶ In op

poſitum ſunt due demoſtratiõeſ phᷣi ſũ
pte a duabus cauſis¶ Sicendũ ergo.
vkr ois virtus exiſtens inter duo ex
trema vitioſa:de neceſſitate diſtat ma
gis ab vno⁊ minus ab altero. qð de/
claro ſic.Quoniã vt dictum eſt ſupꝛa.
virtus conſiſtu in medio non in medio
ſm rem:ſed in medio quo ad nos.me
diũ aũt fᷣm rem ⁊ mediũ quo ad nos:
nũquã poſſunt in idem coincidere cir
ca virtuiẽ:qꝛ mediũ vᷣm rẽ diſtat equa

liter ab extremis. mediũ auteʒ quo ad

nos conſiſtit in hoc ꝙ eſt reſecare ttũ
de extremis q;tuʒ ſunt diſcõuenientia
nob. Hijs pᷣmiſſis arguo ſic. Eo mo
do ⁊ tm̃ virtus diſtat ab extremis quõ
⁊ quãtũ:extrema ſunt diſcõuen entia
nobis:ſed extrema inequaliter ſunt di

ſcõueniẽtia nobis. Impoſſibile nãq; ẽ

ꝙaliqua duo diuerſarũ ſpecierũ equa
liter nobis vel fini noſtro cõueniãt vel
equaliter diſcõuenidt.tũc eni due ſpe
cies in vniuerſo eſſent peniius equa/
les.ꝙ negat᷑ ab oĩibuſ.quare virtus in

equaliter diſtabit ab extremis.( Exẽ

plũ totius rõis eſt:qꝛ foꝛtitudo eo mõ
T tĩ conſiſtit inter audere ⁊ timere:
quõ ⁊ quãtũ audere⁊ timere nobiiſ cõ
ueniũt ⁊ diſcõuemiũt:qꝛ quatũ alteruʒ
iſtoꝛũ nobiſ diſconuenit tm diſtat a foꝛ
titudine:⁊ quãtũ nobis cõuenit tantũ
accedit ad foꝛtitudinẽ: ſed nobis ⁊ fi
ni noſtro magis diſcõuemit timere qᷓ;
audere:qꝛ foꝛtitudo noſtra magis di/
ſtat a ſupabũdantia timoꝛis qᷓ; a ſup/
abundantia audatie.Et econuerſo de

defectu huius ⁊ illius.¶ Mer b̊ patet

rñſio ad obiectũ: qꝛ ꝓcedu de medio
fm rem non de medio quo ad nos. vt

apparet ex dictis.

Aueſtio. 26.
NES 3. arguitur. ꝙ non vłr ma
ius bonum: ↄriet᷑ maioꝛi ma
lo. pꝛimo.qꝛ virginitas ẽ ma
lus bonũ qᷓ; cõiugalis caſtitas cum ſit
excellentiſſunꝰ gradus tẽpantie: ſʒ cõ
trariũ virginitatis.puta ſunplex foꝛni
catio non eſt maius malũ adulterio ꝙ
eſt contrariũ coniugalis caſtitatis. 2
qꝛ diligere inimicũ videt᷑ maius bonũ
qᷓ; diligere amicũ:cum iſtud ſit virtuo/
ſius et difficilius:et tamẽ odire amicũ
peius eſt q; odire inimicũ. 32 qꝛ pꝛu
dentia videtur maiuſ bonũ qᷓ; iuſtitia:
cum ſit eius regula:et tñ iniuſtitia pe
ioꝛ eſt q; impꝛudentia:cũ iniuſtitia le
ge puniatur et dãnetur nõ tñ ipꝛudẽ/
tia.quare non vłr maius bonũ contra
riatur maioꝛi malo.¶ In oppoſitũ di⸗
citur.j.li.S.q optimũ contrariat᷑ peſſi
mo. hoc idẽ apparet inductiue in pꝛi
cipio ſeptimi:vbi oꝛdimnãt᷑ ex vna pte
tria bona.ſ.continentia:virtus hũana
et bõitas heroyca. Continẽtia vero ẽ
bona:ſed virtus humana melioꝛ: ſed
bõitas heroyca eſt optima.Tria vero
mala ex altera ſcʒ beſtialitas contra/
ria bõitati heroyce.Halitia contra/
ria virtuti humane:et incõtinẽtia con
traria cõtinentie. Iſta vero eſt mala:
ſed malitia peioꝛ:ſed beſtialitas peſſi
ma.Ex qua cõparatione patet. ꝙ qᷓ;
to bonum eſt maius:tanto contrariuzʒ
eius eſt peius¶ Eicendum. q contra
riuʒ poteſt ſũmi dupliciter. vno modo
ꝓpꝛie.Alio modo large pꝛo quocũq;
pꝛopoſito: et ſᷣm bᷣ dico duo.pꝛimo q;
contrarium pꝛopꝛie ſumptum maio⸗/
ris boni vlłr eſt peius qᷓ; cõtrarium mi
noꝛis ¶ Scdo. ꝙ b nõ eſt verum de cõ
trario large ſumpto. ¶ Pꝛimum pꝛo
batur ex oꝛdine ſex pꝛopoſiuonũ ſub
ſcriptarum. quarum pꝛima eſt. ꝙ vir/
tus et eius cõtrariũ pꝛopꝛie ſũptũ ſũt
circa eandẽ materiã.2 ꝙ quãto circa
aliquã materiam cõtingit opari meliꝰ

tanto contingit operari peius. 3 σ£

fueeh
Gtapp
nalitar
creapt⸗
iomelo⸗
izoen
tinin
lawote
npté
nunnin
ſallu l
Gſtuman
guntnn
wen
dhennft
finks
wnrün⸗

uß
Gberri
ſuegeg
ſund
gimg
Alwnah
Muighmmn
cßlarm
Mmijllwai
euhpar
nopserhn
ſieepvſe
opruniben
hwpſnen

Aiin

l

dsian
Beganaſinhet
unsmdimmin
Nuugilscafite
Meünkinastd
EnmMidiN
Nnmind zen
uinſ iq; in
Wrettüinuſtmn
dennecämunnm
dinem nötinr⸗
h wans orüm
alo ropwiiͤsn
opümüammmii
renaen
bi Ndnäiamg
mentua:ninstün
ra. Connnimutti
uman neſo::
Kophima. Crum
beſtialis conna,
e. Mahna rd,
e:etincötinitu e
Ta vero eſtni
ſeabeſclins
Mdne der g
Naimedannd Rn
dupnCnn. Mn
nodo epd a
ei nino
properiM
eſt aidnm 1
. za wnde
o bde N
r erpetſtinn

huchg

vnaqueq; virtus eſt optime operatiua

circa ppꝛiã materiã. 4 ꝙ vnaqueq;

malitia vitioſa eſt peſſime operatiua
circa pꝛopꝛiã materiã. ꝙ virtus qᷓ;
to melioꝛ tanto eſt circa materiã circa
qᷓ; operari contingit melius. 6? ꝙ vi
tiũ quãto peius eſt:tanto plus eſt cir/
ca materiã circa quã peiuſ operari cõ
tingit. Ex quo ſequitur. ꝙ circa omnẽ
materiã:quanto virtus eſt meliuſ ope

ratiua ⁊ per cõſequenſ magis bona tã

to vitium cõtrarium ꝓpꝛie ſumptũ cir
ca eandem materiã eſt peius operari
X per cõſequẽs maius malum. Et ſie
babemus vłr ꝙ cõtrariũ pꝛopꝛie ſum
ptũ maioꝛis boni eſt maius malum qᷓ;
contrariũ minoꝛis boni. (Scoͤm ꝓbat᷑
quia quanto bonũ eſt meliuſ tanto ma
gis excludit quecunq; mala: ſiue mag
ſiue pua. quanto autẽ eſt minus bonũ
tanto minꝰ excludit de malis.Ex quo
ſequitur ꝙ minus bonũ põt ſtare cum

aliquo malo:cuzʒ quo non poteſt ſtare

maius bonum. Illud aũt malũ cũ que

poteſt ſtare minus bonũ eſt minus ma

lum:q; illud cũ quo pꝛedictũ malũ ſta

re non poterat:qꝛ malũ quãto maius
tanto plus excludit de bono. ¶Hijs pᷣ
miſſis arguo ſic.Omne malum repu/
gnans maioꝛi bono eſt cõtrariũ ei:lar
go modo ſũmendo contrariũ: ſed mi/
nus malũ poteſt repugnare maioꝛi bo
no ꝙ nõ repugnabit minoꝛi bono.qua
re minus malũ largo modo erit cõtra
riuʒ maioꝛis boni.¶ Per b ad argu
menta ad pꝛimũ dð.ꝙ cõtrariũ ꝓpꝛie
ſumptuʒ virginitatis non eſt habitus
foꝛnicarius:ſed ſicut virginitas eſt ha
bitus receſſiuꝰ ab omni imũditia actꝰ
venerei:ſic babitus ei contrariꝰ eſt ha
bitus adbeſiuus oĩ imũditie actus ve
nerei tã foꝛnicatõis:tã inceſtus:tã ſtu
pꝛi: tã adulterij:tã ſacrilegij:qᷓ; ẽt cu/
iuſtibet ſodomie. Mõ ei carere vel pꝛi
uari virginitate eſt contrariũ virginita
tis: qꝛ põt habere habitus interme/

dios bonos vel malos aliquis carens
virginitate ⁊ eius cõtrario. ¶ Ad ᷣm

dicendũ.ꝙ diligere amicnʒ ⁊ diligere
inimicum poſſunt cõparari dupliciter
vno modo per ſe ⁊ ſolitarie. puta dile
ctio amici ſine dilectione inimici ⁊ e/
conuerſo. Et ſic accipiẽdo dico ꝙ me
lius eſt non diligere imnimicũ:qᷓ; dilige
re inimicũ:non diligendo amicũ. vt.j
declarabitur li.q. Hec valet ꝙ dicitur
de difficultate: qꝛ nõ oĩs difficultas fa
cit ad maioꝛeʒ bonitatẽ virtutis: ſicut
videmus ꝙ actus foꝛtitudinis eſt diffi

cilioꝛ qᷓ; actus iuſtitie:nec tũ pꝛopter

hoc dicitur melioꝛ.Alioꝛpoſſunt cõpa
rari ſũmendo ex vna pꝑte ſolaʒ dilectõ
nem amici:⁊ ex alia dilectionẽ amici
⁊æ inimici:⁊ h̊ non curreret cõparatio
quia tunc diceretur ꝙ ſicut dilectio a/
mici ⁊ inimici melioꝛ ẽ: q;ᷓ dilectio ſo
lius amici:ſic eius contrariũ pꝛopꝛie
ꝙ eſt odiũ amici ⁊ inimici peius eſt qᷓ;
odiuʒ ſolius amici. (ad terciũ dicẽ
dum.ꝙ ſicut iniuſtitia eſt pe ioꝛ q; im/
pꝛudẽtia:ſic iuſtitia eſt melioꝛ qᷓ; pꝛu
dentia.vt videbitur.j.li..vł.õö.
. ¶ Mectio. 9.
Aoniã quidẽ igit᷑ Poſtq;ᷓ ðᷣ
clarauit ꝙ virt' moꝛalis cõſi
ſtit in medio. Hic docet inue
nire otutis mediũ.pꝛiĩo tñ pᷣmittit epy
logũ pᷣdictoꝝ. 2? ſubdit vnũ coꝛrelariũ
dicendoꝝ ibil Yõ ⁊ difficile ẽ ʒ: deſcẽ
dit ad ꝓpoſitũ ibil NPꝛopter qð oʒ cõ
iecturãtẽ Dicit ergo pꝛimo ꝙ ſufficiẽ
ter dictũ eſt. ꝙ virtus moꝛalis eſt me

dietas ⁊ qualiter ẽ medietas.Et qĩ

duaꝝ malitiaꝝ ẽ medietas ⁊ qm̃ ẽ me
dietaſ que cõiecturatrix ẽ medij ꝙ me

anbdin in paſſiõibꝰ ⁊ opatiõibuſ

Cñr ibil Joo ⁊ difficile Subdit coꝛ
relariũ.d.q iõ eſt difficile hoĩez eẽ vel

fieri ſtudioſũ: qꝛ ad eẽ ſtudioſũ reꝗrit᷑

inuenire medium in paſſionibus:⁊ o/
perationibus: ſed iſtud eſt valde diffi
cile.quare difficile eſt hoĩeʒ ſtudioſuʒ

eẽ. QAð ãt mediũ ĩueniẽ ſit difficile. pʒ
pſiłe de inuẽtione medij in circulo qꝗᷣ

ñ ẽ poſſibik cuilz: ſʒ ſciẽti. ſic ãt iraſci

w eſt paſſio: facile ẽ cunlibʒ:⁊ iteꝝ ſaci

IIBRO

le eſt dare argentũ ⁊ cõſũmere ꝙ eſt o

peratio:ſed iraſci vel dare cui opoꝛtʒ

⁊ quantũ opoꝛtet: ⁊ quãdo opoꝛtet⁊
cuius gratia opoꝛtet: ⁊ qualiter opoꝛ

tet:nõ eſt facile nec poſſibile cuilibet

qꝛ ſic iraſci:vel dare:ꝓpꝛiũ eſt virtuti.
Iſtud ei eſt dare vel iraſci bene ꝓpter
confoꝛmitatẽ paſſionis vel opationis
ad debitum opandi vel paſſiõem reci
piendi. asfenan rarum ꝓpter dil
ficłtatẽ ⁊ raritatẽ operiſ virtuoſi. Eſt
etiam laudabile ꝓpter dignitatem:qꝛ
iſtud eſt dignum laude ⁊ pᷣmo: eſt eti

am bonum ppter honeſtatẽ qᷓ; in ſe bʒ
DSDeinde ibil Pꝛopter quod opoꝛtzʒ

BSeſcendit ad ꝓpoſitum dans de in,

ueniẽdo medium:quadruplex docum̃
tum f̃m ibil Intendere aũt opoꝛtet ].
Terciũ ibil In oĩ autẽ maxime Quar

tum ibil Sifficile ãt] Nꝛimũ ſũmitur

ex hitudine medij ad extrema.qꝛ dem̃
eſt ſupꝛa.ꝙ oĩs virtus magis diſtat ab

vno extremo qᷓ; ab altero: ⁊ ideo docu
mentũ eſt iſtud ꝙ quicũq; vult inueni⸗

re medium:opoꝛtet ꝙ maxime fugiat
extremũ virtuti magis cõtrariũ. Iſtud

declarat per exemplũ cuiuſdã qui mo

uebat nauigãtem de cuſtodia nauis: qͥᷣ
ex vna pte habebat vndas mariſ ⁊ ex
altera pte fumũ obumbꝛãtem nauem
extra fumũ ⁊c extra vndam: magiſtam̃
fugias vbi eſt maius periculum: qꝛ li⸗
cet vtrũq; extremũ ſit peccatum: vnuʒ
maius:⁊ alterum minus:qꝛ igit᷑ me⸗
diũ tenere eſt valde difficile.in 2? na⸗/
uigatione magis recedet᷑ a periculo:
ſic eſt in ꝓpoſito.duo extrema vitia ſũt
ſicut fumus ⁊ vnda:quoꝛum vtrũq; fu
giendũ eſt tanq; malum:magis tamẽ

illud ꝙ virtuu eſt magis cõtrariũ ⁊ ſic
poterimus puenire ad mediũ.Con/

ſeguẽter ibil Intendere aũt opoꝛtet
¶ Ponit ſᷣm documẽtum qð ſumit᷑ ex
natura naturali ꝓnitate ꝙ eſt iſtud:ꝗ/
cũq; volens virtutis mediũ inuenire:
debet ab illo vitio ad ꝙ magis pꝛonꝰ

eſt maxime declinare. Si aũt ignoꝛet

yvitium ad ꝙ maxime ꝓnus elſt cõſide/

ret delectatiòem ⁊c triſiitiam ſupueniẽ
tem:qꝛ ad illa maxime pꝛonus eſt:in
uibus operãdo maxie delectatur.
lsar hᷣ ãt dat exẽplum dicẽs:ꝙ quẽ
admodũ ligna naturałr toꝛtuoſa ſi ad
oppoſitã pteʒ trahantur fient recta:
ſic nos ſi ad ꝑtez oppoſitã noſtre pꝛo
nitati trahamur efficiemur recti mue/
nientes mediũ virtuoſuʒ. ¶ Eoſequen
ter ibil In oĩ aũt maxie Ponit terciũ
documentũ.ꝙ ſũmitur ex parte volu⸗/
ptatis generaliter ſũpte. Et eſt iſtud
quicũq; vult mediũ inuenire debet de
lectatiõem fugere:qꝛ nullo mõ poſſu/
mus iudicare viʒ ⁊ poteſtatẽ eius tra
hendi hoĩeʒ ad peccatũ anteqᷓ; expti
fuerimus ipam.¶ Ad boc inducit exẽ
plũ de helena trolana: que dicit᷑ fuiſſe
tãte pulchritudinis:q nullus poſſʒ ah
ſtinere ab eius concupia:ſpecie illiꝰin
ſpecta.vnde recitatur ꝙ quidã phᷣſ au
diens in ſtudio ſuo:ꝙ nemo vidẽs tan
taʒ pulchꝛitudinẽ mulieris:poterit ea
non concupiſcere:qui ꝓpꝛiã virtutẽ ꝓ
bare volens ad eà prexit:qua viſa ſta
tim exarſit in eius cõcupĩia. Et iõ ple
bis troiane ſeries decreuerant nõ eſſe

certandum cuz tẽptatiõe ſurgẽte ex aſ

pectu illius helene:ſed qui caſtitatem

cuſtodire vellet aſpectũ helene fuge-

ret.¶ Hoc mõ eſt de voluptate.qui eĩ

vult virtutis mediũ inuenire:vel muẽ

tũ cuſtodire:debet a voluptate ⁊ a vo

luptatis fantaſia cogitatione aĩm

deuiare dicẽſ: fuge:fuge. ¶ Köſequẽter
ibil Difficile aũt Monit quartũ docu
mentũ ꝙ ſũmit᷑ ex pꝑte difficultatis ĩ in

ueniẽdo mediũ.Et ideo pꝛimo iſtam

difficultatẽ exponit. ⁊ 2⁰dat remediũ
cõtra difficultatẽ ibi Sed qui quidẽ
Dicit ergo pꝛio ꝙ h̊ mediuʒ inuenire
cũ tribus pᷣhbĩius documentis eſt valde

difficile ⁊ in ſingularibꝰ in quibꝰope⸗/

ramur maxie:qꝛ nõ eſt facile determi
nare pꝛeciſe qualiter ⁊ in quibus ⁊ ĩ
quantũ tempuſ opoꝛtet:vel non opoꝛ
tet operari:ſic vel ſic. Euius ſignũ eſt
qꝛ nos qñq; laudamꝰ hoĩes ab ira pł

giepenet
hiſdetob.
ſiereedet
focamus f
Prrſened
enog il
ſcedenba n
od minms!
ſatelilegn
Atawetonn
Pſunaitu.
cnactiſee
urtte
mctele
täged
ſütutan
ſrgncds
Pucene
ven
gob
da bocit
giti
ust huul
duora
ſroſfalue.
Onnimtni
ſig d wla
ni rlnan
Nmchnnen
Wnpoenm
Gchetope
e

Akewnt beu.
Snngedkregnn
czhzaein
inſerederſei
Anqroz cce
krdene Peini
ſetrcieniitb
negscinana
e naure nans
femitrennggn
nceemintie
te einne
nſiltneen

curg gdiſb
iwy erpſiiin
Riiee M
remn müſimi
cigertm ſial
gcipia. Kiͦſ⸗
emeuerantnii
mmie ipireli

ſed qui cliaen

cau belene ſuge,
e luptne. mis
zinuenke:A
taNrme den
14 in
r Ku
4) nugean
—
Etideo enin
mi.42 Aluch
ti ii
goneinz
Begie
mniri nfin
S
imtſie
Zna
nſe in⸗
ian hiudl

.

quã opoꝛtet deficiẽtes ⁊ eos vocamuſ
mãſuetos.qñq; vero laudamꝰhoies in
ira excedẽtes ⁊ alios grauãtes ⁊ eos

vocamus viriles. 2? ibil Si qui qdeʒ

Dat remediũ cõtra iſt difficultatem
dicens. ꝙ ille qui parum trãſgreditur

recedens a medio ⁊ accedẽs ad mai*

vel ad minus nõ vituperat᷑ tanqᷓ; vitio
ſus:ſed ille qui plus ⁊ notabiłr rece/
dit a medio vituperat: qꝛ taliſ nõ latz
in ſua malitia:cum gs ſit ille terminuſ
circa quẽ recedens a medio nõ vitupe
ratur: vltra quẽ recedens vituperat᷑
non eſt facile explicare ſermone: ſicut
nec aliquid aliud ſenſibiliũ.talia nãq;
hũñt iudicium in ſingularibus ⁊ in ſen
ſu:qui quidẽ ſenſus eſt vnũ pꝛincipiũ
pꝛudenuie a quo dicit᷑ bomo ſenſatus

per quem recte iudicamus de ſingula

ribꝰ agibilibꝰ qñ ⁊ vbi ⁊ quõ ſũt agẽ/
da.bhoc ãt qꝙ dictum eſt ad minus iſtud
oñdit qm in oĩibus hitus medieſt bo/
nus ⁊c laudabilis. ( einde ibi. De/
clinare ãt Zat documẽtum ex iam oñ

ſa difficultate ſũmẽdum. &t eſt iſtud:ꝗ

cunq; vult virtutis mediũ inuenire: dʒ
qñq; ad defectũ: qñq; vero ad ſuꝑabũ
dantiã declinare. Sic enĩ tẽ ptando ⁊
ꝓbando ipᷣm mediũ qð eſt bonũ ⁊ vir
tuoſum poterimus adipiſci. ſic enĩ di/
cit Apoſt. Oia pꝛobate qð honum eſt
tenete. ((Auehio. 26.
S euidẽtiam iſtoꝝ documen
toꝝ querẽdũ eſt. vtrum doctri
M—krna ſup inuentiõem medij tra
ita ſit vera ⁊ bona. Et arguit᷑ ꝙ non

pꝛimo. qꝛ oĩs requirens debet doceri:

quo oʒ ipʒʒ accedere non ſolũ vñ oʒ ip
ſum recedere:ſed doctrina iſta nõ do/
cet quo oʒ accedere:ſed ſolũ vnde oʒ
recedere. ꝛimũ nãq; documẽtũ dicit
eſſe recedendũ ab extremitate virtuti
magis cõtraria.Scom ab extremitate

nie nature magis inata. Lerciũ ab ex

tremitate magis voluptuoſa. Quartũ
indeterminate dicit de vtraq; extremi
tate.quaẽ iſta doctrina nõ docet vt dz
2 ſpäliter oſtendit᷑ ꝙ nullum de hijs

documẽtis ſit bonũ.pꝛimo quidem ꝙ;

pꝛimũ ſit ocioſum: qꝛ illud documẽtuʒ

eſt ocioſum per ꝙ nullł vel nibil docet᷑
niſi illud qð ſcire ſupponit᷑: ſed in pꝛi
mo documẽto ſupponit᷑ ꝙ doct pᷣſciat

medium:nõ eni põt ſcire ꝙ duaꝝ ex/

tremitatũ magis diſtat a medio nõ pᷣ/
cognito vbi eſt mediũ.quare documẽ/
tum eſt ocioſum. ¶ Scm oñdit᷑ ꝙ fʒ
ſit aliꝗqbꝰpicłoſũ:qꝛ aliꝗ ſũt bñ nati.⁊
aliꝗ male nati. vt.. li.ebñ nati nõ ſũt

magis ꝓni ad stutes q;ᷓ ad vicia: ſicut

male nati:magiſ ad vicia qᷓ; ad ᷣtuteſ.

quare ſi iux illud documẽtũ debet gſ;

fugere ea ad que magis ꝓni ſunt. Se
quit᷑ ꝙ bene nati debeãt fugere virtu/

tes:ſicut male nati vicia. 3oñdit᷑.ꝙ;

terciũ ſit erroneuzʒ:qꝛ ſi iuxta ipᷣm de/
bemus fugere delectabilia: cuʒ opera
virtutũ ſint per naturã maxime ðlecta
bilia:ſequeret᷑ q inueniẽdo medio s
tutis: deberemꝰ fugere opa virtu.Cu
ius oppoſitũ dictũ eſt ſupꝛa ĩ parte de

generatiõe virtutiſ. 4 oñdit᷑.ꝙ quar

tum ſit incertum: qꝛ non dicit determi

nate aliquẽ terminũ ad quẽ opoꝛteat

accedere:ſed ſolũ pᷣcipit ire ⁊ redire.

In oppoſitũ eſt auctoꝛitas phi. dõ gF

cuz phᷣo.ꝙ doctrina iſta bene ite llecta
eſt bona:ſalubꝛis ⁊ ſancta. ꝙ oñditur
pꝛĩio per exẽplũ:qꝛ ſicut mediũ circuli
debet inueniri pꝛius inuentis quatu/
oꝛ punctis que ſunt in circũferẽtia cir
culi: æ extra mediũ ĩter que due linee

ptracte faciẽt crucem in medio circuli
2 in puncto interſertiõis inueniet᷑ me

diũ circuli:ſic cõſideratis quatuoꝛ pũ
ctis extra mediuz virtutis: videlicʒ ex
tremitate virtuti magna cõtraria ? ꝓ
nitate nobis innata: æ voluptate novᷣ
oñſa: aliqualiter per nos ſenſata æ
difficultate in acquiſinõe virtutis nob
oppoſita¶ Iſtis mq; quatuoꝛ punctis
circũferẽnbꝰ cõſideratis ⁊ declinatis
innenitur in eoꝛum medio: mediũ vir⸗
tuoſum: ſed iſta quatuoꝛ documẽta do
cent iſta quatuoꝛ cõſiderari a declina
ri. quare rciſſime docẽt vtutiſ mediñ in
i

LIBRO

uenire. 2? idẽ oñditur rõe:qꝛ illa do/
ctrina pfecte quãtũ eſt poſſibile docet
finẽ ſuũ inuenire:que docet omneʒ de
uium erroꝛẽ cauere:ſed iſta eſt huiuſ⸗
modi.g ⁊ c. Mioꝛ declarat:qꝛ omne
deuiãs a me dio virtuoſo deuiat vel in
ducendo ad maluz vel ꝓhñdo bonum
Si inducẽdo ad malũ:h dupłr.qꝛ ĩidu
cit ad malum: vel per modũ ĩpulſiui:
yvel per moduʒz attractiui. Si pꝛĩio mõ
ſic eſt naturalis ꝓnitas appetitus ſen
ſitiui que docet᷑ caueri in ⁊?2 documẽto
Si 2. ſic eſt voluptas appᷣhẽſa attra
hbens ad ſe ⁊ ad malum que docetur —
caueri in tercio documento.(Bive⸗
niat:quia ꝓhibet bonuzʒ: hoc duplici/
ter:qꝛ ipᷣm bonum excludit foꝛmaliter
vel ab ipᷣo retrabit occaſionaliter. Si
pꝛio modo:ſic eſt extremitas maxime
vicioſaæ maxime virtuti oppoſita:que
docetcaueri in pꝛimo documẽto. Si 22
modo ſic eſt difficultas in generatione
virtutis nobis oppoſita:que docet᷑ ca⸗
vueri in 4 documento:qꝛ varietas de/
clinãdi nunc ad maius nũc ad minus
reuertit difficultatẽ: ⁊ tollit faſtidium
⁊ ꝓhibet contra difficultatẽ remediuʒ
Ad pꝛimũ ergo dð.ꝙ ſuppoſito q
oĩs vtens libero arbitrio tendit conti
nue vel ad bonũ vel ad maluz: ſufficit
ꝙ docet᷑ non tendere ad malum: qꝛ ſi
non tendat:veniet ad bonũ.⁊ idcirco
phs docuit declinare quatuoꝛ vias dui
centes ad maluzʒ: ⁊æ abducẽtes a bono
quib dimiſſis vnuſquiſq; vadit ad bo
num q eſt medium virtuoſuʒ.¶ Ad Fʒ
dð.ꝙ pꝛimũ documẽtũ nõ eſt ocioſum
ſupponit enĩ tm̃ in generali cognitio/
nẽ extremoꝝ ⁊ medij:ſʒ in ſi päli igno
rat mediũ.Et idcirco in hoc documen
to docet᷑ quõ ex notitia generali extre
moꝛum medij perueniat᷑ ad notitiã ex
perimẽtalẽ ipᷣiuſ medij:ꝙ fit declinan
do ab extremis: ⁊ maxime ab extre⸗
mo virtuti maxime cõtrario (ld ali
ud dõ. ꝙ płᷣs h loqtur de pnitate ap/
petitus ſenſitiui:que nũquã tendit ad
bonũ:ſed in aliquibus minus cõtraria

tur appetitui rõnali q;ᷓ alijs: æ iſti di⸗
d terci

cunt᷑ bene nati ⁊ ulli male.
um dð. ꝗ pł̈s loꝗtur de delectatiõe ⁊
delectabilibꝰ appetitus ſenſitim que
pᷣcedunt generationẽ virtutis nõ de ðᷣ
lectatione appetitꝰ intellectiui que ſe
quit᷑ generatiõem virtutis de quibus
tu arguis. Ad quartũ dð.nõ põt de
terminate ſciri in ſingularibꝰ agibili/
bus qñ opoꝛtet declinare ad maius ⁊
qñ ad minus vel quãtuʒ vel quõ. Iſta
vero notitia non põt cadere ſub doctri
na.vt ſupꝛa declaratũ eſt li.j quare ñ

fuit poſſibile de iſto docum̃to aliqd ali

ud declarare.

õ

Explicit liber Scus.
Incipit liber Tercius.
¶ KEectio pꝛima.

Irtute itaq; ⁊
circa paſſiões
2 opatiõeſ exi
ſtente] Poſt
qᷓ; pvᷣſ determi
nauit ð fine s

mo. Et de ge⸗
neratiõe ⁊ diffinitiõe: multiplici cõ
ditiõe virtutis in 2?2 Hic ĩ ʒedetermiat
de pꝛincipijs ⁊ cauſis virtutisPꝛo
cuiꝰ euidẽtia eſt ſciẽduʒ.q ad genera
tiõem virtutis pñt cõcurrere tria gene
ra actuũ:qꝛ vel actꝰ intellectꝰ:⁊ actus
voluntatis:⁊ actus inferioꝛis virtutis
Actus aũt volũtatis ſũt in duplici ge/
nere:qm̃ aliqui ſunt circa finem: ⁊ ali
qui circa ea que ſunt ad finem. Circa
finẽ vero eſt actus qui dicit᷑ voluntas.
Circa ea que ſunt ad finẽ eſt actuſ qui
dicitur electio. Oẽs ãt actus intellect⸗
concurrẽtes ad generatiõem virtutis.
poſſunt cõpꝛebendi noĩe cõſilij. Act⸗
vero inferioꝛum virtutũ:non cõcurrũt
ad cãlitatẽ virtutis niſi pꝛo quato ſüt
voluntarij ⁊ a volũtate impꝑati:ſed qꝛ
notitia volũtarij dependet ex cogniio

tutis in li.pꝛi/

le loliti
vlolita
bis
Ntoſice
fnuolürane
git wolirn
lerminanst
lcnigf
Mhranape
erwl
ſobiroiü
lotidee
ſbi⸗
wi
i
Pmüce
imcd
folin⸗
ſcgi
Ubasef
gulblpfin
ſiot m
1 ütor
Noffunrlv⸗
umnet fit
ſegaenare
ſosdenme⸗
pt iwpiitz
Putfnocnn
öni
Mnafelnei⸗
Pntithes xn
Adſnanen wn
mpdnrnn⸗
nest ahrör⸗
ſöbest e⸗
ludestn
felmiſenenan
d feniſtöen
cht ge dictin
ui. De onng
dfembuentn
ſeber ggern
mikerpin
hſtolümic,
Minon pokri

R
uenr wenz,
rns iniin

nman min

erlnge adnan
Anen; gin
1ladereibn
iioanin d

bberScds.
ber Ters.
d um.

Pweür
an is
1ürſen
ſene
ſï oiſoen
Nuantö ſn
nis inli pei
õ
1 Bi iywenin
cals nmnus
ſctarz.ad
icamereniſ
ab inelece
ns infenort
irms ſrin ule⸗
tcrcafen
Peim dinnl
ACns qui dil ind
mican
co Hisiin,
guamiene
retrni nor
. (
imuSNIIN
tiwine nne
r, xpendalnt

—

Kege,

ne vuolũtarij:ideo pb̈s volens agere

de volũtario. pꝛi- agit de iuolũtario.
¶ Hijs pmſſiſ ſciendũ.qꝙ in bᷣ libꝛo

płs ſic ꝓcedit:qꝛ determinat pꝛiĩo de
inuolũtario.2? de volũtario ibil Exñte
aũt iuolũtario ʒ? de electiõe ibil De/
terminatis ãt volũtario q· de conſilio
ibil Cõſiliant᷑ ãt vtrũ ? de voluntate
ibi. Atiqʒ voluptabili] Agens ãt de ĩ
uoluntario. pꝛimo pꝛobat determinan
dũ eſſe de volũtario ⁊ ĩiuolũtario.2. de

ſcribit iuolũtariũ cõiter ſumptũ ibil vi

dent᷑ ãt ʒ? agit de inoluntario p violẽ
tiã ibi Niolentũ ãt ꝗ? de inuolũtario

per ignoꝛãtiam ibij Qð ãat per igno/

rãtiã] ¶zο tägit duo media ad
ꝓbandũ ꝙ ad moꝛalẽ pbᷣm agentẽ de
virtutib ſit neceſſariũ determinare de
volũtario ⁊ ĩiuolũtario. Et pꝛimo põt

ſic argui. Meceſſariũ eſt pbis intendẽ

tibus de virtute determiare de hijs in
quibus fiunt laudes ⁊ vituperia: ve/
nia ⁊ miſericoꝛdia. Sed in opatiõibꝰ
⁊ paſſiõibus circa quas eſt moꝛalis s
tus:fiunt laudes ⁊ vituperia ſi ſũt vo/
luntarie ⁊ fit venia: ſed nõ ſũt volũta
rie.quare neceſſariũ eſt phis intẽden/
tibus de virtute determinare de volun
tario ⁊ inuolũtario.¶ Huius rationis
ponit pꝛimo virtuteʒ minoꝛis. ⁊ 2. cõ
cluſiõem ibi Nolũtariũ ⁊ iuolũtariuʒz
loꝛdina ſic litterã. Heceſſariũ eſt phiſ
intendẽtibus de virtute determinare
æ diſtinguere voluntariũ ⁊ ĩuolũtariũ
ſuppoſito ꝙ virtus exiſtat circa paſſio
nes ⁊ opatiões:⁊ ſuppoſito ꝙ in paſ
ſiõibus ⁊ opatiõibus volũtarijs fiant
laudes ⁊ vituperia ⁊ ĩ nolũtarijs veĩa
vel miſericoꝛdia. Abi ſciẽdũ. ꝙ venia
dicit remiſſiõem culpe ⁊ pene:mia tñ
addit qꝛ dicit illã remiſſiõeʒ ⁊ cũ hoc
ſubuẽtiõöem ¶ Et 4 medio põt ſic ar/
gui. De omni ꝙ eſt vtile legiſſatoꝛib
ad retribuendum honoꝛes penas:

debet agere moꝛalis pᷣs. Iſta ſup⸗

ponit᷑ ex pꝛimo libꝛo: ſed volũtarium
⁊ ĩuolũtariũ eſt vtile legiſſatoꝛibꝰ.alit
eni non poſſet iuſte retribuere honoẽſ

III.

Seinde ibi Nident᷑ at] ðſcribit iuo

dignis: penas indignis. quare ⁊c.

untariũ cõiter ſumptum. d. ꝙ iuolũta/
ria vident᷑ eſſe opa per violẽtiã: vel ꝓ
pter ignoꝛãtiã facta.¶ Abi ſciẽduʒ. ꝙ
voluntariũ ⁊ ĩuolũtariũ pñt dici:vł de

pꝛicipio opante:vł ð ipo ope.hᷣ aũt ſũ

mit ea phs vt dicũt᷑ de opere: pñt tam̃
fũmi cõfoꝛmiter: vt dicũtur de opante
dicendo.qꝙ ĩuolũtaria opantia: ſũt illa
que per violẽtiã vel ꝓpter ignoꝛãtiaʒ
operãtur.¶ Seinde ibi. Niolẽtũ autẽ
Agit de iuolũtario per violentiam ſic
ꝓcedens.qꝛ pꝛĩo deſcribit buiuſmodi
iuoluntariũ.2 mouet vnuʒ dubium de
hijs que fiũt timoẽ maloꝝ ibil Quecũ
q; aũt ꝓpter timoꝛẽ ; remouet alteꝝ

de hijs que fiunt amoꝛe bonoꝛum ibij..

Si gs ãt ðlectabilia .. Dicit ̊ pꝛio.ꝙ
opus ĩuolũtariũ per violẽtiã:qꝙ ipᷣe vo

cat violentum:eſt illud cuiꝰ pꝛincipiuʒ

eſt extrinſecũ:ſic ꝙ opus tale exiſtit in
quo operans vel patiẽs nibil confert
verbi gra. Si ſpũs.i.ventus alicubi tu
lerit aliquẽ boĩem vel hoĩes dñi exñteſ
captũ duxerint: iſta trãſſatio erit ei ĩuo
lũtaria qꝛ violẽta.pꝛincipiũ eni eius ẽ
extꝛa:cui ipᷣe trãſſatuſ nibil cõtulit acti
ue: ſed tm̃ habuit ſe paſſiue.¶ Abi ſciẽ
duzʒ. ꝙ ſᷣm iſtã deſcriptiõem:ſi volũtas
humana ẽ ſimpliciter paſſiua: quo ad
actꝰ imanentes neceſſe eſt ꝙ oẽs ſint
ei iuoluntarij ⁊ violenti:ꝙ tñ implicat
cõtradictiõem.(¶ Seinde ibil Quecũ/
q; ãt] Dubiuʒ mouet. 2? ĩm remouet
ibi. ANixte quidẽ igitur ..vicu ergo
pꝛumo.ꝙ dubitatiõem habet. vtrũ ſint
iuolũtaria vel volũtaria opera facta p
pter timoꝛẽ maioꝛũ maloꝝ: vel ꝓpter
amoꝛẽ magnoꝝ bonoꝝ. puta ſi tyrãnꝰ
pcipiat turpe aliquid operari pentes
circa filios:vel filios circa penteſ: dñs

exñs vtroꝛũq;:⁊ vno eoꝝ operãte illꝰõ

turpe ⁊ obediẽte pꝛincipi oẽs ſaluẽt.
Nõ opãte t ñ cedẽte timoꝛi oẽſ mo
rientur ¶ Siłis caſus accidit circa eie
ctiones merciũ in mari tꝑe tempeſta/
ium:qꝛ ſimpkłr eſſet iuolũtariũ abſ⸗ dlu⸗

—–—
=ð WM

LIBRO

te merces eijcere tamen in ſalutẽ fuiæ
alioꝛum hoĩm intellectũ hñteſ multi ⁊
multotienſ vident᷑ eſſe volũtarij.¶ SGSe
inde ibil ixte quidẽ igit᷑ llud du
bium remouet oñdens pꝛimo quõ hu
iuſmodi opera ſe habent ad volũtariũ
⁊ ĩiuolũtariũ.2: quõ ad laudem ⁊ vitu
perium ibil In operatiõbꝰ ãt ʒ? quõ
ſit vłr rũdendum ibil Qualia ãt dicen
dũ J.De pꝛimo ponit pꝛĩo duas cõclu
ſiones.2? phat vnã ibi Nolũtarie eni

SB: alia ibij Simpliciter at ¶ Eſt igit

pꝛima cõcluſio. ꝙ buiuſmõi opationes

ſũt mixte ex volũtario ⁊ iuolũtario. 2

ꝙ plus habent de volũtario qᷓ; de ĩuo/

luntario ⁊ magis aſſiłant᷑ opationibꝰ

taliter volũtarijs.¶ Seinde ibil Aolũ
taria enĩ pꝛobat ſic.ſcdᷣam cõcluſiõeʒ
qm̃ oĩs operatio eſt indicãda talis:vł
talis qualis eſt tpe operãdi:qꝛ finis o
perationis eſt ſᷣm tꝑs ⁊ ſm ſingulaẽs
conditiones:ſed tales opatiões tem/
poꝛe operãdi ſunt volũtarie ⁊æ opans
volẽſ opatur.qð pꝛobat᷑.qꝛ ille opera

tuur volens in cmꝰ ptte eſt mouere p/
tes oꝛganicas quibus operat᷑: ſed tał

operãs habet in ſua ptãte huiuſmodi

motũ.quare ꝓ tunc operat volẽs.qua
re huiuſmõi opera ſũt volũtaria. hu

ius rõnis pꝛimo ponit maioꝛẽ.2? põit
minoꝛẽ ibi Operat᷑ aũt ʒ? ꝓbationeʒ
minoꝛis ibil E&t enĩ pꝛincipiũ ꝗ? con
cluſiõem ibil Nolũtaria itaq; ] SZein

de ibil Simpłr ãt Pꝛobat ↄcluſiõeʒ

pꝛimà ſupponẽs alterã ptem ꝓbatam
ſcʒ ꝙ tales operationes hñt aliqd de
voluntario.h̊ ergo intendit pbare tan
tũ.ꝙ habent etiã aliqd de iuoluntario
Et arguit ſic. Illa ſunt ſimpłr muolũ
taria que nullus ſm ſe ipᷣm eligeret:
ſed talia opera nullus ſᷣm ſe ipᷣm elige

reet. quare ſunt ſimpliciter inuolũtaria
Huius rönis poit pꝛimo cõcluſiõem

minoꝛẽ ibil Mulłꝰ em ] Eſt ãt ſciẽ/
dum ꝓpter maioꝛẽ ꝙ ſimpłr põt ſũmi
młtiplicier.vno mõ pꝛo vłr.Alio mõ
pꝛo totaliter:vt diuidit᷑ cõtra ſᷣm quid
Alio modo pꝛo ſolitarie vt diuidit cõ

tra aeceptiõem cum additamẽto: quia
ſimpliciter dico ꝙ ſine addito dico.
¶ Eſt etiã ſciendũ ꝙ illud qð dicit᷑ ſim

pliciter: pᷣ vltimo modo põt dici ſʒ ad
diuiſum cõtra ſimpliciter in ſcòa ſigni
ficatione acceptũ:⁊ h̊ modo ſũmit᷑ hic
talia nãq; ſunt ſimpliciter inuolũtaria
.i.ſolitarie accepta. puta ſine timoꝛe
⁊ ſine ꝑiculo mali magis inuolũtarij
Et hoc mõ ſimpliciter iuolũtaria ſunt
vʒ ꝗd inuolũtaria ⁊ nõ ſimpliciter.22
modo. Seinde ibil In opationibus
aũt Oñdit quõ talia ſe habent ad lau
dem ⁊ vituperiũ.⁊ pꝛimo facit hoc.2
dat difficultatẽ diſcernẽdi ⁊ ſuſtinẽdi
qð eſt in talibus laudabile ibil Eſt at
difficile] Sciendũ ergo. ꝙ h̊ determi/
nãtur quatuoꝛ queſtiõeſ in quatuoꝛ ca
ſibus emergẽtes.quarũ pꝛima eſt.vtꝝ
ſuſtinere aligꝗd turpe vel triſte: æ timo
ri non cedere pꝛo bonis magnis cõſer
uandis ſit laudabile vel vituperabile
2 vtrum ſuſtinere aliꝗd turpe vel mi
ſte ⁊ timoꝛi non cedere: pꝛo medicis
bonis ſit laudabile vel vituperabile.
ʒvtꝝ timoꝛi cedere aliꝗd turpe ope
rãdo ſit moꝛtale vel veiale. 4 vtꝝ ti
moꝛi cedere turpiſſima operãdo timo

re moꝛtis ſit veniale vł moꝛtale.(Ad

pꝛimã queſtiõeʒ in pꝛincipio rñdet q;
eſt laudabile.¶ Ad ſcoam ibil Cũ aüt

ecõtrario ldicit ꝙ eſt vitupabile¶Ed

terciã ibi Aliquibꝰ aũt dicit ꝙ eſt ve
niale¶ Ad quartã ibi Qõ ãt foꝛtaſſiſ
bicit ꝙ ẽ moꝛtale: addens ꝙ talia nõ
contingit cogi:qꝛ magiſ moꝛiẽdũ ẽ du

riſſima patiẽdo toꝛmẽta: qᷓ; talia ope.-

rari. Et ideo dicit carmina almeona
de almeone per poetã erupideʒ cõpo
ſita eſſe deriſoꝛia. In qiubus dicebat
almeonẽ fuiſſe coactum ex iuſſu patris
occidere matrem ſuam. Cum eni am/
phireuſ pater almeonis vxoꝛis ſugge
ſtione ſuaſus ad bellũ thebanũ iuiſſet
T ibidem vulneratus icurabiłr extitiſ
ſet. vocato almeõe filio ſuo: pꝛecepit
ei vt reuertẽſ ad hoſpitia matrẽ occið
ret:qꝛ eiꝰſuggeſtio occaſio fuerat moꝛ

guuͤge
ſe ne
ſelenne
mupene
gos o
dignos
gütalc

woric
Krkiu
Nrlrni
u Ncte
urniclorerſ
nphciercwi
nut ſleg
Mprnnlcn
lösſnepena
otiprictpe
oüneanuge
chimctnope
ealmnfnſeiß⸗
nictpohipn
Eragoſegntn
ſollinurwii⸗
Cuibſoͦcſene
lubüͤſitwi
Nuguiieaitne
Cutzdogguli
mmneiſcleu⸗
ſeſtſtntat
Digtsi ſen⸗
ſtbeſase
encilnnti

Mäini P
lindtin
Miannſt
DZ
N ſrinm
nads M
—
an wſihin
An egnn
1 indiackher
ſeniäit ſihi

lmiadlei di⸗

etöeſign
Ari ginct
mpenenie tin
obensni
abilleel me
ralgd ren
ugre: o eid

E nuper:etlh

ge alig urpeog
reigle. 4.mt

Rma Neridd en
deRnoude l

in prindzoriin
Baſcdilii
genmele
Pi ſagar
miibi Dhibuit
ie: adcenglun

P magiſ milin
ormilarchtue

ci crminminn
weien eg⸗/
—
camm et in
ilnemis MMi⸗
Abeli thebai
rus in c
rieſloſp:

ipria nen/,

Niveuinin

tis ſue. Iſtud aũt pᷣceptuʒ ille euripi/
des dixit fuiſſe coactiõez: vt occideret
matrẽ ſuã: tñ eſt deriſibile Deinde
ibi Eſt ãt Oñdit difficultatẽ diſcernẽ
di ⁊ ſuſtinẽdi talia. Dicit ergo q;tum
ad diſcretiõem ꝙ difficile eſt qñq; per
intellectũ iudicare: qð æ quale maluzʒ
ſuſtinẽdum eſt pꝛo quo ⁊ quali bono
cõſeruando. Sicit ãt qñq;. qꝛ in muli
eſt euidẽſ. ꝙ oẽ malũ penale ſi uſtinẽdũ
eſt: anq;ᷓ aliꝗd faciat cõtra aliqua cer/
ta bona. puta cõtra fidẽ pꝛo qua cõſer
uãda inumerabiles martires gratater
ſuſcepeĩt moꝛtẽ: qtũ ad expectatlõeʒ
aüt dicit ꝙ adhuc eſt difficil expecta/
re triſtia:que pponũt᷑ ex vna pꝑte ⁊ tur
pia ad que boĩes coguũtur ex altera ꝑ
te.vñ qꝛ cica talia cõtingit recte agẽ
vel errare ꝓpter boc fiunt laudes vel
vituperia circa tales coacios: qm̃ ali⸗/
quos nõ cedẽtes timoꝛi: dicimꝰ laude

dignos ⁊ aliquos vituperio:cedentes

aũt aliquos dicimꝰ venia dignos: ali⸗/
uos ſat idignos vt patet ex pꝛedictis
Heinde ibil QAualia ãt oñdit quali/
ter ſit vłr rũdẽdũ epylogãs oĩa ſupꝛa
dicta. Picit ergo ꝙ qualia opa dicẽda
ſunt violenta:ſic rñdẽdũ eſt.ꝙ illa ſũt
ſimpliciter violẽta:quoꝝ cauſa eſt ex/
terius: ⁊ ille qui opat᷑.i.in quo opatio
recipit᷑ nihil confert. Illa vero que Fʒ
ſe ipa ſine periculo ⁊ ſine timoꝛe acce
pta:tñ ꝓ nũc ⁊ pꝛo hijs periculis ſũt

volũtaria. talla ꝗdẽ ſũt illa quoꝛuzʒ pꝛĩ

cipium eſt in operute. Et iõ talia dicẽ
da ſunt m ſe ipa eſſe inuolũtaria: ſʒ ꝓ
nũc ⁊ pꝛo hijs periculis ſũt volũtar ia
Ex quo ſequit᷑ vt dictũ eſt. ꝗ magis aſ
ſimilantur volũtarijs q; iuoluntarijs.
Euius rõ eſt qꝛ opera ſũt in ſi ingulari⸗/
bus. b ãt ſũt volũtaria quo ad ſingula/

ria. quale aũt malũ ad ſuſtinẽdũ ſit eli

falſum. ergo ⁊ añs

æ nullo mõ ĩuolũtaria violẽta. Et 2:
talia ſũt laude vel vituperio digna ibi
LRidiculũ ãt] Nꝛimũ pꝛobat dupli
ci rõne pꝛimo ſic.ſi opera facta ppter
bona ⁊ ꝓpter delectabilia quaſi exte
rius cogentia eẽnt violenta. ergo oĩa
opera erunt violẽta. ↄñſ eſt euidenter
uius rönis po
nit pꝛimo cõſequẽtiã. 2: pꝛobat eã ibi
Hoꝝ enĩ gratia d.ꝙ ꝓpter bona oẽs
oĩa oꝑant᷑.quare ſequeret᷑ ꝙ oẽs violẽ

ter oparẽtur: ſi obiecta bona vel dele-

ctabilia inferrẽt violentiã opanti. 2²

rõ que ponit᷑ ibil Et qꝗcquid.tał eſt.ꝗ

nolẽtes operãtur:operãtur cũ triſtitia
ꝗ ꝓpi bonũ opãt᷑ nõ opãt᷑ cuʒ triſtitia
ſed potius cũ delectatiõe.quare ppter
bonũ operãteſ non operãt nolẽtes vk
iuolũtarij ¶ Geinde ibil Ridiculũ̃ ar
Oñdit ꝙ opera ꝓpter bonum facta ſi

ſint mala ſunt vituperio digna. ſi vero

bona ſunt laude digna. &t pꝛimo com

genduz pꝛo qualibꝰ bonis cõſe eruãdis

non eſt facile tradere: qꝛ infinite diffe
rentie ſũt in ſingularibꝰ¶ Geinde ibi
Si quis ãt Remouet dubiũ vnuʒ de
opatiõibus factis amoꝛe bonoꝝ inten

dens oñdere.ꝙ talia ſũt oĩo volũtaria

parãdo extrinſecũ bonũ: ⁊ intrinſecuzʒ
appetitũ ad vnũ ⁊ eũdem actũ. d. ꝙ ri
diculuz eſt cauſari vel incuſari extrin-
ſecum bonum de malo actu tanquam
allectiuũ ⁊ ĩductiuũ ad malũ ⁊ nõ in/
culpare ipᷣm appetitũ tanq; cito vena
bileʒ ⁊ faciliter ductibilem id malum
actũ. malũ enĩ in actu ĩputadũ eſt ap/
petitui qui põt per libertatẽ ſuaʒ reſi
ſtere ⁊ contradicere ⁊ nõ cõdeſcẽde
re paſſioni facte ab obiecto in appeti
tu ſenſitiuo que quidẽ paſſio nec ẽ vo
lũtaria nec laude vel vituperio digna
operatio conſequẽs eã eſt volũtaria ⁊
p cõſequẽs laude vel vituperio digna
ex quo apparet rõ quare obiectũ nõ ẽ
inculpandũ: ſed appetitꝰ: qꝛ paſſio q̃
eſt ab obiecto nõ eſt volũtaria: ſed o⸗
peratio que eſt ab appetitu ipᷣa eſt vo
lũtaria. 2? ibi Et bonoꝝ quidẽ] Idẽ
oñdit cõpãdo appetitũ ad opa bõa ⁊
obiectũ ad mala.d. ꝙ ridiculũ eſt dice
re ſeipᷣm cãm eſſe bonoꝛũ operũ ⁊ ob
iectum delectabile eſſe cãm turpiũ.cu
ius ratio eſt: qꝛ oppoſita nata ſũt fieri

circa idem v ab eodẽ pꝛincipio. upi
isz

LIBRO

do qt ⁊ bonitas operum ſũt oppoſita
circa eadẽ opera. quare illi pꝛincipio
cui debet imputari bonitas ad laudeʒ

is cõcludit diffinitiõem iuolũtarij vio
lenn bene aſſignataʒ fuiſſe.d. ꝙ videt
vtiq; opus ĩuolũtariũ violentũ:cuiꝰpꝛiĩ
cipium eſt extrinſecũ ⁊ cui nullazʒ vim
confert ipᷣm paſſum. ¶ Abi ſciẽdum q;
in nãlibus paſſum ſe põt habere mul
tipliciter ad talẽ actum recipiendum
vel exercendũ.vno modo ꝙ iclinet᷑ ad
oppoſitum talis actus: ſicut lapis ꝓie
ctus ſurſuʒ. Alio mõ.ꝙ nec inclinetur
ad ipᷣm:nec ad eius oppoſitũ:ſicut ſu
