conſiliatur. vtruʒ debeat pꝛo nutrimẽ
to coꝛ poꝛis cibũ ponere in oꝛe vel vbi
5pᷣ enim ſemper aſſuetum ⁊ naturali in
ſtinctu certum a pueritia. 4 pꝛoba⸗/
tur.quia omne conſiliabile accipit cer
titudinem per rõnem conferẽtem ⁊ iu
dicatam:ſed nullum pticulariuʒ ſenſu
notũ accipit certitudinẽ niſi ſolo ſenſu
quare nullum tale eſt cõſiliabile. ?p
batur.qꝛ de omni cõſiliabili querit᷑ in
cõſilio:ſed de nullo bono finali querit
qꝛ illud ſupponitur tanquaz id a quo
ſũmũtur pꝛicipia totius inqſitiõis que
fit in conſilio.quare nullus finis eſt cõ
ſiliabilis inquãtũ eſt finis: qꝛ bñ pᷣt eẽ
aliꝗs finis qui eſt ad aliũ finẽ ⁊ de ta
li fine poſſet qri nõ vt eẽt finiſ:ſʒ vt eẽt

ad finẽ. G? patet per locum a ſufficiẽ
ti diuiſione. vnde hᷣ eſt vyłr vera: ꝙ om

ne cõſiliabile eſt per voluntatẽ cõſilia
biliũ opabile non repenninũ:non rarũ
non ſemper aſſuetũ:ñ particulari ſen/
ſu notũ ñ finale:ſʒ ad finẽ oꝛdinabile
⁊ ecõuerſo.hᷣ ei ſola ðſcriptio ↄuertit

E

LIIBRO

cũ conſiliabili deſcripto.vt pʒ ex dicᷣ.
Sicendum ergo ad pꝛimuʒ in op/
poſituz. ꝙ electio ⁊ eligibile ſupꝛa in
pꝛimo li.ſũmitur aliter qᷓ; h.vt dictum
eſt ſupꝛa:qꝛ ibi ſũmitur eligibile gene
raliter pꝛo quocũq; appetibili:b autẽ
ſũmitur ꝓpꝛie:ſicut deſcriꝑtum eſt in
pꝛecedẽti lectione. ¶ Ad ſᷣm dð.q ñ
eſt de quo eſt conſiliuʒ large ſũmendo
bhanc hĩtudinem de quo dicit conſilia
bile. verbi gratia.querit᷑ ĩ conſilio.vtꝝ
deus tempoꝛe iſto ſit colendus in tali
ſacrificio ⁊ tali modo:tunc igitur dico
ꝙ quãuis queſtio iſta ſit de deo: nõ ꝓ
pter h̊ deus eſt conſiliabił:ſed iſte cul
tus:vel moduſ eius vt cadit in queſiio
ne eſt conſiliabilis. ⁊ hoc modo circa
quecũq; ſunt moꝛales virtutes põt eẽ
conſilium. Wa rercium dicendum ꝙ
non omne eſt ad finẽ eſt conſiliabile
Et licet oĩa circa deum ſint pꝛopter ſi
nem:non tamen oĩa ſunt conſiliabilia
nec etiam illa que ſunt pꝛopter finem
humanũ.ſicut dictum eſt de b ꝙ eſt po
nere cibum in oꝛe·
MAueſtio. ig.
27arguit᷑. ꝙ cõſiliũ ſit actuſ
volũtatis. qꝛ cõſiliũ ⁊ elecnio
non ſũüt actus eiuſdẽ potẽtie.
ſed vnus eſt intellectꝰ:⁊ alter volũta/
tis:ſed electio eſt actus intellectꝰ. Di
cit enĩ euſtratiuſ in fine electiõis: ꝙ e/
lectiõis genꝰ eſt intellecẽs appetitus.
quare conſilium erit actus volũtatis.
27 qꝛ fm eius expoſitiõeʒ:ſicut ſe hbʒ
rex ad plebẽ:ſic intellectꝰ ad appeti⸗/
tũ: ſed vt dicit᷑ ĩ textu. Regeſ illa que
eligebãt ãnũtiabãt plebi:⁊ plebs coꝛ
reſpõdẽter cõſiliabat᷑. quare pari mõ
itellectus eliget ⁊ appetitus cõſiliabi
tur. ¶ Sed in oppoſuuʒ arguit᷑.qm oĩs
queſtio eſt actus intellectꝰ: ſed oẽ con
ſiliuz eſt queſtio. vt h dicit᷑. ergo omne
coſiliũ eſt hctus itellectus. CSicengu
ad queſtiõem.qꝙ conſiliũ eſt actꝰ itel/

lectus pꝛactici.qð pꝛobatur.qm̃ actus

prudentie eſt actus intellectꝰ cum ipᷣa
ſit virtus intellectualis: ſed cõſiliũ eſt

actus pꝛudentie. vt.j.li. 6. pꝛudentia

nãq; habet quatuoꝛ actus circa extrin
ſecã opatiõem virtutiſ moꝛalis ſcʒ in/
ueſtigare inueſtigata iudicare: iudica
ta imperare imperata ad effectũ ap
plicare: pꝛimi duo pᷣcedũt naturaliter
electiõem.quartꝰ ãt ſequit᷑ electionem
vt videbit᷑.j.li.õ. Cõſilium vero ẽ pꝛi
mus actus:qui eſt querere ⁊ iueſtigaẽ
Et ideo oẽ cõſiliũ eſt queſtio ⁊ inquiſi

tio quedã. quare eſt actus intellecius

2 qꝛ cinꝰ eſt eubulia eius eſt conſiliũ
cum eubulia ſit rectitudo cõſihij.vt.j.li
6. Bicit᷑ enĩ eubulia ab eu ꝙ eſt bonũ
⁊ bule qð eſt conſiliũ quaſi ſit bõa cõ/

ſiliatõ: ⁊ eubulia eſt intelleciꝰ. vt.j.li.

6. ergo ⁊ conſiliũ. 3: qꝛ cuius eſt iudi
cium eius eſt conſilium: ſed iudiciũ eſt
intellectus.ergo ⁊ conſiliũ.¶ Eſt emʒ
ſcienduz. ꝙ terminꝰ ⁊ finis conſilij: ⁊
cuiuſſibet queſtionis eſt finale indiciũ

æ ideo ſicut motus ⁊ terminꝰ eius ſũt

actus eiuſdem ſubiecti: ſic neceſſario
conſilium ⁊ eius iudicium. Et ideo ſi
cut eubulia rectificat conſilinʒ quaſi p
teʒ pꝛimã pꝛudentie:ſic ſindereſis re
ctificat iudicium quaſi ſcoaʒ. vt.j. li. ⸗
¶ Auarto. quia ſicut ſe habet elecno

ad fugam ⁊ pꝛoſecutiõem:ſic conſili/

um ad affirmationem negationem:
quia ſicut electio terminat᷑ ad alteruʒ

iſtoꝛum duorum: ſic conſilium ad alte/

rum iſtoꝛum:ſed electio eſt ſimul in ea
dem potentia cum fuga ⁊ pꝛoſecutio
ne que ſunt in appetitu. ergo ⁊ conſi⸗
lium ſimul erit cum affirmatione ⁊ ne
gatione in intellectu. vt infra in pꝛin/
cipio ſexti dicitur. Eſt auteʒ ꝙ in men
te affirmatio ⁊ negatio h̊ in appetuu
fuga ⁊ pꝛoſecutio.quare.quia mora⸗
lis virtus eſt habitus electiuus. ele⸗
ctio autem appetitus conſiliatiuꝰ. O⸗
poꝛtet pꝛopter h quidem rationeʒ eẽ
veram ⁊ appetitum rectum ⁊ eandeʒ
habens rationem dicere. hunc autem
appetitum pꝛoſequi. quare patet con

ſiliũ eſſe actũ ĩtellectuſ.¶ Sicẽdũ g ad

pꝛimũ in oppoſitũ. ꝙ electõ ñ ẽ acius

iurenecin
oerbüdi
eligtdegen
nrpinſen
ſonanorb
lecuseſ genus
cpiüclectons
pnnockil
ſtenöen An
ſoraronicod
ieckidle
eſterck necnin
göen Etulon
Eatunniaien
Wecirineäin
wierariin
ügtned
biurbasn
gebitüninuden
gferelgebr.
primt. Hüran
lven uſeet
Neur xi/eca
leloit alretm
eeconſclictet n
ſteigtent me
bon gebis Eor
wanſlnenern
Pfineert irent
ſonſor ſebanmtzr
erelselalſtn
Munneſgcbsſenin

äflan giſterre⸗

kenicheet irdeide
ffninrreigedn
ifinnienr iti
Plebicnmgnte
ſewlittoalnifn
ictdeſihenüͤſii in
uulntcöſliett e
Piens ppoſlo fine
modelbengnöen h
hamenlinele
perhieſtiman;
ſureck Dgnenn
leſſnis
Kzegt
eſto ri

1anne acnsnn,
. 1 Lil
enmuſnanisn
melie n
Meihgatadn
Ei mperangi
mdoctiit
Aum iſenlinnn
„
nek emtii⸗
daduiueiseicti

Hüenimcocöſile.

nieudolna dbenget
eit coniiiigniiſrtin
Wna eſintelee

nini. iin.

Eerg Niii Eis
rſioniöckicle in
urNoESt Mi ei
Gen ſubreni: enaln
cus idieimn. Sii
mnirar nſiini
mienne: ſi ſinenſt
n qnaſiſch;. ſt,.
aſnſe dadetin
gſecnien ſinin
mamodem Negenn
lecno lenmmna 10 1
rum: ſc ſinn Ae

miſech lecidetimi

nman nnin⸗
in i
Aea NNN
. mmrleen ünmn
en Nr anj
mdmn utn
nch Rrasnis
nn

Kecink
s i.

nfENE

1 G
n e,

nt
i⸗

itellectꝰ:nec intellectꝰ eſt genꝰ electio

nis. verhũ ãt euſtratij: vel ẽ falſum:vel

intelligit᷑ de genere ꝙ eſt generanõis
pꝛincipium:ſicnt romulus dicit᷑ genus
romanoꝝ. Et h̊ modo põt dici ꝙ itel/
lectus eſt genus electiõis: qꝛ eſt pꝛin

cipiũ Aleclons 1kia em doð. ꝙ illa cõ
paratio eſt falſa in ſe:⁊ totaliter cõtra
intentiõem Ariſt. Intendit enĩ Ari.
ſicut exponẽdo dixi pbare.ꝙ oẽ eligi/
bile eſt pᷣiudicabile:ita ꝙ iudiciũ natu
raliter eſt mediũ inter cõſilium ⁊ ele/
ctiõem. Et in iſto medio cum cõſilabi
le eſt actu iudicatuzʒ:tuuc eſt actu eligi
bile:qꝛ pᷣt imediate eligi nulla alia o/

peratiõe vel trãſmutatiõe pᷣmiſſa. Di

cit ãt ꝙ h eſt mediuʒ ex antiquis vꝛba

nitatibus in quibus reges illa que eli

gebãt ãnũtiabant plebi.ex quo babet᷑
ꝙ rex eligebat.qui ãt cõſiliabat᷑ nõ ex
pꝛimit. Hũc ergo applicãdo ſiłitudi/
nem neceſſe eſt ꝙ potẽtia eligens te/

neat locũ regis.iſta ãt eſt appetitus ĩ

tellectiuꝰ qui eſt volũtas.potẽtia rero
que conſiliat᷑ eſt inte llectꝰ vt pbatum
eſt. que igit᷑ erit potẽtia tenẽs typum
⁊ locum plebis. NHon pt dici.ꝙ volun
tas cum illa teneat typum regis. Erit
igit᷑ intelleciꝰ ⁊ tũc erit euidens ꝓba⸗
tio:qꝛ ſicut in vꝛbanitatibus bñ oꝛdia
tis.rex volẽs aliqd ſtatuere pᷣnũciat ſe
natui:vel plebis ſenibuſ vt dehberent
⁊ cõſilient᷑ ꝗd ſit expediẽs pꝛo bono
reipublice ⁊ tũc deliberato conſilio ⁊
diffinito rex eligebatæa ſtatue bat iuxta

diffinittõem: ⁊ illud ſtatuũũ vocabatur

plebiſcitum:quaſi a plebe pꝛeſcitum:

ſic volũtas aliquẽ finẽ deſiderãs ãnũ

tiat deſideriũ ſuũ intellectui tanqᷓ; ſe/
natui vt cõſiliet᷑ ⁊ deliberet ꝗd erit ex
pediens pꝛo illo fine aſſequẽdo. facta
vero deliberatiõe ⁊ hito conſilio p in
tellectum:volũtas eligit iuxta conſilũ
⁊ per hãc ſiłitudinẽ patet. ꝙ oẽ ꝙ eli
gitur eſt pꝛiug indicatum.
Aueſtio. is.
E3. arguit᷑.ꝙ conſiliũ nõ ſit
queſtio reſolutoꝛia.pꝛĩo quia

omnis queſtio querit:vel ſi eſt vł quid
eſt:vel quia ẽ.vel ꝓpter qd eſt.2ꝛ? po⸗
ſterioꝝ. Sed conſiliũ nullũ iſtoꝝ que/
rii:ſed querit aliqd:querit quõ põt ac
quiri ꝓpoſitꝰ finis.quare nõ eſt que/
ſtio. 2 qe nulla queſtio ẽ recta vel ob
liqua vera vel falſa:qꝛ oꝛatio interro/
gatiua:nec verũ vel falſuz ſignat.pꝛĩio
piarmenias:ſed cõſiliũ eſt rectũ vł ob

liquũ.vt.j.li.õ.pte de eubulia.quaẽ ñ

eſt queſtio. 3: ñ videt eſſe aliqua que
ſtio reſolutoꝛia:qꝛ differẽtia demõſtra
tõis vel ſillogiſmi ñ ẽ differẽtia qõnis
ſed eſſe reſolutoꝛiũ dicit᷑ de ſillogiſmo
⁊æ demõſtratiõe:ſicut dĩntia. non ergo
de queſtione. ꝗ* qꝛ oĩs reſolutio ſit ĩ
ea ex quibuſ res integrat᷑ vel cõponit᷑
ſed conſiliũ nõ reducit pceſſum ſuũ ad
pꝛincipia intrinſeca ex quibus res cõ
ponit᷑.quare non reſoluit.¶ Sed op/
poſitũ habet᷑ a phbo¶ Sicẽdũ ergo.ꝙ
cõſiliũ ẽ queſtio:⁊ eſt reſolutoꝛia que/
ſtio. pꝛimũ ꝓbat᷑.qm̃ oĩs dubitabilis p
poſitio eſt queſtio.vt dicit boeniꝰ in to
picis ſuis:ſʒ oẽ cõſiliũ eſt dubitabilis
ꝓpoſitio vt declaratp.nullus ei conſi/
liat niſi ex quibuſ dubitat.quare oẽ cõ
ſiliũ eſt queſtio.¶ Scòm ꝓbat᷑ pᷣmittẽ/
do.ꝙ reſolutoꝛia dicit᷑ dupliciter.pꝛĩo
modo ĩſpectu pꝛincipioꝝ intrinſecoꝝ
⁊ h modo dicit᷑ ꝓppꝛie. Alio modo re
ſpectu quoꝛũcũq; pꝛincipioꝝ intrinſe
coꝛum vel extrinſecoꝝ:a h̊ modo ma
gis generaliter:⁊ ſic ſũmit bic:qꝛ oiis
ꝓceſſus a pꝛincipiatiſ:vel a pꝛincipi/
andis ad pꝛincipia pꝛima eſt reſoluto
rius.2 modo:ſed conſiliatoꝛis pꝛoceſ
ſus eſt huiuſmõi.vt viſum eſt in textu.
quare eſt reſolutoꝛius. autẽ ſciẽ
dum.qꝙ in omni conſilio duo ſupponũ

tur de fine ſcilicet ipſum deſiderari:

ipſum debere acquiri. Et hijs ſuppo/

ſitis conſequenter inquiritur de modo

per quezʒ: ⁊ de medio per qð dictus fi
nmis poſſit conuenienter acquiri. e
dio autem pꝛopoſito ille qui conſilia/
tur:vel cũ ſeipo conferens:vel cũ alijs
dʒ cõſidᷣrare.x.pũcta de medio⁊ ð mõ

CIBRO

(Meimo naͤch ſi medium ppoſitu eſt

efficax: vel inefficax cõmodũ vel incõ⸗
modum ad finẽ ꝓpoſitũ cõſequẽdum

Si eni eſt inefficax ⁊ incõmodũ debzʒ

abijci. Si ãt eſt efficax tunc ſcoo cõſið
randũ ſi eſſet aliqð aliud medſium effi

„

„ —

catius ⁊ tunc efficatius ⁊ cõmodiꝰ eſt
acceptãdum ⁊ ſiłia duo ſũt conſiderã
da de modo.ʒ: ãt de medio acceptato
Conſiderãdũ ſi eſt nobis poſſibile vel
ipoſſibile: qꝛ ſi impoſibile debʒ abijci
ſicut dicit᷑ in lſa de magnis pecunijs.
Si vero poſſibile tunc ꝗ? conſiderãdũ
ſi eſt facile vel difficile:qꝛ ſi facile ẽ:ac
ceptaꝛi debet. Si vero difficile tunc ?
cõſiderãdum eſt.ſi eius difficultas plꝰ
grauet qᷓ; eius cõmoditas iuuet: vltra
cõmoditateʒ alterius medij facilioꝛiſ:
qꝛ ſi non tunc eſt acceptãdũ:ſi ſit tunc
eſt abijciẽdum.Et ſiłes tres cõſidera
tiõeſ ſunt faciende de modo.Accepto
t medio cõmodioꝛi⁊ facilioꝛi ad finẽ

cõſequẽdũ. 6: cõſiderãdũ eſt.ſi in ali
quo alio ledit cõmoditatẽ tpalis ſub-
ſtãtie. . ſi icolumitateʒ pſone.S ſi o

neſtatẽ vite ⁊ aĩe verbi gra.de iſtis tri
bus ſuppoſito pꝛo fine ꝙ iſte iuuenis
deſideret ⁊ debeat ſciam acquirere:⁊
ꝓpoſito pꝛo medio efficaci ⁊ poſſibili
qꝙ debeat ad ſtudium aliqð ire.Conſi⸗/
derãdum pꝛimo. ſi diſtãtia ⁊ cariſtia
illiꝰ ſtudij ꝓpter cariſtiã ⁊ iuuenis ab
ſentiã nimis dãnificaret paternuʒ hoſ
pitium. 2. ſi aer illius regiõis nimis
lederet coꝛpus ſuũ.ʒ: ſi ſcolares illius
ſtudij de cõi lege viuãt decenter ho/
neſte:qꝛ ſᷣm bᷣ vel illa eſt electio ſecu/
tura.* conſiderãduʒ ſi p̃dictũ mediũ

eſt in iniuriã alicuius. puta ſi dict iu.

uenis haberet ſponſaʒ que virt abſen
niã diceret ſibi eſſe iniurioſam. Secio
ãt cõſiderãdum.ſi oĩa media accepta
⁊ oẽs mõi accepti adinuiceʒ cõſonent
qꝛ per oĩa cõſiderãdum eſt de modis
ſicut de medijs:ꝙ ſi cõſonent ſtatĩ de/
bet ſequi elecno ⁊ ꝓſecunio.(¶ Ad pꝛi
mũ ergo dð.qꝙ in conſiliari diſcuſſione
aliquãdo veniũt oẽs quatuoꝛ queſtio⸗

nes. puta ſi eſt medium ad finẽ conſe
qnẽdum:⁊ quid eſt illud mediũ et qꝛ

eſt:ſeu vtrũ eſt cõmodius altero.et p/
pter quid cõmodius.Et ſiłr querit᷑ de

modo.¶ Ad ſcðʒ dð.qꝙ hic nõ ſũmitur
queſtio pꝛo vnica interrogatiõe:ſed ꝓ
multis diuiſiuis et inꝗſitiuis que pñt
bene.vt dictum eſt vel male oꝛdinari:
ct ſi bene tunc conſilium dicit᷑ rectũ et
iquiſitio recta:et hoc modo queſtio di
cit᷑ recta:vel obliqua ſicut conſiliũ.

¶ Ad terciũ dð.qꝙ oĩs inquiſ tio dimſi/

ua effectus per cauſas dicit᷑ reſoluto/
ria:et ꝓpter h demõſtratio dicit᷑ reſo/
lutaria:qꝛ accipit pꝛo medio diffinitio
nem inquiſitã et inueſtigatã per diui/
ſiões reſolutoꝛias et idcirco eſſe reſo/
lutoꝛium per pꝛius dicit᷑ de inquiſitio
ne et inueſtigatione qᷓ; de demõſiratio
ne. Et hoc modo dicit᷑ de cõſi llon
quartũ dictum eſt in coꝛpoꝛe queſtiõis
E ꝗarguit᷑.ꝙ finis cõſilij ſit
non ſola vtilitas ſed etiã ho/
neſtas:qꝛ oẽ ꝙ eſt ꝓpter bo/
num virtutis habet honeſtatem ꝓ fine
ſed conſiliũ pꝛudẽtie vt in płibus eſi
ꝓpter bonum virtutis ꝙ eſt maximmm
et honeſtiſſimũ.quare ⁊ c¶ Sed in op
poſuuʒ arguitur. qꝛ id qð eſt de ſolis
hijs que ſunt ad finem eſt ꝓpter ſolaʒ
vtilitatem:tãq; ꝓpter ĩmediatũ ſinem

ſed omne cõſiliũ eſt de ſolis illis.vt vi

ſum eſt in la.ergo eſt ꝓpter ſolã vtili
tatem:tanqᷓ; ꝓpter imediatũ finem.

¶ WMꝛo ſolutiõe queſtioniſ duo ſunt p⸗

mittẽda.pꝛimo ꝙ tullius in ſua retho
rica ſuper queſtione iſta reputat Ari
ſtotelẽ fuiſſe diminutũ.Ariſto.eniĩ pi
mo rethoꝛice dicit. ꝙ finis negocij de
liberatiui vel cõſiliatiui eſt vtilitas in
quo ſolum pꝛincipaliter querit᷑de vi/
li ⁊ nociuo.tullius autẽ h recitans ait
Ari.Quideʒ viſa eſt vtilitas.nobis t
et vtilitas et honeſtas.Ex quo ſequit᷑
vel ꝙ tulliuſ fuit ſupfluus:vel Ariſt. di
minutus. 2? ſciendũ ꝙ finis cõſilij pt
intelligi dupliciter. vnus qui conſilio

cni t
wI
mi
lanipea
Ausqui⸗
ſechoct
eni ni
ioetta!
iürpi
ſenienergu
Attererai⸗
lotcren
nimew
ſeprife xe:

ulnſin

nererma.

raä
m od
ünsri

Ulinsdicr
ſrattaidte
chdefrein
ſolavnliuss
lnut Ant

eboeſne,
n
ſcrmire,

fneprio g⸗
ſebober olann
hnordecorat
ſtebis we inn
len icle babet
ii ruſno ſi
ügbibemntin!
fldeleggnösden

fetſdbinofel

debiscuſiud
Gperbeneini
lue telarinei
Glenter deliben
Plriuaſttcönd
nidachhontie
foiſanongn

luininn u⸗

lunt vnlesadſai
neſtatipe
llabit deiz
fonis veſcni
ſeed uliashe

rlobim nnü.
gdsngtln.
er canſes tit ad
rbdenöſe

Papit o edodi

Mirinnriignün
cimmns eidorcoche.

nanusdict en

o noco dil xiihe
umeſ in eretn
ſoùmnius ſeti
Mrο⁵1ρ
babet wneſlarmn
iendineniin Plibos

nrEuns eAen

äl
Ainenclfwin

n:tich Me Mun

õ

4

n iaapa hn ſi
mnß d

imnze tnimuſ⸗
40—

eiae

E. einog uim

münif

III.

ſupponit ſicut cognit'r deſideratus a
quo tanquã a pꝛincipio inchoat᷑ totuſ
conſihiaril pꝓceſſus ſicut dictũ eſt ſupꝛa

lius qui ex conſilio ⁊ per cõſilium

recognoſcit ⁊ per electiõem a ppetif
finis eni conſilij pꝛimꝰ ⁊ imediatus ⸗

cognitio certa illi medij eligendi ⁊ ꝓ
ſequẽdi ꝑ ꝙ finis pꝛincipalis põt cõ/

ſalutẽ. Per hᷣ pz rũſio ad oa vtriuf⸗

uenienter acquiri. ⁊ ſcòus finis cõſilij

eeſt recta electio.⁊ tercius recta ꝓſecu

tio.⁊ quart vero eſt finis pcognitꝰvel

pintẽtus: modo queſtio poſſet eẽ de fi
ne prio:vel de 22 vel de 3. vel de 4 ſy

quo ad difficultatẽ ſufficit diuidẽ quar

tum ex pte vna ab alijs. 3. ex altera.

irine dð ad queſtiõem ꝙ loquẽdo de

fine illo pcognito boneſtas ⁊ non ſola

vtilitas eſt finis cõſilij. Ex boc modo

tullius dicit verum ⁊ hoc modo demõ

ſtrat ratio facta pꝛo pte tullij: ſʒ loquẽ

do de fine itrinſeco nõ pcognito. dõ ꝙ

ſola vtilitas eſt finis conſilij æ boc mõ
loquit᷑ Ariſt.⁊ hoc mõ loqui debuit lo

uẽs de fine ꝓpꝛio ⁊ intrinſeco cõſilij
oc ãt ꝓbat᷑.qꝛ oĩis queſtio querens

e ſolo vtili vel nociuo hʒ vtilitatẽ pꝛo

fine ꝓxio. Sed cõſiliũ ẽ hunuſmõi qua

re babet ſolam vtilitatem ꝓ fine ꝓxio

AENinoꝛ declarat᷑.qꝛ oẽ conſiliũ que/
rit de hijs que ſunt ad finẽ vt ſüt ad fi
nem ſciſe. vt habet᷑ in textu: ſed talia

inq;tũ huiuſmõi ſut vtilia vel nociua I3B
ticuq; babeant in ſe rõnem boneſtad
pel delectatiõis verbi gra. Si ꝗs ꝓpo
neret ſibi pꝛo fine ſalutẽ aĩe ⁊ cõſiliet
de hbijs que ſũt ad iſtum finẽ ⁊ iueniat

ꝙ per honeſtatẽ ⁊ ſcitatẽ vite cõtẽpla

miue vel actiue pᷣi acꝗrere eã.⁊ conſe/

quenter deliberet an boneſtas cõtem
platiua ſit cõmodioꝛ pꝛo ſalute opii/

nẽda q; honeſtaſ actiua.(¶ Mũc ãt que

ſno iſta non querit de honeſtate iſta vł
illa inq;tuʒ ſunt honeſtates:ſed inq;tũ
ſunt vnles ad ſalutẽ:qꝛ ſi ꝗs appetat
honeſtatẽ:ꝓpter honeſtatẽ iã nõ con/
ſiliabit᷑ de ipᷣa.quare finis tals que/
ſtionis vel conſilij nõ eſt honeſtas ſᷣm
ſe:ſed vtilitas honeſtatis:vt tendit ad

q. piis fm intellectꝰ datos:tñ h eſt cer

tum. ꝙ tulliꝰ in h ꝙ voluit deuiare ab iĩ

tentiòe Ariſt. eſt ſupfluus ⁊ inmiliter
appoſuit honeſtatẽ. ¶ L. 7.

Olũtas aãt qm̃ quidẽ finis eſt

Iluntario ⁊ volũtario de elecii
one ⁊ cõſilio.Cõſequenter hic agit de
voluntate de qua pꝛimo vnũ ſupponit

2 vnũ querit ibil. Uidef t bijs ʒ: ad

eit ſupponẽdum eſt ¶ Seinde ibij Ai

queſtionẽ arguit ibil Cotigit at volun ⸗/
tabile ꝗ? queſtiõem ſoluit ibil Si vtri

qʒ b nõ placẽt ? ſolutiõem bonã oſtẽ
dit ibil Auẽadmodũ in coꝛpibꝰ Di/
cit ergo pꝛĩo.qð dictũ eſt ſupꝛa:cõꝑan
do electiõem ad volũtatẽ ꝙ volũtas ẽ

iziꝰ fims tanq; obiecti: qꝛ volũtas eſt

rõnalis appetius boni ſimpliciter ac⸗

cepti ⁊ ad aliud nõ relati. Et boc mõ
ap petit᷑ finale bonũ:qꝛ nõ appetuur

ꝓpier alterum. a iſtud ꝙ ſupꝛa dictuʒ

det᷑ àt vnuʒz querit de iſto finali bono

vtruz ſcʒ per ſe bonũ an ſit qòcũq; ap

parens bonũ. &t ſup hoc recitat duas

ſe bonũ. contingit enĩ aliquädo hoieʒ

opiniones. Dicit ergo. ꝙ quibuſdã vi⸗/

detur. ꝙ; volũtas ſit appetitꝰ per ſe bo

mi tm. quibuſd t videt᷑ ꝙ ſit appeti/
tus tin apparẽtis boni. quales ſũt illi
qui dixerũt oĩa eſſe ſm apparẽtiam: x·

ideo dicebãt duo cõtradictoꝛia ſił eſſe

vera: qꝛ diuerſis ſimul poterãt apla⸗

rere.vt recitat ꝗ methaphiſice.¶ De
inde ibil Aolũtabile ãt cõtingit ].Ad
queſtiõez arguit.⁊ pꝛĩo contra pꝛimã
opimõem. ducens eã ad incõueniens
H icit ergo ꝙ illis qui dicũt volũtabile

eẽ timmõ per ſe bonũ: contingit iſtucd
inconueniens ſcilicet ꝙ illud qð vult

ille qui non recte vult non ſit volunta-
bile. Qð pꝛobat. quia ſi detur ꝙ illud

ſit volũtabile. tunc ſegꝗt᷑ ꝙ illud ſit p ſe

bonum. poſtquã oẽ volũtabile ſit p ſe
bonuz ⁊ vlteriꝰ ſequet᷑ ꝙ malũ ſit per

nõ recte volẽtem velle aliqð malũ. de

quo poſſet foꝛmari talis ratio. Omn⸗

Moſtqᷓ; determiauit de iuo-

IIBRO

voluntabile m iſtos eſt per ſe bonuʒ
ſed malũ ꝙ vult ille qui non recte vult
eſt voluntabile ſᷣm iſtoſ. quare illõ ma
lum erit bonum. 2· ibi. Rurſus autẽ
Arguit contra opinionẽ ſcdᷣam ducẽs
etiam eam ad incõueniens.Sicit er/
go ꝙ illis qui dicunt ꝙ volũtabile ẽ tã
tũ apparẽs bonũ cõtingit illud incõ/
ueniens.ſ.ꝙ nihil ſ̃ᷣm veritatẽ ⁊ ſᷣm
nãzʒ erit volũtabile: ſed vnicuiq; ſit
voluntabile illud quod videtur ei: Z
qꝛ vni videtur vnũ ⁊ alteri alterũ ſeqꝗ
tur per cõſequẽs cõtraria ſimpliciter
ſimul eidẽ ineſſe:qꝛ illud quod vni vi
detur bonũ:alteri videtur malũ.qua⸗/
re illud erit bonũ ⁊æ malũ:vt deducit
A metaphiſice ¶ Beinde ibil Si vti
q; h non placent queſtionẽ ſoluit di⸗
cẽs ꝙ hee predicte opiniones habẽ/
tia talia incõuenientia nõ placent au
ditoꝛibus.dicendũ ergo eſt aliter ſᷣm
propꝛiã opinionem quam explicat in
quatuoꝛ cõcluſiõibus.pꝛia ꝙ ſimpli⸗
citer ⁊ ᷣm veritatem ⁊ naturã volun/

tabile eſt illud quod eſt per ſe bonum

2 quod voluntabile vnicuiq; ẽ illud
quod videtur ei bonũ.tertia quod vo/
luntabile homini ſtudioſo ⁊ bonũ eſt
illud quod ſ̃m veritatẽ ⁊ naturam eſt

bonũ. quarta quod voluntabile ho-

mini pꝛauo eſt illud quod cõuenit cõ
muniter pꝛauitati ſue qꝛ ſecũduz di/
uerſitatẽ pꝛauitatũ ſequit᷑ diuerſitas
apparẽtiarũ ⁊ deſideriorũ:⁊ ideo v/
ni prauo videtur vnũ eſſe maximũ bo
nũ ⁊ alteri alterũ.ſed oꝛbus homini⸗
bus bonis ⁊ ſtudioſis videtur illud eſ
ſe bonũ quod ᷣm veritatẽ ⁊ ſᷣm natu
rã ẽ bonũ¶ Seinde ibi Quẽadmo
dũ ⁊ in coꝛpoꝛibus ſſolutionẽ datã eſ
ſe bonam oſtẽdit ſᷣm oꝛdinẽ quatuoꝛ
cõclũſionũ poſitarũ.pꝛĩo nãq; decla
rat pꝛiazʒ ſic. quẽadmodum ſe habẽt
victualia ſana in coꝛpoꝛibus:ſic volũ
tabilia bona in animabus:ſicut enĩ ꝑ
victualia nutriũtur ⁊ ſuſtentãtur cõ/
plexiones bone coꝛpoꝛũ.ſic per obhᷣa
volũtaria bona affectiones bone ani⸗

marũ:ſed in coꝛpoꝛibus ſic ſe habent

victualia ꝙ illa ſola ſunt coꝛpoꝛibus
bene diſpoſitis ſana:que ſᷣm veritatẽ

⁊ naturã ſunt ſana.ergo ſuniliter in

animabus diſpoſitis bene illa ſola vo
luntabilia erũt bona que fᷣm veritatẽ
⁊æ naturam erunt bona.⁊ ſic habemꝰ
ꝙ aliqua ſunt ſᷣm veritatẽ volũtabilia

bona:⁊ illa ſunt ſᷣm veritatẽ ⁊ e⸗

rã bõa.⁊ ſic patet pꝛĩa cõcluſio Se

inde ibi Infirmus autẽ declarat ſe

cũdã.ſ. vnicuiq; ẽ volũtabile ⁊ deſi
derabile illud quod videtur ei bonũ
dicit ergo ꝙ ſicut ſanis ⁊ bene diſpo/
ſitis ſũt ſana ea qͥ fʒ veritatẽ ſũt ſana
ſic ĩfirmis ⁊ male diſpõitis ſũt ſana il
la qͥ ᷣm veritatẽ ñ ſũt ſana.puta medi
cina venenoſa:que ſᷣ̃m veritatẽ ñ ẽ ſa
na.ĩmo ſᷣ̃m naturã ſuam eſt moꝛtife/
ra erit vni infirmo ſana ⁊ ſalubꝛis ⁊
ſimiliter amara apparẽt aliquibus eſ
ſe illa que dulcia ſunt.puta vmũ homi
ni habẽti guſtũ infectũ colera aduſta:
aliquibus autem / illa que vere amara
ſũt apparẽt amara.ſimili modo de ca
lidis circa tactũ ⁊ de grauibus circa
robur qꝛ homini debili videt᷑ eſſe mul
tum ponderoſũ ⁊ graue illud quod ẽ
ſatis leue hõi tamen robuſto uidebit᷑

aliter. et vniuerſaliter in õnibus.quae

† ſimili modo vmcuiq; erit volũtabile
⁊ deſiderabile illud quod ſecũdũ eiꝰ
diſpoſitionẽ videbitur ei boni⸗(Eei
de ibi ſtudioſus enĩ] declarat terua
cõcluſionẽ intẽdens ſic arguere.illi ꝗ
recte iudicat in ſingulis: ⁊ cui bo/
nũ apparet in ſingulis eſt volũtabile
lllud quod ſᷣm veruatẽ eſt bomũ.iſta

deduci poteſt ex cõcluſione pꝛecede

ti.ſi enĩ vnicuiq; eſt voluntabile illud
quod apparet ei bonum.neceſſe eſt ꝙ
illi cui in ſingulis apparet bonum eẽ
illud quod eſt vere bonum ſic volun-
tabile illud quod eſt ſᷣm veritatem bo
nũ. ſʒ ſtudioſus recte iudicat in ſin/

gulis et ei rerum apparet in ſingulis

quare ſtudioſo erit voluntabile illud
quod eſt vere bonũ.¶ mius rationis

nit wioꝛen
ilier n
ſnpniaſcuuu
gichaligue
ientiatiht
apparentel
ietun
guo nitn
ſit eisdelega
aklunnoſs⸗
t eobona“
penuchen
tintine prin
Hüccus vener
Untbos⸗vcain
cengrihi
ſendfferenn
dgae
fenphnni
inhoege
operabilb
neſraen
lliſctenci
Ce illu
uwrie ap
gut milue
ptionocoem
tllud o ſ
ſo waoſabieea
niumn cablle
erot alaſi⸗
ſtotsckluud
luoggita ot
nſerbongrin
Nuet appettanis
ürins
efein taler ne

iuimgami

nſine
n Qcnid
B
denennein
ermedentſehi
nſn mniiin
minii
ſeer eindit
NinSani deir
mngiſwſütbilen
iſmisbeneni
niſuneinnn
Wmnr1 Pital e
eulaa ſum Yuufmüe
Ai imieci ln ai
Wen ill emna
anra. miinod
it gauliis ſn
ninioebilinder eſen
ſit gaueilud gvod
zinmmen ſobuciovideb

enſamer mönides

enone a di
wde waaodſtiil
winacbena dle
Wcitseni N
ni midesir wmni
wan ſngiad il
poleſt er ciim en
micnig eſ ſontin
el –
W fn nmn

Abl/
Aei en i5 in
drcn t ounic?

ponit mioꝛem confirms eam.qꝛ vni
uerſaliter ᷣm vnũquenq; habitum vel
ſim vniuſcuiuſq; diſpoſitionẽ:ſunt vni
cuiq; aliqua propꝛia..i. pꝛopꝛie cõue
nientia tali habitui vel diſpoſitioni ⁊
apparent ei bona quia ⁊ ſunt ei de/

lectabilia.propꝛinm eſt enim caſtis

quod vita caſta appareat eis bõa ?
ſi eis delectabilis. Similiter ꝓpꝛiũ
eſt luxurioſis ꝙ vita luxurioſa appare
at eis bona: ⁊ ſu eis delectabilis fʒ

III.

vnicuiq; pꝛauo videtur eſſe volunta/

brile bonum illud quod cõiter accidit

4
. —

appetitũ electiuũ.qꝛ vt ſupꝛa dictum
eſt in fine primi ſᷣm appetitũ ſenſiti-

uũ actus venereus eſt delectabilis o/
mnibus: T caſtis ⁊ non caſtis ¶ Lon
ſequenter ibi Et dĩt plurimũ] In/
fert differentiã inter ſtudioſum ⁊ pra
uũ.d.ꝙ et ex hiis dictis appet ꝙ dif/

fert plurimũ homo ſtudioſus a prauo

in hoc ꝙ eſt videre verum ĩ ſingulis
operabilibus quẽadmodũ regula ⁊

mẽſura exiſtẽs omniũ opabiliũ ( Eſt

eni ſciendũ ꝙ vt dicitur. x. metaphiſi

ce.omne illud quo res cognoſcitur.vł

a pꝛioꝛi vel a poſterioꝛi poteſt dici re

gula ⁊ mẽſura eius. ⁊ ideo ſcientia
pꝛio modo eſt mẽſura ſcibilis ĩquãtũ
ſ. eſt illud quo ſcibile cognoſcitur. ⁊

alio modo ſcibile eſt menſura ſcientie

inquãtum.ſ.ſcibile eſt illud quo tanqᷓ;
obiecto ⁊ cauſa ſcia cognoſcitur: ſed
ſtudioſus eſt illud quo bona operabi/

lia cognoſcũt᷑ a poſterioꝛi.qꝛ illa bo⸗

na ſunt bona que iudicat ipſe eſſe bo
na:⁊ appetit tanq; bonũ. quare vir
ſtudioſus ⁊ bonus ⁊ põi debet ⁊ po
teſt dici regula æ menſura bonoruʒ

operabiliũ.¶ Heinde ibil multis an-

tẽ] declarat quartã concluſionẽ.dans
cauſam quare pꝛauo videatur eſſe vo
luntabile bonũ illud quod nõ eſt exñſ
bonũ.d. ꝙ multis fit talis deceptio vt
putẽt bonũ eſſe malum: ⁊ malum eſſe
bonũ:propter delectationẽ qꝛ dele/

ctatio cã eſt.ꝙ putẽt ⁊ deſiderẽt ma

lum:⁊ turpe delectabile tanqᷓ; bonuʒ
ꝙ putent ⁊ fugiant bonũ aliquali/
ter aſperũ ⁊ iriſte tanq; malũ.quare

conuenire pꝛaue diſpoſitioni ſue.

DH eiudẽtiã predictoꝛũ qua
mtuoꝛ ſunt inquiẽda. pꝛio v⸗
trũ noluntas ſit idẽ quod vo

Auntas. 22 vtrũ voluntas ſit tmmodo

finis. ʒ?vtꝝ voluntas ſit tantummodo
boni exiſtentis. ꝗ?vtrũ habitus ma⸗
lus magis coꝛꝛumpat iudiciũ rationii
qᷓ; paſſig mala: vel ecõuerſo.
Aueſtio. is.
pꝛĩo arguitur ꝙ noluntas
voluntas nõ ſunt idem.qꝛ

actus cum negatione ⁊ actꝰ

ſine negatione nõ ſunt idem:ſed no/

luntas eſt actus cum neganone. ut pzʒ
de ſe ⁊ voluntas ſine negatione. qua
re non ſunt idẽ ¶ Sed in oppoſitũ ar

guitur. qꝛ noluntas cum ſit circa fineʒ

eſt vel fruitio:vel intentio. vel volun-

tas· nõ eſt autẽ fruitio.cũ fruitio ſit a/
more inherere rei fruibili. nolle vero
nõ ẽ inberere rei nolite.nec eſt etiaʒ

intẽtio:cũ intẽtio ſit pꝛincipiũ pꝛoſe⸗/

cutionis noluntas vero nõ: ſed potius

fuge ¶ Sicendũ autẽ q omnis nolun
tas eſt volũtas: ⁊ omne nolle eſt qðdð
dã uelle:ſed nõ conuertitur. quod o⸗/

ſtendo.quoniã omne uelle eſt aliquid
nõ fieri: vel ñ eſſe eſt quoddam uelle
æ oĩis ſic nollẽs ẽ ĩ ueruate volẽs.ſʒ
aliquid nolle fieri uel eſſe: ẽ velle il/

lud nõ fieri vel ñ eẽ. ⁊ omnis nolens
illud fieri vel nõ eẽ ẽ volẽs illud nõ fi

eri vel nõ eẽ. quare nolle ẽ velle ⁊ no
luntas eſt uolũtas.¶ Eſt t ſciẽdũ ad
euidẽtiã mĩoꝛis ꝙ negatio põt pꝛepo
ni ⁊ poſtpõi actui:⁊ vtroq; modo tał
negatio põt ĩ ſignatiõe noĩs ĩplicari.

verbi gratia de negatiõe pꝛepõita in

h̊ nolĩe nẽo ubi negat᷑ hõ qꝛ intelligit
preponi negatio⁊ in hᷣ noĩe ĩiuſtitia

negat᷑ iuſtia.qꝛ negatio notat᷑ pꝛepõi

iuſtitie.ĩ h autẽ noĩe nolũtas nõ negat
volũtas qꝛ negatio nõ notat᷑ prepõi
volũtati. ut dicẽdo uolo comedere:⁊

12

M f . . .s “ “ s,ð 4
”

IBRO

nolo comedere.in 2? dicto in quo ĩpli
cat negatio nõ negatur actus uolen/
di :ſed ab actu uolendi negatur actꝰ
cõedendi:et ideo nõ debet exponi p
iſtud ꝙ; eſt nõ uolo cõedere: ſed illud
uolo non cõedere.et ideo ⁊? ſciẽdum
ꝙ uelle et nolle idẽ reſpectu eiuſdem
ſũt volũtates cõtrarie.qꝛ ſicut ſe hñt
inter ſe cõtradictoꝛioꝝ opiniões: ſic ĩ
ter ſe uoluntates contradictoriorũ: ſʒ
ut dicitur 2 peryarminias. opiniões
cõtradictorioꝛũ ſunt contrarie:puta o
pinari animã eſſe imoꝛtalem ⁊ opina
ri animũ nõ eſſe ĩmoꝛtalem ⁊ uelle ⁊
nolle reſpectu eiuſdẽ ſunt uoluntates
cõtradictoriorũ. qꝛ ut dictũ ẽ uelle ⁊
nolle comedere ſũt idẽ ꝙ nelle come/
dere ⁊ velle nõ comedere. quare vel
le ⁊ nolle reſpectu eiuſdẽ ſunt volun/
tates cõtrarie. per hoc patet etiã ꝙ ñ
omne uelle eſt nolle q;uis omne nol/
le ſit uelle.qꝛ illud ſolũ velle quod eſt

contradictorij negatini dicitur nolle.
Per hoc patet reſponſio ad obᷣa

quoniã actus cũ negatione poſtpõita

E actus nõ negatus ⁊ iõ nolũtas ẽ vᷣe
voluntas nõ quidẽ illa determinate q̃
eſt ſibi contraria:ſed eſt voluntas ſu/
mẽdo uoluntatẽ ut ẽ cõmũius ad uo/
luntates contradictoriorum.
Aueſtio:ꝛig.
E.2. arguitur.ꝙ voluntas ñ
ſit tãtũmodo finis tanqᷓ; ob
iecti uoliti.pꝛĩo qꝛ volũtas nõ eſt fi/
nis cũ nullus ſit nolitus:ſed ut dictũ
eſt noluntas eſt voluntas quedà. qua
re aliqua uoluntas erit appetitus nõ
ipſius finis ¶ Secundo qꝛ omnis ele
ctio eſt eorũ que ſũt ad finẽ ut ſupra
oſtenſũ eſt.ſed omnis electio eſt uolũ/
tas:ergo voluntas eſt corũ que ſũt ad
finẽ.mioꝛ pꝛobatur.qꝛ quod electine
fit voluntarie fit.ergo per locũ a caſi⸗/
bus quod electiuum eſt:uoluntariũ ẽ:
er conſequens electio eſt nolũtas
n oppõitum eſt pbᷣs.dicẽdũ ad q/
ionẽ ꝙ voluntas ut eſt potentia põt
ferri in obiectũ nõ habitũ quadrupli

citer. pꝛio modo per alterũ: pro/

pter alterũ:⁊ hoc modo fertur in illa
que pꝛopter vltumũ finẽ appetit:⁊ ꝓ
pter que alia quedã pꝛioꝛa appetit.
⁊ talis appetitus includit intentionẽ
inquãtum appetit illud mediũ habe/

re per alterũ.⁊ includit electionẽ in/

quãtum appetit propter alterũ. alio
modo poteſt ferri per alterũ:ſed non
propter alteꝝ. ⁊ hoc modo fertur in
finẽ ut aſſequẽdum per altera.qꝛ per
ea que ſunt ad finẽ ⁊ tał appetitus ẽ
intentio. alio modo poteſt ferri nõ ꝑ
alterũ:ſed propter alterũ.⁊ hoc mo/
do fertur in ea que pꝛeciſe ſunt ad fi⸗
nẽ· talis appetitus dicitur electio.
alio modo poteſt ferri voluntas in o/
biectũ.non per alterũ nec propter
alterum. et hoc modo fertur in bonuʒ
ſimpliciter ſumptũ nõ relatũ ad pꝛiu

per quod.nec ad poſterius ꝓpier ꝙ

debeat uel poſſit acquiri:⁊ ideo talis
appetitus poteſt eſſe tam poſſibiliuʒ
qᷓ; impoſſibiliũ.⁊ talis appetitus uo

catur uoluntas de qua nunc agitur. ex.
quo patet eſſe dicẽdũ:q uoluntas nõ

eſt eorũ que ſunt ad finem:ſed tãtum

modo finis:qꝛ oĩis appetens ea que
ſunt ad finẽ appetit ea pꝛopter alie/
rũ.quare nihil appetit eorũ que ſunt
ad finẽ.in ſic ⁊ per cõſequens uolun

tas eſt tantũmodo finis.non ſᷣm ꝙfi⸗/
nis dicit cauſam finalẽ propter quã a
la appetuntur ſʒ ſᷣm ꝙ dicit finẽ tan

tũ:non propter alterũ ulterius deſi/
deratũ. ¶Sicendũ ergo ad pꝛimum

in oppoſitum ꝙ noluntas eſt ap/
petitus finis. nõ quidẽ illius affirma
ti qui dicitur nolitus:ſed ſui cõtradi⸗/
ctoꝛij qui poteſt dici per illã nolitio/

nem uolitus. ut expoſui in pꝛecedẽti

queſtione ¶ Ad alia dicẽdũ ꝙ illud ꝙ
electiue fit uoluntarie fit ſũmẽdo uo
luntarie nõ ut deſcendit a uolũtate ðᷣ
qua nũc agitur: ſed ut deſcendita uo
lito de quo ſupꝛa dictũ ẽ quod eſt cõe
nobis ⁊ beſtiis.
¶AQueſlio. ?20.

E
noc
g̃
ſtereſeann
Noluntueng
quue nllib
ti Gecii⸗
ensſia
urignini⸗
gmnitieſwli
Pneſbonie
lti ſnalent
ſtii be⸗
Piapenniii
gehüi⸗
Wctumn:
et
honit Wenn
Neüiniio⸗
glolegufn
Alyi uorin
Mpleien m
Nne. Alovun
nhbruͤee
ſi oni boneli
hiſt re brun
olbibränebon
hoeekneiusd
luſtiiniſue
ſopenmügh
4ögnntign
ſbnörmmitar
gisſindat dde

MNfäriud

appertwerim
kunltin
Npbonbusſur
ſis hiojn
Menga ſitono,
rfeiſcbrönen
lertinsſibale
boniſchrinenn,
lerſtetiz ip
ſbiniarit
onii epyer
Ppereczlenigz⸗
ſungt heſgre
ſlͤeniiti ige

Emüfnien
Nincidi
hentſlnd iie
mtncuc unniz
ei ronini i
etſen mirii
d
thinn in
et 6ppern
owed drt inini
Nopter dumi1deen
nen epecleſum
Apens Nanun inr
wrien Nunen
n e eri er
aNodon
ingüötrlitn
Aneead wens
l r dar
ſſibilii.1 Eus Mensn

õ

reſſetitig vinn
wunt a fienilin
ris appemiß
appenten eopleii
bilappentecnn geſ

c Ner coecbens

noofnis Mi

m fid P

mm in das
annt inriülltin,
S
un 4 Wnns d
l
fnis. 15 . ⸗

*

N l

M

E.3: arguit ꝙ uolũtas tãtũ/
mogo ſit boni exiſtẽtis. pꝛĩo
qꝛõe bonũ voluiũ mouet vo/
luũtatẽ:ſed nullũ bonũ nõ exñs mouet
uoluntatem cũ mouere ſupponat eſſe
Anue nullũ bonũ nõ exñs ẽ bonũ vo
itũ.
æ nõ exñs ſi appetitur appetitur p/
pter ignorãtiã.ſed õe quod fit per i/
gnoꝛãtiã ẽ inolũtariũ vt oſtẽſũ ẽ ſupꝛa
quare ſi bonũ apparẽs ⁊ nõ exũñs ſit

volitũ ſimul erit inuolũtariũ.ſed ĩ op
poſitũ ẽ phs.¶Eꝛo ſolutiõe queſtiõiſ

pꝛio premittẽdũ ẽ.qꝙ triũ amabiliũ ⁊

appetibiliũ qᷓ dicta ſũt ſuperius in 2.

æ dicũt᷑ infra in :6:.ſ. bõi v delectabi
lis ⁊ vtilis duo tãtũ ſũt volũtabilia.ſ.
bonũ ⁊ delectabile.qꝛ vtile nũq; ap/
petit᷑ niſi pꝛopter alterũ tanq; illud
quod ẽ ad fntSecuͦdlo quod utrũq;
illorũ duoꝛũ voluntabiliũ põt appen
tripliciter.vno modo ſub ꝓpꝛia rati/
one. alio modo ſub rõne alterius.3.
modo ſub rõne cõueniẽtis. verbi gra
tia.bonũ honeſtũ põt appeti ſub rõne
hõeſti:vel ſub rõne delectabilis. alio

modo ſub rõne boni:ſicut illud quod

babere eſt melius hõi qᷓ; non hahere
ſiue ſit põitiuũ ſiue pꝛiuatiuũ.

. . . —
tio pꝛemittendũ ꝙ bonũ appens ⁊ ñ

exñs põt intelligi dupłr.vno modo q;
ſub rõne vna ſit appens ⁊ ſub alia ſit
exñs ſicut dicit phᷣs de delectabili ꝓ
multi deſiderãt ut bonum per ſe ita ꝓ

appet ⁊ no exiſtit bonũ:exiſtit tũ de/
lectabile.alio modo ꝙ ſub vna rõne
vł pluribus ſit appẽs ⁊ ſub nulla exi
ſtẽs ¶ Hiis premiſſis ad queſtionẽ
dicenda ſũt duo.pꝛimũ ꝙ volũtas po
teſt eẽ ſub rõne vna bõi appẽtis tãtuzʒ
a exiſtẽtis ſub altera.ᷣm ꝙ nõ põt eẽ
boni ſub rõne vna appẽtis ⁊ ſub nul
la exiſtẽtis ¶ꝛimũ patet de dele/
ctabili ut dicitur ĩ textu. cuius rõ eſt.
quoniã appetitus delectabilis fſacit
appere cõueniẽtiã inter obiectũ dele/
ctans ⁊ hoĩeʒ delectatũ.ꝙ nulla põt
diſcõueniẽtia apꝑere.tunc arguit᷑ ſic.

(Secũudo qꝛ õe bonũ apparens

Ter

III.

quidquid reddit obiectum appetitus

cõueniẽs appetitui facit ipſũ appeti
ut bonũ ⁊ ſub rõne bõi. h̊ patet quia
bonitas ẽ quedã cõueniẽtia ut bonũ ẽ
illud quod ẽ cõueniẽs rei: ſed dele-/

ctatio exiſtẽs in oboo ut in cã reddit i/

pſũ cõueniẽs appetitui.ſic ꝙ tollit o/
mnẽ appẽtiã diſcõueniẽtie vel ſaltem
quãdo intẽdit᷑ ⁊ recipitur facit obie/
ctũ appere magis cõueniẽs qᷓ; diſcon
ueniẽs.quare facit ipſum appeti ſicut
bonũ ⁊ ſub rõne boniSerddn pro/
bo ſic.illud ꝙ nec cãz nec appẽtiã ha
bet appetibilitatis nũqᷓ; appetit᷑:ſʒ il
lud qð nullã rõnẽ hẽt bõitatis vł de/
lectabił nullã cãʒ vł appẽtiã hẽt ap/
petibilitatis.qꝛ vt dixi.oĩs rõ amabi
lis vł appetibilis ẽ vel hõeſtas vel ðᷣ
