ſui: vł nec iſti nec illi f̃uabitſidelitatẽ
ſecreti.huic aũt ſimile eſt ei ꝙ dĩ ĩ euã/
gelio. Memo põt ouobus dñis fuire.
mat. 6: 3: rõ eſt qꝛ amicos hõ is opoꝛ

tet placere ei.multos ãt placere vni ẽ

valde difficile.nec foꝛte eſt bonũ.quaĩ
difficile ẽ multos ãicos exiſtere vni.4
rõ eſt qꝛ cuiuſcũq; futuri amici opoꝛtet
experientiã accipere ⁊ in conſuetudiẽ
ducere.h̊ aũt fieri erga multos eſt val/
de difficile.quare difficillimũ eſt młtoſ
habere ãicos ſᷣm perfectã ãicitiaʒ.hᷣ ãt
diſputatur ⁊ terminatur. j. li?:c. .i22
Con ibi. Pꝛopt᷑ vnle. Aerificat pᷣ/
dictam cõcluſionẽ ꝑ excepnonẽ ãlcitie
delectabił ⁊ vuł.d.qꝙ ꝓpter vtile ipen
ſum ⁊ ꝓpter delectabile oſtenſum mł/
tis ſimul placere contingit.qꝛ multi ĩ
pauco tẽpoꝛe fiunt tales.ſ.vuiliũ ⁊ de
lectabiliũ appetitoꝛes. Nota vero qꝙ;
iſtud maxime põt contingere in àicitia
mixta vbi ↄmutatdelectabile pꝛo vtili
yt patet.ꝙ vnuſ ioculatoꝛ mimiſtrs ðᷣ
lectabile multis placere poteſt ⁊ mul
ti rependentes ei vnle ſibi placẽ pñt
in pauco tempore. Cont ibi. Hoꝝ aãt
Oſtendit ꝙ ãicitia ſecũ habet liberali
tatem. H̊ ꝓbat dupliciter pꝛimo ꝗdem
ex comparatiõe amicitie delectabilis
⁊ vtilis.qꝛ delectabilis pꝛefertur vtili
ex eo ꝙ ẽ magis liberalis.Hicit ergo
ꝙ horũ amantiuʒ pꝓpter viile ⁊ ppter
delectabile magis videtur eſſe amici⸗
tia illa que ẽ ppter delectabile qñ fiũt
eadem delectabilia ab ambobus ãiciſ

⁊ quãdo gaudẽt adinuicem in eiſdem

quales ſunt ãicitie iuuenũ.ãicitie autẽ
que ſũt ꝓpter vtile: ſunt ãicitie merca
toꝛum ⁊ negociatoꝛum.Cã vero quar
qicitie ꝓpter delectabile magis ẽ dici
tia q; que ꝓpter vtile iſta eſt: quia in
delectabilibus magis eſt opus libera
le qᷓ; in vtilibuſ.ex quo ſequitur ãici
ta ᷣm ꝙ äicitia habet ſecũ liberalita⸗

—

tẽ:poſtq; ad exceffum liberalitaf ſeq/
tur exceſſus ãicitie.⁊? ibi.. Et bü. pꝛo
bat ið dirrecie arguens ꝙ maioꝛ ſu ãi
citia delectabiliũ qᷓ; vtiliu. Indirrecte
autẽ ꝙ maioꝛ liberalitas inſit maioꝛi
dicitie.pꝛimo autẽ facit h.Rinfert vnũ
coꝛꝛelariũ ibi. ꝓpter ꝙ ãicos. Argu
it g ſic.maioꝛ eſt aicitia que põt ineſſe
beatis qᷓ; ãicinia que nõ põt ineſſe illiſ
Sed ãicitia deleciabilium põt ⁊ altẽa
nõ:quare bᷣ eſt maioꝛ qᷓ; illa. huius rõ
nis declarat minoꝛẽ.d.qꝙ beati.i. diui

tes potentes ⁊ gloꝛioſi nõ indigẽt ai-⸗

citia vtiliũ:ſed indigẽt ãicitia delecta/
biliuʒ ꝙ pꝛobatur:qꝛ ipſi volũt conui/
uere cũ aliquibus poſtq; nõ conuenit

eos eſſe ſolitarios ut·S.c.ꝓximo. cõui
uere autẽ nõ poſſuni ſine delectabilibꝰ

quia qᷓ;uis homines ferant ⁊ tollerẽt
conſoꝛtũi triſte per paucũ tempus.cõ
tinue tñ nullus vtiq; ſuſtineret: nec ẽt
ipſuʒ bonũ ſuſtineret aliquis ſi ↄunue
triſtaretur. Coni ibi. ꝓpter quod In
fert coꝛꝛelarium.d.q; ꝓpter hᷣ ꝙ dictũ
eſt: homines querũt ãicos ſibi delecta
biles. ⁊ pꝛopter b oʒ viros bonos eſſe
delectabiles ⁊ ſpeciałr ſibi ipſis adin
uicem.quia ſi ſibi ipſis exiſtere omnia
quecũq; opoꝛtet ãicis exiſter. Ex bijs

g idirrecte colligi põt ꝙ ſicut aicitia ᷣ

lectabilium ꝓbatur eſſe maioꝛ qᷓ; vuli
um.per hᷣ̊ ꝙ iſta eſt beatoꝝ ⁊ illa non.
Sic pꝛobari põt peꝛ idem ꝙ iſta eſt li
beralioꝛ q; illa. ꝑ ↄñs ꝙ vłr libera
litas ineſt aicitie ſicut vłr ineſt maior

liberalitas maioꝛi amicitie.Conĩ ibi.

Aui aũt in poteſtanbus . Oſtẽdit ꝙ
qmicitia ſecum habet equalitateʒ reꝝ
q́;uis nõ pſõaꝝ.pꝛĩo ꝙ tradit circa ãi⸗
citiã iequalitatẽ pſõaꝝ·2voſtẽdit equa
litateʒ reꝝ ibi.. Sunt autẽ dicte aci⸗
tie. Circa pꝛimũ oſtendit inequalita
tem circa ãicitiã vtilium ⁊ delectabili
uʒ. 2. ſtudioſoꝛũ ibi.. Delectabil aũt
Dicit g pꝛimo q Ülli qui ſut in poteſta
tibuſ coſtituti vnr vn ad diuerſoſ diuer
ſis ãicitijs qm alij ſũt ip̃is vtiles ⁊ ali
delectabiles. bᷣ ãt ambo nõ oĩo fiũt in

e..
xlecab⸗
grclnea
alltupit
gopeltd
lyfen
ahün
ſopeapn
Cicn iee
Goumn
gnammi
Sluaus.
zargnwt
ſtlalsicu
ellaur aſ
ecelhu
Pdcng
mand⸗
leſſus ab
noio
luleſänan,
fianiæ⸗
doſ ran
ſbus nüt
a ieguen
ezep on
iusſmnt
cäreze
fünmende
endez n
Puia deban
ltuten. Con
n. Eprl⸗
usäane⸗

Pinptlse
eunne
erumgdh pe
Poperdiſſm
iſe mnite⸗
eurlid eugen
ntmreipſene
niincdan
wectabllen

Mtamboß

nnieſej

inu

PH e

nmne
ſlh
Nuhantt
alnpri
möla
Pinönnigi
Mräüctudenn
WNwe
Wrd
ocuntſoe eeti
N, aig

writ üweſtn

bozſh
1heuiirſinngt⸗
ſbiipiserimmn

insenſrian

damm ele Maot

1 ſ
lackbeaoe hn

o Neniengii
u.1 ,iegſti

cne Konftrictu

ioni aniate .

In deke gplne

n gio ue

Eni ſar Auliii
St MinMtt
mni kent n,
mi um tw⸗

—

DeleaO

eodẽ.qꝛ iſti pꝛincipes nec qrũt boiſes

delectabiles cũ ᷣtute:nec qrũt vniles ĩ
oꝛdine ad bõa vᷣtutũ.ſed qrũt hos ꝗdẽ
eutrapelos ſicut yſtriones ⁊ mimoſ cũ
appetüt ðlectabile.hoſ ãt qrũt deynoſ
.i.induſtrios ⁊ aſtutos ad operari vti
le ꝙ pᷣceptũ eſt eis.h̊ ãt nõ oĩo fiunt in

eodẽ. p at maifeſte videmus fieri in cu/ „
rijs pꝛĩcipũ.Heiñ ibi delectabil ůt
Oũñdit iequalitatẽ pſõaꝝ ĩ qicitia ſtu

dioſoꝛum de qua dicit quatuor.p:imo
ꝙ dictum ẽ ſup:qm ſtudioſus ſimił eſt
dlectabilis ⁊ viilis S.e.li.c. Scðo
dicit ꝙ viro ſuperexcellẽti.puta regi ñ
fit talis ãicus ſtudioſus:niſi rex ſupex/⸗
cellatur a ſtudioſo ĩ vᷣtuie q;tũ ſtudioſꝰ
excellitur a rege ĩ tẽpoꝛali poteſtate.
3. dicit ꝙ ſi h nõ fiat:nõ fiet adequatio
Fᷣm analogu.i.ſᷣm ꝓpoꝛtionẽ ſuperex/
ceſſus ab hac parte ⁊ ab illa. 4. dicit
ꝙ nõ oĩo.i.nõ frequenter conſueuerũt
taleſ aicuie fieri:qꝛ ⁊ pꝛincipes ñ mł
tũ curãt de talibꝰ ſtudioſis:⁊ tales ſtu
dioſi paꝝ curãt de pꝛincipibus ſecula/
ribus ⁊ mũdamiſ.Lont̃ ibi. Sũt aut

Niſa iequalitate pſoaꝝ.oñdit equali

tateʒ reꝝ.dicit ̊ pꝛimo ꝙ dicte ãicitie
quis ſint int᷑ plõas inequales.ſũt tñ
ĩ quadã reꝝ equalitate quia vel eadẽ
fint in ambobus: ⁊ volunt adinuicem
eadeʒz.vel cõmutant alterum pꝛo alto
puta.delectationẽ ꝓ vtiluate fʒ equa
litatem. Cont ibi. QAuoniã autẽ ⁊ mi
nus. Epylogat cõparationẽ princi⸗/
palis ãicitie ⁊ aliaꝝ.d.qm̃ dictum ẽ ꝙ;
hee amicitie delectabiliũ ⁊ vriluʒ mi
nus ſunt amicitie ⁊ minus manent qᷓ;
pꝛincipalis ãicitia ſic ꝙ vñr ⁊ eſſe ⁊ ñ
eſſe amicitie.quia ꝓpter fimilitudinẽ
earum ad pꝛincipalẽ videntur eſſe. ⁊
pꝛopter diſſimilitudinẽ videntur non
eſſe amicitie.vnde ſᷣm ſimilitudinem
earũ ⁊ eius amicitie que eſt ſecunduʒ
virtutẽ ipſe vidẽtur ãicitie:que quidẽ
ſimilitudo conſiſtit in h ꝙ vna eaꝝ hʒ
delectabile ⁊ altera vtile. huic autem
inſũt ambo.h tñ in eo ꝙ eſt hanc verã
amiciuã eſſe impmutabilẽ ⁊ mãſiuaʒ

VIII

reliquaſ autẽ velocit᷑ tranſidẽ ⁊ deficẽ
in alijſ multis ab amicitia pꝛincipa
li differre nõ videntur eſie amncitie ꝑpp

ipſam diſſimilitudinẽ iſtius ⁊ iſtaruʒ.

Sð ¶ Lectio 8*
Ltera ãt ẽ amicitie ſpenes
Supꝛa determinauit oe ami⸗
citia tenente equalitatẽ ama/
tionum ⁊ reꝝ.hᷣ aũt de amicitia tenen
te inequalitatem earum. pꝛimo g oſtẽ
dit in hac amicitia inequalitatẽ inter
amare ⁊ amari.ſecũdo compat amare
æ amari in oꝛdine ad ãicitiã ibi. mut
ti autẽ vidẽtur ..ʒoſtendit vnde naſcit
amare ⁊ amari ibi.. Ex cõtrarijs at
Circa pꝛimũ ſic pꝛocedit:quia p.imo
pponit. vj. diſtincta genera anncitiaꝝ

inequalia extrema babẽtin. 2. pꝛobat

diſtinctionem eaꝝ ibi. Differunt aũt
3ʒc docet cõſeruationeʒ earum ibi. Cũ
autẽ parentibus 4 oſtendit inequali
tatem earuʒ in rebus ⁊ amationibus
ibi.Analogũ. Quito reducit iequa

litatem earum ad equalitatez pꝛopoꝛ

nonũ.ibi. Cuũ eni ſecundũ dignitatẽ
6 pꝛobat huius equalitatẽ ãicitijs eẽ
neceſſarlam ibi.. AHanifeſtu aũt 7·

excuſat ſe ſuper vnum dubiuʒ ibi. .

tera quideʒ 8: remouet alterum ibi.
LAnde ⁊ dubitatur.] Dicit ergo pꝛi
mo ꝙ amicitie generaliter ſumpte eſt
altera ſpeties ſubalterna a tota ſpetie
ſupꝛadicta in qua nõ ſeruatur equali⸗
tas rerum ⁊ amatonũ.quia hᷣ ſpeties
eſt ſecundum ſuperabundatiã:nõ ſolũ
ſecumdũ mequalitatẽ pſonaꝝ veꝝ etiã
amationum ⁊ rerũ.puta ãicitia q ĩeſt
patri in ordine ad filiuʒ: ⁊ vłr ſemoꝛi

ad iunioꝛẽ: ⁊ viro ad vxoꝛem.⁊ vłr i⸗

perãti ad impatũ.⁊ ſᷣm h ſũt ⁊ alie ãi
citie ĩ correlatis. puta ĩ filio ad patrẽ
in vxoꝛe ad virũ:in imperato ⁊ ſeruo
ad imperantẽ dominũ.¶ Mota vo ꝙ;
dicitia ſenioꝛis ad iunioꝛẽ ẽ ãicitia ho
norabilioꝛis ⁊ reuerendioꝛis ad minꝰ
bonoꝛabilem:⁊ hoc reducitur ad pat᷑/
nam amicitiã:ſecundũ ꝙ pater dicitur
multipliciter. pꝛout babetur in illis ?/

II

ſibus differentialibus oᷣſus.( Eſt pat᷑

hic cura pater eſt alius gẽituraEſt

pater etate pater ille vocatur honore.
Ad ſũmuʒ regẽ facit ipſa creatio pĩeʒ
Coni ibi.. Pifferunt autẽ. ¶Eꝛobat
diſtinctionem pꝛedictaruʒ ãiciciarũ ⁊
hoc ſic. Iſtarum amicitiarum ſunt al/
tera ãicabilia ⁊ altere operatiões al/
tera motiua:⁊ alteri fineſ.quatr̃ ⁊ ipᷣe
amationes actuales ⁊ amicuie haĩtu
ales ſunt abinuicem altere:huius enti
mematiſ ꝓpõit cõcluſionẽ.d.qꝙ hee ãi
citie ſupꝛadicte differunt adinuicẽ ſic.
videlicet ꝙ ãicitie extremoꝛum exce/
dentiũ differunt inter ſe ⁊ amicitie ex
tremoꝛum exceſſoꝛum ⁊ quelibet ãici/
tia extremi excedẽtiſ differt ab aicitia
extremi exceſſi.⁊ꝛ.ponit antecedẽs.d.
ꝙ eað amicabilia nõ inſunt parenti/
bus in oꝛdine ad filioſ æ imperantibꝰ

ad imperatos:nec etiam viris ad vro

res:hic autem cõparãtur extrema ex
cedentia inter ſe. vnde põt haberi cõ/
paratio exceſſorum inter ſe. Item nec

eadem inſunt patri in oꝛdine ad filiũ.

⁊ filio m oꝛdine ad patrẽ.pater enim
beneficentiam filio maxime pꝛebet.ſi
lius autẽ patri reuerẽtiã maxime: nec
eadem viro ad vxoꝛem:⁊ vxoꝛi ad vi/⸗
ruʒ nec dño ad ſeruuzʒ ⁊ ſeruo ad dñʒ.
altera enim ineſt vnicũq; iſtoꝛuʒ virtꝰ
⁊ alterum opus in oꝛdine ad ſuuʒ coꝛ
relatiuũ ⁊ coꝛꝛelatĩ ad ipſum. Itẽ al
tera ſunt motia ⁊ fineſ pꝛopter que ⁊
pꝛopter quos amãdt: tertio infert ↄñs
.d. altera igitur erunt ⁊æ amationes ⁊
ipſe amicitie. ꝗ. confirãt antecedens
.d. ꝙ eadem aàicabilia vel motiua nõ fi

ẽt vtꝛiq; ãica ab vtroq; coꝛrelatio ſuo.

nec etiã talia opoꝛtet querer̃ inter eoſ
indecens emim eſſet ſi filius vellet re/
uerentiã a patre q; ipſe debet patri.⁊
ſimili modo in alijs comugatiombus
vxoꝛis ⁊ viri:fᷣui ⁊ dñi
autem parentibus. Socet conſeꝛuau
oneʒ dictarũ qicitiarum.d.qꝙ cũ filij re
tribuunt parenubus illud ꝙ opoꝛtet
generãtibus dari. puta ſubiectionẽ ob

oni ibi Cũ

KO

ſequium ⁊ reuerentiam. parentes aũt
retribuunt filijs:que opoꝛtet filijs dãi
puta.nuirimentuʒ educationem ⁊ di⸗
ſciplinam:tunc eoruʒ amicitia fiet ma

ſiua: ⁊ epyekes. 1. virtuoſa que maxi

me ẽ diuturna. Iteʒ aũt intellige debẽ
ſeruari inter virum ⁊ vxoꝛem: ⁊ inter
imperatuz ⁊ imperãtez qꝛ ſecundũ hᷣ
aicitie fient manſiue ⁊ virtuoſe.Conĩ
ibi. Analogum. Oſtẽdit inequalita
tem harum amicitiarum.-d. ꝙ exiſten⸗
tibus amicis ſᷣm ſuperabundãtiaʒ ⁊
ſuperexcellentiã.pater emm ſuperex/
cellit filium ⁊ vir vxoꝛem: ⁊ imperas
imperatum. ſic inq; ſe habentibuſ ami

cis opoꝛtet ⁊ amationem eoꝛum fieri

analogã.i.pꝛopoꝛuionatã ſecundũ ma
gis ⁊ minus:iuxta pꝛopoꝛtionem ex/
ceſſoꝛum ⁊ excedentiũ.puta melioreʒ
opoꝛtet magis amari qᷓ; amare.⁊ vti
lioꝛeʒ ẽt magis amari qᷓ; amare ẽt vłr
vnũquẽ q; ſuperexcellẽtẽ opoꝛtet ma/
gis amari q; amare et ecõuerſo vnun/
quenque ſuperexceſſuzʒ opoꝛtet magis

gjiare q́; amari. Sed cõtra hoc obijci

tur.quia benefactoꝛes magis amant
beneficiatos et minus amantur ab eis
et parentes magis amant filios:et mi
nus amantur ab eis.ut pꝛobat᷑.j.li.9:
c·ð: ſʒ bñfactoꝛes et parẽtes ſuꝑexcel
lũt ⁊ alij ſuꝑexcellunt᷑.quare ſupexcel
lẽtes magis amant et minus amant.
cuius contrariuʒ ipſe dicit. Dicenð at
ꝙ; magis amare dicitur dupliciter: qꝛ
vel ad maioꝛa:vel quia affectione ma
loꝛi. Dico igit᷑ ꝙ ſuperexcellentes oʒ
magis amare qꝛ affectione maioꝛi.et

hoc modo loquitur ppᷣus.j.li.9:..Oʒ

autẽ eos. magis amari.quia ad maio
ra bona qᷓ;uis affectione minoꝛi.yverbi
gratia. pater amat filiuʒ ad unpendẽ /

dam vtilitatem:filius autẽ patrem ad
exhñð honoꝛem. et ſecũdũ b amoꝛ pa

tris ad filium eſt maioꝛ qꝛ ex affectiõe
maioꝛi.amoꝛ ãt filij ad patrẽ maioꝛ ẽ
qꝛ ĩi oꝛdie ad bonũ mar.qꝛ magis bo
nũ ẽ honor qᷓ; vtilitas.et h ꝛcmõ loqꝗt᷑
h phᷣus Coni ibi. cu.n.] reducit pᷣdi/⸗

/

,mnequ
umn hn
ama
uiltate,
coopun
igeiuenn
ſe oraren
ſtſünatar.
Enorſpe
innui
nroren ht
ſinauranu
Ceecanna
ediuran
Megnendin
msuiden
ſemrer Nr
e du
AOinwice;
6umpnn
excedttur
mnochus eſt
ſiplrer ti⸗
lellenã nint
norisad ni
loisin guat
gant adyn
Pomisad nri
e; Conp⸗
resbrunn
ſomreregne
Urbaberein
ſnen inp
1 nerg
glalics,pna
Enperſonam
ſtenren
egniauti
ltaezſeön
Emquitian
lia. onii
gualunsßnn
las ſeandis

ghia us

t penſonn,
kjembnta

nia ineſt ei
utatis quia ineſte
itas dignitatis q uali⸗/
di qua ne cdualnae bign Nrdetmmmt icina
Aquandã equa ratione princi inẽ ei roe Gtitaniſ reruzʒ
litatem ad q do com/ tas qᷓtitatis q ibunoe q;ti tatur
ctam inequa o autẽ facit h. ſc enes bꝰ* oo naſcit᷑ ex remennanz are equn
Mm tatem. pꝛimo autẽ fe ſtitiäã penes b- citur autẽ ſecunduʒ uare
c litatem.pꝛu tiã ad iuſtit. tẽ. Di erficitur aut rſonarũ. quare io.
Rroſc amicing d ſimikr auté. i Bd vianitatem P pꝛincipio.
ara bi. Mõ atio fᷣm d dignitaten habet ex pꝛin itatit
un 1 litatez ibi. fiat amatio li GBritatis babet! vero olgnitati
g iri equautqre⸗ Feum dae i. equali litateʒ qᷓ alitate verc., ni ibi
zemauf it ergo pꝛimo liqualiter equa i 1 us. equa riuſ. Cont ib
nten ignitatem tu litas interelt 6 ino. ideo Qſtendit pꝛedic
“ dign ides equalita ualita in termino. auie⸗ En e zici
rlie tas que qui dũ huius eq lens. Hanifeſtuz eſſariam e ſi
N1n tie Hota vero vir ſupe is ad ualita feſtum p ſduũ
. e . Umd 2 vxOzls ae tam equa ſſe mam as ſecudi
1net 2 vxoꝛ iuper edit am 2 lta viſtatia fiat vel ſe ſdi
8 . n exc t vxoꝛem. æ 4. mult luiam velle⸗ ſecũdũ
Ermme virum qui nyir excedit word qui tatu virtutem 7 Perabundanaztrel ane bat
ummdgch vxoꝛem viri ad roꝛe: q;tũ vxoꝛ ſtatem ⁊ deſbemtig ſa rt
ipginü ſuncur e a vꝛeſatd andzer⸗ p poteſt aliq; am n Sed nre Reas tantũ
Grunnt 4 ccundaum 18. unt amicl. ant: Pioasi n
Mrmihn excede viro. iecum ualitan nec er reputam: ꝛobat in
imam⸗ errechten triplex mo ⁊eſ amo tigten amens ievh air ob⸗ que
nchſehüniin bic atten m eſt inter vxo 1 eiꝰ amo diſtantes na. Patmolin onnlr⸗ quos
MAücnmn vnus aulcen vna: vlen b duo tota triplici wiſlann 4 bommes negamns
Nenemümin rem: ex p arte altera. 7 t equalia.qꝛ eſt inter de iam diſtantiam m c hõi
apehenn an icz campmare mag in vno .⸗ pꝛopter in in gc; ns digni⸗
Wennirn in mexe Ali icitiaʒ. 2. uia reges n ijs 9
Gemni unn irum vnum totu ictum eſt. Al aneicium. 4 eſſe bij⸗
e ptum vnum ero vt dice pſõe mſimplic tur amici el iſtan /
NGR P ur in alte amoꝛez nu dignantar qgine. in dur
an i cediu arando amoꝛeʒ ſupex cant nec tioꝛes. 3. tiuz.
zmmömmt ex eſt comp alitas int ſupe fica ſunt defectioꝛes. habentiuz.
AH odus eſt ce it equalita⸗ tõnis ltum ſu Etin r n abedge
neweliicon moe :⁊ tũc ĩiuen llẽtiã amaton mult m habẽ t dignu
nrnüra ireceni wiuper⸗ ntia virtutem bab⸗ epn and diegoc⸗
neetciünniſn lẽtiã viri lupey modus e ꝓ na v ines nõ re ſunt ex deſlec-
enes cel E ũ Alius ſicut ſe hba uia hbom . lo digut imis à ſ. apie/
unſieeuun oris ad vir. inis: qꝛ ſicut le or du bij qui nullo d optimis ie 6
. Sacönabat nõis in qu ſic ſe ikr irtutis ſi eter foꝛ/
s oꝛem lic Non ſimilr tu virtur Conĩ ibi. eie m qꝛ foꝛ/
iuns bervi ad urn eſ iuſtitia ibus viris. Con wt.ei 5radu
s ad viru. o mä ad iukuis üin mper 'n us ra
nnsINi vxoꝛis ad v rat amucit non Excuſat ſe ſuper uſch ad qus gan
1 Mantfiloseen 3. Lompar. litatez. d. Y. not Ex t aliquis citiaʒ
Goemenflihll autez. õi equa ſe vide quereret lleret am ſuper
asgorcbitiſl enes buiuſm ualitas te iſtantia to tolleret.
besupede pene⸗ ale ſeu eq uſtoꝛuʒ 1 mamae non in talibus
setparürdſne imiliter equ tione iultoeu Egra d. in taubu
Nlumi,ärli ſtirje: in pꝛopoꝛ eſt dupl a iſtinc s ſimilitu.
S in citie: quia in udũ dign nõ e nõ.quia ma adhuc vi
iwe nat Tont amicitie: uidem ſec dũ q/ 1 vſq; quo n arte vna adhᷣ lter
edicn. 4 itas. vna quid ro ſecun . C1* blatis a parte! uta ſi a
Nctur wnain equalitas. : alia ve ifferent inibus a amici. p vero
ge M n ſonaruz: butionum. dl din manent tetur alter =
dariudfonch tem per etributnonum equa / mus ꝙn ⁊ ditetur.a ul tñ
= re a unditi tonerrn elnaluare annooen rale pumilietur wid multuz
AA — 6 ,B
ſectneln m: qu dignitate. T ſt de amic depauperet T amicus alte a null
— jld litaez . tatẽ e cõol Amoe⸗ nullu ſtäte diue ʒᷓ aom abꝛaam
c ſ 5 n quatitate. e ie debetur Pr⸗ ali iuiſo diſtã S3 3 qmn a .
sanni nin vm iã amicitie . 2 equali a ſe diullodi ſdeo. Sz qn rnes
– a duanm gnantige riins rqnoé vir erit goramicus harce ſcᷣo
amalen ſaratex. E mnita homo exñs:amici onica ſua.c
aiufnhi qua ſecundũ dignit alcitur ex dign ta bomo acob⸗ in can
, ismni ius t ainnelsien aute in Gu vt dicit J
e n xrũ. perficiti ius ineſt in
. aſuifin d erſonarũ.per re pꝛius ineſt
nimngi⸗ e E ibutionu. quare
ndkn. gidd e retri ”
1 isn,h
Sun

VIII

*

IIBRO

Sed dicendum ad h̊ ꝙ bominem ami
cum dei appellari poteſt eſſe ex cauſa
duplici. vna quidem ex adequatione
amoꝛis humani ad dignitatẽ dei. alio
mõ nõ ex dignatiõe dei qꝛ.ſ. acceptat
amoꝛẽ hõis gtuito ex pꝛĩa vo cã nõ eſt
viſum ppᷣo.ꝙ homo vere poſſit appel /
lari amicꝰ ði.ex ſecũda vero cauſa cer/

tum fuit apoſiolo bomineʒ appellari

amicuʒ dei.Conr ibi. Vnde dubitat
Houet ⁊ remouet alterũ dubiũ pꝛio
ergo mouet. 2. remouet ibi. . Si vniq;
benedictũ. Dicit ergo pꝛimo ꝙ inde
dubitatur vtrũ homines velint amicis
ſuis maxima bona. puta ꝙ ſint dij
habeant diuimnas excellentias.quia nõ
vider̃tur ꝓpt᷑ duo. pꝛimo qꝛ homines
facti dij nõ remanebũt amici ipſis hõi /
mbus qui fuerant eoꝛuʒ amici.ſcõᷣo
homines remanentes pdent magna
bona ſua:quoniã amici ſũt quedã per
ſe bona amicorũ.Conĩ ibi. Si vti q;
Reſpõdet ad h.d. ꝙ benedictum eſt
quoniam amicus optat maxima bo⸗/
na amico ſuo illius gratia: duobus ob
ſeruatuiſ.ſ.ꝙ fiat ſine pꝛeiudicio amati
ut amatus eſt:⁊ ſine preiudicio aman
tis in amans eſt. propter pꝛimum oʒ
manere amatuʒ talẽ qualis amatus ẽ
puia ꝙ maneat homo: ꝓpĩ dicit ꝙ
ſoꝛte amicus nõ vult amico omnia bo
na:quia vnuſquiſq; ſibi ipſi vult maxi/
me bona:que tñ perderet ſi amicuſ ei⸗
tranſferetur ab humanis ad dĩna. ⁊
eſt cauſa quare hodie multi nolunt ãi/
cos ſuoſ eẽ ſublatos ab hac moꝛtali vi
ta: ⁊ eſſe beatos in eterna vita: nõ p

ter amico nuʒ: ſʒ pp pꝛopꝛium.
IMerrio 6²

Alti aũt vñtur. Poſtq; egit
e amicitia habente inequa
litatẽ inter amare ⁊ amari.
bic comparat amare ⁊ amari in oꝛdie
ad amicitiã. Paumo aũt recitat quoꝛũ
dã appenitũ circa amare ⁊ amari.2? /
cidenter comparat amari æ honoꝛari
ibi.MHõ pꝛopter ſe ipſum.] ʒ⁊ deter⸗

minat cõparationẽ inter amar̃ 4 ama
ri ibi. Videtur aũt in amare.] Dicit
Qpꝛimo ꝙ młti vñtur velle amari ma/
gis q; amare pꝛopter amoꝛeʒ honoꝛis
apparet ex duobus. pꝛimo quia pꝓp
ter h̊ multi ſunt amatoꝛes adulatiõis.
adulatoꝛ aũt vel eſt:velfingitur ſi upex/
cellens amicus magis ſtudẽs ad ama
re ſecundum fictionẽ qᷓ; ad amari.qua

re multi magis volunt amari qᷓ; amaĩr

omnes enim amatoꝛes adulanonũ a/
mant amari.quia per adulari credunt
amari.Scðo quomiã amari videtur eẽ
pꝛope ei ꝙ eſt honoꝛari.ſed multi ap /
petunt honoꝛari.quaĩ ⁊ amari. Conĩ
ibi.. Hon pꝛopter ſe ipſuʒ Incident᷑
comparat honoꝛari ad amari. dixerat

enim ꝙ multi pꝛopter velle honoꝛari

volũt amari.ex quo ſequebaiur ̈ me

lius eſſet honoꝛari qᷓ amari.quia ho/
noꝛari ſe habet ad amari tanq; finis
eius.cuiuſ gratia vellemus amari: ad
pᷣ autẽ ipſe dicit ꝙ melius eſt amari q;
honoꝛari ⁊ amicitia eligibilioꝛ eſt

honoꝛ.ꝙ pꝛobat tali ranone. Omne

; homines deſiderant pꝛopter ſe ipſũ
melius eſt eo ꝙ deſiderant ſecundum
accidens.ſed honoꝛari deſiderant pᷣm
accidenſ ⁊ amari ſecundũ ſe:quarñ me
lius eſt amari qᷓ; honoꝛari. hinus rõis
ponit minoꝛeʒ.d. ꝙ homines vident᷑
deſiderare honoꝛem nõ pꝛopter ſe ip/
ſum ſed ſecunduz accidens. b autez ꝓ

bat ex duobuſ.ſ.ex ſpe ⁊ ex opatione.

homines enizʒ deſiderant bonoꝛari ſin
gulariter a potentibus ⁊ a ſapientib⸗

a potentibus pꝛopter ſpeʒ:quia per hᷣ
ſperant ⁊ exiſtimant adipiſci habere
ab eis bonũ quo indigent: ⁊ ideo gau

dent honore tanqᷓ; ſigno bone paſſio/

nis.i.ꝙ bene paſſuri.⁊ bona receptu⸗
ri ſunt ab ipſis potentibus. a ſaplenti
bus vero deſiderant honoꝛari pꝛopter
opinionem firmandam de pꝛopꝛia ex
cellẽtia: ⁊ ideo gaudent tali honoꝛe
credentes dicentium æ honoꝛ antiuz
iudicio: et ſic patet qð honoꝛari de⸗/

pantn
dis
lan
ninon²

bi. Pe

nlcebur!
fariet am
mm
Winiſti⸗
mnamare
nnmhli
annun nra
Pini an
önaman.
nags iina
Nsautd ann
Cſſernawer
Quariag
sidil
bmmnime
verlib
libus de
Ruaryp’-
namarem
leſigum⸗
linevolunta
Göanantamn
opnos ilios
lngnguden
Lopemeil
itpopeng
baifonla⸗
ſnen dit
Gsizinaman
Cubesenicen
amanperäic⸗
mumnſeman
Neſpenn
naconin
Uneinqen
onchliond,
famiſmnn
nunſuein n
ihdignten
nd. Steg
erunt man
ubemſe
edir

Weihie
.
Po i
1 eu
MdaNii
na Nlenem
ANeinsde
Z
dan uinm
Nickratr
, Nſcermin
Woran Nidn
nriſcuuncüſen
6 noran. e
.0. bonnian
norem nöper
duz acadenste
Kerſpetage
Sdeſceran n
Oemuibrs tiihil
Propterſeeu
ſmmant ainiile
gwoinagen it
laniyſobg
epaſmn Mun
isenis i
unm Mni
nmiin eßifi
mun 1 bos
patel t

ſiderant non pꝛopter ſe ſed ſecundum
accidẽs opinionis ⁊ ſpei.gaudent ãt
ẽt ĩ amãi ſecundum ſe ipſum ⁊ ſic pʒ.
minoꝛ
ibi.. Pꝛopter qð].d.qꝙ pꝛopter hoc

videbitur melius eſſe amari q; hono

rari:⁊ amicina eſſe bonum eligibiliuſ
qᷓ; honoꝛ. Iſtud aũt diſcutietur ampli/

us in qſtise. Conĩ ibi.. Aidetur autẽ
in amare Seterminat comparationę

principaliter intentaʒ inter amare ⁊?

amari.circa h aũt ponit.õ.concluſiõeſ

pꝛimã ꝙ amicitia magis eſt in amare
qᷓ; in amari. Scòam ꝙ amicoꝝ virtus

magis ẽ in amar q; in amari ibi ma

gis autẽ amicitia. Certiã ꝙ amicitia

conſeruatur p amar ibi Quaĩ in ꝗbꝰ

Quartã ꝙ h maxime fit in amicis vᷣiu

oſis ibi.Aaxime quið. Quintã ꝙ;

hᷣ minime fit in pꝛauis ibi. MHali at
Sextã ꝙ pᷣ mediocriter fit ĩ amicis uti
libus ⁊ delectabilibꝰ ibi. Atiles ãt
Dicit g̈ pꝛimo ꝙ amicitia videtur eſſe
in amare magis q; in amari:ꝙ ꝓbat

per ſignum:quia matres que ſunt ma⸗
xime voluntarie ad ãicitiazx filioꝛũ ma

gis curant amare q; amari.quedã enĩ

pꝛopꝛios ſilios faciunt in alieno nutri

ri:que gaudent videntes filios viuẽteſ

a operantes q;uis illi nihil circa ipſaſ
agãt pꝛopter ignorantiã.Con ibil ma
gis aut amicitia. Ponit ſcaʒ cõclu/⸗
ſionem. d.ꝙ dicitia exñte in amarĩ ma //

gis q; in amari ⁊ cũ h laudatis ama⸗
toꝛibus amicoꝛum magis qᷓ; laudẽtur

aman per ãicos.ſequitur ꝙ virtꝰ dico⸗/
rum ſecundũ ꝙ amici ſunt vltimum

de potenna eſt amare. b aũt ſequit᷑ p
locum a coniugatis ⁊ patet. Conĩ ibi
Muare in quibus] SDeclarat tertiazʒ
concluſionẽ.d.ꝙ ex dictis ſequitur ꝙ il
li amici ſunt manſiui ⁊ eoꝝ amicitia ẽ
manſiua in quibus b amare fit ſecun/
duʒz dignitatem modo expoſito.S.cp
ximo.Sic ꝙ ſi perſone fuerint in equa

les erunt maxime amici. quia ppter hᷣ

equabuntur ſecũdũ ꝙ amicitia ẽ equa

lias quedã ⁊ ſimilitudo.vide.5.c· p⸗

Secũdo infert coucluſionem

VII

ximo. Conĩ ibi. &t maxime quið. de

clarat quartã cõcluſionẽ.d.ꝙ amicuia

exñs ſimilitudo eoꝛum que ſunt amici

ſecundũ virtutẽ eſt manſiua maxime h
autẽ ꝓbat excludendo.quatuoꝛ pecca
ta que faciunt amicitiaʒ ĩmanere que
ſunt in conſtantia animi ad ſeipſum in

ſociabilitas ad alterum indigẽtia tur
pis ſolatij ⁊ exhibitio operis pꝛaui.hᷣ

auteʒ quatuor excludit phus ab ami-/
cis virruoſis.pꝛimo quideʒ in conſti/

tiam.d.qꝙ ſunt manſiui ſecũdũ ſe ipos
pdurantes in eodem pꝛopoſito

cũdo in ſociabilitatez. d. ꝙ adinuicem

manent ſocialiter ⁊ familiariter. er

tio pꝛauam indigentiaz.d.ꝙ nec pꝛa-
uis indigent. QAuarto exhibitioneʒ o /
peris pꝛaui.d. ꝙ nec miniſtrant talia

puta. pꝛaua ⁊ turpia. Sed ut conſuetũ
eſt dicere pꝛaua pꝛohibẽt quia bonoꝝ
homini nec peccare intereſt nec ami⸗
cis peccantibus licentiã concedeĩ nec

auxiliuʒ miniſtrare. Conĩ ibi ali

autem Seclarat quintam concluſio/

nem intendens oſtendere ꝙ diuturna
manſio amicitie mimme ſu in pꝛauis
Vicit ꝙ mali nõ habent aliquid fir
muʒz amicitie ſue.ꝙ accidit ꝓpter duo
Pꝛimo quidem pꝛopter in conſtan
tiam animi: quia nõ manent ſibi ipſis
ſimiles volentes nunc vnuʒ: nunc alte

rum ſic ꝙ in vna hoꝛa nõ erunt tales ĩ

ꝓuerbioꝝ i?¶ Scðòo idẽ accidit ꝓpi
malitiam conſoꝛtij quia gaudent mali
tia adinuicem in paucum tempus ⁊ ñ
in per petuum quia nullum violentum
perpetuum. tertio phiſicoruʒ conſoꝛ/
tium autẽ ⁊ gaudium malitie eſt quid

violentum ⁊ innãle: quare nõ eſt per-

petuũ.Coni ibi. Inutiles auteʒ oſtẽ

dit ſextam concluſionem. ſ.ꝙ manſio

amicitie fit mediocriter in amicis vti⸗

libus ⁊ delectabilibus:quia fit minus

quazʒ in bomiſ ⁊ plus qᷓ; in pꝛauis. Hi
cit ; ꝙ ãici vtiles ⁊ delectiabileſ ĩ ãici

tia pmanẽt pluſ q; pꝛaui.qꝛ pmanent

coꝛde quales in altera. pꝛopter ꝙ ait
Salomon ꝙ coꝛ ſtultoꝛũ diſſimile erit

IIB8RO

q; diu tribuunt adinuicem velectatio /
nes vel vtilitates Conſequẽter ibi.
LEx contrarijs auteʒ Oſtendit vnde
naſcitur amare ⁊ amari.pꝛimo auteʒ
manifeſtat ꝓpoſitum ſcðo infert vnũ
coꝛrelariuʒ ibi Pꝛopter ꝙ videt᷑ 3ʒ
remouet vnum dubium ibi. Soꝛte ãt
HDicit g̊ pꝛimo ꝙ amicitia que ẽ ꝓpter
vtile.videtur maxie fieri ⁊ naſci ex cõ
trarijs puta.pauper libenter fit amicꝰ
diuiti ⁊ indiſciplinatus ignoꝛans ſciẽ /
ti:quia vnuſquiſq; indigens aliquo ⁊
h̊ appetẽ libeter redonat aliquod mu
nus ei a quo põt hẽre optatuũ. Heide
ibi.! hᷣ autẽ Sicit h idem poſſe fieri ĩ
alijs amicitijs.d.quod aliqꝗd attrabet
ad hunc modum generauones amici/
tie amicitiam que eſt inter amatoꝛem
⁊ amatam amaſiam. ⁊ amicuiam qͥ ẽ
inter ſocium pulchꝛũ ⁊ tutpẽ. amatoꝛ
enim indigens voluptate amaſie dat
ei munuſcula ut redamet᷑ ab ipſa.⁊ eo
deʒ mõ ſe põt babere turpis ad pul/
chꝛũ. Si vero turpitudo ⁊ pulchꝛitu/
do ſumantur nõ coꝛpałr ſʒ moꝛaliter
põt ið moduſ generationis attribui ai

citie virtuoſe:qꝛ ſi quis turpis tãq; nõ

bonus vult fieri bonuſ pulcher ⁊ ſãct
cogitans ꝙ cuʒ ſancto ſanctus erit.vo
let amicitiam alicuiuſ boni viri qᷓ; pꝛo
curabit ſeruiẽdo illi. Conĩ ibi. ꝓpter
ꝙ; nfert coꝛꝛelarium continens duo
puncta Dicit g̊ ꝙ pꝛopter h̊ ꝙ dictum
eſt generaliter de differentia amicoꝛũ
ſufficientiũ ⁊ iſufficientiũ. ſequit᷑ qñ
amatoꝛel ſit ridiculi.i.riſu ⁊ cachio
digni:dignificantes.i.dignum putãteſ
amari ab amicis.qᷓ;tü ipſi amãat.h̊ enĩ

non debet fieri ut oſtenſũ eſt.õ.c.ꝓxio

Sed tñ exiſtentes amabiles q;tũ ãici
dignuʒ putandũ eſt ut amentur q;dtum
amant.nibil autem habentes tale.i.
amabile:ridiculum eſt iſtud cogitare.
ut in pꝛimo puncto dictum eſt. Contr
ibi. Joꝛte autem] Remouet dubium
poſſet enim aliquis dubitare quomõ
contrariñ amicatur cõtrario ſicut pau
per diuiti ⁊ ignoꝛans ſcienti. Ad hoc

philoſophũ.

autem dicit pbᷣus ꝙ foꝛte contrarium
ideſt ſubiectum ſub vno contrario non
appetit reliquũ contrarium ſecundum
ſe ipſum.ſed ſecundum accidenſ verbi
Ina ſiccum non appetit humidum ſe⸗/
cundum ſed ſecundum accidens appe
tit enim humidum ut per ipſum veni/
at ad medium quoniam appetitus eſt
ipſius medij ſecundum ſe ⁊ extremi
ſecundum accidens. ⁊ ſimili modo ſe
habet in calido ⁊ frigido ⁊ in alijs cõ
trarijs.hᷣ auteʒ dimittantur ad pꝛeſẽs
quia magis pertinent ad ſtudium pꝛu
denti negotio alienum.ſ. ad naturaleʒ
¶ CTectio x·
Idetur autem quẽadmodũ

Supꝛa determinauit de ami-

itia ut diuiſa ſecunduʒ diffe/
rentias amabilium: bic de ipſa deter/
minat ſecundum differentias comuni/
cationum. pꝛimo autẽ ꝓbat ꝙ ſpecies
amicitie ſequuntur partes comunica/

tionis politice.2: manifeſtat quot ſũt

partes comunicatiõis politice ibi po

lince autẽ ertio ꝙ tot ſunt partes

comunicationis yconomice.ibi Simi
litudines Quarto ſecundum partes
politice ⁊ yconomice diſtiguit ſpecies
amicitie ibi.. Scoðm vnã quanq; qui/⸗
to agit de quipuſd ſpecialiſſimis ſpe
ciebus amicitie ibi.. In comunicatio
ne. Circa pꝛimũ pꝛobat tria. pꝛimo
ꝙ omniſ amicitia habeat eſſe in comu
nicatione.ſecũdo ꝙ omnes comunica/
tiones ſint partes comunicationiſ po/
litice ibi.. Comunicationes autẽ oẽs

Tertio ꝗ ſpecies amicitie ſequuntur

partes cõicationis politice ibi Oẽs
vtiq; comimicatiões Pꝛimũ probat
6. rationibus ⁊ arguit pꝛimo ſic. cir/
ca eadem ⁊ in eiſdẽ ſunt iuſtitia ⁊ ici
tia:ſed in õi comunicatione inuenitur
iuſtuzʒ ⁊ iuſtinia. quare ⁊ amicitia hu

ius ꝛationis ponit pꝛimo maioꝛẽ. Se

cundo minorem ibi. In omm emm
Tertio concluſionẽ ibi. Et amici

na ]. Scðo ibi.appellãt iẽ arguit ſic:

inductiue in comunicanõe ↄnauigalo

—

——————ðð

aelel
6peluonun
Ait muun
ſeſtonae
ncatonbu
Fun bomn
laintereo⸗
Landihll
Communipue
Gbonaq
gvareinc
vunt alen
Ulcontitr
Nosst un
Uinus cölca
88 Mi
W. g
nür minore
lus cönur
Cönunnunt
aliſs althe
dlcreta⸗
lij pautoꝛa
ſnt magis
ſiner magi
pbnt maio
Gnnes puta
cnes Auin
Ctſic udc
Clmsoiffedi⸗
fammque ſ
dferelascon
ſſtnuonndnn
Guareamncina
ſulonspottm
lalaſulttedi
Miogllanot
Nlogr ffibn
Gelsr cön

—

Uiſſinlitri

èððð
— —

Pioſoruen
ſceſäeeᷓ
ſcumetgbn
amnicnie 5
Mhnentation⸗

ncöcanon

lonae
Nudn
unenn
nufehin
ung
min etgn
Ktf
ſdtnis
mmmm
MNatſuiung
n Aui
☚
mgadwi
AeNNIN

Hum: bcxner

dſhenenuen

i ugin

Wi ie.

z. Z nmnidtni
nmisut
Tenogänn
—
nne inl pon
xini ct n
icna d
ticbgenien
emul
–

ꝛum inuenitur amicitia ipſi enĩ mutuo
ſe appellant amicos. ⁊ in coicatione

cõmilitonum inuenitur amicitia: quia
⁊ iſti mutuo ſe appellat ãicoſ. Simiłr
ãt eſt circa eos qui ſunt in alijs comu/

nicationibus quibus opoꝛtet.quar vłr

q;tum homines cõicant intm̃ eſt ãici⸗
tia inter eos vel eẽ poteſt ſicut ⁊ iuſtũ
Zertio ibi ⁊ ꝓuerbin.] Arguit qꝛ ex
comuni puerbio quo dicitur comuniter
ꝙ bona que ſunt amicoꝝ ſũt comunia
quare in coĩcatione eſt amicitia.. ibi
Sunt autem Fribus] Arguit ſic. Il
lud conſiſtit in comũicatiõe ꝙ ſuſcipit
magis ⁊ minus:ſuſcipiente magis ⁊
minus cõicatiõe ſʒ ãicitia ſuſcipit ma
gis ⁊ minꝰ cõicatiõe ſuſcipiẽte magis
⁊ min.quar ut pꝛi.hui rationis po
nit minoꝛem.o.qꝙ fratribus ⁊ homini
bus cõnutritis ſunt omnia cõia q;diu
cõnutriuntur:⁊ ut fratres conuerſant᷑
alijs aut hominibus. quedaʒ bona ſũt
diſcreta:⁊a quibuſdam plura ⁊ quibuſ/
dã pautioꝛa ⁊ ſᷣm h quidem aiciuarũ

ſunt magis amicitie æ quedã minus.

qꝛ inter magis cõicãtes puta.inter fra
tres ſunt maioꝛes dicitie.⁊ inter minꝰ
cokantes puta. inter ciues ⁊ alios ſũt
minoꝛes. Quito ibi.. Differũt ãt Ar

guit ſic: ullud conſiſtit in cõicatione:tʒ

cuius differẽtias diuidit᷑ iuſtitia JYuſti
tia nanque ſempꝑ diuiditur ſecundum
differẽtias cõicationũ ut..li.,.c.xjſʒ

iuſtitia duiditur ſᷣm differẽtias ãicitie

quare amicitia cõſiſtit in cõicatiõe. hꝰ

rationis põit minoꝛẽ.d.ꝙ iuſta qͥ ſt oh

iecta iuſtitie differunt abinuiceʒ ſᷣm ãn
citias quia nõ ſunt eadẽ iuſta parẽtibꝰ

ad filios ⁊ ffibus adiuicẽ nec etheicis
i. coeuis ⁊ cõnutritis ⁊ ciuibus rel/

quiſ. ſimiliter ãt ⁊ in alijs dicitijs qua
litercũq; dimiſis iuſta ſunt altera ad ſin

guloſ boꝝ ad quoſ habetur alia ⁊ alia

ſpecieſ ãicitie. De parẽtibuꝰ.n. ⁊ filijſ

dictum eſt ꝙ babẽt adinuicẽ diſtinctas

ſpẽs amicitie.S̊. eo.li.c.7 6. lbil. Et

augmentationẽ Arguit ſic. illud cõſi /

ſtit in cõicatione ꝙ habet augmẽtatio

4

nez ʒ augmentationẽ comumicatiõiſ⸗
Sed amicitia ſic ſe babet:quaĩ ut pꝛi
us. huius rõis ponit minoꝛem de iuſti

cia ⁊ de anncitia ſimł. SHicit g ꝙ iuſta
vel iiuſta augmẽtationẽ recipiuunt per
eſſe ad amicoſ.ꝙ patet ex oppoſitis in
iurijs puta. pꝛiuare pecunijs echaricũ

ſociuzʒ cõnutritũ ẽ durioꝛ iniuria qᷓ; pꝛi
uare aliũ ciuem ⁊ nõ iuuare fratri vel
fratrem ẽ durioꝛ iniuria qᷓ; non inuare

extraneo vel extraneum: ⁊ percutẽ pa
treʒz eſt durior iniuria q; percute que/

cũq; alium. Simili mõ ⁊ amicitia na/

ta eſt augmentari cõicatione augmẽ/
tata. ſicut ⁊ iuſtũ tãq; ambo ſint entia

in eiſdem ⁊ in rebus equalibus ſecun
dum numeꝝ adueniẽtia ⁊ coĩcidentia
Cont ibi. Comunicatiões ãt] Pꝛo/
bat ſecundum.ſ.ꝙ omnes cõicationes

ſint partes politice. Pꝛimo aũt ꝓbat

ſimilitudine. ꝛ ydemptitatẽ ibi. Alie

quideʒ. Micit ꝗ̊ primo ꝙ omnes cõi⸗

cationes aſſimilantur pticulis pohui⸗
ce: hanc aũt ſimilitudinẽ aſſignat pe/

nes finem coĩcationũ quicquid aliꝙ ẽ
conferẽs. Hicit ergo pꝛimo ꝙ omnes

conueniunt in aliquo conſerente ⁊ oẽſ

ſunt tribuentes aliquid eoꝝ qᷓ ſunt bu
mane vie neceſſaria:ſed ipſa comuni
politica cõicatio videtur inuenta fuiſſe

ex pꝛinci? æ ↄueni ⁊ pinanere conti/

nue:gratia alicuius conferentis.bᷣ eni
comiectant.i.incurrunt legiſpoſuoꝛes
vnde ⁊ pplłi dicunt iuſtum eſſe in qua
cunq; ciuitate illud ꝙ eſt comuniter cõ
ferenſ.⁊ ſic patet ꝙ ſingule comunica
tiones ſunt ſimiles politice comunica
tioni in hoc ꝙ eſt intendere coſerens
Coni ibi..Alie quidem. Mꝛobat
ꝙ ſingule comunicationes nõ ſolũ ſüt

ſimiles particulis politice: ſed ẽt ſũt

ipſe partes politice. Et intendit ſic ar
guere. Omnes comunicatiões per ta⸗
lia conferentia tendentes ſunt partes
comunicationis comune ac totum con
ferens intendentis. Sed comunicati
ones ſingule ĩtẽdũt conferẽtia ptialia

cõicatio politica intendit conſerens

IIBRO

comune totius vite. quare comunicau

ones ſingule ſunt ptes comunicatiõis
politice ⁊ continẽtur ſub ea ſicut par
tes ſub toto virtuali.huiꝰ ranonis po/
nit pꝛimo pꝛimã ptem minoris.ſcðòo
concluſionem ibi. Omnes bee Ter
tio alteram partem minoꝛis ibi. nõ
enim pꝛeſens. Dicit g̊ pꝛimo ꝙ alie

comunicationes que quið ſunt alie.ſi

cut partes a toto appetunt conferens
ſm paꝛtes qꝛ ut dictum eſt.diuerſe di/
uerſa partialia cõferentia appetunt ⁊c
intendũt ꝙ declarat in exemplis puta
MHNauigatoꝛes ſecundum comunicatio
nem nauigij tendunt ad operationem
⁊ ꝓcurationẽ pecuniaruʒ maxime ſi
ſint mercatoꝛ es vł ad aliꝗd taliũ cõfe
rentium. cõmilitones ẽèt in comunica
tione quevſt ſᷣm bellum appetunt vel
pecunias vel victoꝛiam: vel citatem:
ſimir autem ⁊ cõtribunales ⁊ plebei
