8' giiiinind

eünuandilfli

naſ ertcüdir i
vſint auliopne

—
E
S=

—

irund eſſi

eutniuff

i4 wele urt

1

dipuin,

ſte 3 is

„ 1
sſen wlefti,
S

krech n⸗
nopili i,
i gii

4

8
.
11

—

LIBRO. V.

–
——

¶ Cectio c i.
SE iuſtitia autẽ ⁊ in
Miuſtitia. Supꝛa li/
bæꝛo quarto philoſo
phus egit de virtu
tibus moderãtibus
paſſiones appetitꝰ
iraſcibilis.⁊ de mo

derãtibus paſſiões cõcupiſcibilis cir

ca delectabile ⁊ triſtabile. ⁊ circa vti
le ⁊ inutile ĩ rõne dati ⁊ accepti.Hic

aũt agit de luſtitia moderãte paſſio/

nes cõcupiſcibilis circa vtile ⁊ ĩutile
imn rõne debiti ⁊æ redditi. ⁊ oppoſuo

autẽ nobis.

pꝛeelegimꝰ. decioſeptimo de iuſtitia
legũ interpᷣtatiua:capitulo. xvij. De

epikeya. decimooctauo de iuſtitia ĩ

iuſtitia hoĩs ad ſe ipſũ:capitulo.xviij
Atu aũt cõtingit ſibipſi. decionono
de malo in iuriã facieẽte ⁊ iniuriã pa
tiente.capitulo.xix.anifeſtũ autẽ
Agens aũt de cõi intẽtõe iuſtitie.pꝛi
mo circa iuſtitiã ꝓponit intẽtionẽ ſuã
ſcòðo modũ exſequedi eã:ibi. Intẽtio
s. ¶ Dicit pꝛimo ꝙ viſa
natura vᷣtutũ de quibꝰ actũ ẽ.ſupꝛa in
quarto.nũc aũt itendẽdũ cõſiderãdũ

ſtudẽdũ eſt de iuſtitia ⁊ iniuſtia: ⁊

hoc quãtum ad tria.pꝛimo de amba/

mõ ðcẽti: ut dixi.ſupꝛa libꝛo.2. Agẽs)us circa quales opationes exiſtunt:

de cõi intetione iuſtitie. ſcòðo de pꝛia

diffinitiõe iuſtitie:ibi capitulo.2. Ni/

det aüt illegalis.Zertio de legali ſi

ue de vniuerſali iuſtitia:capiulo.ʒ.

hic quidẽ igit᷑ iuſtitia. Quarto de pti
culari iuſticia: 4. capitulo. Querimus
aũt. Quinto de cõpatiõe ⁊ diffimnitiõe
cõis ⁊ pticularis iuſtitie:quito capło
Auia aũt in equale.Sexto de iure ⁊
iuſtitia diſtributionũ: capitulo ſexto.
qꝛ at ⁊ uiuſꝰ.Sepiĩo ð iure ⁊ iuſtitia

cõmutatiuũ ca. 7.ſpẽs ꝗdẽ vna.ył ibi

dẽ reliqua aũt vna. S.de iure ⁊? pena
vpaſſi ⁊ pena talliõis.capitulo Sð:vi/
detur aũt aliquibꝰ ⁊ opaſſũ.9.de me
diatione iuſtitie:capitulo nono. e/
termiad aũt his.decio de iĩiuſtificatõe
⁊ iniuſto.capitulo decio.Qð aũt ẽ in
iuſtũ. Undecimo deſepando iure po
litico a paĩ᷑no ⁊ dñatio. capitulo.xj.
Opoꝛtet aũt nõ latere. duodecio de
iure politico naturali æ poſitiuo capi

tulo.xij. Politici aũt iuſti.tredecimo

de modis agendi iuſte ⁊ miuſte. capi
tulo.xiij. Juſtoꝝ aũt ⁊ legaliũ. quar/
todecimo de triplici mõ dandi nocu/
mẽtũ.capitulo.xuij. Tribꝰ vtiq; exi/
ſtentibꝰ. decimoquinto de volũtaria
paſſione ĩiurie. capitulo.xv. Dubita/

uit autẽ.decio ſexto de ĩiuſtitia iudicũ

⁊ partiũ:capitulo.xvj.Adbuc ãt que

aut de iuſtitia ſic ꝓcedit. ꝙ pꝛio agit hʒ èr be aũt opatiões ſunt eaꝝ materia. ſe
cuũdo ſingularit᷑ de iuſttia qualis me/

dietas ẽ:qꝛ nõ mediat ſicut pꝛedicte
virtutes:ut infra capło.ix. alle gato.
Setermiĩiaſ. In boc aũt videbit᷑ iuſti
tie foꝛma. tertio aũt intẽdẽdũ ẽ de iu
ſto ꝙ eſt eꝰ obiectũ: quoꝝ extremoꝛũ
ſit mediũ.iſta nãq; ſũt ei oppoſua: et
iſta ſũt iniuſtũ facere ⁊ iniuſtũ pati:ut
infra capło allegato. Cõſeqñter ibi.
Intẽtio aũt nobis ſii.ꝓponit moduʒ
ꝓcedẽdi de iuſtitia. ſcòðo aũt mõ ter/
tio explicat quatuoꝛ ibi videmus vti/
q;. Sicit g̊ pꝛĩo ꝙ intẽdẽdo ⁊ agẽdo
de iuſtitia ſu nobis ĩtẽtio ᷣm methoð
eadem cũ ea.quã tenuim in his que
pꝛedicta ſũt.¶ Coſeqñter ibi vide/

mus vtiq; Cuiuſmoð ⁊ methoð expli
cat quadripłr. ᷣm ꝙ applicari debet

ad iuſtitiã.¶ Eſt igit᷑ ſciẽdũ ꝙ modꝰ
⁊ methodꝰ ꝓcedẽdi in moꝛalibꝰ de/
bet eẽ figurał ⁊ groſſus:ut ꝓbat᷑ ſu/
pꝛa in pꝓlogo capło.ij.⁊ libꝛo.ij.ĩ p/

te pꝛia:qm penes negociũ Cuius aũt
mocł* ꝓcedẽdi aſſumit fũdamẽta ſua

atq; pꝛincipia ex quatuoꝛ.ſ.ex cõmu
ni eſtimatioe boĩium :ut ptz ſupꝛa de
foꝛtitudine ⁊ tẽpantia vbi allegãtur
cõia hoĩuz dicta. Ntẽ ex cõditiõe ope
rũ:ut ſupꝛa in ꝓlogo. Itẽ ex cognitõe
vrioꝝ ⁊ ſuboꝝ. De õrijs enĩ apparzʒ
ſupꝛa de tẽꝑantia:vbi philoſophꝰ ex
t

cludit aliquas delectatiões a mã tem
perãtie: qꝛ circa illas nõ ẽ ĩ tẽꝑantia
Itẽ ex diſtinctiõne noĩium ſic enĩ vſuſ
e:ſupꝛa de magnificẽtia: vbi habuit
argumtũ ex eo ꝙ nulluʒ ſubſignare vi
det᷑. Hic ꝗ philoſophꝰ oñdit ꝙ ad ma
nifeſtationẽ intẽtiõis iuſtuie poſſumꝰ
⁊ debemꝰ ꝓcedẽ iſta quadruplici via
pꝛimo ex cõi eſtimatiõe hoĩm.ſecũdo
ex cõditione opeꝝ:ibi Nec eni eũdẽ
babẽt modũ.tertio ex cõditiõe pᷣrioꝝ
2 ſuboꝝ:ibi Hultotiẽs quidẽ.quar
to ex diſtinctiõe noĩm ibi. cõſequit᷑ ãt
Dicit ̊ pꝛimo.ꝙ nos debẽtes ad ma
nifeſtationẽ intẽtiõis iuſtitie ᷣm pꝛe
ſcriptã methoð.ꝓcedere.videmꝰ oẽs
bhoiĩes qui loquũt᷑ de iuſtuia volẽtes⁊
intẽdẽtes dicere iuſtitiã eẽ talẽ hituʒ
hominũ a quo hitu hoies hñt ꝙ ſint
opatiui iuſtoꝝ operuʒz. ⁊ a quo hñt ꝙ
opent᷑ opera iuſta. ⁊ ꝙ velint iuſta. ⁊
codẽ mõ nolũt heiez dicere iuuſtinã
eẽ bitum hoĩium.a quo babent ꝙ ſint
opatiui imuſtoꝝ: ⁊ ꝙ opent᷑ iniuſta.
⁊ ꝙ velint uiuſtũꝓpt᷑ ꝙ bec cõia hoim

dicta ſupponant᷑ nobis:ſicut pꝛinci/

paliter in iſto typo ſeu figura.i.in fi/
gurabili ꝓcedendi mõ. qꝛ ex hac cõi

bhoim eſtimatõe ⁊ ex ſuis ſumilibꝰ ar/⸗

habent modũ.oñdit ꝙ ad maifeſtatio
nẽ iuſtitie poſſumꝰ ꝓcedere. ſcòa via
ſ.ex cõditiõe open.hoc aũt facit oſtẽ
dẽs differẽtiã iter potẽtias ⁊ ſcienti
as ex pte vna.⁊ habitus ſupple red
dentes ſuba ſimplicit᷑ bona ex altera

in mõ cõpandi.d.ꝙ potentia videteẽ
vna ⁊ eadẽ ad ↄrioꝝ opuʒ:ſicut pot

tia mouẽdi manũ ẽ eadẽ ad edificare
æ ad edificata deſtruere:vna etiã ſci

entia ẽ ad opa vria ſicut medicina do

cens laxare ⁊ reſtringere.Secus aũt
ẽ in habitibꝰ puta ĩ ſanitate que non

facit opa ↄria:qꝛ ñ facit ſana ⁊ ej:ſʒ

ſana tm.dicimꝰ eni hoĩem ſane ãbula

re cu aäbulat potẽter:ſicut ille ꝗ ſanꝰ ẽ

Simili aũt mõ intẽdit dicere de iuſti
tia q;uis nõ applicet.qꝛ qᷓ;uis hũane
volũtatis ſit iuſta ⁊ iniuſta facere: iu
ſte ⁊ iniuſte agere.iuſtitie tñ nõ ẽ ni/
ſi iuſta ⁊ iuſte agere pꝛincipiũ autem
operatiuũ determĩatũ ad vnũ moduʒ
operandi:magis põt cognoſci in ſua
bonitate ex ſua operatiõe:qᷓ; princi/
piũ indetermĩatuzʒ:quare iuſtitia ᷣm

hanc viã eẽt magis cognoſcibilis ex

operatiõe in ſua bonitate qᷓ; querimꝰ
quã aliqua ſcia ł potentia valens ad

6zA. oppoſita cognoſci poſſu ex ſua. Ob

guemꝰ ad nĩm ꝓpoſitũ oſtendendum næ icit᷑ tamẽ cõtra pᷣdictã differentiam.

¶ Alttẽdẽdũ ẽ ãt ꝙ ĩ hac deſcriptiõe

iuſtitie philoſophꝰ ꝓceſſit oꝛdine re/
ſolutoꝛio:ab vltimo vſq; ad pꝛimum.
Pꝛimo nãq; volumꝰ ⁊æ acceptamꝰ iu
ſta opa. Secũdo vero ſi volũtas ẽ effi
cax opamur exteri opa iuſta.Lertio
vero ſi oꝑa fuerũt frequẽtãda habitu
antur ⁊ efficimur determiate oꝑatiui
iuſtoꝝ hituati vero maxime opamur
⁊ volumꝰ iuſta⁊ iuſte.pꝛĩo.n. opabãt᷑

iuſta.ſed nõ iuſte.vñ ĩ iſto pꝛimo pꝛo

ceſſu.nõ opabantur ex inſtitia. ſed ex
volũtate nõ habituata ¶ In ſcdo ve⸗
ro opabamur ex volũtate ⁊ ex iuſtitia
qꝛ philoſoplus hec oĩa attribuẽs iu/
ſtitie poſuit pꝛio ꝙ volũtati debet᷑ vl/
timo:⁊ ipſi habituali iuſtitie de betur
pꝛimo.õſequẽter ibi nec eni eũdeʒ

Pꝛimo qꝛ ſi habitus nõ ſũt õrioꝛum

ſcie aũt ſunt hiĩtus: ſequit᷑ ꝙ ſcie non
ſunt orioꝝ.Secũdo ꝙ potẽtie nõ ſũt

Srioꝝ:qꝛ potẽtie naturales non ſunt

ad oppoſita opera.virtꝰ eniĩ calefacti
ua nũq; frigefacit ⁊ tamẽ huiuſmodi
potẽtie ſũt veriſſime potẽtie. Tertio
qꝛ hitus virtuoſi de quibꝰ loquit᷑ phi
loſophꝰ ſunt prioꝝ opeꝝ puta libera
litatis datiõis ⁊ receptiõis que ſunt
opera pria:ſicut trabere ⁊ pellere.
A pꝛimũ dicẽdũ ꝙ habitus ſunt
in duplici genere. ¶ Quid eni ſunt
qui reddunt hñtẽ bonũ ſimplr: ſic ꝙ
eoꝝ bonitas ẽ bonitas hñtis ſimplr:

ſicut ſanitas coꝛpoꝛis facit ſimplicit

bonũ coꝛpꝰ ĩ genere coꝛpis:⁊ ſumili

virtꝰ moꝛalis aĩe reddit aiam ſumpłr

4 —

ſerdeganen
Cinnl.,ptio
ttönſſnt
almnn (
Clipblleſp⸗
Ully pnadep
olhanoprun
dg epn
ſopküfnauac
Malftrinus
ſciginutna
Pynimurnuls
ſ⸗ Natwnic
Luenensgi;
trernan
Mſbogag

4

—

. .

thit ipn

1

—

uunnſhtrig

funichttei
Wuſtünnar
iſhiyf⸗

Nen
1Nineni
niſann
aiinta
e ennir
nugs d
iun onnaeie
dalnra ⸗
iite mnan

1iine Nid

11 .
„ eN*
1 1 .
ni a

41 4

pꝛio Rethoꝛice.

bon i genere aĩie. Sũt aũt alij hitus

qui nõ reddũt ſunpłr bonũ ſubᷣm:ſed

f3ʒ ꝗd. Sicut magnitudo coꝛpis ñ red

dit ſunpłr bonũ coꝛpꝰ: q;uis reddat
bonuʒ viſibile.⁊ ſur medicina qᷓ;uis
reddat bonũ medicũ.nõ reddit tamẽ
hoĩem ſunpłr bonũ hoiem:nũc auteʒ

philoſoph noĩe hituũ ſumit tm̃ illos

habitus qui reddũt ſubᷣm ſuũ ſimpłr
bonũ:qꝛ m tales bĩtus maxie viden
tur hituari ſuba:cũ per tales ⁊ nõ ꝑ

alios reddant᷑ ſumpłr bona:ſcie vero

nõ ſunt de genere iſtoꝝ bituũ:ut oñſũ
eſt ſupꝛa li. pꝛĩo lectõe pꝛia. Rurſus

aüut. vbi pᷣmiſſadiſtinctio ẽ ſufficienter

declarata. ¶ Ad ſcom ãt dð. ꝙ nõ lo
quit᷑ philoſophꝰ niſi de potẽtijs rõa
bilibꝰ. puta de poteẽtijs que ſubſunt
volũtario pꝛincipio ¶ Ad tertiũ aũt

HW dð.ꝙ ↄrietas nõ ſumit᷑ hic per philo

ſophũ ſᷣm quaſcũq; differẽtias: ſʒ tm̃
Fm diffeꝛẽtias boni ⁊ mali. nunc aũt
ſic ẽ ꝙ f̃m iuſtitiã nullꝰ operat᷑ male.
qꝛ virtute nullus male vtit᷑: ut habet
¶ Lonſeqñter ibi.
Multotiens ꝗdeʒ. Inſinuat ꝙ ad pᷣ
dictã manifeſtationẽ iuſtitie poſſum⸗

cedere ex tertia via.ſ.ex cognitione
2rioꝝ ⁊ ſuboꝝ.d.ꝙ multotiens cos,
ſcunt᷑ hitus ⁊ diſpõ reꝝ ex orijs eis

⁊ ex ſubis eiꝰ ꝙ pʒ. qꝛ fi enechia fu

erit manifeſta ſtati ex eiꝰ cognitione

fit manifeſta cathetia ei ↄria. ¶ Itẽ
qᷓtum ad ſuhm dicit e ex ſubis ene/
chie bñ ſe hñtibꝰ fu manifeſta ipᷣa: ⁊
etiã ex eꝰ cognitiõe:fiunt manifeſta
ſuba eius bñ ſe hũtia bec ãt apparet

explicite ĩ termis.qꝛ ſi euechia.i.bo

na diſpõ. ab eu qð eſt bonũ ⁊ echia.

gqs eſt diſpõ quaſi bona diſpõ.ſi ipᷣa ĩ
q; euechia ſu manifeſta diſtributiue.
puta qꝛ eſt denſuas carnis neceſſariũ
erit cachetiã.i.malã diſi põeʒ: a kacos

qð ẽ malum. ⁊ echia ꝙ ẽ diſpõ. quaſi

mala diſpõ:neceſſariũ iquã erit iᷣam
eſſe raritatẽ carnis ⁊ mõ ſili qᷓ;tũ ad

ſupᷣa explicat᷑ ĩ termis:qð ẽ ſubiectũ

euechie: qꝛ dĩ bñ hñs ł bñ diſpoſuũ

erit factiuũ dẽſitad ĩ carne.i.ꝰuerſiuũ
alimti ĩ ſubaʒ ſuã vſq; ad dẽſitatẽ ſuã
neceſſariã. E bis g ſeꝗt᷑ ꝙ iuſtitia
cognoſci poterit ex his que attribuũt᷑
iniuſtitie ſibi grie:⁊ ex bis que attri⸗/
buunt᷑ iuſto ſuho ſuo.⁊ per eandẽ ra
tionẽ cognoſcet᷑ iniuſtitia ex his que
attribuunt᷑ iuſtitie ſibi orie:⁊ iniuſto
ſubo ſuo. ¶ Kõſeqñter ibi. Cõſeque
tur aũt.Oñdit poſie manifeſtare iuſti
tiam ex quarta via. ſ. ex diſtinctione
noĩim reꝝ que ſũt ↄoria maxie: dicit ꝗ
ꝙut in multũ.i.vt ĩ pluribꝰ cõſequit
ꝙ ſi vnũ ↄrioꝝ dĩ multipłr reliquũ ẽt
dicet᷑ multipłr:puta ſi iuſtũ dĩ multi/
płr ⁊ iniuſtũ dicet᷑ multipłr:hoc autẽ
videt᷑ eẽ in ꝓpoſuo qꝛ iuſtitia ⁊ iniu

ſtitia videntur dici multipłr. Sʒ earũ

egquocatio ⁊ multiplicitas latet qꝛ ea
rũ eqnocatio ẽ valde ppinqua. ut vi/
debitur infra ⁊ nõ pʒ quẽadmodum
eaꝝ equocatio ẽ que ſunt ad inuicem
ſm ſuas foꝛmales rõnes lõge ĩ quib
ẽ magis manifeſta equocatio: qꝛ eoꝝ
eſt multa adinuicẽ dꝛñtia:quẽadmoð
illa que ẽ fm ydeã.eo ꝙ ſũt in diuer
ſis ⁊ diſpatis ſpẽbus dꝛñter bi gr̃a
qm̃ hoc nomẽ clauis dĩ ⁊ vocat᷑ equo

ce: ꝓ eo ꝙ ẽ ſub aĩaliũ collo qð ẽ nãle

inſtim carneũ ad claudẽdũ ⁊ apien/
dũ arteriã:E&t ꝓ illo inſtĩo ferreo quo
domoꝝ hoſtia claudũt:hec enĩ equo/
catio ẽ valde manifeſta:qꝛ ẽ reꝝ val/
de diſtatiũ Expedit ꝙᷓ ꝙ egrediamur
manifeſtationẽ iuſtitie:vᷣm hanc qua⸗/

dꝛuplicẽ viã ·ſic ꝙ ſumat᷑ pꝑ nos:quoti

ens vel quot modis ðjr ĩiiuſtus.hec.n.
colligemꝰ ex cõi eſtimatiõe hoium: ⁊
ex cõditione ſuoꝝ opeꝝ. ⁊ hac tripli
ci via manifeſtato iniuſto ᷣm tertiam
viã mamſeſtabit iuſtus.Ex his duo/
bus:duo eęoꝝ hitꝰ.ſ.ĩiuſtitia ⁊ iuſtitia
D euidẽtiã dictoꝝ ⁊ dicẽdo
rũ de iuſtitia declarãda ſunt
duo. Pꝛimũ vtꝝ iuſtitia ſᷣm
õem ĩtẽtionẽ ſu.hic cõueniẽt᷑ deſcri⸗/

pta:Scõm vtrum iuſtitia ſu naturali

ter pꝛioꝛ iure.
12

LIBRO.

Queſtio pꝛima.

pꝛĩo arguit᷑ ꝙ iuſtitia ᷣm
õem itentionẽ nõ ſu cõueni
ent pdeſcripta cũ dĩ ꝙ ẽ hĩitus
a quo hoĩes ſunt opatiui iuſtoꝝ. ⁊ a
quo iuſta opant᷑ ⁊ volũt iuſta.⁊ ꝓbat
ꝙ hec deſcriptio ſit ſupꝑflua ꝙ; ſu di⸗/
minuta.ꝙ ſit ridiculoſa ꝙ ſiu falſa.ꝙ
enĩ ſit ſupflua ꝓbat᷑ qꝛ nugatoꝛie re/
petit hec ꝑticula a quo opant iuſta.
hec enĩ pticula ĩcludit᷑ in pꝛia qñ oĩs
operãs opat᷑ illo ⁊ nõ alio quo ẽ opa
tiuꝰ. ¶ Qð ãat ſit diminuta ꝓbat᷑. qꝛ
dimittit aliqua poſita ĩ illa appꝛopꝛi
atiſſima deſcriptiõe iuſtitie: qua dĩ ꝙ;

iuſtitia eſt cõſtãs ⁊ ppetua aĩ volũtaſ

ius ſuũ cuiq; tribuens:ff.de iuſtitia ⁊
iure.l.iuſtitia.hoc enĩ ponat᷑ cõſtãtia
⁊ ꝓpꝛietas ius ⁊ vtilitas deſignata
per hãc dictionẽ cuiq;. que tñ eſt bñ
neceſſaria:qꝛ reddere ius ſuũ vni ⁊
auferre alten nõ faceret hoiem iuſtũ
hec aũt quattuoꝛ pᷣtermittunt᷑ ĩ hac ðᷣ

ſcriptione philoſophi quare videt᷑ di
GC ð at ſit ridiculoſa ꝓbat
qꝛ ridiculũ eſt deſcribere notiꝰ pꝑ igno
n Sed iſta eſt bꝰmõi.ᷣ iuſtitia eni noni
oꝛ eſt q; iuſtũ.a iuſtitia eni dĩ iuſtũ nõ

minuta.

ecõuerſo.ut.ff. de iuſtitia ⁊ iure.l.pꝛi
ma. hoc etiã pʒ ſi ſumat᷑ iuſtũ ꝓ ope
iuſtitie. ſicut eni dĩ iuſtũ qð ẽ opꝰ in/
ſtitie: ⁊ ſic pʒ ꝙ iuſtitia notioꝛ ẽ iuſto
quare hic deſcribit᷑ noti per ignoti
⁊ per cõſeqũñs ẽ ridiculũ. Qð aũt de
ſcriptio ſit falſa.ꝓbat᷑ qꝛ nõ oĩs iuſti
tia ẽ opatiua.puta iuſtitia innocentie
ꝙ apparet.qꝛ nullꝰ nõ opans ut non
operãs laudat᷑ de hitu opatiuo. Sed

noõ accipiẽs alienũ laudat᷑ de iuſtitia

ut ſupꝛa tractatu de liberalitate qua/
re iuſtitia nõ ẽ vniuerſalit᷑ hitus ope/
ratiuꝰ.¶ In oppoſitũ eſt auctoꝛitas

pitiſſimi philoſophi. Sicẽdũ g̊ cũ eo

ꝙ ẽ cõueniẽter deſcripta.qꝛ vnaque/
qʒ res deſcribit᷑ cõuenient᷑.ſi deſcribi
tur per eẽnle g ſuũ per obiectuʒ per
ſubᷣm.per actũ.ſʒ ſic ẽ in ꝓpoſuo qm̃

hitus eſt eenle gen hũane iuſtitie. il
la vero que ſũt iuſta ſunt eiꝰ obiectuʒ
vel obiecta volẽs aũt qui.ſ.hʒ rõnalẽ
appetitũ ẽ ei ſubm. vel volũtates e
ſubᷣa velle aũt ⁊ operari ſũt eius act
vnus elicitus.ſ.velle interiꝰ volũtati

imanẽs ⁊ alius ipatus exteri tranſi
ens.hec aũt oĩa ſunt in hac deſcripii

one accepta ⁊ nõ plura. quare hec ð
ſcriptio ẽ cõuenient᷑ data nihil ſuper/

fluũ nec diminutũ nihil ridiculum nec
falſũ cõtinens.(¶ Ad pꝛimũ ꝗ dð.ꝙ;
nugatio vel tollit᷑ vel excuſat ꝓ eo ꝙ

ille due particule ſũt adiecte ad pꝛ⸗

mã ad expꝛumẽdũ iſtos duos act qui
notioꝛes ſunt qᷓ; hitus qui ẽ actꝰ pꝛi/

mus nõ cognoſcibilis niſi per actus

ſcòos.¶ Ad ſcòm aũt dð.ꝙ illa de⸗
ſcriptio nõ ẽ cõis omni iuſtitie ꝙ ap/
paret ex eadẽ lege vbi dĩ ꝙ iuris pce
pta ſũt tria.ſ.honeſte viuere.alterum
nõ ledere ius ſuũ cuiq; reddere.hec
aũt oĩa ſũt iuſta pꝰ iuris pᷣcepta ⁊ ea
ſeꝛuare ẽ iuſtitiã facere.⁊ tñ in pᷣmi

ſa deſcriptiõe iuſtitie non agit᷑ niſi de

tertio iur is pᷣcepto.ſ.ðtribuẽdo cuiq;
ſuum ius. 1 Poteſt etiã dici ꝙ oĩa iĩ
illa deſcriptione poſua ſub alijs obis
ponũt in iſta vno excepto.ſ.cõſtantia
que nõ debet᷑ iuſtitie per ſe.ſed anne

xum:qꝛ.ſ.vna virtus alteri ẽ annexa.

⁊ hoc mõ iuſtitia dĩ cõſtans: qꝛ eſt ei
anexa cõſtãtia.perpetuitas vero po
nit bic ſub noĩe hitus.qm habitus ẽ
qualitas de difficili mobilis: ut habet᷑

in pmi. ¶t iterum qm habitus vir

tutũ moꝛaliũ ſunt peꝛmanẽtiſſimi. ut
ſupꝛa li.pꝛĩo.vñ lex ſũpſit perpetin/
tatez ꝓ permanentia de difficili per⸗/

mutabili. Jus aũt ſumit᷑ hic ſub noie

iuſti vel iuſtoꝝ. ut dixi in expõe lie. il
la vero vniuerſalitas que deſignatur
ibi per ſignuʒ diſiributiuum.cuiq; ſu⸗
mit᷑ ſub mõ indefinito qm ſepe i mã
iuſtitie indeſinita ſumit᷑ ꝓ vniueꝛſali
¶Aa terni doͤ. ꝙ iuſtũ põt ſumi du/
plicit᷑. vno mõ vt dictũ a iuſtitia. alio
mõ ut dictũ a iure.pꝛĩo mõ nõ ſumit

itübonüeni
wwnüſed i
Urſipu bro
Wot eolfie
ſeſ ebu n
ſbehii fenn
lig iuntuſt
igoſenden
gioonvar⸗

D ühürnepe⸗

ſttlristin

kvirurn
(entomt

imenimuth

ninieneg

rini
uclzi
RAnür
Vfr anz
mndutklin

4

(SAmii
H letiſe
leſitadeae in
iſese

Asnit Na

niet
ſhoneiefunin

iui inn.

utnenn.

naönude
Porteni
e iunſihal

iuſfnt e

—

2

£☛RG

ingerren

wie bing / nun

6
„ e.

Een 4
ſor n

==N
— ==

=

E
=—

8
1

9

.
4

n t

bic ſed ſcöo. ¶ Scom ꝙ, oẽ pceptum
⁊ iuſſũ a iure di iuſtũ.⁊ hoc mõ iuſtuʒ

pꝛius ẽ qᷓ; iuſtitia.vt videbit᷑ in qõne
ſequenti. ¶ Ad quartũ dom.ꝙ opari

nõ ſemp ſumit᷑ poſuiue ut intelligant
poni ſemp opa exterioꝛa: abſtinere

naq; ab actib/ venereis dr op caſti/

tatis ⁊ tpantie nõ ꝙ ponat᷑ exterius

Aliqð opꝰ.ſed qꝛ ponit᷑ opꝰ interiꝰ in
diĩa ꝓhibẽs opus ex. ⁊ hoc mõ opera

tur iuſtitia nõ accipiẽdo aliena. qꝛ in

terius eligit ⁊ ĩparat.ꝙ ex alienũ nõ

accipiat.⁊ hoc mõ omnis iuſtitia eſt
vniuerſaliter operatiuua.
Aueſtio ſecunda.

ſcdo arguit ꝙ iuſtitia ſit

bonũ pꝛius eſt qᷓ; bonũ vt de

bitũ.bonũ enĩ nõ eſt debitũ.niſi quia
bonũ ſed iuſtitia ẽ de bono:ut bonũ ẽ
ut ſupꝛa.libꝛo ſcòðo. Ois virtus ẽ de
bono ⁊ de difficili · Jus aũt ẽ de bono
vt eſt debitũ. nihil eni cadit ſub inre.
niſi debitũ fieri vel vitari quare ſequi

videt᷑ ꝙ iuſtitia ſit pꝛioꝛ iure. ¶ Se/
cũdo qꝛ poſteriꝰ appellat᷑ a pꝛioꝛi:ſi
cut hõ ab humo que pꝛioꝛ ẽ homie.⁊

dial ab aĩa:que pꝛioꝛ ẽ aĩali. Sed iuſ

eſt appellatũ a iuſtitia.ff.de iuſtitia ⁊

lure.l.pꝛĩa quare iuſtitia ẽ pꝛioꝛ iu/
re. ¶ Tertio qꝛ virtꝰ pꝛioꝛ eſt arte:
pꝛioꝛa eni certioꝛa ſunt:vt habet᷑ pꝛi
mo methaphilſice. virtꝰ enĩ certioꝛ eſt

oĩ arte:ut ſupꝛa libꝛo pꝛio quare vir

tus pꝛioꝛ ẽ arte: ſʒ inſtitia eſt virtus.
– eſt ars boni ⁊ equi:ut. ff.e.c
l.iuſtuia.quare iuſtitia pꝛioꝛ eſt iure.
AQAuarto qꝛ pᷣcipiens pꝛioꝛ ẽ exeqñte

⁊ pᷣceptũ exſecutiõe.ſed inſtitia pꝛe/

cipit ⁊ ius exequitur:ut notat glo.ff.
æ.c. l. iuſtitia:quare iuſtitia pꝛioꝛ ẽ iu
re. ¶ Sed oppoſitũu arguit qꝛ obie⸗
cuũ virtutis pꝛius eſt virtute: ſed ius

eſt obiectũ iuſtitie: quare pꝛius ẽ ea.

¶ Pꝛo ſolutiõe qõnis pᷣmittẽda ſũt

duo pꝛio ꝙ ius vel nãle vel gentiũ vł
ciuile vel diuinũ:vel humanũ. vł quo
cunq; noie cenſeat᷑ hʒ quatuoꝛ ꝑtes:

4
*

O

oꝛzioꝛ iure: pꝛio qꝛ bonuʒ vt

quaꝝ quelibet interdũ vocatur ius.
Pꝛia eſt pᷣceptũ legiſiatoꝛis. Scoᷣa ẽ/
debitũ ſubditi:ertia ẽ ſcriptura lit
teralis ĩ libro vel mentalis ĩ aia oſtẽ
dens ⁊?ͤ pcepta ⁊ debitũ. Quarta eſt

libꝛe ſcòo qõne de regula opis virtu
oſi. Jus eni neceſſario pᷣſuppõit legiſ

latoꝛem puta vel deũ ſicut ius dinum
vel nãm ſicut ius nãle:vel hoinem ſi

cut oĩia hũana iura.quecũq; ſint illa.
Itẽ pᷣſupponit ſubditũ cui iponit᷑ ius

Item ſcripturã vel nãleʒ ł artificialẽ

ad notitiã iuris. Item opꝰ bonũ poſ
ſibile fieri ⁊ ᷣm iſta quatuoꝛ que ſup
ponit᷑ in iure. Jus ſumit᷑ quadrupłr

aliqñ ꝓ pᷣcepto vel ꝓ p̃cept vt ĩ pꝛin.

decre. ius nãle eſt ꝙ in lege vel i euã

gelio continet᷑ quo quiſq; iubet᷑ alteri

facere ꝙ ſibi vult fieri: ⁊ pꝛohibetur

alteri inferre ꝙ ſibi nõ vult fieri. ali/

qñ vero ſumit᷑ pꝛo debito ſubditi ad
obediendũ legi.vñ Apłs. Teſtificoꝛ
ingꝗt oĩ circũcidenti ſe:qm̃ debitoꝛ eſt
vniuerſe legis faciende ad Gah.ij.

Aliqñ vero ſumit᷑ ꝓ ſcriptura.i. pꝛo
quocunq; oñſio pcepti debiti:ut ibi.

Jus eſt ars boni ⁊ egꝗ in pꝛĩcipio di/
geſtoꝝ. Aliqñ ãt ſumit᷑ p re ope de
bito ab aliquo ⁊ alicui:vt.ff.de iuſti/

tia ⁊ iure.l.iuſtitia.Cũ dr ius ſuũ cui
q; tribuẽs ⁊ poſtea iꝰ ſui
buere. ¶ Scom p̃mittendũ eſt ꝙ iu/

ſtea iꝰ ſuũ vnicuiq; tri

ſtitia ĩ cõi coꝛreſpõdent᷑ reſpicit ius ĩ

coõi. ⁊ ſingule ſpẽs iuſtitie certas ſpe
cies iuris: ſicut pʒ p philoſophũ:⁊
iõ cũ iuſtitia cõpet᷑ iuri dʒ intelligi de
iuſtitia ⁊ iure coꝛreſpõdenti tali iuſti
tie:aliter eni nulla eẽt cõpõ.¶

O pᷣmiſſis dð.ad qõem ꝙ ius fᷣm oms

P iiunctũ ⁊ debitũ. iſta tetigi. ſupꝛa

weſt pꝛiꝰ iuſtificatiõe eſt pꝛiꝰ iuſtitia

ſuu partes eſt pꝛi iuſtitia. ꝙ ꝓbat cõ
pando pꝛimũ uus ⁊ pꝛimã iuſtitiã.qꝛ

cũ iuſtitia ſequat᷑ ⁊ nõ pᷣcedat iuſtifi/

catiõe ʒ. Sʒ quatuoꝛ ſupꝛadcã ſũt pꝛi
oꝛa iuſtificatõe.quare ſunt etiã pꝛio/
ra poſterioꝛi iuſtitia. Aſſũpta patent

ex oꝛdine illoꝝ quatuoꝛ.pᷣceptuzʒ eni
13

LIBRO.

pri debito. ſicut cã cauſato. Ex boc

enĩ ꝙ de pcipit ego debeo ⁊? teneoꝛ
obedire ⁊ non ecõuerſo.nec obedire
poſſum ł debeo añq; datũ ſu mihi pᷣ/

ceptũ.debitũ ãt eſt pꝛiꝰ illo rõnis di/

ctamĩe oñſiuo pᷣcepti ⁊ debiti. Mon

eni eſt poſſibile ꝙ rõ oñdat mibi de/

bituz ꝙ nõ ẽ debitum:k pᷣceptũ qð nõ
eſt pceptum. Iſtud ãt rõnis dictamẽ
pꝛiꝰ eſt illo bono debito ⁊ pꝑ me opa
bili ⁊ referribili ad iuſtitiã:ſi enĩ fa/
cerẽ aliqð opꝰ ꝙ nõ pᷣintelligerẽ it p
ceptũ ⁊ ut debituʒ:nõ poſſeʒ referre
vel oꝛdinare ipᷣm ad iuſtitiã. hoc aũt

opus vt iuſtũ:⁊ ſic pᷣceptũ pꝛiẽ iuſti

ficatiõe. Sicit enĩ philoſoph ifra.c.
xiij.ꝙ ĩiuſtũ ẽ nã vel oꝛdine ſine opa
tiõe idẽ aũt hoc iniuſtũ qñ opatũ eſt.
Iniuſtificatio ẽ añ tñ qᷓ; opatũ ſit nõ
eſt iuſtificatio:ſed iniuſtũ.ſiłr autẽ ⁊
iuſtificatio ſic videlicet ꝙ iuſtũ ẽ natu

ra vel oꝛdine ſine opatõe: illud autẽ

idẽ iuſtũ cũ opatum ẽ iuſtificatio ẽ añ
tñ q; opatũ fuerit nõ ẽ iuſtificatio ſed
iuſtũ.ſic ꝗᷓ pʒ ꝙ illa quattuor ſũt pꝛio
ra iuſtificatõe. iuſtificatio aũt pꝛioꝛ ẽ

iuſtitia fᷣm̃ ꝙ philoſophus ſumit iuſti

tiã ꝓ hitu acquiſuo ex opationibꝰ in-
ſtis quas ipᷣe vocat iuſtificatiões qua
re vłr iuſtitia poſterioꝛ ẽ ine. ¶ Si/
c(ceudũ ꝗ ad pꝛimũ ĩ oppoſuũ ꝙ ius ñ
c de bono vt debito.ſic ꝙ illud debi⸗/
tũ pᷣſupponat᷑ iuri.ſed ipᷣm ius in rõe
pᷣcepti facit ulud bonũ eẽ debitum.⁊
ſic veꝝ eſt ꝙ nihil cadit ſub iure niſi
debitũ.qꝛ hoc ꝙ ẽ cadere ſub pᷣcepto
iuris ẽ eſſe debuũ. Juſtitia vero inq;/
tũ virtus nõ ẽ de bono ſumpkłr: ſed de
bono opabili volũtarie.⁊ iõ illa com
— . = 2
patio nõ cõcludit. ¶ Ad ſcòm auteʒ
dom.ꝙ ſepe pꝛiꝰ appellat᷑ ⁊ denoĩat

a poſterioꝛi ſicut viſus a videre.⁊ ſi-
cut de dĩ creatoꝛ a creatiõe. ¶ Ad

tertiũ ãt dom:ꝙ virius pꝛioꝛ eſt arte

pꝛioꝛitate perfectiõis ⁊ nõ oꝛiginis.
de qua nõ loquimur. Maioꝛ aũt cer

titudo nõ arguit pꝛioꝛitatẽ oꝛiginis:
miſi ſu vtrobiq; certitudo eiuſdẽ rõis

ſicut in ariſmetrica ⁊ geometria. cer
titudo aũt virtu arᷣ nõ ẽ eiuſdem
rõnis.
pcipit ⁊ iuſtitia exequit᷑. Jus eniʒ ⁊

Ad quartũ ãt dicẽdũ ꝙ ius

iuſtitia cõpant᷑:ſicut lex ⁊ gratia.lex
enĩ hoĩem ligat ⁊ nõ iuuat.gfa vero
vel virtus hominẽ nõ ligat ſed iuuat:

Simili mõ qꝛ idẽ ẽ ius ligat pᷣcipFien

do. ſed non iuuat coopando. Juſtitia

vero vt ẽ hitus volũtatis bhoĩem nõ li

gat pᷣcipiendo:ſed hoĩem iuuat pᷣce/

ptõ cõſequẽdo · ¶ Dicendũ auteʒ ad
gloſam ꝙ ẽ textũ.vel ↄ intẽtionem

textus: qui pꝛecepta attribuit iuri ⁊
ñ iuſtitie dicẽdo iuriſ pᷣcepta ſũt hec.

(Werclio iceds.
NTaet ãt illegalis. ( Moſt,/

qᷓ; egit de cõi intẽtõe iuſtitie
iniuſtitie. hic agit de pꝛia
diſtinctiõe ⁊ dimſione iuſtitie. Pꝛio
ponit illã diuiſionem. Scðo expo/
nit eam ibi. Qui auarus.ponit ergo
pꝛimo quadruplicẽ diuiſionem quaꝝ
tres ſequnt᷑ ex pꝛia diuidit pꝛio aium
iniuſtũ:ſecũdo aĩumi iuſtũ. tertio opꝰ
iuſtũ.quarto opus ĩiuſtum. Sicit ꝗ q

hoĩbus videt᷑ cõiter ꝙ iniuſtus ſumat᷑

tripłr. qꝛ vno mõ iniuſt dĩ hõ vel ani
mus illegalis.i.inobediens legi.alio

mõ hõ auarus.i.exceſſiui lucri cupi/

dus. alio mõ hõ inequakt.i.inequalii

diuidens ea que debẽt equalit diuidi
vel iter pximũ ⁊ ꝓximuʒ.vel iter ſeæ
alteꝝ. Ex hac omiſione ſeꝗt᷑ ſcoa per

illã maximã quot modis dĩ vnũ op/
poſuoꝝ.tot modis dĩ ⁊ reliqũ. Pꝛio

Topᷣ.que repetita ẽ in ꝑte pᷣcedenti.

Dicit ꝗ̊ mamifeſtũ eſſe ⁊ iuſt hõ vkł
animus dicer̃ duplir vno mõ eni dicet

iuſtus hõ legalis.i.obediẽs legi. alio
modo hõ equalis.i.equaliter dinidẽſ
inter ſe ⁊ alteꝝ vel inter pꝛoximũ æꝓ

pꝛoximuʒ ſicut iudex iuſłꝰ. Ex hac at

diuiſione ſequit᷑ tertia.ſ.ꝙ opꝰ iuſtuʒ

dicet dupkr. vno mõ opus legale ſᷣm
obedientiã legis factũ. Alio mõ op

equale ſᷣm equalitatem diuiſionis in

leſis (
Arraninutr
atlsninn
Nlidibcenin
iſtneveuen⸗
len. (De
inttähutdee
Nina ois he⸗
yes Gtfahe
luvitnmcari
Herngali
ponn mig,
finmin, n

Alsnoͦnlis

ſilgals Alon
ei mometvj
ſoſnagne⸗
ſtunun ſcien
mmtmaen
tünum.
hlgpniſün
kmun
Murniri

ſgliniſcn
ack
uliitpin

gllirirni

ig
mimii
u RAml
ſatetg
Rrnii
.
ölgrr
Wimler⸗
nmuoNNN
ene elmng te,
süns e
oednun

enüniin
werepam
lichini ieni

Ciuieknn
ninfcrin
lürmnicnen d1

AN

min inilfii

Kinin üm

uicm wun
õ
msielakſu
niöneqniin
Aucpe dehi en
ba uinri,il
Ni nor n
unwd fine

Nd

4 2

dãpno ⁊ lucro ⁊ imerito ⁊ demerito
factum. quarta vero diuiſio ſequit᷑ ex
pꝛia ⁊ ſequit᷑ ex tertia ſcʒ opꝰ iniu
ſtũ dicit᷑ dupliciter. vno mõ opꝰillega

le.i.ð legẽ factum. alio mõ opꝰ iequa
le.i. ↄ equalitatẽ debitã inter partes
factum. ( Mꝛo euidẽtia huiꝰ partis
occurrũt tria dubia.pꝛimũ quare pꝛi

ma dio eſt trimẽbꝛis ⁊ om̃s alie bimẽ
bꝛes:q nõ vidẽt᷑ de bñ eſſe:ſi ille re/

gule ſunt vere. quot modis dĩ vnum
oppoſitoꝝ tot modjs dicit᷑ ⁊ reliquũ
⁊ alie ſiłes. ¶ Scom quare nõ diui/
dit᷑ hic etiã iuſtitia cum de ipᷣa ſit pꝛĩ
cipalis intẽtio. Tertium quare nõ

diuidit᷑ hic etiã ius ꝙ ẽ pꝛunum obm

iuſtuie.⁊ cuiꝰnotitia ẽ hic maxie ne/
ceſſaria. ¶ Dicẽduzʒ ãt ad pꝛumuʒ q;

in trãſlaitõe arabica:que drĩ alexan-/
drina. om̃s hee diuiſſiones ſunt trimẽ
bæꝛes. Et ſᷣm boc põt dici ꝙ bec trani
latio ẽ truncata.qð ſatis eſt ꝓbabile.

Nec vʒ ꝙ aliqui dixerunt.ſ.ꝙ equale
opponat᷑ vtriq;.ſ.ei qð ẽ ĩ plus ⁊ ei

ꝙ ẽ in minꝰ. Et ꝓpter hoc iuſt qui ẽ
equalis nõ djĩ niſi duplicit.vno modo
qui ẽ legalis. Alio mõ qui ẽ equalis.

Hoc enĩ apparet nõ valere duplicit᷑.
pꝛio qꝛ ſicut equale excludit᷑ a mino

ri ⁊ a maioꝛi.ſic ĩ equale includit in

minoꝛi ⁊ in maioꝛi. Et iõ ſicut equa
le nõ ponit in numeꝝ ut opponit᷑ ei

⁊ ut opponit᷑ illi:multo minꝰ i equa
le ponet in numeꝝ cum maioꝛi vł mi

noꝛi vt includit᷑ ĩ vtroq;. ¶ Scdo qꝛ
ſi ꝑ hãc viã poſſet palliari:quare ſe/

cunda diuiſio nõ ẽ trimembꝛis nõ p̃t
tñ palliari de tertia vbi ſumit᷑ iiuſtuʒ

⁊ in equale ſicut in pꝛia.( Eſt ergo
ſciendum ꝙ hec tria.ſ.illegale in e/
equale ⁊ auaꝝ ſe hñt ſᷣm ſupius ⁊ in
ferius.qm̃ oĩs auarus ẽ in equał ſed

nõ ecõuerſo. auarꝰ enĩ ſempꝑ vult vl/

tra debitum hĩe de bonis. ⁊ minꝰ de
laboꝛibꝰ ⁊ expenſis:⁊ ſic ẽ vlłr in e/
qualis. Hõ tñ cõuertit᷑:qꝛ iudex ino

centẽ cõdẽnans alteri ꝑti non amoꝛe
fui ipᷣius.nec fauoꝛe ptis alteriꝰ. ſed

ogio cõdẽnati. Iſte qdẽ in equalira-

tẽ cõmittit nõ iñ auaritidã. Itẽ oĩs in
equalis ẽ illegalis:qꝛ lex pᷣcipit oẽm
equalitatẽ debitã iter ꝓximos ł equa

litateʒ quãtitadᷣ ł ꝓpoꝛtionis. Et ſic
ois inequalis eſt illegalis: qꝛ facit )

legem nõ tñ cõuertit᷑:qꝛ inhoneſte vi
uens:ꝓximuʒ tñ nõ ledens ẽ illegatł.
qꝛ facit ↄ pᷣceptum iuris:vt. ff.de iu⸗
ſtitia ⁊ iuĩ.l.iuſtitia. J. iuris pᷣcepta.
Iſte tñ nõ dĩ inequalis.qm inequali

tas de qua loꝗt᷑ hic philoſophꝰ ſemp
eſt ad alteꝝ.ꝗ ex jnequalitate ledit᷑:
vt ꝓbat᷑ infra eodeʒ. li.ca.penult. de

iniuſtitia ad ſe eip̃m. c. Utꝝ at. ¶ Ex
bis igitur pʒ ꝙ bec diuiſio nõ eſt di⸗/
uiſio rerum ponentiuʒ ad inuicem in

numeruʒ rerum. ſʒ in numeꝝ rönuʒ:

Et iõ ſi philoſophus pᷣtermiſit illud

membx. tertiuʒ in tribꝰ dionibꝰ po⸗

tit eſſe. q;ꝛ finalit᷑ intendebat cõclu⸗
dere auaꝝ ſub inequali. Hec diuiſim

de ip̃ᷣis ꝓſequi:iõ in illis tribꝰ dioni⸗

bus potuit pᷣtermitti. ¶ Ad ſcõm nõ
video cãm eſſe reddendã niſi breui⸗/
tatem.qꝛ diuiſo iuſto.ſaſ apparet eẽ

diuiſa iuſtitia cõfoꝛmi diuiſione. dioni
coꝛreſpondente. ¶ Ad tertiũ autem

dicendum ꝙ hbic eſt diuiſum ius in di

uiſ ione iuſti. philoſophus enim non
vtiiur nomine iuris ſʒ nomine iuſti. ?

tum eſt dicitur iuſtificatio.i.opꝰ iuſtũ:
infra. eodẽ libꝛo.c.xiij. de modo agẽ

vbi ego expoſui iuſtum ꝓ opere iuſto

potui etiam exponere pꝛo iure: quia

philolophus dicit. Juſtum ſumptũ ꝓ

iure:eſſe ante opationẽ ſᷣm ſe natura

vel oꝛdine.Et illud idem quãdo opa

di iuſte ⁊ iniuſte ĩ pꝛincipio.Eſt igi/
tur intentio ſua ꝙ opus ante fieri cuʒ
eſt debitum fieri ipᷣm eſt ius vel iuſtũ

natura ⁊ oꝛdine ⁊ ideo in exponen/

do ſuffecit mibi accipere opus iuſtuʒ.
Conſequenter ibi. Qui autẽ aua⸗/
rus. Exponit partes pꝛemiſſe diui/
ſionis.pꝛimo auarum. ſecundo in e/

qualem ibi Inequalis autem. tertio

illegalem ibi. Et illegalis. De auaro
14

LIBRO.

exponit pꝛimo materiam. ſecũdo foꝛ
mam ibi Homines autem hec oꝛant.
Tertio remouet quandam inſtantiã
ibi Imuſtus autem non ᷣm partem.
Sicit ergo pꝛimo ꝙ qui eſt auarus ĩ
iuſtus ille non erit circa omnia bona
quia non erit circa virtutes ſicut ma/
gnanimus. Sed erit tantum circa bo

na fortune circa que cõtgit bona foꝛ

tuna vel infoꝛtunium. Et iſta ſũt ſem
per bona ſimplicuer.i.abſolute ⁊ in
vniuerſali concepta alicui.tñ illa que
ſ̃m ſe erãt bona nõ ſemper ſunt bo/
na:aliqui nãq; perierunt ꝓpter diui/
tias ut ſupꝛa.libꝛo pꝛio. Secus ẽ au
tem de moꝛalibus virtutibꝰ ⁊ de pꝛu
dentia quibus nõ cõtingit male vti:
ſicut diuitijs ⁊ ideo nulli poſſunt eſſe
niſi bone. ¶ Zonſequent ibi. oĩes

autem. Exponit foꝛmã auari vt aua/

rus eſt.ſ.appetitũ ⁊ optatum auari/
d. ꝙ bomines auari ſupple inquantũ

auari.hec pᷣdicta bona fortune oꝛant

ideſt optãt ⁊ appetunt ⁊ ea pſecũt᷑.

pꝛocurãtes ſibi ea qualitercũc; obue

nire poſſint eis. Opoꝛtet autem non
ſic oꝛare nec ſic optare nec ſic ſibi ꝓ
curare ſed opoꝛtet oꝛare ⁊ optare il
la bona que ſumpliciter ⁊ ſm ſe ſunt
bona ꝙ ipis acquirentibus ⁊? haben
tibus fiant bona:qꝛ eligere opoꝛtet
⁊ expedit omnibꝰ ⁊ ſingulis ea que
ſint ſibijpſis bona. Hos enĩ ſumus fi

nis bonoꝝ nĩoꝝ. ⁊ ideo nulla debe-

mus appetere niſi inquantũ ſunt vel
eſſe poſſunt nobis bona ⁊ vtilia. aua
ri autem quia ſtudent ⁊ curant habe
re nõ curantes de bono modo haben
di ideo ſunt augꝛi.ea que ſibi ſunt no
xia cupiẽtes.¶ Seiñ ibi. Iniuſtꝰ au
tem. Remouet vnã inſtantiã qꝛ eniz

dixerat de materia auari ꝙ auarus ẽ

circa bona ⁊ dixerat de foꝛma ꝙ; ho⸗/
mines appetunt exceſſiue. Poſſet in
ſtari.qm̃ auarus ẽ etiã circa mala:pu
ta circa expenſas faciẽdas: vel circa
laboꝛes poꝛtandos ꝓ cõmuni vrilita

te de quibus nõ appetit plus unmo

–

minus de huiuſmodi malis. Et fic ſil

apparet inſtantia contra materiaʒz x
cotra foꝛmã auari.
det. d. ꝙ qꝛ minns malũ cõpatum ad
maius videt᷑ eſſe aliqualiter bonũ:iõ

auaritia que ẽ cupiditas boni poteſt
eſſe huiuſmodi minoꝛis mali. ⁊ q;to
minus apparet de illo malo tato plꝰ*
appetit de bono. Et ꝓpter boc talis

homo ſic appetens videt eſſe auarus
cum in eo ſaluet᷑ quodã modo mate/
ria ⁊ foꝛma auari.¶ Eonſequent ibi

Eſt autem inequalis.Exponit aliaʒ
partem pꝛemiſſe diuiſionis.ſ.inequa
le.d.ꝙ inequalis ẽ etiã iniuſtus.quia
hoc puta inequale cõtinet pᷣmiſſam i

iuſtitiam auari. eſt ꝗd cõmune ad

ipᷣam. vt infra videbit᷑:qm̃. a.cap.vj.

in vltia ſemꝑ aget᷑ de ĩiuſto ſub rõne i
equalis:nõ ſub rõe auari vel ilegatl.
hus bꝛeuius

Et ideo

de iſto philo
hic pertranſu.

Conſequenter ibi.

Et illegalis. Exponit aliam partem

pᷣmiſſe diuiſionis.ſ.illegaleʒ.d.copu

lando cũ la pᷣcedente.ꝙ ſicut auaruſ

eſt iniuſtus ⁊ inequalis ẽ iniuſtus.ſic
⁊ illegalis eſt iniuſtus.ſuper hoc aſſi
gnat pꝛimo cãm.ſecundo materiã ibi

Quia autem illegalis.Dicit ꝗ̊ pꝛimo
ideo illegalis eſt iniuſtus.qꝛ eins
illegalitas per quã eſt illegalis conti

net omneʒz iniuſtitiam.⁊ eſt quid cõ/
mune omni iniuſtitie.vt infra videbi
tur p rõnem ſui oppoſiti.ſ.legalitad.
nſequenter ibi. Quia aũ ille/

galis.Aſſignat materia buic iiuſtitie

⁊ oppoſite iuſtitie. ¶Hateria vᷣo iſto

rum oppoſuoꝝ ſunt om nia legalia òᷣ

quibus oꝛdinat tres cõcluſiones. pꝛi
mam ꝙ omnia legalia ſunt iuſta. ſecũ
dam ꝙ ſunt factiua ⁊ cõſeruatina fe/

licitatis.tertiam ꝙ ſũt quarũlibet vir

tutum opera:ſcoam ponit ibi. leges

antem. tertiam ibi. pꝛecipit autẽ lex.
Dicit ergo pꝛimo ꝙ ideo quia ſecun

dum pꝛedicta illegalis eſt iniuſtus ⁊
legalis per oppoſitum erat iuſtus.
Aßſanifeſtũ eſt ꝙ omnia legalia ſunt

¶ Ad hoc reſpon

Ciuciakazal
zinambpenu
Gtncgn
Maonallexen
Gegalbesg
Prnapsspo
ſuurppanuril
unmi i
ſinis ennun⸗
letbi Leppa
tfaatur an
Cürntesane
ſinas aubuse
Rerne cimunt
Clnieſzillun
Girinlne
Uenitin
Wentfnig 4
üſemaſn
uufianan
unlgiepire⸗
lunsgritr
1ſlinste

D

ungniin

ti
durt änn
negnals

Meduuſontle

aiitiinin
ne mnerii

iohein

Andi
wnis cgene
in nni
egns Dißs
ekiiſti,
gickiigi
nuimnmn.1dd
miuſtine. mnn
iiogil
Ener hi Cuin
ie. .A",

en

Ale;

2 V 32

aliqualiter iuſta. qꝙ; pꝛobat qꝛ vnum/

qðq; determinatũ a lege poſitiua re/

cte tamen poſua iuſtum eſt.⁊ hoc di/
cimus cõmuniter omnes. ſed omnia
legalia ſunt detetminata ideſt pꝛece
pta ⁊ ininncta bominibus facienda.

per legem poſuiuã. hoc enim voca/
tur legale qð eſt iniunctũ a lege: qua

re omnia legalia ſunt aliqualiter iu/
ſta.¶ Huius roõnis ponit pꝛimo con

cluſionẽ ibi.aniſeſtũ. ſecũdo mi⸗/

noꝛem ibi determinata.tertio maio/
reʒ ibi.Et vnũqðq; Et omnia patẽt.
Eſt autem ſciendũ ꝙ legalia dicit
iuſta eẽ aliqualiter nõ ſumpłr. ꝓpter
dꝛntiam legalium inter ſe:que tãta ẽ
ꝙ eſt tota equiuocatio ꝓ eo ꝙ legalia
naturali lege iniuncta nihil cõe hñt
cũ legalibus poſitiua lege:ad placitũ
pꝛincipis poſua iniunctis. hec enim
ſunt ꝑ naturã.illa vero ꝑ voluntatem
humanã. Et iõ fere dꝛñt. ſicut entia
rõmis ⁊ entia naturalia. ¶ Cõſequẽ
ter ibi. Leges autem.ꝓbat ꝙ legalia

ſunt factiua ⁊ conſeruatiua felicitad.
ſic intendens arguere. Auicũq; ſunt

iniuncta ciuibus de bono vel ꝓ bono
conferente cõmuniter omnibus. vel
conferẽte ſpẽaliter optimatibus.vel
cõferẽte ſingulariter dñis ⁊ pꝛincipi
bus qui dñant᷑ vel pꝛicipãtur ſᷣm vir
tutẽ:vel ſᷣm aliquẽ aliũ modũ illa in/
quã ſic iniuncta ſunt factiua ⁊ cõſer/
uatiua felicitatis.que habetur in cõ/

municatiõe politica ad differentiã fe

licitatis.que habet᷑ ĩ vita cõtẽplatiua
TP ſolitaria. Sed legalia que ſũt a le/
ge pꝛecepta ſũt huiuſmõi. quare ipᷣa
ſunt factiua ⁊ cõſeruatiua dicte felici
tatis:hꝰ rönis ponit pꝛimo minoꝛem
d. ꝙ leges. i. legiſlatoꝛes legalia ſta⸗/

tuentes.dicunt.i. pꝛecipiũt coniectu

rdtes ideſt ſtudioſe cõſiderãtes de oĩ
bus bonis:vel maxime de bono cõfe
rente ⁊ expediẽte omnibꝰ cõmuniter

qui ſunt de cõmunitate vel de confe⸗

rente optimis qui nunc vocãtur opti
mates:qui ſunt pꝛimi pꝛeclari ⁊ vt

optimi habent in ciuitate:vel de con
ferente dñis ideſt pꝛincipibꝰ qui vel
pꝛincipãtur ſᷣm virtutẽ ut ĩ ariſtocra
tica politia:vel ᷣm libertatẽ.ut ĩ de/
mocratica.vel ſᷣm diuitias.ut in oli⸗/
