tur ad bonũ:ſed qꝛ ipᷣe liber eſt:põt ſe

ipʒʒ deuiare ab iſta nali iclinatõe. Iſta

etiã naturalis inclinatio nõ eſt ſimpli
citer ꝑpfecta:ſed pficit᷑ x ᷣtutẽ. Vñ ſi/

cut oĩs virtus eſt vliimũ cõplemẽtum
alicuius naturał potẽtie:ſic ᷣtus mo/

ratł eſt vltimũ cõplemẽtũ illiꝰ inclina/
nõis nãlis bone. Mec eſt intelligẽduʒ

ꝙ virtus ſit alia inclinatio ab illa nãli

ſed eſt cõplemẽtum illi:ſicut ſi aliqð

coꝛpꝰ eẽt nõ pfecte graue ⁊ ſi cõplere
tur illa grauitas:iſtud cõpleintũ ⁊ pꝛi

mũ inchoatm̃ grauitatis non eent due

iuclinatigen, ſach vn pfecta.
ueſtio viceſima.

S decimã qõnẽ arguit᷑.ꝙ dil
finitio ᷣtuſᷣ nõ ſit bñ aſſigna/
pꝛio. qꝛ potiꝰ debuit diffi/
iri per cõpatiõem ad intentiõem qᷓ;
ad electiõem.cum iſta ſit circa fineʒ ⁊
illa circa ea que ſũt ad finẽ. quare po
tius dici debuit bit itẽtiuꝰ q; electiuꝰ
2: qꝛ meliꝰ fuiſſet dem̃.q vᷣtus eſt iue

niẽs ⁊ eligenſ mediuz: ſicut ðꝛ in pte

ſuperioꝛi:qᷓ; exñs in medio. 3. videt᷑

ꝙ nõ dehuit diffiniri per rõnẽ: cuʒ ip̃a

certioꝛ ſit oĩ rõne.vt dictũ eſt. *ε non
ðbuit diffiniri p ſapiẽtẽ cũ ſapĩa ſit cir
ca diuina: ⁊ nõ circa hũana bona. vt.j

oppoſitũ ẽ auctoꝛitas phi.

¶ Bicẽdũ & eſt ꝙ eſt bene aſſignata fʒ

ꝙ eſt poſſibile hoĩ aſſignare. QAð de⸗/
clarat᷑ ſic.qm̃ vnuſqſq; hitus bñ diffini
tur ſi diffini at per hituz cõiter ſũptum
tanquã per genus ſuuzʒ ⁊ per cõpatio
nẽ ad actũ ⁊ per cõpatiõem ad obie.
5

4

IIBRO

ctũ ⁊ per cõpatiõem ad regulã:ſed s/
tuſ ſic eſt diffinita.vt apparuit in expo
nẽdo textũ.quare eſt bene diffinita.
Eſt ãt ſciẽduzʒ.ꝙ ſuppoſitis hijs que
lã dicta ſũt de pᷣtute eadẽ ſnĩa diffiniti
onis poſſet ciuiliter aſſignari: dicẽdo
ꝙ virtus eſt hitus determinate electi
uus opis oĩo cõfoꝛmis ad operãdi de
bitũ per pꝛudẽtialẽ rõem oñſum. Ad
ditur enĩ ad pꝛimã dĩiaʒ determinare
qꝛ virtus mõ nature eſt determinata
ad bonũ eligibile ſicut dicu phs in tex
tu cõpando virtutẽ ad arteʒ. ¶zo 22
dria que ſũmit᷑ per cõpationẽ ad obie
ctum additur operis oio confoꝛmis.
opus eni debito ſepe dicto cõfoꝛme ẽ
pꝛimũ obiectũ eligibile.¶ ꝛzo 3e dĩia
que ſũmit᷑ per cõpatiõem ad regulam
addũtur duo.ſ.debitũ tanqᷓ; regula ⁊
pꝛudentialis rõnis oñſio tanq; regule
euidentia.¶ Mer b dõ. ad obiecta ad
pꝛimũ.ꝙ virtus potius diffmit᷑ p ele/
ctiõem qᷓ; per intẽtiõeʒ.qꝛ electio ĩclu
dit intentiõem ⁊ nõ ecõuerſo.vnde ſu
pꝛa dictũ eſt ꝙ operans virtuoſe ope
ratur eligens:⁊ eligens ꝓpter h.i.ꝓ
pter finem. quare in electione includi
etitus finis qui eſt intentio.
Ad fm dð.ꝙ pbs voluit expꝛimere
multiplicẽ modũ medietatis que ẽ in
virtute ⁊ in qua virtus exiſtit.virtꝰenĩ
exiſtit in medietate bĩtus ſicut in cau/
ſa materiali:ſicut ſanitaſ in cõplexiõe
media ⁊ exiſtit in medietate cõfoꝛmi
tatis illius hitus tanq; in rõne foꝛma
li ⁊ exiſtit in medietate opis tanquaʒ
in obiecto materiali:⁊ exiſtit in medi
etate cõfoꝛmitatis illius operis ad o/
perãduʒ debitũ:tanquã in obiecto foꝛ
mali.quare poſuit potius vᷣtutẽ in me
dietate exiſtere q; medietatẽ iuenire
vel eligere. Aſ tercii dð. ꝙ virtus

diffinit per rõneʒ tanq; per pꝛius oꝛi

gine ⁊ tanqᷓ; per poſterius pfectione
ſicut diffinitur per ppꝛiã opatiõem tã
quã per nerinſoengin tanq; per

pꝛius perfectione.¶ Ad quartũ dð.q;

ſapia ſũmitur dupliciter.vno mõ vt eſt

vna de quiq; virtutibus itellectualib
vt.j.in pꝛincipio li.ſexti. Alio mõ vt
dicit gradum ſupꝛemũ cuiuſſibet stu
intellectualis.de quolibet enĩ hũñte ali
quã virtutẽ itellectualẽ in ſũmo. puta

artem vel ſciam:dicimus ꝙ eſt ſapienſ

ſignãtes per ſapiam gradum ſũmum:
æ virtutẽ illiꝰ artis vel ſcie:hoc modo
dicimus ſapientẽ artificẽ⁊ ſapiẽtẽ me
dicum qñ eſt talis in ſũmo.vt infra vi/
debitur li.õ. Et hoc modo ſũmit᷑ ſapi
ens in ꝓpoſito:qꝛ ſũmit᷑ ꝓ pꝛudẽte in
ſũmo. talis enĩ pꝛudentia euidentiſſi
me manifeſtat operãdi debitum quod
eit regula operis virtuoſi.
¶ Lectio. 7.
Poꝛtet non ſolum vłr dici
Poſtq; egit de virtutis diffi/
nitione. Hic agit de multiplici virtuſ
ſpẽ:oñdens diffinitiõem datã de virtu
te in cõi cõuenire cuilibet ſpẽi:pcedit
ergo ſic. pꝛĩo dat intentũ ⁊ cãm inten
ti.2? pꝛoſequit᷑ ipᷣm in ᷣtutibus moꝛa

libus ibil Circa timoꝛes qʒ· in paſſiõi/

bus ibil Sunt ãi in paſſiõibus ꝗ⁊ ex/
cuſat ſe de iuſtitia ⁊ virtutibꝰ ĩtellectu
alibus ibil De iuſtitia aũt Dicit ergo
pꝛĩo.ꝙ non ſoluʒ oʒ vłr dici de virtute
æ eius diffinitione:ſed oʒ diffinitiõem
aptare virtutibus ſingulis ſub virtute
contentiſ. dat ãt cãm iſtius dicens.ꝙ ĩ
ſermonibꝰ qui ſunt circa opatões vłes
ſunt inanioꝛes⁊ pticulares ſũt verio/
res:qm̃ opationes humane ſunt circa
ſingularia non circa vłia.quare opoꝛ/

tunũ erit vłem diffinitiõeʒ datã de vir
tutibuſ:rebus ſingularibus cõcoꝛdare

h ãt cõcoꝛdãtia ſũmenda eſt ex deſcri
ptiõe ſupiꝰdata.(¶ Eñr ibil Circa timo
res quidẽ igit᷑ laptat ⁊ applicat deſcri
ptionẽ datam.x.virtutibus moꝛalibus
quarũ quãlibet oñdit in medio conſi/

ſtere duarum malitiaꝝ que ſũt foꝛtitu
do:tẽperãtia:liberalitaſ:magmificẽtia

magnanimitas: phylotinia: manſuetu
do:veritas:eutrapelia: ⁊ amicitia.
Eſt aũt notadũ.ꝙ in ſequẽtibus vo/

cat virtutes ⁊ vitia diſpõnes.hñtes ãt

nunii
ſei
giton

ſa
taten
gbondi

ſcion
Cud⸗
penin⸗
oneo
Atins
ſplii
Mepeti
vfrwnck
iiſenſtt
len ait n
Ceeuscren
htiez
Nkci
Tarüren
corr den
iitde
nuteri
Neloe⸗
liplic 4
Alenue
anmmni h
nnagrian
Otanugnad
onuſevar
Mnlnthͦ⸗
iinche
iuhen,
bürsgckbn
utlunmecil

lluvnwfven

ſiſiiten
(Kiems ih
ckpufc
lnnn düi
flitni dactli
Mtait Drer
Ktmeietsche
latöez inti
legrgcnnen
Gelakſunoigef
bfwerpl

ibn irleenit
len. Ari⸗
Nd aiſinf
lbani
Mlnfin
damsgtfir
Ngadnnſin
Bfriſieden
fi ſapiin
nſüno Kininn
Nndoſint

ſimt ppin

Nwdenin münd.

wrücledemt
mol.
.
Wnſolunſtr die
egrdenmntsdi
1de MWigiad
minöenm mänenn
e uliderſpäün
uimemti tni
nin funde
in ibis
1Mmunb'ſtelin
ina ain Dioten
RrRde
e ſeczdinin

s ſnglsin mn.

ncin is ang
mtcirscptics
mulrtsſtfenin
s unmne in cn
(rea ta ecſe
riünmie, Min
in Urbasciin
1 ſa
gotat 1
1cödirin nen .
ulur gveſi i⸗
eninaſ:nil⸗
Snbrbtiniane
migeli vind
. N
gin ſegliltn
gls
rna ipones

uſnet ain

vocat diſpoſitoſ. Et aliqñ ſũmit nomẽ

diſpoſitiõis v non nomẽ diſ poſiti. ali⸗/

quado vero ecõuerſo ⁊ aliqñ vtruqz⸗
Dicit ergo pꝛio de foꝛtitudine ꝙ ẽ

edietaſ circa timoẽſ v audacias ſup

abundãs in audere dicitur audax:
ficiẽs in audere dicit᷑ timiduſ. 2. ibil
Circa delectatiões aũt Dicit de tem
perãtia ꝙ eſt medietas circa delecta⸗/
tiones ⁊ triſtitias nõ tñ circa oẽs dele
ctationes. minus aũt eſt circa triſtitiaſ
ſupabũdãtia vero in delectatiõibꝰ dici
tur intẽpertia. Defectus vero qꝛ ra
ro fit non eſt ꝓpꝛie noĩatus:põt tñ vo

cari inſenſibilitas. 32 ibil Circa datio

nem aũt Dicit de liberalitate ꝙ ẽ me
dietas circa pecuniarũ datiõem ⁊ ac/
ceptiõeʒ. Et ꝙ ſupabũdãtia in dando
defeci ĩ recipiẽdo ðꝛ pdigalitas.cõ
trariũ vero ſcʒ ſupabũdãtia in recipiẽ
do:⁊ defectꝰin dando ðꝛ illiberalitas
Můc ãt de iſtis dicit᷑ in typo.q. ꝓ figu
ra ⁊ exẽplo in quadã ſũma ſeu ca: qꝛ
de hijs iteꝝ determinabit᷑ certius infe
rius li. . 4 ibi. Circa pecunias di

lit de magnificẽtia ꝙ eſi medietas cir

ca materiã liber alitatis ab ea differẽs
ſm magnitudinẽ ⁊ puitatẽ: qꝛ iſta eſt
circa magna.illa o ſup pua. ſupabũ/
dantia vero coꝛrũdens pdigalitati ðꝛ
apyrocalia: ab a qð ẽ ſñ ⁊ pyros ex/
periẽtia ⁊ cobos qð eſt bonũ.q. ſñ ex
periẽtia bona. Dicit᷑ etiã bannaſia a
bãnos qð eſt foꝛnax: qꝛ ad modũ foꝛ
nacis ſuccenſe cõſũmit oĩa ſua.Et iðᷣo
in latino nos vocamꝰ hoĩem ſic diſpo
ſitũ ↄſũptoꝛẽ ⁊ ei diſpõnẽ cõſũptiõeʒ
Sefectus o cozrudens illiberali
tati ðꝛ puificẽtia

ralitatẽ dicet᷑ li. 4 e ibil Cir ca bo⸗/
noꝛẽ aũt. Dicit de magnanimitate ꝙ
eſt medietas circa honoꝛem ⁊ inhono

ratiõeʒ. ſupabũdantia vero ðꝛ caymo

tes:a caymos grece qð eſt fumlatine

qꝛ tał fumoſus eſt fumo vanitatis quẽ

nos vocamꝰ ſupbũ ⁊ vanũ. Veſectus

2 pu uakr at b virt' 1
h vitia differãt ab hijs qᷣ ſũt circa libe

vero vocaf᷑ puſillanimitas. 6 ibil. Si
cut aũt dicimus A pplicat dictam oif
fininõem cuidã innoĩate pᷣtuti. Et pꝛi
mo ad euidentiã eius cõparat eaʒ ad
magnanimitatẽ dicẽſ.ꝙ ſicut ſe habet
liberalitas ad magnificẽtiã differens
ab ea:qꝛ eſt circa pua ⁊ illa circa ma

gna ua ſe habet quedã inoĩata virtus

ad magnanimitatẽ que eſt circa hono
rem magnuʒ ⁊ iſta eſt circa puũ:circa
quẽ contingit appetere vt opoꝛtet: ⁊
magis qᷓ; oʒ minus. Eicit ergo ꝙ ſupa
bundãtia in talibus deſiderijs ðꝛ phy
lotima.i.amoꝛ bonoꝛis ⁊ ſupabũdãs
8ꝛ pbylotimꝰ: quaſi amatoꝛ honoꝛis
Ille vero qui deficit in talib- de ſideri
is ðꝛ aphilotim ab a qð eſt ſine.q.ſñũ
amoꝛe honoꝛis. Ille vero qui eſt me/
dius iĩnoiatus eſt ⁊ ei diſpoſitio ĩno/
minata ſicut ⁊ extreme diſpoſitões vi
tioſe ſũt inoĩate.verũtñ diſpõnem ph
loti poſſumꝰ dicere phylotimiã.¶ De
inde ibi Añ cõtendunt Infert ꝑ mo
dum coꝛrelarij cãm cuiuſdã dicti.d.vñ
.i. ppter boc extremi qui ſũt extrema
vitia cõtendũt de media regione quia
vnuſgꝗſq; dicit medietateʒ ⁊ virtutẽ in
hac mã ſua eſſe. Hos etiã aliquando
illũ qui eſt vere mediuſ ⁊ virtuoſus vo
camus phylotimũ noĩe extremi vnius
gliquãdo aphylotimũ noie alterius
Cauſam ãt buius ⁊ cãm ꝓpter qᷓ;
aliquãdo laudamus pbylotinũ: T ali
quãdo aphylotinũ dicemꝰ in 4. Nunc
qt modo incepto dicemus de reliquis.
7 ibil Eſt aũt circa iram] Dicit de
mãſuetudine ſed nõ ſub ꝓpꝛio nomie
ꝙ eſt medietas circa ira inoĩatiſ tñ me
dio ⁊ extremis medietatẽ dicimꝰ mã
ſuetudinem: quãuiſ manſuetudo ſit no
men paſſionis. vt dictum eſt ſi upꝛa. ſu/
perabundantiam autem dicimus ira⸗

cundiam ⁊ ſupabundantem iracũdum

defectum vero dicimus iniraſcibilita/
tem ⁊ deficientem dicimus imraſci⸗
bilẽ. 3 ibil Süt aũut ⁊ alie tres vi
ctã diffiniiõz applicat vᷣitati vite pꝛio

LIBRO

tñ cõparat eam ad duas virtutes reſi-

duas ⁊ 2. ꝓppoſitum manifeſtat ibiſ.
Circa verũ quidẽ l. Picit ergo pꝛĩo ꝙ
⁊⁊ alie tres medietateſ virtuoſe pꝛeter
ſupꝛadictas ſunt adinuicem ſimiles ⁊
abinuicem differẽtes:ſiles quideʒ:qꝛ

oẽs ſunt circa cõionẽ verboꝝ ⁊ opatio
nũ.differẽtes aũt qꝛ vna illaꝝ eſt circa

veritatẽ verboꝝ ⁊ operationũ.alie o

circa delectatiõöem eoꝛum. vna ꝗqdem
circa delectanõem que eſt in mõ ludẽ

diꝰ Reliqua vero circa delectationem

que eſt in toto modo viuẽdi. Dicẽduʒ

ergo eſt de hijs tribus diſpoſitionibus
vt plenius cognoſcamꝰ:qm in oĩbꝰ di/

ſpoſitio media eſt bona æ laudandaæz

extreme pꝛaue ⁊ vituperãde. In ꝗbuſ

aũt non ſunt poſita noĩa fingere ver⸗

ba licet. ¶ Beinde ibil Circa verũ q/

deʒ dicit de veꝛitate que eſt medietaſ

circa oſtenſiõem vite.fictio vero que ẽ

ad ſupabũdantiã ⁊ ad maius: dicitur
lactãtia ⁊ hñs eaʒ dicit᷑ iactatoꝛ.fictio

vero ad defectum ⁊ ad minꝰ:dicit᷑ ey
ronia.i.deriſio ⁊ hũſ eã dicit᷑ eyron.i.
deriſuſ Hono ibi Circa delectabile
dicit de eutrapelia ꝙ eſt medietas cir
ca delectabile ꝙ eſt in ludo:⁊ hñs eaʒ
dicit᷑ eutrapelus.q.cõuertens oĩa sᷣha
ad ludũ gratioſum ⁊ delectabilẽ.ſupa
bũdãtia vero dicit᷑ bomolochia ⁊ hñs
eã dicit᷑ bomolochꝰ a bomos ꝙ eſt al/
tare ⁊ lochos ꝙ ẽ raptoꝛ.quaſi inep/
te rapienſ de altari. Antiqui nãq; ſup
altaria ymolabãt coꝛpoꝛa pecoꝛũ que
pꝛius excoriabant᷑:⁊ ꝓpter hoc habe
bãt maximã cõinuaʒ de miluis inepte
⁊ ĩpoꝛtune rapiẽtibꝰ de altari ⁊ circa
Et ideo verſum eſt in puerbiũ: ꝙ ille
dicatur bomolochꝰ ad modũ milui ta
liter rapienũ qui oĩa verba ſolatij vult
inepte:ĩpoꝛtune ⁊ ingrate ad ludũ cõ
uertere. Gefectus ãt dicit᷑ agroy-kia æ
hñſ eã dicit᷑ agroychos.i.agreſtis ⁊ ſñ
ſolatio abſq; dulcedie ludendi. x? ibi
Lirca reliquũ aũt ſ. SDicit de amicitia
ꝙ eſt medietas circa delectabile ꝙ eſt
in tota vita:⁊ hñs eã dicit᷑ amicꝰ. ſuꝑ

abundas at in delectãdo cõniuẽtes ſi⸗
bi: ſi nullius gratia pᷣter delectatiõem
delectat dicit᷑ placidus.ſi vero gratia

lucri:dicit᷑ blanditoꝛ. qui vero deficit

in oĩbus eſt magis contriſtatiuꝰ qᷓ; de/
lectatiuꝰ.diſcoł dicit᷑ ⁊ litigioſꝰ. Cñr
ibil Sũt aũt ⁊ in paſſiõibus Hani⸗/

feſtat idem ⁊ in paſſiõibꝰ.ſ. ꝙ mediũ

ẽ bonũ ⁊ laudabile. extrema vero ma

la ⁊ vituperabilia. pꝛimo ergo mani/
feſtat hᷣ de verecũdia.d.qꝙ ſunt etiã in
paſſionibus ⁊ circa paſſiones quedaʒ

medietates laudabiles. puta verecũ/
dia que non eſt virtus ſed paſſio: tam̃

laudat᷑ verecũdus:qꝛ eſt medius. qui

aũt ſupabundat in verecũdando: vitu
peꝛatur vt cataplex.i. ſtupidus ꝗ om
nes verecundatur. qui vero deficit vel
nequaquã verecũdatur:vitu perat᷑ vt ĩ

verecundus. 2 ibil Aemeſis autẽ
Dicit de vemeſi.i. de quodã mõ triſti

tie que eſt medietas inter inuidiam æ
epycatrikariam:que tres paſſiões ſũt
circa triſtitiam ⁊æ delectatiõem de bo/

nis vel malis circa pꝛoximum factis.

Vemeſiticus enĩ ſᷣm vemeſim que eſt
triſtitia repꝛehenſiua foꝛtune:triſtatur
de hijs qui indigne pꝛoſperantur in o
peribus ſuis.ſicut dicitur.j.li.ꝗ? ca?ꝰ ᷣ
liberalitate: ꝙ homines cũ triſtitia ac

cuſant foꝛtunam: quoniã maxime di-

gni exiſtenteſ nequaquã dicantur. In
uidus autem ſupabundat in triſtando

qui triſtatur de omnibuſ pꝛoximis qu

litercunq; bene pꝛoſperatis. Epyca/
terkarius vero deficit in triſtandoæ ſu
perabundat in gandendo:qui de ma/
lis ſicut de bonis circa pꝛoximum fa/

criſ gaudet: quẽ nos latine dicere poſ
ſumuſ male gaudioſuʒ. ¶ Geinde ibi

LSe iuſtitia autem Excuſat ſe dicens

ꝙ de iuſticia:quia ipᷣa non dicitur ſim /

pliciter:ſed multipliciter: infra dice/
muſ libꝛo quinto. Et qualiter circa v⸗
traſq; iuſticias inueniuntur medieta⸗
tes:⁊ de virtutibus intellectualibꝰ di⸗
cetur ſufficienter in ſexto.

G ine!

cen
bosba⸗
utte.
Giſtaue
Pfnepum
lesnnrt
Cleeuieln
Küfelan
ſetnlike
ſonöftci
Cortae
Geirenie
lininent
ſruſie
Genen
ponvin
Galiupon
Miit nem
efien ii⸗
iciſita
Nennoind n
ſtleinnsg
Paüſbnik
léTnan
Nesinesned
Eanänsgunn
wriu kͤ⸗
Colenderdnc
bpenim
Non eſt nonals
kponttpn
Albb' ſuprain
nſliite ppi
ügemrieſ
Mocadiͤtſibſ
de. dpi
Cetlncinetine
ignwd
mnſirr tiiii,

ichüi

krlig,
vob Agni
emene
„Pemoergonen
gintei
Nuſtcnesrt
es. punyerti
sſeipaſio:ti
Peſtmecrs g
tädmminnn
1i. iaee
Juenriorel
um:nerin
dieneisni
Ne diön
Sinurrinudin!
ens aſiezſi
ekamöendeb,
worimumtſaes
neneſimn ged
1ſrtune:mitamr
ſperamur ino
r..l.4/eö
NSimiſtitiaat

giämarine di⸗

gädcmm.
mdm m WMand
lpornmis
ermns K,
rnimwol
wdende den,
rta wunl,
—
oz.(Mut
õ
uawNdanil
Einicter: unt n
E valintche⸗
Geniuntur rild
Gineleclit

nſeno⸗

S euidenti pᷣdictoꝝ duo ſũt
inquirẽda.pꝛio. vtrũ virtꝰ cõ
ueniẽter diuidat᷑ in quatuoꝛ
ardinales.ſ.pꝛudẽtiã:iuſtitiã:foꝛtitu

₰ „ „ —„ „ ,
dinẽ ⁊ tẽperãtlã.2? vtꝝ virtꝰ moꝛalis

cõueniẽter diuidat᷑ in iſtas.x.de qui/

bus bᷣ agit᷑ ⁊ in virtute vel in virtutes
iuſtitie.

Queſtio.2.
ES pꝛio arguit᷑.ꝙ virtus non
diuidat cõueniẽter in.a.car/
Mdinales qꝛ ſi h eſſet.Ari.qui
diuiſit ᷣtutes ĩtellectuales ⁊ moꝛales
in fine pꝛimi⁊ in pꝛincipio ſcòi ⁊ mo
rales m. x. vel.i2.in pñti lectiõe. Et ĩ
tellectualeſ in.s.in pꝛincipio ſexti.ali
quã feciſſet mẽtiõem de iſta diuiſione
ſed nullã fecit.quare videt᷑ ꝙ illa diui
ſio nõ ſit cõueniens.qᷓ;uis eĩ locus ab
auctoritate nõ teneat negatiue: nõ vi
det᷑ veriſiłe ꝙ tantus ppᷣs tociẽs vᷣtu/
tẽ diuiſerit ⁊ ꝙ iſtã diuiſiõem nõ vide
rit:⁊ ſi viderit nõ eſt veriſiłe ꝙ eã ta/
cuerit:ſi eam cõueniẽtem reputauerit

¶ In oppoſitũ eſt auctoꝛitas vulgata.

Et tullius qui 2? rethoꝛice deſcribit æ
diuidit quatuoꝛ pᷣdictas ᷣtutes.( Ad
queſtiõem iſtã õmiſſis ſentẽtijs alioꝛũ
dicẽda ſũt.a.pꝛio.ꝙ virtꝰ nõ pᷣt cõue/
nienter diuidi in iſtas quatuoꝛ.Lũ qꝛ
ſũt alie otutes quatuoꝛ itellectuales q̃
nõ cadũt ſub mẽbꝛis buiꝰ diuiſiõis. vt
j.li.6. Tum qꝛ in iſta diuiſone ponũt᷑
tres pᷣtutes moꝛales que nõ ſũt intel/
lectuales.puta iuſtitia:foꝛtitudo ⁊ tẽ
perãtia. 2. dð.ꝙ virtꝰ moꝛalis nõ p̃t
cõueniẽter diuidi ĩ iſtas quatuoꝛ. Zũ
qꝛ h̊ ponit᷑ vna virtus iĩtellectuał que
non eſt moꝛalis vel pꝛudẽtia.vt.j.li.G
vbi ponit᷑ pꝛudẽtia vna de.i.ĩtelleetu
alibꝰ ſupꝛa in fine pꝛimi.vbi pvſᷣe eã
dinidit a ꝓpoſito cõtra moꝛales. Zuʒ

etiã qꝛ multe ſüt virtuteſ moꝛales ue
nõ cadũt ſub iſta diuiſione. ſicut appa

ret de. S. vir tutibuſ bᷣ enũmeratis pᷣter
foꝛtitudinẽ:tẽperãtiã:⁊ iuſtitiam. ʒ:
dð.ꝙ virtus cõiter ſumpta:nõ põt con

ueniẽter diuidi in iſtas quatuor. Cum

qꝛ nec oẽs intellectuales. Lũ qꝛ nec

II.

oẽs moꝛales cõpꝛehẽduntin iſta diui
ſiõe. 4? dð.ꝙ virtꝰ cardinalis ⁊ pꝛin
cipaliſ eſt cõueniẽter diuiſa in iſtas.q
Ad cuius euidẽtiã eſt ſciẽdũ ꝙ ille s
tutes dicunt᷑ cardinales quarũ altera
deficiẽte hoĩ:ĩ poſſibile eſt ꝙ hõ ſit ſim
pliciter bonꝰ hõ:⁊ quibus ſimul hitis
quacunq; alia deficiẽte neceſſe ẽ ꝙ hõ
ſit ſimpłr bonus homo: ⁊ ideo tales

ſhtutes dicũt᷑ pꝛicipales qꝛ reddũt pꝛiĩ

cipaliter hoĩiem bonuz ⁊ dicunt᷑ cardi
nales. qꝛ bonitas hois ſuſtinet᷑ tanqᷓ;
per cardines ſuper eas. ¶ Hijs pꝛe/
miſſis apparet. ꝙ virtus pꝛincipalis
æ cardinalis cõueniẽter diuidit᷑ i iſtas
qꝛ nõ ſunt plures nec pautioꝛes cõtẽ
te ſub ea:qꝛ ille oẽs ⁊ ñ plureſ tutes
ſunt cardinales quarum vna deficiẽte
homo nõ põt eſſe pꝛincipaliter bonuſ
⁊ quibus hitiſ hõ eſt pꝛincipaliter bo
nus.ſed altera illarũ quatuoꝛ deficien
te.nemo põt eſſe pꝛincipaliter bonus
dato ꝙ non habeat ceteras virtutes ĩ
tellectuales.puta artẽ vel ſciam vel ce
teras moꝛales. puta magnificẽtiã vel
magnanimitatẽ vel eutrapeliã. ſñ iſtiſ
eni eſt ſalus iuxta cõe puerbiũer
pᷣ dõ ad argum̃tũ de taciturnitate phᷣi
ꝙ ipᷣe nũq; diuiſit ᷣtutẽ cardinalem ſi
cut diuiſit virtutem cõiter ſumptam in

ſuas ſpecies ⁊ virtutem intellectualẽ?

in ſuas ⁊ moꝛalem in ſuas. ſi enĩ diui
ſiſſet diuiſionẽ iſtam ⁊ non aliam po/
ſuiſſet ¶ Ad argumentuʒ in oppoſituz
dicendum.ꝙ tullius nec virtutẽ in cõi
nec intellectualem nec moꝛalẽ in ſpe
ciali diuiſii in iſtas quatuoꝛ: ſed bone
ſtatem hominis diuiſit in iſtas quatu⸗/

oꝛ virtutes tanq; in eius partes.
—- (Aueſtio. 22.

E& ſcðo arguitur.ꝙ virtus mo
alis non conuementer dun⸗/
datur imn iſtas.x. vel duodeci
pꝛimo.quia non omnes virtutes mo/
rales compᷣhendũtur in hac diuiſione
puta virginitas. bumilitas clementia
benignitas ⁊ ſic de młus alijs. 2 qꝛ
mẽbꝛa buius diuiſioniſ coincidũt ſicut

LBRO

totum cũ pte.dicit enĩ tullius.2? retho
rice.ꝙ foꝛtitudinis ptes ſunt:magnifi
centia:fiducia:patientia: pſeuerantia
h aũt diuidit᷑ foꝛtitudo contra magnifi
centiã. quare male.¶ In oppoſitum ẽ
auctoꝛitas phᷣi.¶ Sicendum.ꝙ iſta di

uiſio eſt cõueniens:qꝛ oĩis virtus moꝛa

lis eſt aliqua iſtaruʒ:vel pars: vel ſpe
cies alicuius iſtarum vel attributa ad
aliquã iſtarũ.qð declaratur ita:qꝛ oĩs
virtus moꝛalis oꝛdinat appetitũ con /
cupiſcibilẽ vel iraſcibilẽ:ſi oꝛdinat cõ
cupiſcibilẽ:h̊ dupliciter.qꝛ oꝛdinat ip
ſum:vel circa materiã delectabilẽ: vel
curca materiã vtilẽ.materia nãq; hone

ſta nõ eſt obiectũ huius appetitus: cũ

oẽ honeſtum ſit arduũ ⁊ difficile: ꝙ ẽ
obiectũ appetitus iraſcibilis.Si ergo
virtus oꝛdinat appetitũ circa materia
delectabilẽ:hoc dupliciter.qꝛ vel cir/
ca receptiõem:vel circa largitiõem. ſi
circa receptiõem: hoc quadrupliciter
qꝛ talis materia eſt delectabilis vł ſᷣʒ
tactum:vel ſᷣm guſtum:vel ſᷣm audituʒ
vel ̃m viſum ⁊ tocius coꝛpoꝛis geſtuʒ
qꝛ fᷣm odoꝛatum:nec virtuſ ponit᷑ nec
vitiũ:niſi ĩ oꝛdine ad guſtũ: ſi ergo ſʒ
delectabilia tactus: ſic eſt vna ſpẽs tẽ
kerantie: que dicitur caſtitas:habens
ub ſe quatuoꝛ ſpecies.ſ.virginitatem
caſtitatem:vidualẽ pudicitiã: ⁊ cõiu⸗/
galem fidem. Rirginitas toto temꝑe
vite excludit oẽm actum veneris.vidu
alis aũt caſtitas pꝛo aliquo tempoꝛe.
pudicitia aũt excludit omne ſignũ ibo
neſtum. Coniugalis aũt fideſ nec actũ

nec ſignũ excludit:ſed oẽm modũ illi/

citum. Muic aũt caſtitati generaliter
ſumpte per exceſſum:opponit᷑ luxuria
que eſt ſpẽs intẽperantie habens ſub
ſe 6.gradus.ſ.ſimplicẽ foꝛnicationem
ſoluti cum ſoluta. Stupꝛum in coꝛru/
ptione virginũ. Inceſtum in cõcubitu

conſanguinearũ vel affiniũ:adulteriũ

cõtra matrimoniũ.ſacrilegiũ in coꝛru
ptione ſcimonialium. ſodomiã in quo
cũq; actu venereo cõtra naturã. Per
defectuʒ aũt opponit᷑ ei inſeſibilitas.

Si aũt circa delectabilia guſtuſ:ſic eſi
alia ſpẽs tẽperantie que dicit᷑ ſobꝛie /
tas:que diuiditur in ſobꝛietatẽ cibi ⁊
ſobꝛietatẽ potus. huic aũt opponitur
per exceſſuʒ ĩ quãto caſtrimargia. In
quali vero letatoꝛia. In mõ aũt voꝛa
citas:ſed in potu ſpãliter ebꝛioſiias.
Per defectum aũt faſtidioſitas.Si ãt
penes delectabilia auditus:ſic eſt que
dam virtus annexa ⁊ attributa tẽpe⸗
rantie que dicit᷑ euphilonitia a qua di

citur euphylonicꝰ qui moderate bi
delectat᷑ in auditione ſoni vel vocis in

ſtrumẽtoꝛum natur aliũ vel artifitialiũ

⁊ in auditiõe dicti vel ſignationis ru/
moꝝ vel mirabilium fabularũ.Cui op
ponitur per exceſſum phylonicus qui

exceſſiue in talibus delectatur. per de
fectuʒ vero aphylonicus. ⁊ dicitur ab

a qð eſt ſine:⁊ philos qð eſt amoꝛ: x
micos qð eſt fabula vł cantilena mira

quaſi ſũ amoꝛe taliũ mirandoꝛum. Si
ſt circa delectabilia viſus ⁊ totius coꝛ

poꝛis geſtus: ſic eſt quedã virt anexa

tẽperantie ⁊ ad tẽperãtiã oꝛdinata:
que dicit᷑ cõpoſitio que reddit decẽtẽ
geſtũ oculoꝝ ⁊ mẽbꝛoꝝ coꝛpis:cui oꝑ
ponitur per exceſſum in coꝛpis geſiu
curioſitas ⁊ ĩ coꝛpis motu diſſolutio

laſciuia.per defectuʒ vero incõpoſitio

⁊ coꝛpoꝛalis geſꝰ remiſſio.Si ãt vir/

ꝰ oꝛdinat appetitũ circa largitiõeʒ ðᷣ

lectabił:hᷣ dupłr.qꝛ vel h ẽ in ſolo lu⸗

do:vel in toto viuẽdi mõ:ſi in ſolo lu/

do:ſic ẽ eutrapelia media inter bomo
lochiã⁊ agreſtẽ vitã.Si ãt in tota vita

ſic eſt amicitia media inter placibilita

tẽ ⁊ blãdibilitatẽ ex vna ꝑte:⁊ diſcoli
am ⁊ litigiũ ex alia.Si ãt virtꝰ oꝛdiet

appetitũ circa mãm vtileʒ: b duptr. qꝛ

vel penes dare ⁊ expẽdere vel peneſ
reddere.ſi penes expẽdere:hᷣ duptr.

qꝛ vel expẽſe ſũt mediocres vł ſũt ma

gne:ſi mediocres:ſic ẽ liberalitas me
dia ĩter ꝓdigalitatẽ ⁊ illiberalitatẽ:ſi
ſint magne:ſic ẽ magificẽtia media in
anenſi⸗ ſeu ↄſũptõeʒ ⁊ ꝑniſicẽtiã
Si autẽ virtus oꝛdinet appetitũ pe/

—

ested
luhabe
usdiui
lilbni
appent
aütorc
rcabe
bonun
eſbonun
ſenupn
1hnvtn
fanerans
xlpſſe
ſhmits
mm
Phinree
lene
Ueteſtnn
nimmna
inerſoen
nefonen
1
lr luia
ulilun/
Mubt n
Hülinoneg
Cannnupna
Mnant
Nunmuiſluu
Piün
Ctüchlltden
giumggi⸗
olſuirtn
ripng
Anmian
Ddhamtüh:

ndlugiii
elſtt⸗
wünn
Wanin,
in thiſtn
iiniſnns Si
Aigſi
t umhuir,
aphianmme
un noderaetii
weſoni relewenr
Taliiel aruine
elſignationien
m iadaleri n
n poionisg
S edan
Wnis. 1
ſdis cdkmor!
brlaſtmämmr:
iäünmnirdn.
diunis c
t weiimin
Iiiiin:
eNvan An
õ
mncnps gin

õ

iid Süͤſt/
iiaanit
reci nainit⸗
iia nedanN
inti S1nn
necning i⸗
nie naeid.
ta Säni

nes reddere debitum vtile ſic eſt iuſti

tia habens ſub ſe multas ſpecies. u

ius diuiſio tradetur.j.in pꝛincipio qui

ti libꝛi.Et ſic patẽt virtutes oꝛdinãteſ

appetitum cõcupiſcibile,.¶ Virtus
aũt oꝛdinãs iraſcibilẽ oꝛdinat ipᷣm vł
circa bonum:vel circa malum: ſi circa
bonum hoc quadrupliciter. quia iſtud
eſt bonum arduum ⁊ difficile: vel rõe
ſue magnitudinis vel rõne dilationis
⁊ longitudinis in acquirẽdo:vel rõne
varietatis accñtium in eius acquiſitio
ne ⁊ poſſeſſione incidentiũ:vel in rõe
ſublimitatis ⁊ pꝛonitatis ad caſum:ſi
rõne magnitudis:ſic ẽ neceſſaria ma
gnanimitas media inter kaymoteʒ ?
puſillanimitatẽ:ſi rõe dilatiõis ſic eſt
neceſſaria quedã virtuſ ãnexa magna
nimuati que dicit᷑ lõganimitas media
inter ſpem inanẽ ⁊ ſpem bꝛeuẽ.Si rõ
ne varietatis accidentiũ:ſic eſt equa/

nimitas magnanimitati annexa ⁊ in

ter leuẽ aĩ mobilitatẽ ⁊æ ptinacem ⁊ ĩ
mobilitatẽ media. Si vero rõne ſubli
mitatis ⁊ pꝛonitatis ad caſum ſic eſt
hũilitas magnanimitatis cõſeruatiua
qꝛ cum magnanimitas exiſtat in ſtatu
honoꝛis:qui ſtatus largit᷑ hoĩ ꝓnitatẽ
ad uanitatẽ illiuſ vanigloꝛioſi honoꝛiſ
Indiget aliqua virtute refrenante ap

petitũ ah illa vanitate ⁊ cõſeruãte en

in ſua vera dignitate.h̊ aũt facit hũili
tas.vt.j.declarabitur li.ꝗ.que eſt me
dia inter ſuphbiaʒ ⁊ hũiliationẽ nequã
¶ Siãt virtuſ oꝛdinet appetitũ iraſci

bilem circa malũ.h̊ dupłr.qꝛ vel circa

malũ iminens ꝙ infert᷑ vel inferendũ

de ꝓximo : vel circa malum iam illatũ
Ei

ð facto.¶ Si circa iferendũ hoc dupli
citer. vel qꝛ põt repelli vel non:ſi ſic
b dupliciter.qꝛ vel infertur a cauſa hu
mana.puta ab hoſte ⁊ ſic eſt neceſſa/
ria foꝛtitudo media inter timiditatem
⁊ audatiã:vel a foꝛtuna.puta ex infir
mitate curabili:vel in mari ex aliqua
tẽpeſtate:⁊ ſic eſt neceſſaria virtus qͥ
dicit᷑ ſecura fidentia: que multũ iuuat
ad euadendũ talia pericula:ſi malum

nõ poſſit repelli: tũc eſt neceſſaria tol

lerãtia. Iſte t virtuteſ attribuũtun foꝛ
titudini per ſiłitudinẽ mali ⁊ periculi

Si ãt virtuſ oꝛdinet appetitũ circa

malũ iam illatuʒ : hoc dupliciter. quia
vel eſt illatũ a cauſa nõ huana: ⁊ ſic ẽ
neceſſaria pacia: vł a cã hũana:⁊ ſic

eſt neceſſaria mãſuetudo media inter
iracũdiam ⁊ in iraſcibilitatẽ ¶ Sicen

dũ ergo ad pꝛimũ in oppoſitũ. ꝙ vir/
ginitas ⁊ hũilitas continent᷑.vt viſuʒ
eſt.ſub temperantia ⁊ magnimitate.
benignitas autẽ ⁊ clemẽtia ꝑtinẽt ad
iuſtitiã.vt videbit᷑.j.li.⸗ m doͤ.
ꝙ tullius non ſũmit magnificẽtiã ſicut
Ariſt.ſed ſũmit eam pꝛo ſtrenuitateꝰ
hoc modo nõ ſũmit᷑ bic:nec diuidit᷑ cõ
tra foꝛtitudinẽ?. (Mecto..
NRibus ãt diſpõnibus Poſt
; inueſtigauit virtutis diffi⸗
niiõeʒ. Hic ĩueſtigat eiuſ op
poſitiõeʒ:ſic ꝓcedens.ꝙ pꝛio ꝓponit
triplicẽ oppõnẽ: vnã inter ðſectũ⁊ ſu
perabũdantiã.aliã inter defectũ ⁊ me
diũ.terciã inter mediũ ⁊ ſupabũdãtiã
2 pbat duas illaꝝ.ſ.medij ad duo ex/
trema ibil Quẽadmodũ enĩ] ʒ3ꝰ cõpat
extremoꝝ ad alias duas ibil Ad me/
diũ ũt oppõi Dicit ̊ pꝛĩo.ꝙ exñtibꝰ

tribꝰ diſpõnibꝰ aĩe:duabus.ſ.malitijs

extremis.quaꝝ vna ẽ ſupabũdãtia. al
tera defectꝰ.⁊ 3? exñte media q̃ eſt vtꝰ
quelibet harũ diſpoſitionũ cuilibet al
teri opponit᷑ aliqualiter: nõ vnifoꝛmi
ter quelibet cuilibet:que diſpõnes ex
treme adinuicẽ ſunt cõtrarie ⁊ diſpo/
ſitio media:aliqualiter cõtrariat᷑ ex/

tremis.Et ſic hẽmus vnã oppõnẽ in/
ter ſupabundãtiaʒ ⁊ defectũ.aliam in

ter ſupabũdantiã ⁊ mediũ.aliazʒ inter
mediũ ⁊ defectum. ¶ Conſequẽter ibi
LQuẽadmodũ enĩ] ꝓbat vltimas du/
as.pꝛimo a ſiłi.2: inductiue.ʒ: quodã
dicto cõi. Pꝛimo ergo intendit ſic ar
guere. Sicut ſe habet equale ad ma/

ius ⁊ ad minꝰ:ſic virtꝰ ad ſupabũdãti

am ⁊ defcm̃:ſʒ equale oppõit᷑ maioꝛi

X minoꝛi: qꝛ cõparatuʒ ad minus ipʒ

LIBRO

eſt maius ⁊ cõparatũ ad maius ipᷣm ẽ
minus. quare ſiłi mõ virtuſ que eſt ha
bitꝰ medius cõparata ad defectũ erit
quedã ſupabundantia:⁊ cõparata ad
ſupabũdantiã erit quidaʒ defectus: tã
in paſſiõibus qᷓ; in operatiõibus. qua
re ſicut ẽ oppoſitio ĩter ſupabundãtiã

⁊ deſectũ ſic erit inter mediũ ⁊ ſupa/
bundantia: ⁊ mediũ ⁊ defectuʒz. ¶ De

inde ibil Foꝛtiſ enĩ Inducit bᷣ in foꝛ/

titudine ⁊ eius exemplis ⁊ temperꝗ⸗

tia ⁊ eius exempliſ.⁊ patet lĩa.¶ Se
inde ibil Pꝛopter qð ⁊ pꝛoijciunt .
Declarat hoc in quodam dicto cõi.d.
ꝙ ꝓpter illud qð dictum eſt.qꝛ ſcʒ vni
extremoꝛum opponit᷑:tam mediũ qᷓ; a
liud extremũ. Inde eſt ꝙ hoĩes extre/
mi ſeu extremis diſpoſitiõibus diſpoſi
ti:pijciunt mediũ.i. hoĩem medio mõ
diſpoſitum:alter ad alterũ vnus extre
mus vocat mediũ noĩe alterius extre
mi:ſicut audax vocat hoĩem foꝛtem:ti
midũ.timidus aũt foꝛtẽ vocat audacẽ
Eſt autẽ ſciendũ. ꝙ hec verba viden
r contraria hijs que dicta ſunt in ꝑp/
te de phylotinia.vbi dictum eſt.ꝙ ex/

tremi contendunt de media regione.

vnuſquiſq; ad ſe trabendo ipᷣm. hic ãt
dicitur.ꝙ ꝓijciunt mediuʒ. Mon eſt tñ
aliqua contrarietas:qꝛ ſuperius age/
batur de diſpõne media.h̊ autẽ agitur
de diſpoſito tali diſpõne. Hũc autẽ ita
eſt ꝙ quilibʒ extremoꝝ dicit ſe medio
modo diſpoſitum:⁊ ita quilibet trahit
ad ſe diſpoſitiõem mediam. dicit etiaʒ
illum qui eſt medio modo diſpoſitus:
eẽ diſpoſitum diſpõne extrema ſibi op
poſita:⁊ ita ꝓijcit a ſe ad alterũ extre
mũ hoĩem medio modo diſpoſituz.

Comparat oppoſitiõem extremoꝛuzʒ
inter ſe ad alias duas.d.ꝙ eſt maioꝛ
eis.qð pꝛobat duplici ratiõe.pꝛima.
quia que longius diſtant magis oppo

nuntur:ſed extrema adinuicẽ longius

diſtãt qᷓ; a medio:quẽadmodũ magnũ
longius diſtat a puo qᷓ; ambo diſtãt ab
equali medio.quare extrema adinui/

onſequẽter ibi Sic aũt oppoſitis

cem opponunt᷑: qᷓ; opponãtur medio.
¶¶ Huius rõnis ponit concluſiõem ⁊
minoꝛem. ¶ Scdam rõnem addit ibiſ
Adhuc ad mediuʒ que talis eſt. Illa
ſunt magis contraria que ſine ſiłitudi
ne per diſſimilitudinẽ ſunt magis di⸗/
ſtantia:ſed contraria inter ſe ſic ſe hñt
non autẽ cõparata ad medium.quare
inter ſe ſůt magis contraria.quare cõ
trariantur medio.¶ Huius rõnis põit
pꝛĩo minoꝛc.d.ꝙ adhuc arguit᷑: qꝛ ex

tremoꝝ ad mediũ eſt quedaʒ ſiłitudo

vt aud atie ad foꝛtitudinem: que ſit᷑es

ſunt in audere.et pꝛodigalitaſ ad libe

ralitatẽ:que ſimiles ſunt in dare. In/
ter extrema vero eſt plurima diſſimili
tudo abſq; omni ſiłitudine: et ſic ma/

xime ſunt diſtantia. Maioꝛem autem

ſubdit ibil Que aũt plurimũ.d. ꝙ cõ
traria determinãtur et diffiniunt᷑ per

plurimuʒz diſtare. dicit᷑ eĩ ĩ pꝛedicamẽ

tis ꝙ contraria ſunt:que ſub eodẽ ge/
nere poſita maxime a ſe diſtãt. quare
illa que magis diſtant magis ſunt con
traria.qꝛ vt dicitur.6ᷓ.topicoꝝ. ad ma
gis vel minus in diffinitione:ſequitur
magis vel minus in diffinuo. onte
quenter ibi Ad medium autem Eõ
parat oppoſitiõem que ẽ inter mediũ
et ſupabũdantiã:ad oppoſitiõem que
eſt inter medium et defectum.d.ꝙ ad
medium in aliquibus magis opponit
ſupabundantia qᷓ; defectus:in aliqui/
bus econuerſo.puta foꝛtitudini magiſ

opponitur defectus qui eſt timiditas:

qᷓ; ſupabũdantia que eſt audatia.¶Cir
ca temperãtiã autem eſt totaliter ecõ
uerſo:qꝛ ibi magis opponit᷑ ſupabun
dantia que eſt defectꝰ: qᷓ; intẽperãtia
que eſt ĩſenſibilitas.(¶ Eoſequẽter ſup

h reddit duas cãs:vnã ex pꝑte rei ibi·

Pꝛopter duas ãt cãs Aliã ex nobis
ipᷣiſ. Dicit &̊ pꝛĩo.ꝙ ꝓpt᷑ duaſ cãs.vnũ
extremũ magiſopponit᷑ medio qᷓ; reli
quũ.vna eni cã eſt ex pꝑte rei:qꝛ alte/
rum extremum ſ̃m naturam ſuam eſt
ꝓximius ⁊ ſimili medio q; reliquũ.⁊
iõ illud reliquũ magis oppõit᷑ medio

ißi
deſonnt
guadatia
ustun
oppo
inden⸗
gliica
ſunus
cude
lenper⸗a
Mina.
minin
☚
tenpere
Giname
Onlin
ſtleanen
Mipern
Nonpern
ntipere
öinden

.
jun

4 ⸗
YApürrin
uman
mmenontv
Uetouniin

ten
mur
in
Anemg
Ngerlime
1ccfimnebik
nerliter⸗
Negens i⸗
wimſemm,
tnupning
hhlin gent
mranineng⸗
fnielintiir⸗
Pkoden we

—
Nt cntii
mmnedeii
Wenis
ucbeſe i
Maimerſeſceii
Adtänn
SCNNari
Ausnins di

i igſn⸗

mdnen grits
eoclgannnſadh
smne.
üphmina diſini
humdine: aſtn
.Adeen un
it Nn mi ag
ian eadifmm n
il eiiwini
int geſibehhicn
mmeaſe in n
ams negs ſonen

Arpi n
Knnoverſegulun
oiſmuo, (one

um anen i
ce iiner nedin
dodnrdne
Adaiedindg
desnags oſet
eieclil iſ,
rinmninn

tãq; diſſimiliꝰ ⁊ diſtti: ſicut apparet
de foꝛtitudine cui ſiłioꝛ ⁊ ꝓximioꝛ eſt
audatia qᷓ; timiditas. ⁊ idcirco timidi

tas tanquã diſſiłioꝛ ⁊ diſtantioꝛ magiſ
e⸗

oppõitur foꝛtitudini qᷓ; audatia.⸗
inde ibil Alia ex nobis ip̃iſ] Aſſignat

aliã cauſazʒ.d.ꝙ ad vnũ extre muʒ nos

ſumus magis pꝛoni ⁊ magis inclinati
qᷓ; ad alterũ. puta ad delectatiões in/
temperantie qᷓ; ad abſtinẽtias inſ. enſi
bilitatis. Et ideo magis dicimus op/

poni intẽperantiã tẽperantie qᷓ inſen

ſibilitatẽ. Cuius ratio eſt. qꝛ exiſtẽtes
intemperati dupliciter: diſtamuſ a tẽ/
perãtia.vno? p nãlẽ pꝛonitateʒ. Alio:
p malã ↄſuetudinẽ. exñtes aũt inſen
ſibiles non diſtamus a temperantia
niſi per malam conſuetudmem: quia

non per naturalem ꝓnitateʒ. &t ideo
intẽperantia plus diſtat a teperantia

q; inſenſibilitas:qꝛ illa per duas di/
jias iſta non niſi per vnam.
euidentiã huiuſ oppoſitio
nis tria ſunt inquirẽda. Pꝛi
tmo vtrũ extrema vitia magis
opponãtur inter ſe:qᷓ; virtuti medie.
22 vtruz virtus minus diſtet ab vno
extremo vitio qᷓ; ab alio.ʒ:vtrũ vłr ma
ius bonum cõtrarietur maioꝛi malo.
E pꝛimo arguit᷑. ꝙ extrema

vitia magis opponãtur virtu

ti medie qᷓ; inter ſe: qꝛ illa q̃
diſtant extra genus ⁊ incõfirmabilr:
magis diſtant q; diſtantia infra genus
⁊ cõfirmabiłr. x.methaphiſice.ſed vᷣ/
tus media ⁊ extrema vitia diſtant ex/

tra genus ⁊ inconfirmabiłr. extrema

vero inter ſe non ſic diſtant.quare ĩter
ſe minus diſtant qᷓ; a virtute. MMinoꝛ
habetur in pᷣdicamentis.c.de oppõne
vbi dicitur. Meceſſariũ eſt autẽ omnia
cõtraria vel in eodẽ genere: vel in cõ
trarijs generibus eſſe:vel ipᷣa eſſe ge
nera alioꝝ exñtia: albũ enĩ æ nigrum
in eodem genere ſunt.coloꝛ eniʒ genꝰ
eoꝛum eſt. Juſtitia vero ⁊ iniuſtitia in
contrarijs generibus: quia iuuſtitie ge

nus ẽ virtus. Iniuſtitie vero nequitia
bonum vero ⁊ malũ non ſũt in eodem
genere:ſed ſũt genera alioꝝ.¶ In op
poſituz eſt determinatio phi.¶ Sicen
dum. ꝙ virtus poteſt ſũmi dupliciter.
vno modo pꝛo diſpõne media. 2. mo
do pꝛo bonitate illi diſpoſitioni attri/
buta.que quidẽ bonitas ſᷣm phᷣm. nõ
eſt media: ſed extrema ⁊ ſᷣm iſta duo
virtus fundat duos modos oppoſitio/
nis.vnum vt dicit illam diſpoſitiõem.
Alium vt dicit attributã bonitatẽ. Et
ſʒ h̊ͥ dð.ꝙ virtus in pꝛima oppõne mi
nus diſtat ab extremis diſpoſitõibus
vitioꝛum qᷓ; ipe inter ſe.qð demõſtrat
per ſcòam rationẽ pbr Vnea vero
oppoſitione magis diſtat ab eis q; ip
ſa inter ſe.quod pꝛobatur.quia omne
contentũ ſub vno extremo vmus op/
poſitionis magis diſtat a quocũq; con
tento ſub altero extremo eiuſdem opꝑp
poſitionig: q; duo contenta ſub vno ex
kemoCid mpkafer⸗g oppoſitio nõ
eſt niſi diſtantia inter extremũ extre
mũ:vel inter illa que induũt rationes
extremoꝛum:⁊ ideo contenta ſub eo⸗
dem extremo non diſtant ſᷣm diſtantiã
illius oppoſitionis: ſed in oppoſitiõe
bonitatis ⁊ malitie virtus continetur
ſub vno extremo. puta ſub bonitate ⁊
ambo extrema vitioſa ſub altero:quia
ſub malitia. quaẽ ĩ hac oppoſitiõe mi
nus diſtant vitia inter ſe q; a virne.
¶ Per boc patet rñſio ad argumentũ
