pliciter. huius rationis ponit pꝛimo
maioꝛẽ.d.qꝙ veritatis pꝛopoſite ſignũ
eſt qꝛ incontinentia ſimpliciter dicta
vituperatur.nõ ſolum ut peccatuʒ ſed

ut malitia quedam que eſt:vel ut ma /
ſitia ſimpliciter: vel malitia ᷣm quãdi

partem. icòo ponit minoꝛem. d. ꝙ nul
lus hoꝝ pꝛedictoꝛum vituperatur iia.
Hotandum autẽ ꝙ bie diſtinguntur

tria genera vituperabilium.l. peccatũ

ꝙ eſt vituperabile:malitia ᷣm quid qꝗᷣ

eſt vituperabilioꝛ: malitia ſimpliciter

que eſt vituperabiliſſima.qꝛ omne vi /
tuperabile circa moꝛeſvituperatur vkł

pꝛopter motũ appetitus in malũ ⁊ in
pꝛauitatem: vł ꝓpter caſuʒ appeutus

a bono ⁊ honeſto:vel ꝓpter inoꝛdina

tũ motũ appetitus in bonũ. Pꝛimuʒ
aũt eſt malitia ſimpliciter: ᷣm vero eſt
malitia ᷣm quid.tertium vero eſt pecc
catum ſimpuciter ſine malta 30

notanduʒ ꝙ appetitus incontinens q/
ſtionem mouere in opus malum Puuz
2 ꝓbꝛoſum. puta in adulterium ⁊ tũc

vituperatur ut malitia ſimpliciter qñ/

q; vero ꝓpter triſtitiam cadit a bono
T honeſio:puta ꝓpter triſtitiam abſti
nẽtie cadet a ſanitate conſeruanda p

ſobꝛietatem. ⁊ hoc modo vituperatur
ut malitia 'm quid. Incontinens aut

honoꝛis vel ire mouetur in bonũ ⁊ nõ

cadit ab eo nec mouet᷑ in malũ. ſed in

oꝛdinate:qñq; mouet᷑ in bonum. puta

quãdo mouetur exceſſiue ſecundũ ap-

petitũ honoꝛis debiti ⁊ iuſte vindicte

⁊ boc modo taliſ vituperatur ratione
peccati nõ ratione malitie ¶ oni ibi.

[Eoꝛum aũt. Monit ſcõam cõcluſio/

nem iuxta alteram diſtinctioms ꝑtem

Qd. ꝙ eoꝛzum qui verſantmn circa eoꝛ o
rales voluptates circa quas dicimus

eſſe temperatum ⁊ intemperatuʒ ille

qui eſt pꝛoſequens ſine eliger ſupabuũu

dantias rerum delectabiliũ: fugiẽt

* .

ſuperabũdantias triſtiũ. puta eſuriei

⁊ ſitis ſecunduʒ guſtuʒ ⁊ caloꝛis ⁊æ fri
goꝛis ſm tactũ c vłr ſupabũdãtia oõiũ
que ſunt circa tactuʒ ⁊ guſtum ſi pᷣter

electionem ⁊ pꝛeter intellectum talia

pꝛoſequit᷑ meontinens dicit᷑. non quið
ſecũdũ appoſitionem dinuẽtem. puta
dicendo incontinẽs circa boc vel circa
illud: quẽaðòm dicit incontinẽs bono/
ris vel ire: ſed ſine omni appoſitione
dicitur incontinens ſimpliciter. Hotã
dum ergo ꝙ concluſio iſta bꝛeuiter in
hoc conſiſtit q; incõtinẽs circa delecta

bilia tactus ⁊ guſtus ad temperatiam
pertinentia eſt incounes ſimpliciter.

Cont ibi. Signum autẽ. pꝛobat
cõcluſionez pꝛopoſitam intendens ſic

arguere. Circa eadẽ eſt incõtinẽs ſimn

pliciter ⁊ viꝛ molk. ut j. e. læcxx. Sed
vir mollis eſt circa has velectationes

tactus ⁊ guſtus.nõ aũt circa delectati

ones ſuperius dictas bonoꝛis vel pe/
cunie.quare incontinens ſimpliciter e

circa iſtas non circa ül bmus rös
ponit minoꝛẽ ⁊ pateti om ibi. . Et
ꝓpter h. Mꝛobat vtranc; concluſio-
nem ſik b ſic. Omnis continẽſ? etiã

incontinens ſunt tales ſumpliciter qui

ſunt circa materiam temperatie c im⸗
temperãtie: illi nõ ſunt tales ſimpli

citer qui nõ ſunt circa materiam iſtäA.
ſed continens ⁊ incõtines cirea delec.⸗

tabilia neceſſaria tactus ⁊ gultus: ſüt
circa materiã temperãtie: ulli vero qui
fũt circa delectabilia nõ neceſſaria no

ſũt circa materiam temperantie. quar

iſti ſunt continentes incontinentes
ſumpliciter. illi vero nõ. buius rationii

ponit otutem maioꝛis.d. ꝗ ꝓpter h qꝛ

incontinens ſimpliciter ẽ Fm veritateʒ

circa talia delectabilia. iõ pomimus in
idem ⁊ circa idez vᷣſari incontinenteʒ
intemperatũ: æ continetem E tẽpe /
S 4

+£

IBRO

ratum vbi.ſ. ſũmimus incontinentem
Tcontinentem ſimpliciter. Sed nullũ
illoꝝ:puta incontinẽnã ire vel hono/
ris ponimus circa idem cũ pꝛedictis.
pꝛopter eſſe circa eaſdem voluptates
⁊ triſtitias incontinentem ⁊ intẽpera
tuʒ continenteʒ ⁊ tẽperatũ. Scdo po
nit concluſionẽ. d.ꝙ hij.ſ. cõtinens ⁊
temperatus incõtinens ſimpliciter ⁊
intemperatꝰ ſt circa h puta circa dele/
ctabilia neceſſaria tactꝰ ⁊ guſtꝰ. Conĩt
ibi.. Sed nõ ſimiliter ſũt Ponit vnũ
notabile de differentia incontinentis
⁊ intemperati.d.pꝛimo ꝙ qᷓ;ns incon
tinens ⁊ intemperatꝰ ſint circa h ea/
dem.nõ tñ ſimiliter ꝙ apparet dupli/
citer. Pꝛimo quidem ꝙ intemperati

eligũt turpia delectabilia. Incõtinen/

tes vero talia nõ eligũt qᷓ;uis talia p/
ſequantur ut. S. li? 3 c Scdo qꝛ pp
hpᷣ intemperatum dicimus magiſ pecca
re q; incontinẽteʒ. qꝛ ille intempatus
nõ concupiſcẽs velſi cõcupiſcẽs.tñ ge
te concupiſcens pꝛoſequitur ſuperabũ
dantias delectationum æ fugit mode
ratas triſtitias. Incontinens vero ta/
lia pꝛoſequitur ꝓpter vehementer cõ
cupiſcere.Quid eni tempatus ſaceret
ſi adeſſet ei cõcupiſcẽtia iuuenitł. quał
adẽ ĩcõtinẽti.⁊ ſi adeſſet ei triſtitia foꝛ
tis circa indigentias neceſſariarũ reꝝ
ad guſtum ⁊ tactum. quaſi.d. peſſima
vtiq; faceret paſſione pulſatus: cũ mõ
talia faciat non pulſatus. Nota ig ar⸗
gumentuʒ ꝙ intẽperantia nõ eſt in ap
petuu ſenſitiuo cum intemperatꝰ p in
temperantiam ſit pꝛonioꝛ ad maliũ qᷓ;

incontinens per incontinẽtiã:nõ tñ pᷣm
appetituʒ ſenſitiuũ cũ ĩcõtinenſ ſʒz illũ
appetitũ ſoꝛtius concupiſcat qᷓ; intem
peratus. reſtat ̊ ꝙ ſecudum appetitũ
intellectiuum intemperatus p intem/
perantiam ſit pꝛonioꝛ ad malũ qᷓ; icõ/
unens. ⁊ p conſequẽſ ꝙ intẽperãtia ſit
in illo appenitu quẽ pꝛobatur reddere
pꝛonioꝛem. eai 6²
Du concupiſcentiarnʒ æ de

lectationum. Zeterminatiſ

7

duabus pꝛimis qõnibꝰ hic öterminat
tertiam.ſ. vtrũ incontinentia ſimilitu/
dinaria ſit circa omnẽ materiã ⁊ circa
qᷓ;. hᷣ aut facit ſub. x. arcticulis.pꝛimo
nãq; tradit honeſtã materiam huius
continentie. ſcòo tradit unã conditi
onem illius materie ibi.. Ad omnia
dt. ʒe ab illa materia excludit maliti
ſimpliciter dictã ibi.. ANalitia quidẽ
ig̊. incontinẽtiam ſimpliciter dictã
ibi.. Siłr aũt nec incontinentie ..x at
tribuit illi materie incontinentiã ſimi
litudinariam ibi Pꝛopter ſimilitudi
nem. 6.tradit inhoneſtam materiã pᷣ
dicte incontinentie ibi. Quia aũt ſüt

quedam. F. tradit conditionem illiuſ

materie ibi.: Hij autẽ ꝓpter egritudi
nem. Ergo ab hac materia excludit
incontinentiam ſimpliciter dictaʒ ibi⸗
Auãuis quideʒ iꝗ. o? malitiamſim
pliciter dictam ibi.. Habere quidem
ig.x attribuit iſte materie incontinẽ
tiam ſimilitudinariam ibi. Habentẽ

autẽ ſuperare.] Circa pꝛimũ ꝗᷓ tradẽs

honeſta materiã incontinẽtie ſimilitu/
dinarie. diuidit genera cõcupiſcẽtiaꝝ
TE delectationuʒ ⁊ delectabiliũ.d.qꝙ cõ
cupiſcẽtiaꝝ ⁊ delectationũ ſũt tria ge/
nera. Quedam enim ſüt de genere bo
noꝛum ⁊ ſtudioſoꝛuʒ ſicut ille que ſũt

circa delectabilia bona ⁊ ſᷣm rationez

eligibilia. Sunt enim quedam delecta
bilia vłr bona:⁊ ſecunduʒz rationẽ eli

gibilia.ſũt etiã quedam delectationeſ

⁊ concupiſcẽtie ⁊ etiã delectabilia de
gener᷑ maloꝝ: illa.ſ.que ſũt contraria

pꝛimis delectabilibus concupiſcẽtijs

⁊ delectationibuſ.ʒ: ſunt quedãa de ge

nere intermedioꝛuʒ : que.ſ.ſunt inter

media.int᷑ ſimpliciter bona a ſimpli-
citer mala circa que contingit recie a/

gere ⁊ errare. quẽadmodũ diuiſimus

pꝛiꝰ:5.ſ.liꝰꝛꝛc6 vbi dictũ ẽ ꝙ opera/
nonum ⁊ paſſionũ. quedã ſunt ſic ma
le ꝙ non recipiunt medium ſuperabũ /
dantiam ⁊ defectum. Queda autẽ ſic
bone ꝙ nec recipiũt mediuzʒ ſuperabũ

ſytianm⸗
ennvtr
ullenes
renunt
fareron⸗
geſünmn
on un⸗
Uinst⸗
E
Firenban
nun tenh
nenmedla
cer ela
ſl Sae
Conzbune
rie ſcien⸗
ſtpetums
plcterobi
umapre
ſez amndds
ne deſis
ncuptſcet
paſſone del

(opyeſip⸗

ſuuperuntt

foeramane

lenco. rel
luſeendo.
Dbend adom
ſelminerne

Mnunerin

Gnnbanizele

Menflipirr
tioneztn⸗
onetinine

Pbaſcml
ludmmn

Mnonee

unſindie

.Poperſen
Nboncſanne
e Ani
Njenigun
bbehummme
nſümptanncs
Näken J
ni. Hone

ienuntn

Cirpiſi
miinonmmidan
ugmma cnni
ladli,
xkuminiſüti
Haumſitdeenen
Nornzſuſles
abena intm

nmd

ni eamdeim
neii nin
. uſ ſitNRO
mibiints oge

nini li/

S

mtan ui
an grum n

1. Puhuin,

Anciign

ini geii

d

n Nedin

M
m. e

D

6

dantiam ⁊ defectum.quedam autẽ ſũt

intermedie que omnia iſta recipiunt:

exiſtentes in medio quideʒ bone. In
extremitatibus autẽ male. delectabi/
lia vero intermedia ſũt.puta pecunie
que ſũt materia liberalitaſ.lucrũ: ma
teria iuſtitie: victoꝛia:materia foꝛti/
tudinis:honoꝛ materia magnanimita
Sſciendũ ꝙ de iſta diuiſione
trimembꝛi intendit pꝛo nũc accipere
vnum membꝛum ſcilicet delectabilia
intermedia ⁊ pꝛo nũc non intendit ac
cipeꝛe delectabilia ſimpliciter mala.

mines non vituperantur pꝓpter ſimpli
citer amaꝛe: cõcupiſcere ł adipiſci pᷣ/
dicta¶ Eeinde ibi. Sed tñ] pꝛobat
alteraʒ partem.d.quõ q́;uis homines
ſimpliciter ſe habenteſ circa pꝛedicta

nõ vituperentur. ymo laudẽtur. tamẽæ

quedã ſuperabundantia vituperabił
põt eſſe circa talia.vᷣbi gratia:ſi ppter
nutrimentũ ⁊ educationeʒ filioꝛuʒ ꝗs

rebellet aduerſꝰ deos.i.pꝛincipes t᷑re

ſcðo ibi.. Ad omnia aũt. Ctradit cõ

ditionez huius materie. ad cuius eui/

dentiã ẽ ſciendũ ꝙ ut notaui.. li?2 c.

? appetitus concupiſcibilis reſpicit
tripliciter obiectuʒ delectabile.pꝛimo
in pꝛima pꝛeſentatione ſecudũ paſſio

pꝛecipienteſ aliquid in quo videbitur
detrahi nutrimento filioꝛuʒ.vel aduer
ſus deos celeſtes rebellet ꝗs: blaſphe
mãs eos ꝓpter egritudines:⁊ infſoꝛtu
nia filioꝛũ.quaſi impurans eis ea que
filijs accidunt vel pꝛoſpera vel aduer
ſa. quẽadmodũ fecit femina quedam

nomine noybeſ:que blaſphemauit pp

neʒ amoꝛis ſeu conplacentie. 2 in op

tatu ⁊ deſiderio ſecundum paſſionem
concupiſcẽtie. 3: in adeptione ſecũduzʒ
paſſionẽ delectationis ⁊ gaudij.Hijs

ergo pꝛeſuppoſitis dicit ꝙ homines ñ
vituperant᷑ tanq; male agentes in ſim
pliciter amando. vel in ſimpliciter cõ/⸗

cupiſcendo. vel in ſimpliciter patiẽdo
⁊ adipiſcendo.vł vłr in ſimpliciter ſe
babendo ad omnia talia delectabilia
que ſunt intermedia ut pꝛedicta. ſed
vituperantur in habendo ſe aliqualit᷑
inoꝛdinate:⁊ inſuperabundare ad pᷣ/

dicta. puta in amando. concupiſcẽdo.

vel adipiſcendo pluſqᷓ; opoꝛtet. huius
gquteʒ concluſionis pꝛobat cont̃ pꝛimã
parteʒ ibi. Pꝛopter ꝙ qᷓ;ti. et ſcõᷣazʒ
ibi. Sed tñ. Sici ̊ pꝛimo ꝙ ꝓpter
H̊ qð dictum eſt q;ti.i.quot homines ð
tinent:vel perſequuntur aliquid eoruzʒ
que ſunt de genere pulchꝛoꝝ ſecundũ
ſe:⁊ bonorum quo ad uſum noſtrum.

puta honoꝛẽ vel cultũ pentuʒ ⁊ educa

tionem filioꝛũ: ⁊ hoc non faciũt pꝛet᷑

rationez ⁊ magis ſtudent circa hoc qᷓ;
opoꝛtet ñ vituperantur: ut mali ꝓpter
hoc.qꝛ h ⁊ ſimilia ſit ð genere bonoꝝ
ymo laudantur illi qui circa h ſtudent

dum tñ non excedãt.quare patet ꝙ bo

25„

infoꝛtunia filioꝛũ:vel circa cultum pa/
rentũ quis decipiat quẽadmodũ vide/

batur valde decipere circa patreʒ ſuũ

quidam nominatus ſatyrus ⁊ cogno/
minatus phylopatoꝛ:qui patri ſeruie
bat de turpi voluptate carnis. vnde di
ctus eſt ſatyruſ a ſatyriaſi que eſt inflã
matio pꝛuritus ⁊ extentio pudẽdoꝛuzʒ
dictus eſt autẽ phylopatoꝛ a phylos

ꝙẽ amoꝛ ⁊ patoꝛ vł patri quaſi ama/

toꝛ patris inhoneſtus ⁊ impudicus.
Mota vero ꝙ ſatyrus ẽ h̊ nomẽ ꝓpriũ
ꝙ tñ alibi ẽ appelatiuum· vnde ſatyri
fũt homineſ ſtatura nimiũ ꝓni: in frõ
te coꝛnuti:capꝛiſ in pedibus ſimileſ:le·
ues ⁊ laſciui:⁊ ad venerẽ multũ ꝓni.
ab eis enim quedã berba dicta eſt ſa⸗/
tyrion.qꝛ ſatyriaſim.i.incendium libi

dmis excitat.Con ibi.malitiaquidẽ

igit᷑] excludit a materia pꝛedicta ma
linã ſimpliciter dictã itẽdẽſ ſic arguer
Mulla malitia eſt circa illa que ſuntv⸗
niuerſaliter pꝛopter ſe eligibilia q;uiſ
eorum ſupẽabundantie pꝛaue ſint ⁊
fugiende.ſed pꝛedicta.ſ. pecunie: lu/
crum. victoꝛia. honoꝛ. cultus parentũ
⁊ pꝛolis. ſunt naturaliter ſecũdum ſe
ipſa eligibilia.quaĩr circa h nulla erit

malitia. huiuſ rationiſ ponit pꝛimo ꝰ/

cluſionem ⁊ pʒ. ſcðo minorẽ ibi. pp

IBRO

id ꝙ dictum eſt. æ patet. maioꝛeʒ aũt

inſtituit pꝛopter hᷣ ꝙ minoꝛem eſſe cãʒ
concluſioniſ aſſignat.que quidẽ cauſa
nõ eſſet niſi maioꝛ pꝛopoſitio que ſup
pleta eſt: vera eſſet. queſtio j
S euidentiam huius ratiõis
querendum eſt vtrum circa pᷣ
Adicta ſᷣm ſe naturaliter eligi/
ilia ſit aliqua malitia.Et arguitur ꝙ

circa eadem eſt malitia. cum otus ſit
medietas duarum malitiaruz ut.S. li⸗

2c? 60 cS cuz phus eandem ma

teriaʒ aſſignauerit virtutibus ⁊ mali⸗
tijs oppoſitis.ð.li:2?c. ⁊.⁊ li?p totũ
ſʒ moꝛał otꝰ ẽ ciꝛca pᷣdicta.puta libali
tas circa pecunias. iuſtitia circa lucrũ
⁊ damnuʒz. magnanimitaſ circa hono
res:⁊ ſic de alijs.quare circa bᷣ eſt mo
ralis malitia. ſcòo qꝛ illiberalitas
ẽ circa pecunias: iniuſtitia circa lucrũ

⁊ dãnuʒz:caymia circa honoꝛẽ. Sʒ hij

habitus ſunt moꝛaleſ malitie.quaĩ ſũt
circa pꝛedicta. 3. quia omne ſugien/
dum circa moꝛes eſt vel malitia vel in

continentia vel beſtialitaſ ut pʒ ex ſuf

ficien ti diuiſiõe poſita.S.e.li..in pꝛĩ⸗
cipio:ſed ſuperabundare circa pᷣdicta
ẽ pꝛauum ⁊ fugienduʒ ut habetur hic

⁊ non eſt incontinentia ut habetur in
parte ſequenti. Mec eſt beſtialitas ut
habetur. j. in parte illa.] Quia autezʒ

ſunt quedaʒ QAuare reſtat ꝙ ſit mali

na. quarto quia illud eſt malitia quo

nihil eſt iniquius. ſed nihil iniquius
qᷓ; amare pec uniam ut dicit ſapiens

Eccł. decio. quare amare ꝙ eſt cireaa

pecuniaʒ eſt malitia ſimpliciter ¶ Sʒ
oppoſitum pꝛobatur ꝑ rationem quaʒ
intendit phus que talis eſt. circa que/
cũq; eſt malitia circa illa vituperamur
ſi amemus:ſi cõcupiſcamus: vel ſi adi
piſcamur. ⁊ patiamur ea.ſed nũqᷓ; vi⸗/
tupamur: ſi ſolĩ amemus ⁊ ↄcupiſca
mus ⁊ patiamur pꝛedicta ut viſum ẽ
in illa ptel ad omnia ..quare circa pᷣ⸗
fata nulla eſt malitia¶ ꝛo ſolutiõe

queſtionis diſtinguo pꝛimo de mõ acci

ſic. primo qꝛ circa que eſt moꝛaliſ stuſ

piẽdi hũc t᷑minũ malitia.2. de modo
eẽndi habitus circa delectabilia.⁊ 3
dicta ad queſtionẽ oe pꝛimo ſciẽ/
dũ ꝙ malitia tripliciter ſũm põt.vno
modo ut ẽ malitia ſimpliciter que red
dit hominem ſimpliciter maluʒ. ut in/
tẽperantia ⁊ miuſtitia.alio modo ut ẽ

malitia ſᷣm quid que reddit hominem

ſᷣm quid malum.puta que reddit eum
medicum malum: vel diſpenſatorem
malũ vel punitiuum malũ.nõ tñ homi
nem malu.Ahlio mõ nec eſt peccatum
ſoluz : æ hoc modo reddit hominẽ pec
cantem ⁊ deficientem. non tñ malum
ſimpliciter vel ᷣm quid.qꝛ vnus defe⸗
ctus nõ reddit hõieʒ malũ q;uis red/

dat ipſuzʒ imperſectum pꝛimo.aũt mõ

ſuümitur hic malitia a pho. Pe ꝛ· ſcien

dum ꝙ babitus vel homo ᷣm babituz
ſe põt habere dupliciter ad delectabi/

lia vno mõ pꝛeciſe ⁊ impmixte:aman
do cõcupiſcendo: ⁊ patiendo ſeu adi⸗
piſcendo delectationem nõ tranfeun/

do in aliquod aliud genus amoꝛis cõ

cupiſcentie ſeu delectatiõis· Alio mõ
non pꝛeciſe:ſed permixte cum aliquo

alio genere appetitus ſicut notaui ſuᷣ

li ? tractatu de liberalitate in qᷣſtiõe

illa:vtrum liberalitas ſit ptus diſticta

ab õi ptute donatiua.pꝰ ãt mõ ſummi
tur hic modꝰ eſſẽdi haitꝰ circa delecta/⸗
bilia:qꝛ iſte ſolus mocꝰ ẽ ꝑ ſe ⁊ alius
eſt ꝑ accidẽs qui ad artem nõ ptinet.
ut. S. lec. fi.
dũ ad qõnẽ.p? ꝙ malitia ſimplicit di/
cta nõ ẽ circa delectabilia boneſta ſfᷣm
ſe eligibilia pᷣciſe ſiſtendo in amoꝛe ⁊

cõcupia ⁊ in adeptione delectationis

eoꝝ. 2 ꝙ malitia ᷣm ꝗd eẽ circa ipſa
ſic fũpta. ʒ? ꝙ malitia ſimplicit᷑ põt eẽ
circa ipſa pinxii ſũpta. Pꝛimũ ꝓbat᷑
qꝛ õi malitia ſimpliciter ẽ aligs mal
ſimplicit.ſʒ ex amoĩ ↄcupia ⁊ ðᷣlecta/
niõe circa pᷣdca pᷣciſe ſiſtẽdo ĩ iſi nulluſ
hõ ẽ malꝰ ſimpłr: ꝙ patet de pecuma

de qua magis vidẽtur: nullus enum di

citur malus homo ſimpliciter q;tüq;
amet ⁊ concupiſcat pecuniam ⁊ delec

Hijs g pᷣmiſſis dicen

—

cprurenin
tnenan
lnlefoonen
napeſetrene
Lrcan del
lobono Pe
lecaellbusge

elendoine

ſehenentera
fedduntbormn
.ſuptractan
ca u pee
emaltuan
grommsſi
henalinatze
Grnitappeſt

Denda.quit

üntnodanu
lpeſtanne
ſuneſt li
ruliure t lub⸗

ctii Mrnel
ranczpun
uſinplaer
Mnappoluna
fulneſirſinpn
cMöNelönn
Efnlarrr

Norſanmane⸗
ni eroniendn
imsgeleſice
ntnaneeſunues
Münteſinplate,

pooyns - an⸗

nptatrlarun
Inckennad alte
mum zerodie
remic
khnätlrelinco
nan umnſn

bip
Unr lunder,

fnanndi
allngch
rſiſch de

nſei
nN atonee
ulgum e

nler
W
rſingin
ate
dd
Aqenetitn
eieeemn
Wänbennig
munpuniün
aſbo deun
Aboroiaben
Donen worace
igensnt
nmsſ

iusſt fsi

npi nöß
Abän rud
noc ipti⸗

Hsinle
Pulmuſihin

ſtenipnn/
Ga fngdach
Gtruſnich ,
el ſſedonn
1 g neng
o inphor 4

uus

VII

tetur in ea niſi incidat in aliqᷓ; aliã p/

uerſitatem animi vel in contẽptuʒ dei

vel in leſionem pꝛoximi. Iſte quidem
dici poſſet venditoꝛ cimini ut.S.liu 42
Tractatu de liberalitate non tñ ma/
lus homo. Patet ẽt ꝙ oppoſitum de
lectabilibus guſtus ⁊ tactus:qꝛ pꝛeci

ſe ſiſtendo in eis duʒ tamen iſi motu
vehbementer augeantur æ inualeſcant
reddunt hominem ſimpliciter malum

ut.ſupᷣ tractatu de temperantia. quaĩr
circa iſta pꝛeciſe accepta nulla põt
eſſe malitia ſimpliciter¶ Scoòm ꝓba/⸗

tur qꝛ omnis ſuperabundantia fugiẽ⸗
da ẽ malitia fʒ quid vel ſimpliciter ſ,.-
circa iſta poteſt eſſe ſuperabũdãtia fu

gienda. quaĩ ⁊ aliqua malitia¶ Ter
lium pꝛobatur qꝛ amoꝛi pecunie ⁊ lu

cri poteſt annecii appetitui vſure ut vi

ſum eſt. S. li. in queſtionibꝰ de libe/
ralitate ⁊ illipᷣalitate. ſed ut pꝛobatũ
eſt ibi. vſura eſt malitia ſimpliciter.
quare circa pecuniam poteſt eſſe mali
tia ſimpliciter. Sicenduʒ ergo ad pꝛi
muʒ in oppoſitum ꝙ nõ omnes moꝛa
leſ malitie ſũt ſimpliciter malitie. nec
omnis moꝛalis virtus eſt inter maliti
as ſimpliciter ut pꝛobaui.õ.in queſtio
nibus de foꝛtitudine queſtione.ꝗ? Ad
ſecundũ vero dicendum.ꝙ nec illibe/
ralitas pꝛeciſe ſũpta ſine auaritia nec

caymia nec ſimiles extremitates ſunt

malitie ſimpliciter. Iniuſtitia vero eſt
malitia ſimpliciter non quidem qꝛ cir
ca pecumas vł quia circa lucrum ꝙ ẽ
ſimpliciter lucrum.ſed qꝛ eſt leſio pxi
mi.eſt enim ad alteruʒ ſicut ⁊ iuſtitia

Ad tertium vero dicendum ꝙ ſupera/

bundare circa pᷣdicta delectabilia põt

eſſe malitia vel incontinentua ſecundũ
quid nõ tamen ſimpliciter: ⁊ hoc mõ

large loquitur ibi pbus de malitia:

Ad quartum vero dicendum ꝙ nibil

eſt iniquius q; amare pecuniam nõ ra

tione ſui:ſed ratione annexi:nõ ratiõe
ſoꝛme:ſed ratione effecitꝰ ⁊ cãe:⁊ hoc
modo loquitur ille ſapiens. Iſte vero

pbᷣus loquitur de amoĩ pecunie ſᷣm ſe

⁊ ſecundum foꝛmalem rationem ſuã

Conr ibi. Similiter autem.] A pꝛe/
dicto delectabiliuʒ genere excludit in
continentiam ſimpliciter dictam. d.q;
ſicut malitia ſumpliciter non eſt circa
pᷣdicta ðlectabilia ſic nec incontinẽtia

Qõ pʒ per locũ a comuniter acciden

tibus.qꝛ circa q;cũq; materiaʒ poteſt
eſſe incontinentia ⁊ operari non elec/

tiue.ſed concupiſcentia circa eandem

poteſt eſſe ⁊ operari malitia electiue:
Et confirmat᷑ iſtud qꝛ nullus habitus
circa pꝛedicta delectabilia vituperat᷑
ut malus ut.S.e. łcõe.ſed incontinẽ
tia eſt non ſolum quid fugienduʒ ymo

eſt de genere vituperabiliuʒ in ratiõe

malitie alicuius non ſolum in ratione

peccati ut.S.cpꝛoximo. quat᷑ inconti

nentia nõ ẽ circa pꝛedicta delectabilia

huius rationis ponit pꝛimo concluſio
nem. 2. minoꝛem ibi. Incontinentia

enim ⁊ patet. Cour ibi Pꝛopter ſi /

militudineʒ ꝓpꝛedicte materie attribu

it incontinentiam ſimilitudinariã. pꝛi

mo autem pꝛoponit concluſionem. d.
ꝙ bomines apponentes ⁊ addentes

ðter minationẽ ad incontinentiã dicũt
eam eſſe circa pꝛedicta ðlectabilia pp

ſimilitudineʒz paſſionis qꝛ omnes traſ
ferentes ſᷣm aliquam ſumilitudinẽ ſe

tranſferũt. Comunis auteʒ paſſio fm

qᷓ; attendit᷑ ſimilitudo ẽ vinci a concu
picenua rationem ⁊ ellectionem
h emʒ ĩueniũtur circa pꝛeſata delecta
bilia ⁊c circa delectabilia tactꝰ a gu /
ſtus circa que eſt incontinentia ſimpli
citer. 2 bi. Puta malum.] Expõit

moð dicte deter minationis tã in mali

tia qᷓ; in cõtinentia dicenſ ꝙ homines
dicunt incõtinẽtiã huius apponentes
circa vnumqꝙq; circa ꝙ nominat incõ

tinẽtiam ſicut dicunt medicum maluʒ
⁊æ ypocritã.i.ioculatoꝛẽ ⁊ effigiatoꝛẽ
malum quẽ tamen non dicerent ſim/
pliciter malum. puta hominem malũ
quẽadmodum auteʒ nec in hijs dicũt

LIBRO

ſimpliciter malum quem dicunt cum
aliqua determinatione malum:pꝛo eo
ꝙ; vnumquodq; talium non eſt mali/
tia.ſed homines dicunt huiuſmodi ho
minem malum. i. ſimilem ſecundum
analogiam ⁊ pꝛopoꝛtionem quandaʒ
Sic euiam eſtimandum eſt ꝙ ülla ſola
incontinentia eſt ſimpliciter incontinẽ
tia:que eſt circa eadẽ delectabilia cuʒ
intemperantia ⁊ temperantia. ſed cir
ca iram dicimus incontinentem ſecun
dum ſimilitudinem ⁊ pꝛopter h nomi
namus incontinentem ire apponenteſ
hanc determinationem ire. ⁊ dicimus
incontinentem ire:ſicut incontinenteʒ

honoꝛis vel lucri: cum tali determina

tione non tamen abſolute tales eſſe di
cimus incontinentes ſimpliciter. Con
ſequenter ibi. Quia auteʒ ſunt qᷣdã
Tradit inhoneſtam materiam incon
tinẽtie ſimilitudinarie.pꝛimo ergo po
nit talem diuiſionem delectabilium

ꝙ quedam ſunt natura.i.per naturazʒ

⁊ ſecundum naturam delectabilia.?
hoꝛum delectabilium quedã ſunt ſim
pliciter delectabilia ommibus animal
bus.quedam autem ſunt non ſimplici
ter. ſed particulariter delectabilia ſᷣm
genera diuerſoꝛum animalium:⁊ ſᷣm

conditiones hominum ⁊ regiones gẽ

tium.b autem omnia poſſunt eſſe natu
raliter delectabilia.Sunt autẽ queda
alia ñ nãłr ſʒ inaturaliter delectabilia
h autem uerum ſubdiuiduntur ſecun
dum cauſas in tria genera quia talia
fiũt homini ðlectabilia:ł pꝛopter pa
ſiones coꝛpoꝛum: vel pꝛopter conſue
tudines deſideriorum ⁊ affectuum vel
pꝛopter pernicioſas naturas ymagi⸗/
nationũ ⁊ ſenſuũ. Quia igitur ſunt ta
lia innaturalia delectabilia contingit
nos videre habitus pꝛoxime ſe haben
tes circa ſingula pꝛedictoꝛum delecta
hilug. ſ. Fotanaii ergo ꝙ phus intẽ
dit tradere iſta innaturalia delecta⸗/
bilia tanq; materiam illius ſimilitudi
narie incontinentie de qua ſermonem

facturus eſt ⁊ excludere ab hac incon
tinentia delectabilia naturalia. Item
notandum ꝙ innaturalia nunq; ſunt
delectabilia niſi ex aliq erroꝛe natu

re: qui quidẽ poteſt habere vnã de tri

bus cauſis.ſ.vel leſionem coꝛpoꝛum.
que fit per egritudinem vel leſionem
appetituuzʒ que fit maxime per pꝛau
conſuetudinem inductaʒ a pueritia vlł
leſionem ſenſuũ que fit pꝛopter indiſ
poſitionem ctganord(eso ibi Di
co auteʒ. Exẽplificat de innaturalibꝰ
dele ctationibus dicens.dico auteʒ ſᷣm
pꝛedictos habitus homines beſtiales
puta illum hominem qui dicitur femi/

nas pꝛegnantes reſcindere ⁊ pueros

nundum natos in matrum vteris de⸗

uoꝛare:vel eum qui dicitur gaudere
talibus alimẽtis qualibuſ fama refert
guadere quoſdam ſilueſtres homines

habitantes circa pontum.i.circa regi
onem illam vbi fuerunt homines tota
ltter indomiti.fama nanqʒ refert gau
dere quoſdam iſtoꝛum crudis cibarijs

quoſdazʒ ãt carnibus hominum veſci.

quoſdam autezꝭ accomodare in conui
uium pueroſ ad delectationes ſodomi
ticas ⁊ enoꝛmes peꝛmiſcẽdas cũ epu
lis.vel eos dicimꝰ beſtiales qui viuũt
circa illum ⁊ in comitatu eius qui dici
tur falaris.hij quidem omnes dicunt᷑
merito beſtiales. Hota vero ꝙ pontꝰ
eſt quedã pꝛouintia homines hñs diſ
colos:indomitos: indoctos: ſtolidos
⁊ rebelles.vnde olim vigente romao
imperio miſſus eſt ab imperatoꝛe py/
latus ad pꝛouintiam illam tanqᷓ; pᷣes
illius pꝛouintie:ut gentem indomitaʒ

edomaret ꝗ callidiſſime ⁊ aſtutiſſime

erga illos ſe habens: omnes Roma
no imperio pacifice ⁊ ſine rebellione
ſubmiſit. ⁊ inð dictꝰ eſt pontius ꝗ ãte
ſolum dicebatur pylatus.¶ Ad hãe ẽt

pꝛouintiã miſſus eſt ouidius in exiliũ

vbi libꝛum eduidit qui dicitur ouidius

de ponto vnde in quodam uerſiculo

ait. ¶ Ad loca pontina te miſit naſo

Gulinpera

ugſeſon te

Ponmnesquet
litnetlneh

lennsla1

Mabirunes pon

öſluftdn

wotboenws.
Aſeerlls
habitavontane
lrliſ g⸗
fonncondtton

i delectabil
Mldelectablii⸗
ſennrelprop

rntrocg mod
ſunrdonmines
Gbeſticesſt,
linem d p
Accit beſtia

matremnſacnt
lſaos eſt taliſa

Nucemala⸗
nleri. hjen
glunſnes gu⸗
bean
Mepnlllſaga
ai
sſiſtcatones
äleiamagnige

redumemeie

tulinemoperi

beſielten wi⸗
AUrritaan
waliſtelnub

ennmreqneg
ilsua di
uenisgnine
üſuſeſte
ne QAltian
nine niſish

ißtentirhzon

Mii
AAe
Nidehnn
uen e
nigenen

eſtpn
win

fcn eimn
ens oau
NWINE

MWNANDGNe
es wanderi

SnNIIIEN
mn qi wng
ſdamſänchete
na rmE
ſbifonn wn
miümgtan
MeNd
Alictamnmni
W ermiſtite
n mitarn eu
nidenn Onun
ralhun

nios: Mddis
de cbnig;
sctehmnge
ouiniamieng
nme:n mm⸗
ahaſin e
eftiui,
4
o acr l
lne
m guns l
oidesn⸗
ſsclclte
Gr ien

☛R

ruina. Criplex doctrina viſus ⁊ ipſa

ↄria.i.imperatrix romana. Item no/
ta ꝙ roſiani tempoꝛibus noſtris ſunt
homines qui viuũt more ferino ſine ci
uilitate ⁊ ſine hbumana conſuetudine
bibentes lac ⁊ ſanguinem iumentoꝛũ
habitantes non in ciuitatibus ſed in
locis ſilueſtribus iuxta vngaros polo/

nos ⁊ boemos.Et iſtividentur de ſcẽ

diſſe ex illis qui tempoꝛe Ariſtotelis
habitabant circa fałarim ¶ Conſequẽ
ter ibi.hij ãt pꝑ egritudinẽ. Zradit
vnam conditionem iſtius materie.ſ.ĩ
nãleʒz delectabiliuz ⁊ eſt ꝙ talia nulli

les non tamen conſuetudinales ¶EOö5

ſequenter ibi. Quãtis quideʒ igitur
Excludit incontinentiã ſimpliciter a
pꝛedicta materia:intendens ſic argu
ere.O mnis habituſ innaturalium de

lectabiliuʒ appetitiuꝰhabet pꝛo cauſa

vel egritudinem nature vel antiquam

conſuetudinem perſone. Sed inconti/

nentia ſimpliciter nec hanc nec illam
habet:quare nõ eſt habitus talium ap

petitiuꝰ. Huiꝰ rationis ſupponit maio
rem ex parte pꝛecedenti:minoꝛeʒ aũt

ſunt delectabilia. vbi vel ꝓpter egritu
dinem vel pꝛopter conſuetudinem qꝛ
ex vtroq; modo ⁊ ex utraq; ca ſ‚H

ſunt homines fieri beſtiales¶ Bicit ꝗ
ꝙ beſtiales fiunt aliqui pꝛopter egri/
tudinem ⁊ ꝓpter maniam quibuſdam
accidit beſtialitas qualis fuit iſte qui
matrem ſacrificans ⁊ comedens ga/
uiſus eſt tali ſacrificio ⁊ tali edulio.⁊

quidam alius comedenſ epar ſui ſocij

conſerui.hij ergo tales ſũt beſtiales

declarat hic.d.qꝙ nullus diceret incon

tinentes ſimpliciter eſſe illos quibus

quot ⁊ quantis natura cauſa ẽ ut ſint

beſtiales ꝙ apparet per locum a mi,/

noꝛi qꝛ quẽadmodum nec mulieꝛeſ di
cuntur ſimpliciter incontinentes pꝛo

eo ꝙ ipſe nõ ducũt ſʒ potius ducuntur

egritudines quia ex egritudine fiunt

tales.fiunt etiam beſtiales ex conſue/
tudie:puta illijq gaudẽt ad euulſionẽ
capilloꝛuʒ ⁊ ad coꝛꝛoſioneſ vnguium
⁊ ad maſticationes terre ⁊ carbonuʒz
⁊c illi etiam qui gaudent ad fruitionẽ
venereoꝛum:maſculi cum maſculis /

pitudinem operãtes Sic ergo omnis

beſtialitaſ reduci põt ad duo videlicet
ad naturã ⁊ ad moꝛem. equia beſtiali⸗
tas accidit aliquibuſ ex natura.i.ex le
ſione nature que quideʒ põt eſſe ꝰↄ na

turalis quia a natiuitate contracta uel

accidentalis quia ex aliquo caſu incur
ſa. tñ ſiue ſic: ſiue ſic ſẽper eſt leſio na

ture. QAuibuſdam autẽ accidit ex cõſu
etudine.puta illis qui ſũt ad tala aſſu

eti a pueritia. Hota vero diligenter ꝙ
phᷣus poſuit concubitum maſculoꝛum
inter beſtialitates conſuetudines:non
inter egritudinales. ⁊æ ideo talis beſti
alitas eſt inexcuſabilis.qꝛ quãuis be/
ſtialitates egritudinales ſint excuſabi

a concupiſcentia.ſic nec illi ſunt incon
tinentes quibus natura talium paſſio
num eſt cauſa. Hullus etiaʒ diceret eſ

ſe incontinentiam ſimpliciter in bomi

nibus ſimiliter ſe habentibuſ.ſicut illi
qui egrotatiue viuunt:qui quidem ha/
bent talem modum pꝛopter conſuetu
dinem quia talis conſuetudo eſt intro
ducta tempoꝛe quo parum vigebant
ratione.ſ.tempoꝛe pueritie. Et ideo
ſicut nec mulieres naturaliter inualið
dicuntur incontinentes.Sic nec iſti ta
¶ Ront ibi. Habere quidẽ. Ex

cludit ab hac materia malitiaʒ ſimpli

citer. d.ꝙ habere ſingula peccata hoꝝ

delectabilium innaturalium eſt extra

terminos malitie quẽadmoduʒ ⁊ ipſa
beſtialitas ut oſtenſum eſt:S.eo.licei?
Cont᷑ ibi:· Habentem autem] At⸗/
tribuit iſti materie innaturalium dele /

ctabilium incontinentiam ſimilidina/
riam.pꝛimo autem pꝛoponit cocluſio
nem intentam ſecundo pꝛobat vnam
partem eius ibi. Omnis enim ..ter/
tio aliam ibi. Hoꝛum autem. quarto
epylogat ibi. Quoniam quidem ig̊
Dicit ergo pꝛimo ꝙ virum habentem
concupiſcentias innaturaliuʒ delecta
biliũ ſupare eas ñ ẽ ſimplicit᷑ ↄtinẽtia

☛G

æ ſupati ab eis nõ eſt incõtinẽtia. Sʒ
eſt cõt inentia vel incontinẽtia que di
citur ſ̃ᷣm ſimilitudinẽ quẽaðm aliquẽ
habentẽ hunc modũ paſſiõiſ eirca iraſ
non eſt dicenduʒ ipſum ſimpliciter in
continentem eſſe ſed tantuz ſecunduʒ
ſimilitudinẽ. (Anieguer ibi.oĩs
enim ſuperabundans.] Pꝛobat pꝛi/
mã ptem buius cõcluſiõis ⁊ hᷣ ſic.oĩs
habitus peccans circa pꝛedicta delec
tabilia eſt vel beſtialis ſcõm conſue⸗/
tudinẽ vł eſt egritudinalis ſᷣm cõple/

xionẽ. Sed incontinẽtia ſimplicit᷑ nec

ẽ tał nec talis.quare incontinẽtia ſim
liciter nec peccat circa talia delecta/
ilia:huius rõis declarat maioꝛẽ: mi/
noꝛẽ aũt ſupponit ex illa ptel quãtis
Ad euidẽtiam maioꝛem ſciendũ ꝙ be
ſtialis diſpoſitio aliquãdo ſũmitur pꝛo

geñãli ðpᷣuatiõe appetit tũc dicit᷑ ſu

pahũdanſ malitia.qñq; pꝛo tali ðpꝛa
uatione intellectus pꝛactici:⁊ tunc di
eitur ſuperabũdans iſcipiẽtia aliqñ ꝓp
ſpeciali tepꝛauanone appetitꝰ iraſci
bils ⁊ tunc dicitur ſuperabũdãs timi/
ditas.aliquãdo ꝓ ſpeciali depꝛauatio
ne appetitꝰ cõcupiſcibił ⁊ tũc dicit᷑ ſu
perabundans intẽperantia, aliqñ vo
pꝛo depꝛauatione humanitatis ⁊ pie
tatis que eſt hominis ad bominem
⁊ tunc dicitur ſupabũdàs crudelitas

Hijs quinq; modis nominãs be

ſtialeʒ diſpoſitionẽ dicit ꝙ omnis ſup/
abundans malitia ⁊ iſcipiẽtia ⁊ timi
ditas ⁊ intẽperantia ⁊ cꝛudelitas eſt
vł beſtiał ſᷣm cõſuetudinẽ vel egritudi
nalis ᷣm cõplexionẽ qꝛ quedã harum

diſpoſitionũ ſũt beſtiales: quedã autẽ
egritudinales ⁊? vnaqueq; ẽ talis vel

talis. Peinde ibi. Hij quideʒ enim
Exẽplificat de vtꝛaq; q;tum ad timi/
ditatẽ ⁊ inſcipiẽtiaʒ De reliquis aũt

nõ:qꝛ ſupᷣinduxerat exempla ut patet

de malitia crudelitate ⁊ intẽperãtia
in eo qui reſcindebat pᷣgnãteſ feminaſ

A nundum natos pueroſ deuoꝛabat x

de illo qui matrẽ ſctificauit ⁊ come-
dit. Munc ig exẽplificat de timidita/

te que accidit ⁊ ex cõſuetudine ⁊ exe·

gruudine. ¶ Dicit ergo ꝙ bic quidem
eſt ꝑ naturã tał ut omma timeat utſi
ſonituzʒ faciat mus reddatur timidꝰ ſᷣ⸗
beſtialẽ ⁊ lepoꝛinã timiditateʒ qualii
eſſet ille qui nunq; audiſſet aliquã vo
cem terribilem vł extraneã ab buma/

na voce. hic autem pꝛopter egrit
nem timuit in uiſione ſele e
inſcipiẽtibus auteʒ exempliſicans ait
ꝙ inſcipientiuʒ hij quidẽ ſunt irrauo/

nales ex natura quia non ſunt eruditi

nec rebus humanis experti ſolo ſenſu
viuentes ſicut beſtie. quẽadmodũ ſũt
quedam genera bominum barbaroꝝ
a grecis ⁊ a latiniſ longe poſuoꝛũ.hij
autem ſunt tales pꝛopter egritudines

puta pꝛopter epylenſias:vel pꝛopter

manias qui dicuntur inſcipiẽtes egri/
tudinales. Conr ibi. Hoꝛum autem
pꝛobat alteram partem concluſiomſ p

poſite ſcilicet ꝙ circa innaturalla dele
ctabilia ſit incõtinẽtia ſi imilitudinarie
dicta ⁊ intendit ſic arguere. Omnis

qui ſuperatur a pꝛaua concupiſcẽtia ẽ
incontinens ſimpliciter vł ſimilitudi/

narie. ſeu ſecunduʒ quid. Sed circa p/
Qicta delectabilia aliqui ſuperantur a

concupiſcentia. quare ſunt incominen
tes uel ſimpliciter uel ſecundum quid
a ſimilitudinarie. huiuſ rationis ſup/
ponit maioꝛem ex illa parte.. Pꝛopt

7. ſimilitudinem ẽt paſſionis] minoꝛem
autem declarat in littera. d. ꝙ contin/
git nos habere queda hoꝛum delecta

bilium in concupiſcentia ⁊ non ſupe/

rari ab ea ꝙ eſt modus continentis ⁊

perſeueraniis. Zico autem in exem

plo.] Nuta ſi falariſ ſodomitic ⁊ cru

delis ſecunduz concupiſcentiam tenu/
it puerum concupiſcens ipſum come/

ere vel ipſo uti ad inconuenientem

et enoꝛmeʒz venereorum delectationeʒ
æ tamen ab vtroq; abſtinuit:contingit
inde non ſolum habere concupiſcenu

am talium. Sed ⁊ ſi perari ab ea ⁊ i/
ſte eſt modus incontinẽtie. Conſequẽt

iſert ↄcluſionẽ ibi ¶queabm inducs

iratnid
ociilan
ſetippncrm
Guppoſtine
ſaisſelenin
(aurulti
ncnefnenm
(nittbeg
lscliegina
Gcrirttneap
Crrninnnitil
ummimnipet
lln ünelt

uuinplen
lawegnolu

7

.

wnimd
Aiddekadni
ledicafnne

rq iſiban
(Waenoradele

Epanurpolue

blnaucta.

Mni⸗
imman
Mrten

Morninnneſtt

8

MMCNntte⸗
ipuwppen
idgnnsſpecl
ſtinccundtaire
Cntnentia glee
lil cetenif⸗
pecpeſti gn
lne Aerhiin
lbue Nunrel
Emmuſtozes
Mtenis
ltſi Gc fonn
leet ngemn
nmnonecen
ſhinnthir
ichneolci⸗
wmnret
welihlinn
miß rſen

☛ =

irnine
nen
U Kmumm;
EidIN
ümtm
Remmitk
Men nng

ltnenuit

menni
bincifenn

AAnaronſunan

mserwnſdt
nAdonmNun
ls Pen
eeinſ

MMr et

il Ra.

unNnin

ugCN

othiuſnn
mdrſc
raprann

inplunn i⸗

mmniiz li at
bila aligniſ

in. aucreſnn

cter uelſen

ne Dul un

ſimilitudinẽ ð malitia. Dicit ꝙ quẽ/
admodiũ illa malitia que ẽ ᷣm hõinez
dicit᷑ ſiplicit᷑ malitia:illa aũt que dicit
Fʒ appoſitionem puta quomam be/
ſtialis vel egritudinał ñ dicitur ſimpli
citer malitia:ſed ſᷣm ꝗd ⁊ eum deteri/

natione.ſᷣm eundem itaq; modũ ⁊ in
continẽtia h̊ ẽ quia quedã dicitur beſti

alis qdã egritudinal incõninẽtiaſipli
citer ãt ſine appoſt itione nõ dicitur ĩ
continẽtia niſi illa ſola que tendit ᷣm

humanã intẽperãtiã qꝛ circa eadẽ

cũ illa ⁊ intẽdit in idẽ ¶ Conr ibil qm̃

qquidẽ ig. Epilogat comũeʒ determi/⸗

nationeʒz iſtius qõnis ⁊ pᷣcedẽi dicẽs
ꝙ manifeſtũ eſt qm̃ incontinẽtia ⁊ cõ/⸗
tinentia ſimplicit᷑ dicte ſolũ ſunt circa
illa delectabilia circa que verſantur ĩ

temperãatia tempãtia. &t qm circa

alia delectabilia eſt alia ſpẽs incõtinẽ
tie dicta ᷣm methaphoꝛa:⁊ nõ ſimpli
citer ꝗ tñ ſubdiuiditur in multas ſpẽs

fm genera delectabiliũ diuerſoꝝ fʒ q

apparuit ꝑ diuerſa exẽpla.ſupᷣ in młi
locis inducta. ¶ Lectio . 77
Noniã aũt minus turpis de
tminaſ᷑ tribuſ primis qõnibꝰ
hic determinat quartã.ſ.vtrũ
incontinẽtia ire ſit turpioꝛ q; inconti⸗
nentia concupiſcẽtie: vł ecõuerſo.he
qua pꝛimo pꝛoponit concluſionẽ intẽ/
t.d. ꝙ nos ſpeculabimur « ꝓbabimꝰ⸗
qĩ incõtinẽtia ire ẽ minus turpis qᷓ; ĩ

comtinentia que ẽ cõcupiſcẽtiaꝑ. 2.

