tio dʒ attribui arti:que opationẽ facit
rectã rectitudine artificiali. ¶ Munc
igit᷑ ſupponẽdo cũ philoſopho hec
legalis iuſticia operet᷑ oĩa opera le/
galia: æ ꝙ ſu totius ⁊ oĩs virtu vſus
ad aliũ. ⁊ ꝙ ſaltem eqpolleni ſit tota
virtus ⁊ nõ pars virtutis. &t ſi uppo
nkcho cũ aduerſ⸗ ario: ꝙ hec indiria ſit
aligs vnꝰ determinatꝰ hitus ab alijs
hitibus virtutũ diſtinctꝰ. ¶¶ His igit
ſuppoſii quero vm bmõi iuſtitia op
atione oĩm legaliũ æ oium virtuoſoꝝ
opeꝝ ſe habeat directiue vel t̃ pce/⸗
ptiue:vel tm̃ obeditie. Si dicas ꝙ di⸗
rectiue tũc ſeqꝗt᷑ ꝙ eẽntialit ẽ oĩs ſtus
3 tuũ ſuppoſuũ. Qè⸗ pʒzʒ qꝛ oĩs hitus
moꝛalis ᷣm quẽ opamur tẽperata ?
tpate ẽ eẽntialit᷑ tẽperãtia. ⁊ oĩis vᷣm
quẽ operamur foꝛtia foꝛtit᷑ ẽ eẽntiałr
foꝛtitudo:⁊ oĩs ᷣm quẽ operamur li
beralia liberalit ẽ eſſentialit libera/
litas:⁊ ſic de alijs.hoc eni ẽ ꝓpꝛium
vnicuiq; virtuti directiue ꝙ. ſ. F̃m eaʒ
operemur. nõ tâ virtuoſa. ſed fructuo
ſe:puta ſᷣm tẽperãtiã. non ſolũ opari
tpata ſed etiaʒ tꝑate:hoc 5§ pz ſupꝛa
ex magna pte ſcòi. ¶ Si dicas y nõ
directiue:ſed pᷣceptiue tm̃:hoc ẽ etiaz
icõueniens qm ad hoc ſ. egꝗt vnũ eui⸗/
dentiſſimü ĩpoſſibile ac abſurdiſſimũ
ſ.ꝙ eſſet aliqua virtus pſᷣm quã nullus
oparet virtuoſe:qꝛ ſᷣm bituʒ geſt ᷣ⸗
ceptiuꝰ ⁊ non directiuꝰ opis virtuoſi.
opamur quidẽ virtuoſa:ſed nõ virtuo
ſe: legalis aũt iuſtitia nullũ bñt opus
ꝓpꝛiũ nullã quoq; materi. Pꝛopꝛi
am i qua opari poſſimꝰ ſᷣm directiõez
eius:ſed oĩa opa virtutũ in quacunq;

mã ſunt ei cõia quare ſi ipa eſlet tus
a cæteris diſtincta:nũqᷓ; m eq vel ᷣm
eius directionẽ aliqs opabit᷑ virtuoſe
Si vero dixeris ꝙ nõ tĩ directiue
nec tm̃ pceptiue ſed obeditiue. ſic ꝙ
hmõi iuſtina ſit hitus obeditiu⸗ legi:
amoꝛe cõis bomi.hoc ẽ iteꝝ minꝰ? ra,
tionabile:qꝛ tũc ſequit᷑ iuſtitia le/
galis non eẽt ſunpłr virtus moꝛalis.
nec pᷣclara nec perfecta. ꝓ eo talis
hitus obeditiuꝰ legi ẽ ſunpkr virtꝰſub
diti:cuius nõ ẽ virtus nec pꝛudentia.
ſed opio vera ut habet᷑ tertio polliti
ce capitulo ſcòo in fine. ſed cũ opio/
ne vera ſine pꝛudentia nulla põt eſſe
moꝛalis virtus perfecta ⁊ maxie taz
pclara:vt infra ꝑ totũ libꝛo ſexto. qua

re illa obediẽtia vel ille hitus obedi

tiuus legi nõ ẽ legalis iuſtitia quſuis
ſi bon?hitus:vt habet᷑ ſupꝛa.li.pꝛĩo
de illo ꝗ p ſe facienda nõ itelligit.ſʒ
itelligẽti obedit. ¶ Cöfirmat᷑ auũt ro

iſta ⁊ tota poſitio:qꝛ nullus aſſignat

qualis ẽ illa legalis iuſtitia. ⁊æ ad gd
ſit neceſſaria pᷣter alias virtutes quia
oĩa ſaluãt᷑ poſuo ꝙ nõ ſu aliud ſicut
dicit philoſophꝰ niſi tota virtꝰ: b ea
tñ differẽs ſicut expoſuũ ẽ. Dicen
dũ g ad pꝛimũ obiectũ ꝙ legalis iuſti
tia ſᷣm ꝙ cõnumerata int᷑ virtutes nõ
eſt oẽs ᷣtutes.cõnumerat᷑ eni int᷑ vir
tutes ᷣm eẽ ad alteꝝ qò addit ſuper
virtutes: ⁊æ ſ̃m hoc nõ ẽ om̃s virtutes
non tamẽ cõnumerat᷑ ſᷣm habitum im
mo idẽptificat eis: vt ait philoſophꝰ
* Fm habitum eſt omnes virtutes
Exemplũ hꝰ cõnumeratiõis habemꝰ

in rebus homogeneis vbi partes vni

uocant᷑ cum toto:ut ſi dicamus maxi/
ma quãtitas aquarum eſt quantitas

ſumul totius aque Ecce ꝙ hic in rõne

menſure compatur totum ad partes
⁊ connumerat eis.ſicut vnum menſu
rabile diſtinctum a partibus in ratio
ne menſurabilis. ⁊ tamen ſecundum
ſubſtantia ⁊ eſſentiam illa quantitas
totalis eſt oẽs q;titates partiũ ſil.ſili
modo poteris videre in pꝛopoſuo.

e

itenitltn
ini tunn
iniiiglgr

Wvspe,

lecdd
Eefnscusn
Nalen ſcvven
1Siltcrin⸗
Eupperber
edidatinbon
ceesfeeſe
alex r ẽ
at nrmsadal
ftwmalerar
ſte wrferhi
iciamns
uſaeſtiene
urausſddoi
mmonbipoſete
Clteſatenzer
Ggnennͤcſan
Ailkeiünni
lenigehn
lſckn giun

pencgificker

ppurhrein bo
güigenri
fnentenutize
aemmlineſn

Anorſfetadbo

èêſHꝗ”MM
S 8
Ks
Amtie

e T K

oſNnn

W

inaſelſſei
iabein (Cint
ſruim numn
M
NN
rarpeſrii⸗
mmiobiecig at
merdaniE
iai alen ghai
n bor noidun
mneraifnu
fcn esnunin
un eſtomsn
Nÿ nmme

mman ie
zuis mi,
icn al

differentiã toti ⁊ ptiũ.bi gĩa.dicen
do ſic ſolũ totũ vniuerſũ ẽ maiꝰ:quali

bet pte vniuerſi.maioꝛitas eni hc at

tribuit᷑ toti ſolitarie:cũ excluſiõe ꝑtiũ
qꝛ nulli eaꝝ cõuenit talis maioꝛitas.
Sic etiã ĩ ꝓpoſito pᷣt dici ꝙ ſola viriu
tũ:hmõi iuſtitia que ẽ tota virtus ſu/

peraddito reſpectu ad alteꝝ.ẽ alie-

nũ bonũ vel tm.velſic ꝙ nulliꝰpartiũ
cõuenit ꝙ cõuenit toti. ¶ Ad tertiũ
aũt dicẽdũ q; legalis iuſtitia dicit᷑ ad
alteꝝ. qꝛ eius perfectibile ut per eaʒ
perfectibile dĩ ad alteꝝ:puta ciuis ut
ciuis:⁊ tunc dico ꝙ quelibet virtꝰ pti
alis ipᷣius ciuis ut ciuis põt dici eſſe
ad alteꝝ.ſobꝛietas namq; ciuis ut ci
uis ẽ pficit ipᷣm ⁊ pꝑtẽ quãdã ciuitatis
Et ꝓpter boc ſobꝛietas hꝰ ſobꝛietatᷣ
redũdat in bonũ toti ciuitatis:⁊ per
cõſequẽs hec ſobꝛietas dici põt vᷣtus
ad alteꝝ. qꝛ nõ ẽ intelligendũ ꝙ hic

dicat᷑ virtus ad alteꝝ: ꝙ eius opatio

trãſeat in alteꝝ:ut videbit infra ca.
J. vbi de hoc fiet qõ. C Ad quartum
aũt olcẽdũ ꝙ virtus boni viri ⁊? vᷣtus
ciuis ſtudioſi ẽ eadẽ virtus: poſito ꝙ
virtus ciuis ſtudioſi ſi ſumpł'r moꝛał
virtus.qꝛ bñ poſſet cõtingere ꝙ vna

cinuitas eſſet bona ex bonis ciuibꝰ.ex

eo ꝙ in ea nõ eſſet niſi vnus hõ bonꝰ

Si eni ille eẽt pꝛudẽs ⁊ bonus pꝛin

ceps.ille vtiq; eſſet bonus hõ. Et ſi
alij eſſent per oĩia obediẽtes iſti bo/
no pꝛincipi ipi eſſent boni ciues non
tñ ꝓpter hoc eẽnt boni hoĩes ſunptr
ꝓ eo ꝙ nõ oparent᷑ bona: ſᷣm ꝓpꝛiaʒ
rõnem ſue pꝛudẽtie. Sʒ ̃ᷣm opionem
aliene pꝛudẽtie: ſicut irrõabilia. hec
aũt non ſufficit ad bonitatẽ hoĩs.nec
ad bonitatẽ ciuis ſunpłr boni: qꝛ ut
babet᷑ a philoſopho.ʒ. pollitice.nul/
lus ẽ ſinpłr bonꝰ ciuis:qui deficiẽte
pꝛincipe pꝛincipari neſciret. ¶Ad
quintũ aũt dicendũ ꝙ legalis luſtitia
nec obiectũ ſpale nec ſub rõne ſpãli.
babet aliter q; virtutũ omniũ aggre/

„*.

Ad ſcoòm dò ꝙ dictio excluſiua p̃t
ferri ad totũ cũ excluſiõe ſᷣm aliquaʒ

V.

gatio Mec ille reſpectꝰ quẽ dicimus

addi ad illã virtutuʒ aggregationẽ p

legalẽ iuſtitiã:hʒ aliqð obiectũ vł ali
quã rõem obiecti ꝙ nõ habet illa ſi⸗
multas vrmmu.C t en, ſciendũ ꝙ
moꝛales virtutes ſił ſũpte ſunt nate
reddere bonũ hominẽ ſimpłr.⁊ pdu
cere ad hoĩs felicitatẽ. Itẽ nullo eis
addito nulla ꝗdem intẽtiõe vel electi

one eis addita ipᷣemet ſił ſumpte ſũt

nate reddere ſunplici᷑ bonũ ciuem ⁊

ip̃ᷣm pducere ad ciuis ⁊ ad ciuitaſᷣ fe

licitatẽ:ꝓ quãto talis felicitas depen

det ex bonitate vnius ciuis. pꝛimo
mõ talis virtutũ ſiłtas dicit᷑ virtꝰ ho⸗
minis ad felicitãdũ ipᷣm hoiem ¶ Se

cũdo tñ mõ dĩ iuſtitia ⁊ ad alteꝝ feli

ltãdũ.nõ tñ cũ excluſiõe hñtis a tali

felicitate. ¶ Ad ſextũ autẽ dð. ꝙ le/
galis iuſtitia nõ ſic ſe habet ad ꝑtia/

les virtutes ſicut methaphiſica ad p

tiales ſcias. qð apparet: qꝛ metha/
phiſica nõ opatur ꝓpꝛias actiões ſci
entiaꝝ ptialiũ.hec tñ iuſtitia operat᷑
actiões oĩum virtutũ moꝛalium. Itez
nec obm huius iuſtitie ſic ſe habʒ ad
obiecta aliaꝝ virtutũ. ſicut obiectum
methaphiſice ad obiecta aliaꝝ ſciaꝝ
vt ſatis viſum ẽ. ¶ Eid ſeptumũ autẽ
dicẽdũ ꝙ opinio dicẽtiũ virtutes mo/
rales eſſe in appetitu ſenſuiuo ẽ fal/
ſa ⁊ iniqua.ut onenſuͤe ſt ſupꝛa in vl

tima qõne pꝛimi. ¶ Ad octauũ vero

dð. ꝙ ſicut ſiłtas viriutũ includit tem
perãtiã vltra cõtinẽtiã: ſic ⁊ ipᷣa lega
lis iuſtitia:qꝛ nõ tm̃ attẽdit ad penð
legi exterius:ſicut hĩtus obiectiu.ſʒ
intendit ad oẽm perfectionẽ hoĩ ⁊ ci
ui poſſibilẽ ſm intentionẽ legis ⁊ le/
giſiatoꝛis itendẽtes oẽs ciues perfe⸗
cte facere bonos. Iſtud autem argu/
mẽtum ſatis concludent tenẽdo ꝙ ſo
la obedientia eſſet legalis iuſtitia:ſʒ
hec non tenemuſ pꝛo eo ꝙ illa obedi
entia poteſt eſſe ſine pꝛudentia: cum

ſola opione ba. legalis vero iuſtitia ð
qbWua fu ſermo ſunpliciter exigit pꝛu/

ſ”M
4

¶ Lectio. iiii.

Aerim aũt eã. Supꝛa egit
e legali ſeu vniuerſali iuſti
tia hic aũt agit ð iuſtitia p/
lali:de qua ẽ pꝛincipalis intẽtio.pꝛi
mo aũt ꝓponit eẽ talẽ iuſtitiã pticula
rẽ:⁊ pticularẽ iniuſtitiã ſibi oppoſitã
ſcòðo ꝓbat talẽ eẽ eã ibidẽ.Signũ ãt:
Tertio cõpat eã ad legalẽ iuſtitiã fᷣm
cõueniẽtiã ibi vniuoca.quarto penes
differẽtiã ibi Sʒ hoc qdẽ circa.quĩto
epylogat ſupꝛadicta ibi. Qm quideʒ
igit᷑. Sicit gᷓ pꝛĩo ꝙ nos in pñti nego
tio querumꝰ ⁊ inueſtigamꝰ eã iuſtitiã
que ẽ ĩ pte.⁊ que ẽ pꝑticularis.nõ vni
uerſalis.nec vniuerſaliter ois virtus

Eſt eni quedã talis iuſtitia ut nos

cõiter dicimꝰ.Siłr aũt dicimꝰ de iniu
ſtitia que ẽ ſᷣm pꝑtẽ:que.ſ.ẽ pticularis
ſicut expoſui de iuſtitia.ſcdᷣo ibi Sig/
nũ aũt. ꝓbat hoc triplici rõe.ſecũda
ibi Adhuc aũt hic. tertia ibi Adhuc
circa alias. Pꝛĩo ꝗ ſic arguit.Illa in
iuſtitia ẽ particularis differẽs ab alijſ
ſine qua alie iniuſtuie reperiũt᷑ ⁊ ipᷣa
ſine alijs.Sʒ ſic ẽ de iiuſtitia auaritie
quare ipſa ẽ particularis iiuſtitia.
Hui* rõis ſupponit maioꝛẽ ſicut eui/
dent᷑ notã. ponit aũt minoꝛẽ in termi
nis. d. ꝙ ſignũ ẽ.ꝙ ſu aliqua tał iniu
ſtitia:⁊ p cõſeqñſ oppoſuo iuſtitia.ꝓ

bato eni de vno oppoſuo.ꝓbatũ re⸗

putat᷑ de reliquo.Eſt g̊ ſignũ qm̃ ille

qui operat ᷣm malitias alias ab aua

ritia iniuſte agit:nõ tñ auare:⁊ ſic eſt
ꝙ alie iniuſtitie reperiũt᷑ ſine hac. In
iuſte nãq; egit:ꝗ abiecit clypeũ ĩ bel
lo: Pꝛopter timoꝛeʒ vel ꝗ maledixu
pꝓprer irã.vel qui nõ adiuuit pximuʒ
ſuũ indigentẽ mutuo.ꝓpter vitiũ illi⸗/
bertaſ. Iſti enĩ miuſte egerũt:qꝛ con
tra legẽ fecerũt:nihil tñ auare egeĩt.
⁊ ſic reperte ſunt alię iniuſtitie abſq;
iniuſtitia auaritie. ¶ Item qñ ialiꝗs
auare agit:puta fur vel vſurariꝰ mul/
totiẽs cõtigit ꝙ ſᷣm naturã aliã iniu/
ſtitiã faciet:nec ſᷣm oẽs ſilł.⁊ tñ aget

fm aliquã malitiã quã vituperamus

vt quãdã iniuſtitiã. Et ſic pʒ ꝙ repit᷑
iiuſtitia auaritie ſine alijs iniuſtinijs:
ſicut ⁊ ille ſine hac.⁊ ſic cõpleuit mi
noꝛẽ.cõcluſionẽ aũt infert.d. igitur ẽ
quedã iniuſtitia:ut ꝑs totiꝰ iniuſtitie.
⁊ ẽ iniuſtũ ſibi ꝓpoꝛtionatũ quoddã
i. particulare ꝙ ẽ in pte eiꝰ iniuſti:q
E pᷣter vel ↄ legẽ.ſ.iniuſti legalis: oẽ

nãq; auaꝝ ẽ illegale: ſed nõ cõuertit
ut ſuperi fuit dictũ.¶ Scdo ibi · Ad
huc ſi hic.Arguit ſic iulla iniuſtitia eſt

pticularis ab alijs diſtincta que in eo
dẽ actu diſtiguit᷑ ab omni aũt malitia
Sʒ iuſſtitia auaritie ẽ huiuſmõi: qua
re ut pꝛius. ¶ ronis ponit tĩ mi
noꝛc̃.⁊ illã ponit ĩ tmĩis.d. ꝙ adhuc
põt idẽ oñdi in iſto caſu.ſi hic hõ gra
tia lucrandi mechatur: ⁊ ex turpi cõ
mertio argẽtum recipiat. Et bic ali
ẽt mechat᷑ ppt᷑ cõcupiſcẽtiã ſuã explẽ
dã ꝓponens de argẽto ſuo dãdo me/
retrici:⁊ in hoc patiat᷑ iacturã neceſ
ſitatis hic in bonis vſibꝰ.iſte quidem
ſcõs videbit᷑ luxurioſus ⁊ nõ auarus
qꝛ nõ obediuit pecunie.ſed obediuit
libidini ⁊ luxurie:ille aũt pꝛimꝰ erit
iniuſtus ⁊ auarus ⁊ non luxurioſus.
qꝛ manifeſtũ ẽ ꝙ peccauit ꝓpter lu/

crari.obediẽs pecunie ⁊ nõ cõcupi/

ſcentie:nec libidini.Et ſic pʒ ꝙ ĩ eo/
dẽ genere actus ꝓpter intẽtões finiũ
diuerſoꝛuʒ diſtinguit᷑ hec iniuſtitia ab
alijs ⁊ ecõuerſo. ertio ibi: Ad/
huc circa arguit ad idẽ ſic ⁊ magis ꝓ
pꝛie.qꝛ per illas duas rõnes põt en

am ꝓbari ꝙ quelibet alia malitia p/

ticulariũ vitioꝝ ſit pticularis iniuſti/
tia ſub illegalitate cõtẽta. hec aũt rõ
ꝓbat᷑ hic ſingulariter de iiuſtitia aua
ritie. arguit g ſic: Illa iniuſtitia ẽ ſpe
cialiter ac ſingularit᷑ particularis ĩiu
ſtitia que differt ab alijs iniuſtitijs:
boc ꝙ ſingule aliaꝝ referunt᷑ ad ſin/
gulas malitias:pᷣter relationẽ qᷓ; hñt
ad cõem iniuſtitiã.iſta rõ nõ refertur
ad aliquã aliaʒ. Sed iniuſtitia auari
tie ſic differt ab alijs ĩiuſtitijs.quare

—

uotiſciad
Ganttneop⸗
o Mlſent fte
Gripöſhiad
teſtialepn
Eliiünin
Eoniiadm
gittelnoni
fin udlüget
linnmioppon
ſchisinmoel
ſranmbonoa
eollinai⸗
Nltcnclui
ickgiecinn
üigeſrni⸗
Ulhkeitpnate
Upeoegält
Cegir
Nonuſinse
Hmidgbenn
wäſon
fingenngin⸗
Mecengenern
nrgämde
Gegckikenti

Mitaittimi

tanſtntnztn

ſaniſtii

leitihiin
ikknnten
iundchfii
ſiliitic
l glrunnnt

R Keinsnitnie

muiutnf

ſe

gi
Wrü eſ

8

dreſmn i
eni

d is R

MAniiibrte

MüN t
NNNN.
diätii
AsNeriniin
n nii
i bardſetir

aäint an in

humealecün
tiig cant
is nie ii
Diſmgihern

õ

las g e;

* „ 4
e 14
eg alitne Md
„ , . 4
—–

—

nicularis ĩiuſtitia. ¶ Huiꝰ rõis mioꝛẽ

declarat in terminis.d. ꝙ circa alias
imuſtificatiões fit relatio ad quãdam
malitiã ſupple vltra illã qᷓ; hũt ad cõ
munẽ iniuſtitiã:puta ſi aligs mechatꝰ
eſt:refert᷑ eiuſ malitia ⁊ attribuit᷑ nõ
ſolũ ad cõem muuſtitiã.ſed ad luxuri
oppoſuã tẽpantie. Si aũt derelinꝗt
ducẽ exercit in pᷣlio fit relatio ⁊ attri
butio nõ ſolũ ad iniuſtitiã. Sed etiaʒ
ad timiditatẽ oppoſuã foꝛtitudini. ſi
vero pcuſſerit fit attributio ⁊ relatio
ad irã nõ ſolũ ad iniuſtitiã.Si autẽ lu
cratus ſu falſe pꝑ fraudẽ vel ꝑ furtum
ad nullã aliã malitiã fit attributio vł
relatio:niſi ad iniuſtitiam. qꝛ ſi dicat᷑
ꝙ fit relatio ad auaritiã nõ vʒ qꝛ aua
ritia: ut diſtiguit᷑ ab üliberalitate nul
li virtuti opponit᷑ niſi iuſtitie.⁊ ꝑ con
ſequẽs ipᷣa nõ ẽ niſi iniuſtitia. vñ cum

fit attributio ad auaritiã ab üliberali

tate diſtinctã nõ fit niſi ad iniuſtitiam
addit g̊ concluſionẽ.d.quare manife
ſtũ eſt qi quedã iniuſtitia pᷣter iniuſti
tiã totã que ſuperius ẽ dicta tota ma
litia. hic aũt pticularis ẽ alia ab ea ſi
cut ps a toto:qm iſta ẽ in pte.i.pars

eius. ¶ Conſequẽter ibi. vniuoca. cõ

pat has iniuſtitias ad inuicẽ ᷣm cõue
nientiã. d. ꝙ hec ꝑticularis iniuſtitia ẽ
vniuoca cũ ſuo toto.nõ in ſpẽ ſumpłr
ſed in genere.qm diffinitio vtriuſq; ẽ
in eodem genere ⁊ includit idẽ genꝰ
ꝙ pꝛobat:qm̃ ambe hñt potẽtiã in eo

ope ꝙ eſt alteꝝ. ⁊ in hoc ãbe cõueni ,/

unt ⁊ hoc idẽ intellige de oppoſi᷑ iu
ſtitijs. ¶ Mota ergo ꝙ bi quatuoꝛ ha
bitus ſic differri pñt iuxta cõia dicta:
vt dicamꝰ. Quid ſu iuſtitia legalis.q
iuſtitia legalis ẽ habitus electiuꝰ ſer/
uandi legẽ pꝛopt᷑ cõmune bonũ. In/
iuſtitia vero oppoſitũ ẽ bitus electiuꝰ

trãſgrediẽdi legẽ cõtẽpto cõmuni bo

no. Juſtitia vero pticularis ẽ habitus

electiuus reddendi cuilibet qð ſuũ ẽ.

Iniuſtitia vero oppoſita ẽ habi ele
ctiuus capiendi ⁊ retinendi qð ſuuʒ

nõ eſt. ¶ Ex his autẽ apparet vniuo
catio haꝝ iuſtitiaꝝ qi ambe ſunt ad
alterũ cõe vel ꝓpꝛiũ ⁊ ambe ĩiuſtitie
ſumiliter. ¶ Conſequenter ibi. Sed
hoc quidã circa.Aſſignat differẽtiam
inter eas.d.ꝙ hec.ſ.pꝑticularis iuſti/
tia ẽ circa honoꝛẽ circa pecunias cir
ca neceſſaria ad ſalutẽ coꝛpis: vel cir
ca omnia talia bona foꝛtune. ſi tamẽ
omnia hec poſſumus conuenient᷑ vno
noĩe cõpᷣhendere.⁊ etiã eſt circa de.
lectationẽ que accidit lucrãti ab ipſo
lucro ⁊ ſupple ꝙ etiã ẽ circa triſtitiaʒ
que accidit ex dãpno hoĩ dnificato.
hec aũt.ſ.legalis iniuſtitia ẽ circa oĩa

illa circa quecunq; leboꝛat ⁊ agit vi·

ſtudioſus. Et eandẽ differentiã intel
lige inter iuſtitias:his ĩiuſtuijs oppo
ſias. ¶ Conſequẽter ibi. Am̃ quidẽ
igit᷑. Epylogat ſupꝛadicta dicẽs ꝙ iã
manifeſtũ ẽ ex pꝛedictis qm̃ płes ſũt
iuſtitie.ſicut ⁊ płes iiuſtitie.⁊ qm eſt
quedam pticularis. ⁊ altera ab illa

que eſt virtus tota.ſed ſumẽdũ eſt ex

dicẽdis qualis eſt. ¶ IYtẽ iniuſtum ẽ
determinatũ ⁊ diuiſũ iĩ iniuſtũ illega
le:⁊ iniuſtum inequale. Juſtũ etiam
determinatũ ⁊ diuiſum ẽ in legale ⁊
in equale:igit᷑ iniuſtitia pꝛi dicta.ſ.il
legalis ẽ iniuſtitia ſᷣm illegale iiuſtuzʒ
Et hoc idem intellige de iuſtitia lega
li que dicitur iuſtum legale vt viſuʒ ẽ.
D8 euidentiã pꝛedictoꝝ que
rendũ eſt de duobus dictis.
Pꝛimo viꝝ mechans pꝛopt
ucꝝ ſangir ſu auarꝰ ⁊ nõ luxurioſus

¶ Secũdo vtꝝ iuſtitia ꝑticularis mo

deret᷑ aliquã paſſionem.
— AQueſtio ſera.
E pꝛimo arguitur ꝙ ille qui
mechatur pᷣciſe ꝓpter pecu
miã ſu luxurioſus. Nꝛio qꝛ
ex electionibus ⁊ executionibus ali/
quoꝝ ſimiliũ opeꝝ generat᷑ hĩtus ele
ctiuus ⁊ executiu taliũ opeꝝ. Sʒ iſte
qui mechatur eligit ⁊ exequuur oꝑa
luxurie:puta mechias.quare ei a ge⸗
nerabit᷑ hitꝰ electiuꝰ exſecutiuꝰ oꝑa

IIBRO.

luxutie:ille vero habuꝰ nõ videt᷑ eſſe
niſi vitiũ luxurie:quare ipᷣe ꝗ ſic me/
chat᷑ erit luxurioſus.¶ Scðo qm ac/
ceſſoꝛiũ nõ variat ſpẽm pꝛincipalł:ſʒ

hic ẽ pꝛincipale ipᷣa mechia ꝑ ſe ꝑti/

nens ad ſpẽm luxurie:lucꝝ aũt ł pe/
cunia videt᷑ eſſe qðdã acceſſoꝛiũ:qua
re videt᷑ ꝙ intẽtio lucri vel pecuĩie nõ
variet ſpẽm mechie quo minꝰ rema/
neat in ſpecie luxurie ⁊ per cõſeqñs
ſic mechans erit luxurioſus. ¶ Sed
oppoſuũ dicit philoſophꝰ. Sicendũ
g̊cũ eo ꝙ talis erit auarus ⁊ illibera
lis ⁊ nõ luxurioſus ſiſtens in hoc pᷣci
ſe ꝙ ꝓpter lucꝝ pecunie mechet᷑: qð
declaro.qm̃ ille ẽ auarus ⁊ nõ luxuri
oſus cuius electiões ſũt in ſpẽ electio
nũ auaritie ⁊ nõ luxurie:ſed electio/

nes erꝰ qui ſic mechat᷑ ſũt hꝰmõi:qua

re ipᷣe eſt auarꝰ ⁊ nõ luxurioſus.lEſt
eni ſciendũ ad euidentiã maioꝛis ꝙ
babuus ĩ appetitu generat᷑ ex opera
tionibꝰ imanentibꝰ appetitui. ex his
enĩ ſolũ affici᷑:⁊ nõ ex oꝑationibꝰad
ad extra trãſeuntibꝰ.niſi ꝓ quãto ſũt
ipate per opationes ĩimanẽtes. tales
aũt opatiões imanetes hitũ generan
tes ſunt ipᷣe electiões.Et idcirco phi
loſoph dicit ꝙ electio ẽ maxie ꝓpꝛia
virtuti ⁊ moꝛes magis iudicamus ex
electiomibꝰ qᷓ; ex opatiõibꝰ:ſupꝛa.li.
iij tractatu de electiõe:quare manife
ſtů eſt ꝙ habitꝰ generatꝰ ſequit᷑ ſpẽm
electionũ:ex quibꝰ eſt generatꝰ. ſicut
dictũ fuerat in maioꝛi. d einden
tiã vero minoꝛis ſciendũ ꝙ ſicut fuit
expoſuũ:ſupꝛa.li.iij.electio includit
explicite appetitũ eiꝰ ꝙ ẽ ad finẽ.⁊ ĩ

plicite appetitũ ipᷣius finis: appetitꝰ
aũt eius qð ẽ ad finẽ eſt materiale in
electione:appetitꝰ aũt finis eſt quid

foꝛmale in electione:qð apparet qm̃
appetitꝰ finis eſt cã alteriꝰ. illud aũt
ꝙ ẽ cã alteriꝰ ẽ nobili altero:appeti
aũt eiꝰ ꝙ ẽ ad finẽ ſubijcit᷑ ł ſubijci
põt appetitibꝰ finalibꝰ varijs: ſicut
materia foꝛmalł:ſicut pʒ in ꝓpoſito:
q; appetere mechari põt cõtingere:

vel ex appetitu pecunie vel ex appe

titu voluptatis veneree: quare tota
electio trahit ſpẽm ex appetitu finis
nõ ex appetitu eiꝰ ꝙ ẽ ad finẽ: quare
vłemechaꝛi ꝓpi hĩe pecuniã alienaʒ
trahet ſpẽm ex inoꝛdinato appetitu
pecunie qui ẽ in ſpecie auaritie ⁊ nõ
trahet ſpẽm ex appetitu mechie: qꝛ
ille ſe hʒ materialit in hmõi electoõe

⁊ pꝓ cõſeqñs electiões eꝰ qui ſic me,

chatur ſut in ſpẽ electionũ auaritie ⁊

5 luxurie vt aſſũptũ fuerat ĩ minoꝛi.
6 Sicendũ ergo ad pꝛimũ ꝙ habit
electiuꝰ opeꝝ luxurie ꝓpter ipſa opa
T ꝓpter delectationẽ que eſt in ipſis
opibus eſt hitus luxurie. Sʒ habitius
taliũũ opeꝝ electiu nec ꝓpter dele/
ctationẽ opeꝝ ſed ꝓpter lucꝝ pecuie
T ꝓpter delectanonẽ talis lucri nõ ẽ
habuꝰ luxurie ſed auaritie vt dictũ ẽ.
¶Ad ſecũduʒ vero dicendũ:ꝙ ſicut
finis eſt pꝛimus in itentiõe:ſic eiꝰ ap
petuus eſt pꝛincipalis nõ acceſſoꝛi

in huiuſmodi electione.
Queſtio ſeptima.

E& ſecundo arguit᷑ ꝙ iuſtitia
nõ moderet᷑ aliquã paſſiõeʒ
pꝛimo qꝛ cõmuniter cõtinua
tur iſte quintus liber ad pᷣcedẽtes ſᷣm
differentiã iuſtitie ad alias virtutes:
dicendo ꝙ in pᷣcedẽtibꝰ decerminauit

philolophus de virtutibꝰ moꝛalibus

que ſunt circa paſſiones:hic autezʒ in
quinto determinat᷑ de virtute iuſtitie
que ẽ circa oꝑpatiões:quare ſᷣm hoc iu

ſtitia nec moderat᷑ paſſiões. nec etià

circa paſſiões.¶ Scðo qꝛ directiuũ i
exterioꝛibꝰ opibus nõ videt᷑ modera
tiuũ ĩ interioꝛibus paſſiõibus. cũ tłia
ſint ab inuicẽ diſpata:diſpata vo nũqᷓ;
ptinẽt ad eũdẽ hitum ĩtellectualẽ vel
moꝛalẽ:ſed iuſtitia ẽ directiua ĩ exte

rioꝛibus oꝑibus:puta dintitntial 3
S3

⁊ cõmutatiõibꝰ:quare vt pꝛv.
oppoſitũ vr ſentire philoſophus.d.q

luſtitia ẽ circa delectatõz que a luro

c. Hic dĩ ꝙ iuſtitia ⁊ ĩiuſtitia differũ
in hoc a vᷣtutibus ⁊ vitijs: de quibus

Gittiii6
miiti⸗
ngliſi
Pffanan
ishan ſi⸗
Nienni' e
Gglaruutu
rürinen'
Picrin
liettcnaop
etcnſentno⸗
onmuscil
penmtcnd
utfösnuae

Cenoleni ai
mui
Fmspbinan⸗
öwanetgai
ſgantgöaud
ſian
Nipaſſoniel
ſlue woapen
ſiopnnoni ſa
fuopuiniare
icomnaoſ
igluenigu
Nlenmintnne:
guiilnehiu
Mfupeclarn⸗
Gllnmntcini

“ müiignitnn
firinioftie⸗

ſuütimnt in
Manin lüre
ſigtigifi

(hi n
Dò di⸗
Eigdtaniie
nn nnen

iine ni
ne n
nin aran Gl
ne Weran W
MNiNSi
Seeitdni
nfäicknni
taſimtüfrin
kanulfi
gumm
Kentiiwein
se. Be
Acind er
ſärer
Weſäumnenn
rm mn

ieabii
utentr
Qrinoſnn
no nodenii it
eo ſ..0 ni
nsl lber Ainn
iuſne ad de
mn cdenb'
1sde innu'ri
1 pacn ones
ermunat de n n

opaties unt 4

— „ „ ° * *$

aetũ ẽ i. iiij. li. . vtutes ⁊ vitia de gb⸗
dictũ ẽ ibi ſũt circa paſſiões qꝛ.ſ.i eis
pꝛincipalit᷑ cõſiderat᷑ qualr hõ interi
us afficiat᷑ circa paſſiones:ſʒ gd exte
rius operet᷑ nõ cõſiderat᷑ niſi ex cõſe
quẽti inq;tũ.ſ.operatiões exterioꝛes
ex interioꝛibꝰ paſſionibꝰ ꝓueniunt.
Sed circa iuſtitiã ⁊ ĩiiuſtitiã pꝛeci
pue attendit᷑ qd hõ exteriꝰ operetur
quałr aũt interiꝰ afficiat᷑.nõ cõſidera

tur niſi ex cõſeqñti.put.ſ. aie muat

vel ipedit᷑ circa oꝑationẽ. ¶ Sed qꝛ
hec dicta ſunt moꝛali philoſophie /

ria:pono duas cõcluſiones philoſo/

phie virtuti cõſonas. Pꝛimã ꝙ iuſti/
tia ⁊ vłr ois moꝛalis virtus pꝛi oꝛi/
gine moderat᷑ paſſiones qᷓ; regulet o
peratiões. Scðam ꝙ ois moꝛalis
virtus pꝛiꝰ intẽtiõe regulat opatiões
qᷓ; moderet᷑ paſſiões: ⁊ per ↄñs oſtẽ
ſuʒ erit ꝙ pdicta differẽtia fuit nulla.
Seang vero declaro.pꝛio qꝛ mo/
erari paſſionẽ eſt vinceꝛe paſſioneʒ
regulare vero opationẽ ẽ reddere bo

n opationẽ. ſed iuſtitia ⁊ oĩs moꝛał

virtus pꝛius vicit paſſionẽ qᷓ; reddat
bonã opationẽ: qð ſtati pʒ circa iuſti
tiã:poſita eni pugna ⁊ repugnatia ĩ
ter electionẽ iuſtitie: ⁊ paſſionẽ ad/
uerſantẽ iuſtitie:hõ pugnã in ſe ſuſti/
nẽs ex vna pte eligit nõ accipere pe
cuniã alienã ⁊ reddere iã acce ptaʒ.
Ex alia vero pte cõcupil. cit accipere
pecumiã alienã ⁊ nõ reddere iã acce
ptã. Müc aũt ĩpoſſibile ẽ huic hoi ſu
ſequi electionẽ ⁊ cõcupiſcẽtiã qin ad
vdictoꝛia tendũt: quare ſicut nõ poſ⸗
ſet ſeꝗ cõcupiſcẽtiã ꝓcedẽdo ad opuſ
cõcupitũ.nõ pꝛiꝰ victa electõe. ſic nõ
põt ſeꝗ electionẽ pꝓcedendo ad opus
electũ.non pꝛi victa paſſione:quare
pꝛius neceſſario vincet paſſionem qᷓ;
bonã reddat opationẽ. oc idem
apparet ĩ mã cuiuſcũ cucq; virtutis:puta
ſi circa mãm tẽperãtie bic eligat mu/
lierẽ fugere.⁊ cõcupiſcat mulierẽ adi
ꝛopoꝛtebit neceſſario ꝙ pꝛivincat

cocnpiſcetia electioni repugnãs quã

V.

fugiat᷑ mulier illa.Et ſic vłr in oĩibus
quare ⁊ iuſtitia.⁊ ois moꝛalis virtus
pꝛi oꝛigine moderat᷑ aliq; paſſi lne;
q; regulet operationẽ. (Seso qe do qꝛ c
virtus ſit de bono ⁊ difficili: vt “
li. ij. neceſſe ẽ pꝛius frãgere diſficulta

tem opponentẽ ſe virmoſe electiõi q;
perueniat᷑ ad bonitatẽ electe opera/

tiõis.ſed frangere difficultatem ẽ mo
derari ⁊ vincere impetũ paſſiõis faci
litatis difficultatẽ:peruenire vero ad

operis bonitatẽ eſt reddere operatio

nẽ ipᷣam reddẽdo bonã quare oĩis mo
ralis virtus pꝛiꝰ oꝛigine moderat᷑ ali

Penanad ; regulet ope erationez .

aũt iuſtitia nõ ſola ſit ex conſe
quẽti ⁊ quaſi per accũs circa paſſio⸗

nes ꝓbari põt per octo rõnes quas
facit philoſophus ad ꝓbandũ ꝙ oĩs

moꝛalis virtus ẽ circa triſtitias ⁊ de/
lectatões:ſi upꝛa. li.ij. ĩ parte illa. Cir
ca voluptates eni ⁊ triſtitias.QAuarũ

pꝛima ſic poſſet fieri. circa illa eſt iu/
ſtitia nõ ſolũ ex cõſeqñti nec per acũs
ĩ mo per ſe ⁊ ex intentiõe ex quibus
hõ fit iniuſtus ⁊ ex quibꝰalit᷑ faci᷑ poſ
ſet fieri iuſtus:ſʒ ex delectatiõibus ⁊
triſtitijs ⁊ ex alijs paſſi lonib“ ho fit iĩ

iuſtus.puta ꝓpter cocupiam pecunie

vel honoꝛis rapim aliena.Et ꝓpter
triſtitiã penurie non reddim aliena.
quare iuſtitia ẽ circa hꝰmõi delectati

ones ⁊ triſtias ⁊ circa cõcupiſcẽtias

⁊ fugas occurrentes in mã ſua ſicut
aliqua virtus moꝛalis ceteras rõnes
cões poteris hoc mõ ad iuſtitiã ap/
plicare. ¶ Scdam cocluſionẽ pꝛobo
paio qꝛ inter cũcta que ex virtute p/
ueniunt illud ẽ pꝛincipaliꝰ ⁊ itentiõe
pꝛius ꝙ inter ea ẽ meliꝰ honeſti pul
crius ⁊ felicius:ſed int᷑ cũcta que p/
ueniunt a quacũq; moꝛali vtute opõ
bona ẽ qd meliꝰ.poneſtiꝰ pulcriꝰ ⁊ fe
hciuſ:vt ſupꝛa.li.j.dicẽte philoſopho
ꝙ oĩa hec exiſtũt optis operationibꝰ:
quare reddere opationẽ bonã ẽ pꝛin

cipalius ⁊ itentõe pꝛi int᷑ cũcta que

ꝓuenuunt ex virtute. Sʒ foꝛte dixeris
u 2

LIBRO.

bñ em eſi ꝙ pꝛiꝰ ⁊c pꝛincipaliꝰ iten/
ditur circa oẽm otutez redde bonam

opatiõʒ.ſ.intrinſecã nõ ãt extrinſecã

qꝛ in itrinſeca cõſiſtit fchcitas. dicazʒ
tu deficis dupkr. pꝛio qꝛ tu int cun
cta que vtutibꝰ attribuis pꝛi' ⁊ pꝛin
cipalit᷑ atiribuis eis eẽ cica paſſiões
2 p ↄſeqñs pꝰpõis eis oẽs opatões.
Scðo qꝛ idẽ poteris dicẽ de iuſti/
tia qꝛ ſur bʒ opatões intriſecas ⁊ ex
trinſecas ? ꝙ tuſtuia pꝛincipalłr red

dit bonas opatiões intrinſecas ñ tů

extrinſecas cuiꝰ oppoſuũ conaris a/
ſtruere (¶ Scoo pꝛincipałr qꝛ ini cun
cta que ſunt ĩ tuie vł a vtute:illa pei
us ⁊ pꝛincipali itendunt᷑ que dñant
felicitati hoĩm. ⁊ bonitati hituuz ⁊ p
que generat᷑ auget᷑ ⁊ ſaluat᷑ ⁊ diffini
tur virtus. Sʒ opatiões bone ſũt dñe
felicitatis hoĩm:vt ſupꝛa.li.i.⁊ ſunt
dñe boĩta᷑ᷣ hituũ:ut ſupꝛa.li.ij.ca.ij.
⁊ p eas vᷣtus generatur augetf ⁊ ſal/

uat᷑:vt eodẽ.li.ca.i.⁊ p eas diffinitur

e.li.ca.v.vbi dẽ ꝙ vnt eſt bitus ꝗ bñ

hũus pficit:⁊ e opꝰ* bñ vel bonũ red

dit:quare int᷑ cũcta que ꝓuemit a vir
tute pꝛincipali: æ pꝛi* intendit᷑ opa
tõez reddere bonã: ⁊æ hoc ẽ regulare
ipᷣam. Mec videre poſſũ ꝙ aliꝗs ↄriũ

dixerit niſi aat vel cx ali

qua nequitia ¶ Si enĩ ad ſpãlia bo/
na vᷣtutũ deſcẽdamꝰ.ꝗs interi pote/
rit cõcipere ꝙ opa virtutũ ñ intẽdant᷑
niſi ĩ q;tũ a paſnõibꝰ ꝓuemunt vt iſti
ſõpniant.¶ Hic eni ſtatim occurrũt
erroes plurimi i moꝛali phia. pꝛimꝰ

opatio nõ intendat᷑ a virtute rõne

electiõis ſʒ rõne paſſiõis.cũ tñ viriuſ
opet᷑ ex electiõe ⁊ nõ ex paſſiõe:vt ſu

pꝛa. li per totũ ⁊ ĩ tertio per totũ.
Scòs ꝙ opatio nõ intẽdat᷑ pꝛopt᷑
ſe ſʒ ꝓpter paſſionẽ.q.ſequela paſſio
nis:cuꝰ oppoſuũ vr æ habet᷑ ſupꝛa ĩ
ꝓhemo ĩ illa parte. Hria ᷣo quedaʒ
vr eẽ fimũ.⁊ i ſcòo ⁊ ĩ quarto i muli
paſſibꝰ. ¶ Zertiꝰ ꝙ operatio ĩtẽpe/
rati nõ eſſet vitioſa cum nõ ꝓuenit ex
paſſione ſʒ ex pᷣelectiõc: qꝛ tunc non
pertinẽt ad itẽ perãtiã cuiꝰ oppoſuũ

eſt iequale pauci

habem infra.li.vij.ca.x.vbi tẽpera⸗/
tus reputat᷑ deterioꝛ ĩ cõtinẽte. quia
eligens ⁊ nõ cõcupiſcẽs operat᷑ ali/
gd turpe.¶Itẽ quartꝰ ꝙ magis iter
eſſet vᷣtutis bñ pati ᷣm aliquã paſſio
nẽ qᷓ; bñ facer operãdo:⁊ magis tur
pia nõ operari qᷓ; bona operari:cui
oppoſitũ clamat philoſoph.d. ꝙ vir
tutis magis ẽ bñ facere qᷓ; bñ pati:⁊

bñ operari q; turpia ñ operari:ſupꝛa

*

li.iiij.tractatu ð hbᷣalitate circa pꝛin
cipiũ.Quõ g pt aligs dicere ꝙ virtu/
tes moꝛales nõ ſint circa operatiões

niſi ex cõſequẽti iq;tũ tales operatio

nes ꝓueniunt ex paſſionib cu hoc di
cere ſu eindenĩt veritatẽ ⁊ bonitatem

buiꝰ phie nequiter denegare. ¶Ad

pꝛimũ g dicẽdũ ꝙ illa dio ⁊ cõtinua/
tio ſit maledcã ſicut falſa faciẽs enoꝛ
muer errare ſumplices. Ad ſcòm
etiã dð.ꝙ iuſtitia ſicut dicit philaſo/
ph ẽ directiua operationũ ⁊ cuʒ hoc

moderatiua paſſionũ. nec iſta repu/

gnant imo conſequũt ſe.
Lectio quinta.
Nia ãt iequale.Supꝛa egit
de legali ⁊ particulari iuſn/
tia fᷣm rões cões eaꝝ. hic at
agit de cõparatõe eaꝝ ad iuicẽ. pꝛio
ãt cõparat eaſ ̃ᷣm eẽ. ſcdo ãat fᷣm dicit
ibi. Itaq; de ea. ¶Ad euidẽtiã autẽ
pꝛime cõparatõis ᷣm euſtratiũ pᷣacci
pit exemplũ de pluri ⁊ inequali que
ſe hñt vt pars ⁊ totũ. Dicit g ꝙ qꝛ in
equale ⁊ plus nõ ſunt idem ſʒ alteꝝ
eo mõ quo pars ⁊ totũ nõ ſũt ſunptr
idẽ. Sed alteꝝ ⁊ aliud ſic eni ſe hũñt
iſta: qꝛ plus ẽ pars ſubiua er ꝙ eſti

equale. ¶ Qò ꝓbat qꝛ oẽ ꝙ ẽ płᷣ ali
quo mioꝛi vel paucioꝛi ẽ eti iequale

illi.ſʒ nõ cõuertit᷑ qꝛ nõ oẽ inequale
alicui eſt ꝓł' vel mar illo.ſicut.n. pl⸗
oꝛi·ſic etiã pauci eſt
¶ gſic ſe hñt pluſ

iequale pluri

2 inequale. manifeſtu ẽ ꝙ ĩiequale ?

illegale nõ erunt idẽ.ſʒ alteꝝ: co mõ
quo pars ⁊ totũ per ronem facta:qin
oẽ ĩequale in cõicatõe hoĩm eſt etiam
illegale ⁊ S ſciones legũ.ſʒ poueriii

ſi

htle
cita⸗
ut i
ſhirſiang
eſtanen
ſtufrogn,
Ehuinenn
puntrzt
nlipls.
nitaſi
ſpziplun
iuinnan
ſtteilegllta
Gnelgedein
gniik
ſtras miacn
greendie
lenciti pi⸗
ifttapnalan
cbeictei
ltbi ͤnt
loguarode
ein ti ii
mmaeiipe
Pnuſtrapnant
uſinot dein
minitdodeiui
mniwaiman
uftminmn
Tiinnerdunn
ſcniullan
Ennireſtsnn⸗

—
—.

iülliſiſf,
uägraitt⸗
unet unikeie

fillgliſini/
an

gläigngin
glinuſinn
lüninziz;

itmi
eltki
rnigür

ale

oe ,„„ 4
Niero ſecn.

chcs

Ne Ome

E 4 1
00 P. 1 4 4
roo 13 8

.„ R Gn

b 0. Hl
dn Acxe Ga
„ e . N.
pun Wan

n dbha

itahesmeng

egreneee.
5Rom ANW

Eeride ee

Kner ehrſ

„₰ . 1,
Fndi

4 ſin S. .
õ
. 7 3
1e nps .

ſhnuſnnant

NEem P
dere

„ 4
””ñ”
m

II. AE
NNE 1ſo
Lamohnm.

Mii eral.

4 „
imtöcsciesen
Nöe en dine
* 7 . e⸗
cal fmei Coat
—1 — deſts
eea. (Sdeucan
1
de Pn n
— eü
S „ 4 44 .
Uren 1 walch
„ 1* XV
S

„
2—
.
,4
1 14

3, , let
6 ſ⸗
EEERP
„ 1,ℳ
„As s
eſ
1, e Mektuc ,
1e. N 1 ,
aWeE. 17 ſe lee
e ,,

K
t
”

qꝛ nõ oẽ illegale ⁊ legi ↄriũ ĩ equa

le in cõicatiõe:puta ebꝛietas ⁊ ſiłia
in ꝗbus hõ pꝛĩo peccat in ſe ipᷣm.hec
Fſe hũt ſicut ꝑs ⁊ totũ ſicut dictũ eſt

de pli ⁊ in equali.Et iõ iniuſtũ ⁊ in
iuſnitia vtroq; mõ ſũpta nõ ſunt eadẽ
ſed altera qꝛ ſe hñt ſicut ptes ⁊ tota

qꝛ imuſtũ mequale ⁊ iniuſtitia ĩequa

lis ſunt pꝑtes ⁊ iniuſtũ illegale ⁊ iiu/

ſtitia illegalis ſunt quedã tota:vt vi/

ſum ẽ ⁊ expoſuũ.hec eni iniuſtitia ie
q ualis ẽ ps totius iniuſtitie illegalis.

ſiyr etiã iuſtitia inequalis oppõ ꝑs ẽ

iuſtitie illegalitati oppoſue: Et hboc
idẽ intellige de iuſto ⁊ iniuſto.i Kõ

ſequent᷑ ibi. Itaq; de ea. Cõpat iſtas

a lege Niakr etiã eſſe pᷣcepta a tota

iuſtitias ⁊ iniuſtitias ſᷣm dici oñdens

ꝙ de altera dicendũ ẽ ⁊ de altera di⸗/

cendũ nõ ẽ.pꝛĩo ꝗ̊ pponit qð dð ẽ de
iuſtitia pticulari ⁊ nõ ð legali. ¶ Se
cũdo reddit cãm quare nõ ẽ dð de le

gali ibi. Scom bas enĩ manifeſtũ.ter

tio quare dð ẽ de pticulari ibi eiꝰ aũt

que ſᷣm ptẽ. Picit g̊ pꝛĩo ꝙ dð ẽ de iu
ſtitia que ẽ ĩ ꝑpte.hoc ẽ de pticulari ⁊
de iniuſtitia pticulari ⁊ de iuſto pticu
lariter ſũpto ⁊ de iĩiuſto ſur ſumpto.
Non ẽ aũt do de iuſtitia vłr ⁊ legalit

ſumpta. imo dimittat illa iuſtitia oꝛ/

dinata ᷣm totã virtutẽ que.ſ. adequa

n oi virtuti: æ dimittat᷑ etiã ĩiuſtitia
ei oppoſia illa inq; iuſtitia dimittat᷑:

que exiſtit vſus totius virtutis in oꝛ/

dine ad aliũ. Et ſur illa iniuſtitia di
mittat᷑ que exiſtit totiꝰ malitie. ⁊ ſiłr
dinßmittat᷑ iuſtũ legalu ſumptũ: ⁊ iniu
ſiũ illegalit᷑ ſũptũ. ¶

Conſeqũter ibi
Scðòm has eni manifeſtũ reddit cãm

duplicẽ quare ꝓnũc non ẽ apliꝰ dõ de
legali iuſtitia. ſcdðam reddit ibi facti/

uã aũt totius.Dicit ꝗ̊ pꝛio ꝙ iõ nõ eſt

d de legali iuſtitia ⁊ iiuſtitia qꝛ ma/
nifeſtũ ẽ ut. i. quõ determinãð eſt ᷣm
hꝛas iuſtitiã ⁊ iniuſtitiã.eo ꝙ fere mul

ta de numero legaliũ opeꝝ pꝛecepta

ſunt a tota virtute ꝙ apparet qꝛ pᷣce/

pia ſunt a lege.Lex eni pᷣcipit viue/
re ᷣm vnãqᷓ;q; virtutẽ.⁊ ꝓhibet viue

virtute.¶ Eſt eni ſciendũ ꝙ oia que
pcipit lex pꝛecipit etiã virtꝰ duplicit᷑
vno mõ in rõne pꝛincipij moueni ᷣm
ꝙ virtus inclinat legiſlatoꝛẽ ad pᷣcipi
endũ opa virtuoſa.alio mõ in rõne ſi
nis ſᷣm ꝙ legiſſlatoꝛ intẽdit.ciues ſu⸗/
os facere virtuoſos p opa virtuoſa.
ſic ̊ᷓ cũcta legalia que ſũt virtutũ opa
ſunt a tota⁊ ab oĩ virtute pᷣcepta.Di
cere igit᷑ de hac iuſtitia que ſecũ tra⸗/
hit vſum quarũlibʒ virtutũ ⁊? opa ea
rum.nõ eſſet niſi dicere iteꝝ de oĩibus
virtutibus de quibꝰ ĩ quarto dictum ẽ
hoc autẽ ẽ euident᷑ ſupfluũ ⁊ incõue/⸗
niẽs. Eölegfer ibi factiua auteʒ.
reddit aliã cãm ⁊ ẽ ĩ ſũma:qꝛ nõ ſpe

ctat ad pñs negociũ dicere de illa iu
ſtitia que ẽ tota virtus. ¶ Sciendũ ẽ

enĩ ꝙ tota virtꝰ ẽ que reddit totũ ha
bentẽ bonũ:Fᷣm ꝙ ẽ eiꝰ virtꝰ. hñs aũt
virtutẽ põt dupliciter dici totꝰ bonus

vno mõ vt ciuis totꝰ bonꝰ: alio mõ vt

hõ totꝰ ⁊ ſuinpłr bonꝰ:⁊ vᷣm hoc vᷣtus
tota põt dici dupłr.vno mõ vt virtus
boni ciuis:alio mõ vt virtꝰ boni hoĩs
Si aũt virtꝰ tota dicat᷑ tota qꝛ boni ci
uis cõſtat ꝙ nõ ſpectat ad pñs nego/
tium ſed ad libꝝ politice. Si vero ſu
mat᷑ virtus boni hoĩs adhuc ẽ dubiũ

donec determinatũ fuerit:vtꝝ ſit ea/

dem virt boni ciuis ⁊ boni hoĩs que
tractat᷑ tertio politice.t iõ nõdũ de

hꝰmõi cõi iuſtitia ẽ dicenduʒ.¶ Hoc
autẽ intendit philoſophus dicere:q
opa factiua totiꝰ virtutis:pꝑ que.ſ.põt
generari tota virtus ſũt quecũq; opa

de numero legalium opeꝝ: que ſunt
poſita p legẽ circa diſciplinâ. ⁊ infoꝛ

mationẽ ciuium que ẽ oꝛdinata ad cõ
mnne bonuʒz:hoc autẽ mõ ſumpta vir

tute tota cõſtat ꝙ ad politicũ ſpectat
dicere de ipᷣa:qꝛ diſciplina ⁊ ifoꝛma
tio ciuium ſpectat ad ipᷣm. De ea

vero virtute tota:que ſᷣm vnãq;q; di/

ſciplinã ſingularium hoĩm notificaf᷑:
⁊ kᷣm qᷓ; stutẽ bõ eſt ſunpłr ⁊ totalłr

u 3

LIBRO

bonus homo vel bonus ciuis:vtrũ de
iſta ſpectet dicere ad pꝛeſens nego/
tium:vel determinandum eſt poſteri/
us poſtq; determinatum fuerit an ſu

idem eſſe bono viro diffinitiue ⁊ efſſe

bono ciui.vel an ſu idem ſumpliciter
eſſe hominem bonũ ⁊ eſſe ciuem bo/
num:hoc autẽ determinabitur. tertio
politice.⁊ ideo vſq; tunc differatur.
Conſequenter ibi.. Eius aũt que
ecundum partem ]. Reddit cauſam
quare de particulari inſtitia ſii dicen
dum que in ſumma eſt bec: quia nec
de ipſa nec de aliqua ſpecierum eius
dictum eſt adhuc:Mec ſpectat ad ali
quod aliud negotium:vt patet ex di/

uiſione eius per multas ſpecies.pꝛi/

mo ergo particularẽ iuſtitiam diuidit
in duas ſpecies.d.ꝙ eius vel illius iu
ſtitie que eſt ſecundũ partem ideſt ꝑp
ticularis.⁊ ius iuſti:ꝙ ſᷣm ipſam dici
tur iuſtum vna ſpecies eſt illa iuſtitia

que eſt directiua hominis in diſtribu/

tionibus honoꝝ vel pecuniaꝝ.vel ali

oruʒ quoꝝcũq; partibilinm homibus

cõicantibus vꝛbanitate.qui ſcʒ habe
ant aliquid cõmune partibile diſtri⸗/
buendum ſingulis.¶ Qð autem in

buiuſmodi diſtributiõibus poſſint eẽ
iuſtina ⁊ imiuſtia contente ſub equa/

litate ⁊ inequalitate pꝛobat ꝙ in bis

eſt ideſt contingit habere equale vel

inequale alterius ab altero ſᷣm digni
tates ſuas.contingit enim ꝙ ſinguli
habeant ᷣm pꝛopoꝛtiones dignitatũ
ſuarum.⁊ ſic habetur equale. contin

git etiã ꝙ habeant plus vel minus vl
