idem ponit ſpecificatiõem cõcluſioniſ
illate ⁊ patet¶ Motãdũ aũt ꝙ ex iſta
rõne apparet ꝙ płᷣs in parte pᷣceden

ti non intendebat operatiõem hbomis

excludere a quacũq; parte hoĩs ¶ Eõ
ſequẽter ibil Si autẽ eſt opus Mꝛo/⸗
bat ſeptimã cõcluſiõem ſic pꝛocedens

pꝛimo ponẽs fundamẽtum rõnis.ſcòðo

rationẽ per quã pꝛobat concluſionem
ibil Si ãat ſic icit ergo pꝛimo ꝙ ſi eſt
opus hois vt homĩs operatio anune
ſᷣm rõem vel nõ ſine rõne.dicit autem
opus ſᷣm rõem opus volũtaſfᷣ.dicit aũt
opus non ſine rõne opus intellecè ꝙ
eſt ipamet rõ nõ ſᷣm aliã rõem¶ Hijs
ergo ſuppoſitis dicit ꝙ idem eſt opus
huiꝰ operãtis cuiuſcũq; ⁊ bui ſtudioſi
operantis quẽadmodũ idem eſt opus
cythariſte ⁊ opus ſtudioſi cythariſte
⁊ h̊ͥ vłr. Similiter eſt in oibus appoſi
ta tamẽ abundantia bonitatis ad opꝰ
ſ̃m virtutem a qua dicitur operãs ſtu
dioſus.i.bonus qð apparet qꝛ idem
opus eſt cytharizare ⁊ bene cythari/
ʒare.ſed cytharizare eſt opus cytha/
riſte bene cytharizare vero eſt opꝰ ſtu
dioſi cythariſte. ergo opus cythari⸗/

ſte ⁊ ſtudioſi cythariſte eſt ideʒ opus

Hoc ergo pꝛemiſſo tanquã funda/
mento pꝛobat concluſiõem ibil Si au
tem ſic Arguens ita operatio homĩs
ſtudioſi eſt bonum humanũ.ſed opera

tio ᷣm virtutez eſt operatio homis ſtu

dioſi ⁊ boni.ergo operatio ᷣm virtu/
tem humanaʒ eſt bonum hominis.bu
ius rõis pꝛĩo põit maioꝛẽ ĩpetẽs alia
ſuperiꝰ dcã.d.Si ꝓ qꝛ.qꝛ ponimꝰ vita
qᷓ;dã ⁊ operatiõeʒ vitalẽ ⁊ actũ cũ rõ

—

4

LIBRO

ne eſſe opus hoiĩs ſed ſtudioſi hoĩs po
nimus hanc operatiõem actã bña op
time.ſic ꝙ in ea cõſiſtat felicitas ⁊ bo
num hoĩs( Geinde ibil Anũqðq; ãt
J.ponit minoꝛẽ.d.ꝙ vnũqðq; bene ꝑ
ficit᷑ ᷣm ꝓpꝛiã virtuteʒ qꝛ virtus facit
ipᷣm ſtudioſũ ⁊ bonũ ⁊ opatiõem eius
reddit bonã.ſic ꝙ opꝰ fʒʒ virtutẽ ſemꝑ
eſt operatõ ſtudioſi boĩis. ¶ meinde cõ
cludit.d. ꝙ qꝛ h̊ manifeſtũ eſt ꝙ huma
nũ bonũ ſiue felicitas eſt aie operatio
vᷣm virtutẽ.exponit tñ cõmentatoꝛ.d.
ꝙ ſi ſint plures virtutes bonũ hũanuʒ
eſt operatio ſᷣm virtuteʒz pfectiſſimam
⁊ optimã.¶ CEñr ibi Ampliꝰ ãt pbat
octauã cõcluſiõem.d.ꝙ ampliꝰ eſt ad
dendũ in vita perfecta. ⁊ hoc ꝓbat ꝑ
ſilłe.qꝛ ſicut aduentus vniꝰ irũdinis ñ
facit ver nec vna dies facit annum. ita
nec hoĩem felicẽ facit vna dies vel tẽ⸗/
pus paucuʒ ¶ Kotra hoc obijcit᷑. qꝛ ſu
pꝛa cõtra platonẽ dixerat ꝙ diuturni⸗
tas non variat rõeʒ boni. hoc aũt dicit
ꝙ includit᷑ in ratiõe boni felicis. ſine
qua non eſſet felix bonũ.¶ Sicendum
ꝙ bonũ põt ſũmi dupliciter. vno mo/
do in ſe ᷣm ꝙ eſt aliqua determinata
ſpẽs boni ſicut voluptas vt voluptas

ſpeckatio vt ſpecłatio.Alio mõ vt bo/

nuʒ ſũmitur in bitudine ad hñtem ſᷣm
cõez rõeʒ bõi qꝗͥ dicit ↄueniẽtiã hiti ad
hbñtẽ.pꝛĩio mõ bonũ ñ variat᷑ fᷣm maiꝰ
⁊ minꝰ ſᷣm diuturnitatẽ. ita enĩ põt eẽ
intenſa delectatio momẽtanea ſicut ðᷣ
lectatio diuturna ⁊ hoc modo ppᷣs lo⸗/
qbatuꝛ ſuperius qð patet per exem/
plũ de albedine. 2? mõ bonũ variat
fʒ maius ⁊ minꝰ per diuturnitatẽ.me
lienĩ cuicũq; eſt dubiũ bñ eſſe ⁊ bene

viuere qᷓ; vna ſola die⁊ hoc mõ loꝗtur

hic ppᷣs.vñ diuturnitas in bono eſt q/
dam ps boni.Ex pᷣdictis colligi põt

deſcriptio hũani boni ſeu felicitad hu

mane dicẽdo ꝙ eſt bonũ finale ſimpli
citer pfectũ per ſe ſufficiẽs maxie ap/
petibile ⁊ operatio hoĩs vt homis ᷣʒ

ptem pꝛincipaliter rõnem hñtis ⁊ f᷑ʒ

inclinatiõem pfectiſſime virtutis pma

nens in vita perfecta.
LCectio ſexta.
Ircũſcribat᷑ igit᷑ ¶ Montq;
pvs felicitatẽ deſcripſit.Cõ⸗
equẽter ſufficiẽter deſcriptã
oñdit declarãs h̊ quadruplici rõe ſcʒ
rõne tpis.rõne materie pñiᷣ ibi. e
miniſſe . Rõne finis ibil Et intentuʒ
Jinquãtum rõne pꝛincipij ibil Hõ ex
petendũ aũt Picit g̊ pꝛio.ꝙ bonũ hu
manum circũſcribat᷑.i.aliquali circũ/
locutiõe deſcribat qm vᷣm tꝑs bᷣ ſufficit
q́;tum ad pñs.qꝛ poſteri pfeciꝰ de/
ſcribetur.ſuper h̊ autẽ tangit quatuoꝛ
media.pꝛimũ.qꝛ ſicut ꝑptes tpꝑis ſucce
dunt ſibi inuicẽ ſic pꝑtes operis ſucce/
dunt ſibi inuicẽ q́;tum ad fieri. nulluʒ
enĩ opus ptes hñs fit totũ ſił ſed pꝑti/
culatiʒz.quare opoꝛtuit hoc mõ facere
pñs opus.i Scðm.qꝛ tꝑs videt᷑ etiaʒ
eſſe inuentoꝛ talium.⁊ bonus coopꝑa/
toꝛ opm tẽpus eſt cã qꝛ vnuſqſq; me/
dicans indiget tẽpoꝛe ad veritatẽ pfe
cte cognolec⸗e.(Mercii .qꝛ artiũ iam
inuentaꝝ iam facta ſũt ad additamen

ta ⁊ iõ nõ eſt incõueniẽs ſi ad deſcri⸗/

ptiõem boni bũani poſitã ſupꝛa ſup/
addant᷑ additamẽta¶QAuartũ. qꝛ oĩs
hoĩs intelligẽtis intereſt apponere in
opere ꝙ deficit vt per ſucceſſum tpis
cuncta negotia ſua recipiãt ſupplemẽ
ta.Beincde ĩbil Reminiſſe auteʒ
Seclarat idem rõne materie.d.qꝙ me
miniſſe nos opoꝛtet dictoꝝ in ꝓhemio
ca.2. videlicet vt nõ in oibus materijſ
qramꝰ ſiłem certitudinẽ.ſed in ſinguł
fſm modũ cõgruentẽ ſubiecte materie
vel nature.mã vero pntis negotij mo
dum exigit figuralẽ ⁊ groſſum. vt dem̃
eſt in ꝓhemio.quare bonũ hũanũ ſuffi
cienter ẽ deſcriptũ.licet deſcriptio iſta
ſit figurał ⁊æ groſſa.Peinde ibil Et in
tentum ¶ Beclarat idẽ rõe finis dãs
pꝛĩo regulã ꝙ in oĩ doctrina certitudo
eſt inquirẽda intm̃ inquãtum ꝓpꝛium
⁊ expediẽs eſt doctrine. qð declarat᷑

exẽplo qꝛ domoꝝ tecto? ⁊ geometra
differẽter ingrũt rectitudinẽ linee vel

— — ⏑ —— — —

—

lie
ſati
Ge
ſeer
ia
nn
Aci⸗
lacotn⸗
Pinetpt
ſeſuſc
neſclil
ice Ppp⸗
duo doe
niiſinge
eedecd
laträſi
noritian
minet
hagn
ntld.
lapꝛict
Amiciit
ulafii⸗

—
w
u,
wani
anieſg
icet
immen,
Ne
büb
Sbſcfen
i R/
1 anne
Pps ſuce
s ſuece,
n. ul,
ſeäp,
möfin
nidei n
s (N,
cgin⸗
vmarin
ornidian
diuamen
upraſh,
n gos
ponerein
ſum tis
ſupplene
ſeaez
KdNW
MPeni⸗
s unn
1ſcdinſe
biege hunt
tsNion
n. t
ieeſtn
nu
ne ghud⸗
nt N

R

il.

anguli. qꝛ tectoꝛ inquãtũ expedit ⁊ ẽ

vtilis ad opus eius.geom etra vero in
quirit amplius quid eſt vel quale qd ẽ
Speculatoꝛ eni videt᷑ eſſe geometra.

quare ſᷣm eundẽ modũ in ꝗbuſtibet ar

tibus eſt agẽdum vt extra opa neceſ⸗/
ſaria artiũ fiãt plura opera qᷓ; opibus
artis vel ſciẽtie ſint neceſſaria ſed fini
huiꝰ ſcie ſufficit cognoſcere figuraliter
⁊ groſſe felicitatẽ quare ⁊c. e
de ibi. Hõ expetẽdũ ãt veclarat ideʒ
rõne pꝛincipij.⁊ pꝛio aſſignat rõnem
generalẽ. d.ꝙ nõ eſt exptendũ pꝛinci
piũ vel cãm ĩ oibus ſiłr qꝛ pꝛincipia

nõ habet pꝛincipia nec cãs.quare de

illis ſufficit cognoſcere qꝛ: ſed deſcri/

ptio felicitadᷣ eſt pꝛincipiũ in ſcia iſta.
de ipᷣa nõ oʒ amplius petere ꝓpter
ꝗd.2: rõem ſpãlem ibil/ Pꝛincipioꝛuʒ
j.d. ꝙ pꝛincipioꝝ quedã ſunt cognita
inductõe ſicut naturalia que vnica ſen
ſatiõe cognoſci nõ pñt.Qð enĩi omne
graue deſcẽdat nõ eſt cognitiõe vnica
ſʒ frequẽti ſenſatiõe. vñ nãlis ſcia reꝗ
rit experientiã que plures regꝗrit ſen/
ſatiões ex ꝗbus deducſ̃ per modũ in/
ductiõis fiet vłe pꝛincipiuz arũ ⁊ ſcie
Quedã ãt ſenſu ſicut mathemathica
que ex ſenſatiõe pꝛia nõ pꝛecedẽte ex

periẽtia cognoſci pñt cũ ſufficiẽti eni/

dẽtia.⁊ iõ puer põt eſſe mathematic
Quedã ãt cõſuetudine ſicut moꝛalia⁊
iſta cõſuetudie cognita minꝰ ſũt cetera
pꝛincipijs a duplici mõ cognitis. qua

re ſufficit minoꝛ certitudo in deſcriptõ
ne felicitadᷣ q; in deſcriptõe mathema
tice ꝓpoꝛtiõis. 2⁊ ibil Zalia ãt dat

duo documẽta.pꝛimũ ꝙ temptãdũ eſt
vti ſingulis⁊ ptrãſire ſingula pꝛicipia
ꝓcedẽdo ad finẽ fʒ ꝙ ipᷣa ſũt apta na
ta trãſiri. Scòm ꝙ ſtudẽdũ eſt quałr
notitia inchoata per pꝛincipia bñ ter
minet᷑ ⁊ finaliter cõplexat᷑. 4 ibiſ
Magnũ eni.dat rõem vtriuſq; docu
iti.d.ꝙ magnũ auxiliũ pᷣbẽt ad ſequẽ
tia pꝛĩcipia pꝛiꝰcognita.vñ vr plus qᷓ;

dimidiũ toti eẽ negotij pꝛincipiũ. qꝛ

multa fiũt manifeſta ꝑ ipᷣm eoꝝ quoꝝ

notitia inquirit᷑.

tuoꝛ iqrẽda. ¶ Mꝛio vtꝝz hũa
na felicitas ↄſiſtat in vno bo
o vel in plibus. 2? vtꝝ bonũ ꝓpt᷑ ſe

X nõ ppter alteꝝ appeuibile ſit meli⸗

bono ꝓpter ſe ⁊ pꝓpter alteꝝ appeti/
bili. ʒ? vtꝝ opatio in qua pꝛincipałr
cõſiſtit felicitas ſit opatio intellectꝰ vł
volũtatis. 4? vtꝝ pꝛincipiũ ſit płꝰ qᷓ
medietas totius operis .

X pꝛĩo arguit᷑ ꝙ cõſiſtat ĩ płi
uſ nõ tm̃ in vno.pꝛio qꝛ vni
xcũ bonũ nõ includit honoꝛeʒ
voluptatẽ ⁊ virtutẽ cũ iſta ſint plura.
ſed felicitas h includit qꝛ pꝑ hᷣ ſi vnica
ſuſpicamur nos fieri felices vt dictum
eſt in ſcoa cõcluſiõe.̊ felicitas nõ eſt
vnicũ bonũ ſʒ plura. 2? qꝛ vnicũ bo/
num nõ ſufficit ꝓ felice ⁊ parẽtibꝰ ⁊
filijs ⁊ vxoꝛe:ſed felicitaſ ſufficit vt di
ctũ eſt in ſcdᷣa cõcluſiõe g̊Q ⁊c. . quia
vnicũ bonũ cõnumerari põt inter que

H euidẽtiã pᷣdictoꝝ ſũt qua/

cũq; alia bõa.felicitas ãt nõ: vt dictuʒ

eſt in 4e cõcluſiõe ꝗ̊ ⁊ c ¶ Sʒ in oppo/
ſitũ eſt qꝛ eſt vna opatio hoĩs vt hoĩs.
ot dictü eſt in y? cõcluſiõe ⁊ opatio ſo
lius ptis rõem hũñtis.vt dictũ eſt in :
cõcluſiõe ⁊ opatio vniꝰ pfectiſſime vir
tutis.vt dictũ eſt in : cõcluſiõe. feli
citas eſt vnicũ bonũ qð eſt ipᷣa opatio

Bicẽdũ ꝙ felicitas põt ſũmi triplici

ter. vno mõ ꝓ obiecto felici.alio modo
p ſtatu felici.3? mõ ꝓ ſũmo bono inhe
rente hoi felici ibet at iſtoꝝ põt

adhuc ſũmi dupłr. obiectũ nãq; felix ẽ
duplex. vnũ pꝛimariũ eẽntiale alten

ſcdariũ ⁊ accñtale. Itez ſtatꝰ felix põt
dici vnꝰ dupkr. ſ. veritate integritaſi æ
Gitate ſimplicita᷑ ⁊æ vnigenitaſ. ¶ Itẽ

ſũmũ bonũ qð eſt in felice põt ſũmi du
pliciter. vno mõ pᷣciſe ꝓ bono inberẽ/
te. alio mõ ꝓ bono qualitercũq; inexi

ſtente ſm iſta pono ſex cõcluſiones
pꝛĩo ꝙ felicitas cõſiſtat in vnico bono

obiectuali ⁊ eẽntiali.2? ꝙ cõſiſtit ĩ płi
huſ ſcarijs ⁊ accñtalibꝰ. 3? ꝙ conſiſtit

—

IIBRO

in vnico bono veritate integritaũ qtũ
ad ſtatum. 4:ꝙ cõſiſtit in płibꝰ itegra

tibus illum ſtatũ.? ꝙ cõſiſtit in vno ſũ
mo inherẽte hoĩ.: ꝙ conſiſtit in duo⸗/
bus inexñtibus hoĩ C⸗imi pꝛobat
qm̃ ſicut ſe hʒ homo ad ſuuʒ pᷣmoꝛdia
le pꝛincipiũ a quo traxit oꝛiginẽ:ſic ꝓ
poꝛtionbiłr ſe habet ad ſuũ finale bo/

num in quo vltimate accepturꝰ eſt biiĩ

tudinẽ ſed ab vno ſolo pᷣmoꝛdiali pꝛi
cipio extraxit oꝛiginẽ. igit᷑ in vno ſolo
finali bono eẽntialiter æ vltimate ac/
cepturꝰ eſt btitudinẽ ⁊ ſic ꝑ cõſequenſ
obiectuał felicitas hoĩs eẽntiałr cõſi⸗/
ſtit in vno bono.ſᷣm ꝓbat᷑.qm̃ quecũq;
pñt adaugere gaudia recta felicitatis
ſunt aliqualiter obiecta felicitaſ. Iſto
apparet qꝛ talia reddũt felicitatẽ ma
gis gaudioſaz ⁊ magis eligibilẽ. gau/
dium ãt qodam accñs eſt felicita: ſʒ
plura ſũt talia bõa.ꝗſq; enĩ beatꝰ gau
deret amplius ſalute pentum ſuoꝛum
viſa q; nõ viſa.ꝗ plura ſunt bona acci
dentalia obiecta felicitat. ¶ ercium
ꝓbat᷑.qm̃ quecũq; tendẽtia ad pfectio

nem vnius ſunt vnũ vnitate integrita

tis:ſed oĩa bõa ex quibus reſultat ſta
tus felix oꝛdinãtur ad pfectiõem vniꝰ
qꝛ vnius hois.igit᷑ quecũq;ʒ talia ſunt
vnum quadã inte gritate.¶ Aſſũptum
apparet per boetiũ dicẽtẽ.ʒ.de cõſoł.
li. ʒ. pꝛoſa 22 ꝙ btitudo eſt ſtatus oim
bonoꝝ aggregatiõe pfectus.¶ Abi ſci
endum quid eſt ſtatus que ſunt bona
quõ cõcurrũt oĩa. ¶ Satus eſt deter⸗

minata pmanẽtia legibꝰ ꝓuidẽtie diui

ne firmata¶ Gona vero pñt ſũmi du⸗
pliciter.vno mõ pꝛo hijſ que cõueniũt
cuicũq;.alio mõ pᷣciſe pꝛo hijs que cõ

ueniunt felicitati pſone.pꝛĩo mõ nõ ſũ

mũtur hᷣ bona ſed 2 nõ eni eadem cõ
ueniunt neq; eadẽ bona ſũt viro ⁊ mu
lieri hoĩ ⁊ leoni angelo ⁊ hoĩ qᷓ;tũ ad
ola. ¶ De cõcurſu ãt oim bonꝝ ſcien
dum.ꝙ nõ fit ibi diſtributio pꝛo ſingu
lis geneꝝ ſed pꝛo generibus ſinguloꝝ
Non eni eſt poſſibile ꝙ eadẽ ſapia nu
mero aggregetr i iſto ⁊ in illo. QAuar

tum ꝓbatur. qm ad ſtatũ felicẽ reqrũt᷑
pfectiones intellect' appetituſ intel
lectim ⁊ appetitꝰ ſenſitiui ⁊ ſenſuum

⁊ mẽbꝛoꝝ coꝛpis.̊ ãt ſunt plura.qua

re ⁊c. ¶ Quitũ ꝓbat᷑.qm ſi pfectiões

ſũme inherẽtes hoĩ eẽnt plures vel eſ

ſent eiuſdẽ ſpẽi vel pluriũ eiuſdẽ ſpẽi

eſſe non pñt qꝛ due foꝛme ⁊ maxime
opationes eiuſdẽ ſpẽi ⁊ eiuſdẽ gradꝰ
in eodem ſubiecto ſimul eſſe nõ poſſũt
nec põt dici ꝙ ſint pluriuʒ ſpẽrum. qꝛ

ſpẽs ſunt eẽntialiter oꝛdinate oꝛdine

pfectiõis ⁊ nũquã ſunt eque pfecte qꝛ
nõ eſt poſſibile duas pfectiões ſũmas
eſſe in oꝛdine ſpẽꝝ.¶ Sextũ ꝓbat᷑.ex
ſupradictis. ca.i.q.2. dictũ ẽ enĩ ꝙ fi⸗/
nis cuiuſcũq; ſoꝛme accñtalis inheren
tis hoi ſiue ſit actus ſiue hitus eſt ipᷣe
homo.finis ãt hoĩs eſt bonus homo⁊
finis hũane vite bona hũana vita. ita
ꝙ iſtud aggregatũ ex nãli vita⁊ accñ/
tali bõitate ſupaddita eſt ſũmũ bonuʒ
inexñs hoi.iſtud ãt ĩcludit iſta duo bo

num nãle ⁊ ſupadditũ accñtale.¶Ad
argumẽta igit᷑ dð. ꝙ in 2 32 4 cõclu⸗

ſiõibꝰ loꝗt᷑ pᷣs de ſtatu felici ⁊ de illo

ꝓcedũt. 3? pꝛĩia argumẽta. ¶ In ſequẽ
tibus ãt tribus cõcluſiõibus loquit᷑ de

vnico ⁊ optio actu incluſo in felici ſta
tu ⁊ de illo argumẽta in oppoſitũ ad/
iecta pꝛocedũt. ¶ Queſtio. 22.

melius bono ꝓpter ſe appe/

ꝛimo qꝛ qðò eſt tãtũdẽ ⁊ ad
huc amplius eſt maius:ſed iſtud bonũ

eſt tindeʒ qꝛ ꝓpter ſe appetibile ſicut

illud ⁊æ adhuc plus qꝛ ꝓpter alterum
non tñ illud alið.igit᷑ hbonũ iſtud ẽ ma
ius illo. 2 qꝛ felicitas eſt eligibili/
oꝛ mimo bono ſibi appoſito qᷓ; nõ ap/
poſito.vt dictum eſt in 4? cõcluſiõe.igi
tur a ſiłi bonũ ꝓpter ſe appetibile eſt
melius ⁊ appenbiliꝰ mĩma bõitate ⁊
appetibilitate ſibi appoſita qᷓ; nõ ap/
poſita.¶ Ponat ergo ꝙ h appetibili/
tas appoſita ſit appetibilitas ꝓpter
alterum.quare ipᷣa reddet bonum ma

E 2 arguit᷑ ꝙ bonũ ꝓpter ſe
⁊ ꝓpter alterũ appetibile ſit

on
libie
nelie
ſper
lypt⸗
pine
ſeütte
0pee
hrgi
Nlre
y,
lin
lbſuecz
eralte
Ungltdari
Woßanbe
ſeni 1
3
Sin
leſide
ſerteſa

ini
Wine
enium
Umngn
ikaie
esſlle
iſi
1Mne
füge⸗
rͤſi
NN
ne aane
eüaeg
es ſünes
ipbat,er
enigfi,
Zünberen
ec ie
Bbono
ais. in
iat aj
mi bonn
iſadvod⸗
ale
1e il
nlee
guif de
tliciſta
itüad,
.
Mae
Nbeſ
ſee,
ice
Adräbon
Peibiria
Fmium
üihin.
xſoijuc/
cclan
iima ke⸗
ſuninen⸗

gis appetibile v per cõſequẽs magis

bonum. ¶ In oppoſitũ eſt pᷣs. SLicen

dum duobus pᷣmiſſis.pꝛĩo ꝙ appeti p

pter alteꝝ contingit dupłr.vno mõ ʒ

nãm. Alio mõ pᷣter nãz. ᷣm naturam
quidẽ nũqᷓ; maius bonũ diligit᷑ ꝓpter
minus bonũ:ſed ſemp minus bonuzʒz ꝓ
pter maius bonũ.pᷣter naturã tñ dili/
gitur maius bonũ ꝓpter min ſicut a/
uarus dicit᷑ diligere deuʒ ppter nũmũ
igit᷑ ̃̊ loquenduʒ eſt de appeti ꝓpter

alterũ ᷣm naturã. 2. ſciendũ ꝙ nõ ap

peti ꝓpter alteꝝ ſᷣm nãm cõtingit ex
du plici cã.vna qꝛ iſtud qð appetit᷑ nõ
habet ſupꝛa ſe maius bonũ ꝓpter qð
poſſit appeti ᷣm naturã. Alia cauſa ẽ
interioꝛ qꝛ videlicet bonũ qð appetit
nõ eſt aptum natũ ſ̃m ſe oꝛdinari ad
maius bonũ licet hẽat ſupꝛa ſe maius
bonũ.puta cõſideratio geometrica li/

cet habeat ſupꝛa ſe maius bonũ.ſ.ſci/

entias nobilioꝛes. ipᷣa tñ non eſt ꝓpt

illas ſed ꝓpter ſe tm̃. ¶ ijs p̃ᷣmiſſis
ad queſtionẽ dicenda ſunt duo.pꝛio ꝙ

bonũ appetibile ꝓpter ſe ⁊ nõ appe/
tibile ꝓpter alterũ eſt carẽtiaæ unpoſ
ſibilitate maioꝛis ⁊ ſuperioꝛis boni ẽ

melius quocũq; bono ꝓpter alterum
appetibili. 2. ꝙ bonum nõ appetibi

le ꝓpter alterum ex carẽtia interioꝛiſ
aptitudims q;tũcũq; ſit ꝓpter ſe ap/

petibile nõ eſt melius quocunq; bono
pꝓpter alteꝝ appetibili zimũ pꝛo

bat᷑ qm̃ bonũ illud quo nõ eſt mai eſt

melius quocũq; bono quo eſt marſed
bono nõ ꝓpter alteꝝ appetibilt ex ca
rentia ſuperioꝛis boni nõ põt dari ma

ius ſine cõtradictõe.quocũq; tñ bono

ꝓpter alteꝝ appetibili ſᷣm naturã cõ/
tingit dari maius bonũ.vt patz ex pꝛi

mo pᷣambulo.igit᷑ huiꝰ bonũ nõ ꝓpter

alterũ appetibile eſt meliꝰ ⁊ pfectius

ſq; bono ꝓpt᷑ alterũ appenbili.
Scom pꝛobat᷑ quadrupliciter. pꝛio
qꝛ cõſideratio ethica melioꝛ eſt cõſið
ratiõe geometrica: ſʒ cõſideratio ethi

ca eſt appenbilis ppter alteꝝ.qꝛ pꝛo
pter rcitudinẽ appetitꝰ cõſideratio ge

ometrica nõ:cum ſit operatio ſimplici
ter ſpeculatiua.̊ bonũ pꝛopter alteꝝ
appetibile eſt melius aliquo bono ꝓpꝓ/

ter ſe nõ ꝓpter alterũ appetibili.
ESganden aſſũptam ꝓbo. qm̃ cõſi/
eratõ de melioꝛi obiecio nobilioꝛ eſi
ↄſideratiõe de ignobilioꝛi.dicẽte phᷣo
i12. methaphiſice.ꝙ melius eſt parum
ſcire de rebꝰ nobilibꝰq; multũ de igno

bilibꝰ. cõſideratio aũt ethica eſt de ho

mine ⁊ hoĩs virtute ⁊ eius felicitate
⁊ incõpabiliter nobilioꝛa ſunt lineis

angulis ⁊ ꝓpoꝛtiõib de quib eſt cõ/
ſideratio geometrica. quare bᷣ nobili/
oꝛ eſt illa. 2? qꝛ cõſideratio pꝛudẽtia

lis melioꝛ eſt ⁊ nobilioꝛ cõſideratiõe
geometrica ſed hᷣ eſt ppter alteꝝ. In/
tellectꝰ nãqʒ pꝛacticꝰ rõcinatiuꝰ ĩ quo

eſt pꝛudẽtia ſemp rõcinat᷑ gra alicuiuſ

illa vero geometrica nõ eſt ꝓpter alte
rum. quare bonũ ꝓpter alterũ appeti
bile:melius eſt aliquo bono ꝓpter ſe
appetibili.¶Cõpatiõem aſſũptã ꝓbo
qm̃ qð eſt cõe bõis ⁊ malis minꝰ bo/
num eſt q; ppꝛiũ bonis ĩter accñtalia
bona. Iſtud apparet qꝛ bonũ minus
excludẽs malitiã eſt minꝰ bonũ bono
malitiã amplius excludẽte:ſed cõſide

ratõ geometrica cõis eſt bonis ⁊ mał

j.ij. li.6: ca. dicit᷑ ꝙ malicia nõ coꝛrũ/

pit oẽm eſtimatiõem.puta ꝙ triangu/

lus habet.ʒ.vel dyameter nõ cõmen/
ſuratcoſte:ſʒ eã que ð agibili.vñ bonꝰ
vel malus põt eſſe bonus geometra.
pꝛudentia vero hoĩs eſt ꝓpꝛia.nemi/
nẽ eniĩ cõtingit eſſe pꝛudẽtẽ ſine virtu
te.j.li.õ.⁊ nullus mał eſt pꝛudẽs li.

7.quare pꝛudẽtia nobilioꝛ eſt q; geo/

metria 3. qꝛ ſenſitiua hoĩs nobilioꝛ

eſt ſenſuiua bonis.ſed ſenſitiua hoĩs
eſt pꝛopter alterũ qꝛ ꝓpter ptem itel

lectiuã.illa vero nõ.igit᷑ ꝙ eſt pꝛopter

ſe ⁊ ꝓpter alteruzʒ nobilius eſt aliquo

ꝙ eſt ꝓpter ſe tm̃. 4 qꝛ poſitis duo/
bus bonis ꝓpter ſe appetibilibꝰ poſi

to ꝙ alteri illoꝝ addat᷑ cãlitas ⁊ cõti/

nẽtia maioꝛis boni.quero vtꝝ bonum
cui factum eſt iſtud additamẽtũ ſit de/

IIBRO.

terioꝛatum vel melioꝛatũ:ſi melioꝛatũ
babeo ꝓpoſitum qꝛ per additamẽtum
factũ ẽ appetibile ꝓpter maius bonũ
⁊ ita nüc appetibile ꝓpter alteꝝ me/
lius qᷓ; pꝛius cum eſſet appetibile pꝛo
pter ſe tĩñ ⁊ per ↄñs ti poterit auge
ri eiꝰ melioꝛatio ꝓpt multiplicatiõem
talis additamẽti ꝙ excedet aliud bo⸗/
num ꝙ ſecum fuerat poſitũ.Si dicatur
w eſt deterioꝛatũ cõtra.qꝛ tũc bonum

de terioꝛaret᷑ ex bono appoſito cu op

poſitum habet᷑ in textu. cũlitas enim

boni bonũ qdam eſt: aliter non eſſet

appetibilis¶ Ad argum̃ta dõ.ꝙ ppᷣs
coõpat boõa ꝓpter alteꝝ appetibilia ad
illud alteꝝ ⁊ tunc conſtat ꝙ illud alte

rum eſt maius ⁊ melius iſtis. iuxta ex

poſitiõem dataʒ in pꝛio pambulo non
loquit᷑ aũt generaliter.qð apparet qꝛ
voluptas honoꝛ virtus ⁊ ſilia dicit eẽ
appetibilia ꝓpter felicitatẽ quã pᷣſtãt
oibus iſtiſ¶ Argumẽta in oppoſitũ cõ
cludũt ſcõᷣam cõcluſiõem ⁊ non plus
Aueſtio. i.
Eʒ3 arguit᷑ ꝙ opatio hoĩs in
qua cõſiſtit felicitas nõ ſit vo

qꝛ pꝛimũ obiectũ volũtaᷣ nõ eſt actus
volunta:ſed felicitas eſt pꝛimũ obie
ctum volũtan. nõ eſt actus vel opatõ
volũtatis. 2. qꝛ cõſecutio fims non

conſiſtit in opatione volũtatis ſed feli

citas eſt cõſecutio finis. felicitas nõ
conſiſtit in opatione volinatis.Ma⸗
ioꝛ ꝓbat᷑ dupliciter. pꝛio qꝛ voluntas
dupliciter reſpicit finẽ.vno mo abſen
tem per deſideriũ ꝙ non eſt cõſecutio
finis.imo ſupponit finẽ nõ cõſecutum
ſed abſentem. Alio mõ vt pitem ꝑ de
lectatiõem ⁊ hᷣ delectatio non eſt cõſe
cutio ꝗqnimo pᷣſupponit eaz per pniia
⁊ notitiã intellectꝰ.quare neutro mo
opatio volutatis eſt cõſecutio fſinis.
oec id declarat᷑.ſcᷣo ſic.qꝛ ſicut a
uarus pᷣſtituẽs ſibi finẽ de pecunia no
coõſequit᷑ eam per actum volũtatis ſed
per actum virtutis exterioꝛis ſic ſuͤr ẽ
in ꝓpoſito reſpectu veri finiſ. 3:? pꝛin
cipaliter.qꝛ felicitas eſt oꝑatio partis

luntatis ſed intellectus. pꝛĩo

pꝛincipalr rõem hñtis ⁊ intelligẽtis

ſed intellectꝰ eſt huiuſmõi.ipᷣe nãq; ſo

lus intelligit:nõ volũtas.gꝗ ⁊ c. ꝗqꝛ
ſi felicitas cõſiſteret in actu volũtatis
tunc nobilioꝛ eſſet operatio intellectꝰ
pꝛactici qᷓ; ſpeculatiui iuxta dicta in

p̃cedenti queſtione.Cõſideratio nãqʒ;

pꝛactica eſt ꝓpter ſe eligibił ſicut ſpe
culatiua tam bᷣ eſſet eligibił ꝓpter
maius bonũ qꝛ ꝓpter actũ voluntatis

felicẽ.ↄñs eſt falſum.igit᷑ ⁊ añs.qð ãt

cõſequens ſit falſum ꝓbat᷑ tripliciter.

pꝛimo qꝛ obiectũ intellectus ſpecula

tiui qui cõſiderat de diuinis nobiliꝰeſt
intellectu pꝛactico qui cõſiderat de re
bus hũanis.igitur iſtiꝰ opatio eſt no/
bilioꝛ opatiõe illius. 2? qꝛ in intelle

ctu ſpeculatiuo ⁊ in actibꝰ eius cõica
mus cum angelis nõ in intellectu pꝛa

ctico.igit᷑ iſte eſt nobilioꝛ illo. 3:quia
intellectus ſpeculatiuꝰ habet in ſeipᷣo
finẽ ſuũ:pꝛacticus ãt nõ¶ Sed in op/
poſitũ eſt qꝛ felicitas cõſiſtit in opatõ
ne virtutiſ heroyce que in volũtate nõ
in intellectu cõſiſtit. nõ enim fuit he⸗

ctoꝛ multũ excellens in ſciẽtijs de quo

tamẽ dicit᷑.j.li.⁊.fuit puer heroycus.
BSicẽdum ꝙ felicitas pꝛincipaliꝰ cõ
iſtit in operatiõe volutatis q; intelle/
ctus qð pꝛobo ſic. In opatiõe pfectii
ſime virtutis cõſiſtit felicuas:ſed opꝑa
tio pfectiſſime virtutis eſt opatio volũ
tatis.igit᷑ in opatione volũtatis conſi
ſtit felicitas.Qð ãt pfectiſſima virtus

⁊ eius operatõ ſit in volũtate ꝓbo ſic.

is virtus reddẽs hoiem ſimpłr bo/

nũ pfectioꝛ eſt quacũq; virtute nõ red
dẽte ſimpłr hoĩeʒ bonũ. Iſta apparet

tripliciter. qualis eĩi ẽ oꝛdo inter act
foꝛmales virtutũ vel quarũcũq; foꝛma
rum talis eſt oꝛdo virtutũ vel foꝛmarũ
adinuicẽ cũ in actu foꝛmali viriuñ iclu
daf eẽntialiter ipᷣa virtus:ſed actꝰ foꝛ
malis qui eſt hoiez eſſe ſunpliciter bo
nũ pfectioꝛ eſt oĩ actu inherẽte homi/
m quo homo nõ eſt ſimpliciter bonus
aliter homo ſimpłr bon non eſſet p/
fectioꝛ hoĩe nõ ſimpłr bono. Cui op
poſitũ dicit phᷣs tripłr.pꝛĩo ꝗdẽ qꝛ q/

di⸗
eib
aſt
hie
hiu⸗
ſinp
ohan
che
60
ſeli
tiol
lpa
hort
iti
ſeo
hog
Gn
ehi
nü
igt
ali
ge
lien
an
lighe
ſiadſ
ſcbis
Miüaq
wretb,
nniſin
ſieddi⸗
eſtlin
te⸗
Uice⸗
nicig
loſedden
Nuuliun
nullugn
licpm
löfehi
bümnibeni
affimaä
nien
Kcifei
iusfinsn

ſitadſn⸗

gie verſan
nenconſt
Micof

tligiis
enig
Müs
Untelec

Nenn

roni
ll *
i Pper
Olnmans
liplair⸗
ſpealla
noblpeſ
adene
m,
un inele
eins c
kllcupe
lo.
beiin ſi
Gelinig⸗
n inchei
plütaen
fut he⸗
b o
royaus.
paly
unelle,
enſeai
ſeen
Nüd n.
aes
Konawirus
nanpboſr.
mnſwnpkrde⸗
—
umen
ooi
Priufni
müfeltun
mal mmiin
nsſini
nberie t

W

4
boo
Pob

—
— m —

—

dã otutes dãt boĩ eẽ bonũ fʒ qd. puta

eẽ bonũ grãmaticũ vł bonũ medicũ.ñ

ãt ſimpłr eẽ hoĩez bonũ.qdaʒ ãt dant

pol eẽ ſimpłr bonũ. Ille vʒ. quaꝝ bo⸗
nitas ẽ bõitas hoĩs.cõſtat ãt ꝙ bonuz

ſimpłr pfectiꝰ ẽ bono fʒ qd. 2 qꝛ ei⸗

opatio ĩq;tũ huiꝰ ẽ felicitas ipʒ ẽ pfe/
ctiꝰ quocũq; nõ opãte felicit ĩiq;tũ hurꝰ

—

ſʒ opatio hois ſimpłr bõi iqtũ hui ẽ

felicitas.vt dicit h pbᷣs.eadẽ eĩ ẽ oꝑa
tio hoĩs ⁊ ſtudioſi vel bõi hoĩs niſi ꝙ

bõita᷑ ſᷣm quã opatio dicit᷑ felix.nulł
qt ũ bonꝰſimpłr pᷣt opari felici: alias
ſequeret᷑ ꝙ nõ bonꝰ hõ poſſet eẽ felix
hõ. pfectioꝛ ẽ hõ ſimpir bonꝰ quocũ

q; nõ ſimpłr bono. 3. qꝛ finiſ melioꝛ

ẽ hijs que ſũt ad fſinẽ: ſʒ eẽ ſimpłr bo
nũ finis ẽ quarũlibet aliaꝝ bõitatum
igit᷑ eẽ ſimpłr bonũ pfectiꝰ ẽ qualibet
alia boõitate. Aſſũptũ apparet ꝑ phʒ i
grẽtẽ finẽ hoĩſ vt hõ ẽ:nõ vt geometra
ẽ: vel medici.finis ãt medici ẽ ſanitaſ
æ cuiꝰlibet artificis aliqð bonũ ꝓpꝛiũ
ei que oĩia bõa pvᷣs pbat eẽ ⁊ oꝛdina
ri ad finẽ hoĩs vt hõ ẽ. Et iõ.j.li.2. ð
ſcribẽs pᷣtutẽ hoĩs vt hõ ẽ:dicit eẽ eum
hitũ a quo hõ reddit᷑ bonꝰ: ſic igit᷑ ap
paret hᷣ ppoſuio ꝙ oĩs vᷣt reddẽs ho
minẽ ſimpłr bonuʒ pfectioꝛ ẽ quacũq;

nõ reddẽte hoĩeʒ ſimpłr bonũ. ſʒ ſola
Gt volũtaſ reddit hoieʒ ſimpłr bonũ

Sſola orꝰ volũtaſ᷑ ẽ pfectioꝛ quacũq; s
tute ĩtellectuali. Aĩoꝛ aſſũpta ꝓbat᷑

miplicit. pꝛio qꝛ ſi aliqua t'itellectua

lis reddet hoieʒ ſimpłr bonũ hᷣ eẽt vł
pꝛudẽtia vel quecũqʒ alia:ſed nec iſta

nec illa.quare nulla.(Qð nõ pꝛuden
ta apparet. qm illa ſp rõcinat᷑ gra alte

ri qᷓ; gia huani bõi.ꝗ e opatio nõ ẽ
hũanũ bonũ:nec ꝑ ↄñs ipᷣa ẽ oᷣtꝰ pfe⸗/

ctiſſima cũ eꝰ opatio nõ ſit bonũ hũa

nũ.̊ apparet.j.li. 6. Et cõſfirmat᷑ ibi/
dẽ qm tꝰ itẽtõeʒ facit rcãʒ que E volũ
tas finis. pꝛudẽtia o oꝛdiat rcẽ ea qᷣ

ſüt ad fineʒ intẽtum. quare pꝛudentia

que verſatur circa ea que ſunt ad fi/

nem conſiliãdo indicando æ pꝛeci

piẽdo ñ ẽ pfectiſſima vp¶ Nd at nul

I.

opatio hoĩs ſtudioſi addit abũdãtiam

la alia virtꝰ itellectuał reddat boiem

ſimpłr bonũ. patet qꝛ oẽs ſut cões bo

mis ⁊ malis. vñ bonꝰ methaphiſic' vk

bonꝰ medicꝰ vel bonꝰ grämatic' pᷣt eẽ

malꝰ hõ. vt. . li. 6. . 7. 2: qꝛ virtuteſ
pꝛicipaliter reddẽtes hoĩez bonũ ſũt

cõnexe neceſſario viriuti pꝛudẽtie. vt

j. ĩ fi. li. 6. vbi phᷣs ad lam loqꝗt de vir
tutibꝰ moꝛalibꝰ: ſʒ nulla virt itellectu
alis ẽ neceſſario cõnexa pꝛudẽtie:ipᷣa

nãq; pꝛudẽtia ñ 52 cõnexaſ. ibi ip̃i nec
gliqua de. 4. reliqs. pot ei ee pꝛudẽſ
abſq; bitu ari ⁊ ſcie intellectꝰ ſapie

quare nulla virt ĩtelleciuał reddit bo

minẽ ſimpkr bonũ. 3 qz ꝛ. J. li. 2. g
nõ vt ſciamꝰ ad ẽ virtꝰ ſcrutamur ſʒ vt
bõi efficiamur.bᷣ idẽ hĩ ĩ plogo vbi 2

cognitio nõ ẽ finis hui ſcie: ſʒ actul
Zuc argno ſic. Bonũ eſſe ⁊ bñ agẽ
finis ſcie hu: ſcire ⁊ cognoſce nõ ?

finis bui ſcie. ſcire ⁊ cognoſcere nõ
eſt bonum eſſe ⁊ bene agere. Ex quo

ſequitur ꝙ nulla ſciẽtia vt ſcia nec co
gnuio vt cognitio reddit hoĩeʒ ſimpli
citer bonũ.quare patet cuicũq; volẽti
itelligere ꝙ aliqua virt⸗ volũtat red/
dit hoĩem ſimplici bonuʒ hoiem ⁊ ꝙ
opatio illiꝰ gtu ẽſr implicit᷑ bõi hõiſ.⁊

p ↄñs ꝙ felicitas cõſiſtit pꝛĩcipalr in

icẽdũ gᷓ ad argu⸗

opatiõe volũta. dũ g gu⸗
pꝛimũ. ꝙ pꝛimũ

mẽta ĩ oppoſitũ

obßhm volũtaſ e finis eia ille nõ ẽ opa
tio volũtan nec de illo querit᷑:ſzʒ de fi⸗
ne quo ule finis cuivltimate pfecte

attigit v iſte ẽ opatio volutaſ. ¶ Abi
ſciẽdũ ꝙ volũtas tria reſpicit ſicut vlii
mos fines quẽlibet in oꝛdie ſuo vnuʒ
ſicut amabile amoꝛe aicitie ⁊ iſtò ẽ bo

nũ p eẽntiã eminẽter cõtinẽs oĩa bõa

Scðöz cõcupiſcibile ⁊ iſtò ẽ frui fine

amabili ⁊ iſtud frui eſt opatio volũtan

vt. . dicet ¶ Eerciũ ĩcludit amabile ꝑ

amicitiã ⁊ cõcupiaz ⁊ ẽ aggregatum

erx bono hoiſ nãli ex accñtali idẽ ẽ
ꝙ hõ ſimplicit᷑ bñ viuẽs.¶Ad km dö.

ꝙ cõſecutio finis pt itelligi dupliciter
vno? vt ẽ hĩe finẽ.alio: vt ẽ frui vel vti
illo fine iã bito. Dico igit ꝗ hĩe finez
3

IIBROE

cuiꝰ nõ eſt ſimplicit᷑ ⁊ vltiate felicitas

ſʒ frui vel vti illo fine dicẽte phᷣo ĩ pte
ſequẽti ꝙ multũ differt dicere felicita
tẽ eẽ in poſſeſſiõe vel in vſu itẽdẽs ꝙ
nõ ẽ ĩ ſolo poſſidere ſʒ pꝛicipalit᷑ ĩ vni
vel vſu.¶ Ad ꝓbatiõeʒ dico ꝙ volun
tas deſiderãs finẽ duo deſiderat circa
ipm.ſ. ⁊ hĩe ⁊ frui:hĩe tñ deſiderat p
pter frui.adepto ãt fine hʒ ipʒʒ p actũ
itellectꝰ:ſʒ ipo hĩto fruit᷑ ꝑ actũ ppꝛiũ
Iñ ẽ ðlectatio:ſʒ delectatõis cã.vñ.j.
pte ſequẽti ðꝛ.ꝙ delectabiliſſimũ ẽ id
quo ꝗs optat frui.¶ Ad cõfirmatiõem
qt de pecuia dò.ꝙ nãł finis pecuĩe nõ

bĩe pecuniã:ſʒ vti pecuia taq́; meli
exñſ vti qᷓ; hie. Auarꝰtñ aliũ finẽ facit·
ſibi de pecuĩa.auarꝰ nãq; pecuia frui

tãq; ðo.vñ auaritia dcã ẽ ydoloꝝ fᷣui⸗

P.quaẽ nec ĩ auaro vltimũ bonũ ẽ hĩe
pecuniã:ſʒ frui pecuia ⁊ amoẽ inherẽ

pecuie.Eodẽ mõ vltimũ bonũ ꝙ capi
m' de fine vliio ñ ẽ hĩe ipʒʒ pꝑ ĩtellectũ

ſʒ ipᷣo frui ꝑ actũ feruidũ volũta. Ad

tciũ dico.ꝙ ps pꝛĩcipalit᷑ rõeʒ hñs eſt
ſpᷣa volũtas:q rõez hʒ ſicũt ĩpans.ĩtel
lectꝰ naq; röcinat᷑ de quacũq; mã pla
cuerit volũtati: ⁊æ ita volũtas rõem bʒ
pꝛicipalit᷑:ſʒ ĩtellectꝰhʒ eã foꝛmaliter
ſicut itelligẽs.vñ phᷣs cõueniẽter dicit
ꝙ felicitas ẽ opatio ꝑũ rõeʒ pꝛĩcipalit᷑
hñ q;tũ ad volũtatẽ:a ĩtelligẽſ q;tuʒ
ad ĩtellem.ãbo naq; cõcurrũt:ſʒ volun
tas pꝛĩcipaliꝰ(¶ Ad. 4. d ꝙ pfectioꝛ
te itellectualiſ ẽ ĩ ĩtellectu pꝛactico⁊
puto ꝙ ſit pꝛudẽtia:qꝛ illð ꝙ ẽ ppꝛiuʒ
hoĩ bono ẽ pfectius quocũq; accñti cõn
bõis ⁊ mał: ſʒ pꝛudẽtia eſt ꝓpꝛia boi
bono.vñ ipᷣa ẽ actiua bõitat᷑ hũane.ꝓ
q;to h bõitas ab ĩtellcũ depẽdʒ.vt vi⸗
(ad znauzet⸗ ↄpat᷑ pꝛudẽtia ſapie

*

Ad ꝓbatiõeſ ãt dð.ad pꝛimã ꝙ pꝛu

ẽtia nõ ſolũ hũana cõſiderat:ſʒ dina

qð ꝓbo qꝛ ſᷣm tulliũ. Religio ẽ sᷣtus
moꝛał que cuidà ſũme nature:quã ðᷣũ
vocãt cultũ cerimõiã q; affert.Düe
arguo ſic.ꝗcqd reſpicit᷑ a moꝛali sᷣtute
cõſiderat᷑ ⁊æ cognoſcit᷑ rõe pꝛudẽtie.s

tnãq; moꝛał ñ ferti aliqd niſi pcogni

tũ ſimpłr ꝑ pꝛudẽtia: ſʒ religio vt di⸗

ctũ ẽ reſpicit ſũmã nãm que deꝰ ẽ.igit
⁊ ipᷣa pꝛudẽtia que pbat ⁊ pᷣdicat deũ
colẽdũ eẽ.¶ Ad ſcòaʒ dð.ꝙ negaẽ an
gelos hĩe ĩtellectꝰ pꝛacticos ẽ negare
eos pꝛudẽtes ⁊ bonos.quõ nãq; ẽ int
eos cõuictus aĩicabił pax ⁊ concoꝛdia
mutua beniuolẽtia abſq; rõe h̊ oĩa di⸗
rigẽte.quare illð aſſũptũ reputo friſſi⸗
mũ¶ Ad tciã dð.ꝙ bonũ ĩtelleciꝰ pꝛa
ctici ẽ ꝓpt᷑ ſe ⁊ ꝓpt᷑ alterũ appetibile
T iſtð ñ obuiat.vt viſũ ẽ.õ.ꝗn ſit me⸗
liꝰ bono ꝓpt ſe tm̃ apperibiſi. C.a
E 4” arguit ꝙ pꝛicipiũ opis
ñ ſit p'; medietas opis: qꝛ
oecia ps opis q;titate ⁊ pfe⸗
ctioe nõ ẽ plꝰq́; medietas opis:ſʒ de⸗
cia ps opis pᷣt eẽ pꝛicipiũ opis que ẽ
minꝰ pfcã qᷓ; 2: æ multo minꝰ q; tercia
⁊ ſic de alijs.igit᷑ pꝛicipiũ opis nõ eſt
płꝰqᷓ; medietas opis.¶ In oppoſitũ ẽ
ppᷣs.¶Ad euidẽtiã huiꝰ.q.vidẽdũ eſt
quõ ſũmit᷑ hᷣ pꝛicipiũ ppt᷑ qð ſciẽdũ:q;
ſicut hr.ꝓ. methaphiſice. pꝛĩcipiũ vł ẽ
pꝛicipiũ in eẽ vel ĩ fieri vel ĩ cognoſci
In eẽ ſicut potẽtia ⁊ ſic ẽ mã: vł ſicut
actꝰ ⁊ ſic ẽ foꝛma:velſicut potentia ⁊
act ⁊ ſic ẽ pꝛia ꝑs reifacte n fieni
vel ẽ illõ ꝓpt᷑ qð fit motuſ ⁊ ſic ẽ finis
vel ẽ ülõ ꝑ qð fit motꝰ ⁊æ ſic ẽ minꝰ ꝗ
quo.¶ In cognoſci dupłr. vel via do⸗

ctrine ⁊ ſic ſũt illa que ſũt nob maxie

nota:vel via ſcie ⁊ ſut illa que ſ̃ʒ nãm
ſũt maxie nota.Hõ dico ꝙ phᷣs logt

J ͤ ᷑„v5ßV .⸗ũ,ſ „ —— —

̃ de pꝛicipio ieẽ ꝙ ẽ pꝛĩa ps rei facte

⁊P ex h̊ ifert ppoſituʒ de pꝛicipio in co
gnoſci ſiue ſit pꝛĩicipiũ ĩ via doctrie:vł
via ſcie ¶ ijſ & pmiſſis pꝛĩo reddẽda
E rõ de pꝛicipio ꝙ ẽ ꝑs pꝛia.2? de pꝛiĩ
cipio ꝙ ẽ ꝓpõ maxie nota. Ze pꝛĩa p
te dico. ꝙ pᷣt cõpari ad ptes reliquas

duplr. ſ. m qtitatẽ difficultat vel Im

qᷓ; itatẽ ꝑfcionis ⁊æ magnitudis.( ¶n

2. ſenſu nõ loꝗt᷑ ppᷣſ:qm ille manifeſte

⁊ euidẽter ẽ finis:ſicut pbat rõ ducta
in oppoſitũ.¶ ꝛim ãt ſenſus adhue
pᷣt diſtigui qꝛ difficultas p̃t referri: vel
ad opans:vł ad opus: ſi difficultaſ re
fẽrat᷑ ad opꝰ nũdũ ẽ verũ qð ðꝛ:qꝛ mł

ta ſũt opꝑa ſᷣm ſe difficilioꝛa ĩ medio

idei
negie en
inen
Mühiin
MeRn
hind,
oflſſt
Ellee⸗
iperbie
itne,
Nids
Bale
taergt,
eg ,
as gei
ötni
Wsröt
1dpoti
Nnüet
goͤſeäüͦg
Priapäfi
Ii no
ni: rſia
porenna
Et
Kains
i inn.
ſeltud,
1ws re
eiznün
vafe
asſeiſn
pinppt⸗
fa dorieſ
utnn
du benl⸗
lns ins

alaiſin.

ids
Zlenmieſ⸗
1an
gfistt
z nint
rigdegn

1

ioi at

poſſe:reqſi ad opus
cognoſci dico ꝙ põt ſũmi dupłr. vł ſᷣm

in termio qᷓ; in pꝛincipio referendo tñ
ad operãs veꝝ ẽ qð ðꝛ cuiꝰ rõ ẽ talis
ad operũſ enĩ reꝗrũt᷑ tria. vʒ ſcire:vel
le:⁊ poſſe:ſed añ cõplemẽtũ ptiſ pꝛie
cognoſcit᷑ quaſi totũ opus.quare płꝰ ẽ

qᷓ; medietas cogmitiõis cõplera parte
pꝛia. 2 opans añ cõplemẽtũ ptiſ pꝛi

me eſt determiatꝰ ad pficere totũ opꝰ
quare etiã de velle hr pł'qᷓ; medietas
32 i pte pꝛia ẽ exitꝰ potẽtie ab ocio ĩ

exercitui qð eſt płꝰqᷓ; cõtrarie exerci/

tiũ inchboatuz. quare cõpleta pꝛĩa pte

hr̃ płqᷓ; medietas.de ſcire:de velle:ðᷣ
e pꝛicipio ĩ

qtitatẽ:vel ſᷣm virtutẽ:fᷣm qᷓ;titatẽ nõ

ẽ veꝝ qð dicit᷑ nec ſic ĩtelligit᷑:qꝛ pꝛin

cipia ſũt mima quãtitate.vt hĩ 2: elen
coꝝ.fᷣm vtutẽ ãt veꝝ eſt qð dicit᷑:⁊ ita

intelligit᷑ ꝙ pꝛicipia ſũt maxia in vtu-/

te:vt hr̃ ibidẽ.virtus nãq; pꝛicipioꝛuzʒ
eſt maxiĩa intẽſiue:qꝛ ſunt certiſſima ⁊
extẽſiue:qꝛ ſunt ad multas cõcluſiões
vel ad oẽs cõia.¶ Ad argumẽtũ in op
poſitũ iam eſt rũſum L. 7.
Crutãduz ꝗ lexpediſᷣ duobus
articulł determiatiuis de ſeli
citate.ſeꝗtur terciꝰ in quo oſ
dit᷑ cõcoꝛdia deſcriptiõis ſuperius aſ/

ſignate ad alias opiniõeſ. In quo pꝛi
mo pᷣmittit vnũ p̃ambulũ.2 exeꝗt᷑ p/

poſitũ ibil Diniſis itaq; bonis] Di⸗
cit pꝛio ſic.ꝙ ſcrutãdũ eſt de ipo bu/
ius ſcie pꝛicipio qð eſt felicitaſᷣ deſcri
ptio nõ ſoluʒ ex vᷣitate cõcluſa ⁊ oñſa:
nec ſolũ ex hijs ex ꝗbus cõſtat ſᷣmo Si
taũ de mõſtratiuꝰ:ſʒ etiã ex dcĩis alioꝝ
opinãtiũ aliꝗd de felicitate cuiꝰ rõ eſt
qꝛ vero oĩa in veritate cõſiſtẽtia cõſo

nãt. falſo ãt cito diſſonat veꝝ.¶ Eſt ãt

ſciẽdũ ꝙ veꝝ in rebus eſt cõpoſitũ cõ
poni ⁊ diuiſũ diuidi.vt dicit᷑.q.metha
phiſice. oꝛatio nãq; vel opinio dicens
pᷣdicatũ ⁊ ſpſᷣm vniri ⁊ cõponi affirma
tiue eſt a:ſi in re extra de qua enũtia
tur res pᷣdicati ⁊ ſubiecti cõponant᷑ ⁊
ita eẽ vᷣitaſ᷑ in rebꝰ nõ eſt niſi cõponi:
ſi tñ oꝛatio vel opio negatiue diuidãt

„

ihᷣm ⁊ pdicatũ va eſt:ſi res p̃dicati ⁊
ſubiecti abiuicẽ ſint diuiſe. Hũc igitur

tali cõpoſitiõi ⁊ diuiſiõi in rebꝰ exñti

oia ex conſiſtẽtia vel coexñtia illi con/

ſonãt ei fłitas tñ p oppoſitũ eſt nõ cõ

põi vel nõ diuidi ĩ rebꝰ: ſicut dicit᷑ ĩ opi

niõibꝰ vel oꝛatiõibꝰ.quare flłitas ĩ re/

b nõ exiſtit:nec p ↄñs illud ei coexi⸗/
ſtit: ⁊ idcirco quecũq; coexñtia cito re
pugnãt ⁊ diſſonãt fło. Hoc igit᷑ pᷣmiſ
ſo vult oñdere ꝙ oĩa in rebꝰexñtia per
alios enũtiatia cõſonãt deſcriptiõi da
te tanqᷓ; vere. ⁊ pꝛio oñdit dcã cõſona
re in ꝗbusq.oẽs cõueniũt.2· illa ĩ q/

bus diſcõueniũt ibil Aidẽt᷑ ãt ⁊ qſita

Cad euidẽriã pꝛimi ſciẽdũ ꝙ ãtiꝗ cõ
ſenſerãt cõcoꝛditer felcitatẽ include/

re:bõa maxia ⁊ bõa finalia ⁊ cõſiſte⸗/
re in bõa vita.phs ãt dixerat cõcludẽ

do ⁊ deſcribẽdo felicitatẽ ꝙ ipᷣa ẽ aie
opatio ſʒ ptuiẽ pfectiſſimã.mõ igit᷑oñ

dit ꝙ ülla tria cõiter cõceſſa cõſonẽt tri
b' pticuł in hac deſcriptiõe poſitis ⁊
pꝛio ð pꝛĩo.ſ.ð bõis maxiſ.Dicit igit
ꝙ diuiſis bõis tripłr.ſ.ĩ bõa aĩe ⁊ bo
na coꝛpis ⁊ bõa exterioꝛa ⁊ cũ hoc ſit
cõceſſuzʒ:aĩie bõa eẽ maxia: coꝛpis me
diocria. exterioꝛa o mima. quare ma
mifeſtũ eſt ꝙ in hac deſcriptiõe ſũt ac/
cepta bõa maxia que ſũt aĩe actꝰa o⸗/
pera. 2 hoc idẽ dicit de ſco.ſ. de fi⸗/
nalihꝰ bonis.ſuppõit eni quãdã diſti

ctiõem.j.li.õ.ponẽdã inter actiões ⁊

factiões.actio nãq; ẽ opatio aie inte/

rioꝛ que pᷣt ſibi ipᷣi eẽ eupꝛaxia.i.opuſ

⁊ finale bonũ.ʒy:? vero ẽ opatio exteri
oꝛ que nũquã eſt eupꝛaxia nec finale

bonũ. Picit ̊ ꝙ rcẽ eſt poſitũ ĩ deſcri-/

ptione pᷣdcã ꝙ eſt aie opatio.qm ꝗdeʒ
actꝰ æ quedã opatiões.ſ.interioꝛes⁊
imanẽtes dicũt᷑ finis vel fines qꝛ ſunt
eupꝛaxie ⁊ finalia bõa.ita enĩ ſe hñt
illa que ſũt circa aĩazʒ ⁊ nõ illa que ſũt

exteriꝰ. 32 declarat bᷣ de 32. ſ. de bona

