lectus vero pꝛacticus vt cognitiuꝰ agi
biliũ põt ſũmi dupliciter: vel vt cogni
tiuꝰ pꝛincipioꝝ quibꝰ pꝛimatio regit᷑
appetitꝰ. puta iſtoꝝ duoꝝ:malũ eſt fu
giendũ:⁊ bonũ faciendũ. Ex quibus
ſemp dicit in aĩio:declina a malo ⁊ fac
bonuʒ ⁊ ſic dicit᷑ ſindereſis:vel poteſt

ſũmi vt cognitiuꝰ cõcluſionũ ex hijs de

pendẽtiũ ⁊ ſic dicit᷑ cõſcia.ſi vero ob

iecta oiuidãtur ſᷣm modos eẽndi:hᷣ cõ

tingit dupłr.qꝛ vel ſunt neceſſaria vel

contingentia: ⁊ h pciꝑue intelligit᷑ de
obiectis cöplexis Ginellect⸗ igit p̃t

ſũmi vt negotiat᷑ circa neceſſaria: æ h

dupliciter.qꝛ vel vt tendit in ea abſo/
lute ⁊ ſic dicit᷑ ſciẽtificũ.i.ps ſciẽtifica
intellectus:vel vt tendit ſic vel ſic ſub
tiliter vel ruditer ⁊ ſic dicit᷑ ingenium
ſubtile vel rude:et põt ſũmi vt negoti
atur circa cõtingentia:et h̊ dupliciter
qꝛ vel vt tendit in ea abſolute:et ſic di
citur rõcinatiuũ ⁊ deliberatiuũ et con
ſiliatiuũ:vel vt tendit in ea ſic vel ſic:a

cute vel obtuſe: et ſic dicitur dinotica

qð interpᷣtat᷑ naturalis aſtutia acuta
et pſpicax ſiue ſagax vel hebes et fa⸗/
tua ſiue iners et ſic patẽt hᷣ oĩa intelle
ctui attributa cõiter.¶ Volũtati vero
attribuit᷑: eſt appetitus intellectiuꝰ

appetit liber: appetitꝰ dñatiuꝰ: voli⸗/
tiuꝰ intentiuꝰ:ellectiuꝰ: ꝓpoſitiuꝰ:affe

ctiuꝰ:cõcupiſcibił et iraſcibilis:quoꝛũ
ſufficiẽtia ſic habet᷑ ꝙ omne attributũ
volũtati vel attribuit᷑ ei rõne actuũ di/
uerſarum virium:vel rõne obiectoꝛum
et actuum circa illa vel rõne paſſionũ
Si pꝛio habet tripliciter.qꝛ vel rõ
ne actus pꝛimi:et ſic ᷣꝛ appetitꝰ itel
lectiuꝰ:qꝛ ſequit᷑ appᷣhenſiõeʒ intelle
ctus tanq; actum ꝓpꝛio actin pᷣuiũ: vł
rõne actus per ipᷣaʒ eliciti et ſic ðꝛ ap
petitus liber qꝛ libere non nãliter eli
cit et recipit actum ſuum:vel rõe act

ſppen
glcte
c'
Conun
cengg
ſaape
liut
lichi⸗
Appern
lapp⸗
ſorfele
ian
ſede
anse
ado
perin
poſt
lage
ſiond
quar
ſecin
Nel.
nere
eſean
apicabi
lsc an
Nart iraſan
ſnepaſon
Meiniſeni
Nirnwi
Aſolnnar,⸗
Nurekboin
Nemommnina
Aneperdad
Nhle dlpe
obecigrate
ſtentet ſon
huiniel fela
nunri cpe
ſpoſtiogn
neredo ſelci⸗
ſerampnn
iiniön S
ſbectaiedtn
A poltnon⸗
Pgiapenin

(ipoſtini

ntetiz gre

unct
ſrnctſe
iec un
rd
ncognid,
enſelntn
Punnaro
Wonemtlii
ndi Erat
mnmbti
denſenleet
uinündig
coſci ſinene
wcos indebi
nr deceſfſanan

Bilk .
mnellec igt

Aneceſear:l
endnineabi
äüi oſtii
maitſicenelſri⸗
ſcdiat upn
tſümin Nr
Netb ouphan
Molrererſedi
erutuiet
eaſicrelſi:
cnur dinotica
8aſturia aona
Abedeseria,
eb Gamdle
DWraüren
ciws wdlenr
cid hanid:dl

airaichle
t nn
haiteitine mn
rfelnönetitnmn
iurl ir iin
einlan i
ſci:
benennlin
mſommniſii

—

— =—

.l

imperati potentie ſibi obediẽtis:⁊ ſic
dicit᷑ appetitꝰ dñatiuꝰ: qꝛ in h dñatur
viribꝰ ſibi ſubiectis. Si vero rõe obie
ctoꝛum⁊ actuũ circa illa:h̊ quadrupli
citer.qꝛ vł cõpatur vłr ad quecũq; ob
iecta poſſibilia vel ĩpoſſibilia ⁊ ſic ðꝛ
volũtaſ:vł appetitꝰ volitiuꝰ:vł ↄpatur

ad obiecta poſſibilia ⁊ fialia: ⁊ ſic ðꝛ

appetit itentiuꝰ⁊ eiꝰ actꝰ ðꝛ intẽtio q̃
eſt appetitus finis in quolibet nego⸗
tio:vel compatur ad obiecta ſibi poſſi
bilia nõ finalia ſed ad fineʒ oꝛdinata:
æ ſic dicitur appetitus electiuꝰ ⁊ eiuſ
actus electio.de qua.j.li.ʒ: vel cõpat
ad obiecta iam electa:⁊ ſic dicitur ap
petituſ ꝓpoſitiuꝰ:⁊ actus eius dicit᷑ ꝓ.
poſitum: ꝙ eſt appetitus exequẽdi il
la que iaʒ electa ſunt.Si vero rõe paſ
ſionũ.hᷣ dupliciter.vel qꝛ ẽ ſuſceptiua
quarũcũq; paſſionum:⁊ ſic dicitur af/
fectiuꝰ ⁊ motus eius dicit᷑ affectio:vel
qꝛ ſuſceptiua taliuz vel taliũ paſſionũ
genere differẽtiũ. ⁊ hoc dupliciter.qꝛ
reſpectu boni vel mali:⁊ ſic dicit᷑ con

cupiſcibilis:vel reſpectu magni diffi/

cilis ⁊ ardui ſiue boni ſiue mali: ⁊ ſic
dicit᷑ iraſcibił. h aũt attributa volũtati

rõne paſſionũ cõiter appꝛopꝛiãtur ap

petitui ſenſitiuo:ſed vt videbit᷑.j.repi
ri pñt in volũtate.⁊ ſic patẽt attribu/
ta voluntati. ⁊ per ↄñs tota diſpoſitio

naturał hoĩ neceſſaria in oꝛdine ad fi

nem omni nature rõnali cõeʒ. ¶¶ In oꝛꝛ

dine vero ad finẽ ſibi ꝓpꝛiũ.de bet᷑ ei
duplex diſpoſitio.vna qua coꝛpus aĩe
obediat:altera per quã aĩa coꝛpus ſu

ſtentet v foueat.finis nãq; ꝓpꝛius bo

mini eſt felicitaſ que põt redũdare ad
naturã coꝛpeam: ⁊ ideo requirit᷑ vna
diſpoſitio: qua coꝛpus ſit ꝑticepſ in ꝓ
merẽdo felicitatẽ. Et altera qua ſit ca
pax cum pꝛima:tñ redũdantia felicita
tis in ipᷣm.¶ Hiſpoſitio aũt qua coꝛpꝰ
obedit aĩe ptinet ad ptem ſenſitiuam
Hiſpoſitio vero qua coꝛpus fouetur
ab aia pertinet ad ptem vegetatiuam

¶ Eiſpoſitionũ aũt ad ptem ſenſitiu

ptinẽtiuzʒ. quedã ſunt pꝛincipia actuũ

vt ipe potentie. QAuedã vero vt oꝛga/
na ⁊ inſtrumẽta potẽtiarũ. Potentie
vero ptinẽtes ad ptem ſenſitiuã ſũt in

triplici genere.qm alie ſunt cognitiue

alie appetitie: alie ſũt motiue. Cogni

tiue vero ſũt x.ſ.quiq; ſenſus exterio/

res.quĩq; interioꝛes ſczʒ ſenſus cõis ꝗ

recipit ſpẽs a ſenſibꝰ exterioꝛibꝰ qui

etiam diſcernit inter obiecta diuerſoꝝ

ſenſuũ exterioꝝ. puta ĩter ſonum ⁊ co

loꝛem. ¶ Scòs eſt imaginatio que con

ſeruat ſpẽs ⁊ imagines per ſenſuʒ cõ
munẽ acceptas.¶ Zerci dicit fanta⸗/

ſia ⁊ virtus imaginaria ⁊ virtus foꝛ⸗
matiua que foꝛmat ex ſpẽ auri ⁊ ſpe/

cie mõtis:vnum mõtem aureum ⁊ ex
ſpecie albedinis ⁊ nigredinis ſoꝛmat

vnum ſcutũ aimm vel gatuʒ ex albo

⁊æ nigro. ¶ Quartus eſt eſtimaiiua que
abſtrahit a ſpẽbus rerum ſenſibilium
intẽtiões naturales.puta ꝓficuũ vł no
ciuũ pſequendũ vel fugiẽdum.¶ Qui⸗/
tus eſt memoꝛia que cõſeruat intẽtio/
nes abſtractas ⁊ pceptas per eſtima

tiuã. ¶ Iſti vero.x.ſenſus bũt oꝛgana

ſibi neceſſaria in triplici genere.QAue
dã vt ſhᷣiua.quedã vt ofenſoꝛia.quedã
vt miſtratoꝛia. Oꝛzꝛgana vero ſbᷣiua in

ꝓ.ſenſibꝰ exterioꝛibꝰ ſatis patẽt.Oꝛ

ganum nãq; viſus eſt pupilla oculi.au
ditus vero tympanũ auris. Odoꝛatuſ
veꝛo oꝛganũ eſt.j.naſum:qꝛ in radice
naſi.guſtus vᷣo lingua.tactus vero oĩs
caro rõne nerui cuiuſdã per totũ coꝛ/
pus expanſi.Ozgana vero quĩiq; ſen/
ſuũ interioꝛũ ſic patẽt. In capite nãq;
ſunt tres vẽtriculi:anterioꝛ:poſterioꝛ:
⁊æ ſuperioꝛ:⁊ cõe ſpacium inter iſtos.
In anterioꝛi ſunt due cellule. pꝛĩia ex

pte frontis: vbi eſt ſenſus cõis.altera

imaginatiõis cõe ſpaciũ:fantaſie:ven

ticulꝰ ſuperioꝛ: eſtimatiõis:poſterioꝛ

vero memoꝛie. Oꝛgana vero defenſo
ria..ſenſuũ interioꝝ ſũt duo paniculi
vnus dura mater:⁊ alter dicit᷑ pia ma
ter. Pefeſoꝛiũ aũt viſus ſũt palpebꝛe
⁊ ſupcilia:⁊ quidã neruus pꝓtegẽs o/
culum.olfactus vero qodam clauſmriu

–m
8
*

IIBRO

ꝙ aſpirãdo ⁊ reſpirãdo claudit᷑ æ a/
peritur. auditus vero radices aurium

tactus vero ⁊ guſtus eſt pellis extre/

ma lingue ⁊ totius carnis.¶ Oꝛgana
vero miniſtratoꝛia eoꝛum que ſũt ne/
ceſſaria ſenſibus ſic oꝛdintur. due nã
q; vene exeũtes a coꝛde ramificate ꝑp
ſuperioꝛes ꝑtes coꝛpis:⁊ aſcẽdentes
ad ſupᷣmã capitis pteʒ. miniſtrãt ſpũʒ
vitaleʒ qui defertur in ſanguine ſenſui
cõti ab illo ſenſu cõi deriuat᷑ ſpẽ aĩalis
ad alios..ſenſus.ſinguli aũt illoꝛum
ix. ſenſuũ habẽt ſingula pia neruoꝛum
ad ſe deferentium aialem ſi pum eis a
ſenſu cõi trãſmiſſũ. ¶ Motẽtie vero ap
petitiue ſũt due.ſ. cõcupiſcibił reſpcũ
bõi vel mali ſimpliciter ſũpti.Et ira⸗
ſcibilis reſpectu boni vel mali: vt ma/
Ini ⁊ ardui. Et ĩ iſto appetitu ſũt ma
gls manitfeſte iſte due differentie qᷓ; in
volũtate.vocant᷑ aũt ambe ſenſualitaſ
Iſte vero potẽnie nõ habẽt alia diſtin
cta oꝛgana ab oꝛganis ſenſuũ quoꝛuz
app̃ᷣhenſiõem ſequũt.¶ Potẽtie autẽ
motiue ſunt quatuoꝛ. vna contractiua
⁊ dilatatiua.alia ꝓgreſſiua: alia opa
tiua:alia vocatiua. Oẽs iſte quatuoꝛ
habeẽt idem pꝛincipiũ.ſ. cerebꝝ. Idẽ
inſtrumẽtum ꝓximũ.ſ.ſpũm:idem vel
eiuſdem rõnis delatoꝛiũ ſcʒ neruũ.
ĩnt tamẽ in modo mouẽdi ⁊ in oꝛ
ganis vltimaſ qm contractiua æ dila/
tatiua nõ mouet totum ał a toto loco
ſed ptes cõtrahit ⁊ dilatat ad minoꝛẽ
⁊ ad maioꝛẽ locum. Iſtã hñt oĩa aĩa⸗

lia etiam conchilia ⁊ affixa rupibus.
¶ Ad inã aũt poſſent reduci virtuſ pul

ſatiua venaꝝ ⁊ motiua coꝛdis:⁊ mo/
tiua ſexuuzʒ:qᷓ;tum ad bᷣ aũt nõ eſt obe
diens rõni. Oꝛgana vero remota hu/
ius virtuſ᷑ ſunt muſculi ⁊ lacerti qui ſe
in iſcturis oſſium æ mẽbꝛoꝝ.i Pꝛo⸗/
greſſiua vero eſt virtus qua aial tota
liter mutat locũ.oꝛgana hinꝰ vltimata
ſunt vel pedes:vel ale vel ſilia. Ope
ratiua vero virtus eſt qua aĩal p mo⸗/
dum artificij aliquid operat᷑:ſicut bõ

domũ:a auis nidũ. huius aũt vltima

ta oꝛgana ſunt man vel roſtꝝ:vel ali
qua loco manuũ.¶ Aocatiua vero eſt:
qua foꝛmat᷑ vox.cuius vltimata oꝛga⸗/

na ſunt:labia:⁊ dentes:lingua:pala./

tum:guttur:⁊ pulmo.¶ Diſpoſitionuʒ
vero ad ptez vegetatiuã ptinẽtiũ:alie
ſunt vt pꝛincipia actuũ ſcʒ vires:alie
vt oꝛgana virium.¶ Aires aũt ptis ve

getatiue ſũt in triplici genere. quoniã

alia eſt nutritiua:alia generatiua:alia

augmentatiua. Hutritiua habet ſub ſe

attractiuã:retentiuã: digeſtiuã: ⁊ ex⸗/
pulſiuã ¶ Attractiua habet pꝛo pꝛinci
pio duas paſſiõeſ:fſamẽ.ſ.⁊ ſitim: pꝛo
oꝛgano: gulã ⁊ neruum:cuius ſunt ꝓ
pꝛie paſſiones fames ⁊ ſitis: ⁊ foꝛte
totum os.retentiua habet pꝛo pꝛinci
pio frigidum ⁊ ſiccũ.pꝛo oꝛgano ſto/
machũ in quo cõicat cum digeſtiua.qꝛ

tbi fit retentio ⁊ digeſtio. Digeſtiua
habet. 4. actus. ⁊ ſᷣm B. 4. genera oꝛ

ganoꝛum.ſ.ſtomachũ:epar: coꝛ:⁊ ſin
gulas venaſ.pꝛincipiũ huius eſt caloꝛ
natuꝛalis.humoꝛ etiam cõcurrit ad fa
cilioꝛẽ fraction?. (Srpulſiua młupli

catur ſᷣm multiplicatiõem vel actiõeʒ

digeſtiue.qm ex qualihet digeſtiõe re
linquit᷑ aliqð ſupfluũ expellẽdum. pꝛi
ma expellit fimũ:cuius oꝛgana ſüt ſex

inteſtina:tria ſubtilia.ſ.duodenũ:iein
num ⁊ ſubtile:⁊ tria groſſa.ſ.oꝛbum:
yleon:⁊ colon.iſtud cõiungit᷑ ano. H i
teſtina habẽt duos paãniculos pꝛo de/

fenſoꝛio. 2? expellit vꝛinã ꝑ quoſdaʒ
meatus ſubtiles:mittẽs ad renes qui
nutriũt᷑ ex ea ⁊ inde ad veſicam:a ve

ſica ad virgaz. 3 expellit fſumum a
coꝛde mediãte pulmone ⁊ arteria vo

cali per aſpiratiõem:⁊ h eadem oꝛga
na aitrabunt aerem frigidum. E&t iðo
dicũtur membꝛa ſpiritualia omĩa bꝛe
uiter que concurrũt ad iſtud aſpirare
oꝛ autem habet pulmoneʒ pꝛo fla

ello dyafragma ꝓ pãniculo ðᷣfẽſoꝛio

venã latricẽ ſanguinis ⁊ ſpẽ ꝓmiſſo/
rio b etiaʒ dicitur expellere ſudoꝛes⁊
ſcabiẽ. tamen potius videtur de quar
ta. Quarta vero expellu ſpma ꝑ ner

ſſii⸗
ad ſinea
dcoſide
ſebigin
heren
ſatimen
maunit
Piminn
nlrs
ſtonts⸗
Giten
Umaade
Neroſpo⸗
lochoben
Nbninn
Uolmeler

ſtur⸗ piere

chadgtin
ſonfenn
Nctdmng⸗
eſkſihtit
bereng
lepelmin

dck.
ſt r

ui mnii
wuiſs ſinsn
t n
1enn. g
Generaturi
numdberit
. Nin
baugwnn
Miliſing
Wmaisfmn)
54ſns: ſon
biberen Punn
pocrgind
mdigeſtug
eno. Digt

nb.4 e

hi:epar niin
iMiel
WCöNNa
Tpelina nlap
enrel
iher digeſtir
derpeliin
usogeſn
Niaſwwenide
ugeſ ſabn.
Wcängt nd bi
püninis d/
lunmib d
õ
N Aeit
Ferelr
vhnoeM 1
õ
—R
l
nhinahii⸗
ns 4 N Me
mien

uos ſpine ducẽs ad reneſ: a renibꝰ ad
reſticulos ab iſtis ad virgam Bene,
ratina eſt virtus pcreatiua ſiłis in ſpẽ

deciſiua ſeminis habẽs eadẽ oꝛgana

cum quarta expulſiua de qua iam di/
ctum eſt. Augmẽtatiua eſt virtus re/
ductiua coꝛpiſ ad debitã quãntateʒ. B
parum differt a nutritiua q;tum ad vl/
timũ actum nutritiue: niſi ꝙ nutritiua
poteſt ſaluari in ſola reſtauratiõe deꝑ
diti. Et ſic patet tota naturał diſpoſi/
tio hoĩs in oꝛdine ad finem ꝓpꝛiũ bu
mane nature. ¶ Hijs igitur pꝛemiſſis

dicendũ eſt ad queſtiöem ꝙ ad moꝛa/

lem ſciam non ptinet cognoſcere oẽm
diſpoſitiõem bois:ſed tmmodo illazʒ ꝑ
tem que eſt pꝛoxima diſpoſuio ad fi/

nem hois:ſicut apparet in exẽplo cu/

iuſibet architectonice:que debet co/
gnoſcere illa que de ꝓximo oꝛdinãtur
ad finez ſuũ.non aũt illa que de pꝛo/
ximo nõ oꝛdinãtur ad finem ſuũ:cuiuſ
mòi ſũt illa que ptinent ppꝛie ad co/

nitiõem artificis ſubarchitectonici.
Et ſicut ſũt multa naturalia oꝛdina/

a ad finez illius artis:que nõ ſpectãt
ad cõſideratiõem illius architectonici
verbi gra. Ars miluaris debet illa co
gnoſcere: cum quibꝰ acquirit᷑ victoꝛia
ſicut ſunt equs ⁊ arma. Et licet ad ar

ma oꝛdinẽt᷑ temperies ferri ⁊ calibis

h tamẽ non ſpectat ad cogniiiõem bõi
militis ¶ Ex bijs ergo ſequit᷑ ꝙ diſpo
ſitio ptis vegetatiue nõ ptinet ad co/
gnitiõem moꝛalem: quia illa non ẽ p/
xima ad felicitatẽ. ¶ Patet etiaz qꝛ
nec diſpoſitio ſenſitiue ptis:niſi ꝓ qᷓ;/
to eſt obediens rõi ⁊ cooperãs in opi
bus virtuoſis. Patet etiã ꝙ cognitio
ptis intellectiue:⁊ aliquo mõ ꝑts ſen
ſitiue ptinet ad moꝛalez. (Sicendum

ergo ad pꝛimũ in oppoſitum.ꝙ cogno

ſcens finem non tenet᷑ cognoſcere ni/
ſi pꝛopinqua fini ſicut dictũ ẽ. Ad ʒ
dicẽdum ꝙ homo ſimpłr acceptus nõ
eſt ſubiectũ in hac ſcia:ſed homo vt li
ber:⁊ vt pꝛincipiuʒ liberũ ſue bonita
iis vel maline. Ratio vero oppoſituʒ

¹

E 2 arguuur: ꝙ; potẽtie aĩe
ſint realiter diſtincte inter ſe
2 ab aia. ¶Pꝛimo qm aia

diuiditur in ſuas potẽtias: ſicut pomũ

in coloꝛem ⁊ ſapoꝛem.vt dicit Cõmẽ

tatot pꝛimo de aĩa: ſed ſapoꝛ ⁊ coloꝛ
inter ſe: æ a pomo diſtinguũtur reali/

ter. ergo ⁊ iſte potẽtie ſitr. qꝛ po/

*

tẽtia vegetatiua ſepatur ab alijs. Eſt
eni in embꝛione ante ſenſitiuã ⁊ intel
lectiuã. vt bic dicit phᷣs. ergo nõ ẽ idẽ

realiter cũ alijs. 3: qꝛ ſũt de ſcòa ſpẽ
qualitatis. vt dicit᷑ in pᷣdicamẽtis.qua
re non ſunt idem cuʒ aĩia. ¶ In oppo
ſitum eſt. qm aĩia eſt id quo pꝛimũ in/
telligumꝰ viuimꝰ ⁊ ſentimus.2 de aĩa
ergo aĩa eſt potentia intellectiua qua
pꝛimo intelligimꝰ ⁊ ſenſitiua qua pꝛi
mo ſentunus: T vegetatiua qua pꝛio
inim⸗(Ad queſtiõem iſtam dicẽda
ſunt duo.pꝛimo ꝙ iſte potẽtie ſũt ideʒ
realiter cum aĩa.2. ꝙ quiaitatine diſti

guũtur ab aiaæ inter ſe. ¶ Mꝛimũ pꝛo

bo ſic. aliqua potẽtia ẽ in aia que nõ ẽ

res alia ab aĩa.ergo ita eſt de qualibʒ
potentia aie. Cõſequẽtia tenet. quia

plura nõ ſũt ponẽda vbi ſufficiũt pau
tioꝛa.pꝛĩo phiſicoꝛuʒ:ſed ſicui de vna
potẽtia oñdit᷑: ꝙ vna realitas ſufficit ſi
bi ⁊ aie:ſic põt argui de qualibet alia

¶ Añs pꝛobo ſic. IJllud qõ remanet in

eẽntia aĩe circũſcripta ab aĩa oĩ reali

tate:alia a realitate aĩe nõ eſt alia re-

alitas ab eẽntia aĩe:ſed aliqua poten
tia remanet in eẽntia aĩe circũſcripta
ab aĩa oĩ realitate:alia ab eẽ aĩe:pꝛo
batio.aĩa nãq; ad hoc erit in potẽtia
ad recipiendũ oẽm realitatem poſſi⸗/
bileʒ iherere ſibi.igitur poſita iſta po
tentia remanebit in eẽntia aĩe.⁊ per
ↄñs nõ erit realitaſ alia ab eẽntia aĩe
Quod patet. etiam in alia foꝛma ar/
guẽdi. qm̃ illud qð in eẽntia aĩe ẽ pꝛi

us pꝛimo inberẽte ipi aĩe:nõ eſt reali

tas alia ab eẽntia aĩe:qꝛ dato ꝙ ſic.ſe
quitur ꝙ ipᷣm inhereat gie. quane nõ
2

LIIBRO

inerit aĩe pꝛius qᷓ; pꝛimũ inherẽs aie
ſed aliqua potẽtia ineſt aie pꝛius pꝛi

mo inberẽte aĩe.qm aia eſt in potẽtia
reſpectu pꝛimi inherẽtis ſibi:vel poſſi
bilis inherẽ.quare iſta potẽtia nõ erit

res alia ab eẽntia aĩe om ꝓbo ſic
qð eſt quiditatiue reſpectuũ:nõ ẽ ideʒ

quiditatiue cum nõ quiditatiue reſpe
ctiuo:ſed potẽtia eſt quiditatiue reſpe
ctiua⁊ ſubiecta aĩe nõ.igitur nõ eſt ea
dem ꝗditatiue cum illa. inoꝛẽ pꝛo
bo ſic. Ois foꝛma cuius actꝰ foꝛmalis
nõ eſt ad ſe:ſed trãſit in alterum obie
ctiue:ponens illud alterum in eſſe coꝛ
relatiuo ad ſuum fundamẽtũ ſine quo
nõ põt intelligi eſt quiditatiue relati/
ua vel reſpectiua:ſed actus foꝛmał po
tentie qui eſt poſſe nõ eſſe ad ſe. quia
nulla res põt id qð ipᷣa eſt: ⁊ trãſit in
alterum obiectiue:qꝛ trãſit in illud qð
per eam dicit᷑ poſſibile. Et ponit illð
alterum in eſſe coꝛrelatiuo ad ſuũ fun
damẽtũ.Ex hoc enĩ ꝙ aliqd eſt potẽs
per potẽtiam ꝓducere alium actũ: ille
acius eſt poſſibilis coꝛrelatiue dictꝰad
fundamẽtũ talis potẽtie:ſicut cũ dicit
ꝙ calefactio eſt poſſibił eſſe a calefa⸗
ctiuo.iſtud etiã poſſe non põt intelligi
ſine illo altero tanquã termĩo ſuo. poſ
ſe nãq; intelligẽ non põt intelligi fʒz
ꝙ eſt tale poſſe nõ intellecto ipᷣo ĩtelli
gere.quare potẽtia eſt quiditatiue re
ſ —— cõtra boc dicit᷑ per ali
quos.pꝛimo qꝛ nullus reſpectus ẽ po
tentia ſᷣm ꝙ potẽtia dicit pꝛincipiũ a⸗
gendi vel patiendi nec includit᷑ in ea
ſed bene denomiat eam. Qõ ꝓbatur
qꝛ ex abſoluto ⁊ repectiuo nõ cõſtitui
tur aliqd per ſe vnuʒ:ſed potẽtia vt di
cit tale pꝛincipiuʒ eſt aliq per ſe vnũ
ergo nõ includit abſolutũ ipᷣius aĩe:cũ
reſpectu ſuperaddito. 2 dicit᷑ ꝙ iſte
reſpectus nõ eſt realis:ſed tiñũmõ rõis
qð patet.qꝛ põt eſſe ad actum nõ exñ
tem:ad quẽ nulłꝰ põt eſſe reſpectꝰ rea

lis:quia relatiua poſita ſe ponũt ⁊ p⸗/
empta ſe perimũt. Sican ad pꝛi

mũ ꝙ negare potentiã vt eſt pꝛinciptii

nõ includere reſpectũ implicat cõtra/
dictiõem.qð pꝛobo.qꝛ pꝛincipiũ inqᷓ
tuʒ pꝛincipiũ includit reſpectũ ad pꝛĩ
cipiatũ.Et ideo pꝛĩo phiſicoꝝ dicitur
ꝙ dicẽtes eſſe tiñ pꝛincipiũ implicant
pdictionẽ:qꝛ ponẽtes pꝛincipium po

nuũt pꝛincipiatum. excludentes vero p

hanc dictlõem ti: omne alterũ a pꝛin
cipio negant pꝛincipiatũ.Et ſi ic patet
ꝙ ſicut pater inquãtum pater includit

reſpectũ ad filiuz. ſic pꝛincipiũ inq;dtũ

pꝛĩcipiũ ĩcludit ĩſpectũ ad pꝛĩcipiatũ
ſed potẽtia inquãtuzʒ potẽtia: eſt pꝛin

cipium qò patet. qꝛ potẽtia diffinitur

per pꝛincipiũ.ꝗ? methaphiſice. igitur
potentia inquãtũ pꝛincipium ⁊ inquã
tum potẽtia includit reſ pectü an
lud qð obijcit᷑. ꝙ ex abſoluto ⁊ reſpe
ctiuo non cõſtituit᷑ aliqd per ſe vnum:
concedo vt ſic.qꝛ nec dico ꝙ ex abſolu
to aĩe:⁊ ex reſpectiuo potentie cõſti⸗/

tuitur aligd per ſe vnum:qꝛ potẽtia vt

potẽtia:nõ iĩcludit ſubſttiam in rõne
fundamẽn cum inueniat᷑ in qualitate
non includit qualitatẽ cum inueniatur
ſed includit entitatem que cõis eſt ſub
ſtãtie ⁊ qualitati que ſ̃m ſe nec eſt ab
ſoluta nec eſt reſpectiua. Et iſta cõtra
cta per dr̃iam potentie vel pꝛincipij
cum illa dria reſpectiua conſtituit ali/
quid per ſe vnum:⁊ ipᷣa coincidit ĩ eã
dem realitatem cum ſbha. Et ſic ſubſtã
tialis potẽtia:vel cum qualitate: ⁊ ſie

accñtalis potentia. Et ita ipᷣa potẽtia

coincidit ĩ eandẽ realitatẽ cum fũda⸗/
mento ſuo.non tamẽ in eãdẽ quidita
tem:qꝛ ſua quiditas eſt reſpectiua: ſʒ
quiditas fundamẽti ſubſtãtie vel qua⸗

litatis eſt abſoluta.¶ Ad ſᷣm dicẽdum

ꝙ reſpectus potẽtie ad actũ nõ exñtẽ
non eſt realis:qꝛ relatiua non plus ſe
ponũt poſita:nec perimũt pempta mi
ſi quãtum exigit eſſe eoꝛum coꝛrelati⸗
uum:ſed potẽs ⁊ poſſibile ſũt coꝛrela
tiua.quare potens non plus exigit in
ſuo coꝛrelatiuo qᷓ; exigat eſſe poſſibile
ſed eſſe poſſibile in ſuo füdamẽto:non
exigit actualẽ exñtiam. quare nec po⸗

bp
li
ot
gſte
Pla⸗
ſdest⸗
ſates.
ſoume
holcn
(S⸗
onena
tisod
ſinule
ellcluu
gmn
Nege
an
deſch⸗
entin
ſoen
los:ſe
i
Ni
gvane
Mi
allureer

Mice igin

miari
iſeit
101 eſe
ſen

dgercha

Otenne cilti⸗

Mäuc
nn tie
n aahm
niemenm
bctis
Nrla
iacöre
Nmchi
nutt ali,
dniei
ſucſ
aae:
i canſiki/
eide gwaän
eeaurß
Nineſel u
indi
4ünitii
Nunonit
nit venpant

umn Nn .

bleſi, .
. glos gtt
eſſe ſte
äaminin

I.

iens plus exigit in ſuo termino.( /

co igit᷑ ꝙ reſpectus potẽtie actualiter
eſt ad poſſibile ꝙ eſt actu poſſibile nõ
ꝙ ſit actu ens.( Ad argumẽta pꝛinci
palia.ad pꝛimũ dð.ꝙ eſt ſiłe q;tuʒ ad

rões foꝛmales:non quãtum ad reali/

tates.Coloꝛ eni ⁊ ſapoꝛ diſtinguũtur
foꝛmaliter ſicut ⁊ iſte potẽtie:ſed cuzʒz
pᷣ diſtinguũt᷑ raliter: nõ tñ iſte potẽtie

¶ Ad ᷣm dð. ꝙ vegetatiuũ ꝙ eſt ĩ Ebꝛi

one nõ eſt in eo ad modũ foꝛme:ſʒ po

tius ad modũ artificis vel artificij vñ

ſimul aĩatur vegetatiua ſenſitiua ⁊ in
tellectiua.illud tñ artificiũ eſt pꝛinci/
piuzʒ nutrimẽti ⁊ augmẽti:ſicut eſt aĩa
vegetatiua in rebus aĩatiſ.¶ Ad terciũ
dð. ꝙ potentia ⁊ ĩpotentia que dicũt᷑
de ſcða ſpẽ qualitatis dicũt modoſ po
tentiaꝝ. vñ ĩ impotẽtia nõ dicit pꝛiua
tiõem potentie: qꝛ tũc nõ eſſet quali/
tas:ſed dicit difficultatẽ potẽtie. Iſte
nãqʒ qui ſine difficultate operari ñ pᷣt
dicit᷑ impotẽs ab impotẽtia h̊ mõ dcã.
quare potẽtia tali potẽtie oppoſita ñ
dicit niſi facilitatẽ potẽtie pᷣdicte diffi
cultati oppoſitam.
ueſtio. ʒc.
E ʒ. arguit᷑ ꝙ appetitꝰ intel
lectiuꝰ ſit tm̃ rönalis per pti/
cipatiõem:qꝛ ꝙ non rõcinat
nõ eſt per ſe rõnale:ſed appetitꝰ intel
lectiuꝰ nõ rõcinat᷑.quare nõ eſt per ſe
rõnalis/¶ In oppoſitũ arguit᷑:qꝛ tunc
non eſſet magis roõnalis qᷓ; appetitus
ſenſitiuꝰ ꝙ eſt incõueniẽs.¶ Pꝛo ſolu

tione queſtiõis pᷣmittẽda ſũt tria.pꝛio

hitudo intellectꝰ ad volũtatẽ. 2? hitu/

do volũtatis ad appetitũ ſenſinuũ. 3.

itellectꝰ ⁊ appetitꝰ ſenſitiui.¶ Se pꝛi
mo ſciendũ.ꝙ intellectꝰ cõpat᷑ volũta
ti:ſicut cõſiliariꝰ regis cõpat᷑ regi ⁊ ſi
cut depꝛecãs cõpat᷑ audiẽti.vñ dicitur
hic in textu ꝙ rõ ad optima depᷣcatur
Se 2 ſciẽdũ. ꝙ volũtas ſe hʒ ad ap
titũ ſenſitiuũ:ſicut pt ad filiũ ⁊ ſicut
pꝛinceps ad ſubditum liberũ.ipᷣa nã/
q; volũtas ĩperat:ſed appetitus ſenſi

tiuus illud imperium non ſemp acce/

ptat¶ Se 3: dicẽduz. ꝙ intellectꝰ nõ
habet ſpãlem hĩtudinẽ ad appetitum
ſenſitiuũ:niſi cõcurrẽte volũtate.vnde

qñ dicit᷑ ꝙ rõ pꝛincipat᷑ illi appetitui

h eſt intelligendũ cũ volũtate ⁊ rõne
volũtatis.qð apparet ex hᷣ ꝙ dicit᷑ ĩ te
xtu tñ qñ dicitur ꝙ ille appetitus ad,
uerſat᷑ rõni debet intelligi ꝙ aduerſat᷑
ei:qꝛ aduerſat᷑ eius volũtati.qð appa
ret.qꝛ ĩ ĩcõtinẽte fit motꝰↄtra pᷣelecta
per volũtatẽ ⁊? pᷣiudicata per rõnem
vnde.j.li.2 dicit᷑.ꝙ incõtinẽs operat᷑
nõ eligens:ſed cõcupiſcẽs imo opera
tur cõtra electiõem ſicut cõtra rõònem

C Sili modo intelligẽduʒ eſt ꝙ ſcribik

pꝛimo politice vbi dicit᷑ ꝙ rõ pꝛĩcipa
tur appetitii pꝛincipatu ĩ̃gali.aĩa ve
ro pꝛincipat᷑ coꝛpi pꝛincipatu depoſi
to ſicut dominꝰ pꝛĩcipat᷑ ſeruo:qꝛ coꝛ
pꝰ ñ põt reſiſtere aĩe appetit tam̃ põt
reſiſtere rõni. quare iſte pꝛincipat eſt
liber ⁊ ille ſeruilis. Hijſ pᷣmiſſis di
cendũ ad queſtiõezʒ. ꝙ appetitus intel
lectiuꝰ eſt per ſe rõnalis duplici rõne
vna qꝛ ſequit᷑ in actibus ſuis appᷣhen
ſiõeʒ rõnis.Alia qꝛ habet ĩ ptãte ſua
vſum rõnis.põt eni cõuertere intellcm̃
ad cõſiderãdum de illa materia vł de
illa. 2? dico. ꝙ nõ ẽ per ſe rõnaliſ qua
ſi in ſe ipo rõcinãs ⁊ intelligens:qꝛ Fᷣ
eſt ꝓpꝛiuz intellectus. Et per h̊ patzʒz
ſolutio ad obiectum.¶ Ad aliud auteʒ
pꝛo altera pte poteſt dici ꝙ appetituſ
ſenſitiuꝰ nõ eſt rõnalis niſi per accñs
ipᷣe nãq; pᷣt inueniri nõ cõiunctus rõni
ſicut in bꝛutis te qꝛ nõ ſeꝗt᷑ appᷣhẽ
ſiõez rõis imediate.appetitꝰ tñ ĩte lle
ctiuus nũqᷓ; inuenit᷑ ſine rõne: ⁊ ime/
diate ſequit᷑ appᷣhenſiõem rõnis.qua
re iſte ꝑ ſe dicit᷑ rõnalis ⁊ ille ꝑ accñs
Queſtio. 36.
aE 4 arguit᷑.ꝙ virtutes mo
rales ſint in appetitu ſenſiti
uo:qꝛ in eodem ſunt virtutes
moderãtes ⁊ paſſiones moderate:ſʒ
in appetitu ſenſitiuo ſũt paſſiõeſ quaſ
moderãtur virtutes.vt.j.li.2· ergo vir
tutes ſunt in appetitu ſenſitiuo. ge
3

LIBRO

ꝓłvs in vltia pte diuidit pᷣtutes in itel
lectuales ⁊ in moꝛales:ſᷣm diuiſiõem
ptis rõnalis per eẽntiam:⁊ rõnaliſ p
pticipatiõem q; vocat appetitũ ſenſiti
uũ.quare ſicut ĩtellectuales ſunt ĩ itel

lectu ſic moꝛales in appetitu illo. 3

qꝛ in illo ſũt virtutes morales ꝙ ma⸗/
gis ſubijcit᷑ rõni per virtutẽ pfectazʒ qᷓ;
per cõueniẽtiã:ſed płᷣs dicit in lia.q;
appenitus ſenſitiuꝰcõtinẽſ̃ ſubiectꝰ eſi
rõni.Appetitꝰ tñ viri foꝛſʒ ⁊ ſobꝛij ſub
iectioꝛ eſt rõni.quare in illo ſũt vtutes
moꝛales. 4. qm̃ ad h̊ ponit᷑ otus mo
ralis in hoĩe:vt illud ꝙ ſᷣm nãm ſuam
rebellat cõtra rõem ſubijciat᷑ ⁊ obedi
at rõni:tũc arguit᷑.qꝛ in illo ſic ſubijci
bili ſũt ᷣtutes moꝛales:ſed illud ſubij
cibile eſt appetitꝰſenſitiuꝰ.ergo in ipᷣo
ſunt ᷣtutes moꝛales. In oppoſitum
qꝛ dicit᷑.j.in pꝛincipio.qꝙ iuſtitia ẽ ha

bitus quo volum iuſta ⁊ ſumꝰ opatiui

iuſtoꝝ:ſed illud quo volumꝰ eſt volun
tas vel hitus volũtatis vel actꝰ volũta
tis.g iuſtuia eſt aliqð iſtoꝝ trium. Mõ
põt dari niſi mediũ.ſ.ꝙ ſit hituſ volun

tatis. ¶ Hicẽdũ ad queſtiõem. ꝙ virtꝰ

moꝛalis oĩs eſt in volũtate ⁊ nõ in ap
petitu ſenſitiuo.qð pꝓbo ſeptẽplici rõ
ne. pꝛio ex pte intẽtiõis: qꝛ oĩs hĩtus
virtuoſus reddẽs intentiõem rcãm eſt
ſbᷣiue in potẽtia que intendit.qð ap⸗/
paret.qm virtus eſt que hñtem pficit
⁊ eius opus bonũ reddit. quare virtꝰ
illã potẽtiam pficit cuius opus bonuzʒ
reddit:ſed ſola volũtas intendit vt in
tentio dicit᷑ volino finis:⁊ virtus intẽ
tionẽ facit rcãm.vt.j.li.o. virtus eſt
in volũtate. 2? ex pte electõis.qm̃ oiſ
hitus electiuꝰ eſt in appetitu electiuo
q5s apparet in oibus per ſike ſikr ſe ha
bentibꝰ. oĩs eni hitus intellectiuꝰ eſt ĩ
intellectu.oĩs ſpeculatiuꝰ eſt in intelle
ctu ſpeculatiuo. ⁊ oĩs pꝛacticus eſt in
pꝛactico:⁊ oĩs appetitꝰ eſt in appeti
tiuo ⁊ ſic vłr in oibus.quare oĩs hĩtuſ
electiu eſt in potentia electiua:ſʒ vir/
tus moꝛalis eſt hitus electiuꝰ.vt.j.li.
2.? appetitꝰ intellectiuꝰ eſt electiuus

vt. . l. 6. quare vc. 3 ex pte rõnis

qꝛ oĩs bitus cũ rõe eſt in intellectu vel
ĩ itellectiuo appetitu: lʒ oẽs opatiõeſ
⁊ diſpoſitiões aliarũ viriuʒ ſint ſᷣm rõ
nem nõ tñ cum rõne.vnde ſeruus obe
diens dño impanti cũ rõne opatur ſᷣm
rõnem non tñ cũ rõne lʒ dñs imperet
cum rõne.Siłi mõ in viribus inferioꝛi
bus opantibus ſᷣm iuditiũ rõmis ⁊ im
peꝛium volũtatis:ipᷣe quidẽ opant᷑ ᷣm
rõnem nõ tñ cum rõne.quare manife/
ſtum eſt ꝙ hitus operatiuꝰ nõ ſoluʒ fᷣʒ

rõnẽ:ſʒ cum rõne eſt in intellectu vel

in appetitu intellectiuo:ſed vᷣtutes ſũt
bitus opatiui nõ ſolum ᷣm rõnem:ſed
cum rõne.vt.j.declarabit᷑ li.6.in fine.
quare virtutes ſũt in altero iſtoꝝ duoꝝ
non in intellectu:quare in appetitu.
4 ex pte delectatiõis:qꝛ in illo ap/
petitu ſunt virtutes moꝛales qui dele
ctatur ⁊ gaudet in ope virtuoſo. h ap
paret.j. li.2? In illa ptel Signũ ãt oz
fieri hituum lſed ſola volũtas gaudet
⁊ delectat᷑ in ope virtuoſo.quare ⁊c.
¶ Kſſũptũ docet experiẽtia.qꝛ nõ eſt

aliquis virtuoſuſ quin duʒ retrahit ap

petitũ ſenſitiuũ a ſuo delectabili dele

ctet᷑ ̃ᷣm appetitũ ſenſitiuũ. Hoc eni ẽ

impoſſibile ꝙ potẽtia delectet᷑ in ſub/
tractiõe obiecti ſibi nãliter delectabił
imo potiꝰ triſtat᷑ ſicut dicebat.apo. ad
ro.vij.qui ſatis potuit reputari tempa

tus inuenio in mẽbꝛis meis legẽ repu

gnãtem legi mẽtis mee. Iſta vero lex
mẽbꝛoꝝ eſt appetitus ſenſitiuꝰ qui re
pugnat legi rõis cui tñ cũ delectat᷑ ap
petitus intellectiuꝰ dicẽte eodẽ ca.cõ/

delectoꝛ legi dei:ſᷣm interioꝛẽ hoĩem

i.ᷣm volũtatẽ. quare virtus moꝛalis

eſt in volũtate. y? ex pte cõtinẽtie.qꝛ

in quo eſt continẽtia que eſt quedã vᷣ/
tuſ impfecta in illo eſt virtus pfecta cõ
ſequenter:ſed incõtinẽtia eſt in appe
titu intellectiuo. igit᷑ ⁊ virtus pfecta.
AEinoꝛ ꝓbat᷑.qm̃ appetitu ſenſitiuo
aduerſante rõni:cõtinẽtia ſtat pꝛo rõe
⁊ vincit motũ appetitus ſenſitiui: ſed

nõ pᷣt eẽ miſi cõtinẽtia ſit ĩ appetitu in

lecit
Appett
gaws
ſilleg
ſctia. c
cotin
e ini
lopite
fichat
tuctn
poſiud
looppet
apie
ſtcticn
uoo
nem
s
Mlee
perin
lehn
dens!
folun
benym
lnet
lnurd
usſenin
methien
leberappe
llibon wn
mlone
nnabonnare
uproſenin
Cleenme
liſſtatie
tinagir
ſerhoir
nmurſim
inimlain
mgſnire⸗
Nnline ſ⸗
Mappoſtüigei
onmignuni⸗
kagſeänmns
fenneig
ll Condelan
Ponikmn

Lamr
–
. doͤchi
mminfnn,
Mſernc
Bdisn
miwndr
ürinstn
äcenin
umne natii,
m oͤſizg

mimk d

rdliunsſt
nfntönent
dtl.6inr.
mronn
Kein appen
Sminlhe,
Nonaloqni e
cgemmwdde-
1e i
6 wlüns gann
gant
ina geni
daz enabitap

delecabil deae
ſtiud. Boceſi

Uter deleai
cebet.apo. d
epctantenha
SeeNe
Ne Pacudl
NSienit in
nd ent
in ummizn
Me iu
Eage nif
zin ani
ſckrmns ili

tellectiuo:qꝛ nõ ẽ poſſibile ꝙ in eodẽ

appetitu ſint conatus oppoſiti: ſed co

natus cõcupie cõtrariat᷑ conatui cõti/
nẽtie.quare nullo mõ ſũt in eadẽ po/
tẽtia. cõcupia vero eſt ĩ ſenſitiuo.quaẽ
⁊æ cõtinẽtia eſt in ĩtellectiuo ex ꝑ
te intẽpantie:qm in quo eſt vitiũ in il
lo põt eẽ virt:qꝛ cõtraria nata ſũt fie
ri circa idez. 2 topicoꝝ. Sed intẽpan
tia eſt in volũtate. ⁊ virtus ſibi op/
poſita.Ainoꝛ ꝓbat᷑.qm oĩs inclina/
tio appetituſ ſenſitiui fit cũ paſſiõe ire
k cõcupie:ſʒ inclinatõ ĩtemperãtie nõ
fit cũ cõcupia.quare eius inclinatio ñ
eſt in appetitu ſenſitiuo. Aſſũptũ po
nituꝛ. j. per pvᷣm li.4. ⁊. 7.ꝙ intẽpatꝰ
eligẽs cõcupĩam pᷣueniẽs inclinat᷑ ad
male operari. quare inclmatio intem
perãtie nõ fit cum cõcupia. ex ꝑ

te humane bõitatis:qm oĩs hitus red

dens hoĩem ſimpliciter bonum eſt in
voluntate. Iſiud apparet pꝛimo.quia
bona voluntas facit hoiem bonum. vt
viſum eſt ſupꝛa.2? quia bona voluntas
cõſeruat bonam rõnem quãtũq; appe
titus ſenſitiuꝰ ſit paſſionatus. ſicut ap
paret hic in la ⁊.j.li.⁊.de cõtinẽte ꝗ

babet appetitum ſenſitiuũ paſſionatũ
⁊ cũ bõa voluntate cõſeruat rõnẽ rcãzʒ
32 qꝛz nulla res dicitur ſimpliciter bo
na ex bonitate deterioꝛis ptis ſue:ſed

tota pars ſenſitiua eſt deterioꝛ pte in
tellectiua. vtrobiq; ſũmendo appetuũ
⁊ appᷣhenſiuũ.quare patet ꝙ oẽs ha/
bitus ex quibus homo dicitur ſimpli/
citer bonuſ ſunt in intellectu vel in vo
luntate:ſed virtutes moꝛales reddũt
hoĩem ſimpliciter ⁊ pꝛincipaliter bo/
num. vt.j.in fine ſexti.quare oẽs ſunt
in volũtate.¶ Ricẽduz ergo ad pꝛimũ
in oppoſitũ ꝙ virtus moderãs ⁊ paſ⸗/
ſio moderata nũquã ſunt in eodeʒ ſub
iecto:ſed virtus dicit᷑ moderãs paſſio
nem.qꝛ volũtas ex cõnaturalitate quã
habet cum appetitu ſenſitiuo nata eſt
illi condelectari ⁊ cõdeſcẽdere:⁊ ad
p ponit᷑ virtius m volũtate ne volũtas
cõdelectet᷑ ⁊ cõdeſcẽdat paſſiõi appe

indeterminate
tus non eſt in illo ꝙ eſt ſubiectiuſ in sᷣ

titus ſenſt inni. (Ad ſm do. płvᷣs bis
diuidit rõnem cõtra appetitũ in iſta le
ctione.pꝛĩo.d.ꝙ pꝛeter rõnem eſt ali/
quid ꝙ aduerſatur ei ⁊ eodem mõ ad
uerſatur electiõi.vt oñſuzʒ eſt ſupꝛa. vt

patet in lia de cõtinẽte.⁊ hoc modo ĩ

tellectus diuiditur cõtra ſolum appeti
tum ſenſitiuũ.j.cum dicens. cõcupiſci
bile vero ⁊ vłr appetibile pꝑticipat ali
qualiter rõneʒ ſᷣm ꝙ exaudibile eſt ei
æ obedibile.hᷣ ergo diuidit intellectũ
cõtra appetitum vłr ſumptũ.vbi tamẽ
deſignat duos appetitus.vnum quem
vocat exaudibile.i.exauditm̃ ⁊ iſte eſt
intellectiuus quem rõ depꝛecat᷑.aliuz
deſignat quẽ notat obedibile.i.obedi
nuũ cui ratio imperat ⁊ pꝛincipat᷑ me
diante appetitu itellectiuo¶ Dico igi
tur ꝙ diuiſio virtutis in moꝛales ⁊ in
tellectuales ſᷣm diuiſiõem intellectus
⁊ appetitus vłr ſumpti: accipit᷑ ĩ boc
loco.quare ex hoc non ſequitur. ꝙ vir
tutes moꝛales ſint in illo appetitu vel

d terciũ dð. ꝙ vir/

in iſto ne aſc : ſed in appetitu

tuoſo qᷓ; in cõtinente qꝛ ſubiectio illa
põt fieri maioꝛ qꝛ foꝛtificatur pꝛinci/
patus volũtatis: nõ ſoluʒ qꝛ debilitat
ptus appetitus inferioꝛiſ.(¶Acd quar
tũ dð. ꝙ virtꝰ ponit᷑ in homie vt hõ ſit
ſimpłr bonus ⁊ vt bonũ opetur. quaẽ
finis virtutis nõ eſt ſolum ſubiectio illi
us appetitꝰ.imo poſito ꝙ ille appeti⸗/
tus eẽt ſumme paſſionatus. dum tam̃
volũtas eſſet ſimpliciter bona: adhuc
ipe eẽt ſimpłr bonꝰ.ſicut Apo. cui da
tus erat ſtimulus carnis quo nõ obſtã
te ipſe erat ſimpliciter bonus.
Explicit liber pꝛimus.

f 4

LHBRO

te virtute] Poſt
quaz pbs in pꝛĩo
ibꝛo determiauit
de fine vtut. Hic
MWWi2 determiat de
2 DW generatiõe ⁊ mł
2 „
Plici cõditiõe rõne vᷣtuſ: agẽs pꝛi
mo de virtut generatiõe. 2. de coꝛru/
ptlõe ibi Adhuc ex eadẽ ..ʒ? de mani
feſtatiõe ibi Am̃ igit᷑ pñs negotium
A de augmẽto ⁊ ſalute ibil pꝛimũ igi
tIur p̊ ſpeculãdũ y: de opatiõe ibil ſed
nõ ſolũ generauões- 6. de ſigno vᷣ̈tun
acgſito ibil Signũ aũt oʒ ferre .. 7. de
mã ibil Circa voluptates eĩ ⁊ triſtiti/
as e de mõ opãdi ibil Quereret aũt
vtiq; aligs : de genẽ ibi. Poſt h ꝗq/
dẽ eſt x. de diffinitiõe ibil oʒ ãt nõ ſo⸗/
lũ ſic dicere vndecio de ipiꝰ multipli/
ci ſpẽ ibil oʒ nõ ſolũ vłr dici i: de op

poſitiõe ibil Tribꝰ ãt diſpõibꝰ liʒ:⁊æ vl

timo de inuentiõe medij vᷣtuſ̃ ibil.qm̃
ggdẽ igit᷑ ẽ ᷣ moꝛał Pꝛio ð genera
tiõe vᷣtuſᷣ duas cõcluſiões declarare in
tẽdit.ſ.ꝙ generatio vᷣtuᷣ ẽ ex moꝛe.2·
ꝙ nõ ẽ a nã.pꝛio igit᷑ declarat pꝛimaʒ
cocluſiõem. 2: ſcazʒ ibil Ex quo ⁊ ma
nifeſtũ ʒ· vtrũq; ſił ibil Teſtat᷑ ãt
ꝛimã declarat cõpãdo vᷣtutes itel
lectuales ⁊ pᷣtutes moꝛales penes ge
neratlõem ¶ Hicit exñte duplici
tute.vna intellectuali que pficit itelle
ctũ.⁊ alia moꝛali que pficit appetituʒ
iſte due in generatiõe differũt: qꝛ vᷣtꝰ ĩ
tellectuał ex doctrina vt płimũ hʒ ge/
neratiõeʒ ⁊ augmẽtũ.Cuiꝰ ſignũ ẽ:qꝛ
oĩs pᷣtꝰ indigẽs expimẽto ⁊ tpe longo
hʒ generatiõem ex doctrina pꝑ viã eru
ditiõis:vel per viã ꝓpꝛie iuẽtiõis. Di
cit᷑ enĩ pꝛio methaphiſice.ꝙ ex młtis
expimentis intellectis.fit vna cõis de
ſiłibus acceptio que pꝛicipiuʒ eſt aru
⁊ ſcie:ſed oĩs virtꝰ itellectuał indiget
expimẽto ⁊ tpe lõgo. vt hic ðꝛ. quare

generatiõeʒ bʒ ⁊ augmẽtũ ex doctri/

na. virtꝰ o moꝛatł fit ⁊ generat᷑ ex mo
re.Cuiꝰ ſignũ ẽ nomẽ eiꝰ a moꝛe nãq;

nomẽ accepit ⁊ picta ẽ moꝛał paꝝ de
clinãs a moꝛe Wel aͤr ſũt tria dubia.
Pꝛio qꝛ nõ oĩs vᷣtꝰ ĩtellectuał indige
re videt᷑ expimẽto. puta mathematica
que vt dictũ ẽ.S.li.i.c.x.vnicã ſenſatõ
nẽ requirit ꝓ ſuoꝝ pꝛicipioꝝ notitia.

Expimẽtũ ãt multas reꝗrit ⁊ ſenſatio

nes ⁊ memoꝛiaſ.vt ðꝛ pꝛio methaphi
ſice. 2? qꝛ videt᷑ ꝙ otꝰ moꝛał nõ gene

ret᷑ ex moꝛe cũ ipᷣa ſit idẽ ꝙ mos.vt.j.
li. 6. declãbit. 3 vt* itellectuał æ

tus moꝛal nõ vidẽt᷑ differre penes ge
neratiõem ab expiẽtia vł cõſuetudine

qꝛZ ̃tus itellectuał ſicut moꝛał indi/

get cõſuetudine.vt patz.j. de cythare
do ⁊ edificatoꝛe.moꝛalis etiã ſicut in
tellectualis indiget exꝑiẽtia: qꝛ nõ p̃
eẽ cõſuetudo ſine expiẽtia.( Ad pꝛi⸗/
mũ dð.ꝙ expimẽtũ pᷣt ſũmi dupłr.vno
mõ ꝓ toto æ cõpleto. alio mõ ꝓ pte æ
pꝛĩicipio. Ite qñq; ſũmit᷑ ꝓpꝛie:qñq;
ſłitudinarie. Hũc & ſic ẽ.ꝙ oĩs vᷣtꝰ ĩtel
lectuał in ſua generatiõe indiget ex/
perimẽto vel toto vel ꝓprie ſũpto. ſi⸗
cut nãlis ⁊ moꝛał: vel pte ⁊ pꝛĩcipio
ſicut mathemathica cuiꝰ pꝛincipia co
gnoſci:vł ex vica ſenſatiòe p̃ᷣhita:vł ſi
militudiarie ſũpto ſicut logica in qua
nõ iuenit᷑ expimẽtũ: ſʒ tĩ ſiłitudiarie
ſũptũ.hᷣ ãt dicimꝰ iuenire termĩios ĩ q/
b ſic: ⁊ ĩ qbꝰ ñ. ( Ad fʒ dð. ꝙ mos ſũ
mit᷑ dupłr.ſ.mãliter ⁊æ foꝛmałr. mãlit᷑

co ſũptꝰ icludit duo.ſ.moꝛã æ modum

h ei mõ moſ ẽ moã diuturna opationũ
ſiłem modũ hñniũ.Foꝛmalłr vo ſũptus
