mis vni ſine ſuo ſucceſſiuo grauamine
AQuintum ꝙ ſcinnt omnia oꝛdiare ad
nocere ⁊ ad nõ noceri. ʒ: ibi. Quẽ
admodum igitf .Oſtendu huius foꝛti
tudiniſ vtilitateʒ in oꝛdine ad victoꝛi
am aſſequendam.ſ.ꝙ iſti experti pu/
gnant cum non expertis.ſicut arma/
ti cum inermibus.⁊ ſicut athlete cer⸗/
tant cum ydiotis in quocunq; agone:
quare ſicut arma in exercitiuzʒ ſunt uti
lia pꝛo victoꝛia optinẽda. Sic ⁊ ipſa
militaris ſciemia. In talibus enĩ ago
nibus non ſunt pugnatiſſimi ⁊ virtuo
ſi illi qui ſũt animo foꝛtiſſimi. Sed po

tius illi qui ſunt pꝛedicto modo potẽ/

tes ⁊ coꝛ poꝛa robuſta habentes qui
ſunt ad opera bellica apti ⁊ agiles
4. ibi.. Hilites auteʒ timidi .. Oſtẽ
dit huius foꝛtitudinis differentiaʒ ad
politicam ⁊ virtuoſam. d. ꝙ militeſ.i.
ſtipendiarij in belliciſ rebuſ experti ⁊
eruditi ſunt timidi quando periculum
bellicum extenditur ſup eos quando
ſ.pars deficit in multitudine bellato

rum ⁊ in pꝛeparatione armoꝛuzʒ ⁊æ oꝛ

dine acierum. ⁊ in iſto caſu pꝛimi fu/
giunt.⁊ viri ciuiles ⁊ ciuile bonum a/
mantes in bello fugientibus ſtipendi
arijs permanentes moꝛiuntur. Et iſte
caſus cõtingit ĩ bello hermeonico ube
fugierũt ſti pendiarij ⁊ ciues perman
ſerunt ⁊ moꝛtui ſunt. cuius ratio eſt.
quia iſtiſ ciuiliter agentibus fugere eſt
turpe ⁊ obpꝛobꝛioſum ⁊ moꝛs eligi/
bilioꝛ eſt eis:qᷓ; talis ſalus que babe⸗/
tur cum obpꝛobꝛioſa fuga. illi tamen
ſtipendiarij milites a pꝛincipio peri.
clitabantur ideſt periculiſ audacter ſe
exponebant. ſicut ſi eſſent militares æ
animoſiores: ſed videntes ⁊ cogno/
ſcentes periculum imminens fugiunt
magis tinentes moꝛtem honoꝛabi/

lem q́; fugam obpꝛobꝛioſam ⁊ turpẽ

ille etiam qui eſt foꝛtis ſcdᷣm virtuteʒ
non eſt talis quales ſunt illi militãter

foꝛteſ.quare nec foꝛtitudo virtuoſa eſt
talis qualis eſt fortitudo militaris.ſi/
cut fortitudo politica que nobilior eſt
qᷓ; militaris:quãuis militaris ſit vtili/
r. Seinde ibi. Furoreʒ ſuper foꝛ
titudinem inferunt]. ¶ Sanifeſtat foꝛ
titudinem furioſam tradens pꝛimo.

eius modum. Secũdo commodum ibi

LAnde homerus J.ercio motiuũ ibi

LFere autem pꝛopter triſtitiã ems

differentiam ad foꝛtitudinem virtuo/
ſam ibi. Mon utiq; ſunt foꝛtes J.ra

dens ergo modum huius fonitudinis
dicit.ꝙ homines groſſe loquentes in

ferunt furoꝛem ſup foꝛtitudinem. di/
centes ſuroꝛem eſſe foꝛtitudineʒ ⁊ ho

minem furioſum eſſe foꝛtem. ⁊ opera
furioſa dicentes eſſe foꝛtia.quia illi q
pꝛopter furorem operantur foꝛtes eſ-
ſe videntur. quemadmodum fere ſilue

ſtres ſicut apri et vrſi foꝛteſ eſſe dicun
tur. quia pꝛopter fuꝛoꝛem audacter ĩ
homines eas vulnerantes ferũtur. Et
huius dicii cauſa eſt. quia viri foꝛtes
habent furoris ſpeciem. Sicut enim
furoꝛ eſt ad pericula impetuoſiſſimus

Sic vir fortis vbi adeſt locus ⁊ pa/

ter modus foꝛtitudinis qui modus eſt

eſſe impetuoſum ad pericula. ¶ Se/

cundo ibi. Ande homerus.. Tradit
huius fortitudinis commodum. Et
hoc tripliciter. Pꝛimo. quia home/

rus poeta maximus monuit becto-

rem: vt furoꝛem ingerẽt foꝛtitudinis
virtuti per virtutem dirrigendo furo/

rem: ⁊ per furoꝛem errigendo ⁊ ſti-

mulando virtutem. ( Secundo. quia
idem poeta commẽdat hectoꝛem pꝛo

eo quia ita fecerat dicens. ꝙ hectoꝛ

in bello furoꝛe motus emiſit per ſin/
gulas nares auſteram virtutem ideſt

ſignum auſtere virtutis. ¶¶ Eſt enim

auſtera virtus furoꝛe foꝛtitudo com/
mota ⁊ errecta:⁊ ſignum eius eſt ſpu
moſus vapoꝛ: per nares egrediens:
qui talis efficit᷑ pꝛopter inflãmatiõem

☚⸗

ass el⸗
atefüpeof
vilengls
Ncieeetaute
gnvebain
Popte 1
ndiabon
fenſig
ſntans
N Ae
ſuina
Cvnt in
ſensppe
gahict
irmne,
idens
girnſcre
ſeſirlen
ſeumrn
ſelpoper
Noprun
Puperni
ſponetg
lenme⸗
MMisihi
ſlſnadapr
Goanwrim
lbürigie
Eflinnsni
Umimtin
finginn
onhentgtn
D
Nlritndi,,
tnummm-
npnesetin

Aiuentenen.

huinen d
Emumggties,

Mtlaqueag

uiiſoeſt
wenultspirn

Meuetpenni

liter Clinns n

Ntefahonne

S
ncdnce
rani
Ennim
en imin en
men gogietini
Mun AfeN
bomines goſe ber
irdeen ipeninin
rwreneſeſnnmmain
nrrineſeſdnen!
Annstkeidnug
NNr
enn enumrin
8ſn maniinin
aopn iunno
nmeseANYNENE
Biui adef. Mun
n im imin. S
Hr wnmiuimpenolin
1 ns ſti Mls t
us brnuans ni ie
inaitin
debeNein.
õ
icier. Pring au⸗
u unNS NMNin
incren ngeii inn
riMrnoNi
ner woꝛen S
bnmrn.(Sn⸗

IIII.

coꝛdis ⁊ euapoꝛationem ſanguinis.bᷣ
autẽ fit pꝛopter furoꝛem intẽſum.qua
re ille talis vapoꝛ ſignum eſt furoꝛis.
adiacet auteʒ bomerus. ꝙ ſanguis be

ctoꝛis ebuliuit ꝙ fit ex eadeʒ cauſa.i.

pꝛopter inflammatiõeʒ coꝛdis.hᷣ igi⸗

tur dicta homeri ⁊ ſigna cõmendata

per eum ſignare videntur errectione,z

foꝛtitudinis æ impetum eius ad pu⸗

gnam. a per conſequens auxilium ?
cõmodum ad victoꝛiam. 3? per ſeipᷣm

exponit iſtud cõmodum dicens.ꝙ vi/

ri foꝛtes ꝓpt᷑ bonũ operãt᷑ ĩi belł:ſʒ fu

roꝛ coopat᷑ eiſ errigẽdo ⁊ iuuado eoꝝ

foꝛtitudinẽ 3? pꝛicipalr ibil Fere ãt
Tradit huius fortitudinis motiuũ.d.
ꝙ fere ſilueſtres ⁊ hoĩies feris in furo
re ſimiles mouentuꝛ ad pugnam ⁊ o/
perantur eam pꝛopter triſticiam: quia
vel pꝛopter doloꝛem ex vulneribus.vł
pꝛopter timere vulnera pugnant: ⁊ ñᷣ
pꝛopter aliquid aliud pugnant. Cuiꝰ
Kgnam eſt. qꝛ ſi eſſent in inſula vel in
palude non venirent ad pugnam nec
bomines ſolo furoꝛe pugnãtes:ſi quie
ti eſſent ad pugnam non venirent. Et
ſic patet motiuum huius furoꝛis. 4
ibi..MHõ vtiq; ſunt foꝛtes.Tradit hu
ius foꝛtitudinis differentiam ad foꝛti/
tudinem virtuoſam pꝛemittenſ conclu
ſionẽ ⁊.d.ꝙ fere ad periculum impul
ſe ex doloꝛe.vel ex furore.vel homineſ
ſirmũ furoꝛẽ hñtes nõ ſũt foꝛtes.¶ Et
ad hoc oſtẽdendũ. tangit quattuoꝛ dif

—.

ſerentias.pꝛimam penes cognitionẽ.

aliam penes electionem. tertiam pe/

nes intentionem. quartam penes de/

lectationem. Dicit ergo quantum ad
pꝛimam.ꝙ tales non ſunt pꝛeuidẽtes
pericula que aggrediunf ⁊ expectãt
ſicut viri foꝛteſ:tamen ſine tali pꝛeuiſi
one nullus põt dici foꝛtis: quantũcũq;

expectet pericula. ꝙ apparet quoniaʒ

aliter aſinus famelicus poſſet dici foꝛ
uiſ quia expectat ⁊ ſuſtinet pericula ⁊
verbera non recedens a paſcua.Et ẽt

adulteri qui pꝛopter concupiſcemiaʒ
operant᷑ cum audatia magna res ali/
quaſ periculoſas. non ergo debent di
ci animalia per doloꝛem veł furoꝛẽ ad
periculum im pulſa eſſe foꝛtia ga foꝛteſ
pericula pꝛeuident ⁊ ipſa non. Quan
tum ad ſecundũ dicit.ꝙ foꝛtitudo que
eſt pꝛopter furoꝛem videf eſſe natura
liſſima tanquam pꝛeaccipiens ⁊ pᷣue/
niens electionem. non expectans con
ſiliũ nec electionem. Sed repente mo
uet hominem ad pugnam:⁊ ad peri/
cula. foꝛtis autem virtuoſe operat ex
electione.vt patet ex. 2· uantuz
ad tertium dicit.ꝙ iſta foꝛtitudo etiaʒ
pꝛeuenit ⁊ pꝛeaccidit. cuius gĩa.i.in/
tentionem illam qua vir foꝛtis intẽdit
æ appetit bonum finem. ¶ Quantum

ad quartum dicit. ꝙ homines irati do

lent. Sed punientes ⁊ vindictam ſũ⸗

mẽtes delectant.forũ tñ ñ delectat᷑ in

vindicta:ſʒ qꝛ opat᷑ bene.quia per eiꝰ
operationem ſaluat᷑ bonum comune.
Concludit ergo dicens. ꝙ hij qui pꝛo
pter hoc idẽ ꝓpter huiuſmõi paſſiões
operant᷑ poſſunt dici pugnantes ⁊ be
ne pugnantes non tamen ſoꝛtes quia
nec pꝛopter bonuʒ finem operant᷑ nec
in ipſo delectant᷑. nec pꝛeuident nee
eligunt vt ratio recta dictat. Sed ſola
paſſione mouent᷑.Fortis autem ope/
ratur ſub hac quadruplici conditione
vt viſuʒ eſt. quare tales homines non
ſunt foꝛtes quãuis habeant aliꝗd foꝛ/
tibus ſimile. Et ſic manifeſta eſt foꝛti
tudo furioſa. ¶ Seinde ibi. Mec vti
q; bone ſpei. Manifeſtat foꝛtitudi/

nem fiducialem. pꝛimo autem tradit

foꝛtitudinis huius modũ ⁊ motiuum.
2conuenientiam eius ad foꝛtitudinẽ
virtuoſam ibi. Conſimiles autem..ʒ·
differentiam ibi. Si foꝛtes quidem.

A infert vnum coꝛrelarium ibi..Nro

pterꝙ foꝛtioꝛis]. Dicit ergo. ꝙ ſicut
illi ꝗ pꝛopter furorẽ ſũt audaces ad pi

cula nõ ſũt virtuoſe ſoꝛtes.Sic nec illi

D
4
e⸗

IIBRO

qui ſũt audaces.quia ſũt bone ſpei ꝑ
ſe ⁊ magne pꝛeſumptiõis.Et iſte eſt
modus huius foꝛtitudis. Hotiuum
aũt eius eſt.qꝛ homines talem foꝛti/
tudinẽ habentes.multos alios ⁊ mul
tociẽs vicerunt.⁊ ideo cõfidunt in pe
riculis.preſumẽtes igi ſempꝑ ꝓſpere
ſuccedere ſicut alias ſepius ſunt expui
Eſt aũt ſciendũ.ꝙ h̊ pꝛeſumptõ nõ ſo
lum accidit hoĩ ex hijs que contingũt
ſibi.ſed potius qꝛ idem toti vni natio
ni accidit:ex hijs que pꝛedeceſſoꝛes
eoꝛum ꝓſpere peregerũt 2. ibi.. Con
ſiłeſ aũt . Zradit cõueniẽtiã huiꝰ foꝛ
titudinis ad verã dicens. ꝙ virtuoſus
⁊ pꝛeſumptuoſus ſunt ſimiles quoniã
ambo ſunt audaces.i. audent aggre⸗/
di pericula.ʒ? ibi. Si foꝛteſ. Lradit
differẽtiã duplicem. pꝛimã penes mo
tiuum. qꝛ foꝛtes auderẽt ꝑpꝑp pꝛedicta
ſ.bonam intentionẽ electionem ⁊ ra
tionem. Sed hij pp hᷣ ꝙ exiſtimant ſe
melioꝛes ⁊ valẽtioꝛes hoſtibus ⁊ exi
ſtimant ſe mihil vel parum pati ab eiſ
Et ſimile quid accidit ebꝛijs.qui po⸗/
tenter potati ⁊ a vino calefacti putãt
ſe omnia poſſe. Aliam differentiã tra
dit penes effecium. qꝛ iſti pꝛeſumptu
oſi.qñ picula eis accidunt ⁊ ſentiunt
hoſtes eſſe acutos ⁊ feroces fugiunt.
qꝛZ tunc a ſuo motiuo ⁊ a ſua pꝛeſum/
ptiõe cadunt. foꝛtiũ auteʒ interea ter
ribilia homini exiſtentia quãuis non
pꝛius apparentia ſuſtinẽt. quoniam ꝑ
hͥ intendunt ⁊ deſiderant bonũ habe⸗/
re vel turpe ⁊ obpꝛobrioſum non ĩcur
rere. ꝗ? ibi. pp qð foꝛtioꝛis Infert
coꝛrelariũ.d.ꝙ pꝑ h̊ qð dictuʒ eſt ð pe
riculis ſingularibus nõ pᷣmanifeſtis ſe
quitur:ꝙ ſi ſint plures foꝛtes foꝛtioꝛiſ
eoꝛum intereſt eſſe ipauidum in repẽ
tinis ⁊ ipturbatum magis qᷓ; in pᷣma/
nifeſtis:ita ꝙ exceſſus eiꝰ ſuper alios
apparere põt in repentinis:magis qᷓ;
in pᷣmanifeſtis.Cuiuſ ratio eſt.quia re
pentinis magis videmus operari ex
babitu vel minus ex pꝛeparatione qᷓ;
in pᷣmanifeſtiſ:quia ſi pꝛemanifeſta a/

liquis ex ratione vel ex deliberatione
pꝛeeligat. repentina tamen non po/
teſt ſic elgiere.Et ideo eoꝛuʒ expecta
tio indiget habitu ⁊ habituali electio
ne ⁊ deteꝛmiatione. quare in talibus

apparet habitus foꝛtuudinis magis

qᷓ; in pᷣmanifeſtis.Et ſic manifeſta eſt
foꝛtitudo fiducialis ſeu preſumptuoſa
(Sei ibil Foꝛtes autem videntur
Kanifeſtat foꝛtitudinem ignaram
tradens pꝛimo eiuſ modũ qui eſt igno
rantia:quia ignoꝛantes videntur tali
fortitudine eſſe foꝛtes. Scòo eiuſ mo/
tiuum ꝙ eſt pꝛeſumptio temeraria ſe/
quens dictam ignoꝛantiam. Iſti enim
foꝛtes ignoꝛantes pericula belli a la/
boꝛem ⁊ valoꝛem hoſtium: ſperant ⁊
preſumunt hoſtes ſine periculo facili⸗/
ter ſupare. Et ideo dicit phᷣs.ꝙ iſti nõ

longe ſunt ſᷣm differentiã a conditione

pꝛedictoꝛum foꝛtium qui dicuntur bo/
ne ſpei. quia ſperant ſicut i li.a
cio tꝛadit huius foꝛiitudinis defectum
qui eſt eſſe deterioꝛes ceteris dicens.
ꝙ iſti ſunt deterioꝛes foꝛtibꝰbone ſpei
quia iſti nullam habent dignitatem ꝓ
pter quam debeant pꝛeſumere.illi ve
ro habent: quia multocienſ pugnaue/
runt ⁊ multos vicerũt.
tempus permanent expectantes pe⸗/
ricula belli. Iſti vero decepti non co/
gnouerunt aliud eſſe qᷓ; ipi ſuſpicabat᷑

fugiunt. Iſtud autem argei de ciuitate

argea paſſi ſunt:qui ſuſpicabantur ſe
purgaturos eſſe cuʒz ſilrionijs qui erat
inbecilles ⁊ timidi ⁊ inierunt in pu/
gnam cuʒ latonibus qui erant viri bel

licoſi ⁊ in armis ſtrenui cognoſcentes

ſe agere cum talibus ſtatiʒ fugiunt.ad
dit auteʒ concludens.ꝙ foꝛtes virtuo
ſi ſunt quales quidam ideſt tales qua
les ſunt deſcripti ſupꝛa ⁊ non vere foꝛ
tes:ſed eſtimati vulgo foꝛtes.ſicut di⸗
ctum eſt in iſtis quinq; modis ſimilitu
dinarie foꝛtitudinis.
¶ Tectio.4.
Irca audacias ãt ⁊ tioꝛes] poſt
q́; ph̊s manifeſtauit ſiłitudines

Item illi ad

ivinsin
nunietues.
is mmn
hiltes eu
utier
nni
ne
iſ6
ofalpen
tlin ſer
nütel
Ctnunin
lifinin
Graitied
Gackennan
n
alngcna
datenbpla⸗
Sanmalt
canieſtni
ncinotr
tantuane
gelbare⸗
gaßhſtama
Cnmnspma
laglain
Amkunnluet
Neenaianct
6hiſneunin
Mnobebenwse
kapenlzan
Gidonentent
ſecsſaineene
Onſun ünn
Difninänennn
Gnstenblitd

ierpegiſnähtl
lſencoeinde

ſe ontban,
pfunmciset

Betteffeens d

umt erpein

eſPontmi

Iuſseſludcht

iſusl deniqn

unselnſf

S

ſeatoit
unfebin

kimn
dedi n n
gideiti,
en
ne eſe ſolezien
gelteeimptorr

nenesenallan
Dtten doſtan:
mm eirsſne en
. Sieodel i
Kinfndiennini
N.
a uſemian i
cteſe vrnusdei
Hür wu 4dN
uiun deben aynun
n dean einngei

õl

uios ii. Nend
S ernanen echehunf
dell. Mo egn
miim eſeihiiin
Nvdamen api
ſ iwm: gui ihn

ros eſe hjimnaf

5 4 umidit ned
——
nanisshtuifin

pꝛopꝛietates: ⁊ cum hoc excludit al/

quas earum a foꝛtitudine militari ibi

Apilites autez nihil jet Tercio epy
logat ibil De foꝛtitudine quidem igi/
tur ]. Ponit autem ſex pꝛopꝛietates

Secundam ibil Propter quod triſte

terciã ibil Et iuſie laudatur] quartam

IIII.

foꝛtitudinis otuoſe. bic manifeſtat ei

ibil Difficilius eni quiĩtam ibil Sʒ ad

huc videbitur ſextã ibi. Pꝛopter mł
*2 . ih
ta aũt h eſſe! Eſt aũt pꝛima ꝓpꝛietaſ
ꝙ foꝛtitudo vel opus foꝛtitudinis ma/
gis eſt in ſuſtinẽdo terribile q; ĩ aggre
diẽdo auſibile. Dicit ergo. ꝙ foꝛtitu/
do exiſtens. vt dictum eſt circa auda/
cias timoꝛes non eſt ſimiliter nec
equaliter circa ambo: ſed magis cir/
ca terribilia que ſunt obiecta timoꝛis
q; circa auſibilia que ſunt obiecta au/
datie:ſic videlicet ꝙ magis eſt opꝰ foꝛ
titudinis ꝙ foꝛtis ſit ĩperturbatus cir/
ca terribilia in expectando ⁊ ſuſtinen
do ea ⁊ bene ſe habẽdo ut opoꝛtet cir

ca ea: q; ſit circa audatiaſ vel auſibilia

qꝛ minus ptinet audere ⁊* aggredi ter
ribilia. vel auſibilia: quam ſuſtinere ⁊

expectare illa. Et huius rationẽ tan/

git. qꝛ vt dictum eſt foꝛtes dicuntur pci

ſe in ſuſtinendo triſtia ⁊ grauia. Et de

hoc nos babemus exemplũ in foꝛtitu
dine coꝛpoꝛali a qua nomẽ deriuatũ ẽ

qm̃ ad coꝛpoꝛalem foꝛtitudinẽ ꝑtinet
põdus ſuſtinere: magis q aſſũmere.

Similiter aũt ẽ in ꝓppoſito.ꝙ ad ani/
mi foꝛtitudinem magis pertinet pon/
dus terribiliũ ⁊ doloꝛũ ſuſtinere ꝙ fit
ĩ expectãda qᷓ;ᷓ aſſũmere: ꝙ fit ĩ aggre
diendo.¶ Heinde ibi. Propter ꝙ tri
ſte. ponit ſam pꝛopꝛietatẽ que eſt.q
opꝰ foꝛtitudis eſt triſte.bᷣ aũt pꝛopꝛie
tas eſt effectus pꝛime. ⁊ ꝑ cõſequẽs ſi
gnum ⁊ ꝓbatio eius.Seinde ibi. Et
iuſte Monit tertiã que ẽ. ꝙ opus foꝛ

ficilius eſt triſtia ſuſtinere ꝙ ptinet ad
foꝛtitudinẽ:quã a delectatiomibꝰ abſti
nere vt dictũ eſt i/22 ꝙ pertinet ad tem
perantiã:quare op foꝛtitudis eſt lau
dabilius qᷓ; opus tẽperantie. ⁊ ꝑ cõſe
quẽs op foꝛtitudis iuſte laudaf᷑.vt di
ctum eſt in pꝛecedẽti pꝛopꝛietate. e
inde ibi..Sʒ adhuc videbit᷑ Ponit
quintã pꝛopꝛietatẽ que ẽ. ꝙ opus foꝛ
titudinis inquãtum attingit finẽ eſt de

lectabile: qꝛ finis delectabilis reddit

titudis eſt laudabile. Heide ibi. if

ficilius. ponit quartã que ẽ op;foꝛ
titudinis eſt difficile. Et iſta mducitur

vt ꝓbatio pᷣcedẽtis. Et ſic opꝰ virtutis

quãto difficiliꝰ tãto laudabiliuſ.Sʒ diſ

finale opus delectabile¶ Sicit ergo.
ꝙ adhuc non obſtante triſticia. videbi
tur eſſe quid delectabile finis foꝛtitu/
dinis:vel ſᷣm foꝛtitudinem: tamẽ cuʒ
videbitur iſta delectatio euaneſcẽ oc
cultata ab hijs triſticijſ q ſũt circa opꝰ
foꝛtitudims.hᷣ aũt declarat per exem/
pluʒ quõ iſta duo ſint poſſie ibilia: dicẽs
ꝙ tale eſt iſtud quale eſt illð accidit
in gymnaſticis ſeu exercitatoꝛijs ago
nibus. vbi videmus.ꝙ pugilibus dele
ctabilis eſt finis:cuius gratia in ago⸗
ne contendunt.puta coꝛona:honoꝛes
æ ſimilia: ſed doloꝛoſum eſt percuti ⁊

laboꝛare ſiue pꝛo quia:quia carnepaſ

ſibili carnales. &t omnis laboꝛ ſcöm

ſe eſt quid triſte.ſic igitur patet. quo⸗/
modo foꝛtitudo delectanoem habet in

fine: ququis triſticiam in opere ꝗꝓ ad

finem. ¶ einde ibi. Pꝛopter multa
autem Ponit ſextaʒ pꝛopꝛletate que

eſt. ꝙ foꝛtitudo triſtia ſuſtinet pꝛopter

maxiumum bonum. Et circa boc facit
tria. pꝛimo tangit medium ad oſten⸗
dendum illam propꝛietateʒ. 2. confir
mationem ibil Et quãto vtiq; Lercio
infert coꝛrelarium ibil Mon vtiq; autẽ
¶ Ad pꝛimum intendit ſic arguere.
Suſtinere młta triſtia ppter parũ bo/
num nihil habet delectabile:ſed opus
foꝛtitudinis eſt ſuſtinere multa triſtia
vt dictum eſt. puta moꝛtem ⁊ vulnera
. h vt bonuʒ obtineat vel vt turpe no
ſent iat. quare ſequitur vnum de duo/
bevel ꝙ pᷣ opꝰ nõ hẽat delectabile: vel
ꝙ ñ ſit ꝓpter paꝝ bonũ: pꝛimũ dari ñ
pt: qꝛ contra naturã virtutiſ eſt. vt viſũ

IIBRO

eſt in ſcðo.Dabitur ergo ſᷣm ſcʒ ꝙ nõ
eſt pꝛopter ꝑuum:ſed ꝓpter magnum
bonum. ¶ Huius rõnis ponit pꝛimo
maiorem.d.ꝙ ꝓpter multa eſſe triſtia
in opere: ſi ſinis cuius gratia ſit exi⸗/
ſtens puum bonuʒ: nihil videbitur ha
bere delectabile:qꝛ multitudo triſtiuʒ
extinguet delectatiõis ſenſũ.22 mioꝛẽ
dicẽs.ꝙ tale eſt circa foꝛtitudinẽ: qᷓ;tũ
ad ᷣm. pꝛimo.qꝛ moꝛs⁊ vulnera erũt
triſtia ipᷣi foꝛti q;tũcũq; volẽti.2 quia
fſoꝛtis ſuſtinet hᷣ triſtia.qꝛ bonuʒ eſt ſu
ſtinere: vel qꝛ turpe eſt non ſuſtinere,
concluſiõem ãt tacuit:qꝛ nõ potuit ſuf
ficienter exponere quid eſſʒ illud bo⸗/

nũ ꝓpter qð foꝛtis eligit moꝛi¶¶ CS

ſequẽter ibil &t q;to vtiq; Zangit pᷣ/
dicte rationis confirmatiõem intẽdẽs
ſic arguere.vnuſꝗſq; vt delectet᷑ ĩ ope
iq̃̃to maioꝛes habet cauſas triſticie tã
io requiru maius bonuʒ pꝛo cauſa de
lectationis ſue:ſed foꝛtis quãto maio
rem virtutem habebit: ⁊ qᷓ;to felicioꝛ
erit:tanto triſnioꝛ erit ⁊ maioꝛis triſn
cie cauſas habebit:⁊ tamẽ illis nõ ob
ſtantibuſ: foꝛtis conſtãs erit: qꝛ in bel
lo eligit bonũ ꝓilł triſtibuſ:bᷣ ẽ ex illis
bonum habere intendit. quare vt pꝛi/
us ſequitur: vel ꝙ foꝛtis delectationẽ
nullam habeat:vel ꝙ maximũ bonum

intendu.pꝛimũ dar õt: dabitur
ergo ſᷣm.vt pꝛius¶ Huius -
C

minoꝛeʒz ponit ⁊ patet in littera
ſequenter ibil Mon vtiq; autẽ Infert
iſtud coꝛrelarium. ꝙ non in oĩbus exi
ſtit delectabiliter operari pꝛeterqᷓ; in
quãt erarius virtutis finẽ attin/
ed. autẽ videbitur in queſtione
Seinde ibil Niliteſ autẽ nihil Ex
cludit aliquas p̃dictarum ꝓpꝛietatum
foꝛtitudinis virtuoſe a foꝛtitudine mi
litari: æ h facit ſingulariter ab iſta: qꝛ

ipᷣa eſt vtilioꝛ ceteris pꝛo bono cõi tu-

endo:⁊ ideo dicit in pꝛincipio. ꝙ ni/
hil pꝛohibet milites qui non ſüt tales
quales ſunt virtuoſe fſoꝛtes eſſe opti/
mos pꝛo ciuitate tuẽda. Et tamẽ erũt
minus foꝛtes in animo: ⁊ in animi p/

bitate. Iſti nãq; nullum aliud bonum
habentes ſemper parati ſunt ad peri

cula ſubeunda pꝛo tutela ciuitatũ:etii
vitam ſuam tanquã pui valoꝛis ad bp⸗
ua lucra permutãt ⁊ vendunt: expo/

nentes ſe maximis periculis pꝛo puiſ
⁊ modicis ſtipendijs (Beinde en⸗
pylogat.d.ꝙ de foꝛtitudine intantum
dictum ſit quid eſt foꝛtitudo typo ⁊ ſi

guraliter accipere ex hijs que iam di,

cta ſunt nõ eſi difficile. pᷣ enĩ fecimꝰ.
Ad euidentiã pꝛedictoꝛũ in
quirẽda.ſunt.x. Primo vtrũ
oꝛtitudo ſit tantum modera
trix timoꝛis ⁊ audatie 2 vtrum regu/
let appetitum circa pericula bellica ʒ
vtrum equaliter ſe habeat ad aggreſ⸗
ſum ⁊ expectatiõeʒ ꝗvvtrũ equalłr op
ponat᷑ timiditati⁊ ĩtimiditati audatie
⁊ cobaꝛdie ꝓvtrũ ſit virtus cardinatł.
que ſint partes eius . vtrum opꝰ
eius ſit equaliter triſte ⁊ delectabile.
& vtrum martirium ſit opus eius 9:
vtrum ſi non eſſet alia vita eſſet moꝛs
expectanda ex inclinatione foꝛtitudi⸗/
nis.x. vtrum oẽs ſimilitudinarie imi.

tentur veram foꝛtitudinez.

Queſtio.i:

do non ſit moderatrix timo/
rris ⁊ audacie. pꝛimo. qꝛ vir/
tus cuius eſt paſſiones ignoꝛare non
vincere non eſt moderatꝛix timoris ⁊
audatie. Sed foꝛtitudinis eſt paſſio/
nes ignoꝛare non vincere. vt dicit ma
crobius de ſomno ſcipionis. quare nõ

eſt moderatrix timoꝛis ⁊ audacie.

¶ Sco arguitur. ꝙ nõ tantum ſit mo
eratrix harum duarum paſſionum:
quia ᷣm homerum virtus foꝛtitudinis
eſt ĩmittenda furoꝛi ⁊ furoꝛ iſti virtuti
¶ Item ſecundum philoſophum in h
paſſu in ſuſtinendo triſtia: dicuntur
foꝛtes pꝛopter quod eſt quoddam tri
ſte ipſa foꝛtitudo.quare videtur quod

foꝛtitudo ſit circa iram ⁊ circa triſti-

ciam. ſicut circa timoꝛem ⁊ auda/
ciã. ¶ Sed in oppoſitũ eſt phs bic:⁊

pꝛimo arguitur. ꝙ foꝛtiun/

Aukeiei
etimioen

epnnſni
Aiu
inideclan
inin
Nsignt
enitmnige
xiteßi
“ nin,
iammepl
mliffüpan⸗
e dst . 4
Gngzenn
fnentcnmnet
tCnrnd
onapſſen
Nrnsnmunasl
db oneaß⸗
gniymcen
ſutiucagore
Nick were
Nhunpti n
untehenini⸗
ſtpſtonep uns
Gickwien,
ſtkeaiwunmn
ſpemipoeinin
iziuna
Porcrn
glorndonctn
giwuinheig
Neiinrtäci
wentigni⸗
lueknicnſ

prenunl,

üüm onpchd

Pkinenſfnnn
umen adn a
linoiscönme

eeſompricnen
enladente

imn Sngt
eüchsinfmne⸗

eännorzelnn
ſncterinon

ſeglucmnünn

bruincbſttanmn
rS1 Wnter
Memumn ara peri
egmierſedahut
W midnNiiiin
pbardie Niſüſiet
weſint rnseis ,

ſregnalurnietNgn

um mariNt N
nſi non eſet iniutſt
umdher clnail

mmmocs ſin liucins

rn ſorimanez.
(AzſafH
Peinoeriint.
En ſitnoderut
1 adhacts. ng
eſ aiones nn
nNn eN Modetunm
Se ontininsli⸗
rare non fiun t
8 de ſonnoſantis
leramit ins ail
r in nni
ir bum um in
—
mmena nit fmnin
rnimn ſtlifn
n emi inn

di nimoꝛis cõnumerãdo inter iſtos m
pꝓceſſum ppᷣi. timoꝛẽ infamie qui poſ/

IIII.
6. li.2 Hic declarãda ſũt duo. pꝛimũ tus moꝛtis in mari vel in terremo tu
ꝙ foꝛtitudo ẽ moderatrix audacie Rti vel uſikibus: Q timoꝛ maximꝰ? nõ de/
moꝛis oppoſin audacie ppꝛie dicte.?· ſperatus moꝛtis vt in bello.¶ Mũc er⸗
quid ẽ iſie timoꝛ oppoſitus audacie. go ſciendum. ꝙ timoꝛ oppoſitus auda⸗/
Primũ declaro dupliciter. pꝛio qꝛ in cie non eſt ſᷣm ſe laudabilis.timoꝛ aüt
quibuſcũq; paſſiomibꝰ iuenit᷑ pl mi/ verecundus eſt laudabilis. quare iſte
nus q; opoet: ⁊ mediuz q;tum opoꝛ non eſt ille. ¶ Item iſte non opponuur
tet. earũ ẽ moderatrix aliqua virtꝰ mo liberalitati ⁊ pꝛodigalitati.timoꝛ aũt
raliſ. ut S. li? 2? ſz ĩ timoꝛe: audatiai auar⸗ opponit᷑ vtriq; in cauſa ſua.qua
uenit᷑ p'?æ min ⁊ mediũ tripłr qꝛ cõ re iſte nõ eſt ule.(Nem iſte reddit ho
tingit timere pł' minꝰ q; opoꝛtet ⁊ minẽ timidũ. timoꝛ autẽ zelotipus nõ
mediũ q;tũ opoꝛtet. Itẽ cõtingit au⸗ imo magis audacẽ. quare iſte non eſt
dere plus ⁊ minꝰ q; opoꝛtet ⁊ mediũ ille.¶ Ytein iſte eſt circa maxime ter/
q́;tum oʒ. Item cõtingit audere ⁊ nö5 ribilia. ſioꝛ aut mediocriſ ñ. quare iſte
timere ⁊ contingit timere v non aude non eſt ille. ¶ Itez iſte eſt vincibik in
re ⁊ contingit moderate vtrũq;. quare audendo ⁊ aggrediendo. timoꝛ autẽ
iſtaruz paſſionũ eſt moderatrix aliqua omni hoi deſperatus non eſt vincibiliſ
virtus moꝛalis:ſed nulla alia apparet quia nihil eſt ibi auſibile nibil a greſ/
ad h̊ ydonea pᷣter foꝛtitudinẽ. quecun ſibile. quare iſte non eſt ille.¶ equi
q; nãq; moderet᷑ iſtas paſſiões dicet᷑ tur ergo. ꝙ timoꝛ oppoſitus audacie
foꝛtitudo.quare ⁊ c. 2? quia difficili ⁊ queʒ moderatur foꝛtitudo: eſt ago/
mũ eſt moderari timoꝛes ⁊ audacias nia maxia ñ deſpata fʒ ſe. quis alicui
vt dicit phi. ⁊ vt docet expiẽtia ꝓpter puta timido vł cohardo ſit deſpata.
earum vehemẽtid:ſed foꝛtitudo mode Zicẽdum ergo ad macrobiũ ꝙ loquit
raf paſſiones quas inter cunctas diffi de fortitudine purgati animi nõ ð foꝛ
cilimũ eſt moderari. vñ ⁊ nomẽ acce/ titudine politica de qua logꝗmur ĩ pre
pit. tale eni moderamẽ nõ põt fieri ni ſenti. ¶Ad homerũ dicendũ. ꝙ ira ĩ
ſi per virtutẽ potẽtiſſimã ⁊ foꝛtiſſimaʒ mittit᷑ foꝛtitudini. nõvt foꝛtitudo mo
quare ipᷣa ẽ moderatrix timoꝛis ⁊ au/ deretur eã. ſed vt ira iuuet foꝛtitudi/
gacie.(Pꝛ declaratiõe ſcðòi ſciendũ. nem i moderando timoꝛẽ ⁊? cohardi
ꝙ timoꝛ vt dictuz eſt in ſco diuiditur am. ¶ Ad phm dicendũ. ꝙ terribilia
pꝛimo in ſex ſpẽs ſcʒ in ſegniciẽ ⁊ eru iam ſuſcepta fiũt triſtia. ⁊ ipſa ſuſcep
beſcẽtiam:verecũdia: ad miratiõeʒ ſtu no habet triſtitiã annexã. Et qꝛ ad/
poꝛem: agoniã.quarũ notiſicatio ha huc reſtat aliqd grauiꝰ puta moꝛſ.hĩc
bita eſt in ſcõo¶ Qonſtat aũt. ꝙ auda eſt ꝙ foꝛtitudo moderatur timoꝛem.
cia ppꝛie dicta nulli.y.pꝛimarũ ſpẽrũ vt pꝛeuium iſti triſtitie. ⁊ vt pꝛeuium
timoꝛis opponit᷑.ꝙ ex ſe ſatis eſt ma, adhuc moꝛti future. nec moderatur tri
nifeſtum. ergo opponit᷑ alicui agonie ſtitiam incidentem.niſi pꝛo quanto in
que eſt timoꝛ ifoꝛtunij: ſed ſub agonia cigdit ⁊ annectitur cum fortitudie.
continent᷑ adhuc alie ſex ſpẽs: vel mo Aueſtio 22

cðo arguuur. ꝙ fortitudo
noö regulet appetitum circa
ſet reduci ad erubeſcentiã vel verecũ, pericula bellica. pꝛimo quia
(Sun igit ſex agonie. ſ. timoꝛ nö regulat. Yllud eni. ꝙ ſecũ trabit fu

verecũdus infamie: timoꝛ auarus ino roꝛẽ ⁊ irã ñ regulat appetitũ:ſʒ poti
pie: timoꝛ ʒelotipus aãmiſſiõiſ amicoꝝ irregulat a diſcoꝛdat. cuʒ furoꝛ ſit ma
æ amicitie: timoꝛ mediocris verberuzʒ rxima turbatio appetitus. vnde foꝛtitu

2 egruudinũ:timo⸗ maximꝰdeſpera/ do ſᷣm documentum bomeri trahit ſe⸗

LIBRO

cum furoꝛem.quare nõ regulat. 2. ar
guit᷑.ꝙ circa bellica pericła:qꝛ foꝛtitu
do ẽ circa repẽtina.vt dicit h phłᷣſ:ſʒ ꝑi
cula bellica nõ vidẽt᷑ repẽtina.acieſ eĩ
oꝛdinate ⁊ cõſulte ⁊ caute ad bella ꝓ
cedũt.quare foꝛtitudo ñ regulat appe
titũ circa pericula bellica.(¶ Sed in
oppoſitum ẽ auctoꝛitas phi.¶ Sicen/
dũ eꝛgo cũ pho ꝙ ſic.Cuius rõ eſt.quo
niã vnaqueq; virtus moderatrix paſ/
ſionũ:regulat appetitũ circa obiecta il
larũ moderabiliũ paſſionũ. ad hᷣ enĩ ẽ
virtus paſſionũ moderatrix ut circa ił
lud faciat hominẽ bene ſe habere. cir
ca ꝙ paſſiones faciũt male ſe habere.
Sed foꝛtitudo ẽ moderatrix audatie
pꝛopꝛie dicte ⁊c timoꝛis ei oppoſiti vt
viſũ eſt in qõe pꝛecedẽti.audatia vᷣo ⁊
timoꝛ ei oppoſitus habẽt pꝛo obiectiſ
pericula bellica.quare foꝛtitudo appe
titũ oꝛdinat ⁊ regulat circa illa ,
ſumptũ ꝓbatur:qꝛ vt viſum ẽ ſuꝑ tex/
tuʒ. Idem eſt i re auſibile ⁊ terribile.
terribile aũt vt terribile eſt obiectũ ti/
moꝛis ⁊ auſibile vt auſibile ẽ obiectũ
daudatie. Sed ſola pericula bellica ſũt
auſibilia.ꝙ pʒ p diffinitionẽ auſibilis
auſibile nãq; eſt terribile ꝑ pugnã ag
greſſibile ⁊ per validã pugnã expu/
gnabile:ſʒ ſola picula bellica ſũt ꝑ pu
gnã aggreſſibilia ⁊ p validã pugnã ex
pugnabilia:quaẽ ipᷣa ſola ſũtppꝛie au
ſibilia ⁊ ꝑ cõſequẽs terribilia obiec/
ta timoꝛi:audatie vero oppoſito. Et
ſic pʒ. ꝙ foꝛtitudo circa talia pericula
oꝛdinat appetituʒ. ¶ Podꝰaũt eſt iſte
bic cõſiderãda ſunt ſex.ſ.due paſſiões
timere ⁊ audere. duo opa aggredi ⁊æ
expectare.duo fines.ſ.operari bona.
puta victoꝛiaʒ ⁊ pacẽ ⁊ declinare ma
lũ.puta fugam dãnoſazʒ ⁊ turpẽ.Hũc
igit᷑ foꝛtitudo facit appetitũ timere ñ
plꝰnec minꝰ:audẽ ñ płnec minꝰ qᷓ; oʒ
aggredi ⁊ expectare ñ aliter qᷓ; ut oʒ
intendere tanq; finem adipiſci victo
riam⁊ pacẽ:declinare fugã pꝛie dam
noſam: ⁊ propꝛie perſone turpẽ. Di
cendum ergo ad pꝛimũ in oppoſituʒ

ꝙ foꝛtitudo aſſũmẽes irã.per irã appe
titum nõ deoꝛdinat ꝓ congreſſu belli.
q;uis enim furoꝛ nõ ſit expediens p
ſtudio:expedit tamẽ pꝛo pꝛelio: qmia
furoꝛ reddit hoĩem minus ſenſibilẽ la
boꝛis ⁊ doloꝛis.⁊ per conſequẽs mi/
nus frangibilem in aio. Et ita reddit

hoĩem magis expectantem ꝙ periinet
ad virtuteʒ. Item reddit hoĩem pꝛo

tunc magis vindicatiuuʒ: ⁊ per conſe

qPuens magis aggreſſiuũ ⁊ boſtium in
uaſiuũ:ꝙ etiam pertinet ad virtutem

quãtũ ad aliud opus.⁊ per conſequẽſ
virtus foꝛtitudinis aſſũmens modera

te furoꝛem:non deoꝛdinat appetitum:

fᷣm ꝙ 2Rerit debet oꝛdinari ad bel/
lum.Ad aliud dicẽdum ꝙ in actibus
bellicis ſunt quedam pericula pꝛem/
ſa ⁊? pꝛeconſiderata. vnde tullius ha/
bet in rethoꝛica ſua.ꝙ foꝛtitudo eſt cõ
ſiderata periculoꝛum ſuſceptio ⁊ labo

rum ppeſſio.ſunt autem alia repennii,/

na pꝛopter varios euentus belli. De

hijs loquitur hic philoſophus.ꝙ foꝛii

tudo eſt circa vtraq;.tamen magis ap/
paret habitus foꝛtitudiniſ in repemi⸗/
nis qᷓ; in pꝛeuiſis. tamen quia minus

feriunt iacula que pꝛeuident᷑: ⁊ magi

ea que non pꝛeuident᷑: tamẽ quia eſſe
impturbatum in repentinis ſignuʒz eſt
habitualis electionis in virtute cuius

animꝰ repente inuenitur unpturbatuſ

Quõ autem foꝛtitudo ſit circa pericu/

la bellica ⁊ quõ non.dicetur infra inb
q.6. de ptibus foꝛtitudinis.

¶ Aueſtio. 3
NE ʒ.arguitur.ꝙ foꝛtitudo ma
gis ⁊v pꝛincipalius ſe habeat
agd actũ aggreſſus q;ᷓ ad actũ
expectationis. ⁊ hᷣ pꝛobatur per ſex

megdia. per que pꝛobat philo. infra.

ꝙ circa liberalitatẽ pꝛincipalius ſit da
tio qᷓ; acce ptio.arguitur ergo ſic.quia
virtuoſius eſt vti q; poſſidere:ſed ag/
gredi ẽ viribꝰ vti:expectare aũt vires
poſſidere.quare aggredi vᷣtuoſi eſt qᷓ
expectare. 2 quia virtuoſius eſt be

ne facere qᷓ; bene pati:ſʒ aggredi ẽ be

4

Greſt hrlß,
Genm bonuch d
Sachecickcn⸗
renevoetnonhen
ginlln urn⸗
rinssk il 1
naenugsng
uietg
ſciänt müm 1
r
ſtanpenſau⸗
mmirii⸗ ſa
Gttgarrehni
lgecket unu
—☛
Gtsſenkcechu

.
„ 12

gen renranen
ue ſ
ne (tiopy
Aſutidman
enoldvekt in
Nuoruuctpo
liirchnnupiwe
Ktapaue s
Ghellaaennvds
lali gagpeaiinean
finfonniizen
it aen aun⸗
ſeneniceriterti
Giruitgeiuiſeni
Ghuthiſgenagien
Eſisekenkamg

mmnerdentti

ſeuberknendnmn
Elarfuüfng

Ueſcecäneſaginn

Inalicbeneſen
Eenulicopanrugd
ſcen ,ſioſ 1e
tinn

umhtuimn n

ſmne müupanapenn

607 Negir
ui Nbn

lieb boſt ei
vlo⸗ HV

ncng
RMRK
Felan nmatn
nmmins änen
NN MNdn
Nder rann
TArddcimn
Sm cen eni
”Z
iugien
Uiei
ioiaeni
A WeNANEN
4au eNi
Nnsnuni
nenis Manguun
neit
en eni mis
umineenniiß,
elNsl M
neneniur
— nt

ibnsſunmwän
(Queſtoz
Eprhungie⸗
651¹ puincupi⸗
Aacii alifi
vns. 1 d,

IIII.

ne agere. expectaẽ vero eſt bene pati

quare vt prius. ʒ. qꝛ virtuoſius eſt
operari bona:qᷓ; non operari turpia:
ſʒ aggredi eſt operari bona. expecta/
re vero eſt non operari turpia.puta fu
gã vel ſiłia. quare vt pꝛius. quia
virtuoſius eſt illud ꝙ eſt gratia laude

amoꝛe magis dignũ:qᷓ; ꝙ eſt minus

ſed aggredi eſt magis dignũ. illi enim
laudãtur ⁊ amãtur ⁊ remunerãt᷑: qui
bene pcuſſerũt: ⁊æ hoſtes fugauerũt nõ
iſti qui pcuſſi ſũt. quare vt pꝛiuſ. . qꝛ
virtuoſius eſt illud qð eſt vtiliꝰ:ſed ag
gredi ⁊ peutere eſt viiliꝰ ꝓ victoꝛia qᷓ
expectare ⁊ ꝑcuti: quare vt pꝛius.
67 qz virtuoſius eſt illud ꝙ eſt diffi⸗
cilius:ſed difficiliꝰ eſt aggredi q; expe
ctare.quicũq; enĩ q;tũcũq; feſſus ⁊ fa/
ugatuſ pᷣt expectare nõ tamẽ aggredi
quare virtuoſius eſt aggredi q; expe/
ctare. ¶ Sed ĩ oppoſitũ eſt phs ĩ hoc

paſſu. Dicẽdum cum pho.ꝙ expecta/

re virtuoſius eſt ⁊ foꝛtiꝰ qᷓ; aggredi qð
ꝓbatur quadrupłr. pꝛio.qꝛ magis ho
neſtũ: eſt virtuoſius q; minus bhoneſtũ
ſed expectare eſt magis honeſtum qᷓ;

aggredi. quare virtuoſius. ¶ Eſt eniʒ

ſciendũ.ꝙ aggredi imediate tendit tã
quã in finem in tẽꝑpaleʒ vtilitatẽ. puta
in victoꝛiã ⁊ pacem coꝛpalẽ ⁊ aliquã

pꝓſperitatem:licet iſta ex cõſequẽti oꝛ/

dinẽtur ad honeſtatẽ ſeruãdam: ne ꝑ
tur pitudinẽ fuge maculetur. quare ho
neſtius eſt expectare poſt aggreſſũ qᷓ;
aggredi ante expectatiõez. 2° quia
ſicut benefacere bonum:eſt virtuoſius
qᷓ; bene pati bonũ ᷣm phᷣm.j.de liber⸗/
tate ſic ecõuerſo.virtuoſius ẽ bene pa
ti malũ:qᷓ; bene facere malum:qꝛ face

re malũ cõpatur lucro circa materiam

iuſticie.vt.j.li?. ⁊ acce ptioni circa li
beralitatẽ.pati vero maluʒ cõparatur
damno ⁊ datiom. In damno aũt ⁊ da

tione magis indigemus virtute q; in

lucro ⁊ acceptiõe:ſʒ aggredi ẽ bñ facẽ
malũ hoſtibꝰ. expectaẽ vero ẽ bñ pati
malũ ab hoſtibꝰ.quare iſtud eſt virtuo
ſius illo. ʒe qꝛ difficil eſt virtuoſiꝰ: ſʒ

expectare eſt difficilius.quare virtuo/
ſius. Minoꝛ patet. ex natura paſſio/

nũ:qꝛ foꝛſ expectatõ moderat᷑ timoꝛẽ

mixtuʒz cum laboze ⁊ doloꝛe. foꝛtis ãt
¶ Eſt

aggreſſus moderatur audaciã.
aũt difficilius moderari timoꝛẽ ⁊ ma/
xime talẽ q; audatiã ꝓpter duo: qꝛ hõ
naturaliter plus habet de timoꝛe qᷓ; de
audacia.2 qꝛ periculuʒ iminẽs auget
tioꝛeʒ ⁊ minuit audaciã:qᷓ;tũ ẽ ex pte
ſui. 4:qꝛ magis pꝛopꝛiũ virtuti ẽ vᷣtuo
ſius q; minꝰ ꝓpꝛiũ. Sʒ expectatio eſt
magis ꝓpꝛia fortitudini qᷓ; aggreſſus
Qð pʒ qꝛ ille y. ſimilitudiarie foꝛtitu
dines comunicãt cũ foꝛtitudie in ag/
greſſu.due vero ſole comunicãt ĩ expe
ctatiõe.ſ.politica que ẽ iter alias no⸗
bilior: æ furioſa que ẽ ĩter alias natu⸗/
ralioꝛ. quaẽ expectatõ ẽ virtuoſioꝛ qᷓ
aggreſſus:⁊ p ↄñs foꝛtitudo magiſ re
ſpicit expectationẽ quã aggreſſũ. Et
per h̊ appare bit quõ foꝛtitudo ſit de

neceſſitate ſalutis infra qõe.j·

pꝛimũ ergo dð.ꝙ expectare eſt uti:nõ
coꝛpoꝛe ſed virtute pugnando contra
timoꝛzem ⁊ doloꝛem qui impellũt ad
fugam.Et tale vti nobilius eſt quam
vti coꝛpoꝛe.Ad ſecundũ dictum eſt i.
fſa ratione. Ao tertium dõ /ꝙ ſi bona
operata ⁊ turpia nõ operata ſũt dirre
cte oppoſita verum ẽ: qð tunc utilius
eſt operari bona qᷓ; nõ operari turpia
Sʒ ſi bõa ſũt tẽpoꝛalia cõmoda ⁊ tur
pia ſint oppoſita bonis honeſtis non
eſt verum. Hon eniʒ ẽ virtuoſius ope

rari bona utilia qᷓ; non operari inho/

neſta ⁊ turpia.Ad quartum dõ.ꝙ ag
gredi ñ eſt gratia laude ⁊ amoꝛe ma
gis dignũ qᷓ; expectatio.qᷓ;uis vulgus
magis attendat in rebus bellicis euẽ
tum ⁊ cõmodum quam virtuteʒ ⁊ mo
dum.¶ Ad quintum dõ. ꝙ non ſem/
per eſt virtuoſiꝰ qð eſt utilius ſicut di
ctũ ẽ. Et ſicut dicit philoſophus nihil

pꝛohibet milites non exñtes vᷣtuoſos
T foꝛteſ eẽ optios ⁊ vtiliſſimos
bono defendendo augendo. ¶ Ad

ſextũ dictum eſt in ʒ? rõne. ꝓbatio ãt

LIBRO

inducta pꝛo difficultate aggreſſus non
vʒ: qꝛ nõ oſtendit difficultateʒ in aimo
ſed in coꝛpoꝛe ſolo:ð qua nibil ptinet

ad virtutẽ moꝛalem: niſi foꝛte per ac/

Queſtio. 4.
E quarto arguit᷑.ꝙ foꝛtitudo
magiſ opponatur audacie qᷓ;
timiditati:quia foꝛtitudo cuzʒ
ſit ſᷣm naturã.vt dicitur de quacũq; vir
tute ſupꝛa li: pꝛimo ⁊ 2? magis oppo
nitur ei ꝙ minus eſt ᷣm naturã:ſed au
dacia minus eſt ſᷣm naturã quã timoꝛ
pauci nãq; audent:plures aũt timent
quare foꝛtitudo magis opponit᷑ auda
cie qᷓ; nmiditati. 2: arguit᷑. magis
oppon atur timiditati q; audacie: per
phᷣm ſupꝛa li? 2? dicentẽ.ꝙ ſimiliꝰ ⁊ ꝓ
ximius videt foꝛtitudini eſſe audacia
Impꝛoximiꝰ aũt ⁊ diſſimiliꝰ timiditaſ
hanc timiditatẽ magis opponimꝰ foꝛ
titudini. ʒ arguit᷑.ꝙ magis opponat
intimiditati qᷓ; pᷣdictis:qꝛ illi diſpoſitõ
ni magis opponitur foꝛtitudo que tol
lit materiã foꝛtitudinis: ſed intimidi⸗/
