tra vel citra pꝛopoꝛtiones:⁊ ſic ha/
Eſt autem ſcien/

betur inequale.
dum ꝙ hec iuſtitia diſcernit diſtributi

onem ⁊ contributionem. Eſt enim di

ſtributio collatio alicuius cõis in ſin/

gulos.contributio vero ceum ſit colla/

tio a ſingulis in cõmune.cum a diſtri

butione nominatur tota iſta ſpecies

iuſtitie. ¶ Poſita vero vna ſpẽ iuſti/
tie ponit aliam. d.ꝙ vna alia a pꝛima

ſpecie iuſtitie eſt illa que eſt aĩ dire-

4

ctiua in cõmutationibus in quibfu

collatio vel tranſſatio ab vna partei
alteram.iuſtitia enĩ diſtributiua reſpi

cit habitudinem inter totum ⁊ ptes:
cõmutatiua vero habitudineʒ inter p

tem ⁊ partem. Secundo ibi. Huius
autem paries .ſubdiuidit iuſtitiã co⸗

mutatiuam.d. ꝙ hi cõmutatiue ſunt

due partes:quia cõmutationum alie

ſunt voluntarie alie ſunt inuoluntarie
0 Tertio ibi.voluntarie. Subdun/
dit cõmutationes volũtarias.d.ꝙ vo

luntarie ſunt tales puta emptio ĩ qua
quis acquirit ſibi rei aliene dñiuʒ.vẽ

ditio in qua tranſfert᷑ ius rei ſue i al⸗
terum. utuatio in qua cõcedit ad
tempus rem ſuam alteri. Fideiuſſio iĩ

qua ſe conſtituit de b itoꝛem pꝛo alio
illo deficiente. vſus in quo tranſfert
vſum rei ſue in alterum ſalua ſibi pio
pꝛietate rei.Pepoſitio in qua tranſ-
fert cuſtodiam rei ſue in alteꝝ.Con/

dutio in qua concedit vſum rei ſue al

teri recepto pꝛecio ⁊ ſaluo dominio.
Sicuutur autem huiuſmodi cõmuta-

tiones voluntarie:quia earum pꝛinci
pium eſt voluntarium. In his eni oi/

tium.

ſicut fit de aqua que nõ pꝛohibita.vẽ

tura erat ad molendinũ meũ.vel ſite

ſtatoꝛ pꝛoponebat mibi legare domũ

illa domus erat futura mea.nõ pꝛohi
bito teſtatoꝛe. Serui ſeductio.i.cali⸗
da perſuaſio vt recedat a domino ſuo

Soloocciſio ſic ꝙ neſciat quis ſece/

rit vel gs ſagita ĩterfectrice emiſerit

bus requirit᷑ voluntas⁊ conſenſus p-
Mrareo ibi. Inuoluntariu .
Subdiuidit cõmutationes inuolunta
rias.d.ꝙ alie ſunt occulte ſcʒ ille que
ſunt in volũtarie pꝛopter ignoꝛantia
alterius partis.cuiuſmodi ſunt fur-
tum.i.cõtrectatio rei aliene inuito et
ignoꝛante dño. Hechia.i.adulteriũ
que ẽ cõtrectatio vxoꝛis aliene igno
rante viro.veneficiũ.i.veneni miſtra
tio.ignoꝛante eo cui miſtrat. Para/
gogia.i.diuinatio vel attractatio rei
que in ea futura erat ad aliam part?

linti
llirin
Efurüns
ſſprion
veicui
Pltilinan
nurfeun
iciktinh
innſne
ltynunt
Nimni
huinynin
ſponeir
ſnmore⸗
ſamneefin
sEican
larenechir
leprecgcenn
Ponteaſde
ie ambut
genechtamn
aleopule⸗
Art adltere.
ſumgy mechin
wmcoſb
lersgugr
ſortſclenſp
Pnter loon
iinpſitſppa⸗
Enicſtdam
Ecciwinn
Nim. ,hen
fönlgi

☛ ==

((Ideniiuwe
öprnn

Wenüßam

pſürlarce
ultliſinuie
E
yſencecſen,
nhäfhfi

thkeiſnt
dmiünngne

cnönnns

K

— 2

mAgnin
Meiiefne
wüe
oneswlüne
Mles en
ibiſeidlener
umnſctüsfei
ud nu
mſuen
nümn Nbüg
n. iusnn gon

.,1

en Deſtr
n cNeit in
Men llii
nre r
innP
mt rinst ii
cuvſeldlen
io echui
neuan mo⸗
exefriii inn

mmecoCAin/
ume col

Falſum teſtimoniuʒ de re de qua ueri
tas querebat᷑.hee enĩ oẽs cõmutatio
nes ſunt inuolũrarie qr occulte.Alie
vero ſunt iuolũtarie. qꝛ ſunt violẽte.
Suo eni cauſãt iuolũtariũ.ſ.ignoꝛan

tia ⁊ violẽtia:vt ſupra.li.iij.¶ Vio

lente ſunt verberatõ citra moꝛtem.
vinculu.i.incarceratio.moꝛs.i.patẽs
interfectio. Rapina.i.rei aliene. ſub
latio manifeſta.Orbatio.i. pentum ĩ
terfectio vel aſpoꝛtatio ⁊ relagatio.
mẽbꝛoꝝ mutilatio.accuſatio.i.mani
feſta crimis ipoſitio. Iniuriatio puta
ſubſanatio vel deriſio vel vituperatio
vł cõtumelioſa ĩ pperatio cũ ſuis ſuni

libus.¶ Mic autem occurrũt duo du-

bia de mechia:pꝛimũ qꝛ ſupꝛa lectio
ne pꝛecedenti.mechia fuit attributa

luxurie. ⁊ ſublata huic iniuſtitie. hic
autẽ attribuit᷑ iſti iniuſtitie. 4 Scom

qꝛ mechia non videt᷑ eſſe occulta ali/
cui eoꝝ qui ĩ ea cõicant:ſicut ſũt adul
ter ⁊ adultera. ¶ Dicendũ ꝗ ad pꝛi
mum ꝙ mechia põt cõſiderari dupłr
vno modo ſub pᷣciſa babitudine viri ⁊
mulieris qui piter cõmiſcẽt᷑.⁊ tũc cõ
ſiderat᷑ pᷣciſe vt ſpẽs.luxurie ⁊ intẽ/
perantie ⁊ nullo modo iuſtitie:⁊ hoc
mõ ſumpſit ſupꝛa philoſophꝰmechiã
Alio mo cõſiderari põt ſub habitudi
ne pciſa adulteri viri ad viꝝ:cuiꝰ vxo
re abutit᷑. Et hoc mõ mechia ẽ pᷣciſe
ſpẽs iniuſtitie:qꝛ iſte adulter contra/
ctat rẽ alienã iuito dño: qꝛ mulier ſui
coꝛpoꝛis ptãtem nõ habet.ſʒ viꝛ.Et

hoc mõ etiã ipᷣa mulier ẽ iniuſta ut ad
viꝝ ſuũ relata:qꝛ coꝛpus qð viri ſui ẽ

ad talẽ vſũ:tradit alteri iuito domĩo.
Si aũt cõtingeret ſicut ſepe cõtin

git ꝙ fieret de cõſenſu viri:tunc talis

mechia eẽt ſimpłr luxuria.⁊ nõ iniu
ſtitia vt hic eã ſumit philoſophꝰ. Ad
ſcõm aũt dõm ꝙ mechia eſt occulta ei
ꝗ patit᷑ iniuſtitiã. ⁊ ipe cõicat in bac
mechia:quoniã habet ibi rem ſuã ſcʒ
coꝛpus vxoꝛis.

¶ Aueſtio octaua.

H euidenti dionis legalis
ſſtitie a ꝑticulari. querenðò
eſt vtꝝ legalis iuſtitia diſtin
guatur a pticulari. ab alijs virtuti/

bus p eſſe ad alteꝝ. Et arguit᷑ ꝙ ſic:

pꝛimo qꝛ de ipſa dicit᷑ ꝙ ſola ipa vir⸗
tutum eſt alienũ bonũ.ſupꝛa cap.iij.
Et hoc infert᷑ ex eo ꝙ ẽ vſus perfec⸗
te virtutis ad alteꝝ. Scòo qꝛ ipſa ſo
la pficit hoiem vt habentẽ eſſe ad al/
teꝝ:puta vt ciuẽ:quare videt ꝙ ipſa
ſola babeat eſſe ad alteꝝ. Sed op
poſitum arguit᷑ qꝛ ꝙ de ipa dicit. ſ. ꝙ
eſt alienũ bonũ.etiã de iuſtitia ꝑticu/
lari dicit᷑ ifra cap.xj.quare ꝑ boc non
differt legalis iuſtitia a pticulari iuſti
tia. ¶ Atẽ hoc idẽ videt᷑ de magnifi/
centia:que ſũptus magnos facit:non
circa ſe ſed circa oia negocia:⁊ ꝑ con
ſequens videt᷑ ꝙ magnificẽtia ſit alie
nũ bonũ.magis qᷓ; ꝓpꝛiũ.¶ SZicẽdũ
̊ ꝙ virtutẽ moꝛalẽ eẽ ad alterum põt
intelligi triplici ex cã.ſ. vel rõne opa
tionis que trãſit in alteꝝ vel rõne co
modi ꝙ redundat ad alteꝝ. vel rõne
ꝑfectibilis qð ẽ ad alteꝝ inquantũ ẽ
pfectibile: ¶ HMis g pᷣmiſſis ad qõem
dicẽda ſunt quinq;.pꝛimũ ꝙ oĩis mo⸗
ralis virtus in genere hbʒ principaleʒ
opationẽ ad alteꝝ tranſeũtẽ.Secũdũ
ꝙ hʒ comodũ redũdãſ ad alteꝝ.Ler
tiũ ꝙ habet pfectibile ad alteꝝ referi
bile.Quartũ ꝙ per eẽ ad alteꝝ iuſti/
tia legalis diſſert in genere. Quintũ
ꝙ per hoc nõ differt a ceteris virtuti
bus in ſpẽ. ¶ Pꝛimũ pꝛobat᷑ indu/
ctiue ᷣm ꝓceſſũ philoſophi.pꝛimo ꝗq/
dem qꝛ generatio plis caſta que eſt
opus tẽpantie tranſit ad alteꝝ.ſ. ad
vxoꝛẽ ⁊ ꝓlem:ſub tẽpantia tamẽ ſũt
alique virtutum ſpẽs:que nõ babent
operationẽ ad alteꝝ trãſeunteʒ. ſicut
ſunt ille virtutes que pᷣciſe cuſtodiunt
coꝛpus humanũ:ſicut ſobꝛietas ⁊ vir
ginitas ⁊ vidualis caſtitas: illa tamẽ
ſpẽs tẽpantie que regulat vſum natu

ralem hũani coꝛpis ad ꝓcreationem
plis que dicit᷑ coniugalis caſtitas.bʒ

u 4

LIBRO

pricipalẽ operationẽ ad alterũ traſeũ
tem ⁊ bec viet᷑ eẽ pꝛincipalioꝛ ſpẽs
tempantie. qꝛ virtus pꝛicipalius reſ

picit vſuzʒ rei qᷓ; cuſtodiã rei vt. ſupꝛa

tractatu de liberaliate qᷓ;uis alie ſ
cies ĩi quibuſdã excellt iſtaʒz: Se⸗

cũdo appʒ idẽ circa foꝛtitudinẽ: qĩ
iuadeĩ̃ ⁊ expectare hoſtes rei publice

que ſũt oꝑationes pꝛicipales foꝛtitu
dinis trãſeunt iĩ alteꝝ. puta in hoſtes
¶ Eertio qꝛ dare libezale ãſit ĩ al/
teꝝ.iiij.qꝛ oꝑari magnifice circa diuia
⁊ circa comunia.trãſit ĩ alterum.v.qꝛ
magnammiter hono:es aſſumere æ
magnanunt aſſumptos amiiſtraze trã
ſit in alteꝝn. ¶ en eni honoꝛe vti
tur ad ſe ißm. ¶ Sexto patet idẽ de
euphylotima. ¶ Sepiimo qꝛ amicabi
lter ⁊ facere cõmunicare ceteris ĩ re/
b ⁊ ſermonib“ trãſu ad alterum.
Octauo qꝛ reriu cereris mãifeſtatr̃
trãſit i alterũ. Hono qꝛ eutrapeli/
ce ludere cũ alijs rãſit ad alteruʒ.
Decimo qꝛ iuſte diſtribuere ⁊ ꝑ mu/
tare traſu in alten. ( Et ſic pz quo/

mõ pricipales opationes virtutũ ſum

ptarũ in genere vniuerſaluer omnes
trãſeunt ad alteꝝ. uod aũt om/
nis virtꝰ moꝛalis hẽat cõmodũ redun
dũs ad alteꝝ ꝓbatur. pꝛimo rõne. qꝛ
opatio virtuoſa ĩ alteꝝ trãſiens. vel ẽ
i;tum ad iſtuʒ trãſuũ ocioſa. nec com
moda nec ĩ comoda.vel ẽ ſunpliciter
nociua nõ fructuoſa. vel ẽ frucruoſa ⁊
cômoda. Hõ poteſt daꝛi ꝙ ocioſa
qꝛ ſicut nec natura nec ars hʒ aliqðᷣ
ocioſũ ſic nec inoꝛał virtus melioꝛ exi
ſtens arte: ¶ Mec poteſt dari ꝙ noci
ua.⁊ nõ fructuoſa. q; ſerin eẽt ma
linia valve pnitioſa. ¶ abitur K
q;tuzʒ ad iſtũ tranſuũ erit fructuoſa ⁊
cõmoda. MHõ aũt illi a quo trãſu g cõ

moda illi alteri ĩ quẽ trãſi vel illi alte

ri ꝓpi quẽ tranſu ſicut accidit ĩ ſuſpẽ
dio maloꝝ hominũ quoꝝ punitio redũ

dat i bonũ rei publce quare vniuerſa

liter cõmodũ virtutũ moꝛaliũ redũdat
ad alteꝝ. ¶ Secũudo ꝓbari poteſt in

ductiue ſicut pri de tranſitu Induc
O primo ꝑ te ipſum. Quod autẽ ſpᷣm
per virtutes morales perfectibile ſu

ad alteꝝ referibile pʒ breuiter. qꝛ bõ

per eas perfecnibił vel pfectꝰ. poteſt
vᷣm eas ad alterũ operari vt viſuʒ eſt
quare homo vt per eas perfectibilis
ẽ ſecũdũ eas ad alterũ referibilis ⁊ ꝑp

eas perfectus ẽ ad alterũ ſecũdũ eas
relatus. ſicut poteſt dici tẽperatꝰ cir/
ca vxoꝛẽ tẽperatus foꝛtis ad boſtes

fortis. liberalis idigentibus liberat᷑
⁊ ſic de alijs .¶ Quod autẽ legalis
iuſticia per eſſe hijs tribus modis ad
alterũ.differat a virtute ĩ gencre pꝛo

bat᷑.qꝛ ſecũduzʒ intẽtionẽ philoſophi
⁊ ſecudũ expoſitionem Euſtratij· vir

tus vt virtus ĩ genere.nõ impoꝛtat ni

ſi perfectionẽ ⁊ bonitatẽ ſubiecti vir
tuoſi hñtis virtutẽ. ⁊ operis virtuoſi

peracti ſecũdũ virtutẽ vt pʒ per eius
deſcriptionẽ dicit᷑ eni virtus qui hñtẽ
bñ perficit ⁊ eiꝰbonũ opꝰ ⁊ bene red
dit ſupꝛa.li.ij. vel dicit᷑ ꝙ ẽ diſpoſuio
perfecta ad opꝰ optimũ.vel dicit᷑ ꝙ ẽ
vltimũ depotẽtia ad bene eẽ.⁊ ad be
ne operari.vij. phiſicorum vel dicitur
ꝙ; ẽ habitꝰ electiu imedletate exiſtẽs
⁊Tc.ſupra.li.ij. In nulla vero iſtaꝝ de
ſcriptionũ icluditur ſimplicuer eẽ ad
alterũ hominẽ. Juſtitia vero ĩ ſua no
minis ratione icludu ⁊ impoꝛtat eſſe
ad alterũ.vt fuit ſupꝛa expoſitum.
Et ideo vniuerſaliter quelzʒ virtus vt
habitus ⁊ peꝛfectio hñtis dicit᷑ vir

tus er vt aũt ẽ opeꝛatrix ad alteꝝ v

ꝓcuratrix alieni boni dr iuſtitia er qð
aũt legabł iuſtitia p ee ad alteꝝ nõ dif
ferat viuerſałr a virtutib ĩ ſpẽ pʒ qm
rõnes ſpecificas icludit eẽ opatiuũ
ad alteꝝ ⁊ eẽ coĩtatiuũ ſui bõi ad alte
rũ vt pʒ iductinel opatõ nãq; tẽpantie
difert ſicut bonũa malũ cũ trãſit ĩ ſuã
vł ĩ nõ ſuã ſimilit᷑ foꝛtẽ eẽ ad ĩbecilles
ẽ ivirile vt ſupꝛa tractam de magna
minitate eẽ aũt foꝛtẽ ad robuſtos ⁊
validos ẽ virile ⁊ ſic de ſingulis indu
cẽdo iuenimꝰ ꝙ in omibus virtutibus

=
—

immm
(gpnß⸗
iaiuiin
Pnrſerſi
lniſcbien
gerirmnieni
lurogetmel
ſtleniſp
onlanefutn
Gtnelbern
ſitniſmps
uſeopt co
aut usſns
4 e
he

6
Vhuiave

Auirtuencin

hmmnaruan
Gtde ine uſ
Prioamtinn
ſiuiyzeiopyr
ſierppornona
Nnäfatnir⸗
tlie nectiiun
gemorinmn
Phmnsbil G
nunetg or
miitpporin
hinllgeii
fitiſüteiigin
Pmuneomarni

Unlvonpn
ppononnirn

Wöfsnminn
Dinrnmnnsg/

„

eſhiithn

Pllkinits

iſtunn
Pomonstr Ci
Ugſpmnoh

—

4

1

=
=
E—.sn

hun hlgei⸗

=

AAmictiſin

fräſiiitn 2
e gun⸗ li;

=

S

(Cdmi

TAMei

zminni i

Si 1en
ümmingr

Niaieimui

Munad Meit

Gipbconnut
kaniintattaet
i Pnlaneni
dmkingiaen
Ne icd m

1fürſupracnen

õ
1perſec⸗ an
Ticni niiiud
nnatidili⸗

—

E

8

Grsitudt
„„₰ 4 4

7
4

1

—

—
☛

£

—

1
4

—
—

fii determinatio actuũ ? opationum
p ad quos opʒ vel nõ opʒ ⁊ ꝗbꝰ opʒ
ꝗbus nõ opʒ quare virtutes ĩ ſpẽ ĩ

cludũt eẽ ad alteꝝ ꝙ tñ nõ ĩcludunt ĩ
genere ſieut ſcia icludit ĩ ratione ſua
ęæẽ ad ſcibile nõ tamẽ ĩ ratione hitus

nec ĩ ratiõe virtutis nec ĩ ꝛatione qua
litatis que tamen dicũt᷑ eẽ genera ei

ſubalternati ſuppoſua.Dicit᷑ g ꝙ li/

beralitas ẽ virtus ſᷣm ꝙ ẽ pfcio. ⁊ bo

nuz hoĩs liberał. E&t dr ꝙ ẽ iuſtitia fʒ
ꝙẽ bonũ paupis ⁊ egẽi. ¶ Argumẽ

ta vero ꝓ ⁊ cõtra pñt ſequi ⁊ ſcòm pᷣ
dicta ⁊? uias ſuus.
(etio ſexſta. .
Via autẽ ⁊ iiuſtus inequał
Poſt q; diuiſit iuſtitiã pticu
laꝛẽ a legali ⁊ iterum iuſtitiã
articnlarem diuiſit in diſtributiuam

2 commutatiuam Hic conſequenteꝛ
agit de iure iuſto ⁊ iuſtitia diſtributio
nũ. Prio autẽ manifeſtat hꝰmõt iuſtũ

.ij. iiuſtuʒ ei oppoſuũ ibil Iniuſtũ aũt

ꝙ pᷣter ꝓpoꝛtionaleę HBe iuſto autẽ X?
iure mãifeſtat.ix.cõcluſiones primaz

ꝙ iuſtũ ẽ mediũ iiuſtoꝝ.ij.ꝙ habet ad
minꝰ quatuoꝛ tminos duas res ⁊ du⸗
os homines ibi Eſt aũt equale ..iij.

ius exigit ꝙ ꝓpoꝛtio rerũ diſtribuẽ
darũ fiat ʒ ꝓpoꝛtionẽ pſonaliũ meri
torũ ibi Et eadẽ erit qualitas ].iiij

ꝙ iuſtũ põt eẽ taʒ i numero mõadico
q́ᷓ; i numero materiali ibi Eſt ergo

iuſtum ].v. ꝙ ꝓpoꝛtionalitas talł iuſti

ĩq;tũ ꝓpoꝛtionalitas regꝗrit.iiij.termi
nos vl ᷣm reʒz vł ſ̃ᷣm ꝛationẽ ibi. In
quatuoꝛ minimis vj.ꝙ ꝓpoꝛtionali
tas iquãtũ iuſta requirit.iiij. termios
realit diuiſibiles ibi. Qð aũt ĩiuſtũ
vij. ꝙ inſtũ ſit ꝓpoꝛtionale reꝗrit. v.

ꝓpoꝛtiones ibi Erit 7 yt. a. terminꝰ
viij. ꝙ ꝓpoꝛtio hui iuſtitie ẽ geome

trica ibi Aocat᷑ aut ..viiij.ꝙ ẽ non
cõtinua ibi! Eſt aüt nõ cõtinua.
Ad primã cõcluſionẽ ſic arguit.equa

le ẽ mediũ iiuſtoꝝ. Sʒ iuſtum ẽ illud

equale.quare iuſtũ ẽ mediũ ĩiuſtoꝛuʒ.
Hui rõis ꝓbat pꝛimo maioꝛẽ fo mi

noꝛẽ ibi Si igit᷑ iiuſtũ ]. uj. repetit
maiorẽ ibi Quia aũt equale j.uiij.ĩ
fert cõcluſionẽ ibi Juſtũ mediũ Ima
ioꝛẽ ſic ꝓbat. In qualicõq; operatio/
ne ẽ plus ⁊ minꝰ.i tali põt eẽ equale
ꝙ ẽ mediũ iter plus ⁊ minꝰ.Sʒ ĩ opa
tione ĩiuſta viri ĩiuſti ẽ plus ⁊ minus
quare ĩ tali põt eẽ equale ꝙ ẽ mediũ
iter płꝰ iiuſtuʒ ⁊ minꝰ iuſtũ.Huiꝰp ſi
mili ponit prio minoꝛẽ.d.ꝙ ſicut ſu⸗
pꝛa dictũ fuit ĩiuſtłꝰ ẽ iequalis iequali
ter opañ ⁊ opꝰ ĩiuſtũ iequale ⁊ ꝑ cõſe

quẽs ĩ tali opatione ĩiuſta ẽ płꝰ ⁊c mi/

nus. ij. ifeꝛt cõcluſionẽ ibi Aanife

ſtuʒz ꝗ ⁊ pʒ.iij. ponit maioꝛez ibi
In quali eni oꝑatione] ⁊ pʒ. Pro⸗
batio aũt minoꝛis ẽ claꝛa ⁊ cetera pa
tẽt.ij.cõcluſionẽ ꝓbat ibi Eſt aũt e
quale vt ĩ minimis] Intẽdẽs ſic ar/
guere. Omne reꝗrẽs plura ꝗbus cõti

git pati iuſtũ ⁊ iiuſtũ ⁊ plura ĩ qbus

poſſũt pati iuſtũ ⁊ ĩiuſtũ ipᷣʒ exigit ad
minꝰ.iiij. terminos.duos.ſ.homines
ꝗb cõtĩgit pati iuſtũ ⁊ iiuſtũ ⁊ duas
res ĩ ꝗbus bomines pati poſſũt iuſtuzʒz
⁊ ĩiuſtũ.Sʒ iuſtũ. eſt huiuſmõi quare
exigit ⁊c. ¶ Buiꝰrationis pᷣmittit pri

mo uiꝛtutẽ minoꝛis fᷣo cõcluſionẽ ibi.

NMeceſſariũ g& I.iij. minorẽ ibil Qui
bus eni cõtingit Pro viꝛtute mino

ris hñda pᷣaccipu.iij.intẽtiones iuſti
que ſũt eẽ mediũ.eẽ eſſẽtiale eẽ iuſtũ
.d. ꝙ eſſentiale ẽ ut ĩ minimiſ.i.pauciſ
ſimis.q.d.ꝙ ad minꝰ ẽ ĩ duobꝰ qꝛ ni/
hil ẽ equale ſibi ipᷣi ⁊ tamẽ neceſſariũ
Eẽ:ꝙ iuſtũ ſuit mediũ ⁊c ꝙ ſu equale.⁊
iõ eꝛit ad aliꝗd ᷣm ꝙ fiet cõparatio e

qualitatis ⁊ erit ꝗbꝰdã ꝗbus cõtigi

pati iuſtũ ⁊ ĩiuſtũ.⁊ ſic tali iuſto debe

tur eẽ mediũ ⁊ eẽ equale:⁊ cũ boc eẽ
iuſtũ a ppria ſpecie. ¶ Cõſequẽt᷑ ibi
LEt fʒ ꝙ ꝗqdẽ ]. Infert ex qualzʒ iten
tiõe vnũ coꝛrelariuz.d.qꝙ iuſtũ ſᷣm ꝙ ẽ
mediũ ẽ mediũ aliquoꝝ.hoc ãt ĩt᷑ que

mediat ſunt p' ⁊ min i ope. ¶ Itez
fm ꝙ ẽ equale debet᷑ duobꝰ f̃m que fi

cunie vł ſumiliũ.

at equalitas puta ᷣm duas ptes pe/
¶ Itẽ Em ꝙy iuſtu eſt

LIBRO
iuſtũ debet᷑ aligbꝰ. ꝗbus cõtigat pati pꝛobat cõcluſionẽ ex frequẽti cõſuetu nga
iuſtũ ⁊ ĩiuſtũ.res aũt ianimate vel ir/ dine.d.ꝙ hinc naſcunt᷑ frequenter pu ſti 4
rationales nec iuſtũ nec iiuſtum pati gne ⁊ accuſationes ptiũ ĩter ſe qñ vel ihn nn .
pñt.⁊ iõ opʒ ꝙ ſint homies Hijs illi ꝗ immerito ſunt equales ĩ diſtribu ne
O pᷣmiſſis ĩfert cõcluſionẽ.d. ꝙ neccſſa tione nõ hñt nec ſuſcipiũt equalia pᷣ/ nun ſi⸗
riũ ẽ iuſtũ eẽ ĩ quatuoꝛ minimiſ.hoc ẽ mia. vel quãdo illi ꝗ nõ ſunt equales amd t
ad mmꝰ.q.d.ĩ pauciſſunis qꝛ nõ põt ſuſcipiũt equalia. hoc aũt nõ eẽt niſi aenn
eẽ ĩ paucioꝛibꝰ. Poſtea recipit mi/ qꝛ iuſtũ ẽ ꝙ equalibꝰ imeruo diſtri- nunh
noꝛẽ ex pᷣmiſſis.d.ꝙ de iſtis.iiij. duo buant᷑ ⁊ reddant᷑ iequales portioneſ iun
ſunt ꝗbus cõtĩgit ens iuſtũ pati ſicut de pᷣmio. homines eni iiuſtũ paſſi cla ini P
⁊j ĩiuſtũ.hoc aũt opʒ eẽ homines. mãt ⁊ accuſant diſtribuẽtes. Cũ autẽ mtitn .
Itẽ alia duo ſunt due res ĩ ꝗbus con habẽt qꝙ uuſtũ ẽ pauſant.tacẽt. ⁊ geſ/ 1* tiſna
tingit hominem pati iuſtũ. Et ſic ad cunt. Quare pʒ ꝙ de iure ẽ ꝙ ppor/ mulinhhelt
, minus opʒ eẽ.iiij. teꝛminos huiiuſti. tio rerũ diſtribuẽdarũ fiat ſcoõm ꝓpoꝛ uñd
Alia vero duo quoꝝ ipᷣm iuſtũ eſt me/ tionẽ pſonaliũ meritoꝛũ.(¶ Cõſequẽ uhigſon
diũ hic nõ connumerat.qꝛ illa duo ex ter ibi Adhuc ex eo] ꝓbat idem ex uſtipfe
cludunt᷑ ꝑ rationẽ iuſti.ſ.płꝰ ⁊ minꝰ. comuni cõfoꝛmanone.d.ꝙ hec cõclu/ umulu
ſʒ hec.iiij.pᷣſupponunt᷑ ad rationẽ iu/ ſio ſupꝛa dicta ẽ adhuc ampliꝰ maife elilonme⸗
ſii excluſis exceſſu ꝗ ẽ in pł defectu ſta. ex eo ꝙ fit ĩ ciuitatibꝰ ſcom digni ilubſt
ꝗ eſt ĩ minꝰ. ¶ Zertiã concluſionẽ ꝓ tatẽ.omneſ enĩ ĩ quacunq; ciuitate cõ g W.
bat ibi Et eadẽ erit Primo aũt po fuent᷑ opoꝛteꝛe eẽ ĩ diſtributionibus eCumich
nit eã ſcdo pbat eaʒ ex fꝛequẽti cõſue menſurâ a regulaʒ ſcm dignitatem (iili 3
tudine ibi Sʒ hinc pugne ⁊ ternio quandã ĩ qua dignitate ponũt meri/ patkitzinn
ex comuni conformatiõe ibi Adhuc ta reſpeciu honoꝝ diſtribuẽdoꝝ. Sic ſummumnil
ex eo ꝙ ſcòm dignitatẽ Dicit ꝗ̊ prio videlicet ꝙ ſcõm ꝙ pꝑſone ciuitatis ee iuu; eka
ꝙ de iure ⁊ natura huiiuſti erit eadẽ habẽt ad illud ꝙ ĩ ciuitate dicit᷑ diaiig emo ſener
equalitas.i.ꝓpoꝛtio pſonaꝝ ꝗb iuſtũ tas ſcòm illã ꝓportionez eis diſtribu üfiymum
⁊ ius ſuũ reddit᷑ ⁊ rerũ ĩ ꝗbꝰiuſtũ red antur honores: Lamen nõ omnes ci Mſcne ſ
ditur. qꝛ ſicut illa vł illi bomines hñt ves ſcom diuerſas ciuilitates oꝛdina cemmnuet⸗
⁊ recipiũt res in ꝗbus reddit᷑ eis ius ti dicũt eẽ vnã ⁊ eandez dignitaten udlemen,
eoꝝ. Sic etiã.i.ſcom ꝓpoꝛtionẽ eãdẽ que mereat᷑ honorari. Sʒ democxrati uiithcſind
ſe hñt illa.i.illi bomines ꝗ ius ſuũ re ci dicũt illã dignitatẽ eſſe libertatem. nuNaus
cipiũt. Verbi g.qꝛ ſi bomines nõ ſũt iſti ſunt plebei qui nõ parificant᷑ ma/ MamG
equales ⁊ merito ⁊ cã quare fit eis 10ꝛibus niſi ĩ ſola libertate. ⁊ idcircs mionmmmen
bonoꝝ diſtribuno.ipᷣi etiaʒ hñt non e libertatẽ extollũt.QOligargici vero di uſtäpone nn
qualia. poſito enĩ ꝙ duo mercato:es cunt hanc dignitatẽ eſſe diuitias. Iſti rnonnsſ
. cõtulerint de bonis ſuis ĩ vnuzʒ capita ſunt burgenſes potẽtes ⁊ diuites qui Gingötnan
le.vnus quidẽ centũ libꝛas.alteꝛ ve/ diuitiaꝝ facultatẽ extollunt qꝛ i ea ce Fponauemnif
ro quiquagita.cũ eo autẽ capitali lu/ teros antecellũt. Quidã autẽ nati ex riinc r
— cꝛent᷑.ccc.aureos:Munc ait ĩ diſtri/ oligargicis dicũt hanc libertatez eſſe lun mmnim
butione lucri qꝛ ĩequaliter meruerant nobilitatẽ generiſ. Iſti deſcendunt ex üinumen uinmer
⁊ ĩequaliter cõtulerãt ad capitale in/ antiquis duntibꝰ ſʒ ipſi nõ ſunt diui/ olkindr .
equaleſ poꝛtioneſ recipiẽt.tamẽ de lu tes ⁊ ideo extollunt illud in quo pꝛe Funen ſoſ
cro ꝛecipiẽt ſcòùm ꝓpoꝛtionẽ eoꝝ que cellũt.Ariſtocratici vero ſicut boni ⁊ udwingen,
poſuerãt ĩ capitali:qꝛ ſicut vnus poſu virtuoſi dicũt hanc dignitateʒ eſſe vir nrüiſgin
it plus ĩ duplo qᷓ; alter.ſic de lucro re tutez que ſola meretur honoꝛari ſcoðz Nnnbſegeg
cipiet plus ilucro q; alter qꝛ recipiet virtutem.vt ſupra.tractatu de magna tgümngn
ducẽtos aureos ⁊ alter tantümodo cẽ nimo.quare hoc vniuerſaliter conceſ iſmis m
tũ. ¶ Kõſequẽter ibil. Sʒ hĩc pugne ſum ẽ ꝙ ꝓpoꝛtio diſtribuẽdoꝝ bonoꝝ hinla

tnigten
—
urce

. nof⸗ Reo
Ennſenenken

12 ,„,
T 0
Mbignin⸗

Ahant iegen.

Mizeniitiͦf
umeeumie
iinbwiinifiit

nili wormonzes

—

SLeN

tit unn. Ben
Cenſes ir

mecelin Aua

aſe

. 4
6 W.

zV.

dʒ ſequi ꝓpoꝛtionẽ meritoꝝ in eis ꝗ
bus fit diſtributio.¶ Ad euidentiam
aũt buiꝰ pticule notabit᷑ ꝙ tres ſũt ꝛec
ti pricipatꝰ.ſ. regnũ vbi principatur

vnꝰ ad comune cõferẽs vel comodum
ariſtocratia vbi prnicipant᷑ pauci vir

tuoſi ⁊ boni ad comune cõferẽs. Po
litia vel policratia vbi pricipant᷑ mul
ti ad comune cõferẽs. Cres vero ſũt
trãſgreſſiones. corꝛuptiones. ⁊ obliqꝗ
tates iſtoꝝ. trãſgꝛeſſio regni ẽ tyran
nis vbi principat᷑ vnꝰ ad ꝓpriũ cõſe/

rens.ranſgreſſio vero ariſtocratie.
oligarchia vbi pauci ad ſua ſola como

da. Traſ. greſſio vero politie. Hemo⸗
cratia vbi pricipant᷑ multi plebei ad

ſua comoda cũ iactura maioꝝ. hec aũt
habenkt i. li. viij. cap. x.⁊. uj.⁊ iij. po

litice. Et ex hijſ pñt videri motiua eo
rũ Pigert imode opinant᷑ de dignita
te. ¶ Qu

artã cõcluſionẽ declarat ibi

LEſt g iuſtũ Arguẽs ita.ꝓpoꝛtiona
le põt eẽ taʒ ĩ numeꝛo monadico quã
nũero materiali.Sʒ hoc inſtũ ẽ ꝓpoꝛ
tionale:qᷓ poteſt eẽ ⁊c. Mui ratio/
nis pꝛimo ĩfert ex pᷣmiſſis minorẽ. d.
iuſtũ g ẽ ꝓpoꝛtionale vt ꝓbatũ ẽ ĩi p/
cedẽeti cõcluſione.ſeòo adoit maioreʒ
d. ꝙ ppoꝛtiõale nõ ẽ ꝓpꝛium numeri
monadici.i.vnitarij ꝗ ẽ ex ſimplicibꝰ
vnitabilibꝰ cõſtitut ſicut numerus cẽ
tum denarioꝝ cuius quelibʒ vnitas ẽ
fumpliciter vna. Sʒ etiã ꝓpoꝛtionale
iuenit᷑ ĩ omni numeꝛo qualitercũq; ſit
puta ſi ẽ numerꝰ materialis.qꝛ cõſti/
tutꝰ ex numeris.ſicut numerꝰ centum
ſoldoꝝ ꝗ cõſtat ex dnodeniſ.quare aũt
ꝓpoꝛtionale inuẽi᷑ ĩ omni numero af
ſignat cãm qꝛ ꝓpoꝛtionaluas ẽ equa
litas ꝓpoꝛtionũ que poꝛtio nõ poteſt
eẽ numeri ad numeꝝ quare pꝛopoꝛ/
tionalitaſ fundari potertt ſup numero
iiijinumeroꝝ: Mõ ſolũ ĩ nimneroiiij⸗
vnitatũ · verbi gratiaternari ſe habet
ad binariũ ĩ ſex ꝗ altera pꝛoportione
duodenaꝛiꝰ veꝛo ad octonaꝛiũ ĩ eadẽ
ſex ꝗ altera pꝛopoꝛtione. qꝛ igit᷑ vtꝛo
biq; ẽ ſimilis propoꝛtio ideo cõſurgit
pꝛopoꝛtionalitas que fundat᷑ ĩi nume

ro pᷣdictoꝝ.iiij. numeroꝝ⸗
concluſionem declarat ibi Et ĩ:iiij.
numeris.d. primo ꝙ talis proportio
nalitas ẽ in quatuor numeris.i.pauci
ſimis.ſic ꝙ in paucioꝛib eſſe nõ põt.
opoꝛtet eniz eſſe quatuoꝛ terminos.·
re vel ratione diſtictos. ¶ Scdo pro
bat eã.d.ꝙ manitfeſtũ ẽ q quamoꝛ ſũt
fundamenta huiꝰ propoꝛtionalitatis
qñ.ſ.omnia fũdamenta realiter ſunt

diſticta ⁊ diſcreta.quare hac proba/

tione nõ ĩdiget ſʒ etiã ſunt quatuoꝛ f
rationem qñ non omia ſũt diſtincta ſʒ
⁊ cõtinua.qꝛ ĩterius vno vtitur vt duo
bus ⁊ dicit idem bis. Et iõ ſi nõ ſunt
ſcòm rem quatuoꝛ.tamẽ ſcõm rõnem
erunt quatuoꝛ. puta ſi dicat᷑ ꝙ ſicut ſe
babet pars que ẽ.a.ad partẽ que eſt
.b. ſic pars que ẽ. b. ad partẽ que eſt
.g. Et ſic bis eſt dicta ꝑs que eſt. b.
quare qr.b. ponit᷑ bis erunt iaʒ pro/
poꝛtionata quatuoꝛ ſcõᷣm rationẽ. qᷓ;
uis nõ niſi tria ſcõᷣm reʒz. Et ſic pʒ ex
emplarit᷑ iterminiſ illa cõcluſio ꝙ pro
portionalitas vt proportionalitas re

₰

gqrit quatuoꝛ minos ſcõm rez vk ſcoz
rationẽ. Sxtã cõcluſionẽ ponit ibi
Eſt aũt ⁊ iuſtũ .d.qꝙ quis pꝛopoꝛ/
nionale poſſit eẽ ĩ tribꝰ ſcòm reʒ que
ſũt quatuoꝛ ſedm rauonẽ.tñ propoꝛ⸗
tionale ꝙ iuſtũ ẽ. ẽ ad minꝰ iĩ quatuoꝛ
ſeom reʒ. ⁊ pꝛopoꝛtio eadẽ.i.pꝛopꝛo
tionis idẽptitaſ que reqꝛit᷑ ad pꝛopoꝛ
tionale.iuſtũ erit ad minĩ quatuo⸗ di
ſtictis ſcõm rẽ.Cuiꝰ cãm aſſignat.quo
niã ĩ hoc iuſto ſimilit᷑ ſunt diuiſa: ea
que diſtribuũt᷑.puta res ⁊ ea gb di⸗
ſtribuũt᷑. puta homines. quare ad mi
nus ſũt bic quatuor immi f reʒ diſtin
cti. ¶ Septimã cõcluſionẽ declarat
ibil Erit g vt.a. fminꝰ¶Agd cur eui
dẽ tiã ẽ ſciẽdũ qð ĩ tali iuſta ꝓportiõa
litate cõcurrit illa ꝓpoꝛtio pſone ad ꝑ
ſonã.ij. rei ad rem. nj. pſone maioris
ad rẽ maiorẽ. iiij. pſone alteri ad alte
rã rẽ.v.vni pſone ⁊ rei ſue ad alterã
pſonã ⁊ rẽ ſuu: Ponat g qð bõa vni⸗
caſtelli data ſint expugnantibus 7*
capientibus ipſum. Nenit comes

qui vocat᷑.a.cũ cẽtuʒ armatis ⁊ venit

LIBRO.

baro ꝗ vocet᷑.b.cũ ꝗnquagita arma/
tis.capto caſtello duuidunt᷑ ſpolia in
duas ptesvna tñ ẽ alteri dupla ⁊ vo
cat᷑. g. altera vero ſubdupla ⁊ vocat
d. ¶ Hijs ꝗ ſic diſpoſuis pʒꝙ ẽ pꝛo
poꝛtio quedã cõitis ad baronẽ. Item
alia ptis ſpolioꝝ ad pteʒ alterã. Iteʒ
alia cõitis ad ꝑteʒ duplã. Itẽ alia ba
ronis ad ꝑtem ſubduplam. ꝗItem alia
cõitis ſumpti cũ pte ſua ad baronem

ſũptuʒ. cũ ſua.⁊ ſup iſtis fundant᷑ due

certe ꝓpoꝛtionalitates vna iter ꝓpoꝛ
tionẽ pꝛimã ⁊.ij.altera ĩter has pro/
poꝛtiones ex vna pte ⁊ ꝓpoꝛtionẽ vl
tim ex alteꝛa. &t i hijs coſiſtit diſtri
butiua iuſtitia. ¶ Philoſophꝰ g has
ꝓpoꝛtiones ⁊? ꝓpoꝛtionalitates dedu
cit ĩ ᷑minis.d.ꝙ ſicut minus.a.ſ.cõeſ
erit ꝓpoꝛtionatꝰ ad.b.baronẽ ĩ ꝗbꝰ ẽ
pꝛima ꝓpoꝛtio ita erit.g. maioꝛ pars
ſpolioꝝ ꝓpoꝛtiõata ad.d.minoꝛẽ ptẽ
ĩ ꝗbus ẽ.ij.pꝓpoꝛtio.quare pmutati.ſi
cut ſe habebit.a.comes ad.g.ptẽ ma
ioꝛezʒ. Sic.b.baro ad.d.pteʒ minoꝛẽ.
Et ſic habemus.inj.pꝓpoꝛtiones.
Vlteriꝰ aũt ſeꝗt᷑ ꝙ ſicut ſe habebit to
tus.a.comes ad.g. ptem ⁊.g.ps ei⸗

ad totũ.b.baronẽ ⁊.d. ptẽ e. Et ſic

babem.v.ꝓpoꝛtiones ⁊ duas ꝓpoꝛ
tionaltates ĩ ꝗbus cõſiſtit iuſtũ diſtri
butiuũ.que ꝗdez diſtributio coniũgit
pteʒ cũ pſona ſᷣm exigentiã iuris ⁊ ꝓ
poꝛtiõis.Et ſi ſic diſtributio cõponat
vt dictũ eſt.ĩ ſe ꝗdez cõiungit. quare
cõiunctio comntis.a cuʒ pte.g. E&t con
iunctio baꝛonis.b.cuʒ pte.d.eſt iuſtũ ĩ
diſtributione ⁊ eſt mediũ iuſtũ.qꝛ pꝛo
poꝛtionale. iniuſtü vero eſt pᷣter vł ex
tra ꝓpoꝛtionale. ꝓpoꝛtionale aũt me
diuʒ vt dictũ eſt. Juſtũ aũt ꝓpoꝛtiona
le.⁊ pꝑ cõſequens mediũ ſicut dictum
eſt a pꝛincipio lectionis. ¶ Octauazʒ
cõcluſioneʒ ponit ibi N vocant aũt] ⁊
eaʒ ꝓbat ex mathematicoꝝ ſententia
d.q mathematici vocãt huiuſmõi ꝓ
poꝛtionalitateʒ geometꝛicã.Cuiꝰ cãʒ
aſſignat.qꝛ ĩ geometria hoc eſt ĩ pꝛo

poꝛtione geometrica.hoc accidit ꝙ to

no. ſicut cum dicimus.
ſe habet. a. ad. b. ſic. b. ad. c.ecce. qꝙ;

tuʒ ſicut cõparet᷑ ad totuʒ. ſicut pars
alteꝛa ad ptem alterã hoc eni accide
ret ĩ ꝓpoꝛtione ariſmetica ſicut acci/

dit iĩ geometrica. ¶ &ſt g ſcienduʒ

ꝓportio geometrica attendit non ſᷣm
quãtitatezʒ exceſſus ſʒ ſᷣm ꝓportioneʒ
verbi ꝗ. ad oſtendendã ĩtentionẽ phi
loſophi.ſicut ſe bʒ ꝗnarius ad quater
nariũ.ſic ternarius ad binariũ ſᷣm
poꝛtionem ariſmetic ĩ qua ſolũ attẽ

ditur quantitas exceſſus. Hic guũt eſt

vtrobiq; exceſſus p vnitatẽ. ( Item
ſicut ſe hʒ ſenari ad ternariuʒ ſic qua

ternari ad binarium ſ̃m ꝓpoꝛtionẽ

geometricã.qꝛ vtrobiq; ẽ ꝓpoꝛtio du
pla. ¶ In prima pꝓportione ſüme
duaſ pteſ excedẽteſ.ſ.ꝗqnariũ ⁊ t᷑naꝛiũ
⁊ ex hijſ fac vnuʒ totũ.ſ.octiauũ. Pei

de ſüme alias duas parteſ exceſſas.ſ.

quaternariuzʒ ⁊ binariũ ⁊ ex hiis fac
vnum totum.ſ.ſenarium. ¶ BGijs aut

ſic poſitis vides ꝙ ᷣm ariſt metic pꝛo
poꝛtione arguit᷑. totum excedit totü

ſ. octauꝰ ſextum.qᷓ; pars partẽ puta
quinariꝰ quaternarium qꝛ octauꝰ ex

cedit ſenarium ĩ Dfelavmine Eie

ro quaternarium ĩ ſola vnitate. ¶ In
ſcða vero ꝓpoꝛtione.ſ.geometrica ſũ

me partes excedentes.ſ.ſenarium ⁊

quaternarium ⁊ fac vnum totuz. ſ.de
cem ⁊ pꝰea ptes exceſſa.ſ.ternarium
⁊ binariũ.⁊ fac vnum totuʒ.ſ.qnariũ
Hijs ſt ſic ſumptis vides ꝙ ſᷣm pro/

poꝛtionẽ geometricà ita totum exce,

dit totũ. ſic denariꝰꝗnarium.ſicut ꝑs
ptem. puta ſenariꝰ ternarium. qꝛ vtro
bjiq; eſt ꝓportio dupla.vides ꝗ quare
propoꝛtionalitas iuſti diſtributiui diĩ
proportionaluas geometrica pꝑp ſimi
lem proportionẽ tociꝰ ad totuʒ ⁊ par
tis ad partẽ. ¶ MHonã concluſionem
declarat ibi Eſt autem nõ cõtinua
d. Qðò dicta propoꝛtionalitas eſt nõ
continua. Cuius cauſam aſſignat. qꝛ
propoꝛtionalitas eſt quando due pꝛo
poꝛtiones comunicũt in vno teꝛmi
Sicut

Grni
nnillti
xyynmmn
rihfan
Grolgnbun
Gfainn'n
ſeſeſirpen
goteriolten
Gesadbe⸗ Au

ſcbeoatti

tonilton
iilyiß
izanriue
cinit uin
Bifnmppit
fominnaen
atimwgſe
etiticio⸗
rhenonale
ſecrfüpus
Ntneſuri d
lcèſomahe
ttonaltuez.
61iopbb'mn

urinoitiutu;

Pamnolſnhun
eeppygrll
fluß hubereo⸗
Mipeſis oh
npaiign
lniinibon
Hum,nlici-
Kurboni
ibninnu⸗

*

ißnimlie⸗
Mnügren

timgnnsdn

lipimenin

Ciblei l

MWeim
–
e Nii
S

n ebnnn

.

dimeiieu ſ
eneſis hei⸗
lnmimn in en

imdigine

NméPpendei
iin,ſgüttn
S usnieit
dumitg

nuesg nainni

mm.öas in
uenemn aron
mi walnme gnanen

wernone. .gtonen
Wrcentes.⸗ſentdnnnn

n1 frmum NG

Nes exceſaſeniun
.

ſac rmum lotig ſ
mptsidtsift

erkica natonnnen.

denar̈ gnanmn onn
ſena lemmmgn
no ula ileoſn
anmas iicirbuun
alus gnenuß
noni oc aAumi

i. (Wrionhien

☛ = –

Cuus lun a

Gianntötdka
un mnponinil

ambe ppoꝛtõnes ſupeꝛ quibꝰ fundat᷑

ꝓpoꝛtiõalitaſ coĩcãt ĩ hoc t᷑io.b·⁊ ꝑp
hoc ꝓpoꝛtionalitas dĩ cõtiua. Sð hic

boc nõ pi contingere qꝛ nullo mõ ho
cui fu diſtributio ⁊ bonũ ꝙ diſtribuit᷑.
pũt fieri vnꝰ numero tertiꝰ qð tñ eẽt
neceſſe ſi ppoꝛtões coĩcarẽt i aliquo

vno tertio ſi enĩ dixero ſicut ſe bʒ co

mes ad baronẽ nõ poſſũ vlti dicere.

ſic baro ad talẽ reʒ quare tłis
tionalitas nõ pi eẽ cotinua.

aũt epylogãdo cõcludit..ꝙ iuſtã hic
iaz expoĩtũ ẽ ꝓpoꝛtionale. Konſe/
quẽter ibi. Juſtũ autẽ mãaifeſtat iiuſtũ
dcõ iuſto oppoſitũ manitfeſtas pꝛimo
ei foꝛmã.ij.materiã ibi: Qð ã ĩi oꝑibꝰ

dicit Q primo ꝙ ſicut iuſtuũ ẽ ꝓpoꝛtio/
nale. ſtic iiuſtũ ei oppoſitũ ẽ illud ꝙ eſt
pter ꝓportionale ⁊ ex ꝓpoꝛtionalita
tẽ qꝛ hboc fit plus ⁊ hoc min cõtra na
turã mẽſurã dicte ꝓpoꝛtionalitatis

4 bec ẽ foꝛma buii iuſti eẽ.ſ.extra.ꝓ
poꝛtionalitateʒ. ¶ Conſequenter ibi

qð ⁊ ĩ opibꝰ manifeſtat er natu:d. d.

buiꝰmõi ĩ iuſtuʒ nõ ſolũ accidit ĩ re

bus cum diſtribuunt᷑ f̃ etiazʒ accidit in
opibꝰ ꝙ appʒ qꝛ ille qui facit ĩ iuſtuʒ
hʒ plusq;; habere dʒ qui vero i iuſtũ ł
iniuri ẽ paſſus płbʒ de malo agens
autẽ min verũ ẽ ꝙ mẽſura mali pᷣt re
duci ad mẽſurã boni ꝓ eo ꝙ minꝰ ma

luʒ ad maiꝰ malũ cõparatũ ſit ⁊ acci/

pit᷑ i ratione boni ꝙ ꝓbat qꝛ õe eli⸗/

gibile bonũ ⁊ mai eligibile maius
bonũ ſʒ minꝰ malũ ẽ magis eligibile

qᷓ; maiꝰ malũ quare min maluʒ ẽ bo
nũ huius rationis ponit pꝛio cõcluſio
neʒ ibi. In boni eni ratione.ij.mino
reʒ ibi.Eſt eni minꝰmaluʒ.iij.maiorẽ
ibi. Eligibile autẽ æ patẽt omnia.
Altuno autẽ epitogat dicẽs ꝙ bec
es iuſti que iã miſeſtata eſt.
H euidentiã pᷣdictoꝝ querẽ
da ſunt duo. Primũ vtrũ ac

ceptio perſona oponaf iuſti
ie diſtributiue. ¶ Secũudũ vtrũ faciẽſ

iiuſtuz habeat plus de bono minus

de malo q;ᷓ iniultũ pacis.

V.

S primo arguit᷑ ꝙ nõ qꝛ nul
la iſtitia ſecũ ꝑmittu ſuũ op
dpoſitũ ſʒ iuſtitia diſtributiua
ſecũ permittit acceptionẽ perſonarũ
quare nõ ẽ ei oppoſita.¶ Aſſumptũ

patet ꝗqꝛ perſonaꝝ acceptio ẽ pᷣferꝛe

perſonã peꝛſone ꝓpter cauſã ĩ debi/
tã hoc aũt peꝛmittit᷑ ab hac iuſtitia in

qua pᷣfert᷑ perſona peꝛſone ꝑꝑ cãmi

debitã puta ꝓpter libertatẽ.ꝓpter di
vitias. ꝓpter generis nobilitatẽ. ꝓpr
virtutẽ. vt recitat hic philoſophqð at
pꝛie.iij. cãe ſint idebite pʒ qꝛ ſupra
tractatu de magnanimo dicit philoſo
pꝓhꝙ viri potetes viri diuites viri no
biles bonoꝛant᷑ agbuſdã ipᷣe vero ſu/
per boc ſẽtẽtiat ꝙ ſecũdũ veritatẽ ſo/
lus bonꝰ ẽ honoꝛand“ quare libertas
vł porẽtia diuitie ⁊ nobilitas ſunt cãe
indebite ꝙ aliꝰ pᷣ alijs honoret᷑.Qõð
eriã virtuſit cauſa idebita patet qꝛ ſi
duo vn virtuoſus ⁊ alt᷑ nõ virtuoſus
pꝓ mercaturis ponãt ĩ comuni mille.
libꝛas ⁊ ille lucrent᷑ ueꝝ mille.cã eẽt
idebita ſᷣʒʒ ciꝛcõſtãtiã vbi dicit᷑ i ſi ĩ di
ſtributione lucri nõ recipeꝛẽt equalit
poſtq; equaliter poſuerũt qis ipi ñ
equales ſint ĩ virtute quare virt ẽ cã
idebita ꝙ ĩ diſtributione pᷣferat᷑ perſo
na perſone. ¶ Sed oppoſitũ videtuꝛ
qꝛ illud opponit᷑ iuſtitie diſtibutiue
de quo maxime infamant᷑ ⁊ iculpant
diſtributoꝛes ⁊ diſpẽſatores bonorũ

coĩum ſʒ hec ẽ maxime peꝛſonaꝝ ac/

ceptio quat᷑ ipſa opponit᷑ iſti iuſtitie.
Pꝛo ſolutione qõnis pᷣmittenda

iiij. pꝛuno ꝙ ſunt modi diſtribuẽ

di ᷣm foꝛmã.dij. quot ᷣm materiã. iij.
quio ẽ perſonaꝝ acceptio.iilj.que ſit

cã debita vel iqghita pferendi perſo/

naʒ perſone. ¶ He primo ſciẽdum q;

duo ſunt modi diſtribuendi ſecõdũ foꝛ

mã quia ſunt due forme oppoſite vna
eſt in conferendo bona vel mala a
cõuni inſingulos alia ẽ in cõferendo a

IIBRO.

ſinguk in cõmune que vulgo vocat᷑ col
lecta que fit pꝛo cõibꝰ negocijs vilie
vel ciuitatis. ¶ Se ſecundo ſciendũ
ꝙ diſtributionũ ſunt tres mõi ᷣm ma
teriã qm̃ cõtingit diſtribui aliqñ illud
qð ẽ debitum reddi.aliqñ qð eſt debi
tum dari.aliqñ qð ẽ cõgruũ ſatis of/
ferri. ¶ In pꝛimo cãu hi quibus fit
diſtributio. habent ius in re diſtribu
enda:ſicut mercatoꝛes in lucro diſtri
buendo ⁊æ piſcatoꝛes ⁊ venatoꝛes ⁊
victoꝛes in pꝛeda diſtribuenda:⁊ p/

pter hoc illud qð diſtribuit᷑ dicitur eiſ
reddi nõ dari. ¶ In ſecundo cãu nõ

hñt ius ĩ re diſtribuenda.vt ſi eccleſi
aſtice dignitates ſint diſtribuende ꝑ
papã:hi quibꝰ diſtribuũt᷑ nullum ius
habuerunt indiſtribuendis. ⁊ ꝓpter
boc dicunt᷑ eis dari nõ reddi qᷓ;uis de
bitũ ſu diſtributoꝛi ꝙ det iſtis vkł illis.
¶ In tertio autẽ cãu nec ẽ debituʒ a
pte diſtribueni nec a pte recipiẽtium
Sed eſt cõgruũ puta cũ honoꝛes di/
ſtribuunt᷑ ĩ cotidianis reuerentijs ꝙ ẽ
congruũ diſtribui ſᷣm differentnas p/
ſonaꝝ. ( BSe tertio ſciendũ ꝙ ꝓpꝛie
poſſumus fm dicta ſanctoꝝ patꝝ re/
ſcribere acceptionẽ pſonaꝝ dicentes
ꝙ eſt pᷣponere vel poſt ponere pſonã
pſone ꝓpter cãm indebitã. Dico aũt
pᷣponere vel poſtponere qꝛ aliqñ con
tingit ꝙ poſtponere ẽ perſonã accipe
ſicut cõtingit in diſtributione laboꝛuʒ
⁊ expenſaꝝ.⁊ iteꝝ contingit ꝙ q;uis
iudex aliqñ neutruʒ litigãtiũ acceptet
alteꝝ m cõtẽnet nõ amoꝛe vel fauoꝛe
alterius:ſed odio iſtius.hec autẽ erit
acceptio pſonalis. ¶ Se quarto ve/
ro ſciendũ ꝓ regula generali ꝙ cã de
bita ꝓpter quã in diſtributiõe pᷣferen
da ſu perſona pſone ẽ maior partici
patio cae.ꝓpter quã ẽ diſtributio fa/
cienda.⁊ oĩs alia cã ẽ indebita vł ſal
tim nõ debita. Et ad hoc tendit ĩten
tio phĩ in.iij.cõcluſione dicẽtis ꝙ p/
poꝛtio reꝝ diſtribuendaꝝ dʒ fieri ᷣm
ꝓpoꝛtionẽ pſoaliũ meritoꝝ illoꝝ inqᷓ;
meritoꝝ ⁊ nõ alioꝝ pꝛopter que me

rita ſunt eis bona diſtribuenda. bec t

regula fundat᷑ ſup illa maxia logicali
ſcðo Top.ꝙ ſi ſunpłr ad ſumplicii ⁊
magis ad magis. ⁊ maxie ad maxie.
Pone gi ꝙ lucꝝ dʒ diſtribui illis q p

ticipes fuerũt in capitali ⁊ cã ẽ pꝛeci

ſa.qꝛ poſuerũt in capitali.Si igit ille
qui aliꝗd poſuit in capitali dʒ reci/
pere aliꝗd de lucro ⁊ nullus alius ſe
quit᷑ ꝑ illã maximã ꝙ qui magis poſu
it magis recipiat. Et ꝗ maxie maxie.
Et ua ſᷣm ꝓpoꝛtionẽ ommiũ. Siłi mõ
ſi honoꝛes ſint diſtribuendi bonis p/
ter cãm bonitaſ. bonus erit ſumpliciĩ
bonoꝛãdꝰ ſed magis bonꝰ magis ho
noꝛandus.⁊ maxie bonꝰ maxie hono
randus.⁊ ſic vniuerſaliter in quacun
q; materia. ( His ergo pᷣmiſſis dom
ẽ ad qõnem ꝙ acceptio ꝑpſonaꝝ oppo
nit᷑ iuſtitie diſtributiue.tanqᷓ; ipa exi-
