ſituz ex electiõe ibil Si ãt ex electõe
Sexto nocum̃tũ ex ignoꝛãtia ad nocu
mentũ ex paſſione ibij Inuoluntario/
rũ autẽ ¶ Mꝛio g tradit quale ſit pꝛi
mũ nocumẽtuʒz. Scòo autẽ ſubdiuidit

ipm ibi. Qñ quideʒ igit paralogice.

Dicit ; pꝛĩio tribus exñtibꝰ nocumen
tis que iam dicta ſunt de numero eoꝝ

que fiũt in cõicatiõibꝰ.circa quas con
tingit iuſte agere vel iiuſte.illa gdem

nocumẽta peccata ſunt.i.peccãdo ⁊

Rib“ autez exñtibus] ſupꝛa

a via iuſticie ab errãdo facta fũt cum
ignoꝛũtia.i.ex ignoꝛũtia.que aligs o⸗
perat eſt. q nõ exiſtimauit circa opa
tionẽ ſuã circõſtãtias illas adeſſe que

adert vel abeẽ que aberãt. puta ne
quẽ hoĩem eſſe ꝗ erat exiſtimauit enz

circa quẽ opatus eſt. nec ꝗd eẽt opus
qð operat eſt.nec quo inſtio opatꝰ ẽ
nec finẽ cuiꝰ gĩa operatꝰ eſt. ¶ Exem
plũ in ꝗbuſdam qꝛ foꝛſan vel operas
nõ exiſtimauit vulnerare vel nõ. puta
hoc gladio vel nõ hũc. puta pfem vel
hoſtẽ vł ñ huiꝰgra.puta effectꝰꝗ ẽ ide
ſecutus.ſed accidit euenire effectum
quẽ nõ exiſtimauerat.puta qꝛ peuſſit

nõ vt vulneret ⁊ ledat.ſʒ vt pugnat a

poſtema ⁊ curet vel aliqñ accidit ꝙ il
lum percutit quẽ nõ exiſtimauerat. vł
eo mõ vt.ĩ.quõ exiſtimauerat. Et vłr
vt dictũ eſt ſupꝛa li. ʒ.ca.ʒ.qũ ignoꝛat᷑
aliqua circõſtãtia facti.qua pᷣcognita
nõ fieret opatio.tüc nocumẽtũ dicitur
factũ ex ignoꝛãtia¶ Geinde ibi Qñ
gqdẽ igit᷑ Subdiuidit huiꝰmõi nocum
tũ ex ignoꝛãtia factũ.qm duplex. vnũ
ꝗdẽ factũ paralogice.alteꝝ vᷣo factum

nõ paralogice.icit q̊ ꝙ qñ fit para/

logice nocumẽtũ dicit᷑ infoꝛtuniũ.qua
do vo fit uõ paralogice ⁊ tñ ſine ma/
licia dicit᷑ peccatũ.qꝛ ille peccat ꝗ bʒ

in ſe pꝛincipiũ ⁊ ptãtem eẽ peccati.

ille vero ĩfoꝛtunat᷑.i.foꝛtuniũ patitur
⁊ infoꝛtuniũ cõmittit ꝗ nõ bʒ ſe. ſed
pꝛincipiũ ⁊ ptãs eſt ex ipᷣʒ

ex ignoꝛãtia iuincibili cauſata ex ali/
quo paralogiſmo tenẽte ligatũ hoĩem
in ignoꝛãtia.operari vᷣo ignoꝛanter ñ

paralogice eſt opari ex ignoꝛãtia vin

cibili que dicit᷑ affectata vel craſſa cã/
ta ꝗdẽ ñ ex paralogiſmo occurrẽte ex
pte rei.ſʒ ex negligẽtia animi. verbi

gla ſi ꝗs lapidẽ ꝓijcit inter vepꝛes dẽ

ſiſſimos ad mouedũ lepoꝛẽ. ⁊ cõtigat

ꝓ tũc latere ibi hoiem. quẽ lapide p/

cuſſũ occidat.tũc iſte occiſoꝛ paralogi

gice deceptꝰ a inuincibili ignoꝛdtia li

=

=—

Ad eui
dentiam huius pticule ſcienduʒ. qꝙoe
perari ignoꝛant᷑ ⁊ paralogice ẽ opari

ſiggecähen
Grilkiia⸗

mrbihe
ſcoapte⸗
ſrittinul/
gibiunon
öbibit
icen en 4
Scoribonin
Picfinte

— =

——

(ee tapt

oiteiapte⸗

(cSinele

ſeidfnipeen
rienig if⸗

ſii eemd
Giſreiith

rirsintuthe

mefnttici

Kitemüßtda
mtigäünit
irboſſtnpece
irſi Cnudr

lſie ng giil

iiii inali⸗
yrolotii

ißpirz talis
gtaeſtns

onchäflan
lſtseacce
tnncerlidb

ciſtgetifuitr
ſiigcaſriuire

Huultkitggnnin

indigrihie

numnin

liteneinnn
iſtilftnis

ſahlirigtn⸗
umamanin a

miſnſdhenn

kungriniz,

(Enrtiponi⸗
paniüſcoroan

Niidnp

mateerntnn

nhi ctitti
Afuree

mdeie
cnäfinsie
iir.
nckgenei
dergäin
an,
Muunhane
donlnöhi
ACdt aunn
met kancen
n iröetim
AcpNi Ni
iii
gmintiin

ianbgie : iß
Hpaccni qllehen
ür gürn deß
Nrius nole ſnc,

=

orani1 Miiſif

ia iineiti

Pociino tenck

NE

, . , N
ſe r/,
i?

4

4
4

garꝰ. opaiꝰ ẽ bomicidiũ ¶ Iſte nucß pa
ſogiſmꝰ decipit eũ.vbi ẽ hitatõ lepoꝝ
nõ hoĩz ibi nullꝰ hitat.ſʒ int᷑ iſtos ve/
pꝛes ẽ hitatio nõ hoĩʒ ſʒ lepoꝝ. quaẽ
null“ hõ ibi hitat. Si ꝗs at lapidẽ ad
viã cõem ꝓijcit ⁊ trãſeũtẽ occidit ille
qdẽ oꝑatꝰ ẽ homicidiũ ex ignoꝛãtia vi

cibili affcãta craſſa nõ palogice. qꝛ

nlło expte rei paralogiſmo deceptus
potuit eĩ cogitaẽ ꝙ vt ĩ pkib' alijs tra
ſiet inde ⁊ hoc poteãt cito ſcire. quaæ

iſte ĩcidit ĩ pccm.pꝛimꝰ ãt in iĩfoꝛtuniũ
Mota etiã ꝙ ĩfoꝛtuniũ põt dici pccm
nõ tñ peccamẽ.qꝛ pccm ẽ quecũq; dᷣui

atõ a fine ĩtẽto.⁊ hoc mõ dicũt peccaẽ
errãtes in via ⁊ hoc mõ dĩ peccare nã
quare ſᷣm hoc ñ oẽ pccm̃ ẽ iputabile ⁊
ſic ĩfoꝛtũiũ pᷣt dici pccm̃.peccam̃ vᷣo vi
ſonaẽ peci mẽv⁊ qð ſit ĩꝑutabile mẽ
ti ⁊ hoi ſicut peccanti ¶ Cñr ibil. Qñ
aũt ſciẽſ Zradit quale ſit nocum̃tũ ex
paſſiõe.d.qꝙ qñ aliꝗs ſciẽs nocum̃tũ ĩ/
ferẽdũ.ñ tñ pᷣcõcilias nec pᷣeligẽs no/
cet ꝓxio ſuo tũc ẽ ĩiuſtificatio.puta ꝗ/
cũq; ppi iraʒ ⁊ alias ſiłes paſſiones
quaſcũq; neceſſarias.i.violẽtas.⁊ ab
aduerſario violẽt illataſ vł nãles.ſicut
fames ⁊ ſitis que accidũt hoibꝰ bec ĩ
ꝙ;¶ nocum̃ta que ex tłibꝰpaſſiõibꝰopãt᷑
⁊ pccã ſũt quedã iiuſta⁊ ĩiuſtificatõeſ
ſ iñ ꝓpt boc ſũt iiuſti vel mali iulliꝗ ta
lia talt᷑ opaãt᷑.qꝛ nocum̃tũ ipʒʒ ñ ẽ factũ

ꝓpt malitiã que ẽ bit iiuſticie.ſʒ ꝓpt

aſſiõez que caũłr accidit ⁊ cito pᷣteit
Cñr ibil Añ ãt ex electiõe] Tradit
tciũ nocumẽtuz.d.ꝙ qñ aliꝗs nocet ex
electiõe.tunc ipᷣm nocumẽtũ ẽ malicia
⁊ iiluſticia.⁊ ipe nocẽs ĩiuſꝰ ⁊ malus
Recollige igit᷑ diuiſo pꝛio nocumẽto
quattuoꝛ nocumẽta.quoꝝ pꝛimũ dicit
ifoꝛtuniũ.ſᷣm so peccamẽ.tciũ vo ĩiu⸗/
ſtificatio.quartñ tñ ðꝛ malicia ⁊ ĩiuſti
cia¶ Eñr ibi Nꝛopt qð bñ ompat

ſᷣm nocumẽtũ tcio nocumẽto.d. ꝙ ꝓpt

hoc ꝙ dem̃ ẽ de duobꝰ vltis nocum̃ſᷣ. il
la opa que ex ira ſunt facta valde bñ
⁊ rõnabiłr iudicãt᷑ nõ eẽ ex ꝓuidẽtia
ſicut illa que ex pelectõe ſũt facta.eet

vindicta.

rũ pꝛĩa eſt.qꝛ ille ꝗ aliqd facit ex ira ñ
icipit rixã ſʒ ille ꝗ ex pᷣelectiõe puocat
irã. ¶ Scða eſt qꝛ circa opꝰ fem̃ ex ira
ſi dubitat de ſcõ ſʒ de iuẽ.qꝛ ñ dubitat

de fieri vł ñ fieẽi.vtꝝ.ſ.opꝰillð ſit fcmjůũ

vel ñ fem̃ ſʒ dubitat᷑ de iuſto ſeu de iuẽ
vtuꝛ.ſ.fcm̃ ſit iuſtũ vł iiuſtuz. Cui rõ ẽ
qꝛ opꝰ ire ꝙ ẽ vindcã eſt inmaifeſta ĩ

inuſticia.q;uis enĩ opꝰſit maifeſtũ.tñ in

iuſticia opis eſt imaĩfeſtata.nõ eĩ ẽ cir
ca irã quẽadmoð ĩ cõmutatiõibꝰ circa
quas dubitãt hoĩes de fieri.vtꝝ.ſ. ſit
facta fraus vel ñ.qꝛ eaꝝ alteraʒ ptem
neceſſe eſt eſſe malaʒ. niſi foꝛſã ꝓpter
obliuiõez illaʒ fraudez aliꝗs opet᷑.pu
ta cũ aliqs reddit falſuʒ cõpotũ igno
rant᷑ ⁊æ ſñ ĩtentiõe fraudiſ qꝛ ſepe cõtĩ
git. In cõmutatiõib ſi factuzʒ ſit noto

riũ ⁊ ĩiuſtum vł iuſtũ erit ꝓtinꝰ maiĩfſe

ſtuz. ſʒ circa iraz hoĩes cõfitẽteſ vitatẽ
de ipᷣa re facta dubitat de hoc ꝙᷣ ẽ qua
lit᷑ opꝰ potuerit eſſe iuſtũ.ille ãt ꝗ inſi

diat᷑ nõ ignoꝛat ꝗn ĩiuſte opet᷑.quare
hic gdẽ iſ idioſ⸗ ex electiõe operãs ex
iſtimat ꝓxim.cui nocet iiuſtũ pati. ille

So ꝗ iratꝰ nocet exiſtunat eũ cui nocet

aſſignat duas dĩias iter bec ⁊ illa qua

ñ ĩiuſtũ ſʒ iuſtũ pati.qꝛ videt᷑ ſibi iuſta

¶Eñnr ibil Si at ex electione
cõpat tciuʒ nocum̃tũ oppoſito ſibi bñ
ficio.ꝙ ſi aligs ex electiõe noceatꝓxio
ſuo.ipᷣe qdẽ facit opꝰ iiuſtuʒ ⁊ 'ᷣm ĩiiu⸗
ſtificatiões iſtas.ſ.electiõis ⁊ oꝑatio

nis faciẽs opꝰ iiuſtuzʒ.ipᷣe ĩ ſe ipᷣo ẽ ĩiu

ſtus ⁊ ceſſante oꝑe cuʒ faciat pꝛet᷑ pꝛo
poꝛtionabile ĩ diſtributiõibꝰ. vel pᷣter
equale ĩ cõmutatiõibꝰ obfuandis.ſili
qt mõ erit inſtꝰ.ſi ꝑ oppoſituzʒ pᷣeligẽſ
opet᷑ opꝰ iuſtuʒ. ad hoc ãt ꝙ opet᷑ opꝰ
iuſtuʒ nõ ſꝑ reqrit᷑ ꝙ opet᷑ pᷣeligẽs.qꝛ
ſufficit ad opari iuſtuʒ ꝙ ſolũ volẽs.qᷓ
uis nõ pᷣeligẽs opet᷑.¶ Enr ibil Inuo⸗
lũtarioꝝ autẽ ¶ Lõpat pꝛimuʒ nocum
tum. Sco nocumento oñdens ꝙ pꝛi

mum eſt veniale. ſcòm vero non veni

ale ſed videtur moꝛtale.quia vero am
bo nocumenta in boc conueniunt ꝙ
ambo ſunt melecta ſine electione fa/

EE
. “

. .
.
R

IIBRO.

cta.ideirco vocat ea inuolũtaria p eo/
dẽ accipiẽſ iuolũtariũ ⁊ inelectũ. quã
uis nõ ſit ſimpliciter idẽ. vt patet ſu/

pꝛa li. ʒ. ca.. Dicit ergo ꝙ nocumẽto

rum ĩuoluntarioꝝ.i.inelectoꝝ. hec ꝗ
dem ſunt venialia. hec autẽ nõ venia/
lia. Illa enĩ ſunt veialia quecũq; pec
cãt.ipeccãdo cõmittũt.nõ ſolũ igno/
rãtes cũ ignoꝛãtia cõcomitẽte. verum
etiã ꝓpter ignoꝛãtiã tanquã ꝓpt᷑ cãʒz
Attende tmñ ex pᷣhitis ſupꝛa li.ʒ.ca.ʒ.
qualis ignoꝛãtia eẽt ĩuoluntariũ. illa
nãq; nocumẽta nõ ſunt veialia quecũ
q; hoies opant᷑.nõ ꝓpter ignoꝛãtiam
que cauſat iuoluntariũ.ſed ignoꝛãtes
ꝓpter paſſionẽ.nõ nãlẽ nec humanã
Naturalis enĩ paſſio vt fames ⁊ ſitis
excuſaret hoĩem pauperẽ de pane vł
poculo alteriꝰ capiẽtẽ.humana etiam
paſſio.puta timoꝛ cadẽſ in cõſtãtẽ viꝝ
excuſaret ⁊ reddẽt veniale.i.veĩa di/
gnum aliqð opus malum vt oñſum eſt
ſupꝛa li.ʒ. ca.2.
DS euidẽtia pᷣdictoꝝ queren

ſio nocm̃ti inocumtũ ex igno
atiat innocumẽtũ ex paſſiõe ⁊ inocu

mẽtũ ex electiõe ſit uenis ſees;
vtꝝ oẽ nocumentũ ſit vel moꝛtale vel

veniale. (¶ Queſtio. 17.

E pꝛio arguit ꝙ illa diuiſio
— MVnõ ſit cõueniẽs.pꝛimo qꝛ vi/
gert᷑ ꝙ bimẽbꝛis diuiſio ſuffe

ciſſet dicẽdo ꝙ oẽ nocumẽtũ puenit vł
ex defectu ĩtellectꝰ puta nocumẽtũ ex
ignoꝛãtia vel ex defectu appetituſ.pu

ta nocumẽtum ex mãli.quare illa tri/

mẽbꝛis diuiſio videt᷑ eẽ ſupflua.¶¶ Se
cundo qꝛ ſᷣm philoſophũ eſt nocumẽ/
tum ex ignoꝛãtia ⁊ ẽ nocumẽtum exp
uidẽtia.ſed hec duo ſufficiẽter diuidũt
oẽ pccm̃.quare ſuꝑflue addit᷑ t᷑tiũ mẽ
bꝛuʒ. (Certio videt᷑ ꝙ oẽ pccm̃ ſit ex
paſſiõe ⁊ p ↄñs ꝙ nocumẽtum ex ele
ctiõe nõ debeat inter illa variari.Qð

autẽ oẽ pccm̃ ſit ex paſſiõe ꝓbat᷑ dupli

citer. Pꝛimo qꝛ oẽ pccm̃ eſt.vel receſ
ſus a bonis vel acceſſus ad mala ope

da ſũt duo. Pꝛumũ vtꝝ diui

rãdo ea.Sed vtrũq; iſtoꝝ fit ex paſſio
ne volupta ⁊ triſtitie. ppter volupta
tẽ enĩ mala opamur ꝓpi triſticiaʒ aũt
a bonis recedim.vt ſupꝛa li. 2. ca..
quare oẽ pccm̃ fit ex paſſiõe. Iẽ quia
oẽ pccm̃ ↄmittit᷑.vel vi cupiditatis vel
metu timoꝛis dum ꝗſq; vel vult adi/
piſci ꝙ cupit vł timet incurrere ꝙ me
tuit.vt ait VYſido.de ſũmo bono li.2.c.
17. Sed vtrunq; iſtoꝝ ẽ paſſio tã nioꝛ
qᷓ; cupiditaſ ſeu cõcupiſcẽtia quare vt
pꝛius. Quarto qꝛ videt᷑ alia eſſe di/
uiſio apud theologos repugnans iſti
in qua dicit᷑ ꝙ oẽ pccm̃ eſt.vel ex igno
rãtia vel ex ĩfirmitate vel induſtria vt
ait yſido.vbi ſupꝛa.¶ Itẽ Aug.li. 8ʒ.
qõnum diuidẽs pccã ait. peccatoꝛum
alia ſunt ifirmitaus.alia ĩperitie.alia
malicie.vtrobiq; eni ſũmit᷑ infirmitas

vbi phi.ponit paſſiõem videt᷑ autẽ q

paſſio nõ ſit ĩfirmitas.qꝛ ĩfirmitas nõ

dz ĩmitti foꝛtitudini ad ãplioꝛẽ foꝛnii

catiõem.Sʒ paſſio ire de qua ſpaliter
loꝗtur hic phi.dzʒ ĩmitti foꝛtitudini vt
ait Homerꝰ.vt ſupꝛa tractatu de ſoꝛti
tudine.quare ira nõ ẽ ĩfirmitas nec p

ↄñ̃s illa diuiſio ẽ cõueniẽſ ĩ qua ſũmi᷑

paſſio ꝓ ifirmitate.¶ In oppoſiũ eſt

auctoꝛitas philo.que multũ cõſõat di

ctis ſcõꝝ¶ Ad qõezʒ dicẽda ſũt duo
Pꝛimũ ꝙ pᷣmiſſa diuiſio nocumẽti eſt

cõueniẽs.Scòm qꝙ ẽ eadẽ cuʒ generg

li diuiſiõe pcci poſita ꝑ Aug.⁊ yVſið.

¶ Mꝛumũ declaratqꝛ oẽ nocumẽiũ in

iuſte illatũ ꝓxio ꝓcedit.vel ex deſectu
itellectꝰ pᷣciſe.⁊ ſic fit ex ignoꝛatia.vł
ex defectu appetitus pciſe.⁊ ſic fit ex

paſſiõe.vł ex defectu ſitł᷑ vtriuſq;.⁊ ſic

fit ſił ex mala puidentia ĩtellect ⁊ ex
mala electiõe appetitꝰ. quare cõueni
ent᷑ dcm̃ ẽ ꝙ oẽ nocum̃tũ qðs ĩfert᷑ ꝓxio
fit vł ex ignoꝛãtia vł ex paſſiõe vel ex
electiõe.¶ Sʒ hic ẽ dubiũ de nocum̃to
ꝙ dicit pccm̃ ꝙ fit ex ignoꝛantia craſ
ſa vel affectata.qꝛ tale nocumẽtuʒ nõ
fit pᷣciſe ex defectu ĩtellectꝰ. poſtq; ap
petituſ eſt aliquał cã ignoꝛãtie ⁊ per
cõſequẽs eſt cã effectus ignoꝛãtie.

erttirelpuun
e CErdeſen

WMoſceudi pbet
ulnmſis ge

mi⸗
nuepan l

Son nebio

ingichii
nunnitrelſi

Armninn

Uelecetephent
eleutnatn

„

twanemmer!
llelcitnert

i onnt ocune

hrineine⸗

iibnlutaſne

⸗Sziode⸗

Hilgoſtc dui
lmomemzer

Aigonntn i

ſizliropet

mifrg

Rerſtymnar fin
innino wnſirn

vialie
MWenn veieli

Ntgenveneifen

ttisltnin .
Aumn r eſ

ealgcnenſor
NImanmeis
Meccpelſenamsn

1

Weraffmn ne

reifriniekn

Nezſeme elecie
Mirmelcafn

14

dſn ig
nna
mnge
N
ſüinnſang
iacin

urnfi

nueneN
ſna ſhit
saian

woeniſininm
n Möenſi
Moiei
cininie

reiw imnen
iuſviirni un
mum (Pei

oiz üt
ioinſo N

cngiͦadich⸗
Chatq: 0e

õ

e. ſicfiterie⸗
ne

¶ Ad hoc autẽ dicendum ꝙ; m vita
tem tale pccm̃ vel nocinnẽtuʒ cõtinet
ſub tertio mẽbꝛo pᷣmiſſe diuiſiõis ſᷣm
modum quẽ expoſui. Sed tunc illud

tertium mẽbꝝ eſt ſubdiuidẽdum vt di

cat᷑ ꝙ nocumẽtum pꝓueniẽs ex defectu

intellect' appetit' ſimul eſt duplex

qꝛ ille defectꝰ eſt vel poſitiuꝰ malicie
hic ⁊ ibi.vel pꝛiuatiuꝰ bõitatis neceſ
ſarie. ¶ Ex defectu autẽ poſitiuo pue
nit nocumẽtum ex mala electiõe ⁊ ex
mala ꝓuidẽtia.ex defectu autẽ pꝛiua
tiuo puenit nocumẽtuz ex vincibili ac
craſſa ignoꝛãtia que ipoꝛtat pꝛiuatio
nẽ bonita᷑ neceſſarie ĩtellectui ⁊ ap
petitui.¶ Scðʒ vo declarat᷑.qꝛ cõſtat
ꝙ pꝛĩa pꝑs iſtaꝝ diuiſionũ eſt eadẽ cuʒ
dicit nocumẽtuʒz ex ignoꝛũãtia ⁊ pccm̃
ex ignoꝛantia.vñ ⁊ p philoſophuʒ ⁊?
p ſcõg.ſiłi modo diſtinguit᷑ de ignoꝛã
tia. (Q& aut? fa ps.ſ. infirmitas ⁊
paſſio ſit eadẽ.ꝓbat᷑ oñdendo.ꝙ phi.
ſentiat cum ſcis.qꝙ ea que ex paſſione
fiunt. ex ifirmitate fiunt. hoc eni colli
git᷑ ex pꝛimo phiſicoꝛum in fine vbi
phi.ait ꝙ quẽadmodũ coꝛpis pticula
re diſſolute eoꝝ que pᷣeligũt foꝛtit᷑ mo

ueri ad ptem dexterã ferunt᷑ pꝛaue in

ſiniſtrã. Sic ⁊ in aĩia motꝰ incõtinẽtiũ

ſuit ad vↄria eoꝝ que pᷣeligerãt. quare

ſicut ꝑticulaꝝ coꝛpis diſſolutio ẽ infir
mtas ⁊ motꝰ eoꝝ puerſus eſt ex infir
mitate coꝛpali.ſic pꝛauus incõtinẽtiũ
motꝰ erit ex infirmitate mentali mo/
t aũt incõtinẽtiũ ſũt ex paſſiõe.qm in
cõtinẽs opat᷑ nõ eligẽs ſʒy cõcupiſcẽs

vt ſupꝛa li.ʒ.ca..quare mot ex paſ/

ſione eſt ex ĩfirmitate ᷣm phin ( Qð
autẽ tertia ꝑs ſit eadẽ. ꝓbat᷑.qꝛ phi.
ꝓ eodẽ habet nocere ex electiõe ⁊ no
cere ex puidẽtia.Aug vero peccare
ex malicia.⁊ Vſido. Peccare ex indu
ſtria p eodẽ habent.qꝛ in oĩbꝰ hijs cõ
currit deliberatio intellectus ⁊ electõ
appetimis. ꝓuidentia vero ſumpta ꝑ
phbiloſophuz ⁊ induſtria ſumpta per
Vſido.idez ſunt ⁊ electio ſumpta per
philoſophũ.⁊ malicia ſumpta ꝑ Au/

—„

V.

guſtinũ ideʒ ſũt.quare diuiſio iſta phi
loſophi eſt eadem cum diuiſiõe Aug.
⁊ Vſido.(¶ SGicẽdum ergo ad pꝛimum
ꝙ defectus appetituſ ⁊ defectus intel
lectus ſimul cauſant aliaʒ ſpẽm pecca
ti. a peccato cãto ex defectu ſimplici
iſtius vel illius.⁊ hac de cauſa additũ
eſt tertiũ mẽbꝛum.¶ Ad ſcom vero di
ẽduʒ ꝙ nocumẽtuʒ ex ignoꝛãtia ⁊ no
cumẽtum ex ꝓuidentia. nõ ſufficiẽter
diuidũt nocumentũ vt viſum eſt.( Ad
tertium autẽ dicẽdum.qꝙ omne genus
peccati in genere operis poſſet fieri
ex paſſione vel ſine paſſiõe.hec enim
diuiſio diuidit genus peccati vel nocu
menti in ſpẽs.ſed eſt talis diuiſio que
põt diuidere quãlibʒ ſpẽz operis ma
li.ſicut cũ dicit᷑ omne aial eſt. vel egrũ

vel ſanuz. ſic dici põt de hoĩe ⁊ de aſi

no ⁊ de qualibʒ ſpẽ alia aĩalis.¶ Sic
etiam dico ꝙ opus malũ in genere po
teſt hac diuiſione diuidi ⁊ cũ hac que
libet ſpẽs operiſ mali.qꝛ qõlibet opꝰ
malum fᷣm ſpẽm ſuaʒ põt fieri ex paſ
ſione.⁊ põt fieri ex ignoꝛũtia. ⁊ põt
fieri ex dertice.⸗ESs marrn o iã rñ
ſum ẽ in coꝛpe qõnis.ſed ad illud per
qð ꝓbat᷑ ꝙ paſſio ire nõ ſit ĩfirmitas.
qꝛ iĩmittit᷑ foꝛtitudini. Dicẽð ꝙ illðõ ꝙ
eſt vni ſanitas ẽ alteri ifirmuas. ſicut
videmꝰ ꝙ caloꝛ cibarioꝝ ẽ vni cã vigo
riſ ⁊ roboꝛiſ.alteri vᷣo cã febꝛis ⁊ moꝛ
tis.ſic etiã paſſio ire hoĩ nõ hituato in
bõis moꝛibꝰ eſt cã moꝛbi ⁊ oĩs mali.
In hoie vo bñ hituato nõ ⁊ in tali ca
ſu poſito ꝙ electio sᷣtutis ⁊ inclinatio
hui paſſiõis itendũt in idẽ.puta ĩ vin
dictã ⁊ in expectatiõem hoſtiũ.tũc ta
lis paſſio eſt cã vigoꝛis ⁊ roboꝛis.vñ
nõ oĩs paſſio ẽ mala.ſicut nec oĩs ele
ctio.qᷓ;uis ex vtraq; interdum oꝛiatur
opꝰ malũ. Aenno.is.
E ſcðo arguit᷑.ꝙ non oẽ no⸗
cumentum ſit vel veniale vel
moꝛtale peccatũ.pꝛimo quia
omne nocumẽtum veniale ᷣm philo/
ſophũ eſt dignũ venia ⁊ ipunitate om
nimoda.Et oẽ moꝛtale eſt dignũ pẽa

LIBRO

a moꝛte. Sed aliqð peccatum eſt qðò
nec ipunitate oimoda nec moꝛte et᷑/
na.dignum eſt alias nullũ nocumẽtuʒ
vel peccatũ dignum eſſet ſola tꝑali pe
na.quare aliqð peccatũ erit.ꝙ nec ve
niale nec moꝛtale erit. (Sedo. cn eſt
aliqðò peccatum mĩiale.i. mĩa dignum
vt ſupꝛa li.ʒ. in pꝛincipio.ſʒ iſtud pec
catum nec videt᷑ eſſe veniale.cum ali/
ud fit venia ⁊ aliud mia. nec videtur
eſſe moꝛtale.qꝛ nõ eſt dignum moꝛte.
poſtq; eſt dignum mĩia.quare non om
ne peccatum eſt veniale vel moꝛtale.
¶ Sed in oppoſitũ eſt cõis theologoꝝ
opinio.dicẽtium oẽ peccatũ eſſe vł ve
niale vel moꝛtale.Picẽduʒzʒ ergo ꝙ ve
niale ſũmit᷑ aliter apud philoſophos
⁊ aliter apð theologoſ:philoſophi nã
q; ſũmunt peccatum veniale pꝛo illo
ꝙ eſt dignum ſine omni pena iĩimedia
ta venia ⁊? impunitate oĩmoda.⁊ iðo
ipᷣi nõ opponunt iĩmediate peccato ve
niali peccatum moꝛtale ſed peccatuʒ
nõ veniale vt patet hic per philoſo⸗/
phum.Theologi vero ſũmunt veiale
pꝛo illo peccato qð eſt dignum termi

nabili pena. Sic ꝙ illa expleta det᷑ ei

plena venia ⁊ indulgentia. ⁊ ideo ta

li peccato veniali opponunt moꝛtale

peccatũ. ꝙ eſt interminabili pena di
gnum. vnde apud theologos oẽ pec/
catum eſt moꝛtale vel veniale.qꝛ om/
ne peccatum vel eſt dignum pena in/
terminabili ⁊ ſic eſt moꝛtale. vel non
pẽa iterminabili ⁊ ſic eſt veniale apð
philoſophos aut nõ oẽ peccatũ ẽ moꝛ
tale vel veiale.qꝛ nec moꝛte nec oĩmo
da impunitate eſt dignũ qcũq; pecca
tum. Sed hoc eſt vnuzʒ dubiuz. vtrum
ſit aliqð pccm ꝙ; nõ ſit aliqua pena di

gnum. hoc eni videt᷑ expõne philoſo⸗

phoꝝ.ſʒ oppoſitũ videt᷑ expõne theo
logoꝝ. ¶ Sicẽduʒz autẽ cũtheologis ꝙ
nulluzʒ eſt peccatuzʒ ꝙ nõ ſit aliqua pe
na vel contracta vel illata. vel contra

henda vel inferẽda dignum.p e

gulam.nullum maluzʒ impunitũ.
cendum etiã ꝓ philoſophis qð eſt ali

qð peccatũ ꝙ nulla pena inferẽda eſ.
dignum. qꝛ ipᷣm eſt ex ſe ipo ſufficiẽter
punitum. puta peccatum ex ignoꝛãtia
quare habet penalẽ cãm.ſ.ipᷣam igno
rantiã.⁊ penalẽ ſequelã.ſ.penitudi,/
nẽ ⁊ triſtitiã qᷓ; habebit peccatoꝛ ceſ/
ſante ignoꝛãtia.vt dictuʒ eſt ſupꝛa li.
3. ca. 3,4 Ad pꝛimũ autem argumẽtuʒ
iã eſt rñſum Na Fm autẽ dicẽduʒ q
peccatum miale dicit᷑ non ꝙ venia ſi

mia. ſed qꝛ mia ſuper peccato inclu,

dit veniã de peccato
¶ Lectio decimaſexta.

AVbitabit autẽ vtiqʒ aligs.
—, ſupꝛa egit de ĩplici nocumen
to trifoꝛmiter illato. hic agit

de voluntaria paſſiõe iniurie vel no/
cumẽti. Pꝛimo autẽ ꝓpõit intentum
⁊ cãm intenti.Scðo ꝓſeqtur ipʒ ibi
Atꝝ enim vt vere Dicit ergo pꝛimo
ꝙ cũ ſupꝛa ðtermĩatũ ſit ca.iʒ. de mo
dis agẽdi iuſtum ⁊ ĩiuſtum. dubitabit
vtiq; aliꝗs.ſi ſufficiẽter deterĩatuʒ ſit
de pati ĩiuſtuzʒ. ſicut ſufficient᷑ deteria

tum eſt de facere ĩiuſtuʒ. vbi oñſuʒ eſt

ꝙ oẽ facẽ ĩiuſtuzʒ ẽ voluntariuʒ. quare
cõueniẽter dubuat vtꝝ idẽ ſenciẽduʒ
ſit de pati ĩiuſtuʒ¶ MPꝛimuz eni rõna

biliter poterit dubitari ſi ẽ.ĩ. quẽad/

moduʒ dixit ille poeta Euripides in
ducẽs pſonã belloꝛofõtis.ꝗ mr̃em oc

cidi volẽtem occiderat.⁊.d.mr̃ez me

am incõueniẽter.i.ĩiuſte occidi.bꝛeuiſ
autẽ fuit eiꝰ ſᷣmo in ſono vocis.ſʒ ma
gnꝰ in põdẽ dubietaſ᷑ cum dixit.volẽs
inificere occidi miem.volẽtẽ interfici
vel ego nõ volẽs occidi eã volentẽ.qꝛ
coactꝰ fui ex pᷣcepto voluntaſ ſue.In
hoc igit᷑ naſcit᷑ qõ.qꝛ dicit mr̃em volẽ

tẽ occidi fuiſſe occiſã ĩiuſte.⁊ ſup hoc

aget᷑ ↄñ̃r.¶ Deinde ibil Atruʒz eni vt
vere Pꝛoſegꝗtur ſuum ꝓpoſitum.
Mꝛimo autẽ ꝓponit queſtiõem vna
Scðo aliã ibil Et vtꝝ eẽ.Tertio.ter
tiam ibi Quia ⁊ de hoc dubitabit ..
Quarto.ſoluit qõem.tertiã ibil. Ael
quẽadmodũ in operari Quinto ſol/
uit pꝛimã ⁊ ſcòam ſitł ibil Si aũt ſim

nllreiücgge
nrid dadu
dnoküſicpee
Cenmnuüftrcin
ii Nelbeßte
linmniiſner

Mſiar eſuene

ay Rvuton
eperl y iicy
lonne ſu wi⸗
fünigz, aure
cpniſbnſiartan

hnetörniün

Aaßz rerönin

icticſegtlünn:
. uII ſnilinegdir

Liniſticgeeme;
Cnrülfumantmiern
eimnſivnirrinn
heſmisntetmin
Eien ſplnhe

hltmniteri zist

uſlirni⸗ S

4R biitng wöonme⸗

=

Mlhſiniſkin
Muüghisgrefin
chniunefn
Geniinmiie
ſtine .
ndtglümi
chingtngzi,
igeirimi

lunt
NMNN
briie
RDZ
ntin
k Wng

d n

Wmäcn.
idinin

Loeen

mme Dam
ſſuncin e
Me iiig ti⸗
iwn
uimiiſn
niK
ile woen en
cciderat dn
er iiinſe
fmomn ſont
dubietti nn
inien uin
Olesnſaſ
tfeehnſun
i ninni
ſeger n
Gigiice/
utnim
it göen ein

limn liß⸗

pliciter Mꝛopõit Squeſtiõeʒ pꝛunã

d. ptrum eſt vel contingit aliquẽ ho/

minẽ volentem pati iniuſtũ ⁊ iniuriã
vel non. Sed eſt vłr ĩ.ꝙ omne iniuſtũ

pati ⁊ omnis iniuria ſit inuolũtariuʒ
quid ipᷣi pacenti quẽadmodũ iniuſtũ

facere vłr eſt voluntariũ faciẽti.( Cõ/

ſequẽter ibil Et vtrũ Pꝛoponit que
ſtionẽ ſcõᷣam. pꝛimo aũt ꝓponit titulũ
queſtionis. Scòo ad ꝑtem vnã ar guit
ibil Juſtum operari ertio ad alte/
ram ibi. Incõueniẽs autẽ Dicit ergo
pꝛimo ꝙ boc querẽdum eſt vtruʒ. ſ. oẽ
pati tã iuſtum q; iniuſtum ſic. puta vo
luntariũ vel illo modo puta inuolũta/
rium vel mediãdo ꝙ aliqð pari ſit vo
luntariũ.⁊ aliqð pati ſit inuolũtariuʒ
quẽadmodũ ſi quereret᷑ viꝑ omne fa

V.

cere iniuſtũ ſit volũtariũ vel oẽ inuolũ

tariũ. vel boc eſſz volũtariũ ⁊ illud in

uoluntariũ. ſimiliter eni queri põt de
pati ſicut de facere ¶ Scðo ibil/ Juſtũ

operari Arguit ad ptem pꝛimã.qꝙ fz

omne pati. tazʒ iuſtũ q; iniuſtũ ſit vni⸗
modi q.ſ.omne ſit voluntariũ. vel oẽ
ſit inuolũtariuz. arguit ergo ſic. omne
operari iuſtum. ſicut ⁊ omne operari
iniuſtum eſt volũtariũ.vt oñſuz eſt ſu/
pꝛa ca.iʒ. quare rõnabile ⁊ ꝓbabile
videt᷑ eſſe ꝙ nſtũ pani ⁊ iniuſtũ oppo
nant᷑.ſimiliter ei ꝙ eſt operari iuſtum
⁊ iniuſtũ.quare omne pati tam iuſtuzʒ

qᷓ; iniuſtum erit vnifoꝛmiter naie
Hu.

vel oẽ vnifoꝛmiter iuoluntariũ.
ius rõnis ponit alterã ptem añceden
tis ⁊ altera ſupplenda eſt vt ſuꝑpꝑle
m. ponit autẽ totũ ↄnñs ⁊ patʒ.¶ er
cio ibi Incõueniẽs Arguit ad ptem
alterã onñdens ꝙ nõ omne pati ẽ vni/
formiter volũtariũ vł iuoluntariũ.ſup
ponit aũt ex hijs que fiunt in iudicijs
ꝙ aliqð pati iuſtum eſt volũtariũ.ho⸗
mines eni iniuriã paſſi petunt inſtan
tiſſime ſibi reſtitutiõez ⁊ ſatiſfactiõezʒ
fieri.cum auxẽ fit.tunc iuſtuʒ patiunt
libenter ⁊ gaudẽter nimis.¶ Hoc er⸗/
go ſuppoſitopbat ꝙ nõ omne pati ſit

puiꝰmõi.qꝛ incõueniẽs eſt ꝙ vłr iniu

ſtum pati ſit volũtarium. de hoc enim
videmus homines eſſe dolẽteſ.quãdo
paſſi ſunt damna reruʒz vel vulnera ꝑ
ſonarũ.¶ Itẽ qꝛ etiã videmuſ ahquos
hoĩes inuolũtarie iuſtum pati.puta la
trones quãdo iuſte ducũtur ad patibu
luʒ. quare nõ eſt poſſibile ꝙ omne pa
ti ſit vnifoꝛmiter volũtariũ.¶ Muiꝰ rõ
nis ponit tantũ inſtantias ⁊ patet.
Conſequenter ibil Quia ⁊ de boc
Pꝛopõit tertiã queſtionẽ.d.ꝙ de hac
queſtiõe dubitabit aliquis.vtrũ.ſ.om
nis paſſus iniuſtũ mãliter ſumptũ.pu
ta damnũ cui accidit eẽ iniuſtũ.patiat᷑
iniuſtũ. ſic ꝙ ipa paſſio ſit ĩiuſta.¶ Eſt

eni ſcienduʒ ꝙ pati iniuſtũ põt intel/
ligi ⁊ exponi dupliciter. Ano mõ trã

ſitiue ſic ꝙ hec dictio iniuſtũ ſit accuſa
tiuꝰ.⁊ qð regat᷑ ab illo verbo pati. ⁊
tunc iĩiuſtum ſũmit᷑ materialiter. Alio
modo poteſt ĩtelligi intrãſitiue. ſic ꝙ

ipm pati ſit iniuſtum ⁊ paſſio iniuſta

hec autẽ amphibologica ⁊ dubia locu
tio non eſt infra latens in greco ſicut
in latino.in latino eniʒ videtur queri
idem de eodem. ¶ Cõſequenter ibi .
Ael quẽadmodũ Soluit iſtaʒ queſtio
nem.d.qꝙ ſicut fuit expoſituzʒ in hoc ꝙ
eſt operari.ſic exponenduʒ eſt in hoc
ꝙ eſt pati.quig in vtriſq; ſcʒ in opera

ri ⁊ in pati. ¶ Contingit ſᷣm accidens

trãſſũmere.i.tranſſũptiue loqui taʒ in
hijs que ſunt iuſta quã in hijs que ſũt
iniuſta quia non eſt ideʒ operari.qua
litercũq; res iniuſtas.puta inferri al/
teri damnũ quibus accidit eſſe iniuſtũ
illud inquã operari non eſt idẽ ei qð
eſt imuſtum facere.ſiue ei qð eſt iniu/
ſta factio.pꝛimũ enim poteſt eſſe ſine
iniuſtificatiõe operantis. Scòm vero
ipa eſt iniuſtificatio.ſiłr nec pati res
iniuſtas per legem pꝛobibitaſ. eſt idẽ
ei qð eſt iniuſtum pati ſeu iniuſta paſ
ſio. Et ſimiliter eſt idem iudicium de
iuſtis.puta de operari iuſta ⁊ de pati
iuſta. hoc autem pꝛobatur quantũ ad
pati ſcʒ ꝙ iniuſtum pati. nec ſit idem

₰

ei ꝗð ẽ iniuſta pati ᷣm modũ expõitũ

IIBRO

quia impoſſibile eſt iniuſtum pati.i.
iniuriari paſſiue nullo faciente actiue
iniuſtũ ⁊ iiuriã ⁊ ipoſſibile ẽ iuſtũ pa
ti.i. iuſtificari in recipiẽdo ius nullo
faciente iuſtũ ⁊ reddente ei ius.Sed
pati iniuſta.i.damna ⁊ nocumẽta cõ
tingit nullo faciente iniuſtum vel iiu/
ſtificatiõem puta ſi faciẽs operet᷑ pꝛo

pter ignoꝛãtiam ⁊ cõtingit iuſta pati

nullo faciente ſibi ius.puta ſi rem fur
tim ſublatã a caſu reperiat.quare ta/
lia pati nõ ẽ ĩiiuſtũ pati nec iuſtũ pati
vt expoſitum eſt.Huius rõnis ponit

cõcluſiõeʒ ibi. Hec iniuſta pati ⁊ ma

ioꝛem ibi. Impoſſibile ⁊ minoꝛ ſup/
plenda inr patz lia ¶ Konſequẽter
ibil Si aũt ſimpliciter ſoluit queſtio/
nẽ pꝛimã ⁊ ſcòaʒ in ſimul. ⁊ ſup hoc
ꝓbat ⁊ declarat quattuoꝛ cõcluſiões.
fa ibi Adhuc volens ſtertiã ibi Ael
nõ rectam quartã ibil. Ledit᷑ quideʒ

igitur.Mꝛima concluſio eſt ꝙ noce

re eum. qui vult noceri non eſt iniuſtũ
facere.hoc autẽ ꝓbat᷑ ducẽdo ad incõ
ueniens qꝛ ſi ſic eſſet tunc ſequeretur
wWaliquis ſibi ipi faceret miuſtũ. quia
incontinens volens nocet ſibi ipᷣi.hoc
autẽ eſt incõueniens.hoc enĩ eſt vnuʒ
de numero dubioꝝ. ĩ. determinãdoꝛũ
ꝓbat᷑ vt.ĩ.eodẽ ca.iS.ꝙ ñ cõtingit ali
quem ſibi ip̃ᷣi iniuſtũ facere quare no
cere eum qui noceri vult non eſt ſim/
pliciter iniuſtum facere ¶uius rõis
ponit pꝛimo añs.ꝙ poſſet eſſe maioꝛ
foꝛmãdo ſilogiſmuʒz.d.qꝙ ſi ſimpłr ĩiu
ſtum facere eſt aliquẽ ſcientẽ nocẽ eũ
qui noceri vult ſcientẽ dico eũ quẽ no
cet. ⁊ nocumẽtũ qð infert nocendo ⁊
modum nocẽdi.Et cum hoc ſuppona
tur ꝙ incontinẽs volens ſibi noceat.

⁊ volens iniuſtũ patiat.ſeꝗtur ꝙ ipe

ſibi ip̃i iniuſtuʒ faciat:qꝛ nullus alius
nocet ei. hoc autẽ videt᷑ incõueniens
vt dictum eſt. ⁊ ſic deſtructuz eſt conſe
quenſ.ꝙ ſumpliciter iniuſtũ facere nõ
eſt pᷣciſe nocere eum.qui vult noceri.
Seda cõcluſio eſt ꝙ iniuſtũ pati ſim
pliciter. non eſt ledi eum qui vult le/

patit᷑

di. hoc autẽ ꝓbat᷑ ducendo etiã ad in/
cõueniẽs.ꝙ ſi hoc eſſet ſequeret᷑ ali
quis incõtinẽs qui ꝓpter incontinen
tiã ſuã ledit᷑ ab amaſia. volente etiam
incontinenter viueret volens pateret᷑
iniuſtuʒ ab ea. hoc autẽ ꝓbatur euidẽ
ter inconueniẽs ꝙ. ſ. duo qui ſũme ſe
inuicem amãt ⁊ ſe ſibi inuiceʒ mutuo

cõicant patiant᷑ iniuſtum alter ab al,
tero.quare non videtur ꝙ ſimpliciter

iniuſtum pati.ſit volũtarie ledi huius
rõnis ponit tm̃ ↄñtiam in illa cõditio
nali. falſitas autẽ oñtis eſt notoria.
Cõſequẽter ibil Ael nõ recta Po/
nit tertiã cõcluſiõem que eſt ꝙ fimpli

citer iniuſtum facere eſt hoĩem ſciẽteʒ
non ex ignoꝛãtia operãteʒ ledere in,
nocentẽ pᷣter eius volũtatẽ hanc aute
cõcluſiõem concludit ex pᷣmiſſis.d. ꝓ

vel dicta incõueniẽtia ſequerent᷑. vel
diffinitio data de facere iniuſtũ nõ eſt

recta.Sed opoꝛtet apponere ei ꝙ eſt
nocere ſcientẽ nocere eũ ꝗ ledit᷑ ⁊ cq

quo ledit᷑ ⁊ quõ ledit᷑. Iſtis ꝗdẽ opoꝛ

tet apponere hoc ꝙ eſt pᷣter volunta⸗
teʒ eius qui leditur.⁊ tunc habemus

diffinitionem completam dicentes.
ſimpliciter iniuſtum facere eſt hoĩem
ſcienter ledere innocentezʒ pꝛeter ei
voluntatem.Et eſt addenduʒ innocẽ‚
teʒ. quoniꝗ alias leſura nõ eſt vłr in/
iuſta.

tur iniuſtum. pꝛimo ergo ponit eam

d. ꝙ bene ſequitur ex pꝛemiſſis pa-
liꝗs leditur ⁊ iniuſta ideſt damna pa

titur volens tamẽ nullus volens pati
tur miuſtum.i. iniurid.ſic ꝙ paſſio eiꝰ

ſit iniurioſa ⁊ iniuſta.ĩmo vmuerſali/

ter nullus vult imuſtum pati nec etiaʒ

incontinens de quo magis videretur

vniuerſaliter iniuſtum pati.Sed qui/
cunq; iniuſtum patitur pꝛeter volun/
tatem ſuam operatur ideſt ducitur ⁊
Scẽðo ibil Mec enĩ vult pbat
pꝛemiſſam queſtionẽ duplici ratione
2.ibi ů Qui autẽ que ipſius primo

a. Quarta cõcluſiõez ibil Ledit
quidem ..Eſt enim concluſio pꝛinci,
palis.ꝙ ſcilicet nullus volens pati⸗

cüieininn
iu Nerprer⸗

co
nib hun .

iißn in

— =
=☛2

ppht ſ ul
ihimi

42 , 44 2
ipan
entmuin

maon

iliii
ummu

ordnmmndepe

Pereninunce
Vvläbertnngin

imi ni
inlbckinti⸗
Gmmnüganpp
igorechhenim
toelAniuie

—,iↄ/—

Atſeculterg li⸗
(n auamerena
ri uttmn giin
lue onennsſd
ſefmgennsdrean

Pectur gits gar⸗

üinun
ilpwwcihiioeche

maeſripſis

hia unenspe

iinn glici wun

.

RHR

6

4
X

=

Milcſmeni
saes cben

aminigſcſnce

iimn iccinſ

Nnnmidqgiigeden
ckuridnerandi
onmii dend gi
8 acie inon
phanrgr open⸗

S
=S=

ſsenceletef

»„ „

lle ing iin

gchltingnen

11

1. MW
Enm
ine
8alli iidii
cſien t
nicenckh
ziaopenine
Cbn i
Weh)eiiin

Keetnulus iut
I.peinoe

hinretfen

1 inmſebin

s tme ltr
ni inmilegfe
nimini⸗
Ne umiin
cpeſn⸗ .

S

tige),

WV.

autẽ arguit ſic nullus vult ꝙ nõ exiſti
mat eẽ ſtudioſum ſed ꝗlibet exiſtimat
iniuſtũ pati nõ eſſe ſtudioſum. quare
nullus vult iniuſtum pati ¶ Hums
rationis ponit maiorez cũ ſupfluitate

negatiõis ⁊ patet addit autẽ dubiũ re

mouẽdo ꝙ ĩ cõtines opatur ulud ꝙ ex
tita opteꝛe non opari ſed ille ꝗ vnũ ꝗ
deʒ appetit ⁊ alteruʒ fugit. Appetit

enim voluptatẽ ⁊ fugit depaupatio

neʒz tñ ppter lucrũ voluptatis vult ſu/
ſtinere damnum de pauperationis ?
hoc modo adequat damnũ cũ lucro.
quare nõ ſe exiſtimat ĩiuſtũ pati q;ᷓ uiſ
5O velit damnũ pati nõ tñ ĩiuſtũ pan.
vlr igit᷑ nulłvłt iiuſtũ pati licet multi

velint damnũ pati ꝓpter aligd deſide

ratũ ĩ quo recõpenſant damnũ A Se/
cundo ibi Qui autẽ que ipſius] Aꝛ
guit ſpecialiter ꝙ ille ꝗ bona ſua dat
alteri puta meretrici vł adulatori nõ
patiat᷑ ĩiuſtum. qꝛ iiuſtũ pati non eſtĩ
poteſtate patienus ſed potius ĩ pote
ſtate facientis dare autẽ bona ſua eſt
ĩ poteſtate dãtis quare dar bona ſua
nõ ẽ ĩiuſtum pati.¶ Huius ratiõis po
nit primo cõcluſionẽ dicẽs ꝙ ille qui
dat bona que ſunt ipſius ſiue ſua quẽ
admodũ ait bomerus poeta.d. quẽdã
milutẽ nomine glãcũ dediſſe alteri p/
biſſimo militi.ſ.dyomedi arma ſua au
ꝛea ꝓ armis ereis ⁊.c.boues ꝓ ix.bo
bus tal inquã ꝗ ſic ſua dat nõ patitur
iiuſtum ⁊ hec ẽ cõcluſio ¶ Secũdo po
nit minoꝛẽ.d.q ĩ ipſo dante.i.ĩ eius

poteſtate ẽ daꝛe vel nõ dare ¶ Ter⸗

tio maoirẽ dicens.ꝙ iiuſtũ pati nõ ẽ
in ipſo paciẽte.i.nõ in eiuſ poteſtate
28 ꝓbatur qꝛ opoꝛtet pꝛeexiſtere
aliũ faciẽtẽ ei iiuriam nullo eni faciẽ
te iiuriã ipſe nõ pateret᷑ iiuſtũ quare
magis ẽ in poteſtate faciẽtis quam in
poteſtate paciẽtis ĩiuꝛiam. Altimo
auteʒ cõcludit.d.ꝙ manifeſtius ẽ qi
iiuſtũ pati nõ ẽ voluntaꝛiuʒ.

Queſſio decimaoctaua

ſſttione philoſophi vtrũ aliꝗs
volẽs patiat᷑ iiuriam ſeu ĩiuſtũ. Et ar

guit ꝙ ſic primo qꝛ pluribꝰ modis cõ

tingit euenire malum qᷓ; bonuzʒ. iuſtũ
qᷓ; iniuſtũ.vt ſupra.li.2.cap..Sʒ iu/
ſtuʒ pati ꝙ ẽ bonũ contingit eueniꝛe
duplicit᷑.ſ.volũtarie ⁊ ĩiuolũtarie.qua
re ĩiuſtũ pati cõtinget non ſolum vno

modo.ſ.ĩuoluntaꝛie ymmo etiã ĩ plu

ꝛibus modis.qꝛ etiã voluntarie ⁊ in
voluntãrie. ¶ Secũdo qꝛ ſicut nullus
patit᷑ ĩinſtũm nullo faciente ĩiuſtũ ſᷣm
ſniam philoſophi. Sic etiã nullus fa
cit ĩiuſtuʒ nullo paciẽte iniuſtũ. Sʒ le
dens volentẽ ledi facit iniuſtũ quare
patiẽs patitur iniuſtũ.Qð autẽ aliꝗs
ledẽſ volentẽ ledi faciat iniuſtũ ꝓbat᷑.
tũ qꝛ xpᷣs volẽs pati paſſꝰẽ.oblateni
ẽ morti qꝛ ipᷣe voluit yſa.3 ¶Et idẽ
dicit andreas ad ageam vt habetur ĩ
eius legẽda.⁊ tñ iniuſtũ fecerũt ꝗ eũ
crucifixerũt tũ qꝛ dð dãnauit ad moꝛ
tem pueꝛũ a malechitẽ.qꝛ dicebat ſe
iterfeciſſe ſaulẽ volentẽ ĩteꝛfici.2. re.
.i. cap.¶ &x quo vidett ꝙ dauid ꝛepu/
tauit illũ puerũ feciſſe iniuſtũ ĩterficiẽ
do volentem iterfici.tũ qꝛ ſancti apłi
gaudentes ibãt a cõſpectu cõſilij pha
ꝛiſeoꝝ.qm̃ digni hahiti ſunt ꝓ nomie

ieſu cõtumeliã pati.actus.. Et tñ cõ

ſtat ꝙ illi fecerunt iniuſtã cõtumeliã ⁊
ꝙ ipſi iniuſtũ ⁊ ĩiuriã paſſi ſunt tũ qꝛ
cõtractꝰ vſurariꝰ ẽ voluntari ex vtra
que parte.⁊ tñ vir. vſurarius facit in
luſtum at᷑li vt ꝓbatum ẽ ſupra tracta/
tu de liberalitate quare patet multi/

pliciter ꝙ aligs ledens volentẽ ledi

facit iniuſtũ ⁊ iniuriã pacienti. ¶ Gʒ
ĩ oppoſitũ ẽ ſnia philoſophi ⁊ ſnĩa in
ris expᷣſſa.ff.de iniurijs.l.i.J.vſq; a
deo ⁊. ff. de aqua.plu. arcenda.l.ĩdiẽ
icendũ ꝙ ille ꝗ volens nocumẽ
tum patt᷑. pati poteſt iniuriã ⁊ iniu/
ſtũ in. 4. caſibns. primo quið ſi eius

N

voluntas ſit tacita nõ expᷣſſa puta ſi ui

cy hñs eqũ velit tacite ꝙ vicinei- int
ficiat ipᷣm.qꝛ ⁊ ſibi ipᷣi ſpat ſatiſfõneʒ

IBRO.

⁊ vicino optat damnificationẽ. ſtan
te igitur tali tacita voluntate. Si vi
cinus ille iterficiat equm ipſe facit in
iuſtũ ⁊ tenetur ad ſatiſfactionẽ qꝛ vo
luntas tacita nõ dedit auctoritatẽ vel
hncẽnã ei ĩiteꝛficiẽdi.Et ideo iudex co
get eum ſatiſfacere ſi tamẽ voluntas
illa fuiſſet expreſſa ſic ꝙ ticius dixiſſet
vicino ſuo ĩteꝛfice mihi equm tunc il/
le nõ feciſſet iiuſtum nec ſatiſfacere te
neret. ¶Secundo ſi voluntas ſit paꝛ/

tialis non integra puta ſi titius velit

ipſe ledi.nolit tamẽ ꝙ alter ledat pro
eo ꝙ ledi eſtimat ſibi leſo finaliter fo
re bonum ſed ledere ledenti eſtimat
finaliter fore malũ. Et hoc modo xpᷣs
⁊ apoſtoli ⁊ martireſ alij volebãt coꝛ
poralit᷑ ledi ꝓ ſalute fidei qꝛ hoc erat
eis lucrũ dñte paulo mihi viuere xp̃ᷣo
ẽ ⁊ mori lucrum phitł illo.nolebãt tñ
ꝙ alij lederẽt ꝗr hoc eiſ finaliter erat
damnum. ¶ Iſti ergo ſic patieban
tu2 iiuſtũ qꝛ volũtaſ eorũ non optabat
totum qð requizebatur ad pati. Mec
p ↄñs dabat aduerſarijs fidei lniam
ledendi quare ⁊ illi faciebant ⁊ iſti
patiebãtur ĩiuſtum. ¶ Zertio ſi volũ
tas ſit cõditionata ⁊ ĩ voluntaꝛio p/
mixta nõ ſimplex nec abſoluta. puta
cum aligs ſe obligat ad vſurã ipſe ꝗ/
dem vellet accipere pecuniaʒ mutuo
ſine damno vſurarũ ſi poſſet habere
ſed qꝛ pecunia idiget ⁊ aliter habere
non poteſt ideo vult ſic accipe hec tñ
voluntaſ nõ ſimplex nec abſoluta non
tollit quin vſurarius faciat iiuſtum ⁊
quin alter patiatur ĩiuſtũ vt ſupra trac
tatu de liberalitate queſtiõe de vſura.
Ex hoc ſequit᷑ ꝙ enſenia miſſa eis ꝗ
pecuniam gratis accomodãt nõ ca/
dunt ſub vſura qꝛ illa ſunt ſimpliciter
2 abſolute volutarie data. ¶ QAuarto
ſi voluntas ſit ligata nõ libera ſicut
ẽ in puero vel ĩ gꝛauiter ifirmo qui cõ
unuer ea que ſunt ſibi noxia cupiũt ꝗ

mnn. puero vel ifirmo faceret nocumen

tum m voluntatẽ eoꝛuʒ faceret eis ĩ
iuriã ⁊ iiuſtum. qꝛ tłes ᷣm naturã cõ

miſſi ſunt nõ ſue ſed aliene voluntati
⁊ rationi ⁊ ideo ꝗ regit ĩfirmũ nõ ſᷣm
voluntatẽ medici ſed ipſius ĩfirmi ĩiu
riam facit ei ⁊ ideʒ ẽ ĩdiciũ vniueꝛſali
teꝛ de quolibet ꝗ nõ ẽ cõpos mentis
ſue. ¶ Supponẽdo autem cum philo
ſopho ꝙ aligꝗs voluntate expreſia ro
