ꝙ ſic demonſtrari põt.oĩs rõ pꝛactica
rcã cõfoꝛmis eſt appetitui rcõ vt habe

mur. 6. etbicoꝝ. Sed rõ rethoꝛica recta

—

ſm rethoꝛicà põt eſſe diſſoꝛmis appe
titui rcõ. Iſte quidẽ rethoꝛ ꝓ cã nõ iu
ſta rõcinabitur coꝛã iudice vtendo re
gulis ⁊ pᷣceptiſ artis ſue in nullo decli
nãdo ab eis.ita ꝙ erit eius rõ rciſſima
ſm rethoꝛicã erit tamẽ diſfſoꝛmis ap/
petitui rcõ ⁊ iuſto.quaẽ illa rõ nũqua

fuit pꝛactica ¶ Ad terciũ ſulr do. ꝙ nul

la pars grãmance põt diuidi in pꝛacu
cã ppeie,(Mcd auart do. q ſcia iuris
eſt moꝛalis non tamẽ tradita in libꝛis
moꝛalibus philoſophoꝝ niſi quãtũ ad
eius pꝛincipia cuiꝰ rõ eſt qꝛ nõ põt tra
di per modũ ſcie qꝛ ſᷣm veritatẽ ꝙ con
tinetur in lege pᷣcipiẽte velphibẽte nõ
eſt ſcia.hec eni ſcia pꝛobant ꝙ ᷣm vir

tutes ⁊ neon fᷣm vitia eſt viuenduz. lex

ãt ſᷣm oẽm virtutez viuere pᷣcipit ⁊ ᷣm
omne vitiũ ꝓbibet.vt habet᷑..· ethico
rum. vnde leges magis ptinẽt ad pꝛu
dentiã qᷓ; ad ſciam. pꝛudeniia nãq;ʒ pᷣ⸗

ceptiua eſt ſicut lex ſcia vero nõ.¶ Ad

quintũ dò.ꝙ medicina que vocat᷑ pꝛa

ctica eſt mechanica cõnumerata inter
mechanicas vt recitat hugo de ſancto
victoꝛe in didaſcalicon dicẽs apud an
tiquoſ fuiſſe. 7.genera mechanicarum

artiũ ſcilicʒ lanificiũ armaturam naui

gatiuã ⁊ agriculturã venatiõem medi
cinã ⁊ theatricã que fuit ars de ludis
⁊ modo ludẽdi ꝙ pꝛincipaliter fiebat
in theatris.vocat᷑ ergo medicina pꝛa/
ctica methaphiſice ſic Ariſt.vocat me
chanicam pꝛudentiã ꝓpłemio metha/
phiſice.d.ꝙ inuentis oibus neceſſarijſ
hec pꝛudentia inqmri cepit ait de me
tbapbiſica (icl extu dde artes oẽs
manufactiue ſunt mechanice non pꝛa
ctice aliqui o manu artifices metha/
phoꝛice dicũt᷑ pꝛactici ſicut ⁊ aliqui di
cunt᷑ ſapientes ibidẽ nõ ꝙ eoꝝ ars ſit
ſapia ſed qꝛ maioꝛẽ habet ſiłitudineʒ
ſapiẽtie ſic nec iſtoꝝ ars erit pꝛactica.
Aueſtio quarta
E 4 viſum eſt aligbus ꝙ m
ralis ſcia ſufficiẽter ſit diuiſa
in ethicaʒ yconicam ⁊ politi
cã.¶ ꝛimo quidẽ auctoꝛitatibꝰ anti⸗

–☛d

— — — —

P'RLDS.

quoꝝ.puta euſtratij algał.hug. de ſan
cto victoꝛe qui ſic eam diſtinguũt. 2.
qꝛ tot ſũt ꝑtes huiꝰ ſcie quot ſũt modi
viuẽdi hoĩs cũ ipᷣa ſit de hoĩe vel de ip

ſius opatiõe.ſed tres tm̃ ſunt modi vi

uendi hoĩs in generali.vnus ſolitariuſ
de quo ẽ ethica alter domeſticꝰ ð quo
eſt yconica ⁊ tercius ciuił de quo ẽ po
linica. non ſũt plures ꝑtes moꝛał ſcie
4 — in oppoſitũ eſt ꝙ ethica que in
libꝛo ethicoꝝ tradit᷑ eſt de moꝛibus ho

minis cõibus ad oẽs modos viuẽdi pᷣ
dictos nec plus agit de ſolitario qᷓ; de

glijs.ymo minus. quare de illo modo
põt eẽ ſpãlis ꝑs huiꝰ ſcie ſicut de duo
bus reliquis que dicet᷑ monoſtica ⁊ ſic
ethica ⁊ monoſtica nõ coincidut.(ih⸗

pᷣmittẽdo diuiſionẽ naturalis pbiloſo
phie pꝛo euidẽtia dicẽdoꝝ que quidẽ
philoſophia cum agat de natura que ẽ
pꝛincipiũ motꝰ vel agit de natura vt ẽ
pꝛincipiũ motꝰ cuiꝰcũq; in generali nõ
deſcendẽdo ad ſpãlia ⁊ ſic vna ꝑs ei
tradit᷑ in li? phiſicoꝝ.vel agit de natuã
vt eſt pꝛincipium motus quo partes

mundi oꝛdinãtur in mũdo qui motus

triplex eſt.vnꝰ eſt mediꝰ alter ad me/
diũ ⁊ terciꝰ circa mediũ ⁊ ſic alteã pſ
eiꝰ tradit᷑ in li? de ce.⁊ mũdo ⁊ in li/
bꝛis ſubalternatis ei vel agit de natuã
vt eſt pꝛiucipiũ motus quo alique ꝑtes
mũdi inuicẽ trãſmutãtur ſicut elemẽta
⁊ elemẽtata ⁊ ſic altera ꝑs eius tradi
tur in li? de generatiõe ⁊ coꝛruptione
⁊ in libꝛis ſubalternatis ei vel agit de
natura vt eſt pꝛincipiũ motrꝰ quo pfici
unt᷑ alique nobilioꝛes ptes tociꝰ mun
di.ſ.aĩalia qui motꝰ eſt operatio vitał
puta itelligere ſentire ⁊ appetere qui
magis eſt aĩalium ſalus ⁊ pfectio quã
mutatio ⁊ ſic altera pars eiꝰ traditur
ĩ li? de aia ⁊ in libꝛis ſubalternatis ei

¶ Simili mõ di. in ꝓpoſito cuʒ moꝛalis

ſcia agat de hoĩe vt libero ⁊ vt libere
viuẽte vel agit de hoĩe vt libere viuẽte
non determinando conſiderationem
ad aliquẽ modũ viuẽdi ſpãlezʒ ⁊ ſic pri
ma ps ev tradit᷑ in ethicis in ꝗb' agi

tur de moꝛibꝰ hoĩs ĩ cõt vel agit de mo

do viuẽdi ciuili ⁊ ſic altera ꝑs eiꝰ tra/
dit᷑ in politicis vel agit de mõ viuendi
domeſtico ⁊ ſic altera ps er tradit᷑ in
yconica vel agit de modo viuẽdi ſolita
rio ⁊ ſic altera ps eius traditur in mo
noſtica. hec aũt monoſtica nõ tenet᷑ fu
iſſe tradita per philoſophos cuiꝰ ratõ
duplex eſt. vna qꝛ viſuʒ eſt eis ꝙ docu
mẽta in ethicis generałr tradita ſuffi/

ciãt pꝛo regimie illiꝰ ſolitarie vite que

tñ ſic generaliter ſũpta nõ ſufficeret
regimiĩe vite domeſtice vel cimł.¶ Alia
rõ qꝛ illũ modũ viuẽdi putauerũt ma/
gis diuinũ qᷓ; hũanũ. vñ euſtratiꝰ ait.ſi
in mõtibꝰ cõuerſari ⁊ ſolitudinẽ hitare
eligat aliꝗs vitã eligẽſ dininioꝛẽ valde
aꝝ vel nihil arte miſtrante indigebit
Hijs igit᷑ pᷣmiſſis ad queſtiõem dicẽ/
a ſũt tria.pꝛimũ ꝙ moꝛalis poſſibilis
tradi non eſt ſufficiẽter diuiſa in illas
tres ptes vt iam viſuzʒ eſt. 2?7 ꝙ moꝛał
p philoſophos tradita eſt ſufficiẽter di
uiſa in illas tres ptes vt etiã iã viſuʒ ẽ
3. ꝙ hetica in li? ethicoꝝ tradita non
eſt dicenda monoſtica ac ſi ageret de
moꝛibꝰ ſolũ vniꝰ hoĩs.qð pꝛobat᷑ pꝛio
ſic.nulla doctrina agit pᷣciſe de vita ⁊
moꝛibꝰ vniꝰ hoĩs que agit de virtutib⸗
magis neceſſarijs hoĩ vt ciuiliter viuẽ

ti qᷓ; aliter viuẽti ſʒ doctrina li? ethico

rũ agit de multis virtutibus magis ne
ceſſarijs homini vt ciuiliter viuenti qᷓ;
aliter viuenti.¶ Iſtud apparet quoniã
agit de pꝛudẽtia de iuſtitia de foꝛtitu/
dine de magificẽtia de liberalitate de

amicitia. de itate ⁊ eutrapelia Ne

de felicitate politica ⁊æ contẽplatiua.
quare nõ agit pᷣciſe de moꝛibus ⁊ vita
vniꝰ bols. 2 qm nulla doctrina agẽs
de generatiõe ⁊ augmẽto ſalute ⁊ ope
ratiõe diffinitiõe ⁊ mõ cuiuſcũq; virtu
tis agit pᷣciſe de moꝛibꝰ vniꝰ hoĩs. ali/
que eni virtutes requirũt᷑ pſonis cõibꝰ
⁊ pr̃ibuſfamił.de ꝗbus ciuiliſ doctrina
ageret ſed doctrina liꝰ ethicoꝝ agit de

bijs omnibus in 2? ethicoꝛum ⁊ in. ʒy·
de volũtario ⁊ cõſilio electiõe ⁊ inten

a4

“

D

nõe que ſũt oi virtuti cõia. quare ſegt

vt pꝛius. ¶ Ad pꝛimũ in oppoſitũ dð.
ꝙ illi diuidũt moꝛalẽ per phᷣos traditã
nõ illã que eſt poſſibił tradi que magiſ
inuenit᷑ in vuis patꝝ q; in libꝛis phoꝝ
lʒ Ariſtote.x.ethicoꝝ videat᷑ finaliter
ponere felicitatẽ pfectiſſimã huiꝰ vite
i lo mõ viuẽdi ꝗ ptinet ad monoſticã
Ad pᷣm iã dictũ eſt ꝙ ethica nõ eſt de
odle viuẽdi ſolitario ſicut rõ ſuppone
at.
Yis igit᷑ generalibꝰ ex poſitis
cũ dei oĩpotẽtis auxilio ad ex

4

ditã accedimꝰ cuius titul talis eſt. In
cipit ethica nithomathia ſtragelica ari
ſtoteł· ¶ Dicit᷑ ãt ethica moꝛał ſcia ab
ethos grece ꝙ eſt mos latine ⁊ ychos
ꝙ eſt ſcia.¶ Dicit᷑ ãt nithomachia. q.
ad nithomachũ Ariſt. pr̃eʒ ſᷣm aliquoſ
vel ſᷣm alios filiũ per modũ epłe miſ/
ſa. Dicit᷑ ãt ſtragelica ab illa ciuitate
ſtrage lia.vñ Ariſt.oꝛtꝰ eãt quã philip
pus rex macedo deſtruxit quãq; filius
eiꝰ alexãder magrꝰ ob ariſt. reuerẽnã
dicit repaſtef arit. ab ares ꝙ eſt
virtꝰ ⁊ olon ꝙ eſt totũ.q.totꝰ virtuoſuſ
vñ dicit euſtratiꝰ ꝙ ariſt. circa vtraſq;
ptes phie ſtuduit ⁊ negotia de amba/
b' expoſuit ptrãſeũtium hoim aĩas in
ſtruens artibꝰ ⁊ doctrinis.

¶ Lectio pꝛima.

e

R,.„ enis ars 7 omis
doctrina Huic le pᷣ⸗
V mittit᷑ ꝓphemiũ ⁊ ibi
ſbᷣdit᷑ tractatꝰ*. Di
camꝰ ãt reſumẽtes
in pbeio. pbs ãt red
P

dit auditoꝛẽ.pꝛi? bemuolũ ꝓponẽs ei
ſcie finẽ ⁊ fructum.2?. docilẽ ꝓponens
eipcedẽdi modũ ibil Dicit᷑ at vtiq; ſuf
ficiẽt ʒ? attẽtũ oñdẽs ei auditoꝛẽ de
bere eẽ ydoneũ nõ inexptũ nec paſſio
nibꝰ deditũ ibil Anꝰꝗſq; ãt bñ iudicat
Hiñdit igit᷑ hui ſcie finẽ in õ conclu/
ſiõibꝰ quaꝝ pꝛia ẽ.ꝙ oĩs ars ⁊ ois do

onẽdã ethicã ĩ li? Ariſt. tra

ctrina appetit aliqð bonuʒ finale.
EScða ꝙ pluriũ doctrinaꝝ ⁊ artiũ ſũt
pluã bõa finalia mõ diſſiłia que ponit
ibil Zr̃ia vo quedã viòt᷑ eẽ finiũ icia
ꝙ illa ſüt in ſᷣa diuerſa ibil AMulũ at
quarta ꝙ illa ſũt in ꝑpfectiõe iequalia
ibi. Quecũq; ſũt taliuʒ.quĩta ꝙ inter

hec oĩa bõa finalia eſt aliqð optimum

intẽtũ ⁊ cõſideratũ ab aliqua doctria
rũ ibil Si vtiq; eſt aliꝗgſ Sexta ꝙ illud
optimũ cõſideratũ ⁊ intẽtũ in pñti do
ctria ibil Si ãt ſit tẽ ptãdũ deoen
dẽtia cõcluſiõis pꝛie pᷣnotada ſũt qua
tuoꝛ. Pꝛio ꝙ bonũ nõ ſũmit᷑ h ꝓ bono
moꝛali pꝛeciſe.nec pꝛo naturali pꝛe/
ciſe ſed cõmuniſſime ſic autẽ ſũptũ bo
nũ eſt eẽ eẽntiale vel accidẽtale cõue
niẽs rei vt pficiat᷑ vł vt in ſua pfectiõe
ſaluet.oĩs ꝗppe res vel eſt ipfecta vel
pfecta. Impfecta ꝗdẽ ⁊ imcõpleta ap
petit ſaluteʒ illiꝰ eẽ illius boni lʒ imꝑ
fecti ꝙ iã hʒ ⁊ appetit ↄplemtũ ꝙ nõ
dũ hʒ.pfecta pᷣo res appetit ſalutẽ ſui
boni ſui eẽ ꝙ hʒ. Iſtud at bonũ in quo
res appetitu tẽdit duplex eſt.vnũ itri/
ſecũ qð hitũ rẽ foꝛmalłr pficit Auli ẽ
extriſecũ a quo bonũ intrinſecũ ꝓuenit
2 notadũ ꝙ appetiiꝰ i hac ꝑte ſùmẽ
dꝰ eſt cõiſſime ꝓ quacũq; tẽdẽtia rei in
finẽ ſuũ.hec ãt tẽdẽtia ẽ qntuplex.vna
eſt que ſeꝗt nãm acceptã ⁊ hec ẽ nãł
appetitꝰ vt fames.¶ Alia foꝛmã ſenſa
tã ſeu ſenſu appᷣbenſà ⁊ hec ẽ appeti
Laiĩał vt ↄcupia rei viſu delectabilis
¶ Alia ſegt᷑ foꝛmã intellectã ⁊ ẽ appe
titꝰ itelleciꝰ vt deſideriũ vᷣtuũ hñde.
¶ Alia ſeꝗt᷑ hitũ acqſitũ quo bituat in
clinat᷑ ad operari fᷣm bitum ſuũ vt ſci/
ens ad cõſiderare liberał ad dare.
l Alia ſeꝗt᷑ hĩtũ infuſũ ſeu aliqð ſuꝑnã
e donũ quo dotatꝰ gꝗs dicit cupio diſſol
ui ⁊ eſſe cũ xpᷣo. ʒ:. notãdũ.ꝙ oĩʒ que
nobᷣ inſüt quedã inſũt nobᷣ a nã quedã
a doctrina. quedã a ↄſuetudiĩe vt ĩplici

te dicit᷑.j.in.⁊ li?ꝰ ⁊ explicite in.x.de

bijs eni que nobis inſũt ex diuina ĩſu/
ſione nõ loꝗt᷑ phs.nulł ãt hĩit intelle
ctualis vel moꝛalis ineſt nobis a nã vt

— — —

—

1

dicit in. 2². Itẽ nullꝰ moꝛalis ineſt no

bis a doctrĩia tiñ large ſũmẽdo doctri/
nã pꝛo erudinõe ⁊ inuẽtiõe vt mecha
nicha. ¶ Alij vero nõ poſſunt nob in
eſſe a ſola doctrina abſq; aſſuefactione
pꝛeuia vt dicit᷑ in fo de ꝗbuſdã actibꝰ
Zũc ̊ habem ꝙ intellectualiũ hĩtuũ
alij ſũt eruditione alij aſſuefactiõe ge/
nerabiles.vñ phᷣs in hac ꝑte ſũmit ar
tem pꝛo quocũq; biĩtu per aſſuefactio/
nẽ generabili ⁊ doctrinã pꝛo quocũq;
hitu per eruditiõem acꝗſibili. 4 no/
tãdũ ꝙ volũtas que eſt appetitꝰ rõnatł
⁊ liber põt oppoſita ⁊ imoppoſita qꝛ
eſt indetermiata ad illa æ põt per ſe
determinari ad alterum ⁊ bhoc tripłr.
vno modo ĩ̃ſpeciu actꝰ ĩpati qꝛ põt vł
ſedere vel ire que ſũt oppoſua ⁊ ſi ve
lit ſedere tunc ſedere eſt pars ad quã
volũtas pꝛius indeterminata determi
nat᷑.velle ãt eius eſt determĩatio. alio
mõ reſpectu cõtrarietaſ actus eliciti.
voluntas ei põt diligere vel odire vnũ

hoĩez que ſũt oppoſua circa idẽ ꝙ ſi di

ligat tũc ipᷣm diligere eſt ꝑs ad quam
volũtas determinat ⁊ ipᷣamet determi
natio.Alio mõ reſpeciu exercitij actuſ
elicui qꝛ volũtas põt hũc boĩeʒ dilige
re vel odire ⁊ põt vtrũq; õmutere ⁊
vtrũq; actũ a ſe ſuſpẽdere ⁊ iũc ſi exer
ceat aliquẽ iſtoꝝ actuũ ip̃mmet exerci
nũ eſt pars ad quã fit determinatio æ
ipamet determĩatio ⁊ ſiłi modo de ſu/
ſpenſiõe niſi illa ſuſpẽſio fiat per aliuʒ
actũ poſuiuũ ⁊ tũc determĩatio eẽt reſ
poſitiua ⁊ quedã volitio.pars vero ad
quã fieret determĩauo eſſet ſola pꝛiua
tio.phs ergo in hac parte non accipit
electõem ſicut.j.i.ʒ.diſt.qꝙ ẽ volũtariũ
pconſiliatũ ex hijs que ſunt ad finem.
Sʒzʒ ſũ mit eã cõiſſime ⁊ reſpectu finis
⁊ reſpeciu eoꝝ que ſũt ad finem vnde
j. in pꝛimo dicit felicitatẽ ꝓpter ſe eli
gibilẽ ꝙ nullo mõ verũ eſt de electione
pꝛĩo mõ ſumpta vt ſũmit᷑ in ʒ? ſũmitur

ergo hic electio generaliſſime ꝓ qua

cũq; determinatiõe volũtatis pꝛius in
determĩate. Actus aũt nõ ſũmitur bic

vt diuidit potẽtiã ſed vt eſt terminꝰ ps
vel extremitas ad quẽ vel ad quam fit
dicta determiatio. vñ aliqñ talis actus
eſt diuerſus ab illa determiatiõe vt vi

ſum eſt de actu imperato. aliqñ idẽ cũ
ea vt viſum eſt de actu elicito¶ 15 at

ſic debeat ſũmi actus patet.qꝛ in gre⸗/

co nõ habet᷑ eudelechia que dicit actũ

diuiſũ generaliter ↄtra potẽtiam ſʒ ba
bet᷑ pꝛaxis que ſᷣm euſiratiũ idẽ eſt ꝙ
operatio ſᷣm electiõem ſupple ſumpiã
generaliter pꝛo determĩatiõe volũtan
⁊ tũc pʒ ꝙ buiꝰmõi actꝰ vel pꝛaxiſ nõ
eſt niſi actus humanus qui eſt in libe/
ra ptãte hoĩs. ¶ Hijs viſis vidẽda eſt
ꝓbatiol Ze hoc ampliꝰ in ſexto pꝛie
cõcluſiõis hic intente que ꝓbat᷑ ſic.oĩa
appetũt finale bonũ qð patʒ qꝛ ſic an
tiqui cõiter enũciantes deſcripſerunt
bonũ dicẽtes bonũ eſſe illud ꝙ oĩa ap
peiunt. ergo oĩs ars ⁊ oĩs doctrina. i.
oĩs intellectuał bitus aſſuefactiõe vel
eruditiõe acꝗſitus appetit aliqð fina/
le bonũ.⁊ addit᷑ ad hãc cõcluſiõem ꝙ;
ſiłr bonum appetunt eos electio.i.oĩs
humane volũtatis determinatio ⁊ oĩs
actus hũanuſ ad quẽ tanquã ad alterã
indeterminatiõis partẽ fit illa deter⸗/
minatio cõſequẽtia iſia eſt euidens cũ
iſta quatuoꝛ ſit de numero oĩm.

Abitaret autem aliquis qua
e philoſophus in bhac parte
oẽs habitus intellectuales cõ
pꝛebendit ſub differẽtijs generatiõis
eoꝛum potius q; ſub aliis. 2. quare
addit actum ⁊ electiõem cum non fa/
ciãt ad ꝓpoſituʒ.¶ Ad pꝛimum dico

ꝙ quia płs cõpabat bic bitus intelle-

ctuales ad finẽ qui maxime intẽditur
in generatõe rei cũ finis meueat gene
raniẽ ad generãdũ hinc eſt ꝙ ſub hijs
differẽtijs in hac operatiõe iſtos bitus
cõpꝛehendere debuit potiꝰ qᷓ; ſub aliji
6 Ad ſecundum dicenduʒ ꝙ actus ?
electio hic adduntur quoniã appetes

vł acqꝗrẽs iſtos ĩtellectuales bitꝰ p ele

ctiõeʒ vt h ſũmit᷑ ſe deimiat ⁊ ad aciũ

IIBRO

appetendi ⁊ acꝗrẽdi determinat᷑.hĩti

bus vero iam acquiſitis per electiõeʒ
ſe determĩat ad actũ operatiõis eoꝛuzʒ
qui eſt finis eoꝝ determinatꝰ ⁊ idcir/
co cõueniẽter in bꝛeuibꝰ expoſuit mo/
dum huius appetitꝰ quo doctrine bo/
nũ appetũt addendo electiõeʒ ⁊ actũ
Drfia vero videt᷑ quedã eẽ finiũ Oñ
ſo ꝙ oĩm doctrinaꝝ ⁊ artiũ ſunt aliqui
boni fineſ ꝙ fuit pꝛĩa cõcluſio.cõſequẽ
ter hic declarat ſcõam ꝙ iſti fines ſunt
in mõ diſſiłes ⁊ differẽtes dicẽs.ꝙ fi⸗
niũ pᷣdictoꝝ eſt quedã differẽtia ⁊ diſ⸗

ſimiluudo.qð ꝓbat oñdens duos mo/

dos finiũ qꝛ quidã fines aliquaꝝ arti
um ⁊ doctrinaꝝ ſunt ſole operationes
puta muſice cãtare vel cythariʒat̃ pꝛe
ter ꝙ nullum ſeꝗtur opꝰ operatũ. ꝗdã
vero fines ſunt opera quedã remanẽ/
tia pꝛeter operatiõem ⁊ poſt vt edifi
care pᷣter ⁊ poſt edificatiõeʒ remanet
domus edificatal. Quoꝝ ãt ¶ Seinde
cõparat huiuſmõi finẽ opatũ ſue ope/
rationi dicẽs. quoꝝ negotioꝝ vł qua
rum artium ſũt fines opera vltra ope/
ratiões in hijs artibꝰ ⁊ negocijs meli
oꝛa ⁊ appetibilioꝛa ſũt opera qᷓ; ope/
anesllira ptẽ hãc duo notanda
ſũt.ſ.cauſa dr̃ie finium ⁊ cã pᷣeminẽtie

rei operate ad operatiõem qua effici

cã pꝛimi eſt qꝛ ſũt artes alique requi/
rẽtes in operatiõibꝰ ſuis ſubiectũ ĩ qð
operent᷑ ⁊ oꝛganũ quo operent᷑. Ali⸗/
que vero nõ ſubiectũ ſed oꝛganuʒ.ali⸗/
ue vero nec ſubiectũ nec oꝛganum.
6 Ars aũt requirẽs ſubiectũ in quo o/
peret᷑ inducit mediãte oꝛgano foꝛmaʒ
aliquã remanẽteʒ in ſubiecto poſt ope
ratiõem vt dictũ eſt de domificatiua ⁊
illa foꝛma eſt finis vlterioꝛ pᷣter opera
nõem.Ars vero requirẽs nõ ſubiectũ
in quo ſed oꝛganũ quo operet᷑ eſt du/
plex qꝛ vtit᷑ ⁊ operat᷑ oꝛgano vel ſepa
ratur ſicut cythara vel viola vtit᷑ muſi
ca inſtralis vel cõiũcto ſicut oꝛe vł gut
ture vtitur muſica vocał ⁊ ĩ hijs oꝛga
nis nihil ĩducit᷑ niſi motꝰ qui ceſſat ceſ
ſante actiõe pꝛimi mouẽtis iſtiꝰ ſcʒ ar

„

tificis ¶ Ars vero que nec oꝛganũ nec
ſubiectuʒ requirit hʒ operatiõem iĩma
nentezʒz pꝛimo agẽti ipᷣi.ſ.artifici cuius
opatio eſt ĩte llectuał que ſibi ipi pᷣt eẽ
eupꝛaxia.vt dicitf᷑.j.in.õ ob hanc igit
cãz ars requirẽs ſubiectũ hʒ pᷣter ope
ratiõem aliqð opꝰ vt finez ſuũ.cetẽ vᷣo
artes qꝛ ñ hũñt tale ſubiectũ iõ nec hñt
talẽ finẽ operatũ.Cã vo ſcði eſt qꝛ reſ
opata ſeu foꝛma in ſubiecto inducta ẽ
finis illiꝰ operatiõis ſicut ſoꝛma queli
bet eſt finis ſue generatiõis qua indu
cit᷑ in ſubiectũ.illa enĩ opatio eſt gene
ratio ſeu iductio illiꝰ foꝛme. quare foꝛ
ma illa eſt melioꝛ ⁊? appetibilioꝛ illa
operatiõe. ARultiſ aũt operatiõibꝰ
HDñũſo ꝙ artiũ fines ſũt in mõ diſſites
Hic oñdit tciã cõcluſiõem ꝙ ſũt in ſub
iecta diuerſi.d. ꝙ mulũ exñtibꝰ ipᷣis ar
tibꝰ ⁊ doctrinis multi ſũt ſines earum
ſicut ⁊ ipᷣe artes ⁊ doctrine ſũt diuerſe
⁊ eaꝝ operatiões diuerſe que ſũt fineſ
eaꝝ ⁊ ſic per cõſequẽs ⁊ fines ſũt di/
uerſi.hoc ãt pꝛobat in exẽplis indu⸗
cens ⁊ dicẽs ꝙ medicinalis ſcie finis
eſt ſanitas ⁊ nauifactiue finis eſt naui
gatio ⁊ militaris finis eſt victoꝛia yco
nice vero finis eſt diuitie ⁊ ſic de ſin⸗
gulis artibꝰ ⁊ doctrinis.hij autẽ fines
ſũt diuerſi ſᷣm ſham.ꝗ pluriũ doctrina
rũ ⁊ artiũ fines ſũt diuerſi ſᷣm ſhᷣazʒ.
Obijcit᷑ ãt ↄ hoc ꝙ dicit diuitias eẽ fi
nem yconice cũ in pꝛimo politice pꝛo
bet oppoſitũ oñdens ꝙ ſũt tm̃ inſtru/
mẽta eꝰ.Rñdetur ad hoc ꝑ aliquos
ꝙ hic loquit᷑ ̃ᷣm vulgatã opinionẽ non
ſm ꝓpꝛiã.põt tñ dici meliꝰ ꝙ yconomi

ca eſt duplex vna de mõ viuẽdi dome/

ſtico ᷣm virtutẽ ⁊ de hac loquit᷑.jꝰ poli
ticoꝝ.¶ Alia de ſola adminiſtratiõe re
rũ tẽpoꝛaliũ que res pſonaꝝ nõ perſo
nas dicit᷑ gubernare.⁊ hoc mõ iura ſũ
mũt yconomũ vt.C.ð ſacroſan. eccł.l.
iubemus ⁊ in decre.S9.de.c. Quia in
quibuſdam ⁊. 16. cauſa.q..c.qm̃ i ꝗ
buſdazʒ ⁊ de hac yconomica videtur
hic loꝗ phi. ⁊ huius finis eſt ſʒ itatẽ
diuitie.lʒ ꝓ nũc tał yconomia ad ſolaſ

res eccleſiaſticas ſit reſtricta. Quecu
qʒ aũt ſũt taliũ Oñſo qꝙ pluriũ doctri/

naꝝ ⁊ artiũ ſũt ſines diſſikes ⁊ diuerſi

I.

Hic cõſequẽter oñdit quartã cõcluſio⸗

nẽ ꝙ ſunt pfecnõe inequales ⁊ diuerſi

pcedit aũt ſic¶ Pꝛimo ſupponit quen
dã oꝛdinẽ doctrinaꝝ ⁊ artiũ ʒ oꝛdinẽ
qui eſt inter arteʒ architectonicã.i.pꝛĩ
cipãtem ⁊ ſubarchitectonicã.ſ.famu⸗/

lantẽ. icit ergo ꝙ quedã ſũt artes de

numero taliuz ſeu taliter ſe hñtium.q;
quadã virtute intellectuali. puta arte

vł doctrina que eſt illis architectonica

quẽadmodũ ars frenefactiua eſt famu

las ſub equeſtri tãquazʒ ſub ſua archite
ctonica vel pꝛincipãtem ⁊ quẽadmo/

dũ quecũq; artes factiue inſtrumẽtoꝛũ
equeſtriũ ſũt ſub equeſtri. puta factiue
ſellaꝝ frenoꝝ v quẽadmodũ hec e/
queſtris ⁊ oẽs opatiue bellicoꝝ inſtru
mentoꝝ ſũut ſub militari ſicut ſub barũ
architectonica ad militarẽ eniʒ artem
vt hic ſũmitur ptinet oĩis impugnatio
vel defenſio bellicoſa ⁊ fᷣm eũdem mo

dũ alie artes famulãtes ſũt ſub alijſ ar
4 o

chitectonicis ſeu pꝛincipatibus.¶ir
5̊oꝛdine pᷣſuppoſito.ſcòo ꝓponit ſuaʒ
ↄcluſiõem dicens.ꝙ in ullis oibus que
cunq; ſũt de numero taliũ oꝛdinatarũ
fines architectonicaꝝ ſũt melioꝛes ⁊
oꝛdinabilioꝛes qᷓ; fines ſubarcbitecto
nicaꝝ.¶ ʒ.c hãc cõcluſiõez ppoſitã pꝛo
bat arguens ita bonoxæ illa ſũt deſide/
rabilioꝛa melioꝛa quoꝝ gĩa reliqua
deſiderãtur ⁊ pſequũtur. hec eni ſe ha
bent vt fines.illa vero ſᷣm ea que ſunt
ad finẽ.Sed gẽĩa finiũ architecionicaꝝ
fines aliarũ deſiderãtur ⁊ ꝑpſequũt᷑.g
iſti ſũt deſiderabilioꝛes illis. huius ra

tionis ſola minoꝛ ponitur in Fa. ¶ 4½

circa hoc remouet dubiũ qð poſſet oc/
currere.vtrũ dĩia finiũ ſuperiuſ allega
ta poneret exceptionem in bac regu/
la iam pꝛobata. ¶ Dicit ergo ꝙ nõ qꝛ
nihil differt ip̃as operatiõeſ eſſe fines
actuuʒ aut opera quedã pᷣter operatio
nes qꝛ ⁊ in hijs ⁊ in illis habet veri⸗/
tatẽ ſicut in doctrinis in quibus iã oñ

ſum eſt quõ ſunt adinuicẽ oꝛdinate ⁊c
fines architectonicaꝝ melioꝛes ſũt fi⸗
nibus aliarũ. Hic querenda ſunt duo.
pꝛimo in quibulſ cõſiſtit per ſe oꝛdo ar
cbitectöõicaꝝ artiũ æ aliaꝝ. ¶ Scõo an
logica ſit ſubarchitectonica reſpeciu
aliaꝝ ad quas oꝛdinat᷑. Micẽdum ad
pꝛimũ ꝙ oꝛdo iſte ꝓpꝛie ſ upt cõſiſtit
in tribus hitudinib artiũ inter ſe pꝛi
ma eſt hitudo faciẽtis inſtrumẽtum ad
vtentẽ inſtrumẽto.faciens nãq; eſt ſub
architectõica ⁊ famulãs. vt illa que fa
cit nauẽ. vtens o eſt architectonica ⁊
pꝛincipãs. (c”ẽſt hiĩtudo eius ꝙ eſt ad
ipᷣm finẽ que pꝛouenit ex hitudine pꝛi
ma. vſus eni cuiuflibet inſtrumẽti ẽ er
finis.( : eſt hitudo pᷣcipientis ad obe
dientem ⁊ ecõuerſo architectonica nã
qʒ pcipit ⁊ altera obedit. bec aũt hitu
do ꝓuenit ex pꝛimis duabus. Ex quo
nãq; architectonica pꝛecognoſcit vſuʒ
æ finẽ inſtrumenii ex hoc pꝛecipit in/
ſtrumẽtũ fieri de materia ⁊ in illa foꝛ
ma que cõueniũt vſibus inſtrumẽti vt
nanta pꝛecipit naueʒz fieri de ligno vt
natet ſuper aquã de firmo ne cito fran
gatur per aquam ⁊ acutam vt veloci⸗/
ter ſcindat aquam. ¶ In aliquibus ve/
ro ars ſubarchitectonica non facit ali
qð inſtrumẽtũ pꝛopꝛie dictum quo vta

tur architectonica ſed facit aliquam di

ſpoſitiõeʒ qua vtitur pꝛincipans. ſicut
equeſtris non facit inſtrumentum pꝛo
militari. ſed bene facit aliquam diſpo
ſitionem ⁊ apparatum ⁊ congreſſum
quo vtitur aꝛs militaris impugnando
vel defendendo. ¶Ad ſ̃m dicendum.
ꝙ logica non facit inſtrumentum. puta
quo vtantur cetere ſcientie ſed docet
eas facere.quelibet enim ſcientia fa/
cit pꝛopꝛios ſillogiſmos ⁊ faciẽdo vti
tur ⁊ vtendo facit.vti enim ſillogiſmo
⁊ facere ſillogiſmũ idem eſt in ſi ciẽtijs
tẽ nulla ſciẽtia pꝛecipit ei qualiter
ex qua mã dẽat facẽ ſillogiſmũ ⁊ iõ
nõ ẽ dicẽda ſubarchitectonica vel fa⸗
mulãs reſpcũ aliaꝝ.lʒ ĩ vno cõueiat cũ
ſubarchitectoꝛica ꝙ oꝛdiat᷑ ad aliaruʒ

IIBRO

vniuerſitatẽ tanquã ad fineʒ nõ tamẽ

ad aliquaʒ earum determi e S
vtiq; ẽ aliquiſ finis J. ¶ Oñſo ꝙ pluri

um doctrinaꝝ ⁊ artium fines ꝓpꝛij ſũt
diſſimiles diuerſi ⁊æ inequales. Hic oñ

dit quĩtã cõcluſiõeʒ q; inter iſtos fmnes
eſt aliquis bonus ⁊ optimus ⁊ intẽdit

ſic arguere. In quocunq; oꝛdine finis
ille quem volumꝰ ꝓpter ipᷣm ⁊ alios ꝓ
pter ipᷣm ⁊ ipᷣm nõ pꝓpter alterũ eſt fi/
nis bonꝰ ⁊ optimꝰ.ſed oĩʒ operabiliũ
humanoꝛũ eſt aliꝗs finis quẽ volumus
ꝓpier ipᷣm ⁊ alios ppter ipᷣm ⁊ ipᷣm ñ
ꝓpter alterũ.ꝗ in oꝛdine opabiliũ hu/
manoꝛũ eſt aliquis finis bonus ⁊ opti
mus.¶¶ In hac rõne ſic ꝓcedit.ꝙ po/
nit pꝛimo minoꝛẽ ⁊ patet lege in pꝛin
cipio.. Si pꝛo qꝛ ¶ Scðdo pꝛobat illã
mioꝛẽ ⁊ qꝛ illa ẽ maifeſta. poſito ꝙ ſit
ſtatꝰ in cauſis finalibꝰ.rõ pꝛobat ĩ eis
ſtatum eſſe cum dicit Pꝛocedit enizʒ
Arguit ergo ducẽs ad incõuemiẽs iſto
modo. ſſi non eſt ſtatus ſed ſemper deſi
deramꝰ vnũ pꝛopter alterũ ⁊ illud p/
pter alteꝝ ſequitur ꝓceſſus in infinitũ
⁊ ſi boc ſequit᷑ ↄñs eſt ꝙ naturale de/
ſideriũ nĩm erit fruſtra vacuũ a inane
eſt incõueniẽs. 3° ifert cõcluſiõez
tanquã euidentẽ dicens ꝙ manifeſtuzʒ
eſt ꝙ hic finis eſt bonus ⁊ optimꝰ.
4* ibi Igit᷑ ⁊ ad vitã] Infert vnũ
coꝛrelarium dicẽs ꝙ dicti finis cogni⸗/
tio ex plenitudie bonitatis ſue duo bo
na facit hoĩ cognoſcẽti. Anũ qꝛ allicit

appetitũ vt ex eius deſirio magis ac

magis conetur ad incremẽtum bonoꝝ
operum ⁊ melioꝛatiõis hũane vite æ
hoc intendit cũ dicii Qð ad vitaʒ ma
gnum babet incremẽtum] Alterũ bo⸗
num facit.qꝛ dirrigit intellectum vt ex
eius appꝛehẽſiõe ſciat operatiöes hu
manas regulare ⁊ pducere vſq; ad ip
ſum finẽ intentũ ⁊ hoc intendit in ex/
emplo ſagittatoꝛũ qui ex appᷣhenſiõe
ſigni ſciũt rcẽ ſagittas mittere vſq; ad
ſignũ ꝙ non facerent niſi ꝓuidiſſent.

tia maioꝛiſ que nõ ponit᷑ in littera nec

Hic ſunt notäãda duo. vnũ pꝛo euide

fuit pꝛobata. Notãduʒ ergo ꝙ tria ſũt

appetibiliũ genera. vt habetur. j. in. j.

ca. S. eſt enim aliquid appetibile pꝛo
pter alterum ⁊ non pꝛopter ſe ⁊ iſtad
habet rönem vtilis vt amara poſitio.
aliud eſt appetibile ꝓpter ſe ⁊ non ꝓ
pter alterum ⁊ iſtud habet rõnem bo
ni felicis vt ip̃a btĩtudo. ¶ &t eſt aliqd
appetibile ꝓpter ſe ⁊ pꝛopter alterũ
⁊ habet rõnem boni ⁊ vtilis ſieut vir/
tus.modo ergo cum dicebat᷑ in illa ma
ioꝛi ꝙ in quocũq; oꝛdine illud qð ẽ ap
petibile ꝓpter ſe ⁊ alia pꝛopter ipᷣm
⁊ ipᷣm non pꝛopter alterũ eſi finis bo

nus ⁊ optimus boc eſt euidenſ.ex hoc

enĩ ꝙ eſt appenbile ꝓpter ſe habet ra
tionem boni.ex hoc autẽ ꝙ alia ꝓpter
ipᷣm habet rõnem fims ⁊ ex hoc patet
ꝙ ip̃m non pꝛopter alterum habet ra
tionem vltimi ⁊ optimi.¶ Scðo notan
dum circa pꝛobatiõem minoꝛis dicte
rationis ꝙ philoſophꝰ. 2. methaphiſi/
ce inducit alia quatuoꝛ media ad pꝛo
bandum ſtatum in finibus ſimpliciter
qꝛ finis habet rõnem ⁊ naturam rei æ
finis rei ſimpliciter. quare ablata na/
tura rei tollendo ſtatum per cõſequẽs
ablata erit natura finis. Itẽ tollit na
tura boni que dicit naturã perfectiõis

⁊ cõplemẽti.ablato tamẽ iſto ſtatu ni

hil perficiet᷑ nec cõple bitur. ( Atez tol
litur conatus ab appetitu qui non co/
natur aliquid operari niſi ex deſiderio
finis quẽ pꝛimo intendit ſi tamẽ nõ ſit
ſtatus nibil pꝛimo intenderet nec per
cõſequẽs conabit᷑ gliqd facere nec vẽ
turus ad finem¶ Item tollit᷑ conſiliuzʒ
ab intellectu qui non cõſiliat᷑ niſi ſup⸗/
ponendo aliquez finẽ qui ſit ⁊ pꝛimũ
pꝛincipiũ conſilij ⁊ vltimꝰ terminꝰ to⸗/
cius negocij. hoc aũt ablatũ erit.abla/
to ſtatu a finibus. LůSi aũt ſit tẽptan/
dum] Oſtenſo ꝙ inter fines doctrina
rum ⁊ artium eſt aliquis finis optimꝰ
qui eſt bonum humanum. hic oſtendit

ſextam concluſionez. ꝙ ille finis eſt cõ

ſideratus ⁊ intenius in hac ſcientia.
⁊ pꝛimo pꝛemittit vnum pꝛeambuluʒ

= —

= — —— —

n
oe
ſbi⸗
i
an

ni
oſa
N
R
ürn
iſo⸗
i

11. .

de dieendis dicens. ꝙ ſi ſic eſt q ſit ta
lis finis vel quia ſic eſt duo ſunt tem/

ptãda.vnũ accipere ⁊ cognoſ. cẽ figura

liter æ groſſo modo de illo fine quid ẽ

aliud vero ſcire cuiꝰ doctrine vel diſci/

pline intereſt cognoſcere illũ finẽ. pꝛi

mũ iſtoꝛum tẽtabitur in pꝛĩio libꝛo. fᷣm
vero ſtatiz ⁊ ideo ſcðo ibil Videbitur
aũt Pꝛobat quadruplici rõne ꝙ bu/

ius ſcie intereſt iſtum fines cognoſcere

ſcðda ponit᷑ ibil videmuſ aũt. tercila ibij
AUAtente autẽ hac quarta ibil Si enim

rõ Pꝛima rõ talis eſt ſcie pꝛicipaliſ

ſime ⁊ maxime architectonice intereſt
cognoſcere ⁊ intendere finẽ optimuʒ

⁊ bumanũ bonũ bec ꝓbata ſint ſupꝛa
in quarta cõcluſione.ſed ciuilis ſcia eſt

puiuſmõi. ergo ipᷣius intereſt. cõſequẽ

ter ibi Auas eni pbat minoꝛẽ

aſſũptã ⁊ boc ſic doctrina p̃cognoſcẽs

⁊æ poꝛdinãs oẽs alias q;tum ad earuzʒ

cõmoda qᷓ;tũ ad loca. quatũ ad pſonaſ
ſiudẽtes in eis. ⁊ quãtũ ad tpa eſt ſup
oẽs pꝛincipaliſſima æ maxime archue
ctonica bec eſt per ſe nota nec põitur

in lia ſed ſupponit᷑ vt veriſſima.ſʒ ciui

lis doctrina pᷣcognoſcit ⁊ poꝛdiat oẽs
alias quãtum ad earũ cõmoda dicens
quas diſciplinas debitũ eſt eſſe p bu⸗

mano cõmodo.¶ Aẽ quatum ad loca.
quia in quibuſdã ciuitatibꝰ.¶ Itẽ quã
tũ ad pſonas ſtudẽtes pᷣeipiẽs quales
diſciplinas vnꝰ quiſq; dʒ gin e
quãtum ad tẽ poꝛa qꝛ dicit. Nſquequo
vel quãto tempoꝛe quiſq; debeat vaca
re iſti vel illi ſtudio.hec aũt oĩa facit vt
humana ſtudia in nullo ſint diſſona. ſʒ
in omnibus cõſona in nullo pꝛeſtẽt im
pedimẽtũ ſed in oĩbus auxiliũ ad opti
nẽdum bonum ⁊ fineʒ humanũ.quare
ipᷣa eſt pꝛincipaliſſima maxime ar/
cbitectonica. ¶ AUidemꝰ aũt. (Scda
rõ tał ẽ illi docine itereſt hůanũ bonũ
ſub qua cõſiſtũt bee pᷣcioſiſſime vᷣtuteſ
intellectuales ſcʒ ars miluaris yconi/
ca ⁊ rethoꝛica ſed ſub ciuili exiſtũt. er
go ciuilis doctrine intereſt humanũ bo
num. huius rõis minoꝛ ponitur in litte

n

—

ra ⁊ eſt ad ſenſum in ciuitatibꝰ bñ oꝛ/
dinariſ cognita. Maioꝛ vero pꝛobari
poteſt hoc modo.doctrina que ꝑ artes

ſibi ſubiectas pꝛeſtat boibus paceʒ ⁊

ſecuritatẽ de hoſtibꝰ.pacem in domibꝰ
ſingulis fomẽtum ⁊ nutrimẽtum puuł
⁊ decrepitis. documẽtum adoleſcẽtibꝰ
⁊æ iuuenibꝰ ⁊ neceſſaria coꝛpoꝛis om/
nibus.pacem aũt ⁊ amoꝛẽ ⁊ cõcoꝛdi⸗/
am cum ciuibuſ ipius intereſt humanũ
bonum quia hec bona immediate põt
ſequi bonum bumanũ qð ipᷣa per ſe ip
ſam mntendit. ſed doctrina ſub qua exi
ſtũt pꝛedicte tres virtutes facit hec om
nia per militarẽ enim dat pacem ⁊ ſe
curitatem ab hoſtibus ⁊ per yconicam
pacem in familijs ⁊ cõgregatiõibꝰ do
meſticis ⁊ oĩa ad domũ ptinentia per

rethoꝛicam vero pacem ⁊ amoꝛẽ con/
coꝛdiã ⁊ trãquillitateʒ inter conciues.
Si eniʒ rectoꝛ ciuitatis habeat bonos

rectoꝛes ⁊ illis bene vtatur magnum
faciet ciuitati fructum.ſi tamẽ eos abu
ti ſua arte permittat pꝛeſtabũt ciuitati
magnum incõmodũ.vnde tulliꝰ de elo
quẽtia ſiue ſapia ⁊ cum ſapia dicit in

pꝛiĩcipio retboꝛice. Si quis õmiſſis re

ctiſſimis atq; boneſtiſſimis ſtudijs rõ/

nis ⁊ officij conſũmit oẽm operã in ex

ercitatõe dicẽdi.is ĩutilis ſibi ⁊ ꝑnitio
ſus pĩie ciuis alitur. qui vereo ita ſe ſe
armat eloquẽtia vt nõ oppugnare com
moda pfie. ſed pꝛo bijs pugnaẽ poſſit
is mihi vir ⁊ ſuis ⁊ publicis reb vti/
liſſimꝰ ⁊ amãũtiſſimꝰ ciuis foꝛe videtur
quare talis doctrine ſub ſe tales artes
habentis intereſt bumanum bonum.
NVientes autem bac. ¶ Tercia ratio
talis eſt. Illius doctrine intereſt bu/
manum bonum. cuius finis complecti
tur fines omnium aliarum. bec ſuppo
nitur extra litteram tãquam per ſe no
ta. quia ſolum bonuʒ bumanũ comple
ctitur fines omnium doctrinarum ⁊ 1õ
ille finis qui complectuur eos eſt id
ipᷣʒʒ qdð bonũ bũanũ quaẽ tał ſcie inteſt
bonũ humanũ ſicut ꝓpꝛius finis eius.
ſed finis ciuilis doctrine eſt huiuſmõi

LIBRO

ergo ipᷣe eſt bonũ humanũ.(¶ Hui⸗ ra „
tionis ponit᷑ pꝛimo minoꝛ cuʒ ſua pꝛo

batiõe que eſt talis. Finis ſcientie vtẽ
tis oĩbus pꝛacticis ⁊ pꝛecipiẽtis om/
nibus quid oporteat facere ⁊ a quib⸗
abſtinere complectit᷑ fines oĩm aliarũ
diner enĩ conſiſtit omne bonũ earũ
facere facienda⁊ nõ facere ñ facienda
ſed hec ciulis ſcia omnibus pꝛacticis
vtitur determinãdo occupatiõeʒ ciuiũ
⁊ oĩbus pꝛecipit legẽ ponens eis ꝗd
opoꝛteat facere ⁊ a quibus abſtinere
quare finis eius cõplectitur fines oim
aliarum. ¶ Scðo infert cõcluſiõem di
cens. Quapꝛopter hoc ſupple finis
huius ſcientie erit humanũ bonũ ⁊ ita
humanũ bonum ptmet ad hanc ſcien/
tiam tanquã finis eius ꝓpꝛius ⁊ ſpã/
lis ⁊ aliarum oĩm generalis Si enim
idem Hhic ponitur quarta ratio. pᷣmit
titur tamen pꝛumo cõpatio boni cõis ⁊
boni vnius pſone.Et fo ibil Metho
dus quidem. tangitur ratio in cõpatio
ne iſta. ſupponitur pꝛimo identuas qꝛ

bonum vnius ciuis eſt bonũ ciuitatiſ ⁊

bonum ciuitatis eſt bonum vnius ciuis
cõſequenter aſſignat᷑ ĩcia inequalitas
pꝛima quia bonũ cõe eſt magiꝰ exten/
ſiue bono vnius perſone.ſcòa quia eſt
pfectiꝰ ĩtẽſiue.tercia qꝛ ſuſcipẽ ad pcu
rãdũ ⁊ ſaluaẽ ꝓcuratũ ⁊ ſuſceptũ bonũ
vni pſõe ſoli ẽ bonũ ⁊ amabile ſicut bo
nuʒ opus.ſed ſaluare ⁊ ꝓcurare bonũ
genti toti ⁊ cinitatibus hoc eſt melius
in ſe ⁊ diuiniꝰ in affectione q; amoꝛ ⁊
affectus quo aliquis virtuoſus ſic dili/
git bonum cõe ꝙ pꝛo ſalute ipſiꝰ audet
ſe ipᷣm moꝛti exponere magis videtur
diuinꝰ qᷓ; humanus.vnde nõ bene ap/
paret hoĩbus vnde talis amoꝛ inſit ali
quibus niſi ſit ex dono diuino infuſus.
habemus ergo ꝙ cõe bonum eſt exten
ſiue maximũ.ĩtenſiue vero pfectiſſimũ
quoniã in hijs que nõ ſũt mole magna
hoc eſt eſſe maius ꝙ eſt eſſe meliꝰ dicit
Aug.6i.de trini.c.S.Ad ſaluãdũ vero
amabiliſſimũ ⁊ diuiniſſimũ.¶ Hac cõ/
paratione pᷣmiſſa intendit ſic arguere

Hethodus tale bonũ intendens.in./
tendit humanũ bonum. ſed methodus
ciuilis tale bonum intendit vt appa/
ret.ergo ⁊ bonũ humanũ imediate. x
per cõſequẽs eius intereſt bonum bu/
manũ.huius rõnis ſola minoꝛ ponitur
in lra.Maioꝛ autem apparet ex dicu
in cõpatione facta. ¶ Eirca pꝛedicta
ſunt quatuoꝛ inquirenda. pꝛimũ vtruʒz
omnia appetant bonũ tanquaʒ finem
fo vtrum bomo habeat eſſe ⁊ viuere
pꝛopter finem.tercio vtrũ omnes ope
rationes humane habeant vnum finẽ
quarto vtrum ciuilis ſcia ⁊ tota huma
na vita haheant eundẽ finẽ.
Lectio quinta.
E pꝛimo arguitur ꝙ non oĩa
appetãt bonũ.pꝛimo qꝛ con/
trariũ nõ appetit ſuũ cõtrariũ
ſed malũ contrariat᷑ bono. ergo maluʒ
non appetit bonũ ⁊ per cõſequẽs nec
oĩa cũ malũ ſit de numero oim. ¶ Se
cundo.quoniã appetitus cõtrarij ten/
dũt in contraria.illa igitur cõtraria.vł
ambo ſunt mala vel ambo ſunt bona.
vel alteꝝ bonũ ⁊ alteꝝ malũ nõ poſſũt
eſſe ambo bona qꝛ bonũ nõ cõtrariat
bono.vt.j.dicit᷑ in ſcõᷣo. altero vero ali
oꝛũ duoꝝ dato.ſequit᷑ ꝙ aliquis appe
titꝰ tendit in malũ. ¶ Zercio.qꝛ niła
res ſeip̃am appetit.ꝗ bonũ nõ appe/

Quarto.qꝛ peccatũ eſt ex ignoꝛãtia
ex infirmitate ⁊ ex iduſtria. ſʒ appeti
tꝰ peccati ex ĩduſtria nõ põt eẽ alicuiꝰ
boni.ꝗꝛ talis appetitꝰ nõ tendit in bo
n.E Annto. qm aliqui electiue pꝛi/
uãt ſe oĩ bono.puta illi qui deſperãtes
ſeipᷣos interimũt.tales aũt nõ vident᷑

tit ſe ip̃m bonũ cũ ſit de numero oim.

appetẽ bonũ.¶ Sexto qm oẽ appe⸗/

tẽs vr̃ cognoſcẽs.qm̃ oẽ appetitũ ẽ co
gnitũ.ſʒ multa ſũt que nõ cognoſcunt
bonũ quare nec appeturCl⸗gr oppo
ſitũ eſt qꝛ bonũ ẽ pfici ⁊ bonũ ẽ in ſua
pfectione ſaluari.ſʒ oẽ qð ẽ vel appe/

tit pfici ſi imperfectũ eſt vel in ſua pfe

ctiõe ſaluari ſi pfectũ eſt. quare omne

ꝙ eſt aliqð bonũ appetit.Hic dicẽda

ſun
cn⸗
benr
ſtove
uno
naloe⸗
Thann
Contra
ſobieee
bonum
elus fu
do
duo con
eppetit
ls cali
lon ſun
lnali
Wenin

i
N
ian
m!
in.
Gort
i
1
cnl
ee,
wenn.
mind
zen
daui
nürid
ußi
Neſpeüns
S
rniid
M
iſel ⸗

linſutt

enn

ſunt quĩq;. Pꝛimo ꝙ oĩs naturalis ap
petitus tendit in bonũ.Cuiꝰ rõ eſt.qm

oĩa creata naturali appetitu in illũ fi/
nem tendunt ꝓpter quẽ facta ſunt.ſed
oĩa creata ꝓpter bonũ finẽ pꝛimoꝛdia
liter facta ſunt.ergo oĩa naturali appe
titu in bonũ rendat(Sedo ꝙ oĩs ſen/

I.

ſus vel aĩialis appetitus tendit in bo/

num. Euius rõ eſt qm̃ duo ſũt mot eiꝰ
circa obiectum. vnus dicitur fuga ⁊ eſt
reſpectu mali alter concupiſcentia vel
deſiderium ⁊ eſt reſpectu boni. quare
ſemꝑ cõcupia ⁊ deſideriũ tendiu in bo
num. ¶ Zercio. ꝙ oĩs intellectus vel
rõnalis appetitus tendit in bonũ. u
ius ratio eſt.qm ſemper tẽdit in aliqð
amabile. ſed omne bonuz amabile eſt
vel bonũ honeſtũ vel bonũ delectabile

vel bonum vtile.vt.j.dicitur in fo ⁊ in

octauo.¶ Auarto ꝙ oĩs hitualis appe
titus tendit in bonũ.Cuius rõ eſt. qm̃
omnis habitus iclinat hituatum ad o/
pera ſiłia illis ex quibus generat eſt
ſed oĩs habitus generatus eſt ex ope/
ribus dirrectis ad bonum delectabile
honeſtum vel vtile.ergo ⁊ ipᷣe habitus
ad ſimilia bona inclinat.CAAntino-
oĩs appetitus ſupnaturalis tendit ĩ bo
num. Cuius ratio eſt. quoniã hoĩ data
ſunt in bonuʒ hoĩs.quare ⁊ in illud tẽ
dunt¶ Hec diſtinctio de appetitu ha/
