lute dicta.pꝛudentia tñ ciuis ſtudioſi
eſt pꝛudentia politica per quam bo/
nus ciuis ſcit ⁊ põt bene pꝛĩcipari ⁊
bene ſubijci.vt habet᷑ ibidem ſimiliter
poſſet argui de yconomica. ¶ Tercio

qꝛ pꝛudentia ſimplliciter dicta non po
teſt haberi ſine yconomica ⁊ vꝛbana.
quare non eſt alius habitus diſtinctus
ab eis.Cõſequẽtia tenet.quia ꝙ ẽ pꝛi

us generatione poteſt haberi ſine po

ſterioꝛi que diſtiguũtur ab eo maxime
vbi generãtur ſucceſſiue. Antecedenſ
autẽ ponit ⁊ ꝓbat hic philoſophus in
littera intẽdens ſic arguere. poſita cãꝗ
ignoꝛantie ponitur ignoꝛantia. ſʒ ĩ ex
perientia bonoꝛum ciuilium ⁊ dome/
ſticoꝛuzʒ eſt cauſa ignoꝛantie circa pꝛu
dentiam ſimpliciter dictã. ergo ipᷣa po

ſita ponetur talis ignoꝛãtia. icit eni
ꝙ ſignum huius qð dictum eſt ꝙ pꝛu/

dentia ſimpliciter dicta ⁊ circa pꝛo/

pꝛia bona non ſu yconomica nec ſine

vꝛbanitate eſt. quia inuenes fiunt geo
metrici ⁊ talia ſapieutes.pꝛudẽtes au

tem non. cauſa autẽ eſt. quoniã ſingu,·

larium eſt pꝛudentia que fiunt cogni/
ta.ex experientia auteʒ iuuenis expt
non eſt. ¶ Ratio autem opus contra
rie non videtur valere.quia diſtinctio

fimum non diuerſificat ea que ſunt ad

finem niſi vnum illoꝛum ſit ad finem

ad quem non eſt alterum ⁊ econuerſo

ſic autem non eſt in pꝛopoſito quia fi
nis pꝛudentie ſimpliciter dicte non ſo

lum ſunt bona perſonalia ymo dome⸗

ſtica ⁊ politica.⁊ vniuerſaliter omnia

ad bene viuere foꝛmalit᷑ conferentia.

ſimili modo yconomica nõ ſoluʒ eſt ad
bona domeſtica vt diuiſa a bonis per⸗
ſonalibus ⁊ cõibꝰ ⁊ ideo iſta ratio no

cõcludit qꝛ ſi cõcluderet neceſſario ſe

queret᷑.ꝙ quilibʒ hitus iuſticie eſſent

diuerſi habitus.quia vt habetur ſupꝛa
li.F.capło.ʒ. Juſticia eſt bonum alie-

num nec pꝛopter hoc excluditur quin
ſit bonum pꝛopꝛium.ſtultum enim eſ/

ſet dicere ꝙ inſticia iuſti eſſet bonum.

vel ad bonum pꝛoximi ⁊ non ad bo/
num ipſius iuſti.conſtat autem ꝙ ma/
gis diſtinguütur bonum huius ⁊ bo⸗/
num illius. q; bonum huius vt eſt ho⸗/
mo ⁊ bonũ ipſiꝰ eiuſdez vt eſt domeſti
cꝰ vł ciuił.quare ſi bec diuerſitaſ bono

cTubrfiern

ütdeäfnin
ömmetipceht
E8A Htudeiſe
lSronesgfn
sbonid beiente

S=

niaitroncenu
Uitboienbonüd

enſavoe fenmn in

Anuwroma
im miceptx

rntienina

(luu rair ru
Mnicimmiün
iöimigen

—

iai,nane

——

Hakinmniberde
Mnegedann

.

=

S.

=
=

—

Wbt iiſa öti
taſif,

Plbemmdmein

Mmdontelir

—,—
—

Unme,ſcllken
nceſie tni
Ppunlane wroin

ölle nndeil
nſin Aarontan
ſrechandohe
(nhde
Pornaief

Alusgn

dier
–W
RKWðWðDU
Mükngie
Vſergng
mormnclini
Maignorunean
erdinieg
uS main
rr dn n
guaimenei
Wnſienes

indenugenn

enna e
—
Wermiere i

imm omitin
vuckalemmiN
vuck inauwwin;
me ſuptcner den

Gca. uerſanne
Nre ſomali Mn
tcan dte oi
1c id ins
nſi cbanai⸗
auuc nisilu /
bins. Muſlbinn

VI.

rũ diuerſificat hitꝰ oꝛdiatoſ ad hec bo
na multo foꝛtius diuerſificabit habitꝰ
iuſticie oꝛdinatꝰ ad bonũ ipᷣius iuſti ⁊
ad bonũ ꝓximi ſui.⁊ per ↄñſ ſi bec bo

na nõ diuerſificãt hituzʒ iuſticie. qꝛ ſtul

tum eſſet hoc dicere. multo minꝰ bonũ
bumanũ ⁊ domeſticũ ⁊ le ine ifi
cabũt hitum pꝛudentie. ¶ Dicendum
ergo ad pꝛimũ in oppoſitũ ꝙ hee pꝛu
dentie non ſunt ab inuicem diuiſe pfe
ctiones vel diuerſi hitus.ſed illud di/
ſtincte foꝛmales rõnes ⁊ diſtincta eſſe
foꝛmalia euiſdẽ hitus.ſicut dicit phi.

hitus idem quidẽ eſſe aut non ideʒ
Pꝛopter qð ſciendũ ꝙ pꝛudẽtia di/

tponit ad bene viuere totaliter ⁊ ipᷣa/

met diſpõit de cõferẽtibꝰ ad iſtò bñ vi
uẽ ipamet ẽ pᷣceptia ⁊ opatia ⁊ fʒ

hoc fʒʒ.4.hitudineſ ſoꝛtit᷑ quatuoꝛ foꝛ

males rõnes.qꝛ ᷣm qð reddit vitam
boĩis bonã ⁊? hoĩiem reddit bonum ᷣm
hoc dicitur pꝛudentia ſimpliciter.vt ãt
reddit hoiem bonũ domeſticũ ⁊ bonũ

diſpenſatoꝛẽ rerum familiariũ dicitur
pꝛudentia yconomica fᷣm aũt qð red/

dit eum bonũ pᷣceptoꝛẽ ſibi ipᷣi ⁊ alijs

dicitur architectõica ſeu legis poſitiua
vel regulatiua.vt aũt reddit eum bonũ

opatoꝛem rerũ cõmuniũ.puta itineruʒ
⁊ ſiłiuʒ que ad cõitatẽ ꝑtinent dicitur
politica.cum aũt ꝙ maxume ptinere vi
det᷑ ad ſe ipᷣm ⁊ vnũ.hec dicit᷑ ̃ᷣm opꝰ
euripedis poete que damnat᷑ in litte/

ra ſicut vilis ⁊ falſa.qᷓ tñ ſeꝗ videtur
opinio recitata.Ac em vero dicẽdũ
ꝙ iſta obiecta cõtinent᷑ ſub totali obie

cto ꝙ eſt bonum humanũ pꝓpꝛiũ dome
ſticum vel ciuile: Ad terciũ aũt dicẽ/

dum ꝙ non eſt ſimile de ſcia æ de pꝛu
dentia. qꝛ ſcie diſtinguũtur fᷣm rõnes

vles. pꝛudentie vero ſᷣm expiẽtias ſin
gulares.vnde vna de illis ſcientijs pᷣt
acquiri ſine alia.non tamen vna pꝛu/⸗

dentia ſine alia vt habetur in textu.
¶ Lectio decimg.
Poꝛtet autẽ aſſũmere de en
bulia Supꝛa determiaut de

ptibꝰ pꝛudẽtie quaſi ſubiecti

4

ctualis.

uis. Hic determinat de ptibus quaſiĩ᷑
tegralibus. Pꝛimo vero agit de ſin/
gulis ſigillatun. Secundo de omm/
bus ibi. Sunt autem omnes habitus
Agens vero de ſingalis ſigillatiʒ agit
pꝛumo de eubulia. Secundo de ſyneſi
ibi . Eſt autem ⁊ ſyneſis]. Tercio
de guome ibil. ocata autem guome ꝰ
J. De eubu lia vero pꝛimo queſtionem
pꝛoponit.ſecũdo eam determinat ibi
LScientia quidẽ vtiq; Dicit ergo pꝛi
mo ꝙ ad habendum plenam notitiam
de pꝛudentia opoꝛtet aſſũmere ⁊ de⸗/
terminare de eubulia quid eſt. quoniã
pꝛudentis ⁊ pꝛudentie intereſt bene
ac recte conſiliari.Eubulia vero vt.j.
dicetur eſt ipᷣa rectuudo conſilij.Et di
citur ab eu ꝙ eſt bonum vel bene ⁊ bu
lia ꝙ eſt conſiliatio vel coniecturatio.
quaſi bona conſiliatio. Se hac igitur
eubulia querendum eſt. vtrum ſit ſcien
tia quedaz vel opinio vel euſtochia vł
aliquod aliud genus virtutis intelle-
Xoiſequenter ibil Scien/
tia quidem J. Seterminat queſtionem
pꝛopoſitam ſub.xij.cõcluſionibus.pꝛi
ma ꝙ eubulia nõ eſt ſcientia. Scða ꝙ
nec euſtochia ibi. Sed tñ nec euſto/

chia ſtercia ꝙ nec opinio ibi Hec vti

qʒ opinio .quarta ꝙ eubulia eſt recti/
tudo conſilij ibi Sed quia quidem j.
quinta ꝙ non eſt rectitudo ſciente ibi
LMec ſcientia autem .ſexta ꝙ nec o/
pinionis ibi Apinionis autem. ſe/
ptima. ꝙ non eſt rectitudo conſilij in

malum finem tendentis ibil. Quia au

tem rectitudo. octaua. ꝙ eſt rectitu/
do boni finis adeptiua ibil. Nidetur

autem Mona qꝙ non eſt rectitudo bo/

ni finis adeptiua per falſum medium
ibil Sed eſt ⁊ boc falſe ..decima ꝙ nõ
eſt rectitudo boni finis adeptiua tar.
de ⁊ impoꝛtune ibil Adhuc eſſe mul/
tuʒ l. vndecima. ꝙ eſt rectitudo boni
ade ptiua opoꝛtune ibil Sed rectitu/
do ].duodecia.ꝙ ẽ rcĩtudo adeptiua fi
nis quẽ ĩtẽdit pꝛudẽtia ibil Adhuc ⁊
ſimplr rina ↄcluſiõem ꝓbat ita

IIBRO.

Scientes non querũt de illis que ſciũt
ſed eubuli ſᷣm eubuliã querũt illa de ꝗ
bus ebulizant ⁊ cõſiliant᷑. Cum oẽ cõ
ſiliari ſu querere ⁊ oẽ conſiliũ ſit que/
ſtio vt ſupꝛa.c.ꝓximo.⁊ ſupꝛa li.ʒ.tra
ctatu de conſilio.quare eubulia nõ eſt
ſcia.huius rõis ponit pꝛimo cõcluſio/
nẽ.ſᷣo maioꝛẽ ibil Mon eni querunt.
tercio minoꝛẽ cuzʒ ſua ꝓbatiõe ibil En
bulia ¶ Scðdam cõcluſiõem ꝓbat du
pliciter ibil Sed tamen euſtochia ſpꝛi
mo ſic euſtochia eſt cõiecturatio ſñ rõe
⁊ eſt velox ⁊ pꝛompta. ſed eubulia et
conſiliatio eſt cuʒ rõne ⁊ eſt tarda. vñ

ꝓuerbiałi hoĩes dicũt opoꝛtere veloci

ter operari p̃conſiliata.cõſiliari vero
opoꝛtere tarde nõ velociter. quare eu
bulia nõ eſt euſtochia.¶ Huius rõnis

ponit cõcluſiõem in pꝛincipio ⁊ maio

rem ibi Sine rõne Minoꝛẽ vero cũ
ſua ꝓbatione ibij Conſiliãtur aũt

ſo ibiſ Adhuc ſolertia larguit ſic.u/⸗

ſtochia eſt ſolertia.eubulia nõ eſt ſoler
tia.̊ eubulia nõ eſt euſtochia.huiuſ ra
tionis ponit pꝛio minoꝛẽ.Fᷣo maioꝛem
ibil Eſt aũt euſtochia ¶ Eſt enĩ ſciẽ

dum ꝙ ſolertia ⁊ euſtochia eſt velox ꝑ

ceptio ſeu inuentio medij vnde poſſit
argumentũ ad aliqð ꝓpoſitũ trabi. ſo
lertia tñ eſt generaliter in omni mate
ria. Euſtochia vero ſpaliter in moꝛali
materia. ¶ Terciã cõcluſiõez põit ibi
Mec vtiq; opinio q;ᷓ nõ ꝓbat hic. qꝛ

ꝓbari poteſt ſicut pꝛima. quia opinio

non eſt queſtio. eubulia vero eſt que/
dam queſtio. Et ideo dicit ꝙ nec vna

opinio eſt eubulia nec econuerſo.ꝓpba

tur etiã iſta cõcluſio.j.in cõcluſiõe ſu/
pꝛa. ¶ QAuart cõcluſiõem ꝓbat ibil.
Sed qꝛ quidẽ ⁊c hoc ſic.ꝙ eſt bene eẽ
cõſilij excludẽſ peccatũ a cõſilio eſt rci
tudo cõſilij.ſed eubulia eſt huiuſmodi
quare ⁊c.hui rõis intendit pꝛimo po
nere minoꝛẽ.d.ꝙ qꝛ ille qui male con
ſiliat᷑ peccat ille aũt qui bene cõſiliat
non ꝙ idem eſt. ac ſi diceret qui ebuli

zat. ¶ Idem eni eſt ebulizare ⁊ bene

conſiliari.ille inquã talis rcẽ conſiliat

cludens peccatuz a conſilio. 0
infert concluſiõem ibil anieſtuz æ

ſic eubulia dat bene eſſe coſilio g.
K
patet .. ¶ Auitaʒ cõcluſiöõez pbar ibi

Mec ſcia aũt ⁊ hoc ſic.Cuiuſcũq; eu

bulia eſt rcitudo.eius poteſt eſſe pec/
catum ⁊ obliquitas.qꝛ eubulia dirri/
git illud ꝙ poteſt recte ⁊ nõ recte agi
ſed ſcie non eſt obliquitas nec pecca/
tum nec accidẽtalis rcĩtudo cuʒ ipᷣa ſit
ſua rcitudo.ergo eubulia nõ eſt ſcie re
ctitudo. huius rõnis ponit pꝛimo con
cluſiõez cum cõcluſiõe ſupꝛa.vᷣo mino
rezʒ ibiſ Scie quidẽ ¶ Sextã cõcluſio
nẽ ꝓbat dupliciter ibil Opiniõis autẽ

Pꝛimo ſic. rcitudo opinionis eſt ve

ritas.ſed rcitudo eubulie non eſt veri

tas.quare eubulia non eſt rcitudo opi

nionis. ¶ Huius rõnis ponit tm̃ maio
rez que habetur ſupꝛa li. ʒ.c. F. ¶ Scdo

ibil Simul autẽ ⁊ determinatũ eſt)

Arguit ad idem ſic. opinio eſt deter
minata annũtiatio ⁊ non eſt queſitio.
ſed eubulia ⁊ quelibet cõſiliatio eſt in
determĩata queſitio quaẽ eubulia nec
eſt opimio.nec opiniõis rcitudo⸗ en
ius rõnis ponit maioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ mi/
xtim.d. ꝙ ſimul cum rõe pᷣcedenti ap/
paret concluſio ꝓpoſita.qꝛ oẽ illud on

ius eſt opinio. eſi determinatũ in eſti/

matione opinãtis. ſed eubulia non eſi

determinata.qꝛ nũqᷓ; eſt ſine ratiõe
ſine diſcurſu rõis.ſic ꝙ a mente deter

minãte cõponẽte vel diuidẽte deficit.
qꝛ nũdum eſt enũtiatio. Sed eſt mot
ingſitiõis ad enũtiatiõem. opinio tam
non eſt queſitio. Sed eſt iam determi

nata ennũtiatõ cõſiliãs ãt ſiue bene ſi

ue male cõſiliet᷑ inqrit aliqd ⁊ eng f

dõð tñ nõ facit ille qui opinat᷑.. Sco9o
ibil Sed reitudo mepetit cõcluſiöe,z

quartam dicens.ꝙ reitudo conſilij eſt
eubulia ppter qð querẽdũ eſſet de cõ/
ſilio quid eſt ⁊ circa ꝗd eſt.ſed qꝛ ſui⸗
ficienter dictuz eſt ſupꝛa li.3.tractatu
de cõſilio. ideo pꝛo nũc ſupſedẽdũ eſt.
¶ Septumů cõcluſiõeʒ ꝓbat ibi. Quia
aut reitudo .. ⁊ hoc ſic.nullus pꝛauus

in n iit
ſißtturncöne

iidalſinn a
ö gödme
ſpboirrnri

hytnienunhe

ro wiel mi

l nͦeſerbom
louuizereta

pli mniſnn
Mneclban
Iwinsnerin
Annicm
mcdlionn
eotllthdrtr
chindtmiſin
Murrg.

rüncſlune

Einylinnräi

ähſitlio,
ihigehrnfen

miftign
Kiinen

Niiimi

—.
ni nerti
Neäͤcdigunr
nerpentinni
Wfüns

eide

Nitwdd eudanent

mmi1 Nem
Midenſ N

nmünmdt ged

uint geidg
inn rſtoinn
nm Nr inii
it nu
gimin ejaik
rito n go⸗
onoclTMNII
bäs ttli
Mun gnüietiien

õ
mck —R

cſictnii

inirn

ſans ic,

4 . 4E

lum finẽ. ¶ S

coſilianſ. Erit iñ aſſũmẽs pꝛo fine

a incõtinẽs eſt eubulus.ſed pꝛauꝰ ⁊ ĩ

cõtinẽs põt rõcinari ⁊ adipiſci ex ſuo

conſilio malũ finem. quare adipiſcens

malũ finẽ non eſt eubulus. Hec p ↄñs

rcitudo taliſ conſilij eſt eubulia.nec eu
bulia eſt huiuſmõi reitudo. buiꝰ rõnis
ponit pꝛimo cõcluſiõem. d. ꝗ rcĩitudo
cõſilij põt ſe babere młtipliciter. vno
modo in oꝛdine ad malũ finẽ. alio mõ

in oꝛdine ad bonũ finem. Manifeſtũ

eſt ꝙ eubulia non eſt oĩs rcitudo.quia

non eſt rcĩtudo cõſilij tendentis in ma

cðo ponit vnã pᷣmiſſã que
poſſet eſſe maioꝛ vel minoꝛ ibil Incõ/
tinẽs eni]. dicẽs.ꝙ incõtinẽs ſequens
deliberatiõem quã habet poſtq; victuſ

eſt a paſſione ⁊ etiaʒ pꝛauus illud qð

ꝓponit videre ⁊ opinere ex rõcinatõ
ne adipiſcet᷑. quare ᷣm boc erit recte

ſibi pᷣſtituit aliqð magnũ malũA¶ Octa
uã cõcluſiõem ꝓbat ibil Videt᷑ autem
bonũ qpᷣdam ⁊ boc ſic.Omne ꝙ ẽ bo

mum ſimpliciter vtile eſt bonũ adepti/

uum. qꝛ vtile non habet bonitateʒ niſi
ex fine ad quẽ eſt vtile. ⁊ ideo adepti
uum mali nõ eſſet bonum ſed potiꝰ ma
lum. Sed eubulizare ſeu bene cõſilia/
ri eſt quoddã bonũ ſimpliciter vtile ⁊
laudabile.quare eſt boni finis adepti
nuz. huius rõnis ponit pꝛĩio minoꝛem
fo cõcluſionem ibil Zalis enĩ rcitudo

IMEHaioꝛẽ vero ſupponit per ſe notazʒ

MNonam cõcluſiõem pꝛobat ibil Sed

elſt ⁊ hoc falſo l hoc ſic. ODis cõſiliãs
agipiſcens bonũ finẽ per falſum medi
unm opatur per ꝙ non oʒ. ſed eubulus
nõ operat᷑ per hoc ꝙ nõ oʒ. quare eu-
pulus non eſt cõſiliůs malũ finem adi
piſcens per falſimn mediũ. huius rõis
pmittit pꝛio quãdã ſuppoſitiõem.d. ꝙ
hoc eſt eſſe boni adeptiuũ contingit
ſoꝛtiri ⁊ adipiſci falſo ſillogiſmo ⁊ ſoꝛ
iiri illud ꝙ opoꝛtet facere v attingere
tanquã finẽ per illud mediũ per ꝙ nõ

oʒ. Sed eẽ mediũ in acꝗrendo finẽ bo

num aliquẽ terminũ falſum. hac ꝗ̊ ſup

poſitiõe pᷣmiſſa infert cõcluſiõem dicẽſ

lia.

quare nec ipᷣa talis cõſiliatio eſt eubu
la. Tercio ſubdit maioꝛẽ. d. illa
cõſiliatio que de ſcripta eſt ĩ ſuppõne
pᷣmiſſa eſt illa ſᷣm qᷓ; adipiſcitur illõ ꝙ

opoꝛtet tanquã finẽ ſed nõ per mediũ

per qð opoꝛtet. ¶ Decimã cõcluſiõez
ꝓbat ibil Adhuc multũ Abi pᷣintelli⸗

gendũ eſt ꝙ phi. pᷣſupponit driam cõſi o

lioꝛum talẽ.qꝛ quedã cõſilia inueniũt

viam adeptiuã boni finis velociter. fa

ciliter æ efficaciter. QAuedã aũt cõſilia
inueniũt viam adeptiuã finis tarde dif
ficulter ⁊ inefficaciter ⁊ huiuſmõi con
ſilia multũ tempꝰ inquirũt pꝛo execu/
tione ſua. Intendit ergo ꝓbare phi.ꝙ
eubulia nõ eſt rcitudo talis cõſilij.qð

pbat qꝛ tale cõſiliũ ſoꝛtit᷑ finẽ ſuũ tar/

de ⁊ poſt tempꝰ multum.eubulia vero
velociter ⁊ poſt tempus paucũ. quare

eubulia nõ eſt rcĩitudo taliſ conſilij.

Huius rõis ponit pꝛio maioꝛẽ fᷣo mi/
noꝛẽ ibil Huic aũt tercio cõcluſionem

ibil Mec igit᷑ nec illa] Andecimã con
cluſiõem ponit ibil Sʒ rcitudo quam

non ꝓbat argumẽtatiue.ſed ſupponit
eam ex cõi rõne virtutis.Dici g ꝙ eu

bulia eſt illa rcitudo que eſt adeptiua

boni cuiꝰ opoꝛtet ⁊ ſᷣm medium viile

⁊ vt opoꝛtet quãtũ ad moduʒ ⁊ qñ oʒ
quãtum ad tempꝰ ¶ Suodecimã con/
cluſiõem ꝓbat ibil Adhuc ⁊ ſimplicii
Ipmittit tů pꝛimo quãdaʒ diſtincnõeʒ
d. ꝙ dupliciter cõtingit bene cõſiliari
vno mõ ſimpliciter ⁊ totaliter in oꝛdi
ne ad finem totiꝰ hũane vite.Alio mõ
pticulariter in oꝛdine ad aliquẽ ptialẽ
finẽ alicuiꝰ materie.pꝛudentia vero vt
dem̃ eſt ſupꝛa li.eo.c.6.tendit ad totũ

bñ viuere ⁊ ad finẽ totius hũane vue.
Et iſtiꝰ finis eſt adeptiua eubulia que
eſt ſimpliciter eubulia.

ſtinctione pᷣmiſſa intendit ſic arguere.

Eubulia eſt illius finis adeptiua quẽ

intendũt illi quoꝝ eſt bene cõſiliari.ſʒ
pꝛudentũ eſt bene cõſiliari. quare eu
bulia eſt adeptiua finis quẽ pꝛudẽtes

intendũt ſᷣm ſuã pꝛudentiã. bui rõniſ

ponit minoꝛẽ ibil. Si vtiq; paudenti

LIBRC
Et infert cõcluſiòem ibil ubulia ..d. dicinalis c patet.tercià cõcluſiõem p he, 8
ꝙ eubulia erit rcitudo illa que fᷣm me bat ibil Hec ei ¶¶hoc ſic.oĩs ſcia ẽ de loaincn
diũ cõferens ⁊ conueniẽs tendit ad fi ſemp entibus imobilibꝰ æ impoſſibili/ ierwcpiſin
nem cuius pꝛudẽtia eñt vera ſuſpicatõ bus aliter ſe habere vt ſupꝛa eo.li.ca. im im
St at 2 ſyneſis]. Supꝛa egit 4. Sed ſyneſis nõ eſt de talibꝰ quare tland
ꝑde eubulia. Hic aũt de ſyneſi nõ eſt ſcia. huiꝰ rõnis declarat minoꝛ? nſunnun
* Pꝛimo auũt ꝓponit ꝙ intẽdit d. ꝙ ſyneſis nec eſt de rebus ſemp en/ in inun
o Scðdo exequit᷑ ibil Eullo totaliter Oi tibus nec de rebus factis cuiuſcũq; a/ trin tlant
cit ergo pꝛimo ꝙ vltra eubuliã que di gentis.i.pꝑ qðcũq; agens.ſed eſt de re mbnnune,
cit᷑ eſſe queſitio cõſiliãs.⁊ etiã ſyneſis bus de quibus aliꝗs deliberãdo dubi,. lcenotereſen
que eſt diſcretio iudiciał ⁊ aſinezia ei tabit ⁊ cõſiliabit¶ QAuartã cõcluſiõeʒ zorliel 1.
oppoſita que eſt indiſcretio iudicialis infert ibi Pꝛopter qð. d. ꝙ ꝓpi hboc ſtogengtalg
ſᷣm quas diximꝰ aliquos hoĩes eẽ ſyne qð dictũ eſt in ꝑte ꝓxima ꝙ.ſ.ſyneſis girinenic⸗
tos ſyneſim ſeu diſcretiõez hñtes ⁊ a⸗ c de cõſiliabilibꝰ neceſſe eſt ꝙ ſit cira cwaliqeiien
zinetos aʒiẽziam ⁊ indiſcretiõem hñ/ eadem circa que eſt pꝛudẽtia. cũ pꝛu/ Petkucmuffn
tes. vnde videt᷑ ꝙ aſini dicti ſint aſini dentia pciſe ſit circa cõſiliabilia vt ſu/ bfncidäm
quaſi aſineti.i. indiſcreti ab aſinezia. pꝛa eo.li.ca.j. uintã cõcluſiõeʒ ꝓ 4Cnentcrntn
ſunt enĩ aĩalia rudia ⁊ induſtria( Eñnr bat ibil. Mõ eſt autẽ ⁊ hoc ſic pꝛuden qmiiftſern ii⸗
ibi Mec totaliter Exequit᷑ intentum tia ẽ pᷣceptiua ſyneſis nõ eſt pᷣceptiua liroeter. B
“ de ſyneſi de qua ꝓbat.. concluſiões. quare nõ eſt pꝛudentia. buiꝰ roõnis po ltanaf in
Pꝛimã ꝙ ſyneſis non eſt opinio.Se/ nit pꝛiĩo cõcluſiõem ⁊ patet. ſo maio,. qmginintoid
cũdã ꝙ nõ eſt aliqua pticularis ſciẽtia rem.d. pꝛudentia quidez pᷣceptiua eſt migtnsdlan
ibi Nec aliqua vna Cerciã ꝙ eſt nul qꝛ ipᷣius pꝛudentie finis eſt oꝛdinnne qmn.
la ſcia ibi Mullo eni de ſemꝑpꝑ QAuartã quid opoꝛtet agere vel quid non opoꝛ (NOenärgk
ꝙ in materia cõcurrit cũ pꝛudẽtia ibij tet. hec qũt finis haberi non põt ſñ , guegtnef
Pꝛopter qðᷣ QAuintã ꝙ nõ ẽ pꝛuden/ cepto.¶ Zercio ponit minoꝛẽ.d. ſy- ne pin
tia ibil Hõ eſt aũt Sextã.ꝙ nõ ẽ abij neſis eſt ſoluʒ iudicatiua ⁊ non pcepti mnstofuui
tio vel ſuſpitio pꝛudẽtie ibil ſt auteʒ ua. ¶ Idẽ eni ẽ ſyneſis ⁊ euſineſia .i. izunmning
Mꝛumã ergo ſic ꝓbat. ſi ſyneſis eſſet bona ſyneſis ⁊ viri ſynetix euſineti ⁊ aiirwn
opinio. oẽs hoĩes eẽnt ſyneti ⁊ diſcre tñ hic euſineſia nec euſyneti laudant ct Gſdic
ti ſed nõ oẽs ſũt ſyneti ⁊ diſcreti cum de bene pᷣcipiendo cum tñ laudent᷑ de ſoitee .
ſtultoꝝ infinitꝰ ſit numerꝰ. vt ait Salo bene iudicãdo ⁊ diſcernẽdo.q we i w
mon. Eccł.j. quare ſyneſis nõ eſt opi tet ꝙ ſyneſis nõ eſt pᷣceptiua. 8 extä MKũf nane
nio.huius rõnis ponit pꝛimo cõcluſio cõcluſiõem ꝓbat ibil Eſt autẽ Et boc int nened
nem. d. ꝙ ſyneſis non eſt idem ſcie nec ſic vſus rei nõ eſt abijtõ vł ſumptio rir annnſn
eſt idem opinioni. Scòo ↄñtiã.d. ꝙ ſi vt ſupꝛa li. 4. tractatu de liberalitrate. ulee
ſic eſſʒ.oẽs eſſent ſyneti cuʒ oẽs aliqd ſed ſyneſis eſt vſus iudicialis alicuius igeſri⸗
opinent᷑. ¶ Scoõam cõcluſiõeʒ phat ibi ptis pꝛudẽtie. quare nõ eſt abijtio voj ⸗ din
Mec aliqua vna l⁊ hoc ſic.Si ſyneſiſ ſumptio pꝛudentie. huius rõnis ponit n D
eſſet aliqua pticularis ſcia eẽt per con pꝛimo cõcluſiõem.d.ꝙ ſyneſis nec eſt ir Ainnülh
ſequẽs determinate de materia illiꝰ ſci habere pꝛudẽtiã nec ſũmere pꝛudẽtia le nem d
entie. puta ſi eſſet medicina eſſet vtiq; fo declarat minoꝛẽ ibil Sed quẽadmo neſaiisſe
de ſanis ⁊ egris. ⁊ ſi geometria eſſet dum Ad cuius euidẽtiã eſt ſciẽdum chagedam
vtiq; circa magnitudines. ſed ſyneſis ꝙ diſco diſcis eſt equiuocuz ad duo qꝛ anigre rel
nõ eſt determiĩate circa materiã alicu/ vno modo ſignat ſciam vel diſciplinaʒ nlumgten
1ꝰ ꝑticularis ſcie.quare nõ ẽ aliqua pti accipere ⁊ hoc modo eſt verbũ neutrũ täitüinnn
cularis ſcia.huiꝰ rõnis ponit pꝛio con alio modo ſignat iudicialiter ⁊ diſcre/ Ftlgn
cluſiõem.fᷣo cõſequẽti ibil. uta me tiue cognoſcere.⁊ hoc modo eſt verbũ Nſera ſei

vilibreſni⸗

nmiii⸗
denſtt,
nͤiniͤ
lünslnn

Kcdennne

eusſahzat⸗
cegnſit⸗
igewinin
ridlagg
enereſeeigen
meeipagenui
ichagäflichün
Raui beſin
fneſssnöalin
denna ia
Mien 1 a n
Ndendefnnd en
nagereſelgtug
oinmi,
BixicanetNIE
ſiſrſst aſn
1mmſmeut auin
ianer uffne
encd amn iüluni

91 Mcernidd
oeſeln a

da EKu

Gchabtröſlae

.traoan deltai⸗
ſinſos

tentum. S

actiuũ ⁊ hoc modo idem eſt ꝙ vſus iu
dicialis cuiuſcũqʒ virtutis intellectiue.
Et hoc modo ĩ greco dicitur ſymenay
æ ad iſtum intellectũ phi. ſũmit in ꝓp/

poſito diſcere. SVicit ergo ꝙ quẽadmo

dum ſymenay.i. iudiciałr cognoſcens

dicitur diſcere quãdo vtitur ſcia iudicã
do ſᷣm ſciam. ⁊ ſicut dicitur diſcere in

vtendo opinione. Ita ſynetus dicitur

diſcere in iudicare ſeu in iudicando de

bijs de quibus eſt pꝛudentia.i.de cõſi

liaribus ꝙ cõtingit aliqũ dicente ⁊ p/

bene. en eni grece idem eſt ꝙ dicit᷑ bñ
latine. ⁊ hinc venit ſyneſis.ſ.a bñ iu/
dicãdo ſᷣm quã dicũtur aliqmi euſyneti

ponẽte alio. Et etiã cõtingit iudicare

i. bene iudicatiui ⁊ diſcretiui. Ex ea

quidẽ ſyneſi que in diſcere eſt.i.iiudi⸗
cialiter cognoſcere. Hos enĩ dicimus

multotiẽs ſymenay.i.iudiciałr cogno
ſcentẽ. diſcere nõ quidẽ diſciplinã acci

pere ſed potius diſciplina vti ⁊ ꝑ eaʒ
diſcernee.
Bcata ãt guome ſupꝛa poſt
quã egit de ſyneſi. HNic agit ð

—„

coõo ꝓbat ipᷣm ibi Signum
aũt SBicit ergo pꝛĩo.ꝙ quedã intelle/
ctualis virtuſ que vocata eſt guome fʒ

ome. Pꝛiĩo aũt ꝓponit in·

quã vocam aliquoſ hoies eugomonaſ

⁊ quos aimꝰ habere guomẽ. hec inq;
virtus eſt iudiciũ rectum epyeikeos.i.
de iuſto ſeu iure epyeke de quo dictum
eſt ſupꝛa icer. Sedo ibil Signuz
aũt Heclarat iſtud ex quodã ſigno.d.
ꝙ ſignũ eſt guome ſit iudiciũ rectuʒ

de iure epyeke qꝛ hoĩem epyekẽ qui

ſez habet iuſticiã epyekeie dicim eſſe
maxime ſyguomonitũ.i.hñtem guomẽ
vel ſyguomẽ. ⁊ dicimꝰ hoĩeʒ ſyguomũ
habere epykes.i.ius ſeu notitiã iuris
epyekis circa quedam opabilia. Ex
quo ſequit᷑ ꝙ guome vel ſyguome ẽ re

cta iudicatiua epyekeos.i.iuris e pye

kis. Si aũt eſt iudicatiua recta neceſſa
rio erit iudicatiua veri.alias ꝗppe nõ

eſſet rectaAEſt aũt ſciendũ ꝙ ſicut in
rebus ⁊ legibꝰ eſt ius cõe habens locũ

¶ Mota vero ꝙ ideo non facit hic Ee⸗

vt in plurib eſt tamẽ deficiẽs in ꝗbuſ
dam paucis caſibꝰ in quibuſ ius ſingu
lare ꝙ grece dicit᷑ epyekeſ coꝛrigit iuſ

cõe ꝙ dicit᷑ legale.ſic in appetitu hũa

no debz eſſe iuſtitia iuris cõis electiua
⁊ operatiua que dicit᷑ cõis iuſticia:Et

cum hac debet eſſe iuſtitia iuris ſingu/

laris ⁊æ epyekis electiua ⁊ operatiua
que dicitur epykaia. ſic etiã in intelle
ctu eſt quedã notitia iuris cõis diſcreti
ua que dicit᷑ ſyneſis habens locũ vt in
pluribus caſibus ⁊ cum hac debet eſſe
alia notitia iuris epyekis ⁊ ſingularis
diſcretiua que dicitur guome vel ſyguo
me habens locũ in pautioꝛibus.

AUnt at oẽs hit Supꝛa egit
— de ptibus pꝛudentie ſigillati
Piic autem agit de quibuſdaz

earum cõiter. Pꝛimo ergo ꝓponit in
tentum. Fo declarat ipᷣm ibil Dicimus

enĩ tercio infert vnũ coꝛrelarium ibij.

Pꝛopter qð ⁊ pꝛincipiũ l. quarto dat

vnum documẽtuʒz ibil Quare opoꝛtet
Zicit ergo pꝛimo ꝙ oẽs habituſ de ꝗ/
bus actum eſt. ſ.pꝛudentia intellectus
guomẽ ⁊ ſyneſis ſunt tendẽtes in idẽ

qꝛ in eandẽ materiam. puta cõſiliabi/

lem ⁊ in eundem finem.puta in eum
quem pꝛincipaliter intendit pꝛuden/
tia. onſequẽter ibil Zicimus enim
Vnducit ad hec tria media. fm ibil.
Omnes eni potentie terciũ ibi Pꝛo
pter quod naturalia Pꝛimũ mediuzʒz
ſummit ex cõi modo loquẽdi dicens ꝙ
nos cõiter dicimus ⁊ attribuimꝰ guo/
mẽ ⁊ ſyneſim pꝛudentiã ⁊ intellectuʒ
in eoſdem hoĩes ſic ꝙ cui attribuummus
vnum iſtoꝛum habituũ ei attribuimus
⁊ reliquos inferẽtes ⁊ illatiõem faciẽ

tes.ſi cõcedãtur aliqui babere guomẽ

iam inferimus eos habere intellectuʒ
æ eſſe pꝛudentes ⁊ eſſe ſynetos. Ex
quo poſſet foꝛmari talis ratio.illa que
mutuo ſe cõſequũtur tendunt in idem
ſed iſti quatuoꝛ habitus mmuoſe cõſe
quũtur. quare tendũt in idem. buiꝰ rõ
nis minoꝛẽ declarat in littera vt viſů ẽ

“ eE õ èVMM õ
„ S
4
,
.

LIIBRO
tionẽ de eubulia quia eſt diſpoſitio ad locum habet in pautidꝛib non poſſet ntr u
qolibʒ iſtoꝝ quatuoꝛ fʒ ꝙ icludũt iudi eſſe circa omnia. circa que eſt ſyneſis inendans 1
ciũ. Sicut ei ĩ queſta ẽ diſpoſitõ ad ſen ⁊ pꝛudẽtia que locũ habent vt ĩ pluri Inicenc⸗
tentiam. ſic cõſ̃ iliaris inquiſt itio eſt di⸗ bus.addit ꝙ epyeikea que ſunt obie iitlliet
ſpoſitio ad cõſiliare iuditiũ. Oĩs autẽ cta ipᷣius guomi ſunt cõia oĩim bonoꝛũ Cntlacreſe
diſpoſitio habet vłr eandem materiã humanoꝝ in eo ꝙ ſunt ad aliũ per qo ſſspeninmee
⁊ eundem finem quaʒ ⁊ quem habet cadunt ſub rõne iuris. In oĩbus enim ſenspelte
9 foꝛma ad quã diſponit ⁊ ideo nõ opoꝛ bonis humanis põt contingere caſus emumnide,
tuiꝭ ꝓbari ꝙ eubulia in idem tenderet ptinẽs ad epyeilꝛeã ⁊ ad guomẽ.qua ur tbere co
cum iſtis quatuoꝛ.¶ Scòm medium ad re ſupponi poteſt ꝙ pꝛudęẽtia ſyneſis 6tsnanral
ducit ibil Omnes enĩ potẽtie] Et hoc ⁊ guome ſũt adequate circa eadem. Sefernammie
ſic.omnes potẽtie que ſũt circa extre/ Hoc autẽ ſuppoſito patet ꝙ oĩa ſũt cir Goͤrelpoſ
ma ⁊ ſingularia operabilia tendũt in ca extrema ⁊ ſingularia opꝑabiliũ quia iſnunt
idem.ipᷣa nãq; opabilia ſunt generali conſtat ꝙ pꝛudentem opoꝛtet cogno/ 6iemt wonnan
ter eadem materia ⁊ omnia oꝛdinant ſcere ipᷣa ſingularia opabilia. hec autẽ nlrgfungzt i
ad eundem finem vt ſupꝛa li.j.in pꝛo/ ſunt extrema qꝛ opabilia ſub rõne cõi itwumgmin
bemio. ſed omnes iſti quatuoꝛ habitꝰ poſſunt pertinẽ ad ſcĩazʒ ſed vt ſũt hec eſwabeben
ſũt circa talia.quare oẽs tendũt in idẽ hic ⁊ nũc opabilia pertinẽt ad pꝛudẽ Iſteloei iciin
buius rõnis ponit pꝛimo minoꝛẽ. fſo ðᷣ tiam ſyneſim ⁊ guomẽ. ¶ Beinde ibij ninmgini
clarat eam quãtum ad pꝛudentiã ſyne Et intellectꝰ Peclarat idem de intel rannrſ.e.
ſim v guome ibil Et in eo quide intellect' eſt erremox in eenim
im ⁊ guome ibi quideʒ ſter lectu.d.qꝙ intellectꝰ eſt extremoꝝ in ea Afoorbenere
cio,quãtum ad intellectum ibil Et in/ dem parte ſũmendo extrema. Sũt enĩ igunlaſ
tellectuſ Dicit ergo pꝛimo ꝙ oẽs hee quedã extrema vłia ⁊ quedã extrema ſnitai ie
potẽtie ſcʒ pꝛudentia. ſyneſis.guome ſingularia. Extrema quidẽ vłia ſũt p us arineler
intellectꝰ ſunt vłr exrremoꝝ ⁊ ſingu poſitiões pꝛime ⁊ ĩmediate cõſtantes ikinnnuud
larium per nos opabiliũ.¶ Sed videt ex pꝛimiſ termis ⁊ extremis iter quoſ Aweisnn
ꝙ iſtos habitus non debeat vocare po non cadit terminꝰ medius.⁊ taliuzʒ ha ielemn .
tentias cuʒ diſtinxerit inter habitus ⁊ bitus eſt qui dicitur intellectꝰ ⁊æ nõ ali Runr „
potẽtias.ſupꝛa li.2.c.ꝭ.¶ Sed dicẽdũ qua rõ.hec autẽ ſunt extrema fʒ demõ ei . er⸗
ꝙ potẽtia ꝓpꝛie ſũpta eſt illa vis qua ſtratiões imobilium ⁊ vłium ⁊æ pꝛimo e⸗ .
ſ impliciter poſſumuſ.et hoc modo ha/ rum ⁊ ſimpliciter terminoꝝ.qꝛ ad ta/ ſinen
bitus non ſunt potentie.ſed diſpoſitio lia ⁊ in talibus eſt ſtatus demõſtratio d .
nes potentiaꝝ vt dictũ eſt ſupꝛa in paſ nũ.Extrema vero ſingularia ſunt cõ/ nchülinf
ſu allegato. Alio mõ dicitur potentia plexiões ſingulares in pꝛacticis cõſtã Alutachua
large pꝛo eo ꝙ non ſimpliciter ſed ta tes ex termis extremis in ſingularita/ nckh hſttü
liter.puta pꝛompte ⁊ bene poſſumus te ⁊ cõtingentibꝰ ⁊ ſunt alterius gene mmmgſthlam.
⁊T hoc modo habitus poſſunt dici potẽ ris ꝓpoſitionũ.hec enĩ ſunt pꝛincipia Ullinnmnuit,
diſponunt potẽtiaz ad meliꝰ poſ ſumpta a fine cuiuſ gratia hoc agit᷑ hic ſihfügafi
ſe ¶ Seinde ibil Et in eo auide a 1 nunc ⁊ ex calibus ſingularib colli/ eſangütim
bat ꝙ pꝛudentia ſyneſis guome ⁊ ſy⸗ gitur vłe ⁊ hoc mõ talia ſingłaria ſũt ätfiziden
guome ſunt extremoꝝ ſingularium. d. extrema ⁊ in eis eſt ſtatus.quare hoꝝ niktnmgß
m eo ꝙ ſynetus.i. bñ iudicans ⁊ eu ſingulariũ opoꝛtet bene operantez ha pnptienne p
gomꝰ.i.vñ pticłarit᷑ ſententias vel ſy- bere ſenſum. hic autez ſenſus eſt intel Anbkufi in⸗
gomus.i.bene cõtẽperũter ſententi lectꝰ. vt expoſui ſupra eo.li.ca.9.Sic ltpmi ſnt
ang eſt iudicatiu de illis de quibus iu igitur habemus ꝙ tam pꝛudẽtia qᷓ; ſy Ehenient
dicit pꝛudensapparet ſupple ꝙ hec neſis qᷓ; guome vel ſyguome qᷓ; intelle Npammtistie
ſũt circa extrema ⁊ ſi ingulartaais ctus ſũt circa extrema ſingłaria ⁊ per erhſetige
vero poſſet videri alicui ꝙ guome que cõſequẽs ꝙ tendunt in idez.¶ Enr ibi nni nientti

—

–☛
ümaü
eng in
SW onmn
ſig mlinn
ennaene
Nopangii
entem e⸗
lri M
Popabiluſtnn

aſaigſeini

Elec ſtemnn

enchemen S
naftit eiim

Smemandiſtt

ine t imrdictecäin
nstamensan
nn ecig. ali
urmeelec'd no
liſmernenekzd

um Kkum dn.

nindn
Sid ans Nñti

nſogdenna .

Jlmrsinſellti

emnenisn ſini

't ſamne⸗

i beceni

raui güm
albos ſnant
enöͤnlaſien
eoktans n

7

larium

NPꝛopter qð natuãlia ꝓpbat idẽ alia
rõne intendens ſic arguere. Illa ten/
dunt in idem que ſunt nobis quaſi cõ/
naturalia.ſed hec ſũt nobis quaſi con
naturalia. quare tendũt in idem. bui
rõnis ponit minoꝛẽ tanquã ſignũ con
cluſionis ꝓpoſite.d. ꝙ pꝛopter hoc ꝙ;

iſta tendunt in idez circa ſingularia vi
dentur habere cõnexionẽ naturaleʒ t

eſſe nobis naturalia. videmus enim ꝙ
nullus per naturã eſt ſapienſ.i.metha
phiſicus vel phiſicus. Nullus enim at
tingit ad ſapialem notitiã niſi per eru
ditiõem ⁊ doctrinam vel per inuentio
nem longiſſimaz ⁊ ſumme laboꝛioſam
videmꝰ tamen ꝙ muln ſine eruditione
⁊ ſine ſtudio habent guomẽ ⁊ ſyneſiʒ

æ intellectũ.i.quãdam induſtriam na

turalem per quã poſſunt in opera iſto
rum bituum. vt.j. eo.li.c. de democita
⁊ eſt ſuper hoc naturale ſignum. quia
talia eſtimamꝰ ſequi vario modo fᷣʒ va
rietaẽt etatũ. Eſt eni aliqua etas que
magis habet intellectũ ſyneſim ⁊ guo
mẽ quã alia vt natura coꝛpis ⁊ anime
exñte cauſa talis induſtrie. Cuiꝰ cauſa
eſt quia intellectus in cognitiõe ſingu
lariũ maxime vtitur ſenſibꝰ.⁊ qꝛ diſpo
ſitio ſenſuũ variat᷑ ſʒ etates hinc eſt ꝙ
etiam m etates variat᷑ intellectualis

notitia ſingulariũ¶ Cũñr ibil ꝛopter

qð ⁊ pꝛincipiũ Infert vnũ coꝛrelariũ
d. ꝙ ꝓpter hoc qð dictum eſt intelle/
ctum eſſe ꝓpoſitionũ pꝛimaꝝ vłium ⁊

extremaꝝ ſingularium. ſequit᷑ ꝙ intel

lectus eſt pꝛincipiũ ⁊ finis. ꝓcedẽdo
enĩ ab vłibus ad ſingularia. intellectꝰ
vkiuz en pruncinin ⁊æ intellectus ſingu
finis. Et hic ꝓceſſus eſt cuzʒ
deſcendimꝰ a pꝛincipijs moꝛalibꝰ ſcije
ad opera pꝛudentie.ꝓcedendo vero a
ſingularibus ad vłia intellect ſingula
rium eſt pꝛincipiũ ⁊ intellect vłiuʒ ẽ
finis. Et hic pceſſus eſt cuʒ colligimꝰ
pꝛincipia moꝛalis ſcie ex operibus ex
periẽtie.ex hijs enĩ operibꝰ hũanis fi/
unt demõſtratiões ⁊ etiã fiunt de hijs

yvt ſupꝛa li.j.ĩ phemio. Cõſequẽter ibi

DVI.

Auare opoꝛtet dat vnũ documẽtum
.ðd. ꝙ in diſciplina moꝛũ opoꝛtet atten

dere ad enũtiatiões ⁊ opiniões.quã/
uis nõ demõſtrabiles viroꝝ exꝑtoꝛum
qꝛ experiẽtia fecit artezʒ.vt in phemio
methaphiſice ⁊ viroꝛum ſenioꝛũ.qm̃
in antiquis eſt ſapientia.i.pꝛudẽtia vt
ait Yob. ⁊ viroꝝ pꝛudentũ qui neceſſa
rio ſunt boni quãdiu ſunt pꝛudẽtes.vt
j.e.li.ca.penł. ad hoc inquã. opoꝛtet
non minꝰ attendere qᷓ;ᷓ ad demõſtratio
nes ſcholaſticoꝝ hoĩm. qꝛ pꝛopter ba
bere viſum intellectualẽ ex longa tem
poꝛum experientia optime vidẽt pꝛin

Seinde epylogat.d.ꝗd igit᷑ eſt pꝛu
entia ⁊ ſapia. ⁊ circa que obiecta eſt
exñs vtraq;.⁊ quoniã alterius pticule

cipia ⁊ regulas actuũ humanoꝛum.

¶Mueſtio decimaquinta.
NS euidentiã pꝛedictoꝝ que⸗
fmfFrrrritur. vtruzʒ eubulia ſyneſis ⁊
ome ſint ptes pꝛudẽtie an
irtutes ab ipᷣa diſticte ⁊ arguit᷑ ꝙ nõ
ſint ptes.pꝛimo qꝛ ᷣm Tulliuʒ. 2. re/
thoꝛice. oẽs ptes pꝛudentie ſunt tres
ſcʒ memoꝛia per quã anim repetit il/
la que fuerunt.ꝓuidentia per quã ali/
quid futurum ꝓſ picit᷑.vt caueat᷑ vel ef
fectus mancipet᷑.intelligẽtia per quazʒ

ea que ſunt pſpicimꝰ vt ſciamꝰ. memo

ria per quã ea que fuere mente recol-/
liguntur. ſed eubulia ſyneſis ⁊ guome

nõ ſunt ꝓuidentia.intelligẽtia memo
ria. quare nec ſũt ptes pꝛudẽtie.¶ Ge
cũdo.qꝛ ſʒ MMacrobiũ.li.j. de ſomno

ſcipioniſ. oẽs ptes pꝛudẽtie ſunt ſex. ſ.
rõ inueſtigans futura intellectꝰ diſpo/
nens pñtia. memoꝛia retinẽs pꝛeteri
ta. docilitas aptans nos ad hec omiĩa
circũſpectõ ad colligendũ bona. cautõ
ad declinãdũ mala. ſed eubulia ſyne⸗
ſis ⁊ guome nõ ſunt iſta.nec iſtoꝛũ ali
ua.quare nec partes pꝛudentie.
Lercio.qꝛ omnes ptes pꝛudentle
ſunt ptes habitus cum vera rõne acti/
ui cum vᷣm philoſophũ.ſupꝛa eo.li.c.6
pꝛudentia ſit talis habitus.ſʒ eniilis
5

anime virtus bec ⁊ illa dictũ eſt ſupꝛa

ſyneſis ⁊ guome non ſũt ptes hurꝰ ha
bitus cuz talis habitus poſſit eſſe ſine
ipis. quare vt pꝛius ¶ QAuarto qꝛ pteſ
pꝛudentie vel ſunt ſubiectiue vel eẽn/
tiales vel integrales.ſed iſti habitꝰ nõ
ſunt pꝛudentie ptes ſubiectiue cũ pꝛu
dẽtia pᷣdicetur de ipᷣis.vt habet᷑ ex tex
tu nec eẽntiales.qꝛ nõ ſe habent ſicut
materia ⁊ foꝛma nec integrales hõge
nee.cum ſint diuerſarum rönum nec in
tegrales ethõgenee.qꝛ tũc rcitudo cu
iuſiibʒ iſtaꝝ habẽt aliã rcitudinẽ oĩbꝰ
cõem ꝙ eſt incõueniẽs cum non ſit rci
tudo rcitudinis.quare vi pꝛius.Sed
in oppoſuum arguit᷑ ꝙ ſint ꝑptes pꝛu/
dentie non virtuteſ ab ipᷣa diſtincte.qꝛ
vel eẽnt virtutes moꝛales vel intelle/
ctuales.nõ aũt moꝛales cum ſint in in
tellectu nec intellectuales a pꝛuden/
tia diſtincte.qꝛ oĩs virtus intellectuał
vel eſt inte llectus vel ſcia vel ſapia vel
ars vel pꝛudentia.ſupꝛa e.li.c. 4. Szʒ
iſti habiius nõ ſunt intelleciꝰ nec ſcia

ſolutiõe queſtiõis pꝛimo videnduʒ eſt
que ſunt ꝑtes pꝛudentie ⁊ quare dicũ
tur ꝑtes.fo dicendũ eſt ad queſitũ.
De pꝛimo ſciendũ ꝙ virtuſ poteſt in

telligi habere ꝑtes dupliciter.pꝛimo ꝗq

dem ꝙ in habitu totali includat habi/
tus ptiales cõſtituentes habitũ totalẽ
ſicut habitus ꝓpoſitiõis includit hitus
terminozum. ⁊ generaliter hitus com
plexus includit hitus icõplexiõiſ. alio
modo ꝙ virtus habeat plures actus.
ſic ꝙ quilibet ſit ptialis reſpectu eius.
ſicut liberalitas habet dare vbi opoꝛ/
tet⁊ accipere vñ opoꝛtet.foꝛtitudo hʒ
inuadere ⁊ babzʒ expectare ⁊ hoc mõ
virtus vt diſponit ad duo vel ad plura
opera dicitur quoddã totũ reſpectu ſui
vt determiate diſpõit ad iſtud opus vł
ad illud ſicut diceretur ꝙ virtus recte
inuaſiua ⁊ virtuſ recte expectatiua ſũt
due pteſ foꝛtitudinis que recte inuadit
⁊ recte expectat non quidem ꝙ ſint di
ſtincti hitus cõſtituentes vnũ habitum

nec ſapĩa nec ars. quare reſtat ꝙ ſint
pꝛudentia vel ptes pꝛudentie. Pꝛo

LIBRO

MHunc aũt in ꝓpoſito non inquirimus
ptes pꝛudẽtie pꝛimo mõ ſũptas. quia
tunc quereremꝰ bitus cõplexos rerum
agibilium.ſed querimꝰ ptes fᷣo modo

dictas Ce aipe ſikne partes

potentiales. ¶ Eſt ergo ſciendum fo.
ꝙ quatuoꝛ ſunt opera pꝛudenuie. pꝛi/
mũ eſt conſiliari querendo. vt ſupꝛa. 4
li. c. 6. Gcm eſt iudicare de inquiſii
per cõſiliuʒ.vt habetur bic.c.xj.terciũ
eſt pᷣiudicata pᷣcipere. pꝛudentia enim
