vł ad recipienteʒ. ⁊ arguitur ꝙ ad dã/
iem. pꝛimo quia cuiuſlibet amicabilis
comunicatiõis eſtimatoꝛ debet eẽ ille
qui plus diligit. ſed retributio eſt aica
lliſ comunicatio:⁊ dans taq; benefa
ctoꝛ plus viligit ⁊ recipiẽs taq; bene
ficiatus diligit min ut. j. e. li.c. S& qua
re reiributiois eſtimatoꝛ debet eẽ das
non recipiens. 2. quia qui retributio/
neʒ intendit eſtimatoꝛ dz eſſe retribu
nonis.cũ iudicia ⁊ pꝛincipia pꝛactica
ſumant a fine intento. ut. 6.li.6cν
ſed dans pꝛopter vnle retributionẽ in

tendit.ut.S. li. Seceiʒ quare ut pꝛius.

5. quia ſicut eſt de ſatiſfactiõe bᷣm iuſti
iam faclenda ſic de retnibutione m

amicitiã facienda: cũ eodẽ mõ cõninẽ
dũ ſit cuilibet amico ſecũdũ dicitiaʒ ⁊
ſecũdum iuſtitiam ut. Z. li. Sc:7 in fi.
ſed ſatiſ facno ſecũdũ iura facienda eſt
ad eſtimationem eius cui debet fieri
magis qᷓ; ei ꝑ quẽ debet fieri. ergo
ſimili modo retributio magis debet ft
eri ad eſtimationeʒ pꝛimi dani cui dz
fieri:qᷓ; recipientis P queʒ debet fieri
: quia omniſ operatio oꝛdinatur per
pꝛecipientẽ magis qᷓ; ꝑ obediẽtẽ a ex
equenteʒ. ſed retributio aliquoꝝ amã
tium dʒ fieri per recipiẽtẽ tãqᷓ; ꝑ obe/
dienteʒ ⁊ per pꝛimũ dantẽ taq; per pᷣ
cipiẽtẽ.ut patet de patre ⁊ filio. qꝛ fili

us debet tribuere patri obediendo ej.
pater aũt reiribunonẽ acceptare pᷣci⸗

piendo ei. ſicut eſt inter deum æ boieſ
ut.S. li.Scei2? quare ad minus iſta re
tributõ oꝛdinatur iudicio pꝛimi dant
⁊ nõ recipientis.Sed oppoſuũ appa/
ret per ratiões ppᷣi:tũ qꝛ danſ cõcedit
teſtimoniũ recipiẽti.tũ qꝛ recipiẽs de
indigna retributiõe põt accuſari:
quia ipſe nouit ⁊ adiutoꝛiũ ⁊ gaudiũj
ĩcepti bñficij.tũ qꝛ ĩ ẽpnõibꝰ ñ apᷣcian

ſtatur iudicio recipientis. tũ qꝛ danteſ

cõit᷑ magis reputat mũera ſua q; vale
ant Pꝛo ſoluuone queſtionis pꝛemit
tendu eſt ꝙ iſta.s.pꝛopꝛie ſumpta.ſ.
ſatiſfactio:reſtituiio redditio: ſolutio:
⁊ retributio diſtingũtur. quia ſatiſfac
tio pꝛopꝛie concernit iniuriãꝗ. reſtitu/
tio autẽ rem ſublatã:vel fraudulenter
vel furtim vel violeter. redditio autem
rem cõmodatã vel locatam vel depo.⸗
ſitam. Solutio autẽ rem ex obligatioe

debitam. retributio autẽ rem donataz

Hoc ꝗᷓ pꝛemiſſo dicẽdum ad qõneʒ

eſtimano re ribuiionis debet fieri ar-

bitrio recipieniis. Culus ratio duplex
eſt. pꝛima quidẽ quia retributio p quẽ
cũq; ſic debet fieri:ſicut ꝑx hominẽ om
oſũ fieret. quia virtuoſus ⁊ ſtudioſis
regula ⁊ menſura bonoꝛum exiſtit. ut
S.q li? ʒc· 7. Sed ſiudioſuſ retribueret

ſecundũ ꝓp:iam eſtimationẽ. quia vtꝰ

non ſolum eſt ſecundũ rationeʒ puta.

uuſe
Ine
ſetl buen
lone
it ani
num
ſinateal
utſn
Ntipiusp
eguane
eellmar
Clfan
Mialate
Nkcauuon
rnden
luorecgie
lhöhaben
nnae pecp
Aa
injnin
fecbunoms.
evoorcna
Eni quar⸗
wiſicutfin
ltlpesn
lunfneoeb⸗
tünciaiig
nonurt
Gdiv
Wewanre
ſgliän
cungfenn
lperle ⸗
cſinmmne
Cltlsertbn
Mnönt
lunäfi
Ualann l.
fin na
Nu ,
Aſitcältzeie

ncgeiti
eſrflage
knckini
—
timunmig
eudi
un udtahn
Saghiin

itügfin

Menl ig e
igiinii
Wems
ne rſtons n
popuie ſingt
Nioredatnio:ſ
Ninur. uuſt
tmmu mumii vin
lt:nel fanin
olater, ccnun
ellocxanſehee
i ematbign
nno miſenw
icn i
arunisbafin;
Cus oni
uſenunt
nſitpbonm
mnolst fuis
1bororuneniil
edhoſuſnmin
matinigit
dü fatongſe

VIIII

alienã ſed ẽ cũ pꝛopꝛia rõe ut. S. li. 6

CI7. quare a quicuq; retribuens debz

retribuere m peop:iã rationẽ ⁊ eſſia
tionẽ.2? ratio eſt quia ille qui ſolus no

uit menſurã retributõiſ debet eſſe ſolꝰ
eſti natoꝛ retributiõis:cũ õis eſtimatõ
ſumat rectitudinẽ a mẽſura. ſed ſolus

recipiens nouit pꝛedictã mẽf̃ã.que.ſ.

eiſt ipſius patientis vtilitas. ut.ð. li. S

ciiʒ: quare ſolus recipiẽſ retribuẽs dʒ

eſſe eſtimatoꝛ reiributiõis faciẽde. Di
cendu g ad pꝛimũ in oppoſitũ: qꝛ qui
pluiſ ouigit eſtimatoꝛ debet eſſe amica
bił coicationis. vbi illa cõicatio ẽ cõis
operatio vtriuſq;. ſed vbi eſt opatio ſo

lius recipientis qui nunc ſolus retribu
it nõ babet vuate.quia quilʒ debʒ eſti
mare pꝛopꝛiã opatonẽ. quaꝛe nõ va/
let. Ad ſecundũ dicẽduʒ ꝙ ille ꝗ retri
butionẽ intedit nõ debet eſtimatoꝛ eẽ
reiributionis.qꝛ rõ pꝛactica ſũpta a/
fine no oꝛdinat de fine.ſʒ de hijs qͥ füt
ad finẽ.quare dans intendẽs retribu/

tionẽ ſicut finẽ nõ debet oꝛdinar̃ ò ipa

ſed recipiẽs referens retributionẽ ad
alium fmẽ oebet oꝛdinare oe ipſa. Ad
tertiu dicedũ ꝙ ſecus ẽ de ſatiſſactiõe
inpoluntaria: vbi pars cõpellitur ꝑ iu/⸗
dicẽ ⁊c ſecus ẽ de ſatiſſactioõe ⁊ reiribu
tione volutaria qͥ fit ᷣʒ ꝓpꝛiã eleciõeʒ
ſaniſfacied ł retribue. ad quartũ dicẽ
dum ꝙ retributio filioꝛũ ad patrem fa
cta pꝛeciſe ſecundũ obedienuiã:fit ad
eſtimationẽ patris.ſʒ b modo nõ ẽ ãi/⸗
cabilis retꝛibutio facta ſecundũ ãicitiã
qꝛ hoc mõ nihil differt filius a fuo.ad
ſeruum at ſecũdũ ꝙ ſeruus eſt:nulla ẽ

dicitia. ut.S.li. S.c.xi: ſicut ſubdin nõ
vᷣr nec pꝛudẽtia. ut hẽt:ʒ. politice.
c?2. bic autẽ loquimur de reiributiöe

amicabili facienda ſᷣm amicitiam.
Lectio 2
Abitatione autẽ. etermia

cũdã.ſ.viꝝ ſit retribuẽdũ pa/
tri:vel medico:vel ouci: vł ↄtuoſo viro

vel benefactoꝛi magis q; ãico.vel eo
łquomõ. Pꝛimo autẽ qſtionẽ ꝓpõit.

a pꝛia queſtiõe determiat ſe

22 queſtiõis difficultatẽ oſtẽdit ibil Jg

oĩia. ʒ?᷑ qõem ſoluit ibi . Am̃ autẽ nõ

omnia.] Pꝛimo g pꝛoponit qõeʒ ſub
tribus articulis.d. ꝙ ſicut pꝛedetermi

nata fuerãt dubia.ſic ⁊ talia ſubſequẽ/⸗

tia dubitationẽ habẽt. puta viꝝ opoꝛ/
teat attribuere ⁊ obedire ꝑ omnia pii
laboꝛantẽ opoꝛteat obedire medico

magis q; patri:⁊ virũ bellicoſũ oꝛdinã
dum eſſe ꝑ ducez exercitus magis qᷓ;
p patrẽ.Scðus articulus.vtrũ ſit mini
ſtrandũ amico ſuo:magis qᷓ; viro ſtudi
oſo.Lertius articulꝰviꝝ magis ſit re/
tribuendũ:æ gratia ſit magis reddẽda
benefactoꝛi q; ſit dãdũ bñſiciũ amico.

ſi nõ ſit poſſibile ambobꝰ tribuẽ. Cont

ibi Igitur omma.] qõis difficultatez
oñdit.d.qꝙ non ẽ facile determinar᷑ cer
te omnia dubia pꝛedici incidẽtia.cuiꝰ
cauſa eſt:qꝛ ipſa nõ ſe habent vnifoꝛ⸗/
miter ſed mulnfoꝛ muer. habẽt.n. mł/
tas ⁊ õimodas differentias quãtitati/
uas ⁊ qualitatias. Quãtitatiuas ꝗdẽ
magnitudine ⁊ paruitate:qꝛ differunt
pᷣm magis ⁊ minus. puta benefactoꝛ
ſecũdũ magis ⁊ ʒ minus.⁊ magiſ ãi
cus ⁊ minus ãicus.⁊ ſtudioſus magiſ
æ minus ſtudioſus.⁊ cõſanguineꝰ ma
gis ⁊ minus pꝛopiquus. Qualitatias

ãt differentias habent bono ⁊ neceſſa

rio.qꝛ retributionũ quedã habent ma

gis de bonitate ⁊ minus de neceſſitate

puta.dare viro virtuoſo indigenti ma⸗/
gis bonũ eſt ⁊ min neceſſariũ q; red/
dere debitũ creditoꝛi abundanti.iſtud

autẽ eſt magis neceſſariũ ⁊æ minus bo
num. Cont ibi. Qm̃ auteʒ nõ oĩia. qõd

nem ſoluit.vbi pꝛimo pꝛopõit qdã cõ
cluſionem penes differentias hominũ

22 aliam penes differetias muneꝝ ibi.
LEt beneficia. ʒ: exponit ſcðam ibi.
Soꝛte aũt. ? pꝛimò ibi. Quoniã ꝗ/

dem igitur] dicit ̊ pꝛimo nõ eſſe imãi
feſtum qm̃ nõ omnia ſunt reddẽda ſeu

retribuenda eidem. Sed ut dicetur. j.
ſingulis ſingula fᷣm ꝙ ſunt eis pꝛopꝛia
⁊ congruẽtia. Peinde ibil ⁊ bñficia]

Ponit ſcdaʒ cõcluſionẽ: ad cnnns eui /
4

60

*

IIBRO

dẽtiã pꝛeſciẽdũ ꝙ munerũ:quedã ſunt
retributiones que ſũt ſimpliciter dona

tiones.retributiones aũt vłr pꝛeferen
de videntur donationibus ut traditur/
in hac concluſione. Picit ergo ꝙ retri⸗
buendũ eſt ut in pluribus magis ad ſu
ſcepta beneficia:quã ſimplicit᷑ ſit donã
dũ amicis quẽadmodũ magis ẽ reddẽ
dũ mutuũ creditoꝛi cui debet q; dãdũ
amico qᷓ;tũcũq; caro.Con ibi. Soꝛte
autẽ] Exponit hanc ſecũdã cõcluſionẽ
per duas exceptiones.ſecũdã ibil qñ/
q; eniʒ Et tertio reddit cãm utriuſq;

exceptionis ibi. Quod i młtotiẽs

pꝛima exceptio eſt in caſu vbi nõ eſt re
tribuẽdũ magis qᷓ; dandũ. ſcòa in cãu
vbi non eſt retribuenduzʒ ſᷣm opaſſum.

Dicit ergo pꝛimo ꝙ h̊ ꝙ generalit᷑ dic /

tuʒ eſt eſſe magis retribuendũ q; dan/

dum. foꝛte nõ ſemper eſt verũ. puta in

tali caſu.quidaʒ tibi extraneus libera
uit te a latronibus ⁊ a moꝛte. Item ꝗ/
dam alius eſt virtuoſiſſimuſ ⁊ tibi ami
cus kariſſimꝰ. Item viuit pater tuus.
mõ pone ꝙ liberatoꝛ tuus eſt captus ſi
cut tu fueras: ⁊ pater tuus ſimiłr. ille
alius amicus non eſt captus:ſed in pe
riculo captiomis miſſi tu ſubueniaſ ei.tu
auiẽ potes vni ſoli iſtoꝝ triũ ſubuenire
cui ergo ſubuenies.ld b dicit phᷣus ꝙ;
videbitur rõabile ut vnuſquiſqʒ in ta
li caſu poſitus liberet patrẽ ſui ipſiꝰ:⁊
tunc nõ retribuet liationẽ ꝓ liberati
õe ⁊ pꝛeferet patrẽ ſuũ liberatoꝛi ſuo
quare id ꝙ vłr dictũ eſt debitũ eſſe red
dendũ magis q́; dandu amico vel pĩi
reſtringendũ eſt. ut.ſ.ſi datio ſupexce/
dat retributionem vel reddiuonẽ ĩ bo

nitate:vel neceſſitate: tunc eſt declinãõ

dum ad hanc dationẽ magis qᷓ; ad re
tributioneʒ. ſicut in caſu pꝛemiſſo: qꝛ
melius ⁊ magis neceſſarium eſt ſubue
niie patri: vel amico kariſſimo qᷓ; ex-
traneo benefactoꝛi:qui ſemel ſubuẽit
homini. ſuper h̊ aũt fiet qſtio · Conj ibi
Lqñq;.n. põit ſecũdã exceptionẽ.d.
qnq; nõ eſt equale.i.ñ ẽ equũ nec di
gnũ retribuere amici pꝛeexñtiã. i.pꝛi

mũ exiſtentẽ beneficẽtiã. ̊ autẽ pꝛo/

bat dupliciter. pꝛimo in datione. ſcòᷣs
in accõmodatione. Sicit ergo ꝙ tunc
nõ eſt dignum retribuere cum h homo
ſciens beneficiat hominẽ ſtudioſum ⁊=
retributio ſeu redditio ſi futura eſt fi/
at huic: quem ſtudioſus exiſtimat ma
lum eſſe. In hᷣ eni caſu nõ eſt equũ re/
tribuere ſicut cõtingit: cũ aligꝗs iocula

toꝛ tribuit viro ſtudioſo aliq; delectati

onẽ:nõ ẽ equũ ꝙ retribuat ei.ſi per hᷣ
ille ioculatoꝛ creſceret in malitia ſua.
Scðo declarat ið in accõmodatiõe.d.
ꝙ quãdoq; cõtingit ꝙ accõmodati nõ
eſt reaccomodãdũ:quia aliquiſ cupid
exiſtimans ex accõmodatione lucrari

accõmodauit viro epyekei ⁊ bono.H

autem bonus nõ ſperat lucrari ab ullo

malo.quare nõ ſubeſt cauſa ꝙ iſte bo/

nꝰ reaccõmodet illi malo.iꝗ ſi ĩ rei ve
ritate ſic ſe habet ꝙ iſte ſi malus nò ẽ

equalis dignitas accõmodantis ⁊ ac/

cõmodãdi.vel ſi nõ ſit ita.ſed ille bonꝰ
ſic exiſtimat nõ faciet vtiq; incõuemẽ

tia negado ei reaccõmodationẽ. Con
ibi. Qð igit᷑ multotiẽs Aſſignat caʒ
vtriuſq; exceptionis.d.qꝙ id ꝙ multoti

ens dictuʒ eſt ut.S. li.i.c.2? a li.ꝛ c.2.
verũ habet in pꝛopoſio.ſ.ꝙ rões que

ſunt circa paſſiones ⁊ actiones hua⸗

nas non hdbẽt determinatũ quid ſimi
liter.i.vnifoꝛmiter in hijs circa que ſi
T inde eſt ꝙ q;uis retributio ſecunduʒ
cõem rationẽ ſui ſit magis neceſſaria
qᷓ; datio: tamẽ pꝛopter varietatẽ paſſi
onum actionũ ⁊ conditionũ humanaꝝ
contingit in quibuſdã caſibus opoꝛtẽ
pꝛeferri datonẽ retributioni ⁊ in ꝗbꝰ/
dã retributionẽ omnino dimitti ut viſũ
eſt. Conr ibi. Qim̃ quideʒ ig. Decla
rat concluſionẽ pꝛimã.pꝛimo auteʒ ex

plicat eã.ſcòo inducit eã f̃ʒʒ differeuti/

as hominũ ibi. Sic autẽ et facere vi/

dentur. ʒ3.cõcludit eam declaratã ibi

LSʒ ⁊ cognatis. ? circa hᷣ ponit vnũ
notabile ibi. Eoꝛum quidezʒz. ſuꝑ
b̊ dat vnum documentũ ibi. Mõ tamẽ
ꝓpter h̊ Dicit ̊ pꝛimo nõ eſſe ĩmani

feſtuʒ.qm nõ omnibus oĩa ſunt reddẽ

da:nec per ↄñs patri omnia.quẽaòm

wlotit
nani
Cenſſſaail
osſeaunc
munſu 4
enuia ſinyn
lutaleuf
¶len benen
cunengentn
lauttn
enirsbil
ihutilo,
ſgültisſtilt
Cnogbenvan
Vennapena
ſldeun vomines
etdoaeds
iſwd napne .
Connune genus.
adſalundi ge
actiones aa
b.4 pprereäte
ſumvnt cogna
lirenmn delea.
ſcena pro ial
bi ebiure
lnd oabt
Wamunneſuſfic⸗
Wnnpeenbs!
Finmmnb
ſoeſicianei
lenco wute⸗
Aeeminmen
duinmgu
nanardundend
NNNer
gmieſlanen
ederatusſeäde

Aui matem
ſemn gnanat

ſenidebennsh
ſeamieni
Capinsinclnen
s indictig
ſunt ad D
onmübom

nng

Negine
kutei
Ndüze
Waie
hraf

nNi

cininin
inwdii
uingetar
Waungne
ea liri
aor
eſtcaigi
Hmdhine
gieſtnsni
Atönensl
ſiutilri
Wa ſis Meni
Könanii.
agi) r
icAliZ
Ni. tös
34 Kiones i
mmmmati dits
finbisaue
renbanoſent
ſn nags mini
herfaniſ⸗
Owdincrimut
fanbanntus
mininld
igu,
ni ann uc
arneiß un
auit imn/
ean ckne,
mgiig
zmüt. AN
inoniſeſi
Prsgiinlli
inigin

. VIII

nec deo ioui ſᷣm ritũ paganicum ſacri

ficantur omnia. ſed dijs diuerſis fiunt

diuerſa ſacriſicia. quia ſingulis hbomi/
nibus ſecunduzʒ conditiones ⁊ ſtatus
eoꝛum ſunt attribuenda pꝛopꝛia ⁊ cõ
gruentia ſingulis.ſic ꝙ altera parenti
bus: ⁊ altera fratribus ⁊ altera aicis

⁊ altera benefactoꝛibus ſunt ſecũduzʒ
eoꝛum exigentiam retribuenda.Cont

ibi. Sic ⁊ facere Iſtã cõcluſionẽ in

ducit pꝛimo in cognatis. ſcdðo in paↄ⸗
rentibus ibi.. Nidebitur autẽ. 3? ĩ e
nibus ibi. Sed ⁊ õi ſeni. ꝗ. in ãicis

ſpecialibus ibi. Ad amicos Dicit ꝗ
pꝛimo ꝙ benediciuʒ eſt. qð ſingulis
ↄgruentia ꝓpꝛia ſunt reddẽda.qꝛ ⁊ h

vidẽtur homines facere.pꝛio circa co/

gnatos quos vocãt ad nuptas quibuſ

iſtud maxime congruit. quia iſtud eſt

comune genus.nuptie autẽ oꝛdinant᷑

ad ſaluandũ genus. vocantur etiã ad

actiones ⁊ ad parlamẽta que ſũt circa

b. ⁊ ꝓpter eâdem cauſaz homines exi

ſtimant cognatos debere maxime ob/
uiare in kelea.i.in conuẽtiõe amicoꝝ

facienda pꝛo ſubſidio nuptiarũ. Hein/⸗ uili iit magis obecteneniln
pꝛincipi qᷓ;ᷓ patri.ſecũdũ vtrum in o
domeſtico magis patri qᷓ; duci.teruuz

ibi. Aidebitur autẽ. Inducit b ĩ pa
rentibꝰ.d.qꝙ rõabiliter videbitur opoꝛ
tere maxime ſufficere.i.ſufficienter ſpᷣ
uemire parentibus in nutrimẽto:qꝛ fi⸗
lij ſunt debentes h parẽtibus tãq; cau
ſis eſſẽdi ẽt melius qᷓ; ſibi ipſis. Iem
debent eis honoꝛẽ quẽaom ⁊ dijs nõ

omnẽ autẽ parent ibus quia nõ hono/
2em diuinum qui eſt in cultu latrie.

quia nec eundem bonoꝛeʒ debent pa

tꝛi ⁊ matri.nec rurſus illum honoreʒ
ꝗ inteſt ſapien.nec illũ ꝗ inteſt ducis

exercitus.ſed debẽt pĩi honoꝛẽ pat᷑nũ
⁊æ matri maternuʒ. Con ſbil Sed ⁊ õi

ſem. Inducit idẽ in ſenibus.d. ꝙ a õt

ſeni debemus bonorem qui cõgruit ei
ſecundũ etatẽ. puta in aſſurrectione ⁊
capitis inclinatione:⁊ in talibus.ſicut
in depoſitiõe caputij.Conr ibil. Ad n
cos inducit idẽ in ãicis.d.ꝙ ad ãicos

ſicut ad fratres debemus cõfidentiam
⁊ omniũ bonoꝝ cõicationẽ. Coni ibi, ügi

» 2

Sed ⁊ cognatis. Infert cõcluſioneꝰ
expoſitam declaratam et inductaʒ. d.

ꝙ ⁊ cognatis ⁊ cõtribłibus ⁊ cibuſ x
reliquis omnibus cuiuſcũq; conditioſ
vel ſtatus.tentandm eſt ſemper attri
buere ꝙ eſt ſingulis pꝛopꝛiuʒ cõgrun
2 comparate exñtia bona que debenrk
ſingulis ſecundũ eoꝝ pꝛopꝛietateʒ ge
neris ⁊ ſtatus ſecũdũ virtutẽ diſpoſiti

onis ⁊ habitus.⁊ ſecũdũ vſum benefi

cij ⁊ conuictus. Coni ibi. Eoꝝ quiõ
iã. Monit notabile. d. ꝙ facile ẽ iuch/

cium eoꝝ qui ſunt vnius generis in di
ſcretione eoꝝ.ſecũdũ ꝙ vnus alteri de
beat anteferri. eoꝝ vᷣo qui ſũt diſſeren
tium generum difficilius eſt iudicium.
Conĩ ibi. Mon tamẽ. Dat vnũ do/⸗
cumentũ.d.ꝙ nõ pꝛopter hᷣ recedend
eſt a pꝛemiſſa illa.ſed eo modo quo
tinget ⁊ erit poſſibile determinãdũ
de ſingulis que ſunt eis pꝛopꝛia ⁊ con
grua.in quibus alij alijs ſint merio.

pꝛeferendi -

—

ada ſũt.. pꝛimũ vtrum i oper
ciuili ſit magis obediendum

vtrum patri in opere domeſtico ſit ma
gis obediendum q; pꝛincipi in opere-
ceſſitate ſit ſubueniẽdũ ei qui eſt ami⸗/
cus pꝛopter ydemptitatẽ generis na

gis q; ei qui eſt amicus ppter bonita⸗

tem virtutis. Quintũ.ð vtrum filius ma

gis teneatur liberare patrem ſuũ a la⸗

ſe liberauit in caſu ſimili. Sextum viꝝ

tronibus cum periculo ſui qᷓ; eum qui

pꝛopter malitiam bñfactoꝛis ne ada
Sep epi
ho

ſit recõpenſatio retributioniſ.¶
mum vtrum honoꝛ debitus deo bo⸗
noꝛ debitus patri. debitus matri.æ
debitus pꝛĩcipi ⁊ de

Xcili obediẽdũ & pꝛincipi ma
atri. cuius ratio eſi:quld ut hᷣ
KA2

P euidentiaʒ, pꝛedictoꝝ q̃ẽ

tus ſapienti ſint vłr diſtinei.
1 pꝛimũ dicẽduʒ ꝙ in opere

S
.

HBRO

dieitin retributiões faciẽðò patri ⁊ pꝛi
bi ſunt viſtincte. vnde nõ debemꝰ pĩi
onoꝛẽ quẽ debemus duci. ſʒ obediẽ⸗
tiał honoꝛ i ope ciuili cõgruit ⁊ debet᷑

pꝛincipi qui pꝛeeſt in rebus ciuilibus
ſicut pater in domeſticis.ut.ẽ.l.Sꝛc?ꝛxx

quare ĩ opꝑe ciuili magis ẽ obediẽdum
pꝛicipi q́; patri. ¶ Queſtio ʒ3
S ſecũdũ dicẽduʒ ꝙ in opere

u patri qᷓ; pꝛincipi. ſuppoſito
ꝙ pꝛinceps inobediẽti violẽtia nõ in
ferret: qꝛ vnicuiq; pꝛincipi in pꝛinci⸗

patu pꝛopꝛio magis ẽ obediẽð q; alti

ſed pater in domo nãliter ẽ pꝛĩcipati⸗
uus filioꝝ ut..li.S:c.xj: pꝛinceps ũt
nõ pꝛincipatur ĩ domo:niſi ꝑ accidens

in q;tũ.ſ.domus eſt ꝑs ciĩtatis ut habe

tur p: politice.quar̃ in domo ⁊ in reb⸗
domeſticis magis eſt obediẽdũ patri
qᷓ; pꝛincipi.¶ Item qꝛ ius pꝛius ⁊ na
turalius:⁊ magis neceſſariũ nõ tollit
per ius poſterius minus nãle ⁊ minuſ
neceſſariũ.ſod ius domeſticuʒ quo pai
peſt filijs ẽ pꝛius nãlius ⁊ magis ne/
ceſſariũ q;uis ciuile quo pꝛinceps cĩt
pꝛeẽ familie domeſtice:ſicut domuſ eſt

pꝛioꝛ naturalioꝛ ⁊ neceſſarioꝛ ciuitate

ut. ᷓ.li.Sc.xj: quare ius domeſticum
quo pꝛincipat᷑ pr̃ filijs nõ tollitur iure
ciuili quo pꝛinceps accidẽtaliter preẽ
familie domeſtice. nec per ↄns obediẽ
dũ eſt pꝛicipi magis qᷓ; patri in rebus
ĩ. QAueſtio. 42
D terciũ dicendũ ꝙ in opere
cinuili magis eſt obediẽdũ pꝛĩ

m: qᷓ; in opere domeſtico patri. puta
dicenti vade in agruʒ. Cinus rõ eſt: qꝛ
opus ciuile melius eſt opere dome/
ſtico.q;to cõius ⁊ diuinius ut.õ.li.ic
i? ⁊ qꝛ ciuitas pfectioꝛ eſt domo. ſicut
totuʒ pte ſua ut hẽtur pꝛimo politice.
⁊Pmqꝛ auctoꝛitaſ pꝛincipis maioꝛ eſt in
ciuilibus qᷓ; patris in domeſtico:tanqᷓ;
illius qui eſt vłis cuſtoſ iuſti. ut. õ. li. ?
cexje quare in rebus ciuilibꝰmagiſ obe
dienduʒ eſt pꝛincipi qᷓ; in domeſticis

domeſtico magis eſt obediẽ

cipi. puta dicenti. vade ad p̃li

pti in caſu ybi obedietie repugnartt.
¶ ¶ Queſtio -

E quarto arguiiur ꝙ ſit ſub⸗
ueniedũ ei qui ẽ amicuſ ꝓpter

ei qui eſt amicuſ ꝓpter bomitatẽ ᷣtui:
qꝛ foꝛtioꝛ ẽ amicitia veniens ex nã: qᷓ
veniẽs ex cõſuetudine.qᷓto facilius eſt

ranſmutare cõſuetudinẽ q́; nãʒ: ppi

h eni cõſuetudo difficilis eſt ad depo/
nendum qm̃ aſſimilatur nature ⁊ imi/
tatur naturã ut.õ.li.⁊.ciꝗ? ſed amici
tia ad euʒ ꝗ ẽ eiuſdẽ generiſ venit ex
nã. vnde aiunt cõſanguineos eſſe ideʒ
gm ſanguinẽ ⁊ radiceʒ ut..li.Sccꝰxje
amicitia vero ad amicũ ꝓpter bonum
tutis venit ex cõſuetudine ſicut ⁊ ipſa
virtus.ut.õ.li.2?c:iꝰ quare foꝛnioꝛ è ãi

citia ad cõſanguineũ qᷓ; ad aliũ boiem

pᷣtuoſum. ⁊ ꝑ ↄñs ꝙ ſᷣm foꝛtioꝛẽ ami/
citiam magis inclinamur ad ſubuemi/
endũ cõſanguineo in extrema neceſſi⸗
tate poſito:qᷓ; alteri vtuoſo amico. Sʒ
in oppoſitũ arguitur:qꝛ magis ẽ oxãð

fʒ ãicitia maximã ⁊ optiã q; fʒ aliã.
ſed amicitia ꝑꝑ bonũ virtutis eſt maxri

me amicitia ⁊ optima · ut.õ.li. Scxðe
ſm quã debemus ſubuenir̃ virtuoſo ãi

co.quare magis ſubuẽiẽdũ tali ãico q;ᷓ;

cõſanguineo. Picendũ ꝗᷓ ꝙ magis ſub

ueniẽdũ ẽ ei qui eſt ãicus ꝑp bonũ vir
tulis:qᷓ; ei qui eſt ãicus ppter ydẽpti/
tatem generis.ꝙ ꝓbat᷑ ex parie aiciti /

arum ⁊ ex pte aicoꝝ.pꝛimo qꝛ magis
ẽ operãdũ ſecũdũ illã ãicitiã que ſumt
copulat bonitatẽ dilectionẽ ⁊ vtilita/

teʒ.que ĩcludit ydẽpnitatẽ equalitate

⁊ ſimilitudinẽ que maxie hʒ pacẽ per
manẽtiã ⁊ itranſmutabilitatẽ qᷓ; ſecũð

aliq; aliã.qꝛ nulla alia põt iſti equipa

ri.ſʒ ãicitia ꝓpter bonũ vᷣtutis que dĩ

bonoꝝ ãiciua eſt huiuſmõi: nõ tñ illa

que cõſanguineoꝝ ẽ. quare magis eſt
operandũ ſʒʒ illa:qᷓ; ſm iſtãũ.opateſt

ſm eã ſubueniemꝰ ãico tnoſo magis

qᷓ; cõſãguineo.ꝙ ãt bonoꝝ ãicitia copu

let bonitatẽ dilectionẽ ⁊ vtilitatẽ het.
ẽ.li.Svec . ꝙ ũt includat ydẽptitatẽ.

ygdẽptitateʒ generis magiſq;

ſarnr
ficetn
1fliu
tas t
liroe
e bonn
1ohen
iataſi
guien
le inni
bonapen
1c4
Gli nag
glerimen
icts
ſtopönc⸗
ſobe
nnceph⸗
lludge
ſoctbont
gi
iwbonn
boit aa
Annlear.
ſinune
lnicianu
Neniifar
fitmnin
chonefen
i
cpnoeiſe
Kingl
Gen pſecn
Küin
N
inchn
ferenertßt
ſecapſre
Pae nagi
8
en
6
nogistere
ſendien
Palique
Ct.. l
kliber

ENN.
unge⸗
in
Kunn
nimnt
izi
csiiun,
uxuI
aia
gmin
anczeſeit
nzle

WüG

Wwaneilin
kamſnmt
eiih Adüti
giniwin
man uſche

nemenuns

miadtnn;
mgneigi
i1miüiitti
Wümmsdin
um uölN
iiueni nunmgi,
wüiü ilin
Niz ae
küslei,
icns pperſin
ſbai eraeim
n engnig
liiciirii
Dlecit inn

dipnai nini
e nneh i

pbatur: qꝛ talis ãicus ad ãicũ ſe habẽ

videt᷑ ut ad ſe ipſũ.Eſt eni ãicus alius

ipſe. ut.j.eo.li.c. ꝗ ꝙ aũt equalitateʒ
⁊ ſiłitudinẽ.ꝓbat᷑ qꝛ ãicitia ẽ equali/
tas ⁊ ſimilitudo.ut.ð.li.S.c.SD. vbi lo

quitur de ãicitia bonoꝝ.ꝙ aũt hẽat pa

cẽ.pꝓbatur: qꝛ in ea nõ ſũt accuſatiões
⁊ pugne.ut.S.li.SD.c.ſina.⁊ amici tali

ãicitia ſũt inaccuſabiles ut.õ.c. ꝓxio
ꝙ autẽ ꝑmanẽtiã.hẽtur.ð.li.Sð.c.Sð.qð

autẽ intrãſmutabilitatẽ ꝓbat᷑: qꝛ ſola
bonoꝝ amicitia ẽ intrãſmutabił.ut.S.

li. S. c. 4. Ex pte amatoꝝ ꝓbatur ſic.

qꝛ illi magis ſubueniẽdũ ẽ qui ſimpli
citer ẽ melioꝛ ⁊ ſubueniẽti melioꝛ.ſed
amicus vᷣtuoſuſ ẽ ſimpliciter melioꝛ ut
ſuppõit qõ.alias nõ eſſet qõ. ⁊ cũ h ẽ
iſti ſubueniẽti melioꝛ qᷓ; cõſanguineꝰ
vnde pbᷣus ait ꝙ amtes ãicuʒ amant
illud ꝙ eſt ipſis bonũ: qꝛ bonus ãicus
factꝰbonũ fit ei cui fit aicus.ut..li.8S.
.c y? Itẽ ait ꝙ ãicuſ ẽ ſimpłr bonus.⁊
dico bonus.tales eni ãici ſũt ſimplicit᷑
bõi.⁊ adiuicẽ bõi.⁊ ſimiłr ðlłctabiles
⁊ vtiles.vt..li.S.c.ꝗꝛↄſãguineꝰãt ut
2ↄſãguineꝰ ñ ẽ talis.quaĩ magis ẽ ſub
ueniẽdũ amico ᷣtuoſo qᷓ; conſaguineo.
Dicendũ g ad argumẽtũ in oppoſitũ
ꝙ äicitia coſanguineoꝝ ẽ foꝛtioꝛ qᷓ; ãt/
citia bonoꝝ ſᷣm quid non ſimplicit᷑.qꝛ
ſecũdũ oꝛiginẽ: nõ ſᷣm ꝑpfectionẽ.vnde
cõparatio cõſuetudinis ⁊ nature debʒ
fieri ceteris pibus. videmus enĩ młta
cõpleta ⁊ pfecta ꝑ artẽ foꝛtioꝛa eẽ qui
buſdã factis ꝑ nãm:ut auro lapide.ſic
in pꝛopoſito:utraꝙ eni haꝝ ãicitiaꝝ ẽ
inchoata ꝑ nãʒ.ut.S.li.S.c.i. q;uiſ dif
ferenter.tñ bonoꝝ ãicitia magis ẽ per
fecta ꝑ ↄſuetudinẽ q; altexa. ſicut auꝝ
ꝑ artẽ magis qᷓ; lapis. Aueſtio 6˙
g E arguitur ꝙ filius magis
teneat᷑ libeꝛare patrẽ ſuuʒ qᷓ;
eũ ꝗ ſe liberauit ⁊ c.pꝛĩo ꝗa
magls tenet᷑ liberare illum qui ẽ ei cã

eſſendi v nutriendi æ diſcipline magiſ

q́; aliquẽ alteꝝ. ſed pater ẽ filio talis
cã. ut..li.S.c.xji ⁊.c.xiij: quaĩ magis
tenet᷑ liberar̃ patre.ꝛ. qꝛ omnis pars

VIIII

tenet᷑ magis exponẽ ſe ꝓ toto ſuo qᷓ; ꝓ
aliquo altero:videmꝰ omnem manum
⁊ alia mẽbꝛa ſe talr exponẽ pꝑditioni
pꝛo ſalute tocius.ſʒ filiꝰ ſe hʒ ad pĩiem
ut pars ad totũ.ut. S̊.li.S.c.xj. quare
magis tenetur exponẽ ſe periculo pꝛo
pĩe ſuo qᷓ; pꝛo aliquo altero.ʒ: qꝛ oĩs

res magis debet fuire ei cuius ẽ reſ qᷓ

cuicũq; alteri.ſʒ ſilꝰ ẽ res pris.ut.õ̊.

li. S. c.i2 ſᷣm iura filiꝰ nõ ẽ ſui iuris

ſed patni.ff. qui ſui vł alieni iuris ſũt.
quare in hac ſubuẽtiõe magis tenetur
fuire patri qᷓ; alteri.4:qꝛ filius magiſ
tenet᷑ rerribuere illi cui nũqᷓ; põt ſuffi

cieni retribuiſſe ꝓpter magnitudinem
accepti bñficij ⁊ tenoꝛis:qᷓ; Uli cii ali

qñ põt ſufficienter retribuiſſe.ſʒ pĩi nũ
qᷓ; põt ſufficienter retribuiſſe.ſicut nec
ðᷣo ut.õli.S.cfi.liᷣatoꝛi vᷣo põt aliqũ
ſufficiẽt retribuiſſe. puta ſi ſemł libet
eũ.quaĩ magis tenet᷑ retribuẽ pĩi qᷓ; il
li.? quia ex dilectiõe magis tenet᷑ illi

a quo magis diligitur ſed magis dili/

gitur a patre q; ab aliquo alio.ut pʒ
ex hijs que de amoĩ ꝑẽtũ ad filios ha
bent᷑ ut.S.ceiꝰ?c.jeo.li.c.S quar̃ ma
gis tenet᷑ patri ſubuenire qᷓ; liberato
ri.6e qꝛ h dicit phus ꝙ videbit᷑ debere

magis liberare patrẽ ſui ipſius qᷓ; alie

rũ.puta qᷓ; liberatoꝛẽ ſuũ.Sʒ oppoſitũ
arguit᷑: pꝛio qꝛ ſʒʒ theologos pꝑ q quis

peccat ꝑ h̊ ⁊ toꝛquet᷑.ꝗ̊ pꝑ oppoſitũ p q

quis meretur. ꝑ h̊ ⁊ remunerat᷑:ſʒ li-
beratoꝛ meruit liberãdo. quare ꝑ libe
rari debet remunerari.ꝙ ãt debetur ei

tãqᷓ; ꝓpꝛiũ ⁊ cõgruẽs pꝛemiũ:nõ de/

betur patri nec alteri ut hᷣ dicit᷑. quare

liberat magis debet liberare ſuũ lipᷣa

toꝛeʒ qᷓ; pĩ̃eʒ. 2? qꝛ ua dicit deus. In
qua menſura menſi fueri: eadem re/
metiet᷑ vopᷣ.Sʒ liberator menſuſ ẽ ſuũ
beneficiũ liberãdo ꝓximũ. quare ipſe
debet ꝑ eundẽ ꝓximũ liberari ſi poſſi /
bile fueru magiſq; aligs alt. Sicenð
aũt ſaluo iudicio melioꝛi.ꝙ filius ma⸗

gis tenetur liberare liberatoꝛẽ ſuũ qᷓ;

patrẽ ſuũ.põito cãn pᷣmiſſo in la expo
ſito ꝙ pꝛobatur: qꝛ equalitate dälici
le;

IBRO,

ſuppoſita illa bñficẽtia ẽ dignioꝛ retri
butione que ẽ magis laudabił magis
difficilis:magis liberalis:magis foꝛtii
magis volũtaria ⁊ beneficiato magis
gaudioſa. Iſtud pʒ: qꝛ omne opꝰ q;io
magis virtuoſũ ⁊æ magis bonum: tãto

magis eſt meritorium ⁊ magis retri

butione dignũ.ſʒ bñficium patris ⁊ li
beratoꝛis ſũt equalia.qꝛ donare vitaʒ
⁊ ſaluare vuũ ſut equalis bñficia.ſicut

⁊ creatio ⁊ cõſeruatio rerũ a deo.pat
aut donaut ⁊ liberatoꝛ ſaluauit vitazʒ
iſti liᷣato. quar̃ eoꝝ bñficia ſunt equa

lia.ſed ſtante iſta equalitate bñficẽtia
liberatoꝛis fuu magis laudabił qᷓ; be/
neficẽtia patris.hᷣ enĩ fuit rara ⁊ bõa
⁊ pꝑ ↄñs laudabił ut.õ.li.2ꝛ·c.ð . Illa
vero eſt cõiſſuna eti hõibus ⁊ beſtijs
q;tũ ad genẽationẽ ⁊ nuritionẽ. Iteʒ
difficilis ⁊ illa facił Item magis libe
ralis:qꝛ homo generat nõ gratia geni

n:ſed gratia ſui ut ſaluet᷑ in genito. ut

..e.li:c.S. liberatoꝛ aut liberauit gĩa
liberati ⁊ operis virtuoſi. Item h fuit
foꝛtis in aggreſſione ⁊ expectauone
latronũ homicidaꝝ. Illa at nihil ba/

bei ſoꝛiitudinis. Nẽ hᷣ eſt magis volũ
taria ꝓ eo qð venit ex ełctiõe. illa vo
plerũq; ex cõcupia. Iteʒ bᷣ fuit benefi
ciato magis gaudioſa cũ beneficiatus

letus euaſerit periculũ moꝛtis ⁊ a ma
tre natus cõfeſti ploꝛans: vocẽ luctus
emiſerit.quare beneficentia per libe/
ratoꝛẽ impenſa dignioꝛ eſt retributiõe

qᷓ; bñficẽtia patris. quare liberatꝰ ma

gis tenetur in caſu ſimili liberationeʒ

retribuere liberatoꝛi qᷓ; patri. Sicẽdũ

ad pꝛimũ in oppoſuum ꝙ liberatoꝛ

tantũ ſaluauit liberato.q;tum pai eiu
dedit ei.⁊ ideo ſunt equaleſ in benefi

cio.omnia nãq; patris dona perdide/
rat cũ eſſet in manibus interfectoꝝ:⁊
iſte omnia reſtuuit ei.Ad ſecũdũ vero
dicendũ ꝙ filius dicitur pars patriſ:qꝛ
de ſubſtantia eius ſupflua.libẽatoꝛ ãt

expoſuit periculo perdinõis nõ ſubſtã

tiam eiſ upfluã. ſed ſubſtantiã otã ſibi
neceſſariam. quare nõ videtur cõcedẽ/

dũ ꝙ aliquis pꝛopter còmunicationeʒ
illius ſubſtaniie ſuperflue magis debe
at diligi q; alter p:opter expeſinonem
vite pꝛopꝛie ⁊ ſubſtanne neceſſarie.

Ad teruũ dicenduʒ ꝙ ſimpliciicr ⁊ in

determinate loquendo. omniſ res ma
gis de bet ſeruue illi cuius ẽ q; alteri.
Sed in caſu vbi res eſt ſubiecta alie⸗

no ſeruitio nõ eſt verũ.ſic autẽ eſtĩ xp-

poſuo:qꝛ ille cuius erat eà perdiderat
ſed iſte liberatoꝛ reddidit ei rẽ ꝑditaʒ

⁊ p h ſubiecit eam ſuo ſeruino ⁊ maxi
me in caſu iſto.Ad quartum vero dicẽ

dum q retributio debet fieri nõ ad hi

tum dilectiõis.ſed ad actũ.ſicut dicitur

ꝙ ĩ olipiadib nõ coꝛonãt᷑ opti⁊ foꝛuſſi
ſecuũdũ habitũ.ſed pugnanſſimi:ſecũð

aciũ ut.S.li.i.c.x. Nic autẽ cõcedo q;

pater magis dilexit filiũ ſecũdũ hitum
ſed nõ magis ſᷣm actũ: qꝛ maioꝛẽ bac

dilectione nemo habet ut am mã ſuazʒ

ponet quis pꝛo ãicis ſuis ut dicit dñs

Zo. xv. Eid quintũ dicendũ ꝙ fihus ñ

põt in cõibuſ ſerintijs ſufficienter reiri
buiſſe pairi ᷣm intennonẽ pbi.Sed in
vno aciu poſſet ſufficient vtiq; ei reiri⸗
buiſſe.puta ſi mo:ẽtur ꝓ vita patiris.
Sic euã eſt de liberar̃ nũqᷓ; liberatꝰ
poterit ei ſufficienter retribuiſſe in cõi
bus ſeruinjs.ſed ubi ſe ipſuʒ exponet
moꝛti pꝛo liberatione liberatoꝛis poſ/
ſet vtiq; retributionẽ dignã facere ſicut
patri.Ad ſextũ aũt dicendũ ꝙ phus vi

detur loqui. vł dubitatiue vel recitatie

recitando.ſ.opinionẽ vulgi.
Queſtio 7.

quia ſecundu tbeologos nullũ bonum

iiremuneratũ.ſed beneficiũ huius ho

minis mali ẽ quoddã bonũ. quare nõ
debet eſſe irremuneratũ.Sʒ oppoſitũ
dicit phus. Dicendum g pꝛemittendo
pꝛimo ꝙ retributio põt intelligi ꝙ de⸗
beat fieri de ſimili munere. quo facto

fuit pꝛima donatio vel generaliter de
qucũq;. ſecũdo ꝙ reiributio põt reds

E& ſexto arguitur: ꝙppter ma
lutiã benefactoꝛis nõ ſut negã
da xecõpenſatio reiribuniõis

Me.
ninor⸗

Nee
netco
crcat
ghof
c
dlp⸗
nariont
hüfice
donni
tifen
nan :
ſeũ La
lhñn
gadeſe:⸗
reo
wenn
äcen
eſtnn
ſecund
anind
nitai

4.
H.

(ſunroi
lanuũg
lurenz.
utisden
oſig
eapan
erci ccid
nak ga⸗
lalata ſce
nidlqni
mireep
ihecuen
Gofini
1ünag
Aſtadbbe
nitnä
vel ngin
ſepiniſun
feij.
lur in Pa
lere man
Wbifiai
Mneipale

n
Renglin
ſnponn
ninen
igin
Tihemie
ſemichin
tincn
nh aniden
DGeundtn
Mmunfenn
enni
üſanvann
erſineſi
Bicaitin
rfiliſciiüin
ci: gmik
belunniig
sſusni
i Menägii
sfornmnn
nmipti d
fuenmpan
r, fuupans
ig nüßle
gfumnboſen
lle iſezenet
nelbeructki

gätrnu

Renaig tü
duanveſt dn
ni fug
neſio
4

iatuliſi
imn mii
liamtiiit
Gi ni gnn
i ,
ing fing
dwüutlii
man n
fel ,
in in

VIIII

dare. vel in augmentũ malinie: vel in
minoꝛationeʒ malitie. vel eſſet neutra
nec ad b: nec ad illõ. 3 ꝙ malicia be/

nefcõꝛis poteſt intelligi vel deẽminate

circa bñficẽtiã. vł circa aliã vitã.hijs
ergo pᷣmiſſis ad queſtionẽ dicenda ſũt
ꝗqnq;:pꝛimũ ꝙ retributio nõ debet in/
telligi debere fieri m ſimili munẽ do/
nationi pꝛime:qꝛ hoc nõ cõgruit muli⸗
bñficiatis. Scòm ꝙ malicia inherens
donatõni tollit rõez beneficij ⁊ reddit
eã retributõe indignã:⁊ punitõe dig/
nam.qꝛ magis eſt maleſiciũ qᷓ; bene/
ſiciũ. erciũ ꝙ retributio redundãs in
augm̃tũ malitie nũq; debʒ fieri:.vt pa
tet de ſe:⁊ vt videt᷑ ſentire phi. Quar/
tũ vero ꝙ retributõ redundàs in mino
ratõem malicie debet fieri:qꝛ iſta tenʒ

locũ coꝛrectõnis. Quintũ aũt dicendũ

eſt ꝙ retributõ neutra poſſe fieri ł dñti
ſecundũ varias ciroſttias vkr expli
cari nõ pñt:vt dicit Pbüs. argu/⸗

mẽta vᷣo pʒ reſpõſio ꝑ iã dicta.¶ Q:·

S ſeptimũ aüt dicendũ ꝙ ho/

L noꝛes illi.ſ.dinus prĩnus:ma/

S R. ternꝰ ſenił viri ſapiẽtis ⁊ du/

cis ſunt diſtincti.Ad cuius euidentiaʒ
eſt ſciendũ ꝙ honoꝛare aliquã pſona ẽ
exaltare eaʒ:ꝙ põt fieri dupꝑliciter:ſi/
cut phũs de mõte dicit.ʒ? metheo.qui
põt fiẽi ex c eẽnniali: puta cũ elleuat᷑
terra p aliquẽ vapoꝛẽ incluſũ in ea.⁊
ex cã accidẽtali:puta cũ terra vicia ca
uat᷑:qua cauata efficit᷑ mõs. terra nõ
cauata.ſic etiã poſſumus exaltare pſo/
nã aliquã dĩrecte magniſicãdo eã. vel

indiĩirecte puificando nosmet ipos in

cõſpectu eius.vel põt etiã viroq; mo/
do fieri. Nũc & poſſumꝰ nos puificare
æ aliũ magnificare magiitudine etatiſ
æ ſic exhibemꝰ honoꝛẽ ſenilẽ:vel mag

nitudine ptãtis. ⁊ ſic honoꝛem ducis.

vel magnitudine virtutis: ⁊ ſic hono/
rẽ viri ſapiẽtis.vel magnitudine bene
ficii: ⁊ ſic honoꝛeʒ pentalẽ.ꝗ diſtingui
tur in paternũ ⁊ maternũ ſcm ꝙ pa

ter ⁊ mater aliter ⁊ ałr ſe habẽt ad ii/

tud bñficiũ.pater eniʒ ſe babʒ vt agẽs
pꝛincipale in om̃ibus. mater vo vt fa⸗

riũ:vel vłi magnitudine etatis.ſ.⁊ po
teſtatis:⁊ bonita᷑:⁊ benelicij. ſic expi
bemus honoꝛẽ diuinũ qꝛ deus.⁊ e an
te omia ᷣm eternitaiem.ſup omia ſecũ

dũ ptãtem. Intra omia ſcõm ſ. apiẽtiã.

⁊ virtutẽ. ⁊ dat omia bona p beneficiũ

.

In bijs aũt magnificatõibus poſſum

vti ſignis varijs ſcom varias maę itu
nes quas ſignificar᷑ itẽdimꝰAe 3.

dines ficaĩ
Abet aũt dubuatoõez Deter/
minatis duabus pꝛimis qont
bus:bhic deiminat terciã. vtrũ
altero ãmicoꝝ trãſmutato a ſtatu con/
tracte amicitie peat amicitia remane
re.pꝛimo qõem in generali ꝓpõit. d.
ꝙ dubitatõem habz. i. dubiñ ẽ de eo ꝗ;
eſt amicitias diſſolui vel nõ diſſolui ad
amicos nõ pmanẽtes in ſtatu cotracie
amicicie. vtuꝝ. ſ. amicicia in tali caſu de
beat vel nõ debeat remaner· Seinde
ibil vel ad eos ꝗdem] queſtion? ſolui
ſub quatuoꝛ articulis.quoꝛũ pꝛimus e
ſit amicitia diſſo luẽda. ſcõs vix ofeſtiz
diſſoluẽda:ibil vrrũ igit᷑ cõleſtiz e vtꝝ
altero amicoꝝ raãſmutato in maius bo
nũ:⁊ nõ reliquo: ſ amicitia diſſoluẽ/
da:ibil Si aũt h quartus vtꝝ ad ami/
cũ relictũ nos debeamꝰ hĩe licut ad ex
traneu: ubil vtꝝ igit᷑ nãlis ¶ In pꝛimo
articulo tria facit. ꝗa pꝛimo detminat
ipᷣʒ quãtũ ad amicitiã delectabilem ⁊c

vtꝝ altero amicoꝝ trãſ inutato in malũ

vtilem. 2? determinat vnũ incidens:ibi
LAccãabit .. ʒ? determinat articulũ pꝛi/
cipalẽ quãtũ ad amiciti virtuoſa:ibi
Si aũt acceptet dicit ꝗ̊ pꝛimo nul /

lũ eſt incõueniẽs amicitias diſſolui ad

eos ꝗ exũt amici ꝓpter vtile vel ꝓpter
delectabile cũ ipi m habeãt adbuc.b. ſ.
vtile vel delectabile.qꝛ ceſſãtibꝰ cauſis

ceſſat effectus.hec aũt duo erant cauſea e
illaꝝ amicitiaꝝ. qꝛ amatoꝛes erat am

ci illoꝝ amabiliũ: nõ pſonaꝝ delectaꝝ

quare deficiẽtibus illis rõnabile ẽ non
amare pſonas: ſed diſſolui amicitias.
Con ibi. Accãbit ãt vetermiat vnuʒ
icidẽs circa pdicta. p? gQ ꝓpõit caſum.
2 8terminatlipſũ. ibi. Eu gd rit

. Pe
* 5*
6

LIBRO

ze⸗ ꝙ aliquis uicus accadbit alium. ſi
illle alius iſtum amãs ꝓpt vtile vł ꝓpt
delectabile ſilet ⁊ fingat ſe amare ꝓpt
amoꝛẽ vᷣtuſ: qꝛ ᷣʒ illud ꝙ a pꝛicipio li
bꝛi. S8. diximus plures amicoꝛum orĩie
fiũt circa ãicos cũ alit᷑ ſint ãici.⁊ aliter

exiſtimãt ſe eẽ ãicos. Nũc ꝗ qͥritur vr?

pᷣfata accãtio ſit rõalis. Deiñ ibi.. Cũ
quidẽ. Dicit ad h̊ duo p: ꝙ cũ aliquii
decipiatur ⁊ ſuſpicet᷑ ſe amari pꝑ amo
rẽ vᷣtutis.illo alto nõ opãte aliquid ta/

le in ſignũ vᷣtuñᷣ iſtius.ſʒ ꝑ oia euiden

opante ad delectatiõeʒ l ad vtilitatẽ.
iſte decept debzʒ cãri ⁊ accare ſe ipſuʒ
nõ alteꝝ.poſtq; alter nullũ fecit decep
toꝛiũ.2. dicit ꝙ ſi decipiat᷑ a ſimulatõe

⁊ fictiõe altiꝰ.iuſtũ ẽ accãre decipiẽtẽ⸗

⁊ magis q; eos ꝗ nümiſma ⁊ monetã
violãt.i.falſificãt.p qᷓ; decipiũt merca/
toꝛes.⁊ b magis tto q;to circa rẽ ho
noꝛabilioꝛẽ. puta circa moꝛẽ fut opatõ
mala.ſ.deceptio. Con ibi. Si ãt deit
minat prĩcipalẽ articulũ q;tũ ad amici
tiã vᷣtuoſã.p. ãt articulñ ꝓpoõit.d. ſi ali
gꝗs ãicũ acceptet a pꝛicipio tãqᷓ; bonuzʒz
⁊ ſit vẽ bonꝰ. poſtea vo fiat mal.q̃rit
vtꝝ ãpliꝰſit amãdꝰ.2 ſoluit.d.ꝙ hᷣͥ nõ ẽ
poſſibile ãicitiam.ſ.remanẽ. ʒ? pbat h
dupliciter. p:qꝛ nõ õe obiectũ ẽ hac ãi⸗
citia amabile ſʒ tiimõ bonũ obiectuzʒ.
nec oʒ tali icitia amatoꝛẽ eẽ ois obie
cti. qꝛ nõ oʒ eẽ mali obiecti.ſʒ in eo ꝗ
faciẽ malꝰ nõ ẽ bonũ vᷣtut:quaj ipſe ẽ
amabilł hac icitia.hꝰ rei põit ma.ibi.
LSi ꝗdẽ nõ ..q2? arguit ſic. nemo bonꝰ
dz aſſimilari hõi pᷣuo.ſʒ dictũ ẽ..lie&
c.ðq oĩs ãicꝰ ẽ ſimił ſiłi ãico.quaĩ bo
nus nõ erit ampliꝰ ãicꝰbõi pꝛauo bui⸗
rei põit p: ma.ibi.. Nec aſſimłari.2?
mi. ibi. Dictũ ẽ at.] ⁊ pʒ tota rat io.
Con ibi.. Vtꝝ ig cfeſti. 83Beiminat
