ipſi qui honoꝛes tribuunt non habe⸗

bũt poteſtatem ibuẽdi ei maioꝛa bo
noꝛabilia. QAuantum ad tertiam di

cit ꝙ magnanimus omnino paruipe/
det honoꝛem eum qui pꝛouenit non a
rebus ſtudioſis: ſed a contingentibus
que eueniunt qualitercuũ q: ⁊ qui cõſi⸗
ſtit in rebus paruis. æ eſt ratlio quare
parmpendet. quia ipſe magnis ⁊ ſtu

dioſis honoꝛibus dignus talibus par
nis a ſine virtute honoꝛibus dignus
talibus paruis ⁊ ſine virtute bonoꝛi⸗

bus non eſt dignus quia eius digni⸗

tas non refertur ad talia:qui nihil ba/

nſigne magnum vel ſtudioſum
Quantum ad quartam condiuonẽ
dicit ꝙ ſimiliter magnanimus omnio
paruipendit quicquid ſibi adueniat ĩ

inhonoꝛatione. cuius cauſa eſt. quia ſi

cut nullus uere bonoratur niſi pꝛo⸗

pter uirtutem t opus uirtutis. aliter

enim non eſſet honoꝛ. quamus eſſet

figmentum foꝛis pꝛo eo quod honor

fit ĩ teſtimonium mrtutis. ut ſupꝛa li.

pꝛimo.vbi vero non eſt virtus S

IIBRO

dari verum teſtimonium virtutis nec
per conſequens verus honoꝛ. ſic enaʒ
nullus poteſt vere inhonoꝛari niſi pꝛo
pter vitium.vbi ergo uitium nõ eſt. nec
verum teſtimonium uitij eẽ poteſt. nec
per conſequens inhonoratio que eſt ir
reuerentia exhibita in teſtimoniũ vi/
tij ⁊ peccati. cum ergo magnanimus
ñ habeat vuiũ impoſſibile eſt ipſuʒ ve
inbonoꝛari. quare inhonoꝛationem

attemptatam omnino paruipẽdit nec
coꝛdi apponit.poſtquam non fit iuſte
ſi aliqua irreuerentia uel inbonora-

tio. ¶ Iterum autem repetit ꝙ ma/

nanimus eſt maxime circa honores

euidentiam harum conduionũ
nota exempla in eccleſiaſticis vel ciui/
libus officijs. qꝛ magnamimus poteſt
aſſümi ad magnum officium. cuius ad
mniſtratio magnam requirit uirtuteʒ
⁊ tale officium letanter ſed moderate

recipiet.iuxta pꝛimam conditionem

poteſt aſſũmi ad minus officium cuiuſ

tamen adminiſtratio virtute indiget

⁊E iſtud officium ſideliter ⁊ benigne re
cipiet ⁊ maxime ſi illi qui ipſum aſſũ/

munt non poſſunt ei honoꝛabilius p-

uidere.iuxia ſecundam condinonem:
poreſt aſſumi ad paruum officium cui
adminiſtratio uirtute non indiget qꝛ
de comuni lege committitur cõnngen
ter ⁊ idifferenter bonis ⁊ malis.⁊ i⸗
ſtud officium omnino paruipendet ſi⸗-

cut officium indignum tali perſona. iu /

xta tertiam conditionẽ: uel quarto po
teſt iſte magnanimus totaliter officio
quocunqʒ pꝛiuari ⁊ remãere ſicut pꝛi
uata perſona: ⁊ hoc etiam paruipen⸗/
det nec cordi apponet: conſiderans
ipſe plus honoꝛaſſet officium q́; hono
⁊atus fuiſſet ab officio.iuxta quartam
conditionem. ¶Conſequenter ibi ſʒ
adbuc a diuitias circa ſpõit alias qua
tuoꝛ cõditiones penes diuitias ⁊ po/

tentatum a ceteza bona fortune que

ſunt iſte. pꝛima ꝙ magnammus bene
ſoꝛtunatus non erit gaudioſus.ſecũda

— –

ꝙ male fortunatus non erit triſſis. ter
na ꝙ bone foriune uirtuti adiuncte fa/
ciunt hominem magnãimiorem. quar
ta ꝙ bone fortune ſine virtine non faci
unt magnanimum. pꝛimas duas põit

ſimul. tertiam ponit ibil videntur aut

⁊ bone foꝛtune quartam ibij qui autẽ
ſine uirtiue ꝓpꝛimas duas pꝛimo po⸗

nit imp icite ſecundo explicite ibi. x

nec bene fortunatus teruo pꝛobat eaſ
ibil nec enim circa honorẽ dicit ergo

peimo ꝙ magnaniſſimus non ſolũ cir-

ca honores bene ſe habebit verum ẽt
adhuc ⁊ circa diuitias ⁊ circa potenta
tum ⁊ circa omnem bonam fortunam
⁊ circa omne infoꝛtumim ſe habebit

bene ⁊ moderate quod poſtea decla,
rat explicite dicens ꝙ magnanimus
nec bene foꝛtunatus erit gaudioſus

gaudio plenus quaus moderate gau
deat. nec etiam male foꝛtunaius erit
multum triſtis. hoc enim ꝓbat ibi nec
enim circa honorem. larguens ita.cui
cunq; honoꝛ eſt tam paruum bonuʒ q
nec eo adepio multum gaudet.nec eo
perduo multum doleret.illi etiaʒ alia
bona fortune ſunt enam tam parua ꝙᷓ
nec eis adeptis multum gauderet nec
eis perditis multum doleret.¶ Hoc
apparet.quia ut ſuperius pꝛobatum ẽ
honoꝛ eſt maximum bonorum extenio
rum ſi magnanimo omnis honoꝛ eſt ta
paruum bonum ꝙ nec eo adepto mul/
tum gaudet nec eo perdito multum do
let. quare ſimiliter nec circa alia bene
foꝛtunatus multum gaudebit nemar.
le foꝛtunatus multum dolebit.¶ Hu/
ius rationis pꝛemiſit concluſionẽ. hic
autem ponit pꝛimo mino: em dicens
ꝙ; magnanimus non iia ſe hẽt circa ho
noꝛem.qꝙ propter ipſum multum gau /
deat uel multum doleat. Secundo

ſubdit uirtutem maioris uel pꝛobatio/

nem dicens ꝙ magnanimus ſic ſe ba/
bet ad honorem ut dictum eſt. ut pꝛo
quamuis: quamms honoꝛ ſit eius ma
ximum inter exteriora bona in ratione

crelmun.
n nnd u
leſtue nu⸗
unbilcenm
Enmincnin
Cnboernenetd
nrmmunmen
Prtubemec⸗
Geninmuen.
Gtchctaun
Allens dondetn
ns ſedponor
oisfeuone pn
ſtengncain
les t Abundens

enelttalun
rurwohunlie

lmnitumm
töpon nann

einunebonen
(lbe tala bona
(aeds tela bon
pnnnenſie h
iſchunmnicenn

rn qbeti

(Amrnni

niämbleszn

un
odl Canen

Pentren enon

Uhtuntmnaint

meſteonmnimn

nnpenuen
innuttnennnln
fſndensn

Mnſciwnn

Imietnungh
Wnniinien

utcunnane,

MWAuns cn
MenN
Wemidmmehet
Winee in
M
e bnmm Ni ai
Nensüs tidn
Ntnmn ur NN

iniareGn NA

ien l
mam Mun ten
Wumn rn LNiangt
WrimuNuNN
ee iun g

mun iisgti

Mumu boncf

DNOONNEN
unq neredaht

Ietto peſiina

milucr ecama
puimn —
1s nenii ni
ni vind n⸗
nim o 6 in

6
F
n ſe
in ul 65

appetibilis. quod patet. quia diuitie ⁊

potentatus ſunt deſiderabilia pꝛopter

bonorem. habentes enim talia volunt
honoꝛem per ipſa ʒeponit maioꝛeʒ

dicens. Cui autem honoꝛ eſt paruum
ad alterandum animum eius huic ?

alia ſunt paruo ⁊ multo minoꝛa ad al
terandum animum. conſequenter in⸗/
fert coꝛꝛelarium. ꝙ pꝛopter h̊ eẽ vidẽ
tur deſpectores. quia nec pꝛoſperitate
nec aduerſitate mutantur. (Konſe/
quenter ibi videntur autem ⁊? bonũ

ponit tertiam conditionem pꝛobat

cum hoc remouet dubium ibil ſecun

inducit pꝛobationem ibi deſpectoꝛes
enim eponit ſimilitudinem ſen imita
tionem hominis non uirtuoſi ſed bene
fortunati ad magnanimum ibil imitã /
tur enim dicit ergo pꝛimo ꝙ illi quiſi

ne virtute moꝛali habent talia bona

foꝛtune nec iuſte magnis ſeipſos digni
ficant nec recte per alios dicuntur ma⸗/
gnãimi. quia hoc ſcilicet dici recte ma
gnanimũ ⁊ iuſte dignificare ſeipſum ſi
ne virtute perfecta nõ ſũt nec fiunt.qð
pꝛobat ibij deſpectores enim ſic argu
ens.illi qui ut ſuperbi deſpectores ?

iniuſti imitatores mali efficiuntur. illi

dum veritatem autem dicit ergo pꝛi/

mo ꝙ bone foꝛtune conferre videntur
ad magndimitatem. quod pꝛobat. qꝛ
omne quod eſt quanto plus eſt ſuper/
excellens bono:tanto plus eſt honoꝛa

bilius ſed bomo bõus æ uirtuoſus ců
bonis foꝛtune. puta ſi nobilis genere

ſi potens in ciuitate.ſi ditans.ideſt di

ues ⁊ abundans tempoꝛali facultate

ſuperexcellit alium pꝛopter bonum pa
riter uirtuoſum ſine bono foꝛtune. ipᷣa

nanq; bona foꝛtune ſunt quedam bõa

quamuis non maxima. quare iſte cum

bonis ſoꝛtune honoꝛabilioꝛ ẽ alio qui

non habet talia bona foꝛtune.⁊ per

2

conſequens talia bona faciunt ipſum

magnanimioꝛem ſic honoꝛabilioꝛem.

⁊ iſtud etiam videmus ꝙ ſoli tales hbo
noꝛantur a quibuſdam popularibus.

Huius rationis ponit pꝛimo mino /

rem ibi nobiles e maioꝛem ibi L boꝛ⸗

no autem ꝗ:concluſionem ibil pꝛopter
quod ]. ¶ Conſequenter ibil ſecunduʒ

veritatem] remouet dubium.ſi aliquis

—

dubitaret an aliquis pꝛopter bona foꝛ

tune ſine omni uirtute eſſet honoꝛan/

dus. ⁊ dicit ad hoc ꝙ non. quia ſecun /
dum veritatem nullus eſt bonorandus

niſi ſolus bonus.tamen ille cui ambo

exiſtunt ſcilicet bonum foꝛtune ⁊ honũ

virtutis eſt magis honore dignus.Cõ/
ſequenter ibil qui autem ſine virtute
ponit quartam conditionem. ⁊ tria fa/

eit quia primo ponit concluſionem. 2.

inquam tales nec iuſte dignificantur
nec recte magnanimi dicuntur. ſed ba

bentes bona foꝛtune ſine virtute hoc

modo mali efficiuntur. quare ipſi nec
iuſte dignificantur nec ratione magna /
nim dicuntur. ¶ Hinn rationis ſup⸗

ponit maioꝛem tanquam per ſe notaz

minoꝛem vero ponit ⁊ declarat dicens
ꝙ talia bona foꝛtune bhabentes deſpe /
ctoꝛes ⁊ iniuriatoꝛes mali efficiuntur
pꝛo eo ꝙ ſine uirtute non eſt facile eas
bonas ſoꝛtumas ferre ſine lapſu ad vi/
tia ⁊ peccata.ymo videtur ſimpliciter
impoſſibile. quia nõ eſt ſine magna vir

tute temptationi ⁊ paſſion per bonas

foꝛtunas adducte conſtanter reſiſtere:
⁊ eis uti bene. ¶ Eum ergo bene foꝛ/
tunati ſine virtute non poſſunt foꝛtĩ as
decenter ferre exiſtimãt ſe alios excel⸗
lere per conſequens contemnunt e/
os ⁊ ecce quomodo ſuperbi ſunt deſpe
ctores. ipſi autem a virtute ⁊ a boni/
tate deſerti operantur quodcunq; con/
tingit eẽ placidũ ⁊ delectabile ipſis fʒ
vnanquanque paſſionem uel malitlaz
⁊æ hoc modo fiunt iniuriatoꝛes: ⁊ per

conſequens mali efficiuntur. quare ta/

les nee recte dignificãtur nec rett: ma

gnanimi dicuntur. ¶ Conſequenter i/

bil imitantur enim loſtendit ſimilitudi
nem ⁊ imitationem talium ſine virtu⸗
te bonas foꝛtunas babentium dicens

—.

ꝙ iſti tales imitantur magnammum
in quibus poſſunt non exiſtentes ſimi/⸗

x.

les illi. magnaimus antem habet duo

ſcilicet ꝙ operatur ſecundum uirtutem

⁊ ꝙ contemnit alies.iſti vero non imi
tantur eum in pꝛimo.quia non operã⸗
tur ſecundum virtutem cum illa careãt
ſed imitantur eum in ſecundo quoniã
alios contemnunt:ſed differẽter. quia
magnanimus ſicut glorificat ⁊ digni⸗
ficat ſeipſum vel alium iuſte. ſic etiam
contemnendos cõtemnit iuſte. ſed iſti
alij ſine virtute contemnunt contingẽ /
ter. quia ſepe contemnunt bonos plus
i; malo. SMW
OPOOn eſt autem microquindi⸗
nos lhic ponit quatuoꝛ condi
tiones magnanimi:pe nes pe
a quarum pꝛima eſt. ꝙ magnani/
mus non eſt microquindinos ideſt ex/
ponens ſe periculis pꝛo paruis rebus
defendendis uel aſſequendis. 2 ⁰ nõ

eſt philoquindinos ideſt periculoꝛum

amatoꝛ. 3? eſt megaloquindios ideſt
exponens ſeipſum periculis pꝛo ma/

gnis ⁊ ſtudioſis rebus defendendis k

aſſequendis.?ꝙ periculis expoſitus
non parcit vite exiſtimans non eſſe di
gnum omnino viuere ⁊ fugere pereũ/
te republica uel pereunte rirtute. cau⸗
ſa vero pꝛime cõditiõis eſt.quia nulluſ
rem quam dignificat exponit periculo
pꝛo re quam nõ dignificat. ſed magna
nimus ſeipſum a non tes paruas di⸗/
gniſ cat.quare ſeipſum pꝛo illis peri⸗
culo non exponit. Euſa ſecunde ẽ.
ꝙ nullus rei quam amat ⁊ dignificat
pericula gratis amat. magnanimns
ſt ſeip̃uz amat ⁊ dignificat.quare ſibi
nequaq; picula graſ᷑ amat. cauſa nero
tertie conditioms eſt.quia quicquid ſe
ipſum ad aliquem finẽ oꝛdinat ſimpli/
cuer ad illum ceteris omnibus contẽ⸗/
piis banelat.ſed magnanimus ſeip̃uʒ

ad magna ⁊ ſtudioſa æ bonoꝛabilia

bona ſimpliciter oꝛdinat. quare ad illa
per quecunq; etiam pericula cunctis
cõtemptis haelat. Cauſa vero quar
te conditioms eſt:quia quicunq; tenet
gradum ſũmum: ⁊ quicquid ẽ magnũ

in omni virtute tenet etiam iſtud ma-
gnum in foꝛtitudine: ſed magnanimꝰ
eſt hiiuſmodi.⁊ expect are pericula ñ
parcendo vite eſt ſupꝛemum in foꝛtitu
dine. ut ſupꝛa tractatu de foruitudine.
quare magnanimus expectabit pericu
la non parcens vite poſtqᷓ; pꝛo ma/
gnis ⁊ ſtudioſis rebus expoſuit ſei⸗
pſum periculis. ¶ Conſequenter ibi.
Læ potens benefacere ponit nouẽ cõ/
ditiones magnanimi penes munera
quaꝝ pꝛima eſt. ꝙ magnanimus ẽ po/
tens ⁊ habũdus ad benefacere ſeu ad
beneficiare. 2 %¼ eſt tardus ⁊ vere /
cundus ad beneficiari. quarum cauſaſ
aſſignat quia beneficiare ẽ ⁊ ĩtereſt ſu
perexcellentis. qualis vult eſſe magna
nimus.beneficiari vero eſt ſuperexceſ/
ſi qualis non vult eſſe magnanimus.

ʒy: conditio eſt.ꝙ magnanimus eſt re-

tributiuus/plurium qᷓ; ipſe receperit.
cuius cauſa eſt.quia hoc modo ille qui
incepit ei benefacere fiet eius debitoꝛ
cum fuerit bene paſſus ⁊ bene remũe/

ratus ab eo.hoc autem optat magna/

nimus.non enim vuli eſſe debitoꝛ ali/
js:ſed vult alios debito:es eſſe ſuos.
4 condino eſt.ꝙ magnanimus eſt me
moꝛ datoꝛum beneficioꝛum ⁊ ea reci⸗
pientium.xꝙ eſt immemoꝛ acceptoꝝ
beneficiorũ ⁊ ea donantium. quarum

cauſas reddit non ꝙ velit ingratus eẽ
accepti beneficij ymo eſt granſſimus

retributoꝛ:ut ſtatĩ dictũ eſt.nec etiaʒ q

pvelit ſuperbire ⁊ inaniter gloꝛiari ſup

dato beneficio.quia plus diligit bonũ
opus qᷓ; hono: em operis.honoꝛ enim
ut dictum eſt non eſt aliquid magnum
in appetitu reputatione magnanin i
ſed quia ſecundum magnanimitatem
vult ſuperexcellere ⁊ in memenia ha/

bere: qualiteꝛ ſecundũ magnanimita /

tem excedit magis qᷓ; qualiter excedit᷑
ſicut vnus de plebe.in eo autemꝗ be /
neſfecit ſuperexceſſit ſicut magnanimꝰ
in eo vero ꝙ recepit ⁊ ꝙ bene paſſus
eſt ſuperexceſſus fuit quaſi vnus plebe
ius.quare bene dediſſe magis tenet

nolen
tenefice
nqubes
efcnf
uint
iliaenol
ſoncment
Cilemnmüte
ilcecuii⸗
ſuttiͦctak
ſenitueuir
ſpfeniſonat
Aieceſene
s condtn
ſiſrini ſa
ns
Pnlclasces
npersconn
finaceke
n)eteſen
ip iap

enkſartſin
uuglin iie

tnlfnnogi

mmnies ſde
lertiecudn
nshöesndei
sſlogeiife
Sgnenfulia

Megnaninng,

Emugtizt ne⸗

num
Heiircnmn

hcninge

Gomahnns

4
N

me tink

Wne

n
lihenmin
nne
mmstt
wme i

gnegni
Wabenetae
1 ſiarchon
Nfam qummn
benefane ii
gunsnlckn
anwdi
AA dſe
aAg neenmn t
Acd nsderndle
beneirereſaaut
lhene wis t
Nraengt
nmnmn akeſe hint
is tintscſe i
Agneghanmnset
Ubencfagunun

geſtinmenen un

1e Mmimn
Emng fehnpen
cicj nock gin
ntuidicüͤcknus⸗
e 1maringen
co nuſn in
Norenofis n
ronckining
1¹ ruinn
ndun ie
mlmunm,
lerſniinig

IIII

meymoꝛiter q; bene recepiſſe. 6. condi /

tio eſt. ꝙ delectabiliter audit ſe bene fe
ciſſe alijs. 7. uero ꝙ ĩdelectabiliter au
dit ſe bñ recepiſſe ab alijs. ( Ad iſtaſ

autẽ duas conditiones inducit duo ex

empla. pꝛimum ſumptum ab bome/
ro poeta introducente cetiri deã aqua
rũ ſupplicantẽ ioui deo deoꝛũ ſecũduʒ
poeticas fictiones que de ea ad captã
dũ beniuolentiaz dei recitauit illi deo
loui beneficia per ipſũ pꝛeſtita. tanq;ᷓ
illa in quibus ipſe gaudebat ſed tacu/
it beneficia per eã illi ioui pꝛeſlita tan
qᷓ; illa in quibus ille nõ fuiſſet gauiſul
ſecũdũ exemplũ eſt de latonibus uolẽ/
tibus captare beniuolentiã atheniẽſiũ

qui tenuerũt eundem modum pꝛopter

eandẽ cauſã.S.conditio eſt.q magna/

nimus nõ eſt oſtenſor pꝛopꝛie indigen

tie niſi foꝛte uix ⁊ raro cauſa neceſſita
tis. h̊ͥ eni ſonat in defectũ. magnanimꝰ

autẽ nec eſſe nec apparere vult defectu

oſus 9.conditio eſt ꝙ ẽ pꝛomptus ad
miniſträdũ ſicut homo abundans 1

excellens.¶ Koni ibil æ eos quideʒ
ponit altas duas conditiones magna/
nimi penes conuerſatiõem ciuilẽ qua
rũ pꝛama eſt eſſe magnum apud ma/

gnos.2. eſt eſſe moderatum apud me/

dios.dicit ergo ꝙ magnanimi eſt ⁊ in
tereſt ſicut ⁊ ſupꝛadicta eẽ magnũ ad
eos qui ſunt in dignitate cõſtituti.⁊ in
bonis fortunis põiti:⁊ non apparere
minoꝛẽ eis. ſed etiã intereſt eius eſſe
moderatũ apud medios. uocat ũt me/
dios hõies nõ viles moꝛibus vel off/
cijs.illos eni vocaſſet infimos: cũ tali -
bus autem nullam conuerſationẽ hét
magnanimns. t ideo phᷣs agit tantum
de magnis ⁊ medijs oſtendens quali /
ter magnanimus ad utroſq; ſe habeat
Harũ aũt duarũ conditionum ſimul
aſſignat cauſam vel cauſas dicens. ꝓ

ideo magnammus ſeipſum pꝛebet ma

gnum apud magnos ⁊ non apud me/
dios. pꝛimo quia magnanim intereſt
opus difficile ⁊ venerabile non aũt o/

pus facile vel muenerabile.ſz magno)

excellere eſt difficile. medios ãt facile
quare magnanimi intereſt pꝛimum ⁊
non ſecũdum.2?quia magnanimi inte
reſt opus uirile non autẽ opus oneſo/
ſũ. ſed apud magnos venerari virile ẽ
apud medios ãt ⁊ humiles ẽ valde o/

neroſũ quare magnanimi pꝛimum in

tereſt non ſecundũ.hoc ãt cõfirmat ex/
emplo fortirudinis. quia quẽadmo/
dũ ſe pꝛebere foꝛtem ĩter hõies ĩbeci/
les eſt oneroſũ ⁊ nõ ire audẽter ad bo

noꝛabilia pericula. ⁊ maxime vbi parſ

aduerſa pꝛecellit ẽ ĩuirile.ſic ẽt eſſet o/

neroſum uelle pꝛecellere honozari
inter bõies medios ⁊ bumiles ⁊ inmn

riles nõ excellere ⁊ venerari apud ma

gnos ⁊ potentes. ¶ Conti ibil. otio /

ſũ ponit allas duas cõditiões magna/
nimi penes opera magna. quaꝝ peia

eſt eſſe otioſum ⁊ pigrum. miſi ubi in
negorio uel ex negotio pꝛouen ret ho/
noꝛ magnus uel magnũ opus. in Ulis
eni magnanimus non piger nec otioſ⸗

apparet. 2. eſt eſſe operatiuũ paucorũ
operũ nneꝛo. ſʒ tñ nobilitate magnoæ
æ ex magnitudie noĩ alinʒ. vtriuſq; ve/
ro cõdinõis ẽ eadẽ cauſa. qꝛ .ſ.magna

nimus ſecũdũ magnanimitatẽ ẽ iugit

intẽtus ad magna.iõ quaſi oblitus p/

ua nõ opatur ea:⁊ in hoc appet otioſuſ

piger ſᷣm pꝛimã cõditionẽ.⁊ qꝛ ma/

gna non ſunt tã frequẽtia ſicut parus

iö videf paucoꝝ operatiu iuxta ſecũ /
dã csditone. on ibil neceſſariuʒ
ãt æ manifeſtũ pponit alias.S. cõctio /
nes penes cõionẽ vite. quarum pꝛla e
mãtfeſte odire. 2. mãifeſte amare. 3. ve

ritatẽ magis q; opinionẽ curaĩ. 4. ma⸗
nifeſte agẽ. . ſcãdalũ paꝛuũ cotenere

6. eſſe veridicũ. 7. ad multos eſſe yco
nicũ.R.nõ poſſe quiete comuere ad ho

minẽ ñ bonũ. Picit &O quãtũ ad pꝛima

necenmids magmnnn eẽ mãaikfeſtũ

oditoꝛẽ. ¶ QAuãtũ ad ſecũdã qꝛ ẽ end

neceſſariũ ipſũ mãifeſtũ eẽ amatoſem.
quantũ ad vtrãq; reddens cauſa dicu.

ꝙ latere ĩ odio k amoꝛe ẽ modus hoõis
timidi.magnanimus t no e imids

LIBRO

quare nec ĩ odio nec ĩ amoꝛe latens vł
ocultus ſʒ per ↄſequẽs mãifeſtus.quã
tũ ad tertiã cõdinõeʒ dicit ꝙ etiã ẽ ne/
ceſſariũ ipſũ curare veritatẽ magis qᷓ;
opinionẽ. cuius cauſa ẽ.qꝛ talis ſẽper
intẽdit ad maioꝛa ⁊ honeſtioꝛa magis
q; ad mnoꝛa ⁊ minus hõeſta.veritas
autẽ kʒ ſẽtẽtiaʒ zoꝛobabelis magna ẽ
⁊ foꝛtior pꝛe õnibus.oĩs terra verita /
ẽ inuocat ⁊ celũ ipſa benedicit.⁊ oĩa
opera mouẽtur ⁊ tremũt eã ⁊ nõ eſt ĩ
ea quicq; iniquuʒ. ⁊ veritas mãet ⁊ ĩ
ualęſcit in eternũ.⁊ viuit ⁊ obtinet in
ſecula ſeculoꝛũ. ſcũdi eſdre.x?ce opinio
antẽ non ẽ huius excellentie. ymo ſe/
pe plena eſt mẽdatio ⁊ miquitate ?
ſigularit᷑ q ↄ itatẽ diuidit᷑ vt hic.qua⸗
re magnanius ma gis curat de verita⸗
te q; opiniõe.¶ Qudtũ ad quartã cõ/
ditionẽ dicit.ꝙ ẽt neceſſariũ eſt magna
nĩuzʒ dicere ⁊ operari manifeſte. cuius
cauſa eſt.qꝛ eſt liber propalatoꝛ.i.ma⸗
nifeſtatoꝛ.quia palazʒ loquitur ⁊ ope/
ratur ̃ ʒ libertatẽ animi ſui. videf enĩ
eſſe ſeruile ocultare æ non propalare
audẽter geſta ſua.(¶ Quãatũ ad quin/
tã cõditionẽ.quaſi ad hoc reddẽs cau⸗/
ſã quarte cõditionis ait ꝙ iõ uidet᷑ eẽ
liber pꝛopalatoꝛ.quia eſt contẽptiuus
⁊ hoc ſcadali paſſiui.eſt aũt contẽpti /
uus.⁊ pꝛopter hoc eſt liber pꝛopalan
uus.⁊ cũ ſit liber pꝛopalatiuus pꝛo/
pter hoc eſt cõtẽptiuus.(¶ Eſt eni ſciẽ
dũ ꝙ duplex eſt ſcandalum. i. obex vel
off ndiculuʒ. ſ. actiuũ ⁊ paſſiuũ.ſcãda
lũ vero actiuũ ẽ dictũ ł factũ quod ſʒ ſe
eſt ita maluʒ ꝙ habet videntes uel au/
diẽtes offẽdere. ⁊ iſtud ſcandalũ ſem/
per ẽ peccatũ.⁊ tale ſcandalũ nẽo de
bet cõtẽnere ymo vitare ſũmoper᷑. ſcã
dalum vero paſſiuũ eſt dictũ uel factuʒ
quod non ex ſe:nec ex ſua malitia offẽ
dit bominẽ ſed ex diſpoſitione illius ꝗ
offenditur. ſicut ſi aliquis pꝛedicans
malitiã vſure offendu vſurarios audiẽ
tes. iſti ꝗqdẽ ſcãdalũ patiũt᷑ paſſiue ⁊

ñ actie.qꝛ offẽdũt᷑ ex ꝓpria malitia n

t ex malitia vbi dei. ⁊ iſtud nõ ẽ pec

catum in eo qui offendit ſed in eo qui

offẽditur. ¶ Nũc autem ita eſt. ꝙ nec
dicta nec facta viri magnanimi ſũt ma
la ex quibus aliquis deberet offendi.
quare vir magnanimus non pꝛeſtat a/
ctiuum ſcandalum ſed paſſiuum. iſtud
autem cõtemnendum eſt.quar̃ magna

nimus hoc modo contemnit talis aũt

cõtemptus cauſa eſt ꝙ ipſe ſit liber p/
palatiuus.quia pꝛopter nihil aliud ni/
memus opera pꝛopꝛia pꝛopalare.niſi
quia timemus offendere ⁊ ſcandalizʒa
re ⁊ cõtra nos alios pꝛouocare.liber/

tas autem pꝛopalationis ecõuerſo caͤt

contemptum pꝛo eo ꝙ libertas eſt pꝛo
pter ſe appetibilis ⁊ ſeruitus oppoſi/

ta pꝛopter ſe fugibilis. magnanimus

autẽ eſt conditionis libere non ſeruiliſ
hanc libertatem autẽ non poteſt exeq
ſine contemptu pꝛefato.quare ipſa li/
bertas cauſat contemptum ⁊ contem/
ptus libertatem ut dicit ps.¶ Qua/
tum ad ſextã conditionem dicit ꝙ ma/
gnanius ẽ vᷣidicus in ꝗbꝰcq; loqꝗt᷑. pᷣᷣ
yrõlã.quãtũ ad. . dicit ꝙ magnaimꝰ
loquẽs ad multos.i.ad populares ⁊ i
ſcios qui vel nihil vel parum ſciunt de

ſtatu virtutis: vtitur yronia. Cauſa 60
quare ſic eſt veridicus eſt amoꝛ verita

tis ſicut dictum eſt in tertia conditiõe.
Cauſa vero quare ſic eſt ad młtos yro
nicus eſt quia non decet eum cuilibet
de plebe ſtatum ſuum reuellare.⁊ per
ↄñs popł aribus loquẽs habet vti con /
grua yronia. Mota vero ꝙ conditio 6
difert a tertia quia illa eſt de veritate

vite ſecundum ꝙ de ipſa opinantur ce⸗-

teri. Iſta vero de veritate ſermonis ſe
cunduʒ ꝙ eſt moꝛe magnanimi. Cont
ibi.. Nec admiratiuꝰ Põit alia du
penes noua et vetera.ex nouis cũ ma
gna ſunt cauſatur ſtupoꝛ ⁊ admiratio
Ex veteribus vᷣo cũ mala ſũt ctur do/
loꝛ ⁊ interdum indignatio. ſuper hijs
ergo habet magnanimus duas incli⸗
tas conditiones. Pꝛimam ꝙ nõ ẽ ad
miratinus in occurſu nouoꝛum ⁊ ma/
gnoꝛum.Euius cauſa eſt quonid admi

A

aeig bbin
unmn geefudi
d ie
Aumcrune
Nüpstinpern
ſus gwnen
luasfelven
leoyuireſnn
NAudtinnane
Nriuinantan
—
Gbonnigbeick
ieternlung⸗
lumiweem
Curtrorntdnn
uuunngin
nunmni

rmmins
öweſtunbn
Aluecnagrann
Ulſeceſunisdef

chmafopergn

inspordeven

Pperdengenn
ebösſuprtin
fieranmmiepon
Chgurnegne
hnminuoz⸗
hpſttentit

—=

= — —

mngnltsfn

.

ffunchrmin

hn ctuli
innnfmntan
Uncbbletc

namkm
Wenenn

Weigſſeſt.

upeethlii
nmnſpin
Sofenin i
8ilosnne
Palmmitti⸗
weoglin
dins tſenin
umnslban
aetn
niR
bicniinennan
Pesiglg
fn nagni
miA
Nlmbin wnd
õ
wridsdui
mnckinunuon
rreſcelalin
unonderet ann⸗
un bm tevellnn
trsognsda
.Ponfedg
u Girſlackm
mgreiinn

godeennntn

4trnigtn

uetſent al,
Man i ie
ð
magin

ratio ? timor ex rei magne ac noue y/
maginatione pꝛouemẽs. magnanimo
vero nihil eſt magnũ ex cuius ymagi/
natione poſſit ptrabi ad timoꝛem. 2.
conditio eſt ꝙ maloꝛum veteruʒ non ẽ

recoꝛdatiuus ſed potius deſpectiuus

Mon eniz intereſt magnanimi qui ſẽ/
per intendit ad bona ⁊ mala ad me/
moꝛiã ſepe reducere preterita. Conj
ibi nec humaniloquus lpõit alias.i⸗
penes verba ut ſubſunt iuſtitie. quarũ

prima eſt:ꝙ magnanimus nec eſt hũa
nmiloquus.quia nec de ſe homine nec 8
alio quocũq; libẽter loqꝗt᷑ itẽtuſ ſẽp ad
maxima que ſũt diuia: idignũ eſtimat
de rebuꝰ bumãis loquẽdo ↄſuere oba

2 non curat ipſe laudari.3. ꝙ nõ cu
rat alios vituperari.A. ꝙ non ẽ lauda/
tiuus.5. ꝙ non eſt maliloquus uel ma/

ledicus vel detractiuus etiam non ma

le loquitur de inimicis niſi foꝛte cũ ac
tu audit iniuriam quã repellere volenſ

dicat iniurianti aliquod obpꝛobꝛium ĩ

vindictam iuſtam. ¶ Cauſa vero radi/
calis omniuʒ harũ conditionũ eſt vna
qꝛ videlicet nullum oppoſitum iſtaruʒz

conditionũ decet magnitudinẽ anim.

ſicut patet conſideranti ſingula. quod
at non decet magnitudinẽ animi nõ ð /
cet magnanimũ. ¶ Conſequenter ibi.
LEt de neceſſarijs] ponit alias duas

penes neceſſitates hbumanas. quaruʒ

pꝛima eſt. ꝙ magnanius de rebus ho/

mmi neceſſarijs deficientibus ei.nec ẽ
planctiuus ſuper grauamen. nec de/

catiuus pꝛo releuamĩe. cuius cauſa eſt
qꝛ ſuperplangere ac depꝛecari eſt mo/
dus hõis ſuper talia ſtudentis ⁊ vebe
mẽter animũ applicãtis.quod nequa⸗/
qᷓ; congruit magnanimo.2. conditio ẽ
ꝙ magnanimus potentioꝛ eſt ⁊ libẽti/
oꝛ ad poſſidendũ ⁊ retinẽdũ bona in/

fructuoſa.quales ſunt ſcientie phiſice

qᷓ; rructuoſa ⁊ vtilia quales ſunt ſciẽtie
lucratiue.cuius cauſa eſt.quia bõa no/
bilia non fructuoſa nec vtilia pꝛo tẽpo
rali lucro habent ſecũ hbertatem ani⸗

mi quam appetit magnanimus. vtilia
æ lucratiua ſecum bhabent quandã ſpe
tiem ſeruitutis. omnis enim homo lu/
crans in talibus efficitur mercenarius
æ per conſequens ſeruus cõductiuus.
æ ideo addit pbᷣs ꝙ iſte mod magna⸗/
nimi eſt magis modus hominis ſuffici
Etis ſibi qᷓ; modus oppoſitus qui ẽ mo/
dus mercenarij. Conĩ ibil ſed ⁊ mo
tus ſponit vltimas quatuoꝛ conditiõeſ

* —

magnanimi quarũ pꝛima ẽ ꝙ mot ei

eſt grams ⁊ tardus.2. ꝙ vox eius eſt

grauis non acuta. 3. vero ꝙ locutio eiuſ
ſtabilis.4.vero ꝙ ipe magnanimus
nõ eſt contentioſus. quarũ conditionũ
cauſe ſunt due. vna qꝛ circa pauca ſtu⸗
det: altera vero qꝛ nibil magnum eſti /
mat. ⁊ pꝛopter b duo nec eius motus
eſt velox nec uox acuta nec locutio fe⸗/
ſtina. nec ipſe contentioſus. hec enim
fierent. quia vel ſtudet circa multa. vel
quia exiſtimaret negonum mimis ma⸗/

gnum. concludit ergo ꝙ talis eſt ma/

gnanimus qualis deſcriptus eſt.

Eficiens autem veſcripta foꝛ
ma vel modo magnanimitad
hic manifeſtat modum puſil
lanimitatis.pꝛłmittit ergo pꝛimo mo⸗/
dum comunem puſillanimi caymo.
æ ſecundo agit de ipſo puſillanimi ibi.
Louſillanimis quidem dicit ergo ꝙ cuʒ
magnrficus ſit talis qualis deſcriptus
eſt. deficiens autem ab eo eſt puſillai⸗
mis ſuperabundans caymus ſicut
dictum eſt. . iſti tamen vnum hñ̃t co/
mune. ꝙ ſcilicet non videntur eſſe ma/
li quia nec malefactores ſunt pꝛoximno
nec nocuu ſicut nec perniſici nec ba⸗
nauſi. tamen peccant ſicut quia omu/
tunt medium uirtutis quod tenere o⸗

portet. ¶( Beinde ibi. uſillãimis]

agit de puſillanimi. pꝛimo deſcribẽs
ipſum ⁊ dicens ꝙ puſillanimis eſt qui
dignus exiſtens bonis ſeipſum pꝛluat
dignificat bomis quibus dignus eſt.
¶Secundo ibi.. Et videtur ponit

a §

quatuoꝛ conditiones eius. habet eniʒ
omnis puſillanimis aliquã malitiam
aliquam ignoꝛantiam. aliquam pigꝛi
tiam. aliquam negligentiam ex qua
fit deterioꝛ ¶ Dicit eꝛgo pꝛimo de ma
litia ꝙ puſillanimis videtur habere ali
quod malum ex non dignificare ſei/
pſum bonis quibus dignus eſt ⁊ qui/
bus ſecunduùm naturam ⁊ ſecundũ vir
tutem ⁊ ſecundum rationem dignifi⸗
candus eſt. in hoc enim puſillanimis
quamuis non ſit malus pꝛoximo pꝛe/
mittit ꝙ nõ opoꝛtet pꝛemitti.¶ Et in
hoc diſcedit a veritate nature rei et a

medio virtutis ⁊ a ĩcto iudicio ratiöõis

¶ Secundo ibi. Sʒ ⁊ ignoꝛare Di⸗
cit de ignoꝛantia puſillanimis vide/
tur ignoꝛare ſe ipſum. ꝙ pꝛobat. quia
ſi plene agnoſceret æ nõ ignoꝛaret ſe
ipſum tũc appeteret illa ſibi quibus di
gnus eſt que quidem ſunt bõa exiſtẽ
tia non ſolum apparentia. hoc autem

non facit. quia non ſe dignificat illis.

quare nec plene ſe ipſum agnoſcit
Tertio ibi. Non tamen ] dicit de pi⸗
gꝛitia ꝙ puſillanimes non videntur eſ

ſe inſipientes ſed magis pigꝛi.¶ ſt

enim ſciendum ꝙ inſipientia eſt igno
rantia diſpoſitiomis inducens hominẽ
ad ſui ipſius deſtructionem. ignoꝛãtia
veꝛo ſequens puſillanimitatem non in
ducit hominẽ ad huiꝰmõi deſtructionẽ
quare talis ignoꝛantia non eſt inſipiẽ/
tia. nec ſic ignoꝛantes ſunt inſipiẽtes
NQuarto ibij talis autẽ opinio dicit
de negligenna ꝙ talis falſa opinio pu /
ſillanimum quamuis non ſit inſipiẽtia
facit puſillanimes eſſe terioꝛes quia
facit eos damnoſe negligentes pꝛo eo
ꝙſinguli appetũt ea q ſeiunt oᷣberi eis
ſecundum dignitatem æ ſufficientiam

ſuam ſed neſcientes diſcedunt ab ope /

rationibus bonis ad quas digmi ſunt
⁊ ſufficientes.acſi eſſent indigni ⁊ in
ſufficientes. ⁊ ſimiliter diſcedunt ab
exterioꝛibus bonis quibus digni ſunt:
T ad que obtinenda ſufficientes exi-

ſtunt. taliter autem a talibus diſcede⸗

—

re diſcedentem facit deterioꝛem eſſe.
¶ Ronſequenter ibi. Qaymi autem]
manifeſtat modum caym duplliciter.
pꝛimo quantum ad inſipientiam quaʒ
habẽt. ſecundo quantum ad apparen
tiam quam optant ibil ⁊ veſte dicit er
go pꝛimo.ꝙ caymi ut differentes a pu

ſillanimibus ſunt inſipientes ⁊ mani⸗

feſte ſeipſos ignoꝛantes. quod appa⸗
ret.quia ipſi indigni ⁊ inſufficientes
conantur ad honoꝛabilia opera: acſi
exiſterent ad hoc digni ⁊ ſufficientes
Deinde tamen ex ipſoꝛum operuʒ
arduitate redarguuntur ⁊ repelluntur

non valentes pertingere ad bonoꝛabi
lium operum complementa. quales

ſunt qui pꝛocurant ſe ad magiſterium
doctoꝛatum aſſummi inſufficientes
⁊ indigni:qui poſtea ab arduitate offi
cij taluer repelluntur q abſq; ſui con/
fuſione non poſſunt legere quatuoꝛ le/
ctiones. ¶ Zeinde ibij a veſte poſten/
dit qualiter iſti caymi æ pꝛeſumptuo/
ſi pꝛocurare nituntur ſibi apparentiaʒ

quam deſiderant. dicit ergo ꝙ iſti ta⸗/

les caymi ſeipſos veſtibus ornant.ſigu

ris autem corporis ſui ⁊ geſtibus eri-

gunt bonas foꝛtunas pꝛo poſſe mani/
ſeſtas faciunt. bona quoq; multimoda

de ſeipſis dicunt. vt per bec omnia ap/

pareant homimbus honoꝛãdi. (Eo
ſequenter ibil opponitur autem com/
parat vitia oppoſita magnanimitatii/

ter ſe ⁊ ad ipſam dicens.ꝙ puſillani/
mitas magis opponitur magnanimi/

tati qᷓ; caymotes vł caymia duplici de
cauſa.pꝛimo quia magis fit ⁊ inueni/
tur in hominibus qᷓ; caymia. ſecundo
quia deterioꝛ eſt. de hoc autem que/
retur. vltimo vero cõcluditur ⁊ patet.

IIgetur autem ⁊ circa hunc]
Npoſtq; determinauit de ma/

de iſta virtute duo pꝛobanda pꝛoponit
ſecundo pꝛopoſita pꝛobat ibiſ ambo e/
nim dicit ergo pꝛimo q; cum magnani
mitas ſit circa honorem magnum. ut

ESnam mitate hic conſequẽter
determinat de philotimia. pꝛimo ergo

unſ 1
nen creu i
gn⸗ dinp
metitce
ghiiwän
aroa nan
lortlinſet
Conr bi/ A
upober .
Pl inönan
uawllulge
Ghlünen ne⸗
Pnünnsdens
fuicebbetal
Clnimvo
Nttiftcbint
mentame
ind Cr
Cnugnanunt
Cnamagnont
Kurliberiltas.
anupmuminh
lonns veotc⸗
Mwoiſtibabins
arupenut
ropoeer
Gllchetlherel
raraboron
guniate /0
migepine
hüpmon
Penſncicaſ
nubunenpr

ADugaieneni

Umbnmenin.

on ſcwrbun

Quami d
n Pimmrn
Monenad m
ſetllsck en
ſlgunmin

Eiasgehn

tmel iede

mgetceag
eirerdun⸗
imimnr

Ulbonnts g

N

Eintine
onn
ier m i
mener hie j
Krpune
S enngefeactn
monpenen
Kad
W Rnit
ſeairt
Mmmzütt

nn

enmintn
iinmn ei
ilepis eftsen
msiit eſhe
Slimesole
n. bouugnonni
nomtdN/
winbes Meii
bicnimer
nopin en
inſamtin i
Gchnn
—
noiingi
nininsihiun
inofmticlin ⸗
s ummm
Gmmin 64
munſunn ,
annti,
a D
ahmenn G

magnum. ſicnt immediate dictum eſt
tamen circa bũc honoꝛem.ſ.non ma/
gnum. ſed ſumpliciter acceptum videt᷑
eſſe quedam alia virtus: quẽaðm dic/
tum eſt in ſcõo libꝛo. Scðo auteʒ dicit
ꝙ huiuſmodi virtus videtur ſe ua ha/

bere ad magnanimitateʒ quẽadmoð
liberalitaſ ſe habet ad magnificentiã.

Conj ibi. Ambe enim iſte. pꝛopoſi/
ta probat.⁊ pꝛimo ſecũdũ.ſcðᷣo pꝛimũ
ibi Lquẽ adᷣm autem in acceptõe. pꝛo
bat ergo illud ꝙ eſt. ſcõo pꝛopoſituʒ ꝑ

expoſitionem modi liberalitatis ⁊ hu/

ius virtutis dicens ꝙ pꝛo tanto virtus

iſta ſic ſe habet ad magnammitateʒ ſi

cut liberalittas ad magniſicentiã quia
ambo iſti habituſ liber alitatiſ.ſ.⁊ phy
lothimie diſtant a magno ꝙ eſt in eaꝝ
generibus. circa ꝙ ſunt magnificentia
⁊ magnanimitas.magnificentia quið

circa magnum in ſumptibus a quo di/

ſtat liberalitas. magnanimitas vo cir/

ca magnum in bonoꝛibus a quo diſtat
p virtus que dici poteſt phylotimia. et

ambo iſti habitus vnuſquiſq; in gener
ſuo circa parua ⁊ moderata diſponunt

nos vt opoꝛtet. quare ſicut circa ſump

tus ſe babet liberalitas ad magnificẽ
taz. ſic circa bonoꝛes phylotimia ad
magnanimitatẽ. Conr̃ ibi QAuẽaòm
autem in acceptione.MPꝛobat illud
ꝙ fuit pꝛimo pꝛopoſitum.ſ.ꝙ circa ho
noꝛem ſimpliciter ſumptũ ſit aliqua ð/

tus. b autem pꝛobat. 4. ratione. 2? ibi

LAmatoꝛem enim vel aliter phylo/
nmum enim. ertiia ibi. In quibuſ
autem ſuperabundantia ⁊æ deſectus.
Quarta ibi. Nidetur autem ad amo
rem.Pꝛima ratio ſummitur per cõ/
parationem ad materiam liberalita.
que talis eſt.circa quãcunq; materiaʒ

eſt aliqua virtus in qua eſt magiſ qᷓ; oʒ

et minus q; opoꝛtet. ⁊ medium. vnde

X ſicut opoꝛtet. quẽadmodũ in accep

rione ⁊ datiõe pecuniaꝝ ẽ ſuperabun
dantia et defectus. ſed quẽaðm in ac/
ceptione ⁊ danone pecuniaꝝ eſt ſuper

Abundantia ⁊ defectus ita eſt in appe

titu honoꝛis magis qᷓ; opoꝛtet ⁊ minꝰ

q;ᷓ opoꝛtet: T vnde ⁊ vt opoꝛtet. quare

circa appetitum honoꝛis eſt aliqua v/

tus moꝛalis. Huius rationis maioꝛem
ſupponit per ſimile ⁊ per cauſã ſimili/
tudinis. minoꝛez autem integre ponit
⁊ patet. Secunda ratio ſũmitur ex nã
laudis que talis eſt.Omne laudabile
inter vituperabilia eſt virtus vel virtu
tem habens:quia non laudatur niſi vł
virtus vel virtuoſus ratione virtutis ut
.5. lI. i. in fine. Sed quidam eſt aliqua
liter amatoꝛ honoꝛis laudatus vt tał
inter amatoꝛem honoꝛis vituperabilẽ
æ non amatoꝛem vituperabilẽ. quare
ille laudabilis amatoꝛ non amatoꝛ
honoꝛis ut talis virtuoſus ⁊ eius habi
tus amatiuus erit viꝛtus circa honoꝛẽ
Hinus rationis ponit minoꝛeʒ ex cõi
conceſſione hominum.d. ꝙ nos comu/
niter vituperamus quẽdam amatoꝛeʒ

honoꝛis ut appetentem honoꝛari ma/

gis qᷓ; opoꝛtet. ⁊ etiã vituperamꝰ quẽ
dam non amatoꝛem honoꝛis nõ eligẽ
tem honoꝛeʒz in bonis in quibus opoꝛ
tet: Et ſic habemus extrema vitupera

bilia. Contingit autez ꝙ aliquãdo lau

damus etiam bominem non amatoꝛẽ
bonoꝛis vt hommem moderatum ⁊ tẽ
petatum in appetendo: quenadmodũ
in pꝛimis ſermonibus.i.in vniuerſali /

bus dictis in ſecundo libꝛo diximus.

Et ſic habemus aliquẽ laudabilem. ł
aliquos laudabiles inter extremos pi

tuperabiles. Coni ibi! Manifeſtum
autem. Remouet penes dicta vnum

dubium. Et ibi. Innominata autẽ
Remouet alterum. dubitaretur emim

ration abiliter quomodo amatoꝛeʒ bo/
noꝛis laudamus ⁊ vitupamus ſimul.

Ad b ãt rñdet.d.ꝙ maifeſtuʒ ẽ qm̃ qꝛ

multiplicit᷑ dicit᷑ amatoꝛ honoꝛis: nos

ipſũ laudãdo v vitupãdo nõ referrimꝰ
ad idipſũ nec ad vnũ ⁊ idẽ amatorem
honoꝛis. ſʒ alit᷑ ⁊ alit᷑ ipſũ accipimus
qꝛ laudãtes amatoꝛẽ honoꝛis ipſũ ac/

cipimus vt magis amantẽ qᷓ; multi po

pulares ſe ipſos ignorantes. vuupeſa
tes ãt hꝰmõi amatoꝛẽ ipſũ accipim ut

magis amãteʒ q; oʒ. et ſimłi mõ alit

38 e

2

IIBRO

aliter accipimus bominem nõ ama/
toꝛem bonoꝛis laudantes ⁊ vitupe/

rantes ipſum.quare laudabił amatoꝛ
⁊ laudabiliſ non amatoꝛ honoꝛis põt
eſſe vnus ⁊ idẽ homo qui erit diſpoſitꝰ
medio modo inter amatoꝛem vitupe /
rabilem ⁊ non amatoꝛẽ vituperabilẽ
