fantaſiam rei delectabilis facta in coꝛꝛ

poꝛe colerico ẽ velocioꝛ ꝓpter caloꝛẽ
exiſtẽtẽ ĩ ſua pꝛopꝛia materia.ſ.ſicca:
facta vero in coꝛpe melancolico eſt te

nacioꝛ pꝛopter friguſ coanguſtatũ ĩ ſic

co. facta vero ĩ coꝛpoꝛe ſanguineo eſt
pꝛurientioꝛ ꝓpter bonitatẽ cõplexiõis
facta vero ĩ coꝛpor ſ leumatico ẽ remii
ſioꝛ ꝓpter debilitateʒ materie frigide
⁊ humide.Ex quibus ſequitur ꝙ incõ

tinentes colerici ⁊ melãcolici ſũt effꝛe

nati. Sanguinei vero ⁊ flegmatici ſũt
ut in pluribus debiles ad reſiſtendũ
ↄcupie expectate. ¶ LCectio x.

minatis.vj. pꝛimis qõnibus
Xbic determinat ſepuimã.vtrũ
incontinens ſit deterioꝛ intemperato
⁊æ determinat ꝙ nõ:ymo ꝙ intempera

tus eſt deterioꝛ incontinẽte. hanc aũt

cõcluſionẽ ĩtẽdit ꝓbare p.x.differẽtiaſ
quas inter ipſos aſſignat. pꝛimaʒ aũt
ꝙ incontinẽs eſt penitiuus: alter veꝛo
non. ſecundaʒ ꝙ b eſt ſanabił: ille nõ
ibi. Sed h̊ quidẽ.] tertiã ꝙ ille ẽ ma
luſ continue: pᷣ aũt nõ ibi. Aſſimilat᷑
AQAuartam qꝛ malum illiuſ latet:iſtius

autẽ patet ibi. Et omnino.] Quiniã
quia intẽperatus vincit᷑ a minoꝛi paſ

ſione q; iſte ibi.. Ipſoꝛuz aut. Sextã

quia ille peccat ſecundum electionem
pᷣ auteʒ non ibi. Quoniam quidem
Septimaʒ quia ille agit ut iniuſtus: h

autem non ibi.. Mon tamẽ ideʒ Oc

tauam quia ille ut perſuaſus: hic autẽ

non ibi QAma autẽ h. MHonam quia

iülle peccat faciliter: hbic aũt difficulter
ibi. Ille quidem.] Decimã quia ille
bhabei coꝛꝛuptum optimũ.hic autẽ nõ
ibi. Virtus enim ⁊ malitia dicit g
pꝛimo ꝙ intemperatus non eſt pemiti
uus quẽadmodũ dictũ eſt.S. c. pꝛoxio

54

N aũt intemperatus.] et᷑

IIBRO

q cauſa huius impenitudiniſ ẽ qꝛ im/

manet electioni pꝛaue:ſicut obſtinat*
aæ contumax. Omnis aũt incontinzs
eſt penitiuus ⁊ cauſa eſt qꝛ reuertitur
ad pꝛimã elecnonẽ bonã a qua egreſ/

ſuſ eſt. pꝛopter ꝙ ſequitur ꝙ icontinẽs

nõ ſic ſe habet ſicut homo dubitatiuus
qui dubitat an male vel bene egerit:

quẽ enĩ ſimpliciter penitet qꝛ ſic egit
non dubitat qualiter egerit. Ex hac g
differentia patet ꝙ intẽperatus ẽ de⸗

terioꝛ:qꝛ magis volũtarie operat᷑ ⁊Cc i

continens minus volũtarie ꝙ demon/
ſtrat penitudo qꝛ inuoluntariũ eſſe vi⸗

detur aliquo modo:omne ꝙ; ẽ triſte ꝰ

ĩ pemtudine.õ.li.ʒ:? ceʒ: we ſcda diffe

rentia ibi. Sed hic. Dicit ꝙ intem/
peratus ẽ inſanabił.hic aũt ſanabilis
quare patet ꝙ ille eſt deterioꝛ iſto. eſt

autẽ cauſa hinus diuerſitaſᷣ qꝛ penitu
do eſt medicina curatiua ut dicitur de
rriſtitia in generali. S. li.2?c ʒ. h autẽ
ineſt incontinẽti: quare eſt ſanabił᷑ ⁊

deeſt intemperato: quare inſanabił ẽ.

De terta differentia ibi. Aſſimilat
dicit ꝙ malitia cuiꝰ ſpẽs ẽ intẽperãtia

aſſimilatur ydropiſi ⁊ tiſi:qꝛ eſt cõti-/

nua ſicut ille. Ancontinentia vero aſſi
milatur epiletie.ſ.moꝛbo caduco qᷓ;tũ

ad hoc ꝙ nõ ẽ malitia ſeu peruerſitas

continua ſicut illa.quare cũ habeat lu

cida interualla ⁊ intemperatus nõ ſe

quitur ꝙ ſm hoc intemperatus deteri
oꝛ ſit qᷓ; incõtinens. de quarta differẽ
tia ibi.. Et omino.] dicit ꝙ oĩo.i.vłr
eſt alterum genus malitie ſub qua cõ
tinetur intemperantia. et alteꝝ incon

tinẽtie. Et h̊ duo genera in hoc diffe

rũt qꝛ malitia ⁊ intemperãtia latet eũ
qui habet eã ⁊ nõ cognoſcit ꝙ ſit ma/

lus. Incõtinẽtia vero nõ latet eũ qui

habet eaʒ ymoſcit ſe male egiſſe poſt
tranſitum paſſionis.quare intempera
tia eſt deterioꝛ:ſicut moꝛbꝰ ocultus qᷓ;
incõtimẽtia que eſt moꝛbus manifeſtꝰ.

de quinta differentia ibi. .Jploꝝ at.

Intendit dicere ꝙ intemperatus põt

vinci a paſſione minoꝛi qᷓ; incõtinens

qð inſinuat ex comparatione duoꝝ in
continẽtium quã ponit.d.q; incõnnen

tiuzʒ:ipſoꝛũ illi ſũt melioꝛes.i.minus

mali qui ſunt exceſſiui.ꝗ dicti ſũt effre
nati.Sð. pꝛoxio.qᷓ; alij dicti debiles
rationẽ quidẽ habentes:rationi tñ nõ

immanentes. ꝙ pꝛobatur ex duobus

pꝛimo quia dicti debileſ a minoꝛi pai/

ſione vincuntur qᷓ; effrenati. Iſti enim

habent foꝛtioꝛes paſſiões pꝛopter cõ

plexiones coꝛpoꝛũ.ut dictũ eſt.S.c· ꝓ
ximo. Item ſcòo quia iſti non ſunt in
pꝛemeditan nec impꝛecõſiliati qñ vin
cuntur: ſicut ſunt alij effrenati. quare
magis imputandũ eſt iſuis q; ilus.vñ

incontinens generaliter ſumptus ſi-
mitł᷑ ẽ hominibus inebꝛiatis. Et hoc
dupliciter qꝛ incontinẽs effrenatus ſi
milis eſt homini velociter iebꝛiato a/

multo ⁊ foꝛti vino. Incontinẽs aũt de

bilis ſimilis eſt homini tarde inebꝛia
to cuʒ a pauco vino ⁊ a minoꝛi q; poſ

ſet inebꝛiari multi bibentes amplius
de foꝛtioꝛi: ſicut g bijqui inebꝛiantur
a pauco vino habent deterioꝛa coꝛpo
ra qᷓ; hij qui nõ inebꝛiantur niſi a mł᷑

to ⁊ foꝛti vino. Sic ẽt hij qui a pauca

paſſione vincuntur habent animas de
terioꝛes q; hij qui non vincumuur niſi
a multa ⁊ foꝛti.Ex hijs igitur intẽdit

dicere ꝙ ſicut inter incontinẽtes ille ẽ
deterioꝛ qui a minoꝛi paſſione vincit᷑.

ſic etiam iũlle erit omm incõtinẽn dete
rioꝛ:qui vincuur a minoꝛi paſſione qᷓ;
alius incontinens.talis eſt autez intẽ
peratus:qui perſequitur ſuperabũdã
tias paſſionum:non concupiſcens vel
quiete cõcupiſcẽs ut.S.e.li.cd. quaĩ

ipſe omni incõtinẽte deterioꝛ.de ſexta

differentia ibi. Quoniã quid igit᷑.

dicit ꝙ manifeſtum eſt quoniã inconu

nentia nõ eſt malitia: ſed foꝛte non eſt

manifeſtuzʒ quo ſimpliciter differũt. ſʒ

dicere poſſumus ꝙ h.i. inconuinẽtia ẽ
quid malum pꝛeter electionem ut di
ctum eſt ſepe. Sed hec.i.malitia ⁊ in

temperantia eſt ſecũduʒ electionem.
quia electiue operatur pꝛaua:quiſ o

Gntideant
nemnten
oninentu.
itincicne
nöͦlze⸗
pontane
Netaeſtqun
lonibus.
otanane⸗
lenenidem.
Pontneme
ſociſehabe
Negutbsdin
ſonſunt ſuir
lagpaliaſte
onſontmmun
ſiſta.orae
mid
luſte. quare
nibus. De
altenn. d
talisquale
eus copoꝛ⸗
nſipabii
ſonpp elle⸗
ſiooporre
ſirenperon
Etſoanipſas
Cleipperen
ſedſphnnnd
ohte. cen

Peneneſsen

unni;nan

üifteleenn

kerpaſtorene
ffnmutt

Pegnlennen

Akinmtag

iufiglta

funnaunet

neſsſe nn
alieinten
cotſenen

fallnetn
ſnalngeſde
nkafmmn⸗
Nrennee nul

menli
Wur er
WinNNIe

irs pnr
Anüci
Wali mſe
nmeerällimi
tihefenan n
NrAner imnei
Nanisefn
Nbani
M. nmii
Rbommntmeenn
DNtAti

uin bbenean

vetin
Rabigeun
unon menn
1Erbisigimn
õ
unorl aſineſi
guommmimn
mmranmminin

ensilsl
ſeguum inn
nrdonngi

Nlesntlai⸗

Kiütnird

1 Di ein

1

ün enu.

wimlani
Sitei

lee

9

ctlicn

niuß

VII

non videantur ei fugienda ut pꝛaua.
quare intemperantia eſt deterioꝛ q; in
continentia. quia moꝛes magis cõöue
nit iudicare electione qᷓ; operatione.
ut. S. luʒ. c.“ de ſeptia differẽtia ibi.

Hon tamen idem.] dicit q; inconti⸗
nẽtia eſt quid ſimile intemperantie in

actionibus. quia ambe faciunt turpia
operari circa tactum et guſtum. NHõ ẽ

tamen idem illi:ymo multum differũt

Incontinentes enim ſe habent quẽad

modũ ſe habebant olizʒ ciues milleſij.

de quibus dixit ille demon doki.ꝙ ipi
non ſunt ſtulti:tñ ope rantur opera ta

lia qualia ſtulti. Incontinentes etiaʒ
non ſunt iniuſti tamẽ faciunt opera in/

iuſta.puta adulteria. Intemperati -o
⁊ ſunt iniuſti ⁊ operantur iniuſta æ⁊ in
iuſte.quare ſunt deterioꝛes icontinen

tibus.De octaua differentia ibi. ꝗa
autem.] dicit ꝙ hic.ſ. incontinens eſt
talis qualis eſt bomo qui vult perſeꝗ
eas coꝛpoꝛales delectationes:que ſut

fm ſupꝑabũdãatiã ⁊ pꝛet᷑ ratonẽ rectã.
non pp eſſe ꝓſuaſum:qꝛ non eſt pſu-
aſus ꝙ opoꝛteat perſequi ipſas.hic ät

ſ.intemperatus eſt perſuaſus ꝙ opoꝛ
teat ſequi ipſas.h̊ᷣ autem perſuaſio ac
cidu ei ppter eſſe talem qualem.i.pp

eſſe diſpoſitum diſpoſinone intempe⸗/

rantie. Ex quo patet ꝙ intemperãtia

peruertens appetitũ ⁊ intellectũ ẽ de
terioꝛ qᷓ; incontinentia: que non puer

tit intellectum nec rationẽ q;uis pꝛop

ter paſſionem fiat cotra eã. de Hona

differentia ibi. Ille quidem dicit q;

ille quidem intemperatus eſt trãſgre/

dibu.i.tranſgreſſoꝛ legis recte facilit᷑

⁊ ſine difficultate obuia. ̊ autem nõ.

quia vt dictum eſt cè pꝛoximo. Incon

iuinens per rationem ⁊æ electionem ali

qualiter cõtratendit concupiſcẽtie. ⁊

per conſequens operatur cũ aliquali

difficultate. Ex quo ſequitur ꝙ intem

peratus eſt deterioꝛ: quia ſemper ditf/
ficultaſ minuit ⁊ facilitas intendit bo
nitatem: ⁊ maliuaʒ operationis. ſicot

dicitur vniuerſałr de triſtitia ⁊ delecta

tione.ð.li?2.cʒ? Hecimã differẽtiam

ponit ibi.. Nirtus eni ⁊ maluia e
qua poſtendit partẽ pꝛimã.2. ſcazʒ
ibi.]. eſt at aliquis. Primo intẽdit
ſic arguere: omnis malus ſimpliciter
per malitiam habet coꝛꝛuptuʒ optima
pꝛincipiuʒ agibiliũ Sed intempeꝛat
eſt taliter malus:quare habet coꝛꝛup
tum optimum pꝛincipiuʒ. huius rõis
ponit ⁊ declarat pꝛimo maioꝛem.d.ꝓ
vᷣtus ſaluat pꝛincipium ⁊ malitia coꝛn
ꝛumpit pꝛincipiũ.ſicut habetur de dtu
te. S. li? 6ec: 6? de malitia vero eodem
libꝛo.c.iõci. pꝛincipiuʒ autem rõniſ/

dirrectiue in actionibus eſt fims ciiuſ
gratia.i.ſana eſtimatio finis quẽaðm

dicimꝰ in mathematicis ſuppoſitiões

eẽ pꝛincipia.qꝛ ſicut nec illic ẽ aliqua

ratio edoctiua ſeu pꝛobatiua pꝛincipi
orum. Sic nec hic: ſed virtus vel natu
ralis:vel moꝛalis. puta deynotica. ut
.S. li. 6eca⅞ι¾¹ ſeu illa naturalis appe-
titiua:que ſic ſe habet ad moꝛalẽ ſicut

deynotica ſe habet ad pꝛudentiaʒ. ð.
l6cιστv–l1 virtus aſſuefactiua. i. ot⸗
moꝛalis vel intellectualis experimẽta
lis ẽ edoctiua eiuſ ꝙ ẽ opinari ſeu eſti

mari recte circa pꝛincipiũ. Hota ergo
cauſa ſane eſtimationis circa finem

nõ eſt ali argumentum vel ratio.ſed

iſta quatuor pꝛetacta cõcurrũt.ſ.nãlis
virtus intellectiua.ſ.deynotica.ſeu in
duſtria:⁊ nãlis appetitiua coꝛꝛeſpon

dens induſtrie. Et experientia ex pte

intellectꝰ ⁊ virtꝰ moꝛalis vel aliqua
pars eius ex parte appetitus. Seinð
ibi. Zempatus. Subdit mmoꝛe di/

cens ꝙ tẽperatus eſt tał qi.ſ.pp vᷣtu
tem hẽt rectã opinionẽ circa pꝛĩcipiũ
Intempatus t ẽ oriuſ. õrio ꝗð mõ ſe
hñs ſicut ille ꝗ pp malinã hʒ poſã opi
nionẽ circa pꝛicipiũ.Conr ibi. eſt aũt
aligs. Dũñdit ſcòazʒ ptẽ huiꝰ differẽtie

*. —„ 5 ₰. —

.ſ.ꝙ ĩcõtinẽſñ hʒ coꝛꝛuptũ optimũ.di
cit g& ꝙ aliquis eſt exceſſiuus ⁊ egreſſi
uus a rõne ꝓpter paſſionẽ quẽ paſſio
ſupat ꝓpter hoc ꝙ ipſe nõ agit nec eſt

actiuus ſecundum rectam rationeʒ.ſʒ

non ſuperat euʒ paſſio pꝛopter hꝙ ei

LBRO

perſuaſum ſit opoꝛtere pꝛoſequi iĩpꝛo

hibito.i.ſine pꝛobibitioniſ freno taleſ
delectationeſ:⁊ iſte talis eſt incõtinẽs
Ex quo infert concluſionem pꝛincipa
liter intentazʒ:ꝙ iſte melioꝛ eſt.i.minꝰ
malus intemꝑato.ꝙ apparet qꝛ incõ/
tinens nõ eſt ſimpliciter pᷣuus moꝛalłr
poſtq; ſaluatur ei optimũ pꝛincipium
ſ.ſana exiſtimatio finis:que tamẽ nõ
ſaluatur ĩ intẽperato ut viſũ eſt. quaĩ
patet ex prehitis ꝙ intemperatus de/
terioꝛ eſt incontinete. Ad maioꝛeʒ ãt
manifeſtationẽ eius ꝙ dictũ eſt:addit
comparationẽ continen ⁊ incõtinẽ/
tis ibi.. Alius autezʒ.] dicit ꝗ̊ ꝙ alius
ab incontinẽte eſt ei contrarius.ſ.con

tinẽs qui ẽ ratiõi ⁊ electiõi ĩmãſiuꝰ⁊

non pꝛopter paſſioneʒ eſt exceſſiuus
vel egreſſiuus: Quare maniteſtuʒ eſt
ꝙ habitus cõtinẽtie eſt ſtudioſus ⁊ bo
nus. hic autẽ habitus incontinẽtie eſt
aliqualiter q;uis nõ ſimpliciter pꝛauꝰ

4 ſugisalns sd in pꝛincipio.
C ectio xi:

Trum igitur continens. et᷑
minatis.ꝛ.pꝛimis qõnibus.

continens ĩmaneat omm rõi ⁊ electio
ni.⁊ incontinẽs egrediatur ab omni.
pꝛimo aũt reſũmit titulum qõnis.ſcðo
qõnem deteꝛminat ibi.. Vel ſᷣm acci
dens. Zertio determinationẽ pꝛobat
ibi. Sunt autẽ quidaʒ imanſiui icit
ergo pꝛimo ꝙ dicẽdũ eſt vtruʒ cõtinẽs
eſt ille qui imanet omni rõi qualicũq;
⁊ omni electioni qualicũq;: vel ſolum
ille ꝗq imanet rationi ⁊ electioni recte

Et etiã dicẽdum eſt:vtrum incõtinenſ

ſit ille qui non ĩmanet alicui electiõi
qualicũq; nec alicin rõi qualicũq;:vel
ille tãtũ qui nõ imanet veĩ rõi ⁊ recte
electioni.vel an poſſit incontinẽs dici

ille qui ſolum nõ imanet rationi falſe

electioni nõ recte:quẽ admodũ dubi
tatum eſt pꝛius.ð.eo.lic:ʒ. Conj ibi
Lvł ſecundũ accidẽs. Queſtionẽ det᷑
minat.d. ꝙ ſecunduz accidẽs dici põt
continẽs.omnis ille qui ĩimanet quali

determinat octauaʒ: vtruʒ

cũq; rationi ⁊ electioni.ſed ſecundum
ſe ülle qui tätũ ĩmanet vere rõi ⁊ recte
electioni.ſimili modo ſecũdũ accidẽs

dici poteſt incontinẽs ille qui nõ ima

net qualicunq; rõni ⁊ elecnoni.ſecun/
dum ſe aũt ille tantum ꝗ non imanet
ratiõi vere ⁊ electioni recte.ꝙ auteʒ
aliquis iſtoꝝ dici poſſit ſecũdũ accidẽſ
cõtinẽs vel incõtinens pꝛobat.quia ſi
aliquis eligat vnum pꝛopter alterum
.i.loco alterius:credeni illud ꝙ eligit
eſſe illud alterum:ſicut ille qui pᷣelige
ret ſtagnũ cupꝛo:reputans ſtagnuʒ eẽ
argentum. ipſe quidẽ ſecunduʒ ſe el/
geret argentũ.ſecũdũ accidẽs iñ elige
ret ſtagnum qð pꝛius occurrit ſibi:Si
mili modo dicimꝰ generaliter de qua/

cunq; ratione falſa: quia ĩmanens cre

dit adherere veritati: cũ tamẽ adhere
at falſitati:nõ ĩmanẽs aũt credit egre
di a veritate:cũ tamẽ egrediatur a fal
ſitate. ⁊ ita poteſt fieri imanſio ł egre

ſſus ſecundũ ſe vel ſecunduʒ accidenſ.
tamẽ illud ꝙ ſecundũ ſe dicimus:ſim/

pliciter dicimus.quare de queſtiõe di/
cere poſſumus ꝙ contigit aliqualiter

ut incontinens imaneat qualicũq; opi

nioni. incontinens autem ab ea rece/

dat.ſimpliciter autẽ dicitur inconunẽſ

qui imanet vere rationi ⁊ recie electi/
oni. incontinens auteʒ qui a tali egre
ditur.Coni ibi. Sunt autez quidam

Iſtaʒ determinationẽ pꝛobat q;tũ ad
illud ꝙ ſimplicit᷑ ⁊ ꝑ ſe dictũ ẽ. Circa

ꝙ ꝓbat duo. pꝛimo ꝙ quidaʒ ſut ima/
ſiui pꝛopꝛie rõi ⁊ tñ non ſunt cõtinen/
tes. 22 ꝙ quidã ſunt egreſſiui. ⁊ tñ nõ
ſunt ĩicontinentes ibi. Sũt aũt quidã

qui hijs Circa pꝛimum tria facit. p.

eniʒ oſtendit quales ſint illi imãuſiui.

2 èꝙG ſunt ſimiles cõnnẽti ibi. Qui ſi⸗/

mile. ʒ: ꝙ ſũt diuerſi a cõtinente ibi.
LSũt ãt alteri] dicit ̊ pꝛimo ꝙ qdaʒ
ſt imãſiui ſue opmiõi.⁊ iſti ſi illi quos
hõies vocãt ichicroegnomoneſ.i.ptia
ces iudicij. puta illi ꝗſt difficale pſuaſi
bile ſ ⁊ ñ facilit trãſuaſibileſ.i.ad ali
partem ſuaſibiles poſtq;; ad vnam ſe

vininaue
gimo
Ahäſin
hobetalan
Confidenn
lauttbinoe
liurcin⸗
oimmane
ſocortt
Ppugtilite
lodplara
gonones.
ſscinnenst
peerpaſt
opter perit

We trant
umurppt

nes guarel
nentes bin
ſoni.d
mlesſewun
Aleen r diue
ldlenin
lilljair

(gfütbi /3

ſſcunulsa
Mat agreſts
Aſſpenine
ſtäniesbui
eyupſencti
gii hed

ſimugnonies
Qp/NTmonn

cClaptnangen
hiftſiregr,
wnimhnnni⸗

ltneler iſti⸗

Pperelegarion

inſenmogſg

gudfuunne
ſalemnriſin⸗
eläm nſnn
eadmnosi ſtin
nSenun
lnt iwate
itaſni⸗
nllien

ünmnonier

nensdn

Nden luda .

rian leane
Npmsſtunn
Weſcnantt
Peusdcmin
genntune
M: aauinn
um cimit
mmnis uctä,
fünmiegein
deitieninat
rn gui
1g mig i
Sinmengi
õ
auti dicim in
ne Moni1 ſe
ulSn unf
nanniſihi,
cid leinlt,
pnog in
füt imindh
äſneeſn
aninin

detminauerit. 2. ibil Qui ſimile. Si

cit ꝙ ſint cõtinẽti ſimiles.d. ꝙ iſti hůt

aliquid ſimile cõtinẽti.ſicut pꝛodigus

phabet aliquid ſimile liberali ⁊æ⁊ audax
confidenti ⁊ foꝛti:quia ſicut pꝛodiguſ

dat vbi nõ opoꝛtet et ſicut audax egre
ditur cũ nõ opoꝛtet. Sic iſti pertina/
ces immanẽt vbi cõtinenteʒ imanere
nõ opoꝛtet.Conr ibi. Sũr aũt alteri
ꝓbat ꝙ taliter ĩimanſiui nõ ſint cõtinẽ
tes duplici ratiõe ibi. Sũt ãt ichitroe
gnomones. Pꝛimo &g arguit ſic. nul
lus cõtinens tranſmutatur vel firmat
pꝛopter paſſionem ⁊ cõcupiſcẽtiã.ſed
pꝛopter perſuaſionẽ verã.pertinaces
autẽ ⁊ tranſmutantur ⁊ ducunt᷑ ⁊ fir/⸗
mantur ꝓpter cõcupiſcentias ⁊ paſſio
nes.quare iſti pertinaces nõ ſũt cõti⸗/
nentes.huius rõis ponit pꝛimo cõclu

ſionẽ.d.ꝙ dicti pertinaces cõtinentii ſi
miles ſecundũ multas differentias ſüt

alteri ⁊ diuerſi a continẽte.⁊2⁊? ibi. hij

quidẽ enim. Ponit maioꝛẽ ⁊ pʒ. 3·

lbi.Hij aũt Ponit minoꝛẽ ⁊ patet

Con at ibi. Ichiccognomes Argu/

it ſic 2. nullus continenſ eſt indiſcipli
natus ⁊ agreſtis ⁊ paſſionũ ſectatoꝛ
Sed ipſi pertinaces ſũt taleſ.quare ñ
ſũt cõtinẽtes.huius rõis ſupponit ma
ioꝛem ut ꝑ ſe notã: ⁊ declarat minorẽ

d. ꝙ iſti ichirognomes. i. pertinaces

ſũt dignomões.i.pꝛopꝛijſenſus ꝓpꝛij
capid ⁊ pꝛopꝛie voluntatis.⁊ iõ ſũt ĩ/
diſciplinati qꝛ nolunt aliene ſẽtẽtie ſu
bijci ⁊ ſunt agreſteſ:qꝛ nõ ſunt ceteris

bominibus in vita ſicut nec in opiniõe

confoꝛmeſ:⁊ iſti dyognomes ſũt taleſ

pꝓpter delectationẽ ⁊ triſtitiã quarum
ſunt ſectatoꝛsſ.gaudẽt.n.in cõtentiõe
⁊ in diſputatione vincentes:ſi nõ trã/

ſuadeantur.i.ſi nõ a ſuis opinionibus

euellãtur. triſtantur ãt: ſi dicta ipſoꝛũ

quẽadmodũ ſetẽtie demõſtrentur ĩiſir
ma: Vlterius inſert ꝙ iſti magis aſſi/
milant᷑ incõtinẽti qᷓ; ↄtinẽti qꝛ magiſ

ſequũt᷑ paſſionẽ q; rõnẽ.onr᷑ ibil ſũt

aũt quidem Pꝛobat ꝙ aliqui nõ im
manẽt rationi et tñ nõ ſunt incontinẽ/

tes.pꝛimo pponit b. d. , quidaʒ füt

qui non immanẽt hijs que vident᷑ eis

vera.h̊ tamẽ nõ accidit eis ꝓpter icon

tinentiaʒ. ꝙ ipſe declarat ꝑ exẽpla ſu
perius habita.eli.c. ʒ? puta in libꝛo

dicto philoctete ſophodis:vbi recita,
tur ꝙ neoptolemus nõ imanſit ꝑſuaſi/
oni facte ſibi ab vlixe ut.ſ.cauſa comu
nis boni falſũ diceret: receſſit eniz ab

hac ſuaſione pꝛopter delectationẽ bo/

nam:qꝛ veꝝ dicere erat ei bonum pla

cidum ⁊ delectabile. tñ nõ pꝛopter h

fuit incõtinẽs:qꝛ nõ omnis qui ꝓpter
delectationem operat᷑ eſt intemperatꝰ
ſiue pꝛauus ſiue incontinens.Sed ille
ſolum qui operatur aliquic turpe: ppꝑ

turpẽ delectatiouẽ. ¶ Lectio i2.
Aia autẽ eſt aliquis. Det᷑⸗
minatis. S. pꝛimis q̃ſtionibuſ

ppic determinat nonaʒz ſub. x.

partibus. pꝛimo enim ꝓponit conclu/

ſionem intentam. 2? pꝛobat eã ibi In

continẽs quidem. ;ꝰ infert vnuʒ coꝛ/
ꝛelaꝛiũ ibi.. Opoꝛtet aũt J: remouʒ
vnum dubiũ ibi. Sed ꝓpter alteruʒ
e ratione huius mediatõis oſtẽdit ini
temperãtiam et cõtinẽtiam ſimilitudi
nem in noie ibi. . Quia aũt ſm ſimili
tudinẽ.: ſimilitudinem in opejĩ ibi
LEſt enim continens.] 7? differẽtiam
in cõcupiſcẽtia ibi. Sed h̊ quideʒ S:
differentiam in delectatiõe ibi.. Et h̊
quid talis 9: oſtẽdit inter incõtinẽ
tem et intemperatum ſimilitudinem ĩ
ope re ibi. . Similes aũt. x. diſſimili/⸗
tudineʒ ĩ eſtimatiõe ibi. Sed hᷣ̊ ꝗqdẽ
Dicit ꝗ̊ pꝙ ↄtigit ꝙ aliqs ẽ tał quał

cẽ hõ coꝛpoꝛalibꝰ ðᷣlectatõibꝰ gaudẽſ

minꝰ qᷓ; opoꝛtet:⁊ nõ imanẽs rõi dic/⸗
tãti opoꝛtere amplius eẽ gaudendũ.
Et cũ h̊ eſt aligs icõtinens ↄrio modo
ſe hñs.ſciẽdũ ẽ ꝙ ↄtinẽs ẽ medius int
ulũ pꝛimũ ⁊ incõtinẽtẽ ei ↄriũ.2 ibi
LIncõtinẽs. pꝛobat ↄcluſionẽ ꝓpoſi

ã ar guẽs ſic. inter hitũ tẽdẽteʒ i maiꝰ
X⁊ tẽdẽtẽ ĩ minꝰ ẽ hituſ mediꝰ tẽdẽs in
mediũ ⁊ equale ut.õ. li.ꝛ c?: ſʒ incõ

nnẽs per incõtinẽniam ſuam tendit in

sR

aliqd maius q; opoꝛtet: ⁊ per h non ĩ
manet rõi:ſequitur ſuperabundãtiam
delectationis. Iſte aũt ei oppoſuus tẽ
dit in aliquod minus q; opoꝛtet ⁊ ꝑ h̊ᷣ

nöõ immanet rõi fugit ⁊c faſtidit coꝛpa/

lẽ delectationem neceſſariã a rõe ſibi
ſuaſã:continẽs ãt ſᷣm cõtinẽtiam tẽdit
in medium ⁊ equale qꝛ ipᷣe dictamini
rõis in operãdo perſiſtit:⁊ imanet ⁊
nõ recedit ab ea.nec trãſmutatur ꝓpt
alterum pꝛedictorũ:nec pꝛopter mai
nec pꝛopter minus. quare connẽs int
predictos duos ẽ medius.hinus rõis
ponit minoꝛem ⁊ patet. NHota vero ꝙ
ſicut temperatus eſt medius inter intẽ
peratum ⁊ inſẽſibilem.ſic continẽs ſe
habet ad incõtinẽtem qui declinat ad
intemperantiam ⁊iad iſtum incõtinẽ/
ti cõtrarium qui declinat ad inſẽſibili
tatem: de qua queſiui ſupᷣ tractatu de
temperãtia.ʒ? ibi Opoꝛtet aũt. In
fert vnum coꝛrelariũ.d.ꝙ ſi cõtinẽtia
eſt quid ſtudioſum ⁊ bonum. ut ſuppo
ſitum fuit. a. eo. lic? 2. opoꝛtet habituſ
extremos adinuicem contrarios eſſe
pꝛauos.quẽadmodũ ẽt ſine pꝛobatiõe
p⸗ꝛaui apparent. 4 ibi. Sed ꝓpter.
Remouet dubiu m.ſ.quare cõiter dici
maus ſolum opponi continentiam in/
continẽtie ſi verum eſt ꝙ opponat᷑ al⸗
teri ut dictũ ẽ:ad h ipſe dicit. ꝙ quẽad
modum temperantia videtur ſoluʒ op
poni intemperũtie ⁊ nõ inſenſibilita⸗
ti. pꝛopter h̊ ꝙ inſẽſibilitas fit in pau/
cis ⁊ raro eſt manifeſta. ſic continẽtia
ſolum videtur opponi incõtinẽtie ꝓpt᷑
eũdem cauſaʒ. quare alter extremus
habitus eſt rarus ⁊ imanifeſtus ⁊ ꝑpꝑp
hbͥ ẽt innominatus. y? ibi Quia aũt

fʒ ſimilitudinẽ oſtendit inter tempe /

rantiam ⁊ cõunẽtiam ſimilitudinẽ in
nomine. d. ꝙ quia multa dicũtur ⁊ no
minantur talia ⁊ talia ſůʒ ſimilitudinẽ

ideo ⁊ diſpoſitio que eſt temperati cõ

ſecuta ⁊ ſoꝛtita eſt ᷣm qᷓ;dam ſimilitu
dinem bᷣ nomen continẽtia.ũde hodie
vłr viri religioſi:⁊ omnes extra matri
momi caſte viuentes dicunt᷑ cõtinen

ut dict ü eſt ſepe.

tes qᷓ;ᷓuis inter eos multi ſint tempe/
rati.õ: ibi. Eſt enim Oſtendit ſimi
litudinem in ope dicens. ꝙ ⁊ cõtinẽs
æ temperatus potẽs eſt ſe deffendere
ab impugnatione paſſionum ⁊ potes
eſt nõ facere pᷣter vel ↄ rõnem ꝓpier
coꝛpoꝛales delectatiões ⁊ in boc am/
bo ſunt ſimiles. qꝛ vierq; abſtinet.ꝛ.
ibi. Sed hic Oſtendit diſſimiluud
nez eoꝝ in cõcupia.d.ꝙ bic.ſ.cõunẽſ
habet cõcupias pꝛauas.hic.ſ.tẽpera
tus nõ hbabet. S.ibi.. Et hic quideʒ
Oſtendit in extimauone.d.ꝙ hic. ſ.
temperatus ẽ talis qualis ẽ hõ: qui ñ
vult nec ſolet delectari pᷣter rõneʒ. hic
ſt.ſ.continẽs eſt talis qualiſ eſt homo
qui ſolet delectari pꝛeter rationem in
appꝛebẽſione ymaginatiõe ſeu cogua

tione delectabilium. ſed nõ ſolet duci

ab eis. Mota ig argumẽtum ꝙ tempã
tia eſt ĩ appetitu ſenſitiuo.poſtq; phi/
bet eius pꝛauas delectauones ⁊ cõcu
piſcentias &t argumentum ẽt ꝙ cõn⸗
nẽtia nõ eſt in appetitu ſenſitiuo poſt/
qᷓ; nõ ꝓhibet eas ſed dic ut.S.li.ieqõe
vltima ꝙ nec iſta nec ulla eſt in appe⸗

titu ſenſitiuo.Sed tẽperantia phibet
paſſioes pꝛedictas ⁊ continena non.

qꝛ tẽpera tia reddit rationeʒ tẽperan
foꝛtioꝛem ⁊ appetitum intellecuuum
potentioꝛem q; continẽtia. Et ideo tẽ
perantia tenet magiſ ſubiectuʒ rõi ap
petitum ſeſitiuũ q; cõtinẽtia. Et b eſt
cauſa diuerſitatis haꝝ paſſionũ apud
cõtinẽtem ⁊ temperatum q;uis.n. ap

petitus ſẽſuiuus ↄtinen obediat rõi
amplius tñ ſubiectioꝛ eſt appetitus tᷣ

perati. ut. S. li:c penultio. q:ibil Si

miles. O ſtẽdu ſumiluudinẽ icõnnen
us ⁊ intẽperati.d.ꝙ ambo exñtes al /

teri ⁊ diuerſi ſũt in h ſimiles qꝛ vter⸗
qʒ coꝛpalia delectabilia idebite pſecũ
tur. x ibi Sed hic Oſtẽdu eoꝝ diſſi

mihtudinẽ. d. ꝙ h.ſ.intẽperat pſequit᷑

dẽa delectabilia exiſtimtes opoꝛlere
talia pſequi ⁊ ſimilibus frin.p ut. ſ. in
cõtinẽs:hᷣ nõ exiſtimat:vmo oppoſuũ
Lectio iʒ3 .

denncon
igbbol⸗
mneni i
Ccapein
Ces pi
puucens
ſimmtott
donlt cocl
ſeeckpoſt
lſepeuden
batduplia
8k. 6n
Oespn
ſecundun
Vens eſt
eſtpeude
reibi/g
noninſan
lenbeſtp
ſnone a
ſneſ. Ged
ns ciſ⸗
licuetal
Ccnntnerse
Ponnpnnan
il enn
luynmman
Mreſeſimns
ſtei ſcen. ho
otitanarn

Naltibe Er

Pernweſd
Spnnogn
neneemeſe
8Etinb do
uümie .
iag

nitsnin
honſine Pon
lerancen
hici niten
Ntilalig

Sm in
uun Liar
ans gtin
Nseſſen
eAnnm
1Nng
est

inän unn
magl
Seesheln
Kidltbece
inuncede
Nuum
eſtuinsalti
nan panmmun
nagnine
enapheinſin
aersſed i
iſanecllachi⸗
eaiaas N
1eddn tanong⸗
Appellun ni
ni nrmina
nei nagſ ibin/
Sani ihcinin
enpenmnſe
ſuins zumina
mͦſübiegnutiift
5ecni,,
Dti mumch⸗
iu

pꝛudens

VI

Ec ſimul pꝛudentez. De/

onbus. bic vltimo òterminat
decimam. . vtrum incontinens poſſit
eſſe pꝛudens.pꝛimo facit h:20 ex inci⸗
denti comparat incõtinẽtiam ⁊ cõtinẽ

tiaʒ ibi. Eſt aũt incontinẽtia. incõ

tinẽtiã icontinẽtie ibi. Sanabilioꝛ
Circa pꝛimũ vero pꝛobat duas cõcluſi
ones.pꝛim ꝙ nullus incontinens eſt
còam ꝙ aliqualiter eſt ei
ſimilis ibi. deynũ aũt.pꝛimo pꝛo
ponit cõcluſionem.d. ꝙ nec contingit
nec eſt poſſibile eundeʒ hominẽ ſimul
eſſe pꝛudentem ⁊ incontinẽtem. ꝙ ꝓ/⸗

terminatis.9.pꝛimis queſti⸗

pꝛope pꝛudẽtem ſm rationem in qus
ẽ ei aliqualiter ſimilis.ſed cum hoc vi
detur differre ab eo fʒ electionẽ· Hec

bat duplici ratiõe: pꝛima qꝛ oſtenſũ ẽ

S. li. 6ciâιο cεπι⁵π alibi pluries ꝙ

omnis pꝛudens eſt bonus ⁊ ſtudioſuſ

ſecundum moꝛẽ. Sed nullus inconni⸗

neruns eſt talis.quare nullus incõtinẽs

eſt pꝛudens. Hui rõnis ponit maio⸗
rẽ ibi. Simł eni ⁊ pʒ. ł· ibi adhuc
non in ſcire. Arguit ſic. Ommiſ pꝛu/
dens eſt pꝛacticus ⁊ actiuus ſecũdum
rationẽ ⁊ cum ratione ut.S.li.õꝛc: de
ſyneſi. Sed nullus incontinens eſt ſic

actiuus:cũ ſit egreſſiuus a rõne ut.sꝭ.

eo.li.c? et alibi pluries.quar̃ nullus
incontinens eſt pꝛudens. huius rõis

ponit pꝛimo maioꝛeʒz. ſecũdo minoꝛeʒ

ibi. Incontinẽs.] ⁊ patet.Conj ibi

Ldeynum autẽ. Pꝛobat ꝙ incõtinẽs

põt eſſe ſimilis pꝛudenti:q;uis nõ poſ
ſit eẽ idem. hoc auteʒ declarat pꝛimo
ex potẽtia naturali.2 ex ratione habi
tuali ibi. Et ſᷣm qindem rationem

3. ex moꝛe bi. MRalus autẽ.] dicit

Q pꝛimo ꝙ mibil pꝛobibet virum ĩcon/
nnentem eſſe deynũ.i.nãliter induſtri
uʒz. Et in h poteſt incõtinẽs ſimilis eẽ

pꝛudenti qꝛ omnis pꝛudẽs eſt deynuſ

T⁊ induſtrius pꝛopter ꝙ qñq;ʒ viri incõ
tinẽtes videntur eſſe pꝛudentes:q;uis

tamẽ eſt intelligendum ꝙ ſit ei ſimilis

ſᷣm rationẽ actualẽ ut ſciens actu et ut

ſpeculans ſed potius ut doꝛmiẽs et ut
vmolentus: Incõtinẽs enim operans
quãdo opatur incõtinẽter habet ratio
nem nõ liberam ſed ligatam. et iõ nõ
ſimpliciter eſt pꝛudenti ſunilis ᷣm ra/
tionem: dĩt tñ ſimpliciter ſᷣm electio
nem quã habet ante opari qꝛ ᷣm illã
non differt cũ illa ſit bona et epyekes
ut dicitur paꝛte ſequenti.ſed ᷣm elec/

tionem in operari: qꝛ operãdo ẽ volẽſ

operari mala et turpia.tũc eni nec pa
titur violẽtiã ut · õ.li?ʒcꝛ2. nec ignorã
tiam qꝛ ſᷣm quendã modũ iã expoſitũ
ipſe ẽ ſciẽs opanoueʒ quã facit et finẽ
gtia cinus agit.quare ipſe ẽ volẽs opa
turpia que exercet.et in hoc nõ cõue/
nit cũ pꝛudẽte. 3? ibi. A Ralus ãt nõ

ꝓbat idẽ ex moꝛe:ꝓponit g. d.ꝙ incõ/

tinens malus nõ eſt. et in h ſimilis eſt

et bonãũ ante opari: ſʒ incõtinen᷑ elec
tio quã. ſ.habet añ operari ẽ epyekes
et bona. quar̃ non eſt malus:q;uis ſit

non ſint pꝛopter differentiam deyno/

tice ⁊ pꝛudẽtie aſſignatam in pꝛimis

ſermonib'. 6. li. 6c ι Scöéo ibi. LDet

ſecũdũ quidem.]declarat ideʒ ex rõe

habituali.d.ꝙ incontinens videtur eẽ

pꝛudenti. hᷣ aũt ꝓbat tripliciter.pꝰ qꝛ
nullus malus habet electionẽ epyekẽ

ſemimalus. huius rõis põit minoꝛem

et pʒ et cõcluſionẽ ĩ hoc ꝙ dicit ꝙ ẽ ſe
mimalus. Abi ſciẽdũ ꝙ qꝛ nõ ẽ malꝰ

in pᷣelectione:ſed eſt malus tĩ ĩ opati
one.iõ dicit᷑ ſemimalł et non ſimplicit
malus. qꝛ malus ſimpliciter ẽ malus
in vtroq;. 2? ibi. Et nõ iiuſtus ]J. Ar/
guit ſic. Omnis ſimpliciter malus ẽ i
iuſtꝰ et ĩſidiatoꝛ.i.callidꝰ ꝓcuratoꝛ ma
li.ſʒ incõtinẽs ñ ẽ huiꝰ.quat̃ ñ ẽ malꝰ
pui rõis pꝰ põit mioꝛẽ et pʒ.2˙ ꝓbat
eã ibi. hic qdẽ eni Intẽdẽs ſic aꝛgu
er̃ oĩs ĩſidiatoꝛ ẽ male ↄſiliats et ima
nʒ pcõſiliaᷣ ut pʒ ex rõe ĩſidiatoꝛiſ.ſʒ
null“ icõtinẽs eſt huius ꝙ pʒ.q⁊ icou

nens debilis q;uis ſit pcõſillatiuus: ñ

iñ immanet pꝛeconſiliaus. Incõtinẽs

autem melancolicus ideſt effrenat nõ
oĩo conſiliabitur.⁊ p cõſ equẽs neuter

õ

IIBRO

incõtinẽs ẽ pᷣconſiliatiuuſ ⁊ imanſiuuſ
bijs quibus cõſiliatus eſt quare nulłꝰ

incontinens eſt inſidiatoꝛ. huius rati/

onis ponit tantum declarationem mi/

noꝛis ⁊ patet.ʒ: ibi.. Aſſimilat. Ar
guit ſic.Omnis malus aſſimilat᷑ ciui

tati vtenti mabł legibꝰ qꝛ ipſe vtiq; vti /

tur ratione erronea ⁊ puerſa ⁊ pꝛinci
pijs falſis que ſũt ſibi legeſ. Sed incõ
tinens aſſimilatur nõ illi ciuitati:ſʒ ci

uitati leges bonas hñti ⁊ legibus nõ

vtenti:quare incõtinẽs nõ ẽ malus: hu
ius rõis ponit pꝛimo minoꝛeʒ ⁊ ꝓbat
eam per anaxagoꝛã.2? maioꝛẽ ibi ma
lus aũt. patet.Coni ibi.. Eſt auteʒ
incontinẽtia. Comparat incõtinẽtiaʒ
T cõtinẽtiã.d.qꝙ vtraq; eſt circa rẽ dit/
ficilem:⁊ circa cõcupiſcẽtiã ſuperexcel

lentẽ mulioꝝ hominũ facultatẽ ⁊ hitũ

Sic ꝙ hͥ immanet magis potẽtia plu/
rium.i.vltra qᷓ; imanere poſſẽt pluri/
mi ſi eſſent tã foꝛti cõcupia moleſtati
⁊ hic.ſ.incontinens imanet minus in
ratione ſua qᷓ; plurimi qui mmn moleſta/
ti poſſent adhuc amplius immaneĩr ⁊
pmanere nõ victi.Conr ibi. Sanabi
lioꝛ. Cõpat vnam incõtinẽtiaʒ alteri
Fᷣm duas diuiſiones incõtinentiũ. vno
.n. modo diuidit᷑ incontinẽs in incõti⸗/
nentem effrenatũ: quẽ intelligit ꝑ me
lancolicũ:⁊ incõtinẽtem debilẽ.ut.õ.
c·xi: Alio modo ĩ mcõtinẽtezʒ factuzʒ ꝑ
naturam qualis eſt hõ muliebꝛis ⁊ in
icontinẽteʒ ſactũ per cõſuetudinẽ. Li
cit gᷓ de pꝛima dimſiõe ꝙ incõtinẽtiaꝝ
illa eſt ſanabilioꝛ que incõtinent᷑ agũt
melãcolici que dicit᷑ effrenatio: ⁊ illa
minus ſanabilis q eſt incõtinẽtiũ debi
lium conſiliantiũ ⁊ cõſilio nõ immanẽ
tiũ.qꝛ effrenati adhibito cõſilio vidẽ/⸗
tur poſſe ſanari.debiles ãt habẽt vtiq;

conſiliũ c röneʒ ⁊ tamẽ nõ ſanantur.

De ſcða diuiſione ibi. Et pꝑ cõſue/

tudinẽ. Dicit ꝙ incõtinẽtes facti p cõ

ſuetudinẽ ſanabilioꝛes ſũt ĩcontinẽti/
bus factis per naturã. Cuius cauſa ẽ.
qꝛ facilius eſt tràſmutare ↄſuetudinẽ

q; naturã pꝛopter bᷣ qꝛ conſuetudo ad

1

„*½

tranſmutationẽ nõ eſt difficilis niſi qꝛ
ipſa aſſimilatur nature:ſicut diciũ ẽ ð
conſuetudine ᷣtutis.ð.li.ꝛ.c.x. quẽad
modũ ẽt dicit eneus poeta.ſic inquiẽs
amico ſuo.Amice ego aio.i.dico diu/
turnam medicationẽ.i.conſuetudina/
riuʒ moꝛẽ homini imanere ⁊ nõ de fa
cili abijci poſſe/ hãc opoꝛtet eẽ nãʒ
vł quaſi naturam hbommibus finientẽ

cum eis ideſt durantem vſq; ad finem

eoꝝ.Et iõ dicitur ꝙ cõſuetudo eſt al/
tera natura.tamẽ nunq; equat᷑ nature
qᷓ;uis imitetur naturam. qua ꝓpter dif
ficilius imitantur naturalia:qᷓ; cõſue/
tudinalia. Altimo aũt epylogatibi.
LAuid quidem igꝗ. Et pʒ epylogus.

Lectio i272

& delectatiõe aũt ⁊ triſtitia
Supꝛa determinauit de conui
nẽna ⁊ incontinẽtia.de molli
tie ⁊ perſeuerãtia. hic determinat de
ipᷣaꝝ materia.ſ.ð ðlectatiõe ⁊ triſtitia
pꝛimo aũt ꝑbat intereſſe moꝛał phi ðᷣ
terminare de iſtis.2 determinationeʒ
ꝓſequitur ibi:· Hijs quidẽ igẽ dicit g

pꝛimo ꝙ ſpeculari de delectatiõe ⁊ tri

ſtitia intereſt eius qui phophat᷑ circa

politicaz qui quidẽ eſt morał ꝓꝑbᷣus.bp

aũt ꝓbat triplici rõe.pꝛima ibi. Iſte
eniz · 2 ibi Adhuc aũt] 3? ibi. Et
felicitatẽ Arguit g̊D pꝛimoſic.Ommiſ
artifex ſpeculatur regulã artis archite
ctonice ad cuius finem oꝛdinatur. ut
pꝛobari poteſt ex dictis de fine artis
architectonice.ð.li.i:in pꝛobemio. ſʒ
delectatio eſt regula moꝛalis architec
tonice. Regulamus enim opationes
delectatiõe ⁊ triſtitia ſecundũ magis

⁊ minus.S.li:2?c 3? quare cuiuſlibet
moꝛaliſ phi:intereſt ſpeculari de ipſis

huus rationiſ ponit maioꝛẽ.d.q finis
architecionici.i.artis pꝛincipantiſ eſt
iſte adquem oẽs ſubartifices reſpiciẽ
tes dicunt vnumqq; opus eſſe bonum
ſi confoꝛme ſit illi vel eſſe maluʒ:ſi diſ
foꝛme ſit illi mioꝛẽ at ſuppõit ex paſſu

allegato ⁊ ex alijs płimiſ vbi dĩ ꝙ nul

lus ẽ iuſtꝰ ꝗ nõ gaudet iuſta opauoõe.

ſeiniu
net
walis⸗⸗
i ſ. no⸗
Uituns1
Catoſunre
uofots
Vminoretb
rbens
ie Arpur
Clan veſel
ſelauur. ſea
oeaumd
ominauen
ae ſuten
Cchoſa.ſic
eſignaove
inerenſpee
lan
ham exee
ſifcl
Aßait
wopino
lbi/ Total
lilbuuus
lil Achuca⸗
lunb'nigenn
Nefmeſe al
Ufnacgene
Mektenügn
ſtuloabikeii

(6onetong

Mggabſcan

ſüenrgeqnec
1gmleſen

ulleng wſt
eſeniane
ilan

Mmmni enne

Dnſtalcnn

agenenn

ſip ſusd
ſ ſoes d

di
htuoigi

e bonihin

enageen
Wgcgiſtig

eſni,
ſnlem
d.
MAern
aehenis
geſeeunt
moelainen
Win. arape
nuurildi
mndänepugtt
Epant
cud ⸗
mietüi
Hmonin
1n. e wn
ldroaielrer
SYeNI
Prsccti
Um rdkumiett
aci nma ſie

iti yl
n zaneſeh
mngiinkin
Uus fen ar!

in men

ingutiuinn

lumesc n

7

Nec iniuſtꝰ qui nõ gaudet iniuſta o/

patiõe ⁊ ſic de ceteris moꝛibus bonis
vł malis.2? ibi. Adhuc autẽ. Argu/
it ſic. moꝛał phᷣi iterẽ ſpeculari ð mã

virtutis ⁊ malitie.ſed triſtitia æ dele/

ctatio ſunt earum materia. quare ⁊ c.
buius rõis ponit pꝛimo cõcluſionem.
2 minoꝛẽ ibi. Et.n. pᷣtutẽ ⁊ patet ⁊
eſt ꝓbata.S.li.2? c.ʒ: ibil Et felicita⸗/
tẽ. Arguit ſic.moꝛał phᷣi ĩtereſt ſpe/
culari de felicitate ⁊ de hiſ que inſunt
felicitati.ſed ſᷣm ꝙ plures aiunt.felici
tas eſt cum delectatione. ꝓpter ꝙ gre
ci nominauerũt beatũ ⁊ feliceʒ a gau
dere.ſicut enim nos dicimuſ a gaudio

gaudioſũ.ſic ipſi dicunt a gaudio gre/

ce ſignato beatum. quare moꝛał pbᷣi
intereſt ſpeculari de delectatiõe.Con
ibi. Hijs quidẽ igꝗ. Geterminatiõeʒ

ſibiliſ. ſemp.nper delectationẽ acqui
ritur rei delectate aliqua diſpoſitioſẽ/

ſualiſ:ſi de lectatio ſit in parte ſẽſitiui.

2. ponit minoꝛem.d.qꝙ nec vna gene/

ratio eſt cognata ſeu ſimilis finibꝰ ſeu
bonis finalibus.vnde nulla edificatio

domus eſt ꝓpter edificationẽ/ ſed ꝓpt
aliquid alterũ.2?ratio ibi.. Adhuc tẽ⸗

perat talis eſt. nullus pᷣtuoſus fugit

bonũ ſʒ tẽꝑatꝰ fugit ðlectatiões. quatr
non ſunt bone.huius rõnis ponit mi/
noꝛem.ʒ: ratio ibi. Adhuc pꝛudens
talis eſt] pꝛudẽs pꝛoſequitur ⁊ appe
tit omne bonũ:ſed nec triſte nec delec
tabile perſequitur.quare nec hoc nec
illud eſt bonũ.huius rationiſ ponit mi
noꝛẽ: ꝗꝛ?ratio ibi . Adhuc impedimẽ

tũ ] talis eſt. nullũ bonum ẽ ipedimen

ſuam exequitur. pꝛimo aũt circa boc
recitat aliena dicta.2: ponit ꝓpꝛia ibi

Am ait nõ accidit.] pꝛimo & recitat

tres opiniones.ꝛ⁊cõfirmationẽ vnius
ibi] Totaliter quidem iꝗ. alteriuſ
ibi.huius autẽ non oĩis. J? alteriuſ
ibi. Adhuc aũt nõ optimũ dicit q
aliquibꝰ videtur nulla delectatio etiaʒ

nec vna eſſe aliquid bonuʒ nec ſᷣm ſe.

nec ᷣm accidens.qꝛ ⁊ ſi aliq delecta

bile ſit bonũ. puta aliqua bona opera

ſit delectabił:tñ nũqᷓ; erit idem boni/
tas opationis ⁊ delectatio eius ut di⸗
cunt.quibuſdam aũt ałr opinantibus
videtur ꝙ quedam delectatio eſt bona
⁊ ꝙ multe ſunt pꝛaue.ʒ aũt quibuſdã
videtur ꝙ poſito ꝙ omnes delectatio/
nes eſſent bone:nõ eſt tamẽ poſſibile
aliquã delectationẽ eſſe optimũ bonũ
bumanũ. Heinde ibil Zotaliter qdẽſ
Tranſit ad confirmationẽ pꝛime opi/
nioniſ. Dicit iꝗ ꝙ totałr.i.vłr videtur

aliquibus ꝙ delectatio nõ ſit bonũ pp
vj. rões ſequentes:quaꝝ pꝛima eſt ꝙ;

nulla generatio ẽ finale bonũ.ſed oĩs
de lectatio ẽ gñãtio/ quare nulla eſt fi⸗/
nale bonũ:huius rõis ponit pꝛimo mi
noꝛem.d.qꝙ oĩs delectatio eſt genera/

tio ſeu acquiſitio ⁊ via in naturã rei ſẽ

tum pꝛudẽtie:ſed delectatio eſt impe

