tudinem ⁊ nimiam negligentiaʒ circa
pecunias. inter pꝛodigalitatem ⁊ illi-

beralitatem.ſeruans in accipiendo iu/

ſtitiam: in largiendo lenciam:in expi
dendo moderantiam pꝛo fine potiſſio

bonitates largitioms intendens. Oẽs
autem huiuſmodi deſcriptionis particu
le poſſuut haberi euidenter ex textu.
Sicendum ergo ad pꝛimum ꝙ libera /
litas non eſt deperditiua mae ſue.ſ. pe
cunie. Et q;uis ex actibus liberalibus

nõ augeatur pecunia:tamen ſaluatur.

Et ſicut in aĩali ſimiles ſunt conuerſio

nes alimenti ex quibns animal auget

illis ex quibus ſaluatur. tamen aliquã /

Qo er illis ſaluatur æ non augetur ppt

deperditionem. Sic dico ꝙ acceptiões

lUlberales qͥ non augent ſed ſaluant pe
cuniam ſunt tales in re quales acccep /

tiones que augent eam. tamen iſte nõ
augent:quia dationes ab alia parte t
tuzʒ minuunt. liberaliſ tamen pꝛimcipa

liꝰ ĩitẽdit bonitatẽ dationũ qᷓ; acceptio⸗/
nũ.qm̃ acceptõ finalit᷑ oꝛdinat᷑ ad poſ/

ſeſſionẽ. poſſeſſio vero ad dationezʒ ut

— .

Eunche
ornlrp
Vuntemt

hintina
Neondumn 9
nnmniſiel
ſontfan pe
ehenetote n
nitunbenen
muicelrn
rtorach
cu nnn ſe
itunriüf
cnemnee .
Imrhenisel
glittecligem
iteſbrihan
inghnqu n⸗
ſeblencinemin
bomiknemuge
Cnnnorium
libe Seinen
Ktafiintedert

mwtkffh
ſmaemſow

punenmon
hinto wlinn
muiie. (
V 4

teri 1
Wiep i
dchſogi
Ennst,
mgckbi
tnmuni
nigeinn
cknar
ldenitat
atbiisae
ns, An
tbengltanst
berlimmser
Kemimibenn
amtatn
NRenitn
Wrnonsnne
Gmunmn twctnn
Wenposemn
in womimnntie
dinmantigen
insnerniniani

munrGigeninan

Epügimentl

Gnms ihe n

Venramnd,
nmand ept
giinsinmnint
i iironee
i euideneran
Dadrinmng

S=

—

õ

1

8er aihrslen
cunia:undiu

Ii ſmiesſncn

=

ergins nmD.

sſainamn nl

amr M

en. Senogt
on mren eiis
arsnſe iein

Pnnenn. umt

ome⸗ 4b lunn
liali umm
iminnonn e,
viuiiain,
ſewuim

in tertia qoõne.

— „ %

dictu ẽ in vltima pticula deſcriptionis.
Ad ſecundum dicẽdũ ꝙ nullus fit pfe

ctns ex omiſſiõe liberalitatis ⁊ vſus ei

ſed poteſt fieri perſectus ex occupatio

ne circa melioꝛẽ materiaʒ qᷓ; circa pe/

cuniaʒ. quia bene inuenitur perfectioꝛ

virtus q; liberalitas que non poteſt ita

conuenienter acquiri animo circa pe/
cunias occupato. ſicut animo ab ſpſis

abſtracto. vnde ait yſidoꝛus. Sãcti viri
ideo contemnere cupiunt mundum »
motum mentis ad ſuperna reuocare.

ut ihi ſe ſe colligant vnde defluxerunt
⁊ inde ſe ſubtrahant vbi diſperſi ſi. Ju
ſti quidem qui rebus bonoꝛibus q; ac

victe blandimentis renuntiant pꝛouide
ab omni terrena poſſeſſione ſe moꝛtifi

cant ut deo viuant.li.ʒꝰ de ſũmo bono.

c⁊ i6: Sic autem loquitur euangelium
Et eſt ſimile de vſu coniugij quo qnis

poteſt bene vti cum virtute cuʒ toto illo

vſu pꝛetermiſſo poteſt quis ad melioꝛa

vota tranſire non dimittendo mala ſed
ſuſcipiendo melioꝛa. Ad tertiuzʒ dicet
Queſtio 16
E ſecundo arguitur ꝙ libera/
litas non ſit ſpecialis virtus di
ſtincta a caritate diuina ꝙ nõ

a phylantropia. ꝙ non a miſericoꝛdia
õꝙ non a perſonali amicitia.ꝙ nõ a ma

gnificentia.ꝙ non a iuſtitia. Pꝛimo ꝗ
arguitur ꝙ non a caritate diuina.quo/
niam habitus quoꝝ pꝛiuationes nõſuᷣ

diſtincte. nec ipſi ſunt diſtincti. alias po
ſſet dici ꝙ ſurditas ⁊ cecitas ſunt indi/

ſtincte.viſu ⁊ auditu manentibus diſti /
ctis. Sed pꝛiuationes caritatis ⁊ libe
ralitatis ſunt indiſtincte m eodezs. leg/
tur enim qui habuerit ſbᷣam huius mũ

di ⁊ viderit fratrem ſuum neceſſitateʒ
haber ⁊ clauſerit viſcera ſua ab eo quõ
earitas dei manet in eo. pꝛime. Jo.ʒʒ.
c quaſi dicat ꝙ nullo modo. Similite

autem nec liberalitas moꝛalis manet
in eo qui facit dare quibuſ opoꝛtet.Et
ſic patet eadem pꝛiuatio que eſt non

dare quibus opoꝛtet pꝛiuat hanc ⁊ illäã

IIII

quare ipſe ſunt indiſtincte. Secundo ;
non diſtinguatur a phylantropia que e
t* hõim amatia vt dicef.. li.S qꝛz me
dia:quoꝝ extrema nõ ſũt diſtincta.nec
ipa ſt diſticta ſed extrema liberalitatiſ
⁊ phylantropie nõ ſunt diſtincta: quia
defectus amoꝛis hominum reddit ho/
minem illiberalem. illiberalis enim ne
minem diligit ſed nec ſe ipſũ vt h dicit
phᷣus. Exceſſus vero amoꝛis hominũ
reddit hominem pꝛodigum: vnde pꝛo/
digꝰ multos amat ⁊ exceſſiue ut hic di/
citur. quare ſicut illiberalis ⁊ deficienſ
in amoꝛe bominum. ⁊ etiam pꝛodiguſ
⁊ exceſſiuus ſunt indiſtincti inq;tum ta
les.Sic liberalis ⁊ phylantropus ſunt
indiſtincti. Lertio ꝙ nõ a miſericoꝛdia
quoniã habitus quoꝛum opera ſunt in
diſtincta. ⁊ ipſi ſunt indiſtincti. opera
nanq; pꝛecedentia habitus ſunt cauſe
⁊ ſequentia ſunt effectus habituum.it
.HS. li. 22 Sed opera liberalitatis ⁊ mi/
ſericoꝛdie ſunt indiſtincta. vtriuſq; eni
opus eſt dare quibus opoꝛtet ⁊ quãdo
oʒ qꝛ maxie idigẽtibꝰ tẽpor neceſſitad.
quar ⁊ ipſi hitꝰ ſũt indiſtincti. Quarto
ꝙ non ab amicitia perſonali:quia vir/
tutes qnarum iniurie ſunt indiſtincte.
⁊ ipſe ſunt indiſtincte. Sed iniurie per
ſonalis amicitie ⁊ liberalitatis ſunt in
diſticte dicẽte pho.quia aleatoꝛ qui lu
crari vult ab amicis quibus opoꝛtet be
nefacere eſt illiberalis et ſic ledit libe/
ralitatem. conſtat etiam ꝙ in hoc ledit
amicitia; pp q;ᷓ debuit eẽ amicbñficuſ
ur.j. li? 9? quare hee virtutes ſũt ĩdiſti/

cte. QAuinto ꝙ non a magniſicentia. qꝛ

virtutes ille nõ ſunt diſtincte:que ſoluz
differũt ut magnitudine ⁊c paruitate di
cente hᷣ pᷣo ꝙ nibil pꝛobibet liberalio
rem eſſe minoꝛa dantem ſi a minoꝛibꝰ
det. quat᷑ dare minoꝛa ⁊ maioꝛa ñ dis /
ſificant ſpetiem liberalitatis.Sed libe
ralitas ⁊ magmęicentia: hoc ſolo mo/

do differunt. ut. j. capło ſequenii. qua
liberalitas ⁊ magnificẽtia nõ ſũt ſpeci /

fice diſticte. 6? ñ a iuſtitia. qꝛ Stus diſtnt

—

putiua pecuniarum in diſtribuendo di /

ſcernens inter dignos ⁊ indignos vide

tur eſſe iuſtitia.⁊ per conſequẽs ab ea

eſſe indiſtincta. pᷣ enim eſt eſſe ⁊ opera
ri iuſtitie diſtributiue.ut.j.li.ſed libe
ralitas eſt virtus diſtributiua pecuniaꝝ
libᷣał viri ⁊ diſtribuẽdo diſcernit: qꝛ ñ
dabit quibuſlibet. puta indignis ut poſ
ſit dare quibus opoꝛtet. vt hic dicitur.
quare libeꝛalitas videtur eſſe iuſtitia.
⁊ per conſequens non videt᷑ diſtingui
ab ea. Sed oppoſitum videtur qꝛ pꝛo/
digus vult eſſe qui aliquod malum hẽt
⁊ ſic accipimus pꝛodigalitatez ut dicit
płᷣs in pꝛincipio lectionis huiꝰ. Quaĩ
ſimili modo liberalis qui aliquod ſpeti
ale bonum habet ⁊ b̊ dicemus lberali

tatem. quia quot modis dicitur vnum

oppoſitoꝛum tot modis dicitur ⁊ reli

quuz. pꝛimo topicoꝝ.Si ergo pꝛodiga

litas dicit᷑ uno modo ſicut ſpeciale ma
lum diſtinctuzʒ ab alijs maliſ.Sic dicet
vno modo liberalitas tanq; vnuzʒ qd
bonum a ceteris bonis diſtinctum. Si
cendum ergo ꝙ liberalitas eſt ſpecialiſ
virtus ſpecifice diſtincta a ceteris virtu
tibus memoꝛatis.Qõð apparet duplici
ter.pꝛimo quia quaruncũq; virtutuʒ ⁊
vniuerſaliter habituum obiecta pꝛia ſuᷣ
oiſtincta. ⁊ ipſe ſunt diſtincte vel diſtin
cti.ſed omnium pꝛedictarum virtutum
obiecta pꝛima ſunt diſtincta. quare ⁊
ipſe. Aſſumpta patẽt: quia obiectũ pꝛi
mum caritatis diuine.i.illius amoꝛis ĩ
fuſi quo diligimus deum eſt ipſe deus
ut deus.qᷓ;uis plura alia ex caritate di/
ligamus.deus tñ eſt pꝛimum ex carita/

te dilectũ ⁊ in oꝛdine ad eum cetera di

liguntur. Philantropie vero obiectum
pꝛimum eſt homo ut homo in toto hu/

mano genere.quam phylantꝛopiã at ·

tribuit Joannes damaſcenus ſoli xp̃ᷣo

d.ꝙ ſolus eſt philantropus.quia ſolu)
oſtendit amoꝛem humano generi ſalu/

bꝛẽ. Hiticoꝛdie vero obiectũ pꝛimũ ẽ
homo non ut homo. ſed homo ſubiectꝰ
miſerie.eſt enim mificoꝛda hitus elecni
uus releuandi miſerias hominum mi/

ſeroꝛum. Perſonał autem amicitie o/
biectum pꝛimum eſt bomo ſociali fam
liaritate coniunctus amanti ut ſit con
iunctus ei.non ut homo.ſed ut ſic ſe ba
bet ad amantez ut.j. declarabitur lis:

circa pꝛincipium. Magmificentie vero

obiectuz pꝛimum eſt operabile magnũ
ut magnuʒz ut. j. cᷣ ſequẽti. Juſtine vero
iuſtum ut iuſtum. ut.j.li?? Liberalitai
autem obiectum pꝛimuʒ eſt pecunia ut
vtilis.q; enim liberalitas aſpiciat pecu

mas ita dicit phᷣs in pꝛincipio lectioni/

ꝙ autẽ ut vtiles patet.quia boc modo
⁊ ſub hac ratione eſt virtuſ circa eas ⁊

nõ aliter. ut patet ex ratione pbᷣi in il.

la parte.Quoꝛum autem eſt aliqua vii

litas.Sic igitur patet ꝙ omnes iſti.7.

habitus hñt obiecta pꝛima diſtincta ſbᷣ
rationibus ſuis.⁊ per conſequnens qð
ipſi habitus ſunt diſtincti. Secundo qꝛ
quecunq; virtutes electiue in electioni⸗
bus ſuis includũt fines diſtinctoſ ⁊ ipᷣe
ſunt diſtincte.fines enim diſtin cti inclu
ſi in electiomibus diſtingunt electioneſ

⁊ electiones diſtincte iudicant habituſ
electiuos eſſe diſtinctos:quia magis in

dagant moꝛes ex electiõibuſ qᷓ; ex opa

tonibus.ut. S. li.3?* Sed pꝛedicte vir-/

tutes in electionibus ſuis includunt fi

nes diſtinctos. quare ⁊ ipſe ſunt diſtin

cte. Ad euidentiam aſſũpte ſciendum
q; omnes iſte virtutes babent duo cõia

ſ. dare uelle dare. omnes eniʒ dant

quibus opoꝛtet ⁊ omnes b eligũt. Dil

lerunt tũ penes finẽ queʒ intdunt pp

quem dant ⁊ pꝛopter quem dare volũt
Et ſic appetitus finium intentoꝛum in
cluſi in electionibus ſunt diſtincti.Cari
tas eniz diuina vult dare pauperi ut in
hoc ſeruiat creatoꝛi eius pꝛeſtituens ſi
bi pꝛo fine ipſum ſeruitium creatoꝛis.
Phbylantꝛopia vero vult dare homini
vt bene faciat homini inqᷓ;tũ eſt homo
pꝛeſtituens ſibi pꝛo fine beneſacere ho

minibꝰ. miicoꝛdia vero dat vt releuet
miſeriam miſeri. intendens ſimplicit

tanq; finem. perſonalis autem ãictia

dat ut amicum beneficiet.quia bᷣ reqrit

uknisnſe⸗
ſiecli
huſicn
in (Maii
ſiypenuatocan
unsiſitmna
ulſunciast⸗
ictlberaltan
finggpruati
filtſeeus. 1 he

üledue.

anzeütewans

initstnn

hruituar
Nammimegiu

imitstnih

1

ſidlmnſencän

.

ſplinpeſine

5

lyinatis

WN

Mutlinalie
Uiggnine
AEnnegiriaab

rind Wn
RDM.

MezNinn

cſehrien
mnn Eele
umungir
nlbertlist

les paet git
eeſnmnn
ipaetertmnt
d
Prangent
3ius.¹ Mninn

mmrsekenrrn

Nütisine

ceirscnneime

l
aiändosgianeg

Gerihmian
Sedere n

Vnibus usit
cunet igent
nnan aſine in
Finmesbihmn
ledare onniscit
t Mesbifi
es fhi g nin
1Popee en m
ioniesſuntiin.
iuanmren
Neuoitns
—

gumſln
onin niil
ſtipn nehnt,
ſtuſeii⸗

mummntet⸗

niniie
torfig i

mẽ ipe manẽt diſticte.

uis de vinjs vitia ⁊ virtutes de in
tibus oꝛãtur: non tñ pꝛopter hoc ea
onũt᷑ ſunt eadem cũ hijs a quibus oꝛiũ

aicicia. ut ifra li. )?b at intẽdit tãqᷓ; fi⸗
nẽ. magnificentia vero dat. ut ꝑ b ope
retur ⁊ efficiat aliquod magnũ opus.

nõ intẽdẽs bonoꝛẽ uel cõmodũ vel gra

tiã alicmus. ſz tm̃ bonitatẽ operis ma/
gni. iuſtitia vero vult dar ſʒ ꝙ ipuʒ da/

re ẽ quodda reddere. aliter eni iuſtitia
nõ eligit danonẽ.niſi tĩ vt redditionẽ

liberalitas vero nõ dat. nec dare intẽ/
dit ut ſeruitiuz del. nec vt iuuamè hõiſ.
nec vt releuamẽ miſerie miſeroꝛũ. nec
vt beneficiũ ãici.nec vt opus magnũ:
nec vt reditionẽ:ſʒ vt bonũ ⁊ optimuz
vſũ pecũian.qꝛ pecũie ⁊ qcũq; nũmil⸗
mate mẽſurant᷑ ſunt quedã vulia quibꝰ
cõtingit bñ̃ ac male vti.b intẽdit.bᷣ ap
perut liberalitas vt pecũijs hõies non
male: ſʒ bñ decẽter ac recte vtantur. ⁊
ſic patet modus diſtinguendi iſtas. 7.
virtutes. ¶ Dicẽdũ ꝗ̊ ad pꝛimũ in op/

põitũ ꝙ pꝛiuatio caritatiſ 1 pꝛuuatio li /

beralitatis ſut vna pꝛiuatio. ſicut nec
cecitas ⁊ ſurditas.tamẽ pꝛiuatio ope/
ris qð eſt liberalitati caritati comũe

pt eẽ vtriq; pꝛiuatiõi cõis. ſicut vrriuſ

q;ʒ cã vł effecius. ⁊ hec pꝛiuatio ẽ non

dare vel nõ velle dare. exẽplũ aũt bui

eẽt ſi quis eẽt pꝛiuatus ſẽſu cõi qui pꝑp
hãc pꝛiuattonẽ pꝛiuaretur uiſu ⁊ audi
tu. tamẽ ꝓpꝛie pꝛiuatiões hoꝛũ ſen⸗
ſuũu.puta ſurditas ⁊ cecitas manerent
diſtincte. q;uis ðpenderent ab vna cõi
pꝛiuatione. ſic ẽt q;uis ad hãc pꝛiuatio

nẽ que ẽ nõ velle dare ſequatur pꝛius⸗

tio liberalitatis ⁊ pꝛiuatio cãitatis.ta
ne i d ſecũdũ di
cẽdũ.ꝙ extrẽa philatropie ⁊ extrẽa li⸗/

beralitans nõ ſũt diſticta. ymo ſüt abin
uicẽ altera. ſicut cã effectus. qm̃ ex/
trẽa philãtropie ſũt aliquãdo cauſe ex/

trẽoꝝ liberalitatis ⁊ aliquotiens ecõ-
uerſo. quidã enĩ qꝛ neminẽ diligũt ne/
mini dare uolũt.quidã ãt tantũ amant

diutias ꝙ neminẽ amat. ⁊ ſingularit
neminẽ qui uellet ab eis accipere. GBg-
rtu

. . — *

tur.

Ad tertiũ dicẽdũ ꝙ vnũ ⁊ idem
opus exterius exhibituʒ põt eſſe opus
pluriũ virtutu ſecundũ diuerſa motina
eaꝝ.quare nõ omnes virtutes ſunt ee/
dem quarũ opera exterioꝛa ſunt eadeʒ
ſic at eſt in pꝛopõito de liberalitate ?

rioꝛi opere. quartũ dicẽdũ ꝙ ñ
omnes uirtutes patiẽtes iniuriã in eo
dẽ opere ſunt indiſtincte. qꝛ idẽ opus
põt aliquãdo ſubeſſe pluribus vitijs ⁊
m boc in eodẽ opere ſiet ↄ plures vir

mericoꝛdia que cõueniũt in ſolo exte

tutes.ſicut hic dicit phᷣs de ope pꝛodi/

gi qui effectus eſt intẽperatus qui ſim
ledit liberalitatẽ ⁊ tẽperãtiam. ( Ad

quintũ dicendũ ꝙ liberalitas ⁊c magni
ficẽtia nõ ſolũ differut magnitudine

paruitate ut uiſũ ẽ.ſʒ ppᷣs dicit hane dij

terẽtiam eẽ ꝓ eo ꝙ magnificẽtia ſemp
attendit ad magnitudinem operabiliſ

liberalitas nõ. ſʒ tantum ad bonuʒ u/
ſu rei utilis.⁊ ideo loquens de utraq;
dicit magnitudinẽ iſtã ad aliquid.i.re
latuam.qꝛ magnitudo pecunie qua u /

titur liberalis refertur ad q;titatẽ pe/

cunie vnde ſũmitur.ſʒ magnitudo pe/

cunie ſecundum ꝙ ea utitur magnific⸗
refertur ad qtitatẽ operis ꝙ p pecuia
efficitur. Ach

ci Ad ſexium dicenduʒ ꝙ di
gni ⁊ idigni poſſũt ſũmi duplici᷑. vno
mõ qꝛ meruerunt ⁊ demeruerũt.ſic ꝙ

eis pꝛopter merita debẽtur pꝛemia
pꝓp demerita pene. ⁊ h mõ inter eos di

ſcernit iuſtitia reddens vnicuiq; quod

ſuũ ẽ: alio modo qꝛ iſti melioꝛes ⁊ illi

deterioꝛes uel abdantioꝛes ⁊ indigẽ
tioꝛes. ſic ꝙ nec iſtis nec illis debẽtur

munera. æ hoc modo diſcernit inter di
gnos ⁊ indignos: liberalitas no: red/
dẽs eis debita ſʒ ſponte ⁊ libere dans

melioꝛibus ⁊ indigentioꝛibus munera
ſua. (Abellio.i7.
E. 3 arguitur ꝙ pdigalitas
ſit moꝛalis malitia. pꝛio qꝛ in
mã moꝛali oĩs extrẽitas op/
poſita virtuoſe medierati eſt moꝛalis

malitia. ut ſupra.li. .ſʒ pꝛodigalitas
ctalis extrẽitas. quare videt᷑ moꝛalis

IIBRO

malitia.2: qꝛ oĩs bitus electiuus per/

at ẽ ex hitu pdigalitatis.quare ipᷣa eſt
malitia. tertio qꝛ oĩs hitus electiuus

inductiuus ad plura vitia ẽ moꝛalis

malitia.ſʒ pdigalitas ẽ huiuſmõi dicẽ/
te pho.ꝙ multi ꝓdigoꝝ faciliter fiũt il
liberales ⁊ ĩtempati.hᷣ ãt nõ fit niſi ex

cõditiõe ⁊ modo pꝛodigalitatis. quar

uidetur malitia.ſz ĩ oppõuũ ẽ auctori⸗

taſ ⁊ rõ phᷣi q habẽt᷑ ĩ textu. ad queſtio

nẽ ergo dicẽda ſũt duo. pꝛio ꝙ pꝛodi⸗/

galitas ſʒz ſe ſũpta nullo alio uitio ſibi

ãnexo ẽ qdã malitia æ diſpoſitio mala

2 ρ nõ ẽ moꝛalis malitia nec pꝛauitaſ
appetitus. pꝛimũ patet.qꝛ oĩs diſpoſi-
tio volũtaria ↄ hõis vtilitatẽ. virtutẽ
⁊ 3 rõnẽ ẽ aliqua malitia ⁊ diſpoſitio

mala.ſʒ pdigalitas ẽ huiuſmõi.ipᷣa nã
qʒ ledit vtilitatẽ hũane neceſſitatis du⸗
cens hõieʒ ad indigẽtiã. ẽ ↄ virtutẽ

liberalitatis. ⁊ ẽ 2 dictamẽ recte rõis
quare ẽ quedã malitia. tertiũn pbo. qꝛ
oĩs moꝛalis malitia qᷓ dici põt pꝛaui/
tas appetitus het pꝛo ſue pꝛaue electi
õis motiuo vel bonũ honeſtũ vel bonuzʒ
vtile vel bonũ delectabile ĩ apparẽtia
qꝛ fʒ dioniſiũ. nẽo ad malũ aſpiciens
aliquid opatur. ⁊ idcirco ois opans in
tẽdit aliquod de iſtis tribus bonis pr
ſufficientẽ dimſionẽ. que hẽt᷑.S.li. 2 ½
j. li. S.ſy ꝓdigalitas z ſe ſũpta nõ hẽt
aliquod iſtoꝝ triũ bonoꝝ tanqᷓ; motiuũ
T inductiuũ ad pꝛauitatẽ electiõis.qꝛ
ſi intẽdat bonũ honeſtũ vel intẽdit ho/
noꝛẽ vel aliquod bonũ honoꝛe dignuz
ſi honoꝛẽ: tunc nõ eẽt pꝛauitas ꝓdiga

litatis ſed pꝛauitas ſuperbie vel cay/

mie.ſi vero bonũ honoꝛe dignũ. puta
virtutẽ.tunc talis appetitus vel talis i
tetio nõ induceret pꝛauitatẽ.ſi vero in /

tẽdat bonũ ðᷣlectabile: tunc nõ eẽt pꝛa
uitas ꝓdigalitatis ſed intẽperantie. vt
dicit ppᷣs de illo qui pp foꝛnicationem
multa expẽdit.j.poſt pꝛĩcipiũ libꝛi quiĩ
ti. ſi vero intẽdat bonũ utile.tunc ñ po/

teſt dici ꝙ circa hoc habeat appetiunz
ditiuus hnñtis eſt moꝛalis malitia. ſed
pꝛodigalitas ẽ talis bitus.qꝛ vt hic di
cit pbᷣs.ꝓdigus ẽ quaſi ꝑ ſe pditus. H

depꝛauatum cum ſit vehemens emiſſi/
uus rerũ utiliũ.puta pecuniarum.qua/
re uidetur ꝙ nullo modo pꝛodigalitas
ſecundum ſe ſumpta ſit pꝛauitas appe
titus reddens pꝛodigũ moꝛaliter pꝛa/
uum.quamuis reddat ipſum inſipien/
tem ⁊ fatuum. ſicut dicit pᷣs. non q i/
pſa pꝛodigalitas ſit ipſa inſipientia. ſʒ
qꝛ ex appetitu pꝛodigo naſcitur ĩ intel
lectu talis diſpoſitio que dicitur inſipiẽ
tia. ¶ Ad pꝛimum ergo dicendum. q
non omnis extremitas virtuti oppoſita

eeſt moꝛaliter pꝛaua. puta illa que ma/
gnam conuenientiam habet cum me/

dietate uirtuoſa. ſicut habet pꝛodigali

tas ſecundum ſe ſumpta cum liberalita

te.⁊ ideo cõcedo ꝙ omnis extremitas
ſit mala. ſed non ꝙ ſit moꝛaliter pꝛaua
ſicut eſt expoſitum.

poꝛalem.non tamẽ eſt perdims ex eo
ꝙ incurrat pꝛauitatem moꝛalem
rertium dicendum ꝙ pꝛodigalitas eſi
diſpoſitio inductiua ad moꝛales mali/

tias.ipſa tamen infra ſuo limite ſum/

pta non includit aliquam pꝛauitatem
mozꝛalem. ¶ Queſtio. i ñ 8.

non opoꝛtet.puta byſtrionib
⁊ adulatoꝛibus q; non dando niris in
digentibus. pꝛimo qꝛ plus peccat qi
ſubtrahit bonum moꝛale q; qui ſubtra

hit bonum tempoꝛale: quanto maius
eſt iſtud bonum q; illud. ſed dans bo⸗
num tempoꝛale bhomini malo ſubtra-

hit ab eo bonũ moꝛale.qꝛ nutrit ipſum
i malitia ſua a qua coꝛꝛigereni:ſi nul/
lus daret ſibi donec eſſet coꝛꝛectus.qui
autem non dat homimi bono ſubtrabit
tantum ei bonũ tempoꝛale. quare pluſ
peccat ille ꝗ dat malis hominibus. qᷓ
lle qui nõ dat bonis hominibus. 2.qꝛ

maius peccatum eſt illud quod non eſt
ordinabile ad bonum finẽ: q; illud qo
veſt ordinabile ad bonum finem.ſed da

Ad ſecundũ di
cendũ ꝙ pꝛodigus dicitur perditus tẽè/
poꝛaliter.quia perdit ſubſtantiam tem

S.A4 arguitur. ꝙ pꝛodig plꝰ
peccat dando bona ſua quibꝰ

Mſporun
Yiumſen
nhrurdi
lnneniroc
meanenete
wepelpti
ttinen
ronhend
ntittuann
nmitg c
Auurſinſiue
rvmmebon
hprodies
peccarinh
ewnopoꝛte
vnldo Np
wn tinſe
ſſitn ep
iilerü
minar
kmütdennek
Nöün

(lnad
üsäirnlin

ſungiume
igannüig

wlstenmgn

Cnmnenpäm

inninni

g
aſennm
dchn
zuützintt
ncnſin

ſwt
mergn
Mas
anſu
nan dabene
ſenbee
oraane
Wonndenn
Ngſncün
n (Na
ANiſbime
mi akoennsn
õ
un wwrin
inäis
niufaſwnn!

aleumn un

Aſs.
zGG
Nandobongin

31 .*

wrter nabſc⸗

chon n
mnoepds n

umnorde

neral: in

Lebommn nuß
iwirn

ulrige

wirnponk,

ponet ſee⸗

III

re malis adulatoꝛibus uel aluer dele/

cctãtibus nõ eſt oꝛdinabile ad bonũ fi⸗
nez. qꝛ ut dicit pp̈s iſtud cõiter oꝛdina/
tur ad vanitatem ⁊ ſuperbiã uel ad vo
iluptatem c intẽperantiam. nã dare bo

nis hominibus ẽ oꝛdinabile ad bonuʒ
finez. qꝛ ad moderamtiã moꝛum ⁊ ad
fugã turpiũ.ut habetur in textu. quare
iliud dare maius peccatum ẽ qᷓ; iſtud ñ
dare. 3? qꝛ coꝛꝛuptio ſeu conſumptio re
rum vtilium peius eſt q; cõſeruatio ea/
rum. ſʒ dare hõibus malis eſt reruʒ vti/
lium perditio coꝛꝛuptio ⁊ conſũptio.ñ

dare autem eſt cuſtodia ⁊ conſeruatio.

quare peius eſt iſtud q; illud. ¶ Sed ĩ

oppoſitũ arguitur. qꝛ; grauius eſt pec/

care circa bonum q; circa malum. vitiũ
eniʒ nõ eſt peccatum.qꝛ opponitur al/
teri uitio:ſed qꝛ opponitur bono me/
dio.quare ſimiliter gramius eſt pecca
re in hominẽ bonum qᷓ; in hominẽ ma /
lum.ſʒ pꝛodigus non dans quibus o/
poꝛtet peccat in hõies bonos. das aũt
quibus non opoꝛtet peccat ſolum ĩ ho/

mines malos. qꝛ peccat in ſeipſũ quẽ

depauperat ⁊ in recipientez quem in

malum ſuſtentat. quare plus peccat ñ

dado qᷓ; dãdo.2 qꝛ płꝰ peccat qui ſe ba
bet ad alterũ ut iluberalis.qᷓ; qui ſe ba
bet ut pꝛodigus.quare vt dicit phᷣs il⸗
liberalis deterioꝛ eſt pꝛodigo.tum qꝛ ĩ
ſanabilioꝛ: iũ qꝛ moꝛaliter pꝛauioꝛ.tũ
qꝛ pꝛodigus eſt multoꝛũ amatiuus.il/
liberalis aũt nullins.nec etiã ſui ipſius
ſʒ dans quibus non opoꝛtet ſe hẽt vt ꝓ

digus.nõ dãs ãt quibus opoꝛtet vt illi‚⸗

beralis ⁊ parcus.quare grauius pec/
cat non dando qᷓ; dando.ʒ: qꝛ extremo
rum illud eſt peius quod eſt diſtantius
ab optimo medio. vt. ã. li. 2 ſy non dar̃
quibus opoꝛtet diſtãtius eſt a liberali

datione que ẽ optimũ mediũ ĩ hac ma/

teria q; dare quibus nõ opoꝛtet. magis
nãq; diſtant dare ⁊ non dare:qᷓ; dare ⁊

dare.quare nõ dare quibus opoꝛtet pe

ius ẽ q; dare quibus non opoꝛtet. dicẽ
dũ ergo ad queſtionẽ ꝙ non dare qui⸗
bus opoꝛtet peius ẽ qᷓ dare quibus nõ

opoꝛtet. hoc aũt perſuadetur ex quatu/
oꝛ.pꝛimo ex motiuo utriuſq;.qꝛ nõ da
re quibus opoꝛtet pꝛouenit ex iniquio/
ri motiuo q; dare quibus non opoꝛtet.
non dare eni puenit ex inoꝛdinato a/
moꝛe pecunie quo nihil eſt iniquius.vt
dicitur. ecc.xdare vero quibus non o/
poꝛtet pꝛouenit ex aliquo alio amoꝛe
puta amoꝛe dationis qui pꝛopꝛie facit

hominẽ pꝛodigũ uel amoꝛe honoris vł

amoꝛe voluptatis.amoꝛ ãt pecunie eſt
iniquioꝛ ceteris.vt allegatum eſt. cuiuſ

ratio videtur eẽ. qꝛ datio ⁊ honoꝛ ⁊ vo

luptas ſunt pꝛopter ſe appetibilia. pe/⸗
cunia vero ſecũdũ naturaʒ non è appe
tibilis pꝛopter ſe:ſed tantũ pꝛopter al
terũ.conſtat ãt ꝙ amare vt finẽ rem no
ppter ſe appenbilẽ iniquius eſt q;ᷓ; a⸗
mare rem pꝛopter ſe appetibilem. qua

re amare pecuniam eſt iniquius ; a/
mare dationem. uel honoꝛẽ uel uolu⸗/

ptatẽ.ex quo ſequitur. nõ dare quibꝰ
opoꝛtet ad quod inducimur amo:e pe
cume peius eſt q́; dare quibus nono/

poꝛtet ad quod inducimur amore dati

onis uel honoꝛis uel uoluptatis. 22
ex modo vtriuſq;. quia non dare quibꝰ
opoꝛtet habet modum ignobilioꝛeʒ ⁊
uiliorem qᷓ; dare quibus non oportet.
pro eo ꝙ non dare habet modum inui/
rilis ⁊ timidi impotentis ⁊ otioſi. ⁊ iõ
dicit. ecc. ubi ſupꝛa. ꝙ auaro nihil ẽ ſce

leſtus. dare uero quibus non opoꝛtet
habet modum uirilis ⁊ andacis potẽ/

tis ⁊ fructuoſi hominis.quare non da⸗/

re peius eſt q;ᷓ dare. 2. ex natura pe

ccati que includit conuerſionem ad bo

mum apparens. ſen ad bonum minus

⁊ mutabilius v auerſionem a bono ve

ro maximo ⁊ incommutabili. conuer/

ſio tamen non eſt peccatm. niſi pꝛo q
to trahit ſecum auerſionem. conuerſio
nanq; ad bonum commutabile poteſt
eſſe licita:dum tamen fiat ſine auerſio
ne a bono immutabili.tunc arguitur ſic

omne peccatum tanto grauius eſt qua/

to maiorem auerſionem a bono hone⸗

QNo ieludit ſed n dare quibus opetxet

IIBRO

maioꝛẽ auerſionẽ a bono honeſto in/
cludit qᷓ; dare quibus non opoꝛtet. qð
pgatet. qꝛ dare quibus non oportet nõ
includit illam auerſionem que facit ho
minem prodigum.niſi pꝛo quanto pꝛo
hibet dare quibus oportet.⁊ ideo ty/
rannos non dicimus prodigos quantũ

cũq; dent quibus nõ oportet.pro eo ꝙ

multitudo poſſeſſionis eorum eſt tanta
ꝙ non poteſt ſuperari ⁊ exhauriri quĩ

dando ubi non oportet poſſint etiam

affluenter dare vbi oportet. ut habetur
ex textu quare non dare quibus opor/
tet eſt grauius qᷓ; dare quibus nõ opor/
tet. A'ſuadetur idem ex forma exẽ⸗
pli.quia de vtroq; peccato habe mus

exemplum:tamen ualde differens . qa

legimus filium prodigum qui conſum
pſerat ſubſtantiam ſuam niuendo lu⸗
xurioſe cum meretricibus miſericordiã
conſecutum. Luce.is? legimus tamen
diuitem epulonem qui mendicanti la⸗
ʒaro benefacere recuſauit miſericoꝛdi
aʒ aſſequi minime potuiſſe.luce.ibex
quo ſequitur ꝙ dare quibus non opoꝛ/
tet facilius indulgetur qᷓ; non dare qui
bus opoꝛtet. ⁊ per conſequens iſtud ẽ
grauius ⁊ illud leuius. Zicendum
ergo ad pꝛimum. ꝙ non sare bonis ẽ
ſubtrahere bonum tempoꝛale ⁊ bonũ
moꝛale ſimł.pꝛo eo ꝙ ſicut aliquis poſ
ſet ad malum induci pꝛopter abundã/
tiam quam ex malo ſuo. puta ex falſis
adulationibus conſequitur. ſic poſſet a
bono abduci pꝛopter penuriam quam
cõſequeretur tenendo bona vitam. po⸗
ſuo ꝙ nullus uellet bõis hominibus be
nefacere. ⁊ ideo ille qui poteſt ⁊ non
vult dare hõibus bonis ⁊ egenis q;tuʒ
eſt in ſe ſubtrahit eis æ alijs bonũ mo/
rale ſicut tẽpoꝛale.¶ Ad ſ̃m dicendũ
non dare quibus opoꝛtet dare non ẽ
oꝛdinahbile per naturam ad bonum fi-
nem. licet ita dicant illi tenaces æ par
ci.hoc mñ non dicit pᷣs.niſi recitãs fal/
ſam excuſationem eoꝝ. tertium
dicendũ.qꝙ res vtiles non conſeruant
apud tenaces: æ parcos plus qᷓ; apo

pꝛodigos in comune bonum. pꝛo eo
res apud eos ſunt quaſi perdite. quia
nec eis nec ceteris pꝛoſunt.cũ talis p.

cus neminẽ diligat.nec etiam ſeipſum

ut dicit phᷣs. quare ꝓdigus non poteſt
bona ſua in peioꝛibus manibus pone,
cium parcoruzʒ

re qᷓ; in manibus t

eadem.hoc enim dicit phs.ꝙ
lenocinium ⁊ vſura ⁊ latrociniũ ⁊ ſpo
liatio moꝛtuoꝛum ſunt opera illibera/

litatis.conſtat etiam ꝙ ſunt opera aua
ritie ⁊ iniuſtitie.vt infra.li.square ilii
beralitas eſt auaritia.¶ Sed oppoſi/
tum uidetur.qꝛ diuerſis uirtutibus di/

uerſa uitia opponũtur. ſed auaritia op
ponitur iuſtitie.ſicut ipſa exiſtens rea/
liter iniuſtitia.ut infra li.ꝭ..illiberalitai

autem opponitur liberalitati. iuſtitia

uero ⁊ liberalitas ſut diuerſe. ut inſuʒ
eſt. quare ſimiliter illibera itas
ritia ſunt diuerſe. ¶Ad queſtionem
ergo dicenda ſunt quatuoꝛ. pꝛimo ꝙ il/
liberalitas non eſt auaritia.quia ſup/
poſito ſecundum intentionem philoſo

phi infra. li.S. ꝙ auarinia ſit iniuſtitia

conſtat ꝙ auaritia eſt circa redditionẽ

non circa dationem. circa acceptioneʒ

⁊ detentionem redditiõi oppoſitas.ñ
circa acceptionem ⁊ detentionem do/

nationi oppoſitas. ſed illiberalitas ad
hec omnia ſe habet penitus econuer/
ſo. quare illiberalitas non eſt auaritia

Secundo quia auaritia non ſemper

nec uniuerſaliter concomitatur illibe⸗

ralitatem. quoniam multi multotiens

agunt illiberaliter abſq; omni iiuſtitia

⁊ auaritia.puta parce uiuentes cũ ſint

diuites. non audentes in ꝛijs ne/

ceſſitatibus expendere.¶ Ite micro⸗

logiʒzʒantes in compotis ⁊ ratiocinijs

volentes habere rationem uſq; ad vl/

timum quadrantem. ⁊ accipientes vn
ge non opoꝛtet fᷣm urbanam congrue/
tiam. vnde tñ licet ſm iuſtitiam.iſti qui

dem omnes agunt illiberaliter. nõ tũ

E. Karguitur. ꝙ illiberalitas
ſit auaritia. qꝛ earũ opera ſunt

4gnlch
Nebng gu
umnubnmt
Gltuen. e
rliprüruen
umnoprann
Clgnngane
fugrte
pltcur.
Pnmunene
uckoebnon
ſtouoma
eſtacaperen
iervno no
E Nens. non

Ulc gat
E⸗

Lslberalit

ſuſne oecen
Wl ſc a

Ceruin
Caſeandn
bomelſen
Hunnwomin

Mntpano
inis, A
Mutreinnnſtgs

Enlnnatniſidan

Wnrntone nele

mtlto

nemrironne
nſnmnnt

huuenng,

Ninn
ln
Einis

u

mgaßt
Mranit
ningnk
mohmen

tncal ee
wiin ſlan
ſonthaeim
unial dei
inr Dond i
r
Unurinat
inm ni

dani nie

uriiuſt iuſt
Uckcra nidn
en. Nanen
rAänüichpis
1dernd

8.ſd lbetl

bet enns en
—

e

dus ⁊ nulli nociu

IIII

iniuſte nec auare. ¶ Tertio qꝛ auari/

tia concomitatur illiberalitatem ĩ non
dando quibus opoꝛtet in extrema ne⸗
ceſſitate poſitis.qꝛ non reddere bomi/
nibus quod eoꝛum eſt cum quis redde

re poteſt eſt iniuſtitia ⁊ auaritia. ſed ũ

dare bominibus in extrema neceſſita/
te includit non reddere illis quod eoꝝ

eſt. qꝛ in ulo caſu ommia ſunt comunia

iure polinco. quare ĩ tali caſu auaritia
⁊ iniuſtinia ſemper concomitantur illi/
beralitatem. ꝗ? ꝙ auaritia concomi
tatur illiberalitatem in accipiendo vn/

de non opoꝛtet rem alienam ſine cau⸗

ſa legiima.5ᷣ enim eſt manifeſta iniu/
ſtinia. quare c..¶ Bicendũ ergo ad

illud quod obijcitur. ꝙ in eodem opere

poſſunt concurrere multa uitia.ſicut. S

dictum eſt queſtione ſecunda. ⁊ ita eſt ĩ

pꝛopoſuo.quoniam accipere de latro/
cinio eſt accipere vnde non opoꝛtet.du
pliciter. vno mõ.qꝛ boc pꝛobibet lex iu
ſtitie dicens.non furaberis. ⁊ hac de
cauſa ſic accipere eſt iniuſte ⁊ auare
agere. ¶ Secũdo modo quia hoc pꝛo/
hibet mos liberalitatis qui non eſt ac/
cepnuus ſine decentia. ut babetur. ?

hac de cauſa ſic accipere eſt illiberalit
ggere. ¶ Queſtio. 20.

.67arguitur. ꝙ nõ omnis u/⸗
ſura ſecundum ſe ſi mala.da/
Vto ꝙ non eſſet iure poſitiuo ꝓ/
bibita.pꝛimo qꝛ nullus contractus u/
triq; parti voluntarius ⁊ vtriq; cõmo/
idetur eſſe ſecun/
dum ſe malus.¶Argumentum ad b.
quoniam philoſophus enumerans cõ /
mutationes iniuſtas nullam inter eas

connumerat niſi damnoſam ⁊ inuolun
tariam:ratione uel ignoꝛantie uel vio /
lentie.infra libꝛo quinto.ſed aliquis
contractus vſurarius eſt huuuſmodi.po

ſuo enim. ꝙ quidam mercatoꝛ accipi/
at pecuniam ad vſuras ⁊ inde multuʒ

lucretur. iſte contractus erit vtriq; par

ti voluntarius.a utriq; parti commo/
dus.quia utraq; pars habebit ð lucro
pecunie mutuate. nulli viuenti noci/

uus. quare non uidetur fuiſſe ſecundũ
ſe malus. ¶ Secundo quia omne per/
miſſum expꝛeſſe in iure ubi attenditur
ſola ratio naturalis videtur eſſe licuiuʒ
aliter enim ratio naturalis permitte/
ret aliquid ſecundum ſe malum. quod
eſt contra philoſopbum infra libꝛo qui
to. vbi agit de iuſto naturali.⁊ libꝛo
ſeptimo.ubi dicit rationem optima de/
pꝛecari. ſed uſure permutuntur expꝛeſ
ſe in iure ciuili. ut probatur. ff. de uſurii
.l. pecunie v. l. placuit.⁊. c.de uſuris
.l. i. . 5. v. l. eos. S. ſuꝑ uſuraꝝ. in quo
§F. ſtatuitur uſurax q;titas. vltra qu
pꝛohibẽt᷑.quare videt᷑ ꝙ circa ;titate
illam permittũtur. igitur vſure non ſũt

ſecundum ſe male niſi ratione alicuius

exceſſus vel circunſtantie. ¶ Tertio
quia quicquid eſt licitum accipere licet
etiam velle accipere ⁊ enã cum pacto
recipere.nõ enĩ videtur ꝙ receptio viei
etur per velle cum in omni legiuma
receptione interueniat velle.nec etiaʒ
per pactum cum pacta ſint de iure na⸗
turali vt habetur in pꝛincipio decretoꝝ
Sed gratiam facienti licet accipere re/
mũerationem ab eo qui recipit.ad hoc
enim recipiẽs tenet᷑ ut.j.li. ? quare li
cet etiã ei velle recipere ⁊ cuʒ pacto re
cipere.h autẽ erit vſura ſi quis alii mu/
tuet.C. gratiam facit ei. Et ſi pactum
interuenit de remuneratione aliqua vl

tra ſoꝛtem cõmitetur vſura. quare ipſa

videtur eſſe licita nõ ſecunduʒ ſe mala.
Sed oppoſitum apparet.quoniam oĩs
acceptio ſecundum ſe illiberalis ⁊ tur /
pis ⁊ obpꝛobꝛioſa eſt ſecundũ ſe mala
Sed omnis vſura ẽ huiuſmodi. vt ha⸗
betur hic per pbᷣm. quare omnis vſura

eſt ſecundum ſe mala. SZicendum ꝙ

omnis vſura eſt ſecundum ſe mala. da/
to ꝙ nullo iure poſitio fuiſſet pꝛohibita
Eſt autem ad huius euidentiam pꝛe⸗
notanduzʒ ꝙ recipere aliquid vltra ſoꝛ
tem contingii dupliciter. vno modo in
releuationem dammi: quia ille qui pecu
niam accõmodat damnificatur in bh mu
tuo. In cuius damni releuationem ali
P 3

IIBRO

quid rationabile reccipit vltra ſoꝛtem.

Allio modo ĩ acquiſinõeʒ lucri: qꝛ ille
qui accõmodat in nullo damnificatur
ex mutuo.qꝛ pecunia tm̃ valet ei in ma
nu aliena ſicut in ſua.tñ de gratia quaʒ
alteri pꝛeſtat vult habere lucrum.i pꝛi
mo caſu non eſt uſura ſed in ſecũdo.⁊
iõ in ſecũdo caſu oſtendo: ꝙ oĩs uſura
ſit ſecũdũ ſe mala quadrupliciter: qꝛ.ſ.
oĩs vſura ĩipoꝛtat inhumanitatẽ: ⁊ imi
ſericoꝛdiã:⁊ illiberalitatẽ: ⁊ iniuſtitiã
Auod eni uſura ſit opus inbuma/
nitatis pꝛobatur.qm̃ opus cõtrariũ hu
manitati eſt opus ibumanũ: quedaʒ
ihũanitas.ſʒ uſura eſt opus humãũitati
cõtrariũ. hũanitas eni ut hic ſũmitur
non pꝛo anima ⁊ coꝛpoꝛe hõis:ſed ꝓ

virtute que in greco dicitur philantro/

pia.i.amoꝛ hõis:ẽ quedã uirtus obli⸗/
gans ⁊ inclinãs hõies ad ſubueniẽdũ
mutuo ſibi inuicẽ:rõne cuius quiſq; te/
netur ad illud quod ſibi nõ nocet ⁊ ali
teri pꝛodeſt gratis ĩpendere:ut pꝛoba
tur.ff. de euictiõibus.l. increditoꝛie in
fine. ⁊ ratione cuiuſlibet bõis intereſt
hominẽ afficere beneficio eũ põt ſine
pꝛopꝛio dãno.u.ff.de ſeruis expoꝛtã⸗
dis.l.ſeruus ea.l.in fine.vſurarius aũt

non uult gratis impẽdere quod ſibi nõ

nocet ⁊ alteri pꝛodeſt.nec aliũ iuuare
beneficio cũ poſſit ſine pꝛopꝛio damno
ut fuit pꝛeſuppoſitũ. quare uſura ẽ que
dã ihũanitas. ¶ Quod ãt ſit imiſeri/
coꝛdia pꝛobatur. qm̃ addere grauamẽ
ubi deberemus apponere releuamẽ eſt
imiſericoꝛditer agere.miſericoꝛdia enĩ
ẽ triſtitia ſuper aliẽa miſeria cum uolũ
tate releuãdi eã.ſʒ uſurarius addit gra

uamẽ pauperi ⁊ egẽo cui ex miſericoꝛè
dia debuit ipendere releuamen. quare

imiſericoꝛditer agit.(¶ QAuod ãt uſura

ſit quedã illiberalitas patet. qm̃ oĩis re
ceptio turpis ⁊ obꝓbꝛioſa ẽ illiberalis

accipitur eni ĩ tali acceptone vnde nõ

opoꝛtet.qꝛ quiſq; plus debet honeſta-
te uite ac fame ſue a tirpitudine ⁊ ob/
pꝛobꝛijs pꝛeſeruare qᷓ; pecũias aggre/

gare. ſed acceptio uſuraria acclpere

vltra ſortẽ modo predicto eſt turpis et

obpꝛobꝛioſa.qꝙ eni ſit obpꝛobꝛioſa pa/
tet.qꝛ inter gentiles ante oĩs iuriſpoſi
tiui pꝛohibinonem fuit brobenaſ .ut
dicit ariſtote les de tẽpoꝛe ſuo¶ Quoã
autẽ fuerit etiã furpis moꝛaliter ⁊ cim
liter patet.qꝛ nihil ẽ obpꝛobꝛioſum ſi⸗/

ne turpitudie.quare acceptio uſuraria

eſt illiberalis. uod ãt ſit iiuſta p/
batur.qm̃ omne iuſtum eſt equale.⁊ o/
mne ĩequale iniuſtũ.ut infra.li.s.ſʒ o⸗/
mnis contractus uſurarius eſt iequalis
ſʒ lucrum ⁊ damnũ que ſᷣm phum. in/
fra li.s.ðbẽt adequari.qꝛ uſurarius re
cipit lucrum ſine dãno pecunie.ſine da
mno laboris.ſine dãno ſolicitudinis.⁊

ſine periculo damni. altera uero pars

recipit damnũ.qꝛ reddit ulira illud qdð
accepit ſine lucro adequate.iſtud danũ
⁊ etiã laboꝛis damnũ ⁊ ſolicitudinis

cipit etiã periculum dãni ſi recipiẽs pe

cunia mutuata uſus fuerit ĩ mercimoni

js.rei nanq; locate dominiũ retinetur
ita ꝙ cõductoꝛ queſtionẽ differre nõ po
teſt.ut.c.de pig.act.l.nec cõductoꝛes.

ſz in mutuo fit ecõuerſo.qꝛ rei mutuate
dominiũ traſit ĩ debitoꝛeʒ.ut pꝛobatur
.ff. ſi certũ petatur.l.mutuũ.⁊ iõ de re

que ẽ in dominio ⁊ ĩ piculo martini ti/

tius non põt exigere lucruʒ. quod ta/
men fit in mutuo uſurario.iñ de re lo/
cata que remanet in dominio ⁊ peri/

culo Ticij cum eſt in uſu ⁊ ſeruitio

martini. poteſt ticius exigere merce/

dẽ rei ſue.quare cõtractus uſurarius ẽ

ſipliciter ĩiequalis ſʒ lucrũ ⁊ danũ.⁊ p

cõſequẽs ẽ iiuſtus.dicẽdũ ꝙᷓ ad pꝛimũ

ꝙ cõtracius uſurarius nõ ẽ volũtarius
