gante precipiente vel reꝗrente ⁊ vo
luntate itegꝛa optãte ſe ipſum pati ⁊
alteꝛuzʒ facere ⁊ voluntate ſimplici x
abſoluta volente paſſionẽ abſq; cõdi

tione ⁊ abſq; voluntate ⁊ voluntate

libera non ligata habente plenum ra
tionis ⁊ cognitionis vſum. hoc igitur
ſupponendo ꝙ aligꝗs tali volũtate ve
lit nocumentum pati.¶ Dicendũ ꝙ
patiens nocumentum nõ patituꝛ iiu
ſtum Cni ratio poteſt eſſe duplex.
vna quidem quia vel talis vult ledi p
pter bonum futurum ſicut accidit illi

qui ſibi facit amputari manum vt ſal

uetur corpus rehquũ hoc autem eꝛit
illi gratia ⁊ non iniuria vel vult ledi
ꝓpter malũ ſicut deſperatus.⁊ tunc
leſio nõ eſſet iiuſta ymo iuſtiſſima.qꝛ
ipſe ẽ hene dignus tali vel maiori pe
na ſicut dicit philoſophus infra eodẽ

.cap.is.de illo qui ſe ipſum interficit

ꝗ vltra penã mortis qᷓ; ſibi gratis itu
lit punitur amplius qꝛ talis volun/
tas fecerat eum dignum maiori pena
q́; ſit mors ſimplex. Alia ratio eſt qꝛ

ſecundum iura ille agit cuiꝰ auctoꝛita
te agitur vt ꝓbat᷑.ff. de adminiſt.t.l.

ita auten. J·geſſiſſe ĩ verſu. ꝙ ſi gs

cum multis concordantijs. per eins
gloſam allegatis z ſiame caſup/

miſſo nocumentũ agit᷑ auctoritate illiꝰ

ꝗ nocumentum patitur quare ſi ꝗs ſi

bi faceret ĩiuriam ipſe faceret ſibi eã
hoc auteʒ eſt impoſſiblie vt ꝓbatur in
fra.A.cap.is.quare nullus facit ei in
iuriam nec p conſequens ipſe patitur

eam: ¶ Ad primum poteſt dici tri

pliciter vno modo ꝙ philoſophus.d.
płibus modis poſſet fieri malum qua
honum loquitur de bono moris ⁊ ma
lo moris.pati autẽ iiuſtum nõ ẽ maluʒ

no unint i
Wnſefalſeinun
Miſchoioau'ent

7
eeee f f

— =
—

—

„

oſunteelbf
nesſpontue n

iſitgipin

önnt .

iſtiſmnun
iütRfenn

Nnkenii d
Crignurines

ſii tünni ͤ

ſtüfagiapuͤc

uvGfmami
ininäilicgiten

oiſinnrlech

wot deepkstde

1

Al Adinſtüni

☛

tnmid goereinn
Gmmnönmutin

.

Mim.

etb wanti

Drmierz
ſnderdeit

mudei
idäätpim r
borponigeſti⸗
ictzſoppont il

nſifaca,.
tſicklteno P

7
.
.

☛

H

leſtänngt ine
uumncnaöcea
ſesari Dite
nleeiſisdticſs
gelgnre che r
eNemniinp

Mpeniſienie

:

==

—
— =—

—
.

ee
See
==

H

W
S=S

2 V
–— moꝛis. multi eni ſciſſimi viri. paſſi ſüt tem.i. vltra q; ſit dignũ. faciat iniuſtũ
Wü/ür iniuſtum. nec pati iuſtũ ẽ vłr bonũ mo alteri pti vel non ipe iudex.ſed pars
twini riſ. Alio mõ ꝙ iniuſtũ pati magis pti illa que recepit ⁊ habet ius alterius.
agni net ad bonũ moꝛis.qᷓ iuſtũ pati.ſi.n. Scðm autẽ eſt. vtꝝ cõtingat aliquez
NRKMðM vtrobiq; ſit pena. bec tñ iuſta ⁊ ibi in ſibi ipi iniuſtũ ſeu iiuriã facere.bec at
W iuſta. cõſtat ꝙ patnẽs penã iuſtam eſt queſtio determinabit ifra ca. 18. (ö .
* N malus. qꝛ ſine malitia non põt infer⸗ ſequẽter ibi Si eni cõtingit ertra
ncmirben ri pena iuſta. patiens vero penã iniu ctat queſtionẽ pꝛimã ꝓpolſitã pꝛimo
ed ſtã videt eſſe fm hoc bonus innocẽſ autẽ ad vnam partẽ queſtiõis arguit.
e „R quare nõ miꝝ ſi płibus modis infert ſcdo illð argumẽtũ ſoluit ibil. Ał nec
lenie ⁊ inferri põt pena iuſta qᷓ; iniuſta.qꝛ hoc.tercio põit cõcluſiõem intentaʒ
1 Nnnn plures ſunt nocẽtes pena digni ; ino ibi.. AFanifeſtũ aũt quarto ꝓbat eã
Euldihne centes ipunitate digni. erci mõ ibi Mon eni cui Arguit ergo pꝛimo
NnOnSffän dici põt. ꝙ illi plures modi de quibuſ ꝙ iudex vel mediatoꝛ diſtribuẽs nõ fa
galestine loquit᷑ phi. ſũmunt᷑ per cõpatiõem ad ciat iniuri.ſed pars vltra q; dignum
um pai. mediũ.qꝛ vt ipe ait.vno mõ contingit ſi recipiẽs.Arguit igit᷑ ſic ducẽdo ad
WenmI in attingere mediũ. Sed infinitis mõis incõueniẽs.qꝛ ſi cõtingat illud qð di/
i oel ia contingit deuiare a medio. bic antem ctuʒ eſt pꝛimo.videlicʒ ꝙ diſtribuens
naelan ſũmũt᷑ pluẽs modi.nõ ꝑ cõpatiõeʒ ad inter ꝓximũ ⁊ ꝓximũ faciat iniuſtum
nfummſan mediũ ſʒ ad pꝛĩcipiũ operationũ qð ẽ ⁊ non pars habẽs pluſq; dignũ ſit. ſe
umpun volũtas. ¶ AUd ſᷣm autẽ dicẽdũ ꝙ nullł quit᷑ ꝙ aliꝗs ipᷣe ſibi faciat iniuriaʒ ⁊
sRii facit iniuriã illi qui tali volũtate qua/ iniuſtũ. poſuo ꝙ ſciẽs ⁊ volẽs tribuat
uru EE deſcripſi vult ledi. &t ad inſtũtias de bonis diſtribuẽdis plus alteri qᷓ; ſi
ene de xpᷣo ⁊ de apłis ⁊ de vſurarijs iam bi ipi. hoc autẽ eſt incõueniẽs.qꝛ mo
in ii rñſuʒ eſt. Ad inſtãtiã autẽ de ſaule doõ derati viri qui ſũt donatiui.vident᷑ hoc

*2 . ℳ Ee
cr itipufn

zauni leʒ. ſed quare nõ timuiſti mitte manũ ri. Et ſiłi modo liberalis bomo diſtri/
ninnnunt in xpᷣm dñi notã iniuriã irrogatazʒ dño buẽs dat maioꝛa.retinẽs ꝓ ſe ipᷣo mi⸗
zmie non ſauli occiſo. noꝛa. quare peccatũ iniuſie diſiributõ

ealer Ruuteoct
Sſmnper Auln

malleid u

ꝙ dauid nõ puniuit illũ pueruʒ ex hoc
ꝙ dicerer ſe feciſſe iniuriã ſauli volẽti

interfici. ſed dño cinꝰ erat xpᷣus.Et iõ

non dicit dauid. quare interfeciſti ſau

¶ WMectio decimaſeptima.
Ehuc autẽ que pᷣeligimꝰ ſu⸗/

facere nullã faciẽdo iniuriã. aãſue

tus enĩ iniuriaʒ cõdonatꝰ. vt ſupꝛa li.
4. tractatu de mãſuetudine Eſt mino
ratus ſui iuris qꝛ remittit iniuriã alte

nis eſt nõ indiſtribuẽte ſed in pte reci
piente.¶ Conſequẽter ibil Al nõ hoc

i is pꝛa egit de volũtaria paſſiõe WPMꝛemiſſũ argumẽtuʒ ſoluit duplicit
e V nocumẽti. bic aüt agit de ĩiu Pꝛimo qꝛ diſtribuẽs dans pꝛius alte
RNc icia iudicũ ⁊ ptium. pꝛimo igitur ſu ri ⁊ min ſibi lp̃ᷣi de bono diſtribuẽdo

S .1

„ m
eni ag n minãdaʒ. o ꝓpomit aliã de imiuſticia in gloꝛia ⁊ bonoꝛabili fama. ⁊ in ope
m anm ag ſe ipm infra ca. 18. Determindd aʒ virtuoſo qð eſt ſimpłr bonũ.quare il/
mam ipſein⸗ ibi &t ſi eſt.tercio ptractat pꝛimam le qui ſic diſtribuit.nullã ĩiuriã ſibi fa/
ſ mpoſſlen ibi Si eni cõtingit quarto determiĩat cit. faciẽs in pecunia ſupabundare ꝓ
i u ſe⸗ alias quatuoꝛ circa pcedẽtia ĩcidẽtes ximũ ⁊ in fama ⁊ in opere virtuoſo ſe
Rρs ibil hoies autẽ Dicit 5 pꝛimo ꝙ iter ipʒ.¶ Ecdo ibi Adhuc ſoluit᷑ Soluit
mun ,e illa que pꝛe alijs dicẽdis de iuſticia 1 aliter. d. ꝙ adhuc pᷣmiſſuz argumẽtum
moco pint, iiuſticia eligimꝰ.adhuc reſtãt duo dicẽ ſoluit᷑ ſm diffinitiõem eius qð eſt iniu
ein da æ determinâda. Pzimñ vtrũ iuðx ſtum facere ſeu iniuſte factiõis datam
ur debon qui vni parti plus tribuit pᷣter dignita ſupꝛa ca.pximo in qua dictuʒ eſt ꝙ in

„
nant iſmi⸗

per boc ꝓponit queſtiõem hic deter/

ſupabundat in altero maioꝛi bono.ſ.

–—

CIBRO H

iuſtuʒ facere eſt ſciẽter ⁊ volũtarie no
cere alteri innocẽti pᷣter eius volũtatẽ
ille vero qui ſic diſtribuit nihil patitur
pᷣter eius voluntatẽ.quare ipᷣe nõ pa/
titur iniuriã vel iuiuſtũ quãuis patiat
leſurã ⁊ nocumentũ. ⁊ ſi non patitur
iniuſtum nec per ↄñs ipᷣe ſibi ipi facit
iniuſtũ equẽter ibi. A Hanifeſtũ
autẽ Ponit cõcluſiõem intentam. d.
manifeſtũ eẽ ꝙ iudex partibꝰ iura ſua
debẽs vᷣm vniuſcuiuſq; dignitatẽ diſtri
buere.peccat ⁊ iniuſtũ facit vłr. pars
autẽ plus recipiens ⁊ plus habẽs.nõ
ſemper facit iniuſtũ q;uis aliqñ pars
ſu pticeps in iuſticie cuʒ iudice diſtri
butoꝛe quãdo.ſ.pᷣcig vel pᷣcibꝰ ad hoc
inducit iudiceʒ ¶ Coſequẽter ibij Hõ
ei cui ꝓbat hoc tripliciter. Pꝛimo qꝛ
ille facit iniuſtũ in quo eſt pꝛincipim

tas actionis iniuſte. ⁊ null⸗ ahus.
Sed indiſtribuẽte iudice pꝛincipiũ

eſt.⁊ ptãs actiõis iniuſte.⁊ nõ in re-
cipiente.quare iudex diſtribuens pec
cat ⁊ iniuſtũ facit.nõ autẽ pars deci/
piens.huiꝰ rönis ponit pꝛimo maio/
rẽ.d.ꝙ iniuſtũ facit nõ ille cui ineſt in/
iuſtum damnũ. vel iniuſtũ lucrum ſed
ille cui ineſt eſſe volentẽ hoc facere.i.
volũtas hoc faciẽdi. hoc autẽ eſt illud
vel ille.vnde eſt pꝛincipiũ actiõis ĩiu
ſte.ille.ſ.in cuius ptãte vel voluntate

elſt facere iuſtum vel iniuſtũ. Scõᷣo po
nit minoꝛẽ.d.ꝙ hoc pꝛincipiũ ⁊ ptãs

actiõis inique eſt in diſtribuẽte. nõ an
tẽ in recipiẽte.
multipliciter Intendit ſic argnere.in
omni actione iuſta vel iniuſta ille facit
iuſtum vel iniuſtum. qui facit ⁊ agit vt
agit pᷣcipiẽs ⁊ pꝛincipale. ⁊ nõ ille ꝗ

agẽ ſſicut res inaiata vel irrönalis. vł

ſicut manꝰ vel ſicut famulłꝰ vel ſicut in
ſtrumẽtum pᷣcipientis. Sed iudex di/

ſtribuens agit vt agẽs pᷣ̃cipiẽs ⁊ pꝛin

cipale.pars vero recipiẽs vt res ĩaĩa
ta vel irrõnał.Sic enĩ reciperet aqua
pecuniã.vel canis panẽ vel manꝰ vel
famulꝰ ſequens imperiũ dñi pcipiens
quare iudex diſtribuẽs iniuſtü facit ⁊

Zercio ibil Adhuc

non pars que recipit. huiꝰ rönis non

ponit niſi diſtinctiõem agentium.qua

tñ viſa videt᷑ ratio tota. ¶ Tercio ibi
LAdhuc ſiquidem Arguit ad idẽ p
mittit tñ pꝛimo vnã diſtinctiõem de in
equalitate iudicij.d. ꝙ adhuc põt ar/
gui.Eſt tñ pᷣſciẽdũ ꝙ dupłr iuox pᷣt da

re malũ iudiciũ. vno modo ſi ignoꝛis

leges iniuſtũ iudicauerit ⁊ tũc ſᷣm le/
gale iuſtũ ſibi ignotũ nõ facit iniuſtũ
qꝛ nõ ꝓcedit de volũtate iniuſta. ſʒ ex
ignoꝛãtia.Hec eius iudiciũ eſt iniuſtũ
ad ipᷣm iudicẽ non ad reʒ nec ad legẽ
relatuz. Eſt tñ vt vel quaſi iniuſtũ.qi
ius legale ꝙ ignoꝛari põt alterũ eſt a
iure pꝛimo ⁊ naturali ꝙ ignoꝛari coit
nõ poteſt. Et ideo qꝛ ius legale oꝛtuʒ

habzʒ a natuãli.idcirco qui ſcit ius na
turale.quodãmõ ſcit ius legale. quae
ille qui ex ignoꝛãtia iuſti legalis male

iudicat.quodãmodo iudicat contra ſi
bi notũ in vłi iuſti naturalis.Alio mo
do iudex dare põt malũ iudiciũ ex cer
ta ſcientia non ex ignoꝛũtia.puta ſi co
gnoſcens iudicium iniuſtũ.⁊ iudex fa

cit auare diſtribuẽs ⁊ iudicãs inequa

liter. ⁊ hoc eſt ppter vnaʒ de duabus
cauſis.quia vel ob gratiã parti alteri

faciendaʒ. vel ob penam alteri inferẽ
dam parti ſcʒ qmate gratiam ⁊ parti

odite penam. ( Seinde ibi Quemad
modũ igitur Arguit ad ꝓpoſitum qꝛ
quicunq; partitur ⁊ diuidit ſᷣm iniuſti
ficatiõem accipiens ⁊ habens plusp
ſe vltra ꝓpꝛiaʒ dignitatẽ facit iniuſtũ

Sed udex ſcienter male iudicanſ ipe

ptiuur ⁊ diuidit ᷣm iniuſtificatioezʒ.qꝛ
vltra pꝛopꝛiam dignitatẽ plus habet
⁊ plus recipit.quare ipᷣe pꝛincipali/
ter iniuſtum facit omius ratiõis ſup
ponit maioꝛeʒ ex pꝛehabitis.põit au
tem minoꝛem dicens.qꝙ quẽadmoduʒ

ſi aliquis ptiatur inter ſe ⁊ pꝛoximuʒ

iniuſtificatiõem faciens.⁊ ᷣm iniuſtifi

catiõum diſtribuens.facit iuſtum ſim/

pliciter. Sic etiaʒ iudex qui amoꝛe vł
odio iudicauit ĩiuſte.ipᷣe quidem plus
habet. quia in illis qui de diſtributioe

AVxthii cf
4

V

E ==
—

õ

utiaut n
eingin⸗

Dteninidg

nthenmn
giſcpgeun
ibͤeusenmtas
meeum

— =n

D
GtSdnndin

—

gingſkiccgumn
1CMatmin

Peemmau
tnhmiittles
ccinin
ſiſiteſtick

ütttutere

intriklani
hriAKaN
greſbi Pꝛor
(uonomiutag

——

ubuſcic bütbes
bilaibi ouora
iU eſtone ohio
Aungriopiniae.
Uederlitnure
irimne in u

ticcum preſt⸗
tumnnin. Sln
gtnirnitückei

igtmn tdndi

IiPrinnig

Mwöckitſclugen

(atgliumnigin
Paänienmima

1

iußin le 1

I biin Aorumn Rä

mdn

N
maensea e
Mcidgi
aäüg
ena maht
N

n
ia
Göſcriete
rinniite

er än
cänemyet
ufahfmigen
rumr 1 öuift
Cipiens tNr⸗

e
namdguſt

V,

Nez e
en nns,
. „ ,
u Mer 4 6
ſee
4. me . ,.
nbvens ſil 4

Gt iuſt e,

inilsun

alqꝗd recipiũt eſt ipe iudex ꝗ alteri ꝑ/
ti adiudicauit agrum. queʒ ipᷣe non re
cepit.ſed argẽtũ ab illa pte accepit.
Poteſt etiã dici ꝙ poſito.ꝙ non re/
ceperu argentum.accepit nihilominꝰ
ipᷣm agrũ.ſi ob gratiã ꝑtis ipᷣm adiudi
cauerit ·quia quodãmõ quiſq; recepit
illud qð eius amicus recipit. Si vero

ob odium ⁊ penam alterius ptis ad/

indicauerit.tũc nec argentũ nec agruʒ

recipit. Sed vindictã gaudiũ ⁊ cõpla
centiaʒꝝ ſibi acquirit ex malo eius quẽ

odit. ¶ Eoſequẽter ibil Homines au
tem Geterminata pꝛincipali queſtio

ne. determiat alias quattuoꝛ occurrẽé/⸗

tes circa pᷣmiſſa quaꝝ pꝛima eſt vtruzʒ
iniuſtũ eſſe ſit facile.Sc iuſta⸗
⁊ iniuſta legalia ſcire ſit magna pars
pꝛudentie que determĩatur ibil Simi

iuſte agere ibil Pꝛopter ipᷣm ãt hoc
Quarta vtrum iuſta poſſint interueni
re quibuſcũq; bntibus exterioꝛa bona
diuiſibilia ibil Suut autez iuſta]. De
pꝛima queſtione phioſophꝰ pꝛimo re

citat vulgarẽ opinionẽ.d.ꝙ hoĩes ſup

ple vulgares exiſtimãt eſſe in ſe ipſis
iniuſtum facere.⁊ in boc bene exiſti/
mant qꝛ in eoꝛum poteſtate eſt facere
bonum vel maluz. Sed ipᷣi ꝓpter hoc
⁊ exiſtimãt iniuſtũ eſſe facile.hoc tam̃

non ſequuur. ⁊ ideo phi. ibil Hoc aũt

non eſt Sictã opinionẽ coꝛꝛigit.d.q;
hoc nõ eſt ita ſcilicet ꝙ iniuſtũ eſſe ſu
facile quãuis imuſtuʒ facere ſit facile
qꝛ cõmiſceri vxoꝛi ꝓximi ſui ipᷣa cõſen
tiente ⁊ pcutere pꝛoximũ ⁊ manun p/
pꝛia dare argentũ mactarijs vt inter/
ficiant ip̃ʒ.hoc eſt facile ⁊ eſt ſimplici
ter in eis.i.in eoꝛum ptãte. Sed hoc

facere ſic ſe hũtes ⁊ ſic diſpoſiti ⁊ ſic
eligentes ſicut ſe babent ⁊ ſicun diſpo
nũtur. 2 ſicut eligũt viri iniuſti in ma/
licijs habituati hoc nõ eſt facile nec ẽ

in eoꝛuʒz poteſtate ſic ſcʒ ꝙ cum 3
ſt

rint eſſe iniuſti ſtatiʒ ſint iuiuſti.¶⸗
autẽ ſciẽdum ꝙ queſtio iſta ſᷣm ſe vide
tur eſſe infructuoſa.quia nullus que/

liter aũt Cercia vtruz iuſtus poſſit in

rit. nullus vult.⁊ nullus eligit eſſe in/
iuſtus ſᷣm rõeʒ ininſti ⁊ ſiuſticie. Hec

bꝛeuiter aliquid nõ ſtudioſuz vt ſupꝛa

ca.ꝓximo. Sed in hac queſtiõe deter
minat᷑ alia ſcʒ vtrũ eſſe iuſtum ſit faci
cile.hec enĩ queſtio põt eſſe fructuoſa
pꝛo hijs qui volunt eſſe iuſti ⁊ hec eſt
bic virtualiter determinata. ¶ Zicẽdũ
eni eſt de hac.ſicut de illa ꝙ ſcʒ opus
iuſtum facere eſt facile ſed hoc iuſtum
eſſe ⁊ hitum iuſticie firmatim habere
nec ẽ facile.nec ẽ pꝛo ſtatim in homis
poteſtate. vt ſupꝛa li. ʒ. ca. Sð. ¶ Conſe
quẽter ibil Siłr autẽ Oe ſcða queſtio
ne recitat etiam pꝛimo opinionẽ vul/
garem.d.ꝙ ſimiliter hoĩes exiſtimant
iuſta ⁊ iniuſta cognoſcere:nihil ſapiẽſ
.i.nihil ſapiẽtie ſeu pꝛudẽtie eſſe. hoc
eſt nõ magnũ non magnã pteʒ eẽ pꝛu
dentie.quoꝝ motiuũ ẽ.qm illa de qui/
bus leges dicũt ⁊ determinãt intelli/
gere nõ eſt difficile.¶ Scðo ibi. Sʒ nõ
hec ſunt Dictã opiniõem coꝛrigit oñ
dens quid eſt magnũ ⁊ difficile.⁊ ꝗd
puum ⁊ facile agnoſcere circa iuſta.
Hicit ergo ꝙ hec legalia per legũ no
ticiã cognita.nõ ſunt iuſta niſi ſʒ acci

dens.ſed iuſta aliqualiter.i.decenter

æ bene eligit᷑ ⁊ ꝓmpte operata ⁊? a/
liqualiter diſtributa ſunt ſcõᷣm ſe iuſta
nõ tamẽ ſᷣm accñs.hoc autẽ eſt płꝰ ne
ceſſarium ⁊ magis eſt opus ad habe/

re pꝛudentiã qᷓ; ſit neceſſariũ iſto du/

plici modo ſcire ſana ad medicinam.
In medicina nãq; eſt aliꝗd facile ⁊ a
liqd difficile. facile ꝗdez eſt ſcire vinũ
æ ſcire mel ⁊ ſcire elleboꝝ.i.herbam
medicinalem que dicit᷑ hec elleboꝛus
vel hoc elleboꝝ que plurimũ naſcitur
circa fluuiũ elle boꝝ.vnde ſic vocata ẽ

¶ Item facile eſt ſcire vſtionẽ vlcerũ

⁊æ inciſioneʒ eoꝝ.vñ ſcire oĩa hec non

reddit perfectũ medicũ.ſed ſcire qua

liter quãtum ad modũ ⁊ cui quantum

ad hoiem ſanãdum. ⁊ quãdo q;tuʒ ad

cõſtellatiõem ⁊ tps.opoꝛtet pᷣdicta di
ſtribuere ad ſanitatẽ inducẽdam. hoc
eſt magnũ ⁊ difficile.Et hec oĩa ſcire
nur 2

LIBRO

tatum opus ⁊ tam neceſſariũ eſt q;tuʒ
eſt medicum eſſe quia oĩa iſta ſcire eſt
perfectum medicũ eſſe.Similiter au/
tẽ eſt in ꝓpoſiuto.qm̃ ſcire iuſta legalia
vt ſunt lege poſita eſt facile ⁊ hoc nõ
reddit hoiem pꝛudentem ⁊ iuſtũ. Sʒ
iuſta ſcire.vt decẽter operata ⁊ diſtri
buta ⁊ per cõueniẽtem experientiam
nota quãtum ad modum. quantuʒ ad
pſonas.quãtum ad tempoꝛa ⁊ quãtũ
ad ceteras circõſtantias hoc eſt diffi/
cile ⁊ hoc reddit boiem pꝛudenteʒ ⁊
iuſtum. ꝓbatio autem iſta tenet per lo
cum a minoꝛi.quia minoꝛ experientia
ſufficit ad eſſe perfectum medicum qᷓ;

ad eſſe pꝛudentem virum. quia medi-/

cina tantum eſt circa bona ⁊? mala hu
mani coꝛpoꝛis. Pꝛudentia vero ẽ cir
ca omnia bona ⁊ mala rocius homis
⁊ tocius hene viuere hois vt infra li.
6.ca.6.¶Conſequẽter ibi Pꝛopteꝛ
ipʒʒ ãt hoc ]. De tercia queſtiõe recitat
etiam pꝛimo vulgarem opinionem. ⁊
fo coꝛrigit oĩia ibi Sed unimere Si⸗/

cit ergo pꝛimo ꝙ homines exiſtimant

ꝓpter bhoc ipᷣm.hoc eſt pꝛopter pᷣoſtẽ/
ſam ignoꝛantiã quia diſtinguere neſci
unt inter opus bonũ vel maluzʒ ⁊ ope
randi modũ ſᷣm omnes circõſtantias
determinatũ. Pꝛopter hoc inquã ex
iſtimant iniuſtum facere eſſe opus ho
minis iuſti.non minus quaʒ hominis
iniuſti.quoꝛum motiuũ eſt quia homo
iuſtus non minus eſt potens operari
vnũqðq; talium operum qᷓ; iniuſtus.ꝓ
eo ꝙ homo iuſtus magis eſt dñs ſui qᷓ;
iniuſtus homo ſit dñs ſui. ⁊ ideo non
minus poteſt hec omnia facere. puta
cõmiſceri mulieri aliene.⁊ pcutere ꝓ
ximum. Et ſimiliter poteſt facere ope
ra viri timidi.puta clypeum dimittere
⁊ retro conuerſus in qualecũq;ʒ diuer
ſoꝛum currere fugere ⁊ abire. ¶ Se⸗/
cundo ibi Sed timere Hanc opinio
nem coꝛrigit dicens ꝙ timere quãtum
ad virum foꝛtem ⁊ iniuſtũ opus face/
re quantum ad virum iuſtũ non ẽ hec
pꝛedicta opera vitioſa facere.niſi ſᷣm

accidẽs. quia hbec opera poſſent vtiq;

vitioſa fieri.ſed hoĩem ſic ſe hñtem.⁊

ſic diſpoſitum.ſicut ſe habent ⁊ ſicut
diſponuntur timidus ⁊ iniuſtus. talia

facere eſſet vitioſum operari ⁊ agere
quemadmodũ apud medicos medica

ri ⁊ ſanare infirmum ⁊ incidere vel
non incidere vlcus vel dare vel non
dare farmacũ ideſt medicinam laxati/
uam nõ eſt opus pꝛopꝛiuʒ medici. qꝛ
non medicus poteſt hec omnia caſua
liter ⁊ per accidens facere.ſed ſic.i.
eo modo quo facit perfectus ⁊ exper
tus medicus.Sic inquã eſt opus pꝛo
pꝛium medici. Similiter autem in p/
poſito ſicut iniuſtus poteſt facere opꝰ
iuſtum. non tamen eo modo quo facit
iuſtus. Sic etiam iuſtus poſſet vtiq; fa
cere opus miuſtum. non tamen eo mo
do quo facit iniuſtus.ex quibus patʒ
ꝙ iniuſtum facere non eſt opus homi
nis iuſti niſi f̃ᷣm accidens. ſicut nec iu
ſtuʒ facere eſt opus hominis iniuſti ni
ſi ᷣm accidens vt dictum eſt.(¶ Conſe
quẽter ibil Sunt autẽ iuſta Se quar/
ta queſtione nulla recitata opinione
dicit ꝙ iuſta ſunt in hijs ſeu inter hos
quibus inſunt bona.que ſunt ſimpli/

citer ideſt ideterminate bona. qualia

ſunt exterioꝛa bona. ſicut honoꝛes ⁊
diuitie.qui quidem habent vel habe/

re poſſunt ſuperabũdantiã ⁊ defectũ

in hijs bonis.Si enĩ nõ eſſent perſo
ne cõpabiles.ſᷣm ſupabũdantiã ⁊ de
fectum nõ eſſent inter eas iuſta nec in
iuſta. Qò apparet quia de numero p

ſonarum. quedaz ſũt quibus nulla po

teſt eſſe ſupabundantia honoꝛum eis
competentiũ.puta foꝛte dijs.i.diuiniſ
pſonis.vel ſᷣm intentiõem philoſophi
dijs.i.angelis ⁊ ſubijs ſeparatis.vi/
demus eni dijs ⁊ hoĩbus ineſſe hono
res.quia vterq; volũt honoꝛari. Si er
go dinidant᷑ honoꝛes deo ⁊ bomibus
nulla ſupabundantia poteſt ineſſe ðo
quia nõ poteſt minus honoꝛari.vnde
nulla reſ cõpata deo eſt honoꝛe digna
dicente apoſtolo ꝙ regi ſeculoꝛum.im

ch ommndens.

Ponemsen’
1slemnike⸗
(pen ſadanm

Egtin n

nictoezi
Nektors konun
nſticemt⸗
nſenſod
Huinminoun
ilruen
pereintu⸗
Annän deſeaum

Gröpoſerecpe
dnnäeſtduuni
eſopereden,
olci. Ziud

ſeiloel tun
aamnerſammbe

ℳ

wome cüpene

WEidde
Ephino
eitiudin
ſltorn.
Ilohmn Pein

Mrinilamn

Urröngen .

leiniefnn

Lofſcocnänmni

umlni

Nictpefan

α½

P m 4

iene ei
l

tbidanii n

.Si eni nochif

Fmnſupebitnl

W

ent imteresin
nnhrnsn
iurnienſei⸗

ist we

„ 4

7, S

unmtupln

S
6

4

R

V.

moꝛtali ⁊ inuiſibili ſoli deo honoꝛ ⁊
gloꝛia. p. ad Thi. . (Sunt itey de nu
mero pionarum quedazʒ quibus nullꝰ
poteſt ineſſe defectuſ boni ytilis diſtri
buẽdi qꝛ nulla pticula ↄmodi vł ho/
noꝛis debet ineſſe eis. puta hominibꝰ
malis ⁊ ĩiſanabilibꝰa ſua malitia hijs
quideʒz nulla poteſt ineſſe ſupabundã
tia penalis mali.nec aliquis deſectus
honoꝛabilis boni.quia omnia nocent
eis.qꝛ omnibus abutunt᷑.Et ideo di/
gne moꝛti traduntur. vt a malis acti/
bus prohñdi ſunt. ¶ Item de numero
perſonarũ quedazʒ ſunt quibus poteſt
ineſſe bonoꝝ cõmutabiliũ ⁊ diſtribui

bilium ſupabũdantia ⁊ defectus vſq;

ad hoc.puta vſq; ad certã ppoꝛtiona
bilitatẽ ſᷣm vniuſcuiuſq; valoꝛem ⁊ di
gnitatẽ. hoc autem eſt hũanum.ſ. poſ
ſe recipere in talibus bonis ſupabun
dantiã ⁊ defectum. ¶ Mꝛimum enim

ſcz nõ poſſe recipere bonoꝛum ſupa/

bũdantiã eſt diuinũ. Scm aũt ideſt ñ
poſſe ſuſcipere defectũ eſt beſtiale ac

dyabolicũ. Iſtud vltimũ ſcʒ poſſe hoc

⁊ poſſe illud eſt bumanũ tanquã me/
dium inter ſtatum beſtialem ⁊ ſtatum
diuinum. H
S euidẽtiã pꝛincipalis que
ſtiõis querẽda ſunt duo. Pꝛi
mũ vtrum iudici liceat cõtra
em ſibi notam iudicare ſequen
do ꝓpoſita ⁊ pꝛobata. ¶ Scoͤm vtruʒ
coꝛruptus ferens iniuſtam ſentenciã
pꝛo parte coꝛꝛũpente delinquat gra
nius q; coꝛrumpens.
¶Aunelſtio decimanona
ES pꝛimo arguitur ꝙ iudici li
eat iudicare contra veritatẽ
Pſibi notam. ſequẽdo pꝛopoſi
ta ⁊ pꝛobata. Pꝛimo qꝛ iudex tenet
iudicare ſᷣm illam noticiã q; habet vt
index nõ vt pſona pꝛiuata. nec ſᷣm eã
qᷓ; habet in alio foꝛo.vt habetur extra
de officio oꝛdinarij.. Si ſacerdos Sʒ
index habet vt iudex hanc noticiam ſi
bi faciam per pꝛopoſita pꝛobata.
non tamen illam qᷓ; habet vt perſona

pꝛiuata.quare licet ei.ymo tenetur iu
dicare ſᷣm ꝓpoſita ⁊ ꝓbata cõtra ve/

ritatem qᷓ; nouit vt perſona pꝛiuata.

Scðo quia ſᷣm Ambꝛo.bonus iuox
icut audit iudicat vt in coꝛpoꝛe decre
toꝛũ.ʒ.q.⁊.ca.iudicet. quare bonꝰ iu
dex iudicat ſᷣm ꝓpoſita nõ ſᷣm ea que

ſunt aliter ei nota.¶ Cercio quia iuðx

non debet mutare iudicium ꝓpter il/
lam noticiam ꝓpter quã non debet vi
tare in cõione ſacramẽtali excõicatum

ſed pꝛopter nonciã q; habet vt pꝛiua

ta perſona nõ debet vitare excõicatuʒ
vt. ca.vj.q.ij.ca.ſi tantum. ⁊ ca.pla/
cuit.⁊.ij.q.j.ca.multi coꝛrigũtur.qua
re vt pꝛius.(¶ Quarto qma boc licʒ iu
dici ꝙ eſt cautum lege.Sed cautũ eſt

lege cõdemnare ad moꝛtẽ virũ inocẽ⸗/
tTẽ ſi cõuictꝰ fuerit teſtimonio duoꝝ vł
triũ ſic ꝙ in oꝛe duoꝝ vel triũ teſtiũ pi

bit ꝗ ĩiterficiet. Seut.i.quare iudex

ꝗ eſt lex aĩata vt ſupꝛa eo.li.c.⁊.pote

rit taliter conuictum ad moꝛtem con/
demnare. Quito quia ſicut bonuzʒ cõe
p̃fertur bono pticulari.tanquã meliuſ
⁊ diuiniuſ vt ſupꝛa li.pꝛimo in pꝛohe
mio.ſic pꝛo bono cõis que fit in foꝛ/
ma iudicij.pᷣferrenda erit ꝓbatiõi pti

culari.qᷓ; habet iudex vt perſona pꝛi/

uata. quare iudex iudicare debet ſᷣm
illã nõ m iſtam. ¶ Sexto quia de duo
bus malis minus malum eſt eligẽduʒ
vt habetur. ʒ. rhopicoꝛũ. Sed minus
malum eſt innocẽtem cõuictum qᷓ; no/
centem nõ cõuictum cõdemnare pꝛo

pter ſcandalum ꝙ eſſet tantum.vt vkr
omne iudiciuz putaret᷑ iniuſtũ pꝛo eo

ꝙ hoĩes non imerito eſtimant illũ eẽ
nocẽtem. qui in iudicio cõuincitur eſſe
nocens.quare vt pꝛius. ¶ Sed tamẽ
oppoſituʒ arguit᷑.quia vtilius ſcanda
lum naſci pmittitur. qᷓ; veritas relin/

quatur extra de re.in. c.qui ſcadaliʒa

uerit ſed hie relinqueret᷑ veritas qua

re male⸗

ic pꝛimo reſpõdenduʒ eſt

ad queſi az. ſcdᷣo dandũ eſt conſiliũ

pꝛo queſito.diſtinguo de noticia. quo
niã eſt noticia ꝓbabilis opinionis p/
3 3

—

ſumptionis vel ſuſpitiõis. Et eſt noti
cia certitudinał viſiõis. puta cum vi/
dit factum vel audiuit dictum. de quo
querit᷑.Et ſᷣm bhec dicenda ſunt duo.
Pꝛimũ ꝙ iudex poteſt ⁊ debet iudi⸗/
care cõtra illud ꝙ ipᷣe ſuſpicat᷑ pꝛeſũ/
mit vel oppinatur eſſe verum. dum ta
men oppoſituʒ fuerit ei ltimo mõ pꝛo

batũ.(¶ Scom autem eſt.ꝙ indici nõ li

cet in aliquo caſu iudicare cõtra veri/
tatem certitudinałr ſibi notã quatũcũ
qʒ oppoſitũ ſit ppatum.(¶ꝛimũ aũt
pꝛobo tripliciter. Pꝛimo qꝛ nulla cõ
lectura pꝛobatõi obſiſtit in iudice que
nõ obſiſteret in teſte.cum iudex citius
⁊ ex leuioꝛi cã poſſit repelli qᷓ; teſtis
vt notat᷑.xj.q.iij.quicũq; ⁊.iij.q.y. ac
cuſatoꝛes.ideo q; facilius habẽtur mil
le iudices qᷓ; vnus teſtis. Sed cõiectu
ra opinionis pᷣſumptiõis vel ſuſpitio/
nis ſi eſſet in teſte dicẽte ꝙ ipᷣe ſuſpica

tur pꝛeſũmit ⁊ oppinat᷑ ꝙ pꝛobatio ꝑ
alteraʒ ptem facta nõ eſſet vera.talis

inquam cõiectura teſtis nõ obſiſteret
pꝛobatõi quo minus effectũ ſentencie

ſoꝛtiret᷑.quare nec debet obſiſtere in

iudice ſi iudex taliter ſuſpicet᷑¶ Scõo
qꝛ illud nõ debet obſiſtere. quo nemo
in actiõibus ⁊ iudicijs vti debet. tunc
enim vteremur illo tali. Sed nemo in
actiõlbus ⁊ iudicijs vti debet ſuo ſen
ſu extra de cõſtitutiõibuſ.c.i.In ſuſpi
tiõibus aũt ⁊ pᷣſũptionibus. quilibet
vtitur ſuo ſenſu.quare ſicut nec ppꝛi/

us ſenſus debet pꝛobatõi in iudicio fa

cte obſiſtere.ſic nec ꝓpꝛia iudicis ſu/
ſpicio vel pᷣumptio.¶ Cercio quia ſi⸗/

cut ſe habent argumẽta topica. dyale

tica ſeu ꝓbabilia ad argumẽta demõ/
ſtratiua in logica. Ita in iure ſe habẽt

ſuſpitiones ⁊ pꝛeſũptiones ad teſtiũ

ꝓbationes claras.⁊ iuramẽto firma/
tas.Sed argumẽta ꝓbabilia non ob/
ſiſtũt apud logicos argumentis demõ

ſtratiuis. quominꝰ ſoꝛtiant᷑ effectũ ſci

entificuz. quare nec apud iuriſtas obſi
ſtent pꝛefate cõiecture pꝛobatiõi ap/
parenti.legitime per aſſertionẽ expᷣſ. 7

ſam teſtium facte.nec in iſta coõcluſiõe
puto difficultatẽ queſtionis eſſe.ſed in
ſequenti vbi iudex certitudinaliter no
uit veritatem cõtra quam eſt pbatio.
Scðdam igitur cõcluſiõem pꝛobo.pꝛi
o quideʒ auctoꝛitate oĩpotentis dei
qui queſtiõezʒ iſtam expᷣſſe determiare
videtur dicens.nõ ſequeris turbaʒ ad
faciendũ malum.nec plurimoꝝ acqui
eſces ſentencie in ſcian, a verita/
te deuies. Exo.25. ¶ onſtat eni ꝙ in
dex acquieſceret plurimoꝝ ſentencie
ſi ad multoꝝ falſoꝛum teſtium ſenten
ciam cõtra veritatem ſibi notam iudi/
caret ⁊ cum hoc a veritate qᷓ; nouit cõ
tra diuinũ imperium deuiaret. quare
ſimpliciter eſt illicitum¶ Scðo qꝛ illa
que cõfeſtim noĩiata.cõuoluta ſũt cum
malicia ⁊ qne ſ̃m ſe ſunt mala. nuillo
modo contingit bene fieri vel recte di

rigi.Sed in illis neceſſe eſt ſemp pec

care ⁊ nüquã recte agere.vt tradit ex
pꝛeſſe phil.ſupꝛa li.2. ca’6. ¶ Aug'.

libꝛo de mẽdatio vt diffuſe pbatur in

ſentẽcijs li.2.de.ao. ait ei Augnſtin⸗
ea quæ conſtat eſſe peccata. nullo bo/
ne eſſe obtentu nullo quaſi bono fine.

nulla velud bona intentione facienda

ſunt. ea quippe opera hoĩm ſi cauſas
habuerint bonas.nunc ſunt bona nüc
ſunt mala¶ Eum vero opera ipa pec
cata ſunt.quis dicat cauſis bonis eſſe
facienda vel peccata non eſſe. vel qð

abſurdiꝰ eſt iuſta eſſe pccã ꝗs hic dicat

niſi qui res humanas H es q; conat

⁊E legem ſubuertere. ¶ Patet igitur q
ea que conuoluta ſunt cum malicia. ⁊
que ſecũdũ ſe ſunt mala ſunt ⁊ pecca

ta.nullo modo cõtingit bene fieri.Sʒ

innocẽtem ⁊ iuſtum ſciẽter cõdemna
re eſt ᷣm ſe malum. ⁊ cum malicia cõ
uolutum. quare nullo modo põt bene
fieri qualiſcũq; ꝓbatio intercedat.

Qõð autem iſtud ſit ſᷣm ſe malum p/

atur tum quia eſt opus impium dicẽ
te deo. Innocentẽ ⁊ iuſtum non occi/
das. quia aduerſoꝛ impium. Exo.23.
quaſi dicat ꝙ qui facit iſtud eſt impiuſ

(ipnunerel

cidzC
—–

in öinsc
(ohcompeni
anntecre ,
(ſenne More

4
7

(et innoxens

lier t aler i
ſreſernali

ummnefim
huinpreemwn

nggömia.

tewanorekcer

3

tmmümtm
lanlünritn
Atnerwicre

Wnecſins
abemrist

stPgai⸗

uſenarnictnnmn
Münmnnarhe

lriinlon

nrſnulia

Muſeinenſibin
ummmnme de

Wöckinperin⸗
ineſtlin

Nnihis
inc i
Aondni
ei
Amntiſe nn
1

en ann

nr
menſtme
eruum derinne
naeeenn
nd nnie dar

2 % *
1eſſe penmn uh

Vnullo a i

maimennionete
copen inſii
mrcd opefuft
dicat canſis Msn
cCann noneb
tneſſe cigin

manas MbGN
nere (Pan
una ſunt am dn

ſunt nalzſimniſ⸗
. 4
ocörngiben
iuſun ſoenn .
„um ſng
e nulonocd N
Natoinlilin⸗
ſrinſen

7
1

nckoßs Pppien

orinpn/
ciictiunn

4
1

—

—

E
—

⁊æ ideo aduerſoꝛ ipᷣm qui talia fac it.tũ
quia eſt opus veritati ⁊ equitati natu
rali contrariuʒ. veritas aũt eſt magna
pꝛe oĩbuſ. Oiĩs terra vitatẽ inuocat ce
lum etiazʒ ipᷣam benedicit ⁊ omnia o/
pera mouentur ⁊ tremũt veritatem ?
non eſt cum veritate quicq; iniquũ. vt
ait Soꝛobabel.2. eſdre.x. ca. Ter-
cio qꝛ ſi iuſtum condẽnare liceat ſcien
ter iudici ꝓpter falſa teſtimonia. vel

boc licebit amoꝛe dei vel amoꝛe ſui vł

—————õ

amoꝛe pꝛoximi.Hon quidem amo/
re dei.qꝛ vt ait Geda.ꝗ vᷣitatis ⁊ cha
ritatis iuſſa ſpernũt deũ vtiq;. ꝗ chari
tas ⁊c veritas eſt pꝛodunt maxime cũ
non infirmitate vel ignoꝛãtia peccãt

cau. xj. q..c.abijt. hoc autem modo
in caſu ꝓpoſito.¶ Iteʒ non amoꝛe ſui

quia melius eſt homini pꝛo veritate

V.

ſupplicium pati qᷓ; adulatione bene

ficium recipre. e. cau.⁊. q.c.nemo
¶ Item nec amoꝛe pꝛoximi.quia vnus

ſcilicet innocens damnificatur tem/
poꝛaliter ⁊ alter ſpiritualiter qui quã
uis miſer eſſet mala voluntate. miſe/

rioꝛ tamen efficitur poteſtate. qua de

ſiderium male voluntatis impletur.vt
ait Aug. iz. ð tri. ca.. quare iudici ex
nullo bono amoꝛe licet ſcienter con/
demnare iuſtum ⁊ unocctem (Eannk
to quia nullũ ante iuſtam verã q; pꝛo
bationem iudicare aut damnare debe
mus vt de. 86. c. ſi quis ⁊? cã.2: q.j.

¶ Seus omnipotẽs ⁊c. xj. q. ʒ. eoꝛuʒ ⁊
cunctis. ⁊.ʒo.q.s.nulluʒ. Si iudex cõ

tra veritatem ſibi notam nullam pꝛo/

batiõem veram ante habere potuit vt
conſtat ſibi qmia nullum verum eſt cõ
tra verum. cum omnia vera vero con/
ſonent. vt ſupꝛa li.j.ca.7.quare nullũ
contra veritatem ſibi notam iudex iu/
dicare aut damnare debet.¶ Quinto.

quia non plus poteſt cogi iudex pꝑ te/

ſtimn aſſertiõem ad faciendam rem in
iuſtam. quã pars per pbatiõem ⁊ ſen
tenciam. Argumentũ ad hoc qꝛ tam

magis eſt in poteſtate iudicis q; ptis

vt dicit hic phi. ſed pars nõ poteſt co

4
.

gi per ꝓbatiõem aliquã. nec per ſen/

tenciã ad faciendũ rem iniuſtam. qua

re nec iudex. Qð enim pars cogi non

poſſit patet in caſu.ſi enĩ alicui adiu-

dicetur vxoꝛ pꝛopter pꝛobationem te
ſtium que in rei veritate vxoꝛ eius nõ
eſt nec eſſe poteſt pꝛopter impedimẽ
tum notũ iſti ⁊ nõ iudici.iſte certꝰ de ĩ
pedimẽto nec pꝛopter ꝓbatiõem nec
pꝛopter ſentenciã nec pꝛopter excõi/
catiõem recipiet illam in vxoꝛem vel
maritali affectione tractabit. quia nec
debet fᷣm iura ⁊ ſanctoꝛum cõſilia.
Reſpõſo ad queſitum tunc dandum
eſt conſiliũ ſuppoſito ꝙ iudex iudica/
re non debeat contra veritatẽ ſibi no
tam vt pꝛobatum eſt in pꝛimis. ergo
generaliter conſulo ꝙ cãm taliter ĩſtru
ctam nec cõmittat nec delleget alteri.

¶ Euiꝰ ratio eſt.qꝛ omne opus malum

ſicut eſt illicitum homini facere per ſe
ipᷣm iuſtum eſt ei illicitũ facere per al/
terũ.tũ quia ille agit ᷣm iura cuius au
ctoꝛitate agitur. (Erita per idẽ eſſet
iudici condẽnare inocentẽ per ſe ipᷣm
vel per alterũ vt extra de regulis iuris
c.qui facit.tũ quia quicquid eſt cauſa
cauſe eſt cauſa cauſati ſfᷣm ꝓclũ. Et p
conſequẽs iudex qui eſſet ſcienter cau
ſa cõmiſſiomis ex qua pendet ipᷣo ſciẽ
te iniuſta damnatio inocẽtis. eſſet eti
am ſcienter cauſa illius iniuſte damna

tiõis.tuʒ qꝛ omnis actus bonus vł ma

—

lus imputat᷑ magis eſſe pꝛecipiẽti qᷓ
eſſe obedienti ſicut hic docet phi. qua
re quãtũcũq; iniuſtã cõdẽ natiõem fer

re per ſe ipᷣm eſt illicitum iudici ferre

etiam per alterum illicitũ erit ei.Sed

iudici eſt illicitum cõdemnare inocen

tem per ſe ipᷣm vt ſupꝛa pꝛobatuʒ eſt.
quare etiam eſt ei illicitũ cõdemnare
per cõmiſſarium ¶ In ſpali aũt vt vi⸗/
deatur quid habet ⁊ debet facere iu/
dex diſtinguo de iudice. qꝛ vel babet
ſuperioꝛẽ in terris vel non. Si habet

conſulo ꝙ cauſam remittat ſi uperioꝛi

cum relatione pꝛopꝛie ſcientie T pꝛo
bationiſ oppoſite.Et ſi non admitta/
3 4

IIBRO

tur remiſſio. Sʒ ipᷣe cogatur ferre ſen
tenciã.cõſulo ꝙ pꝛo veritate ſentẽciet
Si vero non habet ſuperioꝛem in ter
ris.ſicut rex frantie vel papa vel olim
Imperatoꝛ conſulo ꝙ ſimpliciter pꝛo
veritate ſententiet ⁊æ ꝙ grauiter pum

at teſtes oppoſituʒ aſſerentes.ꝛi

mum declaro quia cuicũq; cõmittitur
actus quẽ non poteſt cõuenienter age
re debet illuʒ cõmittenti remutere qꝛ
per ideʒ eſt ſ̃m iura non poſſe cõueni
enter agere ⁊ non poſſe agere vt. ff. ö
ver.ſig.l.nepos pꝛoculo.¶ Sed iſte
iudex non poteſt in tali caſu ſentenciã
conuenienter ferre.quia ſi pꝛo verua⸗/
te ſentenciet.facit contra oꝛdinem iu
ſticie qui non permittit aliquem nõ cõ
uictum damnare vt zo.q.y.nullum. æ
2 q. j. Geus omnipotens. Si vero cõ

tra veritatem ſentenciet facit contra

rem iuſticie ꝙ eſt maius incõueniens
qᷓ; facere contra oꝛdinem iuſticie.ſicut
maius eſt peccatum ex genere qᷓ; pec
catum ex circonſtancia vt patet ex di/
ctis ſupꝛa libꝛo.ʒ.ca. de inuoluntario
per ignoꝛantiã quare iudex in hoc ca

ſu debet cauſam ſuo ſuperioꝛi remitte

re:· Secundum autem declaro pꝛo
teſtato ꝙ nullus debʒ ſe repugnare co
actum ad male agere.quia in quibuſ⸗
dam non eſt cogi. ſed pꝛemoꝛienduzʒ
eſt antequaʒ aliquis turpiuter agat. vt
ſupꝛa libꝛo.ʒ. ca. de operationibuſ mi
xtis.ſuppoſito tamẽ ꝙ iudex metu vł
ignoꝛantia reputet ſe coactum ad dan
dum ſentenciã in hoc caſu. oſtendo q;
debeat ſentenciare pꝛo veritate. quia
de duobus malis minus malum eſt eli
gendum. ſi opoꝛteat alterum eligi. vt
habetur. 3. thopicoꝛum. Sed minꝰ ma
lum eſt contra oꝛdinem iuris pꝛo veri
tate innocentem abſoluere. qᷓ; ſerua
to oꝛdine iuris contra veritatem in/
nocentem condemnare qò apparet.
tum quia ibi perit res iuſticie. hic au.
tem ſolus oꝛdo iuſticie.tum quia illud

eſt ſᷣm ſe malum ex genere vt oſtenſũ

ſupꝛa ꝙ nullo modo poteſt bene fie
ri. Iſtud autem eſt malum ex ſola cir/
conſtantia. tum quia vt dicit lex ſan/
ctiꝰeſt impunitum relinquere facinus
nocentis quam innocentem damnare
ff. de pe. l.abſenteʒ. quare iudex in ta
li caſu poſitus debet potius iudicare
pꝛo veritate certitudinaliter. Si nota
quã contra veritatẽ.non obſtante qua
cunq; pꝛobatione pꝛopoſita. Sed ps
appellet ſi vult.poſtquã ipᷣe animã ſu
am liberauit. ¶ Tercium vero decla/
ro ꝙ iudex qui eſt talis pꝛinceps ꝙ ſu
perioꝛeʒ non habet.debet ſumpliciter
iudicare pꝛo veritate ſibi nota. Pꝛi/
mo quoniam ille qui eſt quaſi deus in
terris debet quantuʒz poteſt ſicut deus
iudicare in terris. tali nanq; pꝛincipi
maxime iniungitur illud ꝙ generall⸗
ter fidelius indicitur. Eſtote imitato/

res dei ſicut filij kariſſimi.Ephe.. ſʒ

talis pꝛinceps qui non habet ſuperio
rem in terris eſt quaſi deus in terris
Sic enim vocatur in ſcriptura diuina
⁊ ipᷣe ⁊ ſui ſimiles. vbi dicit᷑ ꝙ dij foꝛ
tes terre vehemẽter eleuati ſunt in po
pulos.de ãt ſꝑ iudicat in veritate ⁊ p

ritate ſibi nota.ſcriptũ eſt enim ꝙ de/
ludicabit oꝛbẽ terre in equitate ⁊ po

