Mipernſtaenef
odrſanbtg

e
e i⸗
Nugri
arn
iſ
lesnt

an gin

ſpt
mst müͤcli
nder un
n eſ
ngnägen
KNDdniz

agee n

MtNen
ſpbir ſr⸗
Nbn miifi
ennsſthiti
ngir lludgin
rehan ount
cignu niöpern
n ger
nmnicintal en
õ
ii 1
(Söimummnt
äuraef

.

ſopbinii lri⸗

1i mnoreſ

zmu

„.
Pu xhj iis
rus ihi⸗
günneſik,

hinn tila,
38 99

et ni
3 nöͦabetfnlaſ

VI

ꝙ impꝛudẽtia lũcta cũ incõtinentia ſit

vna otus que tñ erit cõpoſuia ex duabꝰ
malitijs ꝙ eſt euident᷑ icõueniens ꝙ at
ſequat᷑ ꝓbat ibi Cõtraria Et hoc ſic
Dis haitus determinate reddẽs opuſ
hñtiſ bonũ:eſt vᷣtus ut S.li:2?c. S:⁊ liꝰ
c 2 Sed hoc poſito ꝙ incõtnentia
reddʒ hõinẽ egreſſiuũ a quacũq; rõe.
ipꝛudẽtia iũcta cũ incõtinẽtia reddet
opus bñtis eas detmiate bonũ.quare
erit virtuſ.huius rõis ðclarat hic mio
reʒ tin qꝛ maioꝛẽ ſuppõii ex li. 2. 7 ex

62 Dicit ꝙ̈ꝙ aliquis bñs ipꝛudentiãũ

cũ ĩicõtinẽtia ab opiniõe ipꝛudẽtie vis
ſalit egreſſiua opabit᷑ ↄria eoꝝ q opi
nãatur ppter ipſã icõtinentiã. opinat ãt

fm ipꝛ udenti illa que ſũt bõa eẽ ma

la ⁊ ecõuerio ⁊ opoꝛiere nõ opari ea
que ſũt bona ſʒ ea que ſũt mala. quaĩ

fm icõtinentiã egreſſiuã operabit᷑ bõa

æ nõ opabit᷑ mala cũ bõa ſint diſſuaſa

2à mala ſit ſuaſa ᷣm ipꝛudentiã.quare

talis ĩpꝛudentia mũcta cũ tali icotinen
tia determiate reddet opuſ hõis bonũ
æ pcõſeqũs ut pꝛediciũ eſt ipꝛudẽtia
cum iĩcotinentia cõſtituet vnã tutem
Coni ibi Adhuc ĩ perſuaderi] Mo
uet ſextũ dubiũ.ſ vtruʒ itemperat ſit
melioꝛ vł detioꝛ q; icõtinenſ.Et quia
pꝛuna facie appart ꝙ itẽperat eſt de
terioꝛ q; icõt nenſ.iõ tin arguit ad al
terã partezʒ ſuppoſito titło qõis ⁊ ax/
guu ſic Dis operas ⁊ perſequens dle

ctabilia nõ ſeqnda ⁊ adhuc iduct pꝓpi

perſuaſiõeʒ rois eſt melioꝛ eo ꝗ talia
operat᷑ ⁊ ſequit᷑ nõ ꝓpt᷑ aliquã rõcia
tioneʒ ſʒ ꝓpt ſolã ĩcõtinentie cupiaʒ
ꝙ apparet qꝛ iſte perſuaſꝰſanabilioꝛ
eſt q;; ille nõ perſuaſus qꝛ perſuaſꝰ ſa
nat᷑ per diſſuaderi. Mõ ſuaſus ãt non
ꝓpter hoc ſanabit᷑ ſʒ icontinens ope/
ratur ⁊ perſequitur delectabilia nõ
ꝓpter aliquã rocinatiõeʒ verã vł falſã
Intemperatuſ uero talia perſeꝗt ꝓpt
perſuaſionẽ aliquã quãuii falſ. quar
incontinenſ deterioꝛ eſt itemperato ⁊?
itemperatus mehoꝛ eſt eo. buius rõis
põit pꝛimo maioꝛeʒ cũ ſua ꝓbatiõe ⁊

pʒ lia 2? minoꝛeʒ ibi.¶ Incõtinenſ aͤt
dicens ꝙ icõtinens reus eſt illo puer
bio ĩ quo dicimꝰ exiſtentes ydꝛopici ł
febꝛicitantes qũ aqua potata ſuſſocat
⁊ iterimu ydꝛopicũ uel febꝛicitãtem:
oʒ iquimus adhuc pł bibere ſi debe
m ſtatiĩ moꝛi. ⁊ ita ſicut ille febꝛicitãſ
uk icontinens nõ ꝓpter rõem ſed ꝓpt
ſitim vult adhbuc bibere. Sʒ icõtinenſ

Slectabilia pſequit᷑ non ꝓpt rõem ali

quã ſʒ pp ſolã cõcupiam.Qð apparet
qꝛ ſi talia operãs perſuaſꝰ eẽt deber
agere que agit. diſſuaſus quippe a ta
libuſ geſceret ⁊ ceſſaret qꝛ remota cã
remouetur effectꝰ. HNũc ãt ita eſt ꝙ nõ
ſuaſꝰ ſeu diſſuaſꝰ per aliquem coꝛꝛipi/⸗

eniẽ eũ nõ min talia agu.quar̃ maãife

ſtũ ẽ ꝙ icõtinẽs delectabilia ſpeqtur

non ꝓpi rõciationẽ aliquã ſʒ ꝓpt ↄcu

piſcẽnã. Con ibi Adhuc ſi circa mo

uet. 7. dubiũ. ſ. vrruz incontinens ſit

circa oia v qꝛ vulgaris eſſiatio cõiter

vocat aliquos ĩcontinentes indifferen

ter circa quãlibʒ mãm ideo arguu tm̃
ad partem oppoſitã. Suppoĩto Stitu
lo q̃ſtionis arguit ſic.ſ licontinentia ⁊
continenria eſſent crca oĩa ꝗs eſſet ſi⸗/
plicit᷑ icõtinẽs quaſi dicat ꝙ nullꝰꝙ ap
paret qꝛ nullus hẽt oẽs ĩicontinẽtias
circa quaſcũq; mãs ⁊ iõ null diceret
ſiplicit᷑ icontinẽs. Sed hoc eſt falſum
qꝛ cõit᷑ aimꝰ ⁊ ↄcedimꝰ aliquos bo⸗/
mines eẽ ſipucit᷑ icontinẽtes. quare .
continetia ⁊ cõtinẽtia nõ ſũt vnisᷣſalit
circa oĩa. huiuſ rõis poĩt pꝛimo conſe
quẽtiaʒꝝ cum ſua ꝓbatione ⁊ patet. 2.
deſtruit cõſequẽs ibi Aim at vliio

aũt ibi. Subitatiões epylogat dicẽſ

ꝙ dubitationes tales accidunt circa pᷣ
miſſas ſuppoſitioneſ de cõtinẽtia c in
continentia quaꝝ aliquas opoꝛtebit ĩ
terimere eas.ſ.qui falſum cõcludũt ⁊
ſophiſtice pꝛocedunt:aliquas aut que
verum concludunt ⁊ recte pꝛocedum
opoꝛtet relinquere inſolutas quia ſo
lutio dubitatiõis nihil eſt aliud q; iue
tio oitatis. quare iuenta uẽitate no o/

poꝛtet rões vitadᷣ inuentiuas ſoluere.

7)
H.

EPen
R

dã dubia hic aũt dat reſponſa. pꝛimo

aũt pꝛeſcribit moduʒ pꝛocedẽdi:ſcᷣo
ꝓcedit ad pꝛopoſitũ ibil Eſt aũt pꝛin
cipiuʒ Dicit igit᷑ pꝛimo ꝙ in reſpon
dendo ad pꝛemiſſa dubia ſic pceden
duʒ ẽ.ſ.ꝙ intendẽdũ ⁊ cõſiderãdũ ẽ

pꝛimo utrũ incõtinẽtes pꝛaua operẽ

tur ſcientes vel nõ ſciẽtes.Si aũt ſciẽ
tes intendẽdũ ẽ qualiter ſũt ſciẽteſa
qualiter nõ. Hec ãt queſtio ẽ pꝛimo ðᷣ
terminãda.ſcòo intendẽdũ circa qua
lia obᷣa eſt ponẽdũ operari cõtinẽtem

⁊ incõtinẽteʒ. Sico aũt vtrũ operent

circa omnẽ delectationeʒ ⁊ triſtitiã ⁊
iuxta iſtã queſtionẽ determinant᷑ qua
tuoꝛ difficultates:tertio eſt intendedũ
circa continẽtẽ ⁊ perſeuerãteʒ vtrum
debeamus ponere eos eẽ idem vel al
terũ ⁊ iuxta hoc determinãt᷑ due diffi
cultates.quarto ãt intẽdendũ ẽ de ali
is quecũq; ſũt cognita huiꝰ ſpeculati
õis quoꝝ.ſ.notitia facit ad ĩnoteſcẽti
aʒ cõtinẽtie ⁊ incõtinẽtie:⁊ pꝛopter
hoc determinant᷑ in ſequentibus alie
tres difficultates ⁊ ſic in vniuerſo de

terminãde ſunt.j.x.queſtiões Conſe

quẽter ibil ẽ ãt pꝛincipiũ Pꝛocedit
ad pꝛopoſitũ ſᷣm oꝛdinẽ pꝛetaxatü re
ſpõdẽdo ad.x.queſtioneſ circa cõtinẽ
tiaʒ ⁊ incõtinẽtã incidentes: pꝛimo
determinat iſtã queſtionẽ vtrũ inco
tinẽs poſſit operari cõtra ſciẽtiã:ſcõᷣo
utruʒ incontinẽs ſimpliciter æ ppꝛie
ſũptꝰ ſit circa omnẽ materia ibi Ut·

—☛

ãat eſt aliquis tertio vtrũ incõtinẽſpᷣm

qd ⁊ ſilł itudinarie dictuſ ſit circa oẽm
materiã ibi Quia aũt ↄcupiaꝝ quar
to vtrũ incõtinẽſire ſit turpioꝛ quã in
cõtinẽs cõcupiſcẽtie vel e conuerſo ibi
Am ãt quinto vtrũ ĩcõtinẽtia ſit pe
ioꝛ beſtialitate ibi LIpſaꝝ aũt ſexio
vtrũ cõtinẽtia ⁊ incõtinentia ſint ea
dẽ vł diuerſa cũ mollitie ⁊ perſeuerã
tia ibil Circa eaſt ſeptimo utrũ̃ incõ

tinens ſit deterioꝛ intẽperato ibil Eſt
ãt intẽperatꝰ octauo utrũ cõtinẽs ſit
imanſiuus õi opinioni ⁊ electioni ⁊
incontinens egreſſiuus abõi opini⸗

one ⁊ electione ibi Atrũ igit cotineſ

nono utꝝ ↄtinẽtia ſit mediũ ſic etint᷑

duo extrema pᷣua ibij qꝛ at aliqſ ..xx

utrũ aliꝗs ĩcontinẽſ poſſit eẽ pꝛudenſ
ibil Mec ſimul pꝛudentem et inconti
nenteʒ Circa pꝛimã queſtionẽ ponit
tres articulos i pꝛimo colligit inteti
onem continentie ⁊ incõtinentie.in
2½ phbat quendã modũ dicẽdi cui dã
opimõis falſe ibi. De eo quið igit g⸗
exponit modũ ſecũdũ opinionẽ pꝛo
pꝛiaʒ ibil Sed q;ꝛ dupliciter. In pꝛi
mo articulo pꝛimo ꝓponit per modũ
dubij que ſint intentões ↄtinẽtie ⁊ ĩ

continentie ſcòo reſpõdet ad hec ibſbi

Nec enĩ circa ommia Picit pꝛimo
ꝙ pꝛĩcipiũ intẽtiõis oꝛdinate ad dðter
minationẽ pꝛime queſtiõis eſt pꝛeco
gnoſcere vtru cõtinens ⁊ incontinenſ
habeãt differentiã ſpecificam ex ſola

materia circa qᷓ; ſũt vel ex ſola foꝛma

ſᷣm quã ſe hñt ad obiectum vel ex u/

troqʒ.ſ.ex mat᷑ia ⁊ ex foꝛma. Sic vibd

lʒ ꝙ ſi habeant differentiã ex ſola ma
teria tũc eſſe cõtinens ⁊ incontinenſ
conſiſtit in eſſe circa ea que intendũt
ſicut veritas iactantia ⁊ yronia diſtin
gunt ab omnibus moꝛalibus vitijs ⁊
virtutibuſ per eſſe circa veritateʒ que
E in coĩone oboꝝ ⁊ opeꝝ.Si vero ha
beãt differentiã ex ſola foꝛma tũc eẽ

eoꝝ conſiſtit in qualiter: puta taliter
vel aliter ſe hẽre circa eãdem materiã

cũ alijs ſicut iuſtitia differt a liberalita
te nõ quidẽ in mã.qꝛ circa eãdẽ mãʒ
ſüt. Sed differunt in foꝛma ſᷣm qua ſe
habent ael pecuniã. Juſtitia eni ſe bʒ
ad pecuniã ut redditiua: liᷣalitaſ sꝛo
ut donatiua.Si vero habeãt differen/
tiã ex utraqʒ tũc eẽ eoꝝ ↄſiſtit in eſſe
circa hec oba.Et ĩ taliter ſe habendo
ad ea ⁊ ĩ hoc videbit᷑ ſi ſint rca õia
uł circa qued determiata. (Lonf ibi
Hec.n.circa oĩa ẽ ñũdet cõcedẽdo

ntnens
lſer maeit
Miull
ſnit.n ernn
nclctrſe
iſpenun.
iconnenad
onnbusa
iicinenpen
Neſs ep

RM ſeuntätcba

ſecau materu
ſnnicierled
ſicltermcon
tipnina: i

(IRſenaban

ruomatu
lallnis

lblei

Agunecexic

ure ncötini
oEnetiai
Vyniinitia t in
Muenreentes
iltinteperiin

biliss rto oꝛan
ſrenes in ma

huintentione

Nile
Ahzcvendino
Cnopenamsidl

rddar
oqincontnere

Phaeropinoney

ni Myr bat
lnppeotßzalign
popriä mbil
Miltezae eſt

nochgpbaroup
Nchetplter dub
berimragni
biauin
Geaſcenes:
nſeſciemin
guereeniin
L gfeciumre
Annos dötpe

enNl

end
umne
zing n

=

2=2=

=–

☛

urwii
Eanucii
nd lg
tiäi gin
enno W

ninösinnn

mne iisiit
diſlre
nöſütaſr
it Mobcamn

aſerennäidin.
enuea ue in
Gita tne
vos oralibe
eſe Crcaet

don 10er n
nüerſoln mu

n uuluer in

cre rcitiin
—õ
n ni a 64
nuntinſenufßl
—
Swo baleun,

tien, ſ1m4

1

Etitüneſen
mucbitſ i/

itcmin 4

VII

ꝙ continens ⁊ incontinẽſ differunt ab

alijſex mã et ex ſoꝛma.a quibuſdã.n.
ex mã ⁊ a quibuſdaʒ ex ſola foꝛmadi
fferũt.n. ex mã qꝛ nõ ſũt circa omnia
ſimpliciter ſed tantũ circa illa circa qᷣ
temperatuſ:⁊ per cõſequẽſ ↄtinẽtia
⁊ incotinẽtia diſierunt ꝑ materiazx ab
omnibus a quibus differunt temperã

tia ⁊ intemperantia ⁊ h ſupponat᷑ ad

pꝛeſẽs.qꝛ.j:pꝛobabitur qõne.2? Dif
ferunt ẽt ab aliquibus per foꝛmã quia
nec ad materiã temperãtie ſe habent
ſimpliciter ſed modo ſpeciali.ꝙ ꝓbat᷑

qm aliter incontinentia eſſet idem cũ
intẽperãtia: cũ eſſet idem in materia
X in foꝛma:bᷣ autẽ nõ ẽ verũ qꝛ intem
peratus ducitur ad delectabilia eligẽſ
⁊ exiſtimãs ꝙ ſẽper opoꝛteat ꝓſequi

delectabile pñs. Incontinẽs aut nec
eligit:nec exiſtimat iſtud ⁊ tñ ꝓſequit
quare incõtinẽs nõ ẽ intemperat nec

incontinetia intẽperatia. pʒ igitur ꝙ
continẽtia ⁊ incõtinẽtia ſunt habitus
conuenientes in materia cũ temperã

tia et intẽperãtia ⁊ differẽtes ĩ foꝛma
ab alijs vo moꝛalibꝰ vitijs ⁊ virtutibꝰ
differentes in mareria v in foꝛma ⁊?
ſm bas intentiones ſumũtur in ꝓpoſi
to ¶ Coni ibi. De eo quidẽ igᷓ. Im
pꝛobat quendã modũ ſoluendi cuiuſ/
dam opinionis falſe recitate ſuperius
inter oubia. c pximo. Dicit. n. illa opi

mo ꝙ inconuinẽteſ agunt incontinẽter

pꝛeter opinionẽ verã ſed nõ pꝛeter ſci
entiã. Super b ãt dicit phus ꝙ ad rõ/
nem ꝓpterq; aliqui agunt ↄ eſtimatio
nez pꝛopꝛi nihil differt opinio a ſci⸗
entia qꝛ eadẽ eſt ratio ⁊ indifferens ðᷣ
vtroq; ꝙ pbat dupliciter pꝛimo qꝛ: qui
cũq; equaliter dubitãt ⁊ equaliter ſciĩ
ſe exiſtimant equaliter ĩmanẽt exiſtia
aſert equaliter egrediuntur ab
ead BGed

bitant:ſicut nec ſciẽtes.ſed ſe ſcire exi

ſtimant ſicut ⁊ illi qui ſciunt.2. tbi. Nn

igitur ppter Arguit ſic. Quicũq; cre

dunt videlicet eſſe ꝙ exiſtimãt eque ꝗ

ete uel eque intenſe ipſi eque imma/

nẽt vł eque egrediuntur ab eſtimatio

te intenſe vł remiſſe facit in h differen

ne ſua maxime ſi vehementer vł quie

tiam. Sed ſcientes ⁊ aliqui opinan/

no minoꝛem ibi. Quidam enim cre-

ſcientes ⁊ opinantes equa

liter ſe ſcire exiſtimant ⁊ neutri dubi-/

tãt. quare equaliter imanẽt vł equa/
liter egrediuntur a ſua eſtimatiõe· bu

ius ratiõis põit pꝛimo concluſionẽ.2·
minorem. d. ꝙ quidã opinãtes nõ du/

nem p

tes eque credũt.quare eque imanent

vł eque egrediũtur ab eſtimatiõe ſua
huius rationis põit pꝛimo maioꝛẽ ex
conceſſione opiniõis cõtrarie.d. ſi)p
quia:qꝛ opinantes magis agunt pter
opinionẽ ſuã quã ſcientes pꝛeter ſciẽ/
tiã pꝛopter hᷣ ꝙ opinãtes cꝛedũt ma⸗/
gis quiete.ſequitur ꝙ ſi eque quiete ł
eque uehem̃t credãt utriq; eque agẽt
pꝛeter ſuã eſtimationẽ utriq;. 2. ponit
concluſionem ibi. MHibil differt Der

dunt. que patet per e eriẽtiam. Cõ
ſequenter ibi. Lectio.4

◻

duʒ quo incontinetes agunt
pꝛeter ſcientiam ᷣm opino/
ꝛopꝛiam ⁊ ſuper bᷣ ponit quatu

oꝛ diſtinctiones qualibet cum ſua con

cluſione.ſcòã ibi.. Adhuc q; duo mo

di · ttiã ibi.differt ãt ⁊ vłe. quartaʒ
ibil Adhuc hẽre De pꝛima diſtincti
one dicit ꝙ qꝛ dicimus dupliciter ſcire
dicimus enim ꝙ ſciens ẽ ſciẽtiam hñs
⁊ ſcientia nõ vtens ⁊ eſt Et ſciens ſciẽ
tiam habens ⁊ ſcienta vtens: ? ideo
dicimus q multum differunt iſta duo:
.ſ. aliquẽ hñtem ſciẽtiam ſed nõ vien
tem nec ſpeculantẽ agere ea que non
opoꝛtet agere ⁊ aliam ſciẽtiam hñtez
æ actu ſpeculantẽ ⁊ conſiderante age
re que ñ opoꝛtet agere:⁊ ſuper hᷣ põit
concluſionẽ ſuã ⁊ eſt ꝙ vltimuʒ videt᷑

aliquibus eſſe durum ⁊ miru. Sʒ pꝛi⸗

mum vbi. ſ. agens nõ utuur ſ. ciẽtia: nõ
ẽ duꝝ nec miꝝ: ſʒ valde ꝓbabile ⁊ val

de conſonum ratiõi. verbi gtia. ſi nau
ta ſciens viam tutam ⁊ piculũ vemies

ad paſſum non conſideret actu ſ. Eaüd

qꝛ duplicit᷑. Ponit mo

ILIISRO

ſcientiam ſuam nõ eſt mirum ſi peri/
clitetur et erret.¶ Coni ibi.. Adhuc
qꝛ duo. Ponit ſcõam diſtinctionem
d.ꝙ duo ſunt modi pꝛopoſitionũ.vna
vłis et altera particularis quibus am
babus opoꝛtet vti in opatiõe virtutis
hac ergo diſtinctione poſſita addit

iſtam concluſionem.ſ.ꝙ nihil impoſſi

bile ꝓphibet hominem habentem am
bas pꝛopoſitiones ⁊ vtentem pꝛopo
ſitione vniuerſali ſed non particulari.
operari et agẽ ea que ſũt pꝛeter dicta
men ſcientie. Cuius rationeʒz aſſignat

qꝛ operabilia ſũt ſingularia: ⁊ iõ uſꝰ

notitie vłis ſine vſu notitie ſingłariſñ
ſufficit ad dirrectionẽ operationis vbi
Stia ſi nauta pꝛedictus ſciens in vłi
ꝙ cauenduʒ eſt periculum ⁊ tenẽduzʒ
eſt iter tutum ⁊ ſciens in ſingulari ꝙ
in tali paſſu poteſt eſſe periculũ ⁊ uer
tutum ⁊ cum hoc actu conſideret ꝗa
declinandum eſt periculũ illius paſſui
tñ non actu conſideret nec aĩaduer
tat ſe eſſe in illo paſſu cũ ibi fuerit nul
lum vtiq; impoſſibille pꝛohibet quin
ipſe periclitetur pꝛeter ſcientiã ſuam

pꝛopter inaduertentiamſi ingulariſ eõ
cernentis h̊ ⁊ nũc.Cont᷑ ibi. Piffert

autẽ ⁊ vniuerſale :ponit tertiam diſti
ctionem.d.ꝙ vle diffet ⁊ diſtinguitur
km rem ⁊ ſecũdũ hominẽ.qꝛ ꝙdaʒ ẽ
in re ⁊ ꝙdaʒ in homine. In re qui⸗
dẽ eſt vłe cuiꝰ veritas depẽdet ex nã
rei que non eſt in poteſtate noſtra pu
ta quoniã cibaria ſicca omni hõini cõ
ferunt ⁊ qm iſte infirmꝰ eſt homo uel
qm illud ꝙ eſt panis uel ſimile pani ẽ
ſiccum. Iſta quiẽ ſunt in re non depẽ
dentia ab homine.vle vo ꝙ eſt in hoĩe
ipſo eſt illud cuius veritas dependet
ab homine puta.ſi hoc ꝙ è tale homo
babet vel nõ habet:operatur vel non
operatur. Si enim aliquis ſciret ꝙ pa
nis conſert ei ⁊ haberet panẽ tamen
neſciret ſe habere panem nõ ꝓpter bᷣ
comedẽt.vł ſi ſciret medicinam ſibi p
futaram.tñ qꝛ non eſt aſſuetꝰ talia ſũ
mere non vult eã bibẽ.Super hac iã

diſtinctione ponit talẽ cõcluſionẽ d.
ſcire ſᷣm hunc modũ ⁊ vᷣm illũ im dit᷑/
fert ut illud impoſſibile ꝙ inducebat
ſocrates:videbat᷑ ſequi ᷣm vnum mo
dum ⁊ nõ ſcòm aliũ qꝛ nullũ videtur
inconueniens incontinentem ſic ſcire
puta ſciendo ꝓpoſitionem in re ⁊ non
in ſe:⁊ cum hoc oppoſituʒ agere:alii
autẽ ſcire puta ſciendo pꝛopoſinoneʒ
in re ⁊ in ſe ⁊ cum h oppoſuũ agere.

vigdet᷑ admirabile ⁊ quibuſdã ſocrati
cis videtur eſſe ſimpliciter impoſſibke

Con ibi. Adhuc habere ſci Etia. po
nit quarta diſtinctionẽ circa qᷓ; ſic ꝓce
dit.pꝛimo nãq; ponit eam. 2: G;tũ ad

vnam partem pꝛobat e ibi. Sed tũ
ſic diſponũtur. ʒ? iuxta eam ponit duaſ

concluſiones ibi.. Cum aũt vna fiat.

quarto remouet tres difficultates ibi:

LHon contraria. Dicit ergo pꝛimo
ꝙ habere ſcientiaʒ exiſtit ⁊ contingit

hõinibus ſᷣm aliũ modũ a pᷣdictis mo

dis.i.alia iſtinctio datur nũc de mo⸗
do habẽdi ſciẽti pꝛeter tres diſtincti
ones pᷣmiſſas que diſtictio ſumitur ex

eo ꝙ dictum ẽ ſupꝛa ꝙ nos videmhäi
tum ſciẽtie differetem eẽ in hẽre ſine

vti ⁊ habere cum vti. Quare poſſum⸗
⁊ diſtinguere dicẽtes ꝙ habere ſciẽ⸗
tiam cõtingit dupliciter vno mõ habẽ
do liberũ uſum ſciẽtie ⁊ h ẽ ſimplicit

habere ſcientiam. Alio mõ nõ habẽ/

do liberu uſum ſcientie ⁊ hoc eſt ali⸗/
qualiter nõ habere ſcientiam quõ dici

muſ doꝛ mientẽ ⁊ inaiĩatum ⁊ vinolen
tum habere ſciẽtiam de quibus põt di

ci aliquałr ꝙ ꝓ ſtatu doꝛmitiõis ⁊ in/

anie ⁊ vinolentie:quaſi nõ habẽt ſciẽ

tiam. ¶ Confj ibil Sed tũ ſic diſponũ
tur. pꝛobat iſtã partem diſtinctionis
ſ.ꝙ aliqui habituałr ſciẽtes ſunt ta/
qᷓ; non ſcienteſ:hᷣ ãt dicit ſpecialiter ðᷣ
incontinentib de ꝗbus ẽ ᷣmo. Iſtud
ꝓbat tripliciter. pꝛimo a poſterioꝛi:
2ea ſimili ibi Differẽtie ãt ſᷣmonis.

22 a pꝛioꝛi ibi.. Adbuc aũt. pꝛimo g

ſic arguit quorũcũq; paſſiões traſmu/

tant eorum coꝛpꝰ:ſic diſponũtur ſicut

ciif

eſulgi⸗
ſoshoſtl
caſſou
Airsſant

4Gclnns

(sligs

utant ſi⸗
ſcitdmaͤns

irõliil
nirſtliat⸗

lanchiad
ſiſcene. mn

onempernn
kellanins
mmmmmit
Gnlätin

iii M
yohfit⸗
(tacluſeiun
Menalee⸗
AYVYVNLpbns
icläenan
fecetignu

Uiscnperüh
Nind olina:
lvertbu enped
Ppalclcentes

liconfcps:
frgldian
Allrür Hn

—☛—ẽ+‧

ürnaigen

Ehſunnan

Awipin

lgndcir

liſtinscer
Cnnnenadin
Iifainymctie
nenerſbnn,
fi hunsni⸗
fine na

nmnennnn
mbeppottig
aere ei
ictuſ

„

Npücter onid

Nit nimniiut
re iſ in
ſbi eliſ

Sifeniteite⸗

gücig⸗ ſien
upſcaln⸗

pꝛedicti Illi aũt ut dictum eſt ſic ſunt
dilpoſui ꝙ ſcientes neſciut. huius ra⸗

tionis ponit pꝛimo concluſionem. d.

ſic diſponunt hõies in paſſionibus
exñtes ſicut ⁊ uu:doꝛ nuenſ maniacuſ

æ violentus. 2? ponit mioꝛeʒ. d. ꝙ ire

X cõcupiſcẽtic venereoꝝ c quedã paſ

ſiones tales manifeſte coꝛpus tranſ⸗

mutant ⁊ qnq; intãtum ꝙ quibuſdazʒ

faciũt v inducut inſamas. ʒzerepetit

cõcluſionẽ. d. manifeſiũ igitur ẽ ꝙ incõ

nuninẽtes dicẽdi ſũt ſinnliter habeĩ eẽ

diſpoſiti ſicut hij pꝛedicti doꝛmiens ⁊
reliqui qtũ ad h ꝙ ẽ nõ habere liberũ
uſũ ſciẽtie. maioꝛ autẽ ꝓpoſitio tenet
qꝛ ſicut diſpoſitio coꝛpoꝛis per doꝛni/
tionem per inauiã ꝓ vinolẽtiaʒ pbi
bet uſu rõnis.ſic ẽt diſpoſitio aĩe qͥ ap/
paret in tranſ mutatiõe coꝛꝑis p irã ⁊
concupiſcẽtiã nõ pmittit vſũ rõis eẽ li

berũ. ibi. Ndicere autẽ. Arguit ad
iidez ex ſimili. pꝰ tñ remouet q;dã iſtã
tiaʒ q; faciũt alig dũtes ꝗꝙ cũ actu pcc

cant actu ſciunt ? cõſiderãt ⁊ intelli/
gunt ſe male agere Et h etiã ꝓteſtãt
oꝛe c iſtud videtur ſignum ꝙ ꝓ tũc tẽ
pore paſſionũ habẽt ſliberũ uſũ ſciẽtie
ag b dicit phus ꝙ' iſtud nullũ ſignum ẽ

ꝙ ꝓ tüc l!be utant᷑ feiẽtia qð ꝓbar ꝑſi /
mile: qꝛ ⁊ üli qui exiſtunt in paſſiõibꝰ
hijs coꝛpoꝛalibus.puta do⸗ mitiõe ĩia⸗/
nia ⁊ vinoleẽtia dicut determinatiões
verba empedoclis ⁊ pueri pꝛimi/

—

tus addiſcentes cõplectutur oꝛe ᷣmo⸗/
nes ſcientificos:tñ nec illi patꝛonatiĩ /

telligunt qd dicunt nec iſti pueri ſciũt
quid loqũtur. Huiuſ rõ eſt qꝛ talia ĩtel

ligibilia cõnaſci ⁊ ſane cõcipi opoꝛtet
Iſtud ãt indiget tẽpoĩr̃ ⁊ quiete. Hac
igitur inſtantia remota ſic arguit. quẽ/
admodũ nõ intollẽtes T ſ umulätes ſe
intelligere dicũt ᷣba ſua ſine libero u/
ſu ſciẽtie. Sic exiſtimãdũ e faciunt ĩ
continentes. Iſtud at apparet per p⸗
miſſa in remotiõe inſtatie. Sʒ Uli nec
ſane nec libere utuntur ſcientia. ꝗ nec
iſti. huius rõis põit ſola cõparationeʒ

infine partis Coni ibi. Adhuc at

Arguit ad idẽ a pꝛioꝛi. dicit tñ pꝛimo

adbuc iſto mõ aliquis nalis reſpici,
et cauſam pꝛedicti ligaminis quo.ſ.

ligatur incontinẽs ne habeat liberuʒ

vſuʒz ſciẽtie qꝛ ppoſitionũ de agibilib⸗

altera eſt vniuerſalis: altera vero ſin⸗/

gularis de ſingularibus cõplectẽtibuſ

hic ⁊ nũc ⁊c ceteras circũſtatias. Hijẽ?

pᷣmiſſis intendit ſic arguere. Omni

ibere conſiderãs de ſi ingularibus bic

æ nüc agibilib libẽ utuur ſeſu ſuo. Sʒ
incontinens nõ libere utitur ſi enſu ſuo
ergo nec libere utiu ſciẽtia ſua.hui
ratiomis tin ponit pᷣtutẽ maioꝛis.d. ꝙ
ſingularium agibiliũ experimẽtałr co

gnoſcendoꝛum eſt ſenſus pꝛopꝛius n

quidem ſenſus coꝛpoꝛalis ied ſenſus

itellectualis quẽ opꝛtet habere in no⸗

titia ſingulariũ ⁊ hic ſenſus ẽ itellect

ut. S. li 26 c. i4. quare ad ſciẽtiam ta

lium ſingulariũ opoꝛtet habere libeꝝ
vſũ iſtius ſenſuſ. ꝙ aũt incontinẽſ non
habeat uſũ liberũ buius ſenſus patere
poõt viſo quid diciui ſenſuſ ⁊ quare di

catur ſenſus. &ſt ſciendũ ꝙ intellec,
1us noſter experis delectationẽ vł tri

ſtitiã opationis ſñiat ipſa eſle cõuemẽ
tem vk diſconueniẽtẽ bomim: ſi quidẽ
experiatur eã delectabilez: dicit eã eẽ
cõueniẽtẽ:ſi vo triſtabile dicit eaz eſſe
diſconueniẽtẽ: vnde intellectꝰ inq;tuʒ

eſt experimẽtariu taliũ delectatiois
7T triſtitie accidẽtiũ operatem dicitur

elſſe ſenſus. Et lõ dicitur ſenſus qꝛ ex/
periẽtia eſt pꝛoxumo⸗ ſẽſationi inter

omnes operatiões intellectus. Incõ⸗/
tinẽs aũt habet intellectũ qui expuur

deljlectationem in operatione pꝛaua.

Et ideo ꝓ tunc nõ põtſ etentiare ipaʒ

cẽ oiſconuemiẽtez bomini ſed potius

.

. eſſe conuenientẽ ei. quaĩ nõ hẽt rectũ
uſum nec rectũ iudiciũ ſeſuſ ſui. ut nota
m. 5. 1!?2 circa pꝛinci i Loni ibil cuz
auüt una fiat. Juxta pꝛedictã diſtictio
nsẽ ponit duas cõcluſiões. pꝛim iuxta

—

pꝛimã diſticuonẽ: ſcda iuxta ſcoazʒ ibi.
OAuoniã quidẽ igit] Dicit pꝛo pald

concluſione ꝙ cũ fiat vna ro ex i iſ. ſ.

1. IIBRO

vniuerſali ppoſitiõe ⁊ particulari ne/
ceſſe eſt concluſũ opus h quidẽ dicere
alam ex parte intellectus. In factiuiſ
aũt confeſtim operari. puta in tali rõe
ſi dixerit anima. Omne dulce guſtare
opoꝛtet.h̊ aũt vinũ aut aliquod alioꝝ
ſingulariũ potabiliũ ẽ dulce. hac gdẽ
rõe ſtãte in uſu lihᷣo aĩe:cõſequẽs ẽ ho
minem potẽtẽ ⁊ nõ ꝓhibitũ ſumnł opãi
p ⁊ bibere.Sic patet ꝙ ſtãte libero
uſu ſciẽtie ĩ vłi ⁊ in particulari ex ma

ioꝛi ⁊ ex minoꝛi cõſequẽs ẽ tatim
ſequatur opanio cõcluſa. ¶ Scðo ibi

MAuãdo quidẽ igꝗ] Ponit ſcõᷣam con⸗/
cluſionẽ iux ſcõã partẽ pꝛemiſſe diſtin
ctionis.d.ꝙ qñ accidit talis caſus q;
vna vlis ꝓpoſitio ꝓphibet guſtare: pu⸗/
ta iſta.nulluſ guſtare debet ex tempuſ
debitũ:vel extra locũ debitũ.ſit autem
alia ppoſitio vłis ꝙ omne dulce guſtã
dum eſt tq; delectabile ſub pꝛima
vmuerſali non ſüũmatur minoꝛ. Sic
tacetur vtrum ſit locus debitus ad gu
ſtandum. ſed ſub ſcòa vłi ſümatur iſta
minor ꝙ h vinuʒ in hac taberna ẽ dul/
ce.ſequet᷑ opanio ꝑ iſtum ſillogiſmũ il
lata. Sic aut ẽ comuniter circa ratio/
nem incontinẽtis qꝛ foꝛti cõcupiſcẽtia
exñte in amimo: cuʒ pꝛima vlis dicit H
fugiendũ eſſe. concupiſcentia ipſa du/
cit.i.inducit ꝓpoſitionẽ ſuã ſic non
poteſt compleri ſillogiſmus inchoat
ex pꝛima vłi:ſed cõpletur ſ illogiſmus
inchoatus ex 2 vniuerſali qꝛ cõcupiĩa
põt mouere vnaqq; particularũ aĩe.
Cũ eni cõcupiſcimꝰ aligd delectabile
Primuʒ ipſa concupiſcẽtia eſt declec/

bilis ut. 8. lie ʒ? cep? Cuũc aũt intellectuſ

qui dicitur ſenſus experitur delectatio
nem cõcupiſcẽtie ⁊ ꝑ h̊ trahitur ad eã
quare accidit incõtinẽteʒ incontinẽter
agere ⁊ egredi aliqualit a ratione ⁊
opiniõe. Et ſic patet quare incõtinẽs
agit pᷣter ſcientiã ⁊ qualit eſt ſciens 7
qualiter nõ eſt ſciens. ⁊ que eſt cauſa
quare a röne egredit᷑ cũ incontinẽter
operatur.Conjĩ ibi. HNon cõtrarie re
mouet treſ difficłtates ſcõᷣaʒ ibil qua./

liter autem ſoluitur. Tertiam ibil qꝛ

autẽ vluia. Pꝛima difficultas eſt qua

liter incontinentia ᷣm q; opeꝛamur ʒ
ſciẽtiam vriatur ſciẽne.Super h auiẽ
dicit ꝙ nõ opponitur ei comtrarie ᷣm

ſe ipſam ſed ſᷣ̃m accidẽs qꝛ cõtrariatf

ſcientie rõe concupiſcẽtie. que quidẽ
non eſt in eodẽ ſubiecto cum ſcientia.
Sed pꝛo tanto cõcupia ẽ cõtraria ſciẽ
tie.qꝛ trahit ad oppoſitum eius ꝙ di⸗
ctat ſciẽtia.ſed non opponitur eiſicut
opinio recte rationi.ibi enim eſt vera
contrarietas ⁊ in ſignum huius non
dicimus pꝛopter hoc beſtias eſſe incõ
tinentes qm̃ non habẽt vniuerſ. alẽ opi
monem que pſſit dici ſciẽtia ſed habẽt
fantaſiaʒ ⁊ memoꝛiã ſi ingulariũ ꝗbuſ
nũqᷓ; contrariatur concupiſcentia. In
hominibus aũt pꝛeter fantaſiã ⁊ me/
moꝛiam eſt ratio pꝛactica: cuius di⸗
ctamen ſepe mouet nos concupiſceẽtia
KConĩ ibi. Qualir autẽ ſoluiiur. Re⸗

mouet ttiam difficultatẽ ⁊ eſt qualiter

ſoluitur ignoꝛantia qua ligatur mens
per paſſioneʒ ⁊ qualiter incontinens

rurſus fit ſciẽs poſtqᷓ; ſemel ligatuſ fue

rat. CEid b uũt reſpondet ꝙ eadeʒ eſt
ratio ſolutionis ignoꝛũtie viri inconu⸗
nentis que eſt de vinolento:⁊ doꝛmeẽ
te ⁊ non eſt pꝛopꝛia huius paſſionis.
Sicut nec cauſa ligatiõis nec cauſaſo
lutionis quam tñ cauſam opoꝛtet noſ
audire ⁊ addiſcere a phiſiologis.i.a

naturalibus ppᷣis. Eſt g ſcienduʒ cũ li

tẽtia eoꝝ ꝙ doꝛnitio ⁊ vinolentia ſi⸗
cut ⁊ mania turbant ⁊ inoꝛdinant oꝛ
ganum fantaſie. Illa vero turbatione
manente nõ poteſt intellectus recte ⁊

libere uti ratione.qꝛ neceſſe eſt intel

ligẽtẽ quelibet fantaſmata ſpeculari.
Si ergo fantaſmata inoꝛdinata fuerit
TW turbata impoſſibile ẽ ſpeculationeʒ
eſſe rectam ⁊ ita p huiꝰmõi paſſiones
intellectus manet ligatuſ.ceſſatibuſ 5
ipſis ceſſat ligamen ⁊ ſoluitur ignoꝛa
tia qꝛ ceſſante c ceſſat eſfectus ( Si
mili modo q;tum ad aliqua. paſſio ire
⁊ cõcupiſcẽtie coꝛpꝰ alterant ⁊ p ↄñs

mm
Gtanolt
Cnunente
lucſrſi
tnuehin
reſtoli
ſene
erovett⸗
giupak
nſcentia
ſunu ni⸗
tomine
mnntp⸗
ſble
Cünat ern
ſonors⸗
sap
Penapann
ponmnract
onunen
etis on
aſjgnnt
gloerta
Plnnsia5
fuimpofeta
henentlipa
Iginon mmin
Glaröpein
Unquaitaſn
Wmionns
ſtneſeſtoſc
Mbleppo
ffunnanen
ienenin r
Gennniga
Atnmnmiu
Wcnntae⸗
Ntigdoper
Chntnemfu
morſipeete
eſeptepalie
fonbl pane
Atlaenuenn
tlls ottne
wnettpoſſtpn
Akonumpn

daſcinſti

wrüſihlni

Noſinl
Pecimalüttr

r en

Melesd
i miſin ,
ifankuitigin
mu un
1Caluer w
iyenellienn
nſuncktet

vwrünenninn

eninoleno:d Nn

geabauselin
ignnöns tcai
ücaiamopr
era hlclge⸗
1s El; i
mmio fiteni
Tbant 1 ondn
.Tuwonm
Orchintleguen
e htin

1 imninuuft⸗

Inuunminuns
iblei ſogu
np niini⸗
toni ſi
men Pnte⸗
z aſin
vp'alem

oꝛganum fantaſie ⁊ qtum ad h eſt ea
deʒ ratio ligaminis ⁊ ſolutionis de in
continente ⁊ vinolento ſed poſito ꝙ
coꝛpus nulla pateretur alterationem.
adbuc foꝛſan incontinẽtia ligaret rõeʒ
un videbitur in queſtione ⁊ q;tum ad

poc eſſet diſſimile de vinolento ⁊ icon

tinente.¶ Coni ibi. Qui autẽ vltima
Remouet tertiam difficultatẽ ⁊ iſta ẽ
pꝛincipał ⁊ turbauit ſocrateʒ ⁊ ẽ qua

liter ſcientia ſuperatur a paſſione cum

ſcientia videatur eſſe illud ꝙ eſt ſoꝛu
in bomine. (Wal iſtam autem difficul
tateʒ dicit pus quatuoꝛ: pꝛimũ ꝙ iſtð
eſt poſſibile qꝛ pꝛopoſitio ⁊ opinio
vltima extrema operationi pꝛoxia
ſenſibilis eſt opatio ſenſus intellec/
tualis ⁊ pꝛincipalis actionum. que.ſ.
pꝛincipatur actionibus qꝛ ipſa poſita
ponitur actio inq;tum ſic ſe habent in
incontinente ꝙ incontinens in paſſiõe
exñs non habet eam. vel taliter het
eam ꝙ pꝛo tali habere nõ põt dici ſim

pliciter ſcire:ſed ſcire eo modo quo vi

nolentus ſcit mõſtrationẽ ẽpedoclis

recitans verba eius. Et ideo non eſt ĩ

conuenienſſi paſſio pꝛeualet pꝛopõni
⁊ opinioni vniuerſali in actionibus.
cum illa nõ pꝛincipetur in actionib.
tum quia iſta ſingularis que pꝛincipa
tur actionibus pꝛeſente paſſione non

ſit in eſſe ſuo. ſcðo dicit ꝙ b eſt etiam

poſſibile pꝛopter ꝙ vniuerſale ? ſciẽ/
tificum manens manente paſſione nõ
extremũ ⁊ termis vniuerſaliũ deſcẽ
dentium uſqʒ ad operari. Et ideo nõ
eſt mirum ſi paſſ io pꝛeualet in actioni
bus contra tale vłe: cum non deduca
tur uſq; ad operari:ſicut paſſio ducit ĩ
clinationem ſuaz. tert io dicit ꝙ paſſio
non fit pꝛeſẽte ſciẽtia illa que viſa eſt
eſſe pꝛincipaliter tãqᷓ; pꝛinceps in ac
tionibuſ. b autem ſcientia pꝛincipalis
eſt ſcientia extrema:que eſt experimè
talis notitia ſenſus intellectualiſ.⁊ iõ
non eſt poſſibile abſente vno pꝛincipe
actionum: puta illa ſcientia. aliũ pꝛin

vI

cipem imperare. puta paſſionem que
fungitur offitio pꝛincipis abſente pᷣdi

cta ſcientia. quarto dicit ad intentiõe,ʒ

ſocratis ꝙ ipa ſcientia nõ trabitur pꝑ

paſſionem tanq; per aliquid foꝛu ſe.

Et in hoc concedit ariſtoteles ſ. ocrati

ꝙ ſcientia foꝛtioꝛ eſt paſſione:ſed ipſa

trahitur ab obiecto ſenſibili. puta ab

aliquo delectabili ꝙ eſt obiectũ appe

titus concupiſcibilis ⁊ obiectũ ſenſus
intellectualis. &t ideo non concedit
ppiloſophꝰ ꝙ ſcẽtia dirrecte vicatur a

paſſione ſed aliqualit indirrecte: pꝛo
quanto obiectum paſſionis ſubuertit

vſum rationis.Sicut dixit Saniel uüli

impudico ſeni. ſpetes inquit decepit

te:⁊ concupiſcentia ſubuertit coꝛ tu.
Hanietł.xujec Speties quidem muli

eris erat oblectum. cõcupiſcẽtia vero

paſſio aĩi. ultimo epylogat et patet.
(((¶¶Cectio 7„· G
Frum autez eſt aliquis Su

perius determinauit queſtio/
nem illam: vtrum incontines
operetur pꝛeter ſcientiam: hic autem

determinat iſtam. vtrum incontinens

ſumpliciter ſu circa omnẽ materiam.

pꝛimo autem pꝛoponit intentum. vhi
ſciendum eſt ꝙ ſi incontinens dicatur
eſſe circa omnem mateniam: nullꝰ' po

terit dici incontinens ſimplicuer. ut di

xit. S. z: pꝛoponendo queſtionem hic
determinandam. ſi vero incontinens
ſit circa determinatam materia. tunc

—

qui erit incontinenſ circa ülaʒ dicetur

incontinens ſimpliciter. &t ideo qſti/
onẽ iſtã ꝓponit ⁊ repetu ſub bijs ver

bis vrrum auteʒ aliquis ſit incontinẽſ

fimpliciter vel omnes ſint incontinen
tes bᷣm quid ⁊ ſecunduʒ partem q ſi
eſt incontinens ſimpliciter: eru vuch
circa deteriminataʒ materiaz: quare
ſi ita eſt querendum eſt dicendum

qualia ſunt illa circa que dicitur eſſe i

continens ſimpliciter. Se bijs ergo
dicendũ eſt deinceps. Cont ibi Auo
niam quidem igitur. Erequiti pꝛo

II3RO

poſitum ſic pꝛocedens: pꝛimo nãq; p
mittit vnã ſuppoſitionẽ.2? ponit vnaʒ
diſtinctionem ibi. Quia autẽ ſunt p
3. vnam concluſionem iuxta alteram
diſtinctioniſ partem ibi.. Eos quideʒ

igitur] quarto pꝛobat eã ibi. Signũ

autem] quinto ponit aliam concluſio

nem ſuxta ſecundam diſtinctionis ptẽ

ibi Eoꝛum auteʒ.] ſexto pꝛobat eã
ibil Signum auteʒ. ſſeptimo pꝛobat
vtranq; concluſionẽ ſimł ibi. Et pp
hoc in idem.] octauo ponit vnũ nota
bile aſſignans differentiam iter incon
tinentem ⁊ intemperatum ibi.. Sed
ñ ſimiliter. Bicit ergo pꝛimo ꝙ ſi up /
ponendum eſt tãq; manifeſtum. ꝙ con
tinentes ⁊ perſeuerantes ⁊ incontinẽ
teſ æ molles ſunt circa delectationeſ ⁊.

triſtitias. continens enim pugnat ad

uerſus eas ⁊ vincit eas. perſeuerans
vero pugnat ſed non vincit nec vincit
Incontinens autem pugnat ⁊ vincit᷑.
molliſ autẽ ſine pugna reddit ſe viciũ
ut. j. eo. c? x. Scðo ibi. QAuia autem
ſunt Ponit vnam diſtinctionem de/
lectabilibuſ.d.ꝙ de numero delectabi
lium delectationem facientiuʒ.quedã

ſunt ad humanam vitam neceſſaria:

quedam autẽ non neceſſaria.ſed ſecũ/
dum ſeipſa delectabilia: quãdaʒ tamẽ
ſuperabũdãtiã habentia ¶ Heceſſaria
quidem delectabilia ſunt coꝛpoꝛalia:
puta illa que ſunt neceſſaria ad cõſer
uationem indiuidui ⁊ illa que ſunt
delectabilia circa opoꝛtunitatez vene
reorum que ſunt neceſſaria ad conſer/
uationem ſpetiei ⁊ alia huiuſ coꝛpoꝛa
lia delectabilia circa que poſſuimuſ ⁊
aſſignauimus temperantiam æ intem
perantiam ut. S.li? 4? ce de tempe/
rantia. Helectabilia vero non neceſſa
ria ſed ſᷣm ſeipſa eligibilia dico victo/
rid:honoꝛem:⁊ diuitias:⁊ talia bona
de numero delectabilium. Sed contra

hoc ꝙ dicit diuitias eſſe bona ſecundũ

ſe eligibilia videtur eẽ ꝙ alibi dixit ꝙ
viuitie ñ ſũt bonũ ꝙ qrit᷑:vule eni ſũt.

4 . 8
. CC⸗„

⁊ alterius gã. e. li?i c6: Sed ad hoc

dicendum ꝙ aliquid pꝛopter eſſe ſecũ

dum ſe eligibile ⁊ pꝛopter alterum ut

õ.liliic 9. Et ſic dico qꝙ diuinjs ⁊ pe

cunijs:que vno modo habent rationẽ
inſtrumentoꝛuʒ unlium. &t hoc modo

non ſunt ſecundum ſe eligibiles. Alio
modo poſſunt habere rauonem oꝛna/
tus decoꝛis ⁊ pulchritudiniſ: ⁊æ h mõ
poſſunt eſſe ſecundum ſe eligibiles qm̃

appetitus de lectari poteſt in eis non

oꝛdinando eas ad alia. Et hoc modo

loquitur hic phᷣus de dimtijſ.pꝛimo ãůt

modo de ipſii loquitur in paſſu allega
to.¶ MHotandum etiam ꝙ pbuſ vocat

opoꝛtunuatem venẽorũ copulam con

iugalem:ad differentiam copule foꝛni

carie:que ſimpliciter eſt impoꝛtuna in
decens ⁊ inhoneſta. ¶ Cont ibi. Eos
quidem iꝗᷓ. Ponit vnaʒ concluſionẽ
circa delectabilia non neceſſaria dicẽſ

ꝙ eos qui ſuperexcellũt eam rectã ra -

tionem que in ipſis eſt: ñ dicimus ſim
pliciter incontinentes eſſe. Sed appo

nentes determinationẽ pecuniaꝝ vel
lucri.vel honoꝛis.vel ire.eos dicimuſ

incontinentes· Mon autez ſumplicuer

ut eſtimantes eos eſſe alteros ab incõ
tinentibus ſimpliciter ⁊ ſecũdũ qᷓ;daʒ
ſimilitud inem incontinentes eſſe dic/

tos:quẽadmodum homo qui olympia

vincit dicitur victoꝛ olympiadis q;uis
non dicatur ſumpliciter: ille enim qui

olympias vicit eſt comunis ratio victo
ris paruʒ differens a pꝛopꝛia ratione
victoꝛis ſimpliciter. Motanaln ergo
pꝛimo ꝙ ↄcluſio iſta ↄſiſtit ĩ hoc ꝙ in
continens circa delectabile nõ neceſſa
rium eſt incontinens ſecundũ quid ⁊
non ſimpliciter ¶ Secũdo ſciendum q;
ratio victoꝛ is ſimpliciter eſt h:victoꝛ ẽ
qui viribuſ ſuis ſuperauit cõtra pugnã
tem hoſtem in bello.ratio autẽ vicio/
ris olympiadis eſt h.ſ.qui viribus ſuiſ

ſuperauit contra pugnantem conciuẽ
in ludo olympico. vide hiſto iam de

ludis olympicis.õ.liixcxij: in parte

=

Halnotun
lpcbu
ckleh
ptun
4 Fitaſni
iſaonnt
lpeone un
nitönrnel
rohrnennant
ſtiotidie
ke mnn
Inpenmri
ncitacve
Higſinplater
Mrenſchoß⸗

—
— =

S
=,

☛ͤ=

obonpan

Donandumn
wia encar
geſtpitupe

(Atnünpera

gueelt nu

uprublleſx

Popeer nori

fulltatennrl

hono c hone⸗

iimmi appen
iick nalna ſn
Arainnis.

(unfſonchaen

lNRe

fnem noueren

(beoln oot⸗

(nganrut n

Gfewppeer mi

hmnſonnap
ſüie cagaſann
(blanen rhoe
IAtuinqei

otsſlreme

(aitchendernne

Näinanigno
ſilomener
Putüibonegde
ldoemochtüt
Patinöran
oumin

Enünagten

Nkeigbig;
Nnfdnen 4
mkäcgigz

n einan

Ndnnſun
Mmnpnd
eumng ſhltt
wmemn oin
enmanmcopet
Gurekinnn
n ucn ordi

HuNteefnmd

Nncläüemninin
sch inanun

ntseſe l

nnne nnn
Blre wd
auez inpior
Gcſeclensebn
nmmemeseſen
nboroquchen
n Ampiatbi
icuen ean
nsa
cter. Bormani;
initazt
nelanit ini
nas oi
(Sichlun
ngtaimetw
jelorao aut

humnn
G. nce Miou

zie

Iquẽadmodum. Mont ibi.. Signum

aüt.] Pꝛobat concluſionem pꝛopoſi-/
tam. 7 bſ ic. Incontinẽtia ſimpuciter
vituperatur. non ſolum ut peccatũ. ſed

ut malitia ſimpliciter. vł ut malitia vʒ

„

quid.ſed incontinentia ire vel honoꝛiſ
vel pecunie vituperatur ut peccatum

tantũ nõ ut malitia. quare nulla iſtaꝝ

incontinentiarum ẽ incontinentia ſim
