poꝛe pᷣt fieri imperiuzʒ ad qð mouebũt

potẽtie iperate. Et h ſufficiat de nu⸗

mero actuũ volũtaſ̃ in generali¶ De
2: ſciẽdum.qꝙ electio eſt cõtraria cocu

piſcẽne ꝙ eſt abſq; triſtitia delecta⸗

format᷑ debito eligendi.¶Mꝛimũ iſto /

niõe ꝙ ẽ cõſiliabik: qo ẽ enand cõ
rum patet euidenter in i Srineme 7
5

LIBRO

cõtinẽte. Intelligendũ. ꝙ cõtrarietas

eoꝛum non eſt foꝛmalis:ſed cãlis cum

nõ ſint ĩ eodẽ genẽ nec in eodẽ ſo p/

xio:ſʒ qꝛ volũtat᷑ motꝰ ſequẽs cõcupi /
ſcẽtiã eſt foꝛmaliter cõtrariꝰ motui vo
lũtatis ſequẽtis electiõem ⁊ rõem: iõ
eẽ iſtoꝝ motuũ. puta ratio ⁊ electio ex
vna pte ⁊ cõcupia ⁊ ira ex altẽa dicũt᷑
orij. Et pꝑ hᷣ ptz ſolutio ad pꝛimũ ĩ op

poſitũ· Scðʒz ſcz ꝙ electõ ſit abſq; tri

ſticia ⁊ delectanõe ꝓbat᷑ ſic. Di appe

nitu triſti appetimꝰ euenire vel eueniſ

ſe ꝙ non euenit vel nõ euenire etiã nõ
eueniſſe ꝙ euenit iſta pʒ per cãs p̃ci/
ſas delectatiõis ⁊ triſtiue:ſʒ elecuone
nullũ taliũ appetimꝰ actuałr vel virtu
aliter. ̊ electio nec triſtis nec delecta
bil Gn

——

uũpta apparẽt:qꝛ electõe ñ

appetimꝰ aliqd euenire vł eueniſſe d

nõ aduenit nec aduenire vł nõ eueniſ
ſe qð aduenit.qꝛ qolibet iſtoꝝ ĩcludit
aliquo mõ pᷣtcruũ in obo volito vel no
lito de quo nullũ eſt conſiliũ.vt.j.li. 6.
nec per ↄñs electio nec enã aliqd ap/
petimꝰ euenire vel euẽturũ eſſe ꝙ non
poſſit euenire ꝙ eẽt pᷣtuałr cã triſticie
qꝛ electio nõ eſt niſi de hijs que ſũt p
nos fieri ⁊ operari poſſibilia.quare e
lectio m ſe nõ eſt delectabilis nec tri

ſtis. actus tñ ſequẽs electiõem ẽ dele-

ctabił qñ ẽ actꝰ alicuiꝰ hitus ⁊ de tali
actu loꝗt᷑ ppᷣs ſupꝛa li. j: d. opatiõem
ptů eẽ delectabilẽ.vbi nõ logt de ele/
ctiõe:ſʒ de opatiõe electiõem ſ- equẽte
Et p hᷣ pʒ rũſio ad ſʒ obᷣm. ʒ·ſ. ele
ctio ſit cõſiliabił.i.ſequẽs conſ iliũ.apꝑ
paret ex hoc. qꝛ talis appetitꝰ qualis
eſt electio nõ eſt natſeꝗ aliqð ali dð ge
nus app̃hẽſiõis vt ſat᷑ patuit i qõne ᷣ
obo erꝰ. Et lʒ ꝗlibʒ actꝰ volũtan ſequa
tur aliqð genꝰ apphẽſiõis nõ tñ iſtud
ẽ rõ cõſ nas n qð pʒ rñſio ad terciã
obiecnõem. ¶ Quartũ ſcʒ. ꝙ electio ſit
laudabił qñ cõfoꝛmat᷑ debito eligendi
ꝓbat.qꝛ oẽ ᷣtuoſum ẽ laudabile exce
pta vltima eupꝛaxia que ẽ felicitas ⁊
que eſt płqᷓ́; laudabił. vt habet ſi upꝛa
in pꝛio:ſʒ tał elecno eſt amoſa ⁊c nõ ẽ
vltia eupꝛaxia:qꝛ ſemꝑ ẽ gra alicuius

vr.j.li: 6: quare electio tał ẽ laudabitł᷑
(iein pmiſſis dð eſt ad qõnẽ: qꝛ dif

erẽtie quibus electio vłr differt a ce
teris actibꝰ volũtaſ̃ oñſe ſũt in pꝛio ar
nculo. in 2c vo nõ ſũt oñſe differẽtie ꝗ
bus vlr differat a ceteris actibꝰ. qdð pʒ

diſcurrẽdo. Pꝛio ꝗdẽ de pꝛĩa: qꝛ; non

oĩs nec ſola electio cõtrariat᷑ cõcupie

Qð eni nõ oĩs pʒ qꝛ electio ĩtpati cõ

coꝛdat cũ cõcupia. Qðõ ãt nõ ſola ptʒ.

qm ĩtentio ᷣualr ĩcluſa ĩ electõe otiat
cõcupie ſicut electio ſõoꝛdiata¶ Scdo

pʒ idẽ de vltia:qꝛ nõ oĩs nec ſola ele/
ctio ĩter actꝰ volũtat᷑ ẽ laudabił.qð ei
nõ oĩs pʒ de electiõe vicioſa.ꝙ ãt non
ſola pʒ de intẽtiõe vᷣtuoſa. 3 idẽ ptʒ
de 2. qꝛ nõ ſola electio vt ſola diuidit

3 pꝓpoſitũ ⁊c ʒᷓ intẽtiõem ẽ abſqʒ triſti⸗

cia ⁊ electiõe:qꝛ nec iſta ſᷣm ſe ſüt le⸗
ta vel miſtia q;iis ꝑ accñs poſſint eſſe
ſicut pʒ de illo ꝗ tꝑe tẽ peſtai ĩ mari e/

ligit pijcere merces ⁊ intẽdit ſaluare
vitam.p̊ eni fiunt cum triſticia non ta/
men cuʒ triſtitia veniente ex electione
vel intentione: ſed ex voluntate pden

di. ꝗ? de dria ʒ: ſciẽduzʒ. ꝙ electio ẽ ꝑ

ſe ⁊ pꝛio cõſiliabił ⁊ in tali mõ eẽndi
cõſiliabile. electio vłr dĩt ab oĩbꝰ reli/
ꝗs actibꝰ volũtaſ᷑:nõ iñ in eẽ cõſiliabi
le ſimplłr: qꝛ opatio ſequẽs electiõeʒ ẽ

etiã volũtariũ pᷣcõſiliatũ: nõ tñ p ſe ⁊

pꝛio:qꝛ nõ cadit ſub cõſilio niſi pꝛo q;
to ſub electiõe. Et ſic apparet quo ad

ſingka que ſit dĩ̃ia electiõis ad ceteros

aciꝰ volũtaſj.¶ Argumẽta vo iã ſüt ſo

luta.
E ꝗ·qð płs dicit. ꝙ electio
ẽ maxie ꝓpꝛia vtuti ⁊ ꝙ ele/

T. j. li. 6e ꝙ vt' electiõeʒ facit rectà. ar
guit᷑ h tria.pꝛio ð pꝛimũ: qꝛ electo
nec ſp nec ſoli vᷣtun nec ex ſola vᷣute i
E pʒ.qm aligs doꝛmiẽs hʒ vᷣiutẽ gñe
ligit ⁊ aligs vigilãs ñ bʒ tutẽa eligit
quaẽ electõ ñ ẽ ꝓpꝛia vᷣtun. 2?3 ᷣm.
qꝛ ſcriptũ ẽ ĩ euãge? ꝙ a fructibꝰ eoꝛũ

cognoſceſ᷑ eos:ſʒ fructꝰ ſũt ñ elecnõeſ

ſʒ opatiões.quaẽ magis cognoſcẽ poſ

ctiöe maxie indicamꝰ moꝛes

nnih
gb. 5
leci dlüft
s:ſian⸗
noanidl
D
ectoſoden
ſcpu
mi⸗ ii
ſainnlit
gluiitſin
iicinetßn
ni nmiben
niſhfilnien
Grösffi di
ocntndn
ſchfuinpen
brörſin
noinidic⸗
ibaptcfin
Aſen elken
ECherſendleta
latibiplect
itceraai
gler ppen ſin
chiͤbietlaus
ſüätierpei
wüsjiuͤ⸗
citiiiſteni
cinfris
fnicher
iſüinanri
egkinig
lorſriſgin
alickeſi
Mapot teiien
uuſiſcninpi
ifitnichelon
1gmoi int n
Mneeliwni
l ſnimnti
ni wicn
gidideif
löeetatn
lioes —
Paſenentiang⸗

adiitice

fizogneſenin

1cs zcrelant
cag hiniln
wimakricliuſetri,
larelen ſiol
eitirge wconetii
Wüüi watdi
enieniningi
it zninieniitg
ſu sanis nin
rilbgteiin mn
r es 1 iinſi
nifum am miiumn
nüna emenme er eunn
rieler wluntate
tinz n geleani
DcRuNN tnndtin

e ele Ria

wiai wiinet lin
emnlenistlegi
ni züilini: hönih
utid coſlio niip⸗
e. Eiſic paretu⸗
ſa dia ekios ader⸗

. (rpprindii

eEoſmͤnn /

1umne ufii inii

ſumꝰ moẽs boĩz ex opatiõibꝰ q; ex ele
ctiõibꝰ. ʒ3 tciũ.qꝛ ſñ sᷣtute pᷣt eẽ rcã
electõ alit᷑ ñ generaẽt᷑ eᷣtꝰ ex electiõibꝰ
rcis:ſicut.S.ðr ĩ ⁊? quaẽ vᷣtꝰ ñ oẽzʒ ele/
ctõem facit rcaz.(Bz oppoliri p oĩa
dicit phᷣſ.¶ Hicedũ cũ pbᷣo.ꝙ bitudo e
lectiõiſ ad vᷣtutẽ ẽ hĩtudo effectꝰad ſuũ

pꝛiĩcipiũ ppꝛiũ ⁊ hitudo nãl ſigmi ⁊ ſi

gnatũ ⁊ habitudo regulati mẽſura
ti ad regulã ⁊ mẽſura.¶ Se p· ſciẽdũ
ꝙ electõ pᷣt ſũmi dupkłr. pꝛĩo in oĩ tota

ſui cõitate ⁊ h̊ modo ñ ẽ ꝓpꝛiꝰ effeciꝰ

ᷣtud qꝛ moãle viciũ ẽ ẽt electiuũ Alio
mõ ſub ſpãli rõe inq;tũ ẽ appetit bõe

opatiõis ꝓpt᷑ bõitatẽ opatlõis firmꝰæ

imobił.Et hoc mõ ẽ ppꝛiꝰ ⁊ pꝛim ef

fectꝰ Stuſ. vt patuit. S. lie 2: qꝛ q;tũ ad

Hᷣ electõ ⁊ ĩtẽtio ſũt idẽ effectꝰ łʒ dĩant
ĩ mõ tẽdẽdi ĩ oba ſua:qꝛ ĩitẽtio ẽ appe

titꝰ explicitꝰ finis ⁊ iplicit eoꝛũ q ſüt

ad finem. electio ãt ecõuerſo vᷣbi gfa.

Eger itendit⁊ appetit ſanitatẽ ex die

ta ⁊ ĩ h iplicat᷑ appetitꝰ diete. Eligit

mittit:ſʒ ad ĩtrĩſecas ĩitẽtiões ⁊ eleciõ

nes:⁊ iõ cuilibʒ ðꝛ.płalijs de te q; tu

tibi credẽ noli:qꝛ tu ceriſ tuas ĩtẽtões
⁊ electiões.Alij ᷣo ſolas opanões.

¶ De 3· ſciẽdũ.ꝙ cũ regulat᷑ electio ꝑ

vᷣtutẽ regłat᷑ ⁊ ĩtẽtio ĩplicita ĩ electiõe
⁊ ecõuerſo. Ceteri ãt aciꝰ volũta᷑ ſe/

quẽſ̃᷑ regłant᷑ mediate:qꝛ ñ rcificãt᷑ pꝑ

vᷣtutẽ niſi ꝓ q;to ſequẽt᷑ rcitudinẽ ĩtẽtõ

nis ⁊ electiõis. Et iõ dõ ad tciũ ꝙ vt

dictũ ẽ. S.li? ⁊? tał eleciio quał ẽ electõ
vtut᷑ ñ pcedit vᷣmneʒ quis opatio tał ꝑ
oĩa quał ẽ opatõ vᷣtuſñ᷑ñ pᷣcedat otutẽ Et

ex talibꝰ opatiõibꝰ geneat vᷣtꝰ. vt.ð.li:

ãt ⁊ appetit dietã ppt ſanuatẽ ĩ q i⸗/

plicat᷑ appetitꝰ ſaĩtati.Et iõ vᷣtꝰẽ pꝛin

cpiũ bõe electiõis ⁊ bõe ĩtẽtõiſ ſił:⁊
ſp iq;tũ ẽ ex pte vᷣtuſᷣ ⁊ pꝛĩcipiũ ꝓpꝛiũ

qꝛ volũtas ñ ẽ ppꝛiũ pꝛincipiũ tał ele
ctiõis cũ ipᷣa ſit etiã illimitata ad aliaſ

electiões puerſas.Et pꝑ h̊ ptz rñũſio ad
e 2. ſciẽdũ.ꝙ oĩs effcũſ

pꝛimũ obʒ

e ſignũ ſui pꝛĩcipij:tñ duplex ẽ effect

vniꝰ ꝓpꝛi tali pꝛicipio ꝗ ñ pᷣt eẽ ab a⸗
lio ⁊ iſte ẽ ſignũ certũ ⁊ vniuocũ. Eſt

2fuit expoſitũ. ¶ Lectio.O.
Onſiliãt᷑ ãt vtꝝ de oĩbꝰ pꝰqᷓ; ðᷣ/
tmiauit ð inolũtario⁊ de electõe
ↄñr agit de cõſlio ſic qm̃ agit pꝛĩo ð
obo ↄſilij.22 de mõ ↄſiliadi ibil Sʒ po

nẽtes finẽ qʒ: de nã cõſilij ibil videt᷑ ãt

ñ oĩs ꝗ de ſtatu et tmiſ ↄſilij wil vi
det᷑ ãt quẽ admodũ dem̃ ẽ. ð effectu

cõſilij et de dirrectõe ibil cõſiliabile ãt

et eligibile idẽ SOe pꝛio ãt vnã qõneʒ

ppõit.? eã expõit ibil dicẽdũ ãt ʒ: ſol

uit ibil de einiſ ãt volẽſigit᷑ oñdere ꝗd
ẽ obʒ cõſilij.põit h ĩ qõe.d.vtꝝ oẽs ho
miĩes cõſiliãteſ cõſiliet᷑ de oĩbꝰ ita ꝙ oẽ
ꝙ ẽ ſit cõſiliabile cadẽs ſub cõſilio aut
ſint quedã ð qbꝰñ ẽ cõſiliũ queſtio ẽ et
dubiñ. 2 ibil dicẽdũ ãt expõit quõ ſũ
mẽdũ ſit cõſiliabile de quo querit᷑.Di
cẽdũ ẽ illud de quo cõſiliaret᷑ vir pꝛu/

dẽs et iĩtellectũ bñ diſpoſitũ hñs ñ illõ

etiã alt᷑ effectꝰ ñᷣ ꝓpꝛiꝰ:qꝛ pᷣt eẽ ab alio

pꝛicipio ⁊ iſte ẽ ſignũ equocũ ſicut vox
diuerſa ſignãs.Hũc ãt ſic ẽ.ꝙ electõ ᷣ

tuſ ñ pt eẽ ab alio pꝛicipio. tãq;ᷓ ab bi

tu. Opatõ ãt ᷣtuſ᷑ põt eẽ ab alio hitu.
puta dare elimoſinã amoẽ laudiſ bũa

ne. Et ſignũ vniuocũ certi ẽ eguoco.

hic ẽ. ꝙ certiꝰ ẽ cognoſcẽ moẽs hoĩzʒ p
electiõeſ qᷓ; p opatõeſ.¶ Sicẽdũ tñ ad
illð qð obijciebat᷑ ꝙ qꝛ ñ poſſumꝰ ele

ctiões hoĩz i eoꝝ mẽte vidẽ: ⁊ iñ ali/

quaſ exterioẽs opatiõeſ videmꝰ:iõ ad

exterioẽs opatiões cõtẽplãdas mitti/
mur ad iĩtẽtiões hoĩz diſcurrẽdaſ. Nul
Viñ pᷣcognoſcendo ſeipᷣm ad oꝑatioes

de q cõſiliaret᷑ vir iſipiẽs ꝗ bzʒ itelle⸗
ctũ diſpõitũ diſpõne ↄria diſpõni ipꝛu

dẽt᷑: vel vir iſanꝰ ꝗcaret vſu rõnis:qꝛ
bñ diſpoſuꝰ ſp iudicat ᷣm vmtate.ma/
le diſpoſiti tñ̃ diuerſe iudicãt ſm diuer

ſitatẽ ſuaꝝ diſpõnum. vt.j.pte ſequẽti

ʒeibil de eternis ãt queſtiõem ꝓpoſi

tũ et expoſitã ſoluit ponẽs pꝛio.6.con

cluſiões de genẽ obi cõſiliabił.2c aliaſ
6.8 en dintijs ibil Et quedã circa cer

tas Int pꝛĩaſ 6. ſũt. S. negatiue et vlti

ma affirmatiua. Eſt igit᷑ pꝛia cõcluſio
cõſiliũ ñ ẽ de eimſ neceſſarijſ et ĩmo

bilibꝰ. puta de mũdo. vtꝝ ſit eternꝰ an

ñ ł dyametro et coſta. vtꝝ ſint cõmen.

LIIBRO

ſurabiles vel non. nullus pꝛudẽs cſig
liabit᷑. 2 concluſio ibil Sed neq; de
bijs jeſt.ꝙ de neceſſario ⁊ vnifoꝛmiter
moto que ſempꝑ ſunt eadeʒ ⁊ ſᷣm eũdẽ
modũ ſunt in motuſiue talia ſint ex ne
ceſſitate materie vel foꝛme ñ ꝓpter a

liquẽ finem vt aliqui poſuerũt ſicut re

citatur 2? phiſicoꝛum.ſiue talia ſint ex
natura agente ꝓpter finẽ.vt ibidẽ ha
bet᷑.ita ꝙ motus ſit a pꝛincipio intrin
ſeco:ſiue talia ſint mota ꝓpter aliquã
aliã extrinſecam cãm. puta ꝓpter ali/
quã ſpᷣam ſeparatã ab oĩ materia:qua
les dicũt᷑ eſſe intelligẽtie monõices oꝛ
bium celeſtium. verbi gratia. de talibꝰ
mobilibꝰ patet in ſoł ᷣſionibus ſeu oc
caſiõibus ⁊ in oꝛtibus de quibus nul/
lus niſi inſanus conſiliabit᷑. ʒ? cõclu⸗/
ſio ibi Meq; de hijs que alias] eſt.q;
neq; conſiliuzʒ eſt de diffoꝛmiter mobi
libus ⁊ accñtibus. puta de ſiccitatibꝰ
que cõiter accidũt i eſtate. aliqñ tamẽ
fiunt in hyeme ⁊ de ymbꝛibꝰ que acci
dunt econuerſo.de hijs nullũ videmuſ
conſiliari. ꝗ4? concluſio ibi Meq; de
bijs que a foꝛtuna qꝛ neq; conſiliuʒ ẽ
de euẽtibus foꝛtuitis vel caſualibꝰ. pu
ta nullus cõſiliaret᷑ de theſauri inuen
tione.Culus ratio eſt.quia talia ſunt p
ter rõem ⁊ pꝛeter intentiõem que duo
requirũtur in oĩ cõſilio.vt.j.dicet᷑.
cõcluſio ibi Sed neq; de humanis] ẽ
ꝙ neq; conſilium eſt de oibus hũanis
operibus:quia non eſt de alienis ne/
gotijs ⁊ actibus.Et ꝓpter hͥ videmus
ꝙ nullus lacedemõioꝝ conſiliat᷑ quali
ter populꝰſithaꝝ qui valde remotꝰ eſi
a lacedemonijs. vtrum bene ⁊ quali/
ter conuerſetur. Cuiuſ ratio eſt.qꝛ nec
per nos:nec per ſtudiũ noſtrum nihil
fieret nihil mutaretur in negotijs ⁊ in
modo viuendi eoꝛuzʒ. 6: concluſio ibi
Lonſiliamur autem que talis eſt. ꝙ
conſiliũ eſt de opabilibus a nobis que
ſunt ĩ nobis ⁊ in noſtra poteſtate.tan
quã in ſuo pꝛicipio. ⁊ pꝛimo ponit eã
⁊. pꝛobat eam ibil hᷣ ãt ſũt ⁊ reliqua
Intendens ſic arguere. Conſiliabile

ſinguli.

ſi eſt aliquid poſſibile eſſe per aliquazʒ

cãm vel babet:vel habere põt ſuũ eſſe

per ſolam neceſſitatem imutabiliter ſe
babendo:vel per naturam vnifoꝛmi/

ter operantem: vel per naturaʒ aliter

⁊ aliter operantẽ:vel ꝑ foꝛtunã ſeu ca
ſum: ſicut per cauſam accidentaleʒ: vł

per intellectum ⁊ ꝓpoſitum humaniũ

alienum a conſiliante:vel per ipᷣmmet
conſiliantem:ſed non per aliquam de
pꝛimis quinq; cauſis.vt viſũ eſt in pꝛi
mis quinq; concluſionibus.quare re/
linquitur. ꝙ conſiliabile habeat:vł ha
bere poſſit ſuum eſſe per illum qui cõ
ſiliatur:⁊ ſic per conſequens conſilia
bile apud ſingulos hoies eſt per ipos
operabile. (a rationis ponit pꝛi
mo virtutem minoꝛis dicens. ꝙ h en/
tia in ſexto modo accepta ſunt remota
vel reliqua ab illis entibus que ſũt in
pꝛimis quinq; modis accepta. que vt
viſum eſt non ſunt conſiliabilia.2. po/
nit maioꝛem ibil Cauſe eniʒ videntur
I patet. ʒ: concluſiõem ibi Hoim t
¶ Konſequenter ibil Et qui
dem circa litteras Ponit alias ſex cõ
cluſiones de differentijs obiecti conſi/
liabilis.quarum pꝛima eſt. ꝙ conſiliũ
non eſt circa materiam diſciplinarum

per ſe ſufficientiũ. puta circa litteras.

Cuius ratio eſt.quia de quibuſcũq; cõ
ſiliamur de illis dubitamus.vt infra vi
debitur. dicendo de natura conſilij: ſʒ

de hijs qualiter ſcribẽdũ ſit nõ dubita
mus. quare de illis non conſiliamur.

Abi ſciendum.ꝙ docirina vel diſci
plina vel ars dicitur per ſe ſufficiens
que in nullo caſu pticulari indiget no
ticia alterius artis vel ſcientie:ſicut ri
demus medicinam ſepe indigere no/
ticia aſtronomie que non poteſt habe/
ri per pꝛincipia medicine: ⁊ aliquan
do notitia experimentali de nutrimen
to ⁊ complexione egrotantis. Et iðo
medicina ex ſui nã indiget cõſilio alte
riꝰ notitie.Ars vero per ſe ſufficiens
ſicut eſt ars ſcribendi non indiget miſi
ſeipᷣa:qꝛ in nullo caſu indiget alterius

8 ubtnmnmgi

mecton
43,0o7
olTil
liunchto⸗
la:l mugt
onhocl
ſi num
miii
Mimmag
nehn⸗
zurcone
awfiſt
Golauasn
nelmm
Cnimscusn
1nenn
ſnagsen
ſcuprape
linniemn
lepeniel
Henatvena
ſ nutmi
Cutue rile.
luema ppui
dalwwone:
Nerüent moui
ſhuigiume
öafmdad ſ
Nlchniariciſ
vinimni iii
Pfhergalin
ſiuiſerſer
welamneſtdon
lictst nip
dbeicötnan
ſtgrſingluc
Cpaniöen. v
indtana Te
frmugseſhe
lius Clß ef
öfliamr gag,

pcäſtiückaete

getn

4

moſunt decin
rucint Ne

iidkechri⸗
erinenit
AuN
EN
Emtklpfeni
Wairn gatr
umt win d
miiintegelin
tdnen rin
meisniiti
Srliintn
Jciiibieedehen
tiuncheing
XNNlecvens

ſmisdeiseii
( tanens
MDns ed gie

eregtaſetn

1iAsenndesgeſn
–
ſun coniiiidia
bi Ceaz nn
mepemter le
u Ponialesn
winmns bieclan
RNR.il
unerun Rod
emiunaune
A uin e llhift
lis dubitannus.lli
denimnac
Aucrſibicüſion
Ns vſie
WINe
rsnidnn i
lociit Nunn
niannſc nin
“ 1

N

dirrectione que non poſſet baberi per
eaz.2 cõcluſio ibil Sʒ quecũq; fiũt p
nos Taliſ eſt.ꝙ inter mãs ſciaꝝ⁊ ar

ta:⁊ magis per alias certiſicabił tan/
to magis eſt cõſiliabił. Dicit ergo.qꝙ
poſtq;ᷓ materia diſciplinaꝝ per ſe ſuffi
cientiũ nõ eſt per ſe cõſiliabił ſaltẽ ad
buc remanet ꝙ quecũq; fiunt per nos

X per cognitiõem noſtrã in pticulari:

p̃ᷣter cognitiõem artis ⁊ ſciĩe ſũt cõſilia
bilia nõ tñ ſiłr nec equaliter: qꝛ quan
to aliqua ars vel ſcia eſt magis certa
de ſe ⁊ minꝰ per alias certificabił:tã/
to minus eius materia eſt conſiliabiliſ

A qto ars vel ſcia ſe hʒ mõ contrario

tãto magis eius materia ẽ conſiliabił
ſicut patet per exẽpla:qꝛ ꝓpter hanc

cãm videmꝰmateriã medicine ⁊ mäam

negociatiue ſeu yconomice ⁊ mãm gu
bernatiue nauiũ eſſe magis conſiliabi
leſ qᷓ; materiã artis gymnaſcite:ſeu lu
ctatiue.qꝛ ille.ʒ. indigẽt aliqua noti/
tia extra ꝓpꝛiã facultatẽ.ſ. aliqua no
ticia aſtronomie:qꝛ medici in cura ſua
indigẽt cognitiõe cõſtellatiõis ꝓpt᷑ cõ
plexiõem ⁊ modũ egritudinis ⁊ egro
ti. Mauigatiua vero ad ſciẽdum vẽtos
yconõica vero ad ſciẽdum ſterilitate⸗ʒ
vel abundantiã eẽ futurã:luctatiua tñ

nõ indiget niſi ſeip̃a ſuppoſito coꝛpo⸗

ris roboꝛe:ꝙ ad notitiã non prinet ni
ſi indigeat ſcire per medicinã quõ tẽ
poꝛe luctante ſit homo agilioꝛ ⁊ minꝰ
ſitibũdus: ⁊ minꝰ fatigabilis ⁊ quãtũ
ad bᷣ eẽt cõſiliabił.t tñ b concluſio q
eſt quaſi regula eſt vłr vera ſᷣm pᷣdictã
cõpatiõem. cõcluſio ibi Ragis
ſunt ⁊ circa ].Talis eſt. ꝙ conſilium
vłr magis eſt circa artes qᷓ; circa diſci
plinas.Cuiꝰ rõ eſt:qꝛ circa illa magiſ
cõſiliamur circa que magis dubitamuſ
qꝛ cõſiliũ eſt quedam dubioꝝ inquiſi⸗/

nio.vt.j.pte ſequẽti:ſed circa arteſ ma

gis dubitamus qᷓ; circa diſciplinas:qꝛ

artes ſunt de cõnngẽtibꝰ.vt.j. li.õ.ſi.

cut pꝛudẽtia. Diſcipline vero ſũt ð ne
ceſſarijs.vt.j.ibideʒ.quare artiũ mate

tium q;to aliqua eaꝝ eſt de ſe min ꝰxcer

ria magis eſt conſiliabilis q;ᷓ diſcipli⸗

naꝝ. 4 cõcluſio ibil Conſiliari ãt in
hijs Talis eſt.ꝙ cum ſint aliqua ſem
per. aliqua vero vt frequenter: aliqua
tam̃ raro. vt habetur 22 phicoꝛum. con

ſilium eſt circa illa que cõtingunt vt ſe

pius:ſeu frequenter vbi incertum eſt:

qualiter illð euenit:qꝛ ſi nulla eẽt cer /

titudo ⁊ nullum dubium: nulluʒ prſus
vt dictum eſt eſſet conſiliuzʒ ¶ Hmus ãt
cõcluſiõis ratio eſt.quia illa que ſemp
fiunt nullum habẽt dubiũ.puta.vtrum
pentes pꝛolem nutrire debeãt.nullus
dubitat nullus cõſiliat:qꝛ iſtud fit ſem
per. Illa vero que raro contingunt vł

ſunt caſualia:vel habẽt modũ caſualiiũ

puta.vtrum cauendũ ſit ne vxoꝛ virum

doꝛmiẽtẽ interficiat nemo cõſiliat᷑: qꝛ

iſtud raro contĩgit.Et ſi talia raro cõ
tingentia caueri debent: nemo cum
vxoꝛe doꝛmiret:ſed vtrum cauendum
ſit:ne ſeruus furet᷑ bona dñi bene cõſi
liant᷑ hoĩes tanq; circa id ꝙ frequẽter
accidit. e concluſio ibi Coſiliatoreſ

aũt aſſũmimꝰ Talis eſt.ꝙ ad magna

aſſũmimꝰ cõſiliatoꝛes tãquã nobiſ ipᷣiſ
diſcredẽtes ſicut ĩ ſufficiẽtibꝰ dignoſcs
re qd ſit agendum circa talia. Et pꝛo
pter h̊ reges ⁊ pꝛincipes agũt cõiter
de conſilio alioꝛuʒ:qꝛ cõiter eoꝛũ ne/
gotia ſunt magna. : cõcluſio ibil Cõ
ſiliamur auteʒ Zalis eſt.ꝙ finis non

eſt conſiliabilis: ſed illud ꝙ eſt ad finẽ

eſt conſiliabile.icit ergo.ꝙ nos con
ſiliamur non de finibus: ſed de hijs qͥ
ad finem ſunt.qð declarat inducendo
per exempla. Dicit ergo. ꝙ medicus
nũquã conſiliat ſi ſanare debeat.quia
h eſt finis eius.neq; rethoꝛ ſi pſuade
bit cum hbᷣ ſit finis eins:neq; politicus
rectoꝛ ciuitatis ſi faciet pacem in cini
tate:cum hᷣ ſit finis eius.&t vniuerſali

ter in reliquis omnibus nullus conſili

atur de fine. quare opeꝛtet quemlibet

cõſiliari de hijs que ſunt ad finem. Et
ſic ſufficienter apparet natura obiecti

conſiliabilis per dictas.i2. concluſio⸗
nes. 6. ſcilicz ð genere ⁊. 6. de dintijs

IIBRO

eius. ( Konſequenter ibil Sed ponẽ
tes finẽ Agit de mõ cõſiliãdi. vbi in/
tendit pꝛimo:modũ vłem pꝛo quocũ/
q; conſilio ⁊ modos pꝛincipalioꝛes ꝓ
diuerſis cõſilijs ſᷣʒ diuerſa negocia cõ
ſiliabilia. Hicit ergo pꝛio ſupponens
ꝙꝙ in cõſilio nullꝰquerit de fine:⁊ q in
omni cõſilio vłr vnũ ſupponit᷑: ⁊ duo
querũtur.ſupponit᷑ enĩ ſemp aliꝗs cer
tus finis debere acquiri. querit᷑ auteʒ
mediũ per qð:⁊ modłꝰ per queʒ poſſit
acquiri. 2? dicit.ꝙ ſᷣm diuerſa nego/
cia diuerſimode occurrt media p que
poſſit finis acquiri. aliqñ enĩ occurrũt
plura media:⁊ plures vie quoꝝ qoli/

bet ſufficit.aliqũ vero nõ niſi vnũ. Si
ergo pluã media videãtur: tũc querit
modus vtriuſq; ⁊ acceptat᷑ illud medi
um per qð facilioꝛi ⁊ melioꝛi mõ põt

ille finis acquiri. St vero videat᷑ vnuzʒ
mediũ tm̃:vł vnũ optimũ.tũc querit ðᷣ
duobus.ſ.de modo vtẽdi tali medio ⁊
de cã hñdi iſtud medium: ⁊ ita tã diu

querit᷑:donec veniat᷑ ad cãm pꝛimam
a qua incipiẽda ẽ ꝓſecutio tota qᷓ; iſſa
ſic inuẽtiõe conſiliari vltia: qꝛ ille qui
cõſiliat᷑ querere ⁊ reſoluere ridet ma
do iam expoſito.quẽadmodũ geome/
tre deſtribuentes ſillogiſmos lineis x⁊

litteris ⁊ reſoluẽteſ talia dyagmata.i.

tales ſillo giſmos: vſq;quo veniant ad
pꝛincipia ⁊ elemẽta pꝛĩa in quibꝰ eſ
ſtatus q;tuʒ ad noticiã veritatis( Eſt

aũt ſciẽdũ ꝙ finis põt ſũmi dupliciter
vno modo ſub rõne cauſe finalis. alio
modo ſub rõne cuiuſdã opabilis.Si g
iſte ꝓceſſus incipiat a fine ſub rõe cau
ſe:tunc pꝛoceſſus nõ eſt reſolutoꝛiꝰ:qꝛ

nũquã cauſe reſoluũtur in ſuos effectꝰ*

potius econuerſo. ¶ Ntẽ. qꝛ pceſſus re/
ſolutoꝛius ſemp incipit a poſterioꝛi æ
tendit᷑ ad pꝛius:ſed finis hoc mõ ſum

ptus eſſet pꝛioꝛ:qꝛ cauſa ſub rõne cau

ſe ſemp pꝛioꝛ eſt effectu: ſi tñ incipiat
a fine ſub rõne opabiliſ cuius dari nũc
ꝓceſſus erit reſolutoꝛiꝰ:qꝛ finis h̊ imõ

ſumptus eſt effectus in genere efficiẽ
tis. ſicut habet᷑ e methaphiſice.⁊ h ẽ

poſterioꝛ:⁊ tuuc eſt ꝓceſſus ab effectu
ad cãm non ceſſans donec veniat᷑ vſq;
ad cãm pꝛimã.ſicut dicit pbs.qꝛ ideʒ
reſpectu eiuſdẽ põt eſſe cauſa ſimul ⁊
effectus in diuerſo genere cauſe:ita ꝙ
excepto pꝛincipali agente: ꝙ nec agi
bile nec finibile eſt:⁊ excepto pꝛinci.
pali fine:qui nec agibił nec finibilis ẽ
qꝛ qᷓ;io aliꝗd eſt pꝛius in oꝛdine cau/
ſe efficiẽtis:tanto eſt poſter in oꝛdie

(finis ecõuerſo. (Lectio. 6.

Idet᷑ ãt quõ nõ oĩs eſſe cõſili
um Poſtq; determmauit de
obiecto cõſilij ⁊ de mõ cõſili
andi. Hic cõſequẽter agit ð natura cõ

ſilii.o.qd eſt cõſiliũ ſᷣm genꝰ ſuũ ⁊ ᷣm
differẽtias ſuas.&&t m hoc de natura

cõſilij tria tradit.ſ.genus ⁊ illã differẽ
tiã foꝛmalẽ:⁊ illã materialẽ. Dicit er
go pꝛio de genere: ꝙ nõ oĩs queſtio ẽ
cõſiliũ.qð pꝛobat per queſtiões ma⸗/
thematicas quarũ nulla eſt cõſinũ:ſed

oẽ cõſiliũ eſt queſtio.ex quibꝰ patet.q

queſtio eſt genꝰcõſilij. 2. de differẽna
foꝛmali dicit.ꝙ in iſta queſtiõe illud ꝙ
eſt pꝛimũ via reſolutõis eſt vltimũ via
generatiõis.vt dictũ eſt. Ex quo patʒ
ꝙ conſilium eſt queſtio reſolutoꝛia: ⁊

h eſt eius foꝛmaliſ differẽtia. Se ma

teriali vero. Et ſi qd ĩpoſſibile Intẽ

dit oñdere.ꝙ conſilium eſt queſtio re
ſolutoꝛia circa materiã per nos opabi
lem. Qð etiam patet ex pᷣhitis de ob⸗
iecto cõſilij. Picit ergo.ꝙ ſi in vis hbu

ius reſolutiõis cõſiliãtes ĩiueniant ali
qð ipoſſibile:diſcedent ab illo cõſilio
dicẽtes.hic nõ eſt cõſiliũ:qꝛ res ẽ nobᷣ

ipoſſibilis.puta ſi fnis qui dʒ acquiri

indigeat magniſ ſumptibꝰ⁊ pecunijs
pꝛo ſui acquiſitione vltra facultatẽ cõ
ſilianuũ:⁊ hᷣ eſt ſignũ:ꝙ conſilium ta/
tum eſt circa materiã per nos operari
poſſibilẽ.ſi vero oĩa pꝛo dicti finis ac
quiſitõe neceſſaria ſint poſſibilia.tunc
incipiunt operari ad eius acquiſitio⸗/
nem. Et ſic patet tota diffinitio conſi
lij quãtum ad genus et drias.Eſt enĩ
cõſiliũ queſtio reſolutoꝛia de materia

ilur
ſbilan
lndn
lperomin
Opatons n
lss goereſi⸗
ptenntſpyn
fwlünt
ſicigſin⸗
Nenc⸗
mitibfe
Albialionn
ume
ſn er c
Gllim ifan
Prculicu
Gevenanitee
Sünlinoinn

Ni nale
Nejfint
Ale iaco⸗
Uitobienonco
flangit num
Uncubalenoe
iumerouucn,
eptnpfefinn
miahrhin
niaſeuch,
madinie
Füimdan
kenngdni
Openmnſcninn

Eepoſtücrlrne

poſtblltgnnir
Cpuuncbbee⸗
Na in geſenn
eſensuelier
bijn rane nn
liroganin

ablbas b hyie

eiein au
eins nit

naſee

iktiſn
mgene en
algeeen
tie ck epo n
eKhlii
Kckusnnin

metoſentlt
b. (La

kiinidecſeci
Podößdenrmmun
NRei
acäiüfn ger lüt

ins. Etfabe enn

Mit .gens t licii
ober er rtüesn
B ilacicii
c rim er it n

*

griiii 2 ii
19mi eſioe lu
unMoimos ek /linin
S nRcäd Etqmo
net tneat
vmali oiſenind M
ECſid ipplidle⸗
onſilumeſ gu
unarnüper noe
mn areter itbn
õ
õ

III.

per cõſiliantes operabili Deinde ibi

LNoſſibilia ãt] Exponit que dicutur

nobis poſſibilia.d.ꝙ illa que per nos
vel per amicos ſieri pñt: pꝛincipiũ eniĩ
opationis amicoꝛum aliquatlr eſt ĩ no
bis.quare ſi veri amici ſunt:facient ꝙ

poterunt pꝛo noſtro cõmodo⁊ pꝛo no

ſira volũtate.Addit ãt ꝙ talia que q/
runt᷑.qñq; ſũt inſtrumẽta:qũq; inſtru/
mentoꝝ neceſſitas.i.ydoneitas ⁊ ap/
titudo. Et h̊ pꝛobat per ſiłe in queſti/
onibuſ alijs. puta in queſtiõibus ſcien
tiarum ⁊ artium:in quibus qñũq; que
ritur per quid.i.cã efficies: qñq; vero
qualiter ideſt cauſa foꝛmalis: qñq; vo
ꝓpter quid.i.cauſa finalis.Et põt eti

aʒ queri quãdoq; ex quo.i.materialis

Simili modo querunt᷑ in conſilio om/

nia que erre valenn ad acquiſitio
n

nez finis equẽter ibi Ridetur
autẽ quẽadmodum Poſtquã declara
uit obiectum conſiliabile ⁊ modũ con
ſiliandi ⁊ naturã conſilij. declarat ſta
tum eius oſtendens:q conſiliuʒ babet
ſtatum ex quadruplici ꝑte ſcʒ ex par/
te pꝛincipij effectiui hbumanoꝛum ope
rum:⁊ ex pte obiecti generis cõſiliati
ui a ex pte pꝛincipij demõſiratiui.vnð
incipit pꝛoceſſus conſilij:⁊ ex pte ter
mini concluſionũ per conſiliũ demon/
ſtrabilium. Dicit ergo de pꝛincipio ef
fectiuo:ꝙ homo eſt pꝛincipiũ ſuoꝛum
operum: ſicut ſupꝛa dictum eſt. vbi fuit

expoſitũ qualiter aliqua dicũtur nobis

poſſibilia: quia in nobis eſt eoꝛuʒ pꝛi
cipium ab hoiĩe.igitur eſt ſtatus.qꝛ vt
dicit᷑ in pte ſequẽti: vnuſqſq; quieſcit
querens qualiter opabitur: quãdo in

ſeipm reducet pꝛincipiũ. Dicit t de

obiecto ꝙ conſilium eſt vi dictu eſt de
opabilibus ab hoĩe:inquãtuʒ vltra nõ

pꝛogrederet᷑:qꝛ in illis eſt ſtatus. Di

cit per quas deuenit᷑ ad finem ſunt al
terius gratia: ideo finis nõ eſt con/
ſiliabilis cum non ſit alterius gratia:
ſed ſolum illa que ſunt ad finẽ. ⁊ p cõ
ſequẽs in fine ſicut in pꝛincipio a quo

incipit deductio eſt ſimpliciter ſtatus

quadruplici ꝑte
ſiliabile aũt ⁊ eligibile Agit de effe⸗
ctu ⁊ dirrectiõe conſilij. conſiliuʒ nãq;

conſilij. Bicit autẽ de termino cõclu⸗

ſionum. ꝙ nec ſingulares conditiones

reruʒ ſunt cõſiliabiles: ſicut nec fines
ſed in iſtis eſt ſtatus.puta ſi h qð tibi
ad comedẽdum apponit᷑ eſt panis:vł
ſi ẽ coctũ ⁊ digeſtũ ⁊ ſi eſt factũ vł pa

tum vt opoꝛtet. De hijs inquã non eſt
cõſiliũ ſed ſenſus eſt illud quo talia di
ſcernunt᷑ qui eſt exterioꝝ agibiliũ rece

ptiuuſ. pꝛobat aũt ꝙ talis ſtatus ſit ne
cefſarius:qꝛ pꝛoceſſus in ifinitũ ſeque

ret᷑ qui eſt impoſſibitł ſi nõ eſſet ſtatus

in pᷣdictis.⁊ ſic patz ſtatus conſilij ex
õſequent ibi Kõ

dirrigit electiõem. &t ideo pꝛimo ma
nifeſtat huius dirrecuõeʒz. 2? ex b ex
p̃hitis colligit electõis dirrecte deſcri
ptiõeʒ ibil Exñte aũt eligibili ʒ. epy
logat ibil Electio quidem igit Dicit
ergo ꝙ cõſiliabile ⁊ eligibile ſut idem

verũtamẽ dĩnt: qꝛ cõſiliabile ẽ actu cõ
ſiliabile: poſito ꝙ nõ ſit determinatum

vel iudicatũ: ſed eligibile nõ ẽ actu eli
gibile niſi ſit iam determinatũ ⁊ iudi
catum per conſiliũ. Et ſic patet ꝙ ele

ctio eſt effectus conſilij dirrectus ꝑ cõ
ſiliũ:qꝛ illud qð per conſilium eſt pꝛe

iudicatum eſt aciu ⁊ ſimpłr eligibile
qð płᷣſ pꝛobat dupłr.pꝛimo ibi Aui
eſcit eni ? ibi. ¶Ranikeſtũ at Pꝛio
ergo arguit ſic: Yllud eſt per conſiliuʒ
iudicatũ quo iuento geſcut ille qui con
ſiliat᷑ ⁊ querit: ſed inuento eo ꝙ actu
eligit quieſcit ille qui cõſ iliat ab ingſi
tione cõſilij:qð docet experiẽtia: quas
re actu eligibile eſt per cõſilium p̃iudi
catum ¶ Muius rõnis ponit ſolä mino
rẽ dicẽs:ꝙ vnuſgſq; querẽs qualr de/
beat operari geſcit qñ in ſeipᷣm cõſili
antem reducit pꝛincipiũ ideſt ptãtẽ
faciendi illud ꝙ per cõſiliuʒ dicit eſſe
faciendum a ſeipſum vltimum in via
reſolutionis reducit in antecedens 'ʒ
eãdẽ viam:ꝙ ſit per electiõez:qꝛ ſicut
ĩ cõſiliãdo:fit ꝓceſſus ab vltio opabili
ad pꝛimũ opanuuʒ: ſic in eligendo fit

3

III

econuerſo.pꝛoceſſus a pꝛimo opatiuo
vſq; ad vltimũ opabile. Et ideo addit
ꝙ hᷣ eſt ꝙ eligitur:quia in termino pꝛi
mi pꝛoceſſus fit electio ⁊ inchoat᷑ ſe/
cũdus pꝛoceſſus. 2? pꝛobat h per ſi/
gnum dicens. ꝙ manifeſtu eſt etiam il
lud qð dictum eſt ex antiquis vꝛbani⸗/
tatibus:quas homerus poeta in ſuis
carminibus imitat eſt. Reges eni il⸗
la que eligebãt pᷣannũtiabãt plebi: vt

plebis ſenes cõſiliarẽtur: quid erat ex

pediens pꝛo bono rei pubice uen
vero expediti ꝑ ſenatũ iudicato regeſ
eligebant iuxta cõſilium: ⁊ illud ſic iu
dicatum ⁊ electum legis habebat vi⸗
goꝛem. Et inde oꝛtum habuit illõ ver
bum. Qõò pꝛincipi placuit legis habet
vigoꝛẽ. Sicut ergo illud qð eligebatur
per pꝛincipes erat pᷣndicatũ per ple /

bis ſenes:ſic ⁊ in hoie quolibet qð e⸗
ligitur per volũtatẽ: neceſſario pᷣiudi/
catur per intellectũi Deinde ibil exri

ſtente at eligibili Colligit ex pᷣhabitis
deſcriptiõem electionis.d. q; poſtquã
eligibili exiſtit vel eſt deſiderabile ⁊
conſiliabile ⁊ per nos opabile. ſequit᷑

per locũ a cõiugatis ꝙ electio eſt deſi

derij cõſiliabile.i. boni cõſiliabił ⁊ p
nos opabił. qð etiam patet per expe
rientid:quia ex conſiltari per conſiliũ
linalir- niglcnntes gee deſt nlefammus
m cõſiliũ illud ſcʒ qð eſt in conſilio iu
dicatum ¶ einde ibil Electio quidẽ
iguur..& pylogat. d. ꝙ electio typo ⁊
figura non vt conſuetum eſt dici ſᷣm ſᷣ
ſcriptionem. puta pticularum: quãtuʒz
ad aliquam ſpãlem electiõem:ſed vłr
quãtum ad oĩa diffinita eſt. vr dictũ eſt
circa quali eſt: ⁊ ſpãliter ꝙ ẽ eoꝝ que
ſunt ad finem per nos opabilez.
euidentiam pꝛedictoꝛum
querẽdum eſt pꝛimo de mate
ia obiecto conſilij. vtrum
ſcʒ conſiliũ ſit ð oibꝰ bonis æ malis.22
de ſubiecto ⁊ pꝛincipio conſilij. vtrum
ſcʒ conſiliũ ſit actus volũtatis ⁊ intel
lectꝰ.ʒc de foꝛma conſilij.vtrum ſcʒ cõ
ſilium ſit queſtio reſolutoꝛia.?de fine

RO

conſilij. vtrum ſczʒ finis conſilij ſit vtil
tas ſola: an vulitas ⁊ honeſtas ſił.
ueſtio.i.
ꝛio arguitur. ꝙ conſilium
it de oĩibus bõis a mał. pꝛi
mo. qꝛ ꝗcꝗd ẽ eligibile eſt cõ

ſiliabile. vt hic dicit᷑: ſed omne bonum

eſt eligibile.vt habet᷑ ſu pꝛa li.j: vbi di
citur.ꝙ eligibiliũ alia ſunt ꝓpter ſe iã
tum eligibilia. alia vero ꝓpter alteruʒ
tm̃.aliqua tñ ⁊? ppter ſe ⁊ ꝓpter alte/
rum ſi. En bar aũt triplici dĩia com
pᷣhenditur oẽ bonum.quare omne bo/
nũ eſt eligibile.⁊ per cõſequẽs omne
malũ eſt eligibile ad fugam. ergo om./
ne bonũ ⁊ oẽ malũ ẽ cõſiliabile ꝛeqꝛ
de quocũq; ſunt virtutes moꝛales: de
illis eiſdẽ eſt conſiliũ. Oẽs enĩ moꝛa/
les virtutes ſũt electiue.vt ſupꝛa li.2
⁊ per cõſequẽs oẽs requirũt conſiliuʒ
ſed virtutes moꝛales ſunt de oĩbꝰ ſüt
enĩ de diuinis.puta religio ⁊ ſiłes: ⁊
de humanis. puta tpantia ⁊ ſiłes.qua
re etiam conſiliũ erit de diuinis ⁊ hu/
manis. ⁊ per conſequẽs de omnibus

cum oĩa ſint vel oiuina ył humana.
3. qꝛ?z ̃m ea que traduntur: cõſiliuʒ
videt᷑ eſſe de oĩbus que ſunt ad finem

hoĩs:ſed oĩa ſunt ad finẽ hoĩs: qꝛ ſu/
mus quodãmõ finis oĩzʒ. vt dicit᷑ 2 phi
ſicoꝝ.quare conſiliũ eſt de oĩbus
in oppoſiiũ ſunt quaſi oĩa hᷣ dicẽda de
conſilio¶ SGicendũ. q conſiliũ non eſt
de oĩbus.qð declarat᷑ per.iꝛ. cõcluſio
nes quarum alique ſunt eedem cũ ilł
que ſũt in textu: alique vero nõ( Pꝛo
quibus colligendis ſciendũ eſt. ꝙ vnũ
qðq; hñs eſſe vel habet eſſe ex ſua ſo /
la neceſſitate abſq; alio pꝛincipio:vel
ex natura:vł ex arte:vł a foꝛma:vł ab
hũana volũtate:ſʒ nullũ cõſiliabile bʒ
eẽ ex ſua neceſſitate:qꝛ nullũ neceſſa⸗
riũ ẽ opabile ⁊ oẽ cõſiliabile ẽ opabile
quaẽ nullũ cõſiliabile ẽ neceſſarin.Ex

quo ſeꝗt᷑. ꝙ nullum pᷣteritum eſt cõſili

abile. vt infra li.õe quia poſtiquam eſt
pᷣteritũ ẽ ſic neceſſariũ:ꝙ a ſua pᷣteritõ

ne ẽ ſimpłr imutabile.yvñ hᷣ ſolo pꝛiua

rui
tegan
lekanun
elclier
ng. l
ſlotome
ſlioguren
fle 3 ul
ſcelcetea
tuctnefu⸗
guteamer
onnearuf⸗
1Retenmmna
ſlicblende
ſohtecde
GuRmon
faaliac
dubirr
dotermne
conſtliab
poſttzu
ſublleek
necſle⸗
lrinennon
leaent pꝛet
umconſluze
fnoguioebet⸗
bocurenulu
lelinmnn.
Uteditngenan
Cülmnrgrie
Hnnie medin
Uuwpbrtrenon
Chneccnſcicble
leſnteſznd H
lmmenmnck
Ptäͤte,guueno⸗
Lendumperlor
le: gonne i
goperuntiün
Utturgniiſtan
nmeſtelgdee⸗

Adins aiti

leer Cohcliien
Ima gffrnannn
Pullun polvn
liihle nn

eigdiken iignnn
1Gmlii ilib
gſumernues non
ait onilii Hisenn
Neſüeterine. Nſinn
ſemnisdisegiiani
NNS Noueles ſun Ni,
mm. Ma elgotſii
nis. Mn nt ſl⸗
orſhient enunst
iiAb
en iIil
rcibus gve ſilt c/1
1ſont ad mni doe
nofnis diz,n dol
iien dedin
emt gonncub nin⸗
cmnii gannt

tur deus ingenita facere que facta ſunt
vt ait agathõ.j.li.õ6. 2. nullũ cõſiliabi
le eſt a natura vel vnifoꝛmiter ſemper

vel aliter ⁊ aliter opante.vt dicit᷑ ĩ te/

xtu:qꝛ nullum naturale de pendet a cõ
ſilio ⁊ omne cõſiliabile depẽdet a cõ/
ſilio.quare nullum cõſiliabile eſt natu
rale. ʒ. nullũ conſiliabile eſt ab arte
ſic videlicet ꝙ illud opus qð accipit re
ctitudinẽ ſuam ex dirrectiõe artis acci
piat eam ex dirrectione conſilij: quia
oinne artificiale eſt km artem certum
⁊ determinatũ.tunc emm non eſſet cõ

ſiliabile ⁊ dubitabile: quia nullum cõ

ſiliabile eſt artificiale. vñ 2· huiꝰ dicit
ꝙ ars non deliberat quãuis circa arti
ficialia conſingat in aliqnibus quedã
dubia: ⁊ illa talia non ſunt per artem
determinata. Et ideo illa poſſunt eſſe

conſiliabilia ſicut patet per exempla

poſita iuxta textum. 4 nullum conſi
liabile eſt a caſu vel a foꝛtuna:qꝛ om/
ne caſuale ⁊ omne foꝛtuitũ euenit pꝛe
ter intentionem:ſed nullum conſiliabi
le euenit pꝛeter intentionem. imo to/
tum conſiliuʒ dependet ex intentione
finis qui debet acquiri ex conſiliabili/
bus. quare nulluʒ cõſiliabile eſt caſua
le vel foꝛtuitum. . de humana volun

tate diſtinguendum eſt. quia quedam

eſt aliena:quedam aũt ꝓpꝛia eſt conſi
lianti:⁊ tunc dico.ꝙ opabile ab alie/
na voluntate non eſt conſiliabile:quia
omne conſiliab le eſt in cõſiliatiua po
teſtate:ſʒ illud qð eſt oĩo ab aliena vo
luntate:non eſt in iſtoꝛum cõſiliantiuʒ
ptãte.quare non eſt cõſiliabile. di
cendum per locum a ſufficiẽti diuiſio/
ne: ꝙ omne cõſiliabile eſt operabile:
quia operantiũ voluntatẽ:ſed non cõ/

uertitur: quia ſicut non omne volunta/

rium eſt eligibile:ſic nec conſiliabile:
uia eligibile ⁊ cõſiliabile conuertunt
6 Ad cuius euidẽtiam declarande ſũt
alie ſex concluſiones:quinq; negatiue
vna affirmatiua que ſũt iſte.pꝛima.
ꝙ nullum voluntarium repentinuʒz eſt

cõſiliabile.2?q nullũ raro contingens

III.

ꝙ expectatio cõſulta. vt in pluribꝰ frau

3 nullum aſſuetum vel naturali in
ſtinctu certũ.ꝗ? ꝙ nullũ ꝑticulari ſen
ſu notũ. ꝙ nullũ finale.de ꝙ oẽ ad fi
nem oꝛdinabile eſt cõſiliabile.(Mꝛĩa
ꝓbatur.qꝛ oẽ cõſiliabile eſt pꝛeuiſum
⁊ tardum. vt.j.li.õ.tarde nãq; opoꝛ⸗/
tet conſiliari:ſed nulluʒ repentinũ eſt
tale.quare nullum repentinũ eſt cõſili
abile. 2° ꝓpbatur. qꝛ ſi raro contin/
gens eſſet cõſiliabile. tunc ſequeret᷑ ꝙ
ex diffinuione ⁊ ſnĩa cõſilij bonum ra
ro eueniẽs expectaret:⁊ per cõſequẽſ

daref᷑: æ ꝙ maluʒz raro eueniens time
retur ⁊ caueretur:⁊ per conſequẽs.q;
null iſ conſulte oparetur: quia in omni
buſ humanis operibus aliqua magna
contingunt qᷓ;uis in aliquibus raro:ſi /
cut virum doꝛmire confidenter cũ vxo
re ſua aliquãdo:qᷓ;uis raro fuit malum
quoniã aliquãdo vxoꝛ interfecit virum
doꝛmienteʒ: ⁊ ſi oẽs vellent iſtud con
ſulte cauere:nullus cũ vxoꝛe doꝛmiret
3· ꝓbatur per experiẽtiam. nullꝰ eni
