autẽ pꝛobatur ꝙ nõ oĩs hitus cũ rõne
actus circa humana bona ſit pꝛudẽtia
patz rñſio per iam dicta.qꝛ iuſticia nõ

eſt cum ratione ſic. ſicut pꝛudentia ?

ſcia pꝛactica.nec ſic eſt hitus actiuus
ſicut pꝛudentia nec pꝛouidentia yco/

nomica ẽ ita circa humana bona ſicut

1

pꝛudentia.
¶ Queſtio decima.
E ſcðo arguit᷑ ꝙ pꝛudẽtia nõ
differat ab arte nec econuer/
ſo niſi ſicut ſuperius ab infe/
rioꝛi. Pꝛimo quoniã ars nõ differt ab
arte bene recte q; vinẽdi. Sed pꝛudẽ

—

tia eſt ars bene recte q; viuẽdi.Sic ei

virtus a veteribus diffinita eſt vt dicit
Aug.de ci.li.eo.c.2⁊j.nulli autem vir/
tuti hec diffinitio magis cõpetit quazʒ
pꝛudẽtie.quare ars non differt ab ea.
niſi vt ſuperius ab inferioꝛi. ¶ Scðo
qm̃ habitus cum ratione factiuꝰ eſt ha
bitus cũ ratione actiuus.quare ars eſt

pꝛudentia. Cõſequẽtia tenet. qꝛ ſi dif

finitio ꝓbatur de diffinitiõe. diffinitum
dicetur de diffinito · Añs ꝓbat᷑.qꝛ face
re eſt agere ⁊ factio actio.vt habet᷑ in
pᷣdicamẽtis ⁊ in.9.metha. quare hit⸗
factiuus eſt actiuꝰ per locum a cõiuga
tis. ¶ Et cõfirmatur qꝛ virtutiſ eſt be
ne facere.vt ſupꝛa li.A.c.i.quare ſimi
li modo facẽ ⁊ benefacere ꝑtinẽt ad

pꝛudẽtiam ⁊ per 57. pꝛudentia

eſt habitus factiuus.¶ Sed in oppo

ſitum eſt auctoꝛitas phi. ¶ Sicenduʒ
ergo cum eo ꝙ pꝛudentia differt ab ar
te ⁊ ars a pꝛudentia duodecim diffe/
rentijs vel pluribus. Pꝛimo quidẽ dif
ferũt viribus ſubiectis qꝛ pꝛudentia ẽ

perfectio mẽtis pꝛactice. ars vero mẽ
tis factiue que naturaliter diſtinguũt
Scd⸗

vt oñſum eſt ſupra.4. li.c.ʒ. 0

quidem differunt oꝛdine virium qꝛ ſi
cut mens pꝛactica pꝛincipat᷑ factiue
ſic pꝛudẽtia principatur arti ⁊ ars fa

mulatur pꝛudentie.cuius cauſa eſt.qꝛ
pꝛudentia annexa eſt virtutibus röna

lis appetitus. vt. .e. li. ca.7. Iſte autẽ
appetituſ pꝛincipatur in homie ⁊ tale
pꝛincipiuʒ libeꝝ eſt homo. vt ſupꝛa e.

li.c.ʒ.¶ ¶ LZertio differũt rõnibuſ dirre

ctiuis.q pꝛudẽtia deliberat⁊ cõſiliat

ars autem non deliberat vt habetur. 2

phiſicoꝝ nec pꝛopꝛie conſiliat᷑. qꝛ vt

habetur ſupꝛa li.ʒ.c.6. Ideʒ eſt cõſi⸗/

liabile ⁊ eligibile. ars autem nihil di
cit de eligibili vt ẽ eligibile.quãuis ar

tifex rõcinetur ⁊ inquirat.tamen illud
rõcinari non eſt ꝓpꝛie conſiliari.quiſ
omne conſiliari ſit pꝛopꝛie rõcinari ſi

cut omne conſilium eſt queſtio non tũ

omnis queſtio conſilium vt ſupꝛa li.ʒ.
c. ʒ. ¶ Quarto differunt efficatijs rõ⸗
num qꝛ pꝛudentia babet rõem p
uã vt. j.e.li.c.xj.ars autẽ non.. Qui
to differunt bonitate ⁊ malicia rõnum
qꝛ rõne pꝛudentie nullus poteſt male
vti. rõne vero artis poteſt homo male

vti ⁊ hoc intendebat phi. dicere.d.ꝙ

artis eſt virtus qꝛ ad hoc ꝙ ars bene

vtat᷑ rõe artis indiget virtute que red
dat vſũ artis bonũ.hec ei ẽ ca generał

quare reꝝ vtiliũ oʒ eſſe vᷣtutẽ qꝛ.ſ.con
tingit eiſ vti recte ⁊ nõ recte bñ ⁊ ma
le vt ſupꝛa li.ꝗ.c.j.dicit aũt pꝛudẽtie
nõ eẽ virtutẽ.qꝛ.ſ.vſus eius determia
te ẽ actus bonꝰ neq; põt eſſe malus
¶ Serto differũt volũtario⁊ inuolũta

rio qꝛ vt dicit phi. hic peccſ in ope ar
tis ñ volẽs deterioꝛ ẽ. q; peccãs volẽſ.

ecõuerſo ãt ẽ de peccãte in ope pꝛudẽ
tie ¶ Et cã bꝰ ẽ. qꝛ pꝛudẽtia magiſ bʒ
de volũtario q; ars.pꝛudentia naq; ro
cinat᷑ gra bone electiõiſ.⁊ idcirco pec
cãs volẽſĩ ope pꝛudẽtie peccat i eeni
li fie pꝛudẽtie.hoc ãt ðᷣteri qᷓ; pecca?

i hijſ que ſũt ad finẽ.qui ãt peccat io⸗

—

enſise

=Sutut

6

Peohnane
cieycke⸗
nnhnode
tuans
tiriauß⸗
4 Pkminbi
vintönpen
Ckrowenn
ncinan,
Gimigane
Vcutaut ein
uirt ctlnien.
Füimptenn
wrutrn n

—
=

4

Se
=

P

S=
E
=

4

ESE

=,

=☛2Ä

=ꝛ
—
—,

1

—
S.

— 5
r eee

—
S= =

oriertiodi⸗
oronſitfnenne
ittgkunana nd

Vyticdettn

(rckipntens 1
W ptuleniuperi
nirobuoper⸗

i ſoccknrligi

mnertwantar
lim nucem

A

0herdeeſunſnee
ſattichnn

7

Vnmen

mgialanin
(iuieinin di

—

Einſtieen de

ckenme Npe
Mthanamunn

Y

I =
E=

naczröcne; Naial

Pdedilcicr
de⸗
1deſnltgils
othakennt

==

E.

e 8

in
a.lez

4

wueinin
CNNNE
Reſtone
ndelberanhen
noprie conſnt
.c6ti
dde.arsammi

nieigea

iriſapopreim
niimneikaehn

õ
eiasait 4
vnuxr! Malcuni

emr ulstt:

nsutmd ſi
õ
Snägammmge

ℳ R
WN
e 4 4
re 1 foeni

„

ctü e

. g. ſ4
Kiece

3 M
de 6

fex eſſe bonus.

pere artis volens non peccat ex de⸗
fectu alicuius ꝙ eſt de eẽntia artiſ.pec
cans autem volens deficit in aliquo ꝙ;
eſt de eſſentia artis ⁊ ideo talis eſt de
terioꝛ artifex q; qui peccat nolens.
ptio differut in hitũdine ad tem-

perãtiam 4 intemperãtiam.qꝛ tempe

rantia ſaluat pꝛudentiã. intẽperantia
vero coꝛrũpit eam. ars vero nec ſalua
tur per temperãtiam. nec coꝛrũpitur ꝑ
intẽ perantiã. bec autẽ differẽtia habe

auo differut ĩ ha

tur in textu ⁊ cauſã eius expoſui in ex
Set

poſitiõe textus.4

bitudine ad obliuiõem. qꝛ ars ꝑdi põt

VI.

quia pꝛudentia dirigit operatõeʒ acti
onem. ars vero operatiõem factioneʒ

ꝓpter quod ſcendũ ꝙ bec noĩa actio

⁊ factio ⁊ hec verba agere ⁊ facere a
pphi.accipiũt᷑ dupłr. Ano qde modo vt
ſunt noĩa pꝛedicamẽti.Ariſto.eĩ ĩ pꝛe

dicamentis vocat ülud pꝛedicamẽtuʒ

per obliniõem pꝛudentia vero non vt

babetur in textu in fine. ( Cauſa vo
eſt. qꝛ nullus habitus perdit᷑ per obli
mionẽ niſi per ocium ⁊ ceſſatiõem. ab
operatiõe talis bitus. Sed talis ceſſa
tio non põt ſupuenire pꝛudẽtie.qꝛ cuʒ
in tota bumana vita ðbeat regi ꝑ pꝛu
dentiã nullus pꝛudẽs ceſſabit vti pꝛu

dentia. qꝛ ſi ceſſet ſtatiʒ ipo facto quo

ceſſat eſt ĩpꝛudens.⁊ ideo pꝛius ẽ coꝛ
rupta pꝛudentia per ĩpꝛudentiã q; ſu
perueniat oblimo per ceſſatiõem diu/
turnã. nec eſt intelligẽdum ꝙ pꝛuden
tes viri cum ex vetuſtate fiunt oblimo
ſi obliuiſcãtur pꝛudentie ſʒ coꝛruptio
oꝛganoꝝ iĩpedit vſũ pꝛudẽtie ñ aũt ob
liuio. no differüt per ſe finibus

facere. auctoꝛ ſex pꝛincipioꝛum vocatꝰ

ipᷣm actionem. lio modo ſũmun/
tur hec noĩia pꝛo operatiõibus ab inui
cem ⁊ ab actione naturali diſtinctis.ſi
cut apparet in homiĩe in quo iĩuenitur
operatio virtutis ſimpliciter naturalii
qualis eſt digeſtio ⁊ operatio potẽtie
rationalis qualis eſt electio ⁊ alia ele
cta operatio ⁊ iterum operatio virtu/
tis aĩalis.qualis eſt locutio vł quelibʒ
mẽbꝛoꝛũ motio. Siſtinctio autem iſta
habetur a philoſopho ſupꝛa libꝛo.j.c.

18. pꝛima quidem eſt ſimpliciter irröõ⸗

nalis. ſa vero ſimpliciter ration ał.ter

qꝛ finis pꝛimo intentus a pꝛudẽtia eſt

totaliter bene viuere ſine qua intenti
one ĩpoſſibile eſt eſſe pꝛudentiazʒ ſicut
ſine virtute.qꝛ virtus intentiõem facit
rectam vt.j.eo.li.ca.ij.finis aũt artis
eſt aliquod pticulare bonũ. ⁊ ido ſine
intentione boni finis. poteſt quis arti
ecimo differüt in

materia ſubiecta qꝛ de pluribus agit

pꝛudentia q; ars. qꝛ tota materia arſ
ſubeſt foꝛtune vt ſupꝛa.c. pꝛoximo.nõ
tamẽ tota materia pꝛudentie. pꝛuden
tia nãq; rõcinat᷑ de aĩalibus de virtuti

bus de diligẽdo deũ de ſubſtãtijs ſepa
tis ⁊ de pluribus alijs de quibus nõ
eſt ars. vt habetur in textu. ¶nde.
cimo differunt in operatione directa.

cia vero ex ſe irrõnalis ſed ꝑticipatiue
fit rõnalis. e pꝛima operatiõe non
eſt ſermo apud moꝛalem phi. De aliji
vero duabus fit ſermo ⁊ diſtinctio. qꝛ
operatio rationalis ⁊ volũtaria ᷣm ꝙ
huiuſmõi dicitur actio operatio vero a
nimalis poteſt dici factio ⁊ actio.actõ
quidẽ inquãtũ ꝑticipat rõem pꝛacticã

inquãtuʒ eſt voluntaria factio vero in

quãtum pticipat rõnem factiuazʒ ⁊ in/
quãtum in ſe nata eſt eſſe recta vel nõ
recta ſine hitudine ad appetitũ rõna/
lẽ actiõeʒ ergo dirigit rõ pꝛudẽtie que
eſt rõ appetitiua cõfeſſe ſe hũs appeti
tin recto.i.volũtati rcẽ. ⁊ iõ dirigit o/
peratiõezʒ volũtariã vt volũtariã. facti
onẽ vero dirigit rõ artiſ que nihil dicit
de rcitudine opationis voluntarie vt ẽ
volũtaria.¶ Suodecimo differũt in ba
bitudine ad rectitudinẽ qᷓ; oſtendunt

qꝛ pꝛudentia dictat rectitudinẽ operã

ns.ars vᷣo rcitudinẽ oꝑatõi ñ ãt opan
tis.vt ſupꝛa hĩ li.2.ca.x.vbi dicit phi.
ꝙ nõ eſt ſiłe in artibꝰ ⁊ virtutibꝰ. quo

niã opera que ab artibus fiũt. but ſi uũ

bene eſſe in eis.i.in ſe ipᷣis quare ſuf⸗
ficit artibus ꝙ earuʒ opa in ſe ipis ſint

IIBRO.

bene habentia. opera vero que fʒ vir
tutes fiunt non habent ſuũ bene eẽ in

ſe ip̃is ſolum. Sed opoꝛtet ꝙ operanſ

ſit qualiter hñs.dictamẽ aũt taliũ ope
rum pertinet ad pꝛudẽtiã. quare pꝛu

dentia nõ ſoluʒ dictat rectitudinẽ ope

ris. ſed ⁊ pꝛĩcipalius rectitudinẽ ope
randᷣ.¶ Sicẽdũ ergo ad pꝛimũ ĩ oppo

ſitum.ꝙ illi veteres de quibus loqui

Aug.male diffiniuerũt virtutẽ ſicut ⁊
ſocrates ⁊ ſequaces ſui. quos repbat
Ariſto.j.eo.c.is.¶ Ad ſcòm dð.qꝙ fa

ctio vt hic ſũmitur nõ eſt actio vt hic ſũ

mitur nec ecõuerſo ad minꝰ ſᷣm foꝛmã
vt viſum eſt.xji. dĩia ⁊ etiam ſupꝑ textũ
¶ Lectio ſeptima.
Aia aũt de vłibus j. Supꝛa
egit de ſcia de arte ⁊ de pꝛu
AAentia. Hic aũt agit de intel
ectu. Pꝛimo ãt pᷣmittit vnam ſuppoſi
tioeʒ. Scðo declarat ſuã intẽtõeʒ ibij
Pꝛncipij ſcibilis J. Dicit ergo pꝛimo
ꝙ ſupponẽdum eſt.ꝙ de vłibus verita
tibus ⁊ de hijs que ſunt neceſſario en
tia eſt eſtimatio in duplici genere.vna
quidem eſt de veritatibꝰ demõſtrabili
bus ⁊ ſcibilibꝰ.de quibus eſt ſcia per
demõſtratnõem.alia vero eſt de pꝛinci

pijs demõſtrabiliũ ⁊ ſcibiliũ ⁊ ſciẽtie

que ſunt in demõſtrabilia.oĩs eniĩ ſcĩe
ſunt aliqua pꝛincipia. Qð appaẽt qꝛ
oĩs ſcia eſt cũ rõne ⁊ per rõneʒ. quaẽ
opoꝛtet ꝙ ea ex quibus e ſler ge
nerãs ſicut pꝛincipia ſcie.Conſequẽ
ter ibi Pꝛincipij ſcibił Seclarat ſuã
intentiõem.que quidẽ eſt declarare q
hitus ⁊ eſtimatio qui vel que habetur
de pꝛincipio ſcie ſit illa intellectuał s
tus que dicit᷑ intellectꝰ. Et intendit ꝗᷓ
arguere.habitus pꝛincipioꝝ eſt vł ſci
entia vel ars.vel pꝛudentia. vel ſapia
vel intellectus. ſed nullũ pꝛimoꝝ qua
tuoꝛ eſſe poteſt.quare relinquit᷑ ꝙ ſit ĩ
tellecus (Mimus rönts pꝛimo ponit
⁊ ꝓbat minoꝛeʒ. d.ꝙ pꝛincipij vel de
pꝛiucipio cõcluſionis ſcibilis non erit
ſcia.nec ars.nec pꝛudẽtia. nec ſapien
tia. Qð eniĩ nõ ſit ſcia nec ipᷣm pꝛinci⸗/

pium ſit ſcibile. pbat. qꝛ omne ſcibile
eſt demõſtrabile.pꝛincipiũ aũt demõ/
ſtratiõis ⁊ ſcie nõ eſt demõſtrabile. vt
ꝓbatur pꝛimo poſterioꝛum. eſſet enim
ꝓceſſus in infinitũ.qð etiã pꝛincipioꝝ

demõſtrationis non ſit ars nec pꝛudẽe
tia. pbat. qꝛ ambo ſunt circa contingẽ

tia vt viſum eſt ſupꝛa.pꝛincipiũ auteʒ
demõſtrationis eſt ueceſſariũ vt habet
pꝛimo poſterioꝝ.
pꝛincipioꝝ pᷣciſe acceptus non ſit ſa/
pientia.pꝓbat qm̃ ſapiẽtis ſᷣm rõem ſa

pientie intereſt habere demõſtratiõeʒ
de aliquibus. hec autezʒ ſũt ĩ demõſtra

bilia ⁊ ſic patet tota minoꝛ. ¶ Scdo
ſubdit maioꝛẽ ibi Si vtiq; dicẽs ꝙ ſi
babitus illi quibus determiĩate verum
dicimꝰæ nequaquã mẽtimur circa que
cunq; obiecta contingentia vel non cõ
tingẽtia aliter ſe habere. ſed tm̃modo
ſcientia vel pꝛudentia ſub qua cõpꝛe/

henditur ars vel ſapientia vel intelle

ctus.neceſſe eſt ꝙ habitus pꝛincipioꝝ

ſit aliquis iſtoꝛum. ¶ Tercio ibil Ho

rum aũt triuzʒ repetit minoꝛẽ.d.qꝙ nul
lum pꝛimoꝝ trium que ſunt pꝛudẽtia
ſub qua cõpꝛehendit᷑ ars.qꝛ eſt eadeʒ
ratio vtriuſq; ⁊ ſcia ⁊ ſapiĩa.nullũ in/

quã illoꝝ hĩtuum cõnngit eſſe habitũ
pꝛincipioꝝ. ¶ Quarto infert conclu/

ſiõem.d.relinquit᷑ ergo intellectũ eſſe
pꝛincipioꝝ
ueſtio vndecima.
D euidentiã dictoꝝ de intel

ctus ſit intellectualis virtus

(A arguitur ꝙ non. qꝛ nec etiaz virtus.

Pꝛimo qꝛ nulla virtus ineſt nobis a

natura li.2. c. 2. ⁊.c.. Si intellectus

ineſt nobis a natura. qꝛ in nata eſt no
bis via. ab vniuerſalibꝰ ad ꝓ pꝛia. pꝛi
mo phiſicoꝝ.hec ãt via eſt pꝛincipio/

ruʒ notitia que vocatur intellect.qua⸗
re intellectus non eſt virtus. ¶ Scðöo

qꝛ oĩs virtuſ eſt de difficili.vt ſupꝛa li.
2.c. . ſęd intellectus non eſt de diffici

li cum ſit cõis animi cõceptio q; ꝗſq;

ꝓbat auditã.vt dicit BGBoetius libꝛo de

ð etiam habituſ

—
=

u nelen'an

itũ veridicuʒ circa ipᷣa

lectu queritur.vtrum intelle,

gitiui
1tſtennmr
nnii ſ
Dgrmrſahgei

Neqlcldeteſeſtn

.

umnltetich

oeſ itelecnans

hü tta tiin
min
onuſrürede
mniekockiri
Ciinuuonbinin

AVodieſg bon

lpbiſüni ,
unmweehimatn

4

Mſſoneone wnin

EHäkikitre

ümmucimn
ilebtatiztin
Mrlckzirtitäütn

uüpiniiit a

Aitum ü tis
kiclennd.
Pwrüſtilzot

en nilnclan

ſtciafiniizeſei
Mütitelonsnge
kgtingzſarn
apnluſtnnteng
Ammgefnen

Name;ſätia

Nn M⸗
Smncgdeis
Wdelernidten

Niiunr:n

ſededere dalin

Nlinin

tgbabin
. Tead
epentmmmingt
nn dein
Ni ns greid
ſutſapiatui
Ncönngteſe ha
Anmroinfertccn
erpoinelkci
tüipencicnzan
Emnorndcde

Zentädidnedmn

grim ommint
intellemisſn

n.dertnzin.

E mögind
1c),Sn
tura AN 4
eſi uifi
Nräfuelt
penmrint
mcknns
niſili

— e

£G

=
—

=

—
— —
=–

—

4

4

CNS oN

mmi che
dici

„VI.

ebdomadibus. quare vt pꝛius. (Ter
cio. qꝛ oĩs virt eſt circa id. circa quod

contingit recte agere ? errare. ad hoc

enĩ ponit᷑ virtus ne potentia erret vbi
errare poteſt. vt notaui li. 4· c. i. Sed ĩ
tellectus nõ eſt circa tale quid. q; cir/

ca pꝛincipia nõ conuenit errare.qꝛ vt

dicit. 2. methaphi. de pꝛincipijs pꝛo/
uerbialiter dicim in foꝛib quis delin
quit.q.d.nullus foꝛes ante vocat pꝛin
cipia pꝑ que mmaredimur ad ſciam qua
re vt pꝛiuſ.¶ Quarto.qꝛ oĩ intellectu

gando.vt ſupꝛa eo. li. c. 4· ſed nõ oĩ in
tellectu veꝝ dicit aĩa affirmado vel ne
gando vt patet in intellectu pꝛimom

pꝛincipioꝝ vbi nihil affirmat nec ali,/
quid negatur. ſed ponit diſiũctio ⁊ tol

litur copulatio affirmatio neceſſarijs

d. de quolibet eſſe vel nõ eſſe. ⁊ de nul

lo ſimul eſſe ⁊ nõ eſſe. quare intellect
nõ eſt intellectualis virtus⸗ ¶ Sʒ op
poſitũ ꝓbat phi. ſupꝛa eo.li.c..⁊. 4.
ero ſolutiõe queſtiõis pꝛimo vidẽ
qum eſt qind ſit intellect vt hic ſũmit
fo pbandũ eſt ꝙ eſt itellectualiſ vixtuſ

tercio ſũt aliqua dubia ĩmouẽda. He

pꝛimo ſciendũ eſt ꝙ boc nomẽ intelle
cius apud phi. ſũmit᷑.S. modis.Elno
modo pro virtute eſtimatiua ſi enſitiua
ille vocatur intellectꝰ paſſiuꝰ ⁊ vir/

tus cogitatina. paſſiuꝰ qdem qꝛ infir·

mitate vel ſenectute vel alia paſſione
detrimentũ patit᷑ ledit᷑ ⁊ coꝛrũpit᷑. Di

ali otute vendicit aĩa affirmado vł ne

citur aũt virtus cogitatiua. qꝛ eſt virt

abſtrahens ⁊ conferẽs a fantaſmatibꝰ
intentiões delectabiliũ ⁊ triſtiũ vriliũ
æ nociuoꝝ.terribiliũ ⁊ auſibiliũ vt tra
dit Auic. 6. naturaliũ. talis aũt colle/
ctio ꝓpꝛie dicit᷑ cogitatio. intellectus

güt iſto modo eſt ems ſenſus interioꝛ.

Scdᷣo mõ ſũmit᷑ pꝛo intellectu poſ/
lli ſeu mãli. dici᷑ enim poſſibilis.
qꝛ põt oĩa fieri ineſſe itellectuali. Di/
citur aũt ĩitellectus materialis a poten
tia receptina.qꝛ ſicut materia coꝛpoꝝ
receptiua ſoꝛmaꝝ ſ. enſibiliũ. ſic ille ĩ
tellectus eſt receptiu ſpẽruʒ intelligi

—

bilium. ercio mõ ſũmit᷑ ꝓ intelle
ctu agente. qui dicit intslligibile lumẽ
ſic ſe bñs ad fantaſmata obiecta intel
leetui poſſibili.ſicut coꝛpale lumen ad
coloꝛes eees coꝛpoꝛali viſui.vt pʒ
ʒ. de aia. ¶ Quarto mõ ſumit᷑ pꝛo in/
tellectu conuerſo ad intelligentiam ſe

paratam ⁊ attingente ipam ⁊ recipi/.

ente ab ea aliquam notitiã ⁊ ille voca
tur intellectus adeptus. qui põt ſũmi.

vel pꝛo toto aggregato ex irellectu adi

piſcẽte ⁊ foꝛma q; adi iſcit vel ꝓ illa
ſola foꝛma adepta. ¶ QAuĩto mõ ſuͦmi
tur p intellectu ſpeculatiuo.nõ ꝗdẽ vt
dicit aliquã vim naturalẽ ipius itelle/
etus poſſibił.ſed vt dicit hitum ex no/
ſtris peculatiõibꝰ ⁊ cõſideratiõibꝰ ac
quiſitũ ⁊ hoc mõ oĩs bitus itellectuatł
ſic acqꝗſitus põt dici ĩtellectꝰ ſpeculati
uus ⁊ i bac acceptiõe pᷣdicatur de ba
bitu pꝛincipioꝝ.qꝛ illð cõe nomẽ om/
nibꝰ virtutibꝰ intellectualibꝰ ⁊ alijs ñ
virtuoſis habitibꝰ appꝛopꝛiatũ eſt ha
bitui pꝛincipioꝝ.⁊ in hac acceptione
pꝓut eſt habitus virtuoſus diffinit ſic. 6
ethicoꝝ. Intellectꝰ eſt habit determi
nate veridicus cõpoſitiõis vel diuiſio/
nis iĩmediate ꝓpoſitõis per ſe note.ꝙ
eni ſit bitus hic ſupponit᷑ ꝙ aũt ſit de⸗

terminate veridicꝰ. ꝓbat philo. in bor

paſſu.ꝙ aũt ſit cõpoſitiõis vel diuiſio⸗
nis imedtate habet᷑ pꝛio poſterioꝛum
vbi dicit᷑ ꝙ pꝛincipiũ fillogiſmi demõ/⸗
ſtratiui ẽ ꝓpoſitio ĩmediata affirmati⸗/
ua vel negatiua. Sed intellect eſt ha
bitus talis pꝛincipij quare per ↄnᷣs ꝓ

poſitiõis ĩmediate. ꝙ aũt ſit ꝓpoſitio

nis per ſe note patet.qꝛ in reſoluẽdo
nõ eſ ſtatus niſi ad pꝛincipia. eſt autẽ
ſtatus ad ꝓpoſitiões per ſe notas.qua
re pꝛincipia ⁊ ꝓpoſitiões imediate ꝓp
ſe note ſunt idẽ cõuertibiliter ⁊ ade/
quate tñ differũt in rõibus noim. quia
pꝛincipiũ dicit᷑ in hitudine ad cõcluſio
nẽ pbandaʒ. ꝓpoſitio aũt imediata in
babitudine ad negatiõem pꝛioꝛis meæ
dij. ꝓpoſitio aũt per ſe non in hitudie

ad intellectũ boc de pꝛimo ſi bihkia

Sr, D .

Nunc fo ꝓbo. ꝙ intellectꝰ ſic acce
ptus ſit intellectualis virtus. quia om
nis hitus quo aĩa determĩate verũ di/
cit eſt intellectuał virtus qð patet. qꝛ
diſpoſitio pfecti ad optimũ opus eſt s
tus..phi.Sed hitus quo aia deter/
minate verum dicit eſt diſpoſitio eius
o ad optimũ opus qð eſt verum dicere.
Sed intellect eſt talis habitus vt ſu⸗
pꝛa eo.li.ca.A4.⁊ hic in textu. quare ĩ
tellectus eſt ĩtellectual virtus. E&t hec
eſt ratio pꝛima per qᷓ; phil. inueſtigat
¶Item tercio loco mouẽda ſunt ali/
qua dubia. Pꝛimo eni videt᷑ ꝙ nõ oĩs

pꝓppoſitio imediata ſit ꝑ ſe nota. qꝛ oĩis

ꝓpoſitio per ſe nota eſt neceſſaria ali

as nõ haberet euidentiã ex mis.Sed

non oĩs imediata eſt neceſſaria.quare
eſt dare ĩmediatã cõtigentẽ.puta hec
ſuperficies eſt alba hec voluntas vult
tamen qꝛ oĩs per ſe nota eſt per ſe il/

lo modo.qꝛ ſi o modo tũc eſſet demõ

ſtrabilis cõtra naturã per ſe note.ſed
nõ oĩſ imediata eſt per ſe illo modo vt
patet de iſta. Soꝛtes eſt vel non eſt al

bus.tũ qꝛ oĩs per ſe nota eſt indemõ

ſtrabilis. Sed non oĩs iĩmediata eſt in
demõſtrabilis.qð patet ex ſo poſteri
oꝛũ vbi dicit᷑ ꝙ materia demõſtraf de
materiato per finẽ.materia tamẽ pᷣdi
catur imediate de materiato dicendo.
ſerra eſt ferrea.quare nõ oĩſ imediata
eſt per ſe nota. 1Sedo videt᷑ ꝙ non
oĩs per ſe nota ſit imediata. qꝛ nulla
ꝓpoſitio in qua pᷣdicat᷑ generaliſſimuzʒ
de ſpecialiſſimo dicẽdo coloꝛ eſt quali
tas eſt imediata cũ inter ſubiectũ ⁊ pᷣ/
dicatũ mediẽt ſpẽs ⁊ genera ſubalter
na.ſed oĩs talis ꝓpoſitio eſt per ſe no
ta. alias eſſet demoſtrabilis cũ ſit vera
neceſſaria.ꝗquare nõ oĩs per ſe nota ẽ
imediata. Cercio videt᷑ ꝙ nõ omne

pꝛicipiũ cuiꝰmõi ẽ ĩtellectꝰ ſit ꝓpoſitõ

imediata neq; per ſe nota.qꝛ non ois
cõis animi cõceptio eſt imediata vł ꝑ
ſe nota.ſed oĩs talis eſt pꝛincipiũ vel
intellectus pꝛincipij. quare nõ omne

Een intellectuales ſupꝛa eo.li.c.ʒ

—

BRO

pꝛincipiũ eſt imediatũ ⁊ per ſe notum
AKaioꝛ ꝓbat.qꝛ oĩs ammi coceptõ
eſt. oẽ totum eſt maius ſua pte.ſed iſta
ꝓpoſitio nec eſt mediata nec per ſe no
ta.ymo demõſtrabił a pꝛioꝛi. vt patet
dicẽdo ſic.Omne tãtũdẽ ⁊ adbuc am

plius eſt maiꝰ.ſed oẽ totũ eſt tantũdẽ

q́; ſua ꝑps ⁊ adhuc amplius quare om
ne totum eſt maiꝰ ſua Dre Leanns vi
detur ꝙ nõ oĩs hitus veridicꝰ ꝓpoſitio
nis imediate per ſe note ſit intelleciꝰ

⁊ per ↄñs diffinitio nõ cõuertit᷑ cũ dif
finito.qꝛ oĩs intellectꝰ eſt hitus ppoſi

tiõis neceſſarie.ſed nõ oĩs hitus ppo⸗

ſitiõis iĩmediate eſt ꝓpoſitiõis neceſſa

rie cũ multe contingent es ſint imedia

diate erit intellectꝰ

te. quare nõ oĩs hitus/ 4 Potnldis ime

nota.ꝓpter qð ſciendũ ꝙ ꝓpoſitõ per
ſe nota aliqñ ẽ euidẽter nota ⁊ nõ eſt

ex ſignatis ſuoꝛum terminoꝛuʒ. nec ex
aliquo extriſeco ſupaddito.ſed hoc coõ

cludit dupliciter. qꝛ termini illi vł pñt
ſignare rationes que auditis terminiſ

aggenerãt notitiã euidẽtem.Alio mõ

poteſt fieri ꝙ termini nõ ſignant hu/
luuſmõi rõnes que pñt ex ſola auditiõe
terminoꝝ daẽ euidẽtẽ notitiã nec etiã
addito aliquo medio pᷣt haberi euidẽs
notitia de tali cõplexiõe. ſic ꝙ nõ põt
haberi euidẽs notitia niſi ſenſatis ſi⸗/

gnatis terminoꝛum ſenſu coꝛpali vel
intellectuali.ſicut ſi aliqua ſupficieſ ac
cidentaliter ſit alba hec ꝓpoſitio hec
ſupficies eſt alba.non põt eſſe nota ex

auditione terminoꝝ nec ex cõceptiõe

ꝓpꝛij qd noĩs ipoꝝ.nec ex aliqua de⸗

mõſtratiõe cõcludẽte vnionẽ eoꝝ ſʒ ſo
lũ erut nota ex ſenſuatioe pꝑticłari ⁊ ex
perimẽtali rerum ſignataꝝ per termi/
nos.(er hoc igit᷑ dico ad pꝛimuʒ ꝙ
nõ oĩs ꝓpoſitio per ſe nota eſt neceſſa

ria.qꝛ cõtingens eo modo põt euiden

ter eẽ nota ⁊ eſt euidẽter nota. ⁊ hoc
ſufficit mihi.(¶ Ad vᷣm dico ꝙ nõ oĩs p

ſe nota eſt per ſe pꝛimo mõ.qð appa⸗
ret in demſtratiõe potiſſima vbi ẽ me

Ad pꝛimũ vero
dð.qꝙ oĩs ꝓpoſitio ĩmediata eſt per ſe

—

SSE
=2
-
S
—
=
—
—

ninsncnn

türenper

inaſicnalgii
Cpetblecppiat⸗
reſupral c.fn
wrlennmt

ittmrolernum

ict ineripbind⸗
penckſemacl

Alunet genera

pee ciefinan

Flpinen aech

AAentzigtaſt

giieftl gnäüi
iftäiendintung

eſlrckinde

Smmelecetbin
e alnödisli
rek ppoſtnä
mmgentsſnn
dsdins Ppi
elec;(Ban
MWirdieciunin
cenüggi
Ni die

nieoſgadinn i
Nunes e diten
mwüni andien Nr

immmnöſ..

Sae iter ſha
inciti wnninert
wnNtit Mieli
lgenie ſtani

SSnminn MMiſnins
mern in d

Rianſtiiguſgin
tNe Mi
aimſikn
emmingnut iif
wis ir iig

cninſin

1ct enianiraAH

enmſgun
e n⸗
õ
ufnd
me pſu
rmiehuin

=
Sy

1
4

—

—

4

i⸗

dium diffinitio ſubiecti vel paſſionis.
qꝛ ſi diffinitio ſubiecti tunc maioꝛ pꝛo
poſitio per ſe nota. nõ ẽ per ſe pꝛimo
mõ.qꝛ tunc paſſio ſubiecti eẽt de diffi⸗/
nitione ſubiecti cum pᷣdicaret᷑ de ipᷣa ꝑ
ſe pꝛio mõ ⁊ per ↄnñs cõcluſio eẽt per
ſe pꝛio mõ.ſi vero diffinitõ paſſiõis ſit
mediuʒz tunc aliqꝗd ꝙ eſt foꝛmaliter de

eæntia paſſionis ĩ miori per ſe nota pᷣ⸗

dicaret᷑ de ſubiecto per ſe pꝛio mõ ꝗꝙ ẽ
tm̃ incõueniẽs.ſicut ſi paſſio ipᷣa pᷣdica

retur de ipo ſubiecto ꝑ ſe pꝛio modo.

quare cum demõſtratio potiſſima non
ſit ex ꝓpoſitiõibꝰ pꝛimi modi per ſei/
tatis ⁊ ita ex per ſe notis neceſſe A
ñ oẽs p ſe note ſicut pꝛimi mõii Ad
iciũ do.ꝙ oĩs ꝓpoſitio per ſe nota in
oꝛdine in quo ẽ per ſe nota.eſt idemõ
ſtrabilis quãuis in oꝛdine alio poſſit ð

möſtrari ⁊ tũc erit per ſe nota ⁊ p al/

terũ nota. ſicut aliꝗd põt eſſe ꝓpter ſe
appetibile ⁊ pꝛopt alteꝝ. vt dicit de
virtute ſupꝛa li.j.c.S9. ſimiłr aliqd põt
eſſe per ſe notum ⁊ per ſe noſ. cibile. ⁊
cũ hoc per alteꝝ notum ac noſe cibile ?

hoc mõ eſt in exẽplo inducto.qꝛ hecꝓ

poſitio ſerra eſt ferrea eſt per ſe nota
æ idemõſtrabił.ſicut iſta qua ñ ẽ altẽa
pꝛioꝛ in oꝛdine ⁊ genere cae materia
lis.tñ in genere cãe finał nõ per ſe ſʒ

per alteꝝ eſt nota.qꝛ per cãm finalez

1 ideo ponit phi.ꝙ iſta ſit demõſtra/
bilis nõ in genere cãe materiał.ſed in
genẽ cãe finał.qꝛ mediũ ᷣmoõſtratiuũ
p̃t eẽ aliqua cã media de genere ma
terie ſed põt eſſe medium de genẽ fi/
nieAch uartü dubiũ dico enã. ꝙ oĩſ
per ſe nota eſt imediata. vbi ſcienduʒ
ꝙ duplex põt eſſe mediatio vel imme
diatio. vna qdẽ in linea pᷣdicabili que
nõ eſt aliud q; oꝛdo pᷣdicabiliũ ʒ ſub
2 ſupꝛa ⁊ ſᷣm magis cõe ⁊ minꝰ cõe.
Alia põt eſſe in oꝛdine caſuali que
non eſt aliud q; mediata vel imediata

attingentia effectꝰ a cã. Lunc igit᷑ di,

co ꝙ iſta caloꝛ eſt qualitas.eſt media/
ta in linea pᷣdicamẽtali ſicut ꝓbat ar/
gum̃tũ.ẽ tñ mediata ĩ oꝛdine foꝛme vt

oñdo in exẽplo de cãis. vbi cã foꝛmał
in hoĩe accipitur ſub iſto quadrnuplici
gradu ſcʒ eſſe viuere ſenſitiuũ ⁊ intel/
lectiuũ.vbi apparet ꝙ ſᷣm lineã pᷣdica
tionis intellectiuũ eſt imediatũ homi
ſenſitiuũ aũt remotũ ab eo.viuũ autem
adhuc remotius ſed eſſe remotiſſimum
acõiſſimũ.tñ in oꝛdine foꝛmali eẽ pꝛi
mo ineſt hoĩ.deinde viuũ ⁊ vltimo in
tellectiuũ. ¶ Et tñ iſta ſepanf᷑ ab hbo

mine.vltimo ſeparat᷑ eẽ.quare iſta bo

mo eſt. vel iſta homo viuit.ſunt eque ĩ
mediate vel ſi eſt poſſibile imediatjoꝛ
eſt q;ᷓ iſta. hõ eſt rõnalis ⁊ intellectiuꝰ
ꝓpoſuio ãt per ſe nota ſũmit᷑ ab ime/
diatione cãlitatis non ab imediatione
pᷣdicatõis.i Ad terciũ dubiuz dico ꝓ
nõ oĩs cõis aĩ cõceptio eſt intellectus
qꝛ ſic ſũt qdã ĩtellect cões oĩbꝰ.⁊ que
dam pꝛicipia cõiter nota oibuſ.⁊ que
dam nõ nota oĩbꝰ. Sic etiã ſũt quedã
cõcluſiões oĩbus note.⁊ quedã nõ oi/
bus note. ꝓpoſitões aũt cõiter oĩbꝰno

te. ſiue ſint pꝛincipia ſiue cõcluſiones

—

dicũtur cões animi cõceptiões. ¶ Ad
quartũ vero dð.ꝙ oĩſ ꝓpoſitio imedia
ta poſſʒ eſſe pꝛincipiũ in aliqua mate
ria ⁊ aliqua ĩmediata. contingẽſ eſt de
facto ꝑꝛincipiũ cuiꝰ hitus dicit᷑ intelle
ctꝰ. ¶ Pzopter qð ſciẽdũ ꝙ pꝛĩcipia
ſüt in triplici gradu. ſunt eni aliqua cꝗᷓ

muniſſia aliqua cõia aliquaꝓpꝛia.cõiſ

ſima quidẽ ſũt oĩ philoſophie ⁊ omni
ſcie cõia.cõia vero ſũt vni philoſophie
pꝛopꝛia.pluribꝰ tñ illius philoſophie
demõſtratiõibꝰ cõia. pꝛopꝛia vero ſũt
vni ſoli demõſtratiõi applicabilia.Cõ
muniſſima ãt ⁊ cõia ſũt oĩia neceſſaria
ꝓpꝛia vero nõ oĩa ſũt neceſſaria. quia
pꝛincipiũ pꝛudẽtialis ſi illogiſmi eſt cõ
tingens. tñ expimentatur per ſe notũ
notitia que dicit᷑ intellectꝰ vt. j. e. li. c.
izʒ. aliqua etiã pꝛincipia ſillogiſmi ſciẽ
tifici pñt eẽ cõtingẽtia qꝛ ex maioꝛi de

neceſſario ⁊ minoꝛi de cõtingenti vel
de ineſſe nõ neceſſario optime põt ſeꝗ

coõcluſio de neceſſario.vt tractatu de ſül

logiſmoꝝ generatiõibꝰ demoſt ui ⸗

„

Ad pꝛincipale ꝗ̊ dð.ꝙ intellectꝰ ha
itus nõ ineſt nobis a natura neq; eſt
nobiſ innatꝰ. via vero nobis innata a
cõibus ad ꝓpꝛia nõ eſt aliqua notitia
ſed nãlis oꝛdo nobis inditus ſᷣm quez
dehbemuſ ꝓcedere in veritatis inqſitõe
Agd fᷣm vero dð.ꝙ intellectuſ eſt de
difficili ſi accipiant᷑ oẽs circũſtãtie. qꝛ
q́;uis ſit facile capere iſtã veritateʒ de
quolibet eſſe vel nõ eſſe ⁊ de nullo ſitł᷑
eſſe ⁊ non eſſe.non tñ eſt facile capere
virtuoſe qꝛ multi capiũt non intelligẽ/
tes quid eſt ſubiectũ qd p̃dicatuʒ que
foꝛma que neceſſitas iſtoꝛũ pꝛincipio/
rũ ſicut oſtendi in tractatu de hijs duo
bus pꝛincipijs¶ Ad terciũ vero dicẽ⸗
dũ ꝙ circa pꝛincipia contingit errare
vt patet.a. methaphi. de eraclito ⁊æ a
naxagoꝛa ⁊ multi tpiſ noſtri circa ip/
ſa errãt vel in toto vel in pte vel in ali
qua circũſttia. Ad quartũ vero do.
y in memoꝛatis pꝛincipijs determina
te dicit᷑ verum eo mõ quo dicit᷑ verum
ſic ꝙ ipᷣa ſũt determĩata ad veritatem
qꝛ nõ ſũt in potentia ad falſuatẽ. qᷓ;uiſ
indetermiate enũtiẽt de affirmatiõe ⁊c
negatiõe ſicut expoſui in tractatu me
mozato. „
W¶Lectio octaua.
Apientiã aũt Supꝛa egit de
quatuoꝛ virtutibꝰ intellectua
libus. Hic aũt agit de quinta
ſcʒ de ſapia.pꝛimo aũt agit de ſapien
tia ſm ſe ſũpta. ſo de ſapia ad pꝛudẽ-
ttiam ⁊ ſciam politicã cõpata ibil In/
cõueniens Rirca pꝛimũ.pꝛimo agit ð
ſapia ſiłitudinarie ſũpta. ſo de ꝓpꝛie
ſumpta ibiſ Eſſe aũt quoſdaʒ Bicit S§
pꝛimo.ꝙ ſapiam ſᷣm nom̃ nos aſſigna
mus ⁊ attribuimꝰ in artibꝰ certiſſimis
verbi gra magiſtꝝ pheridiã dicebamꝰ
eſſe ſapiẽtem lathomũ. qꝛ erat certiſſi
muſ in arte ſua. Itẽ magiſtꝝ policletũ
dicimꝰeſſe ſapientẽ ſtatuificẽ.qꝛ vide/
tun eſſe certiſſimꝰ in arte ſua. In huiuſ
mõi aũt aſſignatiõe appellatiõe attri⸗/
butiõe vł denoĩatiõe nihil aliud ſigna
mus nihil aliud intendimꝰ dicere ſapi

IIBRO

virtus artis.i.vltimũ de potẽtia in adi
piſcendo ⁊ attingẽdo certitudinẽ arij
in ſũmo.vnde a ſapia hoc modoſi upta
nullus dicit᷑ ſapiens ſi impłr vel ſapiẽs

engtid boc modo ſumpt eſſe. niſi et

homo indetermiate ſed pticulariter x

fm quid. puta ſapiẽs medicus vel ſa⸗
piens lathomꝰ vel ſapiens barbiton,
ſoꝛ ¶ Eir ibi Eſſe ãt quoſdã Agit de
ſapientia ſimptr ⁊ ppꝛie ſi upta de qua
dicit quatuoꝛ. ꝛimum ꝙ eſt cõſſi/
ma. Scòm ibi. Auare manifeſtü ẽ
certiſſima.Lerciũ ibi Opoꝛtet Sſapi
entẽ eſt circa pꝛĩcipiata ⁊ circa pꝛi
cipia. Quartũ ibil E&t quẽadmodum
ẽ circa obiecta honoꝛabiliſſima. Li

cit ergo pꝛimo ꝙ nos exiſtimam eſſe

quoſdã hoĩes ſapiẽtes totaliter.i.ſim
pliciter ⁊ vłr tãquã ſapiẽtes circa vni
uerſitatẽ oĩm reꝝ ſine determĩatõe ad
aliqò determinatũ genus rerum. QNo
pꝛobat per Homeꝝ qui ait in margi⸗

te ſuoꝝ poematũ qð bñt ſimpliciter ⁊
vlr ⁊ totaliter ſapiẽtẽ nõ poſuerũt dij

foſſoꝛẽ vel aratorẽ.ſed vniuerſ. oꝝ gene
raluer cognitoꝛẽ.Ex quo patet ſa⸗

pientia eſt notitia cõiſſima. hec facit ſa
pientem oiĩa ſcire.qm̃ hñti vłem ſciam
oĩa ſcire neceſſe eſt vt babet᷑ phemio

methaphiſice.¶ Scòo ibi. QAuare ma

nifeſtũ Infert ex p̃dictiſ ꝙ ſapia ẽ cer

tiſſima. æ patet. Illud aũt ſequit ex p

poꝛtione ſapie pticulariter dicte ad ſa

piẽtiã ſimpłr dictã. qꝛ cũ illa nõ exñs
ſimpłr ſapia ſu ſoꝛtita nom̃ ſapie ppi
certitudinẽ quã ꝑticipat.mluto magis
iſta torałr ꝓpꝛie ac ſimpliciter exñs ſa
pientia habebit certitudinẽ ex ſe ipſa
bñt ãt certitudinẽ qꝛ eſt maxie cõium
⁊ pꝛimoꝝ.ile nãq; ſcie certiſſime ſi üt
que maxie pꝛimoꝝ ſunt. Et bec eſt rõ
Ariſto.ꝓhemio methaphiſice.Terco

ibbi Opoꝛtet g Infert ꝙ ſapia ẽ circa

pꝛincipiata ⁊ circa pꝛincipia.d.ꝙ oʒ
ſapientẽ veꝝ dicere nõ ſolum circa ea
que ſũt ex pꝛincipijs ſicut ſũt cõcluſio
nes ⁊ effectus.ſʒ etiazʒ circa pꝛincipia

cõcluſionũ ⁊ cãs pꝛimas reꝝ. pᷣa eni

Wortiſbend⸗
lleNnit aif
Rinorit

eni

wcemnirer

mMmici Reiun
mRunnetncneg
Erüxiuicnn

1 1

lonien
lplnucihmora
Mmrituimi

vePweenane
Etiin buere
meCgügähe
mnsineönanf

(nnmmniseti

Entünklſümg
fmiineranap

eumglcenfi

ühoni an eſi

ginntee
.
eden
Nanſad
mimeſein
ſnisni
Plſment
Geign
Mrpein

Ae NNe

üßbl Oo

andonddl
W W erin
Siapistir
ücüſhine
INi E
lguni ln
itiinciſmun

1E . QAun
net ödiigſin

. Prd än ſn

gieolminnan
r in i
iuſuſonnn tn
igi nahunm
pprr SS
abchitcenmmchn
numdnige And,
2 ile nig end

eger: n

benonahiſn /

VI.

nõ eſſet notitia certiſſima niſi eſſet vi/
dica circa pꝛincipia cum ipa ſint certi
oꝛa cõcluſiõibꝰ.vt hr.j.poſterioꝝ. hec

aut debetur ſapie qꝛ eſt ſpeculatiua cã

rum pꝛiman. vt ꝓhemio meihaphiſice
Ex quo ſequit᷑ vnũ coꝛrelariũ.ſ.ꝙ ſa/
pientia ſimul erit intellectꝰ ſcia. In
tellectꝰ quidẽ ꝓut eſt pꝛincipioꝝ ? cã
rum.ſcia vero pꝛout eſt cõcluſionum ⁊
effeetuũ. (Aarto ibil t quẽadmo
dũ Infert ꝙ ſapia ẽ circa obiecta no/
biliſſima. d. ꝙ ipa eſt honoꝛatiſſimoꝛũ
obiectoꝝ ſz nãz vt dicit.j.e. ca.quẽad

modü illa ſcia que babet caput ? pꝛin
cipatũ ſup alias oẽs.Cuius 1õ eſt quia

ſcla cõſiderãs finẽ cuiꝰ gĩa agenda ſũt
ſingula in toto vniuerſo pꝛincipat᷑ ſin
gulis ſcientijs.ſed bec ſapia cõſiderat
finẽ ſimpłr vltimũ ꝓpter qð agunt᷑ in
vniuerſo ſingula que agũtur. quaẽ ipᷣa
pꝛincipat᷑ ſcientijs ſi ingulis. hec eſt rõ

eſar ꝓhemio methapbiſice.

Eir ibi Incõueniẽs Agit de ſapia
ad pꝛudentiã ⁊ ad ſciam politicã cõ/
parata. Aſſignat ãt quĩiq; drias ſapiẽ⸗/
tie ad pꝛudentiã ⁊ ad politicã. ſcõam

ibil Si vtiq; ſanũ .terciã ibil Ex deĩs

I. quartã ibil Pꝛopt᷑ qð anaxagoꝛas

. quintã ibil. NHec ẽ pꝛudẽtia e pꝛi

ma dlia intendiut dicere ꝙ ſapia ẽ ſuꝑp
oẽs notitias ſtudioſiſſima ꝙ tñ ñ ẽ pꝛu

dentia. pꝛimã pteʒ bui dĩie ſupponit

ex hoc ꝙ ſapia eſt bonoꝛabiliſſimoꝛuʒ
ſm naturã vt ſupꝛa imediate dictum ẽ
ꝙ vero nec pꝛudentia nec politica ſcĩa
ſit ſtudioſiſſima. pꝓbat ex eo ꝙ earũ ſub
iectum ⁊ obiectũ ꝙ eſt hbomo nõ eſt op
timũ ens inter oĩa que fũt ĩ mũdo. t
cit ͤ incõueniẽs eſt. ſi quis exiſtimet
pꝛudentiã vel ſciam politicã eſſe ſtudi
oſiſſimã inter cunctas notitias.ſi ꝓ qꝛ
qꝛ homo qui eſt eaꝝ ſubiectũ nõ eſt op
nmũ bonũ eoꝝ que ſũt ĩ mũdo. Sapi/
entia tñ ⁊ eſt ſtudioſiſſima ⁊ virtnoſiſ
ſima ⁊ obiectũ eius eſt optimuzʒ ens ꝙ
eſt pꝛima cã.¶ Scdaʒ driaʒ ponit ibi
Si vtiq; ſanũ ⁊c eſt in ſũma ꝙ ſapĩa
de oĩbus eſt vnica. pꝛudẽtia vero velũñ

eſi de oĩbus vel nõ eſt vnica ſed pluẽs
pꝛio ᷓ declarat buiuſmõi driam.o re/
mouet quãdã rñſionẽ ſophiſticam ibil.
Si aũt qm Nꝛio igit᷑ intendit ſic ar⸗/
guere. Sanũ ⁊ bonũ eſt alteꝝ in boibꝰ
⁊ alterũ in piſcibꝰ qꝛ illud ꝙ eſt ſaluti
ferũ ⁊ bonũ piſcibꝰ eẽt moꝛtifeꝝ⁊ ma
lum hoĩibus ⁊ album ⁊ rectũ ſũt eadẽ
ſm ſuã rõem in hoibus ⁊ piſcibꝰ. qua
re nulla vnica eſt pꝛudentia de oĩbus
⁊æ vnica ſapia eſt de oĩibus.huiꝰ rõnis
pꝛĩo ponit añs ⁊ pʒ·¶ Scðdo ↄñs ibi
Et ſapiens.d.ꝙ oẽs hoĩes rõe vten
tes vtiq; differrẽt. hoc ꝙ eſt eẽ ſapiens
eſſe vnũ ⁊ idez circa oĩa.ſʒ eẽ pꝛudẽs
differrẽt eẽ alteꝝ a alteꝝ ¶ ercio ibi
ECirca ſeipᷣm Köõfirmat ↄñtiã qtũ ad
illud ꝙ dicit᷑ de pꝛudentia.dicit ꝙ iõ
pꝛudẽtia ⁊ eſſe pꝛudẽs eẽt alteꝝ ⁊ al
terũ.qꝛ vnuſqꝗſq; dicit᷑ pꝛudẽs ⁊ ei cõ
cedit᷑ pꝛudentia cũ circa ſeipᷣm eſt bñ
ſpeculanſ cꝓuidens ſi ingula cõferẽtia
Cuius ſignũ eſt.qꝛ quaſdã beſtias di/
cũt eõ pꝛudẽtes fʒ methaphiſicã illaſ
ſcʒ quecũq; hñt vel vident᷑ hĩe potẽtiã

puiſiuaz. ſicut ſunt apes ⁊ foꝛmice ⁊

huiuſmõi.quare erit manifeſtũ ꝙ pꝛu/
dẽtia que vulgo dicit᷑ pꝛudẽtiał ſapia
⁊ ſcia politica de oĩbus vtilibꝰ ⁊ circa
oĩa vtilia non erit vnica ⁊ eadẽ qꝛ cir
ca vtilia hoĩ erit vna ⁊ circa vtilia piſ
ci erit altera. vnde ſi circa vtilia oĩbus
aĩalibus eẽt ſapia ꝓpꝛie dicta młtemne
ceſſario eſſent ſapie qꝛ circa ſingulas
ſpecies aĩalium eſſent ſingule ſapien
tie · ſicut apparet etiã ð medicina que
eſt altera ⁊ altera circa diuerſa aĩalia

vnde alij ſunt medici equoꝝ ⁊ alij ho

minũ ſicut alia ⁊ alia medicĩa ⁊ ſic pzʒ
cõſequẽtia quãtũ ad id ꝙ dictuʒ eſt de
pꝛudentia.ſ.q ipᷣa vel nõ eſt de oĩbus
vel ſi eſſet tunc eẽnt plures pꝛudentie
genere ⁊ ſpecie differẽtes. Sed de ſa
pientia patere poteſt per oppoſitum
qꝛ ſicut album ⁊ rectũ ſunt eiuſdẽ rõiſ
in hoĩbus ⁊ in piſcibꝰ. ſic cõditiõeſ en
tium per vłem ſapiam cõſiderate ſunt
eiuſdem rõis in oibus entibꝰ. Wn eẽ

cũm vel catum eẽ pꝛius vel poſterius
eſſe actu vel potentia.eſſe neceſſariuʒ

vel cõtingẽs.eſſe abſolutũ vel reſpecti
uũ ⁊ ſic de nerie Paſtigtne ⁊ per ſe
accñtibus entis. ¶ Auare caue quo/
rũdam hoĩm impitiã dicẽtiũ ꝙ ideo ſa
pientia eſt vna.qꝛ nõ cõſiderat niſi ac
cidentia abſoluta.ſicut album ⁊ rectũ
qꝛ oppoſitũ eſt notoꝛiũ in tota pꝛima
philoſophia vide igitur.s. methaphiſi
ce ſi pꝛincipiũ ⁊ cã ⁊ elemẽtũ ſi pꝛius
⁊ poſterius ⁊ ſiłia dicãtur abſolute vł
reſpectiue.i¶¶Cñr ibil Si aũt optimuʒ
remouet quãdam rñſiõem ſophiſticã

vel cauillatoꝛiã que dari poſſet. Dicẽt
eni foꝛſan aligs ꝙ medicina põt eẽ de
oĩbus aĩalibuſ vnica.qꝛ eẽt pꝛincipali

ter de hoĩe qui eſt optimũ inter aĩalia
