ciabile ⁊ vtile:q ſũt obiecta ãicitie dif/
ferũt ſpetie.quaĩ ⁊ amatõnes differũt
ſpetie q̃ ſũt actꝰ ⁊ opatiões circa obie /
cta differẽtia ſpecie. quaĩ vlteriꝰ ãici
tie differũt ſpenie q ſũt bituſ gẽui ex ac
tibꝰ differẽtib ſpetie circa obiecta dif/
ferẽtia ſpetie.ires ſut ſpeues aicitie
Sm numeꝝ amabiliu ſpetie differẽtiũ.
qꝛ ſᷣm vnũqq; triũ amabiliũ ẽ amatio
redamatio nõ latẽs. Sicam gOꝙẽ
ãicinia pp bonũ ⁊ ãicitia ꝑꝑ delectabi

le ⁊ ãicitia ꝑppꝑ vtile qͥ differũt ſpetie ʒ

differẽtias amabiliu. Coni ibi. Amã

tes at. Agit de oib ſimbk. d. ꝙ amätel

quocũq; genẽ ãicitie volũt adiuicẽ bo/
na. ſic ʒ ꝙ amãt puta. amãates ſe mu/
tuo pp bonũ vtu volũt ſibi inuice böa

coferẽtia ad virtutẽ. amãteſ aũt ꝓpter

delectationem volunt bona coferemia
ad delectationẽ. amantes vero ꝓpter

vnile volũt bona cõferẽtia ad vtilitatẽ

— — .4

„

IBRO

Conj ibi. Qui quidẽ igitur. git de
amicitia vtili ⁊ delectabili.pꝛimo aũt
oſtendit ꝙ iſte amicuie ſunt ſecũdũ ac

cidens amicitie. ſcdo ꝙ ſũt facile ſolu,

biles ibi.. Sacile] Circa pꝛimũ oſten
dit pꝛimo ꝙ dictum eſt de amantibus.
Scðo oſtẽdit idẽ de amicitijs ibi. Et
fm accidẽs. Pꝛimũ ergo ſic intẽdit
ꝓbare.Quicũq; ſe amant ſᷣm ſe ⁊ nõ
ſecũduʒ accidens amantur abinuiceʒ
fm ꝙ ſunt tales vel tales.taliter vł ta
liter diſpoſiti. Sed qui ſe amãt ꝓpter

vtile vel delectabile non amantur ab
inuicẽ ſecũdũ ꝙ ſut tales vł tales.talr
vel taliter diſpoſiri. quare nõ ſe amant
fm ſe.ſed ſecuduʒ accidẽs.huius rois

ponit pꝛimo cõcluſionẽ ⁊ patet. ſcdõᷣo
minoꝛem ibi. MHõ enim. Dicit ꝓ uüli
qui amant ꝓpter delectabile nõ amãt
eutrapelos gratioſos ⁊ delectabiles ĩ
eo ſecundum ꝙ ſũt quales virtuoſe diſ
poſiti:ſed quoniam ſunt ipſis amãti⸗/
bus delectabiles.⁊ illi qui amãt ꝓpt᷑
vtile amant bonuʒ ⁊æ cõmodũ pꝛoue/

mire ſibi ipſis per perſonas amatas ⁊?

qui pꝛopter delectanonẽ amãt: amãt
pꝛopter delectabile ſibi ipſis ⁊ neutri
iſtoruʒ: amãt amicum ſecundũ ipſe
amatus eſt talis vel talis ſecũduʒ ſe.
ſʒ ſecundũ ꝙ accidẽtaliter eſt vtilis vel
delectabilis amantibꝰ. Confr ibi LEt
ſecundum accidẽs Oſtendit ideʒ de

ipſis amicitijs ⁊ h ſic. Omnes amici/⸗

tie amatis impẽſe:nõ amatoꝝ gratia.
nec ſecũdũ ꝙ amati ſunt tales:ſed ſᷣm
ꝙ amati tribuunt amannbus: vel cõ/
modum vel delectationẽ ſunt ſecũdum

accidens.ſed huius amicitie ſunt talrr

impẽſe. quare ſunt ſm accidens. hin
rationis ponit pꝛimo cõcluſionẽ. ſcõᷣo
minorem ibi..Hõ eniz ſᷣm ꝙ eſt Et

Patet vtrunq;. Mota vero ꝙ omnis ãi⸗

»„

citia impenditur amato. velſi implicit᷑
Ppter amatuʒ vel ſimplicit pꝛopter
amantem· Si pꝛopter amatuz:tũc eſt

ſimpliciter amicina:qꝛ tũc amoꝛ amã

tis tendit ſimpliciter in amatum. ſi at
Pꝛopter amantem tũc nõ eſt ſimplicii

amicitia.qꝛ tunc amoꝛ amãns nõſim
pliciter tendit in alteꝝ taqᷓ; in terminũ
ſed ↄuertitur ad ſe ipſũ.nullus aũt bʒ
ſimpliciter ⁊ pꝛopꝛie amicitiam ad ſe
ipſuʒ ut dicit gregorius. Conſequẽter
ibi Facile oſtendit cuiuſmodi amici
tie ſunt facile ſolubiles.d.ꝙ pꝛedicte
amicitie:ideo ſunt ſacile ſolubiles qꝛ
non permanentibus amabilibus ſimi

libus in vtroq; amante nõ permanẽt
amicitie quia niſi ad hͥ ſint mutuo de-
lectabiles quieſcunt ⁊ ceſſat eſſe amã
tes pꝛopter delectabile. Si ẽt nõ ſint
adhuc vtiles ceſſant amare pꝛopti vti /

le.ꝙ autem ⁊ vtilitas ⁊ delectatio fa/

ciliter tranſeant declarabitur in ſequ?
nbus ſigillatim. Et ideo coni ibi.vni
le Agit ſpecialiter de amicitia vtii.

de qua declarat quatuoꝛ. pꝛimo ꝙ; eſt
facile ſolubił.ſecũdo q; maxime eſt in

ſenibus ⁊ in eoꝛuʒ ſimilibus ibi. ma
xime] tertio ꝙ modicum habet de cõ

uictu ibi Mon ommino Quarto ꝙ

ad ipſam reducitur amicitia peregri,

na ibi. In has autẽ Dicit ꝙ vtile
non permanet diu. ſed alias fit aliud
quare diſſoluto vtili: pꝛopter ꝙ erant
amici diſſoluitur ⁊ amicitia: ac ſi ami
citia exiſteret ad vtile cõmodum: non

ad hominem amicũ. Nota vero ꝙ vii

litas commodi tempoꝛał pueniẽs ab

altero ad alterum ideo nõ diu prrma
net qꝛ ceſſat:vel quia perditur uł quia
minuuur facultas vnde pꝛoueniebat

vel quia occurrit neceſſitas alibi exxè
dendi. vel quia pꝛopter etatez. vel ꝑpp
occaſionem mutatur voluntas pficien
di.Conr ibi.. Aaxime Oſtẽdit ſe-
cundum.ſ.in quibus eſt maxime talis
amicitia.d.ꝙ eſt maxime in ſeibus vł
illis de numero eoꝛum iuuenũ qui ſũt
in adoleſcentia ꝗ.ſ.conſuetudine vel
natura libenter perſequntur appe
tunt conferentia.i.lucra ⁊ pecuniaria
Gmola de ſenibuſ aũt eſt cuſerania
perſequũt᷑ comuniter non delectabile
ſeaynle Mota ꝙ duplex eſt canſa
quare ſenes nõ multum perſequuntur

cubil
Nnnid
ſo habete
go ſohit
lenterpe.
Lottenen
Xſcuntſe
Gnckath
chentil
onpene
peſegnin
citen.,
us peſii
Cncetetar
ſitſoa⸗
Möoiaan
Nodicäde
Werw
dimmnuci
nöͤſuntin
blles nec
ſiquiſ
plus ſunt.
habit ſpe⸗
glo patet
ble nniper
mtesoele
lscit Oi
unt ans
Nosiſcnide
Noo amie
ſerpegnue
ſienmaß
ſenalurne
hnltinn
iimmi
EMllna delee
Clatuor pin
blsetbilg
leſolrueſtib
voghmlübab
mnmneäi e
nuenunedn
Ppter boe
pfequnnr
loni bilE

nn

Weimann,
uls en
eudllg den
n le ſ
sembibe
Miakirnm
ataſitcſin
Ammmemi
rRtNWeN
MNNNN
Galnerde man
das mi duim
nerdin. liiei
uonul:ee
Ir1 mA

t ad mecinam

witengrd i

u ne u

napoymmht

btsclude

e nunmſſi

2

delectabile: vna quidẽ ẽ natura: æ al-
tera quidẽ eſt experiẽtia. nã quidẽ qꝛ
nõ habẽt carnẽ ⁊ ↄplexionẽ pꝛuriẽtẽ

ꝙ iõ nõ hñt:qꝛ pꝛuritus cõplexionis ꝓ

uenit ex plenitudine caloꝛis ⁊ hũoris
⁊ ex teneritudie carnis coꝛpiſ:que oĩa
deficiunt ſem. Expientia vero qꝛ plu/
ra delectabilia ppter abbominabileʒ
expientiã ſũt eis ĩ faſtidiũ verſa.quaĩ
non perſequũtur ea. Hota ẽt ꝙ cõiter
perſequitur vtile ⁊ ꝓpter naturã defi⸗
ciẽtem:⁊ ꝓpter experiẽtiã penuriam
quas paſſi ſunt:⁊ iõ dicit Hierony.qꝙ
cum cetera vitia in hõie ſeneſcẽte ſene

ſcãt ſola auaritia iuueneſcit. Cont᷑ ibi

LMõ oia aũt.] oñdit ꝙ talis amicitia
modicũ habet de conuictu.d. ꝙ tales
ꝓpter vtile ſe amates nõ cõuiuũt oĩo
adinuicẽ.i.nõ muliũ qꝛ q;doq; tales
nõ ſunt in cõuiciu adinuicem delecta/

biles nec indigẽt ſocietate cõuictus ni

ſi quãtũ ſũt adiuicẽ vtiles ⁊ intii ⁊ ñ
plus ſunt adinuicẽ delectabiles ĩq;tuʒ

babẽt ſpem boni.i.lucri ⁊ cõmodi ex

quo patet ꝙ nõ habẽt cõuictũ delecta⸗
bilẽ niſi per accidens inqᷓ;tũ.ſ.vulitaſ
parit eis delectationẽ.(¶ Cont᷑ ibil in
hijs aũt Oñdit quartũ.d. ꝙ phi po⸗/
nunt ⁊ aſſignũt ãicitiã peregrinã: int᷑
has ãicitias que ſũt ꝓpter vtile. Hota
vero ꝙ amicitiã vocat pegrinã que ẽ
ĩter pegrinoſ.q.ſ.pegrinãt᷑ ñ viſitãdo
ſäctuaria:ſʒ pꝛocurãdo negotia ſua ⁊
ſpecialiter mercimonia.vnde vocat eã
amicitiã negociatoꝝ.j.e.li.c.d̃ Conĩ
ibi Juuenũ autẽ Agit ſpecialiter de
amicitia delectabili de qua declarat
quatuoꝛ.pein quibus eſt.ſcðo ꝙ ſolu/
bilis eſt ibi. Etate aũt. CTertia ꝙ in
terpolata eſt ibi. Et amatiui. Quar

to ꝙ muliũ habet de cõuictu ibi Cõ⸗

manẽ aũt. Dicit ꝗ̊ pꝛimo ꝙ amicitia
iuuenum eſt maxime amiciia que eſt
ꝓpter delectationem. cuius cauſa eſt

quia iſti viuunt ᷣm paſſionẽ ⁊ maxime

perſequuntur delectationẽ pꝛeſenteʒ.
Con ibi. Etate aũt Declarat ſcòm

ſupponẽſ pꝛimo ꝙ etate tranſeunte.i.

Vin

tranſeũte a inuenili in ſenilẽ: delecta/

bilia etiam fiunt altera ⁊ diuerſa: qĩ

altera ſunt delectabilia iuuenibus: ⁊?
altera ſenibus dicente apło.ꝙ cuʒ eſſẽ

paruulus ſapiebã ut paruulus: cũ ãt

factus ſum vir euacuaui que ſunt par/

uuli. pꝛime ad coꝝ.iz. bᷣ ꝗᷓ ſuppoſito ar
guit ſic. ranſidente ⁊ deficiẽte ðlecta

bili ſimul tranſt idit ⁊ deficit ãicitia de/
lectabilis per illam regulã:⁊ ceſſante
cauſa ceſſat effectus.ſed iuueniles de/

lectationes velociter trãſidunt ⁊ trãſ/⸗

mutantur. quare ⁊ amicitia ſequens
eas: huius rationis pꝛimo pꝛemittit il
lud ſuppoſitum. ſcðo cõcluſionem ibi.

LMꝛopter ꝙ. Tertio maioꝛem ibi·

LSimul.n. Auarto minoꝛẽ ibi.l.Ca

les aũt ⁊ patet. Con ibi.. Et ama

tiui Oſtendit ꝙ talis amicuia eſt int
paulata.d.ꝙ iuuenes ſunt frequenter

amatiui: quia viuunt ſecũdũ paſſionezʒ
⁊ ꝓpter delectationes que multum ſi
a matiue.i.multũ faciunt ⁊ amare ⁊?
amari.ppter ꝙ ſequitur:ꝙ iuueneſ ſic

amantes cito amant ⁊ cito amare ceſ
ſant: ⁊ h̊ͥ multociens accidit eis eadẽ

die. cuius cauſa eſt: quia paſſiones fa/

cientes amare modo tranſidunt ⁊? de
ficiunt: ⁊ ſtatim poſt tempus reſurgũt
quare quẽadmodũ paſſionum mot ſi
interpaulati. Sic ⁊ amicitia ſequens
eaſ ẽit interpaulata.Cont᷑ ibi. Cõma
ner̃ aũt. Veclarat quartũ.d. ꝙ iſti ſic
amantes volũt cõuiuer ⁊æ cõmaneĩ ⁊c?
ſimul colloqui per totum dieʒ: quia ſic
fit eis illud ꝙ ſecundũ talem amicitia
intendũt. ¶ Mota igit᷑ ꝙ amicitia be
giniana reducitur ad hꝰmõi amicitiã
iuuenilem. quia excluſis quibuſcunq;
imundis actibus ab intentione amãti
um intendunt delectationem que e de
intentiõe huiuſmodi amicitie: delec/
tantur ⁊ adinuicez conuiuũt ⁊ cõma

nent cõridẽt colloquunt⁊ congaudẽt.
”M Eeai 52
EFrfecta autem eſt. Supꝛa
egit de amicitia vtili ⁊ delec

tabili:hᷣ agit de armicitid Lene

—

eſt pꝛopter bonum virtutiſ:pꝛimo aũt
pꝛoponit intentum.ſecũdo declarat ip
ſum ibi.. Iſti enim] Zertio dat vnuʒ
documenium ibi. Hec acceptari. ꝗ?
remouet dubium ibi Qun autez cito
Quinto concludit pꝛopoſitum declara
tum ibi.h quidem igitur] Dicit ꝗ p:
ꝙ viſo quales ſunt amicitie perſequen
tiũ vtile vel delectabile ꝙ amic itia bo

noꝛuzʒ hominum bonũ virtutis appetẽ

tium ⁊ ſecũdũ virtutem ſimilium ipſa
ſola ſimpliciter eſt perfecta.Scðo ibi.
LAn enim.] Pꝛobat bᷣ tali ratione.
amicitia que eſt ſecundum ſe non ſecũ
dum accñs:amicitia que eſt diuturnit
manſiua: q eſt amantibus ſunpliciter
bona que eſt integerrima: que eſt ma/
xima ⁊ optima:que ẽ difficilis ⁊ rara.
iſta inq; talis eſt perfecta. ſed pꝛefata
amicitia ſecundũ pꝛedictas.vj.condi/
tiones eſt talis qualis eſt deſcripta.
quare erit perfecta. hunus rationis ꝓ /
bat minoꝛẽ oſtendendo illaſ.vj.condi
tiones de iſta amicitia: pꝛimã in pꝛin

cipio: ſecũdã ibi. Permanet igitur

Tertiã ibi.. Et eſt vterq; Quartã ibi

Lalis autem amicitia Quintã ibi

LNHaxime vtiq; Sexta ibi. MRaras
autẽ Pꝛimaʒ ꝓbat dupliciter. pꝛimo
c. Wiri boni ⁊ virtuoſi ſunt bomi ſʒʒ ſe
ipſos. Sed iſti amant ſe ⁊æ volunt adi
uicem bona fᷣm ꝙ boni. quare amant

ſe ⁊ ſunt amuci ſecundũ ſe ipſos:⁊ per

ↄñns eoꝛum amicitia ẽ ſecundũ ſe ami
citia. huius ranonis ponit pꝛimo mi/
noꝛẽ.ſecudo maiorẽ ibi.( Boni autẽ
Beinde ibi.. Aolẽtes autẽ. Arguit
ſecundo ſic. Illi qui ſüt maxime anuci
ſunt ſecũdũ ſe non ſecundum accidenſ
amici.ꝙ patet:qꝛ per ſe pꝛius eſt ⁊ P
fectius eo ꝙ eſt ſecundũ accidens.Sʒ
viri boni volentes amicis bona illorũ
gr atia:ſunt maxime amici.quare ſunt
amici ſecundũ ſe nõ ſecunduʒ accidẽs
puius rationis ponit pꝛimo minoꝛez.

ſecũdo cõcluſionẽ ibi.. Pꝛopter ſe 1 /

ſos Inſinuans ꝙ qma tales amici ſut

ſecudũ ſe non ſecũdũ accidẽs amici.iõ

ſunt maxime amici. ⁊ ideo ipſe arguit
a poſterioꝛi.Coni ibi. Permanet ig
Pꝛobat ſecũdam conditionem ⁊ hoc
ſic.bonoꝝ aicitia pmaẽt qdiu ãici exi
ſtũt bõl. ſʒ ipſi ſẽꝑ exiſtũt bõi qꝛ tui
bonũ ẽ ſẽꝑ vel diu manſiuum. virtutes
eni ſunt permanẽtioꝛes diſciplims ut
gS. li.i.c.iq quaĩ tał amicitia ẽ ſemꝑ
vel diu manſiua.ratio patet in littera.
Coni ibi. Et eſt vterq; Pꝛobat ter
tiam ⁊ h̊ ſic.talis eſt amantibus ami/
cina qualis ſᷣm ſe eſt vterq; ⁊ qualiter
ſe habet vterq; ad alterum.ſic ꝙ ãici⸗
tia includit qualitatem modi eſſendi
vtriq; ⁊ qualitatẽ mõt ſe habẽdi vtri
uſq; ad alterum. Sed uterq; iſtoꝛum
amantiũ ſecundũ ſe eſt ſimpliciter bo/
nus.⁊ ſimpliciter anmnco bonus. quar
ipſa amicitia erit amantibus ſimplicit
bona.huius rationis declarat minorẽ
d. ꝙ vterq; bonoꝛũ amãtiũ:⁊ eſt ſim
pliciter bonus ⁊ eſt amico bonꝰ. quia
viri boni ſũt ſipliciter boni ᷣmſe ⁊ ad
inuicem vtiles:⁊ adinuicem delecta/
biles.ꝙ autẽ ſint vtileſ patet ex hijs qͥ
dicta ſunt.S.e.li.c.i? in comparatiõe
iuſtitie ⁊ amicitie. ꝙ autẽ ſint delecta
bileſ patet.h ſic videlicet ꝙ ipᷣi vnuſqſ
q; ſibi ſint ſimpliciter delectabiles ⁊
adinuicẽ delectabileſ:qꝛ vnicuiq; ſunt
de lectabiles pꝛopꝛie actiones ⁊ eius
aliene actiones actionibus pꝛopꝛijs
ſimiles.ſed bonoꝛum actiones ſunt ta

les ſecunduʒ ꝙ ſunt ſimileſ.quare pr
conſequẽs actiones pꝛopꝛie ſunt cuilʒ
delectabiles ⁊ ea actiones amicorum

qui ſunt ei ſecundũ virtutẽ ſimiles Cõ
ſequenter ibi. Talis autẽ.] Pꝛobat
conditionem quartam.ſ.q h amicitia
ſit integerrima: pꝛemitut autem qð
rationabiliter apparet ꝙ talis amici⸗/
tia eſt manſiua ut dictum eſt in cõditio
ne ſecũda ꝙ pꝛobatur ex eo ꝙ eſt inte/
gerrima.ut hic dicitur quia in ſe ipſa

copulat vnitiue omnia que opoꝛtet ãi/⸗
cis exiſtere.h̊ᷣ autẽ ꝓbatur. qm omnis
amicitia includens in vtriſq; amicis
bonitateʒ ⁊ delectationem ⁊ ſimilitn

Micor
Ctbouin
eihoh
ſonenb
ſorisolen
honuzcun
pper ſ
gletcßy
deleaabie
loctablleen
tiifnngu
gegln
ſvocatons
wpenait
buicamici
Uund ſom⸗
ſuntreage
ncfn
dum wir
pio lecio

ſiſtitfinal

ledeleca
lio ſippon
lbus 1 an.
ſſeipſagn
laeſieegen
ODlonäirqun
Winunm
ſhomſim⸗
Ploirr eris
Goſuntaneh
ſuneen cani
ninanbi⸗
tſer disbe⸗
Ana.dpae

MWluſ aba

IGelraras
ſenſertan.

engeſte con

Ctineſefan
Panctbomne
Antdigeamn
alaincigen
erarocong
mnconvent
nicttiatan
uedlnie

1†

len
männ
ngcili,
es ie
d meni
tnoarit
neng p
Sckamenien
Aünii,
unen an
MeNNEWa
. zin
ſeciſnn
r amuö
Pücteroninitd
S1 AAnnn
mfnieianant
Lctin npri
ne gaiſ
Cnieletghhiſnn
dtai Nedinie⸗
ielnmongs
pre Agneöc

cng

8 Clonne Nn

M Cioesſal

mmespeind

mtüinmwiiiis⸗
Tisai N

VII

dinẽ eoꝝ in iſtis copulat in ſe ipſa oĩa
que opoꝛtet amicis exiſtere. Sed iſta

eſt huiuſmodi quare omnia copulat in
ſe ipſa.huius rõis ponit pꝛimo conclu

ſionem ibi. Copulat.ꝗ virtuteʒ ma

ioris dicens ꝙ omnis amicitia ẽ vłᷣ ꝑp
bonuʒ vᷣtutis: vel ꝓpter delectabile tã
qᷓ; ꝓpter vltimos fineſ nunq; eni ẽ ꝑp
vtile tãq; pꝛopter finem ẽ aũt pꝛopter
delectabile ſimpliciter vel pꝛopter de
lectabile amanti ⁊ ſi eſt vłr omnis ãi
citia ſᷣm quandã ſimilitudinẽ ãicoruzʒ

que quidem ẽ ſimilitudo ꝓpoꝛtionis ł

viuocationis ut notaui.S.e.li.c.22 mi/
noꝛem aũt ponit ibi. Hinc eniʒ.d.q
huic amicitie eſt ⁊ exiſtit ſimplicit᷑ bo/
num ⁊ ſimpliciter delectabile ⁊ huic
ſunt reliqua ſimilia pertinẽtia ad vᷣtu/
tem qm iſta eſt amicitia ſimiliũ ſecun/
dum virtutem. ut dictum eſt in pꝛinci
pio lectionis. poſtq; igitur ommis con
ſiſtit finaliter in his tribus.ſ.in bonita
te delectatione ⁊ ſimilitudine ⁊ h ãici
tia ſupponit ⁊ includit h̊ tria in aman
tibus ⁊ amatis p ↄñs omnia copulat
in ſe ipſa que opoꝛtet licis exiſtere.⁊
ita eſt integerria.Cont᷑ ibi. ANaxie
Oſtendit quintã conditionẽ.ſ.qꝙ h ãici
tia ẽ maxima ⁊ optima.d. ꝙ pꝛedicta
.ſ. bonuʒ ſimpliciter ⁊ delectabile ſim
pliciter exñs ſimiliter ⁊ ſimilia in ãi/
cis ſunt amabilia maxime.quare ⁊ a/
mare ea cõuẽit maxime:quare vlteriꝰ
amicitia in hijs ⁊ circa h fiet maxima
⁊ per ↄñs b erit aicitia maxima ⁊ op /
tuma. t patet pꝛoceſſus ab obiectiſ ad
actuſ ⁊ ab actibus ad hitus. Con ibi

LAel raras aũt. Oſtendit cõcluſio⸗/
nem ſextam. ſ. ꝙ ſit rara.d.ꝙ cõueni/

ens eſt ⁊ conſonum rationi pᷣfatas ãi /
citias eſſe raras ꝓpter duo. pꝛimo q

pauci homines ſunt tales quales exi/

gunt dicte amicite. 2 quia talis ami/
citia indiget tempoꝛe ⁊ conſuetudine
que raro conſumatur.qꝛ ſᷣm ꝓuerbiuʒ
non conuenit ſcire p experiẽtiam ꝗd ẽ
amicitia:ante qᷓ; dicti amici cõſumpſe
rint adinuiceʒ cohabitãteſ vnũ modiũ

8 ſale. Conĩ ibi. Mecq; acceptari dat
ſuper hoc vnum documẽtũ.d.ꝙ nõ oʒ
per nos acceptari illos:ut aĩcos nĩos
nec nos eoꝝ eſſe amicoſ anteqᷓ; vterq;
appareat vtriq; ſecundum veritatem

amabilis ⁊ ſimplicuer credatur ama/
bilis. Sciendum eſt.n. ꝙ bac de cauſa

pꝛefert᷑ amicuſ antiquuſ amico nouo.

qꝛ de nouo nõ debemus ſic confidere

quẽadmodũ de antiquo.vnde ait ſapi

ens. Mon derelinquas amicum anti/

quum:nõ eni erit amicus nouusſi imik

iüli. vinum enim nouũ amicus nouus.
Eccle.ixꝰ Cont ibi Qui aũt cito e
mouet dubium. Dubitaret enim aliꝗs

an illi ſint amici qui fedus ⁊ amicitiã

ineunt eam iuramento ⁊ fidelitatis

pꝛomiſſione confirmant:quia ſic tunc
amicitia nõ indiget longo tẽpore ł cõ
ſueiudine. Si ãt non videtur eſſe mix
Ad b ãt ipſe dicit ꝙ illi tales qui cito
faciuut amicabilia pꝛomiſſa ⁊ federa

volunt quideʒz eſſe amici.nõ ſunt tamẽ

niſi pꝛefuerũt ex conſuetudine ama⸗

biles alter alteri. ⁊ ꝙ hᷣ ſciant alter de

altero. In talibus enim eſt velox volũ
tas ⁊ appetitus amicitie: nõ tamẽ ipᷣa
amicitia.Coni ibi. hᷣ quidẽ igi Eõ⸗/
cludu pꝛopoſitum declaratum. d. ꝗ B
amicitia eſt perfecta v ſecundum tem

pus ⁊ ſecundũ reliqua pꝛeoſtẽſa ? ꝑ
eam fit vtriq; amico ab vtroq; amico

ſecundum omnia que oz amicis exi⸗
ſtere ⁊ fieri per amicos ⁊ per h patet
ꝙ bꝰmõi amicitia in omnibuſ eſt pfec/
ia ſicut fuit pꝛopoſitum.
Lecno 06
Ve autẽ ꝓpter delectabile
Supꝛa egit de tribus ãicitijs
ſecundũ ſe conſideratis.p cõ /
parat eas adinuicem ⁊ ponit. . cõpa
tiones.pꝛimo enim cõparat gͤtuoſe ãi
citie amicitiã delectabilem. 2. vtilẽ ibi
LSimiliter aũt 3· Nerum delectabilẽ
ibi.. Haxie ãt ꝗ4.iteꝝ delectabilez
ibi Multi auũt ꝛ iteꝝ vtilẽ ibi. qui
aũt nõ éaiterũ vtilẽ ibi. qui ãt ꝓpter
vtile. ? Simbł delectabilẽ ⁊ vin⸗ ibi
2

IIBRO

Lꝓpt delectationẽ. B: iteruʒ eaſdẽ ibi
LEt ſola] Dicit g̊ pꝛimo ꝙ amicitia qͥ

E ꝓpter delectabile ſimilitudinem bz

bui.ſ.ãicie vᷣtuoſe.qꝛ ſicut illa ẽ delec
tabilis ĩ cauſa ſua:ſic iſta in foꝛma qm̃

ut.ſupᷣ dictum eſt boni viri ſũt adinui /

cem delectabiles. Mota tamen ꝙ hee

amicitie conueniẽtes ĩ delectatiõe dik//⸗
ferenter habẽt eam. quoniã illa habet

delectationẽ ut cauſã.hᷣ autẽ babet de
lectationẽ ut ſequelã ⁊ ut effectũ ñ ut
cauſaʒ. Scðo ibi. Similiter Dicit ꝙ
ſimiliter ãicitia que eſt ꝓpter vnle bʒ

ſimilitudinẽ aicitie virtuoſe ꝓpter eã/

dem cauſã qm viri boni inter quos eſt
amicitia virtuoſa ſunt ſibi inuicẽ tales
i.vtiles Mota vero hic de vtilitate ſi/
cut notatũ ẽ de ölectatione. tertio ibi.

LAHaxime ai iten delec-
tabilem amicitiã ᷣtuoſe penes conue/

nientiã iĩpermanentia.d.qꝙ ſicut ãici⸗/
tia virtuoſa diu permanet.Sic ãici diu
permanent in hijs delectabilibus ãici
tijs cum obſeruantur duo.vnum quidẽ
ꝙ adinuicem ãicis fiat eſſe ideʒ puta.

delectatio. Scõam vero ꝙ nõ ſolũ fiat
de lectatio vtriſq;.ſed etiã fiat ab eode

delectaibli ᷣm ſpeciẽ quale accidit du
obus eutrapellis qmi eiſdẽ ⁊ ſimilibuſ
ludis adinuicem ⁊ mutuo ſe delectãat.

Si enim iſtud Scoòm omittat᷑.nõ erũt

amicitie pmanẽtes.ſicut accidit ama
toꝛi ⁊ amato vel amate.qui nõ delec/
tantur in eiſdẽ puta.ſi perſona turpis
amat pulchꝛũ ꝓpter delectabilẽ viſio
nem ⁊ pulchꝛa turpẽ ꝓpter delectabi
lẽ adulationẽ. quazʒ vocat famulatuzʒ
qm̃ adulatoꝛ ſeruuſ fit eius cui adulat

Iſti quideʒ nõ in eiſdẽ delectant᷑. Sʒ

iſta videndo ⁊ illa audiẽdo fiente so
T defimente pulchꝛitudine finiet ⁊ ãi
citia.quia huic turpi ñ erit delectabił
viſio alteriꝰ deturpate:nec iſti mõ fiet
famulatꝰ adulatiõis vane.quaĩ̃ p ↄñs
ceſſante cũ talis amicinie: ceſſabit ⁊ ip
ſa. Quarto ibi ¶ Muln at.] Compat
eaſdem amicitias penes ið. Sed diffe
renter:quia pꝛius dixit amicitiaʒ de/

lectabilem permanere ꝓpter ydempui
tatem ⁊ ſimilitudinẽ paſſionis ⁊ dele
ctationis.hᷣ aũt ꝓpter ſimilitudinẽ mo
ris ⁊ conſuetudinis. Dicit ꝙ ꝙ multi

delectant᷑ amantes q;uis nõ ſint virtu

oſi ꝑmanent in ſuiſ ãicitjs ſicut aĩcinia
virtuoſi.ſi ex conſuetudine moꝛes dilli
gãt alter alterius exñtes vnius moꝛis
⁊ ſimilis conſuetudinis. ? ibi. Qui
aũt non] Comparat amicitiã vtilẽ ãi/
citie virtuoſe nõ quidẽ utilẽ ſimpliciter
⁊ vłr.ſed ſpecialit᷑ illa que videtur mi
xta ex delectabili ⁊ vtili qualis eſt ãi/
citia yſtrionis ad ditẽ ⁊ meretricis ad

ſoꝛnicantem. Dicit ̊ illi qui nõ com

mutant delectabile pꝛo delectabili ſed
vtile cõmutãt in.ꝓ amabilibꝰ ðlectabi
libus iſti quiõ minꝰ ſũt amici ⁊ minꝰ
permanẽt ⁊ per ↄñ̃s iſti ſunt cõtrarij
virtuoſis amicis qui ut dictum eſt ma/
xime ſunt amici æ maxime pmanent.
6. ibi Qui aũt pꝛopter. &Æρompatãi
ciriam ſimpliciter vtilẽ virtuoſe penes
differentiam pmanẽtie.d.ꝙ illi qui exi
ſtunt amici ꝓpter vtile diſſoluuntur ab
amicitia ſimul cũ diſſoluitur confereni
ſeu vtile:quia nõ erant ãici adinuiceʒ
pſonaꝝ.ſed ãici erant rei vtilis quare

faciliter illa ceſſante ceſſat ãicitia yi
accidit amicitie virtuoſe. Pꝛopter à

lectationẽ Compat virtuoſe aicitie re
liquas penes differentiã amantiũ.d.qꝙ
homines pꝛauos hominibuſ prauis ⁊

homines epyekes.i.bonos pꝛaiis ?ꝰ

homineʒ neutrũ qui nec bonꝰ nec ma

lus eſt qualicũq; bono vel malo cõuẽit

fieri amicos ꝓpter delectationẽ ⁊ ꝓpi
vtilitatẽ.ſolos aũt bonos cõuenit fieni

amicos ꝓpter ſe ipſos ⁊ ppter bonuz

ꝙ in eis eſt. mali eniʒ nuqᷓ; gaudent

ſe ipſis adinuicẽ. ſi nõ fiat eis ex tali

conſoꝛtio aliqua vtilitaſ vel delectatio
8ðibi. Et ſola Cõparat eið eaſdẽ
iterum penes differentiã tranſmutati/
onis ⁊ conſtãtie.d.qꝙ cũ homines fal/
ſi turbatoꝛes pacis ⁊ concordie bilin/

gues ⁊ ſeĩiatoꝛes diſcoꝛdie ſepe con e
amicoꝛũ amicitias diſoluere. ſola iſt a

orüͦen
Alatont
naluzve⸗
ſpoperbe
1s none
nuſe
ſerpobe
gefenop
Uurgeam
ſinplcter
leſisame
aſeru
geclble
aheantod
Nliamndeti
ditamcos
gleadz ta
gaicäpag
Dwugnand
ſannong.
Igbom:
Ce
eos gul p.
eʒ olligit
ſe opoꝛn
lens oneen
giuloauens
hlturpan
hlon Erh
Ciältbonune
Plesa de
Cllampiru
miamare.
Uladtnze
ebananei
Cpliramegt
tonnüſana
ment re
lusſanci i⸗
Pmanglene
Thenſemamn
numgfnm
ſmneenfnn
luabiertie
wectnnnn
–— ,
S aminbe

Seninsfnen
uunts ſll
Mummanini
inmiſni
dillugrentem
aftnautsci
Aiit enes
aigginie
eewenchl
M' ſämmatn
r isinſni
cSidand
in 1MNNN
zitopin Ai
Cerſtlinmnnen

Merſledſtmnt
ulcü ſolunm
ANöert äd an
iuaunt elftliasn
Aſme eſal äcii
nenrmoſe. P
onpaitaoin
oifcrennä aman
õ
eaes nes
ni qn ehn n
ciqg one tui
pprer Nlni
wait ons iuin
eiſe n
. nan cuß
– n,
bu/ Chuude

inuis

VIII

bonoꝛũ amicitia eſt intranſmutabilis
quia non facile eſt homini bono credẽ
maluʒ de amico qui multo tempoĩ ab
ipſo pꝛobatuſ eſt ⁊ fidelis ſemꝑ inuẽ
tus ⁊ nunqᷓ; inuentus eſt facere aliqð
iniuſtuʒ vel infidelitateʒ aliq; ppetra
re ⁊ pꝛobatus eſt facere quecũq; alia
que fieri opoꝛtet in ea tali ãicitia que
ut vere amicitia dignificatur dici ſola
ſimpliciter amicitia. In alijs autẽ di/
uerſis amicitijs nihil pꝛohibet talia fi
eri: per que diſſoluantur:quia ñ eſtin
credibile ꝙ amici pꝛaui infideliter ſe
babeant ad amicoſ intãtũ ꝙ nõ debẽt
dici amici:tũ quia homineſ comuniter
dñt amicos eos qui amãt ꝓpter vtile:
quẽaðʒ citateſ dicũt eẽ ãicos ſuos eos
qui cũ pugnant pꝛo ciuitatibus cuz tñ
pusgnationes militũ ⁊ ſtipendiarioꝝ
ſint non gratia ciuitatũ:nec ꝗtia comu
ms boni:ſed grana conferetis ⁊ lucri
Ileʒz etiã qꝛ homines dicũt amicos
eos qui pꝛopter delectationem adinu
ceʒ diligũt: quẽadmodũ ⁊ pꝛaui.ide
ſoꝛte opoꝛtet nos loquendo ↄfoꝛmiter
ceteris dicere iſtos ⁊ illos eſſe amicos
quia loquenðõ eſt vt plures:qᷓ;uis ſẽtiẽ
duʒ ſit ut paucioꝛes:ut docetur pꝛimo
topicoꝝ. Ex hijs g patet ꝙ bilingues
⁊ falſi homines faciliter ſoluunt ãiciti
as vtiles ⁊ delectabiles:nõ tamen ãi/
eltiam virtuoſam. Alumo ibi.. Spẽs
autẽ amicitie. Epylogat quedã nota
bilia dicta ð amicitia. pꝛimo ꝙ cũ ſpe
cies amicitie ſunt plures:vna tñ ẽ pꝛĩ

cipaliter amicitia:illa.ſ.que ẽ bonorũ

hominũ ſecundũ ꝙ boni. reliquaſ aũt
.ſ. vtilem ⁊ delectabileʒ dicimus ãici/
tias ſecundũ q;dam ſimilitudinem ad
pꝛincipalẽ:que ſimilitudo cõſiſtit in hᷣ

W boni ſunt amici ſecundũ ꝙ aliq bo/

num eſt in vtroq; ⁊ ſecundũ ꝙ illud ẽ
ſi mile exñſ in vtroq;. Simiłr aũt qꝛ de
lectabile eſt bonum ꝙdam amatoꝛibꝰ
delectationum ⁊ vtile etiã amatoꝛibuſ
vtilitatuʒ: cuʒ iſta exiſtant ſimilia ĩ du
obus amãũtibus: in eis vtiq; erit ami/
citia ſecundũ ſimilitudinẽ iſtam. Scõo

epylogat ꝙ bee amicitie dicte ſecũdũ
ſimilitudinẽ nõ omnino copulãt plura
amabilia ſicut ea copulat pꝛicipał ãi/
citia: nec ipſi amici ſimilitudinarie di
cti fiũt amici ꝓpter h̊ͥ duo ſimul.ſ. ꝓpt
vtile ⁊ delectabile: qꝛ nõ omnino con
iunguntur ea que ſunt ſe ecundum acci
dẽs.ʒ epylogat ꝙ cũ amicitia ſit in pᷣ
fatas ſpetieſ diuiſa ⁊ diſtributa.hᷣ ẽ dif
ferentia inter eas.quia pꝛaui poſſunt
eſſe amici pꝛopter ðlectabile ⁊ ꝓpter
vtile: ſimiles exiſtẽtes in iſtiſ. Soli.n.
boni fiunt amici pꝛopter ſe ipſos.ipſi
eniʒ am antſe ſecundum ꝙ boni ⁊ nõ
pꝛopter accidens vtilitatis:vel dele/
ctationis. quare ex pꝛemiſſis ſequitur

YViſti boni ſũt amici ſimpliciter.religꝗ

vero ᷣm accidẽs ⁊ ſecundũ quãda ſi
militudineʒ ⁊ methaphoꝛã:
— Lectio 7.
Aemad modũ ãt i virtutibꝰ
Supꝛa diffinuuit ⁊ diuiſit ai/
citiam ⁊ proſecutꝰ ẽ mẽbꝛa diuiſionis
hic agit de conuictu ad amicitiam reꝗ
ſito: ⁊ oſtendit pꝛimo ꝙ cõuictus ami
cabilis habet ſecũ operationeʒ ãicabi
lem.2. ꝙ delectationẽ ibi. Hõ vident

aũt ſenes.ʒ:? ꝙ redamationẽ ibi. Aſ
ſimilatur.] ꝗ. amicoꝛum paucitatẽ
ibi.. Aultis aũt.y. ꝙ liberalitateʒ
ibi. Hoꝛuʒ autẽ.õ: ꝙ equalitatem
ibi. Qui aũt in poteſtatibus. ꝰ epy

logat comparationeʒ aicitie pꝛĩcipa
ad reliquas ibi.. Qm̃ aũt æ minus.]

Circa pꝛimum pꝛimo diſtinguu aici⸗

tiam operantem ⁊? nõ operantez. 2·

ex h̊ oñditppoſitũ ibil Si ãt diuturna
Dicit g̊ pꝛimo ꝙ quẽadmodũ in vtuti
bus ſunt aliqui boni ſecundũ quos: fʒ
hĩtum⁊ aliqui ſecũdũ opationeʒ ⁊ ac
tuʒ inter quos eſt tãta differẽtia ꝙ pꝛi
mi nõ ſunt felices ſine oꝑpatione.ſecũ/

di vero ſunt felices ex opatione ut..

li.ic x habetur eadem diſtinctio.2.
de ala inter actum primũ ⁊ actum ſᷣm
Simili mõ ẽ ⁊ in ãicitia.quomã ãico/

rum hij quideʒ ſunt cõuiuẽtes:qui ad

inuicem gaudent ⁊ bona ſibi im nrtin
3

tribnunt:⁊ hoc modo ſũt amicabiliter maxime vitur amicitia cõnutrinua. ranme

operanteſ.alij vero ſunt doꝛmientes k quare patet ꝙ amicitia feliciũ ⁊ pot/ eree
locis ſeparati:qui pꝛo tũc ñ ſunt ãica/ tum ſaluari nõ põt ſine conuictu delec ſor an
biliter operãteſ: t ſic ſe habẽt ut po- tabili. Scdo ibi. Aaxime quið oñ/ dtonn
tentes ⁊ pꝛompti amicabilr operari dit idem ꝑ h ꝙ bonoꝝ amicitia eſt ma nun
quia loca diſtantia non diſſoluunt aici xime amicitia. æ cũ b ipſa eſt maxime An⸗
nam q;tum ad habitũ q;uis diſſoluant delectabilis. ꝙ pꝛobat qꝛ ꝙ ſimplr eſt mmu
operationem. Seinde lbi. Si auteʒ bonum ⁊ ſimpliciter delectabile eſt ſi/ ſcel
Oſtendit ꝓpoſiuum.d. ꝙ ſi fiat aĩcoꝛũ pliciter amabile ⁊ eligibile qo v⸗ l n
abſentia diuturna phñs conuictum ⁊ nicuique apparet eſſe tale ſcilicet bo/ i
opationẽ ãicabileʒ videt᷑ facẽ obliuio/ nuʒz ⁊ delectabile eſt ei amabile ⁊ eii
nẽ ⁊ abolitioneʒ ãicitie.ꝗ ꝓbat ꝑ cõe gibile · Sed amicus bonus apparet ůi n
pꝛouerbium ꝙ dictum eſt ab antiquo. co bono tał pꝛopter hᷣ duo.ſ.qꝛ bonui ne⸗
ꝙ nõ appellare: ⁊ non vocare:⁊ non amicuſ eſt ſimpliciter bonus ⁊ amico G t
ſalutare amicos diſſolint multas ami bonus ⁊ ſimpliciter delectabilis ⁊ n ſan
eitiaſ.vnde nũc apud nos dicit᷑ in Äſu. co delectabił quaſi conuictus amici de ducr
Mõ dolet inde animuſ ꝙ nõ offert tibi lectabilis erit amico amabił ⁊æ eligilbi
uiſus.ex quo patet ꝙ amicitia diu con lis.⁊ per ↄñs poſita tali amicitia py nſin
leruari nõ poteſt ſine conuictu ⁊ opati netur ⁊ conuictꝰ delectabił. Coni ibi “ wi
one. Con ibi. . Hõ videntur autem.] A.. Aſſimilatuꝛ aut. Oſtẽdit ꝙ amicitia uonſt
eaenan ꝙ amicitia ſalnari nõ poſſi ⸗ ſecum habet redamationem. pꝛimo it WK”
fine coninctu delectatiõe. b autẽ ſic &α— excludit ab amicitia amation?. ſecũdo H
. pꝛobare intendit. non poſito conmcin attribuit ei redamationẽ ibi.Reda- Aul
delectabili non ponitur amicitia: poſi / mant.] 3? oſtendit quibus redamatio ſarmn
ta vero amicitia ⁊ ſaluata neceſſario ineſt ſecundũ magis ⁊ minus ibi ma Me
ponitur conuictus delectabilis. quare xime. Atremouet dubium ibi. Sed (aben
amicitia nõ eſt ſaluabił ſine conuictu tales. Dicit & pꝛimo ꝙ amatio.i. qdã RM eena
delectabili. huius rõis pꝛobat añs. pꝰ affectatio appetitus aſſimilatur paſſio mman
pꝛimã partem. 2. ſecũdã ibi. Vtilita/ ni magis q; opationi. amicitia o ma ”ðWM puielte⸗
tem.l. Pꝛimã vero parteʒ dupliciter. gis aſſimilatur babitui. qꝛ in rei veri- uſcon
pꝛimo p h ꝙ ſenes ⁊ ſeuẽi nõ ſũt ama/ taic: habitus quidaʒ eſt. ꝙ aũt amato lil
niui pꝛopter defectuʒ delectationis. 22 nõ ſit amicitia nec operatio amicile uunni
ibi. ui autẽ recipiunt. Per boc ꝙ ꝓbat.qꝛ nec ãicitia nec opatto aicitie Auma
beniuoli adinmicem recepti ⁊ accepta & ad inanimata. ſed amatio nõ min ? KHK
ti:ſi nõ fuerint conuiuentes nõ ſunt ãi ad inanimata q́; ad ammata. vinũ.n. KHM
ci pꝛopter defectum conuictus delecta amamus amatione: quat᷑ amatio nec uuckani
bilis: quia nihil ſic intereſi amicoꝛũſi elſt amicitia nec operatio amiciie. - haiug
. cut delectabiliter cõuiuere Scðdaʒ pre ris ponit minoꝛeʒ ⁊ patet. Hota io naüph
ſꝙ poſita amicitia ponatur conuncet·w amare dicitin tripliciter. pꝛimo mo alinhi
delectabilis. pꝛobat etiã dupliciter. p. p paſſiõe appetit cõcupiſcibil amoꝛ .
per b:ꝙ quis pauperes indigẽtes ap ſeu cõplacẽtia ſeu acceptatio ut nota/ Uümleme
petant vtilitatẽ: tñ viri diuiteſ potẽtes ul. 6. li. 27 c7? in queſtiõe de paſſioni- Aottbo
⁊ beati appetũt ꝑer totam diem cõmo bus. iſtud autẽ amare nõ eſt amatio ut ſemüni
rari ⁊ cõuiuere cũ amicis. qꝛ nullo mõ bic ſumitur. qm amatio h accepta pie telfinntt
conuenit: nec decet eos eſſe ſolitarios ſupponit illã paſſionezʒ amoꝛis: ⁊ illa ſtecgſen
ſed conuerſari cõmoꝛari ⁊ cõuiuere: ñ paſſio que aliquãdo dicitur delectatio b. Quani
conuenit eos vel alios:ſi nõ ſint delec/ in ſpẽ põt eſſe ſine amatione ut.jj.li. Mmicusane
tabiles ⁊ in eis gaudentes ꝙ habere 9ci6 de beniuolentia. Alio modo di Urin

Nane
”
Mictin

idacl
acgig
eradke⸗
1 egniri,
teſeteſdin
cka mahe
ubdloten
Ucnerdewtn.
ur deintizi

MücoNNIn .

ic Nti
wſianal miur

Oſ
WamanNN
— 4

mon Minili

unaiih

r Mhin bis
eutus Amung
Panmn. Aunf
r babtugu
ai ginn
anet M
iianancii
Na.ſdmun.
dnu
anone d

VIII

citur amaĩr: amoꝛ amicirie.⁊ nec iſtud
amare eſt amatio hic ſũpta quomam
amoꝛ amicitie ſuppomit ⁊ requirit
redamationem ab amato. amatio au
tem non. ut patet de amatione ma/⸗

truzʒ ad infantulos.ut.j. e.li? cS. alio

autẽ modo dicitur amar deſiderare ⁊
cõcupiſcer̃ nõ quideʒ vłr ſed ſpeciałr

illud ꝙ includit deſiderium pꝛeſentie

rei amate ⁊ deſideriuzʒ boni ⁊ ſalutis
rei amate ⁊ intentioneʒ agendi ꝓ bo
no rei amate.⁊ augmentũ intenuoniſ
ex cõſuetudine vt habetur.j.li:9ꝰc:6.
et hoc mõ ſine amicitia poſſumus affi/
ci ad reſ animatas ⁊ inanimatas que

nõ redamant. Sic igitur amatio hic ac

cepta:aſſimilatur paſſiõi.qꝛ nõ ẽ ſine
paſſione:nec tñ etiã eſt ſine operatio/
ne ut viſum eſt Conĩ ibi Redamant
autem Redamationeʒz autribuit ami

citie: modificat aũt ⁊ determinat eazʒ

quadꝛzuplicit: qm redamatio bonoꝛuʒ
amicoꝛum eſt amoꝛ cũ electione ipen/⸗
ſus in intentione gtuitus in efſfeciu re

——— —

cipꝛocus /c in diſtributione equał, Di

cit ̊ q;tum ad pꝛimuʒ ꝙ bõi amci re/

damant cum electione: quia cũ cõſilio

⁊ pꝛedeliberatione. electio aũt iſta ẽ

non ſicut concupiſcẽtia ex paſſione. ſʒ
ex hitu ut.õ.li?ʒ.cye vnde hitus tui
electionem facit reciã.ut.S.li.hciõ:

Quãtum ad ſecũdũ dicit ꝙ boni ami/
ci amatis ſuis volunt bona illoꝛũ gtia
⁊ ita amoꝛ iſte eſt ĩ intentiõe gratuuꝰ⸗⸗
non eſt autẽ ſecundũ paſſionezʒ.ſed fʒ
habitum quia ſecundũ paſſionẽ opta/
mus nobis bona:vel aljs noſtri gtia.

ſecundum habituzʒ autẽ optamus aliſjſ

eoꝛum gratia. Quãtuʒ ad tertium di/
cit ꝙ ãici amanteſ amicũ amant üllud

wipſis eſt bonum:quia bonus amicuſ
factus alicui fit bonum ⁊ cõmodũ ei:

cui factus eſt amicus ⁊ per ↄñs amoꝛ

iſte conſecutiue ⁊ in effectu eſt recipꝛo
cus.Quantũ ad quartũ dicit ꝙ vterq;
amicus amat illud ꝙ eſt honum ei ac

equale bonuʒ reiribuit voluptati æ de
lectabili amici ſui. dicitur enim amici

tia quedã equalitaſ. NMota vero ꝙ iuſti
tia eſt equalitas circa reddere. dicutia
vero eſt equalitas circa dare ſecũdum
ꝙ dare concernit tribuere ⁊ retribueĩr
Conĩ ibi. . ANaxime aũt. Oſtendit
quibus ineſt redamatio ſecundũ ma⸗
gis ⁊ minus. Dicit ergo ꝗ h quatuoꝛ
incluſa in redamatione inexñt maxie
bonoꝛuzʒ amicuie: min aũt exiſtũt ai/
citie ſenũ ⁊ ſeueroꝝ: qꝛ in his minus
fuit amicitia:qᷓ;to magis ſunt diſcoli ⁊
qᷓ;to magis ſunt ſociales ⁊ colloquijs
cõgaudentes.h.n. videntur eſſe maxie
amicabilia ⁊ amicitie factiua ut dictũ
eſt. ð. e. c? Et huius rei ſignum eſt ꝙ i⸗
ducit ibi.. Pꝛopter ꝙ.quia iuueneſ
pꝛopter hanc cauſ cito fiunt amici:ſe
nes autẽ ⁊ ſeueri nõ cito.quia nulli fi
unt amici eoꝛum:quibus nõ gaudent.
ſenes autẽ ⁊ ſeueri nõ gaudent homi/
nibus garrulis: affabilibus ⁊ facetis.
Conĩ ibi. Sed tales. Remouet du/
biuʒ qꝛ poſſet aliquis dubitare.quare
ſenes ⁊ ſeueri nõ ſint amici:cũ tamen
ſint quibuſdazʒ beniuoli ⁊ benefici ob

uiantes ⁊ ſuccurrentes ad neceſſitateſ

eoꝛum. Ad bᷣ ipſe dicit.ꝙ q;uis beni/

uolentie ⁊ beneficia ſint amic abilia:

tamẽ nõ ſufficiũt pꝛo icitia niſi aoſit
conuictus. ⁊ cum letitia. vnde dicit ꝙ
pꝛedicti nõ ſunt amici pꝛopter duo. ſ.
pꝛopter nõ cõmoꝛari cũ amicis ⁊ ꝓpĩ
non gaudere cum eis. cn h duo maxie
ſint aicabilia. Coni ibi. APktis at.
Oſtendit ꝙ anncitia pfecta ſecũ habʒ
amicoꝛum paucitateʒ nõ multitudinẽ
dicit ergo ꝙ multis eſſe amicum no co

nngit ſecũdũ perfectã amicitiã. Scõo

ibi. Quẽ aoðm Pꝛobat hᷣ quatriplici

.

ratrtione. 3. verificat per exceptioneʒ

ibi. Pꝛopter vtile. Mꝛima ratio eſt
quia quẽadðm nõ contĩgit vnuʒ virum
multuzʒ amare plures amaſias: ſic nec
multos amicos. Scõa ratio. quia mul
tis eſſe amicum aſſimilatur ſupabũdã/
tie. quia naturaliter eſt innatuʒ homi

eſſe multuʒ familiareʒ ⁊ caruʒ ad vnũ
æ& non ad multos. cuius ratio 6 quia

LIBRO

amicus debet apperiĩ ſecreta ſua âico
ſuo: ⁊ amici ſecreta tenere clauſa ab
omni alio.ſi g vm ſint plures ãici.vel
nec iſti nec illi reuelabii ſecreta coꝛdis
