dimentũ pꝛudẽtie. quare nõ eſt bona

huius rõis ponit minoꝛem.d.ꝙ delec/⸗

tationes ſunt impedimeniũ ei ꝙ ẽ pꝛu

dentẽ eſſect q;to magis anꝗs gau/

det ⁊ delectatur:tanto magis eius rõ

impedit᷑:puta in delectanõe venereo/

rum. Dicunt eni nulluʒ hominẽ poſſe

aliquid ĩtelligẽ cũ actu ẽ in ipſa.vnde
lm homerũ venus furata ẽ intellectũ
ſpiſſe ſapieni/S.e.lic:S. ? rõl adhuc

ars] Zalis eſt:omne bonũ humanũ ẽ

opus alicuius arſ.Sed delectatio nul
lius artis eſt opuſ:quare nõ ẽ bonum

humanũ:huius rõis ponit p. minorẽz
2: maiorẽ ibi.qᷓ;uis ? rõ ibi:adhuc

pueri] Lalis ẽ. nullũ puerile ⁊ beſti
ale eſt bonũ.i.oĩs delectatio puerilis
E ⁊ beſtialis qꝛ pueri ⁊ beſtie ipſã de
lectationeʒ maxie ꝓſequũt᷑.huiuſ rõis
põit minoꝛẽ ⁊ pʒ.Coni ibi Huiꝰat
Recitat ↄfirmatiõeʒ ſcðõe opiniõiſ.d.
ꝙ huius opiniõis ſcðòe ẽ ſñia nõ oẽs
delectatiões eẽ ſtudioſas ꝙ ꝓbauit du
plicit.pꝛimo qm nullũ bonũ ẽ turpe ⁊
ꝓbꝛoſũ.Sed alique delectationes eui

dẽt᷑ ſũt taleſ.quar ñ ſũt oẽs bone:hui

rõis põit mioꝛẽ ibi. qm ſũt ⁊·c arguit
ſic.nullũ bonũ ẽ nociuũ:ſʒ aliq ðlecta
niões ſũt nociue.qdam emiʒ cibaria e⸗

„

gritudinalia. ⁊ egritudinẽ inducentia
ſunt delectabilia hõibus quibus nocẽt

quare eoꝝ delectationes nõ ſũt bone.
huius rõis ponit minoꝛẽ ibi.. Et qm̃
nociue. Coni ibi. Adhuc aũt opti/
mũ. Recitat cõfirmationẽ. tertie o/
piniõis.d.q adhuc pꝛobat᷑ ꝙ delecta/

tio nõ ẽ optimũ hõiniſ bonũ.Cuius cũ

eſt.qꝛ nulla delectatio ẽ finis.ſed ẽ ge
neratio ⁊ via quedã in finẽ.quaĩ non
põt eſſe finale bonũ ꝙ ẽ optimũ. Alti/⸗
mo dicit ꝙ b ſunt ea que de delectatio
ne ⁊ triſtitia dicũtur ꝑ alios ⁊ ð alijs.
m aũt nõ accidit. Supꝛa reci
tauit de delectatiõe aliena di
cta. hic ponit ꝓpꝛia dicta.pꝛi

— aũt ꝓponit intẽtum.2. ſubdit duo

pꝛe ambula ad oſtẽdẽdum pꝛopoſituzʒ

ibi. Pꝛimũ ꝗdẽ. ʒ· ſoluit alioꝝ rati
ones ibi. Adhuc nõ neceſſariũ ꝗpo
nit ⁊ pꝛobat pꝛopꝛias cõcluſiões ibi.

[ ꝭSoꝛte aũt ⁊ neceſſariũ. Dicit g̊ pꝛi-/

mo maniſeſtũ eſſe ex his que dicuntuꝛ
qm̃ nõ accidii.i.nõ ſequit᷑ ꝓpter bᷣ que
argumẽtata ſũt delectationẽ nõ eẽ bo /

num. ut dicebat pꝛima opinio.nec ſe/

quitur ipſã nõ eſſe optimũ.ut dicit ᷑tia
opinio. Eſt enim ſciendũ ꝙ ſcòa opi/
nio ſimpliciter eſt vera in concluſione
⁊ iõ ʒᷣ illã nõ pꝛoponit ſe dicturũ q;uiſ
reſpondeat ad vnã rõnem eius.ut vi/

ebitur. j.qꝛiſta rõ nõ cõcludit. ad ali
ſaʒ aũt rõnem nõ reſpõdet.qꝛ illa verũ
manitfeſte cõcludit.ut videbit᷑.¶ Conĩ

ibi. Pꝛimũ quidẽ ſubdit ſcòo pᷣ̃am/
bula.ſcðm ibi. Adhuc qꝛ.] Dicit g
pꝛimo ꝙ ante rõnẽ ⁊ ſolutionẽ rõnum
pꝛimo ſciẽdũ ẽ ꝙ boni cõiter ſũpti duo

genera ſunt.hᷣ quidẽ ẽ bonum ſimplici

ter ꝙ eſt bonũ omnibꝰ vna natura ſpe

cificã piicipantibꝰ.puta hõinibus ſim

plicitet ⁊ vłr bonũ eſt pꝛudẽter viueĩ

aliud aũt eſt bonũ ſᷣm quid ꝙ ẽ bonuz

nõ omnibuſ:ſed alicui.ex hac diõne ãt
boni intendit elicere ⁊ inferre alias
quatuoꝛ. Pꝛimã de nã. qꝛ natura ᷣm
ſe tendit in aliquod bonũ:⁊ iõ duo ſũt
modi nature. Eſt enim nã tendẽs ⁊ ĩ/

tendens in bonũ ſimpliciter. ⁊ natura
tendenſ in bonũ ſᷣm quid. Scòaʒ ð ha

bitu:qm duo ſũt habituum genera. eſt
eniʒ habit inclinãs ĩ bonũ ſimpliciter
ſicut iuſtitia.⁊ eſt habitus inclinas in

bonuʒ ſᷣm quid.ſicut auaruia:·Zertiã
de pꝛaua motiõe vł generauõe. vł ſi/
milibus.qm̃ talia in ſe pꝛaua.vł ſũt p⸗

ua ſimpliciter ⁊ vłr õibꝰ. ſicut iniuſte

agere.vł pꝛaua ᷣm quid.puta qm ali /

cui ⁊ alicui nõ.quartã de prauo fſʒʒ ꝗd
⁊ bono.ſᷣm quid.qm talia ſũt in tripli

ci gradu.qi res pꝛaue ſᷣm quid.⁊ bo
ne ſᷣm quẽ.alique ſũt eligibiles alicui
pꝛo ſẽp.puta fᷣuitus eſt eligibił hom
ni ydiote.nõ potẽti itelligere qualiter

debeat ſe regere.ut habet᷑ pꝛimo poli
tice.alique vero ſũt eligibiles alicui ñ
ſemper nec frequẽter.ſʒ aliqñ ᷣm pau
cũ tempus puta ligari tẽpoꝛe furoꝛis.
vbi quis mot eſſet ↄ patrẽ vł matrem
alique tamẽ ſũt q nec alicin ſẽper nec
aliquãdo. ymo nũqᷓ; ſunt eligibiles.
videt᷑ tñ eſſe eligibiles ⁊ eſſe delectati

ones.cũ tamẽ nõ ſint.ſicut ſũt illa que
ſunt cũ triſtitia ⁊ medicine falſe gtia.
putaq; laboꝛantiũ.Cum emm quis la
boꝛat lepꝛa leonina: patitur viiq; tñ
pꝛurituz ⁊ tam acutum:ut videat᷑ ſibi

bonuʒ ⁊ delectabile eſſe in aqua bulli
enti:uſq; ad reſolutionẽ coꝛpoꝛis ⁊ e⸗

miſſionez ſpũs: h tamẽ nõ eſt nec eſſe
põt delectabile. videt᷑ tñ pꝛopter op/

poſitionẽ illius pꝛuritꝰ hoꝛribił. Conĩ
ibi.Adhuc qꝛ boni. Ponit ſcðz pꝛe
ambulum.d. ꝙ adhuc alr põt bonum

diuidi ſᷣm actum pꝛimũ: ⁊ ſᷣm.ẽ enim
vnũ genꝰ boni.ſicut opatio que ẽ actꝰ

ſcous ⁊ aliud ſicut habituſ qui eſt act
pꝛimus. ut habetur ſcòo de aĩa. Et b

eadẽ diuiſio hetur. ̊.lieicx. Ex hac

autem dunſione elicit aliaʒ que equi/
polet duabꝰad cuiꝰ euidẽtià ẽ ſciẽdũ
ꝙ; habiiꝰ ⁊ diſpoſitio hõiniſi aĩa velĩ
coꝛpoꝛe duplex eſt. vnus quidẽ nalis
⁊ nature cõſonus: alius vero mnãalis
⁊ nature diſſonus.¶Halis quidem eſt
habiiꝰ pᷣtuoſus qui babẽtẽ bene ꝑficit

uus rl
usß
gunn
nonbu
t.lb⸗
Noſunto
limiont
uumnat
leinthis
poſtisol
n cont
lectebite
elaabt
Clsek

Giebiur
Ptons
ſinnpe
litadee
verawodes
Prinarur
nemorep
perſignun
lbo pon
conuen
len delec

lt. ed na

ungadet
Iunwunin
nöppleng

sllaan
uunn

eérhise
Cnones ci
runmrel

Nurablan
ptad alizi

Vlectanoes 4

Monescalſ
fröͤſitnal
Mun ngtöen
ſerdeleanti

mngidhiſnt
i binsni
deſtgmmif
nnſegeg
kinqni ni,
amixguf
örewe nget
r ſüchgblsst
Arunsckt ugbn
inirhierce
ere ubeenm
wo ſüt elghlau
Wangmiri
chaaiſtu
iſü ineramſ

ſane eRee
Mö; n e.

Kcugbirst kenn
minoſin icnſan
miat Nedtcnetii
Ntami. CNeNN
u lenmpaluuſ
õ

Aeaubie clen n

nspom vorde
4 .
4 en⸗
BCANn ,
boni a upgel
l
u Nirn in
.5/.

Niefad

ut. 5. li.?c:? Innaturalis vero eſt ha

bitus vitioſus nõ bene perficiens ſeld

potius per oppoſitum ad naturalem

quia vero habitus generatur ex ope⸗
rationibus ⁊ oꝛdinatur ad opationes

ut.S.libꝛo.2ꝛ⁊c:iHinc eſt quod etiam

duo ſunt operationum genera. quedãa

enim ſunt que cõſtituũt ⁊ generãt ha/

bitum naturalẽ: et quedã que inatura
lem:bijs duabus duuſionibꝰ pꝛeſup/
poſitis dicit ꝙ operatiões innalẽ habi
tum conſtituentes ſũt ſecũdũ accidẽs

delectabiles. alie vero ſunt ſecundum
ſe delectabiles. pꝛime vero ſunt tales

qualis eſt operatio in cõcupis nature
deficientiſ æ habuus defectiui. ut con
videbitur in exẽplis. Alie vero ſũt o/
panones ⁊ delectationes ſine cõcupi
ſcẽtia repletõis indigẽtiaruʒ: ⁊ ſine
triſtitia de oppoſita vacuitate.puta o/
perationes eius generis qð eſt ſpecu
lari natura veſtra nõ indigẽte ſupple/
mento repletiõis.Hoc autẽ pꝛobatur

per ſignum qm̃ natura nimis repleta

cibo ⁊ potu ⁊ natura in ſuo naturali

ſtaiu conueniẽti ⁊ debito cõſtituta nõ
eodem delectabili delectantur ⁊? gau

dent. Sed natura bene ac nãliter con
ſtituta gaudet rebus ſimpliciter ⁊ na/
liter delectabilibus. Hatura vero ni/

mis repleta gaudet cõtrarijs ⁊ innãli
bus.puta acutiſ ⁊æ amaris quoꝝ nullũ
in natura reruʒ eſt ſimpliciter delecta
bile. Ex hijs autẽ ſequitur:ꝙ nec dele
ctationes cte a talibus ſunt ſimplici
ter a naturaliter delectatiões.qꝛ ſicut
delectabilia naturaliter cõſtituta ſe ba
bent ad alia innãlia. Sic etlã ſe habẽt
delectatiões cauſate ab hijs ad delec/
tationes cauſatas ab illis. quare ſicut
illa nõ ſũt nãliter delectabilia ſic nec

eorum motiões in naturã erũt ſimpli/

—.—

nõ neceſſarium.] Soluit alioꝝ rõnes.

—,œPB——

citer delectatiões.Conr ibi.. Adhuc/
pꝛimo aũut ſoluit illã rõnẽ tuie opinii.
nis:que fit etiam per pꝛimã opinio/
nem. 2 ſoliit illa ſcõe opiniõis ibil eẽ
autẽ pꝛauas] TZertio ſoluit quintã pꝛi

7

Vn

me opinionis ibi. Impedit autẽ [ 4₰

ſoluit duas non recitatas inter opinio
nes pꝛemiſſas ibi· Sʒ tñ qm icit
ergo pꝛimo ꝙ adhuc dicẽdũ eſt ad ali /
oꝛum rões.et pꝛimo ꝙ non neceſſario

ſequitur aliquid alterum ab delectati /

one:eo modo quo finis eſt melioꝛ ge-
neratione que eſt ad finẽ.qꝛ minoꝛ rõ
nis eſt falſa cuzʒ dicitur.nulla genera-
tio eſt finale bonũ:cõcedatur.Sʒ dele
ctatio ẽ generauo.h̊ negatur ut ppabi
tur hic.⁊.j.li?xcε Soluens anutem
rationẽ dicit pꝛimo ↄ opinionẽ tertiũ.
23 ſecundam ibi. ꝓpter quod. B? 3
vtranq; ibi. Nidet᷑ autẽ generatio.)
Quo ad pꝛimuʒ vo ponit.ð.ꝓpoſitio/
nes notabiles: pꝛima ẽ ꝙ nulle delec
tationes ſũt generatiões:ut ꝓbabitur
. lix?c 1* 22ο nö omnes ſuͦt cũ gene
ratione. q;uis aliq puta ille que iſůt
opatiombus permixtis alicui genera /
tioni.ſicut opationes parẽtũ genera-/
tioni pꝛolis.ʒ?q delectationes ſũt opa
tiones vel ſempꝑ cũ operatione ut.j.li
xec.x? ꝗ? ꝙ ſunt finis. pꝛeſiciunt eniz
operationem.ſicut ſi uperueniens qdã

finis:ut declaratur ibidẽ:li.x? ꝙ de

lectationes nõ ſunt accidentia rerũ fa
ctarum. puta domus vel arche quarũ
ſemper ẽ aliquid alteruʒ finis ut. S. li.
62c. . 62 pꝛopoſitio ꝙ ſunt accidentia
vtentium puta. hominũ vtentiũ domo
vel archa vel alia re libere ⁊ non im/·
pedite maxime iñ ſunt accidẽtia vten

tium ⁊ fruentium vbi. ſ. vſus eſt frui⸗/

tio:qm̃ velectabiliſſimũ ẽ quo quis op
tat frui: ut.S. li.i?c.i?? 7? ꝙ nõ ommũ
opinionum finis eſt aliquod alteꝝ ab
ſolum illarum operationũ que ducunt
naturam ad perfectionẽ nature fims.
vnde trabitur argumẽtũ ꝙ opationuʒ
virtutẽ generantiũ finis eſt aligd alte
rum ab ipſis. perfectuio enim eſt earuʒ

finis ⁊ ipſa ẽ aliqꝗd alteꝝ ab ipſis. Sʒ

operanonuʒ ſequẽtiũ nõ.qꝛ ille ducũt
ad perfectionẽ iſte veꝛo ſũt ab ipſa iaʒ

pfe cta. ui.õ. li.2. c.i. Ex hijs 8 voler

IIBRO

ꝙ delectatio perficiẽs opationem opii
maʒ poõt eſſe optimuʒ: ⁊ põt eſſe fina
le bonum. Seiñ ibi.. Pꝛopter qð.
Contra opinionẽ pꝛima dicit ꝙ ꝓpter
pꝛedicta male deſcripſerunt delectati
onem illi de pꝛima opinione.d.delec/
tationem eſſe generationẽ ſenſibilẽ in
naturam. Hon enim debuerunt dicer
generationez:ſed opationẽ ut viſũ eſt.
Nec dicere ſenſibilẽ.ſed dicere nõ im
peditaʒ. Hec dicere in naturã:ſed di /

cere ab habuu qui eſt ᷣm naturã.vł ꝗ

babet modũ nature. Eſt enim delecta

tio nõ foꝛmaliter ſed cauſaliter opatio

nõ impedita habitus qui ẽ ſᷣm naturã
Nota ig quatuoꝛ.pꝛimo ꝙ delecta
tio nõ eſt ipſa opatio delectabilis:qꝛ
delectabilis operatio eſt in ſenſu vel
in mente.delectatio aũt eſt in appeti/
tu.Et hec eſt ratio phᷣi.j.liꝰ xxcꝛ Et

ideo dicit ꝙ delectatio eſt opano cãli

ter: nõ foꝛmaliter. Scðo nota ꝙ ideo
operatio non impedita eſt delectabił
quia omnis operas volũtarie operat
ex deſiderio.quare ſi operatio nõ fue
rit impedita complebitur deſideriuʒ.
deſideriuʒ vero ſi compleatur delectat
animã ut ait Salomõ ꝓuerbio.jʒ? qua
re talis operatio erit delectabił. Zer
no nota ꝙ ideo ponitur hitus qꝛ opa/
tio ᷣm habitũ eſt conuemẽs ⁊ ↄnalis
habitui.ꝙ aũt conuenit diſpoſinoni ⁊
hbabitui videtur cõuemire rei diſi poſite
⁊ hituate. cõiunctio autẽ conuemeniᷣ
cuʒ eo cui cõuenit eſt nãliter delectabi
lis.quare habitus cauſas huius cõue/
nientiã cãt etiam delectationẽ ipſam.
Quarto vero nota ꝙ habitus qui ẽ fᷣʒ
naturam cauſat delectationẽ ſimplicii
qꝛ opus cõueniẽs tali habitui:cõuenit

etiaʒ nature habituate ſimplicii. hitꝰ

autem innãlis ⁊ nõ ſecũdũ naturam
cauſat delectationẽ per accidẽs ⁊ ſᷣm
quid nõ ſimpliciter. qꝛ opus cõueniẽs
habitui diſconuenit nature habituate.
Et ideo illa cõueniẽtia ſimul ẽ cum diſ
cõueniẽtia.iõ ſimul eſt accidẽtał delec
tatio ſequens accidẽtalem cõuenien⸗

tiam cum nãli triſtitia: ſequente nãlezʒ
diſconueniẽtiaʒ. qᷓ;uis ãt naturalis tri
ſtitia nõ percipiatur ſemper cũ accidẽ
tali delectanõe. tñ illa traſeunte:vł re
miſſa ſtatim adeſt penuudo ⁊ triſtitia.
⁊ ex hᷣ mali repleiur penitudine ut.j.
lð.cy: quare ut ibidẽ habetuꝛ. vals
eſt miſerum eſſe pꝛauum. Sic ig patet
quare dicitur ꝙ delectatio eſt operatio
non impedua habitus qui ẽ ᷣm natu
ram.vᷣm naturã vero dicitur:vel qꝛ eſ
a natura: ut habitus ſimpliciter nalis

ut. 'li.6. c7 dicitur ꝙ pueris a be/

ſtijs naturales exiſtunt habitus:vł qꝛ
conſonus nature vt eſt quilibet hiius
vᷣtuoſus. ⁊ lõ opera virtutũ ſunt ſecũ/

duz naturũ delectabilia. S.li.i:cexi:
Seinde ibi. Nidet᷑ aũt generaiio.]

Dicit ↄ vtrãq; opinionẽ oſtẽdẽs cauſa
deceptionis vtriuſq;
viſum fuit illis.ꝙ delectatio eſſet qda
generanio.qm̃ delectatio eſt illud ꝙ in

felicitiate eſt pꝛincipaliter bonũ.ſ.op/

tima operatio eo mõ quo expoſui.mẽèſ

ergo eoꝛuʒz arguebat ſic.Omms opa/

tio generatõ eſt.ſʒ delectatio ẽ oꝑanio
quare eſt ẽt generatio.veritas g̊ mino
ris cuʒ apparentia falſa maioꝛis deci
piebat eos.alterũ eniʒ eſt operano ⁊

alterũ generatio vt vſum ẽ. Conĩ ibi

LEſſe aut pꝛauas.] Reſpondet ad ra
tionẽ ſecũdã ſecũde opimiõis qᷓ;uis cõ
cluſio ſit vera.Arguebat eniĩ ſic. HBul

lum bonum eſt nociuuʒ ſed quedã de/
lectationes ſut nociue puta. egritudi/

nales quare ⁊ c(¶ Ad b aũt dicit ꝙ me
diũ nõ eſt bonũ. ⁊ ꝙ maioꝛ eſt falia.
ꝙ patet per inſtantiã quoniaʒ quedaʒ
ſana.i.ad ſanitatem bona ⁊ cõterẽtia
ſunt pꝛaua ⁊ nociua ad retinẽdam pe

cuniam homini neceſſariã.quare m

h ſequeretur ꝙ ambo.ſ.pꝛocurar ſani
tatem ⁊ retinere pecuniam viciu ne
ceſſariam eſſent pꝛaua:quonia vtrũq;
eſt nociuuʒ ſuo cõparari.ſed nec hᷣ nec
illud f᷑ʒʒ h̊ vel ꝓpter h argumẽtũ debʒ
dici pꝛauum quia ſpeculari de quo nul

lus dubitat quin ſit bonũ: aliqñ nocet

14

icu ergo ꝙ iõ

mnece
ourn
leln
zalisnr
. Pan
Pnoc⸗
niuml
uitan
ſalerolea
it obae
ſecllenen
helrslpe⸗
lcanon
Puntohen
Ropwed
reyfaaun
1bi“ Armd
de ane.
laauoeſt
Narq mn⸗
t nuln
ſüars nulil
enecdee
Clnöecloan
ſiknr dn
n Jeenn
Pllitmnai
ſaremwdel
nluan
gtaös⸗
nunmboman
deopatoye,
Amnmts habitn
Gommsfag

(linsfarnn
Mlchermnn
uin dee

Nntatozeg 1
Eidom ita

i Nlen
ienmdin
enennune
emSfe
Nlnmdeige
Rebns gliſin
imogannn
W wene
uidunbabtnen
menlri
oWaErütnt
Zdet u nn
Bopinn Küü

nninn

4
ke

fünckanetl

weböuigi
EgrbatſcONu;
Wmmnuftla nade
Amiengzeltopet
õ
tcice pnnib
Ga Srentdii
1k wangee un
Sn eNNN.
dwni.1 un d
ginſumti iier
ſanuaen wuiin
44 Nadoſ
Onin Mchaniß,

wopii

winf
Arbae,
nit⸗

– S
S=S

nn

☛

ad ſanitateʒ. quare delectationeſ aliq
qᷓ;uis ſint pꝛaue:nõ tñ iõ pꝛaue qꝛ no
ciue. CLoni ibi. Impedit aũt Soluit

quinq; rõeſ pꝛime opimonis nõ tñ oꝛ
dine quo eas ſuperi recitauit. pꝛimo

Gſoluit rõnem de impedimẽio pꝛudẽ

tie.2 üllam de arte ibi.. Artis auteʒ

ʒ3? alias tres ſimł ibi.. Tẽperatum ꝗ

ãt. Dicit ꝙ delectatio que cauſatur

ab vno quoq; habitu nõ pᷣſtat impedi
mẽtum illi habitui.puta delectatio ᷣʒ
pꝛudẽtiam nõ impedit eã: ymo gene/⸗
raliter ölectatio que cauſatur a ſpecu
lari ⁊ ab addiſcẽ facit magis ⁊ meliꝰ

ſpeculari.et ab addiſcẽ facit magis ⁊
melius ſpeculari ⁊ addiſcẽ.aliene tñ
delectationes efficiunt nocent ⁊ coꝛꝛũ

punt opationẽ. ut.j.li.xce quẽaðm

pꝛopꝛie delectationes ſirmãt ⁊ melio
reʒ faciunt oꝑpationem vide ibi. Cont

ibi· Arũ autẽ Reſpondet ad röneʒ

de arte. Arguebatur eni ſic. Omne bo

nũ hũanũ eſt opus alicuius arſ.Sʒ de
lectatio eſt nullius.quare ⁊c.Ad bᷣ ãt
dicit ꝙ minoꝛ ẽ vera:vnõ rõnabilr ac
cipit.ꝙ nulliꝰ arus opus ſit delectatio
qm ars nulli alterius opationis eſt.
quare nec delectationis erit.qꝛ oĩs arſ

poſitiõe alicuius: ⁊ nõ opatiõis q;uis
videatur aliquibus ꝙ artes pigmeta/⸗

ria ↄfectiua odoꝝ ⁊ aliquoꝝ ſapoꝝ ⁊
pulintaria.i.coqnaria ꝓpriatiua ciboꝝ
ſicut artes delectationis nõ tñ ſunt.qꝛ
nullius opationis ſũt:ut dictũ eſt. ma
ioꝛ ratiois falſa erit: qꝛ nõ omne bo
num humanũ eſt opus ari ut dictum ẽ
de opatione.ſed ↄ hoc obijcitur. p. qꝛ
omnis hahitus factiuus ẽ operatiuus
cuʒ omnis factio ſit operatio. Sed arſ

eſt hitus factiuus ut. S.li.hc: quare

erit æ operatiuus. 2* qꝛ oĩs ars delec
tatiua eſt delectatiõis.Sʒ młte ſũt ar
tes delectatiue puta muſica ⁊ ſiſtulati
na ⁊ be due que ponũtur in littera ſũt
delectatiue ⁊ delectationis ut dicũt cõ
mentatoꝛes ⁊ alij expoſitores noſtri
pꝛedeceſſoꝛeſ.quare ars ẽ ðᷣlectatiõis

Sicẽdum ãt ad h̊ ꝙ phus ſũmit h opa

VII

tionem pꝛo pꝛaxi. ſeu pꝛo actiõe: que
quidem ẽ acłꝰ volütarius ut volunta/
rius ſᷣm ꝙ expoſui.õ.li.õ: circa pꝛin

cipiuʒ. &t ratio binus ẽ qꝛ nulla opa/
tio eſt delectabił niſi qꝛ volita ſeu vo

lũtaria.Dicendũ ꝗᷓ ad pꝛimũ ꝙ factio
ut factio nõ eſt operatio.i.actio ſeu pᷣ/
xis ut.ð.6ec 62 Hec ars aliqua ẽ
dirrectiua opationiſ volũtarie qꝛ q;uiſ
det factioni ꝙ ſit recta factio: ñ dat tñ
ei ꝙ ſit recte volita.ars eniʒ ſtatuiſica
põt dare vni ydolo ꝙ eſſet recte artifi

ciatuz. ꝙ tñ erit iniquiſſime volituʒ. b

iꝗᷓ mõ nulla opatio ſᷣm ꝙ eſt volũtaria
eſt opus artis. nec ars aliqua eſt oꝑa/

tionis ut volite. Sed ẽ opationis alte/

rius potẽtie puta. potentie motiue in

manu ad ſcribendũ vł ad domificãdũ

pꝛudẽtia vero eſt recta rõ actionũ ⁊ p
xiuʒ ⁊ opationũ volũtariaꝝ quõ ſũm

tur h. Ad ſecũdũ vᷣo dicẽdũ ꝙ nulla ẽ

ars delectatiua per ſe. ſed ꝑ accidens
Eſt tñ factiua aliquoꝝ operum in gb⸗
delectãt᷑ illi ꝗq amat alia opera ſʒ hoc

accidit operibus ꝙ amentur. ⁊ ꝑ cõſe/

quens ꝙ homines delectemiur in eis.

Se hijs ãt que accidũt opibus ardͥ nõ

eſt cura arti. ut.S.li.:c: fi.Ad cõmen
tatoꝛes ⁊ expoſitoꝛes dicẽdũ ꝙ hij nõ
expoſuerũt ſʒ coꝛꝛũperũt textũ ſacien
tes errare ſimplices:vbi ipſi nõ intel

lexerunt:nec habuerunt intentionem

veritatis phᷣi eã tradẽtis Conĩ ibi. tẽ
peratum aũt.] Soluit ad tres rõnes
reſiduas.d.pꝛq argumenta q ſũmũt ꝓ
medijs.ᷣ tria.ſ.temperatũ delectatio
nem fugere ⁊ virũ pꝛudentem pſequi
vita que nec triſtis eſt nec delectabiliſ

⁊ tertio pueros ⁊ beſtias perſequi de

lectatiões.hᷣ inq; omnia ſoluunt᷑ eodẽ
mõ qꝛ.õ.dictũ eſt qualiter alique dele

ctationes ſunt bone ⁊ qualiter alique

ſunt nõ bone.pueri auteʒ ⁊ beſtie oẽs

qualeſcũq; coꝛpoꝛales maxie pſequũt᷑

⁊ nõ triſtationẽ que poſſet venire ex
haꝝ abſentia pꝛudens vero fugit eas
que ſũt ⁊ fiũt cũ inoꝛdinata cõcupia.
æ cũ ſimili triſtitia que ſunt marie coꝛ

LIBRO

poꝛales ⁊ ſpecialiter fugit haꝝ ſuper
abũdantias quas pſequit᷑ intẽpat ⁊
ſim quas eſt ⁊ dicitur intemperatus.
has ẽt fugit tẽperatus nõ quidem oẽs
vbr delectationes ꝗbus delectat᷑ tẽpe/
ratus que ſunt pꝛopꝛie viri temperati
puta delectari ĩ operibus tẽperũtie ⁊
in quibuſdã coꝛporalibus.cũ opoꝛtet
⁊ ſicut opoꝛtet ut.õ.trac.de tẽperan/
tia.⁊ ſᷣm hoc patet ꝙ nec tẽperatꝰ nec
pꝛudẽs fugiũt oẽs delectatiões ⁊ ꝙ ñ
omnia qꝗ pueri ⁊ beſtie pſequũtur ſunt
mala.quare ceſſãt illa tria argumẽta.

Coni ibi. Si tñ reſpõdet ad duas rõ

nes:que nũdũ fuerũt recitate. Ana eſt
gʒ rõnẽ opinionis tenẽtis ꝙ delectatio
ẽ per ſe bonũ.alia ẽ ↄ cõcluſionẽ qͥ ſol/
uitur ibi optimũ autẽ. Ratio poſiti/

onis ẽ eudoxi ut recitat᷑.j.li.xꝛc2. æ ẽ

talis.ↄriũ alicui malo fugibili ẽ bonuʒ
appetibile.ſʒ delectatio eſt ↄria triſti
tie qͥ cõfeſſa ł cõceſſa ẽ eẽ malũ fugibi/
le.quare neceſſe ẽ delectationẽ eſſe bo
nũ appetibile.pꝰ iꝗ tãgit iſta rõnẽ . 2
lbi. AVt eni ſtangit ĩpugnationẽ rõniſ

d. ꝙ ſoło pᷣmiſſe rõis ut eã ſoluebat le
ucipus platoniſ diſcipulus nõ ↄuenit.

dicebat.n.ꝙ nõ õe ↄriũ malo ⁊ fugibi
li ẽ bonũ appetibile:qꝛ extremũ mai⸗

eſt malũ ⁊ ẽ ↄrium minoꝛi.i.alteri ex

tremo et equali ideſt medio. extremuʒ
autem ĩ minꝰ nõ ẽ bonũ ſicut pʒ ĩ con/⸗

trarietate ꝓdiẽſ illiberalitatis ⁊ libe /

ralitat. Aõ h̊ dicit ꝙ nõ vʒ qꝛ nec pla
to nec leucipus diceret delectationem
eſſe malũ fugiendũ qᷓ;uis tñ dicat eam
nõ eſſe bonũ.bſᷣ aũt opoꝛteret dicẽ ſi tri
ſtitia ⁊ delectatio opponerent᷑.ut duo
extrema qm̃ opoꝛtet extrema oĩa eẽ fu
gienda tanqᷓ; mala ut pꝓbatuʒ eſt. õ. li
2 cÿ† Deinde ibi. Optimũ aut. ſol
uit rõnẽ ſcaʒ factã ↄ cõcluſionẽ qͥ tał
erat: qꝛ nullũ bonũ optimũ ẽ de gener
pꝛauoꝝ.ſed delectatio ẽ de genẽ pᷣuoꝝ
Sũüt eni alique delectanõeſ pᷣue.quat᷑

delectano nõ põt eẽ optimũ.Ad h̊ di/

cit ꝙ nõ ſequit᷑ qꝛ maioꝛ ẽ falſa ꝙ pʒ/
P inſtãtid qꝛ ſciẽtia.i.oppoſitio ĩtellec

tus ẽ optimũ de numero bonoꝝ feliciũ
ut cõcedit᷑ ab õibꝰ.⁊ iñ cũ h aliqͥ ſciẽ/
tie.i.opatiões intellectꝰ ſũt pꝛaue pu/
ta. intellectiões erronee ⁊ iudicia fal
ſa:quare nõ ſeꝗt᷑ ꝙ illud nõ ſit opumũ
ĩ cu genẽ ſũt aliqua pꝛaua. Caue iꝗ
lectoꝛ ab expoſitionibus dicẽtibꝰ ali⸗
quas ſciẽtiaſ eẽ pꝛauas ſũmẽdo pꝓpꝛie
ſciẽtias vł large ꝓ quacũq; cognitione
vera.quia nulla cogmitio vera põt eſſe

reſ pꝛaua.ipſa nãq; generalit᷑ ſũpta fi

nis ẽ oĩs intelleetꝰ ut.õ.li?dꝛc.: ʒ: quaĩt
oĩs cognitio vera banauſa ł nõ banau
ſa de neceſſitate ẽ bona ⁊ nõ mala. ſũ
me iꝗ ĩ paſſu iſto ſciẽtiã ꝓ quacũq; vel
vera vł falſa apprehẽſiõe ĩtellectꝰ ſciẽ
tifici.Sicut.n.quelibʒ apprehẽſio viſꝰ

põt dici viſio. Et q̃libʒ appᷣhẽſio itel⸗
lectus ĩtelligẽtia ł intellectio.Sic etiã

quelibet appᷣhẽſio ptis ſciẽtifice:nõ in

cõgrue põt dici ſciẽtia ſᷣm hui denomi

nationẽ accepta. ¶ Tectio ig?⸗
Oꝛte ãt ⁊ neceſſanũ] Poſt
q́; rũdit ad alioꝝ rões.hᷣ põit

tiõe ↄpᷣhedẽs totã ſuã ðterminationẽ
ſub. 8. cõcluſiõibꝰ.pꝛ ꝙ delectatio ali⸗

S qua ẽ bonũ optimũ.2 ꝙ coꝛpoꝛales ðᷣ

lectatiõeſ in ſupabũdãtia ſupte ſũt ma
le ibi. De coꝛpoꝛalibꝰ ãt. ʒe ꝙ neceſ
ſarie nõ ſũt male ibi.. Sʒ ñ neceſſarie
4 ꝙ ab omnibus appetũt᷑ ut medicie
ibi. Qꝛ at nõ ſolũ. ? ꝙ delectanões
ſimplicit᷑ nales nõ hñt ſupabũdãti ibi
MQð ãt ſine triſtitia] ̃: ꝙ nã hũana
nõ ſẽp põt eadẽ delect atiõe vł eodẽ ðᷣ
lectabili de lectari ibi.. Mõ ſẽp aũt :
ꝙ deus ſẽp eadẽ delectatione ſumplici
delectatur ibi.. Quare ſi biuus Se ꝙ
nãe male ⁊ coꝛꝛupte ẽ delectabiliſſi/
ma trãſmutatio aliqua ibi Crãſmuta
tio pꝛimã cõcluſionẽ ꝓbat quatriplici
rõe duab oſtẽſuuſ ⁊ duabꝰad ĩpoſſibi /
le ꝛ:? ibi Ct pſeꝗ ãt oĩa ʒ: ibi. Ma

nifeſtũ ãt. ? ibi.. Sʒ ⁊ triſte peiꝗ in

tendit ſic arguet᷑ aniqua opano alicu
boni hituſ volũtaria ⁊ nõ ĩpedita ẽ bo
nũ optimũ ⁊ eligibiliũ. Sed oĩs talis

ꝓpꝛias cõcluſiões ð delecta⸗

Pto ie
Kohabits
rüopen
nsponß⸗
bi Etypen
bi pne
ſi wiaea
uiidiſui
cſanüenoo
ſlolsgwee⸗
Polanq te
Alc cpinesn
yſpewe⸗
Gnnütpss⸗
Wroperoxt
ſoni egop
Ulatlane
elgwilcie
Wnd
nae delege
Neintert d.⸗

Utigzoptia.

pemue.ſicoti
luo an? roe
lnt ipone
lolbus ueta
l nöaligna
sdhunis
Mermbor
ctontat cis
ſentripeni
mͤſelrrort
lieſe leni
Pcanaioni
hfarin fnadn
nipecitg rpe⸗

iſumi ſeqf

roͦegeneſen
eſtenz eſle ni

erjigtals

lmnn n⸗

lenſäirna

Benneroring

ſpeclirble⸗

ſgzeifelcift

nuhlil forn
Eituddcire

utin
nmnet
Plhliſtn
un
ndes di
Eufiniin
–
iß neriliſi

Pnzlicen

nanmiaknin
tinti
inipair
edceiklr

Gwelibz gentü

Siibz mirin
mkimelemd
dcſo sſoiti
ſeaf
rit nſni
niin iu
sciclſieki

Miſui dlendad

eebe

Nini Ae

eticiniſihen

õ

Snobitſetin⸗

„

Ailnikfi

opatio ẽ delectatio ł delectabił, ut pʒ
ex pᷣhabitis.quare aliqua delectatio ẽ
bonũ optimũ ⁊ eligibiliſſimũ. huiꝰ rõ
nis ponit pꝛimo foꝛmã.ꝛccõfirmat eã
ibi Et ꝓpter hᷣ ; ifert unũ coꝛrelariũ
ibi Propt remouet vnũ dubiũ
ibil pp idigẽ ãt ð foꝛma rõiſ ãt põit p:
maioꝛẽ cũ ſua pbatione.d.qꝙ foꝛte ne/
ceſſariũ ẽ nõ obſtãte alioruzʒ rõe ſoluta
ſupius ꝙ delectatõ ſit optimũ.ſuppoſi
to tanq; uero ꝙ uniuſcuiuſq; hitus ſi
aliqᷓ opõnes volũtarie ⁊ nõ ĩpedite ⁊
iteꝝ ſuppõito ꝙ felicitas q̃ fᷣm omẽs ẽ
optimũ hoĩs bonũ.ſit omniũ hituũ bo
noꝝ opatio.vł vnius alicuius eoꝝ.ne/

ceſſariũ ẽ ꝙ opatio aliqua non ipedita

puta illa que eſt feliciſſima ſit optima
⁊ eligibiliſſia ⁊ ſic pʒ maioꝛ. ꝛc ſubdit
minoꝛẽ.d.ꝙ Hᷣ.i.omiſ tal opõ nõ ipedi
ta ẽ delectatõ ut dictũ ẽ.S.ʒ? ↄcluſio
nẽ infert.d.quare aliqua delectatõ erit

utiq; optia. nõ obſtãte ꝙ multe exiſtät
pꝛaue.ſi cõtingat ſimplici eas eẽ ĩi re

bus. cuiꝰ rõ eſt.qꝛ ſicut optimũ hoĩs in
uenit᷑ ĩ opationibꝰ que faciũt hõinem
felicẽ.Sic ẽt peſſimũ hoĩs iuenit᷑ ĩ opa

tionibus que faciũt eũ miſerũ.quare ſi

mili mõ aliqua delectatõ põt eẽ de bo/
nis optimis ⁊ aliqua de mał peſſimis
2 ibi Et pp boc] Cõfirmat rõnẽ per
auctoꝛitatẽ cõis fame dicẽs ꝙ ꝑp hãc
veritatẽ pꝛemõſtratã.ſ.ꝙ delectatõ eſt
bonũ felix ⁊ optimũ.õs exiſtimãt vitã
felicẽ eſſe delectabilẽ ⁊ õs delectatõeʒ
iplicant ⁊ ĩcludũt ĩ ipſam felicitatẽ. ⁊

ᷣ faciũt rõnabilit᷑ qm oĩs opꝑõ pfecta ẽ

ñ ipedita.⁊ ꝑ cõſequẽs delectabilis ut
oñſum ẽ.S.ſed felicitas ẽ perfectiſſima
opõ de genere perſectoꝝ.quare neceſ⸗

ſe eſt eaʒ eſſe nõ ipeditã ⁊ delectabilẽ

⁊ per ↄñs talis delectatio erit optima.
ʒeibil pp ꝙ. Infert coꝛrelariũ.d.qꝙ pp
pᷣdicta felix indiget bonis coꝛpis ⁊ bo
nis exterioꝛibus ⁊ bona foꝛtune ne.ſ.
impediãt.h.ſ.opa felicia vnde dicẽtes
hoiez eẽ felicẽ ſi bonus ẽ eũ qui icidit

in magnis rotaꝝ iſoꝛtumijs nibil dicũt
ſiue iſtud dicãt volentes ⁊ ſciẽter men

VII

nẽtes.ł nolẽtes ⁊ ĩuite decepti exñtes
nihil inquã dicũt ſimpłꝛ veꝝ maxie lo/

quẽdo de felicitate politica que ad ſu⸗
um decoꝛẽ indigz bonis coꝛpis ⁊ foꝛ/

tũe ut.S.liciꝗ? ꝗcibil ꝓp indigef.
Remouet vnũ dubiũ.d. ꝙ aliq dubita

uerũt vł ſimpłr viſũ ẽ eis qꝙ bõa foꝛtu

na eẽt idẽ felicitati ꝑꝑ boc qꝛ felicitaſ

idiget ſubſidio foꝛtune.Ad hᷣ t ipſe di

cit ꝙ foꝛtuna nõ exiſtit idẽ felicitati

ꝓbat dupłr p?qꝛ ipſa ſoꝛtuna ſupexcel
lẽs ẽ ĩpediens felicitatẽ.i.bonitatẽ hu

ius uite ⁊ biitudinẽ ſẽpiine. ⁊ iõ dicit

dñus ꝙ diues difficile itrabit ĩ regnum
celoꝝ. Hat. 19. 2.qꝛ via q ẽ ad aliquẽ
finẽ ⁊ ᷑ᷣminũ ñ eſt idẽ cũ mino.ſed foꝛ

tuna ẽ via quedã tẽpoꝛaliũ cuiꝰ minꝰ
ad felicitatẽ. ꝗquare foꝛtuna nõ ẽ ideʒ

cũ felicitate. Cont ibil Et perſequi.
Ad pꝛincipale arguit.ſic.. ulð eſt op

timũ ꝙ oĩa appetũt.Sʒ oĩa appetunt
delectationẽ.quare ipſa ẽ optimuũ.pꝛi⸗

mo ꝙ facit rõnẽ.2? remouʒ vnũ dubiuʒz
ibi. Sʒ qꝛ nõ eadẽ. gealterũ ibi.Sed

Et aſſumpſerũt. De rõne vᷣo põit pꝛio
minoꝛẽ ĩ virtute 2?R cõcluſionẽ ibi.. Si
gnuʒz ..ʒvirtutẽ maioris ibil Jama ät

de qua ſciẽdũ qꝙ iõ cõis fama putat᷑ ue
ra æ maxime oim fama qꝛ ꝑ naturam

vero oĩa conſonãt. falſo t cito diſſonat
aliqua notitia vera. ut. S. li: ictquaf

vr ꝙ illud ſit optimũ cui cõſonant vota

æ appetitus oĩum ac ſi buic ſnie con/
ſonẽt ſẽſꝰa iĩtellectus oim. hec aũt ro ?

rõ pꝛima eudoxi. ut. j. li:xc.2. De
inde ibi Sʒ qꝛ non. Remouet du biũ

poſſet enim queri an oĩa delectationeʒ
appetitiuam appetant 2 pꝛoſequant᷑
vnam ⁊ eandem quia ſi ſic tunc ratio
videtur bona ſi aũt alia ⁊ alia.ratio ñ

valʒ qꝛ tunc non ſeqtur de aliqua vna
quod ſit optima.nec ð omnibus quod

omnes ſint optime quia non omnia ap
petunt omnes delectationes nec ali 2

quam vnam deiminati generis ¶Ad
hoc aũt dicit quod ideo nõ omnes ſen
ſu uel intellectu participãtes perſequũ

tur vel appetunt delectationem eandẽ

LIBRO

quia nõ oĩm eſt natura.i.natiuitas bo
na eadeʒ nec habituſ optimus idem x
ſicut nec eſt ita nec uidetur.quare non
omnes appetunt eandeʒ delectatiõeʒ
in comuni genere ſumptã.h̊ aũt inten/
dendũ eſt ð illa delectatione quam ho
mines exiſtimant ⁊ de qua interroga
ti dicerẽt ⁊ reſpõderẽt qm foꝛte ipſi ñ
pſequũtur illã ðlectationẽ.qᷓ; ſenſu vel
itellectu ðᷣ ſcõ ꝑcipiũt.ſed ex pꝛimeua
nãe ſue inclinatione ĩperceptibiłr pſe
qunt᷑ ⁊ appetũt aliquã vnã ⁊ eandem
om̃s qm ꝑ nãm ſuam ut pꝛimitus iſti
tutã hñt ꝙdam diuinũ ſʒ ꝙ iclinatur ĩ
unam finalẽ delectationẽ qꝛ iſtud diui

nũ ẽ ꝙdaʒ bonum rebuſ inexiſtens ꝙ

ẽ meliꝰ qᷓ; õe bonũ ꝙ ineſt eis ſʒ ſe ⁊
iſtud appetit.i.appetitũ ĩclinat ad p
pꝛiũ bonũ.i.ad finẽ ꝓpꝛiũ rebus con
cretiſ diuinitus pᷣſtitũ.ut.j.liꝰ.x c⁊ 22

¶ Si uero expõ mea nõ concoꝛdat ex

põni pᷣdeceſſoꝛũ meoꝛũ ĩ paſſu iſto nõ
curo.ipſi eim dixerũt uideĩ ſuũ ⁊ ego
meũ. WE Sſciẽdũ ꝙ pꝛimũ mouẽs
tãqꝙᷓ; cã vłis pꝛima mouet ĩ motu quo
mouẽt.2: mouẽtia tãq; cẽ fe. ut bĩ ex
pꝛima ꝓpõe de cãis ⁊ eo mõ in oꝛdie
ſuo quo finis ultimꝰmouet ĩ motu alio
rũ fimũ qꝛ mouens primũ mouet pp
finẽ uliimũ · illa igit᷑ vis pꝛimi mouẽei
inſiſtẽs omnibuſ rebus dicitur illud di
uinũ quo res vniuerſe bone uel praue
pceptibiłr ł iꝑcepubiłr mouent᷑ ĩ ulti/
mũ finẽ ⁊ ad delectationẽ vł quietẽ in
ultimo fine ⁊ f ʒ h oia ſẽſũ vł itellectũ
hñtia pſequũtur æ appetũt vnã ⁊ ean
dem ſᷣm ꝓpoꝛtionẽ delectationẽ ſicut
⁊ cetera cũcta quietẽ. eiñ ibi. S

⁊ aſſumpſerũt] remouet aliud dubiũ

qꝛ dubitari poſſet ſi delectatio ẽ bonũ
TP oĩa appetãt illud bonũ. quajĩ igitur
interdicit᷑ ⁊ damnat᷑ ut malũ.dĩ̃ eim
ꝙ ꝓpter voluptatẽ operamur mala.õ
li.2? c.. 32 ¶ Yie ꝙ multi decipiuntur
ꝓpter delectanonẽ qͥ vĩ bonũ non ẽ tñ
exñs bonũ..li.ʒ: c? ⁊. 4 Ad h autẽ
dicit ꝙ delectaniones que dnĩ tuꝛpes
⁊ male q decipiũt ⁊ mala operari nos

faciunt ſunt delectationes coꝛpoꝛales

que aſſumpſerũt ſibi hereditatẽ huiuf

nõis delectatio.ppter h conuenit nos
pluries inclinare in ipſas appetitus
nĩos ⁊ ꝓpter bᷣ ꝙ hee ſole ſunt uulga
riter cognite.iõ cõiter hbomines ſolas
iſtas exiſtimt.⁊ ꝑ cõſequẽs ĩtelligen
tes viri debẽt eſtimare mala que dñr
de delectatione in cõi dici de coꝛpoꝛa/
li. bona uero dici ð ſpirituali Kont
ibij Q Haniſeſtũ aũt Ad pꝛicipale ar
guit.ʒ. ſic ſi nec delectatio nec dele⸗
ctabilis opatio eẽt bonũ:manifeſtum
E quod cõtingeret felicẽ uiuere nõ de⸗/
lectabiłr.ꝙ pʒ qꝛ ſi nec delectatio nec
delectabilis opatio ẽ bonum nihil ap
paret cꝰ gꝛã felix indigeret delectatio
ne uel delectabili opatione.Sʒ ↄñs ẽ
euident᷑ falſum quare ⁊ añs. hꝰ rõis
ponit primo ↄñtiam 2. ꝓbat eam ibi.
Cuius gratia l patet ratio.¶ Conĩ

ibil. Sed a triſte Arguit quarto ſic ſi
delectatio ⁊ delectabilis opatio non

eſt bonũ cõtinget utiq; felicem viuere
triſte.i.cum triſtitia.b ãt eſt icõueniẽs
ä añs.huiꝰrõis ponit pꝛimo ↄñtiaʒ

2 ꝓbat eã ibi nec malum Eicit ꝙ ſi

delectatio eſt nec bõa nec mala:pãi rõ
ne triſtitia erit nec bona nec mala Si
aut ſic ẽ nulla utiq; erit rõ ꝓpter quaʒ
felix fugere debeat triſtitiam ſicut nec
rõ quare delectationem appetat quia

vita ſtudioſi nõ erit per ſe delectabitł.
cũ ſᷣm hoc poſſit eẽ ſine operatione de

lectabili que dicitur operatio ipſiuſ de
lectationis. ( LCectio idõ
E coꝛpalibꝰ qt pbata cõckło

mo tñ aſſignat cãm ⁊ occaſio
nem quare ponit iſtã cõcluſionẽ ⁊ alid
tertiã. fᷣo ꝓbat iſtã fᷣam ibil Hituũꝗ/
dem Dicit ꝭ primo ꝙ eſt intẽdẽdum
⁊ ſcrutandũ de coꝛpalibꝰ delectationi/
b reſpõdẽdo illis qui dicũt ita nos
.ſ.ꝙ quedã delectatiões ſũt eligibiles
ualde puta bone ut hñt per nos. Sed
coꝛpoꝛaleſ circa quas ẽ intẽperat nec
eligibiles nec bone ſũt ut diximus.õ.
Nũic igit᷑ dñt nobis interrogãtes ꝓp:
quid oppoſite triſtitie coꝛpoꝛales ſunt

ne pꝛima b̊ ꝓbat ſecũdã. pꝛni

Wo

lm:,
ſiguaren
ecötrart
ſeeſet bo
ginüge
re uiit
euimwo
rlichai
in ſupgebie
cölliobzb
ug Prth
oraigka
Gicpaönin
ſenrerſtorts
loſuperbi⸗
apollaa
Enhitiie
Gcrcnch,

inswo

erdelectati

loghoei
ſbigtiacon

ir ſiry
iilaſipabin

2sl,

nichne come
ſlgueſcis ef
Cacrcnporal
Atſopcnidia
funonspyng
wwremb.
Arenpladae
miorig bonn
gunlliimene

lthenulunk
Upuuipedete

ſſeagerebe⸗

tinads

teſtihongn
exceſi t ſn

(ſiueel nin

fuebabee pr
eikennineep
Rpeopäͤis,

Peſſe minnie
.

wtbicita

ciſegnis

Muumts ſip
lSednz
(Ra honec⸗

n nn
nne Mg
Muiſmnmni i
An inim
cenni
dan Mhinni
Buſiinineni
inNeun
Midnunnihl

R

ðZ

tinchaim ge
numt äs i
inam atnt
KMein
nie Wengnt
Nenebis gan
ngetdnigſetanin
mima häckiin
nis
bi er un Da⸗
tner oa er alu
lwnunee ſ
nigenttöen
cbea mimanſa
ndnen eP

voauerſenean

au ei ſme open
tnonmn unl
(Leb
capalp üiun
pinab ſc⸗
hba füfn n
inwgalne
irupin un⸗
is n dhil
. 47
augtziliee,
wbs nn
an⸗

—

male: qꝛ fʒ eudoxu malo cõtrariat bo

nũ.quare videt᷑ ꝙ coꝛpoꝛaliſ triſtitia:

que cõtrariat coꝛpoꝛali ðlectatiõi ma
le: eſſet bona: Ad hᷣ ãt płs dicit duo.

pꝛimũ ꝗ delectatiões coꝛpoꝛales ſunt

bone ut ſut hõi neceſſarie qꝛ in malũ
quodã modo bonũ ẽ. ſcm dicit ꝙ ſunt
brone uſq; ad aliqueʒ gradũ. ſed vlrra
in ſuperabũdãatia ſũpte ſut male ⁊ hẽ
coõcluſio b ꝓbanda. Deinde ibi Habi
tuuʒz Pꝛobat eã ſic quãtorumcũq;.i.

quotcũq; ł quorũcũq; hĩtuũ ł motuuʒ

ſeu opatõnũ nlła ẽ melioꝛiſ.i.maioꝛiſ
vkf intenſioꝛis hitus oꝑationiſ vł mo

tus ſuperabũdãtia vituperabił ⁊ fugi/
ẽda nulla ẽt eru delectatiõis ↄñtis ſu

perabũdãtia vitupabilis fugienda
q quoꝛũcũq; vo hituũ vel motuũ erit ma
ioꝛis mot ſupabũdãtia fugiẽda. Erit
Er delectatiõis ſuperabũdatia ſimił ſʒ
bonoꝝ coꝛpoꝛaliũ ẽ ſuperabũdtia ta

lis ꝙ hõ eã perſequẽs ẽ vł fit pꝛauus.

bi gtia comedẽ ⁊ bibere ⁊ in lecto ꝗ/
eſcere ſũt quedã coꝛporalia bona ha/

bẽtia ſupabundãtiã ⁊ exceſſũ ſic ꝙ bõ

marime comedes vel maxime bibense

vel quieſcẽs efficitur pꝛauꝰ ⁊ vicioſus

quare coꝛpoꝛaliũ delectationũ ↄñntiuʒ

eſt ſupabũdãtia fugiẽda ut mala.Hui
rationis ponit pꝛimo maioꝛem. ꝛemi
noꝛem ibi. Coꝛpoꝛaliũ ãt t pʒ per
exempla data. Eſt tñ ſciendũ ꝓpter

maioꝛẽ ꝙ bonoꝝ quedãuã ſũt ſic ꝑ ſe bõa
Hꝗ nullũ incremetu nulla intẽno põt ea
reddere mala vł ſupflua.ł ſupabũdan

nia puta pꝛudẽter viuẽ ⁊ deũ diligẽ ⁊

stuoſe agere. hb eni q;to magis ſũt au-

cta:tãto magis bona ⁊ laudabilia.

it eſt ipſoruʒ nõ eſſe ſuperabũd antiã
.i.exceſſũ ⁊ ſupertfluitatẽ.qꝛ nulłꝰ põt
exceſſiue vel nimis ſupabũdãter vł ſu /
pflue habere pꝛudẽtiã vł delectationẽ?

dei l otutẽ. nec ꝑ cõſequẽs delectatio/
nẽ pꝛopꝛiã iſtis.Sũt at alia bõa quoꝝ
põt eſſe minimũ icremẽtum exceſſꝰ ⁊

ſuperabũdãtia ſicui exẽpliſicaui ſupꝛa

æ per cõſequẽs delectatõ ↄſequẽs iſta
põt nimis ⁊c ſupabũdãdter augei. Cont
lbi Sed nõ neceſſarias Pꝛobat cõ

tiã:ſicut cu

be q? in pſcrutatioe ceiſcann
ſum opoꝛtet dice veru ſed ẽt opoꝛtet di

vVI

quuſionẽ tertiã. d. ꝙ bõ nõ ẽ pꝛauus p/
ſequẽs ſolũ neceſſariaſ ðlectatiõeſ coꝛ

poꝛales.⁊ iõ nec iſte neceſſarie ſunt
pꝛaue ꝙ ꝓbat. qꝛ illud quo gaudeẽt ali
qualit᷑ oẽs ẽt bom nõ ẽ malũ.ſʒ delec/⸗

tatiõe neceſſaria guadẽt: quar ipſa nõ
malũ.huiꝰ rõis põit minoꝛẽc.d.ꝙ oẽſ
homines cõiter gaudẽt .i. delectant᷑ in
pulmẽtiſ ĩ vino ⁊ i venereiſ:ſʒ ñ oẽſ ut
oʒ gaudẽt eis ymo pluſq; oʒz gaudent
aliqui. In triſitia o ↄrio mõ ſe hñt.
qm nõ ſolũ ſupabũdãtiã triſtitie ſugiũt

ymo generałr ⁊ toraluter oẽm. uius

c ẽ:qꝛ triſtitia ñ ſolũ ſupabũdãatie de

lectauõis ↄria ymo ↄriat pſeqnti ſuꝑ
abũdãtiam delectatiõis. In quocunq;

gradu pticipet delectationẽ. ⁊ iõ õis

pſequẽs delectationẽ fugit omnẽ triſti
t cuilʒ pti ł gradui delectarõis
ↄriã.Conĩ ibi. Qui aũt nõ ſolu.pꝛo
bat cõcluſionẽ quartã.p tñ intꝛoducit

