in cõicationibus ſuis appetũt aliquod
partiale conferens.quedã tamẽ comu
nicationes vñr fieri ꝓpter delectatio/
nem que reſpõdet eis pro conferente
puta comunicationes coꝛeantium ĩ cõ
nubijs ⁊ eremiſtaruʒ qui dicunt᷑ alio
nomine eriſoni:quaſi ſonantes ĩ ere
vnde tibiciẽs ⁊ quicũq; ereis coꝛnibꝰ
continẽtes dicũtur eriſoni ⁊ eramiſte

Iſte nãq; comunicatiões fiunt gtia ſa

crificij:⁊ gratia cõnubij:⁊ ſic genera⸗
liter patet ꝙ comunicationes ſingule ĩ
tendunt ſingula partialia conferẽtia.
Scðo ibi omnes autẽ Infert cõclu/
ſionẽ.d.ꝙ omnes hee comunicationeſ
conſueueruut eſſe ſub politica tãqᷓ; ſub
toto virtuali eas continẽte:vnde ⁊ ſci
entia politica de hijs omnibus conſue
uerat oꝛdinar ut.õ.li.icꝛi? Tertio ibi
LMNon eni pꝛeſens. Subdit alterã p/
tem minoꝛis.d.ꝙ politica nõ ſoluʒ ap

petit pꝛeſens conferens puta. vnũ de /

termĩatũ.ſed appetit cõe conferens in
ommnem vitã ⁊ ipſa appetit ⁊ oꝛdinat
homines faciẽtes ſacrificia æ eas con
gregationes que fiunt circa ea tribuẽ/
tes honoꝛem dijs ſecũdũ ritum paga/

nicum ⁊ cum delectatiõe tribuẽtes ſi/

bi ipſis requiem:antiqua enim ſacrifi
cia ⁊ congregatiões ꝓ ſacrificijs vidẽ
tur maxie fieri poſt fructuuʒ colłones
puta ſacrificia que dicũtur pꝛimitie:qꝛ

de pꝛimis frugibus facte. maxime eni

in hijs vacabant illis tempoꝛibus ex
quo patet ꝙ politica cõicatio conunet
ceteras comunicatiões:poſtq; cõtinet

comunicationeʒ ſacrificioꝝ de qua mi

nus curare vidertur. Conr ibi.. Oẽs
vtiq; Pꝛobat ꝙ amicitie ſpecies ſe⸗/
quuntur politice cõicationis partes.
T intendit ſic arguere. Omnes cõica
tiones ſunt partes politice.ſed õs ãici
tie conſiſtunt in cõicatiõe ⁊ in õi cõi⸗
catiõe eſt vel eẽ poteſt amicitia.quaĩ

amicitie ſpecies conſequũtur politice

partes.huius rõis ponit pꝛimo maio
rem que fuit concluſio pxuma declara
ta:et ſupponit minoꝛẽ que fuit in pꝛi/
cipio demonſtrata ⁊ infeꝛt cõcluſionẽ
d. ꝙ tales amicitie ſᷣm diuerſas ſpẽs
conſequũtur talibus cõicationibꝰ.i.ex
talibus:quia ex diſtinctiõe cõicationũ
diſtinctio pꝛouenit amicitiarum.
. Lectio xz
OQlitice aũt ſũt tres ſpecies.
Poſtq; ꝓbauit ſpẽs ãicitie
conſequi partes politice. hic
iſtinguit partes ⁊ ſpetieſ politice.p⸗

auũt ipſas diuidit.22 ipſas cõparat ibi.

Harum aũt. Tertio de tranſgreſſio⸗

nibus earum determinat ibi. Tranſ/

greſſio aũt. Dicit g̊ p: ꝙ tres ſunt ſpe

ties poluice ⁊ equales numero ſt traſ

greſſioneſ ⁊ coꝛꝛuptioneſ earum. Sũt
autẽ iſte politie regnum ⁊ auſtocratia
ttimocretia q; dicere ⁊ vocare timo/
cretiam a pꝛecijs videtur eſſe cõuemi⸗
ens.tamen aliqui plureg conſueuerũt
eam vocare — vero ꝙ

regnum eſt pꝛincipatus vnius princi/

pãtis ad comune conferẽs. ariſtocra⸗
tia vero eſt pꝛincipatuſ paucoꝝ pꝛind

pantium ᷣm virtutem ad comune co/

ferens. ⁊ dicitur ab ares ꝙ eſt virtR ⁊
archia ꝙ ẽ pꝛincipatus quaſi ᷣtuoſoꝝ

nichn
Petusp
punc
Ldcur.
curape
Panſs
penapan
gpteaant
nigobi
eſa pee
rpolina
ce Conrit

Alinuncenm

ſun lynt
boraeume
Cttocrana
leſcienan
egröpen
Cparns
perbpeo
deum. d.
fmnalen
lepanen
pumn. au
punceps⸗
laphiſice
palis io
mub:antop
Nerceeras
Urniaeme
Enamedn
eentnnn
geſo. A
PAndettan
Midedi⸗
foagebe⸗
Moctetiatre
E limocn⸗
pceclt
unfegno⸗⸗.
numeme.
Nealmani,
geſſioregni
um fego
iachieran
uns. en

nlsni
Nrngüthen
Gifenna
gemneſengs
GnNs
Le Onmnsdt

liwimen
es ienin

Sfös In

nNlis wute
Nun mnCigtinn
ira Ndi
mnclie inur
ulbescitan
niner dinnmiit inn
Meni mmann
(lann
Nncr ai iüntsf
Neſi; vbaui ſhünn
nemn mns n
nes iſpent in⸗
iin Aiſesdit
Lenounud
1 aipzun
ſ mnmnlann
incsſiel ⸗

pꝛincipatus:timocratia vero eſt pꝛin/
cipatus pluriũ plebeoꝛum vel ſeculari
um pꝛincipantuũ ad comune conferẽs

dicitur a timos ꝙ eſt pꝛeciũ. vnde di

citur a pꝛeciari ⁊ archia ꝙ eſt pꝛinci/

patus.q.quoꝛũlibet ſe apꝛeciantium
pꝛincipatus. In hac enim poluica tin
apꝛeciantur pauperes q;tum dites.?
tin ignobiles quatuʒ nobiles ac ſi oẽs

eſſẽt pꝛecipui:⁊ ideo cõi nomine dici
tur politica ł politia ut hẽtur ʒ. politi⸗

ce. Konr ibi. Haꝝ ãt. Compat iſtas

adinuicem.d.qꝙ inter eas opiima poli
tia eſt regnuʒ. peſſima vero.i.minime
bona ẽ umocratia. ex quo ſequitur q;
ariſtocratia eſt mediocruter bona. Eſt
autẽ ſciendum ꝙ bonitas pꝛincipatuũ
exigit q;tum eſt poſſibile vnitateʒ pꝛi/
cipatus ⁊ vnitatẽ pꝛincipis. vnð pbᷣs
per bᷣ pꝛobat eſſe vmcũ mũdũ ⁊ vnicũ
deum.d.ꝙ entia nolunt male oꝛdina
ri.male tn oꝛdinarentur ſub pluralita

te pꝛincipatuum: ſub pluralitate pꝛi

cipum.quare totius vniuerſi: vnus eſt

pꝛinceps ⁊ vnus pꝛincipatus.iꝛme2/

taphiſice.⁊ binc eſt ꝙ omnis pꝛinci/
patus q;io plus accedit ad rõem vm/
tatis:tanto põt eſſe melioꝛ.cũ g regnũ
inter ceteras politias magis accedat

ad vnitatem erit optima politia. timo
cratia vero qꝛ maxime recedit ab vni⸗/

tate erit minime bona.Con ibi. traſ
greſſio.] Agit de tranſgreſſionibus.
pꝛimo de tyrannide tranſgreſſione re/
gni. 2. de oligarchia tranſgreſſione ari
ſtocratie ibi.. Ex ariſtocratia. ð de
mocratia tranſgreſſione timocratie ibi
LEx timocratia. Curca tyrãnidem ſic
pꝛocedit.q pꝛimo oñdit ↄueiẽtiã eiꝰ
cum regno.2. differentiam ibi. Riffe
runt autẽ.ʒ: contrariet ateʒ ibi..Ty
rannus. tranſmutationẽ ibi. tranſ

greditur autẽ. Dicit gꝗ pꝛimo ꝙ tran
greſſio regni ẽ tyrannis que conuemit

cum regno quoniam ambo ſunt mo/
narchie:a monoſ q eſt vnuʒ ⁊ archos
ꝙ eſt pꝛincipatus quaſi vmus pꝛinci/
patus. DPelnde ibil Cifferunt at. Aſ

ſignat eoꝛum diſferentiam. d. ꝙ q;uis

ambo ſint monarchie tamen plurimũ
differunt in intentione: quia tyrãnus

intendit conferens ſibi ipſi.rex autem

intendit conferens ſubditoruʒ quomã
non eſſet rex ille qui nõ eſſet per ſe ſuf

ficiens ⁊ omnibus bonis ſuperexcel⸗
lẽs.talis autẽ nullo indiget.quare nõ
itẽdit ſibi vtilia ſʒ vtilia ſpᷣduis:qꝛ il/

le ꝗ ñ ẽ talis.erit vtiq; cłroces magis

q́; rex. Eſt enim Sciendum ꝙ cleros
grece dicitur ſoꝛs latine.⁊ iñ dicit᷑ cło
ces vł cłicꝰ:quaſi ſoꝛtitꝰ inde pꝛin/
ceps dicitur cłroces vł cłricus.qñ nec
nã nec ius: nec fas:nec lex:nec mos:
dat ei pꝛo vtilitatibuſ pꝛopꝛijs omnia
bona vel plurima regni ſui ſed ſola ſoꝛ
te vſurpationis videtur ſoꝛtitus omia
iſta bona. ⁊ ideo a tali ſoꝛte innatura/

li miuſta nefaria ilegitima ⁊ vicioſa
dicitur ſoꝛtitus.Coni ibi.. Cyrãänus

autẽ. Aſſignat contrarietatem tyrãni

dis ⁊ regni.d.ꝙ tyrannus ſe habet ex
contrarietate huic vel ad hunc.ſ.regẽ
per ſe ſufficientez. ⁊ bonis ſuperexcel
lentẽ. quia tyrãnus perſequitur ⁊ ap/

petit bonum ſibi.ſicut rex coĩtati. vnð
manifeſtius eſt in hac ryrannide eius
cõtrarium quoniam peſſimũ eſt ↄriuʒ
optimo. ſed tyrannis eſt peſſima ⁊ re
gnum eſt optimuʒ ⁊ circa ideʒ.i.circa

monarchiâ:quare tyrãnis ẽ contraria

egno.Conr᷑ ibi.ranſgreditur oñ/

dit tranſmutationez ex regno in tyrã⸗

nidẽ. d. ꝙ tranſgreditur.i.tranſgreſſio
fit ex regno in tyrannidem: quia pꝛa
uitas monarchie eſt tyrãnis.cuzʒ ergo
de bona monarchia fiat mala:fit tran
ſitus a regno in tyrãnidẽ ⁊ rex cũ eſſi

cit᷑ malus fit tyrannuſ. Coni ibi. Ex
ariſtocratia.] Agit de oligarchia träal

greſſione ariſtocratie: ð qua tradit caʒ

⁊ effectum ⁊ foꝛmam. cm quið.d.ꝙ
ex ariſtocratia fit traſgreſſio in oligar/

chiam pꝛopt malitiã pꝛincipum. Eſt
enim oligarchia paucoꝛum pꝛineipat
pꝛincipantiuz ad ſua conſerentia:non

ad comunia. h autẽ fit ex eoꝛum auari

sl

IIBRO

na.eſfectum aũt tradit dicens ꝙ tales

pꝛincipeſ diſtribuunt bona ciuitatis p/
ter dignitatem.i.aliter qᷓ; ſit dignuʒ ?

omnia bõa vel pluꝛima ⁊ honoꝛeſ pꝛi
cipatus ſibi ipſis attribuunt: ⁊ ſemꝑ
eiſdem vel eoſdem diuari faciũt de plu
rima parte bonoꝝ cõiũ. foꝛmã autezʒ
buiꝰpꝛincipatus tradit.d.ꝙ pauci ma

li pꝛincipantur pꝛo paucis bonis: ſic

ꝙ foꝛma oligarchie eſt pꝛincipes ma⸗
los tenere locũ bonoꝝ pꝛincipũ.Cont
ibi.. Ex timocratia Agit de democra
tia trãſgreſſiõe timocratie:de qua tra⸗
dit tria.ſ. conuẽientiam eius cũ timo/
cratia.2. differentiã.⁊ 3 tranſmutatio
nem. Dicit g̊ ꝙ ex timccꝛatia fit trani
greſſio in de mocratiã.Eſt.n.democera
tia ppłarium pꝛincipatus pꝛincipanũ
ad conferens paupeꝝ: ⁊ ad damnum
diuitum.h aũt cõuenit cũ timocratia ĩ

duobus. pꝛimo qꝛ ambo ſunt ↄtinuabt

les ⁊ equales.timocratia emʒ vult eẽ
pꝛincipatus totius mulititudimis ſicut
⁊ demõcretia. 2. qꝛ in viraq; ſũt oẽs
equales in honoꝛatione:quia non de/

fertur plus diuiti q; pauperi. nec nobi

li plus q; ignobili.Differunt autez qꝛ
democratia eſt aliqualiter malũ qᷓ;uis
minime.i.paruũ.i.tranſgreditur ſpẽʒ
politie qͥ dĩ timocratia. Iſti.n. ömocra

tici magis grauãt dimtes qᷓ; paupes.

T h eſt totum eius peccatũ. h̊ autẽ nõ

eſt magnũ:qꝛ gꝛauamia ſuſtinere poſ

ſunt diuites leuius qᷓ; pauperes. tranſ
mutantur ãt maxime ⁊ ſepiſſime huiꝰ

politie pꝛo eo ꝙ mimuʒ diſtãt.⁊ idcir

co faciliter fit tranſitus ab vna in aliã
quia ſecundum naturales in bñn bus
ſymboluʒ facilior ẽ traſitus 2? de gene
ratione Coni ibi Similitudines ãt

Dñdit tot ⁊ tales eſſe ptes ⁊ ſpeties
yconomie.quot ⁊ quales ſunt poline.

pꝛimo ãt iſtud pꝛoponit.d. ꝙ aligs ac
clpiet vel accipere poterit ĩ donnb ſi⸗
militudines ⁊ exẽp um dictarum poli
tiaruʒj. 7 2: peoſeꝗtur ibi. Lpꝛzis ꝗdẽ
Oſtendens pꝛimo in domibus figurã

regni.2.figurã tyranidis ibi. In ꝑſis

aũt.ʒ:figurã ariſtocratie ibi.. Viri
autẽ ꝗ oligarchie ibi.. Oiuʒ auteʒ)
Fe timocratie ibi. Zimocratico.6: ð

mocratie ibi Democratia Dicit pꝛ
ꝙ comunicatio patris ad filios habet
figurã ⁊ ſimilitudinẽ regni ꝓ eo ꝙ pa
tri ẽ cura filioꝛũ ⁊ regi cura ſubditoꝝ.
⁊ inde eſt ꝙ omerus iouem appellat
patrẽ. quia paternus pꝛincipatꝰ vult
pꝛopter dictam ſimilitudmem eſſe re/
gnum. Conĩ ibi In perſis. lpoſtendit
figurã tyrãnidis.d.ꝙ in regione ꝑſarũ
pꝛincipatus patris ſuper filios eſt ty/
rãnicus.quia vtuntur filijs tãqᷓ; ſeruiſ

qquia pꝛincipatus dñi ad ſeruos eſt ty/

ranicus:qꝛ finis huius pꝛincipatus ñ
eſt conferens ſeruoꝝ.ſed conferenſ oo

mini:⁊ iſtud opatur q;uiſ tñ talis pꝛin

cipatus ſit tyranicus.videtur tñ rectuſ

du m̃ ſerui iure ſint ſerui.perſicuſ aut
principatus patris ad filios eſt pec/

cans:qꝛ differẽtiũ debẽt eẽ pꝛincipat
differentes. Sed ſerui ⁊ filij ſunt diffe

rentes.quare pꝛincipatus ſuper eos

debent eſſe differentes. Comn ibi. Di
ri autẽ. oñdit in domo figuram ariſto
cratie.d.ꝙ pꝛincipatus viri ⁊ vxoꝛis

videtur ariſtocraticus.qꝛ vir pꝛincipa

tur ſecundũ ꝙ eſt dignum: ⁊ circa illa
circa que opoꝛtet virũ pꝛĩcipari:⁊ red
dit vxoꝛi omnia quecũq; illi cõgruunt

puta. pꝛicipari ancillis ⁊ muliebrib'x
officijs. Conĩ ibi. Omniũ autẽ. oſtẽ
dit figurã oligarchie que cõmitut᷑ du

pliciter. vno mõ qñ vir vult eſſe dñans
omnium: qꝛ pꝛeter dignitatem facit ip
ſum dñm:⁊ non ſecundum ꝙ eſt meliꝰ
quia melius eſt vxoꝛẽ in aliquibus pꝛiĩ

cipari q; in nullis: ⁊ iſio mõ tranſpo/

nitur ariſtocnatia in oligarchiam.alio
modo quãdo pꝛincipantur vxoꝛes he/
redes exñtes qꝛ tunc nõ fit pꝛincipat
ſm virtutẽ ſed ſᷣm diuinas ⁊ potẽtiã
quẽaðm fit in oligarchia.Coni ibil ti/
mocratico. Oſtendit figurã timocra⸗
tie.d.ꝙ pꝛincipatus qui eſt fim aſſimi
latur timocꝛatio pꝛincipatui qꝛ ſunt e/⸗

quales pꝛeter hoc ꝙ ſunt etatibus di ł·

R

ſtentes
Grantſtt
hacfu
Uutrinend.
Oüdrtoor
cratacppae
habinonbn
tonerbiont
leenapth
chunn i
on pinapan

fingutpesan
Ponttmnunmz:
Spemnn.
oei üctndn
infmagtagin
Doberadane
Manleta,
Niad woltis
s na
iy Manlelir:
Aparmam.27

iitiſoedenn

fenitbi / A
initütmamt
gläelbngni
lilTini
fageineing
Wamnſpenen
Geninſcbains
nanbabearſt
Cr:piuante
Pltor babe
nintaganer
Pefnenopnl

uti Ahanfeſ

teniſmnldg
faälcnngnis
npnotaen
nmagimären
iſimanfn
unmori

ug
a
flede
Nen
i
Nncl
Wopen
mentken
ſis. Kna
oeſſei
stüöhten

woapan
acteni
länsn
Nüemümn
m. Niui
d flotſe⸗
cdaeiſunn

ut ii

ebiad
15 .
bft
Sgent
mtl
icerelk
icgilncigie
81t Mlek
müai
abe mmi
rlchei
Gunil

VII

ferentes ꝓpter ꝙ ſi multũ etatibus df

ferant ſicut ruben ⁊ beniamin:non fit
adhuc fraterna ãicitia que requirit cõ
nutrimentũ.Cont᷑ ibi.. Democratia]

Oſtẽdit figurã democratie.d.ꝙ demo

cratia apparet maxime in hijs fratrũ
habitationibus que ſunt ſine domina/
tione:vbi omnes pꝛincipãtur ex equa
li:⁊ in quibus eſt debilis ille qui pꝛin
cipatur.vbi ſciendum ꝙ in hac politia
non pꝛincipantur.
CLectio in“2
Ecundũ autẽ. Poſtq; diſtin
xit ſpẽs politie ⁊ yconomie.
Hic ᷣm illarũ diſtinctionẽ di/⸗
ſtinguit ſpẽs amicitie. pꝛimo aũt pꝛo

videt᷑ ãicitia aliqua accipiẽda inq;tũ
in vnaquaq; iuẽit᷑ iuſtũ ꝙ adequate ſe
habet ad amicitiã.2: ibi. Regi ꝗqdẽ
MHanitfeſtat ꝓpoſuũ.pꝛimo quidẽ qᷓ;
tũ ad politias rectas.2. q;tum ad obli
quas ibi in tranſgẽſſionibꝰ Circa pꝛi
muʒ manifeſtat pꝛimo ãicitiã regaleʒ
et paternam. 2. ariſtocraticã ⁊ cõiuga
lẽ ibi. Sed ⁊ viri. ;· timocraticam ⁊
fraternã ibi. QAue aũt fratrũ. Circa
pꝛimũ aũt manitfeſtat.pꝛimo regalẽ ãi
citiã per ſe.ꝛ regalẽ ⁊ paternam ſimł᷑
ibi.. Lals aũt. Dicit g̊ pꝛimo ꝙ ãaici
tia que ineſt regi ad ſubditos eſt aici⸗
tia in ſuperabundantia beneficij. bñfa
cit enim ſubditis ſi tamẽ bonus exñs

curam habeat ſubditorum ut bene op /

ẽtur: viuant ⁊c conuerſentur.quẽaoðm
paſtoꝛ curã habet ouiũ.vnde ⁊ home
rus dixit agamẽnonẽ optimũ regẽ eſſe
paſtoꝛem populorũ. Dedle ibi talis

autẽ. AHanifeſtat ãicitiã regalẽ ⁊ pa

ternã ſimul.d.ꝙ talis videtur eſſe pat᷑

na ãicitia qualis eſt regia. Differt tñ
in vno ⁊ cõuenit in tribus.Differt eni
in magnitudine beneficiorũ.quia preſ

exiſtimati ſunt cauſa trium beneficiorũ
maximoꝛũ.ſ.eſſẽdi ꝑ generationeʒ ⁊
nutrimenti per alimentationẽ.⁊ diſci
pline per eruditionẽ.⁊ h̊ eadẽ attribu

ponit intentuʒ: dicens ꝙ ſecũdũ vnam
q́;q; vrbanitatẽ.i.politi ſeu ciuilitatẽ

untur pgenitoꝛibus patriſ. puta Auiſi
⁊ pꝛoauis.hᷣ aũt ſunt maxima benefi⸗
cia:qꝛ per generationẽ datur eſſe toti

perſone:p alimentationẽ ſaluatur coꝛ

pus.ſed per eruditionẽ anima ĩfoꝛma
tur. q;uis regia beneficia circa cõita

tẽ ſint maxima:iñ circa vnũ ſingular?
hominẽ nõ ſunt tanta. Conueniũt aut

rex ⁊ pater in tribus. pꝛimo quidẽ in
pꝛincipatus naturalitate: qꝛ ꝑ naturã
eſt pꝛincipatiuus pater filioꝝ ⁊ ꝓge/
nitoꝛ nepotũ: ⁊ rex ſubditoꝛũ.2:· Con
ueniunt in honojr.quia vterq; eſt ĩ ſuꝑ

exceſſu aicitie pꝛopter ꝙ honoꝛant᷑ pa
rentes ſicut ⁊ reges.q;uis nec reges

ſubditos nec patres filios debeãt ho/
noꝛare.⁊ in h ambo ſunt in ſuꝑexceſſu
amicitie.i.in extremo ſuꝑexcedẽte ali
ud extremuz. 3 conueniunt in iure qꝛ
iuſtũ non eſt idem regi ad ſubditos ⁊
ſubditoꝛum ad regem.ſicut nec patris

ad filios ⁊ filiorũ ad patrem. quar̃ ſic

eſt vtiq; amicitia regał ſicut paterna.

Contr ibi.. Sed ⁊ miri.] A amfeſtat
amicitiam comugalẽ ⁊ ariſtocraticaʒ

d ꝙ eadem eſt ãicitia viri ad vxoꝛem
que eſt in ariſtocratia.ꝙ pꝛobat: quia

vtrobiq; eſt pꝛincipatus ⁊ ãicitia ſcõʒ
virtutẽ ⁊ melioꝛi maius bonũtribuit᷑.

⁊ vnicuiq; ſᷣm ꝙ congꝛuum eſſe videt᷑
Sic.n. ẽ ius ſeu iuſtũ in vtraq; cõicati
one.Hic ergo nota.ꝙ melioꝛ ⁊ maioꝛ
dicitur magis amari.qꝛ ad maius bo/

nũ. ut hᷣ dicitur.qᷓ;uis nõ affectiöe ma

loꝛi.ut notaui.õ.eo.li.c?7 Cont ibi.
Que aũt fratrum. Mamfeſtat ami
citiã fraternã ⁊ timocraticã.d.ꝙ ãici⸗
tia fratrũ aſſunilatur amicitie etarike

.i. amicitie cõnutritiue.fratres enĩ ſüt
equales:⁊ quaſi coetanei.tales auteʒ
ſunt vnius diſcipline:qꝛ ab eiſdẽ pen/

tibus eruditi.⁊ vt in pluribus vniꝰmo
ris.qꝛ ſecundum eandẽ conſuetudinẽ
educati. moꝛes autẽ ſequũtur cõſue/
tudinẽ quã conſeſti trabimus ex iuue/
mbus.ut ait phus.S.li.2? cʒ:et ið ha/

betur diffuſius. Ypolitice.hunc ãt fra-

terne ãicitie multũ aſſimilatur 324
2

IIBRO

que eſt ſecũdũ timocratiã.qꝛ ciues ti/
mocratici volũt equales eſſe ſicut frĩes
⁊ ẽt viros epiekes ⁊ volũt quilibet in
parte pꝛincipari: ⁊ ex equali.⁊ ſcom
hunc modũ inducitur ãicitia: quare hᷣ
qicitia tał ẽ quahs fraterna. Cont᷑ ibi
LIn tranſgreſſionibus. Kanifeſtat
quales ſunt ãicinie circa politias obli/
quas circa ꝙ tria facit.pꝛimo quidem
dicit ꝙ in omnibus iſtis eſt paꝝ de ãici
na.ꝛcoſtendit in qua earũ eſt minimũ
ibi. Eſt nequaqᷓ;. . in qua eſt earuʒ
plurimũ ibi QAue aũt ĩ democratijs
Dicit ꝗᷓ pꝛimo ꝙ in tranſgreſſionibꝰ.i.
in politijs coꝛꝛuptis ⁊ obliquis. ſicut

paruʒ eſt de iuſto ⁊ iuſtitia.ſic ẽt paꝝ

eſt de ãicitia.Conr ibi.. Et nequaqᷓ;
Oſtendit ꝙ in tyrãnide vel nil vł mo

dicũ ẽ de ãicitia.pꝛimo ãt ꝓponit hb.ÿ.

ꝙ in peſſima.iſ.in tyruànide nequaqᷓ; ẽ
amicitia:qꝛ vel nil vel valde paꝝ dici
tie põt ſaluari cũ ea.2? ibil In quibꝰ

eni Pꝛobat h 2.. ⁊ ʒe modificat ibi.

LSecudũ ꝙ quiõ pꝛimo & ſic arguit.
In hijſ nec ãicitia nec iuſtitia ẽ.quib⸗
mqhil eſt comune.ſed tyrãno ⁊ ſubdito
nihil eſt cõe.quare in eis nec amicitia
nec iuſtitia eſt.huius rõis pᷣmiſit cõclu
ſionem ⁊ ponit maioꝛẽ ibi. In ꝗbus
eni. Hinoꝛẽ aũt ðclarat in ſinulibꝰ.
Sed velut...d.ꝙ tyrãnus ſe habzʒ ad
ſubditũ ·ſicut artifex ad oꝛganũ ⁊ ſicut
anima mouens ad coꝛpus motũ.⁊ ſi/
cut dñs ad ſeruũ. iuudãtur quið h.ſ.ar/
tifex:aĩa:dñs ab hijs quibus vtunt.ſ.
oꝛgano. ⁊ coꝛpoꝛe ⁊ ſeruo: amicitia
tñ nõ eſt ad inanimata.ſicut nec iuſtuʒ
ſed nec ad equũ vel ad bouem:nec ad
ſeruũ ſecũdũ ꝙ ſeruus ẽ:qꝛ nihil ẽ cõe
dño ⁊ ſeruo.ſecũdũ ꝙ ſeruus eſt.ſeruꝰ
enĩ eſt animatũ oꝛganũ ſeu iſtrumẽtũ
ſicut ⁊ dolabꝛa eſt inanimatus ſeruus
Con ibi. Scðm ꝙ quidẽ. modificat
dictũ ſuũ.dixerat enim ꝙ dñi ad ſᷣuuzʒ.
tyrãni ad ſubditũ.nulla eſt iuſtitia:vel
amicitia. Mũc autẽ dicit ꝙ ſeruus põt
ſumi duplicit vel inq;m ſeruus.vel in
qᷓ;tũ homo.ſi ſecũdũ ꝙ ſeruus. ſic verũ
eſt ꝙ ad ipſũ nulla eſt ãicitia vel iuſti/

tia ꝓpter cauſã pꝛemiſſã:qꝛ.ſ.nihil eſt
ei cõe cum dño. qꝛ nihil habet.ſed ⁊æ
ipſe ⁊ omnia que videntur ſua ſũt ſim
liciter dñi. Si autẽ ſũmatur ut homo
ic videtur ꝙ ad ipſa poſſu eſſe ⁊ iuſti/
tia ⁊ amicitia. quia nãliter videtur eẽ
iuſtũ omni homini ad omnẽ hominem
potentẽ cõicare lege.i.ratiõe ⁊ cõpõi
tione ⁊ pacto ꝓuiſione ⁊ federe:⁊ ᷑ᷣʒ
h amicitia vtiq; erit ad ipſũ ſᷣʒ ꝙ ẽ hõ.
videtur ꝙ in tyrãnibus valde paruzʒ
ſit iuſtitie ⁊ ãicitie.Cont ibi. Que at
in democratijs Oſtendit ꝙ in demo/
cratia inter obliquas politias ẽ pluri⸗
mũ de amicitia.cuius cã eſt.quia mul/
ta comunia inſunt democraticis exñti /
bus equalibus.per hᷣ autẽ intellige ꝗᷣ
oligarchia minus ẽ qᷓ; ĩ democratia ⁊
plꝰqᷓ; i tyrãnide de aicitia.
— ectio iʒ?
MNcomunicatiõe. PMoſtq; di
ſtinxit partes poluie ⁊c yco⸗/
Nnomice: ſecũdũ eas ſpetieſ
amicitie.Hic ſpecialiter agit de quibꝰ

dam ſpeeiebus amicitie ad yconomiã

pertinẽtibus.pꝛimo autẽ ſeparat eas
ab alijs.2? agit de ipſis ibi. Sed ⁊?
cognata. Picit ꝗ̊ pꝛimo reſũmẽs pꝛin
cipium ſuperiuſ declaratũ ꝙ quẽaòm
dictum eſt. omnis amicitia in comum/
catione eſt. Sed aliquiſ rationabilłr di
uidet comunicationẽ cognate amicitie
⁊æ etharice.i.connutritiue.⁊ ſ̃ʒ h põet
diſtinctas ãicitias cognatã ⁊ ethari⸗
cam.amicitie vero poline magis aſſi⸗
milantur cõicatis cõuentionibus qᷓ; pᷣ
dicte due amicitie. Pico aũt politicas
amicitias eã que eſt contribuilium. ꝗ
.ſ.ab antiqſto ſunt eiuſdẽ tribus ⁊ eaʒ
que eſt cõnauigantiũ ⁊ eas quecũq; ſi
ſimiles iſtis.quia omnes taleſ vident
eſſe quaſi ſecũdũ qᷓ;dam confeſſionẽ ⁊
ſecundũ voluntariam cõgregationẽ ⁊
ↄdictam conceſſionẽ. ⁊ in hac.i.iĩ hoc
gener̃ amicitiaꝝ oꝛdinabit aliquis ra
tionabiliter amicitiã peregrinã que.ſ.

eſt inter ſimul peregrinantes.Hic aũt

nota duo.pe quomõ ſe hñt ãicitia co⸗/
gnata ⁊ etharica.vbi ſciẽdũ ꝙ cogna⸗

rail
gitone⸗
le lca
taleten
ciaueſc
Aſonuueen
ſteit
nereſſi
cumion
Cpclaſ
ſablluget
1tgghnan
Cuuma n
nunguaec
nugscica
iclaraha
aot eſtin
ln acilci
fintcäcunn
ſanäg.a
tqinone
polinnan
hogelb
Mellacin
cülannes
lonis genr
nons pprte
äamne,
iinini⸗
1chtvin
Huncähuei
1Crngin
Ghengiuani
iciſterit
nere
le dciar
cölettontch
llla g
taseſ pne
guarepolne
lleoni
Poitdetogne
filal.
Pdecängil
aann a
mua minn
Woistakii

alg
fuſt
uh
ſetii
nnem
ibonin
tetcini
ſüneng
ſiggit⸗
a
flle
ngnden,
nmiin
ickanam
Nucsenn

rlen

nn
v;
ie Mn
1 one
cici aſl
lergng
aniesdſni
aui ſetii⸗
ſs id a

noeſünaed.

rat
nanamn

unrnind

GR
iue hefu

VIII.

ta de cõi lege concernit tria.pꝛimo cõ/
gnãtionẽ ⁊ ydemptitatẽ carnis ⁊ ſan/
guinis.ꝛ:cõnutritionẽ 3: coeruditio/
nẽ. Eirca pꝛimũ ãt in hac ãicitia ẽ eſſẽ
tiale ⁊ pꝛincipale. ſcom aũt ⁊ t᷑tiũ ſũt

ei acceſſoꝛia. In etharica aũt.ſcõm eſt
eſſenuale ⁊ pꝛincipale.pꝛimũ aũt ⁊ t/
tiuʒ ſut ei acceſſoꝛia.quare qᷓuis ĩterð
inter eoſdẽ cõcurrant cognata ⁊ etha/

rica:tñ abiuicẽ ſũt diſtincte.qꝛ eaꝝ pꝛĩ
cipalia ſunt diſtincta. ⁊ abinuicẽ ſepa
rabilia.qꝛ ñ ẽ neceſſe ꝙ omnes cogna
ti ⁊ germani ſint cõnutriti.vł ẽt ꝙ oẽs
cõnutriti ſint cõſanguinei ł affines.2.

nota quare cõicatiões politice dicunt

magis cõicatiue qᷓ; alie.vbi ſciẽdũ ꝙ ẽ
ãicina trahbẽs oꝛiginẽ a cõicatiõe cõui
ctus:⁊ eſt ãicitia que nõ trahit oꝛigi/
nem a cõicatiõe cõuictꝰ.ſʒ hʒ cõicatio
nẽ ut cõicatiua.⁊ iteꝝ q̃dã cõicationeſ
ſut naleſ. quedã ſt volũtarie.nũc & ita

eſt ꝙ ãicuia trahẽſ oꝛiginẽ a cõicanõe

volutaria magis dicit᷑ cõicatiua ꝓpter
duo.qꝛ.ſ. habet cõicationẽ ꝓ oꝛigine

⁊ qꝛ illa cõicatio ẽ voltaria.naleſ.n.
cõicationes nõ habẽt ſimpłr ꝛonẽ cõi

cationis.qꝛ volũtas eſt pꝛincipiũ cõi/
cationis ꝓpꝛie dicte.ſʒ ãicitie politice
hñt cõicationẽ ꝓ oꝛigine.cõnauigatio
eni ẽ pꝛincipiũ amicitie cõnauigãtiuz
æ cohitatio ẽ pꝛincipiũ ãicuie cõtribu
lium cõſtituẽtiũ vrbẽ caſtrũ ł oppidũ.
⁊ cõperegrinatio ẽ p:incipiũ amicitie
cõperegrinantiũ.⁊ ſic de alijs politijs
ſicitijſ. hee ãt oẽs cõicatiões ſũt volũ/⸗
tarie ⁊ ꝓpiter aliquã cõmoditatem el/
lecte.ãicuia vero cognata non babet
cõicationẽ cõmciꝰp oꝛigine.ſʒ ꝓ cõica
tiua. qꝛ ipſa ſola cognalio ⁊ germani
tas eſt p:incipiũ ⁊ oꝛig talis aicitie:
quare politice dicũtur magis cõicatie
63 iſte. Conĩ ibi.Sʒ ⁊ cognata. Ar /
guit de cognatis ãicitijs.p. de pĩna ⁊
filiali.22 e fraterna ibi. Fres aut.]
32 de cõiugali ibi. viro aũt Dicit g p:
ꝙ aiciia cognata videt᷑ eſſe multifa/
ria ⁊ młtiplex. ſicut videbit᷑.j.⁊ vide/
tur oĩs tatł ãicitia depẽdẽ ex paĩna i⸗

—

citia. tãq; ex pꝛemoꝛdiali 2 p̃cipua. B

ãt ꝓbat p: cõparando filialẽ ⁊ painã.

⁊æ oñdẽdo..differentias vtꝛiuſq;.pꝛi/
mã ibi. Parentes ſcõam ibil magiſ
autẽ. tertiã ibi. ⁊ magis quartã ibi.
Sʒ ⁊ młiitudie. quintã ibi.parẽies

quidẽ. Eſt ãt ſcienduzʒ ꝙ ex qualibet

iſtaꝝ pbabilit argui põt ꝙ parẽtes di

ligunt filios magis q; diligatur ab eis
ex oĩbuſ aũt ſit põt ðmõſtratie ꝓbari-
Eſt pꝛĩia differẽtia ꝗ pentes diligüt

filios ſicut domini poſſidentes diligũt

res poſſeſſas:filij aũt diligũt parentes

ſicut poſfones poſſũt diligere dños.fi/

lij naq; ſt res paꝛentũ. parẽtes aũt ñ

ſũt res filioꝝ. ut. f. de hijs q ſuͦt ſui. vel
alieni iuriſ.i. ſcòa differẽtia ẽ ibi. ma/

gis aũt.] Eſt ꝙ parentes deligũt filioſ

ſicut magis ſcietes cauſam dilectionis

filij o paretes: ſicut minus ſcientes

qꝛ parẽtes magis ſciunt ꝙ filij ſunt ex

ipas geniti qᷓ;ᷓ ipli geniti ꝙ ſint ex ipſi
parẽubꝰ. 3 differẽtia ibi. ¶ Et magis

eſt ꝙ parẽtes diligũt filios ſicut ꝓdeũ

tes in eos. filij vo diligũt parẽtes ſicut
exeũtes ab eis. Et iõ nota ꝓpt cõſtru/

ctionẽ littere ꝙ aliud eſt coappꝛoxiari

termino ꝑ tẽdentiã ĩ terminũ. aliud
= terminu eſſe ꝓpinquũ rei tendẽti in

ipſũ. ſm b ergo dicit pbᷣus parẽteſ ma
giſ coappꝛoximãi filijſ tãcq; tẽdẽtes ⁊

ꝓdeuntes in eos: ſicut cã ꝓdit in effec
tu. filios auũt magis eſſe ꝓpinquos pa

„

rennbus tãq; terminos tẽdẽtie parẽtũ

ſ

in ipos.dicit gᷓ ſic. ꝙ magis coapp: oxi

matur illud ; ẽ pꝛicipiũ a quo ipii ge/

nito: qᷓ; factũ coappꝛoximet᷑ ſaciẽti. qꝛ

faciens tendit in factũ ⁊ non eo? mſi
foꝛte p accidẽs taqᷓ; in cõſ eruatiuũ: tñ
ꝙ eſt factũ ex ipſo pꝛĩcipio ẽ ꝓpinquuũ
ipſi pꝛincipio a quo ẽ. puta dens factꝰ
p bominẽ.t capilł.ł ꝙcũq; habẽs mo
dũ ptis ꝓducibił᷑ ẽ ꝓpinquũ toti hñti
eam.illi autẽ pti pꝛoducte: nil ł non ẽ
ꝓpinquũ.t᷑ ſaltẽ minus illud ꝙ ẽ pꝛĩci

piiñ aquo talis pars ẽ ꝓducta. qm̃ ipʒ

totale pꝛincipiũ nõ hzʒ rõnẽ termini in
quẽ tẽdat pars ꝓducta.⁊ ſic e⸗ ꝙ pat

IISRO

diligit filiũ p moõ pdeũtis in ipʒ.fili

Ho patrẽ ꝑ modũ exeuntis ab ipſo. 4

differentia ibi. Sed ⁊ multitudine ẽ]
ꝙ parentes diligunt filios pꝛius.filij
vero parẽtes poſterius.quare dilectio
Pparentũ ad filios excedit cõdilectionẽ
ſuã multitudine patris:qꝛ parenteſ di
ligunt filios confeſti natos. filij autez
ꝓcedentes tẽpoꝛibus ſuiſ ⁊ accipiẽteſ
intellectũ ⁊ ſenſuʒ diligunt parẽtes ſu
os tpre cõſequenti. Conĩ ibi Ex hijs
ãt. iinfert vnũ coꝛꝛelariũ.d.qꝙ ex his 4
dicta ſũt:manifeſta ſũt illa ꝓpter q ma
tres magis qᷓ; patres amãt filios vtꝛo
rũq;. hᷣ aũt ſunt tria media vltimo tac
ta.pꝛimũ enĩ mediũ eſſet ad oppoſitũ

ini ałia.ʒ. faciũt ad pᷣ quideʒ qꝛ
matres cernoꝛes ſũt qᷓ; patres an filij

ſũt ex eiſ. Tertiũ ãt.qꝛ ex matribꝰ exe

unt filij perfectiꝰ ⁊ pfectioꝛes qᷓ; ex pa
tribus.ex matre nãq; exeũt ſub ꝓpꝛia
foꝛma.ex patre vero ſolũ ſub foꝛma ſe
mimis. Quartũ vero qꝛ matres pluri
tempe a pꝛimeua etate familiarioꝛes
ſunt filijs q; patres. Altima differẽtia

ibi. parentes quiõ eſt ꝙ parentes di

ligunt filios ut ſe ipſos. filij vero parẽ

tes ut alteros:quaſi extraneoſ:qꝛ filij

ex ipſis parẽtibus nati ſũt valõ alteri

ipſi paretes ſeparati ab ipſis in quibꝰ
ſaluatur quoda mõ eſſe parentũ ut.j.
Iic. S et iõ parẽtes eſtimãt filios ut
ſe ipſos.qꝛ eoꝝ eſſe ſaluatur ĩ filijs.filij
autẽ ſe habẽt ad parẽtes ut nati: di
ſtantes ab eis. Ex hijs omnibus ſimł

ſũptis eſt euidẽs ꝙ parẽtes diligũt fi /

lios magis qᷓ; equo. Ex hijs ẽt que di
cuntur. .li.9. c. S vbi oñditur ꝙ bñfa
ctoꝛes diligunt beneficiatos magis q;
diligatur ab eis. Conĩ ibil Fratres ãt
Agit de fraterna amicitia manifeſtaãs
pꝛimo eius pꝛincipiũ.ꝛ:augmẽtuʒ ibi
Lmagnũ auũt. ʒ: effectũ ibi. Mepoteſ
at. H?cõicantiã ibi.. Eſt ãt ad paren
tes. Icõmoditatẽ ibi. bẽt aũt æ de /
lectabile. 6? ſimilitudinẽ ibi Sũüt ãt
⁊ in fratema. Dicit ᷓ pꝛio q fratres

filius eſt iuris paterni magiſq; ma
E

ſe mutuo diligunt ppter naſci ex eiſdẽ

parentibus tãq; pꝛopt᷑ pꝛincipiũ hui⸗
amicitie:qꝛ ydẽptitas filioꝝ ad paren
tes facit eos eſſe idẽ adinuicẽ inter ſe
ipſos.ſicut dicitur apud logicoſ: qᷣcũ
q; vni ⁊ eidẽ ſũt eadẽ inter ſe ſunt eað
pꝛio pꝛioꝝ. ꝓpter ꝙ cõiter hõies aiũt
fratres eſſe idẽ ſᷣm carnẽ ⁊ ſanguinẽ:
⁊ ſm radicẽ:⁊ fʒ talia ſicut dixit rubẽ
pꝛimogenitus lacob de ioſeph. caro
n. ⁊ frater noſter eſt. Sũt & fratres ið
aliqualiter in perſonis diuiſis abinui
cẽ ⁊ diuerſis.cibi. magnũ aũt oñdit
augmentũ.d.qꝙ ad ãicitiã fraternã hẽt
T pꝛebet magnũ augmẽtũ duplex acci

dẽs ꝙ cõiter inuenitur cũ huiuſmõi ãi

cltia.ſ.eẽ cõnutritũ in educatiõe: ⁊ eẽ
coeuũ ſᷣm etatẽ.ſic ꝙ nõ multũ.i.vltra
xv.annis ſit vnꝰ antiquioꝛ alio:qꝛ coe
taneus diligit ſuum coetaneũ.⁊ illi ꝗ
ſunt vnius moꝛis. ſicut etharici con⸗
nutriti cõiter ſe inuicẽ diligũt.quare vᷣ

fraterna ãicitia in cõnutritione aſſimi
latur etharyce. ut.j. dicetur. parte 6:
ʒ. ibi. MNepotes pooñdit effectu buiꝰ ãi

citie ꝙ ſicut omnis ãicitia cognationis
depẽdet ex paterna:ſic ab hac frater⸗

na que ẽ ſcòa:depẽdẽt reliq poſterio⸗/

res.qꝛ nepoteſ ⁊ cognati reliꝗ.puta.
filij fratrũ ⁊ alij filioꝝ deinceps coap/
pꝛoximatur adinuicẽ ꝑ eſſe ab eiſdem
puta.fratribus qui ſũt mõ quodã iõ ut
dictum eſt ſupᷣ.ſed de numero nepotü

⁊ cõſanguineoꝝ ſũt hij quidẽ ꝓximio
res.hij aũt magis alieni. ſed eſſe ma/

gis pꝛope: uel magis longe a pᷣduce
.i.ab illo patre: in quo pꝛimo vniũtur
ſicut tꝛibus iſrael ab ipᷣo iacob.qui fuit
pꝛedux illaꝝ.i2. tribuũ.q? ibi. Eſt ãt
aliud.] Oſteddit cõcõitutiam ⁊ ãne/
xum huius amicitie. d.ꝙ fraternã ãici

tiã ↄcõitatur ðᷣ cõi lege ãicitia filioꝝ
ad parentes ⁊ ep: qꝛ ⁊ filijs ineſt ãi⸗
citia qdã ad parentes ſicut hõibus ad
deos. h̊ autẽ amicitia non eſt ſicut fra⸗

terna ad aliquid equale:ſed ẽ ſicut ad
bonũ ⁊ ſupexcellẽs.qꝛ ſicut dij paga⸗
nice loquẽdo: vel ſicut deus loquendo

tolcd
huseti
at
ſibit.l
ſodo bi
ſeim
nt
nimo⸗
uus da
lahabetl
bleamn
hommma
u
naun
icnu Con
Lidrſinin
ſtiidan
lücgeſit
dcüt;
Giaſürne⸗
ftunirg
enug
Nidſon
Klrt.1
ſlsqöſin
ſnoneꝛ ſi⸗
Unplenbvs
iuuniſter
teren
ingü⸗
npaf
umnor⸗
ſeg dhe
rt pof⸗
Nhrarimin
Cbemtäcin⸗

nng
mi

i

inni „
bantg

nkin

nhiti
m1 ſnn
ſennnni
reeni
Biſn
ls i

Ngi iͦ i

nifrnime
Mderae
ühnccnee

Pnöine
inmtge
celmiti
ſin ahra
igün
Gönummeriin
n Nb

ianscoge

ſcabbafu
ateli poſten

nanfelig

peſſe cheln
o wäit
enunen pi
bij weinand
leni iichnu
is iſcn
openofn
dbdiudii
bui li l
dcininin
,09 faumi
erünunt
B flgil
gſanthit⸗

Non etſcaw

leſetiiu
Pſiten
—

catholice. beneſecerũt:vł bñſecit homi
nibus:tñ ab ipſo pꝛimoꝛdiałr ſunt oia
bona a quo depẽdet celũ ⁊ nã tota. ut
ſcribit᷑.iꝛ⁊ metaphiſice. ſic parẽtes ſuo

modo bñfecerũt filijſ:qꝛ einmati ſunt
eſſe cã maxima triũ maximoꝛũ bonoꝝ
.ſ. eſſẽdi æ nurrimẽti ⁊ diſciplie ut.S.
c ꝓpximo.i ibi. Habet aũt. Oſtẽdit
hinus aicitie cõmoditatẽ.d. ꝙ bᷣ aici /
tia habet ſimul duo cõmoda.ſ. delecta
bile ⁊ vnle:magis qᷓ; ãicitia alienoꝛũ
hominuʒ qᷓ;to ipſis eſt vita cõioꝛ qᷓ; ali

js.qꝛ vt in pluribus tẽpoĩ pluri cõui⸗

uunt ⁊ maxie a pꝛicipio qñ nutriuntur
ſicitia.Conr ibi. Sunt aũt ⁊ in ffna
Oũñdit ſimilitudinẽ h ãicitie ad etha
yricã.d.qꝙ in hac fratna ãcitia ſũt oĩa
illa que ſũt in ãicitia etharica q;uiſ alr
ut dictũ ẽ.S.in pꝛincipio lectionis.⁊ h
oĩa ſũt magis ⁊ plectius ſingualrit᷑ in
fratribus qui ſunt epyekes ⁊ bõi.⁊ h
ꝓpter tria.p: qꝛ ſunt familiariores ſi/

bi inuicẽ: ſicut illi qui ſũt a natiuitate

familiares.27 qꝛ ſũt in vno mor᷑ magiſ
ſimiles q; ſimilitudinẽ trahũt ex gene
ratione qꝛ ſũt geniti ab eudẽ.⁊ ꝑ ↄñs
ut in pluribus vnius cõplexiõis ⁊ dil/
poſitionii ⁊ ex nutritiõe.qꝛ ſũt nutriti
p eoſdẽ ⁊ ex eiſdẽ cibarijs ⁊ ẽt ex eru
ditione.qꝛ ſũt ꝑ eoſdẽ:⁊ eodẽ mõ di/
ſciplinati.ʒ: qꝛ ſũt diuturnioꝛes tẽpis
ꝓbatione certioꝛes de ſua redamatiõe
ſic ꝙ ꝓbatio eſt plurima ⁊ firmiſſima.
quare ⁊ ipſa fraterna amicitia pfecti
habʒz que ſunt in ethayrica qᷓ; ipſamet
ethayrica ãicitia.⁊ addit vlłteriuſ q;tũ
ad cognatos qui aliquo mõ ſũt fꝛatreſ
⁊ eoꝝ ãicitia excedit ethayricã in ali/
quo gdu cõſanguinitatis.d.ꝙ in reliꝗſ
dicitijſ cognatoꝝ a fratridus deſcendẽ
tiũ mnueniũtur amicabilia fʒʒ analogũ
.i. ſecũdũ ꝓpoꝛtionẽ magis ⁊ minus
Fʒ ꝙ diſtät magis ⁊ minus a pᷣduce ut
dictũ ẽ. S.Conĩ ãt ibil viꝛo ãt ⁊ vxoꝛi
Agit de aicitia cõiugali.de qua maife
ſtat p? nalitatẽ.2.pfectioneʒ ibi. pp hᷣ

autẽ. qʒfirmitatẽ ibi.. Cõiunctio aũt

4 legẽ a regulaʒ ibi. QAualłr. Dicit

vn

Op? ꝙ ãicitia videt᷑ exiſtere ſᷣm nãm ?
naliter viro ⁊ vxoꝛi adinuicẽ.hᷣ aũt ꝓ/⸗
bat ex quatuoꝛ.ex cõiugio ex domo:ex
filioꝝ ꝓcreatione. ⁊ ex ſufficiẽtia.dicit
Ipe ꝙ iõ viro ⁊ vxoꝛi ineſt naluer dici
tia.qꝛ hõ per nãm eſt aĩal coniugale
magis q; politicũ.Eſt aũt ſciendũ ꝙ ↄ
iugiũ eſt viri mulieiſq; cõiũciio marita
lis int᷑ pſõas legitimas indiuiduã vi /
te cõſuetudinẽ retinẽs.ut in.c ſñtiaz
de. xxvij.c Sunt igit. ꝰ eſt h ſicitia
nalis.qꝛ domus pꝛioꝛ ẽ ciuitaite ⁊c⁊ ma
gis neceſſaria. cilis habitatio ãt nãliſ
ẽ. ut ꝓbatur.p: politice.quaĩ ⁊ dome
ſtica cohitatio nalis erit. huiꝰ autẽ co
hit ationis pꝛimus oꝛdo ẽ inter virũ ⁊
vxoꝛẽ p: politice.Sed hic obijcitur qꝛ
ciuitas pꝛiuſ eſt q; domꝰ.vt ꝓbat᷑ pꝛio
politice circa pꝛincipiũ.hᷣ ãt dicitur op
poſitũ.Ad hᷣ aũt dicẽdũ ꝙ domꝰ pꝛioꝛ
oꝛigine. ſed cuntas pꝛioꝛ ẽ pfectione
ſicut pars p:ioꝛ ẽ toto via oꝛiginis.to/⸗
tũ aũt pꝛius ẽ pte:via pfectiõis.⁊ per
hanc viã pfectionis phus ꝓbat pꝛioꝛi /
tatez ciuitat᷑ pe politice. ʒ. dicitur nãtł᷑
qꝛ filioꝝ pcreatio que legitie ꝓuenit
ex cõiugio:ſic ẽ nãlis ꝙ ẽ nob ⁊ aiali
bus cõis.ut inſtituta de iure naturali.
in pꝛincipio.ꝗ? qꝛ alijs aĩalibus intin
cõpetit cõicatio inq;tũ ẽ neceſſaria ad
filioꝝ pcreationẽ.ſed bomines nõ ſo⸗
lũ ꝓcreatiõis filioꝝ gr atia cohabitãt.
ſeâ ⁊ gratia eoꝝ que ſũt neceſſaria ad
ſufficiẽtiã vite.qꝛ opa viri ⁊ vxoꝛis co/
feſtim ſunt altera ⁊ diuiſa.ſic ꝙ vir in /
diget opere ⁊ officio mulieri ⁊ ecõbſo
⁊ p cõſequẽs neuter ſine alio ſibi ipſi
ſufficeret p ſe ipſuʒ.ſed ponẽteſ ꝓpꝛia
opera ⁊c officia ad cõmunẽ vſũ ſufficiüt
adinuicẽ ⁊ habẽt illam ſufficientiã qᷓ;
domus pꝛeſtar põt hõibus. Et qꝛ na⸗

turaliter inclinamur ad talẽ ſi ufficiẽtiã.

ideo ⁊ naturaliter diſponimur ad con
iugalẽ amicitiã.De 2. ꝙ domus n pꝛe
ſtat ſimpliciter ſufficientiã. ut pbatur
pꝛimo politice. tñ pꝛeſtat talẽ ſufficie⸗
tiaʒ ſine quali ñ põt haberi ſufficiẽtia
ciuitatis. Conĩ ibi. ꝓpi b aũt nae⸗

gaudebit ſponſus ſuꝑ bonitatez ⁊ vir

—

LIIBRO

ſtat pſectionẽ huius ãicitie.d.ꝙ ꝓpter

pꝛedicta videt᷑ in hac ãicitia eſſe ama
hilec. ſ. vtile ad ſi ufficientia: 2 delectabi
le ad cõuictũ.⁊ eru ẽt bonũ virtutiſ ſi

coniuges ſint epyekes ⁊ bom. qꝛ vtri
uſq; tan viri qᷓ; vxoꝛis interẽ hᷣ tus ⁊
ipſi gaudebũt mutuo tali virtute. puta

tutẽ ſponſe ⁊ eↄ:Conĩ ibi. QAm̃ cõiũ
ctio aũt. manifeſtat firmitatem.d.qð
cõiunctio firmiſſima cõiuguz videt eẽ
filioꝛũ pꝛocreatio.ꝙ apparet ex duobꝰ
pꝛimo ex oppoſito. qꝛ ꝓpter h̊ coniu/

ges ſteriles.ſ.citiuſ diſſoluuntur ꝓpter
carentiaʒ filiorum. 2:ex oppoſito:quia

ulud ꝙ eſt cõe coniugibus cõtinz cõiu
giũ.ſed filij ſunt cõe bonn ambobus.
quare filij continẽt coniugium. Conĩt

ibi. Qualiter autẽ. Zradi legeʒz ⁊

regulam huius amicitie. pꝛimo qͥrens
⁊ ſcᷣo rñũdens.Querit ergo pꝛĩo qua
liter conuiuendũ eſt viro ad vxoreʒ ⁊
enæ vłr amico ad amicum. rũdet aũt
ad hᷣ dicens qð mibil alterum videtur
queri: qᷓ; queri: qualuer iuſtũ ⁊ iuſti/
licia inter quoſcũq; amicos debeat obs
uari:qꝛ ſi vir vxoꝛi:⁊ vxoꝛ viro reddãt
pꝛopꝛia iura ſeꝛuabitur amicitia.nõ ẽ
tamẽ idẽ ius:nec eadẽ lex amicitie in
ter quoſcũq; amicos: quia nõ eſt idem
ius homini amico ad amicum ſuum ⁊
ad aliũ extraneuʒz. nec iòz ius ad fra/
trem ⁊ ad ethayruʒ ⁊ ad condiſcipłũ
qꝛ ſecũdũ diuerſitates cõicationũ:ſeq
tur diuerſitas iurũ ⁊ amicitiaꝝ. ut.S.

e·lice7 ⁊T eadeʒ lectione in pꝛicipio.

