ia. Pꝛumo quia virtus q;to co

poſitum beſtialitati ſcilicet virtus hero

yca eſt maius bonum q; oppoſitum ma

litie.ꝙ eſt virtus bumana ⁊? oppoſituz
malitie ſcilicet virtus bumana ẽ maiuſ
bonum qᷓ; oppoſituʒ incontinẽtie ꝙ eſt
continentia. Sed maioꝛi malo opponi
tur liberalitas q; magniſicentia: quia

illiberalitas eſt obpꝛobꝛioſa.ut habe⸗

tur ſupꝛa. paruificentia vero nõ. vt ba
betur bic. quare lihᷣalitas eſt melioꝛ.
¶ Zertio quia virtus cuius pꝛincipa⸗/
lis actus eſt nobilioꝛ pꝛincipali actu al
terius.ipſa eſt nobilioꝛ illa altera:vtus
enum eſt nobilis ⁊ laudabilis in oꝛdie
ad actũ. ut ſupꝛa in fine pꝛimi. Sʒ pꝛi
cipalis actus liberalitatis: qui eſt dare
nobilioꝛ eſt pꝛincipali aciu mag nificẽ⸗/
tie qui eſt expendere v opera magna

facere: quia pꝛopter dare debentur bo

mini grates leu gratie magis qᷓ; pꝛopt᷑
opera magna facere.pꝛopter boc eniʒ
philoſophus pꝛefert dationez liberalẽ
acceptioni liberali.ſupꝛa. cũ agit de li
beralitate. quare liberalitas eſt nobiliu
oꝛ. ¶ Auario quia virtus quanto me/
lioꝛ tanto amabilioꝛ. Sed liberalitas

eſt amabilioꝛ q; magnificentia. ut ſu⸗

quinto.quia iuſtitia ceteris virtunbus

pꝛefertur: quia generalioꝛ ⁊ comunioꝛ

inuenitur. Sed liberalitas ẽ comunioꝛ
q́; magnificentia cũ ſit circa omnes pe

cuniarum vſus ⁊ operationeſ.magnifi
centia vero non. ut hic habetur.quaĩ li
beralitas eſt nobilioꝛ q; magnificentia
¶ Secundo qmia maioꝛi malo opponi

pꝛa capitulo de ſiberalitate:quia illa vi
detur intendere ad bonoꝛem pꝛopꝛiuzʒ
lberalitas autem ad alioꝛum cõmodũ
vnde magis conuenit cum amicitia q
pꝛefertur iuſtitie: infra libꝛo octauo eu
ca pꝛincipiuʒ. qᷓ magniſicentia ⁊ ꝑ co
ſequens amabilioꝛ videtur eſſe q; ma⸗/
gnificentia. quare nobilioꝛ. ¶ Sed op
poſitum videtur tenere philoſophuſ.d.
ꝙ magnificentia excellit liberalitatem
in magnitudine. Item ſicut ſe habet

phylotimia ad magnanimitatem: ſie in

.

beralitas ad magnificentiaʒ: ut infra

capuulo de philotimia. Sed magna/
nimitas excellit philotimiam.

ð

LIBRO

5*

quare ⁊ magnifſicentia liberalitatem
Dicẽdũ ̊ ꝙ magnificẽtia eſt nobilioꝛ
ꝙ declaro quadzꝛupliciter. pꝛimo quia
virtus habens modum perfectionis no
bilioꝛ eſt virtute habente moduʒ diſpo
ſuiionis ad illam perfectionem. bᷣ patet
ex natura perfectionis ⁊ diſpoſinonis
ad illam. Sed magnificentia modum
babet perſectionis ⁊ liberalitas diſpo
ſitionis ad illã perfectionez. ſicut enim
diſpoſuio pꝛioꝛ eſt ſecundum oꝛiginez
per ectione. ⁊ ſicut perfectio non põt
eẽ ſine diſpoſitione. sbi ẽtia.ãima ſine
oꝛganizatione:quia nõ loquoꝛ de diſ⸗
poſitone recedente in aduentu foꝛme.

Sed liberalitas pꝛioꝛ eſt magnificen/

tia.⁊ magnificentia nõ põt eſſe ſine li
balitate q;uis poſſit eſſe e ↄ ut ait phᷣs
dicẽs neceſſariuʒ eſſe omnem magnifi⸗
cum liberalem eſſe. ſi tñ liberaliſ ẽ:nõ
pꝛopter h magis erit magmificus.quaĩr
magmficentia eſt nobilioꝛ liberalitate
Hoc idem patet amplius de diſpoſitio
ne ⁊ perfectiõe qꝛ liberalitas facit ap
petitum pꝛeciſe bene ſe habere ad pe⸗
cunias.magnificentia vero facit appe/
titum bene ſe habere ad deum ⁊ ad co
mune bonum pꝑ pecunias ¶ ꝛimus
aute m appetitus videtur eſſe diſpoſitõ
neceſſaria ad ſecũdũ. ⁊ ſecundus vide
tur eẽ perfectio reſpectu pꝛimi. quare
liberalitas cõparatur ad magnificen⸗
niam vt diſpoſino ad perfecnonẽ. quaĩ
minus nobilis. 2 quia omnis virtus
pꝛincipanſ eſt nobilioꝛ famulãte. pꝛio
meihaphiſice.ſed magnificentia pꝛin
cipatur liberalitati. Quare nobilior.
E Quod autem pꝛincipetur: apparet
per rationem litteralem: quia omnis

virtus circa finem pꝛincipatur virtuti-

bus que ſunt circa ea que ſunt ad fineʒ
ui ſupꝛa in pꝛohemio.vbi de militari ⁊

frenefactiua datur exempluʒ. Sed ma

gnificentia operatur circa finem eoꝛuʒ
circa que operatur liberalitas que ope
rat᷑ pciſe circa pecunias bonũ vſu.puta
bõaz acceptiõeʒ:bonã dationẽ bonã

expenſionẽ. magnificentia vero opera
tur circa deuʒ. circa comune bonum x
circa alia ſupdicta opera inſigma per
que homo bene ſe habeat ad illa bono

rabilia bona. conſtat autem ꝙ deus

⁊H reſpublica ⁊ cõitas hominum ſũt fi/
nis pecuniarum.a tunc hominem be/
ne ſe habere ad diuimna uel ad diuinis
ſimilia finiſ eſt eius ꝙ eſt bñ ſe bere ad
pecunias.quare magniſicentia pꝛinci
patur liberalitaui utens ea ſicut famu/
lante ſibi.ʒ: qꝛ virtus concernens ob/
iectuʒ ſub ratione difficilioꝛi æ nobilio
ri nobilioꝛ eſt virtute concernente ipſũ

ſub ratione minus difficili ⁊ nobili.vir

tus enim ut inrtus eſt de bono ⁊ de dif
Hicili. ut ſupꝛa. li. quare quanto mrtuſ
eſt de melioꝛi ⁊ difficilioꝛi tanto ipſa ẽ

nobilioꝛ:ſʒ magnificentia cõcernit pee,

cunias ⁊ ea ad que pecunie oꝛdinatur
ſub ratione difficilioꝛi ⁊ nobilioꝛi.quia
ſub ratione magnitudinis ⁊ exceſſus.

ut ait phs. liberalitas vero non cõcer/

nit magnitudinem.etiam poſito ꝙ pe/
cunie quibus vtitur ſint magne. quare
magnificentia eſt nobilioꝛ.? qꝛ uirtu
tũ concernentiũ vnum ⁊ eundeʒ actuʒ
illa eſt nobilioꝛ que actum illuʒ reddit

nobilioꝛem. ſed hee due uirtutes con,
cernunt vnum ⁊ eundeʒ actum. puta

vnã dationẽ quã nobilioꝛẽ reddit ma⸗/
gnificẽtia qᷓ; lialitas.ut pʒ in exẽplo
phᷣi.ſi enĩ det᷑ vni puẽo nobili vnũ ioca
le puerile. puta pila ⁊ ampulla pul/
cherrima b datio eſt opus magnificen/

tie inq;tum illud iocale tenet ſümum

gradũ in genere ſuo.ſic q; eſt maximũ

in comparatione ſimiliuʒ. hec tamẽ da

tio ẽ opus libᷣalitat᷑ᷣ inq;tuʒ datur valoꝛ
quatuoꝛ vel quĩq; denarioꝛum qui ſi da
reiur in ſe ipſis datio videretur illibera
lis:ſecundum pvᷣm pꝛo eo ꝙ nõ babẽt
nobilitatẽ ⁊ laudabilitatẽ q õcẽt op s
tuj. quaĩ pʒ ꝙ in młtis ⁊ bꝛeuit ĩ oib
idẽ opus viriuſq; virtutis eſt nohilius
inq;tum eſt opus magnificentie qᷓ in⸗
qᷓ;tuʒ eſt opus liberalita.ſicut ẽt nomẽ

.
.
4
4

gtieſ
nttene
4 Gpnimun
irohena
niſmuma
nilitn
inhninie
ſuiinoie
mnmnn

tinguſn
nltemmce
pöungiin
Ginxckmmer
ſranniii
Pnranmene
Pücwar
0nnunuiran
Mrwnencon
pttitenta
ſonantrüanel
fiumn e n
lietſetnnunm
Hon mrfwrnn
Nutuncnucuit
eiſihllten⸗
gügeensben
Wanugrfen
Aimntiprve
Aklimnen
ſinnron⸗

(msngfone
ufomnnie
rmnümeneie

ſauer
ualntn

Aleniindre
(o geter

W fan
eoahe
1 gimm

inonect

nenn
min
kange
NN
leng
wetſat
Wclenie
Neen
eiedonn
cheitg
Ninenin
ufunni
At
nnnsfunin
ENanunſür
urinX

n eunde n

eanIſet
ee Nennts
mcez n /
ppbingii einn
luas. Apüf
iweoluntin
cſtepenin
oce wun

magmificentie ſubſignat ¶ Dicendu ʒ
ergo ad primum ꝙ virtus poteſt dici

comunior altera dupliciter. vno modo
ratiõe plurium actuũ qꝛ plures actꝰ hʒ
vna q; alia ⁊ circa plura pticłãia nego

tia. Alio mõ rõe obiecti.qꝛ obiectum

vnius eſt cõius pꝛo hominibus qᷓ; obie
ctum alterius.ſic ꝙ magis cõcernit cõi
tatem. pꝛimo modo liberalitas cõioꝛ ẽ
magmiſicentia.¶ Et in boc ſenſu maioꝛ

argumenti falſa ẽ. Alio mõ liberalitas

ñ eſt cõioꝛ quin ymo liberalitas.inq;tũ
liberalitas non cõcernit cõe bonum ſed
pꝛo qᷓ;to magnificentia concermit ipſuʒ
cui ſemper eſt annexa liberalitas. Ad
ſcom autez dicẽdũ ꝙ maioꝛi malo op/
ponitur cõtrarie maius bonũ ſic ꝙ ülla

pꝓpoſitõ nõ eſt vera miſi de oppoſitione

cõtraria ut declaraui.. li. 2 magnifi⸗
centia vero non contrariatur paruificẽ
tie. Parauificentia enizʒ deſicit a magni
ficentia vt viſum eſt in littera.ſed nõ cõ
trariatur ei. contrarium enim magniſi
centie eſſet vitium ellectiuum ⁊ opera
tiuum maximoꝝ maloꝝ circa diuina ⁊c

orrca humana cõia. illud aũt contrariũ
eſſet peiuſ qᷓ; illiberalitas.Ad tertium,
dicendũ ꝙ actus liberalitatis non ẽ no S.
bilioꝛ actu magnificentie.quia dar etiis

eſt actus magnificẽtie dicẽte pbo ꝙq ma
gnificus nõ eſt ſüũptuoſus ad ſe ipſũ.ſʒ
ad alios.⁊ tñ eadem datio eſt actus v/
triuſq;:illa vna datio nobilioꝛ eſt ĩq;tũ
eſt actus magnificentie.qᷓ; inq;tum eſt

liberaluatis. Ad quartum dicenduzʒ ꝙ;

virtus q;to amabilioꝛ honoĩr̃ quo ama/
tur honeſtũ.tanto melioꝛ ⁊ nobilioꝛ.ſʒ

nõ eſt melioꝛ ſi eſt tantũ amabilioꝛ alio

amoꝛe.puta vnilis vel delectabilis. li/
beralitas autẽ non eſt ceteris virtutibꝰ

amabilioꝛ niſi amoꝛe vnlis. quare net
melioꝛ ſimpliciter. &t iterũ rõe vtilis ñ

eſt amabilioꝛ a comunitate qᷓ; magni/

ficentia. licet ſit amabilioꝛ a pſonis pꝛi
uatis ⁊ familiaribus.

Aueſtio 232
SEtertio arguitur q; paruificẽ
tla ſit deterioꝛ banauſia. pꝛĩo
qua ſicut ſe habet liberalitas

ad pꝛodigalitatem ſic paruiſicentia ad
banauſiam.ſed illiberalitas ẽ deterioꝛ
pꝛodigalitate ut. S.tractatu de liberali
tate. quare ⁊ paruificentia banauſia.

Secundo quia extremoꝝ illð eſt detert
uſ eſt a medio diſtantius vt S li.2. in

fine.ſʒ puificẽtia diſtãtioꝛ ẽ a magniſi /

centia q; banauſia quia banauſus cõue

nit cum magnifico. quia eſt emiſſiuus
ſicut ⁊ ipſe.qᷓ;uis ñ illud ꝙ opoꝛtet
Et hanc conuenientiam ponit ppᷣs int
pꝛodigum ⁊ liberalem pꝛeſerens ꝓdi /
gum illiberali. quare paruificentia eſt
deterioꝛ. Tertio qꝛ malitiaruʒ illa eſt
terioꝛ que eſt inſanabilioꝛ: ut.ſup tra

ctatu de liberalitate. Sed paruiſicẽtia

ad modum auaritie eſt inſanabilio;
banauſia ſanabilioꝛ quoniam ab etate
⁊ egeſtate ſanabitur vt dicit.S. de pꝛo
digalitate.quare paruiſicentia ẽ deteri
oꝛ. Quarto quia circa pecunias ille eſſ·
deterioꝛ qui magis amat pecunias ?
miꝰboĩes ſʒ puiſicꝰ magis amat pecui
as ⁊ minꝰhoĩes q; banauſus. amoꝛ na

q; pecunie facit hominem paruificum.

ex quo amoꝛe minuitur amoꝛ hominũ
quia paruificus deterioꝛ banauſo. Sed
in oppoſitum argnitur quia deterius ẽ
peccare cum leutia q; cuʒ riſtitia.ſicut
bene agere cum letitia melius eſt qᷓ; a⸗

gere cum triſtuia ut. 5. li. ꝛ expoſui. Sʒ
banauſus peccat cuʒ letitia ⁊c gloꝛia y⸗/

ſtrionũ ⁊ comedoꝛum. paruificus vero
cum triſtitia ut hic dicitur. quare deteri
us eſt peccatum banauſi qᷓ; paruifici.
Hicendum ergo ꝙ banauſus videtur
eſſe deterioꝛ paruifico. Quod perſua⸗
deo pꝛimo quia deterius eſt facere q ñ̃

opoꝛtet ⁊ dare quibus non opoꝛtet et

expendere vbi non opoꝛtet.qᷓ; ſacere ꝗ
opoꝛtet ⁊ dare quibus opoꝛtet et expẽ

dere vbi opoꝛtet. non tamen ſicut opoꝛ

tet.b patet quia omnis actus maluſ ex
obiecto eſt deterior qᷓ; actus malus ex
modo Sed banauſus facit ꝙ non oʒ
in tranſiiu purpuram inferens æ dat
ꝗbus ñ oʒ comedis tribuẽs ⁊ expẽdit

IIBRO

vbi nõ opoꝛtet hyſtriones nuptialiter
cibanſ.paruificus autẽ facit ꝙ opoꝛtet
faciens ꝙ facit magnifſicuſ et dat quibꝰ
opoꝛtet quibus daret magnificus ⁊ ex
pendit vbi opoꝛtet vbi expenderet
magnificus. In nullo enim iſtoꝛum di
citur deficere. ſed in hijs que ſequũtur
qꝛ.ſ.nõ facit complete ⁊ facit tarde. ⁊
ſtudet paꝝ expendere triſtis in expen/
ſis.⁊ qꝛ credit plus expendere qᷓ; expẽ
dat. Iſti vero defectus poſſũt ſtare cum
pꝛimis tribus bonis. quare banauſus
videtur ſimpliciter eſſe deterioꝛ piufico
2? qꝛ plus cõuenire videt᷑ cũ magnifico

qᷓ; banauſus qꝛ paruificus facit ꝙ facit

magnificus q;uis aliter qꝛ non cõplete
nec ut oʒ. banauſus vero nõ facit ꝙ fa
cit magnificus qꝛ nõ facit circa matẽiã
magnifici fʒ illud ꝙ attribuit ei pbᷣus.

quare banauſus tãqᷓ; diſſimilioꝛ magni

fico videtur eſſe deterioꝛ puifico. 3: qꝛ
deterius ẽ nec bonũ nec benefacere.qᷓ;
bonũ non benefacere. ¶Sed banauſus
nec bonũ nec benefacit. ut pʒ ĩ exẽpliſ
phi. paruificus antem bonũ nõ benefa
cit ut viſuʒ eſt. quare banauſus deterioꝛ
ẽ puifico.ꝗ? quia deteriꝰ ẽ in obſequiũ
peccati pecunias emittẽ qᷓ; eas ꝓ ne/
ceſſarijs vſibus reſeruare.Sed banau⸗/
ſus peccat emittẽs pecunias ĩ obſequi
uz peccati.qꝛ facit eas obſequi vanita
ti ⁊ ſuperbie ſue oſtentãs dininias ſuas
ut ait phᷣus. ⁊ voluptati ⁊ turpitudini
ſue qᷓ; accipit ab hyſtrionibus ⁊ come
dis.puificus autẽ peccat timens pecu⸗

nias ſibi deficere in neceſſitatibus ſuis

qm̃ nõ videtur eas ad aliud oꝛdinare.

niſi foꝛte dicatur ꝙ reſernat eas ex ſolo

amoꝛe pecunie.q.fruẽs eis.tũc tñ non
peccaret ut puificus. ſʒ ut illiberalis ⁊
auarus. h̊ autẽ loquimur de paruifico
per ſe ſũpto.ſicut ⁊ ppłᷣs.quar᷑ banauſꝰ
vj detioꝛ eẽ puifico. Dicẽdũ ad pꝛi
muʒ ꝙ non eſt ſimilis cõparatio ſᷣm bo
mitatẽ ⁊ malitiã puificentie ad banau
ſiam ⁊ illiberalitatis ad pꝛodigalitatẽ
qꝛ illiberalis non dat ꝙ oʒ.puificus ᷣo
dat ꝙ oʒ. ſʒ nõ q;tum opoꝛtet. ⁊ illibe/

autem ex ratione magnammitatis in,
ueſtigat eius materlam. Secundo ma/

ralis accipit vnde nõ oʒ. puificus autẽ
inculpatur ſuper iſto peccato. Ad ſecũ
dum dicenduʒ ꝙ puiſicus minus diſtat

a magnifico ut dictũ eſt q; banauſus et
ĩ bonitate emiſſionis quia tota emiſſio

banauſi eſt mala.ſed emiſſio paruiſioi
nõ eſt mala.ſed eſt defectuoſa.illiberał
vero nihil emittit.⁊ ideo penes emitẽ
magis diſtat a magnifico qᷓ; pꝛodigus

Ald tertiũ dicẽdũ ꝙ; banauſus ẽ inſana

bilioꝛ.nõ enim eſt ſicut de ꝓdigo quia

iſte nõ ſanabitur ab egeſtate. cũ mops

non fiat magnificus nec etiã ab etaie.
qꝛ poſito ꝙ ꝑ duo b cadat ab appetiim

banauſie nõ ꝓpter h̊ tamẽ accipiet a

petitum magnificentie ymo elongabit
ab omni appetitu emiſſio magnoꝝ bo
no ⁊ malo.p aruificus autem cito ſana
bitur: qꝛ facit opera magniſici. qᷓ;uis
non magnifice. Et ſicut dicitur.õ.li.2
Ex operibus virtuoſis non virtuoſe fa
ctis fiet virtuoſus ⁊ magnificus ⁊ ma
xime accipiẽs ſtatum gloꝛioſum ⁊ ho/
noꝛabileʒ. Ad quartũ dicendum ꝙ ille
amoꝛ pecunie non eſt amoꝛ eſſentialit
puificus.Sed illiberalis ⁊ auaruſ. Et

ſi puificentia naſcatur inde non pꝛop:

hoc erit peior qᷓ; banauſia: quia bene
contingit ex amoꝛe peioꝛi naſci vitium

leuius ⁊ ex leuioꝛi vitiũ grauius.verbi

gratia inoꝛdinatus amoꝛ ſeruandi pe/
cuniam peioꝛ eſt q; inoꝛdinatus amoꝛ
effundendi pecuniaʒ. Ex pꝛimo tamẽ
amoꝛe naſcitur tenacitas ⁊ ex ſecundo
rapina.ut dicit ppᷣs in illa partel multi
pꝛodigoꝛuʒ tñ ⁊ rapina deterioꝛ eſt qᷓ
tenacitas. ¶ Lectio i⸗⸗
Agnanimitas auteʒ Poſtq;

egit de foꝛtitudine ⁊ temperà

agit de magnanimitate. Pꝛio

nifeſtat eius foꝛmam ibi.. ANagnani⸗/

mus autem. Tertio naturam puſilla⸗
nimi ibi. Seficiens autem.] 4* nam

caymi ibi.. caymi auteʒ inſipientes.
Quito cõpat bᷣ duo vicia inter ſe ⁊ ad

mmnmnini

tia. liberalitate ⁊æ magnificen

, minintel
nmtnun.
inuſn
mmnol
Aitcinm
g
atn
Pum Dc
el er
tamn
tpung
iatsint
SS
aynumd
mnncugun
mnintii;
imneonagen
Centsii
feſacheredir
Atnnagneninn
ſtwphabtüi
upnunimahe
np oſvm
itucnvenen
whigane 9
Nhemm nuctet
lbown
Rribien
rügar
lunett arſi
tüne.2.
insen
nmi tiſide⸗
Mpfrnng

SE
S=

==
S=

ſeimieidn
Aln

Ptlom, dio

itriian

tg erpon

Aniziinen
onüsgffer
mmiunngie

Ier zinin,

merbunin
hcenteynin
ammſſam
miiosdanat
amnti
. Sſnnni

SNSNe

Wist Neginn
AAiteN
emdmn d
ellris A
untn nteN
ni wänr u
tinge Ninian
utimägusr
msrNN1

dötendiem

mtz Ktpin
P nacnstt

—

innneng
mininuß
neintwint
immu
neugin,
ine tan⸗

nunm

magnanimitatẽ ibi. OQppomit autem
magnanimitati. a

nimitaf̃ inueſtigat pꝛio ex rõe dicente

—— —

quid nominis. 2: ex rõe dicente qd rei
ibi. Aidet᷑ aũt magn animꝰ. Ex pꝛia
rõe colligit ꝙ magnanmimitas eſt circa

magna. Ex 2? vero ꝙ eſt circa honoꝛa⸗

bilia magna. Dicit pꝛĩo ꝗꝙ magnani

mitas ex nole. i. ex rõe noĩs videtur eẽ
circa magna hB. n. nomẽ magnanimus
dicit. quaſi ad magna animus. magna

nimitas autẽ dicit᷑ quaſi ad magna ani
moſitas. quare rõ dicẽs quid nõis indi

cat ꝙ magnanimitas eſt circa magna.

tamen circa qualia magna ẽ accipiemꝰ
pꝛimũ. vel pꝛiuſ qᷓ deſcendamus ad cõ
ditiones magnammi declarandas. In

ſequentibus autẽ nihil differt intender

vei accipere babitũ ſub noie habituſ ꝙ;
eſt magnanimitas vel eum qui E diſpo
ſitus p habitũ ſub nomine concreto ꝙ ẽ

magnanimus. autẽ dicit pᷣs qꝛ inter
dũ nõ poſſumuſ qued attribuere babi
ini ua conuenienter ſicut homimi hitu⸗/

ato. verbi gratia. ꝙ dicimus.j.q; mot

magnanimi videt᷑ eſſe tardus. vox aũt

ſtabilis. ⁊ locutio guis. ⁊ ſic in multis
alijs. Cont᷑ ibi videtur autẽ magnani⸗
mus ] Inueſtigat circa qualia magna
ſit magnanimitaſ ex rõe dicẽte quid rei
Et p. ipſa aſſignat. 2. ipſaz confinmat
ibi.Puſillanimis autẽ. Bicit pꝛio

ꝙ magnanim eẽ videt᷑ ille qui magniſ

ſe ipſu dignificat dignꝰ magnis exñs.

git quadꝛuplicit. vno modo ſe dignifiea/

autem notandũ ad eui
cripnoms ꝙ digniſic

re eſt ſe dignũ eſtimare. Alio modo ſe
dignum dicere. Alio modo ſe dignuz p ·
bona opa facere. alio modo ſe ut dignũ ·
magnis ⁊ arduis rebus negotijſ æ opbi
bus agendis exponere. In pꝛopoſitto
autem dignificare nõ ſũmitur pꝛio mõ
qꝗ illo mõ digniſicare eſt actus intelle/
ctus ⁊ non appetitus. agnanimi⸗
tas autẽ ut moꝛalis virtus in appetitun
eſt: ⁊ nõ iĩ ĩtellectu, Hec ſũmitur. 2. mõo
dqꝛ mter cõditiones magnanimi ẽ vna

ꝙ de ſe ipſo nõ loquitur:qꝛ nõ ẽ lauda⸗

iuus ⁊ minime ſui ipſius.Dignificare
autẽ ſe illo 22 modo eẽt de ſe ipſo loqii
⁊ ſe ipſum laudare. Mec ſũmitur ʒ:? mõ
qꝛ illo modo ſe ipſũ dignificat quicũq;
qui eſt in acquirendo virtutẽ agna
nimus autem nõ ẽ in acquirendo virtu
tem. qꝛ ut dicit phs. Magnanimitaſñ
eſt ſine virtutibus. Et pp b̊ dicit Diffi
cile eſt m vitatẽ magnammũ eẽ. Sũ/
mit᷑ igitur 4? modo. Et hᷣ eſt ꝙ dicitur

in tranſlatione alexâdrina ꝙ magnani

mus eſt ille ꝗ ad res arduas aptus exi
ſtens ex ipſaꝝ gaudet ⁊ delectatur tra//
ctatione. Con ibi. Qui enĩ ſecundum
dignitatem. Dictã deſe criptionẽ confir
mat per viã diuiſiuã ſic intendenſ argu
ere. Auicunq; qualitercunq; ſe ipſũ di/
gnificat:eſt vel ſimpliciter ĩdignus vel
aliqualiter dignus. Si autẽ dlgnus vel

ſe ipſũ dignificat tantis q;tis ẽ dignus

vł maioꝛibus vel minoꝛibus. Si auteʒ
tantis qᷓᷓtis eſt dignꝰ. p contingit dupli
citer:quia illa ſũt vel magna vel pazua
Si vero ſe ipſũ dignificat maioꝛibus q;;
ſit dignuſ. dupliciter qꝛ vel eſt dignus
paruis ⁊ dignificat ſe magnis. vel ẽ di

gnus magnis ? dignificat ſe magiſ ma

gnis. Si vero ſe ipſum dignificat mino

ribus qᷓ ſit dignus. pᷣ contingit duplicit

vel tripliciter qꝛ eſt dignus vel magnil
vel paruis vel mediocribuſ vel modera
tis.¶Sed magnanimus non ſe babet
pꝛ mõ.nec 3? nec cenec vFnec 6:nec 72
nec & quare neceſſe eſt ꝙ magnanimꝰ

2 modo ſe habeat ad dignificanonẽ. ſ.

ꝓſe ipſum dignificet tantiſ qtis dign

eſt v ꝙ illa ſint magna.? per cõſequẽs
iter modos iã dictos:magnanimus eſt
ille qui ſe ipſum magnis dignificat di/

gnus exiſtes ſicut in deſcriptione poſi⸗

tu fuerat. In hac ratiõe ſic pceditꝙ /

lũ diuiſionẽ totã tacite pꝛeſuppõit. Sʒ

pꝛimo pꝛimam partem deſtruit 2‧*

ſecũdã ponit.Et conĩ reliquas omnes

deſtruit oꝛdie ſuo. Sicit pꝛĩo de p. ar
guẽs ꝙ ſpᷣ illa nõ ſit magnanimus q
ſe ipſũ digmificat: nõ ʒ dignitatẽ p eo
ꝙ nullã Pʒ. ille ẽ ſtulr iſipiẽs. Sʒ nul
bᷣ eoꝝ ꝗ viuunt fᷣm virtutẽ.qualiter vi⸗

LI.

S e

uit magnanimus eſt ſiultus vel inſiter· Ullo vicio tactuſ poſſet autẽ veſinui ſian nnt
quare nec magnanimꝰnec aliquis eoꝝ pꝛima ps:qꝛ nullus viuẽs ſm virtutem cene
qui viuunt ſecundum vittutem ſe ipſuʒ agit contra rõnem ⁊ minime in mã vir umah
digniſicat indignus exiſtens vel non ſe tuns. Sed iſte ꝗ magnis dignus exñs ine .
cundum dignitatem. Huius rationiſ pp dignificat ſe ipſũ maioꝛib agit rõem mn
nit pꝛimo maioꝛem ſecundo minoꝛem qꝛ rõ ſi recta eſt ſudicat ſicut eſt in re. umd,
ibi. Eoꝛum autem &t patẽt de ſcöa quare iſte talis nõ viuit om virtutẽ nec tn
parte diſioniſ tanq de inferẽda per ali per conſequẽs ſʒ maninmntatẽ. De re nnng
arum abnegationẽ. Sicit igit magna liquis tribus partibuſ dicit ſimul ꝙ ille chmmmn
nimus ille eſt qui dictus in deſcriptiöde qui ſe ipſum dignificat minoꝛibuſ q;ᷓ ſut en ne
ſ. qui ſe ioſum magiſ digmſicat dignuſ dignus: ſiue illa ſint magna ſiue paꝛzua vuihnnl
exiſtens. De tertia parte dicit ꝙ ille q ſiue moderata. vłr dici põt nõ magna/ hnnnt
dignus eſt paruis ⁊ iſtis contentus ſe nimus.ſed puſillanimis maxime vero mumt. .
ipſum paruis dignificat. dici poteſt tẽ dicetur puſillaninns ſi dignus ſut ma/ nutnin
peratus non ſecundum tactum guſli gnis qꝛ ni miruz. ſi magnis dignus exi uplgliil
ut ſupꝛa dicebatur capitulo de tempe- ſtens ſe ipſum puificat quid deberet vł uinitid
rãtia. Sed temperatus idẽ animo mo poſſet facere niſi talibus eſſet dign. q. Ntnasnnn
deratus ⁊ modeſtus non pꝛeſumptiuo .d. ꝙ deſperaret de valoꝛe ſuo p cõſe Naſtütkn
ſus.Sed talis non debet dici magnani quẽs inutilẽ ſe reddẽt. Ex bijs omnitꝰ lhmmnin
mus quia magnanimitaſ conſiſtit ĩ ma ꝭ patet ꝙq magnanimus :crmõ ſe habet nnugn lini
gnitudine. ſicut dictuʒ eſt. Iſte vero nõ ad ſui dignitatem quia ſe ipſũ magnis Anzfirnn,
babet animi magnitudinẽ. quare nce dignificat magnis dignus exiſtens. Et uhbalnip
magnammitatẽ. &t ſuper b dat exem· ſic confirmata eſt pꝛedicta deſcripio Ellingan
pluʒ de pulchritudine que nõ eſt niſi in data de magnanimo. Con' aũt ibi. eſt ſogncgnn
magno coꝛpe q;uis eniʒ bomines par autẽ magnanimus ipſ explanat qtũ maunmn gen
ui poſſint eſſe foꝛmoſi quia cõuenienn ad iſtũ terminũ magnis vel magnitudi Hieropun
ſigura foꝛmati ⁊ commenſurani ſecun / ne. quia poſſet aliquis dubitare an illa lfegiaun
dum bumoꝛes. a per conſequens bene masgna quibus ſe dignificat magnani / Mnmſhpin
coloꝛati vel cõmenſurati ſecũdũ mẽbꝛa mus ſint magna quo ad nos vel quo Amugnnaß
qꝛ ſecundum quantitatem coꝛpoꝛis eſt ad rem. Super b ergo dicit ꝙ magna/ fumtiren
quantitas mẽbꝛoꝛum coꝛpoꝛis.ͥ enim nimus eſt extremus ⁊ ſũmus magnitu gmdunne
omnia eſſe poſſunt in coꝛpoĩ paꝛuo.ſʒ qine rei obiecte ut ẽt.j.dicetur.Sʒ ma Ninipmti hi
iſti bomines parni nõ poſſunt dici pul gnitudine quo ad nos que cõſiſtit ĩ eo Unpwetunn
chꝛi: qꝛ pulchꝛitudo vltra figuram æ¶ co ꝙ oʒ ẽ mediuſ. ꝙ ꝓbat qꝛ ille qui ſe izʒ gnümpon
loꝛem * humoꝝ mẽbꝛorum adequa/ oignificat in eo ꝙ oʒ ⁊ in eo ꝙ eſt fʒ di HM liummmann
tonem requirit in coꝛpoꝛe magnitudi gnitatẽ ẽ medius ĩter eũ ꝗ ſe ipſũ digni Qubldgntas
nẽ. Et ſimili modo magnanimitas vl- fitcat plus. ⁊ eũ qui minus.ſʒ magnani (ginnsiice
tra moꝛum moderantiam que picit ; musſe ipſu dignificat eo ꝙ oz ⁊ i eog9) umnn,
dam animi foꝛmoſitatem requiꝛit ma⸗ eſt ſm dignitatẽ Caymus vero pluſc Mblidn
früudinem. de quarta pte dicit ' il, im dignitatẽ puſillanimis vero minus biegogliut.
6 Eiduimegrte s Honenmi in Iſte nãq; ſuperabũdat. T ille deſten. sauimnn
Ps d preſſpenoſ a n us. ſʒ ca quare magnanimus ? medius quo ae .“ mtigſmnes
ymus 7 pzeluptuog ſonat apud gre/ nos ĩ eo ꝙ oʒ. h rõis ponit p· cõcluſio maſabisfin
cos idem ꝙ fumoſus ⁊ ventoſus apuud nẽ ⁊ 2· tota mi.ibi.⁊ eni ꝗfʒ dignita saſtim
latinos. De quinta paꝛte ipſ non ſin tẽ. A pʒ. Conj ibi.. Si aũt vtic; ma/ igebonne
pliciter deſtruẽdo dicit ꝙ ille q magnis gnis. Ex pᷣmiſſis ꝓpoſitũ mãaifeſtat.ſ. netm
. n hnds e cumh ſe ipſij dignfſ:car ma Hꝙ magnanimitas eſt pꝛincipaliter cir⸗ R irrin
ioꝛibus nõ dicitur vłr caymus q;nis ſii ca magna hõꝛabilia: qꝛ circa bonoꝛes ſtanamn
.

ſanie

Wfifne
ni Tümedeh
mrgngu
nagd w
tAdfmtn
nmi
nihudaiaitl
nfrntrdti
intnugiind
Enii anin
ninis nu
nsſi dignain
ſimgnsde
Ghenqndetn
ubrs edenn
enageſoti
n Kthyt
Gnins Miit

Nen ginſeindn

emiit
ndkim
nauimdiiit
ningen Nr
rihnrenint
ste r
n ai i
gkawpoli S
ms tſnlon
uüjmem:
ws ee t
rdbaczlet
goz nangt
olereigelit

magnos inhonoꝛationes oppõitas

⁊ pꝛimo pꝛobat hoc per rationẽ.2. cõ

firmat per experientiam ibi a ſine ra

tione .intendit igitur ſic arguere.ma/⸗

gnammus ſeu magnanimitas eſt cir⸗/

ca maximum exteriorũ bonoꝛũ:ſed ho
noꝛ eſt maximum exterioꝛum bonoꝛũ

ergo circa honoꝛem eſt magnanimus

⁊ magnanimitas. huius rationis p/

bat pꝛimo maioꝛẽ. 2. minoꝛẽ ibiſ. ma/
rimum autẽ b utiq; Bę infert cõcluſio/

nẽ ibil circa honoꝛes.primo igitur ꝓ
bat maiorem ſic.ſi ſimpliciter dignus
ſeipſum dignificat ſimpliciter magis

2 magis dignus dignificabit ſe magiſ
magnis maxie dignus maxie ma-⸗

gniſ ł maxis.ita ꝙ pꝛius erit magnãi
mus. ſecũdus magnanimioꝛ tertiuſ

magnanimiſſimus. hbec autẽ deductio
tenet per illam maximam ſecundi to

picoruʒ. ſi ſimpliciter ad ſimpliciter ⁊

IIII

mo dignus eſt.ſicut ſũt honoꝛes ⁊ po

tentatus ⁊c diuitie. SHeinde ibi ſ maxi

mum autem] hbic pꝛobat minoꝛem ſic

arguens. illud eſt ponendum eſſe ma-

ximum bonũ iter exterioꝛa quod ma/

xime dijs offerumus uel offerendo at/
tribuimus: uel quod maxime deſide⸗/

rant hij qui ſunt in dignitatibus cõſti⸗

tuti. æ quod eſt pꝛimum in optimis.i.

optimarum uirtutum: ſed honoꝛ eſt ta

le bonum ut per ſe patet cuilibet ſciẽ/

ti aliquid: q;uis parum in rebus ciui⸗

libus quare honoꝛ eſt maximum iter

pꝛimo maioꝛem. 2: minoꝛem ibii tale

exteriora bona. buius rationis ponit

autem ʒ concluſionem ibil maximum

enim ⁊c ultmo infert pꝛincipalem cõ

magis ad magis maxime ad maxi /

me. ulterius autem procedit inferens

ex hijs ꝙ magnanimitas maxime e/

rit circa unum genus bonoꝛum quibuſ

nimi eſſe circa honoꝛem. quia paten/

dignificat ſeipſum magnanimus. qua

re maxie erit circa maxiuʒ eo: ſ.qʒ ma
gnanimus ſeipſum dignificat exterio

ꝛibus bonis quia dignitas eſt ſolũ ad
ulla bona que ſunt exterius.quare ma
gnanimus eſt maxime circa maximũ
bonoꝛũ exterioꝛũ. huius rationis pꝛe
mittit pꝛimo deductionẽ ex qua colli/
git maioꝛem.2? ponit illam maioꝛem

ibiſ circa unum maxime . 32 mno/

rem ibi dignitas autẽ.¶ Sciẽdum
qt ꝙ dignitas ideo eſt ad exterioꝛa bo
na tantum. qꝛ dignitas babet pꝛo fũ
damẽto quoddam bonoꝛum genus ⁊c
pꝛo obiecto aliud. bonoꝛum enim ho/
minis quedam ſunt que bominem ꝑ/
ficiunt ⁊ ipſum reddunt bonum ⁊ di/
gnum. ⁊ in hijs fundatur dignitas ho
minis. ⁊? iſta ſunt interiora.quedã aũt

ſüt que hominem ñ pficiũt nec dignũ

reddunt: ſed oꝛnant exterius.⁊ adi⸗
ſta refertur dignitas tanq; ad obiecta

2 h ſũt exteriora bona ꝗbus bõis: bpo

cluſionem. d. ꝙ circa honores ⁊ inbo/
noꝛationes eſt uerſatur magnanius
ut opoꝛtet. Conſequenter ibi ⁊ ſi/

ne ratione konfirmat hᷣ p experienniã
dicens ꝙ etiam ſine argumeto ⁊? ſine
ſillogiſtica ratione uidentur magna/

ter illi qui ſunt magni dignificãt ſe ma

xime honoꝛe ſm dignitatem ⁊ lm ꝙ
opoꝛtet. ſi tamen ſint uere magnam⸗/

mi. (Eonſequenter ibi puſillanius
autem uitia oppoſita magnammuati

comparat.d.ꝙ cum magnanimus uer

ſet᷑ circa bonoꝛes ut oz in b ãt puſil/

lanimis deficit ad ſeipſum. quia nõ ſe

dignificat tantis bonis q;tis dignus ẽ

æ iterum deficit a magnanimo.quia ñ
ſe tantũ dignificat ;tum magnanimꝰ
ſeipſum. caymus uero ſuperabundat

ad ſeipſum.qꝛ dignificat ſe tantis bo /
nis q;tis dignus ñ ẽ: ſed non ſupera/
bundat ad magnanimum. quia cay⸗

ſe dignificet digne ſicut opoꝛtet ille
indigne ut nõ opoꝛtet.

mus non dignificat ſe pluſ nec tantuʒ
qᷓ;tũ magnanimus ſeipſum. quis iſte

Agnanius autẽ] manifeſtata
materia magnamm tatis. hic
mãifeſtat formã magnanum

ſub quinq; cõditiõibus eius.pꝛio na//

qʒ poit quatuor cõditiones magna

IIBRO

mi penes uirtutẽ ⁊ bonitatẽ que ſunt
fundamenta eius.2 glias quatuoꝛ pe
nes honoꝛes ⁊ inhonoꝛationes que
ſunt pꝛia obiecta eius ibil maxie qui/
dẽ igitur circa honoꝛes ⁊ ſic ſunt octo
ʒ alias quatuoꝛ penes diuitias ⁊ po /
tentatus que ſunt ſecundaria obiecta
eius ibi. ſed adhuc circa diuitias ⁊
ſic ſunt duodeci. ?alias quatuoꝛ pe/
nes pericula que ſunt materia foꝛtitu
dinis ibi non eſt autẽ microquindi/
nos ⁊ ſic ſũt ſexdeci.ꝓ? alias nouem
penes munera que ſunt materia libe/
ralitatis ibi. . ⁊ potens benefacere.
A ſic ſũt uigitiquinq;.6̃?põit alias du/
as penes conuerſationẽ ciuilẽ que eſt
materia urbanitatis ibi. ⁊ ad eos in
dignitate .⁊ ſic ſũt uigintiſeptẽ.alias
duas penes opera magna que ſũt ma
teria magnificentie ibi ⁊ otioſũ eſſe
⁊ pigrũ ⁊ ſic ſunt.29. S?ponit alias
octo penes cõionẽ vite ⁊ ſũt materia
bitatis ſił v ãicitie ibil neẽm ãt mãile
ſtũ oditoꝛẽ eſſe.⁊ ſic ſunt.ʒ⁊.Nono
alias duas penes noua ⁊ uetera ut ſiſᷣ
lacent pꝛudẽtie ibil nec admiratiuus
1 ſic ſunt. 39. decimo alias quinq; pe
nes uerba ut ſubiacẽt iuſtitie ibi nec
hũaniloquus j.⁊ ſic ſunt. ꝗ.vndecĩo
ponit alias duas penes neceſſaria do
meſtico ut ſubiacent yconomie ibi ⁊
de neceſſarijs⁊ ſic ſunt.ꝗ6.vltio po/
nit alias quatuoꝛ penes motus exte/

noꝛes coꝛpoꝛis ut ſubiacent modeſtie

ibi ſʒ ⁊æ motus.⁊ ſic habemus. 0.
in vniuerſo.quatuoꝛ pꝛĩe conditioneſ
ſunt iſte.pꝛima ꝙ magnanius eſt in oĩ

uirtute bonus. 2?9 eſt ĩ oĩ uirtute ma/

gnus.ʒ.ꝙ eſt humilis uel docilis. 4
ꝙ eſt innocens. bas ergo ponit oꝛdi/
ne ſuo.pꝛio pꝛiazʒ. 2? faʒ ibil ⁊¶ uidebi
tur aũt ʒ: tertid ibil ⁊ nequaqᷓ; utiq;
A quartã ibi nec ininſta facere ..quĩ
to uero pꝛobat pꝛiaʒ ibi ſm ſingula
autẽ intendenti c 6 faʒ ibiſ uidetur

ꝗdẽ igit᷑ magnãimitas quantuʒ ꝗd

pꝛꝛiaʒ ergo dicit ꝙ quia magnanimus
eſi marimis dignus.ſequit᷑ utiq; ꝓ e⸗

gnanimus.

rit optimus qꝛ ſẽper ille qui melioꝛ ?
dignus eſt maioꝛi bono ⁊ ille qui eſt

optius dignus eſt maximis bõis. qua/
re hominem uere magnãimũ opoꝛtet
neceſſario eſſe bonũ alias nec magniſ
nec maximis eſſet dignus.cuius oppo
ſitũ ſupponitur. (Auund ad ſecũdũ
dicit. ꝙ illud quidẽ ꝙ ẽ eſſe in unaqua
q; uirtute magnum uidebitur eſſe uel

intereſt eſſe magnanimũut poſtea ð

clarabitur.(¶ Quantũ ad tertiaʒ dicii
ꝙ nequaq; congruit magnanimũ fuge
re cõmonentẽ.ſed eſſe ſic humilẽ ⁊ do

cilẽ ut diſcipulum ꝙ nequaq; tantũ p.

ſumat de ſenſu ⁊ valoꝛe ſuo quin ami/
coꝛum cõmonitionibus ⁊ cõſilijs ac
eſcat.quod fieri non poteſt abſq; hu⸗

militate ⁊ docilitate.nec ſapiẽtia nec

pꝛudentia debet quẽqᷓ; auertere ab au
ditione conſilioꝝ.dicente ſalomone.ꝗ
ſapiens eſt audit cõſilia.pꝛouer.i⁊?
poſt. iʒ:aſtutus oĩa agit cum conſilio

qꝛ iſdẽ ait.uiro ꝗ coꝛꝛipiẽtẽ dura cer /

uice cõtẽnit repẽtinus ſupꝑueniet inte/
ritus. 29 ( Quantũ ad quartã dicit
ꝙ ſicut magnanimo nõ conuenit fuge

re cõmonentẽ.ſic nec congruit ei inin /

ſta facere quod pꝛobat.quia quicunq;
operatur turpia operatur ea pꝛopter
aliquod bonuʒ apparens quod eſt ei
putatiue magnuʒ. ſed iſti nihil tale ẽ
magnuʒz.nt infra dicitur etiam de ho⸗/
noꝛe ⁊ diuitijs.quare iſte nullius gra

tia operabitur turpia uel iniuſta 5
Cö

rationis tangit mediuʒ ⁊ patet.
ſequenter ibil m ſingula auteʒ decla
rat pꝛimã conditioneʒ dicens ꝙ ma/

gnanimus non bonus exiſtens uidebi

tur utiq; deriſibilis homini qui ſingu/
la conſiderat ⁊ intendit.quia hoc qð

dico magnanimus non bonus impli/

cat tam euidentem repugnantiam in/

ter partes ⁊ tam euidentem ignoran

tiam in dicente ⁊ aſſertiue quod eſt ðᷣ
riſio.quare nullus nõ bonus eſt ma/
¶ Ad quod pꝛobandum
philoſophus tangit talem rationem.

ꝙ omnis magnanimns eſt bonore a/ 1

hanln

.
ptoch
6C unntutn

nmmiu
ſecenden
m piu
uionsponin
ku
nne)⸗
ma
uguumn
ehuſnzin
Niuiue a
luünußetuun
Gtttes lune
owiübehms
cingacen
W. Tros
ſinnenerq

rbrdit
DAcuphrinm

vmnenſenn
Oun ontre.h
Nudenma
Ktnigaungn
Nhun gacy
thuzpackE
Gipaaengeer

mkalas gu

mrinienesd
Uimmnmnanss
fſcendmng

enagnnn

ſtihisuelne
Harel eem

Aummenin
le ſclie

Mnusa nonſn
ſocioſot pin

ſeſe mnagnus.

noppper
laungdeb
ventopnetet

bbeegnngn
unmcquihrn.

nugmanmn
M 1ſudcs⸗

aikmit
Siin,
Kniier
Ai
ägic
M ni

ng,
ellekeitni

nngen

itnheſin
uniest

Wune aan .
Nagiche
imittiinuet
uns ds gnet
umgrgten
—
Gmiwien

mirnrgu
n vobat enn

ao A
ppeNen
Wg ei ſnnmu.
fablcnureium
mmmpüul
Girini
ſinirgin

4 .

Nin

gnus: ſed nullus non bonus eſt hono⸗
re dignus cuʒz honoꝛ ſit pꝛemiuʒ uirtu
iis ⁊ attribuatur merito ſolis quare
nullus non bonus eſt magnanius ꝑ
conſequens omms magnanimus E bo
mnus. quod fuit pꝛima conditio.huius
rationis ponit minoꝛem cuʒ ſua pꝛo/
batione ibij Mon erit auteʒ utiq; di/
Inus !]. Conſequẽter ibi.videtur ꝗ
AQez igitur declarat ſecundaʒ conditio
nez magnanimi ſic intendens argues.

AIlle habitus includit eſſe magnum in
orvunmni uirtute qui eſt oꝛnatus uirtutuʒ

qui adauget uirtutes qui nunq; fit ſie

uirtutibus ſed magnani mitas eſt hu /
iuſ modi habitus. quare ipſa includit

impoꝛtat eſſe magnuʒ in omni uir⸗
tute. (Muius rationis ponit ſolam

minoꝛem ex qua infert coꝛꝛelariuʒ. ꝙ
pꝛopter hoc difficile eſt bomimnem eſſe
magnanimum quia non eſt poſſibile

bominem fieri magnanimum ſine ma

gna bonitate.hoc autem non eſt faci⸗/

le. Iſtud etiam coꝛꝛelarium induci po

teſt in ſignum ꝙ magnanimitas tenet
magnum graduʒ in ceteris uirtutibus
poſtquazʒ ipſa eſt ad acquirenduʒ dif/

ficilioꝛ ceterisſ maxime quideʒ igit᷑

bic ponit alias quatuor conditiones
magnanimi penes bonores ⁊ oppoſi

tas inbonoꝛationes ad quarum euidẽ
tiam eſt ſciendum. qꝙ honoꝛ qui poteſt

aduenire magnanimo eſt uel magnus
⁊ ſtudioſus: uel non magnus ſed ſtu/

dioſus: vel nec magnus nec ſtudioſuſ

¶ Auartum enim membꝛum non eſt
poſſibile.ꝙ ſcilicet aliquis honoꝛ ſit

magnus ⁊ non ſiudioſus quia ſine eſ

ſe ſtudioſo ⁊ virtuoſo non poteſt ho/
noꝛ eſſe magnus: cum verus bonoꝛ ⁊
magnus propter ſolam uirtutem debe

atur cuicunq; debetur. ſed pꝛo quarto

membꝛo poteſt ei aduenire inhonoꝛa/
tio.hee iguur quatuoꝛ conditiones in/
dicant qualiter magnanimus ſe babe

at in iſtis quatuoꝛ caſibus. eſt enĩ pꝛi

ma ꝙ magnanimus in honoꝛibus ma
gnis ⁊c ſtudioſis delectatur moderate

ſecunda q; non magnos ſed ſtudioſos

recipit benigne. tertia ꝙ honoꝛes nõ

magnos nec ſtudioſos totaliter parui/

pendit. quarta ꝙ inhonoꝛationem et

4

iuriliter paruipendit. ſecundam autẽ
ponit ibil ſed non adhuc ternam ibi.

leum autem qui quartam ibil ſimilit

autem. ¶ Dicit ergo quantũ ad pꝛi/
mam repetens illud ꝙ magnanimus

eſt maxime circa honoꝛes ⁊ inbono⸗

rationes ipſe tamen magnanimus 8

lectabitur moderate in bonoꝛibus ma

gnis ⁊ ſtudioſis ut ſibi pꝛopꝛia adipi

ſcens uel etiam minoꝛa adipiſcens.
quia hoc ẽ de comuni lege.pꝛo eo qðᷣ

uirtuti perfecte non fit: nec dabitur di

gnus honoe qui videlicet ſit tantus
quanto virtus eit digna. ¶ QAuantuʒ
ad ſecundam dicit ꝙ magnanimus ;/

uis non adipiſcatur bonores ſibi debi

tos t pꝛopoꝛtionatos tamen adbuc
benigne ⁊ ſine contemptureciplet ho

noꝛes minoꝛes ſtudioſos tamen cum
