duo dicit.ſ.moderamẽ dirrectiuũ ⁊ p/
ceptiuũ ⁊ ſic hʒ vim legis ⁊ modera/
mẽ volũtat᷑ ĩiclinatiuũ ⁊ obeditiuuz:⁊

ſic eſt diſpoſitio appetuꝰ ⁊ moꝛał otꝰ

vult g phᷣſ dicere.ꝙ moſ h̊ vltio? ſũptꝰ

generat᷑ ex moꝛe in pꝛĩa ſignatiõe ſũ/

pto.vñ in greco nõ eſt ſimpłr idẽ no/
mẽ ĩ vtraq; ſignatiõe acce ptũ. In pꝛi
ma nq; ðꝛ ethos cũ e bꝛeui. In vltĩa

Go z eutes cũ e lõga.⁊ iõ paꝝ ðꝛ de/
clinaẽ vł deriuaẽ nomẽ a noie. Et ſic

lire
nonup

Non
U1
lenni
grent⸗
Nenert
ſgerani
Gonanmn
ſevoiſie
tüs la
nietop
Eiſcopet
Uenmnieon⸗
Gthartzn
sineren
.srü
ſicigne
ſnäna
deciter
ginun
liutin
lenſihi⸗
liaſſe
Hgiler
itcnpolin
mthns
Etſtappar
Madgenert
1poncäbeva
ſipepiniii
nis cör
naulibii
Alipatis⸗
Knmneti nk
ſögnanmaenn
Ggiſptoigt
Tarſinuen
ſſgahnrin
lfnmm
finsin
ikſtie
indiginune
ker Glondern
ncgehlſdenmn
Eenann
Aed
i⸗ eide
Hpftiſiefen

1 ond
n 1 ſenenn
ord .
in Nehes ee
Ncibendr
noud i
3 deqihen
senäſni
ena. E ,
ſminkim
ahon e
mit Naecig
rigeisfen
venncgern⸗
e ſipeo. 1
lte peiapi⸗
pemncipa
voebitrſlſ
lgann g⸗
iſchiucfane
emmnidsig⸗
Rdeſi
imadr. Wait
NNiNi
ummaChit
zamalt wdſin
nimieaniti⸗
nEgst nun
uit cbein
npiaſ uii
öcckſinprrin
Ie acepi
cöeben N
.1n 1
v aln

—

—

—

II.

bẽmꝰ ꝙ mos apud nos triper fũmit᷑.
vno mõ ꝓ ſiłium opationũ multuudie
alio mõ ꝓ iure.alio mõ ꝓ hitu ⁊ diſpo
ſitiõe. ¶ Ad terciũ dð.ꝙ circa eãdẽ o/
peratiõeʒ pᷣt cõcurrere expimẽtũ quo
generat᷑ ſcia cũ vſu⁊ cõſuetudine:quo

generat᷑ ot. verbi gra. cũ aligs cytha

rizat:audit ⁊ pcipit:ꝙ taliter mouen
do manũ facit bonã cõſonãtiã: taliter

vero diſſonãtiã.Et ex iſta auditiõe mł

totiẽs facta ⁊ in memoꝛiã redacta fit
expiẽtia per quam vltro generat᷑ ſcia.
Et ſic opatio cythariʒãdi in tali ex/
perimẽto nõ ẽ mii obiectũ.Ex ipᷣo aũt
cythariʒare p ſe generat᷑ aliqua virili
tas in stute motina pꝑ qᷓ; manꝰ ẽ obedi
ens virtuti ĩitellectiue. In appetitu so
ſi eligat exceſſiue delectari ex tali cõ/

ſonãtia. generabit᷑ hituſ vitioſus:ſi vo

decẽter hĩtus virtuoſus.⁊ ſic apparet
ꝙ ĩ virtute intellectiua ⁊ in pᷣtute mo/
tiua ⁊ in virtute appetitiua: pñt di/
uerſi hĩtꝰ generari circa eãdẽ opatio/
nẽ:ſʒ differẽter:qꝛ in pᷣtute ĩtellectiua
Fʒ ꝙ illa opatio ẽ cognita. In motiua

ãt coꝛpali ſᷣm ꝙ eſt exercita.in appeti

tiua vᷣo m qð eſt electa ⁊ deſiderata
Et ſic apparet ꝙ expiẽtia per ſe pti/
net ad generatiõem vᷣtutis ĩtellectuał

⁊æ non cõſuetudo:qꝛ eque bñ generat

ſcia p expimẽtũ in opibꝰ nature ſicut ĩ
opibꝰ nris.cõſuetudo vero p ſe gene/
rat moꝛalẽ hĩtũ.expientia vᷣo cõcurrit
ad illã p accñs. Oeinde ibil Ex quo
eſt manifeſtũ pbat duplici rõne vᷣtutẽ

nõ generari a natura ibil Ad hᷣ quecũ

q; qdẽ Pꝛio igit᷑ arguit ſic.nulla res
pt aſſuefieri ad oppõita e ꝙ nãłr ieſt
ei:ſʒ ad oppoſita ᷣtutũ poſſumꝰ aſſue
fieri.ᷣ tutes nõ nãlłr inſũt nobᷣ.( ꝑu
ius rõms pꝛio ponit cõcluſiõem quaſi

pbari poſſibilẽ ex pᷣcedẽti pticula vbi

dictũ ẽ. ꝙ virtus moꝛal generat᷑ ex mo
re ex quo vt dicit manifeſtuʒ eſt ꝙ nec
vnica ᷣtuſ de numero moꝛaliũ inſit no

bis a natura. poſtq;; quelibet ineſt no
bis ex moꝛe.⁊⁊ponit ma.in exẽpliſ de

clarãs eã. d.ꝙ nullũ exñtiuʒ nãlłr in a
liquo pᷣt aſſuefieri alłr vł ad oppoſituʒ

puta lapiſ ꝗ nãlr ẽ deorſũ lat nüq;ᷓ aſ
ſuefiet p ſe ipᷣm ſurſũ ferri. Et ſi deci/

es milies aliqs eũ iacẽs ſurſum conet

aſſuefacere. Mec igniſ ꝗ nãłr ſurſũ fer
tur nũqᷓ; aſſuefiet ðoꝛſũ ferri. Nec vxr

eoꝝ aliqð cũ tałr apta nata ſüt aſſue/
fieri ad oppoſitũ. ʒc repetit cõcluſio
nẽ exponẽs eã.d. Qð igit᷑ nec nã nec

p̃ter naturã iſũt nobis pᷣtutes:ſʒ nob ĩ

natis ſuſcipe eas ipᷣe pficiũt᷑ ĩ nobis ꝑ
aſſuetudinẽ ⁊ iõ nõ ſũt pᷣter nãm:qꝛ ſu
mꝰad ipᷣas apti nati p nãm nec ſunt a
nã:qꝛ pficiũt᷑ ꝑ aſſnerucine.(Peinde
ibi Ad h̊ quecũq; põit ſcam rõeʒ ta
lẽ:quecũq; nobᷣ adueniũt p nãm pꝛiuſ
hẽmꝰ eoꝝ potẽtiã qᷓ; actũ.qð apparet
ĩ ſenſibꝰ.Mõ enĩ pꝛiꝰ ſentimꝰ qᷓ; ſeſuʒ
hẽamꝰ:nec ex h̊ ſenſũ hẽmꝰ qꝛ pꝛi ſen
timꝰ:ſʒ ecõuerſo:qꝛ pꝛiꝰ ſenſũ hbẽmus
poſteriꝰ ſẽtimꝰ:ſʒ ſtutes accepimꝰ pꝛi
us opãtes: ita ꝙ eaꝝ act pcedit rõem
ſicut apparet ĩ ꝗbuſdã artibꝰ.Et patʒ
Fa.quare vᷣtuteſ nõ ĩſũt nobᷣ a nã De

inde Teſtat aũt pbat vtrãq; cõclu/

ſiõem ſik intẽdẽſ ſic arguere. Illð ꝙ p
legiſſatoꝛẽ iducit᷑ in ciues mediate aſ
ſuefactiõe ẽ ex moꝛe ñ a nã:ſʒ tꝰ mo⸗/
ratł pꝑ legiſſatoꝛẽ ſic ĩiducit᷑.̊ ẽ ex moẽ

nõ a nã. maioꝛ ẽ p ſe nota.miĩoꝛẽ vᷣo ðᷣ

clarat ĩ la.d.ꝙ illð qð fit ĩ cĩtatibꝰ te
ſtat otutes generari ex moẽ ñ a nã:qꝛ
legiſſatoꝛes ſuos ciues aſſuefaciẽtes:
faciũt bonos ⁊ ᷣtuoſos ⁊ h̊ ẽ volũtas
ciiuſſibet bõi legiſiatoꝛis: qꝛ finis le/
gis ⁊ citatis ẽ felicitas ciuiũ: ſʒ felici
tas ciuiũ ẽ opatõ ſiue opatiões vᷣtutuʒ
qꝛ h̊ ĩtẽdit facẽ ꝗlibʒ legiſſatoꝛ: volẽs
ad finẽ legis ⁊ citaſ᷑ ciues ſuoſ pducẽ
qcũq; enĩ hᷣ ñ faciũt nec intẽdũt grauit
peccant ⁊ eoꝝ cilitas mala:differt ab
omni ciuilitate bõa: ſicut ſubuerſio cõ
munis boni differt a cõſtructione cõis
bonil Ad hec autem ex eidem Agu

de virtut coꝛruptiõe intẽdẽſ talẽ cõclu
ſiõem ꝙ ex ꝗbus opibus ⁊ per que o/
pera generat᷑ virtꝰ ex eiſdẽ ⁊ per ea/

deʒ aliter cum factis ⁊ facta coꝛrũpit᷑
⁊ h idem eſt in artibꝰ.igit᷑ ponit iſtam
cõcluſiõem.2? pbat eũ inductiue in ar

S

2 3

vita ſic

LIBRO

tibus ibi Ex cytharizaẽ qʒ in oᷣtutibꝰ

ibiſ Sic vtiq; ⁊ in iuribꝰ ꝗ? infert eã
ꝓbatã in ꝗbuſdã hñtibꝰ ibil Et oĩo vti
qʒ e ex hijs infert vnũ coꝛrelariũ qð
eſt documẽtis ibi Pꝛopter qð opatõ

nes icit ꝗꝙᷓ pꝛĩo ꝙ ex cythariʒare ef

ficiũt᷑ cythariſte bõi ⁊ mali: ſed aliter

Ffm pꝓpoꝛtiõem:qꝛ ex cytharizare bñ

efficiũtur boni ⁊ ex male mali. Et vłr
circa oẽm mãm artis.ex opari bñ acꝗ
ritur virtus artis ⁊ ex male erroꝛ op/
poſitus artis. Et hoc cõfert᷑ qm̃ aliter
opantes nõ indigẽt docẽte:ſi dria ope
rum nõ cãret driam hituũa h̊ declarat
in vᷣtutibꝰ. vt patet:qꝛ in quacũq; mã

ex operari bona generabit᷑ hĩitvirtuo

ſus ⁊ ex opari mala vitioſus¶ Seide
ibil Et ſic oĩo cõcludit vłr de ꝗbuſcũ/
q; hitibuſ.d. ꝙ vnico ſermõe ſimplicit᷑

dici põt.ꝙ ex ꝗbuſcũq; opibus ſiłibus

generãt᷑ hĩitus opatiui ſitium ¶ Seide
ibil Pꝛopter qð opatiõeſ Infert coꝛ
relariũ.d.ꝙ ꝓpter bᷣ opoꝛtet opatiõeſ
reddere:quales debet opari pᷣtuoſus

hõ:qꝛ ᷣm driam opanonũ pᷣcedẽ tiũ ſe

quũtur dĩ̃ie hĩtuũ ſequẽtiũ.quare non
parũ differt in educatiõe iuuenũ ſic vł
ſic ex iuuẽtute aſſuefieri.imo multũ q;
bene aſſuefieri erũt felices ⁊ boni.ma
le vero aſſuefieri erũt infelices ⁊ ma/
li ⁊ miſeri.magiſ aũt differret ſi ĩ tota
efieret. ſ
D euidẽtiã pᷣdictoꝝ tria ſunt
iquirẽda. prio vtꝝ nãł appe
tit poſſit aſſufieri ad oppoſi
ũ eiꝰ ad qð naturalłr inclinat᷑.2: vtrũ
vpᷣtutes moꝛales generẽtur a natura vł

ex doctrina:vel ex cõſuetudie. 3. vtxꝝ

coꝛrumpi oſſent.
S neſtio pꝛima.
g pꝛĩio arguit᷑ ꝙ nãlis appe

titus poſſit aſſuefieri ad op/
poſitũ pꝛio.qꝛ appetitus coꝛpalis de
lectationis nãliter ineſt nobis.vt.j.ʒ
ca. Eſt enĩ nobis cõnatus ⁊ cõnutritꝰ
ſed ad oppoſitũ poſſumꝰaſſuefieri per
temperãtiam. 2 qꝛ verecũdia natu/
raliter ineſt alicui.vt.j.eodẽ li. ⁊ ĩ.q.

.

⁊ tamen põt per opa turpia aſſuefieri
ad inuerecũdiaʒ. 3. qꝛ ꝗlibet nãliter
eſt ꝓnus ad vnũ vitiũ magis qᷓ; ad op
poſitũ vł ad vnã vᷣtutẽ magis q; ad vi
tium. Et tñ fůʒ doctrinã phᷣi in fine hu
ius libꝛi aſſuefieri poſſumꝰ ad oppoſi
tum ꝓnitatis illius. 4? ꝓbat᷑ idẽ exẽ
plo phi ibidẽ poſito:qꝛ toꝛtuoſitas na
turałr ineſt ligno ꝙ tñ per frequentes
flexiões ad aliam ptem põt fieri rcm̃
ſᷣm documẽtũ phi. In oppoſitũ ẽ ſnĩa
hi ⁊ exẽpla eiꝰ de igne ⁊ lapide.
ne explicãda ſolutiõe buiꝰ qõnis
unt. 8S.ſciẽda.pꝛĩo ergo ſciẽdũ ꝙ nãliſ
inclinatio ſũmit᷑ h̊ ꝓ inclinatiõe nõ ca
ſuali nõ violenta:nõ artificiali:nõ vo/

lũtaria:nõ ſupnãli.¶ Haturale vero di

uerſimode ſũptuʒ diuidit᷑ cõtra caſua
le:cõtra violẽtũ:cõtra artificiale:cõtra
volũtariũ:cõtra ſupnaturale. ꝛx ſciẽ
duʒz.qꝙ inclinatio nãlis duplex eſt. vna
actuał:altera aptitudialis. Actualis
qt eſt inter qᷓ; ⁊ motũ vel actũ cõſequẽ
tem nõ eſt dare mediũ. aptitudinalis
vo eſt inter qᷓ; ⁊ motũ vł actũ cõſequẽ
teʒ neceſſario reꝗrit᷑ mediũ.veꝛbi gĩa
de vtraq;. In ferro eſt inclinatio nãliſi

ad centꝝ ⁊ adamããteʒz. vtraq; o nã:

pꝛia tñ accñtalis:qꝛ nullo alio reꝗſito
ex ſola grauitate mouet᷑ ad centꝝ:niſi
ſit ꝓhitũ ⁊ lʒ ſit ꝓhitũ ſp tñ inclinatur
deoꝛſũ. 2? aptitudinał:qꝛ ex illa ſola
nãali inclinatiõe ferri ad adamãtẽ non
mouet᷑ ferrũ niſi pꝛius facta quadam
actuali imp̃ᷣſſiõe:vel paſſiõe ſeu vtute
in ferro ab adamãte. Et iõ ſicut ada/

mas ðꝛ mouere ferrũ:qꝛ dat ei vltima

tã inclinatiõez ad motũ:ſicut generãs
rẽ grauẽ ðꝛ mouere eaʒ:qꝛ generatio
dat ei grauitatem que vltimate eſt in
clinatio ad motum deoꝛſum. ¶ Cercio
ſciẽdũ.ꝙ eadem inclinatione: appeti
tus tẽdit in vnũ bonũ⁊ fugit oppõuũ
4 ſciẽdũ.q appetitꝰ nõ põt aſſue/
fieri cõtra inclinatiöem nãlem actua/
lem.qð ꝓbat᷑.qm̃ oẽ aſſuefactibile eſt
diſpoſibile: ſed appetitus ſub tali icli
natiõe exñs nõ eſt diſpoſibił: qꝛ iam

h odan
mul
Angop
ſalsztni
gioſinc
ganätel
cumeca
ebinr
ſineunel
doo cön
kinaee
nentiar
nebit.
tibene
iuitii⸗
Auloint
ſmn ticne
lelis lopt⸗
ninsabüp
Unoferecer:
ogeuet.
üpitema
Win ro⸗
funiänenn
nefgo
minc
Mleigni
üriinn
fapei'nils
hcticptimnc
ſcbgha. gi
fgüminnen
Cnmientaͤ
itönggule
lenntes
Mmapkprcr

whillufn
—

n
ngz,
mpoinfn
in aln
Ppbatici,
üperfin
en ütnini
nopiüifi
eihi.
Anöehed
Nici
znelnmnöeni
unficalinön,
Raumderere
dii cna ein
NAaiicalerin
mamrale, Zid
Dsduplercknn
ckials. Zaus
Nüelagic
Ani,apeimcnis
itaci ii
medii renbig
inclinano nil
a; toni

vllo loregito.

A ad entenli
ſotüinclinam
Agreriaſa
d aNn
siaca Aaln
Ande ſenin
e. Giſini
irdatifu
nitſnen
re eaz g
ge nu
n NinMM
nrhnator ie
i mnit imgil

hei ſiin/

eſt in vltimata diſpone ad motũ que ñᷣ
pᷣt augeri pꝑ additamẽtũ accñtał diſpo
ſitiõis: nec minui p oppoſitã:qꝛ nãlia
ſp manẽt eadẽ ſub diſpõne tali. 5.
ſciẽdum. ꝙ res hñs taleʒ inclinatiõez
põt ad oppoſitũ aſſuefieri ĩ aliquo ap
petitu. qð pbat᷑ tali exẽplo. poſito ali
quo adamãti ſurſum ⁊ ferro deoꝛſum

ißm ferrũ: qꝛ graue actualiter inclina
tur deoꝛſum ſi tñ pijtiat᷑ ſurſum ⁊ tan

gat adamũtem. totiẽs poterit pijci ⁊
ab adamdte tangi ⁊ affici ꝙ aſcendet
cõtra inclinatiõem grauitatis. 6: ſciẽ
dum ꝙ appetituſ vel inclinatio aptitu
dialis pᷣt nãlr ſiſti.qð apparet dupłr.
pꝛio ſiquidẽ qꝛ ferro poſito inter duoſ
adamãteſ equales ⁊ eque diſtãtes tra
ctum equaliter ab vtroq; ad neutꝝ mo
uebitur. (Siki mo appetit ſenſitiuus

ſine intellectiuo accept poſitus inter
duo cõcupiſcibilia equalia: æ eque di/

ſtãtia equaliter imaginata ⁊ eque mo
uentia:tractꝰ ab vtroq;:a neutro mo/

nebif᷑.2 poſito. ꝙ aligꝗs lapis hĩet pᷣtu

tẽ ferri repulſiuã:ſicut adamas attra⸗/
ctiuũ:a iũgeret᷑ adamãti:ſi ambo eẽnt
equales in virtute ⁊ eque reſpicerent
ferrũ.tũc nec adamas traheret: nec il
le alius lapis repelleret:ſiłi mõ canis
videns cibũ poꝛrigi:tractus amoꝛe ci
bi nõ recedet:ſed tractꝰ timoꝛe baculi
non accedet. ?*? ſciendũ. ꝙ appetitꝰ

nãlis põt vinci ſicut ſiſti. qð apparet

dupliciter. pꝛĩo qꝛ appetitus foꝛtioꝛis
cõcupiſcibił vincet appetitũ debilio⸗/
ris. 2 qꝛ fuga obiecti terribił: vincet
cõcupiam obiecti delectabilis vel ecõ
uerſo:ſic tũ nüquã extinguet eã: ſed

pbibet eã a motu exterioꝛi. Seſciẽdũ
wꝓw appetitꝰ nalis cõtra nãlem inclina/

nõeʒ etiã aptitudinalẽ nõ pᷣt aſſuefie/
ri.qð pbat᷑. Qm̃ oẽ ꝙ aſſuefit cõtra a
liquã inclinanõem: ſicut aſſuefactꝰ ĩ
clinatiõem vᷣtut᷑ pdit virtutẽ ⁊ eius in

clinatiõem ⁊ aſſueſacrꝰ cõtra vitiũ p⸗.
dit ipᷣm:ſʒ nullus appetitꝰ põt pdere

nãlem inclinatiõem licet poſſit ſiſti vł
vinci:vł ꝓhiberi a motu cõſequẽte nõ

pdita tñ inclinatiõe: ſicut apparet ex

Sdictis. quare nulł appetitus põt aſ/

ſuefieri cõtra nãlem inclinanõem.
Sicedũ ; ad argumẽta Ad pꝛimum

ꝙ cõtra appetituz coꝛpalł delectatiõis

nũquã põt aſſuefieri ille appetitꝰ qui

eſt ad ipᷣam nãłr inclinatꝰ. puta appe
titꝰ ſenſitiuꝰ. qð pꝛobat᷑ pꝛio p dictuʒ
pbi. j.ĩ fine huiꝰ dicẽtis ꝙ ad volupta

tem oʒ dicere illud verbũ qð dicebat᷑
de helena:ſfuge fuge debemꝰ enĩ volu
ptatẽ nõ inuadere ad vindicãdũ: ſʒ fu
gere ꝙ non eſſet niſi: qꝛ appetitꝰ ſen⸗

ſitinus ſemp eſt pꝛonus ⁊? inclinatꝰ ad

eam. 2 qz m phᷣm ibidẽ ſignũ in/
clinatiõis ad aliquã rem eſt delectatio
ſequẽs eius adeptiöem: ſʒ vn/ homo
quãtũcũq; virtuoſus ⁊ bonus ſi ſobꝛie
comederit ⁊ biberit quieuerit ⁊ doꝛ⸗
mierit ſi adipiſcat᷑ actũ venereũ ita ex
periet᷑ eum ſibi carnaliter delectabilẽ

ſicut aligs q;tũcũq; ĩpudic niſi ꝙ ille

delectabit᷑ in appetitu ſenſitiuo ⁊ itel
lectiuo.virtuoſus vᷣo in ſolo ſenſitiuo.
quare ſignum eſt ꝙ appetitus ſenſiti/
na viri boni ita fuerit inclinatꝰad actũ
illum: ſicut appetitꝰ illi impudici.

Poſſum' igit aſſuefieri in appeti⸗

tu intellectiuo cõtra nãlem inclinatio

nẽ appetitꝰ ſenſitiui ⁊ iſtud eſt bonuʒ

virtutis ĩ declinãdo a malo nõ cõdeſe cẽ

dere ⁊ cõdelectari appetitui ſenſitiuo

d m dõ. ꝙ illa paſſio verecundie

recedit totałr adueniẽte inuerecundia

ſicut iuuẽtus recedit adueniẽte ſene/
ctute. talia nãq; nãlia que vt in płibꝰ

ſequũt᷑ etates pñt amitti.¶ Ad terciũ
dð. ꝙ ſicut ad pꝛimũ ⁊ quartu:qꝛ non

& niſi exẽplũ illiꝰ tercij:nec illa toꝛtuo

ſitas eſt ſimpłr nãlis. Accidit enĩ ſur/

culo creſcẽti ꝙ ſit rcm̃ vł curuũ ᷣm ad
iacẽtiã ⁊ aſpectũ circũſtãtiũ ⁊ vetro⸗

rum. . Queſtio. 2.
E& 2 arguit᷑.ꝙ moꝛalis virtꝰ
ſit a natura pꝛio qꝛ illa pfe
cctio eſt a natura que maxime

eſti ᷣm naturã: ſed virt eſt pfectio que
maxime ſᷣm nãm eſt. tũc eniʒ maxime

LIBRO

pfectũ eſt vnũqðq; cum attigit ppꝛiã
virtutẽ ⁊ tũc maxie eſt ſ̃ʒ nãm. . phi

ſicoꝝ.ergo virtus eſt a natura. 22 qm̃

ab eodem eſt potẽtia ⁊ vltimũ de po/
tentia:ſed potẽtia eſt a natura.vt.j.c
6. ⁊ virtus eſt vltimũ de potẽtia. vt di
citur pꝛĩo celi ⁊ mun.igitur virtꝰ eſt a
natura. 3. qꝛ nã nõ deficit in neceſ
ſarijs 2? de aĩa ⁊ 2 de celo:ſed virtu/
tes ſũt hoi neceſſarie:qꝛ ſine ipᷣis non
põt aſſequi finem ſuũ qui eſt felicitas
vt ſupꝛa li.i.igitur natura puidit de s
tutibus. * qꝛz ꝙ pcedit oẽm bituzʒ ac
qſitũ ẽ a natura: ſed virtꝰ pᷣcedit oẽm
bitum acquiſtũ. ergo eſt a natura.mi/
noꝛẽ pꝛobo de virtute iuſtitie:qm̃ iuſti
tia eſt qua volumus iuſta ⁊æ ſumꝰ opa/
tiui inſtoꝝ.j.iĩ pꝛincipio li:ſed illò qð
pᷣcedit oẽm hĩtum acquiſitũ circa ma
teriã iuſtitie: qꝛ ſᷣm pvᷣm ex opibus iu
ſtis acquirit᷑ hitus quẽ vocat iuſtitiam
opoꝛtet ãt ꝙ pꝛius velimꝰ ⁊æ opemur
opera iuſta quaſi iſta iuſtitia qua volu
mus ⁊ opamur iuſta pᷣcedit illum bitũ
quẽ ppᷣs vocat inſtrumẽtũ. ? qm illa
q ſequũt᷑ natiuitates hoim bonas vel
malas ſunt a natura:ſed virtuſ ⁊ vitiũ
ſequũtur natiuitates hoĩzʒ: qꝛ virtꝰ na

tiuitatẽ bonã.vitium vero malã vt. j. vi

det᷑ cõcedere płs li. ʒ? ¶ Sʒ i oppoſi
tum arguit᷑.ꝙ virtus ſit a doctrina nõ
a natura: qꝛ finis doctrine a doctrina
ſicut ſanitas que eſt finis medicine eſt
a medicina:ſed virtus eſt finis moꝛał
docirine.vt.j.pte ſequẽti ⁊ ſupꝛa in fi
ne pꝛimi. Ex quo habet᷑ ꝙ hec ſcia ẽ
ſicut medicina aĩe ⁊æ virtus ſanitatis
eius.quare virtꝰ eſt ab hac doctrina.
Sed 3. arguit᷑ ꝙ nec a doctrina nec
à natura: ſed a cõſuetudine ſu virtuſ
duas rões phi poſitas in la. Sʒ 4
arguit᷑ ꝙ a nullo iſtoꝝ qꝛ ſᷣm aug. vir⸗
ius eſt bona qualitas mẽtis qua rõne
viuit᷑ qua nullꝰ male vtit᷑ æ quã ſolus
deus in hoĩe opatur. 2? ſniaꝝ. diſ. 272
(Bicai ad queſtiõem ꝙ virtꝰ ẽ a nã
tanquã ab ichoatiuo ꝙ eſt a doctrina
tanquã ab excitatiuo ⁊ puocatiuo ẽ

Y

a cõſuetudine tanquã a pfectiuo.pꝛl/
mũ pꝛobat᷑.qꝛ ꝙ ſe habet ad virtuteʒ
in rõne cãrum pᷣmoꝛdialiũ eſt inchoa
tiuuz virtuſj.ſed nã aĩe ſic ſe habet ad
virtutẽ.quare eſt inchoatiuũ eius.
Aſinoꝛ appaẽt.qꝛ natura aĩie ſe bʒ
ad virtutẽ in röõne materie pfectibilis
p virtutẽ. ẽ in rõe pꝛincipał foꝛme
inclinãtis ad virtutẽ tanquã ad ſeque
lam ſibi debitã.qꝛ nã aĩe nãliter incli

natur ad felicitatẽ per ſolã virtutẽ c

quiſibilẽ. 3? ſe hʒ ad eã in rõne cauſe
efficiẽtis qꝛ efficit illas opatiões ex ꝗ
bus generat᷑ virtꝰ.quare medite ipᷣa
generat virtutẽ.¶ Itẽ ſe bʒ ad eã in rõ
ne cãe finalis.qꝛ vt oñſuʒ eſt ſupꝛa.li.
i.pfectio eẽntialis ⁊ nãlis aĩe cuiꝰeſt
finis cuiuſcũq; pfectiõis accñtaliſ ad/
uentitie. quare natura aĩe ſe hzʒ ad vir
tutẽ moꝛalẽ aliquo mõ in rõe quadru⸗/
plcis cãe.⁊ per cõſequẽs ꝙ eſt eius
inchoatiuũ. ¶ Scõm ꝓbat᷑. qm̃ omne
oñſiuũ boni ꝙ ꝓuenit ex virtute ⁊ ma
li ꝓueniẽtis ex vitio ⁊ iuris ⁊ debiti:
⁊ nãlis legis:quibus tenemur vitium

cauere ⁊ oᷣtutẽ habere eſt excitatiuum

⁊ ꝓuocatiuũ hoĩs ad vtutẽ:ſʒ moꝛa liſ
doctrina ẽ huiuſmõi vt apparet ſupꝛa
in pꝛĩcipio ⁊ de curſu toto iſtiꝰ doctri/

—

vtutẽ. ¶ Zerciũ ꝓbat᷑ pᷣmittẽdo ꝙ eſt
aliqð agẽs nõ paſſũ in opatiõibꝰ ſuis
⁊ iſtud nõ põt ꝑ eaſ aſſuefieri: qꝛ per
eas nõ pᷣ̃t aliquałr diſpõi cũ ex eis mi
hil recipiat. Eſt enĩ aliqð paſſũ nullo
mõ agẽſ: ⁊ iſtud etiã nõ põt aſſuefieri
ad operari cũ nõ poſſit opari totaliter
paſſiuũ exñs.ſt iterũ ſimul agens ⁊
paſſũ ⁊ iſtud pᷣt aſſuefieri: qꝛ ẽ diſpo
ſibile iq;tũ paſſũ ⁊ opatiuũ iq;tũ agẽs
Hoc pᷣmiſſo arguo ſic. Illud quo ali
quid diſponit᷑ pfecte ad opus optimũ
eſt virtutis pfectiuũ:qꝛ virtus ẽ diſpo
ſitio pfecti ad optimũ 7. phicoꝛum.⁊
pꝛimo de celo ⁊ mũdo:ſed ex cõſuetu
dine homo diſponit᷑ ad optimuʒ bois
opus.ergo ex cõſuetudine pficit᷑ virtꝰ
hoĩſ.Hinoꝛ apparet.qꝛ ꝑ oꝑa bona

ne: qꝛ eſt qõdã excitatiuũ hoĩis ad

naihisd
lignitinb
genbon
naghinch
garetol⸗
diſpoſtͦan
marieinn
ſanarec⸗
nrei
Noſnnfene
i(Muime
ſumgnnus
woußinde
Gnkamane
dfinfmnsi
Wräadſeten
imehmnian
te 1hre
ma C
depotitun⸗
Iimiſtper
immiefaan
Chewen Ai
Mloworcfein
liiſnplaire
Iilſiini dun
nnlkiinki
Umiſſinarp⸗
Nuttpegteg
nihinin
ſaNöNettune
ute neeſrin
Vndininnite
mmanöaz
keſel e den
Panen nereſni
gnmms noz

eſrednn
deie
umnieſeh
mepenil
PeneAſon
mngniele
nie ir
Wlimi
deintöneg
achnien
eMetief
ihuiind
aiigeſl
1sdea
nös wiill i⸗
müeſeh An
öntieun,
episgts
dt göen
mammet n
RAWeNbi:
Desnnen fun
weckauamn
Aiui:,wul
ünmn
miunoi' ,
züenunidön
bai aming
n omii i
iirien
Anchidi aesn
ei a ſin
cnioai
ieriſinul
–
14 Müii
r ui iſeͦ i
üüngtinsi

II.

in quibus homo eſt agens ⁊ paſſũ re.,

linquit᷑ in hoĩe aliqua diſpoſitõ ꝑ quã

opera bona magis cõueniũt hoĩ: ⁊ bõö
magiſ inclinatur ad ea:nunc:qᷓ; pꝛius

quare tociens poterunt iterari ⁊ illa
diſpoſitõ augeri ⁊ firmari quo vſq; hõ

maxiĩe inclinatus ſit ad opa optima ⁊

ip̃a maxie cõueniãt hoĩ.h aũt eſt vlti/

mate diſponi ad opus optimũ ⁊ vir⸗
tuoſum fieri: ⁊ virtutẽ ꝑficiẽs ⁊ cõple

ri ¶ Sicẽdum ergo ad pꝛimũ in oppo
ſitum.ꝙ virtus maxime eſt fᷣm naturã
pꝛo ut ly ſᷣm dicit hitudinẽ cauſe finał
qꝛ nulla inclinatur ad felicitatẽ tanqᷓ;
ad finẽ. virtus ãt diſponit vltumate na
turã ad felicitatẽ.quare virtus eſt ma
xime ſᷣm inclinatiõem nature ad felici
tatẽ. ⁊ h̊ mõ cõceſſũ eſt virtutẽ eẽ a na
tura. Ad m dõ. ꝙ potẽtia 1 vltumũ
de potẽtia nõ ſunt ab eodeʒ:niſi illud
vltimũ ſit per ſe vnũ cũ potẽtia. vbi ãt
vltimũ eſt aduentitiũ: potẽtie nõ ſunt

ab eodem. Nũc aũt ita eſt ꝙ virtꝰ mo

ralis non eſt vltimũ potẽtie: quo potẽ
tia ſimpliciter põt:ſed vltimũ quo bñ
⁊ ita vltimũ additũ:potẽtie per virtu
tem eſt accñtale ipᷣi potẽtie:qꝛ nõ lar⸗/
gitur ei vltimate poſſe ſimpłr: ſed vltii
mate bene aſe eſt accñs potentie

inq;tũ potẽtia.( Ad terciũ dð.ꝙ natůũ

ra nõ deficit in neceſſarijs nõ dando

tutẽ neceſſariaà:qꝛ dedit oĩa ad acqui⸗

rendũ virtutẽ neceſſaria ſint:ſicut na/
tura nõ dat panẽ neceſſariũ hũane vi/
te:ſed dat ei oĩa necęſſaria ad bñdum
panem neceſſariũ.Ad quartuʒz dõ.
ꝙ virtus nõ pᷣcedu oẽm hitum acquiſi
tuʒ: ⁊ ad ꝓbatiõeʒ dð. ꝙ illud quo vo
lumꝰ iuſta ⁊ opamur ea.põt ſũmi tri/
pliciter. qꝛ volumus aliquo tanqᷓ; po/
tentia.aliquo tanqᷓ; hitu:⁊ aliquo tan

quã actu.pbᷣs ãt dicit iuſtitiã eſſe illud

quo iuſta volumꝰ tanqᷓ; hitu.argumen
tum aũt aſſũmu illud quo volumꝰ tan
quã potẽtia:⁊ illud bñ pᷣcedit oẽm ha
bitum.¶ Ad quitũ do.ꝙ virtus ⁊ vitiũ
nõ ſequũt᷑ natiuitates hoĩz niſi media

te pꝛima cõſuetudine:tũc vitiũ põt ſe-⸗

qjui natiuitatẽ bonã ex mala cõſuetu/

dine pꝛeuia ⁊ virtus malã: bõa cõſue

tudine adhita. ¶ Argumẽtum de do
ctrina cõcludit ſicut de medicina qus

ẽ excitatrix: dirrectrix ⁊ pꝛouocatrix
ad virtutẽ.nõ tamẽ opatrix virtutis ſl
cut nec medicina ſanitatis. 3*-

3 arguitur.ꝙ viriꝰ nõ poſ
üſit minui vel coꝛꝛũ pi. qꝛ ois

foꝛma que minuitur vel coꝛ./
rumpitur poteſt minui vel coꝛrumpi
ad coꝛruptionem ſui ſubiecti:ſicut s⸗
tus viſiua ad coꝛruptiõem oculi:vł ad
coꝛruptiõem vel mutatiõem obiecti.
ſicut opinio vera fit fła ad opinionem
obiecti opinati vel ad diſſolutiõem cõ
trarioꝝ in quoꝝ ꝓpoꝛtiõe ↄſiſtit: ſicut

ſanitas ad diſſolutiõem.ꝗ qualitatuz

vel ex actiõe cõtrarij: ſicut frigiduuas
aque coꝛrũpit᷑ ex actiõe caloꝛiſ ſibi cõ
trarij:vel ex ceſſatione ſui obſeruatiui
ſicut lux ĩcedit ab aere ſole recedente
ſʒ vtus nõ pᷣt coꝛrũpi aliquo iſtoꝝ mo

doꝝ.quare nullo mõ.Aſſũptuʒ pbat᷑.

qꝛ nõ pꝛĩio mõ:qꝛ ſbᷣm tu eſt ĩcoꝛru
ptibile puta volũtas. ¶ Itẽ nõ 2 mõ.
qꝛ opio ẽ ita coꝛruptibił ꝓpt᷑ incertitu
dinẽ.nõ ars vel ſcia.tꝰ vo certioꝛ ẽ oĩ
arte ⁊ oĩ ſcig. ſicut ðꝛ.j.ca: de diffini⸗
tiõe vᷣtut. ¶ Itẽ nec z mõ.qꝛ vtꝰ ñ ſiſtit
in ꝓpoꝛtiõe ↄrioꝝ inexñtiũ aĩis¶ Itẽ
nec ꝗ? mõ qꝛ tũc opoꝛteret ꝙ aĩa vitio
ſa applicaret᷑ aĩie vᷣtuoſe:ſicut igniſ aqᷓ

⁊ pꝓ nãm vitij aĩa vitioſa ageret ĩ aĩazʒ

vᷣtuoſaz:ſicut ignis p nãʒ caloꝛis agin
in aquã frigidã.h̊ᷣ ãt applicatio aĩarũ

X actio ẽ ĩpoſſibił.quare iſte modꝰcoꝛ

rũpendi stutẽ ẽ ĩpoſſibił. ¶ Itẽ nec. :
mõ.qꝛ vtutes ſũt pmanẽtioẽs diſcipli
nis.vt.S.li.iciꝗ ꝓpt᷑ cõtinuitatẽ ma
ioꝛẽ ĩ opatiõibꝰptutũ qᷓ; diſciplinarum
quare nullo: otꝰ ẽ coꝛruptibilł:nec per
ↄñs minuibilis.quia minui via eſt ad
coꝛrũpi.¶ In oppoſitũ eſt ppᷣs. Dicẽ
dũ.q tꝰ ẽ coꝛruptibił duplr.ſ.poſitĩe
p exercitiũ maloꝝ opeꝝ:⁊ pꝛiuatie ꝑ
ociũ bonoꝝ.pꝛimũ ꝓbat᷑.oẽ generati
uũ ↄrij vniꝰ ẽ coꝛruptiuũ alteri poſi⸗

—

LIBRO
.J fndicet
tiue:ſed exercitiũ maloꝝ opeꝝ eſt ge/ minauit de Ztutis generatione ⁊ coꝛ/ nröter
neratiuũ vitij ſicut exercitiũ bonoꝛum ruptione. Hic declarat de eius mani, tes
operum eſt generatiuũ virtutis.vt vi/ feſtatiõe.de qua ponit luaruoꝛ coelui lespiun
ſum eſt queſtione pᷣcedẽti. quare ẽ coꝛ ſiões. pꝛimã ꝙ virtus eſt manifeſtäda ſtidier
ruptiuũ ——— ꝓba.qꝛ ceſſã ex manifeſtatiõe humane opatiõis. lenen
te cã ceſſat effectus:ſed cauſa ſaluũ s/ Scðdam ꝙ eſt manifeſtada ex manife/ erodire
tutum eſt exercitiũ bonoꝝ opeꝝ. vt.j. ſtatiõe recte rõis ibi. Scom ergo rcãʒ fontj,
pte ſequenti. ergo iſta ceſſante ꝑ ociuʒ rõem ¶ Zerciã ꝙ eſt manifeſtada ſi⸗ inener
ceſſabit ſalus virtutũ.ð ceſſatio vero hu guraliter ibil. Illud at pconfeſſum ſit antin
ius ſalutiſ:coꝛruptio eſt virtutis.quaẽ ¶ Auartã. ꝙ manifeſtda in vli ibit lglut
Xc. ¶ Per b dð ad obiectum. ꝙ virt Tali aũt exñte vłi (Mꝛimã pꝛobare —
nõ coꝛrũpitur aliquo de tribus pꝛimiſ intendit röne tali ſcrutanti De nmmm Wiuc
modiſ:ſed coꝛrũpit᷑.ꝗ ⁊ mõ poſitiue.⁊ bus quibus ſum boni:ſcrutãdũ e zmim
Re modo pꝛiuatiue.¶ Ad ꝓbatiõem hijs que dñantur bumane banuarl 3 W
ãt ĩ oppoſitũ ill quarti mõi dð.ꝙ cõ hbumane operationes dnanem nl nik
trariuzʒ coꝛrũpit᷑ ex actiõe cõtrarij du ti humane.ergo de opatiõib bumani bline
pliciter. vno mõ qꝛ cõtrariũ illud agit H ei qui ſcrutat᷑ de virtuti⸗ ace
in ſubiectũ iſtius:ſicut caloꝛ ignis ĩ ſſᷣ bus. ¶ Huius rõnis pꝛimo ponit vᷣm fe “
iectũ frigiditatiſ.Alio mõ.qꝛ cõtrariũ tem maioꝛiſ dicẽs.qm pñs moꝛale ne uſe
illud agitur in ſubiecto iſtiuſ: ſicut ĩ ter gotium non eſt ſolius cõtẽplatiõis gĩa it i
ra frigida nõ agẽte aliquo foꝛmalłr ca ſicut ſunt ſcie ſpeculatiue. Hõ eni hie man
lido:ſʒ ſole agẽte caliditateʒ in terra. pſcrutamur ꝗd eſt virtuſ vt ſolü ſciam glnn
frigiditas terre coꝛrũpit᷑ nõ qꝛ calidi ſed vt fᷣm ſciam opantes boni ⁊ virtu
r. ff. mõ vicẽdum i ſi efficiamur. qꝛ nullũ ꝓficuũ eſſet in hulirt
tas agit:ſed qꝛ agit᷑.hᷣ mõ dicẽdum in oſi efficiamur. qꝛ nulli pf. Nrianhn
ꝓpoſito.qꝙ vna ala virtuoſa nõ agit in pſcrutatiõe manali Gin pſcrutatio van
alterã virtuoſam: ſed vitiũ per mala o ne ſpeculatiua.¶ Eſt eni ſciendum ꝙ 6 S
pera agitur in aĩa tuoſa: qꝛ virtus vt perſcrutatio ſpeculatiua eſt in ſe bona nmnerpee,
ſupꝛa dictum eſt:nõ dat potẽtie poſſe ⁊ boneſta: ſed ad alterũ maius bonuʒ urde
imo inuitat ⁊ determinat eius poſſe. non eſt ꝓficua:qꝛ nõ eſt ad opatiõem ſneln
vnde aĩa liberalis pᷣt plus dare ⁊ plłꝰ aliam oꝛdinata.¶ Ex hijs igit᷑ appa ni ſſi
accipere qᷓ; liberalitas exigat:⁊ p iſtũ ret. ꝙ ſcruti de virtutibus de quibus dork
modũ aĩa vtendo ptãte:qᷓ;ᷓ habet vltra ſumus boni. ſ. crutädum eſt de hijs qui ſenian
virtutem:ſacit opera mala vuioꝛuʒ ag bus efficiamur boni cum iſtud ſit finis mmnmmrg
generatiua ⁊ per cõſequẽs coꝛrũpere ſcie. 2. ſubdit cõcluſiõeʒ.d.ꝙ neceſſa numtin
pt virintem ꝓpꝛiã actiõibns ꝓpꝛijs. riũ eſt ſcrutari ea que ſüt circa bũanaſ Cnnimg
Taa pbatiõem in oppoſitum quiti opatiões ⁊ quałr opanda ſũt. ʒ. ſub ünlu
mòi dicẽdũ.qꝙ virtutes licet ſint diſci dit mioꝛẽ.d.ꝙ bee opatiões ſunt dñe ſurcyggtn
plinis pmanẽtioꝛes non ſunt tñ ĩmu/ eji: ꝙ ẽ hoĩes fieri quales.ſ. bonos vr niuitnpine
tabiliter pmanẽtes.qm̃ aĩa poteſt nõ malos.Ex bõis nãq; opatiõibagge/ futni aſent
operari ⁊ põt virtute non vti:qñ virtꝰ nerat bitꝰbõi:ex mal at mali h ẽ dñi hits geſepin
exigit vti.quare licet ſᷣm inclinatiõem um opationũ bitꝰ ꝙ fʒ driaʒ eaꝝ ſegt iſee Deni⸗
virtutis nũquã poſſit fieri tam diumir/ dria bituũ.vt dem̃ ẽ ĩ pte ꝓxia Deide ratguanicn
num ocium:ex quo virtus deſinat eſſe ibi. Scðʒ rcãm ꝗdẽ] ſũ ꝓhatõe ponit mngitonei
tamen ex libertate volũtatis põt tale ſcðaz ↄcłonẽ.d.ꝙ cõe ẽ oĩb'opiniõib⸗ ie tblopoen
ocium admitti ⁊ oppoſitũ exercitium aliquid de virtute dicẽtibus ꝙ vnt e Wadeiimg
Ptermitti. ¶ Lectio. 2 fſim rõnem:⁊ diffiniẽda eſt ſᷣm rcãʒ ro nſfllieritenii
Voniam igitur pꝛeſens ne/ nem ⁊ hoc ſupponat᷑:qꝛ de hoc dicet tagbucſenn
gotium. Poſtq; phᷣs deter⸗ poſterius.j.in diffinitiõe virtunſ:a ite hleibigcin

Marnine ,
TuN ,
Mn
nseſ Naici
bmmgei

nünet

i rent

Peinmitine

Mäzentini
mikfägfi
liſoumnfmn
bom:ſaniii
bumane boiti
es diannun N
echatöid dun
Wſamai denm
is ind NN
i. g disneln
ſcuns ctiinnise⸗
eailkeir Wanh
Nednmttäüce

Dcpanns Mn

uli ofnick
A alsin
Slaiſcendnn
latmuetirſebont
Wari nanben,
Pilan nien
(Ebesit
NNANd
tännkhef
. donin tutin
cictinin
nennſialie
gdee mmsnn
efen ghalie
o nic in i
e tini

4

rum dicetur quid eſt recta rõ: ⁊ quali
ter rõ recta ſe habeat ad moꝛales vir
tutes. ¶ Eſt aũt ſciendũ ꝙ oẽs diffiniẽ
tes virtutem acceperũt rectam rõnem
ſed diuerſimode qm̃ aliqui dixerũt mo
ralem virtutem eſſe rcãm rõnem. alij
vero dixerunt eam eſſe tantũ ſᷣm rcãm

rõneʒz. Ariſt. aũt dicit virtutẽ non eſſe

rõnem:nec tm̃ ſᷣm rõnem:ſed eſſe cu⸗
recta rõne.vt.j.dicitur li.õ?¶ DBeinð
ibil Illud aũt pᷣconceſſum pbat terciã
concluſiõem ⁊ arguit ſic.in vnaquaq;
doctrina ſermones ſunt expediẽdi ᷣm
materiam ⁊ exigentiam materie: ſed
huius doctrine materia eſt talis: que
mhil habet vnde poſſint accipi pꝛoba
biliter cetera: ſʒ ſolũ figuralis ⁊ groſ
ſa.quare in hac doctrina in qua mani

feſtatur:virtus pꝛobatio eſt expedien

da figuralis ⁊ groſſa.¶ Huiꝰ rõnis po

nit pꝛimo cõcluſiõem.d.qꝙ illud ſit pᷣ⸗

conceſſum.ꝙ oĩs ſermo qui eſt de opa
bilibus debet eſſe ⁊ tradi tympo.i. fi
guraliter æ non ſm certitudinẽ quẽad
modũ diximus ſupꝛa in pꝛincipio li.i.
ca.22 Addit aũt 2 maioꝛem.d.ꝙ ſer

mones expediendi ſũt ſm materià tã
per doctoꝛes qᷓ; per auditoꝛes. vt ha

betur ſupꝛa li.i? ca.2? in textu ⁊ in ex
poſitione. 3? ſubdiuidit minoꝛẽ.d. q;
illa verba que ſũt in noſtris opabilibꝰ
⁊ illa que ſunt in nobis conferẽtia:vł
erunt nociua:de quibuſ:vt de materia

tractatur in iſta doctrina. nihil habẽt

ſtans vnifoꝛmiter ⁊ iĩmutabiliter quẽ/
admodũ:nec illa que dicũtur homini

ſana:de ꝗbꝰ agit medicina.quare nee

doctrina iſta põt accipere media cer⸗
titudinẽ cauſantia:qꝛ non ſũmit᷑ niſi

ab hijs que ſepius varitur. vt ſupꝛa
li.i.c.ꝛ22 Deinde ibil Lali exñte .: de
clarat quartã concluſiõeʒ.pꝛimo ergo

tangit duo media.2: remouet duo du/
bia ibil opoꝛtet aũt ¶ Bicit ergo pꝛi
mo ad medium pꝛumũ ꝙ ſermone vni
uerſali exñte tali ſcʒ incerto:ſicut dcm̃
eſt.adhuc ſeꝛmo pticularis qui eſt de

ſingularibus circũſtannijs magiſ caret

certitudine ꝙ; vłis.quare cõuenientiꝰ
eſt manifeſtere virtutẽ in vlłi q; in ſin⸗/
gulari. poſtq; minꝰ eſt de certitudine ĩ
pticulari qᷓᷓ in vłi.¶ DBeide quo ad ſʒ
mediuʒ dicit ꝙ ſermo de ſingulis: nec
ſub arte nec ſub narratione alteriꝰ do
ctrine cadit. quare neceſſariũ eſt ma/
nifeſtare virtutem in vłi ⁊ nõ ĩ pticula

ri ſiue in ſingulari cum indd ſit impoſ

ſibile ¶ Zic aũt pꝛimo ſciendũ. ꝙ iðo
ſermo de ſingulis minus eſt certus qᷓ;
ſermo vłis.qꝛ doctrine que ſũt ex pau
cioꝛibꝰ ⁊ abſtꝛactioꝛibꝰ ſũt certioꝛes
doctrinis ex additiõe dictis: ad illaſ
abſtractiões aliqua vel aliqd addẽti/
bus.vt dicit phᷣs pꝛio methaphiſice ⁊
dat exemplũ ꝙ ideo ariſmetrica certi
oꝛ eſt qᷓ; geometria:ſʒ ſermo vłis ẽ ex

abſtractiõibꝰ ⁊ ſermo de ſingulis ad,

dit ad illum cõditiões ⁊ circũſtantias
indiuiduales.quare vłis certus ⁊ ma
gis ⁊ iſte minus. = ſciendũ ꝙ ſermo

de ſingulis idcirco non cadit ſub arte

qꝛ ſicut expientia eſt ſingulariũ cogni

tio ⁊ nõ vłiuz:ſic ars eſt vłium cogmi

tio:⁊ nõ pticulariũ.vt habet᷑ in ꝓhe/
mio methaphiſice. ʒ ſciẽdũ ꝙ iõ ſer
mo de ſingulis nõ cadit ſub ẽnarratio
ne ſigillatiʒ per ſingula diſcurrẽte.qꝛ
ſingularia ſunt infinita ⁊ in hijs cõdi

tioõibus ⁊ circũſtãtijs indiuidualibus

diſiuncta infinita numero nulla poſſũt
narratiõe trãſiri:nec in ſuis ꝓpꝛietati

bus pticulariꝰ cõpꝛehẽdi. ¶ Seinde

ibil Opoꝛtet ãt Remouet.2: dubia.

pꝛimũ ꝗdẽ an in agendo:ſicut in docẽ
do opoꝛteat pᷣmittere intentiõeʒ ⁊ cõ
ſideratiõem circũſtãtiaruʒ indiuidua/

lium ¶ Scðʒz an ꝓpter certitudinẽ ſer
monũ vłium opoꝛteat ipoſ premittere

in docẽdo ſicut ſermões ſingulares.
Ad pꝛimũ dicit ꝙ nõ.imo oʒ ipos o

erãtes intẽdere ⁊ cõſiderare ea que

cõtingũt ad tꝑs ⁊ ſᷣm tꝑs variãt᷑.quẽ

admodũ ſe hʒ neceſſitas in arte medi
cinali.vbi medicꝰ agens curaʒ egro/

ti conſiderat ⁊ attendit accidentia ſin

gularia moꝛbi ⁊ egroti ⁊ ſimiliter in

LIBRO

arte gubernatiua nauiũ: vbi nauta ĩ re
gendo naueʒ cõſiderat ſingularia que

nũquã potuerũt in ſpeciali cõſiderari

per artem. hec aũt intẽtio nõ eſt cõſi⸗
deratio artis: ſed potius pꝛudẽtia ⁊

experiẽtia.¶ Ad ᷣm etiam dubiũ di/

cit ꝙ nõ.imo qᷓ;uis ſᷣmo vłis exiſtat ta
lis.i.incertus.vt dictum eſt in ʒ cõclu
ſiõe ⁊ ab opatiõe diſtans ⁊ remotꝰ.vt
dictũ eſt in 42 tamẽ temptãdum ẽ ho

minibꝰ pitis: per tales vłes ſermões

auxiliari ſibi in bõitate moꝛuʒ ⁊ vite.
Sciẽduʒ tñ ꝙ qᷓ;uis ſermões vłes ſint

minus inefficaces in agibilibꝰ qᷓ; pti/

culares.tñ habẽt aligꝗd vtilita ⁊ effi/
catie:qꝛ hoĩbus ſᷣm rõem deſideria fa
cietibus multũ eſt vtile de hijs in vni/

uerſali ſcire.vt.S.li.i.c.ꝛct rõ huiꝰ ẽ
qꝛ cognoſcẽs vłe in actu cognoſcit eti

am qðolibet eius: ſingulare in potẽtia
licet nõ ecõuerſo. vt habet᷑ pꝛĩo poſte
rioꝛum. ⁊ per ↄñs cognitio vłis ſe hʒ
ad ſingularẽ.ſicut pꝛincipiũ ad pꝛinci
patum aut vere eſt plus q; dimidium
totius.vt ſupꝛa li? i? ca.x? Et iõ vt ibi
dem dicit᷑ magnum habet auxiliuʒ ad
ſequẽtia.. NPꝛumũ igit᷑ ſpeculãdum
Poſtqᷓ; iueſtigauit virtutis manife
ſtatiõem.qᷓ;tum ad mediũ:⁊ q;tum ad
modũ. Hic iueſtigat virtui᷑ augmẽtum
⁊ ſalutẽ: intendẽs vnã cõcluſiõem co
pulatiuã hñtem..ptes ſcʒ ꝙ virtꝰ coꝛ

rumpit a defectu ⁊ ab exceſſu. genera
tur ãt a medietate⁊ ꝓpoꝛtiõe:⁊ ab ea
dęẽ augmẽtat᷑ ⁊ ab eadẽ ſaluat᷑. Hoc

aũt declarat.pꝛimo inducẽs exẽplum
2 applicãs ad ꝓpoſitũ ibi. Ita igitur

temꝑantia.Hicit ergo pꝛĩo ꝙ pꝛi

mũ bᷣ eſt ſpeculandũ: qm tales habi

virtuoſi:quales ſũt ipᷣe virtutes moꝛa

leſ apti nati ſunt coꝛrũpi ab indigẽtia
⁊ defectu ⁊ ſupabũdaãtia ⁊ exceſſu.oʒ
de manifeſtis cõditiõibus virtutũ mo⸗

raliũ ad eoꝝ oclaratõeʒ vti ſignis⁊ te
ſtimonijs manifeſtis virtutum coꝛpali
um.qꝛ quẽadmodũ videmus in coꝛpa
li foꝛtitudine ⁊ ſanitate: ſic eſtimãdũ
eſt de moꝛali virtute:ſed robur ⁊æ ſani

tionis

X

tas coꝛpoꝛis coꝛrũpũt a defectu ⁊æ ab

exceſſu.exceſſus nãq; vel deſectꝰ gym
naſij vel exercitij coꝛrumpit robuꝛ :ex
ceſſus cibi vel potus coꝛrumpit ſanita
tem. ꝓpoꝛtio vero ⁊ equalitas exerci
tij:robur generat:augmẽtat: ⁊ ſaluat
ſimiliter ꝓpoꝛtio cibi vel potus reſpe
ctu ſe anitanio.lir ibil Yra igit Ap.
plicat ad ꝓpoſitum dicens.ꝙ ita eſt in

virtute temꝑantie ⁊ foꝛtitudinis ⁊ ce

teris virtutibꝰ.ille enĩ qui ommia ter⸗
ribilia timet ⁊ oĩa fugit:⁊ nihil terri/

bile ſuſtinet:vel expectat timidus effi

cit᷑. Qui aũt nihil terribile timet vł ſu

git:ſed ad oĩa vadit ⁊æ audet:audax ef

ficit᷑. timiditaſ aũt ⁊ audatia ſut extre
ma vitioſa coꝛrũpentia foꝛtitudinẽ.ſi/

militer aũt eſt in materia temperãtie

⁊ patet Ha:ſic ergo oĩs virtus ab opa
tione extrema in defectu vł in exceſſu
coꝛrũpitur ⁊ a media generat᷑: auget
⁊ ſaluat᷑. Sed non ſolum ¶ Moltq;
inueſtigauit virtutis generatioõem: au
gmẽtum ⁊ ſalutem. Hic inueſtigat eiꝰ

opatiõem. Intendẽs declinare ꝙ vir⸗

tus eaſdem ſimiles opatiões opera
tur:ex quibus generatur: augmentatf

⁊ ſaluat.Et hoc declarat per exẽplũ
virtutis coꝛpalis que manifeſtioꝛ eſt

virtute moꝛali.Coꝛpoꝛis enim foꝛtitu
do generatur: augetur: ⁊ ſaluatur: ex
ſumptiõe multi cibi et ex ppeſſiõe mł

toꝛum laboꝛum. Noſiq; aũt aligs hoc
modo factus eſt foꝛtis:maxime poteſt

multos cibos ſũmere et laboꝛes mul/
tos ſubire. Eñr applicãs ad ppoſi⸗/

tuzʒ iſtud exemplũ dicit:ꝙ ſimile eſt in

virtutibus aĩe.aſſueti nãq; recedere a
voluptatibꝰ efficimur tempati. poſtq;
aũt effecti ſumus:maxime poſſumꝰ ab
eis recedere:ſic etiam eit de foꝛtitudi
ne et pʒ la.quare patet vłr ꝙ virtus
