Præteritumque maiu qui punit dicitur ultor
Haurit dic uacuat ſorb& bibit aſpcit audit.
Arque ferit.
Vadit qui perg it.uada tur danda promittit
Ciumus eſt ciuits: ſed mœ mia dicimus urbem?
Dailaquamlaticem uernns ucl fonte latentem.
Eſtque latex unum latear quia uaſe uel uua.
Fraus dolus eſt etiam fraudée dic eſſe periclum
Conſultus petitur. petit hic conſultor habedus:
Quod uero prtitur cõſultum de iure uocâcu.
Eit factum facinus. facius ſcelus eſſe mem cto
Feta notat plenam dicta eſtque puerꝑa feta:
Inſidiaſ furtum ſtuprum dic atque rap inam:
Eſt hara porcorum uenerabilis ara deorum
Prima breuis petit h longa ſine h ſecunda:
Sæpius is finit pluralem tertia quartum.-
Cum ten& iĩs rectus ſimilem formar do ſecudu
Pluraleſque uel ernsconiungiturrs.
Naus tuii imbris. pontis uel dicito partis:
Rarius is reliqua plus pluxis quoque litis·
F 1 N 1 8

——

CLARI33IMI VIRI GVARINI VERONEN
SiS MODVS DIPHIHONGORVM.
On ſine ca ſau fa ctum eſſe certo ſcio
quod diphthongada uocabula ſcire
te uelle inte lligo quando eam rẽ ad
orthographiam. irecte ſcribendi formulam ꝓ
tinere. & non parum legedni adiumentum præ
ſtare poſſiſ cognoris: Qua ꝗce i re quid aga
ſubdubito. Nam niſi tuæ morem uoluntati qui
de me optime mertuſes geſſero ingratitudiniſ
meæ reum eſſe confitear erit neceſle. Quo cri
mine nullum grauiuſ. aut ace biuſ. uel apud
perſas pumiri teſtiſ eſt. xenoꝑ hon. Sub inde cu
negligentia &uitio librariorum omnem ferme
diphthongornm coſuetudir em abolitã. aut de
rauatam aſpiciam. Ita ut breuis ſæpenumero
ſyllabaſ uetuſtiſſimiſ quoque codicibuſ dipt ho
gis no.a taſ comperiam: Vnde ipſarum rationẽ
aut uſum aucuper uix ſatiſ ſcio. Et eo magiſ.
quod quæ poſtulaſ dicto citius fieri feſtinauſſi
mnſurgeſ. Verum enimuero ne laborẽ potiuſ
fugiſſe me arguaſ decreui quod una tumultua
ria lucubratione poruero ad te diphthõgiſ col-
ligere. quæ latinæ lectionis memoria ſuppedt
tarit: aut ſi ꝗd palulum græ ce ex doctiſſio.ac
ĩ primis humaniſſimo pceptore meo Manuele

Chry ſolora deguſtaui & ut Qiceronis præce-
pto facilius de quo diſputatur polſhit intelligi.
Sermonem ab diffinitione protiſcici. ſjatiui eſ
ſe arbitrox.
Dipchonguſ eit duaram uocalium cum ſingu
laxem uocem ſuam ſeruent m eadem Iyilaba
complexio . V æs nec lus uas qua diphthon-
gos eile putandum erit: cum nec i nec u ſuum
ſeruare ſonum conſtet. Differt autem amono
phrhogo di phrhongus quæ hæc duaſ habere
uocalei . IHla umca dumraxat cernitur: Vt.
eoa ubi tris monophthongos eſſe deprehendiſ.
Dicta idcirco diphthongui eſt quod biniſ con-
ſtare uocalibuſ uideatun. Dis. n. Græci bis &
pthongon ſonum appellant. noſtri quattuor
tecere qphthongoſ.au. eu. æ: œ. quidam eidip
thongon addiciunt Verum græcorum eam etr
ſe diphthongum manifeitum eſt.ui cum plu
ris habeant dphihongos cæteriſ omiſſiſ. quæ
nihil propoſito conducunt aliquaſ attingam
exquibuſ deriuan noſtraſ liqu& cum in latmnu
uerterit aut perdiæ reſim t hoc eſt per ſylla-
barun diuſſionem utraque manente littera in
ai ſoluitur ut Maia aias aut ſine diæreli in æ di
phthongum tranſit. Vt pæan paleftra. er aut
in eu diphthongum latina couertit oratio: ut

eurus: Theſeus aut in estut Achiles illes per
/ õ õ
ſeulſ & perſes. Aur in u ſolu ut fugic In œ diph

thongu proqucimus ut comœd & trag di 2
oi uel in œ uertimuſ ut pœma & phoeni uel 1

u ut unicus diſſoluitur iterdu ut ina aut quo

que.aut ꝓ dieræ ſim ĩ a & in u caſona nié ſelui
mus ut nauis. aut i au ur naufragmauleo 2 utte
ruſ. & ut ad noſtras re deéamuſ æ diphrhongu
quidam pa ſſim ꝓtulerut ut ſyllæ galbæ amm
tæ muſæ nonnulli ꝓ ſecunda eius lirtera in e
more grecorum. i.pronur ciauerunt F
Q uapropter Maro noſter antiquitatis aman
ſimus aulai ꝓ aulæ & pictai ꝓ Pictæ neſtisſuo
iſeruit carmini Singuloſ Reneradi & dandica-
ſus.& plura es nommandi & uocardim Prinia
declinauoe diphrhongo finali æ notanicenifli
mum eſt ut liræ plurima que que derua orum
nommum i æ us exeuntium cph honga ur. &
ea potiſſime quæ a uccalibuſ im a aut 1n æ pto
ductam exeunt ut uerona ueronæ us mitilenæ
mitilenæus Athenæ athenæuſ. Thebæ Thebæ
us: Nunc cum nulla æ au, & eu extet ambigu
itas. De æ & oe dicendum uidetur & primo de
æ ſeruato ordine alphabeti cui quæci nq ue me
moriã fugerit. tute addere quæ legẽdo compe
rxe poteris. eacuſ & ab eo denuata ut

R

——

A.
—— 4

—

æacidei Hæc cum ſuis cõpoſitis. ut heccine
Aedes & ab eo nata ut ædipol. Aeditico.
ædituſ. æduſ. ædilis ædilitaſ Aega capta
& ab eo dicta ut ægiſclipeuſ.æ glogo æglo-
ceros.i:capricornus. Aeger ægritudo æ-
grotus Aegeus & abeo ut ægides: Qe-
geũ pellaguſ. Aegina urbs & mulier Ae
gyptus & ægyptiuſ Aelia urb Aecleuſ.
Aelea mulier Aelianuſ proprn nomen uiri
Helios autem ſol & heliadeſ& heliogabolus e
ſimplici ſcribenda erunt Hæma ſanguis hæ
more cæterum emathia abique diphthongo.
Aem uluſ & quæ ab eo: ut æmulor æ mulatio
Aemilus lepidum latine ſignificans & fraudu

lentum Aemilius & ſua deriuataâ ut æ milia

nuſ æmilia: Aeneauas cum ſuiſ ut æneis æ-

neidos. & æneadeſ. ænigma ſermo obicuruſ.

eneuſ loci proprium & lauſ cum eiuſderiua
ris: ut æpæ noſ æpænoſiſ admonitio. Ae-
nobarbuſ Aeneus Aeoluſrex uentorum
& quæ ab eo ut aeolia aeoliadeſ Aeoleſ po
puli æolcuſ Aeon ſeculum & ſua. ut æni-
us ideſt ſempiternuſ Aeuum aepia uxbſ.
Aepoluſ caprarum paſtor & abeout. Ae
polium caprarum grex Aequuſ pro iuſto⸗
& ꝗᷓ ab eo ut aequaliſ aequo aequaſi& aeꝗno:

ium Aequipero. & quiualeo xgtàſæque
ris Equs uero pro animali nullo pacto diph
thongum paritur. Hæreſis & deriuata. ut
aphæreſis Diæreſis ſynæreſis & hæœreticus.
Hxreſius uiri peroprium? Hæreo & deriuata
ut hæſito hæreu Aes æreu æratuſf: Ae
ſculapius Aeſculuſ arbor eſtuſ & quæ
ab eo: ut æ ſtu æſtaſ cum prole ſua. ut æſtiuuſ
Ae ſopas Aeſchyluſ Aeſchyneſ. Aetaſ &
ætacula dimimiculum ſuum Aeternus æ& ter
nital Aerher & æthereuſ Aethera fulgor
cæli, Aetra mater theſei. Aethiops & æthi
opia Aetna & ætneus: Aetoliuſ & ætolia
.N MEDIIS.
Achæus gentile nomen Alcæus poeta.
Aethæon propriim A ctæus littoraliſ.
Anapæſtus ps Anopæa genuſ. auis:
Anæus Anthæuſ. Ariſtæus. iAriæuſ
Aridæus. Aſchræuſ. quomiã ab aſchra loce
deriuatum eſt Aulæa
Cæbeſ proprium loci philoſophi autem nomẽ
cebeſ ꝓꝑe ſimpl? Cæcus cæcitas. Cæthiaſ
uentus quidam Cæciliuſ cæcilia Cædo in
oĩbus tẽporibus ut cædebat. præ terꝗᷓ in præ te
rito & ab eo deſcendentibus. ut cecidi cecidiſſẽ
Cedo autem dare locum deſingnãs ſimplici de

ſerbitur et Cælu & 4* abeo tur eæle-
Itis cælebs Oæloal: C.eneuſ propriu uiri

Cærephon: Chæronia urbſ Chere pro
ſalue. Chænoxia noua gloria. pro inam autem
gloriaee ſimplici ſcribei. & Cænotaphium.
α ſar cæſarianus Cætaria cæſaries. Cæ
tera c eteri Cætulſ pro couẽtu proſpice e
liplici Cepi cu ſuis deriuatii ꝑe ſolu. ur cep
tus iceptus iceptor. ut præceptor. Cacodæ
mon intœlix Chaldæuss Camælon anr-
mal. Camimila herba Chimæra:
Cynædut. Cynægerus. Circhænum

opidum Clilæna ueltis Ciraneuſ:

Camælæum hertba Clythæmeſtra .
Dædalus Dæmon Dæmonium Diæ
ra: Dicæus iuſtus Dicwarchuſ.

Diaereſis Dracaena dracomiſ fœmina

Haebreuſ Hephaeſtion quomam a loco in a

Eudemon fcœlix .

Et quoniam ſæpiſſime pro f ph poſitum anim

aduerte cu inde fere ſint. ut fuga.fama nunc in
locum f ph ſupponam Phaeaces. Populi.
Pha edon nomẽ philoſophi Phaedra. Phae
don & Phaedros Phaeton Phlegraea
Phariſauaus Pherzeuſ. Z

CGaea quae & 8* dicitur ab hoc ſecundo Beor-

giea & geometria quo circa ſolo ſcribit ur e
Gæontfluuius. Gaeſa iacula. Gaetuluſ.
Gnaeus quid per c ſcrptum ſonat g: ut Caius
Gaius:ganiil Graccuſ & Graeca Grae-
ca nicui & graecienſiiſ. Ginaccia bona dea a
noſtriſ dicta Gmnaeceſ muliereſ.ginaccia
muliereſ diuerſorium.
Idaeuſ mons & propuium uiri & locale nomen
Iaera mu ieriſ proprium Idumaeuſ quia a lo
in e deriuatur ldumae lſaeuſ & he or quidã
& fluuiud ludaeuſ iudaezs: Imaeneuſ.
Laedo & ſua deriuata ut laeſus Laelius
Laemargus & laemaia. Laeſtrigor eſpo
puli Laetuſ Laeua Laena ueſtis Lacae
na. Lacaedemon & lacaedemonius. Lae
naeus bachuſ Ledaecieus Ly cea lupercalia
Lycaeuſ mons
Machera gladiuſ. Maenander fluuiuſ
Maenadeſ muliereſ ĩ ſanei Maenaluſmons
Maenia Maeon Maeotiſ paluſ & maeo
ticuſ Megaera: Maenicaci. Muſaeuſ
pꝛoprium Naæzaraeuſ.
Paean Paedagoguſ & alia quæ a paedoſ.i.
puero deriuatur ut pedomãtia pedotanes pᷣcep
tor gymnaſii Paeõ medicus qdã a quo pae-
nomia haerba. Pæonpes. Palæmon.

— —.— —

Peæda & peædor. Prædium & eius diminu
tiuum prædiolum Peæ neſte & præne-
Kinuſ: Præs prædiſ. Poticæ la urbs
Præ præpoſitio cum ſun compolns: ac
Prceps prætor prætura praætorum.
Prælium. Præmum: Præter & præ⸗-
tereꝛa. Palæſtra α balæſtites. Papæ.
Palæſtina Panæcius phnofophus Py⸗
ræus aàthenienſis portuſ Platæarum urbs
& platænſis ex ea. Ptolcomæus. Ulaus
proprium.
Quæ relatinum ſingulre & pluralen omni
genere QCuædam. quæcunque. lia quæ id
genus (ue uero comunctio per e: Quæ
ro & quæ ab eo: ut quæ us & quæſtus Quæ
ſtura. Queror pro lamentore limplex ha
bet Q& uæοις . Ræda pro curru. .
Sæpe cum ſuis: utſæ pius ſæpilhme & ſa& pen “
mero. Sabæus. Saducæus. Scæucla
Sæuus Spæra. Spela ideſt ſpelucæ
Synereſis.
Tænerus mons. Tænia uitta. Timæ us
uiri proprium. Irophæum. Trophæ us:
Væ uæchors:
Oebalia pars laconiæ: Occonomus diſpen

ſator familiæ & ab eo œconomia & aconomi
cus. Oedpus & οαιπν. Ocbades pro
prium ur: Cenos umu & ab eo cnophoru
uas uinarium Oentniabini. Cenculſ pro
prium um. Oenomaut Ceſtru pro aſylo
Amœbæi carminis genus. CCleſira i ca-
ua ſyra Cœnobiu uia comumii ut mona-
cosa? Cœpi pro incipio Ccna cibuſ ſeroti
nus. Cœs gigaſ. Cœlius pprum Crœluſ
Ccœlia foſſa prope. Romam. Epicœnum
Fœdus Philopœmen dn ꝗqdam Phœnix
phœancia Phœmſſa œn Fœnariuſ
Fœaus Fcœtus fœtura Fcoenerator:
Phœbus & fœbe no aurtée ephebuſ Procdoruſ
proprium Prœneæz prouidentia Lœderia
dicacitas mordax.
Moenia Moeneruſ herculei Mcœchus &
mœcha Mcœrcus propri uiri: N τ§ο&
mreor pro tnſticia non aute promeritando
Mouœciuſ Mœlybeus Meloedia & melo
dia. Nodœporus uiator. Nodœporicum
ad conſcrprum opus.
Poroemiu. Parœmia prouerbiu: PœnaPni
tentia Pœnir& Pſalmœdia & pſalmodia
Troren oppidu trœtenus ſcœnobates conſen-
ſor funium FINIS.

—

—

ſator familiæ & ab ee œconomie & conomi
cus. Oedpus & ορς. Ocba des pro
prium um: Oenos umu & ab eo nophoru
uas uinariuum Oentniſabini. Cencuſ pro
prium uni. Oenomaut Ceſtru pro aſylo
Amœbæ carminis genus. CCleſtra 1 ca⸗-
ua ſyra Coœnobiu uita comumii ur mona-
cox Cœpi pto incipio Ccna cibul leroti
nus. Cœas gigaſ. Cœlius pprum Croœ! uſ
Cœlia foſſa prope. Romam. Epicœnum
Fœdus Philopœmen dn qdam Phoœnix
Phœqancia Phœmſſa on Foœnanufſ
Fœanus Fœtus fœtura Fcenerator:
Phœbus & fœbe no autée ephebuſ Procdoruſ
proprium Prœne- prouidentia Lœderia
dica ciras mordax.
Moenia Moeneruſ herculen Mcchus &
mœcha Mcœrcus propriu iri: N & &
mreor pro tnſticia non auté promeritando
Mouœciuſ Mœlybeus Meloedia & melo
dia, Nodœporus uiator. Nodœporicum
ad conſcrprum opus.
Poroemmi. Parœmia prouerbiu: PœnaPi
tentia Pœnir& Pſalmœdia & pſalmodia
Troren oppidũ trœtenus ſcœnobates conſen-
ſor funium FINIsS.

—

2 3 4 5 6 7 8

right 4ℳ.1 V .
Copyrigꝗ 999 VXyMaster Gmbh wwW.yXymaster. om VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset