limus Ee uetuſ ueterimus. Senex iuu iſ memor
diues ſuperlatiuis carent: A uerbo detero de-
teris fit ſuperlatiuu deterimuſ.a ppoſitiombuſ
in ra fiunt ſuperlatiua in imus : ut ultra ulti-
mus circa citimuſ.ſed ſupra ſupremuſ & exaa

extremus facit prope proximus ꝗ uod pro co-
gnato poſitũ comperatur ut proximior bſque
ſuplariuo Aa aduerbio quoque ſuperlatiua for
mãtur ut nuper nu primus ſæpe ſæpi ſſimus pri
dẽ priuſ. Sciendu eſt quod nouiſſimus ſignifica
tionem ſui poſitiui non hab&. ut nouus nouiſſi
mus ideſt extremus. Superlatiuum genitiuum
habere deb& pluralem. uel ſingularem nomis
cole ctiui ut Cæſar eſt fortiſſimus romanoru:
Eſt autem nomen collectiuũ id quod ĩ ſingu-
lari multitudinem ſignificat: ut populus gens
turba uulgus. Supeclatiuum cum præ cedenti
ſubſtantiuo uel ſequenti cõcordatuxr ut liliu e
albiſſimum uel albiſſimus florum.
De ſiguris.
Igura eſt uitium cum ratione factu. eſt
autem figura duplex locutionis & cõſtru
ctionis. Figure cõſtructionis ſunt octo prolep
ſis ſyipſis. ſiue cẽceptio zeuma ſyntheſis an-
tiproſis euocatio appoſitio ſie cdoche.prolep-
ſis atributio ꝓprietatis toti in ſuas partes di-
uiſio: ut aqulæ uolant una ſurſum altera deor-
ſum Inprolepſi r'quiruntur quĩque totum par
tes eius detfrminationes partium. pro rietas.
ordo:Duplex eſt prolepſis explicita & implici-
ta Explicita eſt in qua ſunt quĩque xequiſitiua

QC olißhis

cucrunt unus tarde alter celeriter: Implicita eſt
in ꝗna tacetur aliqua ut hoies iuidet alter alteri

Sy iepſis eſt diuerſarum dictionum ſub plurai

proprietate conceptio. ut rex & regma albi. In
ylepſi req uiruntur quinque dictio concipiens
dictio cõcepta copula ꝓ rieraſ uerbi aut ade
Ctiui pluralis nueri & quod ꝓprietas cocorde
eu dictioe coõcipẽte. Quattuor modiſ fit ſylep
ſis in genere. in numero: in perſona. & in calu.
In genere ma ſculinum cõcipit œminminum &£
neutrumſfæmininum cocipit neutrum Verum

4
1 —3 . — — — . 1 — 1 v
tamen neutrum aliquado concipit maſculinu.

& fœmininu ratione maioris ſigniticati. ur gla
dius lorica & arma dura In nuero: pluralil nu-

meruſ concipit ſingularem. ut milites & trbu

nus currunt.In ꝓſona.pirima concipit ſecundã.
& tertiam. ſecunda uero concipit tertiam ut tu
& paulus legitiſ.In ca ſu nommatiuus concipit
aliu c ſum cum hac prepoſitione cum ut equuſ
cum a ſino cutrunt: Eſt autem duplex ſylepſis
8. dire cta & indirecta. diecta eſt quæ fit per i
miles caſus.ut ego & tu legimuſ. Indirecta eſt
quæ fit per diſſimileſ ca ſui ut aãdreas mecum
currimuſ.Zeugma eſt unius proprietatis ad di
uerſas dictioneſ fa cta redicti0 tτια quod cu uno
cocord&: ut ego & tu ſcribo: iĩ zeugmate requi

E

4

Jalep

+☚

Nttionao

— RB
uncheßs

7

runtur quinque aliqua diuerſa fubſtatiua copu
lata copula ꝓprietas redictio proprieta tis uni
Per Prius alteri per poſterius. cõcord& cun illo
cui tribuitur per prius. In tribusa ccidentibus fit
zeugma in perſona in genere & in numero.
Triplex eſt zeugma a ſuperiori a medio & ab
feriori a ſuperiori cum ꝓprieras ſupra por itur:
ut lego ego & tu ab inferiori cu ꝓprieras Poſt
ponitur.ut ego & tu lego.a medio cum propri
etas interponitur.ut ego lego & tu.
¶Sytheſis eſt atributio Proprietatis uni uel plu-
ribus copulatis non gratiauocis ſed ſigniłicati
ut pars fruſta ſecãt. uel ſcipio & Iælius admi
rantes. Tria requirutur in ſyntheſi unum ſub-
iectum uel plura copulataproprietas atributio
propretati concorxdãs cum ſignificato & diſ-
cordãs cum uoce: ut anſer ſœta. fit autem! ſyn
theſis in genere & in numero ur turba proter-

ui & ſcipio & lælius dicunt. Antiptoſis eſt atxi

butio caſus pro caſu ad aliquam proprietatem
ut de aqua non eſt: Tria reqmiruntur mnantipt 0
ſi anum ſubiectu una proprietas & quod caſus
pro caſu ponatur ut urbem quã ſtatuo ueſtra ẽ

ideſt urbs. Euocatio eſt atubutio proprietatis
cuidam rei demõſtrate p demonſtrans. ut ego

Virgilius Ca no. lu Eeuoca tione requirutur qua-

tuor dictio euocans primæ uel ſecundæ perſo
næ dictio euocata tertiæ abſentia copulæ pro

prietas uerbi pumæ uel ſecundæ perſonæ, Ap V

poſitio eſt inmediata coniuctio ſubſtantiuoru

ut miratur molemæneas magalia quondam In

appoſitione tr. quiruntur tria dictio apponens
ideſt determin ins. dictio appoſita idelt deter-
minata proprietas. ut animal homo currit. t
appoſitio tribus. modis primo gratia generali
tatis reſtrigẽdæ ut ãimal aſinus currit. Secudo
equiuoca tionis remouẽdæ ut cauis ſtella luc&
Tertio cauſa Proprietatis a tri uendee ut Cæ-
ſax uir fortis. Et ſemper dictio apponens & di-
ctio appoſita debet eſſe eiuſdem caſus.Synec
Adoche eſt cum proprietas partis atril uur toti
ut æthiops albus denteſ Tria requiruntur in ſy
necdoche. ſ. totum pars quæ ſemper ſit a ctiui
caſus & proprieras. ut mulier truca manum
De patronymicis.
Atrony micutu nomen eſt illud quod a
ꝓpriis noĩbus patrum uel auorum deriuatur in
des & filios ſignicicat. uel nepotes cum gẽitiuo
priitiuo.ut æ acides ideſt filius.uel nepos æ aci.
Abuſiue quoque deriuatur a nominibuſ ma-
trũ patronymicum a ut illiades ideſt filius illæ
ſimiliter a regibus ut Romulideſ ideſt Roma.

nus a Romulo a fratribus. ur Phet rontiades : i.
ſorores phaetontis: Duy olex e patror
ſcilicet ma ſculinum & fœmirinum maſ
formatur: Si uenit a prima Aclinaricet.
tur a genitiuo ultim⸗ a litera in a cor nuerſa & ad
dita des ut anchi ſelanehu [æ ancheſia qes. Si ue
niunt a lecunda declinatione ſic formatura ge
nitiuo ſi eſt in.i ſolum uel in ii.aut in ei. Sim
i ſolu dditurd deſ ut timarchus eie tim narchi timar

1 t½
1

†
—Eν
6 „
F
—
.
.

chideſ. Si uero in ii. ultimum i uert
additur des. ut mene vul meneni ir. meneriadels
Si autem in ei. uertitur ei in i longum: ut pele
us pelei pelideſ: Si uero a tertia de clina tione
formatur a datiuo ut hector hectori hecteri
hectorideſ. Fit tamẽ ab uſio ĩ patrony miciſ ad
ditione ut athlaſ athlantiſa thlãtiadet a thlan
tideſ & dim nutione.ut ſcipio ſcipia deſ: .
Patronymica fœmina formitur a ima ulinis
remota de ut priamiſ priamideſ. & antoniade del
antonia ſ & enead eſeneas. Vurgiluſtam en au
ctorita te uſus eneiſ dixit in ſcriptione libri Pa-
tronymica fœminina ab eus noie in eis: uel in
is pſæpe fac unt. ut pelleus pelliſ & pelleiſ pel
leidiſ el pel lidos. Patron, mica ma aſculina ſut
declinatiomif primæ fœminina uero tertiæ:.
De participiis.

Articpium eſt purs oratioĩs declinabil's
quæ pro uerbo ponitur ge nus & caſu ha
bens ad ſimilitudinen nomimis Auerbo autem
tempora recipit & ſignificatio nes .l Participiu
in ans uel in ens præſétis & præteriti 1¹ perſeci
te nporis eſt ut amans & Gnbens. n tus uel in
ſus uel i xus uel ĩ us præteriti perfecti. & pluſ-
quã Perfectitemporss eſt zn IS & rus futurt
temporis: Participi in anſ ueli enſ form stur
a prima perſona preteriti in erfectut amabam
bam in ns mutata fit amãs preter eo iba laci
iens euntis & queo quis quibam, quod facir q
ens queuntis. In ruſ cormitur d extremo Gb. .
no addita rus ut amatum amatu addita rus Eit
amaturuſ.In tuſ uel. iſuſuel kyul formn enr b
ultimo ſupino ut lectu lectu addita s fit li ctuſ.
A morior tamen fit mortuuſ cum debe& face-
re moriuſ quia ſupiat moritum mo itu. In duſ
formatur a geniuo ſui participii pra ſenti te
oriſ mutato tiſin duſ. ut: manſ amantiſtim
duſfit amãduſ. uerbo acti o duo uenuit par
ticipia unum præſetiſtt tẽéporiſ in ar ſucl. in eni
ut laudanſ & canenſ aliud fe tur ĩ ꝛus ut lauda
turuſ & cantaturuſ præter infraſcripta quæ ſo
lum participium præſentiſhabene cum c rene
ſupiniſ ut plurimum actiua ſunt.

es

Ambigo. comeſco: pdiſco poſco.tremo gliſco
Lambo uel lingo metuo tim& urgeo caluo
Linquo uel ſugo renuo: & fugit ac luo iunge
Reſpuo cum cerno proprus caruere ſupiniſ.
Ango cum ſatago.
A uerbo paſſiuo deſcendũt duo participia unũ

præ teriti tẽ poris in tus uel in ſus uel in xus.ali

ud futuri temporiſ in duſ. ut ſcriptus & ſcnben
dus. præter ſupradicta quæ habent participia
futuri temporis in duſ.ut poſcor poſcẽdus & di
ſcor diſcendus quia carent ſupinis. Inueniuntur
ta men quædem partic pia qnorum uerba ĩ uſu
nõ ſunt ut decurſus regnatuſ & laboratuſ. Ver
ba quoque neutra trãſitiua cu etiam paſſiua ha
beant in tertia perſona inius. & in duſ partici
pia habebunt A uerbo neutro duo deſcendunt
participia unum in ans uel in enſ præ ſentiſ tem
poriſ ut uapulanſ aliud futuri n rus ut uapula
ruruſ. Præter omnia uerba inchos tiua & medi
tatiua quæ ut plurimum carent ſupiniſ & ꝑti
cipiiſ in tuſ.ut lecturio &creſco. Et præter uo
lo & uerba ſecundæ coniugationiſ que ſi faciũt
Præ teritum in ui diuſſaſraro habent ſupinum.
ur caleo calui. præ rer iſta continentia in uerſu
ſequenti quæ habẽt ſupinum: Ar. pla. ta.no. pa
la.me.ſut & oli.ua ca.do.Aliua qetiã ſunt neu

tra quæ tria habent participia: nt cenans cena
tus & cenaturus: undeuerſus. Nub& plac& pa
teo ſueſco cum prandeo iuro. Et mereo titubo
ceno. Similiter & uerba neutropaſſiua ut fio fi
ens factus & fa cturus. Gandeo cu fio ſoleo ſi-
mul audeo fido. A uerbo comuni deſcendut qua
tuor participia in actiua quidem ſigniticatione
in ans uel in ens & in rus ut crimmnans: & crim
naturus. In paſſiua uero in tus & i dus ut crimi
natus & criminandus Participia uero præteriti
in utraque ſignificatoe ſunt ut hortatus paulu
& hortatus a paulo: A uerbo deponenti deſcen
dunt tria participia. ut ſequens ſecutus & iecu
turus: In quibus participia prætenti tempons
tam actiuam quã paſſiuã ſignificationẽ habẽt
preter uetba quæ carent ſupmis.
Vnum dat ueſcor medeor ſimul & reminiſcor
Quiuque dabut nitor metior geminãte ſupio.
A uerbo deponenti deſcendit etiã participium
indus de uſu præ ſertim ſi hab& perſonam agẽ
tem in ſupoſito ut ſequends. Participii m quat
tuor modis tranſit in uim nominis coſtructiee
ut doctus iuris comperatione ut doctior: com
poſitione ut aratus.tẽporis amiſſione ut uene
ra ndus ideſt dignus uenerari. Si detur thema
per participium quod non inueniatur uel ſ hẽt

uulg re ſui uerbi fiet latinum per relatiuum &
uerbum ut hermolao bindizante palo ſcriue
hermolaus a qusex lat paulus ſc 1 n: Si uero
ponatur in cõ nitantia aut conlſ lequern ia fiet
dum cu U & poſtq ãà ut ue gnude leg alie tu leze
ut triremes uenerut tu legis gua ri. apre ſiante
la uirtu tr iceſcho ſtud a oitquam à gua
uirtus lic& franciſus ſtudet.

De iuachontiuis.

Nchoatiua gei ba ſut quæ cũ primitiuo

uerbo ſignificat inceptior ẽ: ut ardeſco
ideſt inc pio ardere & horre ſco ideſt icipio hor

rere: Formantur a uerbis cuiuſcun ꝙ com uga⸗
tionis ſint a ſecunda per/ ſona pr reſentis ir dicati

ui modi addita co ut libol lab.s laba ſco ferueo

ferues ferueſco ge no gen w is emiſco: ſcio ſcis
ſciſco præter hio hias quod faci th ſo. .Om nia
quo que ĩchoatiua tertie comug ſu
plurimum Bræt rtis ca rẽt ate
am neutra & paſſiuis carent:
De meditatuis:
E litatiua ſunt uæ meditationem ſigni
ficãt cum primitiuo ut amaturio ic jeſt
meditor amare Formaãtur aurẽ meditatiua ab
extremo ſ pino addita rio. ut lectu leclu addi
ta rio fit lecturio. Ommia meditatiua ſunt con

t *. X*
. — . — . S . X„ . .
-— —– .7. . 2

iugationis quartæ & ut plurimu præteritis ca
rent atque lupinis ta men e ſurio elurui & eiuri
turus habet neutra quoque meditatiua ſut ex
ſe paſſiua non formant.
De frequẽtatiuis.
Requẽtatiua ſunt quxæ uerbi frẽquẽtiz
ſignificat ut legito ideſt fre quenter lego
Frequentatiua fo mãtura ſupinis extiei: mu-
dato. u. o. u domitu domito. Si uero ſunt pri-
mæ coniugationis mutat a. ĩ. i. correctã ui im
peratu imperiro; Siautem preteritum igiter
minetur formãtur a ſecunda perſona præ ietis
indicatiui mod remota s & ad dita to ut lego
legis legito lnuenitur tamen lectι6. queo ta
men querito non queſito facit. noſco quoque
noſcito facit & noto penultima correptae ꝑge-
ro & egro facit & ſequor ſector per ſyncopan
: Omma frenquentatiua qnoque primæ unt co
iugationis & genus ſeruant ſuoru primitiuoru
ut minor minaris minitor minitaris curo cur-
ris curſo curſ s præ ter ſcitor ſciſeitor quæ ſut
deponentia qu uis ſcio actiuum ſit:
De deſy deratiuis
Vnt etiam quæ dam uerba deſyceratiua
quæ in ſo deſinunt ut uiſo ideſt cupio ui
dere faceſco ideſt cupio facte hæc verba cer-

tam formam non habent nec ab omnibus übi⸗
in uſu ſunt: Diminuniua etiam uerba inuemi
tur in lo deſmentia ut ſorbillo ideſt parum ſor
beo ſcribillo ideſt parum ſcribo:
De relatiuis.
Elatiuum eſt quod rem ante latam re-
feri iterum Eſt autem duplex relatiuum
ſubſtantiæ & accidentis: relatiuum ſubſtãtiæ
eſt illud quod an ecedẽs ſubſtãtiuiũ refert
ut qui ille s ipſe ſui: Relatiuum accidetis eſt
quod antecedens adiectiuum refert ut qualis
quantus quod quotus quotenmis cuus cuias &
multa alia quæ a quot uel quotus p ſlut coPo
niut quotuplex quotifanus & quotuplus & ſi
milia: Qualis eſt relatiuu ſignificis qualilaté
cui reſpondent nomina bonitatẽ maliciam uel
colore n ſignificãtia ut iuſtus pia uus cãdidus
ut ſu iuſtus qualis tues: Quãtus eſt relatmu
ſignifica ns quantita tem cui reſpondẽt nomina
magnitudinem aut parultatẽ ſigmificantia ut
magnus groſſus breuis paruus ut formica ẽ pu
lex: Quot reltiuum eſt ſignificans numerum
cui reſpondent nomina numeralia ut muh us
unus duo tres quatuor decem u ginti. ut uideo
quinque homiĩes quot tu uides: Quotennis re
latiuum eſt ãnos ſignificans cui reſpõdẽt nõia

ab anno compoſita ut uniennis biennis triẽnis
quadriennis quinquennis & ſimilia: Q uot Iſte
latiuum eſt ſignificant ordinem cui reſpondet
nomina ordinalia’: ut primus ſecunduſ tertius
quartuſ quintus. ut tu es primuſ quotuſ ego.
Cuius relatiuum eſt poſſeſſiuu cui nomina poſ
ſeſſiua reſ põdent & pronomina, ut meus tuuſ
regius. ut enſis eſt tuuſ cuia eſt galea. Cuiaſe
relatiuum gentile uel patrium. cui reſpondent
nomina gentis uel patriæ ut ueronẽſis uenetuſ
italuſ tuicuſ ut antoniuſ eſt uenetuſ. cuiaſ elt
andreaſ: Quotupluſeſt relatiuum ponderale
cui reſpondent nomina ponderalia. ut ſimpluſ
dupluſ tripluſ quadrupluſ & ſimilia ut ager re d
dit triticum cẽtuplum quotuplum uolo. Q uo
tuplex aplica compoſitum eſt cui ꝓꝑ ſimilia no
mina reſpondetur. ut ſiplex duplex triplex qua
druplex ur mea chlamiſ eſt duplex quotuplex ẽ
tua: Quotenniſrelatiuum eſt d uiſiuu. cui reſ
pondent ꝑ hæc nomina ſinguluſ binuſternus
quaternuſ.utboueſ eunt bini quoteni equi:

De heteroclitis.
Eteroclitum nomen eſt illud quod diuer
ſiſ modiſ decliaturs ut uaſ uaſis hæc ua

ſa ua ſorumi. Fit autem quattuor modis genere
declinatione numero. & caſu.
Et genus & numerus. & declinatio cauſus.
Nomen heteroclitnm reddere ſæpe ſol& .
Hæc nomina in ſingulari maſculini generiſ ſut
In plurali uero neutri ut hic iftrnus hæc iferna
Sibulus & cetus cum tartara dindima auernus
Supparus ifernus & trenera baltea iunge:
Eſt iocus atque locuſ ſic menalus iſmarus adce
Singula ſunt pluralia neutra notabis.
Sæpe locus tamen atque iocos pluraliter audis.
Hæc nomina ĩ ſinguleri fœminini generis ſut ĩ
plurali uero neutn ut hec carba ſus hec carbaſa
Carba ſa rhetorica ſic altilis atque ſupel ex.
Pergamus & thopica ſimul arbutuſ ĩtiba ingo
Eſt zizãia bucolica atque georgica paſcua ceta
Singula fœminea dices plura lia neutri
Hæc nomina ſingulariter neura ſunt plurali-
ter uero maſculina ut hoc cælum hi cæli.
Cælum cũ porro filiũ argos raſtra capiſtrum
Et frenum mas eſt pluralis ſingula neutra:
Frena tamen uid ſic filia & raſtra legunrur
Hæc nomina neutri generis ſunt ĩ ſingulari fœ
minini autẽ ĩ plurali ut hoc ueſp he ueſpæ uel
ueſperi dicitur hoc cepæ he cepæ & hæccepa.
Eſt epalum cepæcum balnea ueſpere neutra:

—

Singula declines plurali fœmina diceſ.
Balnea ſunt quæ neæ:
Sunt etiam quædam nomina defe ctiua ut iſta
nomina quæ de uſu carent nominatiuis & uo
catiuiſ ſingularibus
Iſta uiciſque necis d pis & præciſ & dictioniſ.
Et frugis la teriſ opis omma ſunt ſine rectiſ
Nex ta nen inu nieſcu uiſcere uerberiſ adde-
Quædam neutra ſunt quæ in plurali caret ge
nitiuiſ datiuiſ ablat us ut ora hura inuenicur
tamen orxibul:
Os es mel mare tbuſiuſ rus uma ord a diceſ.
Quæ tibi treſ caſus tantum pluralia ſeruant:
Alia nomina maſculina ſut quæ de uſu no muſi
ſingulariter declinantur.
Fumuſcum fimuſ ſanguis cum puluere limuſ.
Aer ſol ponrtus ſol munduſuiſcuſ & ether:
Maſcula ſunt quorum raro plurale uidebiſ.
Aliqua Gœminina ſunt quæ tantum ſingulari
ter declinantur.
Lux ſitis & tabeſmors uira fameſ quoque labeſ
Gloria fam ſaluſ humus & pax cum lue tellaſ
Et proleſ ſoboleſraro pluralia cerneſ-
Adde ſeneca ſene ctuſ adde iuuenta iuuentuſ
Mortibuſinuenieſ.
Quædam neutra ſunt quæ tantu ſingulariter

de uſu declinata.
Mãna ſolu lætum cenum pusfaſque nefaſque
Lacque ſalum uir us uer æuum acde necelie
Er uulgus pelagus in eclinabile urus.
Secum ador ſenium metalla negartia fixs:
Hæc ſunt quæ dam maſculiua qua t. ntum de
uſu pluraliter declinantur:
Prima tes procer eſque ſales cani atoue penates
At que fori manes liberi ſ. Perique qumnes:
Et mures faſces ſic inferi ſingula nunꝗᷓ
Quædam nomina fœminmina quæ ne niſi plu
raliter declic antur de uſu-
Inducie larebræ thermæ idus atque K lende:
Manubiæ nonæ feriæ cum nurdu ænu gæ.
Excubiæ que face ciæ opes ſcaleq ue mina que:
Exu iæ faleræ illecebræ primiciæ im geſ
Inficiæ inſidiæ inferæ xequiæque not bis
Reliquiæ exquiliæ blandicæ quiſquiliæ ue
Diuciæ cim nupcus ac deliciæ:
Singula declino nur quam pluralia ſem per:
Quædam nemia neutra ſunt quæ min quam
ſingulariter declinantur.
Mnia cum pondo præcordia milia iuſia.
llia cum caſtris magalia ſena tampe.
Et cum carcheſus mapalia iungimus arma-
Feſtaque diuorum ſponſalia ſingula raro:

notand eſt quod hoc nomen uas in ſingulari
eſt declinationis tertie i purali uero ſecundæ
Vas niſis ternæ uaſorum uaſa ſecundæ.
Hoc nomen iuſ inſingulri tres hab& caſus in
plurali uero omnes:
Vis uim uique dabit totum plurale tenebit.
Viſque tamen genitiuus hab&
Hec duo nomina in a blatiuo ſolo inueniuntur.
de uſus ſponte & celte tabi uero in genitiuo ta
bo in ablatiuo. Nomina mterroganua ut quis:
Diſtributiua ut omnis alter Relatiua ut qui.
Negatiua: ut nulluſ.Infinita ut quiſnam uero
carent uocatiuiſ.
Quæ querut quæ diſtribuut referut que negat
que Intinita quoque caſu caruere uocante-

Nomina fructuu arborum ſunt generis neutri

ut hoc pirum & hoc pomum præter intra ſcrip
ta quæ ſunt generis fœminimi:
Arboreèum fructum qicemus neutra notare
Fœmima caſtanea nux glans & ficus oliua
Auelana ſimul cum bacha iungimus uua:
Nter quiſ & uter hoc. intereſt. quod quis
de duobus & de pluribus dicitur. Vter
autem de duobuſ.ut quiſ ideſt qual de doi. Ad
quis reſpondetur per nomina de pluribuſ dicta
ſcilic oms quilib& ꝗquiſ quocunque ceſchadu

8

de piu de dui Nemo nullus neſun de piu dui.
Aliquis unus quidam quiſꝗᷓ quiſpiã alguno uel
un de piu de du: Ad uter reſpondeqetur p nõia
de duobus didt a ut uterque uterius luno e lal-
tro neuter neſuno de doi Alter uno de doi Al-
teruter o luno o laltro de doi: Præ dicta nemi
na cum genitiuo iugutur. aut ablatiuo cum de
e ex ut ex nobis uel noſtrum uterque ſapiẽs eſt
Sunt etiam aduerbia quæ dicũtur de pluribns.
& qᷓ dicutur de duobus de pluribus. ut ub ique
ubilib& ubius u icũque nullibi alicubi uſꝗᷓ &
nuſquã & ſimilia Ytrobique ĩz eſcadun loco de
du. Neutrobique i neſun loco de doi Aterubi in
uno loco de du. Quis cõponitur cum cũque &
quis geminatur ut quicuque & quiſquis ſeꝑ
ponitur in eo caſu inquo ponitur relatiuum ur
amo quicũque laborat ideſt omnem hominẽ q
laborat Quiſquis hab& quicquid quicquid ta
tummodo quoquo. Quis differt a gui quoniã
qui idicirur relariue interrogatiue & infirite. ꝗs
auũt ifinite & ĩ ĩterrogatiue. Quis hab& aliqua ſ
cõpoſitiões quaſ nõ hah& qui & e conuerſo:
Cũ quis nãque piam ſine qni ccige puraſquã.
Dam uis cuque lib& qui ſine quis retinet
Quot requiruntur in ſoluo is quatuor ĩ prima
parte quelu che paga in ntĩo idanati in accuſa

—

tiuo „aquelu che ſi pagaĩ. iĩdat uo la coſſa ꝑ che
ſe paga i ablariuo cu ppoſitide pro ut ego ſol-
uo denarioſ alicui pro mers debitis: Quot reꝗ
rurur nubo is. trin i prima Parte colui che ma
rida i ablatiuo a uel ab mediate ꝛel ſpoxo dtio
la Pola iĩ noiatiuo ut a me nupſit petro alhiqua
Quct requiruntur in lateo es tria in prima p
te colu che alconde in ablatiuo: uel accuſatiuo
mediante propter Ia coſa che fi aſcoſa in ntio:
colui a che ti aſcoſa inda tiuo uel accuſa tino ut
me uel propter me lat& liber petro uel petrum
De orthographia
Sepanſ m ucel u abs q ct cætera uult ab
Ammitio auello a bſcudo abſcutit abſtineo
Abluit abducens abrumpit aberat abundo
Cu fra ga ru pa mus ĩ hæc ab ſub & ob. uarlaus
Nõ ſic aſporto nõa ufert aufugioque. Aſt oꝑit
uel omitto iacit een& abfuit uſque R no muta
but ab & ob Cor fra grãs le nis pi ra ſal tãs ad ii
bi mutat Opir exa pit ſtat ĩ adſu aꝑ noſco g ſer
uat. Cõſona bina fugãt d a ſcedo aſ pgo nec ad
ſto Ni ſit aut r ut applicat apꝓbo ſcripta no-
tato. Q.per c mutat acquiro.
Lſi conpones aut rcon & in ſibi mutat.
M uel b uel p m ſibi uertere quætunt: .
Ng permutat ignoro cognita dicent.

Vocaliſ iacit n cohib& coit atque coerc&t. 4
Excipies comedo comites. Ci fus iu pa ſi tis cu
dis ſed cætera uult di: S murabis inf ſed cõſona
bina fugant s: Diuido tamen inuenies coriuge
diſertus. Da uus iun ge bar li num ma riſ e ubi
iungit: Ex alias fugat s mutal itux2 fur effert.
Editur euellit eiecerat egerit ebibit Heuat ena-
bit emergit & eripit ide. Ex cubat exonerars ex
ponens extra hit exu: Exiruit exanguis exci. dit
expuit expes.
Incipiũt uerſus d; fferentia les.

lcitur eſſe nepos de nepa luxurioſusſ
Aſt natu gnari dic poſt natũ eſſe neꝝ otẽ
Daricies carnis callus callis eſt uia ſtrida.
Eſt montis collis.caulem dic eſſe uirentem-
Caula gregẽ claudit capitis ſub pẽdere colluẽ.
Eſſe colu dices qua fœmina fila reducit.
Philoſophi radiuſ.radioſ dic eſſe rorarum
Textoris radiuſ.radii de ſole niteſcunt.
Liber bri codex.& duruſ in arbore cortex?
Liher eri bachus. nulloque ligamine natuſ.
Fa ctuſde ſeruo liber libertus ha betur. .
Libertinuſerit liberto patre creatuſ.
Hic etiam libert uſerit.
Obſto cuũ cõſto doctrina ſupinat in atum.

Dic latuſ eſſe ratem &ligna natantia iuncta⸗
Naueſcollectas plureſ tu dicito claſſem
Dic uulnus plogam: regio plaga. & plaga rete
Produces primum debeſ breuiare ſecundum
Aurel dic hominum dic auriculaſ reliquorum.
Vngula de brutis: de cunctiſ dicitur unguif
Ausilium deſignar opif ops terra uocatur
Diuiciaſ opibus ſinul auxiiuque notato
Lnſlendiſ capiti. lenſ lentis conuenit ori:
Lentige ia facie nota ſit rubicuada uocata.
Vila fouet corpus. conſtringit uitta capilloſ.
Viuo cac t primumn. deriuat uincio uittam:
Eſt acieſ oculi ſit acumen uibi cultri.
Et bello ſtructas acieſ poteſipſe uocare.
Vlcio uindicta ſit & præ toria uirga
Fex efilox cepſ terri.pexque ploꝶ.
Fex eſt de reliquiſ olei dicatur amurca.
Continue ſemper ſit.continuo tibi ſtatim:
Inbribus eſt torenſ:ilignum eſt toriſ aduſtum.
Corporil ẽ membru manuſ & turma poteſtas.
Gliſan m l. gliſ terra tenax. gliſ lapa uocatur.
Ptima ten & gliris'tis altera. terxtia gliſſiſ:
Sors notat euentum: eſt quoque ſors capitale:
Sors eſt fortuna. ſortes reſponſa deorum.
Grana molo moliſin ſacriſ molo multa farina
Eſt magaitudo molel.tibi ſit quoque pondus.

Falx metit aſt ard& fax. ſed faux utraque mã
Fas neu ri generiſ ſignificat licaum. dit
Dic thetiſ & chetidii ſic mater habetur achilliſ.
Oceani coniunx thethys ſic tethyoſ addil
Aleſirundo canit. nat rundo. mouetur arundo
Tigriſ gris fluuius 6.tiguiſ bellua gnſ diſ. .
Populuſ hæc arbor populuſ hic unio genti
Alter partitur. alium notat atque ſecundum
Lacteo lac ſugo lIacto lac præ beo nato.
Cupreſſi fructuſ conuſ in ca ſſide criſta
Caſſiſidiſ galea ſtant captæ in caſſe ferine
Clauiſclauſtra aperit infingit uulnera claua
Clauuſ conſtringit tabulaſ nauẽque gubernat
Penna uolat: pœna punit pinna é tibi rete
Pmina & pinaculum muri d eſſe cacumen
Religio tibi ſit metuſ & ueneratio diuu.
Sunt faſtidia tedia ſent faſtigia cella.
Eſt hominiſ tergum ſed habebit bællua terguſ
Primum dat tergi ſed tergoriſ eſto ſecundi.
Inter dum uacuaſdicemuſ tergora elleſ.
Sinciput anterior capitis parſ dicitur eſſe.
Occiput aſt partem capitis dic poſtteriorem:
Dico miniſterium famuli: miſteria ſacra.
Exemplar liber eſt exemplum ſcribiſ ab illo.
Quique:anos luſtrum dc atque cubile fera e
Circuituſque ſimul purgatio ſit quoque luſtrũ

Cætera dant tum præ ſto formabit urunque
Hæc geminant tundo cado pẽdo cũ pedo cedo
Morious & uerbis epor é lepos quoque nlu.s.
Annis cont 10 ſexu uirtute uir elto.
Ciugis affines patrmis agnati mriſque cognati
Eit patris amitta ſoror. E matertera matris
Eſt patuiſ patruus ſed auunculus eſt genceir cis
Quos ſoror & fratreſ generãt diceſ amitinos.
A patcuis uero p- itruelles ſcito cie toſ
Aſt conſobrinos geminæ genuere ſororeſ:
Ille ſororius é cuicunque ſoror mea nubit.
Ipſe uiri frater leuir e. mulier quoque fratris
Fratria: glos fratriſ uxor. ſoror at ue mariui.
Hic c ancer cri creſcit aqu s celeſteque ſignum
Canceris hoc cãcer morbu Potes ipſe uocare
Protelis arcus fornix que uoc. ibitur arcuſ:
Ciculuſeſt arcus iriſque ſuum ten& arcum:
Ductor aſello ſit agaſo.ſuumque ſubulcus.
Mulio dux mulis oumum opilio ſit tibi paſtor
Epoluſ eſt capriſ dictuſ bobuſque bubulcus
Eſt cito curriculo ſit cur iculum tibi tempos.
Et ſpaciu lus uel lum paruu ſed tu dicito curruũ
Ac etiam curlum.
Hoſpes qui recipit hoſ es qui receptuſ habetur.
Eſt quoque qui nurrit. & qui nutritur alumnuſ

(ui uehit & uehitur uector ſol& eſſe uocatuſ

ex caſus dices fortuna que ca ſus habetur
Euentaſque malus caſum dic eſſe cadenti:
Obliquis ſpectans orulis tibi ſtrabo uocatur
Orbe c irent orbi natis & patribus orbi.
Lucis egens cæcuſ freſtra geſtabit ocellos.
Vnum luſcus heb& hebeti uel lumine cermit
Lar domus eſto tibi deus domeſticus eſt lar.
Lar focus atque ignis nec nõ peretr alia ſacra
Stips pis ẽ numus ſtipitis ſtipes arbore trucuſ
Hic aut hæc ſtirps ẽ radix hæc ſtirꝑs clara pro
prunas hẽt prunu pruai ſed flãma purit. pago
Pars anm breuior bruna tegit arua pruina.
Cirdiniſ in porta. cardo cardoniſ in agro.
EFundauſ agerſed fundi iacet pars ilima fundũ
Talus taxilluſ ludus. parſ in pede taluſ.
Palma manus arber palm uictoria palma:
Pe ten agit telas lanam ſimulatque. capillos:
Pubeſinferior.piſcis.atque ordo coreæ:
Eſt pecten citharæ.
Veſperuſin ſero dicatur in mant uocetur.
Luciłer. ac uenus ẽ ſemper nocteſque dieſque:
Eſſe toroſ dicaſ palearia in corpore pulpaſ.
Et ſedeſ toruſ eſtꝑro lecto ſæpe uocatur.
Hiſpireſ horam partem appellando diůei
Si non aſpires limbum dibit & regionem.
Prora prior parſ ẽ.puppis ultima.ima carina.

Claribicat purgat circumſpicit omnia luſtrat.
Ligni zus coquitur :iuſ rectum. iulſe ue poteitas
Eltneutn generil & iuriſ hab& genetiuo.
Cor urunt cure ſed curam dicii amorem
lllatum uultus inatum dicitur ulcui.
Pars capitis tempuſ ſpacium dic eſſe dierum.
Comoditaſ aer dicitur & emptio rerum.
Hæc ſutoris acus ſit quarræ tœ RhναQque
Hoc acuſ atque acerii temnæ ſit purgatio grani
Lima terit ferrum. ſed limus ſir titi cenum.
Obliquii limus ſed conti & hoſtia limen:
Terminus eſt limeſ ρur ſemira limes
Iudicium dices examen perſpicientiſ.
Eſt exa men apum collectio lingua bilanciſi
Occido exa nimo iudex examidat æquuſ.
QA ureſdic patulaſ. oculos appello patenteſ
Sunt haſtæ tereres & poma rotunda uocamus
Aſſiduuſ diueſſimulatque attentus habeturx.
Primo as atque dat aſiceo caput eſto ſecundo.
Proſpicit a longe ſpecula ſpeculum tibi luc&.
luſticia eſt uirt us.vuſt icium ius tac& urxbiſ.
Bis duo ſunt cdi noui cepi meminique.
Quxæ retinẽt ſenſum præ ſentis præ teritique:
Stanſa qua ſtagnu ſed ſtannu dico me tallum.:
Ng deſcubis ꝑpnmum.u Gduplici que ſecundum

— — — —

7 * V* „ . SAn“

Eſe tamen ſtagnumuere tu dicis urrunque.
Quæ flagrãt ardẽt quod fragat mittit odorẽ.
Turba ſcito chox/ ſed uent at ſn aere chorus.
Eſt homo difficilis querulus moroſus habetur.
Quique bonos mores agit is moratus habetur
Monger ẽ ille quem dicimus obſequioſum:
Inmemor oblitus tibi fedus & oblitus eſto.
Obliuiſcor hab&eprimum aſt obliuio ſecundu
Eſt breuis argutus eſt callidus atque ſonorus
Pigrum in ſtabilem otioſum lẽtus tibi mõſtrat
Et ſi componas plenum ſignare uidebis
Fert tria diſcrimen diſtantia glabra pericqum.
Inuidus ipſe dol& gaud mnuidioſus habendo
Collegam facit officium comitẽ uia iungit
Ipſe labot ſocium ten& & dabit eſca ſodalem
Aſt amor æqualẽ pariter tempuſquee notabũt
Sunt et in os & ĩ or quædã faciencia rectos
Eſt labor atque lepos odor ac honor additur ar
bos.Iſta ſuis & in er & m is ſunt ne mina rectiſ
Vomer cum puluer ſic ciner atque cucumer
Qui necat occidit.morienſque occidit ipſe
Primum cedo facit cado uult formare ſecundu
Expecto operior operit ſecreta tegendo
Primum pduplicat ſimplex deſcube ſecundo.
Sthẽma ẽ nobilitas ſtigma ẽ puctura uocãda:

„
— —– ,— —

Sthẽma ẽ nobilitas ſtigma eſt orura uc cãda.
Scemma h bitum dices atque ĩ ſermoe figura:
Fert gert oſtentat patitur dat dicit habque:
Fert cupit & turbat dicit confrugit m armis
Eſt ager hoc aruũ granu eruu ſulcus & uruus.
Cogitat ipſe putãs reperit qui excogitat ullu
Admirtit cum d recipir ſine d quoque perdit.
peccat & admittit
Orat qui rogat exorat qui uendicat ullum
Dic duc fac & fer cognoſces appocopata⸗
Pro dice duce pro face proquoque ferre.
Aeſtus ſit ſolis feruor motus atquemarinus.
Condit celat facit. & diis cogſecrat ipſis.
Lignum ſerra ſecat ſera contin& hoftia clauſa
R geminãs primo ſimplex deſcribe ſecundo
Conſtat compoſitũ eſt manifeſtu di ito ſæ pe.
Conſtat & erigitur & conſtat ſtare utatur:
Conſtat & eſt emptum
Quod difſerre facit præ nomen dicimus eſ e.
Aſt nomen propriũ poſitum ſibi uẽdicat nis
Quod dabit euentus agnomen iure uoca bis
Vt Cneus paulus & ſcipio creticus extat..
Cogit qui ſtringit cogit qui ubera mulg&:
Et cogit ſubigit ſic collegit & ſimul urꝑ&.
Pometum pomos pomaria poma reſeruant.
Meœnu poſtque locos poſitos pomeria dices

Maluſ mala creat ſed geſtar carbaſa malus
Fœminei primu ueru mariſ eſto ſecundum
Semen ager recipit ſed terra extollitur agger.
A breuies primo g duplex deſcrnibe ſecundo.
Mentitur fallens. mendatia dicit oberrans:
Hic uæ hementer amat. diligit iſte minus. 2
Dic galloſ gentes gallinalg gallus habebit.
Atque ſacerdotem cibellis qcito gallum.
Carmina qui ſcribit canit & qui fata ppherat.
Quique canit cantat laudãs canit a cta uiro h
Arceo cum moueo cum cogo arcere uocabo:
Protheſis apponit caputr a uf ereſiſque ꝛecidit
Syncopa de medio tollit quod epetheſis aug&
Aufert appocope finem quem dat peragoge.
Legat qui mittit: ligat qui uincula nectit:
1ex Primum longat li curtum pone: ſecundo
Ille tibi ſimili quiſquis facie æquiperatur.
Ille tui ſimiliſ gu moribus æquiperatur
Qui fugat expellit fugit qui diſcnimina uitat:
Palſo ſonans pulſo feriens propulſo repellenſ
Truncuſerat ſolus uiteſ ſint umnea plureſ.
Ac inſtrumentum dicetur uinea belli.
Signat ago recito facio atque refero duco.
Qui plangit plorar plangit qui percutit ora: G
Dicirur alga maris ſed dicitur ulua paludiſ.
Dic animam uirttã: uentum ẽ atque alitus oris.

Eſt animus at ue ſimul
Q ui ſeruat parcit ueniam dans quoque Pparcit
Eſt uita qua uadis ra tio uia dicis &α utum.
Verro tra ho uerro uerto ac uero mi undo.
Halat qui ſpirat alit qui prebeat eſcam.
Primum lungatod. bes breuiare ſecundum
Fro S is capiti frons cis dic arbori seſle.
86 aqua fons mar.s ac cætera fœmina dices.
Ma iorem in cuſo piruos accuſo Pares ue.
Intendit ceſſat ſeruat uacat & ſupereltar.
Et lic& atq e car& & uacuare poteſt.
Dices diſcrimen: atque experimenta Pericl um.
Primum dat pereo ereor ue Pira ſecuncumr
Eminuſ'a loge ſedcom nus eſlo ſecundo
Dic aſtrum eſſe notum nothus exp lce natus.
Hfugi primum tamen aſpi irato ſecundum.
Noh is antiquus uetus & é carus habetur.
Saltem ſit minus ſi ſaltas dicito ſaltim.
Cecus. & alatus nudus puer & h retratis
lſtis quĩque modis dominus mõſtratur amoriſ
Amou& elongat coniungit qui admou& ullu
D careat primum. ſed d ſcribe ſecundum.
Ala uolat turma ẽ equi um uolucriſqueſit ales
Fæminei generniſprima commupre ſecundum.
Stix acheron ehe cocytus um flegeronte:
Odit triſtatur didiſcit lug& & rd&

Pa rſpor ouli claſſiſ ratium collectio turma:
Ambiruſ clauſus eſt ambii uſ optat honoreſ.
Mobile ſit p'imum: ſed! cixum 8lo ſecundum:
Qui ſacra fert libat litat qui numina placat.
Bectilis eſt leruſ: pinguis ſic diciro letum:
Eſt lætus gaudenſ.ſed mortem dicito letum.
D yphthgt u primo ſed i ſiglex ſcribe ſecudũ
Qui locat hic Ponit! ocat qnicundue maritat
Arque parat preciiſetiam facienda locamuſ.
Annuit at que. nuit ſi labro.a ut nare notat qd.
Aſt nutat ca pite tremu o ſic nutat ocello.
Dic famulum puerum puer ætatem vbi ſignar
Atque marem puerum dicemus ſæ pe netate
Dat cauſam propter ſed iuſta dicto ſæpe
Eſt ardenſ ſintilla carenſque aca lore fauilla
Conſequor acquiro ſmul exequor exprimoque.
Eiſe procul loge dices procul eſt brope ſæpe.
S. Lutlaxarlardar laſſat qui membra fatigat:
X primum querit ſſ duplex ſcribe ſecundo.
Grata petit poſcit ſed debita flagitat ardens.
Impetus atque dies nox dant e uel u tibi ſextos
Eſt pira congeries lignorum cõbuſtaque buſta
Ardenteſque rogos ſubiecto dicimus igne.
Vas disz ſpond& uadum eſt cluuii breuis u nda:
Vas ua ſis retin&.
Vindex dicetur uentura pericula pellens.

—.. d ͥz

