Cc9_qt
author: Guarinus <Veronensis>

N12509476289 021

UIIIIIINIIIIIIIIAII

UB Tübingen

„ . . 2 ð—G R — – — — –☚ — —
———— * EEEéð — — —
6
.
.
.
——
.
C
HWßB
D
.
.

MX

CLARISSIMI VIRI GVARINI VERO
NENSIS REGVLAE INCIPIVNT.¹.
ARTESgramaticæ ſut quat
uor uidelicet Littera: Syllaba
Dicto: & Oratio. Littera ut u
Syllaba ur ui. Dictio ut uic-
tor. Orõ ut uictor amat AQndreã, Littera
a liæ ſunt uocales: aliæ conſonantes. Vo-
cales ſut quique, a. e, i. o. u. Ex quibus
dipthongi quattuor ſcilicet, æ. . au &
eu. Conſonantes ſunt ſexdecim. b. c. d.
f g. Ke F. m. n. P. J. r. S. t. x. 2; J. græ ca
uoca lis eſt: Huero nò eſt littera. ſed haſpira-
tionis nota. Ex coſonantibus quædã ſunt mu
tæ. quædam ſemiuccales: Mute ſunt nouem
b. c. d. f. g: K. q. p. t Semiuocales ſunt ſex
I. m. n: r. 92.x. Z uero nouiter reperta eſt lit
tera pro ea. enim ueteres gemino .8SS ꝛutebãtur
ut patriſſo ꝓ patrizo: Sed inter mutas ãnume
rari poteſt : Sciendum eſt quod. x. & z. dupli
ces conſona ntes ſunt illa enĩi pro c. & s: Z ue
to pro. Ss. duplici ponitur: Scitol. & r liqui
das uocari: Omiſſo in præſenti ce ſyllaba de
reliquis dicatur:
Artes orationes ſunt odhο „Nomen:Ver
bum: Participiu. Pronomen. Præ poſitio

1

— ½

Aduerbiu: Interiectio: & cõiunc io. De quibus
quidẽ declinabiles ſunt quattuor. Nomè. Ver
bum. Participiu: & pronomen. Reliquæ ſunt
indeclinabiles. Præ poſuio: Aduerbiu. inter ec⸗
tio: & cõiunio. Nomini accidi t quique: Spe
cies: genus: umerus: figura & ciſus. Specits
nominum ſunt duæ. primitiua & deriuatia.
Primitiua ut mons. deriuatiua ut môtanus. Ge
nera nominum ſunt ſepten: maſculinum. œ
mininum. neutrum. comune. & omne. promi-
ſcuum. & incertum. maſculinum ut hic uicter
fœmininum ut hæc berta. neutru ut hoc impe
riũ comune ut hic & hæc homo. omre ut hic

& hæc & hoc felix. promiſcuum quod ſubuno

articulo ſignificat animalia uiriuſque ſe us ut
hæc a quila. ĩcertu ut huc uel hæc dies. Num eri
nominu ſunt duo.s. ſingularis & pluralis. Sin
gularis ut remus. plura lis ut remi. Fiꝑ ure no-
minum ſunt ires: ſimple ut animus. cc poſita
ut magnaĩmus.de õpoſita ut magnami itas
Caſus nominum ſut ſex. nommatiuus. geneti
uus. datiuus. accuſatiuus. uc catiuus. & ablati
uus. Nominatiuus ut hic uic or. genitiuus ur
uictoris ditiuus ut uictori. accuſatiuus ut uic
torem. uocatiuus ut o uic or. ablatiuus ut a ui
ctore.Rectus ẽ unus.s. nominatiuts. Ol liqui

ſunt quinque genitiuus: datiuus: accuſa tiuus:
uocatiuus: & ablatiuus. Articuli ſunt tres hic
hæc hoc: hic eſt ſignum maſculini: hæc fœmi
nini: hac neutri:hc & hæc cõmunis: hic & hac
& hoc omnis hic uel hæc ĩcerti: Quoddã eſt
nomẽ ſubſtantiuum: quoddam adiectiuu. Sub
ſtantiuum eſt illud qued unum tantum habet
articulum: uel duo ad plus ut hic ãdrxeas uel hic
& hæc uirgo: Adiectiuum eſt quod tres haber
articulos. uc hic & hæc & hoc felix. uel tres uo
ces ut bonus bona bonum. Adieciuum eu ſub
ſtantiuo in quatuor cocordat in ꝓſona igene
re ĩ numero & i ca ſu ut Lodouicus facetus nõ
autem faceti. Declinationes nomiru ſunt qui
que. Pria cuius genetiuus ſir gularis ĩ æ ut mu
ſæ. Secunda cuius geritiuus ſingularis in. i. ut
lodouici. Tertia cuius genetiuus ſir gularis in is
ut uictor uictoris. Quarta cuius ger itiuus ſin
gularis in us uel uut uiſus huins uiſus el cor
nu huius cornu. Q uita cuii s genitiuus ſir gu
laris ĩ ei diuiſas ſy llabas ut ha c ſpecits ſpecici
Nomina quæ dam ſunt propria ut Locdoucus.
quædam appellatiua ut homo. Accicentia uer
bi ſunt octo. Genus. Tem us. Modus. Species.
Figura. Coniugatio. Perſona. & Numerus
Genera uerborum ſunt quinque. ARiuum.

paſſiuum. Neutrum. Commune. & Deporers
Actiuum quod deſinit in o ut amo & uult ate
ſe nominatiuum pꝓſonæ agentis & poſt ſe ac
cuſatiuũ perſonæ paciẽtis ut ego amo uirtutẽ
paſſiuũ quod deſinit in or ut amor.& uult ãte
ſe noiatiuum ꝓſonæ pacitẽis & poſt ſe ablari
uum a uel ab mediãte perſonæ agentis ut uir-
tus amatur a me. Neutrum quod paſliuum nõ
haber.in o finitur ut ſedeo. Com mune in or in
utraque ſignificatione ut hortor. Deponens
quod in or deſinit. & ſignificationem actiuam
habet ut ſequor. Tempora uerborum ſunt qui
que. Præſens ut amo præteritum imperfectu
ut amaba m. præteritum perfectum ut amaui.
præ teritũ pluſꝗᷓperfectum ut amaueram Fu-
turum ut amabo. Modi uerborum ſut quĩque
Indicatiuus ut amo. Imperatiuus ut ama. Op
tatiuus ut utina amarem: Subiunctiuus ut cu
amem. Infinitiuus ut amare. Species uerborũ
ſunt duæ primitiua: & deriuatiua:primiua ur
amo:deriua tiua ut amaſco: Figure uerborum
ſunt tres: Simplex ut amo: Compoſita ut per
amo:Decompoſita ut per amaſco. Coniugati
ones uerboru ſunt quattuor. Prima quæ habet
in ſecunda perſona aſ.aut aris. ut amo amas
& amor amaris. Secunda habet es. aur exis.

ut doceo doces & doceor doceris. Tertia habet
is. aut exis. breuem ut lego legis & legor le-
geris. Quarta habet is. aut iris. Iongum ut
audio audis & a udior audiris. Perſoæ uerbon
ſunt tres. Prima ut amo. Secuda ut amas. Ter
tia ut amat. Numeri uerborum ſunt duo. Sin-
gularis ut amo. Pluralis ut amamus. Verbo&
quædi perſonalia quædam impſonalia ſunt.
Perſonalia tres habent perſonas ut amo amas
amat. & ſemper ante ſe nominatiuum uolut
habere. Imperſonalia ſunt quæ numeris carẽt
& perſonis ut tedet. & ante uolunt obliquu. ut
me tedet uitiorum. Nominatiuus cum uerbo ĩ
duobus concordat in numero & in perſona. ut
Andreas ſcribit nõ autem ſcribunt. Omnia no
mina & pronomina ſunt tertiæ perſonæ: exce
ptis ego quod eſt perſonæ primæ & tu quod ẽ
ſecundæ. & uocatiuus qui ſunt perſonæ ſecu-
dæ : Relatiuum cum antecedente concordat ĩ
tribus. in perſona in genere & in numero. ut
uideo petrum qui ludit. Verbum imperſonale
eſt duplex. S: a ctiuæ uocis & paſſiue uocis.
actiuæ uocis ẽ illud quod deſinit in. t. ut decet
delectat. Paſſiuæ uocis eſt illud quod deſinit ĩ
tur. ut amatur & ſeruitur: & uult ante ſe abla
tiuum. a. uel ab: mediante & poſt ſe caſum ſui

uerbi ut ame ſeruitur deo. Verbum impſenale
paſſiuæ uocis deſcendht a uerbis deſinentibusi
oquæ habet âte ſe nommatiuun. ꝓſouæ age
tis & ſunt uerba aciua uerbum neutrum ac
quiſitiuu: uerbu neutru tranſimum: & uerbu
neutru abſolutum. Intereſt & refert quando
ha hent poſt ſe infintum uolunt ante ſe gene
tiuum. ut Virgili intereſt ſcubereexceptis
mei: tui: ſui: noſtri: & ueſtri.leco quorum
dicimus mea: tua: ſua: noſtra: & ueſtra: ur męa
intereſt ſcribcre. Si autem non habent ifinmitu
ſunt perſonalia & uolunt ante ſe nominatiuu
perſonæ agentis: & c ſt ſe genitiuum ꝓſonæ
patientis: exceptis mei tui: ſui: noſhxi: & ueſ
tri: loco quoꝶ ponimus mea: tua: ſua: noſtras
& ueſtra: ut libri interſunt mea. Hæc uerba li
bet: liquet: placet: accidit: ſuppecit ꝭ euemt.
contingit. uacuat.& reſtat quado habent poſt
ſe infinitum uolunt datiuum ante. ut mihi pla
cet pugnare. & quando habẽt ifini um de ſum
es. eſt. uolunt ante & poſt datiuum. ut mihi
pla cet eſſe bono. Si autem rn6 habent infiratu
ſunt perſonalia & uolunt ante ſe nominatiuũ
perſonæ agentit. & poſt ſe datiuum perſonæ
pac entis ut uirtus placet clericis. Iſta uerba
decet. delect at iuuat. & oportet. cum habent

poſt ſe inf initum uolunt ante ſe accuſa tiuum

ut bonos decet bene uiuere. Si aut non habent
poſt ſe incinitum ſunt perſonalia & uolũt ãte
ſe nominatiuum perſonæ agetis. & poſt ſe ac
cuſatiuum perſonæ pacientis ur bona uerba d
lectant me:lſta uerba im pſona lia uolunt ãte
ſe accuſatiuum perſonæ paciẽtis & poſt ſe ge

nitiuum pſonæ agentis uel infinitum. Penitet
g

& tedet. miſeret. piget: ac pudet: Iſta accu-
ſatiuus coniungimus & genetiuis. Iſta uerba ĩ

cipit.deſinit.debet.ſolet.poteſt & uult iuncta

cum infinitis im pſonalium imperſonalia ſunt
& caſum uolut que illa infimita. ut uiros bonos
ſolet tedere uitiorum. Si autem iugantur cum
perſonalibus ſunt perſonalia. & uolunt ante ſe
nominatiuu ut uutus cebet placere hoibus.

„ Ota quod uerbum actiuum ſimplex eſt
illud quod deſinit ĩ o. & format paſſiuu
in or. & uult ante ſe nominatiuum ꝓſonæ agẽ
tis ex natura modi ut ipſum quod eſt altee &
poſt ſe accuſatiuũ ꝓſonæ pacientis ex natura
actus ranſeuntis in alterum : ur egꝑo amo Hie
ronymum.
Amo as
Diligo is per amare

Zelo as per amare

Gero is
Fero ers per portare
Porto 48
Lego is per lezer
Perlego 18 Per. lezer perfetamente
VocO . a8 per chiamare
Finio ; 'ikis
Comp eo 68
Termino 28 per compire
Perfieco 8
Exigo 18
Aſpꝑ cio is per uedere

Aſpicit & uideo cerno iuuat fero porto
Diligo finit amo uocat inchoat & lego canto
Accuſatiucs his uerbis iungito ſolos

Inicio as
Inchoo as per comenzare
Incipio 18

Ota quod ſunt quædam uerba acma
poſſeſſiua qua uolut ate ſe nemiatuu
ꝓſonæ agẽtis: & poſt ſe accuiatiuum ꝓlor æ
Pacientis. & ultra accuſatiuum tegunt geneti
uum uel ablatiuum denotantem preuum:; uel

cauſam matenalem ut ego emo librum cecẽ

ſolidorum uel decem ſolidis:

—

1

Emo
Vendo
Exrimo
Aprecio
Paſco
Natrio
Cibo
Alo
Aullmento
Educo
Reprehendo
Increpo
Coripio

AcutO —

Damno
Dico
ODe Paupero
Vulnerxo
Saturo
SaciO

is per emptare
is per uendere
as per eximare
as per apreciare
18 per paicere
43
is per nutrire
28

. *

12
as per reprendere
18

as per acuſare

as per dimnare
28 per inrichire
as per inpouerite
as per inpiagare
2s per ſaciare
z. 1arA

Damnat & accuſat cibat arguit impleo emit
Extimo cu uẽdo ſa turo increpo nutrio paſco
Aprecio ſacio reprehendit e duco dito
Hec ablatiuis comungimus & genetiuis.
Ota quod ſunt quædã uerba actiua acꝗ

ſitiua quæ uolunt ante ſe noiatiuu per

ſonæ pacientis. &. poſt ſe accuſatiaum pſonæ
pacientis. & ultra accuſatiuum uolunt datiuu
ut boni homines dant elimolinas pauꝑibus 5

Do
Præbeo
Tribuo
Exibeo
Trado
Remitto
Parco
Suppono
Subdo
Submitto
Subicio
Ma nifeſto
Declaro
Reddo
Mando
Mixto
Lego
Olſtendo
Indico
Comparo
A ſimilo
Impropero
Obicio

as
es
is per dare
es
is
18 B
18 per perdonare
is
18
is
is per ſotometere
25 .
as per manifeſtare
is per rendere

a8
is per mandare
as
18
as per moſtrare
as
as per aſſimilare
8

is per butax inochio

— —

h —

Promitto eis per prometere
Dico 11s8s
Naro à8
Aſſeo s8 per dire
Refero ers
Efero ers
Prohibedo es e.
Veto 28 per uedare
Mutuo as per dar in preſtanza

Mutuo uult dantem. ſed mutuor accipientem
Mutuo dat numos- ſed mutucer accipit illos.
Præ ſto 28 S

Acomodo as per impreſtare
Præ pono 18 .
Anepono 18 per meter inanci
Præcipio 998s e
Iubeo cs —
Impero 8 per cc mandare .
Edico i8
lIndico 18 .

Præ cipit ore pater. iubet dominus. im pat rex.
Edicunt reges. inOicit feſta ſacerdes.
Do tribuo im pendo ſubmitto & exibet addo
lutuo concedo præ ſto manifeſtoque naro.
Declaro cum ſignifico promitto ſpodeo cono
Paxco refert dico ſuppono mittoque mando

Imperat edico iubẽo quoque præ cipit iſta⸗

Poſt quartum caſum iungi uoluere datiuum?
Ota quod ſut quædam uerba actia trã
ſitiua quæ uolunt ãte ſe nominatiuũ ꝑ
ſonæ agentis. & poſt ſe accuſatiuum perſonæ
pacientis. & ultra accuſatiuuũ alium accuſatiuu
ut ego doceo te grammaticam.

Doceo
Moneo
Inſtruo
Cingo
Subcingo
Induo
Veſtio
Celo V
Rogo
Oro
Exoro
Flagito
Poſtulo
Peto
Calcio
Decalcio

es
es per amaiſtrare
is
is per cinzere
is per alazare
18
is per ueſtire
as per aſcondere
as
as per pregare
as
a8
as
is per domandare
as per calzare
as per deſcalzare

Flagito poſco peto doceo rogo calcio celo
Veſtio ſubcingo cingo monert inſtruit oro
Poſtulat exoro duplices adiungito quartos

» —

K Or⸗ quod ſunt quædam uerba ad iua

cfectiua quæ uolut ante ſe noĩatiuu ꝓ
ſonæ agenti. & poſt ſe accuſatiuum perſonæ
pacientis:& ultra accuſa tiuu regunt ablatiuuũ
ſine præpoſitone per cauſam materialẽ ut ego
ſpolio malos homines ſuis bomis.

Spolio a8
Expolio as per ſpoiare
Exuo i18
Priuo is per priuare
Honoro as per honorare
Orno as per ornare
Onero as per incargare
Exonero as pex deſcargarxe
Fulcio is
Munio is per fornire
Leuio .15
Aleuio a8 per aleuare
Imbuo in per impire
Vacuo as per uudare

Exuo cum ſpolio uacuo munit imbuo priuo
Alleuio at honero leuio ornat uerba notabin
Hæc ablatiuos ſolos actiua requirunt
Ota quod ſunt quædã uerba actiua ſe-
peratiua quæ uolunt ãte ſe noĩatiuum
Perlſor æ agemtit.& poſt ſe accuſasiuũ pſoræ

„*

„

paciẽtis & ultra accuſatiuum regunt ablatiuũ
a uel ab mediante ex natura ſe pationis. ut ego
audio lectionem a magiſtro.

Audio riſ per aldire
Inrelligo iſ per intendere
Moueo eſ per mouere
Remoueo eſ per remouere
Habeo el per hauere
Separo ajſ
Segrego aſ per deſpartire
Diuido 1ſ
Haurio 2„ iſ
Atraho il per trare
Accipbpio
Recipio i per receuere
Suſcipio iſ
Redimo il per reſcuodere
Euello 1ſ
Diuello iſ per trare fuora
Extirpo aſ
Proiicio iſ per butare ,
Eiicio iſ

Audio cum moueo recipitque diuido ſumo
Separat & ſegrego diuello inte lligit haurit
Accipio redimo depellit & exigo pello
Poſt quartum iungi uult præpoſitio ſextis.

„

Ota quod ſũt quædã uerba pa ſſiua ſim
plicia quæ uolut ante ſe nominatiuũ ꝑp
ſonæ pacientis. & poſt ſe ablatiuu a uel ab me
di te perſona ageus ex natura actus illati ab
altero: ut ego amor a petro.

Amor FXuis S=
Zelor ris Per eſſer am ado
Diligor ris ẽ
Ferer ris
Ceror rs per eſſer portado

Ota quod ſunt quædam uerba paſſiua
Eſleſſiua quæ uolut ã e ſe noĩatiuum
ꝓſonæ paciẽtis & poſt ſe ablatiuum a uel ab
mediante perſoræ agentis: & ultra ablatiuũ
regunt ꝑenniuum ucl ablatiui m ſine præ poſi
rione.ex natura preti uel cauſæ materialis. ut
a me emitur equus decem ducatorum uel decẽ
ducatis:

Emor ris per eſſer comprado
Vendor ris per eſ er uendudo
Purgor ris per eſſer purgado
Damnor ris per eſſer damnado

Ota quod ſunt qi ædam uerba paſſiua
acquiſitiua quæ uolũt ante ſe noĩa iuũ
ꝓſonæ paciẽtis. & poſt ſe ablatiuum a uel ab
mediãte Perſonæ agentis. & ultra a blauuum

regunt datiuu ut panis darur ame tibi.
Daris uel dare datur per eſſer dado

Declaror ris per eſſer declarado
Comparor ris per eſſer aſſimiado
Recitor ris per eſſer recirado
Dicox, ris per eſſer dito

Ota quod ſunt quæda uerba paſſiua trã
ſitiua quæ uolu ante ſe nominatiuu ꝓ
ſonæ pacientis. & poſt ſe ablatiuum a uel ab
mediante perſonæ agentis & ultra ablatiuum
regut accuſatiuum ut ego doceor à ma giſtro
grammaticam.

Doceor ris per eſſer amaiſtrado
Poſtulor ris per eſſer domandado
Calcior ris per eſſer calzado
Celor ris per eſſe aſcoſo

Ota quod ſunt quædam uerba paſſiua
efectia quæ uolut ãte ſe noĩnatiuũ per
ſonæ paciẽtis: & poſt ſe ablatiuuũ a uel ab me
diante pſonæ agentis & ultra ablatiun regunt
alium ablatiau ſine præpoſitione: ut ego ſpo
lior à te pannis.

Spolior ris per eſſer ſpoiado
Impleor ris per eſſer impido
Oneror ris per eſſer inchargado

Vacuor ris per eſſer uodado

Ota quod ſut quædã uerba paſſiua ab-
ſoluta quæ uolunt ante ſe niomatiuũ
perſonæ paciẽtis. & poſt ſe ablatiuũ perſonæ
agentis a uel ab media nte. & ultra ablatiuum
regat alin ablatiuu a uel ab mediãte ex natu-
ra 2 e patioõis ut le ctio auditur a me ama giſtro.

Audior ris per eſſer aldido
Intelligor ris per eſſer intexo
Habeor rs per eſſer habudo-
Accipior ris per eſſer tolto

Ora quod uerbu neutrum ẽ ilud quod
deſinit in o ut pluimum & nòẽ format
paſſiuum in or.
Ota puod uerbũ ſimilium copulatiuũ
eſt illud quod regit talem caſum pe ſt
qualẽ regit ate & ſunt iſta. Sum es eſt exiſto
is. & uerba ſpectantis ad pertinentiam ut ſto
ſtas maneo es. & uerba ſpectantia ad aparẽtiã
ut uideor & appareo. & ſpectantia aditer. ut
uado is: ut ſum bonus: tu ſtas humilis: ille
uadit ſuperbus.
Ota quod uerbum neutrum poſt. ſſiuũ
eſt illud quod deſinit in o & non format
pa ſiuum in or & uult ante ſe nom natiuũ per
ſonæ pacientis. & poſt ſe genetiun uel ablati
uum perſonæ agentis. ut ego egeo denariong

uel denariis:

Egeo es
Indigeo es per abe ſog nare
Careoo — es
Vaco . Nus . 28 pPer manchare
Abundo à8
Affluo ss per aburndafe
Fecundo aS
Exubero as
Conſto as per con ſtare

His neutris ſextos gtẽs iurgito ſolos
Indigeo careo fecundo exubero conſto
Affluit atque egeo uaco ſecum iungis abur do
Ota quod uerbum neutrum acquiſitiur
eſt illud quod deſinit in o & rõ format
paſſiuum in or & uult ante ſe r cminatiun ꝓ
ſonæ agẽtis. & poſt ſe datiuũ ꝓſoræ paciãtis
ut ego ſeruio tibi poteſt lieri pro ĩperſonali ut
a me ſeruitur tibi. z

ℳ

eruio is per ſeruire
De ſe uio is per ceſeruire
Noceo es per nuoxere
Ob um es
Proticio is per zouare
Preſ ceo es

Preſum es per ſoraſtare

Placeo es per piaſere

Libeo es
Diſpliceo es per deſpiaxere
Euenio is per aduenire
Accido 18
Contingo is per aduenire
Bene facio is per benefare
Ma lefacio 18 per malfare
Conuenio is per conuente
Liqueo es per etier mamtelte
Faueo cs per dar fauore
Studeo es per ſtudiare
Obedio 18
Pareo es per obecire
Acquieſco is
Hereo es
Adhereoo es per acoſtare
Inhereo es
Aſueſco is per uxare
Obuio as per incontrare
Satiſfacio is per ſatiſtare
Adſum es .
Interſum es per eſſer depre ſente
Vaco as per intendere

Seruio cum noceo deſeruio preſidet obſum
Proſu cu libet pſum placet ci profici t hæret

Accidit eunio contingo ſubuenit ad ſum
Conuemo liqueo fauco cum de rogo confert
Obuto cum itudeo male facit obe dio pater
Atque ſatiffacis uaco iterſu aſueſ coque mges
Hæc ſemper uerba tu acquiſitiua notato
Ota quod uerbu neutrum tranſiciuum ẽ
illud quod de ſinit in o & non format pa
ſſiuu in or i prima nec ſecumda perſona pot
tamen formare in tertia ur ego aro terram.
& terra aratur a me. & innt ilta.

Aro
Ligonizo
Edo
Comedo
Poto
Cibo
Potiſſo
Semino
Sero
Meto
Vindemio
Trituro
Egero
Digero
Ingero
Mingo

48 Per drafe
28 Per Za pare

1s per manzare

as per beuer aſſai
is per be uer poco
as p beuer comunamente
as per ſeminare
1s per ſeminare
is per medere
as per uendemare
as per bater
1s per mandar fuora
is per padire
is per metere dentro

is per piſſare

Spuo 28 per ſpuare

Glomero as per indeuenare
Alabro a per mnaſpare
Merendo as
Anteceno as per maréedare
Tranſgulcio 18 per tranſgultire
Atamino a28 per buratare
Pinſo a8s per impa ſtare
Squamo as per ſcalare
Exartuo . as
Demenbro a per deſmẽl rare
Molo iis per maſmare
Neo ees
Filo 3 as per filare
Equito AaA8s ler caualchare
Nauigo a8 per nauegare
Palſo as per ſor are
Euiſero as per trar le budele
Circotrigonizo as per tamiſare
Puto as per podare
Puto as per penſare
Qui putat incidit: putat qui mente reuolun
Suo i8 per cuſue
Inſuo is per ſtrapa zare
Deſuo is per deſcuſire

Nuro „85 per mutare

Saxtio is per àapezare

Reſartio 28 per reptzare
Cemento as per ſmaltare
Peduo as per icapinare
Repedulo a8s per reicapmare
Pagino as per iquadernare
Repagmo as per re quadernare

Potat aro comedit ligomzo ſemino pinſo
Et merendo meto undemio digero tuo
Mingo ſpuo glomero trituro exartus ſquamo
pullo ſuo texo puto euiſeroque uallo
Sartio cum mereo cemento reiarrio molo
Tranſitiua uoco quis quartum iungito caſum

Pluix bat Per piouere
Grandinat bar per tempeſtare
Nigic bpar per neucgare
Tonat bat per tonare
Tempeſtat bar per tempeſtare
Die ſcit bat per fardi
Noteſcit tpeat per farnote
Volo is per uolere
Nolo nôuis per nonuolere

Grandianat atque pluit tonat nĩgitque cre ſci t
Ante deus aderit poſt tranſitiua uocantur
Ota qud uerbum neutrum effe twu e
illud quod deſimt ino & non format paſ-

——

ſiuum in or & uult ante ſe nominatiuũ pſonæ
patientis & poſt ſe ablatiuum ſine præ paſiti-
one perſonæ agentis uel accuſatnium mediate
ꝓpter ex natura cauſæ efſicientu: ut ego
gaudeo bonis nous uel propter bona noua

Caudeo es
lubilo ag per alegrare
Kxulto 38
Pingueo es per ingraſſare
Macreo . es per inmagrire
Areo es per ſeccare
Vireoo es der muerdire
Doleo es per dolere
Niteo es per relplendere
Arded es per arcdire
Fido *— is per fidare
Madoeoo es per bapnare
Mereo es per ingramirſe
Lateo es per aſconderſe
Deuio as per deſuiarſe

Gaudet exltat iubilat cum pingueo macret
Areo cnin doleo uirro madeoque fido
Deuiat & lateo rubet ardeo baleo meret
Albeo cum rigeo niteo cum ſplendeo lucet
Effectiua ſcies hæc ſemper uerba uocan
Ota quod uetbum neutrũ abſoltu eſt

illud quod deſinit in o & non format paſſiuũ
in or & uult ante ſe nominatiuum perſo-
næ agentts & poſt ſe non regit caſum niſi cũ
auxilio præ poſitionis poſuæ uel ſubinrellecte
Vt ego uado ad ſcolas & ſunt iſta

Vado 18 —
Tendo 18
Eo 18
Ambulo as
Acc.do i1s per andare
Incedco i8
Pergo 18
Vio as per caminare
Sto 2⁸
Mano es per ſtare
Reſideo es per aſpctare
Qu manet expectat:qui manet ille moratur
QuadrubPedo a28 per ambiae
Hio as
Oſcito as per ſbadagiare
ITuſcio 13 per toſue
Vigilo as per vigilare
Equito as per caualchare
Venio is per uenire
Dormio is per dormire
Redeo es per rerornare

Creſco is per crefſcere
Succuſſo as per trotare
Tendit & incedit pergo uemt ambulo uado
Sto ma net redeo reſidet cum tuſcio uiuo
Quadrupedo remeo ſuccuſſat & oſcuo creſco
lugis hio uigilo & dormio uerba ſoluta
Oca quod uerbum neutrum P ſſiud eil-
lud quod deſimit i0 & no format paſhun
in or & uuli ante ſe nomme tuu perionæ paci
ẽtis & poſt ſe ablatiuu a uel ab mediante pP0
næ agent s ex natura a dus ilatiab altere un
iſte uapulat a magiſtro

Vapulo as per eſſer batudo
Exulo as per eſier bar dezado
Liceo er per eſler apreſiacc
Veneo i8 Per el er uend co
Nubo is per eſler maridado
Fio 18 per eſler facto

Vapulo cum fio licet exulo ueneo nubo
Neutra ſimul paſſma notes deiure uodanda
Ota qnod ſunt quæ da uerba reutro paſ
ſiua quæ in præteriiis pfectis & Puſqua pet
fectis ſeruant uocem paſliuoρ n cæteνοααα
neutrorum & ſunt iſta P2
Gaudeo es ſusr ſom uel fun
Pio i8L8 Qus ſum uel fui

Soleo es tus ſum uel fui
Audeo es ſus ſum uel fui
Fido is ſus ſum uel fui
Quinque puer numero neucro paſſiua tibi do
Ga udeo cum fio ſoleo ſimul audeo fido .
Ota quod uerbum deponẽs paſſeſliuum ẽ
illud quod de ſmit in or & no formatur 2
uerbo deſinẽte in o & uult ante ſe nominatiuu
perſonæ agentis & poſt ſe geneiiuu uel ablati
uũ ſine præpolitione perſonæ paciẽus ut ego

uror panis uel pane
Vror tis .
Fungor ris *
Fruor ris per uſare
Potior ris
Abuto⸗ ris per maluſare
Recordor ris
Reminiſcor ris per arecordare
Obliuiſcor iis per deſmẽtegarſe
Miſeror ris Per miſer cordiare

Cum datiuo uel genetiuo
Vtot cunque fruor fungor ueſcor potiorque
Et reminiſcor obliuiſcor iunge recordor
Hæxc querunt ca ſum genetiuuũ & iuũgere ſextũ
Deinde miſeretur genetiuũ & iuge datiuum
Otaiquod uerbum deponẽs acquiſittuũ

eſt illud quod deſinit in or & non formatur a
uerbo deſinente in o & uult ante ſe nommnatiuũ
perſonæ agentis & boſ t ſe datiuuũ perſonẽ Pa-
cientis ut ego auxilior tibi

Auxilior ris
Suffrager rs per altcriare
Famulor xis
Ancilor „18s pecr ſeruire
Blandor xis
Adulor ri8 per aloſengare
Moderor ris ber temperare
Aduerſor ris per contraria re
Do ninor ris per ſignorezare
Medeor ris per mee egare
Emulor ris per inuichare
Emulor inuideor ſequor deſignat amorem
lInſiduor s per aguaitare
Amicor ris pet smicare
lInimicor ris per Inimicare
Minor ris per manazare

Auxilior fa mulor ar c lor blandor atque
lugis adulatur me de or que iniurior iride
Inſideor medeor inimicor cum dominatur
Aduerſum medicor poſt hæc iunge datiunm
Ota quod uerbum dePoners tra nſitinuu
eſt illud quod deſinit in or & nõ formatur

Auerbo deſinente in o & uult ante ſe nomina
tiuũ perſonæ agẽtis & poſt ſe accuſatiuu per
ſonæ patiẽtis ut ego ſequor petrum

Sequor xis
Perſequor ris
lImitor xis
Furor xis
Perdor kis
Vaticinorx xis
Pronoſticor ris
Opinor ris
Meditor xis
Solox ris
Conſolor ris
Lucror rIS
Superluctor xrs
Agredor ries
Graſſor xis

Per

per
Per

per
per
per
Per

Per

ſeguitare

robare
indiuinare
penſare

conſola e
guad gnare

auanzare

aſſaltare

Perſequorx & ſequor meditor conſolor atque
Aguror & predor reor Iucror agrediorque
Sorcior & ſolor adipiſcitur ad dito quartum
Nota quod uerbum deponers effect iuũ
illud quoꝗ deſinit in or & no formatur 2
uerbo deſinente in o & uult ante ſe nominati
uum pſonæ pacientis & poſt ſe ablatiuũ ſiẽ
Præpoſitionmæ uel acuſatiuu mediãte, ꝓpter

— — — ——— —

Perſonæ agentis ut letor bonis nouis uel prop

ter bona noua.

Letor ris
Glorior ris per alegrarſe
Iocundoxrx ris
Delector ris per delectarſe
Triſtor ris per triſtarſe
Verecundor ris Ler uergognarſe
Soporor ris per adormentarſe
Expergiſcor ris per reſuerarle
Algeor ris per affredarſe
Bacchor riIS p in chriarſe de ui
Crapulor ris in ebriarie daltxro
Contentor ris per contentarſe

Gratulor & letor de le cor & algeor addo
Glorior expergiſcor contentor quoque triſtor
Atque uerecundor oblector bacchor habebunt
Hæc ſolos ſextos uel quarto a pplico propier
Ota quod uercum depeners paſtiuum
eſt illud quod deſmit in or & non for
matur a uerbo deſnenie in o & uuit ante ſe
nominatiuum perſonæ pacientis & poſit ſe ab
latiuum a uel ab mediante perſonæ agentis.
ut orior a patre & ſunt iſta.
Orior ris

Naſcor ris per naſcere

Renaſcor ris per renaſere
Patior ris per pa tire
Naſcitur atque oritur patior cõiuge renaſcor
Hæc ablatiuos ſimul a coniungimus abſque
Ota quod uerbum deponens abſolurů
eſt illud quod deſinit in or & nõ foxma
rur a uerbo deſinente in o & uult ante ſe no-
minatiuum perſonæ agentis. & poſt ſe non re
it ca ſum niſi cum aulio præ poſitionis poſi
ræ uel ſubitellectæ. ut ego gradior ad ſcolas.

Gradior ris
Labor xis
Proficiſcor ris per andare
Regredior ris
Reuertor ris per rexornare .
lraſcor ris per irarſe
Latiner rs per la tinare
Ofſicior ris per ofſiciare
Feaeror ris per far uſura
Nugor ris per zanzare
Conuerſoxr ris per uſar cum perſonæ
Obuerſor ris per uſar in Iluogi
Raciocinor ris per ra ſonare
Lachrymor ris per lacrimare
Prælioxr ris per combatere

Conor tis

Nitor ris per irorzare
Labitur & gradior proficiſcitur atque reuertor
Verſicicor nugor queritur coniu nge latinor
Piæ lior raſcor rixor raciocinor adde
Molior & nitor conor cõuerſor cũ fenerorque
Hæc ca ſum non ſolum deponentia poſcunt.
Ota quod uerbum commune eſt illud
quod deſinit in or & nõ formatur a uer
bo deſinente in o & habet duplicem conſtru-
ctionem.ſ.a ctiuim & paſſiuam. quando ha-
bet Ciuam uult ante ſe nomnariuum perſo
næ aàgẽtis & poſt ſe accuſatiuum perſonæ pa
cieniis ut ego largior equum: quando babet
paſſiuam uult ante ſe nom inatiuum perſornæ
Pciẽtis & poſt ſe ablatiuum a uel ab mediãte
perſonæ agentis ut a me largitur equus.
Largior ris per dona e per eſſer dona
Experior ris per prouare per eſſer proua
Veneror ris per honorare peſſer honora
Moror ris per aſperare ꝓ eſſer aſperato
Oſculor rs per baſare per eſſer ba ſaro
Criminor iis per incolpare per eſſex ĩcolpa
Amplector ris per abrazare p eẽr abraza
Hoſpitor xris P albergar e P eẽr alberga
Hortor ris per confortar e p eẽt c pforta
Interpretor ris ꝓ iterprera e p eir terpta

— . .

„ Vnde Gerlus?s .
Largior ex pior ueneror moror oſculor ortor
Criminor amplector tibi ſint cõmunia lector
Si bene connumeres interpretor & hoſpitor
addes.
Incipiunt aduerbia localia
: Nrierrogatiua aduerbia localia ſunt
ſex. Ss.ub quo ũde qua quorſu & quo
uſque. Vbi ſignificar ĩ leco:quo ad locum ude
de loco:qua per locum. quorſum: uer ſus locũ.
quouſque uſque ad locum uel uſque ad tẽpus.
Aduerbia ſignificantia in loco ſunt iſta hic.
illic. iſtic. intus. foris. ibi: ibidem ibique.
alias. & omnia compoſita ad ubi & ibi aur
alibi: alicuhi. necubi. ubique. ubiuis ubicun
que: uſquam & nuſquam: Hæc aduerbia ſig-
nificant ad locum. huc. illuc. iſtuc. intro.
foras : alio. aliquo. & alia compoſita a quo.
ut ſiquo. nequo. quocunque. quouis. illo.

„
—

eo. & eodem. Hæc aduerbia ſignificant de

loco: s. hinc.illinc.iſtinc: intus. foris.ĩde.
aliunde. & cæreea compoſita ab unde ut ſi-
cunde ? necunde. aliquunde. undecunque un
delibet, undeuis: Hæc aduerbia ſignificant p
locũ. hac. illac. iſtac. alia.aliqua. & cætera
cõpoſita a qua ur ſiqua nequa illa ea & eadem

. .4

Hæc aduerbia ſignificãt uerſus locum horſum
illorſum iſtrorſum mtrorſum ſurſum deorſum
dextrorſum ſiniſtrorſum retrorſum aliorſum
& cæ teracompoſita a quorſum ut ſiquorſum
nequorſum. Hæc aduerbia ſignificant uſque ad
locu uel uſque ad tempus hactenus hucus que
& quonamusque. Noĩa ꝓpira locoru primæ
uel ſ cundæ declinatioris in genitiuo ſigrifr-
cant in loco: in acuſatiuo adlocum i ablatiuo
de loco & per locum ſine prepoſitione. n accu-
ſatiuo uſque ad locũ cuũ ppoſitione ſola uſque
In accuſatiuo uerſus locum cum ppoſitione
uerſus: ut uſque Romã pgo: & uerſus Veronã
uado: & aliquaodo ponitur cum ppoſitionc ur
de uenuſio Nomina ꝓpria locorum tertiæ de
clinat onis & ſimili er rantũ pluraliter dechi-
nata in abla tiuo ſignificãt in loco:de loco per
locum ſine ppoſitione in accuſatiuo ad locum
ſine ppoſitione ut naues e unt uenet as: in acc-
uſariuo ſignificant uerſus locum cum hac pre
poſitione uerſus: & uſque ad loci cu uſque ꝛ ut

uſqne piſas ꝓpero. N mina prouinciarum in

ablatiuo ſignif᷑ cat in Ioco ucm prepoſitione in
In ablatiuo de loco cum de. In accuſatiuo per
locum cum per.In accuſa tiuo uerſus locu cum
nerſus. In accuſatiuo uſque da locum cu uſque

& in ut uſque in ciprum nauego.

Nomin appel ariua ſimiliter nomina fluuion⸗

& ecleſiarum in ablatiuo ſigrificãt in locco cũ
in ut uerſor in foro. In accuſaciuo ad locum cu
ad uel in : ut adurbem uel in urbem equito. In
abla tiuo de Ioco cum de uele uel ab uelex: ut
ex agro uel de agro uelab agro redeo: In ac-
cuſatiuo ſignif cant per locum cum perxr ĩut per
uiam curſito. In accuſatiuo uerſus locum cum
uerſus: ut uer us prætorium uado In acculati-
uo uſque ad locu cu uſque & ad uel in. ut uſque
ad templum uel usque in ter plum äbulo:lſta
tamen quatuor nomina dom us. humus rus &
militia: quãuis appellatiua ſu ſempꝑ ut propria
ponunturx: ut domi iuæ ſu & rus ibo. Supirũ
in accuſatiuo da locum ſignificar ſine præ po-
ſitione in ablatiuo autem de loco absque ppo-
ſicione: ut aratum ua do & uenio cãtatu Ceri
dium ad lotum ſigmficar cum prepoſitione à3
ut ad dimicandum curro deleco cum a uel ab
ut aſtudendo redeo.
De Comperatiuis.
Oomperatiuum eſt illud quod cũ poſiti
ui intellectu magis ad ueibum ſigniti-
cat ut albior magis albus. & ulteriormagisul-
tra quã ille qui eſt ulira Comperariua fut no

minibus ad ectiuis ut albior a uerbis ut deteri
or a participiis ut amãtior: a prepoſitioibus ur
poſterior:ab aduerbus ut prior. Quce uemunt
abadie ctiuis nominibus aut a ſecunde declina
tione aut a tertia formantur a ſecunda he c mo
do deſcendunt addita or in genitiuo. ut clarus
ri rior præter] abentia uocalem ante uoca em
q e de uſu form int per magis ut ſtrenuus ma
g'is ſtrenuus: & pius magis pius: & bonus meli
or:m lus peior magnus maior: paruus minor.
multus pl s magn- ſicus ma gnificẽtior ſiniſter
ſim ſterior: : dexitrdexierior. genitiuo dextzi.
Que ueniunt i tercia dclinatiene formatur
a da tiuo addita or. tenus tenuior præ ter i ue-
nis iunior per ſ copam A uerbo detero ris de-
te ior con aperat iuum fit: Que ueniunt a præ
poſitionibu sdeſinunt ĩ erior ut poſterior.ultra
ulterior. præ ter prop. propior. Ab aduerbis
etiam fiunt comperatius ut pride prior prin us
enitus penitior. Com peratiuum conſtruitur
cum ablatiuo uel ce um noiati oců duiutc
1 relt clarior Põpeio uel quã P ompeius ræ ter
tiua & negari a q ux Tu Hqu nonp- nutur
k⸗ ir t etiam abl ar tiuum ſigmficantem excat
ſum ut ſum longior te te uno digito Et omnes ca
ſus quos habẽet poſitiuum ſuum: ut habee wul

T.
7*
.
.

tum uini ha beo plts eiei & min us farinæ A c
Peratiuis neutral bus unt diminutiua. ut ma
ius maiuſculu us grandiuſculus a grandius. bu
ſio fit in comperatiuo quatuor m odis conſtruti
one ſignificatione comperatione & formatoe
Cõ ſtructioe cu non haber ablatiuu u uel nomia
tiuuũ cu quã ut ſum maior ſociori Signit fi Icati
one cum tantum ſigmificat quantum poſitiuu
ut ſenior pro ſenex aut minus ſigpi iticar ut tri-
ſtior idẽ parum triſtis aut contrarium ut dul⸗
cior ideſt minus amarus. Comperatice cum ad
diuerſasqualitateſ comperatur ut uix albior cox
uo Foormatione cum ſubſtantiua uel pronoia
comeratur ut neromior & ipſior. Piu & men
quãdo ſignificãt pondus uel lmẽſurã fit ꝑ plus
& minus Sſubſtantiua iĩ genitiuo. ut t habeo pluſ
olei & minuſ farinæ. Quãdo ſignificat nnume
ru fit ꝓplureſ & paucioreſ. ut lego plureſ libroſ
tribuſ Ad bonam comperatione quatuor requi
runt. Reſ comperata. Reſ cui comparetur. qua
litaſ & quod qualitaſcõmunic& cu utroque ut
He ctor eſt foxtior troianiſ.
De ſuperlatiuiſ.
Vperla tiuũ eſtiil ud quod lad plur reſ ſui
generiſ comperatur & ſuꝑponitur omnibuſ ue
per ſe roplatum hab& intellectum poſitiuui c

ualde aduerbio: ut ſum fortiſſimus iuuenui idẽ
ualde fortis ſuper iuuenes & fortiſſimus Cæſar
ideſt ualde fortis. Superlatiua formantur a no
miĩe.uerbo.paxticipio.præ poſitioe: & aduerbio
quæ ueniunt a nominibus ſecunde declinatio-
nis formãtur a gẽitiuo addita s & ſimus ut ma
turuſ maturi maturiſſimus etiã dicimus maturt
mus a nomine matur. Excipiuntur bonuſ opti
mus malus. peſlimusmagnuſ maximus. puus
minimuſ.multuſ pluſ plurimus.munificuſ mu
mficẽtiſſimuſ.magrificus ma gnificentiſſimuſ
Nomina in r tã ſecude quam tertiæ declinatio
nis formãt ſuperlatiua a nominatiuo addita ri
mus. ut niger nigerrimuſ acer acerrimus preter
dexter dextimus & ſiniſter ſiniſtim us Que ue
aiunt a tertia declina tione formantur a geniti
uo addita ſimuſ utfortis fortiſſimus. præter ea
quæ in limns terminat ſuperlatiuum quæ in
hac dictione kaguſ. continetur.
Dat tibi quinque limusquæ ſignat noĩe faguſ.
Et ſua compoſita ut faciliſfacilimuſ. agilis agi
