reſponcdet. Aduerbia autẽ interrogatiua ſunt diligenter conſiderãda & ꝗliter
quomõ quãdo quãtũ quotiens cur qre &c.ſItem ubi quo qua unde quorſum
quouſqʒ & quo ad de ꝗbus ifra docebĩus. Sed quocunq; mõ & per quemcũq;
caſum fit ĩterrogatio fieri debet reſponſio niſi eũdem modũ ſeruare non lica
at: aut uocabulũ deſit. aut uerbum aliũ poſt ſe caſũ reqrat: ut ſi roge ris quotẽ
nis es potius dixeris ſum quinq; &.xx. annoꝑe ꝗᷓ ſum qinquennis & uigẽnis:
eii

2

& q̃ti uẽdidiſti libꝑʒ: fſpõde decẽ aureis. De diſtributiuis & eoge cõſtructiõe.
Q&Iſſitributiuũ ẽ nota ſeu ſignũ diſtributiõis. & ẽ duplex uidelicet affir
d matiuũ & negatiuũ. Affirmatiua ſũt hæc. Quicuũq; affirmat äbo: mop
AQſq; & omnis uterq;. Nullus nemo negãt: decet his adiger̃ neuter Malai
Kalat poſt ſe gẽitiuũ pluralẽ omniũ caſualiũ dictionũ:uel ſingu Kome
larẽ ſolũ nominis collectiui:uel ablatiuũ uel accuſatiuũ cũ ppoſitiõe:ut nul/
lus iſtoge legit: uel nullus ex illis ĩter illos. Iũgunt etiã noĩatiuo: ut nullus hõ 4
5 uUolati De partitiuis & eorum conſtructione.
Artitiuum nomẽ eſt qd ptem trahit a grõ cũ quo ptitur: & cũ illo D
p debet in genere cõcordare: ut ſcriptoꝶ aligs eſt breuis: aliquis ꝓſu Manm
ſus. Partitiua noia ſunt hæc ꝗlibet alius aliꝗs quicũq; ꝗs quidã. & Laupe
ſimilia & omĩa ꝗ ptitĩe ponũt᷑ ut numeralia ut unus duo.& ordia gniſi
lia ut primus ſecũdus. In ptitiõe tria requirunt᷑: uidelicet pars totũ & ꝙ ps re- uegr
gat totũ.ſed ſi totũ ſit cõplexiuũ:tuũc ptes ĩ neutro ge.uel fœ. ponunt᷑: ut hu,⸗ Münn
ius montis aliud eſt terra alliud lapis. & alia ps terra alia lapis. Si uero totũ torn
decliet ĩ plurali nũero tũc pars ĩ plurali nũero ponit: ur lraꝑe unæ me delecta Cicl
rfuũt:aliæ non. Cõſtruunt᷑ autem ſicut diſtributiua. Fit quoq; partitio ꝑ prole Aen
pflſim: ut paulopoſt dicetur. De compatiuis & eoꝶ conſtructione. en
Ompatiuũ eſt q cũ ĩtellectu poſitiui uel cù aliquo pticipe ſẽſu ſui üͤe
c poſitiui magis aduerbiũ ſigniſicat: ut doctior magis doctus. & nõ ds
mõ ꝑ magis reſoluit᷑ compatiuũ:ſed ꝑ plus & ualidius & alia hmõi us!
aduerbia teſte ĩigenioſiſſimo Valla. Quud eſt comparatio. is
Omparatio eſt rei ad rẽ aſſimilatio. Gradus cõparatiõis ſũt tres: po nec
ſitiuus compatius & ſuperlatiuus. Poſitiuus eſt omne adiectiuum roſt
cuius qlitas poteſt recipere plus & minus. Ceteras quoq; ptes or̃o- cppis
„ʒ niis a ꝗbus compatiua & ſuperlatiua formant poſitiua appellaamus mun
Cõſtruitur compatiuum cũ abltõ uel ntõ cum ꝗᷓ uerbo ſubintellecto:ut ſum ð
ditior Creſo uel ꝗᷓ Creſus. ſubintelligit᷑ ſit. Vel aliꝗdo cũ prepoſitione & actõ ane.
ut Pigmaliò fuit ĩ maior ãte oẽs alios Dices tamẽ uideo Lucanũ quo ſũ iuni/ nie
or. nõ ꝗᷓ q m intur relatiuũ antecedens cadere mediũ qã fieri nõ licet. Itẽ di ALor
ces. neine tu es fortior nõ ꝗᷓ nẽo negatio.n. debet præcedere. Poteſt etiam cõ- Mei
patiua & ſnperlatiua ultra ꝓpriã cũſtructionẽ caſus haber̃ poſitinge ut carior ed
pPontiſici cæteris ſacerdotibus. & ſũ chariſſius pontifici oĩum ſacerdotũ & ſũ Uton
auidior literagꝶe illis uel ꝗᷓ illi: & ſum auidiſſius lraꝶ illo g. Sũ ornatior te mo EC
ribus & ſum ornatiſſius oĩum moribus. Hẽo plus ſeu minus frumentiꝗᷓ agri ””
colæ uel agricolis:hẽo plurium ſeu minimũ frumenti agricularum. Sicut di- ſbn
cimus hẽo multũ ſeu parum frumẽti. hẽo plus argẽti ꝗᷓ auri & hẽo mĩus olei doht
ꝗ uini. Amo te plus & minus ſolito.auguſtus uixit x. ãnos minus paucis die ſeen
bus: oſtudui plus ꝗᷓ decẽ ânos & plures x. ãnos & ãnis & plus annge tribus. ſũ ſeni
natus amplius. xx. annos hẽo plus hibrog & ꝙ tu & tuis. hẽo plures libros tri nu⸗
li
(ocl

clnchi,
änii .
enPus pluribins tuis aiax ſuit ulyſſe ſortior magis q diomméddeidt nult priſcia. ſed
li Valla iprobat: dicenduũq; ait. Aiax Vlyſſe fortior. ſupra:ꝗqᷓ Diomedes: uel aiax
moept . diomede ꝗᷓ ulyſſe fortioer. Ingce formantur coparatiua.
Umulluti Ormantur cõparatiua ab adiectiuis ſigmificantibus accidẽs: quod
lu augeri uel minui poteſt: ut clarus claro.qᷓ ſi ſecundæ ſint decliatio

Neg nis accipiunt or & us in grõ: & reddunt compatiua: ut pulcher pul
urKaäh⸗ chri pulchrior & pulchrius. Si tertiæ a dtõ: ut fœlici ſœlicior felici

m usgamanti amantior amantius. Bonus tamen facit melior: malus. peior: puus
ſgallill ſeu page ut Valle placet minor magnus maior: iuuenis iunior magnificus ma
otoi gnpniſicentior: multus plus: ſiniſter ſiniſterior dexter dexetior potis potior ne-
agpere⸗ ꝗ nequior. Debent ꝗdem compatiua ſupare ſuos poſitiuos. & iõ nullũ adiecti
wnim⸗ Aũ in us uel in is terminatũ quod duas uocales ante S hẽt põt recte cõpatiuũ
ironi ſormare: ut plus arduus idoneus: tenuis & ſimilia: nam ſi piior d'ceremus ſe-
eecklit cuũdum cõſonum eſſet & compatiuum par poſitio. & ſic in cæteris huiuſmo⸗
impoe di. tenuior tamée dicimus & egregior lectũ eſt. Virg. i geor Pectent tẽuia ſer̃s:
iim luunenalis. Egregius cœnas. Inuéëies & alia tamẽ tibi nõ dicenda. ocior cõpati⸗
celinſi uũ eſt abſq; Pofrincſatire & habet ſuperlatiuũ ociſſimus.llla ẽt quoge acci⸗
aid6 ddens nec; augeri neq; minui põt cõparatiuum nõ hent: ut luſcus oĩpotẽs uni
Lalahmi cus ſingulus ſũmus imus & numeralia oĩa: uel q ad numegꝶ reſerri poſſũt:ut
nprm oiĩs al quis nullus. Præterea pticipiis in dus: ut amandus colẽdus reuerendus.
ſüttrespe nec cõpatiua nec ſupalatia ĩuẽiũt:ꝗᷓꝗᷓ ſit ĩ trito ſcribaꝶ uſu.A uerbo uno dte
Zedkiuun ro fit cõparatiuũ deterior. ſunt ꝗ a deter antiqᷓ prepoſitõe deductũ uelit.a pti

cipiis ita formant᷑ cõparatiua: ut ab adiectiuis.ſed cõparatiua ipſa uĩ picipio

H 0
r rum amittunt. A præ poſitiõibus ueniũt: ut ab extra exterior: citra citerior: i⸗
iurn tra interior: ulta ulteriox infra iſerior ſupra ſupipr poſt poſterior ppe Ypior
mnebtß ante anterior. Ab aduerbiis: ut a pridẽ prior: diu diuitius ſepe dicimus. Ad bo
ſiind nã cõparationẽ ꝗnq; regrũtur: uidelicet res compata res cui cõparet accidẽs

4 EKG &&ο& uterq; terminus de accidẽte pticipet & ꝙ alter magis participet uel ptici
pare intelligatur: ut Lælius eſt ſapientior Fanio, Sed quãdo accidens nõ ptici

ame pat de utraq; re: ut nix eſt albior uel magis alba coruo:tunc eſt abuſio ĩ cõopa
ten ratione: nõ in coparatiuo. Abuſio igitur fit in cõparatĩo tribus tantũmõ mo⸗
ii Qdlis. Cõſtructiõe formatõe & ſignificatiõe. Cõſtructiõe quãdo ptitiue põitur
ortend & nõ cõſtruitur more cõparatiui: ut maior horũ eſt charitas. Formatiõe quũ
cc ſubſtantiua uel ꝓpria noia cõparant: ut neronior. ltẽ pornior & ipſior: quoge
eude proſitiui & ſi ſũt poſitiua: tamẽ nõ põt eoꝶ augeri uel minui ſigniſicatio.ſigni
D lſicatiõe quũ ſignificat ꝗtum ſuus poſitiuus:ut ſenior ꝓ ſenex: aut quũ mius
cs 1 ſlſignificat ut trſſtor.i.paꝶ triſtis. Aut qndo cõtrariũ ſigmificat ut dulcior.i.mi
nbn nus amarus. Cõpatio fieri põt p poſitiuũ & per aduerbia cõparãdi tã & ꝗtut
lhmon ſũ tã doctus ꝗᷓ tu. Fit ẽt per ꝗᷓ & cõparatiua: ut ſũ doctiorꝗᷓ ditior. Et ſine ꝗͥ lo
co cuius pomitur an. Solinus. Calamitoſior an beatior fuerit Auguſtus ambi-
e iii

guum. Gellius p incertũ ſtolidior an ua nior. Fit nõnunꝗᷓ puerba accidétialia
& aduerbia cõparandiut tam placet mihi Cicero quam Virgilius. & plus uel,
magis placet mihi Cicero ꝗ Saluſtius. Comparatiuum aũt quãdo fſormari nõ
poteſt fit per magis plus & ualidius & minus & reliquis huiuſmodi. & poſiti⸗-
uum: ut ſum magis ſtrenuus te uel ꝗᷓ tu & tu es minus idoneus me uel ꝗ ego.
DDee ſuperlatiuis & eorum conſtructione.

Vyperlatiuum nomé eſt quod ad plures ſui generis compatur & ſu⸗
55 perponitur cæteris ut Maro ẽ poetarum pulcherrimus. Et pomf

duobus modis. ſ. reſpectiue & abſolute Reſpectiue quando habet

Aeterminationem: ut Hercules fuit fortiſſimus hõinum: & tunc re
ſoluitur p ualde:uel multo comparatiuum uel melius ꝑ ualidiſſime uel maxi

me & comparatiuum Nam quid abſurdius iquit Valla ꝗᷓ quum reſoluamus

comparatiuum per comparatiuum reſoluere ſuperlatiuum per poſitiuũ. Ab
ſolute quando non recepit caſum & reſoluitur in ualde uel maxie & poſitiuũ
ut tu es doctiſſimus.i.ualde doctus: Differunt aut a comparatiuo etiam ĩ hoc
ꝙ comparatiuus gradus ad unum & ad plures tam ſui qnam alieni generis re
fertur. Superlatiuus uero ad plures tantum & generis ſui: Valla comparatiuũ
ad plura ſui generis reſerri non uult. Priſcianus & donatus præcipiunt aucto
rumq; uſus cõfixmat. Oui. in ſecunda. Tanto ſplẽdidor uirginibus omnibus
Herſe.& ĩ.xiii.Planior aſſidua detritis æquore cõchis. Solibus hybernis æſti-
ua grator umbra. Nobilior pomis Virgi. Candidor cygnis: lſdem Pygmalion
ſcelere ante alios imanior omnes. Statius Amphiaraus ad Plutonem. Et meli
or ſis quæſo deis. De formatione ſuperlariuorim.e
Formantur ſuperlatiua a genitiuis adiectiuorum ſecundæ declinationis addi
ta S & ſimus: ut doctus cti ctiſſimo. & a genitiuis adiectiuoꝶe tertiæ addita ſyl
laba ſimus :ut fortiſſimus. Bonus tamen optimus facit malus peſſimus ma-
gnus maximus. paruus minimus:multus plurimus munuſicus munificentiſ--
ſimus uetus ſeu ueterrimus: maturus: ſeu maturiſſimus & maturrimus.
Nonnulli poſitiui carent ſuperlatiuis, ut memor ſenex: iuuenis adoleſcens:
nequam nequiſſimus habet.detero deterrimus. In limus quinque finiunt᷑: ut
agilis agilimus facilis facilimus gracilis gracilimus. humilis humilimus ſimi
lis ſimillimus. Si uero poſitiuus ĩ er ſyllabam terminetur: format ſuperlatiuũ
a nominatiuo addita rimus :ut pulcher pulcherrimus niger nigerrimus præ
ter dexter dextimus ſiniſter ſiniſtimus Aduerbia & prepoſitiões quæ compa-
rantur habẽt ſuperlatiua: ut diuitiſſime ſepe ſepiſſime pridem primus nuper
nuperirme & a pene peniſſime & a penitus penitiſſime dixit Plau. Citra præ
proſito citimus facit. ſupra ſupremus uel fummus: Vkra ultimus intra itimus
inſra infimus prope proximus. Sed proximus quando coniunctumſignificat
eſt poſitiuus: habetq; comparatiuum proximior & caret ſuperlatiuo.
De conſtructione ſuperlatiuorum. —

—.———

45§.

revtttot
ſopenat

Hci
etepi
logott
ſgoek
S
hacq
Anir
ſdet
Vo
Lonn
kirp
cheh⸗
t⸗
per
queſo
lum.
borſi,
Ponun

lte

tim⸗

1 eiciil
Alus l
olormmid
ne elegn

mpNAH.

Erponi

Nohr

vmAtuneke
weclman
Uelovam
oleini 44

epoltui

elumihoe
ngeneibte
Oenpnratnd

Giumen

dusoonin
Pmstſi
nion

enklme

gtionis

edl

elln,
Dmninnd
turmid
Wen
ehnintil
imuſm
erltin⸗

mms he

cON
ton
mos
gtrainm

00

7

Vyperllatiuum conſtruitur cm genitiuo plurali omnium cauſalã

ſaperlatio homo eſt fortiſſimus leonũ ꝗꝗᷓ ſit bõa grãmatiea,.

logo. Necubi in niun logo. Alicubi i qche loco. Vbiuis doue uoi. Inibi etiã

ad nin logo. Aliquo ad alcun loco. Alio ad altro ſogo. Quouis doue uoi: Quo

Vtroc a hino & ſaltro logo. Eo ad quel logo. Eodemad quel medeſimo lo

Ü5 Aictioni uel c genitiuo ſingulari nois collectiui, ut Cato fuit ſa-
DpDpientiſſimus Romanog uel populi romani. Et aduertendum eſt ꝙ&
Kalflfperlatiuũ redolet naturã ptitiõis in ꝗᷓ ſẽper ps a toto diuidit᷑. & ps
regit totũ:eſtq; de eſſentia totius & eſſe debet euiſdẽ ſpeciei. Vnde nõ eſt bõa

De aduerbiis localibus & eorũ cõſtructione.

ODuerbia localia quæ aut deriuata ſunt aut compoiĩta. fiũt ab hic il

lle iſte alius is quis uter & uerſum quod uariis iungitur uocibus Itẽc

ab ubi ibi unde & uſq;. Simplicia ipſa per ſe patent.
Sighifacantia ſtatum in ioco ſunt hec.
Hlic ĩ quæſto loco lilic ĩ qllio ſlogo.iſtic in ꝗſto loco. Vbi doue Vbilibet do
ue te piace. Vbinã doue:mo: Vbiq; ĩ ogni logo. Vbi ubi Vbicnn q; in cioche
logo. ibi Illic. Ibidẽ ĩ quel medeſimo logo: Alibi in altro logo. Sicubi ſe ĩ alcũ.

ibi.Vſꝗᷓ in qualche logo. Nuſꝗᷓ in niun logo:Intus dentro. Foris fore: Supra.

Infra. Significãtia motum ad locum ſunt hæc., Huc ad quæſto loco. Illuc & il
lo ad ql logo. Iſtuc ad qſto ſlogo. Quo doue. Si quo:ſi ad alcun logo. Nequo

libet doue te piace. Quoquo. Quocunq; ad qualunche loco. quonã douemo

go. Intro. Poras. Supra. Infra. Significantia motum per locum ſunt hæc.
FHac per queſto loco.lllac & illa per quello logo.ſſtac per queſto loco. Qua ꝑ
che logo: iqua. Nequa. Aliqua quauis. Qualibet. Quanam. Quaqua quacũ-
c;. utracp. ea. eadẽ ĩtus. foris. Significâtia motũ de loco ſunt hæc. Hinc da
queſto loco. Ilinc. Iſtinc deſſa. Vnde. Sicunde Necunde. Alicunde. Aliunde
AVngdeuis. Vndelibet. Vndecunq;. Vndiq; Vtrinq; Inde. Intus. Foris
Superne. Inferne. Cœlitus, Funditus. Vndede. Significãtia locũ uerſus.
Torſum uerſo queſto logo. Illorſum uerſo quello loco. Iſtorſum uerſo
queſſo logo. Quorſum uerſo che logo. Siquorſum. Nequorſum. Aliquor:
ſum. Aliorſum. Antrorſum. Retrorſum. Dextrorſum. Siniſtrorſum. Le
uorſũ. Surſũ. Deorſũ. Vttouerſũ Quoquouerſũ. Significãtia uſq; locũ cõ
ponunt ab illis quæ ad locum ſignificãt: ut Hucuſq;. Illucuſq;. Iſtucuſcd: )
NIterrogatiua aduerbia ſunt ſex. Vbi. quo qua unde. quorſum: & E.

1i quouſc;. Nomina urbium primæ & ſecundæ declinationis quado . .
liiundguntur uerbis aut participiis ſignificantibus ſtatum ponuntur
uin genitiuo ut fui romæ. Si uero ſunt tertiæ declinationis uel plux
raliter declinata ponuntur in ablatino ut fui Sulmone & ſtudui Venetiis. &
Quando iunguntur ſigniſficãtibus motum ad locmu in accuſatiuo: ut eo ro
mam. quando per locum uel de loco in ablatiuo ponuntur. & ſuper abſq; p⸗

H e fiii

l
G E .

poſtione. Et ſic ueniunt i cõſtructiõe iſta quattuor noĩa domushumus rus
& militia. Sed humus in gtõ & ablatiuo, millitia iĩ genitiuo ſolũmodo in aliis . H
caſibus ſine præpoſitiõe nõ leges. Sic. n. obſeruãt maiores. ꝗꝗᷓ ẽt dicamus fui 4

ruri p dãdi caſum aduerbialiter poſitu. fui rure nõ dicẽdu eſſe Feſtus docet. .
Sed poete frequenter utuntur. Hora. Quinq; dies tibi policitus me rure futu mcoen
rum ſic & Tibullus. Nomina uero prouinciage & appellatiua locoge & flu- (yiſ
minum & montiũ: ſi iungantur uerbis ſtatum ſignificãtibus in abltõ cũ præ elcnn
poſitiõe in poni debent: ut fui in foro: Si motum ad locnm in actò cum praaæx ynch
poſitiõe ad uel in: ur eo in ſiciliam & ad tẽplum Dices tamẽ peto Siciliã: ſicut ceprore
peto uineã: peto Romã: peto Affricã. nã peto præpoſitioné nõ recipit Si plo- (lleti
cum in actõ cum ꝑ: ut trãſeo per forum. Si de loco ĩ abltõ cum præpoſitione D
de uel auel abs uele uel ex: ut uenio ex agro a uinea de foro. Oia qdé noiaq uunn
cum uerſus iungunt᷑: ſiue ſint urbium: ſiue appellatiua locoꝶ ſemper ponũ gurna
tur in actõ cum aduerbio uerſus poſtpoſito: ut eo Romã uerſus. Sed ſi ciuita lsnum
tum: aut puinciaꝶ nojĩa nõ ſint addimus præpoſitionẽ ad uel in: ut eo ad ori- ſonmp
enrẽ uerſus & infoꝶe uerſus. Si uſq; ad locum ĩ actõ cum præpoſitione uſq;:ſt Antun
ſint ppria ciuitatum uel illa domus & rus: ut uado uſq; Romã. Cætera uero
in actõ cum uſq; & ad præpoſitiõe ponunt: ut iui uſq; ad hortos. Vſq; tẽpus 5
ẽt notat:ut quouſqʒ pſeuerabis in tua neꝗtia uſq; ad mortẽ. Diſce tamẽ ꝙ ́⸗
do noĩbus urbium prepoſitionẽ nõ addimus loꝗmur tâꝗᷓ per aduer bia. Si ue /
ro addimus. ꝙ licet p noĩa loquimur: ut uenio ex Roma: eo indomum &ßacdh mpyli
domum. huius rei mille exempla nuenis. eees
H DDe figura conſtructioilinnsq.
Igura eſt uitium rõne excuſatũ & aſcribit᷑ elegantiæ.- Figuraꝶe aliæz
fſfluunt locutiõis. aliæ dictiõ:s. aliæ cõſtructiõis. Figuræ cõſtructiõis
I nã alias præteribo. ſunt octo Euocatio. appoſitio. conceptio ſiue ſi
lepſis. plepſis. zeugma. ſyntheſis. antiptoſis. ſyncchdoche. Reliquaſ ALtul
autẽ ĩ poetage expoſitiõe doceberis. DeEuocatidee iz,
Vocaco ẽ cõtinuata reductio tertiæ pſonæ ad primã uel ſecundi rto
uut ego Quintiliaus declamo. tu Cicero oras. In euocatione qttuor« loc⸗
e regrunt. plona euocãs. pſona euocata, Remotio copulæ: & uerbu ar
cöcordãs cũ pſona euocate. ODe appoſitione.
Prcgpoſitio ẽ cõtinua cõiunctio duoge ſubſtantiuogꝶ: quog alterum
a declarat altege: ut mirat molẽ Aeneas magalia quõd. & pximo ille
procas troiãæ gloria gẽtis. Reꝗrunt aũt in appoſitiõe duo ſubſtan e
tiua in eõdẽ caſu. & ꝙ magis cõe fere ſemp præcedar. Nã licet dxiiee Rſ
ve Hector uir fortis: & equus anĩal ferox. Fit aut appoſitio tribus ex cauſis. üded
Primo cã reſtringẽdæ generalitatis: ut aial camis latrat. Scdo remouẽdæ æqui B
uocationis: ut leo ſignum ardet. I extio cãà attribuẽdæ ꝓprietatis. ut Virgilius·

uir ſummus. Dee cõceptione.

—

–

D Onceptio ſeu ſylepſis eſt adductio indignioris addignius. Lit t 4
camn ini bhbuus mõis: genere numero & pſona. Genere: ut maſculinũ cõcipiat
mmefunn hlhuchti: & ueſtis & auge ſunt præcioſe. Numero: ut pluralis nume,
afh⸗, rus cõcipiat ſingu arẽ: u diſcipuli & præceptor legunt. Perſona: ut prima co.
n le legimus. tu & ille ſcribitis. poteſt etiam fieri cõceptio per hanc prepoſitio-
mnt⸗ nem cũ poſitã loco copulatiuæ cõiuntionis. nã idem ẽ dicere diſcipuli & præ
häſan ceptor legunt ꝙ diſcipuli cũ præceptore legũt. Tu mecũ currimo.i. tu & ego
ib ſed eſt indirecta. dignior. n. pſona cõcipit. Reꝗrunt in cõceptiõe ꝗnq; dictio
voſnone cõcipiẽs. dictio cõcepta copulatiua cõiũctio uel. ppõ cum uerbum ueladiecti
i nin uum pluralis nũeri & ꝙ cõcordet cũ pſona cõcipiẽte nã ſi aliter ĩueniatnõ ẽ fi
Nrona gurata locutio. Cõceptio duplex ẽ directa & idirecta. Directa ẽ ꝗdo ſit p ſimi
lcuin les numeroæ: pſonas diſſimiles & genera diſſimilia. Indirecta ẽ ꝗdo fit ꝑ pes p
aton⸗ ſonas paria genera & pares nũeros: ut Virgilis & Horatio canunt aurum & ar
weng gentum ſunt præcioſa. uiri & fœmininæ currun: De prolepſi.
e Rolepſis ẽ attributio ꝓprietatis toti diuiſio inptes ſuas: ut puell?z—
gtinus P legunt flores: iſta uiolas: illa uacinia. Regrunt ꝗqdem i ꝓlepſi quiq;
me⸗ itum ptes. diſtributio ptiũ proprietas & ordoEſt ãr duplex ex.-
du re plicita & ĩplicita. Explicita ẽ in ꝗᷓ cõcureunt ora quæ reꝗrũt ad eã:
ums Implicita ẽ quæ non oĩo exprimit᷑: ut uos amatis: alter alteruʒ. Saluſtin. cœpe
rerſe quiſq; magis extoller. De zeugmate.
EBruiugma ẽ reductio unius uerbi ad diuerſas clauſulas: ut ego. lego &
nnale tjwu. Reqrunt ĩ zeugmate tria uidelicet duo aut plura diuerſa ſubſtã
wdnis tinua copulata ꝓpetas hoc uerbũ ẽ & ꝙ cõcordet cũ uno illoꝶ ſub
iolre⸗ ſtãtiuorũ. Fit aãt p zeugma uariatio pſonarũ intrãſitiue. ut ego lego
Reiiul & tu. Nũerorũ: ut iſti legunt & ſocrates pſona & numeroge: ut hebrei ſunt
& ego triplex ẽ zeugma: uidelicet aſupiori: hoc ẽ quãdo ꝓprietas ſeu uerb”um
lrudi præoponitur: ut lego ego & tu: Amedio quãdo uerbũ in medio põitur ut ego
titaua lego & tu. Ab inferiori quando uerbum poſtponit: ut ego & tu lego & hic illi
Abeb us arma hic currus fuit. DLe ſyncheſi,
de. AIAI nmtheſis ẽ attributio pprietatis uni uel pluribus copulatis qꝗã fit nõ
lerun. gfrfa uocisſed ſigni ficati: ut populus clamãt & pPs ĩ fruſtra ſecat & p̃ne
imn e ſte ſub ipa: Reqꝗrũt ĩ ſyntheſi tria: unũ ſubiectũ: uel plura copulata.
ſubctn ꝓprietas & attributio ꝓprietatis cõcordãs cũ ſigni ſicato & nõ cũ uoce ut ro
e di ſa flos pulcher & lepus grauida Fit ꝗdẽ ſyntheſis ingenere & in nũero ut tur
l ba & cetus ꝓterui. pars ueniemus ſcythiã. ”MVMUW De ſynechdoche.
Ne VYV nechodoche eſt attributio ptis aliquid totũ ſub ꝓprietate uerbi
nne uel adiectiui. ut nympha nuda genu. & tu doles pedẽ. Reꝗront᷑ aũt
inſynechdoche tira uidelicet totũ ꝓprietas & ps inactõ poſita. In-

directa ſynecdoche ſit ꝗdo ps nõ eſt de eſſentia totius ut apud Vigi. pfaſa
ſanie uittas atroq; uenẽo. Eſt alia ſynecdoche locutõis ꝗᷓ Cice. ĩtel lectionẽ adi
pellatut hoſtis hẽt muros: ꝓ hoſtes. põit. n. ps ꝓ toto. De antiptoſ öeralie
NMNMMtiptoſis eſt caſus pro caſu poſitio ſub aliqua proprietatemut poo ſogs
o ut placerent quas feciſſet fabulas. fabulas pro fabulæ poſuit. in 1uͦ Ai
ngnac quidem tria requiruntur. unum ſubiectum. una proprieta: &α . Namat
ꝙ caſus ꝓ caſu ponat. De diffinitiõe cõſtructiõis & ipſius uarietate. . orei
Snſtructio eſt cõgrua dictionũ ordiatio cõgruâ pfectãq; ſniam de Füͤmat
müöſtrãs. Cöſtructionũ alia & cõgrua ſenſu uoceq; ut Virg. ſcripſfir mmnu
hyryuaucolica. Alia ſenſu nõ tamẽ uoce ut populus currũt Alia ẽ cõgruas ſeiis
uoce & nõ ſenſu: ut Verulæ ſũt lõga urbs. Præterea cõſtructionũ alia ẽ trãſiti nor
ua. alia ĩtralitiua. Trãſitiua ẽ in qua actus uel paſſio pricipalis uerbi oſtẽditur mau
rtrãſire uel iferri ab una pſona ĩ aliã: ut Sulpitius amat Galatheã: & Galathea nden
amat a ſulpitio. Intrãſitia ĩ qᷓ nec act anec paſſio uerbi priĩcipalis oſtẽdit trã Pr
ſire. nec ĩferri ab una in alterã pſonã: nec eadẽ pſõa oſtẽdit᷑ agere & pati: ut de s
us ẽ iuſtus. Trãſitiuag alia reciproca alia retrãſitiua. Reciproca ẽ ĩ ꝗ eadé pPlo Eer

. —

na ſignificat agere & pati ꝑ uerbũ pricipale: ut ego diligo me. tu diligis te. Re ing
trãſitiua ẽ qᷣ Kedié ſieri duplex trãſitio ut hera rogat te ut ames ſeſe. Ntĩ cnü nu
uerbo iter ſe cõſtruũt᷑ ĩtrãſitiue. Obliꝗ uero cõſtruũt᷑ cũ uerbis & ntĩs trãſiti Piat
ue. Sed obliꝗ ſupponẽtes uerbis ĩpſonalibus cõſtruũt᷑ cũ eis iträſitiie. heng
De Ntô & Vocatiuo. ”êðä AAali
Onminatiuus & utũs: ut ait Priſc. ſũt abſoluti.i. ꝙ punã pſonà ĩtrãſi Fu
ttiue poſſunt ꝓpferri: ut ego Aſcræus ãbulo. tu Plato philoſopharis õl
Ahriſtoteles diſputat: Et ſi ſubſtãtiuis uerhis uel utĩs priæ & ſecũde ſerchr
pſonæ iungũt nõ egẽt pnoĩbus ꝗppe eſſentiã ſui uel noĩationé ſignificat: urt in
hõ ſũ: Cicero noĩor. Sin aliis ſociàt uerbis tũc neceſſaria adiungùt ꝓnoibus re
ut ipſius eſſentie præſẽtis demõſtratiõe trãſeãt a tertia pſoa ad primà uel ſecũ mnn
dã ex cõnexione ꝓnoĩum:ux ego Priſciãus ſcribo. tu Apolõius ſcxribis. Et ſciẽ “
dũ ꝙ utũs nõ eget ꝓnoĩe ꝗppe cũ ſcdm ſuã uocẽ finiat pſona: ut Apoloni le- * “
gis uel lege. Terẽti ſcribis uel ſcribe. Hæc Priſcia. de ntõ & utõ cõmemorat. . heben
DDDDDDDe nominum conſtructioe. .

T qm̃ ntũs & utũs obliquos & obliꝗ alios ĩter ſe ĩuicẽ attrahũt col. Dzrin

lliga quoad potero breuius ipſope cõtructionẽ. & prio ᷓ noia gtos ſgi⸗
iinſcilcant aperi. Decsſtructione gtt.: Rer
Aululus oẽs gtõ jungũt quãdo poſſeſſio aliqua uel poſſeſſor ſignifia In
tur ita ut poſſeſſio in gtõ ponat᷑:ut Hector filius priami: & itege ca dan
ſus poſieſſoris regit gtũm: quũ ſignificat laudẽ uel dedecus uel ac⸗ u
cidẽs. laudẽ ut uir egregiæ ui rtutis. dedecus ut uir magnæ crudeli- iun P
cah
gtoid
mihie
Pähn

litatiſ. Accidẽs cignus albi coloris: Sed hmõi ẽt abltõ iungunt: ut uir magna
Uirtute qd infra docebimus. Partitiua diſtributiua & ſuperlatiua & nola

tti
lckonead
MNiN
Aemt on

e olni

koprietn:
mietne.
ſin
1r.ſcupt
nicöyn
uiile
biokici
ACAhe
oſtetitri
Cpaiptde
geade o⸗

gsteRe.

e, Nici
atis wilti
ine,

riiril
oophnd
Akrude
niſcittu
pnoibu
ellal
disEtls

ni, „

nküͤnl
ingios
Gir
Aien
usel⸗
r men
to⸗

“
.. e
*

leralia & ordinalia gtõ plurali uel ſingulari noĩs collectiui igunt ut alius
iſtoge: & alius populi. & ſũ doctiſſimus ciuiũ uel iſtius populi. & ſũ unus illo
rũ: &ſũ primus diſcipuloge. Verbalia quoq;ĩ or & in trix: ut amator uirtutis
& amatrix delitiaꝶ. & oĩa hntia uiſimilẽ iſtis: ut exps uirtutis: & dubius hu-
ius rei. Sic & pticipiis ſimilia in ns deſinẽtia & in us ut amans bidẽtis: doctus

⸗

Sramaticæ pitus artis. & participia & gerũdia ꝗᷓ a uerbis gtũm regétihus ueni

unt: ut egẽdi diuitiag: & eorũ ui hẽntia: ut pfuſuſq; ſui.similiter dubius ne
ſeius ignarus. Cõparatiua quoq; exceſium ſignificantia & partitiue poſita: ut
maior illogꝑe & minor iſtoꝶ: Diciuſq; ex illis & illa qᷓ demõſtrãt aliqd ohtieri

ut diues opũ:copioſus reꝶ, opulẽtus capax plenus. & ꝗᷓ aliqd deeſſe ſigniſicãt

ut paupegenus idigens ĩops uacuus & ꝗ ſigniſicãt aliqd deſyderari & ſubtra
hi: ut auarus æris cupidus abtioſus auidus ſtuſtioſus fur rapax. prædo. Secu-
rus ſui pcus tritici. tenax nũmoge. Noĩa quæ ẽt determinatã mẽſura rei uel ĩ-
determiatã ſignificant: ut ciathus uini: cadus olei. Itẽ neutra elegãtiſſime gtõ
rmungunt: ut hẽo multũ libroge: ideſt multos libros. Et id negocii.hoc reitiſtd
mali.ꝗd boni. & illa q notãt accuſationẽ ſeu dãnationẽ: ut res uoti & furti.cri

miatus adulteri: accuſatus dãnatus cõuictus. & ẽt quæ poſt ſe rei precium ha-

bent ut emi libg. x. aureoge: greũs ille a noĩe nõ uerbo regit Similiter oĩa noja
ad aliqd dicta eãdẽ conſtructionẽ ſeruãt. hec etenĩ poſſidẽtur & poſſident: ux

ſeruus domini & pr̃ filioge & nomina ꝗ ſignificant præeminẽtiã hunc caſum

accipiunt: nt rex regum dux exercitus: princeps populi: præſectus arcis: põti-

fex chriſtanoge: cã mortis ꝛcaput ſalutis origo & fundamẽtum. Itẽ ꝗ notãt ſub
iectionẽ & cõiũctionẽ & gr̃am: ut ſeruus ſymõis diſcipulus amicus iſtius ſfrat᷑
ſocius cões collega riualis: Sic & alũnus patrui ſimi lis tui: difſimilis tui. Dici-

mus ẽt: ſũ ſimilis tibi. Sed drnt. Nam ſum ſimilis tibi ĩ forma:ſimilis tui ĩà mo⸗
ribus intelligit. Inſtar nomẽ indeclinabile genitiuo iungitur. Virgi. Inſtar mõ

tis equum Pleriq; ueterum ad inſtar dixerunt. Hæc ꝗdem omnia & plura ui

De conſtructione datiui.

habent poſſeſſiuam hoc eſt ꝙ aut poſſidentur & ideo genitiuo iunguntur.

Datiuo cõnectit nomĩatiuus & utũs: & obliqui poſſeſſionẽ uel poſſeſſorẽ
ſignificantes uerbo ſubſtantiuo uel eius participio interpoſito: ut Maro fuit

pater Virgilio: & Tullius extans filius Tullio. Sic etiam conſtruuntur ila oĩa

ꝗ ſum ad aliquid dicta:ut illa quæ prælationẽ ſignificant: ut Scipio ẽ dux ex

ercitus & dñs huic populo. Item quæ ſubiectionem & cõiunctionẽ ſigniſicãt

ut tu es ſeruus illi & ſocius. Et que aliꝗd boni maliue nobis acquirunt: ut uri
lis tibi & ſutilis dinoſus: periculoſus: aptus idoneus facilis: difficilis qſtuoſus
calamiroſus ĩfſœlix tibi ꝓſp dexter ſiniſter fidus. illi & ad illũ ſidiſſimo:qd ẽt
gtõ iũgitur. Virgi.i. xii. Præter̃a regia tui fidiſſima dextra Dixius ẽt hæc res ẽ
mihi cordi lucro dãno odio tedio. & uerbalia iĩ bilis & ĩ dus & pticipia futuri
tpis huic iũgũtur caſui. admirabilis illis: amabilis dicẽdus amãdus orãdus. ea

ſoocdut
Aoq; ad gfam uel ad odũ alicuius ſpectät. uel ë ſigilicantaligd ut pt Aö. anſe
maritus urbi cliẽs patronus amicus inimicus comes ſocius hoſtis affinis: coo. aähe
gnatus ucinus propinquus cõtubernalis par impar æquus ſimilis & diſſimilis e
De conſtructione accuſatiiuu. õ

Qdcoönoia nõ iunguntur nili figurate: ut nuda genu. i. habens nu Onuix
a dum genu. & collecta ſinus fluẽtes. ihabẽs collectos ſinus fluenter uhn
per ſynecdochen figuram conſtructionis. Nomina tamen q ꝓp pi e
cipiis ponũtur hũc caſum hr̃e compiuntur ut gnarus cas & præſci ,n

us ſutura. Oſusexoſus & poſus actõ etiam iungũtur: ut oſus bella. Hæc qdẽé Inpyin
ultima noĩa eſſe dicendũ eſt.ꝗᷓꝗᷓ aliꝗ pricipia ſine uerbis eſſe uelint huic caſuii Acſs
iungunt᷑ pticipia & gerũdia uerboꝶ ꝗᷓ poſtulant actũm: ut amãs uirtutẽ & le- mmend
gẽdo lectionem. Adhærẽt ẽt huic caſui noĩa numeralia ex ui accuſatiuæ præ ſend

poönis ut ſũ rudis ad pugnãn. De conſtructione ablatiaii.
Bltô iunguntur noia ꝗdo p eum euenire illis aliqd mõſtrat᷑ut accu olun
ttus oculis.i. p oculos: ualidus uiribus diues auro & ꝗdo aliqd habe mt

I uel conſequi uel adeſſe oſtédit: ut uir magna uirtute. Hlla quoq; q inn
uipm paſſiuã hẽnt huic caſui cõiunguntur: ut lapſus labore ſeſſus curſu uiduus cole⸗
dignus idignus. ꝗᷓꝗᷓ hæc ex auctoritate: ſicut nõnulla alia gtõ adhærẽt. Virg. dlani
i. xii. Deſcendã magnoge haud nunꝗᷓ idignus auog. Captus uacuus plenus or Aud

natus præditus cõtentus ĩbutus piger pedibus tardus ingenio. Abltõ quoc ſepun
compatiua iungunt: ut ſum fortior hercule. Sic & pticipia & gerundia queni ma
unt a uerbis abltũm ſine præpoſitione regẽtibus: ut ornans te uirtute: ſpoliẽãss Mabl

te ueſte gaudens cõmodo tuo. Quæ aũt huic caſui ex ui præpoſtionis iunguũ- unn
tur tu ꝑ ſatis diſcere poteris: ut Alcræus ortus ex Agꝗpendio & oriundus expx Win
uſia uel puſinis. Et ꝗbus ſeruiant caſibus præpõnes apud donatũ.iam didici meo
ſti. Scias tamen tenus nõ mõ abltõ ſed etiam gtõ plurali ſæpe reperiri cõiũctũ nelact
Virg. in geor. Et cruge tenus amento paleria pendent. ſed tunc aduerbiũ eſſe RM
Seruio placet. De aduerbiorũ & ĩteriectionũ cõſtructõe. itcci
Diuerbia quædã & iĩteriectiões poſt ſe aliꝗdo caſus accipiũt: ut pri½ enoh
Uuiie & poſtride qᷓ more præpõnis actõ ſeruiũt. Cice. in primo inue- wnnn
ctiuaꝶ Pridie calendas ianuiarias. Liuius li. vi. Poſtride idus dicimus ẽr ut aa colſere

Valla. Pridie illius diei & pridie nonaꝶ decẽbriũ poſtridie autẽ ſigniſicat po- (ute
ſtero die nõ poſt tres dies: ut dicunt ignari. Aduerbia cõparatiua & ſuplatiu? ian
quæ a præpoſitionibus ueniunt ultra compatiui & ſuperlatiui cõſtructionẽ we⸗
ſeruiunt actõ. Cice. ad Octauiũ. Caſtra ꝓpius urbẽ mouentur. Saluſtius in i- Prypetll
ꝑurtha. Proxime hiſpaniam mauri ſunt. ppius autem et dtõ iungitur. Virgi: (he

ꝓpius ſtabulis armẽta tenerent. Aduerbia ꝗ̃titatis & cõparandi gtõ iungürrr re
ut page ſatis & plus uirtutis. En ſiue uidelicet ſiue exprobet noĩatiuo & actõ lci

iungitur. Quintili. En ꝓbitas. luuen. En habitum. Virg. En quattuor aras. Ec
ce nominatiuo iungi reperitur. Virg. in. vi. Deus ecce deus Accuſatiuo autẽ

.

—

“ iuuctum non legitur teſte Valla. Sedaliquando: ut id monet inuenies apud
D plautum: ut in bacchidibus. Ecce me.Hei dtõ adhæret. Virg. Hei mihi qualis
ldfts erat. Heu accuſatiuo Virg. Heu ſtripem inuiſam. Inuenitur tamen heu & hei

s ned nominatiuo coniungi. Virg. Heu pietas heu priſca fides. Terẽ. Hei miſera. Ve
Adliui dt. Martia. Carper̃ cauſidicus ſertur mea carmia ꝗ ſit Neſcio ſi ſciuero ue ti
Diſ cauſidice. Proh & hem accuſatiuo. Heus uah & ah & ohe uocatiuo tantũ
en modo. O autẽ nominatiuo uocatiuo & accuſatiuo. Cicero O nox illa. Virg.
fren ,ũü regina nouam. Idem in geor. O fortunatos nimium ſua ſi bona norint agri
mmdn Lolas. Conſtructionis epilogus
cA Omnia uerba perſonalia nominutiuum uel uocatiuum ante ſe poſtulant.
e Imprimiſq; iubeo ut uerbi ſenſum inuenias. & ut numeri & perſonæ genera
m huectn & caſus conueniat. Omnia actiĩa actũm patienetem poſt ſe requirunt præter
umi interdico quod refugit. Sgd ex his alia ſolo actõ contenta ſunt ur amo uirtu
Auen Lem., ſic cõſtruitur neutrum aro ſolor deponens & cõmunia uerba qdã ſigni
Pbhumi. ficant actonẽ ut aro noualia: ſolor afflicto: & oſculor filium. Alia ultra actũm
AEntung uolunt datiuum ut do l bellum tibi:quædam uero alium actũm: ut doceo te
diigike Srämaticam. Alia ablatiuum: ut munero te ueſte. pleraque genitiuum uel ab
Nec, latiuum: ut impleo uas uini & uino. quedam ablatiuum cum pᷣ̃poſitiõe.ut au
curnvcn dio lectionem ab illo. Paſſiua uolunt nominatiuum patientem & poſt ſe
rri Ne ablatiuum cum præpne agentem. & ultra illos aſſumere poſſunt alios ſuo/
epken rum actiorum caſus:ut a me doceris tu grãmaticã.ſic cõſtruitur uapulo: ut di
Aöqvog ſcipulus uapular præceptore. ſic & cõmunia ĩ paſſiua ſignificatiõe:ut tu oſcu
ndia qven laris a me ſic & orior ut ortus ſum ex nobili genere. Ex neutris quædã poſtu
mmeſlu lant abltũm agente: ut caren pre. Cum eodẽ ſed patienti caſu cõſtruitur utor:
onsiunti ut utor pane. mulra datiuum uolunt ut ſeruio tibi. Sic cõſtruit auxilior ut au
jonamen xilior inopi. Aliqua uolunt caſum ſine præpõne: ut ſunt ſimilium copulatia:
iam ai ut eo ad forũ.eo rect us. Sic ẽt conſtruitur gradior. Alia uolunt abltũm agẽtẽ
eiicücf uel actũm cum præpõne ob uel pp: ut gaudeo diuitiis uel ob. di uitias. Sic con
Cetüͦ ſtr uitur lætor de ponens: ut lætor pecũia uel ꝑp pecuniam. Imperſonalia paſſi
Sntte U Uocis af ſe ablatiuum agntẽ cum præpõne requrũt. ut a me legitur, Poſt
ürcN ſe raro hmõi caſus accipiunt: ut a me ſeruitur tibi: & a me itur in antiꝗᷓ ſiuam
ine ponuntur & ſine ullis caſibus Actiæ uocis ĩperſonalia ãte ſe iſinitum poſtulãt .
mini polt ſe uero aliq gtũm uel ablatiuũ ꝗnq; ꝓpnomium. ut Sulpitii uel mea inte
mikenſ- reſt ſtuder̃: Aliq dariuũ.ut ſcribere placet mihi. Aliqua actũu ut uigiliar̃ decet
Ainau giliare decer me. Quædamjuero actũm cum preponne. ut legere pertinet ad
zirucin me. Quædã uero actüm cum præponne ut legere pertinet ad me Alia ãte ſe
„ Sgenetuni uel ifinituũ & poſt ſe actũm ut leger̃ ſeu lectõis pœnitet me. Alia am
nne ſe ablatiuũ cũ præpõne & poſt ſe datiuũ:ut a me benefit tibi. Incipit cũ ſua co
ginn⸗ horte uult illorum uerboge cum ꝗbus jungitur conſtructionem & eorum ui
uc ſuſcipit: ut incipio amaxe ie. incipio amari abs te,. & incipit tedere ſtudii.
md .

Nfinita uolunt ante ſe accnſatiuum: & poſt ſe caſus ſuorum uerborum:

ut me amari abs te placet mihi. ZUVUD .
Gerundia & ſupina & participia uolunt ante ſe caſum.ſed poſt ſe ſuorum
uerborum caſus requirunt: ut amandiillum: & amandaus ab illo.
Omparariua poſt ſe uolũt ablatiuum uel ntũm cum ꝗ: ut ſum for⸗

c tor te uel ꝗ tu. Superlatiua ptitiua diſtributiua uolunt poſt ſe geni-

tiuum pluralem uel ſingularẽ nominis collectiui ut ſum fortiſſi⸗⸗
S mus populi. Sed ptitĩa & diſtributiua accipiũt ẽt præpoſitionẽ ex
& inter ut ex his uel iter hos unus ẽ ĩpudicus. Suplatiua & comparatiua al

ſumũt poſt ſe cãus ſuoꝑ poſitioꝶ ut hic urceſus ẽ plẽior iſto. & ego ſũ cariſſi
mus o ĩum pontifici. I Nterrogatiuis ſic reſponderur ꝗs es tu:ſũ iuhus:qlis

es tu ſum rudis. qtus es: puus. quot ficus ediſti? decẽ. quotẽnis es: ſeptẽis. quo
tus es ĩ tua claſſe: ſecũdus. quotuplicẽ ueſtem habes duplicem. quotuplũ fru

mentum reddit agellus tuus?decuplũ. Cuias es tu?italus & arpĩas.cuiũ ẽ hoc
galamariũ? meũ uelillius nel uirgilianũ. quoteéus cait chorus ꝗternus. Vbi fui

ſtitillic. quo pgis illuc.ꝗᷓ trãſiuiſti? eadem qua tu. Vnde uẽis!illinc quouſq; is

illucuſq;.quorſũ meas? dextrorſum.

Duerbia locali
a bis uel ſtatũ uel ſimilẽ motũ ſignificantibus ut fui illic. Et ſidicãus

