AQe motu ad locũ: iui illuc.ſi ꝑ iocũ trãſeo hac.ſi de loco uenio illic

uerſus locum:eo ſurſum. Nomina uero urbiũ cuiuſcũq; declia-

tionis & numeri & illa qᷓttuor domus rus humus & militia. ſed humus i gtõ

& abltõ militia ĩ gtõ tantum. reliqua qliacunq; ad imaginẽ hoꝶ exẽploꝶ dil

.

cernũt᷑: Fui rome Ferẽtini fruſcinone uerulis. Diceſq; fui rure uel ruri:iui ro⸗

mã ferẽtinũ frulinonẽ: uerulas. Trãſiui romæ ferentio fruſinõe Verulis. Di-
ſcedo roma ferentĩo fruſinõe uerulis: fui ĩ tẽplo:ĩ auẽtĩo ĩ cãpãia.iui ad tẽplũ

ĩ auẽtinũ ĩ cãpaniã. trãſiui ꝑtemplũ ꝑ auẽtinũ ꝑ cãpamiã. Diſcedo ex tẽplo. ex
auẽtĩo: ex cãpãia. Vale lector: & ſuperos cole.
His mihi non precium eſt quæſitaue gloria libris.
Dogmata ſed latii tradere uera ſon.
Er gratum minus Falconi offerre ſuiſcd:
CGui cupio ut grates tu quoq; lector agas.
Nanqʒ is uel ſolis priſco candore quiritm
Caſtalios gaudet promeruiſſe uros. ldem ad lectores.
Sunt quorum in manibus noſtrimonumenta laboris
Vos precor hæc iuſta pendere lance iuuet.
Si placeo laudis nn me fraudetis honore.
Offendet ſi quid me monuiſſe uacet.
Si non tutabor cogar peccaſſe fateri
Debebo & monitis lector amice tuis.

=

a uel ſtatũ uel cũq; motũ ſignificatia jũgũtur uer

Ad lectorem.

levot
Cetbe

troor
betpis
cumte

yon

Cone
Tpis
cücee
clicer
lbad&
ſpoce
exepſa
dit bu
gbiali
colil
poritl
Wæ

Ownm

potite
ſriar
latite

tion

n br
ſach
ſirci
ne
dad⸗

erboium

Ntlehonm

4

Eurſomher

tpoſtlee

lunſon⸗
dpoſttionin
parmriut

Ggoſicni
liinlusgl

epteß
Pormüin
Eculüehor
mus Pbjfi

ccvoligi

günnrver
Etldheins
o venoli
ſcig chlin
humhlg
eigogtl
Hmmun
Ven,
iuiadi
ertigo⸗
dhnen,

Cerbeream rabiem ſentiet eſſe mihi. Finis.

Me uolet at ſi quis rabie latrare canina:

Donati grãmatici de figuris opuſculum..

Arbariſmus ẽ una ps oronis uitioſa in cõi ſermone ĩpoemate uero

b metaplaſmus. Itẽ Barbariſmus ĩ noſtra loqla: in peregrina barbara
lexis dicitur: u t ſi ꝗs dicat:maſtruca cateia: magalia: acinatis: Bar ba
.— riſmus aũt fit duobus modis. Scripto & ꝓnunciatione. His biptitis
qttuor ſpẽs ſupponũtur. Additio detractio ĩimutatio trãſmutatio litteræ ſylla
be tpis tonĩ aſpirationis. Per additionẽ IFFæ fiunt barbariſmi: ut relliqas danaũ
cum reliqas per unũ dicere debeamus,. Syllabæ: ut nos abiiſſe rati ꝓ abiſſe.
Tpis: ut italiã fato cum italiã correpta prĩa ſyllaba dicere debeamus. Per detra
ctionẽ Ir̃æ:ut ĩfantibus puis ꝓ ĩfantibus. Syllabæ: ut ſalmentũ ꝓ ſalſamentũ

T pis:ut Vnius ob noxam correpte: ꝓ unius ꝓpducte. Per imutationẽ lr—æ ut ol

li ꝓ illi. Syllabæ. ut pnues ꝓ pnices. Tpis:ut ſeruere leucaten cũ feruere ſit ſe-

cũdæ cõiugatiõis & producte dici dbeat. Per trãſmutationẽ lr̃æ: ut euãdre ꝓ
euãder. Syllabæ: ut diſplicia ꝓ diciplina. Tpis: ut ſigs deos ꝓducta priori ſyl
laba & correpta poſteriori. Pronũciant toniquoq; ſimilit & per-has quattuot
ſpẽs comutant᷑. nã ipſi adiiciunt detrahunt᷑ mutant & tranſmutant. Quorũ

exẽpla ultro ſe offerunt ſi ꝗs inꝗrat. Totidem ãt mõis ꝑ haſpirationẽ deprehẽ:
dit barbariſm quẽ quidã ſcripto quidã pronũciatiõe iudicat aſcribendũ ꝓpph

quã alii lram alii haſpiratiõis notã deputant. Fiũt aũt barbariſmi ꝑ hiatus &

colliſiões.Sũt ẽt malæ cõpoſitiões Cacolyntheõ qᷓ uitia nõ nulli barbariſmũ ẽ
putãt.ln ꝗbus ſũt methaciſmi labdaciſmi iotaciſmi hiatus colleiſiões.& oĩa ᷓ
plus æquo miuſue ſonãtia ab eruditis auctoribus reſpuunt. Nos cauẽda hæc
omnia uitia prælocuti conuereſiã pertinacibus relinquamus.
L De ſolœciſmo uitio artis gramaticæ MUMU—W
Oloeciſimus ẽ uitiũ ĩ cõtextu partiũ or̃onis cõtra regulã artĩs grã⸗
c maticæ factũ. Inter ſoloeciſmũ & barbariſmũ hoc ĩtereſt ꝙ ſolo-
ciſmo deſcrepãtes aut incõſequẽtes ĩter ſe dictiões hẽt. Barbariſmo

ãt in ſingulis uerbis fit uel ſcriptus uel ꝓnunciãtis: qꝗqᷓ multi erãt ꝗ

putãt ẽt in una pte or̃onis fieri ſoloeciſmũ:ſi aut demõſtrãtes uirũ hanc aut
ſœĩam hũc dicaus“ Aut ĩterrogãti quo pgãus reſpõdeãus Romæ. Aut unũ ſa
Iutãte ſaluete dicãus cũ utiq; præcedẽs demõſtratio uel ĩterrogatio uel ſaluta

tio ui cõtextæ or̃onis obtĩeat. Multi ẽt dubitauerũt. ꝗqᷓdriga ſcopa ſoæleciſima

an barbariſmus ẽt uel ex ipſius uitii finitiõe poſſit agnoſci facile. Soloeciſmo
fit duobus mõis aut p ptes or̃onis:aut ꝑ accidẽtia ptiũ or̃onis Per ptes or̃nis

fit cũ una ꝑps cũ alia ponit ut Toruũq; repẽte clamat ꝓ torue.nomẽ ꝓ aduer

bio põitur. Fit ẽt in eadẽ parte or̃onis hoc uitiũ:cum ipſa ꝓ ſe non ĩſuo loco
neq; ut conuẽitur ponitur: ut cui tantum de te licuit ꝓ in te. & eo apud aĩcũ

ꝓ ad amicum & intro ſum ꝓ intus & foris eo pro ſoras. Per accidẽtia pretiũ

ſtmmten
atexel
orationis fiunt tot mõis ſoleciſimi quot ſunt accidentia ptiũ orationis. Sec.! m lon
in hiis ꝓpter compẽdium exmpli cã pauca monſtrabimus. nam per qualitates em
noĩum ſiunt ſoloeciſmi: ut Hauriat hunc oculis ignem crudelis ab alto. Drr Anlo⸗
danus pro dardanius: proprium pro appellatiuo poſuit. Per genera. ut ualidi Ealiſs
lilices pro ualidæ. & amare corticis pro amari & collus collaria catet.p nume ſabo
rosiut Pars ĩ fruſtra ſecãt pro ſecat. Per cõparatiõem: ut reſpondit luno ſatur- hun
nia ſancta deaꝶe pro ſanctiſſima. Per cãus: ut Vrbem quam ſtatuo ueſtra ẽ pro dione
urbs. Per modos uerborum. ut Itis Paratis arma: pro ite parate arma:indicati zitäͤl
uum ꝓ impatiuo poſuit. Per ſignificatiões uerboge:ut Expohanteos & corpa ſnem
nuda reliquũt: ꝓ expoliãt. Per tpa:ut Ceciditq; ſnpbũ iliũ & oĩs hũo famat ne Mrrile
ptunia troia: pro fumauit. Per perſonas: ut Danai qui parent qᷓprimum arma princl
ſumite.ꝓ qui paretis. Per aduerbia: ut intus eo ꝓ intro.& italia uenio ꝓ de ita Vrum
lia. & ad Romam uado ꝓ romã cũ præpoſitio iperatim nominibus addenda bac
eſt:nõ aduerbio. Per præpoſitiões cũ una ꝓ alia ponitur: ut ſub lucem ibant m
ꝓ ante lucẽ.Aut.ueceſſario ſubtrahitur: ut Siluis te tyrrhene feras agitare pu KFu
taſti. ꝓ in ſiluis. Per cõiunctiones: ut ſibiectiſe; uerere flãmis pro ue. Fit per or uun
dinem cõiunctionũ ut autem fieri nõ debet cum dicendũ ſit fſieri autem non =
debet. Fiunt præterea ſoloeciſmi pluribus modis: quos reprehẽdédo potius nnn
ꝗ imitando poſſumus annotare. Soloeciſmus eſt in ꝓla. In poemate ſchema d
dicitur. Sequitur de decem uitis. honp
Vem barbariſmo & ſoloeciſmo decem uitia nominãtur hoc mõ.A ep
cyrologia cacẽphaton pleõaſmos piſologia macrologia tãtologia Mun⸗
eclypſis tapinoſis cacoſyntheton aphibologia. Acyrologia eſt im- Hni
Probri dictionis poſitio. ut Hunc ego ſi potui tantũ ſperare dolſo duumſ
rem ꝓ timere. Cacẽphatõ eſt obſcoœrna ꝓnunciatio: uel in compoſita dictione hten
uel in uno uerbo: ut numeg cum nauibus æquat. & arrige aures pãphile. Pleo conen
naſmos ẽ adiectio ſnperuacua ad plenã ſigniſicatonẽ: ut ſic ore locuta eſt. i
Periſologia eſt adiectio uerboꝶ ſupuacua ſine ulla ui reꝶ ut ibãt qua poterãt lr
q̃ᷓ ñ poterãt non ibãt. Macorologia ẽ lõga ſnĩa res nõ neceſſarias cõprẽdens: ut lubht
legati nõ impetrata pace retro unde uenerunt reuerſi ſũt. Tantologia ẽ eiuſdẽ S
dictionis repetitio uitioſa: ut egomer ipſe uenio. Eclypſis eſt defectus quidam ðS
neceſſariæ dictionis quã deſyderat præciſa ſnĩa: ut hæc ſecũ: deeſt loquebat᷑.
Tapinoſis eſt humilitas magne rei non. id agente ſnia qãᷓ demõſtrat: ut peni
tuſq; cauernas ingentes. uterũq; armato milite complent.i.multæ legiões ar le⸗
matogꝶe militũ implerunt multas cauernas Et dulychias uexaſſe rates & peli hohp
de ſtomachũ cedere neſcii. Cacoſyntheton eſt uitioſa dictionũ compoſitio: ut i
uerſat; inuentum terga ſatagamus haſta. ndech
Amphibologia eſt ambiguitas dictiõis ꝗᷓ fit p accuſatiuum: ut ſiquis dicat au Conin
dio ſecutorem retiage occidiſſe. Aut p uerbum: ut criminat᷑ Cato:Vadat᷑ Tuli
us: nec addatur quem uel a quo. Aut ꝑ ꝑticipium: ut uideo ſtatuã auream ha

kioni d
ergolltne
bano,Dr
an wlli
Netonune
luno ſan⸗
veſrnen

mzinckn

Ac
vofumatne
mum A
niopckin
den
em iban
Viare ou
kiperor
nendon
o win
ne chen

noc mͦ
tiologe

zeſt in⸗

ure dlO

chdioe
phleen
VUta ſſt ,
2 poreri
Nredensn
u
Evidm
riie
ninge
gir⸗
4
Poltin

dt
ii
vnnn

ſtam tenentem. Fit etiam pomonyma:ut ſiquis dicar aciẽ nec reddat oculoꝝꝶ

ſublata: u euandre pro euander: & tymbre pro tymber

aut exercitus aut ferri. Fit præterea pluribus mõis quos recẽſere omnes ne ni
mis longũ eẽt nõ oportet. Metaplaſmus tranformatio quædã recti ſoliti
ſermonis in alteram ſpẽm metri ornatus neceſſitatiſue cã. Huius ſunt ſpẽs

Qttuordecim: Protheſis. Epentheſis Paragoge. Aphereſis. Syncopa. apocopa

Ectaſis. Syſtole. Diereſis. Synereſis. Synalœpha Ecthlyſis. Antitheſis. Metathe
ſis. Protheſis eſt appoſitio quædam ad principium dictionis lræ uel ſyllabæ:
ut gnate ꝓ nate:retulit ꝓ tulit. Epentehſis eſt appoſitio quædã ad mediam di
ctionem lIr̃æ uel ſyllabæ: ut reliquias ꝓ reliquas. induperator ꝓ impator. hanc
aũt alii epẽtheſim: alii parentheſim uocant. Paragoge eſt appoſitio quedam ad

finem dictionis Iræ uel ſyllabæ: ut magis ꝓ mage. & porteſtur p poteſt. hanc ali

paralepſim:alli prolepſim.i.præſumptionẽ uocant. Apherelis eſt ablatio de
principio dictionis litteræ uel ſyllabæ contraria ꝓtheſi. ut mitte ꝓ dimitte: &

temno pro contemno. Sincopa eſt ablatio de media dictione litteræ uel ſylla-

bæ contraria epẽtheſi:ut audacter pro andaciter & commouit pro commoue
rat. Apocope ẽ ablatio de fine dictionis litteræ uel ſyllabæ contratia parago-
ge:ut achilli ꝓ achillis & poſſis & pro poſſitis: & potes ꝓ poteſtis: mutu pro
mutuo. Ectaſis ẽ extenſio ſyllabæ contra naturam uerbi: ut Italiam fato pro
ſugus:quũ italiã prima ſyllaba correpta dicere debeamus. Siſtole ẽ correptio

ſyllabæ cõtra naturam uerbi facta contraria ectaſi: ut aquoſus orion pro orix
producte. Diereſis ẽ diuiſio unius ſyllabæ in duas ut olli reſpondit rex albai
longaiꝓ albæ longæ: Er aulai in medio libabant pocula bacchi pro aulæ: & di
ues pictai ueſtis: & auri ꝓ pictæ. Synereſis eſt cõglutiatio duarum ſyllabarũ

in unam contraria diereſi: ut phæton pro phaeton: æripidem pro æripidem
Synaloæpha eſt ꝑ interpretationem concurentiu inter ſe uocaliũ lubrica quæ
dm lemiſq; colliſio.ut Atq; ea diuerſa penitus dũ pre gerunt.hæc a quibuſdâà
fynereſis uel colliſio nũcupatur. Eclvpſis eſt conſonantium cũ uocalibus aſp

concurrentibus difficilis ac ardua colliſio. ut litora multum ille & terris iacta

tus & alto. Antitheſis eſt litteræ pro littera poſitio: ut olli ſubridens pro illi
Meratheſis ẽ trãſformatio litterarũ ĩ alio loco nulla tamẽ littera ex ea dictõe

/

Chrheynmatalexeos & dianoeas ſunt qdam figuræ uerborum & ſnia-
8 rüjü. ſed ſchemata dianoeas ad oratores ptinẽt ad grammaticos uero
lexeos. Quæ multa ſint ex omnibus fere ſũt neceſſaria. xyi.ſ.prole
plis zeugma hypozeuxis: ſylepſis anadiploſis anaphora epanale-
plſis epizeuxis peronomaſia ſcheſiſonomatõ peranomœon omœoteleuton:
polyptoton hirmos poliſyntheon dialyton. Prolepſis eſt præſumptio rerũ or
dine ſecutarum ut interea reges ingenti mole Latinus proceduũt caſtris: Tur-
nus deinde æneas. Zeugma eſt unins uerbi concluſio diuerſis clauſulis apte
coniuncta. ut Troiugena interpres diuũ qui numina phœbi qui tri Podas cla

rii lauros qui ſidera ſentis. Hypozeuxis eſt figura ſuperiori contraria ubi di-

uerſa uerba ſingulis clauſulis redduntur. ut regem adit: regi memorat. nomen
q; genuſq;. Sylepſis eſt diuerſarũ clauſularum per unum uerbum cõglutinata
cõceptio. ut hic illius arma hic curruſq; fuit. Hoc ſchema late patet & fieri ſo

ler nõ partes oratiõis ſed per accidentia ptiũ orationis. Itẽ ſy lepſis eſt in diſſi⸗
muilibus clauſulis ꝗdo dictio ſingularis uerbo plurali adiũgit᷑. ut fũr nobis mi

tia poma caſtãeæ molles & preſſi copia lactis. Anadiploſis eſt gemĩatio dictio

nis ꝗᷓ ex nltĩo loco precedentis uerſus & prĩcipio ſequẽtis iterat: ut ſeꝗtur plu
cherrimus Aſtur. Aſtur equo fidens. Anaphora eſt relatio eiuſdẽ uerbi p par
ticipiũ plurĩorũ uerſuum ut Nate meæ uires mea magna potentia ſolus Nate
patris ſummi qui tela tiphœa tennis. Euphanalepſis eſt uerbi ĩ principio po-
ſiti uerſus in eiuſdem fine repetitio. ut Multa ſuꝑ priamo rogitãs ſuper hecto
re multa. Ante etiam ſceptrum dictæi regis & ãte. Epizeuxis eſt eiuſdem uer-
bi in eodem uerſu ſine aliqua dilatione geminatio ut meme adſum qui feci ĩ

me conuertite ferrũ. Paronomaſia eſt ueluti qᷓdam denominatio. uel quotiẽés

aliud nomen efficitur de alio ut nam inceptio ẽ amentium haud amantium.

Scheſioſonomaton eſt multitudo nominum coniunctorũ eadem habitu co

pulandi: ut marſa manus peligna cohors feſtina uirum uis. Paromcon eſt ꝗᷓ

do ab eiſdem litteris diuerſa nomina ſumuntur: ut Tite tute tanti tibi tanta

cyranne tulliſti. Omæoteleuton eſt cum ſimili modo dictiones plurime fini

untur ut eos reduci ꝗᷓ relĩqui. deuehi ꝗᷓ diſerri malui. Omœopotonẽ cum ĩ
toõſimiles caſus exeũt diuerſa uerba. ut mœrentes flentes lachrimantes comi
tantes. Polyptoton eſt multitudine caſuum uarietate diſtincta. ut Littora lito
xibus contraria fluctibus undas. Imprecor arma armis. pugnent ipſiq; nepo-
tes. Hirmos eſt ſeries orationis continue tenorem ſuum uſq; ad ultimum ſer
ctio multis nexa coiunctionibus: ut Athamaſqʒ thoaſq; pelideſq; neoptole-
mus primuſq; machaõ. Dialytõ ſiue aſyntheton eſt ſigura contraria ſuperio

ri carens coniũctionibus ut ite ferte citi flammas date tela impellite remos:
Ropus eſt dictio tranſlata a propria ſigniſicatione ad impropriam
fimilitudinem ornatus neceſſitatiſue cã. Sunt ãt. xii. Metaſora cata
cckhhreſis. methalepſis: metonimya antonomaſia. Epitheton. ſynech-

“ doche onomatopeia periphraſis. hvperbaton. hyperbole. allego-
rkia. Mataphora eſt rerum uerborumq; tranſlatio. Hæc fit quattuor mõis ab
animali ad animale ad animali ad inanimale ab inanimali ad animale. ab ani

mali ad inanimale. Aab animali ad animale. ut Ti phim aurigam celeres fe-
cere carinæ nam auriga & gubernator nauis animam habent. Ab inanimali
Al animale: ur pelagus tenuere rates nam rates animam non habet nec; pela
gus. Ab inanimali ad animale. ut Athlantis cinctũ aſſidue cui nuhibus atris
pini ferum caput & uento pulſat & imbri nam mõs animam non habet cui

merb
1 tob
auim⸗

Ppisn

lerter
ſuwun

ies flo

damd
cls l
adice
bidis
Km
keren
Dpn
Vn⸗
ſunt.
laqg.
nümt
win
Piop

linep

an

Ciusn
ſepr
ear
kome

totun

aun
Pulam
geſ
Prinhe
hoeſz⸗
H
ſpecſe
theſts
Rtce
kantt
lerpo
tenp

OrA doren

Cöhotnt
tben⸗
Ckincil
ürnobämn
inodid
regurnf

verdipze
alolas Nr

ſortedo

iulſcemden
mgikei
velqpotn
Amantiun,
ambiue
on ,
titihiane
Nlmmefi,
konewuni
ames tonl
Linorali

ſiney⸗

ltimone
hetoneid
neopdne⸗
maſ,
Hieenos
porim
noracmn
onhhnech
ole Aego⸗
oros
Aleabeni
celeresle
inanim
1neqe
ibins

Pubet aa

4 .

membra homnis atribuuntur. Ab animali ad inanimale: ut ſi tantum pecto

re robur concipis. nã robur animam non habet cũ Turnnus cui hæc dicunf
ammam habet: Scire debemus alias metaphoras eſſe reciprocas. alia s at eſſe

ptis unius. Reciprocas. ut altum mare & profundum cœlum. poſſumus. n. cõ
uerrere altum cœlum profundum mare. Herbe florent. Iuuenes pubẽt. poſ
ſumus.n. conuertere Herbæ pubẽt luuenes florent. Alias ptis unius: u t Sege
tes fluctuant. Vites germinant. Catareſis eſt uſurpatio noĩs alieni : ut patrici
dam dicimus qui occidit fratrẽ & piſcinã quæ piſces non hẽt. Hæc ubi extrĩſe
cus ſumerent fuũ uocabulũ non haberent. Meralepſis ẽ dictio pgens gradati
ad id qd oñdit ut ſpelũcis abdidit atris. hoc me uẽs Et poſt aliqd mea regna

uidẽs mirabor ariſtas. Motonymia eſt dictio qdam ueluti trãſmutatio. Huius

—

it multæ ſũt ppẽs: Aut per id qd continet id qd continetur oſtẽdit: ut nunc pa

tereas libat ioui. Aut contra. Crateres magnos ſtatuũt & uina coronàât. Aut

pꝓ inuẽtore qd inuentũ eſt: ut Sine cerere & baccho friget uenus. Aut cõtra ut

Vinumq; precãur. nã hic deus adeſt præſens Hæc exẽpli cã poſira addiſcẽtiba
ſunt. reliqua demonſtrabit lectio. Antonomaſia ẽ ſignificatio uice noĩs poſi-
ta.quæ fit tribus modis. Ab animo a corpe extrinſecus. Ab animo:ut magna-
nimitas. anchiſiades a corpore ut ipſe arduuſ polyphemus: Extrinſecus ut in
ſolix puer atq; ĩpar congreſſus achilli. Epithetõ eſt ſuppoſitio dictiõis cum
proprio nomine.nã antonomaſia uicem nominis ſuſtinet. Epiteton nunꝗᷓ eſt
ſine proprio nomine ut dira. Celæno & diua Camilla. Fit etiam tribus modis

ab animo a corpore extrinſecus. His duobus tropis uel uituperamus: uel oſtẽ

dius uel laudãus. Siechdoche ẽ ſignificatio plẽi ĩtellectus capax:cũ plus minu
ſue ꝓnũciat. Aut.n.a pte totũ oſtẽdit: ut pupeſq; tuæ pubeſq; tuoꝶ:aut cõtra

ptẽ a toto ut ipſius ante oculos ingẽs a uertice põtus in puppim ferit. Et aliii

Fontemq;:ignemq; ferebant. Meminiſſe autem debemus quando fit a parte

totum faciendum eſſe ab inſigniori parte. Onomatopeia eſt nomen de ſono

factum. ut clamorq; uirum clangorq; turabrum tinutius æris. Atq; leuam ſti

pulam crepitãtibus urere flammis. Periphraſis eſt circumlocutio quædam:

quæ fit aut ornandæ rei cã quæ pulchra eſt: aut iuuãde quæ turpis eſt: ut lam
prĩa nouo ſpergebat lũine terras Titoni croceum linquens aurora cubile. E
hoc faciũt nimio ne luxu obtuſior uſuSit gẽitali aruo & ſulcos obliet inertes
Hipbaton eſt tranſcenſio quædam uerborum ordinem perturbans. Cuius
ſpecies ſunt quinq;. Hyſterologia ſiue hyſteron proteron anaſtrophe parẽ
theſis ſyntheſis themeſis.

Hyſterologia ſiue hyſteron proteron eſt ſnĩæ cum uerbis ordo uuutatus ur

Et cererẽ torrere parat ſflammis: & frangere ſaxo. Anaſtrophe eſt uerborum

tantum ordo præpoſterus ut ira:iam contra pro cõtra italia. Parentheſis eſt ĩ
terpoſita formatio diuerſæ ſniæ: ut Aeneas neq; enim patrius conſiſtere men
tem paſſus amor rapidum ad naues præmittit a chatẽ. Themeſis eſn unius

—

compojĩti uel ſimplicis ſectio una dictione uel pluribus interiectis: ut ſeptem
ſubiecta trioni. & ſaxo cere cõminuit brum & maſſili portant ad litora tanas

p cerebrum: & maſſilitanas. Syntheſis eſt hyperbaton obſcurũ & ex oĩ pte
confuſum. ut Tris notus abreptas in ſaxa latentia torquer. Saxa uocant itali
mecdiiſq; ĩ fluctitibus aras. Eſt at hic ordo. Tris naues abreptas notus torquet
in ſaxa quæ ſaxa in mediis fluctibus latentia itali uocant aras. Hiperbole eſt
dictio fidem excedens augendi minnendiue câ augendi, ut niue cãdidior. mi
nuẽdi. ut tradito teſtudine: Allegoria eſt tropus quo aliud fignif catur aliud

dicitur: ut Et iam tempus æquum fumantia ſoluere colla. hoc eſt carmen fini

re. Huiuſmodi ſpecies multæ ſũt ex ꝗbus ſeptem eminẽt. Hironia.ãtiphraſis.

Aenigma charientiſimos. paronomia: ſarcaſmos aſteiſmos. Hironia ẽ tropus
qui per contrarium conatur oſtendere quod diciut Egregiam uero laudem
& ſpolia ampla refertis. Tuq; puerq; tuus. Hæc ubi grauitas ponunciantis

adiuuerit confiteri uidebitur quod negare intẽdit. Aantiphraſis eſt unius uer

bi hironia: ut bellũ quod mĩme bellũ é: & lucũ quod mime lucet. Aenigma ẽ

obſcura ſnia per obſcuram ſimilitudinem rerum. ut mater me genuit: eadẽ
mox gignitur ex me. Significat. n. aꝗᷓ in niuẽ conuerti. & ex eadẽ rurſus efflu
uere. Charientſmoseſt quo dura dictu gratius proferuntur wut iterrogãtibus

nobis. Nũ quis: nos qſierit reſponſum detur bona fortuna. Exide intelligetur
nemiĩem nos ſiſſe. Paronomia eſt accõmodatũ rebus tpibuſq; prouerbiũ
ut aduerſus ſtimulũ calces. & lupus eſt in fabula. Sarcaiſmos eſt plena odio
atq; hoſtilis deriſio. ut En agros. & quam bello troiãe petiſti heſpiam merire
iacens. Aſteiſmos eſt tropus multplex nũeroſæq; uirtutis. Na aſteiſmos eſt q
ꝗd ruſtica ſimplicitate caret & faceta ſatis urbanitate exprimit ut Qui bauiu

non odit amet tua carmina meui. Atq; idem iũgat uulpes & mulgeat hircos:

Homeeſis eſt minus notæ rei ꝑ ſimulitudinẽ eius ꝗqᷓ magis nota ẽ demonſtra
tio. Huius aũt tres ſunt ſpeties. Hicõ:parabola: padigma. Hicon ẽ perſonarũ ĩ
ter ſe uel eorũ quæ perſonis accidunt comparatio. ut os hueroſq; deo ſimilis

Parabola uero eſt rerum genere diſſimiliũ comparatio ut ꝗlis mugitus fugit
cum ſaucius arã. Thaurus & incertam excuſſit ceruice ſecuri., Paradigma eſt

exempli hortantis uel deterrentis enarratio. Hortãatis: ut Antenor potuit me
diis elapſus achiuis: Illiricos penetrare ſinus. Atq; deterrẽtis. ut Ar nõ ſic phry
gius penetrat lacedemona paſtor. Ledeãcq; helenam troianas uexit ad urbes.

= S . Finis. .
Brbariem quicunq; cupis uitare loquendo:
Donati hoc lecto codice doctus eris.

in latio qᷓ antea fuit Valentia appellata. auctore Solino. Muſa dea

Vocum quæ in toto opere continentur breuis & uera interpretatio. S
Oeta eſt qui fingit elegãtia carmina. diciturq; a pieo quod ẽ fingo
pP uel facio. Scriba notarius & ꝗ iuſſus ſcribit epiſtolas: Roma urbs

dic
lesſc
nuse

Vene

re

Com⸗

exer
ſidan

bard
Dae
exſe⸗
r⸗
bertr
Par
C

eſte
maa
lium
4ee
vett
gui⸗a
Libe

buen

Ateri
fkloni⸗
inpi
ſugi

Curn
iter⸗
ſen
keis

len

ianng
Ner dipe
Ccant ital
ustorvet
deboleck
cidior
Nur ali
unkaii
inphraſ.
e nop
ohodem
nunciante
tonidsde
ſenom’
puitende
Nisefftn
gitbos
tligen
Morebi
enn odo
m werie
ſmel
Auibeui
t hire
genortt
etlonrii
lo ml
ius ſt
rach
otuittne
öſephiy
zubes

0.
Ndinn⸗
omulbs
Mace

matici nomen. Satur cibo plenus. Apocope latine iĩterpretatur abſciſio. Pecu
lium dicitur ꝗcꝗd noſtro labore acqrimus põitur & ꝓ patrimõio: dictumq; ẽ
a becoribus. Tugurium a tegẽdo dictum domus eſt ruſticaex ſtipula ramiſ
ue tecta. Proſper qui dat fœlicitatem. Armifer qui armr fert. Armiger miſter

dicta a moſios. id eſt. indagatione uel inquiſitione. Sunt enirn muſæ indagatri
ces ſcĩiarũ: Aduenæ e lõginquo quo loco ueniẽtes dicũtur. Polenta dapis ge-
nus ex ordeo maxie laudatur: de hoc ubi de generibo lege. Aneas Anchiſæ &

Veneris filius. Anchiſes Capis filius. Aegina Aſopi filia. Familiã dicimus
plures perſonas ꝗq ſunt ſub unius ptate aut natura aut iureſubiectæ. Aula pꝑs

domus que uaulgo dieitur ſala aulas etiam ollas ueteres appellauere. Barbari
generaliter dicuntur oẽs natiões præter græcos & romanos: dictiq; barbari q.

ſi duriloꝗ & craſſilingues. Oẽs igitur ꝗ caraſſe loqũtur & ĩcultis moribus ſfũrt

barbaros appellamus. Syncopa cõciſio interperatur. Graiugeneæ græci ſunt
Dardanidæ troiani dicti Dardano Electræ louiſq; filio: Nata filia: Liberta G
ex ſerua libera facta eſt. Diua fœmina quæ ſua uirtute meretur diunitatem
Priuignur filius matri uxoriſue. cuius prior cõinunx deceſſit. Genita filia. Li
bertinus is qui manumittitur. nunc adiectiuum eſt olim ſubſtantiuum fuit.
Patrona quæ deſfendit patronus & patrona dicũtur reſpectũ clientis & liberti
Cõcubĩa:ut paulus ait eſt quæ cũ uxor non ſit.cũ a iquo tamẽ cubat:& uiuit.
Socia confœderata &adiutrix in labore MM
Inn ſecunda declinatione uocs.
Ir maritum ſexum ætatẽ & fortitudinem notat. Vigilius mãtua
nnnus poeta Marone Maiaq; natus. Tydeus Oenei filius. Orphe
us uates calliopes & Apolinis filius. Leſbos ĩſula in troade. Chaos
CcCconfuſio elementorũ. Epitheton appoſitũ ſiue adiectiuum. Tẽplũ
eſt ædificium & ſanctum & nõ ſanctũ Varrone teſte. diciturq; a tuendo: ſigni
ficat & tignũ tranſuerſũ in ædſicio. ut Feſtus ait. Caper uir capellarum & grã

3

qui dno gerit arma. Puer ætatẽ filium ſeruum miſtrum & cynedum indicat
Liber Bacchus ꝙ libertatem uidetur hoĩ dare. Ingenuus qui liberis maiori-
bus natus eſt & ipſe ẽ liber. Liber libri cortcẽ & uolumẽ ſignificat. Adulter

alterius thorũ petit. Socer uxoris cuiuſq; pr᷑. Lacer diſſipatus laceratus Iber
fluuius ĩ hiſpania ꝗ & iberus dicitur. lber ẽt populus ultra armeniã: Priſcia.
in. vi. Celtiber populus i hiſpania celtis gallis orginem trahens. Luca. pro-
Ingiq; a gente ueſtuta gallorum celte miſcentis nomen iberis. Præſbirer græ-

cum eſt & ſeniorem fignificat: Sunt qui ridicule dictum uelit ꝙ præbeat aliis
iter Mulciber VIcanus quaſi mulcẽs hymbrẽ: Dexter a dextera manu & pro-

ſperum ſignificat. Aſper horridus & grmãtici nomen. Pactolus ĩ lyidia flu. au

reis arenis. Menander loniæ flu. Magiſter a magiſtrãdo. i regendo gubernan-

docq; dictus. Glvcerium dulcis amor iterprætat᷑. Euãder Carmẽtæ filius. tym
bey ꝓprium uiri & fluminis. Teucer troianorũ rex ꝗda

& filius telamõis põ

peius romani principis nomeù: Caius ꝓnomen a vntũ gaudio dictũ. Oedi⸗

pus Laii regis thebarum filius. Panthus troiani ſacerdotis nomẽ: Lucus ſil
ua ſacra & ĩceduus ẽ dictus ꝙ dẽſitate arborum nõ luceat. uel ꝙ luceat igni-
bus ſacris. Populus arbor ꝓducit primã. ꝓ multitudine hoĩum corrpit. Flu
uius flumẽ. Agnus ouis ſœtus. Vulgus uilior populi ꝑs & multitudo. Cho
rus multitudo é & ſine h uẽtus ſptetrionalis. Pelagus mare. Millenũmũ ſin
gularis ẽ nũeri: a quo ut inꝗt Varro fit multitudo milianũmũ. Cic.i Antimẽ.

Qui inꝗᷓ ĩ illo anno iuẽtus eſt:iꝗ.L. Antõio millenũmum ferret expẽſũ: uide

Macro. Triũuir nomen magiſtratus quẽ tres eollegæ gerunt. Saturnalia. Sa-
turni feſta ſeptẽ dierum mẽſe decẽbri. Vulcanalia Vulcãi dei ignis. Platãus ar
bor lata ſolia habens a platis quod eſt latum. In tertia declinatione uoces.

Oema inuentio parua:poeſis textus ſcriptorum: Nonius Cubile
p lectuſiinde cubiculum. Gũmi dicitur & hæc gümis. Sinapi herba
quæ & hic ſinapis Nauci putamen nucis priſcia. in. yi. Frugi utiſis
& modeſtus. Nihil nullius precii & momenti. dictum ꝗ ne hilum
quidem eſt Maãcipi dicirnr ad nos ptinere quod ex ſubhaſtariõe eminus.eſtq;ʒ

ius Manceps ꝗſꝗs a populo emit conducit ue. Feſtus. Mancipes ſunt publica-
norum principes: ut inquit Aſco. Leo animal & fignum Vigil qui uigilat &
cuſtos. Conſul nomen magiſtratus. Titan cœli & ueſte filius ponitur & pro
ſole. Nomen etiam ſamam & debitorem ſignificat. Delphin piſcis quidam.
Sidon oppidũ in phœnicia. Calcar ferreus ſtimulus qui calcaneo ad equos
urgendos annectitur. Vomer ferrum aratorium. Gadir oppidum in aphrica
Orator eſt uir bonus dicendi peritus. Turtur piſcis quidam & auis Chlamis
ta ſtis genus. Mœcenas quidam tuſcus eques clariſſimus. Præs qui populo
ſe obligat Interrogatuſq; a magfatu ſi ſit præs:?reſpondet præs Tiryns in ges

ſo minino quidem patriã uiri herculis in peloponeſo ſiginificat. in maſculi-

no eſt fluuius argiuorum. Aruns proprium uiri. Iners nulli arti oſſicioq; ido

neus. Mors a moriẽdo dicit. Tyburs extibure. Puls faria cum aqua & melle
ſeucaleo & ouo decocto. Plebs uilior pas populi. Calibs populus quidam &

ſepum. Scobs eſt illa immudicies ligni quæ ſit terebro aut ſerra. Adeps pigue
do. Dapes res quibus in ſacris ueſcimur. Stips moneta quæ dicitur etiã ſtipis

ut ſcobs & ſcobis. Grips animal quadrupes alatum facie aquila reliquo cor

pore leo: Cynyps ex Cynypia regione. Inops oĩ auixilio & facultatibus deſti
tutus. Stirps progenies & arboris truncus. Fax lignum accẽſum. Stix palus

I inſerno. Nix aquarum cœleſtium ſpuma. uel denſatio. Faux ſummũ gulæ

ut inquit Pli. & omnis ingreſſus arctus. Falx ſerrum curuum quo ſecant Lãx
fſcutella: perapſis. Epy oppidum in græcia. Coniunx maritus & uxor: Arx ar
duũ munitumq; & turritum edificium. Lac lacte & lact in ntõ ueteres ptule
runt. Alec piſciculus marinus ſola aqua nutritur: Bogud in aphrica oppidũ
& regis nomen ĩ ge.maſculino: Vis Potentia uiolentia copia: Sprma caud

cilt

Prop
Verti
uUume
imbe
thra
110.0
i
nian
war
M
ne
100
ken⸗

ai Oed⸗
Lucns ſl
b
6o. Ch

nümähn

Ain .

pelütic⸗
naa ⸗
Plrinr
evoce

en

Hi herda
vuli
dehien
ingeſg
nblcs
inind
ur And
gbiin
Ae
napn
(Mms
ipul⸗
minger
wcl⸗
o
1 nee
iin
nie
ük
euocot
it
tirain
mügue
cantle
i

ueſtis & longus proceſſus orationĩs. Monile ornamentũ colli. Cepe cepulla
Penelope uxor uliſſis. Virgo puella preſerti ĩicorrupta. olim ẽt imberbes pue
ri auctore Nonio uirgines dicebantur. Compago coniunctio. Ambabo circũ-

locutõ. Dido uirago interpertatur nomen eſt regiæ Beli filiæ. Caliſto puella

Lycaonis fi ia luno aeris dea. Caupo eſculenrorum poculentorumq; uen-

ditor dr & copo. Caupõa uero tabernaeſt & muhier. Priſcianus. Cardo dictus

quaſi cor ianuæ:in eo.n. uertitur. Ordo rerũ certa diſpoſitio. Homonis. En-
nius. Vulturis in ſiluis miſerum mandebat Homonẽ. Nemo nullus & nulla
hõ. Turbo uentorum aut aquæ uolubilis iĩpetus. Apollo deus ꝗ phœ bus.
Cupido deus amoris: Margo ſpacium extermum non cultũ ut ripæ agri aut
libxi.Anio fluuius qui per tyberĩ fluit. Nero uxor martis & uis. Sinciput ãte

rior capitis pars. Occiput poſterior. Nepet nomen oppidi: hetruria dicitur:

& nepos.Hannibal carthaginẽſiũ dux. Nequã mollis laſcinus inutilis dictus
cnon tanti ſit quin ſit minoris ꝗᷓ æſtimatur. ut Feſtus ait. Pan deus paſtorum
Flamen ſacerdotis appellatiuum dictuſ quaſi filamen uel pileamen.quia ca⸗⸗/
put pilo uel pileo cinctum hr̃et. Numen imperium poteſtaſq; dei deuſq; ipſe:
Lien ſplen eſt ut apud Pli Ren & rien caruncula eſt lumbis inhærens Syreneſ

ſiliæ acheloi & calliopes ore & pubetenus uirgines reliqua parte corporis pi
ſces. Splen extorum pars: in qua uis ridendi. Phorcin neptuni filius. dicitur

& phorcus & phorcis. Simon auctoli filius & alius Siliphi: Memnon titon an

roraq; genitus. Sarpedon Lyciæ rex louis filius. Lacobn ſacerdos Troianus.

Cæſar dicitur quiſquis cæſo uentre matris naſcitur. Nectar potio deorum

Par duo æquales ſimul. Far tricum plinius. Nar Vmbriæ fluuius. Virgilius:

Sulphurea nar albus aqua. Lupa animal & meretrix. Lupanar Proſtibulum.
Calx planta pedis. Epar ficatum. Carcer locus ũde prohibemur exire. Carcer
res currẽtium equorum repagula. Mulier a mollicie dicta eſt. Alcer lætus &
properans:quaſi alis acer Seruius. Ver anni pars temperatior dictum ꝙ; tũc
uertit ſe anni tempus. Saluber ſalutis efficax. Celebris frequens & qui oi-
um ore uerſatur. Hymber uis uenti cum pluuia. September quaſi feptimus
imber. Frater quaſi fere alter dictus. Aether cœlum & elementum ignis. Ae

thra ſplẽdor aeris & cœli. Later creta cocta in lapidem durata. Iter ambula-
tio. Crater & cratera uas patens Stater inſtẽ̃m quo res pouderantur. Panter

animal maculoſum. ſed generaliter panthera utimur. Character notamen li-
niamentum littura: Iupiter dei ſtellæq; nomen. Accipiter rapax uolucris eſt
marti ſacra: Opiter: ut ait lulius paris eſt:qui patre mortuo auo muo gignit

Marſpiter martis pater. Dieſpiter diei pater. Ir planta manus. Gadir Hiſpa

niæ ciuitas quæ Tarteſum dicitur. Soror dicta ꝙ ſeorſum naſcitur Seperat᷑ q;

a domo in qua nata eſt. uel quaſi ſorte diuerſa orta. Auctor qui auget & aſ⸗
fert auctoritatẽ. Memor ꝗ meminit. Rhetor eloquẽs: ut Cice. ait: & qui dicen
di artem docet. Bicorpor duorum corporum. Robor arbor ẽ Priſcimo au--

† tiii

ctor.Indecor turpis. Marcipor puer marci. Publipor publii puer. Hector pri
ami filius. Actor ꝓpriũ uiri ſueſſani. Marmor cãdidiſſimo lapis ãtiꝗſſimi mar
mur dicebãt. Cor iræ ſedes, VItur uolucris magna quæ nõ niſi cadaueribus
paſcitur. Fulgur ignis fulmis. Fulmen telum ipſum. Fulgor omnis ſplẽdor
Robur fortitudo. Fur ſubtractor dicitur ſiue a furno quod ẽ obſcuro ſiue ꝙ
a græcis phor dicitur. ſignificatq; ẽt ſeruũ: Ebur materia quæ ex elephati dẽ-

tibus fit.Plinius. Femur pars ſub umblico ĩ qua pili ſunt: lecur epar eſt. Ar⸗

pinas exarpino patria Cicero. As libram & monetam ſignificat. Vas uadis
ſponſor in re capitali. Mas maſculus. Fas licitum. Nefas illicitum. Nugas nu
gator. Calchas græcus ſacerdos & augur. Gigas uir altiſſime ſtaturæ filius ter
ræ: Adamas lapillus duriſſimus omnium: Pallas Euandri fillus. Pallas dea
ſapientiæ. Lampas ignis ſplendor aut ſolis a lampo quod ẽ ſplendeo. Menas

ſacerdos bacchi. Archas gentile nomen ex archadia. Stipes fuſtis terræ defi-

xus: ſiue torris lignum: & quodlibet etiam illud quod facile incenditur. Mi
les proprie dicitur ille qui pedes militat: præpes ſcdm Hignum dicitur auis:
quæ oportune uolat: & idoneam ſedem capit Migidius oſtendit eſſe quæ alti
us ſublimiuſq; uolãt. Apollinariſ Sulpitius quæ in gentibus & patulis & pro-
rectis aliis uoli tat. Teres longus & rotondus: Ebes piger tardus obtuſus. A-
res maritus ouium. Paries murus domorum Inquies inquietus. Teges contex

tura quædam ex ulua aut iuncis in lodicis ſimilitudinem: uulgo dicitur la ſto

la. plinius & colum. Compes uincula pedum lignea: ſed ĩ uſu ſingulari nume
10 caret. Tripes quod tres pedes habet. apes dicitur & apis quod abſq; pede
naſcitur. Obſes qui Pro fide publica traditur imperio alterius. ut in corpus &
in uitã ſæniri poſſit ſi recedatur a fide. Deſes diger iners. Sedes cathedra. Ce

des interfectio. Achilles Thetidis & pelei filius. Orontes troianus uir æneæ

ſocius Chremes proprium. Lebes uas æneum. Ramnes centuria Romanoꝶ
a Romulo coſtituta. Ceres dea frugum. Merces præmium quod datur la-
borantibus. Hæres qui ſuccedit in patrimonio ex uoluntate defuncti. La-
chus ſenis proprium. Locuples diues a locis. i. agris uel a loculis. Agnes mu⸗-
lieris proprium. Magnes lapillus: ꝗ ferum adſe trahit & ſequitur. Dis pluto

& diues. Lis contentio a limite ideſt termino puluis a pellendo. Varro Cucu
mer a curuore quaſi curuimer dictus. Glis glitis lappa: glis gliris animal gliſ

ſis terra. Puber pubis & pubes dicitur qui iam generare poteſt is incipit ab
annis quarturdecim Foœminina uiri potẽs a xii: hic pubes ſignificat etiam foœ

mur. ut dixmus: ſiue lanuginem eius. Collis pars montis. Tybris fluuius

romanus. Pollis ut plinius docet flos eſt tritici. Cuſpis omne acutum. Se-
mis media libra quaſi ſemias. Caſſis caſſidis galea clauſia Sanguis etiam uin
