gr æ hẽt: ut piucũdus ꝑgrato. Interdũ poſt ꝑ põimus ꝗᷓ: ut pꝗgratus. Int dũ aliã
dictionẽ.ut per mihi gratũ feciſti. Multo & lõge tãto ꝗto duplo triplo & ſimi
lia cõpatiuis & ſuplatiuis ppõimo. Quã ſolis ſuplatiuis & habẽt põderis mulũ
Poſt abs locẽt᷑ dictiões a.t.&.q.ĩcipiẽtes.ut abs te absquis.poſt ab uero dictio
nes ĩcipi ẽtes a uocalibo &. l.ↄſonãte &.l.r.ſ.ut ab uno.ab ioue.ab lege.ab r̃ge a
ſẽatu. A uero iũgi nõ patit uocibus a uocali incipiẽtibus. Siꝗs alias apd idõe
os ĩ ordie obſeruatõeſ ĩueneris ſigna Nos. n. properãtes iã de iũctura dicemus
lũctura ẽ qdã uerboꝶ ſtructura & collocatio ſie offẽſiõe.iĩ ea lr̃aꝶ ſyllabarũq;
lẽitatẽ & aſpitatẽ attẽdiĩus Nã ĩ ordĩe dictiões ſingulæ & cõiũctæ cõſiderãt᷑ nõ
fere a ſono,. ſed ſignificatio. quippe dicẽdum ẽ potius aſpere ꝗᷓ improprie.In iũ
ctura cauenda eſt uocaliũ crebra concurſio ſiue hiatus: ut Vaccæ æneæ amœ

niſſimæ ipendebant. Vitãda aſperitas ꝗᷓꝗᷓ ut accida & ſubamara ĩter lenia &

ſuauia guſtu:ſic aſperitas aliqua & hiatus. inter ſuauia & rotunda delectant.
faciuntq; ampliora quædam & molliora. ut pulchra oratione acta omnino ia
ctare. Vitanda eiuſdem litteræ: aut ſyllabæ aut uerbi nimia moleſtaq; aſſidui
tas VtOTite tute tanti tibi tanta tyrãne tuliſti. Item nam cuius rationis ratio
non conſtat ei rationi ratio non eſt fidem adhibere: Interdum tamen in huiuſ
modi litterarum & ſyllabarum aduerſione peior eſt ſollicitudo ꝗᷓ negligentia
Auertit enim ea curaa potioribus. & hic metus ſti lum retardat. Itaq; ſat erit
tenere medium: & primum conſiderandæ uocales: inter quas plus hiarus ha-
beto ꝗᷓ a & u ꝗᷓ o. Nam in anguſta e pleinior eſt: Longarũ ſyllabarum & litte⸗
rarum colliſio peius. Quare longæ breuibus ſubiicient᷑. Mimũ plures breues
offendunt. Ca uendum ne ex fine prioris uerbi & ſequentis principio defor--
me nomen efficiatur. ut Dorica caſtra: & ne ultimæ præcedẽtis ſint primæ ſe
quentis:ut O fortunatam natã me conſule romam. Conſonantes quoq; quæ

ſunt aſperiores in iunctura rixantur: ut S. ultima cum. x. proxima quæ magis
ſtrident ſi ſibiiꝑpſis collidantur. Plura monoſyllaba male cõtinuãtur & ſubſul⸗

tant. Multa quoq; breuia offendunr. & e diuerſo longa continuata tardãt ora
tionẽ. Contentiones curſum. Expoſitiones tarditatem requirunt membrorũ
inciſorumqʒ iunctura non eſt ita ut uerborum conſideranda. quia ſpũs quis.
efficit ut nõ ſentiat aſpitas aut hiatus. Fugiendus quoq; eſt continens uſus
ſimiliter cadentium & deſinentium dictionuum. De Numeris.
His uitatis noſſe oportet: Or̃onũ aliam iunctam atqʒ contextã. Aliam ſolutã

eſſe: qualis in ſermone & epiſtola: niſi ſuas metas reſpectu rei quam tractant

egrediantur:lIn illa tamen ſolutõe ſuis tpibus deſtitui non debẽt. & ſi nõ fliuãt
nec cohæreant. nec uerba de uerbis trahãt. Laxora in hiis uincula ꝗᷓ nulla ſũrt
& aliis quibuſdam numeris communita eos diſſimulant & occultant. Quãa

obrem de numeris hoc loco præciꝑe ꝑpleriſq; uidebitur ſuperuacuum. Sed:ne

olo illorum uidearis ignarus: ſic habe. Numerus eſt orationis curſuſ remotus
a uerſu ſubaurium menſuram aliquam cadens: græce rithmos uocatur.a me
vrOq; ſic diflert ꝙ rhytmus ſine certo termino ſpacio temporum conſtat. Me
trũ certo ordie & ſpacio claudit᷑. Vtrũq; autẽ ex pedibus fit. & neutro orator

olo utitur. Vitandum ergo eſt imprimis ne uerſum faciamus dum uolumus

dicere numeroſe. Ideoq; in principiis & fine clauſularum ſat erit unum lon
gum aut duos breuiores obſeruare. In medio ſperſim totidemq; plureſue ut
a dultimũ apte perueniat. Obſeruãdumq; ne ceſſantem numerum uerbis inãi⸗
bus cõpleamus: nec ſtudiũ operis appareat Optime a lõgis ĩcipitur. Recte ali-
qu a breuibus. Syllabæ longæ graué. Breues celerẽ reddunt oratiõem ꝗᷓ ꝗdẽ
COtexta tris hẽt formas. Inciſũ mẽbꝑ piodũ Inciſũ ſiue cõa ẽ ps mẽbri hoc eſt
ſſus nõ expleto numero concluſus. Mẽbrũ ſiue colõ quod fit ex ĩciſis eſt ſẽ
ſus numeris concluſus ſed a toto corpore abruptus & p ſe nihil eſſiciẽs: Perio
dus ſiue circuitus ꝗ fit ex iciſis & mẽbris eſt ſenſuum & totio corporis illa cõ
Pprehenſio ſuo numero terminata quæ aut conſtat membris inciſiſq; plures
ſenſus habentibus: aut eſt ſimplex. quomodo ſenſus unus maior̃ ãbitu circũ-
ducit. Vbicũq; fuerit acrit & ĩſtãter pugnãdũ mẽbratim ceſimq; dicẽus:mẽ⸗
brati etiam plerumqʒ narrabimus. periodus pœmiis maioꝶ cãrum& epilogis
& ãplificationibus apta. eſt ĩitiis optius ẽ amphimacrus pes ꝗ cõſtat ex ſyllaba
breui ĩter duas lõgas.Idẽ ẽt fini cõuẽit.Peon ꝗ ẽ ex lõga & tribus breuibo: & al
ter ꝗ ex tribo breuibus & longa oriẽti & mediæ orationi eſt aptior. Dochimi
us ex duabus longis ĩter duas breues & ultima longa quouis loco aptus ẽ dũ
ſemel ponat. Dactylus qui eſt ex longa & duabus breuibus claudit precedẽte
aphimacro aut iambo qui eſt ex breuibus & longa claudit iambus præceden
te ſpondeo qui eſt ex duabus longis. Claudit & ſpondeus poſtpoſitus amphi
macro. Sed duo ſpondei in fine non coniungantur. Pyrhichius quoq; ꝗ fit ex
duabus breuibus aptus eſt præcedente choreo qui eſt ex lõga & breui. Clau-
dit & dichoreus: hoc eſt geminus choreus ſibi ipſi iũctus. Cauendum ne ſimi
li ſtructura ſæpe & cõtinenter utamur. Eſt ãt ſtructure qualitas tripartita. aut

n.rotunda eſt.i.uolubilis:aut plana.i. & currens aut grauis.i.ſtabil is & Tliſtẽs

lis uitia opponuntur. Reſiſtenti aſpera & confragoſa. procurrenti fluxa. Vo⸗
lubili contorta. & nimis rotata. Struimus quidem quattuor modis conuer-

ſione uerborum. Adiectione. Detractione lImmutatione. Obſeruandumq; ut

frequentior ſit rotunda ꝗᷓ plana. Orõne numeroſa raro & breui uti debemus
nam agnoſcit & tollit fidem & ueritatem. Vtimur ea ubi aut laudãdum ẽ or

natius aliquid: aut exponenda narratio cum dignitate. aut amplificanda res

In demonſtratiuo ſi laudatio eſt utimur rotũda & plana ſtructura. Si uitupera
tio rotunda & graui. In deliberatiuo plana & graui. In iudiciali rotunda. In te
nui plana. In medrocri rotũda & plana. In amplo rotunda & graui. In principi
is quoq; rotũda & graui. lu narratione rotunda & plana. In indignatione a

NVdkrco

miert
Cöep
corotun
PhNA
Aruckun
ſtugolam
jecani
amelta
hause
leite acn
ratiöe⸗
HApa
Cedendu
leuerten
unrbn⸗
Pprerur
jnoranun
tidas con
wpweni

wenturg
sgoo

abanda
Alonvoe
Eſecien
ait Cice.
baturin

unn. n2
Diploa

ihropri⸗

clni
eppri
Kbuncd

Gilodhe
Wrä
lce
Derishe
tieng

oeme

tilkrnorus
locarurame
nconltn Ne
euo oror
Im vobNrs
runun ,0
Dburie
werbsini⸗
Recke di
Genc
dh
Niis

MriesDeo.
orsilacd

liig ure
bit crrii⸗
icensme
nAeplogis
Nerhle
Neribl
t Dochini

Puseli

tprececet⸗
Shrececen
tusamphi
oqefte⸗
hreui⸗C
Untelini
An
ilſti⸗
un. Vo⸗
conuel⸗
domt
ebems
zdomed

candne

Gitinnen
tuncda
lnpcn

miſeratòe graui. In exceſſu rotunda & graui. In partitõe rotda & plana, In in
ductõe plana & graui. In enthymemate uarie prout eius fuerit genus. In elẽti
co rotunda. in dictico plana. in gnomico graui: in paradigmatico graui &pla⸗⸗
na.In ſyllogiſtico rotunda. perſonæ graue: ut pater ſenev ruſticus. imperator
plana & grau utetur. luuenis miles & qcũq; cõcitata perſona rotũda & graui.
Structuram grauẽ ſiue ꝗdratã facit peon primus præcedẽte pyrrhichio. Con
fragoſam pyrrhichius uel tribracus præcedẽte ſpõdeo. Deluũbẽ mollẽ & fluxã
veddit i penultio tribrachus ſequẽte dactylo uel pyrthichio uel moloſſo uel
anapeſto. l de ornatu præcipiamus in quo pulus ꝗᷓ in cæteris popularis
illa laus oratoris apparet. Na emẽdate & pſpicue dicere tanꝗᷓ uitio carere. n-
uẽire acute & diſpõere prudenter ẽt imperiti ſolent. Ornatus uero eſt qui ad-
miratiõe excitat & palmã dat ornatori. Fxcolẽda ẽ ergo oiĩs illa pinguis pueri
lis & plana cõpoſitio: qua tanꝗᷓ firmiter ire & correre didiciſti. Nuc. n. inter in
cedendum & currendum uelut ſaltare & ad tibiã ſalire: & ĩ orbẽ atq; in caput
te uertere & geſticulare ẽ opus. Sit igitur hic ornatus uirilis & tanꝗq ſanguine
& uiribus niteat nec effœiata lenitate & fucoſe oſtẽtet. Sed primũ uerba tĩͦbus
aptẽtur. Sciamuſq; oẽ iproprium male diſpoſitũ male figuratum & collocaräü
inornatum eſſe. Cortupta oro ut ait Fabius i uerbis maxiĩe ĩpropriis redũdan
tibus comprehẽſione obſcura: compoſitiõe fracta: uocum ſimilũ aut äbigua

rũ puerili captatõe cõſiſtit. Itaq; uitetur humilitatis tumoriſqʒ uitium& ea ſer

uentur ꝗ ſunt de perſpicuitate: ordine & iunctura præcepta. Vitetur pleonaſ
mos: quom ſuperu cuis uerbis oneratur oratio. Vitetur & cacozilon. i. mala
affectatio quæ per oẽ genus dicendi peccat. Nã tumida & exilia & prædulcia
& abundantia. & accerſita & exultãtia ſub idem nomen cadunt. Deniq; caco-
zilon uocatur quod quidem uſtra uirtutem quotiens ingenium iudicio caret
& ſpecie boni fallitur. Omnium in eloquentia uitiorum peſſimũ. Ornatus ut
ait Cice. duplex eſt. Vnus ſimplicium uerborum: alter collocatorũ. Simplex P
batur in propriis uſitatiſq; uerbis:quæ aut optime ſonãt aut rem maxĩe expla
nant. In alienis quod aut tranſlatum aut factum aliunde ut mutuo: aut factũ
ab ipſo. aut nouum aut priſcum & uſitatum. Sed etiam ĩufitata ac priſca ſunt
inpropriis niſi ꝙ raro utimur. Collocata ãt uerbha habent ornatum: ſi aliquid
concinitatis efficiunt. ꝙ uerbis mutatis non mãeat manente ſnĩa. Ergo n ſat
erit philippe pulcris uti ſiis. ſed opus eſt eas uenuſte & culte nunc contrahe-
re:nunc diffuſius explicare: Nonne illud negocii & hoc beneficii concimius ẽ
ꝗᷓ illud negocium ea res & hoc bñficiũ. Multũ gloriæ. page moleſtiæ: ꝗᷓ multã

gloriã & puã moleſtiã. Vẽi põtificis ſalutãdi cã & ur̃i ſalutãdoꝶ pulchri ꝗᷓpõ

tificẽ & uos ſalutãdi.illd uerbale nomẽ: hoc gerũdiũ ẽ: Cæta.ld geno ꝗᷓ eio ge

neris. huio rei mihi uẽit ĩ mẽtẽ ꝗᷓ hæc res. Nihil loci ẽ ſegitiæ: ꝗᷓ nõ ẽ tps ſegni

tiæ Suus ẽ cuiq; mos ꝗᷓ ꝗqſq; hẽt morẽ ſuũ.Nihil hoc hole melio: ꝗᷓ nullo hoc
hoĩe melior. africãus ſignlatis & uir & ĩpator ꝗᷓ ſigularis uit & ſigularis ĩpacor

ſiue tũ uir tũ ĩperator. Maxĩe rase gẽus ꝗrariſſiũ gẽus Parce metu ꝗ́ᷓ parce me
tui. Namãtiqua modo obſcura nõ ſint qñq;ʒornant orationem. Gratius dicit
Hoc eſt mihi iucũditati ꝗᷓ iucũdum:Opus eſt ſacto ꝗᷓ facer. Eſt magnæ uirtu

* —

tis uel magna uirtute ꝗᷓ hẽt magnã uirtutẽ Id facias uelĩ ꝗᷓ id facias uolo. Tria

cõtinua uerba uel aduerbia ſiue diuerſæ ſiue aflinis ſignificatõis tãꝗᷓ p grach ĩ
ſurgẽtia ꝗᷓtũ uetuſtatis & uiriũ habẽt. Nõne eſt cultio & hõeſtius:nõ ſũ cũ illo
rixatus: ne uidi quidem ꝗᷓ non ſolum cũ illo nõ ſum rixatus. ſed profecto nõ

uidi. Nõne copioſius & neruoſi illd. Si te litteris & nirtute mũir̃ & ornar̃, cu

raueris ad idq; inuigilaueris & poſt hĩtis cæteris incubueris ꝗta premia cõmo
dorum honoris & gloriæ conſequeris ſi te litteris & uiirtute ornaueris ma-⸗
gnam utilitatem & gloriam nanciſceris. Quid moneam plurat cum nihil fere
fit qd nõ poſſit bñ & diuerſo modo niteſcer̃ & eruditius ornatius honeſtius
gratius illuſtria dulcius lætio breuius & effuſius dici Talia igr̃ ſũt apd auctor̃s
diligẽter obſeruãda. & ſiqᷓ uolumĩa de huiuſce rebo accurate ſcripta reperiũ-
tur: ſũt lectitãda. Siquos etiã ſẽſus argutos dulces graues iueneris excerpe &

annota: ut ſi tibi in tẽpor̃ non ſnccurreriĩt tanꝗᷓ ex recõdito depromere ualeas.
Nos.n.hæc paucula tanꝗᷓ ex ĩmẽſo mari guttã digito delibauimus. Multi pte

rea loci.multæ epiſtolæ & ĩtegræ orationes ſũt mandãdæ mẽoriæ ut ad imi
tãdũ te erigas. & ex illis uelut colorẽ & habitũ ducas. Reliꝗᷓ dignitas ꝗᷓ oratio
nem uarietate diſtiguens ipſã exornat. In uerborum & ſẽtentiaꝑ exornatiões
diuidit. Verborum exornatio ẽ ꝗᷓ ipſius ſermonis ĩſignita cõtinent perpoli
tione Sentẽtiaꝑ qᷓ nõ ĩ uerbis ſed in ipſis rebus quanda habet dignitatẽ. Ver-
porum lumina quæ tanꝗ ſtellæ per totam ſpargutur orationem hæc ſunt ex
Cice. contracta. Repetitio quũ continentur ab uno atq; eodem uerbo in re
bus ſimilibus & diuerſis pricipia ſumuntur. ut Scipio Numantiam ſuſtulit.
Scipio carthaginem deleuit. Scipio pacem peperit. Scipio c iuitatem ſeruauit
Hæe eſt uenuſta & acris conuerſio per quam nõ ante primum repetimus uer

bum ſed ad poſtremum continenter reuertimur ut pœnos populus Ro. iu-
ſtitia uicit. armis uicit liberalitate uicit Hæc acris eſt. Complexio quæ utru
q;ʒ complectitur exornationem in primi poſtremiq; uerbi repetitiõe. ut Quẽ

ſenatus damnauerit. quem omnium exiſtimatio danauerit. eum uos ueſtris

ſnĩis abſoluetis:hæc commouet. Traductio quæ in eadem or̃one idem cre-
bro uerbum collocat: uel ſimplex uel æquiuocum: Simplex ut eum tuhomi-
nem appellas qui ſi fuiſſet hõ nũꝗᷓ tam crudeliter hoĩs uitam petii ſſet. Aequi
uoce. ut cur id tam ſtudioſe curas quod tibi multas dabit curas. hæc concina

eſt. Contentio quomõ ex contrariis rebus oro conſicit: ut in re frigidiſſima

cales. In feruentiſſima friges Hæc grauis eſt & ornata. Exclamatioquæ cõſi-

cit ſignificationem alicuius doloris aut indignationis hoĩs aut loci aut rei ut

O perfidioſe fregelle ꝗᷓ facile ſcelere ueſtro contabuiſtis hæc congrua & rara
irritat. Interrogatio quæ quomõ euumerata ſunt ea quæ obſũt cauſæ ad/⸗

idiſen
erecel
hebenit

tuncel

elſatorn
itprotud
disrövem
dimmsuni
chtaartent
Atquidli
mundusq
hegrauße
Aenbrean
tunquorm
Womer⸗
doorni
Articuhns
Ut Aain
cden⸗
ſnis Cone
(quiſbiſir
detinler
merohl⸗
Comparad
eacem con
Eencalbe
riciat⸗
Uiilesen

Gtad aui
Ulizachie
Uiſeone

e
klem
ſidn
Whean

oſatar

Mine

ionere
nriusdicf
gone uin
woo. Iu

r

öſüciſo
Noleconi
Kornaial
mac
en m⸗
ntütere
Donkhuns

dis

Napei.
eepe A

ere ualeas.

Moleibte

adimi
Näotate
rmte
nk bepol
itate⸗Ver
c ſunten
erboin te

V ſalcolit⸗

ſetdn
euimos vel

eRoiHn
g u

e

vos Veſtrs 1ſ

end

ptuhomm /
Ner Net

c CoNi⸗
iͤſim
ehri
ci 10 1
grun ℳ

. . ¾

uerſariorum comfirmat ſuperiorem ofonem. ut Aliquem exorari oportuit 4
iſta prohiberet ax fieri non ſineret an non. Ratiocinatio per quam ipſia no
bis rõnem poſcimus. quare quicꝗᷓ dicamus & ctebro a nobis petimus && red-
dlimus uniuſcuiuſq; propoſitionis explanationem: hæc ſermoni accommo⸗
data attentionem cnm uenuſtate captat. Snia eſt oratio ſumpta de uita: quæ
aut quid ſit aut quid eſſe oporteat in uita hreuiter oñdit. ut liber is eſt exiſti-
mandus qui nulli turpitudini ſeruit. Eſtq; ſimplex uel duplex uel cum rõne.
hxæ grauis eſt & ornara ſi rara. Contrarium quod ex duabus rebus diuerſis
altera breuitur & facile conſirmat. Nam qui ſuis rõnibus inimicus fuerit ſup
tum quomodo alienis rebus aĩcũ fore ſperes: hæc firmiter comprobat: Mem
brum eſt res hreuitur abſoluta ſine totius ſniæ demr̃atiõe quæ denuo aliomẽ
bro oratiõis excipit ut & iimico ꝓderas & aĩcũ ledebas & tibipſi nõ cõſulebas
Articulus quomodo ſingula uerba interuallis diſtinguuntur ceſa oratione:
ut Acrimõia uoce uultu: aduerſarios perterruiſti. Hæc acris eſt. Continuatio
denſa & continuans frequentatio uerborum cum ſolutione ſniarum. Ea ſit ĩ
4 ſnia, Contrario. Concluſtone ĩ ſentẽtia ut ei non multum fortuna põt obeſſe
qui ſibi ſirmus in uirtute ꝗᷓ in caſu præſidium collocauit. Compar:quod ha
bet in ſe membra orationis de quibus ante diximus conſtãtia ex pari fere nu
mero ſyllabarum: ut in prælio mortem pater optabat. Domi filius nupitas
comparabat. hæc omnia graues caſus admiſtrabant Similiter cadens: quom ĩ
eadem conſtructione uerborum duo aut plura ſunt uerba quæ ſimiliter in iſ
dem caſibus efferuntur: ut Hominem laudas egentem uirtutis abundantem
clicitatis. Similiter deſinens: quom: tam & ſi caſus non iſunt uerbis tamẽ
ſimiles exitus ſunt ut turpiter audes facere. Nequiter ſtudeas dicere. Viuis i-
uidioſe: Delinquis ſtudioſe: loqueris odioſe. Annominatio eſt quom ad idẽ
gAerborum & nomẽ acceditur cõmutatiõe uocum uel additione unius uel lit
teræ uel ſyllabe aut plurimũ ita ut ad res ſimiles ſimilia uerba accommoden
tur. Ea fit pluribus modis. Attenuatione aut compreſſione eiuſdem littere: ut
hic uenit ad te anteꝗᷓ romam uenit. Productione: ut Hunc auium dulcedo du
cit ad auium. Brenitate. ut hic non tam curiam diligit ꝗᷓ curiam. Addendis lit
teris ut hic ſibi poſſet temptare: niſi amori mallet obtemperare. Demendis
ut Si leones uitaſſet: tanꝗᷓ leones. Tranſſerendis: ut Vanus naus. Commutan
dis: ut deligere diligere. Reliqua genera änominationum tria ſunt. Primum
tale: Quid ueniam. qui ſim quare ueniam: quem ĩſimulem. cui proſim. quem
poſtulem breui cognoſcetis. Alterum tale. Videamus ne omnio.bP. C.circun-
ſcripti putentur. Tertium genus fit in caſuum eiuſdem nominis cõmutatiõc
ut: Alexander uicit. Alexandri interfuit. alexandro placuit. alexandru decuit.
alexandro gaudebant. Vel diuerſorum ut Tyb. Gracchus. C. Gracchi norba
no ſaturninu. O druſe ſulpitio: Hæc feſtiua eſt & uarietate delectat. Subiectio
quõ interrogamus aduerſarios, aut ipſi a nobis quærimus ꝗdab il li aut ad

contra nos dici poſſit: Deinde ſubiicimus id quod oportet dici aut nõ opor
tet: aut nobis adiumento futurum ſit aut illis offuturum ut. ꝗro igitur unde
iſte tam pecunioſus ſit factus Amplum patrimomü relictum é. nõ. aut patris
bona uenierunt: Hæreditas ab aliquo obuenit nõ poteſt dici. ſed ẽt a neceſſa
riis omnibus ex hæredatus eſt premium aliquod exlite aut ex iudicio cœpit

non mõ id non fſecit ſed etiam inſuper grand ſponſione uictus eſt: Ergo ſi ira

nõ eſt locuplectatus: aut iſti doni naſcitur aurum aut unde pecumias accepit
nõ eſt licitum Hac quæ acrimõiam habet & grauitatẽ: certumq; ĩdicat rei fi⸗
nem confirmãdo & cõſutando in graui genere. utimus. Gracdhto i qua non
ante ad conſequens uerbum decenditur: ꝗᷓ ad ſuperius ſit ad ſcenſũ ut Quod
libet licet quod licet poſſunt qd poſſunt audẽt qd audent faciunt qã faciunt
uobis moleſtum non ẽ: Diffinitio quæ rei alicuius pprias amplectit poreſta
tes hreuiter & abſolute. ut Auaritia iniurioſa appetiio alienorũ. Tranſitio?
ꝗ oſtendit breuiter quid dictũ ſit ꝓponit itẽ breui quid cõſequatur ut: Mea
in iſfum beneficia diximo nũc ꝗᷓ mqhi gratiam rettulerit accipite. Hæc cõmo
uet & preparar auditorẽ. Correptio: ꝗᷓ tollit id quod dictũ eſt: & p eo id quod
magnis idoneũ eſt reponit.ut quid ſi iſte hoſpites rogaſſet. lmmo ĩnuiſſet. Oc
cupatio: quom dicimus nos preterire aut neſcire: aut nolle dicere id qd maxĩe
tũc dicimus. ut Non dico te a ſociis pecuniã accipiſſe. Diſi unctio.quom eoꝶ
de quibus dicimus aut utrunq; aut unũquoq; certo concluditur uerbo: ut nui
mantiã de leuit: Carthaginẽ ſuſtulit: Corinthuũ deiecit: Fregellas euertit. C
iunctio. quom ĩterpoſitiõe uerbi & ſuperiores partes orationis cõprehẽdunt
& inferiores ut formæ dignitas aut morbo defloreſcit aut uetuſtate: Adiũ
ctio quom uerbum quo res comprehenditur non interponimus ſed aut pri-
mũ aut poſtremum collocamo ut defioreſcit formæ dignitas aut morbo aut
uetuſtate. Conduplicatio quom ratione amplificationis aut cõmiſerationis
eiuſdẽ unius aut plurium nerborũ iteratio fit ut tumultus. C. Gracchi tumul
tus domeſticos & ĩteſtinos cõparat. Cõmotus nõ es quõ tibi pedes mater am
plexaretur nõ es cõmotus. Interpretatio quæ non ite rans id em redintegrax
uerbum ſed id cõmutat qã poſitum ẽ alio uerbo. quod idem ualet: ut patrem
nefarie uerberaſti. parenti manus ſcelerate in inieciſti. Cõmutatio quom duæ
ſententiæ interſe diſcrepantes ex tranſiectione ita efferuntur. ut a priore po-
ſterior cõtraria priori proſiciſcatur. ut Hoc modo eſſe oportet ut uiuas. nõ ui
uere ut edas. Permiſſio quom oſtẽdimus dicẽdo nos aliꝗᷓ rẽ torã tradere & cõ
ceder̃ alicuius uolũtati: ſic. Quod mihi reliquũ eſt ur̃æ cõdono poteſtati.uos

me ueſtro pacto utamini: abutamini. inpõite in me ꝗcqꝗd libet. ſtatuite: dicite

ob tẽperabo. Hac ad miſericordiã cõmouẽdam maxie in cõcluſione utimur.
Dubitatio cũꝗrere uidetur orator utrum de duobus ꝗd potius. aut ꝗd po
tiſſimũ de pluribus dicat: ut Offuit mihi cõſilium tuũ: ſiue ſtultitiã ſiue mali-
uã dicere oportet ſiue utrũq; Expeditõ quom rõnibus cõpluribus cõnumera

usgub⸗
nolinten
ſeondas
latenbi⸗
Tuumer
tibimen
Codeiec⸗
Giund
ze worel
moniam.
Gekir
Cice
(l
nni
Mrni
Neumſit

isca⸗

(Odr
Pelari
unti
tionem
iecht
minvm
Comet
allomp
Tung
Vobis
rimum.
gencdim
chocc⸗
Con ſue
RSW
Nod
Winis
Tnunl
ſimin
obhe

nöopo⸗

Oigiur unde

nöantant⸗
Adetanecel
ucicoce
Abnotin
mnicacehit

incereH

ian tn
in Cwol
cdicam

dn

. Tumnto⸗
nur r. Me
Maccéro
eo no
nniſlet Oe
dcümaie
gvomeog
etbournu,
eiit. 0
gehidunt
ter Aciu
dmtpri⸗

nordo .

nilerations
Cchitumul
Warram
ecimege
t Pnen
vomdo⸗

tis quibo aliquid fieri aut no fieri potuerit cæteræ tollunt. Vna relinqtur

noſ intendimus ut neceſſe eſt: quomodo cõſtet ipſum fundum noſtrum fuii

ſe oñdas te aut uacuum poſſediſſe. aut uſu tuum fuiſſe: aut emiſſe aut hæredi

rate tibi eueniſſe. Vacuum quom ego adeſſem poſſidere non potiuſti
Tuum etiã nunc uſu fſeciſſe non potes.Emptio nulla prefertur. Hæreditate
tibi me uiuo pecunia mea uenire non potuit. Reliquitur ergo ut me ui fun⸗
do deieceris: Hæc in comiecturali argumentatione ualet. Diſſolutio que
cõiunctionibus uerborum e medio ſublatis ſeparatis partibus effertur: ut Ge
re morem parẽti. pare cognatis: obſequere amicis. obtẽpera legibus. Hæc acri
moniam habet. Præciſio: quom dictis aliquibus reliquũ quod cœptum
eſt dici inchoatum reliquitur ĩ audientiũ iudicio ut populus Ro. me nolo di
cere.te ãt ignominia dignũ putatuit. Concluſio quæ breui augmentatione

æx iis quæ añ dcã ſunt aut ſcã conſicit quod neceſſatio cõſequat. hoc modo.

Qnod ſi troia line philotetæ ſagittis capi nõ poterat. hæc at nihil aliud fece
æunt niſi ꝙ alexandrũ perculerũt. Hũc extiguere id nimirũ capi fuit Troiam.
Nominatio q nos admonet ut cuius rei nomen aut nõ ſit:aut nõ ſatis ido-/

neum ſit æam noſmet idoneo uerbo noĩemus aut imitationis aut ſignifatio

nis cauſam: ut rudere uagire ſibilare & ſragor ciuitatis. Pronomiĩatio:ꝗ ſicuti
cognomine quodam extraneo demõſtrant id quod ſuo nomine nõ poteſt ap

peſlari: ut ſiquis de Gracchis loquems. At nõ aphricãi nepotes iſtiuſmodi ſfae

runt inqnit. Denominatio quæ a uerbis propinquis & ſintimis trahit ora
tionem quælſuo uocabulo ſit appellata ut liber pro uino ceres pro piune.
Haæc fit denominando inuentum ab inuentore. inuentorem ab inuento: do
minum ab inſtio. ld quod fit ab eo quod facit. Id quod facit ab eo quod fit.
Contẽtũ a continente. Coõtinens a cõtento. Circiutio quæ rem ſimplciter
aſſumptã circũſcribit elocutiõe. ut Scipiõis prudẽtia: Carthaginis opes fregit
Trangreſſio ꝗ uerborũ perturbat ordinẽ peruerlione aut trãſiectiõe. ut Hæc

ò&„ 522

dobis deos ĩmortales arbitror dediſſe pietate pro ueſtra. & iĩſtabilis in iſtũ plu

rimum fortuna ualuit. Superlatio oratio ſuperans ueritatẽ alicuius rei au-
gendi minuẽdiue cã. Hæc ſumitur aut ſepati ut impii magnitudinẽ lolis ortu
atqʒ occaſu metiemur. Aut cũ comparatõe ſiue ꝑ ſimilitudinẽ. ut Niueus can
dor: ſiue ꝑ pᷣſtãtiã: ut eius ore ſermo melle dulcior ꝓfluebat. Inrellectio quũ
xes tota pua de parte cogno ſcit᷑: aut de toto ps de uno:plura de pluriba unũ.
Abuſio:quæ uerbo ſimili & ꝓpinquo ꝓ certo & proprio abutitur ut uires ho
minis breues longum conſiluum. .
Tranſlatio quum uerbum in quandam rem tranſſertur ex alia re que propter
ſimilitudinẽ recte uidet poſſe trãſſerri: ut hic italiã tumultus expgifecit. & ꝗs
en ſaturabit crudelitatẽ. Ea utẽur cã rei ãte oculos ponẽde. aut breuitatis aut
obſcoeænitatis uitädæ aut augendi aut minuendi aut ornandi. Peimuta
tioẽ oratio aliud uerbis aliud ſnia demonſtrans:ut ſi cães fungẽtur oflen⸗ Iu

porũ cuinam præſidio pecuaria trademus? Ea fit ſimiltudie. argumẽto: Con⸗/ Eelbir
trario:cã laudis uel uitupationis. De exornationibus ſententiarum. dennes
In exrnationibus rerũ hæc uitia uitãda ſũt: Stultũ contrarium ſuperuacuum unl
Sunt autem hzYæ. Diſtributio: quõ in plures res aut pſonas ne- Chcen
gocia ꝗᷓdam certa diſptiuntur. Licentia quõ apud eos: quos uereri aut metu ie
ere debemus tamẽ aliꝗd ꝓ iure nr̃o dicius quod eos mime offendat aut quos Ken
hi diligunt: cum in aliquo errato uere reprhendi poſſe uideantur. Ea fir per cͤmm⸗
acrimoniam cum mitigatione quæ fit obiurgando aliquem ut ipſe ſe cupit tahni
obiurgari. Simulando nos timere ne diſpliceat obiurgandi modus quem motin
ſcimus placiturum. = fsdenn
Dimiuntio eſt cum quo aliquid ineſſe nobis. aut in his quos defendimus aut Gutn
fortuna aut natura aut induſtria dicemus egregium. quod ne ſegnificetur ar e⸗
rogans oſtẽtatio diminuitur & attenuatur oratione. Deſcriptio que rerum H Bn
conſequentium continet perſpicuam & dulcidam cum grauitate expoſitionz hined
Dinuiſio quæ rem ſemouens a re utranq; abſoluit ratione ſubiecta. Freqn ksſl
tatio quom res in tota cauſa diſperſæ coguntur locum in unum quo grauior cii
aut acrior aut crimioſior oratio ſit. Expolitio quom in eodem loco mane- yhi
mus: & aliud atq; aliud dicere uidemur. Ea fit dupliciter. Eandem rem cõmu itoon
tando & de eadem re interponendo exornationes. Commutando in uerbis in ſerpe⸗
ꝓnunciando in tractando. Ttactando autem per ſermocinationẽ & exuſcita MIN
tionem. Exornationes interponendæ ſunt hæ. Snia ſimplex cum rõne & ſine guomm⸗
ea,. Snĩa duplex ſine rõne & cũ ea. Contariũ Similitudo. Exempluũ. Cõcluſio. churn
Commoratio: quom in uno loco firmiſſimo quo tota cauſa continetur Jono
manetur diuitius: & eodem ſepius reditur. Contentio per quam contrario keeuen
referuntur. Similitudo eſt oratio traducens ad rem quempiã aliquid ex re Coplexe
diſpari. Et ſumitur cã ornandi per contrariũ. Probãdi per negationem. Aper iuunner
tius dicendi ꝑ breuitatem. Rem ante oculos ponendi per collationem. Lexcöl
Exemplũ eſt alicuius dicti aut facti preteriti cũ certi auctoris nomine ꝓpoſi- mipno
tio. Sumitur iiſdem de cauſis quibus & ſimilitudo. Imago eſt formæ cũ for cilces,
ma quadã cum ſimilitudine collatio. Hæc ſumitur cauſa laudis aut uitupera leptum
tionis adducendo aduerſarios in odium inuidiam in contemptũ. Effictio ER Aſer
quom exprimitur atq; effigintur uerbis corporis cuiuſpiam forma quo ad ſteenit⸗
ſatis ſit intelligendum. Notatio quom alicuius natura certis deſcribitur Gce⸗
ſignis.quæ ſicuti notæ qnædam naturæ ſunt atrributa. Sermocinatio quom nholes
alicui perſonæ ſermo attribuitur & is exponit cum ratione dignitatis. in
Cõfirmatio quom aliqua que nõ adeſt pſona cõfingitur quaſi adſit. Aut quõ N
res muta fit eloquens. Aut quõ res informis formata & ei attribuitur oratio dn
ad indignitatem accõmodata aut actio qdam. Signiſicatio ꝗᷓ plus in ſuſpitio nen⸗
ne relinꝗt ꝗᷓ poſitum eſt in oratione: eaq; fit per Exuperationem ambiguum libe⸗
cõſequentiam abſciſionem & ſimulitudinem. Breuitas eſt res ipſis tãtümodo m

miCen,
meminum,
perwacnum
rplomede⸗
niat nen
Mtargu
nLalte
pele onn
Ni gben

Cimngam
cm,
Gen-mm
ohtione
k Hrqn
ograui
co wane⸗
emcöm
zwerdisin
Lenuſcia
6eolie
(delllo⸗
ntinetur
ntrario
idente
emn Mher
den.
ciſor
viroe
Eſhcio
gwon
ſctibirut
io qoomn
S
Autq
wrorntio
n hin
wbigun
zͤno⸗

uerbis neceſſariis expedita. Demonſtratio qũom ita res uerbis exprimitur at

ꝑeri negocium & res ante oculos eſſe uideatur. Id fiet ſi comprehẽdemus ꝗ fa

cta erunt apte poſt:in ipſa re: & ſi non recedemus a uerbis conſeqnentibus &
circunſtantibus. De partibus. Couſtitutionum.
QCui ea quæ ad ptes orationis & ad ipſam elocutionẽ attinent fatis plene &
& enucleate pſtrinverim: plibenter hic conquieſcerẽ: niſi uererer illoꝶe qᷓ ad
cõfirmandũ & confutandũ ſunt neceſſaria ſummatim a nobis rationẽ exige

res. Incidit. n. ſæpe ut ſic in epiſt ola ĩ foro aliquid oppugnemus aut defenda-

mus tanꝗ in cõcione laudes aut infamiam: demonſtremus. Conſultemuſq; &
ſuadeamus ut in ſenatu. Quare de iis oĩbus & de ꝓnũciatione & memoria ſic
ꝗquædam attingere ſtatui: ut quom ad Ciceronem Fabiumc; perueneris plãe
hoſpes non uidearis. De patibus coſtitutionum.
Ex tribus igit᷑ illis quas diximus cõſtitutionibus naſcitur iudicatio ad quam
hinc & illinc tota ſe oratio diriget. Ea in legitima & iudciali reperitur ex ratio
ne a parte rei firmamento a parte actoris. Ratione:occidi: ꝗa illa patrẽ meum
occiderat. Firmamentum: at non debui a te occidi. Iudicatio an iu occiderit:
In coniecturali reperitur ex intentione criminis. ut occidiſti homĩem & infi⸗
ciatione:ut non occidi. ludicatio erit occiderit ne. Legitima conſtitutio ĩ
ſex partes diuiditur. In Scriptum & ſententiam quomodo hæc.ĩter ſe aut ipſo
rum alterum a ſcriptoris uoluntate uidentur diſſenrire. In contrarias leges:
quomodo alia iubet aut permittit alia uetat. In ambiguum quomodo ſcriptũ
duas uel plures ſentẽtias ſignificat. In diffinitionẽ quomodo controuer ſia eſt
quo nomine ſfactum appelletur. In ratiocinationẽ quomodo res ſine propria
lege uenit in iudicium & ab alis legibus ſimilitudinẽ aucupatur. Iuridicialis
duplex eſt: Abſoluta:ĩ qua ineſt firma defenſio & Aſſumptiua ꝗᷓ aſſumpta ex⸗

tranea recõprobatur. In abſoluta iuris partes conſiderâtur: quæ ſũt Natura.

Lex cõſuetudo.Iudicatum æquũ & bonum Pactum. Hæc & ſuperiora capita
magno ingenio & arte tractanda ſunt quam aliqdo ex libris rheroruʒ latius
diſces. In legitima. n. ꝓſcripto. Vrgendus eſt aduerſarius. Interrogatiõe ſciret
ſerptum. Collatione ſcripti & facti. Irriſione. Infirmatione ſecundũ iuris par-
tes. Affertiõe noſtra probabili. Exemplis & loco cõi in eum qui cõtra ſcriptũ
ſecerit & qrta facti defenſionẽ. At ꝓ ſentẽtia ſcripti cõmoditas breuitasq; lau

daãda. Accſandus claũniatore uerba & litteras ſequẽtis Nec qd ſcriptum ẽ fie

ri poſſe & cõtra uolũtatẽ ſcriptoris. Improbãda alia ſentẽtia quæ nõ cõgruat.
Exẽpla fimilia ꝓ ſentẽtia cõtra ſcrptum ſũt afferẽda. Locus cõunis erit cõtra
recitãtem ſcriptũ nõ cõſiderata uolũrate ſcriptoris. In cõtrariis ſcriptis uidẽ-
dum nunqd eis abrogatũ derogatũue ſit. Inde an oĩo ĩ parte diſſentiant. Tu
recitãdũ collaudãdũ ĩterpretãdũq;ʒ ẽ utrũq; ad nr̃m utilitatẽ a partibus iuris.

In abiguo an ãbiguũ ſit qrẽus:ꝙ ei eſſet uera ſẽtẽtia nõ eliceret᷑ ſed quũ erua

tur & iuſta ñ eẽ adiguũ cõcludẽus. In diffinitõe apta cauſæ vrein ſeripte

utemur. Inde factũ cõſerẽus. Tum contraria ratio ut falſa inutilis inepta in⸗-
iuſtaq; refellet Locus comuni erit contra accuſantẽ: aut petentem: nec mo- k
do nec loco nec tpe congruos In ratiocinatiõe ſimiliter aut diſſimiht ſcripta ii
iudicataq; cõpabimus: Deide caſu an uolutate nihil d ea reſcriptũ ſit cõferẽus 4
aſſũptiuæ partes ſũt qttuor: Cõceſſio crimĩs Rẽotio en. Trãſlatio & cõpatio. Nr.
Conceſſio diuiditur in purgationem & de precationem: OVZVB⸗ä Meng
Purgatio in imprudentiam Fortunam Neceſſitatem: a ſi
Deprecatio erit ſi æqua cauſa nobis ignoſci poſtulabimus. . to
In remotione confertur crimen in rem in hominem: ” ct,
In tranſlatione conferetur in aliorum peccatuaa. Comperatione utemua pol
ſi dixerimus alterum facere neceſſe fuiſſe Quod fſecerimus fuiſſe ſatius. hocde
Coniecturalis ratio in ſex partes deſtribuitur: un
Probabile Artrrgumentum Cedt
Collationem CLonſecutionem & d⸗
ignum Approbationem (Con,
Brobabile diuiditur in cãm facti & uitã eius qui feciſſe dicitur. Cauſa colligi hrr
tur ex ſpe cõmodorum & uitatione incõmodorum. Cauſæ uel rectæ ſunt ex uudl
ueris & bonis uel prauæ ex falſis openionibo & peſſimus aflectibus ut ira odi wohl
um inuidia cupiditas ſpes ambitus audacia metus:tem fortũa ebrietas igno ðð
rantia. in uita ſpectatur peccandi conſuetudo & aĩ corruptio Ad hunc locum
ſaciunt attributa perſonis ut nom natura uirtus fortuna habitus affectio ſtu uhu⸗
dia cõſilia facta calus orationes. Naturæ ſunt ſexus natio pr̃ia cognatio ætas cumae
cõmodat & incommoda natura data collatio diſtinguitur in cõperationẽ rei elnon
cum aliis hominibus ratjonũ cum rationibus Signi ſex partes ſunt Locus. tẽ pag
pus.ſpatiũ.occaſio.ſpes pficiendi ſpes celandi. Locus conſiderandus an cele/⸗ Alit
bris uel deſertus. ſacer uel prophanus. publicus uel priuatus uel cõunis. Qus rt
loci attingant. Tempus cõſideratur qua parte anni. Die ac noctu & qua hora. doſeen
Spacium ſatis ne fuerit ad rem preficiendã. Scierir ne reus ſatis ſpatii ſe habi ſche⸗
turũ. Occaſio idonea ne fuerit ac rẽ adoriendã an alia melior aut præterita Uirtusn
aut non expectata. Spõẽs perficiẽdi colligitur. Si ſigna ſuperiora concurrẽt. Si Enthin
facultas agentis & cõſiliũ. Si læſi debilitas. demõſtrabitur Spes celãdi cõprehẽ Aun
diturex conſciorum qualiter & ex adiutoribus. Argumento diuiditur ĩ præ loglno
terit ũ ante rem geſtam nũquid parauerit egerit dixeri tue. Inſtans dũ res fie- (lan
ret: nunꝗd ad aliquorũ ſenſus puenerit Conſeqns quid poſtea factum dictũ: oN
Quod iudiciũ apparuerit repertumue fuerit: Conſecutio colligitur ex rubo- Nin
re pallore titubatione pollicitatiõe & reliꝗs corruptæ conſcinæ ſignis. Ap voE
probatio:qᷓ fit cõſirmata ſuſpitiõe habent locos ꝓprios ꝗ ſunt ſolius accuſato ii
ris uel defenſoris. Locos cões ꝗbus uterq;, uti poteſt. Cões loci ſumũtur a teſti guoe
bus contra teſtes: quorũ Vita. auctoritas & teſtimõiorũ conſtãtia eſt aduertẽ tionej
da. A ꝗſtionibus & cõtra, Ab argumẽtis & cõtra, Arũoribus & cõtra. n,
iiun

lsdein
emdee mo⸗
mint ſoine
ilrcöknen
dacinro,

Meutemut

ileſgire.

Glrcollii
r lonter
Nrinoci
zes ignd
melocum
Kecho ſu
mtioats
tone i
Lochs de
mnce⸗
onis Qui
oabon.
nüſehebi
Nrrein
runitS
jcnehe
wri pre
Unesle⸗
mi
ex wdo⸗
nis. 3
Sacellid
wvrat
eſtaden

1

„ De Argumentationibus. RM
Supeſt ut dicãus de argumẽtationibus ꝗᷓ aut neceſſariæ aut ꝓbabiles fũt. Ne
ceſſariæ fiũt ꝑx complexionẽ enũeratione concluſionem. Complexio aut ſim-
plex ẽ aut neceſſaria. Sĩplex ĩ qua utrũ cõceſſeris reprehẽdit.ut ſi ĩproba ẽ cur
