fui: ſed participiũ ipſum p diuerſa genera & nũeros uariat. llla igit quoꝶ acti

ua ĩ ſupinis pticipiiſq; deficiũt carẽt præteritis. Reſtat iã ut dicãus de ſupinis
cõium & deponẽtiũ: ꝗᷓ ut facilius formes finges ex illis actiuũ ĩ o: & ſeruata ſi
miliũ norma fingas ẽt ſupinũ qd ueꝶ eſſe cõperis:ut. ab opitulor finge opitu
lo opitulaui opitulatũ: qd eſt uerum ſupinũ ex hoc ergo pticipiũ a quo deide

præteritũ formabis. Sed hæc ꝗᷓ ſequunt hãc regulam fingunt amplector am

plexus ſum cõplector cõplexus ſum. experior exptus ſum miſereor miſertus

ſum. reor ratus ſum loquor locutus ſũ. naſcor natus ſum ſequor ſecutus ſum

Potior tertiæ cõiugatiõis: quod ad quartã reflectit: nam hẽt poti ri potitus ſũ

facit. ulciſcor ultus ſum. orior ortus ſũ & oritus ſum iã aboletũ.ſed eius ptici

piũ oriturus ſeruat. obliuiſcor oblitus ſum opperior opptus ſũiraſcor iratus

ſum. cõminiſcor cõmẽtus ſum. Fruor ĩ quo Phocas deluſus ẽ fretus ſum frui
tus ſum & fructus ſũ.morior mortuus ſum. Tuor tertii ordinis tutus ſum tu
eor ſecundi tutus ſum ab his tueri. Infinitiuus cõmũis deducitur qror qſtus
ſum. utor uſus ſũ:ordior orſus ſũ. ꝓficiſcor ꝓſfectus ſum nãciſcor nactus ſum

paciſcor pepigi & pactus ſum. expergiſcor experrectus ſum. fũgor faunctus ſũ

gradior greſſus ſum. metior mẽſus metitus ſum. patior paſſus ſum fateor ſaſ

ſfus ſum. fatiſcor feſſus ſum labor lapſus ſum adipiſcor adeptus ſũ. Nitor oli

hẽbat nixus ſum nũc niſus ſum. Cõperior mereor & diuertor hẽnt cõperi me

rui & diuerti. ꝗᷓ Phocas paſſiua neutra appellat. Potuiſſem pluribus ĩ locis au-

ctoritates doctorum afferre:ſed ꝗa ſtudui breuitati illas præterii non impru-

dẽter. Si ꝗ uero funt qui doctorum teſtimonia quærãt ex doctiſſimis grãma
ticoꝑꝶ atq; uſu auctorum accipere poterunt.

Vale lector uirtutem ſemper ſequendo.
Iam tandem exacta eſt operis pars tertia noſtri.
Cur docilis plauſus tot mihi turba facis. JJMU
lactetur clari nomen Falconis adaſtra. MUMU
Quem laudare ſatis nulla camena poreſt.
Hic eſt quem uirtus toto redimiuit honeſto:
Huic date cœleſtes proſpera cuncta dei
EFinis s
Clariſſimo uiro Falconi Sinibaldo patritio romano protonotario apoſtolico
Apoſtoliciq;ʒ fiſci cuſtodi Suplitius uerulanus ſalutẽ.
ſi hos Iibros gramaticos clariſſime Falco diligentiori auctorum
e obrſeruatiõe & meo iudicio poſt peruſinam illam editionem plenio
res melioreſq; reddidi. Nam ſuperuacuus ut inquit Fabius foret in
ſtudiis lõgior labor ſi mihĩ liceret melius ĩuẽir̃ pᷣteritis tamẽ hũc ꝗ
ẽ de cõſtructiõe poſtremus nulla fere alia re factus eſt amplior:ꝗᷓ ꝙ uerborũ

ſenſus præter maiorũ morẽ meũq; inſtitutũ tot amicis flagitãtibus: ut ſibi do

cẽdi moleſtia ĩueniret. uulgi ſum lingua aperire coactus: quod ꝗdẽ ut minus

offenderet ab illorum interpretatione quæ per ſe ſunt apertiſſima ſuperſedi.
Melior autem eſt eo ꝙ multa a recentioribus nõ hactenus tradita cõtinet: &

i multis quæ illi tradiderunt bene diſſentit. In ꝗbus ſiꝗs nos uoluerit oppug⸗

nare:dummõ nõ ſit ridiculus cauillator & pertinax: facile ꝓf ecto intelligere

poterit qntis fuerit ĩ tenebris & errore maximo uerſatus. Poſtꝗᷓ mẽtis purga

ta caligine lumen ueritatis a nobis acceperit. Vale & nil magis a ꝓbis præcep
toribus tuã ſecutus ſententiam exigendnm putarim: ꝗᷓ qã maiori ex parte re
fugitur:ut deſcipulos frequenter & prudẽter examinent. Ad lectores.
Quiſquis ſcire cupit uerbis connectere uerba. SJò 6
Me diſcat paruo tempore doctus erit.
Non hæc innumeris ſunt plena uolumina uerbis:
Nam genus & ſpecies paucaq; noſſe ſatis:
Ad quorum certas referet bene ſingula leges
æ paſſim diſcet: congeret atq; puer.
Cui ſi proprietas ſi copia tradita per te
Doctor erit: magna eſt gloria parta ti bi.

Enera uerborum præcipua ſunt duo. Perſonale & imperſonale per

g ſonale uerborum eſt quod per numeros perſonaſq; declinatur ut

amo as at amamamus atis ãt. Imperſonale eſt quod finitis numeris

caret & perſonis:ut tedet miſeret.

Genera uerborum perſonalium ſunt quinq; actiuum paſſiuum neutrum cõ⸗

mune & deponens. Omnia uerba perſonalia uolũt ãte ſe nomĩatiuũ uel uoca

tiuum ut ego amo o Virgili ama: Nomiĩiatiuus & uocatiuus cũ uerbo debẽt
in duobus cõcordare:in perſona & numero:ut tu amas: & o tu ama. Adiecti
uum cum ſuo ſubſtantiuo in tribus cõuenire oportet. in generẽ numero & ca

ſu:ut uir doctus legit: Rlatiuum ſubſtantiæ cũ ſuo antecedente accommoda
tur in tribus:in genere numero& perſona.licet ĩ perſona diſcordare nõ poſſit
ut equus quẽ uideo currit. Qui in componenda oratione grammatica fuerit

accuratus raro errabit, Igitur uerbi ſenſu inuento: inueniri & perſonæ: gene

ra & caſus conueniat. Declinatio & regimen conſeruentur. Dictioneſq; ipſæ
latinæ ſint & uariatio nõ corrũpat᷑. Oia uerba actiua uolũt ante ſe ntům uel
utũm agentem.& poſt ſe actũm patiẽtem. Excipimus metuo timeo audio ſẽ-
tio intelligo & qdã alia ad ſenſus pertinẽtia quæ ſi recte animaduertimus: no
minatiuum poſtulant patientem & actům agentem ut admonet briſcia. Sed

hæc eidem regulæ ſubiiciantur. Interdico uero ſolũ ex actiuis refugit actũm

Ea autẽ cõmodiſſime in ſex ſpẽs diuidemus. Ante uerbum iõ ponitur nomen
& pronomẽ quia cũ uerbum ſignificet agere & pati: neceſſe eſt ut id in quo a
ctio uel paſſio fit prius oſtendatur. & iõ poſtponitur ut in quẽ actus refert ur
ntrelligatur. èèD “UL

Viceoe
mos ocu⸗
lo fers t
lumento
mintüp
Pho, 3
Ubormi⸗
Ciſkrt.
kenem.
Ai Kn
God⸗
Anaz
ſelliſen
ſpere,
mand
lultum
Mumg
ſalam
datiuo
omnib
Momz
Kigan
musn
ſint le

Egent
lnenſe
APaui⸗
dd ic

enminn
waſhertec
a ötiet
Neni dopor⸗
imeiigr
witi u,
Pdis ep
eer

lecs

mnehet
dinnar vt
tönomes

Eutumc⸗
üvelvoe
eido Nb
na. Miti
unen d
Nronn
niuſt
ntaſen
nzgen
negi
enründe
mdol⸗
eltimusne
ſen
vit Ain

turoN
idin n

Gsrettun

Ctiuum uerbum eſt quod in odeſinit & format paſſiuum in or ut
amo amor. Et põt fſere ſemper facere tranſitionem naturalem ad
hoiem ĩ pria uel i ſcda pſõa. Sed cũ facio cõpoſita paſſiua hẽnt ter
miata in io niſi a ĩ i uertàt ut caleſacio calefio & cõficio & cõſici or
Rima ſpẽs actiuorum ſolum actũm pacientem poſt ſe poſtulat ut
P ego amo iuſtitiam. & hæc ſimplicia appellantur. Amo as aui atum.
Diligo diligis lexi ctum per amar quod minus ſignificat ꝗᷓ amare.
„ Colo is lui tum per amare ornare & honorate & habitare.
Video es di ſum cerno is creui etum p uedere. animo tamẽ uidemus.at cerni
mus oculis & cõfundũt. Tãgo gis tetigi tactũ p toccare.Porto as aui atum Fe
r0 fers tuli latum Gero ris geſſi ſtũ. Veho is xi ctũ per portare. Sed portamus

iumento: ferimus nos ipſi: gerimus ipſi iumento & naui uehimur. teneo es

nui ntũ per tenere & intẽdere. Timeo es mui ſine ſupino. Metuo is tui ſine ſu
pino. Formido as aui atum per timere. Timemus præſentia metuimus ſutu
ra formidamus diu. Dicimauſq; metuo & timeo tibi. ſed ſubiungitur actũs: &
differũt. nam metuo te ut inimicum. metuo tibi ne malum accidat. Metuo a
te ne mali aliquod afferatur. Deſidero as aui atum cupioi is iui itum. opto as
aui atum ꝑ deſyderare. Supero as aui atum per uicere. Ledo is leſi leſum. Offẽ
do offendis di ſum per diſpiacere. Occido is di ſum penultima producta per
amazare. Lego gis gi ctum ꝑ leger̃ & furare. Decipio pis epi ptum. Fallo lis fe
felli ſun:i per inganare,. Dic autem uia feſellit me. Ignoro as aui atum per non
ſapere. Pello lis pepuli pulſum per deſcazare. Supplico as aui atum per do
mandare pregando: quod etiam datiuo iungitur patienti. Conſulo lis lui

ſultum per domandare cõſeglĩo. Sperno nis ſperui tum. Contemno nis pſi

ptum per deſprezare. Faſtidio is iui itum per hauere in faſtidio: quod eſt per
faſtum ſpernere. Audio is iui itum. Auſculto as aui atum per aldire qᷓ duo ẽt

datiuo iunguntur: & ſignificãt obtempero: ut auſculto tibi. Potes ãt & ex his

omnibus & fere reliqnis perſonalibus utitra ſuoſ caſus datiuum addere dam
num aut urile decus aut dedecus denotãte. Exceptis illis quæ hunc naturalit

exigunt: ut do & ſeruio: ut deſydero laudem filio tuo. Cù his quæ numeraui

ſint reſerenda intelligas. cſ
FEcungda ſpeties poſt accuſatinum uult genitiuũ uel ablatiuum ſine
præpoſitione: ut impleo cadum uini & uino & dicuntur hæc recte
poſſeſſiua:quia poſſeſſiuum.i. gtũm admittunt. Impleo es eui
etü: Repleo es eui etum: Compleo es eui tum p reimpire. Expleo
es eui etum per impire ad ſummo. Damno as aui. atum, Accuſo as aui atum:
Incuſo as aui atum per accuſare & reprẽdere. Arguo guis gui gutũ. Increpo
as aui atũ. Corripio pis pui ptum. Reprehẽdo dis endi enſum pꝑ reprendere
Sed ĩcuſamus maiores. accuſamus pares uel iferiores. Emo is emi emptũ. Cõ

mus maiori ex ꝑpte compoſita comprehendes. Daq; operam ut legem ad quã

2

paro as aui atum pꝑ cõpfare. Redimo is emi ptũ p recõprare. Vẽdo is didi tũ.

Venũdo as uenũdedi atũ per uẽdere. Quæ ꝗnq; ſolũm õ ablatiuũ pciũ deno
tantẽ poſtulant: ut emi Lactantiũ qrtuor aureis. Et hos gtõs ſine ſubſtãtiĩo tã
ti: qti pluris & minoris ꝗtidẽ tãtidẽ ꝗtilibet qtiuis ꝗticũq;. ueniẽs tamè apd
Terẽ. Videtur eſſe ꝗtiuis precii. & apud Saluſtiũ pluris precii. lzZ uero dicer p
abltũm:emi libg miori precio ꝗᷓ tu. Similem cõſtructionẽ ſequunt᷑ oĩa uer⸗-
iõ pluris ꝗᷓ Coſſus agebat.ldẽ Chryſogonus. Quãti deceat uel pollio ꝗᷓti.ldẽ
tati una uenefica cõſtat. Dicimus ẽt boni & æꝗ id facio. Poteſq; illis oĩbo ad
dere præpoſitionẽ cũ abltõ: ut emi librũ abs te tribus talẽtis. Aeſtio gtũm ẽt

tegit:ut omnes unius æſtimemus aſſis: ut inquit Catullus

9*

EFrtia ſpẽs ultra actũm aecipit dtũm idicãtẽ:in quẽ dirigit᷑ actus: urꝛ
t tu das libgꝑ Ambroſio,& iſta dicunf acqꝗſitiua. do das dedi datum.

Pryabeo es bui itum. Cõcedo is ſſi ſſum p dar̃ & cõcedere. Dono as

aui atũ p donare. mpẽdo is di nſũ ꝑ dare ĩ pte: & diſpẽdere. Trado-
is didi itũ. Tribuo is bui utũ exhibeo es buiitũ p dare. Credo is didi itũ p ac

credere & cõſidare & credefr̃: ut credo pecuniã tibi: & credo uerbis tuis d hac
re & credo ꝗᷓ dicis. Nuntio aui atũ. Significo as aui atũ. dico is xi ctũ. Narro as
aui p aduiſare. Aſſero is rui itũ p uiſare. Aſſero is rui itũ cõfirmare & reconſti
tuire. Dico as aui atũp dare ad honore. Dedico as aui atũ p cõſecrare: uẽdico
As aui atum ꝑ appropriare. Lego as aui atũ ꝑ laſſare in teſtamẽto: & p mãdare
Scribo is pſi ptũ pꝑ ſcriuere mitto is ſſi ſſumꝑ mandare. Ex hiis tamen mitto
& ſcribo iungunt᷑ accuſatiuis & prepoſitiõi: ut ſcribo ad te lr̃as. Do lr̃as huic

ad te: hoc eſt ut reddat tibi. & do tibi hoc laudi. Cõmitto is ſi ſũ p cõmettere

& dare iĩ poteſta. Mado as aui atũ p cõmectere. Submitto is ſi ſſũ. Subdo is di
di itũ. Suppono is ſui ſitum ꝑ ſottoponere. ꝓmitto is ſi ſum. Spõdeo es ſpoſpõ
di ſũ ꝑ ꝓmettere. Deſpõdeo es deſpõdi ſum ꝑ deſi ponſare. Spõdet pater puel

le deſpõdet pueri. Obiicio is iectum p opponer᷑: Cõmodo as aui atũper ĩpſtar

Accõmodo as aui atu p adaptare. Addo is didi itum p adiungere. reddo is di
di tum ꝑ rendere: Debeo es bui itum p eſſer obligato: q & ſoli dtõ cõiungit᷑

ut debeo tibi. lubeo es iuſſi iuſſum. ĩpo as aui arum. pcipio is epi ptumedico
is xi ctũ ꝑ cõmãdare.indico is xi ctum p denunciar᷑.aſſimilo as aui atum cõpa

10 as aui atum. Cõfero fers cõtuli collatũ ꝑ aſſimularã. Sed dicimo cõfero & cõ

paro te illi & cũ illo. Mãdo as aui atũ p cõmecter᷑. Cõmẽdo as aui atũ p cõmẽ
dare: ut cõmẽdo te ceſari: nã ſi dixeris apud ceſarẽ ſignificat laudo. Et cõmen
do mẽoriæ ſigniſicat trado. Aſcribo pſi ptum ꝑ ĩputare ut aſcribo hãc rẽ tibi

laudi & ad laudẽ. Mõſtro as aui arum.oſtẽdo is di nſum. Indico as aui atum p

demõſtrare. Refero ers tuli latũ g referire & reportare. Refero ãt ad te ẽ cõſu

ote. Infero ers p mertere dẽtro &de cõtra. Suadeo es aſi afum p cõfortare ad

ſar e. Perſuadeo es ꝓꝑ ĩdure cò affecto. Diſſuadeo es ꝑ cõſortare ad nõ ſar᷑. lnui

coese
Domce
ſüt uno
Poiceo
cculit
tetclico

4

Adom
ödere
Rucn.
meten
lam
tiore.
forti.
auiati
Phpol
calcio
een
lo
ciiqe
amoe
mees

Utdon
derden
Edtco
luiale
Con
Phe
Hole
keiim

nndiiti,
Dciceno
Abſtirioti
ume
cicip
ht oite,
wezm
Is olbyad
vgrüner

eAen

edichrum
eDonos
re, Tod
Hirüpec⸗
twisd hac
Nauross
Anconſt;
enec
Lymnidne
nen min

o lesbucc

önener
Cbeonci
deshoſs
ner l
CConc
cGinngt
lumcn
loc
com
Etconen
citti
Oiunß

ricl⸗
Ortread

lüldi

deo es di ſum p ĩuidiare ut ĩuideo tibi laudẽ. Veteres ẽt dicebãt laudi & laud
Diomede auctore: & iuideo te. Dicimo etia maledico & benedico tibi & te: &
fut uno caſu contéta, & alia qdam q ſolo datiuo aliqdo gaudẽt. ur ꝓſpicio &
ꝓuideo tibi. Item auxilior & caueo: T erẽ. Tibi ꝓſpexi.interdico uero xi um

accuſatiuum non poſtulat: ſed datiuum & ablatinum ſine præpoſitione:uti

terdico tibi aqua & igni. ́ÿMVUD
Varta ſpecies eſt eoge ꝗᷓ ultra actũm patientẽ alium actũm regrũt:
q ut ego doceo te aſtrologiã. appellaturq; traſitiua Doceo es cui ctũ
per iſegnare Moneo es nui itù p amomire conſigliando. Admõeo
nes nui itũ per admonire & recordare. Rogo as aui atum p bregar̃
& domandare. Interrogo as aui atum p domandare Celo celas aui atum p naſ
cõdere. Dicimus etia ſed raro celo tibi librũ & celo te de libro. Flagito as aui
atum. Poſco is popoſci. Peto is petii & iui itũ per petere: ſed flagitamus uehe
mẽter. Poſcimus rem debitã & honeſtâ Petimo precando & humiliter. Poſtu
lamus iuſta qd etiã ꝓ requirere accipitur: q ꝗttuor etiã abltũm caſũ cũ Ppoſi
tione admittũt ut poſtu o abs te beneficiũ Dicimus & poſlulote criminis &
furti. Oro as aui atũ p pregare. Exoro as aui atũ per ĩpetrare cõpreci ꝗᷓ abltõ
& præpõni quoq; iſguntur: ſed rarius Virg. Veniaq; orẽus ab ipſo. Calcio as
aui atũ ꝑ calzare. Veſtio is iui itũ.induo is ui utũ per ueſtire. Ex uo is xui utũ
P ſpoliar. Cingo is xi ctũp cengere. Succiĩgo is xi ctũ ꝑ ſotto cẽgere.Dr̃ quoq;
calcio tibi calceis: ut apud Geiliũ. Veſtio & induo & exuo te ueſte: & accigo

me enle. Cõprehẽdes eũ ſupioribus qdam eoꝑꝶ cõpoſita: ut edoceo dedoceo

d ſignificat oſtẽdo faſũ eſſe ꝙ doctus es. Cõmõco ſubmõeo expoſtulo qd ẽ
cũ ꝗqrela reꝗro & accuſo. Legius doceo & admõeo te de hac re. & frequentius
admõeo te huius rei. Induo & ueſtio tibi & cigo & exuo tibi. & ipſa dies exuit

mẽcas e corporé. Sed his ꝗ in raro ſũt uſu abſtineas. & ſit ſat didciſſe.

VYVinta ſpẽsẽ eog ꝗ poſt actũm poſtulãt ablatũm ſine præpõnei ut
A fſpolio te ueſte. & appellant materialia: qa mareriã aut ĩſtrumẽtũ d
Möſtrãt: poſſũtq; hocjabltõ cuiuſq; gẽeris uerba cõſtrui mõ loquẽ
Ai r nõ repudiet. Munero as aui atum. Dono as aui atu p donare
ut dono te laurea. Percutio tis ſſiſſũ. Verbero as aui atũ p batter orno as aui
atũ p ornare. Onero as aui atũ picarchare & aggrauare. Exonero as aui atum
Per deſcarchare & allegerir. Lacto as aui atum per allectare. Educo as aui atũ

Educo is xi ctum per alleuare. Cibo as aui atum per dar ad mangiare. Alo is
lui aſtũ. Nutiro is iui itũ per nutrire Paſco is aui ſtũ per paſcere. Dicimus au-
tem paſtor paſcit oues. Herbam paſcit ouis herba ouem paſcit & ouis paſcit
abſolute hinc paſcor uarie conſtruitur: ut a me paſceris tu & ego paſcor pie
& panem. Dito as aui atum per arichire. Munio is iui irum per fortificare
Spolio as aui atum per ſpoliare. Mordeo mordes momordiſum per morſica
rei impugno as aui atum per impugnare.ſic oppugno & expugno qud ſigmi H
1 .

.*

fſicat pugnãdo uĩcet᷑. Lacero as aui atũ p laceratr᷑ & ſtracciat᷑ Vulnero as auia ſaͤi,
tũ per ferire Lanio as aui atũ per tagliar a pezi. Obtrunco as aui atum p tagii nden
are la teſta. Saturo as aui atum ꝑ ſatolare la gola. Satio as aui atũ per reimpir lil
& ſatiſfare a li ſenſi & a lo animo. Vacuo as aui atum per uacuare. Aſpicio is nuoi⸗
xi ctum per guardare denãti ſic & deſpicio deorſum aſſ picio.ſuſpicio ſurſum doin
aſpicio. ĩſpicio ĩtus aſpicio.ꝓſpicio ꝓcul aſpicio. reſpicio ĩtro aſpicio. Vexo as Adin
aui atum. inſtigo as aui atũ per ſtimulare. Irrito as aui atum per cõmouer̃ ad h

ira. Cædo is cecidi ſũ p battere & occider̃ nã cædo cæſſi ſum ꝑ dar̃ loco ẽ neu
tꝶ: acqſitiuũluuo as iuui iutũ per giouare, ſic & adiuuo. Spargo is ſi ſum ꝑp
ſpargere. Sterno is ſtraui ſtratũ ꝑ buctare ĩ terra. Leuo as aui atum per allege 5
rire. In ꝗbus res ꝗᷓ ſternitur ſpargitur & leuatur. In actõ etiam poni põt elegãꝗ
tet. ꝙ quum ſit abltũs purus omnĩo ſupprimitur & ad præpoſitionẽ cõſugi-

mus. Afficio is ſeci ctum per ĩducere & ĩferire. Capio is cœpi ptũ per pigliare uu
Sed quum dicimus Hoc atrium capit centũ hoĩes ſignificat ꝙ eſt capax cẽtũ cin
hominum. & cœpit me deſyderiũ tuũ.i. poſſider. Peto is per adar̃ ad trouare ſea
& percotere: ut peto te haſta: cũ haſta nõ dicimus. Nã quado ĩſtrumẽta ſigni- Die
ſicamus præpoſitionẽ hanc uerbis addimus:ut doceo te: id puncis loquor lin Neor
gna. curro pedibus. Quãdo uero cõiunctionẽ & comitẽ exprimere uolum Geor
addimus auctore etiam Valla ut ſuſcepi te cum honore, & tu ſcribis cũ iucũ pe
ditate. quod quidem raro falilt. ẽð erdi
FIta & ultima actiuoꝶ ſpẽs eorũ eſt qᷓ ultra actũm ſucipiunt abla mul
8 tiuum præpõne adiecta: ut Verulani audiunt lectionẽ a me uel ex cetun
me: uel ſub me. Er dicunt hæc ſepatiua. Audio is iui itum. intell,·· (
go is vi ctũ. Accipio is cæpi ptũ per odire & p pigliar᷑.Capio is czæz niar
pi ptum p pigliare le coſe che ſe porgono. nam ſumimus ꝓprie expoſita.re/ matie
cipio pis epi ptũ per recipere & hberare. Sepo as aui atũ. Diuido is ſi fũ. Segre m
go as aui atũ per ſpartire. Aufero ers li latum per leuar uia: quod etiã dtõ iun loan
gitur. Haurio ris ſi ſtum per pigliare & attrare. Retraho is xi c per tirare i cppro
dereto. Libero as aui atum Soluo is ſolui utũ ꝑ liberare & dſnodar᷑ & ſquagli en
are: ut ſoluo te e uinculis: ſoluo gelu igne. Moueo es ui tum cũ cõpoſitis: ut a erbe

moueo rẽoueo ſemoueo dimoueo cômoueo. uelos is uulſi ſum per ſcarpori
re: Sic etiam diuello euello conuello. reuello. Extirpo as aui atũ per extirpare
proiicio is eci ctum per iectare lontano. Eiicio is eci um per iectare fore. diſ .
cCo is didici p ĩpare de intender. Ediſco is ci per imperare ad memoria. Exigo H
is gi ctum per petere & obtenere. Veteres ramé dixerunt exigo te pecuniã
& exigor a te pecuniã: ut Gellius tradit. His fere oĩbus poteſt addi abltũs ſine “r
præpoſitione ſignificans rem efficientẽ. ut haurio aquã e puteo mambus. uel
lo herbas e terra ligõe. Hæc ſatis de uerboꝶe actiuorũ cõſtructione. Sed aijiaad
uertẽdũ ꝙ multa etiã cuiuſq; generis uer ba abſolute poni poſſũt: ur amo eo
giorio. Quædã ſolo datiuo cõtenta ſunt: ut inuideo tibi Nec faueo Diomedi der.

n ꝗ dicit te Malta relicto poſt ſe caſu alüs uerbis adhæ tent: ut opto te uiuere:

humpeii iubeo te facere: puto dormite: & cupio euadas doctus. Multa præpoſitioni &
Nm LCaſui ſuo ingutur: ut timeo ob uerba tua: Sed ꝗga immẽſum eſſet colliger̃ uer-
Aic ba oĩa chariſſime lector: poteris ex paucis reliquorum conſtructione tuo ſtu
cioſtinm dio induſtria obſeruationeq; diſcere. W—
i, Veon Actiua uerba uerbis paſſiuis ideo præponuntur: quia naturaliter actus præce
nori uH dit paſſionem. Et quia deriuatiua ſuis prinigeniis præponi debent.
ilocin De paſſiuorum conſtructione.
Döſonn Aſſiuũ uerbum eſt quod ab actĩo formatur addita r: ut amo amor
1erale p 8' in prima uel ſecunda pſona poteſt naturaliter ad animal rationa
iöteti le tranſire. ſed daris uel dare datur primã perſonã non hẽt. Paſſuua
ecö⸗ uerba omnia querũt ante ſe ntũm uel utũm patientẽ. & poſt ſe abla
rpiine tiuum cũ præpoſitiõe uel dtũm agentem: & poſt illum poſtulãt:ſi libet omẽs
cpucii caſus ſuoꝶ actiuogꝶ: ut iuſtitia amat᷑a me uel mihi litteræ dãtur a me tibi. Et
Anout ſic diſcat puer per ſingulas ſpecies actiua themata in paſſiua mutare & contra
inlend Dices tamẽa me iuberis tu. & hoc iuſſum eſt mihi ab illo.ꝗᷓꝗᷓ Seruius dicit iu
rlin beor uſurpatum eſſe a me ĩuideris tu. & hæc res inuidet᷑ ab illo mihi. ſed inui
dolond deor figurate a poetis ꝓlatũ aſſerit Priſcianus. a me celatur tibi liber. & me uel
cliri ꝓPbpter me celans tu librũ. Tu es ĩterdictus a me aqua & igni: aqua & ignis in

terdictus ẽ a me tibi:’ut Valla docet. Diomedi placet nos nõ poſſe uti paſſiue

pümi multis uerbis eiuſmodi:ſed tantum imperſonaliter: ut a me maledicitur inui-
meiee Qetur & obiicitur tibi. Tu es rogatus a me ueniã. uenia eſt rogata abs te. Oui
minrel- Qdius dixit anguibus exuitur tenui cum pelle ueruſtas: Cadus ĩpletur a me ui
Hotr ni & uĩo. equus emitura me ab illo. vii. aureis: uel pluris. ut doceris a me gram

oltute⸗ maticam:ego ĩduor a te ueſte. Lectio auditur a me a magiſtro illa uero quat-
fier. tuor uocatĩa noĩor uocor nũcupor appellor expetũt poſt ſe ẽt ntũm ut noĩor
loannes uidelicet a te uel ab aliquo cõſtraunt & pleracꝑ alia. qᷓ ad eundum re

„ 1.2 1
in ciprocant᷑ rut feror ſublimis ſcribor hæres: ĩdicor ſapiẽs: arguor ĩnocẽs. Quæ
lrei Agdem ſint in ſeptima ſpẽ paſſiuoge quæ ab his ſeperant actiua. Diſce omnia
olnon⸗ uerba appellari accidẽtalia Præter ſubſtantiua ſum es eſt & uocatiua:ut uocor.
tii DDeneurrrrss.“
aine FEEutrum uerbum eſt quod in o deſinens non habet paſſi uum in or:
cc n ut aro ſeruio Sum uero & ſua compoſita non deſinunt in o. ſic de
bi fſectiua illa inquam infit noui:memini cœpi & huiuſmodi. Diui-
decuni dimus autem neutra in ſpecies ſex quam aptiſſime. . L
bhisſt Riima igitur neutrorge ſpẽs ſit eopeiq exigũt poſt ſe ablatiuum rei
un p 7 poſſidẽt:aut nõ poſiidẽt: ut careo nũmis. NHicunt᷑ hæc poſſeſſiua
Elin ſiue ea rõne ꝗᷓ diximo ſiue ꝗa genitiuum aliq regunt. Careo es rui
moe r⁵⁶fitũ uel ſſum ꝓ nõ hauer qllo ch uoi.ĩeſt. n. uelle ĩ hoc uerbo utci
Cero ait. Abundo as aui atuʒAſfluo is xi xum ꝑp aundaizutaffluit laſciuia.
d Iidi

Dicimus & amor affluit deſidioſis: Exubero as aui atum p abũdare. Egeo es

gui.ĩdigeo es gui: per hauer biſogno:qᷓ duo etiã gtõ iungunt᷑ Satago is egi cũ dun
per eſſer̃ diligente & ꝓcurare ſolum poſtulat gtũm. Terẽ. Hic ſatagit reꝶe ſua n n
rum. ereo es rui p exercitarſe per prezo & andare ĩ facto de arme. Luca ære KWK
merent puo. Dicimus etiam mereo æra. i. lucror. & mereo & mereor laudẽ ꝑ
meritare. Mereo aũt & mereor de te ſignificat confero aliquid in te. Deme-/ cin
reo & or ꝓmereo & or q ſignificant beneficia cõſero: actõ iungunt᷑ ſequente ri
abltõ ut demerui te crimine meo. & Fabius: Plẽiori obſegꝗo demerere amãtiſ- Rer
ſimos mei. Cõſto as ſtiti ſtatũ per cõſtare. cui addit & dtũs mihi. Valeo es lui ſon
itum per ualere:ꝗᷓ cõſtruuntur ſicut emo. Decipit ãt multos ualeo: aut quum Ein
põit᷑ ꝓ poſſum: aut cum plus aduerbium putat accuſatiuũ. Abſtineo es ui qd Nin

etiã priſciano auctore tribus obliquis iungit: ut abſtineo illius illum & illo.
Ecũda neutroꝶ ſpẽs uult poſt ſe drũm qui ſeruio refertur: ut ego r n
s ileruio aĩcis. & hæc acq ſitiua appellãt. Seruio 1s iui itũ. ĩſeruio is iui un
itũ. Deſeruio is ſui itũ ꝑ ſeruir. eruoꝶe ẽ ſeruit̃ iſeruir̃ aĩcoꝶe:dſer
auif autẽ eſt delicatius obſeꝗ. ꝓſum eſt fui ꝑ giouare. Deſũ es fui p
mãchare. Subſũ es fui ꝑ ſtare ſocto. Adſũ es fui ꝑ ſtare pᷣſẽte & uicino.Inſũ es
p gouernare. Præniteo es tui p ſplẽdere piu. Obſũ es fui. Noceo es cui: officio o

is eci ctũ ꝑ nocer̃: Sufficio is eci ctũ ꝑ baſtar̃. Nã cũ dicĩus:terra ſufficit humo
re.i. dat abũde. & ille ſuffecit te prætori defuncto.i. ſubſtituit: actiuũ cẽ.Placeo in
es cui & placitus ſũ ꝑ piacere. Diſꝑliceo es cuiꝑ diſpiacere. Libeo es ui itüp ſo⸗
uẽire ĩ appetito. Cõtingo is tigi actũ ꝑ accuſare cõueniẽtemẽte.cõuẽio nis eni um
entũ ꝑ cõuemire o uero eſſere cõueniẽte. Reſto as aui atũ pꝑ reſiſter & cõtraria JJ́U
re. Vaco as aui atũ p attẽdere. nã ꝗᷓdo cũ abltõ cõſtruit᷑ ſignificat uacuũ eſſe:· wf
ut uaco culpa. Liceo es cui itũ ꝑ eſſer licito. Lateo es tui tũ peſſer naſcoſoꝛut·· rl
tu mihi cã lates:qd ẽt actõ coniũgitur: ut nulla res latet deum. Inuigilo as aui
aatü. Incubo is bui itũ ꝑ attẽder̃ cõ diligẽtia. Cõſulo is lui ltum ꝑ dare cõſeglio ne
& ꝓuedere:Occurro ris occurri ſũ ꝑ ſcõtrare. Suecurro ris ri rium p ſoccorre ”
re. Obuio as quo recentiores uruntur per ſcontrar̃. Studeo es dui ſine ſupio lun
pattẽdere qd etiã aliꝗᷓdo iungit actõ. Benefacio cis eci ctum. Maleſacio iseci u⸗
Cctum. Satiſſacio ſatiſfacis eci ctum. Liqueo es cui per eſſer mãiſeſto. Caueo es Qn
ui utum p accuſarſe: ut caue tibi ab illo. Igit & actõ. luucalis: Cauet hũc quẽ E
coccina lena. Faueo es ui utum p fauorire. Derogo as aui atũ p diminiuere in buf
parte. Abrogo as aui atum ꝑ leuare uia in tutto Aſſueſco is eui etum ꝑ aſſue Hn
farſe. Virgilius uero dixit Aſſueſcite bella. Obedio is iui ſtũ pareo es uipꝑ obe ſn
dire. Obrẽpero as aui atũ ꝑ fare ad uolunta de altri. Fido is fiſus ſũ p ſidarſe. R ⸗
S Cõſido is ſus ſũ p cõfidarſe Hæreo es hæſi hæſũ. Adhereo es ſi ſũ ihereo es ſi 1
ſũ p accoſtarſe &fermarle. Acqꝗeſco is ui tũ peſſer ꝗeto.Parco is pepci parſũ ꝑp r
perdonare: ut parco tibi: parco tuo ſceleri: & parco tibi ſcelus: Nam cũ diciis e

iebpoe
Degid
i Nln
elucian
Corhalle
ne Deme⸗
tſeger
treami
7aleoezi
autqvun
cvez tiq
mlo.
mep
rioil
lcoxde
ſüesfi
nolnſies
6 ejſii
wioſico
Gckhuno
lie e⸗
uiiii
Nionien
Acörni⸗
xic

aCee

gioani
recalgi⸗
lorolke
ne io
ſcopee⸗
hicce
jniverein
m pilee
5 apohe
Kl.
1ezl
eoe
cirſiy
icdl

Aurum gantis parce tuis. ſignificat ſerua: Habetq; præteritũ parſi & fupinũ

parſum. Inſto a ſteti ſtatum per ſtare de ſopra & uicino.lllado is ſi ſum. Inſul
to as aui atum per diligiare.ſed hæc tria etiam actõ iungunt. Aſto as iti tum ꝑ
ſtare uicino & ꝓmpto. Dicimuſcq; aſto illi illũ illo & circa illum. Interſum es
eſt ꝑ ſtare preſete:ut interfui diſputationi.nã quãdo ſigniſicar eſſe re difleren-
te uult præpoſitionẽ cum abltõ: ut ego interſum ad illo. Dicimus etiã multũ
intereſt iter me & te:quãdo ſigniſicat ſtar̃᷑ lõtão hoc pacto dicimus:tria milia
interſunt hinc ad caſam marii. & decẽ pedes ĩterſunt ab oſtio ad altare. Quã-

do ponit ꝓ efſer̃ utile uult ãte ſe ntũmagentẽ: &poſt ſe gtũm patiẽtẽ: ut nũmt

iterſunt paupege. addimus aliꝗ do alium gtũm: ut hæc res utriuſ q; noſtrũ ma

Sni intereſt. Vtimur tamen loco gtõrum primitiuoge ablatiuis femininis ꝗn
qʒ ꝓnoĩum poſſeſſiuog ut lecto intereſt mea tua ſuâ noſtra & neſtra ſic & cu

ua. hoc eſt lectio eſt in re.i utilitate mea tua ſua noſtra ueſrtar.
Eertia neutroꝶ ſpẽs uult poſt ſe actũm patiẽtẽ & actionẽ ſigĩficat
ut ego aro terram & hæc appellantur tranſitiua..hẽnt autẽ tertias
paſſiuoꝶ uoces.ut arat & arant᷑.bibitur: & bibuntur: ut mõet quĩ
tilianus. & Oui. Tenuis mhi cãpus aratur. Iuue. Sed nulla aconita
bib unt᷑ Fictilibus. Ab his participia paſſiue derinantur ſignificationis: ut ara
tus & arãdus cõmeſus & comedẽdus. Aro as aui atũ Semino as aui atũ. Sero is

ſeui atũ ꝑ ſemiare & piãtatr᷑. Cõſero is ui tũ ꝑ piãtar̃ Inſero is eui itũ ꝑ ĩſitart:pa

ſtio as aui atũ. Sũt ꝗqĩter hæc neutra numerẽt edo cõedo uoro & deuoro: quo-
rum ꝗdem paſſiua apud auctores optimos reperiunt ut apud Diomedẽ Do⸗-
uatum & Oui. Guſto as aui atum. Prandeo es prãſus ſum. Cœno as aui cœna
tus ſũ. Biho is bi itum per beuere moderato. Poto as aui atum pꝑ beuere aſſai.
Pitiſſo as aui atum p beuere ad pocho Puto as aui atum ꝑ podare. Diſputo as
aui atum. Meto is ſſi ſum per medere. Ventilo as aui atum per uentolare. Vã
no as aui atum. & euanno as per criuellare. Diſco is ci per imparare. Habito
as aui atum. Vindemio as aui atum: Trituro as aui atum. Mingo is xi ctum ꝑ.
urinare. Egero is ſſi ſtum per cacare. Digero is ſſi ſtum per paidire. Nauigo as

aui atum per nauigare. Memini ſti nia p recordarſe: ut memini lectionẽ & le⸗

ctionis. Inquam & ĩnfit per dire. Spuo is ui utum per ſputare quod & actiuũ
eſſe poteſt ut ſpuo illum & ſpuor ab illo. Glomero as aui atum p aglomerare
lo filo.ſed ſi ad hominem trãſſeratur:actiuum erit: ut multa alia: utr agglome-
ro milites. Merendo as aui atum per mangiare ad mezo di. pinſo is pinſui pi-
ſtum per impaſtare. Spumo as aui atum per deſpumare. Nam per fare ſpu ma

abſolutum eſt. Sitio tis iui itum per hauere ſete: Delecto as aui atum. nãa de

lector deponẽs eſt. Suo is ſui ſuitum per coſire. sä
Similiter inſuo quod eſt elegantius ſuer̃. & aſſuo & conſuo quæ idem ſignifi

cant.& diſſuo per diſcoſire. Molo molis mouli molitam per macinare.

Neo nes neui netum per filare. Fillo as ui atum. Sarcio ſarcis rn ſartum
iiii

er coſire. Reſarcio reſarcis reſarci reſartum per rappezare. Volo uis uolui.
Nolo non uis nolui: per uoler̃ & non uolere. Texto xis xui textum per ſtexe⸗

re. Oleo es olui per olire & puzare. Redoleo redoles redolui per ben olire.
Sapio pis pui per ſaper bono. Nam per eſſere ſauio abſolutum eſt. Euado is
ſi aſum per ſcãpare. Diciturq; euaſi periculum & a periculo. Soluo ſoluis ſolu

utum per pagare.ut ſoluo pecuniã tibi Leges tu nõ ſoluendo: ideſt ſoluer̃ nõö
potes. Mutuo as quo recentiores utunt per preſtare coſe che ſe reſtituiſcono

ſimili. Mutuor autem deponens regit accuſatiuum & ablatiuum cum ppoſi
tione:ut mutuor nũmos a te.ĩdeſt accipio mutuo: ſic etiã conſtruunt & expo

nuntur ſœnero & fœneror ꝗᷓ in eadem ſigniſicatione a ueteribus pronunciã
tur. Diciturq;nõ ſolum fœnero te Martia. Hæc ſapit oẽs ſœnerat una deos.
Varta neurrorum ſpẽs eſt eorum quæ aut non regunt poſt ſe caſũ
A ſine præpoſitione poſita uel ſubitellecta : ut eo in ſorum. Aut iun
guntur adaerbiis ut eo domũ. Aut regunt ntm ut eo rectus. Ap-
pellanturq; appoſitiua: quia hiis apponitur præpoſitio per appoſi⸗
tionem. Eis annectimus & abſoluta. i. perfecta: qᷓ ex ipſa ſignificatõe diſcerni
poſſunt.Sed nõ te lateatꝙ pro uaria conſtructione qua uerba accipiunt ad di
uerſas ſpẽs & genera referri poſſunt: Eo is iui itum. Vado is ſi ſum Tendo is
tetendi tum. Meo as aui atum pergo gis xi ctũ per andare uia Ambulo as aui
atum per caminare. ſic deambulo quod ſignificat ſpaciari Incedo is ſſi ſum p
caminare con grauita. Diſcedo is ſi ſum per partirſe. Tranſeo tranſis iui itum
per paſſare. Euado euadis euaſi enaſum per deuentare & pſallire ſu. Accedo

is ſſi ſſum per approximarſe & adiungerſe: quod frequenter datiuum ſuſcipit

Curro is cucurri ſum. Milito as aui atum per andare in facto darme. Pugno
as aui atum per combattere. Ludo luſi luſum per cianciare abſum abes abfui
per ſtare abſente & lontano, Migro as aui atum per partirſe p habitare altro-
ue. Remigro as aui per retornare Exeo is iui itum per uſcire fore.ꝗᷓꝗᷓ dicimo
etiam exeo aulam & aula lucido is di ſum penultima correpta per incaſchar̃
Pertineo nes uni: ut hoc ad te pertinet hollæ. Attineo nes nui pappertenere
quod etiã iũgitur datiuo. Hæc uero duo nunqua poſt ſe ntũm accipiũt. quæ
ſequũtur abſoluta dicuntur: quibus & ſicut ſuperioribus potes addere ablati
uum inſtrumenti aut rei aut perſonæ ut curro pedibus pereo ſerro. Aliqua ĩ

terdum gaudent accuſatiuo ut uigtlo noctẽ & nocte. etiam uiuo uitã. eo iter

& itinere. Sic dicimus ſeruio ſeruitutem gaudeo gaudium & ſimilia. Viuo
xi ctum. Vigilo ax aui atum. Dormio is iui itum. Quieſco eui tum. iaceo es
cui. Sterto is cui per ronchegiare. Sedeo es di ſſum per ſedere. Sto as ſteti ſta
tum: Ambulo as ani atum. Aro as aui atum. Oſciro as aui atum ꝑ ſpandicita
re. Screo as aui atum peq ranciare. Strideo des ſtridi per ſtridere. Pereo is rii
itum. Obedio is iui itum. Intereo is rii itum per morire. Cado is cecidi ſum
per caſchare. Geſtio is iui itum. Exulto as aui atum per dare ſegno de alegre-

è l 7 == 5 3 9

21 kert
Penden
leſeimo
pette,
minc
ſcxrnep
telonart
ſa Arel
do nom
grüman
cognom
Pwois
ſtont
amnen
Leresl
buüei
eſtd

4

tpi
Uiitum
kocet
medol
Atriſtar
Pesluip
gegrot
Perimp⸗
Areoar
Arceoe
kupire

3

loxax
o⸗
tata
lcbi⸗

nl za. Ferueo:es ui per bollire Niteo es tui. Falgeo ſi Fultum Splendeo es dui p

r ſplendere. Audeo es auſus ſum per hauer audacia. Maneo es ſi ſum:per ſta
KMW re fermo.nam quando expectare ſigniſicat exigit accuſatiuũ ut hoc fatum ma
ſi 3 net te. Deficio is eci ctum ꝑ machare: ut cãpani defecerunt a Romanis. Dici
“ mus & deficit me dies. Sono as quod eſt proprium inſtrumenti: nã cum ſigni
olueiti ficat repreſentare uult accuſatiuum: ut tua uox non ſonat hominem. & echo
ruſcon reſonat uocem tuam.i. exprimit. Dicimus etiam campana ſonat meo impnl-
mpol ſu: & reſonat tintinnitibus ida & ego ſono & perſono cythara: Sum non mo
taen⸗ do nomĩiatiuum & uarios caſus cum præpoſitione poſt ſe accipit: ſed etiam
wonn gtum. ut tu es magnæ auoctoritatis. & dtum: ut multi libri fũt mihi & mihiẽ
ncn cognomen iulo: & ablatiuum ſine præpoſitione: ut tu es magna ui & cõſilio.
Rtkedi Pluo is ningo is: fulmio as. fulguror as. coruſco as tono as grandino as tempe
Aur ion ſto as ſereno as. nubilo as abſolute per ſe ualent in tertiis perſonis. recipiunt
e k,, tamen ntũm & actũm ut Iupiter pluit lapides: fulminat turres grandinat ſe-
Apoſ⸗ getes. Leges apud Liuium Pluit lapidibus & pluerunt lapides. Statius in The
iemi baide inquit Saxa pluunt. Dieſcit nocteſcit luceſcit ueſperſacit.i.incipit fieri
ntaddi uel fit dies nox lux ueſpera defectiua ſunt & abſolutiſſima. M
endois Vinta neutrorum ſpeties uult ãte ſe ntũm uel ntũm patientem. &
ꝗ ppſt ſe abltũm agẽ tem ꝗnaſi ſemper ſine præpoſitiõe. raro uero acd
n- clatiuum cum præpoſitione ob uel propter ut gaudeo gloria uel pꝓp
iuitun DpPpter gloriam. & uocantur hæc efectiua: quia effectum. i. paſſion-
r⸗ expr imunt. ponuntur & abſolute, Gaudeo es ſus ſum per alegrarſe. Doleo es
lſer ui itum per dolerſe:ꝗꝗᷓ dicimus dolent tibi oculi: ut apud Ciceronem: & do--
