uterisſi probus cur accuſas? Neceſſaria ut aut te uiuer̃ aut mortuũ eſſe conce
das neceſſe c. Enũeratio eſt quõ multis rebus excluſis una reliqua cõfirmatur
aut oĩbus rebus excluſis cõtrariũ cõcluditur. Hæc iter exornatiões expeditio
dicit᷑. Cõcluſio neceſſaria cõſecutiõe cõſicitur: ut ſi ego aberã cedi intereſſe
nõ potui eodem ĩter exornatiões nomine appellatur. H

Probabiles fiunt per ſigna credibilia iudicata comparabilia.

Signa colliguntur ante negocuim: in negocio poſt negotium.
Credibila faciunt. Ea quæ ſolent fieri & atributa perſonis.
ludicata aut ſunt religioſa aut cõmunia aut approbata.
Comparabilia conſtat ex imagine: collatione & exemplo.
Præterea oĩs argumentatio aut tractat per ĩductionẽ: aut ꝑ ratiocinationem.
Inductio ſit ex ſimilibus diſſimilibo cõtrariis: habetq; ptes tres. Pria cõſtat ex
uno pluribuſue ſimilibus. Altera ex eo qd cõcedi uoluus. Tertia ex cõcluſiõe.
Acduerteudũ eſt ut ſimilitudines ſint ueræ. Vt quorſum tendant nõ auder
tat auditor. Vt id quo tẽdit ĩductio ĩductis cõuẽ iat.ld aũt quo tẽdit aut tace
bitur aut negabitur. aut cõcedetur. Si tacebit eliciẽda reſponſio. aut cõcludẽ
dum ac ſi conceſſũ eẽt. Si negabitur argumẽtũ eſt a præcedẽtium ſimilitudie
uel noua inductiõe. Si cõceditur eſt cõcludẽda argumentatio & fere cũ inter-
roagatiõe.ut in regendis nauibus quis legitur gubernator. nõne qui arte ex.
cellit. In adminiſtranda r—pu. nõne moderadi pitus. lgitur nõne iudicio potius
ꝗ ſorte deligẽdus eſt prĩceps. Ratiocinatio cõſtat ex ꝗnq; partibus ſed quã
do ſecundã & duas ultĩas relinquimus & eſt enthimema. i. ſyllogiſmus imp-
ſectus qd uult nõ uerbis ſed intellectu cõprehẽdi. Syllogiſmus eſt ſolũ bonũ
nirtus. nã id demũ bonum ẽ quo nemo malus uti põt. bonum ẽ ergo uirtus.
Enthimema bonum ẽ uirtus:qua nẽo uti malus poteſt quandoq; ſecundam
& quartã & ẽ breuiſſima ratiocinatio: ſiue epicherema quod ſic differt a ſyl-
logiſmo ꝙ ille plur̃s ſpẽs hẽnt & uera collegit ueris. Epicherẽa uero circa cre
dibilia uerſat freqntius Sũt ãt illæ ptes Expoſitio Exſpoſitiõis cõfirãtio Aſſũ
ptio.Aſſũptiõis cõſirmatio & cõplexio.Argumẽtatiõis probabilis huic fere ſi
milis partes ſunt propoſitio. Ratio rationis confirmatio. Exornatio & cõple-
xio. Sed ĩterdum uel complexionem uel exornationem ſubtrahius uel utrãq;
Vitioſarum argumentationum duo ſunt genera. Vnnm maniſeſte uitioſum
quod cõfutare non expedit. Alterum ĩ quo uitium magis latet quod cõſuta
tione indigeat ut uitium detegatur. Ex cognitione uitioſarum argumenta
tionum uitamus uitium in oratione noſtra & rep ehendimus in aduerſariis

Vitia ꝓpoſitiõis ſunt attribuer̃ uniuerſo q eius ĩeſt pti.Negare qd raro acci

b iiii

. ſſe e † lura ſint aut paucio
ra: loöge repetere itiola ratio Eau a põt ſigniſcare. Si qd intenditur
firmationẽ. Abuſio ſigni ad unã rem qd plura põt ienr rr 9 à eſt in con
cõe eſſe oſtenditur. Si deſenſio ſit uulgaris aut turpis. &l ꝓ Su itio idu
ſia ſumitur. Si ꝓbatio fera ſit. Si leuis aut tarda defenſio. i ſuſpitio id .
1s. Si létius locũ in quo ẽ cõtrouerſia ex is. Si icottas iueris. A alai
r6 i Pmitla. nõ cõſirmaueris. Si a re tua alio te mineri Dii nool
ecta purgaueris. Si quos ab hõeſta arte danaueris. Si fruſtra ãpli cns in lä e⸗
ces. Si negligẽs ĩdiſcutiẽdis ↄparatiõiba fueris & uanã de noĩe ronleclale⸗
ceris. Exornatio cõſtat ex ſimilibus exẽplis ãplificationibus: de s renaetl
Simile uitioſũ eſt falſum: improbum nocens afferenti. En ia uitioſaeſt
falſum improbum maius & minus ꝗᷓ res poſtulat. Ampli icat⸗ riole dl
probando certa & manifeſta & amplificando nõdum phbata. 6. rarum. Vi
ſum eſt diſſimile de re nõ dubia. Improbum Debile volitarium c one
tioſa cõplexio eſt inordinata longa deficiens. Ciceronianum i. ud ha nnls
non pretermitam. Omne probationem & repulſionem gurerri cns urten
trinſecus ſumi a finitione partitione attingentibus coniunctis gen e ⸗
militudine diſſimilitudine contrario eonſequentibus caſentaneſ br
tibus repugna ntibus cauſis rerum. Ortis a cauſis. Maiore minore. pari.
,r De genere deliberatiuuo.
Deliberationum genera in quibus ſuademus aut ſacen R⸗ da ſnt.n⸗
Vnum utrum potius. Alterum. Quid potiſſimum facien S51 sad quam
tionem ueniũt aut propter ſe aut ꝓPpter cauſam extremam. 1 res chmick⸗
omnis deliberatio tendit diuiditur in Tutam & Honeſtam. 1 as arna
ditur in Vim & conſiliũ ſiue Dolum. Vis decernitur ꝑ exercitus cla m
tormenta & reuocationes hominum. Conſilium conſumitur inpeen i⸗ me he
licitationem fictionem. maturationem diſſimulationem & ſimilia quæ ad
militatem & reipublicæ gubernationem attinent.

Honeſta utilitas diſtinguitur in rectum & laudabile: Recti partes ſunt prudẽ

tia iuſtitia fortitudo temperantia,. Prudentiæ bartes ſunrmemor i nu li .
gentia prudentia: luſticiæ ſunt Religio pietas Gratia Vindicatio. eruan⸗
tia. Veritas pactum par & Iudicatum: quæ tria conſuetudinis ſunt.

Fortitudinis partes Magnificentia. patientia. Fidentia, pſeuerantia: Tempe-

rantiæ partes. Continentia. Cæmentia: Modeſtia. Laudabile diuiditur in lau
dem præſentem & laudem conſequentem. In confirmatione & cõfutatio-

ne ſumentur loci a Tuto & contrariationes Tuti. Ab honeſto & deftexiõe ho

neſti in uicinum. Reliquæ partes a iudiciali ſere non differur. diuiſionem a tu
to & honeſto deductam ſimplicem. aut ſi inciderit ad ſummum quadruplicẽ
ſaciemus. Locos etiam inde ſumemus. & in concluſione utemur exẽplis com

pbenbus
Demonh.
monrur.
Resan
Lantig!
Rescorp
lires is
Dese
lesClor
lacen
owmil
ocesl
Tsuiri
nowen
ſumilan
honni
Miraco!
ſorma⸗
ce belli
abinue
Pante
lnexore
eceſſtt
laen
Usfad
bis con
Cadic
abhore⸗
ccemug
Nerimos
Dliſicaro
kaumer⸗
Dronu
Wßſ
Witude
ſeruan
Nella
Acuta
ciͤciu
Vm

ran eio
littatiist
dimendin
eſtinaen
luſpino itn
onerlill
is. Nauln
no
Gdomi i
roverliſ⸗
iwdicat
witiolome
ouitolelt
Ntum uitio
aum. Vi
hoc loco
cus autin
ere pel⸗
reruni

celiben⸗
adgoam
esdividi⸗
es am
miampo⸗
D 1

Nt .
intell⸗
Nervar⸗

Tewpe⸗
Ur inun
5foratio
Zexideh
nemall
Adruphe⸗
bls C

pluribus. De Genere demonſiratiuo:
Demonſtratiuum genus ĩ laudem & uituperationem diuiditur. Hæc duo ſu⸗
muntur: Arebus animi. A rebus corporis: & a rebus extremis.
Res animi ſunt Virtus & uitium: ut prudentia. Iuſticia. Fortitudo. Tempe⸗
rantia & his contraria.
Res corporis ſunt cõmoda & incommoda a anatura corpi data ut uelocitas
uires dignitas ualitudo & his contraria .
Res externæ ſunt proſpera & aduerſa. ut Genus educatio. Diuitiæ Poteſta
tes Gloria Ciuitas Amicitia & his contraria.
In demoſtranda uita is ordo eſt adhibendus: ut hæc diuer ſa quadam ſeri-
commiſcentes: uel in laudem uel in uitium deflectamus. Sed in uituperando
laudes:ſiquæ ſunt inſitæ tacebuntur aut maculabuntur. In laudando de inſi

tis uitiis nihil dicetur & ſomnia uaticia auguria indolem diſciplinas patriam

nomen.& certa perſonis attributa nonreticebimus. Item cognatos agnatos

familiam ætatem. mortem tiferias & ludos dicemus In deorum laudibus & il

la omnia.ſi erit uſui explicamus & maieſtatem uenerati inuenta cultores &
miracula proferemus. Vrbes & edificia ab antiquitate: ab auctoribus. a

formaa ſitu a deis ſub quorum tutela ſunt: a cœlo ab ubertate frequentia pa-

ce bellis fide & reliquis dotibus. Multa & alias res etiã ſimilibo & ab origine
ab inuentoribus ab uſu fructu uigore & iis quibus chara fuere laudabimus.
Partes orationis hoc in genere non fere aliter: ꝗᷓ in ſuperioribus tractantur.
In exordio tamen eſt apte captanda beniuolentia & aut officio aut ſtudio aut
ueceſſitudine aut uirtutis eius admiratione aut merito: aut publica utilitate:
aut laceſſiti aut indicandi animi gratia nos moueri dicamus. Vereriq; ne illi
us facta omnium eloquentiam ſuperantia & digna ab omnibus predicari uer
bis conſeꝗ ualeamus: ltẽ apud auditores non ignaros mouendi cauſa non pau
ca dicturos. Apud ignaros ut uelit cognoſcere flagitabimus quia ſimiles: qga
abhoreant: quia imitari quia uitare hominem poſſint. Ad hæc a rebus ipſis
dicemus in tanta copia qd potiſſimum laudemus dubitare:& ne cũ multa di
xerimus plurima præteriuerĩus. In explicatione rerum crebras & breues am
pliſicatones interponemus per locos cõmunes. Cõcluſione breui etiam per

enumerationem utemr. De pronunciatione.

Pronunciatio cui in toto opere oratorio Di ogenes palmam dedit. Diuiditi
uocis figuram. & corpis motum. In uocis figura conſideratur Magnitudo Fir

mitudo mollitudo. magnitudinem expetimus a natura. Augetur tamen & cõ

ſeruatur curarione. Ad firmitudinem & ſuauitatem hæc ſunt ſeruanda. De
preſſa uox in principio. Longorum uſus interuallorum. Vocis commurtatio:
Acutæ exclamationis uitatio & continẽs frequẽtatio in fine: Mollitudo uo

cis diuiditur ĩ ſermõem.i. demiſſam & lenem orationẽ. Contentionẽ.i. oratio
nem acrem & uehementem Amplificationem qᷓ ad iram & indigntiõem:in

ducit. Sermo diſtinguitur in dignitatem demonſtrationem: narrationem:
iocationem. Contentio in continuationem & diſtributionem. Ampliſica--

tio in cohortationẽ & cõqueſtionem. Quõ ſermo eſt in dignitate ꝓnunciãdũ

plenis faucibus uoce ſedatiſſia Quõ ĩ demõſtratione: uoce paululũ attenuata

Crebris interuallis & diuiſionibus. Quõ in narratione: celeriter tarde: acriter

clæmẽter mœſte hilariter ꝓ narradorum uarietate. Quõ ſermo eſt in iocatio
ne:noce tremebuda cũ pua ſigmifieatione riſus ſine ſuſpitiõe nimiæ cachinna
tionis. Quõ contentio eſt in cõtinuatione utemur mediocriter adaucto ſono

uocis cõmutatione celeritate. Si eſt in diſtrib utiõe utemur uoce ab imis fau⸗
cibus. Exclamatione ꝗᷓclariſſima. interuallis. Im amplificatione per cohorta

tionem pronunciabimus uoce attenuatiſſima. Clamore leni ſono æquabili.

Cõmutationibus crebris maxima celeritate. In amplificatione per conque-
ſtionem utemur uoce depreſſa. Inclinato ſono crebris interuallis longis ſpati
is. Nagnis commutationibus. Morus corpis eſt moderatio uultus & geſtus in

uultu oportet ineſſe pudorẽ & acrimoniam. in geſtu uitare oportet deformẽ

turpitudinem & mollem uenuſtatem. Si ſermo erit in dignitate narratione
utemur. Leni dextræ motu. llaritate triſticia:mediocritate uultus ad ſentẽtias
ſermonis accõmodata. Si erit in demonſtratione parua extentione capitis

ad auditores. Si in iocatione ilaritate uultus ſine commutatione geſtus. Si
contendemus per continuationem utemur Brachio celeri: mobili uultu: acri
aſpectu. Si contendimus per diſtributionem: celeri porrectione brachii. In
ambulatione. Pedis dextri rara ſubploſione. Acri & defixo aſpectu. Si amplifi

catio fiet per cohortationem utemur tardo & conſiderato geſtu. acri aſpectu.
mobili uulta moderata brachii celeritate. Si amplificatio fiet per conqueſti

onemutemur ſœmineo plangore: capitis ictu non nunquam ſedato. conſtan
ti geſtu mœſto & turbato uultu. Aduertendum prærerea eſt: ut caput. ſuper

cilia oculi labra collum digiti humeri pedes & ueſtis & cultus omnis ſuum de
corem ſeruent. Vox non urgeatur ultra uires: nec inuolubilitatem tarditatẽ
ue nimiam incidas. Promptumq; ſit os non preceps moderatum non lentum
Cœpturus lẽiter ſurgat. & breui mora amictum compoſito cogitet auditu-
rum. n.audituri cura dlectat. & auditurus ſe ipſe componit. Caueat puer qui
aliquid dat comedo ut præcepit Fabius: femineæ uocis exilitate frangi: aut ſe

niliter tremere. nec uitia ebrietatis effingat. nec ſeruili uernulitate imbuatur.

nec amoris auaritiæ nec metus diſcat Aflectumque neq; oratori ſunt neceſſa
ria & mentem præcipue in ætate prima teneram adhuc & rudem inficiunt.
Nam frequens imitatio tranſit in mores. De Nemoria.

NMemoria quæ ẽ firma animi rerum & uerborum & diſpoſitiõis perceptio.
Duplex eſt. Naturalis & artificialis. Ad naturalem quæ excolendo augetur

confert bona ualitudo. Digeſtus cibus: liber cogitationibus animus. Sed exer
citatio & labor imprimis: Confert etiam diuiſio & compoſitio rerum ediſcen

ſ
3

chrum Se

ſubeantm
NA paucap

di memonr

lis conſtat

co boreg!

ritas. Mee

borom&
nimie ne
tnornate
luwer
tomd
COlloca
wWerun
Aenn
Pergoe⸗
(ceroni
tariclos
jtifi
mulnpe
Plocene
ſolnco⸗

Morin
Ars
En
14 hoͤce
dreutbe
niedoo
Krminat
ſſlidr
Aboen
inoen
dpit
liice
Urſi
Roncn

uttodenn
e pnunciid
lü atenun
tarde acrier
ſtin der⸗
nix cachin

Whcoog

b imisla⸗
der cohort⸗
acbrbili
der conque⸗
longi ſoi
Ageſtusin
et celorme
naratione
d lemitis
one cainn
Nells. G
vultuacri
Drxhii. In

K mmpli

niaheck.
Congbeſti
conſtan
Por ſoer
Sumé
raun
Uentom
tvcſ⸗
wel gu
gian ſ
boaor⸗
vecel⸗
iciunt

etcey⸗
dan
Ma

nellen

darum. Ediſcendum eſt autem tacite ſi non ſubeant aliæ cogitationes Si uero

ſubeant murmure extinguendæ. Tentandaq; & expienda ſæpe memoria eſt.
& pauca primum ediſcenda. Inde aliquid & difficilius quottidie adiiciendum
Si memoria natura ſit durior: uis ordoq; rerum eſt complectendus. Artificia

lis conſtat ex locis & imagibus. in locis hæc ſeruanda: M ultitudo eorum. Or-
do Egregia meditatio. Cuiuſq; quinti loci notatio. Solitudo locorum: Diſſi⸗
militudo in forma & natura Mediocris magnitudo. Nõ nimia lux aut obſcu-/
ritas. Mediocritas interuallorum. Imagines conſtant ex ſimilitudinis uer-
borum & rerum. Imagines ex ſimilitudinibus ſumptæ debent eſſe notæ. Nã

nimiæ nec uagæ. Aliquid notum agentes. inſigniter pulchræ uel turpes ue
exornatæ uel deformes uel ridicuſlæ,. D ðð
In memorixæ artificialis exercitatione hæc præcepta traduntur: Ediſcendo⸗-
rum ſaltem iterata repetitio. Significationes imaginum conſideratio. Frequẽs
collocatarum imaginum reſumptio. Habes pallauicine plenius opus ꝗᷓ conſti

tueram: quo non modo ad epiſtolas: ſed ad declamandum uia tibi aptior eſt.

Artem.n.dicendi in anguſtum redactam qui eſt optimus. proſiciendi modus
per quædam elementa & capita conſpicis: quæ tibi ſimpliciter iterpretata ad

Ciceronis & Fabii diſciplinam facillimum aditum dabunt. Quare hos cõmẽ
tariolos ex eiſdem fere excerptos: etiam ubi multum apud iſſos ꝓfeceris tan-
ꝗ tui itineris duces & comites hẽas: ut exercitationes tuas ad certas artis for-

mulas per ipſa rerum indicia dirigas. Vale iam imitando exornationes & chri
as ludendo Aeſopi fabulas uarie narrando & ſcribendo: ac uerſus in proſam
ſolendo.& ex te multa cõmiſcendo ſtilum exerc. Finis
lo.Sulpitii de ſcanſione & ſyllabarum
quantitate Epithome Tyromibus.

Nomine pharneſi pleno ſubtracta libello.

Ars breuis: o lector ſpero placere tibi. l
Erſus exametri quod ſex habet dimenſiones. Quinta ſedes dactylo. Sex
ta ſpõdeo ꝓpria eſt. Reſiquæ fũt iis cõunes. Dactylus cõſtat ex lõga & duabus
breuibus: pondeus conſtat ex duabus ſyllabis longis Pentameter ſit expri-
mis duobus pedibus uel ſpondaicis uel dactylicis uel alternis & fyllaba longa
terminante partem orationis poſt ipſos: lnde ſumit duos dactylos cum alte-
ra pentimeri.J. &. V. quando iunguntur uocalibus uel ſub ipſis: & conſiciunt
ſyllabam conſonantes ſunt. ut lanus uates uuſtus maii. l. conſonans inter du
as uocales fit duplex. Item ꝗᷓdo per imatationem amittit uocalem ſequentem
ĩ uocatiuo & gtõ:ut Caius Caii:Pompeius pompeii.cuius cui.huins huic. Ex-
cipitur ei deũs ꝓnominis inquo fit uocalis. In compoſitis uero ſimplex eſt: ut
reiice. Poeta tamen interdum chereſi utentes conſ. onantem in uocalẽ unertunt
ut ſilua pro ſilua. Dii diis iis iis & ee a ꝓnomie uoces monoſyllabæ ĩ ſcanſiõe

pronunciantur. Ex iidem iiſdem, deĩde. proinde. dehinc. deinceps. prima uo-

calis atteritur. Similiter ex uocibus ſum es eſt a uocali ĩcipiẽtibi & cum de

præpoſitiõe compoſitis ut deerat. Ex ſemianimo ſemihomine ſemi iuſto ſecũ

da uocalis abucitur. V. poſt. q. &. g. ſequentem uocali litteræ uĩ amitti t:ꝛut:lĩ

gaua & aqua. Sic etiam ut plurimum poſt. ſ.ut ſuauis ſueſco. Si præcedens di-

ctio in uocalem deſinat. & ſequens a uocali incipiat: illa abiicit. ut ille ego. Si
militer ſi in.m. deſinat. m. ipſum cum præcedente uocali atteritut: ut illũ ego

Poetæ uero quamuis raco huiuſmodi ſynalo'phem aut ecthlipſim cõtemnũr

Fit ſimilis ſubtractio in fine uerſus hipermetri ut Aut dulcis uulcão muſti de

coquit humorẽ Et foliis unde tepidi deſpũat ahenis. S. quoq; finalis ꝗꝗq raro

interdum ſola ſequente conſonãte interdum cum uocali præcedente: ſi uoca-

lis ſequatur abiicitur ut Arboribus ueteres decidere falcibus ramos Et inter

ſe conſſe uiros & decerner̃ ferro. Quãdoq; ĩ prĩcipio dictiõis poĩta euaneſcit:
ut Ope at ꝗcũq; & legit uirideſq; ſmaragdos. H, ui lræ ĩ metris iure nõ obti-
net. Siqd cõtra hæc præcepta apud poetas qñq;ʒ ĩueneris aſcribe auctoritati⸗-

cõſonãtium muta ſit & altera liquida ut.l. & uocalis precedẽs ſi natura fuerit

breuis coĩs efſicitur. Si longa non mutatur: ut patris mr̃is. M. quoq; &. n. liqui

darũ quãdoqʒ uĩ hẽnt ut apd Martia. Quæ capta eſt alio nuda lacena cycno.

Obſeruatur etiam poſitio in diuerſis dictionibus ut ſi precedens in uocalem

deſinat aut in unam cõſonantem: & ſequens incipiat a duabus aut ab una ut.
Tribulaq; trahaæq; & iniquo pondere raſtri: & ad quem tũ iuno ſupplex his

uocibus uſa eſt. Sed. x. &. . in principio dictionis poſitæ non ꝓducũt precedẽ

tem uocalẽ natura correptã. Luca. Tales fama canit tumidũ ſup æquora xer-

xem. Virgi. lã medio apparet fluctu nẽoroſa zacynthus. Diphthõgo quæ ſyl

labã longã reddit niſi ſequatur uocalis in uerbis latinis: ut preire præuſtus Nã

in græcis pdaucitur ut Aeacus. Præpoſitiõe. Præpoſitio. n. cõpoſita ſuã ꝗᷓtita

tem ſeruat nec mutatur niſi poſitione. ut addico. aut uocali ſequẽte ut deuro.

Nã de per ſe cõpoſita pducunt᷑. Item di prætur dirimo & dilema. Re ſẽper
corripit᷑ niſi in refert ꝗdo ſignificat diſtat uel eſſe utile. Pro ubiq; producit ni
ſequat᷑ uocalis: ut proauus. uel aſpiratio. ut ꝓhibeo. Nã pronepos propero. a
ꝓficiſcor proſanus ꝓfiteor. & qdã alia ptim ꝓcul partim a prope deduci uidẽ

tur. Cõpoſitiõe: qua ꝗdẽ ducimur ad accentũ ſiqua prima erat penultimã fe
cerimus. ut ponopræpono. lego perlego Vocali ante uocalẽ ut deus. Ea. n.ĩ la

tinis dictionibus breuiat᷑: præter ꝗᷓ in fio uerbo niſi quomdo pus e ſequitur r
ut fierẽ Aer quoq; producit. & dius dia dium. Sic aha & ohe. in græcis frequẽ
tius producitur: ut te docebunt exẽpla. Deriuatione ut donũ.qd: producit
qꝗa fit adono as Deriuata. n. primitiua ſequũtur quom ſeruant l̃aturã.lbo.n.

qd eſt ab eo non ſeruat. De præteritis & ſupinis infra dicet᷑. Hæc tamena bre-

Syllaba pria octo modis cognoſcit᷑.Poſitõe.ut quom duæ aut plures cõſonan
tes aut una gemĩata aut una duplex ſequitur in eadẽ dictiõe uocalẽ ut carmẽ
ille maia axis gaza. Vbicunq; ãt poſitiõe ibi ſyllaba longa. Sed ſi altera duarũ

Ubosch
llarus
tolusce
ſomescc
mentum
ſeorp
ſobellae
ſohor
Lorke
müb
Mnoeè
Atl.0
torumta
Corripiun
ſbüpri
ſtuumt
Deridar
poſtrio
Exem
is,
riunß⸗
luriun
enttiun
höͤtturie
nece
4roche
ſophin,
ſ Eber

erace
lipenult

lon Aa⸗
lemact
ltoten

Abenn
s Aſ
Por
Vher
Cbinn
4 berſ⸗

nKaunce
niiaſtoecd
Wmittirurll
Lcedens /
tileego.
otilli enn
nchemi
domltic⸗
alsi n
eme o⸗
os rintt
1euneſt
neno ⸗
Nckonitat
EsClonad
t came
ern Cuari
ton werit
PAnfcui
enn cno
vocden
4b una ⸗

ppler his

1 recece
vore r⸗
gocneßt
Aultve
lui ti
n u,
gelher
uctni
ſopero
ocivide
Mriwue
Eadih
ſegoitt
cisfteqn
wrilhn

uibus deriuata:quia producuntur obſeruanda ſunt. Caſus iucundus degu
la latus ſtaturus ſedes uires uitupero lex rex feralis ſæculum neꝗᷓ uox binus
totus denus regula nonus ſecuis humanus trinus ſerium remus caſeus fumẽ
fomes ceritus uena uomer. iunior pedor pedus liquor humor rapta uiginti iu
mentum iugera pedo laterna gradiuus rethe cunæ italia ſicilia macero uoci-
feror & pfuſus. Hæc quoq; a longis deriuata corripiuntur, dicax ſtilus manus
fabella quod Tibullus Pproducit titulus domus dux lucerna ſopor ofella farĩa
ſigillum diſertus abes qter quadernus tigillus aceruus uadut ariſta fragor fra
gor fragilis ſagax an nemus noto coma uir ſœmur ſigdẽ natomamilla fides o
maſiũ bubulcus curulis oculus orbus fatus lotiũ odiũ &ligula Regula ut legi
Nam oẽ preteritum biſyllabum ꝓducit primã. Præteriui fidi ſcidi dedi ſteti
& tuli. Oẽ pᷣteritum gẽinans:primam corripit ut momordi. Cetero preteri-
torum tanta eſt pria ꝗqta p̃ſentis. Excipiũtur Gẽui: poſui que a lõgis deducta
corripiunt. Itẽ Reppuli reruli rppi que a breuibus ꝓducunt. Oẽ ſupinũ biſſil
labũ primã ꝓdacit: ut luſũ. Deme itum ꝗtũ citum a cieo Situm litũ datum
ſtatum ſatũ ratum rutũ & notum in cõpoſitiõe ꝗdo o ĩ i mutat.ut cognitum
Deriuata a pteritis illogꝑe naturã ſeruãt. ſicut & a pſenti deducta in ꝗbo ꝗᷓdoq;ʒ;
poſitio inciditur ſerrem quũq; litteratura mutatur: ut rebar & reris a reor.
Exemplo ut pirum apud. Virg. cruſtimi minis ſyriiſq; piris grauibuſq; uole⸗
mis. Mecdia ſyllaba dicitur quecunq; eſt inter duas extremas dictiones plu
rium ſyllabarum. Ea cognoſcitur ſeptem modis poſitione: diphthongo de ꝗ-
bus iam diximus. Vocali ante uocalem que in latinis corripitur: exceptis
genitiuis noiĩum & ꝓnominum ius deſinentibus. ut iſtius unius in quibus
põitur ĩdifferẽter: ꝗᷓꝗᷓ ĩ alius ſẽper pducitur: ĩ alterio ſemp corripit᷑. Gti & dtĩ
Inte declinationis.e. inter duo.ii. ꝓducũt ut diei. interrai quoq; aulai & hmõi
a producitur in græcis ꝗdoq; corripit: ut tragœdia. ꝗᷓdoq; ꝓducitur: ut philo
ſophia. Accẽtu ꝓducto: ut fortũa. Accẽtu correpto: ut tabula. Diminutiõe:ut

ſi ex uerbo fortunage demas ultimã ſyllabã cognoſces eã ꝗ erat ãtepenultima

per accentũ. Diminutio. n.ad penultias cognoſcẽdas: uel ad eas ꝗᷓ poſſunt fie-
ri penultimæ ualet. Sed quãdocq; decipit: ut: inde de exinde proinde ex aduer-
ſum aliquando ſiquando affatim affabre nimirum enim uero. Quieſco apo⸗
ſtema adraſtinæ in quibus penultima quæ grauatur producta eſt. Rhetorica
Ariſtoteles. iuſtitia & multa hmõi ꝗᷓꝗᷓ acuunt antepenultimã: tamen correpta
eſt. Calefacis frigefacis & talia a facio breuẽ penultimam acuũt: Item utranc;
& pleraq; nti & accuſatiui plurales. Exemplo. ut pecuniam apud Hora. & ge

nus & formam regia pecunia donat. Regula ut muſarum. Nã a e & o incrrmẽ

tis pluralibus caſualium ꝓducũtur ut dominarum ſpẽrum dominorumi. &
V.breuiantaur. ut mãibus ſpecubus. Crementũ in caſualibus dicitur quando
obliqui caſus ſuperant rectũ:ut uiſus uiſibus.in uerbo quãdo ſuperatur ſecũ

da perſona ſingularis: ut amas amatis Hæc ſatis eſten. de uerbis plana & tria

cuiq; cognitio VItima ſyllaba ea dicitur ; terminatur dictio quotuis ſylla- Ntdies
barum Monoſyllabaq; ipſa inter ultimas ſyllabas reiiciuntur. Cognoſcitur ãt verbun
omnis ultima tribus modis poſitione. ut ſœlix. & dicunt diphthongo: ut mu/· eruul
ſe & præ. Regula: ut omnia in a deſinentia pducuntur: ut ultra & nega: Exci⸗ poltis
pe ita quia puta aduerbiũ. Caſus in a corripiuntur præter abltõs & utõs ueni⸗ Demio
entes a ntis ꝓductis. ut Aenea & monoſyllaba mna Barbara & græca quædggi Alansn
ut manna paſca & litteratꝶ noĩa ut a.h. Kk.ĩdifferentia ſunt. Sed decliabilia no üuüimamc
mina rarius ꝓducũt & tunc ſeruant græcũ accentũ tpe. Nũeralia ĩ ginta ſemp Amono
ꝓducta. in genta ſp correpta ſũt. In e monoſyllaba ꝓducunt᷑ ut me te ſe. ex usre
cipe ꝗᷓ ꝗdo & ſigniſicat. & ſecũ cõpoĩta ut quiſq;.ltẽ neꝗdo ſigniſicat an. Veꝗᷓ ſmiem.
do uel & & et. Plurimũ ſyllabagꝶ corripiũtur ut mare. Excipe gtũm & datiuũ Akbos
ſingularem & ntũm & uocatiuum pluralem primæ declinationis 4 diphthon corum
gõ hẽnt: ut muſæ & ſimilia eis ut doctæ totæ illæ. Excipe abltõs ꝗntæ declina Ledtle
tionis ut die cum ſuis cõpoſitis ut pridie hodie & fame abltũm qui olim qnti ihpen
ordinis fuit: & tabe apud Lucre. & quoſdam græcos abltõs ut eufrate ariſtote ſnpun
le. & utõs uenientes a nominatiuis ꝓductis ut libye achate. Sed ulyſſes achille ligree
oreſte corripiunt. ſunt.n.a tertia declinatione. In. i. finita ꝓducũtur: ut bibi. de Dpanth
mũtur milu tibi ſibi ibi & ubi: quæ communia ſunt cum compoſitis.niſi &
ꝗſi corripiũt᷑.ltem uocatiui græci ĩ i ut amarilli tybri. & dti ut pallidi. In mo QCudi
noſyllaba ꝓducũtur ut do ſto. Plurium ſyllabaꝑꝶ cõmunia ſũt ut ſcribo ueto luce
Datiui tamen & ablatui ſecundæ declinationis ꝓducuntur ut deo. & ſic ſi ad

uerbia efficiantur ut tanto quanto. Sed mutuo ſero cito modo ſedulo crebro
profecto & ergo communia ſunt. Ergo quom cauſam uel propter ſignificat
producitur. Gerundia indiflerentia ſunt. ego ſemp corriipendum & ſi aliter
inueniantur. Græca ut dido Erito Alecto producta ſunt. Inu omnia produ
cuntaur ut genu. In c etiã producuntur ut ſicſac dic duc. Tolle lac nec dõec
Hic pronomen indiferens eſt. Aduerbium uero longum. In. b.d.g.m.t.fi⸗
nalem corripiunt niſi poſitio uel diphthongus uel ſvncopa incidat ut legunt
fſumat ꝓfumauit obit ꝓ obiuit. In hꝓducũtur ut ab uah. In Lcorripiũt
ut ceruical ſemel excipe ſol nil & barbara in fine cũ accẽtu pronunciata ut mi
chael gabriel. In. n. ꝓducũtur ut titã. Deme forſã forſitã an tamẽ attamẽ in de
in exin ꝓin. & corripiẽtia pẽultimã creſcẽtis gtĩ ut nomẽ noĩs & pleraq; greca
ut ilion pelion quæ interdum ꝓducũt ut helycon: In in accuſatiui corripiunt
Acti primæ declinationis ĩ an & in en ancipites ſunt: ſed frequentius produ⸗/
cuntur. Viden & ſatin corripiunt. Mẽten producunt: Nemon indiflerens ha-
bet. In r corripiunt ut cælar hymber & cõpoſita. excipe aer æther liber cel⸗
tiber. Item crater caracter & ſtater. Monoſyllaba etiam corripiũtur preter cur
fur cor lar far uer & par cum compoſitis. ut diſpar. In as producunt ut maie
ſtas. Deme græca ſiniẽtia genitiuum ĩ dis uel in dos: ut pallas ilias. Sic & accu
ſatiuos grecorum tertiæ declinationis: ut troadas lampadas. In es producũt

Oukfls
noleimit
gout⸗
negubic⸗
Eörvend⸗
A eel
Cihlato
ginnen
merle
cn Nei
mad
Achpttnon
Nræ Ceclni
folimgei
teariſtote
loachile
vtbibice
wsbind.
idi. lomo

cuboeN

lc 1
loaebro
ſonicat
Klalter
miaprocn
cnec oel
agntß
nun n
LNi.
ncanuN
nminnt⸗
ec⸗
Corthhiont

gtol

Keenshy⸗

er lbben
l

ꝓ panthous panthoi.

ut dies & libyes genitiuum Tolle i nquies nomen penes præpoſitionem & es
uerbum ſubſtãtiuum cũ compoſitis. Item corripientia penultimam creſcẽtis
genitiui ut miles ex quibus demuntur. abies. paries ceres ſpes res & pes cũ cõ-
poſitis. Mera græca pluralia ut troades corripiuntur.In is corripiunt. ut ignis
Demito uelis. & abis cum ſuis coniugatis. hoc eſt cum ſecundis perſonis ſin-
gularis indicatiui quartæ coniugationis. Tolle etiam ntõs producẽtes penul-
timam creſcentiſ genitiui: ut ſannis ſannitis & plurales caſus & omnis & deis.
& monoſyllaba: ut uis ſis. & ab eis compoſita ut quãuis uideſis. Subtrahimus
duos rectos is &: quis. Item mis tis. bis quæ corripiuntur. Cræca quoqʒ in is
ſimilem uocatiuum habentia producuntur: ut aris arinis, In os producunt
ut bos. excipe os oſſis compos impos & græca in os ut ilios. & genitiuos græ⸗
corum. ut pallados. Heros uero producitur. Sic & tros tam proprium quam
gentile. In us corripiunt ut tempus. deme monoſyllaba ut plus & producen
tia penultimã creſcẽtis genitui ut tellus. Horatius produxit palus. Gti quoq;ʒ
ſingulares & ntĩ actiĩ & utiĩ plurales qrtæ declinationis ut manus producunt.
Itẽ græca terminantia gtũm in odis ut œædipus œdipodis Sic & pãthus pãthi

Finis. Elenchico.
Clauditur hic riuus:noſtri pete flumina ſontis:

Ludere quo poſſis carminis omne genus.
Regiſtrum. atb. c.d. e.f. g. h. omnes ſunt quaterni.

Archlivfim
vorhaäanden

eSO ele'isoina -„PepueiS 10oelesqe1el

ulOo'lAlSeUIAXANMAMMA HUIO TZAISeEMKANXA 666 MBILAdO
2 A X

M 61 81 11 9 1 9 5 . 8 8§

oueleg O snoo- N

A h 1 s O

.
1

4
—

REGVYVLAE