tiæ & ſuppetias. inficiæ & inficias repetũdag & repetundas pluraliter tãtum
mõ dicimus.Hoc ſpecus huius ſpecus & o ſpecus duntaxat habet. ut Seruio

placet.Sed cur actõ careat ipſe nõ uideo. Satias ſolus ntũs: ꝗᷓꝗᷓ Lucillus ſatiate

in abltõ dixit. Dicam & dicas utriuſq;ʒ numeri acti ſunt. Dicã ĩ nomĩatiuo uti
tur. Cicero ĩ uerrem actiõe quarta ſcribit heraclio dica. Natu ſolus ablatiuus
teſte Seruio.Sic aſtu & promptu. ab aſtu tamen legimus hi aſtu hos aſtus & o

aſtus Priſcianus aſtu nomen eſſe indecliabile inquit. Ganeo labeo & aleo no-

minatiuos tantũ & utõs o habere priſcianus docuit in accentibus. Hæc carẽt
nominatiuis & uocatiuis ſingularibus tantũ. ſed reliquos utriuſq; numeri ca
ſus hẽnt. Remigis frondis uerberis: quod ẽt ſingulari caret accõ. Dapis necis
addimus prunoris auctoritate Seruũ ſed remex legitur apud Serenum. Frõs
etiam dicitur teſte Seruio:ſed olim frondis in ntõ dicebant. Phocas tamen
uult carer̃ recto. Fœminis etiam rectũ nõ habet licet ſint ꝗ dicant hoc femẽ.
Dapis in nominatiuo Liuius eſt uſus. Hæc tres duntaxat ha bent caſus in nu
mero ſingulari. at in plurali ĩ nullo deſiciunt hoc plus huius pluris hoc plus
hoc uirus uirus: o nirus. huius opis hanc opẽ ab hac ope quando eſt appellati
uum huius uicis hãc uicem ab hac uice. hæc uis huius uis hãc uĩ ab hac ui qᷓ

tuor hẽt caſus.plurale eius ſecundum quoſdam uires fuit. & apd ueteres Hhæc

uis & has uis. Hæc cũ pluralem integrg hẽant abſtũm tantũmõ ſnigularẽ ha

pere cõpinut teſte Phoca. Obice fruge pce uiſcere. Priſciaus ãt ꝗnto lib. uult

inuẽiri huius p̃cis huic preci ab hac prece. huic frugi hãc frugẽ ab hac fruge.
Hæc neutra cum ſeruent omnes caſus in ſingulari nomĩatiuum actüm &uι

catiuum ĩ plurali tantũmodo habent:lura æra maria uina mora farra ordea
thura mella fella fora. Addimus defruta & mulſa uinorum: & uinis etia apud
Plinium legimus. Item ærum & æribus apud Catonem. ðèð

2— „% . .

Huiuſmodi ſunt quintæ declinatiõis nomina: ut pernicies ſpes cuius compo

ſitum expes nominatiuum & uocatiuum utriuſq; numeri habet. Demimus
hæc nouẽ res ſpecies dies: meridies: acies facies mãeries & progenies. Veru in

candi caſu. Similiter pronomina omnia: præter tu meus noſter & noſtras.
Numero plurali carentia.

plurali numero naturaliter carent oĩa deorum homnium urbiũ mõtiũ ſilua

rũ fluuiorũ & locoꝶ propria noĩa niſi ſua natura pluraliter tantũmodo aut
cõſuſe pferantur: ut athenæ thebæ cume Verulæ Pauteoli argi quod pter ali

orũ morem in ſingulari hẽt hoc argos. Suſcipiunt tamen aliqdo ꝓpria nomi
na numeꝶe miltitudinis gr̃a æquiuocationis ut Scipiões lelii & aiaces q omo
nyma ſunt. Aliquando ſi tranſeunt in appellatiua familiæ: ut Ceſares: Fabii.

Maſculina ſingularrra.
Præterea hæc ſunt maſculina quæ ex uſu cõmuni pluralẽ numegꝶ reſpuunt:
ſanguis ſumus puluis limus pontus mundus fimus ſol genius ſal æther aer
ceſtus ꝓ baltheo ueneris. addimus ueſper. ſed nemo cõmũis ge:eſt & unuſꝗſ

q; omnis. Fyoeminina ſingularia.

Fœminina ſingularia hæc ſunt. pax mors uita fames ſitis lux gloria: fſama ſa⸗-

lus lues gaza tabes labes humus ꝓles ſoboles pix ſenecta ſe: ectus iuuenta iu
nentus penus fuga fides ĩdoles eloquentia proſapia ſtrues tuſſis bilis colera

culpa galla arabies ſanies ſecordia uecordia perſimõia auaritia caries pernici

es ſapina ſtultitia inſania dementiaamẽtia diligentia elegantia memoria ami

citia arena ueſpera & paupertas. Adduntur & plura ſed ꝗ raro. Inuenies ta-

mẽ aliquorum pluralia apud auctores amicitias memorias & ſapiẽtias ſæpius
Neutra ſingularia. S

Neutra ſingularia ſunt ſas & neſas irpus ador lac ſolum ſenium ſalum letam

cœnum aenõ uirus indeclinabile uer uulgus pelagus gelu manna mãmona

paſca crocũ baratꝑe nil nihil nihilum neceſſe ueſper ueſperum lutum mãe uii

cum ſpicũ penum macellum nitrum & uitrum. Accedũt ad hæc nomina me

tallorum excepto æs & electge Adde etiam noia liquidorũ ut ius & flegma: .

& aridorum humi naſcentium quæ ad menſuram ponduſue reſferũtur cuiuſ

—

Elarel diptotũ eſſe Priſcianus oſtendit. caret enĩ gtõ & reliquos caſus habet.
nterrogatiua ut quis uter & quotus. Relatiua: ut quĩ quæ quod is ſuus idem
Diſtributiua: ut quicunq; omnis nullus. Infinita: ut alius aliquis carent uo⸗

Gdere

Ponte

Vinum

lepoc
ber

Petrol

neet
Wüli
Maſe⸗
ore
riſu⸗
carcl
lele
une
ſocri
e A
Fom
dinun
bire
esſ
opes⸗
lecebe
Cone⸗
ie⸗
tem
Pitur
ſordes
Neat
ertat
delezj
iugrl
ſune
en
paliz
Lun
Hui
m
lin b⸗
lu⸗

Inehi
lge,
nAo
1oden
nipud

Cond
mimes
Vewmn
lbet⸗

Sidem

m WO⸗
Ctrus.

ziſtu
coaut
erali
Anomi

AIno.

oun
ter a
unthl

uma ſ,
ventain
let
emnic
Nriaam
niesta⸗
ſepius

nkeuun

niwonn

nie Ui
mmwe

ſegrn

u iul

q; generis ſint. ut triticum cicer piper milium ſœnũ. Ex quibus omniba hæc

pluralem non reſugerunt. æquor mare fretum unda latex aqua lympha mel
uinum poculum fons fluuius flumen amnis ſtagnum lacuna lacus puteus pa

lus. Acetis uero apud Pli legimus. Præterea ordeum frumentum faba melo
pepo citrullus nouum uerbum far piſum uel hæc piſa lupinus frugum. Ita
q; herbarum & fructicum quædã nomina aduertẽda ſunt diligenter ut apiũ

petroſilinum ſanſucum mẽtaſtrum cuminum roſmarinum abortanum. Ité·

nepeta mẽta & plæraq; alia ne pluraliter declinamus. ꝗᷓꝗ Ouid. rutas dixerit.
Vrilius ſumes acuentes lumina rutas. Maſculina pluralia.
Maſculina pluraliter declinata ſunt. Quirites priates optimates proceres mi
nores maiores cœlites. ſed legimus ſingulares huius nominis obliquos poſte
ri ſuperi inferi penates liberi lemures ſales cani fori manes faſces antes ambo
carceres caſſes furfures pugillares codilli loculi & natales ꝓ generis nobilita
te ſecundum Diomedẽ. Falci annales: legitur ramen annalis tertius apud Gel

lium. Cancelli lares ſentes uepres. Adde ſi uis luceres tacienſis quintilii fabii

locri & ſimilia. Ludorum quoq; & feſtorum multa nomina ſunt huiuſmodi.
ut Apollinares Quinquatres Circenſes & plura. Fœminina pluralia.
Fœminina pluralia lunt calendæ idus feriæ nundinæ Nundinum. n. & trinũ
dinum legimus perraro. Nonæ iduciæ latebræ tenebræ lactes thermæ excu
biæ exuuiæ primitiæ ĩferiæ exeqniæ inficiæ ſuppetiæ dire tricæ ambages ga

des fidiculæ pro inſtrumento tortorio paleæ quiſquiliæ reliquiæ blanditiæ

opes cantes organorum ſiſtulæ ſiue deæ minæ faleræ nuge inſidie facetiæ il
lecebræ delitiæ quod uolunt diuerſum a delicio eſſe. Diuitiæ uuptie argutie
cunæ ſcalæ ſcopæ: bigæ trigæ quadrigæ ſeiuge compedes inimicitiæ genæ
ãtiæ gates nareſ mãubiae ãbae foreſ.ualuae. Et feſtorum nomina: ut latinae
Item cermoniae decretales: clittellae & mappae: ut Seruio placet: Sed mapa le
gitur paſſim. Addit Diomedes grates gingiuae præſtigae nenie pelage ſortes

lordes & gratiæ deæ, Neutrapluralia.
Neutaa pluralia ſũt præcordia cũabula luſtra caſtra roſtra ſerta arma ſpõſalia

exta tripudia ſpolia liba cibaria claſſica.apud Sueto. uero legius claſſicũ ſerta
teſea iuſta bactra artaxata carcheſia crepũdia uinacea ceraunia lachana fabra
iuga ĩteſtia peana ꝓ pidari poemate cythara effata & ambo. Quæ oĩa ſecũde
ſunt declinationis. Pondo uero & tempe ideclinabilia ltemilia quod cum ſe
quentibus ordinis eſt tertii. Maurus tamen hoc ile dicit. Mœnia magalia ma

palia milia altaria palearia flamina quæ habet flamine in ablatiuo ſingulari.

Lumina pro oculis & uerbera: quorum meminit Diomedes frequẽter ſingu
laria habent. Sic & preſepia: cinus meminit Phocas. Addũtur ludoꝶ & fſeſto
rum nomina ſecundam & tertiã declinationem ſequuntur. ut orgia parenta
lia bacchanalia neptnnalia comitia ſolennia. hec oſtrea oſtreorũ in numero
plurali græcum eſt. nam apud nos hæc oſtrea oſtree dicitur teſte Seruio,. Mul

ta his addi poſſent.ſi omnia quæ aliud in ſingulari aliud in plurali ſignificit
diſcernamus multa etiã demi ſi unius aut paucoꝶ auctoritatẽ ſequemur. Le
gimus enim fumos ſoles mũdos genuiuos elegantias arenas maribus & mul
ta alia plurali.ltẽ in ſingulari quiritem optimatẽ narem forem ſpoliũ libum
bigam qdrigã lactem paleam iugũ iteſtinum tripudiũ altare & plura hmõi.
Sed mẽinerimus multa multos dixiſſe ꝗqᷓ alibi phibentur. Totidem etiam: li
cet ſit omnis generis numero ſingulari caret. Carẽt & numeralia præterun⸗
una unum centenarium & mille ſubſtantiuum: & quædam deriuata a nume

ris: ut ducenti. Maſculina in plurali neutralia.

Hæc in numero ſingulari maſculini.at in plurali neutri gene. ſũt tartarus tar

tara. Dindymus dindyma. Tenarus tenara. Supparus ſuppara. Cetus cete. Ser

uius tamen dicit Cetus nuſquam lectum. Menalus menala. hiſmarus hiſma-

ra. taigetus taigeta. gargarus gargara. Stra. ãt gargage mõtem eſſe. gargara co
loniam docet.pileus pilea. carbaſus carbaſa infernus inferna auernus auerna
Ac maſſicus maſſica & hi maſſici. Sibila ſibila & hi ſibili. baltheus baltea & hi
baltei. Maurus tamen baltea tantũ habere dicit. iocus ioca & hi ioci Locus lo

D

ca & hi loci euentus euenta & is euentus. luſſus iuſſa permiſſus permiſſa quæ

.

lib.ix.hoc iuſſum. Lex inquiteſt generale iuſſum populi.
Fœminina in plurali neutralia.

rria e quarta in ſecundam tranſeunt declinationem. Legimus apud Gellium

Hæc in nũero ſingulari ſœminina: in plurali neutra eſſe compiunt᷑. pgamus
pgama. intybus intyba & intybi: quo Pli. in. xx. utitur: apud quẽ etiã legimus
intybũ. Quocirca nõ uidet uarium eſſe. Arbutus arbuta. altilis & altilia quæ
ꝗdem cẽſeo adiectiua ut reptilis & reptilia Itẽ ſupellex ſupellectillia. Paſeua
quod uix inuenies. Itẽ zizania & zizaniæ Bucolica hæc bucolica orũ: geor-
gica hæc georgica. Rhetorica hæc rhetorica thopica hæc thopica. & ſimilia.

Neutra in ſingulari & plurali maſculina.

Neutra in ſingulari & ĩplurali maſculia hæc inuenio. Filum hi fili & hec fila

Frenum hi freni & hæc frena. Lucanus. Traxerunt torti magica uertigie fili
Idem. Caliben frenoſq; momordit:. Raſtrum hi raſtri & hæc raſtra. clauſtrũ
hi clauſtri & hæc clauſtra: capiſtrũ capiſtri & hæc capiſtra porꝶ hi porri &

hæc porra. Elyſiũ hi elyſii tãtũ. Cœlũ hi cœli. Lucre. ꝗs totidẽ nertit celos. ar
gos hi argi:ſpecus hi ſpecus: ut Seruio placet. Sed uidetur ab hic ſpecus po
tius deriuari. Cæterum aduertendum eſt plus neutri generis comparatiuum

in plurali eſſe generis omnis Neeutra in plurali fœæminina.

Hæc neutra ĩ plurali fœminina efficiũt: Epulũ epulæ: balneũ balneæ & hæc
balnea. delitiũ delitiæ. Cepe cepe ſecundũ Phocã & Diomedẽ. ſed mihi poti-
us ĩter ſin gularia neutra reiiciendũ uidetur. Item nũdinũ mundinæ amigda-
lũ amigdalæ & hæc amigdala. nam amigdalus arbor eſt: ſicut hæc amigdala

apud Plinium. Quæ plurifariam efferunt nominatiuum.

uneq
Hiantg

Ahocv

zpud
ſuus
cornus
iger

diei fin

wina
tühic
.
Trita
Aer
kahie
benn
ſtong
uncn
mmenta
pecca
hꝛ
uſuie
aep
nſs⸗
Kum

dunt

Pese
Phin
i
Hicpe
werh
oan
wem
ſers

Ger

minck
worle

Amuol

libum
hmöi,
ianli
cterum
mume

we
Thünn,
Vri
erna
1hi
ls ſo
lgoe
lum

egimos
ge
Mon
igeot/

er ia
l
uſtrü
onni 8
lloser
cos o
tioun
e
⸗
ngi⸗

orm

Sunt quædâ pᷣterea quæ dupliciter aut tripliciter efferũt ntũm & cũuoce us
rxiant genus:ut hic tõitrus & hoc tõitru. hic baculus &hoc baculũ hic tignus
& hoc tignum hæc piſa & hoc piſum. hic naſus hæc naſa & hoc nalũ legitur

apud Plantũ hic ſpicus & hæc ſpica: & hoc ſpicum quod plurale nõ habet. hic
ſinus & hoc ſinũ pro uaſe.hic agiportus & hoc angiportum. hic cornu & hic
cornus. Luca. Cornus tibi cura ſiniſtri. Hic tapes tapetis tapetũ tapeti & hoc
tapete tapetis hæcueſpera & hoc ueſpeꝶ & hoc ueſper principiũ noctis ſeu

diei finis. nã ueſper eſt ueneris ſtella quæ ueſperus heſperus & ueſperuge no

minatur. hoc mundũ hic mundus hoc gelu & hic gelus hic artus & hoc ar-
tũ.hic clipeus & hoc clipeum. hæc ſyngrapha & hoc ſvngraphum hic ſeſterti
us & hoc ſeſtertium. hæc criſtallus& hoc criſtallum ut dicut quidã. hæc mar
garita & hoc margaritũ & hæc margaris: ut Seruius tradit. Hic galerus & hoc

galerum. hic cothon & hoc cothonũ.i. portus nõ naturalis hic crater & crate

ra. hic panther panthera hic turbo & hoc turben. hæc tiara hic tiaras hæc he
benus & hoc hebenum. hic ſãguis & hoc ſanguen hæ c ilios hoc ilium & hoc
ilion. hæc ſaguntus & hoc ſaguntum. hic gibbus hæc gibba & hic gibber. hic
fundus & fũdũ.hic curriculus hoc curriculum. hic cõmentarius & hoc com
mentarium. hic luctus & hoc luctum. Vultus & uultũ. rictus & r'ctũ moni
tus & monitum. ramus & ramale. hoc fretũ & hic fretus hoc peccatũ & hic
peccatus.hoc tributũ & hic tributus: hoc ſinapi & hæc ſinapis. hoc gummi:
& hæc hummis. hæc multra & hoc multrale. Horum pleraq; remâſerunt in
uſu:ideoq; noranda. Diſcertur & ita quædam pomoge & arborum noiĩa: ut
hæc prum & hoc prunũ hæc malo & hoc malũ:hæc pirus & hoc pirũ hec ce

raſus & hoc ceſarũ: & ceraſiũ hic ceraſus. Propertius. Hlic dulces ceraſos: hic

atumnalia poma. Hæc cornus & hoc cornum. hæc morus & hoc morum.
Quuxæ in uario nominatiuo ſeruant genus.
Sunt quæ duplicem habẽt rectũ ſeruato genere: ut hæc caſſis & caſſida hæe
apes & apis: hic adeps & adipes. hic ſtips & ſtipis hæc ſcobs & ſcobis hic del-
phin & delphinus & delphinis. hic cometa & cometes comete. hic arabas ara
bis: & arabus arabi: hic gongrus & gonger gõgri.hiegobio & gobius hic mu
gil & mugilis. hic elephas & elephãtus. hic tybris & tyberis. hic arar & araris
hic puluis & puluer. hic cucũis & cucumer. hic cinis & ciner: hic uomis & uo
mer. hic & hæc puber & pubis hic labor & labos lepor & lepos honor & ho-
nos. arbor & arbos: odor & odos. uapor & uapos clamor & clamos. Quorum
meminit Quintilianus Hæc plebs, & plebs hic iber iberis & iberus iberi. P
iper & prolperus teucer& teucrus: euander & euandrus. athon & athos oædi
pus & œdipos & œdipodes & plura alia huiuſmodi ut iter & itiner: ut ueterĩs

*

Sunt & aliqua recto cõſuſa: ut lens lendis & lentis: caſſis caſſis & caſſidis: glis

gliris glitis & gliſſis, uasuaſis & uadis pecus pecudis & pecoris ſides ſidis &

uldei: ut ſeruio placet quod improbat Priſcianus. ai
da. Sic & plura comperies—

Multa in una uoce diuerſi generis reperiuntur. ut hic uel hæc finis hæc uel

hic clunis. hic uel hæc uel hoc ſpecus quod habuit in neutro genere ſpecoris

dicim etiam ſpecum ſpeci & ſpecum:ſpecu:hic penus &hoc penus quartæ &

hoc penus penoris & hoc pẽum pẽi ut Gellius ſcribit. hic uel hoc uulgus hic

uel hæc aluus:hic uel hæc paradiſus hic uel hæc ſardonix: hic uel hoc iubar:

hic uel hec pampĩus:hic uel hec turtur ꝓ aue:hic uel hæc liquor.hic uel hæc
pauper: hic uel hec retis & hoc rete: hic uel hoc ſexus. hic uel hoc carcer hic

uel hoc gutt hec uel hoc allec hic uel hoc adeps hic uel hec funis. Hæc cupreſ
ſus & hic cupreſſus apud Ennium. Adducuntur & illa diuerſa ſignificatiua: ut

hic caſſis & hæc caſſis. Hic malus & hæc malus: hic lens & hæc lens hic uas &
hoc uas. hic glis & hec glis pecus & hoc pecus& multa huiuſmõi poterit quiſ

piã ſtudioſus plura colligere. ego quidem his ſum contentus.
VYVYVariantia delinationenn

Inueniuntur nomina quæ in caſibus alterius numeri mutant declinationem
ut ſunt illa tertii ordinis in a terminata: que datiuum & ablatiuum pluralem
more nominum lecundæ declinationis emittũt ut his & ab his poematis his

declinationis gtũm datiuum & ablatiuum more tertiæ faciunt ut horum ſa

turnalium: his & ab his ſaturnalibus. Domus partim ſecundæ eſt & parti
quartæ declinationis: ut ſupra docuimus. Ambo & duo declinantur ut plu

ralia adie ctiuorum primæ & ſecundæ declinationis niſi ꝙ; in datiuis& ablati-
uis habent ambobus & duobus: ambabus & duabus & in nominatiuis & uo
catiuis in maſculino & neutro genere ambo & duo. Olim autẽ ĩ maſculini

accuſatiuo ambo & duo etiam habuerint, Virgil. in undecimo Si duo præte

rea tales idea tuliſſet terra uiros. Horatius præterea ne uos titillet gloria iure
iurando aſtringam ambo lugerum in numero ſingulari ſecundæ eſt in plura

li tertiæ declinationis. Vas uaſis contra in ſingulari tertie in plurali uero ſecũ
dæ. Sed olim iuger ſiue iugus iugeris declinabant Tybul. Vt multo innume

ram iugere paſcat ouem. Quod leges & in ſoluta oratione. nec uidetur figura
te dictum. ut impete ꝓ impetu apud Lucretium & papinium: quod quidam
uolunt ab impes eſſe. & ut angele pro angelo. apud Claudianum inueniunt
ſecunde & tertiæ declinationis cõmunia, ut glomus glomi & glomeris. Acer

acri ſecũdum Seruium quem arguit Priſcianus: & aceris: ſignificatq; arborem

Sequeſter ſequeſtri& ſequeſtris. Non multa ſunt adiectiua trium uocum quæz

in tertiam declinationem trabuntur. Sincerus ſincera ſincerũ: hic & hæc ſiu

ceris & hoc ſincere: ſic biugus & bniugis quadriiugus & quadriiugis & cæte-
naa iugo. Magnanimus & magnanimis Examimus &e exanimis. Puſillanimus
& puſillanimis: & reliqua ab animo deduéta: quæ in animus deſinunt. Limus

Quæ diuerſi ſunt generis

Alinis
uns der
rocl
hosin
Keracr.
ſiſtis An
ledecipi
Hxcr
eltose
cus cofn
wonitos

(spla

ustſaln
ngor⸗
Mlali
luege
luocen⸗
ukfn
riſariie
pellanih
unt⸗

hxcula

et A
res teſte
Sunt

Muiuoe

Gi hon
ſte A
ce ſt

Pnen
lomen
corte⸗
impero
lec
ſdun

nprocor
ueneni
hec ve
berori
guane
Uhuu hie
ühr.
cuelha
erhie
cref
Niut
cu
engui

tiopem
alem
Vis his
ECu
orum 1
kpeni
urpl
Lablati
ls& u0
alculiai
o prete
oria ine⸗
inphun
eto leci
ſonowe
urligu
guidm
Cenion
sAet
Abotem
unge
teſil
Acen⸗
win⸗

us procliuis. accliuus & accliuis. dechiuus: & decliuis effrenus & effrenis infre

nus & infrenis. L udicrus: & ut uult Priſcianus Iudicris: ſed Valla non probat.

Acer acra acrum & acris: ut docet Caper. Pberhennus & perhennis. QOuid. in
faſtis. Amne perhenne latens anna perhenna uocor. Incolumus nõ dicitur ne
te decipiat alexander. Secundæ & quartæ declinationis cõia.
Hæc reperio ſecnndæ & quartæ declinationi cõia hæc cornus pinus aditus

queſtus ornatus tumultus laurus. licet laurui & lauru nõ dicamus. lacus quer

cus colus ficus pro arbore. & fructu. Ortus cantus cetus, Adde etiam penus
monitus cuius uterq; datiuus ſecundum quartam non eſt in uſu: nec ablati
uus pluralis. Viſus paſſus aditus ſenatus uerſus uictus: gemitus: lectus:obi-
tus: ſaltus: aſpectus: fluctus: luctus. aeſtus. fũptus piſcatus exercitus & his plu
ra quorum noſter pomponius meminit. Heteroclita uoce.

Malta ſũt heteroclita: ut ea quorũ obliq nominatiuũ non imitant ut iupiter
louis: ego mei:epar epatis ebur eboris: ie cur iecoris. Sed ſi oĩa q aliquã habẽt

ĩ uoce uariationẽ pſequar nõ minus erit lectori ꝗᷓ ſcriptori moleſtũ Hæc autẽ
quæ hactenus dixi ſũt cognitu uiſa digna neceſſaria. Nec te fugiant illa ꝗᷓ plu
rifariã efferũt nominatiuum aut cõtra regulas ſeſe attollunt ut iter itineris ap
pellari heteroclita uoce. MMutantia ſignificationen.
Sunt & quæ in caſibus & numeris mutant ſignificationem ut ops opis quo

deam ſignificat per omnes cãus. Rurſus in genitiuo facultatem & auxilium
in accuſatiuo & ablatiuo auxilium. In plurali diuitias & facultatem ut Serui.
docet. Aliquando potentiam. Saluſtius: opib us coniurationis fretus. Vete ⸗-
res teſte Capro dixerunt hic & hæc ops proopulento: ſicut cops pro copioſo.
Sunt & alia quæ aliud in ſingulari quam in plurali ſignificãt ut littera & litte
ræ. ludus & ſudi: terra & terræ mare & maria. Sunt & alia quæ omonyma ſeu
æquiuoca:ſeu diuerſa ſigniſicantia appellant ut cœlum ſpecies aura diſcrimẽ
De compoſitorum pronominum declinatione.

Operi ſinito uolui apicena addere & tanquam pinnis ornare ut quæ-
dam non uulgaria de pronominibus compoſitis traderem. Ite & hic cõponũã
tur.&& dicimo. nominatiuo iſtic iſtoc uel iſtuc accuſatiuo iſtunc iſtãc iſtoc uel
iſtuc Ablati uo ab iſtoc ab iſtac ab iſtoc. In plurali nomĩatiui & acti neutrali
uoce iſtæc. Nam non niſi per uoces quæ inc deſinunt componunt᷑ :preter da
tiuũ ſingularem. Similiter illic illæc illoc uel illuc. Idem eadem idem com
põitur ex is ea id & demum: & ſequitur priniitiuum: ſed neutrali uoce rurſus
componitur in nominatiuo & accuſatiuo tantum ut identidem quod aliqua
do aduerbium eſt & ſequenter ſigniſicat. Ego coniungitur cum met: & ſu-
am per omnes caſus ſeruat declinationennmm.
Met cõ nectitur cum omnibus obliquis huius pronminis tu & omnibus ca
ſibus plural is præterꝗᷓ cum genitiuo. Tu temet ĩ nominatiuo ſolo & uocati

uo dicimus. Tute nomiatiuo etia Sulpitius ad ciceronẽ uſus. Tete meme ſe

ſe accuſatiui & ablatiui caſus ſũt. ſeſe pluralis numeri eti ẽ. Meapte nr̃apte
ruapte ur̃apte & ſuapte.ſoli nãq;ſingulares ablti ſũt a poſſeſſiuis. legius n. ſua

pte põdere apud Ciceronẽ ĩ natura deogꝶ. Veteres. n. per ommia genera omni
ablatiuo uſi ſũt. Ce ſyllabam adiiciebat atiꝗ oĩbus caſibus huius pronomi-
nis hic hæc hoc ce. Noui autem tantummodo his obliquis qui in es deſinũt
uti genitio huiuſce. datiuo hiſce. accuſatiuo hoſce haſce. ablatiuo hiſce: quæ
uox inuenitur etiam maſculina nomiatiui pluralis. Terẽtius in eunucho. Hi
ſce hoc munere arbitrantur ſuam thaidem eſſe. Rurſus componebant hicce
cum ne ce in ci uerſo ut hiccine hæccine:h occine. ſicut illanccine iſtãccie,

nã illicce illiuſce iſticce iſtiuſce illucce iſtucce illacce. iſtacce ueteres dicebãt.

Ecca & ella in nominatiuo ſigulari & genere ſœminio ueteres uſi ſunt. Terẽ
ella atiuo ſigulari & genere ſœn

tius Ecca noſtri fundi calamitas. Eccum eccam eccos eccas. ellum ellã ellos

ellas utriuſq; numeri accuſatiui ſunt. Vale candide lector.
Pars hic prima mei finitur Falco laboris—
lam ſient plauſus ex helycone tii.
En mihi fert niueos doctorum turba lapillos.

Murmuret ignarus liuor & ipſe lice.
Sed nos ad reliquum pergamus numine dextro.
Pectora proficiant ut ſtudioſa breui. =DòèðDG

Ad elariſſimum uirum Falconem Sinibaldum. Io. Sulpitii Verulãi de generi
bus nominum liber ſecundaas.
Nequis in androgyos conuertat hermafſroditos.
Nomina.nec miro ſalmacis amne riget.
Obſeruent noſtri iuuenes præcepta libelli.
Atcq; accepta feram optime Falco tiob.
Nam ni ſi me ornaſſet meritis tua plurima uirtus.
Tam caſtigatum non legeretur opus.
Ropria uirorum noĩia malculini generis ut hic Scipio. Fœmina⸗
rum fſominini: ut hæc penelope. Officiorũ quæ ad mares ptinẽt

p maſculina: ut hic papa: hic pontiſex. Quæ ad ſœminas ſœminina:

ut hæc ſage hæc præſica: quæ ad utroſque cõia ut hic & hæc dux

D Angelorum & demonum nomina maſculina ſunt: ut hic Cherubin Seraphiĩ
ĩideclinabilia. Hic ſathanas dicitur & ſatan. Cherub quoq; & ſeraph. maſculia

ſunt ꝗdoq; declinabilia ordinis tertii quæ in plurali habent cherubin & ſera

phin indeclinabilia: ut illa ſuperiora in in. Sic. n. diuus Heronymus utitur ꝗ
docet ſeraph ſignificare ardentem: uel ince dentem: & cherub ſcĩæ plenitu-

dinem. Dicimus autẽ hoc demonium & hic demõ demõis: & ſigniſicat aucto
re Lactãtio peritum & rerum ſcium. Adiectiui quod tres habet uoces. prià

Qo
Abo⸗

he
eſt(
iuua⸗
neut
1rc
beun
thu⸗
ven⸗
den
cit.
Fu

duc
mir

To.

ac
heæ
o⸗
cent
hinur
heutr

N

hom
Ne
Bta⸗
Utd
Unri,
Due

Mlli

berise
lnate
ſculin

ſtͤcol

Rtor

ali

Eerti B

wereſe

niae
insnſn

eraonm

rovom,
SClrin
ſcen
Ncho N
mthe
ſcce,
liccbi
n. ler
lid

ehene

vmina/
e hune⸗
inide
nacdu
derpti

nalen

wnag
Pen,

ceggi

eſt maſculina ut bonus.Secũda ſœminina:ut bona. Tertia neutralis:ut bonũ
Quod duas. Pri ma. cõmunis ẽ generis: reliqua neutralis: ut hic & hæc dulci

& hoc dulce.Quod unam omnis eſt generis. ut hic & hæc & hoc ſœlix.
De arborum nominibus.

Arborum nomina ſœminina ſunt: ut hæc pirus. oleaſter quidem maſculinũ
eſt Calphurnius oleaſtra neutro ge. in plurali ꝓnunciauit: Me teneras ſalices
iuuat aut oleaſtra putare. Dumus rubus & uepres etiam maſculia ſunt. Siler
neutri ge.eſt. Virgi. in ſecũdo Georgicorum. Curua tenent ut molle ſiler len
tæcq; geniſtæ. Itẽ ſuber & robur ueutra ſunt. Tybullus pomũ ꝓ arbore ipſa 1
neutro ge. ꝓtulit. Balſamum arbor bdellium henum amomum cardamomũ
thus mirabolanum maron: malobraton liguſtrum uacinium neutra ſunt. In .
ueniens forſan & plura. Spinus arbor prum maſculinũ eſt. hæc buxus & hoc

̃. l

buxum:anctore Seruio dicimus. Sed Caper fruſtra buxum materiam eſſe di-

cit. De fluuiorum nominibus.

Fluuioge ꝓpria nomina maſculina ſunt ut tybris. Albula tamẽ ſœ. ge.reperit᷑
Oui.in.iiii.fſaſtorum. Clauiger & tanta ẽ albula potu deo.ldem Styx & lethe

duo inferni flumina. Stra. lib. viii. Catonẽ ſœminino ge. uocitari dicit. Cruſtu
mium neutro Luca. ꝓtulit in ſecundo. Cruſtumiũq; rapax & iũcto lapis iſau

ro.Itẽ apud eundẽ. Lander tepiduũ in molles zephiros diſcurrit iader. Rhenã

quoq; & in horatio: & in Cæſaris cõmentariis neutrali genere legitur. VItra

hæc alia quædã inuenies ſiue ꝑ ſe ſiue cũ flumine iuncta. De noĩbus uolucrũ

Volucrum noiĩa ꝓmiſcua ſunt:hoc eſt und articulo utrũqʒ ſexum comprehẽ

dentia:ut hæc aquila:ut hic gryps. Columbus uero maſculinũ ẽ cuius foemi
ninum colõba. Gallus quoq; fœmininum hẽt gallina. Oeſtrum infecti genus

neurrale eſt. Picus & pica diuerſæ ſunt uolucres. & ideo etiã epiceni ſũt gene
ris.Halcyonis generis cõmunis. hẽtq; in plurali hi & hæ halcyones Litterarũ

nomina neutra ſunt & indeclinabilia. Dee numeralibus.

Nũeralia noĩa aqttuor uſq; ad centum ſũt pluralia oĩs generis indeclinabilia

Et a centum cõpoſita ſunt hmõi: ut tercẽtũ.Excipimus adiectiua triũ uocũ:
ut ducenti ducentæ ducenta: & centenarium quod appellatiuum nomẽ & ne

utri generis eſt. Tres cõmũis ẽ generis. Tria neutri: Duo maſculini & neutri.

Duæ ſœ. Mille neutrum eſt ſingulare ut mille hominum. & habet plurale
milia: ut duo milia hominum. Mille rurſus monoptotũ plurale & omnis ge-

2 5

neris eſt:ut mille uiri:mille pecudes:& mille pericula. De terminatis in a-

In a terminata ſœminini ſunt generis: ut hæc candela. Demuntur hæc ma
ſculina hic poeta planeta cometa lãiſtã popa nauta cythariſta pincerna ſophi

ſta collega ſcurra lixa aſſecla ſcriba perfuga tranſfuga & populorum nomia?

ut turca ſcyta getha ſarmata:quæ quidam malunt eſſe communia cum mul-⸗

tis aliis populorum nominibus arabs æthiops. Item talpa & damma qne in
certi generis reperiuntur Charta cera amphora panthera:margarita catapul-

*

ta ꝗꝗᷓ apud græcos maſculina: apud nos tamen feminina ſunt. Sciendum qui
dem græca reliqua & barbara in a cuiuſdam eẽ gẽeris apud nos cuius ſũt apd
illos. pauca neutra inueniuntur ut oĩa græca & barbara que uel ſunt tertiæ d
clinationis ut poema problema epithoma qd & hæc epithomedre. Vel non
declinantur ut manna mammona. Sed unum eſt primæ declinationis polẽta
Qui. Dulce dedit teſta quod coxerat ante polenta. Ildem. Cum liꝗdo mixta p
ſudit diua polenta. Dicitur & hæc polenta polentæ. Adde & illa ſemper plura
ſia arma præcordia ſponſalia & reliqua: que ĩter heteroclita nüeramus. Cõia
hbæc ſunt pediſſequa: aduena quod neutro generi figurate iungitur: ut ad

uena mancipium: conuena: auriga conuiua uerna. Adduntur & a uerbis de⸗-

ducta ſeu cõpoſita: nec a maſculinis tranſformata & precipue a colo & gigno
ut hic & hæc agricola: innonicola. chriſticola graiugena. alienigena. Vereres

uero dixerunt alienigenus. Vnde Vale. alienigẽa ſtudia dixit. Excipitur uer-

bigena quod maſculinum ẽ. Sunt qui illis adiiciant hic & hæc parricida homi

cida patricida: que Phocas uult eſſe maſculina. Ine
In e correptum finita neutra ſũt: ut hoc ſedile.In e productum ſœĩa ut lybie
libyes que quiſq;ʒ & ſimilia inter adiectiua cõprehenduntur. Ini.

In i neutra ſunt: ut gũmi ſinapi. Cõpoſita uero a gtis: ut illiuſmodi omnis ge
neris ſunt. Obliquos tamen plærique caſus eſſe uoluerunt. qui cum omni⸗⸗
bus generibus caſibuſque iungãtur: oĩs etiã gũis ſunt mihili frugi mancipi at

Veii gabii iliturgi & reliqua nomina oppidorum maſculini. Ino.

Ino deſinentia maſculĩa inueniuntur:ut hic ſermo. Sed ſi duel l ãte o habẽt

ſunt foeminina ut hæc dulcedo hæc margo quod etiam maſculini reperi-

tur:hæc uirgo quod quidam uolunt eẽ cõmunis. Demuntur ex his ordo pre
do ſpado cudo cardo ligo mago que maſculina ſunt. Slmiliter bubo quod ẽt
ſœiĩ inuenies apd Virgi. Pondo neutrum plurale ẽ monoptotum. Verbalia &
participalia ĩ o ſũt fœ ĩa:ut hæc oratio:lectio. Reliqᷓ omnia in o quacunq; lr̃a
antecedẽte maſculina ſunt. ut ſtellio unio ꝓ puncto: & lapillo. nã pro coniũ-
ctione & ſi raro inuenit᷑ ſœmininum eſt. Caro & talio fœminina ſunt. Ambo
& duo tã maſculina ꝗᷓ neutra. Homo nemo & latro. cõia. Sed apd recentiores
præſto qd̃ uerbis ſubſtãtiuis iungit oĩs eſſe uidet᷑: Sunt ꝗ addant pſeudo qd

2*

ego non inuenio niſi compoſitum & pſeidus per ſe traductum.

Leo maſculinum cõunis eſſe generis tradit Seruius. Inu.
In u ut genu:in c ut lac:in d ut ꝗd aliquid. in t ut caput occiput neutra ſũt. ſed
tot & quot cum compoſitis omnis ſunt generis. In al.

₰ℳ

In al ut aĩla ſal ſemp maſculinum ẽ. Quidã tamen ex uetuſtiſſimis neutro ge/-

nere ptulerunt Affranius. Quicꝗd loquimur ſa merumeſt. In el in il

In el & in il neutra ſũt: ut hoc mel hoc nihil hoc nil. Pugil & mugil maſculia
Vigil uero cõmunis eſt generis apud omnes. IIlIinol&* in ul.
aol & in ul maſculina ſunt ut ſol & conſul præſul uero & exul cõia.

*

m

la

hæcè

lnim
lnon
chii⸗
enne
cen!
wult
0e
(ſtu
Au⸗
ir
ns
Pin
nos
ſa
ſer
e⸗
Utre
lud

Yn

ſter
hiel

ſore

Eh

ſcali
drrc
Thei
inor
Mee
trico
hia)
cec
In
in
gul

laa

Bor

nqui
irn
ied
Anon
polen
nirap
rpiun
(i
zut
ͤck⸗
gioro⸗
eleres
der⸗
Ahom

bie
14
s ge
mni
R
no⸗
ube
en⸗
coe
ocet
daa
“
conid⸗
Anbo⸗
niores

o

.
nſ⸗
1.
noge⸗
Goi

li
Liadl

In am. In am unum inuenitur omnis generis & utriulq; numeri hic &

hæc & hoc neꝗᷓ. tantundẽ neutrũ eſt. totidẽ generis oĩs pluralis nũeri. In im
In im unum ẽ oppidi nomẽ indeclinabile Cim. H In um
In um ueutra ſũt omnia. ut hoc tẽplum. Caue tamẽ ne mulierum pꝓpria te de

cipiãt: ut gliceriũ & euſtochiũ. In an en & ĩ on. In an maſculia ſũt. ut hic titã.
en neutra ut hoc ſtamẽ. Demuntur compoſita a cano ga maſculina ut hic fidi

cen lyricen.iſta etiam maſculina ſũt ſi plen pecten quod neutrum eſſe Seruius

uult. Ren rien lien flamen. Vnum ſcœmininũ eſt ſyren. In in maſculia ut hic

delphin, In on quoq; maſculina: ut helycõ. Barbiton ãt fœmininum eſt. di-

citur & batbitos, inueniturq; neutri & maſculini generis. Sidon quoq;
& urbiũ noĩa: ut Babylõ & ſydõ ſœ ĩa ſunt.At ilion epitheton & reliꝗᷓ græca:

q in ſecũdam apd nos trãſferunt᷑ declinationẽ neutri ſunt generis. In ar

In ar neutra ſũt ut hoc iubar.Sed lar maſcnlinum eſt. Par adiectiuum cum cõ
poſitis ut diſpar& cõpar oĩs generis. In er. In er maſculia ut uomer. Exci
piunt mater & mulier ꝗ fœĩa ſunt Lynter ꝗuis apd græcos ſit maſculinũ apd
nos ſœmininumeſt. Demun ẽt & hæc neutra uer tuber ſuber uber pro matil
la & iubertate. Pauper piper cadauer ueſper p noctis pncipio. Laſer cicer ſiſer

ſiler iter ſpiter & ruder qd& rudus frequẽtius dr̃. Cõis generis ſũt pauꝑ puber

de gener & uber ꝓ abũdanti. Caue ne te decipiãt iſta cõia coniũcta obliꝗs ne
utrorũ:ut paupis tuguri ubere ſolo & alia hmõi. urt terete telo:diuite regno.il
Iud nõ præmitẽdum qttuor hæc alacer ater ſaluber & celtiber oli fuiſſe cõis
ge.nũc uero tatũmõ maſculi ſicut eſter pedefler celer uolucer paluſter cãpe

ſter ſilueſter qᷓ fœæmininũ ĩ is hẽnt & neutrũ ine. In ir maſculi fũt:ut hic uir

hic leuir. Tria ſũt neutri generis: ut ir pir gadir. Martyr græcũ uocabulũ eſtcõ
munis generis. In or. In or maſculia: ut fulgor. Tria ſũt ſœia arbor uxor
ſoror. Neutra ſũt cor ardor marmor æquor. Com paratiua ſũt cõis ge.ut hic
& hæc doctior: olĩ uero triũ fuer̃ generũ ut priſcia.li b. ſeptĩo docet.ſẽior ma
ſculinum eſt. actor pro oratore& recitatore cõis Auctor uero ab augeo ſiue a
græco maſculinum. Auctor a quo auctoritas come.luno uirgiliana in decão
ænei. Auctor ego audendi. Et aduertendum quoq; diligẽter ꝙ quædã noĩa
in or quæ a uerbis nõ deſcẽdũt ut ſcẽator & blaneator auctor̃ Seruio cõia ſũt

Mẽor & ĩmemor & cõpoſita ab his tribus noĩ bus corpus:decor & color: ut

tricorpor indecolor & bicolor omnis generis ſunt: licet aliꝗ uelit eſſe cõmu
nia. Virgi.luſtũq; memor precatur. Veteres hic & hec memoris & hoc mẽor̃
decliabãt. 00n ur.
In ur neutra ſunt ut hoc iecur. Maſculinum eſt ſatur. Item furfur & auium
appellatiua. & gentilia ꝗᷓ t uel x ante ur habent ut aſtur uult & ãxur. Ligur
quidem augur & fur cõmunia ſunt. nͤnͤͤͤIIndn as
in as ſœminiĩa ut hæc pietas. Demuntur quine; mas miaris: as aſſis: uas uadis
Boreas & gigas que maſculina ſunt. Primas & optimas nõ uel raro dicimus.
c i!

= genttliz ut appinas &
ſed primates & optimates. Fas nefas & uas uaſis neutra.gentilia ut arp

— — ä generũ ſunt. Cicero uero ad atticum eriam neutr
zuarne⸗ ufugen er arbinas H iterum. In quo fluxus e acht e
Senerxe Pili. “ uina priuernacia dicit Nugas omnis eſt Vergiee es & apes
febng Que aſculina ſunt. ut hic fomes. Demunt ſeges ſy ee⸗ hẽant
nes ri Aninar cres autẽ præpes diues ſuperſtes ſoſpes ho eene n tamen
eſn nea mieat. Miles antiſtes ales he bes comes eques non tamen
0 ſo

dru/
dignitate. & a ſedeo & a pes compoſita in deſes preſes erunrur
Prs Smmni ſunt eneris. Compes uero ſœ.ẽ. Sed ex illis queda Depoſitum
Ppes Comunmis mane valas. Lucalus Imperiumqʒ comes.luuẽalis. lntc
nelt be a Vale. maximus. Diues & præpotẽs naturæ regnum iſingulari
hi e el e inquies dixit. que omnia licet etiam genus aritezen 13 cenſu⸗
Salaſiu⸗ hi. 6tamen illud in plurali non hẽnt. Nec pluta eẽ adie iſes ite⸗
uideãtur! erhol es cuius neutrũ plurale Statius Prulit Accipias iulii nn⸗
rum Roſpita lahina pandas. Et manilius. Hoſpita ſacra ferens. Luca. per in
