
hoſpita ſyrtis littora. In es productam ſœminina ſunt. ut hæc fides. Die:

11e1 12 1 5 ic aries & pa⸗-
ẽ. Item patronymica in es ut priamides. & habentia ĩ ite Far hie mif,
kies. Verres quoq; maſculinum eſt.ſimiliter hic præs. Euerd.

Iipp truũͤ. In is.
Comes inges & ſic hæres locuples & uates Hippomanes uero neu B

n ãte i ia: quoniã ſunt
In is ſœminina ſunt: ut hæc uallis. Demuntur nateis abentin⸗ Ausnid⸗ le
maſculina: ut panis & piſcis. At bipennis quod Virg. a

i ini. Meridi maſculinũ
ſingulari incerti generis ẽ. In plurali maſculini. Meridies quoq;

ininũ eſt una ſyllaba creſcunt
tur: ut Ferro ſonant iacta bipẽni: fœmininũ eſt. Illa quæ una ſyllaba

ſet B inis. Excipiunt
in genitiuo maſculina ſunt: ut hic lapis lapidis ſanguis vngainis. HH
cacſi⸗ cuſpis iaſpis & aſpis que ſomiĩna ſunt, ricuſpilber Aedilis molaris
tiam ſunt hic fuſtis caſſis enſis poſtis anguis unguis fo ctis axis torquis cor
unn lapidemue ſignificat.collis orbis mẽſis uectis axis tor nnalis
bist⸗ en & wen nus At incerti ſunt ge. finis clunis & reſtis. ſimiliter n apd
his nrlin S?gener ſœminino pronũciatur. Cõmunia ſũt õ
1,. Ro teſtis ciuis hoſtis ſamnis & dis quod in plurali eſt ad ſunt: ut
morRakier & hæc ditia. Adiectiua que neutrũ habent in e cõunia ſunten
in a ſaulinarut hic flos hic heros nepos quod oliĩ cõis generis fuſt. Qu

os d imus græca q⸗
tuor tamẽ ſœminina inueniuntur cos glos dos & arbos. Addimus g 4

dam ut chios leſbos ilioſ quæ ſecũdã declinationem quumrur Nerara da
os oris & os oſſis. Adduntur aliqua græca. ut chaos melos & epos. 1

ſunt hic & hæc bos cuſtos ſacerdos impos cõpos & chyromonos. Inu

. .* . „* „ — ₰ :de-⸗
In us ſi ſecundæ ſunt declinationis maltuſin⸗ mnucnies n e eauzna .
muntur hæc foœminina domus arctus . 4
TuscuRos aluus byſſus colus uãnus penus humus phaſelus porticus ſmarag

iusch
gvod
es
wnte
s
etq
tie ſi
lepo
Penit
iustr
lei
mae
drid⸗
lnar
lr
Uda⸗
Cit⸗
copte
barun
Eerp
cömn
nsine
Cicitu
hecſa
linike
apug⸗
triS
inuc
bun Dro
lamn
erixcal
tirci⸗
Cunx 6
haln.
aſue
Amſe⸗
Luan
lasſi
Regoo⸗
Aüutin

d dus diphpthongus ægyptus abyſſus criſtallus. Adde ſi placet paradifus
AnI quod etiam maſculini reperies pampinus ambiguum genus hr̃e & Diome-
Ain des & ſeruius aiunt ſed refertur ad maſculinum. Græca etiam aliqua quæ uer
Ies⸗ tunt os ĩ us fœminina ſunt ut delos delus athomos athomus periodos perio
duus. Quatuor ſunt neutra pelagus pus uirus & uulgus. quod maſculinum ẽt
hinr eſt. qda cõia: ut philoſophus & philocolus ſi credius Priſcião. Siĩ us finita ter
unen tiæ ſint declinationis & amittant u in genitiuo ſũt neutra:ut munus muneris
udtb⸗ lepus tamen maſculinum eſt. Vetus omnis eſt generis, Si uero u habeant in
genitiuo & creſcãt ſunt fœminina. ut ſalus ſalutis:ſed mus maſculini eſt. Crus
un ius rus & tbus neutra. Ligus grus & ſus cõmunia. Intercus omnis ge. reprief:
rs ſed quando dicimus morbus intercutis neutri eſt. Si quartæ ſint declinatiõis
Pular maſculinis accedũt: ut hic uiſus. Excipimus nouem ſœminina acus anus idus
Cnlu⸗ tribus nurus ſocrus domus manus & porticus. Inaus.
gir⸗ In aus diphthongon finita fœminina ſunt ut hæc fraus. fIn X
perin In x littera terrminata ſunt ſœminina ut hæc filix Adiectiua omnis ſũt ge. ur
DsI aud ax nugax loquax rapax procax fallax pertinax minax cõtumax peruicax.
llini Opifex artifex auriſex quæ tria magis uidentur eſſe cõmunia. Adde ſimplez
ANW duplex pernix fœlix. Ferox atrox uelox trux & plura. Reliqua plurium ſylla-
Wi, barum nomina:niſi ſint ſœtus terræ ſi e ãte x habeãt maſcnlia ſunt: ut hic co
hG95 dex pollex ſenex: quod etiam ſœminino genere Tybullus enunciauit. Inderx
ii cõmunis eſt generis. Valerius Certiſſima index inquit. Et Cice. Sed cũ oratio
Reuite nis indicem uocẽ hẽamus. Himbrex ĩcerti generis reperitur: ꝗᷓꝗᷓ uerius ſœĩo
ount dicitur. Pumex maſculinũ eſt. Catullus tamen fœiĩo protullit ge. Ex his uero
DMZ haæc ſœminina ſupellex pellex uibex obex quod teſte Seruio rectius eſt maſcu
ſcaunn lini.Forfex forpex ramex arex ſilex cortex: quæ tamen duo etiam aliquando
wolrs apud aliquos maſculim generis reperiũtur: Vnde Iuuena. Silicem ꝗqᷓ conterit
s ot atru. Et Virgi. Stabat acuta ſilex: ldẽ in ſeptimo. Raptus de ſubere cortex. Et
umc ꝭ in Buco. Muſco circundat amaræ corticis. Fornix autem thorax phœnix: bõ
N 0 bix pro uerme. nam pro uellere fœmininum ẽ Varix limax ut apud Columel
Giun lam. Impilcitus conchæ limax. Sandlix color rex grex calix cilix fenix phrux
nut erix calx pro ictu & natrix ſerpentis appellatiuũ maſculina ſunt. Luca. Et na-
no. trix uiolator aquæ. Celox quoq; nauis appellatiuum maſculinũ eſt Item ꝗn
Cr cunx deunx & ſeptunx. Sic & onix ac ſardonix incerti generis reperitur. juune
c nalis. Conducta paulus age bat ſardonice. Et alibi. Denſi radiant teſtudine to
Nndo ta ſardonices. Dux exlex & coõiunx cõmunia ſunt. Verbalia in trix ꝗ ueniũt
mi a maſculinis in or fœĩa ſunt & hẽnt neutra in nũero plurali ut cultricia aĩalia
lnus Luca. Tollite iam pridẽ uictricia tollite ſigna. In.s. præcedente conſonãte
rece⸗ Ins Ira deſinentia conſonãte precedente fſœminina ſunt ut hæc pars hæc ſtix
n⸗ ps quod pro trũco arboris quandoq; maſculinũ eſt Scrobs uirili genere ma⸗
uA girs utimur. Accidentia tamẽ ſunt oĩs ge. ut diſcors prudens inops inſons ex-

c iii

pers amans legens. Maſculina ſunt mons pons fons dẽs & eius compoſitũ tti
dens quod ẽt adiectiuũ eſſe poteſt. Torrens triens quadrãs ſeſtans dodrãs de/
ſtans: adde ſeps appellatiuum ſerpentis. Luca. VInificus ſeps. Sed poliſyllaba
in ps maſculina ſunt ut mancepſ adeps & forceps incerti generis reperiuntur
Hæc autẽ cõia ſunt biforns effrons parens in fans princeps anceps & celebs.
Adduertendaq; participia uel ad mares tantum uel ad fœmina?s ptinentia: ut
deuirginans pariens lactans uel malculino & neut ro uel neutro & fœminino
eſſe. cõmunia. ſed figurate diuerſo generi uel epiceno ſolere coniungi; ut ala

deuirginans & ueterus prægnas & cygnus pariens & elephas lactans. poſtrẽo

præſentis tpis aliqua participia ꝗ in ſubſtãtia tranfeunt neutra inueniuntur:
ut aecidens antecedens docens. Aliqua maſculina: ut oriens occidens. pfluẽs
Aliqua fœminina: ut conſonans: aliqua ſœminina & neutra. ut animãs a quo
aiantes & aĩantia: aliqᷓ maſculina & fœia ut ſerpens. Virgi. Saucius at ſerpens
Hæc qnæ de generibus ſcripſi ſeuexro ſunt iudicio au ctorum uſu ded rom
pta. Quare ſi interdum apud alios diuerſa compeereris his adhæras potius.

Ea autem quæ confuſis generibus dicerentur in ſauperiori libro inter het ero

clita maxima ex parte diſcere poteris. Vale lecto & in cumbe uirtulti.
Altera ad optatum uenere uolumina finem. “
ludicio docti uera reperta chori:
Lætitia exultans plaudat ſtudioſa iuuentus.
& cum Sulpitio Falco per ora ſoner.
Non auſit liuor coram damnare libelloo.
Quos leg it intentus diſcit amatq; domi. Finis ſecundi.
lo. Suplitii Verulani liber tertius de præteritis.
Præterita o pueri liber hic pariterq; ſupina.
Vos docet hunc auide diſcere quemq; uelim:
Diſcite:nam frugi eſt & paruo magna labore.
Implebit uobis horrea noſtra ſeges.
Sed tamen interrea Falconis dicite laudes.
Agquo mil uirtus uult procul effe ſui.
In quo magnanimo regnat prudentia ſumma.
Et modus & recti iuſtus ubiq; tenor.
In quo uel primo candor uetus ille quiritum.
Certimur: & linguæ: ſed'ſine labe decus
Et quidem uirtuti ſi pæmia digna dabuntur.
Per ficiet regnis Roma beata tuis. . .
NARIte ꝗde præteritis & ſupinis incipiam aliquid opere preciũm mi
a hi uidetur de his dicere: q ĩ numexis tpibus modis perſonis & con
iugatione deſficiunt. Deq; his uerbis que præterita non hẽt & quæ

—

mutantur. In: ſerã etiã impe ratiuorum formationem & quattuoxr

uerborum ſormas: & ea qᷓ in prima ſunt cõſuſa perſona. Addã & illa quæ in

elaeed dicatiuo dupliciter efferuntur. Poſt hæc de preteritis diſſeram Inde de ſupi-
“, nis: & de his ꝗ in illis deficiunt. Poſtremo de paſſiuorũ cõium deponẽtiumlY
ilbe præteritis. Deſectiua in numeris temporibus modis & perſonis. ðDð
Mane Infit uerbum eſt perſonæ tertiæ temporis præſentis & præteriti perfecti
*M Forem fores foret. In plurali forent. Optatiui & ſubiunctiui modi uoces ſũt.
tirt ſore uero infiniti. Sic aſſorem deforem & conforem uariantur.
*ꝰ Quęæſo in plurali quæſumus habet. in infinitiuo quæſere. Excipiti
S nhr plurali expiciunt ferũt habere. Inquio ſeu inꝗᷓ: quã uocem Priſcia. uult eſſe fu
ſti turis tꝑis. Inquis inquit:in plurali inqunt.In præterito perfecto inquiſti inꝗt.
n Futuro inquiet.ln imperatiuo inque. Futuri optatiui ingat participium ing⸗

ens. hæ uoces in uſu reperiuntur. Pricſianus autẽ totam fere uerbi declinatio
a nem reperiri teſtatur. Auſim auſis auſit. in plurali auſint. Cedo ſecũdæ perſo⸗
mic næ hoc eſt dic uel da imperatiuo cedite. Faxo faxis faxit. in plurali faxut. Futu
tben ro optatiui & præſenti ſubiunctiui faxiĩt Aio ais ait: in plurali aiunt. Præte-
vn rito imperfecto aiebam aiebas aiebar in plurali aiebamus aiebatis aiebant.
Ppotus, Præterito pfecto ait. Futuro aies: quo utitur Cicero pro Cecinna. Impera-
keteno tiuo ai rarum inuentu.in plurali aiamus. futuro optatiui aiat. in plurali aiatis
aiãt. Imperatiuo aue:in plurali auete. Futuro aueto.ĩ plurali auetote. Infiniti-
uo auere.Sic ſalue & uale declinãtur. Cicero tamen ſaluebis aliꝗᷓdo uſus eſt.
QOuat ouans pticipium hẽt: ut tradit phocas. Multas uero huius uerbi uo-
ces legimus: ꝗbus uidemur tota fere uerbi decliatiõe uti poſſe. Sodes ꝓ ſi au
des. Sis ꝓ ſi uis: Capſis pro cape ſi uis. ſolæ uoces ſunt: utĩ Oratore Tullius do
cet. Dieſcit luceſcii:nocteſcit ueſperaſcit ꝑ tertias pſonas ſingulares uariãätur.
at ĩ præteritis pfectis. & quæ ab his formant deficiunt. Memiui memiſti me
mit in plurali meminimus meminiſtis meminerunt uel meminere. uoces ſũt
cões præſenti & ptõ perfecto mõi indicatiui. Ptõ impfecto & pluſquãpfecto
meminerã memineras meminerat.In plurali memineramus memineratiſme
minerãt. Futuro impatiui memento:in plurali mementote.Ptõ pfecto& pluſ
Aperfecto optatiui utinam meminiſſem meminiſſes meminiſſet.ĩ plurali uti
nam meminiſſemus meminiſſetis meminiſſent. Præterito perfecto ſubiũcti
ui cũ meminerim memĩeris meminerit. cũ meminerimus ritis rint. Ptõ pluſ
ꝗberſecto cũ meminiſſem.ꝓ omnes pſonas utriuſqʒ nũeri.Futuro cũ memiẽ
xo ris rit. cum meminerimus ritis rint. Ptõ perfecto & pluſquamperfecto ĩſi⸗
nitiui meminiſſe. participium olim habuit meminiſſẽs. Sic declinantur Odi
noui cœpi niſi ꝙ etiã in imperatiuo deficiunt Legimus in ſecũdo de Orator̃
odiant. ab his ſũt oſus notus & cœptus pticipia Pricſiano auctore Addit pnlo
B cas pepigi. Prima perſona ſingularis iõ carẽt omnes impatiui: quia ſibi ipſi
cin m impare nõ poteſt: & prima pluralis ideo habent: quia aliis põt impare ĩmiſcẽz
ns K do ſeipſam. Imperſonalia tam actiuæ ꝗᷓ paſſiuæ uocis per ſingula modoꝑ tẽ

A§Taa

pora ſingulas uoces hent tertiis ſimiles. Volo & malo in impatiuo mõ & ſu

pinis deficiunt. Malo etiã in futuro idicatiui. Nolo in impatiuo hẽt noli noli

to nolite nolitote Volo & malo ideo carent imꝑatiuo: quia imperatiuus ſi
gniſicat neceſſitatẽ: & uoluntas quã ſignificat uolo debet eſſe libera. Defe
Ctiua in cõiugatione Sũ es eſt uolo uis uult & fero fers fert anomala ſũt nam
nõ ſequunt certæ coniugatiõs decliationẽ. Edo hẽt in impatĩo es & ede edat
edamus eſte edite edãt. In futuro eſto eſtote & cũ reliꝗs uocibus. In præſẽti
&& præterito impſecto optatiui eſſem eſſes eſſet. eſſemus eſſetis eſſent.lnfũiti-
o eſſe. olim autẽ ederem & edere. nam dicebant edo edis edit.Illius etià uo⸗
cibus Macro. uſus eſt in gerundio edendi edẽdo ed ẽdum. Vir. Exiguã in ce-
rerem penuria adegit edendi. Eo iui itum cũ cõpoſitis ſequitur fere quartã
cõiugatiõemilicet raro ſeruet e: ut eunt eat eà eũdi & reliquis uocibo:q illud
habent. Sed ĩ futuro præſentis hẽt ibo ibis ibited olim apud uereres quarta
cõiugatio ſic etiã terminabatur: ut audibo ſcribo quod apud cõicos leges. du
co dico fſacio & fero hẽnt ĩ impatiuo duc dic fac fer pro duce dice ſace fere qᷓ
ideo per apocopen proferuntur: nec caſus nominum eſſe uideantur.
ð Quæ præteritis carent & quæ mutantur
Præterito pfecto & his tpibus quæ formantur ab illo carent oĩa uerba: quæ
appellantur inchoatiua & meditatiua: ut labaſco: ꝗꝗᷓ auctore diomede quidã
huic dedere hmõi præteritũ: ut labefacto ſum & amaturio præter hæc duo e
ſurio & ptutio. præterea gliſco qd olĩ gliſci habuit. Sido polleo ſitio uideo
ambigo:item ſcando niteo uergo arceo: mãdo ſtrideo: ut uult Priſcianus. Le
gitur tamen uerſi ſtridi & ſtridui ſitiui arcui: unde coercui ſcãdi: unde aſcẽdi
mandi mandui & mandidi. Sic etiã quatio furo ſiſto ferio fero ſũ timeor me

tuor: tollor poſcor arguor: & omnia paſſiua quorũ actiua ſup inis caret: quæ

Infra docebimus. Additur ueſcor medeor reminiſcor: & liquor. Ex his plera

qʒ mutuãtur ex aliis: ut ſido a ſedeo ſedi. qᷓtio a cõcutio concuſſi.nã quaſſi nõ

eſt in uſu furo ab inſanio inſaniui. Siſto cũ cõpoſitis quãdo neutrum eſt abſo
lutũ a ſto ſteti.nã quando actionẽ ſignificat penitus caret: ut nomet Priſciã.
Sunt tamen qui rectius dicant habere ſtarui & ſtatutũ. Ferio a percutio pcuſi
ſero a tullo tuli ſũ a ſuo uerbo antiquo fui.tollor a ſufieror ſublatus ſũ.ſic ei⸗
actũ tollo ſubſtuli.poſcor a poſtulor poſtulatus ſum. arguor a cõuincor con
nictus ſũ. ueſcor a poſcor poſtulatus ſũ. Itẽ medeor a medicor medicatu s ſũ
liquor a liqueſio liquefactus ſum. reminiſcor arecordor recordatus ſum teſta
Phoca. De imperatiuorum formatione.
Imperatius oĩs actiue uocis format ſecũdã perſonã ſingularis ſecunda præ

ſentis ĩdicatiuiabiecta s: ſed ĩ tertia cõiugatiõe ĩ mutat ĩ eꝛut amaſ ama. doceſ

dcce. legis lege. auidis audi. Tertia uero pſõa fit a prĩa ĩdicatiui o uerſo ĩet in

prĩa cõiugatiõe.ĩ aliis uero ĩ at:a q fit priĩa pluralis uerſo t ĩ mus: ut amet ame

mus.doceat doceamo. legat legãus:a- diat audiamus. Scda pluralis ſita ſecun

——

Au

tione
Leco
1s
ma
am⸗
ſsel
loci
cis
ama
wet
ma
a
tut
lert
ro
con
dia
ſco

.

ier

ſun
cit
unlt
niti
tont
guer
Erſe

lir
loc

Aſu
olinoli
Nbeſ
1 Dele
ſöürmam
ceecat
Nreſid,
blnhiti
ctüito⸗
ince⸗
gurti
ilad
dvarna
ees
elere

ge
egici
dde
iceo
znusle
ealcedi
georwe
ergæ
s peenn
ir
Atabo
opou
iſcen⸗
corc
nuslͤ
mielt⸗

ce
ncoel
ſet in
netame
en

co uiuo uiuiſco. Hio uero hiſco format non hiaſco & miſereor miſereſco: q

da ſingularis remota. S & addita te:ut amate docete audite: ſed ĩ tertia cõiuga

tione e in i uertitur ut legite. Tertia ſormatur a tertia ſingularis: interiecta ri.

Secunda ſingularis futuri fit a ſecunda &tertia præſentis addita to. Prima plu
ralis eius ſimilis ẽ primæ præſẽtis. Scda cõficit a ſecũda ſingularis addita te: ut
amato amatote. Tertia conficitur a tertia præſentis indicatiui addita out
amant amanto. Secunda perſona præſentis imperatiuorũ paſſiuæ uocis ſimi
lis eſt infinitis actiuæ. & fit addita re: ut ama amare. Tertia fit a tertia actiuæ
uocis addita ur. Scda perſona pluralis ſimilis eſt ſecãũdæ indicatiui paſſiuæ uo
Cis ut amamini: & mutata ni in nor fit ſecunda pluralis futurizut amamini &
amaminor: Prima uero utriuſq; a tertia præſentis imperatiui t uerſo ĩ m: ut a
met amemur. Tertia fit a tertia actiuæ uocis indicatiui addita or :ut amant
amantor. De uerborum formis & inchoatia.
Formæ uerborum q a perfecta deriuantur quattuor ſũt uidelicet ĩcohati⸗
ua meditatiua frequentatiua deſideratiua. Incohatiua ſũt q̃ in ſco terminan
tur: & rei icœptionẽ ſignificant uel ꝗᷓtum ſua primitiua ut calefacio ĩcipio ca
lere uel caleo. ut Aulus Gellus docet. Formantur autẽ a ſecũda nerborũ perſe
ctorũ ꝑſona addita co:ut labo labas labaſco luceo luces luceſco cupio cupiſ
oĩa ſũt tertiæ coniugationis. Sed aliqᷓ nõ hẽnt uerba pfecta: ut iuueneſco ſene
ſco conſueſco:conquieſco. Aliqua ab appellatiuis non s deriuant᷑ ut ab igne
igneſcit: a damo dumeſcit. ab herba herbaſcit. De mediatiua.
Editatiuæ formæ uerba meditationẽ ſigniſicãt & i urio termiant
m fiuntq; a ſupino in u addita rio: eſu eſurio mictu micturio & ſunt
quartæ coniugationis. De frequentatiua.
Frequẽtatiuæ in to & in tor ſo & xo deſinũt & frequẽtiã ſigni ficãt
fiuntqʒ a ſupino ultiĩo u uerſo in o:ur curſu curſo:nexu nexo dictu dicto & di
ctito:quod eſt frequentatiuũ a frequẽtatiuo:ut factito ſcriptito lectito:Quo
rũ triũ ꝑprima frequẽtatiua in uſu nõ ſũt.at alia qᷓ primæ ſũt cõiugatõis & a pe
unltimũ hent mutãt illud i i: ut rogatu rogito uolatu uolito.Illa uero ꝗᷓ pr̃te
ritũ hẽnt ĩ gi formant ut plurimũ a ſecunda pſona abiectos & addita ſyllaba
to ut legis legito: quod & lectito: ut diximus hẽnt fugis ſugito. Quæro ꝗqdẽe
querito: qſo ꝗſito: ſcio ſcito ſitor ſciſcitor: ſecto ſector ægreo ægroto habẽt.

Et ſciendum eſt omnia primæ eſſe coniugationis. De deſideratiua.
Eſſideratiuæ formæ uerba qnæ ſub meditatiuis multi comprhen
d dũt terminantur in ſo ut uiſo.i. cupio uidere ſiue ad uidendũ eo fa
cCio. faceſſo capio capeſſo. acio accerſo lacero laceſſo arceo acreſſo
& hmõi que ſunt tertiæ coniugationis & actus admimiſtrationem
cum motu ſignificant. De nominibus & ſigniſicatiõe horum uerborum
aliter & argutius ſentit Valla. ſed nos teritorem uſum ſecuti ſumus non par-
uo conſilio: Addunt his pleriq; alias ſormas & diminntiuam in lo ut ſorbeo

X

ſorbillo. catulo catillo. garrio garrullo caluo caluillo.
FEea quæ In prima confuſa ſunt perſoon.
Dicòo dicas & cis. fũdo fũdas & fundis: uolo uolas & uis appello appellas & ap
pellis cõpello cõpellas & cõpellis mando mãdas & mandis lego gas & gis ſero
ras & ris. cedo das & cedo dis: Quæ dupliciter in indicatiuo efferuntur & idẽ
ſigniſicant. Tergo tergis: & tergeo terges feruo ſeruis & freueo ferues fer
uio ſeruis: ut Fabius mõòet & ferbeo ferbes. ſtrideo ſtrides & ſtrido dis.fulgo
fulgis & fulgeo fulges denſo denſas & denſeo denſes duro as & dureo dures.
olo olis & oleo es cõniuo conniuis & conniueo comniues. ungo ungis & un
guo unguis ſorbo ſorbis & ſorbeo ſorbes. frigo frigis & frigeo ges excello ex

Gellis & excelleo les ſono ſonas & ſono ſonis. uno unas & unio unis. caueo ca
ues & cauo cauis. Quæ duplicem uſurpant cõiugationẽ.

Morio potior & orior ſecundum tertiam & quartam proſferuntur conigatio

nem. tem pario & cupio prætereo teſtes. Sed ſi in aliquo dubitas rogato do

ciſſimos. Deaea neutro paſſiuis.
Sunt præterea quinq; neutro paſſiua quæ in præteritis perfectis & pluſqper-
fectis paſſiuam retinent decliationem.i reliquis neutralem. audeo gaudeo ſo
leo fido & fio. Vſurpantia præteritũ duplex:

præter hæc iueniuntur & alia quæ duplex uſurpãt præteritum & actie & pal

ſiue uocis: ut ceno cenaui cenatus ſũ prandi & pranſus ſum iuraui & iuratus
ſum. carui & caſſus ſum patui & paſſus ſum:moœrui & mœſtus ſum.
“ De præteritis conſuſis.
Cerno & creſco creui: paſco & paueo paui.acuo & aceo acui pendeo & pendo
pepẽdi. luceo & lugeo luxi: migo & meo & meio minxi frigeo & frigo frixi
itẽ frico frixi uel fricui.ut tradit Phocas. pandor & patior paſſus ſum uertor
& uertor uerſus ſum. ôòèꝗèẽVMW Syncopata præterita.
Non te lateat præterita in ui proferri ꝑ ſyncopam in ſecũda perſona utriuſq;
numeri & in tertia pluralis: ut amaſti ſtis amarunt. Demutur ex his biſyllaba
præter iſta quattuor cũ compoſitis ſciſti: noſti flaſti fleſti: legimus ẽt iſti pro
iuiſti: & iſtis pro iuiſtis. Martia. Aequora per ſcylle magnus comes exules iſti
Scirunt uero non dicimus. De præterito primæ cõiugationis
Primæ cõiugationis uerba ſiue actia ſiue neutra formant præteritum per
fectum a ſecũda indicatiui perſona mutata as ſyllaba in aui: ut amo as ama-

ui. Sed crepo facit crepui: nexo nexui tono tonui lauo laui. iuuo iuui: do dedi

circundo circũdedi penultima correpta ſto ſteti: reſto reſtiti ueto uetui &ue
taui. plico cui. & aui. ltem compoſita eius ſedirarius in aui præter duplico qd
ſp habet duplicaui ſic replicaui & ſupplicaui:Neco necui & necaui domo do

.2

mui. frico fricui cubo cubui.ſono ſonui ſeco ſecui mico micui:cuius quidem
compoſita cum præpoſitionibus ĩ aui faciunt:i ut dimicaui. dicimus & dimi-

cui, Cæterum non ignorandum ꝙ compoſita ut plurimum ſimpliciũ ſorma

on

liſe
gu⸗
tin

no

der
kech
Ilo
i⸗
leri
cot

n tionẽ ſequũtur quæ ſecus ſe hũt ĩfra mõebimus. De ptõ ſecũdæ cõiugatiõis
ed . Ecundæ coniugationis uerba quãcumq; cõſonantem àte eo habẽ
* taaiaag in ui ſyllabas præteritum pariunt: ut ſorbeõ ſorbui. excipitur
R s iubeo iuſſi: & quæ habent uocalem neutra longam: uel ar ſylla⸗
ze⸗ dam ante deo quæ in ſi præterita reddunt: ut rideo riſi: ardeo ar/
ſi. ſed ſtrideo ſtridi habet. tollimus ẽt illa quæ i uel e breuem habẽt ante deo

„* . . . — 2 . * 2 -* —. „
er quoniam in di præteritum efferũt ut uideo di ſedeo di: exeipimus ẽt geminã
⸗ tia preteritum ut mordeo momordi pẽdeo pependi tondeo totondi: ſpõdeo

oa ſpoſpondi. Et diſcendum eſt equidem omnia geminantia in compoſitione
tine non gemĩari ut reſpondeo reſpondi. Demũtura do & ſto: & a diſco & poſco
nene cõpoſita ut addo addidi. cõſto conſtiti. dediſco dedidici. reſpoſco repopoſci: DM

a excipimus duo a curro præcurri & decurri. Repungo repupugi & repuxi fa-
och cit. Diuido uero diuiſi. prandeo prandi & pranſus ſum. audeoauſus ſum. gau
deo gauiſus ſum: ſoleo ſolitus ſummœreo mœſtus ſum. olim auſi gauiſi ſol
ox-⸗ ui merui. Placeo placui & placitus ſum: teſte Mauro. Demuntur ẽt habentia
koſ⸗ I uel r ãte geo:quoniam ĩ ſi finiunt præterttum ut alego alſi: iergeo terſi: & qᷓ
Gpken habent uocalem longam uel diptongon ante geo: quoniam in xi facium:
n ut lugeo luxi frugeo frixi: augeo auxi. Item leo leui habet: & ea quæ cõſonãte
taee habent ante leo in ui ſyllabam terminant: ut fleo fleui: obſoleo obſolui: & ſo
leo ſolui: ut eſt apud Saluſtium: & ſolitus fum. licet uarro uetet. Dorqueo cũ
compoſitis in ſi deſinit: ut torſi & retorſi. Cieo cii habet & ciui. In ueo autẽ
eo deſinentia ueo in ui uertunt: ut faueo faui: ferueo ferui: ſic & feruo. nã ferbeo
Pfiti ſerbui facit conuiueo conniui & connixi. Adduntur & mulceo mulſi: mãeo
vertor manſi:neo neui hæreo hæſi. luceo luxi: pelluceo pelluxi. MU
n Ertiæ coniugationis uerba iubo termĩata præteritum iubi faciũt
ninilg ut bibo bibi.ſed ea quæ uocalem propria natura longam ame bo
labe t habent illd emittunt in pſi ut nubo nupſi ſcribo ſcripſi. Acubo ue
Hipo ro compoſita faciunt in ui ſyllabas:nt in cumbo ĩcubui:imbuo ꝗ
ui dem imbui. In con præcedente abiiciunt n & o in i cõnuerſo inci pteritu
reddunt:ut uinco uici. Quæ uocalẽ habent natura longam ante co formãt
ner illud in vi: ut dico dixi.præter ico quod nunc produci nunc corripi reperit
W & ici facit. Parco ãt peperci & perſi.Illa quæ S ante co hahent in uigignũt præ
oceli teritum: ut noſco noui: quieſco quieui & conquieui. Demitur compeſco q
iAue compeſcui facit. Di ſpeſco diſpeſcui:diſcodidici:quod cum cõpoſitis gemiar
o ſic poſco popoſci. gliſco oli gliſci:quo non utimur Con ꝗſco conquæxi & ſi
nodo Agpngificat iqno. In do finita uertũt o i ſ: ut pãdo pãdi. prẽédo prẽdi. Excipiuũt
ilen hẽntia u uel i ante n i penultima ꝗ in ui præteritũ pariunt abiecto nut fũdo
· fudi. ſcido ſcidi oli ſciſcidi: ſed diuido habet diuiſi tundo tutidi: Addunt hẽ
ſam ia uocalem natura longã ante do que in ſi faciunt ut ludo luſi cedo ceſſi ra

do raſi cludo cluſi & caludo clauſi,.cedo quidem cecidi penultima producta

—

quando percutere ſignificat. Sic occidi incidi & recidi ꝓ ĩteremi. ſecui & reſe

pigi panxi & pepi primum ſignificat paciſci. alterum cantare. tertiũ cõiunge
re & figere. Quintilia. pepigi a pago uerbo antiꝗſſimo uulteſſe præteritum.
Seruius a paſciſcor. Impingo impegi: diligo dilexi. negligo neglexi intelligo
intellexi. Habentia r ante go præteritum in ſi creant, ut mergo merſi.demun
tur cõpoſita a rego: quoniã faciũt in xi: ut corrigo correxi: pergo perrexi ſur-

Auun col
cui. Cado uero cecidi. occido occidi penultima correpta incido incidi. cõcido . Motca
S ſimilia. cudo cudi & cuſſi. pedo pepedi. tendo tetendi. pendo pependi.fido Cor
nũc fiſus ſum: olim fidi:perdo perdidi &c.a do compoĩta geminant di:ut cre Mod
didi. Go in xi preteritum faciunt ut cingo cinxi. Ago tamẽ egi cum cõpo uihl
ſitis. dego degi. cogo coegi lego legi. frango fregi. tango tetigi. pungo pupugi gli⸗
& punxi & repungo repunxi & repupugi.expungo expunxi tantũ pango pe- ngeor

go ſurrexi. Lo in ui ſyllabas ut colo colui:fallo autem fefelli: pello pepuli: è& toe
phlballo pſalli. Tollo oli tetuli pro nũc ſuſtuli: uello uelli & uulſi. qd Seruius ue Po
tat. Reuello reuelli & reuulſi:pcello pculi & perculſi. excello uel excelleo ex Auñ
culi uel excellui. Mo ſi uocalis lõga præcedat uertunt o illud ĩ pſi ut promo Eil
ꝓmpſi. reliqua uero ĩ ui ſyllabas:ut gemo gemui. Emo cũ cõpoſitis emi. Sed ð?
premo ſfacit preſſi.perimo peremi: interimo interemi. No temjĩata no in ui ſin
uertũt:ut ſino ſiui ſterno ſtraui: cõtẽno tamẽ cõtẽpſi hẽt ſicut tẽno tẽpſi. IIlla Ernd
quæ g uel o ãte no habent in ui ſyllabas finiũt ut gigno genui.pono poſui:& zobi
a cano cõpoſita:ut ſuccinui cõcinui & ſuccini cõcini:ut ꝓbo placet.nã cão ce Uri
cini reddit lino lini & leui. Po in pſi: ut ſcalpo ſcalpſi. Sed rũpo rupi habet ce⸗
Hla tamen ꝗ e breuẽ ante po habent ĩ ui ſyllabas terminata. ut ſtrepo ſtrepui ?
Quo in vi:ut coquo coxi.liquo uero liqui. Ro in uiut ſero ſeui cuius qui (o.
de compoſita in ui ſyllabas terminãt ut deſero deſerui. Sed conſero & inſero Neki
habent conſerui & cõſeui inſerui & inſeui.ꝗqᷓro qᷓſiui tero triui e in i mutat: gvog
curro cucurri cuius cõpoſita:ut dixĩus nõ geminãt:niſi decurro & precurro —
q hẽnt precurri & decucurri & decurri ut Priſcia. admõuit. Gero uero geſſi 1. gehp
hẽt: & uro uſſi: uerroq; uerſi & uerri. So in iui præteritũ facit: ut laceſſo lacein ling
ſiui & laceſſi ẽt Arceſſo ãt arceſſi: ſicut accerſo accerſi & capeſſo capeſſi hẽt:æ· (ane
faceſſo ſaceſſi uiſo uiſi & queſo queſi & queſiui:quæ tamen ut maniſeſtum ẽ Aen
raro ſunt in uſu. Pinſo uel piſo pinſi uel pilui. To in ui ſyllabas:ut meto üömnli
meſſui:ſterto ſtertui:ſed uerto uerti flecto flexi facit necto nexui & nexi pe- Cren⸗
cto pectui & pexi.plecto plexi mitto miſipeto peti & petiui:ſiſto ſtatui & ſte chin
ti reſto reſtiti conſto conſtiti & huiuſmodi. Lo in ui ut uolo uolui. De-- bibre
muntur habentia uocalem natura longam ante uo quæ xi habent ut uiuo in
uixi:conuiuo conuixi: reuiuo reuixi. Xo in xui. ut nexo uexui. Cio nto
terminata habentia a ante cio a in e uertunt: abiectoq; o preteritum reddũürt anes
ut facio feci.iacio ieci.nam alia que i ante cio habent in xi deſinunt: ut aſpi/ loncl
cio aſpexi. At icio ici facit. & elicio elicui. Dio in di:ut ſodio fſodi.Fio unumz· dei⸗

niAe.
cocido
hcliſico
imae
meho
di
ndo⸗ e,
töine
itun,
religo
Eemun
cüſor⸗
uli
wisve
leoen
ono
ni E
noinwi
oſic
icioc
bilubet
ſrpui
inci
Linlero
wurat
Lcuno
0 gel
olel
perg⸗
ſtume
weio
enipe⸗
iale
i⸗ 2 /
t iuo
(o
redlut
in
nume

cum compoſitis:& hẽt factus ſum olim fii. Gio in gi ut fugio fugi. Pio in

pi:ut capio cœpi. Cupio ãt cupſi & cupiui rapio rapui: ſapui & ſapiui & ſapii.
Quio unum eſt inquio quod hẽt i nquiſti & inqui tantum. Rio unum eſt pa
rio quod peperi facit. Tio in ſſi geminat ſſ ut concutio concuſſi. Vo in
ui ſyllabas ut acuo acui:arguo argui dicimus ãt fluo fluxi: ſtruo ſtruxi: pluo
pluui unguo ungui & unxi. Aho in xi: ut traho traxi. Eho in xi: ut ueho uexi.
in eio unum eſt meio quod minxi habet: ut mingo.
De præterito quartæ coniugationis.

Vartæ coniugationis præteritum formatur a ſecũda perſona præ-
qſeernmtis indicatiui mutatas littera in ui uelĩ i ut munio muniui uel
munii. Excipiuntur in cio termĩata quæ ſi duarum excedãt nume
rum ſillabarum & n habeant ante cio præteritum in xi hẽnt ut uĩ
cio uinxi: qd etiã habet uinciui & uinci. ſanxio ſanxi olĩ ſãxiui & ſancii. Si ue
ro non habuerint n faciunt ĩ ſi: ut farcio farſi:raucio rauſi. Amicio ãt amiciui
& amicii.ſed haurio hauſi effert & hauriui & haurii ſalio ſaliui & ſalui. unde.
deſilui. ſepio ſepſi ſentio ſenſi. uenio ueni cambio campſi & cambiui. Aio ait:
aperio aperui & aperiui: teſte Phoca. & reliqua a pario deriuata in ui ſyllabas
faciunt:ut cooperio coperui.ſed comperio comperi habet. Reperio p in præ

terito geminat. & facit repperi. Def his quæ in ſupino deficiunt

Supinis quidem carent omnia inchoatiua & meditatiua præter perturio per-
turitum & eſurio eſuritũ. Item ſũ uolo nolo & malo Adde omnia neutra ſecũ

dæ coniugationis quæ præteritum in ui ſyllabas habent ut langueo langui.

præter hæc placeo noceo careo pateo ualeo doleo oleo pareo &lateo a quo la
tito. Arceo autẽ & torreo ſunt actiua hæc quoq; ſupinum in uſu non habẽt.
Aeſtuo ſterto mico rudo ſtrido ſtrideo pſallo: Et conquiniſco parcas obedit.
quoq; dego Horreo ſcãdo pauet mando ſcabo iungeq; ſcalpo. Ambigo gli
ſco tremo ſatago luo iungere debes. Et hæc actiua ſimiliter.
Reſpuo cerno ſpuo propriis caruere ſupinis. MM
Linquoq; cum renuo compeſco lamboq;ʒ lingo
Caluoq; cum metuo timeo ſimul urgeo diſco

—

Arceo cum uiſo poſco couiungere debes:

Similiter & illa que in his & aliis eſſe diximus defectiua & illa quæ præterito
carent. De ſupinis preteritorum in bi.
Supina uerborum in um deſinunt & ĩ u abiecta m ut amatũ amatu.Ea que in
bi præteritum habent accepta tũ ſyllaba ſupinum reddũt ut bibi bibitũ. Ci

finita præteritum faciunt in ctum: ut uici uictum: Sed habentiĩia i ante o. mu-

tant o in ctum: ut iacio iactum facio factum. Horum tamẽ cõpoſita habent e

ante ctum. ut reiectum refectum. Di in ſum: ut uidi uiſũ:momordi morſũ:to

tondi tonſum. cedo cecidi ceſum. cado cecidi caſum. unde occidi penultima
breui occaſum. Compoſita uero a do mutant o in i & accipiunt tumut reddo

redditum circũdo autẽ circundatum habet tendo tentum & tẽſum oſtendo

oſtentum & oſtenſum. edo eſum & eſtum: ſed rariori uſu abſcondo abſconſũ
& abſconditum. Quinq; ſũt ꝗᷓ cũ cõpoſitis geminãt: ut findo ſcido cudo pan
do cedo.quæ hẽnt ſiſſum ſciſſum cuſſum paſſũ ceſſũ Tutudi tunſum ſeruat
n ut Priſci. in.xii. carmibus trradidit. dicimus tamen & tuſum. Gi in Ctum: ut
legi lectum: Quæ uero a ante n hẽnt perdunt nut frango fractum.a fugi fu-
gitum ẽ. Li in ſum:ut fefelli falſum. Tuli quidem latum. pepuli pulſum, uelli
uulſum pculi pculſum hẽnt. Mi in ptũ: ut emi emptũ. Ni in tũ cecini catũ. oc
ciuni occentũ.Pi ĩ ptũ: ut rupi ruptum capio cœpi captũ: & nõ cœptũ: at inci
pio incœptum: recipio receptũ & hmõi. Qui in ctum liꝗ lictũ ſecundũ analo
giam a quo reliꝗ relictũ. Ri in ſũ: ut cucurri curſum peperi uero paritũ & ptũ

Et ab eo compoſita in tũ hẽnt ſupina: ut reperi repertũ ꝑ ſimplex p. Di in ſũ

ut uidi uiſum: miſi miſſũ per duplex ſſ.Demitur hauſi hauſtũ pinſi piſtũ geſ-
ſi geſtum: indulſi indultũ aliquando ĩdulſum. mulſi mulctum & mulſum uſſi

uſtum: torſi tortum & torſum, Addimus uerba quartæ coniugationis haben

tia l uel r ante ſi:quæ uertunt ſi ĩ tum ut fulſi fultum: farſi fartum. excipimus
autẽ habentia p ante ſi quæ in ptum exeunt ut ſcripſi ptum: cambio tamen cã
pſum habet. Ti ĩ atum: ut ſteti ſtatum: cuius & a ſiſto cõpoſita i ante tum ha
bent: ut præſtiti. itum reſtiti itũ. ex his aliqua atũ ꝓducũt preſtatũ obſtatũ cõ
ſtatũ. Luca. Conſtatura fides ſuperum. Verti ut eius cõpolita oſtendunt uer-
ſum hẽt. nam conuerſi conuerſum aduerti aduerſum facit. Vi murant illud ĩ
tum ut amaui amatũ audiui & audii auditũ., dimicaui dimicatum quæſiui qſi
tum & quæſtum. Dicimus tamen adoleui adultũ agnoui agnitũ cognoui co
gnitum caui cautũ lauiq; lautũ lotũ& quondam lauatũ. Pani paſtum ſeui ſatũ
mutat e in a. at inſeui inſitum hẽt & cõſeui cõſitũ potaui potũ.oliĩ potatũ ſa⸗
liui ſaltum ſolui ſolutum uolui uolutum & ueneo uenii uẽum:ſepeliui ſepul
tum amiciui amictũ. Vi ſyllabas termĩata uertunt eas in itum ut domui do
mitũ præter ſricui frictũ necui nectũ: ſecui ſectum cenſui cenſum docui do
ctum ſtatui ſtatutum miſcui mixtum tenui tentum torrui toſtũ: poſui poſi
tum & poſtum rapui raptum pinſum piſtum & pinſitum apud Collumellam
indui indutum excellui excelſum alui alitum & altum colui caultum cõſaului
conſultum:ſuccinui ſuccẽtum:cõcinui cõcentum.& ſic cætera a cano:molui
mollitum. occului occultum. texui textum: meſſui meſſum patui paffum. Ha

bẽtia r ante ui ſyllabas mutant illas in tum ut aperui apertum carui tamẽ ca

ritum hẽt & caſſum parui paritum & partum. mœrui mœſtũ. At ĩ o termina
ta uertunt illud ĩ utũ ut acuo acutũ: ruo ruitũ & rutũ. Cõpoſita uero a ruo ru
tum faciunt: ut dirutũ & erutũ & eruitũ: ut Priſciano placet. Xi ĩi tum ut di
xi dictũ: illa autẽ ꝗᷓ hẽnt n ate xiabiiciunt illud ſi tertiæ ſint cõiugatiõis:ut mi

ctũ pictũ.Excipimus cinctũ tictũ auctũ ũctũ punctũ.Fluxi ꝗdẽ fluxũ hẽt ne

xi nexũ: fixi fixũ. De paſſiuoꝶ cõium & d ponẽtium pteritis paſſiua uerba ꝓ

hopitn

Ppnöpt
ſuitedp

uiſopi
(lumd

mlläpe

preteni
gleuus!
ſormre⸗
Potior
ſritol
püoni
ſomc
tus ſan
kor e
ſoman
pee

Mmdion
kifar
Rda
i

orit
derer
tiox

lunt

wolendo

oeſcorli

dadon
un etuer

ncundt
fiſ⸗
lamoeli
nicäi
tiͦ arinei
iamo
ni pri
Diinſi
iltüge⸗
liumed
nis haben
Ncpimus
tamenc
getumba
obaaräc
nduntven
antiludi

4ℳ

urluiqi

gnoui ℳ
nſeuiſatd

ponti 1,

dio ſel

dommid
oeui
olupo
luelam

mn cöllu

nomolci

ni amaid

ſotemmn
ottuold
omen 6
nöß

Crühitte

uaverb,

ꝓpriis pticipiis & ſũ ex eſt cõnectunt pᷣteritũ ut amor amatus ſum uel amatus
