Cc8a_qt_1
author: Giovanni Sulpizio, da Veroli

.

..α„Hα .α .

K 2 , 4

727
1

*

.

8„

2

S

„„7
2

„

N 12 4509558974 021

IINNVe’veavttmn —

UB Tôbingen

Archliyflire
orbanden

7 S
. N . . .
⸗ 4 * .
. . 14

. „
. 7 . „.
. 3 .
* . 1 . . .
. .
.
. 7
1
/ .
.„ —
. —
. 4 . .
5 . —
. . 4 .
. . . .
.

;B — —
sl

pomponii læti Tetraſtichum:

Noſtra palemonias non optant ſæcula chartas:
Quum legitis culti munera Sulpitii
Hic breuis arte labor: iuuenes iam pandite uela:
Sulcabit tuto ftamine lynter aquas.

Bart.Platynæuiri clariſſimi Epigramma.
Qui uis ad lætam pueros perducere frugem:
IIlos Sulpitii lactea uerba doce:
Quæ ſunt de ueterum libris decerpta probatis:
ludicioq; noui uera reperta chori.

F ranget in his audax genuinum ſæpe malignum

Nobile te ntarit lædere ſiquis opus.

Mar tini philethici Carmen.
Quiſquis es & doctus fieri ſermone latino.
Multaq; ſub paruo codice noſſe cupis.
Sulpitii præcepta legas artiſq; libellos.
Et uia ſac laudiſ prima ſit iſta tuæx?

Quicquid grammatici per mille uolumina quondam.

Scripſerunt ueteres: hoc breue monſtrat opus.

Eiuſdem diſtichum.
Dogmata Sulpitii toto celebrentur in orbe.
Atltcqq; ſit in precio docta minerua ſuo.
Finis

6

—

— — △

— ð;—,o — — - —,— — — —

* .. .ð

Ex hiis duæ ſunt liquidæ. I. &.r. Aliquando etiam. m. &. n. Quas ideo liqui —
das appellamus: quia poſt ipſas mutas poſitæ ſaciunt præcedentem ſyllabam D

tum ad totum intellectum. Or̃o eſt ordinatio dictionum congruam perſectã &·⸗

lIo. Sulpitii Verulãi uiri clariſſimi de octo ptibus ofonis libe lus utiliſſimus.

Hæc quæ ſunt noſtri præludia parua libelli
Diſcat donati poſt elementa puer.
Quem ſi emendatum docuit pia cura magiſtri:
Vtilius potuit nempe docere nihil.

Rammatica rectæ loꝗquelæ rectæc ſcripturæ ſciétia
△ quaæ uſu ratiõe autoritateq; cõſtat. Grãmaticæ ptes ſũt
dqttuor. Litera Syllaba. Dictio & Oratio Littera ẽ mini
ma pars uocis compolitæ ex litteris quæ ſcribi poteſt
idiuidua, & dicitur a littura : uel a legẽdo quaſi legite
Hra: quia legendi iter præbet. Litteræ accidunt tria: no
men quo appellant. Figura qua depiguntur. Poteſtas
gqua ualent. Litteræ in hoc diſtant ab elementis ꝙ ele
X ran menta proprie ſunt ipſæ litterag pronũciationes. Lit
— — teræ uero figuræ: ſed confunduntur. Litteræ ſunt in
alphabeto duæ & uigiĩti. a. b. c. d. e. f. g. h. i. K. l. m. n. O. p. q. r. ſ. t. u. x. y.. Ex hiis
ꝗnq; ſunt uocales.a.e.i.O. u. Vocales ideo dictæ: quia plenã ꝑ ſe uocẽ faciut..=C. 11-
Y.uocalis græca ẽ & in græcis ſcribit dictiõibus: ut Tityrus. Cæteras coſlona“ — S
tesappellamus: ꝗqſi cũ uocalibus ſonãtes. Sũt autem ſexdecim. b. c. d. g Kilm ce-
.n. p. q. r. S. t. x. 2. H.non eſt littera: ſed aſpiratiõis nota. Conſonantes diuidunt S .—
in mutas & ſemiuocales: Mutæ ſunt nouem. b. c. d. f. g. k. p. q. t. Mutæ autem/.
ideo dictæ: quia reſpectu aliarum litterarum parũ ſonãt. Semiuocales ſunt ſe G

s

ptem.j.m. n.t.S.x.z. Ideo dictæ ſemiuocales: quia plenam uocem non habent

breuem eſſe communem: ut pharetra & pharetra. Diphtongus eſt congluni —
natio duarum uocalium uim ſuam ſeruantium in eadem ſyllaba. Diphthon 7 %¾
gi ſunt quattuor: æ. œ. au. eu. Narum duæ ſcribũtur & non proferũtur: æ. &.
œ. ut æneas & ſœnum. Au & eu ſcribuntur & proferuntor: ut audio & euge. .—
Gyllaba eſt uox litteralis quæ ſub uno accentu & uno ſpiritu indiſtanter pro⸗ &r Nne
fertur. Accidunt ſyllabæ quattuor. Tenor. Spũs. Tempus & numerus littæ- Jr
rarum. Tenores ideſt accentus ſunt tres. Acutus. grauis & circunflexus. pürẽs
duo ſunt. Aſper & lenis. Tempora tria. Breue longum & commune. Nume —

4
NA⸗ Lan

———=

rus quia ſyllaba conſtare poteſt ab una ad ſex Ir̃as: ut a ab abs.ſtra trans ſtirpes
Dict io eſt minima pars oratiõis conſtructæ.i.in ordine poſitæ. pars autem ꝗ ꝛ
qʒ ſnĩam demonſtrans. Gratio eſt duplex. ſ.grammatica: quæ conſtare po-
teſt ex nomine & uerbo. Et rhetorica quæ conſtat ex ſex partibus. Pars ora
ex! uerbo. Et rhetorica Aua S ars rd

tionsi eſt uox indicans mentis conceptum. Partes orationis ſunt c cto. No

men. pronomen. Verbum. Participium Præpolito. Aduerbum. Interiectio *
Coniuncto. Ex hiis prima illa quattuor ſunt declinabilia. Reliqua uero non
declinantur. Nomen & pronomen declinantur per caſus. Verbum per tẽ
pora & modos. Participiũ uero p tempora & caſus. De Nomine.
Omen eſt pars orationis cum caſu quæ corporis aut rei communẽ
n qualitatem propriam ue ſigniſicat. Nomini accidunt quĩq;ʒ Spe-
2 cies Genus Numerus Figura & Caſus. Nominum aliud propri-
um. aliud appellatiuum. Proprium nomen & quod naturaliter uniuſcuiuſq;
priuatam ſubſtantiam & qualitatem ſignificat. Propriorum nominum quat
tuor ſunt ſpecies Prænomen Nomen Cognomen & Agnomen. Prænomen
eſt quod præponitur nomini diſſerẽtiæ uel aicitiæ cauſa. ut Quintus aulus
Titus. Nomen eſt proprie uniuſcuiuſq; ſuum ut Cecilius. Cognomen eſt
cognationis nomen ut Scipio. Agnomen ẽ quod ab aliquo euentu imponi-
tur: ut Numidicus Torquatus Aphricanus. Appellatiuum eſt quod natura-
liter cõe ẽ multorum quos eadem ſubſtantia: ſiue qualitas ſiue quatitas gene
ralis & ſpecialis iungit. Generalis. ut animal corpus. Specialis: ut homo lapis.
Species eſt: qua cognoſcitur primitiuum a deriuatiuo. Species nomiaum
duæ ſunt. Primitiua ut mons. Deriuatiua ut montanus. Nominum aliud
adiectiuũ. aliud ſubſtãtiuũ. Subſtantiuũ nomẽ eſt cui præpõit᷑ unũ articular

tantum. ut hic poeta uel duo ad ſummũ ut hic & hæc homo. Adiectiuũ no
mẽ ẽ cui præponunt tria articularia uelcõiuncta uel diuiſa. Coniũcta ut hic

& hæc & hoc ſœlix. Diuiſa. ut hic & hæc omnis & hoc omne. Eſt etiã illud
quod uariatur per tres diuerſas uoces ut honus bona bonum. Adiectiuoꝶ
tres ſpecies ſunt. Alia. n. perfecta ſunt uoce conſtructtone & ſigni ficatiõe: ut
foœlix & albus alba album. Alia uoce deficiunt: ut pauꝑ. Alia in ſignificat iõe:

ut omnis nullus quis & cætera quæ imperfecta dicunt. Cõmunes ꝓpriopz-

appellatiuorumq; ſpecies: ut cenſet Priſcianus hæ ſunt. Corporale quod cor
pus ſignificat: ut lapis. Incorporale: quod incorporeum ut anima uirtus. O⸗
monymum quod una uoce diuerſa ſigniſcat ut nepos. Synonymum quod
cum diuerſum ſit uoce idem ſignificat: ut ẽſis gladius mucro. Appellatiuorũ
propriæ ſpecies ſunt decem & octo. Adiectiuum ẽ quod adiiciitur propriis
uel appellatiuis & ſignificat laudem uel uituperationẽ uel medium uel acci-
dens unicuiq; Ad aliquid nomen eſt quod ſine intellectu illius ad quod dici
tur: proſerri non poteſt: ut pater filius. Quaſi ad aliquid eſt quod cum ſigni⸗/
ficat aliquid contrarium aut adhærẽs. tamen non etiã illud ſignificat ex quo
accipit denominationem ut dies nox. Gentile: quod gentẽ ſigniſicat:ut græ
cus italus. Patrium quod a patria ſumitur: ut Romanus. Interrogatiuũ quod
cum interrogatione profertur: ut qualis. Infinitum quod incertum quid ſi
gniſicat ut quis. Relat iuũ quod reſert aliquid ut alius. Collectiuũ quod

vel
I

NN
non
ete

den

R —

in ſiagulari multitudi hem ſigniſicat ut populus. Diuiduũ quod a a duobus
uel pluribus ad ſingulos refertur: uel ad plures in numero pariiut uterq; bini
terni. Fictiuum eſt quod a proprietate ſonorum per imitationem fit. ut tinti

nabulum. Generale quod in ſpecies diuidi põt ut animal. Speciale quod a ge
nere diuiditur ut homo. Ordinale quod ordinem ſigniſicat ut primus. Nume
rale quod numerum demonſtrat ut duo. Abſolatum quod per ſe plenum eſt
ut ratio. Temporale quod tempus oſtẽdit: ut menſis. Locale quod locum aut

ſpatium indicat ut longinquus. Species deriuatiuorum ſunt hæ. Patronymi
cum poſſeſſiuum: cõparatiuum. Superlatiuum. Diminutiuum & denomina

tiuum. Verbale. participiale & aduerbiale. Ex his quia reliqua ſuo loco dice⸗

mus. Nunc hæc noſſe ſit ſatis. Poſſeſſiuum eſt quod cum genitiuo principali
ſignificat aliquid ex his quæ poſſidentur. Diminutiuum eſt quod diminu-
tionem ſui primitiui abſolute demonſtrat. Denominatiuum eſt generaliter
omne quod a aprimituo nomine deriuatur. Verbale quod a uerbo ut ama-
tor. Participiale: quod a participiis: ut amandus. Aduerbiale quod ab aduer

bio ut craſtinus. Genus eſt diſcretio ſexus. Genera nominum ſunt ſeptem
Maſculinum.ut hic poeta. Fomininum ut hæc muſa. Neutrum ut hoc ſcam

num. Cõmune ut hic & hæc homo. Omne ut hic & hæc & hoc ſœlix. Promi
ſcuum ut hic paſſer. Incetum ut hic & hæc dies. Articularia ſecundum genera
& numeros ab hic hæc hoc pronomine ſumimus. Articulare eſt uox ſequen-
tem caſum & numerum indicans. O & heus aduerbia ſunt. & præponuntur

omnibus uocatiuis. Numerus ẽ dictiõis forma quæ diſcretionem qtitatis fa
cere poteſt. Nuumeri in omni parte orationis decliabili duo ſunt.ſingularis &

pluralis. Singularis ut homo. pluralis ut homines. Figuræ nominũ ſunt tres:

Simplex ut animus. Compoſita ut magnanimus. Decompoſita ut magnani-
mitas. Caſus eſt declinatio nominis nel aliarum caſualium dictonũ:quæ

ſit maxime in fine. Caſus ſũt ſex. Nominatiuus qui & rectus. Genitiuus qui
& patrius & poſſeſſiuus. Datiuus qui & commendatiuus. Accuſatiuus qui &
cauſatiuus. Vocatiuus ꝗ & ſalutatorius. Ablatiuus qui & comparatiuus & la
tinus dicitur. Ex his. unus eſt rectus uidelicet nominatiuus. Obliqui ſũt qua

tuor. Genitiuus datiuus. accuſatiuus: & ablatiuus. Vocatiuus uero eſt per ſe

uocandi caſus. Declinatio eſt inflexio nominis. Sunt autem declinationes
nominum quinq;ʒ. Prima quæ facit genitiuum in æ diphthõgon: ut poeta poe
tæ. Secũda in i: ut dominus domini. Tertia in is ut pater patris. Quarta in us
uel iu u: ut uiſus uiſus. & cornu cornu. Quita in ei diuiſas ſyllabas ut dies diei
RBerbum eſt pars orationis cum temporibus & modis ſine caſu acti
u onis uel paſi ionis uel utriuſq;: uel neutrius ſignificatiuum. Gene
ra uerborum ſunt quinq;. Actiuum. Paſſiuum. Neutrum. Com⸗

mune & deponens. Tempora uerborum ſunt tria. præſens præ--

a iii

ſens tempus TtoFri dicitur cuius pars præteriit pars futura eſt:ut docet pri
fallit in uerbis ſubſtantiuis & uocatiuis. Modaus eſt diuerſa in
elinatio animi uarios eius aflectus demonſtrans. Modi uerborum ſunt qui

teritum & ſuturum. Sed præteritum rurſus diuiditur ĩ tria ln præteritum
perfectum. In præteritum perſectum & in præteritum pluſꝗperſectum. Præ

ſcianus: quo

q;. Indicatiuus ꝗ & diffinitiuus dicitur. Imperatiuus qui & præcatiuus. Op

tatiuus qui & deſideratiuus. Subiunctiuus qui & coniunctiuus.Infinitiuus ꝗ

& infinitiuus. Species ſunt duæ primitiua ut amo. Deriuatiua ut amaturio

Figuræ ſunt tres. Simplex ut taceo. Compoſita ut conticeo. Decompoſita ut
conticeſco. Coniugatio eſt conſequens uerborum declinatio. Coniugatio-

nes uerborum ſunt quattuor. prima quæ in ſecunda perſona præſentis ĩdica

tiui habet a antes & ris: ut amo amas & amor amari. Secũda: quæ habet
e ante S & ris: ut doceo doces & doceor doceris. Tertia quæ habet i ante s &

ris ut lego legis & legor legeris. Quarta quæ habet i productum ante S & ris

nitur aliis qa ipſa loquit᷑ & p eam oſtendit᷑ ſecũda ad ꝗᷓ loquimur. tertia de qᷓ

at audio audis & audior audiris. Verba quæ coniugationes non ſequũtur

appellant anomala. ut ſum. Perſonæ ĩ uerbo ſunt tres. prima ut amo. Secun//

da ut amas. Tertia ut amat. & ſimiliter in plurali. Prima perſona ideo præpo

loquit᷑. Numeri ſũt duo. ſingularis ut amo. pluralis ut amamus. De pticipio

Articipium eſt pars orationisquæ pro uer bo accipitur:a quo deri
uatur & genus & caſum habet ad ſimilitudinẽ noĩs:& accidentia

p duerbi abſq; diſcretione perſonarum: & modorum. Genera partici

M pioꝝꝶ ſũt quattuor. Maſculinum ut amatus. Fœmininum ut ama D
ta. Neutrum ut amatum. Omne ut hic & hæc & hoc amãs. Caſus ſunt ſex in

nomine Tempora participioꝶ tria ſunt. Præſens cum imperfecto ut amãs.

perſectum cum pluſꝗperſecto ut amatus. Futuꝶ ut amaturus & amãdus:. Fi

guræ participioꝶ ſunt duæ. Simplex ut legens. Decompoſita ur perlegens.

Participia declinan tur ut noĩa præter pauca quæ deſcedunt a uerbis quartæ
coniugationis in eo deſinentibus: quoniam mutant primas duas uocales in

eu: ut iens euntis. quiens queuntis. De pronomine.

Ronomen eſt pars ofonis ꝗ ꝓ noie proprio uniuſcuiuſq; rei acci

pitur: perſonaſq; finitas recipit. Genera ſunt quinq;. Maſculinũ

ut hic. Fœmininũ urhæc. Neutge ut hoc. Cõmune ut noſtras. om-

ne ut ego tu ſui. Figuræ ſunt duæ. Simplex ut is. Cõpoſita ut idem

quod componitur ex is & demum Solum idemidẽ decompoſitæ ſiguræ eſt.
Perſonæ ſunt tres. Prima ut ego: Secũda ut tu. Tertia ut ille. deo prima & ſe

cnnda perſona unica tantum pronoia hahent: quia non egent diuerſis uoci⸗
bus: quoniam ſemper preſentes inter ſe ſunt& demõſtratiuæ. tertia uero per
ſona ideo habet plura: quia modo demõſtrat: ut hic modo refert ut ipſe. mõ

præſens eſt & uicina. ut iſte modo abſẽs & longe poſita. ut ille Si.n. ſuper om

₰
“

Pro
1nn⸗

kl

ſtea

gu⸗
ſen
n
ver
tuc

kre

mi
Dex
tpei
ſin
goi
0
ig
rio
ut

io.

det
86
Ens
ſtur

de⸗
io
ce
i⸗
mici
ama

rin

mis,

S

antæ

es in

aecl
Hlini
om⸗
dem

2el⸗
ſe

noci⸗
er
,
10

—
.

nes alias partes orationis finit perſonas pronomen rectiſſime tertiaruin quo
q; perſonarum differẽtia diſticte profertur quæ plurimas habet diuerſitates
pronomina non ſumunt articularia in declinatione. Sed noſtras & ueſtras nõ
ranꝗᷓ pronomina aſſumpſerunt. ſed quia ſequuntur declinationem nominũ
tertiæ declinationis. Ego & tu ideo genera habuere confuſa: quia cum demõ
ſtratiua ſint ſecum genera oſtendunt. Modi declinationis pronominum ſũt

.

quattuor. Primus continet tria pronomina ego tu ſui.Secundus quuq; ille ip

ſe iſte hic & is. Tertius quinq; meus tuus ſuus noſter & ueſter. Quartus duo
noſtras & ueſtras. Pronomina primi & ſecundi modi ſum primitiua. Keliꝗq
uero deriuatiua. lpſe ipſa ipſum ideo non ſacit ipſud in neutrali uoce ſicut iſ
tud & illud quia ueteres dicebant ipſus ipſa ipſim. De præpolitione.
NRæpoſito eſt pars orationis indeclinabilis quæ præponitur aliis
partibus orationis. per appoſitionem. ut coram deo. per compoſi
tionem. ut in doctus. De aduerbio
Duerbium eſt pars orationis indeclinabilis quæ adiecta uerbo ſi-
a gniſicationẽ eius explanat atq; ĩplet. Species duæ ſũt. Primitiua ut
cLam. deriuatiua ut clanculum. Significationes ſunt multæ: ut

. qualitatis. Temporis. Similitudinis ꝗqtitatis & ſimilia. Figuræ ſũt
tres. Simplex ut diu. Compoſita ut interdum. Decompoſita: ut im prudenter
ʒ ſdDeſlnteriectiooeoenr.

Nteriectio eſt pars orationis indeclinabilis quæ mentis affectum
ſignificans interiacet aliis partibus orationis, Interiectioni acci
dit ſignificatio tantum. De cõôiunctione.
Oniunctio eſt pars orationis indeclinabilis coniunctiua ali arum
partium orationis. Coniunctioni accidunt tria. poteſtas.figura
& ordo. poteſtas eſt uis quæ coniungit. approbat.affirma: conti-
nuat & ſimilia peragit. Figuræ ſunt duæ. Simplexiut & Compo

ita ut & en im. Ordies coniũctionum ſunt tres præpoſitiuus. ſuppoſitiuus
& communis. Pins.

lo. Sulpitii Verulani de morihus puerorum carmen iuuenile.
Vos decet in menſa mores ſeruare docemus.
Virtuti ut ſtudeas litteruliſq; ſimul.
Quæ prius admoneo miti puer indoie ſerua.
Præq; tuis oculis hæc mea iuſſa tene.

Sit ſine labe toga. & facies ſit lauta: manuſq;. tiria nec naſo pẽdeat ulla tuo
Et nihil emineat: & ſint ſine ſordibus ungues.

Sit coma:ſit turpi calceus abſq; luto.

Liguaq; nõ rigeat. careãt rubigie dẽtes. Atq; palam pudeat te fricuiſſe caput.

Exprimere & pulices. ſcabiẽq; urgere nocentem.
Ne te ſordidulum:qui uidet iſta uocet.
à iiis

Seu ſpuis aut mingis: nares nutaſue memento SðUDWMUU

Poſt tua concuſſumuertere terga caput.
Mucorem haud tangas. digitis ſputũ ue reſorbas.
Paniculo naſum mungere nempe decet.

Et ruptare caue ꝗn ora in terga reflectas. Stringe os:crepitũ coge tener̃ nates.

Munditiæq; tibi placeant. medio quoq; cultu.
Vtere. ne turpis uel uideare leuis.
Ne maledicta refer. nec promas turpia dictu:
Et ſtomachoſa quidem dicere turpe tibd.
Moribus urbanis curato præditus eſſe. Parce gulæ turpi:luxuriamq; fuge.
Parce & auaritiæ. bilẽ frenar memẽto. Inuidulus tumidus nõ odioſus eris.
Deſidiam fugies: atq; ocia turpia pelle Et ludi turpes ſint procul atq; uiri
Fidus ſis: audenſq; bonis temerarius eſſe.
Deſpice non audax ſis: timidus ue minus.
Nec penitus mutum. nnec te decet eſſe loquacem
Conuenit ille thoro. conuenit iſte fſoro.
Et manſuetus eris. rectum te lectus habebit.
Detege nec ſocium. nec tua membra moue. S
Nec ſisdifficilis nimiũ.nec credulus eſto. Dedecus & metues:& reuerer̃ pbos
Fautilis & mendax nunꝗᷓ.nimiũ ue ſeuerus Eſto:ſed comẽ muniſficũq; uelim.

Sis pius: atq; coles ſuperos., uenerare parentes. Et noceas nulli ſuripiaſq; nihil

Nec ſis uinoſus:ꝗquis potaſſe catonem Fama reſert. fugias ſumere bina mera

Omnibus in rebus ſtudeas precor eſſe modeſtus.
Sis auidus laudis. ſit tibi cura boni. .

Non ſis deriſor nõ ſomniculoſus iniquus.Nõ iudex.nec tu teſtis iniquus erxis

Sic bene moratum laudabimus atq; colemus:

Sic & honorus eris. ſic eris ipſe grauis.
Nunc ſaciles aures:animum quoq; præbe ſerenum.
Morigerate mihi:mollia iuſſa dabo.
Non ſum qui laudem ſũmo te accũbere mane.
Iudice conueniens me dabit hora cibum.
Nec uos ante focum cœnas producite longas.
Hæc ſaciat caupo.qui ſapit iſta fugit.
Sterne thoros nitide. lautoſq; appõe qdrantes.

Artcq; ſalem & cinerem flumina uina dapes.

Te uitare ueli cupidus ne ut lucro ſonoras Cõtracte fauces mãde rite iuuet.
Et licet ãtig cubuiſſẽt pectore prono. Te colla hæc ætas recte tenere iubet.
Et finito menſæ cubitis hærere potentes. Tu tãtũ faciles pone repõe manus
Tuq; puer iubeo ſedeas uel rato ſed aſtans.
Pocula miſcet celer. pone ue tolle dapes.

lura⸗a

u

—

lIuraq; conuiuas ſup importare miniſter. Effuge. nã turpis ſæ fit inde toga:
Quckien iubebit an facillis ſemperg ſubito. 1t de
D Quemqʒ tibi dederit tu tibi ſume Ilocum MM
“ Quodq; uir egregius pauido tibi porriget illud.
nates Sume libens grates. aptaq;ʒ uerba refer
FFBlſto tribus digitis. magnos nec ſumito morſus.
Nec duplices offas mandere utrinq; iuuet.
Dapſilis & largus ſemper blandeq; ſodali.
Impartire tuo pauperibuſq; dapes.

k Nec uos obſcœnos jaudabimus aut comedones:
. Eſſe decet uiuas: uiuere non ut edas.
i1 Namqʒ cibus nimius capiti ſtomachoq; nocebit:
Corporis hic uires ingeniiq; rapit.

Gauſape non macules.aut pectora:nec tibi mentum.
Stillet: ſitqʒ tibi ne manus uncta caue. H
Sæpe ora ac digitos mappa ſiccabis adapta.
In quadra facit non tua palma moram
Quod tibi uicinum fuerit tibi ſume ſodali

bo (Cece tuo referat dum tamen ille manum.
lim⸗ Dumqʒ in fruſtra ſecat caueas ſumpſiſſe reciſa.
Nhi1 L. ucro legit dulces abſq; pudore bolo.
pen Non manibus gremio immuſſis tibi uel licet unguis.
ſergz Quogd ſumes reſidens non agitato pedes.

lncidaſq; prius ꝗᷓ deus contundat offellam.
Tingantur rurſus ne tibi morſa caue.
Nec linguas digitos: nec rodas turpiter oſſa.
Aſt ea cultello radere rite potes:·
Siue ſuper menſam cortex cumuletur & ipſa.
Oſſa uel in pateram præpedibuſ ue iace.
Nec tanqᷓ fiſcos tenta nec delege fruſtra.
Et quocunq; manus: huc tibi lumen eat.
Nec ſocium torue aſpitias: ue quod ederit ille.
Aduertas: geſtus inſpice ſæpe tuos. l
Pocula quum ſumes tergat tibi mappa labella:
Si tergas manibus non mihi charus eris:

et. Vna manus ſumat pateram: ni hanc iactet in hoſtem
A4 (Theſeus: aut Beli ſint monumenta patris.
us Allr0tDt hanc ſi binis manibus captabis id apte.

Efficies:digitis uaſcula ſume tribus.
Et teneas oculos: nec ſupra pocula fare.

Plena aliquo uita ſit tibi bucca cihbo.
Deme merum ciatho multum ne forte ſuperſit.
Quod nolit ſocius ſumere ſponte tuus.
Quiĩ ſapit extinguet multo cum fonte phalernum.
Er parco lympham diluet ille mer.
Non ſacias binos hauſtus/nec feſſus anheles.
Sipila nec labiis ſtridula prome tuis ”ôƷM
Nec cito ſorbebis uelut oui lutea grati.·
Nec nimium tarda fuge phalerna mora.
Vnum ſiue duo.ad ſummum tria pocula ſumes.
Sic hunc numerum excedes iam mihi potus eris.
Fac uideas quodcunq; bibes:modicumqʒ pitiſſa.
Crater ſiue calix det tibi uina breuis
Os quoq; tergebis ſemper poſt pocula palmas.
Abule: quum menſam deſeris atq; labra.
inflectenſq; genu. iungens quoq; brachia proſit.
Dictio. ſed tolles ordine quæq; ſuo-PFinns.
Clariſſimo uiro. Falcõi Sinibaldo patritio Ro.prothonotario apoſtolico apo
ſtoliciq; fiſci cuſtodĩ Sulpitius Verulamus ſalutem.

5 1 1 ga., . 8
Secundam horum librorum editionem eo tibi dicare cõſtitui ſa-
pientiſſime Falco:quod mirifice me delectauit tua illa pura & pie

tas:qua in inſtituendis domeſticis uteris. Qui quidẽ uel hoc uno
ſoælices appellatr̃ ſe poſſunt.quod apud te:ſi uiuere contingit. In fratris enim
filios paternum. In famulos uelut patrui animum geris. Vt habeat igitur pie
tas talis quo nõ modoeos qui tibi chariſſimi ſunt ad litteras excitet:ſed eſſet

quod romanis & exteris tradere quãplurimoſq;: ut tuus eſt mos: ualeat pro⸗

mereri. Lætus accipe munuſculũ quod ofſerimus. ſed utinam. ut erit præſer
Iĩ lucido in præ entia ſatiſfactu miſic haberemus dignum aliquid: quod Frã⸗-
ciſco eius fratri poſſes ſubminiſtrare. Dequo quid tibi nunc dicã: Profecto

quom eius acumen quom feruens ſtudium tam in noſtra oratoria ꝗᷓ in iuris

facultate percipienda: quomodo animi candorem: quõ deniq; ſanctos mores

inſpicro: illud auſim de eo quod naſicæ aſcribitur iudicare. Eũ eloquentia

ſprimum iuris ſcientia conſultiſſimuũ: ingenio uero ſapientiſſimum fore. Sed
pero me oportũe meditaturum: quod huic etiã aliquãdo ſis tra diturus. uale
lIo. Sulpitii Verulani uiri eruditiſſimi de arte
grammatica opuſculum compendioſum.
Fundamenta cupis latiæ qui noſcere lnguæ:
Artibus ut doctis inuigilare queass::
Hac intereſt. te calle breui: paruocq; labore
Perducam ſauſto ſydexe:carpe uiaam.

„.W
——

●

2

ſ.

f ee — — — — — – — 22

nunt. ut hi poetæ:

Nomina per caſus nam te uariare docebo:
Hinc tibi ꝙ ſeruent nomina quæq; genus:
Poſt hæc de uerbis & formis pauca locutus
Præteritis tradam iuncta ſupina ſuis:
Poſtremo ut uerbis deceat te iungere caſus.
Conſtruere & partes ſœdere quaſq; ſuo.
Ergo age ut ad lætum uenias puer optime frugem.
Sulpitii diſcas hæc monumenta tui. H
. De nominatiuo primæ declinationis. ”MUHG
Rimæ declinationis nomina ſiue latina ſiue græca: aut in a aut ĩi as
aut in es habent ſingulares nominatiuos. In a terminata tam ma⸗/
ſculina quã ſfœminina ꝗᷓ communia ſũt: ut hic poeta:hic ſcriba hæc Roma.

hæc muſa. hic & hæc aduena. Ex neutris quibus ſecundũ hanc declinatiem

uetuſſiſtimi utebantur ſolum polenta: ut Ouidii teſtimonio ifra docebimus
in uſu remanſit Nam ſecundum tertiam declinationẽ non uariantur. in as &
in es græca ſunt tantum & maſculina: ut hic æneas hic anchiſes. H
De genitiuo & datiuo.

.

Genitiui & datiui in æ diphthongõ finiuntur. ut huius poetæ. Veteres tamẽ

genitiuos fœmininorum in a deſinentium plerunq; in as more græco termi
narunt. ut huius familiæ & familias. & in ai: ut aulai pro aulæ & picta i pro pi

Ctæ. De Accuſatiuo. Accuſatiui in am deſinunt. ut hunc poetã. hanc
muſam. Vocatiui & ablatiui in a. ut o poeta. ab hoc poeta.llla uero ꝓpria græ
ca in as & in a etiam in an finiunt accuſatiuos. ut hunc æneam & ænean. hac
æginam & æginan. Alia græca in es accuſatiuos etiam in en emittunt ut an-

chiſen. Vocatiuos autem & ablatiuos in e: ut o anchiſe. ab hoc anchiſe. Inter

dum etiam in a quod olim anchiſa etiam in nominatiuo dicebant: ut docet.

Quintilianus. Barbara propria in am aut non uariantur: ur Balabam. Aut

ſolummodo in genitiuo & datiuo: ut Adam huius adæ. huic adæ. Reliqui ca
ſus nominatiuo ſimiles ſunt. De Nominatiuis & uocatiuis pluralibus.
Huius declinationes pluralis nominatiui & uocatiui in æ d'phthongon deſi

De genitiuis.
Gti ĩ ag ut horum poetaꝑe.niſi ĩ um ꝑ ſyncopam cõpoſita & deriuata nomi

na ꝓſerantur ut graiugenum & grauigenaꝶe dardanidũ & dardanidage, nam

muſum & poetum & ſimilia non dicimus. De cdatiuis & ablatiuis.
Datiui & ablatiui in is exeunt:ut his poetis ab his poeiis.pauca tamen ſomi
nina in abus hos caſus habent: ut deabus. filiabus equabus mulabus liberta
bus duabus & ambabus. & uix plura. Quãuis antiqui dextrabus & eabus di⸗-

xerunt. Et falſũ eſt illud quod omnia fœminina quæ a maſculinis in us neu-

tro carentibus tranſſormantur in abus hos habent caſus. Nam ut inquit ual
la diuabus.priuignabus. genitabus. aſinabus. iuuencabus, ceruabul, lupabus

*

urſabus. libertinabus. patronabus. concubinabus. ſeruabus. ſamulabus. do-
minabus: animabus non dicimus. Sociabus uero apud Florum legimus.
Aſinabus uero apud Priſcianuum. De Accuſatiuis.
Accuſatiui in as emittuntur: ut hos poetas.
De recto ſingulari ſecundæ declinationis.
Ecundæ declinationis nominum ſex modis terminantur ſingula-
sS res nominatiui.aut.n. in um deſinunt ut tẽplum: aut in er: ut caper
aut in ir ut uir.aut in ur ut ſat.aut in us ut Virgilius aut in eus di⸗
phithongon græcorum tantum. ut Tydeus orpheus. Inuenimus ẽt
inos græca terminata,: ut hæc Leſbos. hoc chaos. & in on neutra. ut hoc lliõ.
hoc epitheton. De Genitiuis. .

Genitiui in ĩ longum deſinunt.ut templum templi. Sed in quibuſdam ſũt pba

res In quibuſdam una ſyllaba abundant. Nam pauciorum ſyllabarum ꝗᷓ no-
minatiui ſint eſſe nõ poſſũt. Vnde in his gtĩs quos poetæ miores nomĩatiuis
proferũt fit ſubtractio lr̃æ ultimæ per apocopẽ. ut peculi pro peculii. omnes
igitur genitiui huius declinationis una ſyllaba rectos ſuperant. ut uir uiri. ſat᷑
ſaturi tydeus tydei.Exceptis qui ueniunt a nominatiuis ĩ us & in um qui pa-
res ſunt ut uirgilius uirgilii: templum templi. & qui formãtur a nominatiuis
in er habentibus formininũ in a : ut niger nigri nigra. Ex his excepimus quæ
suel ſp uel n ãte er ſyllabã hẽnt: ut miſer miſeri ꝓſp ꝓſpi tener teneri. Et a fe
rO uel gero cõpoĩta ut armifer armiferi.armiger armigeri. Demit ẽt puer pue
ri. liber liberi qd bacchũ & ingenuũ ſignificat. Nã in aliis ſignificationibus li
bri facit.adulter adulteri ſocer ſoceri.lacer laceri iber iberi pẽultima/ꝓducta
ltem & eius cõpoſitũ celtiber celtiberi.præſbyter præſbyteri. mulciber mul-
ciberi & mulciberis. Dexter dexteri & dextri. Aſper aſperi & aſpri. Sed aſperi
quando eſt proprium. De Datiuis & ablatiuis.
Datiui & ablatiui formantur a gẽitiuis i in o uerſo:ut Virgilii uirgilio
Templi Templo. Tydei Tydeo. Græca autem illa in eus genitiuos in ei uel ĩ

eos & in eo more actico etiã habent & datiuos in i: ut orpheus huius orphei

uel orpheo uel orpheos huic orphi. Virgilius in Buccoli. Orphi calliopeano
formoſus apollo. & in ſexto æneidos. In fſoribus letum androgeo. Statius. Nõ
mutum caput orpheos Loqueber. —ðDMW—
Accuſatiui in um deſinunt: ut hoc tẽplum hoc templum.hic tydeus hũc ty-
deum. Sed hæc in æus diphthongõ græca emittũt hunc caſum etiam in a &
uocatiuum in eu ut hunc tydeum & tydæa otydeu. Inuẽitur & accuſatiuus
græcorum in on ut tydeon. Pactolus Pactolon: leſbõ meandrõ Vocatiuus de

ſinentiũ in er & in um ſimilis eſt nominatiuo: ut hic magiſter o magr̃ hoc tẽ

plum. hæc glicerium o glicerium. Ideoq; animaduertendum o euãdre: o tym
bre o teucre o puere & his ſimilia non eſſe a nominatiuis in er ſed a rectis in
us ut euandrus trymbrus teucrus puerus: ut ãtiqui dicebant. Nomia propria

—

(A
e
bon
ur
na

10
lat
per
ſ
E
e

in⸗
h

a

Us.

der
c⸗
uᷣ
ö⸗

li

,

in us terminata & i ante us habentia uocatiuũ in i remoto us minorem no-

minatiuo una ſyllaba faciunt: ut uirgilius o uirgili. Pompeius o pompei. Ca

ius o cai. Vetuſtiſſimi tamen dicebant o uirgilie pompeie caie. Cætera in us
conuerſo us ĩ e faciunt uocatiuum. ut priamus o priame. Quædann græca i

us terminata hunc caſum emittunt:in. uut Oedipus œdipu: Panthus pantu
Quædã in os ſimilẽ nominatiuo ut ilios & ilie. Dicimus tamen o deus: o lu
cus fili o filie. o populus o popule: o fluuius o fluuie. o agne & o agnus. o uul
ge & o uulgus. o chore & o chorus. o pelage & o pelagus quæ ſic ſuo arbitrio
protulere maiores. At ne aliquando ambiguam dictis meis fidem adhibeas

chariſſime lector. Volo te ſcire hæc oĩa ex illuſtribus me collegiſſe auctort

bus quorum non poſui uerba ne crebra interpellatio faſtidium generarer &

ne ingenium puerile proſuſitate confunderem.

De Nominatiuo & uocatiuo pluralibus. ⁴
Nominatiui plurales & uti huius declinatiõis ĩ i longum deſinunt ut hi ma
giſtri o magiſtri. Sed neutra nomina habent nominatiuos accuſatiuos & uo
catiuos in a ut hæc templa hæc templa o templa. De gtis. Genitiui
in orũ terminãt. ut hoꝶ tẽploꝶ:hoꝶ, domi noꝶ. ꝓferũt ẽt ĩ um ab auctori
bus genitiui maſculini præſertĩ neutro carẽtes ſiue p ſyncopã ſiue ĩ um na
turaliter exeãt: ut deũ & deoge nũmũ & nũmoꝑꝶ⸗Mille nümũ tñ & mille de
nariũ nõ mille nũmoꝑꝶ & mille déarioge triũuiꝶ ſed nõtrimuiroꝶ: ut Var
ro docet.ln neutris autẽ ſyncopẽ fieri aut nunꝗ aut raro ĩuẽies. Datiui & ab
latiui ĩ is ꝓferunt ut his templis ab is tẽplis. Sed ludoge & feſtoꝶ noia illa ſẽ
per pluralia tã ĩ ium ꝗᷓ ĩ orum gtõs emittũt. Dtõs ãt & abltõs ĩ ibus. ut horũ
ſaturnalium & ſaturnaliorum. his ſaturnalibus ab his ſaturnalibus. horum
uulcanaliũ & uulcanalioꝶ his uulcanalibus ab his uulcanalibus. Dicimus
etiam duobus & ambobus. De accuſatiuiis
Accuſatiui in os exeunt ut hos dominos. has platanos.
De adiectiuorum trium uocum adiectione. S
Adiectiua quæ partim ſunt primæ pti ſecundæ declinatiõis ſic uariãt
in numero ſingulari. Bonus bona bonum. Boni bonæ boni b onæ bono bo
num bonam bonum. O bone o bona bonuma bono a bona a bono. In
plurali boni bonæ bona. bonoꝶ bonarũ bonorum. bonis. bonos bonas bo
na.o boni o bonæ o bona:a bonis. De tertia declinatione.
Ertie declinationis ſingulares nti uarie terminantur. Deſinunt. n.
t in a.ut hoc poema.in e. ut hoc cubile:in i nullum eſt nomen:niſi il
la monoptota neutri ge.gũmi ſinapi nauli. Et ois generis.frugi
nihil:mãcipi.huiuſmodi & ſimiliia. In al. ut hoc ani-
mal.In el.ut hoc mel:In il ut hic & hæc uigil. In ol ut hic ſol. In ul ut cõſul In
an ut hic titan. In en ut hoc nomen. In in ut hic delphin ĩ on ut hæc ſydõ ſy

donis.ĩ ar ut hoc calcar ĩ ex ut hic uomerii ir ut hoc gadir ĩ or ut hic orator

græca ut clamys. in os ut hic flos in us ut tempus. in æs diphthongon: ut hic

in ur ut hic turtur:in as ut hic meœcenas. in esut hic pes. in is ut hic collis. In y

præs. in aus quoq; ut laus. in ans ut amans. in ens ut mens: in vns ut tiryns.in

tibus epy. Sed aliquæ terminationes ex his interdum productæ interdũ cor

ons ut mons: in uns: ut aruns. in ars ꝛut pars. in ers ut iners. in ors ut mors in
urs: ut tyburs. in uls ut plus. in abs ut trabsein ebs ut plebs in ibs ut calibs.in

obs ut ſcobs:in urbs:ut urbs in aps ut daps: quis in uſu non ſit in epsi ut ad-⸗

eps in irps ut ſtrips. in yps græca ut gryps & cinyps: in ops ut inops in ips ut
ſtips. in ems ut hyems. in ax ut fax. in ex ut lex & fex in ix ut nix in yx græ. ut
ſtyx.in ox ut uox. in ux ut lux in aux ut faux: in alx ut falx in anx ut lanx. in
unx ut coniunx. arx. ut arx in ac ut lac. in ec ut allec in id ut dauid.ĩ ud ut bo
gud in ut ut caput. in y ut epy. Statius Quos Tiron & ſummis in geſtum mõ

reptæ inueniuntur quas ꝗdem cum de genitiuo tractabitur cognoſces.
De genitiuis.

. — . . 2. — „ . . 2
Genitiui ĩ is correptũ deſinunt:excepto huius uis qd ꝓducitur.in a rectũ
deſinentia addita tis ſyllaba faciunt genitiuum ut poema poematis.ſyrma ſir

matis. Vetuſtiſſimi tamen huiuſmodi nomina græca iuxta primam declina-
tionem uariabãt etiã mutato genere & iuxta ſecundam mutata uoce: ut hæc
ta e in is uertunt: ut monile monilis. Cepe indeclinabile eſt dicimus etiã hæc
cæpa cæpe. In e ꝓductum græca ſunt & propriam ſeruant declinationem ut
hæc penelope penelopes & rhetorice rhetorices. Ino ſi fœminina ſint & g
uel d ante ohabeãt o in i breue conuertunt& accepto nis formãt genitiuum
ui uirgo uirginis: dulcedo dulcedinis. Compago tamẽ & ambago compagis

& ambagis. Et ſi Oui. dixit Atq; ita diſparibus clamis compagĩe ceræ. Dido

didonis facit & græce didos uel didus. Caliſto etiam caliſtonis & caliſtos uel
caliſtus ſic & ſimilia. Cætera uero quæcũque ſeruanto longum: ut iuno iuno
nis caupo cauponis præter hic cardo cardinis: ordo ordinis hõ hoĩs: Vetuſti
tamen homonis dixerunt nemo neminis: turbo turbinis quando ẽ appellati
uum:quãdo ꝓprium turbonis. Apollo apollinis. hic cupido cupidinis margo
marginis. brito britonis ex gallica gẽte homo. Caro carnis format. Anio flu-
uius anienis facit qd uolunt eẽ a recto anien. Nerio quoq;uxor & uis matris
nerienis: ut auctor eſt Gellius. Lac lactis. allec allecis. bogud bogudis. dauid
dauidis caput capitis: ſic & eius cõpoſita: ſinciput ſincipitis:occiput occipitis
nepet oppidi nomẽ indeclinabile eſt dicitur tamẽ nepis & nepte nepetis. In
al deſinentia ſiue neutra ſunt ſormant gẽitiuũ in alis longum: ut hoc animal

animalis. Si maſculina habentillud a breue : ut Hanibal Hanibalis & hic ſal

ſalis. In el addita is ſormant genituum ut mel mellis. In il in ol & in ul

eſt. ſic & nequam.

uel hoc poema poemæ: & hoc poematum poemati. In e correptam termina

ſumunt is utuigil uigilis ſol ſolis & conſul cõſulis. nihil nomẽ indeclinabile

inds

I
citan
ram

min
5
dne
te
cita

4

les

hͤ

lii⸗
emi
ber
lert
Pta
nea⸗
eris
lete
man
lina
hice
mey

ebe⸗

in⸗

wor

Rrös
Wer

(ena
lae
un
Inh
min
liue

