Dup leo de te & caſum tuum ſed figurate. Sta. Bellorum extrema dolemus. Oui.ꝗ
desli me doluiſtis adẽptum. Idem Tu uero tua dana dole. Mœreo es ſtus ſum per
eilrd atriſtarſe Albeo es bui per imbiacharſe. Nigreo es grui per anegrirſe. Caleo
zdeim les lui per ſcaldarſe: frigeo es xi: per affredarſe. Tepeo es pui per farſe tepido.
Nh Aegrot o as aui atum per amalarſe. Rubeo bes bui per aroſſarſe. Palleo es lui
Nenene per impalledirſe. Pingueoes gui per ingraſſarſe. Macreo es rui per amagrirſe
re Areo ares arui per deſeccarſe. Vireo ires nirui per inuerdiſe.
rib Ardeo es arſi ſum per arderſe. Madeo es dui per bagnarſe. Stupeo es pui per
Ninui ſtupirſe: Tumeo es mui per gonfiarſe. ”M”VMDe
viet Exta neutrorum ſpecies eſt eorum quæ neutropaſſiua dicuntur
Via quæ quidem uolunt ante ſe nominatiuum patientem & poſt ſe ab
W 5 latiuũ agentẽ cum præpoſitiõe auel ab uel abs:ut ego ſũ factus 2
ſtena . deo.ſed prima quattuor fere ſemper ab ſolute ponuntur. Vapu⸗
en lo as aui atum per eſſer bactuto. Veneo nis niui uel nij uenum per eſſer uen
. gti duto. Exulo as aui atum per eſſer ſbandito. Nubo is pſi prum per eſſer mari-

cim tata. Fio fis factus ſum per eſſer facto: Liceo es licui per eſſer apprezato: ut tu
r licebisa me magno. Sic cõſtruuntux calefio frigefio & huiuſmodi etiam ſio

doctus ſuam. De. uerbofm cium conſtructione.

c bo deſinente in o actionem & paſſionẽ ſignificat. Actiuorumq; &
paſſiuorum pro ſignificatione ſimplicem cõſtructionem requirit:
ut ego interpretor Perſeum: a me ĩterpretatur Perſeus. Largior au
tem & interpretor datiuũ etiam poſtulãt: ut largior equum tibi. a me largitur
equuis tibi. Dicimus& criminor te fruti: & hortor te ad moleſtiam. Largior
iris itus ſũ p donare & eſſere donato. Experior iris tus ſum p prouar̃ & eſſere
puato. Veneror aris atus ſum p honorare & eſſer honorato. Moror aris atus
ſum p tenere & eſſer tenuto in tardita. Et quãdo abſolute ponit per aſpectar

ut quid moror. Oſculor aris atus ſum p baſiar̃ & eſſer baſiato. hortor aris atus

ſum per confortare & eſſer confortato. Sic & eorũ cõpoſita deoſculor adhor
tor cohortor & dehortor qà ſigni ficat ſcõforto & ſcõfortato. Crimĩor aris a-
us ſũ piculpatr & eẽre ĩculpato.Amplector cteris xus ſũ ꝑ abraciare & eſſer ab
raciato. ſimiliter & cõplector. Interpretor aris atus ſũ ꝑ ĩtepretare & effer ĩter
pretato: Hoſpitor aris atus ſum p albergare & eſſer albergato Nec te lateat ue
teres inter cõmunia poſuiſſe uereor utor conſulor dignor confiteor teſtor &
quædã alia ſtipulor in utraq; ſignificatiõe præpoſitioni & ablatiuo coniungi

Priſcianus eſt auctor: ut ſtipulora te. ideſt interrogo te & ĩterrogor a te quod
ſignificat & ſpondeo. De deponentium conſtructione.

.

Epponens uerbũ eſt in or finitum nõ habẽs actiuũ in o: & actionz
d duel paſſionem ſigniſicat & aut hanc aut illam deponit. & iõ ſic ap-
pellatur. nam ꝙ; de r littera Diome. inquit frigidius eſt. Diuidimus

autem eas in ſex ſpecies.

prima deponentium ſpẽs uult ante ſe nominatiuum agentem & poſt ſe ab

latiuum patientem ſine præpoſitione: ut utor rebus meis. Dicũturq; hæc poſ
ſeſſiua: quia quod poſſident exprimunt. Vtor eris uſus ſum per uſare. Abu⸗/
tor abuteris abuſus ſum per uſare non directamente. Veſcor ris per uſare ci-

bi & per mangiare. Fruor eris fretus & fruitus ſum per pigliare piacere & ſe-

curita uſando. Potior eris æ iris itus ſum per obtenere coſe deſyderate. Fun
gor eris functus ſum per uſare officio & dignita. Vtor & ueſcor & fungor ac⸗

cuſatiuo ueteres cõiunxere. Potior uero accuſatiuo& genitiuo. S
Frcunda deponentium ſpẽs datiuum patientem poſt ſe requirit:
8 ut ego auxilior infirmo. & appellantur acquiſitiua. Auxilior aris

atus ſum. Opitulor aris atus ſum per aiutare. Quæ quandoq; etiã
actõ iunguntur. Adminiculor aris atus ſum pro eodem. Suffra

gor aris atus ſum per fauorire. Refragor aris atus ſum per deſfauorire. Pa-
trocinor aris atus ſum per defendere. Medeor eris. Medicor aris atus ſum per
medicare: ſed dicimus etiã medicor te Miſereror eris miſerrus ſum per miſeri
cordiare: iungiturq; etiam gtõ. Moderor aris atus ſum per moderare:iungit

Ommune uerbum eſt quod in or deſinens non formantur a uer-

getir

ſengar

jongon

jalidia
ſorari

er ſeg

Mltrar
tie G
perco

gvore
luctor
ur
n

uſa
.8
derſe
dro⸗
dora
cemi
dmin
tiorir
eriſ
ktiam
ſump
perca
derpar

kecon

derc
isa
Renn
come
lian
Ner
As
lero⸗

de. .
a⸗
Nu
nwquinit

Ale
rarisars
raſpechif
tanſsatus
or Whor
iora
Kelers
eſer ier
elreate
retor
crimgi
tarcol

Aore
öſci/
Muichmn

tpolte

g r
eAv⸗/
jllarech
rele⸗
ne.Eun
nzorer⸗

lor an
m. 1
te, M
slunye
4 nlei
reivne

q etiam actõ. dicimuſq; & modero as. Adulor aris atus ſum. per adulare . iu

ſengare. Comitor aris atus ſum per accompagnare. Quæ ambo etiam actõ

iunguntur: Blandior iris itus ſum per accharizare. Inſidior aris atus ſam per

inſidiare:o uero per aguaitare. Ludificor aris atus ſum per beffigiare. Aduer-
ſor aris atus ſum. Obuerſor aris atus ſum per cõtrariare. Dominor atus ſum-
per ſegnorezare. Famulor aris atus ſum ancillor aris atus ſump ſeruire & mi-
miſtrare. Gratulor aris atus ſum per demẽſtrarſe de eſſer lieto & rendere gra-
tie Gratulor aris atus ſum per demoſtrarſe allegro. Aſſentior iris enſus ſum

per conſentire. Dicimus in eadem fignificatione & cõſtructiõe aſſentio. Obſe

quor eris cutus ſum per obtẽperare. Innitor eris iſus ſum per appogiarſe. Ob⸗
lIuctor aris atus ſum per reſiſtere contra altrui. Quæ omnia fere poſſunt abla
tiuum ſuſcipere: ut blandior tibi mãu: qui quidem omnibus uerbis generali
ter põt adiungi: ſicut & præpoſito cum ſuo calſu. —

EFrufmetia depon ntium ſpẽs ante ſe nominatiuum agentem: & poſt ſe
t actum flagitat patientétut ſolor te. appellanturq; tranſitiua. Solor
Aris atus ſum. Solamur uerbis. Conſolor aris atus ſum. Conſola
mur re: Furor aris atus ſum. Aggredior eris ſus ſum. Adorior iris
tus ſum per aſſaltare. Conor aris atus ſum per ſiorzarſe. Dicitur & conor ad
id. Sequor eris cutus ſum per ſequitare. ſic etiam inſequor & Perſequor per
perſeguitare: & proſequor quod eſt ulterius ſequor & conſequor & aſſequor
pro acquiro. Depopulor aris atus ſũ per deſtruere cum multitudine. Præ
dor aris atus ſum per arrobare. Miror raris atus ſum per marauigliarſe. Sic
demiror & admiror: qᷓqᷓ dicimus miror te & de te. Miramur autem corporea:
admiramur incorporea. Muneror aris atus ſum quo ẽ uſus. Horatius. Me-
tior iris uſus & itus ſum p menſurare. Recordor aris atus ſum. Reminiſcor
eris ſine ſupino per recordarſe. Obliuicor eris itus ſum p ſcordarſe: Que tria
etiam gtis iunguntur. Arbitror aris atus ſum per iudicarũ. Aſpernor aris atus

ſum per deſprezare. Adipiſcor eris ptus ſum per acquiſtare: Venor aris atus ſũ

per caciare le fere. Aucupor aris atus ſum per ucellare Loquor ris locutus ſũ
per parlare. ut loquor dulcia uerba tibi & ad te: & alloquor te dulcibus uerbis
precor aris atus ſum perpregare Dicimus & præcor a te. Reor reris ratus ſum
per cre dere fermamente. Opinor aris atus ſum p hauer opinione. Meditor
aris atus ſum per penſare. Limitor aris atus ſum per fare ad exmpio de altri
Aemulor aris atus ſum per imitare aſtutamente. Exordior iris rſus ſum per
comenzare. VIciſcor ris ultus ſum perfare uendecta. Dicimuſq; ulciſcor iniu
riam & inimicum & auos troiæ &tẽpla temerata & de te Sortior iris irus ſum

per partire & pigliare in ſorte Adipiſcor ris adeptus ſum per acquiſtare. Præ

ſtolor aris atus ſum per aſpectare: quod etiam datiuo coniugitur. Lucror aris
atus ſum per guadagnare Sũperlucror aris atus ſum per ſuperguadagnare oO
uero auanzare. Vaticinor aris atus ſum quod eſt futura prædicere. Augu⸗

tiuo: ut egredior pꝑ uſcire. Regredior eris ſſus ſſum. Reuertor eri

ror aris atus ſum perdiuĩare Vereor eris ritus ſ per timere. Patior eris ſſus

ſum perſoſtenere. Dignor aris atus ſum per iudicare degno o uero degna
re. eius contrarium eſt dedignor. Comitor aris atus ſum per accompagna
re. quod ſæpe datiuo iungitur. Cicero. in Tuſculana. Cætera quæ
comitant ur huic uitæ: dicimus & comito as. Miſeror aris atus ſum: & mi⸗
ſereor eris tus ſum p hauer miſerricordia. Liceor eris & licitor aris atus ſum
offerir pcio in ne la publica uenditione. Conſtruunt᷑q;: ut emo. Sic dicius
& polliceor hanc rẽ. Queror eris queſtus ſum te & de te Cõqueror eris ſtus
ſum per lamẽtarſe. Molior iris itus ſum pꝑ apparechiare. Suſpicoraris atus ſũ

pꝓ ſuſpicare pẽſare & eſtimare. Teſtor aris atusp teſtificare & iurare. Deteſtor
aris atus ſum per iprouare. Scitor aris atus ſum per cerchare de ſapere & ſpia
re. Scrutor aris atus ſum cer cerchare cõ diligentia. Fateor eris ſſum ꝑ cõfeſ⸗

ſare ſic cõfiteor. Proſfiteor uero per confeſſare & demonſtrare apertamente
de intendere & de ſapere. Auerſor aris atus ſum per uoltare le ſpalle per odio
Potes adder̃ aligbus drũm: ut furor equum tibi: arguor & minor tibi mortẽ
Varta deponẽtium ſpẽs ante ſe uult ntũm patientẽ. & poſt ſe abla
ꝗ tiuum agentẽ ſine prepoſitione: uel actũm cum ob uel pp:ut letor
pecuniis uel ob pecunias. Dicunturq; effectiua. Lætor aris tus ſam
per demonſtrarſe allegro. Glorior aris atus ſum ꝑ gloriarſe: indi-
gnor aris atus ſum per indignarſe & adirarſe. Morior reris tus ſum per attri-
ſtarſe. Verecundor aris atus ſum per uergognarſe. Expergiſcor eris rectus ſũ
per reſuigliare, Bacchor aris atus ſum per infuriarſe de uino. Crapulor aris

atus ſum per imbriagarſe de cibo.
Vinta deponẽtium ſpẽs eſt eoꝶ ꝗ;ᷓ ntũm patientẽ ate ſe poſtulant

& poſt ſe ablatiuum cum ppoſitiõe agẽtẽ: ut ſum ortus a bono pf̃e
Appellantur deponẽtia paſſiua. Orior iris ortus ſum. Naſcor eris
natus ſum per eſſer nato. Renaſcor eris natus ſum per eſſerre na⸗

to. Enaſcor eris atus ſum quod eſt naſcendo egredi.

Ltima deponẽtium ſpẽs nõ regit poſt ſe caſum ſine præpoſitiõe ut
u altercor cum Paulo. Et dicunt᷑ appoſitiua & abſoluta. .
Gradior eris ſus ſum per andare. Proficiſcor eris ctus ſum p ptirſe

Ingredior ris ſſus ſſum ꝑ ĩtrare: ſed frequenter puro gaudet accuſa

tornare. Nugor aris atus ſum p cianzare con parole: ſic iocor. Cõuerſor aris

atus ſum ꝑ hauere cõuerſatiõe. Verſor aris atus ſum pꝑ reuoltarſe & nõ ſe par

tire. Rixor aris atus ſum. Tumultuor aris atus ſũ. Altercor aris atus ſum p cõò

tendere. Ratiocinor aris atus ſum ꝑ fare cõto & argomentare.ſic & argumẽê-

tor. Lacrymor aris atus ſum. dicitur & lachrymo as. Prœlior aris atus ſum 5
cõbacter. Labor eris pſus ſum p caſchare. Nitor eris nixus ſum per ſſorzarſe
ut nitor ſub pondere. Cachinor aris atus ſum per ridere diſſolutamente. Di
. 3 . .

s ſus ſump

gercior
e btaz

2

vmfer⸗
ſoitar
ktiam
lutam.
areog
wo
dion⸗
roin
poſit
teratr
perlot
tiuunm
ſunte
tione
ſonnl
ſerujt
ſaur
iinſin

Platin

vend
lim
Laturt
legein
lereſtp
Weat
caſuset
lmerec
Adic

1 im
Mtiul

ing

iorert ug

vend ern
cconoinn

Czen e

tumN mi⸗

Katus n

e cicin
kor enbln
aris li
ne Dertu
perhi⸗
n cie⸗
peranenn
Ueeroi⸗
Flibion
olt leel
wutbewt
rstlan
tinſeinci⸗
m eratt
ghint
nlorei

eoltun
1bovot
Voren
eNenen/

liien

r re⸗
nle

ſus lmp
etiorarn
röſeye
8lunpe⸗
ag
s ſong
ſorzn

1

gradior aris atus ſum per combatere cõ ſpade. Luctor aris atus ſum per fare a

le braza. Graſſor aris atus ſum per fare impeto & aſſaltare.
DDe uerborum imperſonalium cõſtructione.
Enera uerborum imperſonalium duo ſunt actiuæ uocis & paſſi⸗
uæ Actiue uocis terminantur in t ut tedet miſeret. Paſſiuæ in tur
ut amatur. & deſcendant iſta paſſiuæ uocis a tertiis perſonis omni
um fere actiuorum addita ur ut amat amatur. Sed dicimus amatum ẽ amatũ
fuit:amatum ſuiſſet & ſimilia in unica dictione: ne putares duas: Deſcedunt

etiam a neutris illis que ſignificant paſſionem & uĩ habent actiuam uel abſo
lutam.& accipiũt ante ſe ntũm agentẽ. Nam quæ patientem requirunt: ut ſũt

careo gaudeo & uapulo illa non habent. Sed ea fere ꝗqᷓ cum ſeruio numeraui-
mus: & cum aro & eo is. Excipimus illa quæ infinitiuis iuncta tranſeunt ĩ im
pſonalia uocis actiue præter placet incipit deſinit & debet. ab aliis uerbis ra
ro inuenies. Nullum quidem uerbum in or format imperſonale. A ſum & cõ
poſitis eius nullum præter eſtur & poteſtur inuenies: Apud uetuſtiſſimos: po
teratur poſſiturq; lectum eſt. Eſtur quoq; fit ab edo es eſt. Regũt quidem im
perſonalia paſſiue uocis ãte ſe abltũm cum præpoſitione uel loco ablatiui da

tiuum. ut a me uel mihi amatur: Et abſolute ut plurimum ponuntur:nec poſ
ſunt conſtrui traſitiue. Quare nunꝗᷓ addes poſt illa actũm niſi iũcta præpoſi

tione.ut a me itur ĩ antiquam ſiluam Additur quibuſdã datiuis ſi eorum per

ſonalia illum regunt: ut a me ſeruitur tibi. Martia. non bene crede mihi ſeruo
ſeruitur amico. Aliqᷓndo abltũm cũ præpoſitione ut a me accipit: a te& a me

ſtatur in foro diceſq; a me interdictum ẽ tibi aqua & igni.eſt aduertẽdum ꝙ

IH infinitiuis uerborum imperſonalium paſſiuæ uocis ſemper debet exprimi
ablatiuus ut uolo a me amari uolo a me ſeruiri.i. uolo amar uolo ſeruire. Ca⸗-
uendum etiã ne infinitiuũ qui tranſitiui caſus uĩ habet iungamus imperſona

li: ut ſi diceres a me docetur uiuere.Intereſt quando ſignificat eſſe utile ſi iun
gatur uerbis infinitiuis eſt imperſonale: & requirit ante ſe infinitum & poſt
ſe gẽitiu um omniũ caſualium dictionũ: ut ſcribere ĩtereſt illius. Sed uult in
tereſt pro genitiuis primituorum ablatiuum fœmininũ illorum pronoĩium
mea tua ſua noſtra & ueſtra. Adde cuia: ut dictũ eſt ĩ neutris ꝗᷓ ꝗdẽ ĩ refert nti
caſus eſſe uident᷑:ut refert mea.i.res mea ſert. Obſeruãdũq; eſt ꝙ ſicut diciĩus:
Intereſt tua ĩdocti. & nr̃a pauperũ & ſimilia:ſicut uos legiſtis librũ meũ iuuẽis
& uidiſtis ocellos meos flentis & ſcripta mea timentis: Inuenitetiam reſert qᷓ
ſi imperſonale: qᷓuis nõ ſit iunctũ infinitiuo: habet.n. ſolũmõ tertias pſonas
utriuſq; nuumeri: ut hæc res refert mea uel illius Dicimus ẽt parui reſert: &

iſtius non reſert ĩ alia ſignificatione.i.parum differt & iſte non curat.

Aec uerba ĩfinitiuis uerborum cõiuncta imperſonalia ſunt & exi-
h gunt ante ſe infinitũ & poſt ſe dtũm. ut legere placet ſtudioſis. Pla
cet placebat placuit & placitum eſt ꝑ piacere. Libet bat buit & bitũ

—

bitum eſt , uegnire i appetito cõtingit accidit euenit p accaſcare Præſtas
bat itit per eſſere melgio. Conducit bat duxit. Expedit bat iuir per eſſere utile
Conuenit ebat uenit: & competit ebat iuit per conuenire. Liquet bat cuit:

per eſſer mãiſeſto. Licet bat cuit. Sufſicit bat ecit per baſtare. Annectunt huic
ſfuppetit. quod ego obſeruaſſe non memini. Vacat bat auit:hoc eſt ſi tem/

pus ſuperiſt & commodum eſt. reſtat bat ſtetit reliquum eſt. Et ex his licet li
quæ præſtat conſtat expedit: & conducit non iũcta ĩfinitiuis ꝑ ertias tantum
utriuſq; numeri dechinari pſonas mõuit. Valla addit: ſed neꝗcꝗᷓ decet & iuuar
Aec quatuor inſinitiuis iuncta imperſonalia ſunt & ante ſe inſini-
h tiua m poſt uero actũm poſtulãt ut audire iuuat me. Decet bat cuit
per acconuenite. Delectat bat auit per delectare. Oportet bat tuir
per biſognare. Eſt erat fuit imperſonaliter ſæpe ponitur & exegir
ante ſe infinitum: ut ſeruare fidem eſt boni uiri. i. conuẽit. Conſtruiturq; cum
pronoibus & cuia ut intereſt: Pertinet & ſpectat quæ idem ſignificat: & hẽént
pertinuit attinuit & ſpectauit. ſi iungant infinitino imperſonalia ſunt & poſt

ſe actũm cum præpoſitione requirunt: ut legere pertinet ad me.

—

Aec quinq; uerba gtũm uel infinitum ante ſe poſtulant: & poſt ac
h cuſatiuum paciẽtẽ: ut me tedet ſcribere. & paapum miſeret me. Aurt

Auerſo ordie dicamus. me miſeret pauperũ: & hæc ſemper ſunt imp
ſonalia. ꝗᷓqᷓ pu det & oportet apud ueteres perſonalia fuerũt. Terẽ.

Nonne hæc te pudent:& ꝗ aſſolẽt quæq; oportent. Pœnitet bat tuit p pẽtirſe
Cice.ĩ rheto. ut obſeruat Victorinus di xit. ꝙ pœniter̃ neceſſe ſit. Tedet bat p

teſũ eſt ꝑ recreſcer᷑. Miſeret bat miſertũ eſt ꝑ auer miſericordia pudet bat duit

p uergognarſe. Piget bat guit & pigitũ eſt. ut Gellius. tradit per attriſtar/ſe.

Aec ante ſe uolunt ablatiuum agentem cum præpoſitione & poſt

n ſe datiuũ patientẽ: ut alme benefit tibi. Benefit bat benefactũ ẽ. Ma
leſit bat malefactũ ẽ. Satiſfit bat ſatiſfactũ eſt. Fit quoq; iĩiperſonali

ter proferri uidetur. quum dicimus ſic fit & ex quo fit.
Ncipit deſinit debet poteſt ſolet & uult ſi infinitiuis perſonalium

cipit tedere uigiliæ: mihi deſinit placere ſtudere. me uult delectare dormire.

Tamẽ dicimo ſed raro ut Valla refert deſino te tedere uigilæ. & uolo me dele

ctare dormre. De infinitiuis uerborum.
Nſkinitiui omnes flagitant ãte ſe actũm & poſt ſe caſus ſuorum uer

i borumiut me amare uirtutem bonum eſt. & me amari a phĩs optt
mum. Sed hic inſfiuitiuus eẽ cũ aliis ſimilium copulatiuorum ifini

tiiuis uult poſt ſe eũdem caſum qui præcedit ipſum ut ego uolo eẽ

1i iaunguntur perſonalia ſunt: & uerborum illorum poſtulãt conſtru
(CLtiionem ut ego uolo amare teetu uis audiri a me. hic debet gaude-
rrre uirtutihus. tu potes lætari flagitiis. Si infinitiuis imperſonalium
unguntur imperſonalia efficiuntur & illorum uolunt cõſtructionẽ: ut me ĩ⸗

codast

Ar nöd
tam no

fjuumdh

inſimma
potere,

9

Minni
giwde
calupr
teſubi
poſtſe
oibug
ſcarior

Lerdi)

Vius.)
ment
cel
ſruch.
lolürca
Lerbale
Wie
iue⸗
lnacke
nirt
(dte wo
aclce
t n
Rbui

Dincd

werdep
Wüme

Cre Neit

relereutite
werdan cuin

echumt dac

. eſt lem/
AXhis Hoel
Ttiastamun
Cet Nint
mele inini

Rcetburcit
et battnitt

n Kennt

ununcun
cir Aaer.
ſont Nen

tapol

etwe or
Aſomind
Uerüt, en
vit phürt
lecetbu
kerbatci

.

eol
Güͤi N.
Getann

ordiunn

it Conltru

Geiguct

oreiuon.

neuwe!⸗
dormme⸗
home Ee

1
gorume

pbi⸗ 4

.

ounfn
o lobe⸗

„

doctus mihi placet eſſe docto. dicitur& doctus inu ſitatius tamen, ut ait Valla
Alt nõ dixeris uideor mihi eſſe docto uel doctum ſed dectus uolo me eè poe

tam nõ poeta. Inuemies inſinita pro imperfecto præterito poſita ãte ſe nomia

tiuum hre. ut mihi ſacra parari & falſæ fruges & circum tempora uittæ. Ante

infinita paſſiuæ uocis imperſonalium ſupra docuimus ablatiuum exprimi o
Ppotere. De gerundiorum & ſupinorum cõſtructiie.
Eerundia & ſupina ante ſe caſum nõ poſtulant: ſed poſt ſe requirũt
g caſus ſuorum uerborum:ut ſtudes gr̃a acquirendi gloriam: & cla-
mas cauſa uapulãdi a me:& eo lectũ poetas: & is uenum a domio:
quod dicendi genus paſſiuum improbant aliqui. Ablatiuus, n. ille
nõ inuẽit expreſſus:ut frigidus ĩ pratis cantado rumpit᷑ anguis: ſed ſubĩtelli
gi uidet ablatũs ab aliquoſut ĩ uerbis impſonalibus agit ſtatur. Saluſtius. Pau
ca ſupra repetã quo ad cognoſcẽdũ oĩa illuſtria magis magiſq; i apto ſint cer
te ſubitelligit a lectoribus Sed ꝗd improbẽt quũ negare nõ poſſint gerundia
Poſt ſe reger̃ caſus ſuoꝶ uerboꝑꝶ :quoꝶ gerũt & ſigni ficata. certũq; ſit illa ab
oĩbus gñ ibo deriuari. & ea ꝗᷓ ab actiuis coĩbuſq; deſcẽdũt duplicẽ gerere ſigni

ficationẽ: eſſeq; tã actiuæ ꝗᷓ paſſiuæ cõia. Auctores ſũt Priſciãus & Diomedes

Seruio ſiplicit ꝓferri gerũdia dixit. Priſciãus cũ cãibo cũ quo alibi ſẽtit & Ser
uius. Virgilius Pacẽq; a rege petẽdũ. Lucre. Externas quêiã Pœnas ĩ morte ti

mendũ: interdũ alienos ſibi caſus annectũt: ut nominandi iſtorũ apd Plautũ:

& creſcẽdi nouaꝶ fabulag apud Terẽtiũ:Horrandi uii apud Liuiũ. Exꝗᷓ cõ
ſtructione deprehẽdit illoꝶ error ꝗ ea ꝑ oẽs caſus genera & nuũeros declinari
uolũt cõtra oĩum grãmaticoꝶ auctoritatẽ Quod quũ ſit nõ gerũdia ſed noĩa

uerbalia eſſe Priſciano rectiſſime cſet. Itaq; refutatis etiã illis ꝗ dicũt gerũdia

actiue cõſtrui:nõ paſtſiue. Nã ſi paſſiuã hẽnt ſigniſficationẽ:quomõ cõſtruent

actiue?Sic teneamus gerũdia ĩ o & i um ĩ paſſiua ſigniſicatiõe abſolute ꝓferri

In actia uero & cũ caſibo & abſolurte.Ini. ſi ab actiuis. aut cõibo deriuãt᷑ actio

nẽ ut plurimũ ſignificare. Supinũ ueroĩ um cum uerbo ſignificãte aut clã ĩdi

cãte motũ ad locũ a quo abhorrẽt ſupiora cõiungitur.ut eo mercatũ aroma
ta.Sũ admiſſus ſpectatũ. Video me accuſatũ iria te.i.me accuſandũ eẽ a te. per
qd dicẽdi genus frequẽtatũ ab auctoribus paſſiua eius ſupini ſignificatio ĩdi
cat. S upinũ ĩ noibus iugi adiectiuis: ut dignus doctu.i.ut doceat᷑ & ut doce

at.ſi Priſcianũ ſeqmur: Sed Valla uult tãtũmõ ꝗdẽ recte paſſiue reſolui. Su⸗
pina ꝗdã ſegregãt a gerũdiis. Alii utroc; noĩe cõſuſe appellãt. Ea alii noĩa alii

uerba pticipialia uocãt: Vtraq; caſus gna & numeros habẽt. Primailla gtũmn
actũm & abltũm. Hæc ultia actũm & abltũm: De pticipiis& eoꝶ cõſtructiõe
Articipiũ uult poſt ſe caſũ uerbi ſui, ut amans Aſcræũ ſacis bonũ.
P tu gaudẽs amore diligis galateã. Addimus etiã ei aliqᷓdo illũ caſũ ꝗ
ipfſũ pᷣcedit ut ego ſedens lætus rideo. mihi facto bono placet uir-
tus & tu amas me factũ uel exiſtẽtẽ bonũ Proptius ẽt utõ cõiũxit.

Lectule delitiis facte beate meis. Et Virgi. Salue uera louis ꝓles decus addite
diuis: Reſoluit᷑ pticipiũ relatiuũ & uer bũ ſeruato tpe ut amans ꝗ amat uel
Qamabat. amaturus ꝗ amabit. amatus ꝗq amatus c. amãdus ꝗ amabit. Noõnũꝗ
rſoluit ĩ uerbũ abſq; flatiuo & cũ aduerbio tꝑis: ut magr̃o legẽte:hoc ẽ du
magjr legit. Reſoluit᷑ & ꝑ poſtꝗᷓ: ut lecto uirgilio canẽus:et aduertẽdũ ꝙ quũ
deeſt pticipiũ cõfugius ad rlatiuũ & uerbũ.ſed eo themate quo flatiuũ ĩ ntõ
põi nõ põt pticipio uti nõ poſſumus: ut io allegrate te ſcriuo. dicẽdum é: ego
quo gaudes tu ſcriibo. Terminationes participiorum.
Articipia ſeptẽ modis terminantur in ans & in ens ꝗ ſunt præſẽtis

S&& præteriti cpis. in rus & in dus futuri. in tus ſus & xuſ præteriti p
p feæcti & pluſꝗperfecti: Vnũ eſt eiuſdẽ tpis in uus quod eſt mortuus

Signiſicationes participiorum ſunt duæ. actiua & paſſiua.

Qux igitur a uerbis uĩ actiuam habentibus deriuant actionẽ ſignifi⸗
cant.qᷓ uero paſſiuam ſignificant paſſionẽ. Ab hẽntibus neutram deducta uel

actũ uel paſſionẽ latentem ſignificare uident .Dicendũ tamẽ nõ nulla ex illis

præteriti perſecti & pluſꝗperfecti tpis aliquando ſolam actionem ſigniſficare:
ut ſunt illa a deponentibus action éſignificãtibus alꝗdo ſolã paſſionẽ: ut ſũt
illa a deponentibus paſſiue ſigniſicationis. aliquãdo tam actionẽ quã paſſio⸗
nem: ut q a cõmunibus deriuãtur: & aliqua a neutris ꝗbuldam: ut pranſus ce

natus: potus: iuratus. ut ego prãſus & cẽatus & olus praſũ: & cœnatũ tu potus

& uinum potum. ego iuratus & numina iurata. luuena. Epotaq; flumina me

do prandente. & Oui. Pota ſenẽ potum. pota ducebar anus: ltẽ a deponẽtibus
aliq:ut auxiliatus meditatus locutus medicatus comitatus imitatus & plura
llla uero futuri in dus omnia paſſionem ſigniſicant. Participia ab actiuis.
B actiuo uerbo duo participia formqtur: un ĩ ans uel in ens uta⸗
mans & legens: & altege ĩ rus:iut lecturus, Scias aut omnia uerba
a ſupinis carentia he nõ poſſe participia in rus. Iem omnia in ptõ
perfecto deſiciẽtia cuiuſcunq; ſint generis.Hæc aũt & forte plura
ex actiuis carent ſupinis ex uſu cõmũi. Reſpuo cerno ſpuo propriis caruer̃ ſu

pinis. Linquoq; cũ renuo cõpeſco lãboq; ligo Caluoq; cũ metuo timeo ſimul
urgeo ſugo. Arceo cũ uiſo poſco coniũgere debes. Ango tamẽ ſupinũ hẽt an
ctum:ſed prticipio deſicit.Ad hog uerſuũ ſequentiũq; exemplũ emẽdent illi

luperiores inter ſupina. & diſco & ediſco: qᷓ paulo ante non temere inter uer-
ba actiua connũerauimus: uolumus inter neutra tranſitiua cõſcribi.
a Paſſiuis duo pticipia dducũt: unũ pteriti pfecti & pluſꝗperfecti tpis

& altege futuri ĩ dus: ut doctus & docẽdus. Sed illa: quoꝶ actia carẽt

ſupinis nõ hent pᷣteriti perfecti & pluſꝗperf ecti: ſed futuri tantum in dus.
Neutris quoq; generaliter duo unum præſẽtis temporis: & alterum fu-
utri in rus: ut ſeruio ſeruiens & ſeruiturus. Sed ichoatiua & meditatiua carẽt

ℳ

ſupinis præter parturio & eſurio.Ite ſũ uolo nolo & malo: & neutra omnia

—

——

ſconde
1

citorus ce

oklece
ceoplal
o ſcado
amder
Gaudeo
reog
ſcinoch
Mmer
nidazc⸗
verono
Olusin⸗
teilt
vipi
igllara
ſiminae
Kaco

lien

Porit
aret
klor wo⸗
ptischſe
ſeamtib

Mliaut

muee
W
Ane
Gand
leler
Rddu
hommin

deeuzlie
gamael
Ebit Ni
eehocid
Mtidgl
htiudini
n.

ntpreeen.

Uernip
hwormus
ln.

wiſgi

Cedche
nulaeri
ſoniſene:
Pnipt ſit
gu o⸗
Irniue
grünpon⸗
fommmme
eiche
sdn
iabis
inenun
Nnnae.
mii

bregon

sarteiſd
weohl

inüͤbetan

nicent i

eimer e⸗

Nl. .
erſeci
lreuntn
riu

⸗

/
.

ſecundæ coniugationis quæ in ui ſyl labas præterit hent: ut egeo guſ pallen

pallui. Excipiuntur placeo noceo pareo ualeo doleo.ꝗᷓ hẽnt: placiturus no-
citurus cariturus paſſurus ualiturus doliturus. Itẽ oleo peo & lateo a quo lati
to Hæc quoq; in uſu non habent ſupina. Aeſtuo ſterto mico rudo ſtrido ſtni
deo pſallo. Et conquiniſco pcas obedit quoq; dego. Horreo ſcando pauet mã
do ſcabo iungeq; ſcalpo. Ambigo guſco tremo ſatago luo diſco pluoq; Quæ

dam neutra tria hẽnt participia: ut prandeo prandens pranſus & pranſurust

Gaudeo cũ placeo cœno titubo quoq; nubo. Audeo fido ſolet iuro pateo me
reoq;.Prandeo ſueſco tamen dat ſum dat ſio ſuturus. Diomedes uero a Pri-
ſciano diſſentiens: futurus a fio deduci non uult: & fiens in uſu eſſe rariſſimo
A ſum ens quoq; deduxere ueteres:ſed ab eo compoſita adiectis præpoſitio-

nibus carent præter adſum & præſum quæ habent abſens & præſens Potens
uero nomen eſt: Diomedeſ eſt auctor. Oſus tantum ab odi eſt. De exoſus & p

oſus inter nomina dicemus. Cœptus a cœpi & notus a noſco deducunt. Neu

tra trãſitiua gũaliter qᷓttuor participia habent: ut arãs araturus. aratus & arã⸗

dus. uigilans uigilaturus uigilatus & uigilandus. Iuue. Fräge miſer thalamos
uigilataq; prœlia dele. Tibul. Cũ fletu nox uigilanda uenit. Exẽpla ſimilia paſ

ſim inuenies. Vſurpantur & aballis neutris qdoq; ĩ dus participia: ut a careo

& a doleo carendus & dolendus. Oui. Virq; mihi dempto fine carẽdus abeſt.

Idem. Quæ uenit indigne pena dolenda uenit.

Verbis cõibus quattuor uemiunt parricipia. ut a largior largiẽs lar

a giturus largitus & largiẽdus. A deponenlibus tria: pſentis præteri
ti perfecti & futuri in rus: ut auxilians atus aturus. Veſcor ãt & re⸗

minſcor medeor & liquor carẽt ſupinis. Fruor & reor præteriti tẽ⸗-

pPoris tantum participium habent. tamen Macro. dixit fruens. Naſcor futuro

caret. quidam nouant naſciturus. Orior habet oriens ortus & oriturus. Mo-
rior moriens tuus & riturus. Cætera ãt quomõ participia ſorment ex eorum

ptiĩs diſcere poteris. Aduertendum eſt at a uerbis deponẽtibus actionẽ ſigni

ficantibus participia naſci in dus:ſiueꝙ olim fuerĩt cõmunia ſiue neutra pro⸗
pria ut ſequendus loquendus aggrediendus utendus, unde Oui. Multa ro--
gant utenda dari. Ab imperſonalibus non extant participia niſi a tedet pex
teſus:quod regit gtũm & actũm. Vnde Sueto.quaſi perteſus ignauiã ſuã. Vir

gi. Si non perteſum thalami tedæq; fuiſſet. & a pœnitet pœnitens. unde La-
ctant. Remiſſurum ſe peœnitentibus precata promittit.ꝗᷓꝗᷓ Actius: ut Nonius
refert. Neq; nẽinem arbitror pœniturum tua laudis inquit. legimus ẽt pœni
tendus pigendus libens & decens quæ omnia ur a perfectis uerbis ſunt & tã
nomina.Sed pœnitens & perteſuscũ iungunrur actõ participia iudico.

Articipium tranſit in uomen quattuor modis. Cõſtructione. com
pararione. compoſitione & tpis amiſſone. Conſtructione: ꝗᷓdo alit᷑

conſtruit᷑ ꝗᷓ uerbuma quo deſcẽdit: utamãs uirtutis: Compatiõe

E

—

iut
ut ego ſum magis doctus ꝗᷓ tu. Nec dicas ut doctior quia nullum ꝑticipium antq
terminari põt in or. Compatiõe. ut indoctus nam ĩdoceo nõ dicimus. Tpis nnmmera
amiſſiõe qᷓndo nullũ ſignificat tẽpus: ut ego ſũ amãdus.i.amari dignus. ſum ur deni
ſectandus:ſum ſectari dignus. Sũt noĩa quædam pticipiis ſimila ut trabeatius beoden
togatus caligatus bracatus literatus pellitus cornutus hirſutus latus ouauns (voten
& plura. Sũt & aliæ uoces quæ cum tpꝑe participia ſũt.ſine tpe uero noĩa; ur 1us tot
armatus doctus & ſimilia. Sut & abſq; uerbis pticipia: ut triumphatus regna teceder
tus laboratus erreatus decurſus ꝗᷓ recte dicũtur quãuis eog uerba in illis ex bieni
uſu deſi ciant niſi ut a neutris tranſitiuis eſſe dixerimmus. lennis
L lIguræ pticipioꝶ ſũt duæ. Siplex ut amãs. Decompo ſita: ut pamãs qce
f lnueniunt pticipia ꝗᷓ priſcia. figuræ cõpoſite eſſe demõſtrat ut ea
ſunt ex uerbis ex altero corrupto cõpoſitis: quõ ipſa ex duobus ĩte “
gris cõſtẽt. ut infringor ĩfractus: cõtigor cõtactus. Cõſequẽtia ſiue heri
cõcomitãtia fit p abltũm ſubſtãtiui & pticipii ut ſulpitio ſcribẽte tu dormis. .*
i. dũ Sulpitius ſcribit. Lecto uirgilio iocabimur. i. poſtꝗᷓ lecto erit Virgilio & d
te dormituro uigilabo. hoc eſt dũ tu dormies. Ideoq; cõſequẽtia appellat: ꝗa o
hoc mõ dicẽdi pᷣcedẽte aliꝗd alid ſeꝗtur. & iõ cõcomitãtia: ꝗa alteg cõitat al li
tegꝑ. Nam me ſcrihẽte tu dormis fit ꝙ tu dormias dũ ego ſcribo. De relatiuis dn
4 Elatio eſt ãtelatæ rei repræſẽtatio. Relatiuũ eſt ãtelatæ rei repreſẽ duen
r tatiuũ. Eſtq; duplex ſub ſtãtiæ & accidẽtiæ. Relatiuũ ſubſtãrie ẽ qᷣ ju
reſert atecedẽs ſub ſtantiuũ. ut Aſcreus ꝗ amat diſputat & idẽ legit
lia duo relatia ꝗ idẽ referũt illud ſubſtãtiuũ Aſcreus. Sũt ãte hæc do 6
ſola relatiua ſubſtãtie. Qui:q qd ſuus ipſe ſui:ſic alter is idẽ ille alius reliquus . .
fimul abo cætera uterq;. Nam cæter ſeu cæterus non eſt in uſu. Relatiuum D
accidẽtis ẽ: quod reſert antecedẽs adiectiuũ: ut ego ſũ doctus qlis es tu hoc ẽ .
latiuũ qlis refert illud adiectiuum doctus. præterea relatiuũ aut ẽ identitatis D
aut diuerſitaais. ITdentitatis relatiua dicunt.ꝗᷓ referunt eandã rẽ quã antecedẽðes Ilal
utiidẽ & alia huiuſmodi. Diuenſitatis aũt ea ſunt ꝗᷓ referunt diuerſam rẽ ab
antecedente: ut alter alius reliquus Aiaduertendũt tamẽ ẽ omnia relatiua cõ
cordare debere cũ ſequẽte ſubſtantiuo aut æqualẽti. ut ſum palidulus quales
Innt amantes. Excipimus uero relatiua ſubſtantiæ. quæ cũ antecedente cõue
niunt. Saluſtius ꝗ ꝗ quod ſequenti accomodauit. Dixit. n. Eſt locus in carcer̃ W
qã Tullianũ appellat. Sic & Virgi-Celereſq; ſagittas Corrupuit fidus quæ te u
la gerebat achates. Hora. in epodo. Relatiuũ accidẽtis ãtecedẽti præter morẽfk n
ium adaptauit. Sed incitat pectus & mãmæ putres eꝗqna quales ubera. Iludꝗ cvo
3. dem nõ prætermitendũ interrogatiua relatwa redditiua & diſtributiua eſſeĩi do
certæ pſonæ. Quali: & talis corre latiua ſũt: quoꝑꝶ ãtecedẽtia ſut adiectiua lau en
dem uel dedecus: dannũ uel utile uel accidẽs & ꝗlitatẽ ſignificãtia. ut docto I na
doctus pauper diues albus: ut fũ ralis qualis es tu: & ſũ doctus ꝗlis es tu. ſigni nßze
ſicantq; de che qualita & de tale ꝗlita Quãtus & tãtus hẽnt ĩ atecedẽtia adie

iImheihiun
leimmg lt
cienns ſon
uttradennn
liatmsonn
ero oin
Dhnus en
tainils
morni⸗
Amti
obwir
legveralt
eu GCorm
Vipi
Ppelſt;g
cärtal
Denhrwss
xriened
ubltiic
aaitilz
Güͤtire
lin rihn
Raordan
estue
Semims
intrli
almneb

relana .
los eees

lente coe
gincxcef
usgote
tter mo-
oride
Rechuin
irh

ccenu

.
.

ctiua ꝗ̃titatẽ:hoc eſt exceſſum uel dimĩutionẽ cõtinuâ figniſicãtia ut magnus
paruus latus lõgus curtus ãplus: ut ſũ magnus ꝗrus fui t Polyphemus: ſignifi-
cantq; ꝗᷓ magnus & tam magnus. Quot & tot habẽt in antecedentia nomina
nnmeralia: ut duo tres quattuor uiginti cẽtum. Et poſſeſſiua ab his deducta:
ut deni uigeni ducenti trecenti: ut habeo decẽ aureos quot habes & tu & ha-
beo denas pateras quot habet epiſcopus ſignificantq; ꝗte & tante in numero

Qustennis cuius meminit Peiſcia nã totennis nõ memini me legiſſe: nec toꝛ

tus totuplex & totuplus:quæ uulgo grammaticoꝶ relinquimus-habet in an
tecedentia noia numeralia: uel cõpoſita ex numeralibus & anno: ut aniculus
biẽnis triẽnis qnquẽnis & ſimilia. ut ſum uigẽnis uel uigintiqnq; ãnoge: quo
tennis es tu. Dices tamen ſum natus uiginti anos: quot es natus tu. ſigni ficat

q de quanti anni. Quotus het in antecedentia noĩa ordinalia: ut primus ſecũ

1

dus: tertius decimus uigeſimus centeſimus milleſimus : ut ſum primus in ci-

uitate mea quotus es in tua ſignificat de ꝗto nũero in ne lordine Quotuplex

hẽt ĩ ãtecedentia duplex triplex decuplex cẽtuplex. & hmõi ut hẽo ueſtem du
plicem: quotuplam habes tu, ſignificatq; de quante raſoni. Quotuplus hẽt in
antecedentia noĩa mẽſuralia & põderalia: ut duplus triplus quadruplus decu
plus centuplus: ut ægyptus reddit triticũ cẽtup'ũ quotuplum nõ reddit italia
ſignificatq; de ꝗ̃ta menſura o uero peſo:o uero doppie. Cuias eſt relatiuũ pa-
trium: ſeu gentile: & hẽt in antecedẽtia noĩa poſſeſſiua patria: ut romãus arpi
nas uel gentilia. ut italus tuſcus:ut ego ſum Verulanus:cuias tu nõ es. & ſum
italus cuias tu.ſignificantq;de quale patria o uero gẽte. Cuius cuia cuiũ refert
poſſeſſorem & hẽt inãtecedẽtia noĩa uel ꝓnoĩa poſſeſſiua uel gtõs ꝓpriorũ:ꝗᷓ
uis ſubſtantiuoꝶ:ut hic enſis æneus uel æneæ cuium eſt hoc telũ:ſignificat
q;de quale patrone. Quotenus cuius meminit & Priſcianus relatiuũ eſt diuiſi
uum. hẽt in antecedentia binus ternus. qternus & ſimilia. ut fratres eunt bini
quoteni boues ad iugũ ſignificantq; uſq; ad quem numege. Cice. ad atticũ. In
ripa neſcio quotenogꝶ iugeꝶe. De interrogatiuus.
Nierrogatiuũ nomẽ eſt rei dubiæ uel tanꝗᷓ dubiæ poſtulatiuum. In
i terrogatio eſt rei dubiæ uel tanꝗᷓ dubiæ poſtnlatio. Interrogatiua
aut ſũt ſubſtantiæ: ut ꝗs ꝗᷓ quod & ꝗqd & uter ꝗd tantũ qrit de duo
pbprrus.: aut accidẽtis: ut qualis ꝗtus cuius cuias quotennis. quot quo-
tus quotuples: ꝗbus reſpõdetur per eoꝶe atecedentia ſeu redditiua ſiue corre
latiua ꝗ iam dicta ſnnt.ꝗs ꝓ qualis aliquãdo ponitur cui p eadem antecedẽ ia
