In an terminata ĩ a longũ ſeruãt & formãt gtũm addita is ut titã titãis græ

ci tamen hẽnt hoꝶ ommium gtõs ĩ os ut pan panos titã titanos.ln en correp

tã mutãt e ĩ i ẽt breue & is ſumũt:ut hic flamè flamis hoc numẽ numiĩs.ĩ en
ꝓductũ accipiũt is ut liẽ lienis ren renis ſiren ſirenis ſplẽ ſplenis.ĩ in aſſumũt

is penultima ꝓducta. ut phorẽ phorenis delphi delphinis: Sed græci ĩ os ter
minãt. in on ſũpto is genitiuũ cõfuſe emittũt ut ſimõ ſimonis mẽnõ mẽno-

is ſarpedõ ſarpedonis nõnulla tamẽ accipiunt tis ut lacoõ lacoõtis demo⸗-
phoõ demophoõtis ſarpedon penultima correptaſ. arpedõtis: ĩ ar accipiũt is
ut cæſar cæſaris nectar nectaris: par paris penultia correpta. ſed far farris ſa-
citad differẽtiã uerbi faris &nar naris pducit a. Lar hoĩs ꝓpriuũ lartis. Sed neu
tra ſi deriuatiua ſũt ꝓducũt a ĩ obliquis caſibus ur a lupa lupanar lupanatis
a calce calcCar calcaris. Epar ãt epatis facit ĩ er finita ſumũt is & gtũm pẽulti

ma corr̃ pta reddũt: ut carcer exis mulier eris ãt ptrahit᷑. Lucr. Siue uiꝶꝑ ſobo

les ſiue ẽ mulieris origo.uer ueris ꝓducit. Adiectiua tamẽ ĩ cer:ꝗᷓ fœium ĩ is

hẽnt uertũt cer ĩ cris alacer alacris. Veteres uero alacris ĩ maſculio ẽt ꝓtule

rũt. Terẽ. ꝗd tu es alacris? Sd celeber celebris facit ſaluber ſalubris:ĩber ĩbris

emittit. ſic eius cõpoĩta ſeptẽber ſeptẽbris octobris: nouẽ bris deẽbris mulci

ber uero mulciberis: ſupius dixius mulcibris oli, Illa uero ꝗ ĩ ter hẽt fectos
uertunt ter ĩ tris ut fr̃ ffis æther tamẽ æteris dr later lareris iter itieris corr
pta pẽultia crater ãt crateris. ſtater ſtateris: & pãther patheris ꝓducta ꝗqdã be

ne addi uolũt caracter caracteris: iupiter iouis facitilicet atiꝗ iupitris & ioupi

teris dixierint. & iouis in ntio Accipiter acci pitris & accipiteris proſerebart
ueteres. Sic & opiter: marſpiter: dieſpiter: in ir ſumunt is & penulti-
mam coripiunt ut gadir gadiris in iris: ut Cariſius declinauit. in or ſi. maſcu
lina aut fœminina aut coĩa ſunt addita is &producta formãt genitiuum:ut
hic otator oratoris hec ſoror ſororis hic & hec auctor auctoris memoris ta
men corripit o ſic rhetoris arboris tricorporis roboris indecoris & ſi ꝓduci
debet tamen corripitur Sic & illa uetuſta marci poris & plubliporis. Sic prc⸗
pria græca ut hectoris & actoris. Neutra quoq; o breue ſeruãt marmor mar

moris. Cor autẽ cordis facit. in ur omnia ſumpto is & correpto u gignun

gtõs ut uultur uulturis fulgur fulguris. furis poducitur. Robur uero robo
ris: ebur eboris ſœmur ſœmoris iecur iecoris & iocinoris corripiunt litter
inas latina ablata S addita ſyllaba tis reddunt genitiuos: ut o mœcẽas mœ
cenatis, arpinas arpinatis. ꝗᷓꝗᷓ ueteres omnia gentilia ſic declinauerunt hic &
hæc arpinatis & hoc arpinate, Excipimus hæc monoſyllaba hic as aſſis. hoc

uas uaſis quod in plurali ſecundæ eſt declinationis. hic uas uadis hic mas ma
ris. hoc fas & nefas. Sic hic & hæc & hoc nugas omnis ge. Græca ãt huius ter

minationis habent apud illos ĩ dos uel in tos gtũm: quẽ uertũt apud nos in
tis uel in dis ut calchas calchantos calchantis gigas gigãtos gigantis adamas

adamantos adamantis: Pallas proprium uiri pallantos paliãtis pallas dea pa

lados palladis. lampas lampados lampadis atcas arcados arcadis. menãas me
nados menadis. In es correptum latia quæ maſculini uel communis geſũt
remotos & mutatoe in i breues & addita tis faciunt genitiuũ: ut hic ſtipes ſti
pitis. hic & hæc miles militis: Excipiuntur illa quæ æ diphthongon habent
in pebultima. & quæ a uerbis deriuant: quæ e ſeruãt breue ut hic & hæc p⸗⸗
pes præpetis. & hic & hæc teres teretis hic & hæc ebes ebetis. Sic declinant iĩ
ate S hiitia qᷓuis longums ſeruant: ut aries arietis. paries parietis. tamen hic
& hæc inquies ꝓducit genitiuũ inquietis. Fœmina quoq; e breue ſeruant ut
teges tegetis. ſed pes & compoſita ab eo ꝗquis producant aliquãdo S ſormant ĩ
ecis gtũm correpto e. ut copes cõpedis tripes tripedis. Apes uero apis habet-
Aſedendo autem deriuata in idis correptum emittunt. obſes obſidis. deſes
deſidis. Sedes uero ſedis facit.ln es longum ſiue græca ſiue latina ſint:mutata
es in is reddũt genitiuos ut cedes cedis. Achilles achillis. Sed antiqui omniũ
grecorum noĩum genitiuos etiam in i terminarunt. Virg. Atq; ĩmitis achilli
nũc acris orõti. Quandoq; ad primam redegerunt declinationem ut orõtes
oromæ. Chremes autem chremis &chremetis & laches lachis & lachetis & la
chitis. Rannes rannis & ranetis. Dares daretis. & daris. Sic & multa græcorũ
uariantur. Ceres tamen cereris facit. Merces mercedis quod cum ſequenti-
bus e producit. hæres hæredis locuples locupletis: quies quietis: quod olim
quintæ fuit decliatiõis:at eius compoſitum requies adhuc ſeruat. quis Cice.
in Catone maiore dlxit requietem Agnes agnetis magnes. magnetis. lebes
lebetis. In is longum deſinentia latina ablata S & addita tis pariunt gtum:
ut hæc lis litis: hic & hæc dis ditis glis glitis. Excipitur glis gliris & glis gliſſis
lIla queq;tam in er ꝗᷓ in is finita nomina regulam ſeruant in er terminatorũ
ut hic puſuis: & puluer pulueris. hic uomis & uomer uomeris. hic & hæc pu-
ter & pubis puberis & pubis. dicitur & pubes pubis genere ſœminino & ſi-
gnificat multitudinem adoleſcentium & totũ populum ut tradit Seruius &
pecten. Cætera ĩ is correptum ſimilem habẽt geni tiuum nominatiuo ut hic
collis huius collis.tyberis tiberis. Excipitur hic lapis huius lapidis ſed oli la
pis. polis cupis cupidis & eius cõpoſita ut tricuſpis tticuſpidis.Semis ſemiſſis
põdus.nam ꝓ dimidio nõ declinat caſſis. caſſidis: hic ſanguis ſanguinis: hic
& hæc exanguis huius exanguis facit: nec primitiuum imitatur. Hæc capis ca
pidis: quod græcum eſſe mauult Priſcianus: Hic & hæc potis & hoc pote hu
lus potis habet ex quo componitur poteuolo poteuis poteuult & potiſſẽ po/
tiſſes potiſſet, pro quo dicimus poſſum: d ut cætera alia præclare noſter Põ-
ponius docuit. Græca in is ſi a genitiuo græco conſonantem habuerint ãte
os illud o in i mutãt & gemitiuũ latinum faciunt: ut ſimois ſimoentos ſimo
entis quod e ãte n ſuſcipit & latinum & græcum accuſatiuum habet.Adonis
adonidos adonidis. chlamys clamydos clamydis quod per y ſcribitur ut quæ
dam alia quæ ſub hac regula comprehenduntur. Doris doridos doridis Et ſi

e- ——

i
in⸗
N
ll
len

Eme/
peiki
habent
aep⸗

inunt !

en bie
INN
manti
bber⸗
(eles
m
ommi
achii
orote
l
xcori
lenti⸗
dolim
8 (ce,
lebes
grüm
glilis
naor
Kd
ol⸗
ig
ut hie
ſeniſis
nisthi⸗
cis
otehu

militer patronomyca. ut æneis æneidos æneidis. Præterea Egis egidis, iaſpis

iaſpidis. anubis: anubidis: ſardis ſardinis lapillus aſpis aſpidis.1
natpidis, anubis; anubidis: lardis lardi s lapillus aſpis aſpidis. ibis ibidis qd
in plurali numero habet ibes ibium.iſis iſitctis, Pari pathlis G& bict a

gridis & tygris tibris tybridis & tibris. Aalexis alexicdhs & alexis. Cice. ad atti-

ſ⸗ da ichsmanu amabam. Aduertẽdum quidem homini nomina ſemp
in accuſatiuo & ablatiuo paria eſſe: ut Seruius docet. Thetis thetidis ma

ter achillis: cuius ablatiuum etiam theti Plautus pronunciauit. Thetis theti

os en e eſſine t
uror cantchius datiuus eſt thety. In 05 maiculina perdunt s. & ſumũt
ris ut me ris. Nepos tamen nepotis facit. Cætera in os in otis habent ge

itiuũ prodacta o ut hæc cos cotis. hic & hæc ſacerdos ſacerdotis. At cõpos

ompotis corripit. Bos bouis habet. Os oſſis os: oris. cuſtos cuſtodis arbos:

Bonos:la bosinebos: odos quoniam &
nonos: labos: nepos: odos quoniam & in or terminant ſupra docuimus quos

habet genitiuos. Græca quidem in os genitiuum græcum ſequuntur. os fina

..

al coͤlerugin t heros heroos herois: minos mĩoos minois: nam minonis
n eſt a recto minon uel mino. Athos autem athonis Cicero decli

nalit urn ein gen eard min ſen.
ncum cus gemtiuus athor li. In us curtum ſi neutra ſunt deponunt u
s corripiunt: ut corpus corporis. Illa tñ in lus dus & nus corripiũt eris

ut uellus 1s: deri
Et ue lus uelleris: pondus ponderis: munuſ muneris: ſed facinus facinoris ha
pignus oris & eris: ut uultPriſcia. Rudus ruderis fœnus ſœnoris & ſœne

Ti 7 - „. »„ . —
is penus penoris. olim peniris & peniteris. Quæ ãt uerba ĩ ero deſinẽtia ha

gent eris correptum faciunt: ut ulcus ulceris ab ulcero ulceras. olus oleris

ens is dor unt: ut ul ras.
elero Plers Lemmpus aer temporis habet: hoc pecus pecudis. In itercus iter
euristho⸗ cus aceris hic lepus leporis. Comparatiua quidem perdunt us &
ris producunt: ut fortius fortioris melius melioris. In us productum remo

ie ii ſumunr: Keruanta gumenf ſalus ſalutis. Tellus uero telluris habet
men ineddn b. paiu lis. Et monſyllaba: depoſito uris producũt:ut mus
murs-Rcd 8 . grun⸗ acit & ſus ſuis. In æs dipthongon duo latina inueni
anur-h is hic præs predis. In aus ſœminina ſunt & in dis genitiuũ
nabent: ut fraus fraudis laus laudis. Iu bs ms ps deſinentia formant geniti-

uum iterpoſito i: ut urbs urbis hyems hyemis iops inopis. Sed ſi ante bs uel

ps e habuerint & nõſint monoſyllaba illud e in i uertunt: ut cælebs cælibis:

princeps principis: ſed auceps aucupis facit. Et a capite compoſita remouẽt S

& e ĩ i mutant: ſumũt itis ut anceps ancipitis: & biceps bicipitis. triceps tri

cipitis. Antig uero ancipes bicipes tricipes dixerut. In Is ns rs delinentia abla

Seſumpta tis — gtum:ut puls pultis. mons mõtis pars partis. Frons
1 licet non ſit in uſu frondis facit: cum folia arboge ſigniſicat nã frons

Konriscapnisſ pars. Len s lédis animal capitis:lens lẽtis legumẽ Glans gla-
n ſ an ge biunt etiam iens quĩens & cætera ab eo & queo deducta quoni
niu ernnent genitiuumut iens euntis præteriens prætereuntis.
biens uero am iẽtis habet & libripens libripendis. ſed aruns aruntis facit

uecors & a corde compoſita primitiuum ſequũtur. In xi a uerbis in go deri
uant᷑ ablata x & addita gis faciunt gtũm ut grex gregis grego gas. lex legis le
8o gis. remigis cuius ntõ remex non utimur e in i mutat. Cõiunx uero cõiu⸗
gis dicimus remota n litera: quã in plurali & in omnibus obliquis pdit. Frux:
quomodo utimur frugis hẽt. oli etiam hæc frugæs dixerunt. Cætera omnia
latina perdunt x & cis capiunt. ut fallax fallacis. nex necis. ſex fecis. quincunx
ꝗncuncis: ſeptũcis: deũcĩs. Sed ſi e ate d hẽant neq; ſint monoſyllaba nec ab il
lis compoſita mutant e in i correptum per obliquos caſus: ut apex apicis:
uertex uerticis. lodicis tamen & ueruecis producunt. Similiter maſculina ĩ is
corripiunt penultimum: ut fornix fornicis. Fœnix uero & bombix ꝓducũt.
Barbara ut pharnax corripiunt. Addunt maſtix. ſed Pli. utitur maſtice maſti
ces. Reliq in x penultimã ꝓducunt ut fœlix fœlicis. Excipimus grex gre gis
crux crucis. fax facis nux nucis: pix picis dux ducis trux trucis: coniũx coniu-

„

gis: falix ſalicis: filix filicis: pellex peilicis. pernix pernicioſus etiam corripit. pi
ſtris piſtricis picis:nam cum piſtris facit naui ſignificat. nix niuis: ſenex ſenis.

Veteres ſenicis dixerunt. Nox autem noctis habet: pernox pernoctis. Spinx
ſpingis ſpingos. Supellex ſupellectilis haber. De datiuis.
Datiui huius declinationiſ in i productum a genitiuis remoto s deducuntur

ut huius patris: huic patri. ſed ſi a græcis deſcendant aliꝗᷓdo corripiũt: ut Sta.

in Achillei. Palladi littore celeb:abat ſcyros honoꝶ forte diẽ. De accuſatiuis
Acti a datiuis i mutato in em ſormantur ur patrĩ patrem: ſed quædam in in
ſaciunt & græca ſunt fere & in is termiĩata ut carybdis carybdiĩi ſirtis ſirtĩ Te
thys thetyos tethim, neapolis neapolim, & alia hmõi. At iſta in em & in im:

turris turrem turrim. torquis torquem & torquim. buris burem & burim. ſe
curis ſecurem & ſecurim. bipennis bipennem & bipennim. puppis puppẽ &

pPuppim: reſtis reſtem & reſtim peluis peluem & peluim febris febrẽ & febri
uis uim tantum. Tybris tybrim: &tyberis tyberim tigris tigrim. ſitis ſiti. tuſ⸗
ſis tuſſim maguderis maguderim. Reliqui acti græci huiuſ declinationis in ĩ

ut hæreſin. apud Cyprianum ibin irin carybdin. Qui. Er fletu madidis ibĩ a
dite genis. Idẽ in põto Cum ferre carybdim achei. Et frequenter in a etiã ter

minant ut lampas lãpadem & lampada. ætherẽ & æthera aerẽ & aera thorax
thoracẽ & thoraca: ſyren ſyrenem & ſyrena. ſydonem & ſydona:hic pan hũc
pana. hic titã hunc tita hunc titana hic delphin hunc delphina tantůmõ. Nõ
nulla in on habent huuc caſum ut didon athos athon. & in o etiam ut dido
& alecto. Virgil. Luctificam alecto. Neutri autẽ generis noĩa actũm & utũm
ſimilem nominatiuo hẽnt. ut hoc corpus hoc corpus corpus. De uocatiuis.
Vocatiui ſimiles ſunt nominatiuis:ut pater o pa ter. Inueniunt tamen græca

quæ & utũm ſeruant græcum:ut hic pallas o palla o palla. hæc lampas: o lam

pa.hæc thebais o thebai.hic chremes o chreme oachille'o lache.aliꝗ latinũ

& græcũ hẽnt: ut tybris o tybris & o tybri. & o paris & o pari. Virgi. Tuc; o

nrün

dora
W
dari

oderi

gis le

cöͤin/

Hiux
mni
cunx.
Dil
pici
naſi
maſti
legis
oniu⸗
Nt i
enis.
pinr
nmort
1n
Atiuis
imnin
i e
nim:
m’
de
ſebri
ſtul⸗
mi

ddia

jjter
orar
huc

5N

ido
tuͦm
iuis,
10
n
lin

tybri tuo genitor cũ flamine ſancto. Oui. Qui ſapiant oculos an paric unnme

habes.

Ablatiui aut in e aut in i. aut ĩ e & in i finiuntur. Neutra in e terminata ablati

uũ in i & in e faciunt. ut hoc mare ab hoc mari & mare.ab hoc monili & mõi

le. Sed hæc in e ſolum huuc caſum emittunt rethe: gauſape præſepe. ſoracte:
præneſte celene. In al & in ar exeuntia in i terminãat: ut ceruical ceruicali. cal
car calcari Dicimus tamen ſale lare farre: par pare pari. Itẽ maſculina & cõia
uel in er uel in is deſinentia ſi faciuntĩ e neutrum ablatũm in i efſferũt:ut pe-
deſter hæc pedeſtris & hoc pedeſtre ab hoc pedeſtri ſalubri celebri. hic & hæc
õnis & hoc omne ab boc & ab hac & ab hocõni hic & hæc utilis & hoc uti

le ab hoc & ab hac & abhoc utili. Oui. tamẽuerſui obtemperans cœleſte dicit

noc mihi nãa recolo fore ut a cœlleſte ſagitta. galis regali: martialis marriali ꝗᷓ
do eſt adiectiuum: nã propria appellatiuis ſimilia ablatiuũ habẽt ine: ut iuue
nalis iuuenale: martialis martiale. Illa etiam quæ actũm in um habent ablati
uum in i faciunt:ut tuſſim tuſſi: ſitim ſiti:neapolĩ neapoli.qᷓ uero ĩ em & im
ine & in i:ut puppe & puppi.reſte & reſti. bipennis autẽ bipẽne tantũ.In is &
in er menſium noĩia terminãt hunc caſum in i ut aprilis aprili: ſeptember ſep
tẽbri.hymber quidẽ hymbre hymbri format. In er cuiuſcũq; generis noĩa
nec in is terminata abltũm in e ſolum emittũt:ut pauper paupere: uber uber
gener degnere. Sed teriata ĩ ui s: ut auis ouis. guis: ut anguis ingnis ut igniſ
in ctis: ut uectis.ĩ mnis:ut amnis.& omnis generis. noĩa & compatiua omnia
& uerbalia in ix: & gentlia in as abltũm in i G& in e faciũt. ut aui & aue: angui
& angue.igni & igne.uecti & uecte amni & amne:amante & amanti. fortiore
& fortiori:uictrice & uictrici:arpinate & arpinati. rudis tamẽ adiectiuum ru
di ſolummõ habet.quando uero eſt ſubſtantiuum rude. Soſpes & hoſpes:ſoſ
pite & hoſpite.poſtis poſte & poſti.Strigiliſ ſtrigili tantum pugil pugili & pu
gile. uigil uigili & uigile Reliqᷓ omnia tertiæ declinationis in e ſiniũt abltm
ut cladeſ clade claſſiſ claſſe:niſi ſui licentia metri cã uerterint poetæ. Virgil.
ꝗᷓ dtũm eſſe multi uolunt &plurimi atteſtẽtur:

Aduectũ æneam claſſi. Quanꝗᷓ
De nominatiuis accuſatiuis & uocatiuis pluralibus.
Nominatiuus actũs & uocatiuus plurales tertiæ declinatiõis finiũtur in eſ
ut hi patres hoſ patreſ o patres. Sed illa quæ in is terminantur ſiue etiã aliter
& finiunt gtũm pluralẽ in iũ frequenter emittunt actũm in es & in is. ut hoſ
& haſ omnes & omniſ.hos ignes & ignis. Pauca. n. habent ntũm & actũm &
utũm ĩ is ut hec ſardis o ſardis.Itẽ alpis ſyrtis trallis & gadis ꝗᷓꝗᷓ dici mo ſyrteſ
& gades: Neutra qᷓ ablatũm habent ine hos caſus in a terminant: ut hæc cor-
pora o corpora.rethe uero rhetia habet.llla autem ꝗ in i uel in e & in i finiũt
abltũm formant hos caus ab ipſis ablatiſ in ĩ addita a: ut mari maria pare uel
pari paria:ſœlice uel lici cia. Excipiunt iſta quæ non ſeruant ante a Ludi
cra quod Valla primæ & ſecundæ uult eſſe declinatiõis a Peilciane bene diſ

latiuo aut in um aut in ium termi

lentiens. Item uetera & amplaſtra. uege ampluſtra quoq; legimns. Comparati
ua quoq;ʒ in a deſinũtiut fortiora maiora. ſed dicimus plura & pluria: ſicut cõ

plura & cõpluria. Plæraq; autem græca habẽt actũm etiam ĩ as breue: ut plia
das hyadas: lampadas. colchydas: delphinas: panas tytanas ſyrenas.
De genirtiuo plurali. G enitiuus pluralis fit a ſingulari ab

in natur ſiue natura ſiue p ſyncopã. Illa autẽ
que abltũm in i:aut in i&ĩ e hẽnt ſuſcipiũr um & faciunt gtũm ut ab hoc cu

bili cubilium. ab hoc animali aĩalium. a ſœlice fœlicium. a ſapiente & ſapien
ti ſapientium. Multa tamẽ ex his ꝗᷓ finiunt abltũm in i & in e per ſyncopã ꝓ
ferunt.ut ſapiẽtum ꝓ ſapientium.mœrentum ꝓ mœrẽtium. ſed comparati

ua in um tantum emittunt: ut hoꝶ & haꝶe & horũ fortioꝶe: præter plus qd
pluri um hẽt. Similiter dicimus uetus uet erum uigil uigilum. pugil pugilum
memor memoꝶ cõplicum: ſupplicum: artificum. Quæ in duas deſinũt cõſo⸗/

nantes & abltũm ĩ e faciunt:e in ium uertunt: ut mars martium: fons fontiũ
frons frõtium. præter cõiũx cõiugum. Et in ms ps deſinentia ut hvems hye⸗
mum. princeps principum. Ex hiis tamẽ exeipimus cõpoſita a capite quæ ſa
ciunt gtũm in ium: ut tricipitium bicipitium: niſi p ſyncopã ſuccidãtur. illa
quoq; quæ in gtõ ſingulari pares habẽt ſyllabas ĩ ium emittunt᷑: ut collis col

liũ: caro carniu. apes apium & apum. Inuẽa. Exiamenq; apium lõga conſede-

rit una. Cedes cedium. ſed ſimilia ĩ es frequentus in um terminãtur: ur uatũ

G uatium, ſedum & ſedium. Indoles tamen indolum: ſoboles lium facir.

luuenis uero iuuenum canis canum: panis panum: ſtrigilis ſtrigilum bæreſis
hæreſum. Item in as latina in ium exeũt: ut arpinas arpinatium ciuitas ciuita

tium probitas probitatium. proferũtur uero iſta etiam ĩ um. ſiue natura. uel

potius per ſyncopam. ut ciuitatum probitatum. ſimiliter tãtum pluraliter de

clinata & in es terminata in ium faciunt: uires uirium penates penatium tres

triumOpes tamen opum potius ꝗᷓ opium. proceres procerum. Sic dicimus
minorum: maiorum primorum. Lemurum lucerum ĩ quibus aurium iudici
um ĩſequimur. In is longum deſinẽtia & creſcentia in genitiuo etiã in um ſa⸗

ciuntiut lis litium. ſamnis ſãnitium. nox quidem noctium facit. nix niuium
ſupellex ſnpellectiliũ. cor cordium. ſel fellium. allec allecium. a melle melliũ
non inuenit. nec a lacte lactium niſi a lactibus quod inteſtina ſignificat. Cæ

tera omnia terminãt genitiuum pluralem ĩ um, ut conſul conſulumuirtus
uirtutum. caput capitum pater pa trium. fruges frugum. ales ãt habet alitũ &
alituũ figurate ut ait Seruius. bos boum per ſyncopã & datiuũ & abltũm bo
bus. Compoſita uero ſimplicium regulas fere ſequũtur ut uecordium & ino

Pum.at rethe rethium haber. De datiuo & ablatiuo.

Datiuus & ablatiuus plurales a ſingulari genitiuo naſcũtu r interiecta hu
ut huius patris his patribus ab his patribus. Sed neurra ĩa finita habent hos
caſus ĩ is: ut hoc toreuma his toreumatis ab his toreumatis: hoc poema his

Nemn

urme
GCen
ſus
lus hu
Kles
Da
ſutn.
hoct
Mo
α
naut
Cenit
Da
Piunt
Uenria
liuain
bunt
ceeſt
Umu
losc⸗

wparati
ſcutco
n

uhniab
laaut
hoccu
Ahpien
nori
poai
glugl
Gglun
irco⸗
8ſorti
se:
geſ⸗
Ur il
liscol
nſece⸗
mun
bzreſs
Eciuin
rauel
lierce
um e
licima
niucdci
uml
niviun
weli
C
wwirtus
litü
tümbo
1 ino
abe

enhe
mih

—

ppe matis ab his poematis ſaciunt etiam in bus Priſciano auctore.

De recto ſingulari quartæ declinationis
Varta declinatio duas habet in nominatiuo terminationes us & u
A ut hic uiſus & hoc cornu. Sed in u terminata neutra ſunt & omner
ſingulares caſus In u finiunt. leges tamen apud Pli. & Lucãum cor
S nus & genu quæ ſunt a rectis ãtiquis hic cornus hic genus. In us it
aut maſculina ſunt aut cœminina. De genitiuo.
Genitiuus ergo in us terĩatorum exit in us productũ ut hic uiſus huius ui
ſus. Vetuſtiſſimi tamen in uis ſyllabas terminabant & dtũm in u. ut hic ſena-
tus huius ſenatuis huic ſenatu. Hic metus huius metuis huic metu. huius rei
Aulus gelius eſt approbatus aſſertor. De datiuo & reliquis caſibus.
Datiuus nunc terminatur:in ui ut huic uiſui. Accuſatiuus ĩ um ut hunc ui
ſum. Vocatiuus ſimilis eſt nominatiuo ut o uiſus Ablatiuus in u finitur ut ab
hoc uiſu. De nominatiuo & uocatiuo pluralibus.
Nominatiuus accuſatiuus & uocatiuus plurales iu us exeunt. ut hi hos & o ui
ſus. Verum neutra illa in u terminata hos caſus a nominatiuo fſormant:addi
ta a ut hæc cornua hæc cornua cornua. De genitiuo.
Genitiuus in uum finitur:ut horum uiſuum. De datiuuo & ablatiuo.
Datiuus & abltũs in ibus ut his uiſibus. aliqua tamen deriuatiue eam acci-⸗
piunt ut ante bus:ut hi artus:his & ab is artubus. arcubus partubus ad dife-
rentiam horum noĩum ars arx pars. Inueniuntur tamen aliqua: nulla deriua-

tiua impellẽte u ante bus ſeruare ut lacuhus tribubus ſimiliter portubus acu

bus: quercubus ſpecubũs quod & ſpecibus habet: queſtubus pro querelis
queſtibus.pro lucro. Et quõiam domus partim eſt quartæ partim ſecũde par
tim utriuſq; declinationis: ne in eius uariatione quis decipi poſſit per ſingu-/
los caſus declinare uolumus. hæc domus huius damus & domi huic domui
hanc domumo domus ab hac domo. In plurali hæ domus harum domorum
& domuum his domibus has domos o domus ab his domibus. Antiqui in
ablatiuo ſingulari domum etiam dicebant & Auguſtus domos pro domus:
genitiuo eſt uſus. De recto ſingulari quintæ declinationis.
Quintæ declinationis nomina terminant nominatiuum & uocatiuum in es
ut hæc ſpẽs o ſpẽs & oĩa ſũt generis ſœminini excepto dies ĩcertũ ſingulari.

meridies in utroq; numero maſculin. De genitiuis & datiuis

Gtũs & dtũs finiunt in ęi diuiſas ſyllabas.ut huius ſpẽi huic ſpẽi. Veteres ta-
men gtũm in es terminarũt: ut huius ſpẽs huius dies. Virgilius in geor. Libra

dies: ſomniqʒ pares ubi fecerit horas: & in e. ut huius die & in ii. ut huius dii.

Virgi.in.i.Aeneidos. Munera lætitiamq; dii. & datiuum ĩ e.ut huic facie.Gel
lius tradit. M De actuſatiuo. .

Accuſatiuus ſit a ntõ mutato s. in m litterã. ut hæc ſpẽs hãc ſpẽm. De abltõᷣ
Ablatũs in e deſinit.ut ab hac ſp?. De mõ actõ & uocatiuo pluralibus.

biii

Nominatiuus accuſatiuus & uocatiuus plurales ſimies ſunt nominatiua
ſingulari. ut he & has & ſpecies. De genitiuo. Grtus fit ab ablatiuo

ſin gulari addita rum ut. harum ſpẽérum. De datiuo & ablatiuo.
Dtũs & abltũs fiunt a ſingulari abltõ adiecta bus ut his & ab his ſpébus. Sed
nõ te fugiatoĩa ꝗntæ declinatiõis noĩa carere gtiĩs dtĩs & abltis pluralibus P
ter hæc res ſpẽs:dies:meridies acies facies materies & progenies addũt & ma
neries: quod barbarũ eſt. De octo noĩbus q dechinationẽ ꝓnoĩum imitãtur

& ꝗs uel qui. Octo ſunt noĩa qᷓ cũ cõpoſitis more ꝓpnoĩum ſecũdi otdinis de

clinant unus totus: ſoluſ alius alter uter ullus & nullus : ut unus una uniũ uni

us uni. unũ unã unũ o une o una o unũ ab do ab unaab uno. In numero plu-

rali uni unæ una unoꝶ unaꝑ unoꝑ: dtõ & ablatiuo unis ũos unas una. o uni

ounæ o una. ab unis. Veteres more adiectiuoꝶ primi & ſecũdi ordis hæc no

mia uariabãt: Ex hiſ octo unus totusñſolus hẽnt utũm. Eã declĩationẽ etiã ꝗs

uel ꝗ ſequũtur: ut ꝗs uel qui ꝗᷓ qd. uel cuius cui quẽ quã qꝗ uel ꝗd.a quo uel

a qui a ꝗᷓ uel a qui.a quo uel a qui.ĩ plurali ꝗ ꝗq quæ quoꝶ quag quoꝶ qs uel
ꝗbus. quos quas qa quis uela quibus. De compoſitis cum quis & qui.

Quis & qui inimica inter ſe ſunt. nam cum quis quo olim cõmunis generis
fuit uenit in compoſitionem non recipit qui in nominatiuo ſingulari. & quis

cum augetur expellit quis unde extant uerſus.
Cum quis namq; piam ſine quis qui coniunge putaſꝗᷓ

Dam uis cuncq; libet qui ſine quis retinebit. è
Cõponit᷑ ꝗs cũ ſi:ut ſiquis:cum ne ut nequis cum alius.ut aliquis cũ en ut ee

quis. n in c uerſo cũ nũ ut nuũquis cũ ꝗs ut quiſꝗs queq; ꝗcquid quoꝶ quidẽ
uocibus ſecundũ analogiã poſſumus uti. Quid uero precipiũt ꝗſquis ratum
mõ habere in recto & actõ ꝗcquid: & in abſiõ quoquo. alia uero oĩa declinãt
ut eog ſimplex quiſq quod uel ꝗd præpoſitis uel poſtpoſitis duabus uocibo
niſi ꝙ in fœminina uoce nti ſingularis & neutrali pluralis dicimus ſiqᷓ neqᷓ ali
qua nunꝗᷓ & hoge ablatiuus nõ terminat in i: & a multis præſertim multitidi
ms numeri uocibus aures ahhorrent: ut quorũꝗᷓ ꝗſꝗᷓ adiiceint quis hæ pticu
Iæ nã nt quiſnã.ꝗᷓ ut ꝗſq; ex quo fit unuſꝗſq; ſingulare tãtũ.piam ut quiſpiã:
putas:ut quiſputas:quam :ut quiſꝗᷓ. A qui etiã deducta:ut ꝗdã quis:quilibet:
quicunq; primitiuũ ſequuntur. De compoſitis ex duobus rectis.
In compoſitis ex duobus rectis ambo ntĩ declinanrur: ut hæc reſpublica. hu-
ius reipublicæ huic rei publicæ hanc rempublicã: o reſpublica ab hac republi
ca. in numero plurali hæ reſpublicæ: harum reꝶ publicarum:hiſ rebuſpu. has
reſpub. o reſpublicæ. ab his rebuſpublicis. Sic & cẽtimanus: cẽtimanus cẽtima

nui. & unanimus: quæ componuntur ex corrupro & integro declinant. Alter

uter autem nunc poſtremũtantum uariat ntüm. olim etiam priorem: ut akhler
uter alterutra alterutrum alterutrius alterutri: alterutrum alterutrã alterurg-
ab alterutro:ab alterutra ab alterutro: In'nuero plurali alterutri alterutræ al

din

lerut
den
tto

—
Uno

uuuma

horu
bani

W

n

ni
6
ate
mict
rd

wen
dei⸗
c⸗
diot
Jn

hea

i
dern

k

4
Pri⸗
mic

mi

natido
tiuo⸗
io.
Kg
bu;
Am⸗
ntäuut
nisce
iun
bl⸗
dW
Keno
etiͦg
vo el
Pvel
qu.
eners
Acgis

1 Ute
quce
o

eclinit

vocibo
Neqali
eivd
eptie

niſii

ilber
.
cahe⸗

Puh
Ckuima
Mer
tale

zl

terutra.alterutroum alterutrage alterutroge alterutris alterutros: alterutras

alterutra. ab alterutris. Inueniunt & alia huiuſmodi ut oliſatrũ oliſatri oliſa
trO & reliqua. dicit & oliſatrum ſicut roſmarinum quod & roſmarinus nũcu
patur. In compoſitis ex recto & obliquo rectus tantummõ uariatur. ut hic tri-
unuſmilitum:huius tribunimilitũ huic tribunomilitum:hunc rribunũmili-

tum o tribunemilitum:ab hoc tribunomilitum. In plurali hi tribunimilitum

horum tribũorummi. his tribuniſmi. hos tribunoſmi. o rribunimi.ab his tri
buniſmilitum. De patronymicorum formatione.
Atronymicum eſt quod a ppriis tatummõ deriuat patrum noĩbus
P ſecundum græcã formã. & ſignificat cũgtõ primitiui filium uel ne
potẽ filiam uel nepotem.ut Eacides fi lius uel nepos æaci. Forman
tur patronymica abuſiue a nominibus matrum. ꝓ ur iliades. auorũ ut
atlantiades. regum ut cecropides. fratrum: ut phœtontiades: urbium gẽtium
& regionum. ut argolis. troas theſſalis. & quoniam uel maſculina uel ſœmi-
nina ſunt. Maſculina in des terminata ſic formantur. In des Nomi-
na primiordinis mutant extermum e genitiui:in a: & iuncta ſyllaba des red-

dũt patronymicũ ut pelias peliæ peliades: æneæ & ænæeades. æneides. n. con

tra regulam eſt. Anchiſes anchiſiades hẽt: & Laertes laertiades: cum patrony/
micum nunꝗᷓ debeat primitiui gtũm niſi una ſyllaba ſuperare. Secundi uero
ordinis non quæ in i terminant genitiuum ſumunt des ut priami priamides.
Qux in duplex ii uertunt ultimum in a & des accipiũt ut Menetius meneti
menetiades. Quæ uero in ei mutant ei in i longum & ſumũt des ut tydeus ty
dei titides: quod euphoniæ gratia quidã uolũt d ĩ t uertere.Si tertii ſint ordis
dtõ formãt: addita des ſyllaba. ut Hectori hectorides. Herculi herculides. Sci
pio tamen:ꝗꝗᷓ latinum nomen ſcipiades hẽt ꝓ ſcipionides. In is. Patro
nymica fœminina in is fiunt a maſculino ablato de ut priamides priamis. Ae-
neades æneas. Virgilius tamen æneis uſurpauit. Sciendum eſt poetas quan-
doq; uel addere ſyllabas patronymicis: ut Atlantides pro atalãtides: peliades
Pro pelides. Vel diminuere. ut deucalides pro deucalionides. Iune.
In ne patronym ica fœminina ſunt & formantur a genitiuis addita ſyllaba
ne. ut Adraſtus adraſti adraſtine. Nereus nerei nerine: mutato e in i. longum.

Sed Acriſius acriſii acriſione producta peultima format.

l De patronymicorum declinatione.
In e igitur maſculina more primæ declinatiõis nominum inflectuntur. ut
hic priamides huius priamidæ huic priamidæ hunc priamidã & priamidẽ o
priamide & priamida ab hoc priamidæ & priamida. hi priamidæ horum pria
midage & priamidũ. his priamidisthos priamidas. o pamidæ:ab his priamidis
Foeminina in tertiam declinationem ſequntur: ut hæc priamis huiui prin
midis & priamidos huic priamidi hanc priamidem & priamida: o priamis &
priamiab hac priamidæ he priamides harum priamidũ his priamichbus has

priamides & priamidas o brigmic ab his priamidibuu,
In ias quoq; ſœminina ſic declinantur. Hæc pelias huius peliadis & pelia-
dos huic peliadi hanc peliadem & peliada o pelias & o pelia ab hac peliade.
EHix peliades: harum peliadum his peliadibus has peliades & peliadas o pelia
des ab his peliadibus: De declinatione græcorum ine. 1
In e propria ſiue patronymica ſic uariantur. Hæc penelope huius penelo-
pes huic penelope hanc penelopen o penelope ab hac penelope. Hæ penelope

harum penelopen his penelopes has penelopas o penelope ab his penelopes.

In os græca ſic eũt. hoc melos huius melos & melus huic melei & meli hoc
mmelos: o melos: ab hoc melei & meli hæc melea & melex. hoꝶ melon & me-
lon his meleſis. hæc melea & mele o melea & mele. ab his meleſi. Inis
In is ſic eunt. hæc matãorphoſis huius metãorphoſios & phoſeos & huic
metamorphoſii & phoſei & phoſi hanc metamorphoſim. o metamorphoſis
& phoſi. ab hac meramorphoſii & phoſi.hæ metãorphoſies & phoſees & pho
ſis harum metamorphoſion & phoſeon. his metamorphoſiis & ſeſi. has meta
morphoſias & ſeas & phoſis. Vocatiuus nomi natiuo ſimilis ẽ & ablatiuus da
tiuo.ſed his duobus latine nõ utimur & aliquibus uocibus abſtinemus quas

.

in noſtram quandoq; declinationem tranſferimuſ. Ino

Hæc ſappho. huius ſapphoos & ſapphus huic ſapphoi & ſapphi hãc ſapphoa
& ſappho.o ſappho.ab hac ſapphoi & ſapphi:hæ ſapphoe & ſapphi. harum ſa

pphon. his ſapphoes & ſapphois has ſapphous & ſapphos o ſapphoe & ſapphi
ab his ſapphoes & ſapphis. Ines 8èD
In es. Hic moſes huius moſi huic moſi hunc moſem. o moſes ab hoc moſe
hi hos & o moſes. Reliqui caſus in uſu nã ſunt dicitur & moyſes hebreũ Hic
ieſu huius ieſu huic ielu hune ieſum:io ieſu ab hoc ieſu.hii hos & o ieſus.
— De nominibus heteroclitteis
Voniam de heteroclitis iam mihi dicẽdum eſt de qubus ſane ma⸗

gna inter grammaticos diſſenſio eſt. Fateor me fere omnia ex di

uerſis auctoribus collegiſſe: quæ grammatica lege.i. cõmũi uſu he
teroclita iudicantur. Si quos ãt auctores illis refragari compereris
aſcribito auctoritati. Scimus. n. plautum dixiſſe delitia fœminĩo ge.& nume
ro ſingulari. & Ciceronem ne & alios interdum alia multa quæ lex gramma
tica uetat.pmittit tamẽ analogia idem rõne proportõis aut fimilium declina
tio ſimilis. Hæc iõ ne me aut immemorem: aut gnarum fuiſſe quiſpiam iudi
cet ne ue quod ueteribus interdum ſcriptoribus licuit ſibi quoq; licere in ea
veputet. aut quod raro inuẽtum eſt & figurate uel incuria quadam elapſum
inquotidianum ſermonem audeat uſurpare. Primum ergo dicam quid ſit ap
totum & monoptotũ nomen ex ſentẽtia Priſciani. nam ſentit aliter Diome-
des. Aptotum eſt quod nominatiuum tanrummodo haber & in cæteris caſi

hus deſicit. plerunq; tamen uocatiuum habere euam inuẽitur: eo ꝙ ſit nomi

nullo
leci
Eeer
Pllar
tebe
Dipte
Trip
Pene
caln
nom
clina
Lair
bh
terel
tiuf⸗
pancc
belhe⸗
pudr
Hoc
Gran
con
ie⸗
mo
ac⸗
inad
tur
teſte.

aAue.

minat
homit
ſushẽ
adlr
ttiam
wulte
Dei
mero
hoer
Wum
Wr

Lbeli
peli

bereb⸗
ope
eoes.
Nlihoe
Ee⸗
ns
ie
or
Apho
s wen
Ug d
guas

hon
ruml
hpobi

ole
reüklie

ne ma⸗
nerc
lhe
velenis
pome
um
Lclira
miodi
leinea
ſpſom
Sltao
ome⸗
naci

tpon

natiuo ſimilis. ut hic iupiter o iupiter. Neutra uero Aprota tres poſſunt hahe

re caſus ppter ſimilitudinem nominatiuæ accuſatiuæ & uocatiue uocis quæ
generaliter eſt in omnibus neutris: ut fas & neſas: ir ardor & pus: ꝗqᷓ legimus

puris. Monoptotum eſt quod unam uocem habet per omnes caſus ſiue ſin-
gulares:ſiue plurales:ſiue utriuſq; numeri.ut ſinapi gummi.cæpe pondo ce⸗
tæ. Pedum & literarum nomina & numerorum a quattuor uſq; ad centum
Diptota dicuntur quæ duos caſus diuerſos habent. ut uerua ueribus.
Triptota que tres:ut templum templi templo. Tetraptota quæ quattuor ut
genere generi genero generum. Pentaptota quæ quinq; ut caſtus caſti caſto
caſtum caſte. Exaptota ꝗᷓ ſex: ut totus totio toti totum tote toto. Heteroelitũ
nomen eſt:quod uario modo declinatur. Heterocliſis eſt uaria nominũ de-
clinat io:quæ quidẽ fit in caſu numero genere declinatione & uoce. Defecti
ua in caſu & numero.Hec certis deficiũt caſibus & numero plurali. hæc fori
ab hac forte. hunc laterem: ab hoc latere. Sic phocas. Sed priſciano addit hi la

tere & o lateres hanc ditionẽ ab hac ditione. Sponte & flamine ꝓ ſpirituabla

tiui ſoli ſunt. Legimus ſpontis gtũm apud Columel.& flamina apud Tybul.

pancoſcq; alios. Tabi & tabo genitiui & ablti ſunt caſus. dicimus tamen hec ta

beſ hanc tabem ab hac tabe. Macte utũs eſt ſolus. Legit & mactus nã fuit a-
pud uetuſtiſſios adiectiuũ. Lucre.li.v.nũc ſæpe boues luce ferro male macte
Hoc tãtũdẽ huius tantũdẽ hoc tãtundẽ. Addũt hæc lues hãc luẽ: ab hac lue.
Grates ntĩ accuſatiui & utĩ pluralis uox ſola eſt. Sed apud Cice.in oratore: ſi
corruptus non eſt: legimus gtũm gratis: ut cum gratis cã nihil facias. Suppe-
