culum conſanguinitatis ſignificat. Exanguis ſine ſanguine mortuus Capis

poculi genus a capiendo potis compos potẽs. pote uolo poſſum uelle Aneis

patronymicum & opus Maronis. potiſſum. poſſum Simois Troiæ fluuius.

Aon

Leun
Ann
colur
deal⸗
ſoci⸗
ſlius
Mos
ac
(
Gipl
dc.
ſem
m
,
Ma
rial
(un
citu
hert
neil
tem.
citur.
ſch.
Plini
tum.
erge
Arme
ſedpr⸗
bisle⸗
trit
limten

(clor

Cubinn
guipe
dbrien
cſpiat
briper
Cten

karh, Adonis pueri nomen. Doris maris dea. Egis munimentum in paſtore deæ

lmint æneum inhomine dicitur lorica & torax Martialis in decimo. lapſis lapillus
uen Anubit canem in lingua ægyptiorum ſignificat i: cuius ſormam mercuium
sgicon colunt. Chlamis ueſtis lanea. Aſpis ſerpens. Ibis uolucr is ciconiæ ſimilis: lſis
rolieg dea lanificii Paris priami filius Tygris fluuius parthorum & quadirupes ue
Miich lociſſima nam parthica lingua tygris ſagitta dicitur. Nepos quaſi poſt natus
elt A⸗ filius ex filio filiaue gẽitus & Iuxurioſus qni patrimonium turpiter abſlumit.
VGmWöI N0NMos bona & mala con ſuetudo dicitur. Cos cotis lapis quo ferrum acuitur
Mgn Sacerdos a ſacris dandis dici per plurimos multiſq; in locis perhibetrr.
fünte Compos uoti effector. Bos dicitur græce boos. Os oris uultus & faci-
Al e es ipſa:& eius pars concaua unde ipſa uox prodit. Lepos gratia & uolupta
Mem tis cuiuſcunque iucunditas ſiue amœnitas. Odos: odor. Heros uir fortis
ne in ſemideus & plus ab homine habens. Minos iudex inferni. Athos mons
ſur. N macedoniæ. Corpus eſt quicquid noſtris percipimus ſenſibus. Vellus la
tur auis na. Munus donum & officium & ludi gladiatorii. Facinus omne factũ
guæalt, magnum & commune uocabulum eſt. Pignus pignoris filius: ſed pigneri
pro⸗ depoſitum redimentum. Rudus calx cum har̃na mixta & ruinarum mate
NA riea. Fœnus eſt uſura: ſed proprie fructus agrorum. Penus eſt omne quo ueſ
8sconten cuntur homines: Cicero uſurpatur & pro loco ubi ea ſeruantur. VIcus naſ-
urbin citur. Vulnus uero fit. VIcerare dolore afficere: plagaue. Olus omnis
nune herba qua ueſcimur. Tẽpus ẽ mẽſura motus. Pecus pecoris ſignificat om
gee ne illud qnod humana lingua & effigie caret: ut inquit Nonius:& ipſum arie
H tem. Pecus etiam pecudis omne animal preter hominem quod gregati pa-
Edll citur. Vlpianus. Intercus aqua inter carnẽ & cutem: græce dropa dicitur pri
viranee ſcia. Acus uocatur cum perſe poſitur. Spica tantum aurificum ad uſum.
omnon Plinius ait. Feſtus uero paleas eſſe de frumento quaſdam. Lepus animal no-

umtb⸗ tum. Tellus dea terræ. Terra elementum. Incus fabrorum inſtrumentum ſu
la per quod cudunt. bPalus iners aqua latius diffuſa: ſiue pluuia ſiue ex flumine
Qàut mari. Grus uolucris collo longo. Sus porcus & porca. Aes omne metalũ

19
ſed præſertim id quod eſt colore rubro. Fraus proprie in factis. Dolus i uer
voCirn bis. ſed confunduntur. Vrbs oppidum muro cĩctum: dicta ab urbo extrema
ini aratri parte. Hiems ab hio quod eſt pluo ſignificat hibernum tempus & ma
Pirip lam tempeſtatem. CQelebs caſtus ſine liberis ſine uxor̃ uiuẽs: dictus ꝙ dignã
eb ſle coœlo uitam dicat. Princeps primus & caput. Auceps aues capiens. Anceps
in dubius. Biceps duorum capitum. Glãs fructus quercus: lens qui it quiẽs
qui poteſt Rediens qui reuertitur. Ambiens blanditiis circunueniens. Li-
* r bripens ponderator æſtimator & munerator qui adhibebatur etiam in emã
mne cipiatione quedam imaginaria uenditionis quæ agebat᷑ quinq; teſtibus & li
n⸗ bripende: Fallax deceptor. Vecors imprudens & ſtultus quaſi ſine corde:
le Grex generalius nomen Armentum ſpanlius. Grex minorum. armentum

fuvis

maiorum animalium. Grego congrego. Remigis qui remigat. Frugis om-
ne frumentum & legumen. Quincunx quinq; unciæ: quinq; partes aſſis. Sep

tunx ſeptem unciæ. Denux undecim unciæ: quaſi dempta una ex duodecim

Apex omnis ſummitas & lana in pileo flaminis. Vertex capitis ſummitas

& cœli in ſeptentrione. Lodex lecti tegumen. Veruex aries caſtratus. For

nis arcus proſtibulum teſtudo. Foœnix auis unica & gentile nomen. Maſtix
gummi lentiſci. Bombis frutex bombacci. & uermis ſericum ſaciens qui &
necidalus dicitur & etiam bombilis. Pharnax rex ponti. Crux furca etiam

eſt. Nax fructus qui cortice duriori tegitur. Pix glutini genus ex terra pro

ereatum. Trux crudelis. Salix arbor: unde ſalictum. Filix herba. Pernox qui

ad ſinem noctis uigilat. Pellex quæ cum eo cui uxor ſit corpus miſcet. Spinx

monſtrum pernicioſum ſi hominem prius preſentiat. ſin contta perit ipſa.
Suppelex omne inſtrumentum uſuale & recula. Scyros inſula licomedis.
Caribdis in freto ſiculo locus rapax nauium. fuit & fœmina furax. Syrtis
locus arenoſus in libyco mari. Neapolis oppidum in campania. interpretat

noua ciuitas. dicitur & parthenope. Torquis ornamentum colli. Buris poſttẽ

ma aratri curuatura quæ & bura dicitur. Securis inſtrumẽtum acutum quo

ligna ſcinduntur. Bipennis inſtrumẽtum ferreum dictum ꝗ habeat duas pin

nas.i. duo acuta. Puppis cauda nauis. Reſtis funis. Peluis a pedibus lauan-
dis. Varro. Maguderis herba: quæ & laſerpicium dicitur. Pli.i. xix. Legimus
& magidaris. Iris arcus celeſtis. Thorax pectoris munimentum dicit & lo-

rica & tunica ferrea. Syren puella marina poſtrema parte piſcis. Sydon urbs
in phænicia. Alecto una ex furiis. Titan gigas quidam ponitur & pro ſole.
Thebais a thebe patronymicum & Statii opus. Rete a raritudine Varro dici
uult. Gauſape eſt pannus quo menſa ſternitur. Præſepe menſa iumentorũ

& ſtabulum ipſum. Soracte mons in ſabina. Præneſte urbs in latio olim po
liſtephanos dicta ꝙ præſit montibus: uel quod pᷣnos ilicem ꝗᷓ abundat ſignifi
cat Celene oppidum in phrygia patria marſiæ Ceruical ceruicis ſuſtẽtamẽ
tum & munimentum Sal condimenti genus ſapiẽtia & mare ridiculum. Lar
deus domeſticus focus & domus. Pedeſter qui pedibus it. Regalis rege di

gnus. martialis poſſeſſiuum a marte. Iuuenalis poeta fatirus aquinas. Mar-

tialis poeta hlſpanus. Vbera abundãtia & mãmilla. Degener qui deterior ẽ&

parentibus ſuis. Ouis pecus lanigera. Anguis ſerpens. Vectis palus ferreus
Amnis fluuius ab am quod eſt circum & eo. Rudis indoctus. Rudis uirga ꝗ
donãaãtur emeriti gladiatores. Soſpes incolumis. Hoſpes amicus qui domi ſu
ſcipit & ſuſcipitur. Poſtis lectus portæ. Limẽ uero tranſuerſa pars: tam inferi
or ꝗᷓ ſuperior dicitur. Strigiles pectines fricatorii. quos indi ex hebeno facie

bant. Pugil qui pedeſter certat. Clades cedes etiam unius Claſſis multitudo

militum & nauium. Sardis urbs i lydia ad latus temoli mõtis: Hora. Quid cõ-
cinna ſamos quid creſi regia ſardis. Alpis montes iĩ italiæ finibus. Tra lis urbs

—

— —

— — —

inmun
Pyade
Pobte
metet
Com
Cohe
use
oles
opio
corp
e
noß
Cati
Pict
wo
Perrn

S.
Cvoceen
ſummiz
. do
n Mir
engei
Meaetan
mnp
emol ul
en
ripe.
weds.
1. Md
erent
ni poltf
wum qvo
don pin
1soan/
Lepim

ctd⸗

urbs
oſoe,
no cd
neowun
oin
rlni
Ulteame
fomla
Pngeci
8 M,
eteriott
s lerten
sngie
icon
amine
eno ſe
unn
dc⸗
Q

su

in minori aſia. Ludricũ iocuſariũõũ ſcœnicũ. Ampluſtre nauiů ornamẽtum.
Plyades ſtellæ quæ taupꝶe pficiũt præter caput. Hyades ſtellæ thauri caput ſuo

poſitu faciũt: ut inquit Gelius. Colchis mulier ex colcho. Merẽs qui meret &

meretar.ſed ſi cũ œ ſcribataur ſi

Cohors multitudo equitum. Cõſors particeps. Collis montis pars. Panis di⸗

ctus ꝙ primo eius figuras faciebãt: ut mulieris in lanificio pannus Varro. In-
doles argumentum futuræ uirtutis aut uitii. Soboles progenies. Hæreſis

opĩo tenax & ſnĩa in qua pſiſtamus electa. Probitas bonitas. Vires potẽtia

corpis. Penates dii domeſtici. opes diuitiæ & potentia. Proceres capita tra-
bium enminentia in muris: a quibus primates ciuitatis ſic appellãtur. Mino
res qui poſt nos & trinepotes nr̃os erunt. Maiores ꝗ ante nos. & citra nos &
noſtros fuerũt. Primores primi ĩ ciuitate, Lemures laruæ nocturnæ & terriſi
cationes imaginum. Luceres qui ex ea centuria romana erant. Sannis. inter
picenum campaniam & apuliam populus: Ales geuerale uocabulum ſicut
uolucris oẽ uolatile. Auis uero quæ oua parit & pennis ẽ pᷣdita præter ueſ⸗

pertilionem. Toreuma uas pulcherrime ſculptum. ut corinthium.
H In quarta & quinta declinatione uoces. H
Etus timor de futuro malo. Artus iunctura membrorumque pars

Arcus iſtrumẽtũ quo ſpicula emittũtur & fornix. Partus enixio mu

lierũ. Tribus origo ſeu pars ciuitatis. Acus inſtrumẽtum ſartog. Domus te
ctũ quod oli habuit in ablatiuo domi. Species effigies ſpectaculũ imago for
ma. Meridles ab eo qd ẽ medius dies affinitate d & r. Acies oculi acumèẽ & fer
ri & turma eꝗtũ ĩſtructa. Facies & oris & totius corpis factura. Materies res:
ex qaliꝗd cõſtat: & omne lignũ, Progenies ꝗſi porro gẽita. Totus ĩteger. Ali⸗
diuerſus. Alter unus de duobo. Vter ꝗs duoge. VIlaliquis. Nullus nõ ali

quis, Siquis ſi aligs. Nequis ne aliꝗs Ecquis en aliquis. Nunquis an aliꝗs

Quiſquiſ quicunq;. Quiſnam interrogatiuũ. Quiſque omnis. Quiſ

piã aliquiſ. Quiſputas quis credis. Quiſnam aliquis. Reſpublica ciuitas li

bera quæ iure regitur. Alteruter nunc unus nũc alius de duobus & unus duo

rum. Oluſatrum ſiue oliſatrum. i. petroſelinum: Tribunus milirum magi

ſtratus in exercitu qui imperatori oppõitur pro militibus. Patronymicũapa
tria & onoma: ſed o in i uertitur: ſicut hieronimus quod compõitur ex hireolſ
& onoma:& ſanctum nomen interpretatur. priamide filius uel nepos priami

pelias filia neptiſue peliæ. penelopæ Icarii filia Vlyſſis uxor. melos dulcedo.

Metamorphoſis tranſſormatio a meta quod eſt trans & morphoſis mutatio.
Saꝑpho uates leſ bia, Phaonen amauit. Moites dux iudeorum qui dicitur

& moſes.leſus latine interpretatur ſalutaris uel ſaluator ga cũctis gẽtibus ſalu

tifer uenit. Fuerunt autem ultra Chriſtum qui unguentatus interpretatur &
alüi ut leſus ſilius Naue: & leſus filius leſodech: & leſus orator In heterochlitis

i cũe gnificat qui eſt in moœſtitia/ Vetus antiquusa
Complex ſocius in mala re. Suppelex: genufjexus & iunctis mãibus precans.

Onoptotum unius caſus a monos unum & ptoſis caſus. habet eni
unam nocem per omnes caſus. Aptotum ſine caſu nomẽ. habet.n.

ſolum rectum. Cete piſcis quidam magnus. Delicia & delicium
idem: ut infra dicemus. Delicia eſt tignum. unde tegulæ deliciares

& tectum delitiatum. Pus omnis humor corporis noxius. Ador far. Pedũ
paculus in ſummo uncus: quo pedibus pecudes capiũtur. Veru ferrum quo
caro aſſatur & teli genus. Fors dea & caſus. Laterẽ tegulam. Ditionẽ pote
ſtatẽ: Sponte uoluntate propria. Flamine ſpiritu uento. Tabi ſanies & pu⸗
tridus cruor Tabes corruptio & morbus. Macte magis aucte. Tantũmodo
nihilaliud ſigniſicat niſi relationẽ & ſi militudinẽ ꝗᷓtitatis. priſcianus ĩ duode
cimo: uulgo dicitur tanto che tanto: Lues generalis morbus: ut fluxuſ uen-
tris. febris: & cætera. Peſtis aut cito occidit: aut cito abit. Satias ſatietas le-

tur & ſatiatis apud Nonium Mar. Grates gratiæ. Suppetiæ auxilium.

Inficiæ negationes Repetundarum pecuniarũ accuſatur ꝗ ſubtraxit aliꝗgd

ꝓuincialibus:uel a nocentibus impunitatis gr̃a munus accepit. Specus ſpelũ
ca: Aſtu aſtutia ab aſti.i. oppido in quo ꝗ uerſantur aſtuti ſunt. Natu ortus.
Aſtutus quaſi arte tutus dictus eſt: uel ab aſtu. Labeo proprium nomẽ a ma
gnitudine labiorum. Ganeo guloſus. Ganea guloſorum diuerſorium & po⸗
pina. Aleo luſor. Remigis remigator. Frondes arborum & tenues herbarũ
comæ. Verberis ictum & baculũ ſignificat. Fœis pars coxæ poſterior & mol
lior. ſœmora anteriora ſunt. Virus uenenum & grauem odorem. Vicis uiciſ
ſitudinem facultatem ſortem officium occaſionemq; ſigni ficat. Vires corpo

ris robur. Obiice oẽ quod oppoſitum ẽ ut peſſuli ſeræ. Fruges oẽ genus fru-

menti. Vicere carnem ſignificat. Iura generalia. Leges ſpãles. Rura arua di
cta ꝙ rurſũ colantur: ut rurſum fructus ex eis ſuſcipiantur. Mora baccæ arbo

ris mori & dumi. Tura olibannm quo deos ueneramur. Defrutum eſt uinũ
decoctũ ad tertias ptes: ut Columella inquit. & dicitur a defrueudo. Malſũ

uinum melle mixtum. Pernices mors Athenæ ciuitas in atrica Thebei Boe-
tia. Cumæ in capania. Verulæ ĩ hercinis. Puteoli in campania. Argi ĩ græ-

cia oppidum. Sanguis uiuentis. Sanies mortui. Limus terra aqua marcera-

nus dens ultimus: ut Pli docet. Veſper ueneris ſtella. Gaza ſermo perſicus ſi

ta. Pontus mare. Mdus cœlum & elementa oĩa. Fimis lætamẽ. Genui⸗-

/

gnitſicat diuitias. Labes macula & ruina a labendo. Humus terra humefacta

proles progenies. oboles progenies. Senecta eſt ſenũ ætas ſicut ſenectus. ſed
non dicitur ſenecta ætas niſi dicamus ætas ſenecta. Iuuenta ætas iuuenilis
Iuuenius multitudo. Iuuentas iuuenũ dea. P oſapia progenies antiꝗᷓ. Stru-
es compoſitio. Socordia ſtultitia. Parſimõia eſt moderantia in fũptibus. Are
na in. xvii. Gelii Veſpera ultia diei pa rs. Ador ſar. Seniũ ætas tediũ & odiũ.
Salum mare dictũ a uerbo greco faleo quod ſigi ficat moueo & fluctuo.Letũ
mors. Cenũ lutum. Aeuum ætas. Manna ros melleus matutinus. Mãmo

draud⸗
for.e
dieiſr
gaan
guoc
celog
Ns.
inquo
lachyy
rerag
culum

. Rerais

Gi
junne
ingt⸗
popul
unr
Atido⸗
lontar
rezf
imagi

ubuS

Timex
velco
ceresfn
eaan
(Ilacur
ſenppti.
becuni⸗
Liresc
Luceres
IiRonn
olinis
drimi
1d 0de.
Uebre
ſioci
dhu⸗ e
le/

kbeteni
lubenne
Gliccim
elcanes
1. Deci
luncv
oniwe
ies
Nümoc
ichoce
l en⸗
tersle⸗
In.
aig

Vs efd

ortus⸗
Neama
nbo,
gendand
Amol
ſchuci
scorde
nus hun⸗
1aruidi
Nbo
Ainn
Heibe⸗
gin
cera⸗
Cenoi
Imehic
s.
gveril
ii
itbut
igoni
ole
Mimo

„

—

na auctore Hiero.diuitias ſigniſicat ligua ſyria. Crocũ herba. Crocus puer &
flos. Baratruũ immẽ ſa ꝓlunditas apud inferos græcũ nomẽ.' Veſpeꝶ & ueſp
diei finis. Lutũ cenũ terra hũore reſoluta. Mane pria diei ps: Viſcũ glntinũ
quo aues capiuntur. Spicum acumen ad ſpicæ ſimilitudinem penum ideſt
quod penus:ide quo ſopra. Macellum locus ubi uenduntur obſonia: a ma
cello quodam latrone cuius domus in eum uſum diruta. Nitrum ſalis ge-
nus. Vtrum materia trâſlucida quæ ex arẽa & ciner̃ fit. Electrum eſt aug-
In quo quinta pars argenti portio eſt. & ſuccinum: quod alii credunt arborũ
lachrymas:alii ex terra oriri. Triticum ſemen: ex quo panis comficitur. La
tex aqua. latet. n. in terra, ſignificat & uinũ: nã latet in uua. Lymphaaqua: Po
culum potio. Lacuna foſſa aqua plena. Lacus locus pfundus cũ aquis per-
petuis ibidẽ natis: efficitq; riuos & flumĩa. Piſũ legumé. Quirites romani di
cti. ut Oui:ait: ſiue ꝙ haſta quiris priſcis eſt dicta Sabinis ſeu quia. Romanis
iunxerat ille cures. Primates primi in ciuitate. Optiates Cicero pro Sextio
ingt eos eſſe qui ita ſe in republica gerunt: ut ſua cnoſilia optimo cuiq; ꝓbàt

pPopulares uero qui ea faciebant & dicebant ꝗᷓ multitudini iucunda eſſe uole

bant. Cœlites dii cœ leſtes poſteri qui poſt naſcẽtur. Supi dii uel nos reſpectu
antipodũ. Inferi dii ſtrigii: uel antipodes qui infra ſunt. Penates dii ꝗ domi co

luntur. dicuntur & penetrales. i. ſecreti, uide Macrobium. Liberi filii tam ma

res ꝗᷓ fœiœ, tam unus quã plures. Lemures laruæ nocturnæ & terrificatiões

imaginum & beſtiag: Nonius. Sales facetiæ. Cani capilli ſenuũ. Feriſpatia ĩ na

uibus ſunt aptiora:& etiam in ludis gladiatoriis dictiꝙ ferant inceſſũ. manes
animæ btõrum & dii inferi, Faſces inſignia conſulũ. Antes eminentes lapides
uel columnæ ultia quibus fabrica ſuſtinetur. & extremi ordies uĩearum. Car
ceres funes: qui equis currere uolentibus opponunt. Caſſes ferag uinculate
læ aranearum., Furfures morbus capilloꝶe & ſimilia. Pugillares libelli pui ex

quacunq; re in quibus ſcribimus ſtilo. & ut Martia. inquit. Debebis quotiẽs

ſcripta nouare uoles. Codicilli libelli a codex. Loculi ſacculi ſunt ad cõdẽdas
pecunias & matrices mulierum. Faſti libri in quibus anni deſciriptio cõtinet᷑
Lares dii cuiuſq; loci qui dicunt᷑ genii. Sẽtes ſpinæ. Vepres rubi ſpmmaꝶ gẽus
Luceres centuriæ romanæ noméẽ. Tatientes centuria a Tacio Sabino. Quinti
lii Romuli ſocii. Fabii ſocii remi. Locri in Calabria oppidu. Apolinares ludi

apolinis Quinquatres ſeſta mineruæ Sircẽſes ludi ꝗ fiunt in circo. Calendæ

primi dies mẽſiũ. Idus ptes mẽſiũ ab iduare qd ẽ diuidere. Feriæ dies ceſſionũ

ab ope. Nudinæ feriæ ruſticoꝶ. Nõæ mẽſiũ ꝑptes. Induciæ ceſſiões ab armis la

tebræ latibula Tene bre obſcuritates. Thermæ balnea Excubiæ uigiliæ & eu
ſtodiæ militũ. Exuuiæ ueſtes & ꝗcꝗd habẽus ab aliquo: Primitiæ primi fru-
ctus ex agro ſuſcepti.qui diis offerunt. Inferiæ ſacra defũctoꝶ & exequie exe
quiæ funera ꝗᷓ mortuis fiut Inficiæ negationes: Supperiæ aut ilia. Diræ furie è
erni, Tricæ tarditates moræ ãbages circuitiones uerbog. Gades montes in

R ſpania Quifquiliæ quicqũid ex arboribus minutis ſurculoꝶe ſoliorumc; ca

dit: ſed purgaméta eſſe terraꝶ Seruius inquit: reliqæ quicquid ex aliqua re ſu
peſt. Blanditiæ blãdi & molles tactu. Minæ metus incuſſio p uerba aut ſigna
Phaleræ equog ornaméta. Nugæ ioci & res riducule. Inſidiæ doloſa expecta
tio ad aliquẽ aggrediẽdũ. Facetiæ urbãitates uerboꝶ & reꝶ. Hllecebræ illecti
ones ꝗ in uitio retinent ueluti laquei. Delitiæ delectatio ſolamẽ & res delica

tæ & claræ. Diuitiæ opeſ Nuptiæ cermoniæ & hilaritates in ducẽdis uxorib-
Argutiæ ſubtilitates. Aunæ lecti inſantium. Schalæ ligneæ machiæ p quas

aſcendimus. Copæ uerticulum. quo domus purgatur. Bigæ currus a duobus
equi tractus: aut equi ipſi curꝶe trahẽtes. Trigæ currus a tribus tractus equis.

Quadrigæ quaſi quadrigæ dictæ. Seiugæ curruſa ſex equis tractns. Genæ

membrana quæ oculum tegit. & pars illa i qua pili naſcũtur. Antiæ mulierũ
ſpiracula naſi. Manubiæ pecunia ex uẽdita præda. Fores hoſtia: quæ foris api
untur. Vallæ hoſtia ꝗᷓ in ſe replicantur. Latinæ feſta iouis in monte albano.
Cerimoniæ omne genus ſacrorum. Decretales decreta. & conſtructiones põti
ficum. Clitellæ. ruſticæ ſellæ & ſtragula: quibus aſini & beſtiæ inſternuntur

Mappæ mãtilia: ꝓprie tamẽ uilloſa ꝗbus mẽtæ ſternũt᷑. Crates iſtrumẽta ru

ſtica lata ex uiminibo cõtexta. Gigiuæ a gignẽdis dẽtibus dictæ. Præſtigiæ de
luſiões:qᷓ ꝗ dexteritatẽ aliæ apparẽt ꝗᷓ reuera ſint illi qui eas faciũt dicũt præ⸗

ſtigiatores. Neniæ laudationes & carmia funebria. Plagæ funes ꝗbus retia

ſuſtentant᷑ ĩfra & ſupra. Sortes deoꝶ reſpõſa & euentus. Sordes ĩmundicies qᷓ

ponſandi:hoc eſt futurarum nuptiarum promiſſio. Exta dicta ꝙ ea diis preſe

catur: quæ maxime extant: eminentq;. Tripudia ſaltationes. Spolia exuuiæx.
iba panis genus dictum ꝙ antequam ſit coctum libent. Cibaria eſculenta &

res delicatæ ad ueſcendum . Claſſica concentus tubarum. Claſſicum tube ge
nus concentus ipſe. Serta corrollæ. Teſca loca augurio deſignata. Cicero
aſpera ait eſſe & difficilia. iuſta ſacra defunctorum. Bactra populus in ſey-

thia. Artaxata urbs in armenia. Carcheſia genera poculorum & foramina
quæ in ſummo malo funes recipiunt. Catulſus. Lucida qua ſumma ſplen-

denr carcheſia mali. Macro. etiam ſummam ueli partem ſignificar̃ docet: &

utitur ſingulari mimero. Crepudia ſunt globuli concaui ſonori: qui ĩ collo ĩ

ſantium ſuſpenduntur. Vinacea ſunt folliculi uuæ iam preſſæ. Vinaceus
adiectiuum eſt. Pondo libra & pondus quandoque. Tempe uallis inter

oſſam & olympum in Theſſalia ameeniſſima. Ilia arteriæ inter ueſicam &

aluum ad pubem tendens. Ille colon dicitur. Moœnia patientes ædificia: ma

galia caſæ paſtorum. Milia miliaria & certa itinerum ſpacia. Altaria aræ

ſtomachũ mouẽt. Præcordia chartilago bile. Caſtra locus ĩ quo milites té⸗
toria tẽdũt. Roſtra fog ĩ quo erat puſpitũ ornatũ ex roſtris nauiũ. Seria res
grates ꝗſi ſeorſum. Arma rerũ quaꝶlibet inſtrumenta. Sponſalia actus deſ-

—

cpyro.

ciuitas
picoor.
Paent
eaine
ſtatuu
eanh
Kipſe⸗
chege
mainte
Tartar
dm
vedin
Ne
Lir⸗
oern
Kbilu
Kltiar
Karman
mybe
tusart
com
Godin
Ali⸗
Pricr
Topi
Clhut
brörn
Ppara
Komn
ennem
ſionis,
lore⸗
maior
Dkura
ſig 9
ſqon

uen

ionmmqe⸗
Aqnreſ
bra
ol erdect
ere ilec
Amcele,
ri
chirpar

Cie
Wane
. In

iemien
tor N
2 rse
t abano⸗

ones vöti

ermuntut
Wmeatu
Nide
icit e⸗

gbos en.

nclciei
hilites t⸗
Vrin
As e
1dise
euwul,
tnnd
miteg⸗

1 Cce.

lenly⸗
ſoramin,
ma Hen⸗
cand
iohi
Vinun
alisine
veſenm
Oſoum
lam ar

—

—

ſuperum. bPalearia pelles pendentes ſub collo bouis. Ceraunia montes in
cpPyro. Lachana omne genus oleris: Tortellius ambo duo ſimul. Cythera
Ciuitas in Cypro. Effata ſunt ultimæ præcationes augurum poſt fines auſ-
piciorum. Varro & Seruius. Orgia: omnes cermoniæ & ipſa feſta Bacchi.
Parentalia dicuntur feriæ quædam: quæ ipſis parentibus & aliis etiam fiunt:
ea inuenit Aeneas: ut Ouidius ait. Bacchanalia Bacchi feſta. Comitia magi

ſtratuum electiones. Solennia feſta quæ ſingulis annis certo tempore fiunt

Pean laus apollinis & aliorum deorum & ipſe appolinis & aliorum deorum
& ipſe apollo. Peana laudes & pindari opus quoddam. QOſtrea piſcis con

chæ genns. Flabro uentorum flatus. luga montium ſummitates. Inteſti⸗/⸗

na interiora uentris. Flamina uenti. Lumina oculi. Totidem tot ſimiliter
Tartarus locus damnatorum in inferno Dindimus mons in phrygia. Din

dima ſummitates montis. Tenarus lachoniæ promontorium. Supparus

ueſtimentum Puellare lineum. ponitur & pro uelo.diciturq; ꝙ ſubrus appar̃
at, Nonius Menalus archadiæ mons. Hyſmarus phrygiæ. Pileus galerus

cooperimentum capitis. Taigetus mons laconie. Gargarus mons phry⸗

giæ. Carbaſus lini genus. ponitur & pro uelo. Infernus locus terræ infimus
Auernus lacus iuxta miſenum in campania. Maſſicus mons in campania.
Sibilus uox ſerpentum proprie. Baltheus zona bullis ornata. locus dictu
feſtiuum. Euentus caſus. luſſus præceptum. Permiſſus permiſſio. Per
gamus mœnia troiana a quibus omnia altiſſima ædificia pgama dicuntur.
Intybus herba cuius ſuccus cum roſacea & aceto capitis dolores lenit. Arbu
tus arbor lauro ſimilis poma ceraſis ſimilia gignens. Altilis ab alendo auis
domi nutrita & quadrupes. ſignificat & opulentum. Plautus: Dote altili at-
ꝙ; opima. Paſcua locus paſcendi incultus. Zizaniam herbam dicunt quam
& lolium. Bucolica poema carmine paſtorali compoſitum. Georgica opus de

agricul tura: agea terra & ergon opus. Rhetorica opus de arte oratoria.

Topica opus de argumentationibus & loeis. Raſtrum ligo a radendo dictãũã

Clauſtrum locus cſauſus & ipſa clauſura. Porrum herba nota. Eliſium locus

btõrum ſub terra. Specus antrum. Epaulum conuiuium pulcrum & ſolẽnis
apparatus. Epulæ cibi in noſtrum uſum comparati. Tignus lignum trabs
& omnis materia in ædificio: unde faber tignarius: Spicus culmi folliculus
extremus tumor ariſtæ. Sinus uas producit primam. & eſt ſecũdæ declina-

tionis. Qngiportus uia in oppido ſtricta. Thapes pannus craſſior druerſi

coloris & picturæ. Mundum ornatus mulieribris. Gelu glacies. Cilpeus

. ℳß

maior ẽ & peditum ſcutum minus & equitum. Syngrapha conſcriptio. ſcri

Ptura manu propria. Cicero in tertio de legibus. Omitto quemadmodũ

iſti ſe gerunt atq; geſſerint: qui legatiões hæreditatis aut ſyngraphas ſuas per
ſequuntur. Seſtertius duas libras cum dimidia continet. Criſtallus lapil⸗
Jluſ candore nitidiſſimus. Margarita unio: Galerus pileus. Turbo trochus

N

nus arbor quædã. Gibbus eminẽtia ĩ tergo. luuenalis. Cuperet rutule uir
ginia gibbũ. Sueton. in dom. Gibba ſibi põe ceruicẽ aureã enatã. Gibber apd

4

& uentoꝶ uolubilitas. Tiaras tegumẽ capitis. Inſigne regnũ perſicũ. Hebe

Briſcianũ legit᷑. Curriculus paruus currus & ſpatiũ. Bõmẽtario liber ĩ quo

breues rege ſũmæ cõtinẽt: & interptatio operis alicuius. Luctus ſqualor &

peutus s morſtitia. Rictus facies bruti. Monitus monitio Multra uas

ubi paſtores emungunt. Fretum mare. Cometa ſtella criniia.

Arabs ex arabia. Gongras mugil & gobio piſces ſunt. Arar fluuius
germaniæ. Vapor calor. Clumis poſterior coſſæ pars. Aluus uentri
culus qui cihum recipit. Paradiſus horti iterpretantur. Sardonix lapillus pre-
cioſus.lubar ſplendor & lucifer. Virgilius. Inuii ir portus iubar̃ exorto dilecta

iuuentus. Pampinus palmes uitis uide Pli. & Columellã. Liquor res liquida.

Pauper flos & herba ſomnifera. Guttur oris & colli pars icerior. Vas fideiuſ

ſor. lugerum eſt quod iunctim boues uno die exarare poſſunt. cõtinet duos

actus ꝗdratos. i. tam in lõgitudine ꝗᷓ in latitudie. ccxl. pedes Columella & uar

ro Quintilianus inꝗt ducemtos & quadraginta in longitudine pedes eſſe: di

midioq; in latitudie patere. Glomus globus ex filo. Acer arbor Priſcia. in ſex-

to. Sequeſter arbiter apud quẽ eares de qua controuerſia eſt deponitur. Mo-
deſt. Sincerus non a cera: ſed a carie:qᷓſi ſine carie:ideſt corruptione. Exanimo
mortuus. Puſillanimus quaſi puſilli. ideſt parui amui. Limis obliquus. Subli-
mis altus. Imbecillis debilis. Inermis ſine armis. Enermis debilis. Hilaris letus

Inſomnis uigil ſine ſomno. Accliuis pendulus ſurſum. Decliuis pendulus de

uaturæ rotæ & ferrum quo rotæ uiciuntu

orſum Effrenis diſſolutus. infrenis incorrigibilis. Perhennis perpetuus: inde

ficiens. Aditus ingreſſus aditum pars templi ſecretior. Quæſtus lucram nũ

multus cõcitatio uocum & multitudinis. Coõlusmuliebre iſtr̃m
ex quonetur. Ortus natiuitas Cantus cãtatio. Cantus ueroextrema pars cur-

quo uiuimus: uel qd ad uitam neceſſarium eſt. Obitus mors. Littera ſignũ &
manus. Littera, epiltola. Ludus litterarius uel taxillorum & huiuſmodi: ludi
ſpectacula. Cœlum æther aer & ſcalprũ. Species efſigies ſpectaculum imago
forma. Aura uentus & ſplendor auri & fauor. Diſcrimen periculum & inſteu

mmBaentũ ad capillos diſcernẽdum. Item differẽtia diuiſio & certamẽ. Virgilius

Poſt hos æquo diſcrimie piſtrix. iſtic iſte illic ille idẽ ipemet. Tumetipſe tuip
ſe Meapte mea natura & mõ. Hicce hic. Hiccie hicne. llãccie illã ne: lllicce ille

Ecca ecce ea: uel ecce hæcut uult Valla. Ellũ ecce eũ uel ecce ille. In gẽeribus

Nadrogini ꝓprie ſũt ꝗ aãbiguũ & neutrum ſexum habent. Liuius in
à xxxvii docet: Hermafroditi qui habent utrunq;:ſed confundũtur

. “ papa & papas patrem ſignificat. pontiſex dictus ꝗꝙ poſſit facere:ſi-

ue a põte. Præ fica mulier ad depiorandum mortuũ conducta quæ

cæteris dat modum plãgendi quaſi in hoc ipſa præſecta. Saga mulier facroße

„ .

Cerus cõgregatio. Victus omne

Hinde

balige
torotet
numf
Pralni
it Oe
ſarlae
pennis
ſolctin
cusl⸗
Cicen⸗

N

1in
Gqr
aa⸗
Tun.
Aec
Tos!
Cicitn
Aicn
ineth
Nme⸗
Uius,
Dpolt
tusdo
denac
enten
locug!
oppice
aco⸗
oo ten

Muth

Minn

deenn
tue
Ramn
(en
Mur

elci Ne
Ferrurule ui

Cbberp
lbeige⸗
gd
Moltraen
nin.
An Kouios
Aumventn

Ilwpilee.
Moodc
iid.

„ Vaslten
cötinetc⸗

mel Au
eckezeled
icale

nirur. Mo⸗

e Exaio
guns Ad

Hürs zu
vendtis
etusin⸗

loctamm

ſebteii
mpn
icusom
nenlmi4
Hon inen
nen irſu
ni Vigin

Venpletn

eliceie
lpgeenbu
Ntlioer
onfundün
Irtad,
ndocra
lierlo

*

pita & aſtuta. Oleaſter ſilueſtris ſeu ruſtica oliua. Duma ſpinæ frutex. Siler ar

buſti genus. Suber arbor glãdifera. pomum. Tvbullus: lſpie ſeram teneras ma
turo tempore uires Ruſticus & facili grãdia poma manu. Cruſtumũ ad armm

num fluuius. Rhenum in gallia lader apud Solonã in adriacum effluens Gry
ps alatũ animal roſtro adunco in cæteris leoni ſimile aurnm in Scythia cuito
dit. Oeſtrum dicitur & aſylus muſca ẽ boues uexans. Picus auis rubris pẽnis
ſparſa quæ arbores cũ ſonitu roſtro tũdit. Halcynois auis paulo maior paſlefr
pennis purpureis candidis admixtis collo gracili & proceri raro uila brumali
lſolſtitio ĩ mari nidificat. planeta a plani quod eſt error.dicitur a nobis errati
cus. Laniſta princeps gladiatorum. popa pinguis Nauta nauita Cytharilſtra ſi
dicen. pincerna miniſter in mẽſa. Sophiſta eit is apud quem dicendi exercitiũ
diſcitur. Item quã falſis argumentis malas cauſas tuetur. præterea: ut ait Cice
ro in horten.Is eſt nnnc hic ſophiſtes ſic enim appellantur hi qui oſtentatiõis
& quæſtus cauſa philoſophantur. Collega ſocius in officio. Scurra qui riſum
ab audientibus captat: non ſalua dignitate perſone. Lixã aquam ueteres dixe
runt: unde lixe qui aquam in exrcitu uehunt. Lix cinerem ſigmificat & lixuid
Aſſeclæ clientes qui ſequuntur quempiam ſequendo. Perfuga qui a ſuis ad
alios fugit: ut iuuetur. Tranſfuga uero ut iuuet. Turca populus qui & turcus
dicitur. Scytha in Aſia ad ſeptẽtrionem populus. Geta iĩ datia populus. Talpa
animal ex terra uiuens. Sarmata ſupra meothidem paludẽ populus. Ethiops
in ethiopia populus. Damma quadrupes que dorcas dicitur. Amphora uas
& menſura. Cataracta ſeneſtra cœli: & ſpecus ſubterrãea: & pendula porta. Li
uius. pendulas & recidentes portas cataractas. Catapulta iaculum uelox uel
ſagitta. Epithoma bræuiarium: probelma dictum implicitum &G& iſolubile uel
ꝓpoſitio cum interogatione:pediſſequa famulus & famula. Verna puer na-
tus domi ex ancilla ueris tempore. Alienigena diuerſi generis homo. Verbi

gena criſtus ex uerbo dei natus. paricidaqui liberum occidit: patricida qui pa

rentem. Homicida qui hominem liberum uel ſeruum occidit. Sedile ſedendi
locus. Lybe aphrica regio. Nihil nullius precii. Veii oppidum in tuſcia. Gabii
oppidum in Latio uia preneſtina. Illiturgi oppidum i hiſpania. prædo raptor
Spado a ſpao quod ẽ uello. Cudo qui cudit monetam & faber.l. igo raſtrum
quo terra foditur: Mango emptor uenditorue puerorum: & quarumcunque
rerum quas excolit. Bubo uolucris nocturna infauſti augurii. Stellio auimal
minus lacerta maculis plenum. Caro ipſum corpus animatium. Talio eſt par
poœna. qua afficitur qui illam in alium uolebat inferri aut intulit preſto para-
tus: preſens: fauens Preſul qui præeſt epiſcopus. Exul qui pulſuse patria eſt.
Stamen qnicquid in colo ad nendum ponitur. Fidicen qui fidibus canit. Liri
cen qui lyra canit. pecten inſtrumẽtum quo capillos capitis explicamus & fœ
mur ipſum. Helycon mons Boætiæ. Barbiton lyra & cantus dulcedo Sindon
ueſtis tenuis Maritalis. Quo tu liber ocioſe tendis cultus ſindone non quoti

diana. Babilon in aſſyria oppidum. Sydon in pheœnicia oppidum. Diſpar non
par. Compar ſimilis. Lynther ſcyphus capiſterium. Tuber fungi genus orbi ake
colatum & calloſum piper arbor & baccha ei-gCadauer mortuum corpus. La üre
ſer herba eſt. Siſer herba cibis grata. Spinter ermillæ genus quo mulieres ute- uihn
bantur in brachio ſummo ſiniſtro. Priſcianus fibulam in humeris eſſe dicit. ut
Vber abundas: Cato in ſecundo oiginum:lta res uber fuit. Acer fortis celer luce
ſeuerus & acerbus. Paluſter ex palude. Campeſter ex campo. Silueſter ex ſilua. ce
Leuir frater mariti. Pir ignis Martyr græcum eſt &teſtis interpretatur. Decor Aqh
pulchritudo. Indecor turpis. Bicolor duorum corporũ: Furfur auis eſt. Aſtur mMn
homo ex Aſtura oppido maritimo in latio. Anxur Taracina nunc dicitur. ſhon
Ligur ex liguria regione dicitur & ligus. Boreas uentus ex ſeptentrione. Ale- pAp
trum uetus iuxta Vuerulas municipiuʒ. Fomes a ſole & arida materia ꝗ ignis nßhe
nutritur. Seges frumenti herba & terra ipſa: Superſtes qui ſuperuiuit & renma Murl
net in uita. Antiſtes ꝗ excellit aliis in aliqua re ales oẽ aĩial uolãs præſes ꝗ præ allpn
ſidet. Quadrupes quod quattuor pedes habet. Verres porcus. Hippomanes: mun
gutta quæ ſtillat a natura equæ &herba quæ uertit equos in furorem ſi guſta ne
uerint. Aſpis ſerpentis genus. Tricuſpis trium acuminum. Fuſtis baculus. En ððWðMWẽ
ſis ſpata. Vnguis os tenue in digiti ſummitare. Follis pila & uentoſum inſtru- Aal
mentum quo ignis excitatur. Aedilis magiſtratus nomen qui publicis & pri- mondu
uatis ædibus & templis & ludis præeſt. & rebus emẽdis uendẽdiſue. Orbis ro ALlis.
tundus & mundus. Vectis paulus ferreus. Axis ferrum quo & circa quẽ uerti Dd
tur rota Torquis ornamentum colli. Gordis uas uiniemiatorium ex umini- Wye
bus. Torris ſtipes. Cannalis cannale per quod fluit aqua. Glos ſoror mariti & loen
uxor fris. Logos ſermo & rõ. Chios inſula in Aegeo: Epos carmẽ examerrun (n
Impos nou potens Compos uoti effector. Chyronomos dâs geſtus manibus A
Arrctus urſa. Ouidius eſſe duas arctus: quarum cinoſura uocatur. Nardus her uncd
pa odora. Sinodus coadũatio. Papirus iuncus ægipti in cuius radicibus tẽuii bre
Y ſimc diuiſis ſcribebant. Coſtus aroma lignum Biſſus lana. Pinotares conche mco—
Vannus inſtrumẽtum quo prugantur frumẽta. Phaſelus nauicula. porticus WGeo
ſpatium tectum ãte ædes: Smaragdus lapillus precioſus coloris uiridis. Diph oſtt
thongus conglutinatio duarum uocalium uim ſuam ſeruãtium in eadem ſl Morke
laba. abyſſus ꝓfunditas aquarum immenſa. Delos inſula. in Egeo. Athomuas (ted
corpuſculum quod fſctiionem pati non poteſt. periodus circuitio uel circũdu (ca
ctus circũſcriptio ãbitus or̃onis Philoſophus ſapiam amãs. Philocalus amãs Aph
bonum. Munus donum. Mus ſorex. Curs cibi & coſſa. Rus ager extra urbẽ (Q(ull
Anus uetula ab annis dcã: ut ait Feſtus: ſiue ab a quod eſt ſine: & noos quod M
eſt itellectus. Tribus’ciuitatis pars. Nurus uxor fiilii. Socrus mater uxoris aut pen
fil i. Manus membrum & ſocietas. Audax qui non timet. Nugax nugator. LDo ALKcd
quax qui nimium loquitur Rapax qui rapere Promptus eſt. Procax petax un o
de procare petere pertinax perſeuerans ꝓprie in malum Contumax inobedi ſ

i genorbi
ncopesla.

mülenese,

mele dc,,
rſoncee
ſkreillcn,

tanr Deoor

isen Aun
c din
triore k,
terueg
juit& n

een
ppomanen

emſ guſti
Nulus. n
uminltr⸗
ics N ⸗
e⸗Orbesno
1ce en
er umin;
r mariti&
wetrum
mandbos

ardos her
js lelit

8 conche
1 poltics
1 Di
edemg
Ahomus
lcrcidn
losam
guraurde
005 q
IorisN
Ealo

4pem
Gbhel

r

*

