ens Peruicax perſeuerãs unde peruicacia in bonis perſeuerantia. Nonius. Per
nix uelox. Simplex unicus & apertus. Opifex opus faciens. Artifex effector ar
tis. Aurifex aurum cudens Ferox fortis & qui nimium iraſcitur. atrox terribi

lis. Trux crudelis. Codex liber & cortex. Pollex digitus maior. Senex Tibul

Ius de muliere intelligens. Commemorant merito tot mala ferre ſenem:In-
dex demonſtrator & demonſtratix. Hymbres tegula. Pumex lapis leuis & aſ

per quo pelles & chartæ fricantur Vibex ſignum e xictu flagelli. Forfex ferra-
mmBaentum quo fila inciduntaur a ferro & filo dictum. Forceps a ſoruo & capio qᷓ
ſi ſoruum ideſt calidum capiens. Forpeex inſtrumentum euo icidimus a fer

ro & pilo Ramex ruptura fœmoris deſcenſio inteſtini in ueſicam. Carex her
ba aſpera. Silex lapis in quo ignis latet. Varix uenarum in tibiis dilatio Limax
uermis quidam. Celox nauis genus. Exlex ſine lege. Scrobs foſſa. Inſons ſine
culpa. Expers ſine parte. Torrens fluuius nõ perpetuus. Triens tertia ps aſſis
unciæ ꝗqttuor. Quadrãs quarta ps libre unciæ tres. Sextans ſexta ps aſſis: id eſt
unciæ duæ. Dodrans unciæ nouem qſi dempto quadrante ex aſſe. Dextans
unciæ decem quaſi dempto ſextante, Adeps pinguedo. Bifrons duaꝶ frontiũ
& fallax Effrons impudens ſine uerecudia. Parens pater & mater. Infans puer
nondum loquens. Deuirginans uirginis uiolator Accidens quod accidit ante

cedẽs quod anteccedit. Decens conueniens. Oriens ps mũdi unde ſol oritur.

Occidens regio ubi ſol occidit. Profluens fluuius Animans animjal..
IN Præteritis ſed ſiqᷓ deeſſe uideant᷑ aperta p ſe ſũt.aut ĩ cõſtructiõe inueniens
Forem eſſem fore futurum eſſe. Afforem præſens forem Deforem abeſſem

Conforem ſimul forem. Quæſo auide quæro. Auſim audeo. Cedo dic uel

da. Faxo frequentatiuum a facio. Aio dico. Aue ſalue. Salue tam ueniẽé⸗
tes ꝗᷓ. diſcendentes dicunt. Vale ſoli abeuntes. Ouat lætatur. Labaſco icipio la
bare. Dumeſcit ſpinas gignere incipit. Amaturio amare meditor. Eſurio fame

afficior & meditor eſſe. Gliſco creſco: Sidere auium eſt Sedere hominum.

Nideo lætor uultu.Ambigo dubito. Scando aſcendo. Vergo inclin o. Stri
deo ſtridorem facio. Quatio commoueo. Furo iraſcor inſanio. Tollor ex

altor remoueor. Hio aperio me. Hiſco os aperio. Scito & ſcitor frequẽter

ſcire quero. Accio uoco: Laceſſo frequenter lacero & prouoco. Arceſſo acd

cuſo quaſi acrcere cupio. Sorbeo deglutio. Catulo eatulum imitor. Catillo
exigua uoce catulum imitor. Garrio loquor uocem emitto. Caluo decipio

Cauillo iocoſe calumnior Fundare firmare Appellare alloqui & uocare.

appellare preuenire. Compellare alloqui Compellere eogere. Legere ocu-

lis percurrere furari capere nauigare. Serare claudere. Cedo cum facit cecidi
occido ſignificat & uerbero. Cedo ceſſi locum do. Tergo mundo. Strido cla
mo ſono:Denſeo ſpiſſo Duro durum facio. Conniueo oculis ſignum do.

Vnio coniungo. Creſco maior fio. Paueo timeo. Acuo acutum facio. Aceo

acidus ſum. Pendeo ſuſpenſus ſum & dabius. Pendo pondero. Luceo ſplen-
. g ii

deo. Lugeo ſuctu ſũ. Frigo ĩ oleo aſſo frico ſcalpo.Pãdor.r manifeſtor. Ver
tor uoluor. Verror trahor. Scire uere noſſe. noſſe cognoſcer᷑. Flare flatũ emit

tere. Flere lachrymas emitter. Crepo rumpor & ſonitũ do. Nexo implico: Pli

co flecto duplico qᷓſi bis plico. Replico iterũ plico. Cubo iaceo.mico: ſplẽdeo
appeo digiris ludo. ardeo uror iraſcor amo. tõdo capillos aut pillos aputo de

curro uaſde curro repupũxi iterũ pxi & notaui. Repupug' iterũ uexaui Leo

deleo. Obſoſeo putrefio & inueteraſco. Cicero. Obſoleuit iam iſta oratiõe

multo magis ꝗᷓ uerbis refutata. Torqueo acriter uexo flecto torquendo & im

mitto. Cieo uoco. Mulceo mitigo. Pelluceo ſiue perluceo ideſt multum luceo
compoſitum a ꝑ & luceo. Vel a poli quod ẽ multum. Imbuo impleo maculo
icipio.lco percutio.plautus.lcit fœæmur. Compeſco frẽo.Diſpeſco diuido.Ply
nius in quinto. Inde aphryca ab Ethyopia diſpeſcens. Pando manifeſto. pren-
do capio. Scindo diuido. Tundo cum ſonitu ferio. Ludo ludum facio & com
pono. Rado pilos a cute recido: & ſũmam cutem detraho ſiue leuo: Cludo
ſero. Occidi interemi. Occido pereo.Incidi ſecui. Recidi reſecui. Incido caſu ĩ

teruẽio Concido ſimul cado. Cudo ferio percutio. pedo crepitum emitto. T=⸗

do extendo dirigo. Dego uiuo. Cogo cõſtringo. Impingo afſigo. Negligo ſp⸗
no non eligo. Mergo ſub aquam mitto. Corrigo reprehendo. Surgo erigo me
Colo amo adoro habito orno excolo:pſallo canto. Tollo aufero ſnbleuo: per
cellere eſt animum ferire percutere corpus ledere promo ꝓnũcio palam effe⸗

ro: Gemo doloris uocem do. Sino permitto. Sterno occido dencio pläum red
do. Gigno genus & principium do. Lino ungo: Scalpo frico ſcabo. Linquo di

mitto. precuro ãrecurro. Vro conſumo Flecto plico: Necto implico pecto ex

plico capillos: plecto ferio: unde plecturum, Conuiuo ſimul uiuo. reuiuo reſu
ſcito lacio immitto:icio ſerio.elicio ſeriendo extraho euoco: Fodio terram ca
uo. Rapio raptiĩ capio. Cõcutio ferio qᷓſſo fiuo diſcurro. Struo compono. Tra
ho per terram uiolẽter duco. Vincio ligo. Sancio legem firmo. Farcio impleo

Rauceo raucus ſum. Amicio cooperio ſalio ſako & ſale ſpergo. Diſſilio deſcẽ

do Sepio circũdo. cambio cõmmuto. cooperio tego. Comperio cum experi-
entia inuenio. Langueo debilis ſum. Valeo medium uocabulum æſtuo uehe
menter caleo. Luo penas patior & criminum purgo. horreo timeo. ſugo ore at
traho. Reiicio repello. reficio recreo reſtauro. Ondo demõſtro. Abſcondo oc
culto. Findo diuido. Indulgeo operando & benigne cõcedo & tracto Adoleo

creſco & ꝓpicio quãdo ẽuerbũ ſacꝑ. Sepel io hũo. amicio tego cenſeo iudico

ſuadeo puto precipio. Torreo deſicco aſſo Mollo texo. Occulto eelo. Diruo ꝓp

ſterno. Eruo ualde diruo eripio & diruendo excerpo. Mingo lotium emitto-
Ango uexo dolorem incutio lambo lingua tracto liguo. Vrgeo: conſtringo

Operio expecto Cominiſcor confingo. Tuor uideo. Tueor defendo ſeruo. ꝓ
ſiciſcoxr diſcedo ut eam longius. Nanciſcor ſortior acquiro. Fatiſcor faſſus

ſuũ apio me & diſſoluor. Cõperior ĩuẽio. Diuertor ĩ diuerſum eo.

ſodol
ulnic

tione
enimc
inſtirue
urienl
Optime
Lcone
wode⸗
coiee
fruſtt
leſpe
Gan
ttore
llchr
ſe 4
e
korun
Plers
nisexen
Coina
ikr
beler
relinqi
chrirue
uasa
tio cop
Aem
hori ſe.
berde
Eecrt
eigte
ſerre⸗
memn
konen
lorem

nikſtor per

Nellatüenit

inpl .

nico lice⸗
loihnoce
ivenni Len
Rornie
Gendodin
noltum e
npeonmt
codiual
niſeſtonen
nbcodn
ko Cun
co ai
memmnol
Meiroh⸗
moenpne
ſoblemnde
on
oplümtl
olingodi
opelloen

uivotell

oerramd
mhono
Ncioinpe,
Nocli
cvm Nhel⸗
Zſtoo Ne
gooren
Monooe
1o ACeo⸗
hſeo dic⸗
loDino
um emito
corltin
6o lan/
ilco
1

lo. Sulpitii Verulani de cõponẽdis & ornãdis epiſtolis ad philippũ Gentile
palauicinum patricium genuenſem opuſcualum.
S Vm omnis oratio philippe gentilis palauicine emẽdata pſpicua

CcC cöpoſita: ornataq; eſſe debeat: lamq; recte loquendi præcepra di

diceris: nex in partium oratiõis uariatione nec in generibus dilſ-
cernẽdis:nec in cõſtruẽdo iam hæſites a pura illa & ſimplici nar
ratione.in qua te exercui ad compoſitionem & ornatum erigere. meditor: Sic
enim docendi ratio poſtulat. Sic mea quædam auiditas in te recte & mature
inſtituendo me urget. Auget eam meritis in me ſuis Antoniotus epiſcopus
aurienſis innocentii.viii.pontiſicis maximi Datarius patruus tuus ominum
optimus & benigniſſimus: qui donec te Plurimum iĩtelligat ꝓſeciſſe. & me &
te cohoratari:iutriq; tanꝗᷓ cuſtos e ſpelũca iſtare non deſinet. Quare maiorẽ ĩ

modum tibi eſt enitendum ut præter utilitatem tuã & gloriam: ꝗq mihi tecũ

coĩs eſt: eius expectationẽ & ſpem quam de te & de me concepit egregiam: nõ

fruſtreris. Scis ſi doctus euaſeris ꝗ honores & ꝗᷓta tibi præmia proponantur qᷓ

uel per ĩertiã uel per luſus & uoluptatum illecebras non arirperes. illiberalis
& uani eſſes igenii.Itaq; danda tibi eſt oꝑpa hoc tẽpore diligẽs ut magnam uſi
tatorum uerborum copiam hẽas qua tuæ menſis concepta apte & apte diuer
ſiſq; modis poſſis enũciare. Eam ꝗdẽ ex multiplici lectiõe: auditiõe ãnotatio
neq;ʒ paulatim quotidie conſequeris. Linguaq; & ſtilus: qui eſt optius dicen-
di artifex: ut Fabius ait. continue exercendus. Imitandiq; tibi ſunt optimiur
eorum ſimilis poſſis euadrᷣ obſeruabiſq; accurate ꝗᷓtulumcũq; dixeris aut ſcri
pſeris ſit ꝓbabile:& ĩ hoc aſſueſcas.ĩ naturãq; uertas: Nam ſi recte dicerẽ noue
ris exercitatione frequenti compabis celeritatẽ. Hæc iõ ne forte tibi indulgẽ
do in arrogantis garrulitatis facile exuendum uitium incidas. Et quoniam
Ois oratio quã es deducturus ita ſe hẽt. uelut domus ex cemẽtis cẽſtruenda.
uel ex qᷓcunq; materia ſimulachrum quod uel poſſis rude ĩforme & impolitũ
relinqᷓre uel ſua cũ dignitate formare polire. ornare & pinger̃.Prima eius pul
chritudo erit ut apte ingenioſeq; ſit excogitata. Secũda in earum ſentẽtiarum
quas ad rem idoneas adiueneri diſpoſitione & ordine. Erit aũt hæc diſpoſi⸗
tio duplex. Artiſicialis ꝗᷓ ſeruatur in ordine ptiũ oratiõis. & argumentationis
& temporalis qᷓ aut ptiũ mmutatione aut prætermiſſione non cõſtat. ſed tẽ-
pori ſe accõmodat. Tert ia in ꝗᷓ nobis eſt diuitio ĩmorãdum ipſis ſentẽtiis &

uerbis uerborumq; ſtructura & exornatiõe ſplendeſcit. Primo ille & ſecũdus
decor tanꝗᷓ lucem affert toti oratiõi. Tertius uel imminutis ꝗbuſq; partibus

eius tanꝗᷓ gẽmæ & pictura cõſpicitur. In prima pulcheritudie ad ſummũ hæc
ſex requiruntur ut apte principium faciamus. Narremus. Diuidamus. cõfir-
memus. Confutemus & concludamus. Principium accipimus eã breuẽ ora
tionem qᷓ ſtatim nobis aut beniuoũ aut docilẽ aut attentũ comparat audi⸗
torem. Beniuolum faciemus a nr̃a perſona ſi noſtra ofſicia in quoſcũq; abſq;

arrogãtia laudauerimus accõmodate. Si nr̃a incõmoda expreſſerimus. Si ſpẽ
noſtrã in eis nos collocaſſe dixerius. A perſona aduerſariorum. ſr inhõeſta &

arguẽda eoꝶ facta ꝓferendo in odium.Si potẽ tiã eorum & licitatẽ. & fauo
res aperiẽdo ĩ inumdiam. Si eorũ inertiam & luxuriam proſferendo in contem

ptũ adduxerimus. Ab auditorum Perſona. Si eogꝑ facta dictaue laudauerimo
Si exiſtiationẽ eoꝑ: Si iudici expectatiõem apuerimo. A rebus ipſis ſi cõmẽdã
do nrãm aduerſarioꝶ cãm depſſerius. Docilẽ auditorẽ ſaciemo. Expoſitõe to
tius cõſtituẽdo ipſũ attentũ. Attentiorẽ facit ꝓmiſſo dicẽdi magna & pulcra.
Precatio ut ſint attẽti & expoſitio dicẽdoꝶ p numeꝑ.si hẽmus genus cauſæ
honeſtiũ hoc ẽ ſi oppugnamus aut defẽdimus qã ab oĩbus ur̃ poſſe ꝓbari lice
bit uti uel nõ uti pricipio.Si uti uoluerĩus.a lege a ſcriptura. ab aliquo nr̃e cau
ſæ firmiſſimo adiumẽeto pricipiũ ſumemus.Si turpe. hoc ẽ ſi res hõeſta oppu
gnat:aut defenditur turpis: loco principii utemur inſinuatione. id eſt quodã

per diſſimulationem ingreſſu quo fructum ſlimilem conſequemur. Com⸗

mutabimuſq; hominem pro homine. ra pro re: hominem pro re: & rem pro
homiĩie. Vtemur ficto cõſenſu auctoritate ſimili crimĩatiõe & uel extremi di

aduerſarii occupatiõe. Ad inſinuationẽ quoq; cõfugiẽus:Sed cũ arguta admi

miratiõe & cõſidẽti ꝓmiſſione:ſi auditor fuerit pſuaſus. At ſi fuerit auchẽdo
defeſſus feſtiuã dicacẽ & hylarẽ afferemus. Si genus cauſæ dubiũ erit: hoc eſt
ſi habuerit ĩ ſe honeſtatis & turpitudinis partẽ: ut ſi fratrẽ ſacrilegũ tueamur:
incipiemus abemuolẽtia. Si hũile:hoc ẽ quõ cõtẽpra res ãteſert᷑:ab attẽtiõe ex

ordiemur. Seruãdũ autẽ eſt in exordio ut ſit lene apertũ. & nõ apparatũ. Vici

oſũ erit:ſi uulgare:ſi commune:ſi cõmutabile:ſi lõgum:ſi ſeperatũ:ſi trãſlatũ:
ſi contra præcepta. Narratio eſt breuis dilucida & ueriſimilis rerum geſta
rum uel quaſi geſtarum ad cauſam pertinentium expoſitio: uel ut frequenter
in epiſtolis incidit rerum gerendarum honeſta petitio. Breuis erit: ſi unde ne-
ceſſe erit ceperimus.ſi ſummatim & ñ particulat narrabimus. Si non ultra ne
ceſſarium proſequemur. Si trãſitionibus & digreſſionibus uremur. Si per ea
quæ dicimus antefacta intelligẽtur. Si dicta non iterabimus. Dilucidam fa-
ciet ordo rerum geſtarum: ordo temporum & ipſa breuitas. Veriſimilẽ: ſi ut
mos opio.natura. ſpatia temporum perſonarum dignitas conſiliorum ratio
nes. & locorum oportunitates poſtulabunt: dixerimus. Eſt alterum gẽus nar
rationis: quod iĩtercurrẽs aut digreſſorium dicitur. Id fit fidei: criminationis.
tranſitionis. apparationis: laudatõis ſue cauſa. Tertium a cauſa ciuili remotũ
in perſonis: & negociorum expoſitione uerſatur. In negociis poſitum ha
bet tris partes, Fabulam quæ nec eſt uera nec ueriſimilis. Hiſtoriam que ẽ res
uera & geſta. Argumentum quod eſt res ficta quæ tamen fieri potuit. Quod
poſitum eſt in perſonis debet habere ſemonis ſeſtiuitatem. Animorum & af-
ſectuum cdhſſimilitudines uarias: Diuiſio ẽé qua breuiſſime partimur & ape

Mimus quid conueniat quid in controuerſia ſit. & qua de quibus rebus dictu

iſum

enoltr⸗

Mariort

ſnpan
cotrol⸗
conied.
hocſen
colloo

Concl

gerep
iop⸗
rme
quo
Cor
(ulor
Pom.

Pcör
Eade

ſtpb

ortur

tiama⸗
Aitort

wiata
fo.nn

1aion

Epplec⸗

Ptorfi
gitatise
Wuspa

Korcki

Prxter
Iu

inip
Ach

Draio

imn ß
inköcſ
mit⸗
Oncen
WMdnenin
lcöned

oltde

MAc
Pennucan
Kepbante
gwoma
höeſtin
dent oi
. Con⸗
Arnp
lememici
Hguriactmi
it wdic
ennbe
üwenmur
anenörel
darni N
milan
erunget
ſeegvemn
ſtunce e
vonolNa
1. Lpere⸗
Ueilun/
ſwiein
rum io
ngeos
minnini
lireron
vohunh
n gveen⸗

i⸗Q

ri ſumus:aut p enerationè: aut abſolute diſtribuẽdo expõimus. Còfirmatie
ẽ noſtraꝑ rõnum & argumẽtoꝶe grauis expoſitio. Cõfutatio eſt loconĩ con
trariorum arguta diſſolutio. Hæ duæ partes ſunt tãꝗᷓ arena ĩ ꝗᷓ pro canſa no

ſtra pugnamus: uel circa cõſtitutionẽ legitimã: quõ in ſcriptis aut ex ſcripto
cõtrouerſa naſcit. Vel iuridicialẽ: quũ iure aut imiura ꝗd factũ ſit quærit᷑. Vel
coniecturalẽ quum de facto eſt controuerſia & coniecturis innitimur. In hiis
hoc ſeruãdũ ut primo loco ſirma medio leuiora: ultimo argumẽta firmiſſia

collocemus. Concluſio eſt artificioſus terminus orationis.
Concluſionum genera tria. Vnum quod fit per breuem ordinatam & non lõ
ge repetitam enumerationem., & aut tranſimus genera noſtrarum argumẽta

tionuũ: aut ſingulas eaꝶ partes aut an aliud uelit auditoreſ quaſi iã pſuaſos ro
gamus. aut cũ noſtris argumentatiombus contrarias iungimus. Alterum eſt
quod fit per amplificationẽ ſiue indignationẽ. Ampliſicationis loci ſunt. Au-
ctoritas deoꝶ homĩum legũ generalis offenſio uel gratiſicatio. Futuroge peri

culorum aut ĩſuaſione commodorum deſcriptõ. Iniqtatis uel æquitatis exẽ-

plum. Deſperandæ malæ cõſtitutionis reuocatio uel æterni benefacti memo
ria. Deliberatum peccãdi uel bneficiendi iuditium. Immãitatis peccati uel me

riti magnitudo. Singularitas inuſitata peccandi. uel promerendi cõparatio

pctõrum uel meritorũ iĩ ter ſe. Demõſtratio geſtorum in negocio & poſt ipſũ.
Eadẽ penetratio eſt ſed fer̃ p contraria minuẽdi. Tertiũ concluſionis genus
fit ꝑ breuẽ cõmiſerationem ſiue cõqſtionẽ. Loci ãt commiſerationis ſũt uiriũ
fortunæ & ifirmitatis hominũ demr̃atio Præteritorũ bonoꝑꝶ ad p̃ᷣſentẽ miſe
riam comparatio. Conſequẽtium incommodorum enumeratio Humilis au
Aitori facta ſubmi ſſio & cõmẽdatio. Deploratio futuræ parentũ miſeriæ. De
mr̃atio clæmentiæ qua ſumus ĩ alios uſi.Continuæ noſtræ ĩfelicitatis expreſ
fio.Iniqui fati deploratio. Fortitudis in perferendis malis promiſſio. Comiſe
rationis amotio fit a iuſto. Vtili. poſſibili decenti: & facioris tanꝗᷓ per gradus

explicatione adhortatione adiecta: ut Nolite iuſtum ꝗ lachrymat animaduer

tere. Sed illum añ oculos ponite: qui legum & morum ſpretor dei contem
ptor fana uiolauit: fores effregit:donaria ſuſtulit. Quid moram ni:quid co⸗
gitatisan cum quem omnia iura condemnant ſeruabitis? His ſex quas dixi⸗
mus partibus eo quo ſcripte ſunt ordine poteris in epiſtola uti. Interdum pro
exordio ſat erit ſalutatio pura. quam aliquando ſiue familiaritate ſiue odio
prætermittimus. Poſt id ſtati narrabimus. ſi narratio proderit: aut petemus.
TIum ſi quid confirmandum confutandumue fuerit. uel ſuo loco uel ſtati

in iĩpſo initio id peragemus. Adiungemuſq; exornationẽ aliquam ſi libuerit

& claudemus epiſtolam uel artiſicioſa illa concluſione. uel adhortando polli

cendo precando minando bene ominando. Adiiciemuſq; uale aut aueto. Tũ

tempore quo ſcripta eſt annotatio ꝑ calendas: nonas & idus nomen nr̃m cũ
orationis benignitate ſubſcribemus: ſi ſalue aut huiuſmodi uerbum cum uo
g iiii

eandi càſu princiĩpio uſi ſumus: Vt ſalue mi philippe uel probæ indolis adofe ubili
ſcẽs ſaluus ſis. Si uero ita incœperis. Philippus Sulpitio Verulano ſalutem uel Cemcit
ſucceſſum uel ſœlicitatem. uel commendationem. non opus eſt niſi in argu- mop
menũt humãitatis aliquid tale ſubſcribere ldem tibi deditiſſimus alummuus nucke
aut obſeruamtiſſimius aut amãtiſſimus. Suntq; hmõi epitheta & appellatiões Lenru
pſonis accõmodada & nuc ſe cilentẽ nũc ſeruulũ nũcaicũ nũc fratrẽ ꝗs ꝓfite Ersam
bit.Inſcriptio autẽ exterior clauſis litteris pari ratiõe ſcribẽda eſt: ſed quodgi ston
cũ apparatu modeſto ſiue ꝑ dãdi caſũ. ut Hortẽſio rhetoriegregioſibi cold itus
ꝓ patre: ſiue p accuſatiuũ præpõne adiũcta. ut ad itegerrimũ uiru hortẽſium iiſtese
rhetorices in Romano gymnaſio celebrẽ ꝓlſeſſorẽ ſibi obſeruãdũ ꝗplurilu.
Hoc loco id erit aduertẽdũ ut poſt nomẽ ꝓfeſſionis aut officii & dignitatis wile⸗
cũ ſuo epitheto expᷣſſum: ut iurecõſulto eximio: uelſc ĩſſio legũ ĩterpreti me nu
dico Apollineo ſacerdoti uenerãdo pretori iuſtiſſimo uigilãtiſſio eꝗti orna-⸗ loin
tiſſimo. ductori fortiſſimo. Alius patronus benemerens. Alius amicus cõcors. (
præcipuus ĩicõparabiliſ. Alius frater iucũdus dulcis ſuauis. Alius pater metuẽ hypd
dus obſeruãdus colẽdus. Alius dominus beneficẽtiſſimus clemẽtiſſimus uni unie
cus ſigularis honoriſice appellet Non alienũ ſi ad maxĩos u'ros ſcribẽs eos q mn
doq; a maieſtate auctoritate dignitate. benignitate. dignatiõe. clemẽtia domĩa Eſi
tione facilitateq; & huuſmodi uerbis denominabis. Immo mi ita egeris duuo hbiine
rũdam faſtum oflendes: dices tamen maieſtas & dominatio tua non ur̃a niſi Main
ſint plures:& totam epiſtolam benigna utere oratiõe quæ plurimum facit ad Qunr
gratiam: ſed caue ne alicubi barbare quicꝗᷓ dicas. Tum placet locum quo epbpi-· M
ſtola eſt perferenda in accuſandi caſu ſubſcribi: ut Romam apud ædem diui 4
Pantaleonis Siue ingignendi ut derur uerbum ſuppleatur. Siue ꝓ appellati- 2
uorum natura præpõnes cũ ſuis caſibus apponantur. Inſcriptiones igitur ꝗ etiam⸗
bus etiam in principio mutatis caſibus uti poſſis prudenter & apte cõpones. iſtqu.
Adiectiua uero annectes: titulos non reticebis. & ꝓ tua in eum ad quẽ ſcribis (rum
obſeruantia & beniuolentia ex eius dignitate hoc in loco maxime loqueris mlii
Multum. n. intereſt ꝗtus ſit ꝗſq; etiam ĩ auctoritate & officio pari.poteſt enĩ tergg
ſũmus.poteſt mediocris poteſt imus eſſe. Itaq; cõgruis & grauibus unũquẽq; oſſol
epithetiſ uenerabimur. & ſuperlatiua quibus ad alium utebamur ad ahũ ſcri- elol
bendo ꝗdoq; uertẽus in poſitiua. & contra maximeq; aduertendum an ad qm ſ⸗
ſcribimus ſacer an ꝓphanus. magiſtratus an priuatus. nobilis an plæbeius. do mnorai
ctus an indoctus. Et omnis noſtra oratio ingenio moribo ſortũæ ætati & ſex nider
ui congruat. Regulos ꝓpapas. legatos præ ſide urbium & ꝓuinciaꝶ guberna ünen
tores. Artium aliarum uigilumq; præſectos: ædium ſacrarum ãtiſtites. religio umca
niſq; aſſertores. Theologos & ſacros cõcionators illuſtrioribus epitetis ador Xdrr
nabimus Adiectiua nitidiora quæ tam præpõere: ꝗᷓ poſtponere & igere pof D
ſumus: hæc ſunt Sanctiſſimus teuerentia digniſſimus reuerẽdus. Triumpha⸗ kecoe
lis inſignis clarus uenerabilis excellẽs præſtans, egregius eximius celeber ſpe iid

*

oltaceke
ntemuel
i inarn
8 Aumm
Ppelhtien
negephe
Ni

Pbiceo

honedun

Golani.

Lcgni
erpreic⸗
egonm,
cs ocid

nerreue

mus uni
bi eo
eiacorin
egerc⸗
ontünl
vmketa
mqvoen
ecemn i
Pppelat⸗
zigiurg⸗

coponen

gneſun
eſogeens
ſpor
wnuge

lalularr

nad

beicd⸗0

taniAlel
2 goben

☛à

14
.

tesee
ens 4
ſigernn
nunp

S=
. S

=☛ ̃

=

—

ctabilis illuſtris inuictus magniſicus religioſus iuſtus pius fidus ꝓu idus pru
dens circũſpectus honeſtus modeſtus ſincerus urbanus ꝓbus ꝓbatus lauda-

tus optimus. Fortis magnanimus induſtrius diligẽs ſplendidus ornatus: cha-

rus clæmens integer incorruptus dignus abſtinens liberalis munificus bene-
ſcentiiſſi. conſtans ſeuerus grauis generoſus nobilis patricius fortunatus ſo
lers amantiſſimus dilectiſſimus incompabilis cenſorius quæſtorius prætori
us conſumatus artifex ingenioſus litteratus ſtudioſus doctus humanus eru-
ditus peritus diſertus eloquens facundus cultus preſpicax prĩceps eloquii an
tiſtes doctorum ſapiens & huiuſmodi.
Caue ne lafciuis & quaſi calamiſtratis & picturatis inſcriptionibus ani
mi leuitatem indicantibus utare. ut ſunt illa purpureis litterarum floſculis gẽ

miſcq; decorato. Suauiſſimo lepore pegaſidum affluenti: nitido ſcientiæ cingu

lo inſignito. Calendas nonas & idus hi uerſus licet duriuſculi tibi indicant:
diceſq; ante diẽ tertiũ quartũ quintũ calẽdarum. Nouembriũ ſicut tertio ca-
lendas nouembres nõ tamẽ ſecundo ſed pridie. Eadẽ ratio eſt ĩ nonis: & idibꝰ
Iunius aprilis ſeptemq; nouemq; tricenos SJUJYMN
Vnum plus reliqui februus tenet octo uicenos ð
Sed ſi biſextus fuerit ſuperadditur unus.
Principium menſis cuiuſq; uocato calendas:
Maius ſex nonas october iulius &mars
Quattuor at reliqui tenet idus quliibet ockoo
Poſt quas quot reſtant luces numerato calendaſ

Atq; idem primum menſis ſuperadde ſequentis.

Epiſtolarum genera multa hoc eſt tria eſſe Cice. docet. Sic enim multa
etiam ad tria. ut plura ad duo referri dubium nõ eſt. Cum igitur tranſit. Vnũ

eſt quo facimus certiores abſentes ſi quid eſt quod eos ſcire aut noſtra aut ip
ſorum interſit. Alterum ſeuerum & graue de repub. de philoſophia. Tertium

ſamiliare & iocoſũ. Qui plura hiis genera faciũt pfecto delirant. Epiſtola ꝗ &
litteras appellãus dicta ẽ ab epiſtelloqd iſgnificat mitto mãdo& iubeo. unde
epiſtoli epiſtola iuſſuſq; dr. & ĩ dinutõe epiſtoliũ habet quodcũqʒ ergo genus
epiſtolarũ ſcripſerimus ſua figura in qua uerſetur elocutio nr̃a tractabimus
Figuræ chcendi quibus in epiſtolis utimur non ſunt diuerſæ ab illis qoas
in oratione ſeruamus: ſed plane eædem. qꝗᷓ ut pluirmum epiſtolas quottidia⸗
nis uerbis conteximus. & earum ſtilus eſt tenuis: & ad quottidianam uſq; ora
tionem demiſſus: nec magnum artificium nitorẽq; recipit niſi ſupra naturã
ſum continens aliquid aſſurgat & pugnet. ominiq; ornatu & numeris falge⸗
at præſertim in demonſtratiuo iudicialiq; genere. nam in ſuaſorio planior eſt
& dilucidior. Debet antem ſic breuis eſſe ut ĩ breuitate ipſa apte delectet ple
ne doceat ſenſimq; & acriter ꝗtum opus fuerit moueat. Sũt hæ gitur figuræ
tres. Grauis ut uerbis Ciceronis utar quæ conſtat ex uerborum grauium ma

gaa & ornata conſtructione. Mediocris quæ conſtat ex humiliof̃ neq; tamen
ex infima & peruulgatiſſima uerborum dignitate. Attenuata quæ demiſſa eſt
uſq; ad uſitatiſſimam puri ſermonis conſuetudinem: Graui figuræ ꝓpinqua
eſt ſufſulra turgens: & inflata: quæ uelut timore bonam corpis habitudinem
Imitans decipit impitos: quomodo aut noniſ priſcis uerbis aut duriter aliũde
tranſſlatis. aut grauioribuſ ꝗᷓ res poſtulat aliquid dicitur qui non poſſunt in il

la facetiſſima attenuatione commode uerſari ueniunt ad aridum & exangue

genus orationis quod non eſt alienum exile nominari. Qui ad mediocre ge“
nus orationis peruenire non potuerunt erranfes ad eiuſdem generis cofine
pueniunt quod appellamus fluctuans & diſſolutũ eo ꝙ cũ ſit ſine uerbis & ar
ticulis fluctuat huc illucq;. neq; poteſt confirmare neq; uiriliter ſe expedire.
Formula ergo ex Cicerone decerpta intra quam epiſtolaꝑ ſciptor ſe conti
nebit hmõĩ eſt. ſubmiſſus & humilis conſuetudinem imitetur. Numeros relĩ
quat & ſit ſolutus nec tamen uagus ut i ngredi libere non ut licẽter uideatur
errare. Verba etiã uerbis quaſi ad filium coaugmentare negligat. Incidatq; ali
ꝗdo in modicum hiatum & concurſum uocalium In circuitu illo uerborũ q
contracto & minuto non erit neligens: quis quædam negligentia diligens
eſt. Nã hæc ſubtilis oratio etiam incompta delectat. ut molier formoſa comis
ueſteq; incõpoſita. Remouebitur omnis ĩſignis ornatus qua ſi margaritarum
& calamiſtrorum & cãdoris ruboriſue fucus Elegantia mõ & mundicia rema
nebit. Sermo purus erit & latinus. Dulcide planeq; dicetur quid deceat cricu
ſpiciet. Ornamẽtũ illud ſuaue & affluens aberit. Acutæ crebræq; ſnĩiæ & ꝗſi
ex abdito depromptæ ponentur atq; in hoc oratio dominabitur. Verecunde

utetur exornatõibus tam rerum ꝗᷓ uerborum. Erit elegans & in faciẽdis uer⸗

bis tranſferendiſq; uercundus parcus in priſcis. Traſlatione creber: ſed nõ oĩo
liberrimus. aptus tamẽ & mollis. Schematis utetur electis & parce. Nam con
traria & repugnantia & ſimiliter cadentia & deſinentia & annotationem &

omne manifeſte delectiationis aucupium fugiet. ltẽ uerborum iterationes co

tẽtiones exclamationes ab hoc ſunt alienæ. Cæteris lumibus utetur ꝓmiſcue
modo non ſint uehemẽter illuſturia & continuationem uerborum relaxet &
diuidat. Non faciat remp. loquentem nec ab inferis mor tuos excitabit. nec
aceruatim maulta frequentans una complexione deuiciet. Sale & facetiis ute
uuodice tũ in narrando uenuſte tũ in mittẽdo ridicule. Qui uero genere me
diocri uerlabitur uberiorhoc erit & aliqdo robuſtior: ſe d graui ſubmiſſor.
Neruog minime aut plurimũ ſuauitatis hẽbit: Huic omnia ad dicendũ orna
mẽta cõueniũt Sedate loquet᷑ & placide traſlatiõibus mutatiõibus && metoy
mia & allegoria utetur: Verborum lumina omnia adhibebit. multa etiam ſẽ
tentiarum late eruditeq; diſputabit. Efficietq; inſigne & florens oratiolns bi-
ctum & expolitum genus omni uerboꝶ omni ſententiaꝶ lepiditate cõditũ

Gravis ille ãplus copioſus ornatus uirium maxĩarũ & admirabilis aios tracta

litptn
elellet
ie ap
petut!
torem
habere
natone
ſeruat.
10,85
natiol
bis py
pliN
doek
nocn
Lräm
lone.
ndh/
elte
noui⸗
tiamd
cum
marin
ſenſos⸗
eibar
lalem
Geſectz
tiaOr⸗
inſingr
ſornum
ſa
ſebos
Nanbe
mamß
homel
Verr
D
kiwos 1

gumn
emiczet
Ppinar
itudinem
tr aluͦ
ſmini
keunge
ſaege⸗
cofie
bise
ir,
eR
nerdzi
twiden
inq
erboriͦg
iligens
oacomd
Paituuum
canen
cea cil
nie A
erecuncde
idiser⸗
ed röi⸗
Namcon
tonen 4
s l̃
L jmlae
eluetdi
nbit hel
risste
ele i
or
dicm
A Ni
aumk
Nog
l
i N

—,

bit. pmouebit. pſiri. —
ueler e Lard Se mõ i ſenſus irrepet. modo nouas opiones iferet. mo
te Gapte dicere & mo ures nden ſublimis. Temperabit ſe tamẽ ita ut erudi
ca leeſcentze l rer nickatur: lam de tertia illa pulchritudine qᷓ conti
torem oratore facit raſt ũ. Elocutio igit quã ſola arte aſſequimur. ꝗq; ora
habere ĩ ſe Clegitiam cõ Gittan ſpectat᷑ uer bis ſingulis & cõiunctis: debetq;
nationeq; cõſtat. Latin zinnemX dignitaté. Elegantia ex latinitate expla
ſeruat. Viratq; barbriſtnd filin ſermonẽ purum ab omni uitio remortũ cõ
O. & Solgrci inninn en fa gir in uerbo uitioſe cõcepto ſcripto aut ꝓnuncia
hatio ſiue Pipicuitas ett quw fedditapert bũ nõ acommodat ſuperiori. Expla
bis ꝓpriis & uſitatis recn apertam & dilucidam orationẽ. Id fit uer
pſie Vlitata qer ue Ppri⸗ ũit certa cuiuſq;ʒ rei ſua & pene una nata cũ rebus
rio eſt quæ a ſtrucltinen ſermone & conſuetudine quottidiana. Cõpoſi
ro quæ ornat & uarietate dnt orum perpolitam reddit orationẽ. Dignitas ue
grãmatica. quæ facit ur orati inguit. quod ad latinitatẽ attinet pendet ex arte
rone Feſto Valla grämariciſd allis Careat. Explanationi neceſſaria. ex Var-⸗
enda Pprietasa quanbho iſq; all is & auctoribus optimis uerborum eſt eru
enDene timmne ra flate rrere niſi ut uites obſcœna ſordida & humilia uitiũ
wuttaadn ſantrmme in ppriis ſunt hẽnda. Ex obſcuris & exoletis ꝗ omni
tiam& circulocntionemnq aber non afectabis. Cauebiſq; eam nimia diligẽ
dumq; ſt aperte ne ad osi eilige § orationem gr̃am & fidem aĩttit. Dicen
ä intel igẽdos ſit opus ingenio. Nã non intelligi uel
Nec a uulgari genere orationis atq; cõſuetudine cõmũis

ſenſus abhorrea ins i .
eas. & ut Fabius ait: nobis prima uirtus ſit pfpicuitatis propria

uerba rectus ordo. nõ i gi E N.
Ita ſertno do d Pbabiſs e gl dilata cõcluſio nihil neq; deſit neq; ſuperfluar
delectationẽ mõ ſed ad is & planus impitis erit. In cõpoſtione quæ non ad
ria. Ordo.iu ncturanumerd cammdg. plurimũu ualet: tria ſunt neceſſa
in ſingulis cauendũ ne decrelat Gii lis coniũctiſq; uerbis obſeruatur
er 5— ccre ratiO. & ortiori iũgat ifirmi .„
fur. nam augeri & iſurger̃ ſniæ de bẽt Sed ſi ordinẽ ri uenmun pic

ros ꝗᷓ fœias pri 4
ꝗᷓ fœias prius ortũ ꝗᷓ occaſum priuſq; deos ꝗᷓ homines dixerimus genera

ſi 2 ½ * — „ .. . .
Tabitate⸗ zu⸗ 6 nt ꝓximis ante ponemus. Videmuſq; ne ordo faci
ambiguitatem, quædã ordie permutato fiunt ſi
ni nam ſi præceſſerit gemini: uperuacua: ut fratres gemi-
ini: ſupuacuo fratres addideris. Cõpoſitõ debet eſſe
honeſta incund ja., nꝗ refici res addideris. Cõpoſitõ de bet eſſe
a uaria. nã reficit animos ac reparat ipſa uariet- Der elle
Vitetur igirur d 1. ir⸗ reparat ipſa uarietas: ut Fabio ai
eformis uer borũ traiectio: 1aie
ſmus li, Vitetur i5g orũ traiectio: ut Has res o luci ad te ſcri i
n iterur & laſciua trãſgreſſio ut ne exeꝗas ꝗdẽ unus irer lſer
mo eke ment. E 6g uerhoze Snuati ꝗᷓ unus ſpús enũciare nõ poſ
een. or̃onis firma lex dari nõ põ c auri
tũ ipſii j anir ſir . Inõ põt. Sed cũ auribus
ru pfint Beci lenitar aut ſi opus fuerit aſperitati eſt c de eurihns
ola uerbis hæc de uerbiis ſubſtãtiua breuiora adiectiuis relatiuis & pronoĩ

bas anteponunt᷑ Prius geſta poſterioribus interdũ ſũt poſtponẽda Frequẽter .
ſenlum uerbo claudere ſi cõpoſitio patiatur ẽ optimũ ſi offendet alibi ſed cõ ecte

ſpicue collocetur. Aduerbia uerbis adhærent aptiſſime. Præpoſitiões preſerti apo
monoſyllabæ decoræ poſtponuntur: ut hoc in loco. & amor erga te meo ĩiter Kteh⸗
ſimiles caſus: diſſimiles aut dictio aliqᷓ collocatur cum uenuſtate: ut multa lu dicko⸗
uenis laude ornatus: Superlatiua & aduerbia longiora habent ĩ fine clauſulæz ucd
gr̃am. Negatiuæ dictiões: ut nullus nẽo. affirmatiue ut oĩs & iſigne aliqd adie Dolta
ctiuũ cõſpicue collocat in fine: ut Virgilio clariorẽ inter pœtas inuenies ne- nesof
minẽ. dẽ factitant omnes. Sunt hæc ꝗ dicis egregia. Poſſeſſiua poſtponüt. Aind
Qui quæ qꝗ relatiuũ ante ſnũ atecedens uenuſte locatur: ut Quã cẽſes Cice- Glon
rnis orationẽ: Hortenſũ eſt. Ornatius etiã illud eſt. In quo libro de oratori- lickan
bo agit ꝗᷓ liber in quo hoc tamẽ aptius: & illic rectus ſupplẽdus eſt. Infinita ſita
uerba reterminata lugubrẽ fiequẽter claudãt orationẽ tamẽ uerbo nõ iungã Lea
tur. Impatiuus pteritũ futuꝑq; ſubiunctiui ſonant ĩ fine. Cõpatatiui terri Au
nus ipſũ cõparatiuũ pᷣcedat.Sic & obliquus nomẽ a quo regit. Huiuſmodi ar nili
compolitionis genera & cõmutãdi & colligandi & cõſerẽdi inter ſe uerba exx lunn
imitatione. & apto iudicio malo te diſcere ꝗᷓ ex præceptis contra quæ aliquin-⸗ uin
do fit nõ indecore.& pᷣterea ſunt mimæ obſeruationis ſuperſtitioniſq; forſan dhe
& quæ nimia cura ſenium ac inſœcunditatem ingeniis aflerant. Illud uero ca uiuV
uendum imprimis ne in re dura laſciui: ne in moœita læti:ne ue in læta inculiit Moce
& horridi uideamur. Sunt non nullæ pticulæ quæ niſi propriis in locis ponã Mod
tur ſœdant orationem. Quare hæ ſẽper ſunt præponẽdæ. At aſt ſed aut ac uael Avert
nec neq; cæterum eni uero uerũ ſi ſin quin qᷓtenus ſeu ſiue niſi ni. Ex iis nul- enere
lum in maioribus principiis non aliunde dependentibus collocabis præter. beloq
At in ĩdignatione. aut uel neq; ſeu ſiue & ni. Poſtponũturque neue quidẽ quo mume
q; aũt uero enim & amam apponi poſt primam chctionem clauſulæ dependẽ? (endl
tis: præſerti aũt enim & uero. quæ alibi niſi poſt ſecundam non collocant ut meho
cæteræ Quæ & quoq; poſt ill dictionem quã & præcederet locari uolũt. Ne (enti
& ue. & poſt eã ꝗᷓ an & uelReliquæ coniũctiones fere omnes ſupponi præpoüi untaß
qʒ poſſunt.Sed ex illis apte ſunt primis iitiis. Quoniã cũ ꝗquis & ſi ꝗꝗ licet ꝗa frrldent
q ut ſi.In miorum initiorum aliud dependentiũ fronte quocirca qpp ꝗqobre tunt Ne⸗
& quare cõſtituẽus: Ergo & igitur ĩ breuioribus cõcluſionibus: itaq; ut pluti⸗· i0
mũ in maioribus Quin præponitur: ut unum. Vtiq;ʒ poſtponit.ic nunꝗ di miſorn
citur niſi præceſſerit ſi:aut fuerit ſubĩtellectum. ta ꝓ ualde poſtpõitur: ut hec (fcknn
non ita difficilia ſunt Quia non ponitur ante. ſed dicimus enĩ ſed quia. N ue (mliite
ro: Vnde nãq;: Age ãt. Sane ãt. l at. Enim ãt: & ne Ac ãt nõ dicas.poſt nõ & nec mun
enim apponas. Non tamen dixeris ne enim & ne uero. Neq; non ponitũur an- eEeen
te nam. Nec equidẽ ante atq;. Tũ & & geminamus ́ do partes ſunt pares: ut D
uir: tum doctus tum modeſtus. Quãdo uero diſpares præponimus cũ & ſeꝗ nrech
tur: tũ indicans aliquid maius aut generalius: ut cum in ea re diuitiis ualet.tũ ALiulis

egvie

abiſecd

eiteri
lewhiter
wtmulal

de chullr

ealadale

nvenies ⸗.

hwnit,
cele
Lornori
nna
oni
Adrwi

Uindnoclit

Eberdꝛen
raligi,
niſchloltn
ludveoa

Eeninelmi

locis pon
dautacul
Eris nl

is Præten

gucio
Mhocantz
volit
onigrape
j teic
githun
nunich
tururſer
Pa r⸗
nö t
nitin 1 .
ntzli⸗
gclaſ

1

uirtute reliqs. Decimuſꝗſq; & quotuſꝗſq; nõ qſq; decima dicitur. Poſtridie

præpõit᷑ ſicut pridie abſolute ponit.Particula præpoſitiuo præpoſita multũ
